ANNAPOLIS  ( LISTOPAD - GRUDZIEŃ  2007 r. )  -  HISTORIA
      - październik-listopad 2007 r.
 - Annapolis 2007 r.
      - styczeń-marzec 2008 r.


Siedemnasty Knesset (2006- )
Porozumienie Olmert-Abbas

 

 

27 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano z moździerzy kibuc Nahal Oz oraz uprawy rolnicze na Negewie.

27 listopada 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    27 listopada 2007 r. izraelski helikopter ostrzelał w Strefie Gazy grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu, którzy ostrzelali wcześniej z moździerza terytorium Izraela. Zginęło 2 Palestyńczyków.
    27 listopada 2007 r. około 100 tys. Palestyńczyków demonstrowało w Gazie przeciwko konferencji pokojowej w Annapolis (USA). Hamas zdecydowanie odrzucił jakąkolwiek możliwość zawarcia porozumienia z Izraelem i oświadczył, że Mahmoud Abbas nie reprezentuje interesów Palestyny.
    27 listopada 2007 r. Palestyńczycy demonstrowali w Ramallah, Hebronie i Betlejem przeciwko konferencji pokojowej w Annapolis (USA). Doszło do starć z palestyńskimi siłami bezpieczeństwa. Zginął 1 Palestyńczyk, a 50 osób zostało rannych. Aresztowano około 250 osób.
    27 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Kerem Shalom w Strefie Gazy.

------- Annapolis --------

27 listopada 2007 r. rozpoczęła się konferencja pokojowa w Annapolis (Maryland, USA). Przedstawiciele Izraela i Autonomii Palestyńskiej przyjęli wspólną deklarację o rozpoczęciu formalnych negocjacji (od 12 grudnia b.r.) w sprawie zakończenia ciągnącego się od kilkudziesięciu lat konfliktu. Negocjacje mają doprowadzić do końca 2008 r. do ostatecznego zakończenia konfliktu.

28 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza ze Strefy Gazy okolicę kibucu Nahal Oz na Negewie.
    28 listopada 2007 r. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Izraelu żyje 5,130 ludzi chorych na AIDS/HIV. W okresie od 1981 do 2006 r. zmarło na AIDS 1.059 Izraelczyków.

28 listopada 2007 r. izraelskie lotnictwo zbombardowało pozycje Hamasu w Khan Younis i Gazie w Strefie Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 10 osób zostało rannych.
    28 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Kerem Shalom w Strefie Gazy. Ostrzelano izraelskich robotników pracujących przy barierze granicznej w rejonie przejście granicznego Sufa. Ostrzelano z moździerza przejście graniczne Kerem Shalom w Strefie Gazy.

28 listopada 2007 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Waszyngtonie (USA) z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbasem i prezydentem Stanów Zjednoczonych George W. Bushem. Ustalono, że pierwszymi krokami procesu pokojowego będzie likwidacja przez Autonomię Palestyńską infrastruktury terrorystycznej, a przez Izrael likwidacja nielegalnych osiedli żydowskich w Samarii i Judei.
    28 listopada 2007 r. nieznani sprawcy zdemolowali 160 nagrobków na cmentarzu żydowskim w Baltimore (USA).

29 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza ze Strefy Gazy uprawy rolnicze na Negewie.
    29 listopada 2007 r. minister obrony Ehud Barak poinformował, że podczas konferencji pokojowej w Annapolis (USA) odbyły się tajne negocjacje z Syrią.

29 listopada 2007 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały pozycje Hamasu w Khan Younis, na południu Strefy Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków.
    29 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelską jednostkę inżynieryjną pracującą przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Uszkodzony został 1 pojazd wojskowy. Dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało podłożyć bombę przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Izraelski helikopter zastrzelił obu napastników.
    29 listopada 2007 r. żydowscy osadnicy z organizacji Ziemia dla Izraela poinformowali o planie utworzenia podczas święta Chanuka trzech nowych osiedli w Judei i Samarii.

29 listopada 2007 r. egipska straż graniczna wykryła i zniszczyła 2 podziemne tunele przemytnicze z Egiptu do Strefy Gazy. Przejęto 350 kg materiałów wybuchowych oraz 8 rakiet.

30 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, z których 2 spadły na południe od miasta Ashkelon na Negewie. Ostrzelano z moździerza przygraniczne uprawy rolnicze na Negewie.

30 listopada 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    30 listopada 2007 r. dwóch Palestyńczyków usiłowało przenieść 3 bomby przez izraelski punkt kontrolny Hawara, w rejonie Nablusu w Samarii. Izraelscy żołnierze aresztowali obu Palestyńczyków.

1 grudnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.
    1 grudnia 2007 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w Strefie Gazy grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu, którzy przygotowywali się do wystrzelenia rakiet Qassam na Izrael. Zginęło 5 Palestyńczyków, a 8 osób zostało rannych.
    1 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali patrol izraelskiej straży granicznej przy barierze granicznej Strefy Gazy. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk, a 3 osoby zostały ranne.

2 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot na Negewie. Ostrzelano z moździerza przygraniczne kibuce na Negewie. Ostrzelano z moździerza izraelską bazę wojskową przy kibucu Nahal Oz. Rannych zostało 3 izraelskich żołnierzy.
    2 grudnia 2007 r. w centralnej części Izraela wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 4 stopni w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się pod dnem Morza Martwego.

2 grudnia 2007 r. palestyński terrorysta ostrzelał izraelski punkt kontrolny Kalandia w rejonie Ramallah w Samarii. Izraelscy żołnierze aresztowali napastnika. Ostrzelano także izraelski patrol wojskowy w Nablusie w Samarii.
    2 grudnia 2007 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w pobliżu osiedla Ariel w Samarii. Uszkodzony został 1 samochód i autobus. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    2 grudnia 2007 r. Izraelskie Siły Obronne zezwoliły 199 Palestyńczykom na wyjazd z zamkniętej Strefy Gazy do Egiptu. Pięć autobusów przejechało przez przejście graniczne Kerem Shalom i przejechało do Egiptu.

3 grudnia 2007 r. Izraelskie Siły Obronne przetransportowały 429 uwolnionych palestyńskich więźniów do Strefy Gazy oraz na Zachodni Brzeg.

3 grudnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 42 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Ostrzelano izraelski patrol wojskowy w rejonie Dżeninu, w Samarii.
    3 grudnia 2007 r. trzech palestyńskich terrorystów usiłowało w nocy przedostać się przez barierę graniczną Strefy Gazy i zaatakować kibuc Nahal Oz. Izraelscy żołnierze zastrzelili napastników. Izraelscy komandosi zastrzelili w nocy 2 palestyńskich terrorystów, którzy przygotowywali się do ostrzelania z moździerza terytorium Izraela.

3 grudnia 2007 r. amerykański wywiad National Intelligence Estimate opublikował raport, który stwierdza, że Iran czasowo wstrzymał program produkcji broni jądrowej w 2003 r. pod międzynarodowym naciskiem dyplomatycznym. Informuje też jednak, że Iran będzie miał techniczne możliwości wyprodukowania broni atomowej w latach 2010-2015.

4 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy ze Strefy Gazy z moździerza przygraniczny kibuc na Negewie. Uszkodzony został dom mieszkalny.

4 grudnia 2007 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem bazę szkoleniową Hamasu w rejonie Gush Katif w Strefie Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 2 osoby zostały ranne.
    4 grudnia 2007 r. grupa 500 palestyńskich policjantów wjechało do miasta Tulkarem w Samarii, przejmując nad nim kontrolę.
    4 grudnia 2007 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski patrol wojskowy w wiosce Beit Omar, w pobliżu Hebronu w Judei. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

5 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy ze Strefy Gazy z moździerza izraelską bazę wojskową przy przejściu granicznym Kissufim. Ranny został 1 izraelski żołnierz. Ze Strefy Gazy wystrzelono 4 rakiety Qassam, które spadły na okolice miasta Sderot na Negewie. Uszkodzony został budynek mieszkalny.
    5 grudnia 2007 r. Szef Sztabu Izraelskich Sił Obronnych Gabi Ashkenazi poinformował, że armia jest przygotowana do przeprowadzenia dużej operacji wojskowej w Strefie Gazy, jednak decyzja o jej rozpoczęciu jest bardzo skomplikowana i należy do rządu.

5 grudnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Obrzucono kamieniami izraelski patrol wojskowy w pobliżu Hebronu w Judei. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    5 grudnia 2007 r. izraelscy żołnierze pomyłkowo ostrzelali w Betlejem w Judei palestyńskich policjantów, myśląc, że to terroryści. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk, a 1 osoba została ranna.
    5 grudnia 2007 r. izraelski helikopter szturmowy ostrzelał na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu, przygotowujących się do ostrzelania z moździerza terytorium Izraela. Zginęło 2 Palestyńczyków.

5 grudnia 2007 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni zażądała podczas wizyty w Słowenii nałożenia przez świat "skuteczniejszych" sankcji na Iran, żeby przeszkodzić temu krajowi w zdobyciu broni nuklearnej. "Świat nie może zaakceptować Iranu mającego broń nuklearną. Wyraźnie oznacza to zagrożenie dla regionu" - dodała, podkreślając, że Teheran kontynuuje wzbogacanie uranu pomimo sankcji ONZ.

6 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na strefę przemysłową miasta Ashkelon.

6 grudnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    6 grudnia 2007 r. w nocy w obozie Jabalaya w Strefie Gazy zginął palestyński terrorysta z Hamasu, który przygotowywał bombę domowej roboty. Ranne zostały 2 osoby.
    6 grudnia 2007 r. dwóch palestyńskich terrorystów z Hamasu usiłowało podłożyć bombę przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili 1 napastnika i zranili drugiego.

6 grudnia 2007 r. mały samolot uderzył w synagogę w Augusta (Georgia, USA). Zginął pilot samolotu. Przyczyną wypadku była waria techniczna samolotu.

7 grudnia 2007 r. izraelska agencja bezpieczeństwa Shin Bet poinformowała, że Hamas posiada w Strefie Gazy duży arsenał rakiet Qassam, które umożliwiają mu wystrzeliwanie po 100 pocisków dziennie przez wiele dni. W arsenale Hamasu znajdują się także rakiety średniego zasięgu, które mogą razić cele odległe o 15 km. W przypadku eskalacji konfliktu, w zasięgu ostrzału rakietowego znalazłyby się miasta Sderot, Ashkelon i Netivot.

7 grudnia 2007 r. izraelscy żołnierze ostrzelali Palestyńczyków pracujących w polu przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Wcześniej oddano strzały ostrzegawcze, wzywając do oddalenia się. Zginął 1 Palestyńczyk, a 1 osoba została ranna.

8 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza ze Strefy Gazy tereny przygraniczne na Negewie.

8 grudnia 2007 r. minister obrony Stanów Zjednoczonych Robert Gates oświadczył w Bahrajnie, że program nuklearny Izraela nie stanowi zagrożenia dla sąsiadów państwa żydowskiego.

9 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza ze Strefy Gazy tereny przygraniczne na Negewie.
    9 grudnia 2007 r. burmistrz Nazaretu wezwał do utworzenia Arabskiego Uniwersytetu w mieście. Zajęcia na uczelni odbywałyby się w języku arabskim, stwarzając możliwość edukacji dla dużej arabskiej populacji żyjącej w Nazarecie.
    9 grudnia 2007 r. Rabin Szlom Dow Wolpe, jeden z liderów prawicowej organizacji SOS Izrael, zadeklarował, że zanim premier Ehud Olmert odda Palestyńczykom Samarię i Judeę, mieszkający tam Żydzi ogłoszą tam - w akcie wypełnienia woli Boskiej - istnienie nowego żydowskiego państwa, które będzie niezależne od Izraela.

    9 grudnia 2007 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami Izraelczyków przy Bramie Lwów na Starym Mieście w Jerozolimie. Ranna została 1 Izraelka.

9 grudnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.
    9 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali patrol izraelskiej straży granicznej przy barierze granicznej w północnej części Strefy Gazy.
    9 grudnia 2007 r. Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowa żydowski samochód w pobliżu Maaleh Shomron, w Samarii. Ranna została 1 Izraelka.

10 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot na Negewie. Uszkodzony został budynek mieszkalny. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne w pobliżu kibucu Nahal Oz.

10 grudnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.
    10 grudnia 2007 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski samochód w pobliżu osiedla Ariel w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.
    10 grudnia 2007 r. wysoki dowódca Islamskiego Dżihadu, Ziad Nahala,, oświadczył w Strefie Gazy, że nie ma żadnej możliwości na ogłoszenie zawieszenia broni z Izraelem.

11 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Zniszczony został zakład produkujący zabawki.

11 grudnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.
    11 grudnia 2007 r. izraelski myśliwiec F-16 ostrzelał nad ranem na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, którzy wystrzelili wcześniej rakietę Qassam na Izrael. Zginęło 3 Palestyńczyków, a 4 osoby zostały ranne.
    11 grudnia 2007 r. kolumna około 10 izraelskich czołgów i wojskowych buldożerów wjechała nad ranem do południowej części Strefy Gazy. Doszło do starć z bojówkami Hamasu. Izraelski myśliwiec F-16 zbombardował pozycje Hamasu w rejonie lotniska w pobliżu Rafah. W starciach zginęło 7 Palestyńczyków, a 10 osób zostało rannych. Rakieta przeciwpancerna uszkodziła 1 czołg. Rannych zostało 7 izraelskich żołnierzy. Aresztowano 60 Palestyńczyków. Zniszczono warsztaty produkujące rakiety Qassam i moździerze. Izraelskie czołgi zablokowały drogę z Khan Younis do Rafah.
    11 grudnia 2007 r. rzecznik prasowy biura prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Nabil Abu Rudeineh oświadczył, że "Izraelska polityka eskalacji przemocy sabotuje negocjacje zanim się zaczęły."

11 grudnia 2007 r. izraelski koncern Rafael Defense Systems podpisał kontrakt z Ministerstwem Obrony Hiszpanii, w sprawie sprzedaży rakiet "Spike-ER" dla hiszpańskich helikopterów. Wartość kontraktu wynosi 60 mln USD.

12 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 21 rakiet Qassam, które spadły na kibuc Mefaslim i miasto Sderot na Negewie. Ranny został 1 Izraelczyk.
    12 grudnia 2007 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni spotkała się w Jerozolimie z byłym palestyńskim premierem Ahmedem Qureia. Było to pierwsze spotkanie rozpoczynające negocjacje po konferencji pokojowej w Annapolis (USA). Rozmowy przebiegły w atmosferze oskarżeń i wzajemnych pretensji.

12 grudnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Tulkarem w Samarii rzucono bombę w izraelski patrol wojskowy.
    12 grudnia 2007 r. w przypadkowym wybuchu bomby domowej roboty zginął w nocy w Nablusie w Samarii 1 palestyński terrorysta z al-Fatah. Ranne zostały 2 osoby.
    12 grudnia 2007 r. palestyński terrorysta usiłował przekroczyć barierę graniczną w pobliżu przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze zranili napastnika.
    12 grudnia 2007 r. Siły Obronne Izraela ewakuowały żydowskich osadników z nielegalnego osiedla Givat HaOr w Samarii.

13 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Ranna została 1 Izraelka. Uszkodzony został dom mieszkalny.

13 grudnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 17 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    13 grudnia 2007 r. izraelski myśliwiec F-16 zniszczył rakietą arabski samochód przewożący palestyńskich terrorystów z Hamasu w dzielnicy Zeitun w Gazie. Zginęło 3 Palestyńczyków.

14 grudnia 2007 r. palestyński terrorysta z al-Fatah przypadkowo zdetonował granat podczas uroczystości pogrzebowej w Strefie Gazy. W wybuchu zginęło 2 Palestyńczyków, a 30 osób zostało rannych.

15 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na kibuc Gevim na Negewie. Zniszczony został mały zaklad przemysłowy.
    15 grudnia 2007 r. gabinet bezpieczeństwa ogłosił "Sytuację specjalną" w mieście Sderot, które znajduje się pod nieustannym ostrzałem rakietowym ze Strefy Gazy. Rozporządzenie udzieliło nadzwyczajne uprawnienia Siłom Obronnym Izraela w rejonie miasta.
    15 grudnia 2007 r. minister do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego Awi Dichter skrytykował opublikowany 3 grudnia raport Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) USA, w którym napisano, że Iran wstrzymał realizację swego programu budowy broni atomowej. Dichter dodał, że to "błędne przekonanie" panujące w USA może doprowadzić do regionalnej wojny.

15 grudnia 2007 r. kilkaset tysięcy Palestyńczyków demonstrowało w Gazie swoje popracie dla Hamasu. Jeden z przywódców Hamasu, Chalid Meszal powiedział: "Nasi ludzie są zdolni do rozpoczęcia trzeciej i czwartej intifady dopóki nie nastanie świt zwycięstwa."

15 grudnia 2007 r. spłonęła synagoga Temple Ahavat Achim w Gloucester (Massachusetts, USA). Zginęła 1 osoba. Prawdopodobnie przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Strażacy zdołali ocalić zwoje Tory.

16 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na kibuc Zikim na Negewie. Ranny został 1 Izraelczyk. Ostrzelano z moździerza przygraniczne uprawy rolnicze na Negewie.
    16 grudnia 2007 r. premier Ehud Olmert zezwolił wieczorem Siłom Obronnym Izraela na eskalację działań w celu przeciwdziałania ostrzałowi rakietowemu Izraela prowadzonemu ze Strefy Gazy.

16 grudnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 24 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Tulkarem rzucono bombę w patrol izraelskiej armii.
    16 grudnia 2007 r. Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowa żydowskie samochody w pobliżu Jerozolimy. Zniszczone zostały 2 samochody.

16 grudnia 2007 r. egipscy żołnierze wykryli i zniszczyli 2 podziemne tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy.
    16 grudnia 2007 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni spotkała się w Paryżu (Francja) z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem. Poruszane były tematy rozwoju palestyńskiej gospodarki oraz zapewnienia bezpieczeństwa dla Izraela.

17 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali ze Strefy Gazy z moździerza przygraniczny kibuc Nahal Oz na Negewie.

17 grudnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    17 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Kissufim w Strefie Gazy.
    17 grudnia 2007 r. izraelski myśliwiec F-16 ostrzelał wieczorem rakietami arabski samochód przewożący palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu w osiedlu Sheikh Radwan w Gazie. Zginęło 3 Palestyńczyków, w tym poszukiwany od 9 lat wysoki dowódca Islamskiego Dżihadu, Majed Harazin.
    17 grudnia 2007 r. rzecznik Hamasu, Abu Obeida powiedział, że Hamas ma gotowy nowy system obrony przygotowany na ewentualność izraelskiej agresji na Strefę Gazy. "Izraelska armia nie będzie wiedziała skąd i w jaki sposób uderzymy w ich czołgi, gdy tylko wjadą na nasz teren."

17 grudnia 2007 r. w Paryżu (Francja) odbyła się konferencja z udziałem delegacji 60 państw z całego świata. Postanowiono przekazać w ciągu 3 lat 7,4 mld USD na pomoc Autonomii Palestyńskiej. O pomoc oficjalnie poprosił palestyński premier Salam Fajed. Między innymi: Unia Europejska zobowiązała się do przekazania w 2008 r. 640 mln USD, Stany Zjednoczone 555 mln USD, Francja 300 mln USD, Szwecja 209 mln USD, Japonia 150 mln USD.
    17 grudnia 2007 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni spotkała się w Paryżu (Francja) z sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice. Tematem rozmów był proces pokojowy na Bliskim Wschodzie.
    17 grudnia 2007 r. administracja Stanów Zjednoczonych poinformowała, że wesprze Egipt w walce z przemytem broni do Strefy Gazy. Amerykańscy inżynierowie odwiedzą rejon granicy i zapoznają się ze stanem umocnień i zabezpieczeń.

18 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 13 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano z moździerzy przygraniczne uprawy rolnicze na Negewie.
    18 grudnia 2007 r. premier Ehud Olmert zapowiedział kontynuowanie polityki eliminacji przywódców palestyńskich organizacji terrorystycznych odpowiedzialnych za ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

18 grudnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Podczas próby aresztowania doszło do wymiany ognia w wiosce Kabatia, w pobliżu Dżeninu w Samarii. Rannych zostało 4 Palestyńczyków.
    18 grudnia 2007 r. izraelski myśliwiec F-16 zniszczył w nocy rakietą arabski samochód przewożący palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu w Gazie. Zginęło 2 Palestyńczyków, w tym wysoki dowódca Islamskiego Dżihadu, Kharim Dahduh, który odpowiadał za produkcję rakiet Qassam. Popołudniem ostrzelany został posterunek Hamasu na południu Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk. Wieczorem rakieta uderzyła w grupę palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu wychodzącą z meczetu w obozie uchodźców Jabalaya w Strefie Gazy. Zginęło 8 Palestyńczyków.
    18 grudnia 2007 r. setki członków Islamskiego Dżihadu demonstrowało na ulicach Gazy. Rzecznik Islamskiego Dżihadu powiedział: "Krew naszych towarzyszy będzie paliwem rakiet, które przyniosą śmierć i zniszczenie Syjonistom."
    18 grudnia 2007 r. podczas pogrzebu zabitych palestyńskich terrorystów, setki Palestyńczyków strzelając w powietrze strąciło na ziemię przewody wysokiego napięcia. W wypadku zginął 1 Palestyńczyk, a 8 osób zostało rannych.
    18 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskich robotników pracujących przy barierze granicznej w pobliżu przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy. Ostrzelano z moździerza przejście graniczne Erez w Strefie Gazy.

18 grudnia 2007 r. Izrael podpisał umowę o wolnym handlu z państwami Ameryki Południowej: Argentyną, Boliwią, Brazylią, Chile, Kolumbią, Paragwajem, Peru, Urugwajem i Wenezuelą.

19 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. W nocy ostrzelano z moździerza izraelską bazę wojskową w kibucu Zikkim na Negewie. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    19 grudnia 2007 r. minister budownictwa Ze'ev Boim zatwierdził plan budowy 10 tys. nowych mieszkań we Wschodniej Jerozolimie. Nowe osiedle powstanie w pobliżu nieczynnego lotniska Atarot.
    19 grudnia 2007 r. Agencja Żydowska przekazała 1,2 mln NIS na budowę schronów w żydowskich osiedlach wokół Strefy Gazy.

19 grudnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    19 grudnia 2007 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski autobus z dziećmi w rejonie Mahane Ofer w Samarii. Ranny został kierowca.
    19 grudnia 2007 r. palestyński premier Salam Fayyad zaapelował do międzynarodowej społeczności, aby wywarła nacisk na Izraelu w celu powstrzymania jego agresji w Strefie Gazy.
    19 grudnia 2007 r. przywódca Hamasu Ismail Hanije przedstawił publicznie ofertę ogłoszenia zawieszenia broni w Strefie Gazy.

20 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, który spadły na Sderot i okolice Ashkelonu. Jedna z rakiet spadła na boisko szkolne w Sderot. Szoku doznało 18 dzieci.
    20 grudnia 2007 r. rzecznik premiera Ehuda Olmerta oświadczył, że Izrael nie będzie prowadzić żadnych rozmów z Hamasem do czasu, gdy organizacja ta nie spełni wyznaczonych przez wspólnotę międzynarodową warunków: uzna formalnie Izrael, zrezygnuje z przemocy oraz zaaprobuje wcześniejsze izraelsko-palestyńskie porozumienia pokojowe.
    20 grudnia 2007 r. prezydent Szymon Peres oświadczył na temat propozycji ogłoszenia rozejmu przez Hamas: "Nie potrzebujemy negocjacji, potrzebujemy końca ataków rakietowych."
    20 grudnia 2007 r. rozpoczęły się prace budowlane przy budowie bunkru przeciwatomowego pod rezydencją premiera Izraela w Jerozolimie. Koszt budowy bunkra wyniesie 80 mln NIS.
    20 grudnia 2007 r. pierwszy śnieg spadł na Wzgórzach Golan i górze Hermon.

20 grudnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    20 grudnia 2007 r. izraelski oddział wjechał do centralnej części Strefy Gazy. W rejonie obozu uchodźców Maghazi doszło do starć z grupami palestyńskich terrorystów z Hamasu i Islamskiego Dżihadu. W starciu zginęło 7 Palestyńczyków. Rannych zostało 4 izraelskich żołnierzy.
    20 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerzy rejon przejść granicznych Karni i Kissufim w Strefie Gazy.

21 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, który spadły na Sderot i okolice Ashkelonu.
    21 grudnia 2007 r. przedstawiciel rządu Ehuda Olmerta poinformował, że oferta Hamasu w sprawie rozejmu w Strefie Gazy zostanie "poważnie rozważona."
    21 grudnia 2007 r. prezydent Szymon Peres podczas muzułmańskiego święta Ofiary Id al-Adha poprosił Muzułmanów o przebaczenie za masakrę arabskiej wioski Kafr Kasem w 1956 roku. Peres jest pierwszym izraelskim przywódcą, który prosił o wybaczenie tej zbrodni.

21 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę podłożoną przy barierze granicznej w centralnej części Strefy Gazy. W wymianie ognia izraelscy żołnierze zastrzelili 1 palestyńskiego terrorystę z Hamasu. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.
    21 grudnia 2007 r. Palestyńczycy zorganizowali demontrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w pobliżu wioski Bil`in. Doszło do starć, w których rannych zostało 4 Palestyńczyków i 1 izraelski żołnierz.

21 grudnia 2007 r. Egipt przedstawił Izraelowi ofertę Hamasu w sprawie rozejmu w Strefie Gazy.

22 grudnia 2007 r. minister obrony Ehud Barak oświadczył, że "Hamas nie jest zainteresowany zawarciem rzeczywistego rozejmu."

22 grudnia 2007 r. trzech palestynskich terrorystów rzuciło wieczorem bombę w grupę izraelskich żołnierzy w rejonie Beit Omer, w Judei. Izraelscy żołnierze postrzelili jednego z napastników.
    22 grudnia 2007 r. rzecznik Islamskiego Dżihadu wyraził gotowość przyłączenia się do oferty Hamasu o ogłoszeniu zawieszenia broni w Strefie Gazy, pod warunkiem wstrzymania izraelskich działań wojskowych.

22 grudnia 2007 r. syryjski prezydent Bashar al-Assad zagroził, że jeśli Syria zostanie zaatakowana, wówczas celem nalotów stanie się izraelski reaktor jądrowy w Dimonie, na pustyni Negew.

23 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiety Qassam, który spadły na Sderot i okolice Ashkelonu na Negewie. Jedna z rakiet trafiła w fabrykę w strefie przemysłowej Ashkelonu.
    23 grudnia 2007 r. premier Ehud Olmert oświadczył, że Izrael jest w stanie wojny z organizacjami terrorystycznymi działającymi w Strefie Gazy i Siły Obronne Izraela będą prowadziły swoje działania, aż zostanie powstrzymany ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    23 grudnia 2007 r. minister do spraw emerytów Rafi Eitan poinformował, że budżet Izraela na 2008 rok przewiduje środki na rozbudowę dwóch osiedli w Judei. Plan przewiduje budowę 250 mieszkań w osiedlu Maale Adumim i 500 mieszkań w Har Homa, we Wschodniej Jerozolimie.
    23 grudnia 2007 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami autobus w Jerozolimie. Rannych zostało 2 Izraelczyków. Policja aresztowała 5 Palestyńczyków.

23 grudnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 17 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Doszło do ataków na izraelskich żołnierzy w rejonie Psagot, Ramallah i Betlejem.
    23 grudnia 2007 r. grupa 1 tys. palestyńskich policjantów wkroczyła do Betlejem w Judei, przejmując nad miastem kontrolę.

24 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w okolicy miasta Sderot na Negewie.
    24 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali grupę izraelskich robotników wykonujących roboty ziemne przy barierze granicznej Strefy Gazy.
    24 grudnia 2007 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni skrytykowała Egipt, że nie czyni wystarczających wysiłków by powstrzymać przemyt broni do Strefy Gazy. Jako dowód przedstawiono kasetę video z zapisem nielegalnego przejścia do Strefy Gazy grupy 80 terrorystów z Hamasu, którym asystowali egipscy policjanci.
    24 grudnia 2007 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że jeśli dojdzie do kolejnej wojny Izrael jest na nią przygotowany.

    24 grudnia 2007 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w 2007 roku do Izraela przyjechało 19,700 nowych imigrantów.

24 grudnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    24 grudnia 2007 r. izraelskie siły powietrzne ostrzelały w nocy rejon obozu uchodźców al-Burejdż w Strefie Gazy. Zginęło 2 palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, a 2 osoby zostały ranne.
    24 grudnia 2007 r. Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowa żydowski samochód w pobliżu wioski Jayus, w rejonie Kalkilia w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk. Obrzucono kamieniami żydowski autobus w pobliżu Nablusu w Samarii. Autobus został uszkodzony.

25 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 8 rakiet Qassam, które spadły w rejonie Sderot i Ashkelonu na Negewie. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

25 grudnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    25 grudnia 2007 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski samochód w rejonie Hebronu, w Judei. Samochód został uszkodzony.

26 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 18 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

26 grudnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 19 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    26 grudnia 2007 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w rejonie Kalkilii w Samarii. Uszkodzone zostały 3 samochody.

27 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na Sderot i Ashkelon na Negewie. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    27 grudnia 2007 r. do Izraela przyleciało ze Stanów Zjednoczonych i Kanady 200 nowych imigrantów. Przelot zorganizowała organizacja Nefesh B'Nefesh.

28 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    28 grudnia 2007 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że budżet obroony Izraela na 2008 rok wyniesie 51,3 mld NIS. W tym 40,7% zostanie przeznaczona na personel, 23,5% na sprzęt i 35,8 na prowadzenie operacji wojskowych.

28 grudnia 2007 r. izraelski śmigłowiec szturmowy "Apache" ostrzelał przedmieścia Gazy, zabijając lokalnego dowódcę Islamskiego Dżihadu, Abu Marszud, który był odpowiedzialny za produkcję rakiet Qassam. Izraelskie śmigłowce ostrzelały także kolumnę arabskich samochodów przewożących materiały wybuchowe w pobliżu Khan Younis, na południu Strefy Gazy. Zginęło 7 palestyńskich terrorystów z Hamasu i Islamskiego Dżihadu, a 10 osób zostało rannych.
    28 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu ostrzelali z przejeżdżającego auta żydowski samochód w rejonie Hebronu, w Judei. Zginęło 2 Izraelczyków, a 1 osoba została ranna.
    28 grudnia 2007 r. Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowa żydowski samochód w pobliżu Ramallah w Samarii.

29 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

29 grudnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 14 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

30 grudnia 2007 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w Izraelu żyje 7.241.000 mieszkańców, w tym 75% Żydów, 20 % Arabów i 5% inni.

30 grudnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    30 grudnia 2007 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało podłożyć bombę przy przejściu granicznym Kerem Shalom w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili obu napastników.
    30 grudnia 2007 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w rejonie Hebronu w Judei. Kilka samochodów zostało uszkodzonych.

30 grudnia 2007 r. Palestyńczycy powracający z pielgrzymi do Mekki wszczęli rozruchy przy przejściu granicznym Rafah w Egipcie. Egipska straż graniczna otworzyła ogień zabijając 1 Palestynkę.

31 grudnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano z moździerza przygraniczne tereny na Negewie.
    31 grudnia 2007 r. administracja zarządzająca zasobami wodnymi poinformowała, że poziom wojy w Jeziorze Galilejskim wynosi 212,59 metra. Jest to najniższy poziom wody od 5 lat i jeśli zimą będą małe opady, to poziom może jeszcze bardziej się obniżyć.

31 grudnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Rzucono granat ręczny w stronę izraelskiego patrol w Nablusie, w Samarii.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: styczeń-marzec 2008 r.

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2007-2012 by Gedeon