STYCZEŃ - MARZEC  2023 r.  -  HISTORIA
  - październik-grudzień 2022 r.
 - styczeń-marzec 2023 r.


       - Harzi Halevi


Wiadomosci z Izraela
 

1 stycznia 2023 r. radca prawny ministerstwa spraw zagranicznych, Allen Baker skomentował decyzję ONZ o zezwoleniu Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu na zbadanie statusu Izraela w Judei i Samarii. "Nie sądzę, aby sytuacja było aż tak dramatyczne i żebyśmy musieli się martwić, ale nie możemy ignorować faktu, że Palestyńczycy wykorzystują fakt, że są szanowani i poważnie traktowani tylko w ONZ. Nawet Hamas nie traktuje Mahmuda Abbasa poważnie i oni nie ufają mu, ale społeczność międzynarodowa w ONZ jest jedynym miejscem, które postrzega go jako umiarkowanego męża stanu, którego należy szanować, i dlatego popierają go w głosowaniach. Ostatni ruch Palestyńczyków to nic więcej niż chwyt reklamowy Autonomii Palestyńskiej, który wykorzystuje fakt, że posiada polityczną większość w ONZ, która poprze wszystko, co chcą uchwalić Arabowie, i dlatego uzyska większość głosów. Jeśli chodzi o praktyczno-prawny aspekt tej decyzji i pozwu w Hadze, nie ma to żadnego rzeczywistego znaczenia, ponieważ decyzje zgromadzenia ONZ są tylko sugestiami. Poza tym wniosek jest niczym więcej niż prośbą o wydanie opinii. A ponieważ tak jest, Trybunał przedstawi swą opinię za rok lub dwa. Prawdopodobnie będą próbowali stwierdzić, że izraelska okupacja jest nielegalna, a Izraelczycy robią straszne rzeczy. Co ciekawe, z prawnego punktu widzenia rezolucja ONZ mówi o długoterminowej okupacji, która nie istnieje w prawie międzynarodowym. Okupacja jest legalna w czasie wojny, a prawo międzynarodowe nie określa limitu długości okupacji. Mogą także orzec, że Izrael łamie międzynarodowe prawa humanitarne, zabraniając Palestyńczykom swobodne przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego, ale nie mogą orzec, że długoterminowa okupacja jest nielegalna, gdy jest długoterminowa, ponieważ nie ma takiej definicji. Trybunał w Hadze nie może ignorować Porozumień z Oslo, zgodnie z którymi Palestyńczycy zgodzili się na obecność Izraela w Judei i Samarii do czasu wynegocjowania stałego rozwiązania. Jeśli Trybunał będzie chciał zachować się poważnie, będzie musiał wziąć pod uwagę te fakty."
    1 stycznia 2023 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu modlił się przy Zachodnim Murze. Towarzyszył mu Rabin Ściany Płaczu, Rabin Szmuel Rabinowicz i dyrektor generalny The Western Wall Heritage Foundation, Mordechaj Eliav. Netanjahu powiedział: "Właśnie napisałem w księdze pamiątkowej: Oto nie zdrzemnie się ani nie śpi Stróż Izraela. W tych słowach podsumowałem działania, jakie podjąłem wczoraj i dziś. Będziemy to nadal robić w imieniu obywateli Izraela, państwa Izrael i Ziemi Izraela."
    1 stycznia 2023 r. wieczorem kilkuset ultraortodoksyjnych Żydów wszczęło zamieszki na skrzyżowaniach Bar Ilan i Tzefania w Jerozolimie.

2 stycznia 2023 r. w bazie sił powietrznych Nevatim na Negewie wylądowało 6 amerykańskich myśliwców przewagi pola walki F-15. Przeprowadzą one wspólne ćwiczenia z izraelskimi samolotami F-35I.

2 stycznia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 16 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Nablusie doszło do wymiany ognia z terrorystami. Przejęto karabin M-16, sprzęt wojskowy oraz 38 tys. szekli funduszy terrorystycznych. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

2 stycznia 2023 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie Damaszku. Aktywowany został syryjski system obrony powietrznej. Wybuchy było słychać w pobliżu międzynarodowego portu lotniczego w Damaszku. Zginęło 2 syryjskich żołnierzy, a 2 kolejnych zostało rannych. Prawdopodobnie celem był transport irańskiej broni dla Hezbollahu.
    2 stycznia 2023 r. naczelny rabin Moskwy Rabin Pinchas Goldschmidt (od lipca poza Rosją) wezwał Żydów do opuszczenia Rosji, gdyż ci, którzy pozostaną, staną się kozłami ofiarnymi za niepowodzenia wojny w Ukrainie. "Gniew i niezadowolenie mas z powodu trudności społecznych w Rosji spowodowanych wojną w Ukrainie, zostanie skierowany na społeczność żydowską, którą się o wszystko obwini. Kiedy popatrzymy wstecz na historię Rosji, zawsze gdy system polityczny był w niebezpieczeństwie, widzieliśmy, jak rząd próbował przekierować gniew i niezadowolenie mas na społeczność żydowską. Widzieliśmy to w czasach carskich i pod koniec reżimu stalinowskiego. Teraz widzimy rosnący antysemityzm, gdy Rosja wraca do nowego rodzaju Związku Radzieckiego i krok po kroku ponownie opada żelazna kurtyna. Dlatego uważam, że najlepszą opcją dla rosyjskich Żydów jest wyjazd."

3 stycznia 2023 r. izraelscy żołnierze udaremnili w nocy próbę przemytu narkotyków przez granicę z Egiptem. Przejęto około 40 kg narkotyków o wartości rynkowej 1 mln 650 tys. szekli.
    3 stycznia 2023 r. wczesnym rankiem minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir odwiedził Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Minister był na wzgórzu w sumie przez 13 minut.
    3 stycznia 2022 r. odbyło się pierwsze posiedzenie nowego rządu Izraela, na którym premier Benjamin Netanjahu przedstawił program koalicji. Jako priorytet nowego rządu umieszczono ograniczenie nuklearnych aspiracji Iranu i walkę z irańską obecnością wojskową w Syrii, jednocześnie obiecując walkę z rosnącymi kosztami życia oraz zwiększenie bezpieczeństwa oraz zmniejszenie przestępczości w Izraelu.
    3 stycznia 2023 r. sekretarz stanu USA Anthony Blinken rozmawiał telefonicznie z izraelskim ministrem spraw zagranicznych Eli Cohenem, którego poprosił, by przekazał pewne wiadomości rosyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych Siergiejowi Ławrowowi. Cohen powiedział: "W kwestii Rosji i Ukrainy jedno zrobimy na pewno - publicznie będziemy mniej mówić. Przygotujemy szczegółowe wskazówki dla gabinetu w celu sformułowania ram odpowiedzialnej polityki. W każdym razie nasza znacząca pomoc humanitarna dla Ukrainy będzie kontynuowana." Izrael może stać się pośrednikiem w negocjacjach w sprawie Ukrainy.
    3 stycznia 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen rozmawiał telefonicznie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. Cohen wyraził niezadowolenie z powodu zacieśniania współpracy między Rosją a Iranem.

3 stycznia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 13 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców w Betlejem doszło do wymiany ognia z terrorystami. Zginął 1 terrorysta. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    3 stycznia 2023 r. palestyńskie ministerstwo spraw zagranicznych potępiło dzisiejszą wizytę ministra Itamara Ben-Gvira na Wzgórzu Świątynnym. "To bezprecedensowa prowokacja." Rzecznik Hamasu, Hazam Kassem, potępił dzisiejszą wizytę Itamara Ben-Gvira na Wzgórzu Świątynnym. "Zbrodnia syjonistycznego ministra Ben-Gvira polegająca na inwazji na meczet Al-Aqsa jest kontynuacją agresji syjonistycznej okupacji na święte miejsca islamu."
    3 stycznia 2023 r. wieczorem wykryto nieudany start rakiety w Strefie Gazy. Nie ogłaszano żadnego alarmu.

3 stycznia 2023 r. egipskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie w związku z poranną wizytą ministra Itamara Ben-Gvira na Wzgórzu Świątynnym. "Egipt wyraża swoje zaniepokojenie faktem, że wysoki rangą członek izraelskiego rządu dokonał inwazji na obszar wokół meczetu Al-Aqsa w towarzystwie ekstremistycznych urzędników, będąc pod ochroną izraelskich żołnierzy. Egipt sprzeciwia się jakimkolwiek krokom podejmowanym przeciwko status quo w Jerozolimie."

4 stycznia 2023 r. minister obrony Joav Gallant przeprowadził pierwszą rozmowę telefoniczną ze swoim amerykańskim odpowiednikiem, sekretarzem obrony Lloydem Austinem. Gallant podkreślił wyjątkową i nierozerwalną więź między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi, więź opartą na wspólnych wartościach, interesach i niezrównanej współpracy we wszystkich dziedzinach. Wyraził swoje zaangażowanie w dalsze rozszerzanie doskonałej współpracy między odpowiednimi jednostkami obronnymi na arenie strategicznej, wojskowej i przemysłowej - służąc w ten sposób interesom i obronie wolności obu narodów.
    4 stycznia 2023 r. premier Benjamin Netanjahu przemawiał wieczorem na konferencji ruchu Betar w Jerozolimie, gdzie pochwalił proponowane reformy izraelskiego systemu sądowniczego. "Podejmiemy kroki, które wzmocnią osobiste bezpieczeństwo wszystkich obywateli kraju, przygotujemy reformy, które zapewnią właściwą równowagę między trzema gałęziami władzy i będziemy kontynuować te zmiany w dążeniu do pokoju. Musimy promować zorientowaną na działanie, energiczną, odpowiedzialną i nacjonalistyczną politykę. Z pewnością przeprowadzimy rewizję dotychczasowej polityki i będziemy działać bardziej zdecydowanie przeciwko terrorystycznym odłamom skrajnego islamu w naszym regionie i na różne sposoby będziemy walczyć, aby zapobiec produkcji broni jądrowej przez Iran. Zrewidujemy nasze stosunki zagraniczne - nasz głos będzie słyszalny w świecie. Zamiast pochylać głowy i poddawać się dyktatowi społeczności międzynarodowej, staniemy w obronie naszych interesów w Ziemi Izrael. Pogłębimy pokój z Sudanem, Emiratami i Marokiem - oraz otworzymy nowe ścieżki dla dalszego pokoju na Bliskim Wschodzie. Wszyscy widzimy, co dzieje się w przestrzeni wokół nas - słabi są deptani, silni przeżywają. Żabotyński podsumował naszą siłę w dwóch słowach: Żelazny Mur, który ochroni państwo żydowskie przed wrogami. Minęło sto lat minęło, odkąd Zabotyński sformował tę zasadę, która ugruntowała naszą koncepcję wojskową i polityczną. Tylko dzięki takiemu murowi ochronnemu naród Izraela był w stanie osiedlać się w obliczu arabskiej wrogości i zawrzeć porozumienia pokojowe z krajami arabskimi. Wszyscy rozumieją sens Żelaznego Muru, ale nie wszyscy rozumieją, jak trwale go wzmacniać. Jesteśmy zobowiązani do jego ciągłego wzmacniania przeciwko każdemu wrogowi, na każdej arenie. Musimy systematycznie rozwijać naszą siłę wojskową, gospodarczą, polityczną, społeczną i wywiadowczą. Nasza innowacja polega na połączeniu mocnych stron i zrozumieniu, że centralnym elementem Żelaznego Muru jest siła ekonomiczna, ponieważ z biegiem czasu nie jest możliwe wyprodukowanie siły militarnych bez środków wymaganych do jej sfinansowania. Rzeczywiście, chodzi o gospodarkę wolnorynkową, która doprowadziła nas do takiej gospodarki w zawrotnym tempie. Izraelska innowacja stała się powszechnie znana na świecie. Była używana do wyposażania nowych okrętów podwodnych, nowych samolotów w nowy system cybernetyczny. Doktryna Zabotyńskiego jest doktryną życia. Jest doktryną prawdy. Jego idee pozostają owocne. Jego nadzieje zostały spełnione."

4 stycznia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 12 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Kabatia oddano strzały w stronę żołnierzy. W kilku innych miejscach użyto środków do rozpraszania tłumu demonstrantów. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

5 stycznia 2023 r. ministerstwo turystyki poinformowało, że w 2022 roku do Izraela przybyło 2,67 mln turystów, co przyniosło izraelskiej gospodarce 13,5 mld szekli.

5 stycznia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 14 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców w Alcie ostrzelano żołnierzy, którzy odpowiedzieli ogniem uzyskując trafienia. W wiosce Beit Rima doszło do gwałtownych arabskich zamieszek. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

6 stycznia 2023 r. Izrael ogłosił pakiet sankcji wymierzonych w Autonomię Palestyńską w odpowiedzi na jej próbę przekonania Zgromadzenia Ogólnego ONZ do poparcia sprawy Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Izraelowi. Sankcje obejmują zamrożenie wszystkich arabskich budów w strefie C Judei i Samarii - w tym rozprawę z nielegalnym budownictwem - oraz przejęcie 139 mln szekli z podatków zebranych przez Izrael w imieniu Autonomii Palestyńskiej. Pieniądze te zostaną przekazane na fundusz dla izraelskich ofiar arabskich terrorystów.

6 stycznia 2023 r. w nocy terroryści usiłowali postrzelić funkcjonariusza ochrony osiedla żydowskiego Har Bracha w środkowej Samarii. Funkcjonariusz odpowiedział ogniem. Terroryści ostrzelali także izraelski posterunek wojskowy w pobliżu Nablusu. Nikt nie odniósł obrażeń.

7 stycznia 2023 r. - Szabat.
    7 stycznia 2023 r. minister obrony Joav Galant nakazał cofnięcie zezwoleń trzem urzędnikom Autonomii Palestyńskiej, którzy wjechali na terytorium Izraela, aby odwiedzić dom terrorysty Karima Jounesa, który został zwolniony z więzienia w tym tygodniu po odsiedzeniu 40 lat za zabójstwo w 1980 r. izraelskiego żołnierza Abrahama Bromberga. Mahmoud Al-A'loulowi, A'zam Al-Ahmad i Rouhi Fatoh wykorzystali swoje pozycje we władzach Autonomii Palestyńskiej, aby tylko w tym celu wjechać na terytorium Izraela.
    7 stycznia 2023 r. wieczorem tysiące izraelskich zwolenników lewicy zebrało się na placu przed teatrem Habima w Tel Awiwie, skąd ruszyli "marszem wściekłości" protestując przeciwko rządom prawicowej koalicji.

7 stycznia 2023 r. członek Komitetu Centralnego Fatah, Abbas Zaki powiedział, że Izraelczycy muszą wybierać między opuszczeniem Palestyny drogą morską a brodzeniem "w morzu krwi". Pochwalił przy tym terrorystów, którzy podjęli inicjatywę przeprowadzania ataków i spowodowania "bezsenności" Izraela. Dodał, że "szumowiny osadników powinny pomyśleć o wyjeździe". "Jeśli oni zechcą przeprowadzić to, co proponowali podczas wyborów, będą musieli wybrać między dwiema opcjami: albo odejdą drogą morską, albo będą brodzić w morzu krwi. Nie będziemy się bać osadników. Oni powinni pomyśleć o wyjeździe. Daliśmy pokojowi wiele szans, ale teraz nadszedł czas, aby przygotować się na wszystkie otwarte opcje."

7 stycznia 2023 r. Centralny Bank Jordanii ogłosił dystrybucję banknotu 50 dinarów jordańskich z wizerunkiem meczetu Al-Aqsa w Jerozolimie.

8 stycznia 2023 r. minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir polecił komisarzowi policji Kobi Shabtai wszczęcie dochodzenia wyjaśniającego okoliczności związane ze świętowaniem uwolnienia terrorysty Karima Jounesa, który w czwartek wyszedł z więzienia po odbyciu wyroku 40 lat kary za zamordowania w 1980 r. izraelskiego żołnierza Avrahama Bromberga. Pomimo policyjnym zakazom, rodzina i przyjaciele terrorysty zbudowali namiot na obchody jego uwolnienia, a przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej przyjechali z wizytą. Ben-Gvir stwierdził: "Te obchody podżegają i wspierają terroryzm. Jest to niewyobrażalne, że takie wydarzenia mają miejsce w naszym domu. Państwo Izrael nie jest miejscem na obchody popierające terroryzm i zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby zapobiec takich obchodom w przyszłości, dopóki nie uchwalimy kary śmierci dla terrorystów."
    8 stycznia 2023 r. wieczorem minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben Gvir polecił komisarzowi policji Kobi Shabtai, aby nakazał policji usunięcie wszelkich flag Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) z miejsc publicznych i zaprzestanie wszelkiego podżegania przeciwko państwu Izrael. Ben Gvir przekazał polecenie, które uznaje wywieszanie flagi OWP za wsparcie dla organizacji terrorystycznej. Ben-Gvir powiedział: "To nie do pomyślenia, aby przestępcy wymachiwali flagami terrorystycznymi, podżegali i zachęcali do terroryzmu - dlatego nakazałem usunięcie flag poparcia dla terroryzmu z przestrzeni publicznej i zaprzestania podżegania przeciwko państwu Izrael. Utożsamianie się z terrorystą i krzywdzenie żołnierzy nie jest objęte przepisami chroniącymi wolności słowa."

8 stycznia 2023 r. w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do Hebronu w Judei, gdzie zatrzymano poszukiwaną osobę. W tym domu przejęto 2 karabiny M-16, pistolety i amunicję. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

9 stycznia 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen rozmawiał wieczorem ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock. Ministrowie omówili relacje między Izraelem a Niemcami. Cohen podkreślił, że Izrael uważa Niemcy za swojego czołowego partnera strategicznego.
    9 stycznia 2023 r. wieczorem Kneset zatwierdził w pierwszym czytaniu projekt ustawy, która przedłuża o pięć lat przepisy dotyczące Judei i Samarii. Za ustawą głosowało 58 posłów, a 13 było przeciw. Wniosek zostanie teraz przekazany parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony, która przygotuje go do drugiego i trzeciego czytania. Nowa ustawa reguluje całą rzeczywistość prawną w Judei i Samarii, co oznacza, że mieszkańcy tego obszaru będą mogli korzystać z ochrony prawnej Izraela.

9 stycznia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 11 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Abu Dis doszło do arabskich zamieszek, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. W wiosce Al-Zabadda doszło do wymiany ognia z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

10 stycznia 2023 r. premier Benjamin Netanjahu wraz z ministrem obrony Joavem Gallantem odwiedził północne tereny kraju. Netanjahu powiedział: "Głównym wrogiem, przed którym stoimy, jest reżim terrorystyczny w Iranie i jego okopy w Syrii i Libanie. Jesteśmy zdeterminowani, by walczyć z próbami Iranu uzyskania arsenału nuklearnego i wszelkimi próbami Iranu, aby utwożyć przeciwko nam bazę wojskową na naszej północnej granicy w Syrii. Jesteśmy zdeterminowani, aby walczyć ze wszystkimi próbami agresji Hezbollahu przeciwko nam ze strony Libanu. Przypomnimy o naszych czerwonych liniach w tej sprawie."
    10 stycznia 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen spotkał się z naczelnym rabinem Ukrainy, rabinem Mosze Reuwenem Azmanem. Podczas spotkania rabin wyjaśnił ministrowi sytuację społeczności żydowskiej w Ukrainie i poprosił o pomoc humanitarną dla cierpiących ukraińskich obywateli. Cohen powiedział: "Państwo Izrael zobowiązuje się dotrzeć do każdego Żyda, a w szczególności do Żydów ukraińskich w ich trudnych chwilach. Poleciłem urzędnikom podjęcie działań na rzecz zwiększenia pomocy humanitarnej, jakiej udzielamy Ukrainie, aby jak najbardziej poprawić ich sytuację."

10 stycznia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 16 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

11 stycznia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 16 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców Deheisha wybuchła zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    11 stycznia 2023 r. wieczorem terroryści ostrzelali izraelski posterunek wojskowy w pobliżu miasta Nablus w środkowej Samarii. Nikt nie odniósł obrażeń, a żołnierze wszczęli poszukiwania sprawców ataku.

11 stycznia 2023 r. zespół wolontariuszy United Hatzalah przekazał 100 generatorów prądu różnym instytucjom w Humaniu, Lwowie, Kijowie i Odesie w Ukrainie. W Ukrainie panują trudne warunki związane z ujemnymi temperaturami, śniegiem i utrzymującym się brakiem stałych dostaw prądu spowodowanych wojną. Z tego powodu liczne szkoły, domy dziecka, przychodnie lekarskie zwróciły się o pomoc. Wiceprezes ds. operacyjnych w United Hatzalah, Dov Maisel powiedział: "Ważne jest zrozumienie wpływu, jaki jeden generator może mieć na instytucję, w której przebywają setki dzieci. Większość tych budynków ma grzejniki gazowe, które zapewniają ciepłą wodę. Jeden generator zapewnia wystarczającą ilość energii elektrycznej nie tylko do uruchomienia grzejników i pomp, które umożliwią cyrkulację ciepłej wody w całym budynku, ale także zaspokoi pozostałe potrzeby elektryczne budynku. W ten sposób setki dzieci w każdym miejscu będą miały teraz odpowiednie ciepło, światło i elektryczność do innych celów." Dyrektor generalny United Hatzalah, Eli Pollak powiedział: "Jednym z naszych pierwszych przystanków był sierociniec, w którym mieszka 100 żydowskich dzieci. Weszliśmy do jednego z pokoi w głównym budynku zasilanym przez jeden z naszych generatorów, a dzieci po prostu przytuliły się do nas. Urocza siedmioletnia dziewczynka o imieniu Sasza podeszła do mnie, przytuliła mnie i powiedziała po hebrajsku: Dziękuję, że przyszliście nas uratować. Nigdy nie zapomnę tej chwili. To dopiero początek większej kampanii, która zapewni setki generatorów w całej Ukrainie i pomoże ludziom ze wszystkich środowisk, zarówno żydowskich, jak i nieżydowskich."
    11 stycznia 2022 r. Federalny Urząd Statystyczny Rosji opublikował dane ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 2021 r. Według tych danych zaledwie 82 644 osób określiło się jako Żydzi. Kolejne blisko 2000 osób utożsamia się z pokrewnymi kategoriami, takimi jak Żydzi górscy (z Azerbejdżanu i Kaukazu), Izraelczycy mieszkający w Rosji, Żydzi gruzińscy, Żydzi bucharscy (z Uzbekistanu i Azji Środkowej), Karaimi i Krymczacy (z Krymu). Dane ze spisu powszechnego z 2010 r. mówiły o 160 000 osób, które identyfikowały się jako Żydzi. Oznacza to spadek społeczności żydowskiej w Rosji o ponad 50%, przy jednoczesnym wzroście populacji kraju o 3,5%. Dane spisu powszechnego nie uwzględniają masowego wyjazdu Żydów z Rosji po wybuchu wojny w Ukrainie. Szacuje się, że wyjechało w ten sposób ponad 20 tys. rosyjskich Żydów, co oznacza, że żydowska diaspora w Rosji może liczyć mniej niż 60 tys. osób. W latach 2010-2019 do Izraela wyemigrowało około 66 800 rosyjskich Żydów. Ocenia się, że wielu rosyjskich Żydów może ukrywać swoją tożsamość narodową i w spisie powszechnym mogło wpisać się jako beznarodościowe osoby lub inne.

12 stycznia 2023 r. rzecznik policji, komisarz Eli Levy powiedział, że "nominacja Itamara Ben-Gvira na ministra bezpieczeństwa narodowego miała ogromny efekt odstraszający, głównie w sektorze arabskim. Istnieje pewne poczucie ostrożności, napiętej ostrożności, odkąd on pojawił się w rządzie. Policja wdraża zarządzenia nowego rządu, gabinetu bezpieczeństwa politycznego i ministra bezpieczeństwa narodowego. Wszyscy jesteśmy w tych działaniach partnerami i wszyscy jesteśmy zdeterminowani w walce z przemocą i przestępczością w sektorze arabskim."
    12 stycznia 2023 r. Biuro Egzekucyjne w Jerozolimie przekazało 139 mln szekli z opłat podatkowych pobieranych w imieniu Autonomii Palestyńskiej na rzecz odszkodowań dla rodzin ofiar terroru. Dotyczy to rodzin zamordowanych podczas linczu w Ramallah, rodzin zamordowanych w ataku na autobus szkolny w Kfar Darom, rodzin zamordowanych w samobójczym zamachu bombowym na ulicy Ben Jehuda w Jerozolimie, rodzin zamordowanych w samobójczym zamachu na French Hill, rodzin zamordowanych w zamachu bombowym na Megiddo Junction, rodzin zamordowanych podczas ataku infiltracyjnego w Elon Moreh i innych. Minister finansów Bezalel Smotrich powiedział: "Ponad osiem miesięcy temu sąd nakazał poprzedniemu rządowi przekazać te fundusze na wypłatę odszkodowań dla ofiar terroru. Poprzedni rząd szydził z orzeczenie sądu i odmówił jego wykonania. My podtrzymujemy go jako pożądaną rzecz."
    12 stycznia 2023 r. ubezpieczenia społeczne Bituach Leumi ujawniły, że poziom ubóstwa w Izraelu wzrósł o 0,8% w stosunku do 2021 r., po sześciu latach trendu spadkowego. Według tych danych, poniżej granicy ubóstwa żyje 1,95 mln obywateli Izraela, w tym 853,8 tys. dzieci i 212,4 tys. seniorów. Najbardziej gwałtowny wzrost wskaźników ubóstwa miał miejsce wśród seniorów, z 16,4% do 17,6%. Ubóstwo wśród rodzin z małymi dziećmi wzrosło z 20,6% do 21% rodzin. Stopa ubóstwa dzieci wzrosła z 27,2% do 28%.

12 stycznia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 17 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców Qalandia doszło do gwałtownych arabskich zamieszek. W starciach zginął 1 Arab. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

13 stycznia 2023 r. izraelska policja przeprowadziła szeroko zakrojoną operację na południu kraju. Wystawiono 349 mandatów za różne wykroczenia drogowe, 71 pojazdom odebrano dowody rejestracyjne, a 22 pojazdy skonfiskowano. Równocześnie siły specjalne wkroczyły do 24 różnych obiektów, gdzie zatrzymano 36 osób podejrzanych o różne przestępstwa. Zabezpieczono nielegalną broń i amunicję.
    13 stycznia 2023 r. ambasador Ukrainy w Izraelu, Jewgen Kornijczuk powiedział, że Izrael przekaże Ukrainie zaawansowane technologie ostrzegania przed rakietami i dronami. "Jeśli chodzi o oficjalne rzeczy, które możemy komentować, to trwają prace nad transferem izraelskiej technologii związanej z systemem alarmowania przed rakietami i dronami. Ta technologia jest oficjalnie przekazywana przez stronę izraelską i myślę, że za jakiś czas będziemy w pełni z niej korzystać." Ambasador dodał, że istnieje "wiele projektów", o których nie wolno mu publicznie mówić.
    13 stycznia 2023 r. Siły Obronne Izraela ujawniły, że 52 Batalion "Ha-Bok'im" z 401 Brygady Pancernej otrzymał nowe czołgi Merkawa Mk IV "Barak". W nadchodzącym okresie dowódcy i żołnierze batalionu rozpoczną proces poznawania możliwości nowego czołgu oraz szkolenia członków załóg. Czołg został opracowany na podstawie Merkawy Mk IV, ale różni się od niego w kilku obszarach. Przede wszystkim posiada ulepszony system aktywnej obrony Trophy, który zapewnia ochronę przed najbardziej zaawansowanymi manewrującymi pociskami przeciwpancernymi na świecie oraz przed dronami. Nowe kamery zapewniają widoczność 360 stopni wokół czołgu w dzień i w nocy, zapewniając załodze lepszą świadomość sytuacyjną na polu walki. Nowe sensory pozwolą mu na niezależność w namierzania celów i szybkiego ich rażenia. Ponadto czołg posiada zdolności do prowadzenia walki elektroniczne oraz zaawansowane systemy przetwarzania danych. Jednak największą innowacją jest wyświetlacz Iron Vision montowany na hełmie dowódcy czołgu, który jest zintegrowany z ekranami członków załogi, co zapewnia całej załodze widok rzeczywistości wirtualnej 360° wokół czołgu. Izraelska firma Elbit opracowała ten system dla myśliwca F-35. Oficer brygady powiedział, że "nowe czołgi są kolejnym dowodem na to, że nie można porównywać ich siły ognia z czołgami z przeszłości. Przewyższają one możliwości starych czołgów o kilka poziomów w namierzaniu celów i atakowaniu ich w bardzo krótkim okresie czasu. Jest to prawdziwy potwór rażący ogniem na lądzie. Bardzo szybko stanie się największą siłą manewrową wojsk lądowych, której wróg będzie się bał. Jest za wcześnie, aby mówić o zmniejszeniu liczby czołgów, gdyż dopiero poznajemy jego możliwości, ale będzie to kierunek naszych rozważań w przyszłości."

13 stycznia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 2 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców Jilzon doszło do starć z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

13 stycznia 2023 r. libańska armia zestrzeliła izraelski bezzałogowy dron, który w trakcie misji rekonesansowej wleciał nad południowy Liban.

14 stycznia 2023 r. - Szabat.
    14 stycznia 2023 r. wieczorem około 100 tys. Izraelczyków zgromadziło się na placu przed teatrem Habima w Tel Awiwie, aby zademonstrować przeciwko nowemu rządowi Benjamina Netanjahu. Mniejsze wiece zorganizowano w Jerozolimie i Hajfie. Ruch Czarnych Flag wydał oświadczenie: "Naród żydowski nie zrezygnuje ze swojej wolności na rzecz tyranii bibiizmu. Niebezpieczne działania Netanjahu prowadzone przez ministra sprawiedliwości Jariva Levina zagrażają syjonistycznej wizji państwa żydowskiego. Wzywamy funkcjonariuszy izraelskiej policji do ostrych działań przeciwko prowokatorom, którzy są kierowani przez faszystowski obóz. Zapewnijcie swobodny przebieg demokratycznego protestu - my również walczymy za was i wasze rodziny!" Policja zablokowała autostradę Ayalon w obawie, że protestujący mogą wejść na drogę.

14 stycznia 2023 r. w nocy terroryści ostrzelali izraelskich żołnierzy prowadzących działania w obozie uchodźców Jaba, na południe od Dżeninu na północy Samarii. Terroryści strzelali z przejeżdżającego samochodu. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając 2 terrorystów, którzy po identyfikacji okazali się członkami Islamskiego Dżihadu.

15 stycznia 2023 r. w nocy doszło do przypadkowego wybuchu granatu w jednym z pokojów koszar w bazie szkoleniowej Brygady Kvir w Dolinie Jordanu. W wybuchu zginął 1 żołnierz, a 3 zostało rannych. Wstępne dochodzenie wykazało, że podczas ćwiczeń w terenie żołnierz włożył granat do torby podręcznej, którą następnie wbrew przepisom przyniósł do swego pokoju, gdzie później doszło do wybuchu. Zginął 18-letni kapral Dennis Zinowjew.
    15 stycznia 2023 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Dwa miesiące temu miała miejsce wielka demonstracja w Izraelu. Miliony ludzi wyszły na ulice, aby zagłosować w wyborach. Jedną z głównych kwestii, za którą oni głosowali, była reforma wymiaru sprawiedliwości. W ostatnich dniach słyszę próby twierdzenia, że społeczeństwo nie wiedziało, za czym głosowało. Moi przyjaciele i ja, z których wielu jest tutaj przy tym stole, niezliczoną ilość razy mówiliśmy, a miliony obywateli, którzy zagłosowali na obóz prawicy, wiedziało o zamiarze przeprowadzenia kompleksowej reformy wymiaru sprawiedliwości. Nawet więcej niż to - oni tego żądali od nas ... Potrzebujemy merytorycznej, dogłębnej i poważnej dyskusji w komisji legislacyjnej, w komisji konstytucyjnej Knesetu. Nie dajcie się ponieść sloganom podżegającym do wojny domowej i zniszczenia państwa. Gdy byliśmy w opozycji, nie wzywaliśmy do wojny domowej i nie mówiliśmy o zniszczeniu kraju, nawet wtedy, gdy rząd podejmował decyzje, którym zdecydowanie się sprzeciwialiśmy. Oczekuję teraz od przywódców opozycji zachowania się w podobny sposób."
    15 stycznia 2023 r. prezydent Izaak Herzog opublikował oświadczenie: "Pragnę skorzystać z okazji, aby odnieść się do ostatnich zdarzeń w naszym kraju. Znajdujemy się w uścisku głębokiej niezgody, która rozdziera nasz naród. Ten konflikt bardzo mnie martwi, podobnie jak martwi wielu w Izraelu i w diasporze. Podstawy izraelskiej demokracji, w tym wymiar sprawiedliwości, są święte i musimy ich bezwzględnie strzec, nawet w czasie fundamentalnych sporów i debat na temat relacji między różnymi gałęziami władzy. Szanuję wszystkich, którzy się kłócą i angażują, protestują i demonstrują. Doceniam zaangażowanie społeczne w tę ważną debatę. Szanuję krytykę wobec mnie, ale teraz skupiam się na dwóch kluczowych rolach, które, jak sądzę, wykonuję jako prezydent - są to: zapobieganie historycznemu kryzysowi konstytucyjnemu i powstrzymywanie rozłamu w naszym kraju. Kancelaria Prezydenta jest dziś chyba jedynym miejscem, które cieszy się zaufaniem wszystkich stron i jest w stanie prowadzić rozmowy w sposób akceptowany przez wszystkich - za zamkniętymi i otwartymi drzwiami. W ciągu ostatniego tygodnia pracowałem w pełnym wymiarze godzin, podejmując nieustanne wysiłki w celu stworzenia szeroko zakrojonej i pełnej szacunku dyskusji oraz dialogu, który, jak mam nadzieję, przyniesie dobre rezultaty. Pokornie przyznaję, że nie jestem pewien powodzenia tego przedsięwzięcia. Istnieje dobra wola ze strony różnych stron, na których spoczywa odpowiedzialność, ale przed nami jest jeszcze długa droga i pozostają znaczne rozbieżności. Zasady Deklaracji Niepodległości Izraela, oraz żydowskie i demokratyczne kontury naszego państwa, są moimi drogowskazami i nie pozwolę, aby one zostały złamane. Mamy silne oraz zróżnicowane państwo i społeczeństwo, które pokonało wiele wyzwań. Zobowiązuję się do dalszej pracy ze wszystkich sił i mam nadzieję, że uda się znaleźć właściwą drogę wyjścia z tego trudnego kryzysu."
    15 stycznia 2023 r. ministerstwo zdrowia ostrzegło Izraelczyków przed słuchaniem fałszywych wiadomości na temat nowej mutacji COVID-19, które w ostatnich dniach są rozpowszechniane za pośrednictwem WhatsApp.

15 stycznia 2023 r. rano terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przy osiedlu żydowskim Ofra w środkowej Samarii. Żołnierze zastrzelili biegnącego w ich stronę napastnika, który nie reagował na wezwania do zatrzymania się.
    15 stycznia 2023 r. popołudniem terroryści ostrzelali izraelski autobus w rejonie bloku osiedli żydowskich Gusz Etzion w Judei. Autobus został uszkodzony, ale dzięki temu, że był opancerzony, nikt nie odniósł obrażeń.

16 stycznia 2023 r. nad ranem izraelska policja przeprowadziła szeroko zakrojoną operację na północy kraju. Zatrzymano 41 osób podejrzanych o różne przestępstwa. Przejęto znaczną ilość broni i amunicji, a także pieniądze i narkotyki.
    16 stycznia 2023 r. gen. Herzi Halevi zastąpił gen. Aviva Kochaviego na stanowisku szefa Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela.
    16 stycznia 2023 r. szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Tzachi Hanegbi powiedział, że jeśli Izrael znajdzie się w izolacji i bez alternatywy wobec irańskiego programu nuklearnego, Netanjahu niewątpliwie użyje siły, aby uniemożliwić Iranowi realizację jego atomowych ambicji. "Jeśli zostaniemy porzuceni, premier Netanjahu zaatakuje irańskie obiekty nuklearne."
    16 stycznia 2023 r. ministerstwo finansów poinformowało, że w ciągu niecałego roku około 25% pojazdów rządowych zostało wymienionych na modele hybrydowe, a od 2025 r. będą kupowane wyłącznie pojazdy elektryczne.

16 stycznia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 19 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Kabatia i w mieście Nablus doszło do wymiany ognia z terrorystami. W obozie uchodźców Deheisha żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

16 stycznia 2023 r. powiązana z Hezbollahem libańska gazeta Al-Akhbar napisała, że w ostatnim czasie w Strefie Gazy odbyła się seria spotkań przedstawicieli palestyńskich organizacji. Zgodzili się oni, że "rząd Netanjahu doprowadzi do eksplozji, co oznacza niemal pewną konfrontację na kilku arenach, w tym w Strefie Gazy". Na podstawie tych ocen organizacje postanowiły przygotować się na jedną lub więcej rund konfliktu w tym roku, w celu "zapobieżenia naruszeniu przez Izrael status quo w Jerozolimie i meczecie Al-Aksa czy podjęcia dramatycznych kroków w stosunku do więźniów lub aneksji Judei i Samarii".

17 stycznia 2023 r. Siły Obronne Izraela ujawniły, że Amerykanie korzystają z ogromnych strategicznych magazynów broni w Izraelu, aby uzupełniać braki amunicji artyleryjskiej w Ukrainie. Stany Zjednoczone utrzymują w Izraelu magazyny, które stanowią strategiczną rezerwę dla amerykańskiej armii na Bliskim Wschodzie, a w awaryjnej sytuacji może z nich korzystać izraelska armia. Izrael odmawia dostarczenia systemów uzbrojenia dla Ukrainy i przez pewien czas odmawiał przerzucania broni i amunicji z amerykańskich magazynów będących na jego terytorium, gdyż obawiał się uznania przez Rosję za współodpowiedzialnego uzbrojenia Ukrainy. Decyzje jednak podjęto i 300 tys. pocisków artyleryjskich kaliber 155 mm jest w drodze - połowa z nich już została wysłana. Stany Zjednoczone obiecały Izraelowi, że uzupełnią to, co zabiorą z magazynów i natychmiast wyślą amunicję w przypadku poważnego zagrożenia. Wydano oficjalne oświadczenie: "Na prośbę USA, pewien sprzęt został przekazany Departamentowi Obrony Stanów Zjednoczonych z jego zapasów w Izraelu."

17 stycznia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 10 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Kfar Takua wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. W wiosce Kabatia doszło do wymiany ognia z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    17 stycznia 2023 r. rano terroryści ostrzelali izraelski autobus przy wiosce Abda, w pobliżu Hebronu w Judei. Autobus jechał bez pasażerów, więc nikt nie odniósł obrażeń, ale pojazd został uszkodzony.

18 stycznia 2023 r. Sąd Najwyższy orzekł, że przewodniczący parti Szas Aryeh Deri nie może pełnić funkcji ministra w obecnym rządzie, gdyż rok temu został skazany za przestępstwa podatkowe. Dziesięciu sędziów głosowało za zdyskwalifikowaniem Deri, podczas gdy jeden sędzia (Josef Elron) głosował za zezwoleniem Deri na dalsze pełnienie funkcji ministra. Deri podobno powiedział członkom partii Szas, że nie ustąpi, a Szas zagroził, że obali rząd, jeśli Deri zostanie zwolniony z urzędu ministra.
    18 stycznia 2022 r. partia polityczna Szas wydała oświadczenie: "Tragedia spotkała Izrael. Sąd Najwyższy, który twierdzi, że zajmuje się mniejszościami, odrzucił dziś głosy 400 000 wyborców, którzy oddali głosy swego poparcia na Szas. Wyborcy Szas poszli do urn wyborczych wszystko wiedząc o ministrze Aryeh Deri. 400 000 wyborców dało 11 mandatów parti Szas. Dzisiaj sąd orzekł, że wybory są bez znaczenia. Jest to decyzja polityczna."
    18 stycznia 2023 r. wieczorem prezydent Isaac Herzog spotkał się z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jakem Sullivanem. Herzog powitał Sullivana jako wielkiego przyjaciela Izraela oraz eksperta od spraw światowych i bezpieczeństwa oraz spraw Bliskiego Wschodu: "Przyjeżdżasz we właściwym czasie, ponieważ razem stawiamy czoła wielu wyzwaniom. Serdecznie witam cię w naszym kraju." Sullivan przekazał Herzogowi osobiste pozdrowienia od prezydenta Joe Bidena. Przypomniał wizytę Herzoga w Waszyngtonie w październiku i wizytę Bidena w Izraelu latem. Powiedział, że Biden nie może się doczekać ponownego goszczenia go w Waszyngtonie, a także "powrotu do Izraela". Sullivan przybył do Izraela, aby porozmawiać o Iranie w obliczu napięć związanych z konfliktem izraelsko-palestyńskim. Nowy rząd Benjamina Netanjahu obiecał wprowadzić politykę, która przyspieszy aneksję części Judei i Samarii, rozbudowę osiedli żydowskich i legalizację izraelskich placówek osadniczych. Stany Zjednoczone sprzeciwiają się takiej polityce jednostronnych kroków.
    18 stycznia 2023 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w minionym tygodniu w Izraelu hospitalizowano 462 osoby z powodu powikłań pogrypowych i 505 z powodu RSV. Spośród potwierdzonych przypadków grypy około 60% przebywało na oddziałach dla dorosłych, a 32% na oddziałach dziecięcych. Jak dotąd 17,6% Izraelczyków zostało zaszczepionych przeciwko grypie.

18 stycznia 2023 r. w nocy izraelscy ochroniarze zatrzymali terrorystę uzbrojonego w nóż, który stał w pobliżu wjazdu do osiedla żydowskiego Alon Moreh w środkowej Samarii. Terrorysta został dostrzeżony na kamerach monitoringu, a po zatrzymaniu przekazany siłom bezpieczeństwa.

19 stycznia 2023 r. minister obrony Joav Gallant spotkał się z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivanem. Rozmowy koncentrowały się na zagrożeniu ze strony Iranu jako globalnym wyzwaniu oraz krytycznej współpracy wymaganej do sprostania nuklearnym ambicjom Iranu. W tym zakresie strony omówiły sposoby dalszego pogłębienia współpracy między poszczególnymi jednostkami obronnymi.
    19 stycznia 2023 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jakem Sullivanem. Netanjahu powiedział: "Powinieneś wiedzieć, że postrzegamy cię jako zaufanego partnera w sprawach zapewnienia bezpieczeństwa i oczywiście promowania pokoju." Rozmowy dotyczyły izraelsko-amerykańskiej strategii przeciwko Iranowi i możliwym porozumieniu normalizacyjnym między Arabią Saudyjską a Izraelem. Biały Dom wydał oświadczenie: "Sullivan podkreślił zaangażowanie USA w zapewnienie, że Iran nigdy nie będzie mógł zdobyć broni jądrowej. Rozmawiali także o Ukrainie, a także o rozwijającym się partnerstwie obronnym między Rosją a Iranem i jego konsekwencjach dla bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu."
    19 stycznia 2023 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu i minister obrony Joav Gallant wycofali zgodę na oddzielenie dzielnicy Tel Zion od osiedla żydowskiego Kochav Jaakov w południowej części Samarii. Tel Zion miała w ten sposób stać się oddzielnym osiedlem dla cheredim. Decyzję prawdopodobnie podjęto z obawy przed amerykańską reakcją na ten ruch. Wydaje się, że Stany Zjednoczone zrezygnowały już z zawarcia jakiejkolwiek umowy z Iranem, co oznacza, że będą dążyć do zbudowania silniejszego zjednoczonego frontu na Bliskim Wschodzie, do wspólnej strategii walki z Iranem. Stwarza to perspektywy na przełomowe porozumienie Izraela z Arabią Saudyjską.

19 stycznia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 10 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Dżeninie doszło do wymiany ognia z terrorystami. Podczas strzelaniny zginęło 2 terrorystów, a kilku kolejnych zostało rannych. Lekko ranny został 1 żołnierz. Przejęto materiały wybuchowe. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    19 stycznia 2023 r. popołudniem doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan spotkał się w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem, który zażądał od amerykańskiej administracji otwarcia konsulatu Stanów Zjednoczonych dla Autonomii Palestyńskiej we wschodniej Jerozolimie i biuro OWP w Waszyngtonie. Abbas powiedział, że "destrukcyjne środki podjęte przez nowy rząd Izraela mają na celu zniszczenie rozwiązania dwupaństwowego i zniweczenie szans na pokój oraz stabilność w regionie".

19 stycznia 2023 r. saudyjski minister spraw zagranicznych książę Faisal bin Farhan powiedział, że wstępnym warunkiem ustanowienia przez Arabię Saudyjską formalnych stosunków dyplomatycznych z Izraelem jest osiągnięcie porozumienia o utworzeniu państwa palestyńskiego. "Konsekwentnie mówimy, że normalizacja z Izraelem jest czymś, co leży w interesie regionu. Jednakże prawdziwa normalizacja i prawdziwa stabilizacja nadejdzie tylko poprzez danie Palestyńczykom nadziei, poprzez nadanie Palestyńczykom godności. Wymaga to przyznania Palestyńczykom państwa i to jest nasz priorytet."
    19 stycznia 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen poinformował Ukrainę, że w ciągu 60 dni ambasada Izraela w Kijowie powróci do normalnej pełnej aktywności. Cohen obiecał kontynuację pomocy humanitarnej z naciskiem na pomoc w odbudowie ukraińskiej infrastruktury energetycznej.

20 stycznia 2023 r. rano doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan i izraelski doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Tzachi Hanegbi połączyli się Jerozolimy, a szejk Nasser bin Hamad Al-Khalif z Bahrajnu i szejk Tahnoun bin Zajed Al-Nahjan ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, na cyfrowym szczycie bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, Izraela, Bahrajnu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Omówiono sposoby pogłębienia integracji regionalnej, w tym w obszarach czystej energii, nowych technologii, bezpieczeństwa regionalnego i stosunków handlowych.

21 stycznia 2023 r. - Szabat.
    21 stycznia 2023 r. terroryści ostrzelali dzielnicę Pisgat Ze'ev we wschodniej Jerozolimie. Pocisk trafił w szybę mieszkalnego domu, a odłamki szkła lekko zraniły 7-letnią dziewczynkę. Strzały padły z sąsiedniego obozu uchodźców Szuafat, do którego wkroczyła izraelska policja graniczna, usiłując znaleźć sprawców.
    21 stycznia 2023 r. wieczorem około 100 tys. Izraelczyków zgromadziło się w Tel Awiwie, aby zademonstrować przeciwko nowemu rządowi Benjamina Netanjahu i próbom reformy wymiaru sprawiedliwości. Dodatkowe demonstracje odbyły się również przed rezydencją prezydenta w Jerozolimie, Beer Szewie i Hercliji. Na wiecu w Hajfie były minister sprawiedliwości Gideon Sa'ar powiedział: "Panie premierze, proszę natychmiast zwolnić ministra Aryeh Deri. Panie premierze, nie próbujcie naruszać demokracji. Minęło 75 godzin od wydania wyroku. Panie premierze, obraża pan Sąd Najwyższy."

21 stycznia 2023 r. rano terrorysta usiłował zaatakować nożem Izraelczyka przy osiedlu żydowskim Beit El, na południu Samarii. Osadnik w samoobronie zastrzelił biegnącego w jego stronę napastnika.
    21 stycznia 2023 r. wieczorem terroryści ostrzelali izraelski posterunek wojskowy przy parku narodowym Herodion w północnej Judei. Strzały padły z przejeżdżającego samochodu. Żołnierze wszczęli pościg, a gdy oddali strzały ostrzegawcze w powietrze, napastnicy zatrzymali pojazd. Zatrzymano 2 osoby, przy których znaleziono pistolet i trzy magazynki do karabinu M-16.

 

22 stycznia 2023 r. w nocy izraelscy policjanci zatrzymali na Starym Mieście Jerozolimy podejrzanie zachowującego się arabskiego nastolatka. Podczas kontroli, przy 14-letnim chłopcu znaleziono ukryty nóż. Podczas przesłuchania przyznał się do zamiaru zaatakowania Żydów.
    22 stycznia 2023 r. premier Benjamin Netanjahu odwołał przewodniczącego parti politycznej Szas, Aryeha Deri ze stanowiska ministra spraw wewnętrznych i ministra zdrowia. Decyzję podjął cztery dni po tym, jak Sąd Najwyższy przedstawił w tej sprawie interpretację prawa.
    22 stycznia 2023 r. Izrael wysłał do Stanów Zjednoczonych oficjalną prośbę o sprzedaż 25 ciężkich myśliwców przewagi powietrznej F-15 EX. Przedstawienie listu intencyjnego jest etapem przejściowym w procesie zakupu sprzętu wojskowego, gdyż szczegóły dotyczące liczby samolotów, ich specyfikacji technicznej oraz ceny pozostają do negocjacji. Realizacja zamówienia prawdopodobnie nastąpi w 2028 r. Obecnie izraelskie siły powietrzne używają 50 myśliwców F-15 w wariantach A/B/C/D oraz 25 myśliwców F-15I, który jest specjalną modyfikacją dla potrzeb Izraela. Od 2016 r. Izrael korzysta z myśliwców wielozadaniowych piątej generacji F-35, które zakupiono głównie w kontekście możliwej konieczności zaatakowania instalacji jądrowych w Iranie. Modernizacja i wymiana starzejącej się izraelskiej floty myśliwców F-15 jest niezbędna ze względu na konieczność wyeliminowania magazynów i wyrzutni rakiet Hezbollahu w przypadku wybuchu kolejnej wojny w Libanie.

22 stycznia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 2 poszukiwane osoby. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

23 stycznia 2023 r. izraelskie placówki medyczne rozpoczęły rano strajk w proteście przeciwko ostatnim przypadkom przemocy w szpitalach. Przewodniczący Izraelskiego Stowarzyszenia Lekarzy prof. Zion Hagai powiedział: "Już wcześniej daliśmy jasno do zrozumienia, że nasz protest w szpitalu Soroka był tylko strajkiem ostrzegawczym, a teraz nie mamy innego wyjścia, jak tylko poważnie rozważyć możliwość zamknięcie całego systemu opieki zdrowotnej, aby ktoś w rządzie wreszcie się obudził i położył kres temu bezprawiu. Jesteśmy niezadowoleni z tego, co ministerstwo zdrowia robi, aby chronić personel przed agresywnymi pacjentami i członkami ich rodzin. Poprzedni rząd podjął szereg ważnych kroków w odpowiedzi na nasze żądania, w tym ustanowił obecności policjantów w izbach przyjęć oraz rozpoczął prace legislacyjne w celu zaostrzenia kar, ale teraz kroki w tej sprawie muszą zostać natychmiast zakończone. Ostatnie przypadki przemocy pokazały, że policjanci pełniący służbę na izbach przyjęć to za mało, a systemy bezpieczeństwa we wszystkich placówkach medycznych muszą zostać znacznie wzmocnione. Strajk nigdy nie jest dobry, ale przemoc w systemie opieki zdrowotnej już dawno osiągnęła poziom epidemii, a czerwone linie są niemal codziennie przekraczane."
    23 stycznia 2023 r. Izrael przedstawił raport z którego wynika, że ciągu ostatniego roku Hezbollah zbudował w południowym Libanie co najmniej 20 nowych punktów obserwacyjnych przylegających do izraelskiej granicy, co jest sprzeczne z Rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701, która zabrania Hezbollahowi wszelkiej aktywności w pobliżu izraelskiego ogrodzenia granicznego. Wiele z tych punktów obserwacyjnych powstało pod przykrywką organizacji ekologicznej Green Without Borders. W rzeczywistości umożliwiają one obserwację ruchów izraelskich żołnierzy w strefie przygranicznej. Każda wieża ma 18 metrów wysokości. Siły Obronne Izraela zapowiedziały, że w przypadku wybuchu wojny, wszystkie te wieże zostaną natychmiast zburzone.
    23 stycznia 2023 r. Instytut Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym opublikował raport na temat głównych zagrożeń dla Izraela w 2023 roku. Raport podkreśla, że stale rosnąca polaryzacja w polityce Stanów Zjednoczonych może nadszarpnąć stosunki między Waszyngtonem a Jerozolimą, a utrzymanie tych relacji ma nadrzędny priorytet w 2023 roku. Według raportu postępowy obóz polityczny w USA nadal zacieśnia kontrolę nad umysłami amerykańskiej młodzieży, która coraz częściej spostrzega Izrael jako państwo nielegalne, które jest wyrazem białej supremacji i kolonializmu. To, wraz ze wzrostem antysemityzmu i rasizmu w całych Stanach Zjednoczonych, stanowi wyzwanie dla przyjaznych stosunków między oboma krajami. Jeśli Izrael będzie prowadzić politykę uznaną przez Waszyngton za niedemokratyczną lub szkodliwą dla Palestyńczyków, może to nadwyrężyć stosunki dwustronne. Również współpraca z głównymi przeciwnikami Stanów Zjednoczonych, czyli z Chinami i Rosją, może osłabić serdeczność we wzajemnych stosunkach, a także negatywnie wpłynąć na amerykańską opinię publiczną o Izraelu. Jednak najpoważniejszym zagrożeniem zewnętrznym, przed którym stoi Izrael, jest program nuklearny Iranu. W raporcie podano, że biorąc pod uwagę fakt, że szanse na podpisanie nowego porozumienia nuklearnego między Iranem a mocarstwami zachodnimi są niskie, a Iran coraz bardziej zacieśnia współpracę wojskową z Rosją, Izrael może na tym skorzystać i rozszerzyć współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, narodami europejskimi oraz zaprzyjaźnionymi krajami arabskimi w regionie. Innym poważnym zagrożeniem dla Izraela jest możliwy upadek Autonomii Palestyńskiej, prowadzący do eskalacji napięć na terytoriach palestyńskich.
    23 stycznia 2023 r. izraelskie i amerykańskie siły zbrojne rozpoczęły ćwiczenia "Juniper Oak", w których weźmie udział 142 samoloty, w tym bombowce zdolne do przenoszenia broni jądrowej. W ćwiczeniach weźmie udział grupa uderzeniowa lotniskowca atomowego USS "George H.W. Bush", z którą na Morzu Śródziemnym manewrować będą izraelskie okręty rakietowe. Amerykański tankowiec przeprowadzi tankowanie na morzu korwet klasy Sa'ar 5, co zwiększy zasięg operacyjny tych jednostek. Różne scenariusze będą ćwiczyć samoloty F-35, F-15, F-16, F-18 oraz bombowce B-52. Sprawdzona zostanie gotowość systemów dowodzenia, łączności i kontroli przestrzeni powietrznej. Jest to wyraźny sygnał dla całego Bliskiego Wschodu, pokazujący siłę i możliwości współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem.

23 stycznia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 14 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Dżeninie i Nablusie doszło do wymiany ognia z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

24 stycznia 2023 r. wieczorem 17-letni chłopiec wszedł na pole minowe w pobliżu kibucu Metzar w południowej części Wzgórz Golan. Na miejsce wezwano policję i saperów, którzy po kilku godzinach bezpiecznie wyprowadzili chłopca z pola minowego. Prawdopodobnie chłopiec celowo wszedł na pole minowe, gdyż przez długi czas rozmawiał z nim policyjny negocjator, zanim zgodził się na to, że podejdą do niego saperzy.

24 stycznia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. Przejęto także znaczne fundusze terrorystyczne. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

24 stycznia 2023 r. premier Benjamin Netanjahu udał się do Ammanu, gdzie spotkał się z jordańskim królem Abdullahem II. Obaj przywódcy rozmawiali o kwestiach regionalnych, zwłaszcza o współpracy strategicznej, bezpieczeństwa i gospodarczej między Izraelem a Jordanią. Abdullah podkreślił, że "należy uszanować historyczne i prawne status quo meczetu Al-Aqsa".

25 stycznia 2023 r. w Tel Awiwie było odczuwalne trzęsienie ziemi, które dotknęło grecką wyspę Rodos (5,9 stopnia w skali Richtera). W Izraelu nie zgłoszono żadnych obrażeń ani szkód.

25 stycznia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 11 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Ramallah doszło do arabskich zamieszek, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    25 stycznia 2023 r. rano terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na posterunku przy osiedlu żydowskim Kedumim w środkowej części Samarii. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika. Terrorysta pochodzi z Dżaninu w Samarii.

25 stycznia 2023 r. szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi ostrzegł, że Iran zgromadził wystarczającą ilość materiału do produkcji "kilku rodzajów broni jądrowych". Iran posiada 70 kg uranu wzbogaconego do 60% czystości i 1000 kg do 20% czystości. Grossi powiedział, że Iran jeszcze nie zbudował broni jądrowej, ale Zachód powinien podwoić wysiłki, aby temu zapobiec.
    25 stycznia 2023 r. prezydent Isaac Herzog spotkał się w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Politycy rozmawiali o stosunkach Izrael-Unia Europejska, które wyrażają się w szerokiej i kompleksowej współpracy w zakresie handlu, rolnictwa, turystyki i lotnictwa, a także o sposobach pogłębienia współpracy w dodatkowych dziedzinach, takich jak energetyka, bezpieczeństwo żywnościowe, klimat i inne. Herzog powiedział: "Jednym z głównych wyzwań, przed którymi stoimy, i myślę, że teraz jest jasne, przed czym stoi Europa, jest fakt, że Iran jest obecny w Europie. Iran dostarczając drony i śmiercionośną broń walczy z obywatelami Ukrainy. Dąży do uzyskania potencjału nuklearnego, zabija i torturuje własnych obywateli. Uważamy, że nadszedł czas, aby Europa zajęła bardzo zdecydowane stanowisko wobec Iranu, ponieważ jest to wyzwanie nie tylko dla Izraela, regionu, Bliskiego Wschodu, ale także dla Europy i świata. Porozumienia Abrahamowe dokonały ogromnej zmiany. Jest to wielka zmiana, być może jedyna pozytywna zmiana na świecie w ostatnich czasach. Idziemy do przodu i szukamy kolejnych partnerów do Porozumienia Abrahamowego, gdyż ono wprowadza nowy duch w regionie. Na koniec chcę podziękować pani przewodniczącej za prowadzenie walki z antysemityzmem. On niestety podnosi swoją paskudną głowę na świecie i w Europie. Jak dobrze wiecie, to zaczyna się od antysemityzmu, ale nigdy na tym się nie kończy. A ponieważ jutro obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście, myślę, że moja obecność tutaj jest symboliczna, potwierdzająca silne zaangażowanie w walkę z antysemityzmem i nienawiścią, gdziekolwiek się znajdują."
    25 stycznia 2023 r. wieczorem prezydent Isaac Herzog odwiedził Wielką Synagogę Europy w Brukseli. W wydarzeniu wzięło udział około 500 członków gmin żydowskich Brukseli i Antwerpii. Herzog powiedział: "Jesteśmy tutaj razem, w tej wyjątkowej, wspaniałej budowli, w tej Wielkiej Synagodze Europy. To nie tylko budynek. To arcydzieło. To symbol niezbywalnego prawa Żydów do życia jako pełnoprawni i wolni obywatele - w Europie i na całym świecie. Mogę sobie tylko wyobrazić, jak siły alianckie wkraczały do Brukseli i wyzwalały miasto, a kilku żydowskich żołnierzy, w tym mój ojciec, weszli do tego budynku, tak jak Machabeusze oczyścili zbezczeszczoną Świątynię. I chociaż Żydzi powinni mieć swobodę bycia równymi obywatelami gdziekolwiek zechcą się osiedlić - w Brukseli, Paryżu, Nowym Jorku czy Jerozolimie - istnieje oczywiście szczególna i nierozerwalna więź między narodem żydowskim a państwem żydowskim."

26 stycznia 2023 r. popołudniem minister obrony Joav Galant przeprowadził ocenę sytuacji bezpieczeństwa, po czym poinstruował Siły Obronne Izraela, aby zwiększyły gotowość w świetle możliwości dalszego rozwoju sytuacji. W mieście Sderot (w sąsiedztwie Strefy Gazy) odwołano publiczne masowe imprezy.
    26 stycznia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zostały postawione w podwyższony stan gotowości z powodu możliwości zemsty za dzisiejszą operację w Dżeninie. Izraelskie pozycje na północy Samarii wzmocniono spadochroniarzami, a baterie systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome przygotowano na wypadek ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy.

26 stycznia 2023 r. rano izraelska grupa sił specjalnych wjechała w przebraniu za Arabów (ciężarówką przewożącą mleko) do obozu uchodźców w Dżeninie. Celem akcji było zatrzymanie członków komórki terrorystycznej Islamskiego Dżihadu, która na podstawie informacji wywiadowczych przygotowywała duże zamach w Izraelu. Otoczono budynek w którym przebywały osoby podejrzane. Po wejściu do środka doszło do wymiany ognia z terrorystami. W wymianie ognia zginęło 4 terrorystów, a kolejnych 2 zginęło podczas próby ucieczki z budynku. Saperzy zdetonowali dwa ładunki wybuchowe, które były w posiadaniu podejrzanych. Zatrzymano 1 poszukiwaną osobę. W międzyczasie do sił specjalnych dołączyły inne izraelskie siły bezpieczeństwa, które zostały zaatakowane przez terrorystów. Z meczetów Dżeninu rozległy się wezwania wzywające Arabów do przybycia z pomocą terrorystom. Szkoły zostały poproszone o pozostanie zamknięte na czas trwania starć. Terroryści rozstawili 30 barykad ulicznych, usiłując zablokować izraelskie siły. W starciach zginął co najmniej 1 terrorysta, a około 8 osób zostało rannych. Terroryści zestrzelili izraelski dron. Palestyńskie służby medyczne poinformowały, że ogółem zginęło 10 osób.
    26 stycznia 2023 r. grupy terrorystyczne działające w Strefie Gazy zwołały "pilne spotkanie". Islamski Dżihad ogłosił, że Izrael ponosi odpowiedzialność za atak w obozie uchodźców w Dżeninie i że jeśli izraelskie ataki na Dżenin nie ustaną, "wszystkie opcje są otwarte".
    26 stycznia 2023 r. przed południem obrzucono kamieniami izraelski samochód przy osiedlu żydowskim Karmei Tzur, na północ od Hebronu w Judei. Kierowca stracił kontrolę nad pojazdem i w wyniku wypadku odniósł obrażenia.
    26 stycznia 2023 r. w ciągu całego dnia odnotowano 30 ataków kamieniami, 6 z koktajlami Mołotowa i szereg innych incydentów w Judei i Samarii. W rejonie osiedla Ariel w Samarii uszkodzonych zostało kilka pojazdów, a 1 osoba została ranna. Przy osiedlu Jakir uszkodzono dwa samochody i autobus. We wsi Huwara postawiono uliczną barykadę i podpalono opony. Również w Strefie Gazy podpalono opony w pobliżu bariery granicznej.
    26 stycznia 2023 r. przedstawiciele egipskiego wywiadu nawiązali kontakt z przywództwem Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy, usiłując powstrzymać dalszą eskalację. Wynik negocjacji nie jest jasny. Hamas również naciskał na Islamski Dżihad, aby ten zrezygnował z odwetu, a w ten sposób uchronić Strefę Gazy przed kolejnymi zniszczeniami.
    26 stycznia 2023 r. przywódca Islamskiego Dżihadu Zijad al-Nakhalah powiedział: "Agresja przeciwko Palestyńczykom w Dżeninie na Zachodnim Brzegu nie powstrzyma naszego powstania i naszych dzielnych wojowników. Będziemy kontynuować walkę z wrogiem. Nie wycofamy się, ani nie ustąpimy pomimo naszego bólu, a nasze flagi pozostaną podniesione. Jesteśmy gotowi do walki i obrony narodu palestyńskiego."
    26 stycznia 2023 r. wieczorem rzecznik palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa oświadczył, że Autonomia Palestyńska kończy koordynację bezpieczeństwa z Izraelem do odwołania.

26 stycznia 2023 r. prezydent Izaak Herzog zwrócił się w języku hebrajskim do Parlamentu Europejskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście. "W 1946 roku mój dziadek i imiennik, naczelny rabin Ziemi Izraela, rabin dr Izaak Izaak HaLewi Herzog, wyruszył na misję poszukiwawczą i ratunkową dla swoich żydowskich sióstr i braci na całym spustoszonym kontynencie europejskim. Rozglądając się, ujrzał nie tylko tlące się stosy kamieni, ale także cichy krzyk uciśnionego narodu. Życie milionów mężczyzn, kobiet i dzieci dobiegło końca. Zamiast nich był tylko tlący się popiół. W Warszawie, w której przed Holokaustem mieszkało ponad pół miliona Żydów, pozostał tylko cmentarz żydowski, który świadczył o tętniącym wcześniej życiu, które kwitło przed nadejściem nazistowskich oprawców. W jedynej zachowanej żydowskiej synagodze w Warszawie, synagodze im. Nożyków na Twardej, zgromadziło się kilkadziesiąt dusz wyrwanych z paszczy rzezi. Ocaleni przekazali mojemu dziadkowi zakrwawiony zwój Tory, aby został zabrany do Ziemi Izraela na wieczną pamiątkę. Były kantor Wielkiej Synagogi w Warszawie, Mosze Kusewicki, stanął, by odmówić tradycyjną żydowską modlitwę za zmarłych El Malei Rachamim - O Boże, któryś jest pełen miłosierdzia. Tylko tym razem treść modlitwy była inna niż zwykle. Była inna, ponieważ mój dziadek przepisał ją tak, aby mogła wyrazić - o ile w ogóle można było to wyrazić - ból, stratę i żal po przerażającym zniszczeniu, które rozegrało się na jego oczach. Przepisał ją i wzniósł do Boga z prośbą, aby dał doskonały odpoczynek naszym braciom i siostrom, ofiarom straszliwego Holokaustu, po tysiącach bolesnych, śmiertelnych ciosów, jakie ponieśli na tej ziemi. Dzisiaj stoję przed wami jako Prezydent Państwa Izrael, demokratycznego państwa narodu żydowskiego, ale moje serce i myśli są z moimi braćmi i siostrami zabitymi w Holokauście, których jedyną zbrodnią była ich żydowskość i człowieczeństwo, które nosili w sobie. Umiłowani i kochani - oni nigdy się nie rozstali, ani w życiu, ani po śmierci! Odważyli się mieć nadzieję i marzyć, nawet w środku zniszczeń. Ku ich pamięci rozpocznę moje rozważania od tej tradycyjnej modlitwy: Boże, pełen miłosierdzia, który mieszkasz na wysokościach, daj doskonały odpoczynek na skrzydłach Boskiej Obecności, na szczytach świętości i czystości, które świecą jak blask firmamentu, dla dusz sześciu milionów Żydów, ofiar Holokaustu, którzy zostali zabici, uduszeni, spaleni i zamęczeni przez niemieckich morderców i ich wspólników z innych narodów. Dlatego niech Miłosierny schroni ich na zawsze na Swoich bezpiecznych skrzydłach i zwiąże ich dusze wiecznymi więzami życia. Niech ich miejsce odpoczynku będzie w Ogrodzie Eden. I niech staną w obronie swojego losu na końcu dni. Powiedzmy: Amen. Popołudniem 23 lipca 1944 roku Żydzi z greckiej wyspy Rodos zostali zmuszeni do ustawienia się w długim szeregu, twarzą do zachodniej ściany starego miasta. Reszcie mieszkańców miasta zabroniono wychodzić na zewnątrz. Naziści nie byli usatysfakcjonowani eliminacją chwalebnych społeczności żydowskich w Salonikach i innych greckich miastach, w których mieszkało 98% greckich Żydów. I tak z Rodos wyprowadzono ponad 1600 Żydów i załadowano na trzy stare statki towarowe, na czele których stali oficerowie SS. Przez osiem dni i nocy, podczas koszmarnej podróży, potwornej odysei, Żydzi z Rodos byli na morzu. Upał był intensywny; jedzenie było skromne. Podczas rejsu zginęło siedem osób; ich ciała wrzucono do morza. Inny statek został wysłany na wyspę Kos, aby zabrać blisko 100 Żydów. Jeszcze inny statek został wysłany na Leros, małą i odległą wyspę, aby wytropić jedynego Żyda, który tam mieszkał. Tylko jeden człowiek. To była cała społeczność żydowska Leros. Jeden Żyd, samotny - ostatni. Nazywał się Daniel Rachamim. Rachamim - to hebrajskie słowo oznacza współczucie. Rachamim, jak w modlitwie El Malei Rachamim, Boże pełen współczucia. Rachamim - współczucie, którego nigdy nie otrzymał. Ta pozornie mała wyprawa nazistowskiego potwora po jedną osobę, ostatniego Żyda w zaścianku, opowiada historię całej Zagłady. Opowieść o totalnej zagładzie, wykorzenieniu, unicestwieniu. Opowieść o potwornej, obłąkanej obsesji całkowitej eksterminacji narodu o korzeniach sięgających głęboko w historię, tak nieodłącznej i istotnej części Europy: narodu żydowskiego. Daniel Rachamim zapytał się: Po jedną osobę przybyliście, aby ją męczyć? On nie wiedział, że dla nazistów samo jego istnienie było przestępstwem karanym śmiercią. Że w jego przypadku samo bycie było już przestępstwem. Ludzie będący na pokładach tych statków dotarli do Aten, a tam zostali załadowani do bydlęcych wagonów. Miejscem docelowym był obóz zagłady Auschwitz. Cel: unicestwienie. Szanowni Państwo, są takie daty w historii, które przekraczają granice czasu i same stają się miejscami pamięci. Dzień 27 stycznia 1945 roku stał się kolejną datą pamięci, kiedy po południu bramy tego piekła zostały otwarte. Pięć lat za późno - obóz zagłady Auschwitz, największa fabryka śmierci w historii ludzkości, został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej i przestał funkcjonować. Śnieg pokrył przesiąkniętą krwią ziemię. W Buchenwaldzie, Dachau, Theresienstadt, Bergen-Belsen i wielu innych miejscach, horror trwał jeszcze przez wiele miesięcy, aż do wyzwolenia. Mój ojciec, szósty prezydent państwa Izrael, Chaim Herzog, był wówczas oficerem armii brytyjskiej. Miał przywilej wylądować w Normandii, przeprawić się przez Ren i wziąć udział w wyzwoleniu Holandii, Belgii i północnych Niemiec. Nigdy nie zapomnę, jak opisał mi okropności, które rozgrywały się na jego oczach, gdy jako jeden z pierwszych wyzwolicieli wchodził do obozów zagłady, w tym do Bergen-Belsen. Ludzkie szkielety w pasiastych piżamach, piekło na ziemi, smród, jądro ciemności. Miliony światów, jedna trzecia narodu żydowskiego, została zniszczona - w dołach śmierci, w komorach gazowych, w piecach, w obozach zagłady. Młoda Etty Hillesum z Holandii, zanim została zamordowana w Auschwitz w listopadzie 1943 roku, napisała w swoim pamiętniku: To wszystko jest po prostu nie do pojęcia. Niebo jest pełne ptaków. Fioletowe łubiny stoją tak po królewsku i spokojnie. Słońce świeci mi na twarz. A na naszych oczach masowe mordy. W nikczemnym Ostatecznym Rozwiązaniu naziści starali się rozedrzeć Europę. Bo tak jak ludzkość nie byłaby tym, czym jest, bez Europy - tak Europa nie mogłaby być tym, czym jest, bez Żydów. Czy ktoś może sobie wyobrazić Europę bez teorii Zygmunta Freuda, bez geniuszu Alberta Einsteina czy Emmy Noether? Czy istnieje coś takiego jak Europa bez echa myśli Karola Marksa? Jak można wyobrazić sobie filozofię europejską bez Barucha Spinozy czy Henri Bergsona, czy ducha kultury europejskiej odartej z Amedeo Modiglianiego i Franza Kafki? Jednak antysemityzm, podobnie jak choroba autoimmunologiczna, sprawił, że Europa zaatakowała część własnego DNA, a wspólna, trwająca tysiąclecia historia została wymazana, jakby nigdy jej nie było. Panie i panowie, posłowie Parlamentu Europejskiego! Holokaust nie narodził się z próżni. Nigdy nie wolno nam zapominać, że nazistowska machina śmierci nie odniosłaby sukcesu w realizacji swojej koszmarnej wizji, gdyby nie napotkała gleby zapłodnionej nienawiścią do Żydów, która jest stara jak sam czas. Stereotypowe przedstawianie Żydów zakorzeniało się w Europie już na wieki i pokolenia przed powstaniem nazizmu. Ideologia nazistowska nasiliła tradycyjny antysemityzm, a pierwotne lęki podsyciły płomienie nienawiści. Jeszcze zanim powstał pierwszy obóz zagłady, w świadomości mas, Żyd już był ludzkim prochem, podczłowiekiem. Właśnie z tego powodu, właśnie dlatego, że Holokaust opierał się na znacznie starszych podstawach antysemityzmu, które zakorzeniły się i rozkwitły w Europie, ta ciemna otchłań jest straszną, głęboką i przekonującą lekcją dla całej Europy. Kiedy dzisiaj stoimy tutaj, w bijącym sercu Unii Europejskiej, dobrze rozumiemy wspólną dla nas wszystkich misję pamięci; zdajemy sobie sprawę, że w miejscu pamięci, do którego pielgrzymujemy, musimy pamiętać nie tylko o Holokauście i zniszczeniach, ale także o świętym przymierzu zawartym wraz z tą straszliwą katastrofą: o uświęceniu pamięci o ofiarach, dla dobra tych, którzy przeżyli, którzy wciąż są z nami. Dziś obserwujemy ruch w skrajnych kręgach europejskiej i światowej polityki, które z dumą wznoszą brzydki sztandar antysemityzmu, który po raz kolejny grozi przekształceniem demokratycznych i cywilizowanych społeczeństw w te, które pożerają swój własny naród. Niestety, ten obraz jest niepokojący. Głęboko niepokojący. Antysemicki dyskurs jątrzy się nie tylko w ciemnych reżimach, ale także w sercu wolnego, demokratycznego Zachodu. Nienawiść do Żydów nadal istnieje. Antysemityzm nadal istnieje. Negowanie Holokaustu nadal istnieje. Najnowsze doniesienia wskazują na nowe rekordy nienawiści, ponieważ antysemityzm wciąż przybiera nowe postaci i tym razem jest aktywny na platformach wirtualnych - napędzany nimi, zapuszczający w nich korzenie, kwitnący, rozprzestrzeniający tam swoją truciznę. W całym Internecie wirusowy antysemityzm rozprzestrzenia się w rekordowym tempie, za jednym kliknięciem. Dystans między wirusowym wideo a atakiem fizycznym prawie w ogóle nie istnieje. Odległość między postem na Facebooku, a rozbiciem nagrobków na cmentarzu jest mniejsza, niż nam się wydaje. Obłąkane tweety mogą zabić. Naprawdę mogą. Antysemici czerpią inspiracje i pomysły z platform wirtualnych. Są poddawani praniu mózgu i w wyniku niekontrolowanego i nieskrępowanego dyskursu online napełniają się wściekłą nienawiścią. Stoję przed wami - wy, którzy swoimi tożsamościami, pozycjami i przekonaniami reprezentujecie imponującą różnorodność Europy - stoję na szczycie tego świętego zgromadzenia, w sercu miejsca, które zawsze opowiadało się za partnerstwem w wojnie z ciemnością i złem, i połączeniu rąk w celu podtrzymania naszych najbardziej podstawowych wartości moralnych i ludzkich. Apeluję do was, wybrani urzędnicy Europy: Nie stójcie z boku! Trzeba odczytywać znaki ostrzegawcze, wykrywać symptomy pandemii antysemityzmu i walczyć z nią za wszelką cenę. Musicie zapewnić, aby każdy Żyd, który chce żyć pełnią żydowskiego życia w waszych krajach, mógł to robić bezpiecznie i bez strachu. Wy i wasze kraje musicie użyć wszelkich dostępnych narzędzi, od edukacji i prawodawstwa po bezpieczeństwo i egzekwowanie prawa, aby powstrzymać i wykorzenić nienawiść, rasizm i antysemityzm we wszystkich ich formach. Musicie zaszczepić w całej Europie zrozumienie, że prawo narodu żydowskiego do narodowego i suwerennego samostanowienia jest święte i przejawia się w naszym demokratycznym państwie: Państwie Izrael. Dlatego między innymi musicie dążyć do pełnego przyjęcia definicji antysemityzmu opracowanej przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście. Na tym posiedzeniu plenarnym pragnę podkreślić cienką granicę między krytyką państwa Izrael a negacją jego istnienia. Krytykowanie państwa, którym kieruję, jest oczywiście zgodne z prawem. Można nas krytykować i nie zgadzać się z nami, tak samo jak można krytykować was i wasze państwa. Nasz kraj jest otwarty na krytykę jak wszyscy członkowie rodziny narodów, a izraelska demokracja z pewnością przoduje w ostrej i przenikliwej krytyce wewnętrznej. Jednak - i to jest istotna i zasadnicza różnica - krytyka Państwa Izrael nie może przekraczać granicy w negacji samego istnienia Państwa Izrael, narodowego państwa narodu żydowskiego, uznanego przez instytucje społeczności międzynarodowej. Poddawanie w wątpliwość prawa narodu żydowskiego do istnienia państwa narodowego nie jest uprawnioną dyplomacją! Jest to antysemityzm w pełnym znaczeniu tego słowa i musi zostać gruntownie wykorzeniony. Zasada jest prosta: krytyka nas, musi przejść przez podstawowy test rzetelności i nie może przekraczać granicy dehumanizacji lub delegitymizacji. Państwo Izrael powstało jak feniks z popiołów i strasznego zniszczenia, i zrealizowało nasze historyczne prawo do posiadania państwa w naszej starożytnej ojczyźnie. Za kilka miesięcy będziemy obchodzić 75. Święto Niepodległości naszego kraju, którego ogromny wkład w ludzkość - a w szczególności w Europę - w niezliczonych dziedzinach, m.in. w nauce, rolnictwie, energetyce, bezpieczeństwie, technice, kulturze, zdrowiu, edukacji, i wiele więcej jest ustalonym faktem. Przez te wszystkie lata stawiliśmy czoła ogromnym wyzwaniom: wchłonęliśmy fale żydowskiej imigracji z ponad stu krajów, ze wszystkich zakątków ziemi; stworzyliśmy prężne i demokratyczne społeczeństwo, składające się z niezrównanej ludzkiej mozaiki Żydów i Arabów, ludzi wszystkich religii i wyznań; udowodniliśmy, że w każdej chwili i w każdym miejscu potrafimy podjąć wszelkie działania w obronie naszych obywateli i całego narodu żydowskiego; odważnie przetrwaliśmy ataki naszych wrogów i, co nie mniej ważne, wyciągnęliśmy rękę w pokoju i zawarliśmy bezprecedensowe sojusze i porozumienia pokojowe, w tym Porozumienia Abrahamowe, które przekształciły i nadal dramatycznie przekształcają Bliski Wschód, i modlę się za dniem, w którym będziemy mogli zawrzeć pokój także z naszymi palestyńskimi sąsiadami. Istotna i fundamentalna część rozwoju naszego państwa opiera się na ścisłych związkach i żelaznych sojuszach z państwami europejskimi i instytucjami Unii Europejskiej. Państwo Izrael i Europa są ze sobą związane nierozerwalną więzią. Nasze wspólne interesy, a tym bardziej wspólne wartości, dyktują naszą teraźniejszość i kształtują naszą przyszłość. Wolność, równość, sprawiedliwość, pokój - to podstawowe wartości zapisane w Deklaracji Niepodległości Państwa Izrael, których będziemy przestrzegać i bronić za wszelką cenę; i są to również podstawowe wartości Unii Europejskiej. Stoję tu nie tylko w imię przeszłości, ale także w imię przyszłości. W trosce o nasz wspólny dobrobyt, abyśmy w praktyce zastosowali zrozumienie, że razem, w prawdziwym partnerstwie, możemy przezwyciężyć kolejne wyzwania i zrealizować jeszcze więcej możliwości. Wzywam was i wasze narody do działania na rzecz poszerzenia, pogłębienia i wzmocnienia naszego partnerstwa. Tak wiele możemy i musimy zrobić razem dla naszego dobra, dla dobra przyszłości i dla dobra przyszłych pokoleń. Jest to czas próby dla nas wszystkich. Jeśli wierzymy, że głos sprawiedliwości nie został uciszony, jeśli wierzymy w inną, bardziej współczującą ludzkość, musimy współpracować jako jedna wspólnota, zdeterminowana i spójna, przeciwko siłom ciemności i nienawiści, które grożą nam zniszczeniem. Jako prezydent państwa Izrael mówię przede wszystkim o reżimie irańskim, który nie tylko publicznie nawołuje do całkowitej zagłady mojego kraju, ale także morduje swoich rodaków, którzy domagają się wolności oraz praw człowieka i praw obywatelskich, podsyca wojny na całym Bliskim Wschodzie, odgrywa aktywną i śmiercionośną rolę w wojnie w Ukrainie oraz rozwija broń masowego rażenia, która stanowi zagrożenie stabilności całego globu. Moi przyjaciele, dopóki Etty Hillesum, młoda poetka, którą cytowałam na początku mojego wystąpienia, nie została zamordowana w komorach gazowych Auschwitz-Birkenau, półtora miesiąca przed swoimi trzydziestymi urodzinami, napisała w swoim pamiętniku o osieroconych dzieciach, które musiały przedwcześnie dorosnąć, o miłości do ludzkości, która wygasła i o tym, jak bardzo chce żyć. W swoich pięknych, poruszających słowach napisała: Pewnego dnia będziemy budować zupełnie nowy świat. Przeciwko każdej nowej zniewadze i zgrozie postawimy miłość i dobroć. Miłość i dobroć - to było jej ostatnie życzenie; to było jej dziedzictwo; to jest nasz obowiązek, do którego wszyscy razem dążymy. I słowami liturgii żydowskiej: Niech będzie Twoją wolą, Władco Pokoju, Królu, do którego należy pokój, abyś zaprowadził pokój między Izraelem, Twoim ludem, i niech pokój wzrasta, aż pokój zapanuje nad wszystkimi ludźmi na świecie. Niech pamięć o ofiarach Holokaustu na zawsze pozostanie w naszych sercach. Niech ich dusze będą związane więzami życia."
    26 stycznia 2023 r. prezydent Izaak Herzog odwiedził główną kwaterę NATO w Brukseli, gdzie spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Głównym tematem rozmów było zagrożenie ze strony Iranu. Herzog podkreślił, że NATO i społeczność międzynarodowa muszą podjąć bezkompromisowe kroki wobec irańskich starań o zdobycie broni jądrowej. Omówiono także współpracę paktu wojskowego z Izraelem, oraz wsparcie dla Ukrainy.

27 stycznia 2023 r. w nocy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety, które zestrzelił system obrony Iron Dome. Alarm został ogłoszony w rejonie miasta Aszkelon. W Aszkelonie otwarto schrony publiczne.
    27 stycznia 2023 r. krótko po izraelskim nalocie, terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 3 rakiety na przygraniczne osiedla w Izraelu. Jedną rakietę zestrzelił system obrony Iron Dome, druga spadła w otwartym terenie, a trzecia spadła wewnątrz strefy.
    27 stycznia 2023 r. rano premier Benjamin Netanjahu wygłosił orędzie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście, upamiętniającego 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. "Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście i mija dokładnie 78 lat od wyzwolenia obozu śmierci w Oświęcimiu. My w Izraelu zaznaczamy to wydarzenie, oddając cześć świętej pamięci tych, którzy zginęli z rąk morderczego nazistowskiego reżimu. Nigdy więcej to nie przydarzy się naszemu ludowi. Różnica między tamtymi a obecnymi czasami polega na tym, że teraz naród żydowski ma państwo Izrael. Izrael sam się broni. Jesteśmy silnym i żywym narodem. Zbudowaliśmy potężne państwo, które nie pozwoli naszym wrogom zadawać nam bólu, cierpienia i druzgocących strat, jakich nasz naród doświadczył podczas Holokaustu. Są tacy, którzy dzień w dzień nawołują do naszego zniszczenia. My jednak nie będziemy kulić się ze strachu, ani nie pozwolimy, by groźby tych tyranów nas zastraszyły. Gdyż ten wróg wie, że pod koniec dnia, jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy i będziemy się bronić, i nie pozwolimy naszym wrogom wejść w posiadanie zdolności do zrealizowania jego morderczego programu. Widzimy ich, że stale postępują w kierunku uzyskania najbardziej śmiercionośną z broni i mówię im, tu i teraz - powstrzymamy was przed jej zdobyciem. I nie zapominamy ani nie wybaczamy złym osobom, które negują Holokaust, dla których jeden Holokaust nie wystarczył. W imieniu Państwa Izrael i narodu żydowskiego, w imieniu ocalałych i tych, którzy zginęli, ślubuję jako Premier jedynego państwa żydowskiego, że pozostaniemy czujni, silni i nigdy nie dopuścimy, aby Holokaust się powtórzył. Nigdy więcej!"
    27 stycznia 2023 r. wieczorem terrorysta przyjechał samochodem do dzielnicy Newe Jakow we wschodniej Jerozolimie i otworzył ogień do Żydów stojących przed synagogą Ateret Avraham po modlitwach szabatowych. Następnie kontynuował pościg za uciekającymi ludźmi, ale w pewnym momencie przerwał atak i podjął próbę ucieczki samochodem. Bardzo szybko na miejsce zdarzenia dotarli policjanci, którzy zidentyfikowali uciekający samochód i w sąsiedniej dzielnicy Beit Hanina zastrzelili napastnika. Cały atak trwał 5 minut. W ataku zginęło 8 osób, a 10 zostało rannych. Wśród rannych 2 osoby są w stanie krytycznym. Policja poszukuje wspólnika terrorysty, który odjechał samochodem. Terrorysta okazał się 21-letnim mieszkańcem sąsiedniej arabskiej dzielnicy Szuafat.
    27 stycznia 2023 r. wieczorem mieszkańcy obozu uchodźców Szuafat we wschodniej Jerozolimie świętowali atak terrorystyczny w sąsiedniej żydowskiej dzielnicy. Na ulicach obozu rozdawano słodycze.
    27 stycznia 2023 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu i minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben Gvir przybyli na miejsce ataku terrorystycznego w Jerozolimie. Ludzie zgromadzeni na miejscu ataku krzyczeli: "Śmierć Arabom!" Netanjahu powiedział: "Wzywam obywateli, aby nie brali prawa w swoje ręce, ponieważ mamy policję i armię." Minister obrony Joav Gallant skrócił swoją podróż zagraniczną i ruszył do Izraela. Po drodze przeprowadził ocenę sytuacji z szefem Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi, szefem agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet Ronenem Barem i innymi najwyższymi urzędnikami sił bezpieczeństwa. Gallant powiedział: "To poważny i smutny atak na ludność cywilną, do którego doszło w szabat. Pod moim dowództwem resort obronny będzie działać zdecydowanie i bezkompromisowo przeciwko terroryzmowi. Dotrzemy do wszystkich zaangażowanych w ten atak." Gen. Halevi polecił wzmocnienie Dywizji Judei i Samarii dodatkowym 101 Batalionem Spadochroniarzy, oraz przygotowanie się na możliwe scenariusze eskalacji w regionie. Polecono wzmocnić ochronę osiedli żydowskich w Judei i Samarii, oraz dróg w tym obszarze.
    27 stycznia 2023 r. wieczorem duże siły izraelskiej policji granicznej wkroczyły do arabskiej dzielnicy Al-Tur we wschodniej Jerozolimie. Przeszukano rodzinny dom terrorysty, który dzisiaj przeprowadził atak terrorystyczny na synagogę w Jerozolimie. Zatrzymano 47 osób. W trakcie tych działań doszło do gwałtownych arabskich zamieszek.

27 stycznia 2023 r. w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały podziemną fabrykę Hamasu w rejonie Maghazi w środkowej części strefy oraz bazę Hamasu w północnej części strefy. Fabryka rakiet była ukryta pomiędzy hotelem a magazynem UNRWA. Podczas ataku Hamas wystrzelił rakietę przeciwlotniczą oraz otworzył ogień z karabinów maszynowych. Żaden samolot nie został uszkodzony. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    27 stycznia 2023 r. rano wybuchły arabskie zamieszki w rejonie Nablusu w środkowej części Samarii. W ich trakcie doszło do gwałtownych starć z terrorystami. Palestyńskie źródła mówią o 51 osobach rannych.
    27 stycznia 2023 r. wieczorem w Dżeninie i innych arabskich miejscowościach strzelano na wiwat i odpalano fajerwerki, aby uczcić atak terrorystyczny w Jerozolimie.
    27 stycznia 2023 r. wieczorem wybuchły arabskie zamieszki w miejscowości Huwara w środkowej Samarii. Tłum obrzucił kamieniami izraelski samochód. Ranny został 1 Izraelczyk. Drugi Izraelczyk oddał strzały ostrzegawcze w powietrze, dzięki czemu uniknięto linczu. Na miejsce zdarzenia przybyli izraelscy żołnierze.

27 stycznia 2023 r. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zdecydowanie potępił atak terrorystyczny na synagogę w Jerozolimie. Guterres powiedział, że jest "głęboko zaniepokojony" obecną eskalacją przemocy w Izraelu oraz wezwał do "najwyższej powściągliwości".

28 stycznia 2023 r. - Szabat.
    28 stycznia 2023 r. przed południem terrorysta otworzył ogień do Żydów będących na stanowisku archeologicznym Miasto Dawida przy Starym Mieście w Jerozolimie. Rannych zostało 2 Izraelczyków - 47-letni ojciec i 23-letni jego syn. Obaj są w ciężkim stanie, ale stabilnym. Będący na miejscu przechodnie odpowiedzieli ogniem, raniąc i obezwładniając napastnika. Policjanci ustalili, że terrorysta miał 13 lat i pochodzi z dzielnicy Silwan we wschodniej Jerozolimie. Policjanci ustalili także, że obaj przechodnie, którzy otworzyli ogień do terrorysty, posiadali licencje na broń.
    28 stycznia 2023 r. wieczorem izraelska policja wezwała licencjonowanych posiadaczy broni do noszenia broni palnej przy sobie. Jest to odpowiedź na falę terroru, która dotknęła Izrael.
    28 stycznia 2023 r. wieczorem prezydent Isaac Herzog skomentował ataki terrorystyczne w Jerozolimie: "Serce mi pęka na wieść o przerażających atakach terrorystycznych, do których doszło w Szabat w Jerozolimie. W morderczym ataku terrorystycznym traciliśmy siedmiu niewinnych cywilów, którzy dopiero co powitali Szabat w swoich domach i społecznościach. Niech pamięć o nich będzie błogosławiona. Te straszne ataki terrorystyczne ponownie przypominają nam prostą i bolesną prawdę - bez względu na nieporozumienia, jakie mogą być mieć między nami, musimy zachować jedność wobec naszych wrogów, którzy chcą nas skrzywdzić. Moje wsparcie i zaufanie jest z siłami bezpieczeństwa, które dzień i noc pracują przeciwko terroryzmowi. Wzywam wszystkich do zachowania czujności i odpowiedzialnego postępowania w tych czasach. Rannym przesyłam życzenia szybkiego powrotu do zdrowia i łączę się w bólu z rodzinami zamordowanych."
    28 stycznia 2023 r. wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Podjęto szereg decyzji, w tym: (1) Dom terrorysty, który przeprowadził atak terrorystyczny w Jerozolimie, zostanie zapieczętowany w celu jego wyburzenia. (2) Zostaną cofnięte prawa do ubezpieczenia społecznego i dodatkowe świadczenia dla rodzin terrorystów wspierających terroryzm. (3) Na najbliższym posiedzeniu rządu przedmiotem dyskusji będzie ustawa o cofnięciu izraelskich dowodów osobistych rodzin terrorystów wspierających terroryzm. (4) Wydawanie pozwoleń na broń palną zostanie przyspieszone i rozszerzone, aby umożliwić tysiącom dodatkowych obywateli noszenie broni. (5) W odpowiedzi na ataki terrorystyczne i towarzyszące im uroczystości w społecznościach arabskich, premier Netanjahu zdecydował o kolejnych krokach, które zostaną przedłożone w tym tygodniu. (6) Przeprowadzone zostanie wzmocnienie jednostek wojskowych i policyjnych, rozszerzone aresztowania oraz skoncentrowane operacje w celu przejęcia nielegalnej broni.

28 stycznia 2023 r. rano izraelskie siły bezpieczeństwa zablokowały wjazdy do Nablusu w środkowej części Samarii. Przejście jest możliwe po kontroli.
    28 stycznia 2023 r. wieczorem terrorysta wszedł do restauracji przy skrzyżowaniu Almog w pobliżu Jerycha i otworzył ogień z pistoletu, ale po wystrzeleniu jednego pocisku broń zacięła się, a napastnik uciekł. Nikt nie odniósł obrażeń. Policja wszczęła poszukiwania sprawcy ataku.
    28 stycznia 2023 r. wieczorem ochrona osiedla żydowskiego Kedumim w środkowej Samarii, zidentyfikowała uzbrojonego terrorystę ukrytego na obrzeżach społeczności. Podczas próby zatrzymania zastrzelono terrorystę. Wojsko zabezpieczyło teren i przeczesało okolicę.

    28 stycznia 2023 r. wieczorem Siły Obronne Izraela podjęły decyzję o wzmocnieniu Dywizji Judei i Samarii trzema batalionami - wiadomo że będą to 101 Batalion Spadochroniarzy i 17 Batalion ze Szkoły Dowódców Oddziałów.

29 stycznia 2023 r. rząd oficjalnie zniósł specjalny podatek od jednorazowych sztućców, talerzy, misek, kubków i innych naczyń. Plan był forsowany przez ministra finansów Bezalela Smotricha, który powiedział: "Złożyliśmy obietnicę i dotrzymaliśmy jej. Zachęcam obywateli Izraela do sprawdzenia w lokalnych sklepach i minimarketach, czy ceny artykułów jednorazowego użytku spadły. Wszyscy jesteśmy częścią wojny przeciwko rosnącym kosztom życia." Posunięcie to spotkało się z silnym poparciem sprzymierzeńców rządu, którzy twierdzili, że podatek został wykorzystany przeciwko rodzinom charedim, które mają zwykle większe rodziny i często w dużym stopniu polegają na jednorazowych naczyniach, talerzach i kubkach. Jednak minister ochrony środowiska Idit Silman zaprotestowała przeciwko zniesieniu podatku, mimo że krytykowała wcześniejszy zakaz jako nieproporcjonalnie szkodliwy dla sektora haredi - "Byłoby idealnie, gdyby Izrael robił to stopniowo ... i nie narzucał decyzji, która podsyca antagonizm wobec jednej określonej grupy. Ale kiedy podatek został wprowadzony, sprawdził się i doprowadził do znacznego ograniczenia używania przedmiotów jednorazowego użytku oraz zmniejszenia szkód dla środowiska i zdrowia spowodowanych używaniem tych przedmiotów. Biorąc pod uwagę naszą odpowiedzialność za ochronę środowiska i zdrowie publiczne, podatek ten nie powinien zostać unieważniony bez odpowiedniego zastąpienia innym rozwiązaniem." Premier Benjamin Netanjahu i minister finansów Bezalel Smotrich obiecali znaleźć alternatywne rozwiązanie w celu ograniczenia użycia produktów jednorazowego użytku i przedstawić plan rządowi do zatwierdzenia w ciągu pół roku. "Dziękuję premierowi Netanjahu za jego decyzję o sprowadzeniu zastępcy w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, wraz z ministrem finansów Smotrichem, w celu ograniczenia używania produktów jednorazowego użytku."
    29 stycznia 2023 r. minister obrony Joav Gallant i komisarz policji Kobi Szabtai zgodzili się zwiększyć pomoc sił wojskowych dla policji w kilku rejonach kraju. Gallant powiedział: "Poinstruowałem służby bezpieczeństwa, aby zintensyfikowały wysiłki obronne, z naciskiem na obszar wokół Jerozolimy, oraz zwiększyć działania odstraszające i zapobiegawcze przeciwko każdemu, kto jest zaangażowany lub planuje wyrządzić krzywdę ludności cywilnej." Obecnie największym zmartwieniem jest możliwość ataków naśladowczych zainspirowanych ostatnimi atakami, oraz zapobieżenie eskalacji przemocy, uspokojenie napięć i niedopuszczenie do przekształcenia się sytuacji w trzecią Intifadę. Siły bezpieczeństwa spróbuje to osiągnąć poprzez zwiększoną obecność w terenie, aby tworząc element odstraszania, zapobiegać zaburzeniom porządku publicznego. W całym kraju podwyższono poziom czujności sił bezpieczeństwa.

29 stycznia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 3 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    29 stycznia 2023 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Ramallah z szefem CIA Williamem Burnsem. Abbas powiedział: "Na palestyńskich terytoriach dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń związanych z izraelską agresją przeciwko narodowi palestyńskiemu. Ważne jest, aby Stany Zjednoczone pilnie interweniowały, aby wywrzeć presję na rząd Izraela, aby zaprzestał jednostronnych działań i przestrzegał podpisanych porozumień."

29 stycznia 2023 r. w nocy nieznane bezzałogowe drony zaatakowały kompleks wojskowy w mieście Isfahan w Iranie. W zakładzie było słychać duże wybuchy. Według saudyjskiego serwisu informacyjnego Al-Arabiya al-Hadath, atak przeprowadziły Stany Zjednoczone i Izrael przy użyciu trzech samobójczych dronów bezzałogowych. Trafiony został zakład produkcyjny i magazyny rakiet balistycznych. Akcja miała na celu przekazanie Iranowi i Rosji wiadomości, że Stany Zjednoczone nie pozwolą na eksport irańskich rakiet balistycznych w celu ich wykorzystania przeciwko Ukrainie. Według wysokiego rangą przedstawiciela amerykańskiego wywiadu, atak był dziełem Mossadu. Isfahan jest głównym ośrodkiem produkcji rakiet, a rakże badań i rozwoju rakiet średniego zasięgu Shahab, które mogą dotrzeć do Izraela. Użyte w ataku drony zostały wystrzelone z terytorium Iranu, a celem mogła być także irańska fabryka dronów, która produkuje samobójcze drony Shahed 136.

30 stycznia 2023 r. minister transportu Miri Regev zezwoliła na rozpoczęcie od 5 lutego pilotażowego projektu, który ma na celu usprawnienie ruchu na autostradzie nr 1 do Jerozolimy. Projekt dotyczy pasu dla pojazdów o dużej liczbie pasażerów, na którym będzie dozwolona jazda pojazdów z minimum dwoma osobami (kierowca i co najmniej pojedynczy pasażer), zamiast co najmniej trzech, jak ma to miejsce obecnie. Wcześniej przeprowadzono obserwacje ruchu drogowego na odcinku między węzłem Daniel i węzłem Harel. W godzinach funkcjonowania pasa HOV, korzystało z niego około 130 autobusów na godzinę i około 300 pojazdów prywatnych (3+). Analiza danych wykazała, że przepustowość pasa można zwiększyć poprzez przekształcenie go w pas 2+, co pozwoli na dodanie około 500 dodatkowych pojazdów na godzinę. Wyznaczony pas jest dopuszczony dla wszystkich kierowców w godzinach od 21:30 do 6:30 następnego dnia.
    30 stycznia 2023 r. ministerstwo obrony poinformowało, że dostarczono do Ukrainy trzy opancerzone ambulansy medyczne Mercedes Sprinter z firmy Plasan Re'em. Karetki są wyposażone w sprzęt medyczny, taki jak defibrylator, system tlenowy, itp.
    30 stycznia 2023 r. popołudniem premier Benjamin Netanjahu spotkał się z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem. Blinken złożył kondolencje w związku z piątkowym atakiem terrorystycznym w Jerozolimie: "W kontekście tego ataku i eskalacji przemocy ważne jest, aby rząd i naród Izraela wiedzieli, że zaangażowanie Ameryki w ich bezpieczeństwo pozostaje żelazne." Zasugerował, że Izrael powinien współpracować ze Stanami Zjednoczonymi, aby udzielić Ukrainie pomocy w walce rosyjską inwazją. "Tak jak wiemy, że Iran wspiera terroryzm przeciwko Izraelowi, tak samo Iran dostarcza Rosji drony, którymi następnie oni atakują niewinnych cywilów. Okrucieństwa popełniane przez Rosję podkreślają znaczenie wspierania wszystkich potrzeb Ukrainy: humanitarnych, ekonomicznych i bezpieczeństwa, ponieważ Ukraina odważnie broni swojego narodu i swojego prawa do istnienia. Zaangażowanie Ameryki względem Izraela nigdy się nie zachwiało i nigdy nie zachwieje. Jednak rosnące więzi Izraela ze światem arabskim nie zastąpią wszechstronnego pokoju między Izraelem a Palestyńczykami. Chcemy, aby Izraelczycy i Palestyńczycy cieszyli się równymi środkami bezpieczeństwa, możliwościami, sprawiedliwością i godnością. Prezydent Biden pozostaje zaangażowany w ten cel i wierzymy, że najlepszym sposobem na jego zrealizowanie jest wizja dwóch państw dla dwóch narodów. Odejście od rozwiązania dwupaństwowego jest szkodliwe dla przyszłości Izraela jako państwa żydowskiego i demokratycznego. Dlatego wzywamy obie strony do podjęcia pilnych kroków w celu przywrócenia spokoju i deeskalacji sytuacji. Chcemy stworzyć środowisko, w którym - jak mam nadzieję, że w pewnym momencie - będzie poczucie bezpieczeństwa zarówno dla Izraelczyków, jak i Palestyńczyków, czego obecnie bardzo brakuje. Jestem wdzięczny premierowi Netanjahu za utrzymanie status quo na Wzgórzu Świątynnym. Pozostajemy zaangażowani we wspieranie współistnienia i różnorodności religijnej w Jerozolimie, w tym utrzymanie status quo na Wzgórzu Świątynnym."
    30 stycznia 2023 r. wieczorem prezydent Isaac Herzog odbył robocze spotkanie dyplomatyczne z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Było to ich czwarte spotkanie od objęcia urzędu przez prezydenta.
    30 stycznia 2023 r. improwizowany ładunek wybuchowy został wieczorem rzucony w siły policji w dzielnicy Silwan we wschodniej Jerozolimie. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, ale uszkodzony został żydowski dom. Policja poinformowała, że wszczęła śledztwo.

30 stycznia 2023 r. rano izraelscy żołnierze przeprowadzili operację kontroli pojazdów na drogach w rejonie Hebronu, w Judei. W trakcie tych działań, jeden z kierowców nie zatrzymał się i najechał na jednego z żołnierzy, którzy uznali to za zagrożenie i próbę taranowania. Otworzyli oni ogień, raniąc kierowcę, który zmarł po przewiezieniu do szpitala. Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

30 stycznia 2023 r. arabskie media poinformowały, że w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały konwój 25 ciężarówek przekraczających granicę z Iraku do Syrii. Konwój należał do proirańskiej milicji i przejeżdżał przez przejście graniczne kontrolowane przez Hezbollah. Konwój prawdopodobnie przewoził broń dla Hezbollahu. Zniszczonych zostało co najmniej 6 ciężarówek, a 7 osób zginęło.

31 stycznia 2023 r. rano wybuchły arabskie zamieszki w dzielnicy Jabal Mukabar we wschodniej Jerozolimie. Demonstranci protestują przeciwko działaniom izraelskich sił bezpieczeństwa w ostatnich tygodniach.
    31 stycznia 2023 r. minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir nakazał natychmiastowe wyburzenie 14 nielegalnych budowli we wschodniej Jerozolimie. Od rana policja wyburzyła 7 budynków. Pozostałe oczekują na ustalenia, gdyż są to domy mieszkalne.

31 stycznia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 2 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    31 stycznia 2023 r. wieczorem terrorysta staranował samochodem 2 izraelskich żołnierzy przy osiedlu żydowskim Tapuah w środkowej Samarii. Obaj żołnierze zostali ranni i przewieziono ich do szpitala. Siły bezpieczeństwa rozpoczęły poszukiwania sprawcy ataku.

1 lutego 2023 r. w nocy izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu narkotyków przez granicę z Egiptem. Przejęto 100 kg narkotyków o wartości rynkowej 1,66 mln dolarów. Zatrzymano 3 osoby.
    1 lutego 2023 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Atakujemy nie tylko irański program nuklearny, ale także podejmujemy działania przeciwko pewnych broni... a Iran niezmiennie ją eksportuje. Izrael działa w sposób, którego nie będę tutaj wyszczególniał, przeciwko irańskiej produkcji broni, która jest używana przeciwko Ukrainie." Netanjahu dodał, że "przyjrzy się" prośbom Ukrainy o wysłanie systemu antydronowego i przeciwrakietowego.
    1 lutego 2023 r. popołudniem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, którą zestrzelił system obrony Iron Dome. Alarm uruchomiono w rejonie miasta Sderot. Ranna została 50-letnia kobieta, która upadła podczas ucieczki do schronu. Do ataku przyznał się Islamski Dżihad.

1 lutego 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

1 lutego 2023 r. Izraelska Agencja Kosmiczna podpisała umowę z NASA dotyczącą pełnej współpracy przy misji księżycowej Beresheet 2. Umowa przewiduje, że amerykańska agencja kosmiczna zapewni pełne wsparcie izraelskiej misji księżycowej, której celem jest wylądowanie dwóch statków kosmicznych na Księżycu w 2025 r. NASA dostarczy SpaceIL i Izraelskiej Agencji Kosmicznej zaawansowane systemy komunikacyjne, które mają kluczowe znaczenie dla śledzenia statku kosmicznego w krytycznej fazie misji.

2 lutego 2023 r. nad ranem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy salwę 12 rakiet, które spadły w terenie otwartym, nie powodując żadnych strat. Do ataku przyznał się Demokratyczny Front Wyzwolenia Palestyny.
    2 lutego 2023 r. minister finansów Bezalel Smotrich podpisał podwójny offset w wysokości 100 mln szekli, który ma zostać potrącony z wpływów podatkowych pobieranych przez Izrael w imieniu Autonomii Palestyńskiej. Do tej pory ministerstwo finansów kompensowało sumę identyczną z tą wypłacaną przez Autonomię Palestyńską terrorystom (lub ich rodzinom) mordującym Żydów. Smotrich powiedział: "Po raz pierwszy w historii podpisałem podwójną kompensatę wpływów podatkowych, potrącając dwukrotność kwoty, którą Autonomia Palestyńska przekazuje rodzinom terrorystów. Odliczyliśmy 100 milionów szekli zamiast 50, jak to było do tej pory. Ponadto dodatkowe 200 milionów szekli zostanie przekazane rodzinom ofiar terroru. Autonomia Palestyńska sponsoruje terrorystów, ale teraz państwo Izrael mówi: Dość temu! Obywatele Izraela nie będą częścią tej farsy."

2 lutego 2023 r. nad ranem izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hamasu w Strefie Gazy. Zniszczono magazyny i zakład produkcyjny rakiety w środkowej części strefy.
    2 lutego 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 14 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Nablusie doszło do starć z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

2 lutego 2023 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Paryżu z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem. Rozmowy dotyczyły walki z zagrożeniem nuklearnym ze strony Iranu oraz kwestii regionalnych i międzynarodowych. Netanjahu wezwał do nałożenia znacznych sankcji na irański reżim i włączenia Irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji na unijną listę organizacji terrorystycznych. Spotkanie trwało około trzy godziny.
    2 lutego 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen złożył historyczną wizytę dyplomatyczną w Chartumie, stolicy Sudanu, w celu podpisania jeszcze w tym roku porozumienia pokojowego z Sudanem. Podczas wizyty, strony ustaliły treść umowy. Ceremonia podpisania ma nastąpić po przekazaniu władzy w Sudanie rządowi cywilnemu, który zostanie utworzony w ramach trwającego procesu przemian w tym kraju. Podczas wizyty Cohen spotkał się z przewodniczącym Tymczasowej Rady Suwerennej gen. Abdelem Fatahem Al-Burhanem oraz z wyższymi urzędnikami i omówił z nimi kroki zmierzające do podpisania porozumienia. Zgodnie z planem ceremonia podpisania porozumienia pokojowego odbędzie się za kilka miesięcy w Waszyngtonie.

3 lutego 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 8 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców El Arov doszło do arabskich zamieszek, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    3 lutego 2023 r. wieczorem terrorysta usiłował zaatakować izraelskich żołnierzy na posterunku przy Nablusie w środkowej Samarii. Żołnierze wezwali podejrzanego do zatrzymania, a gdy napastnik nadal biegł w ich stronę, oddali strzały ostrzegawcze w powietrze. Gdy to nie skutkowało, żołnierze zastrzelili napastnika.
    3 lutego 2023 r. wieczorem terroryści ostrzelali izraelski samochód w pobliżu arabskiego miasta Rawabi, na południu Samarii. Samochód został uszkodzony, ale nikt nie odniósł obrażeń.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Aktualności z Izraela


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2023 by Gedeon