EWAKUOWANE  OSIEDLA 

 

Tak dużo się mówi na temat ewakuowanych osiedli żydowskich ze Strefy Gazy i północnej Samarii. Jest to realizacja planu Szarona. Ewakuacja rozpoczęła się oficjalnie 15 sierpnia 2005 roku, po północy. W tej wielkiej operacji uczestniczyło 55 tysięcy izraelskich policjantów i żołnierzy, a także pięć tysięcy funkcjonariuszy palestyńskiej policji.
    Osadnicy pierwszych ewakuowanych osiedli otrzymali 48 godziny na dobrowolne opuszczenie swoich domów. Od 17 sierpnia nakazy ewakuacji były już egzekwowane. Ci, którzy się nie podporządkowali, zostali siłą wyprowadzeni z domów i ewakuowani ze Strefy Gazy przez wojsko i policję. Na terenie osiedli działało 400 siedemnastoosobowych ekip policyjno-wojskowych (w sumie 6.800 mężczyzn i kobiet), nadzorujących wyjazd osadników. Na miejscu były też ekipy medyczne. Każda z 400 ekip działała na określonym obszarze. Ekipy te, od miesięcy przechodziły intensywne szkolenie, nie miały przy sobie broni palnej, głównie by uniknąć jakichkolwiek przypadkowych incydentów.

Dla większości nas likwidowane osiedla pozostają całkowicie anonimowe. Gdzie się one znajdują? I czym są? Przybliżmy je trochę, aby wiedzieć co jest likwidowane. Cyferki przesiedlanych rodzin są zwykłą statystyką, jednak za każdą taką cyfrą kryją się ludzie - ich życie, dramat wysiedlenia, wielka zmiana i stres z tym związany. Warto o nich pamiętać. Jest ich w sumie 9.100 osób. Każda z nich to indywidualny człowiek, mający swoje życie i uczucia. Przygotowano dla nich 850 przejściowych domów na Negewie oraz 350 domów w osadzie Nitzan, pomiędzy Ashdod i Ashkelon. Każda ewakuowana rodzina otrzymała od rządu odszkodowanie. Dodatkowe odszkodowania dotyczą opuszczonej ziemi i domów.

mapa - rozmiar: 286 031 bajtów
Ewakuowane osiedla żydowskie
(Copyright: Gedeon)

---- Elei Sinai ----

Osiedle powstało w 1983 roku, jako wynik współpracy lokalnych organizacji osadników działających w oparciu na rządowe obietnice i ustawy o wsparciu osadnictwa na terytoriach. W Elei Sinai mieszkało 85 rodzin, liczących w przybliżeniu 350 osób.
    W osiedlu znajdowało się przedszkole i ogród zabaw dla dzieci. Uczniowie i studenci dojeżdżali do odległego o 15 km miasta Ashkelon.

Ewakuacji osiedla sprzeciwiało się około 30 rodzin oraz setka radykalnych osadników, w większości z osiedli na Wzgórzach Golan. Wojsko i policja wkroczyły do osiedla po godzinie 13 popołudniem 21 sierpnia. W pierwszej kolejności siły bezpieczeństwa usunęły z osiedla około 200 nielegalnych osób. Po negocjacjach, około godziny 21 wieczorem mieszkańcy osiedla wyruszyli marszem w kierunku pobliskiego kibucu Yad Mordechaj, przekraczając granicę Strefy Gazy.
    Osiedle ewakuowano do godziny 21:15 wieczorem w niedzielę 21 sierpnia 2005 roku.

---- Dugit ----

Osiedle powstało w 1982 roku, kiedy to pierwsze 3 rodziny osiedliły się w tym miejscu lądując na plaży z morza. Nazwa osiedla kojarzy się z małymi łodziami patrolowymi "Dugit". W Dugit mieszkało 20 rodzin, liczących ponad 70 osób. Źródłem dochodów dla mieszkańców było rybołóstwo, rolnictwo, usługi turystyczne i smażalnie ryb.
    W osiedlu znajdował się market oraz liczne atrakcje turystyczne.

Do osiedla wojsko i policja wkroczyły rano 21 sierpnia.
    Osiedle ewakuowano do godziny 10 rano w środę 17 sierpnia 2005 roku. Natychmiast buldożery wyburzyły domy mieszkalne.

---- Nisanit ----

W 1980 roku izraelska armia utworzyła w tym miejscu swój posterunek. W cztery lata później powstał tutaj obóz szkoleniowy dla pierwszych 15 rodzin osadników. W 1993 roku osadnicy utworzyli oficjalnie osiedle Nisanit i przystąpili do uprawy ziemi. W Nisanit żyło około 400 rodzin liczących ponad 1.200 osób. Osiedle zabezpieczało południową granicę Izraela i zostało wybudowane bezpośrednio przy skrzyżowaniu strategicznych dróg.
    W osiedlu znajdowała się synagoga, przychodnia zdrowia z salą operacyjną, dom kultury, przedszkole i ogród zabaw dla dzieci. Uczniowie jeździli do szkół na Negewie, natomiast studenci do pobliskiego miasta Ashkelon.

Wojsko i policja wkroczyły do osiedla późnym rankiem 21 sierpnia. Po godzinie negocjacji wszyscy mieszkańcy dobrowolnie opuścili swoje domy.
    Osiedle ewakuowano do godziny 11 ranem w niedzielę 21 sierpnia 2005 roku. Buldożery natychmiast przystąpiły do wyburzania domów.

---- Netzarim ----

W 1984 roku powstał religijny kibuc Netzarim. Po wielu latach maleńki kibuc rozrósł się w normalne osiedle. W Netzarim żyło 70 rodzin, liczących ponad 450 osób. Mieszkańcy trudnili się nauczaniem, rolnictwem i innymi profesjami.
    W osiedlu znajdowało się przedszkole, ogród zabaw dla dzieci, szkoła podstawowa oraz centrum edukacyjne judaizmu.

Wojsko i policja wkroczyły do osiedla późnym rankiem 22 sierpnia. Po negocjacjach, o godzinie 15:15 popołudniem grupa osadników wyprowadziła zwoje Tory z synagogi. Mieszkańcy osiedla udali się w kolumnie z synagogi do autobusów.
    Osiedle ewakuowano do godziny 17 popołudniem w poniedziałek 22 sierpnia 2005 roku.

---- Kfar Darom ----

W 1935 roku Tuvia Miller zakupił znaczną część tutejszej ziemi, przeznaczając ją pod żydowską kolonizację. Między innymi utworzono tutaj sady. Jednakże w latach 1936-1939 sady uległy zniszczeniu i ziemię odkupił Narodowy Fundusz Żydowski. Podczas Wojny o Niepodległość tutejsi osadnicy stawili bohaterski opór nacierającej egipskiej armii. Po Wojnie Sześciodniowej izraelska armia utworzyła w Kfar Darom swój posterunek. Po Wojnie Jom Kippur miejsce zostało ucywilizowane i przeobrażone na bazę dla mieszkańców Gush Katif. W Kfar Darom żyło 65 rodzin, liczących ponad 400 osób.
     W osiedlu uprawiano warzywa, które można było nabyć w sklepach i na bazarach w całym Izraelu.

Grupa osadników dokonała 17 sierpnia sabotażu uszkadzając wojskowy buldożer D-9 I dosypując cukru do paliwa dla czołgów. 65 rodzin i około 2 tys. radykalnych działaczy prawicowych zabarykadowało się w osiedlu. Wojsko i policja wkroczyły do osiedla rankiem 18 sierpnia. Podczas starć z osadnikami podpalono autobus. Do godziny 10 rano usunięto około 100 protestujących z religijnej szkoły dla dziewcząt. Następnie ewakuowano lokalny zakład. Usunięto osoby, które zabarykadowały się w przedszkolu. Od godziny 11 rano wojsko rozpoczęło siłą usuwać mieszkańców ze swoich domów. Podczas starć osadnicy obrzucali żołnierzy jajkami, śmieciami itp. Wojsko odpowiadało z armatek wodnych. O godzinie 17 popołudniem siły specjalne wkroczyły do synagogi, usuwając protestujące osoby. Radykalni prawicowi działacze zabarykadowali się na dachu synagogi. Szturm na dach rozpoczął się o godzinie 18:30 wieczorem. Protestujący oblewali żołnierzy kwasem.
    Osiedle ewakuowano do godziny 21 wieczorem w czwartek 18 sierpnia 2005 roku.

---- Netzer-Hazani ----

Pierwsza rolnicza infrastruktura powstała w tym miejscu w 1993 roku, jednak samo osiedle utworzono w 1997 roku. Mieszkała tutaj społeczność religijnych osadników, która liczyła 70 rodzin - około 400 osób. W osiedlu prowadzono zaawansowane uprawy rolnicze w szklarniach.
    W osiedlu znajdowało się przedszkole i plac zabaw dla dzieci. Dzieci dojeżdżały do szkoły w Neveh Dekalim.

Wojsko i policja wkroczyły do osiedla przed południem 18 sierpnia. Doszło do starć z osadnikami, którzy stawiali płonące barykady i obrzucali żołnierzy jajkami oraz nieczystościami. Doszło również do kilku podpaleń domów.
    Osiedle ewakuowano do godziny 15 popołudniem w czwartek 18 sierpnia 2005 roku.

---- Tel Katifa ----

Osiedle powstało w 1992 roku, kiedy to grupa młodych ludzi osiedliła się nad morzem. Planowano utworzenie tutaj bazy turystycznej z licznymi atrakcjami morskimi. W Tel Katifa żyły 22 rodziny liczące około 100 osób.
    Osiedle charakteryzowało się unikalną rodzinną atmosferą i dużą aktywnością nakierowaną na dzieci.

Wojsko i policja wkroczyły do osiedla 17 sierpnia.
    Osiedle ewakuowano do godziny 14:30 popołudniem w środę 17 sierpnia 2005 roku.

---- Ganei Tal ----

Osiedle zostało utworzone w 1979 roku. Był to religijny moszaw, w którym mieszkało 80 rodzin - ponad 450 osób. Swoją działalność koncentrowano głównie na zaawansowanych technologiach rolniczych - warzywa, kwiaty i nasiona.
    W osiedlu znajdował się dom kultury.

Wojsko i policja wkroczyły do osiedla późnym rankiem 17 sierpnia. Większość rodzin zgodziła się po negocjacjach dobrowolnie opuścić swoje domy.
    Osiedle ewakuowano do godziny 22:30 wieczorem w środę 17 sierpnia 2005 roku.

---- Katif ----

Osiedle powstało w 1985 roku. W 1992 roku moszaw rozpoczął współpracę z rządem w dziedzinie absorpcji imigrantów. Rozwijane były uprawy warzyw, kokosów itp. Prowadzono zajęcia dla studentów z zakresu badań morza i pustyni. W Katif żyło 65 rodzin liczących około 330 osób.

Wojsko i policja wkroczyły do osiedla późnym rankiem 21 sierpnia. Buldożery sforsowały podpalone barykady blokujące wjazd do osiedla. Po drobnych starciach przy wznoszonych kolejnych barykadach, policja popołudniu przystąpiła do usuwania siłą mieszkańców ze swoich domów. O godzinie 15:50 grupa osadników uroczyście wyprowadziła zwoje Tory z synagogi.
    Osiedle ewakuowano do godziny 18 wieczorem w niedzielę 21 sierpnia 2005 roku.

---- Shiryat Hayam ----

Po serii ataków terrorystycznych, grupa młodych osadników z Kfar Darom otrzymała zezwolenie od władz na osiedlenie się na plaży. W ten sposób, w 2001 roku powstało osiedle Shiryat Hayam. Żyło tutaj 16 rodzin liczących około 70 osób.
    W osiedlu znajdowała się synagoga i bogata infrastruktura turystyczna.

Wojsko i policja wkroczyły do osiedla przed południem 18 sierpnia. Doszło do starć z osadnikami przy płonących barykadach blokujących wjazd do osiedla. Buldożery sforsowały barykady otwierając wejście do osiedla. Wojsko przystąpiło do usuwania siłą mieszkańców ze swoich domów. Wieczorem siły specjalne weszły do synagogi.
    Osiedle ewakuowano do godziny 19:30 wieczorem w czwartek 18 sierpnia 2005 roku.

---- Kfar Yam ----

Osiedle powstało w 1983 roku, kiedy to dwie rodziny osiedliły się po spędzonych tutaj wakacjach w opuszczonych domach przy plaży. Żyły tutaj 4 rodziny. Osiedle znajdowało się w ważnym strategicznie miejscu nad morzem.

Wojsko i policja wkroczyły do osiedla rankiem 18 sierpnia. Grupa prawicowych działaczy skupionych wokół Aryeha Yitzhaki stawiła opór, grożąc użyciem broni. Po długich negocjacjach siłe specjalne usunęły protestujących.
    Osiedle ewakuowano do godziny 19 wieczorem w czwartek 18 sierpnia 2005 roku.

---- Neve Dekalim ----

Religijne osiedle Neve Dekalim powstało w 1983 roku. Mieszkało tutaj 520 rodzin liczących ponad 2.500 osób. Było to centralne miasto w zespole osiedli Gush Katif w Strefie Gazy. To właśnie tutaj znajdowały się centralne instytucje oraz zespół wszystkich usług dla mieszkańców osiedli. Poza urzędami w osiedlu mieściły się liczne szkoły. Uzupełnieniem była bogata infrastruktura turystyczna.

Wojsko i policja wkroczyły do osiedla 17 sierpnia. Doszło do starć z osadnikami przy płonących barykadach, gdzie żołnierzy obrzucano jajkami i nieczystościami. Wojsko ewakuowało 158 domów, jednak grupa radykalnych prawicowych działaczy zabarykadowała się w synagodze. Operację usuwania siłą mieszkańców ze swoich domów rozpoczęto ponownie rankiem 18 sierpnia. Przed godziną 11 raną rozpoczęto akcję usuwania protestujących z synagogi. Akcję przerwało podpalenie oleju przed wejściem do synagogi. Wielu osadników podpaliła wówczas swoje domy. O godzinie 15 popołudniem siły specjalne wkroczyły do synagogi sefardyjskiej. Doszło do starć z protestującymi radykalnymi osadnikami. O godzinie 17 popołudniem siły specjalne wkroczyły do synagogi aszkenazyjskiej. Przed godziną 19 wieczorem z synagog wyprowadzono zwoje Tory. W osiedlu pozostało około 15 rodzin z rabinem.
    Osiedle ewakuowano do godziny 20:30 wieczorem w niedzielę 21 sierpnia 2005 roku.

---- Gadid ----

Osiedle powstało w 1982 roku. Od samego początku swojego istnienia było nastawione na intensywną działalność szklarniową. Był to religijny moszaw, będący jednak w rzeczywistości czymś pośrednim pomiędzy moszawem, kibucem a jesziwą. W Gadid mieszkało około 60 rodzin (około 350 osób), do których trzeba dodać kolejne 15 rodzin żyjących w ośrodku absorpcji dla imigrantów.
    W osiedlu znajdowała się synagoga, dom kultury, przedszkole, ogrody zabaw dla dzieci oraz kluby dla młodzieży.

Wojskowi negocjatorzy przybyli do osiedla 17 sierpnia. Wówczas to pierwsi mieszkańcy zaczęli po negocjacjach opuszczać swoje domy. Wojsko i policja wkroczyły do osiedla 19 sierpnia. Buldożery sforsowały podpalone barykady przy wjeździe do osiedla. O godzinie 10 rano siły specjalne wkroczyły do synagogi i wyprowadziły siłą protestujące osoby. Od godziny 11 rano rozpoczęło się opróżnianie domów z mieszkańców. W kilku przypadkach doszło do użycia przemocy, kiedy to żołnierze zostali zaatakowani kamieniami itp.
    Osiedle ewakuowano do godziny 14 popołudniem w piątek 19 sierpnia 2005 roku.

---- Gan Or ----

Osiedle zostało założone w 1983 roku. W tym religijnym moszawie żyło 70 rodzin liczących około 400 osób. Była tutaj synagoga i szkoły religijne.

Wojsko i policja wkroczyły do osiedla późnym rankiem 18 sierpnia. Osadnicy podpalili cztery swoje domy. Do godziny 15 popołudniem siły bezpieczeństwa usunęły z osiedla kilkaset nielegalnie przebywających tutaj osób. Do wieczora zakończono operację wyprowadzania osadników z domów. O godzinie 16 popołudniem siły specjalne wkroczyły do synagogi, gdzie zabarykadowało się 150 protestujących osób.
    Osiedle ewakuowano do godziny 21 wieczorem w czwartek 18 sierpnia 2005 roku.

---- Bedolah ----

Osiedle powstało w 1986 roku z inicjatywy młodych osadników z Negewu. Był to religijny moszaw liczący 35 rodzin - około 250 osób. W ostatnich latach osiedliła się tutaj pewna liczba imigrantów z Francji. Działalność gospodarcza koncentrowała się na szklarniach.

Wojsko i policja wkroczyły do osiedla w środę 17 sierpnia. Większość mieszkańców zgodziła się na dobrowolne opuszczenie swoich domów. Dwa domy zostały podpalone przez osadników. Jednak część radykalnie nastawionych Żydów zabarykadowała się w synagodze. Na drodze dojazdowej do synagogi wystawiono barykady i je podpalono. O godzinie 14 popołudniu do synagogi wkroczyły oddziały specjalne policji.
    Osiedle ewakuowano do godziny 15 popołudniem w środę 17 sierpnia 2005 roku.

---- Peat Sadeh ----

W 1989 roku umieszczono tutaj obóz dla mieszkańców sąsiednich osiedli. Stopniowo się on rozrastał i w 1993 roku powstało normalne osiedle. Było ono położone nad samymi plażami. Mieszkało tutaj około 20 rodzin - 180 osób.
    W osiedlu znajdowała się synagoga i liczne kluby.

Wojsko i policja wkroczyły do osiedla rankiem 21 sierpnia. Po godzinie negocjacji wszyscy mieszkańcy dobrowolnie opuścili swoje domy.
    Osiedle ewakuowano do godziny 10 ranem w niedzielę 21 sierpnia 2005 roku. Buldożery natychmiast przystąpiły do wyburzania domów.

---- Shalev ----

Izraelska armia utworzyła w 1980 roku w tym miejscu swój posterunek. Po ewakuacji Synaju w 1982 roku znajdował się tutaj obóz przejściowy dla osadników z ewakuowanych osiedli na Synaju. Część z nich pozostała tworząc nowe osiedle. Żyło tutaj 11 rodzin. Część osiedla stanowił obóz dla straży granicznej strzegącej granicy z Egiptem.

Osiedle ewakuowano do godziny 13 popołudniem w niedzielę 21 sierpnia 2005 roku.

---- Rafiah Yam ----

Osiedle powstało w 1984 roku. Była to najbardziej wysunięta na zachód społeczność Państwa Izraela. Żyło tutaj 25 rodzin (około 150 osób), które zajmowały się rolnictwem i szklarniami.

Osiedle ewakuowano do godziny 16 popołudniem we wtorek 16 sierpnia 2005 roku.

---- Atzmonah ----

Powstał w 1978 roku jako syjonistyczna odpowiedź na porozumienia z Camp David. Mieszkało tutaj ponad 70 rodzin - 500 osób. Zajmowały się głównie rolnictwem. Warto zaznaczyć, że w Atzmonah były jedne z największych w Izraelu pola uprawne. W osiedlu istniały szkoły.

17 sierpnia przeprowadzono negocjacje z mieszkańcami osiedla. Osadnicy do niedzieli pakowali swój dobytek i gdy 21 sierpnia do osiedla wkroczyły oddziały policji i wojska większość była gotowa do opuszczenia swoich domów. W pojedyńczych przypadkach musiano użyć siły.
    Osiedle ewakuowano do godziny 19 wieczorem w niedzielę 21 sierpnia 2005 roku.

---- Morag ----

W 1973 roku izraelska armia umieściła w tym miejscu swój posterunek. W 1983 roku obok posterunku powstał religijny moszaw zajmujący się uprawą roli i szklarniami. W Morag żyło około 29 rodzin.

Wojsko i policja wkroczyły do osiedla rankiem 17 sierpnia. Doszło do starcia z radykalnymi działaczami żydowskimi, podczas którego ranna została kobieta-żołnierz. Popołudniem siły specjalne wkroczyły do synagogi, w której zabarykadowało się około 100 protestujących.
    Osiedle ewakuowano do godziny 16 popołudniem w środę 17 sierpnia 2005 roku.

 

---- Kadim ----

Osiedle powstało w 1984 roku. Zajmuje chroniony obszar wraz z sąsiednim Gadim, na południe od Dżeninu w Samarii. Obecnie w Kadim mieszka 25 rodzin, chociaż planowano robudowę osiedla do wielkości 200 rodzin. Jest to osada całkowicie świecka.
    W osiedlu znajduje się przedszkole, plac zabaw dla dzieci, dom kultury, biblioteka itp.

Osiedle ewakuowano w czwartek 18 sierpnia 2005 roku.

---- Ganim ----

Osiedle powstało w 1983 roku z inicjatywy młodych osadników z północnego Izraela. W tej całkowicie świeckiej osadzie żyje obecnie 30 rodzin, jednak planowano rozbudowę do wielkości 300 rodzin.

Osiedle ewakuowano w czwartek 18 sierpnia 2005 roku.

---- Sanur ----

Początek żydowskiego osadnictwa w tym miejscu zaczął się w 1977 roku. W 1984 roku przybyła tutaj grupa artystów. Utworzenie osiedla nastąpiło oficjalnie w 1987 roku. W 2001 roku osiedliły się tutaj pierwsze religijne rodziny. Obecnie żyje w Sanur około 17 rodzin, jednak planowano osiedlenie 80 rodzin.

W niedzielę 21 sierpnia osadnicy z Sanur podpalili wojskowy buldożer na południe od swego osiedla. Wojsko i policja wkroczyły do osiedla rankiem 23 sierpnia. Do godziny 10 rano ukończono usuwanie z osiedla radykalnych nacjonalistów, którzy utworzyli własne miasteczko namiotowe. Następnie siły specjalne wkroczyły do wnętrza synagogi, usuwając stamtąd protestujących. O godzinie 14 popołudniem siły specjalne przeprowadziły szturm na cytadelę, w której zabarykadowali się radykalni nacjonaliści.
    Osiedle ewakuowano do godziny 18 popołudniem we wtorek 23 sierpnia 2005 roku.

---- Chomesh ----

Osiedle powstało w 1980 roku. Obecnie w Chomesh żyje 30 rodzin, jednak planowano rozbudowę do 300 rodzin. Osiedle jest położone przy strategicznej drodze do Dżeninu.
    W osiedlu znajduje się synagoga, basen, przedszkole, plac zabaw dla dzieci, dom kultury itp.

Wojsko i policja wkroczyły do osiedla rankiem 23 sierpnia. Podczas ewakuacji domów został ranny żołnierz, uderzony kamieniem. O godzinie 11:40 siły specjalne zajęły synagogę, usuwając protestujących osadników. O godzinie 13:30 siły specjalne przeprowadziły szturm na szkołę religijną.
    Osiedle ewakuowano do godziny 18 popołudniem we wtorek 23 sierpnia 2005 roku.

 

 

Opracowano na podstawie materiałów Arutz Scheva.

 Na poczatek

  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2005-2012 by Gedeon