2003 r.  -  SZCZYT  W  AKABIE



  -  HISTORIA
      -  styczeń-czerwiec 2003 r.
 - Szczyt w Akabie
      -  wrzesień-grudzień 2003 r.


Szesnasty Knesset (2003-2006)
Plan pokojowy nazwany `mapa drogowa`





 

 

4 czerwca 2003 r. rzecznik Rady Osadników w Judei, Samarii i Strefie Gazy Jeoszua Mor Josef powiedział, że "osadnicy sprzeciwią się wszelkim próbom likwidacji placówek osadniczych" przez rząd izraelski.
    4 czerwca 2003 r. uzbrojeni prawicowi żydowscy osadnicy oraz dwaj ministrowie wywodzący się ze skrajnych ugrupowań politycznych wkroczyli do jednego z zamieszkałych przez arabską rodzinę domów we Wschodniej Jerozolimie.

---------- Szczyt w Akabie ----------

4 czerwca 2003 r. odbył się szczyt izraelsko-palestyński w Akabie (Jordania). W rozmowach uczestniczyli prezydent Stanów Zjednoczonych Georg W. Bush, premier Izraela Ariel Szaron oraz premier Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas. Szaron zapowiedział, że niezwłocznie przystąpi do usuwania "nieautoryzowanych" osiedli żydowskich na obszarach palestyńskich. Wyraził poparcie dla istnienia państwa palestyńskiego. Mahmud Abbas oświadczył, że zbrojne powstanie palestyńskie (Intifada) musi się zakończyć. Potępił terroryzm, wymierzony przeciwko Izraelowi i podkreślił, że celem bliskowschodniego procesu pokojowego jest istnienie obok siebie państwa palestyńskiego i państwa izraelskiego. Prezydent zapewnił Izraelczyków, że Stany Zjednoczone troszczą się o bezpieczeństwo Izraela jako państwa żydowskiego.
    4 czerwca 2003 r. opublikowano wyniki badania przeprowadzonego przez Pew Research Center for the People and the Press na reprezentatywnej grupie 15 tys. osób z 20 państw (w tym 8 krajów muzułmańskich oraz Autonomis Palestyńska). Okazało się, że w świecie Islamu dominuje przekonanie, że Izrael i Palestyna nie mogą koegzystować w pokoju. Większość Muzułmanów zgadza się z poglądem, że prawa i potrzeby narodu palestyńskiego nie mogą być zaspokojone dopóki istnieje Izrael. Z badań wynika, że stosunkowo najmniejsza wrogość do Izraela panuje w Pakistanie i Indonezji, ale i tam 58% badanych jest przekonanych, że Palestyńczycy nie mogą żyć w pokoju obok Izraela.

5 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści zastrzelili 2 Izraelczyków przy moszawie Even Sapir, w pobliżu Jerozolimy.
    5 czerwca 2003 r. kilka tysięcy żydowskich osadników demonstrowało w centrum Jerozolimy przeciwko planowi pokojowemu "Mapa Drogowa", przyjętemu przez rząd Ariela Szarona.

5 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Rafah Yam w Strefie Gazy.
    5 czerwca 2003 r. radykalne palestyńskie organizacje Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny, Hamas oraz Islamski Dżihad oświadczyły, że nie złożą broni i będą nadal kontynuować akcje przeciwko Izraelowi.

6 czerwca 2003 r. szyiccy terroryści z Hezbollahu wystrzelili z południowego Libanu rakiety przeciwlotnicze, które spadły na przygraniczną wioskę Birait.

6 czerwca 2003 r. przedstawiciele Hamasu poinformowali o zerwaniu rozmów z palestyńskim premierem Mahmoudem Abbasem dotyczących zawieszenia działań zbrojnych przeciwko Izraelowi.

7 czerwca 2003 r. izraelski oddział wkroczył do wioski Aateel, w rejonie Tulkarem w Samarii. W starciach zginęło 4 Palestyńczyków. Wojskowe buldożery wyburzyły cztery arabskie domy należące do palestyńskich terrorystów.

7 czerwca 2003 r. Stany Zjednoczone oficjalnie potępiły palestyńską organizację Hamas, która zerwała rozmowy w sprawie przerwania aktów terroru przeciw Izraelowi.

8 czerwca 2003 r. gabinet bezpieczeństwa zażądał od palestyńskiego premiera Mahmouda Abbasa "natychmiastowej" reakcji na atak na przejście graniczne Erez w Strefie Gazy, domagając się podjęcia zdecydowanych kroków przeciwko palestyńskim terrorystom.

8 czerwca 2003 r. trzech palestyńskich terrorystów z Hamasu wdarło się na przejście graniczne Erez na północy Strefy Gazy. Terroryści rzucili granaty ręczne i otworzyli ogień z broni maszynowej do izraelskich strażników. Zginęło 4 izraelskich żołnierzy, a 4 żołnierzy zostało rannych. Żołnierze ochrony zastrzelili wszystkich trzech napastników, którzy byli przebrani w mundury izraelskiej armii.
    8 czerwca 2003 r. palestyński terrorysta postrzelił izraelskiego żołnierza przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie, w Judei. Żołnierz zmarł w szpitalu.
    8 czerwca 2003 r. izraelski oddział wkroczył do arabskiej części Hebronu, w Judei. W starciach zginęło 2 Palestyńczyków. W mieście wprowadzono godzinę policyjną.

9 czerwca 2003 r. prokurator generalny Izraela potwierdził istnienie tajengo ośrodka, znanego, jako "obiekt 1391". Izraelska służba bezpieczeństwa Szin Bet przetrzymywała w tym tajnym ośrodku zatrzymań palestyńskich więźniów w całkowitej izolacji, czasem całymi tygodniami. Izrael odmówił podania położenia tego obiektu.

9 czerwca 2003 r. Izraelskie Siły Obronne przeprowadziły operację przymusowej ewakuacji 9 nielegalnych żydowskich osiedli w Samarii i Judei.

10 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści z Hamasu wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie.

10 czerwca 2003 r. izraelska kolumna pancerna wspierana przez helikoptery szturmowe "Apache" wjechała nad ranem do obozu uchodźców Jabalaya na północy Strefy Gazy. W starciach zginęło 4 Palestyńczyków, a 30 osób zostało rannych.
    10 czerwca 2003 r. izraelski helikopter szturmowy "Apache" zniszczył rakietami arabski samchód w Gazie. Zginęło 2 członków Hamasu, a 25 osób zostało rannych. Wśród rannych znajdował się polityczny przywódca Hamasu, Abdelaziz al-Rantisi.

11 czerwca 2003 r. palestyński terrorysta-samobójca z Hamasu wysadził się w autobusie na Jaffa Street w centrum Jerozolimy. Zginęło 17 Izraelczyków, a 93 osoby zostały ranne.
    11 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot na Negewie.

11 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy.
    11 czerwca 2003 r. izraelski helikopter szturmowy "Apache" zniszczył rakietami arabski samochód w pobliżu Gazy. Zginęło 2 palestyńskich terrorystów z Hamasu, w tym wysoki dowódca organizacji Titi Masud. Zginęło także 5 Palestyńczyków, a 30 osób zostało rannych.
    11 czerwca 2003 r. grupy uzbrojonych osadników żydowskich zaatakowały dwie palestyńskie wioski położone na południe od miasta Nablus w Samarii.

11 czerwca 2003 r. przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych w Senacie Stanów Zjednoczonych John Warner ocenił, że do powstrzymania spirali przemocy między Izraelem i Palestyńczykami konieczne będzie rozmieszczenie wojsk NATO w Autonomii Palestyńskiej.

12 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści z Hamasu wystrzelili ze Strefy Gazy 6 rakiet Qassam, z których jedna spadła na zakłady Tapud w mieście Sderot na Negewie.
    12 czerwca 2003 r. gabinet bezpieczeństwa wydał Izraelskim Siłom Obronnym rozkaz "całkowitego zniszczenia" radykalnego ugrupowania Hamas wszystkimi dostępnymi środkami.

12 czerwca 2003 r. Hamas zapowiedział kolejne zamachy w Izraelu i doradził obcokrajowcom opuszczenie państwa żydowskiego dla ich własnego bezpieczeństwa.
    12 czerwca 2003 r. izraelskie śmigłowce ostrzelały rakietami wybrane cele w Gazie. Zniszczony został samochód patrolowy Hamasu, w którym zginęli 2 palestyńscy terroryści.
    12 czerwca 2003 r. izraelskie śmigłowce ostrzelały rakietami samochód palestyński na przedmieściach Gazy. Celem byli terroryści z Hamasu. Zginęło 5 Palestyńczyków, a około 20 zostało rannych.

13 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści z Hamasu wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot na Negewie.

13 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści z Hamasu wystrzelili rakietę Qassam, która spadła na żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy.
    13 czerwca 2003 r. izraelski helikopter szturmowy "Apache" zniszczył rakietą arabski samochód na północy Strefy Gazy. Samochodem jechali palestyńscy terroryści, którzy wystrzelili rakietę Qassam na Izrael. Zginął 1 Palestyńczyk, a 22 osoby zostały ranne.

13 czerwca 2003 r. przedstawiciel ONZ Kieran Prendergast wezwał Izrael do zaprzestania budowy muru oddzielającego tereny palestyńskie od izraelskich.

14 czerwca 2003 r. rząd Ariela Szarona zaproponował Palestyńczykom zawieszenie broni na trzy dni. Propozycja skierowana jest głównie do Hamasu. Zawieszenie broni byłoby przedłużane na kolejne dni, zaś obie strony przystąpiłyby do rozmów.

14 czerwca 2003 r. Hamas odrzucił propozycję Izraela, aby wprowadzić na trzy dni zawieszenie broni.
    14 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Dżeninu w Samarii. Zginął 1 Palestyńczyk.

14 czerwca 2003 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush poinformował Kongres Stanów Zjednoczonych, że przeniesienie ambasady Stanów Zjednoczonych w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy zostało odłożone o kolejne pół roku.

15 czerwca 2003 r. koordynator Izraelskich Sił Obronnych generał Amosa Gilad spotkał się w Herzliya z szefem resortu bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej Muhammadem Dahlanem. Rozmowy dotyczyły powstrzymania przemocy i terroru.
    15 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na Negew.

15 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy.
    15 czerwca 2003 r. żydowscy osadnicy założyli pięć nielegalnych osiedli w Samarii i Judei. Budowa nowych osad ma być odpowiedzią na ostatnie palestyńskie zamachy bombowe w Izraelu.

15 czerwca 2003 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush zaapelował do społeczności międzynarodowej o pomoc w rozprawieniu się z terrorystami atakującymi Izrael. Wezwał do "ostrej rozprawy" z Hamasem.
    15 czerwca 2003 r. marokański terrorysta usiłował wysadzić samochód-pułapkę załadowany karnistrami z benzyną przy synagodze w Charleroi (Belgia).

16 czerwca 2003 r. Kneset poparł stanowisko premiera Ariela Szarona, że zawarcie porozumienia pokojowego z Palestyńczykami będzie możliwe dopiero po powstrzymaniu przemocy i aktów terroru.

16 czerwca 2003 r. egipscy mediatorzy spotkali się w Gazie z przywódcami Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Rozmowy dotyczyły powstrzymania przemocy i terroru oraz ogłoszenia zawieszenia broni z Izraelem.

16 czerwca 2003 r. Rada Unii Europejskiej zaapelowała do Hamasu i innych palestyńskich organizacji zbrojnych, by zaakceptowały "całkowite zawieszenie broni" w celu umożliwienia bezwłocznej realizacji międzynarodowego planu pokojowego "Mapa drogowa". Rada Unii Europejskiej podkreśliła, że rozważa możliwość zablokowania finduszy przeznaczonych dla Autonomii Palestyńskiej.

17 czerwca 2003 r. grupa dziesięciu amerykańskich ekspertów z Johnem Wolfem na czele przeprowadziła rozmowy z przedstawicielami rządu Ariela Szarona.

17 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerzy żydowskie osiedla Neve Dekalim i Gush Katif w Strefie Gazy. Rannych zostało 2 Izraelczyków.
    17 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski samochód jadący w pobliżu Kfar Sava (naprzeciwko Kalkiliya) w Samarii. Zginęło 7-letnia dziewczynka, a dwie osoby zostały ranne.
    17 czerwca 2003 r. grupa dziesięciu amerykańskich ekspertów z Johnem Wolfem na czele spotkała się na przejściu granicznym Erez w Strefie Gazy z przedstawicielami izraelskich oraz palestyńskich sił bezpieczeństwa. Palestyńczycy przedstawili szczegółowy plan działań, jakie zostaną podjęte po wycofaniu się izraelskich wojsk z obszarów Autonomii Palestyńskiej (w pierwszej kolejności była by to Strefa Gazy i miasto Betlejem w Judei). Postawili przy tym stanowcze żądania usunięcia wojskowych punktów kontrolnych w Samarii i Judei, oraz umożliwienie palestyńskim cywilom na swobodne poruszanie się wewnątrz Strefy Gazy.

17 czerwca 2003 r. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża wezwał Izrael do złagodzenia blokady Autonomii Palestyńskiej. Według przedstawionego raportu, obecne restrykcje gwałcą prawa Palestyńczyków i pogłębiają ich biedę.

18 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści z Hamasu wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na moszaw Nativ Ha'asra na Negewie. Zniszczony został dom mieszkalny.

18 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści podłożyli bombę przy posterunku izraelskiej straży granicznej w rejonie Rafah, na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Izraelscy żołnierze wykryli i zdetonowali bombę. Wystrzelono rakietę przeciwpancerną w kierunku patrolu izraelskiej armii.

18 czerwca 2003 r. przewodniczący Trybunału ONZ do Ścigania Zbrodniarzy Wojennych w byłej Jugosławii profesor Antonio Cassese powiedział, że "zabójstwa Palestyńczyków wykonywane przez izraelskie siły okupacyjne mogłyby być sądzone przez trybunał zajmujący się zbrodniami wojennymi".

19 czerwca 2003 r. palestyński terrorysta-samobójca z Islamskiego Dżihadu wysadził się w sklepie warzywnym w moszawie Sde Trumony, w pobliżu Beit She'an. Zginął 1 Izraelczyk. Prawdopodobnie był to przedwczesny wybuch bomby.
    19 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot na Negewie.

19 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy. Zniszczony został budynek mieszkalny.
    19 czerwca 2003 r. Izraelskie Siły Obronne przeprowadziły operację ewakuacji nielegalnego osiedla żydowskiego Mitzpeh Yitzhar, w rejonie Nablusu w Samarii. Doszło do starć osadników z policją. Aresztowano 15 osób. Część najbardziej radykalnych osadników zabarykadowała się w kilku budynkach wewnątrz osiedla.
    19 czerwca 2003 r. żydowscy osadnicy pobili 3 palestyńskich rolników w pobliżu nielegalnego osiedla Maon, w rejonie Hebronu w Judei.

20 czerwca 2003 r. premier Ariel Szaron spotkał się w Jerozolimie z sekretarzem stanu Stanów Zjednoczonych Colinem Powellem, który nazwał palestyńską organizację terrorystyczną Hamas "wrogiem pokoju".

20 czerwca 2003 r. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Colin Powell spotkał się w Jerycho w Judei z palestyńskim premierem Mahmoudem Abbasem. Powell wezwał palestyńskie władze do rozprawienia się z terrorystami.
    20 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu ostrzelali żydowski samochód przy osiedlu Pesagot, w rejonie Ramallah w Samarii. Zginął 1 Izraelczyk, a 3 osoby zostały ranne.
    20 czerwca 2003 r. Izraelskie Siły Obronne przeprowadziły przymusową ewakuację grupy radykalnych żydowskich osadników, którzy zabarykadowali się w nielegalnym osiedlu Mitzpeh Yitzhar, w rejonie Nablusu w Samarii. Doszło do starć osadników z wojskiem. Rannych zostało 15 izraelskich żołnierzy i 7 żydowskich osadników.

21 czerwca 2003 r. izraelscy komandosi zastrzelili przy próbie aresztowania poszukiwanego palestynskiego terrorystę w Hebronie, w Judei. Zabity był dowódcą Hamasu w Samarii i Judei, Abdullah Kawasme.

22 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę przeciwpancerną w żydowskie osiedle Kefar Darom w Strefie Gazy.

22 czerwca 2003 r. minister spraw zagranicznych Silwan Shalom potwierdził podczas wizyty w Jordanii, że Izrael jest gotów przekazać Palestyńczykom kontrolę nad Strefą Gazy i miastem Betlejem w Judei - pod warunkiem, że Palestyńczycy są gotowi wziąść na siebie pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo. Ostateczne przekazanie odpowiedzialności nastąpi po okresie przejściowym (3-6 tygodni), w którym palestyńskie siły bezpieczeństwa przejdą próbę umiejętności zachowania ładu i bezpieczeństwa.

23 czerwca 2003 r. trzech palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa zginęło w przedwczesnym wybuchu bomby, którą podkładali w rejonie żydowskiego osiedla Gush Katif w Strefie Gazy.

24 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu miasta Sderot na Negewie.
    24 czerwca 2003 r. przedstawiciel Izraelskich Sił Obronnych poinformował, że izraelskie siły bezpieczeństwa każdego dnia likwidują kilka nielegalnych żydowskich osiedli, które są nieustannie zakładane w Samarii i Judei. Usunięci z jednego miejsca żydowscy osadnicy natychmiast przenoszą się w inne miejsce, w którym zakłądają nowe osiedle. Podano przykład osiedla Szwut Rachel w pobliżu Nablusu w Samarii, gdzie zlikwidowano osiem nielegalnych żydowskich osiedli - na ich miejscu niemal natychmiast powstało dziewięć nowych osiedli.

24 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści wystrzelili 4 rakiety Qassam na żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy. Ranny został 1 Izraelczyk.
    24 czerwca 2003 r. izraelski oddział wkroczył do arabskiej części Hebronu, w Judei. Aresztowano około 150 Palestyńczyków, w tym wielu członków Hamasu.

25 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści z Hamasu ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy.
    25 czerwca 2003 r. izraelskie helikoptery szturmowe "Apache" zniszczyły rakietami dwa arabskie samochody przewożące palestyńskich terrorystów z Hamasu w Gazie. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 15 osób zostało rannych.

26 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści z Hamasu wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w okolicach miasta Sderot na Negewie.

26 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa ostrzelali izraelskich pracowników łączności z firmy Bozeq w wiosce Baqah al-Gharbiyyah. Zginął 1 Izraelczyk, a 1 osoba została ranna.
    26 czerwca 2003 r. wojskowe buldożery wyburzyły arabski dom w Hebronie, w Judei. Dom należał do palestyńskiego terrorysty z Hamasu, który rekrutował ochotników na terrorystów-samobójców.

27 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Gush Etzion w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.
    27 czerwca 2003 r. izraelski oddział wkroczył do Khan Younis na południu Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze otoczyli dom, w którym zabarykadowali się poszukiwani palestyńscy terroryści z Hamasu. Saperzy wysadzili dom. Zginęło 3 palestyńskich terrorystów.
    27 czerwca 2003 r. wysocy dowódcy Hamasu i Islamskiego Dżihadu spotkali się w Gazie z palestyńskim premierem Mahmoudem Abbasem. Zawarto porozumienie o ogłoszeniu na trzy miesiące zawieszenia broni z Izraelem. W zamian zażądano, by Izrael powstrzymał ataki na dowódców palestyńskich organizacji zbrojnych i uwolnił palestyńskich więźniów.
    27 czerwca 2003 r. przedstawiciele izraelskich i palestyńskich sił bezpieczeństwa spotkali się na przejściu granicznym Erez w Strefie Gazy. Rozmowy dotyczyły szczegółów przekazania Palestyńczykom kontroli nad Strefą Gazy.

28 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści z Hamasu ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy.
    28 czerwca 2003 r. doradczyni prezydenta Stanów Zjednoczonych do spraw bezpieczeństwa narodowego Condoleezza Rice spotkała się w Jerycho w Judei z palestyńskim premierem Mahmoudem Abasem. Omawiano szczegóły wdrażania w życie międzynarodowego planu pokojowego "Mapa drogowa". Stany Zjednoczone obiecały udzielić pomocy finansowej Autonomii Palestyńskiej w wysokości 30 mln USD. Abbas poinformował, że palestyńskie siły bezpieczeństwa udaremniły w ciągu ostatnich dwóch tygodni sześć palestyńskich ataków wymierzonym przeciwko Izraelowi. Aresztowano dwóch terrorystów-samobójców.

29 czerwca 2003 r. premier Ariel Szaron spotkał się w Jerozolimie z doradczynią prezydenta Stanów Zjednoczonych do spraw bezpieczeństwa narodowego Condoleezza Rice. Rozmowy dotyczyły postępów we wdrażaniu w życie międzynarodowego planu pokojowego "Mapa drogowa".

---------- Zawieszenie broni ----------

29 czerwca 2003 r. Hamas i Islamski Dżihad ogłosiły jednostronne zawieszenie broni (Hudna) na okres trzech miesięcy. Tego samego dnia podobną deklarację wystosował al-Fatah. (W ciągu tych trzech miesięcy Egipt miał zaproponować rozpoczęcie wielostronnych rozmów pokojowych, do których nie doszło.)
    29 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy.
    29 czerwca 2003 r. dziesiątki uzbrojonych osadników żydowskich zajęło około 500 tys. metrów kwadratowych ziemi obok arabskiej wioski Senjel, na północ od Ramallah i El-Bireh w Samarii.

30 czerwca 2003 r. w wybuchu gazu w Tel Awiwie został zniszczony dom mieszkalny. W wypadku zginęło 6 osób.

30 czerwca 2003 r. izraelskie oddziały wycofały się ze okolic Beit Hanoun na północy Strefy Gazy. Kontrolę nad Strefą Gazy przejęły palestyńskie służby bezpieczeństwa.
    30 czerwca 2003 r. palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksy ostrzelali żydowską ciężarówkę w pobliżu wioski Ya'bad, w rejonie Nablusu w Samarii. Zginął zagraniczny robotnik z Bułgarii.
    Podczas czerwca 2003 r. w starciach izraelsko-palestyńskich zginęło 62 Palestyńczyków i 28 Izraelczyków.

1 lipca 2003 r. premier Ariel Szaron spotkał się w Jerozolimie z palestyńskim premierem Mahmoudem Abbasem. W wyemitowanym na żywo w telewizji oświadczeniu (w języku hebrajskim i arabskim) obaj przywódcy poinformowali o przyjęciu planu "Mapa drogowa" i rozpoczęciu rozmów pokojowych. Szaron podkreślił, że dołoży wszelkich starań, żeby osiągnąć porozumienie, "które zapewni nam pokój i bezpieczeństwo". Zastrzegł, że żaden pokój nie będzie możliwy, jeśli będzie kontynuowany "terror" palestyński. Podkreślił zarazem, że Izrael nie chce rządzić Palestyńczykami i zapewnił, że jest gotów zapłacić "bolesną cenę" za pokój, co odczytuje się jako aluzję do likwidacji osiedli żydowskich na obszarach palestyńskich w ramach porozumienia pokojowego. Mahmud Abbas podkreślił, że każdy dzień bez porozumienia palestyńsko-izraelskiego "jest dniem straconym".
    1 lipca 2003 r. wojskowe buldożery wyburzyły fundamenty budowanego meczetu w Nazarecie, którego budowa wywołała wiele międzynarodowych kontrowersji. Meczet miał powstać tuż obok chrześcijańskiego Kościoła Zwiastowania, znajdującego się w samym centrum Nazaretu. W trakcie protestów rannych zostało 7 Palestyńczyków.

1 lipca 2003 r. palestyński terrorysta ostrzelał izraelski punkt kontrolny w pobliżu Tulkarem w Samarii. Żołnierze straży granicznej zastrzelili napastnika.
    1 lipca 2003 r. żydowscy osadnicy zaatakowali kamieniami arabskich mieszkańców Hebronu, w Judei.

1 lipca 2003 r. w Stanach Zjednoczonych opublikowano wyniki sondażu wykonanego na zlecenie nowojorskiej United Jewish Appeal Federation - pokazały znaczny wzrost liczby biednych Żydów w Nowym Jorku (21%), wzrost liczby ortodoksów i Żydów świeckich, przy jednoczesnym zmniejszeniu się liczby konserwatystów i reformowanych.

2 lipca 2003 r. izraelskie władze po raz pierwszy od trzech lat wydały zezwolenie na odwiedziny Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie przez Żydów i chrześcijan. Wzgórze Świątynne (czczone przez muzułmanów jako "Haram al Szarif" - trzecie co do ważności święte miejsce Islamu) było zamknięte dla Żydów od początku wybuchu palestyńskiego powstania Intifady (28 września 2000 r.). W związku z tą decyzją, wielki mufti Jerozolimy Ekrima Sabri ostrzegł przed możliwością wzrostu napięć w regionie.

2 lipca 2003 r. izraelskie oddziały wycofały się z miasta i okolic Betlejem w Judei. Odpowiedzialność za te tereny przekazano palestyńskim siłom bezpieczeństwa. Palestyńczycy zobowiązali się do zapewnienia porządku i bezpieczeństwa. Pod jurysdykcją i ochroną Izraelskich Sił Obronnych pozostały żydowskie osiedla położone w tym rejonie oraz grobowiec Racheli na przedmieściach Betlejem.
    2 lipca 2003 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę podłożoną przy budowanym "murze bezpieczeństwa" w rejonie miasta Kalkilia w Samarii.

3 lipca 2003 r. izraelski oddział wkroczył do miasta Kalkilia w Samarii. Podczas próby aresztowania został zastrzelony lokalny dowódca Brygad Męczenników Al-Aksa.
    3 lipca 2003 r. przedstawiciel Brygad Męczenników Al-Aksy poinformował, że po zabicie jednego ze swoich przywódców jego organizacja "nie czuje się więcej związana" zawieszeniem broni z Izraelem.
    3 lipca 2003 r. palestyńscy terroryści wystrzelili 4 rakiety Qassam, które spadły na żydowskie osiedle Kfar Darom w Strefie Gazy. Rannych zostało 2 Izraelczyków.

4 lipca 2003 r. izraelskie władze uwolniły 21 palestyńskich więźniów politycznych.

4 lipca 2003 r. izraelskie oddziały ponownie zablokowały główną drogę biegnącą z północy na południe w Strefie Gazy. Stanowiło to formę nacisku na palestyńskie siły bezpieczeństwa, by podjęły one zdecydowaną walkę z terrorem.
    4 lipca 2003 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa poinformowały o aresztowaniu w Strefie Gazy 5 Palestyńczyków, którzy odpowiadali za wczorajszy ostrzał rakietowy żydowskiego osiedla Kfar Darom.
    4 lipca 2003 r. opublikowano wyniki niezależnego sondażu opinii publicznej przeprowadzonego w Autonomii Palestyńskiej. Wyniki pokazały, że 80% Palestyńczyków pragnie ogłoszenia bezterminowego zawieszenia broni i zakończenia przemocy (w kwietniu poparcie wynosiło 71%). Równocześnie 52% Palestyńczyków wypowiedziało się za zakończeniem palestyńskiego powstania Intifady. Jednak tylko 18% Palestyńczyków wyraziło swoją wiarę w możliwość zakończenia przemocy na Bliskim Wschodzie i wznowienie procesu pokojowego.

4 lipca 2003 r. Iran przeprowadził pomyślne próby z rakietą balistyczną średniego zasięgu Szihab-3. Jest to zmodyfikowana wersja północnokoreańskiego pocisku Nodong-1 typu ziemia-ziemia. Rakieta potrafi przenieść głowicę bojową 800-kg na odległość 1.300 km. W zasięgu rażenia znajduje się terytorium Izraela.

5 lipca 2003 r. palestyński terrorysta zginął w przedwczesnym wybuchu bomby, którą usiłował podłożyć w pobliżu żydowskiego osiedla Gush Kalif w Strefie Gazy.

6 lipca 2003 r. rząd Ariela Szarona wyraził zgodę na uwolnienie grupy 300 palestyńskich więźniów.

7 lipca 2003 r. ministrowie Izraela i Autonomii Palestyńskiej po raz pierwszy spotkali się w Jerozolimie na bezpośrednich rozmowach. Między innymi omówiono bezprecedensową propozycję wystąpienia palestyńskiego premiera Mahmouda Abbasa w Knesecie.
    7 lipca 2003 r. palestyński terrorysta-samobójca z Islamskiego Dżihadu wysadził się w żydowskim osiedlu Kfar Yavets, w pobliżu Tel Awiwu. Zginęła 1 Izraelka. Zniszczony został budynek mieszkalny.

7 lipca 2003 r. palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa ostrzelali grupę żydowskich osadników przy "murze bezpieczeństwa" w rejonie Kalkilii, w Samarii.

8 lipca 2003 r. minister spraw zagranicznych Silwan Shalom spotkał się w Jerozolimie z palestyńskim ministrem informacji Nabilem. Rozmowy dotyczyły problemów walki z podżeganiem do nienawiści i przemocy w palestyńskich mediach mediach szkołach. Minister Shalom zażądał likwidacji Wydziału Politycznego Autonomii Palestyńskiej, który zatrudniał 400 osób i organizował szkolenia polityczne dla funkcjonariuszy palestyńskich służb bezpieczeństwa oraz dla dzieci na koloniach.

8 lipca 2003 r. palestyński premier Mahmoud Abbas ostentacyjnie wystąpił z Komitetu Centralnego al-Fatah. Stało się to po otwartej krytyce działań Abbasa na rzecz wznowienia procesu pokojowego z Izraelem. Komitet nie przyjął dymisji Abbasa.

8 lipca 2003 r. nieznani sprawcy zdewastowali żydowski cmentarz w Southampton (Wielka Brytania).

9 lipca 2003 r. izraelski oddział wkroczył do arabskiej wioski Burki, w pobliżu Dżeninu w Samarii. Podczas próby aresztowania poszukiwanego palestyńskiego terrorysty doszło do wymiany ognia. Zginął 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne.
    9 lipca 2003 r. palestyński premier Mahmoud Abbas zagroził podaniem się do dymisji, o ile nie uzyska jednoznacznego poparcia ze strony własnego gabinetu i ruchu al-Fatah zarówno kwestii kontynuowania procesu pokojowego zarówno Izraelem.

10 lipca 2003 r. grupa uzbrojonych osadników żydowskich z nielegalnego osiedla Yettzhar porwała w nocy trójkę arabskich dzieci z wioski Bureen, w rejonie Nablusu w Samarii. Izraelscy komandosi odbili porwane dzieci i aresztowali osadników.

11 lipca 2003 r. premier Ariel Szaron zaapelował do Unii Europejskiej o izolowanie przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Jasera Arafata, który blokuje działania palestyńskiego premiera Mahmouda Abbasa, torpedując w ten sposób proces pokojowy na Bliskim Wschodzie.

11 lipca 2003 r. rzymsko-katolicki kardynał Sodano wyraził w imieniu papieża Jana Pawła II podziękowanie władzom Izraela za podjętą decyzję o zniszczeniu fundamentów meczetu budowanego przy Kościele Zwiastowania w Nazarecie. Meczet był budowany pomimo oficjalnego zakazu kontynuowania prac budowlanych.

12 lipca 2003 r. przedstawiciel izraelskiego rządu po raz kolejny zagroził deportacją przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Jasera Arafatka, oskarżając go blokowanie działań palestyńskiego premiera Mahmouda Abbasa, który stara się wznowić proces pokojowy na Bliskim Wschodzie.

12 lipca 2003 r. Izraelskie Siły Obronne poinformowały, że miasto Betlejem w Judei zostało otwarte dla zagranicznego ruchu turystycznego. Jedynym ograniczeniem pozostał obowiązujący zakaz wjeżdżania do miasta prywatnymi samochodami.
    12 lipca 2003 r. delegacja brytyjskich parlamentarzystów odwiedziła w Ramallah w Samarii przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Jasera Arafata. Do spotkania doszło pomimo sprzeciwu Izraela.

13 lipca 2003 r. rosyjski minister spraw zagranicznych Igor Iwanow spotkał się w Ramallah w Samarii z przewodniczącym Autonomii Palestyńskiej Jaserem Arafatem. Do spotkania doszło pomimo sprzeciwu Izraela.

13 lipca 2003 r. rząd Belgii zniósł ustawę, która zezwalała tamtejszym sądom na sądzenie cudzoziemców oskarżanych o zbrodnie wojenne i pogwałcenia praw człowieka, niezależnie od tego, gdzie te przestępstwa zostały popełnione. Do belgijskiej wokandy trafiały oskarżenia przeciw takim osobom, jak: prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush, premier Izraela Ariel Szaron, przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat, premier Wielkiej Brytanii Tony Blair.

14 lipca 2003 r. prezydent Mosze Kacaw powiedział, że ewentualne rozmieszczenie międzynarodowych sił pokojowych ONZ na terytoriach Autonomii Palestyńskiej nie zdoła powstrzymać palestyńskich terrorystów od atakowania Izraela.

14 lipca 2003 r. palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy.
    14 lipca 2003 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat spotkał się w Ramallah w Samarii z palestyńskim premierem Mahmoudem Abbasem. Rozmowy dotyczyły możliwości kontynuowania procesu pokojowego z Izraelem. Obaj politycy nie zdołali dojść do kompromisu.

14 lipca 2003 r. premier Ariel Szaron spotkał się w Londynie (Wielka Brytania) z brytyjskim rządem. Szaron bezskutecznie usiłował przekonać Brytyjczyków do konieczności zerwania wszelkich kontaktów z przewodniczącym Autonomii Palestyńskiej Jaserem Arafatem.

15 lipca 2003 r. palestyński terrorysta z Brygad Męczenników Al-Aksa wdarł się do restauracji na nadmorskiej promenadzie w Tel Awiwie i zaatakował ludzi nożem. Zginął 1 Izraelczyk, a 1 osoba została ranna. Ochraniarze postrzelili i aresztowali napastnika.

15 lipca 2003 r. izraelski oddział wkroczył nad ranem do Nablusu w Samarii i arabskiej części Hebronu w Judei. Aresztowano 6 poszukiwanych palestyńskich terrorystów, przy których znaleziono duże ilości broni.

15 lipca 2003 r. premier Ariel Szaron zaproponował w Londynie (Wielka Brytania) by Unia Europejska przejęła całkowity nadzór nad kwestiami pomocy humanitarnej dla Autonomii Palestyńskiej, nadzorując by zagraniczne środki finansowe nie docierały do palestyńskich organizacji terrorystycznych.

16 lipca 2003 r. izraelscy komandosi uwolnili uprowadzonego przez palestyńskich terrorystów pięć dni wcześniej izraelskiego taksówkarza Eliahu Gurela.

17 lipca 2003 r. palestyńscy terroryści podłożyli bombę 50-kg przy barierze granicznej przy Rafah na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Izraelscy żołnierze straży granicznej wykryli i zdetonowali bombę. Podczas tych prac saperzy zostali ostrzelani z moździerza.

18 lipca 2003 r. amerykański sąd orzekł, że Iran ma wypłacić odszkodowanie w wysokości 313 mln USD dla dzieci kobiety, która w 1997 r. zginęła w zamachu terrorystycznym w Izraelu. Dochodzenie wykazało, że zamach został przeprowadzony przez Hamas dzięki środkom finansowym pochodzącym z Iranu. Odszkodowanie miało zostać wypłacone z irańskich aktywów zamrożonych w bankach w Stanach Zjednoczonych.

19 lipca 2003 r. izraelski dziennik "Haaretz" poinformował, że kancelaria premiera Ariela Szarona planuje wybudować trzydzieści nowych miasteczek - większość z nich w północnej Galilei i w południowej części Negewu.

19 lipca 2003 r. palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa pobili i uprowadzili palestyńskiego burmistrza miasta Dżenin, w Samarii. Lokalny dowódca Brygad Męczenników Al-Aksa oskarżył porwanego burmistrza o kolaborację z Izraelem i "udział w wielu przestępstwach przeciwko narodowi". Po kilku godzinach negocjacji, burmistrz został uwolniony na osobiste polecenie przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Jasera Arafata.

21 lipca 2003 r. premier Ariel Szaron spotkał się Jerozolimie z palestyńskim premierem Mahmoudem Abbasem. Rozmowy dotyczyły spornych kwestii dotyczących osoby przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Jasera Arafata.
    21 lipca 2003 r. palestyński terrorysta ciężko zranił nożem 64-letniego Izraelczyka w Jerozolimie. Zamachowiec zbiegł.

21 lipca 2003 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu ostrzelali izraelski patrol pod Dżeninem. W strzelaninie zginął jeden Palestyńczyk.
    21 lipca 2003 r. izraelski oddział wkroczył do miasta Nablus w Samarii. Aresztowano 6 poszukiwanych palestyńskich terrorystów. Przejęto pas z 10-kg materiałów wybuchowych, gotowy do użycia przez terrorystę-samobójcę.

22 lipca 2003 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat wezwał Unię Europejską do wywarcia presji na Izrael, by w ten sposób działać na rzecz procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.

24 lipca 2003 r. palestyńscy terroryści z Hamasu wystrzelili rakietę przeciwpancerną w palestyńskie więzienie w Gazie. Rannych zostało 10 Palestyńczyków. Celem zamachu był dowódca palestyńskiego wywiadu generał Musa Arafat (z al-Fatah).

25 lipca 2003 r. izraelska policja ograniczyła wstęp na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie w obawie przed arabskimi zamieszkami przeciwko wydaniu zezwolenia na wstęp Żydów i Chrześcijan na teren Wzgórza.

25 lipca 2003 r. izraelski żołnierz przypadkowo ostrzelał arabski samochód w Samarii. Zginął 5-letni chłopiec, a 2 dziewczynki zostały ranne. Dzieci przewieziono do szpitali w Izraelu. Policja rozpoczęła dochodzenie w tej sprawie.

25 lipca 2003 r. palestyński premier Mahmoud Abbas spotkał się w Waszyngtonie (USA) z prezydentem Stanów Zjednoczonych George`m Bushem. Rozmowy dotyczyły postępów w realizacji procesu pokojowego "Mapa drogowa". Prezydent Bush zapowiedział udzielenie pomocy gospodarczej w wysokości 20 mln USD dla Autonomii Palestyńskiej.
    25 lipca 2003 r. nieznani sprawcy zdewastowali synagogę w Saint-Denis na przedmieściach Paryża (Francja). Na jej murach wymalowano antysemickie hasła.

27 lipca 2003 r. rząd Ariela Szarona wyraził zgodę na zwolnienie grupy 540 palestyńskich więźniów (w tym 210 z al-Fatach i około 100 z Hamasu).

27 lipca 2003 r. palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa ostrzelali żydowski samochód przy osiedlu Yitzhar, w rejonie Nablusu w Samarii.

28 lipca 2003 r. palestyńscy terroryści podłożyli trzy bomby przy kibucu Merav, w rejonie góry Gilboa. Policjanci wykryli i zdetonowali bomby.

28 lipca 2003 r. izraelski oddział wkroczył nad ranem do arabskiej wioski Jilaboun, w rejonie Dżeninu w Samarii. Wykryto trzy bomby gotowe do użycia w zamachach terrorystycznych. Saperzy zdetonowali bomby.

30 lipca 2003 r. sąd wojskowy skazał na 13-krotne dożywocie palestyńskiego terrorystę Ahmeda Barghutiego, któremu udowodniono odpowiedzialność za zabicie 12 Izraelczyków. Barghutiemu postawiono 52 zarzuty, w tym wysyłanie terrorystów-samobójców, którzy dokonali zamachów w Tel Awiwie i Jerozolimie, zabijając 12 osób i raniąc kilkadziesiąt.
    30 lipca 2003 r. przedstawiciele wywiadu Mossad poinformowali, że z zebranych informacji można wnioskować, iż Iran oferuje po 50 tys. USD rodzinom palestyńskich terrorystów-samobójców, jako "męczennikom za sprawę Islamu", podczas gdy Saddam Hussain płacił tym rodzinom połowę tej kwoty (25 tys. USD).

31 lipca 2003 r. Kneset uchwalił ustawę o małżeństwach w Izraelu. Na jej mocy Palestyńczycy z Autonomii, którzy mogli wchodzić w związki małżeńskie z izraelskimi Palestyńczykami, jednak bez prawa do uzyskania obywatelstwa Izraela. Jako argument podano, że Palestyńczycy wykorzystują małżeństwa z izraelskimi Arabkami, by w ten sposób uzyskać obywatelstwo tego kraju. Według rządu 1/10 spośród milionowej rzeszy izraelskich Arabów to ludzie, którzy dzięki fikcyjnym małżeństwom osiedlili się w Izraelu.
    31 lipca 2003 r. przedstawiciel Ministerstwa Obrony poinformował o ukończeniu prac przy budowie pierwszego 140-km odcinka "muru bezpieczeństwa", który oddzielał tereny Autonomii Palestyńskiej od Izraela.

Podczas lipca 2003 r. w starciach izraelsko-palestyńskich zginęło 4 Palestyńczyków i 2 Izraelczyków. Dodatkowo palestyńscy terroryści zastrzelili 1 Palestyńczyka oskarżonego o współpracę z Izraelem.

1 sierpnia 2003 r. ponad 10 tys. Palestyńczyków demonstrowało w Nablusie w Samarii domagając się zaprzestania dalszej budowy granicznego "muru bezpieczeństwa". Jednocześnie żądano uwolnienia 7,7 tys. więźniów palestyńskich, przetrzymywanych w Izraelu.

1 sierpnia 2003 r. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Colin Powell skrytykował budował "muru bezpieczeństwa", który będzie oddzielał Autonomię Palestyńską od Izraela. Powell powiedział, że ta budowa może utrudnić realizację planu pokojowego "Mapa drogowa".

2 sierpnia 2003 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa podległe palestyńskiemu premierowi Mahmoudowi Abbasowi wkroczyły do głównej kwatery przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Jasera Arafata w Ramallah w Samarii. Aresztowano 20 ukrywających się palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa. Zostali oni przewiezieni do więzienia w Jerycho, w Judei.
    2 sierpnia 2003 r. przedstawiciel Brygad Meczenników Al-Aksa oświadczył, że jego organizacja zrywa rozejm z Izraelem, jako znak protestu przeciwko aresztowaniu niektórych ze swoich członków.
    2 sierpnia 2003 r. wielo tysięczne demonstracje antyizraelskie przeszły przez liczne miasta w Samarii i Judei. W wielu miejscach doszło do starć z izraelskimi żołnierzami. W starciach w wiosce Jaba rannych zostało 5 Palestyńczyków, a w rejonie Betlejem rannych zostało 3 Palestyńczyków.

3 sierpnia 2003 r. minister spraw zagranicznych Silwan Shalom spotkał się w Jerozolimie z palestyńskimi ministrami. Palestyńczycy zaproponowali ogłoszenie trwałego rozejmu w zamian za odstąpienie Izraela od żądania likwidacji palestyńskich ugrupowań zbrojnych. Minister Shalom odrzucił taką propozycję, żądając natychmiastowej realizacji postanowień międzynarodowego planu pokojowego "Mapa drogowa".
    3 sierpnia 2003 r. szyiccy terroryści z Hezbollahu wystrzelili z południowego Libanu kilka pocisków artyleryjskich, które spadły w rejonie moszawu Biranit. Rannych zostało 2 Izraelczyków.
    3 sierpnia 2003 r. palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa ostrzelali żydowski samochód przy osiedlu Gilo we Wschodniej Jerozolimie. Rannych zostało 4 Izraelczyków.

    3 sierpnia 2003 r. rząd Ariela Szarona podjął decyzję o zaostrzeniu środków bezpieczeństwa w izraelskich samolotach. Od końca października wszystkie lądujące w Izraelu samoloty, powinny zostać wyposażone w opancerzone drzwi oddzielające kabinę pilotów od pokładu pasażerskiego. Izraelskie władze lotnicze ostrzegły, że samoloty bez takich zabezpieczeń nie będą mogły po prostu lądować na lotniskach w Izraelu.

3 sierpnia 2003 r. dowódcy Brygad Męczenników al-Aksa zawarli porozumienie z przewodniczącym Autonomii Palestyńskiej Jaserem Arafatem. Organizacja zgodziła się ponownie ogłosić rozejm z Izraelem w zamian za anulowanie nakazu aresztowania 20 swoich członków, którzy mieli zostać uwolnieni z więzienia w Jerycho.

4 sierpnia 2003 r. minister obrony Szaul Mofaz wykluczył możliwość wycofania "w obecnej sytuacji" wojsk z zajętych terenów Autonomii Palestyńskiej. "Dopóki nie przekonamy się, że władze Autonomii podejmują konkretne działania przeciwko tego rodzaju atakom, nie może być mowy o jakimkolwiek przekazaniu palestyńskiej administracji kontroli nad kolejnymi miastami".

4 sierpnia 2003 r. palestyński terrorysta usiłował podłożyć bombę przy izraelskim punkcie kontrolnym w rejonie Tulkarem w Samarii. Izraelscy żołnierze zastrzelili napastnika.

4 sierpnia 2003 r. rząd Stanów Zjednoczonych poinformował, że przekaże 26 mln USD na rzecz Agencji Pomocy dla Uchodźców Palestyńskich (UNRWA).
    4 sierpnia 2003 r. nieznani sprawcy wymalowali antysemickie hasła na murach synagogi w Janin (Grecja).

5 sierpnia 2003 r. grupa międzynarodowych aktywistów pokojowych zorganizowała z Palestyńczykami demonstrację przeciwko budowie "muru bezpieczeństwa" w pobliżu miasta Kalkilia w Samarii. Doszło do strać z izraelskimi żołnierzami. Aresztowano 40 osób.

5 sierpnia 2003 r. nieznani sprawcy zniszczyli 20 nagrobków na cmentarzu żydowskim w Manchester (Wielka Brytania).

6 sierpnia 2003 r. rząd Ariela Szarona wyraził zgodę na uwolnienie grupy 334 palestyńskich więźniów. Zostali oni przewiezieni autobusami do miasta Betunia w Samarii. Zwalniani musieli podpisać deklarację, że "powstrzymają się od wrogiej aktywności" wobec państwa żydowskiego.

6 sierpnia 2003 r. izraelska kolumna pancerna (około 20 czołgów) wjechała do miasta Jerycho w Judei. W mieście wprowadzono godzinę policyjną i przeszukano liczne domy. Operacja była formą nacisku na palestyńskie siły bezpieczeńtwa, by nie zwalniać z więzienia aresztowanych palestyńskich terrorystów poszukiwanych przez Izrael.

7 sierpnia 2003 r. izraelska policja zamknęła dostęp do Starego Miasta w Jerozolimie, aby nie dopuścić do zapowiadanej wizyty delegacji żydowskich ekstremistów religijnych na Wzgórzu Świątynnym. Minister bezpieczeństwa publicznego Zachi Hanegbi i szef policji Szlomo Aharonski ostrzegli, że taka wizyta z okazji święta Tisza be-Aw mogłaby doprowadzić do wybuchu fali przemocy.

7 sierpnia 2003 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush zezwolił na utrzymanie przedstawicielstwa Autonomii Palestyńskiej w Waszyngtonie (USA) zawieszając na dalszych sześć miesięcy ustawę zobowiązującą do jego zamknięcia. Ustawa nakazująca "obniżenie statusu przedstawicielstwa Organizacji Wyzwolenia Palestyny w Stanach Zjednoczonych" jest zawieszana co sześć miesięcy od momentu jej uchwalenia.

8 sierpnia 2003 r. szyiccy terroryści z Hezbollahu wystrzelili z południowego Libanu wiele rakiet Katiusza, które spadły na izraelskie posterunki graniczne w rejonie Farm Shebaa. Pociski moździerzowe spadły na miasta Kiryat Shemona i Metula.
    8 sierpnia 2003 r. izraelskie służby bezpieczeństwa aresztowały dwóch radykalnych żydowskich osadników, przy których znaleziono materiały wybuchowe, które zamierzali użyć przeciwko Palestyńczykom.
    8 sierpnia 2003 r. premier Ariel Szaron poparł plan rozbudowy osiedli żydowskich w Samarii i Judei. Oferta przedstawiona osadnikom zawierała budowę darmowych domów i darmową edukację. Koszt całej inwestycji oceniono na 95 mln USD.

8 sierpnia 2003 r. izraelski oddział wkroczył do obozu uchodźców Askar w Nablusie, w Samarii. Przy próbie aresztowania lokalnego dowódcy Hamasu doszło do wymiany ognia. Zginęło 4 Palestyńczyk i 1 izraelski żołnierz. Przejęto magazyn broni i amunicji należący do Hamasu. Aresztowano 4 Palestyńczyków.

8 sierpnia 2003 r. izraelskie siły powietrzne i artyleria zbombardowały pozycje Hezbollahu w południowym Libanie. Przeprowadzono sześć nalotów. Wymiana ognia artyleryjskiego przerodziła się w regularny pojedynek artyleryjski.

9 sierpnia 2003 r. szyiccy terroryści z Hezbollahu ostrzelali z południowego Libanu przygraniczne tereny w Izraelu.

9 sierpnia 2003 r. szef palestyńskich służb bezpieczeństwa oświadczył, że potrzebuje około 250 mln USD by odbudować w ciągu trzech lat zniszczone przez izraelską armię posterunki policji w Samarii i Judei. W ostatnim czasie palestyńska policja otrzymała 150 nowych samochodów patrolowych.

9 sierpnia 2003 r. izraelskie siły powietrzne i artyleria zbombardowały pozycje Hezbollahu w południowym Libanie.
    9 sierpnia 2003 r. ambasador Izraela złożył w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oficjalną skargę na ostrzał terytorium Izraela przeprowadzony przez Hezbollahu z terytorium Libanu. Ambasador powiedział, "że ONZ zamienia się w teatr absurdu, gdy Syria, kraj popierający terroryzm, przewodniczy debatom Rady Bezpieczeństwa". W sierpniu obowiązki przewodniczącego przypadły ambasadorowi Syrii.
    9 sierpnia 2003 r. Stany Zjednoczone ostro potępiły ataki Hezbollahu na Izrael.

10 sierpnia 2003 r. szyiccy terroryści z Hezbollahu wystrzelili z południowego Libanu pociski moździerzowe, które spadły na przygraniczne miasteczko Shlomi. Zginął 1 Izraelczyk, a 5 osób zostało rannych.
    10 sierpnia 2003 r. minister spraw zagranicznych Silwan Shalom wezwał Syrię i Liban do powstrzymania Hezbollahu, który działa na obszarze ich państw i prowadzi nieustanne ataki przeciwko Izraelowi. W przeciwnym razie Izraelczycy nie będą mieli wyjścia i będą musieli się bronić.
    10 sierpnia 2003 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 22-letniego Izraelczyka, który planował zabójstwo premiera Ariela Szarona. Zatrzymany był mieszkańcem żydowskiego osiedla w pobliżu Hebronu, w Judei.

10 sierpnia 2003 r. izraelski oddział wkroczył do arabskiej wioski Jaba, w rejonie Dżeninu w Samarii. W starciu został ranny 1 Palestyńczyk.

10 sierpnia 2003 r. izraelskie siły powietrzne i artyleria zbombardowały pozycje w Hezbollahu w rejonie wioski Tair Harfa w południowym Libanie. Izraelskie samoloty zostały ostrzelane przez artylerię przeciwlotniczą.
    10 sierpnia 2003 r. izraelska firma Iridium Satellite podpisała kontrakt na zaopatrzenie Iraku w publiczne telefony. Kontrakt jest wart 4 do 5 mln USD. W Iraku będą sprzedawane usługi satelitarnej telefonii komórkowej, łącza abonenckie i związane z nimi wyposażenie.

12 sierpnia 2003 r. premier Ariel Szaron spotkał się w Jerozolimie ze specjalnym wysłannikiem Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód Williamem Burns'em. Rozmowy dotyczyły realizacji międzynarodowego planu pokojowego "Mapa drogowa".
    12 sierpnia 2003 r. palestyński terrorysta-samobójca z Brygad Męczenników Al-Aksa wysadził się w centrum handlowym w Rosh Hayin. Zginął 1 Izraelczyk, a 10 osób zostało rannych.
    12 sierpnia 2003 r. gabinet bezpieczeństwa potępił dzisiejszy zamach terrorystyczny i wstrzymał planowane uwolnienie kolejnych 76 palestyńskich więźniów.
    12 sierpnia 2003 r. prezydent Mosze Kacaw zaapelował do Unii Europejskiej o wywarcie presji na szyicką organizację Hezbollah, by powstrzymano eskalację napięcia na granicy izraelsko-libańskiej.

12 sierpnia 2003 r. palestyński terrorysta-samobójca z Hamasu wysadził się na przystanku autobusowym w żydowskim osiedlu Ariel, w Samarii. Zginęło 2 Izraelczyków, a 1 osoba została ranna.

13 sierpnia 2003 r. wojskowe buldożery wyburzyły pięć arabskich domów we Wschodniej Jerozolimie. Domy zostały wybudowane nielegalnie bez uzyskania odpowiednich zezwoleń.
    13 sierpnia 2003 r. Ministerstwo Rolnictwa zapowiedziało, że w najbliższym czasie zamierza sprowadzić tysiące krów z Polski, Węgier i Australii. Głównym zadaniem zwierząt ma być stworzenie skutecznej zapory przed stadami arabskich kóz i baranów. Arabscy i beduińscy pasterze najpierw wypasają swoje stada na izraelskich gruntach państwowych, a potem stopniowo, nielegalnie się tam osiedlają. Proceder ten uprawiany jest zarówno w Galilei i na pustyni Negev, jak i w rejonie Hebronu, w Judei.

13 sierpnia 2003 r. izraelski oddział wkroczył nad ranem do obozu uchodźców Askar w Nablusie, w Samarii. Saperzy wysadzili arabski dom należący do palestyńskiego terrorysty-samobójcy, którzy przeprowadził ostatni zamach w Izraelu.
    13 sierpnia 2003 r. palestyński minister informacji Nabil Amr w oficjalnym przemówieniu powiedział, że Palestyńczycy nadal chcą kontynuować zawieszenie broni. Zapewnił, że władze Autonomii Palestyńskiej będą nakłaniały palestyńskie ugrupowania zbrojne do przestrzegania warunków rozejmu. Amr powiedział, że "to Izrael odpowiada za eskalację konfliktu".

13 sierpnia 2003 r. specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód William Burns spotkał się w Ammanie (Jordania) z palestyńskim premierem Mahmoudem Abbasem. Burns podkreślił, że na obu stronach konfliktu ciążą jakieś zobowiązania, ale "ze strony Palestyńczyków musi istnieć jeden ośrodek władzy, który będzie odpowiadał za egzekwowanie prawa i bezpieczeństwo i który będzie zapobiegał aktom terroru".

14 sierpnia 2003 r. izraelskie oddziały wkroczyły na kilka godzin do miast Nablus i Kalkilia w Samarii. Wojskowe buldożery wyburzyły cztery arabskie domy należące do palestyńskich terrorystów, którzy przeprowadzili ostatnie zamachy. Aresztowano 2 Palestyńczyków.
    14 sierpnia 2003 r. izraelski oddział wkroczył do arabskiej części Hebronu, w Judei. Izraelscy żołnierze otoczyli arabski dom, w którym zabarykadowała się grupa poszukiwanych palestyńskich terrorystów. Podczas wymiany ognia doszło do wybuchu zgromadzonej w budynku amunicji. Zginęło 5 Palestyńczyków, w tym lokalny dowódca Islamskiego Dżihadu.

15 sierpnia 2003 r. rząd Ariela Szarona wyraził zgodę na uwolnienie grupy 76 palestyńskich więźniów (ich zwolenienie wstrzymano 12 sierpnia).
    15 sierpnia 2003 r. przedstawiciele izraelskich i palestyńskich sił bezpieczeństwa zawarli w Jerozolimie wstępne porozumienie w sprawie wycofania Izraelskich Sił Obronnych z okolic miast Kalkilia, Tulkarem i Ramallah w Samarii oraz z Jerycha w Judei. Szczegóły miały zostać omówione w dalszych negocjacjach.

15 sierpnia 2003 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    15 sierpnia 2003 r. palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa ostrzelali żydowski samochód przy wiosce Ya-bud, w rejonie Dżeninu w Samarii. Ranna została 1 Izraelka.

15 sierpnia 2003 r. nieznani sprawcy zniszczyli 50 nagrobków na cmentarzu żydowskim w Kassel (Niemcy).

16 sierpnia 2003 r. arabskie wyższe uczelnie w Hebronie w Judei wznowiły swoje wykłady. Na uniwersytecie studiuje 4.200 arabskich studentów, a na politechnice około 2,5 tys. arabskich studentów. Zarządy obu uczelni zobowiązały się, iż nie dopuszczą, by szkoły były wykorzystywane do jakiejkolwiek działalności terrorystycznej ani też do werbunku studentów przez terrorystów.

17 sierpnia 2003 r. izraelski samolot transportowy Hercules C-130 został uszkodzony podczas lądowania na lotnisku wojskowym Sde Dov Airport w Tel Awiwie. Jedno ze śmigieł maszyny pękło i przebiło kadłub samolotu. W wypadku zostało rannych 6 izraelskich żołnierzy.
    W sierpniu 2003 r. Ministerstwo Obrony przyznało 473 mln USD na zakup czterech odrzutowych samolotów Gulfstream G550, z przeznaczeniem ich na platformy dla radarów wczesnego ostrzegania AWACS dla Izraelskich Sił Powietrznych.

18 sierpnia 2003 r. przedstawiciele izraelskich i palestyńskich sił bezpieczeństwa spotkali się w Jerozolimie. Nie osiągnięto porozumienia w sprawie warunków przekazania pod kontrolę Palestyńczyków okolic miast Kalkilia, Tulkarem i Ramallah w Samarii oraz z Jerycha w Judei.

19 sierpnia 2003 r. palestyński terrorysta-samobójca z Islamskiego Dżihadu wysadził się w autobusie w Jerozolimie. W wybuchu został uszkodzony sąsiedni autobus. Zginęło 23 Izraelczyków, a 118 osób zostało rannych (w tym 40 dzieci). Celem ataku był przegubowy autobus wracający spod Ściany Płaczu do dzielnicy ortodoksyjnych Żydów. Większość pasażerów w autobusie stanowili ortodoksyjni Żydzi. Wielu z nich jechało całymi rodzinami z dziećmi.
    19 sierpnia 2003 r. premier Ariel Szaron zapowiedział zawieszenie wszelkich kontaktów z przedstawicielami Autonomii Palestyńskiej. Rzecznik rządu Avi Pazner oskarżył władze palestyńskie o pogwałcenie ustaleń "Mapy drogowej". Autonomia Palestyńska "nie robi absolutnie nic, aby powstrzymać terroryzm". Ten atak nie jest pojedynczym działaniem grupy terrorystycznej, lecz rezultatem całkowicie biernej postawy palestyńskich przywódców.
    19 sierpnia 2003 r. izraelskie media powiadomiły o prowadzonych od dwóch tygodni w Berlinie (Niemcy) rozmowach przedstawicieli Izraela z Hebollahem. Rozmowy dotyczyły uwolnienia przetrzymywanych w od trzech lat czterech Izraelczyków w Libanie. Izrael chciał wymienić ich na kilku działaczy Hezbollahu, znajdujących się w więzieniu izraelskim. Rozmowy nie powiodły się.

19 sierpnia 2003 r. palestyński terrorysta-samobójca z Islamskiego Dżihadu usiłował przekroczyć izraelski punkt kontrolny przy Dżeninie, w Samarii. Izraelscy żołnierze aresztowali zamachowca i dwie osoby mu towarzyszące. Celem zamachu miała być Hajfa.
    19 sierpnia 2003 r. palestyński premier Mahmoud Abbas ogłosił, że zrywa kontakty z radykalnymi ugrupowaniami Hamas i Islamski Dżihad, które przyznały się do zorganizowania ostatniego zamachu w Jerozolimie. Abbas zapowiedział, że podejmie działania przeciw grupom, które działają przeciw interesowi narodu palestyńskiego. Nie sprecyzowano, jakie kroki zostaną podjęte.

19 sierpnia 2003 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush zażądał od władz Autonomii Palestyńskiej podjęcia konkretnych działań gwarantujących demontaż struktur terrorystycznych na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy. Prezydent Bush przeprowadził rozmowę telefoniczną na temat Bliskiego Wschodu z premierem brytyjskim Tonym Blairem; z kolei sekretarz stanu Colin Powell rozmawiał z premierem Izraela Arielem Szaronem i izraelskim szefem dyplomacji Silwanem Szalomem. Rzecznik Białego Domu Scott McClellan nie podał jednak szczegółów. Tymczasem przebywający w Jerozolimie amerykański kongresmen Eliot Engel obarczył współodpowiedzialnością za zamach Damaszek, żądając, by administracja USA "rozliczyła Syrię za poparcie, udzielane terrorystom przez ten kraj". Engel powtórzył, iż jeśli władze Autonomii nie podejmą konkretnych akcji przeciwko terroryzmowi na swych ziemiach, nigdy nie dojdzie "ani do rokowań pokojowych, ani do pokoju".

20 sierpnia 2003 r. pod ochroną izraelskich policjantów grupa ponad 150 Żydów wkroczyło rano na teren Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie.

20 sierpnia 2003 r. palestyński rząd oficjalnie ogłosił, że zrywa kontakty z radykalnymi ugrupowaniami Hamas i Islamski Dżihad, które przyznały się do zorganizowania ostatniego zamachu w Jerozolimie. Palestyński premier Mahmoud Abbas polecił palestyńskim siłom bezpieczeństwa aresztowanie wszystkich osób odpowiedzialnych za ostatni zamach w Jerozolimie.
    20 sierpnia 2003 r. palestyński premier Mahomud Abbas postawił ultimatum przewodniczącemu Autonomii Palestyńskiej Jaserowi Arafatowi. Abbas zażądał, aby Arafat poparł rozprawę z Hamasem i Islamskim Dżihadem, w przeciwnym razie palestyński rząd poda się do dymisji.

20 sierpnia 2003 r. rzecznik Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych Richard Boucher zażądał podjęcia konkretnych działań od rządu Autonomii Palestyńskiej w walce z terroryzmem. Boucher powiedział, że palestyńskie władze jak do tej pory niewiele uczyniły w kwestii walki z terrorystami. Nie zlikwidowano magazynów broni i wytwórni materiałów wybuchowych. Równocześnie Boucher wyraził "zrozumienie" dla decyzji Izraela w sprawie wstrzymania wycofywania wojsk z palestyńskich terytoriów.

21 sierpnia 2003 r. palestyńscy terroryści z Hamasu wystrzelili ze Strefy Gazy 6 rakiety Qassam, które spadły na okolice miasta Sderot na Negewie. Z moździerzy ostrzelano tereny przygraniczne Strefy Gazy. Uszkodzony został dom mieszkalny.

21 sierpnia 2003 r. izraelskie kolumny pancerne wjechały w nocy do miast Dżenin, Tulkarem i Nablus w Samarii. W starciach zginął 1 Palestyńczyk. W miastach wprowadzono godzinę policyjną i przeszukano liczne domy. Saperzy wysadzili sześć arabskich domów należących do palestyńskich terrorystów. Przejęto magazyn broni i aresztowano 3 Palestyńczyków. Wieczorem izraelscy żołnierze wycofali się z miast, za wyjątkiem Nablusu.
    21 sierpnia 2003 r. izraelski oddział wkroczył do arabskiej części Hebronu w Judei. Saperzy wysadzili arabski dom należący do rodziny palestyńskiego terrorysty-samobójcy, który przeprowadził ostatni zamach w Jerozolimie.
    21 sierpnia 2003 r. izraelski helikopter szturmowy "Apache" zniszczył rakietami arabski samochód przewożący palestyńskich terrorystów z Hamasu w Gazie. Zginęło 3 Palestyńczyków, w tym wysoki dowódca Hamasu, Ismail Abu Szanab. Rannych zostało 10 osób.
    21 sierpnia 2003 r. przedstawiciele Hamasu i Islamskiego Dżihadu oświadczyli, że ich ugrupowania zrywają zawieszenie broni z Izraelem.

22 sierpnia 2003 r. przedstawiciel rządu zapowiedział, że Izrael "bez litości uderzy w terrorystów" winnych ataków na państwo żydowskie.
    22 sierpnia 2003 r. izraelski dziennik "Jedijot Achronot" opublikował wyniki sondażu opinii publicznej. Okazało się, że 62% Izraelczyków opowiedziało się za zerwaniem rozmów pokojowych prowadzonych z Palestyńczykami, a jedynie 35% ankietowanych popierało kontynuowanie procesu pokojowego. 57% Izraelczyków domagało się zaprzestania gestów dobrej woli, do których Izrael zobowiązał się w czasie wprowadzania międzynarodowego planu pokojowego "Mapa drogowa".
    22 sierpnia 2003 r. Izraelskie Siły Obronne przerzuciły liczne dodatkowe oddziały, który skoncentrowały się przy granicach Strefy Gazy, oczekując na wydanie rozkazu wkroczenia i podjęcia walki z palestyńskimi terrorystami.

22 sierpnia 2003 r. izraelska kolumna pancerna wjechała nad ranem do Dżeninu, w Samarii. Po kilku godzinach wojsko opuściło miasto.
    22 sierpnia 2003 r. w starciach w Nablusie w Samarii zginęło 3 palestyńskich terrorystów z ugrupowania Brygady Męczenników Al-Aksy.
     22 sierpnia 2003 r. ponad 100 tys. Palestyńczyków demonstrowało przeciwko Izraelowi podczas pogrzebu wysokiego dowódcy Hamasu, Ismaila Abu Szanaba. Skandowano hasła: "zemsta", "zemsta"!

    22 sierpnia 2003 r. izraelskie oddziały zablokowały główną drogę przecinającą Strefę Gazy, blokując ruch pomiędzy południem i północą.
    22 sierpnia 2003 r. doradca polityczny prezydenta Egiptu Gusama al-Baz spotkał się w Ramallah w Samarii z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Jaserem Arafatem. Palestyńczycy zażądali, aby Izraela dał palestyńskim siłom bezpieczeństwa więcej czasu na powstrzymanie palestyńskich grup zbrojnych.

22 sierpnia 2003 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush poinformował o zamrożeniu aktywów sześciu przywódców palestyńskiej organizacji Hamas w bankach w Stanach Zjednoczonych. Zamrożono także aktywa pięciu organizacji, oskarżanych o wspieranie finansowe Hamasu i Islamskiego Dżihadu.

23 sierpnia 2003 r. władze Autonomii Palestyńskiej zażądały od Izraela wycofania izraelskich wojsk z palestyńskich terytoriów i wstrzymania wszystkich działań wymierzonych przeciwko palestyńskim ugrupowaniom zbrojnym. W przeciwnym razie palestyńskie siły bezpieczeństwo nie ograniczą działalności palestyńskich ugrupowań zbrojnych.

24 sierpnia 2003 r. palestyńscy terroryści z Hamasu wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w okolicach miasta Ashkelon.
    24 sierpnia 2003 r. rząd Ariela Szarona zdecydowanie odrzucił żądania władz Autonomii Palestyńskiej, argumentując że powstrzymanie działalności palestyńskich organizacji terrorystycznych jest podstawowym warunkiem realizacji międzynarodowego planu pokojowego "Mapa drogowa".

24 sierpnia 2003 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły operację w rejonie Rafah na południu Strefy Gazy. Aresztowano kilkunastu przemytników broni.
    24 sierpnia 2003 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerzy żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy.
    24 sierpnia 2003 r. izraelski helikopter szturmowy "Apache" zniszczył rakietami arabski samochód przewożący palestyńskich terrorystów z Hamasu w Gazie. Zginęło 5 Palestyńczyków, w tym dwóch wysokich dowódców Hamasu. Rannych zostało 10 osób.

25 sierpnia 2003 r. izraelscy komandosi przeprowadzili kilka nocnych operacji w Strefie Gazy. Zginęło 2 palestyńskich terrorystów z Hamasu.
    25 sierpnia 2003 r. palestyńscy terroryści wystrzelili 3 rakiety Qassam, które spadły na osiedle Gush Katif w Strefie Gazy.

26 sierpnia 2003 r. izraelski helikopter szturmowy "Apache" zniszczył rakietami arabski samochód przewożący palestyńskich terrorystów z Hamasu w obozie uchodźców Jabalaya w Strefie Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a 26 osób zostało rannych.
    26 sierpnia 2003 r. izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiego szpitalu w Nablusie, w Samarii. Aresztowano 2 poszukiwanych palestyńskich terrorystów.

27 sierpnia 2003 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat oświadczył, że jest gotowy do podjęcia konkretnych działań przeciwko radykalnym palestyńskim ugrupowaniom zbrojnym. W zamian zażądał od Izraela wstrzymania wszelkich działań wymierzonych przeciwko tym organizacjom.
    27 sierpnia 2003 r. palestyński rząd Mahmouda Abbasa postanowił wpisać do budżetu ogólnego Autonomii Palestyńskiej wydatki na "siły bezpieczeństwa narodowego". Miało to na celu przejęcie przez Abbasa całkowitej kontroli nad palestyńskimi siłami bezpieczeństwa, które do tej pory były opłacane bezpośrednio przez urząd przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej, Jasera Arafata.
    27 sierpnia 2003 r. palestyńscy terroryści kilkakrotnie ostrzelali z moździerzy osiedla żydowskie na południu Strefy Gazy.

27 sierpnia 2003 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush wezwał wszystkich przywódców państw Bliskiego Wschodu do walki z terrorem. Wezwanie w szczególny sposób było skierowane do Palestyńczyków, których prezydent Bush wezwał do powstrzymania ludzi i organizacji walczących z Izraelem.

28 sierpnia 2003 r. palestyńscy terroryści z Hamasu wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, z których jedna spadła na strefę przemysłową Ashkelonu.

28 sierpnia 2003 r. izraelski oddział wkroczył do miejscowości Kabatija w Samarii. Saperzy wysadzili arabski dom należący do palestyńskiego terrorysty. Izraelscy żołnierze przeszukali liczne domy w obozie uchodźców Balata w Nablusie, w Samarii. W starciach w Dżeninie w Samarii rannych zostało 3 Palestyńczyków.
    28 sierpnia 2003 r. przedstawiciel Hamasu odrzucił apel przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Jasera Arafata o wstrzymanie przemocy i przestrzeganie rozejmu z Izraelem.
    28 sierpnia 2003 r. palestyński rząd Mahmouda Abbasa wydał decyzję o zamrożeniu w palestyńskich bankach środków finansowych na licznych kontach Hamasu i powiązanych z nim "islamskich organizacji dobroczynnych".

    28 sierpnia 2003 r. izraelski helikopter szturmowy "Apache" ostrzelał na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów, którzy wcześniej odpalili rakiety Qassam na Izrael. Zginął 1 Palestyńczyk. Równocześnie izraelska kolumna pancerna wjechała na kilka godzin do arabskiej wioski Beit Hanoun na północy Strefy Gazy. Wojskowe buldożery zrównały z ziemią ogrody i sady, z których wystrzelono rakiety Qassam.

29 sierpnia 2003 r. ulicami Tel Awiwu przeszła Parada Miłości (Love Parade). Około 300 tys. młodych ludzi bawiło się w rytmach techno.

29 sierpnia 2003 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Ramallah, w Samarii. Zginął 1 Izraelczyk, a 1 osoba została ranna.
    29 sierpnia 2003 r. palestyńscy terroryści ostrzelali posterunek izraelskiej armii pod Dżeninem. Po intensywnej wymianie ognia Izraelczycy wysłali do centrum miasta kolumnę czołgów i wozów opancerzonych w pościgu za zamachowcami. 29 sierpnia 2003 r. izraelscy żołnierze wykryli 30-kg materiałów wybuchowych w Dżeninie, w Samarii.

30 sierpnia 2003 r. izraelski helikopter szturmowy "Apache" zniszczył rakietami arabską ciężarówkę na północy Strefy Gazy. Zginęło 2 palestyńskich terrorystów z Hamasu. W innych starciach w Strefie Gazy zginęło 3 Palestyńczyków.

31 sierpnia 2003 r. premier Ariel Szaron powiedział, że nie pozwoli aby miasto Ashkelon, położone w pobliżu północnej części Strefy Gazy, stało się miastem frontowym. Ashkelon coraz częściej staje się celem rakietowych ostrzałów prowadzonych ze Strefy Gazy.

31 sierpnia 2003 r. palestyńscy terroryści z Hamasu postrzelili żydowskiego osadnika przy osiedlu Rafah Yam w Strefie Gazy. Ostrzelano żydowską ciężarówkę przy osiedlu Gush Katif. Ranny został 1 Izraelczyk.
    Podczas sierpnia 2003 r. w starciach izraelsko-palestyńskich zginęło 24 Palestyńczyków i 23 Izraelczyków. Dodatkowo palestyńscy terroryści zastrzelili 1 Palestyńczyka oskarżonego o współpracę z Izraelem.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: wrzesień-grudzień 2003 r.

Na poczatek

  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2002-2012 by Gedeon