FALA TERRORU     (kwiecień-czerwiec 2016 r.)



  -  HISTORIA
     - styczeń-marzec 2016 r.
 - kwiecień-czerwiec 2016 r.
     - lipiec-wrzesień 2016 r.





 

1 kwietnia 2016 r. Smith Polling Institute opublikował wyniki badania opinii publicznej. 51% ankietowanych Izraelczyków uznało, że obecna sytuacja bezpieczeństwa jest gorsza niż na początku Intifady Al-Aksa w 2000 r. Kolejne 53% powiedziała, że ich osobiste odczucie bezpieczeństwa spadło w ostatnich dwóch lub trzech latach. 56% pytanych stwierdziło, że w wyniku obecnej fali terroru, powstrzymało się od korzystania z komunikacji publicznej i zrezygnowało z przebywania w zatłoczonych miejscach publicznych. W obecnej fali terroru (od września 2015 r.) zginęło 34 Izraelczyków. W tym czasie doszło do 211 ataków z użyciem noży, 83 strzelanin i 42 ataków samochodowych. W atakach i innych starciach zginęło około 200 Palestyńczyków, z czego 130 w chwili przeprowadzania ataków terrorystycznych. W porównaniu, podczas Intifady Al-Aksa (lata 2000-2005) zginęło 1000 Izraelczyków i 3000 Palestyńczyków. Powszechnym zjawiskiem w tych latach były samobójcze zamachy bombowe.
    1 kwietnia 2016 r. ministerstwo obrony poinformowało, że Izrael poszerza obszar dostępny dla rybaków ze Strefy Gazy z 6 do 9 mil morskich od wybrzeża. Równocześnie zezwolono na połowy w niedziele. Ocenia się, że decyzja ta przyniesie rocznie 400 tys. szekli zysku gospodarce Strefy Gazy. Obecnie z rybołówstwa w Gazie utrzymuje się około 4 tys. rybaków, z czego ponad połowa z nich żyje poniżej granicy ubóstwa.

1 kwietnia 2016 r. palestyńskie media poinformowały, że w marcu Wzgórze Świątynne odwiedziło 1114 żydowskich gości, z czego 846 było osadnikami, a 268 studentami i przewodnikami. W porównaniu, w miesiącu lutym było 893 żydowskich odwiedzających.

3 kwietnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu na porannym posiedzeniu rządu powiedział, że gospodarka Izraela dobrze się rozwija, ale nadal jest nadmiar biurokracji i zbyt wiele różnych regulacji.
    3 kwietnia 2016 r. palestyńska terrorystka zaatakowała w południe nożem przechodniów w mieście Rosz HaAjin. Ranna została 1 Izraelka. Ochroniarze zatrzymali napastniczkę.
    3 kwietnia 2016 r. gen. Tal Kalman z sił powietrznych powiedział wieczorem na specjalnie zwołanej konferencji, że "w ostatnich miesiącach doszło do wielu zmian na Bliskim Wschodzie, i nie były one blokowane przez Siły Obronne Izraela. Wszystko się zmienia. Jedyną stałą są zmiany. W mojej ocenie, dzisiejszą rzeczywistością są zmiany i niestabilność, i to jest przyszłość, jakiej będziemy w nadchodzących latach doświadczać. Bliski Wschód jest ogarnięty wyścigiem zbrojeń. Oprócz sił globalnego Dżihadu, są tu państwa planujące wdrożyć plany zakupu zachodniej i wschodniej broni za setki miliardów dolarów, w tym najbardziej zaawansowane bronie, które są kupowane przez otaczające nas kraje. Samoloty myśliwskie, rakiety balistyczne i zaawansowane pociski klasy ziemia-powietrze. Wyścig zbrojeń, a także niestabilność, stanowią bardzo duże zagrożenie. Dzisiejszy wróg jest jutrzejszym przyjacielem, a dzisiejszy przyjaciel jest jutrzejszym wrogiem. Istnieje możliwość erozji przewagi jakościowej Sił Obronnych Izraela i Sił Powietrznych Izraela. W tym kontekście zakup F-35 ma sens. Istnieją technologie, które w ostatnich latach Izrael rozwinął, i które dostarczają rozwiązań na zagrożenia. Zintegrowany system obrony Sił Powietrznych Izraela łączy z sobą baterie Iron Dome, David Sling i rakiety Arrow. Obecne dni dla Sił Powietrznych Izraela to czas rutynowych działań, to kampania między wojnami. Przez cały czas trwa tajna działalność operacyjna, która nie osiąga intensywności rzeczywistej wojny. Siły Powietrzne Izraela są bardziej zabójcze niż było to w przeszłości i dzięki wsparciu wywiadu mogą codziennie atakować tysiące celów. Samoloty F-35 są lepsze niż inne samoloty na rynku i kosztują mniej niż niektóre samoloty na rynku. Koszty relatywnie zmniejszają się, a jego konserwacja będzie tania, i w miarę upływu czasu stanie się jeszcze tańsza. Jego oprogramowanie jest skokiem w porównaniu do innych współczesnych myśliwców odrzutowych. Krytyka mediów odnośnie zakupu myśliwców jest nieuzasadniona. Projekt pociąga za sobą wyzwania i zagrożenia, ale mam pełne zaufanie, że niewidzialny odrzutowiec posunie Siły Powietrzne Izraela o krok do przodu." W najbliższym czasie rozpocznie się szkolenie izraelskich pilotów na myśliwcach F-35 w Stanach Zjednoczonych, a pierwsze F-35 dotrą do Izraela w grudniu.

3 kwietnia 2016 r. wysoki przywódca Hamasu, Moshir al-Masri powiedział, że jego organizacja nie chce wojny z Izraelem. Dodał jednak, że jeśli Izrael rozpocznie wojnę, to Hamas będzie zmuszony ją prowadzić.
    3 kwietnia 2016 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy osiedlu żydowskim Tapuach w Samarii. Żołnierze dostrzegli podejrzane zachowanie napastnika i wezwali go do zatrzymania się. Terrorysta wyrzucił nóż i poddał się.

3 kwietnia 2016 r. opublikowano 11,5 mln dokumentów uzyskanych w Panamie przez Consortium of Investigative Journalists i niemiecki dziennik Süddeutsche Zeitung. Dokumenty dotyczą posiadaczy zagranicznych kont w raju podatkowym w Panamie. Wyciekły one z anonimowego źródła z kancelarii prawniczej, która specjalizuje się w dzieleniu rachunków pomiędzy płatników w dużych międzynarodowych sieciach partnerów medialnych. Wśród dokumentów znalazły się dane około 600 izraelskich firm i 850 izraelskich udziałowców. Afera "Panama Papers" naraża wszystkich ich na ryzyko i niebezpieczeństwo.

4 kwietnia 2016 r. siły bezpieczeństwa przedstawiły rano raport, z którego wynika, że fala terroru wyraźnie słabnie. Najbardziej gorącym miesiącem starć był październik, podczas którego doszło do 842 różnych aktów przemocy. Dla porównania w marcu doszło jedynie do 163 aktów przemocy (w marcu 2015 r. było 159 zdarzeń). Dane pokazują wyraźny spadek liczby strzelanin, ataków z użyciem samochodów i noże, ataków bombami zapalającymi i kamieniami. Większość ataków nożowników miała miejsce w grudniu (117), a w marcu było ich tylko 8. Podobnie ze strzelaninami: w grudniu było 13, a w marcu już tylko 3. Spadła także liczba podpaleń, z 88 w październiku do 20 w marcu. W październiku odnotowano także 442 przypadki obrzucenia kamieniami, a w marcu było już tylko 165 takich napaści (w marcu 2015 r. było 270).
    4 kwietnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu po południem odpowiedział na telewizyjne oświadczenie Abbasa, i powiedział: "Kilka dni temu prezydent Abbas powiedział w izraelskiej telewizji, że gdybym go zaprosił, to przyjdzie. Jak powiedziałem to rano wysłannikowi amerykańskich kongresmenów: zapraszam go. Wyczyściłem swój grafik w tym tygodniu. Codziennie będę tutaj. Pierwszym punktem spotkania będzie wstrzymanie podżegania. Moje drzwi są otwarte dla każdego, kto chce pokoju."
    4 kwietnia 2016 r. prezydent Reuven Rivlin powiedział, że ma nadzieję na wznowienie przez Palestyńczyków bezpośrednich rozmów pokojowych. "Bez zaufania między obiema stronami nie może być negocjacji, i nie znajdziemy żadnego rozwiązania. Niedawno słyszałem, co przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas powiedział w telewizji. Muszę powiedzieć, że było to trochę obiecujące. Powiedział, że istnieje potrzeba położenia kresu wszelkim formo terroru i znalezienia sposobu na powrót do negocjacji. Ale tak długo, jak wierzy fundamentalistom i takim ludziom jak Hamas, którzy nie widzą żadnego sposobu by zaakceptować Izrael, lub że jakiekolwiek zawieszenie broni może być tylko tymczasowe, a w rzeczywistości dążą do zniszczenia Izraela, to on nie dojdzie donikąd. Musimy znaleźć sposób, aby odbudować zaufanie między nami. Oczywiście spotkam się z izraelskim rządem i będę o tym rozmawiał."
    4 kwietnia 2016 r. minister energetyki Juval Steinitz podpisał w Jerozolimie porozumienie z sekretarzem energii USA Ernestem Monizem w sprawie rozszerzenia współpracy energetycznej między Izraelem i Stanami Zjednoczonymi. Celem jest wspieranie badań i innowacyjności, aby obniżyć koszty czystych technologii energetycznych.

4 kwietnia 2016 r. członek Komitetu Centralnego al-Fatah, Jamal Muhaisen powiedział, że "Amerykanie w Stanach Zjednoczonych są pod żydowsko-syjonistyczną okupację. Rząd Ameryki próbuje uczynić z Bliskiego Wschodu strefę kontrolowaną przez Izrael, a arabskie państwa straciły swoje miejsce w walce z państwem żydowskim. Arabowie nie rozumieją, że ich główna walka jest z Izraelem, który realizuje swój określony plan w regionie. Zostało to wcześniej uzgodnione ze Stanami Zjednoczonymi. Powtarzam: wrogiem numer jeden narodu palestyńskiego i arabskiego i islamskiego, pozostają Stany Zjednoczone."

4 kwietnia 2016 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki i inne antysemickie symbole w licznych miejscach miasta Laval, w stanie Quebec w Kanadzie. Policja wszczęła dochodzenie.
    4 kwietnia 2016 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki na Synagodze Maroubra na przedmieściach Sydney w Australii. Rabin Jossi Friedman powiedział: "Mam jedną wiadomość do przekazania tym wandalom, którzy zbezcześcili naszą synagogę i obrazili nasz naród: Żal mi was! Wasza nienawiść nie zaszkodzi nam, ale pochłonie was. Więc dla swojego własnego dobra, pozwólcie jej odejść."

5 kwietnia 2016 r. koordynator działalności rządu na terytoriach, gen. Joav Mordechai, ogłosił, że Izrael wstrzyma transfer cementu do sektora prywatnego w Strefie Gazy. Decyzję podjęto po tym, jak jeden z wysokich dowódców Hamasu przejął dużą dostawę cementu i materiałów budowlanych, które zostały dostarczone w celach humanitarnych. Materiały te wykorzystano przy budowie infrastruktury terrorystycznej Hamasu. Generał wyjaśnił, że stanowiło to naruszenie warunków zawieszenia broni. Podkreślił przy tym, że zamrożenie dostaw dotyczy wyłącznie sektora prywatnego, a Izrael nadal będzie dostarczać cement dla sektora publicznego, na potrzeby budownictwa medycznego, społecznego i edukacyjnego.

5 kwietnia 2016 r. spółka The Electric Company zmniejszyła o 50% dostawy energii elektrycznej dla miasta Hebron i okolicznych wiosek. Zmniejszenie dostaw jest wynikiem dużych zaległości płatniczych za prąd ze strony władz Autonomii Palestyńskiej (dług wynosi 450 mln USD). Dzień wcześniej ograniczenia o 50 % w dostawach energii wprowadzono także w mieście Betlejem.
    5 kwietnia 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że jest gotowy do współpracy z Izraelem, aby powstrzymać "wzajemne podżeganie między stronami". Abbas wezwał także do ponownego zwołania komitetu izraelsko-palestyńsko-amerykańskiego, którego zadaniem będzie monitorowanie podżegania z obu stron konfliktu - komitet taki powstał 15 lat temu i został rozwiązany w 2014 r. przez Izrael. Jako przyczynę jego rozwiązania podano wówczas, że "nie ma sensu utrzymywać komitet, który w dalszym ciągu będzie ukrywać podżegania Autonomii Palestyńskiej." Abbas dodał: "Chcemy usłyszeć jasną deklarację rządu Izraela, że wierzy w rozwiązanie dwupaństwowe. Jeśli tak się stanie, będzie to początek porozumienia i będziemy mogli prowadzić negocjacje z drugą stroną. Główną przeszkodą na drodze do pokoju są żydowskie kolonie. Dlatego żądamy całkowitego zaprzestania budowy osiedli na palestyńskich terytoriach."

5 kwietnia 2016 r. amerykańska stacja telewizyjna CNN podała informację, że Stany Zjednoczone rozważają wycofanie personelu wojskowego z północnej części półwyspu Synaj w Egipcie. Obecnie stacjonuje tam około 700 amerykańskich żołnierzy, będących częścią międzynarodowej misji pokojowej MFO (nadzorują przestrzeganie układu pokojowego izraelsko-egipskiego z 1979 r.). Większość pokojowych sił stacjonuje w bazie el-Gorah, w pobliżu Strefy Gazy. Baza znajduje się w coraz większym zagrożeniu ze strony islamskich terrorystów ISIS. Pentagon zaprzeczył tym doniesieniom.

6 kwietnia 2016 r. spółka energetyczna The Electric Company zawarła porozumienie z władzami Autonomii Palestyńskiej, według którego w jutrzejszym dniu Palestyńczycy wpłacą 20 mln szekli na rzecz spółki. Transfer pieniędzy umożliwi zniesienie ograniczeń w dostawach energii elektrycznej, a także otworzy drogę do rozmów w sprawie uregulowania długu w wysokości 1 mld 740 mln szekli, które Autonomia Palestyńska jest winna na rzecz The Electric Company. Jeśli w ciągu siedmiu dni do dojdzie do zawarcia porozumienia, spółka energetyczna zapowiedziała ponowne ograniczenia w dostawach prądu dla palestyńskich społeczności.

6 kwietnia 2016 r. Siły Obronne Izraela zwróciły do Strefy Gazy dziesięć skonfiskowanych łodzi rybackich. Zostały one zajęte, gdy ich właściciele usiłowali naruszyć obszar połów przy Gazie, i zignorowali wezwanie izraelskiej marynarki do zawrócenia.
    6 kwietnia 2016 r. Izrael przywrócił wieczorem normalne zasilanie energią elektryczną dla Autonomii Palestyńskiej. Spółka energetyczna oczekuje, że Autonomia ureguluje swoje zaległości płatnicze za prąd.

6 kwietnia 2016 r. burmistrz Jerozolimy Nir Barkat został zakrzyczany przez anty-izraelskich aktywistów podczas swojego publicznego wystąpienia w San Francisco State University (USA). Barkat brał udział w konferencji na temat sektora high-tech i miał podzielić się swoim doświadczeniem, jako burmistrza najbardziej zróżnicowanego izraelskiego miasta. W minutę po rozpoczęciu przemówienia na salę wtargnęła grupa studentów stowarzyszonych z Students for Justice in Palestine z flagami OWP. Skandowali hasła: "Niech żyje Intifada!" i "Palestyna będzie wolna od rzeki do morza!"
    6 kwietnia 2016 r. Austriackie Forum Przeciw Antysemityzmowi poinformowało, że liczba incydentów antysemickich zgłoszonych w zeszłym roku w Austrii wzrosła o ponad 80% w porównaniu do poprzedniego roku. W 2015 r. odnotowano 465 incydentów antysemickich, z czego ponad 200 było incydentami internetowymi. Najpoważniejszym zdarzeniem było zbezczeszczenie żydowskiego cmentarza w mieście Hohenems, blisko granicy ze Szwajcarią. Sekretarz Związku Gmin Żydowskich w Austrii, Raimund Fastenbauer powiedział: "Istnieje coraz większa obawa, że jeśli udział muzułmanów w Austrii nadal będzie rosnąć z powodu imigracji, ze względu na uchodźców, to może stać się to problemem dla nas." Obecnie w Austrii mieszka około 15 tys. Żydów.

7 kwietnia 2016 r. służby bezpieczeństwa oraz dziesiątki ekspertów z firm informatycznych od samego rana znajduje się w stanie pogotowia, w obawie przed potencjalnym atakiem cybernetycznym na Izrael, który na dzisiaj zapowiedziała grupa hakerów Anonymous. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Wszystkie ataki okazały się przeprowadzone amatorsko, i nie wyrządziły żadnych szkód.
    7 kwietnia 2016 r. ministerstwo obrony poinformowało, że eksport izraelskiej broni w 2015 r. wzrósł do wartości 5,7 mld USD (w 2014 r. wynosił 5,66 mld USD, a w 2013 r. 6,5 mld USD). Cechą charakterystyczną minionego roku był ponad dwukrotny wzrost sprzedaży uzbrojenia do Europy (w 2015 r. 1,63 mld USD z 724 mln USD rok wcześniej), co prawdopodobnie było wynikiem wzrostu liczby ataków terrorystycznych na kontynencie oraz kryzys uchodźców. Również wzrosła sprzedaż do Ameryki Północnej (1,02 mld USD). Słabnącym rynkiem okazała się Azja (spadek z 3 mld USD do 2,3 mld USD), Afryka (spadek z 318 mln USD do 163 mln USD) i Ameryka Łacińska. Spadek wartości sprzedaży jest wynikiem zmian walutowych oraz spadku cen ropy naftowej. Obecnie Izrael jest jednym z największych na świecie eksporterów bezzałogowych dronów, systemów elektronicznych oraz radarów.

8 kwietnia 2016 r. policjanci zatrzymali w pobliżu Bramy Damasceńskiej w Jerozolimie podejrzanie zachowującego się Palestyńczyka. W jego torbie znaleziono nóż. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował atak terrorystyczny.
    8 kwietnia 2016 r. biuro antyterrorystyczne wieczorem wezwało by Izraelczycy natychmiast opuścili Turcję, ze względu na kolejne ostrzeżenia o możliwym zamachu terrorystycznym na cele żydowskie w tym kraju. Jest to trzecie ostrzeżenie wydane dla Turcji w ciągu dwóch tygodni.

8 kwietnia 2016 r. palestyńscy terroryści podłożyli nad ranem ładunek wybuchowy przy barierze granicznej Strefy Gazy. Rano najechał na niego opancerzony spychacz Caterpillar D9, który przeprowadzał rutynowe czynności przy zabezpieczania bariery. Wybuch nie zdołał jednak uszkodzić spychacza. Nikt nie został także ranny. Eksperci stwierdzili, że była to zdalnie kierowana bomba, którą terroryści zdetonowali z odległości.
    8 kwietnia 2016 r. wysoki przedstawiciel władz palestyńskich ujawnił, że w Izraelu prowadzone są tajne rozmowy dotyczące wycofania Sił Obronnych Izraela z rejonu wszystkich arabskich miast Autonomii Palestyńskiej. Początkowo rozmowy dotyczyły tylko dwóch miast: Ramallah i Jerycho. Strona palestyńska jednak odrzuciła tą izraelską propozycję i zażądała, aby wycofanie objęło wszystkie miasta zgodnie z ustalonym przez strony harmonogramem. Rozmowy rzekomo trwają od dwóch dni.

8 kwietnia 2016 r. nieznany mężczyzna zranił nożem ortodoksyjnego Żyda na stacji metra na Manhatanie w Nowym Jorku (USA).
    8 kwietnia 2016 r. wysłannik ONZ Robert Piper wezwał Unię Europejską do zwiększenia nacisku politycznego na Izrael, aby uniemożliwić rozbiórki nielegalnie wzniesionych w Samarii i Judei arabskich domów. W tym roku odnotowano ponad 450 rozbiórek takich struktur, które wzniesiono bez wymaganych przez prawo zezwoleń. Wśród rozebranych budynków, około 140 powstało dzięki pomocy Unii Europejskiej.

9 kwietnia 2016 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały rano w pobliżu Ramallah 3 palestyńskich terrorystów, którzy przygotowywali się do przeprowadzenia ataku terrorystycznego. Znaleziono przy nich karabiny, amunicję i granaty.

10 kwietnia 2016 r. większą część kraju dotknęłu gwałtowne burze połączone z opadami deszczu. Wezbrana rzeka Tzin spowodowała lokalne podtopienia i zamknięcie drogi nr 40 na pustyni Negew. Jeden z piorunów spowodował pożar na polu minowym tuż przy granicy z Jordanią. Nie doszło jednak do serii wybuchów, a ogień ugasili strażacy.
    10 kwietnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Widzimy spadek liczby ataków terrorystycznych. Jest to wynik działań sił bezpieczeństwa oraz sposobu, w jaki Siły Obronne Izraela, Szin Bet i policja realizują nasze wytyczne. Jednak dalszy spadek nie jest gwarantowany. W każdej chwili mogą uderzyć poważne ataki terrorystyczne, ale faktem jest, że działamy przeciwko ośrodkom terrorystycznym. Terror z którym się zmagamy, to przede wszystkim osoby fizyczne. Nie ma żadnych organizacji, bo nie pozwalamy na ich utworzenie." Równocześnie przedstawiono rządowy plan wzmocnienia egzekwowania prawa w Jerozolimie, ze szczególnym naciskiem na sektor arabski. Realizacja projektu potrwa do 2020 r. Policja planuje wybudowanie 10 nowych posterunków w arabskich częściach miasta, i modernizację 10 starych. Zatrudnionych zostanie także dodatkowych 2,6 tys. policjantów. Celem jest zmniejszenie przestępczości w Jerozolimie.

10 kwietnia 2016 r. zawalił się podziemny tunel przemytniczy w południowej części Strefy Gazy. Zginęło 5 Palestyńczyków.
    10 kwietnia 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali po południem izraelskich żołnierzy, którzy wykonywali rutynowe czynności wzdłuż bariery granicznej w północnej części Strefy Gazy. Żołnierze odpowiedzieli ogniem. Nikt nie został ranny.

11 kwietnia 2016 r. policja przeprowadziła rozległą operację w arabskich miastach Taibe i Tira. Jej celem byli nielegalni handlarze bronią oraz przemytnicy. Kilkuset policjantów jednocześnie przeszukało liczne podejrzane domy, odkrywając kilka magazynów broni. Przejęto karabiny M-16 i AK-47, pistolety ręczne oraz dużą ilość amunicji. Aresztowano 27 osób. Policja poinformowała, że rozbite grupy przestępcze wprowadziły na rynek około 200 sztuk nielegalnej broni.
    11 kwietnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu odwiedził Wzgórza Golan i spotkał się ze stacjonującymi tam żołnierzami. "Tutaj za granicą mamy ISIS i Hezbollah, tam na granicy Strefy Gazy mamy Hamas i Islamski Dżihad, oraz na Synaju ISIS i Globalny Dżihad. Jesteśmy dumni, że udało się nam utrzymać względny spokój i względne bezpieczeństwo państwa Izrael, pomimo pożaru na Bliskim Wschodzie. Działamy, kiedy musimy działać przeciwko tym tutaj, po drugiej stronie granicy. Przeprowadziliśmy dziesiątki ataków, aby zapobiedz Hezbollahowi pozyskanie broni, które mogłyby spowodować znaczne straty. Jesteśmy również aktywni na innych frontach, z bliska i z daleka, ale robimy to w inteligentny sposób."

11 kwietnia 2016 r. arabskie media poinformowały, że w Katarze odbywały się negocjacje wysokich przedstawicieli Hamasu i Islamskiego Dżihadu, którzy zgodzili się na realizację planu obalenia "okupacji Izraela", aby odzyskać utracone w 1967 r. ziemie i utworzyć państwo palestyńskie ze stolicą w Jerozolimie. Postanowiono odrzucić wszelkie formy negocjacji pokojowych z Izraelem, z powodu obecnego prawicowego rządu Netanjahu i aktualnego klimatu politycznego w Izraelu. Wśród ustaleń znalazło się kilka konkretnych propozycji działań. Arabscy kierowcy mają blkować drogi, którymi poruszają się żydowscy osadnicy w Judei i Samarii. Celem ataków sabotażowych mają się stać sieci energetyczne, wodociągi i sieci internetowe. W Jerozolimie mają być organizowane masowe demonstracje. Na drodze dyplomatycznej zażądano, by przyszłe negocjacje mogły odbywać się wyłącznie pod międzynarodowym nadzorem. Równocześnie mają być podjęte działania w celu uzyskania rezolucji ONZ potępiających Izrael, i wywarcia nacisku aby uzyskać prawo powrotu dla palestyńskich uchodźców. Saudyjski minister spraw zagranicznych Adel al-Jubeir powiedział, że nie będzie współpracować z Izraelem w sprawie przeniesienia własności wysp. Podkreślił jednak jasno, że Arabia Saudyjska "będzie honorować wszystkie zobowiązania prawne i zagraniczne Egiptu w odniesieniu do obu wysp." Oznacza to swobodną żeglugę izraelskich statków i okrętów wojennych. Arabia Saudyjska obiecała również nie używać wyspy dla celów wojskowych.

12 kwietnia 2016 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział, że Izrael wyraził zgodę na przyznanie przez Egipt kontroli nad strategicznymi wyspami w Cieśninie Tirańskiej dla Arabii Saudyjskiej. Wyspy Tiran i Sanafir są położone u południowego wejścia do Zatoki Akaba, w odległości około 200 km na południe od Ejlatu. Wyspy formalnie zostaną włączone do saudyjskich wód terytorialnych. W zamian Arabia Saudyjska przyzna 16 mld USD pomocy dla Egiptu. Porozumienie zaakceptowały także Stany Zjednoczone. Izrael wyraził również budowę mostu, który poprzez obie wyspy połączy Arabię Saudyjską z Egiptem. Jaalon podkreślił, że Izrael otrzymał pisemne gwarancje Arabii Saudyjskiej, że zapewni swobodny przepływ izraelskich statków przez Cieśninę Tirańską.
    12 kwietnia 2016 r. w całym kraju wystąpiły gwałtowne opady deszczu, którym towarzyszył silny wiatr i lokalne gradobicia. W Hajfie spadło 19 mm deszczu, na Wzgórzach Golan 15 mm, w rejonie Szafeli 15 mm, i na równinie Szaron 8 mm deszczu.

12 kwietnia 2016 r. izraelskie władze administracyjne wydały zezwolenie na budowę pierwszej elektrowni w Autonomii Palestyńskiej. Powstanie ona w strefie przemysłowej miasta Dżenin na północy Samarii. Będzie to elektrownia zasilana gazem dostarczanym z izraelskich złóż na Morzu Śródziemnym. Jej moc będzie wynosić 450 MW, a budowa potrwa 4 lata. Budowa da około 1 tys. miejsc pracy dla Palestyńczyków.

12 kwietnia 2016 r. Stany Zjednoczone formalnie powiadomiły Izrael i Egipt, że amerykańska armia dokonuje przeglądu działań międzynarodowych sił pokojowych na Synaju, w celu zbadania możliwości wykorzystania najnowszych zautomatyzowanych technologii w miejsce części żołnierzy z amerykańskiego kontyngentu. Rzecznik Pentagonu, kapitan Jeff Davis powiedział: "Nie sądzę, aby ktoś mówił o kompletnym wycofaniu. Myślę, że po prostu potrzeba spojrzeć na liczbę osób, którą tam mamy, i sprawdzenie, czy są są funkcje, które mogą być zautomatyzowane lub prowadzone za pośrednictwem zdalnego monitorowania."
    12 kwietnia 2016 r. wybitny brytyjski ekspert wojskowy Richard Kemp pochwalił Izrael za jego determinację i wysokie standarty etyczne armii, podczas gdy Europa ma zatarte standarty i stacza się spiralą w dół. Pomimo bardzo złej prasy Izrael wciąż prowadzi walkę z terroryzmem, a znaczna część krytyki skierowanej przeciwko Izraelowi jest wynikiem zwykłej ignorancji. Pomimo trudnej sytuacji geopolitycznej Izrael jest przykładem wyjątkowej moralności. "Nie wierzę w możliwość rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Izrael chce żyć w pokoju, ale Arabowie chcą jego unicestwienia." Wśród największych zagrożeń bezpieczeństwa Kemp wskazał program nuklearny Iranu, wzywając przy tym Izrael, by przeprowadził niszczący atak na irańskie instalacje jądrowe.

13 kwietnia 2016 r. wysoki oficer Sił Obronnych Izraela powiedział, że pomimo osłabnięcia fali terroru, armia obawia się, że może to być cisza przed burzą. "Ta tendencja może się szybko zmienić, a my przygotowujemy się do drastycznego pogorszenia się sytuacji bezpieczeństwa podczas świąt Pesach, gdy istnieje wysokie zagrożenie, oraz w Dniu Niepodległości i miesiącu Ramadan. Jest to bardzo niebezpieczny okres, a my przygotowujemy się do niego, zwiększając siły w tym celu. Pomimo przerwy w terrorze, my nie możemy nawet na chwilę odpocząć w naszych działaniach operacyjnych lub wywiadowczych." Na okres świąt Pesach siły w Samarii i Judei zostaną wzmocnione dodatkowymi dwoma batalionami piechoty.
    13 kwietnia 2016 r. służby ratownicze ewakuowały 31 osób zagrożonych powodzią w rejonie Arawa na pustyni Negew. Powódź została wywołana intensywnymi opadami deszczu. Zamknięto drogę nr 90.

13 kwietnia 2016 r. palestyński premier Rami Hamdallah poprosił społeczność międzynarodową o zrealizowanie swoich obietnic finansowych związanych z odbudową Strefy Gazy. Darczyńcy obiecywali 3,5 mld USD na odbudowę strefy, ale tylko jedna trzecia tej kwoty rzeczywiście została przekazana.

14 kwietnia 2016 r. policjanci zatrzymali po południem na Starym Mieście Jerozolimy 2 podejrzanie zachowujących się arabskich nastolatków. Znaleziono przy nich noże oraz listy pożegnalne do rodziców. Podczas przesłuchania przyznali się, że planowali przeprowadzić atak terrorystyczny. Obaj mieli po 12 lat.
    14 kwietnia 2016 r. wysoki oficer armii powiedział, że Siły Obronne Izraela przygotowują się do możliwości wybuchu czwartej wojny z Hamasem w Strefie Gazy. "Od zakończenia operacji Obronny Brzeg ćwiczymy i przygotowujemy się na wszelkie zagrożenia. Hamas jest zajęty odbudowywaniem swoich sił, a my jesteśmy zajęci planowaniem następnej bitwy, w której bez wątpienia będziemy mogli uderzyć wystarczająco mocno, aby odstraszanie potrwało na wiele lat. Wyciągnęliśmy lekcje z minionych doświadczeń, i poprawiliśmy wszystko co wymagało poprawienia. Zrozumieliśmy kwestię konieczności ewakuacji mieszkańców miejscowości przyległych do granicy Strefy Gazy, organizację obrony w głębi terytorium, działanie systemu ostrzegania i tworzenie zespołów bojowych w celu zabezpieczania miast, aby je bronić przed atakami. A jednocześnie prowadzić ofensywę, która jest najważniejszą rzeczą w jakiejkolwiek walce. Zbrojne ramię Hamasu, Brygady Al-Qassam zwiększyły swoje siły. Szacuje się, że liczą one około 20 tys. terrorystów. Z tej liczby, jedną czwartą uważa się za członków jednostek sił specjalnych, takich jak komandosi marynarki. Reszta to piechota z bronią krótkiego zasięgu i inne różne grupy terrorystów. Dzisiaj mamy bardzo szczegółowe informacje na temat każdego z 25 batalionów, dzięki czemu każdy z naszych dowódców batalionów i dowódców kompanii zna aktualny stan wroga. Od zakończenia operacji Obronny Brzeg ze Strefy Gazy wystrzelono nie mniej niż 35 rakiet, mimo rozejmu, który zakończył ostatnią operację. Żadna z 35 rakiet nie została wystrzelona przez Hamas. Hamas jest krytykowany i kwestionowany przez zbuntowane frakcje w Strefie Gazy, takie jak komórki Państwa Islamskiego, Front Ludowy Wyzwolenia Palestyny, grupy Golabalnego Dżihadu, i wszystkie one starają się o prowokacje wystrzeliwując rakiety oraz rozmieszczając materiały wybuchowe. Doprowadza to w końcu do izraelskiego ataku na obiekty i członków Hamasu. Siły Obronne Izraela uwzględniają wewnętrzne spory w Strefie Gazy. Spory między Hamasem a Irańczykami i Egipcjanami pozostają niezmienione, a także są rzeczywistością wewnątrz Hamasu, w którym dowódca Hamasu Mahomet Deif nie spotyka się z Ismailem Haniją i jego przyjaciółmi. Trwa wojna między ramieniem wojskowym organizacji a jej ramieniem dyplomatycznym, a my obserwujemy wszystko. W zamian za uwolnienie Gilada Szalita wydaliśmy Jahi Anwara, który stał się trzecim dowódcą Hamasu, obok Marwana Issa. Pokazuje to, że w Hamasie wszystkie się zmienia. Są to wyzwania dla nas. Na półwyspie Synaj jest obecne Państwo Islamskie, które działa głównie przeciwko Egiptowi. Tylko w ostatnim roku zginęło ponad 350 egipskich żołnierzy sił bezpieczeństwa. Oni posiadają zaawansowane bronie i są odpowiedzialni rónież za upadek na ziemię rosyjskiego samolotu. Ich siły liczą około 1 tys. terrorystów, i nie ma wątpliwości, że ich kolejnym celem jest Izrael. A zatem musimy się przygotować do niego. Tymczasem sytuacja bezpieczeństwa w Judei i Samarii wydaje się nieco stabilizować. Hamas jest jednak rozczarowany. Grupa terrorystyczna ma do czynienia z wewnętrznymi i zewnętrznymi napięciami, oraz z wysokim poziomem bezrobocia w Strefie Gazy. A zatem nie ma zamiaru w chwili obecnej przeprowadzać ataki przeciwko Izraelowi." Natomiast gen. Amos Gilad ostrzegł, że "zbrojne skrzydło Hamasu nie dba na politykę biura politycznego i robi co tylko chce. Jednak odstraszania Izraela działa na oba skrzydła wojskowe i poityczne Hamasu. Nasze odstraszanie jest nadal bardzo skuteczne i Hamas nie będzie nas atakować, ponieważ boi się o własną skórę. Obecny spokój na granicy Strefy Gazy bierze się z naszych sił i odstraszania. Hamas przegrał w swoich wysiłkach zmierzających do dalszej eskalacji przemocy między Izraelem a Palestyńczykami. Dzięki naszym siłom bezpieczeństwa mamy przewagę w tej tajnej wojnie, ale to nie będzie ich powstrzymywać przed próbami, a oni nie przestaną, dopóki one będą skuteczne. Prawdziwym ryzykiem jest główna ideologia Hamasu, według której nie ma miejsca na porozumienie z Izraelem. Hamas nigdy nie zmienił swojej polityki i pozostaje wierny swojej drodze. Hamas nie przyjmie żadnego porozumienia, które uznaje prawdziwe współistnienie. Energia elektryczną, którą Izrael dostarcza do Strefy Gazy, jest używana do produkcji rakiet, które później spadają na Izrael. Jest to absurd. Żaden inny kraj nie pozwoli na to, co my robimy. Mimo to, Izrael nadal będzie pomagać Palestyńczykom. Mam nadzieję, że nasz projekt odsalania wody i ponad 3 mln ton kruszywa zostaną wykorzystane w Gazie do odbudowy domów. Sytuacja w Gazie jest trudna, a Izrael będzie pomagał serią środków ekonomicznych, które są zgodne ze wspólną polityką - nie pozwolić na upadek Gazy. Mam nadzieję, że Hamas nie utrzyma się tam długo, a Palestyńczycy znajdą jakiś sposób na przyszłość. Pod rządami Hamasu jej nie będą mieć."
    14 kwietnia 2016 r. minister zdrowia Jaakow Litzman wezwał Izraelczyków do zdrowego odżywiania się. "Musimy wychowywać nasze dzieci, aby nie jadły w fast-foodach. Wiem, że będę za plecami krytykowany. Ale nie wolno nam spożywać tyle cukierków. Prawdą jest, że cukrzyca i otyłość nie są zdrowe dla serca. Mamy zamiar w tym roku skupić się na zapobieganiu tym chorobom. Wiem, że są ludzie i duże firmy, które nie lubią takich oświadczeń. Chcę wam jednak zdradzić pewną tajemnicę. Wybrałem Ministerstwo Zdrowia, ponieważ myślę, że jest to miejsce, w którym można ratować ludzi." Firma McDonald skrytykowała słowa ministra.

14 kwietnia 2016 r. izraelscy żołnierze wkroczyli przed świtem do palestyńskiego miasta Ramallah. Skonfiskowano pieniądze z kantoru, który przekazywał środki na cele terrorystyczne. Podczas akcji doszło do niewielkich starć z Palestyńczykami. Detonacja materiału wybuchowego wywołała pożar, który rozszerzył się na targowisko warzywne na placu Al-Manara w centrum Ramallah. Palestyńczycy złożyli protest na izraelski rajd w strefie A, należącej wyłącznie do Autonomii Palestyńskiej.
    14 kwietnia 2016 r. Hamas rozpoczął rozmieszczanie dodatkowych sił na granicy Strefy Gazy z Egiptem, aby złagodzić obawy Kairu o bezpieczeństwo. Ustanowiono w tym rejonie trzy nowe bazy Hamasu i około 10 tymczasowych posterunków wzdłuż granicy. Również buldożery wyrównały teren przy samej barierze granicznej. Wydany komunikat mówi, że podjęte środki są wynikiem "nowych ważnych uzgodnień dotyczących bezpieczeństwa, aby uspokoić braci w Egipcie, że granica jest bezpieczna."
    14 kwietnia 2016 r. palestyński terrorysta zaatakował po południem siekierą izraelskich żołnierzy na skrzyżowaniu przy obozie palestyńskich uchodźców Al-Arroub w Judei. Ranny został 1 żołnierz. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika.

14 kwietnia 2016 r. nowym premierem Ukrainy został Wołodymyr Hrojsman, wywodzący się z żydowskiej rodziny. Dotychczas był przewodniczącym ukraińskiego parlamentu.

15 kwietnia 2016 r. niewielkie trzęsienie ziemi nawiedziło rano obszar Morza Martwego.
    15 kwietnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że przed świętami Pesach zostaną wzmocnione siły bezpieczeństwa na Starym Mieście Jerozolimy i wokół Wzgórza Świątynnego. "W okresie przed Paschą wszelkiego rodzaju elementy ekstremistyczne szerzą kłamstwa na temat naszej polityki wobec Wzgórza Świątynnego, usiłując wywołać niepokoje i zamieszki. Będziemy działać przeciwko tym podżegaczom. Zwiększymy nasze siły w miejscach napięć, będziemy korzystać z dodatkowych środków ochronnych. W chwili obecnej istnieją próby ożywienia niepokojów i przemocy, zwłaszcza przed Paschą i wokół Wzgórza Świątynnego, tak jak poprzednio to miało miejsce jesienią ubiegłego roku. Mówię wam: nie ma zmian w naszej polityce status quo na Wzgórzu Świątynnym. Nie wierzcie kłamstwom, które niestety rozpowszechniało również kilku parlamentarzystów. Jesteśmy zobowiązani utrzymać pokój i bezpieczeństwo, i zrobię wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom Izraela."
    15 kwietnia 2016 r. wysoki oficer armii ujawnił niektóre szczegóły dotyczące sytuacji bezpieczeństwa w Strefie Gazy. "Hamas podejrzewa Izrael, obawiając się, że zainicjujemy niespodziewany atak na Strefę Gazy. Dlatego obawiają się i Hamas będzie mocno kalkulować każdą sytuację. Oni są bardzo wrażliwi na punkcie wszelkich oświadczeń po naszej stronie. Od zakończenia operacji Obronny Brzeg, Hamas stoi wobec wewnętrznych trudności w Strefie Gazy, jak i trudności ze znalezieniem nowego partnera, takiego jak Iran, który zażądał od Hamasu zadeklarowania poparcia dla wojny domowej w Syrii. Tymczasem Egipt podaje Hamasowi zimną dłoń, ze względu na jego powiązania z Bractwem Muzułmańskim. Rzeczywiście, Kair postrzega grupę z Gazy jako siłę wspierającą dżihadystów ISIS na Synaju. Od czasu zakończenia operacji Obronny Brzeg z Gazy zostały wystrzelone przez inne frakcje 35 rakiety. Większość z tych rakiet albo spadła na otwartych terenach, lub została przechwycona. Hamas był szybki i aresztował tych, którzy złamali zawieszenie broni. Hamas utworzył jednostkę zabezpieczającą granicę, która wymusza przestrzeganie zawieszenia broni i zapobiega atakom terrorystycznym przeciwko Izraelowi. Nawet jeśli w ostatni piątek doszło do wybuchu przydrożnej bomby, było to przeprowadzone przez inną frakcję. Hamas wysyła nam wiadomość, że stara się powstrzymywać ataki na nas, że pozostaje powściągliwy i nie jest zainteresowany eskalacją sytuacji w obszarze, ponieważ jest zajęty własną rehabilitacją i odbudową Strefy Gazy. Pogląd ten podzielają Siły Obronne Izraela i inne siły bezpieczeństwa, a nie dajemy się im zmylić. Obecnie bardziej dominujące jest wojskowe dowództwo Hamasu, które na każdym kroku kwestionuje przywództwo polityczne i uważa ich za zwykłych figurantów. Było to dobrze widoczne w ostatnich tygodniach, kiedy dowodzone przez Mohammeda Deifa skrzydło wojskowe, zmieniło jednego z dowódców batalionu bez uzyskania zgody kierownictwa politycznego - wywołując gniew lidera Hamasu, Khaleda Mashala. Lekcją, jaką wyciągnęło skrzydło wojskowe z operacji Obronny Brzeg jest taka, że nie powinno było słuchać przywódców politycznych, jak to robili, ponieważ Biuro Polityczne nie zdołało nic osiągnąć w tej wojnie. Twierdzą także, że polityczne przywództwo Hamasu ograniczało ich, gdy przeprowadzali zaskakujące ataki na Izrael. Nie można ignorować siły skrzydła wojskowego w Strefie Gazy, która jest w sąsiedztwie ISIS na Synaju i przeprowadza szereg spotkań, które nie podobają się przywództwu politycznemu. Dyrekcja wywiadu wojskowego poinformowała, że Hamas inwestuje dużo czasu i zasobów w szkolenie swojej elitarnej jednostki Nukhba, która zostanie wysłana do przeprowadzenia najważniejszych operacji przeciwko Izraelowi. Jednostka Nukhba powstała w 2014 roku i liczy teraz 5 tys. członków - przy całkowitej liczbie 20 tys. członków Hamasu. Hamas również inwestuje w szkolenie swoich komandosów marynarki. Jest to także lekcja operacji Obronny Brzeg, gdy komandosi przeniknęli na plażę Zikim, gdzie zostali dostrzeżeni przez wartowników Sił Obronnych Izraela i zastrzeleni. Teraz jednostka komandosów ma znacznie więcej nurków niż przedtem. Ponadto Hamas inwestuje ze środków i wiedzy Iranu w rozwój dronów. Jeśli chodzi o produkcję rakiet, to został on utrudniony przez niedobór surowców, głównie dlatego, że egipskie wojsko zniszczyło większość tuneli przemytniczych łączących Strefę Gazy z Półwyspem Synaj. Teraz uzupełnienie arsenału wojskowego jest o wiele trudniejsze dla tej grupy terrorystycznej. Pomimo to, Hamas kontynuuje badania i rozwój rakiet średniego i dalekiego zasięgu, które wystrzeliwuje w kierunku morza, aby ominąć system antyrakietowy Iron Dome. Jednocześnie Hamas rozwija pociski moździerzowe oraz rakiety krótkiego zasięgu, które mogą przenosić duże głowice 150-200 kg materiałów wybuchowych - rodzaj, jakiego wcześniej nie posiadali. Hamas zdecydował się na ten kierunek rozwoju, ponieważ podczas operacji Obronny Brzeg większość zabitych Izraelczyków zginęło od rakiet krótkiego zasięgu w przygranicznych społecznościach. Ponadto Izrael ma ograniczone możliwości jeśli chodzi o zapewnienie wystrczająco wcześniejszego ostrzeżenia o ostrzale rakiet krótkiego zasięgu, i ograniczone zdolności ich przechwycenia. Jednak ze względu na trudności w pozyskaniu surówców, Hamas nie ma jeszcze masowej produkcji tych pocisków moździerzowych. Ponadto Hamas kontynuuje próby pozyskania komórek, które podczas wojny zaatakują Izrael na różnych frontach - w tym z Libanu i Synaju. Mamy interes w tym, aby egipska armia pokonała ISIS i nie utraciła kontroli nad północnym Synajem. Oni już zwalczają przemyt do Strefy Gazy. Wyraziliśmy zgodę na większość ich wniosków - zezwalając na tymczasowe wejście na Synaj sił lądowych i sił powietrznych, ale odrzuciliśmy wnioski dotyczące obecności artylerii na półwyspie. Istnieją trzy czynniki, które mogą doprowadzić do wznowienia walk na południu: (1) błędne odczytanie sytuacji z powodu określonego zdarzenia lub deklaracji, (2) eskalacja wydarzeń na Zachodnim Brzegu, i (3) zmęczenie Palestyńczyków nałożoną izraelską blokadą wojskową. W celu przygotowania się do ewentualnego wznowienia walk, dowództwo Sił Obronnych Izraela zatwierdziło niedawno plan działań w Strefie Gazy. Mamy plan pokonania wojskowego skrzydła Hamasu, który uwzględnia różne parametry. Każdy z naszych bojowych batalionów, idąc do wyznaczonego mu celu, zabije jak najwięcej terrorystów Hamasu i uszkodzi jak najwięcej infrastruktury organizacji. Celem jest, aby kończąc kolejną kampanię, ograniczyć zdolności Hamasu na kolejne lata. Plan opiera się na silnej obronie przygranicznych społeczności, podczas gdy obszary koncentracji Sił Obronnych Izraela będą położone z dala od zagrożenia ostrzału rakietowego. Pokonanie Hamasu zostanie osiągnięte poprzez ofensywę, a nie obronę. Nie będziemy więc przeciągać tego okresu, nie reagując na ruchy wroga. Musimy zaskoczyć wroga, i to z wielką siłą. Każdy z naszych dowódców batalionów operacyjnych posiada książkę o batalionie z którym będzie walczyć, ze wszystkimi szczegółami i cechami. Plan uwzględnia również możliwość ewakuowania najbliżej położonych granicy społeczności. Będzie się to odbywać we współpracy z radami regionalnymi, podczas gdy niektórzy pracownicy pozostaną w społecznościach, by wykonywać ważne prace i bronić pustych domów. Plan obejmuje alokację mieszkańców ewakuowanych miast. Ponadto, ataki powietrzne będą dużo bardziej istotne i skuteczniejsze. Plan pozwoli na różne opcje - od bombardowań zniechęcających do pełnego uderzenia w Strefę Gazy. Plan może rozwijać się w najbardziej skrajnych kierunkach, ale pozwoli nam wykonać bardzo mocne uderzenie w wojskowe skrzydło organizacji. Ważnym jednak jest to, że Siły Obronne Izraela nie widzą obecnie żadnej alternatywy dla Strefy Gazy, w której Hamas wciąż cieszy się poparciem ulicy. W chwili obecnej na południu nie ma napięcia. Oceniamy naszą gotowość w strefie przygranicznej Strefy Gazy jako silną. W naszej obecnej ocenie, w najbliższej przyszłości nie będzie eskalacji działań wojennych na południowej granicy i obecna sytuacja będzie się utrzymywać. Siły Obronne Izraela będą kontynuować ocenę sytuacji. Nastąpiła poprawa w pozyskiwaniu danych wywiadowczych i w gotowości wojsk."

15 kwietnia 2015 r. większość państw biorących udział w szczycie Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC) w Turcji, potępiła Hezbollah za szerzenie "terroryzmu" i destabilizację bezpieczeństwa swoich państw członkowskich. Niemniej Irański wiceminister spraw zagranicznych Abbas Araqchi skrytykował tę decyzję.
    15 kwietnia 2016 r. Zarząd UNESCO na konferencji w Paryżu przyjął uchwałę, która ignoruje powiązania Wzgórza Świątynnego z jego korzeni z judaizmem i narodem żydowskim. Uchwała uznała Wzgórze Świątynne wyłącznie jako Al-Aksa, a Zachodni Mur (Ściana Płaczu) jako Al-Buraq Plaza. Uchwała w szerokim zakresie potępia izraelskie działania we Wschodniej Jerozolimie, na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, ale w dużej mierze skupia się na Wzgórzu Świątynnym. Podkreśla przy tym konieczność rozdzielenia judaizmu, chrześcijaństwa i islamu od świętych miejsc w obszarze meczetu Al-Aksa/al-Haram al-Szarif, jak nazywa Wzgórze Świątynne. Rezolucja wzywa Izrael do przywrócenia w tym miejscu stanu sprzed 2000 r. Dotyczy to zniesienia wszelkich izraelskich ograniczeń dostępu do meczetu Al-Aksa dla modlących się muzułmanów. Rezolucja potępiła także przypadki ingerencji izraelskiej policji w obszarze meczetu, całkowicie przemilczając chuligańskie wybryki Palestyńczyków, które były przyczyną takich ingerencji sił porządkowych. Rezolucję poparły 33 państwa (w tym Francja, Hiszpania, Szwecja, Rosja, Słowenia), 6 sprzeciwów (Estonia, Niemcy, Litwa, Holandia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone) i 17 głosach wstrzymujących się. Druga rezolucja, bardziej ogólnie potępiająca działania Izraela, przeszła przy 45 głosach popierających, 11 wstrzymujących się i 1 sprzeciwie (Stany Zjednoczone).

16 kwietnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu skrytykował wieczorem decyzję UNESCO o odłączeniu Wzgórza Świątynnego od judaizmu. "To kolejna absurdalna decyzja ONZ. Uchwała ignoruje unikalne historyczne połączenie judaizmu ze Wzgórzem Świątynnym, gdzie przez tysiąc lat stały dwie świątynie, do których każdy Żyd na świecie modlił się przez tysiące lat. ONZ zmienia podstawową część ludzkiej historii i po raz kolejny udowadnia, że jest na tak niskim poziomie, do którego nie będę się schylał."
    16 kwietnia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa żydowskie domy w dzielnicy Ma'ale Hazeitim we Wschodniej Jerozolimie. Nie odnotowano poważniejszych szkód.

17 kwietnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu zorganizował tradycyjne poranne posiedzenie rządu w jednej ze społeczności na Wzgórzach Golan. Netanjahu powiedział: "Przez 19 lat Wzgórza Golan były pod syryjską okupacją, i zostały obsadzone bunkrami, zasiekami z drutu kolczastego, minami i agresją. Wykorzystywano je do prowadzenia wojny. Przez 49 lat pozostają one pod panowaniem izraelskim, i są wykorzystywane rolniczo, turystycznie, z inicjatywami gospodarczymi i budownictwem. Są wykorzystywane do pokoju. Zdecydowałem się zorganizować to specjalne posiedzenie rządu na Wzgórzach Golan, aby wysłać jasny komunikat. Wzgórza Golan na zawsze pozostaną w rękach Izraela. Nigdy nie zejdziemy z Golanu. Nadszedł czas, aby społeczność międzynarodowa uznała to."
    17 kwietnia 2016 r. minister turystyki Jariv Levin ogłosił nowy plan rozwoju turystyki w Izraelu. Zgodnie z planem, każda linia lotnicza, która z powodzeniem otworzy nowe połączenie z lotniskiem Ben Guriona, otrzyma rządową dotację w wysokości 100 tys. euro. Jeżeli liczba lotów na linii będzie rosła, to dotacja wzrośnie do 300 tys. euro rocznie. Szacuje się, że przyniesie to około 80 nowych bezpośrednich połączeń lotniczych, co bezpośrednio przeniesie się na wzrost liczby turystów o około 500 tys. osób rocznie.
    17 kwietnia 2016 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet ostrzegła, że wycofanie Sił Obronnych Izraela z arabskich miast w Judei i Samarii spowoduje, że o wiele trudniejszym stanie się zapobieganie atakom terrorystycznym. Od początku obecnej fali terroru zginęły 34 osoby, a 361 zostało rannych.

17 kwietnia 2016 r. syryjski wiceminister spraw zagranicznych Faisal Al-Mekdad powiedział, że Syria "wszelkimi dostępnymi środkami odzyska Wzgórza Golan, w tym z użyciem siły militarnej".

18 kwietnia 2016 r. Siły Obronne Izraela zniszczyły rano terrorystyczny tunel podziemny, który z obszaru Strefy Gazy prowadził na terytorium Izraela. Odkryty tunel jest niezwykle długi i bardzo rozbudowany. Jego trasa ciągnie się ze wschodniego sektora południowej części Strefy Gazy i kilkaset metrów wchodzi w głąb terytorium Izraela. W niektórych miejscach przebiega na głębokości 30 metrów. Jest to betonowy tunel, wyposażony w oświetlenie i inne udogodnienia. Armia zawiesiła dostawy cementu do Strefy Gazy.
    18 kwietnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: "W ostatnich dniach państwo Izrael osiągnęło światowy przełom w zdolnościach lokalizowania tuneli. Gratuluję Siłom Obronnym Izraela, szfowi Sztabu Generalnego, Szin Bet, wywiadowi i personelowi inżynieryjnemu, za ten unikalny przełom. Rząd inwestuje znaczne środki w celu zniweczenia zagrożenia stwarzanego przez tunele. Jest to stały wysiłek. Nadal będziemy inwestować, z wytrwałością i determinacją. Izrael będzie zdecydowanie reagować na wszelkie próby zaatakowania naszych żołnierzy i cywilów. Jestem pewien, że Hamas to bardzo dobrze rozumie. Chciałbym powiedzieć mieszkańcom obszaru przyległego do Strefy Gazy, że Siły Obronne Izraela pracują przez całą dobę, aby zapewnić bezpieczeństwo."
    18 kwietnia 2016 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział: "Odkrycie terrorystycznego tunelu Hamasu przez Siły Obronne Izraela, oraz ustanowienie nowych zabezpieczeń w pobliżu granicy Strefy Gazy, jest ważnym osiągnięciem, a wynik operacyjny jest rezultatem rozległego wysiłku państwa Izraela w tym temacie w ostatnich latach. Nie mamy złudzeń co do intencji Hamasu. Przed operacją Obronny Brzeg i obecnie, poświęcamy znaczne wysiłki techniczne, operacyjne i wywiadowcze w celu wykrycia tuneli w Strefie Gazy. W ciągu ostatnich kilku lat udało się nam znaleźć wiele tuneli, i w dalszym ciągu podejmujemy zdecydowane działania, aby to robić. Naszą misją jest odkrycie tuneli, z których większość znajduje się daleko od życia publicznego. W tym celu angażujemy najlepsze siły państwa Izrael - z wojska, Szin Bet i potencjału obronnego. Poszukiwanie tuneli jest priorytetem sił bezpieczeństwa i Sił Obronnych Izraela. Nie oszczędzamy żadnych środków, aby to zrobić. Mamy do czynienia z bardzo skomplikowanymi tunelami, a państwo Izrael jest światowym liderem w tej dziedzinie. Ta walka wymaga od nas determinacji, kreatywności, odpowiedzialności i dyskrecji ze strony zainteresowanych. W ostatnich miesiącach Hamas doświadczył skutków zapadnięcia się wykopanych tuneli - osoby pracujące zostały zasypane - a teraz stanęli w obliczu ujawnienia tunelu. Hamas może wyciągnąć wnioski i zaprzestać angażowania się w terroryzm, aby przyczynić się poprawie jakości życia mieszkańców Strefy Gazy. Nie chcemy konfrontacji, ale jeśli Hamas spróbuje zakwestionować państwo Izrael i zakłócić życie mieszkańców społeczności w pobliżu Strefy Gazy, zostanie pokonany bardzo twardym ciosem. Nie będziemy tolerować takich prób."
    18 kwietnia 2016 r. wieczorem palestyński terrorysta-samobójca wysadził się w autobusie przy ulicy Derech Hevron w Jerozolimie. Autobus, który wybuchł był prawie pusty, ale ogień objął sąsiedni autobus. Rannych zostało 16 osób, w tym 2 w stanie krytycznym. Policja podejrzewa, że jedna z osób rannych krytycznie jest zamachowcem, gdyż nie posiadała przy sobie żadnych kart identyfikacyjnych. Bomba była wypełniona śrubami i innymi metalowymi częściami, które spowodowały liczne obrażenia wśród ofiar.
    18 kwietnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział wieczorem: "Znajdziemy tych, którzy zrobili bombę, znajdziemy tych terrorystów i ludzi stojących za tym atakiem. Wyrównamy rachunki z tymi terrorystami. Prowadzimy ciągłą walkę z terroryzmem."
    18 kwietnia 2016 r. izraelscy Arabowie obrzucili wieczorem kamieniami autobusy w wiosce Jafia, niedaleko Nazaretu w Galilei. Autobusy zostały uszkodzone, ale nikt nie odniósł obrażeń. Policja zatrzymała 3 podejrzanych.

18 kwietnia 2016 r. Hamas wydał oficjalne oświadczenie: Wróg nie odważył się opublikować wszystkich danych i informacji o odkrytym tunelu. To co wróg ogłosił, jest tylko kroplą w morzu tego, co Hamas jest gotów zrobić by chronić Palestyńczyków i wyzwolić święte miejsca, ziemię i więźniów." Jeden z wysokich dowódców Hamasu powiedział, że odkryty tunel był stary, i był używany podczas operacji Obronny Brzeg.
    18 kwietnia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa żydowskie pojazdy przy osiedlu Adama w Samarii. Izraelscy żołnierze postrzelili jednego z napastników.

18 kwietnia 2016 r. syryjskie ministerstwo spraw zagranicznych zwróciło się do sekretarza generalnego ONZ i Rady Bezpieczeństwa ONZ, domagając się "zdecydowanego potępienia prowokacyjnych słów rządu, który okupuje syryjski Golan."
    18 kwietnia 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, który zapewnił, że Rosja będzie wspierać wysiłki zmierzające do ułatwienia procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Abbas powiedział: "Teraz na porządku dziennym jest kwestia zorganizowania międzynarodowej konferencji na Bliskim Wschodzie i uzgodnienie zasad osiągnięcia porozumienia na Bliskim Wschodzie. Ten problem jest dla nas bardzo ważny."
    18 kwietnia 2016 r. rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby powiedział: "Stanowisko Stanów Zjednoczonych w tej sprawie pozostaje bez zmian. Stanowisko to zostało utrzymane przez obie administracje demokratów i republikanów. Terytoria Wzgórz Golan te nie są częścią Izraela i status tych terytoriów powinien być ustalony na drodze negocjacji. Obecna sytuacja w Syrii nie pozwala na to."

19 kwietnia 2016 r. Sąd Najwyższy odrzucił apelację o zniesienie decyzji władz miejskich Jerozolimy. Dzięki temu, władze administracyjne Jerozolimy będą mogły egzekwować zamknięcie przedsiębiorstw, firm i sklepów podczas szabatu.
    19 kwietnia 2016 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że budowa bariery bezpieczeństwa zabezpieczającej izraelskie społeczności położone przy granicy Strefy Gazy zostanie zakończona w ciągu dwóch lat. Koszt budowy szacowany jest na ponad 3 mld szekli. Bariera obejmuje szeroką gamę rozwiązań obronnych z elementami inżynieryjnymi oraz najnowszymi technologiami, które swoją infrastrukturą zabezpieczają teren na powierzchni, jak i pod ziemią. Obecnie wciąż trwają prace rozwojowe i badawcze.
    19 kwietnia 2016 r. ministerstwo zdrowia ujawniło raport, z którego wynika, że liczba samobójstw w Izraelu systematycznie spada. W 2011 r. odnotowano 482 takich incydentów, w 2012 r. było ich 435, a w 2013 r. już 372. W porównaniu z europejskimi krajami Izrael zajmuje najniższe miejsce pod względem wskaźnika samobójstw. Pomimo to, samobójstwa są drugą najczęstszą przyczyną zgonów wśród mężczyzn w wieku 15-24 lat, i trzecią przyczyną zgonów wśród kobiet w tej samej grupie wiekowej i mężczyzn w wieku 25-44 lat. W ciągu ostatniej dekady wskaźnik ten zmniejszył się jednak o połowę. Liczba samobójstw wśród imigrantów (olim) jest wyższa niż wśród tych, którzy urodzili się w Izraelu. Szczyt prób samobójczych przypada na wiek 19 lat. Niedawno szef sztabu Sił Obronnych Izraela zezwolił bojowym żołnierzom, aby zabierali ze sobą broń na przepustki. Decyzję tę uzasadniono tym, że wskaźnik samobójstw wśród żołnierzy tych jednostek spada od 2000 r. Dr Avshalom Aderet powiedział: "Smutną prawdą objawioną przez raport jest to, że każdego dnia, średnio więcej niż jedna osoba popełnia samobójstwo. Setki dusz, z których większość mogłaby zostać zachowana. Istnieją sposoby, aby to zrobić, ale wymagają przyznania się, że jest to narodowe nieszczęście, i że to może i musi być zmienione. Najbardziej niepokojący punkt znajduje się w dużej liczbie prób samobójczych i samobójstw wśród ludzi młodych. Fakt, że budżet krajowego programu zapobiegania samobójstwom po niespełna trzech latach funkcjonowania, nie wystarczy do końca roku, jest przykry i niepokojący. Izraelski rząd i ministerstwo zdrowia muszą stale kontynuować finansowanie tego programu, bo tylko metodyczna i jasna praca prowadzona przez lata może przyczynić się do zmniejszenia liczby samobójstw i prób samobójczych, i zapobiec bólowi tysiąca przyjaciół i bliskich."

19 kwietnia 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział: "To nie jest Intifada. Musimy zrozumieć dlaczego ci młodzi ludzie decydują się na te ataki. To pokolenie każdego dnia doświadcza przemocy i upokorzeń okupacji. Widzą, jak coraz więcej osadników zajmuje ich ziemie. Jeśli Izrael zatrzyma to, wówczas żadne dziecko nie zaatakuje nożem Izraelczyków. Jestem przeciwko tym atakom, i wciąż to powtarzam. Nie zachęcamy naszej młodzieży do popełniania aktów przemocy. Ale jeśli ktoś umiera z rąk izraelskich sił bezpieczeństwa, to nazywamy go męczennikiem. Jest to nasza tradycja. Nieustannie prosimy Amerykanów i Europejczyków o pomoc w negocjacjach. Czy popełniłem jakieś błędy? Oni potwierdzają, że nie zrobiłem żadnych błędów. To strona izraelska zaprzepaszcza wszystkie szanse na pokój. W każdej chwili jestem gotowy do zorganizowania wyborów w Autonomii Palestyńskiej, ale Hamas odmawia. Obecnie rozmawiamy z Hamasem w Kairze nad utworzeniem rządu jedności."
    19 kwietnia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowskie samochody w pobliżu miejscowości Huwara w Samarii. Uszkodzony został 1 pojazd. Nikt nie odniósł obrażeń.
    19 kwietnia 2016 r. izraelscy żołnierze rozebrali wieczorem dom w Kalandii, należący do terrorysty, który 25 stycznia przeprowadził atak przeszywający nożem w Beit Horon. W trakcie rozbiórki doszło do gwałtownych zamieszek, w których rannych zostało 2 żołnierzy. W odpowiedzi użyto środki do rozpraszania tłumu.

19 kwietnia 2016 r. parlament Bahrajnu zatwierdził decyzję o wypowiedzeniu wojny Hezbollahowi. Decyzja pozwala lokalnym siłom bezpieczeństwa i armii do działań przeciwko Hezbollahowi w Bahrajnie.
    19 kwietnia 2016 r. Anti-Defamation League wezwała światowych przywódców do potępienia poniedziałkowego zamachu na autobus w Jerozolimie, w którym rannych zostało 16 osób. "Ubolewamy nad przerażającym atakiem w Jerozolimie, pierwszym zamachem na autobus od długiego okresu czasu. Jest to akt terroru, który dla wielu w Izraelu przywraca koszmary. Przemoc skierowana przeciwko osobom cywilnym jest nie uzasadniona. Mamy nadzieję, że ten oburzający atak będzie odpowiednio potępiony przez społeczność międzynarodową. Oczekujemy również, że światowi przywódcy zabiorą głos, aby ich głos został usłyszany, głośno i szybko potępiając ten akt terroru."

20 kwietnia 2016 r. Palestyńczycy wszczęli w nocy zamieszki w dzielnicy Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Rano izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 31 Arabów podejrzanych o udział w zamieszkach. Podczas operacji doszło do wybuchu improwizowanego ładunku wybuchowego. Nikt nie odniósł obrażeń.
    20 kwietnia 2016 r. islamski Waqf, który sprawuje kontrolę nad Wzgórzem Świątynnym w Jerozolimie, ogłosił, że zatrudni 150 nowych strażników do patrolowania terenu wokół meczetu Al-Aksa. Podniesie to całkowitą liczbę strażników do 450 osób. Do ich zadań należy utrzymywanie porządku nad muzułmańskim terenem, nad którym opiekę sprawuje Jordania. W ostatnim czasie muzułmańskie protesty doprowadziły do zablokowania montażu systemu kamer monitoringu, na których montaż wyraziła zgodę Jordania.
    20 kwietnia 2016 r. zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Omawiano możliwość wycofania izraelskich żołnierzy z palestyńskich miast. Postanowiono, że Siły Obronne Izraela utrzymają i zachowują możliwość wkroczenia w dowolnym momencie do "strefy A" w Autonomii Palestyńskiej. Zwrócono jednak uwagę, że w sprawie tej brakuje porozumienia z palestyńskimi władzami.
    20 kwietnia 2016 r. gen. Jair Golan ostrzegł libański Hezbollah, że jakakolwiek przyszła wojna doprowadzi do bardzo poważnych zniszczeń Libanu. Golan dodał, że Hezbollah rozwinął zdolności bojowe, które stanowią bezprecedensowe zagrożenie dla Izraela. Szacuje się, że arsenał grupy wynosi ponad 100 tys. rakiet i pocisków. "Ewentualna wojna będzie znacznie ostrzejsza niż cokolwiek doświadczyliśmy w ostatnich 20 latach. W każdym przyszłym konflikcie, nikt nie będzie miał zamiaru utrzymania małej wojny w Libanie. To będzie decydujące starcie. Będzie to wojna na pełną skalę. Mogłoby to spowodować katastrofalne szkody w Libanie, w tym w obszarach zamieszkanych przez cywilów, gdzie Hezbollah się ukrywa i działa. Nie ma innego sposobu, aby usunąć to zagrożenie bez spowodowania dużych szkód w libańskiej infrastrukturze, domach i innych obiektach cywilnych." Generał poinformował także, że Izrael udzieli pomocy wywiadowczej Jordanii i Egiptowi w walce z Państwem Islamskim. Kraje te współpracują z Izraelem w walce z terroryzmem i wspólnie starają się odeprzeć zagrożenie ISIS.

20 kwietnia 2016 r. Hamas wziął na siebie odpowiedzialność za poniedziałkowy zamach terrorystyczny na autobus w Jerozolimie. Zamachowiec miał 19-lat i pochodził z obozu uchodźców Aadia, niedaleko Betlejem. Zmarł on dzisiaj w szpitalu od ran.

21 kwietnia 2016 r. późnym wieczorem autobus uderzył w ścianę w tunelu Karmiel w Hajfie. W wypadku zginęła 1 osoba, a 39 zostało rannych.
    21 kwietnia 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa wydały wieczorem zakaz wjazdu do Jerozolimy podczas święta Pesach kilku żydowskim działaczom nacjonalistycznym, w tym Rafaelowi Morris i Jairowi Kahati. Zakaz wydano na podstawie wywiadowczych informacji, że aktywiści planowali złożyć na Wzgórzu Świątynnym rytualne ofiary święta Pesach. Policja wręczyła tym działaczom administracyjne zakazy. Morris odpowiedział: "Nie będą w stanie nas uciszyć i ograniczyć nasze prawa i obowiązki złożenia ofiary paschalnej na Wzgórzu Świątynnym. W zeszłym roku Szin Bet zaangażowało całą swoją siłę w działania na Wzgórzu Świątynnym, i w dalszym ciągu koncentruje swoje działania na Wzgórzu Świątynnym, wspierając w ten sposób terroryzm i zachęcając arabskich buntowników na Wzgórzu Świątynnym." Prokurator Itamar Ben-Gvir powiedział: "Postawa Szin Bet i policji jest anty-demokratyczna. Oni nie zdają sobie sprawy, że właśnie takie zachowanie rozpali płomień fanatyzmu, a na pewno nie złamie ducha działaczy. Ofiara paschalna na Wzgórzu Świątynnym jest słusznie zasadna, i nie ma podstaw prawnych, aby zapobiec takim krokom, które są podstawowym prawem państwa żydowskiego."

21 kwietnia 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zajęły nad ranem dwie fabryki broni położone w arabskim mieście Abu Deis, na wschód od Jerozolimy. Aresztowano 1 Palestyńczyka.
    21 kwietnia 2016 r. palestyński rząd ostrzegł przed próbami judaizacji meczetu Al-Aksa, i wezwał wszystkich palestyńskich Arabów do masowego przybycia w celu jego ochrony. Równocześnie ostrzeżono przed "niebezpieczeństwem ekstremistycznych organizacji żydowskich, które planują budowę Świątyni". Oskarżono izraelski rząd o rasistowskie zachowanie i prowadzenie wojny religijnej przeciwko Palestyńczykom. Wezwano także izraelskich Arabów, aby udali się do Jerozolimy i chronili meczet Al-Aksa. Oświadczenie skierowano również do państw islamskich i narodów arabskich, aby pomogli niezłomnym arabskim mieszkańcom Jerozolimy i terytorium palestyńskiego, którzy "stoją w obliczu ataków osadników i zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Pozdrawiamy naszych bohaterów więźniów, którzy są w więzieniach izraelskiej okupacji."

21 kwietnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Omówiono aktualną sytuację bezpieczeństwa w Syrii, ze szczególnym uwzględnieniem interesów obu państw. Kilka dni temu rosyjski samolot namierzył izraelski samolot lecący wzdłuż wybrzeża Syrii. Oba samoloty wojskowe towarzyszyły sobie, jednak nie doszło do kontaktu między nimi. Postanowiono, że odbędzie się specjalne spotkanie dowódcy Sił Powietrznych Izraela gen. Amira Eshkela i wojskowego doradcy premiera gen. Eliezera Toledano z rosyjskim ministrem obrony i generalicją. Netanjahu powiedział: "Przyjechałem tu z jednym głównym celem - wzmocnienia koordynacji bezpieczeństwa między nami, w celu uniknięcia wypadku, nieporozumienia, niepotrzebnych zdarzeń. Jeśli chodzi o Wzgórza Golan, to nie wrócimy do czasów, gdy ze szczytów Golanu ostrzeliwano nasze miasta i nasze dzieci. Utrzymanie Wzgórz Golan w rękach Izraela jest czerwoną linią. W związku z tym, Wzgórza Golan pozostaną pod izraelską suwerennością." Po spotkaniu Netanjahu powiedział, że swoboda działań operacyjnych izraelskiej armii i lotnictwa zostały zagwarantowane.
    21 kwietnia 2016 r. ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon wystosował ostry list do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Moona żądając potępienia organizacji terrorystycznej Hamas. "ONZ powinno nazwać Hamas po imieniu i potępić jego mordercze wizyty w państwie Izrael. Hamas wykorzystuje pomoc humanitarną do budowy tuneli terrorystycznych i budowy rakiet. Odkryty tunel terrorystyczny nie został zbudowany w ciągu nocy. Przywódcy Hamasu otwarcie deklarują zamiar wykorzystania wszystkich dostępnych środków w celu przeprowadzenia śmiertelnych ataków na Izrael. Rada Bezpieczeństwa ONZ jeszcze nie potępiła nowo odkrytego tunelu terrorystycznego i zamachu na autobus w Jerozolimie. ONZ musi potępić morderczy terror Hamasu. Ignorując zagrożenia Hamasu, ONZ szkodzi zarówno Izraelczykom, jak i Palestyńczykom."
    21 kwietnia 2016 r. oszalały mężczyzna zaatakował Żydów studiujących Talmud w synagodze w dzielnicy Brooklyn w Nowym Jorku. Policjanci i strażnicy synagogi aresztowali napastnika. Policja określiła motywy ataku jako antysemickie.

22 kwietnia 2016 r. policjanci zatrzymali rano 2 Żydów w Jerozolimie, którzy prowadzili koźlątko na Wzgórze Świątynne, z zamiarem złożenia ofiary paschalnej. Wydano oświadczenie: "Jerozolimska policja działa w celu zapewnienia równowagi, w celu umożliwienia wszystkim trzem wyznaniom zachowania wolności wyznania z gwarancją osobistego bezpieczeństwa, i oczekuje, że zachowania osób publicznych w tym okresie będą charakteryzowały się tolerancją i wzajemnym szacunkiem." Zatrzymani powiedzieli: "Zatrzymanie przez izraelską policją przeszkodziło nam w prawie i obowiązku złożenia ofiary paschalnej. Apelujemy do całego narodu Izraela by dzisiaj dotarł na Wzgórze Świątynne i wypełnił to ważne przykazanie."
    22 kwietnia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili rano koktajlami Mołotowa żydowski dom i pole w osiedlu Har Gilo we Wschodniej Jerozolimie. Pożar ugasili strażacy. Nikt nie odniósł obrażeń.
    22 kwietnia 2016 r. ultraortodoksyjni Żydzi wywołali w południe zamieszki w dzielnicy Ramat w mieście Beit Szemesz. Doszło do przepychanek z policją i uszkodzenia radiowozu policyjnego. Przyczyną zajść była próba interwencji policji, która otrzymała zgłoszenie o przemocy domowej.

22 kwietnia 2016 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły zamknięcie terytorium Autonomii Palestyńskiej na czas święta Pesach. Zamknięte będą wszystkie przejścia kontrolne w Judei, Samarii i w Strefie Gazy. Przyczyną są liczne ostrzeżenia wywiadu o zagrożeniu atakami terrorystycznymi. W przypadkach wyjątkowych, humanitarnych i medycznych, będą czynione wyjątki.

22 kwietnia 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wykorzystał szczyt klimatyczny ONZ w Nowym Jorku do werbalnego ataku na Izrael. Powiedział: "Okupacja rujnuje Palestynę, a osiedla niszczą środowisko. Proszę, pomóżcie nam powstrzymać okupację i osadnictwo. Istotnym stało się zmienienie międzynarodowego podejścia do radzenia sobie z palestyńską sprawą. Dlatego popieramy francuską inicjatywę, która wzywa do utworzenia międzynarodowej grupy wsparcia i zorganizowania międzynarodowej konferencji pokojowej, aby znaleźć wieloaspektowy sposób zakończenia izraelskiej okupacji palestyńskiej ziemi." W odpowiedzi, ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon powiedział: "Zamiast szerzyć nienawiść tutaj w ONZ, prezydent Abbas powinien działać, aby powstrzymać palestyński terror. Ten szczyt klimatyczny ma zademonstrować globalną jedność dla dobra przyszłości naszej planety. Niestety prezydent Abbas zdecydował się wykorzystać tę międzynarodową scenę by wprowadzić w błąd międzynarodową społeczność."
    22 kwietnia 2016 r. amerykański prezydent Barack Obama i brytyjski premier David Cameron wydali w Londynie oświadczenie z okazji święta Pesach. Barack powiedział: "Wysyłamy nasze najlepsze życzenia wszystkim z okazji święta Pesach w Stanach Zjednoczonych, w państwie Izrael i na całym świecie." Cameron dodał: "Wysyłam moje najszersze życzenia, i mam nadzieję, że będziecie mogli cieszyć się szczęśliwą i spokojną Paschą. Każdego dnia społeczność żydowska dowodzi, że jesteście prawdziwym brytyjskim sukcesem, odnieśliście sukcesy w każdej dziedzinie i nieustannie działacie na rzecz budowania bardziej sprawiedliwego społeczeństwa dla wszystkich."

23 kwietnia 2016 r. izraelskie myśliwce F-15 przechwyciły niezidentyfikowany samolot pasażerski, który wszedł w przestrzeń powietrzną Izraela nad pustynią Negew. Po przechwyceniu, myśliwce odprowadziły go na lotnisku Ben-Guriona, gdzie bezpiecznie wylądował. Okazało się, że jest to egipski samolot pasażerski Boeing 737 linii Air Sinai, lecący z Kairu na Cypr. Cypryjskie władze nie powiadomiły jednak izraelskiej kontroli lotów o planowanym przelocie samolotu. "Biorąc pod uwagę, że cypryjska kontrola ruchu lotniczego spóźniła się w dostarczeniu identyfikacji samolotu do izraelskiej kontroli ruchu lotniczego, myśliwce Sił Powietrznych Izraela przechwyciły samolot." Piloci egipskiego samolotu po raz pierwszy lecieli tą trasą, i nie znane im były procedury identyfikacji radiowej, gdy zbliżyli się do przestrzeni powietrznej Izraela. Po przesłuchaniu egipskiego kapitana, samolot powrócił do Egiptu.

24 kwietnia 2016 r. policja poinformowała, że do południa około 800 osób odwiedziło Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Pośród nich znajdowało się 685 zagranicznych turystów. Policja zatrzymała 13 Żydów, którzy usiłowali modlić się na Wzgórzu Świątynnym. Ponieważ doszło do szeregu drobnych kłótni i awantur między Żydami a Muzułmanami, policja podjęła przed południem decyzję o zamknięciu dla Żydów wstępu na Wzgórze.
    24 kwietnia 2016 r. zastępca dyrektora Ruchu Islamskiego w Izraelu, szejk Kamel al-Hatib powiedział, że "ekstremistyczne grupy żydowskie prowadzone przez Netanjahu i ośmiu innych ministrów starają się podczas świąt przejąć meczet Al-Aksa." Dodał, że izraelski rząd i armia pomagają w zamierzonym podboju.

24 kwietnia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Beitar Illit w Judei. Jeden z kierowców utracił panowanie nad samochodem, co doprowadziło do czołowego zderzenia się trzech pojazdów. Zginęła 1 Izraelka, a 7 osób zostało rannych.

25 kwietnia 2016 r. kilka tysięcy Żydów zgromadziło się przed Zachodnim Murem na tradycyjne błogosławieństwo kapłańskie podczas święta Pesach. Policja zatrzymała 3 Żydów, którzy usiłowali modlić się na Wzgórzu Świątynnym.
    25 kwietnia 2016 r. po południem wybuchł groźny pożar w lesie Birija na północ od jeziora Kinnaret. W akcję gaśniczej zaangażowano duże siły straży pożarnej oraz 6 samolotów gaśniczych. Policja zamknęła okoliczne drogi.

25 kwietnia 2016 r. większość senatorów (83 ze 100) Senatu USA podpisała się pod wspólnym listem naciskającym prezydenta Baracka Obamę, aby przyśpieszył pracę nad nowym pakietem pomocy wojskowej dla Izraela, zachęcając go do podniesienia wartości pomocy z 3 do 4-4,5 mld USD rocznie. "W związku z gwałtownie rosnącymi wyzwaniami obronnymi Izraela, jesteśmy gotowi do zatwierdzenia znacznie zwiększonej nowej długoterminowej umowy, aby zapewnić Izraelowi niezbędne zasoby do obrony i zachowania jego jakościowej przewagi wojskowej." Obecna umowa wygasa w 2018 r.

26 kwietnia 2016 r. koncern zbrojeniowy Elbit Systems poinformował, że podpisał kontrakt na sprzedaż zaawansowanego systemu łączności pola walki do jednego z krajów Europy. Wartość kontraktu wynosi 20 mln USD. Nie ujawniono z jakim krajem zawarto kontrakt.

26 kwietnia 2016 r. Francja przyznała się, że władze zrezygnowały z zakupu innowacyjnego izraelskiego oprogramowania, które mogło uniemożliwić zamachy terrorystyczne w Paryżu w listopadzie ubiegłego roku, a decyzję o rezygnacji podjęto pod naciskiem anty-izraelskiego bojkotu. Francja otrzymała propozycję zakupu specjalistycznego oprogramowania, które umożliwiało śledzenie ruchów terrorystów. Technologia umożliwia agencjom wywiadowczym łączenie niewielkich sygnałów z sobą, które pozornie nie są z sobą powiązane. Odpowiednia analiza rozdrobnionych informacji pochodzących z wielu źródeł, umożliwia kompleksową ocenę sytuacji. Z oprogramowania korzysta Izrael i Stany Zjednoczone, jednak Francja zrezygnowała pod naciskiem anty-izraelskich środowisk.
    26 kwietnia 2016 r. Pentagon ogłosił nominację nowego szefa Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy zostanie nim Żyd, gen. David Goldfein.

27 kwietnia 2016 r. dowódca Brygady Ecjon płk Roman Gufman ostrzegł, że następna fala terroru będzie znacznie gorsza. "Kiedy fala znowu wzbierze, to będzie to skok w górę o kilka poziomów. Nie wrócimy już więcej do 13-letnich dzieci z nożami. Eksplozja w autobusie w Jerozolimie pokazała nam wszystko. Powrót do początku 2000 roku."

27 kwietnia 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało rano zaatakować nożami izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Kalandia, na północ od Jerozolimy. Żołnierze zastrzelili napastników - kobietę i mężczyznę.

27 kwietnia 2016 r. palestyński ambasador przy ONZ, Rijad Mansour na konferencji prasowej porównał działania izraelskich sił bezpieczeństwa w Judei i Samarii do tłumienia powstania w getcie warszawskim przez hitlerowców podczas II wojny światowej.
    27 kwietnia 2016 r. izraelski ambasador w ONZ, Danny Danon powiedział: "Wszelkie porównania demokratycznego państwa Izrael do nazistowskiego reżimu są podłe i muszą zostać potępione przez społeczność międzynarodową. Palestyńczycy kontynuują okłamywanie świata i zwracają uwagę społeczności międzynarodowej na absurdalne roszczenia, zamiast koncentrować swoje wysiłki na zwalczaniu terroru i podżegania." Odnosząc się do wczorajszych oskarżeń w ONZ, że Izrael przetrzymuje niewinnych nieletnich Palestyńczyków, Danon powiedział: "Kiedy aresztowaliśmy szesnastolatka, który zabił niewinną matkę sześciorga dzieci Dafnę Meir, to możemy traktować go jak terrorystę, gdyż jest mordercą, któremu należy się kara więzienia do końca życia."

28 kwietnia 2016 r. kancelaria premiera odrzuciła francuską inicjatywę zwołania międzynarodowej konferencji pokojowej, której celem miało być zmuszenie Izraela i Autonomii Palestyńskiej do zawarcia porozumienia pokojowego. "Izrael pozostaje na swoim stanowisku, że najlepszym sposobem na rozwiązanie konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami są bezpośrednie negocjacje dwustronne. Izrael jest gotów rozpocząć je od razu, bez żadnych warunków wstępnych. Każda inna inicjatywa dyplomatyczna dystansuje Palestyńczyków od bezpośrednich negocjacji." Kilka godzin później premier Benjamin Netanjahu odrzucił palestyński wniosek o wstrzymanie izraelskich operacji wojskowych w "obszarze A" Autonomii Palestyńskiej.
    28 kwietnia 2016 r. służby ratunkowe poinformowały, że podczas świąt Pesach na plażach w całym kraju utonęły 2 osoby, a 8 zostało uratowanych.

28 kwietnia 2016 r. dwie palestyńskie terrorystki usiłowały wieczorem zaatakować nożami izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym na północ od Jerozolimy. Żołnierze zneutralizowali obie napastniczki. Ranne terrorystki przewieziono do szpitala.

28 kwietnia 2016 r. włoska policja rozbiła grupę terrorystyczną, która planowała ataki na ambasadę Izraela w Rzymie oraz na Watykan. Aresztowano 6 terrorystów, którzy mieli powiązania z ISIS.

29 kwietnia 2016 r. w południe arabska cysterna z benzyną wywróciła się na drodze przy miejscowości Halhul w Judei. W cysternę uderzył inny samochód, i oba pojazdy stanęły w ogniu. W wypadku zginęło 5 Palestyńczyków.

30 kwietnia 2016 r. w Ramallah odbyła się konferencja radykalnej islamskiej organizacji Hizb ut-Tahrir. Uczestnicy wzywali do "wyzwolenia meczetu Al-Aksa". Skandowano hasła: "Żołnierze, przekroczcie granice Izraela!" i "Z kalifatem wyzwolimy okupowany Al-Aksa!" Wezwano Jordanię, Egipt i Pakistan, by wysłały swoje wojska z bezpośrednią interwencją i wyzwoliły Palestynę. Wyrażono także pogląd, że islam będzie w końcu rządzić nad całym światem i uwolni ludzkość od tyranii kapitalizmu, oraz ustanowi prawdziwy pokój na świecie.

1 maja 2016 r. zastępca burmistrza Jerozolimy, Jael Antebi odniósł się do arabskich rozruchów w dzielnicy Pisgat Zeev w dniu 20 kwietnia. "Ostatnio stało się rutyną, że Arabowie rzucają bomby zapalające. Oni wspinają się na mur bezpieczeństwa, który nie jest skuteczny, i rzucają z niego bomby zapalające, wywołując pożary w obszarze między Pisgat Zeev i Szuafat. Stanowi to poważne zagrożenie. Jest to ukrywane w dokumentach i raportach. Nie mówią o tym poważnie. Jednoznacznie porzucają mieszkańców Jerozolimy. Cisza i brak odpowiedzi zachęcały do coraz bardziej poważnych incydentów. Rozpoczęło się od podpalania śmieci, bardzo głośnych wezwań muezina na modlitwy, które były pięć razy dziennie wygłaszane z głośnością wielu decybeli. Niedopuszczalne jest, aby wezwania były nadawane w środku nocy. Wiele muzułmańskich krajów zabrania takich praktyk i nakazuje wysyłać wezwania przy pomocy wiadomości SMS. Utraciliśmy suwerenność na tych terytoriach. Problem polega na tym, że we Wschodniej Jerozolimie nie egzekwujemy prawa tak jak w Zachodniej Jerozolimie, zarówno pod względem hałasu, jak i zanieczyszczenia środowiska. Oni testują granicę i widzą, że nic nie robimy, więc idą tamtędy. Brak egzekwowania prawa w ostatnich latach spowodował, że tłum 50 tys. nowych arabskich mieszkańców z Ramallah i innych miejsc w Samarii, napłynął do Jerozolimy. W ten sposób Netanjahu sprowadził do Jerozolimy więcej Arabów. Obszar między Nablusem i Ramallah jest otwartym kanałem pozbawionym jakichkolwiek punktów kontrolnych, a nielegalni uchodźcy mogą z łatwością przedostawać się do Szuafat. Bardziej produktywni mieszkańcy wolą opuszczać Szuafat, gdzie rośnie przestępczość i nie jest tam przyjemnie mieszkać, gdyż brakuje edukacji i nie są wywożone śmieci. Wobec tego przenoszą się do Jerozolimy, w głąb stolicy. Opuszczone mieszkania są natychmiast zajmowane za niewielką opłatą, płaconą dzięki nielegalnemu wyjazdowi do pracy na terytorium Izraela. Odpowiadamy za to, że to się coraz bardziej nasila. Nie ma próżni. Wchodzą tam członkowie Hamasu w celu prowadzenia swojej działalności. Widzimy tam swobodnie powiewające flagi Hamasu. Rząd ignoruje problem w nadziei, że on sam się rozwiąże. Ale w praktyce, cisza rządu powoduje odwrotny skutek i zachęca do przyśpieszenia zjawiska. Około rok temu na własne oczy widziałem początek nielegalnej budowy. Skontaktowałem się z premierem i ministrem bezpieczeństwa wewnętrznego. Powiedziałem, że tutaj rozpoczęła się nielegalna budowa i zażądałem przerwania jej. Odpowiedzią była zimna ręka. Niektórzy wcale nie odpowiadali, a inni powiedzieli, aby ich pomocnicy odpowiedzieli, i były one oderwane od rzeczywistości. W marcu ubiegłego roku skontaktowałem się z premierem i powiedziałem mu, że nie odpowiedział mi na wszystkie moje próby skontaktowania się z nim, co spowodowało poważny wzrost liczby ludności arabskiej w Jerozolimie. Mogą to być obszary, które nazywają się Jerozolimą - ale w praktyce jest to podział Jerozolimy."

1 maja 2016 r. sekretarz stanu USA John Kerry spotkał się w Genewie (Szwajcaria) z jordańskim ministrem spraw zagranicznych Nasserem Judeh. Rozmowy dotyczyły perspektyw wznowienia izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego. Judeh podkreślił potrzebę utworzenia niepodległego państwa palestyńskiego ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.
    1 maja 2016 r. najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei wezwał do obrony "sprawy palestyńskiej przed izraelskim reżimem".

2 maja 2016 r. minister obrony Mosze Jaalon zapowiedział otworzenie przejścia granicznego Erez ze Strefą Gazy. Przejście zostało zamknięte w 2008 r. ze względów bezpieczeństwa, a cały ruch towarów ze Strefą Gazy był od tamtej pory obsługiwany przez przejście graniczne Kerem Szalom. "W naszym interesie jest utrzymanie dużej ilości ciężarówek z żywnością wjeżdżających do Gazy. W naszym interesie jest, aby mieszkańcy Gazy żyli godnie. Jest to ważne z humanitarnego punktu widzenia, ale jest to także sposób chronienia spokoju, poza istniejącymi już środkami odstraszania. Co najmniej połowa tego, co obecnie przechodzi przez Kerem Szalom, zostanie skierowana przez Erez." Nie podano jednak daty otwarcie przejścia.
    2 maja 2016 r. palestyński terrorysta wieczorem zranił nożem Izraelkę przy Bramie Lwiej na Starym Mieście Jerozolimy. Napastnik zbiegł z miejsca ataku, jednak siły bezpieczeństwa aresztowały go w nocy.

2 maja 2016 r. amerykańska agencja FBI aresztowała terrorystę, który planował wysadzić synagogę w mieście Aventura koło Miami, na Florydzie.

3 maja 2016 r. Siły Obronne Izraela częściowo wycofały swoje jednostki z "obszaru A" Autonomii Palestyńskiej. Urzędnicy powiedzieli, że jest to wynikiem rosnącej współpracy z palestyńskimi siłami bezpieczeństwa - ich aktywność na początku fali terroru wynosiła zaledwie 10%, a teraz wzrosła do około 50%. Pomimo to podkreślono, że nic nie zatrzyma armii przed podejmowaniem działań antyterrorystycznych w "obszarze A".
    3 maja 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali po południem izraelskich techników pracujących przy barierze granicznej Strefy Gazy. Nikt nie został ranny, ale uszkodzony został sprzęt techniczny.
    3 maja 2016 r. palestyński terrorysta wjechał wieczorem samochodem w grupę izraelskich żołnierzy przy żydowskim osiedlu Dolev w Samarii. Rannych zostało 3 żołnierzy. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika.

3 maja 2016 r. Biały Dom zażądał, by pomoc wojskowa udzielana Izraelowi była wykorzystywana w celu zakupu amerykańskiego, a nie izraelskiego uzbrojenia.

4 maja 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział rano, że Izrael otworzy swoją stałą misję w siedzibie NATO w Brukseli, dzięki czemu zostaną wzmocnione wzajemne więzi. "Izrael przyjmie zaproszenie i w najbliższej przyszłości otworzy swoje biuro. Te kraje świata chcą z nami współpracować, ponieważ widzą naszą zdecydowaną walkę z terroryzmem, nasze technologie know-how, nasze sieci wywiadowcze i inne rzeczy."
    4 maja 2016 r. wieczorem w całym kraju rozpoczęły się uroczystości Dnia Pamięci o Holokauście. Główne uroczystości tradycyjnie odbywają się w Yad Vashem w Jerozolimie.

4 maja 2016 r. izraelscy komandosi aresztowali nad ranem poszukiwanego palestyńskiego terrorystę Hamasu w Samarii. Zatrzymany Rouhi Salah al-Salahi odpowiada za postrzelenie dwóch Izraelczyków we wrześniu 2010 r. Został on później aresztowany przez palestyńską policję, ale bardzo szybko zwolniono go i przez cały czas ukrywał się. Jego obecne zatrzymanie jest wynikiem długotrwałej pracy operacyjnej agencji bezpieczeństwa Szin Bet.
    4 maja 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano z moździerza izraelskich pracowników inżynieryjnych pracujących przy barierze granicznej Strefy Gazy. W południe doszło do podobnego incydentu. Ogółem wystrzelono 4 pociski moździerzowe. Podczas drugiego incydentu izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem. Wieczorem dwa pociski moździerzowe spadły wewnątrz strefy.
    4 maja 2016 r. sekretarz generalny OWP, Saeb Erekat zapowiedział spotkanie zarządu organizacji. "Spotkamy się, aby oficjalnie zatwierdzić kres współpracy bezpieczeństwa z Izraelczykami i zakończenie koordynacji bezpieczeństwa z Izraelem." Jest to odpowiedź na decyzję, że Siły Obronne Izraela będą nadal kontynuować działania operacyjne w "obszarze A" Autonomii Palestyńskiej.

    4 maja 2016 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem cele Hamasu w Strefie Gazy. Równocześnie czołgi ostrzelały wybrane obiekty przy granicy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał moździerzowy terytorium Izraela.

5 maja 2016 r. Siły Obronne Izraela zakazały rolnikom wykonywanie prac w odległości 1 km od granicy Strefy Gazy. Zalecenie wydano ze względu na ostrzał snajperski i moździerzowy, prowadzony w ostatnich dwóch dniach ze strefy.
    5 maja 2016 r. Siły Obronne Izraela poinformowały o wykryciu tunelu terrorystycznego, który wychodził z południowej części Strefy Gazy głęboko w terytorium Izraela. Poinformowano, że przebiega on miejscami na głębokości 30 metrów pod ziemią. Dodatkowo poinformowano, że wzmożona w ostatnich dniach aktywność terrorystyczna na granicy Strefy Gazy jest związana właśnie z wykrywaniem kolejnych tuneli. Hamas jest tym bardzo zaniepokojony i stara się utrudniać pracę izraelskich żołnierzy. Minister obrony Mosze Jaalon powiedział: "W ciągu ostatnich dwóch dni Hamas próbował zakłócić pracę żołnierzy Sił Obronnych Izraela wzdłuż muru bezpieczeństwa w Strefie Gazy. Podczas operacji żołnierze wykryli kolejny tunel. Jest to terrorystyczny tunel, który narusza naszą suwerenność i wchodzi na nasze terytorium. Nie ulegniemy zastraszaniu Hamasu. Będziemy kontynuować nasze działania dopóki nie znajdziemy i zniszczymy ostatni z tuneli. Dopóki Hamas będzie strzelał, my będziemy agresywnie reagować na wszystkie prowokacje ze strony Hamasu. Jeśli Hamas nie będzie strzelał, nie będzie żadnej eskalacji sytuacji. Chciałbym pochwalić żołnierzy i oficerów Sił Obronnych Izraela za zdecydowane działania w regionie, które doprowadziły do wykrycia tuneli w ostatnich tygodniach."
    5 maja 2016 r. Siły Obronne Izraela ujawniły, że na początku kwietnia aresztowano członka Hamasu, Mohammeda Atounah. Pochodzi on z obozu uchodźców Jabalaya w Strefie Gazy, i od 10 lat był aktywnym członkiem Hamasu. Został aresztowany po przekroczeniu granicy strefy. Znaleziono przy nim dwa noże. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował przeprowadzenie ataku na izraelskich żołnierzy. Jednak dalsze przesłuchania ujawniły, że był on członkiem Brygad al-Qassam, będąc zaangażowany w akcje bombowe przeciwko izraelskiej armii, a w ostatnich latach koncentrował się na budowie podziemnych tuneli. Ujawnił on liczne szczegóły dotyczące sieci tuneli w północnej części Strefy Gazy, w tym techniki budowy, lokalizację i wykorzystanie różnych obiektów. Okazało się, że wewnątrz strefy istnieje ogromna sieć tuneli, które zostały przygotowane na wypadek przyszłej wojny. Znajdują się w nich magazyny broni, pokoje sypialne, stołówki, a nawet sale rekreacyjne i łazienki z prysznicami. Tunele położone wewnątrz strefy mają być wykorzystywane do walki, podczas której terroryści będą mogli przenikać poza izraelskie linie i atakować z zaskoczenia izraelskich żołnierzy z flanki. Zupełnie odrębnymi są tunele wychodzące na zewnątrz strefy, które są przygotowane do infiltracji uderzeniowych sił specjalnych Hamasu na terytorium Izraela. Atounah ujawnił także długą listę członków Hamasu, którzy razem z nim pracowali przy budowie tuneli, oraz wskazał lokalizację wielu strategicznych obiektów. Wiele magazynów broni jest zlokalizowanych w prywatnych domach mieszkalnych. Przygotowano tam duże ilości uzbrojenia oraz kamizelek z materiałami wybuchowymi dla terrorystów-samobójców, którzy podczas kolejnej wojny mają przeprowadzać liczne ataki.
    5 maja 2016 r. premier Benjamin Netanjahu zwołał wieczorem posiedzenie gabinetu bezpieczeństwa. Tematem rozmów był wzrost napięcia wokół Strefy Gazy.

5 maja 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy izraelskich żołnierzy patrolujących wzdłuż granicy północnej części Strefy Gazy. Hamas wydał w nocy oświadczenie, że uspokoi sytuację wzdłuż granicy Strefy Gazy.
    5 maja 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali po południem z moździerza izraelskich żołnierzy pracujących przy granicy Strefy Gazy. Trzy pociski moździerzowe spadły blisko grupy inżynieryjnej, pracującej przy odkrytym tunelu terrorystycznym. Izraelskie czołgi i helikopter ostrzelały pozycje z których był prowadzony ogień moździerzowy. W późniejszych godzinach doszło jeszcze do dwóch kolejnych ostrzałów moździerzowych. Odpowiedzialność za ostrzał wziął na siebie Islamski Dżihad.
    5 maja 2016 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały późnym po południem cztery cele Hamasu w południowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał terytorium Izraela.

6 maja 2016 r. ministerstwo obrony poinformowało, że od 1948 r. w walkach o niepodległość Izraela zginęło 23 447 żołnierzy. W ciągu ostatniego roku do tej listy dodano 68 poległych żołnierzy. Zmarło również 59 weteranów wojskowych, którzy ponieśli wojenne obrażenia. Obecnie w kraju jest 9442 osieroconych rodzin, w których jest 4917 wdów i 1948 osieroconych dzieci. W przyszłym tygodniu, wieczorem we wtorek rozpoczyna się Jom haZikkaron (Dzień Pamięci). Następnego dnia rano w całym kraju rozlegną się syreny, po czym odbędą się uroczystości na cmentarzach wojskowych w całym kraju. Oczekuje się, że 1,5 mln osób odwiedzi 52 cmentarze wojskowe. W tym dniu wiele baz wojskowych będzie dostępnych dla zwiedzających.
    6 maja 2016 r. rano zebrał się gabinet bezpieczeństwa, który omówił sytuację bezpieczeństwa wokół Strefy Gazy.

6 maja 2016 r. palestyński terrorysta usiłował nad ranem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy w pobliżu Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Żołnierze aresztowali napastnika.
    6 maja 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali nad ranem z moździerza izraelskich żołnierzy, którzy pracowali przy odkopywaniu podziemnego tunelu terrorystycznego w południowej części Strefy Gazy. Żołnierze prowadzili prace po palestyńskiej stronie granicy, tuż przy barierze granicznej. Nikt nie został ranny. W odwecie izraelskie siły powietrzne zbombardowały pozycje Hamasu w rejonie incydentu.
    6 maja 2016 r. przywódca polityczny Hamasu, Ismail Haniyeh powiedział, że jego organizacja nie szuka wojny z Izraelem, ale nie będzie tolerować wkraczania wojsk do Strefy Gazy. "Nie wzywamy do nowej wojny, ale w żadnym wypadku nie będziemy akceptować tych najazdów. Siły izraelskie pod pretekstem szukania tuneli weszły do Gazy na głębokość 150 do 199 metrów. Wielokrotnie wysyłaliśmy wiadomość, że siły oporu nie pozwolą izraelskiej okupacyjnej armii wprowadzać nowych przepisów w granicach Strefy Gazy. Hamas nie zaakceptuje tak zwanej strefy buforowej."

6 maja 2016 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, Hassan Nasrallah wezwał świat arabski do podjęcia działań w obronie Strefy Gazy. "Nie ma znaczenia czy opór jest w Libanie czy w Gazie - zawsze będzie kontynuowany tak długo jak trwa okupacja."

7 maja 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.

7 maja 2016 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem dwa obiekty w bazie szkoleniowej Hamasu w rejonie Khan Younis, na południu Strefy Gazy. Był to odwet za nocny ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    7 maja 2016 r. palestyński minister spraw zagranicznych Riad al-Maliki pochwalił dzisiejszą decyzję Rady Bezpieczeństwa ONZ, która rozpoczęła dyskusję nad możliwością udzielenia międzynarodowej ochrony palestyńskim Arabom. "Nadszedł czas na międzynarodową interwencję w celu ochrony ludności palestyńskiej przed ciągłymi różnorodnymi atakami ze strony Izraela, sił okupacyjnych, i z rąk ich żołnierzy i osadników. Jest to ważne zwłaszcza z powodu jego odmowy wypełniania swoich zobowiązań chronienia ludności cywilnej jako siły okupacyjne, które wynikają z międzynarodowego prawa i standardów humanitarnych określonych przez Konwencję Genewską. Niepowodzenia działań społeczności międzynarodowej w celu zbadania zbrodni wojennych Izraela, umożliwia im ukrywanie się przed karą. Porażki były kolejnymi zachętami dla nich, by kontynuować przestępstwa popełniane na naszych bezbronnych ludziach."

7 maja 2016 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ spotkała się za zamkniętymi drzwiami i po raz pierwszy dyskutowała nad tematem udzielenia międzynarodowej ochrony palestyńskim Arabom.

8 maja 2016 r. przedstawiciel policji powiedział, że istnieją duże obawy przed możliwością wybuchu wojny mafijnej w Izraelu. Dzisiaj w nocy w Tel Awiwie został zamordowany znany przestępca Shai Shirazi, syn szefa mafii Rico Shirazi. Został on kilkakrotnie postrzelony i zmarł od ran w szpitalu. Ranny został także jego osobisty ochroniarz. Policja obawia się działań odwetowych mafii wobec innych organizacji przestępczych w kraju.
    8 maja 2016 r. w Jerozolimie doszło do gwałtownych protestów ortodoksyjnych Żydów, którzy usiłowali uniemożliwić policji aresztowanie mężczyzny, odmawiającemu rozwodu żonie. W starciach ranny został 1 policjant. Aresztowano 3 osoby.
    8 maja 2016 r. ortodoksyjni Żydzi wywołali wieczorem gwałtowne zamieszki w Bnei Brak. Demonstranci protestowali przeciwko obowiązkowi służby wojskowej dla religijnych Żydów. Policja aresztowała 28 osób.

8 maja 2016 r. Hamas i Islamski Dżihad ogłosiły rano, że porozumiały się w sprawie obniżenia napięcia na granicy Strefy Gazy z Izraelem. W późniejszych godzinach Islamski Dżihad zaprzeczył jednak tym doniesieniom.

8 maja 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Kairze z egipskim ministrem spraw zagranicznych Sameh Shoukry. Obaj politycy omówili aktualną sytuację w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii Strefy Gazy. Abbas powiedział, że w świetle "trwającej ekspansji izraelskiego osadnictwa i braku politycznego rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego, koniecznością stało się zorganizowanie międzynarodowej konferencji pokojowej w celu stworzenia odpowiedniego mechanizmu w celu zakończenia okupacji i ustanowienia państwa palestyńskiego."

9 maja 2016 r. Uniwersytet Tel Awiw i Israel Democracy Institute opublikowały wyniki sondażu opinii publicznej. Okazało się, że 47% Izraelczyków ocenia pracę rządu w sferze bezpieczeństwa jako "dobrą" lub "bardzo dobrą", i tyle samo wyraziło ocenę "nie tak dobrą". W sferze gospodarki, 58% respondentów oceniło działania rządu jako pozytywne. W kwestiach politycznych, 52% respondentów wyraziło pogląd, że utrzymanie większości Żydów w kraju jest ważniejsze niż izraelska suwerenność na wszystkich obszarach. Ponadto, 71,5% Izraelczyków nie zgadza się z używaniem terminu "okupacja" dla terytoriów Judei i Samarii, które pozostają pod kontrolą Izraela. Interesujące dane dotyczą zaufania społecznego dla poszczególnych wysokich urzędników państwowych - szef sztabu armii gen. Eizenkot cieszy 71% zaufania, komisarz policji Roni Alsheich 56%, minister obrony Mosze Jaalon 58%, premier Netanjahu 40%, a przywódca opozycji Icchak Herzog tylko 15% zaufania. W powodzenie negocjacji pokojowych z Palestyńczykami wieży zaledwie 5,7% Izraelczyków, a tylko 20,7% uważa, że pokój jest możliwy w dającej się przewidzieć przyszłości. Aż 72,9% Izraelczyków obawia się, że oni albo ktoś z bliskich będzie ofiarą ataku terrorystycznego.
    9 maja 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Jerozolimie z belgijskim ministrem spraw zagranicznych Dider Ryndersem. Obaj politycy omówili sytuację globalnego bezpieczeństwa oraz zagrożenia ze strony islamskiego terroryzmu. Netanjahu podkreślił, że francuska inicjatywa zorganizowania międzynarodowej konferencji pokojowej umożliwi Autonomii Palestyńskiej uniknięcie bezpośrednich negocjacji pokojowych, a zatem oddali możliwość osiągnięcia trwałego porozumienia pokojowego.
    9 maja 2016 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że ludność Izraela liczy 8 mln 522 tys. mieszkańców, i wzrosła o 2,2% w ciągu ostatniego roku. Ludność żydowska wynosi 6 mln 377 tys. (74,8% populacji), ludność arabska wynosi 1 mln 771 tys. (20,8%), a inne narodowości wynoszą 374 tys. (4,4%). W ciągu ostatniego roku urodziło się około 195 tys. dzieci, a zmarło 47 tys. osób. W tym samym okresie do Izraela przyjechało 36 tys. nowych imigrantów. Około 75% ludności to "sabra" (urodzeni w Izraelu), a ponad połowa z nich to już drugie pokolenie urodzone w ojczyźnie. Obecnie w Izraelu istnieje 14 miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys. - Jerozolima, Tel Awiw, Hajfa, Riszon LeSyjon, Petah Tikwa, Aszdod, Netanja i Beer Szewa. W 1948 r. na całym świecie żyło 11,5 mln Żydów, z czego tylko 6% z nich mieszkało w Ziemi Izraela. Obecnie na świecie żyje około 14,3 mln Żydów, z czego 43% mieszka w Izraelu. Stopa bezrobocia w Izraelu wynosi 5,3%.

9 maja 2016 r. Stany Zjednoczone ogłosiły, że przyznały 50 mln USD pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy. Środki te zostaną w ciągu 5 lat rodzielone przez Amerykańską Agencję Rozwoju Międzynarodowego we współpracy z Catholic Relief Services. Celem jest udzielenie pomocy humanitarnej oraz stworzenie nowych miejsc pracy, aby pobudzić lokalną gospodarkę.

10 maja 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów zaatakowało rano nożami grupę seniorów spacerujących po promenadzie Haas w dzielnicy Armon Hanatziv w Jerozolimie. Zranione zostały dwie 70-letnie Izraelki. Napastnicy zbiegli.
    10 maja 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa poinformowały, że miesiąc czasu temu aresztowały 17-letniego członka Hamasu, mieszkańca Strefy Gazy. Podczas przesłuchań okazało się, że był on członkiem sił specjalnych Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Ujawnił szereg informacji dotyczących przebiegu tuneli terrorystycznych, oraz sposobu pracy przy kopaniu tuneli. Jedną ze stosowanych procedur jest branie kąpieli pod prysznicem w tunelu po zakończeniu prac. W ten sposób na zewnątrz wychodzą osoby w czystych ubraniach, przez co jest trudniej je zidentyfikować jako pracujące przy kopaniu tuneli. Przyznał on, że istnieją plany masowego ataku terrorystycznego na terytorium Izraela. W tym celu mają być wykorzystane tunele terrorystyczne, którymi grupy szturmowe przenikną przez granicę i zaatakują izraelskie miasta.
    10 maja 2016 r. wysoki urzędnik państwowy poinformował, że Izrael podjął decyzję o zawieszeniu rozmów z Turcją, w sprawie normalizacji wzajemnych stosunków, do czasu utworzenia nowego rządu w Ankarze.
    10 maja 2016 r. po południem rozpoczęły się w Jerozolimie oficjalne uroczystości Dnia Pamięci Poległych Żołnierzy i Ofiar Terroru. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Ja, tak jak i wy, dźwigam ciężar smutku, pogrążam się w otchłań smutku i zadręczam bólem straty. Te uczucia odczuwam od czasu otrzymania wiadomości o stracie brata. Wiadomości, którą później przekazałem rodzicom. Od nie zawalił się cały mój świat. To samo stało się z wami ... Oni wszyscy zginęli walcząc o niepodległość Izraela. Nasi synowie i córki walczą posiadając większe powody, i jest duża różnica między zniewolonymi i bitymi ludźmi, jakimi byliśmy 68 lat temu, a narodem, który mieszka w swoim własnym kraju i sprawuje kontrolę nad swoim własnym losem. Ale cena była straszna. Życie w pokoleniu odrodzenia wymusiło wysoko cenę osobistą i narodową, ale duch naszego narodu jest silny. Będziemy nadal silnie stać wobec naszych wrogów, budując nasz kraj i zapewniając nasze bezpieczeństwo. Nie tracimy nadziei na pojednanie się z naszymi wrogami, ale przede wszystkim staramy się zawrzeć pokój między nami." Przewodniczący Knesetu Juli Edelstein powiedział: "Nie chcemy żyć według naszych mieczy. Ale teraz nasi wrogowie nie pozostawiają nam wyboru. W tym celu musimy utrzymywać silne, zaawansowane, etyczne i moralne Siły Obronne Izraela. Była to i pozostaje armia narodowa. Nie tylko ze względu na zróżnicowanie i jednolity izraelski charakter żołnierzy, ale także dlatego, że swoją siłę czerpie z narodu Izraela. Możemy zapewnić i będziemy zapewniać żołnierzom i oficerom Sił Obronnych Izraela pełne poparcie, aby umieli sobie poradzić w każdym dowolnym wyzwaniu i położeniu. Jest to jedyny sposób, abyśmy mogli stanąć silni i uzbrojeni w obliczu terroryzmu i nienawiści. Bo jeśli nie będziemy gotowi stawić czoła zagrożeniom wojskowym i dyplomatycznym - to nie będziemy istnieć."

10 maja 2016 r. palestyńscy terroryści zdetonowali wieczorem bombę podłożoną przy punkcie kontrolnym Hizme, na północ od Jerozolimy. Ciężko ranny został 1 izraelski żołnierz i 2 inne osoby. Saperzy odkryli jeszcze jeden duży ładunek wybuchowy, który nie wybuchł.
    10 maja 2016 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły wieczorem całkowite zamknięcie terytorium Autonomii Palestyńskiej na czas świąt w Izraelu. Przyczyną są względy bezpieczeństwa.

10 maja 2016 r. jordański minister spraw zagranicznych Nasser Judeh powiedział, że najważniejszym problemem na świecie jest proklamowanie państwa palestyńskiego. "Palestyna stanowi istotę konfliktów i kryzysów w regionie. Każdy dzień opóźnienia wywarcia presji przez społeczność międzynarodową, by osiągnąć sprawiedliwe rozwiązanie sprawy palestyńskiej, pogrąża region w ciemnościach, w których działają siły ekstremizmu i terroryzmu. Cenę za to zapłaci ludzkość."

11 maja 2016 r. rano w całym kraju rozległ się głos syren. Na 2 minuty wstrzymany został cały ruch. Następnie na górze Herzla w Jerozolimie rozpoczęły się oficjalne uroczystości Dnia Pamięci Poległych Żołnierzy i Ofiar Terroru.

11 maja 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelil irano ze Strefy Gazy 2 rakiety, które spadły do Morza Śródziemnego. Były to kolejne testy rakietowe Hamasu.
    11 maja 2016 r. Palestyńczycy wszczęli rano zamieszki przy przejściu kontrolnym Kalandia, na północ od Jerozolimy. Ranny został 1 Palestyńczyk.

11 maja 2016 r. amerykańska policja ewakuowała Jewish Community Center w Chandler, w stanie Arizona (USA). Powodem było doniesienie o podłożonej bombie. Saperzy sprawdzili budynek i sąsiednie centrum handlowe.

12 maja 2016 r. kanał telewizyjny Kanal 2 opublikował wyniki ankiety, z której wynika, że Izrael zamiast być podobnie jak większość krajów zachodnich, państwem coraz bardziej świeckim, staje się coraz bardziej religijnym i tradycyjnym. Okazało się, że 73,2% Izraelczyków wierzy w Boga, a 30% niewierzących Żydów i tak obchodzi tradycyjne święta, takie jak np. Jom Kippur. Ponadto 30% świeckich Izraelczyków regularnie zapala świece szabatowe, odmawia kidusz, a 37,2% wybiera skromne ubranie. Ponad 50% Izraelczyków je koszerną żywność i unika produktów spożywczych zawierających wieprzowinę.

12 maja 2016 r. arabskie media poinformowały, że izraelskie samoloty przeprowadziły nalot na obiekt Hezbollahu położony w pobliżu lotniska w Damaszku (Syria). W nalocie zginął wysoki dowódca Hezbollahu, Mustafa Badr al-Din. Był on poszukiwany od 1979 r. Izrael nie skomentował tych doniesień. Hezbollah poinformował, że zginął w wyniku ostrzału artyleryjskiego ze strony sił syryjskiej opozycji.

14 maja 2016 r. premier Benjamin Netanjahu wystosował ostry list do prezydenta Francji, Francois Hollande, potępiając decyzję Francji o poparciu w UNESCO zaprzeczeniu żydowskości Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. "Organizacja odpowiedzialna za ochronę historycznego dziedzictwa na świecie unieważniła część podstawowej i niepodważalnej części historii ludzkiej. Chociaż nie mamy złudzeń co do zaangażowania ONZ w prawdę i sprawiedliwość, byliśmy zszokowani widokiem naszych francuskich przyjaciół podnoszących rękę popierając tą haniebną decyzję. Walidacja palestyńskich wysiłków, aby zaprzeczyć historii Żydów i utrwalić mit agresji Izraela na Wzgórzu Świątynnym jest nie tylko niemoralna, ale również niebezpieczna."

14 maja 2016 r. Egipt odciął linię energetyczną zasilającą Strefę Gazy. Nie wyjaśniono, co było przyczyną wyłączenia dwóch linii przesyłowych o mocy 20-24 MW. Pierwszą z nich odłączono dwa tygodnie temu, w wyniku czego w Strefie Gazy dostawy prądu ograniczono do 12 godzin na dobę. Obecne wyłączenie pozbawiło energii elektrycznej całą południową część Strefy Gazy, w rejonie miast Rafah i Khan Younis.

15 maja 2016 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy koktajlami Mołotowa teren Uniwersytetu Hebrajskiego na górze Skopus we Wschodniej Jerozolimie. Pożar trawy i krzaków ugasili strażacy.
    15 maja 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się rano w Jerozolimie z francuskim ministrem spraw zagranicznych Jean-Marc Ayrault. Netanjahu powiedział, że "jedynym sposobem, aby osiągnąć prawdziwy pokój między nami a Palestyńczykami, jest droga bezpośrednich negocjacji bez warunków wstępnych. Każda inna próba tylko sprawi, że pokój stanie się bardziej odległy i da Palestyńczykom możliwość ucieczki od skonfrontowania się z korzeniami konfliktu."
    15 maja 2016 r. cały kraj dotknęła rekordowa jak na tą porę roku fala upałów. W Ejlacie temperatura osiągnęła 46 stopni (rekord z maja 1980 r. wynosił 45,2 stopnia). W Beer Szewie odnotowano 43 stopnie, w Tyberiadzie 42, w Tel Awiwie 40 i w Jerozolimie 36 stopni Celsjusza. Oczekuje się, że fala upałów potrwa przez dwa lub trzy dni. Upały stały się przyczyną licznych pożarów. Służby medyczne udzieliły pomocy 442 osobom, które zasłabły z powodu ciepła.

15 maja 2016 r. Palestyńczycy obchodzili dzień Nakba, upamiętniając rocznicę powstania państwa Izrael i katastrofę narodu palestyńskiego. Podczas demonstracji wzywano do uznania prawa powrotu palestyńskich uchodźców. W południe we wszystkich arabskich miejscowościach Autonomii Palestyńskiej zawyły syreny.
    15 maja 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem 2 rakiety, które spadły wewnątrz Strefy Gazy.

15 maja 2016 r. przywódca libańskiego Hezbollahu Hassan Nasrallah ostrzegł świat muzułmański, że powinien zachować czujność wobec "syjonistycznego reżimu". "Jeśliby siły oporu nie oddały swego życia w walce z syjonistycznym reżimem i terroryzmem, i jeśliby umęczeni irańscy doradcy wojskowi w Iraku i Syrii, nie rozszerzali współpracy, nie byłoby żadnego postępu w bezpieczeństwie w regionie. Niektóre państwa sieją niezgodę wśród muzułmanów, dlatego muzułmański świat musi zachować czujność wobec syjonistycznego reżimu."

16 maja 2016 r. wczesnym rankiem odnotowano trzęsienie ziemi o sile 4,8 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się około 70 km na południe od Ejlatu. Nie odnotowano żadnych zniszczeń.
    16 maja 2016 r. palestyński terrorysta zaatakował rano nożem przechodnia na ulicy Hanavi'im w Jerozolimie. Ranny został 1 Izraelczyk. Uciekającego napastnika aresztowała policja.
    16 maja 2016 r. był kolejnym dniem rekordowych jak na miesiąc maj fali upałów. Najwyższa temperatura utrzymywała się we wschodniej części kraju. W Dolinie Jodanu osiągnęła wartość 45,7 stopni, na wybrzeżu 40, w północnej części Negewu 42, na pustyni Arava 46, w Galilei 33 i na wzgórzach Golan 34 stopnie. Israel Electric Company poinformowało o rekordowym zużyciu energii elektrycznej, które osiągnęło wielkość 11350 MW.

16 maja 2016 r. izraelski okręt patrolowy zatrzymał rano arabską łódź rybacką u wybrzeża Strefy Gazy. Aresztowano 1 Palestyńczyka, którego oskarżono o przemyt materiałów rakietowych dla Hamasu. Podczas przesłuchania ujawnił on szczegóły morskich działań operacyjnych Hamasu, w których wykorzystuje się rybaków do przemytu broni i materiałów rakietowych do Strefy Gazy.
    16 maja 2016 r. palestyński premier Rami Hamdallah powiedział, że koordynacja działań służb bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej i Izraela nadal trwa, i nie ma zamiaru jej kończyć. Hamdallah dodał, że Autonomia Palestyńska przyjmuje francuską inicjatywę pokojową.
    16 maja 2016 r. Organizacja Wyzwolenia Palestyny wydała oficjalne oświadczenie potwierdzające swoje zaangażowanie na rzecz walki i prawo powrotu palestyńskich uchodźców do swojej ojczyzny. OWP uznaje to za podstawowe palestyńskie prawo i zasadniczą część przyszłego porozumienia pokojowego z Izraelem. Organizacja uznaje ponad 5,59 mln palestyńskich uchodźców, którzy zamieszkują w różnych krajach na Bliskim Wschodzie.
    16 maja 2016 r. palestyńscy terroryści wrzucili wieczorem ładunek wybuchowy na teren grobowca Racheli na przedmieściach Betlejem w Judei. Bomba nie wybuchła i została rozbrojona przez saperów. Do zdarzenia doszło podczas modlitwy w grobowcu.

16 maja 2016 r. norweska policja ewakuowała okolicę synagogi w Oslo. Powodem było pozostawienie przez nieznanego mężczyznę walizki przy wejściu do synagogi. Z tego powodu ogłoszono alarm bombowy. Okazało się jednak, że walizka była pusta. Policja poszukuje tego mężczyznę.

17 maja 2016 r. rząd zatwierdził przekazanie 900 mln szekli na program rozwoju sektora Beduinów. W ciągu najbliższych czterech lat będą rozwijane szkoły, infrastruktura i system pomocy społecznej w beduińskich społecznościach w północnej części kraju. Celem jest zintegrowanie Beduinów ze społeczeństwem Izraela. Dlatego liczne projekty będą starać się pobudzić aktywność młodych Beduinów w działalności gospodarczej, turystycznej, kulturalnej oraz edukacji. Podjęte będą także starania by zwiększyć liczbę beduińskich poborowych służących w Siłach Obronnych Izraela i w policji.
    17 maja 2016 r. premier Benjamin Netanjahu z zadowoleniem przyjął dzisiejszą wypowiedź egipskiego prezydenta al-Sisi. "Izrael jest gotowy do współpracy z Egiptem i innymi arabskimi państwami na rzecz podnoszenia współpracy dyplomatycznej i stabilizacji regionu. Doceniam wkład pracy prezydenta Sisi, a także jego zachęty w tej ważnej kwestii."

17 maja 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas z zadowoleniem przyjął dzisiejszą wypowiedź egipskiego prezydenta al-Sisi. Abbas podkreślił "historyczną rolę Egiptu we wspieraniu palestyńskiej sprawy." Dodał, że docenia wysiłki Egiptu, by osiągnąć pokój i utworzyć palestyńskie państwo.
    17 maja 2016 r. rzecznik Hamasu Sami Abu Zuhri z zadowoleniem przyjął wypowiedź egipskiego prezydenta al-Sisi. Zuhri położył jednak nacisk na potrzebę osiągnięcia jedności między rywalizującymi frakcjami palestyńskimi i utworzenie rządu jedności narodowej.

17 maja 2016 r. egipski prezydent Abdel Fattah al-Sisi wezwał do połączenia wszystkich regionalnych sił, aby osiągnięcie regionalnego pokoju stało się możliwe. "Po podpisaniu porozumienia pokojowego, nikt nie myślał, że będzie możliwy trwały i prawdziwy pokój, jaki dzisiaj istnieje pomiędzy Izraelem a Egiptem. Jednak zmieniające się czasy i rzeczywistość spowodowały, że jest trwały pokój. Jest to okazja, by napisać nowy rozdział pokoju w tym regionie. Jeśli wszyscy połączymy siły w celu rozwiązania kwestii palestyńskiej, dając Palestyńczykom nadzieję i zapewniając bezpieczeństwo Izraelczykom, będziemy mogli napisać nowy rozdział, który może okazać się ważniejszy od porozumienia pokojowego między Izraelem a Egiptem."
    17 maja 2016 r. francuski prezydent Francois Hollande poinformował, że międzynarodowa konferencja w sprawie wznowienia rozmów pokojowych między Palestyńczykami a Izraelem, zostanie przełożona na lato tego roku. Pierwotnie proponowano, aby konferencja odbyła się 30 maja w Paryżu, jednak nie doszła ona do skutku z powodu braku porozumienia ze stronami.

18 maja 2016 r. premier Benjamin Netanjahu rozmawiał rano z sekretarzem generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem. Netanjahu podziękował za zaproszenie Izraela, by otworzył stałe biuro w siedzibie NATO w Brukseli. Premier wskazał, że współpraca Izraela z NATO wzmocni skuteczność działań przeciwko terroryzmowi na Bliskim Wschodzie, jak również umożliwi działania przeciwko innym wspólnym zagrożeniom.

18 maja 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały nad ranem 2 wysokich członków Hamasu w Dżeninie i Tulkarem, w Samarii. W nocy aresztowano 16 poszukiwanych terrorystów. W Hebronie przejęto ukrytą broń.
    18 maja 2016 r. rano Palestyńczyk zbliżył się do bariery granicznej w północnej części Strefy Gazy. Gdy nie zareagował na wezwania do zatrzymania się, izraelscy żołnierze postrzelili go w nogę i aresztowali.
    18 maja 2016 r. nastąpiło otwarcie Muzeum Palestyńskiej Sztuki, Historii i Kultury w Birzeit, niedaleko Ramallah w Samarii. Nowoczesny budynek z odkrytym amfiteatrem i ogrodami jest całkowicie pozbawiony eksponatów. Koszt jego budowy wyniósł 24 mln USD. Inauguracyjny pokaz został poświęcony palestyńskim uchodźcom, jednak wystawa została odwołana z powodu zawieszenia dyrektora muzeum w obowiązkach. Budowę muzeum sfinansowali zagraniczni darczyńcy dla Autonomii Palestyńskiej, w tym Unia Europejska.
    18 maja 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem 2 rakiety, które spadły w obszarze Strefy Gazy.

18 maja 2016 r. sekretarz stanu USA John Kerry spotkał się w Kairze z egipskim prezydentem Abdel Fattah al-Sisi. Rozmowy dotyczyły aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie oraz perspektyw wznowienia procesu pokojowego.

19 maja 2016 r. ministerstwo finansów podało, że gospodarka Izraela w pierwszym kwartale b.r. wzrosła jedynie o 0,8% PKB (zakładany był wzrost na poziomie 2,8%). Biorąc pod uwagę 2% dynamiki wzrostu populacji, oznacza to, że w rzeczywistości PKB liczone na 1 mieszkańca spadło. Gwałtowny spadek wzrostu gospodarczego (w czwartym kwartale 2015 r. wzrost wynosił 3,1% PKB) może oznaczać poważne spowolnienie gospodarcze. Wszystko to dzieje się przy rekordowo niskich stopach procentowych. Dla gospodarki szczególnie bolesny okazał się spadek eksportu o 12,9%, przy równoczesnym wzroście importu o 7,5%.
    19 maja 2016 r. Centralne Biuro Statystyczne opublikowało dane dotyczące standardu życia Izraelczyków. Okazało się, że 83% populacji jest zadowolona z ich miejsca zamieszkania, jednak tylko 56% jest zadowolona pod względem stopnia czystości okolicy w której mieszka. Około 66% populacji uważa, że ma wpływ na poprawę jakości życia w swoim regionie. 26% populacji poprawiło swoje warunki życia w ostatnim roku, w tym 27% Żydów i 18% Arabów. Równocześnie aż 33% mieszkańców uskarża się na nieodpowiednie zachowanie młodzieży w swoim obszarze zamieszkania, w tym 18% zgłosiło osoby pijane wędrujące w miejscach publicznych, a 19% zgłosiło akty wandalizmu.
    19 maja 2016 r. izraelscy policjanci zatrzymali po południem podejrzanie zachowującego się młodego Palestyńczyka w pobliżu Bramy Damasceńskiej w Jerozolimie. Znaleziono przy nim długi nóż. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował zamach terrorystyczny.
    19 maja 2016 r. ministerstwo obrony poinformowało wieczorem, że zmodernizowane zostaną punkty kontrolne w Autonomii Palestyńskiej, tak aby więcej Palestyńczyków mogło swobodnie dostawać się do pracy w Izraelu. Koszt prac modernizacyjnych wyceniono na około 300 mln szekli.

19 maja 2016 r. nieznani sprawcy wywrócili i rozbili 14 nagrobków na żydowskim cmentarzu w Manchesterze (Wielka Brytania).
    19 maja 2016 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki na ścianach domów w Rio de Janeiro. Do incydentu doszło w dzielnicy Copacabana, w której mieści się konsulat Izraela, żydowska szkoła, centrum kultury oraz kilka synagog.
    19 maja 2016 r. sekretarz stanu USA John Kerry powiedział w Brukseli, że w dniu 3 czerwca weźmie udział w konferencji w Paryżu, której celem będzie omówienie możliwych kroków do podjęcia, aby ożywić proces pokojowy izraelsko-palestyński. "Strony same muszą podjąć decyzję, czy chcą negocjować i czy są gotowe na kompromisy, bo bez kompromisów nie jest to możliwe. Będę współpracować z Francuzami, będę współpracować z Egipcjanami, będę współpracować z arabską społecznością w celu znalezienia sposobu, aby pomóc obu stronom wrócić na drogę negocjacji."

20 maja 2016 r. minister obrony Mosze Jaalon złożył rano rezygnację z urzędu. Przyczyną były ostatnie niefrasobliwe wypowiedzi ministra, nasilający się konflikt z premierem, oraz negocjacje o utworzeniu rządu jedności w ramach którego ministrem obrony miałby zostać Avigdor Liberman.

20 maja 2016 r. przywódcy Islamskiego Dżihadu spotkali się w Kairze z szefem egipskiego wywiadu Khaledem Fawzi. Tematem rozmów było przełamanie impasu w procesie jednoczenia palestyńskich frakcji. Zostali oni wypuszczeni ze Strefy Gazy przez przejście graniczne Rafah.
    20 maja 2016 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przedstawiła dane dotyczące długości życia mieszkańców poszczególnych krajów. Izrael uklasyfikował się na 5. miejscu pod względem średniej długości życia mężczyzn - 80,6 lat (po Szwajcarii, Islandii, Australii i Szwecji). Oraz na 9. miejscu pod względem średniej długości życia kobiet - 84,3 lata.

22 maja 2016 r. Sztab Generalny Sił Obronnych Izraela oficjalnie pożegnał odchodzącego ministra obrony Mosze Jaalona. Generałowie podziękowali za współpracę.
    22 maja 2016 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w ostatnim czasie libańska armia wybudowała kilka wież obserwacyjnych na granicy z Izraelem. Wieże wzniesiono w strategicznie ważnych punktach, z których Libańczycy mogą obserwować izraelskie bazy wojskowe, przygraniczne drogi patrolowe, płot graniczny, a także położone głębiej drogi cywilne oraz sąsiednie kibuce. Mieszkańcy okolicznych osad wyrazili zaniepokojenie, że chociaż obecnie wieże są obsadzone przez libańskich żołnierzy, to w sytuacji wzrostu napięcia na granicy, zostaną one obsadzone ludźmi Hezbollahu. Wieże wzniesiono na odcinku granicy pomiędzy Rosz HaNikra a moszawem Zarit. Zgodnie z Rezolucją Rady Bezpieczeństwa nr 1701, obszar na którym powstały wieże jest strefą zdemilitaryzowaną. W związku z tym, na wieżach nie może przebywać nikt z bronią.

22 maja 2016 r. Siły Obronne Izraela wznowiły rano dostawy cementu do Strefy Gazy. Dostawy były wstrzymane od półtorej miesiąca, jednak ograniczenie dotyczyło jedynie dostaw dla osób prywatnych. Powodem nałożenia ograniczeń były informacje o wykorzystywaniu cementu do budowy podziemnych tuneli terrorystycznych. W międzyczasie Palestyńczycy sprowadzili cement z Egiptu.

22 maja 2016 r. nieznani sprawcy wymalowali swastykę na synagodze w mieście Pawtucket, w stanie Rhode Island (USA).

23 maja 2016 r. policja przedstawiła dane z wypadków drogowych, z których wynika, że jest to trzeci rok z rzędu wzrostu ofiar śmiertelnych. Od początku 2016 r. w wypadkach na drogach zginęło 126 Izraelczyków (w całym 2015 r. zginęło 357 osób). Firmy ubezpieczeniowe w ciągu ostatnich 10 lat wypłaciły 2,8 mld szekli odszkodowań ofiarom wypadków drogowych.
    23 maja 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z francuskim premierem Manuelem Valls. Netanjahu odrzucił francuską inicjatywę pokojową, wskazując, że jedynym sposobem osiągnięcia pokoju są bezpośrednie negocjacje bez warunków wstępnych. "Wiem jak bardzo zależy wam na zakończeniu strasznej przemocy, która zbyt długo boryka nasz region. I chcę podziękować prezydentowi Hollande za zangażowanie na rzecz pokoju. Mamy te same cele: pokój, dwa państwa dla dwóch narodów, i kres wojny. Ale jedynym sposobem zakończenia konfliktu są bezpośrednie rozmowy bez warunków wstępnych. Pokój nie zostanie osiągnięty przez międzynarodowe konferencje w stylu ONZ. Nie odniesiecie żadnego skutku przez międzynarodowy dyktat lub komitet państw całego świata, które będą siedzieć i starać się zadecydować o naszym losie i naszym bezpieczeństwie, podczas gdy nie mają one bezpośredniego udziału w nim. Pokój może być osiągnięty poprzez bezpośrednie negocjacje między stronami, podczas których palestyńskie przywództwo musi stanąć przed trudnym wyborem, a ten wybór jest prosty: uznanie państwa żydowskiego lub kontynuowanie edukacji swoich ludzi, że pewnego dnia Izraela nie będzie. Autonomia Palestyńska nie ma na celu stworzenie państwa palestyńskiego istniejącego obok Izraela, ale wyeliminowanie Izraela. Palestyńscy przywódcy nie spostrzegają francuskiej inicjatywy jako zachęty do kompromisu, ale raczej jako sposób do uniknięcia jego." Netanjahu wezwał Mahmouda Abbasa, aby pojechał do Paryża, aby rozpocząć bezpośrednie negocjacje pokojowe z Izraelem. "Jestem gotowy wyczyścić mój grafik i pojechać jutro do Paryża. Ok, nie jutro, bo poszerzamy nasz rząd, ale w ciągu dwóch dni." Valls powiedział, że zrobi wszystko co w jego mocy, aby walczyć z próbami bojkotu Izraela.
    23 maja 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział wieczorem w Knesecie, że jest gotowy do podjęcia ważnych kroków w celu osiągnięcia porozumienia pokojowego. "Dążę do demilitaryzacji państwa palestyńskiego, które będzie uznawać państwo Izrael. Jestem gotowy do odważnych kroków z naszymi sąsiadami."

23 maja 2016 r. groźny pożar w okolicy osiedla żydowskiego Elkana (w Samarii), zmusił do częściowej ewakuacji mieszkańców tej społeczności. Na miejscu z ogniem walczą strażacy.
    23 maja 2016 r. palestyńska terrorystka usiłowała po południem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy osiedlu żydowskim Givon HaHadasza w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastniczkę.

24 maja 2016 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że pomimo gospodarczego spowolnienia, stopa bezrobocia w Izraelu spadła w kwietniu do poziomu 4,9% (w marcu 5,3%). Jest to najniższy poziom bezrobocia od ponad 30 lat. Równocześnie zauważono poprawę jakościową rynku pracy, gdyż systematycznie rośnie liczba pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze pracy. Odnotowano także wzrost ofert na rynku pracy.

24 maja 2016 r. francuski premier Manuel Vall spotkał się w Ramallah z palestyńskim premierem Rami Hamdallahem, który odrzucił izraelską propozycję bezpośrednich negocjacji w Paryżu, nazywając ją "próbą kupienia czasu." Hamdallah poparł francuską inicjatywę zorganizowania międzynarodowej konferencji pokojowej i dodał: "Czas jest krótki. Netanjahu próbuje zyskać na czasie ... ale tym razem nie ujdzie społeczności międzynarodowej."
    24 maja 2016 r. Palestyńczycy obrzucili po południem kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Beit Horon w Samarii. Uszkodzony został 1 pojazd.

24 maja 2016 r. arabskie media poinformowały, że rano do Kairu przyleciała izraelska delegacja dyplomatyczna, która ma przeprowadzić z Egipcjanami rozmowy w sprawie wznowienia procesu pokojowego z Palestyńczykami.
    24 maja 2016 r. izraelski koncern Elbit Systems podpisał umowę sprzedaży systemów łączności wojskowej dla egipskiej armii. Systemy umożliwiają łączność oddziałów piechoty z pojazdami bojowymi na polu walki. Wartość kontraktu wynosi 40 mln USD.
    
24 maja 2016 r. były brytyjski premier Tony Blair powiedział, że jeśli rząd Netanjahu zgodzi się na negocjacje z Palestyńczykami zgodnie z arabską inicjatywą pokojową, wówczas Zjednoczone Emiraty Arabskie byłyby skłonne do normalizacji stosunków dyplomatycznych z Izraelem. "Warunkiem jest gotowość izraelskiego rządu do dyskusji nad arabską inicjatywą pokojową ... w ten sposób byłyby możliwe pewne etapy normalizacji, aby dać zaufanie temu procesowi. Jest to obecnie możliwe dzięki nowemu przywództwu w regionie. Wiele będzie zależeć od odpowiedzi izraelskiego rządu na inicjatywę Sisi i arabską inicjatywę pokojową, a także od wszystkich kroków podejmowanych przez Izraelczyków ... Musimy poszerzyć bazę wsparcia dla procesu pokojowego ... Potrzebujemy pomocy w regionie. Drzwi pomiędzy Izraelem a arabskimi państwami są zamknięte, a kluczem jest postęp z Palestyńczykami." W ubiegłym tygodniu pojawiły się sygnały, że Arabia Saudyjska, kraje Zatoki Perskiej, Jordania i Egipt są gotowe do dyskusji z Izraelem na inicjatywą pokojową, którą w 2002 r. po raz pierwszy przedstawiła Arabia Saudyjska. Propozycję tą ponownie zatwierdzono na szczycie Ligii Arabskiej w 2007 r. Inicjatywa mówi, że 22 państwa arabskie są gotowe na normalizację stosunków z Izraelem w zamian za izraelskie wycofanie się z Judei i Samarii. Izrael do tej pory odrzucał ten plan, gdyż zawiera on w sobie także prawo powrotu milionów potomków uchodźców palestyńskich z 1948 r., co mogłoby oznaczać koniec państwa żydowskiego. Obecna wiadomość przekazana przez Tony Blaira wskazuje, że arabskie państwa sunickie są gotowe doprowadzić do przełomu w stosunkach z Izraelem.

25 maja 2016 r. w nocy osiągnięto porozumienie w sprawie utworzenia koalicji rządowej z Israel Bejtenu. Nowym ministrem obrony zostanie Avigdor Lieberman. W ramach umowy koalicyjnej rząd przeznaczy 1,4 mld szekli na podwyżki emerytur w ciągu czterech lat, oraz 150 mln szekli na mieszkania socjalne. Lieberman powiedział: "Poszliśmy na kompromis w kwestiach religii i państwa, oraz w wyrokach śmierci dla terrorystów, ale nie będzie kompromisu w dwóch podstawowych sprawach: portfel obrony i reforma emerytalna."
    25 maja 2016 r. kilkaset tysięcy wiernych żydowskich zebrało się na górze Meron w Górnej Galilei, gdzie wieczorem rozpoczęły się obchody święta Lag BaOmer. Pierwsze ognisko rozpalił Rabin Nachum Dov Brayer. Od rana policja zamknęła okoliczne drogi. Służby medyczne udzieliły pomocy 150 osobom.
    25 maja 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa izraelską bazę wojskową Ofrit na górze Skopus we Wschodniej Jerozolimie. Rannych zostało 2 żołnierzy. Strażacy opanowali pożar, który wybuchł w okolicy.

25 maja 2016 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że mianowanie Libermana na ministra obrony Izraela stanowi realne zagrożenie dla stabilności regionu. "Istnienie tego rządu przyniesie realne zagrożenie destabilizacji i ekstremizmu w regionie.

26 maja 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie. Za ostrzał odpowiada grupa salafitów, która jest powiązana z ISIS.
    26 maja 2016 r. od samego rana strażacy gaszą liczne pożary, które wybuchły w całym kraju po paleniu ognisk na Lag BaOmer. Najpoważniejsza sytuacja była w rejonie trzech dzielnic w Jerozolimie, gdzie musiano ewakuować część mieszkańców. W akcję były zaangażowane cztery samoloty gaśnicze.

26 maja 2016 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy dwa obiekty Hamasu w Gazie. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    26 maja 2016 r. izraelscy żołnierze zatrzymali po południem podejrzanie zachowującego się Palestyńczyka, który chodził w pobliżu Grobowca Patriarchów w Hebronie. Znaleziono przy nim długi nóż. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował zaatakować Żydów.

26 maja 2016 r. Iran poinformował, że przyznał 70 mln USD pomocy technicznej dla organizacji Islamski Dżihad. Jest to spostrzegane jako afront wobec Hamasu, którego głównym rywalem w Strefie Gazy jest właśnie Islamski Dżihad.
    26 maja 2016 r. Rosja po raz kolejny wstrzymała dostawę zaawansowanych systemów rakietowych S-300 do Iranu. Powodem są opóźnienia w zapłacie. Rosja dostarczyła już do Iranu trzy niekompletne baterie rakietowe, a w przygotowaniu do transferu są kolejne dwie baterie. Systemy, które już dotarły do Iranu są niekompletne, jednak Irańczycy chwalą się już nimi na paradach wojskowych.
    26 maja 2016 r. przed Kongresem USA relację z podjętych działań wobec Iranu przedstawił podsekretarz skarbu ds. terroryzmu i wywiadu finansowego Adam Szubin. "Po wielu latach sankcji skierowanych przeciwko Hezbollahowi, dziś grupa jest w najgorszej kondycji finansowej od dziesięcioleci. Mogę zapewnić, że wraz z naszymi międzynarodowymi partnerami ciężko pracujemy, aby utrzymać sankcje na rynku."
    26 maja 2016 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podczas dorocznego zgromadzenia w Genewie przyjęła wniosek palestyńskiej delegacji i postanowiła wszcząć dochodzenie w sprawie nadużyć Izraela na terytoriach palestyńskich i na Wzgórzach Golan. Wniosek mówi i "warunkach zdrowotnych na okupowanym terytorium palestyńskim i zajętym syryjskim Golanie ... dotyczy nadużyć psychicznych, zdrowia fizycznego i środowiska." Za przyjęciem wniosku głosowało 107 państw (w tym Francja, Niemcy i Wielka Brytania). Przeciwko zagłosowało jedynie osiem państw: Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Paragwaj, Gwatemala, Mikronezja i Papua Nowa Gwinea. Izraelski dyrektor wykonawczy Hillel Neuer powiedział: "ONZ osiągnęło dzisiaj nowy szczyt absurdu. Ruch ten jest bardziej przejawem prześladowania politycznego i religijnego niż zamierzoną polityką, ponieważ nie dotknął nadużyć innych państw Bliskiego Wschodu, takich jak Syrii, Arabii Saudyjskiej czy Jemenu. Z państwa żydowskiego uczyniono kozła ofiarnego za wszystkie problemy zdrowotne na świecie. Tak jak w średniowiecznej Europie oskarżono Żydów o zatruwanie studni, tak teraz Unia Europejska namawia ONZ i jej Światową Organizację Zdrowia, aby tak samo wskazały winnego problemów ludzkości. Na tych samych zasadach, jak to miało miejsce w przeszłości."

27 maja 2016 r. minister ochrony środowiska Avi Gabaj (ruch Kulanu) podał się do dymisji, podając jako przyczynę podpisanie umowy koalicyjnej z Avigdorem Liebermanem.
    27 maja 2016 r. dowódca obrony cywilnej przy Północnym Dowództwie, płk Eren Makov poinformował, że trwa proces tworzenia oddziałów obrony cywilnej w całym północnym Izraelu. "Nastąpiła duża zmiana w nastawieniu ludności arabskiej, która jest o wiele bardziej skłonna współpracować z nami. Szkolimy ich, a oni dowiadują się co mają robić." Nowo tworzone oddziały obrony cywilnej nie noszą mundurów, i są przygotowywane na ewentualność klęsk żywiołowych lub trzęsienia ziemi. Ocenia się, że szybkie podjęcie akcji ratunkowej zwiększa liczbę ocalonych o 25%. Podobna sytuacja może wystąpić w przypadku kolejnej wojny z Hezbollahem, podczas której północny Izrael znajdzie się pod silnym ostrzałem rakietowym.
    27 maja 2016 r. grupa ponad 200 byłych funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa i wywiadu skrytykowało rząd za brak działań w celu rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Stojący na ich czele gen. Amnon Reshef ostrzegł, że "obecny stan rzeczy jest iluzją, która stanowi zagrożenie dla dwupaństwowego rozwiązania konfliktu." Dodał, że twierdzenie rządu, że po stronie palestyńskiej nie ma partnera do pokojowych rozmów "nie powinno służyć jako pretekst dla bierności i bezczynności". Grupa przedstawiła plan rozwiązania konfliktu, który wzywa rząd do wstrzymania budowy muru bezpieczeństwa na odcinkach, które wkraczają w terytoria palestyńskie. Szczególnie wrażliwymi są tereny wokół enklaw Gusz Etzion i Maale Adumim. Wezwano także do zamrożenia budownictwa w osiedlach żydowskich i przyjęcia arabskiej zasady, że Wschodnia Jerozolima będzie stolicą państwa palestyńskiego. . "Z naszego doświadczenia wiemy, że terroru nie można pokonać wyłącznie środkami wojskowymi. Trzeba poprawić jakość życia Palestyńczyków."

28 maja 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy 3 rakiety, które spadły w obszarze Strefy Gazy.

28 maja 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Ligii Arabskiej w Kairze (Egipt) powiedział: "Celem inicjatywy francuskiej powinno być wdrożenie wizji dwóch państw na podstawie granic z 1967 r., ze stolicą państwa palestyńskiego we Wschodniej Jerozolimie. Jeśli Izrael będzie pragnął pokoju, to oba państwa będą mogły żyć obok siebie bezpiecznie, stabilnie i w pokoju. Wcześniej już uznaliśmy państwo Izrael, ale nie zaakceptujemy żądania uznania państwa żydowskiego. Żądamy państwa palestyńskiego na terytoriach palestyńskich, i nie pozwolimy na izraelską obecność wewnątrz terytoriów palestyńskich. Kiedy trzeba będzie wyznaczyć granice, będziemy gotowi zaakceptować niewielkie wymiany terytoriów." Abbas powiedział także, że chciałby aby siły wojskowe NATO zastąpiły Siły Obronne Izraela w Judei i Samarii, jako część długoterminowego porozumienia pokojowego. Po szczycie wydano oficjalny komunikat informujący, że Liga Arabska przyjmuje francuską inicjatywę jako sposób rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego.

29 maja 2016 r. rzecznik policji poinformował o zakończeniu dochodzenia w sprawie nieprawidłowości wydatków oficjalnych i prywatnych w rezydencji premiera Benjamina Netanjahu. "Dochodzenie rozpoczęło się w lutym 2016 r. za zgodą prokuratora generalnego i pełnomocnika państwa. Skupiało się na kilku tematach, z których powstało podejrzenie dokonania oszustwa i naruszenia zaufania. Po zakończeniu dochodzenia wszystkie rzekome dowody, wnioski i spostrzeżenia, które zostały zebrane, przekazano do urzędu prokuratora okręgu Jerozolimy, do rozpatrzenia i podjęcia decyzji." Może to oznaczać postawienie zarzutów przeciwko żonie premiera, Sary Netanjahu. Policja jednak nie wypowiada się w tej sprawie.
    29 maja 2016 r. ministerstwo zdrowia ostrzegło, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy odnotowano w Izraelu cztery przypadki wirusa zachodniego nilu (w 2015 r. odnotowano 149 takie przypadki). Zalecono lokalnym władzom podjęcie działań prewencyjnych przeciwko ogniskom wylęgu komarów, ponieważ wirus jest przenoszony głównie przez te owady. "Wirus zachodniego nilu (WNV) jest najczęściej przenoszony przez komary. Stosując środki odstraszające owady i odzież ochronną można zmniejszyć ryzyko zakażenia WNV. Nie ma lekarstwa lub szczepionki, aby zapobiec zakażeniu WNV. Na szczęście, większość osób zakażonych WNV nie będzie miało żadnych objawów. U około 1 na 5 osób zakażonych pojawia się gorączka z innymi objawami. U mniej niż 1% osób zakażonych choroba przebiega ciężko, czasami jako choroba neurologiczna i śmierć."

29 maja 2016 r. izraelscy komandosi aresztowali nad ranem 6 palestyńskich terrorystów Hamasu w Betlejem, w Judei. Rozbita grupa terrorystyczna odpowiadała za zamach bombowy w Jerozolimie z 18 kwietnia b.r., i planowała kolejne ataki.

29 maja 2016 r. Izrael wysłał pomoc humanitarną na dotkniętą powodziami Sri Lance. W ramach pomocy wysłano pompy wody, filtry do wody, 50 tys. tabletek do oczyszczania wody, zestawy oświetleniowe z panelami słonecznymi oraz latarki LED. Wartość pomocy wynosi 20 tys. USD.
    29 maja 2016 r. Rosja wyraziła zgodę na zwrócenie do Izraela izraelskiego czołgu, który został zdobyty przez Syryjczyków podczas wojny w Libanie w 1982 r. W trakcie tej wojny batalion czołgów został otoczony przez Syryjczyków w mieście Sułtan Jacoub. W bitwie stracono 8 czołgów i 20 zabitych żołnierzy. Jeden z czołgów zdobytych przez Syryjczyków został przewieziony do Związku Radzieckiego, który był sojusznikiem Syrii. Od tamtego czasu pozostawał w muzeum wojsk pancernych w Moskwie. Nadal nieznane są losy trzech izraelskich żołnierzy, którzy zaginęli podczas tej bitwy.

30 maja 2016 r. rano rząd oficjalnie zatwierdził nominację Avigdora Libermana na ministra obrony. Tym samym partia Israel Bejtemu weszła do koalicji rządowej. Ponadto Sofa Lendver została ministrem aborpcji imigracji, a Tzahi Hanegbim został ministrem bez teki.
    30 maja 2016 r. właściciele złoża gazu ziemnego Lewiatan położonego na Morzu Śródziemnym, podpisali umowę o dostawie gazu do prywatnej elektrowni gazowej w mieście Beer Tuvia w centralnym Izraelu. Umowa będzie obowiązywać przez 18 lat. Szacuje się, że pełna eksploatacja złoża Lewiatan rozpocznie się w 2019 r.
    30 maja 2016 r. palestyński terrorysta wieczorem zranił nożem izraelskiego żołnierza w Tel Awiwie. Policjanci zatrzymali go po pościgu. Napastnik miał 17-lat.

30 maja 2016 r. grecki poseł Christos Pappas (partia Złoty Świt) przemawiając w parlamencie w Atenach, nazwał Izrael odwiecznym wrogiem Grecji i prawosławia. "Państwo Izrael prowadzi politykę ludobójstwa i jest regionalnym awanturnikiem." Grecki minister obrony Panos Kamenos wezwał ministerstwo sprawiedliwości do podjęcia działań przeciwko takim antysemickim wypowiedziom. Partia Złoty Świt jest trzecią co do wielkości partią polityczną w Grecji. Jej przywódcy zaprzeczają istnieniu nazistowskich obozów koncentracyjnych i komór śmierci.

31 maja 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Arabska inicjatywa pokojowa zawiera pozytywne elementy, które mogą pomóc w konstruktywnym ożywieniu negocjacji z Palestyńczykami. Jesteśmy gotowi do negocjacji z państwami arabskimi w sprawie poprawienia tej inicjatywy, tak aby odzwierciedlała dramatyczne zmiany jakie zaszły w regionie od 2002 roku, ale zgadzamy się z głównym celem dwóch państw dla dwóch narodów."
    31 maja 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły wieczorem dużą obławę we Wschodniej Jerozolimie. W jej wyniku zatrzymano 33 osoby podejrzane o działalność terrorystyczną.

31 maja 2016 r. sekretarz generalny OWP Saeb Erekat powiedział, że ostatnie wypowiedzi Netanjahu o popierania procesu pokojowego są "nową strategią public relations, którą z konieczności promuje rząd starający się osłaniać Izrael przed niekorzystną dla niego wolą społeczności międzynarodowej, i odciąga czas od podjęcia decyzji w sprawie kontynuowania polityki kolonizacyjnej osadników. Jesteśmy przyzwyczajeni do Netanjahu, niespójności i sprzeczności między słowami i czynami jego rządu. Pokój musi przełożyć słowa na działania, przede wszystkim poprzez zaprzestanie tworzenia faktów na ziemi, zaprzestania osadnictwa, zakończenia judaizacji Jerozolimy, zatrzymania pozasądowych egzekucji, wstrzymania wszystkich rozbiórek domów, uwolnienia wieźniów, zniesienia oblężenia, uznania granic z 1967 roku, oraz przestrzegania i realizowania podpisanych umów. Jesteśmy w krytycznym momencie naszej historii i mamy nadzieję, że społeczność międzynarodowa zobowiąże się do zakończenia niesprawiedliwości popełnianych przeciwko Palestynie, uznając znaczenie arabskiej inicjatywy pokojowej i zbliżającej się francuskiej konferencji w określonych ramach czasowych, zgodnie z międzynarodowym prawem i zasadami ONZ."
    31 maja 2016 r. Palestyńczycy obrzucili po południem kamieniami żydowskie samochody w rejonie bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Uszkodzony został autobus.

1 czerwca 2016 r. izraelscy żołnierze zatrzymali rano Palestyńczyka, który nielegalnie przekroczył barierę graniczną Strefy Gazy. Znaleziono przy nim nóż.
    1 czerwca 2016 r. minister Jerozolimy Zeev Elkin przemawiając w Knesecie z okazji Dnia Jerozolimy powiedział: "Status Jerozolimy był przez wiele lat kwestią konsensusu politycznego. Wszyscy pamiętamy słowa lidera lewicy Icchaka Rabina, o zjednoczonej i całej Jerozolimie, która nigdy nie będzie tematem negocjacji. Chodzi o to, do jakiego stopnia Partia Pracy dzisiaj stoi za tymi słowami? Ostatnio, ku mojemu przerażeniu, ten konsensus został złamany i zjednoczona Jerozolima została podzielona i stała się źródłem konfliktu. Słyszymy oświadczenia mówiące, że w celu wzmocnienia Jerozolimy musimy ją podzielić. Ale prawda jest taka, że społeczeństwo nie chce widzieć podzielonej Jerozolimy."
    1 czerwca 2016 r. Izraelski Instytut Badań Jerozolimy opublikował dane dotyczące wzrostu żydowskiej populacji w Jerozolimie. Obecnie populacja Jerozolimy wynosi ponad 850 tys. mieszkańców, z czego 61,7% jest Żydami, a 35,3% Arabami. Dane wskazują, że wzrost arabskiej populacji w mieście utrzymuje się na poziomie 2,7% rocznie, co jest wyższe od wzrostu żydowskiej populacji utrzymującej się na poziomie 2,2% rocznie. Jednak dane statystyczne wyglądają zupełnie inaczej z perspektywy 20 ostatnich lat. Okazuje się, że wtedy dynamika wzrostu arabskiej populacji wynosiła 3,1%, a żydowskiej zaledwie 1,7% rocznie. Zmiana tendencji jest wynikiem wzrostu liczebności ortodoksyjnych Żydów w Jerozolimie. Populacja miasta składa się z dużej ilości wielodzietnych rodzin. Współczynnik dzietności w Jerozolimie wynosi 3,9 dziecka na kobietę (w Tel Awiwie 2,2, w Hajfie 2,3, a w całym Izraelu 3,1). Dane podważają konwencjonalne przekonanie, że arabska populacja w mieście gwałtownie przyrasta, i w perspektywie lat przerośnie żydowską populację.

1 czerwca 2016 r. Egipt tymczasowo otworzył przejście graniczne Rafah ze Strefą Gazy. Jest to gest dobrej woli przed muzułmańskim świętym miesiącem Ramadan, który rozpoczyna się w przyszłym tygodniu. W minionym miesiącu przejście było otwarte jedynie przez 2 dni. Ocenia się, że ponad 15 tys. osób chce opuścić Strefę Gazy, ale przez przejście może być odprawionych tylko kilkaset osób dziennie.

2 czerwca 2016 r. rząd zatwierdził szereg decyzji mających na celu wzmocnienie Jerozolimy. Całość programu wynosi 850 mln szekli, z których 800 mln wyłoży rząd, a 50 mln budżet stolicy. Premier Netanjahu powiedział: "Mamy dzisiaj świąteczne posiedzenie rządu z okazji Dnia Jerozolimy. Mamy tu święto ... Rozwijamy i budujemy Jerozolimę. Jako dodatkowy plan inwestujemy 850 milionów szekli. Jest to prawie miliard, które zainwestujemy w rozwój Jerozolimy, w technologie i przedsiębiorstwa. Oblicze Jerozolimy zmienia się. Interesujący jest rozwój technologiczny. To tutaj z Syjonu wyjdzie Tora, będzie studiowana w jesziwach. Z Syjonu wyjdzie także nowoczesne oprogramowanie - i to się dzieje w nowych firmach, które tutaj rozwijamy. Tutaj."
    2 czerwca 2016 r. minister edukacji Naftali Bennett (partia Żydowski Dom) powiedział, że nie pozwoli na powstanie państwa palestyńskiego. "Jesteśmy jedyną partią i jestem jedynym liderem w Izraelu, który mówi, że tutaj nie powstanie żadne państwo palestyńskie. Nie powinniśmy akceptować arabskiej inicjatywy i nie rozpoczynać procesu dyplomatycznego. Tak długo jak tutaj jesteśmy, nie będzie państwa palestyńskiego przy autostradzie nr 6 i nie będzie podzielonej Jerozolimy. Nie akceptuję tego. Będziemy przeciwko tym błędom historycznym, a jeśli będą rozmowy nad podziałem Jerozolimy i powrotem do granic sprzed 1967 roku, to nie tylko wyjdę z rządu, ale go obalę." Wieczorem Bennett stanął na czele pochodu, który ma przejść nocną trasę pamięci bojowników o zjednoczenie Jerozolimy. Trasa wiedzie ze Wzgórza Amunicyjnego do Zachodniego Muru, gdzie pochód zakończy się o świcie. W marszu wzięło udział około 2 tys. uczniów.

2 czerwca 2016 r. palestyńska terrorystka usiłowała po południem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na skrzyżowaniu przy żydowskim osiedlu Einav w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastniczkę.
    2 czerwca 2016 r. palestyński działacz Bassem Ayyad (były śledczy radykalnej lewicowej organizacji B'Tselem) powiedział: "Palestyńczycy są sfrustrowani postawą i zachowaniem Autonomii Palestyńskiej. Odkąd Autonomia Palestyńska powstała w 1994 roku, Arabowie w niej żyjący słyszą tylko o korupcji. Podczas całej swojej egzystencji Autonomia Palestyńska nie wybudowała jednego przedszkola w Judei, Samarii i Gazie. Potajemnie przeprowadzona ankieta wykazała, że 99% Palestyńczyków uważa, że izraelska aneksja byłaby lepsza niż pozostawanie w Autonomii Paletyńskiej. Palestyńscy Arabowie żyjący w Autonomii Palestyńskiej chcą czegoś innego. Oni chcieliby zobaczyć przyłączenie do Izraela. Arabscy obywatele Izraela mogą służyć jako pomost między Izraelczykami a Palestyńczykami, ale zamiast tego zachęcają do nienawiści przeciwko Izraelowi. Większość organizacji obrony praw człowieka ma programy polityczne, zamiast być agendami praw człowieka. Odczuwam upolitycznienie B'Tselem. Sedno problemu leży w fundatorach, z których wielu pochodzi z Europy. Finansując takie grupy jak B'Tselem mają oni na celu promowanie antysemityzmu. Nie obwiniam Izrael o okupację, ale raczej o utworzenie Autonomii Palestyńskiej. Prawdziwa Nakba (Katastrofa) dla Palestyńczyków było powstanie w 1994 roku Autonomii Palestyńskiej. Izrael jest bardzo zainteresowany rehabilitacją Gazy, ale Autonomia Palestyńska jest bardzo zainteresowana zniszczeniem Strefy Gazy. Tak się mają sprawy. Od 1994 roku do dzisiaj Palestyńczycy zaczynają rozumieć, że ich życie pod izraelskim rządem będzie dużo lepsze niż pod jakimkolwiek innym rządem."

3 czerwca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu wieczorem rozmawiał telefonicznie z francuskim ministrem spraw zagranicznych Jean-Marc Ayrault. Premier powtórzył stanowisko Izraela, że byłoby lepiej, gdyby Francja i jej partnerzy skupili się na zachęceniu Autonomii Palestyńskiej do wznowienia bezpośrednich negocjacji z Izraelem. Organizowane międzynarodowe konferencje mogą tylko zaszkodzić procesowi pokojowemu. Ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie, że konferencja w Paryżu jest straconą szansą. Państwa uczestniczące w konferencji zamiast nakłonić Mahmouda Abbasa do rozpoczęcia bezpośrednich negocjacji bez warunków wstępnych, "ustąpiły pod żądaniami Abbasa i umożliwiły mu uniknięcie bezpośrednich dwustronnych negocjacji. Konferencja w Paryżu zapisze się na kartach historii jako konferencja, która umożliwiła Palestyńczykom zaostrzenie ich stanowiska i oddaliła pokój."

3 czerwca 2016 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że "głównym wymogiem pokoju i stabilności w regionie jest pokój między Izraelczykami i Palestyńczykami. Spotkanie w Paryżu jest bardzo ważnym krokiem, a jego przesłanie jest jasne - jeśli Izrael będzie kontynuować swoją politykę kolonizacji i apartheidu w okupowanej Palestynie, w przyszłości będzie więcej ekstremizmu i rozlewu krwi, niż pokojowego współżycia. Tym co jest potrzebne, to prawdziwy mechanizm dążący do zakończenia izraelskiej okupacji, która rozpoczęła się w 1967 roku, i do rozwiązania na podstawie międzynarodowego prawa wszystkich kwestii ostatecznego statusu. Konieczne jest także określenie jasnych i ograniczonych ram czasowych na ich realizację. Od ponad dwóch dekad negocjujemy dwustronnie z Izraelem, ale oni nadal łamią wszystkie porozumienia, które podpisali. W rzeczywistości liczba nielegalnych osadników izraelskich w okupowanej Palestynie wzrosła w ciągu ostatnich 20 lat dwustronnych rozmów z prawie 200 tysięcy do ponad 600 tysięcy. Wzywam społeczność międzynarodową, by zakończyć traktowanie Izraela, jakby to było państwo ponad prawem. Tak długo, jak Palestyńczycy nie są traktowani z godnością, przyszłość regionu pozostaje pod znakiem zapytania. Tak długo, jak kwestia izraelsko-palestyńska pozostaje nie rozwiązana, Bliski Wschód będzie pozostawać niestabilny."
    3 czerwca 2016 r. władze przedstawiły dokładne dane statystyczne o liczbie żydowskich mieszkańców w Judei i Samarii. Według tych danych, na terytoriach mieszka 406 302 Żydów. Oznacza to, że od 2010 r. liczba Żydów w Samarii i Judei wzrosła o 24%.
    3 czerwca 2016 r. władze administracyjne na palestyńskich terytoriach ogłosiły złagodzenie ograniczeń wobec Palestyńczyków podczas świętego muzułmańskiego miesiąca Ramadan. W piątkowych modlitwach w meczecie Al-Aksa będzie mogło uczestniczyć do 500 osób ze Strefy Gazy. Ponadto 200 mieszkańców Gazy będzie mogło odwiedzić krewnych w Samarii i Judei, a 500 mieszkańców Autonomii Palestyńskiej będzie mogło odwiedzić rodziny w Strefie Gazy. Również zezwolono, aby 300 zagranicznych Palestyńczyków odwiedziło rodziny w Strefie Gazy, a 500 Palestyńczyków z Judei i Samarii mogło wyjechać do rodzin za granicą. Wydane oświadczenie mówi, że podjęcie tych decyzji jest związane z "izraelską polityką dążącą do poprawienia jakości życia Palestyńczyków i utrzymania wolności wyznań".

3 czerwca 2016 r. w Paryżu odbyła się międzynarodowa konferencja pokojowa, której uczestnicy zastanawiali się nad sposobami wznowienia procesu pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami. W konferencji wzięli udział przedstawiciele 28 państw, Ligii Arabskiej, Unii Europejskiej i ONZ. Francuski prezydent Francois Hollande wezwał Izrael i Palestyńczyków, aby podjęli odważne decyzje dla pokoju.

5 czerwca 2016 r. tradycyjny Marsz Flagi przeszedł przez centrum Jerozolimy, kończąc swój bieg przy Zachodnim Murze. Trasę marszu zabezpieczało 1200 policjantów.
    5 czerwca 2016 r. siły bezpieczeństwa poinformowały, że od aresztowanego 17-letniego członka Hamasu uzyskano cenne informacje wywiadowcze. Został on zatrzymany w maju podczas próby przekroczenia granicy Strefy Gazy. Palestyńczyk był członkiem Hamasu w północnej części Strefy Gazy i był zaangażowany w kopanie tuneli terrorystycznych. Ujawnił on metody kopania tuneli, metody rekrutacji nowych członków, system szkoleń oraz przygotowania do infiltracji na terytorium Izraela. Opisał on skomplikowany system łączności, jaki funkcjonuje wewnątrz tuneli w całej Strefie Gazy. Punkty wejściowe do tuneli w większości znajdują się w gęsto zaludnionych obszarach, często blisko szkół i meczetów. Członkowie Hamasu mogą przebywać pod ziemią przez cały czas prowadzenia wojny z Izraelem. Pod ziemią zostały przygotowane pomieszczenia rekreacyjne z prysznicami, magazyny i centra dowodzenia.
    5 czerwca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu na oficjalnych uroczystościach w Jerozolimie powiedział: "49 lat temu Jerozolima została uwolniona z kajdan. Nie wrócimy do rzeczywistości, w której miasto było rozdarte, podzielone i ranne. Była to rzeczywistość ogromnych betonowych ścian ze snajperami u góry i polami minowymi. Weterani pamiętają, co żołnierze napisali wtedy na pojazdach wojskowych - Nie będzie drugiego Auschwitz i nie będzie drugiej Masady. Pamiętam uczucie zagrożenia, niebezpieczeństwa i adrenaliny, ducha naszych bojowników, dzięki którym zmieniła się nasza sytuacja. Po raz kolejny udowodnili, że jedynym sposobem na zagwarantowanie naszego istnienia jest nasza obecność i zdolność do obrony bezpieczeństwa państwa Izrael. Wprowadzenie izraelskiej flagi pod Zachodni Mur było drugim najważniejszym momentem po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości Państwa Izrael. To duchowe odrodzenie objęło cały naród, zarówno w Izraelu, jak i w Diasporze. To właśnie w tym momencie obudziła się świadomość narodowa Żydów w ZSRR. Jutro lecę do Moskwy. Jest to okazja 25-lecia stosunków między Rosją i Izraelem. Ale w przeddzień wojny sześciodniowej, wojska, które nas otoczyły, były uzbrojone i finansowane przez ZSRR. Rosja jest globalnym mocarstwem, a nasze stosunki są coraz silniejsze. Umacniając te relacje, wzmacniamy nasze bezpieczeństwo narodowe i zapobiegamy niepotrzebnym tarciom na naszej północnej granicy. Nikt nie zmusi Izraela do międzynarodowych porozumień. Pokój może być osiągnięty jedynie w wyniku bezpośrednich negocjacji między stronami. Osiągnęliśmy go z Egiptem i Jordanią. Nie zostało to osiągnięte międzynarodowymi porozumieniami. Gdy zakończyła się wojna sześciodniowa, zakończyła się kampania wojskowa i rozpoczęła się kampania polityczna. Ci sami gracze na arenie międzynarodowej, którzy palcem nie kiwnęli aby nam pomóc, gdy nad nami unosiła się groźba zniszczenia, próbowali narzucić nam porozumienie polityczne. Wtedy to nie zadziałało, i dzisiaj też nie będzie działać. Każda międzynarodowa konferencja utwardzi tylko pozycje Palestyńczyków. Każdy, kto zaprzecza naszemu związkowi z Jerozolimą, kto przekształca Wzgórze Świątynne w centrum religijnego podżegania, kto nie wyrzeka się terroryzmu - ma jeszcze długą drogę do pokoju."

5 czerwca 2016 r. ponad 30 tys. Żydów wzięło udział w tradycyjnej Paradzie Izraela na Manhattanie w Nowym Jorku. Izraelski ambasador w ONZ, Danny Danon powiedział: "Mamy prawdziwych przyjaciół w Ameryce. Ten sojusz jest silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej, i jest zakorzeniony w naszym wspólnym zaangażowaniu na rzecz tych samych wartości i ideałów, które są drogie naszym krajom." Nowy gubernator Nowego Jorku, Andrew Cuomo zapowiedział podjęcie działań przeciwko wszelkim próbom bojkotu Izraela.

6 czerwca 2016 r. minister transportu Israel Katz powiedział, że "nie można wybudować muru między Jerozolimą a Gusz Etzion. Mocno uderzyłoby to w metropolię Jerozolimy." Dodał, że rozwiązania bezpieczeństwa dla mieszkańców bloku osiedli Gusz Etzion muszą zostać znalezione w ramach metropolii Jerozolimy.

7 czerwca 2016 r. minister energetyki Juval Steinitz zatwierdził zwiększenie dostaw energii elektrycznej do Strefy Gazy. Celem jest umożliwienie Palestyńczykom uruchomienia nowe oczyszczalni ścieków w Gazie, aby obniżyć w ten sposób poziom zanieczyszczenia morza w regionie. Zanieczyszczenia z Gazy oddziałują na czystość wody morskiej, która jest pobierana przez sąsiedni zakład odsalania wody przy Aszkelonie. W ciągu ostatnich kilku miesięcy zakład ten musiał kilkakrotnie wstrzymywać pracę, gdyż woda była mocno zanieczyszczona.
    7 czerwca 2016 r. minister obrony Avigdor Lieberman odwiedził północną granicę. "Nie mamy innego planu jak utrzymanie spokojnej sytuacji. Mam nadzieję, że wszyscy rozumieją to dobrze, także nasi sąsiedzi. W każdym razie, nie polecam nikomu sprawdzania lub testowania nas ... Mogę powiedzieć, że nasza północna granica jest w dobrych i bezpiecznych rękach. Byłem pod wrażeniem przygotowania i planów Północnego Dowództwa. Zadaniem Sił Obronnych Izraela jest chronienie bezpieczeństwa i spokoju na północnej granicy, i właśnie to robimy."
    7 czerwca 2016 r. Izraelski Instytut Badań Jerozolimy opublikował najnowsze statystyczne dane dotyczące mieszkańców Jerozolimy. Okazuje się, że arabscy i żydowscy mieszkańcy miasta są bardzo od siebie zależni, chociaż odmienni pod każdym względem. Arabowie stanowią 69% pracowników budowlanych w Jerozolimie Wschodniej, przy czym większość z tych firm posiada żydowski kapitał. Jeśli doszłoby do podziału miasta, wówczas arabscy mieszkańcy pozostaną bez pracy, a żydowscy mieszkańcy posiadają schrony. Wielu Arabów ze wschodniej części miasta pracuje w zachodniej części Jerozolimy. W przypadku transportu i pracowników poczty jest to 55% pracowników, w dziedzinie zarządzania i usług jest to 42%, w branży hotelarskiej i restauracyjnej jest to 40%, a w hadnlu 34%. Okazuje się, że 37% Arabów ze Wschodniej Jerozolimy pracuje w dzielnicach żydowskich, a kolejnych 12% jest zatrudnionych w innych izraelskich miastach lub pobliskich osiedlach żydowskich. Oznacza to, że 49% arabskich mieszkańców Jerozolimy jest zatrudnionych w sektorze żydowskim. Ponadto okazało się, że Wschodnia Jerozolima jest bardzo mocno oderwana od Autonomii Palestyńskiej, gdyż tylko 5% jerozolimskich Arabów pracuje na palestyńskich terytoriach. Równocześnie tylko 2% jerozolimskich Żydów pracuje we Wschodniej Jerozolimie. Statystyki pokazały także, że Arabowie zajmują większość słabo opłacanych miejsc pracy. Tylko 10% pracowników usług finansowych jest Arabami, w edukacji i administracji publicznej 13%, a w usługach rozrywki zaledwie 9% jest Arabami. W Jerozolimie znajduje się 77 hoteli, z czego 30 jest we Wschodniej Jerozolimie (średnia cena 492 szekle za noc), a 47 w Zachodniej Jerozolimie (średnia cena 713 szekli za noc). Ceny wpływają na wielkość ruchu turystycznego, gdyż większość zagranicznych turystów wybiera noclegi w tańszych hotelach położonych we Wschodniej Jerozolimie. W ciągu ostatnich 5 lat w mieście wybudowano 10,7 tys. nowych mieszkań, z czego 75% w zachodniej i około 25% we wschodniej części. Wybudowanie nowoczesnej linii szybkiego tramwaju umożliwiło połączenie obu części miasta, pomiędzy którymi jeszcze do niedawna nie było prawie żadnych połączeń transportu publicznego. Zachodnia Jerozolima ma 70 linii autobusowych, a Wschodnia Jerozolima ma 30 linii. Linia tramwajowa bardzo zmieniła wygląd miasta. Średnio każdego dnia z tramwaju korzysta 129 tys. pasażerów. Wpływa to na mobilność mieszkańców i pomaga zwiększyć zatrudnienie mieszkańców Wschodniej Jerozolimy. Pomimo to, wciąż na wysokim poziomie utrzymuje się stopa ubóstwa mieszkańców miasta - dotyka ono 28% żydowskich mieszkańców (znacznie wyżej od średniej w Izraelu) i 80% arabskich mieszkańców. Bardzo wysoka jest stopa bezrobocia wśród Arabów w Jerozolimie. Jeżeli chodzi o zróżnicowanie żydowskich mieszkańców miasta, to 29% z nich to ultra-ortodoksi, 26% świeccy, 19% tradycyjni i 26% nie religijni. Wśród Arabów około 34% jest religijnych, a tylko 4% określa siebie jako świeckich. Wynika z tego, że około 56% mieszkańców Jerozolimy to ludzie bardzo religijni. Większość mieszkańców stanowią więc osoby należące do najbardziej biednej części społeczeństwa, którą dotyka ubóstwo i trudności zaintegrowania zawodowego ze społeczeństwem. Tworzy to liczne trudności, nad którymi pracują władze, aby znaleźć sposoby ich rozwiązania.

7 czerwca 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali nad ranem dwa izraelskie pojazdy wojskowe przy osiedlu żydowskim Hallamish w Samarii. Nikt nie został ranny, ale jeden pojazd został uszkodzony. Żołnierze przeszukali okolicę, ale sprawcy zbiegli.

7 czerwca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Omówiono aktualną sytuację bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Putin powiedział, że popiera pojednanie między Izraelem a Turcją. "Postrzegamy to w pozytywny sposób. Uważamy, że każde zbliżenie między krajami i narodami może mieć pozytywny wpływ na całą sytuację międzynarodową. Im mniej problemów istnieje pomiędzy krajami, tym lepiej. Cieszymy się z tego procesu." Netanjahu położył nacisk na wojnę z terroryzmem: "Jesteśmy zagrożeni przez barbarzyńskie siły. Grożą one całemu oświeconemu społeczeństwu na ziemi ... Wiemy, że musimy działać jako jeden zespół w celu uratowania ludzkości przed ich rękoma. Mówimy o tym globalnie. Tutaj również współpraca wynika z tych samych głębokich i podstawowych więzi i wspólnych zasad." Podpisano rosyjsko-izraelską umową o współpracy rolniczej. Podczas wizyty Putin zaskoczył Netanjahu, i wziął go na prywatną wycieczkę po Kremlu. Oprowadził go po różnych pomieszczeniach, opowiadając o historii i znaczeniu różnych symboli w pokojach.

8 czerwca 2016 r. prokuratura państwowa postawiła zarzut międzynarodowego oszustwa czterem żydowskim imigrantom z Francji. Udawali oni przedstawicieli dużych firm MediaMarkt, Electrolux, Bosch, ELDI ICI Paris XL, Chanel i Kia Motors. Posługując się fałszywymi dokumentami, e-mailami i kontami bankowymi, nakłaniali kontrachentów do przelania pieniędzy na ich rachunki. W ten sposób wyłudzili ponad 10 mln USD. Do oszustw doszło między innymi na terenie Polski, Słowacji i Bułgarii, z wykorzystaniem tamtejszych banków.
    8 czerwca 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów otworzyło wieczorem ogień z pistoletów przy centrum handlowym Sarona w centrum Tel Awiwu. Na miejscu zginęły 3 osoby, a rannych zostało kolejnych 16 osób (jedna zmarła w szpitalu, podnosząc liczbę ofiar do czterech). Ochroniarze postrzelili i aresztowali jednego z napastników. Drugi uciekł i został zastrzelony podczas pościgu. Napastnicy byli przebrani za ortodoksyjnych Żydów. Obaj pochodzili z arabskiej wioski Jatta, położonej w pobliżu Hebronu w Judei.
    8 czerwca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu i minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan odwiedzili późnym wieczorem miejsce ataku terrorystycznego w Tel Awiwie. Premier powiedział: "Jest to okrutny incydent, morderstwo i terroryzm w samym sercu Tel Awiwu. Atak przeprowadzili ludzie, którzy nie cenią życia. Większa tragedia została uniemożliwiona dzięki tutejszym obywatelom, którzy zaatakowali terrorystów. Rozmawialiśmy o serii defensywnych i ofensywnych działań, które zostaną podjęte po tym ataku. Jesteśmy w środku trudnego okresu. Będziemy działać inteligentnie i stanowczo." Erdan powiedział: "Jesteśmy we wrażliwym okresie poprzedzającym święto Szawuot i oczywiście podczas Ramadanu. Zwiększymy obecność policji we wszystkich miejscach, aby poprawić poczucie bezpieczeństwa."

8 czerwca 2016 r. wieczorem Palestyńczycy świętowali z okazji zamachu terrorystycznego w Tel Awiwie. W mieście Tulkarem w Samarii rozdawano cukierki przejeżdżającym samochodami na ulicach.
    8 czerwca 2016 r. rzecznik Islamskiego Dżihadu, Daud Shihab powiedział, że atak w Tel Awiwie jest "naturalną reakcją na zbrodnie okupacji. Atak ujawnił kruchość bezpieczeństwa Izraela."
    8 czerwca 2016 r. przywódca polityczny Hamasu, Ismail Haniyeh pochwalił atak w Tel Awiwie i nazwał terrorystów "bohaterami". W wydanym później oświadczeniu, Hamas nazwał atak "heroicznym czynem". Dodano także, że "jest to pierwsza niespodzianka dla syjonistycznych wrogów w czasie Ramadanu."

8 czerwca 2016 r. Departament Stanu USA potępił wieczorem atak terrorystyczny w Tel Awiwie, nazywając go "tchórzliwym".
    8 czerwca 2016 r. ambasador Izraela przy ONZ, Danny Danon wezwał sekretarza generalnego ONZ i Radę Bezpieczeństwa ONZ do potępienia ataku terrorystycznego w Tel Awiwie. W odpowiedzi sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon potępił atak terrorystyczny w Tel Awiwie. Ban skrytykował także Hamas za pochwalenie tego ataku. "Sekretarz generalny potępia dzisiejszy atak terrorystyczny w Tel Awiwie, w których co najmniej czterech Izraelczyków zostało zabitych przez palestyńskich napastników a kolejnych czterech rannych. Przekazuje kondolencje rodzinom ofiar i rządowi Izraela. Sekretarz Generalny powtarza, że nie ma uzasadnienia dla terroryzmu ani dla gloryfikacji tych, którzy popełniają takie haniebne czyny. Sekretarz generalny jest w szoku, że przywódcy Hamasu pochwalili ten atak, a niektórzy zdecydowali się go uczcić. Wzywa przywódców palestyńskich, aby stanęli przeciwko przemocy i podżeganiu, które są paliwem napędzającym terroryzm."

9 czerwca 2016 r. ministerstwo obrony poinformowało, że dwie dodatkowe jednostki wojskowe zostaną jeszcze dzisiaj przegrupowane do Samarii i Judei, aby utrzymać bezpieczeństwo po wczorajszym ataku terrorystycznym w Tel Awiwie. Mają to być dwa bataliony piechoty wzmocnione elitarnymi siłami rozpoznawczymi.
    9 czerwca 2016 r. po południem zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Poinformowano ministrów, że policja zatrzymała pomocnika terrorystów z wczorajszego ataku w Tel Awiwie. Podjęto decyzję o uszczelnieniu bariery bezpieczeństwa w pobliżu Maitar-Tarkumija. Dochodzenie wykazało, że właśnię tędy terroryści przeniknęli do Izraela. Prace budowlane rozpoczną się pod koniec czerwca. Do czasu ich zakończenia w rejonie będzie utrzymywana zwiększona obecność sił wojskowych. Premier Netanjahu powiedział: "Usłyszałem z najważniejszych światowych stolic mocne i jednoznaczne potępienia tego morderczego i haniebnego czynu. Nie słyszałem takiego potępienia z Autonomii Palestyńskiej. Przeciwnie, słyszałem okrzyki radości z Gazy i innych części palestyńskiego społeczeństwa w Judei i Samarii. To tylko przypomina nam, wobec kogo stoimy. Wygramy." Minister obrony Avigdor Liebermann zapowiedział zaprzestanie przekazywania ciał terrorystów ich rodzinom w Autonomii Palestyńskiej.

9 czerwca 2016 r. Siły Obronne Izraela zamknęły w nocy obszar arabskiej wsi Jatta, położonej w pobliżu Hebronu w Judei. Z wioski tej pochodzili sprawcy wczorajszego ataku terrorystycznego w Tel Awiwie. Wyjście z wioski jest możliwe wyłącznie w nagłych przypadkach medycznych lub humanitarnych. W wiosce prowadzone są działania policyjne.
    9 czerwca 2016 r. Siły Obronne Izraela wstrzymały rano wszystkie 83 tys. zezwoleń wydanych dla Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy, aby mogli wjechać do Izraela w celu odwiedzin rodziny lub modlitwy w Jerozolimie. Dodatkowo wstrzymano zezwolenia na pracę w Izraelu dla 204 osób będących krewnymi terrorystów z wczorajszego ataku w Tel Awiwie.
    9 czerwca 2016 r. al-Fatah wydał oświadczenie, że terroryści w Tel Awiwie działali na własną rękę i była to "naturalna odpowiedź na rzeczywistość, w której Izrael kontynuuje ścieżkę siły i przemocy."

9 czerwca 2016 r. brytyjska policja zdetonowała podejrzany samochód zaparkowany przed ambasadą Izraela w Londynie. Okazało się, że w samochodzie nie było materiałów wybuchowych.
    9 czerwca 2016 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła środowy atak terrorystyczny w Tel Awiwie. Jest to pierwsze potępienie terroryzmu w Izraelu wydane przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w czasie trwającej od ośmiu miesięcy fali terroru.

10 czerwca 2016 r. Siły Obronne Izraela nałożyły w nocy całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej i Strefy Gazy. Zamknięcie będzie obowiązywać na czas święta Szawuot. Jedynymi wyjątkami będą sytuacje humanitarne i medyczne.
    10 czerwca 2016 r. Hamas przeprowadził serię testów rakietowych w Strefie Gazy. Wystrzelono około 30 rakiet krótkiego zasięgu, które spadły na obszarze strefy.
    10 czerwca 2016 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy w pobliżu Nablusu w Samarii. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.

13 czerwca 2016 r. Palestyńczycy obrzucili nad ranem kamieniami autobus jadący pod Zachodni Mur we Wschodniej Jerozolimie. Odłamki szyb zraniły 3 pasażerów autobusu.
    13 czerwca 2016 r. wieczorem doszło do zderzenia się autobusu z samochodem ciężarowym w pobliżu miejscowości Kfar Shmaryahu na wybrzeżu. Rannych zostało 12 osób.

13 czerwca 2016 r. Siły Obronne Izraela zniosły rano blokadę Autonomii Palestyńskiej, która obowiazywała przez czas świąt Szawuot. Złagodzono również blokadę wioski Jatta, z której pochodzili terroryści odpowiedzialni za zamach w Tel Awiwie. Wyrażono zgodę, aby mieszkańcy mogli opuszczać wioskę po przejściu kontroli bezpieczeństwa.

13 czerwca 2016 r. ambasador Izraela przy ONZ, Danny Danon został wybrany przewodniczącym Komitetu Prawa ONZ. Jest to pierwszy raz, kiedy Izraelczyk został przewodniczącym stałego komitetu ONZ. Danon powiedział: "Jestem dumny, że jako pierwszy Izraelczyk zostałem wybrany na to stanowisko. Izrael jest światowym liderem w dziedzinie międzynarodowego prawa oraz w walce z terroryzmem. Jesteśmy zadowoleni, że mamy możliwość podzielenia się naszą wiedzą z innymi państwami świata."
    13 czerwca 2016 r. drugi amerykański lotniskowiec wpłynął na Morze Śródziemne. Lotniskowiec USS "Dwight D. Eisenhower" razem z grupą uderzeniową krążkowników rakietowych i niszczycieli podmieni lotniskowiec USS "Harry S. Truman", który jeszcze w tym miesiącu ma powrócić do Stanów Zjednoczonych na osiem miesięcy. "Eisenhower" później ma płynąć dalej do Zatoki Perskiej. Nie ujawniono dokładnych szczegółów jego misji. Dużą rzadkością jest obecność dwóch grup uderzeniowych amerykańskich lotniskowców na Morzu Śródziemnym. Jak głosi komunikat amerykańskiej marynarki wojennej, obecność dwóch lotniskowcowych grup bojowych na Morzu Śródziemnym demonstruje zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa i jest "mocnym przesłaniem wsparcia dla naszych sojuszników i partnerów w Europie".

14 czerwca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z ambasadorami państw członkowskich wojskowego paktu NATO. Netanjahu powiedział, że Izrael postara się jak najszybciej otworzyć swoją stałą siedzibę w Brukseli. "Dwa dni temu, terrorysta wszedł do nocnego klubu w Orlando i zamordował prawie 50 niewinnych ludzi, mężczyzn i kobiet. Ci ludzie nie robili nic złego. Tańczyli z przyjaciółmi i cieszyli się muzyką z najbliższymi. Terrorysta mordował, gdyż był napędzany nietolerancją dla społeczności LGBT i napędzany nienawiścią do wolności i różnorodności. Dzień wcześniej, terrorysta wszedł do kawiarni w Tel Awiwie i zamordował czterech cywilów. Oni również nie robili nic złego. Pili kawę i cieszyli się obchodząc urodziny. Paryż, Bruksela, Londyn, Tel Awiw, Jerozolima, Bali, Bombaj, Nowy Jork, San Bernardino, a teraz Orlando i wiele innych miast zostało dotkniętych przez to samo zło. Terror nie zna granic. Dlatego nasza współpraca w walce z terroryzmem również nie zna granic. Jednego dnia ISIS zabija gejów, następnego dnia jazydów, a następnie żydów, muzułmanów i chrześcijan. Jesteśmy gotowi pomóc NATO w tej globalnej walce. Jesteśmy gotowi podzielić się naszym wywiadem i naszym doświadczeniem, aby pomóc w tym wspólnym wysiłku."

14 czerwca 2016 r. Biały Dom sprzeciwił się propozycji Kongresu USA w sprawie podwyższenia finansowania antyrakietowych systemów obronnych Izraela. Chodzi o dodatkowe 455 mln USD, które miały być przeznaczone na ten cel.

15 czerwca 2016 r. wysoki urzędnik ministerstwa obrony powiedział, że palestyński lider Mahmoud Abbas "nie ma siły ani poparcia społecznego, aby osiągnąć jakiekolwiek porozumienie lub umowę." Ostatnie sondaże pokazują, że 65% Palestyńczyków chce rezygnacji Abbasa, który w ciągu ostatnich ośmiu lat rządów nie odwiedził większości dużych palestyńskich miast. Ministerstwo obrony właśnie Abbasa spostrzega jako główny problem, który podsyca podżeganie i utrzymuje wysoki poziom korupcji w Autonomii Palestyńskiej. Dopiero drugim problemem jest organizacja terrorystyczna Hamas. "Hamas jest zagrożeniem, które rośnie i słabnie na zmianę. Wystarczy zobaczyć podręczniki szkolne w Gazie, programy nauczania, aby zrozumieć, że mamy tu do czynienia z organizacją, która rozszerza podżeganie na wszystkie instytucje i buduje infrastrukturę wojskową przeciwko Izraelowi. Nie pozwolimy na budowę portu morskiego w Gazie, ani na nic w tym rodzaju. Kolejna wojna między Izraelem a Hamasem będzie ostatnią. Po tym nie będzie żadnego rządu Hamasu."
    15 czerwca 2016 r. szef wywiadu wojskowego, gen. Herzi Halevi powiedział na konferencji w Herzliji: "Jeśli nasi wrogowie znają nasze zdolności wojskowe, to oszczędzą sobie dodatkowego konfliktu. Chciałbym opisać zasady gry na Bliskim Wschodzie. Jest wielu ludzi, którzy mieszkają na Bliskim Wschodzie bez elektryczności. Patrząc na PKB na mieszkańca i stopę bezrobocia, widać, że istnieją bardzo duże różnice między nami a naszymi sąsiadami. Nie powinno na to czynić szczęśliwymi. Biedny Bliski Wschód jest kolebką dla organizacji terrorystycznych. Reguły gry na Bliskim Wschodzie uległy zmianie. Zamiast kilku państw, jest teraz wielu graczy. Przejście od państw narodowych do organizacji było bardzo istotne. Nie ma dobrych i złych ludzi, a gracze zmienili swoje tożsamości. Bliski Wschód jest bardzo dynamiczny w eskalacji konfliktów i wojen. Żyjemy w czasach, w których rozpoczęcie wojny jest bardzo prawdopodobne, chociaż żadna ze stron nie jest zainteresowana nią. Jeśli chodzi o Iran, to umowa jądrowa była ich wielkim osiągnięciem, które pozwoliło im uzyskać akceptację wśród narodów świata. Wierzymy, że w ciągu pierwszych kilku lat będą honorować warunki umowy, chociaż równocześnie Iran inwestuje ogromne wysiłki przeciwko Izraelowi. Iran wspiera trzy główne siły będące zagrożeniem dla Izraela: Hamas, Hezbollah i Islamski Dżihad - w rzeczywistości, siły które oni wspierają w 60 procentach są organizacjami sunnickimi wspieranymi przez szyicki naród - oni to robią, gdyż to godzi w Izrael. Dla Izraela szczególną kwestią jest Liban. Nie mamy żadnych wrogich intencji wobec Libanu. Nie chcemy wojny, ale jesteśmy przygotowani na wojnę bardziej niż jakakolwiek inna armia kiedykolwiek indziej. Mamy większy wywiad niż nasi wrogowie, jakim dzisiaj jest Hezbollah. Kolejny konflikt nie będzie łatwy. Hezbollah ponosi ciężkie straty w Syrii, ale zdobywa także znaczące doświadczenie. W tym procesie wiele się nauczył i zyskał dostęp do nowych środków walki. Iran wysyła broń do Hezbollahu - część z niej zostaje w Syrii, ale część przedostaje się do Libanu. Również syryjski przemysł wznowił produkcję broni dla Hezbollahu, czego ani świat, ani Izrael nie powinien zaakceptować. Może to przerodzić się w kolejny konflikt. Jestem pewien, że gdyby Nasrallah lub którykolwiek z naszych wrogów znał nasze zdolności wojskowe, nie ryzykowałby dodatkowego konfliktu."
    15 czerwca 2016 r. podsekretarz Stanu USA Antony Blinken potwierdził na konferencji w Herzliji, że administracja prezydenta Obamy jest przygotowana, aby udzielić Izraelowi największy w historii pakiet pomocy wojskowej. Blinken nazwał go "największym pojedynczym zastawem pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych, udzielonym dowolnemu krajowi w naszej historii. Zcementuje to nasze więzi bezpieczeństwa aż do 2029 r."
    15 czerwca 2016 r. przed południem wybuchł groźny pożar lasu w rejonie Jerozolimy. Z ogniem walczyło 35 zespołów strażackich oraz 8 samolotów gaśniczych. Ministerstwo ochrony środowiska wezwało mieszkańców do zamknięcia okien domów, gdyż zanieczyszczenie powietrza dymem może niekorzystnie wpływać na zdrowie.

15 czerwca 2016 r. palestyński premier Rami Hamdallah skrytykował politykę Izraela za rzekome "ekstremistyczne" działania wymierzone przeciwko ludności palestyńskiej. Hamdallah ostro potępił izraelskie ograniczenia nałożone na arabską wioskę Jatta, co jest przykładem zbiorowej odpowiedzialności i "rażącym naruszeniem międzynarodowego prawa". Premier podkreślił, że Palestyńczycy "podobnie jak inne narody pod okupacją, mają prawo do walki i obrony przy użyciu wszelkich środków dozwolonych przez międzynarodowe prawo." Hamdallah wezwał także do usunięcia izraelskich sił policyjnych stacjonujących na terenie Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie, aby w ten sposób umożliwić muzułmańskim wiernym swobodny dostęp do meczetu Al-Aksa.

16 czerwca 2016 r. wysoki urzędnik ministerstwa obrony ujawnił, że istnieje plan budowy podziemnej betonowej bariery wzdłuż granicy Strefy Gazy. Szacuje się, że projekt będzie kosztował 2,2 mld szekli. Byłaby to trzecia obronna bariera wybudowana wzdłuż granicy. Pierwsza powstała w 1994 r. w następstwie Porozumień z Oslo. Druga bariera powstała w 2005 r., jako wynik wycofania się Izraela ze Strefy Gazy. Nowa bariera składałaby się z betonowych ścian sięgających kilkadziesiąt metrów pod ziemią. Uniemożliwiłaby ona kopanie tuneli terrorystycznych. "Nie jesteśmy zainteresowani przejęciem kontroli nad Gazą i nie mamy żadnego interesu w byciu tam. Ale z drugiej strony, nie możemy prowadzić nieustannej wojny na wyniszczenie. Dlatego następny konflikt musi być ostatnim konfliktem kończącym rządy Hamasu. Nie szukamy konfliktu, ale konfrontacja z Hamasem jest nieunikniona. Zagrożenie jest ciągłe i nieustannie narasta, i musimy być na to przygotowani." Równocześnie Siły Obronne Izraela podejmują wysiłek wznoszenia nowych barier ochronnych na najbardziej niebezpiecznych odcinkach granicy z Libanem. Dotyczy to głównie miejsc, w których blisko granicy znajdują się izraelskie miejscowości.
    16 czerwca 2016 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowa żydowski dom w dzielnicy Armon HaNatziv we Wschodniej Jerozolimie. Uszkodzone zostało okno i wybuchł pożar w ogrodzie. Nikomu nic się nie stało. Policja aresztowała 4 Palestyńczyków.

16 czerwca 2016 r. Izba Reprezentantów USA przyjęła pakiet finansowej pomocy, jaką Stany Zjednoczone udzielą na rozwój programów przeciwrakietowych Izraela. Przyznano Izraelowi 635,7 mln USD, w tym: 268,7 mln USD na rozwój amerykańsko-izraelskiego programu przeciwrakietowego, 25 mln USD na rozwój amerykańsko-izraelskiego programu technologii laserowych w zwalczaniu rakiet, 72 mln USD na zakup rakiet systemu obrony Iron Dome, 150 mln USD na zakup systemu obrony David's Sling i 120 mln USD na zakup rakiet systemu obrony Arrow-3. Przy głosowaniu stosunek głosów był 282 za i 138 przeciw, pomimo sprzeciwu Białego Domu. Dodatkowo Stany Zjednoczone przyznały 42,7 mln USD na rozwój technologii zwalczania podziemnych tuneli.
    16 czerwca 2016 r. prezesem Centralnego Banku Brazylii został Ilan Goldfein. Urodził się on w Hajfie i do tej pory był głównym ekonomistą największego brazylijskiego prywatnego banku Itaú i doradcą Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

17 czerwca 2016 r. władze izraelskie wydały zezwolenie dla Palestyńczyków ze Strefy Gazy, by mogli przyjeżdżać do Jerozolimy na modlitwy piątkowe podczas miesiąca Ramadan. W pierwszej grupie znalazło się 300 osób. Zezwolono również by 53 tys. Palestyńczyków z Autonomii Palestyńskiej ponownie mogło korzystać ze swoich zezwoleń na wjazd do Izraela i w piątek przyjeżdżać do Jerozolimy na modlitwy.

18 czerwca 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa ogrodzenie żydowskiego osiedla Pesagot w Samarii. Rzucono około 20 bomb zapalających.

18 czerwca 2016 r. trzy izraelskie samoloty gaśnicze zostały wysłane na Cypr, gdzie gigantyczny pożar przenoszony silnymi wiatrami zaczął zagrażać obszarom mieszkalnym. Cypryjski rząd poprosił społeczność międzynarodową o pomoc. W odpowiedzi strażaków ze sprzętem wysłał między innymi Izrael.

19 czerwca 2016 r. na porannym posiedzeniu rządu zatwierdzono dodatkowy budżet 72 mln szekli na wsparcie społeczności żydowskich w Judei i Samarii. W kwocie tej znajduje się 15 mln szekli na pomoc w walce z terroryzmem, 10 mln szekli na renowację budynków użyteczności publicznej, 12 mln szekli na budowę schronów i wsparcie społeczne oraz psychologiczne dla ofiar terroru, 5,5 mln szekli na rozwój lokalnej turystyki. Premier Benjamin Netanjahu zapowiedział podjęcie zdecydowanych kroków przeciwko nielegalnemu arabskiemu budownictwu.
    19 czerwca 2016 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że liczba rozwodów wśród małżeństw w Izraelu wzrosła z 2% w 1972 r. do 13% w 2014 r. Obecnie w Izraelu jest 14430 rozwiedzionych par, w tym 11435 żydowskich, 2101 muzułmańskich, 153 druzyjskich i 120 chrześcijańskich.

19 czerwca 2016 r. palestyński premier Rami Hamdallah obiecał zwiększenie pomocy finansowej dla rodzin zabitych terrorystów, którzy zginęli podczas zamachów na Izraelczyków. Autonomia Palestyńska wypłaca comiesięczne wynagrodzenie rodzinom zabitych lub więzionych arabskich terrorystów. Wysokość wynagrodzenia oblicza się między innymi na podstawie ciężkości przeprowadzonego zamachu lub długości zasądzonego w Izraelu wyroku sądowego.
    19 czerwca 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa izraelski patrol wojskowy w pobliżu Hebronu w Judei. Nikomu nic się nie stało, ale wojskowy jeep został uszkodzony.

20 czerwca 2016 r. Rada do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej oficjalnie przyjęła francuską inicjatywę pokojową dla Bliskiego Wschodu. Przed podjęciem decyzji, rada przeprowadziła konsultacje z Kwartetem Bliskowschodnim (USA, Rosja, ONZ i UE).
    20 czerwca 2016 r. minister obrony Avigdor Lieberman spotkał się w Waszyngtonie z sekretarz obrony USA Ashton Carter. Rozmowy dotyczyły amerykańskiej pomocy wojskowej dla Izraela. Na konferencji prasowej oboje polityków powiedzieli, że "istnieją różnice zdań, ale jest wola zniwelowania tych różnic". Poinformowano także, że w trakcie spotkania nie poruszano tematyki palestyńskiej ani międzynarodowych inicjatyw pokojowych.

21 czerwca 2016 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowskie samochody przy arabskiej wiosce Beit Ur w Samarii. Uszkodzonych zostało kilka samochodów. Lekko rannych zostało 2 Izraelczyków. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze, otworzyli ogień do rzucających kamienie i butelki. W trakcie pościgu zginął 1 Palestyńczyk, a 2 kolejnych zostało rannych. Aresztowano także 2 dalsze osoby.

21 czerwca 2016 r. Jordania poinformowała, że 17 międzynarodowych firm złożyło oferty na przetarg budowy kanału łączącego Morze Czerwone z Morzem Martwym. Oferty zostaną sprawdzone przez komitet techniczny. W pierwszej fazie wybudowany zostanie kanał umożliwiający przetłoczenie 300 mln kubików wody rocznie do Morza Martwego. Koszt jego budowy jest szacowany na 900 mln USD. Dodatkowo wybudowany zostanie zakład odsalania wody, o zdolności produkcji 85 mln kubików słodkiej wody rocznie.
    21 czerwca 2016 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Brukseli z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Rivlin powiedział: "Promowanie pokoju na Bliskim Wschodzie jest żywotnym interesem Izraela. Uważam jednocześnie, że nasze dwustronne stosunki mogą się rozwijać w sposób niezależny. Spostrzegam to jako znak ważności stosunków między państwem Izrael a Unią Europejską. Unia Europejska jest największym partnerem Izraela we wszystkich dziedzinach. Handel, nauka, ochrona środowiska i kultura, z wiodącą siłą w dziedzinie nauki i innowacji. Izrael ma zaszczyt dzielić się technologiami, badaniami i rozwojem z Europą. Oprócz wspólnych interesów, Izrael i Europa posiadają wspólne podstawowe wartości demokracji, wolności słowa, liberalizmu i godności ludzkiej. Wartości te tworzą silną bazę do zwiększania współpracy w innych dziedzinach." W odpowiedzi Tusk podkreślił rosnące znaczenie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. "Wyraziłem moje kondolencje dla ofiar niedawnego zamachu w Tel Awiwie, i z zadowoleniem przyjąłem ofertę Izraela do pogłębienia naszej współpracy w zakresie walki z terroryzmem. Terroryzm może zostać pokonany tylko wtedy, gdy współdziałamy razem." Tusk potwierdził poparcie Unii Europejskiej dla francuskiej inicjatywy pokojowej dla Bliskiego Wschodu. "Dla wspólnoty europejskiej priorytetem jest trwały pokój w regionie. Możemy kontynuować współpracę z oboma stronami i koordynować partnerstwo na Bliskim Wschodzie w celu wspierania rozwiązania dwóch państw. Unia Europejska jest gotowa wesprzeć powrót do porozumienia pokojowego bezprecedensowym pakietem współpracy i wsparcia dla obu stron. Unia Europejska nadal będzie udzielać pomocy Palestyńczykom mieszkającym na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, aby umożliwić im zaspokojenie podstawowych potrzeb humanitarnych i rozwoju."
    21 czerwca 2016 r. pierwszy raz w historii, Żyd został wybrany na przewodniczącego Sądu Najwyższego Argentyny. Carlos Rosenkrantz jest profesorem prawa z Buenos Aires i byłym doradcą prezydenta Argentyny. Nominowany został przez prezydenta.

22 czerwca 2016 r. minister transportu Israel Katz powiedział, że budowa sztucznej wyspy przy Strefie Gazy, na której znalazłby się port morski Gazy, uwolniłoby nas od odpowiedzialności za strefę. "Coraz więcej urzędników rozumie zalety tego projektu i popiera go. Cała prawica go popiera. W publicznych wypowiedziach jednoznacznie poparli go Szaked i Bennett, podobnie jak inni urzędnicy, tacy jak Joav Galant, były szef Południowego Dowództwa Sił Obronnych Izraela, a także wiele osób z opozycji. Tutaj nie ma kwestii ideologicznych. Trzeba zrozumieć sytuację w jakiej się znajdujemy. Byłem jednym z najsilniejszych przeciwników wychodzenia ze strefy i myślałem, że będzie to złe, ale gdy do tego doszło, Żydzi i Siły Obronne Izraela zostali usunięci. W Gazie pozostali Arabowie. Teraz absurdem jest, że po operacji Obronny Brzeg, każdego dnia około tysiąca samochodów ciężarowych dostarcza materiały wykorzystywane do budowy tuneli i rakiet. Jesteśmy odpowiedzialni za wszystkie porażki wroga. Jesteśmy odpowiedzialni za kryzys humanitarny i mamy teraz zamiar zwiększyć dostawy wody, gazu i prądu. Więcej żywności i więcej cementu, podczas gdy wciąż utrzymuje się zagrożenie tuneli terrorystycznych oraz rakiet. Nie mamy żadnego interesu w inwestowaniu w sferę cywilną, a musimy utrzymywać nasze bezpieczeństwo. Umożliwienie utworzenia portu lotniczego lub morskiego w Gazie byłoby tragedią, ponieważ zgodnie z prawem nie możemy ich kontrolować, i irańskie okręty przypłyną dostarczając zaawansowane bronie. Szukałem pomysłu, w jaki sposób utrzymać nasze bezpieczeństwo i uwolnić się od tej odpowiedzialności. Zaletą wyspy jest to, że umieścilibyśmy ją w odległości trzech mil poza wodami terytorialnymi. Izrael będzie monitorować bezpieczeństwo morza. Wyspę będą nadzorować międzynarodowe siły, ale nie będziemy na nich polegać, ponieważ jest oczywiste, że będą uciekać od wszelkich konfliktów. Jesteśmy odpowiedzialni za to, co nas interesuje w zakresie bezpieczeństwa, i Palestyńczycy dostaną wyjście na morze. Doszliśmy do etapu decyzji Rady Ministrów, posiadając bardzo szerokie poparcie ze strony ministrów. Ci, którzy zapoznali się z pomysłem, spostrzegają go pozytywnie. Świat odkryje, że Izrael nie ma interesu w więzieniu mieszkańców Gazy, a tylko chce utrzymać swoje bezpieczeństwo. Jeśli chodzi o trudne zadanie budowy portu, to jako ekspert mogę powiedzieć, że proces budowy portu będzie najprostszym elementem procesu po zatwierdzeniu wszystkich innych elementów. Modele zostały przygotowane zgodnie z wymogami transportu i względami ekonomicznymi. Są one z sobą zsynchronizowane. Głównym problemem jest bezpieczeństwo i sytuacja prawna wraz z możliwością wydzielenia. Popieram plan Wydzielonej Wyspy. Posiada on poparcie prawicy, lewicy i środka. Wielu obawia się, że plan może stanowić istotny wydatek dla Izraela. Zdecydowanie nie. Nie będzie kosztował nawet jednego szekla. Podjęliśmy decyzję o powołaniu zespołu, który rozpocznie negocjacje z innymi państwami, Stanami Zjednoczonymi, krajami europejskimi i arabskimi państwami, z którymi mamy kontakty i wspólne interesy bezpieczeństwa. Gdy problemy, które są dla nas ważne zostaną rozwiązane, będzie to łatwe do wprowadzenia w życie. Nie chcemy tworzyć fizycznego budynku, ale raczej stworzyć system międzynarodowych państw, które uczynią z portu firmę podobną do prywatnego portu, który w odległej przyszłości zapewni odsoloną wodę, energię elektryczną, a może nawet prywatne lotnisko. Nie będzie się on znajdować pod palestyńską suwerennością i jurysdykcją. Oni nie będą uwięzieni i twierdzenie to zniknie, a z nas zostanie zniesiona odpowiedzialność."
    22 czerwca 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa żydowskie osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie. Wywołały one pożar, który był gaszony do późnych godzin w nocy.

22 czerwca 2016 r. prezydent Reuven Rivlin przemawiając w Europejskim Parlamencie w Brukseli powiedział: "Francuska inicjatywa pokojowa cierpi z powodu podstawowych wad. Próba powrotu do negocjacji bez negocjacji, nie tylko nie przyniesie nam długo oczekiwanego porozumienia, ale nad od niego oddali. W obecnych praktycznych warunkach, okolicznościach politycznych i regionalnych, nie uda się nam urzeczywistnić osiągnięcia trwałego porozumienia między nami - Izraelczykami i Palestyńczykami. Jeśli Europa jest zainteresowana służeniem jako konstruktywny czynnik w dążeniu do przyszłego porozumienia, będzie to spoczywać na waszych przywódcach, aby koncentrowali wysiłki na metodycznym budowaniu zaufania. Nie poprzez dezinwestycje, ale przez inwestycje; nie poprzez bojkot, ale poprzez współpracę. Panie i Panowie, stoję tu dzisiaj i mówię w sposób nie budzący wątpliwości: od 1993 roku, w którym zostało podpisane Porozumienie z Oslo, wyborem izraelskiego przywództwa było - i jest - uzasadnione rozwiązanie dwóch państw dla dwóch narodów. Ponadto, jestem dobrze zorientowany w Parlamencie Izraela, i wiem, że każde polityczne porozumienie wniesione przed izraelski Knesset zostanie zatwierdzone przez rząd. Muszę jednak podkreślić, że musimy spojrzeć na rzeczywistość na wszystkie trudności i bóle zaangażowania, i powiedzieć prawdę prosto w oczy. W obecnych praktycznych warunkach, okolicznościach politycznych i regionalnych, nie uda się nam urzeczywistnić osiągnięcia trwałego porozumienia między Izraelczykami i Palestyńczykami. Najbardziej podstawową dzisiejszą cechą, której bardzo żałuję, jest całkowity brak zaufania między stronami na wszystkich poziomach stosunków izraelsko-palestyńskich; między przywódcami i narodami."
    22 czerwca 2016 r. w Stanach Zjednoczonych odbyła się uroczystość przekazania pierwszego samolotu myśliwskiego F-35 dla Sił Powietrznych Izraela. W ciągu sześciu miesięcy do Izraela dotrą dwa pierwsze myśliwce F-35, a do końca 2017 r. będzie ich w sumie 17 maszyn. Tym samym izraelski dywizjon F-25 rozpocznie swoją działalność. Izrael będzie pierwszym krajem poza Stanami Zjednoczonymi, który będzie posiadał F-35. Wysoki oficer sił powietrznych powiedział, że jest to pierwszy samolot nowej inteligentnej generacji, który może przetwarzać sygnały radarowe wroga dużo wcześniej niż sam zostanie wykryty i rozpoznany. Tym samym, może on prowadzić działania operacyjne daleko poza granicami własnego kraju, pozostając przez cały czas w ukryciu. Wszystkie systemy informatyczne samolotów są produkowane w Izraelu. W tym elemencie Stany Zjednoczone zrobiły szczególny wyjątek, pozwalając Siłom Powietrznym Izraela używać własnych systemów walki elektronicznej.

23 czerwca 2016 r. Urząd Ludności i Imigracji poinformował, że w ciągu ostatnich 12 lat aż 8308 Izraelczyków zrzekło się obywatelstwa państwa Izrael. Pod tym względem najgorszym rokiem okazał się miniony - w 2015 r. obywatelstwa zrzekło się 749 osoby (w 2014 r. było to 635 osób). Powody rezygnacji z obywatelstwa są zróżnicowane. Najczęściej jest to wymóg stawiany jako warunek przy starania się o uzyskanie obywatelstwa innego państwa. Inne osoby mówią, że całe życie spędzają poza krajem i nie przewidują powrotu do Izraela. Największa liczba tych osób uzyskała nowe obywatelstwo w Niemczech (w 2015 r. 154 osoby - w Niemczech obowiązuje wymóg naturalizacji), Stanach Zjednoczonych, Austrii, Wielkiej Brytanii i Holandii.
    23 czerwca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu wydał oświadczenie potępiające przemówienie Mahmouda Abbasa w Parlamencie Europejskim. "Abbas pokazał w Brukseli swoje prawdziwe oblicze. Kogoś, kto odmawia spotkania się z prezydentem Rivlinem i premierem Netanjahu na bezpośrednich negocjacjach. I kogoś, kto rozpowszechnia oszczerstwa krwi w Europejskim Parlamencie, twierdząc przy tym, że jego ręka popiera pokój. Izrael czeka na dzień, w którym Abbas zaprzestanie rozpowszechnianie kłamstw i podżegania. Do tego czasu Izrael nadal będzie bronić się przed palestyńskim podżeganiem, które pobudza do aktów terroryzmu."

23 czerwca 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa ogrodzenie żydowskiego osiedla Migdal Oz w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Nikomu nic się nie stało, ale żołnierze przeszukali okolicę osiedla.

23 czerwca 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas przemawiając w Europejskim Parlamencie w Brukseli powiedział: "Palestyna i Palestyńczycy doświadczają masowych mordów na historyczną skalę i ataków, jakich nikt nigdy nie widział i kiedykolwiek nie słyszał w międzynarodowej społeczności. Izraelscy osadnicy i wojsko mają stałą tendencję do przemocy i ekstremizmu, które są coraz gorsze zarówno w tym, co jest usankcjonowane przez izraelskie prawo, jak i w tym, co nie jest usankcjonowane przez prawo. Unia Europejska jest naszym przyjacielem. Pomóżcie nam. Izrael zmienił nasz kraj w więzienie na świeżym powietrzu. Dla Palestyńczyków nastały czarne dni tyranii i okupacji rasizmu. Żądamy natychmiastowego utworzenia palestyńskiego państwa w stałych granicach. Będziemy kontynuować wysiłki wyzwolenia Palestyny. Nasze prawo do samoistnienia nie podlega negocjacjom. Będziemy działać politycznie i dyplomatycznie, aby wyzwolić się z okupacji."
    23 czerwca 2016 r. prezes Europejskiego Kongresu Żydów, dr Mosze Kantor wezwał europejskich przywódców do potępienia wypowiedzi palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa, w którym stwierdził on, że izraelscy rabini zatruwają palestyńską wodę. "To krzywdzące, że zagraniczny przywódca mówi oszczerstwo krwi w Europejskim Parlamencie, po którym otrzymuje owacje na stojąco. Jeśli skrajnie prawicowy polityk uczyniłby podobne komentarze, byłyby one prawidłowo zdyskredytowane, ale Abbas jest fetowany jak bohater, a te podwójne standardy pozwalają mu unikać negocjacji na arenie międzynarodowej." Kantor dodał, że prezydent Reuven Rivlin próbował zorganizować spotkanie z Mahmoudem Abbasem podczas pobytu w Brukseli. "Abbas unikał podczas pobytu w Unii Europejskiej spotkania z prezydentem Izraela Reuvenem Rivlinem. Po raz kolejny pokazuje to, że jest on jedną z największych przeszkód w osiągnięciu trwałego pokoju między Izraelem a Palestyńczykami. Dodatkowo, Abbas obwinił Izrael o globalny terroryzm. W ten sposób zagwizdał on jak na psy, wzywając antysemitów i teoretyków spisku na całym świecie. W jednym krótkim przemówieniu Abbas przypomniał światu, że nie jest zainteresowany pokojem, kontynuuje działalność przeciwko Żydom i Izraelowi, oraz wykorzystuje strach przed terrorem przeciwko Izraelowi, i aby uzyskać polityczne punkty. Jedynym pytaniem pozostaje: jaka będzie reakcja międzynarodowej społeczności na takie złośliwe i złowrogie przemówienie?"

24 czerwca 2016 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan nakazał zamknięcie arabskiego kanału multimedialnego Musawa, który jest finansowany przez Autonomią Palestyńską i nadaje programy w Izraelu. Poprzednio działał on pod nazwą Palestyna 48, i został zamknięty około rok czasu temu. Wznowił on działalność pod nową nazwą. Programy są nagrywane w Nazarecie, a następnie wysyłane do Ramallah do edycji. Minister Erdan powiedział: "Nie pozwolę na żaden atak na suwerenność Izraela lub utworzenie przyczółku Autonomii Palestyńskiej wewnątrz kraju."
    24 czerwca 2016 r. Siły Obronne Izraela zaprezentowały swoją nowe główne centrum dowodzenia cyber wojny. Podziemny obiekt powstał w nieznanej dokładnie lokalizacji w centrum kraju i sięga kilka pięter pod ziemię. Personel pracuje tutaj 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Zadaniem centrum jest obrona Izraelu przed cybernetycznymi atakami, aby umożliwić normalne funkcjonowanie armii w każdych warunkach zagrożenia. Centrum ściśle współpracuje z Szin Bet i wywiadem wojskowym.

24 czerwca 2016 r. palestyńska terrorystka po południem staranowała samochodem żydowski samochód przy mieście Kiryat Arba w Judei. Rannych zostało 2 Izraelczyków. Żołnierze zastrzelili napastniczkę.

24 czerwca 2016 r. przywódca libańskiego Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah w wystąpieniu telewizyjnym przyznał, że jego organizacja poniosła ostatnio duże straty w Syrii. "Zwiększyliśmy naszą obecność w Aleppo ... Prawdziwa największa i strategiczna bitwa toczy się w Aleppo i w okolicy ... Stoimy w obliczu nowej fali, albo nowej fazy operacji wojskowych w Syrii, które będą toczyć się na północy, zwłaszcza w rejonie Aleppo. Walki w obronie Aleppo są w obronie pozostałej części Syrii i Damaszku. W obronie Libanu, Iraku i Jordanii. Dlatego naszym obowiązkiem jest być w Aleppo - i my będziemy w Aleppo ... Mówimy otwarcie, że nasze fundusze pochodzą bezpośrednio z Iranu. Dopóki Iran ma pieniądze, dopóty będzie miał pieniądze Hezbollah."

26 czerwca 2016 r. Siły Obronne Izraela opublikowały najnowsze informacje wywiadowcze dotyczące aktywności Hamasu w Strefie Gazy. Izraelska armia przygotowuje się na froncie południowym do wieloaspektowych działań w celu odparcia możliwego zmasowanego ataku terrorystycznego, w którym około 100 terrorystów Hamasu jednocześnie może przeniknąć do Izraela przy wykorzystaniu podziemnych tuneli terrorystycznych. W Strefie Gazy Hamas utrzymuje w tym celu trzy pułki - jeden w północnej części, drugi w obozach uchodźców w części centralnej, a trzeci w Rafah na południu. "Te pułki są zorganizowane i działają jak organizacja wojskowa. Mają metodologię wojskową, dobrze zorganizowaną strukturę dowodzenia i łączności, oraz przez cały czas przygotowują się do ataku z zaskoczenia, tak jak podczas operacji Obronny Brzeg, tylko na większą skalę. Główną ambicją Hamasu jest podjęcie walki na terytorium Izraela."
    26 czerwca 2016 r. prof. Dror Wahrman z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie skomentował ewentualne konsekwencje wyniku referendum o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. "Myślę, że wielu wyborców, którzy poparli Brexit, głosowało instynktownie. Nie było jasne, czego oni oczekiwali po wyjściu, a teraz nagle czują się z tym nieswojo. Myślę, że jest bardzo ważne, aby Boris Johnson, który prowadził kampanię wyjścia, był pierwszym, który powie: Nie śpieszmy się, nie bądźmy teraz pochopni. Innymi słowy: Odnieśliśmy symboliczne zwycięstwo. Nie chcemy jednak realizacji tego, gdyż nie wiemy, do czego by to doprowadziło. Co się stanie później? Jest to bardzo trudne do powiedzenia w tym momencie. Unia Europejska obawia się, że ktoś pójdzie za Brytanią. Jeśliby ktoś wyszedł - to będzie koniec Unii Europejskiej. Może to doprowadzić do zaszkodzenia jednemu z głównych graczy. Jest dwóch głównych graczy - obserwują oni jak szczury uciekają ze statku. Unia Europejska naciska Brytanię, aby proces wyjścia rozpocząć od razu. Jednak nie wydaje się, aby Brytania szybko rozpoczęła działania. Dlatego trudno jest powiedzieć, jak ten dwu-letni proces będzie wyglądać. Prawdopodobnie potrwa on dłużej niż dwa lata. Jest zbyt wcześnie, aby przewidzieć, jakie będą globalne implikacje ekonomiczne tego ruchu, ponieważ zbyt wiele zależy od tego, jak przebiegną negocjacje. To co obecnie widzimy na światowych rynkach, moim zdaniem jest po prostu histerią. W ciągu kilku najbliższych tygodni sytuacja ustabilizuje się. Każdy, kto stara się przewidzieć, co teraz nastąpi w ciągu sześciu miesięcy lub kilku lat, próbuje coś sprzedać. Nie sądzę, że posiadamy wystarczającą ilość informacji, aby móc coś więcej powiedzieć."
    26 czerwca 2016 r. ministerstwo finansów poinformowało, że z izraelskiego punktu widzenia konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mogą być pozytywne. Ocenia się, że decyzja Wielkiej Brytanii może spowodować wzrost niepewności na rynkach finansowych w całej Europie. Brytyjska gospodarka jest piąta co do wielkości na świecie i druga w Europie. Wyjście z Unii Europejskiej na pewno odbije się na brytyjskim eksporcie, jednak nie powinno spowodować recesji w Wielkiej Brytanii. Zupełnie inaczej odbije się to na globalnej gospodarce, która może osłabić się i ponownie wejść w fazę kryzysu i niestabilności na rynkach kapitałowych. Głębokość kryzysu będzie zależeć od tempa procesu wyjścia Brytanii z Unii Europejskiej i stanu unijnej gospodarki. "Wartość izraelskiego eksportu do Wielkiej Brytanii jest poniżej 5 mld USD (4 mld USD w eksporcie towarów i około 800 mln USD eksportu usług). Jeśli założymy, że dewaluacja funta jest trwała i elastyczność izraelskiego eksportu do Wielkiej Brytanii w stosunku do kursu funta wynosi 0,2 - to negatywny wpływ na izraelski eksport będzie niewielki, około 0,1 procenta. Jednakże jest możliwe, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej poprawi konkurencyjność Izraela na europejskim rynku, który jest ważnym rynkiem dla eksportowanych izraelskich towarów." Wzrostu eksportu może dotyczyć towarów takich jak lekarstwa, maszyny i urządzenia elektroniczne oraz sprzęt optyczny (wyparcie brytyjskiego eksportu z rynku UE i zastąpienie europejskich towarów w Wielkiej Brytanii).

26 czerwca 2016 r. wiceminister spraw wewnętrznych Hamasu w Gazie, Kamel Abu Madi oskarżył władze Autonomii Palestyńskiej o doprowadzenie do zamknięcia przez Egipt przejścia granicznego Rafah ze Strefą Gazy. Wezwał on do całkowitego otwarcia przejścia, zaznaczając, że obecnie około 25-30 tys. Palestyńczyków pragnie opuścić enklawę Gazy przez przejście Rafah. Podkreślił on, że priorytetem powinno być wypuszczenie osób chorych, studentów oraz zamężnych kobiet, które zostały odcięte od swoich mężów. Egipt zamknął przejście graniczne Rafah po serii ataków terrorystycznych na Półwyspie Synaj w październiku 2014 r. Od tamtej pory okresowo przejście jest otwierane na kilka dni w miesiącu.

26 czerwca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Rzymie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerry. Podczas rozmowy sfinalizowano porozumienie Izraela z Turcją, które przywraca normalizację stosunków między oboma państwami. Zostały one zerwane w 2010 r. po incydencie z Flotyllą Wolności, która usiłowała przełamać izraelską blokadę Strefy Gazy. Podczas akcji izraelskich komandosów zginęło 10 Turków. Stany Zjednoczone od dłuższego czasu naciskały na normalizację tych stosunków, aby przywrócić regionalną pozycję Turcji, jako najsilniejszego członka paktu NATO we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Amerykanie poszukują także sojuszników w walce z ekstremistami Państwa Islamskiego. Oczekuje się, że w dniu jutrzejszym nastąpi oficjalne ogłoszenie zawarcia porozumienia. Izrael ze swojej strony przeprosił za incydent i zobowiązał się do wypłacenia 21 mln USD na fundusz pomocy dla rodzin zabitych tureckich obywateli. Kończy to od strony prawnej wszystkie dalsze roszczenia względem izraelskich żołnierzy. Izrael zgodził się także złagodzić blokadę Strefy Gazy, umożliwiając dostarczenie pomocy humanitarnej z Turcji. Turecka pomoc będzie przekazywana za pośrednictwem izraelskiego portu Aszdod. Turcja zobowiązała się do wywarcia nacisku na Hamas, aby wstrzymał on wszelkie działania przeciwko Izraelowi. Udzieli także pomocy w celu odnalezienia i przekazania do Izraela czterech zaginionych Izraelczyków - szczątków dwóch zabitych żołnierzy i dwóch cywilów, których uznaje się za żywych i przebywających w rękach Hamasu w Gazie. Izrael i Turcja zgodziły się na przywrócenie ambasadorów.
    26 czerwca 2016 r. izraelska firma Netafim poinformowała, że dostarczy kropelkowy system nawadniania rolnikom z Paragwaju. Ogółem zostanie dostarczonych trzynaście takich systemów nawadniania, które pomogą rolnikom z prowincji San Pedro. Nawadniane będą głównie plantacje pomidorów, papryki i marchwi. W Paragwaju mieszka obecnie 1 tys. Żydów (populacja kraju wynosi 6,7 mln).
    26 czerwca 2016 r. brazylijski minister obrony Raul Jungmann poinformował, że do zabezpieczenia zbliżającej się olimpiady w Rio de Janeiro będzie wykorzystany izraelski satelita Eros-B. "Izraelski satelita przebywa na niskiej orbicie Ziemi, i posiada zdolność wykonywania zdjęć o wysokiej rozdzielczości obiektów do 50 centymetrów na obszarze 450 kilometrów, co umożliwia identyfikację przedmiotów, ludzi, samochodów i towarów." Satelita będzie zapewniał szczegółowy nadzór miasta Rio de Janeiro, a w przyszłości zapewni wsparcie ochrony granic Brazylii. Izraelska firma LiveU dostarczyła Brazylii technologię telefonii komórkowej transmisji video na żywo w czasie rzeczywistym z doskonałą jakością obrazu. Izraelska aplikacja Moovit umożliwi turystom szybkie dotarcie do pożądanych celów podróży. Informacje w czasie rzeczywistym są dostarczane w 35 językach i obsługują trasy transportu publicznego. Inne izraelskie firmy udzieliły wsparcia technologicznego od strony bezpieczeństwa olimpiady.

==== Pojednanie z Turcją ====

27 czerwca 2016 r. Palestyńczycy wszczęli rano zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów. Podczas policyjnej interwencji na wzgórzu, Arabowie zabarykadowali się w meczecie Al-Aksa.
    27 czerwca 2016 r. zastępca szefa sztabu gen. Jair Golan podzielił się prognozami przyszłego konfliktu w Libanie. "Podczas drugiej wojny libańskiej w Izrael uderzyły głowice z 70 tonami materiałów wybuchowych. Szacujmy, że podczas kolejnej wojny liczby te wzrosną cztery razy, z zaokrągleniem do góry. Tak więc mówimy o wielkości 300 ton miesięcznie. Jest to równe temu, co nasze siły powietrzne zrzucają w pięć godzin." Dotychczas tylko 4% rakiet trafiało w tereny zabudowane, a tylko 1% bezpośrednio uderzał w budynki. "Jesteśmy krajem najlepiej przygotowanym do radzenia sobie z tego rodzaju zagrożeniem. Patrzę na Gusz Dan. Ile rakiet tam uderzy? Kilkadziesiąt. Możemy sobie z tym poradzić. Obrona cywilna przygotowała dyrektywy dla wszystkich właściwych organów rządowych, a my po prostu musimy upewnić się, że wszyscy wykonują swoją pracę i utrzymują gotowość. Izrael ma niezrównany system wczesnego ostrzegania, który umożliwia cywilom dokładnie dowiadywanie się, co mają robić. Niektóre społeczności mogą być ewakuowane z terenów przyległych do granicy. Jestem przeciwny zasadzie ewakuacji, pomimo to, niektóre małe ewakuacje mogą być konieczne. Siły Obronne Izraela wiedzą, że najlepszą obroną jest atak, usunięcie zagrożenia ... wojny wygrywa się poprzez osiąganie celów ofensywnych."

27 czerwca 2016 r. Palestyńczycy demonstrowali wieczorem w Gazie, protestując przeciwko podpisanemu porozumieniu między Turcją i Izraelem. W ten sposób Hamas wyraził swoje niezadowolenie z faktu podpisania tego porozumienia.
    27 czerwca 2016 r. palestyńscy terroryści rzucili wieczorem trzy improwizowane ładunki wybuchowe w grobowiec Racheli na przedmieściach Betlejem. Nikt nie został ranny.

27 czerwca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu na konferencji prasowej w Rzymie poinformował o podpisaniu porozumienia z Turcją. Izrael oficjalnie przeprosił za incydent z tureckim statkiem "Mavi Marmara", na którym w 2010 r. zginęło 10 tureckich aktywistów. Rodzinom zabitym przekazano 20 mln USD odszkodowania. W zamian nastąpiła normalizacja stosunków dyplomatycznych. "Porozumienie ma strategiczne znaczenie dla państwa Izrael. Toruje ono drogę dla eksportu gazu ziemnego do Turcji, co stanowiłoby ogromne dobrodziejstwo dla izraelskiej gospodarki." Turcja zobowiązała się do zapobiegania wszelkiej aktywności terrorystycznej wymierzonej przeciwko Izraelowi, w tym zbieraniu funduszy dla anty-izraelskiego terroryzmu. Turcja zobowiązała się także do podjęcia działań na rzecz uwolnienia izraelskich jeńców ze Strefy Gazy oraz przekazania ciał poległych izraelskich żołnierzy. Turcja zobowiązała się do wsparcia stałej agencji Izraela przy NATO w Brukseli.
    27 czerwca 2016 r. turecki premier Binali Yildirim poinformował o podpisaniu porozumienia z państwem Izrael. Yildirim podkreślił, że wszystkie żądania Turcji zostały spełnione. Izrael wypłaci 20 mln USD rodzinom 10 tureckich aktywistów zabitych przez izraelskich komandosów na pokładzie statku "Mavi Marmara", który w 2010 r. podjął próbę przełamania blokady Strefy Gazy. Izrael wyraził zgodę na umożliwienie dostarczania tureckiej pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. "W związku z tym, nasz pierwszy statek załadowany 10 tys. ton pomocy humanitarnej w najbliższy piątek zawinie do portu Aszdod w Izraelu." Turcja wybuduje w Gazie nowy szpital dla 200 pacjentów. W ciągu kilku tygodni Izrael i Turcja wymienią ambasadorów.

28 czerwca 2016 r. Palestyńczycy wszczęli rano zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Obrzucono kamieniami Żydów modlących się przy Zachodnim Murze. Ranna została 1 Izraelka. Na wzgórzu interweniowali izraelscy policjanci. Aresztowano 15 Arabów.
    28 czerwca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z sekretarzem generalnym ON Ban Ki-moonem. Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej Netanjahu powiedział: "ONZ ma szlachetny mandat chronienia pokoju na całym świecie i doprowadzania narodów do zbliżenia się do siebie. Podczas swojej pracy jako sekretarz generalny wielokrotnie służyłeś tym ideałom, ideałom, które popiera Izrael. Dobrze pamiętam jak w 2013 roku przyjechałeś do Izraela i mówiłeś, że Izrael i Izraelczycy spotykają się z pewną stronniczością. Jest to mało powiedziane. Ale powiedziałeś także, że Izrael musi być równo traktowany w ONZ. Doceniam szczerość i wyraźną morlaną postawę. Przykładem tego były twoje działania zmierzające do uzyskania końcowego raportu Palmera, co było bardzo ważne dla Izraela. Panie Sekretarzu, doceniam twoje wysiłki w tym konkretnym przypadku. Niestety, niespełnionym celem pozostaje uleczenie pozycji Izraela w szerokim spektrum działań ONZ i na forach ONZ. Twoja wizyta tutaj odbywa się podczas spotkania Rady Praw Człowieka ONZ. Rada ta, jak zawsze potępi Izrael. Państwo, które dla promowania i ochrony praw człowieka oraz wartości liberalnych robi więcej niż ktokolwiek inny w umoczonym we krwi Bliskim Wschodzie. Rada Praw Człowieka ONZ wydała więcej rezolucji potępiających naszą postępową demokrację, niż wszystkie inne państwa razem wzięte. Uważam, że jest to poważne złamanie mandatu ONZ. Dlatego chcę dzisiaj powtórzyć twoje słowa z 2013 roku: Izrael nadal jest stronniczo traktowany w ONZ. Wiem, że pozostajesz wierny pragnieniu, aby wszystkie państa były traktowane równo i sprawiedliwie. Zachęcam cię, abyś sześć ostatnich miesięcy pracy jako Sekretarz Genralny ONZ poświęcił uregulowaniu tych kwestii. A kiedy to mówię, to nie tylko przez wzgląd na Izrael. To dla wiarygodności ONZ. Bo jeśli można w niesprawiedliwy sposób potraktować pojedynczy kraj ... po prostu zdecydować, że są to zbrodniarze lub cokolwiek innego, to taką samą zasadę można zastosować do każdego innego państwa. W taki sposób upadło zgromadzenie ateńskie, pierwsze takie ciało, na którym wzorują się wszystkie nasze parlamenty i samo ONZ. Uważam, że takie wyróżnianie Izraela i niesprawiedliwe traktowanie, jest problemem, który odbieram jako namacalne zagrożenie dla przyszłości ONZ, a nie tylko interesów naszego kraju." Netanjahu poprosił Ban Ki-mmona o bezpośrednią pomoc w odzyskaniu szczątków poległych izraelskich żołnierzy - Hadara Goldina i Orona Szaula (zginęli w 2014 r. w Strefie Gazy) - oraz izraelskiego cywila - Avera Haile Mariane Mengistu (chory psychicznie, który jest więziony przez Hamas w Gazie od września 2014 r.). "Hamas jest organizacją terrorystyczną. Celem Hamasu jest ludobójstwo. To nie jest tylko terroryzm. Oni otwarcie mówią, że ich celem jest wymazanie z powierzchni ziemi jednego z państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że ONZ będzie podkreślać zbrodnie Hamasu i zrozumie, że nasze środki bezpieczeństwa są nastawione tylko na chronieniu naszych obywateli przed tym zagrożeniem i używamy ich rozsądnie w zgodzie z obowiązującym w tym zakresie prawem. Myślę, że inne państwa postępowałyby tak samo w obliczu tysięcy rakiet i pocisków zmierzających na swoich obywateli, na swoje dzieci."
    28 czerwca 2016 r. ekspert ds. Bliskiego Wschodu dr Mordechaj Kedar pochwalił porozumienie między Izraelem a Turcją. "Wznowienie stosunków dyplomatycznych bez zdejmowania blokady ze Strefy Gazy jest największym strategicznym posunięciem. Poprzez taktyczne negocjacje osiągnęliśmy pojednanie z regionalnym mocarstwem. Zapłaciliśmy wysoką cenę nie domagając się zwrotu ciał poległych izraelskich żołnierzy oraz izraelskich cywilów przebywających w Gazie. Jednak dziś Izrael i Turcja mają wspólne interesy, zwłaszcza wobec ISIS i rosnącej potęgi Iranu w Iraku, Syrii i Libanie. Erdogan po raz pierwszy uznał państwo Izrael. Z punktu widzenia politycznego islamu, Żydzi nie mają prawa do własnego państwa i muszą żyć pod islamskim panowaniem. Do tej pory Erdogan mówił, że stosunki między Turcją a Izraelem są kontynuacją polityki poprzedniego rządu. Jednak teraz on sam odnowił więzi dyplomatyczne z Izraelem. Po strąceniu rosyjskiego samolotu przez Turcję stworzyło poważny kryzys i skomplikowaną sytuację pomiędzy Erdoganem a Rosją. Oni mają wspólną granicę i Rosjanie wstrzymali dostawy gazu do Turcji. Ocieplenie stosunków między Moskwą i Izraelem zapędziło Erdogana jeszcze bardziej w kąt. Zrozumiał, że pozostał jedynym sprzymierzeńcem Gazy, a Izrael otrzymał wsparcie międzynarodowe. Nie ma wątpliwości, że porozumienie z Izraelem jest poważnym ciosem dla organizacji terrorystycznej Hamas. Oni czują, że Erdogan pchnął ich nożem w plecy. On odnowił stosunki dyplomatyczne z nami, chociaż Izrael nie zniósł blokady Gazy. Nie sądzę, aby Hamas o tym mówił, bo teraz podsumowują swoje własne straty. Są zbyt słabi i pod zbyt dużym naciskiem, a nie będą chcieli przeciwstawić się Erdoganowi, który może być bardzo nieprzewidywalny. Odnosząc się do zwrotu ciał poległych w 2014 roku żołnierzy, to myślę, że powiązanie tego z Turcją jest trochę nieuczciwe. Izrael jest chyba jedynym państwem na świecie, które posiada zdolność wywierania presji na Hamas. Każdego dnia zezwalamy na import żywności, paliwa, lekarstw i materiałów budowlanych do Gazy. Ale robimy to, bez zwrotu ciał. Dlaczego Hamas samemu ich nie zwróci?"
    28 czerwca 2016 r. Siły Obronne Izraela anulowały protokół Hannibal, który w ciągu najbliższych miesięcy zostanie zastąpiony nowymi poleceniami. Protokół Hannibal zezwalał armii użyć wszelkich środków ataku w przypadku próby porwania izraelskiego żołnierza, bez traoski o życie i zdrowie samego żołnierza lub osób postronnych.

29 czerwca 2016 r. rząd zatwierdził umowę pojednania z Turcją. Przeciwko porozumieniu zagłosowało trzech ministrów - minister edukacji Naftali Bennett, minister sprawiedliwości Ajelet Szaked i minister obrony Avigdor Lieberman. Powiedzieli oni, że wypłacenie odszkodowań dla Turków, oznacza cios dla odstraszania Izraela i jest zwycięstwem terroryzmu. Premier Netanjahu położył nacisk na fakcie, że osiągnięte porozumienie otworzy drzwi do rozpoczęcia negocjacji kontraktu gazowego z Turcją, co jest głównym strategicznym osiągnięciem. Również zaangażowanie się Turcji w odbudowę Strefy Gazy jest w interesie Izraela. Za zwycięstwo strategiczne uznano także uznanie przez Turcję blokady Strefy Gazy. Turcja zgodziła się, że towary mogą docierać do Gazy jedynie za pośrednictwem dozwolonych przez Izrael tras.

29 czerwca 2016 r. grupa dziewięciu izraelskich działaczy lewicowych wjechała wieczorem żydowskim samochodem do Ramallah w Samarii. Palestyńczycy zaatakowali ich kamieniami i koktajlami Mołotowa. Ośmiu z nich wycofała się do przejścia kontrolnego Kalandia. Ostatniego zatrzymali palestyńscy policjanci, którzy po przesłuchaniu, przekazali go do Izraela. Nikt nie został ranny. Wszyscy zostali zatrzymani przez izraelskie służby bezpieczeństwa za naruszenie zakazu wjazdu do obszaru będącego pod kontrolą Autonomii Palestyńskiej. Okazało się, że byli to lewicowi aktywiści.

29 czerwca 2016 r. turecki rząd przegłosował porozumienie z Izraelem. Minister bezpieczeństwa wewnętrznego Gilad Erdan zwrócił jednak uwagę, że Turcja nie może wpływać na Hamas, aby wydał ciała poległych izraelskich żołnierzy. Powiedział on także: "Uznanie przez nas morskiej blokady Gazy oznacza, że Turcja będzie mogła wysyłać towary do Gazy przez izraelskie kanały tylko tak długo, jak długo będzie tam utrzymywać się spokój. Kiedy nie będzie spokoju, Turcja nie będzie mogła wysyłać pomocy do Gazy."
    29 czerwca 2016 r. irański prezydent Hasan Rouhani powiedział, że Izrael ponosi winę za wszystkie konflikty w świecie arabskim. Wezwał on wszystkich muzułmanów na świecie, aby wzięli udział w różnych działaniach w ramach Dnia Al-Quds, który odbywa się w ostatni piątek miesiąca Ramadanu. "Narody świata islamu nadal będą wspierać przez Dżihad Palestyńczyków, którzy znajdują pod uciskiem, w walce o wyzwolenie Jerozolimy. Dzień Al-Quds będzie poważnym ciosem dla uzurpatora."

30 czerwca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z przedstawicielami służb bezpieczeństwa by omówić sytuację po ataku terrorystycznym w Kiryat Arba. Postanowiono nałożyć blokadę wojskową na arabską wieś Bani Naim, z której pochodził morderca. Wstrzymano wszystkie zezwolenia na pracę w Izraelu wydane dla członków rodziny terrorysty. Rozpoczęto także przygotowania do rozbiórki domu terrorysty.
    30 czerwca 2016 r. palestyński terrorysta zaatakował wieczorem nożem przechodniów na ulicy w nadmorskiej miejscowości Netanja. Rannych zostało 2 Izraelczyków. Policjanci zastrzelili napastnika.

30 czerwca 2016 r. palestyński terrorysta wtargnął rano do żydowskiego osiedla Kiryat Arba, położonego przy Hebronie w Judei. Wszedł do jednego z mieszkalnych domów, gdzie zasztyletował śpiącą w łóżku 13-letnią dziewczynkę Hallelem Jaffa Ariel. Następnie zranił ochroniarza, który zdołał jeszcze zastrzelić napastnika. Okazało się, że terrorysta miał 17 lat i pochodził z sąsiedniej arabskiej wioski Bani Naim. Przeszedł on przez ogrodzenie zabezpieczające Kiryat Arba.
    30 czerwca 2016 r. Siły Obronne Izraela nałożyły w południe całkowitą blokadę na arabską wioskę Bani Naim, z której pochodził zamachowiec z Kiryat Arba. Do wioski wkroczyli żołnierze, którzy przeszukują dom terrorysty.
    30 czerwca 2016 r. tysiące osób uczestniczyło w Kiryat Arba po południem w pogrzebie zamordowanej 13-letniej Hallelem-Jaffy Ariel. Minister edukacji Naftali Bennett powiedział: "Kto rezygnuje z Kiryat Arba - rezygnuje z całego Izraela. Wojna wciąć trwa, ta walka wciąż toczy się. Świat stoi na rozdrożu, atak następuje po ataku. Rzeka terroru - a świat obwinia Izrael." Naczelny Rabin Hebronu, rabin Dov Lior powiedział: "Zginęła za niepodległość narodu Izraela." Minister rolnictwa Uri Ariel wezwał premiera do "zastosowania pełnej suwerenności państwa Izrael we wszystkich częściach naszego kraju."

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: lipiec-wrzesień 2016 r.


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2016 by Gedeon