KWIECIEŃ - MAJ  2021  -  HISTORIA
  - styczeń-marzec 2021
 - kwiecień-maj 2021
  - Intifada Ramadan

 

1 kwietnia 2021 r. ekspert ds. koronawirusa prof. Nachman Ash powiedział rano, że ma nadzieję, że już wkrótce będzie można znieść wymóg noszenia masek ochronnych na zewnątrz. "Po świętach Pesach omówimy kwestię zniesienia wymogu noszenia masek. Mam nadzieję, że będzie to możliwe. Na zewnątrz, na świeżym powietrzu, kiedy jesteś sam, a nie w grupie ludzi, nie sądzę, żeby maski miały jakąś wartość. Mam także wielką nadzieję, że w ciągu miesiąca lub dwóch zaczniemy szczepić osoby w wieku 12 lat i starsze. Duże znaczenie ma zatwierdzenie budżetu na zakup szczepionek na najbliższe dwa lata, aby zapewnić Izraelowi wyższy priorytet, jeśli chodzi o zakup kolejnych rund szczepionki."
    1 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 331. W stanie ciężkim jest 368 osób (192 pod respiratorami). Zmarło 6 220 osób. Obecnie aktywnych jest 6 024 przypadków. Przeprowadzono około 35 768 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 1,0%. Jak dotąd 5 252 718 osób (56,49% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 4 804 891 osób (51,67% populacji) otrzymało obie dawki.

1 kwietnia 2021 r. jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych wysłało oficjalny list protestacyjny do Izraela, żądając zaprzestania naruszania praw Palestyńczyków i utrzymania istniejącego status quo w całym obszarze meczetu Al-Aksa, który jest miejscem kultu tylko dla muzułmanów. Rzecznik jordańskiego ministerstwa Daifallah Al-Fajez potępił wizyty żydowskich "ekstremistów" na wzgórzu we wschodniej Jerozolimie. Powiedział, że polityka Izraela wobec meczetu Al-Aksa jest rażącym pogwałceniem prawa międzynarodowego i zobowiązań Izraela jako "mocarstwa okupującego wschodnią Jerozolimę". Od początku świąt Pesach blisko 2,6 tys. Żydów odwiedziło Wzgórze Świątynne, które jest najświętszym miejscem w judaizmie. To pierwsza duża fala żydowskich odwiedzających Wzgórze Świątynne od wybuchu epidemii koronawirusa w Izraelu. Wizyty przebiegały bez incydentów.
    1 kwietnia 2021 r. węgierska linia lotnicza Wizz Air ogłosiła, że uruchomi dwie nowe trasy z Tel Awiwu na greckie wyspy Korfu (od 12 czerwca) i Zakynthos (13 czerwca). Ceny biletów rozpoczynają się od 199 szekli. Dwie nowe trasy łączą się z czterema istniejącymi trasami, na Rodos, Kretę, Mykonos i Santorini.

2 kwietnia 2021 r. popołudniem premier Benjamin Netanjahu spotkał się z przewodniczącym partii Jamina, Naftalim Bennettem. Celem spotkania było omówienie możliwości utworzenia koalicji rządowej. Bennett powiedział: "Mamy jeden cel: jak najszybciej uformować dobry i stabilny rząd, który będzie dbał o obywateli państwa Izrael. Nie będziemy szczędzić wysiłków, aby to osiągnąć." Wieczorem Bennett ma spotkać się z szefem partii Jesh Atid, Jairem Lapidem. Szacuje się, że Bennett rozważa możliwość, że jeśli Netanjahu nie uzyska 61 mandatów w parlamencie, wówczas będzie można utworzyć koalicję, w skład której wejdą partie zarówno prawicy, jak i lewicy. Lapid ze swojej strony będzie próbował przekonać Bennetta do przyłączenia się do koalicji partii bojkotujących Netanjahu i odmawiających zasiadania w kierowanej przez niego koalicji. Aby uzyskać większość 61 mandatów, Netanjahu i Lapid potrzebują uzyskania poparcia zarówno ze strony Jaminy, jak i partii Ra'am (United Arab List) Mansoura Abbasa. W ten sposób Jamina i Ra'am znalazły się w centrum zainteresowania.
    2 kwietnia 2021 r. minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi wieczorem rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem. Omówiono regionalne wyzwania związane z bezpieczeństwem, pomoc humanitarną dla ludności palestyńskiej oraz normalizację stosunków z państwami arabskimi i muzułmańskimi. Blinken powiedział, że Izraelczycy i Palestyńczycy powinni cieszyć się "równymi środkami" wolności, bezpieczeństwa, dobrobytu i demokracji. Blinken powtórzył "silne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz Izraela i jego bezpieczeństwa i oczekiwanie wzmocnienia wszystkich aspektów partnerstwa USA-Izrael".

2 kwietnia 2021 r. minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, książę Faisal bin Farhan, powiedział, że normalizacja z Izraelem przyniosłaby regionowi "ogromne korzyści", ale takie porozumienie zależy od postępów w izraelsko-palestyńskim procesie pokojowym. "Jakakolwiek umowa z Arabią Saudyjską jest bardzo zależna od postępów w tym procesie pokojowym."
    2 kwietnia 2021 r. wieczorem prezydent Joe Biden zapowiedział, że Stany Zjednoczone zniosą sankcje nałożone na Międzynarodowy Trybunał Karny. Sekretarz stanu Blinken powiedział, że Waszyngton podejmuje ten krok, mimo że nadal "zdecydowanie nie zgadza się z działaniami Międzynarodowego Trybunału Karnego dotyczącymi sytuacji w Afganistanie i Palestynie".

3 kwietnia 2021 r. - Szabat.
    3 kwietnia 2021 r. ujawniono wyniki badań badanie przeprowadzonych przez Tel Aviv Sourasky Medical Center i Bnai Zion Medical Center w Hajfie. Wyniki badań wykazały, że u pacjentów z rakiem, którzy byli leczeni wszystkimi rodzajami leków przeciwnowotworowych, prawdopodobieństwo zgonu z powodu COVID-19 jest o 40% wyższa niż u pacjentów bez raka. W związku z tym ministerstwo zdrowia nadało priorytet szczepieniom tych pacjentów, rozpoczynając kampanię ich szczepień już w grudniu. Jednak niektórzy eksperci obawiali się, że pacjenci z rakiem, którzy byli leczeni immunoterapią, która stymuluje układ odpornościowy przeciw nowotworom, mogą doświadczyć niepożądanych skutków szczepienia. Według badań, żaden z pacjentów z rakiem nie cierpiał z powodu skutków ubocznych, ani nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych pochodzenia immunologicznego - ani zaostrzenia istniejących skutków ubocznych pochodzenia immunologicznego. Po pierwszej dawce 21% odczuwało ból w miejscu wstrzyknięcia, 4% odczuwało zmęczenie, 3% ból głowy, 2% ból mięśni i 1% dreszcze. Po drugiej dawce do szpitala przyjęto 3% (czterech) pacjentów - trzech z powodu powikłań nowotworowych, a jednego z powodu gorączki. Wszyscy zostali zwolnieni. Po drugiej dawce wystąpiło więcej skutków ubocznych: ból w miejscu wstrzyknięcia u 63% pacjentów, ból mięśni 34%, zmęczenie 34%, miejscowy obrzęk 9%, ból głowy 16%, gorączka 10%, dreszcze 10%, powikłania żołądkowo-jelitowe 10% %, miejscowa wysypka o 2% i objawy grypopodobne o 2%. Stwierdzono, że chorzy na raka mogą bezpiecznie otrzymać szczepionkę przeciwko koronawirusowi.
    3 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 124. W stanie ciężkim jest 349 osób (175 pod respiratorami). Zmarło 6 232 osób. Obecnie aktywnych jest 5 390 przypadków. Przeprowadzono około 12 077 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 1,1%. Jak dotąd 5 257 002 osób (56,53% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 4 816 231 osób (51,79% populacji) otrzymało obie dawki.

3 kwietnia 2021 r. Jordania poinformowała o udaremnieniu zamachu stanu wymierzonego w króla Abdullaha II. Siły bezpieczeństwa aresztowały członka rodziny królewskiej Sharifa Hassana Ben Zaida, wieloletniego doradcę króla Bassema Awadallaha oraz inne osoby. Wojsko powiedziało przyrodniemu bratu króla, księciu Hamzie bin Husseinowi, aby wstrzymał działania skierowane przeciwko "bezpieczeństwu i stabilności", co może być powiązane ze spiskiem mającym na celu destabilizację kraju. Książę Hamza powiedział na nagraniu wideo, że przebywa w areszcie domowym i powiedziano mu, że ma zostać w domu i z nikim się nie kontaktować. Prawdopodobnie nie chodzi o rzeczywisty zamach stanu, a bardziej o próby wywołania ulicznych protestów, które wyglądałyby na narodowe powstanie przy wsparciu plemiennym. Wojsko powiedziało, że kontroluje sytuację.

4 kwietnia 2021 r. ministerstwo finansów poinformowało, że skumulowany deficyt Izraela za 12 miesięcy pandemii koronawirusa (marzec 2020-marzec 2021) wyniesie około 180 mld szekli (ok. 54 mld dolarów), co przekłada się na około 12,6% PKB kraju. Szacuje się, że deficyt budżetu państwa w pierwszym kwartale 2021 r. ma wynieść około 20 mld szekli.
    4 kwietnia 2021 r. zarząd portów morskich poinformował, że około 50 statków czeka na rozładunek w dwóch izraelskich portach, przy czym w Aszdod statki czekają około 10 dni, a w Hajfie około 4 dni. Duże opóźnienia w obsłudze statków utrudniają izraelskim fabrykom importowanie surowców i produktów eksportowych, a dyrektorzy fabryk obawiają się, że będą musieli wstrzymać produkcję. Niektóre firmy zdecydowały się pominąć izraelskie porty i towary przeznaczone dla Izraela wyładowały w Turcji lub Egipcie, aby mniejszymi statkami dostarczyć je do Izraela, co oznacza jeszcze większe opóźnienia i wyższe koszty. Dyrektor lokalnej firmy żeglugowej MSC, Adani Simkin powiedział: "Kontenerowce muszą pozostać w porcie przez 24 godziny, a każde opóźnienie poza ten termin grozi opóźnieniami i szkodzi zobowiązaniom firmy wobec klientów. Dlatego w następnych dwóch rejsach nasze statki będą musiały omijać izraelskie porty, aby nie zatrzymywać się tutaj na długo. Pomimo rekordowego zapotrzebowania na kontenery, obecnie mamy w Izraelu 29 tys. pustych kontenerów, których nie jesteśmy w stanie przetransportować do portów zagranicznych, co doprowadzi do wzrostu kosztów transportu dla izraelskich eksporterów." Ministerstwo transportu poinformowało, że opóźnienia są spowodowane wieloma czynnikami, w tym modernizacją istniejącej infrastruktury portowej i nietypowymi ilościami importowanych produktów, takich jak metale i cement (ze względu na spodziewany wzrost cen). Ministerstwo dodało, że budowane są dwa nowe terminale przeładunkowe w Hajfie i Aszdodzie, aby sprostać rosnącym potrzebom usług portowych.
    4 kwietnia 2021 r. władze wodne poinformowały, że w ciągu minionego weekendu poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 3 cm, osiągając poziom 209,12 m poniżej poziomu morza. Poziom wody jest teraz 32 cm poniżej górnej granicy oznaczającej napełnienie jeziora.
    4 kwietnia 2021 r. izraelskie siły powietrzne otrzymały najnowocześniejszy samolot szpiegowski "Oron". Został on opracowany na podstawie platformy biznesowego samolotu odrzutowego Gulfstream G550. Wyposażono go w zaawansowany radar IAI oraz systemy wywiadowcze oparte na sztucznej inteligencji, co umożliwi stworzenie kompleksowego obrazu wywiadowczego rozmieszczenia sił lądowych wroga w czasie rzeczywistym. Systemy były rozwijane przez 8 lat. Samolot będzie stacjonował w bazie Nevatim na południu Izraela. Będzie on mógł być wykorzystywany w misjach daleko od Izraela, podczas których będzie mógł pozostawać przez 8-9 godzin w powietrzu. "Ten samolot ma bezprecedensowe możliwości gromadzenia danych o celach w czasie rzeczywistym, przy jednoczesnym monitorowaniu startów i działań wrogich obiektów z Syrii, Libanu i Strefy Gazy."
    4 kwietnia 2021 r. linie lotnicze El Al zatwierdziły trasy, na których zostaną wznowione połączenia pasażerskie. Są to: Stany Zjednoczone (Nowy Jork, Los Angeles i Miami), Francja (Paryż), Wielka Brytania (Londyn), Seszele (Victoria), Zjednoczone Emiraty Arabskie (Dubaj), Belgia (Bruksela), Ukraina (Kijów), Rosja (Moskwa), Niemcy (Berlin i Frankfurt), Grecja (Ateny i Larnaka), oraz Gruzja (Tbilisi).
    4 kwietnia 2021 r. wysoki przedstawiciel partii Likud powiedział wieczorem, że Benjamin Netanjahu mógłby zdecydować się na kandydowanie na prezydenta Izraela, aby umożliwić nowemu liderowi Likudu zbudowanie prawicowej koalicji rządowej. Wybory prezydenckie muszą odbyć się pomiędzy 9 kwietnia a 9 czerwca. Kadencja Reuvena Rivlina wygaśnie 9 lipca. Decyzję o wyborze prezydenta podejmują posłowie. Przy zawarciu koalicji posłowie zobowiązaliby się do poparcia Netanjahu. Koalicja mogłaby liczyć 73 posłów Likudu, Szasu, Niebiesko-Białych, Zjednoczonego Judaizmu Tory, Jamina, Nowej Nadziei i Religijnej Partii Syjonistycznej. Liderami Likudu są w kolejności: Benjamin Netanjahu, Juli Edelstein, Israel Katz, Miri Regev, Jariv Levin, Joav Galant, Nir Barkat, Gila Gamliel, Avi Dichter i Haim Katz.
    4 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 194. W stanie ciężkim jest 327 osób (167 pod respiratorami). Zmarło 6 243 osób. Obecnie aktywnych jest 4 725 przypadków. Przeprowadzono około 32 880 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,6%. Jak dotąd 5 269 052 osób (56,66% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 4 839 840 osób (52,05% populacji) otrzymało obie dawki.

4 kwietnia 2021 r. rząd Chorwacji ogłosił, że zezwoli obywatelom Izraela na przyjazd do swego kraju bez konieczności kwarantanny po przyjeździe, o ile posiadają certyfikat zaszczepienia lub przedstawią negatywny wynik testu. W ten sposób Chorwacja dołącza do takich krajów jak Gruzja, Dubaj, Cypr, Czarnogóra i Grecja, które od 14 kwietnia zostaną otwarte dla izraelskiej turystyki. Izraelskie linie lotnicze Israir Airlines zapowiedziały, że już w tym tygodniu uruchomią dwa loty tygodniowo do Chorwacji.
    4 kwietnia 2021 r. amerykański prezydent Joe Biden Biden ogłosił rozpoczęcie Tygodnia Pamięci Ofiar Holokaustu. "W Dniu Pamięci o Holokauście solidaryzujemy się z narodem żydowskim w Ameryce, Izraelu i na całym świecie, aby pamiętać o okropnościach Holokaustu i zastanawiać się nad nimi. Szacuje się, że sześć milionów Żydów zginęło wraz z milionami innych niewinnych ofiar - Romów, Sinti, Słowian, osób niepełnosprawnych, osób LGBTQ + i innych - systematycznie mordowanych przez nazistów i ich współpracowników w jednej z najokrutniejszych i najbardziej ohydnych kampanii w historii ludzkości. Szanujemy wspomnienia utraconych istnień, kontemplujemy niezrozumiałe zranienie naszego człowieczeństwa, opłakujemy rozbite i rozproszone społeczności oraz przytulamy tych, którzy przeżyli Holokaust - z których niektórzy nadal są z nami do dziś, zachowując niezwykłą odporność po tym wszystkim. Dając świadectwo o głębi zła, ci, którzy przeżyli, przypominają nam żywotny refren: Nigdy więcej! Historia Holokaustu jest na zawsze wpisana w historię ludzkości i wszyscy są odpowiedzialni za to, aby okropności Zagłady nigdy nie zostały wymazane z naszej zbiorowej pamięci. Pamiętanie jest bolesne. Chęć pozostawienia przeszłości za sobą leży w naturze człowieka. Aby jednak tragedia taka jak Holokaust nie powtórzyła się, musimy dzielić się prawdą o tym mrocznym okresu z każdym nowym pokoleniem. Wszyscy musimy zrozumieć zepsucie, które jest możliwe, gdy rządy zaczynają popierają politykę napędzaną nienawiścią, kiedy odczłowieczamy grupy ludzi i kiedy zwykli ludzie decydują, że łatwiej jest odwrócić wzrok lub iść dalej niż mówić otwarcie. Nasze dzieci i wnuki muszą się dowiedzieć, dokąd prowadzą te drogi, aby zobowiązanie 'nigdy więcej!' mocno żyło w ich sercach. Pamiętam, że kiedy dorastałem, dowiedziałem się o okropnościach Holokaustu od mojego ojca i starałem się przekazać tę historię moim własnym dzieciom i wnukom. Zabrałem ich do Dachau, aby sami mogli zobaczyć, co tam się wydarzyło, i przekonać ich o pilnej potrzebie zabrania głosu, ilekroć są świadkami antysemityzmu lub jakiejkolwiek formy nienawiści etnicznej lub religijnej, rasizmu, homofobii, lub ksenofobii. Dziedzictwo Holokaustu musi nam zawsze przypominać, że milczenie w obliczu takiego fanatyzmu jest współudziałem - przypominając, jak napisał rabin Abraham Joshua Heschel, że są chwile, kiedy obojętność na zło jest gorsza niż samo zło. Ci, którzy przeżyli Holokaust, są inspiracją dla każdego z nas. Oni żyją z wyjątkowymi psychicznymi i fizycznymi bliznami po niewyobrażalnej traumie Holokaustu, a wielu ocalałych w Stanach Zjednoczonych żyje w biedzie. Kiedy pełniłem funkcję wiceprezydenta, pomagałem zdobyć fundusze federalne na dotacje na wsparcie osób, które przeżyły Holokaust - ale musimy zrobić więcej, aby zapewnić sprawiedliwość i godność ocalałym i ich spadkobiercom. Naszym moralnym imperatywem jest uznanie bólu, jaki niosą ocaleni, wspieranie ich i zapewnienie, że ich wspomnienia i doświadczenia Holokaustu nie zostaną odrzucone ani zniekształcone, a lekcje dla całej ludzkości nigdy nie zostaną zapomniane. Ocaleni z Holokaustu i ich potomkowie - a także każde dziecko, wnuk i prawnuk tych, którzy stracili życie - są żywym dowodem na to, że miłość i nadzieja zawsze zwycięży morderstwo i zniszczenie. Każde dziecko i wnuk ocalałego jest świadectwem odporności i żywą naganą dla tych, którzy chcieli zgasić przyszłość narodu żydowskiego i innych, którzy byli celem. Dzień Pamięci Holokaustu przypomina nam nie tylko o żydowskich ofiarach Holokaustu, ale także wzmacnia nasz stały obowiązek przeciwdziałania wszelkim formom dehumanizującej bigoterii skierowanej przeciwko LGBTQ +, niepełnosprawnym i innym zmarginalizowanym społecznościom. Nienawiść może nigdy nie zostać trwale pokonana, ale zawsze należy ją konfrontować i potępiać. Kiedy uznajemy podstawową ludzką godność wszystkich ludzi, pomagamy budować bardziej sprawiedliwy i pokojowy świat. Pamięci wszystkich zagubionych i ku czci tych, którzy przeżyli, musimy nadal pracować na rzecz lepszej, bardziej swobodnej i sprawiedliwszej przyszłości dla całej ludzkości. W związku z tym, ja Joseph R. Biden Jr., prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, na mocy upoważnienia nadanego mi przez Konstytucję i prawo Stanów Zjednoczonych, niniejszym ogłaszam od 4 do 11 kwietnia 2021 r. , jako tydzień obchodów Dni Pamięci Ofiar Holokaustu, i wzywamy mieszkańców Stanów Zjednoczonych do obserwowania tego tygodnia i zatrzymania się, aby pamiętać o ofiarach i ocalałych z Holokaustu."

5 kwietnia 2021 r. premier Benjamin Netanjahu przybył rano do sądu okręgowego w Jerozolimie, gdzie rozpoczęła się faza dowodowa jego procesu. Przed sądem zebrały się dziesiątki demonstrantów, a policja zablokowała okoliczne ulice. Premier opuści rozprawę natychmiast po wystąpieniu otwierającym prokurator Liat Ben-Ari, gdyż wcześniej uzyskał zgodę sądu na nieobecność podczas składania zeznań na pierwszym etapie dowodowej fazy procesu.
    5 kwietnia 2021 r. Siły Obronne Izraela ujawniły, że w lipcu 2020 r. została przeprowadzona tajna operacja na terytorium Syrii. Żołnierze z Brygady Golani pod osłoną nocy przekroczyli granicę. Celem operacji była syryjska przygraniczna placówka wojskowa, która została zbudowana w marcu 2020 r. w strefie buforowej na granicy izraelsko-syryjskiej. Placówka została zbudowana w odległości 1200 metrów od granicy izraelskiej. Umowa o zawieszeniu broni po Wojnie Jom Kippur w 1973 r., mówi, że w strefie buforowej nie może być żadnych placówek wojskowych, ani żadnej broni. Dlatego utworzenie syryjskiej placówki wojskowej w tym obszarze spostrzegane było jako poważna prowokacja i zagrożenie dla bezpieczeństwa sił izraelskich działających w strefie przygranicznej. Z tego powodu podjęto decyzję o przeprowadzeniu tajnej operacji. W akcji wzięło udział łącznie 18 izraelskich żołnierzy, a dodatkowe siły wsparcia pozostawały w gotowości na terytorium Izraela w pobliżu granicy. Żołnierze zaminowali syryjską placówkę, po czym saperzy przeprowadzili kontrolowany wybuch, który zniszczył wrogą bazę. Następnie wszyscy izraelscy żołnierze powrócili na terytorium Izraela.
    5 kwietnia 2021 r. prezydent Reuven Rivlin rozpoczął rano konsultacje z partiami wybranymi do Knesetu w celu ustalenia, któremu kandydatowi udzielić mandat na utworzenie następnego rządu. Prezydent spotka się z przedstawicielami partii, wysłucha ich rekomendacji, a na koniec ogłosi kandydata, któremu zostanie powierzona misja utworzenia rządu. Po nominowaniu przez prezydenta, kandydat będzie miał 28 dni na utworzenie nowego rządu. W przypadku konieczności przedłużenia tego terminu, prezydent może przedłużyć ten termin o 14 dni.
    5 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 375. W stanie ciężkim jest 319 osób (175 pod respiratorami). Zmarło 6 253 osób. Obecnie aktywnych jest 4 535 przypadków. Przeprowadzono około 55 508 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,7%. Jak dotąd 5 277 886 osób (56,76% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 4 861 451 osób (52,28% populacji) otrzymało obie dawki.

6 kwietnia 2021 r. w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej miejscowości Bir Nabala w południowo zachodniej Samarii. W trakcie operacji wystawiono punkt kontrolny z blokadą na drodze, aby umożliwić swobodne działanie pojazdom wojskowym w miejscowości. W pewnym momencie jeden z arabskich samochodów gwałtownie przyśpieszył, usiłując staranować grupę żołnierzy. Otworzono ogień, zmuszając pojazd do zatrzymania się. Nikt z żołnierzy nie został ranny. Zginął arabski kierowca, a towarzysząca mu kobieta została ranna. W Bir Nabala skonfiskowano nielegalną broń oraz zatrzymano kilka osób podejrzanych o działalność terrorystyczną.

6 kwietnia 2021 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że liczba Żydów na całym świecie wynosi 14,8 mln. Liczba ta odpowiada liczbie ludności żydowskiej na świecie w 1925 r. W przededniu wybuchu II wojny światowej w 1939 r., światowa populacja Żydów liczyła 16,6 mln, z czego 449 tys. (ok. 3%) mieszkała w Brytyjskim Mandacie Palestyny. Obecnie około 6,8 mln Żydów żyje w Izraelu, co stanowi 46% całego światowego żydostwa. W Stanach Zjednoczonych żyje 5,7 mln Żydów, we Francji 448 tys., w Kanadzie 393 tys., w Wielkiej Brytanii 292 tys., w Argentynie 180 tys., w Rosji 155 tys., w Niemczech i w Australii po 118 tys. Żydów.
    6 kwietnia 2021 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł swoje prognozy wzrostu gospodarczego Izraela w 2021 r. do 5% PKB (prognoza ze stycznia mówiła o wzroście o 4,1%). Oczekuje się, że w 2022 r. izraelska gospodarka wzrośnie o 4,3%. Wzrost światowej gospodarki szacowany jest na 6% w 2021 r. i 4,4% w 2022 r. Ekonomiści ustalili również, że stopa bezrobocia w Izraelu spadnie do 5% w 2021 r. i 4,6% w 2022 r.
    6 kwietnia 2021 r. prezydent Reuven Rivlin udzielił premierowi Benjaminowi Netanjahu mandat do utworzenia koalicji rządowej. W swoim przemówieniu Rivlin ubolewał, że kiedy 7 lat temu został prezydentem, nie mógł sobie wyobrazić, że podczas swojej kadencji aż pięć razy będzie musiał mianować kandydata do utworzenia rządu. "Mam wrażenie, że żaden z kandydatów nie ma szans na utworzenie koalicji. Problematyczne jest wyznaczenie kandydata, któremu postawiono akt oskarżenia i stanął przed sądem, ale Sąd Najwyższy orzekł, że jest to zgodne z prawem. Prezydent nie może zastąpić ustawodawców. Decyzja o uniemożliwieniu kandydatowi, któremu postawiono oskarżenie, utworzenia rządu jest decyzją Knesetu. Gdybym mógł, zwróciłbym mandat Knesetowi. Jednak prawo wymaga ode mnie podjęcia decyzji i wybrania jednego z członków Knesetu, który wyraził chęć pełnienia tej roli." Podczas konsultacji z 13 frakcjami politycznymi obecnymi w nowym Knesecie , 52 posłów z czterech frakcji poleciło Benjamina Netanjahu, a 45 posłów z pięciu frakcji poleciło Jaira Lapida. Dwie arabskie partie polityczne nie wskazały żadnego kandydata. Partia Jamina zarekomendowała Naftalego Bennetta, a partia Nowa Nadzieja wskazała Gideona Sa'ara. Obie te partie liczą, że Netanjahu nie zdoła w ciągu 28 dni zbudować koalicji, po czym prezydent powierzy misję utworzenia rządu Lapidowi, co otworzy drogę do budowy nowej koalicji przy rotacji urzędu premiera między Bennettem a Lapidem.
    6 kwietnia 2021 r. prezydent Reuven Rivlin zainaugurował uroczystość zaprzysiężenia nowego Knesetu. Posłowie złożyli przysięgę w trzyosobowych grupach z zachowaniem dystansu społecznego. Rivlin opuścił Kneset bez zrobienia tradycyjnego zdjęcia z kandydatem na premiera i liderami partii politycznych. Zostało to odebrane jako lekceważenie Benjamina Netanjahu. Netanjahu powiedział: "Zrobię wszystko, aby Izrael wyszedł z cyklu wyborów. Stworzymy silny rząd - nie rząd stagnacji, ale rząd akcji. Czas powstrzymać osobiste bojkoty. Zadanie to nie jest proste, ale jest w zasięgu ręki. Tak jak w przypadku realizacji planu pobudzenia gospodarki dla korzyści wszystkich obywateli Izraela, tak jak działaliśmy w celu wzmocnienia naszego bezpieczeństwa i osiągnięcia pokoju z krajami arabskimi, co służył wszystkim obywatelom Izraela - interesuje mnie przede wszystkim historyczna misja zapewnienia egzystencji i przyszłości państwa Izrael."
    6 kwietnia 2021 r. komisja rządowa zatwierdziła plan budowy dodatkowego szpitala w Be'er Szewie. Nowe centrum medyczne będzie obejmować ogólny szpital z centrum ratownictwa medycznego i oddziałami stacjonarnymi, a także szpital pediatryczny, rehabilitacyjny, geriatryczny i psychiatryczny. Oczekuje się, że w nowym centrum będzie 2000 łóżek szpitalnych. W kampusie wokół centrum powstaną przychodnie medyczne oraz ośrodki naukowe biotechnologii, inżynierii medycznej i farmacji, a także szkoła pielęgniarska, oraz hotele dla młodych matek, personelu akademickiego i medycznego. Tomer Gutthalf powiedział: "Nowe centrum medyczne ma na celu poprawę usług opieki zdrowotnej na Negewie i zlikwidowanie przepaści między nim a centrum kraju. Po ostatecznym zatwierdzeniu planu będziemy mogli przejść z etapu planowania do etapu działania."
    6 kwietnia 2021 r. popołudniem na lotnisku Ben Guriona odbyła się uroczystość przywitania samolotu linii lotniczych Etihad Airways z Abu Dabi (Flight EY598). Samolotem Boeing 787-9 Dreamliner przyleciał ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich Muhammad Al-Hajah i dyrektor generalny linii lotniczej Tony Douglas. Wszyscy pasażerowie byli zaszczepieni i posiadają ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19 ważne do 30 września. Al-Hajah powiedział: "Dziś jest historyczny dzień. Wylądowałem pierwszym komercyjnym lotem Etihad do Izraela. To pierwszy lot z Abu Dabi do Tel Awiwu. Na tej trasie latał już samolot Fly Dubai, a wkrótce przylecą Arabia. Cieszę się, że tu jestem."
    6 kwietnia 2021 r. Izrael złagodził ograniczenia dotyczące przyjazdu obcokrajowców. Przyjazd będzie możliwy dla członków rodzin mieszkających w Izraelu (pokrewieństwo pierwszego stopnia). Osoby te będą musiały przedstawić certyfikat szczepienia lub zaświadczenie o wyzdrowieniu z choroby COVID-19. Wszyscy obcokrajowcy będą również zobowiązani do przedstawienia dowodu pokrewieństwa z obywatelem Izraela i złożenia wniosku o wjazd za pośrednictwem konsulatów Izraela za granicą. Nowe przepisy wejdą w życie od jutra.
    6 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że szybkie testy serologiczne mogą stać się kluczowym narzędziem do ponownego otwarcia Izraela na turystykę międzynarodową. Izrael jest od marca 2020 r. zamknięty dla obcokrajowców, z bardzo nielicznymi wyjątkami. Obecnie ministerstwa zdrowia, transportu i turystyki opracowują plan, który pozwoli na uruchomienie branży turystycznej w Izraelu. Testy serologiczne nie wymagają badania krwi i dają wyniki w około 15 minut. Minister turystyki Orit Farkash-HaCohen powiedziała: "Ostatnie rozmowy z ministrem zdrowia były owocne i wierzę, że wkrótce opublikujemy plan ponownego otwarcia nieba i umożliwienia zaszczepionym turystom odwiedzenia Izraela."
    6 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 303. W stanie ciężkim jest 309 osób (157 pod respiratorami). Zmarło 6 261 osób. Obecnie aktywnych jest 4 385 przypadków. Przeprowadzono około 59 793 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,5%. Jak dotąd 5 286 023 osób (56,84% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 4 878 839 osób (52,46% populacji) otrzymało obie dawki.

6 kwietnia 2021 r. amerykańska agencja informacyjna United States Naval Institute poinformowała, że Izrael przeprowadził atak na irański statek "Saviz", zarejestrowany jako statek handlowy i podejrzany jako tajny statek szpiegowski operujący u wybrzeży Jemenu. Według zdjęć satelitarnych, statek od trzech lat prawie się nie poruszał, zajmując strategiczną pozycję na szlaku naftowym w sąsiedztwie Kanału Sueskiego i Cieśniny Bab el-Mandeb. Ta pozycja umożliwia pełen nadzór radarowy głównego korytarza żeglugowego, aby stworzyć szczegółowy obraz działalności statków na Morzu Czerwonym. Statek mógł pozyskiwać także informacje wywiadowcze oraz podsłuchiwać okoliczne państwa. W nocy izraelscy komandosi mieli umocować miny na kadłubie statku. Statek został poważnie uszkodzony poniżej linii wodnej. Izrael miał powiadomić Stany Zjednoczone o przeprowadzeniu tego ataku. Prawdopodobnie atak został opóźniony, aby umożliwić amerykańskiemu lotniskowcowi USS "Dwight D. Eisenhower" oddalenie się od irańskiego statku. "Eisenhower" znajdował się w odległości około 320 km od statku "Saviz", gdy przeprowadzono atak.
    6 kwietnia 2021 r. islamski terrorysta usiłował zaatakować nożem Żydów w pobliżu synagogi w Sarcelles, na przedmieściach Paryża we Francji. Żydzi obezwładnili napastnika i przekazali go policji. Okazało się, że był to 35-letni nielegalny imigrant z Pakistanu. Nikt nie został ranny.

7 kwietnia 2021 r. pierwsza żydowska rodzina wprowadziła się do nowo budowanej osady Trump Heights na Wzgórzach Golan. Oczekuje się, że wkrótce do swoich domów wprowadzą się kolejne cztery rodziny.
    7 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało szpitale w całym kraju, że nie ma potrzeby przeprowadzania testów koronawirusowych osobom zaszczepionym lub ozdrowieńcom, podczas przyjmowania ich na ostry dyżur lub normalną hospitalizację. Ministerstwo zatwierdziło także szczepienie dzieci w wieku 12-15 lat, które mają wcześniej istniejące schorzenia i które uzyskały odpowiednią akceptację medyczną dla przyjęcia szczepionki Pfizer. Dotyczy to ponad 800 dzieci, z czego większość jest kwestią otyłości.
    7 kwietnia 2021 r. ministerstwo spraw zagranicznych zareagowało na zamiar prezydenta Joe Bidena wznowienia amerykańskiej pomocy dla UNRWA. "Izrael prowadzi intensywny dialog ze Stanami Zjednoczonymi w wielu kwestiach. W tym kontekście Stany Zjednoczone podniosły kwestię wznowienia amerykańskiej pomocy dla Palestyńczyków i rozmawialiśmy o jej wpływie na wspólne interesy Izraela i USA. W odniesieniu do UNRWA stanowisko Izraela jest niezmienne, mianowicie organizacja w jej obecnej formie utrwala konflikt i nie przyczynia się do jego rozwiązania. Odnowieniu pomocy dla UNRWA powinny towarzyszyć istotne i niezbędne zmiany w charakterze, celach i postępowaniu tej organizacji." Ambasador Izraela w Stanach Zjednoczonych i ONZ Gilad Erdan powiedział: "Izrael zdecydowanie sprzeciwia się antyizraelskim i antysemickim działaniom mającym miejsce w obiektach UNRWA. Uważamy, że ta agencja ONZ ds. tak zwanych uchodźców, nie powinna istnieć w swoim obecnym formacie. Szkoły UNRWA regularnie wykorzystują materiały, które podżegają przeciwko Izraelowi, a pokrętna definicja stosowana przez agencję do określenia, kto jest uchodźcą, jedynie utrwala konflikt. W rozmowach z Departamentem Stanu USA wyraziłem rozczarowanie i sprzeciw wobec decyzji o wznowieniu finansowania UNRWA bez uprzedniego zapewnienia, że zostaną przeprowadzone pewne reformy, w tym zaprzestanie podżegania i usunięcie antysemickich treści z programu nauczania w ich szkołach. UNRWA jest organizacją zajmującą się rzecznictwem politycznym i umożliwiającą podżeganie do przemocy, dlatego nie powinna istnieć w obecnej formie."
    7 kwietnia 2021 r. wieczorem w Jad Vashem odbyła się uroczystość otwarcia Dnia Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu.
    7 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 274. W stanie ciężkim jest 290 osób (153 pod respiratorami). Zmarło 6 270 osób. Obecnie aktywnych jest 4 298 przypadków. Przeprowadzono około 53 755 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,5%. Jak dotąd 5 295 082 osób (56,94% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 4 894 124 osób (52,63% populacji) otrzymało obie dawki.

7 kwietnia 2021 r. administracja Stanów Zjednoczonych ogłosiła zamiar wznowienia finansowania agencji UNRWA. Plan amerykańskiej pomocy będzie obejmować 150 mln dolarów na UNRWA i 75 mln dolarów na pomoc gospodarczą dla Autonomii Palestyńskiej i Strefy Gazy, oraz 10 mln dolarów na programy rozwojowe Autonomii Palestyńskiej. Doradcy prezydenta Joe Bidena dali również jasno do zrozumienia, że chcą przywrócić cel, jakim jest wynegocjowanie rozwiązania dwupaństwowego, jako priorytet w polityce Stanów Zjednoczonych w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

8 kwietnia 2021 r. - Jom haSzoah.
    8 kwietnia 2021 r. po zaktualizowanej ocenie sytuacji epidemiologicznej w Izraelu oraz w świetle ciągłego spadku zachorowalności w kraju, dowództwo Sił Obronnych Izraela zdecydowało, że podczas Dnia Pamięci Żołnierzy Poległych w Wojnach Izraela i Ofiar Terroryzmu (w tym roku 14 kwietnia) obok każdego nagrobka poległego żołnierza stanie na honorowej warcie żołnierz. W ten sposób Siły Obronne Izraela powrócą do obchodów tego święta w formacie, który obowiązywał przed wybuchem pandemii. W tygodniu poprzedzającym Dzień Pamięci dowódcy i żołnierze we współpracy z przedstawicielami ministerstwa obrony będą odwiedzać 52 cmentarze wojskowe, składając na grobach poległych znicze, wieńce i izraelskie flagi. Tydzień od piątku 9 kwietnia do wtorku 13 kwietnia został nazwany Tygodniem Pamięci. Uczestnictwo w głównych uroczystościach zostanie ograniczone tylko dla osób z zielonymi paszportami. Od ostatniego Dnia Pamięci do listy poległych zostały dodane 43 osoby, a kolejnych 69 osób niepełnosprawnych zmarło w wyniku obrażeń odniesionych podczas służby. Ogółem lista obejmuje 23 928 poległych żołnierzy i ofiar terroryzmu.
    8 kwietnia 2021 r. magazyn Forbes opublikował ranking najbogatszych ludzi na świecie, wśród których znalazło się 21 Izraelczyków. Najbogatszym Izraelczykiem okazał się Stef Wertheimer, z majątkiem 6,2 mld dolarów (432 miejsce). Na drugim miejscu są Teddy Sagi i Frank Lowy z 5,2 mld dolarów każdy. Czwarte miejsce zajęła Shari Arison z 4,4 mld dolarów, a piąte miejsce zajął Arnon Milchan z 3,4 mld dolarów. Następni na liście są Gil Shwed (3 mld dolarów), Icchak Tshuva (2,7 mld dolarów) David Wertheim (2,4 mld dolarów), Michael Federmann (2,1 mld dolarów) i Shmuel Harlap (1,9 mld dolarów).
    8 kwietnia 2021 r. premier Benjamin Netanjahu przeprowadził konsultacje z ministrem obrony Bennym Gantzem i prokuratorem generalnym Avichai Mandelblitem, a także kilkoma innymi urzędnikami przed piątkowym terminem udzielenia odpowiedzi na pismo powiadamiające Międzynarodowego Trybunału Karnego. Uznano, że Izrael nie jest stroną Statutu Rzymskiego, który ustanowił Międzynarodowy Trybunał Karny, a zatem z definicji nie jest stroną postępowania tego organu. Oznacza to, że Izrael nie uznaje autorytetu Międzynarodowego Trybunału Karnego i nie będzie współpracował z prokuratorami tego sądu.
    8 kwietnia 2021 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się wieczorem z przewodniczącym partii Jamina, Naftalim Bennettem, aby omówić wysiłki mające na celu utworzenie prawicowej koalicji rządowej. Bennett powiedział, że "od czasu wyborów niezliczona liczba Izraelczyków apelowała do mnie, błagając, abym wyciągnął państwo Izrael z tego ciągłego chaosu. Przyjeżdżam tutaj z dużą ilością dobrej woli i zobowiązuję się do zrobienia wszystkiego, co mogę, aby uchronić Izrael przed chaosem oraz stworzyć dobry i stabilny rząd dla państwa Izrael. Jest to czas na odpowiedzialność narodową." Bennett popiera utworzenie mniejszościowego rządu kierowanego przez Netanjahu, który byłby zależny od zewnętrznego wsparcia ze strony Zjednoczonej Listy Arabskiej (Ra'am) i próbowałby pozyskać uciekinierów z partii Nowa Nadzieja i Niebiesko-Biały. Wcześniej premier spotkał się z przewodniczącym partii Syjonizm Religijny, Bezalelem Smotrichem. Po spotkaniu Smotrich powiedział: "Premier i ja zgodziliśmy się, że należy dołożyć wszelkich starań, aby przekonać Bennetta, aby nie rozbijał obozu narodowego, ani nie szedł w lewo. Należy przeciągać jak najwięcej partnerów na prawo." Przewodniczący Zjednoczonej Listy Arabskiej Ajman Odeh całkowicie odrzucił możliwość, że jego partia mogłaby pomóc lub wesprzeć utworzenie rządu kierowanego przez Naftalego Bennetta. "Czy ma sens zastępowanie Netanjahu Bennettem, ojcem osadnictwa i rasizmu? Nie zastąpimy rasisty innym rasistą." Tymczasem przewodniczący partii Religijny Syjonizm, Bezalel Smotrich, zaproponował rozwiązanie impasu politycznego: Netanjahu ustąpi ze stanowiska i będzie prezydentem, a premierem zostanie Jariv Levin z Likudu.
    8 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 209. W stanie ciężkim jest 276 osób (155 pod respiratorami). Zmarło 6 280 osób. Obecnie aktywnych jest 3 964 przypadków. Przeprowadzono około 42 982 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,5%. Jak dotąd 5 304 870 osób (57,05% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 4 911 808 osób (52,82% populacji) otrzymało obie dawki.

8 kwietnia 2021 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie Damaszku. Aktywowany został syryjski system obrony przeciwlotniczej, który rzekomo miał zestrzelić większość izraelskich rakiet. Na przedmieściach Damaszku zaobserwowano liczne wybuchy i pożary, spowodowane wybuchami amunicji zgromadzonej w magazynach. Rannych zostało 4 syryjskich żołnierzy. Celem ataku była przesyłka irańskiej broni, która wcześniej dotarła na port lotniczy w Damaszku. Jedna z syryjskich rakiet przeciwlotniczych spadła w pobliżu libańskiego miasta Houla, położonego na zachód od Kirjat Szmona. Głośny wybuch był słyszany w całym tym obszarze.
    8 kwietnia 2021 r. wewnętrzna komisja etyczna Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego po ponownym rozpatrzeniu skarg dotyczących przemówienia wygłoszonego przez księdza i wykładowcę KUL Tadeusza Guza w Warszawie w 2018 r., podjęła decyzję o niepodejmowaniu działań dyscyplinarnych wobec księdza. Tadeusz Guz powiedział: "Panie i panowie, wiemy, że faktów dotyczących mordu rytualnego nie można wymazać z historii. Dlaczego? Ponieważ my, państwo polskie, w naszych archiwach, w zachowanych dokumentach, mamy dowody rozrzucone na przestrzeni wieków, kiedy Żydzi żyli razem z naszym polskim narodem." Polska Rada Chrześcijan i Żydów zwróciła się do uczelni KUL o zdyscyplinowanie Guza, który nie przeprosił za swoją wypowiedź. Komisja etyczna uznała, że wypowiedź miała charakter pozalekcyjny, a Guz "jedynie odniósł się do stanowisk naukowych w tej kwestii" i była to część "dyskursu naukowego na ten temat". Rzecznik uniwersytetu powiedział, że uwagi Guza nie odzwierciedlają stanowiska uczelni, która jest zaangażowana w walkę z antysemityzmem.

9 kwietnia 2021 r. prezydent Reuven Rivlin powiedział: "Moje najgłębsze kondolencje i szczere wyrazy współczucia dla Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II, Jego Królewskiej Mości Księcia Walii, Rodziny Królewskiej i ludu Wielkiej Brytanii w związku ze śmiercią Jego Królewskiej Mości Księcia Filipa, księcia Edynburga. Niech jego pamięć będzie błogosławiona." Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Składam najgłębsze kondolencje Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiecie, księciu Karolowi, rodzinie królewskiej i mieszkańcom Wielkiej Brytanii z powodu śmierci księcia Edynburga. Książę Filip był wytrawnym urzędnikiem publicznym i będzie go bardzo brakować w Izraelu i na całym świecie."

10 kwietnia 2021 r. - Szabat.
    10 kwietnia 2021 r. wieczorem kierowca autobusu pomyłkowo wjechał do arabskiej dzielnicy Isawija we wschodniej Jerozolimie. Palestyńczycy zaatakowali i podpalili autobus. Kierowcy nic się nie stało. Straż pożarna wjechała do dzielnicy pod osłoną dużych sił policyjnych. Zatrzymano 3 sprawców podpalenia.
    10 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 86. W stanie ciężkim jest 263 osób (139 pod respiratorami). Zmarło 6 294 osób. Obecnie aktywnych jest 3 451 przypadków. Przeprowadzono około 11 173 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,8%. Jak dotąd 5 310 216 osób (57,1% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 4 921 648 osób (52,92% populacji) otrzymało obie dawki.

11 kwietnia 2021 r. rano do Izraela przyleciał sekretarz obrony USA Lloyd Austin. W skład jego delegacji weszło kilkudziesięciu pracowników. Po oficjalnym przywitaniu na lotnisku, Austin udał się do sztabu generalnego w bazie Kirya w Tel Awiwie. Minister obrony Benny Gantz powiedział: "Izrael postrzega Stany Zjednoczone jako pełnoprawnego partnera na wszystkich teatrach operacyjnych, nie tylko w Iranie. Dzisiejszy Teheran stanowi strategiczne zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego, całego Bliskiego Wschodu i państwa Izrael. Będziemy ściśle współpracować z naszymi amerykańskimi sojusznikami, aby zapewnić, że każda nowa umowa z Iranem zabezpieczy żywotne interesy świata i Stanów Zjednoczonych, zapobiegnie niebezpiecznemu wyścigowi zbrojeń w naszym regionie i ochroni państwo Izrael. Zarówno w izraelskich siłach zbrojnych, jak iw amerykańskich siłach zbrojnych, są te same wartości i podstawowe standardy moralne są obecne w naszym działaniu. Naszym wrogom, którzy usiłują wykorzystać przeciwko nam naszą własną moralność, i cynicznie próbują nadużyć Międzynarodowy Trybunał Karny, mówię: nie uda wam się przeszkodzić nam w spełnieniu naszego obowiązku. Nigdy nie zaniedbamy naszego moralnego obowiązku obrony ludzkiego życia i pozostania przy tym humanitarnym." Austin ze swojej strony powiedział, że Stany Zjednoczone postrzegają Izrael jako "najważniejszego dla regionalnej stabilności sojusznika". Dodał, że administracja prezydenta Bidena będzie nadal zapewniać Izraelowi "militarną przewagę jakościową" na Bliskim Wschodzie.
    11 kwietnia 2021 r. wieczorem przy Zachodnim Murze w Jerozolimie odczytano tekst Deklaracji Niepodległości Izraela z 1948 r. Cała uroczystość była transmitowana przez internet. Inicjatywa na celu podkreślenie związku między żydowską diasporą a państwem Izrael. Osoby odczytujące tekst wywodziły się z różnych nurtów judaizmu - konserwatywnego, ortodoksyjnego, reformowanego oraz świeccy.
    11 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 137. W stanie ciężkim jest 253 osób (133 pod respiratorami). Zmarło 6 299 osób. Obecnie aktywnych jest 3 070 przypadków. Przeprowadzono około 37 889 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,4%. Jak dotąd 5 320 077 osób (57,21% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 4 936 635 osób (53,09% populacji) otrzymało obie dawki.

11 kwietnia 2021 r. przedstawiciele kilku zachodnich agencji wywiadowczych oświadczyli, że za dzisiejszym atakiem na irańską instalację jądrową w Natanz stoi Izrael. Rano doszło do zakłócenia w dostawach energii elektrycznej do podziemnego zakładu wzbogacania uranu w Natanz. Do awarii doszło kilka godzin po uruchomieniu najnowszych wirówek do wzbogacania uranu. Pożar w obiekcie jądrowym był spowodowany dużą eksplozją, która całkowicie zniszczyła niezależny wewnętrzny system zasilania, który zasila podziemne wirówki. Wiadomo, że zakład poniósł duże straty, ale nie doszło do żadnego wycieku, ani nikt nie został ranny. Naprawa szkód może zająć nawet dziewięć miesięcy. Iran oskarżył Izrael o przeprowadzenie cybernetycznego ataku. Izrael nie skomentował tych doniesień.

12 kwietnia 2021 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że populacja Izraela wynosi 9 327 000 osób, z czego 6 894 000 Żydów (73,9%), 1 966 000 Arabów (20,9%), i 467 000 innych (4,8%). Od ostatniego Dnia Niepodległości populacja Izraela wzrosła o 137 000 osób (wzrost o 1,5%). W tym okresie urodziło się ok. 167 tys. dzieci, przybyło ok. 16,3 tys. imigrantów, a zmarło ok. 50 tys. osób. W momencie powstania Izraela w 1948 r. ludność państwa liczyła 806 000 osób, w tym 82,1% Żydów i 17,9% Arabów. Dane pokazują, że obecna populacja Izraela jest młoda - około 28,1% to dzieci w wieku 0-14 lat, a około 12% ma 65 lat i więcej.
    12 kwietnia 2021 r. minister obrony Benny Gantz wraz z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem odwiedzili bazę izraelskich sił powietrznych Nevatim. Podczas wizyty sekretarz Austin zaprezentował oryginalny dokument, którym Stany Zjednoczone oficjalnie uznały powstanie państwa Izrael w 1948 r. Ze swojej strony Gantz podarował Austinowi model systemu obrony przeciwrakietowej David's Sling. Austin zapoznał się z izraelską bazą samolotów myśliwskich F-35, a także z systemem obrony przeciwrakietowej Iron Dome, David's Sling itp.
    12 kwietnia 2021 r. popołudniem premier Benjamin Netanjahu spotkał się z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Rozmowy dotyczyły między innymi zakupów amerykańskiego uzbrojenia, utrzymaniu jakościowej przewagi militarnej Izraela w regionie i pogłębieniu współpracy wywiadowczej. Dyskutowano także o obecności amerykańskich wojsk na Bliskim Wschodzie, porozumieniu nuklearnym z Iranem i irańskiej agresji na Bliskim Wschodzie, a także zacieśnianiu współpracy regionalnej, np. stosunków z Jordanią, Egiptem i innymi państwami Zatoki Perskiej. Po spotkaniu Netanjahu powiedział: "Przed chwilą powiedziałeś, że nie jesteśmy tylko sojusznikami, jesteśmy rodziną. W tym stwierdzeniu jest tak wiele prawdy, które nasze narody instynktownie rozumieją. Partnerstwo obronne Stanów Zjednoczonych i Izraela poszerzało się na przestrzeni kolejnych administracji. Nasza współpraca ma kluczowe znaczenie dla radzenia sobie z wieloma zagrożeniami, przed którymi stoją Stany Zjednoczone i Izrael - zagrożeniami, które dobrze znacie z waszej służby w Iraku. Na Bliskim Wschodzie nie ma poważniejszego, bardziej niebezpiecznego i naglącego zagrożenia niż to, które stwarza fanatyczny reżim w Iranie. Iran nadal wspiera terrorystów na pięciu kontynentach, zagrażając cywilom na całym świecie. Iran nigdy nie zrezygnował z wysiłków na rzecz pozyskania broni nuklearnej oraz rakiet do jej przenoszenia. Iran także konsekwentnie wzywa do unicestwienia Izraela i dąży do tego celu. Obaj wiemy, jak ważne jest zapobieganie wojnie i obaj wiemy, że Iran nigdy nie może posiadać broni jądrowej. Nigdy nie pozwolę, aby Iran uzyskał zdolność nuklearną, która umożliwi realizację ich ludobójczego celu, jakim jest wyeliminowanie Izraela. Izrael będzie bronił się przed irańską agresją i terroryzmem." Austin potwierdził silne zaangażowanie Ameryki w Izraelu. "Chcę podkreślić moje osobiste zobowiązanie do wzmocnienia bezpieczeństwa Izraela i zapewnienia Izraelowi jakościowej przewagi militarnej w regionie. Bliskie i silne więzi, którymi cieszymy się z Izraelem, mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa regionalnego na Bliskim Wschodzie. Dyskutowaliśmy o sposobach pogłębienia i poszerzenia naszych długotrwałych stosunków obronnych w obliczu regionalnych zagrożeń i innych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa. Jestem przekonany, że razem możemy wytyczyć drogę do trwałego pokoju w tym regionie i rozwijać otwarty i stabilny porządek - teraz i w nadchodzących latach."
    12 kwietnia 2021 r. premier Benjamin Netanjahu zgodził się zapewnić Jordanii dodatkowe 3 mln metrów sześciennych pitnej wody rocznie. Zgodnie z traktatem pokojowym z 1994 r., Izrael zapewnia Jordanii 55 mln metrów sześciennych wody pitnej rocznie po cenie 3 centów za 1 metr. W 2010 r. Izrael zgodził się dostarczać dodatkowe 10 mln metrów sześciennych wody rocznie po cenie 40 centów za metr. Nowy kontrakt będzie również po cenie 40 centów za metr. Wydaje się, że decyzja została podjęta w wyniku dwudniowej wizyty sekretarza obrony USA Lloyda Austina w Izraelu. Decyzja ta pomoże złagodzić niedobór wody w Jordanii.
    12 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 217. W stanie ciężkim jest 240 osób (121 pod respiratorami). Zmarło 6 304 osób. Obecnie aktywnych jest 2 961 przypadków. Przeprowadzono około 60 766 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,4%. Jak dotąd 5 329 497 osób (57,31% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 4 950 267 osób (53,23% populacji) otrzymało obie dawki.

12 kwietnia 2021 r. administracja Białego Domu poinformowała, że otrzymała zobowiązanie UNRWA do zerowej tolerancji dla antysemityzmu, rasizmu i dyskryminacji. "UNRWA jasno wyraziła swoje zobowiązania wobec Stanów Zjednoczonych w kwestiach przejrzystości, odpowiedzialności i neutralności we wszystkich swoich działaniach. A neutralność oznacza w kontekście Narodów Zjednoczonych zero tolerancji dla rasizmu, dyskryminacji i antysemityzmu."

13 kwietnia 2021 r. minister turystyki Orit Farkash HaCohen i minister zdrowia Juli Edelstein osiągnęli porozumienie w sprawie wjazdu zaszczepionych zagranicznych turystów do Izraela. Od 23 maja 2021 r. bramy Izraela zostaną otwarte na pierwszą fazę wjazdu zaszczepionych zagranicznych turystów, którzy będą mogli wjeżdżać tylko w grupach zorganizowanych, ponieważ będą one łatwiejsze do monitorowania i zarządzania. Turyści będą musieli przejść test PCR przed wejściem na pokład samolotu, oraz po przybyciu do Izraela przejść kolejny test PCR i test serologiczny w celu potwierdzenia skuteczności szczepienia lub wyzdrowienia. Obecnie Izrael nie uznaje żadnego zagranicznego świadectwa szczepienia lub wyzdrowienia, chociaż władze prowadzą w tej sprawie negocjacje z kilkoma krajami. Obecnie każda osoba zaszczepiona za granicą musi przejść kwarantannę do czasu otrzymania testu serologicznego, który potwierdzi poziom przeciwciał. Wyniki otrzymuje się zazwyczaj w 14 godzin lub szybciej od wykonania testu. Bardziej szczegółowy zarys przepisów zostanie opublikowany w najbliższych dniach.
    13 kwietnia 2021 r. wieczorem o godz. 20:00 w całym Izraelu rozległa się 1 minutowa syrena, która ogłosiła początek Dnia Pamięci Żołnierzy Poległych w Wojnach Izraela i Ofiar Terroryzmu. Od początku powstania państwa Izrael zginęło 23 928 żołnierzy i cywilnych ofiar terroru. Po syrenie, przy Zachodnim Murze w Jerozolimie odbyła się ceremonia zapalenia pamiątkowej pochodni, w której wziął udział prezydent Reuven Rivlin i szef sztabu generalnego gen. Aviv Kohavi. W minionym roku śmierć poniosło 43 żołnierzy i cywilów. Od powstania państwa Izrael w 1948 r. w zamachach terrorystycznych zginęło 3 158, w tym 120 cudzoziemców oraz 100 Izraelczyków zabitych za granicą. W minionym roku zginęło dwóch cywilów: Estera Horgan i rabin Szai Ohajon.
    13 kwietnia 2021 r. policja wyłączyła system głośników w meczecie Al-Aqsa w Jerozolimie, aby umożliwić zachowanie ciszy podczas ceremonii Dnia Pamięci. Skargi w tej sprawie wpłynęły z ambasady Jordanii i muzułmańskiego Waqfu. Później Arabowie obrzucili szklanymi butelkami policjantów w pobliżu Bramy Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Kamieniami obrzucono przejeżdżające autobusy, raniąc 2 kierowców i 3 pasażerów. Policjanci zatrzymali 5 osoby za zakłócanie spokoju publicznego.
    13 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 199. W stanie ciężkim jest 221 osób (124 pod respiratorami). Zmarło 6 312 osób. Obecnie aktywnych jest 2 828 przypadków. Przeprowadzono około 75 981 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,3%. Jak dotąd 5 334 950 osób (57,37% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 4 955 083 osób (53,28% populacji) otrzymało obie dawki.

13 kwietnia 2021 r. irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif wystosował list do sekretarza generalnego ONZ Antonia Guterresa, z żądaniem, aby ONZ ukarała Izrael za atak terrorystyczny na instalację jądrową w Netanz. Zarif napisał, że atak na obiekt jądrowy mógł spowodować emisję substancji radioaktywnych, a zatem jest to "terroryzm nuklearny". Wybuch w zakładzie wzbogacania uranu w Natanz został spowodowany przez zdalnie aktywowaną bombę, w wyniku czego zniszczony został główny układ elektryczny w zakładzie, a także systemy zapasowe. Miejsce wybuchu zostało tak zaplanowane, że zniszczony został główny kabel zasilający podziemny zakład, a także zniszczeniu uległ główny transformator, ukryty w podziemnym bunkrze około 50 metrów pod ziemią. Podstacja elektryczna została zbudowana pod ziemią, aby chronić ją przed uderzeniami z powietrza i rakietami, a tymczasem w ataku wykorzystano broń cybernetyczną, sabotaż urządzeń energetycznych oraz wybuch bomby podłożonej przez agentów. Przygotowanie takiej operacji musiało trwać długi okres czasu.
    13 kwietnia 2021 r. popołudniem izraelski statek "Hyperion Ray" został zaatakowany w Zatoce Perskiej w pobliżu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Statek przewozi samochody, należy do izraelskiej firmy PCC i pływa pod banderą Wysp Bahama. Statek został trafiony pociskiem rakietowym, ale nie doznał znaczących uszkodzeń i porusza się z pełną prędkością na swojej pierwotnej trasie. Izrael obarczył Iran odpowiedzialnością za ten atak.

14 kwietnia 2021 r. - Jom haZikaron.
    14 kwietnia 2021 r. o godzinie 11:00 w całym Izraelu rozległy się syreny, a cały kraj zastygł na 2 minuty w ciszy, aby upamiętnić poległych żołnierzy i ofiary terroru.
    14 kwietnia 2021 r. prezydent Reuven Rivlin wziął udział w inicjatywie czytania Psalmów z okazji Dnia Pamięci.
    14 kwietnia 2021 r. oficjalne uroczystości Dnia Pamięci odbyły się na cmentarzu wojskowym na górze Herzl w Jerozolimie. Podczas odgłosu syren, samoloty wojskowe przeleciały nad cmentarzem. Minister obrony Benny Gantz powiedział: "Jesteśmy zdecydowani zrobić wszystko, aby nie było więcej wojen, działając odpowiedzialnie i szanując życie naszych żołnierzy. Dzień, w którym nie będzie wojen, jest niestety bardzo odległy, a my nadal będziemy realizować naszą misję bronienia naszej ojczyzny. Każdy poległy, bez względu na stopień, płeć czy pochodzenie, ma tutaj swoje miejsce. Każda ofiara ma swoją wyjątkowość i prawie każdego dnia odbywają się nabożeństwo żałobne za każdego z nich. Ci polegli należą do nas, tworzą zbiorową narodową dziurę w sercu naszego narodu." Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Musimy trzymać się naszego kraju z całej siły i determinacji ... Nie możemy pozostać obojętni na tych, którzy grożą nam zniszczeniem."
    14 kwietnia 2021 r. prezydent Reuven Rivlin powiedział: "Siostry i bracia w społecznościach żydowskich na całym świecie, szczęśliwego siedemdziesiątego trzeciego Dnia Niepodległości! Siedemdziesiąt trzy lata to krótki okres w życiu kraju. Wciąż budujemy nasze nowoczesne państwo w naszej starożytnej ojczyźnie, państwie żydowskim i demokratycznym jednocześnie, a wy wszyscy jesteście pełnoprawnymi partnerami w tym wysiłku. Przez ostatnie siedem lat miałem wielki przywilej uczenia się od Was. Podziwiam silnego ducha wzajemnej odpowiedzialności, który charakteryzuje tak wiele społeczności żydowskich. Głęboko doceniam różnorodne przejawy żydowskiej tożsamości. Nasi mędrcy powiedzieli nam, abyśmy podążali za szkołą Beit Hillel, która naprawdę uczyła się ze wszystkich stron. Ta lekcja powinna być dla nas wszystkich przewodnim światłem. Zawsze musimy naprawdę słuchać wszystkich stron. Musimy pamiętać, że jesteśmy jedną, silną, dużą i różnorodną rodziną. Mamy wspólne przeznaczenie. Nowa nadzieja Izraela i Żydów musi opierać się na jedności i różnorodności, na wzajemnym zrozumieniu i wspólnych doświadczeniach. W ten Dzień Niepodległości, i w ostatnich miesiącach mojej prezydentury, jestem dumny ze wszystkiego, co razem osiągnęliśmy. Od wspólnej delegację izraelskich i żydowskich przywódców do Afryki, do rozszerzania programów izraelskich liderów w żydowskich społecznościach za granicą. Wspólnie walczymy z antysemityzmem, wzmacniamy żydowską edukację i promujemy pamięć o Holokauście. Jednak mimo że zaszliśmy daleko, wciąż możemy zrobić o wiele więcej. Chcę wam wszystkim podziękować za wszystko, co robicie dla Izraela i narodu żydowskiego. Za bycie ramię w ramię z Izraelem, za obronę Izraela, za obronę syjonizmu i narodu żydowskiego. To miejsce, Beit HaNasi, zawsze będzie Waszym domem. Dziękuję z całego serca."

15 kwietnia 2021 r. - Dzień Niepodległości Izraela.
    15 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia zniosło od najbliższej niedzieli przepisy nakazujące noszenie masek ochronnych na twarz na zewnątrz. Maski ochronne będą jednak nadal wymagane w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak sklepy i restauracje. Minister zdrowia Juli Edelstein powiedział: "Maski mają nas chronić przed pandemią koronawirusa. Gdy eksperci ds. zdrowia doszli do wniosku, że nie są one już potrzebne na zewnątrz, zdecydowałem się zezwolić na zniesienie wymogu naszenia masek zgodnie z ich zaleceniami. Dzięki skutecznej kampanii szczepień wskaźnik zakażeń w Izraelu jest bardzo niski, dlatego możemy pójść naprzód i znieść dodatkowe ograniczenia. Ale proszę, abyście nadal nosili maski przy sobie, na wypadek, gdybyście musieli wejść do zamkniętych budynków."
    15 kwietnia 2021 r. wieczorem Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy Starym Mieście w Jerozolimie. Policjantów obrzucono kamieniami i butelkami. Ranny został 1 policjant. Policja użyła środków do rozpraszania tłumu. Zatrzymano 1 demonstranta. Równocześnie Palestyńczyk spoliczkował studenta jesziwy w tramwaju. Napastnik został zidentyfikowany i zatrzymany.
    15 kwietnia 2021 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie w pobliżu miasta Sderot. Eksperci wojskowi poinformowali, że była to rakieta średniego zasięgu. Jej start został wykryty, nie aktywowano jednak systemu Iron Dome, gdyż rakieta leciała w stronę pustego terenu.

15 kwietnia 2021 r. podsekretarz stanu USA David Hale odwiedził Liban, gdzie odbył kolejną rundę rozmów na temat granicy morskiej między Izraelem a Libanem. Hale powiedział, że Stany Zjednoczone są gotowe pomóc gospodarczo Libanowi w zamian za porozumienie. Wskazał także na Hezbollah, jako stronę utrudniającą postęp w rozmowach, ostrzegając przed możliwymi konsekwencjami. Libański prezydent Michel Aoun zażądał, aby Izrael wstrzymał wszelkie poszukiwania na podmorskim polu gazowym w spornym obszarze do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

16 kwietnia 2021 r. policja aresztowała dwóch mieszkańców Aszkelonu za wysyłanie do zagranicznych turystów fałszywych mandatów za przekroczenie prędkości. Podejrzani udawali w ten sposób przedstawicieli agencji wynajmu samochodów Avis. Śledztwo w tej sprawie trwało od dłuższego czasu.
    16 kwietnia 2021 r. ekspert ds. koronawirusa Itamar Grotto powiedział: "Właśnie zakończyliśmy pierwszy rok pandemii koronawirusa i nie wiemy, czy ona nie powróci. Musimy obserwować półkulę południową gdzie zima trwa od czerwca do sierpnia, czy wirus tam nie powróci. To wcale nie jest nierealne. Sezon grypowy zwykle osiąga szczyt zachorowań koło lutego i jest uważany za chorobę zimową, a latem można zdiagnozować tylko pojedyncze przypadki grypy. Podobnie cztery najczęściej infekujące ludzi koronawirusy są wysoce sezonowe, a większość przypadków zachorowań osiąga swój szczyt właśnie w zimowych miesiącach. Początkowo myśleliśmy, że COVID-19 również będzie sezonowy. Bardzo trudno jest określić sezonowość w pierwszym roku epidemii. Zauważył, że jeśli koronawirus powróci zimą, będziemy musieli podjąć pewne środki farmaceutyczne i niefarmaceutyczne, od przypominającej szczepionki po noszenie masek ochronnych na twarz. Potrzeba zastrzyku przypominającego zależy od tego, czy wirus zmutuje, czy też nie, co oznacza, że w pewien sposób zmieni się, co umożliwiłoby mu przełamanie odporności zapewnianej przez szczepionkę w jej obecnej formie. Obecna szczepionka jest skuteczna przeciwko wariantowi brytyjskiemu i prawdopodobnie jest wystarczająco skuteczna przeciwko mutacjom południowoafrykańskim i brazylijskim. Ale czy pojawi się nowy szczep koronawirusa, który będzie w stanie pokonać szczepionkę? Na pewno jest taka możliwość i musimy to brać pod uwagę." Ministerstwo zdrowia ogłosiło, że w Izraelu zidentyfikowano siedem przypadków mutacji indyjskiej koronawirusa. Przypadki zostały odkryte dzięki protokołowi sekwencjonowania genetycznego wszystkich próbek, które uzyskały pozytywny wynik testu. Osoby, które zaraziły się indyjską mutacją, powróciły z zagranicy i nie były zaszczepione. W związku z tym ministerstwo zdrowia przypomniano, że wszystkie niezaszczepione osoby powracające z zagranicy muszą poddać się kwarantannie. Wariant indyjski jest uważany za stosunkowo agresywny i uważa się, że jest główną przyczyną niedawnego wzrostu zachorowalności w Indiach.
    16 kwietnia 2021 r. były szef wywiadu wojskowego Aaron Ze'evi Farkash powiedział, że podziemny zakład w Natanz w Iranie może pomieścić nawet 60 tys. wirówek do wzbogacania uranu. Iran oficjalnie przyznał, że w zakładzie pracowało 5 060 wirówek, które miały wzbogacić uran do 60%. Zgodnie z umową nuklearną z 2015 r. Iran miał nie przekraczać 5% wzbogacenia uranu, pomimo to w latach 2019-2020 wzbogacił część swoich zapasów uranu do poziomu 20%. Nie ma żadnego cywilnego wykorzystania uranu wzbogaconego do 20%, a do produkcji bomby jądrowej potrzebny jest uran wzbogacony do 90%. Farkash powiedział, że "traktuje decyzję Iranu o wzbogaceniu uranu do 60% jako sygnał wzmocnienia jego pozycji negocjacyjnej w przeddzień powrotu do negocjacji w Wiedniu. Gdyby rzeczywiście zaczęli wzbogacać uran do poziomu 60% w bardziej zaawansowanych i szybszych wirówkach IR-6, to od momentu podjęcia decyzji proces ten mogą skrócić z dwóch lat do sześciu miesięcy. Stworzenie bomby i przystosowanie jej do głowicy rakiety balistycznej może zająć kolejnych sześć miesięcy."
    16 kwietnia 2021 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie nie powodując żadnych strat.

16 kwietnia 2021 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele Hamasu w Strefie Gazy. Zaatakowano podziemną infrastrukturę, warsztaty produkujące broń oraz przygraniczne posterunki obserwacyjne. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

16 kwietnia 2021 r. administracja prezydenta Joe Bidena zażądała, aby Izrael zaprzestał "paplaniny" dotyczącej rzekomych izraelskich ataków na irańskie obiekty jądrowe. Amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że przecieki dotyczące izraelskich operacji sabotażowych przeciwko irańskiemu programowi nuklearnemu szkodzą amerykańskim wysiłkom zmierzającym do powrócenia do negocjacji z Iranem.

17 kwietnia 2021 r. - Szabat.
    17 kwietnia 2021 r. wieczorem Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy Starym Mieście w Jerozolimie. Atakowano przechodzących ortodoksyjnych Żydów, a policjantów obrzucono kamieniami i innymi przedmiotami. Przy Bramie Damasceńskiej zaatakowano przejeżdżający autobus. Policja użyła środków do rozpraszania tłumu. W arabskiej dzielnicy Wadi Jouz we wschodniej Jerozolimie doszło do gwałtownej bójki między członkami dwóch arabskich klanów rodzinnych, w wyniku czego zginęła 1 kobieta, a cztery osoby zostały ranne. W trakcie tej bójki użyto broni palnej. Spłonął także jeden dom. Interweniowała policja.
    17 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 82. W stanie ciężkim jest 206 osób (122 pod respiratorami). Zmarło 6 334 osób. Obecnie aktywnych jest 2 184 przypadków. Przeprowadzono około 11 085 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,8%. Jak dotąd 5 343 094 osób (57,46% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 4 969 853 osób (53,44% populacji) otrzymało obie dawki.

17 kwietnia 2021 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele Hamasu w Strefie Gazy. Uderzono w ośrodek szkoleniowy Hamasu, baterię przeciwlotniczą oraz w cementownię produkującą gotowe komponenty wykorzystywane przy budowie tuneli terrorystycznych. Atak był odwetem za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

18 kwietnia 2021 r. od rana przestały obowiązywać ograniczenia epidemiologiczne dotyczące systemu edukacji, a wszyscy uczniowie powrócili do normalnej nauki. Uczniowie i studenci będą się uczyć sześć dni w tygodniu, bez ograniczeń co do liczby uczniów w klasie. Uczniowie i studenci są również zwolnieni z noszenia masek ochronnych na twarzy w przestrzeni otwartej, na zajęciach sportowych oraz podczas jedzenia. W gimnazjach i liceach dyrektorzy będą mogli nadal integrować naukę w szkole z nauką zdalną, ale tylko przez maksimum jedną piątą godzin nauki.
    18 kwietnia 2021 r. popołudniem grupa Arabów napadła na dwóch rabinów w dzielnicy Jaffa w Tel Awiwie. Napadnięci i pobici to dziekan lokalnej jesziwy Hesder rabin Elijahu Mali, oraz dyrektor jesziwy rabin Mosze Schendowich. Schendowich został ranny i trafił do szpitala. W godzinę po ataku policja zidentyfikowała i aresztowała 2 napastników. Wieczorem z Tel Awiwu wyszedł marsz protestacyjny przeciwko atakowi na rabinów. Gdy protestujący doszli do Jaffy, doszło do starć z policją. Minister diaspory Omer Jankelewicz ostrzegł: "Pod naszymi nosami odbywa się cicha intifada przeciwko wyraźnie religijnym Żydom. Wzywam policję, aby żelazną pięścią stłumiła tę przemoc. Żydzi nie powinni bać się wychodzić na ulicę. Skończyliśmy z wygnaniem." W Jaffie zebrała się grupa arabskich kontrmanifestantów, skandujących hasła: "Osadnicy, idźcie do domu!" i "Allahu Akbar!" Obrzucono policjantów kamieniami i fajerwerkami. Policja utrzymała obie grupy w oddaleniu od siebie.
    18 kwietnia 2021 r. wieczorem burmistrz miasta Lod ogłosił nagrodę w wysokości 1000 szekli za wskazanie każdego, kto odpala fajerwerki. W pobliskim mieście Ramla doszło do ataku Arabów na Żydów. W trakcie bójki jeden Żyd został zraniony nożem, a dwóch spryskanych gazem pieprzowym. Policja wszczęła dochodzenie.
    18 kwietnia 2021 r. wieczorem Arabowie wszczęli zamieszki w rejonie Bramy Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Obrzucono policjantów kamieniami i fajerwerkami, na co policjanci odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W rejonie rozmieszczono policję konną oraz specjalne jednostki do tłumienia rozruchów. Zatrzymano 5 demonstrantów.

    18 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 141. W stanie ciężkim jest 193 osób (114 pod respiratorami). Zmarło 6 338 osób. Obecnie aktywnych jest 1 937 przypadków. Przeprowadzono około 37 240 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,4%. Jak dotąd 5 350 327 osób (57,53% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 4 977 399 osób (53,52% populacji) otrzymało obie dawki.

18 kwietnia 2021 r. na Cyprze odbył się szczyt, w którym udział wzięli cypryjski minister spraw zagranicznych Nikos Christodoulides, grecki minister spraw zagranicznych Nikos Dendias, izraelski minister spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi i emiracki minister spraw zagranicznych Anwar Gargash. Aszkenazi powiedział, że Izrael zrobi wszystko, co w jego mocy, aby "uniemożliwić ekstremistycznemu i antysemickiemu reżimowi Iranu zdobycie broni jądrowej". Rozmowy dotyczyły także ekspansji Turcji w regionie.
    18 kwietnia 2021 r. w Grecji rozpoczęły się wspólne ćwiczenia izraelskich i greckich sił powietrznych. Ze strony Izraela uczestniczą ciężkie myśliwce przewagi powietrznej F-15I "Raam", myśliwce wielozadaniowe F-16I "Sufa" oraz samolot wczesnego ostrzegania Gulfstream G550 "Nachshon". Ćwiczenia będą obejmować scenariusze walk powietrznych, wywalczanie przewagi powietrznej oraz przełamywanie obrony przeciwlotniczej nad terytorium wroga. Ćwiczenie ma na celu wzmocnienie współpracy sił uczestniczących i utrzymanie wysokiej jakości szkolenia między uczestnikami.
    18 kwietnia 2021 r. narodowe linie lotnicze Bahrajnu, Gulf Air, ogłosiły, że od 3 czerwca będą zapewniać bezpośrednie loty między Bahrajnem a Izraelem. Loty będą obsługiwane samolotem Airbus A320.

19 kwietnia 2021 r. premier Benjamin Netanjahu podpisał umowę z firmą Pfizer na zakup 9 milionów dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi na 2022 r. Ponadto Pfizer zgodził się ustanowić dla Izraela opcję możliwości zakupu kolejnego 1 miliona dawek szczepionki. We wspólnym oświadczeniu nie podano kosztu transakcji, jednak przewidywana cena mieści się w przedziale 1-1,5 mld szekli. Netanjahu powiedział: "Już niedługo będziemy mieli więcej niż wystarczającą ilość szczepionek, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Izrael ponownie będzie światowym liderem w walce z koronawirusem. Blokady już nie będzie - wydostaliśmy się z tego." Izrael kupi także około 7,2 miliona dawek szczepionek od firmy Moderna za około pół miliarda szekli. Firmy farmaceutyczne obiecały Izraelowi, że dostarczą najbardziej zaawansowaną wersję szczepionki zapewniającą skuteczność przeciwko najnowszym mutacjom koronawirusa.
    19 kwietnia 2021 r. wiceburmistrz Jerozolimy Arjeh King powiedział wieczorem, że w poprzednich okresach Ramadanu miały miejsce różne gwałtowne arabskie protesty, ale obecne zamieszki są "jednymi z najgorszych", jakie widział. Różnica polega na tym, że w tym roku liczba uczestników w zajściach jest znacznie większe, a ataki są przeprowadzane nie przez "samotne wilki", lecz przez tłum. "Dziesiątki lub setki osób atakuje pojedynczy samochód lub jednego Żyda. Jest to coś, z czym nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia." Dodał, że wielu arabskich mieszkańców dzielnic we wschodniej Jerozolimy skontaktowało się z nim bezpośrednio, aby powiedzieć mu, że trzeba coś z tym zrobić, gdyż zamieszki szkodzą lokalnej gospodarce. W tamtejszych arabskich sklepach zakupy robią zarówno Żydzi, jak i Arabowie, a z powodu pandemii brakuje turystów. Właściciele sklepów nie mogą doczekać się ożywienia w biznesie, jakiego spodziewali się podczas Ramadanu. Zamiast tego "nikt nie kupuje, gdyż ludzie uciekają. Obecna sytuacja jest bardzo poważna. Każdy Żyd musi czuć się na tyle bezpiecznie, aby tam chodzić, przyjechać tam swoim samochodem. Ludzie muszą to zrozumieć. Jest to główna droga do Zachodniego Muru i na Górę Oliwną. Nie możemy zaakceptować, że ta główna droga zostanie zablokowana przez ten tłum. Jednym z czynników zachęcających do kontynuowania przemocy jest to, że wielu aresztowanych jest bardzo szybko zwalnianych z aresztu przez system prawny. Jest to niewiarygodne. Sądy zbyt łagodnie decydują się na zwolnienie osób oskarżonych o brutalne ataki lub terroryzm. Funkcjonariusze policji z góry wiedzą, że niektóre sądy lub sędziowie natychmiast zwolnią osoby, które zatrzymali za brutalne akty przemocy. Zmniejsza to motywację policji. Oni myślą: po co mamy ryzykować własne życie i zdrowie, aby aresztować kogoś, wiedząc, że sąd zwolni go już na pierwszej rozprawie."
    19 kwietnia 2021 r. w południe Palestyńczycy obrzucili kamieniami autobus w arabskiej dzielnicy A-Tur we wschodniej Jerozolimie. Ranna została 1 osoba. Na miejsce zdarzenia przybyły siły policyjne.
    19 kwietnia 2021 r. grupa Arabów zaatakowała wieczorem jadącego na rowerze Żyda. Zdarzenie zostało przerwane przez będących obok policjantów. Do incydentu doszło w pobliżu placu Tzahal, w pobliżu Bramy Jafy w Jerozolimie.

    19 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 129. W stanie ciężkim jest 181 osób (111 pod respiratorami). Zmarło 6 342 osób. Obecnie aktywnych jest 1 906 przypadków. Przeprowadzono około 52 588 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,3%. Jak dotąd 5 356 666 osób (57,6% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 4 984 467 osób (53,6% populacji) otrzymało obie dawki.

19 kwietnia 2021 r. nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli do miasta Tulkarem w zachodniej części Samarii. Aresztowano poszukiwanego palestyńskiego terrorystę. Podczas działań doszło do poważnych arabskich zamieszek. Żołnierzy obrzucono kamieniami i koktajlami Mołotowa, na które odpowiedziano środkami do rozproszenia tłumu i ogniem z broni palnej. Nikt nie został ranny. Zatrzymano Idnana Ahmeda Hassena Hadera, szefa Hamasu w Tulkarem. Podczas nocnych działań w całej Samarii i Judei zatrzymano 25 wysokich członków Hamasu.
    19 kwietnia 2021 r. zastępca przywódcy Hamasu Saleh al-Aruri powiedział, że palestyńskie wybory parlamentarne powinny odbyć się we wschodniej Jerozolimie i nie powinny być uzależnione od aprobaty Izraela. Aruri podkreślił, że Hamas jest gotowy do startu w wyborach we wschodniej Jerozolimie poprzez wszechstronną ogólnokrajową mobilizację do walki z "okupacją". Aruri wyraził uznanie dla decyzji Palestyńskiej Komisji Wyborczej, która automatycznie uznała każdego arabskiego mieszkańca Jerozolimy za wpisanego do rejestru wyborców Autonomii Palestyńskiej. Aruri ostrzegł przed podjęciem decyzji o odroczeniu wyborów. Dekret stanowi, że wybory parlamentarne odbędą się 22 maja, a wybory "prezydenckie" odbędą się 31 lipca.

19 kwietnia 2021 r. dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej gen. Hossein Salami powiedział: "Mówimy Syjonistom, że wasze szczęście jest bardzo ulotne. Znikniecie z rąk narodu, który wypędziliście z ich ziemi. Nie cieszcie się, gdyż będziemy kontynuować naszą drogę i nikt nie opuści frontu walki, a okopy są pełne ludzi, którzy nie mają na sobie zbroi, ani mieczy. Zagłada wszystkich diabłów na świecie, które sprzeciwiają się islamowi, będzie kontynuowana."

20 kwietnia 2021 r. popołudniem policja odkryła skład materiałów wybuchowych w centrum Ramli. Przejęto 10 bomb domowej roboty. Saperzy zneutralizowali bomby i zabrali je do zniszczenia. Zatrzymano 1 osobę.
    20 kwietnia 2021 r. minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi spotkał się rano w Jerozolimie z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Michaelem Gove. Podczas spotkania ministrowie omówili współpracę między Wielką Brytanią a Izraelem w walce z koronawirusem oraz możliwość stworzenia "zielonego korytarza podróżnego" między oboma krajami, w świetle ogromnych postępów poczynionych w kampanii szczepień w Izraelu i Wielkiej Brytanii. Ministrowie omówili również kwestie regionalne, z których głównym była działalność Iranu. Aszkenazi powiedział: "Iran podważa stabilność na całym Bliskim Wschodzie, a społeczność międzynarodowa musi działać, aby uniemożliwić Iranowi osiągnięcie potencjału jądrowego. Ani dzisiaj, ani w przyszłości."
    20 kwietnia 2021 r. ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że wprowadzono specjalne środki ostrożności, aby chronić izraelskich dyplomatów na całym świecie przed możliwymi atakami terrorystycznymi wywołanymi przez Iran. Dyrektor generalny ministerstwa Alon Ushpiz powiedział: "Widzimy coraz więcej danych wywiadowczych wskazujących na możliwe ataki na izraelskich emisariuszy za granicą. Traktujemy te informacje poważnie i troszczymy się o bezpieczeństwo naszych emisariuszy i ich rodzin, oraz podejmujemy wszelkie możliwe środki ostrożności. Chcielibyśmy podkreślić potrzebę współpracy w zakresie przestrzegania przepisów bezpieczeństwa."
    20 kwietnia 2021 r. amerykański koncern Boeing podpisał kontrakt na zapewnienie izraelskim siłom powietrznym zintegrowanego wsparcia logistycznego dla izraelskich śmigłowców AH-64A/D Apache. W ramach umowy Boeing zapewni wsparcie logistyczne, programowe, inżynieryjne i techniczne, a także przedstawiciela serwisu terenowego w kraju oraz zestawy materiałów remontowych dla różnych układów napędowych, w tym skrzynie biegów.
    20 kwietnia 2021 r. minister obrony Benny Gantz przeprowadził wizytację w Dowództwie Północnym. "Siły Obronne Izraela są w stanie gotowości na całej północnej granicy i z pewnością są optymalnie przygotowane na wszystkie możliwe sytuacje na froncie libańskim. Jesteśmy świadomi podejmowanych przez Hezbollah prób rzucenia nam wyzwania, w tym poprzez zastosowanie nowej taktyki, i jesteśmy gotowi stawić czoła każdemu zagrożeniu. Jeśli Hezbollah rzuci wyzwanie Siłom Obronnym Izraela i państwu Izrael, poniesie za to bardzo ciężkie konsekwencje. Mam nadzieję, że tego nie zrobi. Wywrotową działalnością w regionie prowadzi Iran, wspierając Hezbollah i inne organizacje terrorystyczne, a jednocześnie próbując uzyskać wojskowe zdolności nuklearne - na co nie można pozwolić. Państwo Izrael będzie kontynuować współpracę ze swoimi partnerami i ze Stanami Zjednoczonymi, aby nie pozwolić Iranowi przekroczyć progu nuklearnego."
    20 kwietnia 2021 r. Sąd Najwyższy odrzucił wniosek arabskiej gminy miasta Hebron, który usiłował powstrzymać rozpoczęcie prac remontowych przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie. Składający do sądu wniosek twierdzili, że prace doprowadzą do nieodwracalnych szkód w historycznym miejscu. Wskazywali przy tym na wykopy, które będą konieczne aby wybudować windę dla niepełnosprawnych. Orzeczenie wydał sędzia Alex Stein.
    20 kwietnia 2021 r. zamknięto dwa ostatnie szpitalne oddziały koronawirusowe w Izraelu. Były to oddziały w Hillel Yaffe Medical Center w Haderze i Baruch Padeh Medical Center w Tyberiadzie. Pozostali pacjenci zostali przeniesieni na leczenie na oddziałach internistycznych. Dyrektor szpitala w Haderze, dr Mickei Dudkiewicz powiedział: "Z przyjemnością informuję, że zamykamy ostatni czynny oddział COVID. Będziemy teraz w stanie przydzielić personel do obsługi rosnących potrzeb naszych oddziałów chorób wewnętrznych, na których z powodu pandemii nadal brakuje personelu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, ponownie otworzymy oddziały, ale mamy nadzieję, że nie będzie już takiej potrzeby." Dzień wcześniej zamknięto oddział koronawirusowy w szpitalu w Safedzie. Obecnie w całym kraju z powodu choroby COVID-19 jest hospitalizowanych 308 osób, w tym 187 w stanie ciężkim i 113 pod respiratorami. Jest to najmniejsza liczba od lipca 2020 r.
    20 kwietnia 2021 r. premier Benjamin Netanjahu ogłosił wieczorem, że Izrael przygotowuje się do drugiej akcji szczepień przeciwko COVID-19, która rozpocznie się w ciągu sześciu miesięcy i obejmie również dzieci. "Przygotujcie swoje ramiona i również dzieci, ponieważ według naszych szacunków szczepionki zostaną do tego czasu zatwierdzone dla dzieci." Netanjahu i minister zdrowia Juli Edelstein potwierdzili, że umowa z firmą Pfizer zapewni Izraelowi w nadchodzącym sezonie około 9 mln dawek szczepionek, z opcją zakupu kolejnych milionów dodatkowych dawek, jeśli zajdzie taka potrzeba. Stwierdzono również, że szczepionki będą dostosowane do odpierania nowych mutacji koronawirusa.
    20 kwietnia 2021 r. premier Benjamin Netanjahu ogłosił wieczorem, że już nie dąży do zbudowania koalicji rządowej przy wsparciu partii Ra'am (Zjednoczona Lista Arabska), a zamiast tego będzie dążył do bezpośrednich wyborów na premiera, które przejdą, jeśli poprze je partia Jamina. Pomimo to Netanjahu utrzyma do 4 maja swój mandat na utworzenie rządu. "Nie potrzebujemy Ra'am. Potrzebujemy bezpośrednich wyborów, aby utworzyć rząd."
    20 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 148. W stanie ciężkim jest 174 osób (104 pod respiratorami). Zmarło 6 345 osób. Obecnie aktywnych jest 1 808 przypadków. Przeprowadzono około 54 409 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,3%. Jak dotąd 5 362 917 osób (57,67% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 4 991 384 osób (53,67% populacji) otrzymało obie dawki.

21 kwietnia 2021 r. ekspert ds. wirusologii prof. Gali Rahav powiedziała, że Izrael może nie potrzebować trzeciej dawki szczepionki na koronawirusa po upływie sześciu miesięcy. "Na tym etapie nic nie wskazuje na taką potrzebę. Na szczęście nie widzimy odrodzenia się choroby. Szczepionki, które otrzymaliśmy, wydają się skuteczne. Szczepionki są jak polisa ubezpieczeniowa i dobrze jest mieć ich zapas. Możemy zdecydować się zaszczepić dzieci lub przekonać wszystkich dorosłych, którzy do tej pory odmawiają przyjęcia szczepionek. Możemy też zdecydować się na zastrzyk przypominający, więc powinniśmy zgromadzić zapas szczepionek. Testy szczepionek Pfizera u dzieci w wieku powyżej 12 lat wydają się wskazywać, że jest ona bezpieczna, ale nadal potrzebna jest zgoda FDA. Ta grupa wiekowa powinna otrzymać zastrzyki ze względu na pojawienie się nowych mutacji i dlatego, że oni mogą stać się nosicielami i przyczynić się do rozprzestrzenianiem wirusa. Nowo zaobserwowany w Izraelu szczep indyjski koronawirusa wydaje się mieć ograniczone rozprzestrzenianie się, ale należy go uważnie obserwować. Nie mamy pacjentów hospitalizowanych z powodu indyjskiej mutacji. W rzeczywistości mamy bardzo niewielu pacjentów z COVID, o czym z przyjemnością mówię." Tymczasem prof. Nachman Ash powiedział, że Izrael powinien martwić się szczepem indyjskim. "Mam nadzieję, że w ciągu kilku tygodni ta obawa przeminie i będziemy mogli udowodnić, że szczepionka jest skuteczna także przeciwko temu wariantowi. Problem jest badany, ale wyniki jeszcze nie są dostępne. Obecnie ściśle monitorujemy podróżnych wracających z Indii, w tym pracowników zagranicznych, i rozważamy możliwość wprowadzenia wymogu poddania ich kwarantannie w hotelu." Rozważane jest także wydanie ostrzeżenia przed podróżowaniem do ośmiu krajów z wysokim wskaźnikiem zachorowań, między innymi do Indie, Ukrainy, Meksyku i Etiopii.
    21 kwietnia 2021 r. premier Benjamin Netanjahu oświadczył wieczorem: "Większość społeczeństwa chce, abym nadal przewodził krajowi w stabilnym prawicowym rządzie. Opinia publiczna dała mi prawo do pozyskania poparcia 65 mandatów, aby powołać stabilny rząd, który będzie opiekował się wszystkimi obywatelami Izraela bez wyjątku. Słyszałem dzisiejszą wypowiedź Naftali Bennetta. Wbrew jego twierdzeniu, on robi wszystko, aby nie powstał prawicowy rząd. Jest gotowy zrobić wszystko, aby zostać premierem z siedmioma mandatami. Jedynym sposobem na to jest przewodzenie lewicowemu rządowi z Lapidem, Meretzem i Partią Pracy, przy wsparciu Wspólnej Listy Arabskiej. Nazywacie to rządem jedności narodowej, ale jest to próba oszukania opinii publicznej. W praktyce będzie to rząd z poparciem wszystkich posłów lewicy i skrajnej lewicy. W praktyce skręcasz w lewo. Naftali, nie negocjowałeś z nami. Jedynie domagałeś się rotacji urzędu. Zawarłeś umowę z Lapidem. Gdybyś chciał utworzyć prawicowy rząd, poparłbyś bezpośrednie wybory na premiera bez rozwiązania Knesetu. I nie powiedziałbyś, że poparłbyś go dopiero na końcu procesu, ponieważ wiesz, że wtedy będzie już za późno."
    21 kwietnia 2021 r. lider partii politycznej Jamina, Naftali Bennett, powiedział wieczorem, że jeśli do 4 maja Benjamin Netanjahu nie zbuduje koalicji rządowej, on jest gotowy podjąć się misji utworzenia rządu jedności narodowej. "Izrael natychmiast potrzebuje działającego, stabilnego rządu. Naród Izraela ma dość walk politycznych i chce rządu, który będzie dla nich pracował."
    21 kwietnia 2021 r. wieczorem grupa Arabów wszczęła zamieszki w Parku HaMesila w Jerozolimie. Arabowie najpierw zdzierali izraelskie flagi z pojazdów, a następnie wdali się w bójkę z młodymi Żydami. Ranne zostały 2 osoby. Policjanci aresztowali 4 sprawców.
    21 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 111. W stanie ciężkim jest 170 osób (98 pod respiratorami). Zmarło 6 346 osób. Obecnie aktywnych jest 1 782 przypadków. Przeprowadzono około 47 085 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,2%. Jak dotąd 5 369 196 osób (57,74% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 4 998 500 osób (53,75% populacji) otrzymało obie dawki.

21 kwietnia 2021 r. jordański minister spraw zagranicznych Ajman Safadi spotkał się w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Safadi obiecał, że Jordania zrobi wszystko, co w jej mocy, aby pomimo sprzeciwu Izraela umożliwić przeprowadzenie wyborów Autonomii Palestyńskiej we wschodniej Jerozolimie. "Jordania wykorzystuje wszystkie swoje wpływy, aby zapewnić powodzenie wyborów i pracuje nad usunięciem wszelkich przeszkód. Jerozolima to czerwona linia dla Jordanii, króla i naszego narodu, podobnie jak jest czerwoną linią dla państwa Palestyny. Jordania odrzuca wszelkie izraelskie próby zmiany arabskiej, islamskiej i chrześcijańskiej tożsamości okupowanej Jerozolimy oraz historycznego statusu świętych miejsc w Jerozolimie. Jordania podejmie wszelkie wysiłki, by utrzymać historyczny i prawny status quo muzułmańskich i chrześcijańskich świętych miejsc w Jerozolimie. Palestyńczycy i Jordania dążą do sprawiedliwego pokoju, który można osiągnąć tylko wtedy, gdy palestyński naród uzyska w pełni uzasadnione prawa, przede wszystkim prawo do niezależnego i suwerennego państwa, którego stolicą jest okupowana Jerozolima, w granicach z 4 czerwca 1967 r. Jest potrzeba podjęcia międzynarodowych działań, aby powstrzymać jednostronne izraelskie kroki, które podważają rozwiązanie dwupaństwowe, w szczególności budowę i ekspansję osiedli żydowskich."

22 kwietnia 2021 r. w nocy z Syrii została wystrzelona rakieta klasy ziemia-powietrze SA-5, która wleciała na terytorium Izraela i eksplodowała przy beduińskiej wiosce Abu Qrenat w regionie północnego Negewu. Miejsce to znajduje się w odległości około 5 km od miasta Dimona, przy którym mieści się izraelski reaktor jądrowy (około 8 km dalej). Syryjska rakieta przeleciała około 300 km, i to pomimo aktywowania izraelskich systemów obrony i wystrzelenia rakiet Patriot. Rakieta spadła w otwartym terenie nie powodując żadnych strat. Słyszane w wielu miejscach wybuchy, były odgłosem wystrzeliwanych w nocy rakiet Patriot.
    22 kwietnia 2021 r. rano znaleziono szczątki syryjskiej rakiety na Negewie. Zostaną one poddane szczegółowej analizie przez ekspertów wojskowych.
    22 kwietnia 2021 r. Izrael i Bahrajn osiągnęły porozumienie w sprawie wzajemnego uznawania certyfikatów szczepień przeciwko koronawirusowi. Posunięcie to pozwoli zaszczepionym obywatelom obu krajów, na swobodne podróżowanie między Izraelem i Bahrajnem. Minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi powiedział: "Chcę podziękować mojemu przyjacielowi, ministrowi spraw zagranicznych Bahrajnu, dr Abdullatifowi bin Raszidowi Alzajani za jego przywództwo, które zaowocowało historycznym porozumieniem między Izraelem a Bahrajnem w sprawie wzajemnego uznawania zielonego paszportu i świadectwa szczepienia przeciwko koronawirusowi."
    22 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia wydało formalne ostrzeżenie dla Izraelczyków, aby ze względu na wysokie wskaźniki zachorowalności na COVID-19, unikać podróżowania do Ukrainy, Republiki Południowej Afryki, Etiopii, Indii, Meksyku, Turcji i Brazylii. Wezwano wszystkich Izraelczyków, aby podczas pandemii unikali niepotrzebnych wyjazdów za granicę. Dotyczy to także osób zaszczepionych.

    22 kwietnia 2021 r. wieczorem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie Bramy Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Arabowie obrzucili kamieniami i butelkami funkcjonariuszy policji. Ranny został 1 policjant. W całej okolicy rozmieszczono dodatkowe siły policyjne, w tym oddziały konne. Zatrzymano pochód żydowskich aktywistów z organizacji Lehava, którzy skandowali hasła: "Śmierć Arabom!"
    22 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 129. W stanie ciężkim jest 170 osób (97 pod respiratorami). Zmarło 6 346 osób. Obecnie aktywnych jest 1 628 przypadków. Przeprowadzono około 35 027 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,4%. Jak dotąd 5 374 276 osób (57,79% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 5 005 418 osób (53,83% populacji) otrzymało obie dawki. Był to pierwszy dzień od prawie dziesięciu miesięcy, że żaden Izraelczyk nie zmarł z powodu COVID-19.

22 kwietnia 2021 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie Damaszku w Syrii. Zaatakowano syryjską baterię rakiet przeciwlotniczych dalekiego zasięgu SA-5, która wystrzeliła rakietę na terytorium Izraela. Zaatakowano także inne baterie rakiet klasy ziemia-powietrze na terytorium Syrii. Syryjskie media podały, że system obrony powietrznej kraju został aktywowany. Rannych zostało 4 syryjskich żołnierzy.
    22 kwietnia 2021 r. ukraiński ambasador w Izraelu, Jewgen Kornijczuk powiedział, że Ukraina zwróciła się do premiera Benjamina Netanjahu, aby pełnił rolę mediatora w rozmowach między nią a Rosją. Według ambasadora Netanjahu zgodził się na tę prośbę, a nawet już rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "To, o co już prosiliśmy premiera Izraela, to zaangażowanie się w rolę mediatora w tej sprawie, ponieważ ma on dobre stosunki zarówno z Putinem, jak i Zełenskim. Z radością stwierdzam, że premier nie odmówił prośbie. Powiedział, że w tej sprawie zrobi wszystko, co w jego mocy."

23 kwietnia 2021 r. w nocy w wielu miejscach Jerozolimy dochodziło do gwałtownych starć arabsko-żydowskich. Pod Bramą Damasceńską aktywiści z żydowskiego ruchu Lehava zdołali przerwać kordon policji, konfrontując się bezpośrednio z Arabami. Rannych zostało 7 osób. Na placu Tzahal policja zatrzymała 3 osoby, które rzucały kamieniami i butelkami. W dzielnicy At-Tur we wschodniej Jerozolimie, Arabowie obrzucili kamieniami policjantów. Zatrzymano 3 osoby. Skrajnie prawicowa organizacja Lehava ogłosiła, że planuje marsz w czasie trwania nabożeństwa ramadanowego w Meczecie Al-Aqsa, aby zaprotestować przeciwko niedawnej przemocy wobec Żydów. Ogółem w nocnych zajściach rannych zostało 20 policjantów. Aresztowano 50 osób.
    23 kwietnia 2021 r. minister turystyki Orit Farkash-Hacohen ogłosiła, że zorganizowane grupy zaszczepionych zagranicznych turystów będą mogły uczestniczyć w Paradzie Równości organizowanej 11 czerwca w Tel Awiwie. Władze Tel Awiwu przygotowują się na przyjazd około tysiąca zagranicznych turystów.
    23 kwietnia 2021 r. premier Benjamin Netanjahu uczestniczył w szczycie klimatycznym, którego gospodarzem był amerykański prezydent Joe Biden. "W Izraelu w pełni podzielamy zaangażowanie prezydenta Bidena w silniejsze działania na rzecz ochrony klimatu. Zobowiązałem się zmniejszyć ślad węglowy Izraela i do 2050 r. zakończyć udane przejście z paliw kopalnych na energię odnawialną. Już poczyniliśmy istotne postępy w dwóch konkretnych obszarach. W kwestii węgla znacznie zmniejszyliśmy naszą zależność. W rzeczywistości Izrael jest światowym liderem w ograniczaniu zużycia węgla. Do 2025 r., czyli za cztery lata, o ile nie wystąpią nieprzewidziane okoliczności, Izrael nie będzie już spalał węgla. W kwestii energii słonecznej, w ciągu ostatnich pięciu lat zwiększyliśmy nasze wytwarzanie z 2% do prawie 10%. Jesteśmy przekonani, że do końca tej dekady energia odnawialna będzie dostarczać ponad jedną trzecią energii elektrycznej Izraela. Wyzwaniem, przed którym wciąż stoimy, jest magazynowanie energii słonecznej. Staramy się sprostać temu wyzwaniu i uczynić Izrael światowym liderem w magazynowaniu energii. Umożliwiłoby to nam zrewolucjonizowanie wykorzystania energii odnawialnej. Setki izraelskich start-upów pracuje nad tym projektem i związanymi z nim problemami. Firmy te otrzymały już miliardy dolarów finansowania, a otrzymają jeszcze więcej. Jestem przekonany, że izraelska nauka i kreatywność pozwolą nam odegrać dużą rolę w globalnym przejściu na gospodarkę zeroemisyjną. W kwestii wody, Izrael również dokonuje wielkich zmian. Pokazaliśmy światu, jak poprzez pionierskie osiągnięcia w nawadnianiu kroplowym, rolnictwo hydroponiczne i wykorzystanie sztucznej inteligencji, efektywniej wykorzystywać wodę w rolnictwie. Izrael jest światowym liderem w oczyszczaniu i recyklingu wody, a także w odsalaniu. Około 93% izraelskich ścieków jest oczyszczanych, a 86% jest poddawanych recyklingowi do wykorzystania w rolnictwie. Są to bardzo wysokie osiągnięcia. Współpraca w dziedzinie wody i energii odnawialnej jest integralną częścią naszej nowej współpracy ze Zjednoczonych Emiratami Arabskimi i Bahrajnem. Tak więc pracujemy nie tylko nad uniezależnieniem się od paliw kopalnych i znalezieniem rozwiązań dla kryzysu klimatycznego, ale także pomagamy scementować pokój arabsko-izraelski. A to dobrze wróży całemu regionowi i całemu światu."
    23 kwietnia 2021 r. ambasada Stanów Zjednoczonych w Izraelu wydała oświadczenie, w którym wyraziła zaniepokojenie zamieszkami w Jerozolimie. "Jesteśmy głęboko zaniepokojeni incydentami przemocy w Jerozolimie w ciągu ostatnich kilku dni. Mamy nadzieję, że wszystkie odpowiedzialne strony przyczynią się do zakończenia podżegania, przywrócenia spokoju oraz szacunku dla bezpieczeństwa i godności każdego w Jerozolimie."

    23 kwietnia 2021 r. popołudniem kilkuset Arabów demonstrowało w dzielnicy Jaffa w Tel Awiwie, protestując przeciwko brutalności izraelskiej policji i okazując solidarność z protestami w Jerozolimie. Skandowano hasła: "Krwią odkupimy al-Aksę!"
    23 kwietnia 2021 r. wieczorem kilkuset Arabów zgromadziło się w pobliżu budynków ministerstwa sprawiedliwości i sądu okręgowego we wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami budynek ministerstwa. W dzielnicy Silwan obrzucono kamieniami policjantów, którzy zatrzymali 2 napastników. Ranny został 1 policjant.

23 kwietnia 2021 r. izraelska policja graniczna zatrzymała popołudniem Palestyńczyka, który usiłował wejść z ukrytym nożem na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował zaatakować modlących się Żydów.
    23 kwietnia 2021 r. wieczorem kilkuset Palestyńczyków wszczęło rozruchy przy przejściu kontrolnym Kalandia na północ od Jerozolimy. Obrzucono kamieniami funkcjonariuszy policji granicznej, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Do zamieszek doszło także przy grobowcu Racheli na przedmieściach Betlejem, gdzie policja graniczna rozproszyła tłum.

23 kwietnia 2021 r. ONZ i europejscy członkowie Rady Bezpieczeństwa wezwali Izrael do zezwolenia wszystkim uprawnionym Arabom mieszkającym we wschodniej Jerozolimie na głosowanie w wyborach parlamentarnych Autonomii Palestyńskiej. Wybory mają się odbyć 22 maja. Rzecznik ONZ Stefane Dujarric powiedział: "To bardzo ważne, aby Palestyńczycy we wszystkich częściach okupowanego terytorium palestyńskiego mogli uczestniczyć w tym bardzo ważnym procesie demokratycznym." Estonia, Francja, Irlandia, Niemcy i Belgia oświadczyły: "Jesteśmy gotowi wspierać wolne, uczciwe i pluralistyczne wybory na całym okupowanym terytorium palestyńskim, w tym we wschodniej Jerozolimie, i z zadowoleniem przyjmujemy konstruktywne zaangażowanie palestyńskich frakcji."

24 kwietnia 2021 r. - Szabat.
    24 kwietnia 2021 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 3 rakiet. Jedną z nich zestrzelił system obrony Iron Dome, a dwie pozostałe spadły w otwartym terenie w pobliżu kibucu Kissufim, nie powodując żadnych strat. Około godzinę później wystrzelono 4 rakiety, z których dwie przechwycił system Iron Dome, a pozostałe spadły w otwartym terenie. W trzeciej salwie wystrzelono jedną rakietę w stronę miasta Aszkelon, a 4 rakiety w kierunku południowego Negewu. Jedną rakietę przechwycił system Iron Dome. Nad ranem wystrzelono kolejne salwy rakiet. Ogółem ze Strefy Gazy wystrzelono co najmniej 30 rakiet, z których zestrzelono cztery. Nie odnotowano żadnych szkód.
    24 kwietnia 2021 r. rano Siły Obronne Izraela poinstruowały mieszkańców społeczności południowego Izraela, aby pozostali blisko schronów, odwołali wydarzenia odbywające się na otwartej przestrzeni, ograniczyli wydarzenia odbywające się na obszarach zamkniętych do 100 osób, oraz odwołali prace rolnicze w pobliżu granicy ze Strefą Gazy. Zamknięta została plaża Zikim na północ od strefy. Za kilka godzin mają być podane kolejne wytyczne. Poinformowano także, że Siły Obronne Izraela rozpoczęły przegrupowanie oddziałów w kierunku granicy z Syrią, skąd kilka dni temu wystrzelono rakietę w kierunku izraelskiego reaktora jądrowego w Dimonie.
    24 kwietnia 2021 r. szef sztabu generalnego gen. Aviv Kochavi przełożył swoją podróż do Stanów Zjednoczonych. W sztabie odbyła się narada dowództwa, w trakcie której omówiono obecną sytuację bezpieczeństwa i szereg możliwych reakcji na nocny atak rakietowy, a także przygotowania do dalszej eskalacji. Ogółem zidentyfikowano 36 rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy, z których 6 zostało zestrzelonych przez system obrony Iron Dome. Pomimo to zniesiono wszelkie ograniczenia nałożone na społeczności sąsiadujące ze Strefą Gazy.
    24 kwietnia 2021 r. po spotkaniu gabinetu bezpieczeństwa, premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Poinstruowałem wszystkich, aby przygotowali się na każdy możliwy scenariusz. Jerozolima, jak co roku podczas Ramadanu jest otwarta dla wszystkich mieszkańców oraz gości, gwarantując wszystkim wolność wyznania, żądamy jednak, aby wszyscy przestrzegali prawa." Minister obrony Benny Gantz powiedział: "Właśnie zakończyłem ocenę sytuacji bezpieczeństwa i serię rozmów z liderami lokalnych samorządów w rejonie Strefy Gazy. Chciałbym podkreślić, że państwo Izrael promuje integracyjną kulturę obywatelską i chroni wolność wyznania wszystkich wyznań i religii, w tym mieszkańców wschodniej Jerozolimy i ogółu Palestyńczyków. W tej chwili na południu panuje cisza, ale jeśli ta cisza nie zostanie zachowana, Gaza zostanie poważnie dotknięta - pod względem cywilnym, gospodarczym i bezpieczeństwa. Za obecną sytuację odpowiedzialni są przywódcy Hamasu. Równanie jest im bardzo dobrze znane. Siły Obronne Izraela są przygotowane na możliwość eskalacji, i zrobimy wszystko, co konieczne, aby zachować spokój." Podjęto decyzję o wzmocnieniu systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome na południu kraju, nie zdecydowano jednak o wzmocnieniu sił Dywizji Gazy. Eksperci wyrazili pogląd, że dalszy wzrost przemocy w Jerozolimie może doprowadzić do eskalacji na południu - i odwrotnie - a uspokojenie sytuacji w Jerozolimie może powstrzymać pogorszenie sytuacji w Gazie. Z tego powodu wzmocniono siły policyjne w stolicy. Stwierdzono także, że Hamas utracił kontrolę sytuacji w Strefie Gazy, gdyż większość rakiet wystrzelił Islamski Dżihad i inne małe militarne frakcje. Rakiety były wystrzeliwane w niezamieszkane obszary, co wskazuje, że Palestyńczycy obecnie nie mają zamiaru dalszej eskalacji sytuacji.
    24 kwietnia 2021 r. popołudniem kilkuset Arabów demonstrowało w mieście Umm al-Fahm na północy kraju. Demonstranci nieśli flagi OWP i skandowali hasła poparcia dla protestów w Jerozolimie.
    24 kwietnia 2021 r. wieczorem ponownie wybuchły arabskie rozruchy w Jerozolimie. Protestujący Arabowie niszczyli kamery ulicznego monitoringu i atakowali policję. W starciach rannych zostało 12 osób. Arabowie twierdzą, że policja próbowała uniemożliwić im organizowanie tradycyjnych wieczornych spotkań w Ramadanie przed Bramą Damasceńską, gdzie wystawiono metalowe bariery blokujące dostęp do sceny.
    24 kwietnia 2021 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która została zestrzelona przez system obrony Iron Dome. Godzinę później dwie wystrzelone rakiety spadły w granicach Strefy Gazy.

    24 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 38. W stanie ciężkim jest 153 osób (91 pod respiratorami). Zmarło 6 350 osób. Obecnie aktywnych jest 1 545 przypadków. Przeprowadzono około 8 752 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,5%. Jak dotąd 5 376 918 osób (57,82% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 5 008 438 osób (53,86% populacji) otrzymało obie dawki.

24 kwietnia 2021 r. w nocy izraelskie czołgi dwukrotnie ostrzelały przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu w Strefie Gazy. Było to ostrzeżenie, wzywające do zaprzestania ostrzału rakietowego terytorium Izraela. Nad ranem izraelskie siły powietrzne rozpoczęły bombardowania celów Hamasu w Strefie Gazy.
    24 kwietnia 2021 r. mała palestyńska frakcja militarna związana z Ludowym Frontem Wyzwolenia Palestyny przyznała się do nocnego ostrzału rakietowego Izraela. Po izraelskich odwetowych bombardowaniach, Hamas oświadczył, że "nowa syjonistyczna agresja na Strefę Gazy jest desperacką próbą złamania siły woli naszego narodu i naszej nieustającej niezłomności. Palestyński ruch oporu jest gotowy odpowiedzieć na agresję. Nasz naród i ruch oporu są zjednoczeni z naszym ludem w Jerozolimie w ich walce z syjonistycznym okupantem, w obronie meczetu Al-Aksa." Hamas wystrzelił rano 4 rakiety w stronę Morza Śródziemnego, oświadczając, że były to ćwiczenia.
    24 kwietnia 2021 r. wieczorem około tysiąca Palestyńczyków demonstrowało w trzech miejscach wzdłuż granicy w Strefie Gazy. Podpalono opony i rzucano kamienie oraz bomby zapalające w stronę płotu granicznego. Wykorzystując zamieszanie przy granicy, palestyńscy terroryści wystrzelili pocisk moździerzowy, który spadł na terytorium Izraela. Izraelscy żołnierze użyli środków do rozproszenia tłumu, aby uniemożliwić demonstrantom zbliżenie się do płotu granicznego.

24 kwietnia 2021 r. syryjskie media poinformowały, że przy porcie Banjas zaatakowany został irański tankowiec, który przypłynął z ropą naftową z Iranu. Statek został trafiony dwoma rakietami wystrzelonymi prawdopodobnie z bezzałogowego drona, który miał znajdować się w przestrzeni powietrznej Libanu. Zginęły 3 osoby. Tankowiec stanął w płomieniach, lecz po kilku godzinach pożar ugaszono. Przy terminalu naftowym Banjas w Syrii stały zakotwiczone trzy irańskie tankowce. Libański Hezbollah oskarżył Izrael o przeprowadzenie tego ataku.
    24 kwietnia 2021 r. ministerstwo spraw zagranicznych Egiptu wydało oświadczenie, w którym potępiło przemoc "ekstremistycznych grup żydowskich" w Jerozolimie. Ministerstwo wyraziło ponadto zaniepokojenie "prowokacyjnymi działaniami podjętymi przez Izrael wobec Palestyńczyków mieszkających w Jerozolimie, które trwają od początku Ramadanu. Władze izraelskie muszą wziąć na siebie odpowiedzialność i zapewnić ochronę mieszkańcom Palestyny, aby zapobiec jakimkolwiek naruszeniom prawa wiernych do swobodnego wstępu do meczetu Al-Aksa."

25 kwietnia 2021 r. burmistrz Jerozolimy, Mosze Lion wezwał wszystkie strony do zachowania spokoju w mieście i odpowiedzialnego działania. "W ciągu ostatnich dwóch lat Jerozolima była przykładem i wzorem do naśladowania koegzystencji. Zamierzam zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby dalej tak było. I jest to możliwe! Nie pozwolimy ekstremistom żadnej ze stron, do zdegradowania naszego miasta. W ciągu ostatnich dwóch lat wiele zrobiono, aby służyć wszystkim mieszkańcom Jerozolimy, we wszystkich jej sektorach i dzielnicach, a wyniki tych starań są imponujące. Działania te będą kontynuowane dzięki dedykowanym programom, budżetom, ciągłemu dialogowi z różnymi sektorami społeczności, i bez wątpienia odniesiemy sukces. Jestem przekonany, że odpowiedzialność, zdrowy rozsądek i dobra wola są tym, czym kierują się wszystkie strony, dzięki czemu osiągnięmy zrozumienie dla naszego wspólnego życia w Jerozolimie." Szef policji w Jerozolimie, Doron Turgeman, powiedział: "Dzisiaj policja zostanie rozmieszczona w całym mieście, aby zająć się trwającymi zamieszkami. Niestety, widzieliśmy wiele przypadków poważnej przemocy na tle nacjonalistycznym. Dokonaliśmy już 157 aresztowań, a 54 z nich było z powodu przemocy na tle nacjonalistycznym. Większość ostatnich ataków została dokonana z rąk muzułmanów, a nie Żydów. Nie ma wątpliwości, że ten Ramadan różni się od poprzednich lat. Pracujemy nad umożliwieniem swobodnej modlitwy, ale niestety, bez związku z ramadanem, setki młodych ludzi dąży do jednego celu - wywołania zamieszek i starć z policją. Będziemy pracować nad uporaniem się z problemem tych przypadków naruszenia porządku publicznego. Znacząco rozszerzyliśmy naszą działalność i zadbamy o porządek w miesiącu Ramadan."
    25 kwietnia 2021 r. ministerstwo rolnictwa poinformowało, że w rejonie Ejlatu i Arava wykryto duży rój szarańczy. Mieszkańcom moszawu Hatzeva udało się złapać część szarańczy w pułapki sieciowe, dzięki czemu ochronili swoje pola i uprawy. W Ejlacie szarańcza osiedliła się na terenie szkoły w pobliżu morza, a części roju można było zobaczyć w całym mieście oraz w prywatnych ogrodach.
    25 kwietnia 2021 r. popołudniem w bazie sił powietrznych Nevatim na południu kraju, wylądowały trzy nowe samoloty myśliwskie piątej generacji F-35I "Adir".
    25 kwietnia 2021 r. szef sztabu generalnego gen. Aviv Kochavi odbył naradę i przeprowadził ocenę sytuacji bezpieczeństwa w obszarze Strefy Gazy, po czym spotkał się z przywódcami lokalnych społeczności. Powiedział: "Chciałbym wyrazić wam moje wielkie uznanie za wasze przywództwo i prężność, jaką okazaliście jako liderzy społeczności. W ostatnich dniach mamy do czynienia z incydentami przemocy w kilku sektorach palestyńskich i pracujemy nad przywróceniem stabilności oraz spokoju na południu kraju. Jednocześnie w pełni przygotowujemy się na możliwość eskalacji lub ekspansji działań wojennych. Przygotowujemy się do tego."
    25 kwietnia 2021 r. wieczorem izraelska policja usunęła metalowe bariery oraz punkty kontrolne sprzed Bramy Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Działania podjęto w celu uspokojenia sytuacji w mieście. Muzułmanie podczas Ramadanu tradycyjnie wieczorem spotykają się z sobą i świętują. Teraz, podczas pandemii, plac przed Bramą Damasceńską jest jednym z nielicznych miejsc takich spotkań. Blokady policyjne ograniczały jednak dostęp do niego. Bariery zostały ustawione w zeszłym tygodniu, aby powstrzymać młodych Arabów przed gromadzeniem się tam i podżeganiem do przemocy wobec policji i żydowskich przechodniów.
    25 kwietnia 2021 r. wieczorem dwóch Palestyńczyków usiłowało zaatakować tajnych policjantów przebranych za charedim przy Bramie Jafy na Starym Mieście w Jerozolimie. Napastnicy zostali aresztowani.
    25 kwietnia 2021 r. wieczorem arabska młodzież zajęła opuszczony przez policję plac przed Bramą Damasceńską na Starym Mieście w Jerozolimie. Skandowano hasła: "Wyzwolimy cię, Palestyno, krwią i ogniem!" Gdy zaczęto rzucać kamienie i butelki, policja rozproszyła tłum. Aresztowano 2 osoby pod zarzutem próby kradzieży broni policjantowi.
    25 kwietnia 2021 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety, które spadły w otwartym terenie na Negewie. Godzinę później zidentyfikowano start rakiety, która spadła w granicach strefy.

    25 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 77. W stanie ciężkim jest 146 osób (82 pod respiratorami). Zmarło 6 352 osób. Obecnie aktywnych jest 1 482 przypadków. Przeprowadzono około 31 074 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,3%. Jak dotąd 5 383 569 osób (57,89% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 5 017 870 osób (53,96% populacji) otrzymało obie dawki.

25 kwietnia 2021 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas oświadczył wieczorem, że Autonomia Palestyńska jest nieugięta w żądaniu, aby arabscy mieszkańcy wschodniej Jerozolimy mogli głosować w wyborach Autonomii Palestyńskiej. "Nie zgodzimy się na przeprowadzenie wyborów parlamentarnych bez mieszkańców Jerozolimy. Gratulujemy mieszkańcom wschodniej Jerozolimy sprzeciwu wobec izraelskich planów przejęcia miasta." Abbas wezwał społeczność międzynarodową do wywarcia presji na izraelski rząd, aby wywiązał się z zobowiązań dotyczących procesu wyborczego w Autonomii Palestyńskiej.
    25 kwietnia 2021 r. Hamas wydał oświadczenie wzywające do kontynuowania starć z izraelskimi siłami w Jerozolimie. "Wzywamy do większej spójności i mobilizacji w walce o Stare Miasto w Jerozolimie i jego bramy. Wzywamy do utrzymania presji. Wzywamy nasz ruch opór, aby trzymał rękę na pulsie i przygotowywał więcej rakiet, które będą wycelowane w twierdze wroga oraz jego kluczowe obiekty wojskowe." Ismail Hanijeh powiedział: "Jeśli izraelska okupacja będzie kontynuować agresję w Jerozolimie - nie będzie spokoju, a przed nami nowy, historyczny rozdział. Opór jest dziś silniejszy niż kiedykolwiek - a nasze rakiety są gotowe do obrony meczetu Al-Aksa."
    25 kwietnia 2021 r. koordynator działań rządu na rerytoriach gen. Ghasan Aljan ogłosił, że strefa połowowa Strefy Gazy zostanie zmniejszona z 15 do 9 mil morskich od godziny 6:00 w poniedziałek rano do odwołania. Decyzja została podjęta w świetle powtarzających się aktów terrorystycznych ze Strefy Gazy, które stanowią naruszenie suwerenności Izraela. "Hamas ponosi odpowiedzialność za wszystko, co dzieje się w Strefie Gazy i poza nią, w stosunku do Izraela, i będzie ponosił konsekwencje aktów przemocy wobec obywateli Izraela."
    25 kwietnia 2021 r. w nocy Siły Obronne Izraela wystrzeliły liczne flary świetlne, rozświetlając niebo nad Strefą Gazy. W ten sposób dano ostrzeżenie i wezwanie, by wstrzymać dalszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

25 kwietnia 2021 r. szef irańskiego sztabu generalnego gen. Mohammad Bakri powiedział, że Iran odpowie na sobotni atak na swój tankowiec u wybrzeży Syrii. "Syjoniści myślą, że mogą uderzać w Syrii bez żadnych reperkusji, ale izraelskie interesy będą zagrożone. Jeszcze nie wiem, jak Iran zareaguje, ale w Izraelu nie będzie ciszy."
    25 kwietnia 2021 r. rząd Indii zwrócił się do Izraela z formalną prośbą o pomoc medyczną w walce z pandemią koronawirusa. Rząd Izraela przyjął tę prośbę i przygotowuje pakiet pomocowy. W Indiach z powodu bardzo wysokiej liczby zachorowań doszło do załamania się normalnego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej.

26 kwietnia 2021 r. firma Delek Drilling sprzedała swoje 22% udziału w morskim złożu gazu ziemnego Tamar firmie Mubdala Petroleum Company ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich za 1,1 mld dolarów. Uważa się, że jest to największa i najważniejsza umowa handlowa między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych między tymi dwoma krajami. Pole Tamar zostało odkryte w 2009 r., a jego eksploatację rozpoczęto w 2013 r. Znajduje się ono około 90 km na zachód od Hajfy, na głębokości około 1700 metrów. Jego wielkość oszacowano na około 300 mld metrów sześciennych gazu ziemnego i 14 mln baryłek kondensatu. Gaz wydobywa się sześcioma odwiertami, z których dwoma podmorskimi rurociągami o długości 140 km dociera do platformy Tamar, gdzie jest oczyszczany. Stamtąd gaz jest dostarczany rurociągiem na ląd do Aszdodu, gdzie jest przetwarzany na energię elektryczną na rynek izraelski, a niewielkie ilości są eksportowane do Egiptu i Jordanii.
    26 kwietnia 2021 r. popołudniem zebrał się gabinet bezpieczeństwa, który przez dwie i pół godziny omawiał sytuację wokół Strefy Gazy. Spotkanie zostało zwołane na żądanie ministra obrony Benny'ego Gantza. Gabinet upoważnił premiera Benjamina Netanjahu i ministra obrony Benny'ego Gantza do zatwierdzenia planów ataku na Strefę Gazy, gdyby ostrzał rakietowy był kontynuowany. Przedstawiono różne plany ataków oparte na różnych poziomach eskalacji ze strony organizacji terrorystycznych ze Strefy Gazy. Izrael obecnie czeka, aby zobaczyć, jak Hamas zachowa się po otrzymaniu ostrzeżenia. Wysiłek dyplomatyczny prowadzi także Egipt i Jordania. "Piłka jest teraz na boisku Hamasu. Nie jesteśmy zainteresowani eskalacją, ale jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz."
    26 kwietnia 2021 r. popołudniem grupa Arabów zaatakowała różnymi przedmiotami izraelskich policjantów w muzułmańskim kwartale Starego Miasta w Jerozolimie. Ranne zostały 2 policjantki. Zatrzymano 6 osób.
    26 kwietnia 2021 r. wieczorem kilkuset Arabów zgromadziło się na placu przed Bramą Damasceńską na Starym Mieście w Jerozolimie. Wymachiwano palestyńskimi flagami i skandowano hasła: "Krwią odkupimy Palestynę" oraz śpiewano pieśń "Tysiące szahidów (męczenników) jest w drodze do al-Aksa". Policja użyła środków do rozpraszania tłumu. Zatrzymano 1 osobę. W dzielnicy Isawija obrzucono policjantów kamieniami i bombami zapalającymi.

    26 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia zwróciło się do ministerstwa transportu z żądaniem całkowitego wstrzymania lotów z Indii. Żądanie wynika z obaw przed możliwością przedostania się do Izraela nowej indyjskiej mutacji koronawirusa, która odpowiada za gwałtowny wzrost zachorowań w Indiach. Wydano ostrzeżenie, aby unikać podróży do Indii. W zeszłym tygodniu w Izraelu zarejestrowano 8 przypadków indyjskiej mutacji koronawirusa. Istnieją obawy, że może on być bardziej zaraźliwy niż inne szczepy i bardziej odporny na szczepionkę. Ministerstwo zdrowia zaleciło, aby całkowicie wstrzymać przyjazd cudzoziemców z Indii, w tym wszystkich studentów i pracowników. Ponadto zalecono, aby wszyscy obywatele Izraela powracający z Indii zostali poddani obowiązkowej kwarantannie w państwowych hotelach. Oczekiwane są decyzje w tej sprawie.
    26 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia przeprowadziło konsultacje z prywatnymi firmami na temat możliwości zlecenia przeprowadzania testów na koronawirusa. Ekspert ds. koronawirusa prof. Nachman Ash powiedział: "Rozważamy możliwość obciążenia osób niezaszczepionych opłatą za testy na koronawirusa." Ministerstwo podało, że dzieci i młodzież, a także inne osoby, które nie mogą otrzymać szczepionki, będą nadal testowane za darmo. Jednak osoby, które odmówiły przyjęcia szczepionki, prawdopodobnie będą musiały płacić za wykonanie testu.
    26 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 94. W stanie ciężkim jest 140 osób (76 pod respiratorami). Zmarło 6 354 osób. Obecnie aktywnych jest 1 478 przypadków. Przeprowadzono około 39 741 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,2%. Jak dotąd 5 388 860 osób (57,95% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 5 075 181 osób (54,58% populacji) otrzymało obie dawki.

26 kwietnia 2021 r. za pośrednictwem emisariusza ONZ Tora Wenneslanda przekazano wiadomość do Hamasu, ostrzegając, że jeśli ostrzał rakietowy będzie kontynuowany, Izrael natychmiast zareaguje ostrym, rozległym atakiem na Strefę Gazy.
    26 kwietnia 2021 r. około 200 Palestyńczyków zebrało się wieczorem w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy i próbowało atakować kamieniami izraelskich żołnierzy. Użyto środków do rozpraszania tłumu, aby rozproszyć uczestników zamieszek. W południowej części Strefy Gazy 2 Palestyńczyków przekroczyło granicę i zostało zatrzymanych. Wypuszczono balony z podwieszonymi bombami zapalającymi.

27 kwietnia 2021 r. szef wydziału politycznego ministerstwa spraw zagranicznych Alon Bar powiedział przedstawicielom dwunastu krajów Unii Europejskiej, że Izrael nie próbuje przeszkodzić w rozpoczęciu wyborów parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej, jednak obawia się wzmocnieniu pozycji organizacji terrorystycznej Hamas po wyborach. "Izrael nie blokuje ani w żaden inny sposób nie angażuje się w zaplanowane wybory w Autonomii Palestyńskiej. Izrael działa z ostrożnością i odpowiedzialnością, aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji w regionie i oczekuje, że europejskie kraje będą zachowywać się w ten sam sposób. Potencjalne wzmocnienie Hamasu w wyborach oraz jego wpływ na bezpieczeństwo i stabilność są niepokojące. Jednak Izrael nie przeszkodzi w wyborach w Autonomii Palestyńskiej." Bar podkreślił, że Jerozolima, w tym jej arabskie dzielnice, są częścią suwerennego państwa Izrael i jako taka podlega izraelskiemu prawu. Większość Arabów mieszkających w Jerozolimie posiada status stałych mieszkańców, ale nie przyjęli obywatelstwa Izraela, chociaż istnieje dla nich taka możliwość. W 2006 r. Izrael zezwolił Autonomii Palestyńskiej na przeprowadzenie wyborów parlamentarnych w Jerozolimie, a Arabowie głosowali za pośrednictwem poczty. Bar dodał, że wybory do palestyńskiego parlamentu są wewnętrzną sprawą Autonomii Palestyńskiej, i Izrael nie będzie w nie interweniował. "Jednak udział Hamasu w wyborach jest problematyczny i narusza warunki postawione przez Kwartet Bliskowschodni, gdyż Hamas jest zaangażowany w eskalację przemocy w Jerozolimie i ostrzeliwanie izraelskich cywilów rakietami ze Strefy Gazy. Ostrzegamy przed możliwością wzmocnienia się Hamasu w Judei i Samarii, oraz przed konsekwencjami tego w dziedzinie bezpieczeństwa regionalnego i promocji projektów obywatelskich w Autonomii Palestyńskiej." Przejęcie przez Hamas władzy w Autonomii Palestyńskiej uniemożliwi powrócenie do stołu negocjacyjnego. W przeszłości Kwartet Bliskowschodni ustalił kryteria dla palestyńskich kandydatów w wyborach, stwierdzając, że muszą oni porzucić przemoc, uznać Izrael i uznać umowy podpisane między OWP a państwem żydowskim. Pomimo to kandydaci powiązani z organizacjami terrorystycznymi, takimi jak Hamas, startowali już w poprzednich wyborach w Autonomii Palestyńskiej. Unia Europejska nie podjęła przy tym żadnych działań, i to pomimo, że naruszało to jej własne dyrektywy.
    27 kwietnia 2021 r. ministerstwo turystyki ujawniło swój plan przywrócenia turystyki przyjazdowej do Izraela. Według aktualnego harmonogramu, który może ulec zmianie, od 23 maja 2021 r. do Izraela będzie mogła wjeżdżać ograniczona liczba zagranicznych zorganizowanych grup turystycznych. Ułatwi to śledzenie i monitorowanie tych grup, oraz ewentualnie aktualizowanie protokołów medycznych. Następnie od 1 czerwca do Izraela będzie wpuszczana nieograniczona liczba zorganizowanych grup turystycznych - a jeśli wszystko pójdzie dobrze, indywidualni turyści będą mogli odwiedzać Izrael od 1 lipca. Wszyscy zagraniczni turyści będą musieli otrzymać dwie dawki uznanej przez Izrael szczepionki przeciwko koronawirusowi (z wyłączeniem rosyjskiej szczepionki Sputnik V), a także odczekać po ich przyjęciu kolejny tydzień, aż przeciwciała zostaną w pełni rozwinięte w organizmie. Wymagane będzie również wykonanie testu PCR. Zaświadczenie o wyzdrowieniu z choroby COVID-19 nie będzie wystarczać do wjazdu, co w praktyce oznacza, że dzieci poniżej 16 roku życia nie będą mogły w tym momencie wjechać do Izraela. Przepisy będą aktualizowane wraz z rozwojem sytuacji. Tymczasem ministerstwo turystyki rozpoczęło dużą kampanię promocyjną na trzech dużych rynkach. Na lato zaplanowano także szereg międzynarodowych imprez turystycznych, aby wzbudzić zainteresowanie i przyciągnąć turystów.
    27 kwietnia 2021 r. Siły Obronne Izraela zidentyfikowały i zestrzeliły drona używanego przez organizację terrorystyczną Hezbollah, który wkroczył do izraelskiej przestrzeni powietrznej z Libanu. Dron był śledzony przez cały czas od wejścia w izraelską przestrzeń powietrzną aż do chwili zestrzelenia. Dron był najprawdopodobniej używany do zbierania informacji i został zestrzelony przez impulsy elektryczne.
    27 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 86. W stanie ciężkim jest 135 osób (72 pod respiratorami). Zmarło 6 361 osób. Obecnie aktywnych jest 1 430 przypadków. Przeprowadzono około 34 041 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,3%. Jak dotąd 5 393 470 osób (58% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 5 074 730 osób (54,57% populacji) otrzymało obie dawki.

27 kwietnia 2021 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Mahmoud Abbas powiadomił popołudniem Unię Europejską, Jordanię i Egipt o swojej decyzji o odroczeniu wyborów parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej, które były pierwotnie zaplanowane na 22 maja. Decyzja Abbasa ma wynikać z odmowy Izraela, aby pozwolić Palestyńczykom mieszkającym we wschodniej Jerozolimie na oddanie głosu w wyborach. "Pod żadnym pozorem nie zgodzimy się na przeprowadzenie wyborów parlamentarnych bez wschodniej Jerozolimy i jej mieszkańców."

27 kwietnia 2021 r. libańska gazeta Al-Akhbar podała rano, że palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas poinformował Unię Europejską, Jordanię i Egipt o swojej decyzji o odwołaniu wyborów parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej. Unia Europejska poprosiła Abbasa, aby zaleciła zaczekał z decyzją do czwartku, a w tym czasie europejscy dyplomaci spróbują wywrzeć presję na Izrael, by zgodził się na przeprowadzenie wyborów we wschodniej Jerozolimie. Doniesienia te potwierdził także Egipt.
    27 kwietnia 2021 r. w Waszyngtonie (USA) spotkały się delegacje wysokiego szczebla z Izraela i Stanów Zjednoczonych. Stronę izraelską reprezentował ambasador Gilad Erdan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Meir Ben-Szabbat i jego zastępca Reuven Azar. Stronę amerykańską reprezentował doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, dyrektor ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Barbara Leaf oraz Brett McGurk. Rozmowy dotyczyły problematyki Bliskiego Wschodu, ze szczególnym naciskiem na trwające w Wiedniu negocjacje z Iranem.

28 kwietnia 2021 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy 2 rakiety ze Strefy Gazy. Obie rakiety spadły wewnątrz strefy. Do wybuchów doszło w pobliżu kibucu Kissufim. Uruchomiony został system alarmowy, a Izraelczycy w środku nocy biegli do schronów.
    28 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 100. W stanie ciężkim jest 118 osób (65 pod respiratorami). Zmarło 6 361 osób. Obecnie aktywnych jest 1 358 przypadków. Przeprowadzono około 36 786 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,3%. Jak dotąd 5 399 050 osób (58,06% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 5 081 978 osób (54,65% populacji) otrzymało obie dawki. W Izraelu zidentyfikowano 41 przypadków infekcji mutacją indyjską koronawirusa, w tym u 24 osób przyjezdnych z zagranicy (21 obcokrajowców) i u 17 osób bez związku z wyjazdem zagranicznym. Spośród przypadków zweryfikowanych 4 to osoby zaszczepione, a pozostali nie byli szczepieni. Tymczasem izraelskie szpitale donoszą o znacznym wzroście liczby pacjentów przyjmowanych z różnymi chorobami układu oddechowego.

28 kwietnia 2021 r. w nocy nieznani sprawcy podpalili trzy samochody w arabskiej wiosce Beit Iksa na północ od Jerozolimy. Sprawcy wypisali antyarabskie hasła. Policja wszczęła dochodzenie w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa z nienawiści.
    28 kwietnia 2021 r. Hamas oświadczył wieczorem, że pociąga Izrael do odpowiedzialności za przełożenie palestyńskich wyborów parlamentarnych, które rzekomo zostały przełożone z powodu izraelskiej odmowy na przeprowadzenie wyborów we wschodniej Jerozolimie. "Jerozolima to czerwona linia. Żaden Palestyńczyk nie może zgodzić się na wybory bez Jerozolimy."
    28 kwietnia 2021 r. wieczorem izraelski wojskowy bezzałogowy dron spadł w Strefie Gazy. Dron wykonywał rutynowe działania patrolowe w tym regionie. Siły Obronne Izraela poinformowały, że nie ma obaw o wyciek danych.

28 kwietnia 2021 r. Unia Europejska przyjęła bezprecedensową rezolucję potępiającą agencję ONZ ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA) za drukowanie, rozprowadzanie i używanie w szkołach w Autonomii Palestyńskiej podręczników podżegających do przemocy wobec Izraela i Żydów. Rezolucja wyraziła zaniepokojenie "mową nienawiści i przemocą nauczaną w palestyńskich podręcznikach szkolnych i używaną w szkołach UNRWA", nalegając, aby dalsza pomoc finansowa była uzależniona od usunięcia materiałów edukacyjnych, które promują nienawiść i podżegają do przemocy. Podręczniki szkolne rozprowadzane przez UNRWA zawierają między innymi mapę Palestyny bez państwa Izrael. Wydawanie tych podręczników było między innymi finansowane przez Unię Europejską.

29 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia przygotowuje się do radzenia sobie z nadchodzącym ponownym pojawieniem się węży w maju, kupując antidotum, które przeciwdziała jadowi dwóch najpopularniejszych rodzajów węży w Izraelu. Węże są uważane za zwierzęta chronione i stanowią ważną część ekosystemu, ponieważ pomagają w tępieniu różnych szkodników i gryzoni, a zabijanie węży nie jest niezgodne z prawem. Urząd ds. ochrony przyrody zaleca, aby w przypadku napotkania węża, pozostawić go w spokoju i zachować bezpieczną odległość. Gdyby ktoś znalazł węża na swoim własnym podwórku, najlepiej wezwać profesjonalnego łapacza węży, który ma pozwolenie na jego schwytanie. 58% ukąszeń węży występuje w środkowym Izraelu, 33% w południowym i 9% w północnym Izraelu. Izraelska firma Kamada specjalizuje się w produkcji antidotum na jad węży.
    29 kwietnia 2021 r. minister wywiadu Eli Cohen powiedział wieczorem: "Złe porozumienie spowoduje, że cały region pogrąży się w wojnie. Każdy, kto szuka krótkoterminowych korzyści, powinien pamiętać o perspektywie długoterminowej. Izrael nie pozwoli Iranowi na zdobycie broni nuklearnej. Iran nigdzie nie ma immunitetu. Nasze samoloty mogą dotrzeć do każdego miejsca na Bliskim Wschodzie - a na pewno do Iranu."
    29 kwietnia 2021 r. izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych potępiło zorganizowanie na Ukrainie defilady z okazji rocznicy utworzenia nazistowskiego oddziału dywizji SS "Galicja". "Ministerstwo spraw zagranicznych jest zaniepokojone wieczorną defiladą, która odbyła się w centrum Kijowa z okazji utworzenia dywizji SS Galicja. Jednostki Waffen SS brały udział w jednych z najgorszych zbrodni, jakie miały miejsce podczas Holokaustu. Zachowanie pamięci o Holokauście i walka z antysemityzmem to nie tylko sprawy wewnętrzne każdego kraju, ale także część zbiorowej odpowiedzialności społeczeństw ludzkich, gdziekolwiek się znajdują. Potępiamy ciągłą gloryfikację nazistowskich kolaborantów i oczekujemy, że ukraiński rząd jednoznacznie potępi wszystkie takie zjawiska i zapobiegnie ich powtórzeniu się."

29 kwietnia 2021 r. po konsultacjach dotyczących bezpieczeństwa zdecydowano rano o przywróceniu obszaru połowowego Strefy Gazy do 15 mil morskich. Poinformowano, że ostatniej doby Hamas udaremnił próbę wystrzelenia rakiet ze Strefy Gazy.

29 kwietnia 2021 r. izraelska firma farmaceutyczna Syqe Medical otrzymała zgodę kanadyjskich urzędników ds. zdrowia na eksport i sprzedaż na kanadyjskim rynku inhalatora do mikrodawkowania konopi indyjskich. W ten sposób inhalator Syqe będzie pierwszym inhalatorem do mikrodawki zatwierdzonym przez międzynarodowy organ regulacyjny ds. zdrowia, który zostanie wprowadzony do obrotu jako oficjalny produkt medyczny. Jest to również pierwsza aprobata produktu łączącego marihuanę z wyrobem medycznym. Syqe uzyskała także europejski znak CE, który oznacza zatwierdzenie jakości dla jego inhalatora w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Wcześniej inhalator pozytywnie przeszedł badania kliniczne w Rambam Medical Center, które wykazały, że mikrodawkowanie konopi indyjskich może być stosowane jako skuteczny środek przeciwbólowy, przy jednoczesnym uniknięciu psychoaktywnych skutków marihuany. Badanie wykazało, że optymalna dawka do skutecznego zmniejszenia bólu to około 500 mikrogramów tetrahydrokanabinolu (THC - główny składnik psychoaktywny w marihuanie), przy czym pacjenci zazwyczaj przyjmują 3-4 inhalacje dziennie, czyli około 1 grama marihuany z 15% THC dziennie. Pacjenci doświadczyli 90% redukcji skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem marihuany, w porównaniu z innymi metodami takimi jak przyjmowanie oleju, palenie i waporyzacja. Inhalator z odmierzaną dawką Syqe, to pierwszy na świecie inhalator do marihuany, który dostarcza składniki roślinne z takim samym poziomem bezpieczeństwa i precyzji, jak konwencjonalne leki. Zakłada się, że za tym sukcesem stoją technologie zwiększające biodostępność platformy Syqe i możliwości selektywnego dozowania.

30 kwietnia 2021 r. - Lag Ba'Omer.
    30 kwietnia 2021 r. podczas obchodów Lag Ba'Omer na górze Meron doszło do masowej paniki tłumu. Do zdarzenia doszło około godz. 3 nad ranem. Prawdopodobnie na schodach pośliznęło się kilka osób, powodując ludzką lawinę, która zmiażdżyła osoby poniżej. Zginęły 44 osoby, a 150 zostało rannych, w tym 18 jest w stanie krytycznym. Do ewakuacji rannych użyto sześciu śmigłowców wojskowych. Rannych ewakuowano do szpitali Hadassah Ein Kerem w Jerozolimie, Rambam w Hajfie, Ziv w Safedzie, Poriya w Tyberiadzie i Centrum Medycznego Galilei w Nahariji. Na miejscu utworzono szpital polowy, a żołnierze pomagali w ewakuacji tłumu. Pomimo katastrofy, kilkuset wiernych odmówiło opuszczenia tego miejsca i starło się z policją, próbując wejść do grobu rabina Szimona Bar Jochai. Policja aresztowała 2 osoby. Drogi w rejonie góry Meron zostały zablokowane dla ruchu, aby ułatwić ewakuację tysięcy ortodoksyjnych Żydów. Większość zmarłych pochodzi z chasydzkiej sekty Toldot Aharon z Jerozolimy. Jest to jedna z największych katastrof w historii Izraela. Policja wszczęła dochodzenie. Na górze Meron tradycyjnie podczas Lag Ba'Omer gromadzą się dziesiątki tysięcy ultraortodoksyjnych Żydów, którzy przy grobowcu rabina Szimona Bar Jochai z II wieku przez całą noc modlą się i tańczą.
    30 kwietnia 2021 r. ministerstwo transportu skierowało rano ponad 300 autobusów ze wszystkich części kraju w rejon góry Meron w Galilei, aby ewakuować tłumy ortodoksyjnych Żydów uwięzionych tam przez zamknięte drogi. Są oni pozbawieni rzeczy osobistych, jedzenia, wody i schronienia, a drogi są zamknięte dla wszystkich poza służbami ratunkowymi. Śledztwo w sprawie katastrofy na górze Meron zostało przydzielone elitarnej jednostce śledczej Lahav 433. Minister zdrowia Juli Edelstein powiedział rano: "Ministerstwo zdrowia i ja przez cały czas śledziliśmy straszną nocną tragedię w Meron. Szpitale i organizacje ratownicze wykonały świętą pracę, aby pomagać rannym. Nasze serca kierujemy do rodzin zabitych w tym trudnym czasie. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i wolontariusze wykonali dobrą pracę w tych trudnych chwilach."
    30 kwietnia 2021 r. premier Benjamin Netanjahu odwiedził rano miejsce katastrofy na górze Meron. Zapowiedział, że niedziela 2 maja, będzie dniem żałoby narodowej po ofiarach katastrofy. "Proszę o ogłoszenie niedzieli narodowym dniem żałoby. Wszyscy zjednoczmy się w smutku z rodzinami ofiar i w modlitwach o dobro rannych." Burmistrz Jerozolimy Mosze Lion nakazał opuszczenie flag w mieście do połowy masztu. "To naradowa katastrofa, najgorsza w historii państwa Izrael. Miasto Jerozolima opuszcza swoje flagi do połowy masztu i otwiera biuro kryzysowe dla rodzin ofiar. Modlę się o dobro rannych i opłakujemy zmarłych." Pracownicy socjalni posługujący się językiem jidysz, który jest powszechnym językiem wśród bardziej konserwatywnych społeczności ultraortodoksyjnych, zostali wysłani do instytutu medycyny sądowej Abu Kabir w Tel Awiwie, gdzie trwa identyfikacja ciał ofiar.
    30 kwietnia 2021 r. izraelskie służby ratunkowe poinformowały, że podczas uroczystości Lag Ba'Omer na górze Meron zgromadzonych było około 90 tys. osób. W wyniku katastrofy zginęło 45 osób, a około 150 zostało rannych, w tym 6 w stanie krytycznym, 18 w stanie ciężkim, 8 w stanie umiarkowanym, a 80 lekko rannych. W akcję ratowniczą zaangażowano ponad 250 karetek pogotowia i 6 helikopterów, a na miejscu katastrofy urządzono szpital polowy. Minister obrony Benny Gantz zarządził rozmieszczenie sił Frontu Wewnętrznego w celu wzmocnienia i pomocy jednostkom już działającym na miejscu. Zdecydowano, że służby wojskowe pomogą w logistyce ewakuacji, transportu i organizacji pogrzebów.

30 kwietnia 2021 r. przed południem palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem Izraelczyków na skrzyżowaniu przy żydowskim osiedlu Efrata w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Napastnika postrzelili i aresztowali żołnierze. Nikt więcej nie odniósł obrażeń.

30 kwietnia 2021 r. Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania wyraziły rozczarowanie decyzją palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa o odroczeniu wyborów parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej. "Wzywamy Autonomię Palestyńską do jak najszybszego przedstawienia nowego kalendarza wyborczego. Wzywamy Izrael do ułatwienia przeprowadzenia takich wyborów na całym terytorium Autonomii Palestyńskiej, w tym we wschodniej Jerozolimie, zgodnie ze wcześniejszymi porozumieniami."

1 maja 2021 r. - Szabat.
    1 maja 2021 r. liczni prawosławni chrześcijanie obchodzili w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie uroczystość Świętego Ognia. Ceremonia Świętego Ognia, symbolizująca zmartwychwstanie Jezusa, jest jednym z najbardziej barwnych ceremonii prawosławnej Wielkanocy. Uważa się, że promienie słoneczne, które przechodzą się przez świetlik w kopule bazyliki, zapalają płomień w krypcie grobu, co jest uznawane za cud Wielkiej Soboty. Następnie grecki patriarcha prawosławny Jerozolimy zapala świecę Świętym Ogniem i rozdaje ją wiernym.
    1 maja 2021 r. setki ultraortodoksyjnych Żydów zgromadziło się wieczorem przy Zachodnim Murze w Jerozolimie, modląc się i śpiewając po katastrofie na Meron. Wieczorem mieszkańcy Tel Awiwie zapalali świeczki, aby uczcić pamięć ofiar katastrofy na Meron. W całym kraju opuszczono narodowe flagi do połowy masztu.

2 maja 2021 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Nasze siły bezpieczeństwa ścigają terrorystów i jestem pewien, że wkrótce położymy na nich swoje ręce. Nie pozwolimy terroryzmowi podnieść głowy, uderzymy mocno w naszych wrogów." Minister obrony Benny Gantz powiedział, że Siły Obronne Izraela "nie spoczną, dopóki terroryści odpowiedzialni za atak nie zostaną postawieni przed sądem".
    2 maja 2021 r. wieczorem opublikowano raport inżynieryjny z miejsca katastrofy na górze Meron. Raport wykazał, że część budynku, która zawaliła się, została zbudowana dla 3 tys. osób, a w momencie katastrofy mieściła 20 tys. osób.
    2 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 47. W stanie ciężkim jest 104 osób (62 pod respiratorami). Zmarło 6 366 osób. Obecnie aktywnych jest 1 088 przypadków. Przeprowadzono około 28 494 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,2%. Jak dotąd 5 403 739 osób (58,11% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 5 054 606 osób (54,35% populacji) otrzymało obie dawki.

2 maja 2021 r. rano palestyńska terrorystka usiłowała zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na skrzyżowaniu w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Żołnierze postrzelili w nogę i aresztowali napastniczkę.
    2 maja 2021 r. popołudniem palestyńscy terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu Izraelczyków czekających na przystanku autobusowym przy osiedlu żydowskim Kfar Tapuach w środkowej części Samarii. Rannych zostało 3 studentów jesziwy (jeden w stanie krytycznym i jeden w stanie ciężkim). Na przystanku znajdowało się 3 żołnierzy z elitarnej Brygady Givati, którzy natychmiast odpowiedzieli ogniem. Trafiona została przednia szyba samochodu, jednak napastnicy zdołali odjechać. Wstępne dochodzenie pokazało, że terrorysta mógł być jeden i wystrzelił około dziesięciu pocisków z pistoletu.
    2 maja 2021 r. popołudniem izraelskie siły bezpieczeństwa zablokowały drogi w rejonie żydowskiego osiedla Kfar Tapuach w środkowej Samarii, prowadząc poszukiwania sprawców ataku terrorystycznego. Wieczorem izraelscy żołnierze wkroczyli na przedmieścia pobliskiego miasta Nablus, gdzie doszło do gwałtownych starć z Palestyńczykami. Obrzucono kamieniami i koktajlami Mołotowa żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 Palestyńczyk. Pojawiły się doniesienia o strzelaninie. Wojsko wkroczyło także do arabskiej wioski Beita.
    2 maja 2021 r. rzecznik armii poinformował wieczorem, że zgodnie z oceną sytuacji Siły Obronne Izraela postanowiły wzmocnić Dywizję Judei i Samarii dodatkowymi jednostkami bojowymi. Przegrupowany zostanie batalion piechoty oraz siły specjalne. Dyslokacja ma nie tylko na celu pomoc w obławie za terrorystami, ale także jest związana ze wzrostem obaw przed kolejnymi atakami, które mogą zostać przeprowadzone po odwołaniu wyborów w Autonomii Palestyńskiej, za co obwinia się Izrael.

2 maja 2021 r. dubajska giełda złota otrzymała niezbędne pozwolenia zarówno od własnego rządu, jak i Izraela, aby umożliwić Izraelczykom obrót papierami wartościowymi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

3 maja 2021 r. w nocy wybuchły arabskie rozruchy w dzielnicy Sheikh Jarrah we wschodniej Jerozolimie. Rannych zostało 2 izraelskich policjantów. Zatrzymano 2 demonstrantów.
    3 maja 2021 r. kontroler państwa Matanjahu Englman zapowiedział rano, że zbada katastrofę na Meron. Jego dochodzenie przyjrzy się okolicznościom, które doprowadziły do paniki, w której życie straciło 45 osób, oraz działaniom podjętym przez lata w celu skorygowania niedociągnięć zawartych w raporcie kontrolera z 2011 r. "Otworzę specjalne dochodzenie, które zbada katastrofę na górze Meron. W nocy z ostatniego czwartku na piątek, państwo Izrael doświadczyło jednej z najgorszych katastrof cywilnych w historii, kiedy 45 biesiadników odwiedzających grób Raszbiego w Meron zginęło w tragicznych okolicznościach, a wielu innych zostało rannych. Niestety była to katastrofa, której można było zapobiec. Teraz na nas spoczywa odpowiedzialność, abyśmy zbadali, jak można było temu zapobiec. Wszelkie dowody osobistej odpowiedzialności, które pojawią się w trakcie dochodzenia, zostaną ujawnione w jasnym raporcie, jako część dokładnego zbadania zaangażowanych czynników. Jesteśmy zobowiązani do zbadania tego incydentu oraz tego, co wydarzyło się przed nim, i naszym zamiarem jest całkowite wywiązanie się z naszej odpowiedzialności."
    3 maja 2021 r. Intel Corp poinformowała, że zainwestuje w Izraelu kolejne 600 mln dolarów na rozszerzenie działalności centrum badań i rozwoju, oraz 10 mld dolarów na nową fabrykę chipów. Intel zainwestuje 400 mln dolarów na przekształcenie firmy Mobileye w Jerozolimie w kampus badawczo-rozwojowy zajmujący się opracowywaniem technologii samochodów autonomicznych. Kolejne 200 mln dolarów zostanie zainwestowanych w budowę centrum badawczo-rozwojowego o nazwie IDC12 w Hajfie, obok obecnego centrum rozwoju. Natomiast nowy zakład megochipów będzie zatrudniać 6 tys. pracowników. W ostatnich latach Intel kupił trzy izraelskie firmy technologiczne - w 2017 r. Mobileye za ponad 15 mld dolarów, w 2019 r. producenta chipów Habana za 2 mld dolarów i w 2020 r. Moovit za 1 mld dolarów. Na początku 2019 r. izraelskie ministerstwo finansów poinformowało, że Intel otrzyma dotację w wysokości 1 mld dolarów na budowę fabryki chipów o wartości 11 miliardów dolarów, chociaż Intel jeszcze nie ujawniał wartości swojej inwestycji. Istniejąca już fabryka w Kirjat Gat produkuje chipy 10 nanometrowe. Intel zatrudnia w Izraelu 14 tys. pracowników. Eksport firmy Intel Israel wzrósł z 6,6 mld dolarów w 2019 r. do rekordowego poziomu 8 mld dolarów w 2020 r., co stanowi 14% całkowitego eksportu hi-tech i 2% PKB Izraela.
    3 maja 2021 r. Bank Hapoalim i firma Superbus osiągnęły porozumienie finansowe w sprawie udzielenia kredytu w wysokości 490 mln szekli, aby firma Superbus mogła w nadchodzących latach przejąć część linii autobusowych w Izraelu, kończąc monopol firmy Egged. Zgodnie z planem, Superbus w pierwszej fazie przejmie około 25 linii autobusowych w centrum Jerozolimy, a docelowo w ciągu 2 lat uruchomi około 57 linii, w tym co najmniej 17 nowych. Będzie to stanowić około 40% linii autobusowych w Jerozolimie, czyli około 34 mln pasażerów rocznie. Firma zatrudnia około 1300 osób i dysponuje flotą około 700 autobusów miejskich i międzymiastowych, w tym wielu zasilanych energią elektryczną i gazem ziemnym. Firma obsługuje obecnie transport publiczny w północnym Izraelu, a także trasę Beit Szemesz - Jerozolima. Ogółem na 240 liniach przewozi rocznie około 40 mln pasażerów. Oczekuje się, że rosnąca konkurencja pomoże poprawić infrastrukturę transportową w Jerozolimie.

    3 maja 2021 r. ministerialna komisja ds. koronawirusa oronawirusa zatwierdziła propozycję ministerstwa zdrowia dotyczącą przedłużenia do 1 czerwca wymogu przeprowadzania testów na obecność koronawirusa przed zezwoleniem na wjazd do Izraela. Każdy, kto chce wjechać do Izraela, jest zobowiązany do przedstawienia negatywnego testu CPR przeprowadzonego do 72 godzin przed lądowaniemw Izraelu, a także kolejnego testu po przylocie do kraju. W życie weszły nowe przepisy ograniczające podróżowanie do krajów o wysokiej zachorowalności na koronawirusa. Izraelczycy nie będą mogli odwiedzać: Indie, RPA, Ukrainę, Etiopię, Turcję, Brazylię i Meksyk. Wszyscy, którzy odwiedzili te kraje w ciągu ostatnich 14 dni, będą musieli przejść kwarantannę - nawet jeśli zostali zaszczepieni lub wyleczyli się z COVID-19. Zasady te nie dotyczą postojów trwających 12 godzin lub krócej, pod warunkiem, że podróżni pozostaną na lotnisku. Lista krajów ma być aktualizowana co dwa tygodnie.
    3 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 61. W stanie ciężkim jest 93 osób (58 pod respiratorami). Zmarło 6 369 osób. Obecnie aktywnych jest 1 056 przypadków. Przeprowadzono około 37 922 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,2%. Jak dotąd 5 407 471 osób (58,15% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 5 060 722 osób (54,42% populacji) otrzymało obie dawki. Po raz pierwszy w Izraelu zidentyfikowano dwa przypadki mutacji brazylijskiej koronawirusa, a także pierwszy przypadek mutacji chilijskiej. Wszystkie dotyczą Izraelczyków, którzy wrócili z zagranicy. Odkryto także 19 przypadków mutacji indyjskiej.

3 maja 2021 r. w nocy żydowscy osadnicy z osiedla Szilo zaatakowali sąsiednią arabską wioskę Jalud w Samarii. Był to odwet za wczorajszy atak terrorystyczny przy pobliskim żydowskim osiedlu Kfar Tapuach. Na miejsce przybyli izraelscy żołnierze, którzy usiłowali rozdzielić obie strony. Palestyńczycy zaatakowali wówczas żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Od gumowych kul rannych zostało 4 Palestyńczyków, a 11 osób zatrzymano.
    3 maja 2021 r. nad ranem grupa żydowskich osadników zajęła wzgórze w sąsiedztwie skrzyżowania Tapuach, na którym wczoraj doszło do ataku terrorystycznego. Osadnicy wezwali do utworzenia w tym miejscu nowego osiedla Evyatar, ku pamięci Evyatara Borowskiego, który zginął w ataku nożownika również na tym skrzyżowaniu w dniu 20 maja 2013 r. Wzgórze leży w strategicznym miejscu, umożliwiając kontrolę nad drogą prowadzącą z południa do Nablusu, a także drogi do Doliny Jordanu. Pod osłoną ciemności rozstawiono namioty, tymczasowe baraki, urządzenia sanitarne i synagogę. Z powodu braku reakcji ze strony władz, zwrócono się do ochotników, by zapewnili ochronę nowej placówce osadniczej. Równocześnie osadnicy rozpoczęli budowę nowej drogi z osiedla Kfar Tapuach do wcześniej założonej placówki osadniczej Tal Binjamin.
    3 maja 2021 r. Palestyńczycy podpalili rano uprawy rolne przy żydowskim osiedlu Icchak w środkowej Samarii. Obrzucono kamieniami strażaków i izraelskich żołnierzy gaszących ogień. Armia ogłosiła cały ten obszar zamkniętą strefą wojskową, zakazując wszystkim wstępu.
    3 maja 2021 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wydał dekret wprowadzający w Autonomii Palestyńskiej stan wyjątkowy na 30 dni. Wysoki palestyński urzędnik powiedział, że Autonomia Palestyńska stara się zapobiec wzrostowi przemocy, ostrzegł jednak, że "izraelska polityka i środki podjęte przeciwko Palestyńczykom mogą doprowadzić do wybuchu powstania". Decyzja Abbasa wywołała oburzenie w palestyńskich frakcjach, które oświadczyły, że stan wyjątkowy pogłębi już istniejące podziały w społeczeństwie palestyńskim i doprowadzi do "chaosu i wojskowej dyktatury".

3 maja 2021 r. jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych wysłało oficjalne memorandum protestacyjne do Izraela, domagając się zaprzestania tego, co określiło jako "prowokacje w meczecie Al-Aksa" oraz poszanowania historycznego i prawnego status quo oraz autorytetu Waqfu. Ministerstwo potępiło Izrael za pozwolenie "żydowskim ekstremistom na wejście na teren meczetu podczas Ramadanu". Rzecznik ministerstwa Dhaifallah Al-Fajez nazwał działania Izraela w Jerozolimie "rażącym pogwałceniem historycznego i prawnego status quo, prawa międzynarodowego i zobowiązań Izraela jako okupanta we Wschodniej Jerozolimie, wobec świętości Meczetu al-Aksa i świętości Ramadanu". Al-Fajez podkreślił, że meczet al-Aksa i cały jego obszar jest miejscem kultu tylko dla muzułmanów, a muzułmański Waqf ma wyłączne prawo do zarządzania wszystkimi sprawami meczetu i regulowania wejścia na ten teren.

4 maja 2021 r. w nocy wybuchły arabskie zamieszki w dzielnicy Szeik Jarrah we wschodniej Jerozolimy. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów. Zatrzymano 2 Arabów za napaść na policjantów.
    4 maja 2021 r. minister turystyki Orit Farkash-Hacohen powiedziała, że zamierza przedstawić rządowi listę krajów, z których turyści będą mogli od 23 maja b.r. wjeżdżać do Izraela. Te kraje to: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Malta, Dania, Irlandia, Portugalia, Nowa Zelandia, Australia, Islandia, Singapur i Hongkong.
    4 maja 2021 r. wieczorem izraelska policja zakazała żydowskim gościom odwiedzania Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Decyzję podjęto ze względu na wzrost napięć na Starym Mieście, zapowiedziano jednak, że Żydzi będą mogli wejść na Wzgórze Świątynne podczas Dnia Jerozolimy w przyszłym tygodniu.
    4 maja 2021 r. rząd zatwierdził kolejne złagodzenia ograniczeń epidemiologicznych. Limit zgromadzeń podniesiono do 50 osób w miejscach zamkniętych i do 500 osób w terenie otwartym. Zezwolono na otwarcie siłowni, obiektów sportowych, basenów i atrakcji w budynkach w reżimie sanitarnym. Swobodny dostęp jest otwarty dla osób z zielonymi paszportami. Zezwolono na organizowanie imprez okolicznościowych (np. przedstawień dziecięcych) do 500 osób na otwartej przestrzeni, bez konieczności posiadania zielonego paszportu.
    4 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 72. W stanie ciężkim jest 90 osób (55 pod respiratorami). Zmarło 6 369 osób. Obecnie aktywnych jest 1 025 przypadków. Przeprowadzono około 39 471 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,2%. Jak dotąd 5 410 942 osób (58,19% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 5 065 020 osób (54,47% populacji) otrzymało obie dawki.

4 maja 2021 r. izraelskie siły bezpieczeństwa poinformowały rano, że aresztowano 8 Palestyńczyków podejrzanych o udzielenie pomocy terrorystom odpowiedzialnym za niedzielny atak terrorystyczny na skrzyżowaniu Tapuach w Samarii. W wiosce Kfar Akrava odnaleziono srebrny samochód, który był użyty w ataku. Pojazd został spalony, stwierdzono jednak na nim ślady po kulach wystrzelonych przez izraelskich żołnierzy. Wioska została zablokowana, a domy są przeszukiwane. Działania prowadzi agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet oraz jednostka specjalna policji. Poszukiwany terrorysta prawdopodobnie jest członkiem Hamasu.
    4 maja 2021 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że Jerozolima i ochrona świętych miejsc islamu i chrześcijaństwa są najważniejszymi kwestiami Autonomii Palestyńskiej. Dodał, że "gołe ramiona i piersi narodu palestyńskiego w Jerozolimie pokazały wszystkim, że Palestyńczycy są w stanie poradzić sobie z okupacją i narzucić jej swoją wolę". Abbas podkreślił, że będzie realizował nowe projekty wspierające pozycję arabskich mieszkańców Jerozolimy, którą nazwał "stolicą naszego wiecznego państwa palestyńskiego".

4 maja 2021 r. w bazie międzynarodowych sił UNIFIL w Naqura w południowym Libanie wznowiono negocjacje izraelsko-libańskie w sprawie wytyczenia granicy morskiej między tymi krajami. W rozmowach pośredniczył amerykański dyplomata John Desrocher. Rozmowy trwały 6 godzin. Ministra ds. energii Juval Steinitz powiedział: "Celem naszej delegacji jest zbadanie możliwości osiągnięcia porozumienia w sprawie ustalenia granicy morskiej między naszymi krajami i znalezienie rozwiązania, które pozwoli na rozwój zasobów naturalnych regionu dla dobra mieszkańców regionu." Spór graniczny między Izraelem a Libanem dotyczy trójkątnego obszaru Morza Śródziemnego, który zaczyna się na granicy lądowej tych krajów. Sporny obszar ma średnio od 5 do 6 kilometrów szerokości i stanowi około 2% wód gospodarczych Izraela.
    4 maja 2021 r. w Niemczech odbyła się uroczystość podniesienia izraelskiej bandery na nowej korwecie rakietowej klasy Sa'ar 6, INS "Oz". Okręt został zwodowany 24 sierpnia 2019 r. w niemieckiej stoczni ThyssenKrupp w Kilonii.

5 maja 2021 r. krótko przed północą premier Benjamin Netanjahu zwrócił prezydentowi Reuvenowi Rivlin mandat upoważniający do utworzenia rządu. Partia polityczna Likud wydała oświadczenie: "Z powodu odmowy Bennetta zobowiązania się do prawicowego rządu, co z pewnością doprowadziłoby do utworzenia rządu z udziałem innych członków Knesetu, premier Netanjahu zwrócił mandat prezydentowi." Kancelaria prezydenta wydała oświadczenie: "Okres 28 dni wyznaczony zgodnie z Ustawą Zasadniczą na utworzenie rządu przez premiera Benjamina Netanjahu wygasł o północy. Krótko przed północą Netanjahu poinformował, że nie jest w stanie utworzyć rządu, w związku z czym zwrócił mandat prezydentowi. Jutro rano prezydent skontaktuje się z partiami reprezentowanymi w Knesecie w sprawie kontynuacji procesu tworzenia rządu." Rivlin ma teraz dwie opcje: jedną jest przekazanie mandatu innemu członkowi Knesetu, który otrzyma 28 dni na utworzenie rządu, a drugą jest zwrócenie mandatu Knesetowi. Jeśli mandat powróci do Knesetu, rozpocznie się 21-dniowy okres, podczas którego każdy członek Knesetu będzie miał możliwość zebrania podpisów posłów, którzy zlecą mu przydzielenie mandatu na utworzenie rządu. Poseł, który przedłoży prezydentowi 61 podpisów, zostanie powołany do tworzenia rządu i będzie miał 14 dni na wykonanie tego zadania. Jeśli żaden z członków Knesetu nie uzyska 61 podpisów, Izrael w ciągu 90 dni przejdzie do wyborów. Przed podjęciem decyzji prezydent przeprowadzi konsultacje ze wszystkimi frakcjami Knesetu.
    5 maja 2021 r. Jerozolimski Instytut Studiów Politycznych przedstawił raport, według którego pod koniec 2020 r. miasto liczyło 952 tys. mieszkańców, o 1,8% więcej niż rok wcześniej. Około 62% mieszkańców Jerozolimy identyfikuje się jako Żydzi lub inna mniejszość, podczas gdy 38% określa się jako Arabowie. Średnia wieku wynosi 24 lata, w porównaniu do 30 lat dla całego kraju. 9% mieszkańców Jerozolimy ma powyżej 65 lat, w porównaniu ze średnią krajową wynoszącą 12%. Jerozolima ma najbardziej zróżnicowany system edukacji w Izraelu, który zapewnia dostęp do edukacji 293 600 uczniom. Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie posiada 20 900 studentów, z których 57% to kobiety, a 13% to Arabowie. Gospodarka Jerozolimy jest drugą co do wielkości w Izraelu, zatrudniając 344 300 pracowników, czyli 9% całkowitego zatrudnienia w kraju. 18% Jerozolimczyków pracuje w edukacji, 14% w systemie zdrowia i opieki społecznej, 12% w urzędach miejskich i gminnych, 10% w handlu, a 6,2% w sektorze hi-tech. Wynagrodzenia w Jerozolimie są niskie. Pod koniec 2018 r. średnia płaca wynosiła 8 800 szekli, w porównaniu z 10 800 szekli w całym kraju i 13 600 szekli w Tel Awiwie. Pod względem społeczno-ekonomicznym Jerozolima dzieli się na trzy sektory: (1) dzielnice żydowskie, (2) dzielnice haredi (ultraortodoksyjne) i (3) dzielnice arabskie. Średnia cena czteropokojowego mieszkania w Jerozolimie wyniosła w 2020 r. około 2,26 mln szekli, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu z ostatnimi pięcioma latami. W Jerozolimy buduje się każdego roku średnio 2720 nowych mieszkań, z czego 70% znajduje się w zachodniej Jerozolimie, a 30% we wschodniej. Prezydent Reuven Rivlin powiedział: "Przyszłość Jerozolimy to przyszłość państwa Izrael. Jerozolima jest mikrokosmosem naszego istnienia. Pomimo wszystkich zawiłości, rozwiązanie leży w Jerozolimie i to właśnie tutaj, w mieście składającym się z całego bogactwa demograficznego państwa Izrael, należy znaleźć sposób na nawiązanie dialogu, nawiązanie więzi, współpracę."
    5 maja 2021 r. wieczorem w szpitalu Beilinson w Petah Tikwa zmarł 19-letni Jehuda Guetta, student jesziwy Itamar, który został ciężko ranny podczas strzelaniny na skrzyżowaniu Tapuah na początku tego tygodnia. Guetta mieszkał w dzielnicy Kirjat Mosze w Jerozolimie. Pozostawił swoich rodziców, czterech braci i dwie siostry.
    5 maja 2021 r. prezydent Reuven Rivlin ogłosił wieczorem, że postanowił powierzyć misję utworzenia rządu Jairowi Lapidowi, przewodniczącemu liberalnej partii politycznej Jesz Atid (Jest przyszłość). Rivlin powiedział: "Wczoraj wieczorem premier Benjamin Netanjahu poinformował mnie, że nie jest w stanie utworzyć rządu i zwraca mi mandat. Po wysłuchaniu stanowiska wszystkich frakcji i rozmowie z Jairem Lapidem i Naftali Bennettem, stało się dla mnie jasne, że podczas gdy Bennettowi otrzymał 7 rekomendacji, to Lapid otrzymał 56. Mansour Abbas napisał, że będzie współpracował z każdym, kto otrzyma największą liczbę rekomendacji. Z wyniku rekomendacji jasno wynika, że Lapid ma możliwość powołania rządu - nawet jeśli będzie z tym wiele trudności." Lapid powiedział: "Musimy stworzyć rząd, który będzie odzwierciedlać fakt, że nie nienawidzimy się nawzajem. Rząd, w którym lewica, prawica i centrum będą ze sobą współpracować w obliczu wyzwań gospodarczych i bezpieczeństwa. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby jak najszybciej zapewnić utworzenie rządu jedności i pracować dla wszystkich obywateli Izraela."
    5 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia ogłosiło, że przepisy dotyczące zielonego paszportu zostaną przedłużone do końca 2021 r. Zgodnie z oświadczeniem, decyzja została podjęta na podstawie danych, które wskazują, że szczepionka jest w stanie chronić przed koronawirusem przez co najmniej rok czasu, bez potrzeby trzeciej przypominającej dawki.
    5 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia ostrzegło, że istnieją poważne obawy, że mutacje koronawirusa odporne na szczepionki pojawią się w Izraelu. "Najbardziej obawiamy się, że będziemy musieli wszystko na raz zamknąć. Nie wiemy, kiedy to nastąpi, ale prawie wszystkie nasze badania wskazują, że do Izraela przedostają się nowe mutacje. Zaczynamy wątpić nad słusznością łagodzenia ograniczeń dotyczących zgromadzeń. Niepokój budzi szczep indyjski, a to, że zbyt wielu Izraelczyków wraca z zagranicy bez kwarantanny, nie daje nam spokoju. Jeśli chcemy dalszego rozluźnienia, musimy być bardziej restrykcyjni w kwestii kwarantanny." Ministerstwo zdrowia wezwało wszystkich Izraelczyków do unikania niepotrzebnych wyjazdów za granicę.
    5 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 27. W stanie ciężkim jest 87 osób (55 pod respiratorami). Zmarło 6 371 osób. Obecnie aktywnych jest 1 242 przypadków. Przeprowadzono około 40 404 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,2%. Jak dotąd 5 414 004 osób (58,22% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 5 068 835 osób (54,51% populacji) otrzymało obie dawki.

5 maja 2021 r. izraelscy żołnierze kontynuowali poszukiwania sprawcy ataku terrorystycznego ze skrzyżowania Tapuach. Przeszukiwano dom po domu w wiosce Turmusajja. Aresztowano żonę i syna poszukiwanego terrorysty. Ujawniono nazwisko poszukiwanego: Muntasir Shalabi. Przez wiele lat mieszkał on w Stanach Zjednoczonych, a do Autonomii Palestyńskiej powrócił dopiero rok temu.
    5 maja 2021 r. wieczorem Palestyńczycy zaatakowali izraelskich żołnierzy w rejonie arabskich wiosek Beita i Odala w pobliżu Nablusu w Samarii. Wojsko prowadziło działania operacyjne w celu ujęcia poszukiwanego terrorysty. Palestyńczycy obrzucili kamieniami i koktajlami Mołotowa żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W trakcie starć zginął 16-letni Palestyńczyk, a inny został ranny.

5 maja 2021 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie miast Haffeh i Masjaf w północno-zachodniej Syrii. Aktywowany został syryjski system obrony przeciwlotniczej. Celem nalotu miały być magazyny chemikalii. Zginęła 1 osoba, a 6 zostało rannych.
    5 maja 2021 r. Autonomia Palestyńska wystosowała oficjalny list do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze ze skargą na Izrael z powodu "przymusowej eksmisji arabskich rodzin z ich domów w dzielnicy Szejk Jarrah we wschodniej Jerozolimie". List domaga się od sądu "zbadania zbrodni wojennych popełnionych przez Izrael na terytoriach palestyńskich".

6 maja 2021 r. w nocy wybuchły arabskie zamieszki w dzielnicy Szeik Jarrah we wschodniej Jerozolimie. Palestyńczycy obrzucili kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Aresztowano 5 osób.
    6 maja 2021 r. popołudniem członkowie Religijnej Partii Syjonistycznej rozłożyli namiot jako swoje tymczasowe biuro w dzielnicy Szeik Jarrah (żydowska nazwa to Szimon Hatzadik) we wschodniej Jerozolimie. Do prowokacji doszło w miejscu, w którym muzułmanie spotykają się wieczorem na posiłki po całodziennym poście podczas świętego miesiąca Ramadan. Posiłki te spożywają przy długich stołach ustawionych na zewnątrz. Żydowscy aktywiści wystawili namiot i stół po drugiej stronie ulicy. Dołączył do nich Itamar Ben-Gvir, lider skrajnie prawicowej partii wywodzącej się z grupy antyarabskich ekstremistów. Prowokacja doprowadziła do wybuchu arabskich zamieszek, w trakcie których zniszczono postawiony namiot. Policja aresztowała 6 osób. Wieczorem policja aresztowała 2 osoby na przystanku tramwajowym, przy których znaleziono broń i narkotyki. W nocy doszło do gwałtownych rozruchów w tej dzielnicy. Podpalono izraelski samochód, a Żydów obrzucano kamieniami. Na nagraniach widać Żydów z bronią, wzajemnie się ubezpieczających do czasu przybycia policji. Policja zatrzymała 7 osób.
    6 maja 2021 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet ujawniła mechanizm wykorzystania środków z pomocy humanitarnej Unii Europejskiej na finansowanie działalności organizacji terrorystycznej Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. Unia Europejska utrzymuje ośrodek w Autonomii Palestyńskiej. W tym ośrodku swoją działalność prowadzą rzekomo humanitarne organizacje pod wspólną nazwą Komitety Zdrowia, które przekazują pieniądze z europejskiej pomocy do różnych instytucji i organizacji w Autonomii Palestyńskiej. Dochodzenie ujawniło, że w ten sposób pieniądze wyprowadzano do Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. Unia Europejska nie była świadoma całego mechanizmu, gdyż przedstawiano jej dokumentację fikcyjnych projektów, fałszywe dokumenty, sfałszowane i zawyżane faktury, itp. W rzeczywistości fundusze były wykorzystane na opłacenie wypłat dla członków rodzin terrorystów, finansowanie kampanii podżegania oraz różne działania terrorystyczne.
    6 maja 2021 r. palestyńscy terroryści wznowili kampanię wypuszczania ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 6 pożarów na przygranicznych terenach rolniczych. Strażacy ugasili wszystkie pożary.
    6 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 48. W stanie ciężkim jest 85 osób (54 pod respiratorami). Zmarło 6 374 osób. Obecnie aktywnych jest 966 przypadków. Przeprowadzono około 31 547 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,2%.
Jak dotąd 5 417 346 osób (58,26% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 5 071 826 osób (54,54% populacji) otrzymało obie dawki.

6 maja 2021 r. po intensywnych działaniach wywiadowczych i operacyjnych agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet, Sił Obronnych Izraela i izraelskiej policji, w nocy ujęto terrorystę odpowiedzialnego za atak terrorystyczny na skrzyżowaniu Tapuach, w którym zginął 1 Izraelczyk, a 2 zostało rannych. Na podstawie informacji wywiadowczych, siły specjalne otoczyły wieczorem budynek w wiosce Silwad. Aresztowany to 44-letni Muntasser Shalbi, mieszkaniec wioski Turmus Aja w rejonie Ramallah. Poddając się, podniósł ręce i przyznał się do przeprowadzenia ataku.
    6 maja 2021 r. rano Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski samochód w pobliżu arabskiej miejscowości Azzun w zachodniej Samarii. Ranny został 16-letni Izraelczyk.
    6 maja 2021 r. Islamski Dżihad wezwał swoich zwolenników do przeprowadzenia ataków terrorystycznych na Zachodnim Brzegu w przeddzień Dnia Jerozolimy w przyszłym tygodniu. "Dzień Jerozolimy to dzień przeciwstawienia się syjonistyczno-amerykańskiemu terroryzmowi. W tym roku obchodzimy ten dzień w cieniu Intifady Ramadan i odgłosów dżihadu na stopniach Bramy Damasceńskiej, Meczetu Al-Aksa i sąsiedniej dzielnicy Szeik Jarrah. Jeśli wróg będzie kontynuował swoje działania, ogień Intifady Ramadan dotrze do ich osad i nie tylko. Wzywamy naszych ludzi w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu do buntu przeciwko syjonistom, wznowienia ataków taranowania i dźgania w punktach kontrolnych, oraz do strzelania bez wahania w każdym miejscu, gdzie są żołnierze i osadnicy."
    6 maja 2021 r. wieczorem do Strefy Gazy dotarło 10 mln dolarów pomocy humanitarnej z Kataru, które od jutra zaczną być przekazywane 10 tys. potrzebujących rodzin. W ostatnich dniach Egipt przekazał wiadomość do Hamasu, wzywając go do zachowania ciszy i uniknięcia eskalacji w Strefie Gazy. Podobną wiadomość Izrael przekazał do Autonomii Palestyńskiej i Jordanii, wskazując, że nie zamierza naruszać wolności wyznania w meczecie Al-Aksa i oczekuje utrzymania spokoju.

6 maja 2021 r. Unia Europejska dodała Izrael do listy krajów, których obywatele będą mogli odwiedzać w celach wypoczynkowo-turystycznych, ponieważ Europa stara się ożywić podróże i uratować letnią turystykę.

7 maja 2021 r. palestyńscy terroryści wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 7 pożarów przygranicznych terenów rolnych. Uszkodzony został sprzęt rolniczy.
    7 maja 2021 r. podczas uroczystości zakończenia postu Ramadanu, na terenie meczetu al-Aksa zgromadziło się około 75 tys. muzułmanów. W trakcie modlitw nad meczetem wzniesiono flagę Hamasu. Po wieczornych modlitwach wybuchły starcia, podczas których izraelskich policjantów obrzucono kamieniami i butelkami. Policja użyła środków do rozpraszania tłumu. Rannych zostało 3 policjantów i 13 Arabów. Do starć doszło także przed Bramą Damasceńską i w dziekanacie Szeik Jarrah. W nocnych starciach, które rozlały się po wschodniej Jerozolimie, rannych zostało 205 Palestyńczyków i 17 izraelskich policjantów.

7 maja 2021 r. izraelscy żołnierze działali w nocy w arabskiej wiosce Turmus Ajja w Samarii. Dokonano pomiarów rodzinnego domu palestyńskiego terrorysty Muntassera Shalbi, który przyznał się do przeprowadzenia ataku terrorystycznego na skrzyżowaniu Tapuach, w którym zginął Jehuda Guetta, a dwóch Izraelczyków zostało rannych. Dom terrorysty jest przygotowywany do wyburzenia.
    7 maja 2021 r. izraelska policja graniczna zatrzymała w nocy palestyńską terrorystkę, która usiłowała wejść z ukrytym nożem do Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. 27-letnia kobieta przyznała się, że planowała zaatakować modlących się Żydów.
    7 maja 2021 r. rano 3 palestyńskich terrorystów otworzyło ogień do izraelskich żołnierzy przed bazą wojskową przy Salam w północnej części Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem zabijając 2 napastników i raniąc trzeciego. Terroryści byli uzbrojeni w pistolety maszynowe Carlo i noże. Nikt więcej nie odniósł obrażeń.

    7 maja 2021 r. Siły Obronne Izraela podjęły decyzję o kolejnym wzmocnieniu Dywizji Judei i Samarii. Prawdopodobnie na terytoria palestyńskie skierowane zostaną dwa bojowe bataliony piechoty. W związku z eskalacją napięcia siły bezpieczeństwa postawiono w najwyższy stan gotowości.
    7 maja 2021 r. przywódca Islamskiego Dżihadu, Ziad Nahala zagroził Izraelowi po starciach w Jerozolimie. "Niemożliwe jest milczenie na temat tego, co dzieje się w Jerozolimie - wróg musi spodziewać się odpowiedzi w każdej chwili." Przywódca Hamasu, Ismail Hanijeh powiedział: "Ostrzegamy przed konsekwencjami starć w meczecie Al-Aksa. Nie igrajcie z ogniem Rozmawiam z różnymi regionalnymi elementami, aby powstrzymać ten atak na wiernych. Izrael zapłaci cenę za swoją agresję i pogwałcenie prawa Palestyńczyków do modlitwy w meczecie Al-Aksa."
    7 maja 2021 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas w wieczornym wystąpieniu telewizyjnym obwinił Izrael za trwające starcia w Jerozolimie. Powiedział, że "społeczność międzynarodowa musi wziąć na siebie odpowiedzialność i powstrzymać tę agresję". Wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia w celu omówienia obecnej sytuacji. Premier Mohammad Sztajjeh potępił wejście izraelskich sił bezpieczeństwa na teren meczetu al-Aksa, nazywając to "atakiem na tamtejszych wiernych, którzy chronią to święte miejsce przed okupantem".

7 maja 2021 r. jordański minister spraw zagranicznych Ajman Safadi powiedział, że "zaprzeczanie palestyńskich praw w Jerozolimie to igranie z ogniem".
    7 maja 2021 r. najwyższy duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei wezwał Palestyńczyków do "walki z nikczemnym reżimem Izraela. Zwalczanie tego reżimu jest publicznym obowiązkiem". Przywódca libańskiego Hezbollahu Hassan Nasrallah wezwał grupy oporu w Strefie Gazy do przyłączenia się do walki Palestyńczyków we Wschodniej Jerozolimie.
    7 maja 2021 r. rzeczniczka Departamentu Stanu USA Jalina Porter powiedziała, że Waszyngton jest "głęboko zaniepokojony zwiększonym napięciem w Jerozolimie. Kiedy wkraczamy w delikatny okres w nadchodzących dniach, kluczowe znaczenie dla wszystkich stron będzie miało zapewnienie spokoju i odpowiedzialnego działania w celu złagodzenia napięć i uniknięcia gwałtownej konfrontacji."
    7 maja 2021 r. rzecznik wysokiego komisarza ONZ ds. praw człowieka Rupert Colville skrytykował Izrael za planowane eksmisje Arabów w dzielnicy Szejk Jarrah we wschodniej Jerozolimie, mówiąc, że "jeśli zostaną nakazane i wdrożone, naruszą izraelskie zobowiązania wynikające z prawa międzynarodowego. Wzywamy Izrael do natychmiastowego wstrzymania wszystkich przymusowych eksmisji, w tym w Szeik Jarrah, oraz do zaprzestania wszelkich działań, które przyczyniłyby się do powstania środowiska przymusu i groziłyby kolejnymi przymusowymi eksmisjami."

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Intifada Ramadan


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2021 by Gedeon