FALA TERRORU     (październik-grudzień 2016 r.)  -  HISTORIA
     - lipiec-wrzesień 2016 r.
 - październik-grudzień 2016 r.
     - Rezolucja Rady Bezpieczeństwa

 

1 października 2016 r. - Szabat.

1 października 2016 r. palestyńskie Al-Quds Center przedstawiło raport dotyczący ataków terrorystycznych w ubiegłym roku. Okazało się, że 48% wszystkich ataków terrorystycznych w mijajacym roku miała miejsce w obszarze Hebronu. Na drugim miejscu znajduje się obszar Jerozolimy. W minionym roku doszło do 100 ataków z użyciem broni palnej, w wyniku których 23 Izraelczyków odniosło obrażenia. Doszło również do 1422 ataków z użyciem bomb zapalających, 4234 ataków kamieniami, a ze Strefy Gazy wystrzelono 60 rakiet na południe Izraela.

1 października 2016 r. terrorysta usiłował wejść z pistoletem i kanistrem z benzyną do synagogi w centrum Moskwy (Rosja). Strażnik, który usiłował go zatrzymać, został postrzelony. Policja aresztowała napastnika, który przyznał się, że planował spalenie synagogi. W synagodze obecnych było 150 osób, uczestniczących w modlitwach na zakończenie Szabatu.

2 października 2016 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły o północy całkowitą blokadę terytorium Autonomii Palestyńskiej i Strefy Gazy. Zamknięcie będzie obowiązywać na czas święta Rosz Haszana.
    2 października 2016 r. władze Autonomii Palestyńskiej przekazały 590 mln szekli dla Israel Electric Corporation. Jest to pierwsza rata zaległości za dostarczoną do Autonomii Palestyńskiej energię elektryczną.

3 października 2016 r. - Rosz Haszana 5777.

3 października 2016 r. palestyński Najwyższy Sąd w Ramallah zmienił swoje wcześniejsze orzeczenie, zezwalając na odbycie się wyborów samorządowych w Autonomii Palestyńskiej, ale tylko na Zachodnim Brzegu z wyłączeniem Strefy Gazy. Centralny Komitet Wyborczy ma teraz cztery tygodnie na wyznaczenie terminu, który zostanie przedstawiony jako propozycja palestyńskiemu rządowi. Aby wybory mogły odbyć się w Strefie Gazy, tamtejsze władze lojalne Hamasowi muszą udzielić odpowiednie gwarancje dotyczące wyborów. Wybory nie odbędą się także w Jerozolimie Wschodniej, która od 1967 r. podlega pod izraelską jurysdykcję.

4 października 2016 r. - Rosz Haszana II.

4 października 2016 r. palestyński rząd postanowił odroczyć wybory lokalne w Autonomii Palestyńskiej o cztery miesiące, na początek 2017 r. Sąd Najwyższy nakazał wcześniej zawieszenie wyborów, które były zaplanowane na 8 października b.r. Odłożenie wyborów na późniejszy termin umożliwi odpowiednią organizację kampanii wyborczej oraz da czas na ich organizację w Strefie Gazy. Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że "de facto, w obecnej sytuacji, nie ma możliwości przeprowadzenia wyborów w Gazie".
    4 października 2016 r. partia polityczna al-Fatah zorganizował po południem demonstracje poparcia dla Mahmouda Abbasa. Jest to odpowiedź na rosnącą krytykę Abbasa za jego udział w pogrzebie Szimona Peresa. Na Uniwersytecie Al-Quds w Tulkarem doszło do starć studentów al-Fatah ze studentami związanymi z Hamasem i Ludowym Frontem Wyzwolenia Palestyny. Palestyńskie siły bezpieczeństwa rozproszyły demonstrantów.

4 października 2016 r. brytyjski fizyk o żydowskim pochodzeniu Michael Kosterlitz otrzymał Nagrodę Nobla. Razem z fizykami Davidem J. Thoulessem i Duncanem Haldanego zostali nagrodzeni za "teoretyczne odkrycia dotyczące topologicznych przejść fazowych oraz topologicznych faz materii". Rodzice Michaela Kosterlitza byli żydowskimi imigrantami z Niemiec.

5 października 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę, która spadła na miasto Sderot. Rakieta spadła blisko domów mieszkalnych, nie wyrządzając żadnych szkód. Wszczęto jednak dochodzenie wyjaśniające, dlaczego system antyrakietowy Iron Dome nie zareagował i nie zestrzelił wrogiej rakiety. Odpowiedzialność za atak wzięła na siebie salaficka grupa powiązana z ISIS.
    5 października 2016 r. gen. Resan Alian powiedział, że trzecia wojna libańska jest tylko kwestią czasu. Generał podkreślił, że kolejna konfrontacja jest nieunikniona, a siły zewnętrzne są zainteresowane wybuchem walk na północnej granicy Izraela. "Wiele wydarzeń z Gazy ma istotny wpływ na wydarzenia libańskie. Rozumiemy wroga z którym mamy do czynienia, jego taktykę i jego techniki walki - rzeczy, których się on uczy i które ulepsza. Tak czy inaczej, trzeci konflikt z Libanem jest tylko kwestią czasu." Ge. Resan Alien jest Druzem i dlatego zwrócił uwagę, że Izrael w miarę możliwości powinien zwrócić uwagę na pomoc mniejszościom narodowym, które cierpią w wyniku wojny domowej w Syrii.
    5 października 2016 r. parlamentarna komisja ochrony środowiska obradowała nad szkodami wyrządzanymi środowisku przez Autonomię Palestyńską w Judei i Samarii. Przewodniczący komisji Dudi Amsalem powiedział: "Palenie drzew w Samarii jest powodem poważnego zanieczyszczenia środowiska w Samorządzie Regionu Menasze i Hadera. Musi to zostać powstrzymane." Komisja zamierza przygotować przepisy dotyczące lasów. Mają one na celu uporządkować procedury przycinania drzew w sadach, a tym samym zmusić rolników do ochrony środowiska naturalnego. Oczekuje się, że parlament może zająć się tymi przepisami w przyszłym miesiącu. Istnieją jednak obawy, że Autonomia Palestyńska nie będzie stosować się do nowych przepisów, a w rezultacie jej terytorium w Judei i Samarii nadal będzie "rajem dla trucicieli".
    5 października 2016 r. ministerstwo spraw zagranicznych odrzuciło wieczorem krytykę Departamentu Stanu USA decyzji Izraela w sprawie budowy domów w dzielnicy Shilo we Wschodniej Jerozolimie. Zatwierdzono budowę 98 mieszkań, w których zamieszkają osoby wysiedlono z likwidowanego osiedla żydowskiego Amona. Podkreślono, że budowane nowe domy nie są nowym osiedlem. Zostaną one wybudowane na gruntach państwowych, w ramach istniejących granic dzielnicy mieszkaniowej Shilo. "Izrael nadal dąży do rozwiązania dwupaństwowego, w którym zdemilitaryzowane państwo palestyńskie będzie uznawać Izrael jako państwo narodu żydowskiego. Prawdziwą przeszkodę dla pokoju nie stanowią osiedla, ale trwające palestyńskie odrzucanie uznania Izraela."
    5 października 2016 r. do Izraela i Autonomii Palestyńskiej przyleciała delegacja Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Wizyta potrwa do 10 października i ma związek z dochodzeniem w sprawie zbrodni wojennych podczas działań w Strefie Gazy w 2014 r. Zespół prokuratorów odwiedzi Tel Awiw, Jerozolimę i Ramallah, odbywając spotkania robocze z izraelskimi i palestyńskimi przedstawicielami.
    5 października 2016 r. wieczorem w bazie sił powietrznych Ramon na Negewie rozbił się izraelski samolot myśliwski F-16. Nawigator bezpiecznie się katapultował, pilot jednak zginął. Samolot wracał z działań operacyjnych w Strefie Gazy i zapalił się w drodze powrotnej do bazy. Przyczyną katastrofy była usterka techniczna wynikająca z asymetrii ciężaru skrzydeł.

5 października 2016 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały po południem cele Hamasu w południowej i północnej części Strefy Gazy. Ogółem przeprowadzono 5 nalotów. Również izraelska artyleria ostrzelała cele Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    5 października 2016 r. przewodniczący OWP, Saeb Erekat potępił "izraelską agresję przeciwko Flotylli Wolności". Erekat podkreślił, że Palestyńczycy są dumni, że międzynarodowy ruch solidarności popiera żądania narodu palestyńskiego. Dodał, że Palestyńczycy szczególnie są dumni z kobiecej flotylli. Erekat wezwał rządy Hiszpanii, Szwecji, Norwegii, Australii i Kanady, aby interweniowały w Izraelu, żądając natychmiastowego uwolnienia swoich obywateli. Podkreślił, że zatrzymanie ich było złamaniem praw obywatelskich.
    5 października 2016 r. podczas działań antyterrorystycznych przejęto wieczorem dwa improwizowane ładunki wybuchowe oraz broń w obozie uchodźców Nur Ash-Sham przy mieście Tulkarem w Samarii.

5 października 2016 r. Departament Stanu USA potępił decyzję Izraela o budowie nowych mieszkań w dzielnicy Shilo we Wschodniej Jerozolimie. Rzecznik Departamentu Mark Toner powiedział, że jest to "kolejny krok zmierzający do utwierdzenia wieczystej okupacji w ramach jednego państwa ... Najnowsze działania Izraela sprawiają, że możliwość powstania samodzielnego państwa palestyńskiego staje się jeszcze bardziej odległa." Dodał, że działania te "zaprzeczają wcześniejszym oświadczeniom rządu Izraela, że nie ma zamiaru tworzyć nowych osiedli."
    5 października 2016 r. izraelscy komandosi przejęli wieczorem łódź "Zaytouna-Olivia", która usiłowała przełamać blokadę morską Strefy Gazy. Działania podjęto po kilkakrotnym wezwaniu do zawrócenia łodzi i braku reakcji ze strony załogi. Wszyscy biorący udział w operacji izraelscy komandosi byli kobietami. Nikt nie został ranny. Do akcji doszło w odległości 35 mil od wybrzeża Izraela. Na pokładzie łodzi znajdowało się 13 kobiet, w tym członkinie parlamentów, pisarki i aktywistki praw człowieka - obywatele Hiszpanii, Szwecji, Norwegii, Australii i Kanady. Łódź została skierowana do portu Aszdod.

6 października 2016 r. minister budownictwa Joav Galant powiedział, że są sprawy w których istnieje różnica zdania między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi. Podkreślił przy tym, że istnieje naturalny wzrost populacji Judei i Samarii, w związku z czym należy zaspokajać ich potrzeby. Dodał, że rozbudowa społeczności żydowskiej na tym obszarze nie stanowi przeszkody w negocjacjach pokojowych, chociaż krytyka ze strony Stanów Zjednoczonych jest brana pod uwagę.
    6 października 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zamknęły trzy instytucje Ruchu Islamskiego działające w Nazarecie i Umm al-Fahm. Powodem zamknięcia było prowadzenie podżegania przeciwko Izraelowi i Żydom. Policja skonfiskowała dokumenty oraz komputery.
    6 października 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili po południem ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.
    6 października 2016 r. minister obrony Avigdor Lieberman powiedział wieczorem: "Nie szukamy przygód, i nikt nie naciska na ostrzejszą reakcję przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy, ale jesteśmy zdeterminowani aby bronić obywateli Izraela, a w tej kwestii nie będzie żadnego kompromisu. Każdy ostrzał suwerennego terytorium Izraela z Gazy, spotka się z silną odpowiedzią. Nie jest naszą intencją zapoczątkowywać kampanię wojskową. Jednak nie będziemy tolerować żadnego ostrzału, ani żadnej prowokacji wobec obywateli Izraela, lub jakiegokolwiek ataku przeciwko suwerenności Izraela. Ani ostrzału, ani flotylli."

6 października 2016 r. izraelska artyleria ostrzelała po południem cele Hamasu w centralnej i południowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    6 października 2016 r. dwóch izraelskich żołnierzy przypadkowo wjechało wieczorem wojskowym pojazdem do arabskiej miejscowości Dura w pobliżu Hebronu w Judei. Palestyńczycy obrzucili kamieniami pojazd, uniemożliwiając mu dalszy ruch. W celu uratowania żołnierzy w rejon miejscowości skierowano duże siły wojskowe. Obaj żołnierze zostali bezpiecznie ewakuowani. Okoliczności incydentu są wyjaśniane.

7 października 2016 r. rząd zadecydował, że na niedzielnym posiedzeniu będzie podjęta decyzja o ewentualnym wznowieniu działalności Wydziału Osadniczego Światowej Organizacji Syjonistycznej. Wydział od 1971 r. prowadził działalność na terytorium Judei i Samarii, zapewniając wsparcie rozbudowie żydowskich osiedli. Dwa lata temu rząd podjął decyzję, że rząd nie powinien finansować tej działalności, i wydział zawiesił pracę. Obecnie trwają dyskusje nad jej wznowieniem w Judei i Samarii.

7 października 2016 r. Wielka Brytania zamroziła przekazywanie pieniędzy w ramach pomocy humanitarnej dla Autonomii Palestyńskiej. Decyzję podjęli brytyjscy parlamentarzyści po otrzymaniu raportu komsiji, której celem było wyjaśnienie informacji mówiących, że ze środków brytyjskiej pomocy finansowani są palestyńscy terroryści. Wielka Brytania przekazywała pieniądze na opłacenie pracowników służby cywilnej w Gazie. Okazało się, że jeden z terrorystów Hamasu otrzymał 100 tys. funtów z brytyjskiej pomocy. Inne kwoty pochodzące z tej samej brytyjskiej pomocy, otrzymywały rodziny terrorystów-samobójców oraz rodziny aresztowanych Palestyńczyków, których zatrzymania były zwiazane z działalnością terrorystyczną. Sekretarz międzynarodowego rozwoju Sriti Patel powiedział, że takie wykorzystanie brytyjskiej pomocy jest niezgodne z wolą Wielkiej Brytanii. Wstrzymano przekazanie 25 mln funtów dla Autonomii Palestyńskiej. Podkreślono, że dochodzenie w tej sprawie nadal trwa, a środki są czasowo wstrzymane.

8 października 2016 r. - Szabat.
    8 października 2016 r. z Izraela wystartował pusty samolot pasażerski linii lotniczych Israir, który poleciał na grecką wyspę Rodos. Celem lotu było uratowanie Izraelczyków, którzy zostali uwięzieni na wyspie w wyniku strajku pracowników greckiego lotniska. Samolot powrócił późnym wieczorem z pasażerami do Izraela.

8 października 2016 r. izraelscy żołnierze dostrzegli rano latawiec z podczepioną kamerą, który przeleciał nad granicą Strefy Gazy. Gdy żołnierze oddali strzały ostrzegawcze w powietrze, latawiec został wciągnięty do samochodu stojącego wewnątrz strefy. Następnie pojazd odjechał w stronę Beit Hanoun na północy Strefy Gazy. Ocenia się, że latawiec był wykorzystany w celach rozpoznawczych, aby poznać system umocnień granicznych na terytorium Izraela.

9 października 2016 r. rząd na porannym posiedzeniu podjął decyzję o wznowieniu finansowania działalności Wydziału Osadniczego Światowej Organizacji Syjonistycznej, który będzie wspierał rozwój osiedli żydowskich w Judei i Samarii.
    9 października 2016 r. palestyński terrorysta podjechał samochodem do przystanku tramwajowego przy Wzgórzu Amunicyjnym w Jerozolimie, i otworzył ogień do osób czekających na tramwaj. Następnie usiłował uciec z miejsca ataku, został jednak zatrzymany przez policję. W kolejnej strzelaninie policjanci zastrzelili zamachowca. Zginęło 2 Izraelczyków (w tym 1 policjant), a 6 osób zostało rannych.
    9 października 2016 r. Palestyńczycy w kilkunastu miejscach Jerozolimy publicznie świętowali z powodu przeprowadzonego dzisiaj ataku terrorystycznego. W kawiarni na Uniwersytecie Hebrajskim policja aresztowała kilku takich Arabów. Uniemożliwiono także rozstawienie namiotu dla żałobników przy domu rodziny terrorysty w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Aresztowano brata zamachowcy.

9 października 2016 r. palestyński parlamentarzysta Mustafa Barghouti oskarżył delegację Międzynarodowego Trybunału Karnego o kunktatorstwo. Podał on trzy główne powody swojego niezadowolenia. Po pierwsze fakt, że delegacja nie odwiedziła Strefy Gazy. Po drugie, że nie zbierała dowodów i zeznań od mieszkańców Gazy. I po trzecie, że działa pod dyktetem izraelskiego rządu. "Jesteśmy zmęczeni czekaniem. Decyzja Naczelnego Komitetu Narodowego musi być zrealizowana i musimy odwołać się do sądu, zamiast nadal czekać na tzw. wstępne dochodzenie."
    9 października 2016 r. Palestyńczycy świętowali po południem w Gazie z powodu dzisiejszego ataku terrorystycznego w Jerozolimie. Na ulicach rozdawano słodycze. Przywódca Hamasu, Khaled Mashaal zadzwonił do rodziny terrorysty, której powiedział: "Gratuluję wam. Atakując, bronił narodu palestyńskiego. Palestyńczycy są dumni ze swoich bohaterów, którzy służą jako przykład dla swoich następców. Hamas będzie kontynuował Dżihad aż do wyzwolenia z brudnej okupacji całej Palestyny i meczetu Al-Aksa."
    9 października 2016 r. Palestyńczycy obrzucili po południem kamieniami żydowski autobus w pobliżu arabskiego miasta Halhoul w Judei. Autobus został uszkodzony, a 1 osoba odniosła obrażenia. Kamieniami obrzucono także izraelskich żołnierzy, którzy prowadzili działania operacyjne w arabskiej wiosce Ar-Ram w Samarii. Rannych zostało 2 żołnierzy.

9 października 2016 r. izraelski ambasador w ONZ Danny Danon powiadomił Radę Bezpieczeństwa ONZ o dzisiejszym ataku terrorystycznym w Jerozolimie. Danon zwrócił uwagę na fakt, że mieszkańcy Gazy świętowali z powodu ataku, rozdając na ulicach słodycze i wymachując zdjęciami zamachowca. Danon wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do wezwania Autonomii Palestyńskiej do natychmiastowego powstrzymania podżegania i potępienia ataku terrorystycznego w Jerozolimie. "Nadszedł czas, aby społeczność międzynarodowa uznała za nieakceptowalny fakt przemieniania terrorystów w bohaterów i jednoznacznie oraz bezwarunkowo zażądała zakończenia podżegania. Przywództwo Autonomii Palestyńskiej musi wziąć na siebie odpowiedzialność. Ich milczenie po tym strasznym morderstwie jest obrzydliwe."

10 października 2016 r. grupa 63 nowych żydowskich imigrantów z Etiopii dotarła w nocy do Izraela. Kolejnych 1300 przyjedzie w ciągu miesiąca.
    10 października 2016 r. izraelscy żołnierze przeszukali w nocy dom terrorysty, który przeprowadził wczorajszy atak w Jerozolimie. Jego rodzinny dom znajduje się w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Wojskowi inżynierowie zbadali dom, przygotowując się do jego wyburzenia. Podczas tych działań zostali zaatakowani przez tłum Palestyńczyków. Obrzucono ich kamieniami i kilkoma improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Ranny został 1 żołnierz. Równocześnie policja przeprowadziła nocne działania w dzielnicach Issawija, Wadi El-Joz i a-Tur, aresztując 15 Arabów odpowiedzialnych za ostatnie zamieszki.

10 października 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus w Hebronie w Judei. Autobus przywoził pielgrzymów na modlitwy do Grobowca Patriarchów. Nikomu nic się nie stało, ale pojazd został uszkodzony.

10 października 2016 r. nieznani sprawcy wymalowali nazistowskie symbole i antysemickie hasła na cmentarzu żydowskim w mieście Warwick, stan Nowy Jork, USA.

11 października 2016 r. dziesiątki tysięcy Żydów modliło się w nocy przy Zachodnim Murze w Jerozolimie. Uczestniczyli oni w tradycyjnych pokutnych modlitwach przed świętem Jom Kippur.
    11 października 2016 r. w ramach przygotowań do święta Jom Kippur wczesnym popołudniem zostanie zatrzymany cały transport publiczny w kraju. Ostatni samolot z lotniska im. Dawida Ben Guriona odleci o godz. 14.30. Na czas święta będą zamknięte tunele Karmel w Hajfie. W Jerozolimie rozmieszczono dodatkowe siły policyjne, które szczególną uwagę zwracają na obszar Starego Miasta. Wzdłuż granic arabskich dzielnic we Wschodniej Jerozolimie wystawiono blokady oraz dodatkowe posterunki policyjne. Wszystkie te działania mają zapobiec arabskim prowokacjom i powstrzymać dalszą przemoc.

11 października 2016 r. około 1,5 tys. Żydów modliło się w nocy w grobowcu Racheli na przedmieściach Betlejem w Judei. Palestyńczycy wzniecili zamieszki, obrzucając kamieniami izraelskich żołnierzy. Aresztowano 8 Arabów.
    11 października 2016 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej w Judei, Samarii i Strefie Gazy. Blokada będzie obowiązywać ze względów bezpieczeństwa przez czas święta Jom Kippur. Wyjątkiem będą sytuacje humanitarne oraz medyczne.

11 października 2016 r. w Kongresie USA odbyło się ponad partyjne spotkanie ustawodawców w sprawie działań UNESCO, której uchwała zaprzecza związkom żydowskim ze Wzgórzem Świątynnym i Zachodnim Murem w Jerozolimie. Kongresmen Jerrold Nadler powiedział: "Jestem oburzony działaniami UNESCO, której uchwały są jawnie antysemickie i oczywiście rewizjonistyczne, ponieważ stara się usunąć wszystkie żydowskie powiązania z najświętszym miejscem judaizmu, ze Wzgórzem Świątynnym. Deklarując to miejsce jako wyłącznie muzułmańskie święte miejsce, zupełnie zignorowała niepodważalne więzi żydowskie i chrześcijańskie. Ustawa to jest całkowicie ahistoryczna. Świadomie pomija historyczne fakty, dążąc do antysemickich celów ... UNESCO bierze udział w skandalicznym ataku na historię Żydów i historię Jerozolimy."

12 października 2016 r. - święto Jom Kippur.
    12 października 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem bombami zapalającymi izraelską bazę wojskową Ofarit we Wschodniej Jerozolimie. Nikt nie został ranny. Wieczorem zaatakowano także kamieniami policyjny pojazd w dzielnicy Beit Hanina. Nikt nie został ranny, ale pojazd jest poważnie uszkodzony. Do podobnych incydentów doszło także w dzielnicach Silwan, Issawija i Jabal Mukaber, gdzie policja natychmiast interweniowała, by nie dopuścić do rozszerzenia się zajść. W starciach w dzielnicy Silwan zginął 1 Palestyńczyk.

13 października 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Teatralny spektakl UNESCO toczy się dalej. Dzisiaj przyjęto śmieszną uchwałę zaprzeczającą więziom narodu żydowskiego z Zachodnim Murem. To tak, jakby powiedzieć, że Chińczycy nie są powiązani z Wielkim Murem w Chinach, lub Egipcjanie nie mają więzi z piramidami." Przewodniczący Knesetu, Juli Edelstein powiedział, że "ONZ jest oderwana od rzeczywistości i historii."

13 października 2016 r. władze Autonomii Palestyńskiej z zadowoleniem przyjęły uchwałę UNESCO, która zaprzeczyła związkom żydowskim ze Wzgórzem Świątynnym i Zachodnim Murem w Jerozolimie. Rzecznik przewodniczącego Abbasa, Nabil Abu-Rudeineh powiedział: "Jest to jasne przesłanie dla Izraela, że musi zakończyć okupację i uznać palestyńskie państwo ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Izrael musi uznać wszystkie części miasta, które są święte dla islamu i chrześcijaństwa, i zakończyć swoją politykę, która zatruwa atmosferę i ma wpływ na cały region."

13 października 2016 r. minister energetyki Juval Steinitz odwiedził Turcję i spotkał się ze swoim tureckim odpowiednikiem. Izrael i Turcja zgodziły się rozpocząć analizę możliwości budowy podmorskiego gazociągu, który umożliwiłby dostarczanie gazu ziemnego z izraelskich złóż na Morzu Śródziemnym do odbiorców tureckich i dalej do Europy. Obejmowałoby to współpracę energetyczną z Cyprem i Grecją. Turecki ekspert energetyczny Necdet Pamir powiedział, że "energia jest słodzikiem w normalizacji stosunków turecko-izraelskich. Z punktu widzenia Izraela, wysyłanie gazu do Europy przez Turcję jest najbardziej opłacalną drogą. Turcja jest najbardziej racjonalnym rynkiem dla Izraela."
    13 października 2016 r. syryjski prezydent Baszar al-Assad oskarżył Izrael o wspieranie terrorystów w Syrii. "Dla mnie są to bardzo dziwne rzeczy. ISIS z jej ideologią nie zagraża Izraelowi, a Izrael nie zagraża ISIS. To tak, jakby między nimi było jakieś porozumienie - może nie przyjaźń - ale neutralność. Wszystkie grupy terrorystyczne - nie tylko ISIS lub Al-Nusra - każdy terrorysta, który posiadał karabin maszynowy i zaczął zabijać oraz niszczyć w Syrii, był wspierany przez Izrael. Czasami pośrednio, poprzez wsparcie logistyczne na granicy, a czasami przez bezpośrednią interwencję Izraela w różnych miejscach Syrii. Dlaczego? Ponieważ Izrael jest naszym wrogiem, ponieważ okupuje nasze ziemie, i oni oczywiście spostrzegają Syrię jako wroga. Jeśli oni osłabiają pozycję Syrii, to sprawiają, że słabsze jest społeczeństwo i armia, a wtesy słabsza jest pozycja państwa w rozmowach pokojowych, a ceną pokoju jest oddanie syryjskich Wzgórz Golan. Z ich punktu widzenia, gdy Syria jest zajęta innymi problemami, nie będzie rozmawiać o Golanie lub procesie pokojowym, i nie będzie podejmować działań, by odzyskać swoje ziemie. Dlatego Izrael wspiera wszystkich terrorystów, i nie ma sprzeczności między Izraelem a wszystkimi organizacjami takimi jak Al-Nusra, ISIS lub Al-Kaida ... Izrael bezpośrednio wspiera grupy terrorystyczne na dwa sposoby. Po pierwsze daje im wsparcie logistyczne, a także mówi im, jakie miejsca i w jaki sposób zaatakować." Assad podkreślił, że wszystkie działania syryjskiej armii koncentrują się, aby wypchnąć terrorystów tam, skąd przyszli - i wskazał przy tym na Turcję.
    13 października 2016 r. UNESCO przyjęła uchwałę odrzucającą więzi narodu żydowskiego ze Wzgórzem Światynnym i Zachodnim Murem w Jerozolimie. Uchwała uznała wyłącznie muzułmańskie nazwy tych miejsc. Projekt uchwały przygotowała grupa arabskich państw: Algieria, Egipt, Liban, Maroko, Oman, Katar i Sudan. Został on przedłożony UNESCO w zeszłym tygodniu. W głosowaniu 24 państwa poparły projekt rezolucji: Algieria, Bangladesz, Brazylia, Czad, Chiny, Dominikana, Egipt, Iran, Katar, Liban, Malezja, Mauritius, Meksyk, Mozambik, Nikaragua, Nigeria, Oman, Pakistan, Rosja, RPA, Senegal, Sudan i Wietnam. Przeciwko zagłosowało 6 państw: Estonia, Holandia, Litwa, Niemcy, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Od głosu wstrzymało się 26 państw: Albania, Argentyna, Francja, Ghana, Grecja, Gwinea, Haiti, Hiszpania, Indie, Japonia, Kamerun, Kenia, Korea Południowa, Nepal, Paragwaj, Saint Vincent i Nevis, Salwador, Słowenia, Sri Lanka, Szwecja, Togo, Trynidad i Tobago, Uganda, Ukraina, Włochy i Wybrzeże Kości Słoniowej. Podczas głosowania nie obecne były Serbia i Turkmenistan.

    13 października 2016 r. amerykańscy ustawodawcy potępili działania UNESCO, której uchwała zaprzecza związkom żydowskim ze Wzgórzem Świątynnym i Zachodnim Murem w Jerozolimie. Senator Ted Cruz powiedział, że UNESCO "celowo zniekształca historię i zaprzecza konkretnym więziom Żydów z Jerozolimą, które sięgają tysięcy lat. Szkoda, że amerykańska misja UNESCO nie mogła zrobić więcej, aby przekonać naszych sojuszników, by sprzeciwić się tej haniebnej uchwale, której prawdziwym celem jest podważyć tożsamość Jerozolimy jako stolicy państwa żydowskiego. Zdwoimy nasze wysiłki, aby przeciwdziałać tym zgubnym próbom kłamliwych ataków oraz delegitymizowania naszego bliskiego sojusznika za pośrednictwem międzynarodowych instytucji. Nadal będziemy wstrzymywać finansowanie tych podmiotów, które uczestniczą w takich działaniach i potwierdzamy nasze zaangażowanie stania niewzruszenie z Izraelem."

14 października 2016 r. minister edukacji Naftali Bennett zdecydował o natychmiastowym zawieszeniu działalności Izraelskiej Komisji Państwowej UNESCO i zawieszeniu kontaktów z UNESCO. Jest to reakcja na ostatnią uchwałę UNESCO, która zaprzeczyła żydowskim związkom ze Wzgórzem Świątynnym i Zachodnim Murem. "Izraelski komitet zawiesza wszelką działalność. Nie będzie więcej spotkań z przedstawicielami UNESCO lub udziału w międzynarodowych konferencjach. Nie będzie profesjonalnej współpracy między nami a organizacją popierającą terroryzm. Wczorajsza uchwała zaprzecza historii i popiera terroryzm. W ten sposób nagrodzono zwolenników Dżihadu, którzy zamordowali dwoje Żydów w Jerozolimie. Świat zachodni musi stanąć wobec UNESCO i sprzeciwić się nagradzaniu w ten sposób zwolenników terroru. Podobnie jak działacie przeciwko islamskim terrorystom w Aleppo i Palmyrze, musicie walczyć z terroryzmem politycznym w Jerozolimie. Dzięki wczorajszej chorej decyzji, kolejni terroryści zyskali teraz legitymację swoich działań. Odcięcie Jerozolimy od Izraela stworzy efekt domina, który wpłynie na cały świat zachodni."

14 października 2016 r. dyrektor generalny UNESCO Irina Bokowa skytykowała ostatnią uchwałę swojej agencji dotyczącą Wzgórza Świątynnego i Zachodniego Muru w Jerozolimie. "Al Aqsa Al-Haram al-Sharif, święty przybytek muzułmanów, jest również Har HaBajit - albo Wzgórzem Świątynnym - którego Ściana Płaczu jest najświętszym miejscem judaizmu. Jerozolima jest świętym miastem trzech monoteistycznych religii - judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Uznajemy tą wyjątkową różnorodność, a tym samym współistnienie kulturowe i religijne miejsc, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa. Dziedzictwo Jerozolimy jest niepodzielne, a każda z jego społeczności ma prawo do wyraźnego uznania ich historii i relacji z miastem. Zaprzeczyć, ukryć lub usunąć wszelkie żydowskie, chrześcijańskie i muzułmańskie tradycje podważy integralność tego obszaru. Żydowskie, chrześcijańskie i muzułmańskie święte teksty mówią o ich obecności w Jerozolimie. W Torze, Jerozolima jest stolicą króla Dawida, gdzie Salomon zbudował świątynię i umieścił Arkę Przymierza. W Biblii, Jerozolima jest miastem męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W Koranie, Jerozolima jest trzecim najświętszym miejscem islamu, gdzie Mahomet przybył po nocnej podróży z meczetu Al-Haram do Al-Aksa. Rolą UNESCO jest wspieranie dialogu i współistnienia, a nie konfrontacji. Musimy zlikwidować podziały, które szkodzą wieloreligijnemu charakterowi Starego Miasta. Kiedy te podziały są przenoszone do UNESCO, uniemożliwiają nam prowadzenie naszej misji. Odpowiedzialnością UNESCO jest wspieranie ducha tolerancji i szacunku dla historii."
    14 października 2016 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ omawiała sprawę polityki Izraela w Judei i Samarii. Spotkanie było zatytułowane: "Nielegalne izraelskie osiedla - przeszkody na drodze do pokoju i dwupaństwowego rozwiązania". Zostało ono zwołane z inicjatywy Egiptu, Wenezueli, Malezji, Senegali i Angoli. Podczas dyskusji amerykański wiceambasador w ONZ Dawid Pressman powiedział, że Stany Zjednoczone są "głęboko zaniepokojone i zdecydowanie sprzeciwiają się osiedlom, które szkodzą pokojowi ... Izraelskie działania w Judei i Samarii, a przede wszystkim budowa nowych wspólnot, tworzą rzeczywistość jednego państwa na ziemi." Pressman potępił także palestyńskie ataki terrorystyczne na Izraelczyków i podkreślił, że podżeganie do przemocy wskazuje, że strona palestyńska w rzeczywistości nie jest zainteresowana pokojem.

15 października 2016 r. - Szabat.

15 października 2016 r. palestyński terrorysta zaatakował rano nożem izraelskich żołnierzy przy wiosce Beit Surik w Samarii. Ranny został 1 żołnierz. Napastnik zbiegł. Do ataku doszło w chwili, gdy izraelscy żołnierze otwierali rano bramę na drodze przy murze bezpieczeństwa. Napastnik czekał w ukryciu na najlepszy moment do ataku.

16 października 2016 r. izraelscy żołnierze przejęli w nocy magazyn materiałów wybuchowych w Nablusie, w Samarii. Przejęto kilka improwizowanych ładunków wybuchowych. W wiosce Kfar Sair, w pobliżu Hebronu w Judei, przejeto dużą sumę pieniędzy należących do organizacji terrorystycznych.

16 października 2016 r. Siły Obronne Izraela zwróciły się o ministerstwa obrony Rosji z prośbą o nowe procedury koordynacyjne, któ mają być stosowane na terytorium Syrii po zainstalowaniu tam rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej S-300. Baterie systemu S-300 Rosjanie rozmieścili w rejonie swojej bazy morskiej w mieście Tartus. System składa się z rakiet dalekiego zasięgu ziemia-powietrze (zasięg 200 km), które są zdolne niszczyć wrogie rakiety balistyczne oraz kilkanaście samolotów jednocześnie. Izrael zwrócił się z prośbą o nowe procedury, aby zapobiec pomyłkowemu zestrzeleniu izraelskiego samolotu przez Rosjan.

17 października 2016 r. - Sukkot I.

17 października 2016 r. wojskowy sąd Hamasu w Gazie skazał 54-letniego Palestyńczyka na karę śmierci przez powieszenie za szpiegostwo na rzecz Izraela. Sprawa odbywała się za zamkniętymi drzwiami. Skazany rzekomo współpracował z Izraelem od 1987 r., przekazując wiele informacji. Innego domniemanego szpiega skazano na 10 lat więzienia.
    17 października 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus w rejonie bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.

18 października 2016 r. - Sukkot II (Chol ha-Moed).
    18 października 2016 r. kontroler państwa przekazał rządowi oficjalny raport w sprawie stanu zabezpieczeń Izraela przed wybuchem wojny w Strefie Gazy w 2014 r., podczas której Siły Obronne Izraela przeprowadziły Operację Obronny Brzeg. Dochodzenie prowadziła grupa 30 wysokich rangą urzędników i ekspertów, na czele których stał gen. Jossi Becher. Izraelska operacja rozpoczęła się w dniu 17 lipca 2014 r. i była prowadzona do ogłoszenia zawieszenia broni w dniu 26 sierpnia 2014 r. Zginęło 66 izraelskich żołnierzy, 5 cywilów i 1 tajski robotnik. Palestyńczycy twierdzą, że w Strefie Gazy zginęło ponad 2 tys. osób. W okresie tym Hamas i inne ugrupowania terrorystyczne wystrzeliły na Izrael 4564 rakiet i pocisków moździerzowych, z których ponad 700 zostało zestrzelonych przez system Iron Dome, a 224 trafiły w obszary zamieszkane. Izraelskie siły zaatakowały 5263 cele w Strefie Gazy, niszcząc 34 podziemne tunele terrorystyczne i dwie trzecie arsenału rakietowego Hamasu. Raport zawiera liczne krytyczne uwagi dotyczące działań armii i przygotowań do konfliktu. Szczególnie mocno skrytykowano brak przygotowań na tunele terrorystyczne Hamasu.
    18 października 2016 r. Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie Bramy Lwów na Starym Mieście Jerozolimy. Od rzuconych kamieni ranny został 1 Izraelczyk. Policja rozproszyła demonstrantów.
    18 października 2016 r. Palestyńczycy obrzucili po południem żydowski samochód w osiedlu At-Tur we Wschodniej Jerozolimie. Rannych zostało 2 Izraelczyków. Policjanci zatrzymali jednego napastnika.

18 października 2016 r. Egipt przedłużył o kolejne trzy miesiące stan wyjątkowy obowiązujący w północnej części Półwyspu Synaj. Niemal każdego dnia na tym obszarze prowadzone są walki między egipską armią a organizacjami terrorystycznymi współpracującymi z ISIS.
    18 października 2016 r. zarząd UNESCO oficjalnie zatwierdził przyjętą kilka dni temu uchwałę w sprawie zaprzeczenia żydowskich więzi ze Wzgórzem Świątynnym i Zachodnim Murem w Jerozolimie.

19 października 2016 r. - Sukkot III (Chol ha-Moed).
    19 października 2016 r. minister infrastruktury Juval Steinitz potępił uchwałę UNESCO, która zaprzecza więziom narodu żydowskiego ze Wzgórzem Świątynnym i Zachodnim Murem w Jerozolimie. "Jest to kolejna antyżydowska i antysemicka uchwała wydana przez ONZ. UNESCO jest jedną z organizacji, które specjalizują się w takich uchwałach. Nadal będziemy budować i rozwijać kraj naszych przodków i nasze święte miasto Jerozolimę, tak jak niektórzy ludzie będą próbować zaprzeczyć historii, usiłując wypaczyć historyczną prawdę. Pomimo decyzji UNESCO, Żydzi i chrześcijanie nadal utrzymują swoje więzi z Jerozolimą. I to pomimo, że kulturalna organizacja UNESCO nie uznaje ich. To wstyd i hańba. Decyzja ta nie jest warta nawet papieru, na którym ją napisano. Nadal będziemy rozbudowywać ten kraj."
    19 października 2016 r. komisja wojskowa gen. Jossi Bachara opublikowała niektóre ze swoich wniosków dotyczących przygotowania Sił Obronnych Izraela przed operacją Obronny Brzeg w Strefie Gazy w 2014 r. Komisja ustaliła, że armia nie była przygotowana do odparcia ataków terrorystycznych z wykorzystaniem podziemnych tuneli. W rzeczywistości, w ciągu kilku tygodni przed wybuchem wojny podjęto szereg improwizowanych działań, które zapobiegły większym stratom podczas tych ataków. Ponadto stwierdzono, że miesiąc czasu zajęło podjęcie skutecznych działań, aby uderzyć i zniszczyć tunele. Wśród wniosków komisji znajdują się informacje, że dowództwo wiedziało o istnieniu tuneli terrorystycznych, jednak nie posiadano informacji o ich ilości, lokalizacji i metodach neutralizacji. Ponadto, proces niszczenia tuneli nie przebiegł zgodnie z wytycznymi działań operacyjnych. W rzeczywistości dowódcy batalionów i kompanii nie znali takich wytycznych, nie mogli więc działać na ich podstawie. Plany operacyjne dotyczące niszczenia tuneli były znane jedynie jednostkom sił specjalnych, które już przed wybuchem wojny regularnie patrolowały granicę, przygotowując się do działań przeciwko tunelom. Komisja stwierdziła także, że Hamasowi udało się skutecznie prowadzić swoje działania operacyjne, i to pomimo zmasowanych bombardowań i precyzyjnego ostrzału artyleryjskiego Strefy Gazy.
    19 października 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że istnieje realne zagrożenie, że amerykański prezydent Barack Obama przed opuszczeniem Białego Domu może podjąć jednostronne kroki przeciwko żydowskim społecznościom w Judei i Samarii.

19 października 2016 r. palestyńska terrorystka zaatakowała po południem nożem izraelskich żołnierzy przy żydowskim osiedlu Tapuach w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastniczkę.
    19 października 2016 r. grupa 18 parlamentarzystów z całego świata (Włochy, Holandia, Dania, Finlandia, Łotwa, Hiszpania, Szwajcaria, Litwa, Słowacja, Grecja, Portugalia, Brazylia, Urugwaj, Kostaryka, RPA, Chile i Malawi) odwiedziła Hebron w Judei. Odwiedzili między innymi Grobowiec Patriarchów oraz żydowskie Muzeum Hadassah Hebron. Parlamentarzyści powiedzieli, że ich wizyta jest okazaniem poparcia dla żydowskich mieszkańców Hebronu i uznaniem żydowskich więzi ze świętymi miejscami w tym mieście. Potępili oni także ostatnią uchwałę UNESCO.

19 października 2016 r. parlament Czech potępił uchwałę UNESCO, która odmówiła związków Żydów ze Wzgórzem Świątynnym i Zachodnim Murem w Jerozolimie. "Parlament potępia decyzję UNESCO, która stoi w sprzeczności z podstawowymi wartościami i wiarą, jest sprzeczna z zobowiązaniem do walki z antysemityzmem. Wzywamy rząd, aby poinstruował swoich przedstawicieli w różnych innych organizacjach, aby sprzeciwiać się podobnym uchwałom."

20 października 2016 r. - Sukkot IV (Chol ha-Moed).
    20 października 2016 r. minister sprawiedliwości Ajelet Szaked skrytykował politykę rządu wobec żydowskich osiedli w Judei i Samarii. "Niestety, wszystkie obecne budowy są prowadzone nie dzięki obecnemu, najbardziej prawicowemu rządowi w historii Izraela, ale dzięki poprzednim rządom Menachema Begina i Icchaka Szamira, którzy wtedy zatwierdzili plany budowy. I my realizujemy te plany budowlane. Jeśli Izrael nie rozpocznie zatwierdzania planów budowy nowych domów w Judei i Samarii, to w ciągu kilku lat niemożliwym stanie się wybudowanie choćby jednego dodatkowego domu w Samarii. Dzisiaj realizujemy bardzo niewiele projektów budowalnych. Planowanie praktycznie nie istnieje. Robimy wszystko, aby w 2017 roku osiągnąć nowy szczyt dodatkowych projektów i budów w Samarii. Wokół osiedla Amona toczy się obecnie prawna batalia, wywołana przez lewicowe organizacje. Oni zwalczają osadnictwo w Judei i Samarii, nadużywając władzy Sądu Najwyższego. Nieustannie pracujemy, aby wygrywać te prawne batalie. W ciągu ostatniego półtora roku, odkąd wszedłem do gabinetu rządowego, doprowadziłem do zmiany reakcji rządu na wyroki Sądu Najwyższego. Pracuję, aby znaleźć odpowiedzi na kompleksowe pytania dotyczące zagadnień budownictwa i prywatnej własności ziemi. Amona musi przynieść legalizację wszystkich osiedli Judei i Samarii, a także doprowadzić do strategicznych rozwiązań."
    20 października 2016 r. kilkudziesięciu młodych ultraortodoksyjnych Żydów zaatakowało wieczorem radiowóz policyjny w Mekor Baruch w Jerozolimie. Lekko rannych zostało 2 policjantów, oraz uszkodzono radiowóz. Przybyłe na miejsce posiłki policji rozproszyły demonstrantów. Aresztowano 1 najbardziej agresywnego demonstranta. Policja bada okoliczności zdarzenia.

20 października 2016 r. izraelscy żołnierze wkroczyli nad ranem do arabskiej wioski A-Ram, niedaleko Jerozolimy. Przeszukano i zamknięto lokalną drukarnię, w której znaleziono liczne ulotki wzywające do nienawiści do Żydów.
    20 października 2016 r. grupa Palestyńczyków zaatakowała po południem kamieniami izraelski pojazd wojskowy na północ od Hebronu, w Judei. Żołnierze wysiedli z pojazdu i wezwali demonstrantów do rozejścia się. Jeden z żołnierzy został ranny. Wówczas pozostali żołnierze otworzyli ogień. Zginął 1 Arab.
    20 października 2016 r. sąd w Gazie skazał 40-letniego Palestyńczyka na karę 20 lat więzienia za współpracę z Izraelem.

    20 października 2016 r. wieczorem odbył się wielki wiec w obronie żydowskiego osiedla Amona w Samarii. Uczestnicy wiecu przemaszerowali z sąsiedniego osiedla Ofra do Amona. Minister rolnictwa Uri Ariel powiedział: "Panie premierze, klucz do Amona znajduje się w twoich rękach ... Wzywam cię do użycia tego kluczu dla dobra mieszkańców Amona, którzy reprezentują ogromną populację i chcą pozostać w swoich domach - w tym miejscu. Nie ustąpimy. Wzywam cię, abyś umożliwił tym ludziom nadal rozwijać ruch osiedleńczy. Panie premierze, musimy jasno powiedzieć: Pomiędzy rzeką Jordan i górami jest tylko jeden kraj, Izrael. Musimy wzmocnić ruch osadniczy we wszystkich obszarach Izraela, w Golanie, Galilei, Negewie, Judei i Samarii. Wszędzie." Przewodniczący Rady Samorządu Regionalnego Samarii Jossi Dagan powiedział: "Przez dwa miesiące po świecie Chanuki będziemy śpiewać pieśń: Przychodzimy, aby rozproszyć ciemności. Dzisiaj jesteśmy w Amona, aby rozpędzić niesprawiedliwość. Oto, jedenaście lat temu zamieszkali tutaj ludzie, i teraz każą im odejść. Pozwolić pozostawić wszystko, co zostało tutaj zrobione. Nie jesteśmy gotowi, aby nas po raz kolejny oszukać. Mówię do wszystkich hipokrytów: Nie uczcie nas. Demokracja to wybory, a naród wybrał nacjonalistyczny rząd. Prawo rządowe nie jest dyskryminujące, ale tutaj jest dyskryminacja, jakiej nie ma w żadnym innym miejscu Izraela. Oferta mówi: odszkodowanie, albo wydalenie i zniszczenie. Budynki w Judei i Samarii są budowane na prywatnych gruntach dopiero wtedy, gdy zostają udowodnione wszelkie prawa własnościowe. Tylko w Judei i Samarii jesteśmy tak traktowani. Jesteśmy na samym dole łańcucha pokarmowego. Nawet bez wyroków sądowych przychodzą, aby nas wydalić i zniszczyć nasze domy. Skrajna lewica przegrała wybory, ale wywiera naciski nadużywając systemu prawnego."

21 października 2016 r. - Sukkot V (Chol ha-Moed).

21 października 2016 r. przewodniczący palestyńskiego parlamentu Jerozolimy, Ahmad Abu Helbija, podczas konferencji w Gazie pochwalił uchwałę UNESCO i wezwał ONZ do zbadania izraelskich zbrodni wojennych. Helbija podkreślił, że decyzja UNESCO była bardzo odważna, gdyż zignorowała "syjonistyczną narrację twierdzącą, że kiedyś w Jerozolimie stała Świątynia." Nazwał on takie twierdzenie urojeniem, podkreślając przy tym, że nigdy na Wzgórzu Świątynnym nie znaleziono żadnych pozostałości żydowskiej Świątyni.

21 października 2016 r. włoski premier Matteo Renzi skrytykował uchwałę UNESCO odnoszącą się do braku łączności Żydów z Jerozolimą, nazywając ją "niezrozumiałą i nie do zaakceptowania". Podczas głosowania Włochy wstrzymały się od głosowania. Renzi powiedział, że wydał instrukcje dla dyplomatów, aby w podobnej sytuacji w przyszłości zająć już właściwe stanowisko. "Sugerowanie, że Jerozolima i judaizm nie mają z sobą związku, to tak jak sugerować, że słońce powoduje ciemność. Jeśli nasze stanowisko w tym temacie doprowadzi do rozerwania europejskiej jedności, to niech tak będzie."

22 października 2016 r. - Szabat i Sukkot VI (Chol ha-Moed).

22 października 2016 r. palestyńskie media poinformowały, że w centralnej części Strefy Gazy zawalił się podziemny tunel, w którym zginął członek Hamasu. Do zdarzenia miało dojść w pobliżu granicy Izraela.
    22 października 2016 r. wysoki dowódca Hamasu, Hussam Badran wezwał Autonomię Palestyńską, by omówiła z Izraelem kwestię obecności kamer monitoringu na terytorium Judei i Samarii. Badran zauważył, że kamery "narażają naszych palestyńskich bojowników i sprawiają, że jest trudniej przeprowadzić atak terrorystyczny na okupantów i osadników." Izraelskie kamery są rozlokowane wzdłuż głównych dróg, a także na domach i obiektach użyteczności publiczności. Według Badrana służą one do zbierania informacji o komórkach terrorystycznych, umożliwiając Izraelowi skuteczną walkę ze zbrojnym ruchem oporu.

23 października 2016 r. - Sukkot VII (Hoszana Rabba).

23 października 2016 r. wysoki polityczny przywódca Hamasu, Mahmoud Al-Zahar, powiedział: "Nie będziemy akceptować żadnych kompromisów ani żadnej międzynarodowej koncepcji, o ile nie będzie ona służyć interesom narodu palestyńskiego. Kładziemy nacisk na jedność kraju, narodu, walkę i historię, i nie uznajemy terminologii takiej jak Zachodni Brzeg lub Strefa Gazy - lecz wyrazu Palestyna. I to Palestyna graniczy z Libanem i Egiptem, a rozciąga się od rzeki Jordan do Morza Śródziemnego."

24 października 2016 r. - Szemini Aceret.

24 października 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę, która spadła na palestyńskim terytorium w strefie. Po stronie Izraela ogłoszono jednak alarm. Krótko później, izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hamasu w północnej części Strefy Gazy.

25 października 2016 r. - Simchat Tora.
    25 października 2016 r. islamscy terroryści ostrzelali robotników pracujących przy barierze granicznej na granicy izraelsko-egipskiej. Zginął 15-letni Beduin, który dorabiał sobie przy pracach konserwacyjnych płotu granicznego. Strzały padły ze strony Egiptu. Do zdarzenia doszło w Har Harif.

26 października 2016 r. islamscy terroryści ostrzelali rano izraelski pojazd patrolujący granicę izraelsko-libańską w rejonie Metulla. Ranny został 1 izraelski żołnierz. Strzały padły ze strony Libanu. Izraelscy żołnierze ostrzelali pojazd, w którym siedzieli terroryści po stronie Libanu.
    26 października 2016 r. koordynator działalności rządu na terytoriach gen. Joav Mordechai ostrzegł Palestyńczyków mieszkających w Strefie Gazy, aby zaprzestali pomagać terrorystom z Hamasu w budowaniu tuneli terrorystycznych prowadzących do Izraela. "Od lata 2014 roku, gdy zakończyła się operacja Obronny Brzeg, około 30 Palestyńczyków zginęło w wypadkach związanych z tunelami. Niektórzy z nich zginęli podczas zawalenia się tunelu, niektórzy w wypadkach przy pracy, a reszta - Bóg wie od czego. Tunele są rozwijającym się przemysłem śmierci w Strefie Gazy. Hamas wykorzystuje je do wspierania interesów swojej organizacji. Ci, którzy kopią tunele, nie dbają o swoje życie, i dla nich stają się one tunelami śmierci. Każdy, kto zbliża się do tuneli, wykopów, lub pomaga w tych pracach - przeznacza swój własny los." Gen Mordechai po raz pierwszy zasugerował, że izraelska armia może mieć coś wspólnego z przypadkami zawalenia się tuneli. Nie podał jednak żadnych szczegółów, jedynie słowa: "Bóg wie".
    26 października 2016 r. władze miejskie Jerozolimy zatwierdziły plan budowy 181 nowych miewszkań w dzielnicy Gilo we Wschodniej Jerozolimie. Jest to kilka budynków mieszkalnych, które wybuduje prywatny deweloper. Podkomisja planuje zatwierdzenie nowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta, aby umożliwić budowę kolejnych domów w okolicy. "Nie ma żadnych zmian w polityce budowlanej miasta. Promowane plany budowlane są przeznaczone zarówno dla Żydów jak i Arabów we wszystkich częściach miasta."
    26 października 2016 r. Palestyńczycy wieczorem obrzucili kamieniami tramwaj przy dzielnicy Shuafat we Wschodniej Jerozolimie. Nikt nie został ranny, ale tramwaj jest uszkodzony.

26 października 2016 r. dwóch młodych palestyńskich terrorystów usiłowało wieczorem przeniknąć do kibucu Migdal Oz w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Izraelscy żołnierze zatrzymali napastników, przy których znaleziono noże. Podczas przesłuchań przyznali się, że planowali atak na Żydów. Powiedzieli, że dorosła osoba dała im noże i wysłała w celu przeprowadzenia ataku.

27 października 2016 r. gabinet bezpieczeństwa poinformował, że wydał zezwolenie na budowę szeregu arabskich domów w strefie C w Autonomii Palestyńskiej. Strefa C znajduje się pod całkowitą jurysdykcją Izraela. Jest to pierwsza od lat podobna decyzja, która ma stanowić formę zachęty dla Palestyńczyków do pokojowego współistnienia z Izraelczykami. Decyzję podjęto w dniu 5 października, jednak utrzymywano ją w tajemnicy. Minister obrony Avigdor Lieberman wyjaśnił, że zezwolenie dotyczy budowy szpitala, boisk sportowych i podobnych budynków użyteczności publicznej. Minister dodał, że armia będzie nadzorować realizację zezwoleń, aby nie powstały budynki związane z działalnością terrorystyczną. "Tu nie chodzi o plany budowy domów mieszkalnych. Czy wolicie, aby wszyscy ranni Palestyńczycy byli leczeni w Hadassah Ein Kerem i Shaare Zedek, czy na przykład w Hebronie? Musimy znaleźć sposoby, aby ułatwić życie, zamiast tylko wywierać nacisk wywierany na palestyńskich terrorystów."
    27 października 2016 r. koordynator działalności rządu na terytoriach gen. Joav Mordechai poinformował, że we współpracy z Siłami Obronnymi Izraela i marynarką wojenną rozszerzono strefę połowu ryb dla rybaków ze Strefy Gazy z 6 do 9 mil morskich. Rozszerzenie strefy połowów będzie obowiązywać od początku przyszłego tygodniu, na próbny czas 2 miesięcy. Celem jest wzmocnienie arabskiego rybołówstwa i lokalnej gospodarki w Strefie Gazy, aby zachęcić Palestyńczyków do pokojowej współegzystencji.

27 października 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Katarze z przywódcą politycznym Hamasu, Khaledem Mashaalem. Obaj politycy omówili kwestię palestyńskiej jedności narodowej oraz problematykę przeprowadzenia wyborów w Autonomii Palestyńskiej. W spotkaniu wzięli także udział sekretarz generalny OWP Saeb Erekat i wysoki przywódca Hamasu Ismail Hanija.

28 października 2016 r. duże opady deszcze spowodowały rano zalanie głównych arterii komunikacyjnych i znacznej części miasta Ejlat. Zalany został także pas startowy lotniska Ejlat, a wszystkie samoloty przekierowano na pobliskie lotnisko Ovda. W nocy spadło 32 mm deszczu. Policja zamknęła w okolicy kilka lokalnych dróg, które zostały podtopione. Dopiero w południe otworzono lotnisko w Ejlacie.

28 października 2016 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Kochav Hashachar w Samarii. Nikomu nic się nie stało, ale samochód został uszkodzony.
    28 października 2016 r. izraelscy żołnierze zatrzymali wieczorem młodego Palestyńczyka, który zachowywał się podejrzanie i usiłował przedostać się w pobliże Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Znaleziono przy nim nóż. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował przeprowadzenie ataku na Żydów.

29 października 2016 r. - Szabat.
    29 października 2016 r. kilkanaście tysięcy izraelskich Arabów wzięło udział w marszu upamiętniającym masakrę w Kafr Qasim, do której doszło 29 października 1956 r. Izraelska policja graniczna zastrzeliła wówczas 48 Arabów.

29 października 2016 r. palestyński terrorysta usiłował w nocy wjechać samochodem w izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy osiedlu żydowskim Ofra w Samarii. Żołnierze oddali ostrzegawcze starzały w stronę rozpędzonego samochodu. Napastnik wówczas zatrzymał się i podjął próbę ataku z użyciem noża. Żołnierze zastrzelili napastnika.
    29 października 2016 r. palestyński terrorysta ostrzelał wieczorem żydowski samochód przy miejscowości Beit Ummar w Judei. Zginęło 1 Izraelka. Napastnik zbiegł. Policja znalazła w samochodzie ślady po dwóch kulach.

30 października 2016 r. rano doszło do gorącej wymiany poglądów na posiedzeniu rządu. Dyskutowano kwestię legalizacji żydowskiego osiedla Amona w Samarii. Po sprzeciwie prokuratora generalnego zdecydowano się na odroczenie wniosku. Prokurator zwrócił uwagę, że przyjęcie ustawy o legalizacji tego osiedla będzie niezgodne z prawem, gdyż Sąd Najwyższy orzekł, że część domów osiedla Amona zostało wybudowanych na prywatnej ziemi Palestyńczyków. Zgodnie z uchwałą sądu, mają być one rozebrane w ciągu dwóch lat. W odpowiedzi minister sprawiedliwości Ajelet Szaked powiedział, że "prokurator generalny nie ma prawa weta nad ustawami. Związek prokuratora generalnego względem rządu jest na zasadzie relacji prawnik - klient."
    30 października 2016 r. minister edukacji Naftali Bennett wezwał do aneksji Judei i Samarii przez Izrael. "Nadszedł czas, aby rozszerzyć naszą suwerenność w Ziemi Izraela ... Cała historia osadnictwa i syjonizmu to opowieść o wielkiej wizji i determinacji, aby urzeczywistnić tę wizję, Herzl był marzycielem, ale był także zdecydowany i wytrwały. Ben Gurion i pionierzy przed nim, oraz ojcowie tego pokolenia osadników, Hanan Porat i Mosze Levinger. I za każdym razem brakowało jasnej wizji i determinacji do urzeczywistnienia tej wizji. Naszym obowiązkiem jest zrobienie następnego kroku ... po 50 latach, teraz jest czas dla suwerenności." Bennett podkreślił, że w najbliższym czasie Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwali rezolucję przeciwko żydowskim osiedlom w Judei i Samarii, i Izrael powinien przygotować odpowiednią reakcję na taką ewentualność. "Jeśli tak się stanie, musimy dać syjonistyczną odpowiedź i natychmiast ogłosić suwerenność Judei i Samarii, w tym Maalej Adumim, Gusz Etzion, Ariel, Ofra i Bet El."

30 października 2016 r. Palestyńczycy obrzucili po południem kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Tekoa, w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Ranny został 5-letni chłopiec.
    30 października 2016 r. palestyński terrorysta wjechał popołudniem w grupę izraelskich żołnierzy przy arabskiej miejscowości Beit Ummar w Judei. Rannych zostało 3 żołnierzy. Napastnik został zastrzelony.
    30 października 2016 r. palestyński gubernator Tulkarem, Issam Abu Bakr powiedział: "Okupant łudzi się, jeśli myśli, że może zmienić kulturę Palestyńczyków i sprawić, że zapomnimy o naszych przywódcach, męczennikach Jaserze Arafacie, Khalilu Al.-Wazirze, Salehu Khalafie i wielkiej liczbie bohaterów, którzy przelali swoją krew za wolność, niezależność i niepodległość państwa palestyńskiego, którego stolicą jest Jerozolima".

30 października 2016 r. sekretarz stanu USA skrytykował Radę Praw Człowieka ONZ za "stronniczy nacisk na Izraela". Kerry zwrócił uwagę, że na całym świecie istnieje wiele poważnych problemów dotyczących naruszania praw człowieka, tymczasem UNHRC nieustannie zajmuje się jednym krajem - Izraelem.

31 października 2016 r. rzecznik armii poinformował, że w zeszłym tygodniu aresztowano 2 żołnierzy, którzy pobierali od Palestyńczyków łapówki za przejście przez punkt kontrolny na granicy Autonomii Palestyńskiej z Izraelem. Zatrzymani są żołnierzami policji wojskowej "Taoz", która zabezpiecza większość przejść granicznych w Judei i Samarii. Dochodzenie prowadzi prokuratura wojskowa.
    31 października 2016 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się po południem z włoskim prezydentem Sergio Mattarella. Rivlin powiedział, że uchwała UNESCO w sprawie rozdzielenia Żydów od Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie jest zbrodnią wobec historii.

31 października 2016 r. palestyński terrorysta po południem otworzył ogień do izraelskich żołnierzy przy żydowskim osiedlu Beit El w Samarii. Rannych zostało 3 żołnierzy. Napastnika zastrzelono. Okazało się, że napastnik był palestyńskim policjantem.

31 października 2016 r. Izrael oficjalnie zaoferował włoskiemu rządowi pomoc humanitarną dla ofiar trzęsienia ziemi, które nawiedziło centralną część Włoch.

1 listopada 2016 r. minister transportu Israel Katz zaaprobował program budowy nowego systemu komunikacji między Jerozolimą, Ma'aleh Adumim i innymi miastami w regionie Benjamin-Adam. Postanowiono wybudować cztery nowe linie szybkiego tramwaju - jedna do Ma'aleh Adumim, druga do centrum handlowego w Geva Binjamin, trzecia od Atarot do arabskiej Qalandiji, i czwarta do Givat Ze'ev na północ od Jerozolimy. Katz powiedział: "Patrzę na Jerozolimę i aglomerację Jerozolimy jak na pojedynczą jednostkę. Każdy kto mieszka w Gusz Etzion, Benjamin, Ma'aleh Adumim, Beit Szemesz lub Mevasseret powinien mieć taki sam dostęp do usług transportowych. A jeśli ktoś przychodzi i mówi, że powinniśmy stworzyć sztuczną barierę pomiędzy mieszkańcami, ponieważ mówią za tym, co kiedyś było nazywane Zieloną Linią - nie przyjmuję tego." Projekt zakłada połączenie transportem publicznym wszystkich okolicznych miejscowości, aby w ten sposób zlikwidować trudności codziennych korków i zmniejszyć ilość wypadków samochodowych.
    1 listopada 2016 r. kontroler państwa Josef Szapira opublikował raport w którym stwierdził, że Izrael nie jest przygotowany na masowy cyber-atak. Raport podkreśla, że Izrael wzmocnił pewne krytyczne obszary infrastruktury przed możliwym atakiem cybernetycznym, jednak obrona innych obszarów została zaniedbana. Szapira zauważył, że Izrael w coraz większym stopniu polega na elektronice, która jest narażona na cybernetyczne ataki, a przestępczość w tej sferze rośnie na całym świecie.

1 listopada 2016 r. izraelscy żołnierze zatrzymali po południem podejrzanie zachowującą się Palestynkę, która chciała wejść na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie. Znaleziono przy niej dwa noże. Podczas przesłuchania przyznała się, że planowała przeprowadzenie ataku na Żydów.

2 listopada 2016 r. obradowała parlamentarna podkomisja ds. obrony cywilnej. Tematem obrad był stan przygotowań państwa na wypadek wystąpienia dużego trzęsienia ziemi. Przedstawiono możliwy scenariusz takiego kataklizmu żywiołowego. Scenariusz mówi o możliwych 7 tys. śmiertelnych ofiarach, prawie 9 tys. rannych, 9,5 tys. osobach uwięzionych pod gruzami i około 170 tys. pozbawionych dachu nad głową. Dokonano oceny możliwych szkód, biorąc pod uwagę lokalizację i wytrzymałość budynków. Uznano, że służby ratunkowe są odpowiednio przygotowane, a lokalne władze systematycznie wdrażają nowe dyrektywy. Kraj jest jednak nie przygotowany na konieczność identyfikacji dużej liczby ofiar jednocześnie. Istniejąca infrastruktura umożliwia identyfikację maksimum 150 martwych dziennie, a największym problemem są braki w profesjonalnym personelu takich obiektów.
    2 listopada 2016 r. wieczorem Kneset zatwierdził w pierwszym czytaniu projekt budżetu państwa na lata 2017-1018. W głosowaniu 60 parlamentarzystów poparło projekt, a 50 głosowało przeciw. Projekt trafi teraz do parlamentarnej komisji finansów, gdzie będzie przygotowywana do drugiego i trzeciego czytania. Budżet wyniesie w 2017 r. kwotę 359,7 mld szekli i w 2018 r. kwotę 376,7 mld szekli. Docelowy deficyt ma wynieść 2,9% PKB. Minister finansów Mosze Kahlon powiedział: "Przedstawiony budżet jest budżetem socjalnym. Budżet ten należy do wszystkich obywateli państwa, a nie tylko prawicowych lub lewicowych, popieranych przez daną koalicję. Jest to odpowiedzialny i zrównoważony budżet, który słucha izraelskiej opinii publicznej. Będziemy nadal zwiększać wydatki publiczne Izraela. Z owoców wzrostu gospodarczego najwięcej będą korzystać ci, którzy potrzebują wsparcia i pomocy, aby uciec ze sfery ubóstwa i skorzystać z możliwości postępu, które Izrael ma do zaoferowania. Jest to budżet wzrostu, zmniejszenia różnic społecznych, zwiększenia wydatków publicznych i obniżenia podatków. Będziemy kontynuować rozmowy ze wszystkimi ministerstwami, z naciskiem na ministerstwo społeczne."

3 listopada 2016 r. palestyński terrorysta zaatakował nożem po południem izraelskich żołnierzy przy żydowskim osiedlu Ofra w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastnika.
    3 listopada 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem pozycje izraelskich żołnierzy w rejonie miasta Tulkarem w Samarii. Ranny został 1 żołnierz. Napastnicy zbiegli, a żołnierze przeszukujący okolicę znaleźli tylko porzucone liczne przedmioty.

4 listopada 2016 r. palestyńscy terroryści podłożyli ładunek wybuchowy przy wojskowym punkcie kontrolnym w Hebronie, w Judei. Żołnierze zauważyli podejrzany pakunek, a saperzy zneutralizowali bombę.

5 listopada 2016 r. - Szabat.

6 listopada 2016 r. premier Benjamin Netanjahu poinstruował swoich ministrów, aby nie wypowiadali się w sprawie zbliżających się wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. "Bez względu na to, kto zostanie wybrany nowym prezydentem, jestem przekonany, że stosunki amerykańsko-izraelskie pozostaną nie tylko stałe i silne, ale jeszcze bardziej wzmocnią się."
    6 listopada 2016 r. burmistrz Jerozolimy Ni Barkat zwrócił się do prokuratora generalnego Avichai Mandelblita z prośbą, aby zbadał jakie konsekwencje dla Jerozolimy będzie miało wyburzenie domów żydowskiego osiedla Amona, który wzniesiona na prywatnych arabskich gruntach. Okazuje się, że wiele terenów Wschodniej Jerozolimie należy do prywatnych żydowskich właścicieli, i zostały one nielegalnie zajęte przez Arabów, którzy wybudowali na nich domy. Niektóre akty własności dotyczą terenów zakupionych jeszcze przed 1948 r. Barkat powiedział: "Popieramy normalizację i legalizację osiedla Amona. Osiedle Amona powstało dwadzieścia lat temu i zostało wybudowane przy wsparciu rządu Izraela.. Ewakuacja społeczności przyniosłaby wielką niesprawiedliwość dla czterdziestu rodzin, które zamieszkały tam w dobrej wierze. Jeśli ma obowiązywać orzeczenie sądu, to nie będzie w porządku, aby obowiązywało jedno prawo dla Żydów, a drugie prawo dla Arabów. Więc proszę o sprawdzenie statusu prawnego w tej sprawie."

7 listopada 2016. izraelskie władze spotkały się ze specjalnym francuskim wysłannikiem Pierre Vimont. Powtórzono oficjalne stanowisko, że Izrael zdecydowanie sprzeciwia się inicjatywie Francji, a pokój można osiągnąć jedynie na drodze bezpośrednich rozmów izraelsko-palestyńskich bez żadnych warunków wstępnych. Autonomia Palestyńska jednak odmawia podjęcia takich bezpośrednich negocjacji, i usiłuje rozwiązać konflikt na drodze międzynarodowych konferencji. Vimont po spotkaniu powiedział: "Negatywna izraelska odpowiedź była do przewidzenia, i my bierzemy pod uwagę stanowisko Izraela. Jednak będziemy nadal promować naszą inicjatywę pokojową."

7 listopada 2016 r. izraelscy żołnierze zamknęli salę imprezową w miejscowości Azaria położonej blisko Jerozolimy. Dzień wcześniej w sali tej odbyło się arabskie wesele, podczas którego Arabowie strzelali w powietrze. Jest to pierwszy raz, gdy Siły Obronne Izraela interweniują w przypadku strzelania podczas arabskich weseli. Armia zapowiedziała, że będzie działać przeciwko podobnym incydentom, aby konfiskować nielegalną broń i uniemożliwiać używanie jej. Każdego roku kilkadziesiąt osób jest przypadkowo postrzelonych przez bezpańskie kule na weselach i podobnych uroczystościach.
    7 listopada 2016 r. sekretarz generalny OWP Saeb Erekat poinformował, że odbyło się spotkanie Mahmouda Abbasa ze specjalnym francuskim wysłannikiem Pierre Vimont. Erekat podkreślił, że wynik spotkania był pozytywny. "Musimy zachęcać Francję w realizacji jej inicjatywy, oraz wspierać starania, aby konferencja odbyła się przed końcem roku. Wzywamy świat, aby nie pozwolił Izraelowi sabotować taką międzynarodową konferencję i zawetować niezbywalne prawo Palestyny do istnienia." Rzecznik Abbasa, Abu Rudeineh powiedział, że Autonomia Palestyńska wspiera francuską inicjatywę, bez względu na to, czy Izrael ją popiera lub odrzuca.
    7 listopada 2016 r. izraelscy żołnierze przeprowadzili wieczorem operację antyterrorystyczną w arabskiej miejscowości Yatta, w pobliżu Hebronu w Judei. Zlikwidowano warsztat produkujący broń i aresztowano właściciela posesji. Działania kontynuowano w nocy, doprowadzając do przejęcia magazynu broni zlokalizowanego w pobliżu miejscowości. Skonfiskowano broń domowej broni, amunicję, 15 noży i inne materiały terrorystyczne. Równocześnie zlikwidowano warsztat produkujący broń zlokalizowany w Dżeninie, w Samarii.

8 listopada 2016 r. izraelska policja graniczna przeprowadziła w nocy operację antyterrorystyczną we Wschodniej Jerozolimie. W obozach uchodźców Szuafat i El-Aida aresztowano 9 poszukiwanych Palestyńczyków, którym postawiono oskarżenia o udział w zamieszkach w sąsiednich żydowskich dzielnicach.
    8 listopada 2016 r. koordynator działań rządu na terytoriach, gen. Joav Mordechai ostrzegł, że jeśli Autonomia Palestyńska nadal będzie odmawiać współpracy w kwestii modernizacji infrastruktury wodnej w Samarii i Judei, może nastąpić całkowita awaria tej sieci na palestyńskich terytoriach. Od 2010 r. Autonomia Palestyńska odmawia współpracy w tej kwestii. "Strefa Gazy całkowicie opiera się na swojej warstwie wodonośnej, a jakość jej wody spada każdego roku w wyniku nadmiernego pompowania i zanieczyszczeń. Według palestyńskich szacunków, 96% wody czerpanej z warstwy wodonośnej na Zachodnim Brzegu nie nadaje się do picia, więc Palestyńczycy muszą korzystać z wody z Izraela ... Istniejąca infrastruktura wodna nie wystarczy do zaspokojenia potrzeb ludności, co doprowadza do niedoboru wody w niektórych obszarach. Tymczasem nadal występuje poważny brak oczyszczania ścieków w Autonomii Palestyńskiej. Według oficjalnych szacunków, w ciągu najbliższych lat wystąpi niedobór wody w wielkości kilkudziesięciu milionów sześciennych wody. Izrael zatwierdził ostatnio dostawy 10 milionów metrów sześciennych wody do Gazy i 6 milionów metrów sześciennych wody na Zachodni Brzeg. To dodatkowe zaopatrzenie w wodę do Gazy jest odpowiedzią na palestyńską prośbę o pomoc. Ale Palestyńczycy dali jasno do zrozumienia, że nie są zainteresowani większą ilością wody. Izraelskie władze wodne już wiele lat temu opracowały długoterminowy plan budowy infrastruktury wodnej dla całej populacji żyjącej na Zachodnim Brzegu. Ponadto państwo Izrael popiera i promuje projekty odsalania wody oraz budowy infrastruktury oczyszczania ścieków w Strefie Gazy, w tym budowę największego zakładu odsalania planowanego w Gazie. Były prowadzone rozmowy o dwóch olbrzymich projektach w Gazie. Wybudowany zakład odsalania wody mógłby dostarczać 55 mln metrów sześciennych wody. Jednak Palestyńczycy odmawiają wszelkiej współpracy, a problem pozostaje nierozwiązany. My ostrzegamy społeczność międzynarodową, że jeśli nie nastąpi bezpośrednia zmiana obecnej sytuacji, to w kolejnych latach możemy spodziewać się kryzysu braku wody. Izrael będzie kontynuował swoje wysiłki nawiązania współpracy w tej kwestii z palestyńskimi władzami, i mamy nadzieję, że nasze wysiłki przyniosą owoce. Wzywamy społeczność międzynarodową, aby wznowiła swoje poparcie dla naszych działań, aby przyspieszyć nasze projekty infrastruktury wodnej na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy."
    8 listopada 2016 r. w całym kraju po raz pierwszy obchodzono Dzień Aliji, który upamiętnia wkład imigrantów w budowę państwa Izrael. Z tej okazji odbyło się szereg sesji naukowych. Przewodniczący Agencji Żydowskiej Natan Szarański powiedział, że chciałby aby wszyscy Żydzi zamieszkali w Izraelu.
    8 listopada 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami tramwaj przy dzielnicy Szuafat we Wschodniej Jerozolimie. Nikt nie został ranny, ale tramwaj jest uszkodzony.

8 listopada 2016 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło uchwałę nazywając Wzgórze Świątynne w Jerozolimie arabską nazwą "al-Haram Sharif", bez jakiejkolwiek wzmianki o starożytnej światyni żydowskiej w tym miejscu.
    8 listopada 2016 r. po wygranych przez Donalda Trumpa wygranych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, jego doradca David Friedman powiedział: "Izrael zyskał dobrego przyjaciela w Białym Domu. W mojej opinii, będą to błogosławione zmiany w porównaniu do ostatnich lat."

9 listopada 2016 r. minister edukacji Naftali Bennett gratulował rano Donaldowi Trumpowi wygranej w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. "Jest to zwycięstwo prawdy nad starymi rozpadającymi się założeniami, zwycięstwo prostych ludzi nad interesami walących się na naszych oczach elit." Dodał, że zwycięstwo Trumpa będzie okazją, aby Izrael wycofał się z pomysłu dwupaństwowego rozwiązania. Wiceminister spraw zagranicznych Tzipi Hotovely powiedziała: "Spodziewam się, że spełni obietnicę przeniesienia amerykańskiej ambasady do Jerozolimy. Będzie to ważny historyczny krok." Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Będziemy razem współpracować, aby osiągnąć bezpieczeństwo, stabilność i pokój w naszym regionie. Silne więzi między Stanami Zjednoczonymi i Izraelem opierają się na wspólnych wartościach, zainteresowaniach i przeznaczeniu. Jestem pewien, że prezydent-elekt i ja, w dalszym ciągu będziemy wzmacniać wyjątkowe więzi pomiędzy Izraelem a Stanami Zjednoczonymi, i wzniesiemy je na nowy poziom."
    9 listopada 2016 r. syryjski pocisk moździerzowy spadł przed południem na izraelskich Wzgórzach Golan. Nikt nie został ranny i nie odnotowano żadnych szkód.

9 listopada 2016 r. palestyński terrorysta usiłował rano zaatakować śrubokrętem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Huwara przy Nablusie w Samarii. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.
    9 listopada 2016 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski samochód w rejonie bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.

9 listopada 2016. Siły Obronne Izraela zaatakowały pozycje syryjskiej artylerii na Wzgórzach Golan. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał terytorium Izraela.

10 listopada 2016 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się rano z rosyjskim premierem Dmitrijem Miedwiediewem. Rivlin powiedział: ""Rosja zawsze odgrywała ważną rolę w naszym regionie, obecnie być może bardziej niż kiedykolwiek. Stoimy w obliczu wielu wyzwań, a zarazem możliwości czasowych i musimy być przygotowani na jedno i drugie." Minister rolnictwa Uri Ariel spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Levinem. Podpisano długoterminową umowę o współpracy w dziedzinach rolnictwa, technologii wodnych i rozwoju przemysłu mlecznego. Później doszło do spotkania premiera Benjamina Netanjahu z Dmitrijem Miedwiediewem. Obaj politycy zadeklarowali współpracę w walce z terroryzmem. Miedwiediew powiedział: "Terroryzm zagraża całej kuli ziemskiej, ale tutaj, w tym regionie, jest on odczuwalny szczególnie surowo. Federacja Rosyjska również cierpi od terroryzmu. W świetle tych faktów musimy współpracować w walce z terroryzmem, i odnosi się to do współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Dzięki wspólnym wysiłkom musimy zniszczyć ziarno terroryzmu, które leży w rękach ISIS ... Izrael jest naszym ważnym partnerem w obszarze gospodarki. Musimy przyśpieszyć współpracę gospodarczą i handlową. Dlatego dzisiaj spotkaliśmy się i podpisaliśmy umowy. W Rosji istnieją szczególne warunki rolnicze, a w Izraelu istnieją technologie, których połączenie może przynieść duże korzyści."
    10 listopada 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa poinformowały, że w ciągu ostatnich 3 miesięcy rozbiły grupę terrorystyczną działającą w Samarii i Jerozolimie. Aresztowano 9 terrorystów oraz przejęto laboratorium produkujące improwizowane ładunki wybuchowe, w którym znaleziono 120 kg materiałów wybuchowych.
    10 listopada 2016 r. ministerstwo obrony zleciło zakup kilkuset zestawów systemów aktywnej obrony Trophy dla pojazdów pancernych. System jest produkowany przez koncern Rafael. Prawdopodobnie w systemy obrony aktywnej zostaną wyposażone wszystkie czołgi Merkava IV oraz nowe transportery opancerzone Tiger.

10 listopada 2016 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski samochody w pobliżu osiedla Tekoa w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.
    10 listopada 2016 r. Palestyńczycy obrzucili rano koktajlami Mołotowa izraelskie pojazdy wojskowe w pobliżu Ramallah w Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, raniąc 1 Araba.

11 listopada 2016 r. ministerstwo spraw zagranicznych przygotowało poufny raport, który jest wstępną analizą przyszłej polityki Stanów Zjednoczonych po objęciu rządów przez prezydenta-elekta Donalda Trumpa. Raport stwierdza, że Trump nie patrzy w rozsądny sposób na Bliski Wschód i bardzo prawdopodobne jest, że będzie dążył do zmniejszenia zaangażowania Stanów Zjednoczonych w regionie. Głównym przesłaniem raportu jest stwierdzenie, że wypowiedzi Trumpa wskazują, że będzie on chciał skupić się na wewnętrznych sprawach, równocześnie wzmacniając międzynarodową pozycję Ameryki. W praktyce może oznaczać to izolacjonizm Stanów Zjednoczonych. W swoich licznych wypowiedziach Trump bardzo mocno okazywał poparcie dla Izraela, jednak nawet i one były pełne sprzecznych stwierdzeń. Z jednej strony mówił, że Izrael musi zapłacić za amerykańską pomoc wojskową, a z drugiej strony mówił, że pomoc wojskową dla Izraela spostrzega jako wielką inwestycję. Z pewnością priorytetem dla nowego rządu będzie ożywienie procesu pokojowego izraelsko-palestyńskiego. Równocześnie Trump poparł przeniesienie amerykańskiej ambasady do Jerozolimy i rozbudowę żydowskich osiedli. Podobnie sprzeczne wypowiedzi Trumpa dotyczą porozumienia nuklearnego z Iranem. Z całą pewnością, trudno jest przewidzieć politykę zagraniczną nowej administracji, i może ona przynieść duże zmiany w stosunkach z amerykańskimi sojusznikami na całym świecie.

11 listopada 2016 r. palestyński parlamentarzysta Rijad Mansour powiedział: "Jeśli zostaniemy zaatakowani przez przeniesienie amerykańskiej ambasady do Jerozolimy, będzie to stanowić naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa, będzie to naruszenie Rezolucji nr 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która została sporządzona przez Stany Zjednoczone ... będzie to oznaczać wypowiedzenie wojny nam ... Jeśli to zrobią, to nikt nie powinien osądzać nas za to, że użyjemy wszystkich dostępnych broni w ONZ, aby się bronić. A mamy dużo broni w ONZ."

11 listopada 2016 r. ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon ostrzegł, że niektórzy członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ planują przyjęcie w najbliższych dniach uchwały przeciwko Izraelowi. "Od pewnego czasu z różnych źródeł słyszymy, że są próby, aby wykorzystać okres przejściowy po wyborach i podjąć w Radzie Bezpieczeństwa uchwałę przeciwko państwu Izrael. Pracujemy na wielu frontach, w tym z nadchodzącą administracją i rządem Stanów Zjednoczonych, jak również z innymi państwami, aby zapobiec takiej jednostronnej rezolucji. Minister spraw zagranicznych jednego z państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa powiedział mi otwarcie, że planował pod koniec roku przyjazd do Nowego Jorku, aby pomóc w przeforsowaniu jednostronnej rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa. Informacje takie traktujemy bardzo poważnie. Mam nadzieję, że pod tym względem polityka Ameryki nie zmieni się. I nie poprze jednostronnej rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa, która na pewno nie zwiększy bezpieczeństwa w naszym regionie. Jestem w bliskim kontakcie z amerykańskim ambasadorem w ONZ, Samantą Power, która powiedziała mi, że tak długo, jak propozycja takiej rezolucji nie zostanie przedstawiona, ona nie ma nic do powiedzenia. W różnych amerykańskich gazetach czytaliśmy artykuły wzywające prezydenta Obamę do podjęcia takich kroków. Wczoraj bardzo uważnie słuchałem prezydenta Obamę, który powiedział, że zamierza w uporządkowany sposób przekazać władzę, aby zapewnić sprawną kontynuację rządów - i mam nadzieję, że słowa te odnoszą się także do stanowiska w Radzie Bezpieczeństwa i dobrych więzi między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem. Mamy bardzo dobre stosunki z obecną administracją. Jesteśmy bardzo zadowoleni z ich silnego poparcia w ONZ. Wierzę, że będzie to kontynuowane."

12 listopada 2016 r. - Szabat.

12 listopada 2016 r. palestyński parlamentarzysta i członek Hamasu, Najef Rajoub, oskarżył decyzję palestyńskiego ministerstwa finansów, które wstrzymało wypłaty pensji dla 30 terrorystów. Jako uzasadnienie decyzji podano, że osoby te działają przeciwko rządowi Autonomii Palestyńskiej. Rajoub powiedział, że taka decyzja ma charakter polityczny i ostrzegł, że pogłębi podziały między Palestyńczykami. "Wstrzymanie wypłaty wynagrodzenia dla kilku osób, które spędziły czas w więzieniu ze względu na walkę, to wyraźne wspieranie okupanta w jego walce z więźniami." Szacuje się, że 6% budżetu Autonomii Palestyńskiej jest przekazywane dla rodzin terrorystów - miesięcznie: 4,5 mln dolarów dla uwięzionych terrorystów i kolejne 6,5 mln dolarów dla ich rodzin.

13 listopada 2016 r. premier Benjamin Netanjahu poinstruował swoich ministrów by się powstrzymali od komentowania wyborów Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. "Prezydent-elekt i ja postanowiliśmy niebawem się spotkać w celu omówienia wszystkich ważnych spraw pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Izraelem ... Trump wyraził głęboką przyjaźń dla Izraela."
    13 listopada 2016 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w miejscowości Riszon LeZion jeden mieszkaniec zachorował na wirusa Zika. Ze względów bezpieczeństwa postanowiono, że w szerokim promieniu wokół jego domu zostaną rozpylone pestycydy, aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się tego groźnego wirusa, przenoszonego przez komary. Do tej pory potwierdzono 10 przypadków zakażenia się Zika w Izraelu.
    13 listopada 2016 r. ministerialny komitet legislacyjny przyjął projekt "ustawę muezina", która ma na celu ograniczyć hałas tworzony przez muezinów wzywających pięć razy dziennie wiernych muzułmanów na modlitwy. Uznano, że wykorzystywanie w tym celu nagłośnienia staje się uciążliwe dla całej okolicy, gdyż zazwyczaj muezini wykorzystują maksymalną moc nagłośnienia. Przyjęta ustawa zakazuje wykorzystywania nagłośnienia w wezwaniach na modlitwy. "Nie zamierzamy naruszać wolności religijnej, ale raczej zapobiec szkodzeniu obywatelom, których sen jest zakłócany przez wezwania muezinów. Powoduje to zmęczenie uczniów w klasach sektora arabskiego, zmęczenie kierowców podczas jazdy oraz budzi niemowlęta ze snu. I to pomimo, że w wielu domach są zainstalowane podwójne szklane okna." Pierwsze wezwanie na modlitwy odbywa się już o 4 godzinie rano. "Wyobraź sobie, że mieszkasz w Los Angeles lub w Nowym Jorku ... wyobraź sobie, że w odległości 50 lub 150 metrów od domu ustawione są głośniki, które budzą dzieci ... jeśli masz dzieci, które poszły spać, to nagle o godzinie 23:30 przed północą, głośniki obudzą całą rodzinę i dzieci nie mogą spać."
    13 listopada 2016 r. ministerialny komitet legislacyjny przyjął projekt ustawy legalizującej osiedla żydowskie w Samarii i Judei. Jest to odpowiedź na narastający problem niektórych osiedli, które powstały częściowo na prywatnych gruntach arabskich. Obecnie na drodze procesów sądowych Palestyńczycy uzyskują wyroki nakazujące do likwidacji osiedli i wyburzania żydowskich domów. Projekt uchwały dąży do uznania istniejących osiedli za legalne. Uchwała musi teraz przejść trzy czytania w Knesecie.
    13 listopada 2016 r. ministerstwo transportu poinformowało, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku liczba pasażerów korzystających z autobusów komunikacji publicznej wzrosła o 9,1% w porównaniu do tego samego okresu w minionym roku. Liczba pasażerów kolei wzrosła o 17%. Wzrost jest wynikiem podjętych działań, mających na celu obniżeń opłat, wzrost liczby autobusów i pociągów, oraz optymalizację najbardziej popularnych tras.

13 listopada 2016 r. trzy agencje ratingowe Fitch, Moody's oraz Standard and Poor's podniosły rating kredytowy Izraela do poziomu "A+". Wskazano stabilny wzrost gospodarczy i niskie zadłużenie krajowe, jednak zagrożeniem dla Izraela pozostaje niestabilność całego Bliskiego Wschodu. Stwierdzono także, że eksploatacja złóż gazu ziemnego może być dodatkowym korzystnym impulsem dla rozwoju gospodarki Izraela, w którym w ostatnich latach odnotowano niewielki spadek wzrostu PKB. Jako przyczyny spowolnienia wskazano niską wydajność pracowników, spadek światowego handlu oraz wyzwania związane z konkurencyjnością. W czynnikach geopolitycznych wskazano, że w najbliższej przyszłości są niewielkie szanse na osiągnięcia porozumienia pokojowego z Palestyńczykami.
    13 listopada 2016 r. Światowa Organizacja Zdrowia uznała izraelski zespół szpitali polowych za najlepszy na świecie. Ranking wskazuje, że Izrael jest światowym liderem w dziedzinie ratownictwa medycznego. Wojskowy szpital polowy jest wykorzystywany podczas kataklizmów i jest wysyłany z pomocą medyczną w różne regiony świata.

14 listopada 2016 r. Sąd Najwyższy odrzucił petycję o opóźnienie ewakuacji żydowskiego osiedla Amona w Samarii. Sędziowie orzekli, że likwidacja osiedla odbędzie się 25 grudnia 2016 r. Mieszkańcy osiedla odwołali się bezpośrednio do premiera Netanjahu, apelując, aby likwidacja osiedla nie odbyła się pierwszego dnia święta Chanuka. Ministerstwo obrony zarezerwowało już 90 mln szekli na przeprowadzenie operacji likwidacji tego osiedla.
    14 listopada 2016 r. Magen David Adom uruchomiło pierwszy na świecie podziemny bank krwi. Wybudowany obiekt spełnia najwyższe standardy odporności na ataki rakietowe oraz ataki z użyciem broni chemicznej lub biologicznej. Jego budowa kosztowała 25 mln dolarów.

14 listopada 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas skrytykował wczoraj przyjętą przez izraelski rząd ustawę muezina. Ostrzegł Izrael o konsekwencjach przyjęcia tej uchwały, grożąc, że może ona zakończyć się katastrofą. Rzecznik Abbasa, Nabil Abu Roudina powiedział, że w sprawie tej Autonomia Palestyńska wystąpi do Rady Bezpieczeństwa ONZ i innych międzynarodowych organizacji.

14 listopada 2016 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Indiach ze swoim odpowiednikiem Pranaba Mukherjee. Rivlinowi towarzyszy 40 izraelskich przedsiębiorców, którzy będą podpisywali umowy o współpracy w dziedzinach obrony, rolnictwa i przemysłu wodnego.
    14 listopada 2016 r. grupa 127 żołnierzy międzynarodowych sił obserwacyjnych UNDOF powróciła po dwóch latach do swojej bazy Faour na syryjskiej części Wzgórz Golan. Żołnierze pochodzą z Fidżi i Nepalu. Do ich zadań będzie należało przywrócenie monitorowania sytuacji w strefie buforowej pomiędzy Izrael a Syrią.

15 listopada 2016 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan poinformował, że dzięki podjętym działaniom bezpieczeństwa liczba ataków terrorystycznych w Jerozolimie spadła o 40%. "Po raz pierwszy od zjednoczenia miasta, w dzielnicach Wschodniej Jerozolimy utworzono posterunki policji. W najbliższych latach będą one obsadzone przez siły policji i służb bezpieczeństwa, które w znaczący sposób przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w tych dzielnicach. Z drugiej strony sytuacja pogorszyła się na drogach Judei i Samarii, a szczególnie w obszarze Gusz Etzion i Hebronu. W tym obszarze nastąpił wzrost liczby ataków przy użyciu kamieni." Sytuacja ta jest stale monitorowana, a odpowiednie służby pracują nad znalezieniem rozwiązania tego problemu.
    15 listopada 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Jesteśmy w stałym kontakcie z Rosją. W ciągu ostatniego roku cztery razy spotkałem się z Putinem. Staramy się uniknąć incydentu pomiędzy Siłami Obronnymi Izraela a rosyjską armią. Jak do tej pory nie było żadnego takiego incydentu, i mamy nadzieję, że nadal tak będzie. Rzeczywistość na Bliskim Wschodzie bardzo szybko się zmienia, i nie zawsze naszym kosztem. Musimy zachować jedność i siłę."
    15 listopada 2016 r. w odpowiedzi na zwiększoną obecność rosyjskiej floty (lotniskowiec "Admirał Kuzniecow") u wybrzeży Syrii, izraelska marynarka wojenna zwiększyła obsadę swoich okrętów. Poinformowano, że dotyczy to wzmocnieniu obsady ochrony cybernetycznej. "Nasze działania dotyczą ochrony przed możliwością infiltracji naszych systemów - trzeba upewnić się, że jeśli zaistnieje infiltracja, to infiltrator nie będzie w stanie spowodować żadnych szkód i zdobyć wywiadowcze informacje. Dlatego staramy się szybko identyfikować zagrożenia."

15 listopada 2016 r. rzecznik Hamasu, Mushir al-Masri powiedział, że jego organizacja "posiada setki, a nawet tysiące rakiet, które mogą uderzyć w Tel Awiw, a nawet w dalsze cele za nim."

15 listopada 2016 r. podsekretarz jordańskiego ministerstwa spraw islamu, Abdullah Abbadi potępił izraelską "uchwałę muezina", nazywając ją kłamliwą i nieistotną. "Okupant nie może dokonywać żadnych historycznych zmian w mieście, które zajmuje, a rzeczy musi pozostawić bez dokonywania zmian." Abbadi podkreślił, że wezwanie muezinów z głośników meczetu Al-Aksa pozostanie nie zmienione na zawsze.

16 listopada 2016 r. żydowska organizacja Ateret Cohanim złożyła do sądu wniosek o eksmisję 9 arabskich rodzin z dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Eksmisja dotyczy domów, które zostały wzniesione na gruntach do których prawo własności należy do Żydów. Dotychczas organizacja złożyła podobne wnioski dotyczące 72 takich arabskich rodzin. W obszarze tym na początku XX wieku istniała społeczność jemeńskich Żydów.
    16 listopada 2016 r. Kneset przyjął we wstępnym czytaniu projekt uchwały dążącej do normalizacji statusu żydowskich osiedli w Samarii i Judei, aby uchronić je przed przyszłymi komplikacjami prawnymi. Uchwała stanowi, że osiedla zostały utworzone przez izraelski rząd, bez żadnych ukrytych motywów. Ważnym punktem uchwały jest wzmianka mówiąca, że jeśli nikt nie może udowodnić prawa własności do spornych działek, wówczas są one uznawane za własność izraelskiego rządu w Judei i Samarii. Z drugiej strony, jeśli ktoś potrafi udowodnić własność, wówczas działki te są konfiskowane i przeniesione na własność izraelskiego rządu, a osoba będąca dawnym właścicielem otrzymuje alternatywną działkę. Konfiskata będzie obowiązywać do czasu podjęcia decyzji o statusie obszaru i przyszłości żydowskiego osadnictwa na terytoriach. Projekt uchwały poparło 58 posłów, przy sprzeciwie 50 posłów.

16 listopada 2016 r. grupa uzbrojonych terrorystów zaatakowała rano patrol palestyńskich policjantów w Nablusie, w Samarii. Doszło do gwałtownej wymiany ognia, w której zginęła 1 Palestynka, a rannych zostało 3 policjantów.

16 listopada 2016 r. palestyński premier Rami Hamdallah na międzynarodowej konferencji klimatycznej w Marakeszu (Maroko) oskarżył Izrael o zanieczyszczanie naturalnego środowiska Autonomii Palestyńskiej. Powiedział, że "izraelscy okupanci" wyrywają drzewa oliwne, a izraelski przemysł powoduje zanieczyszczenia. W odpowiedzi izraelski minister środowiska Ze'ev Elkin powiedział, że to palestyńskie przedsiębiorstwa działają bez przestrzegania jakichkolwiek norm i zanieczyszczają środowisko naturalne Autonomii Palestyńskiej i Izraela. Jako przykład przedstawił cementownię, którą buduje krewny Mahmouda Abbasa w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przyrody w Judei.

17 listopada 2016 r. minister zdrowia Jaakov Litzman wprowadził zakaz dystrybucji słodkiego mleka czekoladowego w izraelskich szkołach. "My, Izraelczycy mamy jedną z najwyższych konsumpcji cukru, a co czwarte lub co piąte dziecko jest otyłe. Musimy to zatrzymać, musimy przestać podawać dzieciom te śmieci. Jest to szkodliwe dla zdrowia naszych najmłodszych." Ministerstwo zdrowia razem z ministerstwem edukacji rozpoczęło kampanię podnoszenia świadomości na temat znaczenia zdrowej diety. Podjęto także starania, aby z subsydiowanych przez państwo posiłków szkolnych usunąć lub zmniejszyć dania wysokokaloryczne, o wysokiej zawartości tłuszczy i cukrów. Według danych dostarczonych przez Centralne Biuro Statystyczne, 44% Izraelczyków ma nadwagę. Jest to jeden z najwyższych poziomów otyłości na świecie.

17 listopada 2016 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami samochód palestyńskiej policji w Hebronie, w Judei. Pojazdem jechał rzecznik prasowy palestyńskiej policji.
    17 listopada 2016 r. izraelska armia po raz pierwszy podjęła działania przeciwko palestyńskim zakładom zanieczyszczającym środowisko. Rano izraelscy żołnierze wkroczyli do zakładu produkującego węgiel drzewny w miejscowości Jaabed, na północy Samarii. Skonfiskowano urządzenia zakładu, osiem ciężarówek oraz 160 ton drzewa. Działania podjęto w koordynacji z administracją cywilną w obszarze "B" Autonomii Palestyńskiej. Wcześniej przez dłuższy czas prowadzono negocjacje w sprawie eliminowania zanieczyszczenia środowiska, jednak zakończyły się one niepowodzeniem. Płk Achvat Ben-Hur ostrzegł Palestyńczyków, że jeśli nie będą zamykać zakładów produkujących węgiel drzewny, to Izrael będzie kontynuował podobne działania w przyszłości, aby w ten sposób eliminować źródła zanieczyszczenia środowiska.
    17 listopada 2016 r. izraelscy żołnierze zatrzymali wieczorem 2 Palestyńczyków, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy. Przy zatrzymanych znaleziono granaty i noże.

17 listopada 2016 r. Anti-Defamation League poinformowała o niespotykanym wzroście antysemityzmu w Ameryce. Jonathan Greenblatt powiedział: "Amerykańska społeczność żydowska, nasza wspólnota, nie widziała takiego poziomu antysemityzmu w głównym nurcie dyskursu politycznego i publicznego od 1930 roku. Niestety, jest on dzisiaj dopasowany do poziomu eskalacji nienawiści wobec innych mniejszości."

18 listopada 2016 r. minister sprawiedliwości Ajelet Shaked nie poparła "ustawy muezina", pomimo popracie udzielonego przez premiera Netanjahu. Shaked zwróciła na istniejące już przepisy i powiedziała, że "gdy jest możliwe egzekwowanie istniejącego prawa, to nie ma potrzeby tworzenia nowego. Niemniej jednak, idea wyrażona w ustawie jest ważna." Minister zdrowia Jaakov Litzman przychylił się do takiego spojrzenia, dodając, że w niektórych izraelskich miejscowościach wykorzystuje się syreny do ogłoszenia początku szabatu.
    18 listopada 2016 r. kontroler państwa Josef Shapira złożył ostateczną wersję raportu w sprawie dowodzenia podczas operacji Obronny Brzeg w Strefie Gazy w 2014 r. Urzędnicy, którzy zapoznali się z raportem, powiedzieli, że jest bardzo krytyczny wobec premiera Benjamina Netanjahu i ówczesnego ministra obrony Mosze Jaalona. Postawiono im zarzut, że nie zwołali oni żadnego posiedzenia gabinetu bezpieczeństwa poswięconego zagrożeniu ze strony tuneli terrorystycznych, a ministrowie rządu nie otrzymywali aktualnych informacji dotyczących krytycznych elementów operacji. W wyniku tego, część ministrów nie zdawała sobie sprawy z powagi zagrożenia ze strony tuneli terrorystycznych. Dyskusja na ten temat zaczęła się dopiero pod wpływem ówczesnego ministra gospodarki Naftali Bennetta. Raport stwierdza, że Netanjahu bagatelizował zagrożenie ze strony tuneli i nie podejmował żadnych działań operacyjnych, aby przeciwdziałać temu zagrożeniu.

18 listopada 2016 r. po południem Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przy barierze granicznej w północnej części Strefy Gazy. Pomimo ostrzeżeń, Arabowie zaatakowali płot graniczny. Izraelscy żołnierze oddali kilka strzałów, zabijając 1 Palestyńczyka.

19 listopada 2016 r. - Szabat.

19 listopada 2016 r. członek Komitetu Wykonawczego OWP, Ahmad Majdalani powiedział, że międzynarodowa konferencja pod patronatem Francji odbędzie się bez względu na to, czy Izrael wyrazi na nią zgodę lub nie.

20 listopada 2016 r. w nocy w północnej części kraju wystąpiło trzęsienie ziemi o sile wstrząsów 3,6 stopnia w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się w południowym Libanie. Wstrząsy były odczuwane w rejonie miast Safed i Kiryat Shmona. Nie odnotowano żadnych strat.
    20 listopada 2016 r. Agencja Żydowska poinformowała o niespodziewanym wzroście żydowskiej imigracji do Izraela z Brazylii. Od początku toku do Izraela przyjechało już 650 żydowskich imigrantów z Brazylii, a w najbliższych tygodniach spodziewanych jest kolejnych 50 osób. Jest to najwyższy poziom aliji z Brazylii od 45 lat. W Brazylii mieszka około 120 tys. Żydów Obecny wzrost notuje się od 2014 r. (280 imigrantów). W 2015 r. było już 496 imigrantów. Jako główną przyczynę podaje się kryzys gospodarczy Brazylii.
    20 listopada 2016 r. władze miejskie Jerozolimy zatwierdziły plan budowy 1400 nowych mieszkań w dzielnicy Ramat Szlomo. Kolejne plany dotyczą budowy 2600 mieszkań w Givat HaMatos i 3000 mieszkań w Gilo. Wiceburmistrz Jerozolimy, Meir Turgeman powiedział: "Istnieje wiele więcej planów, a ja zamierzam wykorzystać okres przejściowy w Stanach Zjednoczonych, aby je zatwierdzić. Do tej pory budownictwo było blokowane przez naciski administracji Obamy na Izrael. To koniec. Teraz możemy wyciągnąć te plany z zamrażarki."
    20 listopada 2016 r. sąd morski w Hajfie zadecydował o konfiskacie przez państwo statku "Marianne", który w czerwcu 2015 r. został zatrzymany przez izraelską marynarkę podczas próby przełamania morskiej blokady Strefy Gazy. Sąd powołał się na ustawę British Naval z 1864 r., która ma zastosowanie w izraelskim prawie. Statek "Marianne" został zatrzymany na pełnym morzu i odholowany do portu w Aszdod. Załoga została wydalona z terytorium Izraela. Podjęto próby ustalenia właściciela statku, jednak one nie powiodły się. Ze wzghlędu na jego opłakany stan techniczny, wartość statku wyceniono na 70 tys. dolarów. Statek został skonfiskowany przez państwo Izrael.

20 listopada 2016 r. Palestyńczycy po południem obrzucili kamieniami izraelski pojazd wojskowy na północ od Jerozolimy. Rannych zostało 3 żołnierzy, a pojazd został uszkodzony.

20 listopada 2016 r. turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że chce otworzyć "nowy rozdział" w stosunkach z Izraelem, ale nie chce przeprosić za incydent Mavi Marmara z 2010 r. Podkreślił, że statek Mavi Marmara został zaatakowany bez żadnej prowokacji.

21 listopada 2016 r. wiceminister obrony Tzipi Hotovely spotkał się z chińskim wiceministrem nauki Li Meng. Omówiono tematykę współpracy naukowej między Izraelem a Chinami. Li Meng powiedział, że Izrael pomimo swoich niewielkich rozmiarów, jest technologiczną potęgą i ważnym przyjacielem Chin.
    21 listopada 2016 r. ministerstwo zdrowia wprowadziło nowe przepisy promujące zdrowe odżywianie się w Izraelu. Zalecenia stawiają wymóg, aby wszystkie produkty żywnościowe posiadały na opakowaniach zielone lub czerwone naklejki, określające poziom ryzyka zdrowotnego związanego z ich spożywaniem. W pierwszym etapie, który rozpocznie się w przyszłym roku, czerwone naklejki będą umieszczane na opakowaniach z żywnością zawierającą w 100 g produktu ponad 800 mg sodu, 22 g cukru lub 6 gr nasyconych tłuszczów. W następnej kolejności kryteria będą zaostrzane, tak, że czerwonymi naklejkami zostaną oznaczone słone sery, płatki dla dzieci, sosy, ketchup, przekąski, słodycze, przetworzone produkty mięsne itp. Minister zdrowia Jaakov Litzman powiedział: "Chcę, aby było jasne dla wszystkich, że jesteśmy zdeterminowani, aby zmienić nawyki żywieniowe obywateli Izraela. Pierwszym krokiem jest podniesienie świadomości społecznej na temat zagrożeń wynikających z niezdrowego żywienia, a następnie zachęcić do jedzenia zdrowej żywności."

21 listopada 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy mieszane operacje antyterrorystyczne w Judei i Samarii, w trakcie których zatrzymano 9 palestyńskich terrorystów. Przejęto duży magazyn broni i amunicji oraz prowizoryczne biuro finansowania aktywności terrorystycznej. Skonfiskowano sprzęt komputerowy i tysiące szekli. W rejonie Dżenina przejeto warsztat produkujący broń. Skonfiskowano dziesiątki części karabinów.
    21 listopada 2016 r. delegacja Ligii Arabskiej spotkała się w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Na czele delegacji stał sekretarz generalny Ligii Arabskiej, Ahmed Abul-Gheit. Delegacja naciskała na Abbasa, aby wyznaczył swego następcę w Autonomii Palestyńskiej. Zasugerowano trzech kandydatów: (1) Nasser Al-Qadewa (bratanek Jasera Arafata i były minister spraw zagranicznych); (2) Marwan Barghouti (wysoki członek al-Fatah, który odbywa karę więzienia w Izraelu) i (3) Mohammed Dahlan (były szef bezpieczeństwa w Gazie, usunięty w 2011 r. z al-Fatah). Liga Arabska obawia się, że nagłe odejście Abbasa z polityki może spowodować zamieszanie w Autonomii Palestyńskiej, które wykorzystać może Hamas. W konsekwencji spowodowałoby to poważne reperkusje międzynarodowe.

21 listopada 2016 r. wysoki irański dowódca, gen. Mohammad Reza Naqdi powiedział, że terytoria palestyńskie zostaną "uwolnione od izraelskiej okupacjiw ciągu dekady". Dodał, że Iran może zniszczyć Izrael "w mniej niż osiem minut".

---- Fala podpaleń ---

22 listopada 2016 r. w nocy wybuchł groźny pożar w rejonie wsi Neve Szalom, w pobliżu Latrum. Na skutek silnego wiatru ogień szybko rozprzestrzenił się w okolicy, stwarzając zagrożenie dla mieszkańców wioski. Z tego powodu podjęto decyzję o ewakuacji wszystkich mieszkańców Neve Szalom. Od rana z ogniem walczyło 60 zespołów strażaków oraz samolot gaśniczy. Po południem pożar wybuchł w rejonie wioski Atlit, w pobliżu Hajfy. Ewakuowano 200 dzieci z zagrożonej szkoły. Niemal jednocześnie wybuchł pożar w rejonie Zichron Jaakov. Dymem podtruło się 8 osób. Inny pożar wybuchł także w rejonie Beit Szemesz. Policja podejrzewa, że przyczyną pożarów są celowe podpalenia.

22 listopada 2016 r. palestyński terrorysta usiłował rano zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Kalandia, na północ od Jerozolimy. Żołnierze zastrzelili napastnika.
    22 listopada 2016 r. izraelski okręt patrolowy przechwycił szybką łódź motorową, która usiłowała przełamać blokadę morską Strefy Gazy. Pomimo oddaniu ostrzegawczych strzałów, łódź motorowa nie zatrzymała się, ani nie zawróciła. Wówczas zatopiono łódź motorową. Dwie osoby wyskoczyły do wody i dopłynęły do brzegu. Wtórne eksplozje na łodzi wskazywały, że łodzią przemycano amunicję lub inne materiały wybuchowe.

23 listopada 2016 przez całą noc strażacy walczyli z szalejącymi pożarami wzdłuż północnego wybrzeża i w okolicach Jerozolimy. Rano ponownie zarządzono ewakuację mieszkańców zagrożonych domów w Zichron Jaakov. Na miejscu akcję prowadzi 42 zespołów strażackich. W rejonie Jerozolimy zaangażowane zostały 4 samoloty gaśnicze. W północnym Izraelu odnotowano 13 różnych pożarów. Policja prowadzi postępowania wyjaśniające, czy przyczyną pożarów były podpalenia.
    23 listopada 2016 r. wiceminister spraw zagranicznych Tzipi Hotovely skrytykował rozwiązanie dwu-państwowe, które obejmowałoby usunięcie żydowskiej społeczności z terytorium przyszłego palestyńskiego państwa w Judei i Samarii. "Przesiedlenie Żydów jest czystką etniczną. Dla wielu ludzi jest to bardzo trudne do usłyszenia, ale taka jest prawda. Każde przyszłe rozwiązanie powinno obejmować Judeę i Samarię pod zwierzchnictwem Izraela, ponieważ jest to żydowska ojczyzna. Kolejne próby osiągnięcia ostatecznego porozumienia w oparciu o rozwiązanie dwu-państwowe ujawniły podstawowe wady tej idei. Nadszedł czas, aby zakończyć mit o okupacji, który został głęboko zakorzeniony w idei palestyńskiej państwowości. Trzech amerykańskich prezydentów i sześciu sekretarzy stanu podejmowało dramatyczne wysiłki w celu znalezienia rozwiązania, ale wszyscy wrócili z pustymi rękami. Termin okupacja jest historycznie i prawnie błędny. Musimy znaleźć sposób, aby zacząć mówić i myśleć o tym, że Żydzi powinni żyć w swojej ojczyźnie."
    23 listopada 2016 r. premier Benjamin Netanjahu i minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan odwiedzili po południem centrum dowodzenia akcjami gaśniczymi i ratowniczymi w kraju. Po zapoznaniu się z aktualną sytuacją pożarową i prognozami pogody na najbliższe dni, Netanjahu zwrócił się o pomoc w gaszeniu pożarów do sąsiednich państw basenu Morza Śródziemnego. Grecja, Cypr, Włochy i Chorwacja poinformowały, że w jutrzejszym dniu wyślą do Izraela samoloty gaśnicze o zdolności co najmniej 10 ton wody. Rosja poinformowała wieczorem, że wyśle do Izraela ogromny samolot gaśniczy Be-200 Altair, który może pomieścić do 12 ton wody.
    23 listopada 2016 r. rzecznik państwowych służb pożarniczych i ratowniczych, Joram Lewi powiedział po południem, że straż pożarna dobrze radzi sobie z falą pożarów, które wybuchły w całym kraju. "Sytuacja w chwili obecnej jest spokojniejsza, ale jesteśmy w stanie podwyższonej gotowości ... Oczekujemy większych problemów, ponieważ prognozy pogody nie poprawią się do piątku. Głównym źródłem problemów są wiatry ... Nie wykluczamy, że podpalenia były jedną z możliwych przyczyn pożarów. Zawsze jest taka możliwość. Dochodzenie w sprawie pożaru w Zichron Jaakov jeszcze się nie rozpoczęło. Pożar jeszcze nie został ugaszony i śledczy jeszcze nie weszli do strefy. Istnieją dowody, że zeszłotygodniowy pożar w Tal-El w Galilei był aktem podpalenia. Odnośnie wczorajszego pożaru w rejonie Latrun, dowody wskazują, że przyczyną pożaru było zaniedbanie. Biorąc pod uwagę silne wiatry, to obecna sekwencja pożarów nie jest niczym niezwykłym. Każda mała rzecz, każde prace spawalnicze, każde ognisko, każde zapalenie ognia może bardzo szybko się rozprzestrzenić. Wszystkie pożary zostaną zbadane."
    23 listopada 2016 r. premier Benjamin Netanjahu podczas konferencji dyplomatycznej powiedział wieczorem: "Nigdy nie miałem więcej nadziei. Jestem pełen nadziei co do Izraela. Jestem pełen nadziej co do naszego regionu. Jestem pełen nadziei co do pokoju. Jestem pełen nadziei co do ONZ. Izrael jest w samym środku historycznej rewolucji, która zmienia jego miejsce wśród narodów. Rewolucja ta rodzi się z zasadniczych zmian globalnej ekonomii. Dziesięć lat temu, wśród dziesięciu czołowych firm na świecie pięć było przedsiębiorstwami energetycznymi i jedna w branży IT, Microsoft. Zaledwie dziesięć lat później, w najszybszej zmianie w historii świata, obraz jest odwrócony ... w pierwszej dziesiątce jest pięć firm IT i tylko jedna firma energetyczna. Ta zmiana w światowej gospodarce wychodzi na dobre Izraelowi. Izrael jest w samej czołówce nowych technologii łączności i sztucznej inteligencji. To wpływa na wszystko. Nic nie pozostaje bez technologii. Nic. Przyszłość należy do tych, którzy wprowadzają innowacje. My jesteśmy narodem innowacji. Mocne strony Izraela w technologii, informacji i na polu innowacji otworzyły ogromne możliwości, które zasadniczo zmieniają sposób, w jaki możemy współpracować z innymi narodami i angażować ich we współpracy z nami. Szybko zmieniają się nasze stosunki ze światem arabskim. Widać odzwierciedlenie tego w arabskim Internecie. Arabskie narody na Bliskim Wschodzie zaczynają się zmieniać i spostrzegają Izrael już nie jako wroga, ale jako partnera, a nawet sojusznika. Technologie i wiedza bezpieczeństwa Izraela poprawiają relacje Izraela z innymi narodami na całym świecie, od Afryki po Azję i Amerykę Południową. Izrael ma niewielkie zasoby naturalne, ale naszym największym zasobem naturalnym jest potencjał umysłowy naszej populacji."

23 listopada 2016 r. rzecznik palestyńskiego przewodniczącego Abbasa, Nabil Abu Rudeineh, potępił decyzję Izraela o budowie nowych domów mieszkalnych we Wschodniej Jerozolimie. "Jeżeli Netanjahu jest poważny w swoich komentarzach, to musi ogłosić koniec osiedli, uznać rozwiązanie dwu-państwowe i zgodzić się na udział w międzynarodowej konferencji pokojowej, którą Francja chce zwołać przed końcem roku. Nielegalne osiedla nie przyczyniają się do promowania pokoju, podobnie jak najnowsze rozporządzenia typu ustawa o muezinach. Wzywam międzynarodową społeczność do zajęcia zdecydowanego stanowiska wobec osiedli, które są głównym powodem niestabilności. Uniemożliwiają one skuteczność wszelkich starań dążących do osiągnięcia sprawiedliwego i kompleksowego pokoju w regionie."

23 listopada 2016 r. wysłannik ONZ na Bliski Wschód, Nickolaj Mladenow ostrzegł Radę Bezpieczeństwa ONZ przed niebezpiecznymi zmianami na Bliskim Wschodzie, wskazując przy tym na zagrożenie ze strony decyzji Izraela o budowie nowych domów we Wschodniej Jerozolimie. "Sytuacja nieustannie niebezpiecznie się zmienia, gdyż zwolennicy ekspansji izraelskiego osadnictwa czują się ośmieleni, wybuchają wewnętrzne podziały wśród Palestyńczyków, a perspektywa utworzenia przyszłego państwa palestyńskiego jest zagrożona jak nigdy wcześniej. Bezczynność Rady Bezpieczeństwa będzie miała swoją cenę - koszt mierzony w ludzkich cierpieniach. Ci, którzy sprzeciwiają się państwu palestyńskiemu nie oferują żadnej alternatywy. Alternatywą jest otwarty konflikt, wieczny konflikt, który rodzi gniew wśród Palestyńczyków i Izraelczyków, oraz podsyca ogniska zapalne na całym Bliskim Wschodzie, który już jest rozdarty przez konflikty etniczne i religijne."

24 listopada 2016 r. przez całą noc straż pożarna walczyła z licznymi pożarami w całym kraju. Opanowano pożar w rejonie miasta Beit Szemesz i kibucu Harel. Rano z powodu groźnego pożaru podjęto decyzję o ewakuacji osiedla Akada w arabskim mieście Umm El-Fahm. Pożar gasi tam 8 sekcji pożarnych oraz 6 samolotów gaśniczych.
    24 listopada 2016 r. podczas ćwiczeń na Wzgórzach Golan doszło do wypadku czołgu, który przewrócił się. W zdarzeniu zginął 1 żołnierz, a 3 zostało rannych.
    24 listopada 2016 r. wielki pożar objął okolicę Hajfy. Przed południem policja zarządziła ewakuację mieszkańców z osiedli Ahuza, Begin, Mercaz Horev, Neot Peres, Ramat Almogi, Ramat Ben-Gurion, Ramat Eshkol, Ramat Golda, Ramat Hen, Ramot Sapir i Romema. Ewakuowano także Technion i Uniwersytet Hajfy. Ewakuacja dotyczy 85 tys. mieszkańców miasta. Do Hajfy skierowano 2 rezerwowe bataliony obrony cywilnej, które mają wesprzeć działania straży pozarnej i policji w mieście. Około 100 osób podtrutych dymem przyjęto do szpitali. W rejonie miasta Nazaret wybuchły 3 pożary. Również w okolicach Tel Awiwu wybuchł pożar. Policja zatrzymała tam 5 mieszkańców Autonomii Palestyńskiej, którzy są przesłuchiwani pod zarzutem możliwego celowego podpalenia. Wieczorem ewakuowano mieszkańców wioski Har Halutz w centralnej Galilei. Ogień strawił tam 6 domów.
    24 listopada 2016 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan poinformował przed południem, że policja zwiększy ilość patroli na otwartych terenach, aby w ten sposób zniechęcić potencjalnych podpalaczy. Coraz częściej pojawiają się opinie, że część obecnych pożarów jest wynikiem podpaleń. Policja w tej sprawie wszczęła intensywne dochodzenia. Tylko we wczorajszym dniu w całym kraju odnotowano 220 pożarów, z których 189 wystąpiło na terenach otwartych. Nie ma możliwości, aby wszystkie one były wynikiem nieostrożności lub niedbalstwa człowieka. Dlatego policja podejrzewa, że są one wynikiem celowej kampanii podpaleń. Oczekuje się, że w najbliższych dniach sytuacja się jeszcze pogorszy, gdyż prędkość wiatru ma wzrosnąć do 80 km/h przy jednoczesnej wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności 10%. Wzmocni to zagrożenie pożarowe. Rano do Izraela przyleciały z Cypru 4 lekkie samoloty gaśnicze Air-Tractor, z Grecji 2 amfibie latające Bombardier 415 (nośność ponad 6 ton wody) i 1 Hercules (10 ton wody). Rosja zapowiedziała, że wyśle do Izraela dwa samoloty gaśnicze Beriev Be-200 (16 ton wody).
    24 listopada 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział wieczorem, że podpalacze, którzy są sprawcami większości pożarów szalejących w całym kraju, są terrorystami. "Pociągniemy ich do odpowiedzialności." Minister spraw wewnętrznych Gilad Erdan powiedział: "Jest już całkiem jasne, że niektóre z tych pożarów są wynikiem podpalenia. Jak premier powiedział, podpalacze są terrorystami. Aresztowano kilka osób, ale w tej chwili policja nie może ujawnić dodatkowych informacji." W rejonie podpaleń odkryto materiały łatwopalne, które były wykorzystywane przy rozniecaniu pożarów. Do tej pory zatrzymano 8 Arabów, których zidentyfikowano jako sprawców podpaleń. Erdan dodał także, że podpalaczom może być odbierane izraelskie obywatelstwo. Odrębne dochodzenie w sprawie fali podpaleń wszczęła agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet. Siły Obronne Izraela tymczasowo wstrzymały wszystkie przepustki żołnierzy, przygotowując się na możliwość, że armia może być wezwana do pomocy w walce z szalejącym żywiołem.

24 listopada 2016 r. przez całą noc strażacy gasili groźny pożar w rejonie osiedla żydowskiego Talmona w Samarii. Wcześniej ewakuowano mieszkańców z zagrożonych domów. Pożar gasiło 21 drużyn strażackich.
    24 listopada 2016 r. władze Autonomii Palestyńskiej zaoferowały pomoc w postaci ośmiu wozów strażackich do gaszenia pożarów w Izraelu. Pomoc została przyjęta z wdzięcznością. Wieczorem rozpoczęły one działania w rejonie Hajfy.

24 listopada 2016 r. świat arabskich mediów społecznościowych świętował z powodu wielkiej fali pożarów w Izraelu. Popularne stały się hasła, że pożary są karą od Boga za "ustawę muezina", która zabrania wykorzystywania głośników przy wezwaniach wiernych na modlitwy.
    24 listopada 2016 r. Stany Zjednoczone poinformowały, że największy na świecie samolot gaśniczy Boeing-747 Supertanker w ciągu 24 godzin dotrze do Izraela i rozpocznie gaszenie tamtejszych pożarów. Posiada on zdolność jednorazowego zrzutu 74 ton wody.

25 listopada 2016 r. w nocy wybuchł duży pożar między Jerozolimą a Beit Szemesz. Ze względów bezpieczeństwa w nocy ewakuowano mieszkańców religijnego moszawu Beit Meir. Na miejscu 25 zespołów strażackich walczy z żywiołem.
    25 listopada 2016 r. premier Benjamin Netanjahu poinformował o zwrócenie się o pomoc do Stanów Zjednoczonych i poproszenie o super-samolot gaśniczy Boeing 747-400 Supertanker. "Gdy przyleci Supertanker, omówimy z amerykańskimi pilotami sposoby działania. Tymczasem polecił policji pracować w nadgodzinach, aby wymierzyć sprawiedliwość wszystkim tym, którzy dopuszczają się podpaleń. Każdy kto spróbuje podpalić państwo Izrael zostanie surowo ukarany." Policja aresztowała 12 Arabów podejrzanych o podpalenia. Opublikowano także kilka nagrań z kamer monitoringu, które wyraźnie pokazują działalność podpalaczy. Amerykański samolot Supertanker posiada zdolność prowadzenia akcji gaśniczych w warunkach nocnych. Wszystkie obecnie działające w Izraelu samoloty gaśnicze mogą prowadzić swoje działania operacyjne jedynie w ciągu dnia. Właścicielem i operatorem tego samolotu jest firma Global Super Tanker. Ze względu na wysokie koszty jego działań, będzie on wykorzystywany tylko w najtrudniejszych sytuacjach. Netanjahu dodał, że woli mieć więcej środków do gaszenia, niż za mało. Premier poinformował także, że przyjął pomoc od Egiptu (2 helikoptery gaśnicze) i Jordanii (wozy strażackie).
    25 listopada 2016 r. po południu rozszerzył się pożar w rejonie Latrun, w pobliżu autostrady nr 1 w kierunku Jerozolimy. Ewakuowano część mieszkańców wioski Nataf, a zagrożony jest kibuc Ma'ale Hachamisha. Również po południem silny wiatr zaczął powodować, że w rejonie Hajfy ugaszone ogniska pożarów ponownie zaczęły zajmować się ogniem. W zagrożone miejsca skierowano dodatkowe siły strażaków i żołnierzy.
    25 listopada 2016 r. wieczorem zakończono działania gaśnicze w rejonie miasta Hajfa. Zezwolono prawie wszystkim mieszkańcom na powrót do swoich domów. Miejscy inżynierowie uznali 44 budynki jako zagrożone, w tym 30 uznano jako poważnie zagrożone. Mieszkańcy nie mogli powrócić do tych domów, a burmistrz miasta zapowiedział ich szybką naprawę. W sumie uszkodzonych przez ogień zostało 700 domów w mieście. Duża część miasta została odcięta od dostaw energii elektrycznej do czasu sprawdzenia i naprawienia uszkodzonej infrastruktury energetycznej.
    25 listopada 2016 r. późnym wieczorem amerykański Supertanker przyleciał do Izraela.
     25 listopada 2016 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy dzielnicy Szuafat we Wschodniej Jerozolimie. Żołnierze zastrzelili napastnika.

25 listopada 2016 r. holenderskie służby bezpieczeństwa poinformowały o aresztowaniu islamskiego terrorysty, który planował atak na synagogę w Amsterdamie. Aresztowany człowiek jest pochodzenia marokańskiego.

26 listopada 2016 r. - Szabat.
    26 listopada 2016 r. w nocy groźny pożar rozszerzył się w rejonie żydowskiego osiedla Hallamish w Samarii. Z osiedla ewakuowano 350 rodzin. W osiedlu spłonęło 15 domów, a 25 zostało uszkodzonych. Ranne zostały 4 osoby, w tym 2 strażaków. Pożar pomógł ugasić samolot gaśniczy Supertanker oraz przybyłe z Ramallah palestyńskie trzy wozy strażackie. Ze względów bezpieczeństwa odcięto dostawy energii elektrycznej do osiedli Hallamish, Neveh Tzuf, Ateret i Nahliel. Od samego rana działania w tym rejonie rozpoczęło 6 samolotów gaśniczych, które udzieliły wsparcia naziemnym siłom straży pożarnej. W nocy w jednym z budynków na obrzeżach Ma'ale Adumim zostało uwięzionych kilka osób. Schronili się oni przed ogniem na dźwigu budowlanym. Nad ranem dotarli do nich strażacy i ewakuowali ich do szpitala.
    26 listopada 2016 r. wydział budownictwa miasta Hajfa poinformował wieczorem, że ukończono wstępne ekspertyzy budowlane terenów miejskich objętych pożarem. 77 budynków i 527 mieszkań nie nadaje się do zamieszkania, a wiele innych budynków ma problemy z uszkodzoną infrastrukturą. W sumie 1616 mieszkańców pozostało bez dachu nad głową. Wszyscy oni znaleźli już zastępcze miejsca schronienia. Uszkodzonych zostało 175 budynków. Spłonęła jedna szkoła i kilka klubów.

27 listopada 2016 r. islamscy terroryści z ISIS ostrzelali rano izraelski patrol wojskowy przy granicy na Wzgórzach Golan. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, a następnie ostrzelali pozycje terrorystów z moździerza. Do incydentu doszło w rejonie osad Nov i Avnei Eitan.
    27 listopada 2016 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu zapoznał się z aktualną sytuacją pożarów w kraju. Premier zapowiedział zdecydowane ściganie podpalaczy i postawienie wszystkich winnych przed wymiarem sprawiedliwości. Nieoficjalne dane mówią, że straty mogą sięgnąć 2 mld szekli. Przy pożarach uznanych jako akty terrorystyczne, ciężar strat będzie musiało wziąć na siebie państwo, w innych przypadkach straty będą rekompensować firmy ubezpieczeniowe. Minister finansów Mosze Kahlon poinformował, że wszystkie osoby poszkodowane (które nie mogą powrócić do swoich domów) otrzymają pomoc finansową w wysokości 2,5 tys. szekli na osobę. Agencja Żydowska poinformowała, że udzieli pomocy w wysokości 1 tys. dolarów na poszkodowaną osobę. Premier podziękował wszystkim państwom, które udzieliły pomocy Izraelowi w gaszeniu pożarów. Jako pierwsze przyleciały trzy samoloty gaśnicze z Grecji. Krótko po nich przyleciały trzy samoloty z Turcji, dwa z Włoch i jeden z Cypru. W piątek rano rozpoczęły działalność dwa duże rosyjskie samoloty gaśnicze Be-200, które jednorazowo zrzucały po 12 ton wody. Umożliwiło to przejęcie kontroli nad pożarami. W piątek cypryjski samolot transportowy Hercules przywiózł 70 cypryjskich strażaków, którzy od soboty podjęli działania gaśnicze. Amerykański Supertanker został użyty jedynie w nocy z piątku na sobotę (przeprowadził ogółem dwie misje gaśnicze). Był to jedyny samolot zdolny do działań gaśniczych w nocy. Potem krążył wzdłuż wybrzeża, oczekując na rozkazy zaangażowania się do działań gaśniczych. Sytuacja jednak poprawiała się i nie angażowano tak dużej maszyny. W gaszeniu pożarów uczestniczyły także dwa samoloty z Chorwacji, samoloty z Azerbejdżanu, Ukrainy, Hiszpanii i Białorusi, oraz dwa helikoptery z Egiptu. Pomoc zaoferowały także Wielka Brytania, Bułgaria, Czechy, Gruzja, Portugalia, Rumunia i Szwajcaria. W gaszeniu pożarów zaangażowani byli także strażacy z Autonomii Palestyńskiej.
    27 listopada 2016 r. służby ratownicze poinformowały wieczorem, że straż pożarna opanowała wszystkie ogniska pożarów w całym kraju. W ten sposób opanowana została szalejąca przez pięć dni fala pożarów, która zmusiła 100 tys. Izraelczyków do opuszczenia swoich domów i ewakuacji. Nikt nie stracił życia, ale 122 osób było hospitalizowanych głównie z powodu nawdychania się dymu. Wstępne dane mówią, że około 700 domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych przez ogień. Rzecznik straży pożarnej Joram Levi powiedział: "Obecnie nie ma żadnych aktywnych pożarów. Od ostatniej nocy panuje spokój. Nie mamy żadnej nowej działalności." W całym Izraelu doszło do 2 tys. pożarów, w tym 20 poważnych. Nadal utrzymuje się wysokie zagrożenie ze względu na niską wilgotność ściółki leśnej i brak opadów deszczu, które są spodziewane w ciągu trzech dni. Minister obrony Avigdor Lieberman powiedział, że do tej pory bezsprzecznie ustalono, że 17 ze 110 pożarów w Judei i Samarii było wynikiem podpaleń. Policja ocenia, że jedna trzecia pożarów mogła być wynikiem podpaleń. W sprawach tych trwają dochodzenia. Do tej pory aresztowano 37 osób, którym postawiono zarzuty podpaleń.
    27 listopada 2016 r. gabinet bezpieczeństwa zatwierdził wieczorem plan zakupu 17 kolejnych samolotów myśliwskich F-35I Lighting II, zwiększając ich całkowitą liczbę do 50 maszyn. Pierwszy izraelski F-35 został ukończony w Stanach Zjednoczonych w czerwcu b.r. Jego przylot do Izraela planowany jest na połowę grudnia. Premier Netanjahu powiedział: "Mój rząd stara się wzmocnić siłę Izraela, tak aby zapewnić możliwość skutecznego działania w nadchodzących dziesięcioleciach. Izrael będzie w stanie bronić się przed dowolnym wrogiem." Izraelskie siły powietrzne chcą, aby ilość F-35 osiągnęła w sumie wielkość 75 maszyn.

27 listopada 2016 r. rzecznik Hamasu, Hazem Kasim poinformował, że jego organizacja rozważa uczestnictwo w kongresie organizowanym przez al-Fatah. Hamas został oficjalnie zaproszony do uczestnictwa w kongresie, który od 29 listopada przez pięć dni będzie trwał w Ramallah. Islamski Dżihad poinformował, że nie został zaproszony do udziału w tej konferencji. Jeżeli Hamas weźmie udział w kongresie, będzie to znaczący krok do pojednania między tymi dwoma organizacjami.

27 listopada 2016 r. izraelskie siły powietrzne zaatakowały rano pojazd opancerzony ISIS na syryjskich Wzgórzach Golan. Uczestniczył on wcześniej w ostrzale izraelskich żołnierzy na granicy. Pojazd został zlokalizowany przez drony, a następnie zniszczony. Zginęło 4 islamskich terrorystów.
    27 listopada 2016 r. egipskie ministerstwo spraw zagranicznych oficjalnie zaprzeczyło doniesieniom libańskich mediów, że 18 egipskich pilotów wojskowych służy w bazie wojskowej w Syrii. "Twierdzenia te istnieją tylko w wyobraźni tych, którzy je wspierają." Jednak egipski prezydent Abdel Fattah al-Sisi wyraził poparcie dla syryjskiej armii. "Naszym priorytetem jest wspieranie armii państwowych, które na przykład w Libii odzyskują kontrolę nad terytorium Libii i radzą sobie z elementami ekstremistycznymi. Tak samo jest w Syrii i Iraku." Oznacza to poparcie Egiptu dla syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada. Stanowisko Egiptu stoi w sprzeczności do stanowiska zajmowanego przez Arabię Saudyjską i państwa Zatoki Perskiej, które popierają siły rebeliantów w Syrii dążących do wypędzenia prezydenta Asada. Gdy w październiku Egipt poparł w ONZ rosyjską rezolucję w sprawie Syrii, wówczas Arabia Saudyjska wstrzymała dostawy ropy naftowej do Egiptu.
    27 listopada 2016 r. minister spraw zagranicznych Kataru, Mohammed bin Abdulrahman al-Thani ostrzegł, że palestyński konflikt i utrzymywanie blokady Strefy Gazy może stał się łatwą wyrzutnią dla Państwa Islamskiego w regionie. "Nałożenie przez Izrael i Egipt blokady na Strefę Gazy, uczyniło z niej więzieniem na świeżym powietrzu dla terrorystów. Jeżeli będziemy je zostawiać, to ludzie z ISIS z łatwością ich zrekrutują. Bardzo łatwo mogą rozpocząć działalność stamtąd. Mogą również przekształcić Gazę w wyrzutnię dla ekstremizmu i terroryzmu. Dlatego musimy położyć kres temu." W ubiegłym roku Katar wstrzymał finansowanie Hamasu.

28 listopada 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael nie pozwoli ekstremistycznym grupom terrorystycznym otworzyć front walk na granicy izraelsko-syryjskiej na Wzgórzach Golan. "Zwracamy szczególną uwagę na rozwój wydarzeń i z determinacją kontynujemy naszą ustaloną politykę. Nie będziemy tolerować nawet pojedynczego ogniska i będziemy zdecydowanie reagować i atakować wrogów, gdy będzie to konieczne, zanim im uda się nas zaatakować. Nie pozwolimy radykalnemu islamowi lub innym wrogim podmiotom otworzyć front terroru przeciwko nam na Golanie." Minister obrony Avigdor Lieberman dodał, że "jest to pierwszy raz, kiedy napotkaliśmy siły, które są powiązane z Państwem Islamskim, i które zaatakowały naszych żołnierzy. Oczywiście, odpowiedzieliśmy tak jak reagowaliśmy ostatnio - potężnie. Państwo Izrael nie szuka przygód, ale przy każdej prowokacji - bez względu czy będzie ona pochodzić z Libanu czy Syrii - będziemy reagować z dużą siłą, tak jak ostatnio."
    28 listopada 2016 r. Jewish National Fund oszacował, że podczas pożarów ogień zniszczył około 1 tys. hektarów lasów, z czego większość na wzgórzach wokół Jerozolimy. Eksperci powiedzieli, że odtworzenie zniszczeń w przyrodzie zajmie co najmniej 30 lat.
    28 listopada 2016 r. komisarz służb ratowniczych, Szimon Ben Ner powiedział wieczorem, że po dokonaniu oceny sytuacji służby gaśnicze od jutrzejszego dnia wznowią swoją normalną rutynową służbę. Tym samym odwołano stan wyjątkowy w straży pożarnej. Mobilizację służb gaśniczych ogłoszono w miniony czwartek i od tamtej pory, około 900 strażaków było na służbie dzień i noc. Dodatkowo zmobilizowano 450 strażaków rezerwistów, osiągając stan służb gaśniczych 1616 ludzi. W okresie tym odnotowano 1773 pożary w całym kraju, z których 25 jak do tej pory uznano za podpalenia.

28 listopada 2016 r. Palestyńczycy po południem obrzucili kamieniami dwa żydowskie autobusy w pobliżu osiedla Efrat w Judei. Nikt nie został ranny, ale autobusy są uszkodzone.
    28 listopada 2016 r. dwóch izraelskich żołnierzy po południem pomyłkowo wjechało wojskowym pojazdem do arabskiej wioski Anabta w Samarii. Pojazd został obrzucony kamieniami przez Palestyńczyków, zdołał jednak wycofać się z wioski. Ranny został 1 żołnierz.
    28 listopada 2016 r. były palestyński szef bezpieczeństwa w Gazie i wieloletni rywal polityczny Abbasa, Mohammed Dahlan powiedział, że nie powtórzy już swojego błędu i nie poprze reelekcji Mahmouda Abbasa. Oskarżył on przy tym Abbasa o prześladowanie swoich przeciwników politycznych, w celu wyeliminowania ich z szeregów al-Fatah. Oskarżył także synów Jasera Arafata o korupcję finansową. Dahlan dodał, że jest gotowy poprzeć Marwana Barghoutiego, który odsiaduje karę pięciu wyroków dożywocia w izraelskim więzieniu.

28 listopada 2016 r. izraelskie siły powietrzne zaatakowały nad ranem pozycje ISIS na syryjskich Wzgórzach Golan. Był to odwet za wczorajszy ostrzał izraelskiego patrolu na granicy. Celem był opuszczony obiekt sił UNIFIL, obecnie wykorzystywany przez terrorystów ISIS do atakowania celów na terytorium Izraela.

29 listopada 2016 r. premier Benjamin Netanjahu ostrzegł ministrów, że przyjęcie uchwały legalizującej żydowskie osiedla z mocą wsteczną, może mieć poważne konsekwencje, włącznie z pozwami do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Dotyczy to zwłaszcza osiedli, które powstały na prywatnych gruntach arabskich. Rodzi się nawet obawa, że ustępujący z urzędu prezydent Barack Obama może podjąć działania przeciwko Izraelowi w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
    29 listopada 2016 r. wieczorem trzęsienie ziemi o sile 4,9 stopnia w skali Richtera dotknęło Zatokę Ejlatu. Nie odnotowano żadnych szkód.

29 listopada 2016 r. w Ramallah rozpoczęła się konferencja al-Fatah. Jednogłośnie wybrano Mahmouda Abbasa na przywódcę al-Fatah na kolejnych pięć lat.
    29 listopada 2016 r. izraelscy żołnierze przejęli po południem warsztat produkujący broń w arabskiej wiosce Beit Awwa w Judei. Przejęto 7 bomb domowej roboty. Aresztowano 3 Palestyńczyków.
    29 listopada 2016 r. po południem zawalił się podziemny tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Zginęło 4 Palestyńczyków.

29 listopada 2016 r. turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan przemawiając w parlamencie w Stambule wezwał wszystkich muzułmanów do obrony palestyńskiej sprawy i ochrony Jerozolimy. "Wspólnym obowiązkiem wszystkich muzułmanów jest obrona sprawy palestyńskiej i chronienie Jerozolimy. Aby chronić meczet Al-Aksa nie należy pozostawiać dzieci uzbrojone tylko w kamienie. Izrael prowadzi politykę represji i dyskryminacji względem naszych palestyńskich braci. Najnowsza ustawa zakazująca wzywania wiernych na modlitwy przez muezinów jest nieracjonalna i pozbawiona sumienia. Aby rozwiązać konflikt należy przyjąć do realizacji formułę rozwiązania dwu-państwowego. Jedyną drogą do trwałego pokoju na Bliskim Wschodzie jest utworzenie wolnego i niezależnego państwa palestyńskiego ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Osiągnięcie pokoju w regionie nie będzie możliwe bez opatrzenia tej rany na Bliskim Wschodzie."

30 listopada 2016 r. parlamentarna komisja konstytucji, prawa i sprawiedliwości zatwierdziła rano projekt ustawy regulacyjnej dla osiedli żydowskich. Otworzyło to drogę do drugiego i trzeciego czytania ustawy w Knesecie. Ustawa zakłada, że właściciele prywatnych gruntów, na których powstały osiedla żydowskie, będą mogli przedłożyć dokumenty potwierdzające ich roszczenia własności. Po weryfikacji dokumentów będą oni posiadali prawo do odszkodowania w wysokości 125% wartości nieruchomości. W komisji 8 członków poparło ustawę, 6 sprzeciwiło się, a 2 osoby były nie obecne podczas głosowania.
    30 listopada 2016 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu ogłosił, że z powodu nieuzyskania większości głosów, głosowanie nad "uchwała muezina" i uchwałą legalizującą osiedla zostanie odroczona na przyszły tydzień.

30 listopada 2016 r. arabskie media poinformowały, że izraelskie samoloty zbombardowały rano pozycje syryjskiej armii i konwój z bronią na drodze z Damaszku do Bejrutu. Zaobserwowano co najmniej cztery potężne eksplozje. Prawdopodobnie zostały zaatakowane dwa cele: magazyn broni należący do 38 Brygady armii syryjskiej oraz konwój kilku pojazdów wiozących broń dla Hezbollahu do Libanu. Izrael odmówił komentarzy.
    30 listopada 2016 r. brytyjski minister spraw wewnętrznych Amber Rudd poinformował parlament, że został zmuszony przeznaczyć 13,4 mln funtów sztyrlingów na ochronę żydowskich szkół, przedszkoli, centrów kultury i synagog w Wielkiej Brytanii. Rudd powiedział, że otrzymał raporty o 924 antysemickich incydentach i 86 brutalnych napaści, do których doszło w ubiegłym roku. Oznacza to wzrost o 61% incydentów antysemickich w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniego roku.

1 grudnia 2016 r. ministerstwo środowiska ostrzegło przed wystąpieniem burz piaskowych na pustyni Negew. W związku z tym wydano ostrzeżenie, aby osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i dzieci, unikały spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zimowy sztorm, który uderzył w wybrzeże, przyniósł ze sobą silny wiatr o prędkości 45 km/h i w porywach do 90 km/h, oraz opady deszczu. Wiatry spowodowały obalenie kilku drzew w Jerozolimie. Wystąpiły przerwy w dostawach energii elektrycznej w Jerozolimie, Petah Tikva i Ejlacie. Na górze Hermon wystąpił opad śniegu. Temperatury spadły do 16 stopni w Jerozolimie, 18 stopni w Hajfie, 19 w Tel Awiwie i 23 w Ejlacie. Wydano ostrzeżenie przed możliwością wystąpienia lokalnych powodzi w wadi sezonowych rzek na pustyni Judzkiej i w rejonie Morza Martwego. Na Wzgórzach Golan spadło 16 mm deszczu, w obszarze jeziora Kinneret 26 mm, w Górnej Galilei 12 mm, wzdłuż północnego wybrzeża 8 mm, w Dolinie Jezreel 35 mm, na równinie Szaron 5 mm i w obszarze Gusz Dan 4 mm. Władze wodne poinformowały że poziom wody jeziora Kinneret wzrósł dzisiaj o 1 cm (opady deszczu w Galilei oraz burza nad wzgórzami Golan i górą Hermon). Obecnie poziom wody znajduje się na wysokości 213,83 metra poniżej poziomu morza - jest to około 5 metrów poniżej pełnego stanu jeziora i tylko 57 cm powyżej "czarnej linii", po przekroczeniu której nie wolno pompować wody z jeziora.
    1 grudnia 2016 r. minister bezpieczeństwa wewnętrznego Gilad Erdan powiedział, że aż połowa pożarów, która w ostatnim tygodniu pustoszyła Izrael, była wynikiem podpaleń. Erdan poinformował, że przedstawione dane są potwierdzone wynikami dochodzeń i znalezionymi dowodami podpaleń. "Te szacunki są oparte na faktach. Kiedy widzisz wybuchające dwa koktajle Mołotowa z łatwopalnymi substancjami, a następnie widzisz, że z tego miejsca rozprzestrzenia się pożar, to można powiedzieć, że było to podpalenie - a było kilka takich przypadków." Między 18 a 26 listopada w całym kraju wystąpiło 1773 pożary. Policja aresztowała do tej pory co najmniej 35 osób, którym postawiono zarzuty podpalenia lub podżegania do podpalenia.

1 grudnia 2016 r. minister obrony Avigdor Liberman spotkał się w Nowym Jorku z ambasadorami w ONZ następujących państw: Kanady, Rosji, Indii, Włoch, Ukrainy, Senegalu, Singapuru, Rwandy, Grecji, Cypru, Holandii, Bułgarii i Argentyny. Gospodarzem spotkania był ambasador Izraela przy ONZ, Danny Danon. Librman powiedział: "To, co działo się w ostatnim dziesięcioleciu w temacie globalnego bezpieczeństwa jest bardzo niepokojące. ONZ, podobnie jak inne organizacje międzynarodowe, nie była w stanie rozwiązać tych problemów, i jest coraz mniej istotna na arenie międzynarodowej. To, co dzieje się w Syrii, gdzie zginęło ponad pół miliona ludzi, co dzieje się w innych częściach Bliskiego Wschodu, gdzie każdego dnia giną setki ludzi, jak również to, co dzieje się w niektórych afrykańskich państwach i innych regionach całego świata, jest poważnym problemem ... Wszystko to łączy się z innymi obszarami, w tym absurdalnymi działaniami anty-izraelskimi w UNESCO i Radzie Praw Człowieka. Uchwała UNESCO, która nie uznaje związku Żydów ze Wzgórzem Świątynnym, jest decyzją, która tchnie hipokryzją i pokazuje, że ONZ i Rada Bezpieczeństwa nie wykonują swoich obowiązków, i stały się bez znaczenia dla reszty świata."
    1 grudnia 2016 r. kenijskie służby bezpieczeństwa aresztowały 3 mężczyzn podejrzanych o planowanie ataku terrorystycznego na ambasadę Izraela w Nairobi. Dwóch z tych mężczyzn jest Irańczykami. Grupa posługiwała się także samochodem należącym do ambasady Iranu w Kenii. Mężczyźni ci obserwowali i filmowali ambasadę Izraela.

2 grudnia 2016 r. zimowy sztorm przez cały dzień określał pogodę w północnej i centralnej części Izraela. Opadom deszczu towarzyszyły liczne wyładowania atmosferyczne. W ciągu ostatnich 24-godzin odnotowano 6050 uderzeń piorunów, co stanowi 270% średniej całorocznej uderzeń piorunów w grudniu. Siła wiatrów osiągnęła 80 km/h. W rejonie Wzgórz Golan spadło prawie 100 mm deszczu, a centralnej części kraju około 80 mm. W niektórych rejonach wystąpiły lokalne podtopienia.
    2 grudnia 2016 r. przed południem północną część kraju dotknęło niewielkie trzęsienie ziemi o sile wstrząsów 3,8 stopni w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się 5 km na północ od jeziora Kinneret.

3 grudnia 2016 r. - Szabat.
    3 grudnia 2016 r. kontroler państwa poinformował wieczorem, że czwarty rok z rzędu w Izraelu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. W 2016 r. w wypadkach drogowych zginęło już 328 osób (o 14 więcej niż w 2015 r.). W sumie, od 1948 r. w wypadkach drogowych w Izraelu zginęło już 32 959 osób. Jest to większa liczba niż wszystkie ofiary wojen i zamachów terrorystycznych w Izraelu. Raport krytykuje bezradność rządu, zwłaszcza brak skutecznych fotoradarów i niedobór policjantów w służbie policji drogowej.

3 grudnia 2016 r. mieszkańcy żydowskiego osiedla Amona zorganizowali wieczorem protest przeciwko rządowym planom likwidacji ich osiedla. Mieszkańcy odrzucili rozwiazanie zaproponowane przez prukuratora generalnego Avichai Mandelblita, który zaproponował, aby mieszkańcy tymczasowo przenieśli się na pobliskie wzgórze, skąd samemu przeniosą się w dowolne miejsce w kraju. Tym samym obowiazek ewakuacji zostanie zniesiony z rządu. Mieszkańcy osiedla wystosowali list protestacyjny do premiera Netanjahu. "Rozwiązanie Mandelblita jest niczym więcej, niż sugestią, aby wydalić nas etapami. Dlatego sprzeciwiamy się mu, podobnie jak sprzeciwiamy się niszczeniu naszego osiedla. Jest to po prostu absurdalne, że państwo Izrael jest gotowe wydać 50 mln szekli, aby przenieść mieszkańców Amona na pobliskie wzgórze, na którym będą mogli mieszkać tylko osiem miesięcy, po których rząd bedzie musiał znowu wydać pieniądze na nasze wydalenie. To ogromna strata 50 mln szekli. Dlaczego chcesz wydawać te pieniądze na miejsce, które zostanie zniszczone za kolejne osiem miesięcy? Czy nie uważasz, że jest to strata pieniędzy?"

4 grudnia 2016 r. władze wodne poinformowały rano, że w wyniku ostatnich intensywnych opadów deszczu poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 5 cm do poziomu 213,8 metrów poniżej poziomu morza. Był to największy pojedynczy wzrost Kinneretu odnotowany w ciągu ostatnich czterech lat.
    4 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu i minister edukacji Naftali Bennett uzgodnili kompleksowy "Pakiet rozporządzeń", który obejmuje ustalenia w sprawie legalizacji osiedli żydowskich powstałych na prywatnych gruntach. Uzgodniony pakiet nie obejmuje klauzuli, która miała uchronić osiedle Amona przed likwidacją. Wynegocjowany pakiet będzie miał jednak moc wsteczną zastosowania prawa. Głosowanie w Knesecie ma odbyć się w najbliższą środę, i do tego czasu będą trwać rozmowy koalicyjne w poszukiwaniu prawnego rozwiązania problemu. Premier zapowiedział, że zwróci się do Sądu Najwyższego o wydłużenie terminu ewakuacji osiedla o 30 dni. Netanjahu powiedział: "Pracujemy w godzinach nadliczbowych, aby znaleźć właściwe rozwiązanie dla mieszkańców Amona, i tych wszystkich, którzy są w podobnej sytuacji. Pracujemy, aby znaleźć logiczne rozwiązanie i oczekuję, że wszyscy posłowie i ministrowie uszanują znalezione rozwiązanie. Rząd musi działać odpowiedzialnie i logicznie, dla wspólnego celu, jakim jest ochrona ruchu osadniczego i systemu sądowego. Jednocześnie pracujemy w obu kwestiach ... W ubiegłym tygodniu zakończyliśmy kolejny etap projektu Kanału Morze Czerwone-Morze Martwe. Projekt ten połączy Morze Czerwone i Morze Martwe. Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Japonia finansują ten wspólny projekt z Izraelem, Jordanią i Autonomią Palestyńską. Kanał skieruje słoną wodę do Morza Martwego. Projekt będzie obejmował zakład odsalania wody w Arava, z którego będą korzystać zarówno izraelskie i jordańskie miasta. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to zakład odsalania wody Arava zostanie uruchomiony w 2020 roku. Jest to dokładnie to, co Herzl miał na myśli w swojej książce 'Stara nowa ziemia'. Przewidział on powstanie tego kanału, a teraz mamy zaszczyt i okazję spełnić tę wizję. Jest to projekt, który także pomoże wzmocnić kluczowe relacje Izraela z Jordanią."
    4 grudnia 2016 r. parlamentarna komisja finansów ustaliła, że przez następne dwa lata deficyt budżetu będzie wynosił 2,9 % PKB. Ministerstwo finansów wyjaśniło, że jest to zgodne z rządową polityką na lata recesji i niskiego wzrostu gospodarczego. Działania rządu zmierzają do tego, aby poprzez zwiększenie wydatków publicznych i wzrost docelowej wartości deficytu budżetu pobudzić aktywność gospodarczą w kraju.
    4 grudnia 2016 r. minister obrony Avigdor Liberman powiedział, że każde porozumienie w sprawie Syrii będzie musiało obejmować upadek reżimu Assada i jego irańskich zwolenników. "Nie da się osiągnąć żadnego rozwiązania bez silnego zaangażowania Ameryki w ten proces. Prezydent elekt Trump nie może decydować się na politykę izolacji. Czas na izolację był 100 lat temu. Jeśli naprawdę chcesz kontrolować zjawisko islamskiego terroryzmu, to trzeba zacząć od Bliskiego Wschodu."

4 grudnia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski samochód w pobliżu osiedla Avnei Chefetz w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.
    4 grudnia 2016 r. Hamas poinformował, że jeden z jej członków zginął dzisiaj w wyniku zawalenia się podziemnego tunelu w Strefie Gazy. Również dzisiaj poinformowano, że w zalanym 9 dni temu przez egipską armię tunelu przemytniczym, znaleziono ciała 4 martwych Arabów.

5 grudnia 2016 r. minister edukacji Naftali Bennett z uznaniem wypowiedział się nad wypracowanym wczoraj porozumieniem między różnymi frakcjami parlamentarnymi w sprawie ustawy normalizującej status osiedli żydowskich. Określa ona, że 54 ze 100 placówek osadniczych zostanie w ciągu kilku miesięcy zalegalizowanych i uznanych za pełnoprawne osiedla żydowskie (31 placówek już przechodzi proces legalizacji, co razem daje 85 placówek). "Jeśli ustawa przejdzie, to będziemy mogli powiedzieć, że nastąpiła rewolucja równa z tą z 1977 roku. Dzisiaj obóz narodowy odzyskał siłę. Jest to historyczny dzień. Dzisiaj izraelski Kneset uniemożliwi utworzenie państwa palestyńskiego w Judei i Samarii, i wybrał drogę suwerenności. Nie popełnijcie błędu - uchwała ta jest zwiastunem suwerenności. Chciałbym podziękować premierowi, który przez ostatnie dni ciężko pracował, aby rozwiązać ten problem. Nie moglibyśmy tego osiągnąć bez niego." Premier Benjamin Netanjahu powiedział: Bardzo ciężko pracowaliśmy, aby znaleźć rozwiązanie dla Amona. Wierzę, wszyscy tutaj rozumieją trudną sytuację mieszkańców i doceniają ich poświęcenie. Zamierzamy zbadać możliwość, czy mieszkańcy są w stanie pozostać na górze, a nawet pozostać w osiedlu. Prawdą jest, że będą musieli przenieść się kilkadziesiąt, a może nawet 100-180 metrów, ale będą mogli pozostać w tym samym miejscu. Sprawa przekroczyła granice Amona, gdyż te same problemy mogą powtarzać się wielokrotnie na szerszą skalę w innych miejscach. Są to pytanie, które nas dręczą, gdy patrzymy na osiedla. W związku z tym szukaliśmy rozwiązania, które, jak wierzę, udało się nam znaleźć. Rozwiązanie, które jest zgodne z prawem. Jesteśmy w bardzo wrażliwym politycznie okresie. Wzywam wszystkich liderów koalicji, a przede wszystkim członków własnej partii Likud, do powściągliwości i okazanie narodowej odpowiedzialności w tym szczególnym czasie. Jest to dla korzyści osiedli, a także dla państwa Izrael." Wicemarszałek Knesetu, Nachman Shai (Unia Syjonistów) powiedział, że obawia się konsekwencji przyjęcia ustawy, która może być spostrzegana jako krok w kierunku aneksji Judei i Samarii. Prokurator generalny Avichai Mandelblit powiedział, że w jego ocenie wypracowany tekst uchwały narusza międzynarodowe prawo. Mandelblit dodał jednak, że zamierza zwrócić się do Sądu Najwyższego, aby opóźnić o miesiąc czasu likwidację osiedla Amona. Mieszkańcy zyskali by w ten sposób więcej czasu na spokojne opuszczenie swoich domów i przeniesienie się do nowych miejsc zamieszkania.
    5 grudnia 2016 r. wieczorem projekt ustawy o normalizacji statusu prawnego nieuznanych społeczności żydowskich w Judei i Samarii przeszedł wstępne czytanie w Knesecie. W glosowaniu 60 posłów poparło projekt ustawy, a 49 głosowało przeciwko.
    5 grudnia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami patrol izraelskiej policji granicznej w dzielnicy Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Nikt nie został ranny.

5 grudnia 2016 r. izraelskie władze zezwoliły na wysyłanie paczek pocztowych do Strefy Gazy. Obowiązujący od pięciu miesięcy zakaz był wynikiem wielokrotnych prób przemytu broni, niebezpiecznych materiałów i urządzeń szpiegowskich do Strefy Gazy. Zakaz nie obejmował normalnej korespondencji listowej.

5 grudnia 2016 r. cypryjskie władze lotnicze wprowadziły rano zamknięcie dziesięciu korytarzy cywilnego ruchu powietrznego w obszarze między Cyprem, Libanem i Izraelem. Zakaz wprowadzono w związku z obecnością rosyjskiego lotniskowca "Admirał Kuzniecow" u wybrzeży Syrii i Libanu. Działania rosyjskiego lotnictwa wojskowego sprawiają zagrożenie dla normalnych rejsów cywilnych samolotów rejsowych. Obecne zamknięcie będzie obowiązywać do 24 grudnia. Izraelskie linie lotnicze przekazały swoim pilotom szczegółowe instrukcje dotyczące nowych tras lotów. Utrudnienia wpłyną na opóźnienie niektórych połączeń.

6 grudnia 2016 r. minister edukacji Naftali Bennett powiedział rano: "Osiągnęliśmy historyczne porozumienie, jakiego nie mieliśmy od początku tworzenia społeczności w Judei i Samarii. W chwili wejścia ustawy w życie, za jednym zamachem 500 tys. mieszkańców Judei i Samarii zostanie nazwanych pełnoprawnymi mieszkańcami. Będzie to miało implikacje na wszystko - ich zdolność rozbudowy, otrzymywania kredytów hipotecznych na budowę specjalnych pokojów bezpieczeństwa i na setki zbędnych procesów sądowych, będących wynikiem składania przez ruch Pokój Teraz petycji do Sądu Najwyższego. Co do osiedla Amona, to nie widzę żadnych możliwości, i trzeba będzie przenieść domy sto metrów dalej ... Promując ustawę przyjęliśmy za podstawę działanie, które będzie służyć jako zabezpieczenie i zapewni utrzymanie 90% tego, co prawo zabrałoby bez nowych przepisów. Nawet jeśli ustawa zostanie odrzucona, to nastąpiła historyczna zmiana. Prokurator generalny sprzeciwia się regulacji prawnej, ale nie osiedlom będącym poza murem bezpieczeństwa. Ostatecznie państwo Izrael uznaje "nabyte prawa" takich osób, które będąc niewinne wybudowały domy na gruntach, które później znalazły swoich prawnych właścicieli. W takich przypadkach domy nie są usuwane, a osoby wypłacają odszkodowanie. Będziemy stosować to prawo w Judei i Samarii. Dramat mieszkańców Amona pozwoli oszczędzić tysiące domów i zapewni bezpieczeństwo pół miliona mieszkańców. Nie przewiduję gwałtownych zajść podczas ewakuacji Amona. Są to wspaniali ludzie i odczuwam ich ból. Myśl, że ktoś może zniszczyć nasz dom jest bardzo trudna. Stali się oni katalizatorem historycznego rozwoju, i jestem przekonany, że teraz zrobią to, co trzeba. Jest to słuszne dla państwa Izrael i dla społeczności Judei i Samarii. Każda inna droga stworzyłaby im zagrożenia."

7 grudnia 2016 r. minister obrony Avigdor Liberman spotkał się z dyplomatami Unii Europejskiej, którym powiedział, że Izrael prowadzi działania w celu zapobieżenia transferu zaawansowanych technologicznie broni do organizacji terrorystycznej Hezbollah w Libanie. "Działania te mają przede wszystkim na celu ochronę bezpieczeństwa naszych obywateli, obronę naszej suwerenności, oraz starają się zapobiec przemytowi wyrafinowanych broni, sprzętu wojskowego i broni masowego rażenia z Syrii dla Hezbollahu. Nie mamy zamiaru interweniować w wojnę domową w Syrii. Jednak bez względu na przyszłość Syrii, częścią porozumienia w przyszłości nie może być reżim Assada i Iran." Lieberman powiedział także, że w najbliższych latach niemożliwe będzie osiągnięcie porozumienia pokojowego z Palestyńczykami ze względu na ekstremalne stanowisko zajmowane przez Mahmouda Abbasa.
    7 grudnia 2016 r. Sąd Najwyższy orzekł, że wydawanie przez policję zakazu wstępu Żydów na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie jest niezgodne z prawem.
    7 grudnia 2016 r. ministerstwo absorpcji przedstawiło inicjatywę mającą na celu zachęcić Żydów do przenoszenia swoich przedsiębiorstw do Izraela. Każdy z takich imigrantów otrzymałby rekompensatę w wysokości 50 tys. szekli, gdy firma będzie przeniesiona do Jerozolimy dodatkowe 43 tys. szekli, a gdy do Galilei lub na Negew dodatkowe 20 tys. szekli.
    7 grudnia 2016 r. kontroler państwa Josef Shapira opublikował raport o stanie przygotowania państwa na ewentualną wojnę. "Ponad 2 mln Izraelczyków nie ma odpowiedniego schronienia w przypadku ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy, Libanu lub Syrii. Izrael nie wyciągnął lekcji z działań terrorystów podczas operacji Obronny Brzeg, która miała miejsce w okresie od lipca do sierpnia 2014 roku. W okresie tym grupy terrorystyczne wystrzeliły ze Strefy Gazy tysiące rakiet na państwo żydowskie. Chociaż wojsko przewiduje scenariusz, w którym na Izrael mogą spaść tysiące lub nawet dziesiątki tysięcy rakiet i pocisków, to jest wątpliwym, czy kraj ma odpowiednią zdolność do prawidłowej obrony. W 2012 roku oszacowano, że 27 % Izraelczyków - ponad 2 mln Izraelczyków - nie ma ochrony w razie wojny. Prawdopodobnie liczba ta jest wyższa, ponieważ niektóre publiczne schrony są bezużyteczne."
    7 grudnia 2016 r. izraelskie władze wydały zezwolenie, aby w tym tygodniu nastąpiło przekazanie pięciu pojazdów opancerzonych z Jordanii do Autonomii Palestyńskiej. Przekazanie sprzętu nastąpi na przejściu granicznym na moście Allenby. Pojazdy będą przekazane palestyńskim siłom bezpieczeństwa, ponieważ systematycznie pogarsza się sytuacja bezpieczeństwa w Autonomii Palestyńskiej.
    7 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu wieczorem rozmawiał telefonicznie z francuskim prezydentem Francois Hollande. Tematem była zbliżająca się międzynarodowa konferencja pokojowa, która została zaplanowana w Paryżu. Netanjahu obiecał, że jeśli konferencja zostanie odwołana, to zgodzi się bezpośrednio spotkać z Mahmoudem Abbasem bez określenia warunków wstępnych.

7 grudnia 2016 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że "wszystkie izraelskie osiedla są nielegalne i z punktu widzenia międzynarodowego prawa są uznawane za przestępstwa wojenne." Erekat dodał, że otrzymał informację z Francji, że międzynarodowa konferencja pokojowa będzie miała miejsce 21 grudnia b.r. Do udziału w konferencji zostanie zaproszonych 70 państw. "Dzisiaj jest taka sytuacja, że Izrael nie przestrzega przepisów prawa międzynarodowego i swoich zobowiązań. Oczekujemy, że Francja w ramach wojny z terroryzmem, będzie również walczyć przeciwko izraelskiej okupacji, popierając utworzenie państwa palestyńskiego w granicach z 1967 roku, ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Społeczność międzynarodowa, a zwłaszcza kraje członkowskie Rady Bezpieczeństwa ONZ muszą działać przeciwko Izraelowi, i zbadać jego zbrodnie w Międzynarodowym Trybunale Karnym. Będziemy dostarczać sądowi liczne materiały dotyczące łamania praw przez Izrael."

7 grudnia 2016 r. syryjskie media oskarżyły Izrael, że ostrzelał pociskami rakietowymi syryjską bazę lotniczą Mazzeh przy Damaszku. W bazie było słychać kilka wybuchów, po których wystąpiły pożary.
    7 grudnia 2016 r. rzecznik Departamentu Stanu USA, Mark Toner skrytykował propozycje nowych regulacji prawnych, które są obecnie forsowane w Knesecie. "Uchwalenie tej ustawy będzie głęboko szkodliwe dla perspektywy rozwiązania dwu-państwowego. Jesteśmy również zaniepokojeni komentarzami niektórych polityków w Izraelu, że będzie to pierwszy krok do aneksji części Zachodniego Jordanu. Jesteśmy tym głęboko zaniepokojeni. Mamy nadzieję, że nie stanie się to prawem."

8 grudnia 2016 r. w Jerozolimie odbył się trójstronny szczyt Izraela, Grecji i Cypru. Kraje te zgodziły się współpracować z sobą w zakresie zwalczania pożarów i innych klęsk żywiołowych. Grecki premier Alexis Tsipras dodał, że Grecja staje się "ośrodkiem tranzytowym gazu i energii izraelskiej oraz cypryjskiej do Europy." Podkreślił on, że jego kraj jest zainteresowanym dalszym rozwijaniem współpracy z Izraelem i Cyprem. Wiceminister spraw zagranicznych Tzipi Hotovely powiedziała, że współpraca między tymi trzema krajami będzie służyć jako "kotwica stabilności" dla regionu. Odnosząc się do pytania o konflikt izraelsko-palestyńskiego powiedziała: "Tak długo, jak Autonomia Palestyńska odmawia wzięcia odpowiedzialności za wychowanie palestyńskich dzieci, konflikt nie będzie rozwiązany. Jesteśmy cierpliwi. Nasz konflikt jest młody. Niektóre konflikty w Europie zostały rozwiazane dopiero po setkach lat. W tym czasie Izrael będzie nadal się rozwijać w dziedzinach ekonomii i techniki, a także dążyć do zdobycia kolejnych nagród Nobla."
    8 grudnia 2016 r. ministerstwo turystki poinformowało, że w listopadzie b.r. odnotowano rekordowy ruch turystyczny w Izraelu. Do kraju przyjechało ogółem 287,9 tys. osób, co stanowi wzrost o 38% w stosunku do listopada ubiegłego roku i 31% więcej niż w listopadzie w 2014 r. Łącznie w całym 2016 roku do Izraela przyjechało już ponad 2,6 mln turystów, co stanowi wzrost o 2% w stosunku do minionego roku. Minister turystyki Jariv Levin powiedział, że w listopadzie turystyka przyniosła zyski w wysokości 1,5 mld szekli, tworząc wiele nowych miejsc pracy w całym kraju. Jako główną przyczynę wzrostu wskazał on na marketingowe działania w Chinach i Indiach, które przyniosły wzrost turystyki grupowej. Ożywiło to branżę turystyczną w Izraelu.
    8 grudnia 2016 r. minister obrony Avigdor Lieberman powiedział: "W chwili obecnej trwa prawna wojna na wyniszczenie, w którą są zaangażowane międzynarodowe organizacje finansowane przez różne międzynarodowe elementy, w tym przez europejskie państwa. Mamy obecnie do czynienia z 260 petycjami złożonymi do Sądu Najwyższego, w tym 110 przeciwko środowiskom żydowskim i 150 przeciwko państwu Izrael. Utrudnia to normalną rutynową działalność departamentu prawnego w ministerstwie obrony, a także szkodzi samemu ministerstwu, które nie jest przystosowane do takiej działalności i nie ma ani środków, ani siły roboczej do obsłużenia tych wszystkich spraw. Jest oczywiste, że większość z tych petycji jest obliczona na nękanie i dręczenie systemu. Dialog z Sądem Najwyższym zajmie czas, ponieważ nie może być tak, że każdy może złożyć petycję i od razu zostać wysłuchanym. Ministerstwo obrony nie może równocześnie rozpatrzyć 260 petycji."
    8 grudnia 2016 r. policja poinformowała, że w ostatnich dniach kilkaset osób z całego kraju przyjechało do żydowskiego osiedla Amona w Samarii, aby aktywnie przeciwstawić się rządowym planom likwidacji społeczności. Aby wszystkich pomieścić na terenie osiedla wystawiono namioty oraz tymczasowe baraki z miejscami do spania. Policja spodziewa się napływu kolejnych osób. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego likwidacja osiedla ma nastąpić do 25 grudnia. Mieszkańcy Amona wydali odezwę: "Ewakuacja Amona ma już się rozpocząć! Terz jest czas, aby wszyscy przybyli do Amona. Według naszych szacunków, ewakuacja zostanie przeprowadzona w najbliższą sobotnią noc. Wszystkich zapraszamy, aby spędzili Szabat w Amona." Tymczasem pracownicy sąsiedniego osiedla Ofra poinformowali, że są przygotowani na przyjęcie 42 rodzin z placówki Amona, dla których przygotowano trzy państwowe działki. Najnowszy plan przewiduje, że w placówce osadniczej Amona pozostaną 22 rodziny, których domy wybudowano na działkach państwowych. Natomiast pozostałych 20 rodzin zostanie tymczasowo przeniesionych do osiedla Ofra.

8 grudnia 2016 r. palestyński terrorysta usiłował rano zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na przystanku autobusowym przy osiedlu żydowskim Tapuach w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastnika.
    8 grudnia 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa odkryły w rejonie Hebronu rozległą siatkę terrorystyczną Hamasu, która przygotowywała się do ataków i porwań Izraelczyków. W dzisiejszych działaniach przejęto 2 karabiny Kałasznikow, 3 pistolety oraz kilka strzelb i amunicję. Aresztowano także kilka osób.

8 grudnia 2016 r. rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow powiedział, że Rosja czeka na izraelskie i palestyńskie propozycje odnośnie możliwości bezpośredniego spotkania Benjamina Netanjahu i Mahmouda Abbasa. "Propozycja prezydenta Rosji Władimira Putina na zorganizowanie szczytu izraelsko-palestyńskiego w Moskwie z udziałem premiera Netanjahu i prezydenta Mahmuda Abbasa jest wciąż na stole. Obie strony wyraziły zainteresowanie udziałem w takim zdarzeniu. Teraz czekamy na propozycje dotyczące wzajemnie akceptowalnych ram czasowych na zorganizowanie takiego spotkania."
    8 grudnia 2016 r. Senat Stanów Zjednoczonych przegłosował pomoc finansową dla projektów współpracy antyrakietowej z Izraelem. Wartość przyznanej pomocy wynosi 600,7 mln USD za 2017 r., w tym 268,7 mln USD na finansowanie badań i rozwoju rakietowych systemów obronnych, 62 mln USD na zamówienia systemu Iron Dome, 150 mln USD na zamówienia systemu Sling i 120 mln USD na zamówienia systemu Arrow-3. Dodatkowo 10 mln USD przyznano na wzmocnienie systemów współpracy amerykańsko-izraelskiej. Środki te są niezależne od protokołu ustaleń podpisanych we wrześniu, który przyznał 3,8 mld USD rocznej pomocy wojskowej dla Izraela do 2028 r.

9 grudnia 2016 r. rano zebrał się gabinet bezpieczeństwa. W trakcie rozmów doszło do zawarcia porozumienia między ministrem obrony Avigdorem Libermanem a gen. Nitzan Alonem w sprawie zwrotu ciał zabitych palestyńskich terrorystów. Izrael jest obecnie w posiadaniu pięciu ciał terrorystów, którzy zginęli podczas ataków na Izraelczyków. Sąd zażądał wyjaśnienia, dlaczego ciała są wciąż przetrzymywane, pomimo wniosków rodzin o ich wydanie. Gen. Alon zajął stanowisko, że zatrzymywanie ciał jedynie zwiększa napięcie wśród Arabów w Autonomii Palestyńskiej i Strefie Gazy. Takie działanie nie powstrzymuje ataków terrorystycznych, tylko zachęca do nich. Liberman zajął stanowisko, że przetrzymywanie ciał terrorystów jest środkiem odstraszania przed kolejnymi atakami. Ostatecznie podjęto decyzję kompromisową, że zatrzymane zostaną ciała terrorystów z Hamasu, a ciała pozostałych terrorystów będą zwrócone.
    9 grudnia 2016 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała o rozbiciu komórki terrorystycznej działającej w Jerozolimie. Aresztowano 8 palestyńskich terrorystów, którzy planowali ataki strzeleckie w rejonie stolicy. Pierwszym celem miała być izraelska baza wojskowa na górze Scopus we Wschodniej Jerozolimie. Terroryści przeprowadzili już rekonesans, zebrali informacje na temat bazy i otoczenia, i byli w końcowej fazie przygotowań do ataku. "Rozbicie tej siatki uniemożliwiło przeprowadzenie szeregu poważnych ataków terrorystycznych w Jerozolimie. Odkrycie tej komórki ponownie uświadomiło nam niebezpieczeństwo stwarzane przez terrorystów posiadających izraelskie dokumenty, które umożliwiają im swobodę ruchu i dostęp do brani palnej, dzięki czemu takie osoby stosunkowo łatwo mogą przeprowadzać ataki terrorystyczne."

9 grudnia 2016 r. sąd w Stambule oddalił sprawę przeciwko czterem byłym izraelskim dowódcom wojskowym, którzy mieli być sądzeni w trybie zaocznym za atak komandosów na statek "Mavi Marmara", który w 2010 r. usiłował przełamać morską blokadę Strefy Gazy. Sąd wycofał również nakaz aresztowania izraelskich wojskowych. Prokuratorzy domagali się kary dożywocia dla byłego szefa Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela gen. Gabi Ashkenaziego i byłego szefa wywiadu sił powietrznych gen. Avishai Lewiego. Po odczytaniu wyroku, w sądzie wybuchł tumult. Prawnicy i obserwatorzy wypowiadali się, że jest to parodia sprawiedliwości. Zawarta w czerwcu b.r. umowa pojednawcza między Izraelem a Turcją przewidywała między innymi zamknięcie spraw sądowych prowadzonych przeciwko izraelskim żołnierzom.

10 grudnia 2016 r. - Szabat.
    10 grudnia 2016 r. komisja ministerialna postanowiła po południem, że przewodnim tematem następnego Dnia Niepodległości Izraela będzie "jubileusz zjednoczenia Jerozolimy, wiecznej stolicy państwa Izrael i narodu żydowskiego". Równocześnie zwrócono uwagę na liczne problemy dręczące Jerozolimę. Miasto, będące stolicą państwa żydowskiego, w rzeczywistości nadal jest bardzo mocno podzielone. Około 40% mieszkańców to Arabowie, a wśród młodzieży około 60% stanowi arabska młodzież. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest historyczna decyzja z 1967 r., kiedy to dokonano aneksji i przyłączenia do Jerozolimy 22 palestyńskich wiosek i obozów uchodźców palestyńskich. Nigdy wcześniej one nie należały do Jerozolimy, i ich przyłączenie całkowicie zmieniło demografię miasta. Arabskie dzielnice Jabel Mukaber, Sue Baher, Szuafat i Kalandija są bardzo biedne i w większości zdominowane przez przestępcze gangi i terrorystów. Policja unika wkraczania na ich obszar, a jeżeli jest taka potrzeba, to odbywa się to na zasadzie dużych operacji policyjnych i metody "żelaznej pięści". Wieloletnie zaniedbania spowodowały, że Jerozolima jest obecnie jednym z najbiedniejszych miast w Izraelu. Z tego powodu postanowiono zmierzyć się z rzeczywistością, deklarując "rok ratowania żydowskiej Jerozolimy". Zwrócono uwagę na potrzebę szybkiego wybudowania bariery bezpieczeństwa, która oddzieli arabskie terytoria od żydowskiej Jerozolimy. W ten sposób 22 arabskich wiosek i obozów uchodźców powróciłoby do obszarów B i C w Autonomii Palestyńskiej. Mieszkańcy tych wiosek utraciliby wówczas wszystkie prawa stałych mieszkańców Izraela i byli by traktowani jak obywatele Autonomii Palestyńskiej. Pod izraelską suwerennością pozostałoby Stare Miasto, góra Scopus i Góra Oliwna. Cały ten obszar byłby otoczony barierą bezpieczeństwa.

10 grudnia 2016 r. po południem 3 Izraelczyków pomyłkowo wjechało do Ramallah w Samarii. Zostali oni zatrzymani przez palestyńską policję, która eskortowała ich do izraelskiego punktu kontrolnego poza miastem, gdzie bezpiecznie przekazano ich w ręce izraelskich sił bezpieczeństwa.
    10 grudnia 2016 r. wysoki przywódca Hamasu, Halil al-Hija wezwał al-Fatah do przeprowadzenia "poważnego narodowego dialogu w celu osiągnięcia jedności opartej na partnerstwie i porozumieniu w sprawach strategii, planów obrony i wyzwolenia z żydowskich rąk, aby stworzyć jednolite państwo arabskie od Morza Śródziemnego po rzekę Jordan. Każdy rodzaj broni i taktyki terroru stosowany do osiągnięcia tego celu, będzie zgodny z prawem. Dżihad musi skoncentrować się na politycznych, prawnych i międzynarodowych aspektach walki, bo te najlepiej ograniczają ruchy Izraela i zmuszają Żydów do ustępstw." Al-Hija wykluczył jakąkolwiek możliwość normalizacji stosunków z Izraelem, który nazwał "rakiem, który musimy usunąć".

10 grudnia 2016 r. władze egipskie otworzyły na trzy dni przejście graniczne w Rafah na granicy ze Strefą Gazy. Przejście jest praktycznie przez cały czas zamknięte od października 2014 r., z powodu nasilenia aktywności terrorystycznej w całym regionie. W 2015 r. przejście było zamknięte przez 344 dni. Egipt utworzył także strefę buforową wzdłuż granicy Strefy Gazy, wysiedlając z niej wszystkich mieszkańców. W obszarze tym wykopano głęboką fosę i zalano podziemne tunele przemytnicze prowadzące ze Strefy Gazy do Egiptu.

11 grudnia 2016 r. rząd przyjął propozycję ministerstwa finansów, aby wzmocnić społeczności położone w pobliżu Strefy Gazy. Projekt przewiduje obniżenie stawek podatku od nieruchomości oraz inne świadczenia przyznawane mieszkańcom społeczności zagrożonych ostrzałem rakietowym ze Strefy Gazy. Zatwierdzono także odszkodowania w wysokości 500 tys. szekli dla każdej ewakuowanej rodziny z likwidowanego osiedla Amona w Samarii. Wysokość odszkodowania będzie uzależniona od oszacowanej wartości nieruchomości danej rodziny.
    11 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu złożył kondolencje Egiptowi z powodu zamachu terrorystycznego na katedrę kościoła koptyjskiego w Kairze, w którym zginęły 23 osoby. "Izrael potępia naganny atak terrorystyczny w koptyjskiej katedrze w Kairze. Izraela łączy się w smutku z rodzinami ofiar i egipskim narodem. Musimy zjednoczyć siły i wspólnie walczyć z terroryzmem." Koptyjscy chrześcijanie stanowią około 10% ludności Egiptu, i w przyszłości już wielokrotnie byli ofiarami ataków terrorystycznych. Podobne kondolencje Netanjahu złożył do Turcji, gdzie w dwóch zamachach w Stambule zginęło 38 osób. "Izrael potępia wszelki terroryzm w Turcji i oczekuje, że Turcja będzie potępiać wszelkie ataki terrorystyczne w Izraelu. Walka z terroryzmem musi być wspólna. To musi być wzajemne potępienie oraz środki zaradcze, i tego państwo Izrael oczekuje od wszystkich krajach z którymi utrzymuje kontakty, w tym od Turcji."

11 grudnia 2016 r. palestyński terrorysta uzbrojony w nóż usiłował rano wejść na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Zamachowca zatrzymali izraelscy żołnierze.
    11 grudnia 2016 r. po południem grupa izraelskich pojazdów wojskowych usiłowała wjechać do miasta Dżenin w Samarii. Na ich drodze stanęli Palestyńczycy, których bardzo szybko wsparli funkcjonariusze palestyńskiej policji. Jeden z tych policjantów podniósł broń, a z boku było słychać pojedyncze strzały. Aby uniknąć konfrontacji, izraelscy żołnierze wycofali się. Armia bada okoliczności incydentu, zwłaszcza przyczynę, dlaczego działania nie były koordynowane z palestyńskimi siłami bezpieczeństwa. Miasto Dżenin leży w obszarze A w Autonomii Palestyńskiej, który podlega palestyńskim siłom bezpieczeństwom. Izraelskie działania w tym obszarze wymagają koordynacji z palestyńskimi siłami.

11 grudnia 2016 r. irański minister obrony Hossein Dehghan ostrzegł, że jeśli polityka amerykańskiego prezydenta-elekta Donalda Trumpa doprowadzić do wojny na Bliskim Wschodzie, w konsekwencji doprowadziłaby do zniszczenia Izraela. "Wrogowie mogą chcieć narzucić nam wojnę na podstawie fałszywych obliczeń i biorąc pod uwagę jedynie ich materialne możliwości. Taka wojna oznaczałaby zniszczenie syjonistycznego reżimu (Izrael) ... i pochłonie cały region, mogąc prowadzić do wojna światowej. Wśród innych następstw wojny, byłoby zniszczenie miast-państw (Zjednoczone Emiraty Arabskie , Bahrajn i Katar) na południowym wybrzeżu Zatoki Perskiej, ponieważ brakuje im wsparcia."

12 grudnia 2016 r. od rana w bazie sił powietrznych Nevatim trwają przygotowania do przywitania dwóch pierwszych izraelskich samolotów myśliwskich F-35I "Adir", które po południu mają dotrzeć ze Stanów Zjednoczonych. Dwa samoloty, oznaczone numerami 901 i 902 lecą z Włoch, i są pilotowane przez amerykańskich pilotów. Ceremonia przekazania samolotów Izraelowi odbędzie się po południem z udziałem premiera Netanjahu i innych przedstawicieli rządu oraz armii. Samoloty F-35 mają zastąpić w izraelskich siłach powietrznych przestarzałą konstrukcję samolotu wielozadaniowego F-16, który został pierwotnie zaprojektowany w 1970 r. Rzecznik izraelskich sił powietrznych powiedział: "Tu nie chodzi o zwykłe przekazanie samolotu lub innego latającego aparatu. F-35I posiada hebrajską nazwę 'Adir', i jest czymś, czego nigdy wcześniej nie spotkałem. Jeśli do tej pory posiadaliśmy trzecią lub czwartą generację samolotów myśliwskich, to ten samolot jest nie tylko piątą generacją - on reprezentuje pokoleniowy skok do przodu."
    12 grudnia 2016 r. wieczorem dwa izraelskie nowe samoloty myśliwskie F-35 wylądowały w bazie sił powietrznych Nevatim. Premier Benjamin Netanjahu powiedział, że nowe samoloty wzmacniają przewagę Izraela, a ramię armii zostało dzięki temu bardzo mocno wydłużone. Wiceprezes Lockheed Martin, Jack Crisler powiedział: "Izrael jest pierwszym krajem poza Stanami Zjednoczonymi, który deklaruje wstępną zdolność operacyjną samolotów F-35. Tą deklaracją dołączył do US Air Force i US Marine Corps. F-35 dyskredytuje wszystkie inne myśliwce na świecie ... posiada sferyczną świadomość 360 stopni świadomości wszystkiego, co się dzieje wokół niego ... Ta technologia jest technologią Izrael. Pochodzi z Elbit, i jest inna od wszystkich technologii na świecie. Jest rewolucyjna, i tylko F-35 ją ma." Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych, Ashton Carter powiedział: "Izrael rozpoczął latać na samolotach będących weteranami z II wojny światowe. Teraz lata na najbardziej zaawansowanych samolotach stealth F-35."

12 grudnia 2016 r. palestyńscy terroryści rzucili w nocy granaty w stronę izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne w rejonie arabskiej wioski Dheisheh, w pobliżu Betlejem w Judei. Nikt nie został ranny.

12 grudnia 2016 r. islamscy terroryści wystrzelili 2 rakiety Grad, które spadły na terytorium Egiptu w pobliżu granicy izraelskiej. Do ataku przyznał się ISIS, który poinformował, że celem było przejście graniczne izraelsko-egipskie.
    12 grudnia 2016 r. menadżer kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa, Kellyanne Conway potwierdził, że prezydent-elekt zamierza przenieść ambasadę Stanów Zjednoczonych z Tel Awiwu do Jerozolimy. "Jest to bardzo ważny priorytet dla prezydenta-elekta Donalda Trumpa."

13 grudnia 2016 r. burze połączone z silnym wiatrem i dużymi opadami deszczu uderzyły od rana w wybrzeże. Na obrzeżach Rosz Pina na północy kraju, doszło do kraksy licznych samochodów. Rannych zostało 11 osób. W innym dużym wypadku rannych zostało 7 osób. W rejonie Hajfy spadło 20 cm deszczu, a w północnej części kraju około 30 cm deszczu. Wystąpiły lokalne podtopienia, a straż pożarna ewakuowała ludzi z zagrożonych domów. 74-letni mężczyzna zmarł od hipotermii, gdy jego samochód został uwięziony w zalanym wodą tunelu. Ze względów bezpieczeństwa policja zamknęła wszystkie podziemne przejścia w Hajfie. Wiele dróg w rejonie zostało zamkniętych.

13 grudnia 2016 r. Palestinian Center for Policy and Survey Research opublikował wyniki badania opnii publicznej, z którego wynika, że 75% Palestyńczyków nie wierzy w możliwość rozwiązania dwu-państwowego. Stanowi to wzrost o 9% liczby osób nie wierzących w taki sposób rozwiązania konfliktu. Jako główną przyczynę wskazywali głównie przyśpieszenie izraelskiej działalności osiedleńczej. Badanie wykazało również, że 54% Palestyńczyków nie wierzy nowo wybranemu kierownictwu al-Fatah.
    13 grudnia 2016 r. po południem palestyńska terrorystka usiłowała zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Kalandia na północ od Jerozolimy. Żołnierze obezwładnili i aresztowali napastniczkę.
    13 grudnia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus przy wiosce Hizme, na wschód od Jerozolimy. Nikt nie został ranny, ale autobus został uszkodzony.

13 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu odwiedził Azerbejdżan. W Baku spotkał się z prezydentem Ilham Alijewem. Obaj politycy podkreślali potrzebę coraz mocniejszej współpracy między oboma państwami, szczególnie w dziedzinach rolnictwa, nowoczesnych technologii i obronności. Azerbejdżan zamówi sprzęt wojskowy w Izraelu o wartości prawie 5 mld USD.
    13 grudnia 2016 r. islamscy terroryści z ISIS oskarżyli Izrael, że w ciągu ostatnich trzech dni izraelskie siły powietrzne atakowały cele terrorystyczne w północnej części Półwyspu Synaj. Atakowane były cele w rejonie El-Arish i Sheikh Zuweid. Izrael nie skomentował tych doniesień.

14 grudnia 2016 r. przez noc w całym kraju padały deszcze. Rano w rejonie góry Hermon wystąpił opad śniegu. Władze wodne poinformowały, że dzięki obecnej burzy poziom wody w jeziorze Kinnaret wzrósł o 3 cm, a od początku grudnia wzrósł już o 12 cm. Wraz z deszczami przyszło silne ochłodzenie. W Hajfie i Tel Awiwie temperatura spadła do 13 stopni, w Jerozolimie do 5 stopni, a w Ejlacie do 14 stopni. Przerwy w dostawach energii elektrycznej wystąpiły w niektórych rejonach aglomeracji Gusz Dan.
    14 grudnia 2016 r. palestyński terrorysta w południe zaatakował zaostrzonym śrubokrętem izraelskich policjantów przy Bramie Lwów na Starym Mieście Jerozolimy. Rannych zostało 2 policjantów i 12-letni chłopiec. Policjanci napastnika.

14 grudnia 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem żydowski samochód w pobliżu wioski Dir Abu Mashal w Samarii. Nikomu nic się nie stało, ale w samochód trafiło kilka kul.

14 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu odwiedził Kazachstan. W Astanie spotkał się z prezydentem Nursułtanem Nazarbajewem. Podpisano porozumienie o współpracy w dziedzinach rolnictwa, badań i rozwoju, lotnictwa i nowoczesnych technologii. Podjęto decyzję o utworzeniu grup roboczych, które będą pracować nad konkretnymi wspólnymi projektami.

15 grudnia 2016 r. liczne burze połączone z dużymi opadami deszczu dotknęły obszar całego kraju. W Galilei i na Wzgórzach Golan odnotowano 100 mm opadu deszczu. W obszarze jeziora Kinnaret spadło ponad 80 mm deszczu, w Jerozolimie 62 mm, w Tel Awiwie 40 mm, w Beer Szewie 16 mm.
    15 grudnia 2016 r. ministerstwo spraw zagranicznych opublikowało raport dotyczący zdolności obronnych Unii Europejskiej. Raport określił, że Europa nie jest w stanie obronić się przed bezpośrednim atakiem wojskowym, a ani jeden pojedynczy europejski kraj nie jest w stanie prowadzić niezależnych działań militarnych. Europa dążąc do wyeliminowania wojny z kontynentu, wpadła w stan impotencji wojskowej. Jednocześnie, po raz pierwszy od dłuższego czasu, znalazła się w bezpośrednim zagrożeniu ze strony terroryzmu i rosyjskiej agresji na Ukrainie. Wskazano, że najlepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie wspólnych sił zbrojnych w Europie. Aktualna sytuacja pogłębia uzależnienie Unii Europejskiej od Stanów Zjednoczonych, których wojska stanowią stabilizującą siłę dla całego kontynentu i podstawę wojsk operacyjnych całego paktu wojskowego NATO. Rozwiązanie takie jest jednak niezwykle kosztowne, gdyż utrzymanie amerykańskich sił i amerykańskiej broni w Europie jest bardzo drogie. Wielkość tych sił jest także niewystarczająca, aby zapewnić wymaganą przewagę wojskową nad ewentualnymi zagrożeniami. Stosunek konwencjonalnych sił militarnych w Europie jest bardzo niekorzystny w stosunku do sił Rosji. Praktycznie są one bez znaczenia bez amerykańskiego nuklearnego potencjału odstraszania. Dodatkowo europejska polityka zagraniczna wykorzystuje argumenty groźby użycia sił militarnych, ale w praktyce ogranicza się to działań koncepcyjno-teoretycznych. W wyniku tego Unia Europejska utraciła wiarygodność nawet w sprawach europejskich. Wewnątrz Unii Europejskiej nasilają się także wewnętrzne problemy bezpieczeństwa, które wymusiły na rządach niektórych państw wyprowadzenie żołnierzy na ulice miast. Obecność wojska na ulicach europejskich miast jest niewiarygodnym zjawiskiem od dziesięcioleci. Wszystko to ukazuje wielką słabość Unii Europejskiej.

15 grudnia 2016 r. izraelska delegacja po raz pierwszy wzięła udział w międzynarodowej konferencji zorganizowanej w arabskim państwie. Była to konferencja Międzynarodowej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli (INTOSAI), którą zorganizowano w Abu Zabi.

16 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu skrytykował izraelską prasę za to, że celowo zignorowała jego wizytę w Azerbejdżanie i Kazachstanie. "Dostrzegłem, że większość serwisów informacyjnych ledwie poinformowała o historycznej wizycie, jaką odbyłem w dwóch muzułmańskich krajach: Azerbejdżanie i Kazachstanie. Była to bardzo ważna wizyta, która doprowadziła do zawarcia szeregu umów z nimi. Większość serwisów informacyjnych podobnie zignorowało szczyt dyplomatyczny, który w ubiegłym tygodniu odbył się w Izraelu z Cyprem i Grecją. Podobnie przegapili szczyt, który miałem z 7 afrykańskimi państwami, i moją wizytę w 4 państwach w ciągu 4 dni. Oni niemal całkowicie zignorowali moją podróż do Rosji z okazji 25-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi państwami, a także ważne spotkanie, które odbyło się z prezydentem Putinem w celu wzmocnienie więzi i poprawienia koordynacji między naszymi siłami zbrojnymi, tak aby zapobiec nieporozumieniom. Oni ciągle ignorują spotkania dyplomatyczne, które prawie codziennie odbywam w Jerozolimie z liderami z całego świata, którzy przyjeżdżają, aby wzmocnić ich więzi z Izraelem. A jaki jest powód ignorowania tego wszystkiego? Oni chcą nadal sprzedawać społeczeństwu złudzenie izolacji. A jeśli jest to już niemożliwe, to nie chcą informować o rosnącym statusie Izraela wśród narodów świata."
    16 grudnia 2016 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że liczba odnotowanych ataków terrorystycznych w Izraelu w minionym miesiącu spadła o 38% w skali całego kraju. W listopadzie odnotowano łącznie 95 ataków terrorystycznych (w porównaniu w październiku było 153 ataki), z czego 9 w Jerozolimie (w październiku było 48). W wyniku tych ataków ranny został 1 funkcjonariusz sił bezpieczeństwa (w październiku zginęły 2 osoby, a 23 zostały ranne). Jest to najwyższy spadek aktywności terrorystycznej od października 2015 r., kiedy odnotowano w ciągu jednego miesiąca 620 ataków.
    16 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu po południem wezwał mieszkańców osiedla Amona do wstrzymania się od przemocy wobec sił bezpieczeństwa, które będą przeprowadzać operację eksmisji ich z osiedla. "Przeżywacie trudny okres, wy i wasze rodziny, i cały naród Izraela. Rząd ma zobowiązania wobec społeczności w Judei i Samarii. Dążymy do tego bardziej niż jakikolwiek inny rząd w historii Izraela. To dlatego razem z ministrami czyniliśmy wiele starań, aby znaleźć rozwiązanie, które będzie dobre dla mieszkańców tych domów. Spędzaliśmy dni i noce na dyskusji, odbyliśmy dziesiątki rozmów, proponowaliśmy kreatywne rozwiązania - niestety, nasze rozwiazania nie zostały zaakceptowane. Jedna rzecz musi być jasna: Izrael jest państwem prawa. Orzeczenie sądu zobowiązuje nas wszystkich, ale również zobowiązuje rząd Izraela. Ale prawo musi być równe. To samo prawo, które domaga się ewakuacji Amona, również domaga się usunięcia nielegalnych budynków w innych częściach kraju. Dlatego poleciłem, aby przyspieszyć rozbiórki nielegalnych budynków na Negewie, w Wadi Ara, w Galilei, w centralnym Izraelu - na terenie całego kraju. I zrobimy to w najbliższych dniach. I nie pozwolimy, aby obowiązywały podwójne standardy dotyczące egzekwowania budów między obywatelami Izraela, między Żydami i Arabami. Będę walczyć tak, aby Izrael miał jedno prawo dla wszystkich, i aby był ono egzekwowane od wszystkich - co się nie działo przez dziesięciolecia aż do teraz. Wzywam wszystkich, aby działali w odpowiedzialny sposób. W żaden sposób nie zaszkodźcie żołnierzom sił bezpieczeństwa. To są nasze dzieci. Oni są bliscy nam wszystkim, bo chronią nas wszystkich. Nie ma miejsca dla przemocy. Apeluję również do drogich mieszkańców Amona: Wasz protest jest zrozumiały, ale to nie jest miejsce dla obecności chłopców i dziewcząt, młodych mężczyzn i kobiet. Wzywam wszystkich liderów, aby wykazali narodową odpowiedzialność w tym czasie. Jedność Izraela jest najwyższą wartością i jest źródłem naszej siły. Jesteśmy jednością. Jesteśmy braćmi."

16 grudnia 2016 r. minister rolnictwa Uri Ariel odwiedził żydowskie osiedle Amona w Samarii. Spotkał się z mieszkańcami, którzy mają być eksmitowani ze swoich domów. Przywódca radykalnych działaczy broniących osiedla, Avichai Boaron powiedział: "Jesteśmy gotowi do walki, do której nas zmuszono. Wzywamy społeczeństwo, aby dołączyło do nas. Tutaj zbudowaliśmy nasze domy. Niestety pozostały poza jurysdykcją prawa. Politycy wyjaśniają nam, że osiągnięty został postęp i że wszyscy pozostaniemy na wzgórzu, ale po dwóch dniach przyszedł oficjalny dokument, a to co w nim pisze, nie pasuje do tego, co nam mówiono. Państwo nie dotrzymało danych słów. Wzywamy wszystkich liderów, aby znaleźli rozwiązanie - jeszcze nie jest za późno." Kilkadziesiąt osób odmówiło ewakuacji i zapowiedziało siłową konfrontację z siłami bezpieczeństwa. Na dachach budynków osiedla wystawiono wartowników, którzy obserwują ruchy sił bezpieczeństwa w okolicy. Na drodze prowadzącej z osiedla Ofra do Amona ustawiono żelazne pręty i opony gotowe do podpalenia. Młodzi aktywiści przygotowują także blachy i inne przedmioty, które są gromadzone na dachach budynków.
    16 grudnia 2016 r. sekretarz generalny OWP, Saeb Erekat ostrzegł, że przeniesienie amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy zniszczy perspektywy pokoju. Erekat podkreślił, że ostateczny status Jerozolimy musi być rozstrzygnięty w negocjacjach między Izraelem a Palestyńczykami.
    16 grudnia 2016 r. późnym wieczorem izraelskie władze przekazały do Autonomii Palestyńskiej ciała 7 zabitych palestyńskich terrorystów. Zwrotu dokonano pomimo silnej opozycji ze strony ministra obrony Avigdora Liebermana, który twierdzi, że pogrzeby będą okazją do wzywania do kolejnych ataków terrorystycznych, aby pomścić zabitych terrorystów. Ciała wydano pod warunkiem, że pogrzeby nie staną się sceną demonstracji i podżegania do terroru.

16 grudnia 2016 r. Francja poinformowała o odłożeniu bliskowschodniej konferencji pokojowej na późniejszy termin, prawdopodobnie w styczniu 2017 r. Jako przyczynę wskazano niekorzystne warunki, które obecnie uniemożliwiają odbycie się bezpośrednich rozmów izraelsko-palestyńskich.

17 grudnia 2016 r. - Szabat.
    17 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się wieczorem z Naftali Benettem i reprezentującym społeczność osiedla Amona, Jossi Daganem. Po długiej rozmowie zdecydowano się na nowy plan ewakuacji osiedla. Postanowiono, że na tym samym wzgórzu pozostanie więcej rodzin niż pierwotnie planowano. Liczbę rodzin zwiększono z 12 do 24. Jednocześnie państwo rozpocznie działania w celu przygotowania nowej działki pod budowę domów. Netanjahu spotkał się także z ministrem spraw bezpieczeństwa publicznego Giladem Erdan, którego poprosił o egzekwowanie prawa wobec nielegalnego budownictwa w arabskim sektorze. Wezwał do jak najszybszej rozbiórki nielegalnie wzniesionych arabskich domów na Negewie, w Jerozolimie, Judei i Samarii.

18 grudnia 2016 r. rząd zatwierdził plan dostarczenia 113 nowych opancerzonych autobusów na terytoria Judei i Samarii. Plan będzie realizowany w latach 2017-2021 i będzie kosztować 215 mln szekli. Autobusy będą wykorzystywane głównie do transportu uczniów i mieszkańców żydowskich osiedli Judei i Samarii, którzy narażeni są na ataki kamieniami i ostrzał z broni palnej. Minister transportu Israel Katz powiedział: "Uważam decyzję o dodaniu kuloodpornych autobusów do Judei i Samarii jako bardzo ważną. Wzmocni to społeczności i pozwoli nam zwiększyć częstotliwość kursowania autobusów do różnych społeczności, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom Izraela."

18 grudnia 2016 r. w nocy izraelscy żołnierze zaczęli zamykać drogi w rejonie ewakuowanego żydowskiego osiedla Amona w Samarii. W nocy doszło do poważnego incydentu. Posterunek przy osiedlu Ofra opuścili żołnierze z Batalionu Tzabar z Brygady Givati. Zaprotestowali oni w ten sposób przeciwko likwidacji osiedla Amona. Dowódcy batalionu przeprowadzili z nimi rozmowy, zapewniając ich, że nie wezmą udziału w ewakuacji osiedla. Żołnierze powrócili na posterunek.
    18 grudnia 2016 r. mieszkańcy żydowskiego osiedla Amona przegłosowali po południem akceptację nowej oferty przedstawionej przez rząd. Oznacza to, że 24 rodziny (z 42 rodzin Amona) pozostaną na tym samym wzgórzu, a jedynie przeniosą się na sąsiednią działkę, której właścicielem jest państwo. Poprzednia oferta mówiła o pozostawieniu jedynie 12 rodzin na wzgórzu. "Zdecydowaliśmy się tymczasowo zawiesić opór wobec planowanej eksmisji i zaakceptować ofertę rządu na budowę 52 nowych domów i budynków publicznych w Amona. Zdecydowaliśmy się dać szansę ofercie, aby odbudować nasze domy tutaj w Amona. Będziemy uważnie obserwować i sprawdzać, czy państwo wypełnia swoje obietnice dotyczące budowy domów i nowych budynków użyteczności publicznej w Amona. Jeśli państwo nie wypełni swoich obietnic, nie zawahamy się."

19 grudnia 2016 r. burze i ulewne deszcze spowodowały lokalne podtopienia w Ra'anana. Okresowo zamknięto siedem ulic w mieście. Podtopienia wystąpiły także w Herzliji, gdzie ewakuowano dzieci z przedszkola. Ze względu na trudne warunki pogodowe wystąpiły opóźnienia w lotach na lotnisku im. Dawida Ben-Guriona.

19 grudnia 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy żydowski samochód w pobliżu osiedla Neve Tzuf w Samarii. Od odłamków szkła ranny został 1 Izraelczyk. Napastnicy zbiegli.
    19 grudnia 2016 r. izraelscy żołnierze wykryli nad ranem fabrykę broni w Hebronie, w Judei. Jest to jedna z największych fabryk broni, jaką kiedykolwiek odkryto w Samarii i Judei. Zakład mieścił się w podziemnych pomieszczeniach pod jednym z domów mieszkalnych, w odległości niecałego 1 km od strefy przemysłowej na południe od Hebronu. Skonfiskowano 15 tokarek, liczne materiały, części, broń i amunicję.
    19 grudnia 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano patrol izraelskich żołnierzy przy barierze granicznej w południowej części Strefy Gazy. Żołnierze odpowiedzieli ogniem. Nikt nie został ranny. Izraelski czołg ostrzelał i zniszczył sąsiednie stanowisko obserwacyjne Hamasu.
    19 grudnia 2016 r. palestyńska terrorystka z nożem w ręku podeszła po południem do wejścia do bazy straży granicznej w pobliżu Kalkilii w Samarii. Żołnierze obezwładnili i aresztowali napastniczkę.

19 grudnia 2016 r. tunezyjski minister spraw wewnętrznych Hedi Majdoub powiedział, że zabójstwo tunezyjskiego inżyniera, który współpracował z Hamasem zostało zaplanowane przez cudzoziemców, chociaż "jeszcze nie ma na to żadnych namacalny dowodów." Majdoub dodał, że conajmniej dwóch cudzoziemców było zaangażowanych w to zabójstwo. Osoby powiązane z Palestyńczykami oskarżyły Izrael, wskazując, że zabójstwo przeprowadzili tajni agenci Mosadu.
    19 grudnia 2016 r. islamski terrorysta wjechał wieczorem rozpędzonym samochodem ciężarowym w jarmark świąteczny w Berlinie (Niemcy). Zginęło 12 osób, a 48 zostało rannych. Wśród osób rannych znalazł się jeden Izraelczyk. Jego żona znajduje się wśród osób zaginionych, a wciąż nie zidentyfikowano wszystkich ofiar zamachu.

20 grudnia 2016 r. parlamentarna komisja finansów zatwierdziła rano projekt budżetu państwa na lata 2017-2018. W 2017 r. budżet ma wynosić 446,9 mld szekli, a w 2018 r. 460 mld szekli. Teraz projekt budżetu powróci do Knesetu, gdzie musi przejść drugie i trzecie czytanie.
    20 grudnia 2016 r. wiceminister obrony Eli Ben-Dahan wezwał do przeprowadzenia modernizacji wszystkich autobusów komunikacji miejskiej w Izraelu, tak aby były one kuloodporne i w pełni bezpieczne dla pasażerów. "Niestety widzieliśmy kolejny arabski atak terrorystyczny w Judei i Samarii. Oni nie przestaną próbować szkodzenia Żydom. Na szczęście autobus był kuloodporny i nikt nie z Żydów nie został ranny. W związku z tym atakiem jestem zdeterminowany, aby budżet został szybko przyjęty, dzięki czemu będziemy w stanie od początku przyszłego roku modernizować autobusy. Odnosząc się do zamachu w Berlinie, nadszedł czas, aby Europejczycy zdali sobie sprawę, że muszą walczyć z terrorem, a nie tylko go powstrzymywać. Europejczycy próbowali wychwytywać osoby podejrzane o działalność terrorystyczną, zamiast z nimi walczyć, i dzisiaj widzimy liczne ataki terrorystyczne w Europie. Wzywam Europejczyków, aby przyłączyli się do państwa Izrael w zdeterminowanej walce z terroryzmem, i nie pozwolili mu podnieść głowy gdziekolwiek na świecie."
    20 grudnia 2016 r. minister obrony Avigdor Liberman powiedział, że zamierza przywrócić obowiązkową służbę wojskową mężczyzn z powrotem do trzech lat. Podkreślił, że obecnie nie ma możliwości skrócenia służby do dwóch i pół roku ze względów bezpieczeństwa państwa. Na początku grudnia parlamentarna komisja obrony i spraw zagranicznych zatwierdziła projekt skrócenia od 2020 r. zasadniczej służby wojskowej do 30 miesięcy. Wysoki przedstawiciel ministerstwa obrony powiedział, że Siły Obronne Izraela muszą się obecnie mocno skoncentrować na możliwości konfrontacji z organizacją terrorystyczną Hezbollah. "Siły operacyjne Hezbollahu liczą obecnie około 1800 terrorystów, których umiejętności bojowe bardzo wzrosły podczas pięciu lat wojny w Syrii. Musimy posiadać zdolność odpowiedzi na atak, dlatego ćwiczymy. Ponadto, w ostatnich latach myśleliśmy, że siły powietrzne mogą wszystko zaatakować i zniszczyć. Ale siły powietrzne nie potrafią wszystkiego zrobić. Siły bezpieczeństwa muszą korzystać także z innych środków, takich jak rakiety, które mogą być stosowane jako dodatek do sił powietrznych. Obserwujemy coraz więcej prób przekazania terrorystom niekonwencjonalnego uzbrojenia, takiego jak broń chemiczna i biologiczna. Dlatego musimy być odpowiednio przygotowani. To cud, że jesteśmy poza kręgiem przemocy, który nas otacza." Ministerstwo obrony czyni obecnie starania o nabycie pocisków rakietowych klasy ziemia-ziemia o zasięgu ponad 200 km i głowicy bojowej o masie 450-500 kg. "Ciężkie rakiety z głowicami 500 kg mogą kosztować nawet 3 miliony szekli. Istnieją różnego rodzaju rakiety bojowe o zasięgu od 30 do 250 km, więc jest to również kwestia budżetu. Zmiana ta wynika ze zmiany charakteru działań prowadzonych na północy, oraz z potrzeby zwiększenia możliwości reagowania w sposób, w jaki wcześniej nie reagowaliśmy."
    20 grudnia 2016 r. rządowe biuro adwokackie złożyło wieczorem wniosek do Sądu Najwyższego, z wnioskiem o opóźnienie ewakuacji żydowskiego osiedla Amona o 45 dni. Główny prokurator powiedział, że ze względu na złożoność i wrażliwość ewakuacji ponad 40 rodzin i około 200 dzieci z Amona, państwo zaangażowało nadzwyczajne środki w celu znalezienia rozwiązania, które zapewniłoby bezpieczną i spokojną ewakuację, przy jednoczesnym zminimalizowaniu szkód wyrządzonym eksmitowanym mieszkańcom. Budowa nowych domów została opóźniona, ponieważ Arabowie z Jordanii zgłosili roszczenia z tytułu prawa własności do gruntów, na których mieli zamieszkać przesiedleńcy z Amona. Z tego powodu wstrzymano prace budowlane do czasu ogłoszenia wyroku sądowego. Biuro adwokackie podkreśliło, że po upływie 45 dni, państwo nie będzie składać kolejnego wniosku o dalsze opóźnienie ewakuacji osiedla Amona. Sąd Najwyższy odroczył termin ewakuacji osiedla do 8 lutego 2017 r.
    20 grudnia 2016 r. ekspert ds. Środkowego Wschodu, dr Efraim Herrera zwrócił wieczorem uwagę na najnowsze zagrożenia w regionie. W ostatni weekend w Tunezji zginął z rąk nieznanych zamachowców inżynier Mohamed Zaouari, który był powiązany z Hamasem i konstruował na ich potrzeby między innymi drony. Tunezja obwiniła za ten zamach agentów izraelskiego Mosadu. "Tunezja to islamski kraj. W pierwszych wyborach po obaleniu dyktatora Zine El Abidine Ben Ali, Tunezyjczycy wybrali islamską partię. Stwarza to nowe potencjalne źródło zagrożenia. Odnosząc się do poniedziałkowego zamachu na rosyjskiego ambasadora w Turcji, należy zwrócić uwagę, że mordercą był turecki policjant. Rosja prowadzi wojnę przeciwko sunitom w Syrii. 85% muzułmanów na świecie to sunici, a Rosja postanowiła wesprzeć szyitów i Iran w wojnie przeciwko sunitom. Więc oni będą się mścić. Możecie być pewni, że religijni sunici będą się mścić, gdyż w prawie islamskim jest zwyczaj, że gdy jakiś kraj prowadzi wojnę przeciwko islamskiemu narodowi, to nie jest już sprawa indywidualna, ale obowiązek każdego muzułmanina, aby walczyć z tym krajem. Jeśli chodzi o atak terrorystyczny w Berlinie, to Niemcy, odkąd dołączyły do międzynarodowej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu, są wrogiem narodu islamskiego. A ponieważ są teraz wrogiem, to każdy muzułmanin musi zabijać tych ludzi, którzy zaatakowali islam. Należy spodziewać się wielu podobnych ataków w przyszłości w Europie. W Niemczech jest wiele meczetów, w których uczą dżihadu. Tylko w ubiegłym roku do Niemiec napłynęło milion muzułmanów. Również setkie muzułmanów z europejskich krajów uczestniczyło w wojnie w Syrii. Tak więc Europa ma ogromny problem i jak do tej pory ma zamknięte oczy, nie chcąc rozpoznać natury problemu."

20 grudnia 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy żydowski autobus w pobliżu osiedla Talmon w Samarii. Nikt nie został ranny. Napastnicy zbiegli.

20 grudnia 2016 r. ambasador Izraela w Stanach Zjednoczonych, Ron Dermer z zadowoleniem przyjął zobowiązanie prezydenta-elekta Donalda Trumpa, że przeniesie amerykańską ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy. Podkreślił, że będzie to "wielki krok naprzód na rzecz pokoju" i "silny sygnał przeciwko delegitymizacji Izraela."
    20 grudnia 2016 r. przewodniczący OWP Saeb Erekat przemawiając na konferencji w Waszyngtonie zagroził, że jeśli nastąpi przeniesienie amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy, to OWP wycofa się ze wszystkich wcześniej podpisanych porozumień z Izraelem. Erekat podkreślił, że przeniesienie ambasady będzie oznaczało akceptację przez Stany Zjednoczone "nielegalnej aneksji Wschodniej Jerozolimy dokonanej przez Izrael." Erekat zagroził także natychmiastową rezygnacją z funkcji głównego negocjatora po stronie Autonomii Palestyńskiej, gdyż w jego ocenie "nie będzie już żadnych perspektyw pokoju."

21 grudnia 2016 r. minister sprawiedliwości Arje Deri powiedział rano: "Byłem kompletnie zaskoczony i przerażony informacją o straszliwej profanacji i barbarzyńskim ataku do którego doszło minionej nocy w grobie świętego rabina Nachmana w Humaniu. Jeszcze dzisiaj skontaktuję się z prezydentem Ukrainy w celu zapewnienia, że zostaną podjęte szybkie działania w celu ujęcia sprawców i zwiększenia bezpieczeństwa na miejscu."
    21 grudnia 2016 r. pragnący zachować anonimowość wysoki oficer wojskowy powiedział, że na całym Bliskim Wschodzie nasila się chaos, który jednak omija Izrael. Posiadane dane wywiadowcze nie wskazują, aby w przyszłym 2017 r. Izraelowi groziła jakaś wojna. Libański Hezbollah nadal jest bardzo mocno zaangażowany w wojnę domową w Syrii, natomiast Hamas utracił swoich sponsorów i cierpi na poważny niedostatek uzbrojenia. Jednak niespodziewane zdarzenia mogą doprowadzić do nagłej eskalacji zdarzeń i zawsze istnieje ryzyko wybuchu nowego konfliktu.
    21 grudnia 2016 r. były prezydent Mosze Kacaw został po południem zwolniony z więzienia, w którym odsiedział 5 lat i 15 dni z jego siedmiu lat zasądzonej kary za gwałt i inne nieprzyzwoite czyny. Przed więzieniem przywitała go rodzina i dziennikarze.
    21 grudnia 2016 r. Kneset przyjął wieczorem budżet państwa na lata 2017-2018. W głosowaniu 60 posłów poparło budżet, a 48 było przeciw. Deficyt budżetu w latach 2017-2018 będzie wynosił 2,9% PKB.

21 grudnia 2016 r. izraelska policja graniczna aresztowała w nocy w Hebronie 3 poszukiwanych Palestyńczyków. Podczas operacji żołnierze zostali zaatakowani i obrzuceni kamieniami przez Arabów.
    21 grudnia 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa wieczorem wyburzyły dom palestyńskiego terrorysty w wiosce Kfar Aqab, na północ od Jerozolimy. Dom należał do Masabacha Abu-Sabich, który 9 października b.r. zabił 2 Izraelczyków przy Wzgórzu Amunicyjnym w Jerozolimie. Podczas akcji wyburzania domu palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli ogniem zabijając 1 napastnika.

21 grudnia 2016 r. grupa ukraińskich nacjonalistów wtargnęła w nocy na teren cmentarza żydowskiego w Humaniu na Ukrainie. Zbezcześcili grób rabina Nachmana, założyciela chasydzkiej grupy z Bracławia. Do wnętrza ohelu wrzucono głowę świni oraz wymalowano czerwoną farbą antysemickie hasła. Na czole głowy świni wycięto swastykę. Napastnicy rozpryskując gaz łzawiący rozproszyli modlących się Żydów. Krzyczano także antysemickie hasła. Wezwana policja nikogo nie aresztowała. Ambasador Izraela na Ukrainie wezwał władze w Kijowie do podjęcia działań i postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości.
    21 grudnia 2016 r. ambasador Izraela przy ONZ, Danny Danon skrytykował propozycję rezolucji, która w dniu jutrzejszym ma być głosowana w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Rezolucja ma żądać od Izraela natychmiastowego i całkowitego zaprzestania wszelkich działań osadniczych na okupowanym terytorium palestyńskim, w tym we Wschodniej Jerozolimie. Podkreśla ona także, że budowa żydowskich społeczności w Judei, Samarii i Wschodniej Jerozolimie nie ma mocy prawnej i stanowi rażące naruszenie międzynarodowego prawa, stanowiąc przeszkodę w osiągnięciu rozwiązania dwu-państwowego oraz sprawiedliwego, trwałego i kompleksowego porozumienia pokojowego. Projekt został przekazany wieczorem przez Egipt do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Danny Danon powiedział: "Proponowana rezolucja jest szczytem hipokryzji. Ona nic nie uczyni dla wspierania procesu dyplomatycznego, a jedynie będzie służyć palestyńskiej polityce podżegania i terrorowi. To absurdalne, że w czasie, gdy tysiące giną w masakrach w Syrii, Rada Bezpieczeństwa poświęca swój czas i energię na dyskusję nad rezolucją potępiającą jedyną prawdziwą demokrację na Bliskim Wschodzie. W ciągu ostatnich miesięcy prowadziliśmy wysiłek dyplomatyczny wzywając członków Rady do odrzucenia takiej rezolucji. Oczekujemy, że nasi najwięksi sprzymierzeńcy nie pozwolą na przyjęcie przez Radę tej jednostronnej i anty-izraelskiej uchwały."

22 grudnia 2016 r. minister rolnictwa Uri Ariel wezwał rząd do rozszerzenia izraelskiej suwerenności w Judei i Samarii, jako odpowiedź na rezolucję domagającą się od Izraela zaprzestania wszystkich prac budowlanych w społecznościach żydowskich w Judei i Samarii. "Jest nie do pomyślenia, że gdy cały Bliski Wschód płonie, to Rada Bezpieczeństwa ONZ w dalszym ciągu nakłada sankcje na Izrael. Jeżeli Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjmie rezolucję przeciwko państwu Izrael, to musimy przejść z obrony do ataku. Powiedziałem ministrom, że jeżeli zostanie przyjęta w ONZ rezolucja przeciwko Izraelowi, to musimy podjąć szybkie działania, aby rozszerzyć suwerenność nad obszarem C."
    22 grudnia 2016 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała o rozbicie komórki terrorystycznej Hamasu, która przygotowywała zamachy terrorystyczne w całym kraju. Członkowie komórki przygotowywali się do przeprowadzenia serii samobójczych zamachów bombowych w dużych izraelskich miastach, oraz fali ataków z użyciem broni palnej w Judei i Samarii. Aresztowano 20 Palestyńczyków, z których większość była już osadzona w izraelskich więzieniach i była zwolniona w wyniku porozumień z Autonomią Palestyńską. Komórka posiadała w Nablusie własne laboratorium produkujące materiały wybuchowe o masie 7 kg. Miały być one detonowane na przystankach autobusowych i stacjach kolejowych. Cztery osoby przygotowywały się do samobójczych zamachów w Jerozolimie i Hajfy. Przejęto także broń palną, w tym karabinki szturmowe M-16. Komórka korzystała z szerokiego wsparcia logistycznego i finansowego Hamasu. W tej sprawie prowadzone są dalsze postępowania.
    22 grudnia 2016 r. ekspert ds. Środkowego Wschodu dr Dror Manor powiedział, że wierzy, że ostatnie ataki terrorystyczne w Europie zmienią oblicze kontynentu. "Niemcy, Francja i Wielka Brytania znajdują się w trudnej sytuacji. Europejczycy muszą się obudzić z ich naiwności oraz wzmocnić swoje systemy bezpieczeństwa i obrony. Może powinni uczyć się od Izraela. Zauważam, że w wyniku intensyfikacji ruchów fundamentalistycznych Europejczycy od lat byli rzecznikiem równych praw i praw człowieka. Obecnie w Europie istnieją całe muzułmańskie dzielnice, w których oni wspólnie modlą się. Przez lata nie stawiano żadnych ograniczeń muzułmanom, a wynik jest taki, że ekstremiści przejęli Europę. Prędzej czy później obywatele Europy zaprowadzą zmiany. Widać protesty i zaangażowanie obywateli w Niemczech. Istnieją nawet obawy, że z powodu tego bałaganu z uchodźcami, skrajna prawica dojdzie do władzy - a to może stwarzać zagrożenie dla Izraelczyków mieszkających w Berlinie. We Francji również musi nastąpić wstrząs, aby mogli pójść dalej. Europejczycy będą musieli znacznie zwiększyć swoje systemy zabezpieczeń, muszą zachowywać czujność wobec wszelkich podejrzanych przedmiotów pozostawionych w pobliżu obiektów potencjalnie niebezpiecznych i zmienić swoją politykę."

22 grudnia 2016 r. prezydent-elekt Donald Trump zaapelował do amerykańskiej delegacji przy ONZ, która podlega jeszcze administracji Baracka Obamy, aby zawetowała w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt antyizraelskiej rezolucji. "Stany Zjednoczone od dawna są przekonane, że pokój między Izraelczykami a Palestyńczykami przyjdzie dopiero w wyniku bezpośrednich negocjacji między obydwoma stronami, a nie przez narzucenie warunków przez ONZ. Taka rezolucja postawi Izrael w bardzo słabej pozycji negocjacyjnej i będzie niezwykle nieuczciwe wobec wszystkich Izraelczyków." Wieczorem prezydent-elekt Donald Trump spotkał się w Nowym Jorku z egipskim prezydentem Abdel Fattah al-Sisi. Omówiono regionalną sytuację na Bliskim Wschodzie w kontekście do projektu ustawy złożonej w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
    22 grudnia 2016 r. Egipt zwrócił się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o odłożenie na czas nieokreślony głosowania nad projektem rezolucji skierowanej przeciwko izraelskim osiedlom w Judei i Samarii. Jako przyczynę podano naciski ze strony Izraela i potrzebę przeprowadzenia konsultacji. Czterech członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - Nowa Zelandia, Wenezuela, Malezja i Senegal - postawiły Egiptowi ultimatum, żądając wyjaśnienia w jutrzejszym dniu przyczyn odwlekania głosowania projektu rezolucji domagającej się likwidacji żydowskich osiedli w Judei i Samarii. W przeciwnym razie delegacje zastrzegły sobie prawo samodzielnego przedstawienia projektu i przeprowadzenia głosowania.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2016 by Gedeon