FALA TERRORU     (styczeń-marzec 2016 r.)



  -  HISTORIA
     - wrzesień-grudzień 2015 r.
 - styczeń-marzec 2016 r.
     - kwiecień-czerwiec 2016 r.





 

1 stycznia 2016 r. silna śnieżyca dotknęła północną część kraju. Na górze Hermon spadło 60 cm, a na Wzgórzach Golan 20 cm śniegu. Doszło do lokalnych przerw w dostawach energii elektrycznej w rejonie Tel Awiwu, Ramat HaSzaron i Safedu. Temperatura w Jerozolimie spadła do 4 stopni C, w Tel Awiwie do 12 i na Wzgórzach Golan do 7 stopni.
    1 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta otworzył po południem ogień do ludzi w Simta Pub na ulicy Dizengoffa w Tel Awiwie. Zginęło 2 Izraelczyków, a 9 osób zostało rannych. Napastnik zbiegł z miejsca ataku.
    1 stycznia 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 4 rakiety, z których dwie spadły na otwarty teren na Negewie. Pozostałe spadły na terenie strefy.

2 stycznia 2016 r. duże siły policyjne przeszukiwały aglomerację miejską Tel Awiwu w poszukiwaniu zbiegłego terrorysty, który w dniu wczorajszym przeprowadził atak w Simta Pub.

2 stycznia 2016 r. izraelskie samoloty zbombardowały w nocy dwa ośrodki szkoleniowe Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za wczorajszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    2 stycznia 2016 r. członek biura politycznego Hamasu, Khalil al-Haya, oświadczył, że Hamas nie będzie uczestniczyć w posiedzeniach komitetu przygotowawczego Rady Palestyńskiej, która jest parlamentem Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Jako przyczynę podjęcia takiej decyzji powiedział, że Hamas nie jest częścią OWP. Dodał jednak, że Hamas jest gotów przyłączyć do komitetu przygotowawczego w ramach porozumienia mającego na celu osiągnięcie pojednania i wspólnego wspierania Intifady. Jako pierwszy krok, al-Haya wskazał potrzebę zwołania kierownictwa OWP aby omówić kwestię pojednania między al-Fatah i Hamasem, oraz wsparcia Intifady.

2 stycznia 2016 r. turecki prezydent Tayyip Recep Erdogan powiedział, że "Izrael potrzebuje w regionie takiego kraju jak Turcja. I my także musimy zaakceptować to, że potrzebujemy Izraela. Taka jest rzeczywistość w regionie. Jeśli wzajemne kroki będą realizowane w oparciu o szczerość, to dojdzie do normalizacji stosunków."

3 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować nożem osobę czekającą na przystanku autobusowym w osiedlu Armon Hanatziv w Jerozolimie. Atak zakończył się jednak niepowodzeniem, a napastnik zbiegł. Po pościgu policjanci aresztowali terrorystę.
    3 stycznia 2016 r. kilku ekspertów wojskowych ostrzegło przed możliwością wojny z Egiptem. Wskazali oni, że rozpoczęta przez Egipt w sierpniu 2011 r. operacja "Eagle" spowodowała powrót dużych egipskich sił wojskowych na Synaj. Do walki z terrorystami na Synaj weszło wtedy ponad 1 tys. żołnierzy, oraz transportery opancerzone i czołgi. Siły te były kolejno zwiększane i wzmocnione helikopterami bojowymi oraz zgodą na działania egipskiego lotnictwa wojskowego. Dr Ehud Elam powiedział, że "w pewnych okolicznościach może dojść do kryzysu, a nawet do konfrontacji między Izraelem a Egiptem na piaskach Synaju. W ostatnich latach Izrael pozwolił Egiptowi na wprowadzenie sił na Synaj, co spowodowało erozję demilitaryzacji półwyspu, co stanowiło centralny element traktatu pokojowego. Jeśli Egipt bez zgody Izraela w znaczący sposób wzmocni swoją obecność wojskową, może to doprowadzić do konfliktu." Płk. Eli Dekel dodał, że "nie ma wątpliwości, że zrobią wszystko, aby ograniczyć to, co pozostało z traktatu pokojowego. Rozmieszczane przez Egipt siły nie są charakteru defensywnego, ale ofensywne. Traktat pokojowy pozwalał im utrzymywać tam jedną dywizję, a oni rozbudowali ją do wielkości armii (sześć razy większej). Egipt nawet teraz przygotowuje się do wojny z Izraelem. Siły wprowadzone na Synaj mogą być rozbudowane w celu wykorzystania ich jako trampoliny do zaatakowania Izraela." Eli Eshed podkreślił, że w najbliższym czasie wojna wydaje się jednak bardzo mało prawdopodobna. Stosunki między Izraelem a egipskim prezydentem Abdel Fattah a-Sisi są doskonałe. W obliczu licznych wewnętrznych problemów, wojna z Izraelem okazała by się dla a-Sisiego katastrofą. Jednak eskalacja konfliktu w Strefie Gazy może wywrzeć silne naciski na a-Sisiego, aby anulować traktat pokojowy, co może doprowadzić do gorszych scenariuszy.
    3 stycznia 2016 r. Siły Obronne Izraela opublikowały raport ofiar za miniony rok. W całym 2015 r. zginęło 36 izraelskich żołnierzy, z czego 6 w działaniach operacyjnych, 7 w wypadkach drogowych, 6 zmarło w wyniku chorób, 2 w innych wypadkach, a 15 było ofiarami samobójstw popełnionych podczas służby wojskowej. W porównaniu, w 2014 r. zginęło 112 żołnierzy, a w 2013 r. 40 żołnierzy. Miniony rok okazał się więc całkiem bezpieczny, z najmniejszą liczbą ofiar.

3 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta ostrzelał w nocy żydowski samochód w rejonie osiedla Har Hevron w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.
    3 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta snajper postrzelił izraelskiego żołnierza w Hebronie. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, jednak napastnik zbiegł.

3 stycznia 2016 r. egipska armia poinformowała, że podczas ostatnich działań antyterrorystycznych prowadzonych w rejonie miasta Rafah na Synaju, przejęto 1,5 tony materiałów wybuchowych oraz 2,5 tys. sztuk broni. Zatrzymano 30 osób.
    3 stycznia 2015 r. izraelska artyleria po południem ostrzelała tereny przygraniczne w południowym Libanie. Działania te mają na celu uniemożliwić ataki ze strony Hezbollahu, który może wykorzystać w tym celu sztormową pogodę.

4 stycznia 2016 r. islamscy terroryści po południem zdetonowali ładunek wybuchowy przy przejeżdżającym patrolu izraelskiej armii w rejonie Har Dov na granicy z Libanem. Celem był opancerzony spychacz Caterpillar D9. Nikt nie został ranny. Do ataku przyznał się Hezbollah. Ze względów bezpieczeństwa z zagrożonego terenu ewakuowano dwie szkoły.
    4 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta zranił nożem 2 przechodniów w Jerozolimie. Do ataku doszło po południem w pobliżu głównej komendy policji w mieście. Policjanci zastrzelili napastnika.

4 stycznia 2016 r. izraelscy żołnierze od rana rozpoczęli szeroko zakrojoną operację w Hebronie, której celem jest znalezienie arabskiego snajpera, który wczoraj postrzelił żołnierza w mieście.

4 stycznia 2016 r. izraelska artyleria ostrzelała po południem cele Hezbollahu w południowym Libanie. Wystrzelono 50 pocisków. Był to odwet za detonację bomby przy izraelskich żołnierzach w rejonie Har Dov.

5 stycznia 2016 r. władze zatwierdziły powstanie nowej druzyjskiej wioski. Powstanie ona w rejonie Tyberiady w Galilei, i będzie liczyć około 400 domów mieszkalnych.

5 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta zaatakował rano nożem izraelskiego żołnierza na skrzyżowaniu w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Zranił żołnierza i został zastrzelony.
    5 stycznia 2016 r. palestyńskie ministerstwo spraw zagranicznych oskarżyło premiera Netanjahu o "spiskowanie" przy sugerowaniu możliwości upadku Autonomii Palestyńskiej.
    5 stycznia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili po południem kamieniami żydowskie samochody w rejonie osiedla Beit El w Samarii. Uszkodzony został 1 pojazd. Wcześniej w podobnym incydencie uszkodzony został autobus w rejonie bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei.
    5 stycznia 2016 r. palestyńscy terroryści rzucili po południem improwizowany ładunek wybuchowy w stronę izraelskich żołnierzy strzegących grobowca Racheli na przedmieściach Betlejem. Nikt nie został ranny.

6 stycznia 2016 r. nowy szef Mossadu Jossi Cohen powiedział: "Państwo Izrael znajduje się w epicentrum trzęsienia ziemi, które w ostatnich latach wstrząsa Bliskim Wschodem. Fanatyzm radykalnego islamu, który panował nad państwami, teraz doprowadza je do upadku. Wewnętrzne wojny religijne w islamie, wzmacnianie się organizacji terrorystycznych wokół nas, wymagają od Mossadu dokładnego zbadania zagrożeń, udaremnianie ich, i przyczynianie się do wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego, w tajemnicy i kreatywności. Iran nadal wzywa do unicestwienia Izraela, dalej zwiększa swoje zdolności wojskowe i umacnia swoją pozycję w regionie. Jego terrorystyczni pełnomocnicy są środkiem do osiągnięcia tych celów i wiem, że ludzie z Mossadu mają możliwość zapewnienia właściwej odpowiedzi na wszelkie próby ataku."
    6 stycznia 2016 r. agencja bezpieczeństwa poinformowała, że "odnotowano znaczące zmiany w działaniach służb bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej w odpowiedzi na bieżącą falę terroru." W oficjalnych mediach palestyńskich zmniejszyła się ilość podżegania, wzrosła liczba policjantów w rejonach najczęstszych starć arabskiej młodzieży z izraelskimi żołnierzami oraz wznowiono aresztowania terrorystów Hamasu.

6 stycznia 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas kategorycznie zaprzeczył pogłoskom o możliwości upadku Autonomii Palestyńskiej. Podkreślił, że ona "nigdy nie upadnie".

7 stycznia 2016 r. wysocy urzędnicy poinformowali, że z izraelskim rządem skontaktowali się przedstawiciele Egiptu, którzy wyrazili niezadowolenie z możliwości częściowego zniesienia przez Izrael morskiej blokady Strefy Gazy w zamian za normalizację stosunków z Turcją. Turcja w dalszym ciągu wspiera Hamas, który jest odłamem egipskiego Bractwa Muzułmańskiego. Z oboma tymi frakcjami walczą siły egipskie na półwyspie Synaj. Z tego powodu Egipt nie jest zadowolony możliwością normalizacji stosunków pomiędzy Izraelem a Turcją.
    7 stycznia 2016 r. biuro antyterrorystyczne wydało ostrzeżenie przed podróżami do Nigru, Kamerunu i Czadu. Istniejące ostrzeżenia podróży do Kenii i Nigerii zostały odnowione.
    7 stycznia 2016 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet opublikowała raport o atakach terrorystycznych z ostatnich trzech miesięcy, z którego wynika, że obecna fala terroru słabnie. Grudzień był pierwszym miesiącem spadku. W miesiącu tym odnotowano 246 ataków (183 z nich to bomby zapalające), w porównaniu do 326 w listopadzie. Najwięcej ataków miało miejsce w Judei i Samarii, gdzie doszło do 194 ataków (w listopadzie 265). W rejonie Jerozolimy doszło do 43 ataków (w listopadzie 52), co pokazuje skuteczność podjętych działań prewencyjnych policji. W grudniu zginęło 3 Izraelczyków, a 44 zostało rannych (w listopadzie 10 zabitych i 58 rannych). Zabici to ofiary ataków w Jerozolimie i Hebronie. Prawie połowa rannych (21 osób) to ofiary ataków samochodowych. Dodatkowych 16 rannych to ofiary nożowników, 5 postrzelonych i 2 ciężko pobitych. Pomimo spadku liczby ataków, Szin Bet wskazał, że rosną wysiłki Hamasu zmierzające do przeprowadzenia samobójczych zamachów w Izraelu, i w ten sposób zapobiegnięcie wygaśnięciu fali terroru. Z tego powodu izraelskie służby monitorują palestyńską aktywność w wielu obszarach.

7 stycznia 2016 r. wysoki przywódca Hamasu Ismail Hanija powiedział, że Hamas nigdy nie zaprzestanie swojej działalności dopóki nie osiągnie kontroli nad wszystkimi ziemiami, które uznaje za Palestynę. "Hamas nie zaakceptuje innego rozwiązania, oprócz Palestyny. Całości ziemi od rzeki do morza. Budujemy siły pod ziemią i nad ziemią. Za liniami wroga. Na ziemi, morzu i na niebie. Budujemy tutaj siłę, która zaskoczy świat - nie tylko obroni Gazę, ale wyzwoli Jerozolimę i wyzwoli Meczet Al-Aksa i uwolni całą Palestynę. Siedziba władzy tutaj w Gazie jest częścią strategicznego planu naszego narodu."
    7 stycznia 2016 r. trzech palestyńskich terrorystów usiłowało wieczorem zaatakować nożami izraelskich żołnierzy na skrzyżowaniu w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Żołnierze zastrzelili wszystkich napastników. Kilka godzin wcześniej siły bezpieczeństwa zatrzymały Palestyńczyka wychodzącego z dzielnicy Szuafat we Wschodniej Jerozolimie. Znaleziono przy nim długi nóż. Podczas przesłuchania przyznał się do planowanego ataku i przedstawił jego szczegóły. Dlatego na terrorystów czekali żołnierze sił specjalnych, zamiast rezerwistów, którzy normalnie chronią to skrzyżowanie w Gusz Etzion.
    7 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta usiłował późnym wieczorem ugodzić nożem izraelskiego żołnierza przy mieście Beit Anun w Judei. Żołnierze zastrzelili napastnika.

8 stycznia 2016 r. krótkotrwały ale mocny sztorm uderzył w Izrael. Największe opady odnotowano w Galilei, gdzie w Nazarecie spadło 120 mm deszczu. W Hajfie odnotowano 24 mm, w Tel Awiwie 18 mm i w Jerozolimie 31 mm deszczu. Na krótko zamknięto kurort narciarski na górze Hermon, gdzie wystąpił duży opad śniegu.
    8 stycznia 2016 r. jednostka specjalna Jamam osaczyła po południem i zastrzeliła przy próbie aresztowania palestyńskiego terrorystę Nashat Milhema, który tydzień temu zamordował 3 Izraelczyków w ataku w Tel Awiwie. Terrorysta ukrywał się w miejscowości Arrara, gdzie pomocy udzieliła mu jego rodzina. Policja aresztowała 4 osoby.
    8 stycznia 2016 r. palestyńscy terroryści podłożyli wieczorem improwizowany ładunek wybuchowy na stacji benzynowej przy dzielnicy Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Policja ewakuowała okolicę, a saperzy zneutralizowali bombę.

9 stycznia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu pochwalił wieczorem siły bezpieczeństwa, za odnalezienie i wyeliminowanie terrorysty, który tydzień temu zabił 3 Izraelczyków w Tel Awiwie. "W imieniu wszystkich obywateli Izraela, dziękuję policji, agencji bezpieczeństwa Szabak, jednostce sił specjalnych Jamam - wykonaliście swoją pracę profesjonalnie. Skoncentrowaliście się na misji, pracowaliście w dzień i w nocy, i osiągnęliście cel. Każdy, kto morduje Izraelczyków będzie wiedział, że prędzej czy później odnajdziemy go, w granicach lub poza granicami państwa. Odnajdziemy mordercę, a także dotrzemy do wszystkich tych, którzy go wspierali."

9 stycznia 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało rano zaatakować nożami izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy Nablusie w Samarii. Żołnierze zastrzelili obu napastników.

10 stycznia 2016 r. rząd przyjął wieloletni plan rozwoju społeczności Czerkisów i Druzów. Przewiduje on rozbudowę wsi oraz infrastruktury. Na ten cel przeznaczono ponad 2 mld szekli. Premier Netanjahu powiedział: "Program ten buduje most ponad różnicami i pomaga populacji, która sama służy w Siłach Obronnych Izraela i wspiera państwo Izrael. Ten kto ma oczy, wie, że istnieją ogromne różnica pomiędzy sektorami arabskim i żydowskim. Są to różnice w zasobach, w egzekwowaniu prawa, w prawach i obowiązkach. Różnice to powstały przez dziesięciolecia. Nadszedł czas, aby podjąć narodowe działania i zbudować ponad nimi mosty."
    10 stycznia 2016 r. władze wodne poinformowały, że w ciągu weekendu poziom wody jeziora Kinnaret wzrósł o 6,5 cm, osiągając poziom -212,92 metrów.
    10 stycznia 2016 r. wieczorem pożar wybuchł w biurach radykalnej lewicowej organizacji B'Tselem w Jerozolimie. Ranna została 1 osoba. Policja podejrzewa podpalenie.

10 stycznia 2016 r. izraelscy żołnierze rozbili rano komórkę terrorystyczną Hamasu działającą w rejonie Hebronu w Judei. Przejęto znaczną ilość broni oraz inne materiały.

10 stycznia 2016 r. Jordania powołała komisję do zbadania naruszeń praw przez Izrael na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Na czele komisji stanął jordański eksp[ert prawa międzynarodowego Faisal Hijazi, który powiedział, że "komisja zbada i będzie dokumentować wszelkie naruszenia prawa popełnione przez Izrael, w celu rozpoczęcia postępowania karnego w Hadze."
    10 stycznia 2016 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie lotnictwie pięciokrotnie zbombardowało wieczorem cele Hezbollahu w rejonie Qalamoun, na granicy syryjsko-libańskiej. Izrael nie skomentował tych doniesień.

11 stycznia 2016 r. minister bezpieczeństwa wewnętrznego Gilad Erdan powiedział, że w ostatnim czasie izraelska policja otrzymywała wiele pomocy od swoich arabskich obywateli, w związku z tym trzeba będzie zatrudnić więcej arabskich policjantów. "Musimy być w pełni obecni na arabskich ulicach, widzieć i obserwować tą społeczność. Musimy zatrudnić nowych policjantów z arabskiej społeczności, i w znacznie większym zakresie niż obecnie, włączyć ich w organizację."

11 stycznia 2016 r. izraelscy żołnierze wkroczyli nad ranem do Birzeit University na północ od Ramallah. Skonfiskowano duże ilości sprzętu, który był wykorzystywany przez terrorystów.
    11 stycznia 2016 r. palestyńska terrorystka usiłowała przed południem zaatakować nożem izraelskiego żołnierze w pobliżu Dżeninu w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastniczkę.
    11 stycznia 2016 r. Palestyńczycy wszczęli po południem zamieszki na punkcie kontrolnym Hizma, na północ od Jerozolimy. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 Arab.

11 stycznia 2016 r. libański Hezbollah ujawnił, że otrzymał od Rosji dostawy zaawansowanych technologicznie broni, w tym kierowanych laserowo rakiet przeciwpancernych. Ostatnie szacunki z listopada 2015 r. mówią, że Hezbollah zgromadził w południowym Libanie około 150 tys. rakiet, których celem jest Izrael.
    11 stycznia 2016 r. islamski terrorysta zaatakował meczetą nauczyciela żydowskiej szkoły w Marsylii (Francja). Nauczyciel został zraniony. Policjanci aresztowali napastnika.
    11 stycznia 2016 r. dyrektor generalny ministerstwa spraw zagranicznych dr Dore Gold przemawiając w Centrum Wilsona w Waszyngtonie powiedział, że Iran stanowi największe zagrożenie dla Izraela ponieważ usiłuje przekształcić Syrię w swoją prowincję. Ostrzegł, że jeśli się to uda, wówczas Izrael stanie w obliczu strategicznego zagrożenia w postaci irańskiego przyczółka na swojej północnej granicy.

12 stycznia 2016 r. do portu w Hajfie wpłynął nowy okręt podwodny INS Rahav. Jest to piąty i zarazem najnowocześniejszy izraelski okręt podwodny (68 metrów długości i 2100 ton wyporności). Premier Netanjahu powiedział: "Nasza flota podwodna służy do odstraszania wrogów, którzy chcą nas zniszczyć. Oni nie osiągną swojego celu. Oni muszą wiedzieć, że Izrael może z wielką siłą uderzyć każdego, kto będzie próbować nas skrzywdzić. A obywatele Izraela muszą wiedzieć, że Izrael jest bardzo silnym państwem. Robimy i nadal będziemy robić wszystko, by was chronić, wszędzie, na każdym teatrze działań. W świecie kinetycznym cybernetycznym budujemy cybernetyczne uzbrojenie. W powietrzu i w przestrzeni kosmicznej. Na ziemi i pod ziemią, gdzie stoimy w obliczu zagrożenia tuneli. Na morzu i pod wodą, z flotą podwodną."
    12 stycznia 2016 r. eksperci armii poinformowali, że Hamas zdołał już odbudować swoją sieć tuneli terrorystycznych w Strefie Gazy. Od dłuższego czasu placówki obserwacyjne monitorowały prowadzone intensywne prace ziemne wzdłuż granicy strefy. Podczas ostatniej izraelskiej operacji wojskowej w Gazie zniszczono 32 z 49 zidentyfikowanych tuneli terrorystycznych. Ocenia się, że obecnie liczba tuneli terrorystycznych zbliża się do liczby z 2014 r.

12 stycznia 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano izraelski punkt kontrolny Abu Dis w pobliżu Betlejem. Nikt nie został ranny.
    12 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na obrzeżach miejscowości Beit Anoun w pobliżu Hebronu w Judei. Żołnierze zastrzelili napastnika.

12 stycznia 2016 r. Niemcy zakupiły pięć wojskowych dronów obserwacyjnych Heron. Są one produkowane przez Israel Aeorospace Industries i mogą być w każdej chwili uzbrojone.

13 stycznia 2016 r. doradca ministra obrony, Amos Gilad wyraził zaniepokojenie o stabilność Jordanii. "W Jordanii panuje stabilny reżim, który ma do czynienia z dramatycznymi wyzwaniami. Nie ma wątpliwości, że ISIS stara się przeniknąć do Jordanii. Teraz dzieje się to na małą skalę, ale oni się tym martwią. My również powinniśmy się tym martwić, ale nie ma sposobu udzielenia im pomocy, wsparcia wojskowego lub w inny sposób."
    13 stycznia 2016 r. przewodniczący Knesetu, Juli Edelstein wysłał oficjalny list do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona z oburzeniem na negowanie Holokaustu przez Iran. W Iranie trwa trzecia edycja Międzynarodowego Konkursu Animacji Holokaustu. "Nie ma na tyle silnych słów, aby opisać głęboką pogardę państwa Izrael i narodu izraelskiego przez reżim Rouhaniego, który pomimo fałszywej fasady tolerancji uparcie neguje Holokaust i światowe żydostwo. Obecny prezydent Iranu nic nie różni się od swojego poprzednika Ahmadineżada, i tak jak on, nawet nie próbuje ukryć intencji Iranu, aby wyeliminować państwo Izrael. Iran wznowił prace nad rozwojem swoich zdolności nuklearnych, które pozwolą mu na spełnienie jego gróźb, co jest ich ostatecznym celem. Będąc członkiem ONZ, konsekwentnie i otwarcie grożą zniszczeniem innego państwa członkowskiego, i robią to zaledwie 70 lat po straszliwej zagładzie narodu żydowskiego, podczas której mordercza nazistowska maszyna straciła jedną trzecią naszego narodu. Co więcej, Iran nie szczędzi wysiłków na wspieranie terroryzmu na całym świecie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, dążąc do pogrążenia świata w chaosie w imię szyickiej rewolucji."
    13 stycznia 2016 r. Dowództwo Południowe poinformowało, że w ostatnim czasie trzykrotnie zmieniono plany operacyjne Sił Obronnych Izraela na granicy Izraela z Egiptem. Powodem były potrzeby ich aktualizacji do spodziewanych zagrożeń. Wzmożona aktywność ISIS na Synaju powoduje wzrost zagrożenia infiltracją terrorystów na terytorium Izraela. Stąd konieczność szkolenia żołnierzy do walki w obszarach miejskich i ochrony izraelskich osiedli przygranicznych, które mogą stać się celem ataków terrorystycznych. Główny ciężar działań operacyjnych na pustynnych terenach wzdłuż granicy spadł na Batalion Karakal, który nieustannie podnosi swój poziom wyszkolenia. Pojazdy terenowe otrzymały dodatkowe opancerzenie oraz karabiny maszynowe na dachu. Dodatkowo wzdłuż granicy rozmieszczono dodatkowe jednostki, a w terenie rozproszono stanowiska sił pancernych i artylerii, które prowadzą wspólne ćwiczenia z siłami powietrznymi. "Najważniejsze jest to, że tuż obok naszych granic jest ISIS, który z przymusu koncentruje swoje siły na walce z Egipcjanami. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy Egipcjanie przeszli proces dojrzewania. Zrozumieli, że zmieniły się zasady walki, co oznacza, że nie ma już wojsk walczących między sobą, a armia stoi w obliczu organizacji terrorystycznej. My w Siłach Obronnych Izraela poprawiliśmy naszą skuteczność. Rozumiemy, że zagrożenia się zmieniły, i dokonaliśmy zmian umożliwiających nam odpowiedzieć na ciosy, zanim jeszcze na nas spadną. Znacznie poprawiliśmy nasze zdolności obronne wzdłuż całej granicy liczącej 220 km. Zmiany te obejmują wszystkie dziedziny, i jesteśmy gotowi na wszelkie zagrożenia jakie stoją przed nami."
    13 stycznia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem bombami zapalającymi patrol izraelskiej straży granicznej w rejonie dzielnicy Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 żołnierz.

13 stycznia 2016 r. palestyńscy terroryści rzucili w nocy improwizowany ładunek wybuchowy w stronę żydowskiego samochodu na skrzyżowaniu Al Fawwar w pobliżu Hebronu. Nikt nie został ranny. Przybyli na miejsce żołnierze wykryli podłożone dwa inne ładunki wybuchowe, które zneutralizowali saperzy.
    13 stycznia 2016 r. palestyńscy terroryści usiłowali nad ranem podłożyć bombę przy barierze granicznej w północnej części Strefy Gazy. Izraelskie lotnictwo przeprowadziło prewencyjny atak, zabijając 1 terrorystę i raniąc 2 kolejnych. Wydano ostrzeżenie, aby izraelscy rolnicy nie zbliżali się w pobliże granicy.

13 stycznia 2016 e. Egipt przedłużył o kolejne trzy miesiące stan wyjątkowy na północnym Synaju, gdzie prowadzona jest nieustannie duża operacja antyterrorystyczna.

14 stycznia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski autobus we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został kierowca.
    14 stycznia 2016 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział, że statystyki wskazują, że fala terroru opada. "Prowadzimy bardzo dobre działania w odpowiedzi na falę terroru. Gdyby tak nie było, to na co dzień dochodziłoby do ataków nożowników i zamachów samobójczych."

14 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta usiłował rano zaatakować nożem izraelskich żołnierzy w pobliżu Kiryat Arba w Judei. Żołnierze zastrzelili napastnika.
    14 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta rzucił po południem podejrzany obiekt w stronę izraelskiego pojazdu wojskowego w rejonie góry Har Eival w Samarii. Gdy z pojazdu wysiedli żołnierze, terrorysta zranił nożem jednego z nich. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika.

15 stycznia 2016 r. dwóch ekspertów wojskowych poinformowało, że istnieją potwierdzone informacje, że Rosja przekazała libańskiemu Hezbollahowi amunicję artyleryjską i przeciwpancerną, bez stawiania zastrzeżeń do czego będzie ona użyta. Dzięki tym dostawom Hezbollah po raz kolejny wzmocnił swoją siłę wojskową. Prof. Eyal Zisser powiedział jednak, że "gdy policzyć ich rakiety, to są oni silniejsi niż przed wybuchem wojny domowej w Syrii. Ale gdy mówimy o morale, to nie są wysokie gdyż ponieśli wiele ofiar." Dochodzą do tego także duże trudności finansowe organizacji. Izraelski wywiad szacuje, że Hezbollah stracił podczas walk w Syrii około 1,5 tys. zabitych i 5 tys. rannych spośród 18 tys. użytych tam bojowników. Z tego powodu Syria stała się grząskim bagnem dla Hezbollahu, z którego niespodziewanym wyjściem okazała się rosyjska interwencja wojskowa. "Jest to pomocne dla Hezbollahu, gdyż odciąża ich siły walczące z syryjską opozycją." Lina Khatib podkreśliła, że "jest możliwe, że Rosja będzie bardziej opierać się na wsparciu sił lądowych Hezbollahu, niż na rozpadającej się syryjskiej armii. Ale Rosja uważa, aby nie wzmocnić Hezbollahu do takiego stopnia, który stworzyłby znaczące zagrożenie dla Izraela."

15 stycznia 2016 r. Palestyńczycy zorganizowali gwałtowne demonstracje przy barierze granicznej w centralnej części Strefy Gazy. Gdy demonstranci naruszyli strefę buforową, i pomimo wezwań do zatrzymania się, podeszli do bariery chcąc ją uszkodzić, izraelscy żołnierze oddali strzały. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 15 zostało rannych.

17 stycznia 2016 r. izraelscy policjanci aresztowali rano 3 palestyńskich terrorystów, którzy przygotowywali się do ataku na synagogę w dzielnicy Kiryat Moshe w Jerozolimie. Nie podano żadnych szczegółów tej akcji.

17 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta wtargnął po południem do jednego z domów w żydowskim osiedlu Otniel w Judei. Napastnik zasztyletował kobietę, która umierając zaryglowała drzwi frontowe do domu, chroniąc w ten sposób sześcioro swoich dzieci, które schroniły się na piętrze. Zamordowana nazywała się Dafna Meir i była pielęgniarką. Napastnik był palestyńskim robotnikiem, który posiadał zgodę na pracę w osiedlu. Po ataku zbiegł on z osiedla.

18 stycznia 2016 r. wielka burza piaskowa spowodowała wzrost zanieczyszczenia powietrza w całym kraju. Ministerstwo ochrony środowiska wydało ostrzeżenie, aby osoby starsze, chore i dzieci unikały ruchu na zewnątrz domów. Ostrzeżono także firmy budowlane, aby podczas silnego wiatru nie używać dźwigów i unikać prac na dużych wysokościach. Wiatr osiągnął prędkość 85 km/h.

18 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta wtargnął przed południem do sklepu przy żydowskim osiedlu Tekoa w Judei, i zranił nożem kobietę w ciąży. Okoliczni mieszkańcy zastrzelili napastnika.
    18 stycznia 2016 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat wyraził w palestyńskiej telewizji swoje oburzenie na fakt aresztowania wysokiego urzędnika Autonomii Palestyńskiej, którego oskarżono o szpiegostwo na rzecz Izraela. Erekat podkreślił, że nie jest to pierwszy raz, gdy Izrael umieścił swoich agentów wśród wysokich palestyńskich urzędników. "Myślę, że Netanjahu nie udało się zniszczyć kultury pokoju w umysłach naszych ludzi."
    18 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na skrzyżowaniu w pobliżu Nablusu w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastnika.
    18 stycznia 2016 r. izraelscy żołnierze aresztowali wieczorem palestyńskiego terrorystę, który zamordował Dafnę Meir. Mordercą okazał się 16-letni Murad Bader Abdullah Adais.

19 stycznia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem bombami zapalającymi żydowski samochód na skrzyżowaniu Rechelim w Samarii. Samochód został uszkodzony, ale nikt nie odniósł obrażeń. Wcześniej uszkodzony kamieniami został samochód w pobliżu żydowskiego osiedla Nerija w Samarii.

20 stycznia 2016 r. władze wodne poinformowały, że w ciągu minionej doby poziom wosy w jeziorze Kinnaret wzrósł o 2 cm, osiągając poziom 212,85 metrów p.p.m.
    20 stycznia 2016 r. ministerstwo obrony poinformowało o rozpoczęciu budowy bariery granicznej wzdłuż granicy z Jordanią. Plan budowy został zatwierdzony w czerwcu b.r. Pierwszy odcinek będzie miał długość 30 km między uzdrowiskowym miastem Ejlat a piaskami Samar (szacowany koszt to 300 mln szekli). Bariera będzie obejmować drogi dojazdowe, wieże obserwacyjne, posterunki operacyjne oraz liczne środki obserwacji terenu.

20 stycznia 2016 r. izraelscy żołnierze wspólnie z agencją bezpieczeństwa Szin Bet rozbili w nocy komórkę terrorystyczną Hezbollahu, która działała w rejonie Tulkarem w Samarii. Przejęto broń oraz znaczną ilość pieniędzy, które miały umożliwić przeprowadzenie ataku terrorystycznego przeciwko Izraelowi. Podczas nocnej operacji ranny został 1 izraelski żołnierz.
    20 stycznia 2016 r. izraelscy żołnierze zatrzymali po południem podczas rutynowej kontroli w Hebronie palestyńskiego terrorystę, który miał przy sobie długi nóż. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował przeprowadzić atak z użyciem noża.

20 stycznia 2016 r. rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner skrytykował izraelską inicjatywę przejęcia przez państwo części ziem położonych na północ od miasta Jerycho. "Zdecydowanie sprzeciwiamy się wszelkim krokom, które mogłyby przyspieszyć ekspansję osiedli i uznajemy, że zasadniczo są one niezgodne z rozwiązaniem dwóch państw i podważają szczerze zobowiązanie rządu izraelskiego do rozwiązania dwóch państw."
    20 stycznia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos z prezesem Hewlett Packard, Meg Whitmanem. Omówiono perspektywy dalszej współpracy HP z Izraelem w dziedzinach cyber-technologii.

21 stycznia 2016 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział, że konflikt z Palestyńczykami może nigdy nie zostać rozwiązany. "Ze względu na nasz sukces w zapobieganiu zorganizowanym masowym atakom terrorystycznym, nasi wrogowie rozpoczęli ataki przy pomocy osób fizycznych. Tę falę terroru również pokonamy. Izrael posiada zdolność do poradzenia sobie z każdym wyzwaniem i rozwija środki bezpieczeństwa w celu ochrony przed wszelkimi formami terroryzmu. Jednak konflikt nie zostanie rozwiązany tak długo, jak Palestyńczycy będą wychowywać swoje dzieci do nienawidzenia nas, aby nas zabijać, by podziwiać męczenników. Musimy kontynuować politykę kija wobec terrorystów i marchewki wobec Palestyńczyków, wobec tych, którzy po prostu chcą żyć. Musimy znaleźć sposób, aby większość Palestyńczyków, która nam nie zagraża, żyła swoim życiem i korzystała z gospodarki Izraela. My jesteśmy tutaj, i oni tu są, musimy więc nauczyć się żyć razem."
    21 stycznia 2016 r. biuro premiera Netanjahu wydało oświadczenie odrzucające fakt, że dwa miesiące temu miało dojść do spotkania izraelskich i palestyńskich przedstawicieli. "Abbas twierdził już to w przeszłości, a my zaprzeczamy ... Jest to nie prawda. Jest to próba uniknięcia przez Abbasa odpowiedzialności za brak negocjacji. Nawet dzisiaj w Davos, Netanjahu wezwał Abbasa, aby bez warunków wstępnych powrócił do negocjacji."
    21 stycznia 2016 r. Siły Obronne Izraela rozlokowały baterie artylerii wzdłuż granicy Strefy Gazy. W wydanym komunikacie poinformowano, że jest to odpowiedź na zeszłotygodniową próbę zamachu bombowego w północnej części strefy. Zazwyczaj baterie artylerii były rozmieszczane wzdłuż granicy tylko w okresach gwałtownego wzrostu napięcia lub podczas izraelskich operacji wojskowych. Artyleria umożliwia szybką i niszczącą reakcję na wszelkie przygraniczne ataki. "Nie jest to eskalacja napięcia w rejonie, tylko po prostu przeniesienie sił do obszaru bardziej strategicznego. Jest to część naszego zwykłego planu obrony i był zaplanowany w ramach naszych rocznych przegrupowań Sił Obronnych Izraela. Obecnie w rejonie nie ma żadnych przygotowań do konfliktu."

21 stycznia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili po południem bombami zapalającymi żydowski samochód jadący do Ma'ale Adumim, na wschód od Jerozolimy. Ranny został 1 Izraelczyk.
    21 stycznia 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas oskarżył premiera Netanjahu, że lekceważy jego wysiłki pokojowe. "Dwa miesiące temu miały miejsce dwa kontakty z Netanjahu, ale jego ludzie wyznaczeni do rozmów, z góry unikali spotkania."
    21 stycznia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem żydowskie samochody w pobliżu miasta Ariel w Samarii. Uszkodzony został jeden pojazd.

21 stycznia 2016 r. rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner powiedział, że nie posiada żadnej wiedzy o rzekomych spotkaniach izraelskich i palestyńskich przedstawicieli, do których według Mahmouda Abbasa miało dojść dwa miesiące temu. "Jesteśmy otwarci na wszelkie próby Abbasa, aby bezwarunkowo spotkać się z izraelskimi przedstawicielami."
    21 stycznia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Davos z szefową unijnej polityki zagranicznej Federicą Mogherini. Netanjahu skrytykował Unię Europejską o stosowanie podwójnych standardów wobec Izraela. "Unia Europejska musi przyjąć politykę umiarkowanych państw arabskich wobec Izraela. Poprawa stosunków z tymi arabskimi państwami będzie prowadzić do poprawy stosunków z Palestyńczykami." Mogherini podkreśliła, że Unia Europejska nie bojkotuje Izraela. W kuluarach konferencji Światowego Forum Ekonomicznego Netanjahu spotkał się także z sekretarzem stanu Johnem Kerry i amerykańskim wiceprezydentem Joe Bidenem.

22 stycznia 2016 r. duże siły policyjne eksmitowały rano grupę około 200 żydowskich osadników, którzy zasiedlili dwa nowo kupione domy w Hebronie. Budynki noszą nazwę Beit Rachel i Beit Lea. Znajdują się one w strategicznym miejscu w pobliżu żydowskiej dzielnicy w mieście. Strona żydowska ma nałożone bardzo ostre ograniczenia w sprawie zakupu arabskich domów w Hebronie (zezwolenia sił bezpieczeństwa oraz akceptacja polityczna), aby nie dopuścić do zaostrzenia stosunków w mieście. Oba budynki zostały zajęte dzień wcześniej.
    22 stycznia 2016 r. kilkuset Palestyńczyków starło się po południem z palestyńskimi siłami bezpieczeństwa w rejonie wioski Kafr Qaddum w Samarii. Policjanci użyli broni, raniąc 2 uczestników zamieszek w nogi.

22 stycznia 2016 r. brytyjski minister spraw zagranicznych Philip Hammond wyraził zaniepokojenie decyzją Izraela o uznaniu 371 akrów ziemi na północ od miasta Jerycho jako państwowej ziemi izraelskiej. "Obawiam się, że rząd Izraela zamierza ogłosić 371 akrów ziemi na Zachodnim Brzegu jako państwową ziemię, co będzie największym tego typu działaniem od sierpnia 2014 roku. Stanowisko Wielkiej Brytanii i naszych międzynarodowych partnerów względem izraelskich osiedli jest jasne: w świetle międzynarodowego prawa są one nielegalne, są przeszkodą dla pokoju i podważają szanse na rozwiązanie w postaci dwóch państw. Wielka Brytania zdecydowanie sprzeciwia się wszelkim ruchów, które oddalają nas od trwałego porozumienia pokojowego."

23 stycznia 2016 r. palestyńska terrorystka usiłowała rano zaatakować nożem cywilnego ochraniarza na skrzyżowaniu Anatot w Samarii. Ochraniarz zastrzelił napastniczkę.
    23 stycznia 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że jest gotowy do wznowienia rozmów z Izraelem pod warunkiem wstrzymania budowy osiedli. "Trzymamy się naszych podstawowych narodowych praw, które mówią o utworzeniu niepodległego państwa w granicach z 1967 roku i ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Każdy, kto zgadza się na palestyńskie państwo bez Jerozolimy jako stolicy, jest zdrajcą. Palestyńczycy nie zaakceptują sytuacji, w której Izrael nie realizuje podpisanych porozumień i nie zgodzą się na tymczasowe rozwiązanie, które nie będą respektować słusznych praw narodu palestyńskiego. Będziemy mocno stać na ziemi, nie obawiając się wyzwań stojących przed nami. Kolejne kroki będą wymagały cierpliwości, wytrwałości, nadziei oraz przestrzegania naszych praw. Jeśli Izraelczycy zatrzymają budowy osiedli i uwolnią czwartą grupę więźniów, jesteśmy przygotowani, aby przystąpić do negocjacji."

23 stycznia 2016 r. kanclerz Niemiec Angela Merkel przyznała, że antysemityzm jest "bardziej powszechny w Niemczech niż możemy to sobie wyobrazić, i dlatego musimy podjąć intensywne działania przeciwko niemu. Jest obecny szczególnie wśród młodych ludzi, którzy przybyli z krajów, gdzie nienawiść do Izraela i nienawiść do Żydów jest powszechna."

24 stycznia 2016 r. cały kraj dotknęła sztormowa pogoda. W górach na północy oraz w Judei spadł śnieg, z którego powodu zamknięto niektóre drogi na Wzgórzach Golan. Śnieżyca ma potrwać przez trzy dni. Deszcze i burze mogą być powodem lokalnych podtopień oraz powodzi na Negewie. Silny wiatr połączony ze spadkiem temperatur spowodował, że wszystkie służby ratownicze oraz energetyczne zostały postawione w stan gotowości.
    24 stycznia 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.

24 stycznia 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę, która spadła na arabskim terytorium w strefie.
    24 stycznia 2016 r. władze Strefy Gazy ogłosiły stan wyjątkowy, który ze względu na sztormową pogodę będzie obowiązywał w ciągu trzech najbliższych dni. Spodziewane są lokalne podtopienia.

25 stycznia 2016 r. duże opady śniegu odnotowano w górskich rejonach kraju, gdzie zamknięto niektóre drogi. Na wybrzeżu panowała sztormowa pogoda z burzami i silnym wiatrem. Jerozolima odnotowała rekord dobowych opadów deszczu - 47 mm w ciągu 24 godzin. W Kiryat Gat spadło 36 mm, w Sderot 33 mm, w Beer Szewie 19 mm deszczu. Niskie temperatury spowodowały wzrost zużycia energii elektrycznej. Wieczorem odnotowano kolejny rekord zużycia energii elektrycznej w okresie zimowym - 12200 MW.

25 stycznia 2016 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy obiekt Hamasu położony w centralnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    25 stycznia 2016 r. z powodu trudnych warunków atmosferycznych Siły Obronne Izraela rozlokowały rano dodatkowe jednostki w różnych miejscach całej Samarii i Judei. W pobliżu miast oraz osiedli żydowskich rozlokowano transportery opancerzone oraz sprzęt do odśnieżania dróg. Eksperci powiedzieli, że śnieżyca może zostać wykorzystana przez terrorystów do przeprowadzenia ataków, ponieważ śnieg będzie zacierał ślady ucieczki napastników. Z tego powodu zminimalizowano ilość pieszych patroli. Wszystkie posterunki oraz placówki wojskowe zaopatrzono w dodatkowe generatory, zaopatrzenie i zestawy medyczne.
    25 stycznia 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów zaatakowało po południem nożami osoby przed supermarketem w żydowskim osiedlu Beit Horon w Samarii. Ranne zostały 2 Izraelki (jedna zmarła w szpitalu od ran). Pracownik sklepu uniemożliwił napastnikom wtargnięcie do supermarketu, dzięki czemu nie doszło do większej masakry. Ochroniarze zastrzelili obu napastników. W pobliżu miejsca ataku znaleziono trzy urządzenia wybuchowe, które rozbroili saperzy. Siły bezpieczeństwa poprosiły mieszkańców osiedla o pozostanie w domach, natomiast wojsko otoczyło sąsiednią arabską wioskę, skąd pochodzili terroryści. Wyburzono domy terrorystów.

26 stycznia 2016 r. przez cały dzień w całym kraju panowała sztormowa pogoda, a górzystych rejonach występowały opady śniegu. W nocy wystąpiły przerwy w dostawach energii elektrycznej do Tel Awiwu, Givatayim i Ramat Gan.
    26 stycznia 2016 r. minister infrastruktury narodowej Juval Steinitz poinformował, że "Izrael przeżywa obecnie jeden z najpoważniejszych cyber ataków na Israel National Electricity Authority. Na szczęście wczoraj to odkryliśmy. Ministerstwo Infrastruktury Krajowej, Energii i Zasobów Wodnych oraz Narodowe Biuro Cybernetyczne Izraela już się tym zajmują. Mieliśmy sparaliżowanych wiele komputerów w Israel National Electricity Authority. Kontrolujemy sytuację i mam nadzieję, że wkrótce atak się skończy. Jest to najświeższy przykład wrażliwości infrastruktury na ataki cybernetyczne, oraz znaczenia przygotowań do obrony przed takimi atakami. Musimy zapobiegać takim atakom. Cyber-atak na infrastrukturę może sparaliżować elektrownie i cały łańcuch dostaw energii z gazu ziemnego, oleju, benzyny i systemy wodne, powodując dodatkowo ofiary śmiertelne. Organizacje terrorystyczne takie jak ISIS, Hamas, Hezbollah i Al-Kaida zdają sobie sprawę, że za pomocą cyber-ataków mogą spowodować ogromne szkody. Cyber-ataki są wielkim zagrożeniem i jestem pewien, że w następnej dekadzie staną się one poważnym zagrożeniem. Izrael ma pewne doświadczenie w bronieniu się przed takimi cybernetycznymi atakami i Izrael będzie mógł podzielić się doświadczeniem i technologiami z innymi państwami."
    26 stycznia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu ostro skrytykował dzisiejsze wystąpienie sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona, który usprawiedliwiał terrorystów słowami, że jest to "naturalna ludzka odpowiedź na okupację." Netanjahu powiedział, że "oświadczenie Bana wspiera terroryzm. Nie ma żadnego uzasadnienia dla terroryzmu. Palestyńscy mordercy nie chcą budować państwa, ale chcą zniszczyć państwo i głośno o tym mówią. Chcą wymordować wszystkich Żydów, i mówią to głośno. Oni nie zabijają dla pokoju i nie zabijają w obronie praw człowieka."
    26 stycznia 2016 r. eksperci wojskowi powiedzieli, że według szacunków Sił Obronnych Izraela prawdopodobieństwo wybuchu najbliższej przyszłości celowej wojny pozostaje na niskim poziomie. Mimo to, istnieje prawdopodobieństwo, że pojedynczy poważny incydent na północnej granicy może zapalić cały region, wywołując ostrą wojnę. Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia określono na poziomie umiarkownym. Hezbollah jest tutaj największym zagrożeniem, które obejmuje ataki rakietowe, porwania zakładników i ataki na statki morskie. Szacunki te są zgodne z uwagami szef sztabu gen Gadi Eisenkot z zeszłego tygodnia, który określił Hezbollah jako podstawowe zagrożenie dla Izraela. "Kolejna wojna będzie różnić się od wojen, które prowadziliśmy w ciągu ostatnich 20-30 lat. Konflikt będzie bardzo skomplikowany. Hezbollah przekształcił większość swoich szyickich wiosek w południowym Libanie w ogromne warownie. Oni coraz więcej inwestują w dokładność rakiet i wielkość głowic bojowych, i jeszcze bardziej w prowadzenie podziemnej walki i przeniesienie w ten sposób wojny na nasze terytorium. Hezbollah zaczął kopać tunele przed Hamasem, a tunele wykopane pod libańskimi wioskami mogą być także wykopane w strefie przygranicznej. Jednak mamy wiedzę i zdolności, aby uderzyć Hezbollah. Te wsie staną się celami, a to doprowadzi do wielu uchodźców." Hezbollah jest uwikłany w konflikty w Iraku i Syrii, gdzie stracił 1300 swoich bojowników - dwa razy więcej niż podczas II wojny libańskiej w 2006 r. Mimo to, Siły Obronne Izraela uważają, że Hezbollah nieustannie patrzy na południe, a ich priorytetem wydaje się zbieranie sił przeciwko Izraelowi. Jeśli chodzi o koalicję walczącą z ISIS, eksperci ostrożnie stwierdzili, że są pierwsze oznaki osłabienia Islamskiego Państwa. "Świat zdecydował, że walczy z ISIS. Jest to kierunek, a my musimy iść ze światem. Nawet jeśli porozumienie w sprawie Syrii miało by być podpisane w Genewie i Wiedniu, jest to bardzo wątpliwe, czy będzie ono miało jakiś wpływ na sytuację na miejscu. Dla nas złym wynikiem będzie pokonanie ISIS i pozostawienie radykalnych sił, które będą się czuć silne. Musimy posiadać możliwość wpływania na zmiany. ISIS jest organizacją adaptacyjną i musimy czekać kolejny kwartał, aby zobaczyć osłabienie jej sił. Dwa lub trzy przeprowadzone w Europie na dużą skalę ataki terrorystyczne, na przykład ataki na stadiony piłki nożnej, mogą doprowadzić do pewnego rodzaju trzeciej wojny światowej, które zmienią życie Europejczyków."

26 stycznia 2016 r. palestyńska policja aresztowała Palestyńczyków, którzy sprzedali swoje domy żydowskim aktywistom w Hebronie. Aresztowanym grożą tortury i ciężki wyrok.
    26 stycznia 2016 r. wieczorem z powodu ulewnych deszczów zapadł się podziemny tunel terrorystyczny w dzielnicy al-Tuffah w Gazie. Zginęło od 6 do 11 członków Hamasu. W wielu rejonach Strefy Gazy wystąpiły powodzie. Winę za to ponosi fatalny stan infrastruktury.

26 stycznia 2016 r. wiceprezes Światowego Kongresu Żydów Dr Ariel Muzicant ostrzegł, że europejski kryzys uchodźców może oznaczać koniec Żydów w Unii Europejskiej. "Zagrożenie dla społeczności żydowskich w Europie dramatycznie rośnie. Z tego powodu inwestujemy w ochronę naszych społeczności ... Jeśli nie będzie można zagwarantować normalnego codziennego życia we wspólnotach, wówczas zostaną one opuszczone ... Żydzi muszą być w stanie żyć w Europie bez lęku i bez ciągłego nękania ze strony antysemitów i terrorystów. Czy można to zmienić? Tak. Czy to się zmieni? Nie jestem pewien ... Dla państw europejskich, takich jak Niemcy, ważnym czynnikiem będzie przyjęcie setek tysięcy uchodźców, głównie z muzułmańskich państw w których szerzy się antysemityzm ... Widzimy wysiłki rządów europejskich w walce z antysemityzmem. Widzimy więcej policjantów lub żołnierzy przed synagogami i szkołami. Ale jest potrzebna strategia, jak radzić sobie z uchodźcami, którzy przeszli pranie mózgów antysemitów z Syrii i Iranu."
    26 stycznia 2016 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon podczas spotkania z Radą Bezpieczeństwa ONZ powiedział, że "palestyńska frustracja rośnie pod ciężarem okupacji i pod tłumikiem procesu pokojowego. Fala terroru jest naturalną ludzką odpowiedzią na okupację, która czasami służy jako inkubator dla nienawiści i ekstremizmu. Środki bezpieczeństwa Izraela nie powstrzymają powstania i nie będą miały wpływu na poczucie alienacji i rozpaczy, które motywują Palestyńczyków. Na okupowanym Zachodnim Brzegu odmówiono im prawa do życia z honorem. Potrzebna jest zmiana polityki Izraela. Izrael musi zamrozić budowę osiedli, które budzą poważne wątpliwości dotyczące zobowiązania do rozwiązania dwóch państw."
    26 stycznia 2016 r. izraelski ambasador w ONZ Danny Danon skrytykował Radę Bezpieczeństwa ONZ. "W ciągu ostatnich czterech miesięcy, Izraelczycy są atakowani nożami w swoich własnych domach, postrzeleni na ulicach, i przejechani przez terrorystów wykorzystujących samochody jako broń. W tym czasie, Rada przyjęła 12 rezolucji w sprawie terroryzmu. Ani razu nie ma w nich mowy o Izraelczykach zamordowanych przez terrorystów. Fakty nie kłamią. Rada Bezpieczeństwa jeśli chodzi o Izrael jest hipokryzją. Korzeniem ostatniej fali terroru jest palestyńskie podżeganie regularnie nadawane przez oficjalną stację telewizyjną Autonomii Palestyńskiej na koszt europejskich podatników. Autonomia Palestyńska wypłaca nagrody rodzinom terrorystów, którzy mordują kobiety i wykorzystuje ich jako narzędzia podżegania. Rada Bezpieczeństwa potępia terroryzm wszędzie indziej na świecie, a jednocześnie ignoruje terroryzm wymierzony w izraelskie cele. Jest to hipokryzja. Każdego dnia, okrutna ręka terroryzmu uderza gdzieś w świecie, zabijając niewinnych ludzi, niszcząc rodziny, i szkodząc społeczeństwom. Jeśli Rada bierze na siebie odpowiedzialność za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa, musi przedstawić front walki z terroryzmem. W tym duchu Rada przyjęła Rezolucję 2249 w następstwie ataków terrorystycznych w Paryżu. Rezolucja stwierdza, cytuję: Wszelkie akty terroryzmu są przestępstwem i są nieuzasadnione, niezależnie od ich motywacji, miejsca i osób przez które zostały popełnione. Powtarzam: niezależnie od miejsca i przez kogo zostały popełnione. Mimo to, społeczność międzynarodowa uczyniła jeden, tylko jeden wyjątek. Jest to jedno miejsce na świecie, w którym ten bezwzględny zakaz terroryzmu może być ignorowany. Po raz kolejny, państwo Izrael zostało wyróżnione, i jest traktowane inaczej od wszystkich innych państw na świecie. W ciągu ostatnich czterech miesięcy, w trakcie tej fali przemocy, zginęło 30 osób, a setki zostały ranne. W tym czasie, Rada przyjęła dwanaście rezolucji, dwanaście uchwał zwalczających terroryzm i potępiających zamachy terrorystyczne we Francji, Synaju, Libanie, Mali, Tunezji, Turcji, Iraku, Syrii, Nigerii, Burkina Faso, Somalii i Sudanie. Ani razu rezolucje Rady nie wspomniały o życiu Izraelczyków zamordowanych przez terrorystów. Żadnego potępienia, żadnego wyrazu solidarności, nawet sprawozdania z tych zdarzeń. Fakty nie kłamią. Jeśli chodzi o Izrael, Rada Bezpieczeństwa jest hipokryzją."

27 stycznia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Jerozolimie z greckim premierem Alexis Tsiprasasem. Netanjahu powiedział: "Jesteśmy dwoma starożytnymi narodami. Stałeś przy oknie, a ja pokazywałem ci Stare Miasto Jerozolimy. To jest nasz Akropol. Tak więc, Akropol i Miasto Dawida to dwa fundamenty współczesnej cywilizacji. Jednocześnie, zarówno Żydzi i Grecy mogą słusznie być dumni z naszego bogatego starożytnego dziedzictwa, i wspólnie chcemy wejść w przyszłość. Chcemy wykorzystać zdobycze nauki i technologii XXI wieku. Stawimy również czoła różnym wspólnym wyzwaniom. Jesteśmy dwoma demokracjami śródziemnomorskimi, które chcą postępować do postępu, bezpieczeństwa i pokoju naszych narodów. Ale żyjemy w regionie, który jest coraz bardziej zmienny i niestabilny, jest nękany przez siły islamskiemu ekstremizmu. Wierzymy, że będziemy dużo silniejsi, gdy będziemy razem zmierzali się z tymi wyzwaniami. Grecja jest prawdziwym przyjacielem. Wierzę, że będziemy rozwijać tę przyjaźń, która może zmienić się w prawdziwy sojusz na rzez pokoju, postępu i bezpieczeństwa."

27 stycznia 2016 r. jeden z przywódców Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, Zaher al-Shishtari, wezwał do eskalacji obecnej fali terroru, którą nazwał jako Intifada Al-Quds.
    27 stycznia 2016 r. podczas kontroli pasażerów autobusu na punkcie kontrolnym Kalandia, izraelscy żołnierze poprosili podejrzanie zachowującego się Palestyńczyka o wyjście z pojazdu i poddanie się szczegółowej kontroli. Arab wyjął wówczas nóż i usiłował zaatakować żołnierzy. Napastnik został obezwładniony i aresztowany. Do zdarzenia doszło po południem.

27 stycznia 2016 r. amerykański prezydent Barack Obama odwiedził ambasadę Izraela w Waszyngtonie z przemówił na ceremonii z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. "Nasze dzieci muszą znać ten rozdział historii, który nigdy nie może się powtórzyć ... Musimy zmierzyć się z rzeczywistością, że na całym świecie antysemityzm rośnie. Nie możemy temu zaprzeczyć. Kiedy widzimy Żydów opuszczających Europę ... i ataki na żydowskie ośrodki od Bombaju do Kansas, gdy widzimy swastyki pojawiające się na uczelniach, nie możemy milczeć. Atak na jakąkolwiek wiarę jest atakiem na wszystkie nasze wyznania ... Zrobiłem wszystko co możliwe, aby Stany Zjednoczone były liderem w globalnej walce z antysemityzmem. Zaangażowanie Ameryki w bezpieczeństwo Izraela pozostaje teraz i na zawsze niewzruszone. Wszyscy jesteśmy Żydami, bo antysemityzm jest wyrazem zła, które przebiega przez długą historię ludzkości. A jeśli nie odpowiemy na nie, to nie odpowiemy na inne formy zła. Wszyscy jesteśmy Żydami. Wiemy, że nigdy nie będziemy w stanie wymazać nienawiści ze wszystkich umysłów. Nie usuniemy całkowicie plagi antysemityzmu. Ale jako Sprawiedliwi, musimy zrobić wszystko, co możliwe."

28 stycznia 2016 r. zatwierdzono plan budowy trzeciej linii tramwajowej w Jerozolimie. Będzie ona przebiegać od osiedla Gilo przez centrum miasta do osiedla Ramot. Linia nazwana jako "niebieska" będzie przecinać obecną linię czerwoną i zieloną. Tramwaje w godzinach szczytu będą kursować z częstotliwością co 3-4 minuty.

28 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta zaatakował w nocy nożem osoby w restauracji na stacji benzynowej w miejscowości Givat Ze'ev w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk. Inne osoby ujęły i obezwładniły napastnika, którego przekazano policji.
    28 stycznia 2016 r. doradca palestyńskiego przewodniczącego, Sultan Abu Al-Einein zapowiedział, że obecna fala terroru wkrótce przejdzie z ataków nożowników do strzelanin.

28 stycznia 2016 r. na Cyprze odbyło się trójstronne spotkanie premiera Benjamina Netanjahu, greckiego premiera Alexisa Tsiprasa i cypryjskiego prezydenta Nikosa Anastasiadisa. Postanowiono utworzyć Trójstronną Komisję do zbadania planu budowy gazociągu z Izraela przez Cypr do Grecji, i dalej do Europy. Obok gazociągu położony by został podwodny kabel energetyczny. Wydano wspólne oświadczenie: "Odkrycie istotnych złóż węglowodorów we wschodniej części Morza Śródziemnego może służyć jako katalizator dla pokoju, stabilności i współpracy w regionie. W tym celu, trzy kraje stworzyły sektor energetyczny, w szczególności gazu ziemnego i energii odnawialnej, jako solidny fundament dla współpracy we wschodnim basenie Morza Śródziemnego." Trzej przywódcy zgodzili się także zwiększyć współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa, w celu zwalczania zagrożeń wynikających z terroryzmu. Potencjał obronny trzech państw będzie współpracował w celu ograniczenia napływu terrorystów, ograniczenia dla nich pomocy wojskowej i finansowej, oraz przeciwdziałaniu ekstremistycznej propagandy. Postanowiono także wspierać turystykę.

29 stycznia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z prezesem największej firmy inwestycyjnej na świecie BlackRock, Robertem Kapito. Spotkanie miało na celu znalezienie nowych możliwości inwestycyjnych w Izraelu.

29 stycznia 2016 r. przywódca Hamasu, Ismail Hanija publicznie potwierdził, że Hamas rozbudowuje podziemne tunele w Strefie Gazy, podnosząc w ten sposób swoje zdolności wojskowe i przygotowując się do przyszłego konfliktu. "Są tacy, którzy uważają, że spokój to czas odpoczynku. Ale jest to kontynuacja walki. Brygady Męczenników Jasira Arafata pracują i przygotowują się dla Palestyny. Bojownicy wykopali dwa razy więcej tuneli od tych co były wykopane w Wietnamie. Bohaterowie Gazy kopią tunele na wschodzie i testują rakiety na zachodzie. Brygady Męczenników Al-Aksa kopią tunele by bronić Gazę i przekształcą ja w wyrzutnię dla całej Palestyny."

29 stycznia 2016 r. francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius przedstawił inicjatywę pokojową, aby przełamać impas w rozmowach pokojowych między Izraelczykami a Palestyńczykami. "W najbliższych tygodniach Francja będzie angażować się w przygotowanie międzynarodowej konferencji skupiającej strony i ich głównych partnerów europejskich i arabskich, w szczególności w celu zachowania rozwiązania dwóch państw."
    29 stycznia 2016 r. palestyński wysłannik przy ONZ Riyad Mansour ogłosił rozpoczęcie nowej ofensywy dyplomatycznej przeciwko Izraelowi w ONZ. Pierwszym krokiem w tej kampanii ma być przyjęcie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która potępi żydowskie osadnictwo w Samarii i Judei.
    29 stycznia 2016 r. były analityk CIA, Edward Snowden ujawnił dokumenty z których wynika, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania od 1998 roku prowadziły tajną operację "Anarchist", podczas której udało się im złamać szyfrowanie transmisji izraelskich samolotów bezzałogowych i od lat obserwowali obrazy przekazywane ich operatorom. Brytyjczycy i Amerykanie mogli również złamać systemy komunikacyjne myśliwców F-16, systemów antyrakietowych oraz satelitów wojskowych Izraela. Operacja była prowadzona przez amerykańską NSA i jej brytyjskiego odpowiednika GCHQ z dwóch baz: Menwith Hill w Wielkiej Brytanii i głównej bazy nasłuchowej na górze Troodos na Cyprze. Dokumenty pokazują, że Stany Zjednoczone wyłożyły wiele wysiłków, aby monitorować wszelkie działania Izraela wobec Iranu.

30 stycznia 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów zraniło wieczorem nożem żydowskiego nastolatka w Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Policjanci aresztowali jednego napastnika, który okazał się 17-latkiem. Drugi napastnik okazał się 12-latkiem.

30 stycznia 2016 r. wysoki przedstawiciel Hamasu, Ismail Radwan odrzucił wieczorem francuską inicjatywę pokojową, dodając, że jest ona "nie do przyjęcia". Podkreślił, że propozycja Francji powtarza poprzednie nieudane rozwiązania, które usprawiedliwiają szkodliwe działania Izraela wobec palestyńskich praw.

31 stycznia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu skrytykował francuską inicjatywę, mówiąc, że "służy ona jako zachęta dla palestyńskich Arabów, aby nie zgadzali się na żaden kompromis. Istotą negocjacji jest kompromis. Inicjatywa francuska w zasadzie daje Autonomii Palestyńskiej, aby się na to nie zgadzać. Nasze stanowisko jest bardzo jasne: jesteśmy gotowi wznowić negocjacje bez żadnych warunków wstępnych i bez dyktowania warunków." Wieczorem na konferencji dla ambasadorów premier powiedział: "Jeśli zostaniemy zaatakowani z tuneli ze Strefy Gazy, będziemy bardzo silnie działać przeciwko Hamasowi, ze znacznie większą siłą niż użyliśmy podczas operacji Obronny Brzeg."

31 stycznia 2015 r. palestyński policjant otworzył przed południem ogień do izraelskich żołnierzy przy żydowskim osiedlu Beit El w Samarii. Rannych zostało 3 żołnierzy. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika.
    31 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta podjął po południem próbę staranowania samochodem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy mieście Modiin-Makkabim-Reut. Żołnierze zastrzelili napastnika i nikt nie został ranny.
    31 stycznia 2016 r. izraelscy żołnierze zauważyli wieczorem podejrzanie zachowującego się Palestyńczyka w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Przy próbie zatrzymania Arab podjął próbę ucieczki, został jednak aresztowany. Podczas przesłuchania przyznał, że planował przeprowadzić atak z użyciem noża.

31 stycznia 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas podczas pobytu w Etiopii pochwał francuską inicjatywę pokojową, podkreślając, że "status quo nie może dłużej trwać". Dodał, że jeśli powróci do stołu negocjacyjnego, to w celu osiągnięcia pełnego porozumienia i ostatecznego uregulowania konfliktu.

1 lutego 2016 r. po policyjnym pościgu na autostradzie Ajalon w Tel Awiwie zatrzymano samochód z 2 izraelskimi Arabami. Przyznali się oni do planowania ataku terrorystycznego z użyciem samochodu. Informację policji przekazała dziewczyna jednego z zatrzymanych. W pościgu udział wziął policyjny śmigłowiec.
    1 lutego 2016 r. izraelscy policjanci zatrzymali rano podejrzanie zachowującego się 14-letniego Palestyńczyka na Starym Mieście w Jerozolimie. Znaleziono przy nim nóż. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował przeprowadzenie ataku terrorystycznego.

1 lutego 2016 r. palestyński terrorysta usiłował w nocy przekroczyć ogrodzenie żydowskiego osiedla Salit w Samarii. Gdy nadjechał izraelski patrol, terrorysta zaatakował nożem izraelskich żołnierzy, którzy zastrzelili napastnika.
    1 lutego 2016 r. izraelscy żołnierze zaostrzyli rano środki bezpieczeństwa w rejonie miasta Ramallah, do którego wpuszczani są wyłącznie jego mieszkańcy. Jest to odpowiedź za wczorajszą strzelaninę w rejonie osiedla Beit El, w której rannych zostało 3 żołnierzy. Sprawcą okazał się palestyński policjant. Do Ramallah wstęp mają tylko mieszkańcy oraz wysocy urzędnicy Autonomii Palestyńskiej. Wyjątkiem będą jedynie sytuacje humanitarne.

2 lutego 2016 r. około 150 funkcjonariuszy policji granicznej oraz żołnierzy przeprowadziło nad ranem dużą operację w dzielnicach Abu Dis i Azaria we Wschodniej Jerozolimie. Podczas operacji doszło do gwałtownych ulicznych zamieszek, które stłumiono. Aresztowano 10 poszukiwanych terrorystów oraz przejęto broń i narkotyki.

2 lutego 2016 r. po zaktualizowaniu stanu bezpieczeństwa, izraelska armia zniosła rano częściową blokadę miasta Ramallah w Samarii. Przywrócono normalny ruch na drogach wjazdowych do miasta. Już w nocy większość oddziałów wojskowych opuściła swoje pozycje wokół miasta.

3 lutego 2016 r. po południu policjanci zauważyli dwóch młodych Arabów, którzy podejrzanie zachowywali się przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Gdy funkcjonariusze podeszli i zażądali identyfikacji, terroryści zaatakowali przy użyciu pistoletu i noży. Policjanci odpowiedzieli ogniem, zabijając napastników. Zginęła policjantka Hadar Cohen. Ranna została także druga policjantka oraz przechodzień. Przy zamachowcach znaleziono bomby domowej roboty, które miały posłużyć do przeprowadzenia znacznie większego zamachu. Terroryści pochodzili z rejonu Dżeninu.
    3 lutego 2016 r. premier Benjamin Netanjahu zwołał wieczorem nadzwyczajne posiedzenie rządu w sprawie kwestii bezpieczeństwa na Starym Mieście Jerozolimy.
    3 lutego 2016 r. szef dowództwa operacyjnego Sił Obronnych Izraela gen. Nitzan Alon powiedział, że Izrael jest aktywnie zaangażowany w walkę z Islamskim Państwem, choć ta organizacja terrorystyczna nie rozpoczęła jeszcze bezpośredniego ataku na żydowskie państwo. "Iran pozostaje największym wrogiem Izraela, ale organizacja Państwa Islamskiego także jest dla nas zagrożeniem. Jesteśmy częścią koalicji przeciwko Daesh i współpracujemy z sojusznikami, co obejmuje przekazywanie informacji wywiadowczych.

3 lutego 2016 r. wieczorem zapadł się podziemny tunel terrorystyczny w rejonie osiedla Zeitoun w mieście Gaza. Zginęły 2 osoby, a 6 uznano za zaginione.

4 lutego 2016 r. władze wodne poinformowały, że podczas zimowych miesiąców poziom wody w jeziorze Kinnaret wzrósł zaledwie o 22 cm, co stanowi tylko 12% przewidywanego rocznego wzrostu poziomu. Oznacza to, że wystąpiły nie wystarczające ilości opadów trzeci rok z rzędu. W zlewni jeziora Kinnaret w tej zimie odnotowano tylko 370 mm opadów, przy normalnej średniej opadów na poziomie 550 mm. Obecnie poziom wody jest na wysokości 212,81 metrów poniżej poziomu morza, czyli zaledwie 19 cm powyżej najniższej czerwonej linii. Brak wody był związany z wyjątkowo suchą jesienią, czego nie zdołał wyrównać deszczowy styczeń. Strumienie oraz źródła w całym regionie posiadają obecnie zaledwie 50% ich normalnej ilości wody o tej porze roku. Długoterminowa prognoza mówi, że w tym roku znowu będzie ogłoszona susza. Podobna sytuacja utrzymuje się w rejonie Morza Martwego, którego poziom spadł w styczniu o 7 cm, i utrzymuje się na poziomie 429,92 m p.p.m. Od początku pory deszczowej w październiku poziom ten obniżył się o 38 cm.
    4 lutego 2016 r. dwie młode palestyńskie terrorystki zaatakowały przed południem nożem izraelskiego ochraniarza strzegącego wejścia do centrum handlowego w Ramli. Ochraniarz został ranny. Obie napastniczki zostały aresztowane.

4 lutego 2016 r. izraelscy żołnierze wkroczyli rano do miasta Kabatiya, położonego blisko Dżeninu w Samarii. Z tej miejscowości pochodzili sprawcy wczorajszego ataku terrorystycznego w Jerozolimie. W mieście doszło do gwałtownych ulicznych starć, w których rannych zostało 3 żołnierzy. Wojsko przeszukało i wyburzyło domy terrorystów.

5 lutego 2016 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami tramwaj w sąsiedztwie osiedla Szuafat we Wschodniej Jerozolimie. Nikt nie został ranny, ale tramwaj został uszkodzony.

5 lutego 2016 r. agencja ratingowa Standard & Poor potwierdziła rating "A+" dla Izraela, ze stabilną perspektywą.

6 lutego 2016 r. palestyński terrorysta zranił rano nożem Izraelkę, która przyjechała na zakupy do beduińskiej miejscowości Rahat na pustyni Negew. Napastnik zbiegł.

6 lutego 2016 r. palestyńscy terroryści podpalili wieczorem synagogę w osiedlu żydowskim Givat Sorek położonym w bloku Gusz Etzion w Judei. Arabowie włamali się do środka i podpalili usypany po środku stos modlitweników. Cała synagoga spłonęła.

7 lutego 2016 r. premier Benjamin Netanjahu na porannym posiedzeniu rządu powiedział, że jeśli Stany Zjednoczone nie spełnią wymagań bezpieczeństwa Izraela, to on nie podpisze nowej umowy w sprawie amerykańskiej pomocy (kończy się w 2017 r.) i poczeka, aż nowy prezydent obejmie urząd w styczniu 2017 r. Netanjahu chce 5 mld USD rocznie pomocy wojskowej od Stanów Zjednoczonych (50 mld USD w ciągu 10 lat). Amerykańscy negocjatorzy zareagowali ze złością na te rządania, podkreślając, że już obecnie Izrael otrzymuje ponad 50% całej zagranicznej pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych. Do tej pory odbyły się trzy rundy negocjacji.
    7 lutego 2016 r. islamski terrorysta zranił rano nożem izraelskiego żołnierza przy dworcu autobusowym w Aszkelonie. Żołnierze po pościgu zastrzelili napastnika, który okazał się nielegalnym uchodźcą z Sudanu.
    7 lutego 2016 r. minister energetyki Juval Steinitz powiedział, że Izrael rozważa dwa potencjalne projekty rurociągów do Turcji i Grecji, które wykorzystywano by do eksportu gazu ziemnego. "Jeśli poprawią się stosunki z Turcją, gaz może być sprzedawany do Turcji i Grecji przez Turcję. Jeśli zostaną odkryte istotne zasoby w Izraelu i Egipcie, a nawet w samym Egipcie, może to uzasadnić budowę długiego rurociągu do Grecji. W pierwszej chwili szacowaliśmy jego koszt na 15 mld dolarów, co było uciążliwe. Teraz nowe szacunki obniżyły jego koszt do 7 mld dolarów." W latach 2009-2010 Izrael dokrył dwa złoża gazu ziemnego: Tamar (250 mld m3 gazu) i Lewiatan (535 mld m3 gazu). Wydobycie z pola Tamar już się rozpoczęło, jednak szereg sporów związanych z kwestami umów i przepisów antymonopolowych w Izraelu opóźnia rozpoczęcie wydobycia z pola Lewiatan. Izrael zamierza eksportować gaz z pola Lewiatan, co mogłoby stać się dźwignią dla rozwoju gospodarki.
    7 lutego 2016 r. trzęsienie ziemi o sile 3,9 stopnia w skali Richtera dotknęło okolice Morza MArtwego. Nie odnotowano żadnych zniszczeń.

7 lutego 2016 r. arabska organizacja The Arab World for Research and Development Institute opublikowała w Ramallah wyniki sondażu opinii publicznej przeprowadzonej w Autonomii Palestyńskiej i Strefie Gazy. Wynika z niego, że gwałtownie spada poparcie Palestyńczyków dla obecnej fali terroru. Od listopada poparcie spadło z 63% do zaledwie 42%. Dodatkowo 50% Palestyńczyków uważa, że takie powstanie jedynie opóźnia powstanie państwa palestyńskiego.

8 lutego 2016 r. izraelscy policjanci zatrzymali po południem przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie podejrzanie zachowującą się Palestynkę. Znaleziono przy niej nóż. Podczas przesłuchania przyznała się, że planowała atak terrorystyczny.
    8 lutego 2016 r, młody palestyński terrorysta zranił nożem po południem 11-letniego Izraelczyka w Ramli. Po pościgu zatrzymano napastnika, który jak się okazało miał 17-lat.
    8 lutego 2016 r. gen. Joav Mordechai powiedział, że "mamy wiarygodne informacje, że członkowie ISIS na Synaju przechodzą tunelami do Strefy Gazy, gdzie leczą się w szpitalach Hamasu." Zgodnie z informacjami wywiadowczymi, w tym celu wykorzystywany jest szpital w Khan Younis. Obie organizacje terrorystyczne wymieniają się informacjami wywiadowczymi oraz współpracują ze sobą przy przemycie broni, logistyce i pomocy medycznej. Beduińscy przemytnicy pracujący dla ISIS przemycają do Strefy Gazy broń dla Hamasu, za co ISIS pobiera 10-20% zamówionej przez Hamas broni.
    8 lutego 2016 r. ministerstwo obrony zatwierdziło plan zwiększenia ilości zezwoleń na pracę dla Palestyńczyków o 30 tys. osób. Działanie jest obliczone na złagodzenie trudności ekonomicznych w Autonomii Palestyńskiej. Obecnie w Izraelu pracuje około 55 tys. Palestyńczyków, z czego większość w budownictwie i rolnictwie. Zwiększenie tej liczby pomoże Autonomii Palestyńskiej, w której wielkość bezrobocia osób młodych utrzymuje się na poziomie 30%.

8 lutego 2016 r. zawalił się podziemny tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Hamas poinformował, że w zdarzeniu zginął jeden członek jej organizacji.

8 lutego 2016 r. arabskie media poinformowały, że podczas rozmów w Katarze osiągnięto porozumienie pomiędzy przedstawicielami Hamasu i al-Fatah. W oficjalnym oświadczeniu poinformowano, że oba ugrupowania opracowały plan działania w celu realizacji pojednania zgodnie z ustalonym harmonogramem.
    8 lutego 2016 r. raport opracowany na zlecenie holenderskiego rządu ujawnił powszechność antysemityzmu w szkołach w Holandii. Raport ujawnił, że wielu nauczycieli nie wierzy w skuteczność metod zmierzających do zmienienia głęboko zakorzenionych uprzedzeń, zwłaszcza wśród muzułmańskich uczniów i studentów wobec Żydów. "Zachowania antysemickie uczniów są powtarzającym się problemem w niektórych szkołach. Niektórzy postrzegają to jako prowokacje uczniów, inni obawiają się, że jest to głębszy problem. Uczniowie wynoszą postawy antysemickie ze swoich domów."

9 lutego 2016 r. policjanci zauważyli rano podejrzanie zachowującą się arabską nastolatkę przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Przy próbie jej zatrzymania, wyjęła z torby nóż i podjęła próbę ataku terrorystycznego. Policjanci ją obezwładnili i aresztowali. Nikt nie został ranny. Terrorystka ma 16-lat.
    9 lutego 2016 r. premier Benjamin Netanjahu odwiedził trasę budowanej na granicy z Jordanią bariery granicznej, na której z planowanych 30-km wybudowano już 5-km płotu. "Zaletą tego płotu, jak również tego wybudowanego na granicy z Egiptem jest to, że w odległości jednego lub dwóch kilometrów od ogrodzenia nie ma żadnego budynku, który mógłby być wykorzystany jako szyb tunelu. To jest zupełnie inna sytuacja niż w Gazie. Inna sytuacja jest również w Judei i Samarii, gdzie budynki wzniesiono tuż obok linii rozdzielającej. Tam, przy budowie płotu, musieliśmy brać pod uwagę, że pod spodem mogą być kopane tunele. Kto twierdzi, że jest to niemożliwe w nowożytnej epoce, powinien udać się do Gazy. Na koniec, ogrodzenie graniczne będzie otaczać cały Izrael. Na pytanie: To jest to, czym chcesz chronić nasz dom? Moja odpowiedź brzmi: Tak. Czy całe państwo Izrael otoczymy ogrodzeniem i barierą? Odpowiedź brzmi: Tak. W miejscu, w którym żyjemy, musimy bronić się przed dzikimi zwierzętami. Przygotowujemy wieloletni program budowy płotu bezpieczeństwa wokół całego Izraela w celu ochrony samych siebie na Bliskim Wschodzie. Jesteśmy również przygotowani do naprawienia dziur w ogrodzeniu bezpieczeństwa wokół Judei i Samarii. Będzie to kosztować wiele miliardów, ale ustaliliśmy priorytety i pracujemy nad wieloletnim planem, więc koszty byłyby rozłożone na lata, aby budować stopniowo, i zakończyć w celu obrony państwa Izrael."

9 lutego 2016 r. izraelscy żołnierze zatrzymali rano podejrzanie zachowującą się arabską nastolatkę, która chodziła przed wejściem do żydowskiego osiedla Karmei Cur w Judei. Znaleziono przy niej nóż. Podczas przesłuchania przyznała się, że planowała atak terrorystyczny. Terrorystka ma 13-lat.
    9 lutego 2016 r. palestyński terrorysta zranił po południem nożem Izraelczyka biegającego przy żydowskim osiedlu Neve Daniel w Judei. Napastnik zbiegł. Izraelscy żołnierze zablokowali całą okolicę i nałożyli blokadę na sąsiednią arabską miejscowość Nahalin.
    9 lutego 2016 r. zawalił się podziemny tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Hamas poinformował, że w zdarzeniu zginął jeden członek jej organizacji.

9 lutego 2016 r. przewodniczący Konferencji Przewodniczących Głównych Amerykańskich Organizacji Żydowskich Malcolm Hoenlein spotkał się w Ankarze z tureckim premierem Ahmetem Dautoglu i prezydentem Recep Tayyip Erdoganem. Hoenlein reprezentował interesy Izraela przed jutrzejszym spotkaniem przedstawicieli izraelskich i tureckich w Szwajcarii. Celem spotkania jest znalezienie kompromisu w celu normalizacji stosunków między Izraelem a Turcją.

10 lutego 2016 e. eksperci Sił Obronnych Izraela ostrzegli, że obecnie około tysiąca terrorystów Hamasu pracuje nad budową jednego głównego tunelu terrorystycznego, który będzie prowadzić ze Strefy Gazy w głąb terytorium Izraela. Według oceny danych wywiadowczych, kopanie postępuje w tempie 50 metrów dziennie. Tunel ma posłużyć do przeprowadzenia zmasowanego ataku terrorystycznego z zaskoczenia. Armia wdrożyła około stu specjalnych pojazdów inżynieryjnych, które prowadzą odwierty wzdłuż granicy w poszukiwaniu tuneli, jednak wciąż bez rezultatów. Czołowy ekspert do walki z tunelami, gen. Jossi Langotzki powiedział, że obecne działania są spóźnione, gdyż tunele już przekroczyły granicę i dotarły w głąb terytorium Izraela. Ostrzegł on także przed podobnym zagrożeniem na granicy północnej.

10 lutego 2016 r. członek Komitetu Centralnego al-Fatah, Nabil Shaath spotkał się z delegacją Komisji Europejskiej. Shaath wezwał kraje Unii Europejskiej do natychmiastowego uznania państwa palestyńskiego i nałożenia sankcji na Izrael, aby zakończył "okupację".
    10 lutego 2016 r. Palestyńczycy wszczęli po południem zamieszki przy obozie uchodźców al-Arroub na północ od Hebronu, w Judei. W starciach zginął 16-letni Arab.

10 lutego 2016 r. nieznany sprawca pchnął nożem żydowskiego studenta jesziwy w dzielnicy Brooklyn Nowego Jorku. Policja przyznała, że motywem ataku był antysemityzm. Napastnik zbiegł.
    10 lutego 2016 r. w Szwajcarii odbyło się tajne spotkanie zespołów negocjacyjnych izraelskiego i tureckiego. Szefem zespołu izraelskiego był przedstawiciel premiera Joseph Ciechanover oraz z agencji bezpieczeństwa Jacob Nagel. Szefem zespołu tureckiego był podsekretarz stanu Feridun Sinirlioglu. Nie ujawniono przebiegu rozmów.

11 lutego 2016 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział, że wyniki wczorajszych rozmów przeprowadzonych w Szwajcarii z turecką delegacją wskazują, że zbliżenie z Turcją jest mało prawdopodobne. "Nie jestem pewien, czy uda się nam dojść do porozumienia. Turcy muszą zgodzić się na nasze warunki, dzięki czemu pokonamy przeszkody i osiągniemy porozumienie polityczne. Turcja gości w Stambule wysokich przywódców Hamasu, czego my nie możemy zaakceptować. Turcy wspierają Hamas poprzez Bractwo Muzułmańskie, i to musimy przedyskutować. W przeszłości, Turcja i Izrael cieszyły się strategicznym sojuszem, aż do wyborów w 2002 roku, w których został wybrany Erdogan. Od tamtej pory Izrael nie inicjował eskalacji w regionie, i to inicjatywa Erdogana oraz Turcji zakłóciła dobre stosunki między naszymi państwami. Jesteśmy gotowi zawrzeć porozumienie, ale mamy także nasze warunki."

11 lutego 2016 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli izraelskich i palestyńskich służb bezpieczeństwa. Celem było rozwijanie lepszej koordynacji działań obu służb.

11 lutego 2016 r. arabski chrześcijanin zaatakował maczetą gości w żydowskiej restauracji Nazareth w mieście Columbus (stan Ohio, USA). Rannych zostało 4 gości, zanim policjanci zastrzelili napastnika.

12 lutego 2016 r. premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z szefową zagranicznej dyplomacji Unii Europejskiej Federicą Mogherini. Oboje zgodzili się, że "stosunki między dwoma stronami powinny być utrzymywane w atmosferze zaufania i wzajemnego szacunku". Decyzja Unii Europejskiej z listopada 2015 r. o znakowaniu towarów eksportowanych z osiedli żydowskich w Samarii i Judei, doprowadziła do zawieszenia przez Izrael kontaktów z europejskimi urzędnikami. Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Emmanuel Nachshon poinformował, że w minionym tygodniu prowadzone były tajne rozmowy i dzięki temu udało się "przezwyciężyć kryzys". Izrael nie będzie już domagać się wyłączenia Unii Europejskiej z rozmów pokojowych z Palestyńczykami. Unia Europejska jest największym partnerem handlowym Izraela, a jednocześnie największym darczyńcą dla Autonomii Palestyńskiej. Mogherini wyraził solidarność z Izraelem w czasie obecnej fali palestyńskiego terroru i zdecydowanie sprzeciwiła się wszelkim próbom bojkotu Izraela.

12 lutego 2016 r. palestyński terrorysta usiłował w południe przejechać samochodem Żydówką przed wjazdem do żydowskiego osiedla Kfar Ecjon w Judei. Nikt nie został ranny, a napastnik zbiegł.

12 lutego 2016 r. minister obrony Mosze Jaalon spotkał się na konferencji bezpieczeństwa w Monachium z jordańskim królem Abdullahem. Omówiono stosunki dwustronne między oboma państwami, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji bezpieczeństwa w regionie i perspektyw wznowienia procesu pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami. Jaalon powiedział, że jest "bardzo pesymistyczny co do perspektyw rozejmu w Syrii. Niestety, będziemy musieli zmierzyć się z bardzo, bardzo długim okresem czasu przewlekłej niestabilności. Każda rozbudowana strategia ma na celu zjednoczyć Syrię. Wiemy jak zrobić omlet z jajka, ale nie wiemy jak zrobić jajko z omletu. Musimy uświadomić sobie, że zobaczymy enklawy - Alawistan, syryjski Kurdystan, syryjski Druzystan. One mogą współpracować lub walczyć ze sobą." Dyrektor generalny wywiadu, Ram Ben Barak powiedział, że "ostatecznie Syria powinna zostać przekształcona w regiony będące pod kontrolą tych, którzy tam są. Nie widzę możliwości, aby alawicka mniejszość Assada mogła wrócić do rządzenia sunnitami, których zabili pół miliona. Posłuchajcie, jest to szaleństwo. Zwycięstwo Assada w Aleppo nie rozwiąże problemu, ponieważ walki będą kontynuowane. Macie tam ISIS, a rebelianci nie opuszczą swojej broni. Tak długo, jak Iran będzie w Syrii, ten kraj nie wróci do tego co było. A z pewnością trudno będzie utworzyć stabilny kraj, który jest podzielony na enklawy, ponieważ siły sunnickie nie pozwolą na to." Król Abdullah powiedział publicznie na konferencji: "Społeczność międzynarodowa nie może mówić o uniwersalnych prawach i globalnej sprawiedliwości, a jednocześnie w dalszym ciągu odmawiać państwowości Palestyńczykom! Ta porażka powoduje korozję sprawiedliwości, i jest wykorzystywana przez Daesh (Państwo Islamskie) i tym podobne. Cały nasz świat zapłacił tego cenę. Brak rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego będzie miał globalny wymiar religijny. I jest tylko kwestią czasu, zanim ponownie staniemy przed kolejną wojną w Gazie lub w południowym Libanie. To dlatego znalezienie dwupaństwowego rozwiązania powinno być dla nas wszystkich priorytetem."
    12 lutego 2016 r. na konferencji bezpieczeństwa w Monachium spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Kwartetu Blisko Wschodniego (Rosji, USA, UE i ONZ). Podjęli oni decyzję o przygotowaniu raportu w sprawie sytuacji w Judei i Samarii. Raport będzie zawierać zalecenia zmierzające do powstrzymania eskalacji przemocy oraz propozycję rozwiązania dwupaństwowego. "Kwartet potwierdza swoje zobowiązania do działania w porozumieniu z głównymi zainteresowanymi stronami, w tym z regionalnymi państwami i Radą Bezpieczeństwa ONZ, aby ustabilizować sytuację i aktywnie wspierać sprawiedliwe, wszechstronne i trwałe rozwiązanie konfliktu palestyńsko-izraelskiego. W tym względzie Kwartet przygotuje raport na tematy sytuacji w terenie, w tym zalecenia, które mogą pomóc w międzynarodowej dyskusji na temat najlepszego sposobu przyśpieszenia rozwiązania dwupaństwowego."

13 lutego 2016 r. arabski samochód staranował wieczorem pojazd izraelskiej straży granicznej w pobliżu Ma'ale Adumim. Rannych zostało 4 żołnierzy. Wykluczono jednak zamach terrorystyczny. Okazało się, że krótko wcześniej, żołnierze na punkcie obserwacyjnym dostrzegli 2 Palestyńczyków przekraczających barierę bezpieczeństwa. Po izraelskiej stronie czekał na nich samochód na izraelskich tablicach rejestracyjnych, którym ruszyli w kierunku Jerozolimy. W ich stronę skierowano zmechanizowany patrol, którego żołnierze wezwali samochód do zatrzymania się. Arabowie wycofali wówczas i podjęli próbę ucieczki. Żołnierze w poczuciu zagrożenia życia (niebezpieczeństwa staranowania samochodem) otworzyli ogień do auta, które pomimo to odjechało. Drugi pojazd zablokował im drogę, i to właśnie on został staranowany. Aresztowano 3 Arabów, z których jeden miał rany postrzałowe.

13 lutego 2016 r. palestyńska terrorystka zraniła rano nożem izraelskiego żołnierza przed Grobowcem Patriarchów w Hebronie. Żołnierze zastrzelili napastniczkę.
    13 lutego 2016 r. wysoki przywódca Hamasu Mahmoud al-Zahar poprzysiągł, że usunie wszystkich Żydów z Palestyny. Podkreślił, że walka o wyzwolenie Palestyny nie zostanie zatrzymana przez granice i zasieki z drutu kolczastego. "Młodzi ludzie stojący przed czołgami posiadają kamienie i noże. Usuniemy Żydów z naszej ziemi. Jest to Boska obietnica, która spełni się."

14 lutego 2016 r. premier Benjamin Netanjahu na porannym posiedzeniu rządu poinformował o normalizacji stosunków z Unią Europejską. "Izrael i Unia Europejska zgodziły się przywrócić wzajemne dobre relacje. Podczas rozmowy, którą pod koniec tygodnia przeprowadziłem z szefem polityki Unii Europejskiej Federicą Mogherini, usłyszałem od niej, że Unia Europejska sprzeciwia się bojkotowi Izraela, a także, że akt znakowania produktów nie odzwierciedla ich stanowiska w sprawie ostatecznych granic państwa Izrael, które, według jej słów, mogą być określone jedynie przez bezpośrednie negocjacje między stronami."
    14 lutego 2016 r. przedstawiciel Sił Obronnych Izraela poinformował, że radykalna islamska organizacja terrorystyczna Hezbollah wdrożyła w południowym Libanie zaawansowany system obrony przeciwlotniczej, który docelowo ma utworzyć kompleksowy system obrony. W ostatnich dniach izraelskie samoloty zaobserwowały, że są śledzone przez nowy system radarowy z południowego Libanu. Ujawnienie przez Hezbollah faktu posiadania takiego radaru, sygnalizuje wzrost możliwości bojowych tej organizacji.
    14 lutego 2016 r. palestyński terrorysta usiłował rano zaatakować nożem kobietę na ulicy w osiedlu Talpiot w Jerozolimie. Kobieta zdołała uciec, a napastnik zbiegł z miejsca ataku.
    14 lutego 2016 r. Palestyńczycy obrzucili po południem koktajlami Mołotowa żydowski dom w osiedlu Abu Tor we Wschodniej Jerozolimie. Zapalił się balkon, a dymem lekko przytruło się dziecko. Ogień ugasił ochroniarz.

    14 lutego 2016 r. wieczorem doszło do tragicznego zderzenia się autobusu linii 402 z ciężarówką w rejonie Modi'in. W wypadku zginęło 6 osób, a 11 zostało rannych. Prawdopodobnym sprawcą wypadku jest arabski kierowca ciężarówki przewożącej marmurowe płyty, który zaparkował na poboczu drogi i nie zauważył, że częściowo wystaje na pas ruchu. Cały prawy bok autobusu został rozerwany, a siedzenia z pasażerami były wyrwane ze swoich miejsc. Dochodzenie policji jednak wykazało, że odpowiedzialność za wypadek spoczywa na kierowcy autobusu.

14 lutego 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowała rano przekroczyć barierę graniczną w północnej części Samarii. Gdy zostali dostrzeżeni przez izraelskich żołnierzy, jeden z terrorystów otworzył do nich ogień z pistoletu. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając obu napastników. Znaleziono przy nich noże oraz pistolet.
    14 lutego 2016 r. palestyńska terrorystka usiłowała po południem dźgnąć nożem izraelskiego żołnierza przed Grobowcem Patriarchów w Hebronie. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastniczkę.
    14 lutego 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem domy żydowskiego osiedla Beit El w Samarii. Strzały padły z sąsiedniej arabskiej wioski Jalazone. Nikt nie został ranny.

14 lutego 2016 r. brytyjski rząd ogłosił wytyczne dla lokalnych samorządów, związków zawodowych i instytucji publicznych, które mają na celu uniemożliwienie bojkotu państwa Izrael w jakiejkolwiek postaci.

15 lutego 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów otworzyło w nocy ogień do izraelskich żołnierzy przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Żołnierze odpowiedzieli ogniem zabijając jednego napastnika. Podczas pościgu zastrzelono drugiego napastnika. Po identyfikacji terrorystów okazało się, że jeden z nich był palestyńskim policjantem.
    15 lutego 2016 r. lewicowa organizacja Peace Now opublikowała raport ze stanu żydowskiego osadnictwa w Judei i Samarii. Według raportu, w 2015 roku w osiedlach żydowskich realizowano 40% mniej inwestycji budowlanych niż w roku poprzednim - w 2014 r. było to ponad 3100, a w 2015 r. już tylko 1800 inicjatyw. Z tego ponad 70% inwestycji jest realizowanych w odległych osiedlach, a tylko 30% w dobrze zurbanizowanych osiedlach. W sumie wydano 348 nowych zezwoleń budowlanych, które obejmują 63 budynki użyteczności publicznej (przedszkola, synagogi, itp.), 42 budynki przemysłowe lub pod działalność rolniczą, oraz 243 domy mieszkalne (1547 mieszkań).

15 lutego 2016 r. palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Malki odrzucił możliwość wznowienia bezpośrednich negocjacji z Izraelem. "Nigdy nie wrócimy i nie usiądziemy ponownie do bezpośrednich negocjacji izraelsko-palestyńskich. Jeśli ISIS skorzysta z braku jakichkolwiek pośredników ... to oczywiście, mogą przyjść i spróbować wypełnić pustkę. Jest to bardzo niebezpieczne."

16 lutego 2016 r. premier Benjamin Netanjahu odrzucił francuski plan pokojowy, który zakładał zwołanie międzynarodowej konferencji na temat pokoju na Bliskim Wschodzie. Netanjahu podkreślił, że w przypadku niepowodzenia negocjacji, członkowie takiej konferencji natychmiast uznaliby niepodległość państwa palestyńskiego. "To, że konferencja zakończy się niepowodzeniem, jest oczywiście z góry zagwarantowane, ponieważ Palestyńczycy wiedzą, że ich żądania zostaną zaakceptowane i nie muszą nic robić." Premier powtórzył, że pokój może być osiągnięty jedynie w wyniku bezpośrednich dwustronnych rozmów między zainteresowanymi.
    16 lutego 2016 r. wysoki oficer Sił Obronnych Izraela powiedział, że ilość cybernetycznych ataków przeciwko Izraelowi wyraźnie spadła w 2015 r. Odnosząc się do ostatnich rewelacji, że brytyjska i amerykańska agencja wywiadowcza szpiegowała izraelskie działania wojskowe, podkreślił on, że "tajne kody nie zostały zdekodowane. Kod Sił Obronnych Izraela nie został odkodowany i jest to wielkie osiągnięcie." Dodał, że w konfrontacji z szybko zmieniającymi się wyzwaniami, siły zbrojne Izraela muszą szybko ewoluować, czasami wbrew wszystkiemu, czego można by się spodziewać. "Siły Obronne Izraela współczesnej ery są zupełnie inną armią. Agencje szpiegowskie i inne wrogie organizacje koncentrują wiele wysiłków na włamanie się i przeniknięcie do zasobów internetowych innych rządów. Jednym ze sposobów uniknięcia takich problemów jest przejście w tryb offline. Służby bezpieczeństwa Rosji dokładnie rozważają zrobienie tego: prowadzenie tajnej korespondencji przy pomocy staromodnego pióra i papieru - przy najmniej na tyle, na ile jest to operacyjnie możliwe. Cyber wojna stała się praktycznym narzędziem. Prawdopodobnie po strąceniu rosyjskiego samolotu pod koniec zeszłego roku doszło do rosyjskiego cyber ataku na Turcję. Przez około 20 godzin, cały duży kraj pozostawał bez internetu. Niedaleko stamtąd, wyłączone zostały elektrownie na Ukrainie, a lotnisko w Kijowie było zamknięte - wszystko było spowodowane działaniami w cyberprzestrzeni. W tym samym czasie Siły Obronne Izraela powołały osobne ramię cyber wojska - równo tradycyjnym siłom lądowym, morskim i powietrznym. Wcześniej Siły Obronne Izraela nie były odporne na takie ataki, ale zrobiły rewolucyjny postęp i mogą pochwalić się, że są jednymi z najbardziej zaawansowanych technologicznie na świecie. W możliwościach cyfrowych jesteśmy co najmniej 15 lat przed resztą świata. Zintegrowaliśmy internetowe funkcje operacyjne, które umożliwiają dowolnemu dowódcy dowodzić z dowolnego miejsca. Tylko cztery inne siły zbrojne świata mają podobne możliwości: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy i Iran."

16 lutego 2016 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem żydowskie samochody przy osiedlu Beit Haggai w Judei. Uszkodzonych zostało kilka pojazdów. Wieczorem w podobnym incydencie uszkodzony został samochód przy żydowskim osiedlu Beit Arie w Samarii. Nikomu nic się nie stało.

16 lutego 2016 r. przywódca libańskiego Hezbollahu Hassan Nasrallah, w telewizyjnym wystąpieniu ze swego bunkra w Libanie, powiedział, że "Hezbollah ma bombę atomową. Hajfa ma 15 ton amoniaku, a każdy atak rakietowy Hezbollahu przekształci je w bombę jądrową, która spowoduje śmierć dziesiątek tysięcy. Izrael jest zaniepokojony tym, że w kolejnej konfrontacji z Hezbollahem, będziemy atakować instalacje gazowe w Hajfie."

17 lutego 2016 r. minister środowiska Avi Gabay zapowiedział, że w najbliższym czasie z rejonu Hajfy zostanie usunięty zbiornik stokażowy amoniaku, który będzie przeniesiony na południe kraju.

17 lutego 2016 r. w Egipcie po raz pierwszy do systemu szkolnego wprowadzono informację o zawartym w 1979 r. porozumieniu pokojowym z Izraelem. W ramach nowego programu nauczania będą się o tym historycznym fakcie uczyć uczniowie klas dziewiątych.

18 lutego 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów zaatakowało po południem nożami osoby robiące zakupy w supermarkecie Rami Levy przy strefie przemysłowej Sha'ar Benjamin w Samarii. Zginął izraelski żołnierz, a jedna osoba odniosła rany. Ochroniarze zastrzelili obu napastników, którzy jak się okazało, mieli po 14-lat.
    18 lutego 2016 r. Autonomia Palestyńska przyjęła francuską inicjatywę pokojową.

19 lutego 2016 r. palestyński terrorysta zaatakował rano nożem izraelskich policjantów przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Rannych zostało 2 policjantów. Otworzyli oni jednak ogień i zastrzelili napastnika. Przypadkowo lekko została postrzelona także Arabka.

19 lutego 2016 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem staranować samochodem grupę izraelskich żołnierzy przy żydowskim osiedlu Ofra w Samarii. Żołnierze otworzyli ogień, zabijając napastnika.

19 lutego 2016 r. samolot El-Al Boeing 737 zw 150 pasażerami na pokładzie uszkodził skrzydło podczas holowania na drogę startową na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Nikomu nic się nie stało, ale samolot został uziemiony. Skrzydło samolotu uderzyło w płot i zostało poważnie uszkodzone. Przyczyną była gęsta mgła i brak uwagi obsługi.

20 lutego 2016 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem zaatakować nożem izraelskich policjantów przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Policjanci obezwładnili i aresztowali napastnika.

21 lutego 2016 r. izraelscy żołnierze zatrzymali rano podejrzanie zachowującą się arabską nastolatkę, która znajdowała się przy przystanku autobusowym osiedla żydowskiego Kfar Tapuach w Samarii. Znaleziono przy niej nóż. Podczas przesłuchania przyznała się, że planowała przeprowadzenie ataku terrorystycznego. Zatrzymana ma 17-lat.
    21 lutego 2016 r. palestyński terrorysta usiłował rano otworzyć drzwi izraelskiego jeepa i zaatakować nożem będących wewnątrz żołnierzy. Do ataku doszło na obrzeżach miejscowości Bani Naim, na wschód od Hebronu w Judei. Żołnierze obezwładnili i aresztowali napastnika.
    21 lutego 2016 r. palestyński terrorysta usiłował rano zaatakować nożem żydowskich osadników na skrzyżowaniu przy miejscowości Huwara w Samarii. Izraelscy żołnierze zastrzelili napastnika, zanim zdołał kogokolwiek zranić.
    21 lutego 2016 r. Palestyńczycy obrzucili po południem kamieniami żydowskie samochody w rejonie osiedla Ofra w Samarii. Uszkodzonych zostało kilka pojazdów.

21 lutego 2016 r. sekretarz stanu USA John Kerry spotkał się w Ammanie (Jordania) z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Rozmowy dotyczyły perspektyw wznowienia negocjacji pokojowych z Izraelem. Abbas podkreślił konieczność zwołania międzynarodowej konferencji zgodnie z francuską inicjatywą pokojową.

22 lutego 2016 r. w nocy znaczną część kraju nawiedziły burze połączone z obfitymi opadami deszczu. W rejonie miasta Safed doszło do rekordowego opadu - w ciągu 18 godzin nieustannego deszczu spadło 77 mm wody. Poziom jeziora Kinnaret podniósł się o 1,5 cm. W rejonie Morza Martwego i na pustyni Negew doszło do lokalnych powodzi.
    22 lutego 2016 r. szef wywiadu wojskowego gen. Herzl Halewi powiedział, że w jego ocenie jedynym sposobem, aby zatrzymać falę terroru jest wznowienie procesu dyplomatycznego z Autonomią Palestyńską. Zwrócił uwagę, że istnieje obecnie niebezpieczeństwo, że do fali terroru mogą dołączyć dodatkowe siły, takie jak np. Tanzim, czyli zbrojne ramię al-Fatah. Już w ostatnich tygodniach doszło do kilku ataków terrorystycznych z udziałem członków palestyńskich sił bezpieczeństwa. "Jesteśmy blisko wyczerpania kroków militarnych."
    22 lutego 2016 r. izraelskie i amerykańskie siły zbrojne rozpoczęły ósme wspólne ćwiczenia wojskowe Juniper Cobra. Ich celem jest doskonalenie współpracy między dwoma armiami oraz poprawa zdolności obronnych, ze szczególnym naciskiem na obronę przed balistycznymi pociskami rakietowymi. W ćwiczeniach bierze 1700 amerykańskich żołnierzy.
    22 lutego 2016 r. minister obrony Mosze Jaalon odwiedził w porcie Hajfa zakotwiczony amerykański niszczyciel rakietowy USS Carney, który bierze udział w ćwiczeniach Juniper Cobra. Jaalon powiedział, że Izrael w ostatnim czasie "korzysta z bezprecedensowego spokoju, w którym Hamas nie wystrzelił żadnej kuli. Ale oni rosną w sile, i my nie myślimy inaczej. Hamas próbuje uzbroić się w rakiety, ale ma trudności z importowaniem rakiet, jak to miało miejsce wcześniej, i musi je produkować. Dlatego przeprowadzają testy rakiet, wystrzeliwując je w stronę morza. Mają też niedobór materiałów do produkcji rakiet i muszą improwizować - oczywiście kopią też tunele defensywne i ofensywne. Nie oszukujmy samych siebie, i nie myślmy, że ich nie ma. Przygotowujemy się do możliwości, że w pewnym momencie zostanie otwarty na południu front, i my nad tym pracujemy. Nie jesteśmy w stagnacji, ale pracujemy zarówno nad działaniami defensywnymi i ofensywnymi ... Nie angażujemy się w konflikty w Libanie, Syrii, Jemenie i innych miejscach, ale chronimy nasze interesy. Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Rosja - które już teraz działają w Syrii - wiedzą o tym, i dają nam swobodę działania w celu zachowania obrony naszych interesów."

23 lutego 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z kenijskim prezydentem Uhuru Kenjatta. Netanjahu powiedział: "Izrael jest gotowy i przygotowany do współpracy z afrykańskimi państwami w naszej wspólnej walce z wojującym islamskim terroryzmem. Muszę powiedzieć, że coraz więcej afrykańskich krajów dostrzega fakt, że Izrael jest wyjątkowym partnerem przeciwko temu ekstremizmowi." Obaj politycy postanowili utworzyć dwustronną komisję do współpracy w zagadnieniach rolnictwa i wody. Osobne rozmowy będą dotyczyć energetyki, zdrowia publicznego, a także cyber-bezpieczeństwa.
    23 lutego 2016 r. szef izraelskiej policji, komisarz Roni Alsheich zwrócił uwagę na konieczność wzmocnienia kontaktów z muzułmańską społecznością w Izraelu. "Im więcej uczymy się współdziałać z tą ludnością, tym więcej egzekwowania prawa i aresztowania będą spostrzegane jako usługa publiczna. Policja intensywnie działa nad pogłębieniem współpracy z ludnością arabską, poprzez otwierania posterunków w społecznościach arabskich i zatrudnianie coraz większej liczby funkcjonariuszy z muzułmańskiej części społeczeństwa."
    23 lutego 2016 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet poinformowała, że od początku 2016 roku udaremniono 17 samobójczych ataków terrorystycznych oraz 12 prób porwania Izraelczyków. W zdecydowanej większości za tymi atakami stał Hamas. Pomimo trwającej fali terroru poinformowano, że nie będzie żadnego sprzeciwu dla zwiększenia liczby Palestyńczyków legalnie pracujących w Izraelu. "To nie jest Intifada. Chociaż dochodzi do pewnych ataków terrorystycznych, to są one w zaniku." Obecnie w Izraelu pracuje 84 tys. Palestyńczyków. Ocenia się, że kolejnych 30 tys. pracuje nielegalnie. Istnieją plany, aby umożliwić pracę kolejnym 100 tys. arabskich robotników.
    23 lutego 2016 r. Israel Aerospace Industries podpisał dwa lukratywne kontrakty. IAI ma skonstruować usterzenie ogonowe najnowszego samolotu pasażerskiego Boeing 777x, który ma wejść do eksploatacji w 2020 r. Już obecnie izraelski koncern dostarcza usterzenie ogonowe dla samolotów Boeing 777, a także przegrody przegubu, belki stropowe i drzwi pasażerskie dla samolotów Boeing 787 Dreamliner. Druga umowa została zawarta z koncernem Lockheed Martin i dotyczy dostarczenia 800 zestawów skrzydeł dla najnowszych myśliwców wielozadaniowych F-35. Rzecznik IAI powiedział, że "odnowienie umowy Boeinga jest aktem zaufania dla IAI, co jest nie do przecenienia. Współpraca z wiodącym na świecie gigantem lotniczym jest pieczęcią jakości dla technologicznych możliwości lotniczych IAI." W celu realizacji zamówienia Lockheed Martin, w zakładach w Lod powstanie zautomatyzowana linia produkcyjna skrzydeł, przy czym początek dostaw zaplanowano na drugą połowę 2017 r. Zamówienie będzie realizowane przez kolejnych 15 lat.

23 lutego 2016 r. Palestyńczycy obrzucili po południem kamieniami żydowskie samochody w rejonie bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Uszkodzony został jeden pojazd.
    23 lutego 2016 r. palestyński minister finansów Szukri Bishara potwierdził, że w ciągu ostatnich tygodni doszło do tajnych rozmów izraelsko-palestyńskich na temat możliwości podjęcia działań w celu pobudzenia gospodarki Autonomii Palestyńskiej. Strona izraelska zaproponowała "pakiet ekonomiczny", który umożliwi palestyńskim firmom budowlanym podjęcie robót w Izraelu. Nie ujawniono szczegółów rozmów.

24 lutego 2016 r. minister obrony Mosze Jaalon oskarżył Iran o budowę międzynarodowej sieci terrorystycznej, obejmującej uśpione komórki, które gromadzą informacje, członków i zapasy broni. Są one w stanie uśpionym i oczekują na rozkaz do przeprowadzenia ataków w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jaalon oskarżył Iran, że dąży do destabilizacji Bliskiego Wschodu i innych części świata.
    24 lutego 2016 r. szef wywiadu wojskowego Herzl Halevi ostrzegł parlamentarną komisję spraw zagranicznych i obrony, że "sytuacja humanitarna w Strefie Gazy pogarsza się, a jeśli wybuchnie, będzie to wybuch skierowany na Izrael." Jako wyjście z sytuacji, Halevi wskazał na możliwość zezwolenia na budowę portu morskiego w Gazie. Umożliwiłby on na większy dostęp międzynarodowej pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. Halevi podkreślił także, że obecnie Hamas nie jest zainteresowany wojną z Izraelem, a nawet powstrzymuje inne grupy w Gazie, aby uniemożliwić im wystrzeliwanie rakiet przeciwko Izraelowi.

24 lutego 2016 r. palestyński terrorysta zaatakował w południe nożem ludzi na skrzyżowaniu w rejonie bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień do napastnika, jednak jedna z zabłąkanych kul śmiertelnie trafiła żołnierza. Zginął kapitan Elijav Gelman. Ranny napastnik został aresztowany.

24 lutego 2016 r. prezydent Barack Obama spotkał się w Białym Domu z jordańskim królem Abdullahem II. Obaj politycy omówili sytuację bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i problematykę procesu pokojowego izraelsko-palestyńskiego. Równocześnie sekretarz stanu John Kerry skrytykował rozbudowę żydowskich osiedli, podkreślając, że szkodzi to procesowi pokojowemu.
    24 lutego 2016 r. brytyjski premier David Cameron przemawiając w brytyjskim parlamencie powiedział: "Jestem znany z faktu, że jestem silnym przyjacielem Izraela, ale muszę powiedzieć, że gdy pierwszy raz odwiedziłem Jerozolimę i miałem wycieczkę po tym wspaniałym mieście, zobaczyłem, co się stało z okrążoną Wschodnią Jerozolimą, okupowaną Wschodnią Jerozolimą. Jest to naprawdę szokujące. Nie popieramy nielegalnych osiedli, nie popieramy tego, co dzieje się we Wschodniej Jerozolimie. Jest bardzo ważne, aby stolica została utrzymana w takim stanie, jak było w przeszłości."

25 lutego 2016 r. prezydent Reuven Rivlin przyjął poświadczenia nowego ambasadora Egiptu, Hazem Ahdy Khairata. Tym samym zakończył się trwający od 2012 roku okres, gdy w Izraelu nie było egipskiego ambasadora. Został on odwołany podczas izraelskiej operacji wojskowej w Strefie Gazy.
    25 lutego 2016 r. burmistrz Jerozolimy, Nir Barkat odrzucił wczorajsze komentarze o Wschodniej Jerozolimie brytyjskiego premiera Davida Camerona, które w jego ocenie były błędne i nie poparte faktami. "Czy to nie najnowsze i najbardziej zaawansowane szkoły tam budujemy? Czy nie budujemy tam nowych dróg? Czy nie sprawujemy opieki nad dziećmi i nie prowadzimy ośrodków rekreacyjnych? Czy Autonomia Palestyńska inwestuje w podobny sposób? Sytuacja mieszkańców miasta jest znacznie lepsza niż w krajach, które nas otaczają, i rzecz jasna, lepsza niż w czasach brytyjskiego mandatu w Izraelu." Barkat podkreślił także, że sondaże wskazują, że arabscy mieszkańcy miasta opowiadają się za zjednoczoną Jerozolimą, gdyż widzą kontrast między życiem Arabów w Jerozolimie a tymi, którzy żyją w okolicznych arabskich państwach. Dodał, że wszyscy mieszkańcy Jerozolimy mają tak jak w Londynie równe prawa, bez względu na rasę, wyznanie lub płeć.

25 lutego 2016 r. wysoki przywódca Hamasu, Mahmud al-Zahar powiedział, że palestyński ruch nie szuka nowej wojny z Izraelem, a rozbudowywana sieć tuneli w Gazie służy celom obronnym. "Myślę, że nikt tu w regionie nie szuka wojny. Nie szukamy jakiejkolwiek konfrontacji z Izraelem, ale jeśli oni mają zamiar rozpocząć agresję, to musimy się bronić."

26 lutego 2016 r. minister finansów Mosze Kahlon poinformował, że Izrael zdecydował się podjąć szereg kroków, aby poprawić sytuację gospodarczą Autonomii Palestyńskiej. Zdecydowano się przekazać Palestyńczykom kwotę 500 mln szekli pobranych z ceł. Kwota ta pozwoli pokryć jedną trzecią deficytu budżetu Autonomii Palestyńskiej, umożliwiając wypłacenie pensji nauczycielom i urzędnikom. Po konsultacji z ministerstwem obrony zdecydowano się także wydać Palestyńczykom dodatkowe tysiące zezwoleń na pracę w Izraelu.
    26 lutego 2016 r. około 40 tys. biegaczy wzięło udział w maratonie w Tel Awiwie. Służby medyczne udzieliły pomocy 14 osobom.

26 lutego 2016 r. palestyński terrorysta zaatakował w nocy siekierą ochraniarza w mieście Maale Adumim w Judei, ciężko go raniąc. Do ataku doszło przy wejściu do centrum handlowego. Napastnik zbiegł. Policja i wojska zablokowały cały region, prowadząc dużą akcję pościgową. Zdecydowano, że do końca szabatu miasto Maale Adumim zostanie zamknięte dla arabskich robotników.
    26 lutego 2016 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy żydowskim osiedlu Beit El w Samarii. Żołnierze otworzyli ogień, zabijając napastnika.

27 lutego 2016 r. koordynator rządu do działań na terytoriach, gen. Joav Mordechaj powiedział, że Izrael nie prowadzi żadnych negocjacji w sprawie utworzenia portu morskiego w Gazie. "Nie ma żadnych negocjacji lub rozmów z nikim w sprawie budowy portu w Gazie. Decyzja w sprawie utworzenia portu w Strefie Gazy w przyszłości będzie rezultatem porozumień politycznych z Autonomią Palestyńską."
    27 lutego 2016 r. wysoki oficer armii poinformował, że Siły Obronne Izraela przygotowują się do ewentualnej trzeciej wojny libańskiej. Wywiad ocenia, że Hezbollah nie jest obecnie zainteresowany wybuchem wojny z Izraelem. Około 7 tys. jego bojowników pozostaje i walczy na terenie Syrii i Jemenu. W samej tylko wojnie syryjskiej Hezbollah stracił około 1300 ludzi. Organizacja zdobyła jednak doświadczenie operacyjne na wszystkich polach działania, i nie zmieniła rozmieszczenia swoich sił, zachowując gotowość do konfliktu z Izraelem. Największym zagrożeniem pozostaje 100 tys. rakiet gotowych do wystrzelenia na Izrael. W kilkudziesięciu przygranicznych miejscowościach na południu Libanu starannie rozlokowano i ukryto wyrzutnie, mogące wystrzeliwać 1200 rakiet dziennie. W drugim etapie wojny Hezbollah przygotowuje się do infiltracji dużych bojowych oddziałów w głąb terytorium północnego Izraela, z zadaniem zajęcia przygranicznych izraelskich miejscowości. Ocenia się, że podobne działania Hezbollah może przeprowadzić z dużą szybkością i z całkowitego zaskoczenia. Aby temu przeciwdziałać, Siły Obronne Izraela przygotowały trzystopniową strategię. Wzdłuż granicy budowany jest system ochronnych umocnień. Na niektórych odcinkach składa się on z wysokich betonowych barier, których celem jest zapobieganie infiltracji obcych agentów. Umożliwią one spowolnienie wrogich sił, dając czas na przeprowadzenie odpowiednich działań. W przypadku rozpoczęcia rakietowego ostrzału, armia natychmiast odpowie precyzyjnym i nieproporcjonalnie silnym ogniem odwetowym. Druga wojna libańska w 2006 roku trwała 33 dni. Było to znacznie dłużej, niż Izrael będzie mógł znieść pod intensywnym ostrzałem rakietowym, który może objąć znaczną większość obszaru państwa. W celu powstrzymania tego zagrożenia, wdrażane są zintegrowane systemu antyrakietowe. Szczególnie ważnym elementem jest także gromadzenie danych wywiadowczych o tysiącach celów w Libanie (w 2006 r. posiadano jedynie dane o 200 celach). Nowe możliwości wywiadowcze umożliwią uzyskanie izraelskim siłom powietrznym lepszych wyników w krótszym czasie. "Jest to siła ognia, której nigdy wcześniej nie mieliśmy. A w takim konflikcie, w którym zostaniemy zaatakowani na domowym froncie, zostaną zniesione wszystkie ograniczenia. Nie będziemy ostrzegać domów przed ich zaatakowaniem. Hezbollah będzie zaskoczony możliwościami wywiadowczymi Sił Obronnych Izraela." Trzecim najważniejszym krokiem Sił Obronnych Izraela będzie przesunięcie swoich własnych sił operacyjnych na terytorium południowego Libanu. Zwrócono przy tym uwagę, że w tej przestrzeni uczyniono najmniejszy postęp. Oddziały lądowe nie poprawiły swojej mobilności, co będzie dodatkowym problemem, gdy podczas kolejnej wojny północne tereny państwa znajdą się pod zmasowanym ostrzałem rakietowym. Spowolni to jeszcze bardziej siły operacyjne. Dlatego opracowano plany ewakuacji przygranicznych społeczności w czasie wojny.

27 lutego 2016 r. grupa 3 Palestyńczyków pod osłoną mgły przekroczyło nad ranem barierę graniczną Strefy Gazy. Po wykryciu intruzów, izraelskie siły bezpieczeństwa ogłosiły alarm w przygranicznych żydowskich osiedlach. Po zatrzymaniu Palestyńczyków okazało się, że nie byli to terroryści. Uciekali oni ze Strefy Gazy z powodu trudnych warunków ekonomicznych.
    27 lutego 2016 r. palestyńskie media przeprowadziły kampanię poparcia dla Intifady, świętując 150 dzień powstania przeciwko Izraelowi. Na portalach społecznościowych w Internecie rozprowadzono materiały propagujące Intifadę noży.
    27 lutego 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przedłużyły zakaz wstępu arabskich robotników do miasta Maale Adumim w Judei. Zakaz będzie obowiązywał prawdopodobnie przez pięć kolejnych dni. Wprowadzono go po ostatnim ataku terrorystycznym przed supermarketem w tym mieście.
    27 lutego 2016 r. palestyńskie media poinformowały o zawaleniu się podziemnego tunelu w południowo wschodniej części miasta Gaza. Rannych zostało 5 członków Hamasu.

28 lutego 2016 r. grupa nacjonalistycznych działaczy rozpoczęła 33-godziną demonstrację przed rezydencją premiera Netanjahu w Jerozolimie. Demonstranci protestują przeciwko arabskiej fali terroru, i wzywają rząd do podjęcia zdecydowanych rozwiązań. Akcję zorganizowała organizacja Kobiety w Zieleni. Nadii Matar powiedziała: "To nie może tak dalej być! Nie możemy się do tego przyzwyczaić! Nie jesteśmy w przedwojennej Polsce - jesteśmy w Izraelu, w suwerennym Izraelu w 2016 roku! ... Rozwiązaniem nie jest wprowadzenie tutaj kolejnych dziesięciu żołnierzy, a tam kolejnych dziesięciu policjantów ... Rozwiązaniem jest wprowadzenie izraelskiej władzy w Judei i Samarii, i wdrożenie izraelskiej suwerenności wszędzie tam, gdzie mamy już suwerenność. Nie zachowujemy się jak suwerenny naród."
    28 lutego 2016 r. ministerstwo obrony złożyło zamówienie na zakup 71 opancerzonych autobusów Mars Defender, które będą obsługiwać trasy o podwyższonym ryzyku w Samarii i Judei. Każdy z autobusów powstał w oparciu na podwoziu Volvo z podwójną tylną osią. Zewnętrzna powłoka, dach i podłoga są wykonane ze wzmocnionej stoli zgodnej z wojskowymi specyfikacjami (ochrona przed pociskami kalibru 7,62 mm, granatami i ładunkami wybuchowymi). Wszystkie szyby są kuloodporne. Specjalny system zabezpiecza koła i umożliwia wyjechanie autobusu ze strefy zagrożenia pomimo przestrzelonych opon. Szybką ewakuację ułatwiają dwoje awaryjnych drzwi. Każdy autobus posiada 53 miejsca siedzące. Całość kontraktu wynosi 106 mln szekli. Firma Merkavim wyprodukowała dotąd 400 opancerzonych autobusów, w tym 150 obecnego modelu (koszt jednego wynosi 1,5 mln szekli).
    28 lutego 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami patrol izraelskiej policji granicznej przy osiedlu Issawija we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 policjant. Policjanci odpowiedzieli ogniem, raniąc i aresztując napastnika.

28 lutego 2016 r. izraelska administracja cywilna poinformowała, że w minionym tygodniu dostarczono do Strefy Gazy 3 mln litrów paliwa do celów opałowych.
    28 lutego 2016 r. przewodniczący Żydowskiej Rady Judei i Samarii, Avi Roeh wezwał premiera Netanjahu do ogłoszenia izraelskiej suwerenności nad Judeą i Samarią. "Wzywam premiera Benjamina Netanjahu i izraelski rząd - nadszedł czas na suwerenność. Nie da się ignorować historycznego momentu, w którym jesteśmy. Społeczność międzynarodowa, Europejczycy, Amerykanie, zrozumieli, że pojęcie dwóch państw dla dwóch narodów jest nieudanym pomysłem. Jest to właściwy moment, aby podjąć istotną historyczną decyzję dla narodu Izraela. Wzywam premiera, by był silny i wprowadził władzę w Judei i Samarii. W ten sposób zostanie zapamiętany jako ten, kto doprowadził do suwerenności. Jako ten, który poszerzył granice państwa Izrael do uzasadnionych granic, które zdobył krwią. Jesteśmy pięćdziesiąt lat po wojnie sześciodniowej, i nadszedł czas, aby izraelski przywódca stojący na czele państwa żydowskiego, zdecydował się na wdrożenie suwerenności na terenach Judei i Samarii. W ten sposób usuniemy napięcie wynikające z faktu, że Arabowie zachowają pomysł utworzenia dodatkowego państwa w Judei i Samarii, a wezmą się do pracy nad edukacją swoich dzieci, gospodarką, dobrobytem, a nie terrorem."

29 lutego 2016 r. minister imigracji i spraw Jerozolimy, Zeev Elkin powiedział, że "obecna fala terroru doprowadzi do upadku Autonomii Palestyńskiej. Większość prawdopodobnych scenariuszy wskazuje, że dzień do po zakończeniu sprawowania władzy przez Mahmouda Abbasa nastąpi brak przekazania władzy, co doprowadzi do wewnętrznych walk o władzę, anarchii i demontażu Autonomii Palestyńskiej. Ci, którzy będą musieli zapłacić za anarchię w Autonomii Palestyńskiej są obywatelami Izraela, a szczególnie społeczności w Judei i Samarii. Musimy przygotować się na jeszcze gorsze ataki. Nie chodzi o to, czy Autonomia Palestyńska się załamie, ale kiedy się to stanie. Jest to powód, dla którego musimy budować nasze bezpieczeństwo i wstrzymać daremne dyskusje nad tym, czy jest to dobre dla państwa Izrael. Autonomia Palestyńska zawali się, czy nam się to podoba, czy nie. A dla państwa Izrael lepiej jest przyjąć, że pociąg już opuścił stację. Obecnie, niestety, wydaje się, że jeszcze nie jesteśmy przygotowani na nową sytuację i nie jesteśmy odpowiednio przygotowani na nią. Społeczność międzynarodowa musi przestać próbować utrzymywać Autonomię Palestyńską, to to są po prostu próby reanimacji, które wybuchną nam prosto w twarz. To prawda, że istnieje szereg scenariuszy, ale najbardziej prawdopodobny scenariusz dla mnie, to ten, w którym w wyniku wyraźnego następcy Mahmouda Abbasa wybuchnie anarchia. Wybuchnie z powodu jego niechęci do przeprowadzenia wyborów prezydenckich oraz nadwyżki legalnej i nielegalnej broni na terytorium Autonomii. Nie ma sensu próbować ożywić Autonomię Palestyńską, a zamiast tego należy wystawić jej nagrobek, wraz z tym z Oslo. Autonomia Palestyńska została zrodzona przez Mahmouda Abbasa, który zainicjował i naciskał w Oslo, i Autonomia Palestyńska zniknie wraz z odejściem Mahmouda Abbasa. Nie wierzę, aby nawet przeprowadzenie wyborów mogło coś zmienić. Większość kandydatów Fatah nie wygra wyborów przeciwko Hamasowi. Jedynym, który może wygrać, jest przebywający w izraelskim więzieniu Marwan Barghoti. Niezależnie jak do tego dojdzie, jeśli Autonomia Palestyńska upadnie, to świat i tak obwini za to Izrael. Błędna koncepcja z Oslo doprowadziła nas do dzisiejszej rzeczywistości. Kiedy przywieźliśmy liderów OWP z Tunisu zrobiliśmy błąd. Kiedy nadal mieli oni do czynienia z terroryzmem i podżeganiem, a my pozwoliliśmy im uruchomić ich system edukacji i mediów bez nadzoru, popełniliśmy błąd. Wszystko to doprowadziło do powstania pokolenia wypełnionego płonącą nienawiścią do nas i doprowadziło do sytuacji, że 13-letnia dziewczynka opuszcza szkołę i zabija nożem Żydów. W celu powstrzymania trwającej fali terroru musimy potraktować ją antybiotykami, a nie aspiryną. Musimy zrozumieć, że dzisiejszy terroru zrodził się w wyniku 23 lat zaniedbań od Oslo. Dlatego musimy dotrzeć do korzeni, które podżegają w szkołach, w mediach i na kazaniach w meczetach. Ponadto musimy zrozumieć nowe pole działań i przygotować nasze bezpieczeństwo. Źródłem sprawowania władzy nie jest nadmiernie rozbudowana hierarchia i instytucje, ale zidentyfikowanie w odpowiednim czasie nowych graczy. Jeśli ich rozpoznamy, będziemy mogli zapanować nad sytuacją. Nie ma wątpliwości, że jest to tykająca bomba, którą jednak nadal możemy rozbroić, jeśli tylko obudzimy się na czas."

29 lutego 2016 r. rzecznik palestyńskich sił bezpieczeństwa Adnan al-Damiri powiedział, że Izrael pragnie zobaczyć upadek Autonomii Palestyńskiej. "Izrael i Hamas spotykają się z sobą w swoich nadziejach, że doprowadzą do chaosu i anarchii w Autonomii Palestyńskiej. Cel Izraela jest celem Hamasu. Elkin powiedział o swoich aspiracjach i nadziejach, ale nie mówił o rzeczywistości. Zapomniał, że okupacja jest przyczyną wszystkich problemów w regionie. Palestyńczycy mogą pogodzić się ze sobą w rozwiązywaniu problemów, mogą rozwiązywać swoje problemy samodzielnie pod warunkiem, że okupacja się zakończy. Nie chcemy ich w naszym kraju. Takie same słowa słyszymy od liderów Hamasu. Elkin i przywództwo okupacyjne kierowane przez Bibi Netanjahu rozmawiają o nadziejach i pragną doprowadzić do anarchii, i są po tej samej stronie z Hamasem. Ich cel jest jasny: doprowadzić do wewnętrznych palestyńskich walk na Zachodnim Brzegu. Okupanci są zainteresowani obronieniem się i zrobią wszystko co możliwe, aby doprowadzić do upadku Autonomii Palestyńskiej, a następnie powiedzieć światu, że problem jest z Palestyńczykami, a nie z nami."

29 lutego 2016 r. US News & World Report opublikowało przygotowany wspólnie z BAV Consulting i Wharton Business School rating 60 najpotężniejszych państw na świecie. Izrael uklasyfikował się na 25 pozycji, jednak w dziedzinie "mocy" znalazł się na 8 miejscu. Ranking "mocy" określa moc danego państwa pod względem wpływów ekonomicznych, politycznych, mocy sojuszy międzynarodowych oraz siły wojska. Pierwsze miejsce zajęły Stany Zjednoczone, a kolejne Rosja, Chiny, Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Japonia. W zakresie przedsiębiorczości Izrael zajął 21 miejsce, a pod względem jakości życia 34 miejsce.

1 marca 2016 r. minister obrony Mosze Jaalon oskarżył syryjski reżim Baszara al-Assada o użycie chemicznej broni podczas obecnego zawieszenia broni w Syrii. "Syryjczycy używali chemicznej broni wojskowej i w ostatnich dniach użyli chloru przeciwko cywilom. W czasie rzekomego zawieszenia broni zrzucili baryłki z chlorem na cywilów." Jaalon nie podał żadnych dodatkowych szczegółów dotyczących tego zdarzenia.
    1 marca 2016 r. dwa samoloty myśliwskie niebezpiecznie blisko przeleciały przy samolocie pasażerskim linii Ryanair, który leciał z Krakowa do Tel Awiwu. Do zdarzenia doszło po południem. Wszczęto dochodzenie wyjaśniające okoliczności zdarzenia.

1 marca 2016 r. dwóch izraelskich żołnierzy poruszając się wojskowym nieuzbrojonym jeepem pomyłkowo wjechało w nocy do obozu uchodźców Kalandija. Zostali zaatakowani przez tłum Palestyńczyków, którzy podpalili ich samochód. Obaj żołnierze zdołali uciec pieszo. Wjechali oni do obozu w wyniku błędnych wskazań aplikacji nawigacyjnej GPS Waze. W trakcie nocnych wydarzeń Siły Obronne Izraela wdrożyły procedurę "Hanibal", i wokół obozu rozmieszczono duże siły wojskowe oraz helikoptery. W ciągu godziny czasu wydobyto ukrywającego się w obozie żołnierza, natomiast drugi samodzielnie dotarł do żydowskiego osiedla Kokhav Ya'aov. W trakcie starć zginął 1 Palestyńczyk, a 10 zostało rannych. Rannych zostało także 5 izraelskich żołnierzy. Wszczęto dochodzenie wyjaśniające okoliczności całego zdarzenia.

1 marca 2016 r. Komisja Europejska zezwoliła na przekazanie 252,5 mln euro jako pierwszego w tym roku pakietu pomocy dla Autonomii Palestyńskiej.

2 marca 2016 r. minister spraw wewnętrznych Aryeh Deri dokonał przed parlamentarną komisją spraw wewnętrznych przeglądu swojej działalności. Poinformował, że państwo czyni bardzo niewiele w egzekwowaniu prawa budowlanego. "W sektorze arabskim jest 5 tys. nielegalnie wzniesionych budynków, i w praktyce państwo wyburza niewielką ich liczbę." Deri powiedział, że można zawrzeć umowę z burmistrzami arabskich miast i nie egzekwować żadnych rozbiórek, ale musiały by być gwarancje o wstrzymaniu przez Arabów nielegalnego budownictwa. Minister poparł także koncepcję zwiększenia liczby zezwoleń dla Palestyńczyków chcących pracować w Izraelu. Podkreślił, że arabscy robotnicy powinni mieć pierwszeństwo przed innymi zagranicznymi pracownikami.

2 marca 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów z Hamasu wdarło się nad ranem do żydowskiego osiedla Eli w Samarii. Podjęli próbę wtargnięcia do jednego z domów, ale ojciec rodziny zdołał pomimo ran zablokować drzwi wejściowe. Napastnicy zbiegli. Żołnierze w trakcie pościgu zastrzelili obu terrorystów.
    2 marca 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas podczas przemówienia na początku posiedzenia Rady Rewolucyjnej al-Fatah powiedział, że sprzeciwia się uznania Izraela jako państwa żydowskiego. Po raz kolejny wyraził także poparcie dla francuskiej inicjatywy zwołania międzynarodowej konferencji pokojowej. Dodał, że Palestyńczycy zamierzają odwołać się do Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu uzyskania rezolucji wzywającej do usunięcia wszystkich żydowskich osiedli z palestyńskich terytoriów. Obecną falę terroru nazwał "legalnym pokojowym powstaniem", które jest odpowiedzią na łamanie przez Izrael międzynarodowych zobowiązań, szkodzenie świętym miejscom islamu i chrześcijaństwa, aresztowaniom, rozbiórkom domów, wypędzeniom i zabijaniu Palestyńczyków. Abbas podkreślił, że Palestyńczycy nie będą przestrzegać porozumień dopóki Izrael ich nie wypełni.
    2 marca 2016 r. Czerwony Krzyż rozpoczął przekazywanie 4 tys. drzew migdałowych plantatorom w Strefie Gazy. Lokalny szef Czerwonego Krzyża, Mamadou Sow powiedział, że drzewa zostaną zasadzone na spustoszonych przygranicznych terenach wewnątrz strefy.
    2 marca 2016 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że zwrócą ziemie zarekwirowane w latach 1970-1980 w pobliżu arabskiej wsi Jalud w Samarii. Jest to ponad 1,7 km2 ziemi, które zajęto do celów wojskowych. Mieszkańcy wioski Jalud muszą teraz czekać na decyzję zezwalającą na normalne korzystanie z tych gruntów.
    2 marca 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów zaatakowało wieczorem nożami izraelskich żołnierzy w pobliżu żydowskiego osiedla Berakha w Samarii. Rannych zostało 2 żołnierzy. Napastnicy zbiegli z miejsca ataku.

2 marca 2016 r. sześć państw Zatoki Perskiej (Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Katar, Bahrajn i Oman) oficjalnie uznały Hezbollah za organizację terrorystyczną.
    2 marca 2016 r. nieznani sprawcy zdewastowali synagogę w mieście Orgiev w Mołdawii. Drzwi wejściowe zostały rozbite, zwoje Tory porozrzucano na podłodze oraz porozbijano świeczniki. Policja wszczęła dochodzenie.

3 marca 2016 r. palestyńska terrorystka zaatakowała nad ranem izraelskiego policjanta w Dolinie Jordanu. Policjant został ranny. Napastniczka została aresztowana (miała 14 lat).
    3 marca 2016 r. władze wodne poinformowały, że niespotykanie wysokie temperatury w lutym wskazują, że Izrael stoi w obliczu poważnego niedoboru wody i trzeciego z kolei roku suszy. Tegoroczna pora deszczowa była bardzo krótka, a ilość opadów była o 50% niższa od średniej opadów. Wysokie temperatury w lutym pogorszyły tylko sytuację, powodując dużo wcześniejsze niż zazwyczaj wyschnięcie gleby. Oznacza to, że nawet przy większych opadach w marcu jest mało prawdopodobne uzupełnienie podziemnych warstw wodonośnych. Ze względu na spodziewaną suszę, przewiduje się wzrost cen owoców i warzyw.

3 marca 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy izraelski pojazd wojskowy w pobliżu miasta Ariel w Samarii. Nikt nie został ranny, ale pojazd jest uszkodzony. Żołnierze przeszukali okolicę, ale nie znaleźli sprawców.
    3 marca 2016 r. palestyńskie media poinformowały o zawaleniu się podziemnego tunelu w rejonie Khan Younis na południu Strefy Gazy. Zginął 1 członek Hamasu, a 5 zostało rannych.

3 marca 2016 r. Stany Zjednoczone dostarczyły do Jordanii 8 śmigłowców Black Hawk, aby pomóc w ten sposób sojusznikowi bronić się przed agresją Państwa Islamskiego z Syrii. W przyszłym roku dostarczone zostaną kolejne 8 śmigłowców Black Hawk. Helikoptery te są kluczowe do funkcjonowania jordańskich sił szybkiego reagowania, które będą strzec granicy z Syrią.

4 marca 2016 r. izraelski portal internetowy Walla napisał, że Hamas odbudował już swój arsenał rakietowy. W czerwcu 2014 r. grupa posiadała około 12 tys. różnych rakiet, w tym dalekiego zasięgu. Według oceny ekspertów wojskowych, podczas wojny Hamas wystrzelił 4600 swoich rakiet, a kolejnych 4000 zostało zniszczonych w izraelskich atakach. W rezultacie, pod koniec izraelskiej operacji w Strefie Gazy Hamas pozostał z jedną trzecią swojego arsenału. W ciągu 18 miesięcy zdołał jednak odbudować swój arsenał, całkowicie ignorując przy tym potrzeby ludności cywilnej w strefie, która znalazła się na krawędzi katastrofy humanitarnej. Izraelska i egipska blokada znacznie ograniczyły możliwości przemytu uzbrojenia do strefy, Hamas jednak nieustannie odbudowuje podziemne tunele i uruchomił domową produkcję rakiet. Położono jednak teraz znacznie większy nacisk na wykorzystaniu moździerzy, które w 2014 r. okazały się niezwykle śmiertelną bronią w walce na krótki zasięg. Izraelskie systemy przeciwrakietowe nie są w stanie wykrywać pocisków moździerzowych, wyrzutnie są lżejsze i łatwiejsze w transporcie, umożliwiając otworzenie ognia z zaskoczenia. Wywiad wojskowy szacuje, że Hamas dysponuje około 40 tys. ludzi, z czego połowa należy do zbrojnego ramienia Brygad Al-Qassam (około 1 tys. ludzi pracuje nad projektem kopania tuneli). Największym zagrożeniem dla Izraela pozostaje Mohammed Deif, który przeżył sześć izraelskich zamachów przeciwko niemu. Osobą odpowiedzialną za jego ochronę jest Jahja Sanwar, który w 2011 r. wyszedł z izraelskiego więzienia podczas transakcji wymiany za Szalita. Izraelska armia ujawniła, że podczas ostatniego zamachu na Daifa czekano trzy dni, aby mieć całkowitą pewność co do miejsca jego pobytu. Podczas bombardowania domu zrezygnowano z jednotonowej bomby, aby uniknąć śmierci przypadkowych cywilów. Użyto dwóch bomb ćwierćtonowych, z których jedna nie wybuchła. Dzięki temu Deif przeżył.

4 marca 2016 r. palestyńska terrorystka staranowała rano samochodem izraelskiego żołnierza na skrzyżowaniu w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Pozostali żołnierze zastrzelili napastniczkę, zanim zdołała wysiąść z nożem w ręku z samochodu. Ranny został 1 żołnierz.

4 marca 2016 r. amerykański miesięcznik Foreign Policy opublikował obszerny artykuł z wywiadami na temat libańskiego Hezbollahu. "W następnej wojnie Hezbollah nie pozostanie na granicach Libanu, a izraelskie osiedla na północy nie będą chronione przed tym. Hezbollah doprowadzi do wojny z nimi, a największym problemem Izraela będzie nowe doświadczenie Hezbollahu zdobyte w Syrii. Zdobyliśmy bezcenne doświadczenie ofensywne, a nie tylko defensywne. Ruch oporu nie będzie pozostawał w Libanie, on dotrze do Galilei. W ogólnie nie będzie to przypominać wojny z 2006 roku." W ostatnich latach Hezbollah odbudował swój arsenał niekierowanych pocisków rakietowych, do których dodał taktyczne rakiety balistyczne Scud, irańskie rakiety Fateh-110 i M-600. Jeffrey White, analityk obrony w Washington Institute for Near East Policy powiedział gazecie, że "teraz Hezbollah ma zdolność do uderzenia rakietami w cały Izrael, może razić cele w Izraelu w obszarach centralnych i południowych - ze zwiększoną dokładnością, w tym stanowiska dowodzenia, lotniska, i główne cele gospodarcze." Hezbollah posiada także zaawansowane systemy obrony przeciwlotniczej i pociski rakietowe Yakhont przeznaczone do niszczenia okrętów. "Jest to nowość. W 2006 roku 95% aktywności morskiej należała do strony izraelskiej, więc w następnej wojnie operacje morskie mogą wyglądać zupełnie inaczej." Przedstawiciele Hezbollahu na temat powiedzieli, że "jeśli chodzi o broń, to podczas każdej wojny pojawiają się nowe niespodzianki. Nigdy nie ujawnimy tego, co mamy, do czasu gotowości." Podkreślili jednak fakt zdobycia doświadczenia podczas wojny w Syrii. Hezbollah poznał nowoczesne struktury dowodzenia, nauczył się logistyki na długich trasach zaopatrzeniowych i poznał zasady korzystania z rozpoznawczych dronów. Analizując aktualną sytuację, magazyn Foreign Policy podkreślił, że Liban jest niezwykle mocno podzielony politycznie i nie ma jednogłośnej zgody na wojnę z Izraelem. Randa Slim, ekspert w Middle East Institute powiedziała, że na sytuację mocno wpływa brak rozwiązania wojny w Syrii, w którą zaangażował się Iran i Rosja. Oba te państwa nie chcą obecnie wojny na południu z Izraelem, dlatego z pewnością ograniczy to wielkość takiego konfliktu, gdyby wybuchł on teraz na południu Libanu. "Fakt, że istnieje tak wielu graczy w miksie, stało się bardziej czynnikiem odstraszającym niż katalizatorem. Ani Rosja, ani Iran nie chcą teraz wojny na południu z Izraelem. Dzisiaj jest to wielopartyjna wojna, która może być bardzo niechlujna i skomplikowana, z możliwością przetasowania sojuszy. Izrael chce utrzymać ją w czystości między Hezbollahem a Izraelem, a zatem utrzymać ją w Libanie."

6 marca 2016 r. służby medyczne przedstawiły raport, z którego wynika, że w obecnej fali terroru zginęło już 33 osoby, a 325 zostało rannych, w tym 31 ciężko rannych.

6 marca 2016 r. biuro Hamasu w Gazie wydało oficjalny komunikat, że izraelskie media nie mogą prowadzić żadnej działalności w Strefie Gazy.

6 marca 2016 r. przywódca Hezbollahu, Hassan Nasrallah powiedział, że państwa Zatoki Perskiej pragną normalizacji stosunków z Izraelem, jednak te plany nie powiodą się, ponieważ większość Arabów wciąż uważa Izraela jako wroga i "okupanta".

7 marca 2016 r. palestyńscy terroryści rzucili po południem dwa improwizowane ładunki wybuchowe w grobowiec Racheli na przedmieściach Betlejem. Nikt nie został ranny.
    7 marca 2016 r. izraelscy żołnierze zatrzymali po południem palestyńską kobietę, która usiłowała ukryć nóż w torebce na punkcie kontrolnym przy wiosce Abu Dis w Judei. Podczas przesłuchania przyznała się, że planowała przeprowadzenie ataku terrorystycznego.

7 marca 2016 r. na szczycie Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC) w Indonezji, zgromadzili się przedstawiciele 57 muzułmańskich państw. Prezydent Indonezji Joko Widodo zażądał, aby świat muzułmański zjednoczył się w walce przeciwko Izraelowi i udzielił wsparcia Palestyńczykom. Wezwał do bojkotu izraelskich produktów. Postanowiono udzielić "pełnego poparcia dla politycznych, dyplomatycznych i prawnych wysiłków" w celu zapewnienia niepodległości palestyńskiego państwa. W spotkaniu wziął udział palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas.

8 marca 2016 r. palestyński terrorysta usiłował rano zaatakować nożem izraelskich policjantów na Starym Mieście Jerozolimy. Policjanci zastrzelili napastnika.
    8 marca 2016 r. palestyński terrorysta otworzył po południem ogień do izraelskich policjantów na ulicy Salah a-Din we Wschodniej Jerozolimie. Rannych zostało 2 policjantów. Podczas pościgu zastrzelono napastnika.
    8 marca 2016 r. palestyński terrorysta zaatakował wieczorem w Jaffie grupę amerykańskich żydowskich turystów. Zginął 1 Amerykanin, a 10 osób zostało rannych. Policjanci zastrzelili napastnika.

8 marca 2016 r. palestyńska terrorystka usiłowała rano przejść z ukrytym nożem przez przejście graniczne Kalandia do Jerozolimy. Została zatrzymana przez izraelskich żołnierzy. Podczas przesłuchania przyznała się, że planowała przeprowadzić atak terrorystyczny.

9 marca 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano z przejeżdżającego samochodu żydowski autobus we Wschodniej Jerozolimie. Rannych zostało 3 Izraelczyków. Napastnicy uciekli w rejon Bramy Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy, gdzie otworzyli ogień do okolicznych samochodów. Policjanci zastrzelili obu terrorystów.
    9 marca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Jerozolimie z amerykańskim wiceprezydentem Joe Bidenem. Rozmowa dotyczyła perspektyw wznowienia procesu pokojowego.

9 marca 2016 r. palestyński terrorysta uzbrojony w nóż zakradł się do żydowskiego osiedla Kedumim w Samarii. Wtargnął do jednego z domów, został jednak obezwładniony przez ojca rodziny, który w ten sposób zapobiegł masakrze. Policja aresztowała napastnika.
    9 marca 2016 r. amerykański wiceprezydent Joe Biden spotkał się w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Omówiono perspektywy wznowienia procesu pokojowego. Według arabskich mediów, Joe Biden przedstawił nową inicjatywę pokojową, która zawierała ofertę podziału Jerozolimy i zamrożenia żydowskiego osadnictwa, w zamian za uznanie przez Autonomię Palestyńską Izraela jako państwa żydowskiego i porzucenia prawa powrotu dla uchodźców palestyńskich. Abbas odrzucił tą inicjatywę.

9 marca 2016 r. irańska armia przeprowadziła test nowych rakiet balistycznych Qadr-F, których zasięg wynosi 2000 km. Podczas testu pocisk osiągnął cel oddalony o 1400 km. Dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, gen. Mohammad Ali Jafari zagroził, że Izrael jest "w zasięgu większości naszych pocisków". W ubiegłym miesiącu Iran rozpoczął produkcję pocisków rakietowych Emad, które mają zasięg 1700 km.

10 marca 2016 r. wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Przedstawiono raport z aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w kraju z zaleceniami podjęcia kroków w celu powstrzymania obecnej fali terroru. Postanowiono rozpocząć prace nad zamknięciem bariery bezpieczeństwa wokół Jerozolimy, oraz wybudować dodatkowy płot w rejonie arabskiego miasta Tarkumija w pobliżu Hebronu w Judei. Gabinet podjął także decyzję o zaostrzeniu środków prawnych wobec pracodawców zatrudniających nielegalnych arabskich pracowników. Kolejne decyzje dotyczą zamykania arabskich mediów, które podżegają do nienawiści; represje wobec rodzin terrorystów (wyburzenia domów i odmowa zezwoleń na pracę).

10 marca 2016 r. koordynator działalności rządu na terytoriach, gen. Joav Mordechai poinformował o złagodzeniu represji wobec Arabów mieszkających w Strefie Gazy. Postanowiono złagodzić politykę wydawania zezwoleń na wyjazd za granicę. W 2014 r. wydano 65 tys., a w 2015 r. już 103 tys. takich zezwoleń. Palestyńczycy opuszczający Strefę Gazy muszą uzyskać także odpowiednie zezwolenia Jordanii. Następnie przechodzą kontrolę na przejściu granicznym Erez, i dopiero wtedy mogą udać się albo na przejście graniczne z Jordanią na moście Allenby lub na port lotniczy Ben-Guriona.

10 marca 2016 r. ambasador Izraela w Radzie Praw Człowieka ONZ (UNHRC) w Genewie, Eviatar Manor ostro skrytykował działania UNHRC. "Uważam, że Rada ta cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne na punkcie Izraela, których nie można kontrolować. Wielokrotnie wydawała raporty, rezolucje i identyfikujące ostrzeżenia wobec mojego kraju. Powinniśmy sobie przypomnieć, że z tym zaburzeniem związane jest zwiększone ryzyko samobójstwa. Rada ta sprowadzi sama na siebie swój własny upadek. To czego Rada potrzebuje, to terapii behowioralnej. Terapia obejmuje objawienie i zabiegi lecznicze. Proponuję, aby Rada zwróciła zwiększoną uwagę na niektóre inne pilne obszary konfliktów i równolegle obniżyła poziom lęku wobec Izraela. Rzeczywiste priorytety są w innych kierunkach. Liczby podawane przez UNHRC są zdumiewające: 4,8 mln syryjskich uchodźców, 13,8 mln wewnętrznych uchodźców. W Jemenie 7,6 mln ludzi nie ma zaspokojonych potrzeb żywnościowych, a 14 mln ludzi w Syrii, Iraku i Jemenie nie ma dostępu do usług medycznych. W Syrii od stycznia zostało zniszczonych lub uszkodzonych dziesięć szpitali i innych ośrodków medycznych. A pomimo to Rada rozważa 6 sprawozdań i 5 uchwał dotyczących Izraela. Jest to nic innego jak hańba, i wskazuje na całkowity brak poszanowania dla praw człowieka milionów. UNHRC może się odkupić. Może skupić się na naglących sprawach praw człowieka na naszym globie. Może poświęcić swój czas, personel i zasoby wprost proporcjonalnie do stopnia nasilenia kryzysu. Jeśli tego nie uczyni - to zaryzykuję stwierdzenie, że skończy podobnie jak poprzedniczka Komisja Praw Człowieka, i doprowadzi do swojej własnej śmierci."
    10 marca 2016 r. Kongres Stanów Zjednoczonych wezwał Unię Europejską, aby śladem państw Zatoki Perskiej także uznała Hezbollah za organizację terrorystyczną.

11 marca 2016 r. palestyński terrorysta zaatakował po południem nożem żydowskiego studenta jesziwy przy Bramie Jaffy na Starym Mieście Jerozolimy. Żyd został umiarkowanie ranny. Policjanci zastrzelili napastnika, i aresztowali osobę podejrzaną o współudział w ataku.

11 marca 2016 r. izraelscy żołnierze wkroczyli w nocy do budynku arabskiej rozgłośni radiowej Palestine al-Yawn w Ramallah. Zarekwirowano sprzęt techniczny oraz komuptery. Rozgłośnia jest związana z Islamskim Dżihadem i nadawała audycje podżegania przeciwko Izraelowi.
    11 marca 2016 r. palestyński terrorysta rzucił rano improwizowany ładunek wybuchowy w stronę żydowskiego samochodu przy osiedlu Otni'el w Judei. Samochód został uszkodzony, ale nikomu nic się nie stało.
    11 marca 2016 r. palestyński terrorysta podjechał samochodem do punktu kontrolnego przy żydowskim osiedlu Beit Horon w Samarii, i otworzył ogień do izraelskich żołnierzy. Następnie zawrócił i odjechał. Rannych zostało 2 żołnierzy. Natychmiast wszczęto działania pościgowe za sprawcą ataku, który jednak zbiegł.

11 marca 2016 r. Liga Arabska formalnie uznała Hezbollah za organizację terrorystyczną. Głosowanie jednak nie było jednomyślne. Irak i Liban wstrzymały się w głosowaniu.

12 marca 2016 r. w nocy doszło do przypadku telewizyjnego piractwa. Przy pomocy silnego sygnału włamano się na częstotliwość izraelskiego Kanału 2. Przez 4-minuty nadawano propagandowy program Hamasu.
    12 marca 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 4 rakiety, które spadły w rejonie miasta Sderot.
    12 marca 2016 r. minister obrony Mosze Jaalon ostrzegł wieczorem organizację terrorystyczną Hamas przed dalszą eskalacją napięcia w rejonie Strefy Gazy. "Nie będziemy tolerować prób zakłócenia życia w południowym Izraelu. Dlatego ostatniej nocy odpowiedzieliśmy siłą na ataki Hamasu w Gazie. Jeśli ataki będą kontynuowane, wiemy jak trafić o wiele silniej. Hamas odpowiada za Gazę i jest odpowiedzialny za wszelkie ataki pochodzące stamtąd."

12 marca 2016 r. izraelskie lotnictwo zbombardowało nad ranem cztery cele Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy. Palestyńskie media poinformowały, że w bombardowaniu zginęło 2 Palestyńczyków.
    12 marca 2016 r. rzecznik Hamasu Ismael Radwan zapowiedział kontynuowanie dalszych ataków przeciwko Izraelowi. "Krew dzieci zabitych w syjonistycznym nalocie nie popłynie na marne."

13 marca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu na porannym posiedzeniu rządu powiedział, że za wszystkie przypadki ostrzału rakietowego z terytorium Strefy Gazy odpowiada Hamas.
    13 marca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu wydał wieczorem oświadczenie, w którym "potępił atak terrorystyczny na dużą skalę w Ankarze. Stracili w nim życie niewinni ludzie, a kilkudziesięciu zostało rannych. Izrael wyraża solidarność z tureckim narodem w walce z terroryzmem i wzywa międzynarodową społeczność do zjednoczenia się w walce z terroryzmem." W wybuchu samochodu-pułapku w Ankarze zginęło 27 osób, a 75 zostało rannych.

13 marca 2016 r. izraelscy żołnierze wkroczyli nad ranem do arabskiej wioski Dża'bad, w pobliżu Dżeninu w Samarii. Przejęto skład broni, w którym znaleziono 15 karabinów szturmowych.

13 marca 2016 r. wysoka delegacja Hamasu w Kairze poprosiła władze egipskie o zaprzestanie niszczenia podziemnych tuneli na granicy Strefy Gazy. Na czele delegacji Hamasu stał Moussa Abu Marzouk. Przedstawił on dowody egipskiemu wywiadowi, że Hamas nie bierze udziału w atakach terrorystycznych i nie jest powiązany z grupami terrorystycznymi działającymi na Półwyspie Synaj. Ponadto zobowiązał się do współpracy z siłami egipskimi, aby zbadać te ataki. W odpowiedzi, przedstawiciel Egiptu zapowiedział, że zbadane zostaną powiązania Hamasu z Bractwem Muzułmańskim. Dodał także, że Hamas musi zobowiązać się, że nie będzie prowadzić żadnych działań na terytorium Egiptu.

14 marca 2016 r. islamscy terroryści ostrzelali w nocy izraelski pojazd wojskowy patrolujący granicę izraelsko-egipską. Strzały padły z terytorium Egiptu. W pojazd trafiły trzy kule. Nikt nie został ranny. Armia wydała oświadczenie, że był to przypadkowy ostrzał.
    14 marca 2016 r. Kneset uchwalił ustawę zakazującą zatrudnianie nielegalnych imigrantów. Koncentruje się ona na karaniu pracodawców, którzy zatrudniają nielegalnie przebywających w Izraelu pracowników.
    14 marca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że "państwa arabskie zaczynają rozumieć, że państwo Izrael stoi na czele wojny z obrzydliwą falą islamskiego ekstremizmu, który zagraża całemu światu. Wierzę, że ta współpraca z arabskimi sąsiadami może przynieść bardziej realistyczne i odpowiedzialne stanowisko Palestyńczyków w rozmowach z nami."
    14 marca 2016 r. po południem doszło do masowego wypadku drogowego na skrzyżowaniu Ohalim na drodze nr 40 na Negewie. W wypadku uczestniczyła ciężarówka, kilka autobusów i 5 prywatnych samochodów. Rannych zostało 24 osoby.
    14 marca 2016 r. policja poinformowała, że w najbliższym czasie w arabskich miastach Izraela powstanie 10 nowych komisariatów policji. Powstaną one w miejscowościach: Sakhnin, Iksal, Maghar Kanie, Tamra, Madżd al-Krum, Dżisr az-Zarka, Baka al-Gharbia i Akka. Arabowie stanowią 21% populacji Izraela, jednak w tej grupie społecznej popełnianych jest aż 59% morderstw, 47% rabunków, 32% napaści i 27% przestępstw związanych z narkotykami. W celu realizacji kompleksowego planu wzmocnienia egzekwowania prawa tworzone są nowe komisariaty oraz trwa akcja rekrutacji 1350 nowych policjantów z arabskiej społeczności Izraela. Po przejściu szkolenia będą oni służyć w nowych komisariatach. Policja liczy, że obecność arabskich policjantów zwiększy zaufanie muzułmańskiej społeczności.

14 marca 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało rano przejechać samochodem ludzi stojących na popularnym przystanku przy miejscowości Kiryat Arba w Judei. Potem usiłowali otworzyć ogień, zostali jednak zastrzeleni przez izraelskich żołnierzy. Ranny został 1 żołnierz. Około 20 minut później, inny palestyński terrorysta usiłował wjechać samochodem w ten sam przystanek, na którym prowadzone były działania ratunkowe. Żołnierze zastrzelili napastnika. Rannych zostało kolejnych 2 izraelskich żołnierzy.
    14 marca 2016 r. dwie palestyńskie terrorystki usiłowały wieczorem przejść z nożami przez przejście graniczne HaZeitim i dostać się do Jerozolimy. Zostały zatrzymane przez izraelskich żołnierzy. Podczas przesłuchania przyznały się, że planowały przeprowadzenie ataku terrorystycznego.

14 marca 2016 r. rosyjski prezydent Władimir Putin nakazał rozpoczęcie wycofywania wojsk rosyjskich z Syrii. Od 27 lutego w Syrii obowiazuje formalny rozejm broni, z którego wyłączone są operacje prowadzone przeciwko Państwu Islamskiemu.

15 marca 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.
    15 marca 2016 r. w rejonie miasta Dimona na pustyni Negew zderzyły się wcześnie rano dwa pociągi towarowe. Doszło do rozszczelnienia się kilku cystern z bromem. Wstępne dochodzenie wskazuje, że przyczyną wypadku były zaniedbania oraz błąd techniczny obsługi.
    15 marca 2016 r. palestyński terrorysta usiłował w południe zaatakować nożem izraelskiego żołnierza strzegącego wejścia do bazy wojskowej Sde Dov w Tel Awiwie. Żołnierz zdołał uniknąć ciosu, ale napastnik zbiegł. Siły bezpieczeństwa rozpoczęły akcję poszukiwawczą.

15 marca 2016 r. palestyński terrorysta usiłował rano przejść z ukrytym nożem przez punkt kontrolny przy osiedlu życowskim Tapuach w Samarii. Izraelscy żołnierze zatrzymali go, a w jego tobie znaleziono długi nóż rzeźniczy. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował atak terrorystyczny. Policja graniczna otrzymała wcześniej informacje wywiadowcze i uważnie obserwowała tego 17-letniego Araba.
    15 marca 2016 r. władze administracyjne ogłosiły wywłaszczenie 234 hektarów gruntów w rejonie miasta Jerycha i Morza Martwego. Ziemie te uznano za własność państwa.

15 marca 2016 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon skrytykował izraelski rząd za decyzję o wywłaszczeniu ziemi w rejonie miasta Jerycha. "Takie działania wydają się wskazywać, że Izrael rozwija działalność osadniczą i kontynuuje ich rozwój w stronę konsolidacji osiedli i kontroli Zachodniego Brzegu. W świetle międzynarodowego prawa osady są nielegalne i sekretarz generalny wzywa rząd Izraela do zatrzymania i odwrócenia takich działań w interesie sprawiedliwego i kompleksowego porozumienia pokojowego."
    15 marca 2016 r. rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby skrytykował izraelski rząd za decyzję o wywłaszczeniu ziemi w rejonie miasta Jerycha. "Jest to niepokojąca sytuacja. Decyzja ta stanowi dodatkowy krok w tym, co wygląda na trwający proces wywłaszczania gruntów i ekspansji osadniczej, które podważają fundamenty rozwiązania dwupaństwowego. Jak mówiliśmy w przeszłości, zdecydowanie sprzeciwiamy się wszelkim krokom, które przyśpieszają rozbudowę osiedli, które budzą poważne wątpliwości dotyczące długofalowych zamierzeń Izraela."

16 marca 2016 r. policjanci zatrzymali rano 14-letniego Palestyńczyka, który usiłował pośpiesznie przejść przez punkt kontrolny w obozie uchodźców Szuafat we Wschodniej Jerozolimie. Znaleziono przy nim nóż. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował przeprowadzić atak terrorystyczny.
    16 marca 2016 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet ujawniła, że 3 palestyńscy terroryści odpowiedzialni za ostatnie ataki, legalnie wjechali na terytorium Izraela w ramach programu łączenia rodzin. Prawo łączenia rodzin umożliwia mieszkańcom Autonomii Palestyńskiej uzyskanie izraelskiego obywatelstwa lub prawa stałego pobytu w Izraelu. Dotyczy to także tych osób, które w minionych latach spotkały się z odmowami ze względów bezpieczeństwa. Agencja Szin Bet zwróciła uwagę na niebezpieczeństwa związane z wykorzystywaniem tego prawa. Próby ograniczenia tego prawa zostały ostatnio skrytykowane przez lewicę w Knesecie i określone jako próba łamania praw człowieka.
    16 marca 2016 r. wiceminister spraw zagranicznych Tzipi Hotovely ujawniła w Knesecie, że Izrael i Indonezja prowadzą tajne negocjacje. "W tajemnicy skontaktowaliśmy się z Indonezją, z którą nie utrzymujemy stosunków dyplomatycznych." Udało się osiągnąć porozumienie, na mocy którego istnieje możliwość odwiedzenia przez przedstawiciela dyplomacji indonezyjskiej terytorium Autonomii Palestyńskiej, ale pod warunkiem, że równocześnie będą odwiedziny w Izraelu. Hotovely podkreśliła, że Izrael przywiązuje dużą wagę do nawiązania normalnych stosunków dyplomatycznych z Indonezją, którą jest najludniejszym muzułmańskim państwem na świecie.

16 marca 2016 r. rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało rano, że rosyjskie samoloty myśliwskie zostały już wycofane z terytorium Syrii.
    16 marca 2016 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. W związku z zapowiedzią wycofania rosyjskich wojsk z Syrii, Rivlin przedstawił obawy Izraela względem aktywności Iranu i aktywnym zaangażowaniu się libańskiego Hezbollahu w syryjską wojnę domową. Poruszono także kwestię statusu Wzgórz Golan, które Izrael od 1981 r. uznaje za swoje własne terytorium. Rivlin określił czerwone linie w Syrii. Pierwsza linia jest związana ze zdecydowanym stanowiskiem Izraela, który nie zaakceptuje obecności irańskich sił zbrojnych w pobliżu swojej północnej granicy. W związku z tym, Siły Obronne Izraela będą podejmować prewencyjne działania, aby uniemożliwić transfer zaawansowanych broni z Syrii dla Hezbollahu w Libanie. Działania takie uniemożliwią przesunięcie irańskich sił wojskowych w pobliże izraelskiej granicy na Wzgórzach Golan. Drugą czerwoną linią jest zdecydowane stanowisko wobec Wzgórz Golan, które są uznawane za część terytorium Izraela i takimi pozostaną w przypadku każdej zawartej w przyszłości umowy. Rivlin wyraził nadzieję, że siły pokojowe ONZ przywrócą bufor na granicy syryjsko-izraelskiej, który został zniesiony wraz z wycofaniem międzynarodowych oddziałów w 2013 r. Putin powiedział, że Rosja ma zobowiązania zapewnienia bezpieczeństwa Izraelowi, a dodatkowo rosyjski prezydent ma "osobiste zobowiązanie wobec wszystkich tych Rosjan, którzy wyemigrowali do Izraela." Zapowiedział on także, że w najbliższym czasie spotka się z premierem Netanjahu, z którym omówi istotne kwestie bezpieczeństwa. Spotkanie obu polityków trwało 3 godziny.

17 marca 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów zaatakowało nożem izraelską żołnierkę na skrzyżowaniu przy mieście Ariel w Samarii. Żołnierka została ranna. Pozostali żołnierze zastrzelili obu napastników.
    17 marca 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus w pobliżu osiedla Hizme w Samarii. Ranna została 1 Izraelka.

17 marca 2016 r. egipskie samoloty wojskowe zbombardowały przed południem pozycje terrorystów w rejonie Rafah, blisko granicy Strefy Gazy. Była to odpowiedź na wcześniejszy atak na egipską bazę wojskową, w którym zginęło co najmniej 5 żołnierzy. Działania egipskiego lotnictwa były koordynowane z Izraelem.

18 marca 2016 r. w Jerozolimie odbył się doroczny maraton, w którym wzięło udział około 25 tys. sportowców. W tym roku obecnych była rekordowa liczba 2,5 tys. zagranicznych biegaczy. Maraton wygrał Kenijczyk, Kipkogej Szadrack. Służby medyczne udzieliły pomocy 140 osobom. Imprezę zabezpieczało ponad tysiąc policjantów.
    18 marca 2016 r. linie lotnicze El Al zawarły strategiczną umową z brytyjskim producentem silników Rolls-Royce. Umowa jest w ramach programu zakupu 15 nowych samolotów pasażerskich Dreamliner, które w 2017 r. dołączą do floty El Al. Rolls-Royce będzie dostawcą nowych silników do samolotów, oraqz będzie odpowiadać za ich serwis.

18 marca 2016 r. izraelscy żołnierze zatrzymali po południem 2 młodych Palestyńczyków, którzy usiłowali wejść do strefy przemysłowej Sha'ar Beniamina w Samarii. Swoim zachowaniem zwrócili uwagę żołnierzy, którzy znaleźli w ich torbach noże. Podczas przesłuchania przyznali się, że planowali atak terrorystyczny.
    18 marca 2016 r. palestyńska terrorystka usiłowała po południem zaatakować nożem przechodniów na skrzyżowaniu w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Izraelscy żołnierze zastrzelili napastniczkę.
    18 marca 2016 r. Palestyńczycy wszczęli po południem zamieszki przy wiosce Ni'lin w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 żołnierz.

18 marca 2016 r. University Columbia opublikował ranking najszczęśliwszych państw na świecie. Izrael zajął w nim wysokie 11 miejsce (w ubiegłym roku również 11 miejsce).

19 marca 2016 r. palestyński terrorysta zranił rano nożem izraelskiego żołnierza przy wejściu do Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika.

19 marca 2016 r. islamski terrorysta-samobójca wysadził się na głównej ulicy handlowej w centrum Stambułu. Do wybuchu doszło w momencie, gdy spotkały się ze sobą dwie rózne grupy izraelskich turystów. Zginęły 4 osoby, a 36 zostało rannych. Wśród ofiar jest 3 zabitych i 11 rannych Izraelczyków.

20 marca 2016 r. rząd przyjął plan zbadania związków pomiędzy zanieczyszczeniem środowiska a stanem zdrowia mieszkańców Izraela. Celem jest identyfikacja zagrożeń, zapobieganie i redukcja incydentów zanieczyszczenia środowiska, oraz poprawa zdrowia społeczeństwa.
    20 marca 2016 r. biuro antyterrorystyczne ostrzegło Izraelczyków przed podróżami do Turcji, podnosząc ocenę zagrożenia w tym kraju. "Zaleca się unikania wizyt w Turcji."

20 marca 2016 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem przedostać się na teren żydowskiego osiedla Elon More w Samarii. Izraelscy żołnierze dostrzegli i aresztowali napastnika, przy którym znaleziono karabin.

20 marca 2016 r. przeprowadzono operację ewakuacji 11 rannych Izraelczyków ze Stambułu do Izraela. W tej skomplikowanej operacji zaangażowane były tureckie szpitale i izraelski zespół ratownictwa wojskowego. Wojskowym samolotem przewieziono do Izraela ciała zabitych oraz rannych.
    20 marca 2016 r. egipskie media poinformowały, że nad ranem około 50 osób zatruła się gazem w swoich domach przy granicy ze Strefą Gazy. W jednym z podziemnych tuneli przemytniczych doszło do rozszczelnienia się rury z gazem, który przedostał się tunelami do domów, w których byłych ich wyjścia. Do zdarzenia doszło w rejonie Rafah.

21 marca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Nasze źródła wywiadowcze pracują nad ustaleniem, czy atak terrorystyczny w Turcji był ukierunkowany przeciwko Izraelczykom. Izrael obawia się o bezpieczeństwo Izraelczyków przebywających w Turcji, Nepalu i gdzie indziej." Istnieją informacje, że zamachowiec w Stambule śledził grupę izraelskich turystów od hotelu do restauracji, a następnie po zjedzeniu przez nich posiłku, podszedł do grupy i wysadził się. Premier dodał także, że "jesteśmy zaangażowani na rzecz przeniesienia do Izraela Żydów żyjących w niebezpiecznych obszarach. W tajnej operacji przewieźliśmy wczoraj do Izraela 17 Żydów z Jemenu. Mamy zobowiązanie powrotu etiopskich Żydów do Izraela. W tym roku będziemy przenosić setki z nich do Izraela, a pozostałych w późniejszym terminie."
    21 marca 2016 r. Magen David Adom poinformowała, że od początku obecnej fali terroru zginęło 33 Izraelczyków, a 355 zostało rannych, w tym 37 ciężko rannych.

21 marca 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Beitar Illit w Judei. Uszkodzony został jeden samochód. Nikt nie został ranny.

21 marca 2016 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, Hassan Nasrallah powiedział, że "nie uważa, aby w najbliższej przyszłości była możliwa wojna z Izraelem. Izrael nie popełni żadnych aktów agresji, które doprowadzą do wojny, bez uzyskania zielonego światła ze Stanów Zjednoczonych." Dodał także, że "w kolejnej wojnie nie będzie czerwonych linii. Hezbollah wie gdzie są obiekty jądrowe Izraela i je uderzy."

22 marca 2016 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział wieczorem, że zabójcze zamachy Państwa Islamskiego w Brukseli są początkiem III wojny światowej. "Kultura Zachodu w ostatnich latach znajduje się pod masowym i nieskrępowanym atakiem terrorystycznym radykalnego islamu, którego celem jest zaszkodzenie i zakłócenie życia obywateli wolnego świata. Tego przykładem są dzisiejsze ataki w Brukseli oraz sobotni w Stambule. Próby zakłócenia życia obywateli państw zachodnich i wojna z terrorem, obligują nas do zjednoczenia się w bezkompromisowej walce z jej źródłami, fundatorami i podżegaczami. Sposobem na to będzie połączenie sił bezpieczeństwa i wywiadów państw wolnego świata, i zrozumienie, że jest to III wojna światowa wobec naszych wspólnych humanitarnych wartości. Jest to wojna, i jeśli nie poradzimy sobie z nią na wszystkich poziomach odpowiednimi narzędziami, to będzie nadal nam szkodzić i siać zniszczenie. Izrael nadal będzie dzielić się wiedzą, doświadczeniem i wywiadem z państwami zachodnimi, aby wspólnie walczyć z tym zagrożeniem. Nie możemy pozwolić terrorystom wpływać na nasze życie. Wygramy tę walkę, bo nie mamy innego wyboru." Wiceminister obrony, rabin Eli Ben-Dahan powiedział: "Od wielu lat walczymy z terroryzmem i nie pozwalamy terrorystom nosić głowo wysoko podniesionej. Mam nadzieję, że teraz nasze słowa usłyszą wszystkie europejskie państwa, a także Bruksela, stolica Unii Europejskiej, i zrozumieją kim są terroryści, i kto ich zaatakował. Mam nadzieję, że będą uczyć się od państwa Izrael, jak zachowywać się wobec terrorystów."
    22 marca 2016 r. ekspert ds. terroryzmu dr Anat Berko powiedział: "Turystyka Dżihadu powraca do domu. Muzułmańscy dżihadyści powracają do Europy. Ataki terroru na europejskiej ziemi nie są niczym nowym. Nie jest to pierwsza napaść, i nie ostatnia. Turyści Dżihadu wracają do islamskich enklaw w Europie z ideologią szkoły myślenia Państwa Islamskiego i Bractwa Muzułmańskiego. To są ci, którzy będą organizować ataki terrorystyczne na terytorium europejskim i amerykańskim. Zachodni styl życia podważa ich istnienie w najbardziej osobistym znaczeniu, dlatego wystąpią przeciwko niemu. Dlatego widzimy ataki z użyciem więcej niż jednego terrorysty, jak w tym przypadku. Ci, którzy uważali, że terror zatrzymał się na państwie Izrael, byli w błędzie. Przekonają się, że fala ataków terrorystycznych nasili się ... Chodzi o to, że istnieje wiele uśpionych komórek terrorystycznych, które ukrywają się w enklawach, nad którymi stróże prawa nie mają kontroli ... Wracam z konferencji antysemityzmu w Berlinie. Wiele parlamentów w Europie uważa, że nic nie zagraża Żydom. Wszyscy wiemy, co się stało podczas II wojny światowej, i mamy poczucie, że to co dzieje się wobec państwa Izrael dosięgnie także Żydów w Europie. Żydzi zostali zmuszeni do usunięcia swoich znaków identyfikacyjnych - i teraz terroryści atakują symbole władzy oraz środki transportu publicznego, aby zabić jak najwięcej ludzi. Świadomość terroryzmu musi naprawdę być podniesiona wśród obywateli Europy. Oni nie są świadomi tego, jak radzą sobie z nim obywatele Izraela. Nasi bohaterscy obywatele zatrzymali więcej niż kilka ataków. Świat musi inwestować w bezpieczeństwo i zrozumieć, że takie państwo jak Izrael nie może zrezygnować ze swojego bezpieczeństwa dla umów, które nie są honorowane. Europa także będzie musiała sobie poradzić w zakresie bezpieczeństwa."

22 marca 2016 r. izraelscy żołnierze wkroczyli w nocy do kampusu uniwersytetu w Dżeninie, w Samarii. Przejęto dokumenty oraz dwa komputery z danymi.
    22 marca 2016 r. Autonomia Palestyńska wstrzymała przywóz na swoje terytorium żywności produkowanej przez pięć największych izraelskich firm. Decyzja palestyńskich władz była odpowiedzią na decyzję Izraela, który na początku tego miesiąca zakazał przywozu produktów pięciu palestyńskich firm. W Autonomii Palestyńskiej zakazane zostaną produkty żywnościowe firm: Tnuva, Strauss, Tara, Soglowek i Tapuzina. Firmy te mogą stracić około 1,2 mld szekli do końca roku.
    22 marca 2016 r. rzecznik Hamasu, Sami Abu Zuhri powiedział, że nie ma żadnego ideologicznego związku pomiędzy Hamasem a Bractwem Muzułmańskim. Hamas działa politycznie i organizacyjnie tylko na rzecz narodu palestyńskiego, a jego "decyzje są podejmowane przez biuro polityczne w interesie palestyńskiego narodu, prawa powrotu uchodźców do okupowanej ziemi i w obronie ich słusznych praw." Zuhri dodał, że Hamas otworzył nową stronę współpracy z Egiptem, na mocy której zobowiązał się do wstrzymania ingerencji w jego sprawy wewnętrzne. "Otworzyliśmy nowy rozdział z Egiptem, i Strefa Gazy nie będzie schronieniem dla tych, którzy chcą zaszkodzić bezpieczeństwu Egiptu."
    22 marca 2016 r. Hamas zorganizował największe jak do tej pory ćwiczenia wojskowe w Strefie Gazy. W ćwiczeniach wzięło udział tysiąc milicjantów oraz służby ratownicze. Działania zaobserwowano w rejonie Beit Hanoun, Beit Lahia i obozu uchodźców Jabalaya na północy Strefy Gazy. Głośne wybuchy było słychać po stronie Izraela, gdzie podniesiono stan pogotowia w przygranicznych szpitalach i szkołach.

22 marca 2016 r. islamscy terroryści przeprowadzili rano serię trzech zamachów bombowych w Brukselii. Celami były lotnisko oraz linia metra w centrum miasta. Zginęły 34 osoby, a około 200 zostało rannych. Wśród rannych jest 2 Żydów. Wzmocniono ochronę żydowskich obiektów w Brukselii. Izraelskie linie lotnicze ze względów bezpieczeństwa uziemiły wszystkie swoje samoloty na europejskich lotniskach. Wstrzymano ogółem 24 loty.
    22 marca 2016 r. szef bezpieczeństwa wewnętrznego Dubaju, gen. Dahi Khalfan Tamim powiedział, że Palestyńczycy powinni porzucić swoje dążenia do niezależnego państwa i zamiast tego zamieszkać z Żydami w dwu-narodowym państwie Izrael. Podkreślił przy tym, że ewentualne palestyńskie państwo zarządzane przez Arabów dołączy do listy upadłych arabskich państw w świecie arabskim. "Izrael uzna Palestynę tylko wtedy, gdy Palestyńczycy staną się ich częścią. Proponuję rezygnację z idei państwa palestyńskiego i przyjęcie z zadowoleniem izraelskiego państwa, które objęłoby zarówno Izraelczyków i Palestyńczyków, dołączając do Ligi Arabskiej. Dzisiaj Żydzi są wiodącą gospodarką na świecie, bez Żydów wy Arabowie nie wiedzielibyście, jak wypłacić pieniądze w banku. Wspólne państwo żydowsko-palestyńskie będzie prosperować pod izraelskim przywództwem. Siedemdziesiąt lat po ustanowieniu dwu-narodowego państwa, arabska mniejszość stanie się większością i będzie rządzić państwem, podobnie jak miało to miejsce w Południowej Afryce. Nie powinniśmy traktować Żydów jako naszych wrogów. Powinniśmy traktować ich jako kuzynów, z którymi mamy kontrowersje w temacie dziedziczenia ziemi."

23 marca 2016 r. prezydent Reuven Rivlin rozmawiał telefonicznie z tureckim prezydentem Recep Tayyip Erdoganem, który złożył kondolencje z powodu śmierci 3 Izraelczyków w ataku terrorystycznym w Stambule (19 marca). Obaj politycy zgodzili się, że Izrael i Turcja powinny stać razem w obliczu terroryzmu. Rozmowa wskazuje na dalsze pocieplenie wzajemnych stosunków.
    23 marca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu zwołał wieczorem konferencję prasową. "Jeżeli jest jeden naród na świecie, który rozumie co przechodzą mieszkańcy Brukseli, to są nimi obywatele Izraela, którzy od wielu lat dzielnie i odważnie stoją przed atakami terrorystycznymi. Zaproponowałem im pełną pomoc Izraela w walce z terroryzmem - pomoc w dziedzinie wywiadu i bezpieczeństwa. Jest to wojna ludzi kulturalnych przeciwko ludziom ciemności. Ataki terrorystyczne uderzają wszędzie. Uderzyły w Paryżu, gdzie w ciągu jednego wieczoru zamordowano 129 osób, w Ankarze i Brukseli, gdzie zamordowano dziesiątki. Uderzyły w Stambule, gdzie również zamordowano 3 Izraelczyków. Uderzyły w Wybrzeże Kości Słoniowej, Kalifornię, Jerozolimę, w miasta i wioski ziemi Izraela. Wiele razy mówiłem, że terroryzm rodzi się nie z zawodu lub rozpaczy, ale z nadziei. Terroryści ISIS mają nadzieję, że ustanowią islamski kalifat w całej Europie. Palestyńscy terroryści mają nadzieję, że uda im się ustanowić państwo palestyńskie na obszarze całego Izraela. Musimy współpracować i oddalić tę nadzieję od nich. Jest to najpoważniejsze rozpoczęcie wojny z terrorem. Rozmawiałem z premierem Belgii Charles Michel i wysokim przedstawicielem Unii Europejskiej do spraw zagranicznych Federicą Mogherini, którym złożyłem swoje kondolencje. Moim rozmówcom powiedziałem, że wszędzie musimy potępić terroryzm i wszędzie walczyć. Pokonamy terroryzm, gdy nie będziemy mieć wątpliwości. Jeśli narody świata wezmą się za ręce, znacznie szybciej będziemy działać."

23 marca 2016 r. Siły Obronne Izraela zamknęły wieczorem terytorium Autonomii Palestyńskiej na czas święta Purim. Wyjątkiem będą jedynie sytuacje humanitarne.

23 marca 2016 r. belgijska policja zwróciła się z żądaniem do społeczności żydowskiej w Brukseli, by ze względów bezpieczeństwa nie obchodzić jawnie święta Purim. W synagogach będą jedynie odczytywane zwoje księgi Estery.
    23 marca 2016 r. francuska stacja telewizyjna RTL pokazała na żywo transmisję z uroczystości żałobnych na Place de la Bourse Square w Brukseli. W pewnym momencie jedna z kobiet podniosła izraelską flagę i ją publicznie rozerwała. Zauważono, że miała na sobie hidżab, oraz niosła palestyńską flagę.
    23 marca 2016 r. ambasador Izraela przy ONZ, Danny Danon, wysłał list do Rady Bezpieczeństwa ONZ, żądając potępienia najnowszych gróźb ze strony przywódcy Hezbollahu, Hassana Nasrallaha. "Nie będziemy akceptować żadnego naruszenia naszej suwerenności, i podejmiemy wszelkie niezbędne środki w celu ochrony naszych obywateli. Nadszedł czas, by Rada Bezpieczeństwa stanowczo zareagowała wobec wielokrotnych gróźb Hezbollahu przeciwko obywatelom Izraela i jego ciągłemu wzrostowi w sile wojskowej. Społeczność międzynarodowa musi działać w celu rozbrojenia Hezbollahu. Kiedy organizacja terrorystyczna publicznie grozi obywatelom innego kraju, milczenie jest nie do przyjęcia."

24 marca 2016 r. w wielu izraelskich miastach odbyły się tradycyjne parady przebierańców z okazji święta Purim.
    24 marca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu potępił Radę Praw Człowieka ONZ za decyzję o utworzeniu tzw. "czarnej listy" izraelskich i międzynarodowych firm, które prowadzą działalność na palestyńskich terytoriach w Judei i Samarii. "UNHRC stał się anty-izraelskim cyrkiem, atakującym jedyną demokrację na Bliskim Wschodzie, a lekceważącym łamanie praw człowieka w Iranie, Syrii i Korei Północnej. Absurdem jest to, że zamiast zajmować się palestyńskimi atakami terrorystycznymi i atakami terrorystycznymi ISIS w Europie, decydują się na potępienie Izraela."

24 marca 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów zaatakowało rano nożem izraelskiego żołnierza w Hebronie. Został on umiarkowanie ranny. Pozostali żołnierze zastrzelili obu napastników. Trwa dochodzenie wyjaśniające poprawność zachowania się jednego z tych żołnierzy, który został zawieszony do czasu wyjaśnienia sprawy. Wolontariusze organizacji B'Tselem opublikowali film, na którym widać, jak żołnierz zabija leżącego na ziemi rannego terrorystę. Sprawa jest w toku. Rzecznik armii powiedział: "Wstępne dochodzenie w sprawie incydentu potwierdziło, że jest to bardzo poważny incydent, który narusza wartości Sił Obronnych Izraela i tego, czego oczekujemy od dowódców i żołnierzy. W świetle ustaleń wstępnego dochodzenia przeprowadzonego na miejscu przez dowódcę, dalsze dochodzenie zostało przekazane do Wydziału Śledczego Sił Obronnych Izraela. Żołnierz został zawieszony do czasu zakończenia dochodzenia." Prawdopodobnie żołnierz obawiał się, że terrorysta ma na sobie pas z ładunkami wybuchowymi i może go w każdej chwili zdetonować.

24 marca 2016 r. Rada Praw Człowieka ONZ podjęła decyzję, że będzie corocznie aktualizować tzw. "czarną listę" izraelskich i międzynarodowych firm, które prowadzą działalność na palestyńskich terytoriach w Judei i Samarii.

25 marca 2016 r. Siły Obronne Izraela rozlokowały w nocy baterie systemu przeciwrakietowego Iron Dome na południu kraju. Baterie zostały około dwa miesiące temu przewiezione na północ i teraz wróciły. Wydany komunikat mówi, że powrót baterii "jest traktowany jako rutynowy środek ostrożności i nie ma w tej sprawie żadnych szczególnych zaleceń dla ludności cywilnej."
    25 marca 2016 r. na rozprawie sądu wojskowego w Jafie w sprawie przedłużenia aresztu żołnierza wczoraj zatrzymanego po incydencie w Hebronie, wojskowy prokurator zażądał przedstawienia mu zarzutu morderstwa. Pełnomocnik żołnierza zajął stanowisko, że postępował on zgodnie z procedurami wojskowymi. Postrzelony arabski terrorysta poruszył się kilka razy, co zrodziło podejrzenie, że miał zamiar zdetonować pas z materiałami wybuchowymi. Przedstawione nagrania video potwierdziły tą wersję wydarzeń. Udostępniono 3 filmy. Na jednym z nich słychać jak członek zespołu medycznego mówi do żołnierzy słowa: "Pewnie ma pas wybuchowy. Trzeba na niego uważać. Niech nikt go nie dotyka, dopóki nie przyjadą saperzy." Dochodzenie trwa.
    25 marca 2016 r. po południem na północy kraju rozbił się niewielki samolot, w którym zginął szef administracji cywilnej Sił Obronnych Izraela, gen. Munir Amar. Do wypadku doszło 15 minut po starcie, w rejonie miasta Karmiel w Galilei Północnej.
    25 marca 2016 r. palestyńska terrorystka usiłowała po południem zaatakować nożem izraelskiego policjanta w osiedlu Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. 15-letnia napastniczka została obezwładniona i aresztowana.

25 marca 2016 r. izraelscy żołnierze zatrzymali rano w Hebronie palestyńską terrorystkę, w której torbie znaleziono nóż. Podczas przesłuchania przyznała się, że planowała przeprowadzenie ataku terrorystycznego.

26 marca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu napisał na swoim profilu na Face Booku, że "ataki na Siły Obronne Izraela, że jest niemoralną armią, do których doszło w ciągu ostatniego weekendu, są skandaliczne i zaprzeczają prawdzie. Siły Obronne Izraela są armią moralną, która nie wykonuje egzekucji na ludziach. Żołnierze Sił Obronnych Izraela własnymi ciałami powstrzymują mordercze ataki terrorystyczne na izraelskich żołnierzy i zasługują na całe wasze wsparcie. Jeśli chodzi o ostatni incydent, ufał Siłom Obronnym Izraela, że jak zawsze przeprowadzą gruntowne, odpowiedzialne i rzetelne śledztwo."

26 marca 2016 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem zamieszki przy miejscowości Kafr Qaddum w Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

27 marca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu na porannym posiedzeniu rządu zdecydowanie potępił ataki na Siły Obronne Izraela. Premier podkreślił, że niezależnie od wyników prowadzonego dochodzenia i wyroku sądu, armia zachowuje najwyższe wartości etyczne. "Każde podkopanie moralności Sił Obronnych Izraela jest oburzające i nie do zaakceptowania. Żołnierze Sił Obronnych Izraela, nasze dzieci, w trudnych warunkach odważnie walczą z krwiożerczymi mordercami, i zachowują przy tym wysokie wartości etyczne. Jestem pewien, że w każdym przypadku, tak też i obecnie, śledztwo uwzględni wszystkie warunki. Wszyscy musimy wspierać Szefa Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela i naszych żołnierzy, którzy chronią naszego bezpieczeństwa."
    27 marca 2016 r. izraelskie media doniosły, że w minionym tygodniu w Izraelu był z tajną wizytą szef Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA, admirał Michael Rogers. Celem wizyty było zacieśnienie współpracy oraz doskonalenie metod obrony przed cybernetycznym atakami.

27 marca 2016 r. nieznani sprawcy wymalowali antysemickie hasła na zewnętrznej ścianie synagogi w Czerkasach (Ukraina): "Zabić Żydów" i "Wyrzucić Żydów z Ukrainy". Synagoga w Czerkasach jest otwarta od 2003 r.
    27 marca 2016 r. międzynarodowa strona obrony Global Firepower opublikowała zestawienie najsilniejszych armii 125 państw. Siły Obronne Izraela zajęły 11 miejsce na świecie. Pierwsze miejsce zajęły Stany Zjednoczone, a następnie kolejno: Rosja, Chiny, Indie, Wielka Brytania, Francja, Korea Południowa, Niemcy, Japonia, Turcja i Izrael. Z sąsiednich państw regionu: Egipt (18), Iran (23), Arabia Saudyjska (28), Syria (42), Zjednoczone Emiraty Arabskie (50), Jordania (65), Oman (69), Kuwejt (71), Liban (86), Irak (112). Widać więc wyraźną przewagę militarną Izraela nad wszystkimi państwami regionu.

28 marca 2016 r. biuro zwalczania terroryzmu podniosło poziom zagrożenia atakami terrorystycznymi w Turcji z poziomu 3 na poziom 2. W praktyce oznacza to, że Izraelczycy powinni unikać wizyt w Turcji, a ci którzy tam obecnie się znajdują, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

28 marca 2016 r. Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny - Dowództwo Generalne wezwało do eskalacji intifady.
    28 marca 2016 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat zwrócił się do ONZ z prośbą o wszczęcie dochodzenia wyjaśniającego zdarzenia z Hebronu, w którym izraelski żołnierz zastrzelił rannego i aresztowanego palestyńskiego terrorystę. Erekat podkreślił, że w podobne incydenty w przeszłości były nierzetelnie wyjaśniane i Izrael tuszował działania swoich żołnierzy.

29 marca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z chińśkim wicepremierem Liu Yandong. Postanowiono rozpocząć negocjacje w sprawie podpisania umowy o wolnym handlu między Izraelem a Chinami.
    29 marca 2016 r. minister budownictwa Joav Galant zapowiedział, że do końca roku do użytku zostanie oddanych około 70 tys. nowych mieszkań.
    29 marca 2016 r. przedstawiciel wywiadu poinformował, że ISIS planuje przeprowadzić atak terrorystyczny na szkołę i przedszkole żydowskie w Turcji. Informację tę uzyskał turecki wywiad po przesłuchaniu sześciu bojowników ISIS, których zatrzymano w zeszłym tygodniu w mieście Gaziantep. Prawdopodobnie celem jest również Wielka Synagoga w Stambule, oraz sąsiednie centrum kultury żydowskiej i szkołę. Turecka policja wzmocniła ochronę żydowskich obiektów. Do ataku może dojść w ciągu najbliższych godzin lub dni.

29 marca 2016 r. przywódca Światowego Kongresu Żydów, Ronald Lauder powiedział: "Istnieje realne zagrożenie i nazywa się Boycott, Divestment and Sanctions - BDS. Co jest celem ich przywódców? Zniszczenie żydowskiej ojczyzny. BDS jest międzynarodową kampanią wzbudzania wrogości wobec Izraela i narodu żydowskiego. BDS nie ma żadnego interesu w pokoju, i nie są zainteresowani poprawą codziennego życia narodu palestyńskiego. Na froncie prawa wygraliśmy. Kolejna walka toczy się w szkołach i na uniwersytetach. Od dawna uważa się, że naszym największym atutem są nasze dzieci i ich edukacja. A jednak, przez cały czas, gdy nasze dzieci przebywają w szkołach i uniwersytetach, grożą im przeszkody w postaci antysemickich kłamstw. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ dla wielu młodych ludzi college jest ich pierwszym kontaktem z historią polityki na Bliskim Wschodzie. Ci młodzi ludzie są szczególnie narażeni na ostrą propagandę aktywistów antyizraelskich. W wielu szkołach istnieją doskonale zorganizowane grupy pro-izraelskie, ale trudno jest im konkurować z dobrze finansowanymi grupami antyizraelskimi, takimi jak Students for Justice in Palestine i Muslim Students Association. Światowy Kongres Żydów ma śmiały plan stworzenia sieci żydowskich organizacji politycznych na głównych wyższych szkołach i uniwersytetach. Nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie. Pomożemy żydowskim studentom bronić się przed kłamstwami antyizraelskich organizacji. Izraelski rząd próbował w przeszłości podejmować różne działania, ale te ruchy często okazały się szkodliwe. Pomogły działaczom BDS twierdzić, że izraelski rząd zwalcza je i przedstawiali Izrael w złym świetle. Akademickie bojkoty niczym nie różnią się od Ustaw Norymberskich, które utrzymywały żydowskich profesorów z dala od niemieckich uniwersytetów. Pomyślcie o tym. Akademickie bojkoty są sprzeczną z samą misję uczelni i uniwersytetów. Szkoły wuższe i uniwersytety powinny zachęcać do swobodnego przepływu idei. Ale zbyt często widzieliśmy odrzucenie izraelskiego punktu widzenia lub potępienia. Musimy również przeciwdziałać skoordynowanej kampanii bojkotu, i zachęcać ludzi do kupowania izraelskich towarów. Podobnie jak w udanej kampanii "Buy America", trzeba ludziom mówić z dumą: "Buy Israel". Można teraz rozpocząć kampanię w społecznościowych mediach, zachęcając do kupowania znanych i lubianych izraelskich dóbr konsumpcyjnych. Niech świat wie, że jesteśmy dumni mogąc wspierać gospodarkę Izraela. Będziemy walczyć o to, co jest słuszne. I będziemy objawiać BDS za ich oszustwa. Czym jest BDS? BDS nie jest niczym więcej niż niebezpiecznym nowym szczepem wiekowej choroby. Chorobą tą jest antysemityzm."

30 marca 2016 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Jerozolimie z greckim prezydentem Prokopis Pawlopulosem. Rivlin powiedział: "W całej historii nie było tak bliskich i owocnych kontaktów między narodami Grecji i Izraela, zarówno w świecie idei, jak i w świecie czynów. Dziś są dwoma zachodnimi demokracjami, szukającymi pokoju, stabilności i bezpieczeństwa, które dzielą tę samą przestrzeń we wschodniej części Morza Śródziemnego, która w dobie ostatnich odkryć rzeczywiście jest dość małą przestrzenią. Jesteśmy nie tylko sąsiadami, ale i przyjaciółmi. Wojny, brak spokoju i ciszy na Bliskim Wschodzie, wytworzyły turbulencje, które bezpośrednio wpływają na nas obu. Chaos w Syrii i potrzeba stawiania czoła terroryzmowi, niewątpliwie nadal stanowią wyzwania z którymi, obok naszych wysiłków gospodarczych. musimy sobie radzić." Pawlopulos powiedział: "Terroryzm jest wymierzony przeciwko całej ludzkości. Musimy jasno powiedzieć Europie, że razem stoimy wobec terroru. A jeśli chodzi o kwestię uchodźców, nie pozwolimy na przejawy nienawiści między ludźmi, które są źródłem rasizmu i antysemityzmu. Z wielkim niepokojem obserwujemy wzrost fali nienawiści i pamiętając o Holokauście, musimy go wyeliminować. Musimy walczyć z terroryzmem, walczyć dla ludzkiego życia. Nie możemy pozwolić by na kontynent europejski wróciła ciemność. Europa nadal musi być kontynentem oświecenia i humanizmu."
    30 marca 2016 r. tysiące izraelskich Arabów obchodziło Dzień Ziemi. Z tej okazji cały arabski sektor w Izraelu ogłosił strajk generalny. Zamknięte były arabskie przedsiębiorstwa, instytucje publiczne i centra medyczne. Demonstracje odbyły się w miejscowościach Arraba i Sakhnin w Zachodniej Galilei i w Umm al-Hiran na Negewie. Palestyńczycy protestowali przeciwko wywłaszczaniu z ziemi. Krzyczano hasła: "Dajcie nam ziemię, albo dajcie nam śmierć!"

30 marca 2016 r. Departament Stanu USA skrytykował rezolucję Rady Praw Człowieka ONZ w sprawie utworzenia tzw. "czarnej listy" izraelskich i międzynarodowych firm, które prowadzą działalność na palestyńskich terytoriach w Judei i Samarii.

31 marca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z greckim prezydentem Prokopisem Pavloppoulo. Omówiono zagadnienia wzajemnej współpracy. Netanjahu powiedział: "Cieszę się, że mamy trwały sojusz między naszymi państwami. Mamy wspólne wartości, jesteśmy dwoma demokracjami i jestem pewny kontynuacji naszych dobrych stosunków. Naprawdę wierzę we współpracę między naszymi dwoma krajami, zwłaszcza w dziedzinie energetyki, turystyki, innowacji i wielu innych. Kraje arabskie zrozumieją, że Izrael nie jest wrogiem, lecz sprzymierzeńcem w walce z Iranem i ISIS. Izrael odgrywa znaczącą rolę w tym regionie. Izrael przyczynia się do stabilności Bliskiego Wschodu. Izrael zapobiega jeszcze większej fali uchodźców, która już nie dociera do Europy. Świat byłby zupełnie inny bez nas tutaj." Pavloppoulo powiedział: "Chciałbym podziękować za pomoc i współpracę między naszymi dwoma krajami. Izrael jest zachodnią demokracją. Czujemy bliskość Izraela i widzimy was jako sojusznika. Terroryści są barbarzyńcami. Tylko razem możemy rozwiązać problem uchodźców - nie każdy kraj samemu." Obaj politycy podkreślili znaczenie wzajemnej współpracy z Cyprem.

31 marca 2016 r. spółka The Electric Company ograniczyła rano o 50% dostawy energii elektrycznej do miasta Jerycha i okolicznych wiosek. Jest to konsekwencja wysokiego zadłużenia Autonomii Palestyńskiej, która nie okazuje najmniejszych chęci uregulowania rachunków za prąd. Nie poinformowano jak długo potrwa obecne ograniczenie w dostawach.
    31 marca 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że wciąż widzi w Benjaminie Netanjahu partnera dla pokoju. Odnosząc się do bieżącej sytuacji bezpieczeństwa powiedział: "Musiłabym być szalony, aby chwalić mojego syna niosącego nóż. Albo mówiąc, że te ataki są słuszne. Nasze służby bezpieczeństwa przychodzą do szkół i sprawdzają plecaki uczniów, szukając czy nie mają one noży. Nie wiecie o tym. W jednej szkole okazało się, że 70 chłopców i dziewcząt miało noże. Wzięliśmy im te noże i rozmawialiśmy z nimi, że noszenie ich jest błędem. Kiedy dziecko bierze nóż i idzie, nie konsultuje tego z nikim. Ani z rodzicami, ani z bratem. Tylko nierozsądny człowiek powiedziałby takiemu synowi: Jest to mądra rzecz, idź zrób to. Jest to niemożliwe. Jest to niemożliwe. Rodzice nie chcą, aby on zabrał nóż. Ale 15-letnie dziecko bierze nóź i wychodzi zabijając Izraelczyków, bo nie widzi dla siebie szans. Nie podoba mi się, gdy widzę palestyńskie dzieci biorące noże i atakujące Izraelczyków. Nie ulega wątpliwości, że mnie to bardzo martwi. Jest to nie do przyjęcia. Nigdy nie można zabijać człowieka. Ludzka krew nie powinna być przelewana z jakiegokolwiek powodu. Sprzeciwiam się temu, chcę pokoju ... Kiedy dziecko traci nadzieję na pokój, to co robi? Powiedzcie mi. Co może zrobić dziecko? ... Kiedy nasi ludzie myślą, że izraelski rząd nie wierzy w pokój, nie wierzy w dwupaństwowe rozwiązanie, w dzień i w nocy buduje osiedla, więc oni mówią: Nie mamy nadziei. Musimy coś zrobić. Palestyńscy Arabowie będą mieć nadzieję, jeśli Netanjahu uwierzy w dwupaństwowe rozwiązanie i siądziemy przy stole negocjacyjnym, by rozmawiać o rozwiązaniu dwupaństwowym. To da nadzieję moim ludziom, i wtedy nikt nie odważy się wyjść i strzelać, lub coś takiego."

31 marca 2016 r. egipskie siły bezpieczeństwa zniszczyły podziemny tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy. Miał on długość 3 km i był wyposażony w zasilanie elektryczne oraz środki łączności.
    31 marca 2016 r. minister energetyki Juval Steinitz spotkał się w Waszyngtonie z egipskim ministrem spraw zagranicznych Sameh Shoukry. Omówiono zagadnienie współpracy gospodarczej, dostarczania gazu ziemnego z Izraela do Egiptu oraz kwestie regionalnych zagrożeń ze strony terroryzmu.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: kwiecień-czerwiec 2016 r.


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2016 by Gedeon