STYCZEŃ - MARZEC  2021  -  HISTORIA
  - Pokój ze Zjednoczonymi Emiratami
             Arabskimi i Bahrajnem
 - styczeń-marzec 2021

Wiadomosci z Izraela

 

1 stycznia 2021 r. wysoki oficer z Północnego Dowództwa Sił Obronnych Izraela powiedział rano, że na północnej granicy Izraela narasta napięcie i istnieje realne niebezpieczeństwo poważnej eskalacji z Hezbollahem. "Północna granica zmierza w kierunku eskalacji, być może nawet do wielu dni walk. Jestem przekonany, że dojdzie do zdarzenia, które będzie znacznie bardziej intensywne niż ostatnie zdarzenie z rejonu Har Dov. Zdarzy się coś, co może spowodować ofiary. Oznacza to, że musimy być przygotowani. Szanse na wybuch incydentu będą się tylko zwiększać. Jesteśmy przygotowani na każde wydarzenie i mamy świadomość, że wróg będzie próbował nas zaskoczyć. Każdy, kto spróbuje nas skrzywdzić, od Iranu po Syrię, spotka się z silną odpowiedzią. Izrael zareaguje z bezprecedensową siłą."
    1 stycznia 2021 r. ministerstwo turystyki poinformowało, że w ubiegłym roku około 850 tys. turystów odwiedziło Izrael, co oznacza spadek o 81,3% w porównaniu z poprzednim rokiem. Pandemia praktycznie całkowicie zahamował wszelką turystykę i spowodował wielkie straty dla przewodników turystycznych, hotelarstwa, gastronomii i wszystkich powiązanych branż. W rezultacie 200 tys. izraelskich rodzin zatrudnionych w branży turystycznej całkowicie straciło środki do życia, podobnie jak wiele osób, które nie mają wrócić do pracy w tej branży. Ministerstwo wyraziło optymizm na powrót normalności w sektorze turystycznym od wiosny. Podkreślono jednak, że będę istniały znaczne ograniczenia, a swoboda będzie udostępniona dla osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Otrzymanie obu dawek szczepionki umożliwi otrzymanie zielonego paszportu. Już teraz izraelska firma turystyczna Masaot, specjalizująca się w organizowaniu wycieczek dla osób starszych, zapowiedziała, że od wszystkich swoich klientów będzie wymagać zielonych paszportów. Jako przewodnicy turystyczni będą mogły pracować tylko osoby posiadające taki paszport, aby w ten sposób dbać o zdrowie turystów.
    1 stycznia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w Izraelu wykryto ogółem 23 przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa, z czego 18 w ciągu ostatniej doby. Wcześniejsze przypadki dotyczyły Izraelczyków powracających z zagranicznych wyjazdów. Spośród 18 najnowszych przypadków, tylko 2 dotyczą osób wracających z zagranicy. Pozostałe 16 przypadków odkryto w miastach w całym Izraelu, w tym Beit Szemesz, Beitar Illit, Modi'in Illit, Givat Ze'ev, Bnei Brak, Jerozolima, Ramat Gan, Tiberiada, Lakija i Qassif.
    1 stycznia 2021 r. milionowy obywatel Izraela został zaszczepiony przeciwko koronawirusowi w obecności premiera Benjamina Netanjahu i ministra zdrowia Juli Edelsteina. Tę milionową szczepionkę podano w arabskiej społeczności Umm al-Fahm. Był to 66-letni Muhammad Abd al-Wahab Jabarin, który został zwolniony z więzienia po odbyciu kary 20 lat więzienia za zabójstwo dwóch osób. Pokazano w ten sposób równe traktowanie wszystkich obywateli Izraela. Netanjahu powiedział: "W zakresie szczepień prześcignęliśmy cały świat. Idziemy do przodu z niesamowitą prędkością. Ważne jest dla mnie, aby arabska opinia publiczna w Izraelu również szybko się zaszczepiła. Jest to ważne, ponieważ szczepionka ratuje życie." Edelstein powiedział: "Nie ma różnicy, czy szczepiona osoba jest ultraortodoksyjnym Żydem, czy świeckim Żydem, czy jest Arabem, Druzem czy Czerkiesem. Dopóki nie uda nam się osiągnąć dużej liczby szczepień w każdym sektorze społeczeństwa, nie będziemy w stanie otworzyć handlu, kultury, sportu ani modlitw." Obecnie około 10% populacji Izraela otrzymało szczepionkę, czyli jest to 950 tys. Izraelczyków. Pod tym względem Izrael znacznie przewyższa wszystkie inne kraje świata. Do Izraela dotarła dostawa miliona dawek szczepionki Moderna, których użycie prawdopodobnie ma rozpocząć się od marca.
    1 stycznia 2021 r. wieczorem kilka podejrzanych osób zbliżyło się do płotu granicznego na granicy izraelsko-libańskiej w rejonie kibucu Menara. Izraelscy żołnierze oddali strzały ostrzegawcze w powietrze, przepędzając intruzów. Mniej więcej w tym samym czasie zatrzymano Araba, który usiłował przekroczyć granicę ze Strefy Gazy. Przy zatrzymanym nie znaleziono żadnej broni.

1 stycznia 2021 r. popołudniem izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski At-Tuwani w rejonie Hebronu w Judei. Działania były związane z likwidacją nielegalnej samowoli budowlanej i konfiskaty generatora. Podczas tych działań doszło do arabskich protestów. Około 150 Palestyńczyków obrzuciło kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W trakcie starć ciężko postrzelony został 24-letni Arab.

1 stycznia 2021 r. tysiące Ukraińców maszerowało z pochodniami w Kijowie, składając coroczny hołd pamięci Stepana Bandery, ukraińskiego nacjonalisty i nazistowskiego kolaboranta, który zamordował tysiące Żydów. Podczas marszu wielu uczestników machało transparentami z symbolem skrajnie prawicowej partii Swoboda, której przywódcy często wypowiadali antysemickie komentarze, oraz transparentami z napisem: "Nacjonalizm to nasza religia. Bandera jest naszym prorokiem." Izraelski ambasador na Ukrainie, Joel Lion powiedział: "Zdecydowanie potępiamy wszelkie gloryfikacje kolaborantów z reżimem nazistowskim. Najwyższy czas, aby Ukraina rozliczyła się ze swoją przeszłością."

2 stycznia 2021 r. - Szabat.
    2 stycznia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 3 977. W stanie ciężkim jest 749 osób (196 pod respiratorami). Zmarło 3 404 osób. Obecnie aktywnych jest 46 865 przypadków. Przeprowadzono 76 182 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 5,3%.

2 stycznia 2021 r. izraelskie władze wydały zezwolenie na wkroczenie palestyńskich sił bezpieczeństwa do arabskiej dzielnicy Kafr Aqab w północno-wschodniej części Jerozolimy. Osiedle Kafr Aqab oficjalnie znajduje się w Jerozolimie, ale leży po palestyńskiej stronie izraelskiego muru bezpieczeństwa, w pobliżu Ramallah. Po wybudowaniu muru bezpieczeństwa, izraelska policja w dużej mierze opuściła ten obszar, podobnie jak w innych przypadkach, takich jak obóz dla uchodźców Szuafat, który również znajduje się poza barierą. Izraelskie siły rzadko wkraczają do Kafr Aqab, pomimo ciągłych doniesień mieszkańców o przemocy, wadliwej infrastrukturze i złych warunkach sanitarnych. W ciągu ostatniego dnia doszło tam do potrójnego morderstwa, będącego wynikiem długotrwałego konfliktu między dwoma arabskimi klanami. Konflikt ten od dwóch dni rozszerzał się na całą dzielnicę. Z tego powodu zezwolono elitarnej palestyńskiej Jednostce 101 na wkroczenie do Kafr Aqab.
    2 stycznia 2021 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas ogłosił wieczorem, że osiągnął porozumienie z Hamasem w sprawie przeprowadzenia wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej. Oświadczenie Abbasa pojawiło się po tym, jak otrzymał list od przywódcy Hamasu, Ismaila Hanijeha, o zakończeniu sporu między Hamasem a al-Fatah. Abbas podkreślił, że ogłoszenie to ma być przesłaniem dla nadchodzącej amerykańskiej administracji prezydenta elekta Joe Bidena, że Autonomia Palestyńska poważnie myśli o przeprowadzeniu nowych wyborów i chce współpracować z administracją Bidena. Abbas podziękował Egiptowi, Katarowi, Turcji, Rosji i Jordanii za ich wysiłki w celu osiągnięcia porozumienia z Hamasem w sprawie przeprowadzenia wyborów.

3 stycznia 2021 r. ministerstwo obrony przekazało amerykańskiej armii drugą baterię obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Pierwsza bateria została dostarczona we wrześniu 2020 r. Minister obrony Benny Gantz powiedział: "Dostarczenie baterii Iron Dome dla Armii Stanów Zjednoczonych po raz kolejny świadczy o bliskich stosunkach między ministerstwem obrony Izraela a Departamentem Obrony USA, skuteczności naszego systemu wobec różnych zagrożeń i doskonałych możliwościach technologicznych izraelskiego przemysłu. Jestem przekonany, że ten system pomoże amerykańskiej armii w ochronie amerykańskich żołnierzy przed zagrożeniami balistycznymi i powietrznymi, a także przed wzrostem zagrożenia na obszarach, w których są rozmieszczone amerykańskie wojska pełniące różne misje."
    3 stycznia 2021 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły rejon przygranicznego miasta Metulla jako zamkniętą strefę wojskową. Przez cały dzień po libańskiej stronie granicy w tym obszarze trwały demonstracje upamiętniające rocznicę zabójstwa irańskiego gen. Qasema Soleimaniego. Demonstracje były inspirowane przez Hezbollah.
    3 stycznia 2021 r. izraelskie Centrum Kontroli Chorób poinformowało, że ogólny wskaźnik zachorowalności z powodu infekcji dróg oddechowych w Izraelu jest w obecnie niższy niż oczekiwano o tej porze roku. W raporcie dodano, że niski współczynnik zachorowalności jest spowodowany zarówno wzrostem wskaźnika szczepień przeciwko grypie, jak i spadkiem liczby zakażeń w związku ze spadkiem liczby podróży po świecie i zwiększonym stosowaniem masek ochronnych na twarz.
    3 stycznia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 5 135. W stanie ciężkim jest 731 osób (201 pod respiratorami). Zmarło 3 416 osób. Obecnie aktywnych jest 48 329 przypadków. Przeprowadzono 79 395 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 6,6%. Potwierdzono także 7 kolejnych przypadków angielskiej mutacji koronawirusa w Givat Zeev, Jerozolima i Bnei Brak. O ile wiadomo, są to osoby, które nie wyjeżdżały za granicę. Ogólna liczba przypadków utożsamianych z wariantem angielskim to 30 osób, z czego 6 powróciło z zagranicy. Równocześnie w trakcie kampanii szczepień w niedzielę zaszczepiono 134 226 Izraelczyków, osiągając wynik 12,59% zaszczepionej populacji kraju. Jest to najwyższy wskaźnik szczepień na świecie - Bahrajn jest na drugim miejscu z wynikiem 3,57%, następnie Wielka Brytania z 1,39%, USA z 1,28%, Rosja 0,55% i Chiny 0,3%. Minister zdrowia Juli Edelstein powiedział: "Zaszczepiono już 1 224 000 osób. Wygrywamy w wyścigu szczepionek, ale niestety przegrywamy walkę z nową mutacją. Wzrost zachorowalności powinien nas niepokoić."

3 stycznia 2021 r. popołudniem Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski samochód przy osiedlu żydowskim Neve Tzuf w zachodniej części Samarii. Po obrzuceniu kamieniami doszło do wypadku samochodowego. Ranna została Izraelka, która z czwórką dzieci jechała na test na obecność COVID-19. Ofiara została zidentyfikowana jako Rahel Rivka Teitel, żona Jaakova Teitela, który w 2013 r. został skazany za zamordowanie dwóch Arabów i przeprowadzenie różnych innych antyarabskich ataków. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze rozpoczęli pościg za sprawcami ataku. Dochodzenie wykazało, że był to zaplanowany atak - jedna grupa zablokowała drogę i zatrzymała samochód, podczas gdy druga grupa przeprowadziła atak kamieniami. Żołnierze zablokowali sąsiednią arabską wioskę Dir Nizam i aresztowali około 20 osób w celu przesłuchania i znalezienia sprawców. W działania zaangażowano Szin Bet.

3 stycznia 2021 r. Zjednoczone Emiraty Arabskie poinformowały, że rozbiły irańską grupę przygotowującą atak terrorystyczny na cele izraelskie i biznesowe w Dubaju. Trwają przesłuchania aresztowanych, należy więc oczekiwać nowych danych w tej kwestii.

4 stycznia 2021 r. prof. Nachman Ash na posiedzeniu ministerialnej komisji konstytucyjnej powiedział, że zielony paszport będzie wydawany osobom zaszczepionym przeciwko koronawirusowi (po drugiej dawce szczepionki) lub wyleczonym po chorobie COVID-19, i będzie ważny przez sześć miesięcy. Ash dodał, że zielony paszport będzie można również otrzymać po otrzymaniu negatywnego wyniku testu, i będzie on ważny przez 72 godziny. Paszport będzie zwalniać właściciela z obowiązkowej kwarantanny. Będzie można go pobrać ze strony internetowej ministerstwa zdrowia lub funduszu zdrowotnego. Będzie dostępny w języku angielskim w celu ułatwienia podróży międzynarodowych. Zgodnie z konspektem zielony paszport nie będzie obowiązywał w systemie edukacji, zakładach pracy, sklepach, transporcie publicznym i miejscach kultu. Będzie jednak obowiązywał podczas masowych imprez kulturalnych i sportowych, konferencji, a także w restauracjach, kawiarniach, galeriach handlowych, hotelach, siłowniach i basenach. Minister zdrowia Juli Edelstein powiedział: "Rozmawiałem z moimi odpowiednikami w innych krajach i byli bardzo entuzjastycznie nastawieni do pomysłu stworzenia zielonego paszportu. Zgadzają się na rozpoczęcie prac nad stworzeniem międzynarodowego sojuszu, który pozwoliłby obywatelom na posiadanie takiego zielonego paszportu." Przedstawiciel ministerstwa spraw zagranicznych powiedział, że ministerstwo rozmawia z organizacjami i rządami na całym świecie, aby stworzyć dokument, który byłby uznawany na całym świecie i oszczędziłby tym, którzy go posiadają, konieczności poddawania się kwarantannie podczas wyjazdu za granicę.
    4 stycznia 2021 r. minister obrony Benny Gantz powiedział rano, że chce, aby Izrael zakupił trzecią eskadrę wielozadaniowych samolotów myśliwskich F-35 ze Stanów Zjednoczonych. W tej sprawie prowadzone są tajne rozmowy w Waszyngtonie i Izrael ma nadzieję, że umowa zostanie zawarta, zanim 20 stycznia ustąpi z urzędu prezydent Donald Trump. Gantz powiedział: "Bez wątpienia musimy rozszerzyć ilość F-35. Obecnie mamy dwie eskadry. Sądzę, że to rozszerzymy. Tego właśnie zażądałem od Amerykanów. Kupiłbym kolejną eskadrę F-35, a następnie zbadałbym zbalansowanie sił powietrznych - kontynuując rozbudowę floty F-35 i zwiększając liczbę F-15."
    4 stycznia 2021 r. do szpitala Shaare Zedek w Jerozolimie trafiła 62-letnia kobieta we wstrząsie anafilaktycznym po podaniu szczepionki przeciwko koronawirusowi. Jej stan określono jako dobry.
    4 stycznia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 8 308. W stanie ciężkim jest 764 osób (183 pod respiratorami). Zmarło 3 445 osób. Obecnie aktywnych jest 53 148 przypadków. Przeprowadzono 110 813 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 7,6%. Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ostatnim dniu zaszczepiono 145 684 Izraelczyków, a od początku kampanii zaszczepiono 1,37 miliona osób. Amerykański producent leków Moderna poinformował, że jeszcze w tym miesiącu dostarczy do Izraela sześć milionów dawek swojej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Moderna otrzymała zezwolenie na użycie swojej szczepionki w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Izraelu. Firma wymaga, aby szczepionki były transportowane i przechowywane w temperaturze -15 stopni Celsjusza, co pozwala na przechowywanie ich w zwykłych zamrażarkach, w przeciwieństwie do wymaganych przez firmę Pfizer -70 stopni. Po rozmrożeniu fiolkę ze szczepionką Pfizer należy zużyć w ciągu pięciu dni, podczas gdy Moderna jest stabilna w lodówce przez 30 dni, a w temperaturze pokojowej przez 12 godzin. W badaniach klinicznych szczepionka Moderna okazała się w 94,5% skuteczna.

5 stycznia 2021 r. wieczorem został podpalony samochód policyjny w mieście Kirjat Szmona na północy kraju. W ostatnich dniach pojazdy policyjne zostały podpalone w północnych miastach Hatzor HaGlilit, Safed i Jesod HaMa'ala. Podejrzewa się, że jest to próba powstrzymania policji przed działaniami przeciwko organizacjom przestępczym, pobierającymi tzw. "opłaty za ochronę". Policja aresztowała ostatnio kilku podejrzanych powiązanych z arabską mafią w północnym Izraelu.
    5 stycznia 2021 r. minister zdrowia Juli Edelstein powiedział rano, że rząd musi natychmiast nałożyć pełną ogólnokrajową blokadę, ponieważ koronawirus nadal szybko rozprzestrzenia się pomimo obowiązujących obecnie ograniczeń. "Musimy wprowadzić pełną blokadę. Brak działań spowoduje tysiące poważnych zachorowań i setki zgonów." Naukowcy obawiają się, że nowy szczep koronawirusa, nazwany "wariantem południowoafrykańskim", okaże się bardziej odporny niż poprzednie szczepy koronawirusa. Profesor epidemiologii chorób zakaźnych na Uniwersytecie w Edynburgu, Mark Woolhouse nazwał nową mutację "przełomem", gdyż jest ona o 50% bardziej zaraźliwy niż poprzednie szczepy. Jednak głównym problemem jest to, odmiana południowoafrykańska znacznie różni się od mutacji angielskiej, co może wpłynąć na skuteczność szczepionek. Oba warianty mają wspólną mutację N501Y, poprzez którą wirus wiąże się z komórkami ludzkiego gospodarza. Wariant południowoafrykański posiada tak naprawdę dwie mutacje, które znajdują się w białku wypustowym (tej tzw. koronie, przez którą wirus łączy się z ludzkimi komórkami). W ten sposób nowy szczep staje się mniej rozpoznawalny przez przeciwciała, obecne w ludzkim ciele po przebyciu choroby lub po szczepieniu ochronnym. W ten sposób nowy szczep może ominąć ochronę immunologiczną organizmu człowieka. Istniejące szczepionki można oczywiście zmodyfikować, ale zajmie to co najmniej kilka miesięcy, a w międzyczasie prawdopodobnie pojawią się kolejne mutacje.
    5 stycznia 2021 r. premier Benjamin Netanjahu i minister obrony Benny Gantz zgodzili się na wprowadzenie od najbliższego piątku bardziej rygorystyczną blokadę, która będzie obowiązywać przez 10 dni. Nowe ograniczenia obejmą całkowite zamknięcie systemu edukacji. Podczas blokady handel będzie zamknięty, a wyjście z domu będzie dozwolone tylko do niezbędnych miejsc pracy. Dozwolone będą indywidualne zajęcia sportowe. Transport publiczny zostanie ograniczony do 50% zajętych miejsc. Jednocześnie zdecydowano się przywrócić politykę wysyłania Izraelczyków powracających z czerwonych krajów do hoteli izolacyjnych. Netanjahu powiedział: "Jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań, stracimy setki izraelskich istnień. Brytyjska mutacja wymknęła się spod kontroli. Szpitale już ostrzegają, że wkraczamy w niebezpieczny etap. Jest to najbardziej niebezpieczna fala od czasu wybuchu epidemii dżumy. Ministerstwo zdrowia i eksperci ostrzegają nas, że jesteśmy w stanie wyjątkowym i jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań, stracimy setki Izraelczyków, którzy umrą - a może nawet więcej. Nie możemy do tego dopuścić, na pewno nie na mecie. Wzywam wszystkich obywateli Izraela: Zróbmy ostatni wysiłek! Ogólne zamknięcie w połączeniu z kampanią szczepień przywróci normalność życia." Minister zdrowia Juli Edelstein powiedział: "Będzie zero wyjątków. Jeśli na ulicy zobaczymy kogoś, kto nie ma na sobie munduru, powinniśmy zapytać go, co robi poza domem?" Szef służby zdrowia publicznego dr Szaron Alroy-Preis powiedział: "Nawet jeśli dzisiaj się zamkniemy, to liczby będą nadal rosły. Te liczby wzrosną jutro i pojutrze. Rzeczywiste dane przewyższają nawet najgorsze prognozy ministerstwa zdrowia."
    5 stycznia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 8 164. W stanie ciężkim jest 824 osób (207 pod respiratorami). Zmarło 3 495 osób. Obecnie aktywnych jest 56 801 przypadków. Przeprowadzono 121 816 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 6,8%. Dyrektor generalny ministerstwa zdrowia rozesłał pismo do wszystkich dyrektorów szpitali i dyrektorów funduszy w celu wyjaśnienia, że zielony paszport będzie rozprowadzany wyłącznie przez ministerstwo zdrowia jako jednolite rządowe zaświadczenie i żadne podobne zaświadczenie nie powinno być rozprowadzane przez żadną instytucję.

5 stycznia 2021 r. popołudniem palestyński terrorysta zaatakował nożem cywilów i żołnierzy czekających na przystanku autobusowym przy skrzyżowaniu w bloku żydowskich osiedli Gush Etzion w Judei. Żołnierze szybko zareagowali i zastrzelili napastnika. Nikt więcej nie odniósł obrażeń.

5 stycznia 2021 r. Izrael i Grecja podpisały rano porozumienie, na mocy którego izraelski koncern zbrojeniowy Elbit Systems utworzy w Grecji nowoczesną szkołę lotniczą dla greckich sił powietrznych. Umowa obejmuje zakup przez Grecję 10 włoskich samolotów szkolno-treningowych Alenia Aermacchi M-346 Master i modernizację amerykańskich samolotów szkoleniowych North American T-6 Texan (Elbit Systems zapewni części i osprzęt do tej modernizacji). Firma Elbit Systems zapewni symulatory lotnicze, a także szkolenia i wsparcie logistyczne. Umowa opiewa na około 1,68 mld dolarów i będzie obowiązywać przez ponad 20 lat. Minister obrony Benny Gantz powiedział: "Ta umowa odzwierciedla doskonałe stosunki, jakie mamy z Grecją. To długoterminowe partnerstwo, które będzie służyło interesom Izraela i Grecji, stworzy setki miejsc pracy w obu krajach oraz będzie promować stabilność w regionie Morza Śródziemnego."
    5 stycznia 2021 r. Israel Aerospace Industries ogłosiła, że na poligonie w Indiach przeprowadzono test systemu obrony powietrznej Barak 8 (MRSAM). Test przebiegł pomyślnie. System może zestrzelić wrogie samoloty z odległości 50-70 km, i ma zastąpić starzejące się indyjskie systemy obrony powietrznej. System obejmuje zaawansowany radar z układem fazowanym, centrum dowodzenia i mobilne wyrzutnie rakiet przechwytujących. Test został przeprowadzony we współpracy z India's Defense Research and Development Organization.

6 stycznia 2021 r. Siły Obronne Izraela poinformowały o rozmieszczeniu baterii obrony przeciwrakietowej Iron Dome w rejonie miasta Ejlat na południu kraju. System został rozmieszczony z powodu wzrostu zagrożenia ze strony terrorystów na egipskim Synaju.
    6 stycznia 2021 r. sekretarz skarbu USA Steve Mnuchin przybył wieczorem do Izraela, zaledwie kilka godzin po tym, jak asystował podpisaniu przez Sudan Porozumień Abrahama. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie poinformowała, że Mnuchin przebył do Izraela "w celu wzmocnienia silnych i trwałych dwustronnych stosunków gospodarczych między naszymi dwoma krajami".
    6 stycznia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 7 820. W stanie ciężkim jest 873 osób (210 pod respiratorami). Zmarło 3 527 osób. Obecnie aktywnych jest 61 478 przypadków. Przeprowadzono 129 711 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 6,2%.

6 stycznia 2021 r. sudański minister sprawiedliwości Nasredeen Abdulbari podpisał Porozumienie Abrahama wraz z sekretarzem skarbu USA Stevenem Mnuchinem, który ma następnie udać się do Izraela. Wizyta Mnuchina w Chartumie nastąpiła po jednodniowej wizycie w Kairze, gdzie spotkał się z prezydentem Egiptu Abdel-Fattah el-Sissi.

7 stycznia 2021 r. minister spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi odniósł się do zamieszek wokół Kapitolu w Waszyngtonie (USA): "Byłem zszokowany, widząc wczorajszy atak na Kongres Stanów Zjednoczonych, bastion światowej demokracji, i należy to zdecydowanie potępić. Od zarania swego powstania Stany Zjednoczone, nasz silny i wielki przyjaciel, były latarnią demokracji oraz wartości wolności, sprawiedliwości i niezależności. Jestem pewien, że naród amerykański i jego wybrani przedstawiciele wiedzą, jak odeprzeć ten atak i stanowczo bronić wartości, na których opierają się Stany Zjednoczone, które są ważne dla nas wszystkich." Minister obrony Benny Gantz skomentował: "Obrazy z Waszyngtonu ranią każdego, kto wierzy w demokrację. Nie wierzyłem, że zobaczę takie obrazy w najsilniejszej demokracji na świecie. To dowód na to, że przed rywalizacją polityczną musimy uzgodnić reguły gry: utrzymanie reguł prawa, poszanowanie demokratycznych procedur i pełen szacunku dyskurs." Minister Juval Steinitz dodał: "Jest to szokujące, niepokojące i przerażające." Lider opozycji Jair Lapid powiedział: "Jestem bardzo smutny i zszokowany zdjęciami ze Stanów Zjednoczonych. Moje myśli są dziś ze wszystkimi moimi przyjaciółmi w Waszyngtonie. Mamy nadzieję, że zostanie przywrócony porządek i nastąpi przekazanie władzy. Ameryka musi ponownie stać się wzorem do naśladowania dla demokracji na całym świecie."
    7 stycznia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało o zakończeniu pierwszej rundy szczepień, która objęła wszystkie placówki opieki nad osobami starszymi i schroniska w całym kraju, czyniąc Izrael pierwszym krajem na świecie, który przeprowadził pierwszą fazę ogólnokrajowego programu szczepień. W przyszłym tygodniu ma się rozpocząć druga runda szczepień, podczas której osoby starsze i pracownicy otrzymają drugą dawkę szczepionki. Dyrektor generalny Magen David Adom, Eli Bin powiedział: "Jest to ważny dzień, gdyż nasi starsi rodzice, dziadkowie oraz osoby z grupy wysokiego ryzyka, otrzymali pierwszą szczepionkę i wkrótce otrzymają drugą dawkę. W ciągu dziesięciu dni nabędą ochronę przed zagrożeniem ze strony tego śmiertelnego wirusa. Dzięki oddaniu, profesjonalizmowi i szybkości działania pracowników służby zdrowia będących na pierwszej linii, Izrael znajduje się na czele międzynarodowych wysiłków w zakresie szczepień, przewodząc światu w tym ważnym przedsięwzięciu. Mam szczerą nadzieję, że szczepienia dotrą do całej populacji Izraela, umożliwiając nam pokonanie tego wirusa i powrócenie do rutyny."
    7 stycznia 2021 r. premier Benjamin Netanjahu zobowiązał się do zaszczepienia do końca marca całej populacji Izraela przeciwko koronawirusowi. "Jestem podekscytowany, mogąc ogłosić ogromny przełom, przełom, który wyprowadzi nas z pandemii i przywróci nam normalne życie. Będziemy pierwszym krajem, który wyjdzie z kryzysu koronowirusa. Porozumienie, które osiągnąłem z firmą Pfizer, pozwoli nam zaszczepić wszystkich obywateli Izraela w wieku powyżej 16 lat do końca marca, a może nawet wcześniej. Zaszczepimy wszystkich, każdego kto zechce, każdego kto może zostać zaszczepiony. Akcja szczepień będzie się nazywać: Powrót do życia. Kolejność szczepień zostanie wkrótce opublikowana. Pierwszy samolot ma przylecieć już w niedzielę i będzie to początek serii dostaw. Izrael podzieli się z firmą Pfizer i z całą ludzkością, statystykami, które pomogą opracować strategię pokonania koronawirusa. Możemy to zrobić, ponieważ nasz system opieki zdrowotnej należy do najbardziej zaawansowanych na świecie." Umowa z firmą Pfizer obejmuje transfer danych statystycznych na temat osób zaszczepionych, bez naruszania poufności pacjentów.
    7 stycznia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 7 597. W stanie ciężkim jest 873 osób (210 pod respiratorami). Zmarło 3 565 osób. Obecnie aktywnych jest 62 777 przypadków. Przeprowadzono 124 848 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 6,2%. W ciągu tego dnia zaszczepiono 115 tys. Izraelczyków, a od początku kampanii szczepień już ponad 1,7 mln. W sobotę wieczorem ma rozpocząć się druga tura szczepień. Poinformowano także, że 3 062 osoby zaraziły się koronawirusem po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki, większość z nich między 4 a 9 dniem po szczepieniu. 145 z tych pacjentów wymagało opieki szpitalnej, w większości te osoby są w dobrym stanie. Tymczasem przytłoczone izraelskie szpitale zmniejszyły ilość przeprowadzanych operacji, głównie z powodu przeniesienia lekarzy na oddziały koronawirusowe. Największe obłożenie ma szpital Sourasky (106,1%).

7 stycznia 2021 r. grupa Palestyńczyków obrzuciła rano kamieniami żydowskich osadników przy osiedlu Kochav Hashachar w środkowej części Samarii. Osadnicy pracowali na polu uprawnym przy żydowskim osiedlu. Lekko rannych zostało 3 Izraelczyków. Uszkodzono dwa pojazdy. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze rozpędzili Arabów.

7 stycznia 2021 r. syryjskie media poinformowały, że w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele w południowej części Damaszku. Aktywowany został syryjski system obrony przeciwlotniczej. Syryjska armia oświadczyła, że izraelskie rakiety nadleciały od strony Wzgórza Golan. Celami były obiekty wojskowe wykorzystywane przez Iran.

8 stycznia 2021 r. o północy Izrael oficjalnie wszedł w ścisłą blokadę na okres 14 dni (do 21 stycznia 2021 r.), aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa w kraju. Podczas blokady zgromadzenia będą ograniczone do 5 osób na terenie zamkniętym i do 10 osób na terenie otwartym (za wyjątkiem ślubów, obrzezania i pogrzebów, które pozostaną zgodnie z obowiązującą zasadą - 10 osób w zamkniętym przestrzeń i 20 na otwartej przestrzeni). Szkoły będą zamknięte, za wyjątkiem kształcenia specjalnego i wyjątków określonych ustawą. Internaty będą zamknięte do 30 dni bez możliwości ponownego przyjęcia uczniów. Pracownikom nie wolno wchodzić do swoich miejsc pracy, za wyjątkiem miejsc pracy, w stosunku do których zostały uczynione wyjątki - które świadczą usługi podstawowe i istotne, oraz zatrudnionych przy pracach budowlanych lub infrastrukturalnych. Wszyscy pracodawcy mają prawo zezwolić swoim pracownikom na udanie się do ich miejsca pracy, jeżeli ich obecność jest konieczna do jego utrzymania lub dalszego funkcjonowania. Obejmuje to niezbędne naprawy, zabezpieczenia, dostawy, wypłatę wynagrodzeń, itp. Określono szczegółowe instrukcje w sprawie specjalnych zezwoleń na zatrudnianie pracowników ochrony, ministerstw, rad lokalnych, rad wyznaniowych i szkół wyższych. Obłożenie w transporcie publicznym zostanie zmniejszone do 50% (w tym w autobusach). Utrzymano ograniczenia dotyczące wychodzenia z miejsca zamieszkania na odległość większą niż 1000 metrów, poza wyjątkami takimi jak wyjście na szczepienie, leczenie lub opiekę społeczną, udział w postępowaniu sądowym, wykonywanie indywidualnych ćwiczeń fizycznych (bez użycia pojazdu), przenoszenia małoletniego między oddzielonymi rodzicami, udawania się do dozwolonego miejsca pracy lub na dozwoloną działalność edukacyjną lub na pogrzeb, wesele lub obrzezanie (z zastrzeżeniem ograniczeń dotyczących zgromadzeń). Grzywna za naruszenie: 500 szekli. Obowiązuje zakaz opuszczania miejsca zamieszkania w celu przebywania w miejscu zamieszkania innej osoby. Zamknięto miejsca publiczne i komercyjne, za wyjątkiem podstawowych sklepów - żywność, środki higieniczne, optyczne, apteki oraz produkty elektryczne i produkty niezbędne do niezbędnych napraw domowych. Zamknięto pensjonaty, ogrody zoologiczne, parki safari, rezerwaty przyrody, parki narodowe, miejsca pamięci, miejsca do wykonywania zabiegów pozamedycznych, w tym upiększających i kosmetycznych, kina samochodowe, centra handlowe, rynki i muzea. Opcja otwarcia lokalu gastronomicznego do odbioru jest anulowana. Praktyczne lekcje jazdy są odwołane; organizowanie - lub uczestniczenie - w zorganizowanej wędrówce jest zabronione. Usługi na wynos są zabronione; usługa dostawy jest dozwolona.
    8 stycznia 2021 r. premier Benjamin Netanjahu rozmawiał z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurtzem, z premierem Danii Mate Frederiksenem i prezydentem Cypru Nikosem Anastasiadisem na temat różnych strategii walki z pandemią i strategią szczepień. Dyplomaci wykazali duże zainteresowanie skuteczną kampanią szczepień w Izraelu oraz próbowali wyciągnąć wnioski z izraelskich doświadczeń w tej dziedzinie. Po rady do Izraela zgłosiły się Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Austria, Węgry, Dania, Australia, Rumunia, Chorwacja i inne. Cypr poprosił o udostępnienie szczepionek.

9 stycznia 2021 r. - Szabat.
    9 stycznia 2021 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu i minister zdrowia Juli Edelstein otrzymali w szpitalu Sheba w Tel Hashomer drugą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. W ten sposób rozpoczęto drugą turę szczepień. Netanjahu powiedział: "Porozumiałem się z prezesem firmy Pfizer w sprawie dodatkowych dostaw szczepionek, które pozwolą nam zaszczepić wszystkich obywateli Izraela w wieku powyżej 16 lat. Zrobimy to w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, najpóźniej do końca marca."
    9 stycznia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 5 030. W stanie ciężkim jest 873 osób (210 pod respiratorami). Zmarło 3 osób. Obecnie aktywnych jest 62 777 przypadków. Przeprowadzono 124 848 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 6,3%.

9 stycznia 2021 r. palestyńscy terroryści dokonali ataku samochodem na izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy arabskiej wiosce Ja'bad na północy Samarii. Uderzony żołnierz nie doznał obrażeń. Pozostali żołnierze odpowiedzieli ogniem, lecz napastnicy zdołali odjechać samochodem. Z pojazdu wypadł pistolet maszynowy Carlo. Wszczęto obławę w pościgu za napastnikami. Zablokowano główne drogi w okolicy.
    9 stycznia 2021 r. żydowscy osadnicy zakłócali porządek publiczny i rzucali kamieniami w arabskie samochody na skrzyżowaniach przy żydowskich osiedlach Shilo, Kdumim, Tapuach, Itzhar i Etzion.

10 stycznia 2021 r. prezydent Reuven Rivlin otrzymał drugą dawkę szczepionki w szpitalu Hadassah Ein Kerem.
    10 stycznia 2021 r. na pokładzie samolotu El Al dotarła do Izraela dostawa 700 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer z Belgii. Po wyładowaniu szczepionki zostaną przewiezione do centrum logistycznego w Modiin. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "To wielki dzień dla państwa Izrael. Samolot pełen szczepionek. Podpisałem umowę z dyrektorem generalnym firmy Pfizer, Albertem Bourlą, umożliwiającą nam do końca marca zakończenie programu szczepień. Już jest zaszczepionych ponad 72% Izraelczyków w wieku 60 lat i więcej. Wtedy zaczniemy następną grupę wiekową, od 50 do 60 lat. Minister zdrowia postanowił zwiększyć dzienną liczbę szczepień do 175 tysięcy. To światowy rekord. Światowi przywódcy do mnie dzwonią, wyrażając swoje zdumienie naszym osiągnięciem. Izrael będzie pierwszym krajem, który wyjdzie z tej pandemii. Przywrócimy naszej gospodarce normalność."

10 stycznia 2021 r. międzynarodowe siły pokojowe UNIFIL poinformowały, że od czerwca do października 2020 r. odnotowywały średnio 12,63 naruszenia przestrzeni powietrznej Libanu dziennie, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z poprzednimi czterema miesiącami. Około 95% tych naruszeń stanowiły loty izraelskich bezzałogowych dronów. Zdarzają się kilku godzinne loty zwiadowczych dronów nad południowym Libanem. Pozostałe to przeloty izraelskich samolotów na niskiej wysokości, które bardzo często kończyły się przeprowadzaniem nalotów na cele w Syrii. Często wykonywały one także pozorowane naloty na pozycje Hezbollahu w południowym Libanie.

11 stycznia 2021 r. rano odkryto podłożoną bombę w żydowskiej szkole w Ramli, w środkowej części kraju. Policyjni saperzy zneutralizowali bombę.
    11 stycznia 2021 r. muzułmański Waqf złożył skargę do Rady Bezpieczeństwa ONZ, oskarżając Izrael o "judaizację" placu przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie. Wezwano ONZ do zmuszenia Izraela do zaprzestania prac remontowych prowadzonych w tym miejscu. Podkreślono, że renowacja jest "częścią projektu zakończenia judaizacji placu al-Buraq, na południowy zachód od meczetu al-Aksa" i stanowi naruszenie międzynarodowego prawa i rezolucji UNESCO. Szejk Omar Kiswani stwierdził, że remont jest częścią spisku mającego na celu rozbudowę placu przy Ścianie Płaczu w celu "przyjęcia większej liczby żydowskich osadników, którzy następnie zaatakują meczet al-Aksa".
    11 stycznia 2021 r. ministerstwo finansów poinformowało, że deficyt budżetu Izraela w 2020 r. osiągnął 160,3 mld szekli (11,7% PKB) i jest największy od 35 lat. Dla porównania w 2019 r. deficyt wyniósł 52,2 mld szekli (3,7% PKB). Rosnący deficyt wynika głównie ze spadku dochodów podatkowych o 22,9 mld szekli oraz wzrostu wydatków rządowych do poziomu 68,6 mld szekli w wyniku wysiłków związanych z COVID-19. Deficyt Izraela w 2020 r. był szóstym najwyższym na świecie, po Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Islandii i Australii. Z drugiej strony, PKB Izraela w 2020 r. spadło tylko o 3,3%, znacznie mniej niż w większości krajów, a eksport pozostał prawie bez zmian.
    11 stycznia 2021 r. Israel Institute for Biological Research poinformował, że w przyszłym miesiącu ma się rozpocząć drugi etap testów klinicznych. Instytut oferuje wynagrodzenie pieniężne każdemu uczestnikowi badań klinicznych za każdy dzień wizyty w laboratoriach, plus koszty podróży. Wynagrodzenie ma być wielkości średniego dziennego wynagrodzenia - 495 szekli za wizytę, co przy przewidywanych 13 wizytach daje łącznie 6 435 szekli. Latem ma rozpocząć się trzeci etap testów.
    11 stycznia 2021 r. przedstawiciel ministerstwa zdrowia Ofry Havkin na posiedzeniu parlamentarnej komisji konstytucji, prawa i sprawiedliwości, powiedział: "Zaczęliśmy badać osoby, które wróciły z Republiki Południowej Afryki i miały pozytywny wynik testu na koronawirusa, aby sprawdzić, czy posiadają mutację południowoafrykańska. Badamy także osoby, które miały z nimi kontakt. Pierwsza grupa 12 przebadanych osób ujawniła dwa łańcuchy infekcji. W weekend pobrano próbki od kolejnych 13 osób, a wyniki wkrótce będą. Nie wiemy definitywnie, na ile szczepionka Pfizera jest skuteczna przeciwko południowoafrykańskiej mutacji. Pfizer przetestował swoją szczepionkę tylko pod względem jednej mutacji, a to nie wystarcza, gdyż ten szczep koronawirusa posiada kilka mutacji. Dlatego istnieje obawa i chcemy powstrzymać rozprzestrzenianie się tego południowoafrykańskiego wariantu."
    11 stycznia 2021 r. ministerstwo zdrowia ujawniło, że za szczepionki przeciwko koronawirusowi Izrael zapłaci firmie Pfizer 775 mln szekli i firmie Moderna 320 mln szekli. Oznacza to, że zaszczepienie jednego Izraelczyka będzie kosztować około 47 dolarów. Pfizer będzie każdego tygodnia dostarczać do Izraela tysiące szczepionek, aby umożliwić zaszczepienie wszystkich chętnych Izraelczyków powyżej 16 roku życia.
    11 stycznia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 9 589. W stanie ciężkim jest 1 osób (210 pod respiratorami). Zmarło 3 704 osób. Obecnie aktywnych jest 71 445 przypadków. Przeprowadzono 129 449 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 7,6%. Naukowcy z Weizmann Institute of Science stwierdzili, że prawdopodobnie w nadchodzących tygodniach nowa angielska mutacja stanie się najbardziej śmiercionośną i najbardziej zakaźną postacią wirusa. Kampania szczepień zwolniła do 21 611 zaszczepionych osób. Wynikało to ze zmniejszenia się zapasów szczepionek. Nowe dostawy są przygotowane na dostarczenie jutro do punktów szczepień, by rozpocząć kampanię szczepień osób powyżej 55 roku życia. Do tej pory zaszczepiono 1 854 055 Izraelczyków. Dyrektor medyczny izraelskiego narodowego programu walki z koronawirusem dr Orly Greenfeld powiedział, że w Izraelu "jeszcze nie widać wpływu kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi na liczbę poważnych zachorowań". Według Greenfelda efekty szczepienia będą widoczne w ciągu jednego lub dwóch tygodni.

11 stycznia 2021 r. firma Elbit Systems podpisała kontrakt z brytyjskim ministerstwem obrony na modernizację programu szkolenia Royal Navy i utworzenie nowoczesnej szkoły marynarzy okrętów podwodnych. Umowa będzie realizowana przez 12 lat, a jej wartość wynosi 123 mln funtów. Elbit Systems dostarczy między innymi symulatory.
    11 stycznia 2021 r. w Kairze (Egipt) spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Egiptu i Jordanii, aby omówić sposoby wznowienia rozmów pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami. Egipcjanie poinformowali, że celem spotkania było nakłonienie Palestyńczyków i Izraelczyków do wynegocjowania sprawiedliwego i wszechstronnego porozumienia politycznego, które będzie obejmować ustanowienia państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r., ze wschodnią Jerozolimą jako stolicą. Podkreślono, że Palestyńczycy ponieśli wiele szkód pod administracją prezydenta Trumpa.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Aktualności z Izraela


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2021 by Gedeon