POKÓJ  ZE  ZJEDNOCZONYMI  EMIRATAMI  ARABSKIMI  -  HISTORIA
  - lipiec-wrzesień 2020
 - Pokój ze Zjednoczonymi Emiratami
  Arabskimi i Bahrajnem

Wiadomosci z Izraela

 

---- TRAKTAT POKOJOWE ZE ZEA I BAHRAJNEM ----

15 września 2020 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety, z których jedną zestrzelił system Iron Dome, a druga spadła na miasto Aszdod. Od odłamków szkła rannych zostało 5 osób. Kolejne 8 osoby doznały szoku. Do ostrzału doszło w momencie, gdy w Waszyngtonie podpisywano traktat pokojowy. Rakiety leciały na Aszdod i Aszkelon.
    15 września 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 164 402. W stanie ciężkim jest 534 osób (138 pod respiratorami). Zmarło 1 147 osób. Obecnie aktywnych jest 42 528 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 5 523 nowych infekcji. Przeprowadzono 57 165 testów.

15 września 2020 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w pobliżu punktu kontrolnego Az-Za'ajjem na wschód od Jerozolimy. Ranny został 1 Izraelczyk.

15 września 2020 r. wieczorem odbyło się w Białym Domu podpisanie porozumienia pokojowego między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem. Trump powiedział: "To niesamowity dzień dla świata. Odwaga izraelskich i arabskich przywódców umożliwiła tym krajom podjęcie dużego kroku w kierunku przyszłości, w której ludzie wszystkich wyznań będą żyć razem w pokoju i dobrobycie." Netanjahu przypomniał, że "Żydzi od tysięcy lat, a obywatele Izraela od dziesięcioleci modlą się o pokój. Ten dzień niesie nadzieję wszystkim synom Abrahama. Wszystkim przyjaciołom Izraela na Bliskim Wschodzie - tym, którzy są dziś z nami i tym, którzy dołączą do nas jutro - mówię: salaam aleichem, pokój wam, Szalom. Błogosławieństwa z dzisiejszego porozumienia pokojowego będą ogromne, po pierwsze dlatego, że pokój ten w końcu rozszerzy się na inne państwa arabskie, a ostatecznie może raz na zawsze zakończyć konflikt arabsko-izraelski." Minister spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abdullah bin Zajed wyraził podobne odczucia, podkreślając, że "jesteśmy dziś świadkami nowego trendu, który wytyczy nową ścieżkę dla Bliskiego Wschodu." Trump ujawnił, że około pięciu kolejnych państw jest na drodze do pokoju z Izraelem. Do tej pory pokój z Izraelem zawarł w 1979 r. Egipt, w 1994 r. Jordania, i teraz w 2020 r. Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Bahrajn. Uroczystości podpisania historycznego porozumienia przewodniczył prezydent Donald Trump. W Białym Domu obecnych było ponad 700 oficjalnych gości. Premier Benjamin Netanjahu oraz ministrowie spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu podpisali dwustronne umowy. Dodatkowo wszyscy trzej podpisali trójstronny dokument nazwany Porozumieniami Abrahama. Trump złożył podpis jako świadek. Treść porozumienia nie jest jawna. Wiadomo jednak, że umowa Zjednoczonych Emiratów Arabskich z Izraelem jest obszerniejsza i bardziej szczegółowa niż umowa z Bahrajnem. Podobno umowa ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi będzie wdrażana stopniowo, w trzech fazach. Oba kraje nie będą od razu wymieniać ambasadorów, ale rozpoczną współpracę gospodarczą, następnie współpracę w zakresie bezpieczeństwa i wywiadu, a na ostatnim etapie nawiążą pełne stosunki dyplomatyczne.

16 września 2020 r. palestyńscy terroryści wystrzelili nad ranem co najmniej 18 rakiet, z których system Iron Dome zestrzelił 8 rakiet. Pozostałe spadły w otwartym terenie, nie powodując żadnych strat.
    16 września 2020 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że na koniec roku w Izraelu mieszka około 9 246 000 mieszkańców, w tym około 6 841 000 Żydów (74% populacji), około 1 946 000 Arabów (21%) i około 459 000 innych (niearabscy chrześcijanie, inne religie i ludzie bez przynależności religijnej). W ciągu kończącego roku urodziło się około 170 tys. dzieci, zmarło 44 tys. osób, a 20 tys. dokonało aliji. W sumie populacja Izraela wzrosła o 150 tys. osób. Średnia długość życia kobiet w Izraelu wynosi 84,7 lat i 81 lat dla mężczyzn. Dane pokazują, że 43,1% Żydów w Izraelu określa siebie jako osoby świeckie, 33,9% jako tradycyjnie religijne, 11,3% jako religijne i 10,1% jako ultraortodoksyjne. 88% Izraelczyków twierdzi, że jest zadowolonych ze swojego życia.
    16 września 2020 r. szef Mosadu Jossi Cohen powiedział: "Mam wielką nadzieję, że porozumienie z Arabią Saudyjską jest w naszym zasięgu. Podejmowane są znaczne wysiłki, aby wprowadzić więcej krajów w tę samą atmosferę pokoju i normalizacji z Izraelem, którą bardzo popieramy. Jestem przekonany, że jest to możliwe. Z pewnością nie mogę się już doczekać kolejnych dobrych wiadomości. Mam nadzieję, że one przyjdą jeszcze w tym roku. Jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa, przejściu na stronę wsparcia dla Izraela jest bardzo silnym przesłaniem. Te umowy są strategiczną zmianą w wojnie z Iranem."
    16 września 2020 r. wieczorem w Izraelu wylądował wojskowy samolot transportowy z Czadu, aby odebrać pomoc humanitarną od prywatnej organizacji pozarządowej o nazwie Israeli Flying Aid. Przekazuje ona do Czadu namioty dla około 12 tys. osób, które straciły dach nad głową w wyniku powodzi w tym kraju. Przekazany zostanie także sprzęt ochronny przeciwko COVID-19 oraz sprzęt do rozpylania pestycydów, które zabijają komary przenoszące malarię.
    16 września 2020 r. ministerstwo zdrowia zaktualizowało listę zielonych krajów, z których Izraelczycy mogą powrócić bez konieczności wchodzenia w 14-dniową izolację. Z listy usunięto Chorwację, Węgry, Austrię i Słowenię. Dodano Seszele, Islandię, Kubę i Serbię. Aktualna lista zielonych państw obejmuje Włochy, Estonię, Bułgarię, Wielką Brytanię, Gruzję, Niemcy, Danię, Hongkong, Grecję, Jordanię, Łotwę, Litwę, Nową Zelandię, Finlandię, Kanadę, Cypr, Ruandę, Australię, Urugwaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Irlandię, Tajwan, Norwegię, Singapur, Portugalię i Tajlandię.
    16 września 2020 r. ze względu na wzrost liczby przypadków koronawirusa, muzułmański Waqf postanowił zakazać wstępu na Wzgórze Świątynne na okres trzech tygodni. Meczet al-Aksa będzie czasowo zamknięty dla modlitw od piątku.
    16 września 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 170 465. W stanie ciężkim jest 549 osób (140 pod respiratorami). Zmarło 1 165 osób. Obecnie aktywnych jest 46 081 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 4 537 nowych infekcji. Wykonano 52 597 testów.

16 września 2020 r. nad ranem izraelskie samoloty zbombardowały cele Hamasu w Strefie Gazy. Celami było 10 obiektów, takich jak zakłady produkujące broń i obóz szkoleniowy Hamasu.

16 września 2020 r. operator portu w Dubaju, firma DP World podpisała protokół ustaleń z izraelską firmą DoverTower, zarządzającą portem w Ejlacie i stocznią Israel Shipyards. Celem współpracy będzie przejęcie prywatyzowanego portu w Hajfie i utworzenie bezpośredniego szlaku żeglugowego z portu Jebel Ali w Dubaju do Ejlatu. Prezes DP World, Sultan Ahmed bin Sulajem powiedział: "Misją DP World jest umożliwienie globalnego handlu. Nasza praca nad budową szlaków handlowych między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Izraelem i poza nimi pomoże naszym klientom łatwiej i wydajniej prowadzić interesy w regionie. Porty Hajfy i Aszdodu mają doskonałą lokalizację, a nasza firma nie miałaby nic przeciwko obecności tam." Izrael prywatyzuje port w Hajfie, mając nadzieję, że nowy właściciel zainwestuje co najmniej 292 mln dolarów w jego modernizację. DP World prowadzi operacje od Australii po Kanadę, i agresywnie rozszerza swoją działalność na Afrykę Wschodnią. Już w październiku ma zostać uruchomiona linia żeglugowa między Ejlatem a Dubajem. Początkowo tą linią będą kursować dwa kontenerowce z około 600 kontenerami na pokładzie. Rejs do Dubaju będzie trwać 10 dni, a rejs powrotny potrwa 20 dni, gdyż statki będą zawijać do innych portów Zatoki Perskiej, zabierając między innymi surowiec wyprodukowany w Arabii Saudyjskiej do produkcji plastiku w Izraelu lub obuwie sportowe dla izraelskich klientów.
    16 września 2020 r. amerykański prezydent Donald Trump wyraził optymizm, że porozumienie pokojowe między Izraelem a Arabią Saudyjską jest w zasięgu, i Arabia zgodzi się na pokój. "Cztery lub pięć kolejnych arabskich państw chce wejść w porozumienie i znormalizować stosunki z Izraelem. Wczoraj rozmawiałem z dwoma z nich i są gotowi, aby spróbować. Będziemy mieć pokój na Bliskim Wschodzie bez krwi na piasku. Myślę, że Arabia Saudyjska też w końcu przyjdzie. Jest to moje odczucie, które jest oparte na kilku rozmowach przeprowadzonych z królem. Ten ruch nadejdzie we właściwym czasie."
    16 września 2020 r. włoski poseł Paolo Grimoldi nominował premiera Benjamina Netanjahu do Pokojowej Nagrody Nobla, za jego wkład w zawarcie porozumienia pokojowego ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem, oraz dialog z Arabią Saudyjską.

17 września 2020 r. minister obrony Benny Gantz nakazał otwarcie dwóch dodatkowych hoteli izolacyjnych dla ortodoksyjnych Żydów oraz przygotowanie się do otwarcia kolejnych hoteli izolacyjnych, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wczoraj oddelegowano kolejnych 500 żołnierzy do wsparcia działań policji w związku z wprowadzeniem przepisów epidemiologicznych.
    17 września 2020 r. izraelska policja poinformowała, że od jutra skieruje 7 tys. policjantów do egzekwowania ogólnokrajowej blokady, a ich liczba zostanie wzmocniona przez około 1 tys. żołnierzy. Zgodnie z istniejącym planem, przy wjazdach do wydzielonych miast i dzielnic, zostaną utworzone punkty kontrolne. Blokada wejdzie w życie jutro o godzinie 14:00 przed rozpoczęciem święta Rosz haSzana.
    17 września 2020 r. linie lotnicze Emirates otrzymały zezwolenie na korzystanie z portu lotniczego Ben Guriona. Regularne loty zostaną uruchomione w styczniu przyszłego roku.

17 września 2020 r. izraelscy żołnierze działali w nocy w dwóch arabskich wioskach w regionie Binjamin w zachodniej Samarii. Przeprowadzono rewizje w dziesiątkach domów, konfiskując karabiny M-16, a także materiały podżegające do przemocy.
    17 września 2020 r. wysoki urzędnik Autonomii Palestyńskiej, Ahmad Majdelani stwierdził, że Izrael prowadzi negocjacje w sprawie normalizacji stosunków z pięcioma kolejnymi krajami, w tym Sudanem, Omanem i Mauretanią. Dodał, że "jeśli Izraelczycy sądzą, że mogą przejść w kierunku normalizacji z krajami arabskimi bez rozwiązania kwestii palestyńskiej, to się mylą".

17 września 2020 r. giełdy diamentów w Izraelu i Dubaju ogłosiły, że zawarły porozumienie o wspólnym handlu. Izrael jest liderem w polerowaniu dużych diamentów, a wartość obrotu diamentami w Dubaju w 2019 r. wyniosła 23 mld dolarów.

18 września 2020 r. wysocy urzędnicy systemu opieki zdrowotnej ostrzegli przed poważną sytuacją, gdyż większość społeczeństwa nie rozumie powagi obecnego zagrożenia. "Sytuacja jest o wiele poważniejsze niż to, co widzimy w wiadomościach. Personel medyczny jest wyczerpany. Nowi pacjenci wciąż przychodzą. System zdrowia jest koordynowany w chaotyczny sposób. Nie jest jasne, kto co ma robić w terenie. Każda inicjatywa zawodzi, a choroba rozprzestrzenia się w bezprecedensowym tempie. Jesteśmy bezradni. W nadchodzących tygodniach będziemy musieli obniżyć poziom opieki nad wszystkimi pacjentami szpitali. Nie mamy wyboru. Personel szpitala nie jest w stanie dźwigać już tego ciężaru. Nie chodzi o to, że pacjenci w ogóle nie będą leczeni, ale leczenie będzie poniżej standardu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Będzie to miało swoją cenę w zdrowiu pacjentów, nie tylko wśród pacjentów z koronawirusem."
    18 września 2020 r. od godziny 14:00 na cały Izrael nałożono generalną blokadę, która ma potrwać co najmniej trzy tygodnie. W ramach operacji "Zwycięstwo Odpowiedzialności" policja ustanowiła 38 punktów kontrolnych na głównych drogach. Wyjście z domu będzie możliwe tylko do kilometra w przestrzeni publicznej, i do miejsca pracy. Wyjątki od tego zakazu obejmują zakupy pożywienia i lekarstw, pomoc osobie znajdującej się w trudnej sytuacji lub niebezpieczeństwie, a także leczenie i demonstracje. Zgromadzenia zostały ograniczone do 10 osób w środku i 20 osób na otwartej przestrzeni. Aktywność gospodarcza ulegnie znacznemu ograniczeniu, a zamknięte zostaną restauracje, baseny, siłownie, hotele, miejsca rozrywki i rekreacji, itp.
    18 września 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 179 071. W stanie ciężkim jest 581 osób (158 pod respiratorami). Zmarło 1 196 osób. Obecnie aktywnych jest 47 851 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 3 815 nowych infekcji. Wykonano 57 971 testów.

18 sierpnia 2020 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły od północy całkowite zamknięcie terytoriów Autonomii Palestyńskiej, które będzie obowiązywać na czas wielkich świąt. Przy czym zamknięcie obecne jest na czas świata Rosz Haszana (do północy 21 września), o północy 27 września na Jom Kippur (do północy 29 września), o północy 1 października rozpocznie się blokada na Sukkot (do północy 3 października), o północy 8 października na Simchat Tora (do północy 10 października). Wyjątki będą dotyczyły przypadków humanitarnych i medycznych, pod warunkiem uzyskania odpowiedniej zgody.

18 września 2020 r. amerykański prezydent Donald Trump powiedział, że jest duża szansa, że Kuwejt wkrótce unormuje stosunki z Izraelem. Dodał, że "co najmniej siedem lub osiem innych arabskich krajów chce być częścią umów z Izraelem".

19 września 2020 r. - Szabat i Rosz Haszana.
    19 września 2020 r. około 100 osób demonstrowało na plaży w Tel Awiwie przeciwko blokadze koronawirusowej kraju.
    19 września 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 183 602. W stanie ciężkim jest 604 osób (165 pod respiratorami). Zmarło 1 226 osób. Obecnie aktywnych jest 49 927 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 4 531 nowych infekcji. Pięć największych szpitali w kraju zgłosiło, że ich oddziały koronawirusowe są pełne w 100%: Hadassah Medical Center, Shaare Zedek, Samson Assuta Ashdod University Medical Center, Sheba Medical Centrum i Hadassah Mount Scopus. Przepełnienie oddziałów internistycznych zgłosiły: Szpital Świętej Rodziny w Nazarecie i Centrum Medyczne Kaplan w Rehovot.

19 września 2020 r. izraelscy żołnierze zatrzymali 4 Palestyńczyków, którzy usiłowali przekroczyć granicę Strefy Gazy. Przy jednym z nich znaleziono ukryty nóż.

20 września 2020 r. premier Benjamin Netanjahu odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Hondurasu Juan Orlando Hernandez. Obaj politycy zgodzili się na otwarcie ambasad w stolicach obu krajów. Honduras otworzy ambasadę w Jerozolimie, a Izrael otworzy ambasadę w Tegucigalpie. Przeniesienie ambasady do Jerozolimy ma nastąpić jeszcze przed końcem 2020 roku.
    20 września 2020 r. około 2,5 tys. lewicowych aktywistów wzięło wieczorem udział w antyrządowych protestach naprzeciwko rezydencji premiera w Jerozolimie, pomimo ogólnokrajowej blokady nałożonej w piątek. Policja ustawiła bariery, aby podzielić protestujących na mniejsze grupy zgodnie z dyrektywami ministerstwa zdrowia. Jednak sam wiec nie został jeszcze usankcjonowany przez policję, a demonstranci usunęli bariery, ignorując wytyczne policji. Aresztowano 11 demonstrantów. Zatrzymano także kierowcę, który rozpędzonym samochodem jechał w stronę demonstracji. Policja podejrzewa, że mogła to być próba taranowania z pobudek politycznych. Główny nadinspektor Alon Kalfon powiedział jednak rano, że "to nie wygląda na atak terrorystyczny. Był to młody Żyd i sprawdzamy, czy był pod wpływem alkoholu czy narkotyków."
    20 września 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 187 902. W stanie ciężkim jest 643 osób (170 pod respiratorami). Zmarło 1 236 osób. Obecnie aktywnych jest 52 577 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 4 306 nowych infekcji.

20 września 2020 r. palestyńskie media poinformowały, że wieczorem zawalił się podziemny tunel w północnej części Strefy Gazy. Zginęło 2 członków Hamasu, a 8 zostało rannych.

21 września 2020 r. Abu Dhabi Film Commission, Israel Film Fund i Jerusalem Sam Spiegel Film podpisały porozumienie o współpracy w zakresie szkoleń i produkcji. Umowa zawiera plan organizacji corocznego festiwalu filmowego, który będzie odbywać się rotacyjnie między Abu Dabi a Izraelem.
    21 września 2020 r. minister obrony Benny Gantz przeprowadził ocenę sytuacyjną dotyczącą sposobu radzenia sobie z kryzysem koronawirusa i powiedział, że Siły Obronne Izraela powinny niezwłocznie przygotować się do utworzenia szpitala polowego z około 200 łóżkami dla pacjentów chorych na COVID-19. Decyzję podjęto kilka godzin po tym, jak Centrum Medyczne Shaare Zedek i Szpital Assuta w Aszdod z powodu przepełnienia przestały przyjmować pacjentów z koronawirusem. Przygotowania zajmą kilka tygodni. Utworzono również nową Jednostkę Badań Epidemiologicznych "Ella", a 600 żołnierzy wzmocni wysiłki epidemiologiczne Dowództwa Frontu Wewnętrznego.
    21 września 2020 r. rząd wieczorem jednogłośnie zaakceptował decyzję o obniżeniu o 10% wynagrodzeń ministrów, posłów, premiera, wiceministrów i wszystkich urzędników państwowych, w tym sędziów. Była to inicjatywa ministra finansów Israela Katza, który wcześniej przeprowadził rozmowy ze wszystkimi stronami i przedstawił rządowi memorandum prawne. Rząd zatwierdził także plan ratunkowy dla firm i pracowników, którzy ponieśli straty z powodu blokady. Koszt zatwierdzonego planu szacuje się na 10,5 mld szekli. Plan będzie działał do czerwca 2021 r. i obejmuje wypłaty dotacji na utrzymanie pracowników, rozszerzenie pożyczek gwarantowanych przez państwo, otrzymanie zaliczki na dotacje dla firm dotkniętych kryzysem, itp. Zatwierdzono także odroczenie redukcji zasiłku dla bezrobotnych.
    21 września 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 190 037. W stanie ciężkim jest 653 osób (170 pod respiratorami). Zmarło 1 272 osób. Obecnie aktywnych jest 52 263 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 2 567 nowych infekcji.

21 września 2020 r. Amerykańska Liga Przeciwko Zniesławieniu (ADL) opublikowała raport, z którego wynika, że 54% amerykańskich Żydów doświadczyła lub była świadkiem incydentu, który ich zdaniem był motywowany antysemityzmem. Około dwie trzecie amerykańskich Żydów twierdzi, że czuje się mniej bezpiecznie niż kiedykolwiek w ciągu ostatniej dekady. Dyrektor ADL Jonathan A. Greenblatt powiedział: "Nasze dochodzenie wykazało, że w ostatnich latach nasiliły się śmiertelne i nieśmiertelne ataki antysemickie, a teraz odkryliśmy również, że amerykańscy Żydzi są głęboko zaniepokojeni o swoje bezpieczeństwo osobiste oraz bezpieczeństwo swoich rodzin i społeczności, w sposób jakiego nie było od ponad dziesięciu lat. To smutny stan rzeczy, że w obliczu powszechnego niepokoju związanego z antysemickimi atakami, niektórzy amerykańscy Żydzi modyfikują swoje zwyczaje i unikają publicznego okazywania judaizmu, aby zminimalizować ryzyko stania się celem ataku." Raport wspomina także, że w przeszłości niektórzy amerykańscy Żydzi mieli konta bankowe w Izraelu. Ich celem było zazwyczaj wspieranie członków rodziny, którzy wyemigrowali, radzenie sobie z przelewami pieniędzy i utrzymaniem nieruchomości posiadanych w Izraelu, a w kilku przypadkach po to, aby odłożyć trochę gotówki na "czarną godzinę". Jednak bardzo niewielu z tych Żydów faktycznie przewidywało scenariusz, w którym musieliby uciekać ze Stanów Zjednoczonych i szukać schronienia w Izraelu. W tym celu wiele z tych osób już teraz uruchamia w izraelskich bankach konta rezerwowe, jako część ich strategii zarządzania ryzykiem majątkowym. Zamożne rodziny odkładają tam rezerwę kilku milionów dolarów na wypadek ucieczki ze Stanów Zjednoczonych.

22 września 2020 r. profesor Jinon Aszkenazi z Uniwersytetu Hebrajskiego ostrzegł rząd, że do końca tygodnia zostanie przekroczony próg 800 ciężko chorych pacjentów z COVID-19, co będzie oznaczać zapełnienie oddziałów koronawirusowych w szpitach. Aszkenazi wyjaśnił, że zdecydowana większość zarażeń miała miejsce w pomieszczeniach zamkniętych, podczas gdy na zewnątrz, jeśli jest utrzymywany dystans społeczny, ryzyko zarażenia się wirusem jest minimalne. Jego zdaniem noszenie masek jest najważniejsze w pomieszczeniach zamkniętych, chociaż nie jest to w pełni skuteczna metoda zapobiegania zarażenia, dlatego potrzeba ograniczyć gromadzenie się ludzi. Zgodził się z nim prof. Eran Segal z Instytutu Weizmanna. Według ich oceny w ciągu nie więcej niż trzech tygodni szpitale odnotują 1600 poważnych przypadków COVID-19. Segal powiedział: "Obserwujemy wzrost pozytywnych wyników testów, co wskazuje, że zachorowalność jest wyższa niż pokazują to liczby. Ponieważ około 20% ciężko chorych pacjentów umiera z powodu tego wirusa, nasze przewidywania pokazują w najgorszym przypadku wzrost do połowy listopada infekcji do 6000 przypadków i 1200 zgonów - a w najlepszym przypadku do 3500 przypadków i 700 zgonów."
    22 września 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 200 041. W stanie ciężkim jest 634 osób (163 pod respiratorami). Zmarło 1 316 osób. Obecnie aktywnych jest 54 324 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 6 720 nowych infekcji. Przeprowadzono 53 535 testów.

22 września 2020 r. Egipt, Izrael, Grecja, Cypr, Włochy, Jordania i Autonomia Palestyńska podpisały statut Wschodnio-Śródziemnomorskiego Forum Gazowego. Siedziba tej międzyrządowej organizacji będzie znajdować się w Kairze (Egipt). Celem będzie promowanie eksportu gazu ziemnego. Do Forum chce przyłączyć się Francja, a Stany Zjednoczone i Unia Europejska zażądały statusu obserwatora.
    22 września 2020 r. Autonomia Palestyńska zrezygnowała z miesięcznego przewodnictwa w Radzie Ligi Arabskiej po tym, jak ona odmówiła potępienia Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu za traktat pokojowy Izraelem. Palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliki powiedział: "Państwo Palestyna odmawia zapisania się w historii prezydencji organu który może być kojarzony z regresem wartości i zasad, co było ewidentnie widoczne podczas ostatniego posiedzenia rady ministrów spraw zagranicznych."
    22 września 2020 r. minister obrony Benny Gantz spotkał się w Białym Domu z doradcą prezydenta USA Jaredem Kushnerem. Gantz podkreślił, że "historyczne osiągnięcia pod przywództwem amerykańskiego rządu podkreślają centralne znaczenie i głębię przyjaźni między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi, która opiera się na wspólnych aspiracjach, wartościach oraz interesach, i która jest ważną kotwicą stabilności regionalnej i globalnej. Będziemy współpracować na rzecz dalszej stabilizacji regionalnej poprzez normalizację stosunków z większą liczbą krajów." Następnie Gantz spotkał się z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Robertem O'Brienem. Gantz podkreślił, że Siły Obronne Izraela wspierają i doceniają amerykańską politykę wywierania presji na Iran. Poinformował także, że Izrael nadal będzie reagował na umacnianie się Iranu w Syrii i na całym Bliskim Wschodzie. Podczas tych rozmów Pentagon ostrzegł, że do końca 2020 roku Iran będzie miał dość materiałów do zbudowania broni jądrowej. W Pentagonie Gantz spotkał się z sekretarzem obrony USA Markiem T. Esperem. Obaj dyskutowali o znaczeniu zapewnienia przewagi militarnej Izraela w regionie oraz przeanalizowali dodatkowe możliwości regionalnej współpracy obronnej. Mark Esper powiedział: "Podstawą naszych stosunków obronnych jest zachowanie jakościowej przewagi militarnej Izraela w regionie. Stany Zjednoczone są do tego zobowiązane, a Departament Obrony jest oddany temu imperatywowi. Będziemy nadal wspierać wieloletnią politykę Stanów Zjednoczonych w zakresie utrzymania bezpieczeństwa Izraela." Podróż Gantza do Stanów Zjednoczonych odbyła się w związku z doniesieniami, że administracja Trumpa i Zjednoczone Emiraty Arabskie planują do grudnia osiągnąć wstępne porozumienie w sprawie sprzedaży niewykrywalnych myśliwców F-35 dla państw Zatoki Perskiej.

23 września 2020 r. wczesnym rankiem z Izraela w tajemnicy wystartował samolot Airbus A320 należący do linii Israir Airlines. Samolot przeleciał przez przestrzeń powietrzną Arabii Saudyjskiej i wylądował w Manamie w Bahrajnie. Wysoka izraelska delegacja ma omówić szczegóły podpisanego tydzień temu porozumienia normalizacyjnego w Białym Domu. W skład delegacji weszli dyrektor generalny kancelarii premiera Ronen Peretz, dyrektor generalny ministerstwa spraw zagranicznych Alon Uszpiz, a także przedstawiciele Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
    23 września 2020 r. Izrael i Włochy podpisały umowę o wzajemnym zamówieniu na sprzęt wojskowy. Izrael zakupi od włoskiej firmy Leonardo kolejnych 5 śmigłowców szkoleniowych AgustaWestland AW119KX Koala (wcześniej zakupiono 7 takich maszyn) oraz dwa symulatory dla Szkoły Lotniczej Sił Powietrznych. W ten sposób wycofywane będą przestarzałe helikoptery Bell 206 "Sajfan". W zamian Włochy zakupią od izraelskiego koncernu Rafael wyrzutnie i pociski Spike, a także od firmy Elbit zaawansowane symulatory do szeregu modeli śmigłowców. Benny Gantz pochwalił porozumienie: "Z zadowoleniem przyjmuję zawarcie tej umowy, która odzwierciedla naszą bliską współpracę na przestrzeni lat. Zawarcie tej umowy jest niezbędne dla szkolenia pilotów śmigłowców Izraelskich Sił Powietrznych oraz dla rozwoju izraelskiej gospodarki. Odzwierciedla wielkie znaczenie przemysłu obronnego zarówno dla bezpieczeństwa, jak i gospodarki Izraela."
    23 września 2020 r. premier Benjamin Netanjahu wyjaśnił wieczorem, że bez podjęcia trudnych decyzji o zaostrzeniu blokady "dotrzemy do dna przepaści, a naszym celem jest ratowanie ludzkiego życia". Oczekuje się, że od piątku zostanie wprowadzona całkowita blokada kraju. Obywatele będą mogli wychodzić z domu tylko w celu zaopatrzenia się w żywność i lekarstwa, a otwarte będą tylko miejsca pracy określone jako niezbędne. Synagogi będą całkowicie zamknięte, ale w Jom Kipur zostaną otwarte dla ograniczonej liczby wiernych.
    23 września 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 203 136. W stanie ciężkim jest 667 osób (164 pod respiratorami). Zmarło 1 317 osób. Obecnie aktywnych jest 57 133 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 6 949 nowych infekcji. Przeprowadzono 54 364 testy, a wynik pozytywny wyniósł 12,9%. Ministerstwo zdrowia zaapelowało do lekarzy będących na emeryturze, by powrócili do pracy. Premier Benjamin Netanjahu powiedział, że ??chce natychmiastowego wprowadzenia pełnej blokady w całym kraju.

23 września 2020 r. wieczorem palestyńscy terroryści obrzucili bombami zapalającymi izraelski patrol wojskowy przy arabskiej wiosce Malik w południowej części Samarii. Doszło także do wymiany ognia, w której zginęło 2 terrorystów.

23 września 2020 r. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbyło się spotkanie delegacji sudańskiej i amerykańskiej. Rozmowy dotyczyły możliwości zawarcia porozumienia pokojowego między Sudanem a Izraelem. Strona sudańska miała postawić warunek, żądając usunięcia Sudanu z amerykańskiej listy sponsorów terroryzmu, co utrudnia dostęp do zagranicznych pożyczek w celu rozwiązania kryzysu gospodarczego. Sudan zażądał także 3 mld dolarów pomocy finansowej.
    23 września 2020 r. w Stambule (Turcja) odbyło się spotkanie przedstawicieli palestyńskich frakcji Fatah i Hamas. Przewodniczący Fatahu, Hussein al-Szejk powiedział, że "dialog jest pozytywny i przynosi owoce". Według doniesień, frakcjom udało się doprowadzić do porozumienia w sprawie przeprowadzenia wyborów do instytucji palestyńskich. Według różnych źródeł, strony są zdeterminowane, aby w krótkim czasie osiągnąć kompleksowe porozumienie pojednawcze.
    23 września 2020 r. król Arabii Saudyjskiej Salman bin Abdulaziz przemawiając przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ, wezwał do kompleksowego rozwiązania sprawy Iranu i rozbrojenia jej filii Hezbollahu w Libanie, oraz wyraził poparcie dla wysiłków pokojowych Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie. "Nasze doświadczenia z reżimem irańskim nauczyły nas, że rozwiązania częściowe i ustępstwa nie powstrzymają zagrożenia dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa."
    23 września 2020 r. ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Kelly Craft powiedział, że "w ciągu jednego lub dwóch dni kolejny arabski kraj podpisze porozumienie z Izraelem".

24 września 2020 r. rząd zatwierdził rano pełną blokadę kraju, która będzie obowiązywać przez dwa tygodnie od godz. 14:00 w piątek do święta Simchat Tora (10 października). Zgodnie z konspektem ustalonym na wcześniejszym posiedzeniu gabinetu, rynek pracy ulegnie znacznemu ograniczeniu, z wyjątkiem kluczowych pracowników. Modlitwy i demonstracje będą ograniczone do 20 osób, w odległości do kilometra od ich domów. Modlitwy w Jom Kipur będą dozwolone w synagogach z zastrzeżeniem ograniczeń. Propozycja zostanie przedłożona do ostatecznego zatwierdzenia na plenum Knesetu. Ponadto rząd zaakceptował możliwość ogłoszenia specjalnego stanu wyjątkowego w związku z pandemią koronawirusa, w tym klauzuli umożliwiającej nałożenie grzywnę na demonstranta, który nie utrzyma odległości dwóch metrów od drugiej osoby. Minister finansów Israel Katz zagłosował przeciwko blokadzie, mówiąc: "Środki mające na celu ograniczenie choroby można promować bez potrzeby wyrządzania śmiertelnych szkód w fabrykach i przedsiębiorstwach sektora prywatnego, które przestrzegając wytycznych ministerstwa zdrowia nie będą mogły przyjmować klientów."
    24 września 2020 r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego zaapelowało do izraelskiego ministra transportu Miri Regev, aby pomimo całkowitej blokady Izraela, utrzymać otwarte lotnisko Ben Guriona. IATA zwróciło uwagę, że proponowany przez rząd plan, który dopuszcza tylko przyloty do Izraela, spowoduje poważne zakłócenia ruchu lotniczego oraz może doprowadzić do całkowitego zaprzestania lotów przychodzących i wychodzących.
    24 września 2020 r. Szpital Rambam w Hajfie podjął decyzję o przekształceniu swojego podziemnego parkingu w w pełni funkcjonujący oddział OIOM. Decyzję podjęto z powodu przepełnienia oddziałów szpitalnych i zdarzających się sytuacji, w których chorzy pacjenci godzinami czekali w karetkach na przyjęcie do szpitala. Podziemny parking szpitala jest przystosowany do pełnienia takiej funkcji na wypadek wybuchu wojny z Hezbollahem z Libanu. Nowy oddział będzie mógł pomieścić 770 pacjentów z koronawirusem.
    24 września 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 214 458. W stanie ciężkim jest 669 osób (164 pod respiratorami). Zmarło 1 378 osób. Obecnie aktywnych jest 60 786 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 7 527 nowych infekcji. Przeprowadzono 54 829 testy, a wynik pozytywny wyniósł 12,8%.

24 września 2020 r. izraelscy żołnierze zatrzymali wieczorem dwóch palestyńskich terrorystów, którzy usiłowali przekroczyć barierę graniczną południowej części Strefy Gazy. Przy terrorystach znaleziono noże i koktajl Mołotowa.

24 września 2020 r. wysokie sudańskie źródła ujawniły, że premier Benjamin Netanjahu spotka się w Ugandzie z przywódcą Sudanu Abd al-Fatah al- Burhanem. Zgodnie z ujawnionymi szczegółami, w sobotę w Chartumie (Sudan) ma odbyć się konferencja prasowa, na której zostanie ogłoszone zawarcie przyjaźni między Sudanem a Izraelem.

25 września 2020 r. w nocnym głosowaniu Kneset przyjął przepisy dotyczące blokady, które wejdą w życie dzisiaj o godz. 14 po południu. Główny nadinspektor policji Ziv Sagiv powiedział: "Tym razem okażemy znacznie mniej tolerancji niż w przeszłości. Będziemy stosować znacznie bardziej nieelastyczne podejście. Opinia publiczna musi zrozumieć, że każde niepotrzebne wyjście z domu zagraża życiu." Blokada wchodzi w życie dzisiaj o godz. 14 i będzie obowiązywać do 11 października. Mieszkańcy będą mogli przebywać w promieniu 1 km od swoich domów, z możliwością udziału w modlitwach i demonstracjach. Modlitwy i demonstracje będą ograniczone do maksimum 20 osób w zorganizowanych grupach. W dniu Jom Kippur modlitwy będą dozwolone w synagogach zgodnie z ograniczeniami ministerstwa zdrowia.
    25 września 2020 r. izraelska marynarka wojenna przeprowadziła test nowego systemu rakietowego Gabriel opracowanego przez Israel Aerospace Industries. W ramach testu wystrzelono pocisk w docelowy statek, który symulował statek wroga. Nowy system rakietowy zostanie zintegrowany z okrętami rakietowymi Sa'ar 5 i nowymi okrętami rakietowymi Sa'ar 6, które mają dołączyć do marynarki wojennej w nadchodzących miesiącach. System jest dokładniejszy i bardziej elastyczny, a rakiet mają większy zasięg i lepszą zdolność radzenia sobie z zaawansowanymi zagrożeniami. Rzecznik armii powiedział: "System rakietowy zapewni morską przewagę marynarki wojennej. Wdrożenie tego systemu jest znaczącym krokiem we wzmocnieniu marynarki wojennej i utrzymaniu przewagi Sił Obronnych Izraela na arenie morskiej."
    25 września 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 217 899. W stanie ciężkim jest 708 osób (164 pod respiratorami). Zmarło 1 412 osób. Obecnie aktywnych jest 62 913 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 5 784 nowych infekcji.

25 września 2020 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wezwał sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa do zwołania na początku przyszłego roku międzynarodowej konferencji w celu rozpoczęcia "prawdziwego procesu pokojowego" między Izraelem a Palestyńczykami. Abbas wezwał Guterresa do współpracy z Kwartetem Bliskowschodnim (Stany Zjednoczone, Rosja, Unia Europejska i ONZ) oraz Radą Bezpieczeństwa ONZ "na konferencji z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, aby zaangażować się w prawdziwy proces pokojowy."

25 września 2020 r. Izrael i Liban osiągnęły porozumienie w sprawie rozpoczęcia negocjacji na temat granicy morskiej. Rozmowy mają się rozpocząć w połowie października w Naquora, niedaleko Rosz Hanikra, gdzie znajduje się siedziba UNIFIL w południowym Libanie. Negocjacje będą prowadzone w obecności wysokiego przedstawiciela Stanów Zjednoczonych, prawdopodobnie zastępcy sekretarza stanu ds. Bliskiego Wschodu Davida Schenkera, który w minionym tygodniu odwiedził w tej sprawie Izrael. Spór dotyczy obszaru o powierzchni 860 km2 na Morzu Śródziemnym. Izrael zgodził się podzielić ten obszar w proporcji 58:42 na korzyść Libanu, aby jak najszybciej rozpocząć wiercenia w poszukiwaniu gazu ziemnego. Do tej pory jednak Hezbollah blokował wszelkie próby osiągnięcia porozumienia. Sytuacja zmieniła się po ostatnim wybuchu w Bejrucie, po którym Hezbollah zaczął wykazywać większą gotowość do negocjacji z Izraelem.

26 września 2020 r. - Szabat.
    26 września 2020 r. kilkuset lewicowych demonstrantów demonstrowało wieczorem przed rezydencją premiera na Balfour Street w Jerozolimie i przed domem rodziny Netanjahu w Cezarei.
    26 września 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 229 148. W stanie ciężkim jest 719 osób (199 pod respiratorami). Zmarło 1 439 osób. Obecnie aktywnych jest 68 584 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 5 723 nowych infekcji. Przeprowadzono 43 499 testów. Ministerstwo zdrowia szacuje, że obecna blokada, która ma trwać około dwóch tygodni, potrwa dłużej, przynajmniej o tydzień, a być może nawet o dwa tygodnie dłużej, aby zahamować wzrost infekcji.

26 września 2020 r. Palestyńczycy obrzucili bombami zapalającymi osiedle żydowskie Esh Kodesh w środkowej części Samarii, wywołując liczne pożary. Gaszących ogień osadników obrzucono kamieniami. Ponadto wyrywano drzewa oraz niszczono ogrodzenia postawione przez żydowskich rolników. Do starć doszło także przy pobliskim osiedlu żydowskim Icchar.

26 września 2020 r. Czechy zdecydowały się na zakup zakupu czterech izraelskich baterii przeciwlotniczych Spyder produkowanych przez koncern Rafael. Jest to system obrony rakietowej, przeznaczony do przeciwdziałania atakom różnych zagrożeń powietrznych, w tym samolotów, helikopterów i dronów. System zapewnia także obronę sił manewrowych znajdujących się na polu walki. System obejmuje radarowy wyprodukowany przez Eltę, spółkę zależną Israel Aerospace Industries.

28 września 2020 r. - Jom Kippur.
    28 września 2020 r. podczas Jom Kippur służba ratownicza Magen David Adom udzieliła pomocy medycznej 2360 osobom, w tym 1818 ewakuowanych do szpitali. 305 osób zemdlało z powodu odwodnienia lub złego samopoczucia podczas postu (wzrost o 15% w porównaniu z rokiem ubiegłym). 129 osób doznało urazów podczas wypadków na rowerze, rolkach, skuterach i deskorolkach. W wypadkach drogowych zginął 54-letni pieszy, który został potrącony we wsi Hilaf. W innych wypadkach drogowych rannych zostało 17 osób.
    28 września 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 233 118. W stanie ciężkim jest 763 osób (208 pod respiratorami). Zmarło 1 499 osób. Obecnie aktywnych jest 66 639 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 2 092 nowych infekcji. Przeprowadzono jedynie 5 900 testów. Premier Benjamin Netanjahu ostrzegł, że w ciągu najbliższych dni Izrael może zobaczyć podwojenie liczby pacjentów z koronawirusem w poważnym stanie do 1500. Powiedział: "Obywatele Izraela, jestem dumny z was, że wzięliście na siebie odpowiedzialność i przestrzegaliście wytyczne dotyczące Jom Kippur. Nadal pracujemy przez całą dobę, aby powstrzymać plagę koronawirusa w Izraelu. Obejmuje to przygotowanie systemu opieki zdrowotnej na zimę, oraz liczne wysiłki na rzecz egzekwowania przepisów, aby nosić maski i utrzymywać dystans społeczny, zapewniając ochronę osób starszych i wiele innych kroków. Pierwszym krokiem jest zamknięcie. Drugim będzie stopniowe znoszenie blokady, z szybkimi testami. Trzecim krokiem będą szczepienia. Proszę wszystkich, którzy ustawiają kuczkę na święta Sukkot, aby robili to w maskach ochronnych i zgodnie ze wszystkimi zasadami dystansu społecznego. Razem pokonamy koronawirusa."

28 września 2020 r. wieczorem izraelscy żołnierze zatrzymali 4 palestyńskich terrorystów, którzy zbliżyli się do żydowskiego osiedla Elona Moreha w środkowej części Samarii. Przy zatrzymanych znaleziono bomby zapalające. Podczas przesłuchań przyznali się, że planowali obrzucić nimi Żydów.

29 września 2020 r. trzy izraelskie firmy Pelephone, Partner i Hot Mobile otrzymały koncesję na korzystanie z technologii 5G. Minister komunikacji Joaz Hendel powiedział, że sieć 5G zapewni rozwiązania dla wszystkich obywateli państwa Izrael, umożliwiając każdemu skorzystanie z najbardziej zaawansowanej technologii na świecie. "Znajdujemy się w samym środku jednego z najpoważniejszych kryzysów, z jakim kiedykolwiek przyszło nam zmierzyć się. Większość naszych interakcji społecznych opiera się na infrastrukturach komunikacyjnych, które wymagają zaawansowanego systemu, aby każdy miał dostęp do bardzo szybkiego internetu. Od pierwszej chwili, gdy wszedłem do tego biura, wiedziałem, że to będzie moja główna misja. Musieliśmy wprowadzić nasz kraj w przyszłość, zwiększając wykorzystanie zaawansowanej komunikacji i rozwijając infrastrukturę komunikacji mobilnej. Jestem dumny z postępu, jaki dokonał się zarówno w trwającej już rewolucji światłowodowej, jak i teraz w 5G. Aby w pełni wykorzystać potencjał 5G, we współpracy z Urzędem ds. Innowacji pracujemy nad stworzeniem systemu dla zaawansowanych branż start-upów." Partner oferuje 500 GB internetu za 60 szekli miesięcznie przez pięć lat, podczas gdy Hot Mobile oferuje 1000 GB internetu za 70 szekli miesięcznie w ramach pięcioletniej umowy. Razem dostawcy twierdzą, że zainstalowali 250 masztów 5G w całym Izraelu, a kolejne są regularnie dodawane. Pelephone oferuje 200 GB internetu za 50 szekli miesięcznie lub pakiet obejmujący 500 GB internetu za 60 szekli miesięcznie. Sieć wybudowała maszty 5G w 150 miastach w całym Izraelu.
    29 września 2020 r. ukończono budowę nowego podziemnego wojskowego centrum danych wywiadowczych i operacyjnych Sił Obronnych Izraela. Centrum danych ma własne zaopatrzenie w wodę i energię elektryczną, dzięki czemu może działać nawet w warunkach awaryjnych.
    29 września 2020 r. wojskowy wywiad przedstawił raport z którego wynika, że Izrael po raz pierwszy wyprzedził Stany Zjednoczone pod względem dziennej liczby ofiar śmiertelnych proporcjonalnie do liczby mieszkańców kraju. Eksperci ostrzegli, że epidemia rozprzestrzenia się szybciej niż w zeszłym miesiącu i "istnieje znaczny wzrost zakażeń we wszystkich sektorach populacji, we wszystkich częściach kraju". Jako główną przyczynę obecnej sytuacji wskazano zbyt wczesne ponowne otwarcie sektora edukacji, co przynajmniej częściowo przełożyło się na wzrost infekcji wśród młodszej populacji, który następnie rozprzestrzenił się na całe społeczeństwo. "Biorąc pod uwagę wzrost liczby zakażeń wśród osób w wieku powyżej 60 lat, spodziewamy się, że w najbliższym czasie liczba poważnych przypadków wciąż będzie znacząco rosnąć. Niepokojącym jest to, że wiele szpitali już osiągnęło swoją pełną wydajność." Minister zdrowia Juli Edelstein zapewnił, że „blokada nie zostanie zniesiona przed końcem pierwotnie zaplanowanych trzech tygodni. Nie ma absolutnie żadnego sposobu, aby znieść ograniczenia i powiedzieć ludziom, że już jest po wszystkim i wszystko wróciło do normy. Nawet jeśli nastąpi poprawa danych, rząd wyciągnie wnioski z błędów popełnionych przy wyjściu z poprzedniej blokady - tym razem wyjście z blokady będzie znacznie bardziej stopniowe. Wywieranie na nas presji nic nie pomoże. Gospodarka zacznie się budzić stopniowo, a to podejście będzie stosowane do wszystkich aspektów życia dotkniętych blokadą".
    29 września 2020 r. wieczorem Siły Obronne Izraela ujawniły szczegóły dotyczące składu broni i fabryki rakiet Hezbollahu w Bejrucie. "Ostatnio różne eksplozje miały miejsce w zaludnionych obszarach na terytorium Libanu. Wśród tych eksplozji była ta, która miała miejsce w zeszłym tygodniu, gdy wybuchł magazyn broni w Ain Qana. Te eksplozje pokazują, jak organizacja terrorystyczna Hezbollah wykorzystuje libańskich cywilów jako ludzkie tarcze. Projekt, który jest realizowany zarówno przez Hezbollah, jak i Iran, obejmuje konwersję istniejących rakiet na precyzyjnie sterowane rakiety z dobrze zaplanowaną siecią produkcyjną tych rakiet. W tym celu tworzone są zakłady produkcyjne na terytorium Libanu. Ten projekt jest kolejnym dowodem wyzysku libańskiej ludności cywilnej przez Hezbollah i trwającej irańskiej działalności, której celem jest sabotowanie stabilności Libanu. Wszystko to jest zagrożeniem dla jego cywilów. Dzisiaj ujawniamy informacje o trzech zakładach produkcyjnych rakiet, zlokalizowanych w samym sercu Bejrutu: 1. Zakład produkcyjny precyzyjnych rakiet w strefie przemysłowej dzielnicy Janah - w sąsiedztwie znajdują się dwie spółki gazownicze: pierwsza bezpośrednio na zachód od zakładu, a druga około 50 metrów od niej. Kilkadziesiąt metrów na zachód, zlokalizowana jest stacja benzynowa. 2. Podziemny zakład produkcyjny precyzyjnych rakiet zlokalizowany w dzielnicy Laylaki - zakład znajduje się pod siedmiopiętrowym budynkiem mieszkalnym, w którym mieszka ponad 70 rodzin. Zakład ma dwa wejścia, wschodnie i północne. W odległości około 130 metrów od obiektu znajduje się centrum medyczne i kościół. 3. Podziemny zakład produkcyjny precyzyjnych rakiet zlokalizowany w dzielnicy Chouaifet - zakład znajduje się pod pięciopiętrowym budynkiem mieszkalnym, w którym mieszka około 50 rodzin. Około 90 metrów na północ od tego miejsca znajduje się meczet. Państwo Izrael i Siły Obronne Izraela wielokrotnie informowały o tych miejscach. Hezbollah nielegalnie wykorzystuje te miejsca, narażając libańskich cywilów na ryzyko. Te zakłady produkcyjne rakiet, celowo umieszczone w sercu zaludnionych obszarów w Bejrucie, stanowią - przede wszystkim - zagrożenie dla libańskiej ludności cywilnej. Katastrofa, która w sierpniu wydarzyła się w porcie w Bejrucie pokazuje, jak bardzo bezpieczeństwo libańskiej ludności cywilnej jest zagrożone. Państwo Izrael, a w szczególności Siły Obronne Izraela, przy użyciu zaawansowanych metod monitorują te miejsca i mają dużą wiedzę na temat projektu precyzyjnych rakiet. Będziemy nadal intensywnie działać przeciwko niemu, używając różnych dostępnych nam środków."
    29 września 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 239 222. W stanie ciężkim jest 779 osób (203 pod respiratorami). Zmarło 1 528 osób. Obecnie aktywnych jest 64 609 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 4 949 nowych infekcji. Przeprowadzono 34 027 testów. Ujawniono, że największa liczba aktywnych przypadków występuje w rejonie Jerozolimy.

29 września 2020 r. libańskie media napisały, że w ciągu kilku najbliższych tygodni Izrael i Liban mają podpisać porozumienie wyznaczające granicę morską między dwoma krajami. Umowa ma zostać ogłoszona w październiku. W tym celu, w najbliższym czasie do Libanu ma przylecieć zastępca sekretarza stanu USA ds. Bliskiego Wschodu, David Schenker.
    29 września 2020 r. premier Benjamin Netanjahu poprzez łącze video przemówił do Zgromadzenia Ogólnego ONZ. "Bliski Wschód nie słynie z dobrych wiadomości i niewielu spodziewało się, że w tym roku będzie inaczej. Sami wiecie, że pandemia, tak jak wszędzie, pustoszy także naszą część świata. Ale miło mi poinformować, że w tym roku mogę przekazać dobre wiadomości z Bliskiego Wschodu. W rzeczywistości mogę przekazać dwie dobre wiadomości. Wcześniej w tym miesiącu, podczas ceremonii w Białym Domu, której gospodarzem był prezydent Trump, Izrael podpisał historyczne umowy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Królestwem Bahrajnu. Był to pierwszy traktat pokojowy między Izraelem a krajem arabskim zawarty od ponad ćwierć wieku. I był to pierwszy przypadek podpisania porozumień pokojowych między Izraelem a dwoma krajami arabskimi tego samego dnia. Te nowe umowy przyniosą naszym narodom błogosławieństwo pokoju i olbrzymie korzyści wynikające z większego handlu, większych inwestycji, handlu, transportu, turystyki, oraz zwiększonej współpracy w wielu innych dziedzinach. Nie wątpię też, że wkrótce, wkrótce do tego kręgu pokoju dołączy więcej arabskich i muzułmańskich krajów. Ta dobra wiadomość o pokoju pojawiła się dzięki wyraźnemu zerwaniu z nieudanymi strategiami z przeszłości. Palestyńczycy zbyt długo skutecznie wetowali pokój między Izraelem a szerszym światem arabskim. Przez dziesięciolecia wszelki postęp był zatrzymany i był zakładnikiem całkowicie nierealistycznych palestyńskich żądań, takich jak żądanie wycofania się Izraela na nie dające się obronić linie z 1967 roku oraz oddania sprawy własnego bezpieczeństwa w ręce innych. Innym takim żądaniem było, aby Izrael wypędził dziesiątki tysięcy Żydów z ich domów, dokonując w ten sposób czystki etnicznej, albo żądanie, by Izrael wchłonął miliony Palestyńczyków, którzy są potomkami uchodźców z wojny, którą ponad pół wieku temu Palestyńczycy rozpoczęli przeciwko Izraelowi. Oczywiście, te żądania, wraz z wieloma innymi, są kompletnie niedopuszczalne dla jakiegokolwiek odpowiedzialnego izraelskiego rządu. Jednak wielu członków społeczności międzynarodowej od wielu lat próbowało zaspokoić te absurdalne palestyńskie żądania, w wyniku czego tracili czas, próbując rozwinąć iluzję, która nigdy się nie zdarzy, zamiast pracować nad realistycznym rozwiązaniem, które mogłoby się zdarzyć. Na szczęście prezydent Trump wybrał inną drogę do pokoju - ścieżkę zakotwiczoną w rzeczywistości. Uznał Jerozolimę za stolicę Izraela; uznał suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan; i przedstawił realistyczny plan pokojowy, który uznaje prawo Izraela, odpowiada na potrzeby Izraela w zakresie bezpieczeństwa i zapewnia Palestyńczykom godną, realistyczną drogę rozwoju, jeśli zawrą pokój z Izraelem. Krytycy argumentowali, że każdy z tych kroków prezydenta Trumpa zniweczy szanse na pokój. No cóż, mylili się. Te kroki przyczyniły się do pokoju. Teraz dwa arabskie państwa postanowiły zawrzeć pokój z Izraelem, a za nimi pójdą kolejne. Rozszerzający się krąg pokoju nie sprawi, że porozumienie między Izraelem a Palestyńczykami będzie mniej prawdopodobne. Ten krąg pokoju zwiększy prawdopodobieństwo osiągnięcia pokoju między Izraelczykami i Palestyńczykami. Palestyńscy przywódcy będą coraz bardziej zdawać sobie sprawę, że nie mają już prawa weta co do pokoju i postępu w naszym regionie. Miejmy nadzieję, że ci przywódcy ostatecznie zdecydują się zawrzeć pokój z państwem żydowskim. A kiedy to się stanie, Izrael będzie gotowy. Będę gotowy do negocjacji na podstawie planu Trumpa, aby raz na zawsze zakończyć nasz konflikt z Palestyńczykami. Panie i Panowie, Izrael i inne arabskie państwa nie tylko wspólnie dążą do pokoju. Razem stoimy w obliczu największego wroga pokoju na Bliskim Wschodzie - Iranu. Iran wielokrotnie bezmyślnie atakował swoich sąsiadów, a jego przedstawiciele terroru są bezpośrednio zaangażowani w przemoc na całym Bliskim Wschodzie, w tym w Iraku, Syrii, Jemenie, Gazie i oczywiście w Libanie. Wszyscy widzieliśmy w zeszłym miesiącu straszną eksplozję w porcie w Bejrucie. To tutaj nastąpiła eksplozja (pokazał ilustrację). To jest port w Bejrucie. Zginęło dwieście osób, tysiące zostało rannych, a ćwierć miliona osób straciło dach nad głową. Oto, gdzie może nastąpić następna eksplozja. Tutaj. To jest dzielnica Janah w Bejrucie. Znajduje się tuż obok międzynarodowego lotniska. A tutaj Hezbollah ma swój tajny magazyn broni. Ten tajny magazyn broni jest tutaj, obok firmy gazowniczej. To są zbiorniki z paliwem. A tutaj, pięćdziesiąt metrów dalej jest stacja benzynowa. To pięćdziesiąt metrów od firmy gazowej. A wszędzie wokół są mieszkania. Dla mieszkańców dzielnicy Janah są to znane miejsca. Dlatego chcę wam pokazać wejście do fabryki rakiet Hezbollahu. Jest to właśnie tutaj. Tutaj jest firma gazowa, a tutaj jest skład materiałów wybuchowych. Mówię do mieszkańców dzielnicy Janah, musicie działać. Musisz zaprotestować przeciwko temu. Bo jeśli to coś eksploduje, to będzie kolejna tragedia. Powiadam ludowi Libanu: Izrael nie chce was skrzywdzić. Ale Iran to robi. Iran i Hezbollah celowo naraża Was i Wasze rodziny na poważne niebezpieczeństwo. Powinniście im wyjaśnić, że to, co oni robią, jest niedopuszczalne. Powinienniście im to powiedzieć i zburzyć te magazyny. Zaledwie kilka dni temu jeden z takich składów eksplodował w Ain Qana w południowym Libanie. I dlatego społeczność międzynarodowa musi nalegać, aby Hezbollah przestał używać libańskich cywilów jako ludzkich tarcz. Panie i Panowie, Wszyscy musimy przeciwstawić się Iranowi, a prezydent Trump zasługuje na pochwałę właśnie za to. Przede wszystkim pochwalam prezydenta Trumpa za wycofanie się z wadliwego porozumienia nuklearnego z Iranem. W 2015 roku samotnie stałem wśród światowych przywódców, sprzeciwiając się haniebnemu porozumieniu nuklearnemu zawartemu z Iranem. Sprzeciwiłem się temu, ponieważ zawarta umowa nuklearna nie blokowała Iranowi drogi do osiągnięcia bomby, a tak właściwie to utorowała jej drogę. Sprzeciwiłem się temu, ponieważ ograniczenia umowy dotyczące programu nuklearnego Iranu były tylko tymczasowe i w żaden sposób nie były powiązane ze zmianą zachowania Iranu. Teraz Iran złamał nawet te tymczasowe ograniczenia. Z powodu tych naruszeń, Iran w ciągu kilku miesięcy będzie miał dość wzbogaconego uranu na dwie bomby atomowe. Iran pracuje nad nową generacją wirówek, zwanych IR9, które 50-krotnie zwielokrotnią możliwości w zakresie wzbogacania. Panie i Panowie, nie ma wątpliwości, że Iran pragnie posiadać broń jądrową. Tajne archiwum nuklearne, które agenci Izraela pozyskali z serca Teheranu, udowadnia to bez cienia wątpliwości. W okresie poprzedzającym porozumienie nuklearne, Izraelowi powiedziano - szczególnie od naszych europejskich przyjaciół - że każde irańskie naruszenie umowy spotka się z szybką i surową reakcją. Ale w obliczu bezczelnych naruszeń umowy przez Iran, w obliczu niezbitych dowodów z archiwum nuklearnego, Rada Bezpieczeństwa nic nie zrobiła. Rada Bezpieczeństwa nadal odmawia również dostrzeżenia tego, co jest oczywiste dla każdego, kto cokolwiek rozumie na temat Bliskiego Wschodu. Umowa nuklearna zamiast powstrzymać agresję Iranu, wzmocniła i sfinansowała ją. Pięć lat temu, znosząc sankcje nałożone na Iran, czołowe mocarstwa świata otworzyły drzwi do klatki tygrysa, a potem po prostu liczyły, że wszystko będzie dobrze. Zamiast tego - dokładnie tak, jak ostrzegałem pięć lat temu - my, mieszkańcy Bliskiego Wschodu, ponosimy konsekwencje tego nieodpowiedzialnego porozumienia. Bogatszy i ośmielony Iran wykorzystał te miliardy dolarów, które wpłynęły do jego skarbca, do napędzenia kampanii terroru i podbojów w regionie. Na szczęście prezydent Trump uznał katastrofalną umowę nuklearną za to, czym była, i podjął działania. Przywrócił amerykańskie sankcje, zmusił kraje do wyboru między robieniem interesów z Ameryką a biznesem z Iranem, i pozbył się najgroźniejszego terrorysty świata - Kasema Sulejmaniego. A w zeszłym miesiącu, kiedy Rada Bezpieczeństwa odmówiła rozszerzenia embarga na broń wobec Iranu, Stany Zjednoczone nałożyły sankcje. Podczas gdy Rada Bezpieczeństwa jest podzielona, ??my w naszym regionie jesteśmy zjednoczeni. Zarówno Arabowie, jak i Izraelczycy, razem wzywamy do podjęcia zdecydowanych działań przeciwko Iranowi. A kiedy Arabowie i Izraelczycy się zgodzą, inni powinni zwrócić na to uwagę. Izrael wzywa wszystkich członków Rady Bezpieczeństwa, aby stanęli po stronie Stanów Zjednoczonych przeciwko agresji Iranu, aby stanęli po jego stronie, nalegając, aby Iran raz na zawsze zakończył swój program broni jądrowej. Wzywamy, aby stanąć po stronie Stanów Zjednoczonych w konfrontacji z największym zagrożeniem dla pokoju w naszym region. A jeśli to zrobicie, jestem przekonany, że w nadchodzących latach będziemy mogli świętować więcej dobrych wiadomości z Bliskiego Wschodu. Będzie to dobra wiadomość dla Izraela. Będzie to dobra wiadomość dla naszych arabskich sąsiadów. I dobra wiadomość dla świata, dla wszystkich, którzy szukają pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu."

30 września 2020 r. ministerstwo obrony dostarczyło amerykańskiej armii pierwszą z dwóch baterii systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Minister obrony Benny Gantz powiedział: "System Iron Dome, jako część wielowarstwowego systemu obrony przeciwrakietowej Izraela, odzwierciedla siłę izraelskiego establishmentu obronnego. Skuteczność tego systemu zapobiegła wielu ofiarom śmiertelnym na froncie południowego Izraela, co miało znaczący wpływ na pole bitwy. Jestem dumny, że ten zaawansowany system będzie chronił również żołnierzy amerykańskiej armii. To niezwykłe osiągnięcie zarówno dla naszego ministerstwa obrony, jak i dla doskonałego przemysłu obronnego Izraela."
    30 września 2020 r. wieczorem rząd zatwierdził kary finansowe dla osób łamiących przepisy epidemiologiczne podczas świąt Sukkot. Celem grzywien jest zniechęcenie obywateli, którzy zechcą mieszkać z krewnymi i przyjaciółmi podczas święta Sukkot. Grzywna dla osób przebywających w kuczce z osobą, która z nimi nie mieszka, będzie wynosić 500 szekli. Otwarcie firmy, przestrzeni publicznej miejsc, których otwieranie jest zabronione przez przepisy, będzie skutkowało grzywną w wysokości 10 000 szekli zamiast 5 000 szekli, jak obecnie. Organizowanie zakazanych imprez z dużą liczbą uczestników, w tym przyjęć, konferencji, itp., spowoduje nałożenie grzywny w wysokości 50 000 szekli w porównaniu z 5 000 obecnie. Zaproponowano również dziesięciokrotne zwiększenie grzywny za otwarcie szkoły lub szkoły z internatem, której nie można otworzyć, do 50 000 szekli. Zgodnie z propozycją, grzywna za naruszenie obowiązku izolacji osobistej wyniesie 10 000 szekli w porównaniu z 5 000 szekli obecnie, a za brak maski - 1000 szekli w porównaniu z dotychczasowymi 500 szeklami.
    30 września 2020 r. dyrektor generalny ministerstwa zdrowia prof. Hezi Levi, nakazał otwarcie kolejnych 1500 łóżek na oddziałach kowidowych w szpitalach w całym kraju. 750 łóżek ma zostać udostępnionych do 5 października, a kolejne 750 ma być udostępnionych do połowy następnego miesiąca. Levi zauważył, że 80% łóżek byłoby przeznaczonych dla pacjentów w stanie krytycznym lub osób z respiratorami, a pozostałe 20% dla przypadków umiarkowanych i łagodnych.
    30 września 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 248 133. W stanie ciężkim jest 810 osób (206 pod respiratorami). Zmarło 1 571 osób. Obecnie aktywnych jest 68 128 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 8 919 nowych infekcji. Przeprowadzono 54 188 testów, a procent wyniku pozytywnego to 13,5. Ministerstwo zdrowia wyjaśniło, że duża liczba pozytywnych wyników testów była częściowo spowodowana faktem, że w ostatni weekend i podczas Jom Kippur wykonano mniej testów.

 

1 października 2020 r. rząd zatwierdził w nocy jako tymczasowe zarządzenie na siedem dni regulację, zgodnie z którą będzie obowiązywać ograniczenie udziału w demonstracji wyłącznie do odległości 1 km od domu. Ponadto ustalono, że nie będzie możliwości gromadzenia się w miejscach publicznych, w tym na demonstrację, modlitwę czy ceremonię religijną, w której liczba uczestników przekroczy dozwolone 20 osób.
    1 października 2020 r. izraelscy żołnierze zatrzymali 2 Palestyńczyków, którzy usiłowali przekroczyć barierę graniczną w północnej części Strefy Gazy. Przy zatrzymanych znaleziono ukryty nóż, granat i przecinak do drutu. Podczas zatrzymania terroryści rzucili w stronę żołnierzy granat, który jednak nie eksplodował.
    1 października 2020 r. minister energetyki Juval Steinetz oświadczył, że Izrael i Liban rozpoczęły rozmowy w sprawie wytyczenia wspólnych granic i wykorzystania wody. "Naszym celem jest zakończenie sporu wokół granicy między Izraelem a Libanem w zakresie wykorzystania wody. Pragniemy pomóc w rozwoju zasobów wodnych z korzyścią dla wszystkich narodów w regionie." Dodał, że mediatorem w rozmowach są Stany Zjednoczone. Rozmowy rozpoczną się po święcie Sukkot (po 9 października).
    1 października 2020 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w najbliższych dniach w szpitalu Rambam w Hajfie powstaną dwa oddziały koronawirusowe w całości obsługiwane przez wojsko. Ten bezprecedensowy krok jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost liczby pacjentów w północnej części kraju. Rzecznik prasowy armii gen. Hedi Zilberman powiedział: "Jednym z powodów wyboru szpitala Rambam jest duża liczba pacjentów na północy. Pierwszy wojskowy oddział szpitalny zostanie otwarty w ciągu miesiąca, a drugi krótko potem. Oba oddziały będą obsługiwane przez około stu wojskowych lekarzy."
    1 października 2020 r. wieczorem około tysiąca lewicowych aktywistów demonstrowało w Tel Awiwie przeciwko Netanjahu. W demonstrantów blokujących ulice wjechał samochód, raniąc kilka osób. Kierowca pojazdu uciekł z miejsca zdarzenia, ale został zatrzymany przez policję.
    1 października 2020 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu powiedział, że "jeśli okaże się, że obecne zamknięcie nie działa dostatecznie dobrze - zaostrzymy je. W poniedziałek podejmiemy decyzję. Zostanie ona ustalona na podstawie danych, a nie arbitralnie lub kapryśnie. Jesteśmy w stanie wojny, trudnej wojny z wirusem."
    1 października 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 253 490. W stanie ciężkim jest 821 osób (186 pod respiratorami). Zmarło 1 622 osób. Obecnie aktywnych jest 72 400 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 9 015 nowych infekcji. Przeprowadzono 70 013 testów.

1 października 2020 r. sekretarz stanu USA Mike Pompeo wydał oświadczenie: "Z zadowoleniem przyjmujemy dzisiejsze oświadczenie Izraela i Libanu o ich zgodzie na rozpoczęcie rozmów na temat granicy morskiej. Stwarza to potencjał dla większej stabilności, bezpieczeństwa i dobrobytu dla obywateli obu narodów i dla całego regionu."

2 października 2020 r. anestezjolog dr Or Gorena z Centrum Medycznego Ichilov w Tel Awiwie powiedział: "Chciałbym przybliżyć głos tych z nas, którzy są w epicentrum wydarzeń pandemii: pielęgniarek, personelu technicznego, lekarzy i anestezjologów, którzy opiekują się najbardziej chorymi. Chciałbym pokazać społeczeństwu, jak choroba u nas się kończy. Jest to poważna choroba o znacznie wyższym współczynniku śmiertelności niż grypa. Sieje spustoszenie wśród ludzi, także młodych, w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Nawet ci, którzy mają stosunkowo łagodne objawy, mogą spodziewać się długiego okresu rekonwalescencji i poważnego uszczerbku na zdrowiu. Jest to fakt. Widzimy uszkodzenia płuc, jakich nigdy nie widzieliśmy w przypadku grypy i poważne uszkodzenie układu sercowego, nawet gdy wirus już nie jest obecny w organizmie. Ostatnio 45-letni mężczyzna, z lekką nadwagą i dusznością, na własnych nogach wszedł do szpitala i powiedział mi, że nic mu nie będzie. Skończył na maszynie podtrzymującej pracę serca i płuc. Zaciekłość tej choroby i szkody, jakie ona powoduje, to coś, czego wcześniej nie widzieliśmy. Jako zespoły medyczne robimy, co w naszej mocy. Jesteśmy coraz lepsi, ale ludzie muszą zrozumieć, że to nie jest kolejna forma grypy. Ona zabija ludzi 10 razy bardziej niż grypa. Opinia publiczna nie widzi tego, dlatego napisałem ten post. Jeśli dalej będziemy tak postępować, coraz więcej osób będzie widzieć członków swojej rodziny i przyjaciół w tak tragicznym stanie, a wtedy to zrozumieją."
    2 października 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 258 920. W stanie ciężkim jest 839 osób (203 pod respiratorami). Zmarło 1 633 osób. Obecnie aktywnych jest 72 164 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 7 690 nowych infekcji. Przeprowadzono 37 298 testów.

3 października 2020 r. - Szabat i Sukkot I.
    3 października 2020 r. dyrektor generalny okręgu południowego w Maccabi Healthcare Services, Keren Shechter Azulaj powiedział, że z powodu ogromnego obciążenia pracą spowodowanego pandemią COVID-19, wkrótce może dojść do załamania się normalnego systemu opieki zdrowotnej nad chorymi, a szpitale nie będą mogły zapewnić optymalnego leczenia wszystkim pacjentom. "Oddziały, korytarze i parkingi są przekształcone w oddziały koronawirusowe, a przemęczony personel zarządza dziesiątkami tysięcy pacjentów bez możliwości monitorowania ich stanu w każdym momencie. Lekarze kończą swoje dyżury w klinice, a następnie muszą kontynuować pracę w nocy i pomagać nowym pacjentom. Widzimy prawdziwy początek upadku systemu opieki zdrowotnej." Pierwsze efekty nałożonej blokady będę widoczne za co najmniej dwa tygodnie.
    3 października 2020 r. lewicowi aktywiści zorganizowali liczne antyrządowe demonstracje w miastach w całym kraju. W Tel Awiwie doszło do starć z policją, gdy demonstranci podjęli próby przełamania policyjnych blokad i zaczęli uszkadzać pojazdy policji. Zatrzymano 38 demonstrantów oraz wydano liczne mandaty za naruszenie przepisów epidemiologicznych.
    3 października 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 264 443. W stanie ciężkim jest 839 osób (224 pod respiratorami). Zmarło 1 682 osób. Obecnie aktywnych jest 71 510 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 5 523 nowych infekcji. Przeprowadzono 22 533 testów.

4 października 2020 r. - Sukkot II.
    4 października 2020 r. minister obrony Benny Gantz powiedział wieczorem: "Mamy strategiczne narzędzia, by stawić czoła Iranowi. Jesteśmy od nich silniejsi. Nasza więzi współpracy dają nam nowe strategiczne opcje, a Irańczycy też to rozumieją. Najlepszą strategią na rzecz stabilności w regionie jest pokój. Z krajami Zatoki Perskiej mamy ważne wspólne interesy: między innymi walkę z ekstremizmem i irańską destabilizacją. Musimy stworzyć zjednoczony front, aby stawić temu czoła."
    4 października 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 266 775. W stanie ciężkim jest 890 osób (215 pod respiratorami). Zmarło 1 719 osób. Obecnie aktywnych jest 69 427 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto w 2 905 nowych infekcji. Przeprowadzono 18 031 testów.

5 października 2020 r. - Sukkot III.
    5 października 2020 r. zespół ekspertów z Uniwersytetu Hebrajskiego, który doradza rządowi w sprawach koronawirusa, stwierdził, że pomimo niewielkiego spadku liczby nowych zakażeń w ostatnich dniach, złagodzenie ograniczeń blokady byłoby niekorzystne. Zespół stwierdził, że osiągnięcie znacznego spadku zachorowalności potrwa bardzo długo. Eksperci ostrzegli także, że z czasem ogół społeczeństwa będzie miało trudności w dostosowaniu się do obowiązujących przepisów lockdownu, dlatego należy określić dozwolony bezpieczny poziom aktywności gospodarki i systemu edukacji. Jednocześnie eksperci sprzeciwili się otwarciu jesziw, ponieważ ich zdaniem obecny wzrost zachorowań jest wynikiem otwarcia roku szkolnego w jesziwach. Zespół zalecił, aby nie rozważać otwierania szkół dla dzieci w wieku powyżej dziesięciu lat, i ogólnie zapobiegać dużym zgromadzeniom. Na poziomie gospodarki eksperci zalecili otwarcie hoteli i w ograniczonym zakresie pozostałych miejsc rozrywki, przy czym powinien obowiązywać tutaj model sygnalizacji świetlnej, aby określić obszary, gdzie można zezwolić na otwieranie firm.
    5 października 2020 r. wieczorem zespół ekspertów ministerstwa zdrowia, wraz z przedstawicielami Rady Bezpieczeństwa Narodowego, przedstawił rządowi strategię wyjścia Izraela z obecnego zamknięcia. Strategia zakłada siedem etapów, z których każdy ma potrwać dwa tygodnie, po zakończeniu których odbędą się konsultacje w celu zbadania poziomu zachorowalności. Zalecono utrzymanie obecnej blokady przynajmniej do niedzieli 18 października, a rozpoczęcie procesu łagodzenia przepisów uzależnić od osiągnięcia liczby nowych infekcji na poziomie 2000 dziennie, i współczynnika infekcji 0,8. Zgodnie z tym planem, w pierwszej fazie zostałyby otwarte przedsiębiorstwa niepubliczne oraz system edukacji w żłobkach i przedszkolach. Lotnisko Ben Gurion byłoby otwarte tylko dla podróży służbowych. W drugiej fazie zostałaby otwarta nauka w szkołach podstawowych do klasy czwartej, a handel (z wyłączeniem restauracji) zostałby wznowiony pod warunkiem spełnienia wymogów sanitarnych. Sektor publiczny w 50% pracowałby w formacie pracy zdalnej. W trzeciej fazie zostałyby otwarte firmy prywatne, gabinety kosmetyczne i prywatne kliniki, a także restauracje i kawiarnie w otwartej przestrzeni. W czwartym etapie otworzone zostałyby miejsca treningowe, siłownie i baseny. Na tym etapie funkcjonowałyby już hotele i pensjonaty. W piątym etapie lotnisko Ben Guriona zostałoby otwarte dla normalnych lotów, a restauracje i kawiarnie zostałyby otwarte w zamkniętych przestrzeniach. Na tym etapie wydarzenia kulturalne również odbywałyby się w zamkniętych przestrzeniach. W szóstym etapie uczniowie klas od czwartej do ósmej powróciliby do szkół, prawdopodobnie w ograniczonych grupach. W siódmej, ostatniej fazie, która zgodnie z planem może potrwać nawet kilka miesiący, do szkół powróciliby pozostali uczniowie klas 9-12.
    5 października 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 273 826. W stanie ciężkim jest 883 osób (223 pod respiratorami). Zmarło 1 757 osób. Obecnie aktywnych jest 63 306 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto w 5 647 nowych infekcji. Przeprowadzono 52 059 testów.
    5 października 2020 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie w pobliżu przygranicznego kibucu Kerem Shalom.

5 października 2020 r. rano palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskiego policjanta przy skrzyżowaniu HaOkafim w pobliżu Hebronu w Judei. Terrorysta został aresztowany bez potrzeby użycia broni.
    5 października 2020 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami i bombami zapalającymi żydowskie samochody przy osiedlu Einav w zachodniej części Samarii. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze otworzyli ogień do napastników. Postrzelony został 1 Arab, a dwóch innych napastników zbiegło.
    5 października 2020 r. wieczorem izraelskie samoloty zbombardowały pozycje Hamasu w południowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

5 października 2020 r. przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za 2020 r. Otrzymali ją Amerykanie Harvey Alter i Charles Rice, oraz Brytyjczyk Michael Houghton, za identyfikacją wirusa zapalenia wątroby typu C, który powoduje marskość i raka wątroby. Harvey Alter jest amerykańskim Żydem.

6 października 2020 r. - Sukkot IV.
    6 października 2020 r. wieczorem rząd zatwierdził przedłużenie do 13 października stanu wyjątkowego, który między innymi ogranicza demonstracje do jednego kilometra od domu.
    6 października 2020 r. wieczorem lewicowi aktywiści zorganizowali demonstrację w Tel Awiwie. Policja podjęła działania w celu jej rozproszenia, gdyż "uczestnicy marszu nie zachowywali odstępów zgodnie z wymaganiami, a tym samym zagrażali zdrowiu publicznemu, naruszając przepisy dotyczące sytuacji nadzwyczajnych".
    6 października 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 277 026. W stanie ciężkim jest 872 osób (220 pod respiratorami). Zmarło 1 797 osób. Obecnie aktywnych jest 63 832 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto w 4 717 nowych infekcji. Przeprowadzono 36 665 testów.

6 października 2020 r. wieczorem izraelska policja interweniowała w synagodze w osiedlu żydowskim Modi'in Illit w zachodniej części Samarii. W synagodze zebrali się wierni z naruszeniem przepisów epidemiologicznych. Doszło do przepychanek, a w krótkim czasie w rejonie synagogi zgromadziły się setki okolicznych mieszkańców, w tym dzieci. Doszło do gwałtownych starć, podczas których rotestujący rzucano w policję kamieniami, butelkami i fajerwerkami. Rannych zostało 4 policjantów. Aresztowano 7 osób.

7 października 2020 r. - Sukkot V.
    7 października 2020 r. dyrektor badań nad chorobami zakaźnymi w Szpitalu Sheba, prof. Gili Regev powiedział: "Potrzeba jeszcze kilku kolejnych tygodni, zanim dojdzie do łagodzenia blokady, a jest to optymistyczny scenariusz, na który liczę. Jednak nawet po zniesieniu blokady będziemy musieli nauczyć się żyć z tą chorobą. Obecna blokada jest o wiele mniej hermetyczna niż poprzednia. Nie spodziewałem się kolejnej blokady, takiej jak poprzednia, która była zdecydowanie zbyt ekstremalna i moim zdaniem, w rzeczywistości szkodziła zdrowiu publicznemu. Nie ma problemu z wychodzeniem ludzi z domów, myślę też, że cała kwestia z demonstracjami została przesadzona. Problem, który mam z demonstracjami, polega na tym, że wkracza policja i tłoczy protestujących na niewielkiej przestrzeni."
    7 października 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 281 481. W stanie ciężkim jest 867 osób (241 pod respiratorami). Zmarło 1 824 osób. Obecnie aktywnych jest 63 044 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto w 4 685 nowych infekcji. Przeprowadzono 31 948 testów. Jerozolima ma najwyższą liczbę aktywnych przypadków koronawirusa - 7 270 pacjentów obecnie walczących z wirusem. Następnie za stolicą podąża Bnei Brak (5 699 aktywnych pacjentów), Modi'in Illit z 2 640, Aszdod z 2 040, Tel Aviv-Jaffa z 1 787, Petah Tikva z 1 648, Netanya z 1 485, Beit Szemesz z 1 328, Be'er Sheva 1 320 i Rishon Lezion z 1 223 aktywnymi pacjentami COVID-19.

7 października 2020 r. palestyńskie ministerstwo zdrowia poinformowało o wykryciu 510 nowych przypadków koronawirusa w Autonomii Palestyńskiej. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 418 osób. W stanie ciężkim jest 46 osób (w tym 10 pod respiratorami).

7 października 2020 r. Unia Europejska poinformowała władze Autonomii Palestyńskiej, że jeśli Palestyńczycy będą nadal odmawiać przyjmowania dochodów z podatków pobieranych przez Izrael, wówczas Unia zaprzestanie udzielania jakiejkolwiek dodatkowej pomocy finansowej dla Autonomii. W ostatnich tygodniach Autonomia Palestyńska zwróciła się do Unii Europejskiej o pilną pomoc finansową na wypłatę zaległych pensji palestyńskich urzędników. Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Norwegia dały jednak jasno do zrozumienia, że Palestyńczycy powinni zaakceptować dochody w wysokości 750 mln dolarów, którymi obecnie dysponuje izraelskie ministerstwo finansów. Jest to bezprecedensowe ultimatum ze strony Unii Europejskiej, które pokazuje wzrost frustracji z powodu nieprzejednanej postawy palestyńskich przywódców.

8 października 2020 r. - Sukkot VI.
    8 października 2020 r. Izrael i Jordania podpisały umowę, która zezwala na loty w przestrzeni powietrznej obu krajów. Oczekuje się, że umowa znacznie skróci czas lotów z Izraela do krajów Zatoki Perskiej i na Daleki Wschód, oraz z Jordanii do Europy i Ameryki Północnej, przyczyniając się do oszczędności paliwa. Podpisanie umowy kończy kilkuletnie negocjacje. Zdaniem minister transportu Miri Regev "po raz kolejny przekraczamy nowe granice, tym razem w powietrzu. Dzięki tej umowie państwo Izrael coraz bardziej integruje się z regionem. Otwieramy nowe drogi transportu, współpracy gospodarczej i politycznej z krajami, z którymi dzielimy granice oraz partnerstwo w wizji pokoju dla naszego regionu. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli ogłosić dalsze postępy."
    8 października 2020 r. ministerstwo zdrowia opublikowało wyniki ogólnokrajowego badania serologicznego, które było przeprowadzone od lipca do września b.r. w celu oceny obecności przeciwciał przeciwko koronawirusowi w populacji izraelskiej. Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z czterema kasami zdrowia i objęło około 55 tys. osób mieszkających w setkach miejscowości w całym kraju. Według badania, obecność przeciwciał w populacji wynosi 3,8%. Wyniki badania pokazują, że wskaźnik w Izraelu jest daleki od tego, co można określić jako odporność zbiorową.
    8 października 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 286 464. W stanie ciężkim jest 863 osób (241 pod respiratorami). Zmarło 1 879 osób. Obecnie aktywnych jest 59 396 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto w 3 692 nowych infekcji. Przeprowadzono 33 816 testów.

8 października 2020 r. wieczorem izraelska policja interweniowała w osiedlu żydowskim Modi'in Illit w zachodniej części Samarii, gdzie kilkuset ortodoksyjnych Żydów zebrało się w jesziwie, łamiąc przepisy epidemiologiczne. Doszło do konfrontacji, podczas której aresztowano 20 osób.

8 października 2020 r. Literacką Nagrodę Nobla otrzymała amerykańska Żydówka Louise Glück, "za jej niepowtarzalny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną".

9 października 2020 r. - Sukkot VII.
    9 października 2020 r. rano wybuchł groźny pożar pomiędzy społecznościami Modi'in Illit a Kfar HaOranim w zachodniej Samarii. Mieszkańcy Kfar HaOranim zostali ewakuowani, gdyż pożar zniszczył kilka domów. W akcję gaśniczą zaangażowano 40 drużyn strażackich oraz 6 samolotów gaśniczych. W rejonie Wadi Ara odnotowano drugi pożar, gdzie policja ewakuowała mieszkańców arabskiej wioski Umm al-Qutuf.
    9 października 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 287 858. W stanie ciężkim jest 860 osób (241 pod respiratorami). Zmarło 1 886 osób. Obecnie aktywnych jest 60 724 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto w 2 522 nowych infekcji. Przeprowadzono 24 727 testów.

10 października 2020 r. - Szabat.
    10 października 2020 r. przez cały dzień strażacy gasili pożary w całym kraju. Po około 30 godzinach działań gaśniczych stłumiony został pożar w pobliżu miasta Nof Hagalil w Galilei. Spłonęły tam dziesiątki tysięcy drzew w Churchill Forest, a także domy i obiekty publiczne. Policja stwierdziła, że pożar wybuchł w wyniku podpalenia. Kolejny pożar lasu szalał w rejonie góry Har Dov na Wzgórzach Golan. Ten pożar gasiło 8 drużyn strażackich i 4 samoloty gaśnicze. W rejonie osiedli żydowskich Kfar HaOranim, Mevo Dotan i Einav wybuchło w sumie siedem pożarów. Ze społeczności Oranim ewakuowano około 500 rodzin, a kilka domów spłonęło. Przy ewakuacji pomagali żołnierze. W większości kraju utrzymują się temperatury do 35 stopni Celsjusza, co sprzyja rozprzestrzeniania się pożarów. Prawdopodobnie część z nich to podpalenia.
    10 października 2020 r. lewicowi aktywiści zorganizowali wieczorem antyrządowe demonstracje w Jerozolimie i Tel Awiwie. Doszło także do szeregu równoległych protestów i blokad głównych węzłów komunikacyjnych. Policja zatrzymała 10 osób. Policja zgłosiła także, że w mediach społecznościowych pojawiły się liczne wpisy wzywające demonstrantów do przemocy. Wzywano do zaopatrzenia w gaz łzawiący i inną broń przeznaczoną do atakowania funkcjonariuszy policji.
    10 października 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 289 875. W stanie ciężkim jest 845 osób (232 pod respiratorami). Zmarło 1 914 osób. Obecnie aktywnych jest 62 209 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto w 2 925 nowych infekcji. Policja wystawiła 7 523 mandaty za naruszenie przepisów epidemiologicznych, w tym 5 477 za opuszczenie domu z naruszeniem przepisów, 1 486 za niezastosowanie zasłon twarzy w przestrzeni publicznej, 95 za opuszczenie obowiązkowej kwarantanny, 290 za przebywanie w zakazanych obszarach, i 64 na firmy, które pozostały otwarte pomimo ogólnokrajowej blokady.

10 października 2020 r. izraelska zawodowa drużyna kolarska po raz pierwszy w historii wygrała etap jednego z trzech najważniejszych międzynarodowych wyścigów kolarskich - Giro d'Italia. Alex Dowsett wygrał 8. etap wyścigu dla drużyny Team Israel Start-Up Nation, która powstała w 2015 r. i dopiero w ubiegłym roku dołączyła do najwyższego poziomu profesjonalnego kolarstwa. Israel Start-Up Nation po raz pierwszy pojawił się na Giro d'Italia w 2018 r., kiedy Adams sprowadził ten wyścig do Izraela na pierwsze trzy etapy. Był to pierwszy raz, gdy jakikolwiek odcinek tego wyścigu odbył się poza Europą.

11 października 2020 r. - Simchat Tora.
    11 października 2020 r. Siły Obronne Izraela ujawniły, że w bazie szkoleniowej Har Keren doszło do bójki między żołnierzami z elitarnego batalionu rozpoznawczego Beduinów a żołnierzami z batalionu Shaked Brygady Givati. Rannych zostało 21 żołnierzy, a 7 z nich przewieziono do szpitala. Bójka rzekomo rozpoczęła się od gróźb przy wejściu na stołówkę, które eskalowały do wymiany ciosów, a jeden z żołnierzy posunął się do wyciągnięcia broni. Żandarmeria wojskowa wszczęła dochodzenie w sprawie incydentu. "Jest to wyjątkowy i poważny incydent, który nie jest zgodny z wartościami Sił Obronnych Izraela i zachowaniem wymaganym od naszych żołnierzy. Incydent zostanie zbadany przez oficera brygady, który podejmie odpowiednie działania przeciwko wszystkim zaangażowanym."
    11 października 2020 r. Siły Obronne Izraela otworzyły nowy cywilny oddział koronawirusowy w Szpitalu Rambam w Hajfie. Oddział będzie obsługiwany przez około 100 członków wojskowego personelu medycznego, w tym lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych i inny personel medyczny. Naczelny oficer medyczny gen. Alon Glasberg powiedział: "Siły Obronne Izraela nigdy nie leczyły cywilów, nawet w ciężkich dniach lat pięćdziesiątych." Cały personel przeszedł specjalistyczne szkolenie dotyczące choroby COVID-19.
    11 października 2020 r. premier Benjamin Netanjahu ogłosił wieczorem plany stopniowego kończenia trwającej blokady kraju, wzywając Izraelczyków do cierpliwości i dalszego przestrzegania ograniczeń dotyczących działalności publicznej. Premier wyraził ostrożny optymizm, że ogólnokrajowa blokada zdołała obniżyć wskaźniki infekcji. "Są wczesne oznaki sukcesu, ale potrzebujemy jeszcze kilku dni, aby się upewnić. Jednak wyjście z blokady będzie stopniowe, odpowiedzialne i ostrożne. Przed podjęciem tej ważnej dyskusji odbędę rozmowy z ministrami. Wiem, że blokada była trudna dla wszystkich, ale jestem pewien, że opinia publiczna rozumie, że decyzja o zablokowaniu, za którą opowiadam, była konieczna. Uratowało nas to przed geometrycznym wzrostem wskaźników zakażeń, śmiertelności i liczby ciężko chorych pacjentów. Jest jeszcze za wcześnie, aby powiedzieć, że to się udało. Pozwolimy jednak na ponowne otwarcie firm zatrudniających do 10 pracowników, które nie przyjmują dużych grup osób. Ponownie otworzymy szkoły dla małych dzieci, ale wszystko będziemy otwierać etapami, ostrożnie, z jasnymi kryteriami przechodzenia z jednego etapu do drugiego."
    11 października 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 291 828. W stanie ciężkim jest 823 osób (230 pod respiratorami). Zmarło 1 983 osób. Obecnie aktywnych jest 51 698 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto w 1 609 nowych infekcji. Szef publicznej służby zdrowia dr Szaron Alray-Price powiedziała: "Widzimy pierwsze oznaki przejęcia kontroli nad epidemią. Sformułowaliśmy zarys zapobiegania kolejnym blokadom. Dzisiejsze dane są bardzo zachęcające - mamy mniej niż dwa tysiące nowych potwierdzonych przypadków - ale oczywiście są to dane weekendowe, które są zwykle niższe, więc nadal musimy być bardzo ostrożni. Ale już wiemy, że rzeczywiście nastąpił spadek wskaźników zarażenia. Mamy nadzieję, że jeśli sytuacja będzie dalej się rozwijać, to wkrótce spadnie również liczba poważnych przypadków." Szef zarządzania zdrowiem publicznym w ministerstwie zdrowia dr Jakir Kaufman zalecił zachowanie najwyższej ostrożności w odniesieniu do wyciągania wniosków odnośnie spadku liczby nowych zakażeń. "Podczas święta Sukkot przeprowadzano mniej testów. Myślę, że w najbliższych dniach będziemy mogli uzyskać jaśniejszy obraz tego, gdzie się znajdujemy. Sytuacja wydaje się stabilizować, ale nie można jeszcze stwierdzić, czy jest to zniekształcenie spowodowane obniżonym poziomem liczby przeprowadzanych testów w zeszłym tygodniu. Każde złagodzenie ograniczeń będzie zależało od zmniejszenia współczynnika zarażenia w danym obszarze, a przede wszystkim od odsetku potwierdzonych nosicieli wirusa w tym obszarze. Będzie można zidentyfikować obszary, w których wskaźniki zarażenia spadną najbardziej i gdzie przepisy będą mogły zostać odpowiednio dostosowane do sytuacji. Nie będziemy pośpiesznie wychodzić z blokady, tak jak zrobiliśmy to na wiosnę, kiedy ograniczenia zostały zniesione bardzo szybko. Teraz wszystko będzie się działo stopniowo, abyśmy mogli przeanalizować wpływ każdego podejmowanego przez nas kroku. Tymczasem musimy skrupulatnie przestrzegać wytycznych, które są bardzo proste do przestrzegania. Ludzie muszą nosić maski na twarzach, które zakrywają zarówno usta, jak i nos. Żadnych spotkań towarzyskich, ograniczenia w transporcie. Jeśli to wszystko zrobimy, pozwoli nam to znacznie szybciej wyjść z blokady. Nadchodząca zima będzie niepokojąca dla kraju. Będzie to podwójne wyzwanie - zarówno w przypadku koronawirusa, jak i grypy. Mamy wielką nadzieję, że jakoś sobie z tym poradzimy, ale będziemy musieli być przygotowani na każdą ewentualność. Przecież w normalnych latach w szpitalach zazwyczaj jest wtedy przepełnienie. Nie wiemy, czy i jak te dwie choroby mogą ze sobą współdziałać."

12 października 2020 r. rano do portu w Hajfie wpłynął pierwszy statek z ładunkiem towarów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kontenerowiec MSC "Paris" przywiózł osiem pierwszych kontenerów ze sprzętem przeciwpożarowym, a także elektroniką i środkami czystości. Plan przewiduje, że co tydzień do Hajfy będzie przypływał statek z Zatoki Perskiej. Jeszcze kilka miesięcy temu taka podróż z Dubaju do Hajfy byłaby nie do pomyślenia. Statek MSC "Paris" jest częścią usługi Indus Express, która ma swój początek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i zawija do portów Indii, rejonu Morza Śródziemnego, a następnie do Stanów Zjednoczonych.
    12 października 2020 r. rząd jednogłośnie przegłosował porozumienie pokojowe zawarte przez Izrael ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, w celu przedłużenia go w parlamencie do ratyfikacji. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Składam dziś przed gabinetem historyczne porozumienie pokojowe zawarte ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Jest to pierwsze porozumienie pokojowe, jakie Izrael podpisał od ponad 25 lat. Jest to jednocześnie porozumienie z Bahrajnem, co oznacza, że w tym samym czasie będziemy zawierać pokój z dwoma arabskimi państwami. Umowa ta różni się od poprzednich tym, że Izrael nie oddaje w zamian za pokój żadnego terytorium. Po drugie, dominujące są aspekty ekonomiczne, które będą bardzo korzystne dla wszystkich obywateli Izraela. Po trzecie, porozumieniu temu towarzyszy otwarcie nieba, w tym otwarcie saudyjskiego nieba dla izraelskich samolotów, a także dla samolotów lecących z i do Izraela. Oznacza to, że Izrael nie jest już odizolowany, ale staje się ważnym międzynarodowym ośrodkiem. Należy również powiedzieć, że zmienia się to nie tylko pod względem geograficznym, ale także geopolitycznym i gospodarczym. Nie mam wątpliwości, że jednym z produktów ubocznych tego historycznego posunięcia jest podjęcie historycznej decyzji, że Chevron - jedna z największych firm energetycznych na świecie - zdecydowała się wejść do Izraela i zainwestować w wydobycie gazu z morza, co przyniesie miliardy do kasy państwowej. Oni zawsze byli bardzo wrażliwi na to, co się dzieje w kontekście stosunków państw Zatoki Perskiej z Izraelem. To porozumienie jest porozumieniem opartym na pokoju opartym na sile, a nie pokoju na ustępstwach, który osłabiał Izrael i zagrażał mu. Jest to pokój oparty na sile Izraela. Ta koncepcja towarzyszy mi od wielu lat. Pisałem o tym 25 lat temu. Napisałem, że rozpowszechniona koncepcja, że pokój z państwami arabskimi osiągniemy tylko wtedy, gdy uspokoimy Arabów daleko idącymi ustępstwami, była błędna. Wręcz przeciwnie, musimy osiągnąć pokój i możemy osiągnąć pokój, przekonując Arabów, że nasza obecność tutaj jest faktem istniejącym, opartym na naszej niekwestionowanej sile. Sześć lat temu powiedziałem w ONZ, że należy ponownie przemyśleć pogląd, że izraelsko-palestyński pokój pomoże w przełamaniu różnic pomiędzy Izraelem a światem arabskim. Powiedziałem wtedy, że uważam, że to działa w odwrotnej kolejności - że szerokie pojednanie między Izraelem a światem arabskim doprowadzi do osiągnięcia realistycznego pokoju między nami a Palestyńczykami. Powiedziałem, że musimy skierować nasze oczy na Abu Dabi i Rijad, i myślę, że teraz wszyscy rozumieją, że temu pokojowi towarzyszy bardzo wiele innych działań. Większość tych działań jest ukrytych - wiele spotkań, wiele kontaktów, bardzo wiele więzi, które były tworzone od lat ... Państwa arabskie chcą zawrzeć z nami pokój, ponieważ widzą, jak zmieniliśmy Izrael w potęgę. Widzą również, jak przeciwstawiamy się Iranowi, a czasami samotnie stoimy przeciwko całemu światu. Rozumieją, że możemy im pomóc w bardzo wielu obszarach. Widzą, że Izrael nie jest ani ciężarem, ani wrogiem - ale żywotnym sojusznikiem, szczególnie teraz. Nie wątpię, że wkrótce doczekamy się porozumień z kolejnymi arabskimi i muzułmańskimi państwami."
    12 października 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 293 553. W stanie ciężkim jest 801 osób (242 pod respiratorami). Zmarło 2 021 osób. Obecnie aktywnych jest 52 894 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto w 3 097 nowych infekcji. Przeprowadzono 31 380 testów.

12 października 2020 r. palestyński premier Mohammad Sztajjeh wezwał Unię Europejską do odgrywania aktywnej roli w przyszłym procesie politycznym związanym ze sprawą palestyńską. Sztajjeh rozmawiał telefonicznie podczas z Komisją Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego, która obradowała internetowo. "Wzywam do zakończenia amerykańskiego monopolu na sponsorowanie procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie poprzez zorganizowanie międzynarodową konferencję pokojową, w której będą uczestniczyć wszystkie strony. Każdy proces polityczny musi być uzależniony od zakończenia izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich na podstawie wizji istnienia dwóch państw zgodnie z prawem międzynarodowym i rezolucjami ONZ."

12 października 2020 r. amerykańscy naukowcy Paul Milgrom i Robert Wilson otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Milgrom jest amerykańskim Żydem. Jest to trzeci Żyd nagrodzony w tym roku Nagrodą Nobla.

13 października 2020 r. Siły Obronne Izraela otworzyły oddział koronawirusowy w szpitalu Galilee Medical Center w Nahariji. Wojskowy personel medyczny będzie prowadził pomocnicze zadania, takie jak przenoszenie pacjentów między oddziałami, pobieranie próbek krwi i testów na koronawirusa, oraz dostarczaniu ich do laboratorium.
    13 października 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 296 652. W stanie ciężkim jest 802 osób (254 pod respiratorami). Zmarło 2 055 osób. Obecnie aktywnych jest 48 786 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto w 2 621 nowych infekcji. Przeprowadzono 37 244 testów.

14 października 2020 r. Siły Obronne Izraela ujawniły, że w minionym tygodniu izraelskie siły specjalne wkroczyły do strefy zdemilitaryzowanej na Wzgórzach Golan i zniszczyły dwa posterunki należące do armii syryjskiej. Operacja została przeprowadzona w następstwie ciągłego łamania przez Syrię porozumienia z 1974 r. o wycofaniu się ze strefy buforowej, w której przebywać mogą jedynie siły UNDOF.
    14 października 2020 r. władze zatwierdziły budowę 2 166 nowych domów w osiedlach żydowskich w Judei i Samarii, które będą budowane etapami. Część zatwierdzeń dotyczy domów, które już powstały w wyniku realizacji wcześniejszych projektów, dlatego w rzeczywistości jest to zezwolenie na budowę 1 877 domów, z czego 682 do budowy, a 1 195 do planowania i budowy. Około połowa z nich dotyczy osiedla Har Gilo na południe od Jerozolimy, gdzie powstanie 560 nowych domów, co znacznie zwiększy wielkość małej osady liczącej 1568 mieszkańców. Znacznej rozbudowie ulegnie blok osiedli Gush Etzion w Judei, który zgodnie z planem pokojowym Trumpa zostałby włączony do Izraela. W osiedlu Metzad zatwierdzono plany 200 nowych domów, w tym 120 domów w placówce osadniczej Peni Kedem, która zostanie przekształcona w dzielnicę tego osiedla. W Beit El powstanie 346 nowych mieszkań, a w Ali zatwierdzono 629 lokali, z czego 50 zostało już wybudowanych.
    14 października 2020 r. samolot emirackich linii lotniczych Etihad lecący z Mediolanu do Abu Dabi przeleciał wieczorem nad Izraelem. Był to pierwszy tego typu przelot przez izraelską przestrzeń powietrzną. Minister transportu Miri Regev powiedziała: "Energicznie promujemy umowę o rozpoczęciu bezpośrednich lotów między Tel Awiwem a Abu Dabi i Dubajem, które doprowadzą do rozpoczęcia się nowej ery gospodarczej i regionalnego dobrobytu dla obywateli Izraela."
    14 października 2020 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział wieczorem: "Myślę, że wszyscy widzicie, że blokada, którą wprowadziłem i która została zatwierdzona przez rząd, działa. Liczba i wskaźnik infekcji spada z każdym dniem. Jest to ważne i dobre, a ja upewnię się, abyśmy jak najszybciej wyszli z kwarantanny, zrobimy to jednak ostrożnie i stopniowo. Jutro zwołam gabinet i pierwszą rzeczą, którą podejmiemy, będzie strategia wyjścia z blokady. Burmistrzowie zamkniętych miast otrzymają narzędzia, aby bez stwarzania zagrożenia dla populacji przejść do czerwonej strefy. Po drugie, popieram otwarcie nieba nad Izraelem, gdyż wszyscy eksperci są zgodni, że nie stworzy to zagrożenia dla zdrowia publicznego. Trzecia sprawa, to zamierzam wraz z ministrem finansów udzielić większej pomocy finansowej. Słyszę o niepokojach i trudnościach osób samozatrudnionych, przedsiębiorstw, młodzieży i nie tylko. Zaoferujemy Wam więcej pomocy."
    14 października 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 299 253. W stanie ciężkim jest 755 osób (241 pod respiratorami). Zmarło 2 099 osób. Obecnie aktywnych jest 43 942 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto w 2 285 nowych infekcji. Przeprowadzono 45 151 testów.

14 października 2020 r. nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli do obozu dla uchodźców Balata na obrzeżach Nablusu w Samarii, aby aresztować osobę podejrzaną o działalność terrorystyczną. W trakcie tych działań, w żołnierzy rzucono improwizowany ładunek wybuchowy. Wybuch zranił 2 żołnierzy.

14 października 2020 r. w bazie UNIFIL w Naqura (przy Rosz HaNikra), rano rozpoczęły się oficjalne rozmowy między przedstawicielami Izraela i Libanu, których celem jest osiągnięcie porozumienia w sprawie granicy morskiej. Rozmowy obserwuje ambasador USA w Algierii John Desrocher, który został wyznaczony jako mediator między oboma krajami. Gospodarzem był specjalny koordynator ONZ ds. Libanu Jan Kubis. Delegacji izraelskiej przewodniczył dyrektor generalny ministerstwa energii Udi Adiri. Na czele delegacji libańskiej stał zastępca szefa sztabu ds. operacyjnych libańskiej armii gen. Bassam Jassine. Juval Steinitz powiedział:„Jeśli druga strona zajmie podobnie jak my pragmatyczne podejście, to mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć porozumienie. Oczywiście, jeśli druga strona zdecyduje się zamiast tego na podejście konfrontacyjne, wszyscy na tym stracą. Wydobywanie ropy i gazu pozwoli libańskiej gospodarce zaoszczędzić miliardy dolarów. Izrael ma inne zasoby gazu ziemnego, które wystarczają na nasze potrzeby i faktycznie mamy nadwyżki, które eksportujemy. Dlatego jeśli Libańczycy przyjdą z pragmatycznym podejściem, możemy dokonać znacznych postępów. Jest to z pewnością lepsze niż kontynuowanie obecnej patowej sytuacji przez kolejną dekadę." Podczas tego pierwszego spotkania, libańska delegacja odmówiła bezpośredniego spotkania się z delegacją izraelską, a rozmowy prowadzono poprzez pośrednika. Spotkanie trwało około półtorej godziny. Obie strony potwierdziły swoje zobowiązanie do kontynuowania negocjacji. Druga runda rozmów rozpocznie się w ciągu około dwóch tygodni.

15 października 2020 r. arabska partia polityczna Wspólna lista, wydała rano oświadczenie wyjaśniające jej stanowisko przed głosowaniem w Knesecie w sprawie traktatu pokojowego między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. "Podkreślamy prawo społeczności arabskiej w Izraelu do rozwijania i nawiązywania więzi ze światem arabskim, ale sprzeciwiamy się planowi zaproponowanemu przez prezydenta Trumpa, o którym wspomniano we wstępie do traktatu ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, nad którym będziemy dziś głosować w Knesecie. Umowa ta jest częścią jasnego planu obliczonego na wyeliminowanie praw narodu palestyńskiego. Jego celem jest utrwalenie okupacji i osadnictwa, a co ważniejsze, zapobieżenie ustanowieniu państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r., ze Wschodnią Jerozolimą jako jego stolica."
    15 października 2020 r. ministerstwo zdrowia zgodziło się na złagodzenie restrykcji począwszy od niedzieli. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Blokada okazała się ogromnym sukcesem. Widzimy spadek we wszystkich statystykach, a teraz chcemy osiągnąć poziomy zalecane nam przez ekspertów ministerstwa zdrowia, abyśmy mogli zacząć stopniowo łagodzić ograniczenia blokady. Musimy to zrobić w sposób, który zagwarantuje, że nie będziemy musieli w ciągu następnych dwóch lub trzech tygodni przywracać pełną blokadę. Dlatego wyjście z blokady musi być stopniowe, odpowiedzialne, ostrożne i ściśle monitorowane. Wielkim wyzwaniem jest dla nas utrzymanie spadku liczby nowych przypadków zarażenia."
    15 października 2020 r. wieczorem rząd zatwierdził pierwszy etap wychodzenia z blokady epidemiologicznej. Oznacza to ponowne otwarcie firm, które nie obsługują klientów. Ponadto zniesiono ograniczenie podróżowania na odległość do jednego kilometra od rezydencji. Te nowe wytyczne wejdą w życie w niedzielę. Ponownie otwarte zostaną również parki, plaże, a także parki narodowe i rezerwaty przyrody. Dozwolone będą modlitwy przy ha-Kotel w Jerozolimie, przy zachowaniu ograniczenia do 20 osób w grupie. Otwarcie obejmie także Bazylikę Grobu Świętego i Wzgórze Świątynne. Jednocześnie restauracje będą mogły wydawać dania na wynos, a ludzie będą mogli odwiedzić swoje dalej mieszkające rodziny. Ministrowie zatwierdzili również przyjęcia weselne do 10 osób w ograniczonej przestrzeni, i do 20 osób na otwartej przestrzeni. Ministerstwo edukacji zarządziło ponowne pełne otwarcie wszystkich przedszkoli od niedzieli. Miasta i społeczności sklasyfikowane jako czerwone, pozostaną zamknięte do czasu obniżenia wskaźnika zarażenia na tych obszarach.
    15 października 2020 r. tysiące demonstrantów protestowało wieczorem w różnych miejscach w całym kraju, domagając się rezygnacji premiera Benjamina Netanjahu z powodu jego aktów oskarżenia w trzech przypadkach korupcji i radzenia sobie z kryzysem koronawirusa. Grupa zwolenników partii Likud zorganizowała w mieście Holon kontraprotest popierający Netanjahu. Aktywiści skrajnie prawicowej grupy La Familia zaatakowali lewicowych demonstrantów, spryskując ich nieznanym gazem. Według policji nikt nie potrzebował pomocy medycznej.
    15 października 2020 r. wieczorem Kneset ratyfikował historyczny traktat pokojowy Izraela ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, podpisany miesiąc temu w Waszyngtonie. Traktat poparło 80 parlamentarzystów, a 13 było przeciw. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Od zarania Syjonizmu w jednej ręce trzymaliśmy broń obronną, a drugą trzymaliśmy wyciągniętą w gotowości do pokoju - dla każdego, kto pragnie pokoju. Mówi się, że ten pokój został zawarty z wrogiem. To nie prawda - pokój zostaje zawarty z kimś, kto przestaje być wrogiem. Pokój jest zawierany z kimś, kto pragną pokoju, a nie z tymi, którzy nadal są oddani naszemu zniszczeniu. Przykładem takiego wroga jest Hezbollah, który nadal sprawuje faktyczną kontrolę w Libanie i którego obecność uniemożliwia zawarcie pokoju z tym naszym sąsiednim krajem. Mimo to, dostrzegamy promyk nadziei w rozmowach, które w środę rozpoczęły się między Izraelem a Libanem, aby rozwiązać spór morski między nami. Ma to potencjalnie ogromne znaczenie gospodarcze dla obu krajów. Wzywam rząd Libanu do kontynuowania tych rozmów, do wytyczenia granicy morskiej. Mam nadzieję, że te negocjacje będą oznaczać zmianę w przyszłości, w której możliwe będzie osiągnięcie prawdziwego pokoju między Izraelem a Libanem. Dzisiejsza ratyfikacja historycznej umowy w Knesecie ma wielkie znaczenie. Mam nadzieję, że więcej arabskich krajów pójdzie tym śladem. W umowie ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi nie ma żadnych tajnych załączników ani ukrytych klauzul. Umowa ta udowodniła, że czekanie, aż Palestyńczycy zawrą porozumienia pokojowe w regionie, było niewłaściwe. Mam nadzieję, że pewnego dnia Palestyńczycy zdadzą sobie sprawę, że popełnili błąd i wrócą do stołu negocjacyjnego. Palestyńczykom wielokrotnie oferowano pokój, ale raz za razem go odrzucano. Jeśli będziemy czekać na Palestyńczyków, będziemy długo czekać."
    15 października 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 300 201. W stanie ciężkim jest 742 osób (248 pod respiratorami). Zmarło 2 127 osób. Obecnie aktywnych jest 40 848 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto w 1 701 nowych infekcji. Przeprowadzono 26 472 testów.

15 października 2020 r. emirackie linie lotnicze Etihad Airways uruchomiły stronę internetową w języku hebrajskim. Na tym etapie nie ma jeszcze możliwości zakupu biletów lotniczych z lotniska Ben Guriona, ale prawdopodobnie będzie to możliwe już w połowie przyszłego tygodnia.

16 października 2020 r. szef działu badań wywiadu wojskowego gen. Dror Shalom powiedział, że porozumienia o ustanowieniu stosunków pokojowych ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem nie przyczynią się do rozwiązania problemu palestyńskiego. Dodał, że w jego ocenie Iranowi jest dwa lata od wyprodukowania bomby atomowej, a Izrael podejmie działania, aby zapobiec jej rozwojowi "za wszelką cenę".
    16 października 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 301 896. W stanie ciężkim jest 713 osób (240 pod respiratorami). Zmarło 2 141 osób. Obecnie aktywnych jest 37 252 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto w 1 695 nowych infekcji.
    16 października 2020 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie w pobliżu moszawu Netiw ha-Asara.

16 października 2020 r. Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania wydały wspólne oświadczenie potępiające decyzję Izraela o zatwierdzeniu budowy nowych domów w żydowskich osiedlach w Judei i Samarii. "Ekspansja osiedli narusza międzynarodowe prawo i dodatkowo zagraża wykonalności rozwiązania dwupaństwowego, które doprowadzi do sprawiedliwego i trwałego pokoju w konflikcie izraelsko-palestyńskim. Jest to również krok odwrotny do zamierzonego w świetle zmian w porozumieniach normalizacyjnych zawartych między Izraelem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem. Jak podkreśliliśmy w rozmowach z rządem Izraela, krok ten również podważa wysiłki na rzecz odbudowy zaufania między stronami w celu wznowienia dialogu. Dlatego wzywamy do natychmiastowego wstrzymania budowy osiedli, a także eksmisji i zburzenia struktur we Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu. Wzywamy do pełnego wdrożenia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2334 ze wszystkimi jej postanowieniami. Podkreślamy, że nie uznamy żadnych zmian w geanicach z 4 czerwca 1967 r., w tym w odniesieniu do Jerozolimy, chyba że po uzgodnieniu przez strony. Zawieszenie planów aneksji części okupowanych terytoriów palestyńskich musi być trwałe. Wzywamy obie strony do powstrzymania się od jakichkolwiek jednostronnych działań i wznowienia wiarygodnego dialogu, a także bezpośrednich negocjacji we wszystkich kwestiach związanych z końcowym statusem."

17 października 2020 r. - Szabat.
    17 października 2020 r. wieczorem tysiące demonstrantów protestowało przeciwko rządowi w manifestacjach zorganizowanych w wielu miastach kraju. W Jerozolimie policja zatrzymała 9 demonstrantów. W Hajfie zatrzymano 3 osoby, które rozpyliły gaz łzawiący na demonstrantów.
    17 października 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 302 832. W stanie ciężkim jest 673 osób (237 pod respiratorami). Zmarło 2 190 osób. Obecnie aktywnych jest 33 732 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto w 395 nowych infekcji. Przeprowadzono 14 132 testów. Minister Juval Steinitz odniósł się do złagodzenia zamknięcia: "Otwarcie jest we właściwym miejscu, zamknięcie było bardziej udane niż oczekiwano. 95% społeczeństwa przestrzegało przepisy zamknięcia. Nie ma wątpliwości, że naruszenia w sektorze haredi są bardzo niepokojące. Te naruszenia mogą nas wszystkich drogo kosztować."

18 października 2020 r. od poranka cały kraj wszedł w pierwszy etap łagodzenia przepisów epidemiologicznych wprowadzonych w następstwie pandemii koronawirusa. Otwarte zostaną placówki edukacyjne dla dzieci do szóstego roku życia, jednak niektóre samorządy zapowiedziały, że nie będą jeszcze otwierać przedszkoli. Ponadto Izraelczycy będą mogli podróżować ponad kilometr od domu i odwiedzać domy innych. Restauracje będą mogły świadczyć usługi na wynos, otwarte zostaną plaże i rezerwaty przyrody, a na otwartych przestrzeniach będzie mogło gromadzić się do 20 osób, a na zamkniętych - do 10 osób.
    18 października 2020 r. rano izraelska i amerykańska delegacje odleciały do Bahrajnu, w celu nawiązania stosunków dyplomatycznych między dwoma krajami. Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Meir Ben-Szabbat powiedział: "Jestem podekscytowany i dumny, że mogę stanąć na czele izraelskiej delegacji, która dziś wyjeżdża na rozmowy do Bahrajnu. Wyjeżdżamy, aby sfinalizować deklarację pokojową podpisaną na trawniku w Białym Domu przez prezydenta USA Donalda Trumpa, premiera Izraela Benjamina Netanjahu i ministra spraw zagranicznych Bahrajnu dr Abdullatifa bin Raszida Al-Zajani, w imieniu króla Hamada bin Isy Al-Khalifa. Dzisiaj będziemy prowadzić dyskusje w grupach roboczych na wiele tematów: finanse i inwestycje, handel i gospodarka, turystyka, lotnictwo, komunikacja, kultura, nauka, technologia, rolnictwo i inne. Jesteśmy podekscytowani i będziemy razem się modlić, aby Bóg zaprowadził nas do pokoju i abyśmy mogli dotrzeć do naszego celu po dobre życie i pokój." Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin podziękował premierowi Netanjahu i królowi Bahrajnu "za ich śmiałe przywództwo". Amerykański wysłannik Avi Berkowitz dodał, że jest "bardzo podekscytowany podróżą samolotem El Al z izraelską delegacją do Emiratów".
    18 października 2020 r. popołudniem do szpitala Hadassah Ein Kerem w Jerozolimie przewieziono sekretarza generalnego Organizacji Wyzwolenia Palestyny Saeba Erekata. Był on leczony w szpitalu w Jerychu, jednak po pogorszeniu się jego stanu zdrowia, Izrael wyraził zgodę na leczenie w swoim szpitalu. Dyrektor szpitala prof. Zev Rothstein powiedział: "Ze względu na przewlekłe problemy zdrowotne układu oddechowego, z jakimi boryka się pan Erekat, wymaga on teraz pomocy medycznej na oddziale koronawirusowym w naszym szpitalu. Przybył on w ciężkim stanie i potrzebował wsparcia oraz dużych dawek tlenu. Pan Erekat, podobnie jak wszyscy inni ciężko chorzy na covid pacjenci w Hadassah, jest leczony zgodnie z najwyższymi standardami, a zespół medyczny robi wszystko, co w jego mocy, aby pomóc w jego stanie zdrowia. W Hadassah traktujemy każdego pacjenta tak, jakby był naszym jedynym pacjentem." Erekat ma 65 lat i znajduje się w grupie wysokiego ryzyka po nabawieniu się zwłóknienia płuc, a następnie przeszczepie płuc, które przeszedł w 2017 r. w Stanach Zjednoczonych.
    18 października 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 303 846. W stanie ciężkim jest 629 osób (212 pod respiratorami). Zmarło 2 209 osób. Obecnie aktywnych jest 29 622 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto w 892 nowych infekcji. Przeprowadzono 20 573 testów.

18 października 2020 r. popołudniem samolot El Al wylądował w Manamie, stolicy Bahrajnu. Minister spraw zagranicznych Bahrajnu Abdullatif bin Rashid Al-Zajani powitał amerykańską i izraelską delegację, oraz pochwalił wysiłki administracji Trumpa na rzecz zapewnienia pokoju na Bliskim Wschodzie. "Witamy. Rozpoczynamy realizację porozumień pokojowych podpisanych w Waszyngtonie. Ta droga jest najskuteczniejszą drogą do osiągnięcia pokoju na Bliskim Wschodzie. Robimy to w nadziei, że ten pokój doprowadzi do bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie, co pozwoli młodym ludziom realizować swoje ambicje. Stawiamy podwaliny pod nowe relacje między nami i współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. Mam nadzieję, że ta wizyta jest krokiem na drodze do stabilnego Bliskiego Wschodu, na którym wszystkie kraje będą w stanie rozwiązać swoje konflikty poprzez dialog." Szef izraelskiej delegacji Meir Ben-Szabbat powiedział, że Izrael "ma nadzieję na zbudowanie głębokich więzi nie tylko między rządami, ale także między narodami".
    18 października 2020 r. szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Meir Ben-Shabbat oraz minister spraw zagranicznych Bahrajnu dr Abdullatif bin Rashid Al-Zajani podpisali wspólny dokument w sprawie ustanowienia dyplomatycznych, pokojowych i przyjaznych stosunków między Królestwem Bahrajnu i Państwem Izrael. Ben-Shabbat powiedział: "Zaczęliśmy dzień jako przyjaciele, a kończymy jako członkowie jednej rodziny - członkowie rodziny Abrahama. Zrobiliśmy dziś pierwszy oficjalny krok w stronę wzmocnienia stosunków między naszymi dwoma krajami, i otworzyliśmy drzwi do dalszych kontaktów." Przed ceremonią podpisania premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z Al-Zajanim i sekretarzem skarbu USA Stevenem Mnuchinem. Równocześnie podpisano umowę o współpracy gospodarczej (protokół ustaleń między rządem państwa Izrael a rządem Królestwa Bahrajnu w sprawie współpracy gospodarczej i handlowej) i umowę o współpracy w lotnictwie cywilnym (protokół ustaleń w sprawie lotnictwa cywilnego między delegacją rządu państwa Izrael a delegacją rządu Królestwa Bahrajnu).
    18 października 2020 r. Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie zgodziły się ustanowić nowe połączenie lotnicze na trasie między Tel Awiwem a Dubajem i Abu Dabi. Tę komercyjną linię będzie obsługiwać 28 lotów tygodniowo. Umowa zostanie oficjalnie podpisana przez obie strony we wtorek. Ponadto umowa zezwoli na loty z lotniska Ramon w południowym Izraelu, bez ograniczenia liczby lotów komercyjnych. Ponadto co tydzień będzie dozwolonych 10 lotów towarowych między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Izraelem. Oczekuje się, że pierwsze loty rozpoczną się w ciągu kilku tygodni.
    18 października 2020 r. popołudniem doszło do incydentu powietrznego nad Morzem Śródziemnym z udziałem izraelskiego i rosyjskiego samolotu. Izraelski samolot Airbus A320 linii Israir Airlines leciał z greckiej wyspy Rodos z powrotem do Tel Awiwu. Gdy tylko samolot opuścił cypryjską przestrzeń powietrzną, zbliżył się do niego bez ostrzeżenia rosyjski samolot myśliwski Su-27. Gdy kontrolerzy ruchu powietrznego z Cypru ostrzegli go, pilot myśliwca oddalił się, a następnie z dużą prędkością przeleciał w odległości około 1,5 km od samolotu pasażerskiego. Izraelski samolot i jego pasażerowie nie byli zagrożeni. Kilka innych samolotów cywilnych także zgłosiło incydent cypryjskim pracownikom ruchu lotniczego. Ostatnio Rosja zwiększyła swoją aktywność powietrzną wokół Cypru, rzekomo w celu ochrony sił rosyjskich działających u wybrzeży Syrii.

19 października 2020 r. w nocy na lotnisku Ben Guriona wylądował samolot El Al, który przywiózł izraelską i amerykańską delegację z Bahrajnu. Specjalny wysłannik prezydenta USA na Bliski Wschód Avi Berkowitz powiedział, że dążenie prezydenta Trumpa do zbliżenia izraelsko-arabskiego nabiera tempa i ma nadzieję, że nastąpią dalsze porozumienia, nawet jeśli Trump przegra wybory w przyszłym miesiącu. "Pokój jest czymś, co każdy powinien świętować i postrzegać jako pozytywną rzecz dla świata. Mamy szczerą nadzieję, że bez względu na to, kto wygra wybory, Porozumienie Abrahama będzie nadal się rozrastać." W zeszłym tygodniu sekretarz stanu USA Mike Pompeo spotkał się z saudyjskim ministrem spraw zagranicznych księciem Faisalem bin Farhanem Al-Saudem i zachęcał Arabię Saudyjską do uznania Izraela. Pompeo powiedział, że porozumienie ze Zjednoczonych Emiratami Arabskimi i Bahrajnem "w znacznym stopniu przyczyniło się do realizacji naszych wspólnych celów w zakresie pokoju i bezpieczeństwa w regionie. Mamy nadzieję, że Arabia Saudyjska również rozważy kwestię unormowania swoich stosunków. Chcemy im podziękować za pomoc, jaką otrzymaliśmy od nich w dotychczasowym procesie negocjacyjnym, który przyniósł sukces w postaci Porozumienia Abrahama."
    19 października 2020 r. szpital Hadassah Ein Kerem w Jerozolimie poinformował rano, że sekretarz generalny OWP Saeb Erekat jest w stanie krytycznym. "Pan Erekat spędził spokojną noc, ale rankiem stan jego zdrowia pogorszył się i teraz znajduje się w stanie krytycznym, a ze względu na trudności w oddychaniu jest pod respiratorem. Pan Erekat stanowi duże wyzwanie w leczeniu koronawirusa, gdyż jest on po przeszczepie płuc, a jego układ odpornościowy jest bardzo osłabiony, a oprócz koronawirusa cierpi jeszcze na infekcję bakteryjną. Szpital Hadassah i jego starsi lekarze kontaktują się z lekarzami z całego świata w sprawie ustalenia protokołów leczenia pacjenta z tak złożonym przypadkiem chorobowym."
    19 października 2020 r. przywrócono normalne kursowanie międzymiastowych linii autobusowych, przy czym transport publiczny będzie nadal działał z obłożeniem do 50%. Do czasu otwarcia szkół nie będą uruchamiane linie do placówek edukacyjnych oraz linie akademickie. Pociągi będą kursować tylko od niedzieli do czwartku (bez weekendów), z wyłączeniem kilku stacji, które na tym etapie nie zostaną jeszcze otwarte.
    19 października 2020 r. rano na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie wylądował pierwszy komercyjny samolot ze stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Dabi. Samolot Boeing 787 Dreamliner linii Etihad Airways (EY 9607) wylądował tuż po godzinie 7:00, a lot powrotny zaplanowano na 10:00, aby odbyć podróż w obie strony. Na pokładzie samolotu było 58 pasażerów. Etihad Airways będą pierwszym przewoźnikiem obsługującym komercyjne loty pasażerskie między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Lot odbywa się nad Arabią Saudyjską i trwa 3,5 godziny w jedną stronę.
    19 października 2020 r. Izraelska Izba Handlowa podpisała porozumienie o współpracy z Izbą Handlowo-Przemysłową Bahrajnu, co oznacza otwarcie więzi handlowych między tymi dwoma krajami. Podpisano protokół ustaleń dotyczący współpracy biznesowej. Prezes izraelskiego Stowarzyszenia Izb Handlowych Uriel Lin pochwalił decyzję o budowaniu bliższych więzi handlowych z Bahrajnem. "Jest to kolejny krok w kierunku rozszerzenia dwustronnych kontaktów handlowych z państwami Zatoki Perskiej. Rozpoczęliśmy od zawarcia bezpośrednich umów o współpracy z krajami, z którymi mamy już porozumienia pokojowe i stosunki dyplomatyczne. Państwa te traktujemy jako trampolina do wszystkich innych państw Zatoki Perskiej. Nawiązanie stosunków z izbami handlowymi w państwach Zatoki Perskiej, a w szczególności w Bahrajnie, jest strategicznym atutem i skuteczną platformą promowania izraelskiej gospodarki oraz stosunków handlowych między oboma krajami. Umowa między naszymi izbami ma szczególne znaczenie historyczne i przyczyni się do do ocieplenia stosunków z Arabią Saudyjską. Bahrajn jest potencjalną bramą do rynku saudyjskiego, największej gospodarki arabskiego świata. Bahrajn ma także niższe koszty eksportu do Stanów Zjednoczonych i innych krajów Zatoki Perskiej, stabilny system bankowy, rosnący rynek nieruchomości oraz system opieki zdrowotnej zainteresowany izraelskimi technologiami medycznymi."
    19 października 2020 r. Siły Obronne Izraela poinformowały o zniszczeniu podziemnego tunelu terrorystycznego, który ze Strefy Gazy wchodził w terytorium Izraela. Od samego rana armia zakazała izraelskim rolnikom prac na polach przylegających do Strefy Gazy, a jednostki inżynieryjne prowadziły prace. Tunel został zlokalizowany i odsłonięty w rejonie Khan Yunis w południowej części Strefy Gazy. Tunel nie przekroczył jeszcze podziemnej bariery granicznej i nie stanowił zagrożenia dla społeczności w okolicy. Tunel został wykopany niedawno i kierował się w stronę kibucu Kissufim.
    19 października 2020 r. ministerstwo zdrowia i Instytut Gertnera opublikowały raport z wynikami badań serologicznych przeprowadzonych od czerwca do sierpnia w społeczności haredi (ultra-ortodoksyjnej) miasta Bnei Barak. Okazało się, że co najmniej 9% mieszkańców było zarażonych koronawirusem, ale 80% osób, które uzyskały pozytywny wynik testu, nie miało przeciwciał. W czerwcu 2% populacji Bnei Barak otrzymało wynik pozytywny testów, a 6,3% miało przeciwciała. W lipcu 4,1% uzyskało wynik pozytywny, 6,4% miało przeciwciała, natomiast w sierpniu 5,6% uzyskało wynik pozytywny, a 13,8% miało przeciwciała. Średnio w momencie zakończenia badania, około 9% populacji Bnei Barak posiadało odporność na koronawirusa. Dr Boaz Lev powiedział: "Stopień zarażenia nie jest wystarczający, aby przyjąć, że ta populacja posiada zbiorową odporność. Wyniki pokazują, że nawet w społecznościach, w których wskaźnik zakażeń jest wysoki, dystans społeczny i noszenie masek są nadal ważne." Zauważano także różnice między grupami wiekowymi: wśród osób w wieku 7-14 lat tylko 8,3% miało przeciwciała, w porównaniu z grupą wiekową 15-24, w której 13,8% miało przeciwciała, a u osób w wieku powyżej 60 lat tylko 5,3% miało odporność. Dostrzeżono także, że ludzie zaczynają tracić odporność po trzech lub czterech miesiącach - co oznacza, że ??ich odporność słabnie.
    19 października 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 304 876. W stanie ciężkim jest 632 osób (246 pod respiratorami). Zmarło 2 263 osób. Obecnie aktywnych jest 24 219 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto w 1 767 nowych infekcji. Przeprowadzono 27 300 testów.

19 października 2020 r. rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich zatwierdził porozumienie o ustanowieniu pełnych stosunków dyplomatycznych z Izraelem, które w minionym miesiącu zostało podpisane w Waszyngtonie.
    19 października 2020 r. sekretarz stanu USA Mike Pompeo odwiedził Liban i spotkał się z libańskim prezydentem Michelem Aounem. Pompeo wyraził zadowolenie z rozpoczęcia negocjacji między Libanem a Izraelem w celu uzgodnienia wspólnej granicy morskiej. Michel Aoun powiedział, że jego kraj "w dużej mierze polega" na Waszyngtonie, jeśli chodzi o mediacje w rozmowach z Izraelem. Obecne negocjacje są następstwem trzech lat dyplomacji Stanów Zjednoczonych.
    19 października 2020 r. globalny indeks emerytalny Mercer CFA Institute ocenił izraelski system emerytalny na 74,7 z możliwych do uzyskania 100 punktów, przyznając mu ocenę B i trzecie miejsce wśród 39 badanych krajów. Dwa kraje, które wyprzedziły Izrael, to Holandia i Dania, które jako jedyne otrzymały ocenę A i są powszechnie uważane za posiadające najlepsze systemy emerytalne na świecie. Za Izraelem uklasyfikowały się kolejno Australia, Finlandia, Szwecja, Singapur, Norwegia, Kanada i Nowa Zelandia. Dla porównania Stany Zjednoczone (18 miejsce) i Wielka Brytania otrzymały ocenę C+. Polska ma ocenę C.

20 października 2020 r. w południe do Izraela po raz pierwszy w historii przyleciała oficjalna delegacja Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W jej skład weszli minister finansów Obeid Khomeid al-Tajjar i minister gospodarki Abdullah bin Tuk al-Mari. Ze względu na ograniczenia koronawirusowe wszystkie spotkania oraz ceremonia podpisania umów odbyły się na lotnisku Ben Guriona. Wśród umów, które zostały podpisane, jest wzajemne zniesienie wiz, umożliwiające obywatelom Izraela podróżowanie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich bez wiz oraz przyznające takie same prawa obywatelom emirackim w Izraelu. Umowa wejdzie w życie miesiąc po jej podpisaniu. Przy tej okazji Stany Zjednoczone, Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły utworzenie Funduszu Abrahama, który będzie dysponował ponad 3 miliardami dolarów na inwestycje i inicjatywy rozwojowe kierowane w sektor prywatny, aby promować regionalną współpracę gospodarczą i dobrobyt na Bliskim Wschodzie. Podkreślono, że partnerzy z zadowoleniem przyjmą udział innych krajów w realizacji tych celów. Fundacja będzie miała siedzibę w Jerozolimie i będzie rozszerzać działalność gospodarczą na Bliskim Wschodzie i Północnej Afryce. Minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi otrzymał oficjalną prośbę Zjednoczonych Emiratów Arabskich o otwarcie ambasady w Izraelu. Ambasada miałaby być otworzona w Tel Awiwie.
    20 października 2020 r. poinformowano, że izraelskie linie lotnicze Arkia i Israir na początku stycznia rozpoczną loty do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
    20 października 2020 r. popołudniem w Jerozolimie spadł pierwszy jesienny deszcz.
    20 października 2020 r. najwyższy izraelski urzędnik ds. koronawirusa prof. Ronni Gamzu, ogłosił, że każdy obywatel Izraela będzie mógł przejść test na koronawirusa bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Jak dotąd tylko mieszkańcy czerwonych stref mogli być przebadani bez wizyty u lekarza. "Organizacje zajmujące się ochroną zdrowia są gotowe i wszystko przygotują w ciągu najbliższych dni. Wszystko będzie otwarte i dostępne, a wyniki testów będą dostępne w ciągu kilku godzin. Chciałbym, aby całe państwo Izrael miało poniżej 5% pozytywnych wyników testów, dlatego potrzebujemy wykonać dużo więcej testów niż obecnie. Chcę, aby przebadano każdą osobę, zwłaszcza te osoby, które mają choćby najmniejsze podejrzenie, że są bezobjawowymi pacjentami. Moim zdaniem, powinno się przebadać jak najwięcej osób, i mamy przygotowanych wystarczająco dużo zestawów testowych. Nie obawiam się, że laboratoria zostaną tym przeciążone."
    20 października 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 306 503. W stanie ciężkim jest 591 osób (234 pod respiratorami). Zmarło 2 278 osób. Obecnie aktywnych jest 21 020 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto w 759 nowych infekcji. Przeprowadzono 36 148 testów.

    20 października 2020 r. palestyńscy terroryści wieczorem wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, którą zestrzelił system Iron Dome. Alarm dotyczył społeczności Kfar Aza, Nahal Oz i Sa'ad.

21 października 2020 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały podziemną infrastrukturę Hamasu w południowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

21 października 2020 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy pozycje syryjskiej armii w rejonie Kuneitry na Wzgórzach Golan. Zbombardowano dwa posterunki wojskowe oraz pojazd. Pozycje te były wykorzystywane przez proirańskie milicje do zbierania informacji wywiadowczych.

22 października 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że podczas drugiej fali koronawirusa nastąpił wzrost o 20% liczby skierowań w sprawach zdrowia psychicznego. 55% z nich dotyczyło prób samobójczych, a w 22% tych przypadków sytuację uznano za skrajnie wysoce niebezpieczną.
    22 października 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 308 247. W stanie ciężkim jest 580 osób (227 pod respiratorami). Zmarło 2 319 osób. Obecnie aktywnych jest 17 591 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto w 1 095 nowych infekcji. Przeprowadzono 22 130 testów.

22 października 2020 r. rano do Sudanu udała się izraelska delegacja, która ma prowadzić rozmowy w sprawie normalizacji stosunków między oboma krajami. Minister wywiadu Eli Cohen powiedział, że Izrael jest "bardzo bliski normalizacji stosunków z Sudanem". Nie podano żadnych więcej szczegółów, jednak mminister współpracy regionalnej Ofir Akunis powiedział: "Mam uzasadnione podstawy, by sądzić, że ogłoszenie tego porozumienia nastąpi przed 3 listopada." Tymczasem Stany Zjednoczone rozpoczęły proces usuwania Sudanu z listy państw sponsorujących terroryzmu, a także prowadzą mediację w celu podpisania porozumienia izraelsko-sudańskiego.
    22 października 2020 r. Izrael i Bahrajn podpisały formalną umowę o uruchomieniu regularnych lotów między oboma krajami. Zgodnie z podpisaną umową, każdy kraj będzie mógł obsługiwać do 14 pasażerskich lotów tygodniowo między lotniskiem Ben Gurion a międzynarodowym lotniskiem w Bahrajnie, oprócz nieograniczonych lotów między Manamą a Ejlatem. Umowa zezwala również na pięć lotów cargo tygodniowo do każdego kraju.
    21 października 2020 r. Katar ogłosił, że utrzyma finansowanie Strefy Gazy do końca 2021 roku. Nie wiadomo jeszcze, ile pomocy pieniężnej zostanie udzielone, i w jaki sposób zostanie ona wykorzystana. Decyzja zapadła w wyniku intensywnych starań Izraela i międzynarodowych mediatorów, w celu utrzymania zawieszenia broni w Strefie Gazy.
    22 października 2020 r. minister obrony Benny Gantz spotkał się w Pentagonie z sekretarzem obrony USA Markiem T. Esperem. Obaj podpisali deklarację potwierdzającą strategiczne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w utrzymanie jakościowej przewagi militarnej Izraela na Bliskim Wschodzie w nadchodzących latach. Esper powiedział: "Było dla mnie ważne, aby ponownie potwierdzić szczególne stosunki między naszymi dwoma krajami. To zobowiązanie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa Izraela. Mamy wspólne wartości i wspólną historię."

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Aktualności z Izraela


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2020 by Gedeon