REZOLUCJA  W  RADZIE  BEZPIECZEŃSTWA  ONZ



  -  HISTORIA
     - październik-grudzień 2016 r.
 - Rezolucja Rady Bezpieczeństwa
     - styczeń-marzec 2017 r.





 

---- Rezolucja w Radzie Bezpieczeństwa ONZ ----

23 grudnia 2016 r. izraelscy żołnierze wkroczyli nad ranem do arabskiej wioski Balata na obrzeżach Nablusu w Samarii. Aresztowano 2 Palestyńczyków i skonfiskowano skład części zapasowych do broni. Podczas operacji palestyńscy terroryści ostrzelali Izraelczyków, raniąc 1 żołnierza. W miejscowości Seir w Judei skonfiskowano kilkanaście tysięcy szekli, które służyły finansowaniu działalności terrorystycznej.
    23 grudnia 2016 r. palestyński terrorysta przedostał się wieczorem na teren żydowskiego osiedla Efrat w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Wdarł się do jednego z domów mieszkalnych i zranił nożem 50-letniego Izraelczyka. Napastnik zbiegł.

23 grudnia 2016 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła wieczorem rezolucję domagającą się od Izraela wstrzymania budowy żydowskich społeczności w Judei, Samarii i Wschodniej Jerozolimie. Za przyjęciem rezolucji głosowało 14 państw (Rada liczy 15 członków). Stany Zjednoczone wstrzymały się od głosu i nie skorzystały z prawa weta. Prawo weta w Radzie posiadają poza Stanami Zjednoczonymi jeszcze Wielka Brytania, Francja, Rosja i Chiny. Żadne z tych państw nie skorzystało z tego prawa i poparło rezolucję. Głosowania w dniu dzisiejszym domagał się przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej, i to pomimo wycofaniu się strony egipskiej.
    23 grudnia 2016 r. ambasador Izraela przy ONZ, Danny Danon skrytykował dzisiejszą uchwałę Rady Bezpieczeństwa ONZ. "Ani Rada Bezpieczeństwa, ani UNESCO, nie będą zmieniać naszej historii i nie zerwą więzi między narodem Izraela i ziemią Izraela. Wysiłki, aby zaatakować Izrael przez ONZ nic nie pomogą i nie przyczynią się do osiągnięcia porozumienia. Palestyńczycy nic nie osiągną, jeśli nie powstrzymają podżeganie i terroryzm, i nie powrócą do bezpośrednich negocjacji z Izraelem. Izrael spodziewał się, że jej największy przyjaciel będzie działać zgodnie z wieloletnią polityką i zawetuje jednostronną rezolucję. Nie ulega wątpliwości, że zmiana administracji Stanów Zjednoczonych przyniesie nową erę."

24 grudnia 2016 r. - Szabat.
    24 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu wydał w nocy oświadczenie: "Izrael odrzuca haniebną anty-izraelską rezolucję przyjętą w ONZ, i nie będzie przestrzegał jej żądań. W czasie, gdy Rada Bezpieczeństwa nic nie robi, aby powstrzymać rzeź pół miliona ludzi w Syrii, ta grupa ludzi uchwala haniebną rezolucję potępiającą jedyną prawdziwą demokrację na Bliskim Wschodzie, i nazywa Ścianą Płaczu terytorium okupowanym." Netanjahu polecił ambasadorom Izraela w Nowej Zelandii i Senegalu powrócić do kraju na konsultacje. Polecił także odwołanie zaplanowanej wizyty w Izraelu senegalskiego ministra spraw zagranicznych oraz anulowanie wszystkich programów pomocowych dla Senegalu. Odwołana została także zaplanowana w nachodzącym tygodniu wizyta w Izraelu ukraińskiego premiera Wołodymira Hrojsmana (Ukraina poparła rezolucję). Netanjahu poinformował, że już polecił swoim urzędnikom wstrzymać transfer 30 mln szekli (7,8 mln USD) na finansowanie pięciu agencji ONZ.

24 grudnia 2016 r. wysoki przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej, Rami Hamdallah wezwał Ligę Arabską do zorganizowania wspólnego islamskiego nacisku na amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa w celu przeciwdziałania jego planom przeniesienia ambasady Stanów Zjednoczonych z Tel Awiwu do Jerozolimy. "Przeniesienie ambasady byłoby bezpośrednim naruszeniem międzynarodowego prawa i legitymizowałoby izraelskie zbrodnie i okupację palestyńskich ziem od 1967 r." Hamdallah wezwał także społeczność międzynarodową, aby potępiła Izrael za niszczenie arabskich domów, które rzekomo zostały nielegalnie wzniesione w Judei, Samarii i Wschodniej Jerozolimie.
    24 grudnia 2016 r. organizacje terrorystyczne Hamas i Islamski Dżihad z zadowoleniem przywitały przyjęcie anty-izraelskiej rezolucji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Wyraziły one pogląd, że doprowadzi to do nałożenia międzynarodowych sankcji na Izrael.

24 grudnia 2016 r. amerykański senator Ted Cruz wezwał Stany Zjednoczone do wstrzymania finansowania ONZ do czasu, aż Zgromadzenie Ogólne ONZ wycofa anty-izraelską rezolucję przyjętą przez Radę bezpieczeństwa ONZ. Cruz powiedział, że rozmawiał telefonicznie z premierem Benjaminem Netanjahu, którego zapewnił o silnym poparciu dla Izraela ze strony Kongresu USA. Wcześniej podobny komentarz przedstawił senator Lindsey Graham, który podkreślił, że obecnie Stany Zjednoczone finansują 22% budżetu ONZ. Rzecznik Partii Republikańskiej, Paul Ryan powiedział: "Dzisiejsze głosowanie było ciosem dla pokoju. Stanowi niebezpieczny precedens dla dalszych wysiłków dyplomatycznych, i może doprowadzić do wyizolowania i potępienia Izraela. Nasz jednolity rząd republikański będzie działać, aby odwrócić szkody wyrządzone przez tą administrację i odbudować nasz sojusz z Izraelem." Senator John McCain powiedział, że decyzja Obamy o wstrzymaniu się od głosu "pozwoliła na współudział Stanów Zjednoczonych w tym skandalicznym ataku, który tylko ośmieli wrogów Izraela."
    24 grudnia 2016 r. amerykański prezydent-elekt Donald Trump powiedział, że przyjęcie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ nowej rezolucji sprawi, że zawarcie porozumienia pokojowego będzie znacznie trudniejsze, ale do takiego porozumienia może dojść. "Wczoraj Izrael poniósł wielką stratę w ONZ. Teraz będzie o wiele trudniej wynegocjować pokój. Szkoda, ale trzeba będzie o zrobić!"
    24 grudnia 2016 r. egipskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że Egipt zawarł porozumienie z nową administracją Stanów Zjednoczonych. "Egipt będzie kluczowym partnerem w zapewnieniu negocjacji między stroną izraelską i palestyńską. W związku z tym konieczne jest zajęcie wyważonego stanowiska, aby mieć możliwość manewru i wpływania na obie strony w nadchodzących negocjacjach, aby znaleźć kompleksowe i sprawiedliwe porozumienie, które zagwarantuje realizację wszystkich praw Palestyńczyków na gruncie decyzji ONZ."
    24 grudnia 2016 r. austriacka policja zatrzymała dwóch afgańskich imigrantów, którzy planowali przeprowadzenie ataku na rabina przed synagogą w Wiedniu. Obaj byli uzbrojeni w noże, i czekali na rabina siedząc na ławce przed synagogą.
    24 grudnia 2016 r. nieznani sprawcy zdewastowali centrum Chabadu w mieście Santa Monica, California (USA). Okna wymazano kałem zmieszanym z ryżem. Aktu dewastacji dopuszczono się prawdopodobnie w celu uniemożliwienia normalnych obchodów Chanuki.

25 grudnia 2016 r. minister edukacji Naftali Bennett powiedział rano, że po przyjęciu nowej anty-izraelskiej rezolucji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, nadszedł właściwy czas na aneksję Ma'ale Adumim w Judei.
    25 grudnia 2016 r. minister obrony Avigdor Lieberman zakazał wyższym dowódcom Sił Obronnych Izraela utrzymywania jakichkolwiek kontaktów z przedstawicielami władz Autonomii Palestyńskiej. Nowe rozporządzenie nie obejmuje kontaktów z palestyńskimi siłami bezpieczeństwa. Decyzja Liebermana jest odpowiedzią na zaangażowanie Autonomii Palestyńskiej w przyjęcie najnowszej anty-izraelskiej rezolucji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Nowe przepisy bardzo mocno odbiją się na wielu palestyńskich firmach działających w Judei i Samarii, ponieważ nieustannie koordynują one swoją działalność z Siłami Obronnymi Izraela. Teraz taka koordynacja została zablokowana, co sparaliżuje swobodę prowadzenia działalności gospodarczej wielu arabskich przedsiębiorstw.
    25 grudnia 2016 r. przed południem w rafinerii w Hajfie wybuchł groźny pożar. W ogniu stanął zbiornik z paliwem, stwarzając zagrożenie przeniesienia się ognia na sąsiednie instalacje chemiczne. W gaszenie pożaru zaangażowano 40 zespołów strażackich. Mieszkańców okolicznych miejscowości wezwano do pozostania w domach i zamknięcia okien. Według komunikatu straży pożarnej płonął zbiornik z 1 tys. m3 benzyny. Dopiero po południem zdołano przejąć kontrolę nad pożarem.
    25 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu wezwał ministrów rządu, aby nie krytykowali prezydenta Baracka Obamę za jego decyzję w sprawie wstrzymania się od głosu Stanów Zjednoczonych podczas głosowania anty-izraelskiej rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Premier wezwał również ministrów, aby nie podróżowali do krajów, których przedstawiciele głosowali za przyjęciem rezolucji. Zalecił także, aby ministrowie nie spotykali się ze swoimi odpowiednikami z tych państw.
    25 grudnia 2016 r. ekspert ds. islamu, dr Efraim Herrera powiedział: "Al-Fatah, Hamas i Islamski Dżihad spostrzegają rezolucję Rady Bezpieczeństwa potępiającą żydowskie osiedla w Judei i Samarii, jako historyczne osiągnięcie. Rezolucja jest już na piśmie, i mówi, że izraelska kontrola nad wszystkimi terenami znajdującymi się poza linią zawieszenia broni z 1949 r. jest bezprawna. Jest to kolejny krok palestyńskich Arabów w nowej wojnie. Muzułmański świat zdaje sobie sprawę, że klasyczna wojna przeciwko Izraelowi byłaby porażką. Obecna wojna jest wojną o świadomość i toczy się na arenie dyplomatycznej, ekonomicznej, politycznej i prawnej, aby doprowadzić do upadku państwa Izrael. Abbas dawno temu powiedział, że nigdy nie uzna państwa Izrael jako państwa żydowskiego. Domagał się prawa powrotu milionów uchodźców do Izraela. Uruchomił on tak silną międzynarodową presję, że ani jeden kraj nie bronił prawa państwa Izrael. Teraz będą wykorzystywać tą uchwałę jako dźwignię, aby osiągnąć swój ostateczny cel."

25 grudnia 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano żydowski samochód w pobliżu osiedla Beit-El w Samarii. Nikt nie został ranny.
    25 grudnia 2016 r. bliski współpracownik Mahmouda Abbasa, Nasser Lahhman powiedział: "W 2017 roku udamy się do Hagi. Mamy setki stron z nazwiskami oficerów IDF. Każdy pilot, kożdy żołnierz i każdy urzędnik, mamy jego zdjęcie i jego nazwisko, i czekamy na niego w Hadze. Jeśli uda się tylko jeden incydent, to zmieni to świat. Powiedziałem to mojemu narodowi na żywo w telewizji - pozwiemy Izraelczyków do Hagi w garniturach i krawatach, i będziemy zakładać im kajdanki na ręce. Nie wolno używać przemocy. Jest to wojna bez kul. Tylko poczekajcie. Dajcie nam jeszcze jedną szansę."
    25 grudnia 2016 r. członek Komitetu Centralnego al-Fatah, Azzam al-Ahmad wezwał Palestyńczyków do eskalacji "ludowego oporu" i wspierania arabskich więźniów będących w izraelskich więzieniach. Ahmad podkreślił, że z Izraelem nie może być podpisane żadne porozumienie pokojowe, chyba że wszyscy palestyńscy więźniowie zostaną uwolnieni. "Więźniowie poświęcili swoją wolność dla naszego kraju i dla palestyńskiego narodu. Ich uwolnienie jest jedną z fundamentalnych kwestii narodowych." Na oficjalnej stronie Fatah na Facebooku ukazała się ilustracja, na której widać rękę trzymającą nóż w postaci całego Izraela (Palestyny) w barwach OWP, która ugodziła w żydowskie osiedla. Podpis pod obrazkiem brzmi: "Palestyna pokona osadników". Na innym opublikowanym obrazku widnieje lista 14 państw, które głosowały za przyjęciem anty-izraelskiej rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Podpis poniżej umieszczono w kałuży krwi i brzmi on: "Dziękujemy."

25 grudnia 2016 r. nieznani sprawcy uszkodzili nad ranem duży świecznik chanukowy stojący przed synagogą Temple Beth Shalom w mieście Sun City w Arizonie (USA). Zabezpieczone przez policję ślady wskazują, że ktoś uderzył samochodem ciężarowym w świecznik, który od 30 lat stoi przed synagogą. Uszkodzono także pomnik pamięci ofiar Holocaustu.

26 grudnia 2016 r. władze wodne poinformowały, że poziom jeziora Kinneret wzrósł o 18 cm od początku miesiąca, jednak wciąż pozostaje około 4,5 metra poniżej górnej czerwonej linii, która wskazuje pełną pojemność. Urzędnicy zwrócili uwagę, że opady na Wzgórzach Golan i w rejonie Hermon były niewielkie, i jeszcze nie dotarły do Kinneret. Większość ostatnich opadów koncentrowała się na równinie nadmorskiej. Biorąc uwagę, że jest to koniec grudnia, to wzrost poziomu wody w jeziorze Kinneret jest niewielki.
    26 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Dziś rano przeczytałem w kilku gazetach, że zająłem zbyt agresywne stanowisko wobec państw, które głosowały przeciwko nam. Izrael jest krajem o narodowej dumie i nie nadstawia drugiego policzka. Nasze reakcja była racjonalna, zdecydowana i odpowiedzialna. To była naturalna reakcja zdrowego kraju, który jasno mówi, że działania ONZ są dla nas nie do przyjęcia. Nasza odpowiedź nie zmieni się, nawet jeśli w nadchodzącym miesiącu zranią nas po raz kolejny. Nie ma substytutu dla zdecydowanej odpowiedzi, ponieważ w przeciwnym razie stworzymy podstawy do odmiennego traktowania nas w przyszłości. Grożenie, że w konsekwencji naszej odpowiedzi będzie wojna światowa, jest śmieszne. Starczy tej mentalności. W byciu służalczym nie ma mądrości politycznej. Z powodu ostatnich wydarzeń nie cierpią nasze stosunki z innymi krajami na świecie, a w rzeczywistości będą one się z upływem czasu poprawiać. Państwa szanują silne państwa, które działają na własną rękę i nie szanują słabych państw, tych które są służalcze i kiwają głowami. Izrael pod moim przywództwem jest silnym i dumnym państwem. Będziemy bronić naszego kraju i nadal będziemy rozwijać nasz kraj."
    26 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu przedstawił plan rozwoju północnej części kraju, który między innymi będzie opierać się na obniżeniu cen mieszkań. "Mówię do wszystkich mieszkańców północy, zwłaszcza tych bardzo młodych. Kupujcie mieszkania, inwestujcie w Galilei, inwestujcie w swoją przyszłość." Minister finansów Mosze Kahlon zwrócił uwagę, że przez długi czas Galilea pozostawała na peryferiach rozwoju gospodarczego kraju. Plan rozwoju północy będzie opierał się na rządowych inwestycjach zmierzających w rozbudowę infrastruktury i wsparciu przedsiębiorstw prowadzących działalność na wolnym rynku. Budżet nowego planu wynosi 15 mld szekli, w tym 12 mld szekli w infrastrukturę i transport, oraz 1 mld szekli w służbę zdrowia i opiekę społeczną. W służbie zdrowia planowane jest zwiększenie liczby łóżek szpitalnych oraz wzmocnienie infrastruktury wokół szpitali. Pozostałe fundusze będą przeznaczone na rozwój edukacji, poprawienie możliwości zatrudnienia i wspieranie inwestycji.
    26 grudnia 2016 r. parlamentarna komisja finansów zatwierdziła budżet 183 mln szekli przeznaczonych na zakup samolotu dla premiera.

26 grudnia 2016 r. izraelscy żołnierze zabezpieczali w nocy przejazd około 1500 ortodoksyjnych Żydów, którzy modlili się w grobowcu Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Palestyńczycy wszczęli w okolicznych dzielnicach niepokoje, gdzie między innymi podpalali opony. Nie doszło jednak do poważniejszych starć.
    26 grudnia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.
    26 grudnia 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas z zadowoleniem przyjął przyjęcie anty-izraelskiej rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. "Pozostają otwarte drzwi dla naszej międzynarodowej działalności. Oznacza to wzmocnienie wysiłków o ustalenie praw narodowych Palestyńczyków, których celem jest zakończenie okupacji i ustanowienie państwa palestyńskiego ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie, w granicach z 1967 r."

27 grudnia 2016 r. władze wodny poinformowały, że w ostatniej dobie poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 1 cm. Dzisiaj rano zaczął padać śnieg na górze Hermon i w północnej części Wzgórz Golan. W pozostałej części kraju występują lokalne opady deszczu. Temperatura spadła do 7 stopni w Jerozolimie, 13 stopni w Tel Awiwie i 18 stopni w Ejlacie.
    27 grudnia 2016 r. wiceminister spraw zagranicznych Tzipi Hotovely powiedziała, że obecne trudności z nową rezolucją Rady Bezpieczeństwa zostaną rozwiązane przez administrację Donalda Trumpa. "Rezolucja jest międzynarodową próbą narzucenia Izraelowi rozwiązania konfliktu, który w tej chwili jest nierozwiązywalny. Ponieważ rozwiązanie to nie odpowiada rzeczywistości, rezolucja ta zostanie w końcu anulowana przez administrację Trumpa z pomocą Izraela. Niestety, społeczność międzynarodowa po prostu zachęca Palestyńczyków do oddalania się od stołu negocjacyjnego, do tego stopnia, że nawet ta rezolucja nie zabezpiecza żadnych ich interesów. Obecnie Izrael przygotowuje się na kolejne anty-izraelskie kroki. W połowie stycznia spodziewana jest duża konferencja w Paryżu. Francuzi mają tą inicjatywę na zaawansowanym etapie. Premier wyraził się jasno, że nie weźmie udziału w żadnym międzynarodowym szczycie, który będzie dążyć do narzucenia Izraelowi rozwiązań, podczas gdy druga strona zupełnie nie jest zainteresowana negocjacjami. Przewidujemy rozwój bardziej międzynarodowy - i mówię, że zmiany te nic nie zmienią w rzeczywistości. Obecnie świat zachęca do niemożliwych rozwiązań, które szkodzą podstawowemu prawu narodu Izraela - budowania swojego własnego kraju. Moim stanowiskiem zawsze było, że musimy stosować prawo Izraela w Judei i Samarii. Myślę, że czekanie 50 lat wystarczy, aby to ustalić. Musimy teraz słowa, które publicznie mówimy o naszym prawie do budowania, poprzeć izraelskim prawem. Czy jest to historyczna szansa? Rzeczywiście tak jest - ale musimy wiedzieć, jak w mądry sposób wykorzystać tę szansę. Musimy budować razem z amerykańską administracją w taki sposób, że gdy przejdziemy do szczegółów tworzenia rzeczywistości, zostaną w niej uwzględnione potrzeby zarówno Palestyńczyków, jak i Izraela. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ musi zostać po prostu odrzucona. Jak możemy honorować rezolucję, która mówi, że większość żydowska zamieszkuje tereny okupowane? Jak to możliwe, że można uchwalić rezolucję, która całkowicie ignoruje historię żydowską i światową? To podłe działania. Myślę, że nie było wcześniej żadnej bardziej skandalicznej rezolucji ONZ. Nie ma ona żadnego wpływu na rzeczywistość i powinna zostać anulowana. Muszę powiedzieć, że jako państwo nie jesteśmy żadnym protektoratem. Będziemy robić to, co jest dobre dla nas, dla narodu żydowskiego. Jest to idea suwerennego narodu - owoc trudu Machabeuszy. Tożsamość i suwerenność. I to jest także nasza walka."
    27 grudnia 2016 r. Bank Izraela zakupił około 300 mln USD w próbie wzmocnienia kursu dolara wobec szekla. Bank poinformował, że wzrost kursu szekla miałby bardzo negatywny wpływ na eksport izraelskich towarów.

27 grudnia 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy z przejeżdżającego samochodu izraelski posterunek kontrolny Jalama w pobliżu Dżeninu, w Samarii. Nikt nie został ranny. Napastnicy zbiegli.
    27 grudnia 2016 r. członek Komitetu Centralnego Fatah, Saeb Erekat zagroził, że Autonomia Palestyńska podejmie szereg kroków w sprawie skierowania "izraelskich zbrodni" do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. "Cały świat, w tym pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa oraz Stany Zjednoczone w szczególności, jednogłośnie zgodzili się i wyraźnie powiedzieli, że okupacja przez Izrael palestyńskiej ziemi jest nielegalna i wszystko co z tym się wiąże jest zbrodnią wojenną. Na tej podstawie palestyńskie przywództwo podejmie kroki, aby odpowiedzieć na arogancję i wciąż popełniane zbrodnie wojenne Izraela."

27 grudnia 2016 e. egipskie media (Al-Youm Al-Sabea) opublikowały protokół spotkania, do którego miało podobno dojść między delegacjami palestyńskich i amerykańskich urzędników w dniu 12 grudnia w Waszyngtonie (około 10 dni przed głosowaniem anty-izraelskiej rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ). Stronie amerykańskiej przewodniczył sekretarz stanu USA John Kerry, a palestyńskiej Saeb Erekat. Z protokołu spotkania wynika, że obie strony porozumiały się odnośnie koordynowania działań w zakresie przeforsowania rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa. John Kerry skrytykował na spotkaniu Benjamina Netanjahu, oskarżając go o torpedowanie dwu-państwowego rozwiązania. Doradca bezpieczeństwa narodowego Susan Rice wyraził pogląd, że Donald Trump jest niebezpieczny, oraz udzieliła wskazówek jak radzić sobie w przyszłości z nową administracją.
    27 grudnia 2016 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah powiedział, że ruch oporu wyjdzie zwycięsko ze wszystkich konfliktów toczących się w regionie. "Niektóre siły starają się spełnić wolę Izraela i usiłują zniszczyć arabskie armie oraz obalić arabskie reżimy stawiające opór wobec Izraela. Ruch oporu wyjdzie zwycięsko i wiele silniejszy z tej globalnej wojny przeciwko nim, która toczy się we wszystkich krajach. Po upokorzeniu przez ruch oporu izraelskiej armii w Libanie i Palestynie, teraz różne siły w trosce o izraelską armię czynią wysiłki, aby zniszczyć inne armie w regionie."
    27 grudnia 2016 r. polskie ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji po raz pierwszy od wielu lat nie przyznało wsparcia finansowego dla żydowskich społeczności w Polsce. Ogółem środowiska żydowskie otrzymają wsparcie w wysokości 177 tys. USD w 2017 r. (w porównaniu do 250 tys. USD w 2016 r.). W minionych latach granty umożliwiały gminie warszawskiej wydawanie magazynu, natomiast Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP drukował kalendarz żydowski. We Wrocławiu drukowano magazyn lokalnej fundacji żydowskiej. Ministerstwo wstrzymało także finansowanie dla Teatru Żydowskiego w Warszawie i Centrum Kultury Jidysz. Większość środków przyznanych na przyszły rok otrzymają TSKŻ, które utrzymują między innymi biblioteki i organizują obchody świat. Polski prezydent Andrzej Duda wysłał w tym roku życzenia chanukowe dla polskich Żydów, ale nie zorganizował spotkania i wspólnego zapalenia świecznika chanukowego w pałacu prezydenckim, jak to miało miejsce w minionych latach.

28 grudnia 2016 r. ministerstwo transportu zatwierdziło plan budowy tunelu drogowego, który połączy Jerozolimę z blokiem żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Zostanie on wybudowany obok istniejącego już tunelu. Będzie on posiadał wydzielone pasy dla transportu publicznego, obok normalnych pasów dla ruchu pojazdów prywatnych. Koszt budowy wyniesie 750 mln szekli.
    28 grudnia 2016 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że 27 listopada aresztowano palestyńskiego terrorystę, który przekroczył granicę Strefy Gazy. Zatrzymanym był 24-letni Balal Razana, pełniący funkcję dowódcy jednej z grup wojskowych Hamasu. Odpowiadał on między innymi za szkolenia snajperów oraz ochronę budowy tuneli terrorystycznych. Podczas przesłuchań ujawnił on wiele cennych informacji wywiadowczych.
    28 grudnia 2016 r. władze miejskie Jerozolimy zatwierdziły plan budowy cztero-piętrowego budynku mieszkalnego w Mieście Dawida we Wschodniej Jerozolimie. Dom jest przeznaczony dla żydowskich mieszkańców. Równocześnie odłożono decyzję w sprawie budowy 490 mieszkań w dzielnicach Ramot i Ramat Szlomo. Odroczenie decyzji było wynikiem wniosku premiera Netanjahu.
    28 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu skrytykował wieczorem przemówienie sekretarza stanu Johna Kerry'ego. "Podobnie jak rezolucja Rady Bezpieczeństwa, dzisiejsze przemówienie sekretarza Kerry'ego w ONZ również było wypaczone przeciwko Izraelowi. Przez ponad godzinę Kerry obsesyjnie zajmował się osiedlami i ledwo dotknął korzeni konfliktu - palestyńskiego sprzeciwu wobec państwa żydowskiego istniejącego w jakichkolwiek granicach." Minister turystyki powiedział: "Dużo słów i bardzo mało zrozumienia rzeczywistości. Kerry w ostatnich dniach swojej pracy próbuje wymusić nas nas swój światopogląd, który jest nagrodą dla palestyńskiego terroryzmu i kompletnie ignoruje prawa naszego kraju. Prawdziwy przyjaciel Izraela powinien okazywać poparcie dla wybranego rządu i nie wymuszać na narodzie żydowskim uchwał proponowanych w ONZ przez zwolenników Iranu." Minister edukacji Naftali Bennett powiedział: "Kerry trzykrotnie anonimowo zacytował mnie w swoim wystąpieniu, starając się pokazać, że jesteśmy przeciwni państwu palestyńskiemu. Więc pozwól przedstawić wyraźnie mój pogląd. Tak. Jeśli to zależy ode mnie, to nie powstanie państwo terrorystyczne w samym sercu naszego kraju. Obywatele Izraela zapłacili tysiącami ofiar, dziesiątkami tysięcy rakiet i niezliczoną liczbą potępień, za utopijną ideę państwa palestyńskiego. Nadszedł czas na nową politykę, i my doprowadzimy ją do końca."

28 grudnia 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły dużą operację w nocy. Zlikwidowano kilkanaście warsztatów produkujących broń w okolicach Nablusu w Samarii. Przejęto 450 sztuk broni i znaczną liczbę amunicję. Aresztowano 12 osób.
    28 grudnia 2016 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że egipskie informacje o spotkaniu palestyńsko-amerykańskim w sprawie rezolucji w ONZ są sfabrykowane. Raport nazwał "kłamstwami i półprawdami".
    28 grudnia 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział wieczorem, że jest gotowy do wznowienia wysiłków pokojowych z Izraelem pod warunkiem wstrzymania budów w osiedlach. "W chwili, gdy izraelski rząd zobowiąże się do zaprzestania wszelkich działań osiedleńczych ... i zgodzi się wdrożyć podpisane umowy, na zasadzie wzajemności palestyńskie przywództwo jest gotowe wznowić negocjacje w sprawie stałego statusu państwowego, w oparciu o międzynarodowe prawo i odpowiednie międzynarodowe uchwały ... pod warunkiem ustalenia określonego terminu."

28 grudnia 2016 r. rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Ned Cena powiedział, że nigdy nie doszło do żadnego spotkania z palestyńską delegacją w sprawie uchwalenia rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Takie samo stanowisko zajął rzecznik Departamentu Stanu John Kirby.
    28 grudnia 2016 r. sekretarz stanu USA John Kerry przedstawił swoją wizję perspektyw osiągnięcia pokoju izraelsko-palestyńskiego. "Prezydent Obama i jego administracja byli głęboko zaangażowani w bezpieczeństwo Izraela. To zaangażowanie poprowadziło go do starania się o pokój na Bliskim Wschodzie. Administracja ta była największym przyjacielem i zwolennikiem Izraela. Żadna inna amerykańska administracja nie zrobiła więcej dla bezpieczeństwa Izraela niż Barack Obama. W głosowaniu w ONZ chodziło o zachowanie dwu-państwowego rozwiązania, ponieważ jest to jedyna droga do osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju między Izraelczykami i Palestyńczykami. Jeżeli Izrael nie oddzieli się od palestyńskich Arabów, będzie w niebezpieczeństwie utraty swojego charakteru jako żydowskiego i demokratycznego państwa. Wybór jest jeden: państwo Izrael może być albo żydowskie, albo demokratyczne. Ale nie może być jednym i drugim ... Mordercy niewinnych wciąż są uwielbiani na stronach Fatah, a terroryści pokazują się obok palestyńskich przywódców zaraz po przeprowadzeniu ataków terrorystycznych. Liderzy Autonomii Palestyńskiej nazywają na cześć terrorystów publiczne place, ulice i szkoły. Również Hamas szuka sposobu zniszczenia Izraela i podżega mieszkańców Gazy do nienawiści, czyniąc z nich swoją machinę wojenną ... Ale również społeczność żydowska swoimi działaniami spowodowała, że linia zawieszenia broni z 1949 r. jest trudna do egzekwowania. Ekspansja osadnictwa nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem Izraela. Nie oznacza to, że osiedla są główną przyczyną konfliktu. Zdajemy sobie sprawę, że w końcowym porozumieniu niektóre osiedla stałyby się częścią Izraela w celu uwzględnienia zmian, do których doszło w ciągu ostatnich 49 lat." Kerry wezwał do wytyczenia trwałych i bezpiecznych granic między Izraelem a przyszłym państwem palestyńskim, które powinny opierać się na liniach sprzed wojny sześciodniowej w 1967 r. Zwrócił uwagę, że granice Palestyny powinny być ciągłe, a terytorium tego państwa nie może być rozerwane. Zagwarantowałoby to wypełnienie Rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181, która mówiła o utworzeniu dwóch państw: żydowskiego i arabskiego, z równymi prawami dla wszystkich obywateli. Kerry podkreślił także potrzebę zapewnienia sprawiedliwego i uczciwego rozwiązania kwestii uchodźców palestyńskich. Zwrócił także uwagę na konieczność podzielenia Jerozolimy, aby mogła stać się stolicą dwóch państw.
    28 grudnia 2016 r. ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon skrytykował przemówienie sekretarza Kerry'ego. "Administracja Obamy działa przeciwko Izraelowi w ONZ, a każde oświadczenie jest wypaczaniem rzeczywistości. Koordynowanie anty-izraelskiej inicjatywy z Palestyńczykami oraz propagowanie jednostronnej rezolucji przeciwko Izraelowi w Radzie Bezpieczeństwa, jest przeciwieństwem wspierania Izraela. Przemówienia i oświadczenia nie przyniosą pokoju w naszym regionie. Jedynym rozwiązaniem jest zrozumienie, że Palestyńczycy muszą potępić terroryzm, zakończyć podżeganie i powrócić do stołu negocjacyjnego. Cieszymy się z jednoznacznego poparcia prezydenta-elekta Trumpa dla Izraela, i jego chęci sprzeciwienia się tym, którzy starają się nam zaszkodzić w ONZ."
    28 grudnia 2016 r. prezydent-elekt Donald Trump wezwał Izrael do odważnego stania dopóki nie obejmie on urzędu. "Nie możemy pozwolić, aby Izrael nadal był traktowany z taką całkowitą pogardą i brakiem szacunku. Są oni wykorzystywani przez swojego wielkiego przyjaciela Stany Zjednoczone, ale dość tego. Początkiem końca była okropna umowa z Iranem, a teraz ta rezolucja w ONZ. Izraelu bądź silny, 20 stycznia zbliża się wielkimi krokami." Trump spotkał się z przewodniczącym Światowego Kongresu Żydowskiego Ronem Lauderem.

29 grudnia 2016 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że gospodarka Izraela wzrosła w tym roku o 3,8%. Tempo wzrostu per capita w produkcie krajowym brutto wyniosło 1,8 %. Większość wzrostu pochodzi ze wzrostu konsumpcji prywatnej o 6,1 %. Eksport wzrósł o 3%. Populacja kraju pod koniec roku wzrosła do 8,63 mln, z czego 6 mln 450 tys. to Żydzi, a prawie 1 mln 800 tys. to Arabowie. Alija spadła o 13% w porównaniu do wcześniejszego roku - w 2016 r. do Izraela przyjechało 27 tys. nowych imigrantów, a w 2015 r. było to 31 tys. imigrantów. Najwięcej, bo 7 tys. imigrantów przyjechało z Rosji (wzrost o 6%), z Ukrainy 5,5 tys. imigrantów (spadek o 24%), 2,9 tys. ze Stanów Zjednoczonych (spadek o 6%), 760 z Brazylii (wzrost o 53%) i 272 z Afryki Południowej (wzrost o 15%).
    29 grudnia 2016 r. izreaelska policja uznała 2016 rok za najbardziej tragiczny na drogach Izraela w ciągu ostatnich pięciu lat. Liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych sięgnęła liczby 371 (w 2015 r. było to 356). Jest to również piąty rok z rzędu ze wzrostem liczby śmiertelnych ofiar. Na drogach miejskich zginęły 132 osoby, a na autostradach 19. Pieszych zginęło 101 osób.

30 grudnia 2016 r. palestyńska terrorystka usiłowała rano zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Kalandia, na północ od Jerozolimy. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastniczkę.

30 grudnia 2016 r. liderzy Konferencji Przewodniczących Głównych Amerykańskich Organizacji Żydowskich wezwali francuskiego prezydenta Francois Hollande'a, aby odwolał lub przynajmniej odłożył międzynarodową konferencję w sprawie pokoju na Bliskim Wschodzie, którą Francja zaplanowała na 15 stycznia 2017 r. w Paryżu. Prezes Stephen M. Greenberg, i wiceprezes Malcolm Hoenlein, nazwali tą konferencję nieprzemyślaną, złą w czasie i szkodliwą dla perspektyw pokoju. "W następstwie przyjęcia Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2334, co było znaczącym krokiem w tył w dążeniu do bezpośrednich negocjacji między Izraelem a Palestyńczykami, i przemówienia na początku tego tygodnia sekretarza Kerry'ego na temat pokoju na Bliskim Wschodzie, społeczność międzynarodowa nie powinna zanurzać się teraz w nieprzemyślaną i źle zaplanowaną konferencję paryską. Teraz jest czas na poważną refleksję nad tym, jak można najlepiej osiągnąć pokój, a nie na kolejne pozorowane forum, którego najbardziej prawdopodobnym rezultatem będą kolejne jednostronne działania przeciwko Izraelowi. Biorąc pod uwagę istotne kwestie, które zostały poruszone w ciągu ostatniego tygodnia, które mają wpływ na długoterminowe perspektywy dla pokoju, właściwe przygotowanie poważnej konsultacji jest niezbędne. Istnieje kilka istotnych powodów, aby odroczyć konferencję, w tym zbliżające się przekazanie nowej administracji USA w dniu 20 stycznia. Nie ma sensu, aby następna administracja była wykluczona z udziału w dyskusji nad istotnym elementem polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Możliwe efekty mogą pogłębić dalszą niepewność, która zaszkodzi perspektywom pokoju, i jednocześnie niepotrzebnie dodadzą nowy element niestabilności w regionie. Podczas gdy otrzymaliśmy pisemne zapewnienie, że Stany Zjednoczone zawetują dalsze rezolucje Rady Bezpieczeństwa dotyczące pokoje na Bliskim Wschodzie, to mogą nie być w stanie zapobiec negatywnym wynikom konferencji paryskiej. Apelujemy, aby nie ogłaszać w świetle powyższych rozważań, że Stany Zjednoczone nie będą w niej uczestniczyć. Wzywamy przywódców wszystkich zaproszonych krajów, a także członków administracji i Kongresu, aby współpracowali w celu anulowania spotkania w Paryżu, i w najbliższym czasie skupili się na działaniach na rzecz wznowienia bezpośrednich negocjacji bez warunków wstępnych. Izrael od dawna szukał bezpośrednich rozmów, dając czas palestyńskim przywódcom, aby przestali unikać odpowiedzialności starając się wykorzystywać międzynarodowe fora, aby unikać jedynej prawdziwej drogi do trwałego pokoju."
    30 grudnia 2016 r. duży pożar wybuchł wieczorem w dzielnicy Queens w Nowym Jorku (USA). Ogień zniszczył duże centrum handlowe położone pośrodku dzielnicy orotoksyjnych Żydów. Zniszczone zostały żydowskie firmy, takie jak restauracja, delikatesy, pizza, sklep spożywczy, kancelaria i zakład fryzjerski. Pożar gasiło prawie 200 strażaków, a 3 z nich zostało rannych. Nieznane są przyczyny wybuchu pożaru. Policja wszczęła dochodzenie.

31 grudnia 2016 r. minister sprawiedliwości Ajelet Shaked skrytykowała wieczorem ostatnie wypowiedzi sekretarza stanu USA Johna Kerry. "On musi nauczyć się szanować izraelską demokrację. Myślę, że decyzją, aby swoją kadencję zakończyć mową omawiającą konflikt izraelsko-arabski pokazał swoje oderwanie od rzeczywistości ... Chcemy przyłączenia Ma'ale Adummim. I w pewnym momencie przyłączymy cały obszar C. Myślę, że państwo Izrael może przyjąć 90 tys. Arabów. Nie musimy przyłączać całej Judei i Samarii. Obszary A i B nie powinny być przyłączane z przyczyn demograficznych ... Chcemy, aby międzynarodowa społeczność uznała Izrael, jak i przyszłe granice Izraela." Partia polityczna Żydowski Dom już złożyła odpowiedni wniosek o przyłączenie obszaru miasta Ma'ale Adummim do Izraela.
    31 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu wieczorem rozmawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Obaj politycy omówili sytuację w regionie, ze szczególnym naciskiem na Syrię i koordynację działań wojskowych w tym obszarze. Rosja wyraziła zainteresowanie w pośredniczeniu w izraelsko-palestyńskich rozmowach pokojowych.

31 grudnia 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy izraelski patrol wojskowy w pobliżu miejscowości Ja'bad w Samarii. Nikt nie został ranny.
    31 grudnia 2016 palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wyraził gotowość do współpracy z nadchodzącą administracją Dondalda Trumpa, aby przynieść pokój regionowi w oparciu o zasadę dwu-państwową i arabską inicjatywę pokojową. Podziękował także administracji prezydenta Obamy za głosowanie przy Rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 2334, która wzywa Izrael do zaprzestania budowy osiedli w Judei, Samarii i we wschodniej Jerozolimie. Abbas wyraził także nadzieję, że międzynarodowa konferencja w Paryżu ustanowi mechanizm oraz harmonogram utworzenia państwa palestyńskiego. W tym kontekście odrzucił możliwość powstawania państwa w etapach i idei tymczasowych granic. "Osiedla znikną z okupowanej ziemi państwa palestyńskiego, a 2017 będzie rokiem międzynarodowego uznania państwa palestyńskiego."

31 grudnia 2016 r. prezydent-elekt Donald Trump w wieczornej wypowiedzi podkreślił znaczenie Izraela. "Musimy chronić Izrael. Izrael jest dla mnie bardzo, bardzo ważny. Musimy chronić Izrael."
    31 grudnia 2016 r. nieznany terrorysta wtargnął w sylwestrową noc do klubu nocnego w Istambule (Turcja) i otworzył ogień do bawiących się gości. Zabił 39 osób, a ranił około 40. Napastnik zbiegł. Wśród zabitych jest 1 Izraelka - 19-letnia Lian Nassar z arabskiego miasta Tira. Ranna została także 1 Izraelka, którą ewakuowano do Izraela.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: styczeń-marzec 2017 r.


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2016-2017 by Gedeon