INFORMACJE TURYSTYCZNE



  -  Wstęp
        - Informacja turystyczna





 

Polskie MSZ:

W świetle aktualnej sytuacji międzynarodowej zaistniałej po 11 września 2001 roku, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP zaleca szczególną ostrożność przy podejmowaniu decyzji o podróży do Izraela.

Wizy:

Obywatele polscy, legitymujący się ważnym paszportem, mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Izraela bez wizy do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów w celu podjęcia pracy, innej działalności zarobkowej lub pobytu stałego, do czego wymagane są wizy.

Procedury graniczne:

Przy wjeździe i wyjeździe z Izraela izraelskie służby graniczne przeprowadzają krótkie rozmowy, co do celu i charakteru podróży. Mogą one odmówić prawa wjazdu do Izraela osobom, co, do których powezmą podejrzenia, że faktyczny cel ich przyjazdu jest inny niż deklarowany, jak również osobom, które przebywały poprzednio w Izraelu bez ważnej wizy pobytowej. By uniknąć tego rodzaju nieprzyjemności, wystarczy wykazać się posiadaniem wystarczającej ilości pieniędzy, zaproszeniem od izraelskich znajomych (w języku hebrajskim!) lub rezerwacją miejsc w jednym z hoteli.

Przepisy celne:

Osoba pełnoletnia (powyżej 17 lat) może przywieźć do Izraela: 1 litr wódki i 2 litry wina bez cła, oraz 250 gram tytoniu lub 250 papierosów. Nie można natomiast wwozić zwierząt, roślin, broni i mięsa. Należy zgłosić podczas kontroli celnej: kamery video, komputery osobiste i sprzęt do nurkowania. Wpłacony depozyt jest zwracany przy wyjeździe z Izraela.

Wwóz i wywóz obcej waluty nie podlega ograniczeniom. Można wwozić szekle, ale nie można ich wywozić (tylko do równowartości 100 USD).

Restrykcyjne przepisy fitosanitarne zakazują wwozu żywności i roślin. Ponadto zakazuje się wwozu stylizowanych monet, matryc do ich produkcji oraz urządzeń i automatów do gier hazardowych. Ograniczeniami objęty jest również wwóz napojów alkoholowych o zawartości alkoholu od 40% wzwyż, wyrobów tytoniowych i perfum. Zakazany jest wwóz substancji narkotycznych.

Wymagane dokumenty:

Turyści w czasie całego pobytu w Izraelu powinni mieć przy sobie paszport (ważny 12 miesięcy) lub dowód potwierdzający tożsamość. Wymagana jest kwota ok. 100 USD na każdy dzień pobytu.

Nie istnieje obowiązek meldunkowy. Cudzoziemcy przebywający w hotelach rejestrowani są przez administrację hotelu lub schroniska w hotelowych księgach meldunkowych.

Izrael honoruje międzynarodowe prawo jazdy. Jednakże po upływie trzech miesięcy wymaga się zmiany krajowego prawa jazdy na dokument izraelski. Procedura wymaga uiszczenia opłat i zdania egzaminu praktycznego. Wydawane są dwa rodzaje prawa jazdy: na samochody z automatyczną skrzynią biegów oraz na samochody z ręczną skrzynią biegów. Ubezpieczenia komunikacyjne są obowiązkowe. Polisy polskich towarzystw są w większości uznawane.

Zdrowie:

Nie istnieją szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie wymaga się szczepień ochronnych. Należy przestrzegać elementarnych zasad higieny. Choć woda z wodociągów miejskich jest zdatna do picia bez przegotowania, do konsumpcji zalecane jest używanie wody butelkowanej.

Istnieje powszechny dostęp do opieki medycznej. Usługi medyczne są na wysokim poziomie. Ze względu na ich wysokie koszty wskazane jest wykupienie stosownych ubezpieczeń. Cena wizyty lekarskiej to ok. 100 USD, a u specjalisty - od 300 USD wzwyż. Doba w szpitalu kosztuje od 70 do 1000 USD. W szpitalach oraz lekarzom najczęściej od razu trzeba płacić gotówką.

W razie kłopotów zdrowotnych pierwszą pomoc lekarską można uzyskać wykręcając telefoniczny numer 101 (po hebrajsku) lub numer 911 (po angielsku). Większość lekarzy mówi po angielsku i w innych językach europejskich, często po rosyjsku lub polsku. Istnieje również specjalna linia pomocy dla turystów: 177/022 91 10.

Podróż do Izraela:

Do Izraela najłatwiej dostać się drogą lotniczą. Regularne rejsy do międzynarodowego lotniska Ben-Gurion pod Tel-Awiwem, utrzymują dwadzieścia cztery międzynarodowe linie lotnicze. Niektóre rejsy lądują na lotniskach w Owda i w Ejlacie. Opłata lotniskowa (41 NIS) jest wliczana w cenę biletu.

Do Izraela można również przypłynąć statkiem lub promem, najczęściej do portu w Hajfie. Izrael ma regularne połączenie promowe z Europą na trasie Hajfa-Pireus (ateński port). Najtańszy bilet z Pireusu kosztuje około 100 $, a za miejsce siedzące trzeba zapłacić około 120 $. Ceny w sezonie są wyższe. Z Pireusu do Hajfy płynie się 58 godzin. Podatek portowy wynosi 22 $ (dla pojazdów 45 $). Aktualne cenniki można znaleźć: Poseidon Lines oraz Salamis Lines.
    Jachty wycieczkowe wpływają też do portów w Aszdod, Ejlat i Marina Tel-Awiw.

Drogą lądową można dostać się do Izraela tylko z Jordanii i Egiptu.

Dla turystów podróżujących między Jordanią a Izraelem otwarte są punkty kontroli granicznej na Moście Allenby, Bet Szean i w miejscowości Arawa.
   Most Allenby zwany jest po arabsku "Jisr Al-Malek Hussein", znajduje się 30 km od Jerozolimy i 40 km od Ammanu. Jazda samochodem z Jerozolimy do przejścia granicznego trwa około 45 minut. Od strony izraelskiej przejście otwarte jest od niedzieli do czwartku od 8:00 do 24:00, w piątki i wieczory przedświąteczne od 8:00 do 11:00. Do przejścia można dostać się autobusem lub taksówką, ale przekraczanie granicy samochodami prywatnymi jest zabronione. Można ją przekroczyć na przykład autokarem. Graniczna opłata izraelska wynosi 140 NIS, gdyż jest to wspólna granica izraelsko-palestyńska z Jordanią.
   Najrzadziej przekraczanym przejściem jest to położone 6 km od Bet Szean w Galilei. Po arabsku przejscie jest zwane: "Jisir Szeik Hussein" (most szejka Husajna). Jest to nowoczesne izraelskie przejście graniczne, na którym można załatwić wizę jordańską. Autobus jedzie do Bet Szean 20 minut, jednakże po stronie jordańskiej jest brak infrastruktury turystycznej. Przejście jest czynne od niedzieli do czwartku w godz. 8.00-20.00, w piątek i sobotę w godz. 8.00-17.00. Izraelska opłata graniczna wynosi 57 NIS.
   Przejście graniczne w Arawie znajduje się 2 km od centrum Ejlatu. Panuje tutaj nasilony ruch autokarów turystycznych. Przejście czynne jest od niedzieli do czwartku w godz. 6.30-22.00, w piątek i sobotę w godz. 8.00-20.00. Izraelska opłata graniczna wynosi 61 NIS.
   Z Jordanii do Izraela nie wolno przywozić żadnej żywności i produktów puszkowanych, których nie można otworzyć przy kontroli granicznej. Przy wjeździe i wyjeździe z Izraela pobiera się opłaty graniczne, które płaci się na punkcie kontroli granicznej. Stawki jordańskie są korzystniejsze i wahają się od 6 JD do 38 JD, w zależności od narodowości turysty.

Najpopularniejszym przejściem granicznym pomiędzy Izraelem a Egiptem jest punkt kontroli granicznej w Rafiah, 50 km na południe od Aszkelonu. Turyści przekraczający granicę samochodem osobowym muszą mieć ważne prawo jazdy i karnet przejścia. Cztery firmy autobusowe prowadzą regularne kursy między Kairem a Tel-Awiwem przez Rafiah. Podróż trwa około 10 godzin i kosztuje około 150 NIS. Trzeba do tego doliczyć izraelską opłatę graniczną 90 NIS.
    4 km od centrum Ejlatu, w Tabie, jest przejście graniczne otwarte przez całą dobę. Granicę można przekroczyć pieszo, przejechać samochodem osobowym lub autobusem. Są też regularne kursy autobusowe z Taba do Santa Katherina (Synaj) i do Kairu. Izraelska opłata graniczna wynosi 61 NIS.

Osoby zamierzające zwiedzać południowy Synaj muszą otrzymać na granicy specjalną egipską wizę ważną tylko na dwa tygodnie. Za przekroczenie granicy pobiera się opłatę.

Inne ważne informacje:

Ze względu na występowanie kradzieży kieszonkowych, szczególnie w miejscach zatłoczonych i często odwiedzanych przez turystów, zaleca się pozostawianie oryginałów paszportów w sejfach hotelowych i noszenie przy sobie wyraźnych ich fotokopii.

Od końca września 2000 roku w następstwie załamania się procesu pokojowego na terenach Autonomii Palestyńskiej mają miejsce starcia zbrojne, burzliwe demonstracje i zamieszki. W ich rezultacie Strefa Gazy i główne miasta Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu (m.in. Betlejem, Hebron, Jerycho, Nablus, Dżenin) są praktycznie niedostępne dla turystów (obowiązuje zakaz wjazdu samochodów z izraelską rejestracją). W rezultacie zamieszek okresowo zamykane są drogi także na pozostałym obszarze Zachodniego Brzegu Jordanu. Zdarzają się przypadki ostrzelania i obrzucenia kamieniami poruszających się po tych drogach samochodów.

Do zamieszek dochodzi też sporadycznie w obszarze Jerozolimy Wschodniej oraz w zamieszkanych przez ludność arabską miastach Izraela (np. Nazaret). Napięta sytuacja polityczna wzmaga groźbę potencjalnych zamachów terrorystycznych. Należy bezwzględnie stosować się do wymogów i zaleceń władz w zakresie środków bezpieczeństwa (np. mogą odbywać się rewizje toreb przy wejściu do centrów handlowych, indywidualne rozmowy i rewizje bagażu na lotnisku). Na terenach wzgórz Golan nie należy schodzić z dróg i wytyczonych szlaków z uwagi na miny.

W czasie podróży po Izraelu na każdym kroku napotkamy młodych ludzi w mundurach i z bronią w ręku. Jest to tutaj normalne, gdyż Izraelskie Siły Obronne obowiązkowo i regularnie powołują młodych ludzi w wieku 18 lat. Wykształciła się już specyficzna młodzieżowa moda: oliwkowy mundur, okulary lustrzanki i karabin M16. Musimy być świadomi, że w Izraelu za zgubienie broni żołnierzowi grozi kara siedmiu lat więzienia. Dlatego młodzi Izraelczycy, nawet po służbie, wszędzie noszą z sobą broń. Izraelska młodzież wyrasta z takich akcesorii dopiero po trzydziestce (w wieku 35 lat kończą się obowiązkowe trzydziestodniowe ćwiczenia).

Soboty i święta:

Sobota (po hebrajsku - szabat) to w Izraelu dzień wolny od pracy, który zaczyna się w piątek po zachodzie słońca i kończy w sobotę wieczorem, następnego dnia. Wszystkie święta zaczynają się w przeddzień wieczorem i kończą następnego wieczoru. Transport publiczny nie działa, z wyjątkiem taksówek.

Sklepy:

Większość sklepów otwarta jest codziennie od niedzieli do czwartku w godzinach od 9:00 rano do 19:00 wieczorem. Niektóre zamyka się na przerwę obiadową między 13:00 i 16:00 po południu. Obecnie duże centra handlowe i sklepy z pamiątkami obsługują klientów także w piątki do 15:00, a w soboty od zmierzchu do północy.

Podatek:

Na wszystkie towary i usługi nałożony jest podatek o wartości 17%, i jest on wliczony w cenę towaru. Turyści są zwolnieni od podatku VAT przy płaceniu w obcej walucie w następujących przypadkach: kwatery (hotele, schroniska, kempingi), wycieczki organizowane, wynajęcie samochodu wycieczkowego razem z kierowcą-przewodnikiem, wynajęcie samochodu, loty, wycieczki organizowane przez firmy krajowe, posiłki w restauracjach hotelowych (włączone do rachunku hotelowego). Wszystkie towary i usługi nabywane w Ejlacie są zwolnione z podatku VAT.

Hotele:

W Izraelu jest ponad 300 hoteli, od małych do luksusowych. Można się też zatrzymać w hotelach kibucowych, gwarantujących niekrępujące wczasy w pięknym otoczeniu. I w nich jest różny standard - od zwykłych tanich pokoi do czterogwiazdkowych hoteli włącznie. Latem można wypoczywać w tzw. wsiach wczasowych, skorzystać z bogatej oferty wycieczkowej i uprawiać różne sporty. Noclegi proponuje kilkadziesiąt schronisk młodzieżowych. Bardzo popularne wśród młodzieży są hostele. Na terenie całego kraju znajdują się pola kempingowe, wyposażone we wszystkie wygody - elektryczność, restauracje, sklepy, telefony, pocztę.

Komunikacja:

Komunikację lotniczą utrzymują samoloty izraelskich krajowych linii lotniczych "Arkia"s. Samoloty kursują na liniach pomiędzy Jerozolimą, Tel Awiwem, Hajfą, Rosh Pinna, Qiryat Shemona i Ejlatem. Ceny biletów są znacznie droższe od autobusowych. Przykładowo cena lotu z Tel Awiwu do Ejlatu wynosi około 95 $.
     Ze względu na niewielki obszar Izraela i doskonały (!) stan dróg, najlepszym środkiem komunikacji są autobusy. Potentatem na rynku jest firma "Egged", która około 4 tys autobusów obsługuje ponad trzy tysiące stałych linii w Izraelu. Poziom usług jest wysoki. Autobusy są nowoczesne i czyste, kursują regularnie i punktualnie. W granicach miast opłata za przejazd wynosi około 4,50 NIS. Trzeba jednak pamiętać o szabacie, kiedy to autobusy nie kursują. Ceny na trasach pozamiejskich są umiarkowane. Przykładowo za przejazd z Jerozolimy do Ejlatu (4 godz.) trzeba zapłacić 55 NIS.
    Izraelskie Koleje Państwowe (IRS) mają bardzo niewielki zasięg, choć najbardziej atrakcyjną cenę biletów. Główna trasa kolejowa prowadzi z Tel Awiwu do Hajfy. Można się również dostać do Akki, Naharjii, Rehovot i Aszdod. Niestety, najbardziej malownicza i najpopularniejsza trasa z Tel Awiwu do Jerozolimy jest czasowo zamknięta z powodu złego stanu torowiska.
    W całym Izraelu znajdziemy taksówki, których ceny są na ogół o 20 % wyższe niż za bilety autobusowe. Liczne są wypożyczalnie samochodów, które oferują przystępne ceny. W Izraelu jeździ się prawą stroną jezdni. Pasażerowie mają obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa. Na drogach poza głównymi miastami nie ma dużego natężenia ruchu ulicznego. Należy pamiętać, aby nie zjeżdżać z dróg do palestyńskich miast lub wiosek.

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael. Większość informacji o wysokości opłat pochodzi z 2003-2004 roku i może być nieaktualna.

--------------------------------------------------

Na poczštek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2002-2006 by Gedeon