ROZEJM W GAZIE  -  STYCZEŃ - MARZEC  2009 r.  -  HISTORIA
      - Wojna w Gazie
 - styczeń-marzec 2009 r.
      - kwiecień-czerwiec 2009


Siedemnasty Knesset (2006- )
Organizacja terrorystyczna Hamas

 

 

22 stycznia 2009 r. premier Ehud Olmert, minister obrony Ehud Barak i minister spraw zagranicznych Tzipi Livni wyrazili zgodę na egipskie propozycje wzmocnienia bezpieczeństwa na granicy Egiptu ze Strefą Gazy. W myśl tych propozycji, egipskie siły bezpieczeństwa mają zmniejszyć dostęp Beduinów z Synaju do granicy Gazy. Istnieje też możliwość podwojenia obecnych 750-osobowych sił egipskiej straży granicznej. Obecne porozumienie przewiduje obecność w rejonie granicy 2 250 egipskich żołnierzy, którzy mogą służyć w trzech zmianach, każda po 750 osób.

22 stycznia 2009 r. izraelska łódź patrolowa ostrzelała rano palestyńskie łodzie rybackie, które naruszyły zakazaną strefę na wodach przy wybrzeżu Strefy Gazy. Jeden z pocisków spadł na obóz uchodźców w Gazie, raniąc 2 Palestyńczyków.
    22 stycznia 2009 r. rzecznik Hamasu, Taher al-Nunu poinformował, że Hamas przekaże 1 000 euro rodzinie każdego Palestyńczyka zabitego podczas izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy i 4000 euro rodzinie, której zniszczono dom. Dodał, że suma odszkodowań ma wynieść "od 35 do 40 mln dolarów."

22 stycznia 2009 r. jeden z członków kierownictwa Hamasu, Sami Chater powiedział w Damaszku (Syria), że nia ma możliwości na jakiekolwiek rozmowy pomiędzy Hamasem a al-Fatah. Według Chatera, cała międzynarodowa pomoc humanitarna powinna trafiać do Hamasu, który będzie ją rodzielał pomiędzy potrzebujących w Strefie Gazy.

23 stycznia 2009 r. rzecznik rządu poinformował, że Izrael nie zgodzi się na otwarcie przejść granicznych ze Strefą Gazy, dopóki nie będzie miał pewności, że nie skorzysta na tym Hamas. Przez przejścia zostaną przepuszczone dostawy żywności, leków i paliwa, lecz granica będzie nadal zamknięta na takie towary, jak stal i cement.
    23 stycznia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem bombami zapalającymi patrol izraelskiej armii w dzielnicy Shuafat w Jerozolimie.

23 stycznia 2009 r. francuski prezydent Nicolas Sarkozy nakazał natychmiastowe rozlokowanie francuskiej fregaty z helikopterem przy wybrzeżu Strefy Gazy. Polecił także ministrowi spraw zagranicznych Bernardowi Kouchner natychmiastowe skontaktowanie się ze Stanami Zjednoczonymi i państwami Unii Europejskiej w celu konsultacji sposobów walki z przemytem broni do Strefy Gazy.

24 stycznia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy bombami zapalającymi patrol izraelskiej armii w rejonie Ofra, w Samarii.
    24 stycznia 2009 r. wysoki urzędnik administracji Autonomii Palestyńskiej powiedział w Ramallah, że "Izrael popełnił poważny błąd" decydując się na zakończenie operacji wojskowej w Strefie Gazy. "Fakt, że Hamas pozostaje u władzy wciąż szkodzi wszystkim." W ostatnich dniach palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały 30 ważnych członków Hamasu w Samarii i Judei.

24 stycznia 2009 r. przedstawiciele Hamasu przeprowadzili w Kairze (Egipt) rozmowy na temat warunków kontynuowania zawieszenia broni w Strefie Gazy i uwolnienia porwanego izraelskiego żołnierza Gilada Shalita. Hamas postawił warunek, że funkcjonariusze palestyńskich sił bezpieczeństwa nadzorujący przejście graniczne Rafah powinni pochodzić ze Strefy Gazy. Uwolnienie Shalita powinno odbyć się na zasadzie większej wymiany więźniów i jest uzależnione od otworzenia przejść granicznych Strefy Gazy.
    24 stycznia 2009 r. syryjski prezydent Bashar Assad spotkał się w Damaszku (Syria) z kierownictwem politycznym Hamasu i pogratulował Palestyńczykom "zwycięskiego oporu w Gazie." Khaled Mashaal powiedział: "Syria jest wspólniczką w zwycięstwie odniesionym przez palestyński naród."

25 stycznia 2009 r. Bank Izraela obniżył prognozę wzrostu izraelskiej gospodarki w 2009 r. z 1,5% do -0,2%. Głównym czynnikiem jest załamanie się globalnej gospodarki oraz nieprzewidziane wydatki związane z wojskową operacją w Strefie Gazy.
    25 stycznia 2009 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że mogą wpuszczać każdego dnia do Strefy Gazy 200 ciężarówek z pomocą humanitarną, jest jednak problem z brakiem ludzi do rozładunku towarów w Gazie.

25 stycznia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód w pobliżu Betlejem, w Judei. Samochód został uszkodzony.
    25 stycznia 2009 r. rzecznik Hamasu, Moshir al-Masri powiedział, że porwany izraelski żołnierz "Gilad Shalit nie ujrzy światła dziennego do czasu, aż więźniowie nie zostaną zwolnieni z izraelskich więzień."
    25 stycznia 2009 r. izraelskie myśliwce F-16 przeleciały nad Strefą Gazy wywołując panikę ludności cywilnej, obawiającej się wznowienia izraelskiej operacji w Strefie.

25 stycznia 2009 r. wysoki urzędnik Hamasu, Ayman Taha powiedział w Kairze (Egipt), że "Hamas wysłuchał izraelskiej propozycji przedstawionej przez Amos Gilada, proponującej 1,5 roczny rozejm, i przedstawił kontrpropozycję tylko 1 roku rozejmu." Taha wezwał do zniesienia blokady Strefy Gazy i otworzenia wszystkich przejść granicznych. W rozmowach uczestniczyli oficerowie egipskiego wywiadu.
    25 stycznia 2009 r. przedstawiciel Hamasu w Libanie, Osama Hamdan powiedział, że Autonomia Palestyńska musi skończyć rozmowy pokojowe i współpracę sił bezpieczeństwa z Izraelem. Takie warunki postawił al-Fatahowi, jako wstęp do rozmów pojednawczych z Hamasem. Dodał, że "jest czas na rozmowy o pojednaniu oparte na programie walki o wyzwolenie ziemi i odzyskanie praw." Hamdan ślubował także, że Hamas będzie kontynuował przemyt broni do Strefy Gazy pomimo izraelskiej blokady.
    25 stycznia 2009 r. egipskie władze przeprowadziły wieczorem szybką ewakuację personelu przejścia granicznego Rafah na granicy ze Strefą Gazy. Uczyniono to w obawie przed możliwością wznowienia izraelskich nalotów na tunele przemytnicze Hamasu.
    25 stycznia 2009 r. jordański król Abdullah zdymisjonował dowódcę jordańskiego wywiadu, gen. Mohammeda Dahabi. Jako przyczynę pdoano jego zbyt mocne powiązania z dowództwem Hamasu w Syrii.
    25 stycznia 2009 r. brytyjski dziennik "Sunday Telegraph" poinformował, że amerykańskie okręty wojenne wchodzące w skład zespołu operacyjnego Combined Task Force 151 otrzymały rozkaz odnalezienia statków wysłanych przez Iran z bronią dla Hamasu. Służby wywiadowcze uzyskały informacje, że Iran wykorzystuje w tym celu komercyjne statki handlowe, które przewożą broń przez Kanał Sueski i kotwiczą na egipskich wodach terytorialnych w pobliżu Strefy Gazy.
    25 stycznia 2009 r. ministrowie 27 państw Unii Europejskiej zaapelowali do Egiptu o zwiększenie wysiłków w celu zwalczania przemytu broni do Strefy Gazy. Unia zaoferowała wysłanie obserwatorów, okrętów i radaru aby odpowiednio chronić granicy Egiptu ze Strefą Gazy. Brytyjskimi minister spraw zagranicznych Dawid Milliband powiedział: "wiemy, że zawieszenie broni jest kruche."
    25 stycznia 2009 r. amerykański biznesmen i filantrop Guma L. Aguiar ofiarował 8 mln USD dla organizacji Nefesh B'Nefesh, która organizuje imigrację Żydów do Izraela i ich integrację w izraelskim społeczeństwie.

26 stycznia 2009 r. jordański ambasador Ali al-Ayed wrócił do Tel Awiwu.
    26 stycznia 2009 r. opublikowano wyniki sondażu opinii publicznej. Według nich w wyborach parlamentarnych prawicowy Likud uzyskałby 29 mandatów, Kadima 22 mandaty, Israel Beiteinu 16, Partia Pracy 15, Shas 10.
    26 stycznia 2009 r. Siły Obronne Izraela przedstawiły raport o wynikach operacji "Płynny Ołów" w Strefie Gazy. Liczbę zabitych terrorystów Hamasu oceniono na 700, z czego w bezpośrednich starciach zginęło 92. W trakcie operacji zginęło także 250 cywili.

26 stycznia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 19 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    26 stycznia 2009 r. Siły Obronne Izraela wpuściły do Strefy Gazy 33 ciężarówki, które przewiozły jordański szpital polowy z 210 członkami wojskowego personelu medycznego Jordanii. Szpital rozlokował się przy szpitalu Shiba w Gazie.
    26 stycznia 2009 r. wysoki komisarz Unii Europejskiej, Louis Michel odwiedził Strefę Gazy i zaoferował 32 mln euro pomocy humanitarnej dla Strefy. Sytuację panującą w Gazie nazwał "katastrofalną." Michel potępił Hamas za działalność "terrorystyczną" i jednoznacznie obarczył tą organizację "ogromną odpowiedzialnością" za zniszczenia powstałe w Strefie Gazy. Michel skrytykował także Izrael.

26 stycznia 2009 r. członek Komitetu Wykonawczego OWP, Saleh Rafaat powiedział w Kairze (Egipt), że "trwały rozejm i odbudowa zniszczonej Strefy Gazy nadejdą tylko wówczas, gdy konkurujące z sobą frakcje Hamasu i Fatahu pogodzą się."
    26 stycznia 2009 r. arabski dziennik "Asharq Al-Awsat" poinformował, że egipskie władze usiłują przekonać Hamas do przyjęcia izraelskiej propozycji zawieszenia broni przed wyborami parlamentarnymi w Izraelu, w których prawdopodobnie zwycięży prawicowy Likud. Hamas w tych okolicznościach może "wszystko stracić."
    26 stycznia 2009 r. niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier powiedział, że Niemcy wysyłają do Egiptu zespół 6 specjalistów, którzy zbadają sprawy bezpieczeństwa granicy ze Strefą Gazy. "Efektywna walka z kontrabandą broni jest niezbędnym warunkiem do przedłużenia zawieszenia broni i otwarcia przejść granicznych."
    26 stycznia 2009 r. amerykański ambasador przy ONZ, Susan Rice powiedziała, że dla nowej administracji Stanów Zjednoczonych priorytetem jest powstrzymanie irańskiego programu nuklearnego.
    26 stycznia 2009 r. egipska marynarka zablokowała wieczorem irański statek, uniemożliwiając mu przepłynięcie przez Kanał Sueski na Morze Śródziemne. Kontrola wykazała, że statek przewozi irańską broń do Syrii. Statek został przepuszczony.

27 stycznia 2009 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że Izrael odpowie na dzisiejszy ranny atak Hamasu na przejściu granicznym Kissufim. "To poważny atak. Nie możemy tego akceptować i odpowiemy."
    27 stycznia 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    27 stycznia 2009 r. izraelski negocjator w rozmowach o zawieszeniu broni w Strefie Gazy, Amos Gilad powiedział, że Izrael miał otworzyć przejścia graniczne po uwolnieniu porwanego izraelskiego żołnierza Gilad Shalita. Praktyka pokazuje, że wcześniejsze otworzenie tych przejść nie przyniesie uwolnienia Shalita. Gilad dodał, że Egipt uznał Hamas za wroga państwowego i zagrożenie dla własnego rządu, co powoduje, że jest on skłonniejszy bardziej niż kiedykolwiek wcześniej do podjęcia rzeczywistych działań w celu powstrzymania przemytu broni do Strefy Gazy.

27 stycznia 2009 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę podłożoną przy barierze granicznej przy przejściu granicznym Kissufim w Strefie Gazy. Do wybuchu doszło w momencie przejazdu patrolu izraelskiej straży granicznej. Wystrzelono także kilka pocisków rakietowych RPG. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem zabijając 1 Palestyńczyka. Zginął 1 izraelski żołnierz, a 3 zostało rannych. Przejście Kissufim zostało zamknięte ze względów bezpieczeństwa. Do ataku przyznała się organizacja Dżihad i Brygada Tahid, która jest powiązana z Al-Qaeda.
    27 stycznia 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały popołudniem kilka obiektów Hamasu w środkowej części Strefy Gazy. Rannych zostało 2 Palestyńczyków, odpowiedzialnych za wcześniejszy atak terrorystyczny.
    27 stycznia 2009 r. wysoki dowódca Hamasu, Mushir al-Masri oskarżył Izrael o złamanie zawieszenia broni. Dodał: "Syjoniści są odpowiedzialni za każdą agresję."
    27 stycznia 2009 r. przywódca Hamasu, Ismail Haniyeh powiedział: "Oczekiwaliśmy, że Francja wyśle okręty szpitalne by ratować dzieci spralone przez zakazane bronie, a nie rozlokuje fregatę marynarki wojennej by wzmocnić blokadę."
    27 stycznia 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że Izrael nie chce pokoju i nie jest zainteresowany znalezieniem dyplomatycznego rozwiązania konfliktu w Strefie Gazy. Abbas oskarżył także Izrael o zbrodnie wojenne i zobowiązał się do poparcia wysiłków zmierzających do wniesienia oskarżeń przeciwko Izraelowi w międzynarodowych sądach.

27 stycznia 2009 r. Egipt ostrzegł państwa Unii Europejskiej przed konsekwencjami wysłania swoich okrętów wojennych w rejon Strefy Gazy. Taki krok mógłby pogorszyć ich stosunki z państwami arabskimi. Europejska pomoc w walce z przemytem broni powinna być udzielona Izraelowi i Egiptowi.
    27 stycznia 2009 r. Francja poprosiła Syrię by zachęciła Hamas do uwolnienia porwanego izraelskiego żołnierza Gilad Shalita.
    27 stycznia 2009 r. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Hillary Clinton powiedziała, że Izrael miał prawo do obrony i palestyński ostrzał rakietowy terytorium żydowskiego nie mógł pozostać przemilczany. "Popieramy prawo Izraela do samoobrony... szkoda, że przywództwo Hamasu błędnie sądzi, że takie działanie jest dla nich dobre, zamiast budować dobrą przyszłość dla mieszkańców Gazy."

28 stycznia 2009 r. przywódca partii Likud, Binjamin Netanyahu powiedział, że jeśli zostanie wybrany premierem to będzie bronił jedności Jerozolimy. Dodał również, że Wzgórze Świątynne powinno pozostawać pod żydowską kontrolą.
    28 stycznia 2009 r. Izrael wydalił ambasadę i dyplomatów Wenezueli. Jest to odpowiedź na usunięcia izraelskiego ambasadora z Wenezueli i potępienie operacji w Strefie Gazy.
    28 stycznia 2009 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Jerozolimie ze specjalnym amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód, George Mitchellem. Olmert podkreślił, że decyzja o otworzeniu przejść granicznych Strefy Gazy jest uzależniona od uwolnienia porwanego izraelskiego żołnierza Gilad Shalita.
    28 stycznia 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 1 rakietę Qassam, która spadła na terytorium Izraela.

28 stycznia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.
    28 stycznia 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy trzy tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Zniszczony został także warsztat produkujący broń w Rafah.

28 stycznia 2009 r. egipski minister spraw zagranicznych Ahmed Aboul Gheit oskarżył Izran, Hamas i libański Hezbollah o współpracę, której celem było sprowokowanie izraelskiej operacji wojskowej w Strefie Gazy. "Doprowadzili region do konfliktu na życzenie Iranu, który próbuje użyć go jako karty przetargowej by uniknąć nacisku Zachodu... na nuklearny program."
    28 stycznia 2009 r. specjalny amerykański wysłannik na Bliski Wschód, George Mitchell spotkał się w Kairze (Egipt) z egipskim prezydentem Mubarakiem. Mitchell podkreślił zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w utrzymanie zawieszenia broni w Strefie Gazy.

29 stycznia 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na terytorium Izraela. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

29 stycznia 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały na południu Strefy Gazy kolumnę samochodów Hamasu, którymi jechali uczestnicy ataku terrorystycznego na przejściu granicznym Kissufim. Rannych zostało 10 Palestyńczyków.

29 stycznia 2009 r. podczas wieczornego panelu dyskusyjnego na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, turecki premier Recepa Tayyipa Erdogan usiłował przerwać wystąpienie izraelskiego prezydenta Szymona Peresa na temat konfliktu w Strefie Gazy. Erdogan powiedział: "Uważam, że to smutne, że ludzie pochwalają twoje słowa, choć zabiliście tylu ludzi."

30 stycznia 2009 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że jeśli będzie konieczne to Izrael ponownie uderzy w terrorystów Gazy.

30 stycznia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.
    30 stycznia 2009 r. jeden z trzech ocalałych najwyższych dowódców Hamasu, Khalil Al-Hayya po raz pierwszy od izraelskiej operacji w Strefie Gazy wystąpił publicznie na wiecu w Gazie. Powiedział: "Obiecałem wyjść do was jako męczennik lub jako zwycięzca. Dziś wychodzę do was i jesteśmy zwycięzcami... Mówię do bojowników ruchu oporu, mówię do wystrzeliwujących Qassamy, nie porzucajcie swojej broni i nie opuszczajcie swoich okopów... Zapewniam was, że przywódcy, którzy zwyciężyli w bitwie teraz prowadzą bitwę polityczną." Zaapelował do Palestyńczyków o spokój, obiecując pomoc Hamasu w odbudowie zniszczonych domów i wypłacie odszkodowań.

30 stycznia 2009 r. egipska straż graniczna wykryła i zniszczyła tunel przemytniczy na granicy ze Strefą Gazy. Aresztowano 2 uzbrojonych Palestyńczyków.
    30 stycznia 2009 r. wielotysięczny tłum Turków entuzjastycznie witał powrót z Davos swojego premiera Recepa Tayyipa Erdogana, który poinformował, że izraelski prezydent Peres dzwonił do niego i przeprosił za przebieg debaty.
    30 stycznia 2009 r. izraelski prezydent Szymon Peres powiedział w Davos, że Izrael nie chce konfliktu z Turcją. "Nie traktuję tego jako problemu osobistego czy narodowego. Nasze stosunki mogą być takie, jak były. Mój szacunek (dla Erdogana) jest niezmienny. To była wymiana poglądów, a poglądy to poglądy."
    30 stycznia 2009 r. nieznani sprawcy wymalowali antysemickie hasła na synagodze w Caracas, w Wenezueli. Do podobnego incydentu doszło w synagodze w Portland, w USA.

31 stycznia 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 1 rakietę Grad, która spadła na miasto Ashkelon.

31 stycznia 2009 r. Egipcjanie rozpoczęli instalować kamery i czujniki ruchu na granicy ze Strefą Gazy. Zespołom egipskim pomagają specjaliści ze Stanów Zjednoczonych, Francji i Niemiec. Czujniki są przystosowane do wykrywania podziemnych tuneli przemytniczych.
    31 stycznia 2009 r. zespół roboczy Kongresu Stanów Zjednoczonych spotkał się w Damaszku (Syria) z syryjskim prezydentem Bashar Assadem. Rozmowy dotyczyły wzajemnych stosunków i procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.
    31 stycznia 2009 r. specjalny amerykański wysłannik na Bliski Wschód, George Mitchell spotkał się w Ammanie (Jordania) z jordańskim ministrem spraw zagranicznych Salah Bashirem. Mitchell powiedział, że "priorytetem" nowej administracji USA jest postęp procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Bashir podkreślił, że dla osiągnięcia pokoju i bezpieczeństwa w regionie niezbędnym jest rozwiązanie konfliktu palestyńsko-izraelskiego.

1 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Przed południem i popołudniu dwukrotnie ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. Rannych zostało 3 Izraelczyków. Wieczorem na Negew spadła 1 rakieta Qassam.
    1 lutego 2009 r. premier Ehud Olmert powiedział, że Izrael odpowie na ataki rakietowe. Minister obrony Ehud Olmert dodał, że właściwa odpowiedź nastąpi we właściwym czasie.
    1 lutego 2009 r. dyrektor wojskowego wywiadu, Amos Yadlin powiedział, że operacja w Strefie Gazy rzeczywiście powstrzymała terrorystyczną działalność Hamasu, jednak mniejsze grupy wciąż prowadzą swoją działalność. "Bojownicy z grup poza Hamasem mobilizują siły po to by przeprowadzać ataki i dążyć do eskalacji przemocy... Hamas jest powstrzymany i przestrzega zawieszenie broni, ale nic nie robi by powstrzymać inne ataki... Grupa ocenia swoje strategiczne błędy i przyczyny klęski. Hamas walczy o aprobatę na ulicach Gazy i próbuje poprawić swój wizerunek w oczach ludzi poprzez kradzież pomocy humanitarnej i funduszy przeznaczonych na odbudowę."

1 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano patrol izraelskiej straży granicznej przy przejściu granicznym Kissufim w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem.
    1 lutego 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem 6 magazynów broni i tunele przemytnicze w rejonie Rafah, na południu Strefy Gazy.
    1 lutego 2009 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami i butelkami zapalającymi żydowskie samochody i autobus w rejonie osiedla Beit Omer w Samarii. Autobus został uszkodzony.
    1 lutego 2009 r. rzecznik Hamasu, Taher Nunu oskarżył Izrael o próbę zniweczenia negocjowanego przez Egipt zawieszenia broni. Izraelski odwet nazwał jako "gwałtowny i nieproporcjonalny" do ostrzału rakietowego Izraela.

1 lutego 2009 r. egipska straż graniczna aresztowała przy granicy Strefy Gazy wysokiego przywódcę zdelegalizowanej islamskiej organizacji Al-Amal, Majdi Ahmeda Husseina. Usiłował on nielegalnie przedostać się do Strefy Gazy.
    1 lutego 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział w Kairze (Egipt), że kontynuowanie ataków rakietowych dostarczy Izraelowi wymówki na wznowienie bombardowań Strefy Gazy. Abbas oskarżył Hamas o nieodpowiedzialne zachowanie: "Ci ludzie uprawiają hazard z przyszłością ludzi, uprawiają hazard z krwią ludzką, losem ludzi i snem ludzi."
    1 lutego 2009 r. grupa Turków wtargnęła i zdemolowała synagogę w mieście Bursa w Turcji.

2 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali przed południem z moździerza ze Strefy Gazy przygraniczne tereny na Negewie.
    2 lutego 2009 r. minister obrony Ehud Barak zaproponował budowę 48-km tunelu, który połączyłby północną Strefę Gazy z południowym Zachodnim Brzegiem, umożliwiając swobodną komunikację pomiędzy obydwoma terytoriami Autonomii Palestyńskiej. Budowa kosztowałaby 2-3 mln USD.

2 lutego 2009 r. palestyński terrorysta ostrzelał rano patrol izraelskiej armii przy żydowskim osiedlu Beit Yatir w Judei. Żołnierze odpowiedzieli ogniem zabijając napastnika.
    2 lutego 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w południe samochód w południowej części Strefy Gazy. Samochodem jechali terroryści, którzy wcześniej ostrzelali z moździerza terytorium Izraela. Zginął 1 Palestyńczyk, a 4 osoby zostały ranne.

2 lutego 2009 r. kierownik Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Mahomet ElBaradei powiedział, że Iran potrzebuje jeszcze około 2 lat na dokończenie swojego programu atomowego. ElBaradei podkreślił, że Iranowi brakuje odpowiedniej ilości wzbogaconego uranu.

3 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Grad, która spadła na miasto Ashkelon. Wieczorem ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    3 lutego 2009 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że Hamas i sprzymierzeni z nimi terroryści w Strefie Gazy nie nauczyli się jeszcze szanować zawieszenia broni, ale jeśli zajdzie taka potrzeba do Siły Obronne Izraela udzielą im kolejnej lekcji. "Jeśli będzie potrzeba, to kolejne uderzenie, nawet silniejsze, nastąpi w odpowiednim momencie."
    3 lutego 2009 r. szef biura dyplomacji Ministerstwa Obrony, Amos Gilad powiedział, że Izrael powinien dążyć do znalezienia pokojowego porozumienia z Syrią, w przeciwnym razie "zmierzamy do konfrontacji z Syrią, i jest wysokie prawdopodobieństwo starcia. Prawie do tego doszło latem 2006 roku... Sposobem aby temu zapobiec, to spróbować osiągnąć pokój... Zmierzamy do konfrontacji - z jednej strony od Wojny Jom Kippur panuje względny pokój, ale z drugiej strony w ciągu ostatnich dwóch lat stoimy na wschodniej granicy w obliczu wrogich działań, dostaw broni z nuklearnego Iranu poprzez Syrię dla Hezbollahu i Hamasu. Ostrzegam, że jeśli dojdzie do wojny z Syrią, wówczas reżim Assada upadnie, a my będziemy musieli zmierzyć się z reżimem sunickim, który dołączy do innych radykalnych reżimów w regionie, a będzie to dla nas o wiele trudniejsze położenie."

3 lutego 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.
    3 lutego 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały tunele przemytnicze w rejonie Rafah na południu Strefy Gazy. Zbombardowano także obóz szkoleniowy Hamasu przy mieście Khan Younis.
    3 lutego 2009 r. milicja Hamasu włamała się wieczorem do magazynów ONZ w Gazie. Skradziono 3,5 tys. koców i ponad 400 paczek żywnościowych, które były przygotowane do rozdania potrzebującym rodzinom.

4 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem z moździerza ze Strefy Gazy przygraniczne tereny na Negewie.

4 lutego 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    4 lutego 2009 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy bombami zapalającymi posterunek izraelskich żołnierzy przy grobowcu Racheli, przy Betlejem w Judei. W dwóch miejscach Samarii i Judei obrzucono kamieniami żydowskie samochody.

4 lutego 2009 r. żołnierze międzynarodowych sił pokojowych UNIFIL wykryli 5 rakiet Katiusza we wsi Wadi Hamoul w południowym Libanie.
    4 lutego 2009 r. egipski prezydent Hosni Mubarak oskarżył Hamas o odpowiedzialność za przelaną arabską krew. "Jak długo arabska krew będzie przelewana, tylko po to, aby usłyszeć tych, którzy przyznają się do błędnej oceny własnych możliwości i skali odpowiedzi Izraela?" Mubarak zasugerował, że Hamas i inne palestyńskie zbrojne frakcje służą irańskiemu programowi.
    4 lutego 2009 r. nieznani sprawcy ostrzelali żydowskie centrum Sinai Jewish Center w Amsterdamie (Holandia).
    4 lutego 2009 r. nieznani sprawcy podłożyli bombę domowej roboty w synagodze w Lutsk (Ukraina). Policja rozbroiła bombę.
    4 lutego 2009 r. amerykański ekspert z Centrum Nauk Strategicznych i Międzynarodowych, Anthony H. Cordesman powiedział, że Izrael nie złamał praw wojennych podczas operacji w Strefie Gazy. Izrael "rozmyślnie użył zdecydowanej siły, by zwiększyć regionalne odstraszanie i wykazać, że zreformował swoje siły wojskowe... Takie budynki jak szkoły zasługują na szczególną uwagę, ale tylko do czasu ustalenia, czy rzeczywiście nie są celami wojskowymi. Szpitale wymagają ostrzeżenia, ale nie chronią jeśli są wykorzystywane przez wroga... Biały fosfor może być wykorzystywany przeciwko celom wojskowym, ale nie przeciwko cywilom."
    4 lutego 2009 r. kongres związków zawodowych w Durbanie (RPA) ogłosił zablokowanie portów RPA dla statków handlowych "rasistowskiego Izraela."

5 lutego 2009 r. izraelskie okręty wojenne zatrzymały libański statek "Tali", który usiłował nielegalnie dostać się z pomocą humanitarną do Strefy Gazy. Zmuszono załogę statku do zawinięcia do portu w Ashkelonie, gdzie przeprowadzono kontrolę towarów. Nie znaleziono broni. Statek przewozi 60 ton żywności, wody oraz lekarstw.
    5 lutego 2009 r. premier Ehud Olmert wyraził zgodę na transfer 175 mln NIS z Zachodniego Brzegu do Strefy Gazy. Pieniądze są przeznaczone na wypłacenie pensji urzędników Autonomii Palestyńskiej.

5 lutego 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Podczas próby aresztowania lokalnego dowódcy Islamskiego Dżihadu w Dżeninie, Ala Adin Sarif abu Roba doszło do wymiany ognia, w której zabito Palestyńczyka.
    5 lutego 2009 r. palestyński terrorysta zbliżył się wieczorem z granatem w ręku do bariery granicznej w południowej części Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze wezwali napastnika do zatrzymania się, po czym otworzyli ogień zabijając Palestyńczyka.

5 lutego 2009 r. członek delegacji Hamasu, Salah El-Bardawil powiedział w Kairze (Egipt), że został sporządzony wstępny tekst porozumienia o zawieszeniu broni. Hamas zgodził się na 18 miesięcy zawieszenia broni w zamian za otwarcie przejść granicznych dla 80% rodzajów towarów. Przejście graniczne Rafah pozostanie zamknięte do czasu dalszych ustaleń.
    5 lutego 2009 r. egipska straż graniczna zatrzymała delegację Hamasu wracającą z rozmów w Kairze do Strefy Gazy. Znaleziono przy nich 9 mln USD i 2 mln Euro, które usiłowano nielegalnie przewieźć do Strefy. Sankcje nałożone na Strefę Gazy uniemożliwiają przeprowadzania transferów pieniędzy bez zezwolenia Izraela.
    5 lutego 2009 r. austriacka policja wzmocniła ochronę synagog w Austrii.
    5 lutego 2009 r. specjaliści Stanów Zjednoczonych, Kanady i ośmiu krajów Unii Europejskiej spotkali się w Kopenhadze (Dania) by przedyskutować sposoby zwalczania przemytu broni do Strefy Gazy. Zgodzono się na wysłanie międzynarodowych sił morskich w rejon Strefy Gazy.

6 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Przed południem rakieta spadła na miasto Ashkelon.
    6 lutego 2009 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że są czynione "najwyższe" wysiłki by doprowadzić do uwolnienia porwanego przez Hamas izraelskiego żołnierza Gilada Shalita. "Wiemy, że on się dobrze czuje, jest żywy i w niezłej formie, ale musimy go zabrać stamtąd."
    6 lutego 2009 r. rzecznik UNRWA, Christopher Gunness powiedział wieczorem, że dostawy pomocy humanitarnej do Strefy Gazy zostają zawieszone "do czasu, aż pomoc zostanie zwrócona i agencja otrzyma wiarygodne zapewnienie od Hamasu, że kradzieże się nie powtórzą."

6 lutego 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    6 lutego 2009 r. izraelskie służby medyczne Magen David Adom przekazały 1,1 tys. jednostrek krwi do szpitali w Strefie Gazy. Pomoc dotarła przez przejście graniczne Erez.
    6 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści z Hamasu zagarnęli wieczorem 10 ciężarówek z pomocą humanitarną UNRWA, które wjechały do Strefy Gazy przez przejście graniczne Kerem Shalom.

6 lutego 2009 r. przywódca polityczny Hamasu, Khaled Mashaal powiedział w Damaszku (Syria), że jego organizacja nie zgodzi się na zawieszenie broni, które nie będzie znosić blokady Strefy Gazy i nie da otworzenia wszystkich przejść granicznych.

7 lutego 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cztery tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    7 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści z Hamasu przejęli trzy szpitale w mieście Gaza i wydalili z nich personel medyczny. Oświadczenie wydane przez palestyńskich urzędników służby zdrowia mówi, że Hamas "wrócił do swoich dawnych zwyczajów... przerabiając ośrodki medyczne na centra do przesłuchań, tortur i więzienia."
    7 lutego 2009 r. palestyński premier Salam Fayyad powiedział o izraelskich wyborach parlamentarnych: "Nie wiem czy jest chociaż jeden izraelski polityk, który byłby przygotowany do rozwiązania izraelsko-palestyńskiego konfliktu... każdy kto chce częściowego rozwiązania, utrwala okupację i popiera dalsze rozwijanie osadnictwa żydowskiego."

7 lutego 2009 r. amerykański wiceprezydent Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone są skłonne do rozmów z Iranem, ale jednocześnie są gotowe utrzymać izolację i w razie potrzeby zwiększyć naciski jeśli Iran nie zrezygnuje ze swojego programu atomowego. "Stany Zjednoczone będą usiłowały działać zapobiegawczo, unikając wyboru między ryzykiem wojny a niebezpieczeństwem bierności." Biden dodał, że jeśli będzie to konieczne, to Ameryka jest gotowa do wyprzedzających działań przeciwko Iranowi.
    7 lutego 2009 r. dyrektor Ligi Przeciw Zniesławieniom (ADL), Abraham Foxman powiedział, że izraelska ofensywa w Strefie Gazy doprowadziła do najpoważniejszego od dekad wybuchu antysemityzmu na świecie. Według Foxmana, większość rządów nie robi wystarczająco wiele, aby powstrzymać "pandemię antysemityzmu".

8 lutego 2009 r. w nocy głosowanie w wyborach parlamentarnych rozpoczęli żołnierze liniowych jednostek wojskowych, sił powietrznych, marynarki i straży granicznej. Ogółem zagłosowało około 700 żołnierzy. Powszechne wybory zostaną przeprowadzone za 2 dni.
    8 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot. Popołudniem rakieta spadła w pobliżu miasta Ashkelon.
    8 lutego 2009 r. przywódca partii politycznej Likud, Binjamin Netanyahu powiedział, że Wzgórza Golan pozostaną w rękach Izraela i Jerozolima nie będzie podzielona. Dodał: "Jest to jasna informacja dla wszystkich obywateli Izraela, którzy są niepewni: mój rząd utrzyma Golan."
    8 lutego 2009 r. rzecznik 270 tys. żydowskich osadników mieszkających w Samarii i Judei, Dawid Wilder oświadczył, że oczekuje zwycięstwa sił prawicowych jako gwarancji pozostania osadników w swoich osiedlach.

8 lutego 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.

8 lutego 2009 r. Stany Zjednoczone podpisały z Syrią umowę na dostawy części do samolotów pasażerskich. Naprawione zostaną także dwa syryjskie samoloty Boeing-747.
    8 lutego 2009 r. były doradca prawny UNRWA, Jakub Lindsay wezwał do przeprowadzenia reformy tej organizacji międzynarodowej, która zaangażowała się politycznie po stronie palestyńskiej. Lindsay ujawnił informacje o bezprawnym przyznaniu statusu "palestyńskich uchodźców" tysiącom obywateli Jordanii, którzy w ten sposób uzyskali dostęp do międzynarodowej pomocy. UNRWA w wielu przypadkach zatrudnia jako swoich pracowników członków palestyńskich organizacji terrorystycznych, umożliwiając im opuszczanie obozów uchodźców poza wojskowymi kontrolami.

9 lutego 2009 r. premier Ehud Olmert polecił Ministerstwu Finansów przekazać 2,4 mld NIS na pokrycie wydatków wojskowych związanych z operacją w Strefie Gazy. Środki te umożliwią odtworzenie zapasów sprzętu i amunicji armii.

9 lutego 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przejęły w nocy 3 bomby domowej roboty. Operację przeprowadzono w wiosce Khirbet Tarmah przy Hebronie, w Judei. Popołudniem aresztowano palestyńskiego terrorystę z 3 bombami w rejonie Nablusu, w Samarii.
    9 lutego 2009 r. izraelskie myśliwce F-16 zbombardowały nad ranem dwa posterunki milicji Hamasu na przedmieściach Khan Younis na południu Strefy Gazy.
    9 lutego 2009 r. rano do Strefy Gazy wjechało 88 ciężarówek z międzynarodową pomocą humanitarną. Przedstawiciel UNRWA powiedział, że dalsza pomoc jest uzależniona od zwrotu przez Hamas skradzionych dostaw żywności.
    9 lutego 2009 r. palestyński minister spraw zagranicznych Riad Malki powiedział, że ostrzał rakietowy Izraela jest dowodem na to, że Hamas usiłuje wpłynąć na wyniki izraelskich wyborów parlamentarnych. Hamas nie chce rządu dążącego do pokoju, ponieważ musiałby wówczas zawrzeć porozumienie o współpracy z al-Fatah.

9 lutego 2009 r. francuski prezydent Nicolas Sarkozy spotkał się w Kairze (Egipt) z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Mubarak wyraził nadzieję, że trwałe porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy zostanie podpisane w przyszłym tygodniu. Obecne tymczasowe zawieszenie broni jest nieustannie naruszane przez palestyński ostrzał rakietowy Izraela (spadły 35 rakiety i pociski moździerzowe).

10 lutego 2009 r. w Izraelu odbyły się wybory parlamentarne. Według wstępnych wyników, wybory wygrała partia Kadima uzyskując 28 mandaty, Likud 27 mandaty, Partia Pracy 13 mandaty, Israel Beiteinu 15 mandaty.

10 lutego 2009 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły w nocy całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej na czas wyborów parlamentarnych w Izraelu.
    10 lutego 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Judei.

10 lutego 2009 r. organizacja Amnesty International oskarżyła Hamas o prowadzenie "śmiertelnej kampanii" przeciwko swoim przeciwnikom i krytykom w Strefie Gazy. "Siły Hamasu prowadzą w Strefie Gazy śmiertelną kampanię uprowadzeń, zabójstw, tortur i grożenia śmiercią tym, których oskarża o kolaborację z Izraelem, jak również przeciwnikom i krytykom... Co najmniej dwieście osób zostało zastrzelonych przez uzbrojonych bandytów Hamasu, a innych dziesiątki zostało postrzelonych w kolana, pobitych albo inaczej torturowanych."
    10 lutego 2009 r. irański prezydent Mahmoud Ahmadineżad wyraził gotowość swojego kraju do rozpoczęcia rozmów ze Stanami Zjednoczonymi.
    10 lutego 2009 r. Liga Przeciw Zniesławieniom (ADL) poinformowała, że ostatnie badania potwierdzają wzrost antysemickich postaw w siedmiu europejskich państwach (Austrii, Francji, Węgrzech, Polsce, Hiszpanii, Niemczech i Wielkiej Brytanii). Około 31% Europejczyków wini Żydów za spowodowanie kryzysu finansowego na świecie. 40% Europejczyków wierzy, że Żydzi kontrolują światowe finanse. Niemal połowa badanych stwierdziła, że Żydzi mieszkający w Europie są bardziej lojalni względem Izraela niż względem swojej ojczyzny europejskiej. 23% badanych wciąż obwinia Żydów winą za zabicie Jezusa. Dyrektor Ligii Przeciw Zniesławieniom, Abe Foxman powiedział, że "to badanie potwierdza, że antysemityzm pozostaje silny w umysłach wielu Europejczyków... w ślad za globalnym krachem finansowym idzie zdecydowane przekonanie o nadmiernych wpływach żydowskich w biznesie i funduszach, co budzi szczególny niepokój."

11 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Popołudniem ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne.
    11 lutego 2009 r. Mauretania zamknęła swoją ambasadę w Izraelu.

12 lutego 2009 r. przedstawiciele partii Likud zaoferowali partii Kadima dwie ważne teczki ministerialne w przyszłym rządzie jedności narodowej, którego premierem miałby zostać Beniamin Netanyahu.
    12 lutego 2009 r. Siły Obronne Izraela przedstawiły imienną listę ofiar operacji w Strefie Gazy. Lista obejmuje 1 134 zabitych Palestyńczyków, z których 673 było członkami Hamasu. Liczba kobiet i dzieci poniżej 16 roku życia wynosi 673. Sprawdzanych jest jeszcze 173 osoby, które są uznawane za zaginione.

12 lutego 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii.
    12 lutego 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy pozycje Hamasu na południu Strefy Gazy.

12 lutego 2009 r. egipskie siły bezpieczeństwa aresztowały 40 osób podejrzanych o przemyt broni i towarów do Strefy Gazy.

13 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Rano 2 rakiety spadły na miasto Sderot.

13 lutego 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii. Przejęto 2 bomby domowej roboty w pobliżu Dżeninu w Samarii.
    13 lutego 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały popołudniem pozycje Hamasu w rejonie miasta Khan Younis na południu Strefy Gazy. Zginęło 2 terrorystów z Islamskiego Dżihadu, którzy przygotowywali rakiety do wystrzelenia na Izrael.
    13 lutego 2009 r. grupa 15 terrorystów uciekła z palestyńskiego więzienia w Jerycho.

13 lutego 2009 r. szef amerykańskiego wywiadu wojskowego przedstawił raport, który wskazuje, że w 2009 r. istnieje duże prawdopodobieństwo wybuchu konfliktu zbrojnego pomiędzy Izraelem a Iranem. Dodatkowym zagrożeniem jest libański Hezbollah, który rozbudował swój arsenał rakietowy i jest gotowy do kolejnej wojny z Izraelem. Ocena wywiadowcza wskazuje na osłabienie znaczenia al-Fatahu, i duże prawdopodobieństwo pogrążenia się Autonomii Palestyńskiej w wewnętrznych walkach pomiędzy zwalczającymi się frakcjami palestyńskimi. Równocześnie, pozostawanie Strefy Gazy pod wpływami Hamasu, uniemożliwia wznowienie procesu pokojowego izraelsko-palestyńskiego. Zauważono także wzmożoną działalność Korei Północnej, która może usiłować odsprzedać technologie atomowe państwom arabskim.

14 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Grad, która spadła na kibuc Javne. Rano rakieta spadła na Negew.
    14 lutego 2009 r. premier Ehud Olmert powiedział, że Izrael nie zgodzi się na zawieszenie broni z Hamasem w Strefie Gazy, jeśli nie będzie ono obejmowało uwolnienia porwanego izraelskiego żołnierza Gilada Shalita. Olmert zaprzeczył również doniesieniom arabskich mediów, jakoby Izrael i Hamas były blisko zawarcia porozumienia. "Izrael obecnie nie prowadzi jakichkolwiek negocjacji z Hamasem i na pewno nie zawrze jakiekolwiek porozumienie."
    14 lutego 2009 r. tysiące Druzów uczestniczyło w marszu z Majdal Shams do granicy syryjskiej na Wzgórzach Golan. Marsz upamiętniał protesty druzyjskie po decyzji Knesetu w 1981 o przyłączeniu Wzgórz Golan do Izraela.

14 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści zdetonowali popołudniem bombę przy przejeżdżającym izraelskim patrolu przy barierze granicznej w Strefie Gazy.
    14 lutego 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały 2 warsztaty produkujące broń w obozie uchodźców Jabalaya na północy Strefy Gazy. Celem nalotu były także przedmieścia miasta Khan Younis. Zginął 1 Palestyńczyk, a 6 osób zostało rannych.

14 lutego 2009 r. przywódca polityczny Hamasu, Khaled Meshal powiedział w Damaszku (Syria), że w negocjacjach z Izraelem pojawiła się "komplikacja", która może spowodować opóźnienie podpisania zawieszenia broni.

15 lutego 2009 r. dyrektor Shin Bet, Yuval Diskin przedstawił rządowi raport informujący, że Hamas odbudował tunele przemytnicze i wznowił przemyt broni do Strefy Gazy. Działania Egiptu są niewystarczające, by powstrzymać przemyt. Minister bezpieczeństwa publicznego Avi Dichter wezwał rząd do podjęcia działań wojskowych w Strefie Gazy, ponieważ "egipskie działania są zbyt wolne."
    15 lutego 2009 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni powiedziała, że jej partia polityczna Kadima nie przystąpi do rządu koalicyjnego z prawicowym Likudem. Livni dodała, że jest jedyną osobą, która powinna zostać powołana do sformowania nowego rządu. Kadima zdobyła 28 mandatów w nowym Knesecie, nie jest jednak zdolna zbudować rządu koalicyjnego.

15 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści podłożyli bombę przy barierze granicznej w pobliżu przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze wykryli bombę, którą zdetonowali saperzy.
    15 lutego 2009 r. rzecznik Hamasu, Abu Obeida oświadczył, że jego organizacja nie uwolni porwanego izraelskiego żołnierza Gilada Shalita jeśli Izrael nie uwolni wcześniej palestyńskich bojowników Abbasa Ah-Saida, Abdallaha Barghouti'ego i Ibrahima Hamada. Wszyscy trzej odbywają wyroki w izraelskich więzieniach i odpowiadają za przeprowadzenie oraz organizację licznych zamachów terrorystycznych w Izraelu.

15 lutego 2009 r. przedstawiciele Hamasu i al-Fatah spotkali się w Kairze (Egipt) aby przedyskutować możliwość utworzenia palestyńskiego rządu jedności narodowej.

16 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Rano 2 rakiety spadły na Negew. Przed południem ostrzelano z moździerza tereny przygranicznej.
    16 lutego 2009 r. przewodniczący partii politycznej Likud, Beniamin Netanyahu powiedział, że narodowy obóz polityczny jest jedynym, który może stworzyć nowy rząd. Odnosząc się do stanowiska partii Kadima powiedział: "Oceniam, że sformujemy rząd... Chcę stanąć na czele nowego rządu, który będzie mógł funkcjonować w szerszej koalicji niż nasza naturalna koalicja. Ale to będzie ich decyzja. Oni otrzymają ofertę, dobrą ofertę."
    16 lutego 2009 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że irański program atomowy jest "zagrożeniem dla istnienia państwa Izrael." Osiągnięcie przez Iran potencjału atomowego wzmocniłoby siły grup ekstremistów, którzy oddziaływują na sytuację w całym regionie.

16 lutego 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 37 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    16 lutego 2009 r. Siły Obronne Izraela otworzyły rano dla arabskiego ruchu drogi w rejonie żydowskich osiedli w okolicy Hebronu w Judei. Drogi w tym regionie były zamknięte przez ostatnich 10 lat.
    16 lutego 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w południe tunele przemytnicze na południu Strefy Gazy. Bombardowania powtórzono popołudniem.
    16 lutego 2009 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w rejonie wioski Na'alin. Doszło do starć z izraelską policją. Ranny został 1 Palestyńczyk.

16 lutego 2009 r. delegacja Hamasu spotkała się w Kairze (Egipt) z szefem egipskiego wywiadu Omarem Suleimanem. Rzecznik Hamasu, Taher al-Nunu oświadczył, że kwestia uwolnienia porwanego izraelskiego żołnierza nie może być częścią negocjowanego zawieszenia broni z Izraelem. "Odrzucamy jakiekolwiek powiązanie tematu rozejmu z uwolnieniem żołnierza Gilada Shalita... Obarczamy winą Izrael za nie dopuszczenie do ogłoszenia rozejmu... odrzucamy próby szantażowania przez Izrael."
    16 lutego 2009 r. Korea Południowa zdecydowała się kupić izraelski system ostrzegania radarowego Oren Yarok, który ma osiągnąć gotowość bojową w 2012 r, Wartość kontraktu wynosi 215 mln USD.
    16 lutego 2009 r. izraelski koncern zbrojeniowy Aeronautics Defense Systems Ltd. poinformował o podpisaniu kontraktu z Meksykiem, na sprzedaż lotniczego systemu dozoru policyjnego opartego na sterowcu Skystar 300 i miniaturowych bezzałgowych samolotach obserwacyjnych. Wartość kontraktu wynosi 22 mln Euro.

17 lutego 2009 r. premier Ehud Olmert powiediał, że Jerozolima pozostanie żydowska. "Żadna moc na ziemi nie może zabrać nam tego miejsca. Żydowski naród i to miejsce stanowią jedno. Cała nasza historia, wszystkie wspomnienia, wszystkie nasze modlitwy i wszystkie nasze pragnienia są tutaj. Jeśli chcielibyśmy streścić całą naszą historię w jednym wyraźnym uczuciu - to jest nim niekończące się pragnienie żydowskiego narodu do powrotu do domu, i go utrzymamy."
    17 lutego 2009 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że liczba bezrobotnych w Izraelu wzrosła w styczniu o 3,8% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Liczba bezrobotnych wynosi 218 500.
    17 lutego 2009 r. Ministerstwo Infrastruktury wydało decyzję o przejęciu 172 hektarów ziemi w rejonie osiedla Efrata w Judei. Planuje się rozbudowę tego osiedla.

17 lutego 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 26 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    17 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem z moździerza rejon przejścia granicznego Karni w Strefie Gazy.

17 lutego 2009 r. szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Mohamed ElBaradei skrytykował Iran za utrudnianie pracy międzynarodowym obserwatorom, którzy usiłują skontrolować postępy w irańskim programie atomowym. "Iran uniemożliwia nam jakikolwiek dostęp i nie udziela żadnych wyjaśnień w związku ze swoimi badaniami i możliwością ich związku z wymiarem militarnym."
    17 lutego 2009 r. egipskie media poinformowały, że egipska armia ukończyła 10-dniowe wielkie manewry wojskowe na Półwyspie Synaj. W ćwiczeniach wzięły udział duże formacje piechoty, wojsk zmechanizowanych i lotnictwa.

18 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    18 lutego 2009 r. prezydent Szymon Peres rozpoczął negocjacje ze wszystkimi partiami politycznymi na temat możliwości utworznia nowego rządu.
    18 lutego 2009 r. gabinet bezpieczeństwa spotkał się w celu przedyskutowania egipskiej propozycji zawieszenia broni w Strefie Gazy. Premier Ehud Olmert oświadczył po spotkaniu, że przyjęcie tej propozycji "byłoby niewyobrażalne" dla Izraela bez wcześniejszego uwolnienia porwanego izraelskiego żołnierza Gilada Shalita.

18 lutego 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    18 lutego 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy 7 podziemnych tuneli przemytniczych na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    18 lutego 2009 r. rzecznik Hamasu, Ismail Radwan oskarżył Izrael o próbę storpedowania egipskich wysiłków ustanowienia zawieszenia broni w Strefie Gazy. Dzisiejszą decyzję izraelskiego rządu nazwał "wbiciem noża w plecy Egiptu."

19 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Wieczorem kolejna rakieta spadła na Negew.

19 lutego 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    19 lutego 2009 r. palestyński terrorysta usiłował w nocy podłożyć bombę przy przejściu granicznym Kerem Shalom w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze postrzelili napastnika.
    19 lutego 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały popołudniem podziemne tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem.

19 lutego 2009 r. urzędnicy ONZ oznajmili, że Iran zgromadził ponad tonę uranu. Jest to wystarczająca ilość, by po jego oczyszczeniu zbudować jedną bombę atomową. Niezależni eksperci wyrazili swoje zaskoczenie i skrytykowali Międzynarodową Agencję Energii Atomowej o zbyt rzadkie kontrole w irańskich zakładach atomowych - raz do roku.

20 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Grad, które spadły na Negew. Rano rakieta Grad spadła na miasto Netivot. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    20 lutego 2009 r. prezydent Szymon Peres dysygnował przywódcę partii Likud, Beniamina Netanyahu na premiera nowego rządu.

21 lutego 2009 r. islamscy terroryści wystrzelili z południowego Libanu rakietę Katiusza, która spadła na terytorium Izraela. Rannych zostało 2 Izraelczyków.
    21 lutego 2009 r. przywódca Likudu, Biniamin Netanyahu zaproponował przywódcy partii Kadima, Tzipi Livni i przywódcy Partii Pracy, Ehudowi Barakowi współpracę i członkostwo w rządzie jedności narodowej.

21 lutego 2009 r. izraelska artyleria ostrzelała rejon w południowym Libanie, z którego wystrzelono rakietę przeciwko Izraelowi.
    21 lutego 2009 r. rzecznik libańskiego Hezbollahu, Ibrahim Mussawi oświadczył, że jego organizacja nie ma nic wspólnego z dzisiejszym ostrzałem rakietowym Izraela.
    21 lutego 2009 r. egipska straż graniczna wykryła i zniszczyła przemytniczy tunel podziemny na granicy Strefy Gazy. Podczas operacji zastrzelono 1 Palestyńczyka, a 6 osób zraniono. Egipt rozlokował dodatkowych 400 policjantów rejonie przygranicznym do Strefy Gazy.

22 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Grad, która spadła na miasto Ashkelon. Rano rakieta spadła na miasto Sderot.
    22 lutego 2009 r. desygnowany na premiera, Binjamin Netanyahu spotkał się z przywódcą partii Kadima, Tzipi Livni. Po rozmowach, Livni oświadczyła, że Kadima pozostanie w opozycji.
    22 lutego 2009 r. grupa 50 pracowników zakładów Pri Hagalil zabarykadowało się w nocy wewnątrz fabryki w Hatzor Hagilit. Przedsiębiorstwo jest w długach i związki zawodowe obawiają się zamknięcia zakładów i zwolnienia pracowników. Robotnicy domagają się gwarancji utrzymania miejsc pracy.

22 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza i broni maszynowej patrol izraelskiej straży granicznej przy granicy Strefy Gazy.

22 lutego 2009 r. Egipt otworzył częściowo przejście graniczne w Rafah ze Strefą Gazy. Przez przejście mogą przechodzić studenci, pacjenci medyczni oraz obywatele państw trzecich.
    22 lutego 2009 r. izraelska Czerwona Gwiazda (Magen Dawid Adom) uruchomiła system pogotowia ratunkowego w Panamie. Trzynastu instruktorów wyszkoliło lekarzy, pracowników paramedycznych, dyspozytorów i personel pomocniczy w procedurach ratowniczych. System opiera się na telefonie ratunkowym "911". Szkolenia będą trwały przez następne dwa lata.
    22 lutego 2009 r. nieznani sprawcy wybili szyby w oknach synagogi w Jarosławiu, w Rosji.

23 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili przed południem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot. Popołudniem rakieta spadła na Negew.
    23 lutego 2009 r. desygnowany na premiera, Binjamin Netanyahu spotkał się z przywódcą Partii Pracy, Ehudem Barakiem. Po rozmowach Barak oświadczył, że Partia Pracy pozostanie w opozycji.
    23 lutego 2009 r. desygnowany na premiera, Binjamin Netanyahu powiedział, że obecna sytuacja Izraela przypomina pod wieloma względami 1948 r. Kryzys gospodarczy, zagrożenie ze strony Hamasu i Hezbollahu, oraz program nuklearny Iranu, są największymi wyzwaniami przed którymi stoi Izrael. Netanyahu wezwał partie polityczne Kadimę i Partię Pracy o dołączenie do rządu jedności narodowej. "Nigdy nie było takiej sytuacji awaryjnej jak obecna. Musimy odłożyć na bok osobiste interesy - musimy połączyć siły."
    23 lutego 2009 r. przewodniczący centrali związkowej Histadrut, Ofer Eini powiedział, że w tym roku ponad 100 tys. Izraelczyków straci swoje miejsca pracy z powodu globalnego kryzysu gospodarczego.

23 lutego 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei.
    23 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano patrol izraelskiej straży granicznej przy przejściu Kissufim w Strefie Gazy.
    23 lutego 2009 r. izraelski helikopter ostrzelał w Strefie Gazy rakietami arabski samochód, którym uciekali sprawcy ostrzelania izraelskiego patrolu przy przejściu granicznym Kissufim. Terroryści zbiegli.
    23 lutego 2009 r. Hamas oskarżył al-Fatah o wykorzystywanie swojej siatki szpiegowskiej w Strefie Gazy do wskazywania celów izraelskiemu lotnictwu podczas ostatniej wojny w Strefie.
    23 lutego 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że Hamas powinien zostać częścią nowego palestyńskiego rządu i honorować międzynarodowe zobowiązania w procesie pokojowym z Izraelem.

23 lutego 2009 r. drugi dowódca Al-Qaedy, Aiman al-Zawahiri wezwał Hamas, by ten nie zgadzał się na zawieszenie broni z Izraelem. Obiecał, że Al-Qaeda udzieli pomocy Hamasowi.
    23 lutego 2009 r. amerykańska dyplomacja poinformowała, że Stany Zjednoczone przeznaczą ponad 900 mln USD na odbudowę Strefy Gazy. Pieniądze zostaną przyznane agendom ONZ i innym organizacjom niezależnym, aby uniknąć możliwości przejęcia ich przez Hamas.

24 lutego 2009 r. w Jerozolimie odbyła się uroczystość inaguracyjna XVIII Knessetu. Tradycyjnie w ceremonii przewodniczył prezydent Szymon Peres. Przywódca partii Likud, Binjamin Netanyahu został upoważniony do sformowania nowego rządu.
    24 lutego 2009 r. prezydent Szymon Peres spotkał się prezydentem Parlamentu Europejskiego Hansem Pottering'iem. Peres wezwał Unię Europejską do wstrzymania pomocy udzielanej Hamasowi. Powiedział: "Niefortunnie świat i Europa specjalnie nic nie robią aby zrozumieć obecną sytuację. Hamas jest grupą terrorystyczną, która posługuje się przemocą, bezlitośnie, tylko w celu realizacji własnych celów."
    24 lutego 2009 r. grupa 700 pracowników zakładów Pri Hagalil protestowało w Hatzor Hagilit przeciwko możliwemu zamknięciu ich zakłądu pracy. Właściciel zakładu, spółka Vita Pri Galil jest winna 160 mln NIS Bankowi Leumi i Israel Dicsount Bank.
    24 lutego 2009 r. wieczorem sąd okręgowy Hajfy odrzucił prośbę banków o zajęcie nieruchomości obciążonego długami zakładu Pri Hagalil. Sąd dał związkom zawodowym i pracownikom osiem dni na porozumienie się z rządem i znalezienie sposbu rozwiązania problemu.

24 lutego 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

24 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści postrzelili egipskiego policjanta, który patrolował granicę ze Strefą Gazy.
    24 lutego 2009 r. Izrael złożył skargę w ONZ na ostatni (niedzielny) ostrzał rakietowy swojego terytorium z Libanu. Skarga obciąża odpowiedzialnością za ostrzał stronę libańską i podkreśla prawo Izraela do samoobrony.
    24 lutego 2009 r. szef syryjskiego programu atomowego poinformował ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, że Syria rozpoczęła budowę stanowisk rakietowych w rejonie Al Kabir, który został zbombardowany przez Izrael we wrześniu 2007 r.
    24 lutego 2009 r. Iran poinformował o zakończeniu budowy elektrowni atomowej w Bushehrze i rozpoczęciu fazy testów rozruchowych.

25 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    25 lutego 2009 r. Ministerstwo Obrony poinformowało, że w 2008 r. ukończono jedynie 12 km "bariery bezpieczeństwa". Z planowanych 830 km ukończono do tej pory około 500 km. Powodem opóźnień są braki funduszów oraz decyzje sądów, które nakazały czasowe wstrzymanie 100 km bariery. Wyroki sądowe nakazały także zmienić przebieg bariery na odcinku ponad 60 km, co wiąże się z koniecznością stworzenia nowych planów i pozyskania nowych funduszy.
    25 lutego 2009 r. minister obrony Ehud Barak powiedział: "Polityka Izraela jest otwarta, nie bierzemy żadnej opcji z leżących na stole w stosunku do irańskiego programu atomowego... dialog z Iranem potrzebuje ograniczenia czasowego... czas ucieka, i ucieka sposobność wprowadzenia żmudnych sankcji wobec irańskiego reżimu i rozważenia opcji ostatecznej, gdyby się okazało, że te sankcje zawodzą."
    25 lutego 2009 r. dowódca Europejskiego Dowództwa US Army (EUCOM), gen. John Cradock zakończył trzy dniową wizytę w Izraelu, podczas której przeprowadził liczne rozmowy na temat współpracy wojskowej izraelsko-amerykańskiej.
    25 lutego 2009 r. izraelscy eksperci powiedzieli, że podziemne źródła wody eksploatowane przez Jordanię mogą zagrozić bezpieczeństwu mieszkańców Izraela, ponieważ poziom radioaktywności tej wody przekracza 20-krotnie dopuszczalne normy dla wody pitnej. Jordania uruchomiła 37 pompowni tej wody wzdłuż granicy z Arabią Saudyjską.

25 lutego 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 22 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    25 lutego 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały popołudniem 7 tuneli przemytniczych na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    25 lutego 2009 r. wysoki dowódca Hamasu, Mahmoud Zahar powiedział, że jego organizacja będzie kontynuować przemyt broni do Gazy pomimo międzynarodowych protestów. "To jest nasze prawo, by dostarczyć wszystkie pieniądze i uzbrojenie... nie damy nikomu żadne zobowiązania w tej sprawie."

25 lutego 2009 r. libańscy żołnierze wykryli cztery rakiety Katiusza gotowe do użycia w rejonie wioski Ein al-Jawz w południowym Libanie.

26 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Wieczorem rakieta spadła na Negew.
    26 lutego 2009 r. desygnowany na premiera Beniamin Netanyahu spotkał się w Tel Awiwie ze specjalnym amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód, George Mitchell'em. Netanyahu powiedział, że nie chce popierać nadmiernej międzynarodowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej, ponieważ mogłoby to oznaczać promowanie dobrobytu Palestyńczyków zamiast wspieranie państwowości palestyńskiej. Wystąpiła różnica zdań w temacie osiedli żydowskich w Samarii i Judei, których dalszego rozwoju Amerykanie domagają się zamrożenia.

26 lutego 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały popołudniem 5 tuneli przemytniczych na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Wieczorem zbombardowano 2 tunele przemytnicze.

26 lutego 2009 r. przedstawiciele palestyńskich organizacji Hamas i al-Fatah spotkali się w Kairze (Egipt) na rozmowach pojednawczych. Szef egipskiego wywiadu, Omar Suleiman wezwał Palestyńczyków do zjednoczenia się w celu utworzenia państwa palestyńskiego. Po rozmowach przywódcy Hamasu i Fatahu ogłosili "porozumienie co do zasad", odnoszące się do utworzenia przejściowego rządu jedności narodowej.
    26 lutego 2009 r. sześć izraelskich samolotów naruszyła przestrzeń powietrzną południowego Libanu.
    26 lutego 2009 r. nieznani sprawcy rzucili bombę domowej roboty w centrum kultury żydowskiej w Caracas w Wenezueli.

27 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

28 lutego 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Grad, które spadły na miasto Ashkelon. Uszkodzony został budynek szkoły. Wieczorem 4 rakiety Qassam spadły na Negew.

28 lutego 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas wezwał Hamas do uznania rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego na drodze utworzenia państwa palestyńskiego, które będzie istniało obok państwa żydowskiego.
    28 lutego 2009 r. wysoki dowódca Hamasu, Ayman Taha odrzucił możliwość przystąpienia Hamasu do palestyńskiego rządu jedności narodowej, ponieważ wymagałoby to uznania faktu istnienia państwa żydowskiego, na co Hamas się nie godzi.

28 lutego 2009 r. wysoki dowódca libańskiego Hezbollahu, Naim Qassem powiedział, że jego organizacja jest gotowa na jakąkolwiek konfrontację z Izraelem, ale wojna "nie byłaby dobra dla Izraela" po jego "porażce" w 2006 r.

1 marca 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Grad, która spadła na miasto Ashkelon. Popołudniem 7 rakiet Qassam spadło na Negew.

1 marca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

2 marca 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

2 marca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

3 marca 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Ashkelon.
    3 marca 2009 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni i minister obrony Ehud Barak spotkali się w Jerozolimie z amerykańską sekretarz stanu Hillary Clinton. Rozmowy dotyczyły problemów z Hamasem i programu atomowego Iranu. Clinton oświadczyła, że Stany Zjednoczone będą zdecydowanie zabiegać o stworzenie palestyńskiego państwa, a działania w tym kierunku są "nieuniknione". Livni podkreśliła, że warunkiem osiągnięcia zawieszenia broni w Strefie Gazy jest zaprzestanie ostrzału rakietowego Izraela.

3 marca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Przejęto 2 bomby domowej roboty w rejonie Ramallah.
    3 marca 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały popołudniem tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Rannych zostało 4 Palestyńczyków.

3 marca 2009 r. Izrael przedstawił oficjalną skrgę do ONZ na rosnącą liczbę ataków rakietowych prowadzonych ze Strefy Gazy.

4 marca 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Rano 2 rakiety spadły w okolicy miasta Sderot.

4 marca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    4 marca 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały rano 9 tuneli przemytniczych na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Rannych zostało 7 Palestyńczyków. Wieczorem izraelski helokopter ostrzelał arabski samochód w obozie uchodźców Jabalaya na północy Strefy Gazy. Zginęło 2 palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, a 5 Palestyńczyków zostało rannych. Zabici terroryści odpowiadali za ostatni ostrzał rakietowy Izraela.
    4 marca 2009 r. amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton spotkała się z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Rozmowy dotyczyły obecności żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu oraz otwarcia przejść granicznych Strefy Gazy.

4 marca 2009 r. dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, Mohammad Ali Jafari powiedział, że "wszystkie nuklearne obiekty położone na ziemiach okupowanych przez syjonistyczny reżim są w zasięgu rażenia irańskich rakiet."
    4 marca 2009 r. eksperci amerykańskiego wywiadu poinformowali, że Syria buduje reaktor atomowy w miejscu bombardowanym przez Izrael w 2007 r. Jest to sprowadzony z Korei Północnej reaktor, który będzie ukryty w specjalnym bunkrze.

5 marca 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili przed południem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. W południe kolejne 2 rakiety spadły na Negew. Wieczorem 2 rakiety Grad spadły na miasta Sderot i Netivot.
    5 marca 2009 r. palestyński terrorysta z Hamasu staranował popołudniem buldożerem samochód izraelskiej policji w Jerozolimie. Rannych zostało 2 policjantów. Próbę staranowania autobusu udaremnili policjanci, którzy zastrzelili zamachowca.

5 marca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    5 marca 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano rakietę RPG w kierunku patroli izraelskiej straży granicznej przy przejściu granicznym Kissufim w Strefie Gazy.
    5 marca 2009 r. izraelski helikopter ostrzelał rano arabski samochód w obozie uchodźców el-Marazi w centralnej części Strefy Gazy. Samochodem uciekali terroryści, którzy rano ostrzelali izraelski patrol straży granicznej. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 2 osoby zostały ranne. Wieczorem izraelskie siły powietrzne zbombardowały 4 tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem.

5 marca 2009 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni uczestniczyła w szczycie ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli (Belgia). Podczas szczytu doszło do tajnego spotkania Tzipi Livni z jej tureckim odpowiednikiem Ali Babacanem. Oboje polityków podkreśliło ważność wzajemnych kontaktów izraelsko-tureckich i omówili postęp procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.

6 marca 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Ashkelon.
    6 marca 2009 r. desygnowany na premiera Benjamin Netanyahu powiedział, że zamierza pod koniec przyszłego tygodnia ukończyć formowanie nowego rządu.

6 marca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

7 marca 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili przed południem ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

7 czerwca 2009 r. izraelski helikopter ostrzelał grupę palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, którzy wystrzelili wcześniej rakiety na Izrael. Zginął 1 Palestyńczyk, a 2 zostało rannych. Popołudniem izraelskie siły powietrzne zbombardowały 2 tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem.

7 czerwca 2009 r. nieznany mężczyzna pobił metalowym prętem i zranił 3 młodych Żydów w Antwerpii (Belgia).
    7 czerwca 2009 r. setki młodych Szwedów starło się ze szwecką policją w Malmo (Szwecja) usiłując zakłócić przebieg meczu tenisowego Szwecja-Izrael, który odbywał się w ramach Davis Cup. Policja zatrzymała 5 najbardziej agresywnych młodzieńców, którzy skandowali antysemickie okrzyki.

8 marca 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami samochód na północ od Beer Shevy. Ranna została 1 Izraelka. Wieczorem obrzucono kamieniami autobus jadący z Beer Szewy do Dimony. Ranny został 1 Izraelczyk.
    8 marca 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    8 marca 2009 r. minister bezpieczeństwa publicznego Avi Dichter poinformował rząd, że kilka dni temu Hamas zdołał przemycić do Strefy Gazy rakiety przeciwlotnicze.
    8 marca 2009 r. szef wywiadu wojskowego, Amos Yadlin poinformował rząd, że "Iran przekroczył technologiczny próg" do stworzenia bomby atomowej. "Osiągnięcie militarnego potencjału nuklearnego jest kwestią strategii... Iran potrzebuje stu kilogramów wzbogaconego uranu i ma nadzieję wykorzystać dialog z Zachodem aby zyskać na czasie, którego potrzebuje do zdobycia brakującego uranu i produkcji bomby jądrowej."
    8 marca 2009 r. przedsiębiorstwo wodne poinformowało, że niespodziewanie obfite zimowe opady oddaliły niebezpieczeństwo suszy na północy Izraela. Ilość opadów, która spadła w Izraelu od początku 2009 r. osiągnęła już poziom 80% średnich rocznych opadów. Pomimo to utrzymano ograniczenia w dostawach wody dla rolnictwa obowiązujące od 1989 r.

8 marca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

9 marca 2009 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły w nocy całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej na czas święta Purim.
    9 marca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

9 marca 2009 r. syryjski prezydent Bashar Assad powiedział, że Syria jest gotowa do negocjacji pokojowych z jakimkolwiek rządem izraelskim.

10 marca 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Wieczorem rakieta spadła na Negew.
    10 marca 2009 r. dyrektor Banku Izraela, Stanley Fischer przedstawił plan pobudzenia izraelskiej gospodarki. Pakiet stymulacyjny wynosi 4,4 mld NIS, z czego 1,5 mld NIS przeznaczono na projekty specjalne, 1,15 mld NIS dla przemysłu i eksportu i 1,8 mld NIS dla rynku pracy. Oczekuje się, że pakiet stymulacyjny spowoduje zwiększenie się deficytu budżetu z 5,2% do 5,8% PKB. Pakiet powinien pomóc 15 tys. rodzinom, które ucierpiały z powodu utraty miejsc pracy. Zapowiedziano również zwiększenie wysokości zasiłków dla bezrobotnych i zmniejszenie podatku dochodowego - co będzie kosztowało budżet kolejne 2,5 mld NIS. Jednocześnie Fischer ostrzegł, że jeśli jego plan nie zostanie przyjęty, gospodarka Izraela może znaleźć się w najgorszej sytuacji od 1948 r.

10 marca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    10 marca 2009 r. izraelski helikopter ostrzelał wieczorem na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów, ktorzy wystrzelili wcześniej rakietę na Izrael. Ranny został 1 Palestyńczyk. Izraelski okręt patrolowy ostrzelał cele Hamasu w Gazie. Rannych zostało 3 Palestyńczyków.

11 marca 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Popołudniem kolejna rakieta spadła na Negew.

11 marca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 25 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    11 marca 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy 2 tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    11 marca 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami i bombami zapalającymi żydowskie samochody w rejonie Ramallah, w Samarii. Izraelscy policjanci otworzyli ogień do napastników, zabijając 1 Palestyńczyka.

11 marca 2009 r. amerykańska administracja poinformowała, że prezydent Barack Obama nie wycofa obiecanej pomocy wojskowej dla Izraela (w wysokości 30 mld USD). Stany Zjednoczone oczekują jednak od desygnowanego na premiera Benjamina Netanyahu wznowienia negocjacji pokojowych z Palestyńczykami.

12 marca 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

12 marca 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy 2 tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem.

13 marca 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Rano 3 rakiety spadły na Negew. Wieczorem 2 rakiety spadły na Negew.

13 marca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    13 marca 2009 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w rejonie wioski Na'alin. Doszło do starć z izraelską policją, w których rannych zostało 5 Palestyńczyków i 1 amerykański aktywista pokojowy.

13 marca 2009 r. Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Dania, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia i Norwegia podpisały porozumienie w sprawie rozpoczęcia wspólnych działań zmierzających do zatrzymania przemytu broni do Strefy Gazy. Stosowanymi metodami mają być naciski dyplomatyczne, wymiana informacji wywiadowczych i przechwytywania przemytu przez siły lądowe oraz morskie. Nie przewiduje się jednak użycia siły.

14 marca 2009 r. rzecznik Hamasu, Fawzi Barhoum powiedział, że rozmowy z al-Fatahem utknęły z powodu niezgodności w programie politycznym palestyńskiego rządu jedności narodowego. Hamas w dalszym ciągu odmawia uznania istnienia państwa Izrael, natomiast społeczność międzynarodowa stawia to jako warunek uznania rządu Hamasu z al-Fatahem i udzielenia szerokiej pomocy finansowej do odbudowy Strefy Gazy.

15 marca 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniu ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    15 marca 2009 r. przewodniczący Likudu, Benjamin Netanyahu zawarł umowę koalicyjną z partią polityczną Israel Beiteinu. Avigdor Lieberman zostanie nowym ministrem spraw zagranicznych, a Itzhak Aharonovitch ministrem bezpieczeństwa wewnętrznego. Dodatkowo Israel Beiteinu otrzymało ministerstwa turystyki, infrastruktury i imigracji.

15 marca 2009 r. Siły Obronne Izraela zlikwidowały dwa punkty kontrolne w rejonie Nablusu w Samarii.
    15 marca 2009 r. przedstawiciele Hamasu i al-Fatahu porozumieli się w sprawie przeprowadzenia wyborów nowego prezydenta Autonomii Palestyńskiej. Wybory mają zostać przeprowadzone przed następnym styczniem.

15 marca 2009 r. rzecznik Hamasu, Fawzi Barhoum powiedział w Kairze (Egipt), że nie osiągnięto żadnego porozumienia w trakcie negocjacji w sprawie uwolnienia izraelskiego żołnierza Shalita Gilada.

16 marca 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w południe ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

16 marca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

16 marca 2009 r. szef Sztabu Głównego Sił Obronnych Izraela gen. Gabi Ashkenazi przeprowadził w Waszyngtonie serię rozmów z amerykańskimi dowódcami i politykami. Ashkenazi powiedział, że Izrael poszukuje dyplomatycznego rozwiązania problemu irańskiego programu atomowego, jednak armia musi być przygotowana do przeprowadzenia uderzenia.

17 marca 2009 r. premier Ehud Olmert powiedział, że negocjacje prowadzone przez Izrael w Kairze (Egipt) z Hamasem utknęły w martwym punkcie. Rząd uznał, że żądania Hamasu stawiane jako warunek uwolnienia porwanego izraelskiego żołnierza Gilada Shalita są niemożliwe do spełnienia. Olmert dodał, że do czasu uwolnienia Shalita przejścia graniczne Strefy Gazy pozostaną zamknięte.

17 marca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

17 marca 2009 r. amerykańskie Center for Strategic and International Studies oceniło, że istnieje duże prawdopodobieństwo, ze Izrael może wykorzystać rakiety balistyczne do zniszczenia irańskich obiektów nuklearnych. Izraelska rakieta Jericho III ma głowicę z 750 kg materiałów wybuchowych. Ma ona zdolność zniszczenia irańskiego reaktora atomowego. Użycie 42 takich rakiet zniszczyłoby wszystkie irańskie obiekty atomowe w miastach Natanz, Esfahan i Arak.

18 marca 2009 r. premier Ehud Olmert powiedział, że Izrael będzie kontynuować wysiłki zmierzające do uwolnienia porwanego żołnierza Gilada Shalita. Olmert poinformował oficjalnie, że Izrael wyraził zgodę na uwolnienie 325 palestyńskich więźniów, z których wielu było skazanych za zamordowanie Izraelczyków. Izrael postawił jednak warunek, aby 144 uwolnionych więźniów zamieszkało w Strefie Gazy albo wyjechało za granicę. Rozmowy z Hamasem utknęły na żądaniu uwolnienia około 100 dodatkowych więźniów należących do ścisłego przywództwa Hamasu, czego uczynienia Izrael odmówił.

18 marca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    18 marca 2009 r. wysoki urzędnik al-Fatah, Mahmoud Dahlan wezwał Hamas do nieuznawania państwa Izrael. Dahlan dodał, że jego organizacja także nie uznaje istnienia państwa żydowskiego, a decyzja OWP nie zobowiązywała al-Fatah do uznania Izraela.

18 marca 2009 r. syryjski prezydent Bashar Assad powiedział, że podczas tajnych negocjacji izraelsko-syryjskich prowadzonych w Turcji, premier Ehud Olmert wyraził zgodę na całkowite wycofanie się Izraela ze Wzgórz Golan.

19 marca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 20 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Wśród zatrzymanych jest 10 lokalnych dowódców Hamasu.
    19 marca 2009 r. przywódca al-Fatah, Mohammed Dahlan powiedział, że jego organizacja nigdy nie uzna prawa istnienia Izraela. Dodał: "Przyznajemy, że OWP uznała prawo istnienia Izraela, ale nie jesteśmy tym skrępowani jako frakcja oporu."

20 marca 2009 r. prezydent Szymon Peres spotkał się w Jerozolimie z desygnowanym na premiera Benjaminem Netanyahu. Peres dał premierowi dodatkowe 14 dni na sformowanie rządu.

20 marca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    20 marca 2009 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstracje przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa przy wioskach Nil'in i Bil'in. Doszło do starć, w których ranny został 1 izraelski żołnierz.

20 marca 2009 r. przywódca polityczny Hamasu, Khaled Meshal powiedział w Damaszku (Syria), że Izrael powinien okazać więcej giętkości wobec żądań Hamasu w negocjacjach o uwolnienie izraelskiego żołnierza Gilada Shalita. W przeciwnym razie Izrael ryzykuje porwaniem kolejnych żołnierzy w Strefie Gazy.

21 marca 2009 r. palestyńscy terroryści z organizacji Bojownicy Wyzwolenia Galilei podłożyli bombę w samochodzie-pułapce zaparkowanym przed centrum handlowym w Hajfie. Izraelska policja wykryła i rozbroiła bombę.
    21 marca 2009 r. po aresztowaniu handlarza narkotyków, wieczorem wybuchły zamieszki uliczne w mieście Lod. Około 100 osób starło się z policją, którą wsparła straż graniczna używając gazów do rozpędzenia zamieszek. Aresztowano 12 osób.

21 marca 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas nazwał Jerozolimę "kluczem do pokoju" dodając, że sprawiedliwość i pokój zapanują na Bliskim Wschodzie gdy powstanie "niezależne palestyńskie państwo ze stolicą w Jerozolimie". Abbas powiedział także, że "każdy nowy izraelski rząd powinien potwierdzić swoje zobowiązania wobec procesu pokojowego wyraźnie akceptując rozwiązanie utworzenia dwóch państw." Podkreślił również, że niezbędne jest "przerwanie wszelkiej działalności osadniczej w Jerozolimie i na pozostałych terytoriach okupowanych."

21 marca 2009 r. egipskie siły bezpieczeństwa przejęły duży skład broni (w tym rakiety i broń automatyczną) oraz 1 tonę materiałów wybuchowych ukrytych przy granicy ze Strefą Gazy. Całość była przygotowana do przemytu do Gazy.
    21 marca 2009 r. syryjski minister spraw zagranicznych Walid al-Mualem powiedział, że niezależnie od postępów w rozmowach izraelsko-syryjskich, Syria wciąż znajduje się w stanie wojny z Izraelem. Dodał, że obecny postęp w negocjacjach nie został osiągnięty dzięki rokowaniom pokojowym, ale w wyniku ostatniej wojny libańskiej.

23 marca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    23 marca 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas ostrzegł europejskie państwa przed popieraniem bojkotu Hamasu, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na wysiłki zbudowania palestyńskiego rządu jedności narodowej.

24 marca 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w okolicy miasta Aszkelon.
    24 marca 2009 r. grupa prawicowych Żydów zorganizowała marsz na arabskie miasto Umm al-Fahm. Około 2,5 tys. izraelskich policjantów rozdzielało agresywnych prawicowych Żydów od protestujących lokalnych Arabów. W starciach trwających przez 3 godziny rannych zostało 28 osób, w tym 15 policjantów. Aresztowano 13 demonstrujących.

24 marca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przejęły magazyn broni we wsi Yata pod Hebronem, w Judei. Znaleziono także prowizoryczny pojazd opancerzony z bronią strzelca wyborowego.

25 marca 2009 r. desygnowany na premiera Benjamin Netanyahu zapowiedział w Jerozolimie powrót do negocjacji z władzami palestyńskimi. "Palestyńczycy muszą zrozumieć i przyjąć nasz rząd jako partnera dla pokoju, bezpieczeństwa i rozwoju palestyńskiej gospodarki."
    25 marca 2009 r. prezydent Szymon Peres powiedział, że Strefa Gazy jest pod okupacją Hamasu a nie Izraela. "Terroryści w Gazie twierdzą, że walczą przeciwko okupacji. Jednakże w Strefie żaden Izraelczyk nie jest okupantem. Gaza nie jest okupowana przez Izrael, raczej przez Hamas. To niszczy Strefę i krzywdzi jej mieszkańców."
    25 marca 2009 r. szef wywiadu wojskowego, gen. Amos Yadlin spotkał się z parlamentarnym komitetem spraw zagranicznych i bezpieczeństwa. Yadlin powiedział, że Iran dąży do zbudowania bomby atomowej, podczas gdy Zachód pragnie pokoju. "Irańska strategia nie polega na jak najszybszym zbudowaniu jednej bomby atomowej, aby nie dać w ten sposób światu powodu do działania przeciwko nim. Ich strategia dąży raczej, aby było trudno ich oskarżyć." Realizując tą strategię Iran wzbogaca uran na niskim poziomie 4,5% twierdząc, że jest to dla celów cywilnych. Jednakże po podjęciu decyzji o zwiększeniu poziomu wzbogacania uranu do 93%, w ciągu kilku miesięcy Irańczycy osiągną ilość wystarczającą do budowy bomby atomowej.

25 marca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    25 marca 2009 r. palestyńscy terroryści obrzucili nad ranem bombami zapalającymi izraelski patrol wojskowy w rejonie żydowskiego osiedla Elon Moreh, w pobliżu Nablusu w Samarii. Izraelscy żołnierze aresztowali 3 Palestyńczyków, przy których znaleziono broń i bombę domowej roboty.
    25 marca 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali i obrzucili wieczorem bombami zapalającymi żydowskie samochody w rejonie osiedla Dir Razah, w pobliżu Hebronu w Judei.

25 marca 2009 r. syryjski prezydent Bashar Assad powiedział, że jasne stanowisko Stanów Zjednoczonych jest niezbędne dla dalszego postępu negocjacji izraelsko-syryjskich. Przy obecnych dużych niejasnościach postęp negocjacji wydaje się mało prawdopodobny.

26 marca 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    26 marca 2009 r. premier Ehud Olmert poinformował, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w lutym kolumnę 17 ciężarówek przewożących broń z Sudanu do Egiptu. Broń była przeznaczona dla Hamasu w Strefie Gazy. W ataku zginęło 39 ludzi.
    26 marca 2009 r. Ministerstwo Obrony poinformowało o pomyślnym ukończeniu testów systemu antyrakietowego Iron Dome. W przeciągu czterech miesięcy do służby wejdzie pierwszy batalion z nowej dywizji rakietowej.

26 marca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    26 marca 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali patrol izraelskiej straży granicznej przy przejściu granicznym Kissufim w Strefie Gazy.
    26 marca 2009 r. milicja Hamasu aresztowała wieczorem w Strefie Gazy członka Islamskiego Dżihadu, który należał do komórki terrorystycznej, która przeprowadziła dzisiejszy atak przy przejściu granicznym Kissufim.
    26 marca 2009 r. wysoki przedstawiciel Hamasu zapowiedział przyjęcie nowych metod walki i metod szkolenia aby podnieść zdolności bojowe organizacji. Około 50 dowódców polowych zostanie usuniętych ze stanowisk dowódczych za niekompetencje podczas izraelskiej operacji wojskowej w Strefie Gazy.

27 marca 2009 r. Komisja Europejska wezwała przyszły rząd Izraela, by zaakceptował utworzenie suwerennego państwa palestyńskiego.
    27 marca 2009 r. Egipt poinformował o zwiększeniu liczebności wojsk na granicy egipsko-sudańskiej aby przeciwdziałać przemytowi broni do Strefy Gazy.

28 marca 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili południem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

28 marca 2009 r. Palestyńczycy i zagraniczni lewicowi działacze zorganizowali demonstrację w Hebronie przeciwko blokadzie części dróg wokół miasta. Izraelscy żołnierze użyli gazów łzawiących do rozproszenia demonstracji. Aresztowano 1 osobę.
    28 marca 2009 r. milicja Hamasu aresztowały kilkunastu wysokich działaczy al-Fatah w Strefie Gazy. Wśród zatrzymanych znalazł się między innymi palestyński minister Abdel Rahman Hamad. Po kilku godzinach wszyscy zostali uwolnieni.
    28 marca 2009 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że proponowany przez Benjamina Netnyahu "gospodarczy pokój" jedynie utwierdzi zajmowanie przez Izrael palestyńskich terytoriów. "Zamiast rzeczywistego państwa palestyńskiego, jego wizja ukazuje szereg odłączonych kantonów z ograniczoną autonomią."

29 marca 2009 r. szef Shin Bet, gen Yuval Diskin poinformował, że od zakończenia izraelskiej ofensywy wojskowej w Strefie Gazy, Palestyńczycy zdołali przemycić do Strefy 45 tony środków chemicznych do produkcji materiałów wybuchowych oraz 22 tony typowych materiałów wybuchowych. Oprócz tego przemycono dziesiątki rakiet, pocisków moździerzowych i rakiety przeciwlotnicze. Diskin dodał, że poprawiła się współpraca z egipskimi siłami bezpieczeństwa, które szybciej reagują na informacje przekazywane przez izraelski wywiad i odniesiono kilka sukcesów w zwalczaniu kontrabandy.

29 marca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

29 marca 2009 r. brytyjski dziennik "Sunday Times" napisał, że izraelskie siły powietrzne wykorzystały bezzałogowe samoloty Hermes 450 do przeprowadzenia trzech nalotów na cele w Sudanie. W zaatakowanych konwojach przewożono irańskie pociski rakietowe Fajr-3 zdolne uderzyć w Tel Awiw i reaktor atomowy w Dimonie na Negewie. Wszystkie samochody ciężarowe w konwojach zostały zniszczone. Zginęło co najmniej 50 przemytników i irańscy żołnierze ochrony. Do ataków doszło 27 stycznia i 11 lutego. Z nalotami łączy się także tajemnicze zatonięcie statku transportowego na Morzu Czerwonym.
    29 marca 2009 r. nieznani sprawcy wymalowali antysemickie hasła na centrum edukacji religijnej Chabadu w mieście Riverside, w Kalifornii (USA).

30 marca 2009 r. izraelscy komandosi aresztowali w rejonie Ramallah w Samarii terrorystę z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, Kassam Muhamada Shachada Barghouti.

30 marca 2009 r. syryjski prezydent Bashir Assad na otwarciu szczytu Ligii Arabskiej w Doha w Katarze powiedział, że społeczeństwo izraelskie nie jest gotowe na pokój. Assad powiedział: "nowy prawicowy rząd nie robi nic lepszego. W Izraelu prawica, lewica i centrum jest tym samym."
    30 marca 2009 r. wydawana w Londynie (Wielka Brytania) arabska gazeta "Al-Sharq al-Awsat" napisała, że rząd amerykański uprzedzał Sudan przed możliwością izraelskich nalotów, jeśli przez terytorium Sudanu będą przejeżdżać transporty z bronią dla Strefy Gazy.

31 marca 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w południe ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    31 marca 2009 r. odbyła się uroczystość zaprzysiężenia nowego rządu Benjamina Netanyahu. Rząd składa się z 30 ministrów i jest największym w historii Izraela. Netanyahu powiedział: "Stoję nie z radością zwycięstwa, ale z nieodpartym poczuciem odpowiedzialności, bo to nie są zwykłe czasy... Największym niebezpieczeństwem dla państwa Izraela i dla całej ludzkości jest radykalny reżim, który usiłuje uzbroić się w broń jądrową... Izrael staje przed dwoma ogromnymi wyzwaniami: gospodarczym i bezpieczeństwa."

31 marca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    31 marca 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano izraelski patrol straży granicznej przy przejściu granicznym Kissufim w Strefie Gazy. Izraelczycy wezwali helikopter szturmowy. W wymianie ognia zginęło 2 Palestyńczyków, a 2 zostało rannych. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: kwiecień-czerwiec 2009

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2009-2012 by Gedeon