PAŹDZIERNIK - LISTOPAD  2007 r.  -  HISTORIA
      - lipiec-wrzesień 2007 r.
 - październik-listopad 2007 r.
      - Annapolis 2007 r.


Siedemnasty Knesset (2006- )
Porozumienie Olmert-Abbas

 

 

1 października 2007 r. izraelskie władze wypuściły z więzień 87 Palestyńczyków, których przewieziono na tereny Autonomii Palestyńskiej.

1 października 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    1 października 2007 r. trzech palestyńskich terrorystów z Hamasu usiłowało przekroczyć w nocy barierę graniczną Strefy Gazy w pobliżu kibucu Nahal Oz. Izraelscy żołnierze zastrzelili dwóch napastników, trzeci zbiegł. W wymianie ognia ranny został 1 izraelski żołnierz.
    1 października 2007 r. doszło do starć żydowskich osadników z izraelskimi siłami bezpieczeństwa w rejonie osiedla Elon Moreh w Samarii. Rannych zostało 5 osadników.

2 października 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na strefę przemysłową miasta Ashkelon i okolice miasta Sderot.
    2 października 2007 r. około 60 tys. ludzi przeszło w Jerozolimie w corocznym marszu z okazji święta Sukkot, okazując w ten sposób swoją solidarność z Izraelem.

2 października 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskich robotników pracujących przy barierze granicznej przy przejściu granicznym Kissufim w Strefie Gazy. Ostrzelano z moździerza przejście graniczne Erez.
    2 października 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski posterunek przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie, w Judei. W wymianie ognia rannych zostało 2 Palestyńczyków.

3 października 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w rejonie miasta Sderot na Negewie. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    3 października 2007 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Jerozolimie z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem. Ustalono, że międzynarodowa konferencja pokojowa odbędzie się w listopadzie w Annapolis (Maryland, USA).

3 października 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    3 października 2007 r. palestyńscy terroryści zniszczyli w nocy rakietą przeciwpancerną samochód patrolowy Hamasu przy posterunku policji w Gazie. Zginęło 3 Palestyńczyków, a 3 osoby zostały ranne.
    3 października 2007 r. izraelski myśliwiec F-16 zbombardował grupę palestyńskich terrorystów, którzy przygotowywali się na północy Strefy Gazy do wystrzelenia rakiet Qassam na Izrael. Zginął 1 Palestyńczyk, a 3 osoby zostały ranne.

4 października 2007 r. palestyńscy terroryści zdetonowali w nocy bombę przy przejeżdżającym samochodzie Hamasu w Gazie. Rannych zostało 3 Palestyńczyków.
    4 października 2007 r. izraelski myśliwiec F-16 ostrzelał na południu Strefy Gazy arabski samochód przewożący palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu. Rannych zostało 3 Palestyńczyków.

5 października 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

5 października 2007 r. grupa Palestyńczyków obrzuciła w nocy kamieniami izraelski patrol w rejonie arabskiej wioski Billin, w pobliżu Ramallah w Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz. W pobliżu Nablusu izraelski patrol obrzucono koktajlami Mołotowa.
    5 października 2007 r. palestyński terrorysta ostrzelał patrol izraelskiej straży granicznej przy przejściu granicznym Karni w Strefie Gazy. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk.

5 października 2007 r. prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad zapowiedział kontynuowanie walki "do ostatecznego wyzwolenia całej Palestyny". Ahmadineżad powiedział: "Okupacja Palestyny nie jest ograniczona do jednej ziemi. Problem syjonizmu to problem globalny".

6 października 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Ostrzelano z moździerza okolice kibucu Nahal Oz na Negewie.

6 października 2007 r. przywódca Hamasu Ismail Hanije wezwał kraje arabskie do zbojkotowania międzynarodowej konferencji pokojowej w sprawie Bliskiego Wschodu, która 15 listopada ma rozpocząć się w USA. Jednocześnie Hanije sprzeciwił się normalizacji stosunków z Izraelem.

7 października 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Wystrzelono także rakietę Katiusza 122 mm, która spadła w rejonie kibucu Netiwot (11 km od Strefy Gazy) na Negewie. Ostrzelano z moździerza kibuc Kerem Shalom na Negewie. Uszkodzony został dom mieszkalny.

7 października 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Ostrzelano izraelski patrol w Nablusie w Samarii oraz rzucono granaty ręczne w izraelski samochód wojskowy w rejonie Dżeninu w Samarii.
    7 października 2007 r. Izraelskie Siły Obronne zniosły rano blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej w Samarii i Judei.
    7 października 2007 r. izraelskie myśliwce F-16 zbombardowały tereny na północy Strefy Gazy, z których wystrzeliwane są rakiety Qassam na Izrael.

7 października 2007 r. The Israel Electric Company (IEC) podpisało umowę o budowie elektrownii 420 MW w Grecji. Wartość kontraktu wynosi 2,5 mln USD.

8 października 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    8 października 2007 r. premier Ehud Olmert wezwał w Knesecie do uchwalenia Konstytucji państwa Izraela. Olmert zadeklarował, że poświęci nadchodzący rok na pogłębianie procesu pokojowego z Palestyńczykami. "Jestem zdeterminowany, by nadać impet" temu procesowi.

8 października 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Ostrzelano izraelski patrol wojskowy przy obozie uchodźców Balata w Nablusie, w Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    8 października 2007 r. izraelski myśliwiec F-16 ostrzelał nad ranem na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów, którzy przygotowywali się do ostrzelania z moździerza terytorium Izraela. Rannych zostało 7 Palestyńczyków.
    8 października 2007 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas przedstawił plan włączenia elitarnej palestyńskiej jednostki Force-17 do Gwardii Prezydenckiej. Plan reformy palestyńskich sił bezpieczeństwa przewiduję konsolidację obecnych 13 niezależnych jednostek w 3 jednostkach, podległych władzy cywilnej Autonomii Palestyńskiej.
    8 października 2007 r. wieczorem doszło w Hebronie w Judei do arabskich rozruchów pomiędzy członkami dwóch klanów. Podczas rozruchów Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski posterunek przy Grobowcu Patriarchów.

8 października 2007 r. przywódcy Światowego Kongresu Żydowskiego (World Jewish Congress) spotkali się w Watykanie z papieżem Benedyktem XVI. Omówiono problematykę Iranu oraz dialogu z Islamem.

9 października 2007 r. palestyńscy terroryści z Ludowych Komitetów Oporu wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Nasser, która spadła na Negew. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

9 października 2007 r. Egipt zawarł porozumienie z paktem wojskowym NATO. Jest to drugie państwo (po Izraelu), które nawiązało współpracę z NATO.

10 października 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 19 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Ostrzelano izraelski patrol wojskowy przy obozie uchodźców Balata w Nablusie, w Samarii. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk, a 1 osoba została ranna. Ostrzelano izraelską karetkę pogotowia w pobliżu Hebronu, w Judei. Ambulans został zniszczony.
    10 października 2007 r. izraelscy komandosi przeprowadzili operację w Kalkilii w Samarii. Aresztowano 8 poszukiwanych Palestyńczyków.
    10 października 2007 r. specjalny wysłannik Kwartetu na Bliski Wschód, Tony Blair, spotkał się w Ramallah w Samarii z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem. Rozmowy dotyczyły przygotowań do międzynarodowej konferencji pokojowej. Abbas oficjalnie zażądał, aby Izrael uznał granice z 1967 r.

11 października 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

11 października 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Dżeninu w Samarii zastrzelono palestyńskiego terrorystę-samobójcę z Tanzim, który planował przeprowadzić zamach bombowy w centrum Izraela.
    11 października 2007 r. izraelski myśliwiec F-16 zbombadował nad ranem tereny w północnej części Strefy Gazy, z których wystrzeliwano rakiety Qassam na Izrael. Rannych zostało 3 palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, którzy przygotowywali się do ostrzelania przejścia granicznego Erez.
    11 października 2007 r. izraelscy komandosi wkroczyli do Kalkilii w Samarii. Przejęto magazyn broni i materiałów wybuchowych. Aresztowano 2 Palestyńczyków.
    11 października 2007 r. izraelska kolumna pancerna wjechała popołudniem do centralnej części Strefy Gazy. W rejonie obozu uchodźców El-Bureij doszło do starć z palestyńskimi terrorystami. Rannych zostało 4 Palestyńczyków. Aresztowano 40 Palestyńczyków. Przejęto 7 wyrzutni rakiet Qassam.
    11 października 2007 r. przywódca Hamasu Ismail Hanije, oznajmił w Strefie Gazy, że zamierza podjąć rozmowy pojednawcze z ruchem al-Fatah prezydenta Mahmouda Abbasa, a elementem porozumienia może być nawet oddanie władzy w Strefie.

12 października 2007 r. grupa ultraortodoksyjnych rabinów, z Rabbi Yosefem Shalom Elyashivem na czele, wezwała do masowych protestów przeciwko rządowym planom podzielenia Jerozolimy.

12 października 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    12 października 2007 r. przywódca Hamasu Ismail Hanije, oznajmił w Strefie Gazy, że "sponsorowana przez USA konferencja bliskowschodnia to pułapka".
    12 października 2007 r. doradca prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Adnan Husseini, powiedział, że Zachodni Mur w Jerozolimie "jest częścią dziedzictwa Islamu i nie może być oddany, musi być pod muzułmańską kontrolą".

13 października 2007 r. izraelski myśliwiec F-16 ostrzelał na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu, którzy przygotowywali się do wystrzelenia rakiet Qassam na Izrael. Zginął 1 Palestyńczyk, a 3 osoby zostały ranne.
    13 października 2007 r. grupa żydowskich osadników z nielegalnego osiedla Shvut Ami w Samarii, obrzuciło kamieniami arabskie samochody przejeżdżające w pobliżu ich osady. Osada Shvut Ami będzie ewakuowana w najbliższych dniach.

14 października 2007 r. w nocy Izrael nawiedziło lekkie trzęsienie ziemi o sile 3 stopnie w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w Dolinie Jordanu, w odległości 20 km na północ od miasta Jerycho.
    14 października 2007 r. grupa młodych izraelskich Palestyńczyków obrzuciła w nocy kamieniami żydowski samochód w pobliżu Nazaretu, na północy Izraela. Ranna została 1 Izraelka. Policja aresztowała 2 Palestyńczyków.
    14 października 2007 r. palestyńscy terroryści ze Strefy Gazy ostrzelali z moździerza kibuc Netiv Ha’asara na Negewie.

    14 października 2007 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Jerozolimie z sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice. Rozmowy dotyczyły procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.

14 października 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    14 października 2007 r. izraelscy komandosi ostrzelali nad ranem na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu, którzy przygotowywali się do wystrzelenia rakiet Qassam na Izrael. Zginął 1 Palestyńczyk, a 3 osoby zostały ranne.
    14 października 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Kerem Shalom w Strefie Gazy.

15 października 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w rejonie miasta Sderot na Negewie. Ostrzelano patrol izraelskiej straży granicznej przy barierze granicznej w rejonie kibucu Nir Oz na Negewie.
    15 października 2007 r. World Travel Awards przyznał ośrodkowi wypoczynkowemu Meridan nad Morzem Martwym tytuł najlepszego w Izraelu miejsca do wypoczynku i jednego z najlepszych miejsc na świecie. Meridan jest zarządzany przez Fattal Hotel Management Ltd.

15 października 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    15 października 2007 r. Izraelskie Siły Obronne ewakuowały nielegalne żydowskie osiedle Shvut Ami w Samarii. Doszło do starć żydowskich osadników z policją, w których rannych zostało 3 osadników. Aresztowano 3 najbardziej agresywnych osadników.
    15 października 2007 r. palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich policjantów przed Grobowcem Patriarchów w Hebronie, w Judei. Policja aresztowała napastnika.
    15 października 2007 r. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice spotkała się w Ramallah w Samarii z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem. Rozmowy dotyczyły konferencji pokojowej w USA. Rice powiedziała: "To jest czas na państwo palestyńskie".

15 października 2007 r. Izrael przekazał Międzynarodowemu Czerwonemu Krzyżowi jednego Libańczyka i ciała dwóch zabitych terrorystów z Hezbollahu. Zostali oni przekazani do Libanu w zamian za ciało zabitego Izraelczyka (Gabriel Dwait). Do wymiany doszło na przejściu granicznym Rosh HaNikra.

16 października 2007 r. minister turystyki Itzchak Aharonovitch spotkał się w Jerozolimie ze swoim palestyńskim odpowiednikiem Khuloud Daibesem. Podpisano porozumienie o ponownym utworzeniu Mieszanego Komitetu do spraw Turystyki.

16 października 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Doszło do starć w Nablusie, gdzie zginęło 2 palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa.
    16 października 2007 r. grupa Palestyńczyków obrzuciła kamieniami żydowskich osadników przy osiedlu Gilad Farm w Samarii. Interweniowali izraelscy żołnierze, którzy rozdzielili walczące strony. Ranny został 1 Palestyńczyk.

16 października 2007 r. egipscy żołnierze straży granicznej wykryli i zniszczyli dwa podziemne tunele przemytnicze z Egiptu do Strefy Gazy. Aresztowano kilku Palestyńczyków. Przejęto broń, amunicję i narkotyki.

17 października 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    17 października 2007 r. minister spraw zagranicznych Tipi Livni spotkała się w Jerozolimie z sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice, która oceniła, że obecne rozmowy izraelsko-palestyńskie są "najpoważniejsze" z tych, jakie obie strony prowadziły od pewnego czasu.

17 października 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Obrzucono koktajlami Mołotowa izraelski patrol w rejonie Tulkarem. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk.
    17 października 2007 r. izraelska kolumna pancerna wjechała nad ranem do południowej części Strefy Gazy, w rejonie miasta Khan Younis. Doszło do gwałtownych starć z bojówkami Hamasu. Zginął 1 Palestyńczyk, a 3 osoby zostały ranne. Zginął 1 izraelski żołnierz.
    17 października 2007 r. doszło do starć pomiędzy rywalizującymi ugrupowaniami al-Fatah i Hamas w Gazie. Zginęło 4 Palestyńczyków, a 30 osób zostało rannych.

18 października 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskich robotników pracujących przy barierze granicznej Strefy Gazy.
    18 października 2007 r. prezydent Szymon Peres spotkał się z Rabbi Eric Yoffie, prezydentem Unii Reformowanego Judaizmu (Union for Reform Judaism), która liczy 1,5 mln członków w Stanach Zjednoczonych.

18 października 2007 r. premier Ehud Olmer spotkał się w Moskwie (Rosja) z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Rozmowy dotyczyły irańskiego programu atomowego i pomocy Rosji dla Iranu.

19 października 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali ze Strefy Gazy z moździerza przygraniczne tereny na Negewie.
    19 października 2007 r. przywódca Shasu, Eli Yishai powiedział, że jeśli "sprawa Jerozolimy" jest poruszana w przygotowywanym prozumieniu izraelsko-palestyńskim na szczyt pokojowy w Stanach Zjednoczonych, wówczas jego partia wystąpi z koalicji rządowej. Shas posiada 59 reprezentantów w Knesecie.

19 października 2007 r. izraelscy komandosi wkroczyli nad ranem na przedmieścia Rafah, na południu Strefy Gazy. Aresztowano 1 poszukiwanego Palestyńczyka. Doszło do wymiany ognia z palestyńskimi terrorystami.

19 października 2007 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Waszyngtonie (USA) z amerykańskim prezydentem George Bushem. Omawiana była głównie kwestia irańskiego programu atomowego.
    19 października 2007 r. dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej generał Mahmoud Chaharbaghi powiedział, że jeśli Iran zostanie zaatakowany, to w pierwszych minutach agresji wystrzeli 11 tys. rakiet na obce bazy wojskowe.

20 października 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    20 października 2007 r. izraelski okręt patrolowy ostrzelał wybrzeże Strefy Gazy. Zginęło 2 palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, a 2 osoby zostały ranne. Izraelscy komandosi ostrzelali grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu na północy Strefy Gazy, którzy przygotowywali się do wystrzelenia rakiet Qassam na Izrael. Zginęło 3 Palestyńczyków, a 2 osoby zostały ranne.
    20 października 2007 r. doszło do starć pomiędzy rywalizującymi ugrupowaniami al-Fatah i Hamas w Gazie. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 20 osób zostało rannych. W walkach użyto moździerzy i ręcznych wyrzutni RPG.

21 października 2007 r. szef sił bezpieczeństwa Szin Bet, Juwal Diskin, poinformował o aresztowaniu palestyńskich terrorystów, którzy planowali zamordowanie premiera Ehuda Olmerta. Do zamachu miało dojść 6 sierpnia, podczas wjazdu do miasta Jerycho w Judei.

21 października 2007 r. doszło do starć pomiędzy rywalizującymi ugrupowaniami Hamasu i Islamskiego Dżihadu w Rafah, na południu Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a 8 osób zostało rannych. W starciach w Gazie rannych zostało 12 Palestyńczyków.
    21 października 2007 r. grupa Palestyńczyków obrzuciła kamieniami żydowski samochód w pobliżu osiedla Ma'aleh Shomron w Samarii. Ranna została 1 Izraelka.

22 października 2007 r. rano doszło do buntu arabskich więźniów w więzieniu Ketziot. Służby więzienne stłumiły bunt. Rannych zostało 15 strażników i 15 więźniów. W Ketziot przebywa 2.200 więźniów, w tym wielu skazanych za działalność terrorystyczną. Więzienie jest położone na południu Izraela, w pobliżu granicy z Egiptem.
    22 października 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 10 rakiet Qassam, które spadły na Negew.

22 października 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie wykryto i zniszczono laboratorium produkujące materiały wybuchowe i broń. Przejęto pociski moździerzowe, granaty ręczne, bomby i amunicję.
    22 października 2007 r. izraelski myśliwiec F-16 ostrzelał grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu, przygotowujących się do ostrzelania przejścia granicznego Eretz na północy Strefy Gazy. Rannych zostało 4 Palestyńczyków.
    22 października 2007 r. doszło do starć pomiędzy rywalizującymi ugrupowaniami Hamasu i Islamskiego Dżihadu w Rafah, na południu Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a 13 osób zostało rannych.

22 października 2007 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Londynie (Wielka Brytania) z tureckim premierem Tayyip Erdogan. Rozmowy dotyczyły aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Olmert spotkał się także w Paryżu (Francja) z francuskim prezydentem Nicolas Sarkozy.
    22 października 2007 r. minister finansów Roni Bar-On spotkał się w Waszyngtonie (USA) z dyrektorem Banku Światowego Robertem Zoellick. Rozmowa dotyczyła izolacji Hamasu w Strefie Gazy i międzynarodowej pomocy dla władz Autonomii Palestyńskiej w Samarii i Judei.

23 października 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 10 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot i strefę przemysłową Ashkelon na Negewie. Uszkodzony został dom mieszkalny. Ranna została 1 Izraelka. Ostrzelano z moździerza bazę izraelskiej straży granicznej przy granicy Strefy Gazy.

23 października 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 19 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Ostrzelano izraelski patrol w rejonie Dżeninu, w Samarii. W wymianie ognia zginęło 2 palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu.
    23 października 2007 r. izraelski myśliwiec F-16 zniszczył rakietą arabski samochód przewożący palestyńskich terrorystów z Hamasu w Gazie. Zginął wysoki dowódca Hamasu, Mubarak al-Hasanat.

24 października 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 7 rakiet Qassam, któr spadły na miasto Sderot na Negewie. Ostrzelano z moździerzy tereny przygraniczne na Negewie.
    24 października 2007 r. nieznani sprawcy podpalili rano kościół przy ulicy HaNarkis w Jerozolimie. Kościół został lekko uszkodzony.

24 października 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Ostrzelano izraelski patrol w rejonie Nablusu w Samarii.
    24 października 2007 r. Izraelskie Siły Obronne odcięły nad ranem na 2 godziny dostawy energii elektrycznej do miasta Khan Younis w Strefie Gazy. Stanowi to odwet za rakietowy ostrzał terytorium Izraela.
    24 października 2007 r. izraelski myśliwiec F-16 ostrzelał na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów, którzy wystrzelili rakiety Qassam na Izrael. Zginęło 2 Palestyńczyków.
    24 października 2007 r. doszło do starć rywalizujących ze sobą bojówek al-Fatah i Hamasu w Al-Aksa University w Gazie.
    24 października 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód przy wjeździe do osiedla Ariel w Samarii. Rannych zostało 2 Izraelczyków.

25 października 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 10 rakiet Qassam, które spadły w rejonie miasta Sderot na Negewie.
    25 października 2007 r. minister obrony Ehud Barak zgodził się na ograniczenia w dostawie energii do Strefy Gazy w odwecie za przeprowadzany stamtąd ostrzał rakietowy Izraela.

25 października 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    25 października 2007 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu usiłowali podłożyć bombę przy barierze granicznej na północy Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze straży granicznej zastrzelili dwóch z napastników.

25 października 2007 r. libańscy żołnierze ostrzelali z broni przeciwlotniczej dwa izraelskie samoloty rozpoznawcze przeprowadzające rekonesans w rejonie Marjayoun na południu Libanu.

26 października 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 7 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Uszkodzony został budynek fabryki tekstylnej, który stanął w ogniu.

26 października 2007 r. izraelska kolumna pancerna wjechała nad ranem do centralnej części Strefy Gazy. W starciach zginęło 6 palestyńskich terrorystów z Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.

26 października 2007 r. egipska straż graniczna wykryła i zniszczyła dwa podziemne tunele przemytnicze z Egiptu do Strefy Gazy.

28 października 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    28 października 2007 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni wyraziła opinię, że nadszedł czas, aby wspólnota międzynarodowa nałożyła na Iran drastyczne sankcje. "Nadszedł czas nałożenia drastycznych sankcji na Iran. Wahanie ze strony wspólnoty międzynarodowej byłoby przyjęte przez Iran i jego sąsiadów jako znak słabości. Powinniśmy nałożyć bardziej szerokie i efektywne sankcje, które będą miały większe znaczenie."
    28 października 2007 r. premier Ehud Olmert ogłosił na konferencji prasowej w Jerozolimie, że ma raka prostaty we wczesnym stadium, ale zdaniem lekarzy choroba nie zagraża życiu.

28 października 2007 r. Izrael zmniejszył wielkość dostaw paliw do Strefy Gazy o 25%, w zależności od typu paliwa. Zamiast 350 tys. litrów benzyny i oleju napędowego (których zakup finansuje Komisja Europejska), dostarczono 213 tys. litrów.
    28 października 2007 r. grupy młodych Palestyńczyków obrzuciły kamieniami liczne żydowskie samochody w rejonie Ramallah i Nablusu w Samarii oraz przy Hebronie w Judei. Uszkodzone zostały 4 samochody.
    28 października 2007 r. władze Autonomii Palestyńskiej poinformowały, że planują ograniczyć liczebność palestyńskich sił bezpieczeństwa w Samarii i Judei z 80 tys. do 50 tys. uzbrojonych ludzi.

28 października 2007 r. dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Mohammed ElBaradei oświadczył w CNN, że nie dysponuje żadnym dowodem, iż Iran podjął działania w celu wyprodukowania bomby atomowej.

29 października 2007 r. prokurator generalny Menachem Mazuz odrzucił projekt Ministerstwa Obrony, by odciąć dopływ prądu do Strefy Gazy w ramach odwetu za ostrzał rakietowy terytorium Izraela. Mazuz uznał, że podjęcie takich kroków wymaga przeprowadzenia dogłębnych analiz.

29 października 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 20 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Podczas operacji w Nablusie w Samarii ranny został 1 izraelski żołnierz.
    29 października 2007 r. izraelska kolumna pancerna wjechała nad ranem do południowej części Strefy Gazy. Doszło do gwałtownych starć w rejonie Khan Younis. Zginęło 3 palestyńskich terrorystów z Hamasu, a 11 Palestyńczyków zostało rannych. Zginął 1 izraelski żołnierz, a 2 żołnierzy zostało rannych.
    29 października 2007 r. izraelski myśliwiec F-16 zbombardował północne tereny Strefy Gazy, z których wystrzeliwane są rakiety Qassam na Izrael. Zginął 1 Palestyńczyk, a 10 osób zostało rannych.

30 października 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Ostrzelano z moździerza osiedle Netiv HaAsarah na Negewie. Uszkodzony został dom mieszkalny.
    30 października 2007 r. doszło do gwałtownych rozruchów w arabskiej miejscowości Peki'in na północy Izraela. Druzowie zaatakowali i uszkodzili maszt telefonii komórkowej. Podczas starć rannych zostało 27 izraelskich policjantów i 16 Druzów. Podpalono jeden żydowski dom. Policja rozpoczęła negocjacje z przywódcami Druzów, aby uspokoić sytuację.
    30 października 2007 r. palestyńscy terroryści zdetonowali dwie małe bomby podłożone w pobliżu Bramy Damasceńskiej w Jerozolimie.

30 października 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    30 października 2007 r. przeprowadzono lokalne wybory samorządowe w licznych żydowskich osiedlach w Samarii i Judei.

30 października 2007 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni podpisała w Chinach porozumienie o współpracy turystycznej pomiędzy Izraelem a Chinami. Porozumienie definiuje Izrael, jako priorytetowego operatora turystycznego dla Chin. Izrael zaoferował specjalne pakiety turystyczne dla chińskich firm turystycznych.

31 października 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali ze Strefy Gazy z moździerza przygraniczne tereny na Negewie.
    31 października 2007 r. premier Ehud Olmert rozmawiał telefonicznie z duchowym przywódcą Druzów, Szejkiem Muafak Tarifem. Rozmowa dotyczyła ostatnich zamieszek w Peki'in. Olmert podkreślił, że nie będzie żadnej tolerancji dla ataków na policję.

31 października 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    31 października 2007 r. izraelska kolumna pancerna wjechała w nocy do południowej części Strefy Gazy. Doszło do ciężkich starć w rejonie Khan Younis. Zginęło 4 palestyńskich terrorystów z Hamasu, a 6 osób zostało rannych.
    31 października 2007 r. palestyński terrorysta-samobójca usiłował zaatakować modlących się Żydów w Grobowcu Patriarchów w Hebronie, w Judei. Izraelscy żołnierze aresztowali napastnika, przy którym znaleziono broń i pożegnalny list.
    31 października 2007 r. izraelski myśliwiec F-16 zniszczył rakietą na południu Strefy Gazy arabski samochód przewożący palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, którzy ostrzelali z moździerza terytorium Izraela. Zginął 1 Palestyńczyk.

1 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 13 rakiet Qassam, z których 9 spadło na miasto Sderot na Negewie. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    1 listopada 2007 r. Izraelskie Siły Obronne poinformowały o wykryciu i zniszczeniu na południu Strefy Gazy 7 podziemnych tuneli, które służyły do przemytu broni z Egiptu.
    1 listopada 2007 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się z palestyńskim premierem Salam Fayyadem. Zawarto porozumienie, na mocy którego 500 palestyńskich policjantów otrzymało pozwolenie od Izraelskich Sił Obronnych na wkroczenie do miasta Nablus w Samarii. Celem operacji jest przywrócenie porządku i władzy Autonomii Palestyńskiej w Nablusie.

1 listopada 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy lokalnego dowódcę Hamasu w Nablusie, w Samarii.
    1 listopada 2007 r. izraelski myśliwiec F-16 zbombardował północne tereny Strefy Gazy, z których wystrzelono rakiety Qassam na Izrael.
    1 listopada 2007 r. izraelska kolumna pancerna wjechała rano do południowej części Strefy Gazy. W starciach zginęło 5 palestyńskich terrorystów.

1 listopada 2007 r. rząd libański wystosował oficjalny protest do ONZ przeciwko naruszaniu przestrzeni powietrznej Libanu przez izraelskie samoloty. Od czasu zakończenia wojny libańskiej, odnotowano ponad 290 takich zdarzeń, które naruszają warunki zawieszenia broni.
    1 listopada 2007 r. ambasador Izraela przedstawił w ONZ informacje o posiadanym przez szyicki Hezbollah arsenale rakietowym w Libanie. Według izraelskich danych, szyicki Hezbollah zgromadził na północ od rzeki Litani liczne nowe rakiety Zelzal i Fajr, które mają zasięg ponad 250 km i mogą skutecznie razić Tel Awiw. Hezbollah powiększył także swój arsenał rakiet ziemia-morze C-802 oraz zgromadził liczne systemy broni przeciwlotniczej. Przedstawiony raport dowodzi, że rząd Libanu nie uczynił nic aby rozbroić Hezbollah i powstrzymać przemyt broni z Syrii.
    1 listopada 2007 r. sześć izraelskich myśliwców F-16 przeprowadziło lot rekonesansowy nad południowym Libanem.

    1 listopada 2007 r. libańska armia podniosła poziom gotowości bojowej w południowym Libanie i zwiększyła ilość patroli lądowych wzdłuż granicy z Izraelem.

2 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

2 listopada 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    2 listopada 2007 r. około 300 palestyńskich policjantów wjechało nad ranem do miasta Nablus w Samarii. Przejęli oni kontrolę nad miastem, ograniczając swobodę działania nielegalnych grup zbrojnych.

2 listopada 2007 r. libańska armia ostrzelała izraelski samolot, który przeprowadzał rekonesans nad południowym Libanem.

3 listopada 2007 r. prawie 100 tys. Izraelczyków zebrało się w Tel Awiwie, oddając cześć zamordowanemu przed 12 laty premierowi Rabinowi.

3 listopada 2007 r. izraelski myśliwiec F-16 zbombardował w nocy pozycje Hamasu w rejonie Khan Younis, na południu Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a 4 osoby zostały ranne.
    3 listopada 2007 r. palestyński premier Salam Fayyad wezwał Izrael do uwolnienia 2 tys. palestyńskich wieźniów przed międzynarodowym szczytem w Annapolis (USA). Fayyad zaapelował również do mięynarodowej społeczności o pomoc dla Autonomii Palestyńskiej w wysokości 120 mln USD miesięcznie.

4 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Uszkodzona została linia wysokiego napięcia, pozbawiając część dzielnic energii elektrycznej.
    4 listopada 2007 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni spotkała się w Jerozolimie z sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice. Rozmowy dotyczyły przygotowywanej międzynarodowej konferencji pokojowej w USA. Strony izraelska i palestyńska nie uzgodniły jeszcze gwarancji bezpieczeństwa dla Izraela po powstaniu niezależnego państwa Palestyny, przebiegu przyszłych granic oraz przyszłego statusu Jerozolimy. Rozmowy z Rice przeprowadził także minister obrony Ehud Barak i premier Ehud Olmert, który wyraził pragnienie zawarcia porozumienia pokojowego z Syrią. Condoleezza Rice zaapelowała, by Izrael "okazał śmiałość" w kontynuowaniu procesu pokojowego z Palestyńczykami.
    4 listopada 2007 r. kilka tysięcy Izraelczyków przeszło w protestacyjnym pochodzie od konsulatu Stanów Zjednoczonych do hotelu King David w Jerozolimie. Protestowano przeciwko porozumieniu z Palestyńczykami, które przewiduje powrót Izraela do granic sprzed 1967 r.

4 listopada 2007 r. izraelski helikopter bojowy Apache ostrzelał rano na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów, którzy wystrzelili wcześniej rakiety Qassam na terytorium Izraela. Zginęło 5 Palestyńczyków, a 2 osoby zostały ranne.

5 listopada 2007 r. parlamentarna komisja do spraw edukacji odrzuciła projekt minister edukacji Juli Tamir dotyczący włączenia palestyńskiej wersji wydarzeń roku 1948 do podręczników historii.

5 listopada 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    5 listopada 2007 r. palestyńska terrorystka usiłowała wedrzeć się do żydowskiego osiedla Tel Rumeda przy Hebronie w Judei. Izraelscy żołnierze aresztowali napastniczkę, przy której znaleziono sztylet.
    5 listopada 2007 r. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice spotkała się w Ramallah w Samarii z palestynskimi liderami. Rice starała się przekonać Palestyńczyków do procesu pokojowego, w wyniku którego powstanie państwo palestyńskie.
    5 listopada 2007 r. ponad 200 palestyńskich policjantów wkroczyło wieczorem do obozu uchodźców Baalata w Nablusie, w Samarii. Doszło do starć z palestyńskimi terrorystami z Brygad Męczenników Al-Aksa. Rannych zostało 5 Palestyńczyków.

5 listopada 2007 r. izraelski koncern zbrojeniowy Rafael Advanced Defense Systems podpisał umowę o dostawy sprzętu dla USArmy, o wartości 50 mln USD.

6 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    6 listopada 2007 r. Instytut Geszer opublikował wyniki badania opinii publicznej, z których wynika, że 61% świeckich obywateli postrzega państwowe władze religijne jako zbyteczne, oderwane od rzeczywistości. 41% Izraelczyków uważa, że nadszedł czas na rozwiązanie głównego rabinatu, który ma wyłączną kontrolę nad sprawami małżeństw, rozwodów, konwersji oraz przyznawania certyfikatów koszerności. Zdaniem 59% respondentów władza rabinów jest nadal potrzebna.

6 listopada 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 14 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    6 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano izraelski kuter patrolowy przy wybrzeży Strefy Gazy.

7 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

7 listopada 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii.
    7 listopada 2007 r. doszło do starć rywalizujących ugrupowań Hamasu i Islamskiego Dżihadu w Rafah, na południu Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk.

7 listopada 2007 r. Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie 155 mln USD pomocy wojskowej dla Izraela. Środki te zostaną przeznaczone na rozwój systemów antyrakietowych Hetz i David.

8 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

8 listopada 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 33 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii.
    8 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę przy przejeżdżającym izraelskim patrolu w Nablusie, w Samarii. Zginął 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne.
    8 listopada 2007 r. izraelska kolumna pancerna wjechała popołudniem do południowej części Strefy Gazy. Doszło do starć z palestyńskimi terrorystami w rejonie miasta Rafah.

8 listopada 2007 r. minister Shaul Mofaz spotkał się w Waszyngtonie (USA) z sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice. Rozmowy dotyczyły irańskiego programu nuklearnego oraz planowi umieszczenia irańskiej Gwardii Rewolucyjnej na liście organizacji terrorystycznych.

9 listopada 2007 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało w nocy podłożyć bombę przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze straży granicznej zastrzelili obu napastników.

10 listopada 2007 r. izraelska straż graniczna aresztowała w nocy 2 Libańczyków, którzy nielegalnie przekroczyli granicę izraelsko-libańską. Libańczycy przemycali narkotyki.
    10 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano z moździerza przygraniczne tereny na Negewie.

10 listopada 2007 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły operację antyterrorystyczną w Nablusie, w Samarii. Przejęto 40 bomb domowej roboty.
    10 listopada 2007 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas odsłonił uroczyście w Ramallah w Samarii kamienno-szklane mauzoleum Jasera Arafata w rocznicę trzeciej rocznicy jego śmierci. Mauzoleum wybudowano na terenie kwatery Mukata w Ramallah.
    10 listopada 2007 r. izraelski myśliwiec F-16 zbombardował północne tereny Strefy Gazy, z których ostrzeliwano z moździerza terytorium Izraela. Ranny został 1 palestyński terrorysta z Islamskiego Dżihadu.

10 listopada 2007 r. Egipt oficjalnie poinformował, że w minionym roku 750 egipskich żołnierzy strzegących granicy ze Strefą Gazy wykryło 150 podziemnych tuneli przemytniczych i przejęło 83 tony materiałów wybuchowych.

11 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Przy kibucu Zikim zginęło 7 krów.

11 listopada 2007 r. doszło do starć członków jednego z palestyńskich klanów rodzinnych z bojówkami Hamasu w Gazie. Zginął 1 Palestyńczyk, a 4 osoby zostały ranne.

12 listopada 2007 r. palestyński terrorysta rzucił koktajl Mołotowa w żydowski dom w mieście Lod.
    12 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 7 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Jedna z rakiet spadła na południe od strefy przemysłowej miasta Ashkelon.
    12 listopada 2007 r. doszło do wypadku izraelskiego transportera opancerzonego na Wzgórzach Golan. Zginął 1 izraelski żołnierz, a 4 innych zostało rannych.

12 listopada 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 24 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii.
    12 listopada 2007 r. ponad 250 tys. Palestyńczyków demonstrowało w centrum Gazy, okazując swoje poparcie dla zmarłego Jasera Arafata i al-Fatah. Doszło do starć z bojówkami Hamasu. Zginęło 6 Palestyńczyków, a 85 osób zostało rannych. Milicjanci Hamasu aresztowali około 400 działaczy al-Fatah.
    12 listopada 2007 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało wedrzeć się do Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Izraelscy żołnierze aresztowali napastników, przy których znaleziono noże. Palestyńczycy chcieli zaatakować modlących się Żydów.
    12 listopada 2007 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że Autonomia Palestyńska nie zgodzi się aby Izrael był państwem żydowskim. "Żadne państwo na świecie nie łączy tożsamości narodowej z przynależnością religijną." Adnan Hussein zażądał od Izraela zwrotu Wschodniej Jerozolimy i powrotu do granic sprzed 1967 r.

13 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

13 listopada 2007 r. prezydent Szymon Peres jako pierwszy prezydent Izraela odwiedził parlament Turcji. Peres powiedział: "Możemy odmawiać różne modlitwy, lecz nasze oczy są skierowane ku temu samemu niebu i ku tej samej wizji Bliskiego Wschodu". W tureckim parlamencie przemówił także prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas, który podziękował Turcji za poparcie sprawy palestyńskiej.
    13 listopada 2007 r. Szef Sztabu Głównego Izraelskich Sił Obronnych generał Gabi Ashkenazi wziął udział w szczycie NATO w Brukseli (Belgia). Ashkenazi przedstawił wnioski z drugiej wojny libańskiej oraz analizę obecnego stanu bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

14 listopada 2007 r. premier Ehud Olmert powiedział, że uznanie przez Palestyńczyków istnienia Izraela jako "państwa żydowskiego" jest wstępnym warunkiem do wszelkich pokojowych negocjacji. "Izrael jest państwem narodu żydowskiego. Ktokolwiek tego nie akceptuje, nie może ze mną prowadzić żadnych negocjacji".

14 listopada 2007 r. palestyński negocjator Saeb Erkat powiedział, że "Izrael może się określać jak chce (...) jeśli chce się nazywać państwem żydowskim, niech tak będzie. Ale Palestyńczycy nigdy nie uznają żydowskiej tożsamości Izraela".

14 listopada 2007 r. rzecznik niemieckiego rządu Thomas Steg powiedział, że "Niemcy są gotowi rozmawiać z Izraelem o zwiększeniu odszkodowań dla ofiar Holocaustu."

15 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Uszkodzony został dom mieszkalny i zniszczone zostały 2 samochody. Ostrzelano izraelskich robotników pracujących przy barierze granicznej Strefy Gazy. Ranny został 1 Izraelczyk.
    15 listopada 2007 r. palestyński terrorysta ciężko zranił nożem Izraelczyka, który pracował na polu przy moszawie Porad, w pobliżu miasta Taibe.
    15 listopada 2007 r. wicepremier Chaim Ramon spotkał się w Jerozolimie z ambasadorami państw Unii Europejskiej. Ramon potwierdził poparcie Izraela dla planu przekazania Wschodniej Jerozolimy pod administrację Autonomii Palestyńskiej.

15 listopada 2007 r. izraelskie siły powietrzne dwukrotnie zbombardowały północne tereny Strefy Gazy, z których wystrzeliwano rakiety Qassam na Izrael. Zginęło 2 palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa, a 2 osoby zostały ranne.
    15 listopada 2007 r. Izraelskie Siły Obronne przeprowadziły operację ewakuacji nielegalnego żydowskiego osiedla Harchivi w Samarii. Doszło do starć z policją. Ranny został 1 żydowski osadnik. Aresztowano 6 najbardziej agresywnych osadników.

17 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Zniszczonych zostało 5 samochodów. Ostrzelano z moździerza ze Strefy Gazy tereny przygraniczne na Negewie.

18 listopada 2007 r. w Jerozolimie odbyła się demonstracja przeciwko rządowym planom zwolnienia palestyńskich więźniów. Demonstranci skandowali: "Uwolnić Żydów, a nie wrogów!"

18 listopada 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Przejęto bombę domowej roboty, koktajle Mołotowa i broń maszynową. W pobliżu Ramallah w Samarii ostrzelano izraelski patrol. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.
    18 listopada 2007 r. palestyński minister Abdur Razak Mahmoud al-Yahya powiedział, że Autonomia Palestyńska zobowiązuje się do zwalczania wszystkich grup terrorystycznych działających na jej terytorium.

19 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na południe od miasta Ashkelon i w rejonie moszawu Netivot na Negewie. Ostrzelano z moździerza ze Strefy Gazy tereny przygraniczne na Negewie.
    19 listopada 2007 r. premier Ehud Olmert zapowiedział wstrzymanie budowy nowych osiedli żydowskich w Samarii i Judei. Rozbudowywane będą tylko istniejące już osiedla. Równocześnie rząd zatwierdził plan uwolnienia 441 palestyńskich więźniów, jako gest dobrej woli wobec Autonomii Palestyńskiej przed międzynarodową konferencją w Annapolis (USA).
    19 listopada 2007 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Jerozolimie z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem. Rozmowy dotyczyły najważniejszych punktów spornych w negocjacjach izraelsko-palestyńskich przed pokojową konferencją w Annapolis (USA). Nie osiągnięto jednak porozumienia.

19 listopada 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

20 listopada 2007 r. terytorium Izraela nawiedziły dwa niewielkie trzęsienia ziemi o sile 3 i 4,5 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się pod dnem Morza Martwego.
    20 listopada 2007 r. Szef Sztabu Głównego Izraelskich Sił Obronnych generał Gabi Ashkenazi poinformował Knesset, że palestyńskie radykalne organizacje terrorystyczne planują przeprowadzenie licznych zamachów, aby w ten sposób storpedować konferencję pokojową w Annapolis (USA). Palestyńczycy planują także wybuch nowego powstania Intifady.
    20 listopada 2007 r. minister obrony Ehud Barak poinformował, że w stan pogotowia postawione zostały oddziały Izraelskich Sił Obronnych w pobliżu Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu, a także na pograniczu z Libanem.

20 listopada 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    20 listopada 2007 r. trzech palestyńskich terrorystów usiłowało w nocy przedrzeć się przez barierę graniczną ze Strefy Gazy do Izraela. Izraelscy żołnierze zastrzelili wszystkich napastników. Terroryści planowali zaatakować przygraniczny moszaw Netiv Ha'Asara, w pobliżu przejścia granicznego Erez.
    20 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Nablusu w Samarii. Zginął 1 Izraelczyk.

20 listopada 2007 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Sharm el-Sheikh (Egipt) z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Ustalono, że przyszłe państwo palestyńskie będzie obejmować terytorium Samarii, Judei i Strefę Gazy. Olmert wyraził nadzieję na osiągnięcie porozumienia pokojowego z Palestyńczykami w 2008 r. Podpisano izraelsko-egipskie porozumienie o współpracy w zwalczaniu przemytu broni z Egiptu do Autonomii Palestyńskiej.
    20 listopada 2007 r. Departament Stanu Stanów Zjednoczonych poinformował, że na konferencję pokojową w Annapolis zaproszono delegacje 49 państw, organizacji międzynarodowych, instytucji finansowych i osób indywidualnych. Konferencja ma odbyć się w dniach 26-28 listopada.

21 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Ostrzelano z moździerza ze Strefy Gazy tereny przygraniczne na Negewie.

21 listopada 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyków w Samarii.
    21 listopada 2007 r. Izraelskie Siły Obronne wydały zezwolenie na dostawę do Autonomii Palestyńskiej sprzętu wojskowego (w tym 25 lekkich pojazdów opancerzonych i 1 tys. karabinów z Rosji) i amunicji (2 mln pociskow z Jordanii), przeznaczonych dla palestyńskich sił bezpieczeństwa podległych prezydentowi Mahmoudowi Abbasowi.

22 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali ze Strefy Gazy z moździerzy tereny przygraniczne na Negewie.

22 listopada 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    22 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza i broni maszynowej przejście graniczne Karni w Strefie Gazy.

23 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Ostrzelano z moździerza ze Strefy Gazy tereny przygraniczne na Negewie.

23 listopada 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

24 listopada 2007 r. centralne tereny Izraela nawiedziło w nocy trzęsienie ziemi o sile 4,1 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w rejonie miasta Ramla.
    24 listopada 2007 r. w nocy doszło do wypadku wojskowego jeepa Humvee w pobliżu punktu kontrolnego Arava, w rejonie Morza Martwego. Rannych zostało 4 izraelskich żołnierzy.
    24 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Ostrzelano z moździerza ze Strefy Gazy tereny przygraniczne na Negewie.

24 listopada 2007 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało w nocy przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili obu napastników. Ostrzelano także patrol izraelskiej straży granicznej.
    24 listopada 2007 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 członków Hamasu w Nablusie i Dżeninie, w Samarii.

24 listopada 2007 r. ustępujący z urzędu na koniec swojej kadencji libański prezydent Emile Lahoud ogłosił stan wyjątkowy w Libanie. Powodem był pogłębiający się chaos i niemożliwość wybrania nowego prezydenta przez skłócony parlament.

25 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Ostrzelano z moździerza przejście graniczne Eretz w Strefie Gazy.
    25 listopada 2007 r. około 400 Izraelczyków demonstrowało w Jerozolimie przeciwko konferencji pokojowej w Annapolis (USA).

25 listopada 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    25 listopada 2007 r. dwóch palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu zbliżyło się do bariery granicznej w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili obu napastników, przy których znaleziono broń. Popołudniem 3 palestyńskich terrorystów usiłowało przekroczyć barierę graniczną w północnej części Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili wszystkich 3 napastników.
    25 listopada 2007 r. izraelscy żołnierze aresztowali na punkcie kontrolnym Beit Eiva w pobliżu Nablusu w Samarii, palestyńskiego terrorystę, który usiłował przemycić granat ręczny i bombę 1 kg materiałów wybuchowych. W Hebronie w Judei aresztowano 2 Palestyńczyków, przy których znaleziono noże i amunicję. Podczas próby aresztowania poszukiwanego Palestyńczyka doszło do strzelaniny w Tulkarem w Samarii. Zginął 1 Palestyńczyk, a 1 osoba została ranna.

25 listopada 2007 r. rząd Syrii poinformował, że wyśle swoją delegację na konferencję pokojową w Annapolis (USA).
    25 listopada 2007 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni spotkała się w Waszyngtonie (USA) z sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice i szefem palestyńskich negocjatorów Ahmedem Qureia (Abu Ala). Rozmowy dotyczyły stanowisk obu delegacji przed konferencją pokojową w Annapolis.

26 listopada 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    26 listopada 2007 r. około 15 tys. Izraelczyków modliło się przed Zachodnim Murem przeciwko rządowym planom ustępstw względem Palestyńczyków na konferencji pokojowej w Annapolis (USA). Przemawiał między innymi Rabbi Mordechai Eliyahu.

26 listopada 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 14 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    26 listopada 2007 r. izraelski myśliwiec F-16 zbombardował na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu, którzy przygotowywali rakiety Qassam do wystrzelenia na Izrael. Zginął 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne.
    26 listopada 2007 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało podłożyć bombę na przejściu granicznym Eretz, na północy Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili obu napastników. Ostrzelano z moździerza przejście graniczne Eretz.
    26 listopada 2007 r. izraelscy komandosi przeprowadzili rajd w Strefie Gazy. W wymianie ognia zginęło 4 palestyńskich terrorystów. Aresztowano 7 poszukiwanych Palestyńczyków.

26 listopada 2007 r. odbyło się spotkanie członków "Kwartetu Bliskowschodniego" (USA, UE, Rosja i ONZ). Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezzy Rice, minister spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Muna i szef dyplomacji UE Javiera Solany udzielili pełnego poparcia rozpoczynającej się konferencji pokojowej w Annapolis (Maryland, USA).
    26 listopada 2007 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush oświadczył, że celem konferencji pokojowej w Annapolis jest powstanie dwóch demokratycznych państw, Izraela i Palestyny, istniejących obok siebie w pokoju i bezpieczeństwie. Bush przyznał, że osiągnięcie tego celu wymaga trudnych kompromisów jednak Izraelczycy i Palestyńczycy wybrali przywódców, którzy chcą ich dokonać.
    26 listopada 2007 r. premier Ehud Olmert spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-Muna. Olmert zaproponował, aby każdy kraj członkowski Ligi Arabskiej otworzył w Izraelu swój konsulat dyplomatyczny.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Annapolis 2007 r.

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2007-2012 by Gedeon