ROZEJM W GAZIE  -  LIPIEC - WRZESIEŃ  2009 r.  -  HISTORIA
      - kwiecień-czerwiec 2009
 - lipiec-wrzesień 2009 r.
      - październik-grudzień 2009

 

 

1 lipca 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano ze Strefy Gazy z moździerza przygraniczne tereny na Negewie.

1 lipca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    1 lipca 2009 r. Siły Obronne Izraela złagodziły procedury bezpieczeństwa na punkcie kontrolnym Hawara w pobliżu Nablusu w Samarii. Izraelscy pozostaną na punkcie kontrolnym, jednak kontrole pieszych będą przeprowadzane już tylko wybiórczo. Zostaną utrzymane kontrole samochodów.

1 lipca 2009 r. prezydent Szymon Peres zaprosił saudyjskiego króla Abdullaha II do spotkania w Jerozolimie lub Rijadzie (Arabia Saudyjska), aby przedyskutować nowe propozycje pokojowe. Peres przemawiał w Kazachstanie do zgromadzonych około 150 przywódców religijnych z całego świata, w tym dużej delegacji imamów.
    1 lipca 2009 r. organizacja Amnesty International opublikowała swój doroczny raport, w którym potępiła Izrael za nieproporcjonalne użycie siły podczas operacji wojskowej w Strefie Gazy. Raport obarczył winą Izrael za śmierć 1,4 tys. Palestyńczyków i rany kolejnych 5 tys. osób. Raport wspomina także o bezpośrednich atakach Sił Obronnych Izraela na arabskich cywili, bombardowaniu budynków cywilnych, burzeniu domów wybudowanych bez zezwoleń, wznoszeniu "muru bezpieczeństwa" oraz funkcjonowaniu punktów kontrolnych na terytoriach Autonomii Palestyńskiej.

2 lipca 2009 r. Siły Obronne Izraela skrytykowały doroczny raport Amnesty International, który nie zachował bezstronności w krytyce Izraela. Raport nie wspomniał o "nieznośnych cierpieniach izraelskich obywateli od ciągłych ataków rakietowych, które trwały przez ostatnich osiem lat. Wygląda na to, że raport padł ofiarą manipulacji organizacji terrorystycznej Hamas." Ponadto raport nie wspomina nic o wysiłku Sił Obronnych Izraela aby zminimalizować liczbę ofiar podczas operacji wojskowej w Strefie Gazy. W tym celu używano drogich broni, które umożliwiały precyzyjne trafianie wybranych celów, podczas gdy w tym czasie Hamas wystrzeliwywał rakiety Qassam w kierunku bezbronnych izraelskich miast.
    2 lipca 2009 r. dyrektor Magazynu NGO, prof. Gerald Steinberg skrytykował doroczny raport Amnesty International, jako nieetyczny wobec Izraela i niezgodny ze standartami naukowymi. Steinberg powiedział: "Kim jest Amnesty? Oni nie są pracownikami naukowymi. Oni są polityczni. Oni tutaj nie żyją. Prawie wszystkie informacje raportu są propagandą z palestyńskich źródeł. To wszystko jest grą. Nie ma żadnych etycznych podstaw dla ich badań... Myślę, że ludzie Amnesty muszą zrezygnować."
    2 lipca 2009 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że przed końcem 2010 r. każdy pojedyńczy batalion będzie posiadał swój własny samolot bojowy zapewniający im wsparcie powietrzne. Batalion będzie posiadał odrębny kanał łączności i w razie potrzeby samolot będzie mógł zbombardować wybrane cele udzielając bezpośredniego wsparcia siłom lądowym. Bataliony rezerwowe osiągną ten standart po kolejnych trzech latach.

2 lipca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    2 lipca 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerze rejon przejścia granicznego Nahal Oz na południu Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem. W wymianie ognia zginęła 1 Palestynka, a 11 osób zostało rannych.

2 lipca 2009 r. Egipt poinformował, że przejście graniczne Rafah ze Strefą Gazy będzie otwierane każdego miesiąca na trzy dni (ostatnie otwarcie było w dniach 25-27 czerwca).
    2 lipca 2009 r. grupa około 20 osób napadła rano i pobiła w Panasesti (Mołdawia) rabina Israela Livshitsa i jego studentów, podczas pobytu na biwaku. Rabina szarpano za brodę i wykrzykiwano obraźliwe hasła antysemickie na oczach studentów.
    2 lipca 2009 r. niemiecka kanclerz Angela Markel wezwała Izrael do przerwania rozbudowy żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu, mówiąc, że grozi to wysiłkom znalezienia porozumienia z Palestyńczykami.

3 lipca 2009 r. ministerstwo obrony poinformowało, że w zeszłym miesiącu izraelski okręt podwodny opuścił Morze Śródziemne i przez Kanał Sueski przepłynął na Morze Czerwone. Jest to niezwykły manewr, ponieważ izraelskie okręty podwodne nigdy nie korzystały z Kanału Sueskiego, aby unikać obserwacji ze strony egipskiego wywiadu. Prawdopodobnie jest to strategiczne pokazanie siły izraelskiej marynarki wobec Iranu. Okręty podwodne klasy "Dolphin" przenoszą rakiety o zasięgu do 1 500-km. Prawdopodobnie posiadają głowice jądrowe.
    3 lipca 2009 r. specjalny sprawozdawca ONZ od praw człowieka na terytoriach palestyńskich, Richard Falk powiedział, że izraelska blokada Strefy Gazy stanowi "przestępstwo przeciwko ludzkości" i jest jawnym naruszeniem konwencji genewskiej, która zakazuje wymierzania jakiejkolwiek formy zbiorowej kary na "okupowanej ludności".

3 lipca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Nad ranem izraelscy żołnierze postrzelili Palestynkę, którą nie zareagowała na wezwanie do zatrzymania się na punkcie kontrolnym przy Nablusie, w Samarii. Arabka miała w ręku plastikowy pistolet-zabawkę.
    3 lipca 2009 r. około 250 Palestyńczyków oraz lewicowych działaczy izraelskich demonstrowało w Bil`in i Na`alin przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa".

3 lipca 2009 r. izraelski ambasador w Stanach Zjednoczonych Michael Oren ostrzegł, że irańska bomba atomowa może "wymazać Izrael z mapy w kilka sekund", i Irańczycy mogą "osiągnąć w kilka sekund to, czemu zaprzeczają że zrobił Hitler, mianowicie zabicie 6 milionów Żydów."

4 lipca 2009 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały w Ramallah Palestyńczyka, któremu Hamas zapłacił 3 mln euro za zabicie kilku wysokich urzędników Autonomii Palestyńskiej.

4 lipca 2009 r. wysoki przedstawiciel egipskiej armii zaprzeczył jakoby izraelski okręt podwodny przepłynął przez Kanał Sueski. Powiedział: "Egipt nie pozwala izraelskim okrętom wojennym na przekraczanie granicy naszego terytorium."

5 lipca 2009 r. w nocy w Jerozolimie doszło do wymiany ognia pomiędzy rywalizującymi z sobą klanami arabskimi. Do starć doszło w dzielnicy Mei Shiloach (Silwan). Zginęło 2 izraelskich Arabów, a kilka osób zostało rannych. Izraelska policja umożliwiła funkcjonariuszom palestyńskich sił bezpieczeństwa, aby w cywilnych ubraniach negocjowali pomiędzy oboma walczącymi klanami.

5 lipca 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy z moździerza rejon przejścia granicznego Karni w Strefie Gazy. Popołudniem istrzelano patrol izraelskiej straży granicznej w pobliżu przejścia granicznego Sufa.
    5 lipca 2009 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami patrol izraelskiej armii w rejonie Betlejem, w Judei. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    5 lipca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

5 lipca 2009 r. izraelski okręt podwodny klasy "Dolphin" przepłynął przez Kanał Sueski w drodze powrotnej na Morze Śródziemne. Uczestniczył on w ćwiczeniach na Morzu Czerwonym i powrócił do macierzystej bazie w Hajfie.
    5 lipca 2009 r. brytyjski dziennik "Sunday Times" napisał, że Arabia Saudyjska przymnkęłaby oczy na izraelski atak na Iran i "Saudyjczycy zgodziliby się po cichu, aby izraelskie siły powietrzne skorzystały z ich przestrzeni powietrznej podczas misji, która przypuszczalnie byłaby we wspólnym interesie zarówno Izraela jak i Arabii Saudyjskiej."
    5 lipca 2009 r. amerykański prezydent Barack Obama napisał list do marokańskiego króla Mohammeda VI, nakłaniając go do udzielenia poparcia dla pokojowej inicjatywy na Bliskim Wschodzie. Obama napisał w liście, że oczekuje od Izraela "zatrzymania osadnictwa, likwidacji punktów kontrolnych i usunięcia blokad drogowych", podczas gdy Palestyńczycy muszą "stworzyć swoje siły bezpieczeństwa zdolne do zdecydowanej walki z terroryzmem, zakończenia podburzania społeczeństwa i przeprowadzenia reformy swoich instytucji przed powstaniem państwa palestyńskiego."
    5 lipca 2009 r. amerykański wice-prezydent Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone nie staną na drodze Izraelowi, jeśli podejmie on działania zbrojne aby wykluczyć zagrożenie irańskiego programu atomowego. Biden dodał, że Izrael ma prawo decydować o swoim własnym postępowaniu względem Iranu.

6 lipca 2009 r. prezydent Szymon Peres spotkał się w Jerozolimie z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Frank-Alterem Steinmeierem. Peres powiedział, że Syria musi zrozumieć, że Izrael ne przekaże Wzgórz Golan na "srebrnym półmisku" tak długo, jak Syryjczycy będą utrzymywać swoje wsparcie dla Hezbollahu.
    6 lipca 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Frank-Alterem Steinmeierem. Omawiając problematykę żydowskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu Netanyahu powiedział, że "Judea i Samaria nie mogą być Judenrein." Premier użył nazistowskiego terminu "Judenrein" oznaczającego oczyszczenie danego obszaru z Żydów.

6 lipca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

6 lipca 2009 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Londynie (Wielka Brytania) z amerykańskim specjalnym wysłannikiem na Bliski Wschód, George Mitchell'em. Rozmowy dotyczyły punktów spornych w sprawie żydowskich osiedli w Samarii i Judei. W rozmowach uczestniczył zespół doradców ministra. Barak określił rozmowy jako "bardzo dobre i konstruktywne."
    6 lipca 2009 r. irański parlamentarzysta Alaeddin Broujerdi powiedział, że Iran jest gotowy podjąć zdecydowane działania w odpowiedzi na izraelski atak na jego obiekty nuklearne. Dodał, że w przypadku ataku "obydwa państwa, Stany Zjednoczone i Izrael poniosą konsekwencje swoich błędnych decyzji."

7 lipca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

7 lipca 2009 r. prezydent Szymon Peres spotkał się w Kairze (Egipt) z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Peres powiedział, że Izrael popiera dwupaństwowe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego i "nie ma zamiaru budować nowych osiedli." Mubarak powiedział, że "myśli, że Gilad Shalit jest cały i zdrowy. Mam nadzieję, że ta sprawa rozwiąże się w krótkim czasie. Kontaktujemy się w tej sprawie."
    7 lipca 2009 r. niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Alter Steinmeier spotkał się w Damaszku (Syria) z syryjskim prezydentem Bashar Assadem, który powiedział, że nie widzi w Izraelu partnera w pokoju. Dodał, że decydujące znaczenie dla rozmów pokojowych ma zatrzymania żydowskiego osadnictwa w Samarii i Judei.
    7 lipca 2009 r. amerykański prezydent Barack Obama powiedział w Moskwie (Rosja), że Stany Zjednoczone nie dały zielonego światła Izraelowi do ataku na Iran. "Bezpośrednio powiedzieliśmy Izraelczykom, że należy poszukiwać rozwiązania na scenie międzynarodowej w sposób, który nie stworzy konfliktu na Bliskim Wschodzie."

8 lipca 2009 r. prezydent Szymon Peres uczestniczył w uroczystości otworzenia ambasady Wietnamu w Izraelu. Oba kraje nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1993 r. i Izrael otworzył wówczas swoją ambasadę w Hanoi, jednak Wietnam ze względów bezpieczeństwa nie otwierał swojej placówki dyplomatycznej w Izraelu. Wietnamskim ambasadorem został Din Shoan Lo. Obroty handlowe pomiędzy obydwoma państwami wynoszą 200 mln USD rocznie.
    8 lipca 2009 r. ministerstwo stosunków religijnych poinformowało o zakończeniu renowacji cmentarza na Górze Oliwnej w Jerozolimie. Podczas prac odnowiono około 2 tys. nagrobków i zainstalowano system kamer monitorujących teren, aby zapobiedz w przyszłości profanacji cmentarza przez arabskich wandali.
    8 lipca 2009 r. przedstawiciele firmy Tamar poinformowali, że złoża gazu ziemnego odkryte niedaleko wybrzeża przy Hajfie są około 30% większe niż sądzono pierwotnie. Szacuje się, że sięgają 180 mld m3.

8 lipca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    8 lipca 2009 r. grupa około 100 Palestyńczyków i lewicowych aktywistów izraelskich demonstrowała przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w pobliżu wioski Na’alin w Samarii. Doszło do starć z izraelską policją, która użyła gazu łzawiącego do rozproszenia demonstrujących.
    8 lipca 2009 r. palestyński premier Salam Fayyad wezwał ONZ i społeczność międzynarodową do wywarcia nacisku na Izrael by rozebrać "barierę bezpieczeństwa" oddzielającą terytorium żydowskie od Zachodniego Brzegu. Pięć lat temu Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze orzekł, że "bariera bezpieczeństwa" jest nielegalna i wezwał do jej rozbiórki. Teraz premier Fayyad powiedział: "żądamy by Rada Bezpieczeństwa ONZ i sekretarz generalny doprowadzili do tego, aby Izrael wprowadził w życie decyzję sądu."

8 lipca 2009 r. wysoki iracki urzędnik Hassan al-Senied ostrzegł Izrael przed wykorzystaniem irackiej przestrzeni powietrznej do ataku na Iran. "Jakiekolwiek naruszenie irackiej przestrzeni powietrznej przez Izrael będzie uważane jako przestępstwo przeciwko Irakowi... Irak podejmie polityczne, prawne, dyplomatyczne i obronne środki przeciwko jakiejkolwiek agresji ze strony jakiegokolwiek państwa."

9 lipca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    9 lipca 2009 r. władze Autonomii Palestyńskiej zwróciły się do Banku Światowego, by zrezygnował z finansowania budowy kanału Morze Czerwone-Morze Martwe, ponieważ oznaczałoby to zagrabienie 35 tys. akrów palestyńskiej ziemi i uniemożliwiłoby palestyńskiemu państwu graniczenie z Jordanią.

9 lipca 2009 r. Komisja Europejska poinformowała o przekazaniu dodatkowych 5 mln euro dla UNRWA, na pomoc żywnościową dla obozów palestyńskich uchodźców w Jordanii, Syrii i Libanie. Unia Europejska każdego roku przekazuje na ten cel 66 mln euro. Dodatkowo w tym roku Komisja Europejska przekazała już 40 mln euro.
    9 lipca 2009 r. przywódcy państw G-8 na szczycie we Włoszech wezwali do natychmiastowego uwolnienie przetrzymywanego od 2006 r. w Strefie Gazy izraelskiego żołnierza Gilada Shalita. Wezwano również do otworzenia przejść granicznych Strefy Gazy, zaznaczając jednak, że decyzja ta nie może narazić Izrael na jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

10 lipca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.

10 lipca 2009 r. francuski prezydent Nicolas Sarkozy powiedział na włoskim szczycie państw G-8, że jednostronny atak Izraela na irańskie instalacje nuklearne byłby "absolutną katastrofą."

11 lipca 2009 r. setki ultraortodoksyjnych Żydów starło się z policją w Jerozolimie, demonstrując przeciwko otwarciu parkingu miejskiego w szabat.

11 lipca 2009 r. francuski minister spraw zagranicznych Bernard Kouchner spotkał się w Bejrucie (Liban) z libańskim premierem Saad Hariri. Kouchner powiedział, że Stany Zjednoczone dały Izraelowi sześć miesięcy czasu na likwidację wszystkich nielegalnych żydowskich osiedli i wstrzymanie rozbudowy pozostałych na Zachodnim Brzegu.

12 lipca 2009 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że uznanie przez Palestyńczyków Izraela jako państwa żydowskiego będzie kluczem do rozwiązania spornych kwestii izraelsko-palestyńskich.
    12 lipca 2009 r. premier Izraela Benjamin Netanyahu zaprosił palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa na spotkanie w celu rozpoczęcia negocjacji pokojowych.

12 lipca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    12 lipca 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zaapelował do przywódców izraelskich o wywiązanie się ze zobowiązań w ramach tzw. "mapy drogowej".

12 lipca 2009 r. szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Javier Solana wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do uznania państwa palestyńskiego natychmiast po powstaniu tego państwa, nawet jeśli nie dojdzie do osiągnięcia izraelsko-palestyńskiego porozumienia pokojowego. Solana dodał: "po wyznaczeniu konkretnej daty, Rada Bezpieczeństwa ONZ w formie rezolucji winna ogłosić przyjęcie rozwiązania, polegającego na powstaniu dwóch odrębnych państw - Izraela i niezależnej Palestyny". Rezolucja winna obejmować także takie konkretne postanowienia jak wyznaczenie granic obu państw, rozwiązanie sprawy uchodźców palestyńskich, kwestię przyszłego statusu Jerozolimy i spraw bezpieczeństwa. Rada Bezpieczeństwa ONZ uznałaby też Palestynę za kraj członkowski ONZ. W sprawach stosunków Izraela z Syrią, Egiptem i Jordanią, Solana podkreślił iż jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie granic, "na stole powinno znaleźć się rozwiązanie, proponowane przez społeczność międzynarodową".

13 lipca 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman określił jako "niebezpieczne" propozycje Unii Europejskiej w sprawie ustalenia przez ONZ konkretnego terminu powstania niezależnego państwa palestyńskiego. Lieberman oświadczył, iż rezolucje ONZ nr 242 i 338 wyraźnie stanowią, że do rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego może dojść wyłącznie na drodze negocjacji, prowadzonych przez strony. "Kolejne żądanie w sprawie wyznaczenia sztucznego terminu stawia pod znakiem zapytania a w praktyce blokuje szanse faktycznego doprowadzenia do dwustronnego porozumienia między Izraelem a Palestyńczykami."
    13 lipca 2009 r. minister transportu Israel Kac zapowiedział, że arabskie nazwy miejscowości na tablicach informacyjnych zostaną zastąpione bezpośrednią hebrajską transkrypcją nazw izraelskich. To samo stanie się z nazwami angielskimi. Ministerstwo Transportu pracuje nad projektem od ponad roku. Wyjaśnia, że głównym celem jest stworzenie jednolitego oznakowania dla ponad dwóch tysięcy miast i wsi. "Brak jednolitej pisowni jest problemem dla ludzi mówiących w innych językach, obywateli i turystów".

13 lipca 2009 r. przedstawiciel al-Fatah powiedział w palestyńskiej telewizji, że "naszym celem nigdy nie był pokój. Pokój jest sposobem. Celem jest Palestyna."

13 lipca 2009 r. amerykański prezydent Barack Obama spotkał się w Waszyngtonie z przedstawicielami największych żydowskich organizacji w Stanach Zjednoczonych. Obama był zaniepokojony rosnącą krytyką ze strony środowisk żydowskich, które są zaniepokojone zmianami polityki amerykańskiej w stosunku do Iranu i osadnictwa żydowskiego w Samarii i Judei. Obama oświadczył, że Stany Zjednoczone chcą pomóc Izraelowi przezwyciężać demograficzny problem związany z osiągnięciem porozumienia izraelsko-palestyńskiego, ale Izrael musiałby przemyśleć sprawę Iranu. W 2008 r. amerykańscy Żydzi udzielili olbrzymiego finansowego poparcia dla Partii Demokratycznej podczas wyborów prezydenckich.

14 lipca 2009 r. izraelska gazeta "Haaretz" poinformowała o ukończeniu około 60% planowanej "bariery bezpieczeństwa. Trwająca od siedmiu lat budowa kosztowała 9,5 mld USD. Obecnie prace w wielu miejscach wstrzymano do czasu osiągnięcia porozumień - pod naciskiem Stanów Zjednoczonych wstrzymano budowę w rejonie enklaw żydowskich osiedli Ariel, Kedumim, Karnei Shomrom, Ma'aleh Adumim, południowej Jerozolimy, Gush Etzion i na pustyni Judzkiej. Bezpieczeństwa w rejonie tych "dziur" pilnuje armia.

14 lipca 2009 r. dwie izraelskie fregaty rakietowe "Hanit" i "Eilat" przepłynęły przez Kanał Sueski na Morze Czerwone. Jest to spostrzegane jako wyraźny sygnał ostrzegawczy dla bliskowschodnich radykałów. Fregaty klasy Sa'ar 5 są najnowocześniejszymi izraelskimi okrętami, które normalnie stacjonują na Morzu Śródziemnym.
    14 lipca 2009 r. rosyjska agencja prasowa Interfax poinformowała, że Rosja nie zgodzi się na zaostrzenie sankcji wobec Iranu.
    14 lipca 2009 r. magazyn "Travel + Leisure" przedstawił raport najpopularniejszych turystycznie miejsc na świecie. Jerozolima zajęła w nim siedemnaste miejsce, przed Paryżem, Londynem i Barceloną.

15 lipca 2009 r. grupa izraelskich żołnierzy, uczestniczących w operacji wojskowej w Strefie Gazy i należąca do organizacji weteranów izraelskiej armii "Przerwać milczenie" przedstawiła mediom raport z przypadków łamania praw człowieka - w raporcie mowa jest o niszczeniu domów mieszkalnych i meczetów, nie będących w żadnym razie celami wojskowymi, stosowaniu bomb fosforowych w pobliżu zamieszkałych stref, zabijaniu z lekkiej broni niewinnych ludzi, niepotrzebnym niszczeniu prywatnej własności. Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie.
    15 lipca 2009 r. Narodowy Instytut Ubezpieczeń po raz pierwszy przyznał emeryturę lesbijce, której partnerka zmarła po 22 latach wspólnego życia. Oznacza to, że homoseksualiści w Izraelu będą otrzymywać emerytury po swoich zmarłych partnerach. Zdaniem prokurator Irit Rosenblum, decyzja Instytutu to precedens, który kończy 20 letnią walkę o równe prawa homoseksualistów.
    15 lipca 2009 r. do Izraela przybyła grupa 150 żydowskich imigrantów z Brazylii. Ich przelot zorganizowała Agencja Żydowska.

15 lipca 2009 r. egipski minister spraw zagranicznych Ahmed Aboul Gheit powiedział, że izraelskie okręty wojenne otrzymały zezwolenie na przepłynięcie przez Kanał Sueski pod warunkiem, że nie zagrożą Egiptowi. Gheit zaznaczył, że zawarte międzynarodowe umowy umożliwiają Izraelowi na korzystanie z Kanału.

16 lipca 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

16 lipca 2009 r. ultraortodoksyjni Żydzi z antysyjonistycznej organizacji Neturei Karta spotkali się w Strefie Gazy z przywódcami Hamasu. Podczas spotkania z Ismailem Haniyeh, rabin Israel Weiss powiedział: "Czujemy twoje cierpienia, wykrzykujemy twój krzyk... To jest twoja ziemia, zajęta bezprawnie i niesłusznie przez ludzi, którzy ją ukradli, porwali nazwę judaizm i naszą tożsamość."

17 lipca 2009 r. izraelskie władze wojskowe rozpoczęły po raz pierwszy od dwóch lat wydawanie zezwoleń i wiz dla Palestyńczyków mieszkających w Strefie Gazy na odbycie pielgrzymki do Mekki (na prawie 2 tys. wniosków wydano około 200 zezwoleń).

18 lipca 2009 r. grupa 15 cywilnych Libańczyków (w tym kobiet i dzieci) przekroczyło nielegalnie granicę libańsko-izraelską w rejonie wioski Rajar na zachodnich stokach góry Hermon. Wywiesili flagi libańskie i Hezbollahu, po czym powrócili na terytorium Libanu. Izraelska straż graniczna nie interweniowała z powodu braku widocznego zagrożenia i faktu obecności kobiet oraz dzieci.
    18 lipca 2009 r. przywódca Islamskiego Ruchu w Izraelu, Kimal Al-Khatib powiedział, że tysiące protestujących islamskich dzieci jest gwarantem, że na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie nigdy nie będzie odbudowana żydowska Świątynia. "Jeśli Żydzi myślą, że ich żałoba się skończy i będą się cieszyć ze zniszczenia meczetu Al-Aqsa i budowy ich Świątyni, to mówimy do nich, że ich sen się nie spełni i będą dalej nosić swoją żałobę. Al-Aqsa jest tylko muzułmańska."

18 lipca 2009 r. Departament Stanu USA wezwał waszyngtońskiego ambasadora Izraela, Michaela Orena, przedstawiając mu stanowisko amerykańskiego rządu w sprawie planowanej budowy żydowskiego osiedla w Jerozolimie Wschodniej. Stany Zjednoczone wezwały do wstrzymania inwestycji, która zagraża procesowi pokojowemu z Palestyńczykami. Inwestycja realizowana jest przez amerykańskiego milionera Irvinga Moskiwitza. Projekt zakłada wybudowanie 3-piętrowego budynku z 20 mieszkaniami oraz podziemny parking. Budynek ma powstać w arabskiej dzielnicy Sheikh Jarrah.

19 lipca 2009 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że Izrael "może budować wszędzie" a kwestia przynależności całej Jerozolimy do Izraela "nie podlega żadnej dyskusji". Premier dodał: "Nie możemy zaakceptować sytuacji, że Żydzi nie mogliby żyć lub budować swych domów na terenie całej Jerozolimy."
    19 lipca 2009 r. dyrektor Banku Izraela, Stanley Fischer powiedział, że izraelska gospodarka doznała niewielkiego uszczerbku w ogólnoświatowym kryzysie finansowym i Izrael jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc na świecie do inwestowania. Fischer dodał, że przeprowadzony w zeszłym roku przez rząd zakup dużej ilości dolarów zapobiegł poważnemu kryzysowi. Pomimo obecnej recesji i wzrostowi bezrobocia stan gospodarki wyraźnie się poprawia.

19 lipca 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza i broni maszynowej patrol izraelskiej straży granicznej przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Do ataku doszło w pobliżu przejścia granicznego Nahal Oz. W wymianie ognia rannych zostało kilku napastników.

20 lipca 2009 r. wydawana w Jerozolimie arabska gazeta "Al Quds" napisała, że Stany Zjednoczone miały złożyć Izraelowi propozycję porozumienia zezwalającego na wybudowanie kilkuset nowych domów w osiedlach żydowskich w zamian za zgodę na powrót do rozmów nad nowym przebiegem granicy izraelsko-palestyńskiej oraz powrotem 300 tys. palestyńskich uchodźców na terytorium Izraela. Strona palestyńska miała sprzeciwić się tym propozycjom.
    20 lipca 2009 r. przewodniczący Funduszu Lądowego Izraela, Arieh King powiedział, że jego organizacja posiada tysiące aktów własności ziem zakupionych w Jordanii. Dowodzi to faktu, że Israel Land Fund od dłuższego czasu prowadził akcję kupowania ziem wchodzących w skład historycznego dziedzictwa żydowskiego Ziemi Izraela, w tym w Jordanii.

20 lipca 2009 r. izraelscy żołnierze ewakuowali trzy niewielkie nielegalne placówki przy osiedlach żydowskich w Samarii i Judei.
    20 lipca 2009 r. radykalni prawicowi żydowscy osadnicy protestowali przeciwko ewakuacji nielegalnych żydowskich osiedli w Samarii i Judei. Doszło do przypadków podpaleń arabskich gajów oliwnych, obrzucania kamieniami arabskich samochodów i tarasowania dróg. Rannych zostało 2 Palestyńczyków. Izraelska policja aresztowała 5 najbardziej agresywnych osadników.

21 lipca 2009 r. rzecznik Sił Obronnych Izraela poinformował, że armia przyfotowuje się do błyskawicznej akcji ewakuacji wszystkich 23 nielegalnych żydowskich osiedli w Samarii i Judei w ciągu jednego dnia. Obecnie trwają przygotowania i szkolenia żołnierzy do tej operacji.
    21 lipca 2009 r. komitet rabiniczny Pikuach Nefesh rozpoczął zbieranie podpisów rabinów w Izraelu pod listem do amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy. List wzywa Obamę do zaprzestania działań ograniczających rozbudowę żydowskich dzielnic w Jerozolimie. List kończy się słowami: "Jeśli Ty, Panie Obama, chcesz pozostawić jakąkolwiek szansę dla pokoju i spokoju na Bliskim Wschodzie, natychmiast zabierz swoje ręce od świętego miasta Jerozolimy!" List podpisało już 250 rabinów.
    21 lipca 2009 r. do Izraela przybyła grupa 220 nowych żydowskich imigrantów z Francji.

21 lipca 2009 r. izraelscy komandosi wkroczyli rano do południowej części Strefy Gazy i zniszczyli budynek wykorzystywany przez palestyńskich terrorystów na przedmieściach Khan Younis. Podczas operacji doszło do wymiany ognia z terrorystami.

21 lipca 2009 r. Departament Stanu USA nazwał żydowskie dzielnice we Wschodniej Jerozolimie "osiedlami", które prezydent Barack Obama uznaje jako "nielegalne". W dzielnicach Har Homa, Wzgórze Francuskie, Ramot i wschodnim Talpiot mieszka około 300 tys. Żydów.

22 lipca 2009 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że Izrael nie ma zamiaru rozebrać "bariery bezpieczeństwa" oddzielającej Zachodni Brzeg, ponieważ stanowi ona "decydujący składnik bezpieczeństwa Izraela." W przemówieniu w Knesecie Netanyahu powtórzył pięć izraelskich warunków przywracania pokoju z Palestyńczykami: (1) Palestyńczycy muszą uznać Izrael jako państwo żydowskie (Palestyńczycy odrzucają to, mówiąc, że palestyńscy uchodźcy muszą mieć "prawo do powrotu" do swoich domów w Izraelu oraz izraelscy Arabowie muszą mieć zagwarantowane prawa); (2) palestyńscy uchodźcy muszą zamieszkać poza Izraelem (palestyńscy negocjatorzy dali pierwsze sygnały, że są gotowi się na zgodzić pod warunkiem wypłacenia odpowiednich rekompensat); (3) zawarte końcowe porozumienie kończy konflikt i Palestyńczycy nie będą w przyszłości wysuwać żadnych dalszych żądań w stosunku do granic i uchodźców (Palestyńczycy podkreślają, że ich państwo musi zaspokoić wszystkie ich narodowe aspiracje); (4) palestyńskie państwo musi być zdemilitaryzowane, aby nie zagrażać Izraelowi (Palestyńczycy domagają się osobnych negocjacji w tej sprawie); (5) zawarte porozumienia w sprawach bezpieczeństwa muszą posiadać wyraźne międzynarodowe gwarancje.
    22 lipca 2009 r. kierujący izraelskimi tajnymi służbami, Dan Neridor ocenił jako błędną decyzję Stanów Zjednoczonych o otoczeniu Izraela "parasolem ochronnym" przed irańską bronią atomową. "To błąd, w obecnej chwili nie powinniśmy zakładać, że Iran będzie miał broń nuklearną. Powinniśmy im to uniemożliwić."
    22 lipca 2009 r. grupa izraelskich rabinów z naczelnym rabinem Szlomo Amarem wystosowała list do amerykańskich rabinów, nakłaniając ich do wykorzystania swego politycznego wpływu w przysłudze Izraelowi. "Amerykański rząd wpływa na Izrael uniemożliwiając Żydom budowanie domów na rozległych obszarach Ziemi Izraela... prosimy was, abyście wykorzystali swoje polityczne wpływy by wywrzeć nacisk na amerykańskie władze by ponownie rozważyli swoją politykę w duchu demokratycznej sprawiedliwości".

22 lipca 2009 r. amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton zaoferowała swoim sojusznikom na Bliskim Wschodzie "parasol ochronny" na wypadek, gdyby Iran zdobył broń atomową.
    22 lipca 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman spotkał się w Brasilia z brazylijskim prezydentem Luizem Inacio Lula da Silva. Omówiono problematykę bliskowschodniego procesu pokojowego i zagrożenie ze strony irańskiego programu atomowego.

23 lipca 2009 r. wicepremier Silwan Szalom powiedział, że "rząd izraelski żywi obawy, że po wyjściu amerykańskich wojsk z Iraku kraj ten zostanie zdominowany przez Iran. Iran będzie chciał zwiększyć wpływy szyickie w regionie, przejmując dominację nad Irakiem. Konieczne jest podjęcie kroków przeciwko Iranowi. Tracimy cenny czas, czekając, aż Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwali sankcje wobec Iranu."

23 lipca 2009 r. wysoki urzędnik al-Fatah, Rafik Natsheh powiedział, że jego organizacja nigdy nie uzna Izraela i będzie kontynuować wezwanie do wojny przeciwko Izraelowi.

23 lipca 2009 r. izraelski system obrony rakietowej "Arrow II" przeszedł pomyślne testy na amerykańskim poligonie na wybrzeżu Kalifornii (USA). System wykrył i zestrzelił rakietę wystrzeloną przez samolot C-17. Pentagon poinformował jednak, że nie wszystkie testy przebiegły pomyślnie. System rakietowy "Arrow II" ma współpracować z nowym systemem radarowym X, zainstalowanym kilka miesięcy temu na pustyni Negew. Ma on zwalczać ewentualne rakiety wystrzeliwane przez Iran i Syrię.
    23 lipca 2009 r. amerykański rząd dał umiarkowane ostrzeżenie Izraelowi by nie budować w obszarze E-1 pomiędzy Jerozolimą a Zachodnim Brzegiem Jordanu. Jakakolwiek zmiana status quo w tym obszarze byłaby "niezwykle szkodliwa" i "korozyjna". W obszarze E-1 znajduje się miasto Ma'aleh Adumim, którego dalszą rozbudowę zapowiedział premier Netanyahu. Palny przewidują rozbudowę Mevasseret Adumim o 3 tys. mieszkań, tak aby połączyć Jerozolimę z Ma'aleh Adumim.

24 lipca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy w Nablusie w Samarii przywódcę Brygad Męczenników Al-Aksa, Mahmouda Rashad abu-Kasheka.

25 lipca 2009 r. specjalny amerykański wysłannik na Bliski Wschód, George Mitchell spotkał się w Damaszku z syryjskim prezydentem Bashar Assadem. Tematem rozmów była problematyka wznowienia bliskowschodniego procesu pokojowego.

26 lipca 2009 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Tel Awiwie ze specjalnym amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód, George Mitchellem, który potwierdził lojalność Stanów Zjednoczonych wobec Izraela. "Amerykańskie zaangażowanie w bezpieczeństwo Izraela jest niewzruszone i niezmienne."

26 lipca 2009 r. palestyński minister od spraw więziennictwa Issa Qaraqi poinformował o planach władz Autonomii Palestyńskiej zmiany nazewnictwa dziesiątek ulic palestyńskich miast. Będą one nosić nazwy "męczenników" - palestyńskich terrorystów, którzy zginęli walcząc z Izraelem.

27 lipca 2009 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Jerozolimie z amerykańskim ministrem obrony Robertem Gatesem. Omówiono problematykę irańskiego programu atomowego. Po spotkaniu Barak powiedział: "Oczywiście jesteśmy przekonani, że żadnej opcji nie powinno się wykluczać. Taka jest nasza polityka. Zalecamy też innym, aby przyjęli takie stanowisko, ale nie możemy go nikomu narzucić."
    27 lipca 2009 r. Siły Obronne Izraela wyraziły wysokie zaniepokojenie możliwością dojścia do poważnego incydentu na granicy izraelsko-libańskiej w niedalekiej przyszłości. Napięcie rośnie z powodu ostatnich doniesień wywiadu o gromadzeniu przez szyicki Hezbollah dużych zapasów rakiet na południe od rzeki Litani w południowym Libanie. Jest to naruszenie Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701.

27 lipca 2009 r. amerykański wysłannik na Bliski Wschód George Mitchell spotkał się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem, którego zapewnił o kontynuowaniu wysiłków zmerzających do wznowienia procesu pokojowego. Palestyńczycy stawiają jako warunek wznowienia rozmów wstrzymanie przez Izrael żydowskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu Jordanu, co dla Izraela nie jest tak jednoznaczne.

27 lipca 2009 r. dyrektor ministerstwa spraw zagranicznych Yossi Gal spotkał się w Kairze (Egipt) z egipskim ministrem spraw zagranicznych Ahmedem Aboul Gheit. Przeprowadzono robocze rozmowy będące częścią dialogu izraelsko-egipskiego. Obie strony zapewniły o dobrej woli i zgodziły się umocnić więzi gospodarcze.

28 lipca 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

28 lipca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    28 lipca 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w pobliżu Ramallah w Samarii. Samochód został uszkodzony.

28 lipca 2009 r. sześć izraelskich myśliwców przeleciało nad południowym Libanem.
    28 lipca 2009 r. libańska armia ogłosiła stan pogotowia, obawiając się wkroczenia izraelskich wojsk do południowego Libanu. Poinformowano i zaobserwowaniu ruchów izraelskich czołgów w terenie przygranicznym.
    28 lipca 2009 r. egipskie przedsiębiorstwo The Egyptian East Mediterranean Gas Company podpisało porozumienie z izraelską spółką Dorad Energy na dostawy gazu ziemnego do Izraela (na 17-22 lat o wartości 2,1-3,3 mld USD). Dorad Energy planuje wybudować największą w Izraelu prywatną elektrownię gazową o mocy 800 MW (uruchomienie w 2010 r.).

29 lipca 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie z amerykańskim doradcą bezpieczeństwa narodowego Jakubem Jones'em. Równoległe odbyły się rozmowy zespołów izraelskich i amerykańskich dyplomatów. Omówiono sporne kwestie w kontaktach izraelsko-amerykańskich i perspektywy bliskowschodniego procesu pokojowego.
    29 lipca 2009 r. premier Benjamin Netanyahu polecił Ministerstwu Budownictwa wstrzymanie budowy nowych 900 apartamentów w dzielnicy Pisgat Ze'ev w Jerozolimie.
    29 lipca 2009 r. premier Netanyahu zatwierdził zakup szczepionki przeciwko grypie A-H1N1 dla wszystkich obywateli Izraela. Koszt wyniesie około 450 mln NIS. Oczekuje się, że szczepionka będzie gotowa za kilka miesięcy i dotrze do kraju przed zimą.
    29 lipca 2009 r. rząd Netanyahu zatwierdził transfer 204 mln NIS na opłacenie pensji urzędników Autonomii Palestyńskiej w Strefie Gazy. Wydano również zezwolenie na wpuszczenie do Gazy transportów 310 ton cementu.

29 lipca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    29 lipca 2009 r. izraelscy żołnierze ewakuowali w nocy i zniszczyli nowo powstałą nielegalną placówkę osadników żydowskich Mitzpe Avichai w Judei. Rano ewakuowano placówki Tzurya i Inbalim w Judei. Osadnicy zapowiedzieli odbudowanie zniszczonych placówek.

29 lipca 2009 r. Iran zalecił szyickiej organizacji Hezbollah zmniejszenie liczby prowokacji na granicy libańsko-izraelskiej. Iran wyraził obawę, że mogłoby to doprowadzić do regionalnej wojny i "zniweczyć zyski uzyskane w ostatnich miesiącach podczas rozmów ze Stanami Zjednoczonymi i Europejczykami."
    29 lipca 2009 r. rzecznik saudyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Osama Nugali powiedział, że Arabia Saudyjska nie uczyni wysiłku dyplomatycznego w stronę Izraela. "To Izrael musi zrobić poważne kroki w kierunku procesu pokojowego... wszyscy wiemy, że Izrael kontynuuje politykę jednostronnych kroków przekształcając fakty geograficzne i demograficzne w ziemi, tworząc nowe i rozbudowując istniejące osiedla."

30 lipca 2009 r. prezydent Szymon Peres spotkał się z amerykańskim doradcą bezpieczeństwa narodowego gen. James Jones'em. Rozmowa dotyczyła zacieśnianiu więzi izraelsko-amerykańskich i problematyki bliskowschodniego procesu pokojowego. W spotkaniu uczestniczyli doradcy amerykańskiego prezydenta, Dennis Ross i Daniel Shapiro.
    30 lipca 2009 r. wicepremier Silvan Szalom spotkał się w Tel Awiwie z palestyńskim ministrem gospodarki Bassim Khoury. Obie strony powtórzyły zapewnienia swoich rządów o pragnieniu osiągnięcia pokoju.
    30 lipca 2009 r. dowódca izraelskich wojsk lądowych podczas ewakuacji osiedli żydowskich ze Strefy Gazy w 2005 r., gen. Yiftach Ron-Tal powiedział, że tamta operacja była "horrendalną bzdurą". Dodał: "sprzeciwiałem się temu w najgłębszym znaczeniu słowa sprzeciw - z aspektu spraw bezpieczeństwa, aspektu religijnego i aspektu narodowego... cierpiałem i nie spałem wieczorami."

30 lipca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

31 lipca 2009 r. ministerstwo finansów poinformowało, że dług publiczny w pierwszej połowie 2009 r. osiągnął rekordową wartość 574 mld NIS (151 mld USD).
    31 lipca 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman oskarżył wenezuelskiego prezydenta Hugo Chaveza o współpracę z islamskimi ekstremistami i antysemitami.

31 lipca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    31 lipca 2009 r. palestyński terrorysta ostrzelał rano patrol izraelskiej straży granicznej przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem.

1 sierpnia 2009 r. ortodoksyjni Żydzi demonstrowali wieczorem w Jerozolimie przeciwko otwarciu parkingu Carta w szabat. Doszło do starć policji z demonstrantami, którzy usiłowali zatarasować wjazd do warsztatu samochodowego. Aresztowano 15 najbardziej agresywnych osób.
    1 sierpnia 2009 r. nieznany sprawca ostrzelał wieczorem z broni maszynowej grupę ludzi stojących przed klubem homoseksualistów w Tel Awiwie. Zginęło 2 Izraelczyków, a 15 osób zostało rannych.

1 sierpnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski patrol wojskowy w rejonie Ramallah w Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    1 sierpnia 2009 r. palestyński premier Salam Fayyad powiedział, że "Wschodnia Jerozolima jest stolicą Palestyny, i przyszłe państwu musi mieć pełną suwerenność nad nią." Dodał, że pokój zależy od decyzji w sprawie "palestyńskiej stolicy".

1 sierpnia 2009 r. syryjski prezydent Bashar Assad w przemówieniu do armii powiedział, że "syryjski Golan pozostanie arabski i pewnego dnia powróci do kraju [Syrii]."

2 sierpnia 2009 r. premier Benjamin Netanyahu wypowiedział się w czwartą rocznicę ewakuacji żydowskich osiedli ze Strefy Gazy. "Izrael wysiedlił 10 tys. swoich obywateli z ich domów i Gaza przekształciła się w bazę terrorystyczną rządzoną przez Hamas i sponsorowaną przez Iran... nie pogodzimy się z ostrzałem rakietowym naszych społeczności. Zdecydowanie odpowiemy na każdy atak." Dodał, że Izrael jest gotowy do negocjacji pokojowych z Autonomią Palestyńską, Syrią i jakimkolwiek państwem arabskim, bez wstępnych warunków.
    2 sierpnia 2009 r. minister absorpcji imigracji Sopha Landwer i przewodniczący Agencji Żydowskiej Natan Szaranski poinformowali o uruchomieniu nowego programu mającego na celu pobudzenie żydowskiej imigracji z krajów byłego ZSRR. Program przewiduje zainwestowanie 32 mln NIS w pomoc mieszkaniową i zatrudnienie dla 850 rodzin.

2 sierpnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    2 sierpnia 2009 r. Siły Obronne Izraela otworzyły dla palestyńskiego ruchu drogę łączącą Kiryat Arba z żydowską częścią Hebronu.
    2 sierpnia 2009 r. były palestyński minister Hatem Abdel Qader wezwał al-Fatah do utworzenia strategicznego przymierza Autonomii Palestyńskiej z Iranem.

3 sierpnia 2009 r. dwóch izraelskich Palestyńczyków pobiło Izraelczyka na Starym Mieście w Jerozolimie. Policja aresztowała napastników.

3 sierpnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 14 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    3 sierpnia 2009 r. izraelscy żołnierze ewakuowali popołudniem nielegalną placówkę żydowską Har Bracha w Samarii. Doszło do starć z żydowskimi osadnikami. Aresztowano 8 najbardziej agresywnych osadników.

4 sierpnia 2009 r. minister informacji Yuli Edelstein powiedział, że publiczne deklaracje nienawiści głoszone na konferencji al-Fatah są w rzeczywistości wypowiedzeniem wojny Izraelowi. "Nie możemy udawać, że tego nie słyszymy. Musimy wyrwać się z kręgu złudzeń, w których tkwią osoby o umiarkowanych poglądach, które pragną pokoju. Oni wyraźnie mówią, że są zwolennikami kontynuowania walki zbrojnej."
    4 sierpnia 2009 r. prezydent Szymon Peres spotkał się z 40 amerykańskimi kongresmenami. Peres ostrzegł, że Iran musi być powstrzymany przed posiadaniem broni jądrowej. Kongresmen Eric Cantor powiedział: "Przyjechaliśmy z zapewnieniem, że amerykański Kongres silnie stoi przy Izraelu i naszym głównym celem jest wzmocnienie związków pomiędzy naszymi krajami."
    4 sierpnia 2009 r. minister obrony Ehud Barak powiedział przed parlamentarną komisją spraw zagranicznych i obrony, że "jeśli w Libanie nastąpi pogorszenie sytuacji, to Liban będzie ponosić odpowiedzialność, ponieważ nie wprowadził w życie Rezolucji 1701 wzywającej do rozbrojenia Hezbollahu." Odnosząc się do Iranu powiedział: "jeśli chodzi o Izrael, po raz kolejny mówimy, że wszystkie opcje leżą na stole i zachęcamy naszych przyjaciół na świecie aby również to zrobili." Barak zapowiedział również, że w nadchodzącym tygodniu Stany Zjednoczone przedstawią nowy plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu, na który Izrael wyraża zgodę.
    4 sierpnia 2009 r. do Izraela przyleciała grupa 238 nowych żydowskich imigrantów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Ich przelot zorganizowała organizacja Nefesh B'Nefesh.

4 sierpnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    4 sierpnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w rejonie Kalkilii w Samarii. Samochód został uszkodzony.
    4 sierpnia 2009 r. w Betlejem rozpoczęła się pierwsza od 20 lat konwencja al-Fatah, na której zgromadziło się ponad 2 tys. delegatów z Autonomii Palestyńskiej, Syrii i Libanu. Nieobecni byli delegacji ze Strefy Gazy, którym Hamas uniemożliwił wyjazd do czasu uwolnienia z palestyńskich więzień swoich członków. Konwencja ma trwać przez 3 dni.
    4 sierpnia 2009 r. arabski parlamentarzysta w Knesecie, Ahmed Tibi powiedział na kongresie al-Fatah, że izraelscy Arabowie są Palestyńczykami i będą częścią państwa palestyńskiego. "Jesteśmy oryginalnymi mieszkańcami i nigdy nie opuścimy tej ziemi. Żyjemy na swojej ziemi i nie jesteśmy przybyszami. Nie będzie pokoju z osiedlami lub osadnikami."

4 sierpnia 2009 r. podsekretarz stanu w brytyjskim ministerstwie spraw zagranicznych Ivan Lewis wezwał Syrię do wykorzystania swoich wpływów na zbrojne ugrupowania Hamasu i Hezbollahu by zrezygnowały one z walki z Izraelem, co stworzyłoby korzystny klimat dla wznowienia rozmów pokojowych izraelsko-palestyńskich.
    4 sierpnia 2009 r. policja ewakuowała dwie synagogi i pałac ślubów w Deal (New Jersey, USA) po otrzymaniu ostrzeżenia o podłożeniu bomby. Saperzy nie znaleźli żadnych materiałów wybuchowych.

5 sierpnia 2009 r. podczas ćwiczeń wojskowych na Wzgórzach Golan doszło do wypadku człogu Merkava, w którym zginął 1 izraelski żołnierz, a 3 innych żołnierzy zostało rannych.

5 sierpnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód w rejonie Kalkilii w Samarii. Samochód został uszkodzony.

6 sierpnia 2009 r. minister obrony Ehud Barak ostrzegł, że libańska infrastruktura może stać się celem ataków Sił Obronnych Izraela, jeśli Izrael będzie zmuszony wystąpić przeciwko rosnącej wojskowej obecności Hezbollahu w południowym Libanie. Barak zwrócił uwagę, że podczas wojny libańskiej w 2006 r. izraelska armia nie atakowała libańskich elektrowni i dróg. Jednak od tamtej pory wzrosła rola Hezbollahu w Libanie, który utworzył tam swoiste "państwo w państwie."

6 sierpnia 2009 r. delegaci podczas konwencji al-Fatah w Betlejem jednogłośnie uchwalili rezolucję, która obwinia Izrael za śmierć Jasera Arafata. Delegaci początkowo domagali się utworzenia międzynarodowego komitetu do zbadania okoliczności śmierci Arafata.
    6 sierpnia 2009 r. delegaci al-Fatah uchwalili listę 14 wstępnych warunków, które powinny być spełnione zanim będą mogły rozpocząć się negocjacje izraelsko-palestyńskie. Wśród tych warunków znajdują się: zwolenienie wszystkich palestyńskich więźniów, wstrzymanie rozbudowy żydowskich osiedli w Samarii i Judei i inne.

6 sierpnia 2009 r. organizacja Human Rights Watch przedstawiła swój nowy raport w sprawie ostatniej wojny w Strefie Gazy. 31-stronicowy raport nazywa ataki rakietowe Hamasu na izraelskie miejscowości zbrodniami wojennymi i atakami terrorystycznymi, za które sprawcy powinni ponieść odpowiedzialność. Przedstawione fakty dowodzą, że ataki rakietowe spowodowały od listopada 2008 r. śmierć 3 izraelskich cywilów i ranienie wielu innych, oraz dodatkowo duże straty materialne i zmusiły mieszkańców do szukania schronienia w specjalnych schronach. Pod ostrzałem rakietowym znajdował się obszar w promieniu 40 km wokół Strefy Gazy, w którym zamieszkuje około 800 tys. izraelskich cywili. Doprowadziło to do izraelskiej operacji wojskowej w Strefie Gazy. "Ataki rakietowe Hamasu są nielegalne i niczym nieusprawiedliwione, są zbrodnią wojenną."
    6 sierpnia 2009 r. libański minister spraw zagranicznych Fawzi Salloukh powiedział, że rosną ilość broni Hezbollahu jest "wewnętrzną sprawą" Libanu.

7 sierpnia 2009 r. Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło 7 mln NIS na rozwój nowej szczepionki uodparniającej przeciwko wirusowi grypy A-H1N1. W tym celu podpisano kotrakt z francuskim prodeucentem Sanofi Pasteur. Przewiduje się, że pierwsze szczepionki będą dostępne do użytku publicznego w styczniu 2010 r. Jak do tej pory zanotowano w Izraelu 5 zgonów w wyniku powikłań po grypie A-H1N1.

7 sierpnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    7 sierpnia 2009 r. izraelscy działacze lewicowi oraz Palestyńczycy zorganizowali demonstrację w rejonie żydowskiego osiedla Har Bracha w Samarii. Niesiono flagi Hamasu i Islamskiego Dżihadu, skandowano nacjonalistyczne hasła oraz obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy.

8 sierpnia 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że status Jerozolimy jako przyszłej stolicy państwa palestyńskiego jest czerwoną linią, której nie wolno mu przekroczyć.

8 sierpnia 2009 r. zastępca sekretarza generalnego libańskiego Hezbollahu, szejk Naim Qassem powiedział, że jego organizacja jest gotowa na wojnę z Izraelem. Qassem nazwał Izrael "agresywną jednostką, która może zaatakować w każdej chwili, dlatego organizacja jest zawsze przygotowana i uniemożliwi Izraelowi osiągnięcie jego celów."

9 sierpnia 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w rejonie przejścia granicznego Karni. Popołudniem ostrzelano z moździerza przejście graniczne Erez.
    9 sierpnia 2009 r. członek Likudu, Danny Danon powiedział do premiera Benjamina Netanyahu, że należałoby zacząć przygotowywać się do wybuchu trzeciej Intifady, która będzie naturalną konsekwencją decyzji kongresu al-Fatah.
    9 sierpnia 2009 r. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od kwietnia na grypę A-H1N1 zachorowało 2 tys. Izraelczyków, z czego 15 osób hospitalizowano w ciężkim stanie.

9 sierpnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Wykryto bombę domowej roboty w pobliżu Nablusu w Samarii. Saperzy zdetonowali bombę.
    9 sierpnia 2009 r. zgromadzenie ogólne al-Fatah uchwaliło rezolucję oświadczającą, że Jerozolima jest integralną częścią państwa palestyńskiego.

10 sierpnia 2009 r. premier Benjamin Netanyahu oświadczył, że Izrael odpowie na każdą rakietę wystrzeloną ze Strefy Gazy na jego terytorium. Odnosząc się do Libanu oświadczył, że jeśli na granicy izraelsko-libańskiej dojdzie do jakichkolwiek incydentów ze strony Hezbollahu, Izrael będzie uznawał rząd libański za odpowiedzialny za te incydenty. "Od momentu, gdy Hezbollah stał się częścią rządu, niezawisły rząd Libanu ponosi odpowiedzialność."
    10 sierpnia 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział, że ostatnie oświadczenia wydane przez al-Fatah "niszczą jakąkolwiek szansę" na pokój izraelsko-palestyński.
    10 sierpnia 2009 r. popołudniem doszło do starć żydowsko-palestyńskich przy grobie Szymona we Wschodniej Jerozolimie. Policja przywróciła porządek.

10 sierpnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    10 sierpnia 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały przed świtem 1 podziemny tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Była to odpowiedź za wcześniejszy ostrzał terytorium Izraela.
    10 sierpnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód w pobliżu żydowskiego osiedla Sha'arei Tikva w Samarii. Samochód został uszkodzony.
    10 sierpnia 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem izraelskich robotników pracujących przy barierze granicznej Strefy Gazy przy przejściu granicznym Kissufim.

11 sierpnia 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem ze Strefy Gazy z moździerza przygraniczne tereny na Negewie.

11 sierpnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

12 sierpnia 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Ramallah w Samarii. Rannych zostało 2 Izraelczyków.

13 sierpnia 2009 r. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dwóch kolejnych osobach, które zmarły na powikłania po grypie A-H1N1. W ten sposób liczba ofiar wirusa A-H1N1 w Izraelu wzrosła do siedmiu osób. Obecnie w szpitalach przebywa 29 chorych, z czego 13 w stanie bardzo ciężkim.

13 sierpnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    13 sierpnia 2009 r. mieszkańcy nielegalnej żydowskiej placówki Bnei Adam zgodzili się na dobrowolne opuszczenie swojego osiedla w ciągu trzech dni.
    13 sierpnia 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że al-Fatah sprzeciwiłby się jakiemukolwiek planowi powstania państwa palestyńskiego z tymczasowymi granicami. "Niech podkreślę: Fatah kategorycznie odrzuca próbę utworzenia tymczasowego państwa palestyńskiego." Dodał, że aby ponownie ożywić proces pokojowy obie strony muszą się w pełni zaangażować w plan "mapa drogowa", którego pierwszym krokiem powinno być powstrzymanie żydowskiego osadnictwa na ziemiach palestyńskich. Zwolnienie wszytskich więźniów palestyńskich będzie dla Izraela "testem poważnego podejścia do procesu pokojowego." Abbas zastrzegł także, że Palestyńczycy mają prawo do "uzasadnionego oporu, zagwarantowanego przez międzynarodowe prawo dla narodów walczących z okupacją i dążących do uzyskania niepodległości."

14 sierpnia 2009 r. gang ośmiu izraelskich Arabów brutalnie pobił wieczorem na plaży Tel Awiwu 59-letniego Leonarda Karpa, który w wyniku ran zmarł. Zeznania w policji złożyło dwoje izraelskich świadków zdarzenia. Policja aresztowała osoby podejrzane o morderstwo.

14 sierpnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    14 sierpnia 2009 r. milicja Hamasu otoczyła i zaatakowała meczet w mieście Rafah na południu Strefy Gazy. W meczecie zabarykadowało się około 100 członków radykalnej grupy Jund Ansar Allah, powiązanej z Al-Qaedą. Ich przywódca, Abdel Latif Moussa ogłosił utworzenie w Strefie Gazy islamskiego emiratu podległego prawu szariatu. W starciu zginęły 24 osoby, a 125 zostało rannych.
    14 sierpnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód w rejonie Betlejem w Judei. Ranna została 1 Izraelka. Samochód został uszkodzony.

15 sierpnia 2009 r. grupa około 200 ortodoksyjnych Żydów demonstrowała w Jerozolimie przeciwko otwarciu parkingu Carta w szabat. Policja aresztowała 8 najbardziej agresywnych Żydów.

15 sierpnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski samochód w rejonie wioski Hizme, na północ od Jerozolimy w Samarii. Samochód został uszkodzony.
    15 sierpnia 2009 r. grupa islamskich zwolenników Al-Qaedy ze Strefy Gazy wypowiedziała przy pomocy Internetu wojnę Hamasowi. Grupa ostrzegła mieszkańców Strefy by trzymali się z daleka od budynków rządowych oraz biur Hamasu.

15 sierpnia 2009 r. duchowy przywódca Hezbollahu, Sayyed Hassan Nasrallah wyśmiał potencjał wojskowy Izraela i powiedział: "jeśli zbombardujecie Bejrut albo południowe dzielnice podmiejskie, my zbombardujemy Tel Awiw... dla każdego izraelskiego rządu będzie trudnym podjęcie decyzji o rozpoczęciu wojny z Libanem. Oni to przemyślą nie tysiąc ale milion razy."

16 sierpnia 2009 r. prezydent Szymon Peres wezwał o mocną i zdecydowaną odpowiedź na piątkowe zabójstwo w nocy na plaży w Tel Awiwie Leonarda Karpa, którego zabił gang izraelskich Arabów.
    16 sierpnia 2009 r. sąd magistratu Tel Awiw poszerzył areszt ośmiu członków arabskiego gangu, którzy są podejrzani o morderstwo dwóch kobiet żydowskich i współudział w zabójstwie Leonarda Arika Karpa na plaży w Tel Awiwie. Członkowie gangu pochodzą z miejscowości Jaljuliah i mają 17-19 lat.
    16 sierpnia 2009 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało o wzroście PKB w drugim kwartale 2009 r. o 1% (w ostatnim kwartale 2008 r. był spadek o 5,8%, a w pierwszym kwartale 2009 r. był spadek o 3,2%). Odnotowano także wzrost konsumpcji o 4,4% i wzrost zamówień publicznych o 19,8%. Na podstawie tych danych ogłoszono koniec recesji w Izraelu.
    16 sierpnia 2009 r. minister finansów Yuval Steinitz poinformował o widocznej stabilizacji w gospodarce. Dodał jednocześnie, że jest za wcześnie aby oznajmiać koniec kryzysu finansowego. "Oczekujemy wzrostu liczby bezrobotnych i niepokoimy się tendencją zniżkową w inwestycjach zagranicznych."

16 sierpnia 2009 r. milicja Hamasu okrążyła wieczorem dom rodziny Dormosh w mieście Gaza. Rodzina ta jest powiązana ze skrajnie radykalną frakcją muzułmańską Salafi, która jest powiązana z Al-Qaedą. Aresztowano kilka osób.

16 sierpnia 2009 r. izraelski ambasador w USA, Michael Oren powiedział, że w chwili obecnej Izrael nie rozważa na poważnie możliwości natychmiastowego uderzenia na Iran. Oren podkreślił jednak, że Iran stanowi realne zagrożenie, a ostatnie wydarzenia zdemaskowały przed światem prawdziwą naturę irańskiego reżimu. "Jest to reżim skłonny do zabijania własnych obywateli, i na pewno nie będzie miał żadnych skrupułów w zabijaniu innych ludzi w regionie, Żydów oraz sunickich Arabów."
    16 sierpnia 2009 r. Izrael wysłał personel medyczny oraz szybkie łodzie motorowe jako pomoc humanitarną na spustoszony przez tajfun Tajwan.
    16 sierpnia 2009 r. przywódca polityczny Hamasu, Khaled Mashaal powiedział w Damaszku (Syria), że pomimo zamieszania po zakwestionowanych wyborach prezydenckich w Iranie, Islamska Republika będzie nadal kontynuować politykę poparcia Autonomii Palestyńskiej. Mashaal zapewnił o pełnym poparciu Hamasu dla irańskiego prezydenta Mahmouda Ahmadinejada.

17 sierpnia 2009 r. izraelscy żołnierze straży granicznej wymienili rano ogień z egipskimi żołnierzami w odległości około 20 km od Ejlatu na pustyni Negew. Żołnierze zauważyli uzbrojonego człowieka, którego wezwali do zatrzymania się i następnie otworzyli ogień. Egipcjanie odpowiedzieli ogniem. Ranny został 1 egipski żołnierz.

17 sierpnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Popołudniem izraelscy żołnierze aresztowali 4 Palestyńczyków i przejęli skład broni i amunicji w rejonie Hebronu w Judei.
    17 sierpnia 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że negocjacje są jedyną drogą do powstania państwa palestyńskiego. "Główną i jedyną drogą jest droga pokoju i negocjacji. Nie mamy żadnej innej drogi i nie chcemy korzystać z żadnej innej drogi." Abbas dodał, że terroryzm przynosi efekty przeciwne do zamierzonego.

17 sierpnia 2009 r. u wybrzeży Turcji na Morzu Śródziemnym rozpoczęły się wspólne ćwiczenia wojskowe marynarek Izraela, Stanów Zjednoczonych i Turcji. Ćwiczenia potrwają do 21 sierpnia i będą w nich uczestniczyć 8 okrętów wojennych, 4 helikoptery oraz 3 samoloty ratunkowo-poszukiwawcze.

18 sierpnia 2009 r. ministerstwo zdrowia poinformowało o śmierci 10 ofiary wirusa grypy A-H1N1 w Izraelu.

18 sierpnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    18 sierpnia 2009 r. żołnierze izraelskiej straży granicznej zniszczyli rano żydowską winnicę zasadzoną nielegalnie na arabskiej ziemi w rejonie osiedla Kiryat Arba w Judei. Doszło do starć z żydowskimi osadnikami. Aresztowano 1 osobę.
    18 sierpnia 2009 r. palestyńscy terroryści zdetonowali wieczorem bombę podłożoną przy barierze granicznej w rejonie przejścia granicznego Nahal Oz w Strefie Gazy.
    18 sierpnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami żydowski samochód w rejonie osiedla Azzun w Samarii. Rannych zostało 2 Izraelczyków. Wieczorem w podobnym incydencie w rejonie osiedla Karnei Shomron w Samarii ranna została 1 Izraelka.

18 sierpnia 2009 r. prezydent Szymon Peres spotkał się w Soczi (Rosja) z rosyjskim prezydentem Dmitrym Medvedevem. Peres powiedział, że Izrael nie będzie tolerował irańskiego potencjału nuklearnego i poprosił Rosję o wywarcie nacisku na Iran aby zaprzestał prace nad swoim programem atomowym. Medvedev obiecał podjąć konieczne środki i dodał, że Rosja nie jest zainteresowana w rozpoczynaniu wyścigu zbrojeń na Bliskim Wschodzie. Rosja odgrywa kluczową rolę w irańskim programie atomowym.
    18 sierpnia 2009 r. izraelski koncern Elbit Systems podpisał kontrakt na dostarczenie systemów komunikacji na fińskiego departamentu obrony. Kontrakt jest warty 17 mln euro.
    18 sierpnia 2009 r. amerykański prezydent Barack Obama spotkał się w Waszyngtonie z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Obama powiedział, że widzi zachęcające objawy mięknięcia stanowiska przez Izrael w sprawie osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu. Mubarak powiedział, że arabskie państwa podejmą aktywniejszą rolę w procesie pokojowym dopiero po rozpoczęcia bezpośrednich negocjacji izraelsko-palestyńskich.

19 sierpnia 2009 r. do Izraela przyleciała rano grupa 366 nowych żydowskich imigrantów z Ameryki Północnej. Ich przylot zorganizowała organizacja Nefesh B'Nefesh.
    19 sierpnia 2009 r. rano doszło do zderzenia autobusu z ciężarówką w pobliżu miasteczka Nir Galim przy mieście Ashdod, na Negewie. W wypadku rannych zostało 41 osób.
    19 sierpnia 2009 r. wicepremier Moshe Yalon na konwencji partii politycznej Likud ostro skrytykował partie i organizacje lewicowe za ustępliwe stanowisko w sprawie żydowskich osiedli i dodał, że "z mojej perspektywy Żydzi muszą żyć wiecznie w całym Izraelu."

19 sierpnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    19 sierpnia 2009 r. grupa żydowskich osadników z ruchu Ziemia dla Izraela wróciła w nocy do żydowskiego budynku Domu Pokoju w centrum Hebronu, w Judei. Działacze poinformowali, że jest to odpowiedź za zniszczenie winnicy przy Kiryat Arba. Rano izraelscy żołnierze eksmitowali działaczy z budynku i aresztowali 3 osoby stawiające opór.
    19 sierpnia 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali patrol izraelskiej straży granicznej przy przejściu granicznym Kisufim w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem.
    19 sierpnia 2009 r. około 20 tys. Żydów uczestniczyło w wieczornych modlitwach na przywitanie nowego miesiąca Elul w Hebronie. W uroczystości uczestniczyło kilku przywódców chasydzkich oraz goście ze Stanów Zjednoczonych. Rzecznik prasowy żydowskiej społeczności w Hebronie, Noam Arnon powiedział: "żydowskie poparcie dla Hebronu i Ziemi Izraela jest wieczne i silne."

20 sierpnia 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali patrol izraelskiej straży granicznej przy przejściu granicznym Kisufim w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze aresztowali 3 Palestyńczyków, którzy usiłowali przekroczyć barierę graniczną i przeniknąć na Negew.

21 sierpnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    21 sierpnia 2009 r. Palestyńczycy i lewicowi działacze izraelscy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w rejonie wsi Bilin. Doszło do starć z izraelskimi żołnierzami.

21 sierpnia 2009 r. amerykański prezydent Barack Obama wezwał Izrael i Autonomię Palestyńską do jak najszybszego wznowienia negocjacji pokojowych.

23 sierpnia 2009 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że Izrael ma nadzieję na rozpoczęcie bezpośrednich negocjacji pokojowych z Autonomią Palestyńską we wrześniu.
    23 sierpnia 2009 r. prezydent Szymon Peres powiedział, że Izrael dysponuje informacjami, że libański Hezbollah zgromadził w południowym Libanie blisko 80 tys. pocisków rakietowych. "Hezbollah realizuje swoje własne interesy i nawet jeśli izraelskie wojsko opuści Farmy Shebaa i libańską wieś Ghajar i tak zawsze znajdzie pretekst by kontynuować swoją politykę przeciwko Izraelowi... Liban miał ambicję stać się Szwajcarią Orientu. Ale stał się Iranem regionu." Dodał, że rakiety Hezbollahu "mogą spowodować katastrofę dla Libańczyków, ponieważ ostatnia wojna przyniosła niepotrzebne straty Libanowi."

23 sierpnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    23 sierpnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem koktajlami Mołotowa żydowski autobus w rejonie miasta Ariel w Samarii. Autobus został uszkodzony. Wieczorem obrzucono kamieniami żydowski autobus w pobliżu wioski Al-Fawar w rejonie Hebronu, w Judei. Autobus został uszkodzony.

23 sierpnia 2009 r. libański minister spraw zagranicznych Fawzi Salloukh powiedział, że Liban nigdy nie będzie negocjował z Izraelem zanim nie zostanie oddana cała libańska ziemia okupowana przez izraelską armię.

24 sierpnia 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. W rejonie kibucu Zikim ranny został 1 izraelski żołnierz.
    24 sierpnia 2009 r. ministerstwo zdrowia poinformowało o śmierci 13 ofiary z powodu wirusa grypy A-H1N1. Obecnie w Izraelu jest chorych 2 150 osób, z których ponad połowa ma poniżej 30 lat.

24 sierpnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    24 sierpnia 2009 r. izraelska straż graniczna zatrzymała popołudniem do kontroli arabski samochód w pobliżu Kalkilii w Samarii. Aresztowano 3 Palestyńczyków, którzy przewozili amunicję i celowniki optyczne do karabinów Kałasznikow.

25 sierpnia 2009 r. firma biotechnologiczna BiondVax poinformowała o sukcesie w opracowaniu szczepionki przeciwko wirusowi grypy A-H1N1. Testy przeprowadzono na pięciu szczurach, nie przeprowadzając żadnych prób na ludziach.

25 sierpnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    25 sierpnia 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały rano tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Zginęło 4 Palestyńczyków, a 6 osób zostało rannych.
    25 sierpnia 2009 r. Palestyńczyk usiłował popołudniem przekroczyć barierę graniczną w rejonie Nahal Oz w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze postrzelili napastnika, którego następnie przewieziono do szpitala.
    25 sierpnia 2009 r. palestyński premier Salam Fayyad powiedział, że państwo palestyńskie powstanie de-facto do 2011 r., i to nawet w przypadku niepowodzenia negocjacji pokojowych. "Postanowiliśmy być aktywni, przyśpieszyć koniec okupacji naszej ziemi przez ciężką pracę i doprowadzić do zaistnienia faktu powstania naszego państwa, które nie może być ignorowane."

25 sierpnia 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Londynie z brytyjskim premierem Gordonem Brown. Netanyahu powiedział, że Izrael i Stany Zjednoczone zbliżają się do osiągnięcia kompromisu w sprawie wznowienia rozmów pokojowych z Palestyńczykami oraz zapewnienia "normalnego życia" dla żydowskich osadników na Zachodnim Brzegu Jordanu. Podkreślił, że Jerozolima nie jest żydowskim osiedlem lecz stolicą państwa Izrael, miastem w którym Żydzi mieszkali przez 3000 lat. Dlatego Izrael nie ograniczy rozbudowy swoich osiedli położonych we Wschodniej Jerozolimie. Dodał, że Autonomia Palestyńska musi uznać Izrael jako państwo żydowskie. "My uznamy państwo palestyńskie za państwo Palestyńczyków, dlatego Palestyńczycy muszą uznać Izrael za państwo żydowskie."

26 sierpnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    26 sierpnia 2009 r. palestyński terrorysta usiłował dźgnąć nożem izraelskiego żołnierza w Hebronie, w Judei. Pozostali żołnierze postrzelili napastnika i po aresztowaniu przewieziono do szpitala.

26 sierpnia 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Londynie z amerykańskim specjalnym wysłannikiem na Bliski Wschód, Goerge Mitchellem. Mitchell przedstawił stanowisko amerykańskiego prezydenta Obamy, który zażądał wstrzymania żydowskiego osadnictwa we Wschodniej Jerozolimie, Samarii i Judei.
    26 sierpnia 2009 r. izraelskie siły powietrzne podpisały kontrakt z amerykańskim koncernem zbrojeniowym Hawker Beechcraft Corporation na dostawę do Izraela samolotów szkoleniowych T-6A.
    26 sierpnia 2009 r. libański premier Saad Hariri powiedział, że Hezbollah będzie częścią nowego rządu libańskiego. "Chcę zapewnić izraelskiego wroga... Hezbollah będzie u władzy, czy wrogowi się to podoba czy też nie."

27 sierpnia 2009 r. izraelski okręt patrolowy ostrzelał rano palestyńską łódź rybacką, która naruszyła zakazaną strefę u wybrzeży Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk.
    27 sierpnia 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza ze Strefy Gazy przygraniczne tereny na Negewie.
    27 sierpnia 2009 r. ministerstwo zdrowia poinformowało o zgonie 16 ofiary grypy wirusa A-H1N1.

27 sierpnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    27 sierpnia 2009 r. palestyńscy terroryści zdetonowali w nocy bombę podłożoną przy "barierze bezpieczeństwa" w rejonie wioski Beit Igjah, w pobliżu Ramallah w Samarii. Bariera została uszkodzona.
    27 sierpnia 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem izraelskich robotników pracujących przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem. Do ataku przyznała się organizacja Ansar al-Sunna, powiązana z Al-Qaedą.

27 sierpnia 2009 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Berlinie z niemiecką kanclerz Angelą Markel. Rozmowy dotyczyły problematyki procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie oraz kwestii irańskiego programu atomowego. Merkel ostrzegła Iran przed kontynuowaniem swojego programu rozwoju broni atomowej. Dodała: "Niemcy uczynili rzeczy, które nigdy nie zostaną powtórzone na narodzie żydowskim. Dlatego z mojej perspektywy, jest koniecznym aby Niemcy chroniły Izrael i zapewniły mu bezpieczeństwo. Dlatego czujemy się odpowiedzialni za irańskie zagrożenie."
    27 sierpnia 2009 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ przedłużyła pełnomocnictwo dla międzynarodowych sił wojskowych UNIFIL w Libanie.

28 sierpnia 2009 r. niemiecki koncern przemysłowy Siemens podpisał kontrakt z izraelską firmą Arava na budowę elektrowni słonecznej przy kibucu Ketura. Elektrownia będzie produkować 5 MW energii elektrycznej. Wartość kontraktu wynosi 15 mln USD. Siemens będzie posiadać 40% akcji przedsiębiorstwa.

28 sierpnia 2009 r. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) przedstawiła w Wiedniu (Austria) swój najnowszy raport o irańskim programie atomowym. Raport stwierdza, że Iran może przy okazji tego programu realizować cele wojskowe i osiągnąć broń atomową. Iran odmawia przedstawienia dokumentacji i wyjaśnień dotyczących jego wcześniejszych badań nad energią jądrową. Raport informuje, że Iran posiada około 9 tys. wirówek, które pracują w obiekcie nuklearnym w Natanz. IAEA ocenia, że Iran zdołał zgromadzić ponad 1 tys. kg niskowzbogaconego uranu (5%). Po procesie wzbogacenia (do 90%) ilość ta wystarczy do uzyskania ponad 30 kg materiału rozszczepialnego, który jest wystarczający do produkcji 1 bomby atomowej. Iran zgromadził również około 2/3 potrzebnej cieżkiej wody dla potrzeb reaktora w Arak, który będzie produkować 40 MW energii elektrycznej oraz pluton.

29 sierpnia 2009 r. ortodoksyjni Żydzi demonstrowali w Jerozolimie przeciwko otwarciu parkingu Carta w szabat. Policja aresztowała 11 najbardziej agresywnych demonstrantów.
    29 sierpnia 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

29 sierpnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

30 sierpnia 2009 r. około 100 mieszkańców Beit Shemesh protestowało przeciwko burmistrzowi Moshe Aboutboul'owi, domagając się utworzenia świeckiej szkoły w mieście, aby w ten sposób ograniczyć wpływy ortodoksyjnych studentów. Demonstranci nieśli transparenty z napisami: "to nie jest Bnei Brak" i "Beit Shemesh nie jest miastem ortodoksów."
    30 sierpnia 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

30 sierpnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    30 sierpnia 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Zniszczono budynek odległy o 1,5 km od granicy. W budynku tym znajdowało się wejście do tunelu.
    30 sierpnia 2009 r. islamscy terroryści zdetonowali w nocy kilka bomb podłożonych w koszarach sił bezpieczeństwa Hamasu w mieście Gaza. Nie ma informacji o liczbie ofiar.
    30 sierpnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski autobus w rejonie Betlejem w Judei. Autobus został uszkodzony. Dwa inna samochody zostały uszkodzone w innych rejonach Zachodniego Brzegu.
    30 sierpnia 2009 r. przedstawiciel Hamasu w Strefie Gazy potępił międzynarodową agencję UNRWA za plany uczenia 13-letnich arabskich dzieci o ludobójstwie Żydów podczas II wojny światowej i pogromach w latach wcześniejszych. Hamas nazwał Holokaust "kłamstwem wymyślonym przez Syjonistów." UNRWA utrzymuje i prowadzi szkoły w Strefie Gazy.

30 sierpnia 2009 r. egipska straż graniczna udaremniła przemyt do Strefy Gazy 700 kg materiałów wybuchowych, które były ukryte w domu w odległości 100 metrów od granicy Strefy.
    30 sierpnia 2009 r. przywódca polityczny Hamasu, Kahaled Meshal powiedział w Ammanie (Jordania), że jego organizacja będzie kontynuować walkę do "wyzwolenia Palestyny". Meshal zobowiązał się do zakończenia sporów z al-Fatah, ponieważ "wewnętrzne podziały Palestyńczyków odzwierciedlają nienormalną sytuację."
    30 sierpnia 2009 r. szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Javier Solana spotkał się w Damaszku z syryjskim prezydentem Bashar Al-Assadem. Rozmawiano o procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie. Assad powiedział, że "pełne i sprawiedliwe" porozumienie może być osiągnięte jedynie na podstawie międzynarodowych gwarancji.

31 sierpnia 2009 r. izraelski okręt patrolowy ostrzelał rano grupę arabskich łodzi rybackich, które naruszyły zakazaną strefę wód wokół Strefy Gazy. Jedna z łodzi zapaliła się.
    31 sierpnia 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman spotkał się w Jerozolimie z szefem polityki zagranicznej Unii Europejskiej Javier Solaną i specjalnym reprezentantem Kwartetu Bliwskowschodniego Tony Blairem. Lieberman oświadczył, że jeśli Autonomia Palestyńską ogłosi jednostronnie powstanie państwa palestyńskiego, wówczas Izrael odpowie swoimi własnymi jednostronnymi decyzjami i krokami. "Jednostronne ogłoszenie państwowości przez Palestyńczyków nie przyczyni się do budowania pozytywnego dialogu pomiędzy obiema stronami."
    31 sierpnia 2009 r. prezydent Szymon Peres spotkał się w Jerozolimie z szefem polityki zagranicznej Unii Europejskiej Javier Solaną. Peres powiedział, że jeśli Syria chce rozmawiać z Izraelem to "musi nawiązać bezpośrednie negocjacje bez żadnych wstępnych warunków." Solana powiedział, że Syria jest zainteresowana procesem pokojowym aby w ten sposób odzyskać Wzgórza Golan w zamian za podpisanie traktatu pokojowego. Peres odpowiedział, że "Izrael zajmuje Wzgórza Golan ponieważ był stamtąd atakowany i Izrael ma teraz prawo by upewnić się, że nie zostaniemy ponownie zaatakowani." Peres wyraził także wątpliwość w szczere intencje Syrii i zwrócił uwagę na wspieranie przez Syrię organizacji terrorystycznych, takich jak libański Hezbollah lub palestyński Hamas.
    31 sierpnia 2009 r. ministerstwo zdrowia poinformowało o zgonie 19 ofiary wirusa grypy A-H1N1 w Izraelu.
    31 sierpnia 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w rejonie miasta Sderot na Negewie.

31 sierpnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    31 sierpnia 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas odrzucił jakąkolwiek możliwość wznowienia rozmów pokojowych z Izraelem, o ile Stany Zjednoczone nie zdołają przekonać Izraela do zamrożenia działalności osiedleńczej na Zachodnim Brzegu.
    31 sierpnia 2009 r. władze Autonomii Palestyńskiej przeznaczyły 1 mln NIS na wsparcie rodzin palestyńskich terrorystów przetrzymywanych w izraelskich więzieniach. Jest to prezent dla rodzin z okazji miesiąca ramadan.

31 sierpnia 2009 r. libijski przywódca Muammar Gaddafi przemawiał na specjalnym szczycie afrykańskim w Tripoli. Gadafi obarczył winą Izrael za wszystkie wojny toczące się w Afryce. Zwrócił się z apelem do afrykańskich państw by zamknąć wszystkie izraelskie ambasady w Afryce.

1 września 2009 r. druzyjska młodzież zaatakowała kamieniami i koktajlami Mołotowa posterunek izraelskiej policji w mieści Usafiya. Przyczyną wybuchu zamieszek było aresztowanie dwóch Druzów, którzy nielegalnie pracowali na lokalnej budowie.

1 września 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    1 września 2009 r. palestyńscy terroryści obrzucili w nocy koktajlami Mołotowa patrol izraelskich żołnierzy w rejonie żydowskiego osiedla Beit El w Samarii. Izraelscy żołnierze śmiertelnie postrzelili jednego napastnika. Pozostali zbiegli.
    1 września 2009 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód w rejonie Hebronu w Judei. Auto zostało uszkodzone.
    1 września 2009 r. wieczorem w przedwczesnym wybuchu bomby zginęło 2 palestyńskich terrorystów z Hamasu, którzy usiłowali podłożyć bombę przy barierze granicznej w Strefie Gazy.
    1 września 2009 r. przedstawiciele Hamasu i al-Fatah spotkali się w Gazie na rozmowy pokojowe, aby zakończyć spory pomiędzy obydwoma palestyńskimi organizacjami.

2 września 2009 r. minister rozwoju regionalnego Silvan Szalom spotkał się rano w Jerozolimie z palestyńskim ministrem gospodarki Bassem Khoury. Omówiono sposoby izraelskiej pomocy dla gospodarki Autonomii Palestyńskiej. Nowe propozycje przewidują wprowadzenie ułatwień w podróżowaniu palestyńskich biznesmenów do Izraela, zwiększenie eksportu izraelskiego mięsa na Zachodni Brzeg i zwiększenie importu mleka do Izraela. Planuje się wprowadzenie ułatwień w dostępie Palestyńczyków do izraelskiego systemu opieki zdrowia. Szalom powiedział: "Naszym celem jest gospodarczy pokój... to nie staje na przeszkodzie dialogowi politycznemu, a raczej pomaga i dodaje jemu rozmachu." Szczegóły dalszej współpracy mają omówić komisje.
    2 września 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się z przywódcą żydowskich osadników z regionu Gush Etzion, Shaulem Goldsteinem. Netanyahu powiedział, że zgadza się z potrzebą alszej rozbudowy żydowskich osiedli jednak działa pod wielką presją i jest zmuszony powstrzymać ich rozbudowę. Pomimo to premier obiecał wydać zezwolenia na rozbudowę kilku osiedli.
    2 września 2009 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że izraelscy żołnierze muszą być gotowi oddać swoje życie za swój kraj. "Przyszła pora by powiedzieć otwarcie: żołnierze są świadomi celów swoich misji, które wiążą się z ryzykiem utraty życia i z ochotą podejmują się wykonać te misje." Z tego powodu rząd nie może zapłacić każdej ceny za uwolnienie porwanego izraelskiego żołnierza Gilada Shalita, którzy od 3 lat jest przetrzymywany przez Hamas w Strefie Gazy.

2 września 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

2 września 2009 r. izraelscy dyplomaci spotkali się w Nowym Jorku (USA) ze specjalnym amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód, George Mitchellem. Tematem rozmów była kwestia żydowskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu.
    2 września 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman spotkał się w Addis Abebie (Etiopia) ze swoim etiopskim odpowiednikiem. Lieberman powiedział, że afrykańskie państwa mogą wesprzeć proces pokojowy na Bliskim Wschodzie, ponieważ posiadają one silne więzi z arabskimi państwami i muzułmańskim światem. Wyraził nadzieję, że Afrykanie "nie wezmą udziału w jednostronnych decyzjach przeciwko Izraelowi."
    2 września 2009 r. amerykański tygodnik "Time" napisał, że prawdopodobnie izraelskie siły specjalne stoją za porwaniem w lipcu rosyjskiego statku "Arctic Sea", który płynął do Algierii. Prawdopodobnie to izraelscy agenci przechwycili rosyjski statek, który mógł przewozić nielegalny transport broni rakietowej (rakiety przeciwlotnicze S-300 i rakiety przeciwokrętowe X-500).

3 września 2009 r. sędzia Sądu Najwyższego, Edna Arbel wyraziła zdumienie faktami, że ministerstwo obrony wydało od 1966 r. zlecenie wyburzenia jedynie trzech nielegalnie wzniesionych arabskich domów w Judei i Samarii. Do sądu wpłynęła petycja żydowskiej organizacji Regavim, która oskarżyła rząd o dyskryminację Żydów w Judei i Samarii, w której jest planowane wyburzenie ponad stu żydowskich domów w 23 nielegalnych osiedlach położonych na wzgórzach.
    3 września 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    3 września 2009 r. grupa młodych ultra-ortodoksyjnych Żydów obrzuciła wieczorem kamieniami arabską taksówkę, która wjechała do dzielnicy Mea Shearim w Jerozolimie. Samochód został uszkodzony.

3 września 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    3 września 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w południe patrol izraelskiej straży granicznej w rejonie przejścia granicznego Kisufim w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem.
    3 września 2009 r. młody Palestyńczyk usiłował wejść z długim nożem do Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Izraelscy żołnierze aresztowali potencjalnego napastnika.

3 września 2009 r. kuwejcka gazeta "A-Siasah" napisała, że wybuch magazynu broni Hezbollahu do którego doszło 14 lipca w mieście Hirbat Salim w południowym Libanie, był w rzeczywistości wybuchem magazynu broni chemicznej gromadzonej do wojny z Izraelem. W wybuchu zginęło 8 członków Hezbollahu. Przez 24 godziny od wybuchu odmawiano żołnierzom międzynarodowych sił UNIFIL dostępu do miejsca eksplozji. Ten czas wystarczył do przeniesienia niebezpiecznych materiałów w inne miejsce. Artykuł wspomina, że Hezbollah gromadzi broń chemiczną i maski przeciwgazowe od grudnia 2008 r. Broń dociera do Libanu z Iranu za pośrednictwem syryjskich lotnisk.
    3 września 2009 r. Rosja podpisała umowę z Syrią na sprzedaż 5 ciężkich myśliwców przechwytujących MiG-E 31 oraz nieznanej liczby myśliwców pola walki MiG-29. Wartość kontraktu wynosi 1 mld USD.

4 września 2009 r. premier Benjamin Netanyahu poinformował, że doszedł do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie budowy 2 500 mieszkań w Samarii i Judei. Większość tych mieszkań powstanie w dużych żydowskich osiedlach. Po ich wybudowaniu nastąpi zamrożenie dalszej rozbudowy osiedli, w zamian za co Izrael oczekuje normalizacji stosunków z państwami arabskimi. Premier dodał, że zamrożenie budowy nie będzie obejmować Jerozolimy i okolic.
    4 września 2009 r. kilkuset ortodoksyjnych Żydów demonstrowało w Jerozolimie przeciwko otwarciu parkingu Karta w szabat. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów.
    4 września 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

4 września 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    4 września 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem podziemny tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    4 września 2009 r. około 200 Palestyńczyków uzbrojonych w motyki i siekiery wtargnęło rano do nielegalnego żydowskiego osiedla Nofe Yarden w Samarii. Palestyńczycy podpalili żydowskie baraki i doszło do starć z osadnikami. Interweniowali izraelscy żołnierze.
    4 września 2009 r. kilkuset Palestyńczyków i izraelskich działaczy lewicowych demonstrowało przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w Naalin w Samarii. Doszło do starć z izraelską policją. Ranny został 1 izraelski fotoreporter.

5 września 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

5 września 2009 r. młody Palestyńczyk wszedł do strefy zakazanej przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze po wezwaniu do zatrzymania zastrzelili potencjalnego napastnika.     5 września 2009 r. władze Autonomii Palestyńskiej ogłosiły plan budowy 30 tys. nowych mieszkań w Samarii i Judei. W pierwszym etapie powstanie 2 tys. mieszkań w osiedlu na północ od Ramallah w Samarii.

6 września 2009 r. izraelski wywiad Shin Bet poinformował o wykryciu i zlikwidowaniu w ostatnich tygodniach sieci tajnych obozów szkoleniowych Hamasu ukrytych w jaskiniach połączonych podziemnymi tunelami na pustyni Judzkiej. Eksperci porównali ten system jaskiń do kompleksu Tora Bora w Afganistanie.

6 września 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    6 września 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski autobus i samochody osobowe w rejonie Nablusu i Ramallah w Samarii. Trzy pojazdy zostały uszkodzone. W rejonie Kalkilii spłonął samochód obrzucony koktajlami Mołotowa.

6 września 2009 r. przewodniczący Ligii Arabskiej, Amr Moussa ostrzegł państwa arabskie przed normalizacją stosunków z Izraelem, zanim nie spełni on żądań Ligii Arabskiej. Podstawowym żądaniem jest wstrzymanie żydowskiego osadnictwa w Samarii, Judei i Jerozolimie.
    6 września 2009 r. przedstawiciel Hamasu, Khaled Meshal ostrzegł w Kairze (Egipt) państwa arabskie aby miały się na baczności i nie ulegały presji by znormalizować swoje stosunki z Izraelem, który składa obietnice chwilowego zamrożenia osadnictwa na terytoriach okupowanych. Odnosząc się do rozmów w sprawie uwolnienia porwanego izraelskiego żołnierza Gilada Shalita, powiedział, że "będzie to długotrwały proces."
    6 września 2009 r. Arabia Saudyjska odmówiła izraelskim rejsowym samolotom pasażerskim przelatywać nad swoim terytorium, ponieważ "zanieczyszczałyby" one saudyjskie święte miasta przelatując nad nimi.

7 września 2009 r. minister obrony Ehud Barak przedstawił szczegóły dotyczące planu budowy 500 nowych mieszkań w Samarii i Judei. 149 domów powstanie w osiedlu Har Gilo, 12 w Alon Shvut, 84 w Modiin Ilit, 76 w Pisgat Zeev, 25 w Kedar, 20 w Maskiot oraz 89 w Ma'aleh Adumim.
    7 września 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

7 września 2009 r. izraelscy żołnierze wyburzyli w nocy dom w nielegalnej żydowskiej placówce Mitzpe Avichai, położonej obok osiedla Kiryat Arba w Judei.
    7 września 2009 r. główny palestyński negocjator Saeb Erekat powiedział, że decyzja Izraela o budowie nowych domów mieszkalnych na Zachodnim Brzegu Jordanu przed zawarciem porozumienia, podważa wiarygodność Izraela jako partnera w rozmowach pokojowych.

8 września 2009 r. do Izraela przyleciała grupa 204 nowych imigrantów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Wielkiej Brytanii. Przelot zorganizowała Agencja Żydowska oraz organizacja Nefesh B' Nefesh.

8 września 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    8 września 2009 r. izraelscy żołnierze wyburzyli w nocy trzy domy w nielegalnej żydowskiej placówce Oz Yonatan w Samarii.
    8 września 2009 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód w rejonie Hebronu w Judei. Samochód został uszkodzony.

8 września 2009 r. ONZ opublikowało raport o sytuacji w Strefie Gazy. Raport informuje, że ubóstwo w Gazie osiągnęło poziom z 1967 r. Obecnie około 90% mieszkańców Strefy żyje poniżej minimum socjalnego. Najważniejszym pracodawcą pozostają palestyńskie instytucje rządowe, utrzymywane dzięki międzynarodowej pomocy.

9 września 2009 r. rząd Netanyahu poinformował o zwiększeniu kontygentu zezwoleń wydawanych dla palestyńskich pracowników pracujących na izraelskim rynku budowlanym. Obecnie Izrael zezwala na pracę 47 tys. Palestyńczyków na swoim terytorium, z czego 16 tys. pracuje na budowach. Obecnie zostanie wydanych kolejne 5 tys. zezwoleń, z czego 60% na budownictwo.
    9 września 2009 r. Sąd Najwyższy wydał decyzję o natychmiastowej rozbiórce (w ciągu 45 dni) nielegalnie wzniesionych arabskich domów w rejonie wiosek al-Sawaya i Yatma w Samarii.
    9 września 2009 r. pociąg osobowy wykoleił się w pobliżu kibucu Kiryat Gnat na południu Izraela. Trzy wagony wypadły z szyn. Rannych zostały 3 osoby.

9 września 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W rejonie Tulkarem przejęto skład broni.
    9 września 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem izraelskich robotników pracujących przy barierze granicznej w Strefie Gazy.

9 września 2009 r. przywódca polityczny Hamasu, Khaled Maashal powiedział w Chartumie (Sudan), że ejgo organizacja z powodzeniem kontynuuje przemyt broni do Strefy Gazy pomimo blokady nałożonej przez Izrael. "Pomimo blokady, zamkniętych przejść granicznych i wojsk na wschodzie i zachodzie, my kupujemy, przemycamy i produkujemy bronie."

10 września 2009 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że Izraelczycy są gotowi osiągnąć porozumienie pokojowe ze swoimi sąsiadami. "Wielokrotnie dowiedliśmy i jesteśmy skłonni zrobić to jeszcze raz, aby osiągnąć kompromis pokoju, ale nie oszukamy samy siebie... zjednoczona Jerozolima jest wieczną stolicą narodu żydowskiego."

10 września 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    10 września 2009 r. przywódcy żydowskich społeczności w Samarii i Judei spotkali się w osiedlu Karnei Shomron w Samarii. Przywódcy postanowili rozbić namioty przed biurem premiera w Jerozolimie i protestować przeciwko decyzji rządu o likwidacji części osiedli. "Nie będziemy już cicho i podewziemy praktyczne środki."
    10 września 2009 r. Palestyńczyk usiłował przekroczyć barierę graniczną w pobliżu przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze aresztowali napastnika. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem izraelskich robotników pracujących przy barierze granicznej w rejonie Nahal Oz w Strefie Gazy.

11 września 2009 r. szyiccy terroryści z Hezbollahu wystrzelili popołudniem z południowego Libanu 2 rakiety Katiusza, które spadły w rejonie miasta Nahariya. Pozostałości rakiet kalibru 122-mm zbadali eksperci międzynarodowych sił pokojowych UNIFIL.
    11 września 2009 r. grupa Palestyńczyków zaatakowała wieczorem kamieniami izraelskiego żołnierza przy dzielnicy Silwan w Jerozolimie. Żołnierz otworzył ogień w samoobronie i ranił 2 napastników. Policja wzmocniła patrole w mieście.

11 września 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

11 września 2009 r. izraelska artyleria ostrzelała popołudniem pozycje w rejonie Tyru z których wystrzelono rakiety Katiusza w południowym Libanie. Wystrzelono 15 pocisków artyleryjskich.
    11 września 2009 r. izraelski ambasador przy ONZ, prof. Gabriela Shalev wystosowała list do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona z protestem przeciwko ostrzałowi rakietowemu Izraela prowadzonemu z terytorium Libanu. Jest to wyraźny dowód na obecność broni i prowadzenie działalności terrorystycznej na południe od rzeki Litani.

12 września 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    12 września 2009 r. władze Autonomii Palestyńskiej poinformowały, że przekażą czeki o wartości 100 USD każdej rodzinie "męczenników", którzy zginęli w walce z izraelskim wojskiem.
    12 września 2009 r. organizacja Pew Global Attitudes Project poinformowała, że 68% Palestyńczyków popiera samobójcze zamachy terrorystyczne przeciwko cywilom jako sposób "obrony islamu przed wrogami." Wśród izraelskich Arabów poparcie deklarowało 7% ankietowanych.

12 września 2009 r. rzecznik międzynarodowych sił pokojowych UNIFIL Milos Strugar oskarżył islamskich radykałów z palestyńskich obozów uchodźców w południowym Libanie o wystrzelenie dwóch rakiet na Izrael. Prawdopodobnie chcieli oni w ten sposób uczcić rocznicę ataku terrorystycznego na World Trade Center w Nowym Jorku w 2001 r.
    12 września 2009 r. Jordania podpisała umowę z belgijskim koncernem Tractebel Engineering na budowę elektrowni atomowej w Jordanii. Wartość kontraktu wynosi 12 mln USD. Elektrownia będzie znajdować się na pustyni, w odległości 25 km na południe od portu Aqaba.

13 września 2009 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że "ostrzał rakietowy był przeprowadzony z terenów na południe od rzeki Litania, i jest jawnym naruszeniem Rezolucji ONZ 1701... Libański rząd jest odpowiedzialny za utrzymywanie zawieszenia broni i uznajemy go za odpowiedzialnego za jakiekolwiek naruszenie rozejmu i agresję skierowaną na nas z terytorium libańskiego." Netanyahu dodał, że Izrael "nie powstrzyma się" kiedy zostanie zaatakowany i "nie pogodzi się" z atakowaniem swoich obywateli.
    13 września 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Liebermann spotkał się w Jerozolimie ze specjalnym amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód, George Mitchell'em, który wyraził nadzieję, że rozmowy izraelsko-palestyńskie rozpoczną się jeszcze przed końcem września.
    13 września 2009 r. wywiad wojskowy opublikował raport informujący o zmianie taktyki przez Hamas w Strefie Gazy. Organizacja ta koncentruje się obecnie na przeprowadzaniu ataków z użyciem lekkiej broni na patrole izraelskiej straży granicznej, pozostawiając broń rakietową ukrytą na czas jakieś większej lądowej operacji wojskowej przeprowadzanej przez Siły Obronne Izraela w Strefie Gazy. Raport ujawnił również fakt istnienia tajnej sieci podziemnych tuneli w Samarii i Judei. "Te tunele są wykorzystywane do przechowywania broni i szkolenia terrorystów. Niektóre z nich znajdują się blisko strategicznych obiektów Autonomii Palestyńskiej."

13 września 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    13 września 2009 r. izraelscy żołnierze wkroczyli rano do żydowskiej placówki osiedleńczej Gilad Farm i zniszczyli strukturę mieszkaniową wzniesioną przez osadników z przyczepy kampingowej. Popołudniem doszło do starć osadników z żołnierzami w placówce Havat Gilad. Ranny został 1 policjant. Aresztowano 4 osadników.
    13 września 2009 r. doszło do wypadku myśliwca F-16 podczas lotu ćwiczebnego w rejonie wzgórz Hebron w Judei. Zginął pilot Asaf Ramon, syn pierwszego izraelskiego astronauty Ilana Ramona.

13 września 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Kairze (Egipt) z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Omówiono problematykę rozmów pokojowych izraelsko-palestyńskich oraz stan negocjacji w sprawie uwolnienia porwanego izraelskiego żołnierza Gilad Shalita.
    13 września 2009 r. minister finansów Yuval Steinitz spotkał się w Nowym Jorku (USA) z przewodniczącym Banku Rezerwy Federalnej Ben Bernake, prezydentem Banku Światowego Robertem Zoellick'em, doradcą ekonomicznym Białego Domu Larry Summers'em i doradcą prezydenta Dennisem Ross.
    13 września 2009 r. czołowy libański szyicki duchowny Mohammed Hussein Fadlallah wydał religijny dekret (fatwa) zabraniający arabskim państwom na normalizację stosunków z Izraelem. Fadlallah powiedział, że "fatwa przeciwko normalizacji obowiązuje każdego muzułmanina."
    13 września 2009 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki na synagogach w Seatle i Waszyngtonie w USA. Zdewastowano także cmentarz żydowski w La Tablada w Argentynie.

14 września 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

14 września 2009 r. egipska straż graniczna zniszczyła 10 tuneli przemytniczych na granicy Strefy Gazy.
    14 września 2009 r. rząd federalny Stanów Zjednoczonych poinformował, że amerykańskie przedsiębiorstwa są nieustannie nękane przez firmy z Arabii Saudyjskiej o potwierdzenie, że towary eksportowane do królestwa nie są produkowane w Izraelu lub nie posiadają żadnych izraelskich elementów. Liczba takich spraw wzrosła z 42 w 2006 r., 65 w 2007 r. do 74 w 2008 r. Arabia Saudyjska kontynuuje w ten sposób politykę bojkotu Izraelu.

15 września 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie ze specjalnym amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód, George Mitchell'em.
    15 września 2009 r. szef Sztabu Głównego Sił Obronnych Izraela gen. Gabi Ashkenazi powiedział, że izraelska armia jest przygotowana na wszelkie scenariusze wydarzeń na granicy z Libanem.

15 września 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Wśród zatrzymanych jest lokalny dowódca Hamasu z Tulkarem.
    15 września 2009 r. Siły Obronne Izraela otworzyły punkt kontrolny Jalame na przedmieściach Dżeninu dla arabskich samochodów osobowych. Przejście było zamknięte dla ruchu samochodowego od 2000 r.

15 września 2009 r. Richard Goldstone przedstawił w ONZ raport dotyczący izraelskiej operacji wojskowej w Strefie Gazy z grudnia 2008 r. Raport oskarżył zarówno Izraelczyków jak i Palestyńczyków o popełnienie zbrodni wojennych.

16 września 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie ze specjalnym amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód, George Mitchell'em. Nie osiągnięto porozumienia w kwestii żydowskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu Jordanu.
    16 września 2009 r. około 150 Palestyńczyków obrzuciło wieczorem kamieniami izraelskich policjantów w rejonie dzielnicy Atarot w Jerozolimie. Policja wzmocniła swoje siły w Jerozolimie.

16 września 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

16 września 2009 r. syryjski prezydent Bashar Assad oskarżył Izrael o brak zainteresowania procesem pokojowym i niszczeniem wszystkich inicjatyw pokojowych, przez co pokazuje on, że dąży do wojny. „Izrael jeszcze raz pokazał, że nie chce pokoju. Izrael wysadził w powietrze wszystkie dotychczasowe negocjacje pokojowe, doprowadzając do masakry ludzi w Libanie i ataku na Gazę.”

17 września 2009 r. wysoki oficer wywiadu powiedział, że wszystkie incydenty na granicy z Libanem zostały przeprowadzone bez wiedzy Hezbollahu i libańskiej milicji. Obecnie siły Hezbollahu na południe od rzeki Litani są osłabione przez działalność międzynarodowych wojsk UNIFIL. Swobodną działalność może prowadzić jedynie w szyickich miastach i wioskach. Irańscy Strażnicy Rewolucji mają coraz silniejsze wpływy w Hezbollahu i skutecznie uniemożliwiają zbudowanie własnych niezależnych struktur przez libańską milicję na południu Libanu. Za ostatnimi ostrzałami rakietowymi Izraela stali palestyńscy terroryści inspirowani przez Al-Qaedę.
    17 września 2009 r. dyrektor Banku Izraela, Stanley Fischer powiedział, że stan gospodarki Izraela ciągle się poprawia i kraj wyszedł z krótkiej recesji, która nastąpiła w wyniku ogólnoświatowego kryzysu finansowego. „Globalny kryzys finansowy spowodował tutaj znacznie mniej szkód niż w innych krajach na świecie.” Jednocześnie Bank Izraela zakupił 250 mln USD.

17 września 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    17 września 2009 r. milicja Hamasu uwolniła w Strefie Gazy 50 więźniów będących członkami rywalizującego ugrupowania al-Fatah. Przywódca Hamasu, Ismail Haniyeh powiedział, że jest to gest dobrej woli.
    17 września 2009 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły wieczorem całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej na czas święta Rosh Hashannah.

17 września 2009 r. brytyjskie związki zawodowe zgodziły się poprzeć bojkot towarów produkowanych w żydowskich osiedlach położonych na palestyńskich terytoriach Samarii i Judei.
    17 września 2009 r. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) poinformowała, że nuklearne tajemnice Izraela mogą stać się tematem publicznej dyskusji, której rozpoczęcia domagają się państwa muzułmańskie z Egiptem na czele.

18 września 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się wieczorem w Jerozolimie ze specjalnym amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód, George Mitchell'em. W rozmowach uczestniczyła grupa robocza siedmiu ministrów spraw bezpieczeństwa. Omawiano możliwość kompromisów, na jakie mógłby pójść Izrael przed rozpoczęciem rozmów pokojowych z Palestyńczykami.

18 września 2009 r. władze Autonomii Palestyńskiej zwolniły z więzień dziesiątki więźniów będących członkami Hamasu.
    18 września 2009 r. specjalny amerykański wysłannik na Bliski Wschód, George Mitchell spotkał się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Rozmowy dotyczyły różnicy w poglądach w sprawie negocjacji pokojowych izraelsko-palestyńskich.

20 września 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w rejonie miasta Sderot na Negewie. Do ostrzału przyznała się grupa terrorystyczna Ansar a-Sunna.

20 września 2009 r. palestyńscy terroryści podpalili żydowskie osiedle Havat Gilad w Samarii. Uszkodzone zostały 2 domy, system wodociągów i linia elektryczna. Przytrutych dymem zostało 6 osób. Osadnicy ewakuowali z osiedla wszystkie dzieci. Straty oszacowano na 500 tys. NIS. Policja aresztowała 4 Palestyńczyków, którzy podłożyli ogień.
    20 września 2009 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód w rejonie Jerycha w Judei. Samochód został uszkodzony.
    20 września 2009 r. grupa palestyńskich terrorystów usiłowało popołudniem podłożyć bombę przy barierze granicznej na północy Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili dwóch napastników. Wśród zabitych był wysoki dowódca Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, a drugi był członkiem Ludowych Komitetów Obrony. Rannych zostało 3 innych napastników.
    20 września 2009 r. izraelskie siły powietrzne wieczorem trzykrotnie zbombardowały podziemne tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem.

20 września 2009 r. grupa rosyjskich neo-nazistów zaatakowała synagogę w Chabarowsku (Rosja). Policja aresztowała czterech sprawców napaści.

21 września 2009 r. wiceminister spraw zagranicznych Danny Ayalon oświadczył, że "Izrael nie zrezygnował z możliwości militarnej odpowiedzi na program atomowy Iranu." Komentując słowa rosyjskiego prezydenta Miedwiediewa powiedział: "Nie wydaje mi się, z całym należnym szacunkiem, że prezydent Rosji jest uprawniony do mówienia w imieniu Izraela i z pewnością nie zrezygnowaliśmy z żadnej możliwości."
    21 września 2009 r. izraelski dziennik "Maariw" napisał, że prezydent Szymon Peres jest autorem planu, w ramach którego Stany Zjednoczone zrezygnowały z rozmieszczenia tarczy przeciwrakietowej w Europie. W zamian Rosja nie zainstaluje rakiet w obwodzie kaliningradzkim i zgodzi się na zaostrzenie sankcji wobec Iranu, aby zmusić go do zamrożenia programu atomowego. Peres spotkał się w tej sprawie 18 sierpnia z rosyjskim prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem w Soczi, gdzie omawiany był właśnie jego plan. W zamian Izrael miał zobowiązać się do nie atakowania Iranu.
    21 września 2009 r. przewodniczący parlamentarnej komisji konstytucji, prawa i sprawiedliwości, Dawid Rotem powiedział, że namioty wzniesione przez żydowskich osadników naprzeciwko biura premiera rządu są skierowane przeciwko rządowym planom zamrożenia osadnictwa w Samarii i Judei, a nie przeciwko osobie premiera Benjamina Netanyahu. Rotem dodał, że nie ma żadnego związku pomiędzy tym protestem a negocjacjami pokojowymi, w których największą przeszkodą nie są żydowskie osiedla a Palestyńczycy.
    21 września 2009 r. minister Benny Begin powiedział, że "nie możemy pozwolić na brutalne odrzucenia prawa do żydowskiego życia w Samarii i Judei."
    21 września 2009 r. Krajowe Przedsiębiorstwo Wodociągowe poinformowało o wystąpieniu rekordowo niskich poziomów zapasów wody w rejonie jeziora Galilejskiego (Kinnaret). Aby móc nadal kontynuować pobór wody z Kinnaretu kraj potrzebuje opadów o około 20% wyższych od średniej rocznej opadów.

21 września 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały rano 3 tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    21 września 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem z broni maszynowej i moździerza izraelskich robotników pracujących przy barierze granicznej w rejonie przejścia granicznego Nahal Oz w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem.
    21 września 2009 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem żydowski samochód w Hebronie, w Judei. Samochód został uszkodzony. Wieczorem obrzucono kamieniami żydowski samochód w rejonie wioski Na'alin w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.

21 września 2009 r. administracja Kremla udostępniła wywiad przeprowadzony z rosyjskim prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem, który powiedział, że atak na Iran doprowadziłby do "katastrofy humanitarnej" i ryzyka, że kraj ten będzie szukał zemsty na Izraelu, co mogłoby wpłynąć na bezpieczeństwo innych państw. "Jednak moi izraelscy koledzy powiedzieli mi, że nie planują działać w ten sposób i ufam im. Izraelski prezydent Peres powiedział coś ważnego dla nas wszystkich: Izrael nie planuje przeprowadzenia żadnych ataków na Iran, jest pokojowym krajem i tego nie zrobi."

22 września 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    22 września 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy patrol izraelskiej straży granicznej przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Do incydentu doszło w rejonie kibucu Miflasim. W innym miejscu aresztowano Palestyńczyka, który usiłował nielegalnie przekroczyć granicę do Izraela.
    22 września 2009 r. palestyński terrorysta usiłował rano staranować samochodem izraelski posterunek graniczny przy moszawie Mevo Betar na południe od Jerozolimy. Izraelscy żołnierze po oddaniu ostrzegawczych strzałów ostrzelali samochód, zabijając napastnika. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    22 września 2009 r. przywódca Hamasu, Ismail Haniyeh wystosował list do Sekretarza Generalnego ONZ, Ban Ki-Moon. Haniyeh napisał, że Hamas uzna palestyńskie państwo z Samarii, Judei i Gazie w granicach sprzed 1967 r. i ze stolicą w Jerozolimie.

22 września 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Nowym Yorku (USA) podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą i palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Abbas powtórzył żądanie wstrzymania rozbudowy żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu, w tym we Wschodniej Jerozolimie. Netanyahu oświadczył, że negocjacje izraelsko-palestyńskie mogę rozpocząć się zaraz po uznaniu przez Palestyńczyków Izraela jako państwa żydowskiego. Kwestia żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu była by częścią tych rozmów. Dodał, że Izrael nie zrezygnuje z Jerozolimy. Obama powiedział: "Musimy podjąć ryzyko dla pokoju."
    22 września 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że Izrael musi uszanować porozumienie dotyczące granic i Jerozolimy, które jego zdaniem poprzedni rząd tego państwa podpisał z Palestyńczykami w 2008 roku, jeśli negocjacje pokojowe na Bliskim Wschodzie mają być wznowione. "Jeśli chodzi o wznowienie rozmów, zależy ono od zdefiniowania procesu negocjacji, to znaczy oparcia ich na uznaniu potrzeby wycofania do granic z 1967 roku i zakończenia okupacji, tak jak uzgodniono to z poprzednim rządem Izraela, kiedy zdefiniowaliśmy terytoria okupowane jako Zachodni Brzeg, Gazę i Jerozolimę."
    22 września 2009 r. amerykański dziennik "Washington Times" napisał, że kilka arabskich państw z rejonu Zatoki Perskiej zgodziło się wydać zezwolenie izraelskim samolot pasażerskim na przelot nad swoim terytorium jeśli Izrael zamrozi żydowskie osadnictwo w Samarii i Judei.

    22 września 2009 r. irański prezydent Mahmoud Ahmadinejad oświadczył, że irańska gotowość bojowa jest tak wysoka, że "żadna potęga nie śmie myśleć o inwazji... Irański naród odeprze wszystkich napastników Nasze siły zbrojne odetną rękę każdemu na świecie, zanim pociągnie za spust przeciwko narodowi Iranu."

23 września 2009 r. minister obrony Ehud Barak wydał zezwolenie na budowę 37 nowych domów mieszkalnych w żydowskim osiedlu Karnei Shomron w Samari.

23 września 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano izraelski posterunek graniczny położony na północ od Jerozolimy.

23 września 2009 r. amerykański prezydent Barack Obama wezwał na forum ONZ izraelskich i palestyńskich przywódców do wznowienia rozmów pokojowych bez stawiania warunków wstępnych. "Nie jestem naiwny. Wiem, że to będzie trudne. Ale wszyscy musimy zadecydować, czy myślimy poważnie o pokoju, albo czy tylko udajemy." Obama pochwalił Izraelczyków i Palestyńczyków za poprawę sytuacji bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu i wysiłki wzmocnienia palestyńskiej gospodarki, chociaż zastrzegł, że jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. "Prosimy Palestyńczyków o zakończenie podburzania przeciwko Izraelowi i podkreślamy, że Ameryka nie zaakceptuje legalności rozbudowy żydowskich osiedli."

24 września 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

24 września 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali patrol izraelskiej straży granicznej w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem.

24 września 2009 r. około 550 Druzów ze Wzgórz Golan przekroczyło granicę syryjską aby obchodzić święto druzyjskie w Syrii. Syryjczycy odmówili prawa przekroczenia granicy 40 kobietom druzyjskim.
    24 września 2009 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział w Nowym Yorku (USA), że nie zgodzi się na palestyńskie żądania, by Izrael powrócił do granic z 1967 r. jako warunku wznowienia rozmów pokojowych. Netanyahu podkreślił, że wciąż aktualnym pozostaje żądanie by Palestyńczycy uznali Izrael za państwo żydowskie.
    24 września 2009 r. premier Benjamin Netanyahu w przemówieniu przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ powiedział, że Iran stanowi zagrożenie dla światowego pokoju i cała społeczność międzynarodowa powinna powstrzymać irański program nuklearny.
    24 września 2009 r. Międzynarodowy Kwartet (USA, Rosja, UE i ONZ) poprosiły formalnie Izrael o wstrzymanie rozbudowy żydowskich osiedli na obszarach zajętych podczas Wojny Sześciodniowej w 1967 r. Kwartet poprosił również Autonomię Palestyńską o poprawienie ładu i porządku publicznego, zakończenie nawoływania przeciwko Izraelowi oraz zwalczanie ekstremizmu.

25 września 2009 r. ministerstwo spraw zagranicznych podpisało trzy traktaty umożliwiające unormowanie stosunków Izraela z Malediwami. Podpisane traktaty dotyczą współpracy kulturalnej, policyjnej i administracyjnej.

25 września 2009 r. około 250 Palestyńczyków i lewicowych działaczy izraelskich demonstrowało przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w rejonie wioski Na'alin w Samarii. Doszło do starć z policją, w których rannych zostało 2 izraelskich policjantów. Aresztowano 3 demonstrujących.
    25 września 2009 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa przekazały Siłom Obronnym Izraela pocisk moździerzowy 60-mm oraz sześć bomb domowej roboty, które zostały skonfiskowane w rejonie Dżeninu w Samarii.
    25 września 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem grupę palestyńskich terrorystów, którzy przygotowywali się do wystrzelenia rakiet Qassam w północnej części Strefy Gazy. Zginęło 3 terrorystów z Islamskiego Dżihadu.
    25 września 2009 r. przedstawiciel Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy oświadczył, że jego grupa weźmie odwet za śmierć swoich członków i "da nauczkę Izraelowi".

25 września 2009 r. grupa rabinów zablokowała drogę dojazdową do ONZ w Nowym Yorku (USA) na znak protestu przeciwko obecności irańskiego prezydenta Mahmouda Ahmadinejada. Policja aresztowała 11 rabinów.
    25 września 2009 r. wysoki urzędnik amerykańskiej administracji powiedział, że Stany Zjednoczone od wielu lat wiedziały o istnieniu tajnego irańskiego programu nuklearnego. Znane są tajne obiekty wzbogacania uranu, ich położenie oraz systemy ochrony.

26 września 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Ostrzelano także z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

26 września 2009 r. grupa młodych Palestyńczyków zaatakowała kamieniami patrol izraelskiej straży granicznej przy barierze granicznej na północy Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem raniąc 12 Palestyńczyków.

26 września 2009 r. egipski minister spraw zagranicznych Ahmed Aboul Gheit powiedział, że jeśli Izrael chce uwolnienia porwanego przez Hamas w 2006 r. żołnierza Gilad Shalita, musi wykazać giętkość i uwolnić 1 tys. palestyńskich więźniów.
    26 września 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Nowym Jorku (USA) z amerykańskimi senatorami i powiedział im, że jest teraz ostatni moment aby zatrzymać irański program nuklearny.

27 września 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali nad ranem ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. Wieczorem 2 rakiety Qassam spadły na Negew.
    27 września 2009 r. grupy młodych Palestyńczyków obrzuciły rano kamieniami modlących się Żydów przy Zachodnim Murze w Jerozolimie. W starciach rannych zostało 17 izraelskich policjantów oraz 13 Palestyńczyków. Aresztowano także 11 demonstrujących.
    27 września 2009 r. żydowska organizacja zajmująca się osadnictwem we Wschodniej Jerozolimie poinformowała o zakupieniu sześciu domów na Starym Mieście w Jerozolimie. Zamieszkają w nich 22 rodziny żydowskie, podnosząc w ten sposób liczbę Żydów żyjących w tej dzielnicy (bez żydowskiej ćwiartki) do 1 tys. osób. Wydana w związku z tym broszura pisze: "Serce Jerozolimy wzywa nas."

27 września 2009 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej na czas święta Jom Kippur.

27 września 2009 r. egipski minister kultury Farouk Hosni opowiedział się za "wojną kulturową" przeciwko Izraelowi. "Nie jestem przeciwko kulturze ale jestem przeciwko tyranii i chcę wojny z Izraelem."
    27 września 2009 r. sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych, Robert Gates powiedział, że "moim prywatnym zdaniem jest, że Irańczycy mają zamiar zbudować bombę jądrową."

28 września 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zostały postawione w podwyższony stan alarmu antyterrorystycznego na terenie całego kraju na czas święta Jom Kippur.
    28 września 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali nad ranem ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

28 września 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem rakietę Qassam, która spadła w obrębie Strefy Gazy.
    28 września 2009 r. izraelskie siły powietrzne zniszczyły wieczorem gotową do użycia wyrzutnię rakiet Qassam na północy Strefy Gazy.

28 września 2009 r. irański minister obrony Ahmad Vahidi powiedział, że jeśli ktokolwiek zaatakuje Iran, wówczas irańskie rakiety spadną na Izrael. "Ostatecznym rezultatem byłoby przyśpieszenie ostatniego oddechu syjonistycznego reżimu." Równocześnie irańska armia przeprowadziła testy rakiet Sajjil-2 i Shahab-3.

29 września 2009 r. grupa młodych Palestyńczyków obrzuciła kamieniami parking samochodowy przy Starym Mieście w Jerozolimie. Ranny został 16-letni Izraelczyk.

29 września 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem izraelski patrol wojskowy przy barierze granicznej w rejonie przejścia granicznego Karni w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem.
    29 września 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem 3 podziemne tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem.

30 września 2009 r. odbyło się spotkanie izraelsko-rosyjskiego komitetu współpracy ekonomicznej. W rozmowach uczestniczył minister spraw zagranicznych Avigdor Liberman oraz rosyjski wicepremier Wiktor Zubkow. Omawiano tematy rolnictwa, infrastruktury, przemysłu i handlu.

30 września 2009 r. przedstawiciele al-Fatah oświadczyli palestyńskiemu prezydentowi Mahmoudowi Abbasowi, że nie może on wznowić rozmów pokojowych z Izraelem jeśli nie nastąpi zamrożenie żydowskiego osadnictwa w Samarii i Judei.
    30 września 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski patrol wojskowy w wiosce Yabed w rejonie Dżeninu, w Samarii. Kierowca wojskowego jeepa stracił kontrolę nad pojazdem i uderzył w 17-letniego Palestyńczyka, który zmarł.

30 września 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Stanach Zjednoczonych ze specjalnym amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód George Mitchell'em. W rozmowach uczestniczył minister obrony Ehud Barak.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: październik-grudzień 2009 r.

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2009-2012 by Gedeon