PAŹDZIERNIK -  GRUDZIEŃ  2021 r.  -  HISTORIA
  - lipiec-wrzesień 2021 r.
 - październik-grudzień 2021 r.

Wiadomosci z Izraela

 

1 października 2021 r. ministerstwo zdrowia uzupełniło informacje o skutkach ubocznych szczepionki przeciwko koronawirusowi. Do tej pory 331 538 dzieci w wieku 12-15 lat otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 255 444 otrzymało dwie dawki. Po pierwszej dawce jedno dziecko zachorowało na zapalenie mięśnia sercowego, a po drugiej dawce odnotowano 11 takich przypadków - w sumie 12 dzieci (11 chłopców i 1 dziewczynka). Problemy zdrowotne pojawiły się trzy do pięciu dni po zaszczepieniu, i wszyscy całkowicie wyzdrowieli. Inne zarejestrowane skutki uboczne szczepionki obejmują ogólne osłabienie, gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, dreszcze, zawroty głowy, wymioty lub nudności, ból brzucha i powiększone węzły chłonne. Spośród 3,3 mln Izraelczyków, którzy otrzymali trzecią dawkę szczepionki, któreś z tych skutków ubocznych zgłosiło ogółem 26 pacjentów. Wszystkie one były przejściowe.

1 października 2021 r. popołudniem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie miejscowości Beita w środkowej części Samarii. Zablokowano okoliczne drogi, palono opony, oraz rzucano kamieniami w funkcjonariuszy izraelskiej policji granicznej, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W trakcie zajść w rejonie Beita spadł izraelski dron obserwacyjny. Był to quadkopter, który zrzucał gaz łzawiący na uczestników zamieszek. Został on zestrzelony przez Palestyńczyków.

1 października 2021 r. brytyjski premier Boris Johnson przemawiając na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ powiedział, że "poparcie Wielkiej Brytanii dla bezpieczeństwa Izraela będzie niezachwiane", oraz: "Zawsze będziemy popierać prawo Izraela do samoobrony."

2 października 2021 r. - Szabat.
    2 października 2021 r. doszło do brutalnego incydentu w arabskim mieście Kafr Kassem w centralnej części Izraela. Do miejskiego ratusza weszło 2 izraelskich policjantów, wezwanych po doniesieniu o brutalnym zdarzeniu. Po wejściu do ratusza, policjanci zostali zaatakowani i pobici przez funkcjonariuszy arabskiej straży miejskiej. Straż ta nazywa się Al-Hirasa, i należy do Ruchu Islamskiego. Jest ona dobrze znana izraelskiej policji jako "rodzaj wewnętrznej policji lub sił bezpieczeństwa w Kafr Kassem", a niektórzy jej członkowie to byli przestępcy. Premier Naftali Bennett oświadczył: "Popieram policjantów, którzy zostali brutalnie zaatakowani w Kafr Kassem. Przemoc w społeczeństwie arabskim osiągnęła punkt nie do zniesienia, będziemy z nią walczyć z całych sił."

2 października 2021 r. rano izraelscy żołnierze zatrzymali 2 Palestyńczyków, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę Strefy Gazy. Przy zatrzymanych znaleziono granaty ręczne.

3 października 2021 r. samolot należący do egipskich linii lotniczych Egyptair, po raz pierwszy przyleciał z Kairu i wylądował na lotnisku Ben Guriona. Samolot Airbus A220-300 został przywitany na pasie startowym uroczystymi strumieniami wody. Do tej pory loty na tej trasie były obsługiwane przez specjalnie utworzoną w tym celu spółkę o nazwie Air Sinai, aby uniknąć lotów do Izraela pod oficjalnym logo egipskich linii lotniczych. Oprócz samolotów Air Sinai, egipskie linie lotnicze od czasu do czasu wysyłały również większe samoloty, które malowano na biało, aby nie miały żadnych egipskich symboli narodowych. Od teraz Egyptair będzie obsługiwał cztery loty tygodniowo między Tel Awiwem a Kairem, a także loty z lotniska Ben Gurion do Szarm el-Szejk.
    3 października 2021 r. izraelski urząd ds. gruntów i ministerstwo turystyki ogłosiły przetarg na budowę siedmiu kompleksów hotelowych (1675 nowych pokoi gościnnych) w regionie Ein Bokek-Hamei Zohar nad Morzem Martwym. Dwa z proponowanych hoteli powstaną na wodzie, wraz z wodnymi atrakcjami turystycznymi. Obok hoteli powstaną biura oraz obiekty komercyjne, a także nowe drogi dojazdowe, parkingi i infrastruktura pomocnicza. Całość projektu ma na celu stworzenie nowych miejsc pracy i wzmocnienia regionalnej gospodarki w rejonie Morza Martwego. Obszar ten ma stać się wiodącą atrakcją dla izraelskich i zagranicznych turystów.
    3 października 2021 r. izraelska policja usunęła pomnik terrorystów w arabskim mieście Umm al-Fahm na północy kraju. Pomnik upamiętniał arabskich terrorystów, którzy około cztery lata temu dokonali ataku terrorystycznego na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Jeden z terrorystów pochodził właśnie z Umm al-Fahm, i został zastrzelony po tym jak dźgnął nożem policjanta.
    3 października 2021 r. komisarz policji Kobi Szabtai odwiedził arabskie miasto Kafr Kassem położone w centrum kraju, gdzie przeprowadzono ocenę sytuacji bezpieczeństwa po ataku na funkcjonariuszy policji, do którego doszło w weekend. W wizycie uczestniczyli dowódca okręgu centralnego policji gen. David Bitan, szef wydziału operacyjnego Avi Bitton, szef wydziału śledczego Jigal Ben Szalom i inni. "Chcę wszystkim powiedzieć, że przemoc wobec funkcjonariuszy policji nie zniechęci nas do działania w każdym miejscu, nie tylko w sektorze arabskim. Będziemy nadal profesjonalnie działać. Żaden taki incydent nie zniechęci nas. Chcemy wspierać i wzmacniać policję w codziennej pracy, a nie jest łatwo poradzić sobie z taką przemocą. Większość mieszkańców Kafr Qassem jest bardzo chętna do współpracy." Rząd postanowił polecić Siłom Obronnym Izraela i agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet włączenie się do walki z nielegalną bronią w sektorze arabskim. Ustalono plan działania oparty na międzyresortowej współpracy izraelskiej policji, agencji bezpieczeństwa Szin Bet, państwowej prokuratury, urzędu skarbowego, urzędu ds. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i innych organów bezpieczeństwa. Premier Naftali Bennett powiedział: "Sytuacja przemocy w sektorze arabskim osiągnęła czerwoną linię. Ten problem istnieje od lat. Narastał on z czasem, a teraz osiągnął poziom wybuchu, jaki widzieliśmy w ciągu ostatniego roku. Nasz rząd zajmie się tą kwestią z najwyższą powagą. Wspólnie z ministrem bezpieczeństwa wewnętrznego Omerem Bar-Levem i innymi ministrami utworzyliśmy międzyresortowy zespół zadaniowy kierowany przez byłego zastępcę komisarza policji, wiceministra bezpieczeństwa wewnętrznego Joava Segalowicza, w celu zajęcia się przemocą i przestępczością w sektorze arabskim. Joav będzie pełnił funkcję koordynatora rządu w tej sprawie, a my, jako rząd, zapewnimy, że będzie on miał do dyspozycji narzędzia i ludzi, których potrzebuje, aby odnieść sukces w swoim zadaniu."
    3 października 2021 r. Rabin Joszijahu Pinto wezwał swoich zwolenników do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi, uderzając w tych, którzy odmawiają szczepień i mówiąc, że ich odmowa prowadzi do śmierci. "Zostałem zaszczepiony. Uważam, że każda osoba tego pokolenia, musi teraz iść i zaszczepić się. Rzeczy, które mówią przeciwnicy szczepień to bzdury. Oni mówią, że poprzez szczepienia chcą umieszczać różne chipy w ludzkich ciałach. To są bzdury. Powinniście wiedzieć, że 80 lat temu, kiedy wprowadzali antybiotyki, ludzie w wieku 50 lat umierali na infekcje płuc. A przeciwnicy mówili, że antybiotyki zabijają i robią to i tamto. A co się w końcu wydarzyło? Dzięki używaniu antybiotyków infekcje płuc są leczone, a ludzie żyją do 87 roku życia. Ludzie powinni się szczepić. Codziennie widzimy, że ludzie, którzy nie zostali zaszczepieni - umierają. Po co być upartym? Zamieszanie wokół kwestii szczepionek wynika z odmowy słuchania głosu rozsądku. Wystarczy trochę logiki. Tora mówi nam, że człowiek musi być logiczny, działać logicznie i zachowywać się logicznie."
    3 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 2 653 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 99 105 testów, uzyskując 2,83% wyników pozytywnych. Obecnie jest 38 088 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 564 pacjentów, z czego 204 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 7 827 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 139 968 osób (66,03%), drugą dawkę 5 654 522 (60,81%), a trzecią dawkę przypominającą 3 542 423 osób (38,09%). Ministerstwo zdrowia zaleciło zaszczepienie się przeciwko wirusowi grypy, który może spowodować poważne komplikacje zdrowotne, takie jak zapalenie płuc, a nawet śmierć. W tym roku w Izraelu zamówiono 4 miliony dawek szczepionek przeciwko grypie, co pozwoli na objęcie ochroną około 44% populacji kraju.

4 października 2021 r. minister turystyki Joel Razvozov powiedział, że rząd rozważa ponowne otwarcie kraju dla zagranicznych turystów począwszy od przyszłego miesiąca (być może od 1 listopada). Dotyczyłoby to wyłącznie osób w pełni zaszczepionych, podobnie jak w obecnym programie pilotażowym, który umożliwia wjazd do Izraela zorganizowanych grup turystycznych liczących od 5 do 30 osób. Obecnie ministerstwo spraw zagranicznych rozmawia z kilkoma krajami (w tym z USA) nad wzajemnym uznawaniem certyfikatów szczepienia, co umożliwiłoby zaszczepionym Izraelczykom swobodne podróżowanie za granicę, a również otworzyłoby drogę do przyjazdu zagranicznych turystów do Izraela.
    4 października 2021 r. premier Naftali Bennett i szef Mossadu David Barnea ujawnili, że miesiąc temu izraelski wywiad przeprowadził w Libanie tajną operację mającą na celu zlokalizowanie izraelskiego pilota-nawigatora Rona Arada, który w październiku 1986 r. zaginął podczas akcji w pobliżu Sydonu. Bombardowali bazę OWP i prawdopodobnie doszło do przedwczesnego wybuchu zrzuconej bomby, co uszkodziło ich dwumiejscowy samolot myśliwsko-bombowy F-4 Phantom II. Obaj piloci katapultowali się. Pilot Jishai Aviram został szybko zlokalizowany i kilka godzin później został ewakuowany - pod ciężkim ostrzałem chwycił się płozy helikoptera szturmowego AH-1 Cobra i w ten sposób odleciał do Izraela. Nawigator Ron Arad został schwytany przez terrorystów z organizacji Amal i przewieziony do Bejrutu. Negocjowano jego wymianę za libańskich więźniów. W 1987 r. otrzymano dwa zdjęcia Arada, potwierdzające, że żyje. Po 1988 r. brak było wiarygodnych informacji na jego temat. Schwytani terroryści Hezbollahu powiedzieli podczas przesłuchań, że Arad został w maju 1988 r. przekazany szyickiemu Hezbollahowi, a następnie irańskim Strażnikom Rewolucji. Jego los jest jednak nieznany. Istnieje możliwość, że zmarł około 1993-1997. Premier Bennett powiedział, że ostatnia operacja Mossadu było rozległa, ale zakończyła się niepowodzeniem. Nie zdołano ustalić żadnych nowych szczegółów, ani miejsca pochowania Arada. Bennett powiedział: "Jest to coś, co dla tych, którzy patrzą na Izrael z zewnątrz, wydaje się dziwne, być może trochę nieproporcjonalne, ale to nas definiuje i wyróżnia. Nadal będziemy działać, aby zapewnić wszystkim naszym chłopcom powrót do domu."
    4 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 3 186 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 126 497 testów, uzyskując 2,70% wyników pozytywnych. Obecnie jest 37 553 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 505 pacjentów, z czego 198 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 7 843 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 150 462 osób (66,14%), drugą dawkę 5 661 428 (60,88%), a trzecią dawkę przypominającą 3 594 416 osób (38,65%).

4 października 2021 r. cypryjska policja poinformowała, że w minionym tygodniu zatrzymała 38-letniego obywatela Azerbejdżanu posługującego się rosyjskim paszportem, który przygotowywał zamach na życie kilku izraelskich biznesmenów mieszkających w Nikozji. Przy zamachowcu znaleziono broń z tłumikiem. Policja twierdzi, że celem miało być pięciu Izraelczyków. Prawdopodobnie osoby współpracujące ukryły się w tureckiej części Cypru. Uważa się, że za atakiem stoi Iran.
    4 października 2021 r. ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan przybył do siedziby ONZ i poprosił o głos w dyskusji po przemowie komisarza generalnego UNWRA Philippe'a Lazzariniego, aby ujawnić dowody na temat antysemickich działań UNRWA. Ambasador Erdan został jednak zablokowany w holu przez ochroniarzy ONZ, którzy uniemożliwili mu przedstawienie dowodów przeciwko UNRWA. "Przy rozpoczęciu dyskusji na temat UNRWA, ludzie z ochrony uniemożliwili mi przedstawienie rozstrzygających dowodów na temat antysemityzmu i podżegania, którymi UNRWA zachęca w swoich instytucjach edukacyjnych. To wstyd, że podczas sesji ONZ mówi się kłamstwa, a dowody i prawda są pomijane. Nadal będę walczył o prawdę. Jestem zszokowany, ponieważ przyniosłem tutaj zdjęcie nauczyciela UNRWA gloryfikującego najstraszliwszego masowego mordercę w historii, Adolfa Hitlera. Przedstawiciele innych państw mogli wziąć udział w dyskusji w ONZ."
    4 października 2021 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzymali David Julius i Ardem Patapoutian za odkrycie receptorów temperatury i dotyku. Dziadkowie Juliusa uciekli do Ameryki przed antysemityzmem w carskiej Rosji. David urodził się w 1955 r. w Nowym Jorku i zdobył wykształcenie w Massachusetts Institute of Technology i na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.
    4 października 2021 r. egipska armia nałożyła pełną blokadę większości obszaru Półwyspu Synaj. Decyzję podjęto ze względów bezpieczeństwa, gdyż trwają tam rozległe działania przeciwko terrorystom. Według doniesień blokada nie będzie obowiązywać w południowej części półwyspu, gdzie wypoczywa większość Izraelczyków.

5 października 2021 r. szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi powiedział, że "operacje mające na celu zniszczenie zdolności nuklearnych Iranu będą kontynuowane na wszystkich frontach i przez cały czas. Plany operacyjne przeciwko irańskiemu programowi nuklearnemu będą nadal ewoluować i będą ulepszane. Wszystkie nasze jednostki wywiadowcze współpracują z innymi wywiadami, które są partnerami w tych wysiłkach, a sądząc po przełomach, które miały miejsce w ostatnich latach - plany operacyjne zostaną ulepszone i będą zaskakujące. Irańskie wyzwanie jest powszechne ze względu na niepokojący rozwój ich programu broni nuklearnej, a także ich regionalne wpływy w zakresie zdolności rakiet ziemia-ziemia i bezzałogowych dronów. Iran jest źródłem wrogich działań przeciwko nam - Iran finansuje, zachęca i pobudza różne siły przeciwko Izraelowi. Pomimo faktu, że Iran jest niesprawiedliwą totalitarną władzą, która uciska swoich obywateli i jest skazana na upadek, ich rząd jest na razie stabilny. Historia uczy nas o takich mrocznych reżimach w przeszłości. Izrael będzie nadal walczył przeciwko irańskim zdolnościom na każdej arenie."
    5 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 2 502 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 115 095 testów, uzyskując 2,32% wyników pozytywnych. Obecnie jest 35 876 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 487 pacjentów, z czego 190 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 7 855 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 159 094 osób (66,23%), drugą dawkę 5 666 867 (60,94%), a trzecią dawkę przypominającą 3 634 984 osób (39,09%).

5 października 2021 r. prezydent Isaac Herzog spotkał się w Kijowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymirem Zełenskim. Podziękował mu za pomoc w walce z antysemityzmem na Ukrainie, gdzie w zeszłym miesiącu parlament przyjął ustawę zakazującą antysemityzmu. "Musimy uczyć się z historii. Cała ludzkość, a w szczególności Europa, nie może tolerować żadnej formy antysemityzmu - ani protestów, ani wymazywania, czy negowania historii, ani gloryfikacji morderczych postaci z przeszłości."
    5 października 2021 r. doradca ds. bezpieczeństwa narodowego dr. Ejal Hulata spotkał się w Białym Domu z amerykańskim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Jakem Sullivanem. Sullivan podkreślił fundamentalne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo Izraela i zapewnienie, że Iran nigdy nie osiągnie broni jądrowej. Sullivan wyjaśnił, że administracja Joe Bidena wierzy, że dyplomacja jest najlepszą drogą do osiągnięcia tego celu, jednocześnie zaznaczając, że prezydent jasno dał do zrozumienia, że jeśli dyplomacja zawiedzie, Stany Zjednoczone są gotowe zwrócić się ku innym opcjom.
    5 października 2021 r. Unia Europejska ogłosiła swoją pierwszą w historii strategię zwalczania antysemityzmu i umożliwienia społecznościom żydowskim bezpiecznego życia. Strategia zakłada realizację trzech planów, które mają (1) zapobiegać wszelkim formom antysemityzmu, (2) umożliwić rozwój żydowskiego życia w Unii, oraz (3) promować badania, edukację i pamięć o Holokauście. Plan stwierdza, że "antysemityzm jest niezgodny z podstawowymi wartościami Europy. Antysemityzm stanowi zagrożenie nie tylko dla społeczności żydowskich i życia żydowskiego, ale dla otwartego i zróżnicowanego społeczeństwa, demokracji i europejskiego stylu życia. Unia Europejska jest zdecydowana położyć temu kres."
    5 października 2021 r. w Kairze odbyły się rozmowy delegacji Hamasu z egipskim wywiadem. Przedstawiciele Hamasu zgodzili się, że do odbudowy Strefy Gazy konieczne jest utrzymanie rozejmu z Izraelem. Poruszono także kwestię izraelskich więźniów przetrzymywanych w Gazie, jednak nie osiągnięto żadnego postępu.

6 października 2021 r. szef biura ds. Bliskiego Wschodu i procesu pokojowego w izraelskim ministerstwie spraw zagranicznych, Eliav Benjamin ujawnił, że prawdopodobnie Oman będzie kolejnym arabskim państwem, które dołączy do Porozumień Abrahama.
    6 października 2021 r. sąd miejski w Jerozolimie wydał werdykt zezwalający Żydom na cichą modlitwę na Wzgórzu Świątynnym. Orzekał sędzia Bilhha Jahalom. Oznacza to, że od teraz odmawianie cichych żydowskich modlitw na Wzgórzu Świątynnym nie będzie traktowane przez policję jako przestępstwo.
    6 października 2021 r. wieczorem rząd anulował wymóg posiadania zielonego paszportu na otwartych przestrzeniach, w restauracjach i na krytych basenach. Decyzja jest wynikiem spadku liczby zachorowań w całym kraju.
    6 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 2 369 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 109 241 testów, uzyskując 2,30% wyników pozytywnych. Obecnie jest 33 044 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 475 pacjentów, z czego 200 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 7 867 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 167 126 osób (66,32%), drugą dawkę 5 671 471 (60,99%), a trzecią dawkę przypominającą 3 672 418 osób (39,49%).

6 października 2021 r. prezydent Isaac Herzog spotkał się z niemieckim prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem, który przyleciał do Kijowa (Ukraina) na inaugurację Centrum Pamięci o Holokauście w Babim Jarze.
    6 października 2021 r. prezydent Isaac Herzog wziął udział w uroczystości otwarcia biura Żydowskiego Funduszu Narodowego w Kijowie. Wiceprzewodniczący funduszu Hernan Felman powiedział: "Po około stu latach ukraińskie biuro Żydowskiego Funduszu Narodowego powraca do pracy. Jest to dla nas bardzo ważne, abyśmy postawili te pierwsze kroki na Ukrainie. Dobro społeczności żydowskiej jest ściśle związane zpowodzeniem państwa Izrael." Podczas uroczystości w Babim Jarze zasadzono 80 drzew z okazji 80. rocznicy wymordowania ponad 30 tys. Żydów podczas Holokaustu.

7 października 2021 r. Bank Izraela zapowiedział, że w grudniu zakończy program stymulacji gospodarki realizowany poprzez skupowanie obligacji (85 mld szekli) i zasugerował, że w 2022 r. może podnieść stopy procentowe, aby kontrolować wzrost inflacji. W sierpniu stopa inflacji w Izraelu wzrosła do 2,2% - jest to powyżej połowy zakładanego przez rząd rocznego celu w zakresie 1%-3%. Bank centralny przewiduje na koniec roku inflację na poziomie 2,5%, która w 2022 r. powróci do 1,6%.
    7 października 2021 r. ministerstwo równości społecznej i ministerstwo energii poinformowały, że w ramach pięcioletniego planu na rozwój infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w miastach i miejscowościach arabskiego sektora społeczeństwa zostanie przeznaczonych około 1,5 mld szekli.
    7 października 2021 r. popołudniem wybuchł duży pożar lasu (Begin Park) w pobliżu moszawu Mevo Beitar, na południowy zachód od Jerozolimy. Pożar przez całą noc gasiło 20 drużyn strażackich i 4 samoloty gaśnicze. Zatrzymano 30-letnią kobietę, której postawiono zarzut umyślnego podpalenia. Jest to osoba chora psychicznie.

7 października 2021 r. al-Fatah wydał oświadczenie, że "decyzja sądu w Jerozolimie zezwalająca na cichą modlitwę Żydów na Wzgórzu Świątynnym będzie iskrą, która wciągnie ten obszar w wojnę religijną". Fatah wezwał Palestyńczyków do masowego powstania i sprzeciwieniu się "planom przejęcia meczetu al-Aksa i jego judaizacji".

7 października 2021 r. jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych potępiło orzeczenie jerozolimskiego sądu pozwalające po raz pierwszy Żydom na ciche modlitwy na Wzgórzu Świątynnym. "Ministerstwo spraw zagranicznych Jordanii potępia decyzję izraelskiego sądu zezwalającą ekstremistom na modlitwę na placach meczetu Al Aksa." Rzecznik ministerstwa Haitham Abu Al Foul powiedział: "Ta decyzja jest bezwartościowa i nie ma prawnej legitymizacji w świetle międzynarodowego prawa, które nie uznaje jurysdykcji prawnej Izraela na terytoriach okupowanych w 1967 r., w tym we Wschodniej Jerozolimie. Ta decyzja stanowi zagrożenie dla historycznego i prawnego status quo w meczecie Al Aksa oraz dla decyzji UNESCO. Królestwo nie uznaje jurysdykcji prawnej Izraela nad okupowaną Jerozolimą. Plac Al Aksa jest miejscem kultu tylko dla muzułmanów, a jordański zarząd Waqf jest jedynym organem odpowiedzialnym za zajmowanie się wszystkimi sprawami dotyczącymi tego świętego miejsce, w tym wejścia i wyjścia z niego."

8 października 2021 r. sąd okręgowy w Jerozolimie przyjął apelację policji od decyzji sądu jerozolimskiego, który zezwolił na ciche modlitwy żydowskie na Wzgórzu Świątynnym. Policja odwołała się od decyzji sądu, a minister bezpieczeństwa publicznego Omar Bar-Lev ostrzegł, że "zmiana istniejącego status quo zagrozi spokojowi publicznemu i może wywołać rozpalenie emocji". Co ciekawe, sąd okręgowy odmówił określenia, jak cicha żydowska modlitwa jest dozwolona w tym miejscu. Sędzia Arjeh Romanov stwierdził, że przepisy na Wzgórzu Świątynnym zabraniają "rytualnych czynności religijnych mających zewnętrzne, widoczne cechy". Oznacza to, że dozwolone są modlitwy niewidoczne zewnętrznie.
    8 października 2021 r. wieczorem grupa Palestyńczyków starła się z przechodzącymi Żydami przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Obrzucono się kamieniami. Policjanci rozdzielili obie strony i zatrzymali młodego Palestyńczyka, który był prowodyrem zajść.

9 października 2021 r. - Szabat.
    9 października 2021 r. wieczorem dyrektor generalny ministerstwa zdrowia prof. Nachman Ash powiedział, że prawdopodobnie już w przyszłym miesiącu większość zagranicznych turystów nie będzie już musiała ubiegać się o specjalne pozwolenie na wjazd do Izraela. "Naszym zamiarem jest, aby na początku listopada umożliwić wjazd wszystkim turystom, którzy spełnią nasze wymagania dotyczące pełnego zaszczepienia się. Każdy taki turysta mógłby wjechać do Izraela. Nie byłoby już żadnych specjalnych komisji. Kupiliby bilet i jeśli spełniają kryteria, wjadą do Izraela. Ostateczne szczegóły są nadal ustalane i oczekuje się, że ich ogłoszenie nastąpi już w nadchodzącym tygodniu."
    9 października 2021 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami przechodzących Żydów przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Ranny został 1 Izraelczyk.
    9 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 1 023 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 53 526 testów, uzyskując 1,99% wyników pozytywnych. Obecnie jest 28 159 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 463 pacjentów, z czego 186 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 7 904 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 178 847 osób (66,44%), drugą dawkę 5 679 655 (61,08%), a trzecią dawkę przypominającą 3 732 923 osób (40,14%).

9 października 2021 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie miasta Homs, w pobliżu granicy syryjsko-libańskiej. Aktywowany został syryjski system obrony przeciwlotniczej. Celem była między innymi baza lotnicza T4 w Homs, w której obecne są siły irańskie oraz Hezbollah. Zginęło 2 cudzoziemców (członków proirańskiej milicji), a 6 syryjskich żołnierzy zostało rannych.

10 października 2021 r. służby meteorologiczne poinformowały, że od poniedziałku do środy wystąpią opady deszczu w Izraelu. Z tego powodu wydano ostrzeżenie przed możliwymi błyskawicznymi powodziami na południu kraju i na Pustyni Judzkiej. Wydano ostrzeżenie przed wchodzeniem do koryt strumieni okresowych.
    10 października 2021 r. ministerstwo ds. aliji i integracji poinformowało, że do tej pory w tym roku do Izraela przyjechało 20 360 nowych żydowskich imigrantów, co stanowi wzrost o 31% w porównaniu do analogicznego okresu w minionym roku. 13 października obchodzony jest Dzień Aliji. Najwięcej imigrantów przyjechało z Rosji 5 075 osób (spadek o 5% w stosunku do ubiegłego roku), 3 104 z USA (wzrost o 41%), 2 819 z Francji (wzrost o 55%), 2 123 z Ukrainy (wzrost o 4%), 1589 z Etiopii, 780 z Białorusi (wzrost o 69%), 633 z Argentyny (wzrost o 46%), 490 z Wielkiej Brytanii (wzrost o 20%), 438 z Brazylii (wzrost o 4%) i 373 z RPA (wzrost o 56%). Ponad połowa nowych imigrantów jest w wieku poniżej 35 lat - około 23,4% jest w wieku 0-17, 33,4% w wieku 18-35, 16,3% w wieku 36-50, 13% w wieku 51-64 i 13,9% w wieku powyżej 65. Jeśli chodzi o zatrudnienie, 17,3% imigrantów znalazło zatrudnienie w usługach i handlu, 6,1% w instytucjach społecznych, 5,2% w firmach technologicznych i inżynieryjnych, 4,2% w medycynie, 3,6% w usługach księgowych i prawnych, oraz 2,7% w edukacji.
    10 października 2021 r. na porannym posiedzeniu rządu specjalnym gościem była kanclerz Niemiec Angela Merkel, która od wczorajczego wieczoru jest z wizytą w Izraelu. Premier Naftali Bennett powiedział: "Przede wszystkim doceniamy twoje stałe zaangażowanie w bezpieczeństwo państwa Izrael. Przez lata byłaś moralnym kompasem dla całego kontynentu europejskiego i nakreślałaś bezkompromisową linię poparcia dla Izraela." Merkel powiedziała: "Niemcy również w przyszłości będą zaangażowane w bezpieczeństwo Izraela. Takie jest jasne stanowisko niemieckiego rządu. Chcemy, aby nasze relacje były żywe, energiczne, a nie nieelastyczne."
    10 października 2021 r. popołudniem premier Naftali Bennett i kanclerz Niemiec Angela Merkel odwiedzili Muzeum Yad Vashem w Jerozolimie. Bennett powiedział: "Holokaust wzmacnia zasadę narodu żydowskiego - nigdy nie być narodem bezbronnym." Merkel powiedziała, że "historia Zagłady jest wyjątkowym wydarzeniem, za które nadal ponosimy odpowiedzialność na każdym etapie historii, także w przyszłości".
    10 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że większość przypadków ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 to osoby niezaszczepione. Wśród osób poniżej 60 roku życia, 5,7 osób ciężko choruje i jest hospitalizowanych na 100 000 niezaszczepionych, 0,9 osób wśród zaszczepionych dwoma dawkami i 0,3 przy trzech dawkach. Wśród osób w wieku powyżej 60 lat, jest to 125 na 100 000 wśród niezaszczepionych, 21,3 osób przy dwóch dawkach i 2,1 przy trzech dawkach.
    10 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 1 457 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 82 387 testów, uzyskując 1,88% wyników pozytywnych. Obecnie jest 25 155 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 447 pacjentów, z czego 186 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 7 920 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 183 984 osób (66,5%), drugą dawkę 5 684 354 (61,13%), a trzecią dawkę przypominającą 3 755 175 osób (40,38%).

10 października 2021 r. amerykański magazyn Newsweek opublikował ranking najlepszych ośrodków kardiologicznych na świecie. W rankingu tym Szeba Medical Center w Tel Haszomer znalazł się na 44. miejscu, a Hadassah University Medical Center i Tel Aviv Sourasky Medical Center znalazły się na miejscach pomiędzy 51-200.
    10 października 2021 r. Israel Aerospace Industries ogłosił, że osiągnął porozumienie z Estonią w sprawie sprzedaży estońskiej armii systemu rakiet przeciwokrętowych Blue Spear. Rakiety Blue Spear posiadają zasięg 290 km i są jedną z najbardziej zaawansowanych broni w klasie pocisków klasy ziemia-morze.

11 października 2021 r. Israel Democracy Institute opublikował wyniki sondażu opinii publicznej, z którego wynika, że 59% respondentów popiera zakaz wstępu do przestrzeni publicznych dla niezaszczepionych. 57% respondentów popiera możliwość pobierania opłat za leczenie COVID-19 od osób niezaszczepionych, o ile powodem ich niezaszczepienia były inne powody niż przeciwskazania medyczne. 51% Izraelczyków popiera pozbawienie niezaszczepionych ubezpieczenia, jeśli stracą pracę w wyniku nie przyjęcia szczepionki lub odmowy wykonywania testów. Jednak równocześnie 60% respondentów stwierdziło, że zaszczepieni pacjenci nie powinni mieć pierwszeństwa przed pacjentami niezaszczepionymi, w przypadku ratowania ich życia.
    11 października 2021 r. premier Naftali Bennett ogłosił plan zwiększenia liczby Izraelczyków żyjących na Wzgórzach Golan, z około 26 tys. do 100 tys. Plan obejmie utworzenie dwóch nowych miast na Wzgórzach Golan, a także rozbudowę istniejących społeczności, stworzenie nowych miejsc pracy oraz inwestycje w lokalną infrastrukturę. "Rozwój Golanu jest interesem narodowym."
    11 października 2021 r. popołudniem w Knesecie zorganizowano uroczystość z okazji pierwszej rocznicy zawarcia Porozumień Abrahamowych. W uroczystości wzięli udział Jared Kushner i Avi Berkowich, a także żona Kushnera, Ivanka Trump. Minister spraw zagranicznych Jair Lapid powiedział: "Dzisiaj wyjeżdżam do Waszyngtonu, a jednym z tematów rozmów będzie rozszerzenie liczby krajów objętych tym porozumieniem. Porozumienia Abrahama przejdą do historii jako jeden z momentów, w których ludzie wybrali życie. Nowy rząd w Izraelu nie tylko zaakceptował Porozumienia Abrahama, ale także stara się je rozszerzyć. Uczynił z nich dźwignię nowej rzeczywistości: gospodarczej, bezpieczeństwa i politycznej. Przy tej okazji pragnę podziękować prezydentowi Trumpowi za jego udział w porozumieniach i podziękować liderowi opozycji Netanjahu za uczynienie wiele dla tych porozumień. Państwo Izrael jest im wiele winne. Korzystam z tej okazji, aby wezwać Palestyńczyków, a także obywateli wszystkich narodów arabskich, by zwrócili się ku pokojowi. Naród Izraela nie powrócił do swojej starożytnej ojczyzny, by walczyć, ale by budować życie w dobrobycie i dobrosąsiedzkich stosunkach. Pokój nie jest kompromisem, lecz najważniejszą decyzją, jaką możemy podjąć. Pokój nie jest słabością, uosabia w sobie całą moc ludzkiego ducha. Wojna jest poddaniem się wszystkiemu, co w nas jest złe, pokój jest zwycięstwem wszystkiego, co jest w nas dobre. Stąd, z wolnej stolicy Izraela, Jerozolimy, mówię do wszystkich naszych wrogów. Jeśli zechcecie prowadzić z nami wojnę, przegracie. Jesteśmy silniejsi niż myślicie, bardziej zdeterminowani niż myślicie, gotowi poświęcić więcej niż myślicie. Jeśli zamiast tego zdecydujecie się przyłączyć do Porozumień Abrahamowych, aby zapewnić dobrobyt, pracę, kulturę postępu i sukcesu swoim narodom - nasza ręka jest wyciągnięta do Was. Zróbmy to razem!"
    11 października 2021 r. wieczorem Arabowie wszczęli zamieszki przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Doszło do przepychanek i rzucania kamieniami. Policja przywróciła porządek i aresztowała 2 demonstrantów. Od rzucanych kamieni uszkodzonych zostało wiele prywatnych samochodów.
    11 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 2 323 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 122 135 testów, uzyskując 2,00% wyników pozytywnych. Obecnie jest 25 127 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 427 pacjentów, z czego 187 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 7 940 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 188 119 osób (66,54%), drugą dawkę 5 687 294 (61,16%), a trzecią dawkę przypominającą 3 772 277 osób (40,56%).

11 października 2021 r. palestyński premier Mohammad Sztajjeh powiedział, że naród palestyński jest "ofiarą kolonialnej polityki Izraela, i tylko broni swojego prawa, więc nie można go oskarżać o terroryzm. Państwo okupujące dopuszcza się terroryzmu wobec naszego narodu, który przejawia się w przejmowaniu ziemi, zabijaniu dzieci, burzeniu domów, włamywaniu się do miejsc kultu religijnego, wyrzucaniu ludzi z domów, burzeniu wiosek i zastraszaniu dzieci. Gdy zostanie ustanowione państwo Palestyna, ta okupacja w końcu zniknie, a jest to pewne, gdyż nasz naród jest zdeterminowany by osiągnąć wolność, suwerenność i niezależność. Codzienne najazdy kolonialistów na meczet Al-Aksa są prowokacją wobec stanowiska społeczności międzynarodowej i administracji Stanów Zjednoczonych, a zatem Autonomia Palestyńska domaga się międzynarodowej interwencji, ponieważ meczet Al-Aksa jest sanktuarium tylko dla muzułmanów."
    11 października 2021 r. wieczorem doszło do starć żydowskich osadników z izraelską policją graniczną przy osiedlu żydowskim Icchar w środkowej części Samarii. Do zajść doszło, gdy funkcjonariusze policji usunęli namiot osadników rozbity na zamkniętym wojskowym obszarze. Osadnicy obrzucili policjantów butelkami z farbą i kamieniami, uszkadzając 3 pojazdy wojskowe. Lekko ranny został 1 policjant.

11 października 2021 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymali David Card, Joshua Angrist i Guido Imbens, "za wkład w ekonomię pracy i analizę związków przyczynowych". Joshua David Angrist jest izraelsko-amerykańskim ekonomistą i profesorem ekonomii w Massachusetts Institute of Technology. Przez kilka lat był pracownikiem wydziału ekonomii Uniwersytetu Hebrajskiego.

12 października 2021 r. premier Naftali Bennett spotkał się w Jerozolimie z przewodniczącym FIFA Giannim Infantino, który przedstawił propozycję udziału Izraela wraz z krajami regionu w organizacji Mistrzostw świata w piłce nożnej w 2030 r. - pod przewodnictwem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Obecne zasady FIFA uniemożliwiają Azjatyckiej Konfederacji Piłki Nożnej organizowanie Mistrzostw Świata do 2034 r., gdyż Mundial w 2022 r. odbędzie się w Katarze. Być może w 2034 r. będzie możliwa oferta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu i Izraela.
    12 października 2021 r. dyrektor generalny ministerstwa zdrowia prof. Nachman Ash powiedział, że Izrael wychodzi z czwartej fali pandemii koronawirusa. "Obserwujemy stały spadek statystyk, i możemy z całą pewnością powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze do wyjścia z tej fali. Możemy być nieco spokojniejsi." Ash dodał jednak, że niedawno w Europie została wykryta nowa mutacja AY.4.2. "Musimy dowiedzieć się, jakie znaczenie kliniczne ma ten wariant. W tej chwili niewiele mogę powiedzieć." Szefowa izraelskiej publicznej służby zdrowia dr Szaron Alroy-Preis powiedziała: "Nie każdy wariant jest niebezpieczny. Śledzimy wszystkie mutacje."
    12 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 1 793 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 110 311 testów, uzyskując 1,70% wyników pozytywnych. Obecnie jest 23 821 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 412 pacjentów, z czego 178 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 7 959 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 191 550 osób (66,58%), drugą dawkę 5 689 817 (61,19%), a trzecią dawkę przypominającą 3 784 131 osób (40,69%).

12 października 2021 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskie samochody przy wiosce Azzun w zachodniej części Samarii. Przybyli na miejsce funkcjonariusze izraelskiej policji granicznej użyli środków do rozpraszania tłumu. W trakcie starcia ranny został 1 Palestyńczyk.

12 października 2021 r. minister energetyki Karine Elharrara i jej jordański odpowiednik Mohammed Al Najjara podpisali porozumienie, na mocy którego Izrael podwoi ilość wody dostarczanej rocznie do Jordanii. Elharrara powiedziała: "Chcemy mieć dobre stosunki sąsiedzkie. Mam nadzieję, że jest to początek większej współpracy między Izraelem a królestwem Jordanii." Dodatkowa woda zapewniona będzie pochodzić z Jeziora Galilejskiego.
    12 października 2021 r. minister spraw zagranicznych Jair Lapid spotkał się w Waszyngtonie z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake'em Sullivanem. Głównym tematem spotkania była problematyka irańskiego programu nuklearnego. Ponadto omówiono plan odbudowy Strefy Gazy.

13 października 2021 r. ministerstwo zdrowia ostrzegło Izraelczyków przed podróżami do Białorusi, Mołdawii, Rumunii, Rosji i Turcji ze względu na wysoki poziom zachorowań na COVID-19 w tych krajach. Kraje te zostały umieszczone na "czerwonej" liście, co oznacza, że Izraelczycy muszą otrzymać specjalne pozwolenie na podróż do nich. Na liście "żółtych" krajów (małe szanse na zakażenie) znajdują się Austria, Bahrajn, Chiny, Czechy, Cypr, Francja, Hongkong, Kosowo, Malta, Nowa Zelandia, Portugalia, Tajwan, Urugwaj, Włochy i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wszystkie inne kraje są uważane za "pomarańczowe". Ostrzeżono także, że niski poziom szczepień przeciwko grypie może doprowadzić w zimie do gwałtownego wzrostu zachorowań i ciężkich powikłań pogrypowych, czego skutkiem może być przeciążenie izraelskich szpitali. Doktor Ehud Drucker ze szpitala Samson Assuta w Aszdod powiedział: "Jesteśmy zaniepokojeni spadkiem liczby osób zaszczepiających przeciwko grypie. Kombinacja wirusów grypy i koronawirusa podwaja ryzyko poważnej choroby i śmierci, a jednocześnie może przynieść przeciążenie szpitali. Połączenie grypy i koronawirusa może być katastrofą. Wielu ludzi, zwłaszcza młodych, popadło w samozadowolenie po przyjęciu trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi, a ponieważ w zeszłym roku w Izraelu nie było grypy, nie chcą się szczepić przeciwko grypie. W stosunku do ubiegłego roku obniżyły się także nawyki higieny sanitarnej. Ludzie nie rozumieją, że grypa może być bardzo poważną chorobą, która każdego roku doprowadza do śmierci dziesiątek tysięcy osób na całym świecie."
    13 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 1 732 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 105 742 testów, uzyskując 1,73% wyników pozytywnych. Obecnie jest 22 107 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 403 pacjentów, z czego 168 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 7 959 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 195 018 osób (66,62%), drugą dawkę 5 692 325 (61,21%), a trzecią dawkę przypominającą 3 797 909 osób (40,84%).

14 października 2021 r. rząd zatwierdzi budżet w wysokości 85 mln szekli na budowę remiz strażackich w arabskich miastach Izraela. Ponadto w ciągu najbliższych pięciu lat do straży pożarnej zostanie przyjętych około 140 strażaków. Celem jest skrócenie czasu przybycia strażaków do arabskich miast i miasteczek.
    14 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 1 325 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 94 434 testów, uzyskując 1,48% wyników pozytywnych. Obecnie jest 20 891 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 385 pacjentów, z czego 164 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 7 976 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 199 526 osób (66,67%), drugą dawkę 5 695 702 (61,25%), a trzecią dawkę przypominającą 3 818 830 osób (41,07%).

14 października 2021 r. w nocy palestyński terrorysta podjął próbę staranowania izraelskich funkcjonariuszy policji granicznej na punkcie kontrolnym Kalandija na północ od Jerozolimy. Ranny został 1 policjant. Pozostali policjanci zastrzelili napastnika, uniemożliwiając mu kontynuowanie ataku.
    14 października 2021 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskie pojazdy na drodze pomiędzy Jerozolimą a blokiem żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Przybyli na miejsce funkcjonariusze izraelskiej policji granicznej aresztowali jednego napastnika. Drugi postrzelony, zmarł. W miejscu z którego rzucano kamienie wisiała flaga Hamasu.

14 października 2021 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie miasta Palmyra w środkowej części Syrii. Aktywowany został syryjski system obrony przeciwlotniczej. W nocie miał zginąć syryjski żołnierz, a trzech innych zostało rannych. Izrael nie skomentował tych doniesień. Rosyjskie źródła poinformowały, że nalot przeprowadziły cztery izraelskie samoloty F-16. Syryjska armia nie użyła rakiet przeciwlotniczych, gdyż w pobliżu znajdowały się dwa cywilne samoloty - jeden lecący z Bagdadu do Bejrutu, a drugi lecący do Damaszku.
    14 października 2021 r. ambasador Izraela w Stanach Zjednoczonych Gilad Erdan uczestniczył w inauguracji projektu Mammoth Solar, które będzie największą elektrownią słoneczną w Stanach Zjednoczonych. Projekt realizuje izraelska firma Doral Energy. Znajduje się on w hrabstwach Starke i Pulaski w północnej części stanu Indiana. Docelowo elektrownia będzie produkować 1,3 gigawata czystej energii. Oczekuje się, że pierwsza faza projektu Mammoth Solar zostanie ukończona do lata 2023 r., a druga faza rok później. Erdan powiedział: "Projekt Mammoth Solar jest kamieniem milowym w stosunkach izraelsko-amerykańskich - największa elektrownia słoneczna w Stanach Zjednoczonych. Ten projekt, kierowany przez Doral Energy, pioniera w dziedzinie energii słonecznej, jest wspaniałym przykładem ogromnych wzajemnych korzyści płynących z naszej współpracy, nie tylko dla mieszkańców Izraela i Stanów Zjednoczonych, ale dla całego świata. Mammoth Solar stworzy setki miejsc pracy i wyprodukuje wystarczającą ilość czystej energii, aby zasilić ponad sto siedemdziesiąt tysięcy gospodarstw domowych rocznie. Izrael, kraj start-upów, jest w czołówce czystych technologii. Jako osoba, która przez wiele lat pracowała jako minister środowiska, głęboko wierzę, że strategiczny sojusz klimatyczny Stanów Zjednoczonych i Izraela może odegrać niezwykle kluczową rolę w rozwoju innowacji potrzebnych do zapewnienia zarówno silnego wzrostu gospodarczego, jak i czystego powietrza, lądu i mórz, zarówno dla nas, jak i dla naszych dzieci. Przyjaciele, to dopiero początek. Jak pokazuje Mammoth Solar, nasza dzisiejsza współpraca może zapewnić nam wiodącą rolę w innowacyjnych gałęziach przemysłu jutra, od energii odnawialnej po inteligentne rolnictwo, i od cyberbezpieczeństwa po nauki przyrodnicze."

15 października 2021 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że na koniec września inflacja w Izraelu wzrosła do 2,5% co jest najwyższym poziomem od 11 lat. Ceny domów skoczyły o 9,2% od sierpnia 2020 r., osiągając najwyższy poziom w historii.

15 października 2021 r. popołudniem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie placówki osadniczej Evyatar w środkowej części Samarii. Podpalano opony i rzucano kamieniami oraz bombami zapalającymi w funkcjonariuszy izraelskiej policji granicznej, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Rannych zostało kilkoro Arabów.
    15 października 2021 r. wieczorem dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało podłożyć ładunek wybuchowy przy płocie granicznym w Strefie Gazy. Obydwaj zostali zatrzymani przez izraelskich żołnierzy. Saperzy zdetonowali bombę.

16 października 2021 r. - Szabat.
    16 października 2021 r. wybuchł pożar w centrum handlowym w arabskim mieście Kalansuwa w środkowej części kraju. Straż pożarna ewakuowała wszystkich ludzi ze sklepów. Zawaliło się górne piętro dwukondygnacyjnego budynku i istnieje ryzyko zawalenia się całego budynku. Ogień gasi 17 sekcji strażackich.

17 października 2021 r. rano w Izraelu zaczęły obowiązywać nowe zielone paszporty z zaszyfrowanym kodem kreskowym. Tym samym stare zielone paszporty straciły ważność. Ten nowy kod kreskowy będzie między innymi skanowany przez pracodawców, którzy nie będą już mogli polegać na oświadczeniu zdrowotnym pracownika. Ma to na celu zachęcenie ludzi do przyjęcia trzeciej dawki szczepionki. Nowy zielony paszport jest przyznawany tylko tym, którzy otrzymali trzecią dawkę lub tym, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy otrzymali drugą dawkę szczepionki. Ozdrowieńcy będą kwalifikować się do otrzymania zielonego paszportu tylko w przypadku, gdy wyzdrowieli z Covid-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy lub jeśli otrzymali co najmniej jedną dawkę szczepionki przed lub po zakażeniu. Ten nowy zielony paszport będzie ważny przez sześć miesięcy.
    17 października 2021 r. rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia sił powietrznych Blue Flag. Z tej okazji zespół samolotów odbył honorowy przelot nad Izraelem. Formacją kierowali dowódca izraelskich sił powietrznych gen. Amikam Norkin i dowódca niemieckich sił powietrznych gen. Ingo Gerhartz. W ćwiczeniach biorą udział samoloty F-35, F-15, Eurofighter, Dassault Rafale i Dassault Mirage 2000 z Francji, Grecji, Indii, Izraela, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch.
    17 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 1 199 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 87 793 testów, uzyskując 1,45% wyników pozytywnych. Obecnie jest 17 803 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 372 pacjentów, z czego 162 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 7 999 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 204 916 osób (66,72%), drugą dawkę 5 700 999 (61,31%), a trzecią dawkę przypominającą 3 845 992 osób (41,36%).

17 października 2021 r. Hamas postawił Izraelowi ultimatum, domagając się, aby izraelski rząd do wtorku wypłacił urzędnikom Hamasu w Gazie 8 mln dolarów zaległych pensji z katarskich funduszy, w przeciwnym razie rozpocznie się kolejna runda walk w Strefie Gazy. Obecnie trwa wypłata funduszy z Kataru, które trafiają wyłącznie do rodzin w Gazie.

17 października 2021 r. Syria potępiła Izrael za rzekome zabicie na Wzgórzach Golan wysokiego rangą syryjskiego urzędnika Madhata al-Saleha, który służył jako oficer wywiadu w syryjskiej armii. Do rzekomego zabójstwa miało dojść w minionym tygodniu. Miało wówczas dojść do ostrzału syryjskich pozycji, pod przykryciem którego, izraelski snajper miał zastrzelić al-Saleha. Spędził on w przeszłości 12 lat w izraelskim więzieniu za podkładanie min na drogach i próbę porwania izraelskiego żołnierza. W 1997 r. wyszedł z więzienia i rok później przekroczył granicę Syrii.

18 października 2021 r. rząd zatwierdził budżet w wysokości 5 mld szekli na osiągnięcie zdolności umożliwiających zaatakowanie irańskiego programu nuklearnego. Projekt obejmuje wykorzystanie różnych typów samolotów i satelitów, pozyskiwanie informacji wywiadowczych, oraz specjalistyczne szkolenia z dedykowanym uzbrojeniem.
    18 października 2021 r. minister współpracy regionalnej Issawi Frej powiedział, że do Porozumień Abrahama mogą wkrótce dołączyć Komory, a następnie Katar, Tunezja, Oman i Malezja. "Każdy arabski kraj Bliskiego Wschodu, nawet kraje wrogie, mogą zawrzeć z nami bezpośrednie i pośrednie stosunki. Na dalekim horyzoncie widzę, że wszystkie kraje Bliskiego Wschodu będą zjednoczone w unii."
    18 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 1 483 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 110 569 testów, uzyskując 1,42% wyników pozytywnych. Obecnie jest 17 512 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 360 pacjentów, z czego 161 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 010 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 207 918 osób (66,76%), drugą dawkę 5 703 661 (61,33%), a trzecią dawkę przypominającą 3 856 772 osób (41,47%).

19 października 2021 r. rano w Izraelu odczuwalne było trzęsienie ziemi o sile 5,8 stopnia w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się na południowy wschód od wyspy Rodos we wschodniej części Morza Śródziemnego. Było ono odczuwalne także na Cyprze, w Turcji, Egipcie i Grecji.
    19 października 2021 r. Siły Obronne Izraela zablokowały część dróg oraz zamknęły dostęp do pewnych miejsc w sąsiedztwie Strefy Gazy. Decyzję podjęto na podstawie informacji wywiadowczych, że Islamski Dżihad może próbować przeprowadzić atak przy użyciu rakietowych pocisków przeciwpancernych. Nie wydano żadnych instrukcji dla ludności cywilnej, ani nie ograniczono prac polowych w otoczeniu Strefy Gazy.
    19 października 2021 r. wieczorem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie Bramy Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Obrzucono kamieniami samochody oraz izraelskich policjantów, którzy użyli środków do rozpraszania tłumu. Zatrzymano 14 osób. Policja zwróciła się do żydowskich studentów jesziw z apelem by unikali rejonu starć, gdyż sytuacja może "zagrażać ich życiu". Do starć doszło po zorganizowanym we wschodniej Jerozolimie przez al-Fatah marszu na cześć urodzin proroka Mahometa. Policja określiła sytuację jako poważną.
    19 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w Izraelu zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa Delta o symbolu AY4.2, który od pewnego czasu rozprzestrzenia się w Europie. Przypadek zidentyfikowano u 11-letniego chłopca, który po przylocie z Mołdawii poddał się testowi na lotnisku Ben Guriona. Jak na razie w Izraelu nie zidentyfikowano innych przypadków mutacji Delta AY4.2. Oznaczenie mutacji symbolem AY oznacza, że budzi on zaniepokojenie. Oznacza to, że istnieją dowody na to, że te mutacje mogą być bardziej zakaźne i powodować cięższy przebieg choroby COVID-19. Uważa się, że mutacja Delta AY4.2 odpowiada za obecne odnowienie się fali zachorowań w Wielkiej Brytanii.
    19 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 1 130 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 93 228 testów, uzyskując 1,28% wyników pozytywnych. Obecnie jest 16 839 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 352 pacjentów, z czego 156 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 023 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 210 282 osób (66,78%), drugą dawkę 5 705 084 (61,35%), a trzecią dawkę przypominającą 3 866 248 osób (41,58%).

19 października 2021 r. koordynator ds. działań rządowych na terytoriach gen. Rasan Alian ogłosił, że zatwierdzono 1200 palestyńskich wniosków o wpis do ewidencji ludności Autonomii Palestyńskiej. Ponadto zatwierdzono zmianę adresu dla 2800 Arabów, którzy są zarejestrowani w ewidencji ludności Autonomii Palestyńskiej i którzy urodzili się w Strefie Gazy, ale przed 2007 r. zdecydowali się przenieść do Judei i Samarii. "Wszystkie te wnioski zostały zatwierdzone ze względów humanitarnych, a każdy wniosek był dokładnie przeanalizowany i został zatwierdzony zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa. We wszystkich przypadkach są to Palestyńczycy, którzy od wielu lat przebywają w Judei i Samarii.
    19 października 2021 r. popołudniem przez Hebron w Judei przeszedł muzułmański marsz ku czci urodzin proroka Mahometa. Wieczorem wybuchły arabskie zamieszki. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 żołnierz.
    19 października 2021 r. wieczorem zebrał się Komitet Wykonawczy ruchu al-Fatah w Ramallah w Samarii. Palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że Palestyńczycy nie będą wiecznie milczeć w świetle "uporu izraelskiej okupacji" i jej sprzeciwu wobec przestrzegania pisemnych porozumień. Abbas dodał, że przywódcy narodu palestyńskiego nie pozwolą na łamanie podstawowych praw Palestyńczyków. Komitet Wykonawczy al-Fatah ogłosił, że kontynuacja izraelskiej polityki w Judei i Samarii, w tym rozbudowa osiedli i nieprzestrzeganie decyzji międzynarodowych instytucji, doprowadzi region do niestabilności i napięcia. Podkreślano, że święte miejsca islamu i chrześcijaństwa są czerwoną linią i w żaden sposób nie powinny być krzywdzone.

19 października 2021 r. ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield skrytykowała Radę Bezpieczeństwa ONZ za nieproporcjonalne skupienie się na krytyce Izraela. "Zanim zajmę się tym, co właśnie usłyszeliśmy, chcę krótko skomentować treść tych comiesięcznych spotkań. Comiesięczny porządek obrad wymaga odprawy na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, w tym kwestii palestyńskiej. Rada poświęca wiele czasu na konflikt izraelsko-palestyński, co jest zrozumiałe i zgodne z agendą, jednak zbyt często istota tych dyskusji skupia się prawie całkowicie wokół krytyki Izraela. Mam szczerą nadzieję, że w przyszłości członkowie Rady zrobią wszystko, co w ich mocy, aby przyjąć bardziej zrównoważone podejście. Są też inne kraje i zdażenia w regionie, które zasługują na uwagę Rady Bezpieczeństwa i nie należy ich lekceważyć. Wszyscy tutaj szczerze troszczymy się o zapewnienie lepszej przyszłości zarówno Izraelczykom, jak i Palestyńczykom. Jest to złożony kryzys z głębokim cierpieniem po obu stronach. Zbliżmy się więc do celu, jakim jest pokój. Pierwszym krokiem w kierunku rozwiązania każdego konfliktu jest szczery i bezpośredni dialog. Tak więc Stany Zjednoczone wspierają wznowiony, bezpośredni kontakt między przywódcami izraelskimi i palestyńskimi. W tym celu z zadowoleniem przyjęliśmy również ponowne zaangażowanie przywódców izraelskich i jordańskich w Porozumienia Abrahamowe. W zeszłym miesiącu miałem okazję usiąść z premierem Bennettem do owocnej dyskusji na temat wyzwań i możliwości stojących przed Izraelem. Współpracujemy również z partnerami palestyńskimi, a zastępca asystenta sekretarza stanu Amr niedawno udał się na Zachodni Brzeg, aby spotkać się z prezydentem Abbasem. Gaza nadal pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej i odbudowy. Dlatego państwa członkowskie powinny zapewnić pomoc finansową, a także materialną, aby pomóc zaspokoić potrzeby mieszkańców Gazy, sfinansować potrzeby UNRWA, aby ta organizacja mogła nadal prowadzić szkoły i usługi zdrowotne wspierające rodziny palestyńskie. Stany Zjednoczone przekazały w tym roku UNRWA ponad 318 milionów dolarów - ale nadal ta organizacja boryka się z niedoborem w wysokości około 100 milionów dolarów. Pochwalamy niedawny wkład Kuwejtu w wysokości 21,5 milionów dla agencji i zachęcamy innych do pójścia za przykładem Kuwejtu, aby pomóc w zapewnieniu kontynuacji podstawowych usług dla uchodźców palestyńskich. Jednocześnie musimy dopilnować, aby UNRWA podjęła niezbędne reformy. Będziemy współpracować z UNRWA w celu wzmocnienia odpowiedzialności tej agencji, przejrzystości i spójności z zasadami humanitarnymi, w tym neutralności. Dzięki temu zwiększymy pomoc dla ludności Gazy. Wzywamy Hamas do zaprzestania okrutnego przetrzymywania dwóch izraelskich cywilów. Cywile nie są pionkami. Podobnie wzywamy Hamas do zwrotu szczątków dwóch izraelskich żołnierzy ich rodzinom. W czerwcu spotkałam się z Leah Goldin, matką jednego z tych żołnierzy. I muszę przyznać, że byłam głęboko poruszona jej relacją o niepotrzebnym cierpieniu spowodowanym tym skandalicznym aktem. Jest to naprawdę kwestia podstawowej ludzkiej przyzwoitości, a szczątki syna pani Goldin powinny zostać zwrócone jej rodzinie, aby doprowadzić do ich pochowania. Jesteśmy również głęboko zaniepokojeni przemocą popełnianą przez izraelskich osadników na Zachodnim Brzegu wobec Palestyńczyków i ich własności. Doniesienia o zamaskowanych mężczyznach terroryzujących 28 września wioskę w rejonie Hebronu, niszczących domy i raniących dzieci, oraz podobne akty w innych miejscach na Zachodnim Brzegu, są odrażające. Doceniliśmy zdecydowane i jednoznaczne potępienie tej przemocy przez ministra spraw zagranicznych Lapida, ministra obrony Gantza i innych członków izraelskiego rządu. Wzywamy izraelskie władze do pełnego zbadania tych incydentów, w tym odpowiedzi ze strony izraelskich sił bezpieczeństwa. Ten rodzaj przemocy zmniejsza wolność, godność, bezpieczeństwo i dobrobyt zarówno Palestyńczyków, jak i Izraelczyków. To stoi jako przeszkoda na drodze do pokoju." Ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan powiedział: "Niestety, ale debaty Rady Bezpieczeństwa na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, zamiast forsować pokój, zdają się jedynie utrwalać konflikt. Zamiast pomagać w urzeczywistnieniu wizji pokoju, debaty tworzą alternatywną i fałszywą rzeczywistość. Te stronnicze debaty dają Palestyńczykom złudzenie, że nigdy nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za swoje zbrodnie i że wszystkie ich radykalne żądania mogą zostać spełnione przez społeczność międzynarodową. Niezrównoważone dyskusje służą tylko wzmocnieniu palestyńskiego odrzucenia dalszych negocjacji z Izraelem, tym samym podtrzymując konflikt ... Podczas gdy niektórzy członkowie Rady Bezpieczeństwa tkwią w błocie swojej antyizraelskiej obsesji, realne zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa szybko posuwa się naprzód. Morderczy reżim ajatollahów nadal otwarcie łamie swoje międzynarodowe zobowiązania w zakresie wzbogacania, gromadzenia zapasów uranu metalicznego oraz zaawansowanych badań i rozwoju, jednocześnie utrudniając pracę MAEA. Wykorzystuje rozmowy dyplomatyczne, aby kupić czas, aby mógł wzbogacić uran do poziomu potrzebnego do budowy broni, jednocześnie zdobywając wiedzę nuklearną, której nigdy nie będzie można już cofnąć. Jednocześnie Iran nadal szerzy śmierć, zniszczenie i niestabilność w całym regionie, gdyż dąży do hegemonii szyitów na Bliskim Wschodzie, oraz eksportuje terror na cały świat. Pozwólcie mi wyjaśnić - Izrael opowiada się za rozwiązaniem dyplomatycznym. Rozwiązaniem dyplomatycznym, które naprawdę uniemożliwiłoby Iranowi stanie się państwem nuklearnym. Ale biorąc pod uwagę, że Iran stanowi egzystencjalne zagrożenie dla Izraela, państwo Izrael nigdy nie pozwoli Iranowi stać się takim państwem. Zrobimy wszystko, co konieczne, aby powstrzymać irański pęd nuklearny i przeciwdziałać zagrożeniu ze strony armii jego pełnomocników będących wzdłuż naszych granic i poza naszymi granicami."

20 października 2021 r. koordynator działań rządowych na terytoriach gen. Rassan Alijan ogłosił, że od jutra liczba kupców ze Strefy Gazy wpuszczanych do Izraela, zostanie zwiększona o kolejne 3 tys. osób. Zezwolenia będą wydawane wyłącznie osobom zaszczepionym lub ozdrowieńcom. Decyzję zatwierdzono po ocenie stanu bezpieczeństwa. "Wszelkie cywilne środki zastosowane wobec Strefy Gazy są uzależnione od dalszego utrzymania stabilności bezpieczeństwa, a ich dalszy rozwój jest związany z oceną sytuacji bezpieczeństwa."
    20 października 2021 r. izraelscy urzędnicy poinformowali, że Stany Zjednoczone i Izrael planują utworzyć wspólny zespół do prowadzenia dyskretnych negocjacji w sprawie ponownego otwarcia konsulatu USA we wschodniej Jerozolimie. Konsulat prowadziłby sprawy dla ludności arabskiej. Strona izraelska, pomimo amerykańskich nacisków, jest temu przeciwna.
    20 października 2021 r. wieczorem rząd ujawnił plan zwalczania narastającej spirali przemocy w arabskim sektorze społeczeństwa, która tylko w tym roku pochłonęła życie 107 osób. W pierwszej kolejności zostanie uruchomiony sześciomiesięczny plan przejściowy, w którym to okresie Siły Obronne Izraela i agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet zaostrzą procedury bezpieczeństwo, aby zapobiec kradzieży broni z baz wojskowych i przemytu broni przez granice. W międzyczasie parlament zajmie się przyjęciem nowych przepisów, które ustalą minimalne kary za nielegalne posiadanie broni, oraz rozszerzą uprawnienia policji (m.in. prawo do przeprowadzania przeszukań bez nakazu sądowego).
    20 października 2021 r. wieczorem premier Naftali Bennett przeprowadził konsultacje na temat nowego wariantu koronawirusa Delta AY4.2. Eksperci ministerstwa zdrowia przedstawili premierowi dostępne na tym etapie informacje dotyczące nowej mutacji. Dyrektor laboratorium immunologii na Uniwersytecie Bar-Ilan prof. Cyrille Cohen powiedział, że wariant AY4.2 stanowi już ponad 10% wszystkich przypadków zachorowań na COVID-19 w Wielkiej Brytanii, co powinno stanowić czerwone ostrzeżenie dla Izraela. Może to sygnalizować początek kolejnej fali pandemii. Wstępne dane mówią, że mutacja AY4.2 jest o 10-15% bardziej zakaźny niż pierwotna wersja Delta, przy czym obecnie istnieje 56 "potomków" wariantu Delta i wszystkie rozprzestrzeniają się w różnym tempie. "AY4.2 jest potomkiem AY4, i wnukiem wariantu Delta." Premier podkreślił, że rozwój wydarzeń w kraju musi być uważnie obserwowany, aby dzięki szybko podejmowanym decyzjom utrzymać dotychczasowy sukces w walce z pandemią. Postanowiono również skontaktować się z krajami, w których wykryto nową mutację, w celu wymiany informacji. Ponadto zdecydowano o zwiększeniu krajowych zdolności sekwencjonowania genetycznego pobranych próbek testowych, w celu zwiększenia możliwości wykrywania nowych mutacji koronawirusa i przerywania łańcuchów infekcji. Premier zarządził także przeprowadzenie aktualizacji planu wznowienia zagranicznego ruchu turystycznego.
    20 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 1 021 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 103 205 testów, uzyskując 1,05% wyników pozytywnych. Obecnie jest 15 623 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 331 pacjentów, z czego 159 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 030 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 212 587 osób (66,81%), drugą dawkę 5 707 275 (61,37%), a trzecią dawkę przypominającą 3 875 901 osób (41,68%).

20 października 2021 r. wysoki rangą urzędnik Hamasu, Khalil al-Hajja, przemawiając na otwarciu 35. Konferencji Jedności Islamskiej w Teheranie, powiedział, że jedność narodu islamskiego opiera się na jego jedności wokół idei wyzwolenia Palestyny i usunięcie "raka" z jego ciała, co oznacza "syjonizm w Palestynie i Jerozolimie". "Boimy się, że pewnego dnia obudzimy się i stwierdzimy, że okupanci i syjonizm całkowicie już przejęli meczet Al-Aksa, lub zniszczyły go i wypędziły muzułmanów z Jerozolimy. Siły zła i arogancji próbują szerzyć wśród nas ducha podziału i rywalizacji, to tu, to tam. Nasi wrogowie atakują nasze wartości, naszą kulturę i naszą religię oraz szariat (prawo islamskie) poprzez wypaczenia, fałsz i fałszywe twierdzenia o szerzeniu ekstremizmu oraz podsycaniu ducha perwersji i ideologicznego terroryzmu, który jest sprzeczny z fundamentami naszej religii i wiary."

21 października 2021 r. izraelska policja opublikowała alarmujące statystyki dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu. Z danych policyjnych wynika, że między styczniem a wrześniem 2021 r. sądy wydały w sumie 3275 wyroków za kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu - w analogicznym okresie poprzedniego roku było 2630 wyroków, czyli odnotowano wzrost o około 25%. Każdy kierowca, u którego we krwi zostanie przekroczony dozwolony poziom alkoholu, zostaje wezwany na rozprawę sądową, jego prawo jazdy zostaje zawieszone na 30 dni, a jego pojazd zostaje na ten okres zatrzymany. W Izraelu dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi osoby prowadzącej samochód wynosi 0,5 promila. W Izraelu osoba pełnoletnia średnio spożywa rocznie około 2,8 litrów czystego alkoholu. Narodowym alkoholem jest anyż.
    21 października 2021 r. kancelaria premiera poinformowała, że od 1 listopada do Izraela zaczną być wpuszczani zagraniczni turyści, którzy są zaszczepieni. Do Izraela będą wpuszczani turyści za wyjątkiem tzw. czerwonych krajów, w których rozprzestrzenia się nowa mutacja Delta AY4.2. Wykluczenie obejmuje także turystów, którzy otrzymali rosyjską szczepionkę Sputnik V. Uznawane są szczepionki Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson and Johnson, a także chińskie Sinovac i Sinopharm oraz Jannsen. Wiadomo, że na czerwonej liście może znaleźć się Wielka Brytania. Przy wjeździe obowiązywać będzie także limit 2 tys. turystów dziennie. Wszyscy podróżni będą musieli wykonać test PCR w ciągu 72 godzin od wejścia na pokład samolotu i po przylocie do Izraela. Będą musieli również pozostać w kwarantannie, dopóki nie otrzymają negatywnego wyniku testu. Turyści nie będą jednak musieli poddawać się testom serologicznym, aby wykazać, że zostali zaszczepieni. Osoby kwalifikujące się otrzymają zielony paszport, który umożliwia dostęp do wszystkich atrakcji turystycznych. Turyści przyjeżdżający w zorganizowanych grupach zorganizowanych będą zwolnieni z konieczności przedstawiania wyników testów serologicznych i kwarantanny, jeśli przez cały czas pobytu w Izraelu pozostaną ze swoją grupą, ale będą zobowiązani do wykonania testu co trzy dni. Ci, którzy w ciągu dwóch tygodni poprzedzających przyjazd do Izraela przebywali w krajach o wysokim wskaźniku infekcji, nie zostaną wpuszczeni.
    21 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w Izraelu wykryto 5 kolejnych przypadków infekcji mutacją koronawirusa Delta AY4.2. Każdy z wykrytych przypadków jest poddawany odrębnemu dochodzeniu, aby ustalić miejsce infekcji i przerwać łańcuchy zakażeń.
    21 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 983 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 89 188 testów, uzyskując 1,19% wyników pozytywnych. Obecnie jest 14 505 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 311 pacjentów, z czego 155 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 037 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 215 675 osób (66,84%), drugą dawkę 5 710 397 (61,41%), a trzecią dawkę przypominającą 3 888 606 osób (41,82%).

21 października 2021 r. Komitet Wykonawczy Światowego Kongresu Żydów przeanalizował światowe zagrożenia antysemityzmu. Przewodniczący Kongresu Ronald S. Lauder obwinił media społecznościowe za rozpowszechnianie kłamstw: "Kłamstwo powtarzane wystarczająco często - rozpoczyna się w mediach społecznościowych, następnie trafia do różnych formatów mediów, a na koniec ukazuje się w głównych gazetach - i staje się prawdą. Jesteśmy zmęczeni byciem ofiarą, jesteśmy zmęczeni tym, że musimy udawać się do rządów i prosić o ochronę narodu żydowskiego. Będziemy walczyć. Będziemy robić to we wszystkich językach. Przed nami wielka walka, ale musimy walczyć, musimy chronić Izrael za wszelką cenę."
    21 października 2021 r. Izraelska Agencja Kosmiczna podpisała umowę z Agencją Kosmiczną Zjednoczonych Emiratów Arabskich w celu zacieśnienia współpracy w zakresie badań naukowych, eksploracji kosmosu i transferu wiedzy w celu przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Ceremonia podpisania odbyła się na wystawie Expo 2020 w Dubaju. W ramach porozumienia dwie prywatne firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich przedstawią propozycję wykorzystania instrumentów naukowych podczas izraelskiej misji Beresheet-2, która do 2024 r. planuje wylądować na Księżycu.
    21 października 2021 r. tureckie media poinformowały o rozbiciu izraelskiej siatki wywiadowczej Mossadu działającej w Turcji. Aresztowano 15 osób, które rzekomo miały działać w pięciu komórkach szpiegowskich. Wszyscy zatrzymani tu Turkowie i obywatele innych arabskich krajów. Akcja rozbicia tej sieci miała trwać rok czasu.

22 października 2021 r. minister obrony Benny Gantz ogłosił sześć organizacji Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny jako organizacje terrorystyczne, ponieważ stanowią sieć aktywnych tajnych organizacji działających na froncie międzynarodowym w imieniu Frontu Ludowego. Organizacje te wspierają jego działalność i realizują jej cele. Tych sześć grup to: Związek Palestyńskich Komitetów Kobiet, Stowarzyszenie Wspierania Więźniów i Praw Człowieka, Centrum Badań i Rozwoju Bisan, Organizacja Al-Haq, Międzynarodowa Obrona Dzieci - Palestyna oraz Unia Komitetów Pracy Rolnej. Organizacje te działały pod przykrywką organizacji na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, ale w praktyce one należą i stanowią ramię kierownictwa organizacji, którego główną działalnością jest zniszczenie Izraela. Od strony finansowej organizacje te służą jako centralne źródło finansowania działalności organizacji terrorystycznej Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. Otrzymywały one duże sumy pieniędzy od krajów europejskich i organizacji międzynarodowych. Fundusze te umożliwiły wypłaty dla rodzin więźniów bezpieczeństwa i terrorystów, pensje dla aktywistów, a także na promocję i wzmocnienie działalności terrorystycznej.

22 października 2021 r. popołudniem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie miejscowości Biddu w południowej części Samarii. W starciach rannych zostało 2 Palestyńczyków.

22 października 2021 r. premier Naftali Bennett spotkał się rano w Soczi z rosyjskim prezentem Władimirem Putinem. Spotkanie rozpoczęło się rozmowami za zamkniętymi drzwiami między dwoma przywódcami, do których później dołączyli dodatkowi urzędnicy rosyjscy i izraelscy, w tym izraelski doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Ejal Hulata, doradca ds. polityki zagranicznej Szimrit Meir i główny doradca premiera ds. wojskowych Avi Gil. Jako tłumacz służył minister Ze'ev Elkin. Rozmowy miały dotyczyć sytuacji w Syrii i problematyki irańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem irańskiego programu nuklearnego. Ze względu na długość spotkania premier powiedział, że pozostanie w Rosji na szabat. Jeszcze przed rozpoczęciem szabatu minister Elkin powiedział, że "spotkanie było bardzo ciepłe i intymne. Zaplanowaliśmy, że będzie ono trwało dwie godziny, a trwało znacznie dłużej. Odbyło się ono w prywatnej rezydencji prezydenta Putina, w miejscu, w którym zwykle on nie przyjmuje przywódców. Główną kwestią była ciągłość w dobrych stosunkach między Izraelem a Rosją. Toczył się także bardzo głęboki dialog w kwestiach strategicznych, m.in. powstrzymywania irańskiego programu nuklearnego, a także bardzo szeroki dyskurs na temat sytuacji w Syrii i innych kwestii mających znaczenie dla bezpieczeństwa. Premier przedstawił swoje poglądy na temat powstrzymania irańskiego programu nuklearnego i ograniczenia irańskiej obecności w Syrii. Jeśli chodzi o cele, które sobie wyznaczyliśmy, przekroczyło to nasze oczekiwania. Wykroczyło ponad i poza nie."
    22 października 2021 r. przywódca libańskiego Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah ostrzegł Izrael przed rozpoczynaniem nowych odwiertów ropy i gazu na spornym obszarze przygranicznym na Morzu Śródziemnym między tymi dwoma krajami, dopóki problem przebiegu granicy nie zostanie rozwiązany. "Jeśli wróg myśli, że może działać tak, jak mu się podoba, zanim znajdziemy rozwiązanie problemu granicy, jest w błędzie."

23 października 2021 r. - Szabat.

24 października 2021 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Naftali Bennett omówił swoje spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Bennett powiedział: "Po czterech godzinach spotkania z Putinem, minister Elkin zasnął, gdyż podczas lotu nie spaliśmy całą noc. Więc ścisnąłem go w łokieć, a Putin zaśmiał się. Całe spotkanie z prezydentem Putinem było bardzo dobre i chciałbym podziękować ministrowi Elkinowi za jego wyjątkową pracę, zarówno w przygotowaniach do spotkania, jak i podczas jego trwania. Oczywiście rozmawialiśmy o sytuacji w Syrii, ponieważ w pewnym sensie Rosjanie są naszymi sąsiadami na północy i ważne jest, abyśmy poradzili sobie z tamtejszą sytuacją, która jest bardzo delikatna i złożona. Doszliśmy do dobrych wniosków. Muszę stwierdzić, że prezydent Putin jest bardzo zainteresowany potrzebami bezpieczeństwa Izraela. Rozmawialiśmy również o irańskim programie nuklearnym, który jest powodem do niepokoju dla nas wszystkich." Poinformowano także, że szabat w Soczi dla premiera przygotował tamtejszy Chabad. Podczas szabatu premier nie odbierał żadnych telefonów i nie pracował.
    24 października 2021 r. wieczorem rząd zatwierdził wieloletni ogólnokrajowy plan walki z przestępczością i przemocą w społeczeństwie arabskim, którego budżet wynosi 2,5 mld szekli. Plan będzie oparty na następujących zasadach: wzmocnienie łańcucha egzekwowania prawa, wprowadzenie niezbędnych zmian w prawodawstwie, oraz rozwój ekonomiczny. Władze lokalne będą posiadać w ten sposób więcej środków do radzenia sobie z tym problemem. Duży nacisk zostanie położony na kontaktach z arabską młodzieżą, która często nie posiada stałego zatrudnienia i rzadko kształci się akademicko. Zostaną stworzone odpowiednie programy szkoleń zawodowych, aby wzmocnić tę część społeczeństwa i uczynić ją odporną na przestępczość. Zacieśniona zostanie współpraca między ministerstwami, a ścisły monitoring i kontrola zapewnią realizację programu. Wśród celów planu są: likwidacja organizacji przestępczych; zmniejszenie przestępczości i przemocy w sektorze arabskim oraz zmniejszenie środków ekonomicznych, którymi dysponują organizacje przestępcze; zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osobistego obywateli Izraela, w szczególności mieszkańców Negewu; znaczne zmniejszenie liczby nielegalnej broni posiadanej przez obywateli w sektorze arabskim; zwiększenie zaufania arabskiego społeczeństwa do systemu egzekwowania prawa; zwiększenie współpracy i partnerstwa przedstawicieli sektora arabskiego, w tym przewodniczących arabskich rad lokalnych i burmistrzów miast mieszanych, we wdrażaniu planu; wzmocnienie sektora arabskiego, w tym odporność społeczności w zakresie radzenia sobie z przemocą na szczeblu lokalnym oraz potępianie przestępstw i przemocy. Po poczynieniu przygotowań, plan będzie realizowany w latach 2022-2026. Równolegle będzie realizowany plan rozwoju gospodarczego i społecznego sektora arabskiego. Plan ma kosztować 30 mld szekli i będzie obejmował inwestycje w edukację, transport, mieszkalnictwo, kulturę i sport oraz zatrudnienie. Plan wyrównania różnic w edukacji opiewa na 9 ml szekli, dzięki którym ma zostać wybudowanych 3500 nowych sal lekcyjnych w sektorze arabskim, a kompleksowe programy mają poprawić znajomość języka hebrajskiego, opracować bardziej odpowiednie treści edukacyjne i zmniejszyć odsetek osób porzucających naukę.
    24 października 2021 r. premier Naftali Bennett powiedział, że jego rząd przewidział 10 mld szekli na walkę z przyszłymi falami pandemii koronawirusa. "Tworzymy sieć bezpieczeństwa ekonomicznego i zdrowotnego, aby przygotować się na przyszłe fale. Pozwoli to nam działać w okresach niskiej zachorowalności, a w przypadku większej liczby będziemy działać w oparciu o wnioski wyciągnięte z poprzednich miesięcy."
    24 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 810 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 85 956 testów, uzyskując 1,01% wyników pozytywnych. Obecnie jest 11 826 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 279 pacjentów, z czego 150 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 049 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 219 981 osób (66,89%), drugą dawkę 5 715 624 (61,46%), a trzecią dawkę przypominającą 3 906 905 osób (42,01%).

25 października 2021 r. Siły Obronne Izraela w geście dobrej woli pozwaliły libańskim rolnikom na zbieranie oliwek z drzew oliwnych na terytorium Izraela. Dotyczy to rolników z przygranicznych wiosek Al-Jabal, Itaron i Balida. Mogą oni bezpiecznie przekroczyć linię graniczną i pod nadzorem zbierać oliwki w bliskiej odległości na terytorium Izraela. Uczyniono to ze względu na bardzo trudną sytuację ekonomiczną w Libanie. O wszystkim powiadomiono siły UNIFIL.
    25 października 2021 r. Siły Obronne Izraela ujawniły, że około dwóch lat temu irańska bateria rakiet przeciwlotniczych otworzyła ogień do izraelskich samolotów przeprowadzających nalot na cele w Syrii. Żaden z izraelskich samolotów nie został uszkodzony, a irańska bateria została zniszczona.
    25 października 2021 r. izraelska policja zatrzymała 3 Beduinów w związku ze śmiercią 26-letniej kobiety, żony jednego z podejrzanych. Miał on zawieźć swoją żonę do szejka, aby wypędzić z niej demony lub złe duchy. Podczas ceremonii egzorcyzmów kobieta zasłabła i została przewieziona do kliniki w Tel Szebie, gdzie zmarła. Policja zatrzymała męża zmarłej kobiety, szejka i rzekomego lekarza odprawiającego czary. Wszyscy zatrzymani to Beduini. Dokładna natura rytuału pozostaje niejasna, podobnie jak tożsamość przywódcy religijnego.
    25 października 2021 r. rada bezpieczeństwa narodowego postanowiła anulować obowiązujące od ponad dekady ostrzeżenie przed podróżowaniem Izraelczyków do Maroka. Zalecono zachowanie wzmożonej czujności podczas pobytu w tym kraju.
    25 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 866 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 104 838 testów, uzyskując 0,88% wyników pozytywnych. Obecnie jest 11 439 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 249 pacjentów, z czego 139 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 062 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 222 551 osób (66,91%), drugą dawkę 5 718 253 (61,49%), a trzecią dawkę przypominającą 3 915 254 osób (42,1%).

25 października 2021 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy pozycje syryjskiej armii i jej sojuszników w rejonie Quneitra na Wzgórzach Golan. Doniesiono o szkodach w stanowiskach rakiet przeciwlotniczych na obrzeżach miasta Baath i pobliskiej wioski Al-Krum. Skala szkód jest nieznana.

26 października 2021 r. minister edukacji Jifat Szasza-Biton zapowiedziała, że Izrael rozpocznie przygotowania, aby od lutego 2022 r. wznowić wycieczki szkolne do Polski w celu edukacji izraelskiej młodzieży o Holokauście.
    26 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że nowo odkryty wariant koronawirusa Delta AY.4.2 jest o 15% bardziej zaraźliwy niż oryginalna odmiana Delta, jednak nie wydaje się, aby był on bardziej śmiercionośny, ani odporny na szczepionki. Do tej pory w Izraelu wykryto sześć przypadków mutacji Delta AY.4.2 i nie zaobserwowano żadnych oznak jego dalszego rozprzestrzeniania się w kraju. Sytuacja jest jednak uważnie monitorowana.
    26 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 727 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 91 496 testów, uzyskując 0,85% wyników pozytywnych. Obecnie jest 10 914 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 237 pacjentów, z czego 137 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 063 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 224 851 osób (66,94%), drugą dawkę 5 720 398 (61,51%), a trzecią dawkę przypominającą 3 924 163 osób (42,2%).

26 października 2021 r. w Arabii Saudyjskiej wylądował prywatny izraelski odrzutowiec. Był to pierwszy w historii lot oznakowanego izraelskiego samolotu do Arabii. Dzień wcześniej w Izraelu wylądował samolot Boeing 737 saudyjskich linii lotniczych Royal Jet. Loty te stanowią znaczny postęp w stosunkach saudyjsko-izraelskich. Obecnie swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów z Izraela zamykają: Afganistan, Algieria, Bangladesz, Brunei, Iran, Irak, Jemen, Katar, Kuwejt, Liban, Libia, Malezja, Oman, Pakistan, Somalia, Syria i Tunezja.

27 października 2021 r. Izrael ujawnił raport ukazujący prawdziwy zakres działań wojskowych Hamasu w Libanie. Raport identyfikuje głównych przywódców politycznych i wojskowych Hamasu w Libanie, a także lokalizacje kluczowych libańskich obiektów wojskowych Hamasu. Raport jest zaskakujący, gdyż okazuje się biura Hamasu w Turcji, działając przy wsparciu Iranu, rozwinęły swoją obecność we wszystkich obszarach, w których działa - w Strefie Gazy, w Autonomii Palestyńskiej i w Libanie. Biuro Hamasu rozwinęło wyspecjalizowane departamenty, z których każdy odpowiada za inne działania, takie jak produkcja broni, wywiad wojskowy, szkolenie bojowe, łączność, finansowanie, planowanie, logistyka, bezpieczeństwo i stosunki zagraniczne. W Libanie szczególnie niebezpieczne są jednostki operacyjne El-Shimali i Khaled Ali, które rekrutują członków i szkolą ich w specjalistycznych umiejętnościach bojowych, takich jak strzelanie snajperskie, ataki rakietami przeciwpancernymi, obsługa dronów itp. Jednostki te produkują własną broń, taką jak rakiety, drony ofensywne i małe bezzałogowe pojazdy podwodne. Posiadają one komórki uderzeniowe przygotowujące plany ataków na Izrael. Działalność Hamasu w Libanie odbywa się z pomocą i pod nadzorem irańskich sił Quds.
    27 października 2021 r. premier Naftali Bennett odbył pierwsze spotkanie z urzędnikami służby zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat, które ministerstwo zdrowia spodziewa się rozpocząć w przyszłym miesiącu, dodając, że sprzeciwia się zmuszaniu rodziców do szczepienia swoich małych dzieci. Dyrektor generalny ministerstwa zdrowia prof. Nachman Ash powiedział: "Naszą polityką jest przyjęcie pozytywnego podejścia. Dzieci, które zostaną zaszczepione, będą zwolnione z konieczności wykonywania testów na COVID zgodnie z przepisami zielonego paszportu. Po orzeczeniu FDA przeanalizujemy ich dane, a także nasze własne. Nie spodziewam się żadnych niespodzianek, ale decyzja zostanie podjęta w uporządkowany sposób przez profesjonalistów." Kampania szczepień dzieci prawdopodobnie odbędzie się w lokalnych przychodniach zdrowia, a także w szkołach, w celu jak najłatwiejszego dostępu.
    27 października 2021 r. minister turystyki Joel Razvozov powiedział, że pomimo trwającej pandemii Izrael przygotowuje się na powrót zagranicznych turystów. "Jesteśmy w końcowej fazie przygotowań. Po tylu miesiącach turystyka powróci do Izraela - gospodarka potrzebuje tego." Rząd podjął decyzję, że od 15 listopada do Izraela będą mogli wjechać turyści zaszczepieni rosyjską szczepionką Sputnik V.
    27 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 642 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 84 641 testów, uzyskując 0,81% wyników pozytywnych. Obecnie jest 10 031 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 238 pacjentów, z czego 139 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 075 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 227 096 osób (66,96%), drugą dawkę 5 722 814 (61,54%), a trzecią dawkę przypominającą 3 932 097 osób (42,28%).

27 października 2021 r. administracja cywilna zatwierdziła budowę 3130 mieszkań dla Żydów w całej Judei i Samarii. W ten sposób premier Naftali Bennett zignorował bezpośrednią prośbę administracji Bidena o wstrzymanie działalności osadniczej w Judei i Samarii.
    27 października 2021 r. Izrael poinformował Autonomię Palestyńską, że w przyszłym tygodniu zainicjuje odłączanie prądu w różnych obszarach w Judei i Samarii, dopóki palestyńskie władze nie spłacą długu wobec Israel Electric Corporation i Jerusalem District Electricity Company. Autonomia Palestyńska jest winna pół miliarda szekli za dostarczoną energię elektryczną. W przypadku nie spłacenia długu Izrael rozpocznie od następnej środy wyłączanie dostaw prądu na cztery godziny dziennie, głównie w rejonie Ramallah, Betlejem i wioskach w otoczeniu Jerozolimy. Autonomia Palestyńska przekazała listę miejsc, w których nie powinny nastąpić wyłączenia - dotyczy to szpitali i innych niezbędnych placówek. Zaledwie dwa miesiące temu, latem, w Tulkarem wybuchły zamieszki po przerwach w dostawie prądu.

28 października 2021 r. premier Naftali Bennett spotkał się z prezydentem Konga Félixem Tshisekedi, który powiedział, że Kongo zacieśni stosunki dyplomatyczne z Izraelem, obiecując otworzyć wkrótce placówkę dyplomatyczną w Jerozolimie.
    28 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 651 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 76 773 testów, uzyskując 0,92% wyników pozytywnych. Obecnie jest 9 354 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 227 pacjentów, z czego 133 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 081 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 227 581 osób (66,97%), drugą dawkę 5 723 252 (61,55%), a trzecią dawkę przypominającą 3 933 391 osób (42,3%).

28 października 2021 r. Izrael postanowił zrobić kolejny gest dobrej woli wobec Autonomii Palestyńskiej. Po raz pierwszy w historii pięć palestyńskich fabryk w Judei i Samarii otrzyma izraelski znak zatwierdzenia (znany po hebrajsku jako "Tav Teken" i wydawany przez Standards Institute of Israel). Dotyczy to pięciu zakładów produkujących wyroby ze stali i aluminium, rury, oraz kostkę brukową w Hebronie, Betlejem i Tulkarm. Przedstawiciele Standards Institute of Israel już zaczęli przeprowadzać kontrolę jakości w tych zakładach. Każda taka kontrola odbywa się pod ścisłą ochroną wojskową. Norma izraelska pozwoli tym fabrykom sprzedawać swoje produkty na rynek izraelski przy znacznie mniejszej biurokracji. Jeśli program pilotażowy powiedzie się, jego celem jest rozszerzenie tych działań na dziesiątki palestyńskich przedsiębiorstw aby otrzymały one izraelski standard jakości.

28 października 2021 r. amerykańska firma Mapbox, zajmująca się zdjęciami satelitarnymi, opublikowała jedno z pierwszych publicznie dostępnych zdjęć izraelskiego centrum jądrowego w Dimona w wysokiej rozdzielczości. Na bezpłatnej stronie internetowej Mapbox, reaktor Dimona i inne duże izraelskie instalacje wojskowe nie są już rozpikselowane i można je teraz oglądać w rozdzielczości 4.0, dwukrotnie wyższej niż wcześniej dozwolona rozdzielczość 2.0. Wojskowa cenzura Izraela nie przeszkodziła w publikacji zdjęć i ich dostępności, chociaż wśród obiektów wojskowych dostępnych do wglądu znajdują się główne bazy lotnicze, w których wyraźnie widoczne są helikoptery.

29 października 2021 r. w Jerozolimie odbył się półmaraton. Wśród mężczyzn wygrał Haimro Alame, który reprezentował Izrael na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (jego czas to 1:07:52). Wśród kobiet wygrała Bracha Deutsch, która jest matką pięciorga dzieci.
    29 października 2021 r. prezydent Izaak Herzog odwiedził arabską wioskę Kafr Kassem i poprosił o wybaczenie masakry, do której doszło 29 października 1956 r. (zginęło 49 osób). "Stoję tu dziś przed wami z pochyloną głową i bólem w sercu, w sześćdziesiątą piątą rocznicę jednego z najsmutniejszych wydarzeń w historii naszego kraju - wydarzenia, którego powaga nigdy nie była kwestionowana. Dla nas wszystkich jest jasne: zabijanie i ranienie niewinnych osób jest absolutnie zabronione. Musi to pozostać poza wszelkimi argumentami politycznymi! Chylę głowę przed pamięcią czterdziestu dziewięciu ofiar. Skłaniam głowę przed wami, ich rodzinami i przed mieszkańcami Kafr Kassem na przestrzeni wieków, i w imieniu swoim oraz państwa Izrael proszę o przebaczenie."
    29 października 2021 r. około 10 tys. Izraelczyków wzięło udział w marszu w obronie klimatu w Tel Awiwie. W marszu uczestniczyło kilku parlamentarzystów i ministrów, którzy podkreślali, że rząd przyjął plan redukcji emisji gazów cieplarnianych do zera do 2050 r.

30 października 2021 r. - Szabat.
    30 października 2021 r. izraelskie myśliwce F-15 eskortowały amerykański bombowiec strategiczny B-1B, przelatujący nad Izraelem w drodze nad Zatokę Perską. Przelot może być traktowany jako wyraźny sygnał ostrzegawczy dla Iranu.
    30 października 2021 r. policja poinformowała wieczorem, że szefowa izraelskiej publicznej służby zdrowia dr Szaron Alroy-Preis zostanie objęta całodobową ochroną. Decyzja została podjęta na podstawie analizy gróźb ze strony środowisk antyszczepionkowców. Policja określiła poziom zagrożenia życia dr Alroy-Preis na 4 (w skali do 6). Poza osobistą ochroną, policyjne patrole rozpoczęły patrolować rejon jej domu i miejsca pracy. Premier Naftali Bennett powiedział: "Wojna przeciwników szczepionek przeciwko dr Alroy-Preis musi się skończyć. Szczepionki są naszą Iron Dome przeciwko koronawirusowi. Dzięki nim Izrael może być otwarty i normalnie funkcjonować. Zignorujcie fałszywe twierdzenia antyszczepionkowców i idźcie się zaszczepić." W izraelskich szpitalach 82% ciężkich przypadków COVID-19 to osoby niezaszczepione.
    30 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 224 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 37 936 testów, uzyskując 0,63% wyników pozytywnych. Obecnie jest 8 526 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 223 pacjentów, z czego 133 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 085 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 230 706 osób (67%), drugą dawkę 5 726 544 (61,58%), a trzecią dawkę przypominającą 3 943 118 osób (42,4%).

30 października 2021 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu w rejonie Damaszku w Syrii. Odnotowano liczne duże eksplozje w składach amunicji i broni należących do proirańskich milicji. Zginąć miało 5 syryjskich żołnierzy. Atak był zaskoczeniem, gdyż Izrael zazwyczaj nie przeprowadza nalotów w ciągu dnia. Atak miał być wymierzony w transport zaawansowanych systemów uzbrojenia jadący do Libanu.

31 października 2021 r. w nocy Izrael przeszedł na czas standardowy. O godzinie 2:00 w nocy zegary zostały przesunięte o godzinę do tyłu, na godzinę 1:00. Czas letni trwał w tym roku 210 dni, i powróci 25 marca 2022 r.
    31 października 2021 r. w Izraelu wystąpiły pierwsze opady deszczu, zapowiadając długo oczekiwaną porę deszczową.
    31 października 2021 r. Dowództwo Frontu Wewnętrznego i Narodowa Agencja Kryzysowa rozpoczęły rano tygodniowe ćwiczenia, które symulują wojnę na dużą skalę. Podczas tych ćwiczeń zostanie przeprowadzona ewakuacja cywili ze społeczności znajdujących się do 5 km od granicy z Libanem, a służby ratownicze będą reagować na masowy ostrzał rakietowy Hezbollahu. Zakłada się około 2 tys. rakiet dziennie spadających na terytorium całego Izraela. Sprawdzane będą konsekwencje zakłóceń w dostawach energii energetycznej - 24-godzinne przerwy w całym kraju, i 72-godzine w lokalnych społecznościach. Skala ćwiczeń po raz pierwszy będzie tak duża. Ćwiczenie będzie również dotyczyć sprawdzenia zdolności szpitali do przyjęcia dużej liczby rannych, a także przenoszenia pacjentów do szpitali położonych w centrum kraju. Ćwiczenie będzie symulować wiele scenariuszy, w tym uderzenia rakietowe, wybuchy substancji toksycznych, postępowanie sił bezpieczeństwa w przypadku zamieszek, ewakuację szpitali, postępowanie z bronią chemiczną i wiele innych. Jedno z ćwiczeń, symulujące uderzenie rakiety w zakład przemysłowy zawierający niebezpieczne substancje chemiczne, będzie największe w historii Izraela. Po raz pierwszy uwzględniono symulację arabskich zamieszek w miastach, blokadę głównych arterii transportowych, oraz próby ograniczenia poprzez zamieszki zdolności Sił Obronnych Izraela do mobilizacji.
    31 października 2021 r. popołudniem Siły Obronne Izraela rozpoczęły ćwiczenia w Dowództwie Północnym, które potrwają około miesiąca czasu. Ćwiczenia zakładają duży konflikt zbrojny na kilku frontach na teatrze północnym. W ramach ćwiczeń odbędą się duże przegrupowania sił lądowych, a także wzmożony ruch lotniczy na północy kraju. W ten sposób Siły Obronne Izraela przygotowują się do wojny.
    31 października 2021 r. ministerstwo zdrowia otworzyło całodobową infolinię, na której pracownicy mogą zgłaszać przypadki zniesławienia lub zastraszania ze strony przeciwników prowadzonej w Izraelu kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi. Jest to związane z serią gróźb wobec wyższych urzędników, w tym dyrektora publicznej służby zdrowia dr Szaron Alroy-Preis. "Ministerstwo Zdrowia ściśle współpracuje z izraelską policją, a wszystkie groźby wysuwane przeciwko pracownikom będą badane i traktowane zgodnie z ocenami sytuacji. Infolinia funkcjonuje tak naprawdę już od 19 października.
    31 października 2021 r. ministerstwo zdrowia opublikowało raport z nazwiskami kilku lekarzy, którzy namawiali pacjentów do rezygnacji ze szczepień przeciwko koronawirusowi, a co w konsekwencji doprowadziło ich do śmierci. Wskazani lekarze zalecali stosowanie różnych innych metod, np. wyparów z herbaty, dużych ilości witaminy C, witaminy D, cynku i innych. Raport sugeruje, że lekarze doradzający pacjentom, by się nie szczepili, sprzeciwiają się w ten sposób ogólnie przyjętej praktyce medycznej, a w konsekwencji mogą zostać uznani za tych, którzy faktycznie spowodowali szkodę pacjenta, a nawet mogą przyczynić się do jego śmierci. Takie praktyki, w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do odebrania prawa wykonywania zawodu lekarza.
    31 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 472 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 74 285 testów, uzyskując 0,68% wyników pozytywnych. Obecnie jest 7 823 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 219 pacjentów, z czego 130 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 100 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 237 223 osób (67,07%), drugą dawkę 5 731 677 (61,64%), a trzecią dawkę przypominającą 3 954 003 osób (42,52%).

1 listopada 2021 r. firma Test2Fly podała ceny testów, jakie będą obowiązywać na lotnisku Ben Guriona. Standardowy test, w którym wyniki są otrzymywane w ciągu 14 godzin, będzie kosztować 89 szekli, podczas gdy szybkie testy, w których wyniki uzyskuje się w ciągu 4 godzin, będą kosztować 149 szekli. Cena testów dla osób, które zarezerwują je z wyprzedzeniem, wyniesie 80 szekli.
    1 listopada 2021 r. w porcie w Ejlacie zacumował amerykański okręt desantowy USS "Portland". Około 500 amerykańskich żołnierzy weźmie udział w dwutygodniowym ćwiczeniach z izraelskimi komandosami i jednostkami antyterrorystycznymi, które szkolą się do działań w obszarach miejskich. Amerykańscy żołnierze pochodzą z 11 Morskiej Jednostki Ekspedycyjnej. Będzie to kompania logistyczna, kompania wsparcia piechoty, kompania rozpoznania i pluton wsparcia artylerii rakietowej. Jest to kolejny krok we współpracy Izraela z CENTCOM. Obszar działania 5. Floty US Navy to około 2,5 miliona mil kwadratowych i obejmuje Zatokę Perską, Zatokę Omańską, Morze Czerwone, części Oceanu Indyjskiego oraz trzy krytyczne węzły w Cieśninie Ormuz, Kanale Sueskim i Cieśninie Bab-el-Mandeb. Po dodaniu Izraela region obejmuje obecnie 21 krajów.
    1 listopada 2021 r. izraelska policja zatrzymała 29-letni Suleimana Kasaba, który nielegalnie przebywał w Izraelu i według dochodzenia agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet, odpowiada za liczne podpalenia (między innymi w rejonie Ramli). Kasab jest mieszkańcem Strefy Gazy i w styczniu 2020 r. wjechał do Izraela na podstawie humanitarnego zezwolenia jako osoba towarzysząca chorej matki, jadącej na leczenie w izraelskim szpitalu. Po zakończeniu leczenia matki, Kasab nielegalnie pozostał w Izraelu. Podczas przesłuchań Kasab przyznał się do licznych podpaleń i współpracy z Brygadami Męczenników Al-Aksa.
    1 listopada 2021 r. Izrael po raz pierwszy ujawnił materiał filmowy ze swojej tajnej przeciwpancernej rakiety kierowanej Tammuz typu odpal i zapomnij. Rakieta została opracowana w drugiej połowie XX wieku przez izraelski Rafael Defense Industries i nigdy nie została publicznie ujawniony, chociaż Syria twierdziła, że broń ta była użyta przeciwko jej wojskom. Przypuszcza się, że ze względu na wysoki koszt tej rakiety, Siły Obronne Izraela traktują jako broń specjalnego przeznaczenia. Rakiety Tammuz są wykorzystywane przez wojska lądowe, marynarkę i siły powietrzne.
    1 listopada 2021 r. izraelska policja graniczna wkroczyła wieczorem do arabskiej dzielnicy At-Tur we wschodniej Jerozolimie. Interwencja nastąpiła po doniesieniach o strzelaninie i podpaleniach dokonywanych przez rywalizujące z sobą arabskie gangi przestępcze. Po wkroczeniu do At-Tur, izraelscy policjanci zostali brutalnie zaatakowani kamieniami i bombami zapalającymi. Lekko ranny w twarz został 1 policjant. Oddano strzały ostrzegawcze, by rozpędzić tłum.
    1 listopada 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 688 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 95 732 testów, uzyskując 0,78% wyników pozytywnych. Obecnie jest 7 685 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 210 pacjentów, z czego 126 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 103 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 238 983 osób (67,09%), drugą dawkę 5 733 863 (61,66%), a trzecią dawkę przypominającą 3 960 504 osób (42,59%).

1 listopada 2021 r. izraelska administracja cywilna przedstawiła plany dotyczące budowy 1303 arabskich domów w strefie C Autonomii Palestyńskiej. Strefa C podlega cywilnej i wojskowej administracji Izraela. Zezwolenie obejmuje: 270 domów w wiosce Al-Ma'assara w rejonie Betlejem, 233 domów w Almasqufa w rejonie Tulkarem, 200 domów w Dkeika w rejonie Hebronu, a także 160 domów w Abba a-Sharqiya, 170 domów w Khirbet Abdallah Younas i 270 w Bir al- basha w okolicy Dżeninu.
    1 listopada 2021 r. Autonomia Palestyńska uznała dwie izraelskie organizacje pozarządowe Monitor i Regavim jako organizacje terrorystyczne, powołując się na ich "współpracę z agencją bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet i okupacyjnym rządem Izraela". NGO Monitor (Non-government Organization Monitor) to pozarządowa prawicowa organizacja z siedzibą w Jerozolimie, która analizuje i raportuje działania międzynarodowych organizacji z perspektywy proizraelskiej. NGO Monitor zażartował w tweecie: "Czekaj, czy to oznacza, że teraz kwalifikujemy się do funduszy unijnych?" Regavim to prawicowa pozarządowa organizacja, która podejmuje kroki prawne w systemie izraelskiego sądownictwa przeciwko działaniom ograniczającym izraelskie osadnictwo, oraz monitoruje działania podejmowane przez Palestyńczyków i Beduinów w Izraelu i na Zachodnim Brzegu, oraz prowadzi działania prawne, aby to powstrzymać. Regavim powiedział, że "jest dumny z tego, że Autonomia Palestyńska nazwała ją organizacją terrorystyczną. Wypłacanie pensji skazanym terrorystom, którzy zamordowali setki mężczyzn, kobiet i dzieci, jest aktem terroryzmu. Działania prawne, medialne i parlamentarne mające na celu ujawnienie tych grup terrorystycznych oraz ich planu nielegalnego zajmowania ziem izraelskich to cywilna aktywność."

1 listopada 2021 r. premier Naftali Bennett podczas Konferencji Klimatycznej w Glasgow powiedział: "Izrael jest na początku rewolucji w sprawie zmian klimatycznych. Niedawno rozpoczęliśmy wdrażanie planu 100 kroków, co oznacza, że obecnie robimy więcej na rzecz promowania czystej energii i redukcji gazów cieplarnianych niż kiedykolwiek w historii naszego kraju. Izrael praz pierwszy zobowiązuje się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do zera do 2050 r., i wycofania się z używania węgla do 2025 r. Tak, robimy postępy, ale Izrael to mały kraj. Jesteśmy mniejsi niż jedna trzecia terytorium Szkocji. Tak więc nasz ślad węglowy jest niewielki, ale nasz wpływ na zmiany klimatu może być ogromny. Możemy wnieść to, co najcenniejsze w Izraelu: energię i siłę umysłową naszego narodu. To właśnie napędza naszą innowacyjność i pomysłowość. W tym Izrael naprawdę może coś zmienić. Izrael jest w 60% pustynny, ale udało nam się, że ta ziemia rozkwitła. Być może znajdujemy się w jednym z najbardziej suchych miejsc na ziemi, ale udało nam się stać krajem numer jeden w dziedzinie innowacji wodnych. Jesteśmy krajem z największą liczbą startupów per capita na świecie, i musimy teraz ukierunkować nasze wysiłki na ratowanie świata. Tylko sama zmiana behawioralna nie zaprowadzi nas tak daleko. Będziemy potrzebować nowych wynalazków i nowych technologii, których sobie nawet nie wyobrażamy. Dlatego wzywam naszych przedsiębiorców, naszych innowatorów w Izraelu i na całym świecie: to wy możecie zmieniać zasady gry. Możecie pomóc ocalić naszą planetę. Zamiast budować kolejną rozreklamowaną aplikację internetową, dlaczego nie uruchomimy startupy, które pomogą rozwiązać globalne zagrożenie klimatyczne?" W kulisach konferencji premier Naftali Bennett spotkał się i odbył rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem, brytyjskim premierem Borisem Johnsonem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, księciem Williamem i jego żoną księżną Kate Middleton, księciem Karolem, prezydentem Kenii Uhuru Kenyatta i innymi.
    1 listopada 2021 r. wenezuelska grupa hakerów o nazwie Team HDP włamała się do dyrekcji generalnej kontrwywiadu wojskowego, uzyskując dostęp do informacji o palestyńskich terrorystach swobodnie żyjących w Wenezueli pod ochroną socjalistycznego rządu prezydenta Nicolasa Maduro. Palestyńskie komórki terrorystyczne są zaangażowane między innymi w pranie brudnych pieniędzy, handel narkotykami i działalność terrorystyczną. Ujawniono również, że centralną rolę w tej sprawie odgrywa kubański wywiad. Wiadomo, że dotyczy to komórek Hezbollahu i Brygad Męczenników Al-Aksa, militarnego skrzydła frakcji al-Fatah.

2 listopada 2021 r. rano Kneset rozpoczął obrady nad budżetem państwa. Plan wydatków musi przejść drugie, jak i trzecie czytanie w Knesecie, a głosowanie zaplanowano na środę wieczorem. Termin przyjęcia budżetu upływa w czwartek. Jeśli do piątku nie nastąpi uchwalenie budżetu, dojdzie do automatycznego rozwiązania Knesetu i przedterminowych wyborów. Przy minimalnej większości 61 posłów, koalicja musi utrzymać pełne poparcie wszystkich swoich członków do przyjęcia budżetu.
    2 listopada 2021 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że podczas oczyszczenia pola minowego na Wzgórzach Golan odkryto syryjski bunkier wypełniony amunicją, w tym pociskami moździerzowymi o różnych kalibrach, amunicję pirotechniczną, materiały wybuchowe, pociski do karabinów i wiele innych. Część amunicji była luzem, a część w oryginalnych opakowaniach. Bunkier znajdował się w dawnej syryjskiej placówce al-Mourtafa w punkcie obserwacyjnym Gadot. Była to jedna z najbardziej ufortyfikowanych syryjskich pozycji armii na Wzgórzach Golan przed wojną sześciodniową, z której ostrzeliwano izraelskie miasta w Dolinie Hula. Okoliczne pola wciąż są zaminowane. Od 2012 r. są prowadzone systematyczne prace rozminowania tych terenów, aby następnie wytyczyć szlaki turystyczne i udostępnić zwiedzającym.
    2 listopada 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że wśród zdiagnozowanych w ostatnich miesiącach przypadków koronawirusa w Izraelu, 58,5% dotyczyło osób w wieku 0-20 lat, a zaledwie 4,8% osób w wieku 60 lat i starszych. Jest to zasługa szczepień.
    2 listopada 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 663 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 82 454 testów, uzyskując 0,86% wyników pozytywnych. Obecnie jest 7 447 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 201 pacjentów, z czego 120 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 106 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 241 399 osób (67,12%), drugą dawkę 5 736 255 (61,68%), a trzecią dawkę przypominającą 3 967 603 osób (42,67%).

3 listopada 2021 r. w ramach ćwiczeń Frontu Domowego przeprowadzono uruchomienie systemów alarmowania ludności cywilnej w całym Izraelu. Przed południem nastąpiło to na północy, a popołudniem w centrum, Jerozolimie i na południu. Po raz pierwszy zastosowano nowy selektywny system alarmowania, w którym alarm skupia się tylko na obszarze, dla którego występuje zagrożenie. Oprócz ogłaszania alarmu syrenami, odpowiednie komunikaty są wyświetlane przez stacje radiowe i telewizyjne, krajowy portal ratunkowy, różne strony internetowe oraz aplikację Home Front Command. Izraelski system alarmowania jest nieustannie ulepszany, aby przyśpieszyć moment wykrycia zagrożenia, skrócić czas od wykrycia do ogłoszenia alarmu w zagrożonych obszarach, a w ten sposób maksymalnie wydłużyć czas potrzebny ludziom na schronienie się w schronach. Izrael przygotowuje się na możliwość wybuchu wojny.
    3 listopada 2021 r. izraelska obrona przeciwrakietowa rozpoczęła na północy kraju testowanie nowego systemu wczesnego ostrzegania, który opiera się na sterowcach obserwacyjnych, na których zamontowano liczne elektroniczne układy radarowe i czujniki. System został stworzony w izraelsko-amerykańskiej kooperacji. Sterowiec będzie znajdował się na bardzo dużej wysokości, która zapewni systemom radarowym szersze zdolności wczesnego wykrywania. Prowadzone od kilku miesięcy testy pokazały, że system wyraźnie poprawia wielopoziomowe zdolności izraelskiej obrony przeciwrakietowej i nadzoru lotniczego w działaniach defensywnych, jak i ofensywnych. System pomoże w wykrywaniu i śledzeniu zagrożeń zarówno powietrznych, jak i naziemnych w regionie. System został nazwany Sky Dew.
    3 listopada 2021 r. rząd zatwierdził plan utworzenia nowego beduińskiego miasta i trzech wiejskich społeczności beduińskich na Negewie. Celem jest likwidacja nielegalnych beduińskich koczowisk i obozów, oraz przeniesienie ich mieszkańców do legalnych, stałych społeczności, w których będą posiadać dostęp do edukacji, mediów, itp. Dyrektor generalny Regavim, Meir Deutsch powiedział: "Ten plan jest zarówno szansą, jak i ryzykiem. Z jednej strony, ten plan może doprowadzić do realnej zmiany na Negewie, przywrócenia ziem państwowych w ręce rządu i rozpoczęcia procesu przesiedlania beduińskich mieszkańców, którzy koczują na otwartych przestrzeniach Negewu. Plan ten przewiduje przeniesienie ich do legalnych, zorganizowanych osiedli, a nie fikcyjną rozbudowę istniejących osiedli, co było standardową procedurą w ciągu ostatniej dekady. Zatwierdzona dziś decyzja ustala kryteria przesiedlania mieszkańców obozowisk beduińskich do stałych osiedli według jasno określonych harmonogramów. Jeśli te kryteria nie zostaną spełnione, plan tworzenia nowych społeczności zostanie anulowany. Z drugiej strony, zasadność rządowego planu musi być udowodniona przez działanie, a nie same intencje. Do tej pory izraelskie rządy były najbardziej biegłe w oferowaniu przysłowiowych marchewek, ale nie stosowały kija i nie egzekwowały poprzednich planów. Ten plan, podobnie jak poprzednie, opiera się na marchewkach i kijach, a rząd musi udowodnić, że zamierza go zrealizować - poprzez ewakuację dzikich obozowisk i odzyskanie państwowych gruntów, które teraz nielegalnie zajmują Beduini. Polityka niekończących się przydziałów ziemi dla sektora Beduinów musi się zakończyć."
    3 listopada 2021 r. minister finansów Avigdor Lieberman zapowiedział podwyżkę płacy minimalnej z 5300 szekli do 6000 szekli. Zapowiedział także dodanie jednego dnia urlopu, zmianę sposobu naliczania godzin nadliczbowych w sektorze publicznym oraz zamrożenie umów o pracę w sektorze publicznym do 2023 roku.
    3 listopada 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 605 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 86 110 testów, uzyskując 0,75% wyników pozytywnych. Obecnie jest 6 952 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 185 pacjentów, z czego 114 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 109 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 243 281 osób (67,14%), drugą dawkę 5 738 253 (61,71%), a trzecią dawkę przypominającą 3 973 121 osób (42,73%).

3 listopada 2021 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone na przedmieściach Damaszku. Izrael nie skomentował tych doniesień.
    3 listopada 2021 r. minister gospodarki Orna Barbivay spotkała się w Jordanii ze swoim jordańskim odpowiednikiem Jousefem Alshamali. Spotkanie miało na celu wzmocnienie więzi między Izraelem a Jordanią, i promowanie współpracy między oboma krajami. Podpisano porozumienie o zwiększeniu limitów eksportu z Jordanii do Autonomii Palestyńskiej ze 160 mln do 700 mln dolarów. Umowa pomoże słabnącym gospodarkom Jordanii i Autonomii Palestyńskiej. Jordański eksport obejmie cement, produkty budowlane, dywany, odzież i produkty elektroniczne. Dodatkowo 425 jordańskich towarów zostanie zwolnionych z cła na rynku palestyńskim.
    3 listopada 2021 r. Departament Handlu USA dodał dwie izraelskie firmy Grupę NSO i Candiru do swojej listy podmiotów "zaangażowanych w działania sprzeczne z interesami bezpieczeństwa narodowego lub polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych, ponieważ te podmioty opracowały i dostarczyły zagranicznym rządom oprogramowanie szpiegujące, które wykorzystywano jako narzędzia do złośliwego atakowania urzędników państwowych, dziennikarzy, biznesmenów, aktywistów, naukowców i pracowników ambasad".

4 listopada 2021 r. po całonocnych obradach, wczesnym rankiem Kneset przegłosował budżet państwa na 2021 r. Jest to pierwszy uchwalony budżet od 3,5 roku. Budżet poparło 61 posłów, przy 59 głosach sprzeciwu. Premier Naftali Bennett z zadowoleniem przyjął zatwierdzenie budżetu: "Jest to radosny dzień dla państwa Izrael! Po latach chaosu utworzyliśmy rząd, pokonaliśmy mutację Delta, a teraz, dzięki Bogu, zatwierdziliśmy budżet dla Izraela! Z całych sił posuwamy się naprzód." Po kilku godzinach przerwy, obrady zostaną wznowione by uchwalić budżet na 2022 r.
    4 listopada 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 513 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 73 295 testów, uzyskując 0,75% wyników pozytywnych. Obecnie jest 6 676 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 176 pacjentów, z czego 112 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 112 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 244 455 osób (67,15%), drugą dawkę 5 739 699 (61,72%), a trzecią dawkę przypominającą 3 975 816 osób (42,75%).

4 listopada 2021 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski autobus w pobliżu osiedla żydowskiego Geva Binjamin, na północny wschód od Jerozolimy. Ranny został kierowca autobusu.

4 listopada 2021 r. szef dyrekcji ds. międzynarodowej współpracy obronnej gen. Jair Kulas podpisał porozumienie z cypryjskim ministerstwem obrony na opracowanie i dostarczenie systemu obserwacji terenu dla cypryjskiego establishmentu obronnego. System zostanie opracowany przez izraelski koncern Elbit Systems.
    4 listopada 2021 r. linie lotnicze Emirates ogłosiły, że od 6 grudnia uruchomią codzienne loty między Dubajem a Tel Awiwem, co umożliwi pasażerom na łatwy dostęp do połączeń lotniczych do około 30 krajów, m.in. Australii, USA, Brazylii, Meksyku, Indii i RPA. Podróżni będą mogli zatrzymać się w Dubaju w hotelach i skorzystać z szerokiej oferty turystycznej. Loty będą odbywać się samolotami Boeing 777-300ER, z których każdy ma trzy klasy.

5 listopada 2021 r. podczas nocnych obrad, Kneset przegłosował budżet państwa na 2022 r. Budżet został zatwierdzony większością głosów 59 do 56. Premier Naftali Bennett powiedział: "Dzisiaj wieczorem skierowaliśmy Izrael z powrotem na właściwe tory." Wicepremier Jair Lapid powiedział: "Wzięliśmy na siebie odpowiedzialność. Dotrzymaliśmy obietnicy. Przyjęliśmy budżet dla państwa Izrael i obywateli Izraela na lata 2021 i 2022." Wcześniej Kneset przegłosował pakiet reform, w tym reformy, w tym stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego kobiet z 62 do 65 lat, reformę importu produktów do Izraela, reformę koszerności i wiele innych.
    5 listopada 2021 r. izraelska policja przeprowadziła rano operację wymierzoną w przestępczość w społecznościach beduińskich na Negewie. Aresztowano 23 Beduinów pod zarzutami nielegalnego posiadania broni, handlu narkotykami, rozbojów oraz uszkodzenia samochodu policyjnego. Komendant policji granicznej nadinspektor Amir Cohen powiedział: "Mamy cele, wysoką motywację i determinację, aby schwytać każdego przestępcę krzywdzącego obywateli. Nadal będziemy ciężko pracować dużymi siłami policji oraz wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas na ochronę naszych domów. Będziemy kontynuować szeroko zakrojone działania w całym kraju."
    5 listopada 2021 r. były szef wywiadu wojskowego gen. Amos Jadlin powiedział: "Amerykanie przygotowują się na fiasko rozmów z Iranem. Jesteśmy w sytuacji, w której zawarcie porozumienia nie jest dobre, a przy braku tego porozumienia będziemy czekać na decyzję izraelskiego premiera. Izrael posiada militarne zdolności zaatakowania Iranu. To Naftali Bennett będzie musiał zdecydować, czy nic nie robić, czy przeprowadzić atak. Atak jest ostatecznym ruchem, który można podjąć po zrealizowaniu wszystkich innych strategii. Jestem zadowolony z tego, że zrozumieliśmy potrzebę przydzielenia odpowiedniego budżetu i aktualizacji planów wojskowych do obecnej sytuacji. Izrael posiada militarne zdolności do zaatakowania Iranu, ale problemem nie jest sam atak, ale to, co stanie się po nim. I nad tym rozważamy. Irańczycy dostrzegli chęć powrotu administracji Joe Bidena do porozumienia. Podczas sześciu rund rozmów postawili wysokie żądania, których nawet administracja Demokratów nie mogła zaakceptować. Porozumienie z 2015 r. jest na dłuższą metę dobre dla Irańczyków, gdyż oni dążą do zniesienia sankcji. Obecnie nie ma potrzeby stosowania opcji militarnej, ale ona musi być przygotowana, bardziej w Stanach Zjednoczonych niż tutaj."

5 listopada 2021 r. popołudniem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie placówki osadniczej Evyatar w środkowej części Samarii. Podpalano opony i rzucano kamieniami w funkcjonariuszy izraelskiej policji granicznej, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Podczas starć przy pobliskiej arabskiej wiosce Deir al-Hatab, śmiertelnie postrzelony został 13-letni Palestyńczyk. Rannych miało być 71 osób, w większości w skutek działania gazu łzawiącego.

5 listopada 2021 r. szef egipskiego wywiadu Abbas Kamel, przedstawił Izraelowi propozycję umowy o wymianie więźniów między Hamasem a Izraelem, która została już zatwierdzona przez Hamas i która mogłaby nastąpić jeszcze w tym miesiącu. Źródła egipskie powiedziały, że szczegóły umowy są gotowe i tylko czekają na zielone światło z Izraela. Wiadomo, że pod koniec miesiąca Abbas Kamel przyjedzie do Izraela, aby z oficerami izraelskiego wywiadu omówić wyzwania związane z bezpieczeństwem w Strefie Gazy, na Półwyspie Synaj i w Syrii.

6 listopada 2021 r. - Szabat.
    6 listopada 2021 r. ministerstwo spraw zagranicznych wydało ostrzeżenie dotyczące podróży do Etiopii z powodu eskalacji konfliktu w tym kraju. Zalecono, by wszyscy obywatele Izraela unikali podróży do tego kraju, a Izraelczycy przebywający w Etiopii jak najszybciej opuścili ten kraj. Pracownicy izraelskiej ambasady w Etiopii otrzymali instrukcje, aby przygotować się do ewakuacji.
    6 listopada 2021 r. wieczorem premier Naftali Bennett zorganizował konferencję prasową z ministrem finansów Avigdorem Libermanem i ministrem spraw zagranicznych Jairem Lapidem. Bennett powiedział: "Obywatele Izraela, dobrą wiadomością jest to, że po trzech latach niestabilności został przyjęty budżet Izraela na 2021 i 2022 r. Niecałe pięć miesięcy temu utworzyliśmy rząd. Rozpoczęliśmy rządzenie krajem wraz z pandemią koronawirusa bez blokady, i z determinacją przełamaliśmy falę Delty. Podjęliśmy decyzję, że będziemy pierwsi na świecie z przypominającą szczepionką i udało się nam. Kontynuujemy działania by chronić zdrowie ludzi bez niszczenia gospodarki i chronić wszystkie aspekty naszego życia. Wystarczy spojrzeć na skok zachorowalności w Europie, aby zrozumieć, gdzie jesteśmy my, a gdzie jest świat. Przeszliśmy od bezrobocia do zatrudnienia, od ujemnego wzrostu gospodarczego, po bardzo trudnym pandemii i blokad, przeszliśmy do imponującego wzrostu o ponad 7%. A teraz uchwaliliśmy budżet, który zapewni stabilność gospodarczą i polityczną. We wspólnym wysiłku skierowaliśmy statek na bezpieczny brzeg. Rząd jest stabilny, a lista zadań, które nas czekają, powoduje, że bierzemy się do pracy. Stabilność, którą przynieśliśmy wraz z utworzeniem rządu i uchwaleniem budżetu, powoduje, że nie jesteśmy w piątej kampanii wyborczej. Jest to błogosławieństwo i wielki dar dla państwa Izrael. Naszą następną misją jest wykorzystanie tej stabilności i poradzenie sobie z wyzwaniami i problemami, które były zaniedbywane przez lata. Są to wysokie ceny mieszkań, wysokie koszty życia w Izraelu, bezradność ludzi w obliczu szalejąca przestępczości i utrata władzy na Negewie. Zaczniemy działać bez zwłoki."
    6 listopada 2021 r. wieczorem kilkuset Izraelczyków demonstrowało w Jerozolimie przeciwko nadmiernej przemocy ze strony policji. Demonstrację zorganizowano w rocznicę śmierci Ahuvja Sandaka, który został zabity podczas policyjnego pościgu w rejonie Binjamina. Podczas protestu zablokowano wjazd do Jerozolimy, a kilku młodych ludzi wdrapało się na dach autobusu. Policja użyła środków do rozpraszania tłumu. W starciach rannych zostało 4 policjantów. Zatrzymano 21 demonstrantów.

7 listopada 2021 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Naftali Bennett powiedział, że rząd rozważa zakup pigułki przeciwkoronawirusowej firmy Pfizer, która ma prawie 90% skuteczności w zapobieganiu hospitalizacji i śmierci z powodu COVID-19. "Możliwe, że jest dobra wiadomość odnośnie leczenia koronawirusa. Już w ten weekend poprosiłem nasz system zdrowia o dogłębne zbadanie tematu tego nowego leku i zbadanie możliwości złożenia zamówień dla państwa Izrael. Jeśli lek zostanie dopuszczony do użytku, będzie kolejnym ważnym narzędziem w zarządzaniu epidemią, wraz ze szczepionkami i testami." Firma Pfizer prowadzi rozmowy z 90 innymi krajami, które chcą kupić ten lek.
    7 listopada 2021 r. izraelska agencja wywiadowcza Mosad ujawniła, że udaremniła serię ataków terrorystycznych planowanych przez elementy irańskie na Izraelczyków w trzech krajach afrykańskich. Wśród celów były wyjazdy na safari w Tanzanii oraz izraelscy biznesmeni pracujący w Ghanie i Senegalu. Aresztowano 5 osób powiązanych z Iranem. Wszyscy oni posługiwali się afrykańskimi paszportami. Przeszli oni szkolenie terrorystyczne w Libanie, a następnie udając religijnych studentów, terroryści wrócili do Afryki w celu zidentyfikowania bezbronnych celów izraelskich i żydowskich.
    7 listopada 2021 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w najbliższych latach planują przeznaczyć 5 mld szekli na zakup znacznej ilości precyzyjnej amunicji. Użyto określenia, że budżet ten zostanie wykorzystany na wzmocnienie obrony przed "zagrożeniami trzeciego kręgu", które zwykle odnoszą się do Iranu. Prawdopodobnie budżet pozwoli również Siłom Obronnym Izraela na ukończenie budowy muru ochronnego wzdłuż granicy z Libanem oraz wdrożenie stałego pokrycia obronnego przestrzeni powietrznej północnego Izraela z dodatkowymi stałymi bateriami Iron Dome, które byłyby w stanie zestrzelić nadlatujących drony i rakiety. Środki te zostaną również przeznaczone na szkolenia i zwiększenie zdolności wywiadowczych, dzięki którym zostanie rozbudowana baza danych celów do zniszczenia dla wojska. Aby uniknąć przypadkowych ofiar cywilnych jest potrzeba zwiększenia ilości precyzyjnej amunicji w arsenałach.
    7 listopada 2021 r. wieczorem rząd zatwierdził nowy plan dla zagranicznych turystów przyjeżdżających do Izraela. Wejdzie on w życie jutro i pozwoli na wjazd grupom turystów zaszczepionych zaledwie dwoma dawkami, nawet jeśli minęło ponad sześć miesięcy od daty otrzymania drugiej szczepionki. Zgoda będzie wydawana pod trzema warunkami: grupa jeszcze przed przyjazdem do Izraela musi uzyskać zgodę ministerstwa turystyki, wszyscy członkowie grupy muszą być zaszczepieni szczepionkami zatwierdzonymi przez Światową Organizację Zdrowia, a członkowie grupy muszą pochodzić tylko z krajów zielonych i żółtych, zgodnie ze zmiennymi klasyfikacjami ministerstwa zdrowia. Dotyczy to zorganizowanych grup od 5 do 40 osób. Po przyjeździe do Izraela takie osoby będą musiały przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin lub negatywny wynik testu antygenowego wykonanego w ciągu ostatnich 24 godzin. Zgodnie z nowym schematem, lider danej grupy turystystów, będzie musiał zgłaszać do ministerstwa turystyki wyniki wszystkich testów przeprowadzonych w ciągu pierwszego tygodnia pobytu w Izraelu i prowadzić rejestr podróży, kontaktów, miejsc i godzin odwiedzin, aby zapewnić dane epidemiologiczne, gdyby któryś z turystów okazał się zarażonym patogenem.
    7 listopada 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 498 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 85 832 testów, uzyskując 0,63% wyników pozytywnych. Obecnie jest 6 155 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 164 pacjentów, z czego 106 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 123 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 248 565 osób (67,19%), drugą dawkę 5 744 458 (61,77%), a trzecią dawkę przypominającą 3 991 207 osób (42,92%). Wśród ciężkich zachorowań jest 140 osób niezaszczepionych, 9 bez ważnego zaszczepienia i 20 zaszczepionych.

8 listopada 2021 r. Centralne Biuro Statystyczne po raz pierwszy od wielu lat ujawniło dane dotyczące małżeństw mieszanych w Izraelu (w których jeden partner jest Żydem). Obecnie jest 1 mln 345 tys. małżeństw mieszanych, z czego 1 mln 260 tys. to małżeństw międzywyznaniowe, w których oboje partnerów jest Żydami. 87% z nich dotyczy osób nieidentyfikujących się z żadnym wyznaniem, i są to głównie żydowscy imigranci z krajów byłego ZSRR. Kolejne 85 tys. małżeństw dotyczy związków, w których jeden z partnerów jest Żydem (53 tys. to małżeństwa Żydów, a 32 tys. Żydówek). Jak widać problem asymilacji dotyka nie tylko diaspory.
    8 listopada 2021 r. przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Chorób Układu Krążenia i Mięśnia Sercowego prof. Jehuda Adler skrytykował decyzję rządu zezwalającą na wjazd do Izraela grup zagranicznych turystów bez zachowania terminu sześciu miesięcy od ostatniej dawki. "Politycy po raz kolejny udowodnili, że nic nie rozumieją. Widzimy, co się dzieje w Europie. Brak zastrzyku przypominającego w Europie Zachodniej doprowadził do wybuchu poważnej fali infekcji. W Wielkiej Brytanii i innych krajach obserwuje się duży wzrost przypadków zachorowań. Dlatego decyzja o zezwoleniu turystom, którzy nie otrzymali trzeciej dawki, jest zagadkowa i całkowicie oderwana od rzeczywistości." Adler ostrzegł, że ta decyzja pozwoli na rozszerzenie się nowego wariantu koronawirusa w kraju.
    8 listopada 2021 r. wieczorem nieznani sprawcy wrzucili granat hukowy do biura ministerstwa zdrowia w Nazarecie. Nikt nie odniósł obrażeń, ale biuro zostało poważnie uszkodzone. Wiceminister bezpieczeństwa wewnętrznego Joav Segalovitz potępił ten incydent. Prawdopodobnie sprawcy byli związani z ruchem antyszczepionkowym. "Uszkodzenie biura ministerstwa zdrowia w Nazarecie jest uszkodzeniem symbolu rządu. Jest to poważny incydent. Przestępcy będą za to ścigani."
    8 listopada 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 564 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 92 346 testów, uzyskując 0,66% wyników pozytywnych. Obecnie jest 6 198 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 161 pacjentów, z czego 107 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 124 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 250 208 osób (67,21%), drugą dawkę 5 746 166 (61,79%), a trzecią dawkę przypominającą 3 996 567 osób (42,98%).

8 listopada 2021 r. około południa bezzałogowy dron Hamasu zbliżył się do morskiej granicy Strefy Gazy, usiłując ją przekroczyć. Dron został zastrzelony przez system obrony przeciwrakietowej Iron Dome.
    8 listopada 2021 r. popołudniem duże siły izraelskiej policji granicznej wkroczyły do Ramallah na południu Samarii. Ustanowiono blokady policyjne, a jednostki specjalne prowadziły poszukiwania terrorystów. W trakcie tych działań tłum Palestyńczyków obrzucił kamieniami izraelskie pojazdy.

8 listopada 2021 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem cele w rejonie Homs w zachodniej Syrii. Słychać było głośne wybuchy. Aktywowany został syryjski system obrony przeciwlotniczej. Krótko wcześniej Liban poinformował, że izraelskie samoloty przeleciały przez jego przestrzeń powietrzną. Celem miał być transport irańskiej broni dla libańskiego Hezbollahu. W ataku rannych zostało 2 syryjskich żołnierzy. Izrael odmówił komentarzy.
    8 listopada 2021 r. specjalny koordynator ONZ ds. procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie Torem Wennesland odwiedził Jordanię i spotkał się z jordańskim ministrem spraw zagranicznych Ajman Safadi. Obaj dokonali przeglądu wysiłków podejmowanych w celu wznowienia procesu pokojowego, wsparcia Autonomii Palestyńskiej, utrzymania spokoju na terytoriach palestyńskich i odbudowy Strefy Gazy. Safadi ostrzegł przed ciągłym brakiem poważnych i skutecznych negocjacji w celu osiągnięcia sprawiedliwego i wszechstronnego pokoju między Izraelem a Palestyńczykami, opartego na rozwiązaniu dwupaństwowym. Podkreślił również, że "ciągła polityka osiedlania się Izraela i zajmowanie ziem palestyńskich" podważa rozwiązanie dwupaństwowe.

9 listopada 2021 r. izraelska policja przeprowadziła w nocy największą w historii Izraela operację przeciwko nielegalnej sprzedaży broni. Około 1600 policjantów było zaangażowanych w operację, która obejmowała 25 miast i miasteczek w północnej i środkowej części kraju. Rozbito dużą sieć handlarzy bronią, aresztując 78 podejrzanych. Wśród skonfiskowanej broni znajduje się 40 karabinów, 13 sztuk broni krótkiej, dwa karabiny maszynowe i dwa ładunki wybuchowe gotowe do użycia (uruchamiane telefonem komórkowym). Komendant policji Dystryktu Północnego, Szimon Lavie powiedział, że policja prowadzi wojnę z gangami przestępczymi. "Jest to prawdziwa wojna o codzienne życie, bezpieczeństwo i przyszłość obywateli. Elementy przestępcze infiltrowały lokalne gminy i próbowały zdobyć fundusze publiczne. Nie możemy pozwolić, aby przestępczość popłacała."
    9 listopada 2021 r. izraelskie biura podróży poinformowały, że nawet 90% izraelskich wniosków o wizy turystyczne na wjazd do Egiptu jest odrzucanych. Równocześnie egipskie linie lotnicze EgyptAir odmawiają w takich przypadkach zwrotu pieniędzy za zakupione wcześniej bilety. W niektórych przypadkach Izraelczycy tracą w ten sposób nawet 500 dolarów.
    9 listopada 2021 r. szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi przed parlamentarną komisją spraw zagranicznych i obrony powiedział, że "Siły Obronne Izraela przyspieszają realizację swoich planów operacyjnych i podnoszą poziom gotowości, aby poradzić sobie z Iranem i zagrożeniem ze strony jego wojskowego programu nuklearnego". Kochavi stwierdził dalej, że armia ma do czynienia z sześcioma różnymi arenami, z których wszystkie są "aktywne". Wydano ostrzeżenie przed możliwymi cyberatakami na izraelskie strony internetowe dokonywanymi przez powiązane z Iranem grupy hakerskie.
    9 listopada 2021 r. wieczorem premier Naftali Bennett zorganizował konferencję prasową z ministrem bezpieczeństwa wewnętrznego Amarem Bar-Levem i komisarzem policji Jaakovem Szabtai. Przedstawiono pewne szczegóły dotyczące policyjnej operacji rozbicia dużej sieci izraelskich handlarzy bronią. Bennett powiedział: "Dziś rano izraelska policja zakończyła bezprecedensową operację przejęcia dużej ilości broni i amunicji w sektorze arabskim. Była to jedna z najbardziej wyrafinowanych i odważnych operacji. Chciałbym pochwalić komisarza, ministra spraw publicznych, komendanta policji i wszystkich partnerów zaangażowanych w te działania. Wypowiedzieliśmy wojnę przestępcom w społeczeństwie arabskim. Utworzyliśmy specjalną jednostkę policji zajmującą się tą sprawą i nadal działamy. Droga przed nami wciąż jest długa, ale zmiany już są odczuwalne. Przez lata zbudowano tu jeden z największych nielegalnych składów broni na Bliskim Wschodzie i właśnie zaczęliśmy go rozbierać. Chcę powiedzieć arabskim obywatelom Izraela - zasługujecie na bezpieczeństwo osobiste. Dlatego tu jesteśmy, pracujemy i kontynuujemy nasze działania. A do przestępców w społeczeństwie arabskim, którzy terroryzują zarówno Arabów, jak i Żydów chcę powiedzieć - nie poddamy się, nie poddamy się. Widzimy was i będziemy was ścigać, aż przejmiemy ostatnią sztukę broni od przestępców terroryzujących porządek publiczny. Pociągniemy was do odpowiedzialności."
    9 listopada 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że 60,7% przypadków koronawirusa zdiagnozowanych w ciągu ostatniego miesiąca dotyczyło ludzi młodych w wieku 0-19 lat, z czego 34,8% przypadków zdiagnozowano u dzieci w wieku 0-9 lat, a 25,9% w wieku 10-19 lat.
    9 listopada 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 458 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 82 757 testów, uzyskując 0,59% wyników pozytywnych. Obecnie jest 6 499 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 156 pacjentów, z czego 103 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 130 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 251 808 osób (67,23%), drugą dawkę 5 747 900 (61,81%), a trzecią dawkę przypominającą 4 001 871 osób (43,03%).

9 listopada 2021 r. w rocznicę Nocy kryształowej uruchomiono globalną inicjatywę "Let There Be Light", w ramach której osoby, instytucje i domy modlitwy wszystkich wyznań zostawiają zapslone światła w nocy, jako symbol wzajemnej odpowiedzialności i wspólnej walki z antysemityzmem, rasizmem, nienawiścią i nietolerancją. Prezydent Izaak Herzog powiedział: "Wśród okropności Holokaustu, centralne i bolesne miejsce jest zarezerwowane dla Nocy Kryształowej, straszliwego pogromu Żydów w Niemczech i Austrii, który symbolizuje punkt zwrotny w eksterminacji europejskiego żydostwa. Noc kryształowa zwiastowała przekroczenie fatalnej linii, i była sygnałem wyzbycia się wszelkich ograniczeń. W ciągu jednej nocy ukryty antysemityzm stał się jawnym wyrazem u wielu. Wszyscy jesteśmy oddani walce o wykorzenianiu każdego wcielenia antysemityzm. Nadal będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby pamiętać, upamiętnić i zapewnić, że takie przerażające wydarzenia należą do przeszłości i tylko do przeszłości." Naczelny rabin Polski, Michael Schudrich powiedział: "Żyd pamięta. W judaizmie mamy przykazanie, micwę, aby pamiętać, o tym co nam zrobił Amalek. Jest to zdecydowane żądanie dla wszystkich pokoleń. Z Holokaustu można wyciągnąć wiele lekcji. Być może najważniejszym przesłaniem jest jedność. Po prostu musimy być razem; musimy sobie nawzajem pomagać. Nie mamy obowiązku zgadzać się z każdym Żydem, ale mamy obowiązek pomagać każdemu Żydowi. Pamiętajmy o Nocy kryształowej i wszystkich zniszczeniach, które przyszły po tej nocy, i pamiętajmy, że musimy być jednym ludem, o jednym sercu."
    9 listopada 2021 r. wieczorem ambasador Izraela w Wielkiej Brytanii, Cipi Hotovely została ewakuowana przez ochronę z London School of Economics po tym, jak propalestyńscy aktywiści i inni studenci uniemożliwili jej wzięcie udziału w panelu dyskusyjnym. Aktywiści mieli palestyńskie flagi i skandowali hasła, że Izrael jest terrorystycznym państwem.

10 listopada 2021 r. izraelskie siły powietrzne ogłosiły, że pierwszych 10 oficerów ukończyło kurs szkoleniowy, tworząc pierwszy zespół lotniczy Sufa, otwierający nowy poziom współpracy między siłami powietrznymi i lądowymi Sił Obronnych Izraela. Zespoły Sufa zostaną umieszczone w każdej bojowej brygadzie piechoty, zapewniając bezpośrednie wsparcie ogniowe na polu bitwy. W skład takiego zespołu wchodzi dowódca, oficer korpusu artylerii odpowiedzialny za wsparcie artyleryjskie, oficer zarządzający wsparciem lotniczym, oraz trzech dodatkowych oficerów z danej brygady, którzy przechodzą dodatkowe szkolenie z zakresu dowodzenia i współpracy między różnymi rodzajami broni. Piloci zespołu Sufa przechodzą czteromiesięczne podstawowe szkolenie piechoty, aby zrozumieć procedury postępowania sił lądowych w sytuacjach rutynowych i awaryjnych. Do 2022 r. w brygadach piechoty ma być w sumie 18 zespołów Sufa. Mają one odegrać najważniejszą rolę w przyszłych konfliktach, gdyż umożliwią maksymalizację zdolności operacyjnych na polu walki. W minionych konfliktach, gdy siły lądowe wzywały wsparcie powietrzne, zazwyczaj mijały cztery godziny zanim cel został trafiony. Dzięki użyciu zespołów Sufa zajmie to od 7 do 10 minut. Na poziomie dywizji będzie dostępne dodatkowe wsparcie lotnicze z precyzyjnymi i ciężkimi bombami, które będą mogły rozstrzygnąć sytuację i zapewnić wygraną na polu bitwy.
    10 listopada 2021 r. wieczorem ministerstwo zdrowia zaleciło szczepienie przeciwko koronawirusowi dzieci w wieku 5-11 lat. Szef zespołu epidemiologicznego dr Boaz Lev powiedział: "Decyzja będzie autonomiczna i według własnego uznania każdej rodziny, bez przymusu." Ostateczną decyzję w sprawie szczepień podejmie dyrektor generalny ministerstwa zdrowia prof. Nachman Ash i niewykluczone, że akcja szczepień dzieci rozpocznie się w ciągu około dwóch tygodni.

10 listopada 2021 r. w nocy palestyńscy terroryści usiłowali rzucić duże bloki skalne na izraelskie samochody na drodze dojazdowej do osiedla żydowskiego Beitar Illit w bloku osiedli Gusz Etzion. Interweniowała policja graniczna, której udało się zatrzymać jednego z napastników. Oddano strzały ostrzegawcze w powietrze.

11 listopada 2021 r. w nocy izraelscy żołnierze wykryli przemyt na granicy izraelsko-jordańskiej. Zatrzymano podejrzanego, który z Jordanii przeniósł na terytorium Izraela 15 sztuk broni, w tym osiem strzelb, trzy karabiny szturmowe Kałasznikow, dwa pistolety, karabin szturmowy M16 i karabin szturmowy Carbine.
    11 listopada 2021 r. izraelskie ciężkie myśliwce przewagi powietrznej F-15 eskortowały dwa amerykańskie bombowce strategiczne dalekiego zasięgu B-1B, które przeleciały nad Izraelem w drodze nad Zatokę Perską. Bombowcom towarzyszył samolot do tankowania KC-10. Był to drugi taki przelot w ciągu dwóch ostatnich tygodni.
    11 listopada 2021 r. na Morzu Czerwonym rozpoczęły się pięciodniowe ćwiczenia marynarek wojennych Izraela, Stanów Zjednoczonych, Bahrajnu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ćwiczenia mają na celu wysłanie bezpośredniego sygnału do Iranu. W ćwiczeniach uczestniczy amerykański okręt desantowy USS "Portland", z helikopterami CH-46 Sea Knight i pionowzlotami V-22 Osprey na pokładzie.
    11 listopada 2021 r. Israel Aerospace Industries zaprezentował najnowocześniejszy system obronny Scorpius, który wykorzystuje wiązki elektromagnetyczne do zestrzeliwania celów naziemnych, jak i powietrznych. System zadebiutował podczas międzynarodowych ćwiczeń lotniczych Blue Flag w minionym miesiącu. System skanuje cały otaczający obszar w poszukiwaniu celów i rozmieszcza wąsko skupione wiązki, aby interferować z wieloma zagrożeniami w spektrum elektromagnetycznym. System skutecznie zakłóca pracę systemów elektromagnetycznych, w tym radarów, czujników elektronicznych, nawigacji i sieci teleinformatycznych. Rodzina Scorpius obejmuje pięć systemów: Scorpius G (naziemny), N (morski), SP (powietrzny - samoobrona), SJ (powietrzny - zakłócanie dystansowe) i Scorpius T (szkoleniowy). System może być szybko rozmieszczony, tworząc elektroniczną kopułę ochrony nad szerokim obszarem. Scorpius N chroni statki przed zaawansowanymi zagrożeniami, w tym pociskami manewrującymi, bezzałogowymi dronami i radarami. Scorpius SP to system samoobrony dla samolotów bojowych, podczas gdy SJ to system zakłócania powietrznych i naziemnych operacji elektromagnetycznych wroga. Można go instalować na samolotach myśliwskich podczas misji eskortowych i zagłuszających lub na wojskowych samolotach transportowych. System Scorpius jest historycznym skokiem w wojnie elektronicznej, znacznie zwiększającym skuteczność samolotów myśliwskich piątej generacji F-35.
    11 listopada 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 391 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 73 113 testów, uzyskując 0,57% wyników pozytywnych. Obecnie jest 6 130 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 149 pacjentów, z czego 101 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 138 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 255 302 osób (67,27%), drugą dawkę 5 751 825 (61,85%), a trzecią dawkę przypominającą 4 012 357 osób (43,15%).

12 listopada 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że spośród osób zaszczepionych trzecią dawkę przypominającą szczepionki przeciwko koronawirusowi, 10,6 tys. pacjentów zachorowało na COVID-19, czyli 0,27% zaszczepionych. Kierownik laboratorium immunologicznego na Uniwersytecie Bar-Ilan, prof. Cyrille Cohen powiedziała: "Nikt nie powiedział, że szczepionka będzie w stanie w 100% powstrzymać infekcje." Większość tych zachorowań wystąpiło u osób z osłabionym układem odpornościowym, takich jak osoby starsze lub osoby z podstawowymi schorzeniami, od HIV po raka. Szczepionki spełniają swoją rolę w zapobieganiu ciężkich przypadków choroby i śmierci. W szpitalach przebywa 23 pacjentów w pełni zaszczepionych, czyli 12% hospitalizowanych. Dwadzieścia trzy osoby na cztery miliony zaszczepionych oznacza, że tylko 0,000575% zaszczepionych było hospitalizowanych.

12 listopada 2021 r. główny doradca medyczny prezydenta USA Joe Bidena, dr Anthony Fauci podkreślił doświadczenie Izraela w zakresie szczepień przypominających szczepionką przeciwko koronawirusowi. "Kiedy patrzysz na dane z Izraela, jest bardzo jasne, że trzecia dawka szczepionki przywraca pewne zanikające efekty, które obserwujemy u osób, które były zaszczepione sześć lub więcej miesięcy temu. Podobnie jak w Izraelu szczepionki przypominające muszą stać się absolutnie niezbędnym elementem naszej odpowiedzi. To nie jest bonus, to nie jest luksus, ale absolutnie niezbędna część tego programu. Jeśli spojrzycie na Izrael, który zawsze był od miesiąca do półtora przed nami w reakcji na rozwój sytuacji epidemiologicznej, szczepienia i w każdym innym elemencie - oni dostrzegli zanikanie odporności po sześciu miesiącach od szczepienia. Myślę, że ostatecznie będzie wystarczająco dużo danych, aby pokazać, że Izrael postępuje słusznie."

13 listopada 2021 r. - Szabat.
    13 listopada 2021 r. minister spraw zagranicznych Jair Lapid z zadowoleniem przyjął "jednoznaczne potępienie" antysemickich wydarzeń w Kaliszu (Polska) przez polskie władze i powiedział, że naród żydowski "oczekuje, że polski rząd będzie bezkompromisowo działał przeciwko tym, którzy brali udział w tym szokującym pokazie nienawiści. Przerażający incydent antysemicki w Polsce przypomina każdemu Żydowi na świecie o sile nienawiści, jaka istnieje na świecie."
    13 listopada 2021 r. szef pionu logistyki Sił Obronnych Izraela gen. Icchak Turgeman powiedział, że w przypadku wybuchu wojny, konwoje wojskowe ominą arabskie miasta i obszar Wadi Ara, gdyż prawdopodobnie będą one objęte zamieszkami. "To, co naprawdę mnie niepokoi, to arterie drogowe oraz wpływ gwałtownych zamieszek na bezpieczeństwo publiczne i ruch konwojów wojskowych. Przewiduję, że będzie to miało znaczny wpływ na zdolność do koordynowania naszych sił. Poprostu nie będziemy mogli podróżować niektórymi arteriami komunikacyjnymi, z których wcześniej planowaliśmy korzystać. Wadi Ara jest arterią, na której nie możemy się opierać. Nie warto inwestować tam naszych zasobów. Musimy inwestować siły w alternatywne trasy na wypadek wojny. Podczas wojny Siły Obronne Izraela będą robić to, co konieczne, aby jak najszybciej wprowadzić swoje siły na pole bitwy, ale mamy wystarczająco dużo innych alternatyw niż Wadi Ara. Z ostatnich operacji wyciągnęliśmy wnioski i utworzyliśmy oddziały ochrony, które zajmą się ochroną konwojów. Są to uzbrojeni żołnierze, którzy są przygotowani do tej misji i będą wyposażeni w środki do rozpraszania zamieszek. Podczas ostatnich operacji było kilka odosobnionych przypadków obrzucenia kamieniami wojskowych ciężarówek, ale podczas wojny może to być na większą skalę i to mnie niepokoi. Na wojnie musimy dotrzymać terminów, a gwałtowne zamieszki mogą zakłócić ruch uliczny. Jest to złożone zagadnienie, dlatego przygotowujemy się na różne scenariusze. Do tej pory przygotowaliśmy 1600 km szerokich dróg gruntowych, które w awaryjnych sytuacjach będą wykorzystywane, bez konieczności sprowadzania ciężarówek na zwykłe drogi. Posiadamy także plan tworzenia objazdów przy użyciu maszyn inżynieryjnych. Załóżmy, że rakieta uderza w węzeł Golani, więc usuwamy gruz i tworzymy alternatywną drogę. Podczas ostatnich operacji w mediach pojawiły się także niepotwierdzone doniesienia, że wystąpiły rzekome trudności z kierowcami, z których wielu jest Arabami i w ramach protestu odmówili pracy. Jednak opierając się na danych ministerstwa obrony muszę powiedzieć, że nie mieliśmy problemów logistycznych. Pojedyncze incydenty nie spowodowały niedoboru kierowców. W okresie muzułmańskiego święta Eid al-Fitr, o godzinie dziesiątej wieczorem, bez ogłoszenia stanu wyjątkowego w kraju, wezwano wielu arabskich kierowców i były opóźnienia z ich stawieniem się. Ale jestem przekonany, że gdyby podczas nocy Sederu wezwano żydowskich kierowców, również nie wszyscy stawiliby się. W rzeczywistości wielu z kierowców, którzy nie przybyli w nocy, pojawiło się rano następnego dnia. Podpisując umowy na usługi transportowe, nie określamy kwestii religii kierowców. Mamy tylko dwa warunki: jeden, to spełnianie wymogów bezpieczeństwa, a drugi, to przejście wszystkich wymaganych szkoleń zawodowych. W tej chwili znaczna część kierowców pracujących dla Sił Obronnych Izraela to muzułmanie, a wielu z nich to Beduini, którzy są po służbie wojskowej i po przejściu naszych szkoleń. Mamy kontrakty z firmami cywilnymi na dostawę ciężarówek w nagłych wypadkach, ale utworzyliśmy także jednostkę wolontariuszy, i mamy dziś do dyspozycji ponad tysiąc wolontariuszy, w większości oficerów, którzy chcą wnieść swój wkład w obronność kraju. Mają oni licencje na prowadzenie ciężarówek powyżej 15 ton i w każdej sytuacji przyjadą. Takimi ochotnikami są nawet wyżsi oficerowie rezerwy. Na przykład Udi Adam rutynowo obsługuje regularną linię z Tel Haszomer do Shizafon. Są to także gen. Danny Bitton i gen. Kobi Barak. Wszyscy oni co roku odnawiają swoje kwalifikacje, a zapotrzebowanie na ich służbę w jednostkach jest bardzo duże. Są to ludzie, którzy, jeśli zadzwonię o dwunastej w nocy, już o szóstej rano będą przy bramie bazy. W ostatnim czasie dokonaliśmy zakupu nowych ciężarówek o wartości 100 milionów dolarów, kupiliśmy 800 wózków widłowych oraz sprzęt dla logistyki, który nie był kupowany od 40 lat, taki jak autocysterny paliwowe, duże generatory, karetki pogotowia i inne. Zawsze będą braki, ale wieloma z nich zajmują się podmioty cywilne, w ramach wcześniej podpisanych umów na czas wojny. Nasza dzisiejsza praca opiera się na innej koncepcji operacyjnej. Utworzyliśmy sześć batalionów, których zadaniem jest realizacja zadań logistycznych we wszystkich jednostkach magazynowych. Co kwartał sprawdzamy ich stan gotowości. Obecnie nie mamy 100% gotowości we wszystkich miejscach, ale moim zdaniem ich poziom przygotowania jest dobry i jako ktoś, kto się tym bezpośrednio zajmuje, upieram się, że gotowość do wojny jest wysoka, także w brygadach rezerwowych. W nadchodzącym roku zainwestujemy około 1 miliarda dolarów w siły rezerwowe, aby poprawić ich wyszkolenie, ale także uzupełnich ich sprzęt i uzbrojenie. Przekierowanie 1 miliarda dolarów nie jest łatwą decyzją, ale jest to wyzwanie, które szef Sztabu Generalnego wyznaczył na nadchodzący rok."
    13 listopada 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 220 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 34 339 testów, uzyskując 0,72% wyników pozytywnych. Obecnie jest 5 843 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 156 pacjentów, z czego 100 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 140 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 256 219 osób (67,28%), drugą dawkę 5 752 941 (61,86%), a trzecią dawkę przypominającą 4 016 195 osób (43,19%).

13 listopada 2021 r. polski minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński powiedział, że ma nadzieję, że "osoby, które 11 listopada zorganizowały haniebne i skandaliczne zgromadzenie w Kaliszu, poniosą konsekwencje prawne". Również polski Kościół katolicki zdecydowanie potępił ten akt nienawiści. Polscy nacjonaliści skandowali w Kaliszu: "Śmierć Żydom!", a następnie spalili kopię średniowiecznego dokumentu, który zapewniał Żydom ochronę i prawa na ziemiach polskich. Liderzy wydarzenia określili osoby LGBT i "syjonistów" jako "wrogów Polski, których trzeba wydalić".

14 listopada 2021 r. rano wybuchł groźny pożar lasu w pobliżu miasta Ma'alot-Tarshiha na północy kraju. Ewakuowano około 100 zagrożonych domów. Pożar gasi 15 sekcji strażackich i 6 samolotów gaśniczych.
    14 listopada 2021 r. rząd zatwierdził nowy plan inwestycyjny dla południowego Izraela. Jego celem jest zachęcenie Izraelczyków do przeprowadzki na Negew w ramach operacji przenoszenia baz wojskowych Sił Obronnych Izraela na południe. Inwestycje wyniosą 500 mln szekli. Minister obrony Benny Gantz powiedział, że plan zachęci pracowników wojskowych jednostek technicznych do przeniesienia się do społeczności na peryferiach. Za 40 mln szekli powstanie nowy szpital publiczny. 150 mln szekli przeznaczono na stworzenie kompleksu wojskowo-akademicko-przemysłowego, w ramach którego Uniwersytet Ben-Guriona zostanie rozbudowany z naciskiem na zaawansowane technologie, cybernetykę i informatykę. Rozszerzona zostanie współpraca pomiędzy uczelnią, Centrum Medycznym Soroka i jednostkami technologicznymi armii, z naciskiem na rozwój obszaru innowacji technologicznych Desert Teck w Be'er Szewie. 90 mln szekli przeznaczono na rozwój regionalny, w tym rozwój szkolnictwa pielęgniarek i studiów medycznych, wzmocnienie edukacji technologicznej, oraz rozwijanie działalności kulturalnej opłacalnej ekonomicznie. Dotacje dla samorządów lokalnych wyniosą 65 mln szekli, dzięki którym zostanie rozwinięte budownictwo mieszkaniowe. 70 mln szekli przeznaczono na rozwój transportu i infrastruktury, w tym budowę szybkiej kolei pomiędzy Tel Awiwem a Beer Szewą.
    14 listopada 2021 r. wysoki rangą urzędnik w ministerstwie zdrowia powiedział, że ze względu na pogorszenie się sytuacji epidemiologicznej, wkrótce mogą zostać wstrzymane podróże lotnicze izraelskich turystów do kilku krajów w Europie. Obecnie Holandia i Austria są zdefiniowane jako "kraje pomarańczowe". Jeszcze w tym tygodniu ministerstwo zdrowia przeprowadzi ponowną ocenę sytuacji w różnych krajach.
    14 listopada 2021 r. wieczorem rada bezpieczeństwa narodowego wydała ostrzeżenie przed podróżami do Turcji. Ostrzeżenie jest związane ze wzrostem poziomu zagrożenia atakami terrorystycznymi na cele turystyczne w Turcji. Izraelscy turyści przebywający w Turcji zostali poproszeni o unikanie zatłoczonych miejsc turystycznych, przestrzeganie instrukcji bezpieczeństwa i jak najszybsze opuszczenie tego kraju.
    14 listopada 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 390 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 78 607 testów, uzyskując 0,54% wyników pozytywnych. Obecnie jest 5 629 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 145 pacjentów, z czego 98 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 143 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 257 947 osób (67,29%), drugą dawkę 5 754 736 (61,88%), a trzecią dawkę przypominającą 4 021 415 osób (43,24%).

15 listopada 2021 r. premier Naftali Bennett zwołał posiedzenie zespołu ministrów ds. zwalczania przestępczości i przemocy w sektorze arabskim. "Rozwiązujemy problemy, co do których przyzwyczailiśmy się, że z nimi nic nie można zrobić, gdyż są chronicznie odsuwane na potem. Przez wiele lat narastał problem przestępczości w sektorze arabskim, zwłaszcza ilości nielegalnej broni, które są wystarczające dla małej armii. Jest to arsenał, który musi zostać opróżniony. Z przyjemnością donoszę, że izraelska policja zaczęła działać w tej sprawie z pełną siłą. W całym kraju podejmujemy wysiłki przeciwko tej broni i amunicji. Naszą misją jest nie zdejmowanie teraz nogi z gazu, i kontynuowanie działań z całych sił, dopóki misja nie zostanie zakończona. Pracujemy, gdyż w przeciwnym razie w 2030 roku życie w Izraelu będzie koszmarem."
    15 listopada 2021 r. Siły Obronne Izraela zmieniły przepisy dotyczące użycia ostrej amunicji oraz otwarcia ognia przeciwko przemytnikom i osobom podejrzanym o kradzieże w bazach wojskowych. Posunięcie ma na celu rozprawienie się z przemytnikami narkotyków i broni wzdłuż granic Izraela z Egiptem i Jordanią, a także zdławienie przestępczości szerzącej się w społecznościach arabskich i beduińskich. Do tej pory żołnierze mogli otwierać ogień tylko wtedy, gdy ich życie było w bezpośrednim niebezpieczeństwie. Nowe przepisy pozwolą żołnierzom na użycie siły przeciwko złodziejom w bazach wojskowych i wzdłuż granic państwa.
    15 listopada 2021 r. wieczorem izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu broni na granicy z Jordanią. Zatrzymano 2 osoby, przy których znaleziono 11 sztuk broni: osiem pistoletów, dwa karabiny Kałasznikow i karabin automatyczny M-16. Zatrzymani to Palestyńczycy. Od początku 2021 r. izraelska policja we współpracy z wojskiem udaremniła 19 prób przemytu. W ramach tych operacji przejęto 137 pistoletów, 20 karabinów szturmowych i 79 kg narkotyków o wartości milionów szekli.
    15 listopada 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 521 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 79 623 testów, uzyskując 0,70% wyników pozytywnych. Obecnie jest 5 707 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 134 pacjentów, z czego 91 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 143 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 259 063 osób (67,31%), drugą dawkę 5 756 190 (61,90%), a trzecią dawkę przypominającą 4 025 397 osób (43,29%).

15 listopada 2021 r. popołudniem jednostka specjalna izraelskiej policji granicznej wkroczyła do Nablusu w środkowej części Samarii i aresztowała 2 Palestyńczyków poszukiwanych za działalność terrorystyczną. Zatrzymanie nastąpiło na podstawie informacji Szin Bet. Jeden z zatrzymanych został postrzelony przy próbie ucieczki. Podczas operacji, Palestyńczycy zaatakowali izraelskich żołnierzy kamieniami i bombami zapalającymi. Żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.
    15 listopada 2021 r. popołudniem dziesiątki Palestyńczyków zaatakowało kamieniami grupę studentów jesziwy z żydowskiego osiedla Homesz w północnej części Samarii. Studenci wezwali pomoc i przybyli na miejsce incydentu funkcjonariusze policji granicznej aresztowali 4 Arabów. Służby bezpieczeństwa oceniły, że doszło do próby linczu.

15 listopada 2021 r. izraelska delegacja bezpieczeństwa wylądowała w Kairze i spotkała się z oficerami egipskiego wywiadu. Omówiono kwestie regionalnego bezpieczeństwa. Egipcjanie przekazali izraelskiej delegacji dokument dyplomatyczny, który zawiera warunki osiągnięcia zawieszenia broni w Strefie Gazy na ponad pięć lat. Dokument zawiera porozumienie o wymianie więźniów, a także kwestie odbudowy oraz poprawy sytuacji humanitarnej i ekonomicznej mieszkańców Gazy. Szef egipskiego wywiadu Abbas Kamel ma wkrótce odwiedzić Izrael.
    15 listopada 2021 r. amerykański konglomerat technologiczny Meta Platforms nawiązał współpracę z izraelską firmą Inomize w celu opracowania zaawansowanych chipów dla przyszłej technologii wirtualnej rzeczywistości. Dyrektor generalny Inomize, Ehud Szaked powiedział: "Nie jest tajemnicą, że rynek high-tech w Izraelu, a w szczególności nasza branża, osiągnął punkt wrzenia, który sprawia, że nasza zdolność rekrutowania i zatrzymywania talentów staje się coraz trudniejszy, więc to połączenie jest dla nas naturalne w tym momencie. Mamy niezwykłą okazję, aby być w czołówce postępu technologicznego w dziedzinie chipów."

16 listopada 2021 r. opublikowano roczną ocenę Sił Obronnych Izraela, która wskazuje na umiarkowaną poprawę stanu bezpieczeństwa. Umiarkowaną poprawę stanu bezpieczeństwa narodowego przypisuje się czterem czynnikom: (1) spadek poziomu zagrożenia w regionie północnym, gdzie powstrzymano ekspansję irańskiego establishmentu wojskowego w Syrii, ograniczając dostęp Hezbollahu do strategicznych systemów precyzyjnego uzbrojenia. Dzięki powstrzymaniu dostaw baterii obrony przeciwlotniczej z Iranu, izraelskie siły powietrzne utrzymały zdolności swobodnego manewrowania na całym obszarze. (2) Zmniejszeniu uległa niestabilność regionu północnego, ponieważ wojna domowa w Syrii wygasła, a prezydent Baszar al-Assad i wspierający go rosyjski prezydent Władimir Putin chcą narzucić stabilność polityczną i wzmocnić kontrolę nad większością obszaru Syrii. Równocześnie Hezbollah jest mocno uwikłany w kryzys w Libanie, co ogranicza jego zdolności. (3) Zatwierdzenie budżetu państwa, który obejmuje także budżet armii, pozwoliło zaplanować zakup sprzętu, nowych materiałów eksploatacyjnych i zaplanować ćwiczenia na najbliższe dwa lata. Siły Obronne Izraela zwiększyły również swoje zdolności do obrony przed zagrożeniami rakietowymi i ze strony wrogich dronów. (4) Zacieśnianie oraz intensyfikacja współpracy wywiadowczej i bezpieczeństwa z państwami w regionie. Większość z tych kwestii jest obłożona klauzulami tajności, ale publicznie widoczne są liczne międzynarodowe ćwiczenia wojskowe odbywające się w regionie.
    16 listopada 2021 r. zespół badaczy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech, osiągnął znaczący przełom przybliżają nas do wydajnej metody szyfrowania kwantowego. System wykorzystuje kryształy fluorescencyjne w postaci drobinek tak małych, że do ich zobaczenia potrzebne są specjalne mikroskopy. Każda taka kropka kwantowa mierzy znacznie mniej niż jedna tysięczna szerokości ludzkiego włosa. Wiązka lasera padająca na kropkę kwantową powoduje jej fluorescencję i emisję strumienia pojedynczych fotonów. Te kropki kwantowe są indywidualnie montowane na złotych główkach od szpilki, przy czym mają one wielkość jednej stutysięcznej wielkości zwykłej główki szpilki. Są one w stanie 20-krotnie zwiększyć emisję fotonów z kropki kwantowej. Ten strumień fotonów jest następnie wystrzeliwany w jednym kierunku przez "siatkę Bragga", działającą jako rodzaj anteny. Dzięki urządzeniu HU-Tübingen jest możliwe szyfrowanie kwantowe. Jest to niezwykle ważne w dobie rozwoju komputerów kwantowych, które będą w stanie złamać większość kodów szyfrowania używanych obecnie do ochrony naszych danych, narażając banki i systemy bezpieczeństwa na ataki. Obecnie najlepsze zabezpieczenia komputerów opierają się na sekwencjach matematycznych, których złamanie zajęłoby zwykłemu komputerowi miliardy lat. Jednak w naszej kwantowej przyszłości trzeba będzie opracować nowe metody szyfrowania, które opierają się na prawach fizyki, a nie na równaniach matematycznych.
    16 listopada 2021 r. minister zdrowia Nitzan Horowitz zgodził się, aby osoby wjeżdżające do Izraela mogły wykonać szybki test antygenowy zamiast testu PCR jako warunek wejścia na pokład samolotu. W przyszłym tygodniu decyzję w tej sprawie podejmie rząd. Pozwoliłoby to Izraelczykom powracającym z zagranicy i turystom przyjeżdżającym do Izraela wybrać, czy wykonać test antygenowy dzień przed wejściem na pokład, czy test PCR do 72 godzin przed startem. Ma to na celu ułatwienie turystyki przyjazdowej do Izraela.
    16 listopada 2021 r. zespół izraelskich badaczy opublikował wyniki obserwacji ponad 1,3 mln osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Zauważono, że po czterech do sześciu miesięcy poziom przeciwciał tak bardzo spada, że rośnie ryzyko infekcji i hospitalizacji. Co więcej, wiek ludzi nie miał wpływu na spadek liczby przeciwciał, co oznacza, że wpływ szczepionki maleje wraz z upływem czasu u wszystkich, a nie tylko u osób starszych. To dlatego Izrael przyjął politykę podawania trzeciej dawki szczepionki wszystkim osobom w wieku powyżej 12 lat, w przeciwieństwie do wielu innych krajów i zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia. Na obecnym etapie trudno powiedzieć jak długo będzie utrzymywać się odporność po trzeciej dawce.
    16 listopada 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 539 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 79 877 testów, uzyskując 0,72% wyników pozytywnych. Obecnie jest 5 286 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 138 pacjentów, z czego 91 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 148 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 260 513 osób (67,32%), drugą dawkę 5 757 789 (61,92%), a trzecią dawkę przypominającą 4 029 800 osób (43,33%).

16 listopada 2021 r. podczas nocnej operacji w arabskiej miejscowości Tammun w środkowej Samarii, Palestyńczycy zaatakowali kamieniami izraelskich funkcjonariuszy policji granicznej, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, który był powiązany z Islamskim Dżihadem. Aresztowano 2 Arabów.
    16 listopada 2021 r. w nocy izraelska policja graniczna wkroczyła do arabskiej miejscowości Abu Dis, położonej na wschód od Jerozolimy w Judei. Podczas operacji skonfiskowano karabin automatyczny M16, strzelbę i amunicję. Aresztowano 1 Palestyńczyka.

16 listopada 2021 r. podczas historycznej ceremonii w Pałacu Prezydenckim Qasr Al-Watan w Zjednoczonych Emiratach Arabskich po raz pierwszy podniesiono izraelską flagę i zagrano izraelski hymn narodowy. Ambasador Izraela w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Amir Hajek powiedział: "Po raz pierwszy odegrano hymn Izraela w Pałacu Prezydenckim w Abu Dabi. Flaga Izraela jest podnoszona po raz pierwszy w Pałacu Prezydenckim w Abu Dabi. Jakie to ekscytujące. Historyczne!"
    16 listopada 2021 r. Departament Skarbu USA poinformował, że będzie współpracować z Izraelem w celu zwalczania oprogramowania ransomware, a oba kraje stworzą wspólną grupę zadaniową do walki z cybernetycznymi zagrożeniami. Grupa zadaniowa opracuje protokół ustaleń wspierający wymianę informacji związanych z sektorem finansowym, w tym przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa.

17 listopada 2021 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, który będzie obchodzony 25 listopada, ministerstwo opieki społecznej opublikowało roczne dane, które pokazują wzrost liczby incydentów przemocy w rodzinie w Izraelu. Z danych resortu wynika, że od początku 2021 r. do końca października, w Izraelu zgłoszono 7977 przypadków przemocy w rodzinie. Jes to wzrost o 10% w stosunku do zeszłego roku. Spośród udokumentowanych przypadków, 4382 to przypadki przemocy wobec kobiet ze strony ich partnerów, 295 to przypadki przemocy wobec mężczyzn ze strony ich partnerów, a 1649 to przypadki przemocy wobec dzieci. W maju 2020 r. uruchomiono system, w którym ludzie mogą wysyłać "ciche wiadomości" SMS-em pod numer 0557000128. W całym kraju utworzono 165 regionalnych ośrodków zajmujących się zapobieganiem przemocy domowej, z czego 59 ośrodków znajduje się w sektorze arabskim, a 4 w sektorze charedim. Minister opieki społecznej Meir Cohen powiedział: "Przemoc w rodzinie jest poważnym problemem społecznym, ale tak nie musi być. Jako społeczeństwo mamy możliwość działania na rzecz zapobiegania temu zjawisku, odkładania środków na pomoc ofiarom oraz zapewnienie ofiarom pełnej obrony i wsparcia."
    17 listopada 2021 r. dyrektor generalny ministerstwa zdrowia prof. Nachman Ash ostrzegł, że w Izraelu "wyraźnie spowalnia spadek liczby nowych infekcji. Jest to niepokojące, ale musimy żyć w taki sposób, aby współczynnik infekcji nie wzrósł powyżej 1. Każdego dnia mamy około 500 nowych przypadków. Nie mogę powiedzieć, że to nie jest problemem, ale jeśli pozostanie on stabilny, to będzie dobrze. Jeśli wzrośnie powyżej 1 - będzie to niepokojące. Mogę powiedzieć, że praktycznie rzecz biorąc, wyszliśmy z czwartej fali, chociaż w ostatnich dniach obserwujemy spowolnienie spadku liczby nowych infekcji. Nie jest mała liczba przypadków, zwłaszcza, że po trzeciej fali mieliśmy niższe wskaźniki, ale być może w dzisiejszych okolicznościach jest to najniższy poziom, jaki możemy osiągnąć. W tym tygodniu w Izraelu pojawią się szczepionki dla dzieci, i w przyszłym tygodniu będziemy mogli rozpocząć ich podawanie. Kolejnym wyzwaniem, przed którym stoimy, jest określenie, kiedy dawka przypominająca przestaje działać. Musimy to określić na tyle wcześnie, abyśmy mogli na to zareagować. Nie jest to proste zadanie, zwłaszcza gdy z perspektywy analitycznej spada liczba infekcji. Śledzimy również poziomy przeciwciał osób zaszczepionych i ozdrowieńców, ale to nie wystarczy, aby określić kiedy ochrona przestanie działać. Następnym wyzwaniem jest identyfikowanie niebezpiecznych mutacji koronawirusa pojawiających się na świecie. Mogą to być warianty odporne na szczepionki, albo powodujące cięższy przebieg choroby. Musimy szybko identyfikować rodzaj wariantu koronawirusa, którym zarażają się osoby u nas w kraju, a to również nie jest łatwe na wczesnym etapie. Musimy to wszystko obserwować i poszukiwać sposobów ochrony. Tutaj pojawiają się dylematy dotyczące zamknięcia międzynarodowego lotniska Ben Guriona, lub zamknięcia lotów do niektórych krajów. Tutaj nie może być żadnych kompromisów."
    17 listopada 2021 r. popołudniem palestyński terrorysta zaatakował nożem izraelskich policjantów w pobliżu jesziwy Ateret Cohanim na Starym Mieście w Jerozolimie. Lekko rannych zostało 2 policjantów. Napastnik został zastrzelony. Został on zidentyfikowany jako 16-letni mieszkaniec dzielnicy Isawija we wschodniej Jerozolimy.
    17 listopada 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 494 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 74 011 testów, uzyskując 0,71% wyników pozytywnych. Obecnie jest 5 303 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 135 pacjentów, z czego 91 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 154 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 261 892 osób (67,34%), drugą dawkę 5 759 464 (61,93%), a trzecią dawkę przypominającą 4 033 641 osób (43,38%).

17 listopada 2021 r. rano izraelska policja graniczna przeprowadziła ewakuację nielegalnej żydowskiej placówki osadniczej Geulat Zion w środkowej części Samarii. Około 50 prawicowych aktywistów wszczęło zamieszki, uszkadzając trzy pojazdy policji. Zatrzymano 3 osadników.
    17 listopada 2021 r. Autonomia Palestyńska poinformowała, że w ciągu ostatnich kilku dni zamknięto cztery uniwersytety z powodu gwałtownych starć na kampusach między studentami a rywalizującymi klanami. Coraz częściej palestyńska opinia publiczna wyraża obawy przed wybuchem wojny domowej w Autonomii Palestyńskiej. Uniwersytet Al-Quds w Abu Dis został zamknięty po tym, jak zamaskowani bandyci z pobliskiej wioski Al-Sawahreh otworzyli ogień do samochodów zaparkowanych przed uczelnią. Strzelanina ma związek ze sporem o parking. Uniwersytet Bir Zeit na północ od Ramallah, został zamknięty po gwałtownych starciach między studentami należącymi do rywalizujących grup stowarzyszonych z al-Fatah. Hebron University i Palestine Polytechnic University w Hebronie zostały zamknięte po brutalnych bójkach między studentami należącymi do zwaśnionych klanów. Ponadto w Hebronie podpalono dziesiątki domów, firm i sklepów. Palestyńskie siły bezpieczeństwa nie są w stanie zapanować nad sytuacją.

17 listopada 2021 r. syryjskie media poinformowały, że w nocy dwie izraelskie rakiety wystrzelone z obszaru Wzgórz Golan uderzyły w budynek na przedmieściach Damaszku. Według syryjskiej armii, jedna z rakiet została zestrzelona.
    17 listopada 2021 r. Katar i Egipt podpisały umowę na dostawy paliwa i podstawowych materiałów budowlanych do Strefy Gazy. Oba kraje obiecały po 500 mln dolarów na odbudowę Gazy.

18 listopada 2021 r. wczesnym rankiem do Izraela przylecieli Mordy i Natali Oknin, którzy pod zarzutem szpiegostwa spędzili dziewięć dni w tureckim więzieniu. Podczas wycieczki turystycznej do Turcji sfotografowali pałac tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, za co zostali oskarżeni o szpiegostwo. Ich zwolnione nastąpiło dzięki dyplomatycznej mediacji.
    18 listopada 2021 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet aresztowała pracownika firmy sprzątającej w domu ministra obrony Benny Gantza, i postawiła mu zarzut szpiegostwa na rzecz Iranu. 38-letni sprzątacz skontaktował się z hakerami powiązanymi z Iranem (grupa Black Shadow), którym zaoferował zainstalowanie wirusa na komputerze osobistym Gantza w zamian za pieniądze. Aby przekonać hakerów o prawdziwości swojej oferty, sfotografował biurko ministra, osobisty komputer, telefon, tablet, pudełko z nadrukowanymi cyframi związanymi z armią, router i jego adres IP, oraz rachunki z podatku od nieruchomości. Sprzątacz nie miał dostępu do żadnych rzeczy będących tajemnicą państwową. Ma on bogatą historię kryminalną, która obejmuje pięć wyroków skazujących i 14 zarzutów, w tym dwa napady na banki, włamanie, kradzież i inne.
    18 listopada 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 467 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 71 082 testów, uzyskując 0,71% wyników pozytywnych. Obecnie jest 5 215 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 126 pacjentów, z czego 87 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 154 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 263 415 osób (67,35%), drugą dawkę 5 761 459 (61,96%), a trzecią dawkę przypominającą 4 038 711 osób (43,43%).

18 listopada 2021 r. minister spraw wewnętrznych Ajelet Szaked spotkała się w Waszyngtonie z sekretarzem bezpieczeństwa wewnętrznego USA Alejandro Mayorkasem. Omówiono kwestię włączenia Izraela do amerykańskiego programu, który umożliwi pobyt w Stanach Zjednoczonych bez wizy do 90 dni. Postanowiono powołać zespół roboczy, który ma przyspieszyć procedurę przyznania Izraelowi do lutego 2023 r. zwolnienia z wymogu posiadania wiz.
    18 listopada 2021 r. w Oslo zebrał się Kwartet Bliskowschodni (ONZ, Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Rosja), który z zadowoleniem przyjęło kroki ogłoszone przez Izrael "w celu dotarcia do Autonomii Palestyńskiej i udzielenia pomocy w kryzysie fiskalnym". Wyrażono także "głębokie zaniepokojenie rozwojem wydarzeń na Zachodnim Brzegu, w Jerozolimie i Strefie Gazy. W tym kontekście Kwartet podkreśla pilną potrzebę podjęcia, przez wszystkie strony, dodatkowych kroków w celu bezpośredniego stawienia czoła tym wyzwaniom, poprzez reformy fiskalne i inne, a także unikanie jednostronnych kroków, które zaostrzają napięcia i podważają perspektywy pokoju. Istnieje pilna potrzeba zajęcia się niestabilną sytuacją w Gazie, poprzez zapewnienie ciągłych wysiłków humanitarnych oraz złagodzenie ograniczeń w dostępie i przemieszczania się osób oraz towarów. Wzywamy do zaangażowania się wszystkie zainteresowane strony w tym regionie."

19 listopada 2021 r. izraelska policja przeprowadziła rano operację w arabskiej wiosce Salim w Wadi Ara. Przejęto trzy pistolety i znaczną ilość amunicji. Aresztowano 2 Arabów.

19 listopada 2021 r. wieczorem palestyńskie siły bezpieczeństwa wkroczyły do Dżeninu na północy Samarii, rozpoczynając dużą operację mającą na celu przywrócenie kontroli Autonomii Palestyńskiej nad tym miastem, nad którym kontrolę przejęły bojówki Islamskiego Dżihadu, Brygad Męczenników Al-Aksa i Hamasu. Gwałtowne starcia wybuchły wkrótce po tym, jak funkcjonariusze bezpieczeństwa weszli do obozu dla uchodźców w Dżeninie, aby aresztować osoby poszukiwane za posiadanie nielegalnej broni i udział w działalności przestępczej. Operacja rozpoczęła się po tym, jak wielu uzbrojonych członków Hamasu i Islamskiego Dżihadu wzięło publiczny udział w pogrzebie Wasfi Kabaha, wysokiego rangą urzędnika Hamasu z Dżenin, który zmarł z powodu COVID-19. Publiczne pojawienie się milicji Hamasu i Islamskiego Dżihadu na ulicach Dżeninu było postrzegane przez wielu Palestyńczyków jako bezpośrednie i poważne wyzwanie dla Mahmouda Abbasa i Autonomii Palestyńskiej. Ponadto było one postrzegane jako wyznacznik, że Autonomia Palestyńska traci kontrolę nad Dżeninem.

19 listopada 2021 r. w ostatnim dniu Dubai Air Show 2021 nastąpiło podpisanie umowy o współpracy między Israel Aerospace Industries i emiracką firmą technologiczną EDGE. Umowa przewiduje utworzenie centrum obsługi kilku systemów IAI w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Współpraca będzie dotyczyć głównie bezzałogowych statków nawodnych, które mogą działać zdalnie, półautonomicznie lub całkowicie autonomicznie, oferując unikalne możliwości pod względem modułowości, zasięgu, zwrotności i wydajności. Mogą być wykorzystywane do działań wywiadowczych, obserwacyjnych, rozpoznania, wykrywania min oraz jako platforma niektórych typów dronów.
    19 listopada 2021 r. Wielka Brytania uznała Hamas za organizację terrorystyczną. Wspieranie Hamasu będzie karane karą 10 lat więzienia.

20 listopada 2021 r. - Szabat.
    20 listopada 2021 r. izraelscy żołnierze wykryli przemyt w pobliżu Metuli na granicy z Libanem. Przemytnik porzucił worki i zbiegł do Libanu. W workach znaleziono 41 paczek z narkotykami oraz amunicję. Izraelscy żołnierze udaremnili także przemyt na granicy z Egiptem, gdzie przejęto dużą ilość marihuany i kokainy (w sumie 120 kg).
    20 listopada 2021 r. ministerstwo gospodarki i przemysłu poinformowało, że w strefie przemysłowej Nazaretu powstanie pierwszy w sektorze arabskim park technologii high-tech. Ocenia się, że kosztem 21 mln szekli powstanie 200 miejsc pracy, pomagając arabskim pracownikom na lepszą integrację z izraelskim społeczeństwem.
    20 listopada 2021 r. szefowa izraelskiej służby zdrowia publicznego dr Szaron Alroy-Preis wyjaśniła wieczorem, że ministerstwo zdrowia uważnie śledzi wzrost zakażeń koronawirusem, ale w tej chwili nie ma potrzeby podejmowania żadnych znaczących działań. "Jest to wzrost, który uważnie obserwujemy i jesteśmy nim zaniepokojeni, ale nie wpadamy w histerię z tego powodu. Ten wzrost wynika z naszych publicznych zachowań. Musimy nosić maski w zamkniętych przestrzeniach, a na pewno teraz, gdy pada deszcz i więcej czasu spędzamy w zamkniętych przestrzeniach. Nie będziemy się więcej otwierać, dopóki nie zobaczymy wznowienia trendu spadkowego. 76% nowych przypadków dotyczy osób całkowicie nieszczepionych, a kolejne 12% to osoby, które były szczepione dawno temu i nie otrzymały dawki przypominającej - co oznacza, że prawie 90% to ludzie, których Izrael nie uważa za zaszczepionych - i to powoduje wzrost infekcji."
    20 listopada 2021 r. wieczorem premier Naftali Bennett wydał wytyczne dotyczące szeregu kroków mających na celu zmniejszenie ilości infekcji koronawirusa podczas tego, co jest w Izraelu nazywane "falą dzieci". Obecnie 49% nowych infekcji dotyczy dzieci w wieku 0-11 lat. Podawanie szczepionek dla dzieci w wieku 5-11 ma rozpocząć się we wtorek. Bennett podkreślił, że podejście do szczepienia dzieci będzie polegać na "miękkiej perswazji", bez nacisku i siły. Wszystkie informacje będą przejrzyste i dostępne dla rodziców. Premier planuje także osobiście odbyć spotkania z nauczycielami, pediatrami i lekarzami rodzinnymi, którzy według przedstawionych mu badań mają największy wpływ na decyzję rodziców o zaszczepieniu lub nieszczepieniu dzieci. Kolejne część działań będzie dotyczyć tej części populacji, która uważa sama siebie za zaszczepioną, chociaż od przyjęcia drugiej dawki szczepionki minęło więcej niż sześć miesięcy i według badań ich liczba przeciwciał spadła poniżej poziomu zapewniającego ochronę. Premier polecił, aby wysiłki były skoncentrowane na zachęcaniu ich do przyjęcia dawki przypominającej.
    20 listopada 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 497 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 31 358 testów, uzyskując 0,81% wyników pozytywnych. Obecnie jest 5 233 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 131 pacjentów, z czego 80 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 154 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 264 253 osób (67,36%), drugą dawkę 5 762 467 (61,97%), a trzecią dawkę przypominającą 4 041 907 osób (43,46%).

21 listopada 2021 r. rano palestyński terrorysta otworzył ogień z pistoletu maszynowego Carl Gustaw do przechodniów u podnóża arabskiego rynku schodzącego do Zachodniego Muru na Starym Mieście w Jerozolimie. Terrorysta był przebrany za ortodoksyjnego Żyda i został zastrzelony przez policjantów. W ataku rannych zostało 5 osób (w tym 2 policjantów), jedna z nich zmarła od ran w szpitalu (Elijahu Kay). Wzgórze Świątynne zostało zamknięte dla Żydów. Napastnika zidentyfikowano jako 40-letniego Fadi Abu Shahidama, mieszkańca obozu dla uchodźców Shuafat w Jerozolimie.
    21 listopada 2021 r. przed południem izraelskie siły bezpieczeństwa wkroczyły do obozu uchodźców Shuafat we wschodniej Jerozolimie. Przeszukano dom Fadi Abu Shahidama, który dziś rano przeprowadził atak terrorystyczny w Jerozolimie. Okazało się, że był on członkiem Hamasu i nauczycielem religioznawstwa w arabskiej szkole Raszidija w Jerozolimie. Atak był wcześniej zaplanowany, gdyż żona z dziećmi wyjechały trzy dni wcześniej z Izraela. W dzielnicy Shuafat doszło do starć z policją.
    21 listopada 2021 r. izraelska policja przeprowadziła operację w arabskim mieście Rahat na Negewie. Podczas przeszukania domów odkryto i skonfiskowano znaczną ilość amunicji. W odpowiedzi na działania policji, Beduini wszczęli zamieszki. Rannych zostało 2 policjantów. Aresztowano 3 demonstrantów.

    21 listopada 2021 r. wieczorem w dzielnicy Shuafat we wschodniej Jerozolimie przeszedł marsz poparcia dla palestyńskiego terrorysty, który zginął podczas dzisiejszego ataku terrorystycznego na Starym Mieście Jerozolimy. Demonstranci nieśli flagi Hamasu i skandowali antyizraelskie hasła. Tłum podpalał opony i rzucał kamieniami w izraelskich policjantów, skandując: "Miliony męczenników idą do Jerozolimy!"
    21 listopada 2021 r. wieczorem kilkuset Izraelczyków przeszło przez Stare Miasto Jerozolimy i udało się na modlitwy przy Zachodnim Murze za ofiarami dzisiejszego ataku terrorystycznego. Maszerujący wymachiwali izraelskimi flagami, a w miejscu ataku odmówili Psalmy.
    21 listopada 2021 r. Departament Stanu USA poinstruował swoich pracowników dyplomatycznych oraz ich rodziny, aby aż do odwołania nie odwiedzali Starego Miasta w Jerozolimie ze względów bezpieczeństwa.
    21 listopada 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 452 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 81 865 testów, uzyskując 0,62% wyników pozytywnych. Obecnie jest 5 408 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 131 pacjentów, z czego 80 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 176 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 265 959 osób (67,38%), drugą dawkę 5 764 547 (61,99%), a trzecią dawkę przypominającą 4 047 994 osób (43,53%).

22 listopada 2021 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że w ostatnich tygodniach w Judei i Samarii aresztowano około 50 palestyńskich terrorystów. Przejęto pieniądze, broń i materiały wybuchowe. Rozbito w ten sposób dużą siatkę terrorystyczną Hamasu, która planowała zamachy bombowe w całym Izraelu. Siatką na terytoriach palestyńskich kierował Saleh al-Arouri, a z daleka Zacharia Najib, który w 2011 r. został zwolniony z izraelskiego więzienia w zamian za uwolnienie Gilada Szalita, po czym wyjechał do Turcji, skąd kontynuował działalność dla Hamasu. Oferował on milion dolarów za porwanie Izraelczyka.
    22 listopada 2021 r. izraelska policja poinformowała, że w ciągu ostatnich dwóch lat w Izraelu zgłoszono ponad 10 tys. spraw dotyczących przestępstw seksualnych, z czego 8 508 dotyczy ofiar w wieku poniżej 17 lat. Jest to wzrost o około 5% w porównaniu do wcześniejszych lat, co ma związek z blokadami wprowadzanymi z powodu pandemii. Wiele zgłoszeń dotyczy zdarzeń w Internecie, do których policja podchodzi tak samo poważnie, jednak sprawy te najczęściej są zamykane bez pociągnięcia sprawców do konsekwencji.
    22 listopada 2021 r. Bank Izraela utrzymał referencyjną stopę procentową na poziomie 0,1%, powołując się na niepewność dotyczącą aktywności gospodarczej z powodu pandemii, podczas gdy inflacja jest pod kontrolą. W zeszłym tygodniu szekel osiągnął 26-letni szczyt notowania w stosunku do dolara i 20-letni szczyt w stosunku do euro. Bank centralny zrealizował skup walut obcych o wartości 30 mld dolarów aby ograniczyć dalszy wzrost wartości szekla. Gospodarka Izraela wzrosła w trzecim kwartale b.r. o 2,4%, po wzroście o 13,7% w drugim kwartale. Utrzymanie wzrostu gospodarczego udało się utrzymać dzięki skutecznej kampanii szczepień, co pomogło otworzyć kraj i obniżyć stopę bezrobocia do 7%. W tym samym czasie stopa inflacji w Izraelu w październiku spadła do 2,3% (we wrześniu 2,5%), pozostając jednak powyżej połowy rocznego celu 1%-3%. Politycy zauważyli, że środowisko inflacyjne w Izraelu różni się od Europy, gdzie niektóre kraje, takie jak Polska, Węgry i Czechy, podniosły stopy, aby powstrzymać inflację.
    22 listopada 2021 r. popołudniem Izrael rozpoczął szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat. Oficjalnie kampania szczepień dzieci rozpocznie się jutro, jednak około 600 dzieci i ich rodziców przybyło do klinik w całym kraju, aby otrzymać wcześniej umówioną dawkę szczepionki. Szefowa publicznej służby zdrowia w ministerstwie zdrowia dr Szaron Alroy-Preis powiedziała, że istnieją obawy związane z kolejną falą pandemii. "Nie wiemy, czy nie jesteśmy u progu piątej fali. Nastąpiła prawdziwa zmiana trendów. Od połowy października obserwujemy wzrost wskaźnika infekcji. Prowadzimy dogłębne analizy, a większość zachorowań jest wśród dzieci, zwłaszcza w przedziale wiekowym od 5 do 11 lat. Już zarezerwowano 20 tys. wizyt na szczepienia dzieci, ale nie mamy określonego celu ilości zaszczepionych dzieci. Chcę powiedzieć, że rodzice powinni czuć się bezpiecznie, że mają odpowiedzi na swoje pytania, że decydują się na szczepienie dzieci, aby je chronić. Z jednej strony jest wiele fake newsów, a z drugiej na stronie ministerstwa zdrowia jest wiele rzetelnych informacji medycznych od pediatrów. Uwierzcie pediatrom i idźcie ich zapytać. Przy podejmowaniu tej decyzji liczcie na poważne informacje medyczne. To rodzice zdecydują. W Izraelu nie ma obowiązkowych szczepień. Myślę, że nie ma potrzeby przymusowe szczepienia w Izraelu, gdyż każdy człowiek odpowiada za swój organizm i sam musi zadecydować, czy wykona na nim jakiś zabieg medyczną, czy też nie."
    22 listopada 2021 r. ministerstwo obrony poinformowało, że w najbliższych tygodniach zostaną przeprowadzone ćwiczenia systemu obronnego w centralnej części kraju, w ramach którego odbędą się różne testy, w tym starty rakiet. Ostrzeżono, że w trakcie testów będą słyszalne wybuchy, a na obszarach cywilnych zostaną rozmieszczone różne systemy obronne.
    22 listopada 2021 r. wieczorem minister spraw zagranicznych Jair Lapid wezwał Turcję, by poszła za Wielką Brytanią i zdelegalizowała organizację terrorystyczną Hamas. "Narody świata muszą postąpić tak jak Wielka Brytania i zakazać Hamas. Biura Hamasu w Stambule powinny zostać zamknięte."
    22 listopada 2021 r. wieczorem plenum Knesetu zatwierdziło projekt ustawy o ograniczeniu kadencji premiera do ośmiu kolejnych lat urzędowania. 66 posłów poparło tę propozycję, a 48 głosowało przeciw.
    22 listopada 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 682 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 99 554 testów, uzyskując 0,74% wyników pozytywnych. Obecnie jest 5 904 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 128 pacjentów, z czego 81 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 177 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 267 456 osób (67,4%), drugą dawkę 5 766 304 (62,01%), a trzecią dawkę przypominającą 4 052 354 osób (43,58%).

22 listopada 2021 r. izraelski minister energii Karin Elharar, emiracki minister klimatu Miriam Al-Mahiri oraz jordański minister wody dr Muhammad al-Najer podpisali w Dubaju, w obecności specjalnego wysłannika USA ds. zmian klimatycznych Johna Kerry'ego, historyczną deklarację o współpracy regionalnej w walce z kryzysem klimatycznym. W ramach tej umowy Izrael i Jordania zgodziły się na partnerstwo na zasadzie "woda za energię", czyli Zjednoczone Emiraty Arabskie wybudują w Jordanii elektrownię słoneczną, dzięki której Jordania wyprodukuje dla Izraela 600 MW energii słonecznej, a Izrael dostarczy do Jordanii 200 milionów metrów sześciennych odsolonej wody morskiej. Oczekuje się, że szczegóły planów zostaną sfinalizowane w 2022 r. Elharrar powiedziała: "Izrael i Jordania to dwa kraje o różnych potrzebach i możliwościach, które pomagają sobie nawzajem w radzeniu z ekologicznymi wyzwaniami. Jordania ma dużo otwartej przestrzeni i światła słonecznego, co pomoże Izraelowi przejść na zieloną energię oraz spełnić ambitne cele, które sobie wyznaczyliśmy, a Izrael, dzięki doskonałej technologii odsalania, pomoże Jordanii w kryzysie wodnym."
    22 listopada 2021 r. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) obniżyło ostrzeżenie dotyczące podróży do Izraela z najwyższego poziomu 4 ("bardzo wysokie ryzyko infekcji"), do poziomu 3 ("wysokie ryzyko"). Oznacza to, że obywatelom Stanów Zjednoczonych zaleca się upewnienie się, że są w pełni zaszczepieni przed podróżą do Izraela, a niezaszczepionych podróżnych namawia się do unikania podróży do Izraela.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Aktualności z Izraela


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2021 by Gedeon