Fundacja  " Pogranicze "
kliknij tutaj
Witryna Fundacji - http://www.poganicze.sejny.pl/

Fundacja "Pogranicze" powstała w maju 1990 roku. W styczniu 1991 roku został powołany przez Wojewodę Suwalskiego Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" z siedzibą w Sejnach. Sejny to miasteczko pogranicza, w którym zachowały się materialne i duchowe ślady dziedzictwa przeszłości Żydów, ewangelików, katolików, Polaków, Litwinów, Rosjan-staroobrzędowców, Karaimów, Tatarów i Cyganów.
    Pasją członków "Pogranicza" jest działalność kulturowo-artystyczna. Powstał tutaj Teatr Sejneński, którego członkowie są studentami kulturoznawstwa i wydziałów filologicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Kapela Klezmerska Teatru Sejneńskiego to grupa muzyczna, która zawiązała się w trakcie poszukiwań tematów muzycznych do spektaklu Teatralnego "Dybuk" według Szymona An-skiego, zrealizowanego przez Teatr Sejneński w roku 1996. Pasja grania muzyki klezmerskiej wyszła poza spektakl i zaowocowała pracą nad zgłębianiem tej tradycji muzycznej. Grają w spektaklu, na biesiadach muzycznych, do tańca i na koncertach. Za najważniejsze uważają koncerty w Białej Synagodze w Sejnach, bo to miejsce choć dziś wypełnione inną treścią, brzmi zapomnianym dźwiękiem nieobecnego już tam żydowskiego świata. Mają nadzieję, że ich muzyka ocala ten zapomniany głos.
    Wydawnictwo "Pogranicze" istnieje od 1993 roku. Jest integralną częścią Fundacji "Pogranicze", wydającą pismo kulturalne "Krasnogruda" i książki z zakresu literatury pięknej, publicystyki, historii, antropolgii. W 2000 roku ukazała się książka "Sąsiedzi" autorstwa Jana Tomasza Grossa.
    Centrum Dokumentacji gromadzi i opracowuje materiały dotyczące Europy Środkowo-Wschodniej. W zbiorach znajduje się: blisko 10 tysięcy książek, 5 tysięcy egzemplarzy czasopism, filmoteka (ponad 2 tysiące filmów), fonoteka, zbiory starych pocztówek, dokumentów, fotografii, map, litografii i rycin obejmujących cały obszar Europy Środkowo-Wschodniej.

Fundacja Pogranicze
Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów"
ul. Piłsudskiego 37
16-500 Sejny
tel./fax. (48-87) 516 27 65

Biuro Fundacji:
ul. Kościuszki 71
16-400 Suwałki
tel./fax. (48-87) 565 03 69

e-mail: Fundacja Pogranicze: fundacja@pogranicze.sejny.pl
Ośrodek Pogranicze: osrodek@pogranicze.sejny.pl
Centrum Dokumentacji: centrum@pogranicze.sejny.pl
Teatr Sejneński i Kapela Klezmerska: teatr@pogranicze.sejny.pl
Wydawnictwo Pogranicze: wydawnictwo@pogranicze.sejny.pl

Witryna: http://www.poganicze.sejny.pl/

 

          FUNDACJA "POGRANICZE - SZTUK, KULTUR, NARODÓW"
                    ul. Kościuszki 71
                    16-400 Suwałki
                    Skrytka pocztowa 36,
                              Tel. (+48 87) 565 03 69
                              Faks (+48 87) 565 03 69
                              e-mail: fundacja@pogranicze.sejny.pl

 Na poczatek

  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2003-2006 by Gedeon