ROZEJM W GAZIE  -  PAŹDZIERNIK - GRUDZIEŃ  2009 r.



  -  HISTORIA
      - lipiec-wrzesień 2009
 - październik-grudzień 2009 r.
      - styczeń-marzec 2010





 

 

1 października 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w rejonie miasta Sderot na Negew. Popołudniem rakieta Qassam spadła na Negew.
    1 października 2009 r. wysocy urzędnicy państwowi wyrazili zaniepokojenie jordańskimi planami budowy elektrownii atomowej w pobliżu rowu tektonicznego w rejonie Ejlatu. Stwarza to potencjalne zagrożenie uszkodzenia reaktora w przypadku trzęsienia ziemi i radioaktywne skażenie całej okolicy. Izrael chciałby, aby Jordania zmieniła lokalizację elektrownii.
    1 października 2009 r. po długich obradach rząd zatwierdził cięcia w budżecie na sumę 2 mld NIS (około 500 mln USD). Między innym obniżono wydatki na edukację o 1% oraz wydatki ministerstw o 2%.

1 października 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    1 października 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały rano przemytnicze tunele na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    1 października 2009 r. palestyńscy terroryści zdetonowali popołudniem bombę przy przejeżdżającym izraelskim patrolu wojskowym w rejonie Hebronu, w Judei.
    1 października 2009 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły popołudniem całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej na czas święta Sukkot.

2 października 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    2 października 2009 r. w zamian za przekazaną przez Hamas taśmę video z nagraniem porwanego żołnierza Gilada Shalita, rano zwolniono z więzienia 19 palestyńskich kobiet, skazanych za terroryzm. 18 kobiet przekazano władzom Autonomii Palestyńskiej na przejściu Bitunia w pobliżu Jerozolimy, a 1 kobietę na przejściu Erez w Strefie Gazy. Ostatnia 20 kobieta zostanie uwolniono za dwa dni.
    2 października 2009 r. młodzi Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami patrole izraelskiej policji z osiedlu Ras Al-Amud w Jerozolimie.

2 października 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    2 października 2009 r. wydawany w Londynie arabski dziennik "Ash-Sharq Il-Awsat" napisał, że Hamas zaproponował trzem działającym w Strefie Gazy grupom terrorystów powiązanych z Al-Qaedą, aby uznały dowództwo Hamasu i wstrzymały się od samodzielnej działalności zbrojnej przeciwko Izraelowi. W odpowiedzi przywódcy tych grup powiedzieli, że Hamas usiłuje ich uciszyć i zażądali uwolnienia z więzień swoich członków oraz oddania skonfiskowanej broni.

2 października 2009 r. amerykański dziennik "The Washington Times" napisał, że prezydent Stanów Zjednoczonych nie będzie wywierał nacisków na Izrael w sprawie ujawnienia tajemnic izraelskiego arsenału nuklearnego przed międzynarodową inspekcją, która będzie kontrolować izraelskie instalacje nuklearne. Postępowanie Stanów Zjednoczonych wynika z zawartego we wrześniu 1969 r. tajnego traktatu podpisanego przez premier Goldę Meir i amerykańskiego prezydenta Richarda Nixona. Traktat dawał Izraelowi 40-letnie zezwolenia na utrzymywanie arsenału nuklearnego i czynnych instalacji atomowych poza wszelką kontrolą. Izrael obawiał się, że po wygaśnięciu tego traktatu obecny prezydent Barack Obama zmieni stanowisko Stanów Zjednoczonych. Było to tematem rozmów prowadzonych w Waszyngtonie przez premiera Benjamina Netanyahu. Zawarte nowe porozumienia pozostają tajemnicą.

3 października 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

3 października 2009 r. izraelski myśliwiec F-16 zbombardował rano warsztat produkujący rakiety Qassam w mieście Gaza. Zbombardowano także 2 tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    3 października 2009 r. przedstawiciel Hamasu, Mahmoud al-Zahar powiedział, że uwolnienie porwanego izraelskiego żołnierza Gilada Shalita jest kwestią tygodni albo najwyżej miesięcy. Al-Zahar dodał, że Hamas będzie chciał jak najszybciej ukończyć negocjacje w tej sprawie.

3 października 2009 r. egipski prezydent Hosni Mubarak wezwał Izrael do "natychmiastowego zatrzymania rozbudowy osiedli i kontynuowania rozmów pokojowych."

4 października 2009 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami izraelskich policjantów na Starym Mieście w Jerozolimie. W zamieszkach ranny został 1 izraelski policjant. W celu uspokojenia atmosfery policja zamknęła dostęp na Wzgórze Świątynne. Aresztowano ważnego członka Ruchu Islamskiego, Kamel Khatiba, który podburzał atmosferę wśród Palestyńczyków.

4 października 2009 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami izraelski patrol straży granicznej w pobliżu Maale Adumim, w Judei. Ranny został izraelski żołnierz.
    4 października 2009 r. Palestyńczycy w wielu miejscach Samarii i Judei obrzucili kamieniami żydowskie samochody. Nikt nie został ranny.

5 października 2009 r. około 30 tys. Żydów zgromadziło się rano przy Zachodnim Murze na tradycyjne błogosławieństwo kapłanów. Naczelny rabin Muru Zachodniego Shmuel Rabinowicz powiedział, że "przybycie tłumu na plac przed Zachodnim Murem jest dowodem, że wszyscy Żydzi z całego świata odczuwają łączność z Zachodnim Murem, religijną lub świecką... Mur Zachodni jest duchowym centrum każdego Żyda."
    5 października 2009 r. grupa młodych Palestyńczyków obrzuciła rano kamieniami ortodoksyjnych Żydów na Wzgórzu Oliwnym w Jerozolimie.
    5 października 2009 r. wiceprzewodniczący Ruchu Islamskiego, szejk Kamal Khatib powiedział rano, że Meczet Al-Aksa obejmuje Zachodni Mur. Wezwał on muzułmanów do przybycia do meczetu i wystąpienia w jego obronie, przeciwstawił się jednak przemocy wobec Żydów modlących się przy Zachodnim Murze.

    5 października 2009 r. szef Sztabu Głównego Sił Obronnych Izraela gen. Gabi Ashkenazi spotkał się w Tel Awiwie z dowódcą międzynarodowych sił pokojowych w Libanie (UNIFIL). Omówiono problematykę bezpieczeństwa na granicy izraelsko-libańskiej.
    5 października 2009 r. palestyński terrorysta zranił nożem izraelskiego policjanta, który przeprowadzał kontrolę pasażerów autobusu przy wjeździe do osiedla Shuafat w Jerozolimie. Napastnika aresztowano.
    5 października 2009 r. młodzi Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami izraelskich policjantów w dzielnicy Shuafat w Jerozolimie. Aresztowano 7 najbardziej agresywnych demonstrantów.

5 października 2009 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski autobus i samochody w rejonie Shilo w Samarii. Ranna została 1 Izraelka.
    5 października 2009 r. Hamas wezwał Palestyńczyków mieszkających w Jerozolimie do "bronienia" Meczetu Al-Aksa i walczenia z jerozolimską policją, która uniemożliwia młodym muzułmanom (poniżej 50 roku życia) wejścia na teren Wzgórza Świątynnego.
    5 października 2009 r. media Autonomii Palestyńskiej podały, że Żydzi budują podziemne tunele pod Wzgórzem Świątynnym w Jerozolimie, aby doprowadzić do zawalenia się meczetu Al-Aksa.
    5 października 2009 r. rząd Autonomii Palestyńskiej wezwał "społeczność międzynarodową, świat arabski i muzułmański do wzięcia odpowiedzialności za działalność Izraela zmierzającego do opanowania Jerozolimy i jej judaizacji." Równocześnie skrytykowano izraelskie plany rozbudowy żydowskich osiedli mieszkaniowych w południowej Jerozolimie.
    5 października 2009 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami patrol izraelskiej straży granicznej w rejonie Ramallah w Samarii. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli gazem łzawiącym i gumowymi kulami.

5 października 2009 r. kilka tysięcy Turków demonstrowało przed konsulatem Izraela w Stambule (Turcja). Demonstrujący nieśli palestyńskie flagi i zdjęcia meczetu Al-Aksa. Publicznie spalono izraelskie flagi.

6 października 2009 r. burmistrz Jerozolimy, Nir Barkat powiedział, że muzułmanie powinni uszanować żydowskie święta. "My uszanowaliśmy ramadan, co umożliwiło wszystkim muzułmanom wypełnienie jego... teraz mamy święto Tiszri i muzułmanie muszą pozwolić Żydom obchodzić ich święto... musimy zaniechać wszelkich prób prowokacji w mieście i musimy pozwolić policji na przywrócenie porządku."
    6 października 2009 r. około 70 tys. ludzi wzięło w Jerozolimie udział w tradycyjnym Marszu Jerozolimy. Marsz był zabezpieczony przez wzmocnione siły policyjne.
    6 października 2009 r. ultralekki samolot naruszył w południe zakazaną strefę bezpieczeństwa wokół reaktora atomowego Dimona na Negewie. Izraelski myśliwiec F-16 zmusił intruza do wylądowania w mieście Arad. Pilot został aresztowany przez policję.
    6 października 2009 r. około 100 Palestyńczyków wzięło wieczorem udział w ulicznych rozruchach we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 izraelski policjant.
    6 października 2009 r. izraelska policja aresztowała wieczorem w Jerozolimie przywódcę Ruchu Islamskiego, szejka Raed Salaha. Postawiono mu zarzuty podburzania i wzywania do buntu przeciwko państwu.

6 października 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    6 października 2009 r. Palestyńczycy podłożyli rano ogień w osiedlu żydowskim HaShaqed Farm w Samarii. Spłonął jeden dom.
    6 października 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskich robotników pracujących przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem. Do ataku przyznała się grupa Ansar A-Suna powiązana z Al-Qaidą.

    6 października 2009 r. izraelska artyleria ostrzelała wschodnie przedmieścia miasta Gazy. Rannych zostało 7 Palestyńczyków.
    6 października 2009 r. palestyński negocjator Saeb Erekat oskarżył Izrael o "zapoczątkowanie przemocy i rozmyślne potęgowanie napięcia w okupowanej Wschodniej Jerozolimie... zamiast podjęcie kroków zmierzających do łagodzenia sytuacji."
    6 października 2009 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowskie samochody w rejonie Kalkilii w Samarii. Uszkodzony został samochód.

6 października 2009 r. na spotkaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Stambule (Turcja) minister finansów Yuval Steinitz powiedział, że Izrael pożyczy organizacji 500 mln USD na pomoc wschodzącym gospodarkom walczącym ze skutkami światowej recesji. Pieniądze będą pochodziły z rezerwy walutowej Izraela.

7 października 2009 r. grupa kilkudziesięciu Palestyńczyków wszczęła rano rozruchy na Straym Mieście w Jerozolimie, usiłując dostać się na Wzgórze Świątynne. Policja aresztowała 75 demonstrujących.
    7 października 2009 r. izraelska marynarka wojenna rozpoczęła rozlokowywanie bezzałogowych łodzi patrolowych "Protector" wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Łodzie "Protector" są wyposażone w najnowocześniejsze systemy obserwacyjne, czujniki i broń. Są one obsługiwane zdalnie ze stacji lądowych i mogą prowadzić działania w najbardziej niebezpiecznych warunkach.
    7 października 2009 r. prezydent Szymon Peres powiedział, że Izrael będzie chronił święte miejsca Islamu znajdujące się pod jego jurysdykcją.
    7 października 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot na Negewie.

7 października 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 20 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

7 października 2009 r. włoski premier Silvio Berlusconi spotkał się w Rzymie (Włochy) z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Podczas spotkania Berlusconi wezwał Izrael do zatrzymania żydowskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu Jordanu.

8 października 2009 r. prezydent Szymon Peres spotkał się w Jerozolimie ze specjalnym amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód, George Mitchell'em, który powiedział, że poszukuje możliwości "szybkiego rozpoczęcia" rozmów izraelsko-palestyńskich. Peres powiedział, że jakiekolwiek opóźnienie rozmów zdestabilizuje sytuację i będzie służyć tylko interesom tych, którzy chcą zniszczyć szansę na pokój.
    8 października 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział, że pomysł wypracowania "pełnego pokoju" w ciągu kilku najbliższych lat jest nierealny. Dodał, że każdy kto myśli, że jest możliwość uzyskania takiego pokoju "nie rozumie sytuacji i wierzy w iluzje." Lieberman powiedział, że Izrael będzie negocjował tymczasowe porozumienie, które odroczy rozstrzygnięcie trudnych kwestii na "dużo późniejszy" czas.
    8 października 2009 r. grupa obrony praw człowieka na której czele stoi Jehuda Glick złożyła petycję do Sądu Najwyższego z żądaniem otworzenia dostępu do Wzgórza Świątynnego dla Żydów. W przeciwnym razie Wzgórze Świątynne powinno być zamknięte dla wszystkich, w tym także i dla muzułmanów.

8 października 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    8 października 2009 r. około 5 tys. żydowskich osadników i izraelskich działaczy prawicowych zebrało się na wiecu w Samarii. Lider osadników, Gerson Mesika zwrócił się w przemówieniu do amerykańskiego prezydenta Obamy słowami: "nie zbliżaj swoich rąk do Izraela... jest to poza twoją jurysdykcją. Netanyahu powinien stanąć na skale bronienia swojego kraju."
    8 października 2009 r. palestyński minister spraw zagranicznych Riyad al-Malki poprosił Sekretarza Generalnego ONZ Ban Ki-moona o interwencję by zapobiec "izraelskiej eskalacji wymierzonej przeciwko Palestyńczykom w Jerozolimie i czynom podjętym przez Izraelczyków w ostatnich dniach przeciwko meczetowi al-Aksa."

9 października 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie ze specjalnym amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód, George Mitchell'em. Następnie Mitchell spotkał się z ministrem obrony Ehudem Barakiem.
    9 października 2009 r. w południe doszło do arabskich rozruchów w osiedlu Ras Al-Amud w Jerozolimie. Podczas starć rannych zostało 7 izraelskich policjantów. W osiedlu Sa'adiah ranny został 1 policjant.

9 października 2009 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami patrol izraelskiej straży granicznej w rejonie Har Gilo, na południe od Jerozolimy. Uszkodzony został wojskowy jeep. Palestyńczycy palili opony i wznosili prowizoryczne barykady na drogach.
    9 października 2009 r. około 100 Palestyńczyków i lewicowych izraelskich działaczy zroganizowało demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w rejonie wioski Naalin. Doszło do starć z izraelską policją, w których ranny został 1 policjant.

9 października 2009 r. Jordania wystosowała list protestacyjny do rządu izraelskiego przeciwko izraelskim prowokacjom wymierzonym przeciwko meczetowi al-Aksa i Wschodniej Jerozolimie. Zagrożono wydaleniem izraelskiego ambasadora z Jordanii.

10 października 2009 r. amerykański specjalny wysłannik na Bliski Wschód George Mitchell powrócił wieczorem z Samarii do Jerozolimy i spotkał się z głównym izraelskim negocjatorem Itzchakiem Molcho oraz szefem sztabu ministerstwa obrony Michael Herzogiem. Omówiono wyniki rozmów przeprowadzonych z palestyńskimi władzami.

10 października 2009 r. amerykański specjalny wysłannik na Bliski Wschód George Mitchell spotkał się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem i innymi palestyńskimi urzędnikami. Tematem rozmów były perspektywy procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie i możliwość wznowienia bezpośrednich rozmów izraelsko-palestyńskich.

10 października 2009 r. amerykański specjalny wysłannik na Bliski Wschód George Mitchel spotkał się w nocy w Kairze (Egipt) z szefem egipskiego wywiadu Omarem Suleimanem. Mitchell wezwał Egipt do mediacji pomiędzy palestyńskimi ugrupowaniami al-Fatah i Hamasem, co będzie stanowiło kluczową rolę przy wznowieniu rozmów izraelsko-palestyńskich. Propozycja przewiduje, że do czasu nowych wyborów kontrolę nad Strefą Gazy przejmie specjalna komisja, w skład której wejdą przedstawiciele wszystkich palestyńskich ugrupowań.

11 października 2009 r. prezydent Szymon Peres obiecał sprawdzić wszystkie doniesienia i "naprawić niesprawiedliwości" związane z zamykaniem dostępu lub przypadkami profanacji świętych miejsc islamskich przez Izraelczyków. Dodał, że "naszym obowiązkiem jest jak najszybciej to naprawić."
    11 października 2009 r. agencja bezpieczeństwa Schin Bet przedstawiła miesieczny raport bezpieczeństwa. We wrześniu doszło do 95 ataków terrorystycznych (w porównaniu w sierpniu było 53 ataki). Największy wzrost wystąpił w Strefie Gazy, gdzie doszło do 45 ataków (19 ataków w sierpniu). Szczególnie wzrosła liczba ataków rakietowych - 17 ataków we wrześniu w porównaniu do 2 ataków w sierpniu. Większość ataków sierpniowych miała miejsce w drugiej połowie miesiąca.

11 października 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    11 października 2009 r. żydowscy osadnicy otworzyli w osiedlu Mitzpe Jerycho szkołę przygotowującą kandydatów na kapłanów i lewitów potrzebnych do odbudowy Świątyni w Jerozolimie. Jeden z organizatorów, Levi Chazan powiedział: "Dziś jest naprawdę historyczne wydarzenie dla żydowskiego narodu... jest to początek pracy dla Trzeciej Świątyni."
    11 października 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas wystąpił w bezpośrednio transmitowanym wieczornym przemówieniu w palestyńskiej telewizji. Abbas ostro zaatakował Izrael: "Izraelskie ataki podczas operacji w Gazie były barbarzyńskie i nieludzkie. Musimy doprowadzić do osądzenia zabójców naszych dzieci." Poinformował również, że wydał instrukcję dla palestyńskiego reprezentanta przy Radzie Praw Człowieka ONZ w Genewie, aby wezwał do otwartej dyskusji nad zbrodniami wojennymi popełnionymi podczas izraelskiej operacji w Strefie Gazy.
    11 października 2009 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowskiego motocyklistę w rejonie Ma'aleh Adumim w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk. W rejonie Kalkilii i Ramalli w Samarii uszkodzone kamieniami zostały dwa żydowskie samochody.
    11 października 2009 r. trzej Palestyńczycy rzucili fałszywą bombę w kierunku izraelskich żołnierzy na posterunku Huwara przy mieście Nablus w Samarii. Bombę sprawdzili saperzy a sprawców incydentu aresztowano.

11 października 2009 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że nie wezmą udziału we wspólnych ćwiczeniach w Turcji, z powodu wykluczenia przez Turcję izraelskiej armii z udziału w tych manewrach. Turcja poinformowała, że decyzję podjęto po "negocjacjach międzynarodowych przeprowadzonych przez turecki MSZ". Po tej decyzji ze wspólnych ćwiczeń wycofały się Stany Zjednoczone i Włochy.

12 października 2009 r. premier Benjamin Netanyahu ostro skrytykował w Knesecie sporządzony pod kierownictwem południowoafrykańskiego sędziego Richarda Goldstone'a raport misji informacyjnej ONZ na temat izraelskiej operacji wojskowej w Strefie Gazy w grudniu 2008 r. Netanyahu powiedział, że dokument ten podkopuje prawo Izraela do samoobrony. Premier dodał, że "Izrael nie będzie wydawał Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze swych polityków i żołnierzy, gdyby zostali przez niego oskarżeni o popełnienie zbrodni wojennych".

12 października 2009 r. dziesiątki Palestyńczyków obrzucili kamieniami żydowskie samochody w wielu miejscach Samarii i Judei. Z tego powodu doszło do kilku wypadków drogowych i uszkodzonych zostało kilkanaście samochodów. Celem ataków były także ambulanse medyczne Magen David Adom.

12 października 2009 r. egipska straż graniczna wykryła i zniszczyła 5 podziemnych tuneli przemytniczych na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    12 października 2009 r. na obrzeżach miasta Tyr w południowym Libanie doszło wieczorem do potężnego wybuchu, prawdopodobnie nielegalnego magazynu broni i amunicji należącego do Hezbollahu. Zginęło conajmniej 5 członków milicji Hezbollahu.
    12 października 2009 r. przedstawiciele radykalnego Bractwa Muzułmańskiego powiedzieli w egipskim parlamencie, że Arabowie na całym świecie zaatakują izraelskie ambasady jeśli Izraelczycy będą wchodzić i zwiedzać Wzgórze Świątynne w Jerozolimie.
    12 października 2009 r. niemiecki dziennik "Der Spiegel" napisał, że na początku miesiąca amerykańska marynarka wojenna zatrzymała na wodach Zatoki Perskiej niemeicki statek handlowy wyczarterowany przez Iran. Na pokład frachtowca weszli amerykańscy żołnierze, którzy wykryli osiem kontenerów z amunicją 7,62 mm przeznaczoną dla Syrii lub libańskiego Hezbollahu. Transport naruszył Rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1747. Statek zostanie doprowadzony na Maltę, gdzie zostanie wyładowana nielegalna amunicja.

13 października 2009 r. prezydent Szymon Peres powiedział, że Hezbollah "zagraża Libanowi", tak jak Hamas jest zagrożeniem dla Autonomii Palestyńskiej. Peres dodał, że Liban, znany kiedyś jako Szwajcaria Bliskiego Wschodu, zmienił się w "beczkę prochu".
    13 października 2009 r. minister obrony Ehud Barak powiedział na spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Norwegii, że raport Goldstona oskarżający Izrael o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy jest "błędny, wypaczony i działa na korzyść terrorystów... Demokratyczne państwa muszą zrozumieć, że przyjęcie raportu osłabi ich zdolność walki z organizacjami terrorystycznymi."
    13 października 2009 r. do Izraela przyleciało siedmioma różnymi samolotami 200 nowych żydowskich imigrantów z Afryki Południowej, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Belgii, Turcji i Szwajcarii. Ich przylot zorganizowała Agencja Żydowska.
    13 października 2009 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa patrol izraelskiej policji w dzielnicy Silwan w Jerozolimie.
    13 października 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

13 października 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    13 października 2009 r. izraelscy żołnierze aresztowali w południe palestyńskiego terrorystę w okolicy Dżeninu w Samarii. W jego domu znaleziono bombę domowej roboty.

13 października 2009 r. dowodzący amerykańską VI Flotą admirał Mark Fitzgerald powiedział, że 20 października rozpoczną się największe w historii wspólne ćwiczenia wojskowe izraelsko-amerykańskie "Juniper Cobra". Celem ćwiczeń będzie sprawdzenie współdziałania obrony powietrznej na wypadek jakiegokolwiek strategicznego ataku rakietowego ze strony Iranu. W manewrach weźmie udział 17 amerykańskich okrętów wojennych, w tym krążowniki rakietowe Aegis, systemy rakietowe Patriot i Arrow II, oraz siły powietrzne.
    13 października 2009 r. izraelska ambasador przy ONZ, Gabriela Shalev złożyła formalną skargę na ręce Sekretarza Generalnego ONZ, Ban Ki-moona. Złożone pismo oskarża libańską armię o przymykanie oczy na odbudowę wojskowej infrastruktury Hezbollahu w południowym Libanie, co stanowi złamanie Rezolucji nr 1701.

14 października 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział, że wysiłki międzynarodowej społeczności by powstrzymać irański program nuklearny powinny nastąpić w krótkim czasie.

14 października 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem 2 podziemne tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Zginął 1 Palestyńczyk.
    14 października 2009 r. przedstawiciele al-Fatah podpisali porozumienie pojednawcze z Hamasem.

15 października 2009 r. prezydent Szymon Peres spotkał się z hiszpańskim premierem José Luis Rodríguez Zapatero, którego pochwalił za wysiłki w walce z antysemityzmem. Wyraził również wdzięczność za decyzję Hiszpanii, że nie pozwoli hiszpańskim sądom prowadzić spraw przeciwko izraelskim dowódcom wojskowym, którzy brali udział w operacji w Strefie Gazy. Zapatero zapewnił o wspieraniu przez Hiszpanię procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.
    15 października 2009 r. wojskowy analityk Israel Katzover powiedział, że izraelski wywiad posiada wiarygodne informacje i nagrania video poświadczające, że Hezbollah odbudował swoją infrastrukturę w południowym Libanie. Na południe od rzeki Litani znajduje się co najmniej 300 składów rakiet, które będzie bardzo łatwo przygotować do gotowości bojowej na wypadek zaostrzenia się sytuacji na granicy izraelsko-libańskiej.

15 października 2009 r. Palestyńczycy w wielu miejscach Samarii i Judei obrzucili kamieniami żydowskie samochody. W rejonie Hebronu uszkodzony został autobus, a w Gusz Etzion samochód osobowy.
    15 października 2009 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa przekazały Siłom Obronnym Izraela 20 bomb domowej roboty, które zostały skonfiskowane podczas działań w Nablusie w Samarii. Bomby zostały zdetonowane przez saperów.

15 października 2009 r. kuwejcka gazeta "Al Jarida" napisała, że jedna czwarta arsenału rakietowego Hezbollahu pochodzi z Syrii. Artykuł wspomniał również o wsparciu jakiego Syria udziela działającemu w Strefie Gazy Hamasowi.
    15 października 2009 r. po raz pierwszy wywieszono izraelską flagę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Uczyniono to na cześć 2-osobowej izraelskiej delegacji, która przyleciała na spotkanie Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) w Abu Zabi.

16 października 2009 r. dwóch młodych Palestyńczyków zaatakowało rano i zraniło izraelskiego ochraniarza pilnującego przedszkola w dzielnicy Gilo w Jerozolimie.
    16 października 2009 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że Izrael musi być przygotowany na długą walkę z obciążającym raportem ONZ w sprawie wojny w Strefie Gazy.

16 października 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w rejonie wioski Sinjil, w pobliżu Ramallah w Samarii. Uszkodzone zostały 2 samochody. W pobliżu Naalin ranny został 1 Izraelczyk.
    16 października 2009 r. około 200 Palestyńczyków i lewicowych aktywistów żydowskich protestowało przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w rejonie wioski Na'alin. Doszło do starć z policją, w których ranny został 1 policjant.

16 października 2009 r. turecki wicepremier Bulent Arinc powiedział, że kontakty izraelsko-tureckie zawsze były silne i będą utrzymane pomimo tureckich protestów przeciwko izraelskiej operacji w Strefie Gazy.
    16 października 2009 r. Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła raport Goldstona, który oskarżył Izrael o zbrodnie wojenne podczas operacji w Strefie Gazy. Na specjalnej sesji, 25 członków (Chiny, Rosja, Egipt, Indie, Jordania, Pakistan, Afryka Południowa, Argentyna, Bahrajn, Bangladesz, Boliwia, Ghana, Indonezja, Dżibuti, Liberia, Katar, Senegal, Brazylia, Mauritius, Nikaragua i Nigeria) głosowało za potępieniem Izraela za brak współpracy z misją ONZ. 6 członków głosowało przeciwko (USA, Włochy, Holandia, Węgry, Słowacja i Ukraina), a 11 wstrzymało się (Bośnia, Burkina-Faso, Kamerun, Gabon, Japonia, Meksyk, Norwegia, Belgia, Korea Południowa, Słowenia i Urugwaj). Raport wzywa Radę Bezpieczeństwa ONZ do przekazania sprawy do Międzynarodowego Sądu Karnego.

17 października 2009 r. wiceprzewodniczący politycznego biura Hamasu, dr Mousa Abu Marzouk powiedział, że jego organizacja będzie potrzebować jeszcze miesiąca czasu na ostateczną ratyfikację wynegocjowanego przez Egipt porozumienia z al-Fatahem.
    17 października 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zapowiedział, że wybory powszechne w Autonomii Palestyńskiej odbędą się 25 października 2010 r.

17 października 2009 r. brytyjski premier Gordon Brown i francuski prezydent Nicolas Sarkozy wystosowali list do premiera Benjamina Netanyahu, w którym napisali, że raport Goldstona jest "delikatną sprawą". Napisali także: "Dostrzegamy prawo Izraela do obrony i jesteśmy przekonani, że najlepszą gwarancją bezpieczeństwa dla Izraela byłby pokój."

18 października 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    18 października 2009 r. minister finansów Yuval Steinitz oskarżył Radę Praw Człowieka ONZ o antysemityzm. Powiedział, że przyjęcie raportu Goldstona "jest próbą ustanowienia antysemityzmu. To, co jest dozwolone Stanom Zjednoczonym w Afganistanie, Rosji w Czeczeni, a Turcji na północy Iraku, nie wolno Izraelowi. Czyli państwu nie wolno próbować bronić się przed atakami ze Strefy Gazy." Steinitz dodał: "Nie pozwolimy jeszcze raz zażynać Żydów jak jagnięta w rzeźni. Żydowskie państwo ma prawo i obowiązek bronić swoich obywateli nie mniej niż Stany Zjednoczone, Rosja albo Turcja." Minister oskarżył także Autonomię Palestyńską o wykorzystywanie okazji i nękanie Izraela na międzynarodowym forum. "Będziemy się mocno zastanawiać przy podejmowaniu decyzji o kontynuowaniu naszej pomocy i wspieraniu rozwoju Autonomii Palestyńskiej. Nie będziemy dłużej nadstawiać drugiego policzka."

18 października 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    18 października 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w rejonie wioski Sinjil, w pobliżu Ramallah w Samarii. W pobliżu Betlejem uszkodzony został 1 samochód.

18 października 2009 r. Hezbollah poinformował o wykryciu i zniszczeniu trzech izraelskich urządzeń szpiegowskich w południowym Libanie. Libańska armia ostrzelała izraelski bezzałogowy samolot obserwacyjny UAV, który patrolował rejon przy granicy izraelsko-libańskiej.

19 października 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    19 października 2009 r. rząd omawiał kwestię wspólnych działań przeciwko raportowi Goldstona w sprawie wojny w Gazie.
    19 października 2009 r. do Izraela dotarła pierwsza partia szczepionki przeciwko grypie A-H1N1. Do końca miesiąca planuje się zaszczepić 350 tys. osób.

19 października 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w rejonie wioski Hizma, w pobliżu Ramallah w Samarii. W pobliżu Betlejem uszkodzony został 1 samochód.

20 października 2009 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Jerozolimie z szefem polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Javier Solaną. Temat rozmów został utajniony.
    20 października 2009 r. gabinet bezpieczeństwa opublikował listę 50 organizacji uznawanych przez Izrael za organizacje terrorystyczne. Jako konsekwencję, izraelskie banki i instytucje finansowe są zobowiązane do kontroli kont i operacji bankowych, aby nie prowadzić żadnych interesów z osobami powiązanymi z terroryzmem.
    20 października 2009 r. żydowska i palestyńska młodzież starła się w pobliżu kibucu Ein Harod w Galilei. Interweniowała policja.
    20 października 2009 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział wieczorem: "pokój z naszymi sąsiadami jest możliwy, ale to wymaga przywództwa i odwagi. Wychodzę naprzeciw przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Abu Mazena prowadząc swoje państwo do pokoju. Mówię, że nadeszła pora zakończyć konflikt."
    20 października 2009 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami patrol izraelskiej policji w osiedlu Shuafat w Jerozolimie.

20 października 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukwianych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    20 października 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w rejonie Gusz Etzion w Judei. Samochód został zniszczony.
    20 października 2009 r. dowódca zbrojnego ramienia Hamasu, Brygad al-Kassam, Abu Obeida powiedział, że w przypadku zawarcia porozumienia z al-Fatahem jego organizacja nie ma zamiaru oddać broni.

21 października 2009 r. rozpoczęły się wspólne izraelsko-amerykańskie ćwiczenia wioskowe "Juniper Cobra 10", podczas których odbywają się duże przegrupowania sił morskich, lądowych i powietrznych. W ćwiczeniach weźmie udział 17 amerykańskich okrętów wojennych i ponad 1 tys. żołnierzy. Testom zostanie poddany system obrony przeciwrakietowej Izraela.

21 października 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukwianych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

22 października 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

22 października 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy 2 podziemne tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    22 października 2009 r. izraelscy żołnierze rozebrali rano cztery domy w nielegalnym żydowskim osiedlu Mitzpeh Avichi w pobliżu Hebronu, w Judei. Mieszkańcy osiedla zostali ewakuowani. Jednak po 12 godzinach osadnicy powrócili i przystąpili do odbudowy osiedla.
    22 października 2009 r. milicjanci Hamasu wtargnęli rano i zamknęli siedzibę Palestyńskiej Niezależnej Komisji Praw Mieszkańców w Gazie.
    22 października 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie dzieci w osiedlu Avraham Avinu w Hebronie, w Judei.

22 października 2009 r. syryjski prezydent Bashar Al-Assad skrytykował Izrael i Stany Zjednoczone za brak postępu w bliskowschodnich inicjatywach pokojowych. Assad powiedział, że Syria chce rozmów z Izraelem opartych na zwrocie Wzgórz Golan,
    22 października 2009 r. amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton wezwała Izrael i Autonomię Palestyńską do wznowienia rozmów dyplomatycznych.
    22 października 2009 r. Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon ostrzegł, że obecność Hezbollahu i palestyńskich terrorystów w Libanie przyczynia się do napięć i braku stabilności w regionie, a ostatecznie może doprowadzić do wznowienia wojny.

23 października 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukwianych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

24 października 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w różnych regionach Judei. Uszkodzone zostały 3 samochody.
    24 października 2009 r. wieczorem doszło do starć żydowskich osadników z Palestyńczykami w pobliżu wioski Burin w Samarii. Interweniowała izraelska policja, która użyła granatów ogłuszających.

25 października 2009 r. grupa około 100 Palestyńczyków obrzuciła kamieniami izraelskich policjantów w rejonie Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. W starciach rannych zostało 3 policjantów. Policja użyła gazów łzawiących i aresztowała 21 Palestyńczyków, w tym jednego z liderów Ruchu Islamskiego, Ali Said Abu-Sheikah, który podburzał Arabów na Wzgórzu Świątynnym do starć z policją.
    25 października 2009 r. Rabiniczna Rada Judea i Samaria wezwała do zamknięcia Wzgórza Świątynnego dla Arabów. Wydane oświadczenie oskarżyło Arabów: "zamieniają najświętsze miejsce narodu żydowskiego w podstawę terroru i przemocy."
    25 października 2009 r. przedstawiciel Sił Obronnych Izraela poinformował, że palestyńscy terroryści poprawili w ostatnim czasie skuteczność podkładania przydrożnych bomb wzdłuż granicy Strefy Gazy. Przeprowadzone testy saperskie wskazują, że są stosowane rozwiązania bomb podobne do technik zamachów stosowanych w Iraku i Afganistanie. Wcześniej w Strefie Gazy nie znano takich technik i materiałów do budowy bomb. Wskazuje to na obecność w Strefie Gazy osób powiązanych z talibami lub Al-Qaeda.

25 października 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w pobliżu Betlejem. Samochód został zniszczony.

25 października 2009 r. polityczny przywódca Hamasu, Khaled Meshal powiedział w Damaszku (Syria), że "o losie Jerozolimy przesądzi święta wojna i opór, a nie negocjacje". Meshal wyraził nadzieję, że izraelscy Palestyńczycy oraz mieszkańcy Zachodniego Brzegu przyłączą się do mieszkańców Strefy Gazy we wspólnych demonstracjach na znak protestu przeciwko wydarzeniom w Jerozolimie.

26 października 2009 r. główni religijni przywódcy syjonistyczni spotkali się razem na konferencji popierającej żydowskie prawa do Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Na konferencji byli obecni polityczni przywódcy Uri Orbach i Michael Ben Ari, umiarkowani rabini Juval Sherlo, Jaakov Medan, oraz prawicowi rabini Elyakim Levanon i Dov Lior.

26 października 2009 r. syryjskie ministerstwo spraw zagranicznych potępiło działania izraelskiej policji, która podczas tłumienia zamieszek w Jerozolimie otoczyła i wkroczyła na teren meczetu Al-Aksa. "Sądzimy, że izraelskie siły wkroczyły do meczetu Al-Aksa i otoczyły jego wiernych, jako część izraelskiego planu judaizacji Jerozolimy." Ministerstwo wyraziło obawy, że Izraelczycy mogą planować zburzenie meczetu.
    26 października 2009 r. turecki premier Recep Tayyip Erdogan powiedział, że irański prezydent Ahmadineżad jest jego najlepszym przyjacielem, a relacje pomiędzy oboma krajami określił jako "bardzo dobre."
    26 października 2009 r. około 500 Turków demonstrowało przed izraelskim konsulatem w Stambule (Turcja) w obronie meczetu Al-Aksa w Jerozolimie. Machano flagami OWP i spalono flagi Izraela.
    26 października 2009 r. libijski prezydent Mohmar Kadhafi powiedział, że państwa arabskie "wliczając w to Palestyńczyków" poiwnni mieć zezwolenie na posiadanie broni jądrowej. "Jeśli Izraelczycy mają broń jądrową i potencjał nuklearny, w taki razie Egipcjanie, Syryjczycy i Saudyjczycy powinni mieć takie samo prawo. Nawet Palestyńczycy powinni powinni posiadać takie pozwolenie, ponieważ ich przeciwnicy mają potencjał nuklearny."

27 października 2009 r. dyrektor Departamentu Imigracji i Absorpcji Agencji Żydowskiej, Eli Cohen powiedział, że imigracja Żydów do Izraela wzrasta i rząd również czyni wysiłki by pomóc nowym imigrantom osiedlić się w ojczyźnie.
    27 października 2009 r. islamscy terroryści wystrzelili wieczorem z południowego Libanu rakietę Katiusza, która spadła w pobliżu miasta Kiryat Shemona.

27 października 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukwianych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    27 października 2009 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowskich osadników w rejonie wioski Al-Moir w Samarii. Osadnicy pochodzili z osiedli Gush Shilo i Kida. Demonstrowali przeciwko przybyciu w tą okolicę grupy Palestyńczyków i izraelskich działaczy lewicowych, mających rzekomo chronić arabskich gajów oliwnych. Osadnicy obawiali się prowokacji z ich strony.
    27 października 2009 r. żydowscy osadnicy z osiedla Shvut Rachel w Samarii weszli w południe do arabskiej wioski Kraiyut. Doszło do starć z Palestyńczykami. Interweniowała izraelska policja.
    27 października 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w rejonie wioski Yasuf w Samarii. Uszkodzone zostały dwa samochody.
    27 października 2009 r. Palestyńczycy zorganizowali wieczorem blokadę drogi w rejonie Hebronu w Judei. Podczas blokady doszło do wypadku z arabskim ambulansem medycznym i samochodem osobowym. Rannych zostało 5 Palestyńczyków.

27 października 2009 r. izraelska artyleria ostrzelała pozycje z których wystrzelono rakietę Katiusza położone w południowym Libanie.

28 października 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    28 października 2009 r. minister Yossi Peled powiedział w nocy, że odpowiedzialność za ostrzał rakietowy Izraela spoczywa na libańskim rządzie. "To co zdarzyło się na północy jest bardzo trudne do ocenienia, ponieważ na razie, nie ma żadnej centralnej władzy w Libanie."

28 października 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukwianych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

28 października 2009 r. izraelska ambasador przy ONZ, Gabriella Shalev złożyła oficjalny protest na ostrzał rakietowy Górnej Galilei przeprowadzony z terytorium Libanu.
    28 października 2009 r. libańska armia przejęła 4 gotowe do wystrzelenia rakiety Katiusza w południowym Libanie. Rakiety z wyrzutniami przekazano międzynarodowym siłom pokojowym UNIFIL. Obecność tych rakiet w południowym Libanie jest naruszeniem Rezolucji ONZ.
    28 października 2009 r. libański prezydent Fouad Siniora potępił wczorajszy ostrzał rakietowy Izraela, skrytykował jednak izraelski ostrzał terytorium Libanu, uznając go za "nadmierną" odpowiedź i "naruszenie prawa międzynarodowego."
    28 października 2009 r. nieznany napastnik postrzelił rano dwóch Żydów na parkingu sefardyjskiej synagogi Adat Yeshurun Valley w Los Angeles (USA).

    28 października 2009 r. Stany Zjednoczone potępiły ostrzał rakietowy Izraela przeprowadzony z południowego Libanu. Wydane oświadczenie podkreśliło konieczność rozbrojenia wszystkich libańskich ugrupowań zbrojnych, w tym Hezbollahu.

29 października 2009 r. minister spraw diaspory Yuli Edelstein komentując antysemicki atak w Los Angeles (USA) powiedział: "incydent jest poważny i wstrząsający, przypomina nam, że antysemityzm wciąż istnieje i zdarza się nawet w miejscach najświętszych dla narodu żydowskiego... my i mieszkańcy świata musimy kontynuować walkę z antysemityzmem, ponieważ zostało dowiedzione, że to co zaczyna się od Żydów później dzieje się z innymi ludźmi."
    29 października 2009 r. premier Benjamin Netanyahu zlecił agencjom rządowym przygotowanie projektów budowy bariery granicznej na granicy izraelsko-egipskiej na Negewie. Każdego roku przez pustynne odcinki granicy przechodzi tysiące nielegalnych imigrantów pochodzących z Afryki. Dodatkowym zagrożeniem jest niebezpieczeństwo infiltracji przez terrorystów i przemyt narkotyków do Izraela.

29 października 2009 r. izraelscy żołnierze wyburzyli rano budynki wzniesione w nielegalnym osiedlu żydowskim Oxfam w pobliżu Hebronu w Judei. Osadników ewakuowano z osiedla.
    29 października 2009 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód w rejonie Betlejem w Judei. Ranna została 1 Izraelka.

29 października 2009 r. libański prezydent Michel Suleiman obwinił Izrael za ostatni ostrzał rakietowy terytorium Izraela przeprowadzony z południowego Libanu. Według Suleimana rakietę Katiusza wystrzelił izraelski agent, aby dostarczyć Izraelowi "usprawiedliwienia ... dla łamania suwerenności Libanu."
    29 października 2009 r. asystent amerykańskiego sekretarza stanu Jeffrey Feltman powiedział, że Stanom Zjednoczonym zależy na poprawie stosunków z Syrią, ale pod warunkiem zaprzestania przez Syrię wspierania takich organizacji terrorystycznych jak libański Hezbollah i palestyński Hamas.

30 października 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie z amerykańskim specjalnym wysłannikiem na Bliski Wschód, George Mitchell'em. Rozmowy dotyczyły możliwości wznowienia rozmów izraelsko-palestyńskich.
    30 października 2009 r. izraelska policja eksmitowała Arabów, którzy nielegalnie zamieszkiwali dom w dzielnicy Beit Tzafafa w Jerozolimie. Doszło do starć żydowsko-arabskich, w których rannych zostały 4 osoby. Policja aresztowała 4 najbardziej agresywnych Żydów.

30 października 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    30 października 2009 r. około 100 palestyńskich działaczy al-Fatah, którzy w 2007 r. uciekło przed Hamasem ze Strefy Gazy, złożyło oficjalną urzędową prośbę do władz izraelskich o udzielenie zezwolenia na stały pobyt w Samarii i Judei. Obawiają się oni wrócić do Gazy w obawie przed zemstą Hamasu. Ze Strefy Gazy uciekło wówczas ponad 400 działaczy al-Fatah. Władze izraelskie zażądały od każdego z nich złożenia osobistego wniosku.

30 października 2009 r. libański ambasador przy ONZ, Noaf Salaam ostrzegł Radę Bezpieczeństwa ONZ, że Izrael planuje napaść na Liban i wykorzystuje każdy przypadek ostrzału rakietowego do naruszenia suwerenności Libanu.

31 października 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się wieczorem w Jerozolimie z amerykańską sekretarz stanu Hillary Clinton. Netanyahu powiedział: "Naprawdę mam nadzieję, że Palestyńczycy nawiążą taktowne rozmowy, które są w interesie zarówno Izraelczyków, jak i Palestyńczyków."

31 października 2009 r. izraelski autobus turystyczny przewrócił się w pobliżu Ammanu w Jordanii. Zginął 1 Izraelczyk, a 30 osób zostało rannych. Autobus jechał z wycieczką do starożytnego miasta Petra. Ranni zostali umieszczeni w szpitalach w Jordanii, skąd będą przewiezieni ambulansami do Izraela. Czterech najciężej rannych przetransportowano helikopterami do izraelskich szpitali.
    31 października 2009 r. libańska armia oraz międzynarodowe siły pokojowe UNIFIL wystawiły dodatkowe posterunki i wieże obserwacyjne w rejonie wioski Hula na granicy libańsko-izraelskiej. Ostatni ostrzał rakietowy Izraela został przeprowadzony właśnie z tego obszaru. Libańskie siły bezpieczeństwa aresztowały człowieka powiązanego z Al-Qaedą, który prawdopodobnie odpowiada za ostatni ostrzał rakietowy Izraela.
    31 października 2009 r. sekretarz generalny Organizacji Kongresu Islamskiego (OIC), Ekmeleddin Ihsanoglu powiedział, że jego organizacja jest odpowiedzialna za "zapoczątkowanie" raportu Goldstona w sprawie wojny w Strefie Gazy. Liczni członkowie OIC są również członkami Rady Praw Człowieka ONZ, która przyjęła raport Goldstona.

1 listopada 2009 r. izraelska policja rozebrała rano nielegalnie wzniesiony arabski dom w mieście Um-el Faham. Podczas operacji doszło do zamieszek, w których obrzucono policjantów kamieniami.
    1 listopada 2009 r. wiceminister spraw zagranicznych Danny Ayalon powiedział, że palestyński prezydent Mahmoud Abbas żądając wstrzymania budowy żydowskich osiedli w Samarii i Judei jest "hipokrytą, ponieważ nie stawiał wcześniej takich żądań jako warunków wznowienia rozmów." Dodał, że ma nadzieję, że obecna wizyta Hillary Clinton w Autonomii Palestyńskiej utoruje drogę do wznowienia rozmów bez wstępnych warunków.
    1 listopada 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman obwinił syryjskiego prezydenta Bashar Assada o impas w procesie pokojowym izraelsko-syryjskim. "Assad usiłuje uniknąć międzynarodowej izolacji i dlatego wciąż stawia nam dodatkowe warunki" aby uniemożliwić powrót do rzeczywistych dwustronnych rozmów.

1 listopada 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    1 listopada 2009 r. palestyński traktor niebezpiecznie blisko podjechał rano do bariery granicznej w rejonie przejścia granicznego Erez w Strefie Gazy. Gdy kierowca nie reagował na wezwania do zatrzymania, izraelscy żołnierze ostrzelali traktor, który się zapalił. Incydent jest wyjaśniany.
    1 listopada 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że Autonomia Palestyńska nigdy nie domagała się całkowitego wstrzymania budowy żydowskich osiedli w Samarii i Judei. Domagano się "zawieszenia" działalności budowlanej, która po zawartych porozumieniach mogłaby być wznowiona. Abbas dodał, że Izrael zgodził się na zawieszenie prac budowlanych na okres sześciu miesięcy, z wyłączeniem obszaru miasta Jerozolimy oraz budynków użyteczności publicznej w Samarii i Judei. Dodatkowo Izrael planuje budowę 3 tys. nowych mieszkań, a "to nie jest zawieszenie budowy".

1 listopada 2009 r. jordański król Abdullah II spotkał się w Kairze (Egipt) z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Obaj arabscy przywódcy ostrzegli Izrael przed podjęciem jednostronnych kroków we Wschodniej Jerozolimie i na innych arabskich obszarach, bo może to zniweczyć wszystkie pokojowe wysiłki dążące do wznowienia rozmów z Palestyńczykami.
    1 listopada 2009 r. władze Indonezji wyraziły zgodę na przyjazd izraelskiego tenisisty Shachar Pe'era na międzynarodowy turniej tenisowy rozgrywany w tym kraju. Nie wyrażono jednak zgody na wywieszenie izraelskiej flagi. W wydanym oświadczeniu indonezyjskie ministerstwo spraw zagranicznych napisało, że kraj nie gości izraelskiego tenisistę, ale międzynarodowy turniej i nie zamierza kontrolować kto bierze w nim udział. Początkowo Indonezja zamierzała odmówić Pe'erowi prawa wjazdu do kraju, jednak Światowa Federacja Tenisa zagroziła przeniesieniem turnieju na wyspę Bali.

2 listopada 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie ze specjalnym amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód, George Mitchell'em. Mitchell przyznał, że rozmowy z Palestyńczykami znalazły się w impasie.
    2 listopada 2009 r. przedstawiciel izraelskich służb specjalnych Shin Bet poinformował, że w ostatnim czasie zatrzymano żydowskich terrorystów, którzy planowali przeprowadzenie serii zamachów bombowych przeciwko Palestyńczykom. Podczas operacji przejęto skład broni i materiałów wybuchowych.
    2 listopada 2009 r. w Izraelu rozpoczęła się kampania szczepień przeciwko wirusowi grypy A-H1N1. W pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni pracownicy personelu medycznego, a następnie ludzie z grup wysokiego ryzyka, tj. osoby starsze i dzieci.

2 listopada 2009 r. wiceminister spraw zagranicznych Danny Ayalon powiedział w Londynie (Wielka Brytania), że nigdy w historii nie istniało państwo palestyńskie. "Jeśli mówisz, że jest to ziemia palestyńska, to czy możesz wspomnieć o jakimś palestyńskim władcy, królu, albo rządzie, który rządził tą ziemią? Czy możesz wymienić granice tego państwa? Tam nigdy nie było państwa palestyńskiego. Nigdy w historii nie było państwa palestyńskiego. To będzie kolejny zakręt historii, bo to Izrael - Żydzi - stworzą państwo palestyńskie. Nie Arabowie albo ktoś inny. To my stworzymy państwo palestyńskie."

3 listopada 2009 r. premier Benjamin Netanyahu odwiedził teren wspólnych izraelsko-amerykańskich ćwiczeń wojskowych Juniper Cobra 10. Premier powiedział, że Izrael i Stany Zjednoczone "wybrukowały nową drogę w wysiłkach obrony państwa Izrael. Obydwa państwa mają na celu zapewnienie pokoju w tym regionie, i być może poza regionem. Współpraca jest bardzo korzystna dla obu stron."
    3 listopada 2009 r. szef wywiadu wojskowego, gen. Amos Yadlin poinformował parlamentarną komisję spraw zagranicznych i bezpieczeństwa, że palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas przeprowadziła testy pocisków rakietowych zdolnych razić Tel Awiw. Testowano irańskie rakiety o zasięgu do 60 km. Rakiety przeszmuglowano do Strefy Gazy nielegalnie przez granicę z Egiptem. W ten sposób w zasięgu rakiet wystrzeliwanych ze Strefy Gazy może znaleźć się obszar aglomeracji miejskiej Gusz Dan.
    3 listopada 2009 r. grupa żydowskich osadników zmusiła siłą do opuszczenia domu w dzielnicy Sheikh Jarrah we Wschodniej Jerozolimie. Wcześniej sąd odrzucił apelację arabskiej rodziny, by móc dalej zamieszkiwać w domu. Doszło do palestyńsko-żydowskich zamieszek w całej dzielnicy. Interweniowała policja, która zapewniła ochronę arabskiej rodzinie al-Kurd. Wybudowała ona 10 lat temu dom na spornej ziemie. Budynek decyzją sądu pozostawał przez 8 lat zamknięty na klucz, do czasu rozstrzygnięcia praw własności. Palestyńczycy nielegalnie wprowadzili się do domu, łamiąc decyzje sądu.
    3 listopada 2009 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami samochód w pobliżu miasta Modi'in-Maccabim-Re'ut. Ranne zostało 7-letnie dziecko.

3 listopada 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas spotkał się w Ammanie (Jordania) z amerykańskim specjalnym wysłannikiem na Bliski Wschód, George Mitchell'em. Abbas powiedział, że Autonomia Palestyńska nie wznowi rozmów pokojowych z Izraelem do czasu całkowitego wstrzymania rozbudowy żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu
    3 listopada 2009 r. sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon wezwał Izrael do zaprzestania "prowokacji" we Wschodniej Jerozolimie. Dodał, że "takie działania zwiększają napięcia, powodują cierpienia i podważają zaufanie."

4 listopada 2009 r. premier Benjamin Netanyahu komentując przejęcie przez izraelskich komandosów statku z przemycaną bronią powiedział: "Ktokolwiek potrzebuje jeszcze dowodu, że Iran kontynuuje dostarczanie broni dla organizacji terrorystycznych, otrzymał dzisiaj czysty i jednoznaczny dowód. Iran dostarcza broń organizacjom terrorystycznym, aby atakować miasta Izraela i zabijać cywili." Dodał, że "jest najwyższy czas aby społeczność międzynarodowa wywarła prawdziwy nacisk na Iran, by przerwać przestępczą działalność i udzielić poparcia Izraelowi gdy broni się przed terrorystami." Prezydent Szymon Peres powiedział: "Iran i Syria ciągle zaopatrują organizacje terrorystyczne, głównie Hamas i Hezbollah, i nieustannie dążą do zniszczenia bliskowschodniego pokoju. Przejęcie statku ma duże znaczenie militarne, ale również i polityczne, bo nikt nie może zaprzeczyć faktom. Jest to ważne dla armii i całego państwa."

4 listopada 2009 r. izraelscy żołnierze ewakuowali i zniszczyli trzy nielegalne żydowskie osiedla: Maoz Esther, Shvut Ami i Ramat Migron w Samarii.

4 listopada 2009 r. izraelska marynarka wojenna przeprowadziła operację "Four Species", podczas której komandosi przejęli podejrzany statek "Francop" płynący na Morzu Śródziemnym w rejonie Cypru. Statek płynął pod flagą Antigui i przewoził 40 kontenerów z około 500 tonami pocisków i amunicji (w tym 2,8 tys. rakiet). Towar był przewożony z Iranu do Syrii, i był przeznaczony dla libańskiego Hezbollahu. Statek został skierowany do portu Aszdod w celu przeprowadzenia dokładnej kontroli ładunku. Operację przeprowadzono we współpracy z okrętami NATO.
    4 listopada 2009 r. izraelska ambasador przy ONZ, Gabriela Shalev powiedziała na otwarciu obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że raport Goldstona oskarżający Izrael o zbrodnie wojenne został "sporządzony w duchu nienawiści i jest pełen kłamstw." Wezwała do odrzucenia raportu.

5 listopada 2009 r. szef Sztabu Głównego Sił Obronnych Izraela, gen. Gabi Aszkenazi powiedział, że operacja udaremnienia przemytu irańskiej broni dla terrorystów z Hezbollahu został przeprowadzona dzięki uzyskaniu informacji wywiadowczych przez agentów Mosadu. Iran przewiózł broń w cywilnych kontenerach do Egiptu, gdzie zostały one przeładowane na niemiecki statek płynący do Syrii. Działania irańskie zostały jednak wykryte i udaremnione.

5 listopada 2009 r. rzecznik Hamasu, Sami Abu Zuhri powiedział w stosunku do palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa: "radzimy mu, aby stanął przed palestyńskim narodem i powiedział szczerze, że droga negocjacji zawiodła." Dodał, że Abbas powinien "wstrzymać rozmowy z okupantem i podjąć praktyczne kroki do pojednania" z Hamasem.
    5 listopada 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że nie zamierza ubiegać się o ponowny wybór podczas głosowania prezydenckiego w styczniu przyszłego roku. "Powiadomiłem naszych braci w OWP ... że nie mam zamiaru brać udziału w nadchodzących wyborach."
    5 listopada 2009 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami liczne żydowskie samochody w rejonie wioski Hussan, przy Betlejem w Judei. Rannych zostało 3 Izraelczyków.

5 listopada 2009 r. ambasada Kanady rozpoczęła reprezentować interesy Izraela w Wenezueli.
    5 listopada 2009 r. międzynarodowi eksperci ONZ po przeprowadzeniu pierwszej inspekcji tajnych irańskich zakładów atomowych powiedzieli, że nie znaleźli nic niepokojącego, co mogłoby wskazywać na prace nad bombą atomową. Dodali, że irańskie instalacje są umieszczone w potężnych kompleksach bunkrów ukrytych we wnętrzu góy.
    5 listopada 2009 r. południowoafrykański sędzia Richard Goldstone w obronie swojego raportu powiedział, że Izrael miał prawo do obrony i "miał słuszne powody użycia pełni sił zbrojnych", ale jego komisja była "zainteresowana sposobem, w jaki siły zbrojne zostały użyte, i czy było to zgodne z międzynarodowym prawem." Zaznaczył, że Izrael jest państwem demokratycznym, w którym przestrzega się praw człowieka, "niestety, nie można tego samego powiedzieć o Gazie." Pomimo to komisja zgromadziła liczne dowody przeciwko Izraelowi i raport może być użyty podczas rozpraw w Międzynarodowym Sądzie Karnym w Hadze. Komisja jednak zaapelowała o rozpoczęcie "niezależnych śledztw zarówno w Izraelu, jak i w Gazie."
    5 listopada 2009 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w głosowaniu raport Goldstona w sprawie wojny w Strefie Gazy. Za przyjęciem raportu głosowało 114 państw, a 18 głosowało przeciwko (m.in. Izrael, USA, Włochy, Holandia, Polska i Czechy). Wielka Brytania i Francja wstrzymały się od głosowania. Raport zostanie teraz skierowany do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

6 listopada 2009 r. ministerstwo spraw zagranicznych odrzuciło głosowanie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie przyjęcia raportu Goldstona.
    6 listopada 2009 r. wiceminister spraw zagranicznych Danny Ayalon ostrzegł, że Izrael nie będzie tolerował realnego zagrożenia jakim jest nuklearny Iran. Zwrócił uwagę, że cała działalność Iranu koncentruje się na zyskaniu czasu, a negocjacje z zachodnimi państwami nie przynoszą zatrzymania irańskiego programu atomowego.

6 listopada 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei.
    6 listopada 2009 r. około 300 Palestyńczyków i lewicowych działaczy izraelskich demonstrowało w wiosce Naalin przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa". W trakcie demonstracji wywrócono jeden z elementów bariery (ważący kilka ton betonowy element).

6 listopada 2009 r. francuski minister spraw zagranicznych Bernard Kouchner wezwał palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa do zmienienia swojej decyzji i wzięcia udziału w wyborach prezydenckich w Autonomii Palestyńskiej.

7 listopada 2009 r. prezydent Szymon Peres wezwał palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa by nie rezygnował z polityki. "Obydwaj podpisaliśmy porozumienie Oslo, i dlatego zwracam się do ciebie jak do przyjaciela - nie poddawaj się. Wiem, że pracowałeś dla swojego narodu przez pięćdziesiąt lat... Mogę powiedzieć ci, że Izrael naprawdę chce pokoju."

7 listopada 2009 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało w nocy podłożyć bombę przy przejściu granicznym Nahal Oz w Strefie Gazy. Izraelski czołg otworzył ogień i zranił obu napastników.

8 listopada 2009 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód w pobliżu Kalkilii w Samarii. Samochód został uszkodzony. W Hebronie zniszczono żydowski samochód. Podczas zamieszek w Samarii ranny został 1 izraelski żołnierz.
    8 listopada 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział wieczorem do Palestyńczyków, że muszą nadal działać na rzecz pokoju, pomimo niepowodzenia nawiązania negocjacji z Izraelem. Jako przyczynę podał kontynuowanie żydowskiego osadnictwa. "Warunki mapy samochodowej nakładają na Izrael obowiązek przerwania osadnictwa i rozebrania wszystkich osiedli, które znajdują się na terytorium Zachodneigo Brzegu Jordanu na którym ma powstać państwo palestyńskie."

9 listopada 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu miasta Sderot na Negewie.
    9 listopada 2009 r. arabskie dzieci obrzuciły popołudniem kamieniami samotnego Żyda zwiedzającego Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Żyd został ranny.
    9 listopada 2009 r. w Dolinie Beit She'an odbyły się wspólne izraelsko-jordańskie ćwiczenia służb ratunkowych. Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie metod współdziałania w przypadku dużego trzęsienia ziemi. Całość ćwiczeń przeprowadzono w kibucu Mesilot, gdzie wyburzono kilka budynków.

9 listopada 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w pobliżu Hebronu w Judei. Samochód został uszkodzony.

9 listopada 2009 r. syryjski prezydent Bashar al-Assad nazwał Izrael okupantem i dodał, że "opór" jest moralnym obowiązkiem. Mwóiąc o bliskowschodnim procesie pokojowym zażądał oddanie Wzgórz Golan i utworzenia państwa palestyńskiego w granicach z 1948 r.
    9 listopada 2009 r. jordański Król Abdullah II wezwał Izrael do zaprzestania "igrania z ogniem" z przyszłością Jerozolimy. Dodał, że jeśli arabskie wysiłki powstrzymania dalszej rozbudowy żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu zakończą się niepowodzeniem, wówczas Stany Zjednoczone i społeczność międzynarodowa będą musiały interweniować.

10 listopada 2009 r. szef Sztabu Głównego Siłi Obronnych Izraela, gen Gabi Ashkenazi poinformował o powołaniu pięciu komisji śledczych mających na celu zweryfikowaniu informacji raportu Goldstona w sprawie rzekomych zbrodni wojennych popełnionych przez izraelską armię podczas wojny w Strefie Gazy. "Raport oskarża izraelski rząd o działania przeciwko ludności cywilnej i działalność przestępczą. Osobiście wyznaczyłem pięć komisji dochodzeniowych i znaleźliśmy błędy... nasze dochodzenia są gruntowne, niezawodne i rzetelne. Nie dowodzę armią przestępców, gwałcicieli i szabrowników. Nie znaleźliśmy żadnego przypadku, w którym żołnierz celowałby z determinacją z broni bezpośrednio do matki z dzieckiem... Jesteśmy w trakcie sprawdzania 45 doniesień... zapraszam wszystkich Palestyńczyków by składali swoje skargi. Jak do tej pory 60 Palestyńczyków dostarczyło swoje oświadczenia."
    10 listopada 2009 r. ministerstwo przemysłu, pracy i handlu utworzyło fundusz pomocy nowym firmom z branży biotechnologii. Fundusz posiada środki finansowe w wysokości 80 mln $.

10 listopada 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.

10 listopada 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w nocy w Waszyngtonie z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą. W spotkaniu uczestniczyli minister obrony Ehud Barak, szef bezpieczeństwa narodowego Uzi Arad oraz ambasador Michael Oren. Rozmowy dotyczyły irańskiego programu atomowego oraz paraliżu w rozmowach izraelsko-palestyńskich.
    10 listopada 2009 r. izraelski ambasador w Stanach Zjednoczonych, Michael Oren przemawiał na zgromadzeniu ogólnym Federacji Żydowskiej Ameryki Północnej. Oren powiedział, że Izrael 2009 r. "jest w dużo lepszej sytuacji niż kiedy kolwiek w swojej historii." Oren z przekonaniem mówił, że powstanie państwa Izrael jest częścią planu Boga i pomimo wszystkich trudności musimy patrzeć na sytuację przez pryzmat historii państwa. "My sądzimy, że plan istnieje i spoglądamy na następne sześć dekad widząc przeszkody, które państwo żydowskie pokonało. Były to przeszkody pozornie nie do pokonania - wojny, wprowadzone embargo, ataki terrorystyczne - a mimo to dzisiejszy Izrael jest w dużo lepszej sytuacji geopolitycznej niż kiedy kolwiek w swojej historii."
    10 listopada 2009 r. prezydent Szymon Peres przemawiał przez brazylijskim parlamentem, zachęcając Brazylię do większej współpracy z Izraelem. Powiedział, że z powodu swoich małych rozmiarów "Izrael nie może być światowym producentem. Dlatego postanowił zostać światowym laboratorium." To dlatego w Izraelu jest najwięcej naukowców na świecie przypadających na kilometr kwadratowy powierzchni. Największy nacisk jest obecnie kładziony na odnawialną energię, technologie wodne, biotechnologię rolniczą, edukację techniczną, zasiedlanie nowych obszarów pustynnych oraz obronę przed terroryzmem. Dodał, że Izrael "będzie zadowolony ze wzrostu współpracy i szybkiego rozwoju technologicznego Brazylii."

11 listopada 2009 r. ministerstwo spraw zagranicznych przedstawiło szczegółową listę broni i amunicji przejętej dwa tygodnie temu przez izraelskich komandosów na pokładzie niemieckiego statku "Francop". W 36
kontenerach przewożonych było 500 ton materiałów wojskowych, w tym: 9 tys. pocisków moździerzowych, 3 tys. rakiet Katiusza, 3 tys. pocisków artyleryjskich, 20 tys. granatów, oraz ponad 20 mln sztuk różnej amunicji.
    11 listopada 2009 r. ekspert spraw arabskich, prof. Moshe Sharon powiedział: "Nigdy nie możemy zapominać o stałym zagrożeniu ze strony Syrii. Syria nie chce z nami porozumienia, dzięki któremu odzyska ziemię, którą kiedyś zajęła w 1948 r. [...] ale chce przejąć naszą wodę."

11 listopada 2009 r. w Ramallah odbyła się uroczystość z okazji 5-rocznicy śmierci Jasera Arafata. Z tej okazji palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że "palestyńskie państwo jest faktem uznawanym w świecie, i my teraz prowadzimy walkę o ustalenie jego granic."
    11 listopada 2009 r. Palestyńczycy w wielu miejscach Samarii i Judei obrzucili kamieniami żydowskie samochody i autobusy.

11 listopada 2009 r. przewodniczący rady politycznej libańskiego Hezbollahu, Mahmoud Komati powiedział, że wszystkie izraelskie miasta, bazy wojskowe i fabryki są w zasięgu rażenia rakiet wystrzeliwanych z południowego Libanu. Dodał, że jeśli Izrael zaatakuje Liban, wówczas Hezbollah rozpocznie "przytłaczający ostrzał" Tel Awiwu.
    11 listopada 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Paryżu z francuskim prezydentem Nicolas Sarkozym. Rozmowy dotyczyły irańskiego programu atomowego. Osobne spotkanie odbyło się z francuskim ministrem finansów Christian Laguard'em i dotyczyły współpracy w dziedzinie energetyki.
    11 listopada 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman spotkał się w Hadze (Holandia) z holenderskim ministrem spraw zagranicznych Maximem Verhagen'em. Omówiono problematykę bliskowschodniego procesu pokojowego. Lieberman podkreślił, że aby wzmocnić wzajemne zaufanie stron na Bliskim Wschodzie konieczne są cztery czynniki: wznowienie negocjacji pomiędzy stronami, wstrzymanie się od przemocy i terroru, wstrzymanie politycznych intryg na arenie międzynarodowej, oraz wzmocnienie współpracy na rzecz odbudowy gospodarki i sił bezpieczeństwa w Autonomii Palestyńskiej. Verhagen wezwał Izrael i Hamas do zbadania zbrodni wojennych: "Nikt nie może bezkarnie łamać prawa człowieka."

    11 listopada 2009 r. brazylijska policja i armia zakupiły 14 samolotów bezzałogowych UAV "Heron" od Israel Aerospace Industries. Wartość kontraktu wynosi 350 mln USD. Kilka miesięcy wcześniej podpisano odrębne umowy o sprzedaży do Brazylii pojazdów opancerzonych, systemów rakietowych oraz zintegrowanych systemów radarowych i kierowania ogniem pola walki.

12 listopada 2009 r. Palestyńczycy w wielu miejscach Samarii i Judei obrzucili kamieniami żydowskie samochody.

12 listopada 2009 r. minister turystyki Stas Misezhnikow podpisał izraelsko-brazylijskie umowy o ekstradycji i współpracy handlowej.

13 listopada 2009 r. szef Sztabu Głównego Sił Obronnych Izraela, gen. Gabi Ashkenazi poinformował parlamentarną komisję spraw zagranicznych i obrony, że libański Hezbollah dysponuje rakietami o zasięgu 300-325 km, coraz większe zagrożenie stanowi również Hamas w Strefie Gazy, który jest zdolny wystrzelić rakiety mogące dosięgnąć cele w Dimonie. Aby ukrócić ostrzał rakietowy armia musiałaby użyć znacznych sił, łącząc zmasowany ostrzał z przemieszczeniem sił lądowych. Prawdopodobnie taka operacja byłaby intensywniejsza niż poprzednie kompanie.

13 listopada 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    13 listopada 2009 r. palestyńscy terroryści usiłowali podłożyć bombę przy barierze granicznej w pobliżu przejścia granicznego Karni w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień zabijając jednego napastnika i raniąc drugiego. Trzej inni uciekli z miejsca zdarzenia.

14 listopada 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem z moździerza ze Strefy Gazy przygraniczne tereny na Negewie.
    14 listopada 2009 r. były amerykański prezydent Bill Clinton odwiedził Tel Awiw i powiedział, że jeśli Itzchak Rabin wciąż żył to napewno doszłoby do porozumienia pokojowego pomiędzy Izraelem a wszystkimi jego sąsiadami. "W ciągu ostatnich 14 lat nie było jednego tygodnia abym nie myślał o Itzchaku Rabinie i mocno za nim tęsknił."

14 listopada 2009 r. rzecznik Hamasu, Fawzi Barhoum powiedział, że Izrael przygotowuje się w niedalekiej przyszłości do kolejnej inwazji na Strefę Gazy. Barhoum oskarżył Izrael o prefabrykowanie dowodów, aby w ten sposób zdobyć oskarżenia przeciwko Hamasowi i zdobyć pretekst do kolejnej wojny.
    14 listopada 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w kilku miejscach Samarii i Judei. W rejonie osiedla Karnei Shomron w Samarii uszkodzony został samochód.

15 listopada 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

16 listopada 2009 r. minister środowiska Gilad Erdan powiedział, że jeśli Palestyńczycy jednostronnie ogłoszą utworzenie państwa palestyńskiego, wówczas Izrael może zaanektować część Judei i Samarii i żydowskimi osiedlami. Minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział, że istnieją małe szanse na uznanie państwa palestyńskiego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

16 listopada 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w rejonie Betlejem w Judei. Uszkodzony został autobus i dwa samochody.
    16 listopada 2009 r. główny palestyński negocjator Saeb Erekat zwrócił się z pytaniem do państw Unii Europejskiej i Rady Bezpieczeństwa ONZ, czy uznają niepodległe państwa palestyńskie pomimo braku negocjacji z Izraelem.
    16 listopada 2009 r. rzecznik Hamasu, Salah Bardweel poparł inicjatywę Autonomii Palestyńskiej w sprawie jednostronnego ogłoszenia niepodległości państwa palestyńskiego i powiedział, że prawdziwa niepodległość musi oznaczać całkowity koniec syjonistycznej okupacji Palestyny. "Dlaczego nie ogłosić palestyńskiego państwa od morza [Śródziemnego] do rzeki [Jordan]."

17 listopada 2009 r. premier Benjamin Netanyahu ostrzegł, że irański program nuklearny stanowi zagrożenie nie tylko dla Izraela, ale dla całego świata. "Iran stanowi bardzo poważne zagrożenie dla państwa Izrael, dla pokoju na Bliskim Wschodzie i całego świata (...) ktokolwiek na zewnątrz w to wątpi, my jesteśmy pierwszym celem, ale nie ostatnim."
    17 listopada 2009 r. władze miejskie Jerozolimy wydały zezwolenie na budowę 900 nowych domów w osiedlu Gilo. Obecnie w dzielnicy Gilo mieszka 40 tys. Izraelczyków.

17 listopada 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    17 listopada 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w rejonie Betlejem i Gusz Etzion w Judei. Uszkodzony został samochód.
    17 listopada 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że impas w procesie pokojowym nie pozostawia mu wyboru i jedynym rozwiązaniem jest ogłoszenie powstania niepodległego państwa Palestyna.
    17 listopada 2009 r. władze Autonomii Palestyńskiej poinformowały o zgonie 3 Palestyńczyków na grypę A-H1N1.

17 listopada 2009 r. libańska armia poinformowała, że otrzyma od Zjednoczonych Emiratów Arabskich 10 helikopterów transportowych Puma, a z Rosji 10 samolotów myśliwskich MiG-29. Obecnie grupa libańskich pilotów przechodzi szkolenie wojskowe w Rosji.
    17 listopada 2009 r. turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu powiedział, że Izrael stanowi "zagrożenie wykorzystujące przemoc" swojej militarnej potęgi, zwiększając napięcie na Bliskim Wschodzie. Taka izraelska polityka uniemożliwia jakiekolwiek rozmowy pokojowe.
    17 listopada 2009 r. Unia Europejska odrzuciła apel Autonomii Palestyńskiej o przyjęcie rezolucji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ wzywającej do utworzenia państwa palestyńskiego bez zgody Izraela. Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt powiedział, że właściwe "warunki dlatakiego ruchu jeszcze nie istnieją."
    17 listopada 2009 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon ostro skrytykował Izrael za plany rozbudowy osiedla Gilo we Wschodniej Jerozolimie, które "szkodzą szansom na pokój."

18 listopada 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    18 listopada 2009 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że Izrael jest "najbardziej zagrożonym państwem na świecie" z powodu ataków rakietowych, od których cierpi ludność cywilna. "Podobnych ataków nie doświadczył jakikolwiek inny kraj od czasów bombardowań Wielkiej Brytanii podczas drugiej wojny światowej... Mamy przed sobą wrogów, którzy nie ukrywają swoich zamiarów, i którzy stosownie do swoich planów zbroją się... oni najpierw atakują nas fizycznie, a potem usiłują odebrać nam prawo do samoobrony."
    18 listopada 2009 r. władze Jerozolimy poinformowały o planach budowy 5 000 nowych domów w arabskich dzielnicach Tel Adasa i Arav Asvachra.
    18 listopada 2009 r. Estonia otworzyła swoją ambasadę w Tel Awiwie.

18 listopada 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 24 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    18 listopada 2009 r. palestyńska organizacja Waad powiązana z Hamasem, działająca w Strefie Gazy, zaoferowała 1,4 mln USD każdemu komu uda się porwać izraelskiego żołnierza.

19 listopada 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    19 listopada 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy warsztaty produkujące broń położone na przedmieściach Khan Younis w Strefie Gazy, oraz dwa tunele przemytnicze na granicy Strefy z Egiptem. Rannych zostało 3 Palestyńczyków.

20 listopada 2009 r. arabska gazeta wydawana w Nazarecie napisała, że przywódcy al-Fatah rzekomo podjęli strategiczne decyzje o wybuchu trzeciej Intifady przeciwko Izraelowi.

20 listopada 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Wśród zatrzymanych znalazło się 5 wysokich oficerów palestyńskich sił bezpieczeństwa, w tym Mohammad Abdel Hamid, dowódca wywiadu w mieście Salfit. W rejonie Kalkilii w Samarii przejęto broń i amunicję.
    20 listopada 2009 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski samochód w pobliżu Nablusu w Samarii. Samochód został uszkodzony.
    20 listopada 2009 r. około 150 Palestyńczyków i lewicowych działaczy izraelskich demonstrowało przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w rejonie wioski Na'alin. Doszło do starć z izraelską policją.

20 listopada 2009 r. arabska gazeta "Al-Hayat" wydawana w Londynie napisała, że zostało zawarte porozumienie pomiędzy Hamasem a Izraelem w sprawie uwolnienia porwanego żołnierza Gilada Shalita. W zamian za jego uwolnienie Izrael wypuści z więzień 400 Palestyńczyków, w tym 70 groźnych terrorystów, którzy mają "krew na rękach".

21 listopada 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

21 listopada 2009 r. przedstawiciel Hamasu poinformował, że wszystkie działające w Strefie Gazy palestyńskie ugrupowania zbrojne zgodziły się na wstrzymanie ostrzału rakietowego Izraela.

21 listopada 2009 r. libańska armia poinformowała o ostrzelaniu izraelskiego bezzałogowego samolotu szpiegowskiego, który naruszył przestrzeń powietrzną Libanu. Do incydentu doszło w rejonie wioski Bint Jbail w południowym Libanie.
    21 listopada 2009 r. doradca polityczny syryjskiego prezydenta Assada, dr. Bouthaina Shaaban powiedział, że warunkiem wznowienia rozmów pokojowych syryjsko-izraelskich jest zwrócenie Wzgórz Golan.

22 listopada 2009 r. oddział specjalny izraelskiej policji przejął w gaju oliwnym przy arabskim mieście Arraba w Galilei, ukryty ciężki karabin maszynowy MAG 7,62 mm i dużą ilość amunicji. Jest to belgijskiej produkcji karabin, używany przez wojska NATO. Policja wszczęła śledztwo w celu ustalenia w jaki sposób, ta broń znalazła się na terytorium Izraela.

22 listopada 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem dwa warsztaty produkujące broń w rejonie Gazy oraz jeden podziemny tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Rannych zostało 7 Palestyńczyków.
    22 listopada 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski autobus w rejonie Nablusu w Samarii. Autobus został uszkodzony.

22 listopada 2009 r. prezydent Szymon Peres spotkał się w Kairze (Egipt) z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem, który powiedział, że Wschodnia Jerozolima musi w przyszłości stać się częścią państwa palestyńskiego. Peres odpowiedział, że "daje jasną wiadomość do świata arabskiego: nie mamy żadnych zamiarów budowlanych odnośnie Wzgórza Świątynnego. Szanujemy Muzułmanów i żałujemy, że jest tworzonych tak dużo niejasnych pogłosek i kłamstw" na temat rzekomych izraelskich planów odbudowy Świątyni. Odnosząc się do przyszłości Jerozolimy, Peres podkreślił, że miasto znajduje się pod jurysdykcją Izraela i jakiekolwiek zmiany jego statusu wymagają aprobaty Knesetu.

23 listopada 2009 r. premier Benjamin Netanyahu w odpowiedzi na zapytania posłów powiedział, że jak do tej pory nie zostało podpisane żadne porozumienie z Hamasem w sprawie uwolnienia żołnierza Gilada Shalita.
    23 listopada 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

23 listopada 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w Samarii i Judei. Wieczorem w pobliżu Ramallah w Samarii ranna została 1 Izraelka. W pobliżu Hebronu w Judei ranny został 1 Izraelczyk.

23 listopada 2009 r. minister przemysłu, pracy i handlu Benjamin Ben-Eliezer spotkał się w Ankarze (Turcja) z tureckim wicepremierem Bulent Arincem. Arinc powiedział, że "stosunki dyplomatyczne między obydwoma krajami muszą się poprawić i ustabilizować ... w każdej kwestii." Ben-Eliezer podkreślił, że Izrael i Turcja powinny pozostać strategicznymi sojusznikami.

24 listopada 2009 r. prezydent Szymon Peres spotkał się niemieckim ministrem spraw zagranicznych Guido Westerwelle. Peres powiedział, że "Izrael wyciąga rękę pokoju i przyjaźni do wszystkich swoich sąsiadów... nie mamy nic przeciwko jakiemukowliek państwu albo religii, jesteśmy jedynie przeciwko terroryzmowi i zagrożeniu ludobójstwem. Europa musi przedstawić wyraźne i zjednoczone stanowisko przeciwko irańskiemu prezydentowi Mahmoud Ahmadinejadowi, który nawołuje do takiego ludobójstwa." Guido zapewnił o poparciu Niemiec dla Izraela.
    24 listopada 2009 r. cywilny helikopter spadł do morza w odległości około 300 metrów od plaży w Netanii. Zginęło 3 zagranicznych turystów oraz pilot śmigłowca. Przyczyny wypadku nie są znane.

24 listopada 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    24 listopada 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały rano dwa tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Rannych zostało 3 Palestyńczyków. Był to odwet za ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    24 listopada 2009 r. w wybuchu bomby domowej produkcji w osiedlu Sajia w Gazie zginęło 2 terrorystów z Hamasu.
    24 listopada 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że Palestyńczycy nie rozpoczną nowego powstania przeciwko Izraelowi pomimo wielkiej frustracji wynikającej z zastoju w procesie pokojowym.

25 listopada 2009 r. na wieczornym posiedzeniu rządu 11 ministrów przegłosowało zamrożenie żydowskiego osadnictwa w Samarii i Judei. Przeciwko głosował jedynie minister infrastruktury Uzi Landau. Ministrowie partii religijnej Szas nie przyszli na posiedzenie. Rozbudowa żydowskich osiedli zostanie wstrzymana na okres 10 miesięcy, które powinny umożliwić wznowienie rozmów pokojowych z Autonomią Palestyńską.

25 listopada 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne samochody żydowskie w rejonie Gusz Etzion w Judei. Uszkodzone zostały 3 samochody.
    25 listopada 2009 r. przewodniczący Rady Regionu Samarii, Gershon Mesika powiedział, że "Netanyahu oszukał izraelskich wyborców i powinien ustąpić... Wstydzę się, że przewodniczący Likudu poparł politykę, która stoi w bezpośredniej sprzeczności platformy, która go wybrała. On dusi rozwój osadnictwa w sposób większy, niż najbardziej ekstremalne lewicowe rządy."

26 listopada 2009 r. palestyński terrorysta usiłował wnieść bombę domowej roboty na przejście graniczne na granicy izraelsko-egipskiej. Gdy żołnierze wezwali go do zatrzymania, podejrzany nie zatrzymał się. Po oddaniu kilku ostrzegawczych strzałów, zamachowiec wyrzucił torbę i uciekł na stronę egipską. W torbie wykryto bombę z 14-kg materiałów wybuchowych, którą zdetonowali saperzy.
    26 listopada 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zawarły wieczorem porozumienie z włądzami Autonomii Palestyńskiej o zaprzestaniu poszukiwania 90 Palestyńczyków odpowiedzialnych za akty terroru. Warunkiem wstrzymania poszukiwania jest odstąpienie tych osób od dalszej działalności terrorystycznej. Część z tych osób otrzyma pełną swobodę ruchów, podczas gdy inni będą mieli pewne ograniczenia.
    26 listopada 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

26 listopada 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    26 listopada 2009 r. około 150 działaczy żydowskiego ruchu "Ziemia dla Izraela" demonstrowało przy wjeździe do miasta Nablus w Samarii, żądając swobodnego dostępu do grobowca Józefa.
    26 listopada 2009 r. palestyński terrorysta zaatakował nożem Żydów na stacji benzynowej przy Kiryat Arba w Judei. Ranny został 45-letni Izraelczyk i 16-letnia dziewczyna. Żołnierze ochrony zastrzelili napastnika.
    26 listopada 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w Samarii i Judei. W południe przy wiosce Az-Zawiya w Samarii uszkodzony samochód. Popołudniem przy wiosce Kalandia w Samarii ranny został 1 Izraelczyk. Wieczorem obrzucono koktajlami Mołotowa żydowski samochód w rejonie Na'alin. Samochód został uszkodzony.

27 listopada 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    27 listopada 2009 r. izraelskie siły powietrza zbombardowały rano gotową do wystrzelenia rakiet wyrzutnię Qassam na północy Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a 3 uzbrojone osoby zostały ranne.
    27 listopada 2009 r. żydowscy osadnicy obrzucili rano kamieniami arabskie samochody w rejonie osiedla Beit Hagai w Judei.
    27 listopada 2009 r. grupa 70 Palestyńczyków i lewicowych aktywistów izraelskich demonstrowało przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" przy wiosce Bi'lin. Doszło do starć w których rannych od rzuconych kamieni zostało 2 izraelskich policjantów.

28 listopada 2009 r. około 2 tys. Izraelczyków demonstrowało wieczorem w Jerozolimie przeciwko nadmiernej obecności religii w mieście. Ultraortodoksyjni Żydzi demonstrowali natomiast przeciwko otwarciu zakładów Intel podczas szabatu.

29 listopada 2009 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że nie widzi ze strony Autonomii Palestyńskiej żadnych oznak chęci wznowienia rozmów pokojowych, pomimo ogłoszenia zamrożenia rozbudowy żydowskich osiedli w Samarii i Judei. Premier zauważył, że władze palestyńskie wykazują zupełnie inne zainteresowanie i szybkość działań, aby zaskarżyć Izrael do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze.
    29 listopada 2009 r. rząd poinformował Sąd Najwyższy o porozumieniu zawartym z Hamasem. W zamian za uwolnienie porwanego żołnierza Gilada Shalita rząd zgodził się uwolnić 450 palestyńskich terrorystów oraz 530 innych więźniów. Przekazanie więźniów ma nastąpić poprzez Egipt i przejście graniczne Rafah. Rząd zaapelował do Sądu Najwyższego by odrzucił skargi ofiar zamachów terrorystycznych, że będą uwolnieni sprawcy tych zamachów.
    29 listopada 2009 r. trzy największe izraelskie banki poinformowały, że nie były w żaden sposób zaangażowane w inwestycje w Dubaju i z tego powodu nie ponoszą żadnych konsekwencji finansowych z powodu tego kryzysu. Jedyne straty mogą ponieść prywatni inwestorzy, którzy angażowali się w projekty budowlane w Dubaju.

29 listopada 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne samochody żydowskie w Samarii i Judei. W nocy uszkodzony został autobus w rejonie Gusz Etzion w Judei. W rejonie Betlejem wieczorem uszkodzony został autobus.

30 listopada 2009 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w Izraelu jest 6 275 osób będących nosicielami wirusa HIV. Odnotowuje się rocznie około 400 nowych przypadków zarażenia.

30 listopada 2009 r. Narodowy Fundusz Żydowski przekazał 3 tys. sadzonek drzew do Autonomii Palestyńskiej, celem ich zasadzenia na terytoriach palestyńskich.

30 listopada 2009 r. lider libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah powiedział, że "historia konfliktu arabsko-izraelskiego dowodzi, że walka zbrojna i militarny opór jest najlepszą drogą prowadzącą do zakończenia okupacji... Metoda negocjacji powoduje, że jednostka syjonistyczna staje się bardziej chełpliwa i bardziej wojownicza, i nie ma żadnego zamiaru dojść do porozumienia." Dodał, że "jesteśmy świadkami historycznych zmian, które zapowiadają wycofanie się Stanów Zjednoczonych i upadek państwa hebrajskiego."

1 grudnia 2009 r. ministerwstwo spraw zagranicznych skrytykowało plan Unii Europejskiej o podziale Jerozolimy między Izraelem a Palestyńczykami. Przedstawienie takiej propozycji zaszkodziłoby możliwości wznowienia procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.
    1 grudnia 2009 r. prezydent Szymon Peres podczas wizyty w Ejlacie zaapelował o zwiększenie wysiłków w rozwoju badań oceanicznych w regionie. Dodał, że "Izrael zarobił dużo więcej na badaniach niż w tych latach kraje arabskie zarobiły na ropie. Izrael nadal musi pozostawać w czołówce badań w przyszłości... Ejlat powinien być międzynarodowym ośrodkiem podmorskich badań."
    1 grudnia 2009 r. Palestyńczycy zaatakowali w południe izraelskich ochraniarzy w dzielnicy Sheikh Jarrah w Jerozolimie. Jeden z ochraniarzy został ranny w głowę.

1 grudnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne samochody żydowskie w Samarii i Judei. Wieczorem uszkodzony został samochód w rejonie Gusz Etzion w Samarii.

2 grudnia 2009 r. prezydent Szymon Peres oskarżył Hamas o opóźnianie podpisania porozumienia w sprawie uwolnienia porwanego izraelskiego żołnierza Gilada Shalita. Hamas jako pretekst wykorzystał spór o uwolnienie 50 palestyńskich więźniów, których uwolnienia odmawia Izrael. "Opóźnienie nie jest spowodowane przez rząd izraelski, ale raczej przez drugą stronę - tam pojawiły się wewnętrzne konflikty w Hamasie... Jeśli Hamas powróci do swoich pierwotnych żądań, które są i tak już bardzo wygórowane, to zobaczymy Gilada Shalita powracającego do domu."
    2 grudnia 2009 r. grupa żydowskich osadników demonstrowała przed siedzibą władz miejskich w Kfar Saba. Policja aresztowała 2 osadników.

2 grudnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    2 grudnia 2009 r. grupy po kilkuset żydowskich osadników zablokowały wjazdy do osiedli żydowskich Beit Aryeh, Einav, Avney Hefetz, Elon Moreh i Har Brachah w Samarii, uniemożliwiając przeprowadzenie kontroli przez inspektorów nadzorującego wstrzymanie prac budowlanych w żydowskich osiedlach w Samarii i Judei. Doszło do starć pomiędzy osadnikami a policją. Osadnicy obrzucili kamieniami pojazdy izraelskich sił bezpieczeństwa na skrzyżowaniu Hatam i przy osiedlu Yitzhar w Samarii. Policja aresztowała 4 osadników.
    2 grudnia 2009 r. przywódcy żydowskich osadników z Samarii i Judei spotkali się w osiedlu Efrat i uczestniczyli w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nową synagogę, jako znak protestu przeciwko wstrzymaniu rozbudowy żydowskich osiedli.

2 grudnia 2009 r. libański rząd wydał zezwolenie Hezbollahowi na posiadanie broni na terytorium Libanu. Jest to złamanie rezolucji ONZ wzywającej do rozbrojenia Hezbollahu.

3 grudnia 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się z przewodniczącym Rady Gmin Żydowskich Samarii i Judei, Danny Dayanem. Premier omawiając wstrzymanie rozbudowy żydowskich osiedli powiedział, że "decyzja podjęta na szczeblu ministerialnym była optymalną dla państwa Izrael w tak trudnej sytuacji dyplomatycznej, w jakiej obecnie się znajdujemy. Podjęliśmy tę ciężką decyzję aby posunąć naprzód ważniejsze interesy Izraela. Ten krok jest jasnym sygnałem dla całego świata, że Izrael dąży w kierunku pokoju i podejmuje zdecydowane kroki w tym kierunku, podczas gdy Palestyńczycy odmawiają wznowienia negocjacji pokojowych. Ten krok wyraźnie pokazuje, kto odmawia pokoju." Dayan zapowiedział nasilenie kampanii protestów i sprzeciwów przeciwko wstrzymaniu rozbudowy żydowskich osiedli. Dodał, że po upływie jedenastu miesięcy przyjdzie czas na "osądzenie czynów, a nie słów."
    3 grudnia 2009 r. przedstawiciele 14 żydowskich osiedli z Samarii i Judei złożyło petycję do Sądu Najwyższego przeciwko rządowi zaskarżając decyzję o zamrożeniu budownictwa w osiedlach.

3 grudnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    3 grudnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne samochody żydowskie w Samarii i Judei. Popołudniem uszkodzony został 1 samochód w rejonie Nablusu, 2 samochody w rejonie Kalkilii, oraz autobus przy wiosce Huwara.
    3 grudnia 2009 r. przedstawiciel Hamasu poinformował, że porwany izraelski żołnierz Gilad Shalit został przekazany do Egiptu. Brak jednak potwierdzenia tej informacji.

    3 grudnia 2009 r. grupa żydowskich osadników zablokowała wjazd do żydowskiego osiedla Talmon w Samarii, uniemożliwiając przeprowadzenie kontroli przez inspektora nadzorującego wstrzymanie prac budowlanych w osiedlach w Samarii i Judei. Doszło do starć z policją. Rannych zostało 2 osadników.

4 grudnia 2009 r. premier Benjamin Netanyahu porozumiał się z ministrem obrony Ehudem Barakiem w sprawie utworzenia grupy roboczej do monitorowania zamrożenia rozbudowy żydowskich osiedli w Samarii i Judei. W skład zespołu weszli: minister bez teki Benny Begin, sekretarz gabinetu Zvi Hauser i koordynator działań rządowych w terenie gen. Eitan Dangot. Decyzję podjęto po utrudnieniach na jakie napotkali inspektorzy podczas kontroli osiedli w ostatnich dniach.

4 grudnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    4 grudnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne samochody żydowskie w Samarii i Judei. Nad ranem uszkodzony został samochód w rejonie Ramallah w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.
    4 grudnia 2009 r. około 150 Palestyńczyków i izraelskich działaczy lewicowych demonstrowało w Na'alin i 80 osób w Billin przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa". Doszło do starć z policją. Ranny został 1 Palestyńczyk.

5 grudnia 2009 r. ponad 200 ortodoksyjnych Żydów demonstrowało przeciwko otwarciu parkingu Karta w Jerozolimie podczas szabatu.
    5 grudnia 2009 r. minister bezpieczeństwa wewnętrznego Itzchak Aharonowicz powiedział, że siły bezpieczeństwa w przypadkach łamania prawa nie będą nikogo traktować łagodnie na Zachodnim Brzegu Jordanu. Dotyczy to także protestujących żydowskich osadników. "Każdy kto łamie prawo, czy jest w Dimonie, Ariel lub Elkana, będzie traktowany w taki sam sposób... mam nadzieję, że nie dojdzie do bezpośredniej konfrontacji z osadnikami, których miłuję... jednakże nie uczynimy żadnych ustępstw względem tych, którzy będą blokowali drogi w Judei i Samarii."

5 grudnia 2009 r. palestyński minister spraw zagranicznych Riyad al-Maliki poparł inicjatywę Szwecji, domagającą się uznania palestyńskiego państwa ze stolicą w Jerozolimie, w granicach z 1967 r.

5 grudnia 2009 r. egipska gazeta "Al-Ahram" napisała, że w pierwszej połowie 2010 r. nastąpi wznowienie negocjacji izraelsko-syryjskich, przy mediacji Turcji. Turecki premier Recep Tayyip Erdogan ma odwiedzić w tej sprawie Syrię pod koniec grudnia.

6 grudnia 2009 r. Sąd Najwyższy odrzucił petycję domagającą się uchylenia zamrożenia rozbudowy żydowskich osiedli w Samarii i Judei.

6 grudnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    6 grudnia 2009 r. Palestyńczycy zaatakowali kamieniami i koktajlami Mołotowa posterunek izraelskiej policji przed Grobowcem Patriarchów w Hebronie w Judei.
    6 grudnia 2009 r. osadnicy żydowscy usiłowali przed południem zablokować wjazd inspektorów do osiedla Kedumim w Samarii. Doszło do starć z policją. Popołudniem osadnicy zablokowali inspektorom możliwość wejścia do osiedla Hashmonaim w Samarii.

7 grudnia 2009 r. premier Benjamin Netanyahu poinformował parlamentarną komisję spraw zagranicznych i obrony, że francuski prezydent Nicholas Sarkozy przekazał mu wiadomość od syryjskiego prezydenta Bashar al-Assada, że Syria jest skłonna odstąpić od żądania zwrotu Wzgórz Golan jako warunku wznowienia rozmów pokojowych. Al-Assad nie chce jednak bezpośrednich rozmów, ale negocjacji przy pomocy pośredników. Netanyahu powiedział, że wolałby bezpośrednie rozmowy, ale wyraża gotowość wznowienia negocjacji za pośrednictwem francuskiego prezydenta.
    7 grudnia 2009 r. przedstawiciel Sił Obronnych Izraela poinformował, że wystrzelone w ostatnich dniach rakiety ze Strefy Gazy na terytorium Izraela, były rakietami produkcji rosyjskiej typu S5K. W porównaniu z rakietami domowej produkcji typu Qassam, rakiety rosyjskie przenoszą większą ilość materiałów wybuchowych oraz mają lepszą celność.
    7 grudnia 2009 r. kilkuset młodych aktywistów prawicowych zablokowało wjazdy do Jerozolimy, protestując przeciwko zamrożeniu rozbudowy osiedli w Samarii i Judei. Policja aresztowało 5 osób.

7 grudnia 2009 r. kilkuset żydowskich osadników zablokowało wjazd do osiedla Maaleh Levonah w Samarii, uniemożliwiając wjazd inspektorów nadzorujących wstrzymanie rozbudowy osiedli. Przy wjeździe do osiedla Revava doszło do starć osadników z policją, w których ranny został zastępca przewodniczącego Rady Shomron, Reuben Gur Ariyeh.
    7 grudnia 2009 r. działacze ruchu Ziemia Izraela demonstrowali w pobliżu Hebronu w Judei przeciwko zamrożeniu rozbudowy żydowskich osiedli.

8 grudnia 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman wyraził zadowolenie z decyzji Unii Europejskiej o odrzuceniu szwedzkiej propozycji ogłoszenia Wschodniej Jerozolimy stolicą państwa palestyńskiego. Minister dodał, że przyjęcie tej propozycji dałoby dodatkową siłę arabskim ekstremistom i zaprzepaściło porozumienie pokojowe na Bliskim Wschodzie.

8 grudnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Wśród zatrzymanych znajduje się terrorysta Islamskiego Dżihadu, Zalach Mahmad Buchari, który przeprowadził w styczniu 2002 r. zamach bombowy na dworcu autobusowym w Tel Awiwie.
    8 grudnia 2009 r. żydowscy osadnicy zablokowali wjazd do osiedla Shaarei Tikvah w Samarii, uniemożliwiając wjazd inspektorom nadzorującym wstrzymanie rozbudowy osiedli.
    8 grudnia 2009 r. Palestyńczycy w wielu miejscach Samarii i Judei obrzucili kamieniami żydowskie samochody. Popołudniem uszkodzony został samochód przy wiosce Marda. Wieczorem uszkodzono autobus w rejonie Gusz Etzion w Judei.

8 grudnia 2009 r. ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskich spotkali się w Brukseli i wezwali do kontynuowania negocjacji między Izraelem a Autonomią Palestyńską w kwestii przyszłego statusu Jerozolimy. Tym samym została odrzucona szwedzka propozycja jednostronnego ogłoszenia Wschodniej Jerozolimy stolicą państwa palestyńskiego, bez czekania na zgodę Izraela.

9 grudnia 2009 r. arabski ochraniarz aresztował rano na Wzgórzu Świątynnym dwoje Żydów, oskarżonych o to, że modlili się na wzgórzu. Zostali przekazani izraelskiej policji w celu wyjaśnienia incydentu. Po złożeniu wyjaśnień zadeklarowali, że nie wejdą na Wzgórze Świątynne w ciągu następnych 15 dni.
    9 grudnia 2009 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział: "wydaje się, że Autonomia Palestyńska przyjęła strategię odrzucania negocjacji z Izraelem, aby w ten sposób uniknąć spełnienia izraelskich i międzynarodowych żądań, wzywających do kompromisu z ich strony." Odnosząc się do przyszłości żydowskich osiedli w Samarii i Judei, powiedział, że część dużych osiedli znajdujących się w enklawach na Zachodnim Brzegu zostanie włączona w obszar podlegający negocjacjom z Palestyńczykami. Biuro premiera wyjaśniło, że uczyniono to ze względów bezpieczeństwa, a mieszkający w tych osiedlach ludzie będą korzystali ze specjalnych zasiłków pomocowych przy osiedlaniu się w nowych miejscach.
    9 grudnia 2009 r. Kneset postanowił, że jakakolwiek przyszła decyzja o wycofaniu się ze Wzgórz Golan lub części Jerozolimy będzie wymagać uzyskania większości głosów w parlamencie oraz przeprowadzenia narodowego referendum.

9 grudnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 14 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    9 grudnia 2009 r. żydowscy osadnicy zablokowali wjazd do osiedla Psagot w Samarii, uniemożliwiając wjazd inspektorów nadzorujących wstrzymanie rozbudowy osiedli.

9 grudnia 2009 r. Egipt rozpoczął budowę podziemnej stalowej bariery ciągnącej się wzdłuż granicy ze Strefą Gazy. Bariera będzie miała długość 10 km i głębokość 20-30 metrów pod ziemią, aby w ten sposób uniemożliwić funkcjonowanie podziemnych tuneli przemytniczych. Izraelski wywiad ocenia, że obecnie funkcjonuje ponad 100 tuneli, z których niektóre przebiegają na głębokości 35 metrów.
    9 grudnia 2009 r. irański minister obrony Ahmad Vahidi powiedział, że w przypadku zaatakowania irańskich instalacji nuklearnych, Iran w odpowiedzi zaatakuje izraelskie zakłady jądrowe.

10 grudnia 2009 r. rząd wydał nową mapę Izraela z zaznaczeniem obszarów w których będą przyznane specjalne preferencje rządowe. W Samarii i Judei obszary te obejmują między innymi miasta Ariel, Beitar Ilit, Itamar, Nokdim, Kiryat Arba oraz Dolinę Jordanu. Plan obejmuje także tereny Galilei i Negewu. Na tym obszarze będą realizowane projekty rozbudowy infrastruktury i budowy obiektów użyteczności publicznej na łączną kwotę 4 mld NIS.
    10 grudnia 2009 r. minister przemysłu, pracy i handlu Binjamin Ben Eliezer przyznał 45 mln NIS dla ofert przetargowych, aby w ten sposób zlecenia rządowe pomogły przedsiębiorstwom w utworzeniu 1,6 tys. nowych miejsc pracy. Wcześniej przeznaczono na ten cel 78 mln NIS, dzięki czemu powstało 1,7 tys. miejsc pracy.

10 grudnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

10 grudnia 2009 r. przywódca polityczny Hamasu, Khaled Mashaal podczas wizyty w Jemenie oskarżył Izrael o niewywiązywanie się z warunków umowy zawartej w sprawie uwolnienia izraelskiego żołnierza. Dodał, że Hamas nie podpisze porozumienia do czasu, aż rząd Izraela zgodzi się na wszystkie warunki Hamasu.

11 grudnia 2009 r. żydowscy osadnicy usiłowali wejść do przyznanego im na drodze wyroku sądowego domu w dzielnicy Sheikh Jarrah w Jerozolimie. Doszło do starć żydowsko-arabskich, podczas których interweniowała policja. Rannych zostało 6 izraelskich policjantów. Aresztowano 21 osób.

11 grudnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy przywódcę palestyńskich demonstracji w Billin, Abdullaha Abu-Rahma.
    11 grudnia 2009 r. mieszkańcy żydowskiego osiedla Dolev w Samarii, protestowali rano przeciwko uczestnictwu Sił Obronnych Izraela we wprowadzaniu w życie planu zamrożenia rozbudowy osiedli w Samarii i Judei. Osadnicy wskazali, że przesunięcie wojska do wykonania tych zadań, może spowodować zmniejszenie poziomu bezpieczeństwa, co mogą wykorzystać arabscy terroryści.
    11 grudnia 2009 r. nieznani sprawcy sprofanowali meczet w wiosce Kfar Jasuf, w pobliżu Nablusu w Samarii. Na ścianach wymalowano hebrajskie napisy i podpalono religijne książki. Izraelskie siły bezpieczeństwa wszczęły śledztwo wyjaśniające.

11 grudnia 2009 r. około 500 mieszkańców libańskiej granicznej wioski Ghajar demonstrowało przeciwko międzynarodowym wysiłkom dążącym do wycofania Sił Obronnych Izraela z tej wioski i przekazania jej pod kontrolę libańską. Burmistrz wioski Hussein Khatib wystosował list do sekretarza generalnego ONZ wskazując, że wioska była w przeszłości syryjska, a mieszkańcy są Syryjczykami. Obawiają się oni odejścia izraelskiej armii, która zapewnia im bezpieczeństwo. Po przejęciu kontroli nad Ghajar przez libańską armię, wioska i jej mieszkańcy znajdzie się w strefie wpływów Hezbollahu.
    11 grudnia 2009 r. Iran i Syria podpisały w Damaszku pakt wzajemnej obrony w przypadku napaści. Obie strony zadeklarowały, że spostrzegają w "syjonistycznym reżimie" regionalne zagrożenie i podpisują pakt współpracy wojskowej, aby odeprzeć zagrożenie napaści. Pakt podpisali: irański minister obrony gen. Ahmad Vahidi i syryjski minister obrony gen. Ali Mohammad Habib.

12 grudnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w rejonie Gusz Etzion i Betlejem w Judei. Uszkodzone zostały 2 samochody.
    12 grudnia 2009 r. palestyński premier Salam Fayyad powiedział w Ramallah, że fundamenty pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie znajdują się w "palestyńskim państwie utworzonym na wszystkich terenach zajętych w 1967 r., w tym we Wschodniej Jerozolimie." Fayyad dodał: "uparcie odrzucamy wszystkie rozwiązania proponowane przez przywódców Izraela, rozwiązania wymagające tymczasowych granic."
    12 grudnia 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem patrol izraelskiej straży granicznej przy barierze granicznej w centralnej części Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając 1 Palestyńczyka.

12 grudnia 2009 r. izraelski frachtowiec "Sala II" zatonął podczas burzliwej pogody w odległości około 80 km od wybrzeża Libanu, w drodze z Grecji do Hajfy. Uratowano 8 członków załogi. Pozostałych 4 zaginionych marynarzy poszukują okręty i helikoptery izraelskiej marynarki wojennej oraz międzynarodowych sił pokojowych UNIFIL. Wszyscy członkowie załogi byli Ukraińcami.

13 grudnia 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    13 grudnia 2009 r. palestyński terrorysta-samobójca usiłował przeprowadzić zamach bombowy w Aszkelonie. Został rano zatrzymano przez siły bezpieczeństwa na terenie placu budowy w mieście.

13 grudnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    13 grudnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w pobliżu wioski Na'alin w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk. W innych miejscach uszkodzone zostały 2 samochody.
    13 grudnia 2009 r. delegacja rabinów odwiedziła spalony meczet w Kafr Jassuf i potępiła ten akt. Obecni byli rabini Menachem Froman, Tekoa, Jehuda Gilad i inni.

13 grudnia 2009 r. irański prezydent Mahmoud Ahmadinejad przywitał delegację Hamasu, na czele której stał Khaled Mashaal. Ahmadinejad powiedział: "rząd i naród irański zawsze będą stać przy Palestyńczykach i palestyńskim ruchu oporu... dziś Palestyna jest symbolem światowego frontu walki o wolność."

14 grudnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w licznych miejscach Samarii i Judei. W rejonie Gusz Etzion w Judei uszkodzony został autobus. W pobliżu wioski Halhoul w Judei uszkodzony został samochód.
    14 grudnia 2009 r. naczelny rabin Izraela Jona Metzger odwiedził spalony meczet w wiosce Kafr Jassuf. Rabin porównał ten czyn z "Kryształową Nocą", podczas której naziści palili synagogi w Niemczech. "To jest tak, jak zaczynał się Holokaust." Palestyńczycy obrzucili kamieniami rabina i jego eksportę.

14 grudnia 2009 r. egipska straż graniczna zniszczyła podziemny tunel przemytniczy na granicy ze Strefą Gazy. Wejście do tunelu znajdowało się w odległości 300 metrów od granicy. Tunel przebiegał na głębokości 30 metrów pod ziemią.

15 grudnia 2009 r. szef wywiadu wojskowego Amos Yadlin powiedział, że "Syria, Iran i Hezbollah posiadają możliwość uderzenia w Gusz Dan." Yadlin przedstawił także raport informujący, że Iran w minionym roku zgromadził dość materiałów do stworzenia bomby jądrowej. Pod względem technologicznym Iran już prawie przekroczył linię, za którą nie będzie już odwrotu.
    15 grudnia 2009 r. grupa żydowskich studentów zaczęła tańczyć przy wejściu na teren Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie, prowokując w ten sposób Arabów. Interweniowała policja, która aresztowała 2 osoby w celu wyjaśnienia okoliczności incydentu.

15 grudnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    15 grudnia 2009 r. żydowscy osadnicy zablokowali wjazd do osiedla Tsufim w Samarii, uniemożliwiając wjazd inspektorom nadzorującym wstrzymanie rozbudowy osiedli w Samarii i Judei. W starciu ranna została 1 policjantka.
    15 grudnia 2009 r. zginęło 3 Palestyńczyków w zawalonym podziemnym tunelu przemytniczym na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    15 grudnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w licznych miejscach Samarii i Judei. Rano obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie. Wieczorem w pobliżu Nablusu uszkodzony został samochód.
    15 grudnia 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział: "Nie można poważnie traktować deklaracji Netanyahu o zamrożeniu rozbudowy osiedli na dziesięć miesięcy, ponieważ nie przynosi to zakończenia działalności osiedleńczej." Abbas dodał, że rozmowy pokojowe mogą być wznowione jeśli Izrael uzna fakt, że wszystkie ziemie położone na wschód od zielonej linii (granica sprzed 1967 r.) należą do Autonomii Palestyńskiej i będą w przyszłości wchodzić w granice państwa palestyńskiego.

15 grudnia 2009 r. amerykański prezydent Barack Obama spotkał się w Waszyngtonie z libańskim prezydentem Michelem Suleimanem. Obama wezwał Liban do powstrzymania przemytu broni, która stanowi potencjalne zagrożenie dla Izraela. Stany Zjednoczone obiecały w 2006 r. udzielenie Libanowi pomocy wojskowej o wartości 400 mln USD - miał to być sprzęt wojskowy, w tym czołgi, artyleria i samoloty obserwacyjne. Dostawy sprzętu są odkłądane w czasie z obawy przed możliwością dostania się tego sprzętu w ręce Hezbollahu.
    15 grudnia 2009 r. przywódca polityczny Hamasu, Khaled Meshal powiedział podczas wizyty w Iranie, że wszystkie zbrojne ugrupowania islamskie poprą Iran, jeśli ten zostanie zaatakowany przez Izrael. "Wszystkie islamskie grupy wojujące utworzą zjednoczony front przeciwko Izraelowi, jeśli ten zaatakuje Iran."
    15 grudnia 2009 r. brytyjski sąd wydał nakaz aresztowania byłej szefowej MSZ Izraela, Tzipi Liwni, z powodu funkcji, którą pełniła w czasie izraelskiej operacji wojskowej w Strefie Gazy.

16 grudnia 2009 r. w Jerozolimie rozpoczęła się dwudniowa konferencja poświęcona walce z antysemityzmem 2009 Global Forum for Combating Antisemitism (GFCA). W obradach uczestniczy 500 delegatów z ponad 50 państw.
    16 grudnia 2009 r. Palestyńczyk zranił nożem dwóch pracowników izraelskiego przedsiębiorstwa elektrycznego we Wschodniej Jerozolimie. Pracownicy usiłowali odciąć prąd od mieszkania, którego arabski właściciel nie płacił rachunków ze energię elektryczną.

16 grudnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 18 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    16 grudnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w licznych miejscach Samarii i Judei.

16 grudnia 2009 r. irańska armia przeprowadziła udane testy z rakietą Sejil 2, której zasięg wynosi 2 000 km. Wywołało to duże zaniepokojenie Zachodu.

17 grudnia 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rosyjskiej produkcji rakiety S5K, które spadły w okolicy miasta Sderot na Negewie.
    17 grudnia 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział, że po ukończeniu dziesięcio miesięcznego okresu zamrożenia budownictwa w żydowskich osiedlach w Samarii i Judei, Izrael rozpocznie dalszą budowę swoich osiedli. Lieberman dodał, że Izrael jest gotowy do wznowienia bezpośrednich rozmów z Autonomią Palestyńską, bez jakichkolwiek warunków wstępnych. W ostatnim czasie Izrael wykonał całą serię gestów dobrej woli względem Palestyńczyków: usunął liczne posterunki drogowe, zezwolił na organizację konwencji al-Fatah w Betlejem i udzielił dużej pomocy gospodarczej.
    17 grudnia 2009 r. gazeta "Haaretz" napisała, że premier Ehud Olmert zasugerował przekazania rolniczych terenów uprawnych należących do kibuców i moszawów w rejonie Strefy Gazy pod administrację Autonomii Palestyńskiej, jako rekompensatę terenów anektowanych na korzyść osiedli żydowskich w Judei. Porozumienie przewiduje również przekazanie Palestyńczykom dostępu do dużych rezerwuarów wody w pustyni Judzkiej.

17 grudnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Judei.
    17 grudnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w licznych miejscach Samarii i Judei. Wieczorem uszkodzony został samochód w rejonie Betlejem.
    17 grudnia 2009 r. rządowi inspektorzy przeprowadzili kontrolę w 10 żydowskich osiedlach w Samarii i Judei, dostarczając rozkazy wstrzymania wszystkich prac budowlanych na okres 10 miesięcy. W osiedlach Talmon i Dolev doszło do starć osadników z policją. Rannych zostało 6 osób i aresztowano 4 osadników. Inspektorzy nie zdołali wejść do osiedla Revava, do którego wjazd zablokowali osadnicy.
    17 grudnia 2009 r. palestyńscy terroryści zdetonowali wieczorem karnister z benzyną podłożony przy wojskowej blokadzie drogowej w rejonie miasta Modi'in w Samarii.

18 grudnia 2009 r. dwaj działacze ruchu Ziemia dla Izraela, Baruch Marzel i Itamar Ben-Gvir wezwali Bank Izraela do odstąpienia od decyzji umieszczenia portretu zabitego byłego premiera Icchaka Rabina na banknotach izraelskich. "Zdziwiliśmy się tą decyzją o drukowaniu portretów Rabina na banknotach. Pozwalamy sobie mocno podkreślić, że postać Rabina jest bardzo kontrowersyjna dla wszystkich mieszkańców Samarii i Judei, a prawicowi działacze uważają, że Rabin spowodował nieobliczalne i nieopisane straty dla państwa Izrael."
    18 grudnia 2009 r. duże opady deszczu spowodowały utrudnienia drogowe w Izraela. Zamknięto drogę pomiędzy kibucem Ein Gev a wioską Charoub na wschodnim brzegu jeziora Kinnaret, ponieważ obfity deszcz spowodował lawinę kamieni, która zsunęła się na drogę. Wojskowi saperzy odblokowali drogę. Doszło także do lokalnych podtopień w Rechovot.

18 grudnia 2009 r. Siły Obronne Izraela zlikwidowały rano posterunek kontrolny przy osiedlu żydowskim Shavei Shomron w Samarii. Był to ostatni izraelski posterunek wojskowy pomiędzy Nablusem a Samarią.
    18 grudnia 2009 r. grupa 80 Palestyńczyków i izraelskich działaczy lewicowych demonstrowało przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" przy wiosce Bil'in. Doszło do starć z policją.

18 grudnia 2009 r. nieznani sprawcy skradli napis "Arbeit Macht Frei" wiszący na bramie wejściowej do hitlerowskiego obozu koncentrayjnego Auschiwtz-Birkenau. Polska policja wszczęła śledztwo w tej sprawie.
    18 grudnia 2009 r. prezydent Szymon Peres spotkał się w Kopenhadze (Dania) z tureckim prezydentem Abdullahem Gul. Było to pierwsze izraelsko-tureckie spotkanie od wcześnia. Obie strony wyraziły pragnienie utrzymywania dobrych i stabilnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy obydwoma państwami.
    18 grudnia 2009 r. prezydent Szymon Peres spotkał się w Kopenhadze (Dania) z palestyńskim premierem Salam Fayyadem. Peres powiedział: "Autonomia Palestyńska popełnia poważny błąd odmawiając wznowienia negocjacji z Izraelem... tak postępując nic nie osiągnięcie. Obie strony muszą okazać giętkość w swoich stanowiskach. Jeśli nastąpi opóxnienie rozmów, to zarówno Izrael jak i Autonomia Palestyńska ucierpią z tego powodu. Musimy usiąść i musimy negocjować."
    18 grudnia 2009 r. amerykański prezydent Barack Obama zatwierdził pomoc wojskową dla Izraela na 2010 r. w wysokości 2,775 mld USD. Po raz pierwszy w tek kwocie znajduje się 100 mln USD na rozbudowę palestyńskich sił bezpieczeństwa pod nadzorem amerykańskich ekspertów.

19 grudnia 2009 r. około 150 ortodoksyjnych Żydów demonstrowało w Jerozolimie przeciwko otwarciu parkingu Karta podczas szabatu. Doszło do starć z policją.

19 grudnia 2009 r. grupa Palestyńczyków oraz izraelskich działaczy lewicowych weszła na pola uprawne przy żydowskim osiedlu Mitzpe Asael w pobliżu Hebronu w Judei. Doszło do starć z żydowskimi osadnikami. Interweniowała policja. Siły Obronne Izraela ogłosiły rejon zamkniętą strefą wojskową, aby w ten sposób niedopuścić do eskalacji zajść.
    19 grudnia 2009 r. palestyńscy terroryści zdetonowali wieczorem bombę podłożoną przy barierze granicznej w Strefie Gazy.

19 grudnia 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali egipskich robotników budujących barierę wzdłuż granicy Strefy Gazy. Egipskie siły bezpieczeństwa rozmieściły dodatkowych 200 policjantów i żołnierzy wzdłuż granicy.

20 grudnia 2009 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Jerozolimie z szefem egipskiego wywiadu Omarem Suleimanem. Barak podkreślił, że Egipt zajmuje "centralne miejsce w regionie i jest głęboko zaangażowany we wszystkie aspekty regionalnego dialogu, oraz dyskusje na temat wznowienia procesu pokojowego." Podczas tajnego spotkania prawdopodobnie poruszano kwestię uwolnienia porwanego izraelskiego żołnierza Gilada Shalita.

20 grudnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w licznych miejscach Samarii i Judei. W nocy uszkodzony został samochód przy Betlejem. Rannych zostało 2 Izraelczyków. Rano uszkodzony został samochód przy Kiryat Arba. Rannych zostało 2 Izraelczyków. Popołudniem uszkodzony został autobus przy wiosce El-Aroub, oraz samochód przy wiosce Halhoul w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.
    20 grudnia 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas potwierdził, że premier Ehud Olmert złożył Autonomii Palestyńskiej ofertę przekazania ziemi przy Strefie Gazy w zamian za bloki osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu. Ziemia ta mogłaby być użytkowana przez Palestyńczyków ze Strefy Gazy albo izraelskich Arabów.

20 grudnia 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali egipskich robotników budujących barierę wzdłuż granicy Strefy Gazy.

21 grudnia 2009 r. radio wojskowe poinformowało, że premier Benjamin Netanyahu przeciwstawił się propozycji wymiany arabskich więźniów za izraelskiego żołnierza Gilada Shalita, ponieważ Hamas zażądał uwolnienia ważnych terrorystów i udzielenia im prawa powrotu do swoich domów w Samarii i Judei. Netanyahu orzekł, że stanowiłoby to zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i jego mieszkańców.

21 grudnia 2009 r. Turcja zakupiła od izraelskiego koncernu zbrojeniowego Air Israel Aerospace Industries 20 wywiadowczych samolotów bezzałogowych Harun.

22 grudnia 2009 r. wiceminister spraw zagranicznych Danny Ayalon powiedział, że Żydzi powinni zamieszkiwać Negew oraz inne marginesowe obszary, aby przejmować kontrolę nad ziemią i przeciwdziałać arabskiemu osadnictwu. Ayalon dodał, że "jest zdumiony widząc, że tracimy Negew i Galileę.. W wielu tamtejszych miejscach nie ma żadnej żydowskiej obecności, a w przeszłości dochodziło do wysiedlania Żydów z ziemi, a następnie przekazywanie terenów pod kontrolę ludzi, którzy nie są Syjonistami... Naszym strategicznym zapleczem nie jest Tel Awiw, Gadera lub Hadera, ale jest nim Negew i Galilea, oraz Samaria i Judea. Jeśli tam wygramy, to będzie żydowska większość na Negewie i w Galilei."
    22 grudnia 2009 r. władze izraelskie wydały zezwolenie na wprowadzenie do Strefy Gazy zaawansowanych technologicznie systemów oczyszczania i odsalania wody. Transfer technologii będzie stanowił część polityki Izraela zmierzającej do poprawienia warunków życia ludzi w Strefie Gazy. Systemy będą posiadać zdolność dostarczenia wody pitnej dla 40 tys. ludzi. Całość inwestycji sfinansuje UNICEF, a urządzenia będą obsługiwane przez Palestyńczyków.

22 grudnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    22 grudnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w Samarii i Judei. W południe uszkodzony został samochód w pobliżu Nablusu.
    22 grudnia 2009 r. palestyńscy terroryści podłożyli bombę przy drodze w rejonie żydowskiego osiedla Kiryat Arba w Judei. Bomba została wykryta przez izraelski patrol wojskowy i zdetonowana przez saperów.
    22 grudnia 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że nie pozwoli na wybuch trzeciej Intifady. "Tak długo, jak pełnię urząd, nie pozwolę nikomu zacząć nowej Intifady." Ostrzegł jednak, że "jeśli odejdę, to nie będzie już moją odpowiedzialnością i nie mogę dać żadnych gwarancji." Odnosząc się do możliwości wznowienia negocjacji pokojowych powiedział, że piłka jest po stronie społeczności międzynarodowej i Stanów Zjednoczonych.

    22 grudnia 2009 r. działacze ruchu "Ziemia Izraela" demonstrowali na szczycie wzgórza Netzer w Gusz Etzion w Judei, przeciwko zamrożeniu rozbudowy żydowskich osiedli w Samarii i Judei. Organizatorzy ostrzegali, że Arabowie stopniowo opanowują ziemie, przerywają ciągłość żydowskich osiedli i wkrótce przejmą całkowitą kontrolę nad Zachodnim Brzegiem.

22 grudnia 2009 r. egipski minister spraw zagranicznych Ahmed Aboul-Gheit odpowiadając na krytykę budowy bariery bezpieczeństwa wzdłuż granicy Strefy Gazy powiedział, że Egipt ma prawo wznieść struktury inżynieryjne i urządzenia do obserwacji terenu, aby w ten sposób uniemożliwić przemycanie broni na obszar kontrolowany przez Hamas.
    22 grudnia 2009 r. austriacki rząd przeznaczył 20 mln Euro na restaurację cmentarzy żydowskich w Austrii (70 cmentarzy).
    22 grudnia 2009 r. irański prezydent Mahmoud Ahmadineżad odrzucił ostateczny termin końca roku, jako żądanie Stanów Zjednoczonych by Iran wstrzymał swój program atomowy. Ahmadineżad dodał: "Gdyby Iran chciał zrobić bombę, to odważnie powiedzielibyśmy o tym. Iran nie pozwoli Stanom Zjednoczonym zdominować region."
    22 grudnia 2009 r. rzecznik prasowy Białego Domu poinformował, że Stany Zjednoczone rozpoczęły kroki zmierzające do stanięcia twarzą w twarz z Iranem, aby doprowadzić do zatrzymania irańskiego programu atomowego.

23 grudnia 2009 r. premier Benjamin Netanyahu zwolał spotkanie siedmiu ministerstw wraz z najważniejszymi urzędnikami obrony, w celu omówienia aktualnej sytuacji wokół Iranu.
    23 grudnia 2009 r. antynarkotykowy wydział policji oskarżył libański Hezbollah o prowadzenie terroryzmu narkotykowego. Międzynarodowe dane wskazują, że od wojny domowej w Libanie (1975-1990) kraj ten stał się regionalnym centrum hodowli marihuany i upraw maku. Organizacje przestępcze rozwinęły interes narkotykowy szczególnie mocno w Dolinie Bekaa, gdzie wykorzystują słabość rządowych sił bezpieczeństwa. Całość handlu narkotykami kontroluje dziesięć rodzin, które zarabiają w ten sposób 500 mln USD rocznie. Izrael oskarżył Hezbollah, że wspiera przemyt narkotyków przez granicę, wykorzystując to jako formę walki z państwem żydowskim.

23 grudnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    23 grudnia 2009 r. izraelscy żołnierze zniszczyli nielegalną placówkę osiedleńczą położoną przy osiedlu żydowskim Har Bracha w Samarii.

23 grudnia 2009 r. libański minister obrony Elias Murr powiedział, że w przypadku izraelskiej napaści na Liban, Hezbollah pomoże w obronie kraju. Odnosząc się do Rezolucji ONZ wzywającej do rozbrojenia Hezbollahu dodał: "libańska armia będzie bronić kraju przed każdą izraelską agresją, Hezbollah również to zrobi. Każdy ma prawo bronić swój kraj."

24 grudnia 2009 r. premier Benjamin Netanyahu złożył polityczną ofertę stworzenia rządu jedności narodowej z partią Kadima. W tym celu Netanyahu odbył rozmowy z przewodniczącą partii Kadima, Tzipi Livni.
    24 grudnia 2009 r. w Hajfie rozpoczęła się budowa najdłuższego w Izraelu tunelu drogowego. Będzie on miał długość 1 300 metrów i pobiegnie pod dzielnicą Hadar. Koszt budowy jest szacowany na 70 mln NIS. Budowa zostanie ukończona w 2011 r.

24 grudnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.
    24 grudnia 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem z przejeżdżającego auta, żydowski samochód pomiędzy osiedlami Shavei Shomron i Einav w Samarii. Zginął rabin Meir Avshalom Chai z osiedla Shavei Shomron. Do zamachu przyznały się Brygady Męczenników Al-Aksa.
    24 grudnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami Żydów zgromadzonych przy wejściu do osiedla Yitzhar w Samarii. Ranny w głowę został 14-letni chłopiec.
    24 grudnia 2009 r. rzecznik zbrojnego skrzydła Hamasu, Brygad Męczenników Al-Qassam, Abu Ubaida powiedział, że jego ugrupowanie nie uchyla się przed konfrontacją zbrojną z Izraelem i jest gotowe do nowej wojny. "Nie chcemy wojny. Chcemy spokoju i pokoju dla naszych ludzi. Jeśli jednak jakakolwiek bitwa spadnie na nas, jesteśmy dobrze do niej przygotowani i uzbrojeni staniemy twarzą w twarz z jakąkolwiek syjonistyczną wojną, jakimkolwiek przestępstwem i jakimkolwiek atakiem, niezależnie od jego skali." Izraelski wywiad ocenia siły brygady na około 25 tys. bojowników, z których wielu przeszło profesjonalne szkolenie wojskowe w Iranie i Syrii.

25 grudnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    25 grudnia 2009 r. grupa Palestyńczyków zaatakowała w nocy patrol izraelskiej straży granicznej przy wiosce Isawiya, na północ od Jerozolimy.
    25 grudnia 2009 r. izraelscy żołnierze ewakuowali rano żydowską placówkę Sh'vut Ami w Samarii. Zabudowania zostały zniszczone.
    25 grudnia 2009 r. przewodniczący Rady Yesha, reprezentującej interesy osiedli żydowskich w Samarii i Judei, Danny Dayan powiedział, że śmierć rabina Meir Chai jest ceną krwi, którą zapłacił "region będący opuszczony w obliczu wrogów Izraela." Dodał, że "nie zatrzymacie nas w kontynuowaniu rozbudowy osiedli i kontynuowaniu osiedlania jak największej ilości Żydów."
    25 grudnia 2009 r. grupa około 80 Palestyńczyków i izraelskich działaczy lewicowych demonstrowało przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa przy wiosce Na'alin. Doszło do starć z policją.
    25 grudnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowa żydowski samochód w pobliżu Kalkilii w Samarii. Ranne zostało dziecko.
    25 grudnia 2009 r. palestyński terrorysta usiłował wejść do Grobowca Patriarchów w Hebronie w Judei. Został zatrzymany przez izraelskich żołnierzy. Przy zamachowcu znaleziono 9,5 cm długości nóż.
    25 grudnia 2009 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały około 120 Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu, prowadząc śledztwo w sprawie morderstwa rabina Meir Chan.

25 grudnia 2009 r. Egipcjanie poinformowali, że podczas budowy bariery granicznej wzdłuż granicy Strefy Gazy, zniszczone zostały 4 tunele przemytnicze.

26 grudnia 2009 r. izraelscy komandosi wjechali nad ranem do Nablusu w Samarii, i okrążyli dom w którym ukrywali się zabójcy rabina Meir Chan. Po wielu wysiłkach przeprowadzili szturm na budynek i zastrzelili 3 palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa. Przejęto broń, którą przekazano ekspertom od balistyki.
    26 grudnia 2009 r. władze Autonomii Palestyńskiej oskarżyły Izrael o przeprowadzenie "stracenia" na ludziach, których oskarżono o zabicie rabina i bez sądu wykonano na nich wyrok śmierci.
    26 grudnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami młodych Żydów przy osiedlu Kiryat Arba w Judei. Ranny został 1 osadnik żydowski.

26 grudnia 2009 r. hiszpański patrol międzynarodowych sił UNIFIL odkrył 10 bomb o wadze około 300 kg ukrytych w pobliżu miasta Al Khiam na południu Libanu. Bomby były przygotowane do użycia jako bomby-pułapki przeciwko izraelskim oddziałom.

27 grudnia 2009 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że Siły Obronne Izraela odpowiedzą na każdą napaść na Izraelczyków. "Będziemy kontynuować agresywną obronę i odpowiemy na każdy atak na izraelskich obywateli i każdy ostrzał rakietowy."
    27 grudnia 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział: "musimy zastanowić się nad szansami osiągnięcia porozumienia pokojowego z Palestyńczykami. Przychyliliśmy nieba. Problemem nie jest Izrael, ale chęci Palestyńczyków... nawet jeśli wrócimy do granic z 1967, to nie zakończy konfliktu. Nawet jeśli podzielimy Jerozolimę, nic to nie zmieni. Będziemy w takiej samej sytuacji."
    27 grudnia 2009 r. rząd zatwierdził plan założenia nowego miasta na Negewie. Zamieszkają w nim repatrianci z ewakuowanego osiedla Kfar Darom w Strefie Gazy. Nowe miasto powstanie na południowy-wschód od Sderot i będzie się nazywać Shavei Daro (Reemigranci Południa).
    27 grudnia 2009 r. około 1 tys. ortodoksyjnych Żydów demonstrowało wieczorem w Jerozolimie przeciwko otwarciu fabryki Intela w szabat. Zablokowano drogę, którą policja odblokowała siłą. Rannych zostało 5 policjantów, a 5 samochodów policyjnych zostało uszkodzonych. Aresztowano 7 demonstrantów.

27 grudnia 2009 r. grupa Palestyńczyków obrzuciła kamieniami wojskowy punkt kontrolny w Hebronie w Judei. Rannych zostało 3 izraelskich żołnierzy. Żołnierze zatrzymali 2 napastników.
    27 grudnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowa żydowski autobus przy osiedlu Neguhot w Judei. Ciężko poparzono została 18-letnia Izraelka. Wcześniej kamieniami zostały uszkodzone samochody w rejonie Ramallah w Samarii, osiedla Ma'aleh Ephraim w Samarii i blisko wioski El-Aroub w Judei.

27 grudnia 2009 r. hiszpański batalion UNIFIL odkrył 12 kontenerów z materiałami wybuchowymi w wiosce Khiam w południowym Libanie. Libańska armia otoczyła region, a eksperci UNIFIL przeprowadzili kontrolę.
    27 grudnia przywódca libańskiego Hezbollahu, Hassan Nasrallah wezwał Egipt do zaprzestania budowy bariery granicznej wzdłuż granicy Strefy Gazy.
    27 grudnia 2009 r. Stany Zjednoczone poprosiły Izrael o złożenie wyjaśnienia odnośnie sobotniej operacji izraelskich sił specjalnych w Nablusie, w Autonomii Palestyńskiej.

28 grudnia 2009 r. partia Kadima odrzuciła ofertę premiera Netanyahu o utworzenia rządu jedności narodowej.
    28 grudnia 2009 r. ministerstwo turystyki poinformowało, że zainwestuje 760 mln NIS (200 mln USD) w budowę 16 pól golfowych, w celu zachęcenia golfistów do przyjeżdżania do Izraela. Ministerstwo liczy na zaangażowanie się przemysłu hotelarskiego w wysokości 20% kosztów inwestycji. Pierwsze pola golfowe powstaną w rejonie Ejlatu, pomiędzy Jarozolimą a Tel Awiwem, nad Morzem Martwym, w Tyberiadzie i Haderze.

28 grudnia 2009 r. izraelskie siły bezapieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    28 grudnia 2009 r. izraelscy żołnierze zniszczyli rano placówkę osiedleńczą Shvut Ami, położoną przy osiedlu żydowskim Kedumim w Samarii. Osadników ewakuowano.
    28 grudnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w wielu miejscach Samarii i Judei. Rano uszkodzony został samochód w pobliżu Betlejem w Judei. Wieczorem uszkodzony został autobus w pobliżu wioski El-Aroub w Judei. W rejonie Modin aresztowano 1 Palestyńczyka, który rzucał kamieniami w samochody.

28 grudnia 2009 r. somalijscy piraci porwali w nocy w odległości 1 000 km od wybrzeża Somalii izraelski statek "Asian Glory" należący do armatora rodziny Ofer. Statek płynął z chemikaliami z Hiszpanii do Tajlandii.

29 grudnia 2009 r. rząd podjął decyzję o otworzeniu drogi nr 443 z Modiin do Jerozolimy dla ruchu palestyńskich pojazdów. Armia ma zdemontować blokady drogowe przy arabskich wioskach położonych przy drodze. Decyzja wywołała protesty mieszkańców okolicznych żydowskich osiedli, którzy obawiają się ataków terrorystycznych.
    29 grudnia 2009 r. szef służby bezpieczeństwa Shin Bet, Yuval Diskin powiedział, że jest niewielkie prawdopodobieństwo wybuchu trzeciej Intifady w bliskiej przyszłości. Do wybuchu takiej nowej fali przemocy mogłoby dojść tylko na wskutek dużej prowokacji, takiej jak np. zniszczenie meczetu. Dużym niebezpieczeństwem wydają się w tym momencie prawicowi osadnicy żydowscy, którzy będą probowali wywołać chaos aby w ten sposób nie dopuścić do likwidacji osiedli w Samarii i Judei. Przedstawiony raport informuje o gromadzeniu przez Hamas w Strefie Gazy dużych zapasów broni przeciwlotniczej oraz rakiet. Hamas kontynuuje również kopanie nowych tuneli przemytniczych na granicy z Egiptem. Nowe tunele mają wejścia bardziej oddalone od granicy i przebiegają na większej głębokości, aby uniknąć budowanej przez Egipt bariery granicznej. Diskin dodał, że to "Hamas przesądzi kiedy zastosuje terroryzm przeciwko Izraelowi."

29 grudnia 2009 r. izraelskie siły bezapieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Nablusu obrzucono koktajlami Mołotowa izraelski pojazd wojskowy.
    29 grudnia 2009 r. izraelscy żołnierze wykryli 3 bomby podłożone w pobliżu przejścia granicznego Erez na północy Strefy Gazy. Saperzy zdetonowali bomby.
    29 grudnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w wielu miejscach Samarii i Judei. Wieczorem w rejonie Nablusu uszkodzone zostały 2 samochody, a przy Peduel uszkodzony został 1 samochód.

29 grudnia 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Kairze (Egipt) z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Omówiono aktualny postęp procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie i sprawę negocjacji z Hamasem o uwolnienie izraelskiego żołnierza Gilada Shalita. Mubarak doradził Netanyahu, aby ten zgodził się na akceptację Hamasu. Otworzyło by to drogę do rozpoczęcia negocjacji z Hamasem i dało sznsę wynegocjowania trwałego rozejmu.
    29 grudnia 2009 r. cztery izraelskie samoloty naruszyły przestrzeń powietrzną Libanu. Informację o tym przekazała libańska armia.
    29 grudnia 2009 r. samolot Boeing 747 (120 pasażerów na pokładzie) należący do lini El Al prawie nie zderzył się z francuskim samolotem Air France. Samoloty minęły się w odległości 300 metrów od siebie. Do zdarzenia doszło nad Belgradem w Serbii. Samolot El Al leciał z Nowego Yorku do Tel Awiwu.
    29 grudnia 2009 r. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że Iran jest bliski sfinalizowania umowy o potajemnym zakupie 1 350 ton oczyszczonej rudy uranu z Kazachstanu. Ilość ta byłaby wystarczająca na dokończenie irańskiego programu atomowego.

30 grudnia 2009 r. do Izraela przyleciała grupa 210 nowych imigrantów z Ameryki Północnej. Ich przylot zorganizowała organizacja Nefesh B’Nefesh.
    30 grudnia 2009 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w Izraelu mieszka 7 509 000 mieszkańców. W tym 5 664 000 to Żydzi (75,4%), 1 526 000 Arabowie (20,3%) i 319 000 inne nacje (4,3%). W minionym 2009 r. populacja państwa wzrosła o 1,8%, w tym 160 tys. nowo narodzonych dzieci i ponad 16 000 nowych imigrantów z całego świata.
    30 grudnia 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

30 grudnia 2009 r. izraelskie siły bezapieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    30 grudnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w wielu miejscach Samarii i Judei. Wieczorem uszkodzony został samochód w rejonie Nablusu w Samarii.
    30 grudnia 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że wygaśnięcie procesu pokojowego jest powodem podjęcia przez niego decyzji o rezygnacji z kandydowania do kolejnej kadencji podczas wyborów zaplanowanych na 24 stycznia 2010 r.

30 grudnia 2009 r. egipski minister spraw zagranicznych Ahmed Aboul Gheit powiedział, że premier Benjamin Netanyahu rzeczywiście chce wznowienia rozmów pokojowych z Palestyńczykami. Dodał, że stanowisko Netanyahu przedstawia interesującą propozycję dla Palestyńczyków, nie podał jednak żadnych szczegółów.

31 grudnia 2009 r. grupa izraelskich Arabów demonstrowała na przejściu granicznym Erez domagając się zniesienia blokady Strefy Gazy. Przywódca Hamasu przemówił do demonstrantów za pośrednictwem telefonu komórkowego, wzywając do zniszczenia Izraela. "Jesteśmy dumni z palestyńskich obywateli z terytoriów z 1948 r., którzy identyfikują się z nami. Mogliśmy sprzeciwić się okupacji i jestem pewny, że już niedługo będziemy w meczecie Al-Aqsa w Jerozolimie, która będzie arabska i islamska." Arabski poseł w Knesecie, Talib a-Sana powiedział: "zawieszenie broni było błędem, a jeśli Izrael nie zdejmie blokady ze Strefy Gazy, już bardzo niedługo wybuchną walki. Bez pełnego wycofania się z terytoriów okupowanych nie będzie spokoju."
    31 grudnia 2009 r. premier Benjamin Netanyahu złożył ofertę spotkania się z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem w egipskim kurorcie Sharm el-Sheikh pod koniec stycznia 2010 r. "Byłaby to możliwość dokonania przełomu i wznowienia rozmów pokojowych między Izraelem a Autonomią Palestyńską." Egipski rząd zobowiązał się do podjęcia działań, aby przekonać Palestyńczyków do wznowienia mediacji pokojowej.

31 grudnia 2009 r. izraelskie siły bezapieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    31 grudnia 2009 r. izraelska polcija aresztowała rano 17-letniego Meira Dawida Kahane, syna rabina Benjamina Kahane. Dawid został oskarżony o sprofanowanie meczetu w arabskiej wiosce Yassuf na początku grudnia. Podłożony wówczas ogień w meczecie, zniszczył bibliotekę i dywan modlitewny.
    31 grudnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w wielu miejscach Samarii i Judei. W południe uszkodzone zostały 3 samochody w Gusz Etzion w Judei oraz w pobliżu Modiin Ilit i Maaleh Levonah w Samarii. Wieczorem obrzucono kamieniami patrol straży granicznej przy barierze bezpieczeństwa w rejonie Har Adar w Samarii.
    31 grudnia 2009 r. wysocy urzędnicy al-Fatah wezwali w Ramallah wszystkich Palestyńczyków do stawienia oporu rosnącej okupacji izraelskiej. Mahmoud Abbas powiedział, że Palestyńczycy nie wpadną w izraelską pułapkę i odpowiedzą na każdą izraelską agresję. Dodał, że Palestyńczycy będą kontynuować walkę aż uzyskają wolność, i jest to "sprawiedliwiony opór" w świetle międzynarodowego prawa.
    31 grudnia 2009 r. palestyńscy terroryści z Ludowych Komitetów Oporu ostrzelali w południe patrol izraelskiej straży granicznej przy barierze granicznej na północy Strefy Gazy. W kierunku izraelskich pojazdów wystrzelono także cztery pociski moździerzowe. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: styczeń-marzec 2010 r.

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2009-2012 by Gedeon