KWIECIEŃ - CZERWIEC  2008 r.  -  HISTORIA
      - styczeń-marzec 2008 r.
 - kwiecień-czerwiec 2008 r.
      - lipiec-wrzesień 2008 r.


Siedemnasty Knesset (2006- )
Porozumienie Olmert-Abbas

 

 

1 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. W kibucu Netiv HaAsarah rannych zostało 2 Izraelczyków. Uszkodzony został budynek mieszkalny oraz linia energetyczna.
    1 kwietnia 2008 r. rano do portu w Hajfie wpłynęło sześć fregat NATO pod dowództwem tureckiego admirała Artugrol. Odbędą one razem z izraelską marynarką wspólne ćwiczenia morskie.

1 kwietnia 2008 r. izraelscy komandosi ostrzelali nad ranem grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu w centralnej części Strefy Gazy. W wymianie ognia zginęło 2 Palestyńczyków, a 2 osoby zostały ranne.
    1 kwietnia 2008 r. Siły Obronne Izraela wpuściły 138 ciężarówek z międzynarodową pomocą humanitarną do Strefy Gazy.

2 kwietnia 2008 r. zastępca szefa Głównego Sztabu Sił Obronnych Izraela generał Dan Harel ostrzegł wszystkich wrogów Izraela przed atakowaniem jego kraju, zapowiadając, że izraelska armia odpowie na taką agresję z pełną siłą.

2 kwietnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 17 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Przejęto broń i amunicję.
    2 kwietnia 2008 r. Siły Obronne Izraela przeprowadziły ewakuację dwóch nielegalnych żydowskich osiedli Harhivi i Shvut Ami położonych na Zachodnim Brzegu Jordanu. Zapowiedziano likwidację kolejnych pięciu nielegalnych osiedli.
    2 kwietnia 2008 r. Palestyńczycy w kilku miejscach obrzucili kamieniami żydowskie samochody w Samarii i Judei. Od kamienia ranny został 1 izraelski żołnierz.
    2 kwietnia 2008 r. Siły Obronne Izraela wpuściły 111 ciężarówek z międzynarodową pomocą humanitarną do Strefy Gazy.

2 kwietnia 2008 r. wydawana w Londynie arabska gazeta "Al-Quds Al-Arabi" poinformowała, że Syria zmobilizowała część rezerwistów i przeprowadziła szerokie szkolenia wojskowe w obawie przed izraelskim atakiem na Hezbollah i Syrię.
    2 kwietnia 2008 r. uważany za człowieka numer 2 w Al-Kaidzie Ajman al-Zawahiri wezwał za pośrednictwem Internetu do atakowania Żydów na terytorium Izraela i poza nim.
    2 kwietnia 2008 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki na 40 nagrobkach na cmentarzu żydowskim w Londynie (Wielka Brytania).

3 kwietnia 2008 r. izraelscy komandosi ostrzelali rano grupę palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu w rejonie Khan Younis, na południu Strefy Gazy. Zginęło 3 Palestyńczyków, a 3 osoby zostały ranne.
    3 kwietnia 2008 r. Siły obronne Izraela zdemontowały 10 punktów kontrolonych w rejonie miast Nablus, Kalkilia i Ramallah w Samarii.

3 kwietnia 2008 r. syryjski minister spraw zagranicznych Walid Moallem powiedział, że "Syria jest przygotowana do obrony w przypadku jakiejkowliek agresji."

4 kwietnia 2008 r. palestyński snajper ostrzelał ze Strefy Gazy izraelskich robotników pracujących przy kibucu Ein HaShlosha na Negewie. Ranny został 1 Izraelczyk.

4 kwietnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    4 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu wioski Kfar Hares w Samarii. Rannych zostało 2 Izraelczyków.
    4 kwietnia 2008 r. grupa 12 palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa zbiegło z więzienia w Nablusie, w Samarii.

5 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w okolicach miasta Ashkelon na Negewie. Ostrzelano z moździerza przygraniczny kibuc Be'eri.

5 kwietnia 2008 r. palestyński premier Salam Fayyad powiedział, że nie ma żadnego rozwiązania dla kryzysu w Strefie Gazy i powstrzymania ostrzału rakietowego terytorium Izraela.

6 kwietnia 2008 r. na całym terytorium Izraela rozpoczęły się duże ćwiczenia wszystkich sił obrony narodowej i służb ratunkowych. Celem ćwiczeń "Rachel" jest sprawdzenie ich działań na wypadek zmasowanego ostrzału rakietowego terytorium państwa.

6 kwietnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Judei. W Dżeninie przejęto dwie gotowe do użycia bomby domowej roboty.
    6 kwietnia 2008 r. izraelscy komandosi ostrzelali grupę palestyńskich terrorystów w rejonie Al-Bureij w centralnej części Strefy Gazy. Zginęło 4 Palestyńczyków.
    6 kwietnia 2008 r. Siły Obronne Izraela zlikwidowały 10 punktów kontrolnych w Samarii i Judei. W ostatnich dniach zlikwidowano ogółem już 60 punktów kontrolnych w Autonomii Palestyńskiej.

6 kwietnia 2008 r. Syria i Liban ogłosiły podwyższony stan gotowości bojowej swoich wojsk w obawie przed izraelską agresją.

7 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. Ostrzelano patrol izraelskiej straży granicznej przy barierze granicznej Strefy Gazy.
    7 kwietnia 2008 r. minister infrastruktury Binyamin Ben-Eliezer powiedział, że "irański atak spotkałby się ze zdecydowaną odpowiedzią Izraela, która mogłaby doprowadzić do zagłady narodu irańskiego."
    7 kwietnia 2008 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Jerozolimie z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem. Obaj politycy wyrazili nadzieję na podpisanie pod koniec roku porozumienia pokojowego izraelsko-palestyńskiego.

7 kwietnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    7 kwietnia 2008 r. palestyński terrorysta ostrzelał żydowski autobus w pobliżu Nablusu w Samarii. W wymianie ognia ranny został zamachowiec, którym zmarł w szpitalu. W pobliżu Dżeninu zraniono kamieniem izraelskiego żołnierza.
    7 kwietnia 2008 r. palestyńskie władze poinformowały, że w Dżeninie w Samarii będą stacjonowały liczące 620 ludzi specjalne siły palestyńskie. Pierwotnie miały one stacjonować w Hebronie, w Judei. Jednakże Izrael nie wyraził na to zgody, ze względu bezpieczeństwa żydowskiej enklawy w tym mieście. Obecnie palestyński batalion przechodzi szkolenie pod nadzorem amerykańskich instruktorów w Jordanii.
    7 kwietnia 2008 r. Siły Obronne Izraela wpuściły do Strefy Gazy 128 ciężarówek z międzynarodową pomocą humanitarną.

8 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły w okolicy miasta Sderot na Negewie. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. Ostrzelano patrol izraelskiej straży granicznej w rejonie przygranicznego kibucu Nahal Oz.
    8 kwietnia 2008 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni spotkała się w Jerozolimie z szefem palestyńskich negocjatorów Ahmedem Qureia. Postanowiono, że ostateczna decyzja w kwestii Jerozolimy zostanie podjęta za 5 lat.

8 kwietnia 2008 r. izraelscy żołnierze ostrzelali grupę palestyńskich terrorystów w rejonie osiedla uchodźców Jabalaya na północy Strefy Gazy. W wymianie ognia zginęło 2 Palestyńczyków, a 3 osoby zostały ranne. Podczas operacji wykryto i zniszczono podziemny tunel, który przechodził pod barierą graniczną na terytorium Izraela.
    8 kwietnia 2008 r. doszło do starć palestyńskich sił bezpieczeństwa z terrorystami z Brygad Męczenników Al-Aksa w mieście Nablus w Samarii. Rannych zostało 8 Palestyńczyków. Policjanci usiłowali aresztować uciekinierów z więzienia.

9 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły w rejonie miast Sderot i Ashkelon na Negewie.
    9 kwietnia 2008 r. prezydent Szymon Peres powiedział, że inwazja na Strefę Gazy wydaje się jednym sposobem zatrzymania ostrzału rakietowego terytorium Izraela.
    9 kwietnia 2008 r. prezydent Szymon Peres i premier Ehud Olmert spotkali się w Jerozolimie z polskim premierem Donaldem Tuskiem. Tusk powiedział, że "w Polsce nie ma i nie będzie tolerancji dla antysemityzmu".

9 kwietnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 19 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    9 kwietnia 2008 r. rano doszło do starcia izraelskich żołnierzy z palestyńskimi terrorystami w południowej części Strefy Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 2 osoby zostały ranne. Zginął także 1 izraelski żołnierz, a 2 zostało rannych.
    9 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza i broni maszynowej przejście graniczne Karni w Strefie Gazy. Wykorzystując ostrzał, na teren terminalu wdarło się czterech palestyńskich terrorystów, którzy zastrzelili 2 Izraelczyków. Żołnierze ochrony zastrzelili dwóch z napastników, natomiast pozostali zbiegli do Strefy Gazy.
    9 kwietnia 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał w pobliżu Gazy arabski samochód, który przewoził palestyńskich terrorystów, którzy przeprowadzili atak na przejście graniczne Karni. Zginęło 3 Palestyńczyków, a 6 osób zostało rannych.
    9 kwietnia 2008 r. Siły Obronne Izraela wpuściły do Strefy Gazy 127 ciężarówek z międzynarodową pomocą humanitarną.

9 kwietnia 2008 r. egipska straż graniczna otworzyła ogień do licznych Palestyńczyków, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę Strefy Gazy z Egiptem.

10 kwietnia 2008 r. premier Ehud Olmert powiedział, że Izrael będzie kontynuował negocjacje z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem dążąc do zawarcia traktatu pokojowego. Jednocześnie będą prowadzone ataki na Hamas w celu zatrzymania ataków terrorystycznych. "Nasza wojna przeciwko terrorowi i Hamasowi będzie trwała."
    10 kwietnia 2008 r. wywiad wojskowy poinformował, że liczbę aktywnych terrorystów Hamasu w Strefie Gazy ocenia się na około 20 tys. ludzi. Dysponują oni różnorodnym uzbrojeniem i są coraz lepiej wyszkoleni.

10 kwietnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 21 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Kalkili przejęto magazyn broni i amunicji (100 kg materiałów wybuchowych i 100 kg chemikaliów).

10 kwietnia 2008 r. izraelski koncern zbrojeniowy Elbit Systems zawarł kontrakt z amerykańskim koncernem Lockheed Martin w sprawie sprzedaży najnowszych systemów optycznych dla myśliwców F-16. Wartość kontraktu wynosi 3,8 mln USD.

11 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Ostrzelano z moździerza przygraniczne tereny na Negewie. Ostrzelano rolników pracujących przy moszawie Nir Oz na Negewie. Zniszczony został traktor.

11 kwietnia 2008 r. izraelska kolumna pancerna wjechała do północnej części Strefy Gazy. W rejonie obozu uchodźców al-Bureij doszło do gwałtownych starć z palestyńskimi terrorystami. Zginęło 8 Palestyńczyków, a 28 osób zostało rannych.
    11 kwietnia 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał grupę palestyńskich terrorystów na południu Strefy Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków.

12 kwietnia 2008 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły alarm po tym jak pomyłkowo wzięły jeden ze swoich myśliwców F-16 za samolot wroga znajdujący się w przestrzeni powietrznej Izraela. Podczas alarmu przerzucono znaczne siły wojskowe na północ Izraela. Po wyjaśnieniu incydentu alarm odwołano.

12 kwietnia 2008 r. Palestine Investment Fund poinformował o planie wybudowania 30 tys. arabskich domów na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy. Projekt będzie kosztował 2 mln USD.
    12 kwietnia 2008 r. przedstawiciele ONZ potwierdzili likwidację 44 izraelskich blokad drogowych w Samarii i Judei. 11 blokad nie odnaleziono w terenie i nie potwierdzono ich likwidacji. Natomiast z obiecanych do likwidacji 61 nadal funkcjonuje 6 blokad.

13 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot na Negewie.
    13 kwietnia 2008 r. rząd Ehuda Olmerta zatwierdził powiększenie o 5 tys. ilości zezwoleń dla Palestyńczyków pracujących na terytorium Izraela. Do tej pory wydano 14 200 takich zezwoleń, w większości dla budownictwa.
    13 kwietnia 2008 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Jerozolimie z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Rozmowy odbyły się za zamkniętymi drzwiami. Poruszono temat możliwości zawarcia rozejmu z Hamasem w Strefie Gazy.

13 kwietnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.
    13 kwietnia 2008 r. podczas wybuchu bomby domowej roboty w obozie uchodźców Jabalaya w Strefie Gazy zginęło 3 Palestyńczyków, a 7 osób zostało rannych. Hamas oskarżył o wybuch Izrael.
    13 kwietnia 2008 r. rzecznik Hamasu w Strefie Gazy Ajmana Tahę oświadczył, że jeśli Izrael nie zakończy blokady Strefy Gazy to Hamas doprowadzi do wybuchu "powstania ludowego" na całym Bliskim Wschodzie. "Totalna syjonistyczna blokada Gazy zostanie zmieciona przez silne powstanie ludowe, ale nikt nie wie, jakiego rodzaju będzie to powstanie, ani gdzie się dokona... Eksplozja nastąpi nie tylko w Gazie, ale także na Zachodnim Brzegu i w innych krajach arabskich."
    13 kwietnia 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski autobus w pobliżu Hizmeh w Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    13 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści z Hamasu ostrzelali samochód palestyńskiego gubernatora miasta Nablus podczas jego wizyty w obozie uchodźców Balata. Rannych zostało 4 Palestyńczyków.

13 kwietnia 2008 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni spotkała się w Katarze ze swoim arabskim odpowiednikiem. Było to pierwsze spotkanie z przedstawicielem Kataru, który nie uznaje istnienia państwa Izrael. Rozmowy dotyczyły procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.

14 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na okolice miasto Ashkelon na Negewie. Zniszczona została szklarnia. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    14 kwietnia 2008 r. Centrum Studiów Strategicznych Begina-Sadat opublikowało wyniki sondażu opinii publicznej, z którego wynika, że 71% Izraelczyków sprzeciwia się podziałowi Jerozolimy i oddaniu jej wschodniej części Palestyńczykom. Propozycję tą popiera 21% Izraelczyków.

14 kwietnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.
    14 kwietnia 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał arabski samochód przewożący terrorystów w pobliżu Beit Lahiya na północy Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a 1 osoba została ranna.

14 kwietnia 2008 r. prezydent Szymon Peres wziął udział w obchodach państwowych 65. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim w Polsce.

15 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. Ostrzelano z ciężkiej broni mszynowej przygraniczny kibuc Ein HaShlosha.
    15 kwietnia 2008 r. izraelskie władze odmówiły wpuszczenia do Autonomii Palestyńskiej nowego sprawozdawcy ONZ do spraw człowieka, Richarda Falka, który porównuje Izraelczyków do nazistów.

15 kwietnia 2008 r. izraelska kolumna pancerna wjechała do centralnej części Strefy Gazy. W rejonie Dir el-Balah doszło do starć z palestyńskimi terrorystami. Zginęło 3 Palestyńczyków.
    15 kwietnia 2008 r. w Nablusie doszło do starć palestyńskich sił bezpieczeństwa z terrorystami z Brygad Męczenników Al-Aksa. Rannych zostało 3 Palestyńczyków.

15 kwietnia 2008 r. zastępca dowódcy irańskiej armii, generał Mohammad Reza Asztiani oświadczył, że jeżeli Iran zostanie zaatakowany przez państwo żydowskie wówczas Iran wymaże Izrael ze "światowej sceny".

16 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści obrzucili w nocy koktajlami Mołotowa żydowski dom w dzielnicy Abu Tor w Jerozolimie. Zniszczone zostały mieszkania w budynku.
    16 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 30 rakiet Qassam, które spadły na miasta Sderot i Ashkelon na Negewie. Ostrzelano z moździerza przygraniczny kibuc Nahal Oz na Negewie.
    16 kwietnia 2008 r. siły bezpieczeństwa ogłosiły alarm antyterrorystyczny na terytorium całego Izraela na czas trwania świąt Pesach.

16 kwietnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 23 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    16 kwietnia 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał w nocy rakietami arabski samochód na północy Strefy Gazy. Zginęło 2 palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, a 2 osoby zostały ranne. Zginął wysoki dowódca Islamskiego Dżihadu, Abdullah el-Rassin. W kolejnym ostrzale rano zginęło 2 palestyńskich terrorystów z Demokratycznego Frontu Wyzwolenia Palestyny, w tym dowódca tej organizacji Ibrahim Alda.
    16 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę podłożoną przy barierze granicznej w Strefie Gazy na wysokości kibucu Be'eri. Następnie ostrzelano z RPG i broni maszynowej izraelski patrol. Zginęło 3 izraelskich żołnierzy, a 3 dalszych zostało rannych. W wymianie ognia zginęło także 5 Palestyńczyków.
    16 kwietnia 2008 r. Siły Obronne Izraela wpuściły do Strefy Gazy 100 ciężarówek z międzynarodową humanitarną.
    16 kwietnia 2008 r. palestyński terrorysta usiłował zaatakować sztyletem izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolonym Bir Zeit przy Ramallah, w Samarii. Aresztowano napastnika.
    16 kwietnia 2008 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały pozycje Hamasu w obozie uchodźców Al Burej w Strefie Gazy. Zginęło 9 Palestyńczyków.

16 kwietnia 2008 r. Syria zakupiła od Rosji 64 mobilne zestawy rakiet przeciwlotniczych. Wartość kontraktu wynosi 2,5 mld USD.

17 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 12 rakiet Qassam i Grad, które spadły na miasta Sderot i Ashkelon na Negewie.

17 kwietnia 2008 r. izraelscy komandosi w nocy podczas próby aresztowania w pobliżu Dżeninu zastrzelili 2 palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu. Znaleziono przy nich broń i materiały wybuchowe.
    17 kwietnia 2008 r. grupa palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu usiłowała zaatakować przejście graniczne Karem Shalom w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze ostrzelali napastników, którzy uciekli. Zginął 1 Palestyńczyk, a 1 osoba została ranna.
    17 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali na terminalu paliwowym Nahal Oz na granicy ze Strefą Gazy izraelskie cysterny przewożące paliwo dla Palestyńczyków.
    17 kwietnia 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski autobus w pobliżu Hebronu w Judei. Rannych zostało 2 Izraelczyków.

17 kwietnia 2008 r. były prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter spotkał się w Kairze (Egipt) z palestyńską delegacją, na której czele stał wysoki przedstawiciel dowództwa Hamasu Mahmud al Zahar.

18 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 10 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Jedna z rakiet uszkodziła linię przesyłową, pozbawiając energii elektrycznej części miasta Sderot oraz okoliczne kibuce.

18 kwietnia 2008 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej na czas świąt Pesach. Równocześnie wydano zgodę na otworzenie 20 nowych posterunków palestyńskiej policji w Samarii i Judei.

18 kwietnia 2008 r. były prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter spotkał się w Damaszku (Syria) z przywódcą Hamasu Chaledem Meszalem.
    18 kwietnia 2008 r. papież Benedykt XVI odwiedził synagogę Park East w Nowym Jorku.

19 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści z Hamasu zaatakowali rano trzema samochodami przejście graniczne Karem Shalom w Strefie Gazy. Po ostrzelaniu izraelskich pozycji zdetonowali bombę ukrytą w samochodzie. Rannych zostało 13 izraelskich żołnierzy.
    19 kwietnia 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał grupę palestyńskich terrorystów na południu Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a 4 osoby zostały ranne.

20 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 7 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano rolników pracujących w polu przy kibucu Nir Oz na Negewie.

20 kwietnia 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu, którzy wcześniej wystrzelili rakiety Qassam na terytorium Izraela. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 6 osób zostało rannych.

21 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 6 rakiet Qassam, które spadły na miasta Sderot i Ashkelon na Negewie. Ranne zostało 1 dziecko.

21 kwietnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Judei.
    21 kwietnia 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał na południu Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu. Zginęło 2 Palestyńczyków. Na północy Strefy Gazy izraelscy komandosi starli się w palestyńskimi terrorystami z Hamasu. W wymianie ognia zginęło 3 Palestyńczyków.

21 kwietnia 2008 r. były prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter oznajmił, że przywódcy Hamasu powiedzieli mu, iż zaakceptują porozumienie pokojowe negocjowane z Izraelem przez palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, jeśli Palestyńczycy opowiedzą się za nim w głosowaniu. "Powiedzieli, że zgodzą się na państwo palestyńskie w granicach z 1967 roku, jeśli uzyska to akceptację Palestyńczyków [...], chociaż Hamas może nie poprzeć niektórych zapisów porozumienia." Carter powiedział także, że Hamas odrzucił jego propozycję 30-dniowego jednostronnego zawieszenia broni z Izraelem, bo nie wierzy w pozytywną odpowiedź Izraelczyków.

22 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, z których jedna spadła na strefę przemysłową miasta Ashkelon na Negewie. Druga trafiła w dom mieszkalny w mieście Sderot.
    22 kwietnia 2008 r. Ministerstwo Infrastruktury podpisało kontrakt na budowę elektrowni słonecznej na powierzchni 3 000 akrów na Negewie. Energią elektryczną pochodzącą z tej elektrowni będzie zasilane miasto Ejlat. Zaspokoi ono prawie wszystkie potrzeby Ejlatu, gdyż na południu Negawy jest bardzo niewiele pochmurnych dni w roku. Ejlat będzie pierwszym słonecznym miastem w Izraelu.

22 kwietnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 20 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    22 kwietnia 2008 r. Siły Obronne Izraela wpuściły do Strefy Gazy 86 ciężarówek z międzynarodową pomocą humanitarną.
    22 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Kissufim w Strefie Gazy.

22 kwietnia 2008 r. biznesowa agencja informacyjna Globes przedstawiła raport sprzedaży broni w 2007 r. Izrael zajął czwarte miejsce po USA, Rosji i Francji. Kontrakty izraelskiego przemysłu zbrojeniowego w 2007 r. wyniosły 5,1 mld USD.

23 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot.

23 kwietnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W wybuchu rzuconej bomby w Nablusie został ranny 1 izraelski żołnierz.
    23 kwietnia 2008 r. przywódca Hamasu w Strefie Gazy Ismail Haniyeh powiedział, że ewentualne zawieszenie broni z Izraelem musi dotyczyć także całego terytorium Zachodniego Brzegu. Jako jeden ze swoich warunków przedstawił koniec izraelskiego embarga nałożonego na Strefę Gazy. Zawieszenie broni ma obejmować zawieszenie działań izraelskiej armii wymierzonych przeciwko palestyńskim bojownikom. Haniyeh powiedział, że Hamas jest gotowy do dyplomatycznych rozmów, które powinny doprowadzić do powstania państwa Palestyna ze stolicą w Jerozolimie.
    23 kwietnia 2008 r. Siły Obronne Izraela wpuściły do Strefy Gazy 76 ciężarówek z międzynarodową pomocą humanitarną.

23 kwietnia 2008 r. syryjski dziennik "al-Watan" napisał, że turecki premier Recep Tayyip Erdogan przedstawił władzom Syrii propozycję Izraela oddania Wzgórz Golan w zamian za pokój.
    23 kwietnia 2008 r. syryjski premier Walid Mualem powiedział: "Jeśli Izrael wycofa się do granic sprzed 1967 roku i będzie chciał pokoju, wówczas nic nie będzie stało na przeszkodzie do rozpoczęcia rozmów."
    23 kwietnia 2008 r. jordański król Abdullah II spotkał się w Waszyngtonie (USA) z amerykańskim prezydentem George W. Bushem. Abdullah powiedział, że powodzenie negocjacji palestyńsko-izraelskich w znacznej mierze jest uzależnione od powstrzymania żydowskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu
    23 kwietnia 2008 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas spotkał się w Waszyngtonie (USA) z sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice. Abbas zaapelował o zdynamizowanie rozmów pokojowych izraelsko-palestyńskich.
    23 kwietnia 2008 r. dyrektor CIA Michael Hayden przedstawił Kongresowi Stanów Zjednoczonych raport o zeszłorocznym izraelskim bombardowaniu reaktora atomowego w Syrii. Reaktor był budowany przy pomocy Korei Północnej i brakowało około miesiąca czasu do jego uruchomienia. Bombardowanie całkowicie zniszczyło cały obiekt.

24 kwietnia 2008 r. izraelskie siły powietrzne dwukrotnie zbombardowały tereny na północy Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a 3 osoby zostały ranne. Rano w wymianie ognia rannych zostało 3 palestyńskich terrorystów z Hamasu.
    24 kwietnia 2008 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy koktajlami Mołotowa żydowski samochód w pobliżu Kalkilii w Samarii. Samochód został zniszczony.

24 kwietnia 2008 r. szef egipskiego wywiadu Omar Suleiman spotkał się w Kairze (Egipt) z delegacją Hamasu, która ogłosiła gotowość wprowadzenia w życie zawieszenia broni z Izraelem.

25 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na strefę przemysłową Ashkelonu na Negewie.
    25 kwietnia 2008 r. rzecznik rządu David Baker oświadczył, że Izrael odrzuca propozycję Hamasu o zawieszeniu broni. "Oferta rozejmu Hamasu jest obliczona na uzyskanie czasu potrzebnego na dozbrojenie". Baker dodał, że "Nie będzie potrzeby przeprowadzania izraelskich operacji, jeśli Hamas zapobiegnie atakom terrorystycznym na Izraelczyków."
    25 kwietnia 2008 r. doszło do gwałtownych starć pomiędzy Druzami a Chrześcijanami w rejonie wioski Eilabun w Galilei. Rannych zostało 6 osób. Druzowie demonstrowali przeciwko rządowym planom rurociągu przesyłowego gazu na ich ziemiach uprawnych.

25 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu zastrzelili w nocy 2 izraelskich ochraniarzy przy strefie przemysłowej Nitzanei Shalom, w rejonie Tulkarem w Samarii.
    25 kwietnia 2008 r. izraelska kolumna zmechanizowana wjechała rano do miasta Tulkarem, w Samarii. Doszło do starć z palestyńskimi terrorystami. Ranny został 1 Palestyńczyk.
    25 kwietnia 2008 r. około 7 tys. Palestyńczyków uczestniczyło w Strefie Gazy w demonstracjach zorganizowanych przez Hamas. Demonstrowano przy przejściach granicznych Eretz i Rafah przeciwko blokadzie Strefy Gazy.
    25 kwietnia 2008 r. kilkuset Palestyńczyków demonstrowało w Hebronie (Judea) przeciwko obecności żydowskiej enklawy w mieście. Doszło do starć z żydowskimi osadnikami.

26 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

26 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski patrol przy barierze granicznej w środkowej części Strefy Gazy. W wymianie ognia zginęła 1 Palestynka.
    26 kwietnia 2008 r. dwóch palestyńskich terrorystów przekroczyło barierę graniczną w rejonie przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy. Izraelska straż graniczna aresztowała napastników.

27 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Grad i 4 rakiety Qassam, które spadły na miasta Sderot i Ashkelon na Negewie. Uszkodzony został dom mieszkalny w Sderot. Ostrzelano z moździerza przygraniczne tereny na Negewie.
    27 kwietnia 2008 r. izraelskie radio rządowe poinformowało, że Izrael jest skłonny zaaprobować rozejm z Hamasem w Strefie Gazy, pod warunkiem zakończenia przemytu broni i ataków rakietowych. Nie byłoby wówczas powodu do przeprowadzania wojskowych operacji antyterrorystycznych. Ewentualny rozejm musiałby także obejmować wszystkie palestyńskie organizacje zbrojne działające w Strefie Gazy.

27 kwietnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei.
    27 kwietnia 2008 r. przywódca Hamasu Dr. Mahmoud Az-Zahhar oświadczył, że zawarcie rozejmu jest w interesie obu stron, ponieważ żydowskie państwo "nie może sobie pozwolić na starcie z Hamasem".

28 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 19 rakiet Qassam, które spadły na miasta Sderot i Ashkelon na Negewie. Ostrzelano z moździerza przygraniczne tereny na Negewie.

28 kwietnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii. Siły Obronne Izraela zniosły nad ranem blokadę z terytoriów Autonomii Palestyńskiej. Blokada obowiązywała przez czas świąt Pesach.
    28 kwietnia 2008 r. izraelska artyleria ostrzelała tereny na północy Strefy Gazy, z których wystrzelono rakiety Qassam na Izrael. Zginęło 2 Palestyńczyków. Jednocześnie izraelscy komandosi ostrzelali grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu w rejonie Beit Hanoun. Zginęło 5 Palestyńczyków, w tym 4 cywili (pocisk czołgowy trafił w dom). Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy. W nalocie izraelskich sił powietrznych rannych zostało 3 palestyńskich terrorystów z Hamasu.

28 kwietnia 2008 r. dwanaście izraelskich myśliwców F-16 przeleciało nad Bejrutem i południową częścią Libanu.
    28 kwietnia 2008 r. z Kazachstanu wystrzelono na orbitę okołoziemską izraelskiego satelitę telekomunikacyjnego Amos-3.

29 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 14 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Uszkodzona została klinika medyczna w kibucu Gevim. Ostrzelano z moździerza przygraniczne tereny na Negewie.

29 kwietnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 21 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii.
    29 kwietnia 2008 r. milicja Hamasu aresztowała w nocy w Strefie Gazy 3 wysokich przywódców al-Fatah.
    29 kwietnia 2008 r. setki żydowskich osadników uniemożliwiło rano ewakuację żydowskich osiedli Yad Yair w Samarii i Hazon David w Judei.

29 kwietnia 2008 r. egipska straż graniczna wykryła i zniszczyła 5 podziemnych tuneli przemytniczych ze Strefy Gazy.
    29 kwietnia 2008 r. dyrektor CIA Michael Hayden powiedział, że zniszczony rok temu syryjski reaktor mógł zdążyć wyprodukować pluton na dwie bomby atomowe. Amerykanie oceniają, że Syrii brakowało roku czasu do wyprodukowania własnej bomby atomowej. W pracach uczestniczyli specjaliści z Korei Północnej.

30 kwietnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 7 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie.

30 kwietnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 20 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii.

30 kwietnia 2008 r. policja Mauretanii aresztowała 2 islamskich terrorystów, którzy planowali zamach na ambasadę Izraela.

1 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 9 rakiet Qassam, które spadły na miasta Sderot i Ashkelon na Negewie. Uszkodzony został budynek College Saphiro.

1 maja 2008 r. izraelskie siły powietrzne ostrzelały rano grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu w rejonie Rafah na południu Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a 3 osoby zostały ranne.
    1 maja 2008 r. izraelski oddział wkroczył do południowej części Strefy Gazy. W rejonie Khan Tounis doszło do starć z palestyńskimi terrorystami. Zginął 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne.

1 maja 2008 r. egipski minister spraw zagranicznych Ahmed Aboul Gheit's poinformował Izrael, że wszystkie 12 palestyńskie frakcje działające w Strefie Gazy zaakceptowały propozycję rozejmu z Izraelem.

2 maja 2008 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej na czas trwania Dnia Pamięci Holokaustu.

3 maja 2008 r. palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym pod Hebronem, w Judei. Napastnik został zastrzelony.
    3 maja 2008 r. Palestyńczycy podpalili uprawy rolnicze przy żydowskim osiedlu Yitzhar, w Samarii. Doszło do starć żydowskich osadników z Palestyńczyków. Interweniowali izraelscy żołnierze.

4 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Uszkodzony został dom mieszkalny.
    4 maja 2008 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Liwni spotkała się w Jerozolimie z sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice. Rozmowy dotyczyły aktualnego stanu procesu pokojowego izraelsko-palestyńskiego. Liwni położyła nacisk na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa dla żydowskich osiedli, które pzostaną w obrębie przyszłego państwa palestyńskiego.

4 maja 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii.
    4 maja 2008 r. do Dżeninu w Samarii wkroczyło nad ranem 480 palestyńskich policjantów, wzmacniając w ten sposób palestyńskie siły bezpieczeństwa w mieście. Nowi policjanci pochodzą z jednostki, która przeszła szkolenie wojskowe w Jordanii.
    4 maja 2008 r. izraelscy policjanci wkroczyli do Kiryat Arba w pobliżu Hebronu, w Judei. Zniszczono synagogę Chazon David, która została nielegalnie wybudowana przez prawicowych osadników żydowskich ku pamięci Davida Cohena. Równocześnie osadnicy dobrowolnie opuścili pobliskie nielegalne osiedle Beit Yatir. W nocy osadnicy spontanicznie odbudowali synagogę Chazon David.
    4 maja 2008 r. izraelskie buldożery wojskowe wjechały do południowej części Strefy Gazy, wykonując prace zabezpieczające przy barierze granicznej na wysokości kibucu Gaza Belt. Doszło do wymiany ognia z palestyńskimi terrorystami, w której zginął 1 Palestyńczyk.
    4 maja 2008 r. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice spotkała się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Omówiono problematykę procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.
    4 maja 2008 r. Palestyńczycy w nocy obrzucili koktajlami Mołotowa żydowski samochód w pobliżu Hebronu, w Judei.

4 maja 2008 r. cztery izraelskie samoloty wojskowe naruszyły przestrzeń powietrzną Libanu przeprowadzając rekonesans nad południową częścią kraju.

5 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 9 rakiet Qassam, które spadły na miasta Sderot i Ashkelon na Negewie. Rannych zostało 2 Izraelczyków. Ostrzelano z moździerza rejon przygranicznego kibucu Nahal Oz.
    5 maja 2008 r. prezydent Szimon Peres porównał irańskie zagrożenie nuklearne do Niemiec Hitlera. "W pewnym sensie jest to bardziej skomplikowane niż w czasach nazizmu... Hitler nie miał bomby atomowej... Nie opracowuje się pocisków rakietowych dalekiego zasięgu, jeśli nie ma się głowic z bronią masowego rażenia." Jednocześnie Peres wyraził nadzieję, że świat zjednoczy się by zablokować ambicje nuklearne Iranu.
    5 maja 2008 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Jerozolimie z sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice. Później nastąpiło spotkanie z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem i premierem Ahmedem Qureia.
    5 maja 2008 r. na lotnisku im. Dawida Ben Guriona wylądowały samoloty przywożąc 400 nowych imigrantów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, RPA, Francji i Rosji.

5 maja 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 25 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii. W Betlejem przejęto magazyn amunicji i broni maszynowej.
    5 maja 2008 r. rano doszło w rejonie Rafah na południu Strefy Gazy do starć palestyńskich milicji Hamasu z bojówką Batalionu Narodowego Oporu. Zginął 1 Palestyńczyk.

6 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Ostrzelano z moździerza przygraniczne tereny na Negewie.

6 maja 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 27 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii.
    6 maja 2008 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły nad ranem całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej na czas trwania święta Niepodległości Izraela.
    6 maja 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał rano grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu w rejonie beit Kahiya, na północy Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a 1 osoba została ranna.
    6 maja 2008 r. doszło do starć palestyńskich sił bezpieczeństwa z palestyńskimi terrorystami w Dżeninie, w Samarii. Zginął 1 Palestyńczyk. W starciach w Kabatiya rannych zostało 3 Palestyńczyków.

7 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    7 maja 2008 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni powiedziała, że rząd musi podejmować trudne decyzje podczas negocjacji z Palestyńczykami, ale "Izrael jest gotowy uczynić poświęcenie aby osiągnąć pokój."
    7 maja 2008 r. w Jerozolimie odbyły się uroczystości 60-lecia Niepodległości Izraela. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele z ponad 80 państw z całego świata.

7 maja 2008 r. izraelska kolumna pancerna wjechała do południowej części Strefy Gazy. W rejonie wioski Abusan doszło do ciężkich starć z palestyńskimi terrorystami. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 14 osób zostało rannych.

8 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 14 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano z moździerza przygraniczny kibuc Nahal Oz na Negewie.
    8 maja 2008 r. doszło do arabskich rozruchów w Tzippori, w Galilei. Rannych zostało 5 izraelskich policjantów. Arabowie protestowali przeciwko rocznicy utworzenia państwa Izrael.
    8 maja 2008 r. premier Ehud Olmert powiedział, że jego priorytetem jest osiągnięcie pokoju z Syrią i Palestyńczykami, gdyż nie ma żadnej innej sprawy równie ważnej dla przyszłości Izraela.

8 maja 2008 r. izraelski samolot ostrzelał na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, którzy przygotowywali się do wystrzelenia rakiet Qassam na terytorium Izraela. Rannych zostało 4 Palestyńczyków.

8 maja 2008 r. libański rząd uznał sieć telekomunikacyjną utworzoną w Libanie przez szyicką organizację Hezbbolah za nielegalną. W odpowiedzi szejk Hassan Nasrallah uznał decyzję rząd za wypowiedzenie "wojny" Hezbollahowi. Doszło do gwałtownych starć libańskiej armii z siłami Hezbollahu w Dolinie Bekaa w Libanie. Zginęły 4 osoby, a około 10 zostało rannych. Wieczorem starcia wybuchły w Bejrucie, gdzie siły Hezbollahu zablokowały rejon lotniska międzynarodowego.

9 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano z moździerza przygraniczny kibuc Kfar Aaza na Negewie. Zginął 1 Izraelczyk, a 3 osoby zostały ranne. Pociski moździerzowe zostały wyprodukowane w Iranie.

9 maja 2008 r. dwóch palestyńskich terrorystów ostrzelało grupę żydowskich osadników w rejonie Ramallah, w Samarii. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk. Izraelscy żołnierze aresztowali drugiego napastnika.
    9 maja 2008 r. grupy żydowskich osadników wdarły się na teren zlikwidowanego osiedla Sa-Nur, z zamiarem odbudowania osiedla. Izraelska policja siłą ewakuowała osadników.
    9 maja 2008 r. izraelskie samoloty ostrzelały dwa posterunki milicji Hamasu w Gazie. Zginęło 5 Palestyńczyków, a 4 osoby zostały ranne.

9 maja 2008 r. bojówki Hezbollahu opanowały muzułmańską część Bejrutu, stolicy Libanu. W starciach zginęło 11 Libańczyków, a 30 osób zostało rannych. Do Bejrutu wkroczyły oddziały libańskiej armii.

10 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 21 rakiety Qassam, które spadły na Negew. W mieście Sderot rakieta spadła przy synagodze, wybijając szyby w oknach. Rannych zostało 5 Izraelczyków.

10 maja 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami i koktajlami Mołotowa izraelski patrol w rejonie wioski Jaba w Samarii. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem raniąc 9 Palestyńczyków.
    10 maja 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu w rejonie Rafah, na południu Strefy Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 4 osoby zostały ranne.

11 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie.
    11 maja 2008 r. prezydent Szymon Peres powiedział o sytuacji w Libanie, że "organizacje terrorystyczne niszczą ten naród. Oni niszczą Liban i uniemożliwiają utworzenie państwa palestyńskiego."

11 maja 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    11 maja 2008 r. palestyńscy terroryści z Hamasu usiłowali podłożyć bombę przy barierze granicznej w Strefie Gazy. W przedwczesnym wybuchu zginął 1 Palestyńczyk, a 1 osoba została ranna. Aresztowano 3 palestyńskich terrorystów, którym udało się przekroczyć barierę graniczną.
    11 maja 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w pobliżu punktu kontrolnego Kalandiyah w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.

11 maja 2008 r. izraelskie myśliwce F-16 przeleciały nad południowym Libanem.

12 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na Negew. W przygranicznej osadzie Yesha zginęła 1 Izraelka.
    12 maja 2008 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Jerozolimie z szefem egipskiego wywiadu Omarem Suleimanem, który przedstawił rezultaty negocjacji o rozejmie z palestyńskimi organizacjami zbrojnymi w Strefie Gazy. Olmert podkreślił, że warunkiem zawarcia rozejmu jest uwolnienie porwanego izraelskiego żołnierza Gilad Shalita.

12 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili 2 rakiety Qassam na przejście graniczne Eretz w Strefie Gazy.

12 maja 2008 r. egipscy żołnierze wykryli i zniszczyli 2 podziemne tunele przemytnicze na granicy ze Strefą Gazy.

13 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 6 rakiet Qassam, które spadły na Negew.
    13 maja 2008 r. prezydent Szymon Peres spotkał się w Jerozolimie z polskim prezydentem Lechem Kaczyńskim. Peres podkreślił, że Polska jest nadzieją dla Izraela.

13 maja 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    13 maja 2008 r. izraelski samolot ostrzelał grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu w rejonie Khan Younis na południu Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne.
    13 maja 2008 r. jeden z przywódców Hamasu w Strefie Gazy, Mahmoud Zahar powiedział, że uwolnienie izraelskiego żołnierza Gilada Shalita nie może być częścią żadnego porozumienia zawartego z Izraelem. Jego uwolnienie może być możliwe jedynie na zasadzie wymiany za palestyńskich więźniów.

13 maja 2008 r. Izrael przekazał 100 tys. USD pomocy humanitarnej dla Birmy, zniszczonej przez katastrofalny cyklon.
    13 maja 2008 r. papież Benedykt XVI w rozmowie z ambasadorem Izraela w Watykanie podziękował Bogu za utworzenie państwa Izraela.
    13 maja 2008 r. linie lotnicze El Al zakupiły cztery nowe samoloty pasażerskie Boeing 777-200 za 850 mln USD.

14 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Grad, która spadła na miasto Ashkelon na Negewie. Poważnie uszkodzone zostało centrum handlowe Hutzot. Rannych zostało 14 Izraelczyków.
    14 maja 2008 r. w Jerozolimie odbyła się uroczystość 60-lecia Niepodległości Izraela. Konferencję Prezydentów otworzył prezydent Szymon Peres. W uroczystości udział brał między innymi prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush, który oświadczył, że 60 lat istnienia państwa Izrael napawa optymizmem co do możliwości demokratycznych przemian na Bliskim Wschodzie.

14 maja 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    14 maja 2008 r. izraelscy komandosi ostrzelali nad ranem grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu w rejonie Khan Younis na południu Strefy Gazy. W wymianie ognia zginęło 3 Palestyńczyków, a 8 osób zostało rannych. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

14 maja 2008 r. tysiące Libańczyków demonstrowało w Libanie po ustąpieniu rządu zwycięstwo Hezbollahu.

15 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Grad, która spadła w pobliżu miasta Netivot na Negewie. Kolejnych 9 rakiety Qassam spadło na miasta Sderot i Ashkelon na Negewie. Ostrzelano z moździerza przygraniczny kibuc Nahal Oz.
    15 maja 2008 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush przemawiał w Knesecie. Bush powiedział, że Stany Zjednoczone są gwarantem bezpieczeństwa Izraela i "Masada nigdy więcej nie upadnie".

15 maja 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 19 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    15 maja 2008 r. tysiące Palestyńczyków demonstrowało w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu "dzień katastrofy" (Jom Al-Nakba) - 60. rocznicę powstania Izraela. Palestyńska telewizja Hamasu w Strefie Gazy poinformowała, że Tel Awiw był dawniej arabskim miastem Tel Al-Rabi.
    15 maja 2008 r. w Gazie wybuchły starcia pomiędzy rywalizującymi ze sobą frakcjami Hamasu i Fatahu. W strciach rannych zostało 30 Palestyńczyków.

15 maja 2008 r. nieznani sprawcy wymalowali w nocy antysemickie hasła na czterech synagogach w Londynie (Wielka Brytania).

16 maja 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami grupę żydowskich osadników w pobliżu osiedla Yitzhar. Doszło do gwałtownych starć. Interweniowali izraelscy żołnierze.

16 maja 2008 r. przywódca terrorystycznej organizacji Al-Kaida, Osama bin Laden opublikował oświadczenie w którym zapowiedział "z przyzwoleniem boskim, walkę przeciw Izraelczykom i ich sojusznikom i nie oddamy ani centymetra Palestyny, dopóki na ziemi będzie choć jeden prawdziwy muzułmanin."

17 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

17 maja 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał nad ranem w Strefie Gazy grupę palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, którzy wystrzelili rakiety Qassam na terytorium Izraela. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.

17 maja 2008 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush spotkał się w Sharm el-Sheikh (Egipt) z egipskim prezydentem Mubarakiem i palestyńskim prezydentem Abbasem. Bush powiedział, że ma nadzieję na powstanie państwa palestyńskiego w 2009 r. Zapowiedział także pośredniczenie Stanów Zjednoczonych w rozmowach pokojowych na Bliskim Wschodzie.

18 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na miasto Ashkelon na Negewie.

18 maja 2008 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni spotkała się w Sharm el-Sheikh (Egipt) z jordańskim królem Abdullahem II.
    18 maja 2008 r. szef egipskiego wywiadu, generał Omar Suleiman powiedział, że jeśli Izrael wyrazi zgodę to rozejm z palestyńskimi ugrupowaniami zbrojnymi w Strefie gazy może wejść w życie następnego dnia. Warunkiem postawionym przez Hamas jest zwolnienie 71 palestyńskich więźniów, którzy znajdują się na przedstawionej Izraelowi liście.
    18 maja 2008 r. przywódca terrorystycznej organizacji Al-Kaida, Osama bin Laden wezwał Egipcjan do zaatakowania granicy Strefy Gazy, aby została ona otworzona.

19 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na strefę przemysłową miasta Ashkelon na Negewie. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    19 maja 2008 r. izraelski dziennik "Haaretz" poinformował, że minister obrony Ehud Barak powiedział szefowi egipskiego wywiadu Omarowi Suleimanowi, że Izrael nieoficjalnie wyraża zgodę na zawieszenie broni w Strefie Gazy. Izrael wstrzyma operacje antyterrorystyczne w Strefie Gazy pod warunkiem wstrzymania ostrzału rakietowego i moździerzowego terytorium Izraela. Zniesienie restrykcji gospodarczych jest uzależnione od postępu w negocjacjach nad uwolnieniem porwanego izraelskiego żołnierza Gilada Shalita.

19 maja 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 19 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    19 maja 2008 r. Siły Obronne Izraela wydały zezwolenie na utworzenie 20 nowych posterunków palestyńskiej policji w Samarii i Judei.
    19 maja 2008 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały w Dżeninie (Samaria) 2 przywódców Islamskiego Dżihadu.

19 maja 2008 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Sharm el-Sheikh (Egipt) z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Barak powiedział, że nie ma możliwości zawarcia rozejmu z Hamasem dopóki trwa terrorystyczny ostrzał Izraela.

20 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie.
    20 maja 2008 r. premier Ehud Olmert wezwał społeczność międzynarodową do nałożenia pełnej blokady Iranu, do czasu rezygnacji z atomowego programu.

20 maja 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    20 maja 2008 r. palestyński terrorysta usiłował w nocy przemycić gotową do użycia bombę przez punkt kontrolny Chawara, w pobliżu Nablusu w Samarii. Izraelscy żołnierze zastrzelili napastnika zanim zdążył się wysadzić.
    20 maja 2008 r. izraelskie siły powietrzne ostrzelały grupę palestyńskich terrorystów, którzy z północnej części Strefy Gazy wystrzelili rakiety Qassam na Izrael. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 2 osoby zostały ranne. W kolejnych dwóch nalotach zginął 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne.

21 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    21 maja 2008 r. premier Ehud Olmert poinformował, że za pośrednictwem Turcji w Stambule są prowadzone "niebezpośrednie" izraelsko-syryjskie negocjacje pokojowe. "Negocjacje nie będą proste. Mogą trwać długo i mogą w ostateczności wymagać trudnych wyrzeczeń." Olmert nazwał obecne kontakty z Syrią "historycznym przełomem".

21 maja 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    21 maja 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał na północy Strefy Gazy arabski samochód, którym jechali palestyńscy terroryści po wystrzeleniu rakiety Qassam na Izrael.
    21 maja 2008 r. palestyński terrorysta wjechał samochodem w izraelskiego żołnierze w pobliżu Tulkarem w Samarii. Żołnierz został ranny, a sprawca zajścia zbiegł.

21 maja 2008 r. syryjski minister spraw zagranicznych Walid Moallem zażądał by Izrael wycofał się ze Wzgórz Golan przed rozpoczęciem oficjalnych rozmów pokojowych.

22 maja 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali ze Strefy Gazy z moździerza przygraniczny kibuc Nahal Oz na Negewie.
    22 maja 2008 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni oświadczyła, że Izrael pragnie żyć ze swoimi sąsiadami w pokoju i wezwała Syrię do wyrzeczenia się terroryzmu - zakończyć wspieranie Hezbollahu i Hamasu, oraz zdystansować się od Iranu, z którym utrzymywanie kontaktów jest "problematycznym" (Iran finansuje działalność Hezbollahu i Hamasu przeciwko Izraelowi).
    22 maja 2008 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Jerozolimie z francuskim premirem Bernardem Kouchnerem. Rozmowy dotyczyły procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, w szczególności izraelsko-syryjskich negocjacji pokojowych.
    22 maja 2008 r. Ministerstwo Obrony poinformowało, że 2 tygodnie temu Izrael zwrócił się do Stanów Zjednoczonych z prośbą o sprzedanie 25 myśliwców F-35 za kwotę 80 mln USD. Prośba zawierała opcję zakupu w przyszłości 50 kolejnych myśliwców F-35 oraz 3-5 samolotów transportowych Hercules C-130J.

22 maja 2008 r. palestyński terrorysta-samobójca z Islamskiego Dżihadu wysadził się w samochodzie-pułapce (4 tony materiałów wybuchowych) na przejściu granicznym Eretz w Strefie Gazy. Jedyną ofiarą był zamachowiec.
    22 maja 2008 r. palestyńscy terroryści z Hamasu ostrzelali przejście graniczne Karni w Strefie Gazy. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk, a 10 osób zostało rannych.

23 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Zniszczona została szklarnia w pobliżu miasta Sderot.
    23 maja 2008 r. policja rozpoczęła przesłuchania premiera Ehuda Olmerta w związku z podejrzeniem, że bezprawnie przyjął do 500 tys. USD od amerykańskiego biznesmena Morrisa Talanskiego. Sprawa dotyczy lat 90-tych, kiedy Olmert przez 12 lat był merem Jerozolimy.
    23 maja 2008 r. wieczorem w północnym Izraelu wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 3,3 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w południowym Libanie.

23 maja 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    23 maja 2008 r. izraelska kolemna pancerna wjechała do południowej części Strefy Gazy. W rejonie Khan Younis doszło do ciężkich starć z palestyńskimi terrorystami z Islamskiego Dżihadu. W wymianie ognia zginęło 2 Palestyńczyków, a ranny został 1 izraelski żołnierz.
    23 maja 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu w pobliżu Rafah, na południu Strefy Gazy. Zginęło 3 Palestyńczyków.
    23 maja 2008 r. palestyński kierowca nie zatrzymał się na żądanie ochraniarzy przy wjeździe do żydowskiego osiedla Dolev, w Samarii. Izraelscy ochraniarze postrzelili Palestyńczyka, podejrzewając że jest to zamachowiec.

24 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano z moździerzy tereny przygraniczne na Negewie.

24 maja 2008 r. Syria odrzuciła możliwość zerwania stosunków z Iranem oraz Hezbollahem i Hamasem.

25 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam i 1 rakietę Grad, które spadły na Negew.
    25 maja 2008 r. izraelscy Arabowie obrzucili koktajlami Mołotowa samochody na Wzgórzu Scopus w Jerozolimie. Policja aresztowała 25 Palestyńczyków.
    25 maja 2008 r. Siły Obronne Izraela ewakuowały bazę wojskową położoną przy przejściu granicznym Erez ze Strefą Gazy. Przyczyną były względy bezpieczeństwa i zagrożenie atakami terrorystycznymi. Baza została poważnie uszkodzona podczas ostatniego zamachu bombowego. Koszty koniecznych do przeprowadzenia prac budowlanych wyceniono na 2 mln NIS. Ewakuację bazy przeprowadzono po informacji wywiadu o istnieniu podziemnego tunelu, który może zostać użyty do ataku terrorystycznego.
    25 maja 2008 r. doszło do druzyjskich rozruchów w wioskach Daliat el-Carmel i Isfiya na północy Izraela. Druzowie protestowali przeciwko planom budowy gazociągu na ich ziemiach.

25 maja 2008 r. palestyńscy negocjatorzy poinformowali, że Izrael przedstawił nową mapę Zachodniego Brzegu, na której w rękach izraelskich pozostaje jedynie 8,5% terytoriów Samarii i Judei. Dotychczasowe mapy pozostawiały 12% terytoriów. Nowy plan przewiduje przekazanie Palestyńczykom ziemi z żydowskimi osiedlami, w których żyje około 80 tys. osadników.

26 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

26 maja 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    26 maja 2008 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas spotkał się wieczorem w Ramallah z delegacją Hamasu. Rozmowy dotyczyły możliwości zawarcia rozejmu z Izraelem i warunków zwolnienia palestyńskich więźniów.

27 maja 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

27 maja 2008 r. syryjski minister obrony Hassan Turkmani podpisał w Teheranie (Iran) ze swoim irańskim odpowiednikiem Mostafa Mohammed Najjar porozumienie o wzajemnej obronie i wojskowej współpracy Syrii i Iranu.

28 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

28 maja 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    28 maja 2008 r. izraelska kolumna zmechanizowana wjechała nad ranem do południowej części Strefy Gazy. Podczas tej operacji palestyński snajper postrzelił 1 izraelskiego żołnierza. Izraelski helikopter ostrzelał grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu. Zginęło 2 Palestyńczyków.

29 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na Negew.
    29 maja 2008 r. wyniki sondażu publicznego przeprowadzonego przez Voice of Israel pokazały, że 64% Izraelczyków chce dymisji premiera Olmerta, który jest podejrzany o korupcję. 54% Izraelczyków chce jak najszybszych wyborów.

29 maja 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w rejonie Ramallah, w Samarii. Interweniowali izraelscy żołnierze. Ranny został 1 Palestyńczyk.
    29 maja 2008 r. Palestyńczycy i lewicowi działacze zorganizowali w Na'alin demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa". Doszło do starć z izraelskimi żołnierzami. Rannych zostało 12 Palestyńczyków. Aresztowano 2 osoby.
    29 maja 2008 r. izraelskie oddziały wkroczyły nad ranem do środkowej części Strefy Gazy. Aresztowano 60 poszukiwanych Palestyńczyków.

29 maja 2008 r. specjalistyczny periodyk "Defense News" poinformował, że izraelski przemysł zbrojeniowy podpisał w 2007 roku kontrakty o wartości 5,6 mld USD (o 700 mln USD więcej niż w 2006 r.). Najważniejszym partenerem Izraela są Stany Zjednoczone (kontrakty o wartości 1,5 mld USD). Na drugim miejscu znalazły się Indie (800 mln USD). Największymi eksporterami uzbrojenia byli: Plasan Sasa (800 mln USD) i Elbit Systems (700 mln USD).

30 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano z moździerza przygraniczny moszaw na Negewie. Zniszczone zostały szklarnie.

30 maja 2008 r. około 3 tys. Palestyńczyków demonstrowało przy przejściu granicznym Sufa w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień, raniąc 6 osób.

30 maja 2008 r. arabski dziennik A-Sharq il-Awsat poinformował, że Izrael i Syria uczyniły postęp w prowadzonych w Turcji rozmowach. Według gazety pojawiła się możliwość rozpoczęcia bezpośrednich rozmów bez warunków wstępnych. Jako najważniejszy temat rozmów uznano kwestie bezpieczeństwa obu państw.

31 maja 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na przygraniczny moszaw na Negewie. Zniszczona została szklarnia. Rannych zostało 2 zagranicznych robotników z Malezji.

31 maja 2008 r. doszło do wybuchu materiałów wybuchowych w domu jednego z członków Hamasu w Gazie. Zginął 1 Palestyńczyk, a 16 osób zostało rannych.

1 czerwca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 1 rakietę Grad i 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    1 czerwca 2008 r. minister budownictwa Ze'ev Boim poinformował o planie budowy 884 nowych domów w Jerozolimie. 121 domów powstanie w dzielnicy Har Homa, a 763 domów w dzielnicy Pisgat Ze'ev.

1 czerwca 2008 r. izraelscy komandosi ostrzelali na południu Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu, którzy wystrzelili rakiety Qassam na Izrael. Rannych zostało 3 Palestyńczyków i 1 izraelski żołnierz.

2 czerwca 2008 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Jerozolimie z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Omówiono aktualne zagadnienia procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Osiągnięto postęp w negocjacjach o granicach państwa palestyńskiego.

2 czerwca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Smarii i Judei.
    2 czerwca 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerzy przejście graniczne Sufa w Strefie Gazy oraz ostrzelano izraelskich robotników pracujących przy barierze granicznej w rejonie Nahal Oz i Kissufim.
    2 czerwca 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami patrol izraelskiej straży granicznej w pobliżu Ramallah, w Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

2 czerwca 2008 r. irański prezydent Mahmud Ahmadineżad powiedział: "Izrael wkrótce zniknie z mapy, a szatańskie mocarstwo - Stany Zjednoczone - stoi w obliczu zagłady (...) Powinniście wiedzieć, że syjonistyczny reżim, przestępczy i terrorystyczny, który ma za sobą 60 lat grabieży, agresji i zbrodni, znalazł się u kresu swej działalności i wkrótce zniknie ze sceny geograficznej."

3 czerwca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy salwę rakiet Katiusza, które spadły na osiedle Tzohar na Negewie. Rannych zostało 5 Izraelczyków. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    3 czerwca 2008 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni powiedziała, że cała społeczność międzynarodowa powinna utrzymywać presję wywieraną na Iran i nie wykluczać akcji militarnej, żeby zapobiec uzyskaniu przez Teheran broni nuklearnej.
    3 czerwca 2008 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że Hezbollah ufortyfikował się w około 150 wioskach w południowym Libanie i kontynuje przemyt broni pomimo zapewnień sił pokojowych ONZ, że kontrolują sytuację.

3 czerwca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii. W rejonie Tulkarem w Samarii rzucono bombę w izraelski patrol. W Dżeninie przejęto 2 gotowe do użycia bomby domowej roboty.
    3 czerwca 2008 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa otworzyły trzy nowe posterunki policji w Dżeninie, w Samarii.
    3 czerwca 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Kissufim w Strefie Gazy. Palestyński snajper postrzelił 1 izraelskiego żołnierza.
    3 czerwca 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał grupę palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, którzy wystrzelili rakiety na Izrael. Rannych zostało 3 Palestyńczyków.

4 czerwca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii.
    4 czerwca 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Karni w Strefie Gazy.

4 czerwca 2008 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Waszyngtonie (USA) z amerykańskim prezydentem George W. Bushem, który oświadczył, że Iran jest "zagrożeniem dla pokoju" i świat musi brać poważnie to zagrożenie. Omówiono także kwestię procesu pokojowego izraelsko-syryjskiego. Olmert zwrócił się także z prośbą o sprzedaż Izraelowi najnowszych myśliwców F-35.

5 czerwca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na przygraniczny kibuc Nir Oz na Negewie. Zginął 1 Izraelczyk, a 4 osoby zostały ranne.
    5 czerwca 2008 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że wobec braku postępów egipskich starań o uzyskanie rozejmu, Siły Obronne Izraela mogą rozpocząć szeroko zakrojoną operację w Strefie Gazy.

5 czerwca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii.
    5 czerwca 2008 r. w Hebronie w Judei doszło do starć pomiędzy dwoma rywalizującymi ze sobą arabskimi klanami. Zginął 1 Palestyńczyk. Interweniowali izraelscy żołnierze. W starciach, które wówczas wybuchły, zginął 1 palestyński terrorysta.
    5 czerwca 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał grupę palestyńskich terrorystów na południu Strefy Gazy. W ataku przypadkowo zginęła 1 Palestynka, a 1 osoba została ranna.
    5 czerwca 2008 r. wysoki dowódca Hamasu oświadczył, że ataki na Izrael zakończą się dopiero po ogłoszeniu zawieszenia broni, "jeśli jednak rozejm nigdy nie nadejdzie, my nie zatrzymamy naszego ostrzału".
    5 czerwca 2008 r. przywódca Hamasu, Ismail Haniyeh wezwał palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa do rozpoczęcia rozmów Fatah-Hamas i utworzenia palestyńskiego rządu jedności narodowej.

6 czerwca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano izraelskich robotników pracujących przy barierze granicznej Strefy Gazy w rejonie Nahal Oz. Ranny został 1 izraelski żołnierz. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk. Ostrzelano z moździerza kibuc Nahal Oz na Negewie.
    6 czerwca 2008 r. kilka tysięcy Izraelczyków wzięło udział w Paradzie Równości w Tel Awiwie. Doszło do konfrontacji z prawicowymi aktywistami.

6 czerwca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii.
    6 czerwca 2008 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały rano pozycje Hamasu w rejonie wioski Beit Lahiya na północy Strefy Gazy.
    6 czerwca 2008 r. kilka tysięcy Palestyńczyków demonstrowało przy przejściu granicznym Rafah na południu Strefy Gazy, protestując przeciwko blokadzie Strefy.

7 czerwca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano z moździerzy przygraniczne tereny na Negewie.

8 czerwca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. W moszawie Ami Oz rannych zostało 2 zagranicznych robotników z Tajlandii.

8 czerwca 2008 r. palestyńscy terroryści z Hamasu usiłowali w nocy podłożyć bombę przy barierze granicznej na wysokości Nahal Oz w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili 1 napastnika i ranili 2 innych.
    8 czerwca 2008 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły rano całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej na czas trwania święta Szawout.
    8 czerwca 2008 r. Palestyńczycy i lewicowi izraelscy działacze zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "muru bezpieczeństwa" w pobliżu wioski Na'alin, w Samarii. Doszło do starć z policją Rannych zostało 2 Palestyńczyków. Aresztowano 4 osoby.

9 czerwca 2008 r. grupa zamaskowanych żydowskich osadników pobiła i zraniła 4 Palestyńczyków przy wiosce Susya, w pobliżu Hebronu w Judei.

9 czerwca 2008 r. nieznani sprawcy rzucili bombę zapalającą w synagogę w Dzherzhinsku, w Rosji.
    9 czerwca 2008 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush zaakceptował pakiet pomocy związanej z bezpieczeństwem dla Izraela. Będzie on wynosić 30 mld USD w ciągu 10 lat, co daje kwotę 2,4 mld USD rocznie. Pakiet obejmuje myśliwce F-35 (100 mln USD za maszynę), rozwój systemu antyrakietowego, poprawa ochrony pojazdów opancerzonych oraz rozwój izraelskiej marynarki wojennej.

10 czerwca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    10 czerwca 2008 r. premier Ehud Olmert powiedział: "Musimy przedstawić Syrii ofertę pokojową, a nie tylko możliwość wojny i międzynarodowej izolacji".
    10 czerwca 2008 r. szef wywiadu wojskowego gen. Yossi Baidetz powiedział: "Arabowie w Gazie są zainteresowani uspokojeniem sytuacji (...) w niedalekiej przyszłości wzrośnie krytyka Hamasu w Strefie Gazy na tle porządku publicznego, rosnącego kryzysu paliwowego i podstawowych usług rządowych. Pomimo to pozycja Hamasu w Gazie wciąż jest bardzo silna." Odnosząc się do sytuacji w Samarii i Judei powiedział: "wszystkie ważne organizacje planują ataki samobójcze na Izraelczyków." Względny spokój jest wynikiem cięgłych operacji antyterrorystycznych Sił Obronnych Izraela.

10 czerwca 2008 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały pozycje Hamasu w dzielnicy Sujaya, w Gazie. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 3 osoby zostały ranne.

10 czerwca 2008 r. syryjski minister spraw zagranicznych Fayssal al-Mekdad powiedział, że nie będzie żadnych bezpośrednich negocjacji pokojowych pomiędzy Izraelem a Syrią do czasu, aż nastąpi pełen zwrot Wzgórz Golan, które Izrael zajął w 1967 r.
    10 czerwca 2008 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon zasugerował możliwość wysłania wojsk międzynarodowych, które przejęłyby kontrolę nad przejściami granicznymi Strefy Gazy, kończąc w ten sposób blokadę Strefy. Międzynarodowe siły posiadałyby 500-1000 żołnierzy.

11 czerwca 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali ze Strefy Gazy z moździerza przygraniczny kibuc Nir Oz na Negewie.
    11 czerwca 2008 r. rano zebrał się Gabinet Bezpieczeństwa. Podjęto decyzję o nie rozpoczynaniu dużej operacji wojskowej w Strefie Gazy. Priorytetem izraelskiej polityki będzie poszukiwanie drogi do pokoju, jednak nie na warunkach przedstawionych przez Hamas. Wynegocjowane porozumienie musi zawierać wstrzymanie wszystkich akcji terrorystycznych, prób porwania izraelskich żołnierzy, przerwania przemytu broni do Gazy i uwolnienie porwanego żołnierza Shalita.

11 czerwca 2008 r. izraelska kolumna zmechanizowana wjechała nad ranem do południowej części Strefy Gazy. W pobliżu Khan Younis ostrzelano grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu. W starciu Palestyńscy terroryści po raz pierwszy użyli rosyjskiej produkcji przeciwpancernych pocisków rakietowych Fagot, które mają zasięg ponad 2 km. Zginęło 3 Palestyńczyków (w tym 2 cywili). W nalocie na północne tereny Strefy Gazy przypadkowo zginęła 9-letnia Palestynka.
    11 czerwca 2008 r. Palestyńczycy w wielu miejscach Samarii i Judei obrzucili kamieniami żydowskie samochody.

11 czerwca 2008 r. rząd libański poprosił Izrael o wycofanie się z Har Dov (Farmy Sheba), co otworzyłoby drogę do dalszych negocjacji.
    11 czerwca 2008 r. izraelskie siły powietrzne zakupiły w Stanach Zjednoczonych 25 samolotów treningowych T-6 Texan II za 190 mln USD.

12 czerwca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 25 rakiet Qassam, które spadły na Negew. W pobliżu kibucu Yad Mordechai ranna została 1 Izraelka. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    12 czerwca 2008 r. północny Izrael nawiedziły cztery trzęsienia ziemi o sile od 3,9 do 4,2 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się pod południowym Libanem.

12 czerwca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    12 czerwca 2008 r. palestyńscy terroryści z Hamasu usiłowali podłożyć bombę przy barierze granicznej na północy Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili 2 napastników. Palestyńczycy usiłowali także staranować barierę graniczną przy pomocy spychacza. Izraelscy żołnierze wkroczyli do Strefy Gazy i zastrzelili kierowcę spychacza.
    12 czerwca 2008 r. doszło do przypadkowego wybuchu bomby domowej roboty w Beit Lahiyah na północy Strefy Gazy. Zginęło 7 Palestyńczyków, a 40 osób zostało rannych. Hamas oskarżył Izrael o spowodowanie wybuchu.

13 czerwca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    13 czerwca 2008 r. północny Izrael nawiedziły trzy trzęsienia ziemi o sile od 3,9 do 3,5 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się pod południowym Libanem.

13 czerwca 2008 r. Siły Obronne Izraela podjęły decyzję o likwidacji 10 blokad drogowych w rejonie Hebronu, w Judei. W ostatnich miesiącach zlikwidowano 90 blokad na terytorium Autonomii Palestyńskiej.

14 czerwca 2008 r. rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Sabine Hadad poinformowała o zatwierdzeniu planu budowy 1300 nowych domów w rejonie Wschodniej Jerozolimy. Domy powstaną w dzielnicy Ramat Szlomo.

14 czerwca 2008 r. izraelscy komandosi wkroczyli do obozu uchodźców Dehaisha w Betlejem, w Judei. Aresztowano poszukiwanego Palestyńczyka. W obozie doszło do antyizraelskich rozruchów.

14 czerwca 2008 r. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice nazwała "problemem" budowanie przez Izrael osiedli żydowskich na terytoriach palestyńskich. Rice zapowiedziała poruszenie tego tematu w bezpośrednich rozmowach z Izraelczykami.

15 czerwca 2008 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Jerozolimie z sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice. Poruszono tematy procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Rice powiedziała, że rozbudowywanie żydowskich osiedli w Samarii i Judei będzie miało negatywny wpływ na rozmowy izraelsko-palestyńskie. Olmert powiedział, że rozbudowa osiedli Jerozolimy będzie kontynuowana, ponieważ Jerozolima jest miastem a nie osiedlem żydowskim w Samarii lub Judei.
    15 czerwca 2008 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni spotkała się w Jerozolimie z sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice i szefem palestyńskich negocjatorów Ahmedem Qureia. Trójstronne rozmowy dotyczyły procesu pokojowego.

15 czerwca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    15 czerwca 2008 r. około 200 Palestyńczyków starło się z izraelskimi żołnierzami w Betlejem, w Judei. Rannych zostało 7 Palestyńczyków.

16 czerwca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Grad, które spadły w pobliżu miasta Ashkelon na Negewie. Ranny został 1 Izraelczyk.

16 czerwca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    16 czerwca 2008 r. izraelscy komandosi zastrzelili rano 3 palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, w pobliżu przejścia granicznego Sufa w Strefie Gazy. Izraelskie siły powietrzne zbombardowały pozycje Hamasu, zabijając 2 Palestyńczyków.
    16 czerwca 2008 r. przywódca Hamasu, Ismail Haniyeh wezwał wszystkie palestyńskie organizacje działające w Strefie Gazy do porozumienia się i podjęcia rozmów z Izraelem. Haniyeh powiedział, że "negocjacje o zawieszeniu broni właśnie zostały zakończone. Jest to wola palestyńskiego narodu, który pragnie zakończenia blokady i końca przemocy."

16 czerwca 2008 r. ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zgodzili się, że należy pogłębić relacje UE-Izrael, o co wystąpił rząd w Tel-Awiwie. Nie wyznaczyli jednak żadnego kalendarza w tej sprawie.

17 czerwca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie.
    17 czerwca 2008 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zatwierdziło plan budowy 350 domów w osiedlu Amatzia, w którym mieszkają osadnicy wysiedleni z Gush Katif w Strefie Gazy.

17 czerwca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    17 czerwca 2008 r. izraelski myśliwiec zniszczył rakietami arabski samochód przewożący palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu w pobliżu Khan Younis, na południu Strefy Gazy. Zginęło 6 Palestyńczyków, a 6 osób zostało rannych. W drugim nalocie, w rejonie Dir el-Balah zostało rannych 6 Palestyńczyków.
    17 czerwca 2008 r. przedstawiciel Hamasu i egipskiego wywiadu poinformowali o ogłoszeniu od następnego dnia zawieszenia broni z Izraelem.

18 czerwca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 34 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    18 czerwca 2008 r. rzecznik rządu powiedział, że jeśli palestyńskie organizacje działające w Strefie Gazy utrzymają przez 3 dni zawieszenie broni, wówczas Izrael uzna rozejm za obowiązujący i zezwoli na otworzenie przejść granicznych z Gazą. Warunkiem utrzymania rozejmu jest wstrzymanie przemytu broni do Gazy. Jednocześnie muszą rozpocząć się negocjacje w sprawie uwolnienia izraelskiego żołnierza Gilada Shalita.

18 czerwca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

19 czerwca 2008 r. premier Ehud Olmert ostrzegł Hamas, że tymczasowy rozejm jest "ostatnią szansą" aby uniknąć wielkiej operacji antyterrorystycznej Sił Obronnych Izraela w Strefie Gazy.

19 czerwca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 14 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Podczas operacji w Nablusie ranny został 1 izraelski żołnierz.
    19 czerwca 2008 r. o godz. 6.00 rano weszło w życie tymczasowe zawieszenie broni pomiędzy Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy. Ma ono obowiazywać przez 6 miesięcy. Porozumienie zostało wynegocjowane przez przedstawicieli Egiptu.
    19 czerwca 2008 r. Siły Obronne Izraela otworzyły dla celów handlowych przejścia graniczne Nahal Oz, Sufa i Karni w Strefie Gazy. Wpuszczono do Gazy 50 ciężarówek z międzynarodową pomocą humanitarną.
    19 czerwca 2008 r. Siły Obronne Izraela przeprowadziły ewakuację nielegalnego osiedla żydowskiego w Yitzhar, w Samarii. Doszło do starć z żydowskimi osadnikami, w których rannych zostało 11 osadników i 4 policjantów.

20 czerwca 2008 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że jeśli rozejm w Strefie Gazy utrzyma się, jest wówczas planowane przemieszczenie oddziałów wojskowych do baz oddalonych od Gazy.

20 czerwca 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali grupę żydowskich osadników w pobliżu Ramallah, w Samarii. Rannych zostało 3 Izraelczyków.
    20 czerwca 2008 r. przywódca Hamasu w Strefie Gazy Ismail Haniyeh oświadczył, że jego organizacja nie jest w stanie powstrzymać działalności przemytniczej na granicy z Egiptem.

20 czerwca 2008 r. Agencja Żydowska poinformowała, że jest planowane uruchomienie awaryjnego mostu powietrznego by ewakuować 350 Żydów z Zimbabwe, w którym rośnie napięcie przed wyborami prezydenckimi.
    20 czerwca 2008 r. amerykański wywiad CIA poinformował, że islamska organizacja terrorystyczna Hezbollah planuje przeprowadzenie zamachów terrorystycznych na Żydów w Kanadzie i Ameryce Łacińskiej. Zwiększono ochronę ambasady Izraela w Ottawie i synagogi w Toronto.
    20 czerwca 2008 r. witryna internetowa New York Times poinformowała, że w pierwszym tygodniu czerwca izraelskie siły powietrzne przeprowadziły manewry "Glorious Spartan 08" nad wschodnią częścią Morza Śródziemnego i nad Grecją. W ćwiczeniach uczestniczyło ponad 100 myśliwców F-16 i F-15. Scenariusz ćwiczeń przewidywał atak na ośrodki nuklearne Iranu. Samoloty-cysterny trenowały tankowania myśliwców na dystansie ponad 1000 km, a helikoptery ćwiczyły ratowanie zestrzelonych pilotów.
    20 czerwca 2008 r. szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Mohamed El Baradei ostrzegł, że ewentualny atak zbrojny na Iran miałby katastrofalne skutki, przemieniając cały region w "kulę ognistą".

21 czerwca 2008 r. Siły Obronne Izraela zlikwidowały 10 blokad drogowych w rejonie Ramallah, w Samarii. W ostatnich tygodniach zniesiono sto blokad drogowych w Judei i Samarii jako "gest dobrej woli" względem arabskiej ludności.
    21 czerwca 2008 r. Siły Obronne Izraela wpuściły do Strefy Gazy 70 ciężarówek z międzynarodową pomocą humanitarną.

22 czerwca 2008 r. premier Ehud Olmert i prezydent Szymon Peres spotkali się w Jerozolimie z francuskim prezydentem Nicolasem Sarkozy, który powiedział: "jeśli jestem tutaj, to dlatego że jestem bardziej niż kiedykolwiek przekonany, że bezpieczeństwo Izraela będzie w pełni zagwarantowane wraz z powstaniem innego państwa - państwa palestyńskiego."

22 czerwca 2008 r. Siły Obronne Izraela wpuściły do Strefy Gazy 90 ciężarówek z międzynarodową pomocą humanitarną.

23 czerwca 2008 r. francuski prezydent Nicolas Sarkozy przemawiał w Knesecie. Wezwał Izrael do zaprzestania kolonizacji terytoriów palestyńskich, ponieważ utrudnia to zaprowadzenie pokoju na Bliskim Wschodzie.

23 czerwca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    23 czerwca 2008 r. Siły Obronne Izraela wyraziły zgodę na otworzenie przejścia granicznego Rafah, pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem.

24 czerwca 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. Popołudniem 3 rakiety Qassam spadły na miasto Sderot na Negewie. Rannych zostało 2 Izraelczyków.

24 czerwca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Przy próbie aresztowania zastrzelono 2 terrorystów z Islamskiego Dżihadu w pobliżu Dżeninu, w Samarii. Przejęto broń maszynową i materiały wybuchowe.
    24 czerwca 2008 r. przywódcy Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy zagrozili zerwaniem zawieszenia broni z Izraelem, jako zemsta za zabójstwo dwóch swoich członków w nocy. Zażądali, aby zawieszenie broni obejmowało także tereny Samarii i Judei.
    24 czerwca 2008 r. Palestyńczycy zorganizowali w rejonie wioski Bili'in demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa". W starciach zostało rannych 5 izraelskich policjantów.

24 czerwca 2008 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Sharm el-Sheikh (Egipt) z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Rozmowy dotyczyły rozejmu w Strefie Gazy i kwestii uwolnienia porwanego izraelskiego żołnierza Gilada Shalita. Postanowiono, że do czasu uwolnienia Shalita będzie zamknięte przejście graniczne Rafah w Strefie Gazy.

25 czerwca 2008 r. minister obrony Ehud Barak rozkazał zamknięcie przejść granicznych ze Strefą Gazy, jako odpowiedź za zerwanie przez Palestyńczyków zawieszenia broni i ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

25 czerwca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Obrzucono koktajlami Mołotowa izraelski patrol w pobliżu Nablusu, w Samarii.
    25 czerwca 2008 r. Siły Obronne Izraela zamknęły rano wszystkie przejścia graniczne w Strefie Gazy. Popołudniem na polecenie rządu otworzono przejście graniczne Erez.
    25 czerwca 2008 r. Hamas oskarżył Izrael o łamanie warunków zawieszenia broni poprzez zamknięcie przejść granicznych w Strefie Gazy.

25 czerwca 2008 r. egipska straż graniczna wykryła i zniszczyła 7 podziemnych tuneli przemytniczych na granicy ze Strefą Gazy.

26 czerwca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot na Negewie.
    26 czerwca 2008 r. gabinet bezpieczeństwa zaaprobował uwolnienie 150 palestyńskich terrorystów "z krwią na rękach" pod warunkiem, że nie wrócą oni do Samarii i Judei, ale do Strefy Gazy. Uwolnienie jest częścią negocjacji w sprawie uwolnienia izraelskiego żołnierza Gilada Shalita.
    26 czerwca 2008 r. izraelscy negocjatorzy przygotowali tekst umowy z libańskim Hezbollahem w sprawie wymiany więźniów. Jeśli rząd Olmerta wyrazi zgodę, to w zamian za uwolnienie bojowników Hezbollahu, do Izraela powrócą porwani izraelscy żołnierze Ehud Goldwasser i Eldad Regev. Negocjacje prowadzą w Bejrucie (Liban) niemieccy negocjatorzy.
    26 czerwca 2008 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni wezwała do podjęcia działań zbrojnych jako odpowiedzi na ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy.
    26 czerwca 2008 r. około 3 tys. osób wzięło udział w Paradzie Gejów w Jerozolimie. Parada była zabezpieczana przez duże siły policyjne, ponieważ obawiano się rozruchów ze strony ortodoksyjnych Żydów.

26 czerwca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    26 czerwca 2008 r. Palestyńczycy i izraelscy działacze lewicowi zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "muru bezpieczeństwa" w pobliżu Ramallah, w Samarii. W starciach rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy i 14 demonstrantów.
    26 czerwca 2008 r. Hamas poinformował o zniszczeniu 2 podziemnych tuneli przemytniczych na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    26 czerwca 2008 r. palestyński premier Salam Fayyad poprosił Izrael o ponowne otwarcie przejść granicznych Strefy Gazy. Ostrzegł, że połowa Palestyńczyków żyjących w Gazie nie ma nic do stracenia i ta sytuacja musi się skończyć.

27 czerwca 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

27 czerwca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    27 czerwca 2008 r. Siły Obronne Izraela otworzyły rano przejście graniczne Nahal Oz w Strefie Gazy. Terminal służy głównie jako przepompownia paliwa do Gazy. Otworzenie terminalu jest gestem dobrej woli Izraela względem Palestyńczyków, którzy łamią warunki zawieszenia broni.
    27 czerwca 2008 r. przywódca Hamasu w Strefie Gazy, Ismail Haniyeh, poprosił wszystkie palestyńskie frakcje o przyłączenie się do porozumienia o zawieszeniu broni.

28 czerwca 2008 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się z amerykańskim szefem Połączonego Kolegium Szefów Sztabów, admirałem Michaelem Mullenem. Barak oświadczył, że Izrael musi odzyskać swoich uprowadzonych żołnierzy, bez względu czy oni żyją czy są martwi. Powiedział: "Mamy wojskowy i etyczny obowiązek by porwani żołnierze powrócili do domu żywi albo umarli."

29 czerwca 2008 r. premier Ehud Olmert poinformował gabinet rządowy, że porwani dwa lata temu przez libański Hezbollah izraelscy żołnierze Ehud Goldwasser i Eldad Regev, nie żyją. Olmert powiedział, że "wiemy co się im przydarzyło", jednak nie ujawniono żadnych szczegółów. Jednocześnie rząd zaaprobował propozycję uwolnienia 12 więźniów Hezbollahu i kilkudziesięciu Palestyńczyków w zamian za ciała izraelskich żołnierzy. Wymiana jest planowana na 12 lipca.

29 czerwca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Hebronie, w Judei. Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski patrol w rejonie Tuba, w Samarii. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając 1 Palestyńczyka.
    29 czerwca 2008 r. Siły Obronne Izraela otworzyły rano przejścia graniczne Erez i Karni w Strefie Gazy. Do Gazy wjechało 80 ciężarówek z międzynarodową pomocą humanitarną.
    29 czerwca 2008 r. Palestyńczycy i lewicowi działacze izraelscy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "muru bezpieczeństwa" w rejonie Na'alin. Doszło do starć, w których ranny został 1 izraelski żołnierz.

29 czerwca 2008 r. przedstawiciel libańskiego Hezbollahu oświadczył, że izraelski pilot Ron Arad, który został ujęty w 2006 r. w Libanie, prawdopodobnie nie żyje.

30 czerwca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na tereny przygraniczne na Negewie.
    30 czerwca 2008 r. w Knesecie odbyło się głosowanie nad propozycją ustawy, która domagała się publicznego referendum przed wycofaniem się Izraela z jakiegokolwiek terytorium. W głosowaniu 65 posłów poparło ustawę, a 18 głosowało przeciwko.
    30 czerwca 2008 r. parlamentarny komitet spraw zagranicznych i obrony wyraził zgodę na przedłużenie stanu wyjątkowego w mieście Sderot i innych żydowskich osiedlach położonych w pobliżu granicy Strefy Gazy, ze względu na nieustający ostrzał rakietowy i moździerzowy terytorium Izraela. Umożliwia to przeniesienie w tym rejonie części kompetencji z państwa na wojsko, które decyduje o zamknięciu szkół oraz fabryk.

30 czerwca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    30 czerwca 2008 r. Hamas ogłosił, że zawieszenie broni jest jego wielkim zwycięstwem, ponieważ oznacza "fiasko" izraelskiej polityki izolacji Strefy Gazy. Jednocześnie Hamas i pięć innych palestyńskich grup zbrojnych wezwało Izrael do objęcia warunkami zawieszenia broni tereny Samarii i Judei. Wynegocjowane porozumienie mówi, że Samaria i Judea będą objęte rozejmem po kilku miesiącach, pod warunkiem przestrzegania zawieszenia broni.
    30 czerwca 2008 r. palestyński premier Salam Fayyad podpisał z Bankiem Światowym umowę na finansowanie trzech projektów rozbudowy infrastruktury w Strefie Gazy. Wartość projektów wynosi 20 mln USD.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: lipiec-wrzesień 2008 r.

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2008-2012 by Gedeon