FALA TERRORU (wrzesień-grudzień 2015 r.)



  -  HISTORIA
     - lipiec-wrzesień 2015 r.
 - wrzesień-grudzień 2015 r.
     - styczeń-marzec 2016 r.





 

==== FALA TERRORU ====

14 września 2015 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski samochód we Wschodniej Jerozolimie. Kierowca (Alexander Levlovitz) stracił panowanie nad samochodem i wpadł do przydrożnego rowu. Zmarł od odniesionych ran w szpitalu.
    14 września 2015 r. Palestyńczycy wszczęli rano zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów, którzy użyli środków do rozproszenia tłumu. Ranny został 1 policjant. Aresztowano 9 Arabów.

14 września 2015 r. Stany Zjednoczone poinformowały, że na syryjskim lotnisku w pobliżu Latakia zaobserwowano siedem rosyjskich czołgów T-90 oraz stanowiska artylerii. Jest to kolejny dowód rosnącej rosyjskiej obecności wojskowej w Syrii.

15 września 2015 r. Palestyńczycy trzeci dzień z rzędu wszczęli zamieszki rano na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Obrzucono kamieniami, betonowymi blokami i fajerwerkami izraelskich policjantów. Po wkroczeniu policji na wzgórze, demonstranci zabarykadowali się wewnątrz meczetu Al-Aksa, budując barykadę z przyniesionych wcześniej żelaznych prętów, stojaków itp. rzeczy. Policjanci użyli środków do rozproszenia tłumu i zdemontowali barykadę u drzwi wejściowych do meczetu.Rannych zostało 5 policjantów. Aresztowano 3 Arabów.
    15 września 2015 r. Palestyńczycy rzucili bomby zapalające na Starym Mieście Jerozolimy, wywołując w ten sposób trzy pożary. Przybyła na miejsce straż pożarna została obrzucona kamieniami. Strażaków musiała chronić policja i straż graniczna.
    15 września 2015 r. ulewne deszcze były przyczyną wystąpienia powodzi na południu kraju. W rejonie Arawa zamknięto niektóre drogi. Spływająca po stronie Jordanii fala powodziowa, zanieczyściła wody Zatoki Akaba. Z tego powodu ministerstwo ochrony środowiska wydało ostrzeżenie przed kąpielą na niektórych plażach Ejlatu. Również na Wzgórzach Golan wystąpiły deszcze z gradobiciem.

15 września 2015 r. kilka palestyńskich pojazdów zbliżyło się przed południem do bariery granicznej w południowej części Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze oddali strzały ostrzegawcze i wezwali do oddalenia się. Według źródeł Hamasu, ranny został 1 Palestyńczyk.

15 września 2015 r. Jordania potępiła izraelskie działania na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, nazywając je "agresją" wobec arabskich i muzułmańskich narodów. Rzecznik rządu, Mohammed Momani powiedział, że Jordania sprawdza prawne i dyplomatyczne środki, jakie można by użyć do ochrony świętych miejsc w Jerozolimie.
    15 września 2015 r. koordynator ONZ ds. Bliskiego Wschodu, Nickolaj Mladenow, przekazał do Rady Bezpieczeństwa ONZ ostrzeżenie, że izraelsko-palestyńskie starcia na Wzgórzu Świątynnym mogą rozlać się na cały region. "Kiedy Bliski Wschód stoi przed szaloną falą ekstremizmu i terroru, tak poważne prowokacje mają potencjał rozpalenia przemocy daleko poza murami Starego Miasta Jerozolimy."
    15 września 2015 r. Biały Dom oficjalnie potępił wieczorem eskalację przemocy na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. W wydanym oświadczeniu wyrażono zaniepokojenie wybuchem ostatnich gwałtownych wydarzeń w Jerozolimie.

16 września 2015 r. Palestyńczycy zaatakowali rano Żydów odwiedzających Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Interweniowała policja.
    16 września 2015 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Zmieniamy politykę. Istniejąca sytuacja jest nie do przyjęcia i zamierzamy dać skuteczne narzędzia zarówno policjantom jak i żołnierzom, aby podjęli zdecydowane działania przeciwko osobom rzucającym kamienie i bomby zapalające. Kamień nie rozróżnia samochodów, i ten który tutaj uderzył, zabił Izraelczyka. Kamień został rzucony poza Zieloną Linią. Podejmiemy decyzję odnośnie otwierania ognia i zdecydowanego karania za rzucanie kamieni i bomb zapalających. Wyznaczymy nowe standardy prewencji i odstraszania." Dodał, że bardzo mocno wzrosną grzywny dla rodziców nieletnich przestępców. Odnosząc się do sytuacji na Wzgórzu Świątynnym powiedział: "Jesteśmy za ścisłym przestrzeganiem status quo Wzgórza Świątynnego. Status quo jest stale łamane przez podżegaczy, którzy wzniecają gwałtowne zamieszki w świętym miejscu na Wzgórzu Świątynnym. Jako pretekstu nadużywają oni żydowskich wiernych, a raczej odwiedzających Żydów. Sytuacja ta jest dla nas nie do przyjęcia. Mamy do czynienia z tą sytuacją wspólnie z Jordanią i będziemy z nimi rozmawiać. I nie tylko z nimi."
    16 września 2015 r. rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych powiedział, że "w radzie miejskiej Rejkjaviku wybuchł dzisiaj wulkan nienawiści. Bez powodu lub uzasadnienia, oprócz czystej nienawiści, wezwano do bojkotu państwa Izrael. Mamy nadzieję, że ktoś w Islandii opamięta się i zatrzyma jednostronną ślepotę wobec państwa Izrael, jedynej demokracji na Bliskim Wschodzie."

16 września 2015 r. palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym Tapuach w Samarii. Napastnik został aresztowany.

16 września 2015 r. rada miejska Rejkjaviku (Islandia) ogłosiła, że będzie bojkotować wszystkie izraelskie produkty "tak długo, jak będzie trwać okupacja palestyńskich terytoriów". Bojkot obejmuje produkty wszystkich firm z Izraela.

17 września 2015 r. od rana w Jerozolimie rozpoczęto rozlokowywanie dodatkowych sił bezpieczeństwa, których obecność ma być odpowiedzią na wzrost napięcia i przemocy w mieście.
    17 września 2015 r. premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-moonem. Powiedział, że Izrael przeciwdziała przemocy na Wzgórzu Świątynnym i walcząc z "palestyńskim podżeganiem, skrupulatnie utrzymuje status quo". Premier podkreślił, że Izrael będzie zdecydowanie działać przeciwko chuliganom rzucającym kamienie, bomby zapalające i petardy, które powodują śmierć i rany niewinnych Izraelczyków.
    17 września 2015 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że gospodarka Izraela w drugim kwartale b.r. wzrosła zaledwie o 0,1%. Spowolnienie jest wynikiem głównie zmniejszenia się o 12% eksportu towarów i usług z Izraela. Wystąpił również spadek o 3,4% inwestycji i bardzo umiarkowany wzrost o 1% konsumpcji. W nadziei na pobudzenie konsumpcji i działalności gospodarczej, kilka dni temu rząd ogłosił obniżenie podatku VAT.
    17 września 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem bombami zapalającymi autobus w dzielnicy Ras al-Amud we Wschodniej Jerozolimie. Autobus spłonął. Podpalono także zielony skwer przed bazą wojskową na Górze Skopus we Wschodniej Jerozolimie.

17 września 2015 r. Palestyńczycy podjęli wieczorem próbę obrzucenia bombami zapalającymi żydowskich samochodów na drodze łączącej osiedla Itamar i Elon More w Samarii. W pobliżu znajdowali się izraelscy żołnierze, obserwujący z ukrycia sytuację. Otworzyli oni ogień do napastników, raniąc 1 napastnika. Aresztowano 2 Arabów. Zasadzkę przeprowadzili żołnierze z Brygady Givati.

17 września 2015 r. podczas walnej konferencji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Egipt przedłożył propozycję przeprowadzenia kontroli reaktora atomowego w Dimona w Izraelu. Propozycję poparły Syria, Iran, Irak i Libia. Przedstawiciel Izraela, Zeev Snir powiedział: "Jeśli uchwała przejdzie, to tylko zaszkodzi wiarygodności MAEA przez upolitycznienie organizacji ... Wyraźnie wykracza to poza zakres i mandat MAEA."
    17 września 2015 r. islandzkie ministerstwo spraw zagranicznych potępił wczorajszą decyzję rady miejskiej Rejkjaviku o wprowadzeniu bojkotu izraelskich towarów. Rzecznik ministerstwa, Urdur Gunnarsdóttir, wyjaśnił, że "decyzja rady miasta nie oznacza zmiany w relacjach pomiędzy Islandią a Izraelem. Rada Miasta Rejkjavik jest jedną z 74 regionalnych władz na Islandii. Podobnie jak w innych gminach, rada miasta Rejkjavik może swobodnie określać politykę odnoszącą się do swoich lokalnych problemów, w tym politykę zakupów. Jednak decyzja o bojkocie Izraela nie pasuje do polityki zagranicznej Islandii."
    
17 września 2015 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ zaapelowała o spokój i powściągliwość na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. W jednomyślnej deklaracji, członkowie rady wyrazili głębokie zaniepokojenie starciami i wezwali do utrzymania obowiązującej od 1967 r. zasady status quo, która opiera się na tym, że Żydzi mogą odwiedzać wzgórze, ale nie wolno im się tam modlić.

18 września 2015 r. Palestyńczycy wszczęli rano zamieszki na Starym Mieście Jerozolimy. Obrzucono kamieniami policjantów przy Bramie Damasceńskiej, gdzie aresztowano 1 napastnika. Siły policyjne natychmiast rozbiły tłum demonstrantów, uniemożliwiając na rozszerzenie się zajść. Oprócz zwiększenia obecności policji, wprowadzono także ograniczenia dostępu muzułmanów na Wzgórze Świątynne (mężczyźni powyżej 40 lat). Dzięki temu piątkowe modlitwy zakończyły się względnie cicho, pod ścisłym nadzorem policyjnym.
    18 września 2015 r. parlamentarna komisja spraw zagranicznych i obrony podjęła rano decyzję umożliwiającą Siłom Obronnym Izraela zmobilizowanie rezerwistów straży granicznej. Decyzję podjęto w świetle ostatnich wydarzeń w Jerozolimie.
    18 września 2015 r. szef Południowego Dowództwa gen. Sami Turgeman ujawnił, że po operacji Obronny Brzeg Siły Obronne Izraela utworzyły specjalny "wojenny pokój", który nieustannie monitoruje sytuację w Strefie Gazy. Pracują w nim dowódcy wojskowy, agenci bezpieczeństwa oraz specjaliści od monitoringu. Obserwują nawet najmniejszą aktywność terrorystyczną, nanosząc je na aktualne mapy i opracowując bieżące plany na wypadek konieczności natychmiastowego wejścia do Strefy Gazy. "Jeśli obudzisz tych żołnierzy w środku nocy, będą w stanie powiedzieć wszystko, co chcesz na temat bieżącej działalności Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Przebywają tu z jedną misją ... Po Obronnym Brzegu zdaliśmy sobie sprawę, że nie ma możliwości, abyśmy mogli robić wszystko co tylko zechcemy. W rezultacie powstał wojenny pokój, który koncentruje się na zbieraniu informacji, aby ułatwić podejmowanie decyzji dowódcom polowym ... Miejsce to jest zbudowane z przeznaczeniem dla wszystkich sektorów granicy. Jeśli jutro na przykład będziemy musieli obserwować egipskie pogranicze, to nie trzeba tutaj niczego zmieniać, wystarczy tylko zastąpić ludzi ekspertami od pogranicza egipskiego."
    18 września 2015 r. przedstawiciel ministerstwo obrony poinformował, że Rosja przeniosła co najmniej cztery swoje myśliwce przechwytujące Su-27 do rozbudowywanej bazy lotniczej na południe od Latakia w Syrii. Ocenia się, że stacjonuje tam obecnie około 2 tys. rosyjskich żołnierzy, uzbrojonych w czołgi, artylerię, helikoptery bojowe oraz helikoptery transportowe umożliwiające prowadzenie działań operacyjnych w całej Syrii. Przybycie taktycznych myśliwców jest niezwykle istotne zwłaszcza dla sił powietrznych koalicji NATO, prowadzących bombardowania Państwa Islamskiego. Przeznaczeniem taktycznych myśliwców Su-27 jest typowa walka powietrzna, a nie atakowanie celów naziemnych.

    18 września 2015 r. Palestyńczycy wszczęli po południu zamieszki w dzielnicy Jabel Mukaber we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich żołnierzy. Rannych zostało 3 żołnierzy. Dodatkowo palestyński terrorysta postrzelił z ukrycia żołnierza straży granicznej. Później Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy przejściu granicznym Kalandia we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.
    18 września 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę, która spadła na miasto Sderot. Uszkodzony został budynek mieszkalny oraz zaparkowany przy nim autobus. Nikt nie został ranny. Krótko przed północą system antyrakietowy Iron Dome przechwycił 2 rakiety lecące w stronę miasta Aszkelon. Odgłos syren alarmowych zmusił mieszkańców do udania się w nocy do schronów.

18 września 2015 r. egipska armia rozpoczęła zalewanie wodą morską głębokiego kanały wybudowanego wzdłuż granicy ze Strefą Gazy. Fosa z wodą ma uniemożliwić kopanie podziemnych tuneli przemytniczych.

19 września 2015 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały trzy cele terrorystyczne w północnej części Strefy Gazy. Była to odpowiedź na wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

20 września 2015 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Netanjahu powiedział: "Kamienie i bomby zapalające są śmiertelnie niebezpieczną bronią. Zabijają. Dlatego w ostatnich dniach zmieniliśmy przepisy dotyczące otwarcia ognia przez policjantów w Jerozolimie. Już w weekend wykorzystywaliśmy zgodnie z nowymi przepisami nowe środki do walki z terrorystami rzucającymi kamienie i bomby zapalające. Dzisiaj dalej rozszerzymy uprawnienia policji w celu udaremniania ataków kamieniami i bombami zapalającymi, ponieważ nadal kontynuują terrorystyczne ataki. Będziemy atakować tych, którzy atakują nas. Nie możemy pozwolić, aby nacjonaliści terroryzowali naszą stolicę Jerozolimę, lub jakąkolwiek inną część państwa Izrael, Galileę lub Negew."

20 września 2015 r. jordański król Abdullah wezwał Unię Europejską do wypowiedzenia się w kwestii "naruszeń w meczecie Al-Aksa". Jordania nie zgadza się z decyzją izraelskich sądów, które zezwoliły na zasadzie równouprawnienia, Żydom modlić się na Wzgórzu Świątynnym, które jest najświętszym miesjcem judaizmu.

21 września 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na wydmach w pobliżu miasta Aszkelon.
    21 września 2015 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami w południe żydowski samochód przy osiedlu Har Homa we Wschodniej Jerozolimie. Ranna została 1 Izraelka. Później przy osiedlu Silwan rannych od kamieni zostało 2 Izraelczyków.
    21 września 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon poinformował, że w dniu jutrzejszym w południe nastąpi całkowite zamknięcie wszystkich przejść granicznych z Autonomią Palestyńską. Zamknięcie będzie obowiązywać na czas święta Jom Kippur i jedynym wyjątkiem będą zdarzenia wymagające pomocy medycznej lub wyjątkowe sytuacje humanitarne.
    21 września 2015 r. do Izraela przyleciała grupa 172 nowych imigrantów żydowskich z Ukrainy. Pochodzą oni z okręgu Doniecka, który jest ogarnięty wojną domową.

21 września 2015 r. około 2 tys. Żydów przybyło w nocy z pielgrzymką na modlitwy do grobowca Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Pielgrzymi byli chronieni przez żołnierzy. Zostali przywitani przez około 60 Palestyńczyków, którzy obrzucili ochronę kamieniami i bombami zapalającymi. Ranny został 1 żołnierz. Zgodnie z Porozumieniem z Oslo (1993 r.) grobowiec Józefa miał pozostawać pod pełną ochroną Izraela, ale w 2000 r. Palestyńczycy go zdwastowali i spalili. Lokalni muzułmani ogłosili to miejsce jako meczet, zakazując Żydom modlenia się w nim.
    21 września 2015 r. Palestyńczycy obrzucili po południem kamieniami żydowski samochód w pobliżu Ramallah w Samarii. Samochód został uszkodzony, ale nikt nie został ranny.

21 września 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Głównym tematem rozmowy była obecność rosyjskich wojsk w Syrii. Putin powiedział: "Naszym głównym celem jest obrona Syrii. Rozumiem twoje obawy i jestem bardzo szczęśliwy, że przyjechałeś przedyskutować te kwestie w szczegółach." Rozmowa obu polityków trwała trzy godziny. Po spotkaniu Netanjahu powiedział: "Moim celem było, aby zapobiec nieporozumieniom między jednostkami Sił Obronnych Izraela i sił rosyjskich. Razem z Putinem zgodziliśmy się na mechanizmy, które zapobiegną tego rodzaju nieporozumieniom. Nasza rozmowa była poświęcona skomplikowanej sytuacji bezpieczeństwa na północnej granicy. Na różne sposoby wyjaśniłem nasze zasady postępowania, które uniemożliwiają transfer śmiercionośnej broni z armii syryjskiej dla Hezbollahu, które to działania są podejmowane we współpracy z Iranem. Jest to nasze prawo, a także nasz obowiązek. Nie było żadnych zastrzeżeń do naszych praw i do tego, co powiedziałem. Wręcz przeciwnie: była gotowość, aby upewnić się, że niezależnie od intencji Rosji, Syria nie będzie partnerem w ekstremalnych działaniach Iranu przeciwko nam."
    21 września 2015 r. wysoki amerykański urzędnik powiedział, że Rosja ma 28 myśliwców na lotnisku w pobliżu Latakia w Syrii. Również od dnia dzisiejszego zaobserwowano regularne lory rosyjskich dronów obserwacyjnych nad Syrią.

22 września 2015 r. od samego rana siły policji w Jerozolimie znajdują się w najwyższej gotowości. Ze względu na zbieżność żydowskiego święta Jom Kippur i muzułmańskiego Id al-Adha, w całym mieście rozmieszczono dodatkowe siły bezpieczeństwa. Szczególnie mocno strzeżone jest Stare Miasto (ograniczono dostęp do Wzgórza Świątynnego), jednak dodatkowe patrole skierowane w rejon dzielnic arabskich oraz mieszanych żydowsko-arabskich. Działania policji koncentrują się na zapobieżeniu działalności terrorystycznej oraz utrzymaniu porządku publicznego w mieście. Wzmocniono także posterunki oraz siły strzegące synagogi i miejsca święte w Jerozolimie. Specjalne przygotowania wprowadzono także w Hajfie i Akce, gdzie jest wysoki odsetek ludności mieszanej. W miastach tych przeprowadzono wcześniej spotkania przedstawicieli obu społeczności, a w szkołach, synagogach i meczetach przeprowadzono spotkania informacyjne.

22 września 2015 r. palestyńska terrorystka usiłowała rano zaatakować nożem izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym w Hebronie, w Judei. Pozostali żołnierze postrzelili i aresztowali napastniczkę, która jak okazało się miała 18. lat (zmarła później od ran). Wcześniej na południe od Hebronu doszło do eksplozji. Przybyli na miejsce żołnierze, znaleźli ciało zabitego palestyńskiego terrorysty. Prawdopodobnie zginął on w przedwczesnym wybuchu bomby, którą usiłował rzucić w kierunku izraelskiego pojazdu wojskowego.
    22 września 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas zagroził ustąpieniem ze stanowiska jeśli w ciągu trzech miesięcy nie nastąpi poprawa w procesie pokojowym. Wezwał premiera Netanjahu do powrotu do rozmów pokojowych. Abbas ostrzegł także przed ryzykiem wybuchu Intifady.

23 września 2015 r. w całym kraju zamarło wszelkie życie. Było to spowodowane świętem Jom Kippur. Świętu towarzyszyła fala upałów. W większośći kraju temperatura sięgnęła 38 stopni Celsjusza. Służby medyczne udzieliły pomocy ponad 2 tys. osobom.

23 września 2015 r. w Hebronie odbył się pogrzeb palestyńskiej terrorystki, która dzień wcześniej zginęła podczas ataku na izraelskich żołnierzy. Po pogrzebie około 50 młodych Palestyńczyków obrzuciło kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.

24 września 2015 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Nie możemy rozwiązywać strategicznych problemów Bliskiego Wschodu. One się ujawniają z całą mocą, a naszym wrogiem jest podwójny wróg. Jest nim radykalny szyicki islam, który jest prowadzony przez Iran i jego pełnomocników, oraz radykalny sunityzm, obecnie prowadzony przez ISIS. Oni walczą ze sobą, ale zgadzają się ze sobą, że w muzułmańskim świecie nie ma miejsca dla nas. Sojusze się zmieniają, one rosną i upadają, rodzą się i dostarczają broń w różnych kierunkach, w tym także i naszym. Jedna reguła jest pewna. Nikt nie uderzy w silny sojusz. Naszą obronę budujemy od początku istnienia naszego państwa, i od 65 lat Mosad jest wyraźną siłą państwa Izrael. My utrzymujemy tę siłę. W obliczu zmieniającego się świata, Izrael musi być potęgą. Nie tylko regionalnym mocarstwem, ale w niektórych dziedzinach światową potęgą."

25 września 2015 r. przywódca libańskiego Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah wyraził zadowolenie z rosyjskiej obecności wojskowej w Syrii, dodając, że stanowi to porażkę dla kampanii prowadzonej przez Stany Zjednoczone przeciwko Państwu Islamskiemu. Nasrallah podkreślił dużą wartość rosyjskich zaawansowanych broni, helikopterów szturmowych i samolotów bojowych, które wzmocniły wojska rządowe Assada.

26 września 2015 r. wieczorem na Wzgórza Golan spadł syryjski pocisk rakietowy. Prawdopodobnie był to wynik prowadzonych w pobliżu granicy walk po stronie syryjskiej.

26 września 2015 r. w nocy spłonął maronicki kościół św. Charbala w Betlejem. Palestyńska policja wydała rano oświadczenie, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Jest to sprzeczne z oświadczeniem maronickiego duchownego Gabriela Naddafa, który powiedział, że kościół spłonął w wyniku podpalenia przez palestyńskich ekstremistów. "Z całego serca potępiam łagodną postawę władz Autonomii Palestyńskiej w zakresie ochrony chrześcijańskich świętych miejsc. Mam również nadzieję, że chrześcijańscy przywódcy zachowają się podobnie, jak wtedy, gdy potępili sprawców podpalenia Kościoła Chleba i Ryb w pobliżu Tyberiady. Podpalenie kościoła św. Charbala jest kolejnym aktem w długiej serii muzułmańskich ataków wobec chrześcijan w Betlejem. Autonomia Palestyńska usiłuje zamiatać te wydarzenia pod dywan, ale nigdy nie potępia tych aktów, które kolidują z wolnością wyznania."

26 września 2015 r. kuwejcka gazeta napisała, że syryjska armia przekaże 75 rosyjskich czołgów Hezbollahowi, który utworzy z nich brygadę pancerną do walki z rebeliantami w Syrii. Przekazane zostaną czołgi modeli T-55 i T-72. Rosja zatwierdziła także plan obecności w Syrii 100 irańskich oficerów i ekspertów wojskowych, którzy będą szkolić członków Hezbollahu do walki miejskiej.

27 września 2015 r. Palestyńczycy wszczęli rano zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i fajerwerkami izraelskich policjantów. Podczas zamieszek na wzgórzu byli obecni arabscy parlamentarzyści z Knesetu, co tylko pogarszało sytuację bezpieczeństwa i podburzało jeszcze bardziej demonstrantów. Policja była zmuszona wkroczyć na teren wzgórza, aby rozproszyć siłą chuliganów. Muzułmański Waqf nie zrobił nic, aby przeciwdziałać zamieszkom.
    27 września 2015 r. izraelska policja wprowadziła po południu zaostrzone przepisy dotyczące wstępu muzułmanów na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Zgodnie z nowymi przepisami na wzgórze będą mogli wejść jedynie mężczyźni powyżej 50 roku życia oraz kobiety.
    27 września 2015 r. premier Benjamin Netanjahu odnosząc się do podpalenia maronickiego kościoła w Betlejem powiedział, że jest "bardzo dumny ze wzrostu liczebności społeczności chrześcijańskiej w Izraelu. Niestety Izrael jest jedynym miejscem na Bliskim Wschodzie, gdzie się tak dzieje. W przeważającej części regionu, chrześcijanie są prześladowani i atakowani. W tym również w Autonomii Palestyńskiej, w Betlejem, w miejscu narodzin chrześcijaństwa. Wspólnota chrześcijańska w Betlejem kurczy się każdego roku. Jeśli kościół zostal podpalony przez ekstremistów, to spodziewam się, że Autonomia Palestyńska zrobi wszystko co możliwe, aby złapać winnych, tak jak robi to Izrael jeśli chodzi o ataki na świątynie wszystkich wyznań."

    27 września 2015 r. wieczorem na Wzgórza Golan spadł syryjski pocisk rakietowy. Eksperci powiedzieli, że była to jedna z trzech rakiet wystrzelonych z pozycji syryjskiej 90 Brygady stacjonującej na obrzeżach Al-Kunajtira. Podkreślono, że ostrzał był celowym działaniem. Przez cały czas nad rejonem w którym doszło do incydentu krążą izraelskie drony obserwacyjne. Rzecznik prasowy armii powiedział: "Siły Obronne Izraela spostrzegają syryjską armię jako odpowiedzialną za ostrzał z jego terytorium. Nie będziemy tolerować jakichkolwiek prób szkodzenia suwerenności Izraela i bezpieczeństwa naszych obywateli."

27 września 2015 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon skrytykował palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa za jego ostatnie podżegania przeciwko Żydom w Jerozolimie.
    27 września 2015 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem dwa stanowiska syryjskiej armii w rejonie Al-Kunajtira na Wzgórzach Golan. Był to odwet za wcześnieszy ostrzał terytorium Izraela.

28 września 2015 r. Palestyńczycy wszczęli rano zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i fajerwerkami izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.

29 września 2015 r. Palestyńczycy wszczęli rano zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i fajerwerkami izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Na Starym Mieście doszło do kilku przypadków nękania Żydów przez Palestyńczyków. Ogółem policja zatrzymała 13 Arabów, którzy dopuścili się naruszeń porządku publicznego.
    29 września 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety, które leciały w kierunku miasta Aszdod. System antyrakietowy Iron Dome zestrzelił obie rakiety.

29 września 2015 r. Palestyńczycy wszczęli po południem zamieszki przy Ramallah w Samarii, kierując się w stronę przejścia granicznego Jerozolimy. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Do starć doszło także w rejonie Hebronu w Judei.

30 września 2015 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem cztery cele terrorystyczne w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

1 października 2015 r. Palestyńczycy obrzucili po południem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Tekoa w Judei. Lekko ranna została Izraelka i dziecko. W celu odwrócenia uwagi Palestyńczyków, koordynator bezpieczeństwa z Tekoa oddał kilka strzałów w powietrze, umożliwiając samochodowi wydostanie się i dojechanie do osady. Sprowokowało to wybuch strać między Arabami a osadnikami żydowskimi. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze rozdzielili obie strony.
    1 października 2015 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem żydowski samochód w pobliżu Nablusu, w Samarii. Zginęło 2 Izraelczyków.

1 października 2015 r. premier Benjamin Netanjahu przemawiał na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. "W ciągu ostatnich sześciu miesięcy od zawarcia w Lozannie ramowej umowy jądrowej, Iran zwiększył dostawy niszczycielskich broni do Syrii; wysłał więcej żołnierzy do Syrii, aby w ten sposób podtrzymać brutalny reżim Assada; i zaledwie kilka dni temu dostarczył broń rebeliantom Huti w Jemenie. Hezbollah przemyca rakiety SA-22, aby zestrzeliwać nasze samoloty i zatapiać nasze statki. Iran przemyca rakiety dla i Hezbollahu, aby dokładnie trafić każdy cel w Izraelu. Wspomaga Hamas i Islamski Dżihad dostarczając uzbrojone samoloty bezzałogowe do Strefy Gazy i na Zachodni Brzeg. Na Wzgórzach Golan irańscy agenci wystrzelili ostatnio rakiety na Izrael. Izrael nadal będzie zdecydowanie reagować na jakiekolwiek ataki z Syrii, i będzie blokował transfer broni dla Hezbollahu poprzez Syrię. Wiem, że uniemożliwienie Iranowi rozwijania broni jądrowej pozostaje oficjalną polityką społeczności międzynarodowej. Ale nikt nie powinien kwestionować determinacji Izraela do obrony przed tymi, którzy starają się o naszą zagładę. W każdym pokoleniu byli tacy, którzy powstawali, aby zniszczyć nasz naród. Babilonia i Rzym; Inkwizycja i wydalenia; w czasach nowożytnych pogromy i Holocaust. Jednak Żydzi wytrwali. A teraz powstał inny system, zaklinający się, że zniszczy Izrael. Byłoby mądre, aby reżim rozważył to: Stoję tu dziś reprezentując Izrael, młody kraj istniejący od 67 lat, ale starego narodu o historii blisko 4000 lat. Jednak na tej sali nie są reprezentowane imperia takie jak Babilon i Rzym. Nie ma tysiącletniej Rzeszy. Nie ma tych pozornie niezwyciężonych imperiów, ale lud Izraela żyje. Am Izrael Chai! Jeśli Iran chce być traktowany jak normalny kraju - niech zachowuje się jak normalny kraj. Transakcja jądrowa pozwala, aby był traktowany jak normalnym kraju, nawet jeśli działa jak ciemna teokracja szerząca terroru i skandująca: śmierć Izraelowi, śmierć Ameryce. Czy ktoś wierzy, że udzielając pieniędzy radykalnej teokracji, ograniczy ich apetyt na broń? Bardziej prawdopodobne jest, że będą mieli jeszcze ostrzejsze kły i pazury. Wszyscy powinniście wiedzieć, że kiedy nagradza się złe zachowanie, to jest coraz gorzej ... ONZ starając się narzucić rozwiązania lub poprzez zachęcanie palestyńskiego reakcjonizmu, nie pomoże pokojowi. ONZ powinno zrobić jeszcze jedną rzecz: wyzbyć się w końcu obsesyjnej walki z Izraelem. Oto tylko jeden absurdalny przykład ten obsesji: podczas czterech lat straszliwej przemocy w Syrii życie straciło ponad ćwierć miliona ludzi, to dziesięć razy więcej niż połączona suma Izraelczyków i Palestyńczyków, którzy stracili życie w wielu konfliktach między nami. Jednak w zeszłym roku ONZ przyjęło 20 uchwał przeciwko Izraelowi. Policzcie je! Dwadzieścia. Podyskutujmy na temat dysproporcji."
    1 października 2015 r. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, że "od kilku lat obserwuję jak ten odwieczny potwór antysemityzmu ponownie pojawia się w Europie. Jest to nie do przyjęcia ... Agencja Podstawowych Praw Unii Europejskiej mówi, że antysemickie stereotypy są rzeczywistością w wielu krajach i że niektóre partie polityczne w Unii Europejskiej są jawnie antysemickie. Ważnym pytaniem dotyczącym przyszłości Europy jest, czy społeczność żydowska czuje się całkowicie swobodnie, bezpiecznie w Europie."

2 października 2015 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet poinformowała, że wczorajszy atak terrorystyczny był przeprowadzony przez zorganizowaną komórkę terrorystyczną, a nie "samotnego wilka".

2 października 2015 r. Siły Obronne Izraela skierowały rano dodatkowe cztery bataliony do Judei i Samarii, aby wzmocnić siły bezpieczeństwa i zapobiegać dalszej eskalacji napięcia. Dodatkowe siły będą wspierać prowadzenie akcji poszukiwawczej sprawców wczorajszego ataku terrorystycznego.
    2 października 2015 r. około 200 Palestyńczyków wszczęło po południem zamieszki przy grobowcu Racheli na przedmieściach Betlejem. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich żołnierzy. Do podobnych incydentów i palenia opon doszło w Hebronie w Judei, oraz w pobliżu osiedla Beit El w Samarii.

2 października 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Nowym Jorku z sekretarzem stanu USA Johnem Kerry. Na początku spotkania Netanjahu wyraził rozczarowanie faktem, że Mahmoud Abbas nie potępił wczorajszego zamachu terrorystycznego, w którym na oczach dzieci zginęło 2 Izraelczyków. "Chciałbym przekazać moje kondolencje rodzinie. To morderstwo nie przejdzie bez odpowiedzi. Zwiększyliśmy obecność naszych wojsk na terytoriach i zmieniamy aktywność sił. Znajdziemy tych morderców i pociągniemy ich do odpowiedzialności, a przede wszystkim, będziemy podejmować działania, aby upewnić się, że rozumieją, że nie ma nagrody za terroryzm. Doceniam potępienie wydane przez Departament Stanu. Muszę powiedzieć, że nie słyszałem żadnego potępienia od Abbasa i innych przywódców palestyńskich. Co gorsza, słyszałem pochwały ze strony urzędników al-Fatahu. Powiedzieli, że należy takie rzeczy robić. Nie jest to właściwe."

3 października 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował wieczorem przy użyciu noża rabina Nehamia Lavi, który wraz z rodziną wracał po zakończonym szabacie. W ataku zginął rabin, a jego żona i 2-letni syn zostali ranni. Z sąsiedniego domu wybiegł z pomocą izraelski żołnierz (kapral Aaron Bennett), który również został śmiertelnie ugodzony nożem. Napastnik zabrał broń jednej z ofiar i strzelając chciał zaatakować kolejnych ludzi, został jednak zastrzelony przez nadbiegających policjantów. Arabscy przechodnie śmiali się, klaskali w dłonie i pluli na rannych Żydów. Do ataku doszło w pobliżu Bramy Lwiej na Starym Mieście Jerozolimy.

3 października 2015 r. wysoki przedstawiciel Hamasu, Mahmud Zahar wezwał Palestyńczyków do chwycenia za broń i bronienia meczetu Al-Aksa przed Izraelczykami. "Jedynym rozwiązaniem dla skutecznej obrony meczetu Al-Aksa i zapobieżeniu realizacji planów Izraelczyków, jest aby mieszkańcy Jerozolimy i Zachodniego Brzegu chwycili za broń. Do tej pory broń służyła wyłącznie do ochrony osadników i okupantów. Ale nie powinniśmy zapominać, że Zachodni Brzeg ma wielkie zasoby ludzkie, które w każdej chwili mogą zostać uruchomione. Palestyńczycy z Zachodniego Brzegu i Jerozolimy rzucając kamienie i koktajle Mołotowa zadadzą cios okupantowi."

4 października 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował nożem Izraelczyka na stacji benzynowej w pobliżu Bramy Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Ranny został 15-letni Izraelczyk. Izraelscy żołnierze podczas pościgu zastrzelili napastnika. W sąsiedniej dzielnicy Issawiya Palestyńczycy usiłowali zaatakować kamieniami i bombami zapalającymi izraelski patrol. Policjanci oddali wyprzedzające strzały, raniąc w nogę napastnika.
    4 października 2015 r. izraelska policja ze względów bezpieczeństwa ograniczyła rano dostęp do Starego Miasta Jerozolimy. Przez dwa kolejne dni będą tam mogli wchodzić wyłącznie mieszkańcy, osoby pracujące oraz studenci studiujący na Starym Mieście. Na Wzgórze Świątynne wstęp będą mieli wyłącznie muzułmanie.
    4 października 2015 r. na pogrzebie zabitego kaprala Aarona Benetta, wiceminister obrony Eli Ban-Dahan powiedział: "Staraliśmy się o pokój, ale nie ma spokoju. Poprosiliśmy ich o opuszczenie Izraela, i nie opuścili. Mamy teraz wszystkich tych Arabów tutaj ... Pokażemy im, jak Żydzi walczą. Przyjechaliśmy tutaj, aby już nigdy nie opuścić naszej ziemi. Wszyscy nasi wrogowie i wszyscy co nas nienawidzą powinni wiedzieć, że Żydzi powrócili do swojej ziemi i nie liczymy na żadną pomoc. Palestyńskie państwo nie odrodzi się tutaj, na tej ziemi. Cała Ziemia Izraela należy do narodu żydowskiego."
    4 października 2015 r. minister spraw wewnętrznych Gilad Erdan powiedział, że "musimy zacisnąć zęby i wytrzymać. Izrael doświadcza takiej fali terroru od czasu do czasu." Erdan odrzucił także krytykę premiera Netanjahu, że nie wrócił on od razu z Nowego Jorku. Dodał, że rozmawiał telefonicznie z premierem w nocy.
    4 października 2015 r. premier Benjamin Netanjahu nakazał wieczorem siłom bezpieczeństwa przyśpieszenie procesu rozbiórki domów terrorystów. "Poleciłem przyśpieszyć rozbiórkę domów terrorystów, rozszerzyć areszty administracyjne uczestników zamieszek, dalsze wzmocnienie sił w Jerozolimie, Judei i Samarii, oraz usunięcie podżegaczy ze Starego Miasta i Wzgórza Świątynnego. Izrael toczy walkę na życie lub śmierć z palestyńskim terroryzmem."
    4 października 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety, z których jedna spadła jeszcze w strefie, a druga w otwartym terenie na Negewie.

4 października 2015 r. specjalna jednostka izraelskich komandosów wjechała w nocy do centrum Nablusu, w Samarii. W arabskich przebraniach weszli do szpitala, gdzie zatrzymali i wyprowadzili palestyńskiego terrorystę, który zastrzelił kilka dni wcześniej dwoje Izraelczyków (Eitam i Naama Henkin). Z danych wywiadowczych wynika, że atak przeprowadziło 5 terrorystów. Aresztowany Karam Lutfi Fathi Razek został przypadkowo postrzelony przez swoich kolegów i przebywał w szpitalu na leczeniu. W ciągu dnia rozbito całą komórkę Hamasu, która odpowiadała za to morderstwo.
    4 października 2015 r. elitarna jednostka izraelskiej armii przeprowadziła nad ranem rajd do Dżeninu w Samarii. Doszło do wymiany ognia z terrorystami, którzy chronili budynek będący celem operacji. Przejęto znaczną ilość materiałów wybuchowych i broni. Aresztowano 2 poszukiwanych terrorystów. Podczas operacji doszło do ataku kamieniami ze strony podburzonego palestyńskiego tłumu. Obrzucili oni kamieniami i bombami zapalającymi izraelskie pojazdy wojskowe. Izraelczycy wycofali się przed świtem.
    4 października 2015 r. władze Autonomii Palestyńskiej potępiły "izraelską eskalację w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu, w tym zabicie dwóch młodych mężczyzn w okupowanej Jerozolimie." Zażądano międzynarodowej ochrony dla Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu. Potępiono także żydowskich osadników, oskarżając ich o atakowanie "ze wsparciem okupacyjnej armii" palestyńskich wiosek. Rzecznik palestyńskich władz nie odniósł się do ataków terrorystycznych przeciwko Izraelczykom i ich nie potępił. Dodał, że "Izrael chce zniszczyć rozwiązanie dwóch państw dla dwóch narodów, prowadząc w ten sposób region w nowy cykl przemocy."
    4 października 2015 r. Palestyńczycy w licznych miejscach Samarii i Judei obrzucili kamieniami żydowskie samochody. Do największej eskalacji przemocy doszło w rejonie Hebronu i bloku osiedli Gusz Etzion w Judei, oraz w pobliżu osiedli żydowskich Tapuach i Shilo w Samarii. Uszkodzonych zostało kilka pojazdów, ale nikt nie odniósł obrażeń. Podczas starć w rejonie Tulkarem zginął 1 Palestyńczyk. W starciach rannych zostało 77 Palestyńczyków.
    4 października 2015 r. palestyńscy terroryści rzucili po południem bombę domowej roboty w stronę posterunku izraelskich żołnierzy strzegących grobowca Racheli na przedmieściach Betlejem. Ranny został 1 żołnierz straży granicznej.

5 października 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon pochwalił siły bezpieczeństwa za rozbicie komórki terrorystycznej Hamasu i aresztowanie morderców rodziny Henkin. "Mordercy zostali schwytani. Zneutralizowana komórka terrorystyczna nie tylko przeprowadziła ten atak, ale planowała także zabić więcej Izraelczyków. Neutralizacja jest ważnym osiągnięciem dla sił bezpieczeństwa."
    5 października 2015 r. przez cały dzień dochodziło do zamieszek we Wschodniej Jerozolimie. Palestyńczycy usiłowali blokować drogi, a do najcięższych starć dochodziło w rejonie dzielnicy Szuafat. Policja podejmowała zdecydowane działania, rozpraszając uczestników zamieszek i odblokowując drogi. Wieczorem obrzucono kamieniami autobus, w których rannych zostało 4 Izraelczyków. Ze względów bezpieczeństwa wstrzymano kursowanie tramwaju na północ od Bramy Damasceńskiej, aż do odwołania.
    5 października 2015 r. izraelscy Arabowie zorganizowali kilka demonstracji w całym kraju, okazując swoje pełne poparcie dla palestyńskich ataków terrorystycznych. Demonstranci nieśli flagi OWP oraz transparenty: "Trzecia Intifada już się zaczęła." Wszystkie demonstracje odbyły się pod auspicjami Ruchu Islamskiego. Wieczorem doszło do zamieszek w Nazarecie, gdzie obrzucono kamieniami policjantów.

    5 października 2015 r. premier Benjamin Netanjahu zwołał wieczorem gabinet bezpieczeństwa. Premier powiedział, że Izraelczycy mogą spodziewać się podjęcia o wiele ostrzejszych kroków wobec terrorystów niż miało to miejsce w przeszłości. "Policja nie będzie wstrzymywać się przed wejściem do centrów arabskich dzielnic. Będziemy niszczyć domy terrorystów. Pozwolimy siłom bezpieczeństwa na pełną swobodę działań przeciwko osobom atakującym kamieniami i bombami zapalającymi. Musimy podjąć kroki, aby chronić Izraelczyków w miastach, na drogach i na terenie całego kraju. Z pewnością nie zapewnimy ochrony przed każdym awanturnikiem, prowokatorem lub terrorystą w każdym miejscu i w każdym czasie. Ale jeśli chodzi o bronienie Izraelczyków, to siły bezpieczeństwa nie będą miały ograniczeń. Będziemy działać przeciwko Hamasowi, Islamskiemu Dżihadowi i Autonomii Palestyńskiej, którzy są źródłem tego podżegania. Chciałbym pochwalić personel agencji bezpieczeństwa, która rozwiązała straszne morderstwo rodziny Henkin w pobliżu Nablusu. Zadziałali bardzo szybko i zatrzymali morderców."
    5 października 2015 r. wieczorem kilka tysięcy prawicowych żydowskich działaczy demonstrowało przed biurem premiera w Jerozolimie, domagając się bardziej zdecydowanej reakcji armii na falę palestyńskiego terroru.

5 października 2015 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele infrastruktury terrorystycznej Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    5 października 2015 r. w licznych miejscach Autonomii Palestyńskiej przez cały dzień dochodziło do gwałtownych starć z izraelskimi siłami bezpieczeństwa. Podczas starć w rejonie obozu uchodźców Aida w pobliżu Betlejem, śmiertelnie postrzelony został 13-letni Palestyńczyk. Atakował on izraelskich żołnierzy.
    5 października 2015 r. izraelscy żołnierze wkroczyli wieczorem do arabskiej wioski Sudra, na północ od Ramallah, w Samarii. Pochodziłstąd terrorysta, który zamordował rabina Nehemia i kaprala Bennetta. Żołnierzy przywitali Palestyńczycy rzucający kamienie i bomby zapalające. Przeprowadzono szczegółową rewizję domu terrorysty, nie wyburzając go jednak.
    5 października 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wezwał wieczorem Palestyńczyków do spokoju, mówiąc, że Izrael wykorzystuje wzrost przemocy na terenach Autonomii Palestyńskiej. Nakazał palestyńskim siłom bezpieczeństwa aresztowanie uczestników zamieszek i zapobieganie dalszym rozruchom.

5 października 2015 r. izraelski ambasador w ONZ, Ron Prosor powiedział, że pomimo ostatniej eskalacji palestyńskich mordów i ataków przeciwko Izraelczykom, Rada Bezpieczeństwa ONZ jak zawsze milczy. "Palestyńscy terroryści wykorzystali świąteczny okres i zaatakowali. Przywódcy palestyńscy zamiast uspokajać napięcie w tym okresie, tylko zwiększyli swoją retorykę gorącymi i niebezpiecznymi nawoływaniami. Premier Benjamin Netanjahu wielokrotnie jasno podkreślał, i powiedział to w ubiegłym tygodniu w swoim wystąpieniu do Zgromadzenia Ogólnego, że Izrael jest zobowiązany do pełnego przestrzegania status quo na Wzgórzu Świątynnym. Pomimo tych jasnych i jednoznacznych oświadczeń, Abbas nadal celowo rozpowszechnia fałszywe zarzuty wyłącznie w celu zaostrzenia przemocy wśród Palestyńczyków. W tym roku połączył się z takimi grupami ekstremistów, jak Hamas i Islamski Dżihad. Należy wyjaśnić, że ich słowa prowadzą do rozlewu krwi, a podżeganie prowadzi do kolejnych aktów morderstw z zimną krwią i dalszej eskalacji przemocy."

6 października 2015 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zburzyły rano dwa domy palestyńskich terrorystów we Wschodniej Jerozolimie. Abu Jamil Ghasan Ben Mahomet zaatakował synagogę Har Nof w Jerozolimie, natomiast Muhammad Jaabis przeprowadził w sierpniu 2014 r. atak spychaczem w Jerozolimie.
    6 października 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział: "Jesteśmy w środku fali terroru i podżegania, które napędza dale terroryzmu. Dlatego podejmujemy kroki w celu powstrzymania tej fali. W większości przypadków wiemy jak powstrzymać terrorystów, zanim będą mogli przeprowadzić ataki. Dochodzenie wykazało, że decyzja o zastrzeleniu rodziny Henkin zapadła w bardzo krótkim czasie, ograniczając możliwości przeciwdziałania ... Istnieje duża różnica między dzisiejszą sytuacją w Judei i Samarii a sytuacją sprzed operacji Obronna Tarcza w 2002 r. Sytuacja jest o wiele bezpieczniejsza." Jaalon wezwał, by społeczności żydowskie w Judei i Samarii nie podejmowały żadnych działań na własną rękę, gdyż to tylko utrudnia sytuację i dolewa oliwy do ognia. Równocześnie ministerstwo obrony poinformowało o zakończeniu budowy inteligentnej bariery granicznej wzdłuż granicy ze Strefą Gazy. Powstała ona kosztem 30 mln NIS w celu lepszego chronienia przygranicznych osiedli żydowskich. Bariera ma szerokość kilkudziesięciu metrów i składa się z systemu płotów z czujnikami ruchu i kamerami.
    6 października 2015 r. departament policji poinformował wieczorem, że zwiększy ochronę szkół w całym kraju. Jest to związane z powrotem uczniów do nauki po okresie świąt Sukkot. Zwiększone siły policyjne będą operować w całym kraju.
    6 października 2015 r. izraelscy Arabowie zorganizowali wieczorem nielegalną demonstrację w Jaffie. Podczas protestu doszło do zamieszek, w których obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi policjantów oraz przejeżdżające samochody. Policja użyła środków do rozproszenia tłumu. Rannych zostało 2 policjantów.

6 października 2015 r. Palestyńczycy usiłowali w nocy oślepić wskaźnikami laserowymi izraelskich żołnierzy w pobliżu osiedla żydowskiego Beit El w Samarii. Żołnierze oddali strzały ostrzegawcze, a następnie kilka strzałów w kierunku źródeł światła lasera. Rannych zostało 2 Palestyńczyków. W nocy doszło także do zamieszek w rejonie Hebronu, gdzie palono opony i rzucano kamieniami w samochody. W rejonie Nablusu izraelscy żołnierze odkryli dwa schowki z bronią i amunicją.
    6 października 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się po południem z przedstawicielami OWP. Abbas powiedział: "Chcemy osiągnąć dyplomatyczne rozwiązanie pokojowe. Chcemy oddalić ryzyko zniszczenia i strat, które będą rosły we wszystkich kierunkach na skutek obecnej sytuacji. Nie chcemy konfrontacji zbrojnej z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi.. Nie chcemy tego. Wszystkie nasze instrukcje dla naszych sił bezpieczeństwa, młodzieży i społeczeństwa są takie, że nie chcemy rebelii. Ale będziemy się bronić."
    6 października 2015 r. w licznych miejscach Autonomii Palestyńskiej przez cały dzień dochodziło do gwałtownych starć z izraelskimi siłami bezpieczeństwa. Na przejściu granicznym Kalandia ranny został 1 izraelski żołnierz. Wieczorem obrzucono kamieniami samochód przy osiedlu żydowskim Maale Levona w Samarii. Ranne odłamkami szyby zostało niemowlę. Obrzucono także kamieniami autobus w pobliżu Hebronu w Judei. W ciągu całego dnia rannych zostało około 50 Palestyńczyków.
    6 października 2015 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Tapuach w Samarii. Żołnierze zneutralizowali i aresztowali napastnika.

7 października 2015 r. nad ranem zaczął padać deszcz w wielu rejonach całego kraju. Wydano ostrzeżenia powodziowe dla Doliny Jordanu, pustyni Judzkiej i okolic Morza Martwego. Nad ranem doszło do przerw w dostawach energii elektrycznej do miejscowości Raanana, Rehovot, Ramat Gan, Petah Tikwa, Holon i kilku dzielnic w Tel Awiwie. W centralnej części kraju spadło 40 mm deszczu.
    7 października 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował po południem nożem izraelskiego żołnierze w Kiryat Gat. Następnie zabrał rannemu żołnierzowi broń i usiłował uciec, został jednak zastrzelony przez innych żołnierzy.
    7 października 2015 r. palestyński terrorysta wieczorem zaatakował nożem izraelskiego przechodnia przy centrum handlowym w Petach Tikwa. Ranny został 1 Izraelczyk. Policjanci obezwładnili napastnika.
    7 października 2015 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem zaatakować nożem izraelskich policjantów w dzielnicy Abu Tor we Wschodniej Jerozolimie. Policjanci obezwładnili i aresztowali napastnika.
    7 października 2015 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem gwałtowne zamieszki w mieście Lod. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozproszenia tłumu. Ranny został 1 policjant. Aresztowano 2 Arabów.

7 października 2015 r. w licznych miejscach Autonomii Palestyńskiej przez cały dzień dochodziło do gwałtownych starć z izraelskimi siłami bezpieczeństwa. W rejonie osiedla żydowskiego Beit El w Samarii ranny został 1 izraelski żołnierz. W rejonie osiedli Gusz Etzion i Hebronu obrzucono kamieniami liczne żydowskie samochody.
    7 października 2015 r. koordynator rządu ds. działalności na terytoriach Samarii i Judei gen. Joav Mordechai spotkał się z przedstawicielami palestyńskich mediów. Poinformował je, że Izrael nie jest zainteresowany eskalacją napięcia w Judei i Samarii, oraz będzie utrzymywał status quo na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie.
    7 października 2015 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem wjechać samochodem w grupę izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy mieście Maalei Adumim w Judei. Rannych zostało 2 żołnierzy. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika.

8 października 2015 r. policja rozpoczęła montaż bramek wykrywających metal na Starym Mieście Jerozolimy. Ich celem jest kontrola przechodniów i wykrywanie ukrytych metalowych przedmiotów, takich jak noże. Bramki rozmieszczono przy Bramie Jafy, Bramie Damasceńskiej, Via Dolorosa, oraz ulicach Hagai i HaShalshelet. Burmistrz Jerozolimy Nir Barkat wezwał mieszkańców miasta do noszenia przy sobie licencjonowanej broni palnej, co powinno zwiększyć ich osobiste bezpieczeństwo. "Biorąc pod uwagę obecną eskalację przemocy, ze względów bezpieczeństwa koniecznym jest by osoby posiadające licencję na broń palną, i wiedzące co z nią zrobić w razie konieczności, nosiły ją przy sobie. W pewnym sensie jest to wojskowa służba rezerwowa."
    8 października 2015 r. przez cały dzień dochodziło do arabskich zamieszek w dzielnicy Szuafat we Wschodniej Jerozolimie. W południe palestyński terrorysta zaatakował nożem żydowskiego studenta jesziwy na przystanku tramwajowym w rejonie Amunicyjnego Wzgórza. Następnie uciekając zranił ochraniarza. Patrol policji zatrzymał po pościgu napastnika. Wieczorem śmiertelnie postrzelony został 1 Palestyńczyk. Rannych zostało także 9 policjantów.
    8 października 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował po południem nożem przechodniów na ulicy Begina w centrum Tel Awiwu. Ranna została żołnierka i 3 cywilów. Policjanci postrzelili i aresztowali uciekającego napastnika. Chwilę póżniej palestyński terrorysta zranił nożem izraelskiego żołnierza w mieście Afula. Napastnika zatrzymali przechodnie na ulicy, a następnie przekazali policji.

    8 października 2015 r. wieczorem kilkuset żydowskich działaczy prawicowych usiłowało w marszu demonstracyjnym dojść pod Zachodni Mur na Starym Mieście Jerozolimy. Demonstranci protestowali przeciwko braku ostrych działań rządu wobec rosnącej fali arabskiego terroru. Policja zablokowała trasę marszu, uniemożliwiając dojście do Zachodniego Muru. Doszło do starć, w trakcie których rannych zostało 2 demonstrantów. Aresztowano 5 aktywistów.

8 października 2015 r. przez cały dzień dochodziło do licznych arabskich zamieszek w Samarii i Judei. Po południem ranny został izraelski żołnierz przy żydowskim osiedlu Nevei Tzuf w Samarii. Do ciężkich starć doszło także przy osiedlu Beit El w Samarii.
    8 października 2015 r. palestyński terrorysta ostrzelał wieczorem żydowskie osiedle Kiryat Arba, położone obok Hebronu w Judei. Ranny został żydowski nastolatek. Kilka godzin wcześniej palestyński terrorysta zranił nożem Izraelczyka przy zachodniej bramie wjazdowej do Kiryat Arba. Napastnik zbiegł do Hebronu.
    8 października 2015 r. Siły Obronne Izraela rozpoczęły wieczorem przygotowania na spodziewane w dniu jutrzejszym zamieszki. Palestyńczycy ogłosili piątek "Dniem Gniewu". Do Judei i Samarii rozpoczęto przegrupowywać dodatkowe siły wojskowe, które są rozmieszczane wzdłuż dróg i na strategicznie położonych skrzyżowaniach. Eksperci twierdzą, że jutrzejszy dzień może okazać się kluczowy, gdyż radykalne palestyńskie organizacje terrorystyczne zrobią wszystko, by doprowadzić do wybuchu kolejnej Intifady. W Samarii i Judei rozmieszczono cztery dodatkowe brygady piechoty, które prowadzą intensywne nocne operacje, w trakcie których we współpracy z wywiadem aresztowani są terroryści, przywódcy zamieszek oraz sfotografowani uczestnicy zamieszek. Żołnierze otrzymali polecenie, aby uniemożliwić rozprzestrzenienia się zamieszek na drogi i w rejon wojskowych posterunków kontrolnych. Mają być one ograniczone i zamknięte w arabskich miejscowościach. Nie wprowadzono jednak żadnych ograniczeń w poruszaniu się palestyńskiej ludności.

8 października 2015 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon potępił "zabójstwo czterech Palestyńczyków" przez Izrael. Wezwał izraelski rząd do przeprowadzenia szybkiego i przejrzystego dochodzenia i sprawdzenie, czy nie doszło do nieproporcjonalnego użycia siły przez Izrael. Ban Ki-moon nie potępił palestyńskich ataków terrorystycznych i nie wezwał palestyńskich władz do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie podżegania do przemocy i podsycania anty-izraelskich nastrojów.

9 października 2015 r. grupa młodych Izraelczyków obrzuciła rano kamieniami arabskie samochody przy mieście Nazareth Illit w Galilei. Policjanci zatrzymali 2 napastników.
    9 października 2015 r. Izraelczyk zaatakował rano nożem grupę arabskich robotników budowlanych w mieście Dimona na Negewie. Rannych zostało 4 Arabów. Policja aresztowała napastnika, który powiedział, że jego atak był aktem zemsty za ostatnią falę arabskiego terroru. Napastnik był w przeszłości leczony psychiatrycznie.
    9 października 2015 r. palestyński terrorysta zranił rano nożem 16-letniego Izraelczyka w pobliżu Góry Skopus w Jerozolimie. Policjanci wytropili i aresztowali napastnika.
    9 października 2015 r. palestyńska terrorystka usiłowała w południe zaatakować nożem osoby czekające na dworcu autobusowym w Afuli. Ochroniarze postrzelili i aresztowali napastniczkę zanim zdążyła zaatakować pierwszą osobę.
    9 października 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon w wywiadzie dla telewizji powiedział wieczorem: "Nie chcemy eskalacji, ale jeśli zechcą eskalacji to będziemy odpowiednio reagować. Nie naruszamy status quo - ludność Judei, Samarii i Gazy dużo zyskuje, w Gazie otrzymują profity z naszej gospodarki, jak również ciężarówki z pomocą humanitarną i zaopatrzeniem. To z ich przywódcami mamy napięcia i konfrontację. Jesteśmy w trakcie fali terroru, która w dużej mierze składa się z rzucania kamieni i bomb zapalających. Wynika to z faktu, że podczas operacji Obronna Tarcza w taki sposób zniszczyliśmy ich infrastrukturę terrorystyczną, że nie mogą przeprowadzić innych ataków, i to pomimo nawoływań ze strony Hamasu i Ruchu Islamskiego ... Nie musicie mnie przekonywać, że Abbas i Autonomia Palestyńska nie są partnerami dla porozumienia z Izraelem będącym państwem żydowskim. Przeszliśmy długą drogę, aby społeczeństwo doszło do tego zrozumienia, że nie jesteśmy partnerami. Jednak nadal wielu tak wierzy w Izraelu, i poza granicami ... Jeśli fala terroru będzie nadal się utrzymywać, to zapłacą tego wysoką cenę, w Strefie Gazy, Samarii i Judei. Oni to wiedzą - czy Abbas został syjonistą, że w zeszłym tygodniu przerwał podżeganie? Zrozumiał, i to go boli."

9 października 2015 r. przywódca polityczny Hamasu, Ismail Hanije nazwał ostatnią falę arabskiego terroru na Zachodnim Brzegu Intifadą, i wezwał do dalszych ataków. "Wzywamy do wzmocnienia i nasilenia Intifady ... Jest to jedyna droga prowadząca do wyzwolenia. Gaza spełni swoją rolę podczas Intifady i jest bardziej niż gotowa do nowej konfrontacji."
    9 października 2015 r. tłum około 500 demonstrujących Palestyńczyków zbliżył się rano do bariery granicznej w północnej części Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze wezwali ich do zawrócenia i oddali strzały ostrzegawcze, po czym kilka razy wystrzelili do tłumu, raniąc 2 najbardziej agresywnych Arabów. Po jakimś czasie tłum powrócił w desperacjim ataku podjął próbę przełamania bariery granicznej. Żołnierze otworzyli ogień zabiajając 7 osób, a 60 raniąc.
    9 października 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował w południe nożem izraelskiego żołnierza strzegącego zachodnią bramę wjazdową do osiedla Kiryat Arba, w pobliżu Hebronu w Judei. Zranił żołnierza i próbował uciec ze skradzioną bronią, został jednak postrzelony i aresztowany przez innych żołnierzy.
    9 października 2015 r. po południem wybuchły arabskie zamieszki przy mieście Ma'ale Adumim w Judei. Podpalono opony i obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy starają się uniemożliwić demonstrantom zablokowanie dróg.
    9 października 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili późnym wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety, które z powodu jakiś wad spadły po stronie palestyńskiej w strefie.

10 października 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 3 rakiety, z których tylko jedna spadła w otwartym terenie na Negewie. Pozostałe spadły na terenie palestyńskim wewnątrz strefy. Nie odnotowano żadnych szkód, jednak spokój nocy zakłócił odgłos syren alarmowych.
    10 października 2015 r. prawie przez całą noc trwały arabskie zamieszki w dzielnicy Szuafat we Wschodniej Jerozolimie. Zginął 1 Arab, przy którym znaleziono nóż oraz łuski po nabojach. Rano palestyński terrorysta zranił nożem 2 Izraelczyków na ulicy HaNevim, blisko Bramy Damasceńskiej. Napastnik został zneutralizowany. Potem wybuchły arabskie zamieszki przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście. Policja użyła środków do rozproszenia tłumu.
    10 października 2015 r. Siły Obronne Izraela rozlokowały baterie systemu antyrakietowego Iron Dome w rejonie miast Ofakim i Beer Szewa. Jest to wynik wzrostu napięcia w rejonie Strefy Gazy.

10 października 2015 r. Palestyńczycy zorganizowali rano marsz protestacyjny w północnej części Strefy Gazy. Zakończył się on zamieszkami w rejonie przejścia granicznego Erez.
    10 października 2015 r. palestyński terrorysta usiłował przeprowadzić atak nożem przy osiedlu żydowskim Negehot, w pobliżu Hebronu w Judei. Ochraniarze go dostrzegli i zastrzelili zanim zdołał zaatakować pierwszą ofiarę.
    10 października 2015 r. około 200 Palestyńczyków wszczęło w południe zamieszki w rejonie Hebronu w Judei.

11 października 2015 r. policja graniczna przeprowadziła mobilizację 5 rezerwowych batalionów, które mają być rozmieszczone we Wschodniej Jerozolimie. Poinformowano, że czynione są przygotowania do zmobilizowania 16 batalionów, czyli mniej więcej wszystkich sił rezerwowych policji granicznej, która specjalizuje się w walca z zamieszkami na terytoriach arabskich.

11 października 2015 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy 2 zakłady produkujące broń w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    11 października 2015 r. palestyński terrorysta-samobójca wysadził się rano przy punkcie kontrolnym przy mieście Maale Adumim w Judei. Ranny został zamachowiec oraz 1 izraelski żołnierz.
    11 października 2015 r. przez cały dzień trwały arabskie zamieszki w różnych miejscach Judei i Samarii. Wieczorem ranny został żołnierz w pobliżu miasta Ma'ale Adumim w Judei.

12 października 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.
    12 października 2015 r. w południe doszło w Jerozolimie do ataku terrorystycznego z użyciem noża. Terrorystka zraniła 2 Izraelczyków. Policjanci zastrzelili napastniczkę.
    12 października 2015 r. poseł Ruchu Islamskiego, Kamal Khatib zagroził wybuchem wojny religijnej. "Musicie wiedzieć, że Netanjahu prowadzi nas do wojny religijnej. Izraelscy Żydzi, jest was 8 milionów, ale w tej wojnie będziecie stać nie tylko przeciwko 13 milionom Palestyńczyków - staniecie wobec 1,6 miliarda muzułmanów na całym świecie. Zawsze mówiliśmy, że Izrael narusza status quo meczetu Al-Aksa, i teraz dla wszystkich stało się jasne, że mieliśmy rację. Izrael zawsze ukrywał i zaprzeczał, że prowadzi wykopaliska pod meczetem, a terqaz zostało to ujawnione. Tymi wykopaliskami Izrael naruszył status quo meczetu Al-Aksa."
    12 października 2015 r. minister finansów Mosze Kahlon powiedział, że ministerstwu finansów "ma obowiązek udostępnić wszelkie niezbędne środki w celu zwalaczania i pokonania terroryzmu. Nie możemy pogodzić się z rzeczywistością, w której każdego dnia dochodzi do incydentów terrorystycznych. Jesteśmy zobowiazani przywrócić bezpieczeństwo obywatelom Izraela."
    12 października 2015 r. prezydent Reuven Rivlin podczas przemówienia otwierającego zimową sesję Knesetu, powiedział: "Ostatnio jesteśmy świadkami prób wywołania wojny religijnej przez przywódców politycznych i innych. Każdy, kto to robi, ma naszą krew - całą naszą krew - na swoich rękach. Naród żydowski i państwo Izrael, nie było i nie będzie w stanie wojny z islamem. Izrael nie narusza status quo Wzgórza Świątynnego, a wszystkie takie twierdzenia są niebezpiecznymi kłamstwami ... Zatrzymamy terroryzm silną ręką, i nie będziemy mieli litości dla okrutnych terrorystów ... w tych pełnych napięcia dniach musimy pamiętać, że koniecznością jest budowanie zaufania między Żydami i Arabami w Izraelu, i za granicą. Droga jest trudna i długa, ale nie ma drogi na skróty." Premier Netanjahu powiedział: "Terror nas nie pokona. Już wielokrotnie pokonaliśmy terror, i tym razem również uda się nam go pokonać. Działamy przeciwko terrorystom na wszystkich frontach. Mówię do wrogów Izraela: Nie powiodło się wam w przeszłości, i teraz też nie uda się wam zniszczyć państwo Izrael! Rozkazałem mocno wzmocnić siły bezpieczeństwa, przegrupowaliśmy brygady do Judei i Samarii, musieliśmy zmobilizować liczne oddziały policji granicznej w Jerozolimie i na terenie całego kraju. Podejmujemy inicjatywy niszcząc domy terrorystów, działając przeciwko podżegaczom, uruchamiając tajnych agentów, przeprowadzając aresztowania ... Znamy ataki terrorystyczne, które były przeprowadzane przed i po ustanowieniu państwa Izrael. Terror nie wynika z frustracji z powodu braku postępów w procesie dyplomatycznym. Motywem terroru jest pragnienie zniszczenia nas. Było to celem terroryzmu od pierwszych dni syjonizmu, i jest to także jego cel w naszych obecnych czasach."

    12 października 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował wieczorem nożem pasażerów autobusu przy wyjeździe z Jerozolimy. Zranił 2 osoby. Policjanci zastrzelili napastnika. Również wieczorem palestyńska terrorystka usiłowała przeprowadzić atak nożem na ulicy Bar Lev w Tel Awiwie. Została obezwładniona przez przechodniów, zanim zaatakowała pierwszą ofiarę. Przekazano ją policji.

12 października 2015 r. przez cały dzień trwały arabskie zamieszki w różnych miejscach Judei i Samarii. Po południem w starciach w Betlejem zginął 1 Arab, który rzucał kamieniami w żołnierzy strzegących grobowca Racheli. W rejonie osiedla żydowskiego Beit Hagai w Judei, zraniony kamieniem został 1 żołnierz. Wieczorem rzucono 3 bomby zapalające w Żydów przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie. W żołnierzy patrolujących Hebron rzucono improwizowany ładunek wybuchowy. Nikt nie został ranny. W zamieszkach w Hebronie wieczorem ranny został 1 żołnierz i 1 Arab. Później rzucono 4 bomby zapalające w bazę wojskową przy osiedlu żydowskim Negohot, w pobliżu Hebronu w Judei. Wieczorem ostrzelano także wojskowy posterunek przy osiedlu żydowskim Nabi Saleh w Samarii.
    12 października 2015 r. palestyński minister spraw zagranicznych Riad al-Malki oskarżył Izrael o usiłowanie doprowadzenia do wybuchu trzeciej Intifady. "Premier Netanjahu chce wszcząć trzecią Intifadę. Chce w ten sposób uniknąć kłopotów stojących przed nim na arenie politycznej i dyplomatycznej." Wezwał Izrael do działań zgodnie z prawem międzynarodowym.

13 października 2015 r. rano 3 syryjskie pociski rakietowe spadły na północną część Wzgórz Golan. Nikt nie został ranny. Prawdopodobnie był to wynik prowadzonych blisko granicy walk po stronie syryjskiej.
    13 października 2015 r. izraelscy Arabowie ogłosili jednodniowy strajk generalny całego sektora arabskiego w Izraelu. Oznacza to, że zamknięte będą szkoły, sklepy i firmy arabskie. Po południem w mieście Sachnin odbyła się demonstracja z udziałem 12 tys. osób poparcia dla meczetu Al-Aksa. Protestujący nieśli palestyńskie flagi i skandowali hasła: "Poświęcimy życie dla Palestyny i Al-Aksa!"
    13 października 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował rano nożem przechodniów w Ra'anana. Zranił 1 osobę, po czym przechodnie go obezwładnili i przekazali policji. Chwilę później inny terrorysta zaatakował nożem ludzi w kawiarni, raniąc 4 osoby. Gdy uciekał został potrącony przez samochód, a następnie obezwładniony przez przechodniów.
    13 października 2015 r. palestyński terrorysta wjechał samochodem w ludzi czekających na przystanku autobusowym na ulicy Malchei w Jerozolimie. Zginął 1 Izraelczyk, a 1osoba została ranna. W dzielnicy Armon Hanetziv doszło do ataku z użyciem noża i pistoleta w autobusie linii nr 78. Zginął 1 Izraelczyk, a 15 osób zostało rannych. Napastnik został postrzelony i aresztowany.
    13 października 2015 r. Siły Obronne Izraela wydały po południu nowy zestaw wytycznych dla swoich żołnierzy. Zalecono żołnierzom przestrzeganie szeregu procedur bezpieczeństwa - między innymi mają całkowity zakaz spania w podczas podróży środkami komunikacji oraz w trakcie oczekiwania na przystankach. Mają zakaz poruszania się bezpośrednio przy krawędzi drogi. Poza tym zalecono im zachowanie ciągłej czujności. Równocześnie poinformowano, że w ciągu ostatnich 3 dni nastąpił spadek liczby rozruchów o 50% - najgorszym dniem starć był piątek. Magen David Adom wezwał obywateli do oddawania krwi, aby pomóc w udzielaniu pomocy rosnącej liczbie ofiar terroru.
    13 października 2015 r. wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Po długiej dyskusji postanowiono, że do czasu pełnego wyszkolenia 300 nowych ochraniarzy (koszt 80 mln NIS), armia zapewni bezpieczeństwo transportu publicznego w Jerozolimie. Decyzja stanowi część kompleksowego planu operacyjnego dotyczącego działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa transportu publicznego w Izraelu, który został opracowany przez ministerstwu transportu. Regularne siły armii zostaną natychmiast rozmieszczone wzdłuż granicznej "bariery bezpieczeństwa", aby w ten sposób odciążyć siły policji granicznej. Dodatkowe decyzje dotyczą przyśpieszenia wyburzania domów terrorystów do 72 godzin od przeprowadzenia ataku terrorystycznego, oraz wycofywania praw stałego pobytu dla rodzin terrorystów mieszkających we Wschodniej Jerozolimie. Również aktywa rodzin terrorystów będą konfiskowane. Siły policyjne we Wschodniej Jerozolimie zostaną także wzmocnione siłami regularnej armii. Wokół Wschodniej Jerozolimy powstaną tymczasowe posterunki wojskowe. Ograniczony zostanie także ruch w arabskich dzielnicach, które będzie można opuścić dopiero po przejściu osobistej kontroli przez policję. Docelowo siły operacyjne policji mają być rozbudowane. W związku z poleceniem, aby w ciągu 12-24 godzin tysiące żołnierzy regularnej armii zostało przeniesionych z baz szkoleniowych do oddziałów regionalnych, wydano specjalne wytyczne postępowanie dla nich. Nakazano nadal stosować politykę minimalizowania palestyńskich ofiar podczas zamieszek, z zachowaniem użycia gazu łzawiącego i gumowych pocisków. Podczas zamieszek na pierwszej linii powinni znajdować się oficerowie średniego szczebla, aby natychmiast podejmować decyzje w kontaktach z demonstrantami. W razie potrzeby istnieje możliwość podjęcia działań operacyjnych, aby oddzielić terrorystów od ludności palestyńskiej. Na terytoriach palestyńskich powstanie rozległa sieć wojskowych punktów kontrolnych, aby podczas alarmu terrorystycznego zamknąć drogi ucieczki terrorystom. Rezerwowe bataliony brygad wyznaczonych do operacji, otrzymają zmienione szkolenia, dopasowane do nowych zadań operacyjnych. Zakazano żołnierzom podejmowanie niektórych działań, takich jak np. aresztowanie palestyńskich cywilów lub żydowskich działaczy prawicowych, do czasu przybycia na miejsce policji.

13 października 2015 r. około 200 Palestyńczyków wszczęło rano zamieszki przy przejściu granicznym Erez na północy Strefy Gazy. Ze względów bezpieczeństwa przejście zamknięto.
    13 października 2015 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły wieczorem zakaz wstępu arabskich robotników do bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Zakaz będzie obowiązywać 2 dni. Również burmistrz miasta Beitar Illit w Samarii, w porozumieniu z wojskowymi władzami, wprowadził wieczorem zakaz wstępu do miasta dla Palestyńczyków. Zakaz wprowadzono ze względów bezpieczeństwa.

13 października 2015 r. izraelska artyleria ostrzelała nad ranem syryjskie Wzgórza Golan. Celem były pozycje, z których chwilę wcześniej wystrzelono pociski na Izrael.
    13 października 2015 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon wezwał Izrael do zastanowienia się, czy nie używa "nadmiernej siły" w starciach z Palestyńczykami. Dodał, że użycie siły przez Izrael budzi niepokój i wymaga poważnego zastanowienia się.
    13 października 2015 r. sekretarz stanu USA John Kerry potępił obecną falę terroru, która jest skierowana przeciwko izraelskim cywilom. Kerry podkreślił, że terror "niszczy przyszłość dla wszystkich".

14 października 2015 r. prezydent Indii Pranab Mukherjee rozpoczął swoją pierwszą wizytę w Izraelu. Podczas spotkania z prezydentem Reuvenem Rivlinem rozmawiali o współpracy między oboma krajami. Podczas spotkania Netanjahu powiedział: "Istnieje cena jaką Izrael i Indie płacą za to, że dwa pluralistyczne demokracje z dumną przeszłością otwarcie dążą do przyszłości. Nasze dwa kraje są atakowane przez radykalnych terrorystów, którzy uważają, że nasze wolności grożą im i ich światopoglądom. Plaga terroryzmu jest wyzwaniem dla twojego kraju, i nasz kraj boryka się z tym od wielu lat. Stoimy w obliczu tego zagrożenia razem, tak jak wtedy, gdy siedem lat temu miał miejsce przerażający atak terrorystyczny w Bombaju, a jednym z celów był Chabad House. Morderczy terroryzm, który atakuje niewinnych, nie ma moralnego uzasadnienia. Należy z nim walczyć ze wszystkich sił, i to robimy w obecnym czasie, gdy obywatele Izraela są atakowani przez uczestników zamieszek. Chciałbym powiedzieć, że my dążymy do pokojowego współżycia, i chcemy zapewnienia o pokojowym współistnieniu. Musimy jednak uświadomić naszych wrogów, że terroryzm nas nie pokona. On się nie opłaca, nawet samobójczy terroryzm. Dlatego wczoraj na posiedzeniu gabinetu postanowiliśmy, że oprócz wyburzania domów terrorystów, nie pozwolimy, aby w miejscu wyburzonych mogły być budowane nowe domy. Będziemy konfiskować majątek terrorystów, którzy przeprowadzili ataki. Będziemy cofać prawo stałego pobytu terrorystom i użyjemy żołnierzy Sił Obronnych Izraela w celu wzmocnienia sił policyjnych w miastach i wzdłuż dróg. Jest to nasz obowiązek jako odpowiedzialnego przywództwa: stać mocno w obliczu terrorystów, którzy nie mają skrupułów pozbawiać ludzkiego życie. Terroryści starają się robić wszystko, aby pokrzyżować wszystkie nasze wysiłki, aby osiągnąć pojednanie i ponownie wznowić proces pokojowy. Mówię wam: Izrael chce pokoju. Chcę spokoju. Chcę natychmiastowego wznowienia rozmów pokojowych z naszymi palestyńskimi sąsiadami, bez warunków wstępnych. I to będą trudne negocjacje, ponieważ, aby osiągnąć pokój, należy zatrzymać terroryzm. Musimy także mieć zagwarantowane realne bezpieczeństwo. Przede wszystkim, aby osiągnąć pokój, Palestyńczycy będą musieli w końcu uznać prawo narodu żydowskiego do państwa narodowego. Chcą abyśmy uznali ich państwo narodowe, to równie dobrze byłoby, aby uznali nasze. Pragniemy pokoju, ale musi to być prawdziwy pokój, bezpieczny pokój i wieczny pokój."
    14 października 2015 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że około 30 tys. żołnierzy (6 jednostek operacyjnych) zostanie skierowanych do działań wsparcia sił policyjnych w całym kraju. Znaczna część tych żołnierzy należy do poza bojowych formacji, takich jak np. żandarmeria wojskowa. Dwa operacyjne bataliony przerzucono do Judei i Samarii. Trzy bataliony wzmocniły ochronę zielonej linii, obsadzając "barierę bezpieczeństwa". Równocześnie policja poinformowała, że po południem zostaną utworzone policyjne posterunki kontrolne przy wyjściach ze wszystkich arabskich dzielnic we Wschodniej Jerozolimie, w ten sposób je zamykając. Jako pierwsza zamknięta została dzielnica Jabel Mukaber. Zatwierdzono także mobilizację kolejnych 1400 rezerwistów z policji granicznej - wcześniej powołano 850 rezerwistów tej formacji.
    14 października 2015 r. palestyński terrorysta przebrany za izraelskiego policjanta usiłował po południem przeprowadzić atak nożem na Starym Mieście w Jerozolimie. Zaatakował zbliżających się policjantów, jednak ci wcześniej go zastrzelili. Wieczorem palestyński terrorysta zaatakował nożem osoby czekające na dworcu autobusowym w Jerozolimie. Zranił 1 Izraelkę. Zaalarmowani policjanci zastrzelili napastnika.

14 października 2015 r. przy osiedlu żydowskim Itzchar w Samarii doszło rano do starć pomiędzy osadnikami a Palestyńczykami, którzy wcześniej obrzucili kamieniami żydowskie samochody. Przybyli na miejsce żołnierze rozdzielili obie strony. Aresztowano 4 osadników.
    14 października 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas w telewizyjnym przemówieniu oskarżył Izrael o "egzekucję" 13-letniego Palestyńczyka, który przeprowadził w ostatnich dniach atak z użyciem noża na ulicy w Jerozolimie. "Z zimną krwią zabili Ahmeda Mansara, tak jak zabijają inne dzieci w Jerozolimie i na palestyńskich terytoriach. [Co ciekawe, Ahmed Mansar żyje - w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala Hadassah Ein Kerem, gdzie jest leczony pod policyjnym nadzorem. Jego 15-letni wspólnik rzeczywiście został zastrzelony przez policjantów.] Izrael stara się rozpalić wojnę religijną zmieniając status quo meczetu Al-Aksa ... Eskalacja może doprowadzić do wybuchu świętej wojny, która będzie miała wpływ na cały świat ... Jestem zainteresowany pokojem i wzywałem Palestyńczyków do przyłączenia się do pokojowego, narodowego oporu."

14 października 2015 r. palestyński wysłannik do ONZ, Rijad Mansour wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do rozmieszczenia w Jerozolimie "międzynarodowych sił w celu zapewnienia ochrony Palestyńczykom." Działania Izraela nazwał pociąganiem Palestyńczyków do "odpowiedzialności zbiorowej" za kilka chuligańskich ataków.
    14 października 2015 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah powiedział: "Chcę podkreślić nasze całkowite poparcie dla praw narodu palestyńskiego i ich Intifady. Obowiązkiem nas wszystkich jest stać przez Palestyńczykach i pomóc im we wszystkim, co możemy. Uznajemy fakt, że Palestyńczycy nie mają wyboru, i wybrali opór i Intifadę. Jest to odpowiedź na prowokacje Izraelczyków i ich starania judaizacji meczetu Al-Aksa."

15 października 2015 r. rano do portu w Hajfie zawinął olbrzymi kontenerowiec linii Maersk. Jest to największy statek, jaki kiedykolwiek przypłynął do Izraela. Rozłądunek kontenerów prowadzi 6 żurawi.
    15 października 2015 r. rano do Izraela przyleciała grupa 65 nowych imigrantów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Przylot zorganizowała organizacja Nefesh B'Nefesh. Minister absorpcji imigracji Ze'ev Elkin poinformował, że w 2015 r. odnotowano wzrost imigracji o 15% w porównaniu do minionego roku. Największa liczba nowych imigrantów pochodzi z Francji (7500 osób - wzrost o 118%), Ukrainy (7100 osób - wzrost o 250%), Rosji (6300 osób) i USA (2900 osób).

15 października 2015 r. kilkuset Palestyńczyków wszczęło wieczorem zamieszki przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Doszło do prób naruszenia płotu. Izraelscy żołnierze unikali używania ostrej amunicji, i próbowali rozproszyć tłum gazem łzawiącym. W kilku miejscach doszło do przeniknięcia przez granicę, i wówczas żołnierze użyli gumowej amunicji.

16 października 2015 r. policja graniczna wystawiła w nocy posterunki kontrolne przy wjazdach do arabskich dzielnic Umm Tuba i Sur Baher we Wschodniej Jerozolimie. W ten sposób już cztery arabskie dzielnice miasta zostały zamknięte, a wszystkie osoby wychodzące poddawane są kontroli osobistej. Od rana w całej Jerozolimie trwały przygotowania na zapowiedziany kolejny arabski "Dzień Gniewu". Poza wzmocnieniem sił bezpieczeństwa, wprowadzono ograniczenie wstępu na Wzgórze Świątynne - mężczyźni powyżej 40 roku życia i wszystkie kobiety.
    16 października 2015 r. minister rolnictwa Uri Ariel wezwał do przywrócenia izraelskiej kontroli nad grobowcem Józefa na przedmieściach Nablusu. Powiedział: "Podpalenie jednego z najświętszych miejsc dla narodu żydowskiego jest wynikiem palestyńskiego podżegania. Palestyńczycy bezczelnie kłamią, że Izrael narusza status quo na Wzgórzu Świątynnym, a sami podpalają i bezczeszczą święte miejsce Izraela. Tego nie można im wybaczyć. Wzywam premiera do przywrócenia kontroli nad grobem Józefa w ręce Izraela." Zgodnie z Porozumieniem z Oslo z 1994 r. grób Józefa miał pozostawać pod kontrolą Izraela, jednak podczas Intifady w 2000 r. Palestyńczycy spądrowali i spalili grobowiec. Później ogłoszono go jako meczet. Aby unikać wzrostu napięcia, Siły Obronne Izraela ograniczyły żydowskie wizyty w grobowcu do jednej w miesiącu. Palestyńskie władze były zobowiązane zapewnić bezpieczeństwo grobowca oraz umożliwić bezpieczny dojazd żydowskim pielgrzymom. Pomimo to, regularnie dochodziło do licznych incydentów.

16 października 2015 r. około 150 Palestyńczyków zgromadziło się w nocy przy grobowcu patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu. Palestyńscy policjanci usiłowali podobno rozpędzić tłum i oddali ostrzegawcze strzały w powietrze, grobowiec został jednak obrzucony bombami zapalającymi i stanął w ogniu. Pożar gasiła palestyńska straż pożarna. Izraelscy żołnierze, którzy przybyli na miejsce, zostali obrzuceni kamieniami i bombami zapalającymi.
    16 października 2015 r. palestyńscy terroryści podłożyli nad ranem improwizowany ładunek wybuchowy przy drodze do miasta Ma'aleh Adumim w Judei. Bombę wykryły psy z patrolu policji granicznej. Saperzy zdetonowali bombę.
    16 października 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas potępił nocne podpalenie grobowca patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu. Nazwał je nieodpowiedzialnym aktem przemocy i zapowiedział powołanie komisji śledczej.

16 października 2015 r. Palestyńczycy złożyli wniosek do UNESCO o uznanie Zachodniego Muru jako część kompleksu meczetu Al-Aksa w Jerozolimie. Wniosek potępia Izrael za noszenie broni przez Izraelczyków przy Zachodnim Murze, który powinien znajdować się pod muzułmańską jurysdykcją. Wniosek w imieniu Autonomii Palestyńskiej złożyły Algieria, Egipt, Kuwejt, Maroko, Tunezja i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

17 października 2015 r. palestyński terrorysta usiłował rano ugodzić nożem izraelskich żołnierzy przy dzielnicy Armon Hanatziv we Wschodniej Jerozolimie. Napastnik został zastrzelony.
    17 października 2015 r. wielki pożar wybuchł w zajezdni autobusowej firmy Dan w Ramat Gan. Spłonęły 32 autobusy. Nikt nie został ranny. Policja i straż pożarna nie wykluczają podpalenia.
    17 października 2015 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować długim nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Kalandia, na północ od Jerozolimy. Żołnierze zastrzelili napastnika. Jeden z żołnierzy został dosięgnięty przez terrorystę, jednak nóż nie przebił kamizelki kuloodpornej. Gdy przybyły na miejsce saper podszedł by sprawdzić, czy przy zabitym nie ma ukrytego ładunku wybuchowego, ten poderwał się i usiłował ugodzić nożem żołnierza. Został wtedy ponownie postrzelony (zmarł od ran).

17 października 2015 r. palestyński terrorysta ciężko zranił wieczorem nożem izraelskiego żołnierza w Hebronie w Judei. Inni żołnierze postrzelili napastnika. Do ataku doszło na punkcie kontrolnym w mieście. Osadnicy żydowscy usiłowali zablokować dojazd karetki do rannego terrorysty. Wcześniej inny terrorysta przebrany za fotoreportera zranił nożem izraelskiego żołnierza w Hebronie. Napastnika zastrzelono. Kilka godzin wcześniej ranny został żołnierz w sąsiednim osiedlu Kiryat Arba. Zabitym napastnikiem okazała się kobieta.

18 października 2015 r. izraelskie siły bezpieczeństwa rozpoczęły budowę tymczasowej betonowej bariery oddzielającej arabską dzielnicę Jabel Mukaber od pozostałej części Jerozolimy. Bariera ma uniemożliwić atakowanie kamieniami i bombami zapalającymi policjantów oraz sąsiedniej żydowskiej dzielnicy Armon Hanatziv. Bariera będzie miała długość około 300 metrów. Od rana uzbrojeni spadochroniarze ochraniają autobusy jeżdżące po Jerozolimie. Będą oni zabezpieczać system transportu publicznego w stolicy do czasu wyszkolenia nowych 300 ochraniarzy. W całym mieście rozlokowano rano około 1 tys. żołnierzy, których działania są ściśle koordynowane z policją.
    18 października 2015 r. palestyński terrorysta zastrzelił wieczorem izraelskiego żołnierza na dworcu autobusowym w Beer Szewie. Następnie zabrał zabitemu karabin M-16 i otworzył ogień do pasażerów czekających na autobusy. Zranił 5 osób, zanim został zastrzelony przez policjantów. Ludzie zatrzymali Erytrejczyka, którego podejrzewano o współudział w ataku terrorystycznym. Zanim interweniowała policja doszło do linczu - ranny Erytrejczyk zmarł w szpitalu. Policja wszczęła dochodzenie.
    18 października 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się wieczorem w Jerozolimie z Przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USArmy, gen. Josephem Dunfordem. Omówiono kwestie strategicznej współpracy między oboma krajami oraz wyzwania stojące przed nimi w regionie.

18 października 2015 r. około 200 Palestyńczyków wszczęło zamieszki w Hebronie, a 100 Arabów w Tulkarem w Samarii. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli na kamienie środkami do rozpraszania tłumu. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.

19 października 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział wieczorem, że Izrael musi walczyć z arabskim terroryzmem, kontynuując jednocześnie pomoc humanitarną ludności palestyńskiej. "Walka z palestyńskim terroryzmem niestety trwa już od lat i wymaga rozwiązania, żelaznej ręki i cierpliwości. W ostatnich tygodniach państwo Izrael doświadczyło fali terroru, z którą będziemy walczyć w bezwzględny sposób, tak jak to miało miejsce w przeszłości. Terroryzmu nie pokonamy słowami, ale określoną i ciągłą walką. Dowódcy i żołnierze Sił Obronnych Izraela, wraz z dowódcami i żołnierzami Policji Granicznej, Policji Izraela i Agencji Bezpieczeństwa Izraela, dołożyli wszelkich starań, by wykorzystując swoją profesjonalność i kreatywność, skutecznie zniszczyć infrastrukturę terrorystyczną w Judei i Samarii. Pokonamy terroryzm i przywrócimy bezpieczeństwo obywatelom Izraela, bo nie mamy innego wyboru, bo nie mamy innego kraju. Musimy jednak pamiętać, że w okolicach będących pod kontrolą Autonomii Palestyńskiej lub terrorystów z Hamasu w Strefie Gazy, znajduje się duża populacja arabska. Bez wsparcia ekonomicznego Izraela, będzie im trudno przetrwać. Jest to miejsce, w którym do działania wchodzi Koordynator Aktywności Rządu na Terytoriach. Musimy dążyć do rozdzielenia ludności palestyńskiej od terrorystów. Kontynuujcie pomoc mieszkańcom Dżenina, Nablusu i Ramallah, aby mogli wieść przyzwoite i wygodne życie. W miarę możliwości pomagajcie ich gospodarce, medycynie, infrastrukturze i wszystkim obszarom życia, od góry do dołu, ponieważ są to wartości służące naszym interesom."

19 października 2015 r. zbrojne ramię al-Fatah, Brygady Męczenników Al-Aksa wydały oświadczenie: "Wzywamy arabski i muzułmański naród do wzięcia odpowiedzialności za meczet Al-Aksa. Wzywamy wszystkich naszych ludzi do podjęcia walki i chronienia miejsc świętych. Syjonistyczny wróg dobrze wie, że zamachy samobójcze znajdują się wśród naszych priorytetów, aby w środku ich państwa za pomocą własnego ciała wysadzać żołnierzy i osadników."
    19 października 2015 r. Hamas wydał oświadczenie wzywające do przeprowadzania samobójczych zamachów w Judei, Samarii i Jerozolimie. Mahmud al-Zahar podkreślił, że Intifada musi przekształcić się z ludowego powstania w pełni zmilitaryzowaną wojnę z użyciem broni i materiałów wybuchowych.
    19 października 2015 r. palestyński terrorysta usiłował przekroczyć punkt kontrolny Kalandia, na północ od Jerozolimy. Podczas przeszukania znaleziono przy nim nóż ukryty w grzebieniu. Został aresztowany.
    19 października 2015 r. Palestyńczycy rzucili wieczorem 5 bomb zapalających do dzielnicy żydowskiej Abraham Avinu w Hebronie, w Judei. W rejonie osiedla żydowskiego Tekoa w Judei, Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskich żołnierzy. W starciu ranny został 1 Arab.

19 października 2015 r. Skandynawskie Linie Lotnicze (SAS) ogłosiły, że zawieszają loty do Izraela ze względu na "niestabilną sytuację" w tym kraju. "Trasa do Tel Awiwu jest droga w obsłudze i jest na niej silna konkurencja. Nie uzyskujemy wystarczającej rentowności, aby nadal ją utrzymywać. Widzimy również, że niestabilność polityczna wpływa na trasę."

20 października 2015 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Jerozolimie z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-moonem, i powiedział mu, że "Wzgórze Świątynne jest obecnie zakładnikiem tych, którzy pragną prowadzić świętą wojnę. Nie możemy na to pozwolić. Izrael nie ma zamiaru i nie zmieni nawet jednej litery w umowie status quo." Odnosząc się do palestyńskiego wniosku złożonego w UNESCO odnośnie Zachodniego Muru powiedział, że jest to próba uniemożliwienia Żydom jakiegokolwiek dostępu do Wzgórza Świątynnego. Ban Ki-moon powiedział, że jego wizyta w Izraelu odzwierciedla poczucie zaniepokojenia eskalacją starć izraelsko-palestyńskich.
    20 października 2015 r. Siły Obronne Izraela poleciły rolnikom omijanie w najbliższych dniach pól położonych w odległości 1 km od Strefy Gazy. Polecenie wydano ze względu na liczne przypadki ostrzału snajperskiego i często zamieszki w Strefie Gazy. W ciągu dnia granicę odwiedził premier Benjamin Netanjahu, który powiedział: "Jestem pod wrażeniem, że sytuacja tutaj jest pod kontrolą. Działamy zgodnie z polityką, która ma na celu uspokojenie napięć i działanie przeciwko terrorystom odpowiedzialnym za ataki - w najbardziej rozsądny i proporcjonalny sposób, i tylko z użyciem niezbędnej ilości siły. Myślę, że Hamas rozumie, że my go uznajemy go za podmiot odpowiedzialny za wszystko, co dzieje się w Gazie, i że nie pozwoli na naruszenie naszych granic lub ataki na naszych ludzi i terytorium."

20 października 2015 r. izraelscy komandosi aresztowali nad ranem w wiosce Bajtunija w pobliżu Ramallah, wysokiego dowódcę Hamasu, Hassana Jousefa.
    20 października 2015 r. palestyński terrorysta zranił rano nożem izraelskiego żołnierza w Hebronie, w Judei. Żołnierze zastrzelili napastnika. Po południem terrorysta wjechał samochodem w grupę Izraelczyków w rejonie bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Rannych zostało 2 Izraelczyków. Gdy napastnik wyszedł z samochodu i usiłował zaatakować nożem kolejne ofiary, został zastrzelony przez żołnierzy. Krótko wcześniej w zasadzce w pobliżu Hebronu uszkodzony został kamieniami żydowski samochód. Jego kierowca został następnie śmiertelnie potrącony przez ciężarówkę. Kierowca arabskiej ciężarówki uciekł i oddał się palestyńskim władzom mówiąc, że był to wypadek. Szczegółowa analiza zdjęć z miejsca zdarzenia wskazała, że atak był zaplanowany i kierowca celowo wjechał ciężarówką w ofiarę.
    20 października 2015 r. po południem obrzucono bombami zapalającymi izraelski posterunek wojskowy strzegący grobowca Racheli w Betlejem. Ranny został 1 żołnierz. Wieczorem obrzucono kamieniami żydowskie samochody w rejonie bloku osiedli Husz Etzion oraz osiedla Beitar Illit w Judei. Uszkodzony został 1 samochód. W północnej części Strefy Gazy demonstrowało około 100 Palestyńczyków, którzy palili opony i rzucali kamieniami w izraelskich żołnierzy. Wojsko odpowiedziało środkami do rozpraszania tłumu. Palestyńskie źródła poinformowały, że zginął 1 Palestyńczyk, a 3 osoby zostały ranne. Wieczorem 2 terrorystów zaatakowało nożami żołnierzy w hebronie. Jeden z żołnierzy został ranny, ale obaj napastnicy zostali zastrzeleni.

    20 października 2015 r. izraelski snajper namierzył po południem w przygranicznej części Strefy Gazy palestyńskiego snjapera, który odpowiadał za liczne ostrzały terytorium Izraela. Palestyński snajper został zastrzelony. Zabity został zidentyfikowany jako dowódca polowy irańskiej organizacji wojskowej Al-Sabarin. Wykorzystywał on palestyńskie protesty do prowadzenia snajperskiego ostrzału izraelskich pozycji wzdłuż granicy.

21 października 2015 r. premier Benjamin Netanjahu polecił przyśpieszenie procesu rozbudowy sieci przekaźników sieci telefonii komórkowej w Samarii i Judei, aby zapewnić pełne pokrycie terytoriów zasięgiem telefonów komórkowych. Decyzję uzasadniono kwestiami bezpieczeństwa.
    21 października 2015 r. policja zniosła przed południem punkty kontrolne z otoczenia dwóch arabskich dzielnic Wadi Joz i Sheikh Jarrah we Wschodniej Jerozolimie. Decyzję podjęto po uspokojeniu się sytuacji i szczegółowej analizie stanu bezpieczeństwa. Posterunki utrzymuje się wokół dzielnic Jabel Mukaber, Sur Baher i Isawiya, w których nadal dochodzi do aktów zakłócenia porządku publicznego.
    21 października 2015 r. ministerstwo spraw zagranicznych odrzuciło dzisiejszą decyzję UNESCO, która uznała Grobowiec Patriarchów w Hebronie i grobowiec Racheli w Betlejem za święte muzułmańskie miejsca. "Izrael całkowicie odrzuca skandaliczną decyzję zarządu UNESCO. To śmieszna decyzja sprowokowana przez Palestyńczyków, która tylko doleje oliwy do ognia. Ta decyzja jest kolejną próbą Palestyńczyków zniekształcania histori. Widzieliśmy postawę Palestyńczyków wobec świętych miejsc, gdy spłonął Grób Józefa, a teraz starają się kontynuować niebezpieczną kampanię podżegania. Związek narodu żydowskiego ze swoimi miejscami świętymi jest głęboki i nie można go cofnąć. Nawet decyzja UNESCO nie zmienia tego."
    21 października 2015 r. wieczorem arabski kierowca nie zatrzymał się w Jerozolimie do kontroli policyjnej. Podczas pościgu wjechał i zranił 2 Izraelczyków na ulicy Eszkol Blvd. Następnie porzucił auto i próbował uciekać pieszo, został jednak zatrzymany. Policja wyjaśnia czy był to atak terrorystyczny, czy wypadek podczas ucieczki przed policją.
    21 października 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.

21 października 2015 r. palestyński terrorysta wjechał rano samochodem w izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym obok osiedla Shiloh w Samarii. Ranny został 1 żołnierz. Napastnik zbiegł do sąsiedniej arabskiej wioski Silwad. Inny terrorysta usiłował rano wedrzeć się do żydowskiego osiedla Itzachar w Samarii. Izraelscy żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.
    21 października 2015 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon spotkał się przed południem z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem, starając się obie strony do obniżenia napięcia i powstrzymania eskalacji przemocy.
    21 października 2015 r. po południem 2 palestyńskich terrorystów zaatakowało nożami izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym w rejonie Benjamina w Samarii. Ranna została 1 żołnierka. Pozostali żołnierze zastrzelili jednego napastnika, a drugiego postrzelonego aresztowali.
    21 października 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami liczne żydowskie samochody w rejonie osiedla Beit Ummar w Judei. Gdy na miejsce przyjechał patrol wojskowy, izraelscy żołnierze stali się celem ataku samochodowego. Rannych zostało 4 żołnierzy. Kierowca samochodu został postrzelony i aresztowany.

21 października 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się wieczorem w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Na wspólnej konferencji prasowej oboje politycy wyjaśnili, że Autonomia Palestyńska nadal kontynuuje podżeganie i wspieranie terroru, a Izrael poszukuje dróg do pokoju. Netanjahu powiedział: "Jeśli chcemy mieć spokój, musimy powstrzymać terror. I aby terror ustał musi być zakończone podżeganie. Myślę, że jest ważne, aby społeczność międzynarodowa wywarła nacisk na prezydenta Abbasa, aby zatrzymał rozprzestrzenianie podżegania i przestał mówić kłamstwa o państwie żydowskim oraz o polityce Izraela. Izrael chce pokoju. Chcę spokoju. Izrael jest zainteresowany pokojem, który jest oparty na zasadzie wzajemnego uznania i bezpieczeństwa, które pozwoli Izraelowi na obronę własnymi siłami. Ale Palestyńczycy nie są niezainteresowani pokojem i ciągle odmawiają skończenia wspierania terroru. Palestyńczycy odmówili negocjacji i odmawiają potępienia terroryzmu. Abbas dołączył do Islamistów w podżeganiu do niedawnej fali przemocy. Wśród fałszywych oświadczeń wydanych przez Abbasa są słowa, że Izrael stara się zniszczyć meczet Al-Aksa. Izrael jest jedynym gwarantem świętości świętych miejsc w Jerozolimie i w innych miejscach kraju."
    21 października 2015 r. sekretarz generalny ONZ Ben Ki-moon rozmawiał telefonicznie z Ammanu wieczorem z Radą Bezpieczeństwa ONZ, której powiedział, że "nie jest optymistą" po rozmowach z izraelskimi i palestyńskimi przywódcami. Podkreślił, że przemoc może z łatwością wymknąć się spod kontroli.
    21 października 2015 r. UNESCO przyjęło uchwałę uznającą Grobowiec Patriarchów w Hebronie i grobowiec Racheli w Betlejem jako muzułmańskie święte miejsca. Przyjęta rezolucja potępiła Izrael za "agresję i nielegalne środki podjęte przeciwko wolności wyznania i ograniczające dostęp muzułmanów do meczetu Al-Aksa, co jest próbą złamania status quo z 1967 r." Za rezolucją głosowało 26 państw, 6 było przeciw (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Czechy i Estonia), a 25 wstrzymało się od głosu. Rezolucję przyjęto po wycofaniu przez Palestyńczyków wniosku o uznaniu Zachodniego Muru w Jerozolimie za miejsce muzułmańskie.

22 października 2015 r. dwóch palestyńskich terrorystów zaatakowało nad ranem nożem przechodniów w mieście Beit Szemesz. Ranny został 1 Izraelczyk. Policjanci zastrzelili obu napastników. Do ataku doszło na przystanku autobusowym przed synagogą.

22 października 2015 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem zamieszki przy barierze granicznej w północnej części Strefy Gazy. Palono opony i obrzucono granicę kamieniami. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli środkami do rozproszenia tłumu. Rannych zostało 3 Arabów. Hamas wezwał do kontynuowania zamieszek i ogłosił na jutro "Dzień gniewu".

23 października 2015 r. izraelska policja zniosła rano ograniczenia wiekowe dotyczące muzułmanów wchodzących na modlitwy na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Ograniczenia obowiązywały od września.
    23 października 2015 r. mieszkańcy osiedla Nof Tzion w Jerozolimie, zauważyli rano Palestyńczyka, który zachowywał się w podejrzany sposób. Przybyła na miejsce policja przeszukała Araba, przy ktrórym znaleziono nóż. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował atak na Żydów.

23 października 2015 r. palestyński terrorysta dźgnął rano nożem izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym w rejonie bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Żołnierz został ranny w rękę. Pozostali żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika. Terrorysta znajdował się w grupie arabskich robotników wpuszczanych do pracy w sąsiednim gaju oliwnym.
    23 października 2015 r. w południe arabskie zamieszki wybuchły w Hebronie, Beit Umar, Ramallah i Betlejem. Hamas od wczoraj wzywał do kontynuowania zamieszek i ogłosił na dzisiaj "Dzień gniewu". W rejonie osiedla Givat Assaf ranny został 1 izraelski żołnierz.
    23 października 2015 r. Palestyńczycy wszczęli popołudniem zamieszki przy barierze granicznej w północnej części Strefy Gazy. Palono opony i rzucano kamieniami. Izraelscy żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.

23 października 2015 r. Państwo Islamskie opublikowało nagranie video z pogróżkami w języku hebrajskim: "Prawdziwa wojna jeszcze się nie rozpoczęła. To co jest teraz, jest dziecięcą wojną w porównaniu do tego, czego możecie się spodziewać wkrótce. Obiecujemy, że ani jeden Żyd nie pozostanie w całym kraju."

24 października 2015 r. palestyński terrorysta usiłował ugodzić nożem przechodnia na Nablus Road w Jerozolimie. W wyniku szamotaniny, Izraelczyk zdołał wytrącić napastnikow nóż z ręki. Napastnik uciekł. W Tel Awiwie zatrzymano Palestyńczyka, który przygotowywał się do ataku z użyciem śrubokręta.
    24 października 2015 r. premier Benjamin Netanjahu wydał wieczorem oświadczenie w języku angielskim, w którym podkreślił, że Izrael będzie kontynuować obecną praktykę, w której muzułmanie mają prawo modlić się na Wzgórzu Świątynnym, podczas gdy nie-muzułmanie mogą tylko odwiedzać to miejsce. "Cieszymy się z większej koordynacji działań między władzami Izraela i jordańskim waqfem, w celu zapewnienia, że odwiedzający i modlący się będą wykazywać więcej powściągliwości i szacunku dla świętości miejsca, a wszystko to zgodnie z odpowiednimi obowiązkami władz izraelskich i jordańskiego waqfu. Popieramy wezwanie do natychmiastowego przywrócenia spokoju, i wszystkie odpowiednie kroki, które należy podjąć w celu zapewnienia, że przemocy i działania prowokacyjne zakończą się, i że sytuacja wróci do normalności, która będzie tworzyć perspektywy dla pokoju."

24 października 2015 r. rano doszło do ataku nożownika na osoby idące modlić się do synagogi w Marsylii (Francja). Ranne zostały 2 osoby. Policja zatrzymała napastnika, który jak wydaje się ma zaburzenia psychiczne na tle antysemickim. Był on także pijany.

25 października 2015 r. większą część kraju dotknęła silna burza połączona z intensywnymi opadami deszczu. Największe szkody powstały w nadmorskim rejonie Ra'anana i Netanji, gdzie około 60 tys. domów zostało pozbawionych energii elektrycznej. W Pardes Hannah silny wiatr obalił mur, zabijając robotnika budowlanego. W Tel Awiwie dźwig runął na ruchliwą ulicę. Nikomu nic się nie stało. Z powodu powodzi zamknięto przejście graniczne z Jordanią oraz część dróg na pustyni Negew.
    25 października 2015 r. ratunkowe służby medyczne poinformowały, że podczas obecnej fali arabskiego terroru zginęło 10 osób, a 127 zostało rannych - 14 ciężko, 19 umiarkowanie, 94 lekko - a dodatkowo udzielono pomocy 65 osobom, które doznały lekkich urazów. Wezwano społeczeństwo do zwrócenia uwagi na instrukcje i ostrzeżenia sił bezpieczeństwa, aby zachować czujność i wzywać służby w razie potrzeby.
    25 października 2015 r. palestyńscy terroryści rzucili wieczorem bombę domowej roboty w stronę izraelskiego patrolu przy dzielnicy Isawiya we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 policjant.

25 października 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował rano nożem osoby czekające na przystanku autobusowym w rejonie bloku osiedli Gusz Etzion. Ranny został 1 Izraelczyk. Żołnierze zastrzelili napastnika. Po południu palestyńska terrorystka usiłowała zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym w Hebronie w Judei. Została zastrzelona zanim dosięgła pierwszą ofiarę.
    25 października 2015 r. przywódca polityczny Hamasu, Ismail Hanija oświadczył, że "żadna siła na świecie nie może zatrzymać intifady. Jesteśmy gotowi do jedności narodowej i politycznej na wszystkich poziomach, i gotowi pojednać się dla zjednoczonej naradowej strategii w celu ochrony Intifady, odzyskania praw Palestyńczyków, i odzyskania niezbywalnych praw narodowych ... Żadnej sile na świecie nie udało się ugasić Intifady Al-Quds. Niektórzy ludzie myślą, że nasi ludzie są zmęczeni intifadami, rewolucją i ruchem oporu, a u podstawy ich strategii jest myśl, że nasi ludzie nie powstaną. Jednak Intifada Al-Quds przyszła pokrzyżować wszystkie ich plany."

25 października 2015 r. sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył, że Izrael zgodził się w celu uspokojenia napięć zainstalować całodobowe kamery systemu monitoringu przy wejściach na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Kerry dodał, że była to propozycja jordańskiego króla Abdullaha.
    25 października 2015 r. jordański król Abdullah II powiedział, że z zadowoleniem przyjmuje oświadczenie premiera Benjamina Netanjahu, że utrzymania status quo na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. "Zobowiązanie to jest mile widziane ze względu na to, że oczekujemy na jego realizację na miejscu." Dodał, że oświadczenie Netanjahu pomoże zakończyć przemoc i złagodzić napięcia, umożliwiając ponownie rozpocząć starania o wznowienie negocjacji.

26 października 2015 r. rzecznik policji poinformował, że fala zamieszek ze strony izraelskich Arabów ustała. "Przez dwa tygodnie panowało wzburzenie i nasilenie protstów oraz zamieszek. Ale ostatnie półtora tygodnia w Dystrykcie Północnym jest zupełnie spokojnie." Zamieszki rozpoczęły się 1 października od zorganizowanych protestów w kilku arabskich miastach i wioskach na północy. Przemoc szybko rozprzestrzeniła się na większość społeczności arabskich na północy. Palono opony i blokowano drogi, obrzucano kamieniami i bombami zpalającymi pojazdy policyjne i cywilne. Za udział w zajściach aresztowano 164 Arabów. Dr Nohad Ali wyjąsnił, że Arabowie najwyraźniej obawiają się represji gospodarczych. "Boją się reakcji izraelskiego społeczeństwa, które może sprowadzić bojkot gospodarczy na dwóch poziomach. Rządowi dostawcy, tacy jak firmy komórkowe Bezeq, energetyczne IEC, poczta, mogą ze względów osobistego bezpieczeństwa swoich pracowników odmówić usług dla arabskich społeczności. Bojkot mogą również ogłosić dostawcy żywności i usług, tacy jak koncerny Tnuva, Strauss i firma autobusowa Egged, która na kilka dni odwołała linie autobusowe do arabskich społeczności. Zaprzestanie odwiedzania przez Żydów społeczności arabskich w 200 r. przyniosło regres lokalnych gospodarek, który był odczuwalny przez wiele lat."
    26 października 2015 r. premier Benjamin Netanjahu przemawiając w Knesecie powiedział, że Izrael nadal będzie działać na rzecz poprawy sytuacji gospodarczej Palestyńczyków i to pomimo faktu, że "w tym samym czasie wszystkimi naszymi możliwościami walczymy z terrorem. Wierzę, że każdy inteligentny przywódca zrobiłby to samo, wszystkimi znanymi i nowymi sposobami, oraz przy pomocy innych państw regionu. Musimy zdławić nadzieję Palestyńczyków, że pewnego dnia siłą miecza zmuszą nas do poddania się. Tylko wtedy, gdy zrozumieją, że to nie zadziała, schowają miecz do pochwy. Pomimo wszelkich wysiłków, żadnemu z sześciu premierów od śmierci Rabina, nie udało się urzeczywistnić wizji pokoju nakreślonego w Oslo. Jeśli oni nie są przygotowani do uznania Izraela jako ojczyzny narodu żydowskiego i zrezygnować z ich marzeń o powrocie do Hajfy i Jaffy, jeśli nadal uczą swoje dzieci nienawiści do Żydów i widzą w Izraelczykach imperialistów, oczywiście nie będzie pokoju."
    26 października 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie. Do ostrzału przyznały się Brygady Szejka Omar Hadida, które są stowarzyszeone z ISIS.
    26 października 2015 r. służby energetyczne poinformowały, że wieczorem jeszcze 24 tys. domów pozostawało bez energii elektrycznej. Przez całą noc będą nadal pracować służby awaryjne, i oczekuje się, że do rana jeszcze 8 tys. domów będzie bez prądu. Jest to wynik uszkodzeń powstałych w niedzielnej burzy.

26 października 2015 r. palestyński terrorysta rano ugodził nożem w szyję izraelskiego żołnierza. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika. Ranny żołnierz w ciążkim stanie został przewieziony do szpitala. Do ataku doszło na skrzyżowaniu przy osiedlu Kiryat Arba, blisko Hebronu w Judei. Po południem palestyński terrorysta usiłował przeprowadzić atak z użyciem noża przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie. Został jednak śmiertelnie postrzelony zanim dosięgnął pierwszej ofiary. Wieczorem w starciach przy wiosce Beit Anoun w Judei, zginął 1 Palestyńczyk.
    26 października 2015 r. Palestyńczycy wszczęli popołudniem zamieszki przy barierze granicznej w północnej części Strefy Gazy. Palono opony i rzucano kamieniami. Izraelscy żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 Arab.
    26 października 2015 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem dwa obiekty terrorystyczne w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

27 października 2015 r. rząd przedstawił do Sądu Najwyższego raport wyjaśniający w sprawie decyzji o rozbiórkach domów terrorystów. Raport pokazuje systematyczny spadek stanu bezpieczeństwa i rosnącą aktywność terrorystyczną w kraju. W 2013 r. było około 1414 ataków, w 2014 r. było 1650 ataków, w 2015 r. już 1703 ataki – w których od stycznia do października było 35 ofiar śmiertelnych. Od święta Rosz Haszana doszło do 778 ataków, w których zginęło 11 osób, a około 100 kolejnych zostało rannych. "Powyższe dane wskazują na znaczącą zmianę sytuacji i eskalacji, intensywność i poziom morderczego terroryzmu, które wymagają aby urzędnicy polityczni oraz sił bezpieczeństwa podjęli środki, aby zniechęcić potencjalnych terrorystów od przeprowadzenia w ogóle ataków, takich jak te, do których niedawno doszło." Sąd Najwyższy nakazał odroczenie wyburzenia 7 domów terrorystów, co wywołało wzburzenie kilku ministrów i polityków.
    27 października 2015 r. patrol izraelskiej policji zatrzymał po południem w Jerozolimie 2 podejrzanie zachowujących się Arabów. Podczas przeszukania znaleziono przy nich siekierę i nóż. Okazało się, że przygotowywali się do ataku na Żydów.
    27 października 2015 r. wieczorem autobus zjechał z drogi w Jerozolimie, i uderzył w ścianę budynku. W wypadku zostało rannych 17 osób.

27 października 2015 r. izraelscy komandosi wkroczyli nad ranem do Dżeninu w Samarii. Aresztowano 2 wysokich dowódców Hamasu (Kajs Saadi, dowódca operacyjny w Dżeninie) i Islamskiego Dżihadu (Taher Jaradat). W mieszkaniu odkryto skład z dużą ilością broni i amunicji. W innych nocnych operacjach przejęto karabiny M16, karabin snajperski, liczne noże, urządzenia wybuchowe, noktowizory oraz amunicję.
    27 października 2015 r. dwie palestyńskie terrorystki usiłowały rano wejść z nożami do Grobowca Patriarchów w Hebronie. Gdy odmówiły poddania się kontroli, izraelscy żołnierze zatrzymali i przeszukali obie. Zostały natychmiast aresztowane.
    27 października 2015 r. rzecznik Hamasu odrzucił plan rozmieszczenia kamer monitoringu na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. "Hamas nie zgodzi się na te działania przy świętym meczecie i wzywa do eskalacji Intifady."
    27 października 2015 r. członek Komitetu Wykonawczego OWP, Hanan Ashrawi skrytykował decyzję o rozmieszczeniu kamer na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Powiedział, że krok ten "ma na celu wzmocnienie kontroli militarnej Izraela, tak aby mogli podjąć działania przeciwko Palestyńczykom. Niniejsze porozumienie ustanawia izraelską przewagę wojskową i narusza status quo w meczecie Al-Aksa."
    27 października 2015 r. dwóch palestyńskich terrorystów zaatakowało wieczorem nożami izraelskich żołnierzy na przystanku autobusowym w rejonie bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Ranny został 1 żołnierz. Obaj napastnicy zostali zastrzeleni.
    27 października 2015 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem zamieszki w pobliżu bariery granicznej w północnej części Strefy Gazy. Palono opony i rzucano kamieniami. Izraelscy żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu, raniąc 1 Araba.

27 października 2015 r. jordański minister spraw islamskich waqfu, Ha'il Abed al Hafez, skrytykował decyzję o rozmieszczeniu kamer na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, podkreślając, że nie wolno ufać Izraelowi. "Instalacja kamer musi być wykonywane pod nadzorem islamskiego waqfu. Jordańskie Królestwo sprawuje opiekę nad świętymi miejscami w Jerozolimie, a izraelska okupacja nie powinny z tym kolidować."

28 października 2015 r. intensywne opady deszczu uszkodziły rano szereg sieci wysokiego napięcia w centralnej części kraju. W rejonie równiny Szaron i okolicach Hajfy bez prądu pozostało 15 tys. domów. Strażacy ewakuowali dziesiątki osób uwięzionych w windach. Nie działająca sygnalizacja drogowa była przyczyną paraliżu komunikacji w Tel Awiwie. W rejonie Kfar Saba i Ra'anana doszło do licznych podtopień, z powodu czego zamknięto część dróg. Najtrudniejsza sytuacja powodziowa była w Herzliji, gdzie ogłoszono stan nadzwyczajny. Straż pożarna ewakuowała ludzi z podtopionych domów. Wstrzymano kursowanie pociągów do Herzliji.

28 października 2015 r. palestyńska terrorystka zaatakował po południem nożem ludzi przy supermarkecie Rami Levy w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk. Policjanci obezwładnili i aresztowali napastniczkę. Chwilę wcześniej w Hebronie izraelscy żołnierze zastrzelili terrorystę, który w rejonie Tel Rumeida usiłował ich zaatakować nożem.
    28 października 2015 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion z dowództwem Brygady Etzion, przedstawicielami policji i władz państwowych. Obecni zgodzili się na podjęcie szeregu kroków w celu poprawy bezpieczeństwa. Wzmocniona zostanie głównie infrastruktura bezpieczeństwa przy głównych skrzyżowaniach dróg.

28 października 2015 r. wysoki komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Zeid Ra'ad Al Hussein ostrzegł w Genewie, że wzrost przemocy izraelsko-palestyńskiej kieruje się w stronę katastrofy. "Przemoc między Palestyńczykami a Izraelczykami, jeżeli nie zostanie od razu zatrzymana, zbliża nas coraz bardziej do katastrofy." Na spotkaniu w Genewie, palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wezwał ONZ do stworzenia "specjalnego systemu dla ochrony Palestyńczyków przed śmiertelną falą przemocy. Jest to bardziej pilne niż kiedykolwiek wcześniej."

29 października 2015 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się rano w Jerozolimie z prezydentem Hondurasu Juanem Orlando Hernandez Alvarado. Podczas spotkania podpisano umowę o współpracy między oboma państwami w zakresie gospodarki wodą, rolnictwa, edukacji, medycyny i bezpieczeństwa regionalnego.
    29 października 2015 r. przewodniczący samorządu Doliny Jordanu, Dawid Elhajani zażądał od rządu ogłoszenia stanu klęski żywiołowej w swoim regionie. "W ciągu pół godziny spadło 70 mm deszczu, powodując powodzie w rejonie pomiędzy Tomer, Gilgal i Netiv HaGedud. Zniszczone zostało centrum badawcze w Gilgal, pola uprawne oraz domy. Straty są ogromne, sięgają milionów szekli. Jestem tu od 1983 roku i nie pamiętam czegoś takiego. W 1988 roku nie było powodzi w Argaman. Rzeczą niezwykłą jest opad deszczu 70 mm w ciągu pół godziny. Tutejsze rzeki podniosły się i wzburzyły. Dwie godziny temu, po tym jak musieliśmy ratować ludzi z kilku samochodów, zdecydowaliśmy się zamknąć drogi w Dolinie Jordanu. Rolnicy już na początku stracili sezon rolniczy. Żądamy od państwa Izrael ogłoszenia stanu klęski żywiołowej. Dolina Jordanu powinna zostać uznana za dotknięta klęską żywiołowa, a rolnicy powinni otrzymać odszkodowania." Ostatnia tygodniowa burza ustanowiła nowy październikowy rekord opadów deszczu. W rejonie równiny Szaron spadło 219 mm deszczu (średnia tego okresu to 35 mm), i choć zima jeszcze się nie rozpoczęła, to obszar ten otrzymał już jedną trzecią rocznych opadów. W Ra'anana odnotowano 124 mm opadu, a w Kefar Szemarjahu 115 mm. Duże opady odnotowano wzdłuż całego wybrzeża - nawet w kibucu Erez przy granicy ze Strefą Gazy było 112 mm. W Dolinie Jordanu spadło 42 mm deszczu (średnia października wynosi 9 mm), czyli prawie pięć razy więcej niż normalnie. W rejonie Morza Martwego 37 mm, w pustynnej Dolinie Arawa 31 mm, na wzgórzach Judei 25 mm.
    29 października 2015 r. minister sprawiedliwości Ajelet Szaked odrzuciła propozycję premiera Netanjahu dotyczącą powołania specjalnych trybunałów sądowych do rozpatrywania w trybie przyśpieszonym spraw związanych z kwestiami bezpieczeństwa. Premier odmówił podania szczegółów, dlatego minister odrzuciła propozycję, uzasadniając ją, że trybunały mogłyby przynieść więcej szkody niż korzyści.

29 października 2015 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły rano zasadę separacja ludności żydowskiej od palestyńskiej w rejonie bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Decyzję podjęto ze względów bezpieczeństwa.
    29 października 2015 r. Palestyńczycy wszczęli rano zamieszki przy osiedlu Kiryat Arba w Judei. Z tłumu wyskoczył terrorysta, który ugodził nożem izraelskiego żołnierza. Gdy usiłował zranić kolejnego żołnierza, został zastrzelony. W południe palestyński terrorysta usiłował ugodzić nożem izraelskiego żołnierza w Hebronie. Napastnik został zastrzelony. Nikt nie został ranny.
    29 października 2015 r. Hamas po raz kolejny ogłosił piątek "Dniem Gniewu", wzywając wszystkich Palestyńczyków do stawiania oporu.

29 października 2015 r. przedstawiciele al-Fatah spotkali się w Bejrucie (Liban) z przedstawicielami Hamasu. Na czele reprezentacji Hamasu stał Khaled Mashaal i Mousa Abu Marzouk, natomiast al-Fatah reprezentował al-Ahmed Azzam. Celem spotkania było omówienie możliwości rozszerzenia Intifady przeciwko Izraelowi. Obie strony zgodziły się na koordynowanie działań różnych arabskich frakcji w walce przeciwko Izraelowi, oraz postanowiono wdrożyć plan pojednania narodowego pomiędzy al-Fatah i Hamasem.

30 października 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował w południe nożem ludzi czekających na tramwaj w rejonie Wzgórza Amunicyjnego w Jerozolimie. Zranił 1 Izraelczyka. Ochroniarz otworzył ogień raniąc napastnika i przypadkowo 1 osobę. Terrorysta został aresztowany, jednak zmarł później od ran.

30 października 2015 r. dwóch palestyńskich terrorystów podjechało motorem do punktu kontrolnego Tapuah w Samarii. Usiłowali zaatakować izraelskich żołnierzy, jednak zanim przeprowadzili atak zostali zastrzeleni. Znaleziono przy nich noże. Popołudniem terrorysta usiłował ugodzić nożem żołnierza w pobliżu osiedla Bet El. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.
    30 października 2015 r. Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie Ramallah i Betlejem. Palono opony, oraz rzucano kamieniami i bombami zapalającymi w izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozproszenia tłumu. Palestyńskie służby medyczne poinformowały, że w Betlejem od gazu łzawiącego zmarło arabskie niemowlę.

30 października 2015 r. palestyńska delegacja z Mahmoudem Abbasem na czele spotkała się z prokuratorem Fatou Bensouda z Międzynarodowego Trybunału Karnego, któremu przekazała dokumenty oskarżające Izrael o rzekome zbrodnie wojenne i "czystki etniczne". Jak powiedział Saeb Erekat, dokument liczy 52 strony i zawiera listę rzekomych "egzekucji, kar zbiorowych, rozbiórek domów i czystek etnicznych. Zawiera wszystkie informacje o tożsamości palestyńskich męczenników i w jaki sposób oni zginęli. Jest poparty zweryfikowanymi zdjęciami i filmami." Bensouda został oficjalnie upoważniony, by zbadać czy istnieją wystarczające dowody zbrodni.

31 października 2015 r. Arabowie obrzucili po południem kamieniami żydowskich nastolatków w Hajfie. Ranny został 1 Izraelczyk.

31 października 2015 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie samoloty zbombardowały nad ranem dwa cele w rejonie Qalamoun na granicy Libanu z Syrią. Jest to stały punkt przeładunkowy towarów na granicy pomiędzy tymi państwami. Prawdopodobnie miało miejsce udaremnienie przemytu broni dla libańskiego Hezbollahu.
    31 października 2015 r. rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby skrytykował palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa za jego spotkanie z Międzynarodowym Trybunałem Karnym w próbie pozwania Izraela za zbrodnie wojenne. "Uznajemy, że Palestyńczycy nie mają prawa być częścią konwencji rzymskiej i przyłączenia się do Międzynarodowego Trybunału Karnego, ponieważ Autonomia Palestyńska nie jest państwem. Sprzeciwiamy się działaniom podjętym przeciwko Izraelowi w sądzie w Hadze, i oczekujemy od Palestyńczyków, aby wyjaśnili, co przekazali na spotkaniu. Nadal naciskamy na obie strony, aby zakończyły przemoc i zaprowadziły spokój, co pomoże obu stronom. Popieramy prawo Izraela do zapewnienia bezpieczeństwa swoim mieszkańcom, ale mamy nadzieję, że wszystkie środki, które używa Izrael są czynione z minimalną szkodą dla ludności cywilnej."

1 listopada 2015 r. szef Departamentu Wywiadu Sił Obronnych Izraela powiedział, że Izrael i Iran są w środku wojny technologicznej i Iran pokonał przewagę jakościową, jaką Izrael posiadał nad ich krajem. "Jesteśmy w stanie wojny z Iranem. Jesteśmy w samym środku wojny technologicznej z Iranem. Nasi inżynierowie walczą z irańskimi inżynierami."
    1 listopada 2015 r. minister finansów Moseh Kahlon zatwierdził wzrost miesięcznej płacy minimalnej do 5300 szekli do grudnia 2017 r. Oczekuje się, że płace będą rosły w czterech etapach - pierwszy miał miejsce w kwietniu tego roku, gdy miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 350 szekli, z 4300 miesięcznie do 4600 NIS. Drugi jest zaplanowany na 1 sierpnia 2016 roku, gdy pensja wzrośnie do 4825 NIS. Trzeci planowane jest na 1 stycznia 2017 roku, ze wzrostem do 5000 NIS. Wreszcie w grudniu 2017 r. minimalna płaca wzrośnie do 5300 NIS.

1 listopada 2015 r. palestyński terrorysta usiłował po południem przeprowadzić atak nożem w pobliżu osiedla Kiryat Arba w Judei. Izraelscy żołnierze zastrzelili napastnika. Wieczorem terrorysta wjechał samochodem w grupę żołnierzy przy osiedlu Beit Einun. Rannych zostało 3 izraelskich żołnierzy. Napastnik zbiegł.

2 listopada 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon ujawnił część informacji dotyczących negocjowanego ze Stanami Zjednoczonymi pakietu pomocy strategicznej, którego Izrael domaga się w zamian za umowę jądrową z Iranem. Pakiet obejmuje nową eskadrę ciężkich myśliwców przewagi powietrznej F-15, nowoczesne samoloty-cysterny, śmigłowce, wielozadaniowe samoloty pionowego startu i lądowania V-22 Osprey, precyzyjne bomby oraz wsparcie finansowe programu rakietowego Arrow-3.
    2 listopada 2015 r. palestyński terrorysta przeprowadził po południem atak nożem przed dworcem autobusowym w Rishon Letzion. Rannych zostało 3 Izraelczyków. Napastnik usiłował ukryć się w sklepie, jednak cywile ujęli go i przekazali policji.
    2 listopada 2015 r. palestyński terrorysta zranił wieczorem nożem przechodnia na ulicy w centrum Netanji. Policjanci postrzelili i aresztowali napastnika. Rozwścieczony tłum usiłował zatrzymać karetkę z rannym terrorystą.

2 listopada 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas polecił organizowanie wojskowych uroczystości pogrzebowych wszystkim zabitym terrorystom, których ciała będzie zwracał Izrael. W uroczystości mają uczestniczyć uzbrojeni policjanci w pełnym umundurowaniu, a rodzinom zabitych będzie przysługiwać specjalne odszkodowanie pieniężne. Zezwolono także na machanie flagami Hamasu i innych organizacji terrorystycznych.

2 listopada 2015 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie samoloty zbombardowały nad ranem dwa cele w rejonie Qalamoun na granicy Libanu z Syrią. Celem był transport rakiet Scud, które były przeznaczone dla Hezbollahu.
    2 listopada 2015 r. izraelski ambasador w ONZ Danny Danon spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-moonem. "Izraelska publiczna postrzega ONZ jako organizację, która jest stronnicza wobec Izraela. Musimy budować mosty między Izraelem i ONZ, aby całemu światu pokazać prawdziwe fakty o Izraelu."

3 listopada 2015 r. premier Benjamin Netanjahu podczas wizyty w mieście Afula powiedział: "Izrael znajduje się w burzliwym regionie. Wszędzie wokół nas jest radykalny Islam, który rozszerza swoje ramiona również pośród nas. W chwili obecnej walczymy z falą terroru. Najpierw były rakiety, a teraz są noże. Pokonaliśmy pierwszą falę; pokonamy też tę drugą. To wymaga dużo cierpliwości. Zwiększyliśmy nasze siły i działamy w różne sposoby. Chociaż nie uchylamy się od niezbędnych działań aby pokonać terroryzm, wiemy, że w końcu możemy liczyć na siłę woli, żelazną siłę woli naszego narodu, który był tutaj w ciągu ostatnich 100 lat, który pokonał wszelkie przeszkody i rozwija swoje państwo w sposób, który inspiruje świat."
    3 listopada 2015 r. kilkudziesięciu rabinów z organizacji Derech Chaima podpisało odezwę do rządu, która wzywa do ustanowienia kary śmierci dla terrorystów. "W tych trudnych czasach, gdy krew żydowska jest rozlewana jak woda, musimy powtórzyć oczywiste słowa: każdy, kto chce zaszkodzić Żydowi, powinien być uprzedzony, że może zginąć zanim wykona swój czyn."

3 listopada 2015 r. izraelscy żołnierze zajęli w nocy stację radiową Al-Huriyeh w Hebronie, w Judei. Stacja była finansowana przez Hamas i nadawała audycje wzywające do nienawiści wobec Żydów. Skonfiksowano urządzenia techniczne oraz nadajnik. W innych operacji w Hebronie, w opuszczonym domu odkryto skład broni i amunicji.
    3 listopada 2015 r. palestyński terrorysta usiłował rano przekroczyć przejście graniczne w pobliżu Dżeninu w Samarii. Znaleziono przy nim bombę domowej roboty oraz nóż. Podczas przesłuchania przyznał się, że był w drodze na wybrzeże, gdzie planował przeprowadzić zamach terrorystyczny.

4 listopada 2015 r. burza piaskowa spowodowała wzrost zapylenia powietrza w prawie całym kraju. Silny wiatr obalał drzewa w Górnej Galilei. Ministerstwo środowiska wydało ostrzeżenie związane ze wzrostem zanieczyszczenia powietrza. Z powodu słabej widoczności okresowo zamknięto lotniska Sde Dov w Tel Awiwie i w Ejlacie.
    4 listopada 2015 r. policja usunęła kilka kluczowych barier położonych we Wschodniej Jerozolimie, ponieważ sytuacja bezpieczeństwa w mieście ulega systematycznej poprawie. Przywódcy lokalnych społeczności arabskich zobowiązali się zachować spokój w dzielnicach arabskich. Policja podkreśliła, że jeśli spokój zostanie naruszony, bariery natychmiast powrócą na swoje miejsca. Opublikowano także dane o działaniach policji od święta Rosz Haszana. W ciągu tych ostatnich trzech tygodni w całym raku aresztowano 1632 osoby podejrzane o udział w zamieszkach, z których 1553 zatrzymano. Najwyższy wskaźnik zatrzymań odnotowano w Jerozolimie, w której zatrzymano 797 osób podejrzanych o działalność terrorystyczną. W Samarii i Judei zatrzymano 499 osób, a na północy kraju 177 osób.

4 listopada 2015 r. palestyński terrorysta staranował samochodem po południu grupę izraelskich żołnierzy w pobliżu Hebronu. Rannych zostało 2 żołnierzy. Napastnik został śmiertelnie postrzelony.

4 listopada 2015 r. doradca Kongresu USA powiedział, że Izrael przedstawił wstępny wniosek dotyczący pomocy wojskowej ze strony Stanów Zjednoczonych. Izrael chce aby zwiększyć ją do 5 mld USD (obecnie średnio 3 mld USD do 2017 r.) rocznie na okres 10 lat. Doradca dodał, że negocjacje są w fazie początkowej, a wniosek nie został jeszcze oficjalnie przedłożony do Kongresu. Negocjacje rozpoczną się od wizyty w przyszłym tygodniu premiera Netanjahu w Białym Domu.
    4 listopada 2015 r. miesięcznik Forbes opublikował listę 25 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Na 21 miejscu uklasyfikował się Benjamin Netanjahu.

5 listopada 2015 r. rząd zatwierdził umowę z Narodowym Funduszem Żydowskim. na mocy której Izrael sfinansuje projekty państwowe i środowiskowe o wartości 1 mld NIS rocznie. Projekty będą od 2016 r. realizowane przez Żydowski Fundusz Narodowy (wartość 2,2 mld NIS rocznie).

5 listopada 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety, które z powodu błędu obsługi spadły wewnątrz strefy.
    5 listopada 2015 r. palestyński terrorysta usiłował po południem przeprowadzić nożowy atak na przystanku autobusowym w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Został jednak zastrzelony przez izraelskich żołnierzy gdy tylko wyjął nóż.

5 listopada 2015 r. przywódca polityczny Hamasu Khaled Mashaal powiedział, że "przywództwo Autonomii Palestyńskiej nie robi wystarczająco dużo na arenie międzynarodowej, aby poradzić sobie z polityką i zbrodniami osadników. Musi być sformowana strategia narodowa. Musi być koordynacja między siłami oporu i wysiłkami dyplomatycznymi. To od palestyńskiego przywództwa zależy wspólna wizja tej intifady."
    5 listopada 2015 r. Izba Reprezentantów USA wystosowała list do przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa, z żądaniem zaprzestania podżegania do terroru. List wystosował przewodniczący komisji spraw zagranicznych Ed Royce, a podpisało się pod nim 369 członków Izby Reprezentantów. List wezwał także Abbasa do potępienia obecnej fali terroru i wznowienia bezpośrednich negocjacji pokojowych z Izraelem. W liście bezpośrednio oskarżono Abbasa i innych palestyńskich urzędników o podżeganie do terroru, ostrzegając, że nie przywrócenie spokoju może zaprzepaścić szansę na powstanie dwóch państw.

6 listopada 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety, które spadły do Morza Śródziemnego. Była to kolejna próba rakietowa Hamasu, którą po raz pierwszy przeprowadzono z ruin dawnego żydowskiego osiedla Gusz Katif.

6 listopada 2015 r. palestyński terrorysta postrzelił rano 2 Izraelczyków przed wejściem do Grobowca Patriarchów w Hebronie. Izraelscy żołnierze przeszukali wszystkie okoliczne budynki w poszukiwania osoby odpowiedzialnej za atak, ale nie znaleziono snajpera.
    6 listopada 2015 r. palestyński terrorysta przeprowadził w południe atak z użyciem noża przed supermarketem Rami Levy w strefie przemysłowej Shaar Beniamin na północ od Jerozolimy. Ranny został 1 Izraelczyk. Napastnik zbiegł z miejsca ataku. Duże siły wojskowe zabezpieczyły całą okolicę, poszukując napastnika.
    6 listopada 2015 r. palestyńska terrorystka usiłowała po południem wjechać samochodem w grupę izraelskich żołnierzy podczas arabskich zamieszek w wiosce Halhoul, na północ od Hebronu w Judei. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastniczkę. Terrorystka okazała się 72-letnią kobietą. Jej córka jest żoną wysokiego dowódcy Hamasu w Judei.
    6 listopada 2015 r. palestyński terrorysta ciężko zranił nożem wieczorem Izraelczyka na skrzyżowaniu Beit Anun w pobliżu Hebronu.

7 listopada 2015 r. w swoim domu w Jerozolimie zmarł były prezydent Izraela, Icchak Nawon. Miał 94 lata. Urodził się w 1921 r. w Jerozolimie. Był piątym prezydentem Izraela w latach 1978-1983.

7 listopada 2015 r. izraelskie morskie służby ratownicze odnalazły nad ranem zagubionych 2 Izraelczyków na Morzu Śródziemnym. Dwa dni temu wypłynęli z Hajfy jachtem w kierunku Cypru. Gdy nie dotarli do celu w zaplanowanym czasie, służby morskie rozpoczęły poszukiwania. Odnalezieni są w dobrym stanie zdrowia.

8 listopada 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.

8 listopada 2015 r. palestyński terrorysta wjechał rano samochodem w grupę osób stojących na przystanku autobusowym przy żydowskim osiedlu Kefar Tapuach w Samarii. Rannych zostało 4 Izraelczyków (jedna zmarła od ran). Policjanci zastrzelili napastnika.
    8 listopada 2015 r. palestyński terrorysta zranił nożem ochraniarza strzegącego wjazdu do żydowskiego osiedla Beitar Illit w Judei. Strażnik zdołał jednak postrzelić napastnika, który został następnie aresztowany. Późnym popołudniem arabscy terroryści zranili nożem żydowskiego osadnika przy osiedlu Alfei Menash w Samarii. Napastnicy zbiegli.
    8 listopada 2015 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem obiekty infrastruktury terrorystycznej Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

9 listopada 2015 r. niespotykanie duże opady dotknęły południową część równiny przybrzeżnej, wywołując lokalne podtopienia w rejonie miasta Aszkelon. Podtopiony został Barzilai Hospital. Zamknięto część dróg.

9 listopada 2015 r. palestyńska terrorystka usiłowała przeprowadzić atak nożowy na punkcie kontrolnym przy osiedlu Alfei Menashe w Samarii. Gdy nie zatrzymała się na kolejne wezwania izraelskich żołnierzy, została zastrzelona.

9 listopada 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Białym Domu z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą. Ustalono, że odrębne komisje zajmą się ustaleniem szczegółów dodatkowej pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych dla Izraela. Obama podkreślił niezwykłe więzi przyjaźni między oboma państwami oraz prawo Izraela do obrony.

10 listopada 2015 r. palestyński terrorysta usiłował w południe zaatakować nożem izraelskich żołnierzy w Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Został on śmiertelnie postrzelony zanim zdołał dosięgnąć pierwszą ofiarę. Wcześniej dwóch terrorystów zraniło nożem ochraniarza na przystanku tramwajowym w dzielnicy Pisgat Ze'ev w Jerozolimie. Obaj napastnicy zostali aresztowani, w tym jeden został postrzelony.
    10 listopada 2015 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet opublikowała dane dotyczące obecnej fali arabskiego terroru, którą nazwała aktem rozpaczy ludności palestyńskiej. Jako główny czynnik przyczyniający się do przeprowadzania ataków wskazano narodowe i osobiste poczucie gospodarczego niedostatku. "W przeprowadzanych atakach brak jest zorganizowanego przywództwa, spójnego planu działania, nie ma jasnych ram organizacyjnych i politycznych. Niektórym terrorystom ataki pozwalają uciec od rzeczywistości, którą spostrzegają jako nie możliwą do zmienienia." Statystyki pokazują, że 90% terrorystów to mężczyźni, i 80 % jest w wieku 16-25 lat. 72% ataków przeprowadzono w okolicy, w której mieszkają sprawcy. Tylko 5% sprawców jest izraelskimi Arabami. 62% ataków nastąpił w Judei i Samarii, z pozostałe przeprowadzono na linii zawieszenia broni z 1949 r. "Działalność tej palestyńskiej młodzieży, która tworzy obecną falę terroru, nie jest zorganizowana, ale raczej jest spontaniczna. Jego źródłem jest podżeganie i rozpowszechnianie fałszywych pogłosek o izraelskich próbach zaszkodzenia meczetowi Al-Aksa, co dostarcza natychmiastowych motywów i symboli religijnych, i przechodzi z gwałtownych protestów do aktów terroru przeciwko państwu Izrael."
    10 listopada 2015 r. służby meteorologiczne poinformowały, że opady deszczu z zeszłego tygodnia były rekordowo wysokie w historii Izraela. Na równinie Szaron w ciągu ostatniego miesiąca spadło 333 mm deszczu, co stanowi 63% rocznych opadów na tym obszarze i to pomimo faktu, że zima dopiero się rozpoczęła (normalna średnia wynosi w tym okresie na równinie Szaron 64 mm deszczu). W południowej części równiny przybrzeżnej i obszarze miasta Aszkelon tylko w ostatni poniedziałek w ciągu jednej godziny spadło 92 mm deszczu, co stanowi 55% rocznych opadów w tym regionie i stanowi rekord. W Tel Awiwie spadło 96 mm deszczu, w Bet Dagan 86 mm, w Rosz Tzurim w Gusz Etzion 64 mm i w Jerozolimie 43 mm. Nawet na Negewie, gdzie opady osiągnęły 25-50 mm, wielkości te są znacznie większe niż średnia w tym samym okresie w minionych latach. Poziom wody w jeziorze Kinnaret wzrósł o 1 cm w poniedziałek i wynosi obecnie 212.965 metrów poniżej poziomu morza. Jest to pierwszy raz od ostatniej zimy, gdy poziom wody wzrósł.

10 listopada 2015 r. izraelscy żołnierze udaremnili po południem terrorystyczny atak na przejściu granicznym na północ od Jerozolimy. Wykorzystując arabskie rozruchy, terrorysta usiłował podbiec i zaatakować nożem żołnierzy. Terrorysta został zastrzelony. Wcześniej do podobnego ataku doszło na punkcie kontrolnym przy arabskiej wiosce Abu Deis na wschód od Jerozolimy. Postrzelony napastnik został aresztowany.

11 listopada 20115 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że wkrótce rozpocznie się budowa podziemnej bariery na granicy Strefy Gazy. Bariera ma na celu uniemożliwienie kopania podziemnych tuneli terrorystycznych.
    11 listopada 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział: "Nasz kraj rozwija się i kwitnie. Jest niemożliwe, aby u nas stało się to, na co patrzymy w Unii Europejskiej. Fakt, że oni chcą znakować produkty wykonane poza liniami z 1967 roku oznacza, że oni próbują zdelegitymizować nasze prawo do istnienia jako narodowe państwo narodu żydowskiego. Arabowie próbowali siłami wojskowymi uniemożliwić utworzenie państwa i zostali pokonani w każdej wojnie. Po wojnie Jom Kippur zozumieli, że jest niemożliwe, by pokonali siłami zbrojnymi nasze Siły Obronne Izraela, i od tego czasu nigdy nie starali się nas pokonać armią. Myśleli, że nasz duch zostanie złamany, gdy będą wystrzeliwać rakiety i prowadzić terror - myśleli, że to nas złamie. Wielokrotnie udowodniono im - po raz ostatni w Gazie, wcześniej w Libanie, a teraz z tą falą terroru, że to nie jest przypadek. Myśleli, że może terror nam przeszkodzi - ale to jedynie pomaga nadal rozwijać państwo, rozwijać się, rozwijać i umacniać. Gdy spojrzymy, co dzieje się z nimi - to na Bliskim Wschodzie mordowanych są setki tysięcy ludzi, a Europejczycy są zajęci bojkotem naszych produktów, podczas gdy jesteśmy jedyną demokracją w regionie. To zapewnia poparcie dla terroryzmu, daje poparcie takim krajom jak Iran, gdzie bez powodu ludzie wiszą w centrach miast. A względem nas oni zajmują się bojkotem produktów. Mam nadzieję, że Europa wytrzeźwieje z tych złych myśli i znajdzie sposób, aby się wyprostować, bo jest to oczywiście hipokryzja i w końcu będzie ich boleć."
    11 listopada 2015 r. palestyński terrorysta ciężko zranił nożem kobietę w Haderze. Do ataku doszło późnym wieczorem.

11 listopada 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Beit Ummar w pobliżu Hebronu. Ranny został 1 Izraelczyk. Uszkodzony został autobus i samochód osobowy.

11 listopada 2015 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie samoloty zbombardowały rano lotnisko w Damaszku (Syria). Nie jest jasne czy celem był jakiś transport broni lub komórka terrorystyczna planująca ataki przeciwko Izraelowi.
    11 listopada 2015 r. Unia Europejska zatwierdziła rano umieszczanie specjalnych etykiet na izraelskich produktach z Judei i Samarii. Na spotkaniu w Brukseli, Komisarz Unii Europejskiej powiedziała, że "przyjęta dziś rano decyzja wskazuje uwagę na miejsce pochodzenia towarów z terytoriów okupowanych przez Izrael od czerwca 1967 r."
    11 listopada 2015 r. premier Benjamin Netanjahu potępił w Waszyngtonie decyzję Unii Europejskiej o specjalnym oznakowaniu izraelskich produktów wytwarzanych w Judei, Samarii i na Wzgórzach Golan. "Decyzja Unii Europejskiej jest hipokryzją i pokazuje podwójne standardy - dotyka tylko produktów z Izraela, ale nie porusza 200 innych konfliktów na całym świecie. Jednostronne ruchy Unii Europejskiej wobec Izraela nie będą tolerowane ... Gospodarka Izraela jest silna, a poszkodowanymi będą jedynie Palestyńczycy, którzy pracują w izraelskich zakładach. Unia Europejska powinna się wstydzić." Później Natenjahu spotkał się z sekretarzem stanu USA Johnem Kerry, który powiedział, że "syjonistyczny sen obejmuje pojęcia Izraela jako demokracji żydowskiej, która jest latarnią światła do wszystkich narodów. To marzenie może uwzględnić dwa państwa żyjące obok siebie w oparciu na bezpieczeństwie. Wszyscy wiemy, że po latach dyskusji i działań nie jest to niemożliwe marzenie. Jest to możliwe do osiągnięcia. Uznanie państwa palestyńskiego wymaga odwagi, wymaga przywództwa."
    11 listopada 2015 r. prezes Anti-Defamation League (ADL) Jonathan A. Greenblatt potępił Unię Europejską za decyzję o specjalnym oznaczaniu izraelskich towarów produkowanych w Judei, Samarii i na Wzgórzach Golan. "Europejscy urzędnicy mogą domagać się wszystkiego czego chcą, twierdząc, że decyzja ma charakter techniczny, ale w rzeczywistości te wytyczne są polityczną presją dyplomatyczną. Polityczne przesłanie jest szkodliwe, ponieważ ten krok nieuchronnie zwiększa percepcję bojkotu - bez względu na różnice techniczne - a więc de facto wspiera bojkot i sankcje, ruch kampanii bojkotu wszystkich izraelskich towarów i delegitymizację państwa żydowskiego. Unijni urzędnicy twierdzą, że tak nie jest, ale wysłali teraz negatywną wiadomość o izraelskich produktach dla europejskich konsumentów, którzy jest mało prawdopodobne, aby zrozumieli oznaczenia. Przesłanie jest hipokryzją. Podczas gdy Unia Europejska oznaczy towary dla celów rozliczeniowych, europejscy ministrowie prowadzą na wysokim szczeblu negocjacje handlowe z Iranem. Czy oni oznaczą towary irańskie: made in Iran (terroryści lub kaci)? Czy Unia Europejska wprowadzi znakowanie produktów z Sahary Zachodniej lub "produkty Maroka"? Nie, Izrael po raz kolejny jest wyróżniany i tym razem dyskredytowany, i jest to zamaskowane oraz usprawiedliwiane językiem ochrony konsumenta. Prawdziwy wpływ tych wytycznych odbije się w stosunkach Unii Europejskiej z Izraelem, a nie na izraelskiej gospodarce, a dziś te stosunki zostały osłabione. Jeśli Unia Europejska chce odgrywać pozytywną rolę w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie, powinna naciskać na Autonomię Palestyńską, aby zakończyć falę ataków i zakończyć nawoływania do nienawiści i przemocy. Prawidłowe oznakowanie palestyńskich przeszkód pokoju znacznie lepiej przyczyni się niż etykietowania izraelskiego wina ze Wzgórz Golan."

12 listopada 2015 r. Rosja poinformowała, że w zachodniej Syrii rozlokowała zaawansowany system obrony przeciwlotniczej S-400. Chroni on bazę lotnicząw Latakia, którą wykrozystuje rosyjskie lotnictwo w Syrii. System ma zasięg 300 km i może jednocześnie śledzić 300 celów do wysokości 90 tys. stóp. System potrafi wykrywać samoloty typu "stealth".
    12 listopada 2015 r. zamaskowany napastnik zaatakował wieczorem nożem Izraelczyka w Mediolanie (Włochy). Ciężko ranny został 9 razy ugodzony nożem w plecy, ramię, twarz i gardło. Do ataku doszło przy koszernej pizzerii i żydowskiej szkole w Mediolanie. Napastnik zbiegł. Po ataku, włoski departament bezpieczeństwa poinformował, że zostanie zwiększone bezpieczeństwo wszystkich żydowskich i izraelskich instytucji we Włoszech.

13 listopada 2015 r. Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy barierze granicznej w północnej części Strefy Gazy. Palono opony i rzucano kamieniami. Izraelscy żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Rannych zostało 2 Arabów.
    13 listopada 2015 r. palestyński terrorysta zastrzelił po południem rabina Jaakowa Litmana i jego 18-letniego syna Netanela w pobliżu Hebronu. Wracali oni z uroczystości szabatowych, kiedy terroryści wyprzedzili ich samochód i otworzyli do nich ogień. Jeden z terrorystów wyszedł następnie z samochodu i strzelił kilka razy do ofiar, zanim napastnicy zbiegli. Drugi syn rabina został postrzelony i wezwał pomoc. Przejeżdżająca karetka Czerwonego Półksiężyca odmówiła udzielenia pomocy 2 rannym żydowskim dzieciom.

13 listopada 2015 r. wieczorem w Paryżu doszło do serii sześciu skoordynowanych ze sobą ataków terrorystycznych. Głównym celem była sala koncertowa Bataclan Theater, która była żydowską własnością. Podczas koncertu muzycznego na salę weszło 4 terrorystów, którzy otworzyli ogień z karabinów. Zginęły 82 osoby. Ogółem w atakach zginęło ponad 129 osób, a około 300 osób zostało rannych. Francja ogłosiła stan wyjątkowy.

14 listopada 2015 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że "Izrael stoi ramię w ramię z Francją w walce z radykalnym islamem, który wywiera szkodliwy wpływ na Bliski Wschód i szerokie części świata. Kazałem służbom bezpieczeństwa udzielić pomocy naszym przyjaciołom we Francji i innych krajach. Mam pytanie o zaostrzenie środków bezpieczeństwa wokół żydowskich i izraelskich instytucji za granicą." W akcie solidarności z Francją po zamachach terrorystycznych w Paryżu, w nocy podświetlono stare mury miejskie Jerozolimy w barwach flagi francuskiej. Również fasadę ratusza Tel Awiwu oświetlono w barwach flagi francuskiej, a na Palcu Rabina odbył się wiec solidarności. Burmistrz Jerozolimy Nir Barkat powiedział: "Cały świat już wie, czego doświadczamy w ostatnich dziesięcioleciach w Izraelu i Jerozolimie - morderczy terroryści napędzani nienawiścią w misji zabicia niewinnych cywilów na Zachodzie. Wszyscy musimy działać razem przeciwko terroryzmowi. Składamy kondolencje narodowi francuskiemu, rodzinom ofiar w Paryżu, a także rodzinie Litman, której dwoje członków zamordowano również tego dnia w Izraelu."
    14 listopada 2015 r. premier Benjamin Netanjahu polecił ministerstwu spraw zagranicznych złożenie ostrej skargi do Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Genewie na zachowanie się Czerwonego Półksiężyca, który działa pod jego auspicjami. Podczas wczorajszego ataku terrorystycznego pod Hebronem, arabska karetka odmówiła udzielenia pomocy żydowskim ofiarom. Do podobnego incydentu doszło w październiku na Starym Mieście Jerozolimy, gdy arabscy lekarze milcząco przyglądali się jak żydowska ofiara wykrwawia się po ataku nożownika. "Izrael podejmie wszelkie niezbędne sankcje wobec Czerwonego Półksiężyca. To nie był tylko wczorajszy incydent, która wydaje się być bardzo poważny. Sprawa dotyczy karetki Czerwonego Półksiężyca, która została wezwana przez rodzinę Litman. Przyjechała i nie udzieliła pomocy medycznej rannym i martwym. Nigdy coś takiego nie zdarzyło się w izraelskich służbach ratunkowych, które świadczą pomoc wszystkim, bez rozróżnienia na Żydów lub Arabów."

14 listopada 2015 r. palestyński terrorysta staranował wieczorem samochodem żydowskie auto przy osiedlu Psagot w Samarii. Rannych zostało 4 Izraelczyków, a terrorysta zmarł od odniesionych ran. Według ustaleń policji, terrorysta usiłował wjechać do osiedla Psagot i przeprowadzić tam atak z użyciem noża. Kiedy zauważył, że ochraniarz podniósł alarm przy wjeździe do osiedla, spanikował i postanowił staranować będący obok samochód.

14 listopada 2015 r. przewodniczący Konferencji Rabinów Europejskich, rabin Pinchas Goldschmidt przekazał kondolencje ofiarom skoordynowanych ataków terrorystycznych w Paryżu. "Konferencja Rabinów Europejskich łączy ze społecznością całego świata w żałobie po tych, którzy zginęli ostatniej nocy w tragicznych wydarzeniach w Paryżu. Nasze myśli są z rodzinami ofiar. Modlimy się za tych, którzy są ranni i mamy nadzieję, że siły bezpieczeństwa Francji oraz ich sojusznicy wykorzenią to zło. Wzywamy rządy państw europejskich wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Rosją, aby połączyły siły w celu wyeliminowania Państwa Islamskiego we wszystkich jego formach. Mamy też świadomość, jak wrażliwe są społeczności żydowskie we Francji i wzywamy rząd francuski aby nie zaniedbywać bezpieczeństwa i ochrony instytucji żydowskich." Rabin Moshe Lewin poinformował, że kontaktował się z francuskim ministrem spraw wewnętrznych, który obiecał znacząco wzmocnić bezpieczeństwo instytucji żydowskich w całym kraju.

15 listopada 2015 r. po kilku miesiącach trudnych rozmów rząd zatwierdził projekt budżetu obronnego państwa na 2016 r. Budżet wyniesie 56,1 mld szekli, do których w ciągu kolejnego roku zostaną dodane 3 mld szekli z powodu inflacji.
    15 listopada 2015 r. rząd zatwierdził propozycję, aby umożliwić imigrację do Izraela tysięcy Etiopczyków o żydowskim pochodzeniu. Premier Netanjahu powiedział: "Dzisiaj podjęliśmy ważną decyzję, aby sprowadzić tu ostatnich potomków społeczności z powinowactwem Izraela." W większości są to potomkowie etiopskich Żydów, którzy nawrócili się na chrześcijaństwo - wielu z nich pod przymusem. Z tego powodu nie byli oni uznawani za Żydów i nie kwalifikowali się do uzyskania obywatelstwa Izraela. Obecną decyzję podjęto pod naciskiem licznych krewnych etiopskich Żydów mieszkających już w Izraelu.
    15 listopada 2015 r. Jerozolimę odwiedził zespół jordańskich ekspertów, których zadaniem jest ustalenie najlepszych miejsc do instalacji kamer monitoringu na Wzgórzu Świątynnym. Zgodnie z zawartym porozumieniem, kamery będą działać 24 godziny na dobę i obejmować całość terenu Wzgórza Świątynnego. Obraz z kamer będzie na żywo transmitowany na świat za pośrednictwem internetu.

15 listopada 2015 r. specjalna jednostka izraelskich komandosów aresztowała w nocy głównego podejrzanego o zamordowanie dwa dni temu rabina Jaakowa Litmana i jego syna w pobliżu Hebronu. Aresztowanie członka Islamskiego Dżihadu przeprowadzono w ścisłej współpracy z agencją bezpieczeństwa Szin Bet.
    15 listopada 2015 r. przywódca polityczny Hamasu, Ismail Hanija na konferencji w Gazie przedstawił swoją strategię zniszczenia Izraela. Przede wszystkim zażądał od kierownictwa Organizacji Wyzwolenia Palestyny udzielenia wsparcia i ochrony dla Intifady. "Intifada jest najlepszą drogą do osiągnięcia państwowości." Kolejnymi celami są: wyzwolenie Strefy Gazy, Judei, Samarii i Jerozolimy Wschodniej. W następnej kolejności jest uwolnienie palestyńskich więźniów, co otworzy drogę do wyzwolenia całej Palestyny. Hanija powtórzył, że Hamas nie uzna Izraela i nie zgodzi się na utworzenie alternatywnego państwa palestyńskiego istniejącego w Palestynie obok państwa żydowskiego.

16 listopada 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon rozmawiał ze swoim francuski odpowiednikiem Jean-Yves Le Drian, któremu zaoferował wsparcie Izraela w następstwie ataków terrorystycznych, które miały miejsce w Paryżu. "Izrael zapewni wszelką niezbędną pomoc Francji w walce z islamskim terroryzmem, zarówno pod względem wywiadu, jak i operacyjnie. Obejmuje to również instrukcje, jakie zostały udzielone służbom bezpieczeństwa w Izraelu po ataku. Jesteśmy po tej samej stronie w walce z terroryzmem, który zagraża Bliskiemu Wschodowi, Europie i reszcie świata. Jesteśmy tutaj, aby zapewnić Państwu wszelką potrzebną pomoc, i jesteśmy gotowi do szerokiej współpracy między oboma krajami w prowadzeniu zdecydowanej wojny, która jest wymagana od nas wszystkich przeciwko islamskim terroryzmem ... Przekazaliśmy Francji istotne informacje, które mogą pomóc im w próbach rozszyfrowania pełnego obrazu."
    16 listopada 2015 r. ministerstwo finansów poinformowało, że w trzecim kwartale gospodarka Izraela wzrosła o 2,5% PKB. Inflacja we wrześniu wynosiła -0,5%, a w października spadła do -0,9%. Deflacja jest wynikiem spadku cen surowców i niższych kosztów w gospodarce.

16 listopada 2015 r. palestyńscy terroryści otworzyli nad ranem ogień do izraelskich żołnierzy, którzy prowadzili akcję w obozie uchodźców Kalandia w Judei. Żołnierze odpowiedzieli ogniem zabijając 2 napastników.
    16 listopada 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem rakietę, która spadła wewnątrz Strefy Gazy.

16 listopada 2015 r. izraelski ambasador w ONZ, Danny Danon, napisał list do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moon, domagając się potępienia palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca, którego karetka znajdowała się w piątek na miejscu ataku terrorystycznego pod Hebronem i nie udzieliła pomocy medycznej rannym Izraelczykom. "Karetka nie pomagając rannym cywilom jest współpracownikiem terrorystów. Jest to rażące lekceważenie wszystkich uniwersalnych wartości moralnych i rażącym lekceważeniem życia ludzkiego." Podobną surową skargę złożył premier Benjamin Netanjahu do Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Genewie, domagając się wyjaśnień, dlaczego palestyńska karetka zignorowała izraelskie ofiary.

17 listopada 2015 r. gabinet bezpieczeństwa podjął rano decyzję o uznaniu północnego skrzydła Ruchu Islamskiego w Izraelu za organizację nielegalną. Skrzydło działało w Umm el-Fahm i było kierowane przez szejka Raad Dalaha. Ministerstwo obrony podpisało dekret w tej sprawie, co oznacza, że każda osoba fizyczna lub prawna, która zaoferuje usługi dla tej organizacji lub podejmie działania razem z nią, złamie prawo i może spodziewać się kary więzienia. Ponadto cały majątek organizacji zostanie skonfiskowany. Równocześnie policja wkroczyła do biur Ruchu Islamskiego, zajmując dokumenty, komputery i konta bankowe. "Przez lata północne skrzydło Ruchu Islamskiego prowadziło kampanię oszustwa pod tytułem: Al Aqsa jest w niebezpieczeństwie, fałszywie oskarżając Izrael o zamiar zniszczenia meczetu Al-Aksa i złamanie status quo. W tym kontekście, skrzydło północne utrzymywało szereg płatnych działaczy - w celu inicjowania prowokacji na Wzgórzu Świątynnym. Działalność ta doprowadziła do znaczącej eskalacji napięć na Wzgórzu Świątynnym i licznych ataków terrorystycznych. Ataki przeprowadzone niedawno zostały wykonane na tle tego podżegania i tej propagandy. Skrzydło północne pod szejkiem Ra'ed Salahem jest siostrą organizacji terrorystycznej Hamas. Te dwa ruchy potajemnie ściśle ze sobą współpracują. Północne skrzydło Ruchu Islamskiego jest separatystyczno-rasistowską organizacją, która nie uznaje instytucji państwa Izrael, neguje jego prawo do istnienia i wzywa do utworzenia islamskiego kalifatu w jego miejsce."
    17 listopada 2015 r. rząd zatwierdził budowę 1500 nowych domów w Jerozolimie - 500 do ukończenia i 1000 zupełnie nowych w dzielnicy Ramat Szlomo.

17 listopada 2015 r. izraelscy komandosi przeprowadzili w nocy dużą operację w rejonie Nablusu w Samarii. W mieście i okolicznych wioskach aresztowano 6 terrorystów. Wykryto kilka magazynów broni, w których przejęto karabiny, pistolety, granaty, amunicję i dużą ilość pieniędzy.
    17 listopada 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem rakietę, która spadła wewnątrz Strefy Gazy.
    17 listopada 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Kedumim w Damarii. Ranny został 1 Izraelczyk. Również wieczorem palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski pojazd wojskowy przy osiedlu Shilo w Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając 1 i raniąc 2 napastników.

17 listopada 2015 r. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża odrzucił zarzuty, że palestyński Czerwony Półksiężyc był na miejscu ostatniego piątkowego ataku terrorystycznego niedaleko Hebron ale sanitariusze nie udzielili pomocy rannym Izraelczykom. W oświadczeniu na swojej stronie internetowej, MKCK powiedział, że Palestyński Czerwony Półksiężyc "natychmiast przekazał faktyczny przebieg wydarzenia, zdecydowanie odrzucając te zarzuty, i jednoznacznie potwierdzając swoje zobowiązanie do bezstronnego udzielania pomocy."
    17 listopada 2015 r. sąd RPA wydał nakazy aresztowania wobec izraelskich urzędników biorących udział w zatrzymaniu Flotylli Wolności. Decyzję sąd podjął po rozpatrzeniu skargi południowoafrykańskiego cywila, który był na pokładzie statku i twierdzi, że został ranny w trakcie przejmowania nad nim kontroli przez izraelskich komandosów.

18 listopada 2015 r. wysoki izraelski oficer powiedział, że podczas czteroletniej wojny domowej Syria zużyła ponad 90% swoich rakiet balistycznych w walce z siłami rebeliantów. Równocześnie poinformowano, że analiza opublikowanego zapisu video z narady rosyjskiego dowództwa ujawniła głębsze zaangażowanie wojskowe Rosji w Syrii, niż wcześniej się spodziewano. Dane znajdujące się na mapach wskazują na obecność jednostki rosyjskiej artylerii na terytorium Syrii.

18 listopada 2015 r. izraelskie samoloty zbombardowały w nocy dwa obiekty infrastruktury terrorystycznej w środkowej i północnej części Strefy Gazy. Była to odpowiedź za próby ostrzału rakietowego Izraela przeprowadzone w ciągu ostatnich dwóch dni.
    18 listopada 2015 r. palestyński terrorysta usiłował rano zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przy wejściu do Grobowca Patriarchów w Hebronie. Żołnierze obezwładnili i aresztowali napastnika.

18 listopada 2015 r. dwie pijane kobiety powybijały szyby w oknach synagogi w Cottbus (Niemcy). Policja zatrzymała sprawczynie.
    18 listopada 2015 r. hiszpański sąd wydał nakaz aresztowania 7 obecnych i byłych wysokich izraelskich urzędników, wśród których znajduje się premier Benjamin Netanjahu. Sędzia Jose de la Mata podjął tą decyzję po rozpatrzeniu skargi złożonej przez jedną ofiar izraelskiego ataku na Flotyllę Wolności w 2010 r.
    18 listopada 2015 r. trzech mężczyzn brutalnie pobiło wieczorem nauczyciela historii w szkole żydowskiej w Marsylii (Francja). Pobity Żyd został przewieziony do szpitala, a napastnicy zbiegli.
    18 listopada 2015 r. kilkuset Polaków zorganizowało we Wrocławiu demonstrację przeciwko przyjmowaniu imigrantów. Podczas demonstracji spalono kukłę ortodoksyjnego Żyda. Protest został zorganizowany przez Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolską.

19 listopada 2015 r. po wielogodzinnej dyskusji Kneset zatwierdził w nocy budżet państwa na lata 2015-2016. Po zatwierdzeniu budżetu, minister finansów Mosze Kahlon powiedział: "Budżet państwa, który został dzisiaj przyjęty jest naprawdę dobrą wiadomością dla obywateli Izraela. Jest to budżet socjalny, który przynosi Izrael z powrotem do domu, począwszy od jasnego celu, w którym staramy dać naszym dzieciom lepszą rzeczywistość niż ta, którą my mamy."
    19 listopada 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował po południem nożem osoby idące na modlitwy do synagogi w południowej części Tel Awiwu. Zginęło 2 Izraelczyków, a 1 osoba została ranna. Policjanci obezwładnili i zatrzymali napastnika. Synagoga mieści się w budynku Panorama przy Ben Cwi Boulevard. Zaalarmowani Żydzi zdołali zamknąć drzwi synagogi, dzięki czemu terrorysta nie zdołał wtargnąć do środka.
    19 listopada 2015 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział wieczorem: "Morderczy terror uderzył dzisiaj w bloku Gusz Etzion i w Tel Awiwie. Moje serce jest z rodzinami zamordowanych ofiar, rannym życzę pełnego wyzdrowienia. Za tymi morderstwami stoi radykalny islam, który dąży do zniszczenia nas. Ten sam radykalny islam, który uderzył w Paryżu i zagraża Europie. Kto potępia ataki terrorystyczne we Francji musi potępić ataki terrorystyczne w Izraelu. To ten sam terror. Kto nie zachowuje się tak samo, jest ślepym i hipokrytą."

19 listopada 2015 r. rano trzy palestyńskie terrorystki usiłowały przedostać się z nożami na teren izraelskiego posterunku kontrolnego w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Izraelscy żołnierze zatrzymali napastniczki. Podczas przesłuchania kobiety przyznały się, że planowały atak na izraelskich żołnierzy.
    19 listopada 2015 r. palestyński terrorysta ostrzelał po południem kolumnę żydowskich samochodów w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Napastnik minął samochody stojące w korku, i otworzył do nich ogień jadąc obok nich samochodem. Następnie zatrzymał się i poddał się izraelskim żołnierzom. Zabił 3 Izraelczyków i ranił 11 osób.
    19 listopada 2015 r. koordynator działań rządu w Judei, Samarii i Gazie, gen. Joav Mordechai zapowiedział, że tysiącom Palestyńczyków z rejonu Hebronu zostaną wycofane zezwolenia na pracę w Izraelu. Jest to wynik tego, że sprawcą dzisiejszego ataku terrorystycznego w Tel Awiwie był 36-letni mieszkaniec wioski Dura w pobliżu Hebronu, który otrzymał zezwolenie i był legalnie zatrudniony w restauracji w Izraelu. Mieszkańcy obszaru Hebronu będą mieli cofnięte zezwolenia, a mieszkańcy innych terenów w Judei i Samarii będą mogli pracować do czasu wygaśnięcia ich zezwoleń. Nie będą one przedłużane, gdyż ponowne przyznanie zezwoleń będzie wymagało weryfikacji osoby ubiegającej się o pracę w Izraelu.
    19 listopada 2015 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły wieczorem dodatkowe procedury bezpieczeństwa w obszarze Judei. Wystawiono dodatkowe posterunki kontrolne oraz zwiększono liczbę patroli.

20 listopada 2015 r. premier Benjamin Netanjahu wyraził zadowolenie ze zwolnienia Jonathana Pollarda z amerykańskiego więzienia. "Jako ktoś, kto wielokrotnie podnosił tę sprawę z kolejnymi prezydentami Stanów Zjednoczonych, tęskniłem za tym dniem. A teraz po trzech długich i trudnych dekadach, Jonathan został uwolniony. W ten pierwszy szabat życzę mu, aby zaznał z rodziną wiele radości, szczęścia i dużo spokoju. Zażywaj ich przez resztę swojego życia."

20 listopada 2015 r. Palestyńczycy wszczęli po południu zamieszki w północnej części Strefy Gazy. Palono opony i rzucano kamieniami w izraelskich żołnierzy strzegących bariery granicznej. Żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.
    20 listopada 2015 r. palestyński terrorysta usiłował wejść z nożem do Grobowca Patriarchów w Hebronie. Został zatrzymany przez izraelskich żołnierzy. Na ciele tego 15-letniego chłopca znaleziono ukryty długi nóż. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował zaatakować Żydów.

20 listopada 2015 r. izraelski szpieg Jonathan Pollard został po ponad 30 latach zwolniony z amerykańskiego więzienia. Od 1985 r. odsiadywał karę dożywocia za szpiegostwo na rzecz Izraela. Warunki zwolnienia określają, że sprawuje nad nim kontrolę kurator, a Pollard nie może opuścić miejsca swojego zamieszkania. Wszelkie wycieczki poza rejon zamieszkania musi uzgadniać ze swoim kuratorem. Zakazany ma także wyjazd do Izraela. Jonathan Pollard swój pierwszy szabat na wolności spędzi z żoną Esther w Nowym Jorku. Prawnicy Pollarda odwołali się do sądu, skarżąc warunki zwolnienia jako nielegalne.

21 listopada 2015 r. palestyński terrorysta staranował nad ranem samochodem izraelskiego policjanta w dzielnicy Abud Dis we Wschodniej Jerozolimie. Policjanci ustawili blokadę drogową i kontrolowali samochody. Jeden z samochodów przełamał w ten sposób blokadę i uciekł.
    21 listopada 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował po południem nożem przechodniów przed stadionem piłkarskim w mieście Kiryat Gat. Rannych zostało 5 Izraelczyków. Po pościgu policja ujęła napastnika wraz z dwoma innymi Arabami, którzy pomagali mu w ataku.

21 listopada 2015 r. izraelscy żołnierze wkroczyli rano do rozgłośni radiowej al-Khalil w Hebronie. Skonfiskowano komputery, sprzęt nadawczy oraz dokumenty. Aresztowano dyrektora rozgłośni i kilku pracowników. Radio al-Khalil było zaangażowane w kampanię podżegania przeciwko Izraelowi, zachęcając do ataków terrorystycznych i wychwalając męczenników palestyńskich.
    21 listopada 2015 r. palestyńska terrorystka usiłowała po południem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przed Grobowcem Patriarchów w Hebronie. Żołnierze zatrzymali napastniczkę.
    21 listopada 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas po raz pierwszy przyznał, że w 2008 r. odrzucił izraelską ofertę utworzenia palestyńskiego państwa, które miało powstać na 99,5% powierzchni Judei i Samarii. Była to oferta premiera Ehuda Olmerta, która obejmowała Strefę Gazy i prawie całą Judeę i Samarię. Dodatkowo Judeę i Gazę miał połączyć tunel. Stolica państwa palestyńskiego miała znajdować się we Wschodniej Jerozolimie. Aby zrekompensować 5,8% terytorium palestyńskiego Olmert zaproponował 6,3% terytorium Izraela. Abbas odrzucił tą ofertę.

21 listopada 2015 r. Instytut Nauki i Bezpieczeństwa Międzynarodowego opublikował raport, który twierdzi, że Izrael posiada 115 głowic jądrowych i około 660 kg plutonu. Raport napisany przez Davida Albrighta w głównej mierze opiera się na informacjach ujawnionych w 1986 r. przez Mordechaja Vanun i doniesieniach medialnych. "Rzeczywista liczba izraelskich głowic jądrowych jest ściśle strzeżoną tajemnicą. Izrael ma szeroką gamę środków przenoszenia broni jądrowej. W 1960 r. z francuską pomocą Izrael Izrael rozwinął rakiety balistyczne Jerycho zdolne do przenoszenia broni nuklearnej. Na własną rękę opracował kilka ulepszonych rakiet, a także samosterujące rakiety zdolne przenosić głowice jądrowe. Posiada również samoloty, które mogą przenosić broń nuklearną. Może również wystrzeliwać rakiety z głowicami jądrowymi ze swoich okrętów podwodnych."

22 listopada 2015 r. rząd ogłosił plan utworzenia pięciu nowych miast na pustyni Negew. Premier Netanjahu powiedział, że decyzja jest "historycznym dniem dla Izraelczyków. Budujemy pięć nowych miast na Negewie. Jest to wydarzenie." Minister budownictwa Joav Galant powiedział, że projekt jest "niezbędny dla zapewnienia, że Izraelczycy są w stanie utrzymać się na tych obszarach, które mają małą populację, ale są bardzo ważne w skali kraju. Nowe miasta zostaną zbudowany obok infrastruktury istniejących już miast, aby uniknąć zbyt wielkich szkód dla środowiska."

22 listopada 2015 r. palestyński terrorysta staranował rano taksówką żydowski samochód przy osiedlu Kfar Adumim w Judei, a następnie wyszedł z zamiarem przeprowadzenia ataku nożowego. Ranny został 1 Izraelczyk. Obecni obok izraelscy żołnierze zastrzelili napastnika. Krótko wcześniej palestyńska terrorystka usiłowała samochodem staranować bramę wjazdową do bazy wojskowej w Samarii. Została zastrzelona przez żołnierzy.
    22 listopada 2015 r. palestyński terrorysta ugodził śmiertelnie nożem Izraelkę czekającą po południem na autobus w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Żołnierze zastrzelili napastnika. Ciężko ranna Izraelka zmarła od ran.

23 listopada 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.
    23 listopada 2015 r. dwie palestyńskie terrorystki zaatakowały w południe nożami ludzi na targowisku Jehuda Mahane w Jerozolimie. Rannych zostało 4 Izraelczyków. Policjanci zastrzelili jedną napastniczkę, a drugą postrzelili i aresztowali. Terrorystki miały 14 i 16 lat.
    23 listopada 2015 r. arabski samochód wjechał w grupę pieszych w Jerozolimie. Ranny został 1 Arab i 1 Izraelka. Samochód zbiegł z miejsca wypadku. Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia, w celu ustalenia czy doszło do ataku terrorystycznego i znalezienia sprawców.

23 listopada 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował nożem ludzi na stacji benzynowej na obrzeżach osiedla żydowskiego Beit Horon w Samarii. Zginął 1 Izraelczyk, a 1 osoba została ranna. Żołnierze zastrzelili napastnika.
    23 listopada 2015 r. Palestyńczycy wszczęli popołudniem zamieszki w północnej części Strefy Gazy. Palono opony i rzucano kamieniami w izraelskich żołnierzy strzegących bariery granicznej. Żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 Palestyńczyk.

24 listopada 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z przedstawicielami sił bezpieczeństwa i polecił zwiększenie kontroli arabskich pojazdów na wspólnych drogach w Samarii i Judei. Postanowiono, że poza burzeniem domów terrorystów, bliscy członkowie ich rodzin będą mieli anulowane zezwolenia na pracę i pozwolenia na wyjazd do Jordanii. Polecono także wzmocnienie działań agencji bezpieczeństwa Szin Bet przeciwko komórkom Hamasu w Samarii i Judei. Poinformowano, że rozważane jest wydalanie rodzin terrorystów do Strefy Gazy.
    24 listopada 2015 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się po południem z sekretarzem stanu USA Johnem Kerry. Prezydent powiedział: "Jesteś tutaj jako przyjaciel Izraela, jako lider największego przyjaciela Izraela i najważniejszy sojusznik. Nasza przyjaźń ze Stanami Zjednoczonymi ma wspólne wartości i wspólną wizję. Ale ważne jest, aby podkreślić, co to oznacza. Oznacza to, że nasze państwa i nasze społeczeństwa mogą spojrzeć w lustro i zobaczyć siebie nawzajem. Widzimy podobieństwa w naszych najwyższych sądach, w naszej ochronie wolności wypowiedzi i religii. Widzimy to w sposobie w jaki nasze społeczeństwa żyją i budują silne i zdrowe demokracje. Wszystkie wolne narody stoją w obliczu zagrożenia radykalnym islamem - jest to efekt nienawiści, a nie wiary - i wszyscy musimy wspólnie współpracować przeciwko temu wielkiemu złu. Nie musimy przepraszać za naszą wiarę w wolność." Kerry potępił arabski terror. Premier Benjamin Netanjahu powiedział, że "jeśli społeczność międzynarodowa oczekuje na zezwolenie na budownictwo w Autonomii Palestyńskiej, to Izrael oczekuje uznania budownictwa w osiedlach." Premier podkreślił, że nie zgodzi się na zamrożenie budownictwa w osiedlach żydowskich w Samarii i Judei.

24 listopada 2015 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy obiekt Hamasu w środkowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    24 listopada 2015 r. palestyński terrorysta wjechał rano w przystanek autobusowy przy osiedlu żydowskim Kfar Tapuach w Samarii. Rannych zostało 4 Izraelczyków. Policjanci postrzelili i aresztowali napastnika.
    24 listopada 2015 r. palestyńscy terroryści ostrzelali po południem żydowski samochód w pobliżu osiedla Beit El w Samarii. Nikt nie został ranny.

24 listopada 2015 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie samoloty zbombardowały w nocy bazy Hezbollahu w rejonie Kalamoun na granicy Libanu i Syrii. W czterech nalotach miało zginąć 13 członków Hezbollahu. Kalamoun jest kluczowym punktem przerzutu broni do Libanu.

25 listopada 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon poinformował parlament o planie wybudowania bariery bezpieczeństwa oddzielającej Hebron od osiedla żydowskiego Kiryat Arba. Ma to być całkowicie hermetyczny i zaawansowany technologicznie mur, który powstanie w ciągu roku. Bezpośrednią przyczyną podjęcia decyzji o jego budowie był ostatni wzrost ataków terrorystycznych i spadek poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Kiryat Arba.
    25 listopada 2015 r. Siły Obronne Izraela przedstawiły zalecenia działań politycznych, których zastosowanie może przyczynić się do zakończenia fali arabskiego terroru. Wskazano na potrzebę wzmocnienia palestyńskich sił bezpieczeństwa, które powinny otrzymać pojazdy opancerzone, broń i amunicję, tak aby mogły skutecznie wkraczać do ognisk terrorystycznych. Zalecenie to jest bardzo zaskakujące, gdyż przekazanie po 1994 r. broni dla palestyńskich sił bezpieczeństwa przyczyniło się do wybuchu Intifady w 2000 r. Według ustaleń, aż 70% terrorystów w pierwszym roku Intifady było uzbrojonymi funkcjonariuszami palestyńskich sił bezpieczeństwa. Zalecono także zwiększyć liczbę pozwoleń na pracę udzielanym Arabom w Judei i Samarii, szczególnie młodym osobom. Wezwano do zwiększenia pozwoleń na arabskie budownictwo w strefie C Autonomii Palestyńskiej, która jest pod całkowitą kontrolą Izraela. Nie spełnienie tych zaleceń będzie skutkowało przedłużeniem się w czasie obecnej fali terroru. "Pracujemy na kilku frontach, aby zmniejszyć liczbę ofiar terroru, dążąc do zakończenia fali i aresztowania napastników na wszystkich poziomach, w tym tych, którzy rzucają kamieniami w izraelskie samochody. Siły Obronne Izraela wdrażają więcej sił w punkty, w których dochodzi do starć. 95% ataków terrorystycznych miało miejsce w 12 obszarach, w których Siły Obronne Izraela koncentrują swoje siły ... Kolejnych sześć brygad wyprowadzamy w pole, wspierając je siłami specjalnymi. Prowadzimy wiele aresztowań, w tym aresztowania administracyjne, a wszystko to, aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji. Obecna liczba naruszeń porządku publicznego jest cztery razy wyższa niż w spokojnych czasach. Jednak wiodąca w Autonomii Palestyńskiej frakcja polityczna al-Fatah nie jest zainteresowana w obecnej chwili konfrontacją z Izraelem, i strona palestyńska chce zmienić sytuację. Jest to ograniczone powstanie, w którym Palestyńczycy mają na celu zmianę istniejącej sytuacji. Nie da się jednak oszacować, kiedy fala terroru się skończy. W mojej ocenie, miesiąc ciszy może doprowadzić do wyciszenia sytuacji i uniemożliwić drugą opcję, którą jest ponowny wybuch mogący doprowadzić nas do powszechnego powstania. Obecnie widzę średnio 15 punktów zamieszek codzienne. i 40 w weekendy. W każdym z nich bierze udział od kilkudziesięciu do kilkuset demonstrantów. Ale to może wzrosnąć do 20 tys. lub 200 tys. demonstrantów. Z obu Intifad nauczyliśmy się wielu lekcji - palestyńska śmierć powoduje wybuch przemocy. Dlatego nasze zasady zaangażowania są bardziej liberalne niż restrykcyjne, ale kiedy masz dziewczynę skaczącą z nożyczkami w ręce, nie ma potrzeby, aby strzelać w nią dziesięć kul. Można ją kopnąć lub strzelić w nogę. 95% ostatnich ataków terrorystycznych było z rodzaju ataku samotnego wilka, który czerpał inspirację z innych terrorystów, ale nie był kierowany przez organizację. Ci terroryści to zdesperowani i sfrustrowani młodzi ludzie, niektórzy z nich bezrobotni."
    25 listopada 2015 r. Magen David Adom (Czerwona Gwiazda Dawida) opublikowało listę ofiar trwającej od pierwszej połowy września fali arabskiego terroru. Liczba zamordowanych w zamachach Izraelczyków wynosi 22 ofiary. Do tego dochodzą 203 osoby ranne, w tym 21 ciężko ranne, 5 poważnie rannych, 28 w stanie umiarkowanym i 149 lekko rannych. Ponadto 85 osób doznało szoku. Służby medyczne wezwały społeczeństwo do słuchania instrukcji sił bezpieczeństwa i szybkiego alarmowania w sytuacjach zagrożenia.

25 listopada 2015 r. palestyński terrorysta ugodził w południe nożem izraelskiego żołnierza przy żydowskim osiedlu Otni'el w Judei. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika. Ciężko ranny żołnierz został przewieziony do szpitala.
    25 listopada 2015 r. sekretarz stanu USA John Kerry spotkał się w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem, który powiedział, że nikt nie może zapobiec atakom terrorystycznym uruchomionym przez osoby trzymające noże lub jadące samochodami. Kerry podkreślił, że jest potrzebne dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu. Wyraził przy tym obawę, że konflikt z łatwością może wymknąć się spod kontroli.
    25 listopada 2015 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem izraelski punkt kontrolny Kalandia na północ od Jerozolimy. Nikt nie został ranny. Do ataku przyznały się Brygady Męczenników Al-Aksa. Równocześnie obrzucono koktajlami Mołotowa punkt kontrolny przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie. Nikt nie został ranny.

25 listopada 2015 r. stały obserwator Autonomii Palestyńskiej przy ONZ, Rijad Mansour odczytał list palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa do ONZ, w którym wyrqaził on swoje ubolewanie z powodu braku realizacji Rezolucji ONZ dotyczących narodu palestyńskiego. Abbas ostrzegł, że naród palestyński może stracić swoje prawa i ostrzegł przed dalszą eskalacją konfliktu politycznego w religijny w Jerozolimie. Równocześnie wezwał do zakończenia okupacji Judei i Samarii do 2017 r.
    25 listopada 2015 r. niemieckie media poinformowały, że izraelski wywiad przekazał Niemcom informacje, które odegrały kluczową rolę w udaremnieniu masowego ataku terrorystycznego w Hanowerze w zeszłym tygodniu.

26 listopada 2015 r. izraelskie siły powietrzne zakończyły duże tygodniowe ćwiczenia, które przewidywały odparcie zmasowanych fal ataków powietrznych z kilku kierunków jednocześnie. Poinformowano, że ćwiczenia były koordynowane z działaniami rosyjskich sił powietrznych w Syrii.

26 listopada 2015 r. izraelscy żołnierze skonfiskowali nad ranem w Nablusie 12 autobusów, które były wykorzystywane do przewożenia uczestników arabskich zamieszek do różnych miejsc w Judei i Samarii. Prawdopodobnie wynającie autobusów finansował Hamas, chociaż te dane są sprawdzane.
    26 listopada 2015 r. ministerstwo spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej ostrzegło społeczność międzynarodową, aby nie realizowała "planu zmieniała podstawy procesu pokojowego z politycznych uzgodnień na bezpieczny spokój" izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu. Wydane oświadczenie potępiło Netanjahu za odrzucenie przez niego możliwości zamrożenia budownictwa w osiedlach żydowskich w Judei i Samarii.
    26 listopada 2015 r. palestyński terrorysta usiłował rano zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy osiedlu żydowskim Tapuach w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastnika zanim zdołał do nich dobiec.
    26 listopada 2015 r. w południe w pobliżu żydowskiego osiedla Kochav Yaakov w Samarii zjechał z drogi i wywrócił się autobus. Zginęła 1 Izraelka, a 39 osób zostało rannych. Autobus przewoził grupę 50 żołnierzy do bazy. Rannych helikopterami ewakuowano do szpitali. Kierowca zeznał, że do sprawcą wypadku był Palestyńczyk, którego samochód prawie staranował autobus, zmuszając go do zjechania z drogi. Arab uciekł z miejsca zdarzenia.
    26 listopada 2015 r. Palestyńczycy wszczęli po południem zamieszki na północ od Hebronu w Judei. Palono opony i rzucano kamieniami oraz bombami zapalającymi w przejeżdżające żydowskie samochody. Izraelscy żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 1 Palestyńczyk.

26 listopada 2015 r. na spotkaniu ministrów finansów Organizacji Współpracy Islamskiej, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan określił jako falę palestyńskiego terroru jako "szlachetną walkę" w obronie meczetu Al-Aksa i świętych miejsc.

27 listopada 2015 r. rano zebrał się gabinet bezpieczeństwa, który przeprowadził analizę konsekwencji ewentualnego upadku Autonomii Palestyńskiej. Ministrowie wyrazili opinię, że kryzys Autonomii Palestyńskiej może przysłużyć się izraelskim interesom i nie istnieją przekonywującą potrzeby, aby temu przeciwdziałać.
    27 listopada 2015 r. palestyński terrorysta zranił wieczorem nożem izraelskiego żołnierza na ulicy w Naharijji. Policjanci zatrzymali po pościgu napastnika.

27 listopada 2015 r. palestyński terrorysta wjechał rano samochodem w przystanek autobusowy przy mieście Ma'ale Adumim. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy. Napastnik wysiadł z samochodu z nożem w eku, został jednak zastrzelony.
    27 listopada 2015 r. palestyński terrorysta wjechał w południe samochodem w grupę izraelskich żołnierzy w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Rannych zostało 5 Izraelczyków. Żołnierze zastrzelili napastnika. Do ataku doszło, gdy żołnierze zabezpieczali wyjazd z obozu uchodźców palestyńskich Beit Kiryat Arba Ummar, w którym odbywał się pogrzeb terrorysty. W trakcie tych działań z wąskiej uliczki obozu wyejchał rozpędzony samochód, który uderzył w żołnierzy. Po ataku wybuchły gwałtowne zamieszki arabskie.
    27 listopada 2015 r. izraelscy żołnierze zatrzymali po południem palestyńską terrorystkę na punkcie kontrolnym w pobliżu Nablusu, w Samarii. Zatrzymana przyznała się, że planowała przeprowadzić przy użyciu noża atak na Żydów.

27 listopada 2015 r. egipskie siły bezpieczeństwa poinformowały o wykryciu i zniszczeniu podziemnego tunelu terrorystycznego, który prowadził ze Strefy Gazy na Synaj. Został on zbudowany z żeliwnych elementów i przebiegał na głębokości 10 metrów pod ziemią. Był on jeszcze w trakcie budowy i został zalany wodą w trakcie tworzenia przez Egipcjan strefy buforowej na granicy ze Strefą Gazy. Egipcjanie twierdzą, że jest to jeden z 17 tuneli terrorystycznych, których budowę sfinansował Katar. Był on przeznaczony do działalności terrorystycznej.

28 listopada 2015 r. wysoki urzędnik ministerstwa obrony, gen. Amos Gilad powiedział, że czasami rosyjskie samoloty wojskowe naruszają przestrzeń powietrzną Izraela. Dzieje się to w ramach rosyjskiej operacji wojskowej prowadzonej przeciwko terrorystom z Państwa Islamskiego w Syrii, i jest ściśle koordynowane w ramach współpracy izraelsko-rosyjskiej. Gilad dodał, że zestrzelenie rosyjskiego samolotu przez Turcję było błędem i Turcja powinna za ten incydent przeprosić. "W trakcie operacji prowadzonej w południowej Syrii samoloty rosyjskich sił powietrznych czasami wlatują w izraelską przestrzeń powietrzną. Ale dzięki doskonałej współpracy obronnej zawartej pomiędzy Netanjahu i Putinem, siły izraelskie i rosyjskie są świadome jasnych granic i utrzymują silne mechanizmy w celu zapewnienia, aby nie doszło do żadnego śmiertelnego nieporozumienia. Współpraca wojskowa jest wzajemnie korzystna. Zgodnie z zawartymi z Rosjanami ustaleniami, izraelskie siły powietrzne zachowują swobodę działania w celu uniknięcia transferu broni z Iranu dla Hezbollahu. Syria w zasadzie przestała istnieć jako państwo, w którym reżim Assada kontroluje tylko około jednej czwartej kraju. Syria jest martwa jako państwo, nie jest terytorium ani żadnym państwem. Assad nie rządzi krajem."

29 listopada 2015 r. rosyjski samolot wojskowy wleciał rano w przestrzeń powietrzną Izraela nad Wzgórzami Golan. Izraelskie siły powietrzne zdawały sobie sprawę, że jest to rosyjski samolot i oczekiwały, aż odleci on do Syrii. Nie doszło do zbrojnego incydentu.
    29 listopada 2015 r. palestyński terrorysta zranił rano nożem Izraelkę czekającą na przystanku autobusowym w osiedlu Romema w Jerozolimie. Po pościgu policja zatrzymała napastnika. Chwilę wcześniej terrorysta zranił policjanta przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Policjant zastrzelił napastnika.
    29 listopada 2015 r. premier Benjamin Netanjahu polecił wieczorem zerwanie kontaktów dyplomatycznych z Unią Europejska w sprawie politycznego procesu pokojowego z Palestyńczykami. Dyrektywa mówi, że Izrael będzie nadal utrzymywać kontakty z pojedynczymi państwami, ale nie z instytucjami Unii Europejskiej. Premier polecił także pójść o krok dalej i egzekwować prawo budowlane w Judei i Samarii, co oznacza rozbiórkę nielegalnie wzniesionych arabskich domów, które bardzo często były bezpośrednio finansowane przez Unię Europejską. Oficjalne dokumenty pokazują, że od 2009 r. Unią Europejska sfinansowała wybudowanie setek takich domów mieszkalnych, głównie w okolicach Ma'ale Adumim na wschód od Jerozolimy. Działalność ta jest prowadzona w ramach pomocy finansowej dla Autonomii Palestyńskiej, pomimo faktu, że nielegalne budownictwo narusza prawo izraelskie i prawo międzynarodowe, a także Porozumienie z Oslo, którego Unia Europejska jest sygnatariuszem. "Z jednej strony Unia Europejska etykietuje izraelskie produkty w sposób, który przypomina mroczne okresy historii, a z drugiej rozwija nielegalne budownictwo na niewiarygodną skalę, a jednocześnie ma w pogardzie Izrael i jego prawa. Jest tutaj podwójna hipokryzja, i nadszedł czas, aby to zatrzymać. Władze muszą prowadzić jasną politykę i bezpośrednio egzekwować prawo wobec tego zjawiska."
    29 listopada 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa patrol policji granicznej w dzielnicy Ras al-Amud we Wschodniej Jerozolimie. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając 1 Araba. Żołnierze działali w poczuciu zagrożenia własnego życia.

29 listopada 2015 r. izraelscy żołnierze wkroczyli nad ranem do siedziby arabskiej rozgłośni radiowej Arab Radio Dream w Hebronie, w Judei. Skonfiskowano urządzenia nadawcze. Powodem działań było nadawanie przez radio audyzji wzywających do nienawiści i przemocy wobec Żydów i Izraela.
    29 listopada 2015 r. przywódca polityczny Hamasu, Ismail Hanija przemawiając na konferencji przywódców religijnych w Gazie powiedział, że "Intifada zmieniła równania każdego, kto uważał, że czas na intifady skończył się, ponieważ opór i intifada są ponad tym i nasi ludzie mają prawo stawiać żądania. Intifadzie udało się przetrwać dwa miesiące, wyzwalając Palestyńczyków od myślenia o życiu codziennym, aby mogli skupić się na prawdziwym problemie. Jest to wynikiem aktów Palestyńczyków, którzy trzymają się meczetu Al-Aksa - dzieci, kobiet, mężczyzn, chłopców i dziewcząt, którzy walczą swoimi zębami, nożami, samochodami i słowami. Intifada będzie kontynuowany aż do wyzwolenia Palestyny. Kolejnym osiągnięciem Intifady jest to, że obalona została zdolność odstraszania Izraela."

30 listopada 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon stanął przed parlamentarną komisją spraw zagranicznych i obrony, mówiąc, że "są dni z większą ilością ataków terrorystycznych i dni z mniejszą ilością ataków, ale fala terroru nie jest zatrzymana. Podejmujemy wszelkie kroki i stosujemy wszystkie narzędzia jakie są w naszym posiadaniu, aby położyć kres fali. W tym sensie Siły Obronne Izraela są przygotowane, aby kontynuować działania aż do zatrzymania fali, ale również są gotowe, aby przyjąć eskalację. Na innych granicach, zarówno w Strefie Gazy, Libanie i Synaj - ogólnie, pokój jest utrzymany."

30 listopada 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z prezydentem USA Barackiem Obamą, prezydentem Francji Francois Hollande, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, premierem Włoch Matteo Renzi i brytyjskim księciem Karolem podczas konferencji klimatycznej w Paryżu. Podczas rozmów Netanjahu zaprosił zagranicznych przywódców do odwiedzenia Jerozolimy. Po raz pierwszy od pięciu lat Netanjahu i Mahmoud Abbas podali sobie ręce.

1 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował nożem przy popularnej piekarni w dzielnicy Beit Israel w Jerozolimie. Ranny został 1 Izraelczyk. Napastnik zbiegł.
    1 grudnia 2015 r. w rocznicę pamiętnego pożaru na Górze Karmel w 2010 r., służby ratowniczo-gaśnicze poinformowały, że w ciągu minionych pięciu lat zatrudniono 650 nowych strażaków, osiągając wielkość 1850 strażaków w całym kraju. Planuje się, że w 2018 r. będzie 2150 w pełni wyszkolonych strażaków. Liczba inspektorów przeciwpożarowych wzrosła o 20%. Równocześnie kosztem 245 mln szekli zakupiono 127 nowych pojazdów strażackich. Obecnie w kraju służy 360 pojazdów wyprodukowanych w ciągu ostatnich 20 lat, oraz 14 samolotów gaśniczych dysponujących 1400 metrami sześciennymi środków gaśniczych (w przeddzień pożaru dysponowano zaledwie 20 m3). "W wyniku wzrostu siły roboczej, każdy incydent spotyka się z większymi siłami niż w przeszłości. Działamy w celu zmniejszenia szkód spowodowanych przez ogień. Podczas gdy stosunek strażaków do liczby obywateli uległ poprawie, nadal jest jednak niski w porównaniu do krajów Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych."
    1 grudnia 2015 r. premier Benjamin Netanjahu po raz pierwszy przyznał, że izraelskie siły specjalne działają w ogarniętej wojną domową Syrii. "Od czasu do czasu przeprowadzamy operacje w Syrii, aby zapobiec wykorzystaniu tego kraju jako frontu przeciwko nam. Robimy też wszystko, aby zapobiec przeniesieniu śmiertelnych broni z Syrii do Libanu."

    1 grudnia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem bombami zapalającymi wojskowy jeep we Wschodniej Jerozolimie. Żołnierze odpowiedzieli gazem łzawiącym. Równocześnie w dzielnicy a-Tur uszkodzono kamieniami autobus. Nikt nie został ranny.

1 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował rano nożem ludzi czekających na przystanku autobusowym w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion. Ranny został 1 Izraelczyk. Żołnierze zastrzelili napastnika.
    1 grudnia 2015 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały członków komórki terrorystycznej Islamskiego Dżihadu, która planowała ataki na izraelskich żołnierzy w Judei i Samarii. Do aresztowań 6 terrorystów doszło w minionym tygodniu w okolicy Nablusu. Palestyńskie siły bezpieczeństwa otrzymały także polecenie ograniczenia możliwości działania telewizji Hamasu na Zachodnim Brzegu.
    1 grudnia 2015 r. Palestyńczycy rzucili wieczorem koktajle Mołotowa w izraelski punkt kontrolny w Hebronie. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, raniąc 2 Arabów.

1 grudnia 2015 r. nieznani sprawcy wymalowali nazistowskie symbole na synagodze w mieście Broken Hill w Australii.
    1 grudnia 2015 r. ONZ wieczorem upamiętnił wydalenie 850 tys. żydowskich uchodźców z krajów arabskich. W uroczystości uczestniczył ambasador Izraela Danny Danon, oraz przedstawiciele Światowego Kongresu Żydów. Danon powiedział: "Jesteśmy tu dziś, aby upewnić się, że świat w końcu uzna historię tych zapomnianych uchodźców."

2 grudnia 2015 r. zakończyła się konferencja dowódców Sił Obronnych Izraela. Podczas konferencji, szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eisenkot wyjaśnił, że prowadzone obecnie działania przeciwko fali terroru w Samarii i Judei, nie wpływają na gotowość głównych jednostek bojowych na granicy z Syrią i Libanem. Eisenkot podkreślił, że wyciągnięto wnioski z ostatnich lat, gdy do Libanu wysłano żołnierzy zmęczonych rutynowymi działaniami bojowymi na terytoriach palestyńskich. Przedstawiono kolejne szczegóły planu "Gedeon", który omawia rozwój armii w najbliższych pięciu latach. Najważniejszym celem jest zapewnienie niezależności zaopatrzenia wojska od źródeł zewnętrznych, nawet w przypadku konieczności prowadzenia działań bojowych na kilku frontach w okresie dłuższym niż kiedykolwiek wcześniej. Z tego powodu zaplanowano wzrost dostaw amunicji, paliwa, części zamiennych, żywności itp. Jest to jeden z wniosków ostatnich operacji prowadzonych w Strefie Gazy, gdy po 30-50 dniach działań bojowych, armia pozostawała z zapasami na krytycznie niskich poziomach. Szczególnie dotyczyło to bomb lotniczych. Obecny wzrost dostaw jest związany z możliwością wybuchu intensywnego konfliktu na froncie północnym. W 2016 r. większość budżetu obronnego trafi na uzupełnienie strategicznych zapasów. Z nowego sprzętu wojskowego do Izraela trafią nowe samoloty F-35 i piąty okręt podwodny. W dalszych planach znajdują się zakupy nowych systemów uzbrojenia takich jak samoloty V-22, cysterny lotnicze oraz inteligentne rakiety i bomby. Podkreślono, że wprowadzenie nowego uzbrojenia jest związane z nauką nowych strategii i technologii. Dodatkowo plan przewiduje obcięcie kadry wyższych oficerów o 11% - obejmuje to zwolnienie latem przyszłego roku 2 generałów brygady, 24 pułkowników i 80 podpułkowników. Wszystkie działania mają podnieść możliwości bojowe jednostek operacyjnych, zwiększając margines czasu prowadzenia przez nich działań bojowych w trudnym terenie, takim jak np. Liban.
    2 grudnia 2015 r. biuro premiera Netanjahu wydała oświadczenie mówiące: "Dochodzenie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej dowodzi ponad wszelką wątpliwość, że Iran po roku 2013 rozwijał tajny projekt operacyjny rozwijania broni jądrowej. Izrael oczekuje, że społeczność międzynarodowa pogłębi swoje dochodzenie MAEA i wykorzysta wszystkie dostępne jej środki, aby zapewnić, że Iran nie będzie w stanie potajemnie zbudować broni nuklearnej. Bez takiego dochodzenia świat nie będzie wiedział jak daleko postąpił do przodu tajny irański program i jaki jest jego obecny stan."

2 grudnia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa żydowski autobus w pobliżu osiedla Beitar Illit w Judei. Nikt nie został ranny.
    2 grudnia 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety, które spadły jeszcze w obrębie strefy.

2 grudnia 2015 r. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej opublikowała raport stwierdzający, że Iran prowadził skoordynowane działania mające na celu opracowanie w przyszłości broni jądrowej. Większość tych starań miała miejsce przed 2003 rokiem, chociaż niektóre jego części trwały do 2009 roku. Raport stwierdza także, że Iran naruszył warunki porozumienia nuklearnego z Zachodem zwiększając w ciągu ostatnich trzech miesięcy swoje zapasy nisko wzbogaconego uranu o 460,2 kg. Wstrzymano także demontaż wirówek w zakładach w Natanz i Fordow, naruszając w ten sposób warunki umowy.

3 grudnia 2015 r. ministerstwo infrastruktury opublikowało raport w którym zaleca budowę elektrowni jądrowej w Izraelu. Sugestia została podana w następstwie konferencji paryskiej w sprawie ocieplenia klimatu. Obecnie większość energii elektrycznej produkowanej w Izraelu powstaje w elektrowniach węglowych, a zapotrzebowanie na prąd wciąż rośnie. W najbliższym czasie nie jest planowana budowa elektrowni gazowych. Zamiast tego, ministerstwo wskazało na możliwość budowy elektrowni jądrowej przez któregoś z prywatnych inwestorów. Raport wskazuje, że pod budowę przyznano już grunty w odległym regionie Negewu. Brak jednak szczegółów na ten temat.
    3 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta zranił nożem wieczorem izraelskiego policjanta przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Pozostali policjanci zastrzelili napastnika.

3 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta ostrzelał rano z jadącego samochodu punkt kontrolny przy arabskiej wiosce Hizme, na północny wschód od Jerozolimy. Rannych zostało 2 Izraelczyków. Żołnierze zastrzelili napastnika, który po identyfikacji okazał się oficerem wywiadu Autonomii Palestyńskiej. Po strzelaninie w wiosce Hizme wybuchły zamieszki. Arabowie palili opony i rzucali kamieniami w izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.
    3 grudnia 2015 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem żydowski samochód w pobliżu osiedla Psagot w Samarii. W pojeździe naliczono 10 kul. Nikt nie został ranny.

4 grudnia 2015 r. dwaj palestyńscy terroryści zaatakowali w nocy nożami izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy osiedlu Tel Rumeida w Hebronie. Ranny został 1 żołnierz. Pozostali żołnierze zastrzelili obu napastników.
    4 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta wjechał po południem samochodem w grupę Izraelczyków w pobliżu osiedla żydowskiego Ofra w Samarii. Rannych zostało 2 Izraelczyków. Żołnierze zastrzelili napastnika. Chwilę wcześniej nożownik zranił Izraelczyka przy osiedlu Neve Tzuf w Samarii. Żołnierze tutaj również zastrzelili napastnika.

4 grudnia 2015 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie samoloty wojskowe zbombardowały syryjskie ciężarówki przewożące rakiety Scud z Syrii do Libanu.

5 grudnia 2015 r. palestyńska terrorystka próbowała rano przeprowadzić atak z użyciem noża przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie. Została zatrzymana na punkcie kontrolnym.

5 grudnia 2015 r. sekretarz stanu USA John Kerry ostrzegł przed konsekwencjami upadku Autonomii Palestyńskiej. Kerry podkreślił, że poziom zaufania między oboma stronami "nigdy nie był słabszy", wzywając do zaprzestania przemocy zanim sytuacja się jeszcze nie pogorszy. Powiedział, że obecne trendy w konflikcie izraelsko-palestyńskim prowadzą do "jednego-państwa" i ostrzegł, że "jeśli tak się stanie, to Izrael ryzykuje, że już nie będzie demokratycznym państwem żydowskim." Wezwał premiera Netanjahu, aby udowodnił, że jego poparcie dla dwóch państw nie jest tylko sloganem, ale częścią polityki Izraela. "Jeżeli istnieje ryzyko upadku Autonomii Palestyńskiej, a Izrael chce przetrwać, to czy Izrael nie powinien zrobić więcej, aby pomóc utrzymać ją? Bez Autonomii Palestyńskiej, Izrael będzie odpowiedzialny za administrację cywilną na Zachodnim Brzegu - to będzie kosztować miliardy. Bez palestyńskich sił bezpieczeństwa, Siły Obronne Izraela mogą być zmuszony do utrzymywania w nieskończoność dziesiątek tysięcy żołnierzy na Zachodnim Brzegu, aby w ten sposób wypełnić pustkę. Czy Izraelczycy są przygotowani na konsekwencje jakie to będzie miało dla ich wnuków, którzy służą w armii izraelskiej? Kiedy nieuniknione tarcia doprowadzą do konfrontacji i przemocy?"

6 grudnia 2015 r. premier Benjamin Netanjahu na porannym posiedzeniu rządu odpowiedział na wczorajsze słowa Johna Kerry. Netanjahu powtórzył, że "Izrael nie będzie państwem dwunarodowym". Następnie dodał, że "aby osiągnąć pokój, druga strona musi zdecydować, to też chce pokoju, a tego nie widzimy. Niestety, to co nadal widzimy, to przede wszystkim podżeganie w Autonomii Palestyńskiej. Widzimy głównego palestyńskiego negocjatora odwiedzającego rodzinę terrorysty, który próbował zamordować Żydów. Nie tylko on go nie potępia, ale składa rodzinie terrorysty kondolencje."
    6 grudnia 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem podczas jego wizyty w Izraelu z okazji 50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Izraelem i Niemcami. Podczas spotkania Netanjahu podkreślił wyjątkową relację między oboma krajami, które jest obarczone ciężarem tragicznej przeszłości. Prezydent Gauck zauważyć głębokie zaangażowanie narodu niemieckiego w bezpieczeństwo państwa Izrael. Netanjahu podziękował za "współpracę i wsparcie, którą otrzymaliśmy z Niemiec." Uniwersytet Hebrajski przyznał Joachimowi Gauck honorowy doktorat.
    6 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta wieczorem wjechał samochodem w grupę przechodniów przy osiedlu Romema w Jerozolimie. Zranił 2 osoby, a następnie wyszedł u z samochodu i ugodził nożem policjanta. Inni policjanci zastrzelili napastnika.
    6 grudnia 2015 r. premier Benjamin Netanjahu zapalił pierwszą lampkę chanukową przy Zachodnim Murze w Jerozolimie. Powiedział: "2200 lat temu, garstka żydowskich bojowników powstała i pokonała ówczesne globalne imperium. To było przed powstaniem Rzymu. Greckie imperium Seleucydów za panowania Antiocha IV było wtedy bardzo silne i bardzo okrutne. Rzeczywiście, zagrożona była nasza jedność i nasza wielkość. Machabeusze walczyli przede wszystkim o przywrócenie tej [duchowej] niepodległości, ale nie byli zadowoleni z tylko. Części osób to nie wystarczało. I walczyli, aby przywrócić niezależność polityczną, bo rozumieli, że bez niezależności politycznej nie było szans na zapewnienie duchowej niezależności. Ten wysiłek, który bez wątpienia zapewnił przyszłość naszemu narodowi, służy również jako symbol i przykład dla całego narodu - siły ducha. Ona rozwiała ciemności - a my dzisiaj walczymy z wielką ciemnością. Dzisiejsza walka Izraela, tak jak wtedy, w tych dniach, to - po pierwsze - walka o nasze istnienie, niezależność i kulturę, ale także o całą ludzkość. Izrael jest świecą w ciemności. Wokół nas jest wielka ciemność, a tu, w Jerozolimie, w Państwie Izrael, wznosimy sztandar niepodległości i honoru człowieka, o prawo narodu żydowskiego do życia w swoim kraju, w jego mieście. Jest to, to samo miasto, które wyzwolili Machabeusze. Ta walka trwa w naszym pokoleniu. W każdym pokoleniu usiłowano nas zniszczyć, i w każdym pokoleniu Święty - niech będzie błogosławiony - ratował nas przed nimi, pod warunkiem, że posiadaliśmy sztandar i świecę, a także miecz Izraela. I tu to robimy. Przede wszystkim, aby się bronić, ale mówię: bronimy całą ludzkość, a także kulturę całej ludzkości, przed nieokiełznaną brutalnością, którą świat zaczyna rozumieć. Ta walka jest doceniany przez wielu narodów. Byłem na międzynarodowej konferencji i widziałem to uznanie, podziw przywódców świata dla Państwa Izrael za fakt, że walczymy z ciemnościami radykalnego islamu, że na co dzień walczymy z terroryzmem. Mają wielki podziw dla Państwa Izrael i dla naszych żołnierzy ... Oto jesteśmy, stoimy w pobliżu miejsca Świętego Świętych, niedaleko stąd. Możemy pokonać każdą przeszkodę i każde wyzwanie i wierzę, że przywrócenie Izraela i chwały Izraela jest dzisiaj symbolem, zwłaszcza w tym czasie. Z upływem czasu, z pomocą Boga, coraz więcej ludzi na całym świecie rozumie to. Chcę powiedzieć błogosławieństwo nad pierwszą świecą Chanuki. Życzę całemu narodowi Izraela Szczęśliwej Chanuki."

6 grudnia 2015 r. izraelscy żołnierze wkroczyli nad ranem do dwóch arabskich wydawnictw w Hebronie. Skonfiskowano sprzęt i komputery. Wydawnictwa były finansowane przez Hamas i angażowały się w akcję podżegania przeciwko Izraelowi. W sąsiedniej wiosce Idna znaleziono ukrytą broń.
    6 grudnia 2015 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w południe pojazd izraelskiego patrolu wojskowego przy barierze granicznej Strefy Gazy. Nikt nie został ranny.
    6 grudnia 2015 r. izraelscy żołnierze przeprowadzili wieczorem rozległą operację w obozie dla uchodźców w Dżeninie. Aresztowano 3 poszukiwanych członków Hamasu.

7 grudnia 2015 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy infrastrukturę terrorystyczną Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał izraelskich żołnierzy na granicy.
    7 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta po południem zranił nożem Izraelczyka przed Grobowcem Patriarchów w Hebronie. Żołnierze zastrzelili napastnika.
    7 grudnia 2015 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem zamieszki w Hebronie. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozproszenia tłumu. W podobnych starciach w obozie dla uchodźców Deheishe w Betlejem, późnym wieczorem zginął 1 Palestyńczyk.

7 grudnia 2015 r. egipska armia poinformowała, że w listopadzie wykryła i zniszczyła 20 podziemnych tuneli przemytniczych na granicy ze Strefą Gazy.

8 grudnia 2015 r. agencja bezpieczeństwa opublikowała raport z którego wynika, że w walce o kontrolę nad półwyspem Synaj i Strefą Gazy coraz większą przewagę może zyskiwać Państwo Islamskie. Od 2013 r. egipska armia prowadzi ciężkie walki próbując odzyskać pełną kontrolę nad półwyspem Synaj. W zeszłym roku działająca na Synaju grupa terrorystyczna Ansar Bajt al-Maqdis ślubowała wierność Państwu Islamskiemu. Analitycy szacują, że grupa ta przejęła transport broni Hamasu, a następnie wykorzystała ją do własnych celów. Następnie doszło do zawarcia porozumienia - Hamas zgodził się dostarczać Państwu Islamskiemu zaawansowane bronie, w zamian za co transporty broni są przepuszczane do nie zniszczonych jeszcze tuneli podziemnych prowadzących do Strefy Gazy. Dzięki temu Państwo Islamskie otrzymało pociski przeciwpancerne Cornet, użyte przeciwko egipskiemu okrętowi patrolowemu. Również ta broń została użyta w lipcu w brutalnym ataku, w którym zginęło ponad 70 egipskich żołnierzy. Również dowódcy Hamasu udzielili wsparcia organizacyjnego na Synaju. W ten sposób Hamas przygotowuje się do kolejnej wojny przeciwko Izraelowi.

8 grudnia 2015 r. palestyński rząd wyraził swoje poparcie dla rozwiązania pokojowego na zasadzie dwóch państw. Podkreślono, że państwo palestyńskie powinno powstać w granicach sprzed 1967 r. ze stolicą w Jerozolimie. W oświadczeniu wezwano Stany Zjednoczone, aby zmusiły Izrael do przestrzegania międzynarodowych praw i wstrzymania "zbrodni okupacji".
    8 grudnia 2015 r. Palestyńczycy wszczęli po południem zamieszki w rejonie grobowca Racheli na przedmieściach Betlejem. Zamieszki wybuchły po pogrzebie zabitego palestyńskiego terrorysty.
    8 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta wjechał po południem rozpędzonym samochodem w grupę izraelskich żołnierzy w pobliżu osiedla Almon w Samarii. Ranny został 1 żołnierz. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika.

9 grudnia 2015 r. Narodowy Instytut Ubezpieczeń ujawnił, że według danych z 2014 r. w Izraelu poniżej granicy ubóstwa żyło ponad 1,7 mln ludzi, w tym 776 tys. dzieci. Raport ujawnił niewielki wzrost stopy ubóstwa w stosunku do poprzednich lat.

9 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta zranił w południe nożem 2 Izraelczyków w Hebronie. Żołnierze zastrzelili napastnika.
    9 grudnia 2015 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem żydowski samochód w pobliżu osiedla Einav w Samarii. Rannych zostało 2 Izraelczyków. W aucie znaleziono 23 pociski.

9 grudnia 2015 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Białym Domu z prezydentem Barackiem Obamą, który wyraził swoje zaniepokojenie przyszłością Autonomii Palestyńskiej. Powiedział, że "chociaż perspektywa pokoju wydaje się odległa, to musimy próbować." Rivlin w tradycyjnej ceremonii zapalił w Białym Domu świece chanukowe.

10 grudnia 2015 r. izraelscy policjanci zatrzymali w nocy 3 Palestyńczyków, którzy z nożami w ręku chodzili po ulicach miasta Afula w Galilei.
    10 grudnia 2015 r. Siły Obronne Izraela przeprowadziły udany test najnowszego systemu rakiet antybalistycznych Arrow-3. Jest on przeznaczony do niszczenia rakiet dalekiego zasięgu. System jest rozwijany we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

10 grudnia 2015 r. izraelscy żołnierze wkroczyli w nocy do Tulkarem w Samarii. Celem akcji było ujęcie sprawców wczorajszego ataku terrorystycznego przy osiedlu Einav. Palestyńczycy obrzucili żołnierzy kamieniami i koktajlami Mołotowa.
    10 grudnia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami żydowski samochód w rejonie bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Odłamkami zbitej szyby zostało zranione niemowlę.
    10 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta po południem wjechał rozpędzonym samochodem w grupę izraelskich żołnierzy stojących przy pojeździe wojskowym przy wiosce Al-Luban w Samarii. Rannych zostało 4 żołnierzy Napastnik zbiegł. Później odnaleziono porzucony samochód, w którym był znaleziono granat i karabin.

11 grudnia 2015 r. elitarna jednostka izraelskich komandosów wkroczyła nad ranem do arabskiej wioski Al-Luban w Samarii. Aresztowano terrorystę z Hamasu, który w dniu wczorajszym przeprowadził atak samochodem raniąc 4 izraelskich żołnierzy.
    11 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta otworzył rano ogień do izraelskich żołnierzy na przejściu kontrolnym Jalame w pobliżu Dżeninu w Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem raniąc napastnika. Terrorysta wsiadł do samochodu i uciekł na palestyńskie terytorium.
    11 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta usiłował przed południem wjechać samochodem w izraelskich żołnierzy na jednym ze skrzyżowań miejscowości Halhoul w Judei. Żołnierze zastrzelili napastnika zanim zdołał ich dosięgnąć. Nikt nie został ranny.

11 grudnia 2015 r. jordański król Abdullah II powiedział, że strategia Zachodu w walce ze światowym terroryzmem musi obejmować działania mające na celu, że prawa Palestyńczyków będą szanowane. "Dzisiaj jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Ale dopóki Palestyńczycy nie otrzymują swoich praw, będzie panować hipokryzja w temacie międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości."

12 grudnia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód w rejonie osiedla Kiryat Arba w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.

13 grudnia 2015 r. ulewne deszcze spowodowały lokalne powodzie na pustyni Negew. Policja czasowo zamknęła niektóre drogi w regionie. W niektórych regionach kraju spadł mocny grad. Na górze Hermon spadł śnieg.
    13 grudnia 2015 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że z początkiem stycznia zostaną wzmocnione siły bezpieczeństwa w Judei i Samarii. W celu lepszej ochrony tego rejonu zostaną tam skierowane dwa bataliony regularne oraz dwa bataliony rezerwowe. Ich głównym zadaniem będzie zabezpieczenie najważniejszych skrzyżowań i ochrona dróg. Rezerwiści będą prowadzić działania na punktach kontrolnych, natomiast jednostki regularne będą gotowe w każdej chwili podjąć działania w wyznaczonych punktach. Rzecznik armii dodał, że rozważane są dalsze wzmocnienia sił, ale decyzje będą podejmowane w zależności od rozwoju sytuacji.
    13 grudnia 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rekietę, która spadła w rejonie miasta Sderot nie powodując żadnych strat.

14 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta po południem wjechał samochodem w przystanek autobusowy w Jerozolimie. Następnie wysiadł z siekierą, został jednak zastrzelony przez policjantów. Rannych zostało 11 Izraelczyków.
    14 grudnia 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się wieczorem z ministrem bezpieczeństwa wewnętrznego Giladem Erdanem i ministrem transportu Israelem Katz. Postanowiono w trybie pilnym rozmieścić specjalne betonowe bariery ochronne na około 300 przystankach autobusowych w rejonie Jerozolimy. Jest to doraźne rozwiązanie problemów coraz częstszych ataków na przystanki autobusowe. Bariery mają chronić przed uderzeniami samochodów. Koszt instalacji barier jest oceniany na 2 mln szekli. W obecnej fali terroru zginęło łącznie 22 Izraelczyków, a ponad 250 zostało rannych, w tym 21 ciężko rannych.

14 grudnia 2015 r. izraelskie samoloty zbombardowały w nocy dwa obiekty infrastruktury terrorystycznej Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    14 grudnia 2015 r. Palestyńczycy po południem obrzucili kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Beit Arie w Samarii. Rannych zostało 3 Izraelczyków.
    14 grudnia 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że obecna fala ataków terrorystycznych jest wynikiem frustracji młodych Palestyńczyków. Podkreślił, że młodzi zamachowcy nie są przez nikogo wysyłani, a żadne palestyńskie ugrupowanie nie organizuje tych ataków. "Po rezygnacji z dwóch państw, młode pokolenie jest zmuszone do życia z punktami kontrolnymi, osiedlami i atakami osadników - znalazło to odzwierciedlenie w tych atakach." Abbas konsekwentnie odmawia potępienia ataków terrorystycznych przeciwko Izraelczykom.

14 grudnia 2015 r. Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych Federica Mogherini stwierdziła, że decyzja w sprawie znakowania produktów pochodzących z osiedli żydowskich w Judei i Samarii nie zostanie anulowana.
    14 grudnia 2015 r. turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że normalizacja stosunków między Turcją i Izraelem jest możliwa. Dodał, że "cały region może duży zyskać na takim procesie normalizacji."
    14 grudnia 2015 r. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej opublikowała raport przedstawiający dowody, że Iran rzeczywiście od 2009 r. pracuje nad budową broni jądrowej.

15 grudnia 2015 r. agencja bezpieczeństwa ujawniła informacje z których wynika, że libański Hezbollah stracił ponad jedną trzecią swoich sił walczących w wojnie domowej w Syrii. Liczbę zabitych szacuje się na około 1300-1500 ludzi, a rannych na 5 tys. Hezbollah walczy u boku z sunickimi rebeliantami razem z irańską Gwardią Republikańską i armią Assada, ze wsparciem rosyjskiego lotnictwa.
    15 grudnia 2015 r. palestyńska terrorystka usiłowała po południem przeprowadzić atak na ulicy Dorot Rishonim w Jerozolimie. Swoim nerwowym zachowaniem zwróciła na siebie uwagę policjantki, która ją zatrzymała do kontroli. Znaleziono przy niej zaostrzony śrubokręt, którym planowała przeprowadzić atak.
    15 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta po południem zranił młotkiem 2 izraelskich robotników na budowie w Modiin. Policjanci aresztowali napastnika.

16 grudnia 2015 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w ostatnich miesiącach kilkakrotnie doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej Izraela przez egipskie samoloty, które prowadziły działania antyterrorystyczne na Synaju. Wszystkie przypadki były ściśle koordynowane z Izraelem, i najczęściej dochodziło do nich w pobliżu Strefy Gazy. Bombardowany były wówczas cele Państwa Islamskiego położone w odległości zaledwie kilku kilometrów od izraelskiej granicy, w pobliżu El Arish i Asz-Szajch Zuwajjid w północnym Synaju.
    16 grudnia 2015 r. ministerstwo absorpcji imigracji poinformowało, że do końca 2015 r. do Izraela przyjedzie 30 tys. nowych imigrantów, co stanowi rekord ostatniej dekady. Wśród imigrantów znajduje się 8 tys. francuskich i 7 tys. ukraińskich Żydów.

16 grudnia 2015 r. izraelscy żołnierze wkroczyli w nocy do obozu uchodźców w mieście Kalandia w Samarii. Celem operacji było aresztowanie poszukiwanych terrorystów. Podczas akcji doszło do dwóch odrębnych ataków terrorystycznych w innych częściach obozu. W obu przypadkach terroryści usiłowali rozjechać samochodami izraelskich żołnierzy. Rannych zostało 3 żołnierzy. Obaj napastnicy zostali zastrzeleni.
    16 grudnia 2015 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem izraelski patrol przy granicy Strefy Gazy. Żołnierze odpowiedzieli ogniem raniąc 1 napastnika. Podczas incydentu doszło do wybuchu, który prawdopodobnie pochodził od podłożonej bomby. Do ataku doszło w rejonie Khan Younis na południu strefy.

16 grudnia 2015 r. w Szwajcarii doszło do tajnego spotkania przedstawicieli Izraela i Turcji w sprawie normalizacji wzajemnych stosunków, które załamały się po incydencie z Flotyllą Wolności w 2010 r. Podsekretarz tureckiego ministerstwa spraw zagranicznych Feridun Sinirlioglu przedstawił warunki konieczne do osiągnięcia porozumienia. Izrael ma wypłacić odszkodowanie rodzinom tureckich obywateli, którzy zginęli w 2010 r. w ataku izraelskich komandosów. Drugim warunkiem jest rozpoczęcie rozmów na temat eksportu gazu ziemnego do Turcji. Stronę izraelską reprezentowali Jossi Cohen i Josef Ciechanover, którzy powiedzieli, że ostateczne porozumienie powinno zostać zawarte w ciągu najbliższych dni. Turcja zgodził się anulować pozwy sądowe przeciwko izraelskim żołnierzom zaangażowanym w atak na statek Mavi Marmara, a Izrael utworzy fundusz dla osób wówczas rannych. Turcja zgodziła się także na zaostrzenie polityki przeciwko terrorystom i wydalenie członka Hamasu Salah Al-Arouri, który zorganizował latem 2014 r. porwanie i zabójstwo trzech izraelskich nastolatków. Ukrywa się on na terytorium Turcji.

17 grudnia 2015 r. duże opady deszczu spowodowały rano lokalne podtopienia w rejonie Aszkelonu. W ciągu jednej godziny na miasto spadło 41 mm deszczu. Zalane zostały szkoły oraz szpital Barzilai. Wydano ostrzeżenie przed możliwymi powodziami na równinie przybrzeżnej, na pustyni Negew i w rejonie Morza Martwego.

17 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta usiłował rano zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy wiosce Hawarra w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastnika, zanim zdołał on kogokolwiek zranić.
    17 grudnia 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę, która spadła wewnątrz strefy.

18 grudnia 2015 r. palestyńscy terroryści podłożyli improwizowany ładunek wybuchowe przy barierze granicznej Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze dostrzegli podejrzany przedmiot, którym zajęli się wezwani saperzy. Dzięki temu zdołano zneutralizować bombę i nikt nie został ranny.
    18 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta usiłował po południem wjechać rozpędzonym samochodem z izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Kalandia w Samarii. Żołnierze otworzyli ogień i aresztowali rannego terrorystę. Nikt więcej nie został ranny.
    18 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem wjechać rozpędzonym samochodem z izraelskich żołnierzy przy wjeździe do żydowskiego osiedla Ofra w Samarii. Żołnierze zdołali się uchylić i otworzyli ogień, zabijając napastnika. Przy terroryście znaleziono duży nóż.
    18 grudnia 2015 r. wysoki przedstawiciel palestyńskich sił bezpieczeństwa poinformował, że Hamas zmienił taktykę w Samarii i Judei, i wydał rozkazy zorganizowania samobójczych zamachów bombowych na cele żydowskie. Informacja potwierdza doniesienia wywiadowcze mówiące, że Hamas pragnie eskalacji obecnej fali terroru. Jednym z celów takich działań jest osłabienie władzy Autonomii Palestyńskiej. Jednak Hamas nie jest osamotniony w takich działaniach, gdyż podobne sygnały pochodzą także od Brygad Męczenników Al-Aksa, które są zbrojnym ramieniem al-Fatah.

19 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta po południem zaatakował nożem przechodniów na ulicy w mieście Ra'anana. Rannych zostało 3 Izraelczyków. Policjanci po pościgu postrzelili i zatrzymali napastnika.

19 grudnia 2015 r. późnym wieczorem wybuch uszkodził budynek mieszkalny w dzielnicy Jaramana w Damaszku (Syria). W ataku zginął działacz Hezbollahu, Samir Kuntar. W 1979 r. przeprowadził atak terrorystyczny w Izraelu, podczas którego łodzią pontonową przepłynęli z Libanu na plaże Nahariji. Odpowiada on za śmierć 3 Izraelczyków, w tym 4-letniej dziewczynki, której głowę rozbił kolbą karabinu. Kuntar został wówczas aresztowany i odsiadywał karę wiezienia. W 2008 r. został zwolniony wraz z 2008 innych więźniów, których Izrael wymienił za ciała dwóch zabitych izraelskich żołnierzy. W ten sposób Kuntar powrócił do Libanu i podjął aktywną współpracę z Hezbollahem (został bohaterem i jednym z dowódców). Hezbollah oskarżył Izrael, że to izraelskie rakiety uderzyły w syryjski budynek. Do ataku przyznała się natomiast Armia Wolnej Syrii, która walczy z reżimem Assada. Izrael nie skomentował doniesień.

20 grudnia 2015 r. islamscy terroryści wystrzelili po południem z południowego Libanu 3 rakiety, które spadły na terytorium Izraela. Do ostrzału przyznał się Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny - Centralne Dowództwo. Analiza trajektorii lotu rakiet wskazała, że wystrzelono je z rejonu obozu palestyńskich uchodźców Rashidiya.
    20 grudnia 2015 r. dowództwo Sił Obronnych Izraela przeprowadziło wieczorem ocenę sytuacji bezpieczeństwa na północy kraju. Rzecznik armii, gen. Moti Almoz powiedział, że "armia jest gotowa na wszystkich granicach i na północy, aby powstrzymać ewentualne zagrożenia dla mieszkańców Izraela." Potwierdzono podniesienie poziomu alarmu w Siłach Obronnych Izraela, ale odnosi się to głównie do aktywności służb wywiadu.

20 grudnia 2015 r. palestyńska terrorystka usiłowała w południe zaatakować nożem izraelskich żołnierzy w Hebronie. Napastniczka została zastrzelona. Krótko potem, terrorysta lekko zranił turystę przy żydowskim osiedlu Tekua w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.
    20 grudnia 2015 r. wysoki przedstawiciel Islamskiego Dżihadu, Khaled al-Batash, powiedział, że jego organizacja jest gotowa na eskalację Intifady. Wskazał, że drogą do eskalacji jest zaangażowanie się wszystkich palestyńskich frakcji w walkę i wydanie przez Ligę Arabską oraz Organizację Współpracy Islamskiej deklaracji pełnego poparcia Autonomii Palestyńskiej w tej walce.

20 grudnia 2015 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem rejon obozu palestyńskich uchodźców Rashidiya w południowym Libanie. Wystrzelono ogółem 8 pocisków artyleryjskich. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela. Wydano oficjalne oświadczenie: "Siły Obronne Izraela spostrzegają armię libańską jako jedyną siłę odpowiedzialną za to, co dzieje się na jej terytorium. Nadal będziemy działać przeciwko wszelkim próbom szkodzenia suwerenności państwa Izrael i bezpieczeństwa jego mieszkańców." W rejonie granicy z Libanem potwierdzono wzmożoną aktywność izraelskich sił powietrznych.
    20 grudnia 2015 r. polski parlamentarzysta Paweł Kukiz w wywiadzie radiowym (Radio ZET) powiedział, że "marsz opozycji był finansowany z zewnątrz. Na organizację marszu przekazał 150 mln żydowski bankier." Kukiz wskazał prawdopodobnie na osobę amerykańskiego finansisty George Sorosa. W weekend przez Polskę przeszły duże marsze opozycji przeciwko nowemu prawicowemu rządowi.

21 grudnia 2015 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że w ramach zbliżenia z Turcją, Izrael nie zgodzi się na zniesienie blokady Strefy Gazy. "Nadal nie osiągnęliśmy porozumienia i są tego proste przyczyny. Są tematy, którymi się interesujemy, takie jak działalność Hamasu - chcemy mieć pewność, że z terytorium Turcji nie będzie prowadzona żadna działalność terrorystów. Oni argumentują przeciwko blokadzie Strefy Gazy. Oczywiście nie zamierzamy zmieniać naszej polityki względem morskiej blokady. Mimo, że Izrael jest krajem, który dostarcza towary potrzebne do istnienia i odbudowy w Strefie Gazy, to nie możemy zrezygnować z naszego bezpieczeństwa."
    21 grudnia 2015 r. palestyńska terrorystka planowała atak z użyciem noża na Starym Mieście w Jerozolimie. Została jednak zatrzymana przez patrol policji, i podczas przeszukania znaleziono przy niej duży nóż. Przyznała się do planu ataku terrorystycznego.

21 grudnia 2015 r. palestyńska terrorystka planowała atak z użyciem noża w Hebronie. Podczas kontroli na izraelskim posterunku, kobieta rzuciła nóż i próbowała uciec. Żołnierze zatrzymali terrorystkę.

21 grudnia 2015 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah powiedział w przemówieniu telewizyjnym: "Nie ma wątpliwości, że to izraelski wróg przeprowadził zamach. Nawet nie trzeba badać, kto go przeprowadził. Izrael wystrzelił pociski bezpośrednio w budynek mieszkalny, w którym był brat Samir Kuntar i inni. Budynek nie ucierpiał, ale Kuntar i inni działacze Hezbollahu zginęli. Izraelskie samoloty nie weszły na syryjskie niebo, i były nad Golanem. Zastrzegamy sobie prawo do odpowiedzi na to zabójstwo, w czasie i miejscu według naszego wyboru. Hezbollah skorzysta z tego prawa." Tymczasem do zabójstwa Kuntara przyznała się Armia Wolnej Syrii, która walczy z reżimem Assada.
    21 grudnia 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas podczas oficjalnej wizyty w Grecji zapowiedział, że w ciągu roku Autonomia Palestyńska planuje rozpoczęcie wydawania paszportów państwa palestyńskiego. Abbas dodał, że "zakończenie okupacji położy kres wszystkim problemom z nim związanych, takich jak terroryzm. A koniec terroryzmu doprowadzi do znalezienia rozwiązań problemów wynikających z niego, takich jak emigracja. Każde rozwiązanie problemu palestyńskiego musi być zrównoważone. Podtrzymujemy naszą dłoń dla strony izraelskiej, aby współpracować dla znalezienia rozwiązania problemu palestyńskiego." Abbas będzie uczestniczyć w posiedzeniu greckiego parlamentu, który będzie głosował nad uznaniem państwa palestyńskiego.
    21 grudnia 2015 r. rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Hossein Jaber Ansari ostrzegł Turcję przed próbami wznowienia stosunków z Izraelem, twierdząc, że zaszkodziłoby to prawom palestyńskich Arabów.
    21 grudnia 2015 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon potępił ostrzał rakietowy północnego Izraela, który wczoraj został przeprowadzony z Libanu. "Jesteśmy bardzo zaniepokojeni wczorajszym odpaleniem rakiet na Izrael z obszaru operacji UNIFIL w rejonie Al-Hinniyah, w pobliżu Tyr. Stanowi to poważne naruszenie Rezolucji nr 1701 (2006). Sekretarz Generalny odnotował atak odwetowy Sił Obronnych Izraela w Libanie w obszarze Zibqin. UNIFIL we współpracy z libańskimi siłami zbrojnymi i Siłami Obronnymi Izraela bada okoliczności zdarzenia. Potępiamy wszelkie pogwałcenia Rezolucji nr 1701 i wzywamy wszystkich zainteresowanych, aby z największą powściągliwością współpracowali z UNIFIL w celu zapobieżenia eskalacji. Strony muszą w pełni stosować się do Rezolucji nr 1701 i szanować zawieszenie broni."

22 grudnia 2015 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało rano przeprowadzić atak na izraelskich żołnierzy przy barierze granicznej Strefy Gazy. Zostali jednak wcześniej wykryci i żołnierze wyeliminowali obu napastników.

22 grudnia 2015 r. grecki parlament oficjalnie uznał niepodległe państwo Palestynę.

23 grudnia 2015 r. ministerstwo energetyki po długich konsultacjach wyraziło zgodę na eksport gazu ziemnego do Egiptu. Gaz pochodzący ze złoża Tamar będzie kupować egipska firma Dolphinus Holdings. Minister energetyki Juval Steinitz powiedział: "Po latach sporów i opóźnień, zaczynamy posuwać się do przodu, zbliżając się do sytuacji w której Izrael będzie naturalnym supermocarstwem gazowym w regionie. Zatwierdzony przez rząd eksport gazu do Egiptu jest pierwszą oznaką współpracy energetycznej, która w najbliższych latach rozszerzy się na inne kraje w regionie, takie jak Jordania, Grecja, Turcja, a także cała Europa."
    23 grudnia 2015 r. dwóch palestyńskich terrorystów zaatakowało w południe nożami przechodniów na zewnątrz Bramy Jaffy przy Starym Mieście Jerozolimy. Zasztyletowali 1 Izraelczyka i zranili drugą osobę. Policjanci natychmiast odpowiedzieli ogniem, zabijając obu napastników. W trakcie strzelaniny przypadkowo śmiertelnie zraniony został 1 Izraelczyk.

23 grudnia 2015 r. izraelscy komandosi rozbili nad ranem dużą komórkę terrorystyczną Hamasu działającą w rejonie wioski Abu Deis, na wschód od Jerozolimy. Aresztowano 25 terrorystów, którzy planowali samobójcze zamachy bombowe. W ciągu dnia rozbito inną grupę, która przy pomocy około 300 samochodów przewoziła materiały oraz części potrzebne do budowy bomb. W rejonie Hebronu wykryto magazyn broni, w którym przejęto między innymi 6 karabinów szturmowych oraz wyrzutnię RPG.
    23 grudnia 2015 r. palestyńska terrorystka usiłowała rano wejść z nożem do Grobowca Patriarchów w Hebronie. Została zatrzymana podczas kontroli przy wejściu. Przyznała się do planowania ataku.

24 grudnia 2015 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet po raz kolejny odmówiła nazwania obecnej fali terroru nową Intifadą, dodając jednak, że będzie ona jeszcze trwała przez wiele miesięcy, bez określonego końca. Jako początek obecnej fali terroru przyjmuje się zabójstwo Aleksandra Levlovitza w Jerozolimie (noc z 13 na 14 września b.r.). Od tego momentu doszło do 140 zarejestrowanych ataków terrorystycznych (ataki nożowników, samochodowe i ostrzały), oraz 2225 ataków z użyciem kamieni itp., w których zginęło 24 Izraelczyków. Ataki terrorystyczne przeprowadziło 156 Arabów, z których 26 posiadało prawo stałego pobytu w Izraelu (pozostali to normalni mieszkańcy Autonomii Palestyńskiej). Najmłodszy miał 11 lat, a najstarszą była 72 letnia kobieta. 92 ataki przeprowadzono w Judei i Samarii, a 48 na linii zawieszenia broni z 1949 r. W tym samym czasie zginęło 127 Palestyńczyków, w tym 88 terrorystów zabitych w trakcie przeprowadzanego ataku. Pozostali zabici brali udział w zamieszkach o różnej skali brutalności. Dane wskazują, że do eskalacji zajść dochodzi w piątki. Początkowo było około 40 najbardziej zapalnych punktów, których liczba obecnie zmalała do około 6 miejsc. Odnotowano także 120 zdarzeń, których sprawcami byli najprawdopodobniej prawicowi osadnicy żydowscy - 17 rannych Arabów, uszkodzonych 5 arabskich domów i 15 arabskich samochodów. Policja prowadzi śledztwa w tych sprawach.

24 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta usiłował rano dźgnąć zaostrzonym śrubokrętem izraelskiego żołnierza na skrzyżowaniu przy Hebronie. Napastnik został zastrzelony. Krótko później palestyński terrorysta zranił nożem 2 izraelskich ochraniarzy w strefie przemysłowej Ariel w Samarii. Ochraniarze zdołali jeszcze zastrzelić napastnika i wezwali pomoc.
    24 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta usiłował w południe staranować samochodem punkt kontrolny Adam w Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika. Wcześniej w pobliżu tego punktu Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód, raniąc 2 Izraelczyków.
    24 grudnia 2015 r. Palestyńczycy wszczęli po południem zamieszki w rejonie przejścia kontrolnego Kalandia przy Ramallah. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozproszenia tłumu. Zginął 1 Palestyńczyk. Wcześniej obrzucono bombami zapalającymi izraelski pojazd wojskowy w pobliżu Hebronu.

25 grudnia 2015 r. policja poinformowała, że bieżący rok jest trzecim rokiem z rzędu, w którym odnotowano wzrost śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Od początku 2015 r. odnotowano 349 śmiertelnych ofiar wypadków drogowych - jest to 30 więcej niż w minionym roku.

25 grudnia 2015 r. palestyńska terrorystka usiłowała wieczorem staranować pojazd izraelskiej straży granicznej przy wjeździe do żydowskiego osiedla Ofra w Samarii. Policjanci zastrzelili napastniczkę, zanim zdołała w nich uderzyć. W jej samochodzie znaleziono długi nóż.

25 grudnia 2015 r. brytyjska policja poinformowała, że w 2015 r. w Wielkiej Brytanii nastąpiło wzrost o 61% liczby przestępstw o tle antysemickim. Największy wzrost odnotowano w rejonie Londynu.

26 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta zranił nożem policjanta w centrum Jerozolimy. Policjant nabrał podejrzeń wobec Palestyńczyka, i podszedł do niego w celu przeprowadzenia kontroli. Wtedy ten zaatakował go nożem. Funkcjonariusze zastrzelili napastnika.

26 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta wjechał po południem samochodem w grupę żołnierzy na punkcie kontrolnym przy wiosce Huwara w Samarii. Ranny został 1 żołnierz. Pozostali żołnierze śmiertelnie postrzelili napastnika.

27 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta zranił rano nożem izraelskiego żołnierza na ulicy Hatzvi w Jerozolimie. Ochroniarz zatrzymał napastnika i przekazał w ręce policji.
    27 grudnia 2015 r. Siły Obronne Izraela powołały do życia nową elitarną brygadę komandosów. Szef sztabu generalnego gen. Gadi Eisenkot powiedział, że jest to "wynik szerokiej strategii wywiadowczej, która rozumie w jakim okresie się znajdujemy. Izrael musi sobie radzić z licznymi zagrożeniami. Groźby ze strony Libanu, z Państwa Islamskiego, fala terroru w Judei i Samarii, i groźby z południa, wymagają bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, abyśmy korzystali z możliwości nowej brygady."
    27 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta usiłował w południe przeprowadzić atak na Starym Mieście w Jerozolimie. Policjanci zwrócili uwagę na młodego człowieka podejrzanie się zachowującego. Podczas kontroli znaleziono przy nim nóż. Przyznał się do planowanego ataku.

27 grudnia 2015 r. izraelski patrol zatrzymał rano palestyńską terrorystkę, która usiłowała przeprowadzić atak przy żydowskim osiedlu Ma'ale Shomron w Samarii. Znaleziono przy niej nóż. Próbowała uciec, została jednak po pościgu zatrzymana.
    27 grudnia 2015 r. palestyńska terrorystka usiłowała rano wejść z nożem do Grobowca Patriarchów w Hebronie. Została zatrzymana podczas kontroli przy wejściu. Przyznała się do planowania ataku. Wcześniej lekko ranny został od rzuconego kamienia izraelski żołnierz na przedmieściach Hebronu.
    27 grudnia 2015 r. sekretarz generalny OWP Saeb Erekat powiedział, że w najbliższych dniach odbędą się spotkania palestyńskich przywódców w celu podjęcia decyzji dotyczącej stosunków z Izraelem.
    27 grudnia 2015 r. dwóch palestyńskich terrorystów zaatakowało po południem nożami izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym w pobliżu Nablusu w Samarii. Obaj napastnicy zostali zastrzeleni. Rannych zostało 2 żołnierzy.

27 grudnia 2015 r. niemiecki dziennikarz, Jürgen Todenhöfer, który spędził dziesięć dni na terytorium kontrolowanym przez Państwo Islamskie w Syrii i Iraku, powiedział, że grupa ta "przygotowała największą czystkę religijną w historii. Jedynym krajem, którego ISIS się obawia, to Izrael. Oni wiedzą, że izraelska armia jest zbyt silna dla nich. Oni myślą, że mogą pokonać wojska lądowe Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdyż one nie mają doświadczenia w miejskiej partyzantce i nie mają znajmości strategii terrorystów. Ale jeśli chodzi o zwalczanie partyzantki i terrorystów, to Izraelczycy są bardzo trudni. Oni nie boją się Brytyjczyków i Amerykanów, oni boją się Izraelczyków i powiedzieli mi, że izraelska armia jest prawdziwym niebezpieczeństwem. Ci ludzie znają wojnę partyzancką."

28 grudnia 2015 r. Kneset zatwierdził zwiększenie budżetu obronnego o 2,5 mld szekli, które zostaną przeznaczone na kontynuację procesu przenoszenia niektórych baz wojskowych na pustynię Negew. Ponadto 800 mln szekli wyznaczono na wsparcie rodzin oficerów i żołnierzy zawodowych, którzy są przenoszeni na południe kraju. Każdy oficer przenoszący się na Negew otrzyma 70 tys. szekli, a jego rodzina kolejne 200 tys. szekli, aby złagodzić koszty przeprowadzki i urządzenia się w nowym miejscu. Obecnie na Negew przenoszone są jednostki transportowe oraz służby wywiadowcze. Fundusze pochodzą z niewykorzystanych środków, które zostały przydzielone do innych ministerstw.
    28 grudnia 2015 r., wybuch podłożonego improwizowanego ładunku wybuchowego zranił wieczorem izraelskiego żołnierza na granicy Strefy Gazy.

28 grudnia 2015 r. przedstawiciele największych palestyńskich organizacji zebrali się w Ramallah, aby zastanowić się nad sposobami kontynuowania oporu wobec izraelskiej "okupacji". W wydanym oświadczeniu napisano, że "zamachy Palestyńczyków są odpowiedzią za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości." Równocześnie wezwano do kontynuowania Intifady we rejonie wszystkich wojskowych punktów kontrolnych w Judei i Samarii, oraz na obrzeżach miast. Celem palestyńskiej walki jest osiągnięcie "wolności, niezależności, uzyskania prawa powrotu uchodźców i utworzenie niepodległego państwa palestyńskiego ze stolicą w Jerozolimie."

28 grudnia 2015 r. rzecznik tureckiego prezydenta, Ibrahim Kalin powiedział, że normalizacja stosunków z Izraelem jest uzależniona od zniesienia blokady Strefy Gazy i zapewnienia odszkodowań dla rodzin zabitych osób z Flotylli Wolności w 2010 r.

29 grudnia 2015 r. ministerstwo absorpcji imigracji i Agencja Żydowska opublikowały dane statystyczne z wielkości imigracji napływającej do Izraela w 2015 r. W roku tym do Izraela przyjechało ponad 30 tys. nowych imigrantów, co stanowi wzrost o 10% w stosunku do 2014 r. i jest największym wzrostem imigracji od 2003 r. Największa ilość, bo 7900 imigrantów przyjechało z Francji. Odnotowywany jest także ciągły wzrost imigracji z Ukrainy, skąd przyjechało 7000 imigrantów (wzrost o 15% w porównaniu do 2014 r., i o 230% w porównaniu do 2013 r.). Z wszystkich krajów Europy Wschodniej przyjechało ogółem 15 tys. osób (wzrost o 25%), w tym z Rosji 6600 imigrantów. Z Europy Zachodniej pochodziło w sumie 9330 imigrantów (wzrost o 6%). Natomiast zarejestrowano spadek ze Stanów Zjednoczonych, skąd przyjechało 3768 osób (spadek o 3%). Nowi imigranci najczęściej osiedlają się w dużych miastach: Tel Awiw, Netanja, Jerozolima i Hajfa.

29 grudnia 2015 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem z przejeżdżającego pojazdu patrol izraelskiej straży granicznej w pobliżu miasta Kalkilia w Samarii. Nikt nie został ranny.

30 grudnia 2015 r. rząd zatwierdził pięcioletni plan zainwestowania 15 mld szekli w rozwój arabskich miast, co ma sprzyjać rozwojowi gospodarki arabskiego sektora. Na wsparcie budownictwa przeznaczono 1,2 mld, a na rozwój infrastruktury 1,4 mld szekli. Duże dotacje przyznano dla transportu publicznego oraz rozwój edukacji.

31 grudnia 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że izraelski rząd nie chce wznowienia rozmów pokojowych z Autonomią Palestyńską, a jedyne czego pragnie, to utrwalenia okupacji. "Wasz rząd prowadzi na manowce - nie chce pokoju, i wszystkimi środkami działa na rzecz kontynuowania okupacji i budowy osiedli na naszych ziemiach. Czołgi, samoloty, karabiny, ogrodzenia i wasze osady - wszystkie one nie przyniosą bezpieczeństwa lub spokoju. Nastąpi to dopiero wtedy, gdy uznacie nasz naród i historyczną niesprawiedliwość w stosunku do nas. Nie zaakceptujemy okupacji i osiedli. Nie zaakceptujemy faktu, że przetrzymujecie ciała naszych męczenników i nadal zatrzymujecie nasze rodziny. Wynoście się z naszego życia i z naszej ziemi, zabierzcie ręce z naszych świętych miejsc. Naprawcie szkody i przywróćcie nasze prawa. Ten, kto będzie miał odwagę, by to zrobić, będzie tym, który przyniesie pokój. Czy jesteście na to gotowi?"
    31 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta wjechał w południe samochodem w grupę izraelskich żołnierzy w pobliżu Nablusu w Samarii. Ranny został 1 żołnierz. Napastnik został zastrzelony.

31 grudnia 2015 r. egipskie samoloty wojskowe zbombardowały rano pozycje Państwa Islamskiego w rejonie Rafah na Synaju. Następnie wykręciły i przeleciały nad Strefą Gazy. Izraelskie lotnictwo nie interweniowało.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: styczeń-marzec 2016 r.


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2015-2016 by Gedeon