Festiwal  Kultury  Żydowskiej
 

kliknij tutaj
Witryna Festiwalu Kultury Żydowskiej - http://www.jewishfestival.pl/

Przez siedem wieków, w sercu Krakowa tętniła życiem żydowska dzielnica - Kazimierz. Żydzi tworzyli tu własną , oryginalną kulturę, a jednocześnie współtworzyli kulturę polską. Po Zagładzie, Kazimierz stał się symbolem żydowskiej nieobecności. Dopiero od niedawna powraca tu życie. Powraca żydowska kultura. Dzieje się tak między innymi za sprawą Festiwalu Kultury Żydowskiej. Przez te kilkanaście lat istnienia, Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie na stałe wpisał się nie tylko w polski, ale także w europejski i światowy krajobraz kulturalny, służąc dialogowi polsko - żydowskiemu. Prezentacje festiwalowe mają miejsce na scenach krakowskich teatrów usytuowanych w historycznym centrum Krakowa oraz w synagogach, na ulicach i placach XIV wiecznej dzielnicy żydowskiej Kazimierz. To dzięki Festiwalowi właśnie, od 1991 roku stale wzrasta zainteresowanie tą żydowską dzielnicą Krakowa.

Od 1992 roku każda edycja Festiwalu zawiera około 70 wydarzeń. Bierze w nich udział 200 - 250 wykonawców. W tym czasie Festiwal przyciąga dziesiątki tysięcy widzów z Polski i ze świata. W samym tylko Koncercie Finałowym, na Ulicy Szerokiej, uczestniczy około 7000 osób.

Festiwal Kultury Żydowskiej organizowany jest w miejscu gdzie Niemcy dokonali Zagłady na narodzie żydowskim. Jednak Festiwal jest celebracją życia. Jest zwycięstwem życia nad śmiercią. I podobnie jak Kadisz, jest wyrazem pamięci o śmierci milionów Żydów z całego świata.

Festiwal tworzą najwybitniejsi przedstawiciele różnych dziedzin kultury i sztuki żydowskiej. Każdego roku prezentujemy osiągnięcia na polu tradycyjnej i współczesnej kultury i sztuki: film, taniec, literaturę, sztuki wizualne, wykłady, warsztaty i muzykę - od synagogalnej poprzez klezmerską, chasydzką, ludową, sefardyjską, orientalną, izraelską, jazz, klasyczną aż po awangardową. Największym zainteresowaniem cieszy się muzyka.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej. Honorowy Patronat nad ostatnim 13-Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie objął Aleksander Kwaśniewski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej
ul. Józefa 36
31-056 Kraków
fax. (48-12) 431 24 27; tel. (48-12) 431 15 17; (48-12) 431 15 35
e-mail: office@jewishfestival.pl
web site: http://www.jewishfestival.pl/

 

 Na poczatek

  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2003-2006 by
Gedeon