NILI
I wojna swiatowa


 

 

Nili była tajną żydowską organizacją szpiegowską, która powstała w 1915 roku w Palestynie i prowadziła działalność na rzecz Brytyjczyków.
    Nazwa organizacji była akronimem wersetu 1 Samuelowej 15:29 "Jeden przedwieczny Bóg Izraela nie kłamie" ("Netzakh Israel Lo Ishaker").

Założycielami organizacji byli Aaron Aaronsohn (1876-1919) i Avshalom Feinberg (1889-1917). Podjęli oni próbę nawiązania kontaktu z HaShomer, jednak spotkali się z podejrzliwością i brakiem zaufania.

W 1915 roku władze tureckie aresztowały Avshaloma Feinberga i po oskarżeniu o działalność szpiegowską, osadziły w więzieniu Feinberg.
    W tym samym czasie Palestynę nawiedziła plaga szarańczy, która spustoszyła uprawy rolnicze. Pomoc w walce z szarańczą zaproponował Turkom żydowski botanik Aaron Aaronsohn. Poprosił on o zwolnienie z więzienia Feinberga, który miał mu być niezbędny do pomocy w walce z szarańczą. W ten sposób członkowie Nilu mogli walcząc z szarańczą swobodnie poruszać się po całym terytorium Palestyny i zbierać informacje o rozmieszczeniu i ruchach wojsk tureckich.
    Alex Aaronsohn i Avshalom Feinberg podjęli próbę nawiązania kontaktu z wywiadem brytyjskim w Egipcie, jednak nie byli przez nich traktowani poważnie. Zdesperowany Aaronsohn wyjechał wówczas do Europy, i poprzez Berlin oraz Kopenhagę dostał się do Londynu. Dopiero tutaj brytyjskie władze nawiązały współpracę z Nilem.
    Informacje szpiegowskie były przekazywane do Brytyjczyków w Egipcie. Podczas
próby przekraczania granicy w 1917 roku zginął Avshalom Feinberg, a Josef Lishansky został ranny. Od lutego do września 1917 roku działacze Nilu regularnie pływali do Egiptu łodzią "Monegan". W drogę powrotną do Palestyny zabierali pieniądze pochodzące od amerykańskich Żydów, dla głodujących osad w Ziemi Izraela.
    Pojawienie się niemieckich okrętów podwodnych przerwało kursowanie statku. Od tego momentu wiadomości przekazywano przy pomocy gołębi pocztowych.
    Pod koniec 1917 roku Turcy przechwycili jednego z gołębi i odszyfrowali kod używany przez Nili (opierał się na językach hebrajskim, aramejskim, francuskim i angielskim). W rezultacie Turcy rozbili sieć szpiegowską. W październiku 1917 roku wojsko tureckie okrążyło Zichron Yaakov i aresztowało członków Nilu. Po czterech dniach tortur samobójstwo popełniła Sara Aaronsohn (1890-1917). Pozostałych więźniów uwięziono w Damaszku, część z nich skazując na śmierć.
    Grupa przestała istnieć.

 

 Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2007-2012 by Gedeon