LIPIEC - WRZESIEŃ  2020 r.  -  HISTORIA
  - kwiecień-czerwiec 2020
 - lipiec-wrzesień 2020

Wiadomosci z Izraela

 

1 lipca 2020 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły, że od dziś obowiązkowa służba wojskowa mężczyzn zostanie zredukowana z 32 do 30 miesięcy - dwa i pół roku.
    1 lipca 2020 r. linie lotnicze El Al Airlines odwołały wszystkie zaplanowane loty z powodu sporu ze związkiem zawodowym pilotów, który ogłosił, że piloci nie będą latać z powodu kryzysu finansowego firmy. Dyrektor generalny El Al Gonen Usishkin nakazał wszystkim samolotom firmy powrót do Izraela (takich jak lot do Mediolanu zeszłej nocy, a stamtąd do Londynu w celu odebrania ładunku). Wszystkie loty, w tym zarówno pasażerskie, jak i towarowe, są anulowane do odwołania. W pierwszym kwartale 2020 r. El Al Airlines straciła 140 mln dolarów. Spór między pilotami a firmą jest również spowodowany odmową El Al przeniesienia pilotów Boeinga 737 na samoloty Dreamliner, które wykonują loty towarowe i pasażerskie. Obecnie około 100 pilotów wykonuje pracę, a pozostali przebywają na bezpłatnych urlopach.
    1 lipca 2020 r. minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi powiedział rano: "Nie wiem, czy dzisiaj zostanie ogłoszona suwerenność - należy o to zapytać premiera Benjamina Netanjahu. Wydaje się jednak, że dzisiaj nie będzie to możliwe."
    1 lipca 2020 r. minister pracy Ofir Akunis poinformował popołudniem, że proces aneksji części terytorium Judei i Samarii, nie rozpocznie się dzisiaj. Podkreślił, że urzędnicy wciąż wypracowują ostateczne szczegóły ogłoszenia suwerenności ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami. "Koordynacja działań z amerykańską administracją nie jest czymś, co można odrzucić." Dodał, że spodziewa się aneksji pod koniec lipca. Kancelaria premiera wydała komunikat: "Netanjahu kontynuuje rozmowy z Amerykanami i przeprowadził dziś dyskusję z szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego oraz szefami bezpieczeństwa w ramach szeregu rozmów na ten temat. Więcej rozmów odbędzie się w najbliższych dniach."
    1 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 25 041. W stanie ciężkim jest 57 osób (24 pod respiratorami). Zmarło 322 osób. Obecnie aktywnych jest 8 483 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 868 nowych infekcji. Przeprowadzono 17 980 testów, co oznacza, że 4,8% testów miało wynik pozytywny. Wieczorem nałożono pełną blokadę na trzy dzielnice w mieście Aszdod i na trzy dzielnice w mieście Lod.

1 lipca 2020 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację w Gazie przeciwko planom Izraela ogłoszenia suwerenności nad częścią terytorium Judei i Samarii. Protestujący wzywali Hamas do podjęcia zbrojnej walki z Izraelem. Krzyczano hasła: "Izrael rozumie tylko siłę." Hamas wezwał wszystkie palestyńskie frakcje do zjednoczenia się w "nowej walce z izraelską okupacją w Judei i Samarii". Podobną demonstrację zorganizowano w Jerychu w Dolinie Jordanu, gdzie do Palestyńczyków dołączyli izraelscy aktywiści lewicowi.

1 lipca 2020 r. Watykan wezwał ambasadorów USA i Izraela, aby wyrazić zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej w związku z planowanym posunięciem Izraela w sprawie rozszerzenia suwerenności na części Judei i Samarii. Kardynał Pietro Parolin spotkał się z ambasadorem USA Callistą Gingrichem i ambasadorem Izraela Orenem Davidem. Parolin wyraził "troskę Stolicy Apostolskiej w związku z możliwymi jednostronnymi działaniami, które mogą zagrozić poszukiwaniu pokoju między Izraelczykami a Palestyńczykami, a także delikatnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Izrael i państwo Palestyna mają prawo istnieć i żyć w pokoju oraz bezpieczeństwie, w granicach uznanych na arenie międzynarodowej." Watykan zaapelował do Izraelczyków i Palestyńczyków o zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby wznowić bezpośrednie negocjacje pokojowe.

2 lipca 2020 r. przewodniczący Agencji Żydowskiej Izaak Herzog powiedział, że ciągu najbliższych 3-5 lat Izrael zaabsorbuje 250 tys. nowych imigrantów. Według Herzoga, wzrost ten nastąpi, ponieważ wielu ludzi bardzo pozytywnie ocenia zarządzanie kryzysem koronawirusa przez Izrael, są pod wrażeniem sprawnego systemu opieki zdrowotnej, ale także coraz bardziej obawiają się wzrostu antysemityzmu, a Izrael spostrzegają jako miejsce, gdzie można swobodnie prowadzić żydowski styl życia. Dodał, że przyjęcie tak wielkiej liczby nowych imigrantów będzie wymagało obszernego budżetowania i planowania ze strony rządu. "Oczywiście będzie to zmiana paradygmatu, który odzwierciedla rzeczywistość - pojawienie się Izraela jako prawdziwego centrum życia żydowskiego. Izrael staje się miejscem, które daje przykład w dziedzinie edukacji, bezpieczeństwa i przywództwa."
    2 lipca 2020 r. szef zrzeszenia izraelskich przedsiębiorców i biznesmenów Dubi Amitay wyraził głębokie zaniepokojenie możliwością kolejnego załamania gospodarczego. "Jesteśmy bardzo zaniepokojeni wzrostem zachorowalności, ale nie ma mowy o zamknięciu gospodarki. Śmierć ekonomiczna jest taka sama jak śmierć medyczna i musimy wyciągnąć wnioski z błędów popełnionych podczas pierwszej fali koronawirusa. Tsunami wciąż przed nami. We wrześniu będzie wymagana spłata odroczonych pożyczek w wysokości około 6,5 miliarda szekli. Skąd wezmą się te pieniądze? Dotychczasowe plany skarbu państwa nie powiodły się i jest to, jak powiedział premier, właściwy czas na zmianę planu bitwy! Jeśli nie zrobimy tego właściwie, gospodarka eksploduje nam prosto w twarz."
    2 lipca 2020 r. minister obrony Benny Gantz zarządził rekrutację 500 żołnierzy rezerw, aby pomóc w radzeniu sobie z kryzysem koronawirusa. Gantz odbył spotkanie w celu oceny dzisiejszej sytuacji wraz z zastępcą szefa sztabu generalnego, szefem dowództwa frontu wewnętrznego, dyrektorem generalnym ministerstwa obrony i innymi urzędnikami. Tymczasem duże siły policyjne zostały rozmieszczone w całym kraju w celu egzekwowania ograniczeń i przepisów epidemiologicznych, ze szczególnym naciskiem na zatłoczone miejsca, takie jak sale imprez i kluby. Operacja będzie kontynuowana przez weekend.
    2 lipca 2020 r. wieczorem rząd wydał nowe ograniczenie dotyczące sal bankietowych, ograniczając liczbę gości na jakimkolwiek wydarzeniu do 50 osób. Spotkania religijne w synagogach są ograniczone do 20 osób. Premier Benjamin Netanjahu oświadczył: "Dane nie pozostawiają nam wyboru. Aby spłaszczyć krzywą, potrzebna jest polityka ograniczeń. Najłatwiej byłoby zostawić sprawy takimi, jakie są - wszystko jest otwarte, wszyscy są zadowoleni, ale tak to wygląda, że sytuacja szybko wymknęła się nam spod kontroli. W najbliższych dniach przedstawię plan pomocy finansowej na nadchodzące sześć miesięcy - pakiet koronawirusa, który zapewni pewność zatrudnienia i dochodów. Największy potencjał do rozprzestrzeniania się choroby znajduje się w zamkniętych przestrzeniach, gdzie gromadzi się tłum. Do zgromadzeń w klubach, barach i salach można od teraz wpuścić maksymalnie 50 osób, a w innych miejscach do 20 osób. W tej chwili gospodarka lub transport nie zmieniają się. Stoczymy bitwę o ocalenie życia. Nikt nie może powiedzieć nic więcej. To się nie stanie. Wyznaczamy linię, która nigdy nie będzie idealna, ale idziemy po niej. Mam nadzieję, że zadziała. Skrócimy czas potrzebny na testowanie do 6 godzin, a do uzyskania wyników do 24. W ten sposób będziemy w stanie osiągnąć bardzo dobre wyniki."
    2 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 26 723. W stanie ciężkim jest 70 osób (27 pod respiratorami). Zmarło 325 osób. Obecnie aktywnych jest 9 618 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 107 nowych infekcji.

2 lipca 2020 r. groźny pożar wybuchł nad ranem przy osiedlu żydowskim Kochav Hashachar w południowej Samarii. Pożar zagroził zabudowaniom osiedla. Przy jego gaszeniu pracowało sześć drużyn strażackich. Prawdopodobnie było to celowe podpalenie.
    2 lipca 2020 r. doszło do wideokonferencji wysokiego przedstawiciela al-Fatah Jibrila Rajouba z przedstawicielem Hamasu Salahem al-Arouri. Celem spotkania było wypracowanie wspólnej strategii walki z izraelskim planem ogłoszenia suwerenności nad częścią terytorium Judei i Samarii. Al-Fatah oświadczył, że zmieni swoją wieloletnią politykę i pozwoli Hamasowi na swobodne operowanie na obszarach kontrolowanych przez Autonomię Palestyńską. Rajoub powiedział: "Podejmiemy wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia narodowej jedności w wysiłkach przeciwko ogłoszeniu przez Izrael suwerenności. Dzisiaj chcemy mówić jednym głosem. Jesteśmy w pełni świadomi, że bawimy się ogniem i że siły bezpieczeństwa będą musiały znacznie ciężej pracować, aby utrzymać porządek, ale ta bitwa zjednoczyła nas."
    2 lipca 2020 r. dowódca militarnego skrzydła al-Fatah, Brygad Męczenników Al-Aksa, Abu Jusuf powiedział: "Wróg rozumie tylko siłę, a to, co zostało zabrane siłą, nie zostanie zwrócone przez gałąź drzewa oliwnego. Organizacje ruchu oporu muszą współpracować na wszystkich poziomach, aby udaremnić agresję Izraela. Gaza musi być gotowa na reakcję na zbrodnię aneksyjną. Organizacje oporu postanowiły nasilić formy działania wobec Izraela, a reakcja będzie skoordynowana."

2 lipca 2020 r. Szwajcaria zaoferowała mediację między Izraelem a Autonomią Palestyńską, poprzez organizację szczytu dyplomatycznego, podczas którego strony będą próbowały rozwiązać spory dotyczące kryzysu suwerenności i wznowić negocjacje między stronami na podstawie planu pokojowego Trumpa. Prezydent Szwajcarii Simonetta Sommaruga rozmawiała w tej sprawie z prezydentem Reuvenem Rivlinem, przewodniczącym Mahmoudem Abbasem i królem Abdullahem II. Sommaruga podczas rozmowy z Rivlinem podkreśliła, że "aneksja jest niezgodna z prawem międzynarodowym".

3 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia wyraziło obawy z powodu braku wystarczającej liczby szczepionek przeciw grypie, co może jesienią i zimą stanowić wyzwanie dla służby zdrowia przy próbie rozróżnienia między pacjentami chorymi na grypę lub koronawirusa. Poinstruowano szpitale, że celem jest osiągnięcie 4 milionów zaszczepionych osób, jednak obecnie zakupiono tylko 2,2 miliona szczepionek. Biorąc pod uwagę spodziewany niedobór, ministerstwo zdefiniowało osoby w wieku od 45 do 65 lat, powyżej 65 lat, dzieci do 5 roku życia i kobiety w ciąży jako grupy wysokiego ryzyka, co oznacza, że pozostali będą mieli trudności dostać szczepionkę. Prezes izraelskiego stowarzyszenia lekarzy zdrowia publicznego prof. Hagai Levine powiedział: "Priorytety powinny być określone pod względem potrzeb zdrowotnych osób z większym ryzykiem zarażenia się chorobą oraz tych, dla których szczepionka byłaby najbardziej skuteczna. Ustalanie priorytetów według wieku jest względnie łatwe do zastosowania w praktyce. Jednak ustalanie priorytetów według podstawowych warunków jest znacznie bardziej skomplikowane. Im wcześniej przeprowadzimy szczepienia, tym bardziej będą one korzystne."
    3 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 27 389. W stanie ciężkim jest 77 osób (27 pod respiratorami). Zmarło 326 osób. Obecnie aktywnych jest 10 060 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 566 nowych infekcji.

3 lipca 2020 r. wydawana w Kuwejcie gazeta Al-Jarida napisała, że za ostatnim wybuchem w irańskim zakładzie wzbogacania uranu Natanz stał Izrael. Napisano, że izraelski cyberatak zakłócił pracę systemów komputerowych nadzorujących ciśnienie w zbiornikach z gazem, co do prowadziło do wybuchu. Iran rzekomo stracił 80% sześciofluorku uranu, którego potrzebuje do wzbogacenia uranu. Gazeta napisała, że Izrael stał także za potężnym wybuchem z zeszłego tygodnia do którego doszło w bazie wojskowej Parchin na północ od Teheranu. W bazie testowano rakiety balistyczne oraz detonatory do bomb jądrowych. Iran oficjalnie twierdzi, że były to zwykłe wypadki i pożary.

4 lipca 2020 r. - Szabat.
    4 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 28 055. W stanie ciężkim jest 84 osób (32 pod respiratorami). Zmarło 330 osób. Obecnie aktywnych jest 10 929 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 391 nowych infekcji. Przeprowadzono ogółem 12 123 testów.

4 lipca 2020 r. Autonomia Palestyńska poinformowała o wykryciu 274 nowych przypadków infekcji koronawirusa. Władze palestyńskie ponownie zamknęły swoje terytorium i zakazały robotnikom udawania się do miejsc pracy w Izraelu lub osiedlach żydowskich. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 12 Palestyńczyków.

5 lipca 2020 r. Narodowe Centrum Informacji i Wiedzy o Koronawirusie opublikowało rano alarmujący raport o rozwoju epidemii w Izraelu. Według raportu najbardziej zagrożone obszary to Bene Barak, gdzie w ciągu ostatniego tygodnia odnotowano 450 nowych przypadków koronawirusa. Następnie jest Beitar Illit, gdzie odnotowano 57 nowych przypadków, oraz Kafr Qasim, gdzie odnotowano 19 przypadków. Obszary uważane za umiarkowanie ryzykowne to Jerozolima, Aszdod, Kafr Qara, Kirjat Malachi, Arara, Tel Awiw, Beit Szemesz, Modi'in Illit, Rechasim i Dimona. Jerozolima ma obecnie największą liczbę aktywnych przypadków koronawirusa (1416). Tel Awiw-Jafo ma 981, Bene Barak ma 842, Aszdod 644, Bat Jam 379, Petah Tikva 273, Rahat 221, Riszon Lezion 216, Arara 201, Beitar Illit 191, Beit Szemesz 178, Netanja 178, Modi'in Illit 155, Lod 153, Ramla 143, Dimona 137, Rechovot 130 i Elad 129. Zespół ekspertów Uniwersytetu Ben-Guriona ostrzegł, że bez wprowadzenia środków zamknięcia, nastąpi szybki wzrost zachorowań, a w konsekwencji należy się spodziewać w sierpniu około tysiąca pacjentów w ciężkim stanie i około 500 zgonów.
    5 lipca 2020 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Jesteśmy w stanie wyjątkowym, nie możemy opóźnić wprowadzenia przepisów przeciwko rozszerzaniu się epidemii. Musimy iść dalej, aby zatrzymać jej rozprzestrzenianie się. Będziemy musieli podjąć kroki wykraczające poza to, co zostało uzgodnione podczas spotkania gabinetu w zeszłym tygodniu. Światowa Organizacja Zdrowia niedawno wskazała Bliski Wschód jako hotspot koronawirusa i dotyczy to także Izraela. Jesteśmy w trakcie ataku nowej fali koronawirusa. Widzimy, że towarzyszy temu wzrost liczby poważnych przypadków zachorowań, które będą stanowić wyzwanie dla ministerstwa zdrowia. W ciągu kilku najbliższych dni rząd przedstawi plan ratunkowy dla właścicieli i pracowników firm, które najbardziej ucierpiały w wyniku zwolnień i zamknięć w wyniku kryzysu zdrowotnego. Jest to najważniejsza misja dla mnie i rządu." W późniejszych godzinach mają być podjęte nowe ograniczenia. Minister finansów Israel Katz powiedział: "Niestety koronawirus nie zamierza nas opuścić. Dlatego pracuję nad planem gospodarczym na następny rok, dopóki nie będzie szansy na opracowanie i wdrożenie skutecznej szczepionki. Tymczasem zamierzamy podjąć dalsze kroki, aby pomóc bezrobotnym i samozatrudnionym, którzy zostali najmocniej dotknięci wirusem." Do września ma zostać przygotowany awaryjny budżet państwa, a następnie na początku 2021 r. jego kolejna poprawiona wersja. Będzie to wbrew porozumieniu koalicyjnemu z partią Niebiesko-Biały, które zakładało przygotowanie 2-letniego budżetu. Liderzy partii Niebiesko-Biały zagrozili kryzysem koalicyjnym, jeśli porozumienie nie zostałoby dotrzymane. Katz wezwał ich, by nie próbowali zdobywać popularności politycznej kosztem społeczeństwa, który potrzebuje stabilności gospodarczej. "Jestem za utrzymaniem rządu jedności narodowej. Decydowanie teraz o tym, co stanie się w przyszłym roku, byłaby nieodpowiedzialne. Nie interesuje mnie kryzys polityczny."
    5 lipca 2020 r. minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi powiedział: "Prowadzimy długoterminową politykę, aby nie pozwolić Iranowi na osiągnięcie zdolności nuklearnych. Irański reżim z takimi umiejętnościami stanowiłby egzystencjalne zagrożenie dla Izraela, a Izrael nie może pozwolić mu na osiedlenie się na naszej północnej granicy. Dlatego podejmujemy działania, o których nie będziemy mówić."
    5 lipca 2020 r. popołudniem rząd zatwierdził strategiczny plan zabezpieczenia przyszłości narodu żydowskiego żyjącego w diasporze, który ma na celu zacieśnienie stosunków między państwem Izrael a diasporą. Plan opiera się na zaleceniach komisji kierowanej przez Maxine Fassberga i prof. Eugene Kendalla, która półtora roku temu została powołana w celu zbadania tego problemu. Komisja stwierdziła, że "państwo musi przedstawić kompleksowy plan strategiczny, aby zapewnić przyszłość narodu żydowskiego, koncentrując się na wzmocnieniu relacji ze społecznościami żydowskimi poprzez wspólne podejście do istniejących problemów, inwestowaniu w formalną i nieformalną edukację, oraz wzmacnianiu tożsamości żydowskiej i łączeniu Żydów z Izraelem na różne sposoby." W oparciu o te wytyczne specjaliści z ministerstwa spraw diaspory sformułowali szeroki plan strategiczny skupiający się na sześciu głównych obszarach, w tym edukacji, technologii i innowacji oraz określający wspólne cele. Minister spraw diaspory Omer Jankelewicz powiedziała: "Jeśli chodzi o stosunki między Izraelem a żydostwem w Diasporze, jesteśmy w historycznym momencie. Poprzez ten plan zmierzamy w kierunku określenia globalnej żydowskiej strategii. Dziękuję premierowi Benjaminowi Netanjahu, wicepremierowi Benny Gantzowi i ministrom rządu za zatwierdzenie historycznej decyzji. Rząd zgodził się zainwestować w tę sprawę. Rząd Izraela oświadczył dziś, że nie jesteśmy tylko siedmioma milionami Żydów mieszkających w Izraelu - raczej, że jesteśmy jedną rodziną liczącą piętnaście milionów Żydów rozproszonych na całym świecie. Dzisiejsza decyzja rządu polega na przyjęciu odpowiedzialności za cały naród żydowski."
    5 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 30 162. W stanie ciężkim jest 90 osób (32 pod respiratorami). Zmarło 331 osób. Obecnie aktywnych jest 11 856 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 817 nowych infekcji. Przeprowadzono 18 948 testów. Wiceminister zdrowia Joav Kisch powiedział, że Izrael jest obecnie w trakcie drugiej fali koronawirusów, która jest "trudniejsza i niebezpieczniejsza niż pierwsza". Dodał, że eksperci oczekują od 300 do 400 pacjentów w ciężkim stanie w ciągu dwóch tygodni. Minister gospodarki Amir Peretz podpisał dekret zakazujący eksportu izraelskich respiratorów i materiałów do dezynfekcji potrzebnych do ich działania, powołując się na obawy, że Izrael może znaleźć się w awaryjnej sytuacji i Izraelczycy będą potrzebować wszystkich takich maszyn w kraju.
    5 lipca 2020 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 3 rakiety, z których dwie spadły w otwartym terenie na Negewie nie powodując żadnych strat. Trzecia rakieta została przechwycona przez system Iron Dome.

5 lipca 2020 r. popołudniem około 100 Arabów zaatakowało żydowskich rolników pracujących przy nielegalnej placówce osadniczej El Matan w środkowej części Samarii. Od rzuconych kamieni rannych zostało 7 żydowskich osadników. Aby uniknąć linczu, jeden z osadników otworzył ogień, raniąc 2 napastników. Na miejsce przybyli izraelscy żołnierze, którzy rozdzielili obie strony.
    5 lipca 2020 r. Autonomia Palestyńska potwierdziła 472 nowe przypadki koronawirusa, podnosząc całkowitą liczbę do 4 722. Od wybuchu epidemii zmarło 20 osób na COVID-19. Palestyński minister zdrowia Mai al-Kaila powiedział, że Autonomia Palestyńska weszła w drugą falę infekcji "bardziej niebezpieczną niż pierwsza".

5 lipca 2020 r. zastępca sekretarza generalnego OECD Ulrik Vestergaard Knudsen powiedział: "Izrael jest pod wieloma względami liderem, zwłaszcza jeśli chodzi o cyfryzację, cybertnetykę i technologię medyczną. Izraelski poziom rozwoju i cyfryzacji jest dwa razy wyższy niż w innych krajach OECD. Izrael ma jeden z najwyższych poziomów dostępności Internetu dla dzieci w wieku do 6 lat. Izrael ma najwyższy poziom bezpieczeństwa sieci internetowej i wnosi duży wkład w naszą wiedzę oraz doświadczenie. Wielu ludzi na całym świecie odkryło niesamowitą zdolność technologii do pomocy we wszystkich dziedzinach życia, w czasie wolnym, w pracy, a nawet w rozmowie z osobistym lekarzem. Transformacja cyfrowa musi nadal zachęcać do innowacji, optymalizacji wydajności i poprawy jakości usługi przy jednoczesnym zwiększeniu wzrostu gospodarczego i poprawie dobrobytu. Konieczne jest zbudowanie spójnego i kompleksowego podejścia, aby pomóc organizacjom w jak najlepszym wykorzystaniu transformacji cyfrowej, zarówno w sektorze rządowym, jak i prywatnym. Zmiany technologiczne przyniosą korzyści całemu społeczeństwu. Izrael przeznaczył wiele swoich zasobów na rozwój cybertechnologii i cyfryzacji. To dało wam bardzo mocne podstawy i szansę na szybki rozwój w przyszłości. Wyzwania polegają głównie na zwiększeniu przepustowości sieci internetowej i zapewnieniu zaawansowanego dostępu cyfrowego zarówno w instytucjach rządowych, jak i prywatnych."
    5 lipca 2020 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł, że Liban znajduje się na krawędzi upadku państwa, a ponad połowa ludności kraju żyje w ubóstwie. Niedobory paliwa przyczyniły się do przerw w dostawach energii elektrycznej do szpitali i prywatnych domów, które trwają nawet po 14 godzin. Gospodarkę kraju wyniszcza hiperinflacja.

6 lipca 2020 r. w nocy sztab generalny dokonał oceny sytuacji bezpieczeństwa, po której szef sztabu gen. Aviv Kochavi postanowił skrócić przepustki domowe żołnierzy jednostek bojowych do 21 dni. Obecnie 208 żołnierzy jest zainfekowanych, a około 5 tys. żołnierzy znajduje się w kwarantannie. Tymczasowo zawieszono szkolenie żołnierzy rezerwy. Postanowiono również ograniczyć liczbę żołnierzy przebywających w przestrzeni zamkniętej do 30 osób. Siły obrony cywilnej prowadzą 11 hoteli izolacyjnych dla osób objętych kwarantanną. Żołnierze wspierają centra medycznej obsługi telefonicznej, a 300 żołnierzy skierowano do wsparcia punktów poboru wymazów do testów epidemiologicznych.
    6 lipca 2020 r. nad ranem z bazy wojskowej Palmachim wystrzelono rakietę, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę Ofek-16. Jest to elektrooptyczny satelita rozpoznawczy o zaawansowanych możliwościach. W początkowym okresie eksploatacji, satelita przejdzie serię testów w celu ustalenia jego właściwości i poziomu wydajności. Minister obrony Benny Gantz powiedział: "Udane uruchomienie w ciągu nocy satelity Ofek 16 jest kolejnym niezwykłym osiągnięciem naszych instytucji obronnej, całego przemysłu obronnego, a zwłaszcza przemysłu lotniczego w Izraelu. Wysokie zdolności wywiadowcze są niezbędne dla bezpieczeństwa państwa Izrael. Fakt, że Izrael jest jednym z 13 krajów na świecie z możliwościami wystrzeliwania satelitów, nie jest oczywisty, a stało się to możliwe dzięki ludziom, którzy na przestrzeni lat inwestowali w te systemy i rozwijali ich przełomowe możliwości. Będziemy nadal wzmacniać i utrzymywać zdolności Izraela na każdym froncie, w każdym miejscu." Satelita Ofek-16 należy do wywiadu wojskowego.
    6 lipca 2020 r. minister obrony Benny Gantz powiedział: "Izrael boryka się z kryzysem zdrowotnym, gospodarczym i społecznym, który potrwa jeszcze przez co najmniej kolejny rok, dopóki nie znajdziemy skutecznych metod leczenia koronawirusa. Udaję się teraz na spotkanie rządu, na którym oczekujemy dalszych posunięć i nie ma wątpliwości, że biorąc pod uwagę pogorszenie się sytuacji zdrowotnej oraz ostatniej fali infekcji, będziemy musieli zintensyfikować ograniczenia. Pracujemy nad utrzymaniem równowagi między ochroną zdrowia a gospodarką ... Izrael nie będzie milczeć w obliczu ataków na jego bezpieczeństwo i suwerenność. Mówimy przywództwu Hamasu, że w Strefie Gazy mamy tylko dwa interesy. Jest to powrót naszych chłopców i utrzymanie spokojnej sytuacji bezpieczeństwa. Jeśli spokój i cisza zostaną przerwane, wszystko będzie możliwe. Jeśli ostrzał rakietowy nie zakończy się, reakcja Sił Obronnych Izraela będzie potężna."
    6 lipca 2020 r. rada dyrektorów El Al Airlines zatwierdziła przejęcie spółki lotniczej przez państwo, które będzie kontynuować jej działalność. W ostatnich miesiącach El Al poniósł ciężkie straty po tym, jak musiał przerwać działalność z powodu wybuchu epidemii i odwołania niemalże wszystkich lotów do i z Izraela. Rządowy plan ratunkowy dotyczy udzielenia natychmiastowej 75% gwarancji od państwa na pożyczkę w wysokości 250 milionów dolarów i ofertę 150 milionów dolarów na giełdzie w Tel Awiwie. Udziały, które nie zostaną wykupione, będą wykupione przez państwo, które wejdzie w ten sposób w posiadanie pakietu kontrolnego w spółce. Cała flota 45 samolotów El Al jest uziemiona, a linia lotnicza będzie musiała jeszcze osiągnąć porozumienie z komitetem pracowniczym w sprawie rządowej propozycji.
    6 lipca 2020 r. państwo Izrael złożyło dziś pozew w Sądzie Rejonowym w Tel Awiwie przeciwko niemieckiemu koncernowi Volkswagen i Audi, ich importerowi w Izraelu, firmie Champions Motors, oraz przeciwko firmie Bush. Sprawa dotyczy międzynarodowego oszustwa, w którym niemiecki koncern sfałszował dane dotyczące emisji gazów z silników Diesla, potencjalnie doprowadzając do szkód dla zdrowia publicznego i szkód w kasach państwowych, gospodarce i całym społeczeństwie. Z tego powodu państwo Izrael domaga się rekompensaty w wysokości 523 mln szekli.
    6 lipca 2020 r. ministerstwo finansów poinformowało, że skumulowany deficyt budżetu państwa w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniósł 88,4 mld szekli, co stanowi 6,4% produktu krajowego brutto Izraela. Jest to największy deficyt w historii Izraela. Przyczyną tego są wydatki rządu z powodu pandemii koronawirusa i ograniczenia dochodów generowanych przez podatki. Do końca roku pozostało 6 miesięcy, a Izrael nadal nie ma budżetu, ponieważ premier Benjamin Netanjahu dąży do zatwierdzenia budżetu do końca roku, a wicepremier Benny Gantz naciska na budżet na dwa lata.

    6 lipca 2020 r. popołudniem rząd zebrał się na nadzwyczajnym spotkaniu w celu omówienia szeregu proponowanych środków mających na celu zwalczanie rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. Podczas spotkania premier Benjamin Netanjahu ostrzegł, że rozprzestrzenianie się wirusa może zmusić rząd do powrotu do pełnej, ogólnokrajowej blokady. Niemniej ministrowie zagłosowali za przyjęciem łagodniejszych wersji proponowanych przez ministerstwo zdrowia ograniczeń. W związku z tym synagogi pozostaną otwarte, a liczba wiernych zostanie ograniczona do 19 osób w wewnątrz. Ograniczono liczbę osób w restauracji do 20 w środku, i 30 na otwartym powietrzu. Nie zamknięto plaży i parków, jednak bary, kluby nocne, siłownie, teatry oraz występy muzyczne zostały zawieszone na czas nieokreślony. Ponownie ograniczono liczbę osób w transporcie publicznym do 20 osób w autobusie. W autobusach nie będą również włączane klimatyzatory. Zamknięte będą baseny w hotelach. Podwyższono także wysokość grzywny za nie noszenie maski ochronnej na twarzy w miejscu publicznym, z 200 do 500 szekli.
    6 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 31 299. W stanie ciężkim jest 85 osób (35 pod respiratorami). Zmarło 338 osób. Obecnie aktywnych jest 12 717 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 057 nowych infekcji. Największy wzrost liczby pacjentów odnotowały szpitale w centralnej części kraju. Najmocniej odczuwają to szpitale w Tel Haszomer, Tel Awiwie, Holonie i Aszdodzie. Służba ratunkowa Magen David Adom zgłosiła 300-procentowy wzrost liczby połączeń z infolinią alarmową. Ministerstwo zdrowia poinformowało, że wyczerpują się zapasy remdesiviru, potencjalnego lekarstwa na COVID-19, który został zatwierdzony do eksperymentalnego leczenia w USA i Unii Europejskiej. Lek jest jednym z niewielu, który obniża śmiertelności ciężko chorych pacjentów z karonawirusem, jednak Stany Zjednoczone wykupiły prawie cały światowy zapas tego leku. Izrael ma się skontaktować z Waszyngtonem w sprawie pomocy.

6 lipca 2020 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy pozycje Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Celami były obiekty infrastruktury podziemnej. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    6 lipca 2020 r. palestyński premier Mohammad Sztajjeh wezwał Izrael do zamknięcia wszystkich przejść granicznych z Autonomią Palestyńską, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa. Wyślemy do sił UNTSO wniosek o monitorowanie sytuacji na granicach z 1967 r. ... Niektórzy Palestyńczycy zaprzeczają istnieniu choroby i przez to zagrażają społeczeństwu. Nie pozwolimy na to i nie pozwolimy nikomu łamać prawa. Policja nałoży wszystkie kary na przestępców."
    6 lipca 2020 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski autobus przy osiedlu Karmei Tzur w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Nikt nie doznał obrażeń.

6 lipca 2020 r. Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO (WHC) zebrał się w Paryżu i przyjął między innymi uchwały: "W sprawie Jerozolimy: Wszystkie środki legislacyjne i administracyjne oraz działania podjęte przez Izrael, będący państwem okupacyjnym, które zmieniły lub rzekomo zmieniają charakter i status Świętego Miasta Jerozolimy ... są nieważne i należy je natychmiast wycofać .... W sprawie Gazy: Głęboko ubolewa się nad ciągłym militarnym oblężeniem Strefy Gazy i ogromną liczbą ofiar wśród ludności cywilnej ... Na temat dwóch palestyńskich miejsc Al-Haram Al-Ibrahimi (Grób Patriarchów) w Al-Khalil (Hebronie) i Meczetu Bilal Ibn Rabah (Grób Racheli) w Betlejem ... potwierdza się, że te dwa miejsca są integralną częścią okupowanego terytorium palestyńskiego ... W sprawie okupowanej Palestyny: Wyrażamy głębokie zaniepokojenie izraelską cenzurą palestyńskich programów nauczania w szkołach i uniwersytetach we Wschodniej Jerozolimie ... oraz głęboko ubolewa się nad zniszczeniem szkół przez izraelskie władze."
    6 lipca 2020 r. sekretarz generalny Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah powiedział, że otrzymał rozkazy od Hamasu w przypadku, gdyby Izrael dokonał aneksji części terytorium Judei i Samarii. "Musimy stać u boku naszych palestyńskich braci, jako naród, jako państwo i jako ruch oporu. Wszystko, co możemy zrobić, aby przeciwdziałać aneksji, jest koniecznością. Aneksja terytoriów Zachodniego Brzegu przez Izrael jest nie tylko niebezpieczna dla Palestyńczyków, ale będzie miała także konsekwencje dla Libanu."

7 lipca 2020 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się rano z byłym szefem Banku Izraela prof. Stanlejem Fischerem. Rozmowa dotyczyła kryzysu koronawirusa i jego wpływu na gospodarkę Izraela. Saldo walut obcych w Banku Izraela na koniec czerwca b.r. wyniosło 147 337 mln dolarów, co stanowi wzrost o 4 824 mln dolarów w porównaniu z końcem poprzedniego miesiąca. Wcześniej Kneset przedłużył okres zasiłku dla bezrobotnych do 16 sierpnia. Przedłużenie obejmuje osoby, których prawo do zasiłku dla bezrobotnych wygasłoby w styczniu lub lutym 2020 r., a także tych, którzy będą pozostawać bez pracy przez 12 miesięcy. Przedłużenie obejmie również tych, którzy byli zatrudnieni tylko sześć miesięcy przed zwolnieniem. Urząd zatrudnienia poinformował, że 48% bezrobotnych Izraelczyków jest w wieku poniżej 34 lat, a 61% bezrobotnych w wieku poniżej 24 lat to kobiety. Liczba ta prawdopodobnie wynika z ich krótszej służby wojskowej w porównaniu do mężczyzn. Głównym wytłumaczeniem stosunkowo powolnego powrotu młodych ludzi do miejsc pracy jest to, że wielu z nich jest zatrudnionych w branżach, które nie wznowiły jeszcze pełnej działalności, w szczególności w restauracjach, kawiarniach i miejscach rozrywki. "Istnieje obawa, że ??kryzys koronawirusa będzie miał poważny wpływ na młodych ludzi. Podczas globalnego kryzysu gospodarczego w 2008 r. najbardziej dotknięci zostali młodzi ludzie z najniższym poziomem wykształcenia, a ich wysoki poziom bezrobocia długo się utrzymywał. Wielu z nich stało się nieaktywnych ekonomicznie, a ich odbudowa po kryzysie była powolna w porównaniu do innych sektorów. Młodzi ludzie o niższym statusie społeczno-ekonomicznym już na początku swojej kariery zawodowej napotykają bariery wejścia na rynek pracy, a w obecnej sytuacji mogą zostać wypchnięci z rynku pracy przez wysokie bezrobocie."
    7 lipca 2020 r. izraelska firma Waterfall Security Solutions ogłosiła wdrożenie nowego systemu bezpieczeństwa w celu ochrony największej w Izraelu oczyszczalni ścieków Shafdan. Shafdan produkuje wysokiej jakości wodę do nawadniania wszystkich rodzajów upraw rolnych w kraju. Szef Waterfall Security Solutions Lior Frenkel powiedział: "Waterfall z przyjemnością pomaga chronić działalność zakładu Shafdan. Coraz bardziej połączony świat daje cyberprzestępcom większe możliwości atakowania witryn o krytycznej infrastrukturze. Nasze rozwiązanie zapewnia solidną ochronę krytycznych systemów przemysłowych przed cyberatakami."
    7 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia nakazało szpitalom ograniczenie aktywności w niektórych przychodniach i oddziałach chirurgicznych, w celu przekierowania całego personelu i zasobów do walki z koronawirusem. Oznacza to, że szpitale zmniejszą o 30-50% ilość porad i zabiegów nie związanych z koronawirusem, powodując opóźnienia licznych operacji. Według ministerstwa szpitale będą miały możliwość ustalenia priorytetów dotyczących sposobu zmniejszenia opieki, aby mieć pełną kontrolę nad tym procesem. Dodatkowo szpitale będą miały możliwość pozyskiwania personelu z wojska w celu obsadzenia stanowisk na różnych oddziałach. Wydano także zezwolenie, aby z pacjentem mógł wejść na szpitalny oddział opiekun chorego będący członkiem rodziny.
    7 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 32 714. W stanie ciężkim jest 86 osób (34 pod respiratorami). Zmarło 343 osób. Obecnie aktywnych jest 13 996 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 319 nowych infekcji. Przeprowadzono 25 570 testów, z których 5,2% uzyskało pozytywny wynik. Wieczorem nałożono zamknięcie na miasto Betar Illit. Miasta o największej liczbie infekcji to Kirjat Malakhi, Bnei Brak, Modi'in Illit, Ra'anana, Kuseife, Kafr Qara, Jerozolima, Beit Szemesz i Tel Awiw.

7 lipca 2020 r. ministrowie spraw zagranicznych Egiptu, Francji, Niemiec i Jordanii wydali wspólne oświadczenie wzywające Izrael do porzucenia planów ogłoszenia suwerenności nad częścią Judei i Samarii, ostrzegając, że takie działanie może mieć konsekwencje dla ich wzajemnych stosunków. "Zgadzamy się, że aneksja terytoriów palestyńskich okupowanych od 1967 r. stanowiłaby pogwałcenie międzynarodowego prawa, co zagroziłoby fundamentom procesu pokojowego. Nie uznalibyśmy żadnych zmian granic z 1967 r., które nie zostały uzgodnione przez obie strony konfliktu. Zgadzamy się również, że taki krok miałby poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa i stabilności regionu, oraz stanowiłby główną przeszkodę w wysiłkach zmierzających do osiągnięcia kompleksowego i sprawiedliwego pokoju. Może to mieć również konsekwencje dla naszych relacji z Izraelem."

8 lipca 2020 r. ministerstwo transportu ogłosiło rano nowe ograniczenia liczby pasażerów dozwolonych do jednoczesnego przebywania w autobusach publicznych. Autobusy międzymiastowe będą mogły przewozić tylko 30 pasażerów, autobusy miejskie będą mogły pomieścić 32 osoby, a autobusy przegubowe (z dwoma połączonymi segmentami) mogą zabrać do 50 pasażerów. Autobusy każdego wieczoru o godz. 22:00 zakończą kursowanie, a klimatyzacja w pojazdach będzie działać przy otwartych oknach.
    8 lipca 2020 r. grecki ambasador w Izraelu Panagiotis Sarris skomentował obecną sytuację we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Izrael i Grecja realizują wspólny projekt energetyczny, który obejmuje budowę gazociągu East-Med o długości 1 900 km od wybrzeża Izraela, przez Cypr i Kretę, do kontynentalnej Grecji, aby połączyć się z Włochami za pośrednictwem planowanego dalszego rurociągu Poseidon. Byłby to najdłuższy rurociąg na świecie. "Projekt jest bardzo obiecujący. Unia Europejska sfinansowała wszystkie wstępne badania tego projektu, a nigdy nie finansuje projektów, w które nie wierzy. W tym momencie potrzebna jest zgoda Włoch, aby gaz mógł następnie dotrzeć do Europy Środkowej i Północnej. Mamy nadzieję, że Włochy wejdą na pokład. W związku z tym projektem istnieją jednak wspólne obawy dotyczące bezpieczeństwa Izraela, Grecji i Cypru, gdyż Turcja wysuwa roszczenia do dużej części Morza Śródziemnego. W listopadzie Turcja i Libia podpisały umowę morską, próbując ustanowić wyłączne strefy ekonomiczne dla swoich krajów na Morzu Śródziemnym. Pokrywają się one z wodami terytorialnymi Grecji i Cypru. Przez lata mieliśmy problemy z Turcją, ale zawsze znajdowaliśmy sposoby radzenia sobie z nimi. Ale teraz jest inaczej, gdyż memorandum podpisane przez Turcję z Libią stwierdza, że oba te kraje mają wspólną granicę morską. Wystarczy spojrzeć na mapę Morza Śródziemnego, aby zrozumieć, że to nonsens. Turcja nigdy nie zaakceptowała prawa morskiego, podpisanego przez 157 krajów, a teraz twierdzi, że mogą prowadzić wywiercenia w odległości siedmiu mil na południe od Krety - greckiej wyspy z populacją miliona ludzi - a Grecja nie może. Stawia nas to w trudnej sytuacji, ponieważ jeśli będą wiercić na wodach terytorialnych Grecji, będziemy musieli odpowiedzieć. Jeśli chodzi o Turcję, greckie odruchy są trochę podobne do waszych z Iranem. Ale Izrael również ma powód do niepokoju, gdyż jeśli my zostaniemy obezwładnieni w basenie Morza Śródziemnego, to Izrael bardzo szybko odczuje wpływ wskrzeszenia starego Imperium Osmańskiego. Ostatnio palestyński wysłannik do Ankary, Faed Mustafa powiedział, że Autonomia Palestyńska może podpisać umowę z Turcją podobną do tej podpisanej z Libią, w celu ustanowienia wspólnych granic stref ekonomicznych na Morzu Śródziemnym. Powiedział on, że Palestyna ma udziały w ropie i gazie we wschodniej części Morza Śródziemnego. Dodał, że są gotowi do współpracy w tych obszarach i podpisania takiej umowy. Mam nadzieję, że to tylko rozmowy i nic więcej. To zbliża się do waszych granic. Z tym mamy do czynienia. Egipt również coraz bardziej denerwuje się, że rosnące wpływy Turcji destabilizują jego zachodnią granicę. Turcja może być częścią różnych projektów realizowanych w regionie Morza Śródziemnego, ale musimy jasno powiedzieć, że musimy być w nich równymi partnerami. Nie mogą być łobuzem z sąsiedztwa wykorzystującym swój szybki rozwój. Muszą przestrzegać prawo międzynarodowe i prawo morskie. Grecja i Izrael mogą sobie nawzajem pomóc, gdyż nasze zainteresowania pokrywają się. Te wspólne interesy dotyczą nie tylko obronności. Grecja jest jednym z coraz liczniejszych krajów, które zwróciły się do Izraela o pomoc w lobbowaniu w Stanach Zjednoczonych z powodu silnych więzi między tymi krajami. W zamian Grecja stara się dyskretnie pomóc izraelskim wysiłkom dyplomatycznym w Unii Europejskiej. Dzięki temu Izrael nie potrzebuje obawiać się sankcji unijnych, ponieważ polityka Unii Europejskiej wymaga jednomyślności wśród państw członkowskich, a jest kilka państw sprzeciwiających się takiemu ruchowi."
    8 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 33 946. W stanie ciężkim jest 115 osób (41 pod respiratorami). Zmarło 345 osób. Obecnie aktywnych jest 14 516 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 232 nowych infekcji. Przeprowadzono 21 773 testów. Ponad 100 lekarzy pracujących na oddziałach wewnętrznych w izraelskich szpitalach podpisało list skierowany do premiera Benjamina Netanjahu, ministra zdrowia Julii Edelstein i ministra finansów Israela Katza. W liście wyrazili swoje zaniepokojenie niepokojącym stanem systemu opieki zdrowotnej w kraju po niedawnym odrodzeniu się epidemii. Jak twierdzą, sytuacja pogorszy się, gdy za kilka miesięcy kraj dotknie sezonowa grypa. "Ta zima może być szczególnie brutalna. My, szefowie oddziałów medycyny wewnętrznej w Izraelu, ostrzegamy - wewnętrzne oddziały nie są wystarczająco wyposażone i nie są gotowe stawić czoła wyzwaniom nadchodzącej zimy. Przez lata nigdy nie robiliśmy nic, co mogłoby zaszkodzić pacjentom. Nie strajkowaliśmy, nie organizowaliśmy wieców protestacyjnych, nie odwołaliśmy się do Sądu Najwyższego, nie blokowaliśmy skrzyżowań i nie podjęliśmy żadnych działań, które wszyscy zalecali podjąć. Teraz piłka jest w waszych rękach. Obecny kryzys zdrowotny od samego początku spotkał się ze słabym systemem medycyny ratunkowej, który wyczerpał już swoje możliwości, ale wciąż działa pomimo braku zasobów. Obecnie stoimy w obliczu wyzwania związanego z przeciążeniem wynikającym z rutynowej pomocy medycznej i rosnącej liczby zapytań związanych z koronawirusem." Podobny list wysłali wcześniej szefowie oddziałów ratunkowych i oddziałów medycyny ratunkowej, wyrażając zaniepokojenie brakiem zasobów i personelu.

8 lipca 2020 r. żydowski samochód z 5 Izraelczykami pomyłkowo wjechał do arabskiego miasta Halhul, przy Hebronie w Judei. Palestyńczycy obrzucili ich kamieniami. Gdy zawrócili i usiłowali uciec, samochód wywrócił się, a 2 Izraelczyków zostało lekko rannych. Miejscowy Arab zatrzymał się wówczas i podwiózł Izraelczyków swoim samochodem do najbliższego izraelskiego posterunku wojskowego.
    8 lipca 2020 r. władze palestyńskie ogłosiły rano, że z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem, przedłużają blokadę terytorium Autonomii Palestyńskiej o pięć kolejnych dni. Do tej pory w Autonomii odnotowano 4 570 potwierdzonych infekcji, a 17 osób zmarło. Największą liczbę infekcji odnotowano w rejonie Hebronu w Judei, gdzie uznano, że sytuacja epidemiologiczna prawie wymknęła się już spod kontroli.
    8 lipca 2020 r. w Ramallah zebrał się Komitet Wykonawczy OWP, który wyraził silny sprzeciw wobec ruchów Stanów Zjednoczonych i Izraela, które dążą do aneksji części terytorium Judei i Samarii. W wydanym oświadczeniu stwierdzono, że opóźnienie w ogłoszeniu aneksji jest jedynie taktycznym posunięciem mającym na celu oszukanie świata i stworzenie wrażenia, że Izrael wycofał się z planu lub zmniejszył obszar przeznaczony na aneksję. "Aneksja oznacza kontynuację okupacji ziemi palestyńskiej siłą, i rozpoczęcie realizacji planu udaremnienia możliwości ustanowienia niepodległego państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r., którego stolicą byłaby wschodnia Jerozolima. Aneksja choćby część Judei i Samarii będzie oznaczać upadek Autonomii Palestyńskiej i przeniesienie pełnej odpowiedzialności za Judeę i Samarię na Izrael." Komitet Wykonawczy OWP ogłosił również zamiar zwołania Zgromadzenia Ogólnego ONZ w celu potępienia aneksji i nałożenia sankcji na Izrael.

8 lipca 2020 r. Iran ogłosił podpisanie umowy o współpracy wojskowej z Syrią. Umowę podpisali syryjski minister obrony Ali Abdullah Ajjoub i szef sztabu sił zbrojnych Islamskiej Republiki Iranu Mohammad Bagheri. Iran zobowiązał się do wzmocnienia syryjskich systemów obrony powietrznej oraz zapowiedział, że w dającej się przewidzieć przyszłości utrzyma swoją obecność wojskową w tym kraju.
    8 lipca 2020 r. Izrael zwrócił się do Stanów Zjednoczonych o przyspieszenie przejęcia dwóch z ośmiu cystern lotniczych Boeing KC-46 Pegasus wymaganych do misji dalekiego zasięgu. Izrael miał do końca 2023 r. przyjąć dwa takie samoloty, a co najmniej kolejne dwa w późniejszym terminie. Już w marcu Departament Stanu USA zatwierdził możliwość sprzedaży do Izraela do ośmiu cystern lotniczych KC-46 i związanego z nimi sprzętu, za cenę około 2,4 miliarda dolarów, co oznacza, że po raz pierwszy Waszyngton pozwolił Jerozolimie na zakup nowych tankowców. Cysterny lotnicze KC-46 zastąpią wysłużone izraelskie samoloty Boeing 707. Boeing KC-46 Pegasus posiada zasięg 11 830 km i zdolność tankowania 64 różnych typów samolotów, w tym myśliwców F-35 i F-15. Amerykańska agencja współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony, w oficjalnym powiadomieniu dla Kongresu ogłosiła, że Izrael otrzyma 990 milionów galonów oleju napędowego, benzyny i paliwa do silników odrzutowych za cenę 3 miliardów dolarów. Koszt paliwa zostanie pokryty pieniędzmi z amerykańskiego programu pomocy dla Izraela. "Proponowana sprzedaż paliwa lotniczego JP-8 umożliwi Izraelowi utrzymanie operacyjnych samolotów. Olej napędowy i benzyna bezołowiowa będą stosowane w pojazdach naziemnych. Proponowana sprzedaż poprawi zdolność Izraela do stawienia czoła obecnym i przyszłym zagrożeniom, w celu obrony swoich granic."

9 lipca 2020 r. minister obrony Benny Gantz zezwolił na powołanie do końca lipca dodatkowych 2 tys. żołnierzy rezerwy, aby wzmocnić siły policji psttolującej zamknięte obszary, wesprzeć pracę szpitali i punktów wymazów koronawirusa. W przyszłym tygodniu planowane jest także otwarcie kolejnych hoteli izolacyjnych na kwarantannę.
    9 lipca 2020 r. parlamentarna komisja ds. imigracji, absorpcji i spraw diaspory ostrzegła, że po ostatnich cięciach w wydatkach budżetowych Izrael nie będzie w stanie poradzić sobie z dużą falą imigracji spodziewaną po pandemii koronawirusa. Przewiduje się, że w 2021 r. do Izraela może przyjechać 90 tys. nowych imigrantów, a budżety organizacji zajmujących się absorpcją imigrantów zostały ograniczone. Przewodniczący komisji David Bitan powiedział, że Izrael "musi przygotować infrastrukturę organizacyjną i budżetową niezbędną do sprostania wzrostowi imigracji. Problemem jest obecny brak konsulów w ambasadach Izraela w Europie Wschodniej."
    9 lipca 2020 r. premier Benjamin Netanjahu i minister finansów Israel Katz przedstawili wieczorem nowy program ratowania gospodarki Izraela, aby pomóc przedsiębiorstwom, które ucierpiały z powodu ograniczeń epidemiologicznych. "Przez całą dobę pracowaliśmy nad tym planem, abyście jak najszybciej mogli otrzymać pieniądze. Jesteśmy w trakcie narastającej globalnej ekonomicznej burzy, która dotyka praktycznie każdy kraj. Bardzo trudno jest zachować równowagę między ochroną naszego zdrowia publicznego a otwarciem gospodarki. Decyzje były podejmowane metodą prób i błędów - tak jak musiały to robić wszystkie rządy na całym świecie. Podjęte przez nas kroki spowodowały ogromne straty finansowe. Następnie otworzyliśmy gospodarkę, ale patrząc wstecz możemy stwierdzić, że ostatni etap otwarcia zrobiliśmy zbyt wcześnie. Biorę za to odpowiedzialność na siebie. Zrobiliśmy to, ponieważ słyszeliśmy wasze cierpienie, obywateli Izraela. Ponoszę za to odpowiedzialność. Mówię społeczności haredi: wszystkie decyzje podejmowane są na podstawie statystyk. Obywatele Izraela, ponownie proszę o waszą współpracę. Wprowadzamy ograniczenia na wesela, aby zapobiec pogrzebom. Możesz wziąć ślub, ale zorganizuj małe wesele. W przyszłym tygodniu właściciele firm otrzymają do 7 500 szekli. Będzie to natychmiastowa płatność. W razie potrzeby w nadchodzących tygodniach przedstawimy kolejne plany pomocy." Plan ratunkowy w wysokości 80 mld szekli, ma pomóc w zaspokojeniu potrzeb miliona bezrobotnych Izraelczyków i zapewnić, że klasy średnie i niższe nie załamią się z powodu trudności finansowych. Pierwszym elementem planu jest siatka bezpieczeństwa dla pracowników, a zasiłki dla bezrobotnych zostały przedłużone do czerwca 2021 r. Drugim elementem jest siatka bezpieczeństwa dla osób prowadzących działalność na własny rachunek i właścicieli przedsiębiorstw, których dotyczą ograniczenia. Firmy, które otrzymały pomoc od rządu w maju, będą mogły w przyszłym tygodniu otrzymać 7 500 szekli bez żadnych nowych warunków. Pomoc obejmie około 380 tys. osób. Ponadto niektóre małe firmy będą otrzymywać dotację w wysokości 6 000 szekli co dwa miesiące. Co więcej, firmy, które mogą udowodnić, że straciły aż 40% swoich dochodów, otrzymają również wsparcie proporcjonalne do swoich strat. Rząd zapewni również szkolenia zawodowe osobom zmieniającym swoje umiejętności w poszukiwaniu nowego miejsca pracy. Osoby w wieku powyżej 67 lat, które zostały zmuszone do zaprzestania pracy z powodu epidemii, otrzymają 4 000 szekli miesięcznie do końca roku. Obecnie bezrobocie w Izraelu wynosi około 21%.
    9 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 35 019. W stanie ciężkim jest 124 osób (39 pod respiratorami). Zmarło 350 osób. Obecnie aktywnych jest 16 651 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 464 nowych infekcji. Spośród nowych pacjentów większość (65%) to osoby w wieku od 19 do 64 lat. Około 6% ma powyżej 65 lat. Wieczorem obszarami zamkniętymi ogłoszono kilka dzielnic Jerozolimy, Beit Szemesz, Lod, Kirjat Malachi i Ramli. W Beit Szemesz dotyczy to dzielnic Nahala u'Menuha i Knei Bosem; w Jerozolimie, Romema, Kirjat Sanz, Kirjat Bełz i Mattersdorf; w Lod - dzielnice Ganei Ya'ar i Samech-Het; w Ramle, Amidar Bilu; a w Kirjat Malachiasz Ahuzat Rotner i dzielnica Chabad. Minister zdrowia juli Edelstein ostrzegł, że jeśli Izrael osiągnie 2 000 potwierdzonych przypadków koronawirusa dziennie, władze będą zmuszone do wprowadzenia ogólnej blokady w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa.

9 lipca 2020 r. nad ranem izraelscy żołnierze aresztowali 2 wysokich dowódców Hamasu w Ramallah i sąsiednim mieście El-Bireh w Samarii. Zatrzymano Jamala Tawila i Husseina Abu Kwieka. Hamas wydał oświadczenie: "Pomimo aresztowania naszych przywódców, Hamas będzie kontynuował walkę z siłami okupacyjnymi na Zachodnim Brzegu. Nadal będziemy postępować ścieżką jedności ze wszystkimi częściami naszego narodu, aby wypracować wspólną strategię przeciwstawienia się planowi kolonialnej aneksji."
    9 lipca 2020 r. wieczorem izraelscy żołnierze zidentyfikowali 2 Palestyńczyków, którzy wcześniej obrzucili kamieniami i bombami zapalającymi izraelski posterunek wojskowy w rejonie miasta Ariel w zachodniej części Samarii. Podczas próby zatrzymania doszło do strzelaniny, w której zginął poszukiwany Palestyńczyk.

10 lipca 2020 r. z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem nastąpiło ponowne zamknięcie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Kustosz kościoła, Adeeb Joudeha al-Husseini poinformował, że nie ustalono daty ponownego otwarcia bazyliki.
    10 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 36 266. W stanie ciężkim jest 130 osób (42 pod respiratorami). Zmarło 351 osób. Obecnie aktywnych jest 16 739 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 840 nowych infekcji.

11 lipca 2020 r. - Szabat.
    11 lipca 2020 r. około 80 tys. niezadowolonych Izraelczyków wzięło wieczorem udział w masowym proteście na placu Rabina w Tel Awiwie. Protestujący byli niezadowoleni z traktowania przez rząd właścicieli firm, które poniosły straty z powodu blokady koronawirusa. Organizatorzy powiedzieli: "Wzywamy polityków, aby tego wieczoru nie przychodzili na plac. Mieli wystarczająco dużo czasu, aby dla nas pracować. Protest rozpoczynający się tego wieczoru nie należy do polityków - ani z prawej i ani z lewej strony - jrst to protest ludu." Aktor Guy Loel, który zaczął sprzedawać warzywa po zamknięciu teatrów, powiedział: "Dopóki na moim koncie nie pojawią się pieniądze, nie uwierzę nikomu. Nie boimy się koronawirusa, boimy się, że Netanjahu i nasz rząd nas zabiją. Ludzie umierają z głodu, obudźcie się już!" Protestujący przemaszerowali w rejon skrzyżowania Azrieli, blokując drogi i niszcząc mienie publiczne. Doszło do niewielkich starć z policją. Lekko rannych zostało 3 policjantów, a 19 osób aresztowano za zakłócanie porządku publicznego.
    11 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 37 464. W stanie ciężkim jest 134 osób (49 pod respiratorami). Zmarło 354 osób. Obecnie aktywnych jest 18 296 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 360 nowych infekcji.

11 lipca 2020 r. palestyńskie źródła poinformowały, że ze Strefy Gazy zbiegł do Izraela wysoki dowódca militarnego skrzydła Hamasu, Brygad Izzadin al-Qassam. Był on dowódcą jednostki komandosów morskich Hamasu i rzekomo od 2009 r. pracował dla Izraela. Gdy padły na niego podejrzenia, uciekł ze strefy na pokładzie izraelskiej łodzi motorowej. Zabrał z sobą laptop z poufnymi danymi Hamasu. Hamas przejął urządzenia podsłuchowe oraz dużą sumę pieniędzy. W całej Strefie Gazy panuje prawdziwa histeria na punkcie izraelskich szpiegów.

12 lipca 2020 r. wiceprzewodniczący Światowej Organizacji Syjonistycznej Jaakov Hagoel poinformował o zainicjowaniu programu sprowadzenia dużej liczby francuskich Żydów do Izraela. "Sytuacja we Francji pogarsza się z każdym dniem. Poza pogarszającą się sytuacją gospodarczą i rosnącym antysemityzmem, Francja poddaje się tskże skrajnemu islamskiemu dżihadowi. Dlatego konieczne stało się opracowanie nowego planu, tym bardziej, że Izrael nie wykorzystał wcześniejszych fali zainteresowania aliją wśród francuskich Żydów i po 2015 r. nastąpił spadek imigracji z Francji do Izraela. Obecny plan przewiduje aliję 50 tys. francuskich Żydów w krótkim czasie, oraz kolejne pół miliona Żydów z całego świata w ciągu najbliższych kilku lat. Przede wszystkim musimy mieć listę firm, które zechcą zatrudnić imigrantów w zamian za ulgi podatkowe lub dotacje rządowe, co umożliwi nowo przybyłym dostosowanie się do nowego życia tak szybko, jak to możliwe. Wszystkie ministerstwa muszą zmobilizować się w tej sprawie i sprowadzić Żydów z Francji do Izraela. Jest to dzisiejszy Syjonizm."
    12 lipca 2020 r. premier Benjamin Netanjahu i minister finansów Israel Katz przedstawili nowy plan pomocy finansowej gospodarce Izraela. Plan oferuje 80 mld szekli na zasiłki dla bezrobotnych na rok czasu oraz pakiety pomocy dla przedsiębiorstw, które poniosły straty z powodu blokady gospodarki. Szczegóły planu mają być przedstawione w poniedziałek. Plan zachęca do konsumpcji towarów wyprodukowanych w Izraelu. Nowy raport Centralnego Biura Statystycznego pokazuje, że blisko 50% Izraelczyków obawia się, że po kryzysie nie będą w stanie pokryć swoich wydatków.
    12 lipca 2020 r. setki ultraortodoksyjnych Żydów demonstrowało wieczorem w Jerozolimie przeciwko nałożeniu blokady na ich dzielnice po gwałtownym wzroście liczby przypadków koronawirusa. Protestujący starli się z policją. Podjęto próby przełamania barier policyjnych wystawionych wokół ich społeczności, a policjantów wyzywano od nazistów i antysemitów. Niektórzy z demonstrantów wezwali premiera Benjamina Netanjahu do dymisji. Ortodoksi twierdzą, że od dłuższego czasu są źle traktowani. Policja zatrzymała 2 demonstrantów.
    12 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 38 670. W stanie ciężkim jest 151 osób (47 pod respiratorami). Zmarło 362 osób. Obecnie aktywnych jest 19 300 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 151 nowych infekcji. Dzisiaj przetestowało 10 914 osób, z których 5,9% uzyskało wynik pozytywny. W ciągu najbliższych dni zostaną otwarte trzy nowe hotele izolacyjne dla osób będących w kwarantannie. Na dzień dzisiejszy w takich hotelach przebywa 3 700 osób.

12 lipca 2020 r. władze Autonomii Palestyńskiej nałożyły godzinę policyjną na najbliższe 14 dni w celu ograniczenia transmisji koronawirusa. We wszystkich gubernatorstwach zabronione będą podróże w godzinach od 20:00 do 6:00. Co więcej, od czwartku wieczorem całkowita blokada obejmie miasta Ramallah, Hebron, Nablus i Betlejem, a podróżowanie między guberniami będzie zabronione na dwa tygodnie. Zakazane będą wesela, pogrzeby i przyjęcia. Otwarte będą tylko apteki i piekarnie. Obecnie w Autonomii Palestyńskiej jest zgłoszonych 6 150 potwierdzonych przypadków koronawirusa, a liczba zgonów wzrosła do 33.

13 lipca 2020 r. izraelski wywiad ujawnił, że zlokalizował co najmniej 28 miejsc wystrzeliwania rakiet przez Hezbollah, które są ukryte w cywilnych obszarach Bejrutu w Libanie. Ujawnione lokalizacje są związane z miejscami wystrzeliwania rakiet, a także magazynowaniem i produkcją rakiet średniego zasięgu Fateh 110. "Świat musi zrozumieć i wiedzieć, że te miejsca startu znajdują się w sercu mieszkaniowej i miejskiej infrastruktury cywilnej. Hezbollah wykorzystuje populację Bejrutu jako ludzkie tarcze, nie wahając się umieścić swoje stanowiska startu rakiet w pobliżu budynków publicznych, instytucji edukacyjnych, fabryk i innych. Prawie wszystkie miejsca znajdują się w południowym Bejrucie, w obszarze kontrolowanym przez Hezbollah. Znajdują się w cywilnych dzielnicach, przy prywatnych domach, ośrodkach medycznych, kościołach, obiektach przemysłowych, urzędach publicznych, sieciach fast food. Jest to taktyka ludzkich tarczy. Miejsca te zostaną natychmiast włączone do listy celów operacyjnych przeznaczonych do zniszczenia na wypadek wybuchu wojny."
    13 lipca 2020 r. sąd rejonowy w Tel Awiwie odrzucił petycję złożoną przez Amnesty International, która domagała się zablokowania izraelskiej firmie NSO Group prawa do sprzedaży technologii cyberware zagranicznym klientom. NSO produkuje oprogramowanie o nazwie Pegasus, dzięki któremu można przejmować dane z telefonów komórkowych. Według Amnesty, oprogramowanie to jest używane przez dyktatorskie reżimy do szpiegowania opozycji politycznej, obrońców praw człowieka i dziennikarzy. Sędzia Rachel Barkai odrzuciła roszczenia, gdyż Amnesty nie dostarczyła wystarczających dowodów, aby "uzasadnić twierdzenie, że podjęto jakąś próbę monitorowania działaczy na rzecz praw człowieka". Dodała, że jest usatysfakcjonowana zapewnieniem ministerstwo obrony, że starannie analizuje klientów, którym sprzedaje się wrażliwe technologie.
    13 lipca 2020 r. minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi podpisał umowę mającą na celu sprowadzenie 25 tys. pracowników rolnych z Tajlandii do Izraela. Porozumienie zostało podpisane w obecności ministra rolnictwa Alona Schustera i ambasadora Tajlandii w Izraelu. Aszkenazi powiedział: "Umowa gwarantuje wysoką jakość pracy dziesiątkom tysięcy pracownikom, którzy legalnie i bez żadnych opłat przyjadą do Izraela. Podpisana umowa umożliwi dalsze istnienie przemysłu rolnego, a jednocześnie zabezpieczy prawa tajlandzkich pracowników rolniczych w Izraelu. Porozumienie jest kolejnym dowodem trwających od 66 lat ciepłych relacji między Izraelem a Tajlandią."
    13 lipca 2020 r. izraelska firma telekomunikacyjna Bezeq Israel Telecom uzyskała zgodę ministerstwa komunikacji na rozbudowę sieci światłowodowych w Izraelu, co umożliwi zaoferowanie prędkości przesyłu danych w Internecie do 200 Mb/s. Dyrektor generalny Bezeq Dawid Mizrahi powiedział: "Rzeczywistość epidemii spowodowała wzrost potrzeb posiadania stabilnej i wysokiej jakości infrastruktury internetowej, zapewniającej wysoką prędkość przesyłu danych." Firma kablowa HOT oferuje prędkości do 500 Mb/s, podczas gdy operatorzy telefonii komórkowej Cellcom i Partner Communications wdrażają sieci światłowodowe o prędkości do 1 Gb/s.
    13 lipca 2020 r. urząd zatrudnienia poinformował, że w ciągu ostatniego dnia 3 569 osób powróciło do pracy, a jednocześnie zarejestrowano 4 386 nowych bezrobotnych. Obecnie zarejestrowanych jest 852 264 osób poszukujących pracy, z czego 577 309 przebywa na bezpłatnych urlopach. Stopa bezrobocia wynosi 21%.

    13 lipca 2020 r. wieczorem w Jerozolimie ponownie doszło do wystąpień ortodoksyjnych Żydów, protestujących przeciwko blokadzie ich dzielnic z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Policja aresztowała 20 demonstrantów.
    13 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 41 215. W stanie ciężkim jest 177 osób (54 pod respiratorami). Zmarło 365 osób. Obecnie aktywnych jest 20 872 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 681 nowych infekcji. Przebadano 27 514 osób, uzyskując współczynnik infekcji 6,5%.

13 lipca 2020 r. Światowy Kongres Żydów złożył gratulacje Andrzejowi Dudzie z okazji jego ponownego wyboru na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Podkreślono uznanie dla zaangażowania pana Dudy w ochronę miejsc dziedzictwa żydowskiego i wsparcie społeczności żydowskiej w Polsce. Prezes WJC Ronald Lauder powiedział: "Podczas swojej pierwszej kadencji prezydent Duda wykazał się zrozumieniem wyzwań, przed którymi stoją polscy Żydzi, i pracował nad poprawą relacji z polskimi oraz międzynarodowymi społecznościami żydowskimi, a także z państwem Izrael. Polska jest wielkim skarbcem historii Żydów. Prezydent Duda uznaje znaczenie tysiącletniego dziedzictwa polskich Żydów oraz faktu, że polscy Żydzi wnieśli niezmiernie wielki wkład w historię Polski, uczestnicząc w jej triumfach i tragediach. Zarówno słowem, jak i czynem, starał się zachować miejsce Auschwitz-Birkenau - miejsce śmierci europejskiego żydostwa - dla przyszłych pokoleń. Jak elokwentnie oświadczył w 75. rocznicę wyzwolenia obozu w styczniu 2020 r., miał przywilej i zaszczyt odnowić ten obowiązek by pielęgnować pamięć oraz strzec prawdę o tym, co się wydarzyło. Społeczności żydowskie w całej Europie, w tym w Polsce, bezpośrednio konfrontują się z niepokojącym odradzaniem się antysemityzmu. Prezydent Duda wypowiedział się przeciwko tej nienawiści i mamy nadzieję, że nadal będzie to robił."

14 lipca 2020 r. rano doszło do poważnego wypadku drogowego w rejonie Nahariji w Zachodniej Galilei. W wyniku zderzenia się z samochodem osobowym, autobus przewrócił się na bok, a 18 osób zostało rannych.
    14 lipca 2020 r. przewodniczący Knesetu i szef izraelskiej delegacji negocjującej z Białym Domem, Jariv Levin powiedział, że plan zastosowania suwerenności w części terytorium Judei i Samarii został zamrożony, gdyż obecnie Stany Zjednoczone nie są zainteresowane rozmowami na ten temat, a bez amerykańskiego wsparcia Netanjahu nie będzie mógł zastosować suwerenności. Biały Dom miał również naciskać na Izrael, aby w zamian za aneksję części ziem, zaoferował pewne korzyści na rzecz Autonomii Palestyńskiej, które skłoniłyby Palestyńczyków do powrotu do stołu negocjacyjnego.
    14 lipca 2020 r. minister obrony Benny Gantz powiedział, że państwowe hotele izolacyjne dla osób będących w kwarantannie prawdopodobnie pozostaną otwarte i aktywne do końca 2021 r. "Oznacza to, że cały przyszły rok będzie również koncentrował się na tym obecnym kryzysie." Obecnie czynnych jest 18 hoteli izolacyjnych.
    14 lipca 2020 r. ortodoksyjni Żydzi protestowali wieczorem w Jerozolimie przeciwko zamknięciu ich dzielnic z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem.
    14 lipca 2020 r. setki lewicowych aktywistów protestowało wieczorem w pobliżu domu premiera w Jerozolimie. Demonstracja została nazwana: "Protest Bastylii", gdyż dziś Francja obchodzi Dzień Bastylii. Organizatorzy demonstracji powiedzieli: "Postawiony w stan oskarżenia premier nie ma czasu na poradzenie sobie z najpoważniejszym kryzysem gospodarczym naszego pokolenia. Setki tysięcy samozatrudnionych upadają w wyniku dysfunkcji rządu Netanjahu, rządu, który od rana do wieczora jest zajęty procesem oskarżonego Netanjahu. Jeśli premier nadal jest odpowiedzialny wobec obywateli państwa - musi zrezygnować i oddać władzę tym, którzy mają czas na sprawy państwowe. Policjantów obrzucono jajkami, a następnie demonstranci zablokowali tory tramwajowe w mieście. Gdy policja przystąpiła do odblokowywania torów, doszło do niszczenia mienia publicznego i starć. Ranny został 1 policjant. Zatrzymano 50 demonstrantów.
    14 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 42 260. W stanie ciężkim jest 183 osób (56 pod respiratorami). Zmarło 371 osób. Obecnie aktywnych jest 22 324 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 335 nowych infekcji.

14 lipca 2020 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wieczorem rozmawiał telefonicznie z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Abbas powiedział, że Palestyńczycy są gotowi wznowić rozmowy pokojowe, jeśli Izrael zaprzestanie planu zastosowania suwerenności nad Judeą i Samarią. Dodał, że rozmowy muszą być prowadzone z udziałem Kwartetu Bliskowschodniego, w oparciu o międzynarodowe rezolucje. Johnson powiedział, że Wielka Brytania opowiada się za pokojem opartym na rozwiązaniu dwupaństwowym i odrzuca izraelski plan zastosowania suwerenności.

15 lipca 2020 r. premier Benjamin Netanjahu ogłosił wieczorem pakiet pomocowy dla obywateli Izraela. Samotni lub niezamężni Izraelczycy będą uprawnieni do 750 szekli, rodziny z jednym dzieckiem otrzymają 2000 szekli, rodziny z dwojgiem dzieci będą miały prawo do 2500 szekli, a rodziny z trojgiem lub więcej dzieci będą uprawnione do 3000 szekli pomocy. Premier powiedział: "Jesteśmy w środku lata, ale chmury koronawirusa przykrywają wiele krajów na świecie. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby uniknąć całkowitego zamknięcia, ale aby tego uniknąć, potrzebujemy waszej pełnej współpracy, obywatele Izraela. Druga fala już do nas dotarła i walczymy z nią z determinacją i jednością. Podejście, które nam przyświeca, to podjęcie działań zdrowotnych, a jednocześnie zapobiegawczych środków ekonomicznych. Środki zdrowotne pomogą nam uratować życie obywateli Izraela, a środki ekonomiczne pozwolą na złagodzenie cierpień, przed którymi stoi wielu z was. Słyszę wasze cierpienie, nie jesteście sami. Dziś wieczorem ogłaszam podjęcie uzupełniających kroków - dodatkowe wsparcie finansowe dla wszystkich obywateli Izraela. Dlaczego dajemy te pieniądze? Musimy wprawić gospodarkę w ruch. Ludzie siedzą w domu. Nie robią zakupów. Gdy damy im te pieniądze, zaczną kupować. Zachęci to ich do konsumpcji - pójdą coś kupić. A kiedy kupią, firmy zaczną się rozwijać i będą musiały zatrudniać pracowników. Te pieniądze zwiększą wydatki konsumentów i dadzą zatrudnienie. Jest to krok, który jest dodatkiem do planu gospodarczego opublikowanego tydzień temu. Większość obywateli otrzyma pieniądze w ciągu kilku dni. Jestem pewien, że otrzymam poparcie Benny'ego Gantza i innych ministrów, abyśmy mogli podjąć kolejne właściwe decyzje. Oczekuję, że wszystkie frakcje poprą nasz plan, abyśmy mogli szybko przelać wam pieniądze." Całkowity koszt tego planu to 6 miliardów szekli. Przy okazji minister finansów Israel Katz zasygnalizował, że sprzeciwia się ogólnokrajowemu zamknięciu. "Osobiście uważam, że pod żadnym pozorem nie należy zamykać gospodarki. Premier też tak sądzi."
    15 lipca 2020 r. minister zdrowia Juli Edelstein powiedział, że jeśli nie będzie jakiegoś cudu, to Izrael wkrótce zobaczy 2 tys. nowych przypadków infekcji dziennie, a także wzrost liczby ciężkich przypadków i kraj wróci do pełnej blokady. Edelstein odrzucił krytykę, że rząd nie podjął kroków w celu przygotowania się na drugą falę koronawirusa. Przewodniczący Israel Medical Association prof. Zion Haga powiedział: "Problem dotyczy nie tylko niedostateczności systemu opieki zdrowotnej w odniesieniu do liczby pacjentów z koronawirusem, ale także obaw związanych z leczeniem pacjentów cierpiących na inne choroby." Dyrektor generalny ministerstwa zdrowia Gabriel Barbash powiedział: "Oceniam, że mamy tylko 90 dni na przygotowanie. Nic nie wskazuje na to, by ministerstwo zdrowia mogło sobie poradzić z tym problemem."
    15 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 44 371. W stanie ciężkim jest 205 osób (57 pod respiratorami). Zmarło 377 osób. Obecnie aktywnych jest 24 234 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 898 nowych infekcji. Minister zdrowia Juli Edelstein powiedział, że jeśli nie uda się powstrzymać fali wzrostu infekcji, to w ciągu czterech dni kraj może podjąć kroki w kierunku ponownego zamknięcia.

15 lipca 2020 r. izraelska jednostka antyterrorystyczna rozbiła komórkę terrorystów w Nablusie, w środkowej części Samarii. Zatrzymano 4 Palestyńczyków, oraz przejęto improwizowany ładunek wybuchowy, broń i różne materiały przygotowywane na potrzeby ataków terrorystycznych.

15 lipca 2020 r. szef CENTCOM (Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych odpowiedzialne za Bliski Wschód) gen. Kenneth McKenzie powiedział: "Myślę, że dla Hezbollahu byłoby wielkim błędem próbowanie przeprowadzenia jakiejkolwiek operacji przeciwko Izraelowi. Nie widzę w tym dobrego zakończenia dla nich."

16 lipca 2020 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Nie możemy wpaść w nieuzasadnioną nienawiść do naszych braci. Ostrzegam was przed teoriami spiskowymi. Słyszałem ostatnio o amerykańskim mężczyźnie, który miał 30 lat i który zmarł na COVID-19. Został zarażony podczas dużej imprezy koronawirusowej, a jego ostatnie słowa przed śmiercią brzmiały: Myślałem, że był to spisek, ale się myliłem. Niestety, ta branża konspiracyjna istnieje również w Izraelu. Jest to po prostu niewiarygodne. Słyszałem o osobach, które publicznie wzywały do buntu obywatelskiego. Izrael jest wolną demokracją. Wolność słowa i protestu jest zagwarantowany dla każdej osoby i grupy, z pewnością także w czasach obecnego kryzysu gospodarczego. Ale wzywanie do buntu, odrzucanie przepisów izolacji społecznej, stanowi realne zagrożenie dla społeczeństwa. Ludzie są zarażani na takich i podobnych demonstracjach, a potem zarażają innych. Jest to po prostu katastrofalne. Jesteśmy teraz w trakcie trzech tygodniach prowadzących do rocznicy zniszczenia Świątyni, ale to, co w ciągu kilku ostatnich dni widzieliśmy na ulicach, spowodowało, że zapomnieliśmy o tym. Widzieliśmy przemoc wobec policji i ludności cywilnej. Ta przemoc zasługuje na potępienie, a wzywanie do łamania dyrektyw zdrowotnych jest naganne. Nikt, z jakiejkolwiek strony politycznej, nie ma do tego prawa. Powiadam wam: Nie wolno wzywać do obywatelskiego buntu. Nie możemy popaść w nieuzasadnioną nienawiść. Nie możemy nienawidzić naszych braci. W obecnych dniach przypominamy sobie, co działo się z naszym narodem we wcześniejszej epoce, kiedy nienawiść do naszych braci była wszechobecna. Nie możemy z powrotem tam iść. Musimy zachowywać się dokładnie odwrotnie. Musimy pogłębiać jedność między nami. Wierzę, że wspólnymi siłami będziemy walczyć z koronawirusem i go pokonamy."
    16 lipca 2020 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w ostatnim czasie miały miejsce dwa cyberataki na izraelskie instalacje wodne. Jeden z ataków dotyczył pomp wodnych w Górnej Galilei, a drugi miał miejsce w regionie Mateh Jehuda. Ataki nie spowodowały żadnych szkód. "Wspomniane lokalizacje to dwie małe oczyszczalnie ścieków działające w sektorze rolniczym, które zostały natychmiast naprawione przez obsługę techniczną, bez zakłóceń w świadczeniu usług." Nie wskazano źródła ataku.
    16 lipca 2020 r. minister spraw wewnętrznych Arje Deri ostrzegł, że należy natychmiast podjąć kroki w celu przygotowania kraju do zimy, kiedy na grypę mogą zachorować dziesiątki tysięcy ludzi. "Każdy, kto zachoruje na grypę, pomyśli, że ma koronawirusa i pobiegnie do szpitala. Szpitale prawdopodobnie się załamią. Przez pierwszą falę przeszliśmy z niesamowitym sukcesem, ale na samym początku drugiej fali wszystko straciliśmy. Kiedy mieliśmy sto nowo zdiagnozowanych osób dziennie, powinniśmy lepiej przygotować się do testowania, izolowania i odcinania łańcuchów infekcji."
    16 lipca 2020 r. rząd zatwierdził wieczorem szereg dodatkowych ograniczeń, aby zapobiec konieczności wprowadzania całkowitej blokady z powodu wzrostu liczby przypadków koronawirusa. Większość przepisów wejdzie w życie w piątek o godzinie 17:00. Dotyczy to blokady na weekend, z której wyłączone będą podstawowe zakupy, takie jak żywność, leki i naprawy niezbędnych urządzeń. Wszystkie inne sklepy, w tym centra handlowe, nie będą mogły działać w weekendy. Ponadto zamknięte będą plaże, jednak ten przepis zacznie obowiązywać od następnego weekendu. W ramach blokady weekendowej nie będzie ograniczeń co do odległości, jaką można przebyć wychodząc z domu. Ponadto nie będzie ograniczeń co do basenów w hotelach, które będą przeznaczone wyłącznie dla gości hotelowych. Zamknięte jednak zostaną siłownie oraz instytucje zajmujące się sportem lub tańcem. Restauracje będą mogły świadczyć jedynie usługi dostawy żywności, bez możliwości siedzenia wewnątrz restauracji. W restauracjach działających w hotelach, liczba osób będzie ograniczona do 35% maksymalnego dozwolonego obłożenia, aby umożliwić normalne funkcjonowanie hoteli. Zgromadzenia ograniczono do 10 osób w przestrzeni zamkniętej i do 20 osób na otwartej przestrzeni (z wyłączeniem miejsc pracy i rodzin).
    16 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 46 185. W stanie ciężkim jest 202 osób (58 pod respiratorami). Zmarło 384 osób. Obecnie aktywnych jest 24 956 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 814 nowych infekcji. Przeprowadzono 24 410 testów, z których 6,87% uzyskało pozytywny wynik.

17 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 48 114. W stanie ciężkim jest 208 osób (56 pod respiratorami). Zmarło 392 osób. Obecnie aktywnych jest 26 322 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 929 nowych infekcji. Jerozolima pozostaje miastem najbardziej dotkniętym przez wirusa, z 3795 aktywnych przypadków (tygodniowy wzrost o 1541), a następnie Bnei Brak z 1918 (tygodniowy wzrost o 848), a Tel Awiw z 1905 (wzrost o 506 w ciągu tygodnia).

18 lipca 2020 r. - Szabat.
    18 lipca 2020 r. około 1,5 tys. Izraelczyków demonstrowało wieczorem w Jerozolimie przeciwko polityce rządu. Przed biurem premiera doszło do starć z policją, która użyła armatek wodnych do rozproszenia tłumu. Gdy demonstranci wywiesili flagę OWP, policjanci ją zdjęli. Aresztowano 15 demonstrantów. W podobnej demonstracji w Tel Awiwie, lewicowi aktywiści wybijali szyby witryn sklepów. Aresztowano 13 demonstrantów.
    18 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 49 204. W stanie ciężkim jest 217 osób (56 pod respiratorami). Zmarło 400 osób. Obecnie aktywnych jest 27 502 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 595 nowych infekcji.

19 lipca 2020 r. premier Benjamin Netanjahu ostro skrytykował wczorajszą lewicową demonstrację, podczas której machaną flagą OWP. "Flaga Autonomii Palestyńskiej na lewicowej demonstracji zorganizowanej przez Ehuda Baraka - co za wstyd i hańba."
    19 lipca 2020 r. ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że w czerwcu odnotowano 75% wzrost liczby wniosków o upadłość. W ubiegłym miesiącu złożono 2038 takich wniosków w porównaniu z 1165 wnioskami w czerwcu 2019 r. Z danych wynika, że większość wniosków złożyli przedsiębiorcy z branży gastronomicznej i turystycznej.
    19 lipca 2020 r. rząd Izraela ratyfikował trójstronne porozumienie o budowie gazociągu EastMed podpisane w styczniu w Atenach przez premiera Benjamina Netanjahu, greckiego premiera Kyriakosa Mitsotakisa i prezydenta Cypru Nicos Anastasiadesa. Decyzja przyspieszy budowę gazociągu, który w większości będzie zlokalizowany pod powierzchnią morza i będzie największym tego typu rurociągiem na świecie (długość 1900 km). Przekształci Izrael i Cypr w elektrownie energetyczne, doprowadzając gaz ziemny z ich pól przez kontynentalną Grecję do Włoch i dalej. Włochy zgodziły się na projekt, ale jeszcze nie podpisały porozumienia. Parlament cypryjski ratyfikował porozumienie w piątek. Projekt zatwierdziły także Stany Zjednoczone i Unia Europejska, która wydała oświadczenie: "Unia Europejska pomogła stronom w przygotowaniu międzyrządowej umowy. Gazociąg EastMed należy postrzegać jako jedną z opcji pozyskiwania gazu dla Unii Europejskiej wraz z wysyłką skroplonego gazu ziemnego tankowcami do Unii Europejskiej. Grecki ambasador w Izraelu Panagiotis Sarris pochwalił decyzję izraelskiego rządu, ostrzegając przed sprzeciwem Turcji wobec projektu i jej ekspansjonistycznymi ruchami w basenie Morza Śródziemnego, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa tego projektu. "Niedzielne głosowanie w rządzie Izraela potwierdziło nasze wspólne zaangażowanie w realizację rurociągu EastMed. Jest to technicznie wykonalny i ekonomicznie opłacalny projekt, który jest strategicznym wyborem naszych wspólnych interesów i całej Unii Europejskiej. Ma on także wyraźną wartość geopolityczną dla naszego szerszego regionu. Jest to znak silnej trójstronnej współpracy między Izraelem, Grecją i Cyprem, która stała się silniejsza dzięki temu projektowi. Jednocześnie kładzie kres izolacji energetycznej Cypru i zapewnia dostawy gazu do obszarów Grecji, które obecnie nie mają dostępu do sieci krajowej. Kolejnym krokiem będzie przystąpienie Włoch do projektu EastMed, aby gaz mógł następnie dotrzeć do Europy Środkowej i Północnej. Jestem bardzo optymistyczny, że Włochy wejdą na pokład."

    19 lipca 2020 r. wieczorem około 300 ortodoksyjnych Żydów usiłowało wtargnąć do budynku, w którym mieści się siedziba władz gminy Jerozolimy. Demonstranci protestowali przeciwko decyzji o budowie promenad w nowej dzielnicy mieszkalnej Ramot na przedmieściach Jerozolimy, co w ich odczuciu zwiększy liczbę turystów i zakłóci spokój mieszkańców.
    19 lipca 2020 r. wieczorem kilkuset izraelskich Arabów zorganizowało marsz protestacyjny w Jaffie. Demonstranci protestowali przeciwko planom gminy Tel Awiw-Jaffa, aby zabudować teren dawnego muzułmańskiego cmentarza. Podczas marszu doszło do zamieszek, w trakcie których obrzucono policjantów kamieniami. Policja rozproszyła tłum za pomocą gazu łzawiącego i granatów ogłuszających. Aresztowano 4 osoby.
    19 lipca 2020 r. wieczorem bezzałogowy dron nadlatując od strony Libanu naruszył przestrzeń powietrzną Izraela. Siły Obronne Izraela monitorowały sytuację i przejęły kontrolę nad dronem, który wylądował na terytorium Izraela. Liban poinformował, że dron filmował uroczystość zorganizowaną przez Hezbollah przy granicy z Izraelem. Dron filmował występ libańskiego piosenkarza z okazji rocznicy drugiej wojny libańskiej.

    19 lipca 2020 r. na posiedzeniu parlamentarnej komisji koronawirusa przedstawiono raport ministarstwa zdrowia na temat Ministerstwo Zdrowia przedstawiło informacje o tym, kto i gdzie złapał infekcje koronawirusa. Większość (1474, czyli 67%) Izraelczyków złapała go w domu. Na drugim miejscu: szkoły (210, czyli 9,5%), trzecie miejsce: różne spotkania (123, czyli 5,6%). Innymi miejscami były instytucje religijne, takie jak synagogi, jesziwy lub mykwy (106, czyli 4,8%); restauracje lub kawiarnie (89, czyli 4%), praca (48, czyli 2,2%), domy seniorów (28, czyli 1,3%), sklepy lub centra handlowe (26, czyli 1,2%), placówki medyczna (25, czyli 1,1 %), boiska sportowe (24, czyli 1,1%). Jeśli chodzi o wiek Izraelczyków, największy odsetek to osoby w wieku od 20 do 29 lat (10 755), następnie osoby w wieku od 10 do 19 lat (9 152) i osoby w wieku od 30 do 39 lat (7 020) i 40-49 (6 129). Zmienił się także odsetek młodszych pacjentów w ciężkim stanie. W marcu 21% poważnych przypadków było w wieku poniżej 60 lat. W kwietniu wskaźnik ten wynosił 22,4%, w maju 8,4%, w czerwcu 26,7% i w lipcu 31,7%.
    19 lipca 2020 r. grupa 130 izraelskich lekarzy podpisała się pod otwartym listem potępiającym sposób radzenia sobie przez ministerstwo zdrowia i rząd z kryzysem koronawirusa, oskarżając je o spowodowanie ogromnego spowolnienia gospodarczego, a jednocześnie brak powodzenia w znaczącym ograniczeniu rozprzestrzeniania się epidemii. Wezwano do podjęcia środków ochrony grup wysokiego ryzyka, jednocześnie pozwalając większości kraju prowadzenia normalnego życia bez poważnych ograniczeń. Ponadto lekarze powiedzieli, że masowe restrykcje nałożone przez rząd "doprowadziły do ruiny gospodarczej i ludzkiego cierpienia milionów Izraelczyków. Duże ilości zasobów przeznacza się na zamykanie i śledzenie epidemiologiczne młodych, zdrowych ludzi, którzy nie mają realnego ryzyka śmierci, co prowadzi tylko do ich ruiny ekonomicznej."
    19 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 50 714. W stanie ciężkim jest 259 osób (75 pod respiratorami). Zmarło 415 osób. Obecnie aktywnych jest 28 424 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 951 nowych infekcji. Przeprowadzono 19 337 testów.

20 lipca 2020 r. związek zawodowy pielęgniarek rozpoczął rano ogólnokrajowy strajk, ograniczając liczbę operacji w szpitalach w całym kraju. Rozmowy związku prowadzone z ministerstwem finansów załamały się z dnia na dzień, po maratonie negocjacji o warunkach płacowych. Pielęgniarki argumentują, że epidemia spowodowała zwiększone obciążenie pracą, a ich wynagrodzenia już wcześniej były niewystarczające. Strajk jest bezterminowy i obejmie swoim zasięgiem wszystkie placówki opieki zdrowotnej w całym kraju, w tym szpitale i kliniki. Jedynie oddziały koronawirusowe i punkty robienia testów będą funkcjonować normalnie. Szefowa związku Ilana Cohen powiedziała: "Dość wymówek i przeciągających się rozmów - jeszcze dzisiaj muszą przedstawić natychmiastowe rozwiązanie i przestać dopuszczać sytuację, w której pielęgniarki muszą porzucić pacjentów. Nie możemy pozwolić, aby system opieki zdrowotnej upadł. Ministerstwo finansów miało cały rok na zakończenie kryzysu z pielęgniarkami. Gdyby ludzkie życie umieścili na szczycie listy swoich priorytetów, działali by odpowiedzialnie i wprowadzili setki zmian potrzebnych pielęgniarkom w szpitalach i placówkach opieki społecznej. Bylibyśmy wtedy bardziej przygotowani do radzenia sobie z pandemią."
    20 lipca 2020 r. minister spraw diaspory Omar Jankelevich ujawnił, że obecnie na świecie żyje 14 410 700 Żydów. Około 6 740 000 (45%) z nich żyje w Izraelu, 6 088 000 w Ameryce Północnej, 1 072 400 w Europie, 324 000 w Ameryce Południowej, 300 000 w Azji, 120 000 w Australii i Nowej Zelandii oraz 74 000 w Afryce. Dyrektor generalny ministerstwa spraw Diaspory Dvir Kahana ostrzegł, że 80% Żydów w diasporze nie czuje się związanych z judaizmem i ich żydowskością. "My płyniemy pod prąd, podczas gdy większość Żydów z diaspory żyje wygodnie."
    20 lipca 2020 r. rząd przedłużył zakaz wjazdu cudzoziemców do Izraela do 1 września 2020 roku. Zakaz został wprowadzony na początku pandemii, aby uniemożliwić nosicielom koronawirusa wjazd do Izraela.
    20 lipca 2020 r. minister finansów Israel Katz i minister zdrowia Juli Edelstein uzgodnili wieczorem wzmocnienie zespołów medycznych walczących z epidemią koronawirusa. Postanowiono skierować 1600 pielęgniarek do szpitali i 400 pielęgniarek do kas chorych. Do walki skierowano również 400 lekarzy. Do różnych zespołów służby zdrowia skierowano również 700 pracowników administracyjnych i specjalistów. Celem tych działań jest maksymalizacja gotowości systemu opieki zdrowotnej do radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z koronawirusem w okresie zimowym. Ministerstwo zdrowia poleciło, że w okresie zimowym system musi posiadać zdolność wykonywania 60 tys. testów dziennie. Ponadto przeznaczono dodatkowe środki na zakup szczepionek przeciw grypie i inwestycje w infrastrukturę technologiczną, które poprawią zdalną opiekę medyczną i zmniejszą ryzyko dla pacjentów. Późnym wieczorem zawarto także porozumienie ze związkiem zawodowym pielęgniarek, kończące ich strajk ogólnokrajowy. Ministerstwa zdrowia i finansów będą traktować priorytetowo kwestie dotyczące usług pielęgniarskich, takie jak budżet, ochrona personelu medycznego, zachęty dla pielęgniarek z południa kraju i inne.
    20 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 52 687. W stanie ciężkim jest 260 osób (78 pod respiratorami). Zmarło 422 osób. Obecnie aktywnych jest 29 883 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 844 nowych infekcji.

20 lipca 2020 r. Autonomia Palestyńska poinformowała o 468 nowych przypadków koronawirusa, co oznacza wzrost ogólnej liczby infekcji do 10 520. Zmarło 66 osób. Obecnie 40 osób jest w stanie ciężkim. W całej Autonomii Palestyńskiej obowiązuje stan wyjątkowy z powodu pandemii.

21 lipca 2020 r. Siły Obronne Izraela zamknęły rano przestrzeń powietrzną nad Wzgórzami Golan dla lotów cywilnych na wysokości ponad 5 000 stóp. Zakaz będzie obowiązywał do 31 lipca. Zakaz wprowadzono z obawy, że Iran i Syria będą usiłować zemścić się za izraelskie działania w regionie.
    21 lipca 2020 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet ujawniła, że rozbiła komórkę terrorystyczną Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, która planowała uprowadzenie izraelskiego żołnierza, aby go wymienić za palestyńskich więźniów. Komórka działała w Samarii i współpracowała z libańskim Hezbollahem oraz Iranem w finansowaniu działań i szkoleniu członków. Łącznie zatrzymano 9 osób. Równocześnie wyrażono zaniepokojenie oznakami braku zarządzania w Autonomii Palestyńskiej z powodu braku koordynacji bezpieczeństwa z Izraelem i trudnej sytuacji gospodarczej spowodowanej koronawirusem. W ostatnich tygodniach w wielu wioskach i obozach uchodźców w Autonomii Palestyńskiej nie widziano ani jednego funkcjonariusza palestyńskich sił bezpieczeństwa. Sytuacja ta wynika z niezdolności Autonomii Palestyńskiej do przemieszczenia swoich sił policyjnych bez koordynacji bezpieczeństwa z Izraelem. Odnotowano także spadek morale palestyńskich sił bezpieczeństwa, z których wielu ludzi odchodzi i składa wnioski o pracę w izraelskich firmach ochrony, szukając lepszych warunków pracy i lepszego wynagrodzenia.
    21 lipca 2020 r. władze miasta Jerozolimy ustaliły przebieg fioletowej linii tramwaju w mieście. Trasa będzie miała około 12 km długości i obejmie około 18 stacji, w tym 11 stacji współdzielonych z innymi liniami. Będzie to jedyna linia przebiegająca ze wschodu na zachód. Będzie ona obsługiwać szpital Hadassah Ein Kerem, centrum handlowe Malcha Mall i obszar Talpiot. Linia połączy się z zaplanowanymi do budowy liniami: czerwoną w Hadassah Ein Kerem, niebieską w dzielnicy Malcha i zieloną w Talpiot.
    21 lipca 2020 r. koncern zbrojeniowy Rafael Advanced Defense Systems poinformował, że otrzymał zamówienia na rakiety przeciwpancerne Spike z dziewięciu państw Unii Europejskiej. Do tej pory sprzedano 34 tys. tych rakiet do ponad trzydziestu krajów, z czego 6 tys. z tych pocisków zostało wystrzelonych, czy to podczas ćwiczeń, czy w rzeczywistych sytuacjach na polu bitwy. Cena jednego pocisku to około 100 tys. dolarów.
    21 lipca 2020 r. wieczorem ponad 2 tys. lewicowych aktywistów przeszło w protestacyjnym marszu spod biura premiera w Jerozolimie pod Kneset. Demonstranci zażądali rezygnacji premiera Netanjahu z powodu postawionych mu zarzutów i sposobu radzenia sobie z kryzysem koronawirusa. Doszło do starć z policją, podczas których aresztowano 34 demonstrantów. Protestujący zostali aresztowani po tym, jak użyli urządzeń nagłośnieniowych by wyzywać policjantów od nazistów, a następnie wywiesili flagi Antify na pomniku Menory i odmówili rozejścia się.
    21 lipca 2020 r. szef zespołu ekspertów Uniwersytetu Ben-Guriona prof. Dov Schwartz, wezwał rząd do wprowadzenia niemalże całkowitego zamknięcia kraju, aby zapobiec rozszerzeniu się epidemii i konieczności ponownego całkowitego zamknięcia gospodarki. "Wzywam premiera i wicepremiera: Obudźcie się, jesteśmy o krok od katastrofy. Najnowsze wiadomości i wyniki wskazują, że nadal galopujemy w stronę przepaści, gdzie nie będziemy mogli uniknąć sytuacji przeciążenia oddziałów szpitalnych, a lekarze będą musieli decydować, kogo podłączyć pod respirator, a kto umrze. Mamy około trzech tygodni czasu do momentu, w którym będziemy musieli rozważać pełne zamknięcie. Przez ostatni czas spaliliśmy i prowadziliśmy niekończące się polityczne dyskusje na temat otwarcia restauracji, siłowni, basenów i mykw. Teraz wydaje się, że jedynym sposobem uniknięcia całkowitej blokady gospodarki jest wprowadzenie niemal całkowitego zamknięcia, z wyłączeniem firm istotnych dla gospodarki. Do tego trzeba wprowadzić rozwiązania, które sprawdziły się w pierwszej fali, to jest ograniczyć letnie szkoły i przedszkola do małych grup, narzucić domową izolację po pracy i w weekendy, a także dobrowolną izolację dla wszystkich seniorów i osób z grup ryzyka. Dlatego potrzebne jest zamknięcie basenów, restauracji, synagog, mykw i siłowni."
    21 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 53 559. W stanie ciężkim jest 256 osób (77 pod respiratorami). Zmarło 424 osób. Obecnie aktywnych jest 30 488 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 203 nowych infekcji.

21 lipca 2020 r. syryjskie media poinformowały, że w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele w rejonie Damaszku. Zginąć miało 5 irańskich żołnierzy, a rannych zostało 7 syryjskich żołnierzy. Aktywowany był syryjski system obrony przeciwlotniczej. Atak był wymierzony w syryjskie baterie obrony powietrznej i skład broni należący do milicji na południe od Damaszku. Inny nalot odnotowano również w rejonie Daraa w południowej Syrii. Syryjski pocisk przeciwlotniczy spadł w północnej Jordanii, wywołując pożar.
    21 lipca 2020 r. specjalny koordynator ONZ ds. bliskowschodniego procesu pokojowego Nickolay Mladenov ostrzegł, że z powodu nałożenia się kryzysu koronawirusa i groźby izraelskich planów aneksji, Autonomia Palestyńska jest na skraju całkowitego upadku. "Wypłata pensji w maju została opóźniona z powodu zmniejszenia się dochodów Autonomii Palestyńskiej o 80%. Nie jest jasne, czy palestyński rząd będzie miał wystarczające środki, aby wypłacić jakiekolwiek przyszłe wynagrodzenia, i czy będzie pełnił swoje funkcje kierownicze w nadchodzących miesiącach. Podczas pierwszej fali wirusa Izrael i Palestyńczycy koordynowali swoje wspólne wysiłki w walce z chorobą. Teraz, gdy nadeszła druga fala, obie strony są w konflikcie z sobą. Jesteśmy znacznie poniżej poziomu koordynacji, który istniał na początku roku. Ta sytuacja może mieć poważne konsekwencje dla możliwości kontrolowania rozprzestrzeniania się choroby i jej wpływu na życie ludzi. Zamknięcia z powodu epidemii tylko pogorszyły kryzys finansowy Autonomii Palestyńskiej. Brak koordynacji bezpieczeństwa z Izraelem oznacza, że palestyńskie służby bezpieczeństwa są mniej zdolne do poruszania się po Zachodnim Brzegu w celu egzekwowania ograniczeń, a z tego powodu dostarczanie pomocy humanitarnej jest utrudnione. Ponadto, władze Autonomii Palestyńskiej zablokowały pacjentom medycznym ze Strefy Gazy możliwość podróżowania do Izraela. W ciągu ostatnich tygodni ONZ zaproponowała zwiększenie swojej roli jako pośrednika między oboma stronami. Obejmuje to pomoc w walce z epidemią, a także większą rolę w ułatwianiu kierowania pacjentów ze Strefy Gazy do szpitali w Izraelu. Niemniej jednak istnieją ograniczenia co do tego, czego można oczekiwać od ONZ i innych organizacji. W tym kontekście wszelkie inne zobowiązania powinny być czasowo ograniczone, na rzecz udzielenia wsparcia władzom Autonomii Palestyńskiej. Izrael powinien porzucić swoje plany aneksji części okupowanego Zachodniego Brzegu. Dynamika rozwijających się wydarzeń, rzuciła nowe światło na codzienną rzeczywistość konfliktu i jeszcze bardziej ujawniła niemożność dalszego utrzymania okupacji palestyńskich ziem. Musimy wznowić wysiłki dyplomacji!"

22 lipca 2020 r. premier Benjamin Netanjahu wezwał ministerstwo finansów do przeznaczenia 3,3 mld szekli na zwiększenie budżetu obronnego, w celu "finansowania rutynowych działań Sił Obronnych Izraela, budowy bariery granicznej wzdłuż Strefy Gazy i innych krytycznych kwestii, których nie można opóźnić".
    22 lipca 2020 r. wieczorem Kneset zatwierdził ostateczną interpretację ustawy o koronawirusie, która daje rządowi specjalne uprawnienia w zakresie walki z pandemią koronawirusa, w tym ogłoszenie stanu wyjątkowego i nałożenie blokady kraju. 48 posłów poparło ustawę, a 35 głosowało przeciw. W praktyce ustawa pozwoli rządowi ominąć parlamentarną komisję koronawirusa i wprowadzać pilne ograniczenia bez konieczności uzyskania zgody komisji. Komisja będzie mogła anulować nowe przepisy dopiero tydzień po ich wdrożeniu. Rząd będzie mógł ogłosić stan wyjątkowy na okres 60 dni. Ogłoszenie stanu wyjątkowego nastąpi, jeśli "rząd będzie przekonany, że istnieje duże ryzyko rozprzestrzenia się koronawirusa i znaczącej szkody dla zdrowia publicznego". W przypadku znaczącej poprawy sytuacji, rząd będzie musiał odwołać stan wyjątkowy. W stanie wyjątkowym rząd będzie mógł nakładać ograniczenia na społeczeństwo bez uzyskania zgody Knesetu.
    22 lipca 2020 r. wieczorem ortodoksyjni Żydzi demonstrowali w Jerozolimie przeciwko aresztowaniu jednego z członków ich społeczności za napaść na policjanta. Protestujący zablokowali ulice przy dzielnicy Mea Shearim oraz podpalili kosze na śmieci. Policja zatrzymała 13 demonstrantów.
    22 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 56 085. W stanie ciężkim jest 273 osób (78 pod respiratorami). Zmarło 430 osób. Obecnie aktywnych jest 32 345 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 2 043 nowych infekcji. Przeprowadzono 16 380 testów. Eksperci ostrzegli, że izraelski system opieki zdrowotnej może się załamać, jeśli liczba pacjentów w ciężkim stanie wzrośnie do 800 osób.

23 lipca 2020 r. sztab generalny Sił Obronnych Izraela przeprowadził rano ocenę sytuacji bezpieczeństwa kraju, po czym zdecydowano o wzmocnieniu siły operacyjnej Dowództwa Północnego. Wiadomo, że na granicy z Libanem zostanie rozmieszczony dodatkowy batalion piechoty, a także bateria artylerii i jednostki systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Polecono podnieść poziom czujności żołnierzy na północy kraju. Zamknięte zostanie cywilne lotnisko Kirjat Szmona. W stan gotowości postawiono także marynarkę wojenną. Nie podano żadnych więcej informacji.
    23 lipca 2020 r. szef Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym gen. Amos Jadlin, odniósł się do możliwości, że Hezbollah może próbować zaatakować Izrael po śmierci jednego z jego agentów podczas bombardowań Syrii. "Jest całkiem prawdopodobne, że Hezbollah spróbuje zemścić się poprzez jakiś konkretny atak, lub po prostu jedynie w symboliczny sposób. Równowaga sił jest jasna dla wszystkich, ale Hezbollah może podjąć próbę ryzykownego odwetu. Problem polega na tym, że gdy tylko padnie pierwszy strzał, dowódcy niekoniecznie będą kontrolować sytuację, gdyż w miejscu ataku będą działać dynamiczne taktyki konfrontacji zbrojnej. Losowe statystyki decydują o tym, czy cel zostanie trafiony, czy chybiony, oraz czy bitwa zostanie rozstrzygnięta na miejscu, czy też będzie się toczyć przez wiele tygodni. Hezbollah może z łatwością zdecydować się na przeprowadzenie ataku na większą skalę. Jestem pewien, że Siły Obronne Izraela są przygotowane na wypadek poważnej operacji Hezbollahu, której podjęcie byłoby strategicznym błędem z ich strony. Z pewnością Siły Obronne Izraela są przygotowane do odpowiedzi na wszelkie ataki, zarówno na siły Hezbollahu będące na linii granicznej, jak i na składy zaawansowanej broni ukryte w głębi Libanu."
    23 lipca 2020 r. prezydent Reuven Rivlin skrytykował rząd koalicyjny za wypowiedzi dopuszczające możliwość przeprowadzenia kolejnych wyborów w środku kryzysu związanego z koronawirusem. "Z wielkim niepokojem śledzę wydarzenia w Knesecie, które wielokrotnie wstrząsają i tak już kruchym partnerstwem między frakcjami koalicyjnymi. Obudźcie się! Przestańcie mówić o przedterminowych wyborach. Państwo Izrael nie jest szmacianą lalką, którą możecie ciągać za sobą podczas waszych nieustannych politycznych walk. Wszyscy nasi obywatele potrzebują waszej koncentracji i pracy, aby rozwiązać bezprecedensowy kryzys, w jakim znalazł się Izrael - i cała ludzkość."
    23 lipca 2020 r. premier Benjamin Netanjahu przemawiając na wieczornej konferencji prasowej, powiedział dziennikarzom, że nie ma zamiaru wciągać kraju w kolejną turę wyborów. "Nie dążę do wyborów. To byłoby śmieszne. Ale musimy uchwalić budżet, a moi koalicjanci nie wydają się być na to gotowi. Musimy uchwalić budżet - można to zrobić w jedną minutę. Jestem gotowy do pracy. Nie mówię, że budżet musi być powiązany z względami politycznymi. Jedynym powodem, dla którego możemy pójść do wyborów, będzie brak budżetu, a partia Niebiesko-Biały nie chce budżetu." Minister edukacji Joav Galant powiedział: "Jestem przekonany, że premier nie jest zainteresowany kolejną turą wyborów, a kraj z pewnością tego nie potrzebuje. W tej chwili liczy się tylko przekroczenie budżetu państwa i myślę, że partia Niebiesko-Biały musi wyjaśnić, dlaczego nam nie pozwala uchwalić budżetu." Przedstawiciel partii Niebiesko-Biały odpowiedział: "Premier powinien przestać prowadzić nas do wyborów, i powinien zrobić dwie rzeczy: zająć się kryzysem koronawirusa poprzez długoterminowy dwuletni budżet i przestrzegać zawartej umowy koalicyjnej, którą podpisał dwa miesiące temu. Obywatele Izraela już zrozumieli, że nie da się iść do bankomatu z politycznymi sztuczkami." W rządzie panuje chaos. Likud i Niebiesko-Biały wzajemnie się krytykują. Dodatkowo Niebiesko-Biały poparł kilka ustaw przedstawionych przez opozycję, a decyzja o głosowaniu za ustawą zakazującą terapii konwersyjnej gejów, oburzyła partie religijne Szas i Zjednoczony Judaizm Tory. Wydaje się, że wewnętrzne pęknięcie w koalicyjnym rządzie pogłębia się.
    23 lipca 2020 r. minister zdrowia Juli Edelstein poinformował wieczorem, że rząd "podpisał umowę z amerykańską firmą, która pracuje nad szczepionką". Chodzi o amerykańską firmę biotechnologiczną Arcturus Therapeutics. Umowa jest warta kilkaset milionów dolarów. Jeśli amerykańskiej firmie z pomocą Izraela uda się opracować szczepionkę przeciwko koronawirusowi, to Izrael w ramach umowy otrzyma cztery miliony dawek szczepionki.
    23 lipca 2020 r. wieczorem setki Izraelczyków wzięły udział w dwóch demonstracjach zorganizowanych w pobliżu biura premiera w Jerozolimie. Jedną demonstrację przeprowadzili lewicowi przeciwnicy premiera, drugą prawicowi zwolennicy Netanjahu. Policja zamknęła ulice będące bezpośrednio przy biurze premiera i utworzyła strefę buforową między dwiema demonstracjami, aby zapobiec wybuchowi starć między dwiema grupami. Podczas lewicowej demonstracji kilka kobiet zdjęło koszule. Z czasem lewicowa demonstracja stała się agresywna, zmuszając policję do użycia armatek wodnych do rozproszenia tłumu. Zatrzymano 55 demonstrantów.
    23 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 57 982. W stanie ciężkim jest 302 osób (83 pod respiratorami). Zmarło 442 osób. Obecnie aktywnych jest 33 496 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 897 nowych infekcji. Rząd zapowiedział, że w ciągu kilku kolejnych dni nie zapadnie żadna decyzja o ponownym zamknięciu gospodarki. Premier stwierdził, że "wiele krajów, które po pierwszej fali otworzyły swoją przestrzeń publiczną, obecnie ze względu na rosnące wskaźniki zachorowalności zamyka różne przestrzenie. Wciąż staramy się, aby uniknąć ogólnej blokady kraju. Ale jeśli będzie taka potrzeba - zrobimy to, ponieważ kieruje nami potrzeba ratowania życia. Nie będziemy podejmować decyzji opartych na ruchach populistycznych. Słyszę krytykę ze strony tych, którzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności. Ja jestem na polu bitwy i jak wiecie, przez całą dobę toczymy wojnę z koronawirusem. W tej wojnie nie ma czasu na ciągłe krytykowanie. Musimy szybko działać. Benny Gantz i ja zgodziliśmy się zmniejszyć wielkość gabinetu koronawirusowego, aby w ten sposób przyspieszyć proces decyzyjny." Obecnie w użyciu jest 29 hoteli izolacyjnych, w tym 15 hoteli dla ultraortodoksów. Do hoteli kierowane są osoby zarażone koronawirusem, ale będące w dobrym stanie. 5 hoteli jest dla osób z negatywnym wynikiem testów, ale z jakiś powodów wymagających izolacji. Za zarządzanie tymi hotelami odpowiada ministerstwo obrony.

23 lipca 2020 r. groźny pożar wybuchł przy żydowskim osiedlu Psagot w południowej części Samarii. Ewakuowano zagrożone domy w osiedlu.

23 lipca 2020 r. Senat Stanów Zjednoczonych i Izba Reprezentantów włączyły znaczną część proizraelskich przepisów do ustawy o zezwoleniach na obronę narodową (NDAA) na 2021 r. W ten sposób Stany Zjednoczone zatwierdziły roczną pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Izraela w wysokości 3,3 mld dolarów do roku budżetowego 2028. Dodatkowo zatwierdzono 500 mln dolarów na 2021 r. na współpracę w zakresie obrony przeciwrakietowej USA-Izrael z wyraźnymi kwotami przeznaczonymi zarówno na badania i rozwój, jak i na zakup systemów obrony przeciwrakietowej Iron Dome, David's Sling i Arrow. Utworzona zostanie amerykańsko-izraelska grupa robocza ds. technologii operacyjnych, w celu skupienia się na badaniach i rozwoju w zakresie kluczowych technologii pola walki. Do 2025 r. przedłużono autoryzację dla magazynów amerykańskiej rezerwy wojennej w Izraelu, przyznając dodatkowe 200 mln dolarów rocznie na ich uzupełnienie i modernizację. Zatwierdzono łącznie 18 mln dolarów na współpracę w dziedzinie energetyki, wody, rolnictwa i technologii paliw alternatywnych. Zatwierdzono 10 mln dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat na finansowanie projektów współpracy między Stanami Zjednoczonymi, Izraelem i krajami rozwijającymi się. Zatwierdzono 12 mln dolarów w ciągu najbliższych trzech lat na inicjatywę wzmocnienia partnerstwa między firmami w Stanach Zjednoczonych i Izraelu, w celu opracowania innowacyjnych projektów medycznych, których głównym celem jest wykrywanie i leczenie COVID-19.

24 lipca 2020 r. w południe doszło do incydentu na Wzgórzach Golan. Prawdopodobnie izraelski bezzałogowy dron patrolował strefę graniczna, przyciągając syryjski samolot wojskowy. Członkowie jednej z syryjskiej milicji wystrzelili w kierunku tego samolotu rakietę, której odłamki spadły na terytorium Izraela, uszkadzając budynek bezpieczeństwa i cywilny samochód.
    24 lipca 2020 r. Siły Obronne Izraela podniosły poziom gotowości w północnym Izraelu, zamykając szereg dróg w regionie. Wzmocniono obecność jednostek bojowych oraz wprowadzono zmiany w rozmieszczeniu oddziałów, wzmacniając jednocześnie działalność wywiadowczą w tym obszarze. Działania podjęto w obawie przed możliwym atakiem Hezbollahu. Z powodu sytuacji alarmowej sztab generalny pozostał wieczorem w bazie Kirya w Tel Awiwie.
    24 lipca 2020 r. przewodniczący połączonych szefów sztabu armii Stanów Zjednoczonych, gen. Mark A. Milley, przyleciał do Izraela i złożył wizytę w bazie lotniczej Nevatim. Z generałem spotkał się premier Benjamin Netanjahu i szef sztabu generalnego gen. Aviv Kochavi. Omówiono problematykę Iranu i wyzwania bezpieczeństwa w regionie. Minister obrony Benny Gantz powiedział: "Wizyta w czasie globalnej pandemii jest świadectwem ścisłej współpracy i doskonałych relacji między siłami zbrojnymi Izraela i armią Stanów Zjednoczonych, która jest kamieniem węgielnym izraelskiej koncepcji bezpieczeństwa. Stoimy przed wieloma wyzwaniami, ale jest to także okres wielu możliwości wzmocnienia relacji i sojuszy przeciwko ekstremistom działającym w regionie. Podkreśliłem przewodniczącemu połączonych szefów sztabów potrzebę kontynuowania presji na Iran i jego sojuszników, którzy zagrażają regionalnej i globalnej stabilności, a także potrzebę utrzymywania i wzmacniania współpracy z umiarkowanymi siłami w regionie. Nawet teraz siły zbrojne Izraela są przygotowane na każdy scenariusz i każde zagrożenie. Sugeruję, aby nasi wrogowie nie testowali nas. Nie jesteśmy zainteresowani eskalacją. Siły Obronne Izraela bronią państwa Izrael na różnych arenach i na różnych płaszczyznach, łącząc działania obronne i ofensywne. Rozmawiałem z generałem Milleyem na temat różnorodnych bliskich i dalekich zagrożeń, z jakimi boryka się Izrael i reakcji Sił Obronnych Izraela na nie. Nasze siły zbrojne mają wspólny interes w utrzymaniu stabilności regionalnej i zapobieganiu jej naruszania przez Iran lub jego sojuszników. Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze i podejmiemy niezbędne działania w celu usunięcia wszelkich zagrożeń, które zagrażają suwerenności Izraela lub jego obywateli."

24 lipca 2020 r. wieczorem izraelskie helikoptery szturmowe ostrzelały trzy posterunki obserwacyjne i obiekty wywiadowcze syryjskiej armii w rejonie Quneitry na Wzgórzach Golan. Rannych zostało 2 syryjskich żołnierzy. Był to odwet za dzisiejszy incydent w tym regionie, podczas którego odłamki syryjskiej rakiety spadły na terytorium Izraela.

25 lipca 2020 r. - Szabat.
    25 lipca 2020 r. kierownik oddziału psychiatrii w Sheba Medical Center dr Mark Weiser powiedział: "Istnieją dwa powody, dla których obecnie może wzrosnąć liczba samobójstw, ale nie ma jeszcze kompletnych danych. Jeden to izolacja społeczna z powodu epidemii koronawirusa, a drugi to stres z powodu kryzysu finansowego. Przewidujemy wzrost liczby samobójstw, ale dowiemy się o tym dopiero po uzyskaniu twardych danych. Jest wiele sposobów, w jakie koronawirus może zwiększyć ryzyko samobójstw, na przykład poprzez wzrost przemocy domowej będzie oddziaływać na wyizolowane społecznie ofiary takiej przemocy. Jesteśmy tym zaniepokojeni, ponieważ w Izraelu odnotowaliśmy ostatnio wzrost przemocy domowej. Przeżycia takich osób są niezwykle bolesne i tak bardzo przytłaczające, że tracą nadzieję, że istnieje jakiś sposób na poprawę sytuacji, co zwiększa ryzyko samobójstwa." Wolontariuszka izraelskiego oddziału pierwszej pomocy emocjonalnej Ruti S. powiedziała, że zauważyła wzrost liczby zgłoszeń. "Od czasu wybuchu pandemii pod koniec lutego mamy zdecydowanie więcej telefonów." Obecnie w Izraelu odnotowuje się 300-400 samobójstw rocznie, jest to więc wskaźnik niższy od innych krajów. Narastającym problemem jest jednak ograniczony dostęp do specjalistów i terapii podczas izolacji w pandemii.
    25 lipca 2020 r. minister obrony Benny Gantz przeprowadził wieczorem ocenę sytuacji bezpieczeństwa na północnej granicy Izraela. W spotkaniu wzięli udział szef sztabu gen. Aviv Kochawi oraz szef wywiadu wojskowego gen. Tamir Heiman. Gantz polecił utrzymanie zwiększonej gotowości bojowej w tym obszarze i podkreślając, że państwo Izrael nie będzie tolerować żadnej wrogiej działalności zagrażającej jego suwerenności, a Siły Obronne Izraela będą działać przeciwko wszystkim, którzy zagrażają obywatelom Izraela. Gantz podkreślił również, że Liban i Syria będą ponosić bezpośrednią odpowiedzialność za wszelką działalność prowadzoną na ich terytorium.
    25 lipca 2020 r. wieczorem około 3,5 tys. lewicowych aktywistów demonstrowało w Jerozolimie przeciwko polityce Netanjahu. Równolegle odbywały się podobne demonstracje w Tel Awiwie i Cezarei. Policja wyjaśniła, że każdy obywatel może korzystać z wolności słowa i protestować zgodnie z prawem, ale policja będzie zdeterminowana, aby utrzymać porządek publiczny i chronić bezpieczeństwo publiczne. Policja wezwała demonstrantów do przestrzegania wskazówek funkcjonariuszy i powstrzymania się od przemocy, nie zakłócania porządku publicznego i nie niszczenia mienia. W Jerozolimie doszło do starć, podczas których aresztowano 12 osób pod zarzutem naruszenia porządku lub napaści na innych demonstrantów.
    25 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 60 496. W stanie ciężkim jest 312 osób (94 pod respiratorami). Zmarło 455 osób. Obecnie aktywnych jest 33 160 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 770 nowych infekcji. Przeprowadzono 23 153 testów.

25 lipca 2020 r. władze Autonomii Palestyńskiej potwierdziły 382 nowe przypadki koronawirusa na swoim terytorium, co podnosi ogólną liczbę do 12 809 przypadków. Zmarło 77 osób. W ciężkim stanie jest 15 osób, w tym 3 pod respiratorami.

26 lipca 2020 r. premier Benjamin Netanjahu zlecił ministrowi transportu Miri Regev przygotowanie planu wznowienia lotów z Izraela na Cypr, Grecję i innych "zielonych" krajów (gdzie koronawirus nie jest uważany za poważne zagrożenie). W związku z tym Regev zlecił ministerstwu transportu, aby skoordynowało swoje planowanie z urzędem lotnictwa, ministerstwem zdrowia i Radą Bezpieczeństwa Narodowego i jak najszybciej przedstawiło plan działania. Zgodnie z planem operacyjnym sformułowanym przez ministerstwo transportu, przybywający pasażerowie zostaną podzieleni na przybywających z krajów "zielonych" i "czerwonych", przy czym przyjezdni z krajów "zielonych" (niski współczynnik zachorowalności) będą poddani po wylądowaniu 5-dniowej kwarantannie, a przyjezdni z krajów "czerwonych" będą zobowiązani do przeprowadzenia kontroli pod kątem wirusów przed wejściem na pokład samolotu.
    26 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 61 956. W stanie ciężkim jest 303 osób (98 pod respiratorami). Zmarło 470 osób. Obecnie aktywnych jest 34 461 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 278 nowych infekcji. Przeprowadzono 5 770 testów. Współczynnik umieralności z powodu tej choroby wynosi obecnie 0,75%.

26 lipca 2020 r. władze Autonomii Palestyńskiej potwierdziły 335 nowe przypadki koronawirusa na swoim terytorium, co podnosi ogólną liczbę do 13 129 przypadków. Zmarło 78 osób. W ciężkim stanie jest 12 osób, w tym 2 pod respiratorami. Większość przypadków pochodzi z Hebronu i okręgu wschodniej Jerozolimy.

26 lipca 2020 r. bezzałogowy izraelski dron spadł popołudniem na terytorium Libanu. Siły Obronne Izraela poinformowały, że do zdarzenia doszło podczas działań operacyjnych prowadzonych na granicy libańskiej i nie ma niebezpieczeństwa, że informacje z drona wpadną w niepowołane ręce. Przyczyną była awaria techniczna. Wcześniej żołnierze międzynarodowych sił UNIFIL ostrzelali pasterzy, którzy zablokowali drogi w okolicy miasta al-Wazani w południowym Libanie, które znajduje się po drugiej stronie granicy na wysokości izraelskiego miasta Metula. Tymczasem zastępca lidera libańskiego Hezbollahu Naim Kassem powiedział: "Nasza organizacja postanowiła nie ostrzegać z wyprzedzeniem o planowanych przez nas działaniach, które podejmiemy w odpowiedzi na zabójstwo jednego z naszych agentów, Alego Mohsina w Damaszku. Izrael powinien uważać. Poczekajmy i zobaczmy, co się stanie."

27 lipca 2020 r. minister obrony Benny Gantz rano dokonał oceny stanu bezpieczeństwa na północy kraju, po czym powiedział: "Uważamy, że na północnej granicy może mieć miejsce zdarzenie związane z bezpieczeństwem. Jesteśmy przygotowani na wszystkie możliwości. Państwo Izrael nie ma żadnych interesów w Syrii ani Libanie, za wyjątkiem interesów bezpieczeństwa. Izrael nadal będzie dbać o swoje interesy bezpieczeństwa, które obejmują zapobieganie umocnieniu się sił irańskich, blokowanie transferu zaawansowanej broni i zapobieganie rozwojowi precyzyjnych pocisków rakietowych w Syrii czy Libanie. Sytuacja w Libanie i Syrii nie jest dobra, ani pod względem ekonomicznym, ani pod względem koronawirusa, ani pod względem infrastruktury. Przypominam Libanowi i Syrii, że są odpowiedzialne za to, co dzieje się na ich terytorium. W razie potrzeby państwo Izrael zażąda takiej odpowiedzialności. Nie szukamy niepotrzebnych eskalacji, ale ktokolwiek nas przetestuje, spotka się z naszą bardzo mocną reakcją. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli używać naszej siły." Analitycy wywiadu wojskowego stwierdzili, że Hezbollah w ostatniej chwili powstrzymał swój atak odwetowy. Prawdopodobnie powodem powstrzymania ataku było podniesienie gotowości bojowej Sił Obronnych Izraela na północy. Wyrazili jednak opinię, że pomimo chwilowego powstrzymania odwetu, do takiego ataku może dojść w każdej chwili. Może to być ostrzał snajperski, zamach bombowy na izraelski patrol przygraniczny lub wystrzelenie rakiety przeciwpancernej.
    27 lipca 2020 r. popołudniem grupa około 3-5 terrorystów Hezbollahu usiłowało przekroczyć granicę Izraela w obszarze Shebaa Farms i Har Dov na granicy z Libanem. Izraelscy żołnierze dostrzegli próbę infiltracji i otworzyli ogień, zmuszając napastników do ucieczki na terytorium Libanu. Terroryści zdołali wejść jedynie na kilkanaście metrów w głąb terytorium Izraela. Izrarlczycy otworzyli ogień z broni maszynowej i artylerii. Następnie terroryści wystrzelili rakietę przeciwpancerną Kornet w stronę izraelskiego pojazdu patrolowego. W trakcie strzelaniny ogłoszono alarm jednostek bojowych i poproszono mieszkańców okolicy o nie wychodzenie z domów. Nikt nie odniósł obrażeń.
    27 lipca 2020 r. minister obrony Benny Gantz udał się do sztabu generalnego w celu dokonania oceny sytuacji po incydencie bezpieczeństwa na północy. Rzecznik armii gen. Hidai Zilberman powiedział, że żaden izraelski żołnierz nie został ranny w potyczce i zaznaczył, że "mamy przed sobą napięte czasy". Przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony Avi Dichter ostrzegł Hezbollah przed testowaniem determinacji Izraela. "Radziłbym wam nie testować potęgi Sił Obronnych Izraela. Podziwiam nasze siły, które zapobiegły dzisiaj próbie ataku terrorystycznego. Nie pozwolimy na żaden atak na bezpieczeństwo Izraela i jego mieszkańców."
    27 lipca 2020 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział wieczorem: "Nasrallah wplątuje Liban w konflikt z powodu Iranu. Dziś komórka terrorystów Hezbollahu infiltrowała terytorium Izraela. Dzięki gotowości operacyjnej Sił Obronnych Izraela udaremniło tę próbę. Z wielką powagą i suwerennością podchodzimy do próby infiltracji naszego terytorium. Hezbollah i państwo Liban są odpowiedzialne za ten incydent i za każdy atak na Izrael, który miał miejsce z terytorium Libanu. Hezbollah igra z ogniem. Na każdy atak odpowiemy z wielką siłą." Minister obrony Benny Gantz powiedział, że "dowódcy Sił Obronnych Izraela działali z wielkim profesjonalizmem i precyzją, zapobiegając poważnemu incydentowi, który mógł spowodować śmierć niewinnych cywili. Izrael jest bardziej niż kiedykolwiek zdeterminowany, aby zapobiec wyrządzeniu jakiejkolwiek krzywdy swoim żołnierzom i obywatelom. Liban i Syria są suwerennymi państwami i będą ponosić bolesną odpowiedzialność za wszelkie akty terrorystyczne, które mają swój początek na ich terytorium. Każde działanie przeciwko państwu Izrael doprowadzi do potężnej, ostrej i bolesnej odpowiedzi. Chcę jasno powiedzieć - Siły Obronne Izraela są gotowe do odpowiedzi na każdy atak. Państwo Izrael i Siły Obronne Izraela nadal będą działać wszędzie tam, gdzie zajdzie taka potrzeba, blisko lub daleko." Dodano, że cały dzisiejszy incydent został zarejestrowany na video. Z pewnością byli to uzbrojeni ludzie, którzy weszli na terytorium Izraela nie w celu urządzenia grilla.
    27 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 64 649. W stanie ciężkim jest 321 osób (97 pod respiratorami). Zmarło 480 osób. Obecnie aktywnych jest 32 052 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 2 001 nowych infekcji. Przeprowadzono 26 983 testów, a wskaźnik infekcji wynosi obecnie 7,5%. Cztery szpitale przekroczyły 100% możliwości obsługi pacjentów na oddziałach koronawirusowych, co spowodowało konieczność przenoszenia pacjentów do szpitali w centrum kraju. Starając się pomóc rozwiązać ten problem w szpitalach, ministerstwo zdrowia rozpoczęło wcześniejsze wypuszczanie pacjentów z łagodnymi objawami koronawirusa oraz przenoszenie starszych pacjentów do placówek geriatrycznych. Obecnie sześć miast jest czerwonymi strefami: Bnei Brak, Beitar Illit, Modi'in Ilit i Elad, a także część Beit Szemesz i Qalansawe.

27 lipca 2020 r. w nocy nieznani sprawcy podpalili meczet Al-Bireh w wiosce Al-Maghi w pobliżu Ramallah w południowej Samarii. Na ścianie meczetu wypisano sprajem: "Godzina policyjna dla Arabów, nie Żydów" i "Ziemia Izraela". Palestyńczycy obwinili żydowskich osadników o podpalenie. Izraelska policja wszczęła dochodzenie. Minister gospodarki Amir Peretz potępił nocne podpalenie, mówiąc: "Wirus nienawiści, podobnie jak wirus COVID-19, jest wrogiem wspólnym dla wszystkich religii i narodów świata. Tak jak wszyscy walczymy o walkę z wirusem, musimy również współpracować, aby wykorzenić wirusa nienawiści. Musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby uniknąć dodatkowej wojny." Od 2009 r. podpalono lub zbezczeszczono 60 meczetów, kościołów i klasztorów. Za tymi atakami stoją radykalni prawicowi żydowscy aktywiści.

27 lipca 2020 r. dowódca sił UNIFIL na granicy izraelsko-libańskiej, gen. Stefano Del Col wezwał zarówno Izrael, jak i Hezbollah do powściągliwości w celu powstrzymania dalszej eskalacji.

28 lipca 2020 r. rano Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy wiązkę balonów z podwieszoną głowicą bojową rakiety przeciwpancernej RPG. Balony wylądowały na terenach rolniczych na Negewie. Saperzy rozbroili ładunek.
    28 lipca 2020 r. szef Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym gen. Amos Yadlin odniósł się do wczorajszego incydentu na północnej granicy z Hezbollahem. "Incydent w Har Dov zakończył się w sposób rozsądny dla Izraela: wczesne wykrycie i udaremnienie infiltracji oddziału terrorystów z Hezbollahu na terytorium Izraela, bez własnych strat. Jest jednak za wcześnie, aby orzec że incydent jest już za nami. Musimy mieć pewność, że Hezbollah jest zadowolony z osiągniętych rezultatów propagandowych i przywróci rutynę."
    28 lipca 2020 r. przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Mark Milley złożył niezapowiedzianą wizytę w Izraelu, spotykając się z ministrem obrony Bennym Gantzem. Omówiono kwestie regionalnych zagrożeń bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Libanie, Syrii, Iraku i Iranie. Gantz powiedział: "Kończę wizytę w eskadrze F-35 Adir, jednej z najbardziej wyrafinowanych eskadr Izraelskich Sił Powietrznych. Posiadamy zdolność do natychmiastowego uderzenia z dowolnej odległości. Narody wokół nas - Syrię, Liban i Iran - i wszystkich zaangażowanych w terroryzm, należy poinformować, że Izrael ma nieograniczone możliwości sił powietrznych wraz z możliwością ich wykorzystania."
    28 lipca 2020 r. Północne Dowództwo Sił Obronnych Izraela wzmocniło swoje siły rozmieszczone wzdłuż granicy z Libanem. Wiadomo, że w tym obszarze rozmieszczono siły specjalne, jednostki wywiadu oraz nieokreślone precyzyjne rodzaje broni. W zeszły poniedziałek izraelskie siły powietrzne przeprowadziły nalot w pobliżu portu lotniczego w Damaszku (Syria). Zniszczono dostawę irańskiej broni i amunicji przeznaczonej dla sił Hezbollahu w Libanie. W tym ataku zginął wysoki dowódca Hezbollahu, który pomagał w organizacji transportu broni do Libanu. W odpowiedzi Hezbollah zspowiedział odwet na Izraelu, co jest zgodne z ogłoszoną w 2015 r. doktryną wzywającą do pomszczenia każdej ofiary. W ten sposób Hezbollah usiłuje prowadzić swoją politykę odstraszania wobec Izraela, a jednocześnie usiłuje udowadnić Iranowi, że jest najskuteczniejszym i najpotężniejszym sojusznikiem Republiki Islamskiej na Bliskim Wschodzie. Przeprowadzony wczoraj atak wyraźnie nie zamierzał w poważny sposób naruszyć suwerenności Izraela, gdyż zmusiłoby to Izraelczyków do militarnej reakcji w głębi Libanu. Celem Hezbollahu było przeprowadzenie ograniczonego w rozmiarach ataku, wymierzonego w militarny cel Sił Obronnych Izraela w spornym obszarze Shebaa Farms na zboczach góry Har Dov. Zakładano, że trafienie w pojazd wojskowy lub posterunek wojskowy, przy uniknięciu zaszkodzeniu ludności cywilnej, pozwoliłoby odnieść sukces propagandowy bez ponoszenia bolesnych następstw. Siły Obronne Izraela były przygotowane na taką ewentualność i umieściły swoje czołgi pod maskowaniem w postaci roślinności. Prawdopodobnie, wysłanie grupy terrorystów miało na celu ściągnąć izraelskie jednostki w rejon domniemanej infiltracji granicy, aby wówczas trafić przeciwpancerną rakietą taki cel, jak np. czołg. Terroryści zostali wykryci jeszcze po stronie libańskiej, jednak izraelscy żołnierze czekali, aż intruzi wejdą kilka metrów na terytorium Izraela. Wówczas rejon infiltracji dosłownie "zasypano" ogniem broni maszynowej, a także pociskami moździerzy, lekkiej artylerii i czołgów. Najwyraźniej strzelano w taki sposób, aby uniknąć ofiar śmiertelnych, a jednocześnie zmusić agresorów do ucieczki. W ten sposób uniknięto kolejnej sytuacji, prowokującej Hezbollah do odwetu. Izraelscy żołnierze rozpalili również okolicy pożary, aby w ten sposób stworzyć zasłonę dymną, która dodatkowo przysłoniła izraelskie pozycje, utrudniając terrorystom celne wystrzelenie przeciwpancernej rakiety. Dzięki temu rakieta Kornet nie trafiła w cel. Nie wiadomo jednak co dalej. Hezbollah może uznać, że nie osiągnął zamierzonego celu i może nadal próbować zaszkodzić Siłom Obronnym Izraela. Dlatego nadchodzące dni pozostaną pełne napięcia, a izraelskie siły zachowają wysoką czujność wzdłuż granicy. Izrael nie jest zainteresowany eskalacją napięć.
    28 lipca 2020 r. wieczorem około tysiąca lewicowych aktywistów zebrało się w Tel Awiwie, aby zaprotestować przeciwko brutalności policji i próbom ministra bezpieczeństwa publicznego Amira Ohany, aby zapobiec protestom odbywającym się przed rezydencją premiera w Jerozolimie. Protestujący zablokowali na krótki czas autostradę Ajalon. Policja zatrzymała 4 demonstrantów, którzy wszczęli rozruchy.

    28 lipca 2020 r. wieczorem grupa około 3 terrorystów Hezbollahu zbliżyła się do granicy libańsko-izraelskiej i usiłowała przekroczyć barierę graniczną. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze otworzyli ogień, zmuszając napastników do ucieczki. Po przeszukaniu tego obszaru ustalono, że nie doszło do infiltracji terytorium państwa Izrael.
    28 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 66 293. W stanie ciężkim jest 316 osób (97 pod respiratorami). Zmarło 486 osób. Obecnie aktywnych jest 33 625 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 2 308 nowych infekcji. Przeprowadzono 15 936 testów. Zgodnie z nowym planem działania, miasta oznaczone jako "zielone" (niska zachorowalność), otrzymałyby zezwolenie na otwieranie restauracji, teatrów i innych miejsc. Miasta oznaczone jako "żółte" (zagrożone poważną epidemią), otrzymywałyby więcej pieniędzy na pomoc w rozwiązaniu problemu. Miasta "czerwone" (potwierdzone ogniska epidemii), byłyby zarządzane na poziomie krajowym. W miastach tych pomoc udzielałoby wojsko.

28 lipca 2020 r. niezidentyfikowany człowiek usiłował wtargnąć z siekierą do synagogi w Mariupolu na Ukrainie. Strażnik powstrzymał napastnika, zmuszając go do ucieczki. Policja poszukuje sprawcę. W chwili ataku w synagodze przebywał rabin Menachem Mendel Cohen i dwie osoby. Była to pora porannej modlitwy w synagodze.
    28 lipca 2020 r. libański premier Hassan Diab potępił "niebezpieczną eskalację militarną na granicy z Izraelem. Izrael po raz kolejny naruszył suwerenność Libanu. Apeluję o ostrożność w najbliższych dniach, ponieważ obawiam się, że w świetle dużego napięcia na granicy sytuacja może się pogorszyć." Hezbollah zaprzeczył próbie infiltracji na terytorium Izraela, oskarżając izraelską armię o wystrzelenie dziesiątek pocisków na Liban.
    28 lipca 2020 r. sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział: "Jestem dumny, że Stany Zjednoczone i Izrael nigdy nie były bliżej siebie niż dzisiaj. To, co osiągnęliśmy w ciągu ostatnich trzech lat, wcześniej było prawie niewyobrażalne. Prezydent Trump przeniósł ambasadę Stanów Zjednoczonych do Jerozolimy, uznając w ten sposób rzeczywistość, że święte miasto jest i zawsze będzie stolicą Izraela. Uznaliśmy zwierzchnictwo Izraela nad Wzgórzami Golan. Miałem zaszczyt być w Jerozolimie dzień po ogłoszeniu tej polityki. Powiedzieliśmy prawdę, że żydowskie cywilne osiedla na Zachodnim Brzegu nie są bynajmniej niezgodne z międzynarodowym prawem. Wizja pokoju przedstawiona przez prezydenta Trumpa to najlepsza i najbardziej realistyczna droga do zakończenia rozlewu krwi między Izraelem a ludem palestyńskim, oraz do osiągnięcia trwałego bezpieczeństwa, wolności i dobrobytu dla obu stron. Jako dyplomata, jako Amerykanin i jako chrześcijanin, nigdy nie zapomnę chwili, gdy z premierem Izraela modliłem się pod Ścianą Płaczu. To pokazało siłę tego sojuszu. Poparcie amerykańskich chrześcijan dla Syjonu jest niezachwiane. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać naszych braci i siostry w Izraelu." Ambasador USA w Izraelu David Friedman powiedział: "Izrael stoi przed wyzwaniami, jak nigdy dotąd. Jest jedynym narodem, który wciąż jest zmuszany do obrony swojego prawa do istnienia, czy to ze strony skrajnej prawicy, czy skrajnej lewicy, od radykalnych islamistów szyickich po radykalnych sunnitów. Ludzie, którzy nie mogą dojść do porozumienia z sobą w żadnej innej sprawie, wydają się znajdować wspólną płaszczyznę w atakowaniu, oczernianiu i ostatecznie w dążeniu do zniszczenia żydowskiego państwa Izrael. Ale dzięki Bogu, Izrael nie jest sam. W społeczności chrześcijańskiej znalazł prawdziwą przyjaźń, wsparcie i zaufanie. Setki milionów chrześcijańskich syjonistów dumnie stoi po stronie Izraela i wspólnie przekazują ważne, bezcenne i bezprecedensowe przesłanie. Mówią po prostu: Izraelu nie jesteś sam. Nigdy nie lekceważ znaczenia chrześcijańskiego syjonizmu, gdyż odegrał on ważną rolę w tworzeniu Izraela i nadal odgrywa być może nawet jeszcze ważniejszą rolę dzisiaj. Muzeum Przyjaciół Syjonu, założone przez dr Evansa, wykonuje wspaniałą pracę prezentując to niesamowite zjawisko."

29 lipca 2020 r. Siły Obronne Izraela ujawniły nowe szczegóły dotyczące ostatniej infiltracji Hezbollahu w rejonie Har Dov. Izraelscy żołnierze obserwowali oddział terrorystów przez pół dnia jak przemieszczał się wzdłuż granicy. Po wejściu na 50 metrów w głąb Izraela, wojsko otworzyło do nich ogień. Były to ostrzegawcze strzały. Żołnierze otrzymali wcześniej rozkaz, aby nie zabijać napastników, by nie podnosić napięcia Hezbollahu. W wyniku ostrzału czterej terroryści porzucili swój sprzęt i uciekli z powrotem przez granicę, gdzie czekał pojazd, który miał ich zawieźć dalej na północ. Pojazd był śledzony przez bezzałogowy dron. Komórka, która usiłowała infiltrować, nie należy do regularnych sił Hezbollahu. Działała ona bez osłony innych sił. Podkreślono, że gdyby wystrzelona rakieta Komet trafiła w obiekt wojskowy lub cywilny, powodując ofiary w ludziach, Siły Obronne Izraela nie miałyby wyjścia i odpowiedziałyby siłowo. Cały incydent został udokumentowany, ale jeszcze nie udostępniło nagrań mediom.
    29 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 68 769. W stanie ciężkim jest 336 osób (99 pod respiratorami). Zmarło 497 osób. Obecnie aktywnych jest 32 756 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 968 nowych infekcji. Przeprowadzono 22 591 testów.

30 lipca 2020 r. - Tish'a B'Av.
    30 lipca 2020 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet ujawniła, że miesiąc temu izraelska marynarka wojenna zatrzymała Palestyńczyka, który usiłował drogą morską przedostać się ze Strefy Gazy do Izraela. Do zatrzymania doszło jeszcze na morzu. Po identyfikacji okazało się, że był to 24-letni Izz al-Din Hussein, członek grupy obrony przeciwlotniczej Hamasu w Strefie Gazy. Podczas przesłuchań ujawnił on szereg cennych informacji na temat organizacji Hamas. Ujawnił on, że powierzono mu wyrzutnię z rakietami przeciwlotniczymi, z zadaniem zestrzelenia izraelskiego helikoptera, jeśli wyląduje w pobliżu jego domu w Gazie. W ramach swojej działalności Hussein brał udział w różnych szkoleniach i działaniach przeciwko Izraelowi. Obserwował ruch izraelskich samolotów i helikopterów na niebie nad strefą. "Jego działalność w Hamasie i ogromna wiedza, jaką zdobył dzięki temu zdobył, stały się wyjątkowym źródłem informacji dla Szin Bet." Uciekł on ze Strefy Gazy 28 czerwca, z zamiarem poddania się w Izraelu.
    30 lipca 2020 r. ministerstwo obrony gościło doroczną amerykańsko-izraelską grupę doradczą ds. polityki obronnej, której współprzewodniczył szef biura polityczno-wojskowego Zohar Palti i podsekretarz obrony ds. polityki USA dr James Anderson. Grupa służy jako główna platforma dla rozwijania partnerstwa obronnego USA-Izrael. Z powodu koronawirusa spotkanie odbyło się w postaci wideokonferencji. Podczas sesji obie strony omawiały strategiczne i regionalne wyzwania dla bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem Iranu i jego złośliwej aktywności regionalnej, a także irańskich aspiracji nuklearnych. Strony omówiły również ogólną współpracę obronną i interoperacyjność wojskową. Ponadto strona izraelska przedstawiła główne elementy planów dotyczących rozbudowy armii, ze szczególnym uwzględnieniem sił powietrznych. Następnie przedstawiciele izraelskich sił powietrznych na czele z gen. Ran Kochavem odbyli wirtualne spotkanie z przedstawicielami Europejskiego Dowództwa Armii USA. Podczas spotkania podpisano dokument określający wspólną aktywność obu systemów obrony powietrznej w razie sytuacji kryzysowej w Izraelu.
    30 lipca 2020 r. minister obrony Benny Gantz nakazał Siłom Obronnym Izraela przygotowanie odpowiedzi wymierzonej w Liban, na wypadek gdyby Hezbollah skrzywdził żołnierzy lub obywateli Izraela. Jeśli Hezbollah przeprowadzi atak, Siły Obronne Izraela będą działać nie tylko przeciwko terrorystom i infrastrukturze Hezbollahu, ale także przeciwko infrastrukturze Libanu. "Instrukcja została wydana podczas konsultacji przeprowadzonych przez Gantza z szefem sztabu Avivem Kochavi i głównymi dowódcami armii. Kochavi przedstawił stanowisko, zgodnie z którym odpowiedzialność za ewentualną reakcję Hezbollahu i jej konsekwencje powinna spoczywać nie tylko na organizacji, ale także na Libanie i jego rządzie. Jeśli organizacja terrorystyczna spróbuje przeprowadzić kolejny atak, zobaczymy niezwykłe działania ze strony Sił Obronnych Izraela przeciwko Hezbollahowi i krajowi Liban. Nadchodzące dni będą kluczowe. Siły Obronne Izraela są w najwyższym stanie gotowości."
    30 lipca 2020 r. wieczorem ponad tysiąc lewicowych aktywistów demonstrowało przed rezydencją premiera w Jerozolimie. W pobliżu kilkudziesięciu zwolenników Netanjahu zorganizowało kontrdemonstrację. W większości byli to członkowie prawicowej grupy La Familia, która jest organizacją kibiców piłkarskiej drużyny Beitar Jerusalem. Skandowali oni hasła typu "Śmierć lewakom!" i aatakowali dziennikarzy Kanału 13. Następnie zamieszki i starcia rozszerzyły się. Policja zatrzymała 16 osób. Wcześniej tego dnia policja zainstalowała kamery na słupach sygnalizacji świetlnej wzdłuż pobliskich ulic, aby lepiej monitorować przebieg wydarzeń i ustalić sprawców zamieszek.
    30 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 70 582. W stanie ciężkim jest 328 osób (102 pod respiratorami). Zmarło 509 osób. Obecnie aktywnych jest 26 260 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 785 nowych infekcji. Przeprowadzono 20 846 testów, z których 8,8% dało wynik pozytywny.

30 lipca 2020 r. Departament Stanu USA przedstawił raport na temat postępów krajów w zakresie restytucji lub wypłaty odszkodowania za mienie bezprawnie zajęte podczas Holokaustu. Sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział, że "dziedzictwo masowych grabieży nazistów i późniejszych nacjonalizacji z czasów komunistycznych ... pozostaje w dużej mierze nierozwiązane w zbyt wielu miejscach ... Raport podkreśla ważne działania podjęte przez różne kraje w celu przywrócenia lub wypłaty rekompensaty za mienie skonfiskowane w czasach Holokaustu lub następnie znacjonalizowane w czasach komunistycznych, zgodnie ze zobowiązaniami podjętymi przez te kraje, kiedy poparły Deklarację Terezińską na zakończenie konferencji praskiej w czerwcu 2009 r. W raporcie opisano również starania, jakie podejmą te kraje w celu upamiętnienia Holokaustu, otwarcia archiwów i promowania edukacji o Holokauście, w celu uhonorowania ocalałych i ofiar, oraz zagwarantowania, że takie okrucieństwa nigdy się nie powtórzą. Ponieważ obchodzimy 75. rocznicę zakończenia Holokaustu i ponad 10 lat od przyjęcia Deklaracji z Terezina, dziedzictwo nazistowskich masowych grabieży i późniejszych nacjonalizacji tego mienia w czasach komunistycznych w zbyt wielu miejscach pozostaje w dużej mierze nierozwiązane. Raport szczegółowo opisuje sprawy, które pozostają do wykonania, aby zapewnić spóźnioną miarę sprawiedliwości dla ocalonych z Holokaustu i ich rodzin, a także społeczności żydowskich zniszczonych podczas Holokaustu. Biorąc pod uwagę zaawansowany wiek ocalałych z Holokaustu na całym świecie - z których wielu żyje w biedzie - istnieje pilna potrzeba podjęcia działań. Wszystkie ofiary nazistowskiego reżimu powinny móc godnie przeżyć pozostałe dni." Raport Departament Stanu wezwał Bośnię, Białoruś, Ukrainę, a zwłaszcza Polskę, do podjęcia działań w celu uregulowania roszczeń reprywatyzacyjnych. W raporcie wymieniono również Chorwację, Łotwę i Rosję, co prawdopodobnie spotka się z gniewnymi reakcjami tych rządów.

31 lipca 2020 r. wieczorem lewicowi aktywiści przybyli przed prywatną rezydencji premiera Benjamina Netanjahu w Cezarei. Demonstranci protestowali przeciwko korupcji w rządzie. Teren odgrodziła policja. Przewodniczący ruchu protestacyjnego dr Eliad Shraga powiedział: "Nie pozwolimy policji ograniczyć nam wolności demonstrowania. Jest nie do pomyślenia, aby policja odgradzała obywateli podczas legalnej demonstracji i uniemożliwiała im głośne deklarowanie sprzeciwu wobec rządu. Nie poddamy się i nie pozwolimy im uciszyć nas."
    31 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 70 970. W stanie ciężkim jest 320 osób (102 pod respiratorami). Zmarło 512 osób. Obecnie aktywnych jest 26 608 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 934 nowych infekcji. Przeprowadzono 14 530 testów.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Aktualności z Izraela


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2020 by Gedeon