KWIECIEŃ - CZERWIEC 2021  -  HISTORIA
  - styczeń-marzec 2021
 - kwiecień-czerwiec 2021

Wiadomosci z Izraela

 

1 kwietnia 2021 r. ekspert ds. koronawirusa prof. Nachman Ash powiedział rano, że ma nadzieję, że już wkrótce będzie można znieść wymóg noszenia masek ochronnych na zewnątrz. "Po świętach Pesach omówimy kwestię zniesienia wymogu noszenia masek. Mam nadzieję, że będzie to możliwe. Na zewnątrz, na świeżym powietrzu, kiedy jesteś sam, a nie w grupie ludzi, nie sądzę, żeby maski miały jakąś wartość. Mam także wielką nadzieję, że w ciągu miesiąca lub dwóch zaczniemy szczepić osoby w wieku 12 lat i starsze. Duże znaczenie ma zatwierdzenie budżetu na zakup szczepionek na najbliższe dwa lata, aby zapewnić Izraelowi wyższy priorytet, jeśli chodzi o zakup kolejnych rund szczepionki."
    1 kwietnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 331. W stanie ciężkim jest 368 osób (192 pod respiratorami). Zmarło 6 220 osób. Obecnie aktywnych jest 6 024 przypadków. Przeprowadzono około 35 768 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 1,0%. Jak dotąd 5 252 718 osób (56,49% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 4 804 891 osób (51,67% populacji) otrzymało obie dawki.

1 kwietnia 2021 r. jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych wysłało oficjalny list protestacyjny do Izraela, żądając zaprzestania naruszania praw Palestyńczyków i utrzymania istniejącego status quo w całym obszarze meczetu Al-Aksa, który jest miejscem kultu tylko dla muzułmanów. Rzecznik jordańskiego ministerstwa Daifallah Al-Fajez potępił wizyty żydowskich "ekstremistów" na wzgórzu we wschodniej Jerozolimie. Powiedział, że polityka Izraela wobec meczetu Al-Aksa jest rażącym pogwałceniem prawa międzynarodowego i zobowiązań Izraela jako "mocarstwa okupującego wschodnią Jerozolimę". Od początku świąt Pesach blisko 2,6 tys. Żydów odwiedziło Wzgórze Świątynne, które jest najświętszym miejscem w judaizmie. To pierwsza duża fala żydowskich odwiedzających Wzgórze Świątynne od wybuchu epidemii koronawirusa w Izraelu. Wizyty przebiegały bez incydentów.
    1 kwietnia 2021 r. węgierska linia lotnicza Wizz Air ogłosiła, że uruchomi dwie nowe trasy z Tel Awiwu na greckie wyspy Korfu (od 12 czerwca) i Zakynthos (13 czerwca). Ceny biletów rozpoczynają się od 199 szekli. Dwie nowe trasy łączą się z czterema istniejącymi trasami, na Rodos, Kretę, Mykonos i Santorini.

2 kwietnia 2021 r. popołudniem premier Benjamin Netanjahu spotkał się z przewodniczącym partii Jamina, Naftalim Bennettem. Celem spotkania było omówienie możliwości utworzenia koalicji rządowej. Bennett powiedział: "Mamy jeden cel: jak najszybciej uformować dobry i stabilny rząd, który będzie dbał o obywateli państwa Izrael. Nie będziemy szczędzić wysiłków, aby to osiągnąć." Wieczorem Bennett ma spotkać się z szefem partii Jesh Atid, Jairem Lapidem. Szacuje się, że Bennett rozważa możliwość, że jeśli Netanjahu nie uzyska 61 mandatów w parlamencie, wówczas będzie można utworzyć koalicję, w skład której wejdą partie zarówno prawicy, jak i lewicy. Lapid ze swojej strony będzie próbował przekonać Bennetta do przyłączenia się do koalicji partii bojkotujących Netanjahu i odmawiających zasiadania w kierowanej przez niego koalicji. Aby uzyskać większość 61 mandatów, Netanjahu i Lapid potrzebują uzyskania poparcia zarówno ze strony Jaminy, jak i partii Ra'am (United Arab List) Mansoura Abbasa. W ten sposób Jamina i Ra'am znalazły się w centrum zainteresowania.
    2 kwietnia 2021 r. minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi wieczorem rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem. Omówiono regionalne wyzwania związane z bezpieczeństwem, pomoc humanitarną dla ludności palestyńskiej oraz normalizację stosunków z państwami arabskimi i muzułmańskimi. Blinken powiedział, że Izraelczycy i Palestyńczycy powinni cieszyć się "równymi środkami" wolności, bezpieczeństwa, dobrobytu i demokracji. Blinken powtórzył "silne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz Izraela i jego bezpieczeństwa i oczekiwanie wzmocnienia wszystkich aspektów partnerstwa USA-Izrael".

2 kwietnia 2021 r. minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, książę Faisal bin Farhan, powiedział, że normalizacja z Izraelem przyniosłaby regionowi "ogromne korzyści", ale takie porozumienie zależy od postępów w izraelsko-palestyńskim procesie pokojowym. "Jakakolwiek umowa z Arabią Saudyjską jest bardzo zależna od postępów w tym procesie pokojowym."
    2 kwietnia 2021 r. wieczorem prezydent Joe Biden zapowiedział, że Stany Zjednoczone zniosą sankcje nałożone na Międzynarodowy Trybunał Karny. Sekretarz stanu Blinken powiedział, że Waszyngton podejmuje ten krok, mimo że nadal "zdecydowanie nie zgadza się z działaniami Międzynarodowego Trybunału Karnego dotyczącymi sytuacji w Afganistanie i Palestynie".

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Aktualności z Izraela


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2021 by Gedeon