ROZEJM W GAZIE  -  LIPIEC - WRZESIEŃ  2011 r.



  -  HISTORIA
      - kwiecień-czerwiec 2011
 - lipiec-wrzesień 2011 r.
      - Sprawa Palestyny w ONZ





 

 

1 lipca 2011 r. około 200 Palestyńczyków demonstrowało przeciwko barierze bezpieczeństwa przy wiosce Kedumim. Doszło do starć z izraelską policją.
    1 lipca 2011 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że Palestyńczycy chcą ustanowić własne państwo na drodze negocjacji pokojowych z Izraelem. Dodał, że jeśli negocjacje pokojowe zawiodą, wówczas Palestyńczycy będą kontynuować swój plan i zwrócą się do ONZ o uznanie państwa palestyńskiego.

1 lipca 2011 r. grecki rząd podjął decyzję o zakazaniu wypłynięcia z greckich portów statkom, które zamierzają wziąć udział w Flotylli Wolności 2. Na tej podstawie okręty greckiej straży wybrzeża rozszerzyły obszar nadzoru elektronicznego we wschodniej części Morza Śródziemnego i zmusiły amerykański statek "Audacity of Hope" do zawrócenia do portu.

2 lipca 2011 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas wezwał Kwartet Bliskowschodni do zajęcia jasnego stanowiska w sprawie negocjacji z Izraelem. Przedstawiciele USA, UE i Rosji spotkają się 11 lipca w Waszyngtonie.

3 lipca 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    3 lipca 2011 r. Agencja Bezpieczeństwa Shabak przedstawiła raport z aktywności terrorystycznej w czerwcu. W miesiącu tym zanotowano 44 ataki (w porównaniu 72 w maju). Największy spadek nastąpił w Judei i Samarii, gdzie odnotowano 19 ataków. W Strefie Gazy zanotowano 5 ataków (w maju 3 ataki). Ranne zostały 3 osoby.

3 lipca 2011 r. palestyński premier Salam Fayyad poinformował, że w tym miesiącu urzędnicy Autonomii Palestyńskiej otrzymają jedynie połowę wynagrodzenia, ponieważ międzynarodowi dobroczyńcy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań. Od początku roku z planowanych 970 mln USD palestyński budżet otrzymał około 330 mln USD. Większa część zaległości finansowych jest po stronie państw arabskich. Zagraniczna pomoc stanowi obecnie jedną czwartą budżetu Autonomii, wynoszącego 3,7 mld USD (w 2008 r. pomoc wynosiła 1,8 mld USD).
    3 lipca 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowskiego osadnika przy wiosce Asira al-Qibliya, na południe od Nablusu w Samarii. Osadnik został ranny. Napastników spłoszyła izraelska policja graniczna, która przybyła na miejsce incydentu.

3 lipca 2011 r. grecki rząd zaproponował organizatorom Flotylli Wolności 2, że może dopomóc w dostarczeniu pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. Wszystkie towary byłyby załadowane na egipski statek, i w asyście greckich dyplomatów, pod nadzorem ONZ, byłyby dostarczone do egipskiego portu el-Arisz lub izraelskiego Aszdod. Następnie drogą lądową przewieziono by je do Strefy Gazy.
    3 lipca 2011 r. opublikowane zostały wyniki światowego indeksu innowacji (Global Innovation Index), w którym Izrael zajął 14 miejsce (w 2010 r. 23 miejsce). Indeks innowacji jest uznawany za kluczowy czynnik wzrostu gospodarczego i dobrobytu. Pierwsze miejsca w rankingu zajmują Szwajcaria, Szwecja i Singapur. Stany Zjednoczone zajmują 7 miejsce, a Kanada 8. Z krajów Bliskiego Wschodu najwyżej uklasyfikował się Katar (26 miejsce).

4 lipca 2011 r. komisja budownictwa i planowania przestrzennego urzędu miasta w Jerozolimie zaaprobowała plany wzniesienia ponad 900 domów w dzielnicy Gilo.

4 lipca 2011 r. palestyński minister spraw obywatelskich Hussein al-Sheikh poinformował o zawarciu z Izraelem porozumienia o przekazaniu do Autonomii Palestyńskiej ciał 84 palestyńskich terrorystów, którzy zginęli w 1967 r. Ich ciała będą ekshumowane z cmentarza wojskowego dla terrorystów w Izraelu.

4 lipca 2011 r. islamscy terroryści wysadzili gazociąg w północnej części półwyspu Synaj. Dostarczał on gaz do Izraela i Jordanii.
    4 lipca 2011 r. grecka straż przybrzeżna zatrzymała u wybrzeży Krety kanadyjski statek "Tahrir", który zamierzał przyłączyć się do Flotylli Wolności 2. Na pokładzie znajdowało się około 50 propalestyńskich aktywistów.
    4 lipca 2011 r. izraelskie siły powietrzne rozpoczęły wspólne ćwiczenia wojskowe z greckimi siłami powietrznymi. Kilka izraelskich eskadr będzie przez dwa tygodnie stacjonować w greckiej bazie Larisa.

5 lipca 2011 r. szef wywiadu wojskowego, gen Aviv Cochavi poinformował parlamentarną komisję spraw zagranicznych i obrony, że Iran jest bliski ukończenia budowy pełnej infrastruktury nuklearnej. Prawdopodobnie uzyska bombę atomową w ciągu dwóch lat. Iran i szyicki Hezbollah są aktywnie zaangażowane w pomoc rządowi syryjskiego reżimu Assada w walce z opozycją. Iran w tajemnicy dostarcza do Syrii środki do rozpraszania tłumów oraz informacje wywiadowcze. Iran i Liban są zaniepokojone protestami w Syrii i obawiają się ich rozprzestrzenieniem na swoje terytorium, dlatego angażują się w ich stłumienie w Syrii. Iran zaangażował się również w szeroką działalność w Egipcie, Iraku, Jemenie, Sudanie i w Strefie Gazy. Poprzez egipskie Bractwo Muzułmańskie usiłuje wpłynąć na politykę w Egipcie.
    5 lipca 2011 r. dostawca usług internetowych Bezek Beinleumi rozpoczął ciągnięcie po dnie Morza Śródziemnego kabla z Izraela do Włoch (długość 2 300 km). Jest to jedna z najważniejszych strategicznie inwestycji w obszarze infrastruktury Izraela. Kabel zostanie uruchomiony pod koniec 2011 r.

5 lipca 2011 r. izraelski helikopter ostrzelał arabski samochód w centralnej części Strefy Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 1 osoba została ranna. Wśród zabitych jest dowódca organizacji terrorystycznej Al-Tawid Al-Jihad.
    5 lipca 2011 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem żydowski samochód przy barierze granicznej w południowej części Strefy Gazy. Ranny został 1 Izraelczyk.
    5 lipca 2011 r. rzecznik palestyńskiego prezydenta, Nabil Abu Rudeineh powiedział, że "decyzja o budowie osiedli żydowskich w jerozolimskiej dzielnicy Gilo przekreśla szanse na pokój z Izraelem. Niszczy ona jakąkolwiek szansę na zbudowanie prawdziwego fundamentu dla procesu pokojowego."

5 lipca 2011 r. Egipt przywrócił dostawy gazu do Izraela i Jordanii. Po wczorajszym zamachu bombowym sprawdzono rurociąg, który jak okazało się, nie został uszkodzony. Egipskie służby bezpieczeństwa wykryły drugą bombę, która nie eksplodowała.

6 lipca 2011 r. szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela gen. Benny Gantz powiedział, że "wiemy w jakim państwie i w jakiej rzeczywistości żyjemy - jesteśmy jedynym państwem na świecie, które ma wrogów, którzy chcą nas zniszczyć."
    6 lipca 2011 r. wieczorem doszło do wycieku gazu na dziesiątym piętrze w Caesar Hotel w Tyberiadzie. Lekko podtruło się 20 osób, które umieszczono na obserwacji w szpitalu.

6 lipca 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy podziemny tunel w północnej części Strefy Gazy. Tunel był przygotowany do infiltracji terrorystów na terytorium Izraela.
    6 lipca 2011 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowskie samochody na drodze z Jerozolimy do Hebronu. Uszkodzny został 1 samochód. Przybyła na miejsce policja graniczna aresztowała 3 Palestyńczyków.

6 lipca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się w Bukareszcie z rumuńskim premierem Emilem Boc, który powiedział, że Rumunia sprzeciwi się wszelkim "jednostronnym działaniom" Palestyńczyków w ONZ na rzecz uznania państwa palestyńskiego.

7 lipca 2011 r. służba hydrologiczna poinformowała, że poziom wody w jeziorze Tyberiadzkim (Kinnaret) w miesiącu czerwcu spadł o 20 cm. Szacuje się, że poziom będzie spadał do końca sierpnia, i zejdzie poniżej czerwonej linii.

7 lipca 2011 r. palestyńscy terroryści zdetonowali rano bombę przy przejeżdżającym wzdłuż bariery granicznej izraelskim czołgu, w południowej części Strefy Gazy. Ranny został 1 izraelski żołnierz. Po tym ataku, do Strefy Gazy wjechała kolumna pięciu czołgów i trzech buldożerów, które wyrównały przygraniczny teren.
    7 lipca 2011 r. wicepremier Silvan Shalom podczas wizyty w żydowskich osiedlach w Samarii powiedział, że osiedle "Karnei Shomron jest ważne dla obrony Izraela. Jest ono integralną i nierozłączną częścią państwa."

7 lipca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się w Sofii z bułgarskim premierem Bojko Borysowem. Omówiono kwestie współpracy gospodarczej pomiędzy oboma państwami. Odnośnie kwestii państwa palestyńskiego, Borysow powiedział, że Bułgaria prowadzi konsultacje i nie podjęła jeszcze żadnej decyzji o ewentualnym głosowaniu w ONZ tej kwestii.
    7 lipca 2011 r. izraelskie ministerstwo transportu przekazało zagranicznym liniom lotniczym listę 300 pro-palestyńskich aktywistów, którzy planują w weekend przylecieć do Izraela w celu zorganizowania demonstracji na lotnisku im. Dawida Ben Guriona w Tel Awiwie. Ministerstwo poinformowało, że osoby z tej listy nie zostaną wpuszczone na terytorium Izraela i poprosiło o nieprzyjmowanie tych pasażerów na pokłady samolotów lecących do Izraela.
    7 lipca 2011 r. libański parlament zatwierdził nowy rząd zdominowany przez szyicki Hezbollah.
    7 lipca 2011 r. Kongres USA przyjął rezolucję popierającą wstrzymanie amerykańskiej pomocy finansowej dla Autonomii Palestyńskiej, jeśli Palestyńczycy jednostronnie wystąpią do ONZ o uznanie państwa palestyńskiego. Kongresmen Eric Cantor powiedział: "Stoimy przy naszym naszym najcenniejszym sojuszniku, Izraelu. Jest to czas dla Autonomii Palestyńskiej, aby zaakceptowała pokojowe rozwiązanie konfliktu."

8 lipca 2011 r. siły bezpieczeństwa na lotniku im. Dawida Ben Guriona w Tel Awiwie zatrzymały 55 protestujących pro-palestyńskich aktywistów, którzy różnymi samolotami dotarli do Izraela z zamiarem wszczęcia zamieszek i organizacji demonstracji. Zostaną oni deportowani z kraju.

8 lipca 2011 r. wysoki przedstawiciel Hamasu, Mahmoud Al-Zahar, skrytykował palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa, że blokuje utworzenie rządu jedności narodowej.
    8 lipca 2011 r. Palestyńczycy starli się popołudniem z żydowskimi osadnikami przy osiedlu Geon Hayarden w Samarii. Nożem raniony został 1 osanik. Przybyła na miejsce policja graniczna aresztowała 2 Palestyńczyków.

8 lipca 2011 r. międzynarodowe siły bezpieczeństwa wzmożyły kontrole pasażerów lecących do Izraela. Na lotnisku w Paryżu nie wpuszczono 50 pro-palestyńskich aktywistów do samolotu Lufthansy. W Genewie nie wpuszczono do samolotu kolejnych 30 aktywistów.

9 lipca 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na południe od miasta Aszkelon.

10 lipca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu ogłosił, że państwo żydowskie uznaje Sudan Południowy, który ogłosił niepodległość o północy z piątku na sobotę. Izrael tym chętniej udzielił poparcia secesji południa Sudanu, że niechętne były jej państwa arabskie. Sudan Południowy liczy na izraelskie inwestycje, a Izrael na to, że ograniczony zostanie przemyt broni z Iranu do Strefy Gazy, dla którego jedną z głównych dróg było terytorium Sudanu. Izrael chciałby też odesłać z powrotem sudańskich uchodźców. Rząd szacuje, że spośród ponad 8 tys. sudańskich azylantów, którzy znaleźli schronienie w państwie żydowskim, około 2 tys. pochodzi z południa Sudanu, które od soboty jest już nowym państwem.

10 lipca 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Był to odwet za ostrzał rakietowy.

11 lipca 2011 r. minister obrony Ehud Barak powiedział w parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony, że podczas następnej wojny należy się spodziewać, że na izraelskie miasta spadną rakiety z około 50 tonami materiałów wybuchowych. "Ataki będą nieprecyzyjne, ale musimy pamiętać, że Siły Obronne Izraela mogą wystrzelić 1500 ton materiałów wybuchowych w sposób bardzo precyzyjny."

11 lipca 2011 r. ponad 100 europosłów podpisało się pod listem do szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton apelującym o nieuznawanie jednostronnej deklaracji niepodległości Palestyny. Strona palestyńska ma ją przedstawić na wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Sygnatariusze listu apelują o wywarcie na stronę palestyńską presji, by ta "wstrzymała się od szukania poparcia ONZ dla uznania jednostronnie ogłoszonego państwa". Jest to krok "bezproduktywny, który - jak się obawiamy - zniweczy szanse na pokój". W zamian proponują, by Palestyńczycy i Izraelczycy bezzwłocznie wznowili negocjacje pokojowe. "Tylko natychmiastowy powrót do negocjacji, na który trzeba naciskać każdą ze stron, może uratować proces pokojowy". Z polskich europosłów inicjatywę listu do Ashton poparli europosłowie PO: Bogusław Sonik, Róża Thun, Tadeusz Zwiefka, Krzysztof Lisek, Jan Kozłowski, Filip Kaczmarek, Jolanta Hibner, Paweł Zalewski; z grupy europejskich socjaldemokratów, oprócz Marka Siwca, Wojciech Olejniczak i Ryszard Zemke, a z grupy konserwatystów: Tadeusz Cymański, Michał Kamiński, Ryszard Czarnecki, Jacek Włosowicz i Janusz Wojciechowski.

12 lipca 2011 r. do Izraela przyleciała grupa 245 nowych imigrantów z Ameryki Północnej. Ich przylot zorganizowała organizacja Nefesh B'Nefesh.
    12 lipca 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Uszkodzony został jeden dom. Chwilę później tereny przygraniczne ostrzelano z moździerza.

12 lipca 2011 r. rosyjscy neonaziści rzucli sześć koktaili Mołotowa w synagogę Darchei Shalom w Moskwie.
    12 lipca 2011 r. doszło do pożaru synagogi Jeshurun Kehilath na Manhatanie w Nowym Jorku (USA). Rannych zostało 5 strażaków. Zwoje Tory nie zostały uszkodzone.

13 lipca 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Wieczorem druga rakieta spadła na Negew.
    13 lipca 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód w osiedlu Beit Hanina w Jerozolimie. Ranna została 1 Izraelka.
    13 lipca 2011 r. szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela gen. Benny Gantz powiedział, że pomimo względnego spokoju "grupy terrorystyczne i wrogie rządy starają się szkodzić Izraelowi i jego obywatelom ... pozwólcie nam poinformować wszystkich naszych wrogów i tych, którzy nas nienawidzą: nie próbujcie testować wytrzymałości Sił Obronnych Izraela. Jesteśmy gotowi do podjęcia wszelkich koniecznych środków do obrony państwa Izrael i jego obywateli."

13 lipca 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem dwie fabryki broni w Strefie Gazy. Był to odwet za ostrzał rakietowy.

13 lipca 2011 r. islamscy terroryści wysadzili w nocy w rejonie miasta el-Arisz na półwyspie Synaj gazociąg dostarczający gaz z Egiptu do Izraela.

14 lipca 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 6 rakiet Qassam, które spadły na Negew.
    14 lipca 2011 r. Mordechai Wanunu, który za ujawnienie tajemnic izraelskiego arsenału atomowego spędził 18 lat w więzieniu, zażądał by odebrano mu obywatelstwo Izraela. Wniosek w tej sprawie złożył w Sądzie Najwyższym. Wanunu wyjaśnił, że nie chce być dłużej obywatelem Izraela, ponieważ nie może znaleźć sobie miejsca w społeczeństwie, a media i opinia publiczna w kraju są do niego wrogo nastawione. Jego adwokat Awigdor Feldman powiedział, że pomimo tego, że mój klient spłacił swój dług wobec społeczeństwa, jest nadal prześladowany przez media i opinię publiczną, która nazywa go "atomowym szpiegiem" i "zdrajcą".

14 lipca 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy 2 tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiotem.

14 lipca 2011 r. ministrowie spraw zagranicznych Ligii Arabskiej na szczycie w Kairze (Egipt) postanowili, że Liga poprze we wrześniu wniosek Autonomii Palestyńskiej w ONZ o uznanie państwa palestyńskiego ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Jordania zapowiedziała, że będzie głosować przeciwko przyjęciu Autonomii Palestyńskiej jako pełnoprawnego członka ONZ (obecnie ma status obserwatora).

15 lipca 2011 r. palestyńscy terroryści ostrzelali przed południem ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    15 lipca 2011 r. wielki pożar strawił 10 tys. arów lasu na Wzgórzach Golan. Ewakuowano turystów z rezerwatu Ein Tina.

15 lipca 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele Hamasu w Gazie i Khan Younis. Był to odwet za ostrzał rakietowy.

16 lipca 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

17 lipca 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na południe od miasta Aszkelon. Rano 2 rakiety Qassam spadły na Negew nie powodując żadnych strat.
    17 lipca 2011 r. Palestyńczycy podpalili las w Jerozolimie. Z powodu zagrożenia ogniem ewakuowano Instytut Yad Vashem. Przez pewien czas wstrzymano także ruch na autostradzie nr 1.

17 lipca 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele w północnej części Strefy Gazy. Rannych zostało 7 Palestyńczyków. Był to odwet za ostrzał rakietowy.

18 lipca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że Izrael stoi przed wielkim wyzwaniem zapewnienia warunków mieszkaniowych dla wszystkich, którzy szukają mieszkania. Zapowiedział budowę 6,9 tys. nowych mieszkań w 38 miejscowościach kraju, oraz kolejnych 350 mieszkań w osiedlu Beitar Ilit w Judei i w Karnei Shomron w Samarii.
    18 lipca 2011 r. przewodniczący Kolegium Szefów Połączonych Sztabów USArmy, admirał Michael G. Mullen przyleciał do Izraela. Spotkał się z dowództwem Sił Obronnych Izraela.

18 lipca 2011 r. izraelski helikopter ostrzelał rano grupę 6 palestyńskich terrorystów, którzy przygotowywali się przy granicy Strefy Gazy do ataku na patrol izraelskiej straży granicznej. Później helikoptery rozrzuciły wzdłuż granicy ulotki ostrzegające przed zbliżaniem się do bariery granicznej.
    18 lipca 2011 r. Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy żydowskim osiedlu Ramat Migron w Samarii. Pobito 2 osadników, oraz podpalono zabudowania i pola uprawne. Przybyła na miejsce straż graniczna rozdzieliła strony.

18 lipca 2011 r. Izrael i Niemcy podpisały umowę o budowie w niemieckiej stoczni szóstego izraelskiego okrętu podwodnego klasy Dolphin. Niemcy udzieliły Izraelowi subwencji w wysokości 135 mln Euro. Koszt budowy okrętu szacuje się na około 1 mld USD. Na pokładzie okrętu będzie mogła znajdować się broń nuklearna.

19 lipca 2011 r. izraelskie okręty patrolowe z komandosami na pokładach przejęły na otwartym morzu francuski jacht "Dignite al Karama" płynący z pomocą humanitarną do Strefy Gazy. Jacht bez incydentu zmienił kurs i wpłynął do portu w Aszdod, gdzie przejdzie kontrolę, a towary drogą lądową zostaną przewiezione do Strefy Gazy. Na pokładzie jachtu było 16 Francuzów.
    19 lipca 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    19 lipca 2011 r. rzecznik Sił Obronnych Izraela wydał oświadczenie, że armia "nie będzie tolerować żadnych prób szkodzenia izraelskim cywilom i żołnierzom, i będzie z determinacją odpowiadać na każdą próbę użycia terroru przeciwko państwu Izrael." Dodał, że całą działalność terrorystyczną w Strefie Gazy odpowiada Hamas.

19 lipca 2011 r. Beduini podpalili pola przy żydowskim osiedlu Mitzpeh Danny w Samarii. Kilku żydowskich osadników udało się do obozu Beduinów, domagając się zaprzestania podpalania pól. Zostali oni obrzuceni kamieniami. Przybyła na miejsce izraelska straż graniczna rozdzieliła obie strony. Aresztowano 1 osadnika.

19 lipca 2011 r. znany hollywoodzki producent i miliarder Arnon Milchan przyznał w swojej biograficznej książce "Confidential: The Life of Secret Agent Turned Hollywood Tycoon Arnon Milchan", że był agentem izraelskich służb specjalnych Lakam, zwerbowanym przez Szimona Peresa, i pomagał Izraelowi w budowie bomby atomowej. Majątek Milchana jest wyceniany na 4 mld USD.Milchan nawiązał kontakty z jednym z szefów niemieckiej firmy GKT, będącej częścią europejskiego konsorcjum Urenco, które produkowało wirówki do wzbogacania uranu. Od niego uzyskał szkice i dane wirówek do wzbogacania uranu. Było to niezbędne do budowy reaktora nuklearnego w Dimonie na pustyni Negew.

20 lipca 2011 r. lekarze z publicznej służby zdrowia wyszli na ulice w proteście przeciwko impasowi w negocjacjach z rządem na temat podwyżek płac i poprawy warunków pracy. Lekarze i stażyści opuścili masowo szpitale w połowie zmiany i pomaszerowali w kierunku gmachu Izraelskiego Stowarzyszenia Medycznego "Mirsham". Po drodze krzyczeli: "Bibi, nie zabijaj publicznej służby zdrowia". Lekarze obarczają Beniamina Netanyahu winą za sytuację w sektorze medycznym i mówią, że przez 108 dni trwania ich pełzającego protestu szef rządu nie znalazł czasu na rozmowę z nimi. W Hajfie lekarze-stażyści zablokowali główną ulicę.
    20 lipca 2011 r. palestyński lider Marwan Barghouti wysłał z więzienia Hadarim obok Netanii list do Palestyńczyków. Wezwał w nim Arabów oraz muzułmanów na całym świecie, do udziału w masowych demonstracjach we wrześniu w celu poparcia wniosku o uznanie niepodległej Palestyny przez ONZ.

20 lipca 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem obiekt Hamasu na północy Strefy Gazy. Była to odpowiedź za wczorajszy ostrzał rakietowy.

20 lipca 2011 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas podczas wizyty w Hiszpanii powiedział, że spodziewa się, że wystąpienie we wrześniu Autonomii Palestyńskiej do ONZ o uznanie państwa palestyńskiego nie wpłynie negatywnie na negocjacje z Izraelem, które wkrótce powinny być wznowione.

21 lipca 2011 r. grupa studentów zablokowała rano skrzyżowanie przy ministerstwie obrony w Tel Awiwie oraz przeprowadziła strajk okupacyjny w jednym z budynków. Demonstranci domagali się podjęcia przez rząd działań, aby utworzyć więcej tanich mieszkań dostępnych dla studentów i absolwentów uczelni. Studenci zapowiedzieli, że ich protesty będą kontynuowane.
    21 lipca 2011 r. liderzy ruchu kibuców i moszawów wystosowali list do premiera Beniamina Netanyahu prosząc go, by nie podejmował żadnych pośpiesznych decyzji w sprawie liberalizacji rynku produktów mlecznych. Otwarcie rynku izraelskiego na konkurencję wiązałoby się z obniżeniem cen i zagroziłoby tysiącom miejsc pracy w kibucach i moszawach.
    21 lipca 2011 r. minister finansów Yuval Steinitz powiedział, że kryzys mieszkaniowy w Izraelu jest prawdziwy i wynika z zaniedbań ostatnich ośmiu lat, podczas których budowano niewystarczającą liczbę tanich mieszkań. Steinitz zapowiedział przedstawienie w przyszłym tygodniu rządowego planu rozwiązania kryzysu.

21 lipca 2011 r. emerytowany egipski generał Samach Sif Alizal oskarżył Izrael o działania szkodliwe przeciwko Kanałowi Sueskiemu. Budowa izraelskiej linii kolejowej do portu w Ejlacie może stanowić konkurencję dla egipskiego kanału i zmniejszyć jego wpływy.

22 lipca 2011 r. lekarze i stażyści z publicznej służby zdrowia demonstrowali pod siedzibą Knesetu w Jerozolimie. Lekaże żądają podwyżek i zwiększenia zatrudnienia w przepełnionych szpitalach. Grożą, że jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione, ogłoszą strajk generalny.
    22 lipca 2011 r. odsiadujący dożywocie w więzieniu Hadarim obok Netanii palestyński lider Marwan Barghouti trafił do izolatki po tym, jak strażnicy znaleźli w jego rzeczach telefon komórkowy. Wcześniej Barguti wezwał rodaków do masowych demonstracji na rzecz niepodległej Palestyny. Służba więzienna podejrzewa, że dostarczył go skazanemu za łapówkę jeden ze strażników.

23 lipca 2011 r. około 15 tys. osób wzięło udział w marszcie protestacyjnym w Tel Awiwie przeciwko wysokim kosztom mieszkań i kosztom utrzymania w Izraelu. W marszu wzięły udział liczne ugrupowania społeczne i młodzieżowe.

23 lipca 2011 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że Autonomia Palestyńska została "zmuszona" do podjęcia decyzji o zwróceniu się do ONZ w sprawie uznania państwa palestyńskiego z powodu odmowy wstrzymania rozbudowy osiedli żydowskich w rejonie Jerozolimy i odmowy negocjacji przebiegu granic w oparciu o linię zawieszenia broni z 1949 r. "Idziemy do ONZ ponieważ musimy, i nie są to jednostronne działania ... to co jest jednostronne, to żydowskie osadnictwo."

23 lipca 2011 r. ambasada Izraela w Oslo (Norwegia) opuściła flagę do połowy masztu na znak żałoby po ataku terrorystycznym w Norwegii, w którym zginęło 76 osób.

24 lipca 2011 r. Francja zniosła po 40. latach zakaz handlu bronią z Izraelem. Francuska armia zakupi izraelskie samoloty bezzałogowe Heron.

25 lipca 2011 r. dwóch palestyńskich terrorystów przepłynęło rano przez Morze Martwe z 10 karabinami Kałasznikow. Obaj zostali artesztowani na brzegu przez izraelskich żołnierzy. Przemytnicy pochodzili z Betlejem w Judei.

25 lipca 2011 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem zamieszki przy żydowskim osiedlu Neve Tzuf w Samarii. Podpalono żydowskie winnice i pola uprawne. Przybyłych na miejsce strażaków obrzucono kamieniami. Izraelscy żołnierze rozproszyli tłum demonstrantów, a strażacy gasili ogień do późna w nocy.

26 lipca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu ogłosił rządowy plan rozwiązania kryzysu mieszkaniowego. W krótkim czasie ma zostać wybudowanych 40 tys. nowych mieszkań,a 40 tys. starych mieszkań publicznych ma zostać zmodernizowanych. Rząd zapowiedział także obniżenie cen gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Netanyahu podkreślił, że obecny deficyt mieszkań stanowi jedno z największych zagrożeń dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego państwa. Jako tereny pod budownictwo wskazał obszary peryferyjne aglomeracji miejskiej Tel Awiwu i inne rejony Izraela.
    26 lipca 2011 r. wielu Izraelczyków demonstrowało przeciwko rządowemu planowi mieszkaniowemu na ulicach Jerozolimy, Tel Awiwu, Ber Szewy i Aszdod. W Beit Shemesh powstało miasteczko namiotowe protestujących. W Hajfie policja aresztowało 9 demonstrantów, którzy blokowali drogi. Demonstranci domagali się między innymi rozbudowy osiedli w Samarii i Judei.

26 lipca 2011 r. Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy żydowskim osiedlu Neve Tzuf w Samarii. Arabowie zablokowali drogi i podpalili opny.
    26 lipca 2011 r. milicja Hamasu przeprowadziła w Gazie egzekucję 2 Palestyńczyków, których oskarżono o kolaborację z Izraelem.

26 lipca 2011 r. jordański król Abdullah II powiedział, że izraelsko-palestyński proces pokojowy znajduje się w "ciemnym tunelu". Dodał, że jeśli nie zostanie znalezione stałe rozwiązanie, to "napięcia, przemoc, brak bezpieczeństwa i stabilności będą nadal dominować w regionie." Podkreślił, że państwo palestyńskie powinno powstać w granicach z 1967 r.
    26 lipca 2011 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah ostrzegł Izrael przed wszelkimi próbami wkraczania na wody terytorialne Libanu. "Każdy kto szkodzi naszym przyszłym urządzeniom naftowym" musi być gotowy na konfrontację z Hezbollahem. Dodał, że jego organizacja jest lepiej wyposażona i przygotowana niż kiedykolwiek wcześniej. Spór dotyczy obszaru 850 km2 wód, które są uznawane przez Liban za jego wody terytorialne. Izraelski rząd zatwierdził budowę morskiej strefy ekonomicznej, której mapy zostały przedstawione i zatwierdzone przez ONZ. Izraelskie firmy odkryły na tym obszarze dwa olbrzymie pola ropy naftowej i gazu ziemnego.
    26 lipca 2011 r. izraelska Czerwona Gwiazda Dawida (Magen David Adom), będąca odpowiednikiem Czerwonego Krzyża, poinformowała, że wybuduje szpital w mieście Humań na Ukrainie. W mieście znajduje się grób rabina Nachmana z Breslav, który każdego roku jest odwiedzany przez tysiące Żydów z całego świata. Szpital będzie służył Żydom i mieszkańcom Humania.

27 lipca 2011 r. rząd Beniamina Netanyahu przyjął ustawę zapewniającą, każdemu obywatelowi państwa dostęp do podstawowych produktów żywnościowych. Do tej pory żywność dla ubogich dostarczały organizacje non-profit i kuchnie finansowane przez pozarządowe organizacje. Teraz dodatkowo zostanie utworzona specjalna rada ds. żywności przy ministerstwie opieki społecznej.
    27 lipca 2011 r. Bank Izraela zobowiązał banki do zaostrzenia warunków finansowania deweloperów budowlanych, co może stanowić utrudnienie dla rządowego planu budowy tanich mieszkań. Deweloperzy będą musieli teraz wykazać się większym własnym funduszem, zanim otrzymają kredytowanie banków na budowę nowych projektów.

27 lipca 2011 r. Światowy Kongres Żydów wezwał do ogłoszenia bojkotu irańskich sportowców podczas imprez sportowych, w tym podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r. Iran od bojkotuje izraelskich sportowców i otwarcie wzywa do zniszczenia państwa żydowskiego.
    27 lipca 2011 r. francuski minister spraw zagranicznych Alain Juppe oświadczył, że aby uzyskać pokój na Bliskim Wschodzie, Izrael musi zostać uznany za państwo narodu żydowskiego.

28 lipca 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na południe od miasta Aszkelon nie powodując żadnych strat.
    28 lipca 2011 r. grupa Izraelczyków demonstrowała rano przed gmachem giełdy papierów wartościowych w Tel Awiwie przeciwko braku kontroli nad miliardami szekli, które znajdują się na giełdzie w funduszach emerytalnych i znajdują się pod kontrolą miliarderów, natomiast biedni emeryci nic z tego nie otrzymują. Jeden z demonstrantów zdołał wedrzeć się do holu giełdy.
    28 lipca 2011 r. prawicowi działacze demonstrowali wieczorem w Tel Awiwie domagając się rozwiązania problemu deficytu mieszkań poprzez budowę nowych żydowskich miast w zachodniej Samarii.

28 lipca 2011 r. nieznani sprawcy zdewastowali teren letniego obozu UNRWA w Gazie. Przedstawiciel Hamasu wyraził wcześniej niezadowolenie z działania podobnych obozów UNRWA, które według niego kradną dzieci z obozów organizowanych przez Hamas.

28 lipca 2011 r. egipski minister ropy Abdallah Ghorab powiedział, że jego kraj nie jest zobowiązany do zrekompensowania Izraelowi strat spowodowanych przez przerwy w dostawach gazu ziemnego, wywoływanych przez cztery przypadki sabotażu na rurociągu prowadzącym do państwa żydowskiego i Jordanii.
    28 lipca 2011 r. irański prezydent Mahmud Ahmadineżad obarczył Żydów winą za protesty w świecie arabskim. Według niego jedynym powodem arabskich protestów jest to, że zostały one wywołane przez Syjonistów, którzy "zamierzają wywołać różnice i konflikty w naszym regionie, aby zachować syjonistyczny reżim."

29 lipca 2011 r. posłanka Tzipi Hotovely powiedział na konwencji partii politycznej Likud, że Izrael powinien skorzystać z obecnego kryzysu mieszkaniowego. "Kryzys mieszkaniowy jest okazją do ukształtowania mapy izraelskiej społeczności i postawienia sobie za cel budowę nowych miast na Negewie, w Galilei, Judei i Samarii ... Przez 40 lat izraelska prawica nie odważyła się na realizację swoich wizji odnośnie suwerenności w Judei i Samarii ... teraz przed nami jest szansa i musimy ją wykorzystać."

29 lipca 2011 r. Palestyńczycy z wioski Burin w Samarii podpalili krzaki i pola w pobliżu żydowskiego osiedla Givat Ronen. Przybyłych na miejsce pożaru strażaków obrzucono kamieniami. Ogień zniszczył rury dostarczające wodę do Givat Ronen.
    29 lipca 2011 r. Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy żydowskim osiedli Kedumim w Samarii. Demonstranci usiłowali wejść do osiedla, zostali jednak powstrzymani przez izraelskich żołnierzy.

30 lipca 2011 r. ministerstwo zdrowia podjęło decyzję o utworzeniu specjalnej komórki do nadzorowania uprawy konopi indyjskich, wytwarzania z nich marihuany i dystrybucji tego specyfiku. Resort zdrowia zapowiada, że Izrael zwiększy produkcję marihuany, ponieważ jej sprowadzanie jest dziesięciokrotnie droższe. Obecnie zgodę na użycie marihuany jako lekarstwa podejmuje dr Jehuda Baruch, psychiatra rządowego Centrum Zdrowia Psychicznego Abarbanel w Bat Jam pod Tel Awiwem. Na mocy jego decyzji, zawarte w marihuanie kannabinoidy uśmierzają ból i przynoszą ulgę już 6 tys. chorych. Marihuanę dostarczają autoryzowane miejscowe plantacje.
    30 lipca 2011 r. około 120 tys. osób wzięło wieczorem udział w marszu w Tel Awiwie domagając się obniżenia kosztów życia. W podobnym marszu w Hajfie wzięło udział 20 tys. osób.

31 lipca 2011 r. poinformowano, że poziom wody w jeziorze Kinaret w lipcu spadł o 30 cm i wynosi obecnie 212,855 m p.p.m. Do poziomu maksymalnego brakuje 3,57 metra.

31 lipca 2011 r. Palestyńczycy demonstrowali przeciwko barierze bezpieczeństwa przy wiosce Wallaje na północ od Betlejem w Judei. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy. Aresztowano 6 demonstrantów.

1 sierpnia 2011 r. rano libański żołnierz otworzył ogień do izraelskiego patrolu straży granicznej w rejonie Har Dov na granicy izraelsko-libańskiej. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem, raniąc napastnika.
    1 sierpnia 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że nowy rządowy program socjalny będzie wiązał się z koniecznością znalezienia dodatkowych miliardów szekli w budżecie, a jedynym miejscem skąd można je wziąść jest budżet obronny. Netanyahu dodał, że rząd musi działać ostrożnie przy wszystkich zmianach w gospodarce, bo "bez właściwego zarządzania, Izrael może znaleźć się podobnie jak inne kraje, które utraciły kontrolę nad swoimi gospodarkami, tak jak Grecja i Hiszpania."
    1 sierpnia 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział przed parlamentarną komisją spraw zagranicznych i obrony, że jego celem jest kontynuowania negocjacji z Autonomią Palestyńską, jdnak Mahmoud Abbas "podjął strategiczną decyzję, aby pójść do ONZ w każdej sytuacji, ponieważ osiągnie on tam rzeczy bez konieczności zawarcia porozumienia pokojowego." Premier podkreślił, że Izrael nie może zaakceptować państwa palestyńskiego bez porozumienia pokojowego, ponieważ taki scenariusz tylko powiększyłby różnice między obiema stronami i oddalił pokój. Netanyahu dodał, że w sprawie tej ściśle współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi.
    1 sierpnia 2011 r. sąd w Jerozolimie zezwolił na ekstradycję do Bośni i Hercegowiny obywatela Izraela, Aleksandra Cvetkovica, który jest podejrzewany o udział w masowych egzekucjach w Srebrenicy z 1995 r.

    1 sierpnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na południe od Aszkelonu. Ranna została 1 Izraelka.

1 sierpnia 2011 r. rano wybuchły arabskie zamieszki w obozie uchodźców Qalandiyah w Ramallah. Palestyńczycy obrzucili kamieniami i koktajlami Mołotowa izraelskich żołnierzy, którzy wykonywali rutynowe zadania bezpieczeństwa. Żołnierze odpowiedzieli ogniem zabijając 2 Palestyńczyków. Rannych zostało 5 izraelskich żołnierzy.

1 sierpnia 2011 r. libański prezydent Michel Suleiman oskarżył Izrael o próbę prowokacji w dzisiejszym dniu na granicy izraelsko-libańskiej. W sprawie tej dochodzenie prowadzą siły UNIFIL.
    1 sierpnia 2011 r. zastępca sekretarza generalnego Hezbollahu, Naim Qassem powiedział, że "miliardy dolarów zostały nam zaoferowane abyśmy pozostawili odbudowę południowego Libanu, wycofali naszą broń i wstrzymali naszą działalność oporu." Qassem nie powiedział, kto zaproponował Hezbollahowi pieniądze.

2 sierpnia 2011 r. grupa 42 parlamentarzystów wystosowała list do premiera Beniamina Netanyahu wzywając do rozwiązania kryzysu mieszkaniowego poprzez rozwój budownictwa w Jerozolimie, Judei i Samarii.
    2 sierpnia 2011 r. Sąd Najwyższy wydał wyrok nakazujący rządowi likwidację żydowskiego osiedla Migron do kwietnia 2012 r. W osiedlu tym mieszka 50 rodzin.
    2 sierpnia 2011 r. minister obrony Ehud Barak ogłosił złagodzenie przepisów dotyczących blokady Strefy Gazy. Izrael dostarczy do Strefy większą ilość słodkiej wody oraz zwiększy limity materiałów budowlanych przepuszczanych przez przejścia graniczne. Ponadto zezwolono na eksport do Izraela większej ilości mebli i tkanin produkowanych w Strefie. Są do gesty dobrej woli wobec mieszkańców Gazy z okazji początku muzułmańskiego święta Ramadan.
    2 sierpnia 2011 r. przedstawiciele grup protestujących przeciwko rządowi Izraelczyków, wystosowali wspólną petycję domagając się obniżenia podatków, bezpłatnej edukacji, zwiększenia budżetu mieszkaniowego, reformy systemu opieki medycznej itp.

2 sierpnia 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem obiekt Hamasu na północy Strefy Gazy, oraz tunel przemytniczy na granicy z Egiptem. Był to odwet za ostrzał rakietowy.

3 sierpnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na południe od miasta Aszkelon.
    3 sierpnia 2011 r. wywiad wojskowy przedstawił przed parlamentarną komisją spraw zagranicznych i obrony raport, będący aktualną oceną nastrojów w Autonomii Palestyńskiej. Raport nie przewiduje w najbliższej przyszłości wzrostu napięcia i wybuchu fali przemocy. W ocenie wywiadu, większość Palestyńczyków uważa, że przemoc byłaby dla nich nieopłacalna i opowiada się za pokojowym procesem.
    3 sierpnia 2011 r. nowy amerykański ambasador w Izraelu, Dan Shapiro powiedział, że Palestyńczycy wiedzą, że głosowanie w ONZ sprawy państwa palestyńskiego nie zmieni rzeczywistości, a konflikt izraelsko-palestyński może być rozwiązany jedynie na drodze negocjacji. Dodał, że Stany Zjednoczone będą nadal działać na rzecz wznowienia rozmów pokojowych.
    3 sierpnia 2011 r. ministerstwo finansów osiągnęło porozumienie z Izraelskim Stowarzyszeniem Medycznym w sprawie utworzenia nowych 1 tys. miejsc pracy w szpitalach. Trwają negocjacje w sprawie pozostałych żądań lekarzy.
    3 sierpnia 2011 r. trzy tysiące hodowców bydła protestowało w Tel Awiwie przeciwko rządowym planom reformy rynku mleczarskiego w Izraelu. Rolnicy nieśli hasła: "Bibi walcz z magnatami, a nie z producentami mleka" i "Bibi jest przeciwko rolnikom".

4 sierpnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Grad. Jedna spadła w rejonie miasta Aszkelon, druga pomiędzy miastami Sderot i Kiryat Gat. Rannych zostało 5 Izraelczyków.
    4 sierpnia 2011 r. anarchiści zaatakowali w południe żydowskich nacjonalistów, którzy przyłączyli się do demonstrantów w miasteczku namiotowym w centrum Tel Awiwu. Anarchiści podpalili jeden z namiotów i skandowali hasła: "Rasiści!" Do podobnego ataku doszło także dzień wcześniej.
    4 sierpnia 2011 r. około 1 tys. osób uczestniczyło w antyrządowej demonstracji w Tel Awiwie. Demonstranci wezwali premiera Beniamina Netanyahu do dymisji. W mieście protestowali także taksówkarze przeciwko wysokim cenom paliw. Zablokowali oni skrzyżowania. Do innych protestów doszło także w wielu innych miastach.
    4 sierpnia 2011 r. władze Jerozolimy zatwierdziły plan budowy 860 nowych mieszkań w osiedlu Har Homa we Wschodniej Jerozolimie.
    4 sierpnia 2011 r. służba więzienna przetransportowała do Autonomii Palestyńskiej grupę 770 palestyńskich więźniów, którzy ukończyli odbywanie kar. Wśród zwolnionych wieźniów jest przywódca duchowy Hamasu na Zachodnim Brzegu, Hassan Jousef (odsiedział 6 lat w więzieniu).

    4 sierpnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Grad, która spadła na przedmieściach miasta Kiryat Gat. Uszkodzony został budynek obory.

4 sierpnia 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem dwa obozy szkoleniowe Hamasu na północy Strefy Gazy oraz tunel przemytniczy na granicy z Egiptem. Był to odwet za ostrzał rakietowy.
    4 sierpnia 2011 r. Palestyńczycy podpalili wieczorem pola przy żydowskim osiedlu Givat Ronen w Samarii. Strażacy ugasili pożar.

4 sierpnia 2011 r. libański parlament zatwierdził projekt ustawy wytyczającej granicę morską kraju. Ustawa utworzyła wyłączną strefę ekonomiczną Libanu, która obejmuje złoża ropy naftowej i gazu ziemnego u wybrzeży.

5 sierpnia 2011 r. Siły Obronne Izraela ponownie rozlokowały baterię rakiet przeciwrakietowych Iron Dome w rejonie miasta Aszkelon.

5 sierpnia 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem obóz szkoleniowy Hamasu w centralnej części Strefy Gazy oraz 3 tunele przemytnicze na granicy z Egiptem. Ranny został 1 Palestyńczyk.
    5 sierpnia 2011 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat potępił wczorajszą izraelską decyzję o budowie nowych domów we Wschodniej Jerozolimie, mówiąc, że rząd Netanyahu jest "zdecydowany inwestować wyłącznie w umacnianie okupacji, a nie pokoju." Dodał, że budowlane plany ukazują rzeczywiste zamiary Izraela, który chce przeprowadzić aneksję niektórych ziem.

5 sierpnia 2011 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki i napis "Islam będzie rządził" na ścianie synagogi Beth Tikwa w Toronto (Kanada).

6 sierpnia 2011 r. ponad 300 tys. demonstrantów wzięło udział w marszach protestu przeciwko wysokim kosztom utrzymania, a zwłaszcza cenom wynajmu i kupna mieszkań. Największa demonstracja odbyła się w Tel Awiwie (250 tys. osób). Protestujący skandowali m.in.: "Naród żąda sprawiedliwości społecznej!".

6 sierpnia 2011 r. milicja Hamasu aresztowała w Strefie Gazy 2 członków organizacji Al-Tawhid Wal-Jihad, która jest odpowiedzialna za ostatni ostrzał rakietowy Izraela.

7 sierpnia 2011 r. premier Beniamin Netanyahu zapowiedział powołanie specjalnej komisji do zbadania możliwych działań na rzecz zmniejszenia kosztów życia w Izraelu. Na czele komisji stanął minister finansów Yuval Steinitz.
    7 sierpnia 2011 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział, że Autonomia Palestyńska przygotowuje się do rozpoczęcia trzeciej Intifady we wrześniu b.r. Palestyńczycy planują organizację masowych marszów na punkty kontrolne i na Jerozolimę. Działanie są obliczone na wybuch starć i przeciągnięcie światowej opinii publicznej na stronę palestyńską. Są także czynione starania, aby doprowadzić izraelskich żołnierzy przed Międzynarodowy Trybunał w Hadze. Lieberman dodał, że w związku z tym wezwie rząd do zerwania wszelkich kontaktów z Autonomią Palestyńską.
    7 sierpnia 2011 r. wybrzeże odczuło trzęsienie ziemi o sile 4,3 stopni w skali Richtera. Wpicentrum wstrząsów znajdowało się na południe od Gazy.
    7 sierpnia 2011 r. na giełdzie papierów wartościowych w Tel Awiwie nastąpił gwałtowny spadek wartości akcji o 6%. Władze giełdy podjęły decyzję o zawieszeniu notowań na giełdzie do poniedziałku. Izraelski eksport stanowi ponad 40% krajowego PKB. Stąd uzasanione obawy, że zagraniczna recesja wpłynie na krótkoterminowy wzrost gospodarczy Izraela.
    7 sierpnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

8 sierpnia 2011 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu ostrzelali w nocy ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. Wystrzelono 3 pociski.
    8 sierpnia 2011 r. władze zatwierdziły wzrost o 8,96% ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Jeszcze wyższy wzrost cen energii zatwierdzono dla przedsiębiorstw.

8 sierpnia 2011 r. palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy w Hebronie, w Judei. Żołnierze aresztowali napastnika.
    8 sierpnia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Talmon w Samarii. Samochód został uszkodzony.

9 sierpnia 2011 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano ze Strefy Gazy z moździerze tereny przygraniczne na Negewie. Spadły 3 pociski.
    9 sierpnia 2011 r. Palestyńczyk zranił rano Żyda w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Uszkodzono także liczne samochody pozostawione przy Starym Mieście przez Żydów, którzy udali się na modlitwy przy Zachodnim Murze. W samochodach wybito szyby, poprzebijano opony i porysowano karoserię.
    9 sierpnia 2011 r. ponad 10 tys. Żydów uczestniczyło w modłach przy Zachodnim Murze podczas święta Tisza be Aw, opłakując zniszczenie Świątyni. Policja aresztowała jedną osobę, która usiłowała wejść na Wzgórze Świątynne by modlić się tam.
    9 sierpnia 2011 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że popiera protesty społeczne, jednak nie godzi się na cięcia budżetu obronnego. "Musimy pamiętać, że nie żyjemy w bezpiecznej Szwajcarii czy Finlandii. Jesteśmy w zapalnym rejonie, ze wszystkimi państwami, które nas otaczają – Egiptem, Syrią, Tunezją, Bahrajnem, nie wspominając nawet o Iranie."
    9 sierpnia 2011 r. odbyło się pierwsze spotkanie rządowego zespołu do zmian społeczno-gospodarczych, któremu przewodniczy profesor Manuel Trajtenberg. Podjęto decyzję o uruchomieniu internetowego panelu, który umożliwi dialog z protestującymi. Trajtenberg spotkał się z premierem Beniaminem Netanyahu.

9 sierpnia 2011 r. izraelskie samoloty bezzałogowe rozpoczęły nadzór nad okolicą platform wydobywczych gazu ziemnego u wybrzeży Morza Śródziemnego. Działania te mają na celu zabiec ewentualnym atakom terrorystycznym.
    9 sierpnia 2011 r. Departament Stanu USA wyraził "głębokie zaniepokojenie" izraelską decyzją o budowie nowych domów we Wschodniej Jerozolimie. Wydane oświadczenie mówi, że takie działania utrudniają wznowienie rozmów między stronami.

10 sierpnia 2011 r. minister spraw wewnętrznych Eli Yishai zatwierdził plan budowy nowych mieszkań w rejonie Jerozolimy: 1600 mieszkań w osiedlu Ramat Shlomo, 2000 w Givat Hamatos i 700 w Pisgat Ze'ev. W rejonie Gusz Etzion w Judei planuje się budowę 7000 mieszkań, a zatwierdzono już plan budowy strefy turystycznej z 700 pokojami hotelowymi.
    10 sierpnia 2011 r. antyrządowi demonstranci wystawili gilotynę w centrum Tel Awiwu. Ma to być forma pokazania niezadowolenia społecznego i wywarcia nacisku na rząd.

10 sierpnia 2011 r. Palestyńczycy demonstrowali przeciwko barierze bezpieczeństwa w pobliżu wioski Walaja, na północ od Betlejem w Judei. Obrzucono kamieniami policjantów, którzy aresztowali 11 demonstrantów.

11 sierpnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

11 sierpnia 2011 r. rzecznik palestyńskiego prezydenta, Nabil Abu Rudaineh, skrytykował decyzję izraelskiego rządu o budowie nowych domów we Wschodniej Jerozolimie, nazywając ją dążeniem do tworzenia nowych "faktów na ziemi" przed głosowaniem w ONZ sprawy powstania państwa palestyńskiego w granicach sprzed 1967 r. Przywódcy al-Fatah oskarżyli Izrael o "nową agresję". Szef negocjatorów, Saeb Erekat wezwał Stany Zjednoczone aby zmieniły swoją politykę wobec oferty uznania państwa palestyńskiego w ONZ.
    11 sierpnia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Ofra w Samarii. Ranna została 1 Izraelka.

11 sierpnia 2011 r. rzecznik Białego Domu, Jay Carney wezwał Izrael i Autonomię Palestyńską do nie podejmowania jednostronnych działań, które mogłyby zmniejszyć szansę na wznowienie rozmów pokojowych.

12 sierpnia 2011 r. ponad 54 tys. Palestyńczyków uczestniczyło w modlitwach na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie z okazji święta Ramadam. W liczbie tej znajdowało się 24 tys. Arabów z Autonomii Palestyńskiej, którzy otrzymali zezwolenia na wjazd do Jerozolimy. Uroczystości przebiegły bez żadnych incydentów.

12 sierpnia 2011 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że jego zamiarem jest ustanowienie państwa palestyńskiego w Samarii i Judei, ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Abbas dodał, że jest przeciwny pozostawieniu osiedli żydowskich na tych terenach.
    12 sierpnia 2011 r. Palestyńczycy demonstrowali przeciwko barierze bezpieczeństwa przy wiosce Na'alin. Palono opony i obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy.

13 sierpnia 2011 r. ponad 70 tys. ludzi wzięło udział w wielu miastach w marszach przeciw drożyźnie.

13 sierpnia 2011 r. palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Malki powiedział, że Autonomia Palestyńska w dniu 20 września b.r. przedstawi wniosek o uznanie członkostwa w ONZ. "Palestyński prezydent Mahmoud Abbas osobiście wystąpi z wnioskiem do Sekretarza Generalnego ONZ Ban Ki-Moona ... na otwarciu 66. sesji."
    13 sierpnia 2011 r. rzecznik Hamasu, Ihab Gusein oznajmił, że wprowadza on obowiązkowe wizy dla cudzoziemców, którzy chcą odwiedzić Strefę Gazy. Uzasadniając tę decyzję powiedział, że jego rząd musi wiedzieć, kto przyjeżdża do Gazy, aby chronić przebywających tu cudzoziemców. Rzecznik zaprzeczył, jakoby wprowadzenie obowiązku wizowego miało utrudnić pracę personelu międzynarodowych organizacji humanitarnych w Strefie Gazy.

14 sierpnia 2011 r. premier Beniamin Netanyahu ostrzegł przed wprowadzaniem pospiesznych reform, które mogłyby zaszkodzić izraelskiej gospodarce. Zapowiedział, że we wrześniu rządowa komisja społeczno-gospodarcza ma przedstawić swój raport z propozycjami zmian, które staną się podstawą do dalszej pracy dla rządu. "Chcemy dojść do konkretnych rozwiązań, a nie uogólnień. Chcemy konkretnych rozwiązań konkretnych problemów, obniżenia kosztów utrzymania... jednym z naszych głównych ograniczeń jest światowa gospodarka... Wymagana jest odpowiedzialność finansowa i wrażliwość społeczna. Jest to konieczna formuła i postaramy się o praktyczne rozwiązania."
    14 sierpnia 2011 r. minister finansów Yuval Steinitz powiedział, że "w ciągu ostatnich dwóch lat ministerstwo finansów doprowadziło do zmiany kierunku izraelskiego eksportu ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej w kierunku Chin, Indii i Ameryki Południowej. W ubiegłym roku eksport do tych krajów wzrósł o 20%."
    14 sierpnia 2011 r. do Izraela przyleciał samolot z grupą 360 nowych imigrantów z Ameryki Północnej. Ich przylot zorganizowała organizacja Nefesh B'Nefesh.

14 sierpnia 2011 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas ujawnił, że odbył cztery tajne spotkania z izraelskim prezydentem Szimonem Peresem w celu ożywienia procesu pokojowego. Spotkania odbyły się w Ammanie i Londynie.

15 sierpnia 2011 r. ministerstwo obrony zatwierdziło plan budowy 277 nowych mieszkań w osiedlu Ariel w Samarii.
    15 sierpnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety Grad, które spadły w pobliżu Beer Szewy.

16 sierpnia 2011 r. antyrządowi demonstranci starli się w Jerozolimie z policją, która usiłowała nie dopuścić ich w pobliże Knesetu.
    16 sierpnia 2011 r. inspektor bankowy David Zaken powiedział przed parlamentarną komisją finansów, że spodziewa się spowolnienia gospodarczego w Europie, co w dłuższej perspektywie będzie mieć także wpływ na gospodarkę Izraela. Zaken dodał, że izraelski system finansowy jest obecnie bardziej stabilny niż podczas kryzysu w 2008 r.
    16 sierpnia 2011 r. premier Beniamin Netanyahu w rozmowie telefonicznej z sekretarz stanu USA, Hillary Clinton, powiedział, że Izrael nie przeprosi za śmiertelne ofiary ataku komandosów na statek "Mavi Marmara", który w 2010 r. usiłował przełamać blokadę Strefy Gazy.

16 sierpnia 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cztery obiekty Hamasu w Strefie Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a 4 osoby zostały ranne. Był to odwet za ostrzał rakietowy.

16 sierpnia 2011 r. Kwartet Bliskowschodni (USA, UE, Rosja i ONZ) wyraził zaniepokojenie "ostatnią decyzją Izraela o planowanych nowych mieszkaniach w Ariel i Wschodniej Jerozolimie."

17 sierpnia 2011 r. szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela gen Benny Gantz powiedział, że "jednostronne ogłoszenie państwa palestyńskiego może potencjalnie doprowadzić do wybuchu zamieszek na Zachodnim Brzegu." Dodał, że Izrael musi być na to przygotowany.

17 sierpnia 2011 r. palestyński terrorysta usiłował ugodzić nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Minharot, na przedmieściach Jerozolimy. Żołnierze aresztowali napastnika.

17 sierpnia 2011 r. turecki premier Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jeśli nie będzie izraelskich przeprosin za atak na Flotyllę Wolności w 2010 r., nie będzie poprawy stosunków z Izraelem.

==== Eskalacja na południu ====

18 sierpnia 2011 r. islamski terrorysta-samobójca wysadził się w południe przy autobusie linii numer 392 jadącym z Beer Szewy do Ejlatu, na pustyni Negew. Następnie dwaj inni terroryści otworzyli ogień z broni maszynowej. Rannych zostało 12 Izraelczyków. Policjanci zabili podczas pościgu wszystkich zamachowców. Przy zabitych znaleziono materiały wybuchowe. Godzinę później terroryści zdetonowali bombę przy przejeżdżającym pojeździe izraelskiej straży granicznej. Do ataku doszło na granicy z Egiptem. Następnie otworzono do żołnierzy ostrzał z moździerza. Pół godziny później rakieta przeciwpancerna trafiła w prywatny samochód, raniąc 7 osób. W innych miejscach doszło do kilku wybuchów podłożonych bomb przy drogach i ostrzelania samochodów. W zamachach zginęło 7 Izraelczyków (w tym 1 żołnierz), a 31 osób zostało rannych. Potwierdzono zabicie 7 zamachowców. Ataki były skoordynowane i kierowane z terytorium Egiptu.
    18 sierpnia 2011 r. Siły Obronne Izraela razem z policją zamknęły drogi dojazdowe do Ejlatu na pustyni Negew. Policja została postawiona w stan alarmu na terytorium całego kraju. W rejonie miasta Beer Szewa rozlokowano baterię rakiet przeciwrakietowych Iron Dome.
    18 sierpnia 2011 r. premier Beniamin Netanyahu nazwał dzisiejsze ataki terrorystyczne "poważnym zdarzeniem, ukierunkowanym na zaatakowanie izraelskiej suwerenności." Dodał, że "w odpowiedni sposób odpowiemy." Minister obrony Ehud Barak powiedział, że Siły Obronne Izraela będą z całych sił działać "w celu zapewnienia normalnego życia na południowej granicy ... Musimy zrozumieć, że terroryści nadal są zdeterminowani aby nam szkodzić."
    18 sierpnia 2011 r. władze zaapelowały do Izraelczyków, aby powstrzymali się w najbliższych dniach od wyjazdów w rejon Ejlatu i na półwysep Synaj. W ostatnich miesiącach egipskie władze praktycznie utraciły kontrolę nad Synajem i od dwóch tygodni prowadzą dużą operację wojskową, usiłując przywrócić porządek na półwyspie. Wezwano wszystkich Izraelczyków do powrotu z Synaju.

    18 sierpnia 2011 r. islamscy terroryści ostrzelali wieczorem z Egiptu patrol izraelskiej straży granicznej na północ od Ejlatu. Rannych zostało 2 żołnierzy. Żołnierze odpowiedzieli ogniem.
    18 sierpnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, z których jedna spadła w rejonie miasta Aszkelon. System rakiet Iron Dome zdołał przechwycić drugą rakietę.

18 sierpnia 2011 r. rzecznik Hamasu, Sallah Bardwil zaprzeczył popołudniem jakoby jego organizacja miał cokolwiek wspólnego z dzisiejszymi zamachami na pustyni Negew. Dodał, że jeśli Izrael zaatakuje Strefę Gazy w miesiącu Ramadan, Hamas zdecydowanie i silnie odpowie. Równocześnie Hamas ewakuował główną kwaterę swoich sił bezpieczeństwa w Gazie.
    18 sierpnia 2011 r. Siły Obronne Izraela zamknęły popołudniem wszystkie przejścia graniczne Strefy Gazy, wprowadzając całkowitą blokadę tego obszaru.
    18 sierpnia 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem budynek Ludowych Komitetów Oporu w Rafah na południu Strefy Gazy. Zginęło 6 Palestyńczyków, w tym architekci dzisiejszych zamachów na pustyni Negew, Camal Nirab, Imad Hammad, Khaled Sha’ath i Khaled Matzri.

    18 sierpnia 2011 r. zbrojne skrzydło Hamasu, Brygady Męczenników al-Qassam zapowiedziały wieczorem odwet w przypadku jakiejkolwiek izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy.

18 sierpnia 2011 r. Egipt wydał oficjalne oświadczenie, że nie ma żadnych powiązań z dzisiejszymi zamachami terrorystycznymi na południu Izraela, i zaoferował pomoc w ramach dochodzenia. Egipscy żołnierze zabili 2 terrorystów po swojej stronie granicy.
    18 sierpnia 2011 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-mmon wyraził zaniepokojenie możliwością eskalacji przemocy pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami po dzisiejszych zamachach terrorystycznych. Sekretarz potępił zamachy i wezwał obie strony do powściągliwości.
    
18 sierpnia 2011 r. amerykański prezydent Barack Obama i sekretarz stanu Hillary Clinton potępili ataki terrorystyczne w Izraelu. Rzecznik Białego Domu, Jay Carney powiedział, że Stany Zjednoczone potępiają "dzisiejsze brutalne ataki terrorystyczne w południowym Izraelu … Współczujemy ofiarom, ich rodzinom i bliskim, rannym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Stany Zjednoczone i Izrael sprzeciwiają się terrorowi. Mamy nadzieję, że ci, którzy odpowiadają za ten atak, szybko staną przed wymiarem sprawiedliwości." Hillary Clinton powiedziała, że ataki "tylko potwierdzają nasze poważne obawy o stan bezpieczeństwa na półwyspie Synaj." Wezwała rząd egipski do znalezienia trwałego rozwiązania problemu bezpieczeństwa.

19 sierpnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Grad, które spadły na miasto Aszdod. Rakieta trafiła w jesziwę, ale nie wybuchła. Gdy modlący się wybiegli na podwórze, spadła tam druga rakieta, której wybuch ranił 11 osób. Popołudniem 3 rakiety Qassam spadły w rejonie kibuców na pustyni Negew. Rakieta Grad spadła w pobliżu miasta Beer Szewa. Wieczorem system rakietowy Iron Dome zestrzelił rakietę Grad lecącą na Aszkelon. Następnie liczne rakiety Qassam i rakietowe pociski przeciwpancerne spadły w rejonie przygranicznych kibuców na Negewie. Ogółem wystrzelono około 22 rakiet.

19 sierpnia 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem. W bombardowaniu przypadkowo zginęło 2 egipskich żołnierzy, którzy znaleźli się zbyt blisko granicy.
    19 sierpnia 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały przed południem dwa warsztaty produkujące broń w Gazie. Celem bombardowań były także bazy szkoleniowe Hamasu w Strefie Gazy. Wieczorem zbombardowano 3 grupy terrorystów, którzy przygotowywali się do wystrzelenia rakiet. Zginął wysoki dowódca Ludowych Komitetów Oporu, Samad Abdul-Mati.

19 sierpnia 2011 r. islamski terrorysta-samobójca wysadził się przy grupie egipskich żołnierzy na granicy ze Strefą Gazy. Zginęło 3 Egipcjan.
    19 sierpnia 2011 r. około 200 Egipcjan demonstrowało przed ambasadą Izraela w Kairze (Egipt). Demonstranci domagali się wydalenia izraelskiego ambasadora z kraju u uznania przez egipski rząd organizacji Hamas. Spalono izraelskie flagi.

20 sierpnia 2011 r. palestyńscy terroryści kontynuowali ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. Rano seria rakiet spadła w rejonie miasta Aszdod, w okolicy Beer Szewy i na przygraniczne kibuce na Negewie. W Aszdodzie ciężko ranne zostały 3 osoby. Przed południem rakieta Qassam uszkodziła budynek w jednym z kibuców, a następnie wybuch rakietowego pocisku przeciwpancernego ranił 1 osobę. W południe wystrzelono 7 rakiet przeciwpancernych na kibuce. Następnie rakieta spadła na drogę nr 35 przy Kiryat Gat. Ze względów bezpieczeństwa droga została zamknięta. Popołudniem system rakietowy Iron Dome zestrzelił rakietę Grad lecącą w kierunku miasta Aszdod. Następnie 4 kolejne rakiety przeciwpancerne wystrzelono na kibuce. Wieczorem seria 4 rakiet Grad spadła na Ofakim. Jedna z nich trafiła w dom, raniąc 3 osoby. Chwilę później dwie serie rakiet Grad spadły na Beer Szewę. System rakietowy Iron Dome zestrzelił conajmniej 5 nadlatujących rakiet, pomimo to w trafionym domie zginęła 1 osoba, a 11 zostało rannych. Ogółem wystrzelono około 30 rakiet.
    20 sierpnia 2011 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział wieczorem, że ostatnie "wydarzenia pokazują, że Arabowie nie zrezygnowali z terroryzmu na rzecz dyplomacji. Kierownictwo Autonomii Palestyńskiej, które nieustannie nawołuje przeciwko Izraelowi i gloryfikuje terrorystów, ponosi całkowitą odpowiedzialność za ataki na Izraelczyków. Autonomia Palestyńska nie ma godnych przywódców, i rzeczą łączącą ją z Hamasem jest terror i nienawiść wobec Izraela."
    20 sierpnia 2011 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że "Izrael wyraża ubolewanie z powodu śmierci egipskich policjantów podczas ataku terrorystycznego na granicy egipsko-izraelskiej." Barak polecił wszczęcie wspólnego izraelsko-egipskiego dochodzenia w tej sprawie. Wywiad wojskowy poinformował, że dysponuje dowodami, że terroryści celowo starali się być jak najbliżej egipskich policjantów, aby ściągnąć na nich izraelski ogień odwetowy.

20 sierpnia 2011 r. radio kontrolowane przez Hamas nadało w nocy ze Strefy Gazy komunikat informujący, że dowództwo Hamasu podjęło decyzję o zakończeniu nieformalnego "zawieszenia broni z wrogiem" (Izraelem).
    20 sierpnia 2011 r. izraelskie samoloty pięciokrotnie zbombardowały tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem, warsztaty produkujące broń oraz komórki terrorystyczne w Strefie. Około południa wstrzymano naloty, dając Palestyńczykom czas na wstrzymanie ostrzału.
    20 sierpnia 2011 r. zamaskowani osadnicy żydowscy pobili 10-letniego chłopca palestyńskiego w pobliżu osiedla Ramat Migron. Policja wszczęła dochodzenie i rozpoczęła przesłuchania osadników.

20 sierpnia 2011 r. egipskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie: "Egipt potępia użycie siły wobec ludności cywilnej i wzywa Izrael do natychmiastowego zaprzestania działań wojskowych w Strefie Gazy."
    20 sierpnia 2011 r. kilkuset Egipcjan demonstrowało przed ambasadą Izraela w Kairze. Protestujący domagali się wydalenia izraelskiego ambasadora z Egiptu. Siły bezpieczeństwa uniemożliwiły szturm na ambasadę.

21 sierpnia 2011 r. palestyńscy terroryści kontynuowali ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. Rano ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. Następnie 9 rakiet Grad spadło w rejonie miasta Aszkelon. Uszkodzony został 1 budynek. System akietowy Iron Dome zestrzelił 3 nadlatujące rakiety. W kolejnych przedpołudniowych godzninach trzy serie rakiet spadły na Beer Szewę. Jedna z rakiet trafiła w szkołę. W południe 9 rakiet spadło na Aszkelon. Popołudniem wystrzelono rakiety przeciwpancerne na przygraniczne kibuce i kontynuowano ostrzał moździerzowy. Wieczorem 4 rakiety Qassam spadły na Negew. Ogółem wystrzelono około 35 rakiet.
    21 sierpnia 2011 r. prezydent Szimon Peres powiedział, że "nasz naród nie pierwszy raz znajduje się w takim momencie. Ludzie wiedzą, jak zjednoczyć się w takich sytuacjach. Południe jest w dzień i w nocy pod ostrzałem, i zachowuje spokój, i nie histeryzuje. Pozdrawiam mieszkańców za ich wytrwałość. Wiedzą, że Siły Obronne Izraela starają się. Nie jesteśmy podżegaczami wojennymi i będziemy bronić naszych cywili odpowiedzialnie."
    21 sierpnia 2011 r. minister obrony cywilnej Icchak Ahoronowicz odwiedził miejsca trafienia rakiet w mieście Aszkelon i powiedział, że obecna eskalacja przemocy może potrwać długo. Podkreślił, że "ludzie muszą być gotowi."
   21 sierpnia 2011 r. minister obrony Ehud Barak odwiedził stacjonujące na południu baterie rakiet Iron Dome. Powiedział, że "Siły Obronne Izraela będą nadal działać i w razie potrzeby uderzą w terrorystów ... Dowódcy Ludowych Komitetów Oporu, którzy wysłali swoich ludzi, zginęli w szybkim i mocnym ataku. Od tego czasu przeprowadziliśmy dziesiątki ataków na członków Islamskiego Dżihadu i Hamasu." Barak podkreślił skuteczne działania dwóch baterii Iron Dome, dodając, że w ciągu kilku tygodni dołączy do nich trzecia bateria. W ciągu dwóch kolejnych lat armia ma otrzymać dziewięć baterii rakiet.
    21 sierpnia 2011 r. rzecznik Sił Obronnych Izraela poinformował wieczorem, że saperzy sprawdzający pociski moździerzowe, które spadły w pobliżu kibucu Kerem Shalom, wykryli fosfor. Stosowanie tej substancji w pociskach i rakietach jest zabronione międzynarodowym prawem.

21 sierpnia 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 120 członków organizacji Hamas w Samarii i Judei. Doszło do kilku incydentów, podczas których młodzi Palestyńczycy rzucali kamienie w izraelskich żołnierzy.
    21 sierpnia 2011 r. izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w południe i wieczorem dwa naloty na Strefę Gazy, bombardując wybrane cele Hamasu. Przerwa w nalotach wynosiła 24 godziny i dawała Palestyńczykom możliwość wstrzymania się od aktów agresji.
    21 sierpnia 2011 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas polecił dowódcom palestyńskich sił bezpieczeństwa w Judei i Samarii zachować względny spokój, aby nie storpedować zaplanowanej na wrzesień próby uznania państwa palestyńskiego przez ONZ.
    21 sierpnia 2011 r. wysoki przedstawiciel Hamasu w Gazie poinformował wieczorem, że wszystkie zbrojne ugrupowania w Strefie Gazy zgodziły się na ogłoszenie zawieszenia broni, aby przerwać trwające trzeci dzień izraelskie bombardowania. W 20 minut po wydaniu oświadczenia wystrzelono kolejne rakiety na Izrael.

21 sierpnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w rejonie Rafah na terytorium Egiptu. Egipskie siły bezpieczeństwa obarczyły odpowiedzialnością za ostrzał organizację Hamas, która kontroluje Strefę Gazy.
    21 sierpnia 2011 r. kilkuset Egipcjan demonstrowało przed ambasadą Izraela w Kairze. Demonstranci wołali do izraelskiego ambasadora: "Wynoś się stąd!" Działacze egipskiej opozycji wezwali społeczeństwo do złamania prawa miesiąca Ramadan i przyłączenia się do protestów przed ambasadą Izraela. Spalono izraelskie flagi.
    21 sierpnia 2011 r. kilkuset Jordańczyków demonstrowało przed ambasadą Izraela w Ammanie. Spalono izraelskie flagi. Jordański minister Abdullah Abu Rumman wydał oficjalne oświadczenie wzywające Izrael do natychmiastowego wstrzymania działań militarnych w Strefie Gazy, ostrzegając, że zagraża to stabilności w regionie.
    21 sierpnia 2011 r. Liga Arabska potępiła izraelskie ataki na Strefę Gazy, wzywając Izrael do zaprzestania działań wojskowych. Jednocześnie Liga wezwała ONZ do podjęcia działań w celu powstrzymania ataków.

22 sierpnia 2011 r. obradujący w nocy gabinet bezpieczeństwa stwierdził, że ogłoszone przez Hamas w Strefie Gazy zawieszenie broni jest decyzją jednostronną, bez udziału Izraela. Gabinet podkreślił, że nie chce rozpoczęcia operacji lądowej w Strefie, jednak armia będzie nadal działać przeciwko komórkom terrorystycznym odpowiedzialnym za ostrzał rakietowy i innym elementom wrogim państwu.
    22 sierpnia 2011 r. palestyńscy terroryści kontynuowali ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy, i to pomimo ogłoszenia zawieszenia broni. W nocy 15 rakiet Qassam spadło na Negew. System rakietowy Iron Dome zestrzelił rakietę w rejonie Aszkelonu. Rano rakieta Qassam spadła na Negew, a rakieta Grad na Aszkelon. Wieczorem 2 rakiety Qassam spadły na Negew, a 1 rakieta spadła w pobliżu Aszkelonu, wywołując duży pożar pól uprawnych i lasu.
    22 sierpnia 2011 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w ostatnich dniach bateria rakiet przeciwrakietowych Iron Dome broniąca rejonu Beer Szewy miała awarię radaru, i z tego powodu nie była całkowicie sprawna. Usterka została usunięta.
    22 sierpnia 2011 r. prezydent Szimon Peres powiedział, że "sytuacja w Strefie Gazy nie jest prosta i musimy zbadać wszystkie opcje ... Nie byliśmy tymi, którzy jako pierwsi otworzyli ogień. Ci którzy rozpoczęli eskalację muszą ją powstrzymać, nie my."

22 sierpnia 2011 r. Ludowe Komitety Oporu ogłosiły, że tymczasowo zawieszają ostrzał rakietowy Izraela.

23 sierpnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    23 sierpnia 2011 r. minister finansów Yuval Steinitz powiedział, że izraelska reakcja na ataki na południu były surowe i odpowiednie, ale jeśli zajdzie w przyszłości taka potrzeba, to mogą być jeszcze silniejsze. Steinitz dodał, że nowa formuła bezpieczeństwa zakłada, że południowy Negew może przyjąć część ciosów spadających ze Strefy Gazy. Natomiast działania odwetowe będą koncentrować się na eliminowaniu dowódców odpowiedzialnych za ostrzał rakietowy Izraela. Strategicznym i najwyższym celem jest obecnie utrzymanie porozumienia pokojowego z Egiptem.
    23 sierpnia 2011 r. prezydent Szimon Peres podczas spotkania z muzułmańskim imamem w meczecie w Akko powiedział, że "duchowi przywódcy mają ważną rolę w promowaniu pokoju, potępianiu terroryzmu i zapobieganiu rozlewu krwi."

23 sierpnia 2011 r. palestyński terrorysta usiłował popołudniem wejść z nożem do Grobowca Patriarchów w Hebronie. Został zatrzymany przez izraelskich żołnierzy. Podczas przesłuchania przyznał się, że został wysłany w celu przeprowadzenia ataku terrorystycznego.

23 sierpnia 2011 r. z budynku ambasady Izraela w Kairze zdjęto izraelską flagę. Uczyniono to po rozmowach z egipskimi siłami bezpieczeństwa, w celu wyciszenia nastrojów na ulicach miasta.
    23 sierpnia 2011 r. egipski profesor dr Salah Sultan wydał na Uniwersytecie w Kairze dekret religijny, zgodnie z którym dopuszczalne jest zabicie "każdego Izraelczyka na ziemi egipskiej, jako odwet za zabicie egipskich żołnierzy w pobliżu granicy z Izraelem ... każdy muzułmanin który spotka syjonistę może go zabić."
    23 sierpnia 2011 r. amerykański wywiad poinformował, że posiadane informacje wskazują, że za ostatnimi zamachami terrorystycznymi w rejonie Ejlatu na południu Izraela, stoją ludzie powiązani z al-Qaedą, którzy działają na egipskim półwyspie Synaj.

24 sierpnia 2011 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano z moździerza ze Strefy Gazy tereny przygraniczne na Negewie.
    24 sierpnia 2011 r. kilkuset taksówkarzy zablokowało w południe ulice w centrum Tel Awiwu, demonstrując przeciwko wysokim cenom paliwa.
    24 sierpnia 2011 r. szef Sztabu Generalnego, gen Benny Gantz nakazał aby Siły Obronne Izraela rozlokowały więcej jednostek wzdłuż granicy izraelsko-egipskiej. Dodatkowo ogłoszono przetarg na budowę kolejnego odcinka bariery granicznej o długości 80 km.

    24 sierpnia 2011 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety Grad, które spadły w rejonie miast Aszkelon i Ofakim.

24 sierpnia 2011 r. izraelskie samoloty zbombardowały rano grupę palestyńskich terrorystów, którzy wcześniej wystrzelili z północnej części Strefy Gazy pociski na Izrael. Zginęło 2 Palestyńczyków.

24 sierpnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Rafah w Egipcie. Ranna została 1 kobieta.

25 sierpnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 17 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano także z moździerza tereny przygraniczne.

25 sierpnia 2011 r. izraelskie samoloty zbombardowały nad ranem cele Hamasu w Strefie Gazy. Zginęło 4 Palestyńczyków, a 20 osób zostało rannych. Wieczorem samoloty zbombardowały grupę palestyńskich terrorystów, którzy wcześniej wystrzelili rakiety na Izrael.

25 sierpnia 2011 r. Salwador wydał oficjalne oświadczenie, że uzna państwa palestyńskie w granicach z 1967 r. ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.

26 sierpnia 2011 r. minister obrony Ehud Barak poinformował, że ponad tydzień temu Izrael zezwolił Egiptowi na wprowadzenie na półwysep Synaj 1,5 tys. żołnierzy, helikoptery oraz pojazdy opancerzone, które rozpoczęły zakrojoną na szeroką skalę operację przeciwko organizacji terrorystycznej Al-Qaida. Na Synaj nie mogły wjechać jedynie czołgi.

26 sierpnia 2011 r. Hamas, Islamski Dżihad i inne ugrupowania terrorystyczne działające w Strefie Gazy ogłosiły w nocy kolejne zawieszenie broni z Izraelem.
    26 sierpnia 2011 r. około 120 Palestyńczyków demonstrowało przeciwko barierze bezpieczeństwa przy wiosce Bil'lin i Kedumim w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy.

26 sierpnia 2011 r. sekretarz generalny Ligii Arabskiej Nabil Elaraby powiedział, że wszystkie traktaty pokojowe podlegają Konwencji Wiedeńskiej, która przewiduje, że jeśli jedna ze stron łamie umowę, wówczas druga strona może zastrzedz sobie prawa zmian lub stwierdzić nieważność umowy. Odnosząc się do traktatu pokojowego izraelsko-egipskiego z 1979 r. dodał, że "nie jest on świętością - nie jest on jak Koran lub Nowy Testament."
    26 sierpnia 2011 r. irański prezydent Mahmoud Ahmadinejad powiedział, że uznanie państwa palestyńskiego byłoby pierwszym krokiem w kierunku wyzwolenia całej Palestyny. "Reżim syjonistyczny jest centrum mikrobów, komórek nowotworowych i jeśli choćby jego jota pozostanie w Palestynie, będzie się ponownie rozrastać i wszystkich ranić."
    26 sierpnia 2011 r. Honduras wydał oficjalne oświadczenie, że uzna państwa palestyńskie w granicach z 1967 r. ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.

27 sierpnia 2011 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział wieczorem, że uporczywa odmowa palestyńskiego przywódcy Mahmouda Abbasa uznania Izraela jako państwa żydowskiego zadaje kłam jego twierdzeniu, że Autonomia Palestyńska chce istnieć obok Izraela. Tak naprawdę Abbas pargnie zastąpić Izrael państwem arabskim. "Oni nie chcą żyć obok nas, lecz stworzą swoje państwo bez Żydów w Judei i Samarii, a stamtąd będą terroryzować Izrael." Lieberman wezwał społeczność międzynarodową aby wyjaśniła Abbasowi, że jedynym sposobem uznania państwa palestyńskiego jest wstrzymanie wysiłków zmierzających do zniszczenia państwa żydowskiego.
    27 sierpnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

27 sierpnia 2011 r. palestyński przywódca Mahmoud Abbas powiedział w Ramallah, że Autonomia Palestyńska nie zaakceptuje rozwiązania, które nie będzie obejmować zezwolenia na powrót do swoich domów potomków uchodźców z 1948 r. Dodał także, że nie zgodzi się na uznanie Izraela jako państwa żydowskiego, a wszyscy Żydzi mieszkający w blokach osiedli w Samarii, Judei i wyzwolonej części Jerozolimy będą musieli opuścić swoje domy, ponieważ Autonomia Palestyńska nie pozwoli Żydom mieszkać w arabskim państwie.

28 sierpnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Grad, którą zestrzeliła bateria antyrakietowa Iron Dome w pobliżu miasta Beer Szewa. Ostrzelano także z moździerza przejście graniczne Erez na północy Strefy Gazy. Wieczorem rakieta Qassam spadła na Negew.
    28 sierpnia 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że jego rząd zamierza przeprowadzić istotne reformy socjalne będące odpowiedzią na ostatnie protesty społeczne. W najbliższym casie zostaną podjęte reformy na zasadzie małych kroków "w infrastrukturze transportu, bezpłatnej opieki stomatologicznej, pomocy dla izraelskich dzieci, obniżenia kosztów rozmów telefonów komórkowych oraz budowę nowych 45 tys. mieszkań, które wpłyną na rynekbudowlany."
    28 sierpnia 2011 r. minister obrony Ehud Barak powiedział w południe, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to Izrael powróci do Strefy Gazy. "Byliśmy w Strefie Gazy od 40 lat. Musimy dokładnie rozważyć, czy naprawdę nas tam brakuje. Ale jeśli życie nas do tego zmusi, nie zawahamy się pownownie tam powrócić, i to co będziemy musieli zrobić zrobimy." Odnosząc się do arabskich doniesień prasowych, że Egipt powstrzymał Izrael przed zabiciem politycznego przywódcy Hamasu, Ismaila Haniyeh, Barak powiedział, że "nie wszystko co napisano w gazetach jest prawdą. Mamy interes w utrzymywaniu stabilnych stosunków z drugą stroną. Traktat pokojowy pomiędzy nami jest kamieniem milowym dla stabilności Bliskiego Wschodu."
    28 sierpnia 2011 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się z szefem polityki zagranicznej Unii Europejskiej Catherine Ashton, której powiedział, że wystąpienie Autonomii Palestyńskiej do ONZ o uznanie państwa palestyńskiego będzie miało złe konsekwencje. Dodał, że właściwym postępowaniem powinno być przystąpienie do negocjacji bez wstępnych warunków i wypracowanie porozumienia pokojowego.
    28 sierpnia 2011 r. Siły Obronne Izraela, policja i policja graniczna zostały wieczorem postawione w stan alarmu antyterrorystycznego na południu kraju. Zamknięto drogi w rejonie miasta Ejlat, obawiając się powtórzenia ostatniego ataku w tym obszarze.

28 sierpnia 2011 r. około 100 Palestyńczyków uzbrojonych w metalowe rury i inne narzędzia usiłowało w południe wedrzeć się do żydowskiego osiedla Esh Kodesh w Samarii. Muezzin w meczecie pobliskiej arabskiej wioski Kusra wzywał wiernych do zniszczenia Esh Kodesh. Izraelscy żołnierze nie dopuścili napastników do osiedla.
    28 sierpnia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowskie samochody przy arabskiej wiosce Halhoul w Judei. Uszkodzony został 1 samochód.

28 sierpnia 2011 r. wysoki duchowny przywódca egipskiego Bractwa Muzułmańskiego dr Salah Sultan wezwał w Kairze wiernych do zamordowania izraelskiego ambasadora. Oskarżył on ambasadora o tajny spisek demoralizowania egipskiej młodzieży narkotykami, które są przemycane do Egiptu w izraelskiej poczcie dyplomatycznej.
    28 sierpnia 2011 r. egipskie siły bezpieczeństwa poinformowały, że rozważana jest możliwość utworzenia strefy buforowej o szerokości 5 km wzdłuż granicy ze Strefą Gazy. W celu zniszczenia podziemnych tuneli przemytniczych rozpoczęto w Rafah gromadzenie ciężkiego sprzętu inżynieryjnego.

29 sierpnia 2011 r. palestyński terrorysta zranił w nocy nożem taksówkarza w Tel Awiwie, a następnie jego samochodem wjechał w blokadę policyjną przy popularnym klubie nocnym "Haoman 17". Zaatakował wówczas nożem zgromadzone wokół osoby, raniąc 7 osób, w tym 2 policjantów. Napastnik został aresztowany.
    29 sierpnia 2011 r. wywiad wojskowy Aman poinformował, że w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy grupy terrorystyczne ze Strefy Gazy zakupiły w Libii broń przeciwczołgową i przeciwlotniczą dostarczaną przez państwa NATO dla libijskich powstańców. Broń jest dostarczana do Strefy Gazy poprzez Egipt.
    29 sierpnia 2011 r. Siły Obronne Izraela poinformowały o rozmieszczeniu dwóch okrętów wojennych na Morzu Czerwonym w pobliżu granicy z Egiptem. Na granicę izraelsko-egipską skierowano także samoloty bezzałogowe UAV.

    29 sierpnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    29 sierpnia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili późnym wieczorem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Shimom Hatzaddik w Jerozolimie. Ranny został 9-letni chłopiec.

29 sierpnia 2011 r. władze Autonomii Palestyńskiej oficjalnie potępiły wszelkie ataki terrorystyczne przeprowadzone w ostatnim czasie na cywili w Izraelu.

29 sierpnia 2011 r. wice-lider Ruchu Islamskiego, Kamal al-Khatib powiedział, że kluczem prowadzącym do "wyzwolenia" Jerozolimy leży w rękach nowego egipskiego rządu.

30 sierpnia 2011 r. władze lokalne wydały zezwolenie na otworzenie szkół na południu kraju. Szkoły i ośrodki edukacyjne były zamknięte ze względu na ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy.
    30 sierpnia 2011 r. kilkuset Izraelczyków z dziećmi demonstrowało w Tel Awiwie przeciwko wysokim kosztom edukacji i wysokim kosztom utrzymania.

30 sierpnia 2011 r. Siły Obronne Izraela rozpoczęły szkolenia koordynatorów bezpieczeństwa i grup obrony żydowskich osiedli w Samarii i Judei. Działania podjęto ze względu na zapowiadane na wrzesień masowe marsze Palestyńczyków, które zagrożą bezpieczeństwu całego obszaru. Wokół każdego żydowskiego osiedla armia utworzy dwie wirtualne linie obrony. Po przekroczeniu przez demonstrantów pierwszej linii, żołnierze użyją gaz łzawiący i granaty hukowe aby powstrzymać napastników. Po przekroczeniu drugiej linii będzie dozwolone otworzenie ognia w nogi demonstrantów. Dodatkowe siły wojskowe będą gotowe do interwencji w miejscach szczególnie zagrożonych. Przygotowania mają być zakończone do 19 września.
    30 sierpnia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kilka żydowskich samochodów przy wiosce Aboud w Samarii. Trafiony kamieniami pojazd wpadł w poślizg i potrącił 1 Palestyńczyka.
    30 sierpnia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem grupę żydowskich osadników w dzielnicy Beit Hadassa w Hebronie. Ranny został żydowski chłopiec.

30 sierpnia 2011 r. jordański król Abdullah ostrzegł, że plany Autonomii Palestyńskiej o uznanie państwa palestyńskiego przez ONZ mogą zaszkodzić arabskim planom uzyskania "prawa powrotu" dla potomków palestyńskich uchodźców z 1948 r. Król dodał, że Jordania podobnie jak reszta świata arabskiego ma nadzieję, że Izrael zostanie zmuszony do zaakceptowania potomków uchodźców palestyńskich jako swoich obywateli, i zezwoli na ich powrót.
    30 sierpnia 2011 r. Iran zapowiedział wysłanie kilku okrętów wojennych na patrol na Morze Czerwone i do Zatoki Adeńskiej.
    30 sierpnia 2011 r. karaibskie wyspy Saint Vincent i Grenada zapowiedziały, że poprą powstanie państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r. i ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.

31 sierpnia 2011 r. Siły Obronne Izraela rozlokowały trzecią baterię systemu przeciwrakietowego Iron Dome, która została umiejscowiona w rejonie miasta Aszdod na południu kraju.

31 sierpnia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy wiosce Chalchul w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.

1 września 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    1 września 2011 r. kilkuset studentów demonstrowało w Jerozolimie przeciwko wysokim kosztom życia.

1 września 2011 r. wysoki przedstawiciel OWP, Saleh Rafat powiedział, że Palestyńczycy są zdeterminowani i wystąpią we wrześniu do ONZ o uznanie państwa palestyńskiego. "Nawet jeśli Stany Zjednoczone zawetują nasz plan, my wrócimy i przedstawimy listę naszych propozycji w celu uznania przez ONZ prawa do ustanowienia niezależnego państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r., ze stolicą w Jerozolimie."

1 września 2011 r. nieznani sprawcy sprofanowali pomnik ofiar Holocaustu w Jedwabnem, w Polsce. Na pomniku wymalowano swastyki i antysemickie hasła.
    1 września 2011 r. opublikowany został raport ONZ w sprawie izraelskiego ataku na Flotyllę Wolności, która usiłowała przełamać morską blokadę Strefy Gazy. Wyrażono w nim opinię, że izraelska blokada Strefy Gazy jest legalna, ale Izrael użył przeciwko Flotylli Wolności nadmiernej siły. Raport określił, że izraelscy komandosi zostali zaatakowani przez międzynarodowych aktywistów, jednak ich odpowiedź była w nieuzasadniony sposób zbyt silna i spowodowała niepotrzebne ofiary. Wezwano Izrael do wypłacenia odszkodowań rodzinom ofiar.

2 września 2011 r. Palestyńczycy demonstrowali przeciwko barierze bezpieczeństwa przy wioskach Na’alin i Bil’in. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy.

2 września 2011 r. turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu odrzucił raport ONZ w sprawie incydentu z Flotyllą Wolności. Podkreślił, że Turcja nie uznaje izraelskiej blokady Strefy Gazy. Równocześnie Turcja wydaliła ambasadora Izraela i zawiesiła współpracę wojskową.

3 września 2011 r. około 450 tys. Izraelczyków wzięło udział wieczorem w "Marszu Miliona" protestując w kilku miastach przeciwko wysokim kosztom życia. Do największej demonstracji ponad 300 tys. osób doszło w Tel Awiwie.

3 września 2011 r. turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu odrzucił raport ONZ w sprawie izraelskiego ataku na Flotyllę Wolności w 2010 r. Zapowiedział, że Turcja odwoła się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. "Nie możemy uznać izraelskiej blokady Strefy Gazy jako legalną." Dodał także, że Turcja planuje wzmocnić swoją obecność wojskową we wschodniej części Morza Śródziemnego, "aby izraelskie siły morskie nie mogły już swobodnie zastraszać cywilne statki." Tureckie okręty mają w przyszłości towarzyszyć statkom przewożącym pomoc humanitarną do Strefy Gazy i prowadzić "bardziej agresywną strategię."
    3 września 2011 r. niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle wezwał Turcję do zaakceptowania wyników raportu ONZ w sprawie legalności izraelskiej blokady Strefy Gazy i działań izraelskich komandosów przeciwko Flotylli Wolności.
    3 września 2011 r. portal internetowy WikiLeaks ujawnił depeszę dyplomatyczną amerykańskiego ambasadora w Izraelu z lutego 2010 r. Depesza mówi, że izraelska armia wykorzystuje bezzałogowe samoloty do atakowania pociskami rakietowymi palestyńskich terrorystów w Strefie Gazy.

    3 września 2011 r. egipskie siły bezpieczeństwa rozpoczęły operację likwidacji podziemnych tuneli przemytniczych na granicy ze Strefą Gazy. W tym celu aktywowano trzy mechaniczne czujniki wykrywające lokalizację tuneli. Wejścia do tuneli mają być zalewane wodą i cementem.
    3 września 2011 r. rozpoczęła pracę irańska elektrownia atomowa w Buszarze.

4 września 2011 r. premier Beniamin Netanyahu wyraził zadowolenie z raportu ONZ w sprawie Flotylli Wolności z 2010 r. Dodał, że nie ma potrzeby, aby Izrael przepraszał za swoje działania obronne. "Nie musimy przepraszać za to, że nasi żołnierze bronili się przed brutalnym atakiem międzynarodowych aktywistów, starając się uniemożliwić przemyt nielegalnej broni w ręce terrorystów z Hamasu." Netanyahu wyraził także nadzieję na przywrócenie dobrych stosunków z Turcją. "Żałujemy utraty życia, i mamy nadzieję, że będziemy w stanie znaleźć sposób na przywrócenie dobrych stosunków z Turcją."

4 września 2011 r. palestyńscy terroryści podłożyli bombę przy drodze w rejonie Kalkilii w Samarii. Bombę wykryli izraelscy żołnierze, a saperzy ją zdetonowali.
    4 września 2011 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat oświadczył, że Autonomia Palestyńska nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych żadnej oferty wznowienia bezpośrednich negocjacji z Izraelem. Erekat powiedział także, że 140 ze 193 krajów członkowskich ONZ jest gotowych uznać państwo palestyńskie na wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

4 września 2011 r. egipskie siły bezpieczeństwa postanowiły wybudować mur (3 metry wysokości i 100 metrów długości) wokół ambasady Izraela w Kairze. Powodem są względy zapewnienia bezpieczeństwa.

5 września 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że pokój z Autonomią Palestyńską może być osiągnięty jedynie na drodze negocjacji. "Palestyńczycy nie tylko unikają wznowienia rozmów, ale starają się utorować drogę do uznania państwa palestyńskiego we wrześniu w ONZ. To nie przyniesie pokoju ... Wzywam Abbasa, aby tu przyjechał, albo jestem gotowy udać się do Ramallah ... Bezpośrednie rozmowy są jedyną drogą do zapewnienia pokoju. Będzie to lepsze niż podążać drogą upadku do ONZ."
    5 września 2011 r. prezydent Szimon Peres powiedział, że popiera utworzenie palestyńskiego państwa w Samarii, Judei i Jerozolimie. "Jestem zwolennikiem takiego państwa."
    5 września 2011 r. agencja bezpieczeństwa opublikowała raport z aktywności terrorystycznej w miesiącu sierpień. Według statystyk zanotowano 178 ataków (w porównaniu w lipcu było 53). W liczbie tej znajdują 134 ataki rakietowe przeprowadzone ze Strefy Gazy, i właśnie w tym regionie zanotowano największy wzrost do 135 ataków. Wystrzelono 145 rakiet i 46 pocisków moździerzowych (w lipcu było 30 rakiet i 2 pociski). Większość z 36 ataków przeprowadzonych w Samarii i Judei była przy użyciu bomb zapalających i kamieni. W zamachach terrorystycznych zginęło 10 Izraelczyków, a 54 osoby zostały ranne. Pomimo wzrostu aktywności terrorystycznej wykluczono w najbliższym czasie większą eskalację napięcia w rejonie Strefy Gazy.
    5 września 2011 r. generał Eyal Eisenberg powiedział, że zmiany w świecie arabskim i pogarszające się stosunki z Turcją podnoszą ryzyko wybuchu regionalnej wojny. "To wygląda jak Arabska Wiosna, ale również może być radykalna Islamska Zima ... Iran nie zrezygnował z programu nuklearnego i nadal go realizuje. W Egipcie wojska traci kontrolę nad bezpieczeństwem narodowym i znajduje to odzwierciedlenie w utracie kontroli nad Synajem oraz atakach terrorystycznych na granicy z Izraelem. Synaj będzie przechodzić pod kontrolę islamskich sił. W Libanie rośnie w siłę rząd Hezbollahu, który nie stracił chęci szkodzenia Izraelowi. A stosunki z Turcją nie są w żadnym wypadku najlepsze ... To podnosi prawdopodobieństwo wybuchu regionalnej wojny, z możliwością użycia broni masowego rażenia."
    5 września 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

5 września 2011 r. izraelskie siły policyjne wkroczyły nad ranem do nielegalnej żydowskiej placówki osadniczej Migron w Samarii. Wyburzono trzy nielegalne domy. Doszło do starć z żydowskimi osadnikami, z których pięciu aresztowano.
    5 września 2011 r. nieznani sprawcy podpalili nad ranem meczet w wiosce Kusra, na południe od miasta Nablus w Samarii. Palestyńczycy oskarżyli o podpalenie żydowskich osadników.
    5 września 2011 r. palestyński przywódca Mahmoud Abbas powiedział, że kilka tygodni temu spotkał się potajemnie w Jordanii z izraelskim ministrem obrony Ehudem Barakiem. Nie ujawnił żadnych szczegółów dotyczących tego spotkania.
    5 września 2011 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowskie samochody w pobliżu Hebronu, w Judei. W osobnych incydentach zostały uszkodzone dwa samochody.

6 września 2011 r. minister obrony Ehuda Barak wydał oświadczenie: "W ciągu ostatnich 24 godzin były głosy o możliwości wybuchu wojny na całym Bliskim Wschodzie. Chcę powiedzieć wszystkim, że nie widzimy powodu, aby ktokolwiek z naszych przeciwników miał rozpoczynać wojnę z Izraelem. Jestem przekonany, że nasi wrogowie nie ośmielą się użyć broni chemicznej przeciwko Izraelowi. Oni dobrze wiedzą, dlaczego nawet nie powinni myśleć o użyciu broni chemicznej przeciwko Izraelowi … Izrael i Turcja są dwoma najsilniejszymi, i na wiele sposobów najważniejszymi państwami na Bliskim Wschodzie. Mamy obecnie spory, ale w sporach bardzo ważne jest, aby kierować się rozumem a nie emocjami. Poprawa stosunków pomiędzy oboma krajami byłaby dla nas wszystkich najlepsza, i korzystna dla stabilności całego regionu." Odnosząc się do sytuacji w Syrii powiedział, że "los reżimu Assada i jego rodziny jest przesądzony, nawet jeśli potrwa jeszcze przez kilka miesięcy. Nawet jeśli nowa sytuacja jest trudna do oszacowania, to mamy nadzieję, że będzie to spokojna sytuacja. Bez wątpienia upadek tego reżimu będzie bardzo poważnym ciosem dla całego radykalnego frontu, w którego środku jest Iran i Hezbollah."
    6 września 2011 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się popołudniem z doradcą Białego Domu ds. Bliskiego Wschodu Dennisem Rossem, amerykańskim ambasadorem w Izraelu Danielem Shapiro i specjalnym wysłannikiem USA na Bliski Wschód Davidem Hale. Omówiono aktualną sytuację na Bliskim Wschodzie.
    6 września 2011 r. Bank Izraela zakupił za 650 tys. NIS bazę danych z systemem komputerowym od firmy Moody’s Analytics. Baza danych zawiera dane z 10 lat działalności licznych firm z całego świata, w tym tych, które współpracują z izraelskimi firmami. System komputerowy analizuje dane pod kątem ostrzegania przed grożącym bankructwem firmy. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko działalności izraelskich firm i wzmocni odporność gospodarki Izraela.
    6 września 2011 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

6 września 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy wytwórnię broni w centralnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy.
    6 września 2011 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że nawet jeśli Izrael przedstawi nową inicjatywę pokojową, to Autonomia Palestyńska wystąpi do ONZ o uznanie państwa palestyńskiego, ponieważ taka inicjatywa nie będzie miała żadnego związku z negocjacjami pokojowymi. Dodał, że jeśli Stany Zjednoczone zawetują wniosek Autonomii Palestyńskiej, to palestyńscy przywódcy zbiorą się i zdecydują o dalszych działaniach.
    6 września 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami przejście graniczne Kalandia, na północ od Jerozolimy. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

    6 września 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem grupę palestyńskich terrorystów z Ludowych Komitetów Oporu, którzy wcześniej ostrzelali z moździerza terytorium Izraela. Zginął 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne. Do ataku doszło w pobliżu Khan Younis na południu Strefy.

6 września 2011 r. egipskie siły bezpieczeństwa wysadziły podziemny tunel przemytniczy na granicy ze Strefą Gazy.
    6 września 2011 r. turecki premier Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Turcja "całkowicie zawiesi" współpracę z izraelskim przemysłem obronnym i wstrzyma handel z Izraelem. Dodał, że jeśli Izrael rozpocznie wiercenia na polu naftowym przy Cyprze, wówczas Turcja zaatakuje Cypr. Zagrożone atakiem jest "Pole 12", na którym amerykańska firma Noble Energy przygotowuje się na 1 października do rozpoczęcia próbnych odwiertów w poszukiwaniu gazu. Turecki minister Agmn Bagis powiedział, że "właśnie dlatego nasze okręty wojenne są w okolicy. Dlatego budowaliśmy naszą armię i szkoliliśmy naszych żołnierzy. Nielegalne jest prowadzenie badań na wodach, które należą do nas." Turcja w 1974 r. najechała na Cypr i kontroluje ponad jedną trzecią część wyspy.
    6 września 2011 r. zespół holenderskich rządowych ekspertów oświadczył, że prawdopodobnie w ostatnich dniach Iran przeprowadził zmasowany atak cybernetyczny, podczas którego zaatakowanych zostało około 300 tys. stron internetowych, w tym strony agencji wywiadowczych CIA i Mossadu. Pozostawione ślady wskazują na Iran.
    6 września 2011 r. Korea Południowa zakupiła w Izraelu system 67 rakiet Spike NLOS, które do końca roku zostaną rozlokowane na granicy z Koreą Północną. Wartość kontraktu wynosi 43 mln USD.

7 września 2011 r. Shin Bet poinformowało, że w ciągu ostatniego miesiąca aresztowano kilkudziesięciu terrorystów z Hamasu, którzy byli członkami 13 różnych komórek przygotowujących zamachy w Izraelu. Jeden z ładunków wybuchowych zdołano przejąć na 24 godziny przed planowanym zamachem.
    7 września 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

7 września 2011 r. żydowscy osadnicy wymalowali w nocy obraźliwe hasła na pojazdach wojskowych i budynkach izraelskiej bazy wojskowej w Samarii. Była to zemsta za wyburzenie domów w osiedui Migron.
    7 września 2011 r. około 200 Palestyńczyków obrzuciło kamieniami przejście graniczne Bekaot w Samarii. Grupa 15 osób usiłowała siłą przekroczyć punkt kontrolny, zostali jednak powstrzymani przez izraelskich żołnierzy, którzy użyli gazu łzawiącego i granaty hukowe.

7 września 2011 r. egipska straż morska aresztowała izraelski jacht, który przepływał przez Cieśniny Tirańskie. Zatrzymano 4 Izraelczyków.
    7 września 2011 r. Bractwo Muzułmańskie wezwało egipskich i jordańskich dyplomatów do wydalenia izraelskich ambasadorów i zamrożenia porozumień z Izraelem.

8 września 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    8 września 2011 r. młody Izraelczyk obrzucił kamieniami konsulat Egiptu w Ejlacie, domagając się zdjęcia egipskiej flagi. Policja aresztowała napastnika i oskarżyła go o szkodzenie zaprzyjaźnionemu państwu.
    8 września 2011 r. dyrektor Banku Izraela Stanley Fischer powiedział, że kryzys w stosunkach z Turcją i wstrząsy geopolityczne spodziewane jeszcze w tym miesiącu stwarzają ryzyko dla rozwoju gospodarczego Izraela w najbliższym czasie.

8 września 2011 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód w rejonie wioski Beit Umar w Judei. Samochód został uszkodzony.

8 września 2011 r. po interwencji izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych, egipska straż morska zwolniła z aresztu 4 Izraelczyków z zatrzymanego w Cieśninie Tirańskiej jachtu.
    8 września 2011 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas złożył oficjalny list na ręce sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona z wnioskiem o uznanie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ "słusznego żądania narodu palestyńskiego" o uznanie ich państwa i przyznanie Autonomii Palestyńskiej pełnego członkostwa w ONZ. Wniosek będzie przedłożony Zgromadzeniu Ogólnemu na sesji zaplanowanej na 21 września br. Abbas ma zaplanowane wystąpienie na ostatni dzień sesji, w dniu 23 września.
    8 września 2011 r. Departament Stanu USA oficjalnie ogłosił, że Stany Zjednoczone zawetują każdą ofertę Autonomii Palestyńskiej w sprawie uznania państwa palestyńskiego przez ONZ.
    8 września 2011 r. turecki premier Tayip Erdogan powiedział, że od dziś tureckie okręty wojenne będą eskortować każdy turecki statek płynący z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. Turecki prezydent Abdullah Gul powiedział, że Turcja odwoła się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze w sprawie "zasadności blokady morskiej Strefy Gazy."

9 września 2011 r. minister obrony Ehud Barak wezwał palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa do powrotu do stołu rokowań bez wstępnych warunków.
    9 września 2011 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman ostrzegł premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, że "zapłaci" za swe groźby pod adresem jego kraju cenę, która "unaoczni mu wyraźnie, że nie warto z Izraelem zaczynać".
    9 września 2011 r. rządowe biuro antyterrorystyczne ostrzegło Izraelczyków przed podróżowaniem na Półwysep Synaj w Egipcie. Jako miejsca niebezpieczne wymieniono także Tunezję, Nigerię i Tadżykistan.
    9 września 2011 r. dyrektor Banku Israel Stanley Fischer powiedział, światowy wzrost gospodarczy spada, jednak wydaje się, że to jeszcze nie jest globalna recesja i jest możliwe, że taka recesja się nie zdarzy.

9 września 2011 r. współzałożyciel Hamasu, Mahmud al-Zahar powiedział, że jego organizacja może przenieść swoją główną kwaterę z Damaszku do Kairu. "Wszyscy Palestyńczycy w Syrii są w niebezpieczeństwie, nie tylko Hamas. Istnieje wiele możliwości organizacji centrali, i Egipt jest jedną z nich ... Gaza jest otwarta dla wszystkich, ale są liderzy, którzy nie mogą powrócić do Gazy."
    9 września 2011 r. żydowscy osadnicy podpalili wieczorem arabski namiot przy wiosce Susia w Judei. Ranny został 1 Palestyńczyk.

9 września 2011 r. kilkuset Egipcjan rozpoczęło rozbijać mur wzniesiony wokół ambasady Izraela w Kairze dla jej ochrony. Część muru została zniszczona. Policjanci i wojsko nie interweniowali. Tuż przed północą demonstranci wdarli się na dolne piętro ambasady i wyrzucali hebrajskie dokumenty przez okna na ulicę.
    9 września 2011 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon potwierdził swoje poparcie dla utworzenia państwa palestyńskiego. "Palestyńczycy i Izraelczycy mogą żyć obok siebie w pokoju i bezpieczeństwie. Popieram również niezależne, suwerenne palestyńskie państwo w Palestynie ... Do państw członkowskich należy decyzja, czy je uznać czy nie."
    9 września 2011 r. szefowa polityki zagranicznej Unii Europejskiej Catherine Ashton wezwała Turcję, aby "powstrzymała się od wszelkiego rodzaju gróźb, które mogą być przyczyną konfliktu i mogłyby doprowadzić do pogorszenia dobrych stosunków sąsiedzkich z Cyprem."
    9 września 2011 r. agencja Standard and Poor's podniosła rating kredytowy Izraela z A- na A+.

10 września 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział wieczorem, że Izrael będzie stał przy traktacie pokojowym z Egiptem, i podziękował Stanom Zjednoczonym za pomoc w przekonywaniu egipskiego rządu o konieczności podjęcia działań w celu zapewnienia ochrony ambasady Izraela w Kairze. "Atak na ambasadę Izraela w Egipcie był bardzo poważną sprawą, ale mogło być jeszcze gorzej, gdyby udało się im przedostać za ostatnie drzwi do naszych ludzi, którzy byli uwięzieni w ambasadzie ... Izrael będzie nadal przestrzegać porozumienia pokojowego z Egiptem. Współpracujemy z egipskim rządem. Dyplomaci powrócą do Egiptu.
    10 września 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na przedmieściach Aszkelonu.

10 września 2011 r. Palestyńczycy podpalili gaj oliwny przy żydowskim osiedlu Karmei Tsur w Judei. Pomimo interwencji strażaków gaj spłonął.

10 września 2011 r. egipscy komandosi przeprowadzili akcję bezpiecznej ewakuacji 6 pracowników ambasady Izraela w Kairze. Rano dotarli oni do Izraela.
    10 września 2011 r. tymczasowy egipski premier Essam Shraf zapowiedział podjęcie nadzwyczajnych środków w celu ochrony ambasady Izraela w Kairze i ukaranie osób odpowiedzialnych za wczorajszy atak na ambasadę. Odwołano z policji oficerów, którzy nie interweniowali podczas zajść przy ambasadzie.

11 września 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział z okazji rocznicy zamachu terrorystycznego na WTC w Nowym Jorku: "Prowadzimy walkę z terroryzmem, i nie ma żadnej wątpliwości że nie jest to konwencjonalna wojna. Jest to wojna z terroryzmem, wspieranym przez siły i reżimy radykalnego Islamu. Radykalny Islam zagraża umiarkowanym środowiskom islamskim i arabskim reżimom. Zagraża istnieniu państwa Izrael i będąc powiązany z radykalnymi reżimami, przynosi narzędzia terroryzmu - pociski i rakiety - do izraelskich cywilów ... Ta sieć posiada wiele głów, które zaprzeczają zasadom postępu i pokoju XX wieku i początku XXI wieku. Poprzez stosowanie terroryzmu, który nie zna granic i nie ma granic, starają się dokonać historyczne zmiany, historyczną regresję. Terroryzm jest ich narzędziem, dlatego musimy wiedzieć, że żyjemy w dekadzie terroryzmu, w której radykalny Islam usiłuje wbić się głęboko w przestrzeń pomiędzy wschodem a zachodem - a przede wszystkim działa w głębokim amoku w sercu naszego regionu ... Dzisiaj wisi nad nami wszystkimi, zagrażając reżimom i stabilności Bliskiego Wschodu, bezpieczeństwu Izraela, bezpieczeństwu Europy i Stanów Zjednoczonych, i moim zdaniem także bezpieczeństwu i stabilności Rosji oraz wielu innych krajów. Ta walka się nie skończyła. Jesteśmy nadal w jej środku. Jest jasne, że nieopisaną katastrofą byłoby zdobycie przez siły radykalnego Islamu ostatecznej broni - broni masowego rażenia. A terroryści zjednoczą się i będą wspólnie funkcjonować w ramach nuklearnego parasola chroniąc radykalne reżimy, nawet z użyciem narzędzi masowego rażenia, które nabędą ... Wszystkie państwa które aspirują do demokratycznego życia, które kochają życie, powinny się zjednoczyć i wspólnie działać przeciwko tej zarazie."
    11 września 2011 r. rząd Beniamina Netanyahu zatwierdził plan przesiedlenia 30 tys. Beduinów z nieuznawanych wiosek na pustyni Negew do oficjalnych osad Rahat, Khura i Ksayfe. Plan przewiduje wypłacenie odszkodowań i udzielenie pomocy finansowej osobom przesiedlanym. Tereny likwidowanych wiosek zostaną przeznaczone pod uprawy rolnicze i zabudowę miejską. W nowych osiedlach Beduini będą mieli lepsze warunki socjalne, jednak Beduini sprzeciwiają się planom rządowym i zapowiadają masowe protesty.

11 września 2011 r. niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle spotkał się w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem, usiłując przekonać Autonomię Palestyńską do rezygnacji z wystąpienia o uznanie państwa palestyńskiego przez ONZ.
    11 września 2011 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód przy wiosce Beit Ummar w Judei. Samochód został uszkodzony.

11 września 2011 r. skrajnie prawicowa żydowska organizacja La Ligue de Defense Juive (powiązana z Kach) rozpoczęła we Francji rekrutację żydowskich ochotników z doświadczeniem wojskowym do obrony żydowskich osiedli w Samarii i Judei po 20 września. Wszystkie koszty pokrywają francuscu darczyńcy. Ochotnicy mają przyjeżdżać do Izraela jako indywidualne osoby.
    11 września 2011 r. jordańskie siły bezpieczeństwa zwiększyły siły chroniące ambasadę Izraela w Ammanie. Działania podjęto w związku z planowanym marszem opozycjonistów na ambasadę. Przy ambasadzie rozmieszczono dwa pojazdy opancerzone oraz licznych policjantów.
    11 września 2011 r. egipska policja aresztowała 111 uczestników ataku na ambasadę Izraela w Kairze.

12 września 2011 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Guido Westerwelle, mówiąc, że do powstania niepodległego państwa palestyńskiego niezbędne są bezpośrednie negocjacje w celu zawarcia porozumienia pokojowego.
    12 września 2011 r. minister spraw strategicznych Moshe Yaalon powiedział, że "Palestyńczycy nie chcą przestrzegać swoich zobowiązań i nie uznają, że ostateczne porozumienie może zakończyć konflikt. Oni muszą zrozumieć, że popieranie terroryzmu przyniesie więcej przemocy. Musimy naciskać, aby warunkiem pokoju było wyrzeczenie się przez Autonomię Palestyńską terroru, wraz ze zmianą systemu edukacji, powstrzymaniem nienawiśc, podjęciem walki z terroryzmem oraz budowę instytucji rządowych ... Jeśli Palestyńczycy wystąpią w ONZ, naruszą porozumienia z Oslo i zintensyfikują walkę polityczną przeciwko Izraelowi, co pozwoli na nasilenie się przemocy. Wówczas Izrael będzie musiał działać w nowej rzeczywistości. Silnie zareagujemy na jakikolwiek atak."

12 września 2011 r. trzy tureckie okręty wojenne wpłynęły na wody wschodniego akwenu Morza Śródziemnego.
    12 września 2011 r. rosyjski ambasador w ONZ, Witalij Chorkin powiedział, że Rosja poprze deklarację niepodległości państwa palestyńskiego w Samarii, Judei i Jerozolimie.
    12 września 2011 r. amerykański prezydent Barack Obama powiedział, że wystąpienie Autonomii Palestyńskiej do ONZ nie spowoduje rzeczywistego powstania państwa palestyńskiego.

13 września 2011 r. premier Beniamin Netanyahu wizytował granicę izraelsko-egipską i powiedział, że budowa bariery granicznej zostanie skrócona o trzy miesiące i będzie skończona do września 2012 r. "Nasza granica z Egiptem jest granicą pokoju ... W celu utrzymania pokoju musimy chronić bezpieczeństwa i to jest powód budowy bariery."

13 września 2011 r. izraelski statek wycieczkowy "The Royal Iris" płynący z 800 pasażerami na wyspę Rodos w Grecji, napotkał tureckie okręty wojenny. Nie doszło do żadnego incydentu.
    13 września 2011 r. ambasador OWP w Stanach Zjednoczonych, Maen Areikat spotkał się z dziennikarzami w Waszyngtonie i powiedział, że Żydzi nie będą mogli mieszkać w przyszłym państwie palestyńskim.
    13 września 2011 r. turecki premier Recep Tayyip Erdogan powiedział podczas spotkania Ligii Arabskiej w Kairze, że uznanie państwa palestyńskiego "nie jest opcją, lecz obowiązkiem."

14 września 2011 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman ostrzegł przed "poważnymi konsekwencjami" jeśli Autonomia Palestyńska zwróci się do ONZ o uznanie państwa palestyńskiego. Dodał, że dotychczasowe ustępstwa Izraela nie przyniosły pokoju. "Zgadzaliśmy się na wszystkie żądania, a co dostaliśmy w zamian? Otrzymaliśmy tylko większy rozlew krwi w Intifadzie. Barak był odpowiedzialny za nagłe wycofanie się w 2002 roku ze strefy bezpieczeństwa w południowym Libanie, pozwalając Hezbollahowi na budowę swojej armii terrorystycznej i rozpoczęcie drugiej wojny libańskiej z Izraelem w 2006 roku. On również poparł wycofanie Żydów i Sił Obronnych Izraela ze Strefy Gazy. W zamian otrzymaliśmy jeszcze bardziej intensywny ostrzał rakietowy, który zbliża się do metropolii Tel Awiwu. Oddanie wszystkich ziem zajętych przez Izrael w wojnie sześciodniowej w 1967 roku również nie przyniesie pokoju."
    14 września 2011 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się z szefem polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Catherine Ashton. Podczas godzinnego spotkania omówiono kwestię konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Następnie Barak spotkał się z wysłannikiem Kwartetu Bliskowschodniego, Tony Blair'em.

14 września 2011 r. wysoki przedstawiciel Hamasu, Salah al-Bardaweel powiedział, że Hamas odrzuca plan Mahmouda Abbasa zwrócenia się do ONZ o uznanie państwa palestyńskiego w Samarii, Judei i Strefie Gazy. Podkreślił, że państwo palestyńskie powinno powstać na terenie całej historycznej Palestyny. Dodał, że uznanie przez ONZ państwa palestyńskiego będzie także oznaczać uznanie granic państwa żydowskiego, "które powstało na skradzionych ziemiach i nadal nie ma granic." Dodał, że jeśli powstanie ograniczone terytorialnie państwo palestyńskie, wówczas "palestyński ruch oporu nie będzie mógł oddać żadnego strzału do izraelskich okupantów."
    14 września 2011 r. Palestyńczycy podłożyli popołudniem ogień przy żydowskim osiedlu Beit El w Samarii. Izraelscy żołnierze stwierdzili też, że doszło do próby wycięcia przejścia w ogrodzeniu osiedla.

14 września 2011 r. nastąpiło otwarcie ambasady Izraela w Ghanie. Ambasada została zamknięta po wojnie Jom Kippur w 1973 r. Ambasador Szaron Bar-Li powiedział, że "tutaj jest miłość i prawdziwa przyjaźń dla Izraela ... W mojej rozmowie z prezydentem Ghany usłyszałem, że tutaj są izraelscy biznesmeni, wzajemne wizyty i dobre stosunki. Wszystko czego brakuje to ambasadora."
    14 września 2011 r. jordański minister spraw zagranicznych Nasser Judeh powiedział, że Jordania poprze palestyńskie dążenia do uznania swojej państwowości w ONZ, chociaż wolałaby drogę poprzez bezpośrednie negocjacje.
    14 września 2011 r. turecki premier Recep Tayyip Erdogan spotkał się w Kairze z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem, któremu powiedział, że jest najwyższy czas aby palestyńska flaga zawisła w ONZ.
    14 września 2011 r. wielki mufti Egiptu, szejk Ali Gom'a potępił ostatnie zamieszki przed ambasadą Izraela w Kairze. "Ostatnie wydarzenia w izraelskiej ambasadzie są w sprzeczności z egipskim charakterem, który jest oparty na moralności."
    14 września 2011 r. w nocy przeprowadzono ewakuację ambasady Izraela w Ammanie (Jordania). Przyczyną były względy bezpieczeństwa przed zapowiadaną dużą manifestacją anty-izraelską.

15 września 2011 r. duży pożar wybuchł w sortownii śmierci w strefie przemysłowej Segula w Petach Tikva.

15 września 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus przy wiosce El-Aroub w Judei. Autobus został uszkodzony.

15 września 2011 r. około 400 Jordańczyków demonstrowało wieczorem przed ambasadą Izraela w Ammanie. Demonstracja przebiegła spokojnie.
    15 września 2011 r. podczas meczu piłkarskiego drużyn Maccabi Tel Aviv z Turkish Besiktas, doszło w Istanbule do antyizraelskiej demonstracji.

16 września 2011 r. biuro premiera Beniamina Netanyahu wydało oświadczenie krytykujące "jednostronne" posunięcie palestyńskiego przywódcy Mahmouda Abbasa, który ma za tydzień wystąpić o uznanie pełnego członkostwa państwa palestyńskiego w ONZ. "To nie jest droga do pokoju ... Pokoju nie można osiągnąć przez jednostronne posunięcia w ONZ ... Nie można osiągnąć pokoju, sprzymierzając się z terrorystyczną organizacją Hamas."
    16 września 2011 r. Siły Obronne Izraela zaczęły powoływać do służby żołnierzy rezerwy. Działania podjęto w obawie przed możliwością wybuchu masowych palestyńskich zamieszek, które są oczekiwane po wystąpieniu Autonomii Palestyńskiej o uznanie państwa palestyńskiego przez ONZ. Jako pierwsi powołania otrzymali żołnierze Brygady Beniamin, którzy są doświadczeni w działaniach w Samarii i Judei. Przygotowywane jest podniesienie gotowości bojowej trzech kolejnych brygad rezerwy.

16 września 2011 r. palestyński terrorysta zranił rano nożem żydowskiego turystę w pobliżu wioski Kursa w Samarii. Inni turyści zastrzelili napastnika. Na odgłos strzałów kilkudziesięciu Palestyńczyków wszczęło zamieszki przy sąsiednim żydowskim osiedlu Esh Kodesh, podpalając uprawy rolne i rzucając kamieniami w osiedle. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy przybyli na miejsce zdarzenia.
    16 września 2011 r. około 150 Palestyńczyków demonstrowało przeciwko barierze bezpieczeństwa w wioskach Na’alin i Nabi Saleh w Samarii. Demonstranci obrzucili kamieniami izraelskich żołnierzy.
    16 września 2011 r. palestyński przywódca Mahmoud Abbas wezwał Palestyńczyków, aby unikali przemocy przed uznaniem przez ONZ państwa palestyńskiego. "Wszystkie marsze muszą odbyć się bez przemocy. Musimy unikać siły i unikać wciągnięcia się w przemoc. Nie dajmy im wymówki. My chcemy jedynie państwa."

16 września 2011 r. rano izraelski ambasador Daniel Nevo powrócił do ambasady w Ammanie (Jordania).

17 września 2011 r. tysiąc nagich Izraelczyków wzięło udział rano w sesji zdjęciowej zorganizowanej o świcie na plaży nad Morzem Martwym. Organizatorem sesji fotograficznej był Spencer Tunick.

17 września 2011 r. około 300 Palestyńczyków demonstrowało przy przejściu granicznym Kalandia, okazując swoje poparcie dla powstania państwa palestyńskiego.

18 września 2011 r. nieznani sprawcy podpalili synagogę w dzielnicy Ramot w Jerozolimie.
    18 września 2011 r. dyrektor Banku Izraela, Stanley Fisher powiedział, że "sytuacja na świecie jest niezwykle trudna. Różnica pomiędzy obecnym a kryzysem gospodarczym z 2008 roku jest taka, że wszyscy wykrozystali większość środków ... Rynki są pewne, że Grecja i Irlandia nie będą w stanie udźwignąć swojego zadłużenia."

18 września 2011 r. palestyński negocjator Nabil Sha'ath powiedział, że Autonomia Palestyńska nie może uznać Izrael jako państwo żydowskie, ponieważ "dwadzieścia procent mieszkańców Izraela nie jest Żydami, i to jest także ich państwo." Palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas dodał, że zgodnie z inicjatywą Arabii Saudyjskiej do Izraela powinno powrócić 5 mln palestyńskich uchodźców, dlatego nie może to być państwo żydowskie.
    18 września 2011 r. Palestyńczycy rzucili wieczorem bombę zapalającą w bramę wjazdową do żydowskiego osiedla Itamar w Samarii.

18 września 2011 r. nastąpiło otwarcie ambasady Izraela w Ammanie (Jordania).
    18 września 2011 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Nowym Jorku z palestyńskim premierem Salam Fayyadem. Omówiono kwestie dyplomatyczne i współpracy w sprawach bezpieczeństwa.
    18 września 2011 r. norweski minister spraw zagranicznych Jonas Gahr Store poinformował, że Norwegia poprze w ONZ propozycję utworzenia niepodległego państwa palestyńskiego.
    
18 września 2011 r. wysłannik Kwartetu Bliskowschodniego Tony Blair powiedział, że jedynym sposobem na powstanie suwerennego państwa palestyńskiego są negocjacje pokojowe.

19 września 2011 r. biuro premiera Beniamina Netanyahu poinformowało, że premier podczas przemówienia w ONZ powie, że państwo palestyńskie musi uznać Izrael jako żydowską siedzibę narodową.
    19 września 2011 r. wiceminister spraw zagranicznych Danny Ayalon powiedział, że Izrael jest zainteresowany wspieraniem rozwoju gospodarki Autonomii Palestyńskiej, jednak wystąpienie do ONZ o uznanie państwa palestyńskiego bez wcześniejszych negocjacji, może mieć wpływ na zmianę tego stanowiska. "Przyszła pomoc i współpraca może być poważnie i nieodwracalnie naruszona." Ayalon wezwał społeczność międzynarodową do wywarcia nacisku na Palestyńczyków, aby nie wybierali drogi jednostronnych kroków i powrócili do stołu negocjacji. Ayalon dodał, że jednostronne uznanie państwa palestyńskiego będzie miało daleko idące skutki prawne. "Państwo Izrael podpisało z Organizacją Wyzwolenia Palestyny porozumienie z Oslo, które stworzyło Autonomię Palestyńską. W momencie naruszenia tego porozumienia, Izrael nie będzie miał absolutnie żadnych zobowiązań wobec sztucznie utworzonego tzw. państwa palestyńskiego."
    19 września 2011 r. doszło do zamieszek demonstrantów z miasteczka namiotowego w Tel Awiwie, którzy starli się z policją. Aresztowano 13 demonstrantów.
    19 września 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

19 września 2011 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że sytuacja mieszkańców Autonomii Palestyńskiej po proklamacji niepodległego państwa palestyńskiego będzie bardzo trudna.
    19 września 2011 r. konwój około 50 arabskich samochodów przejechał przy żydowskim osiedlu Negohot w Judei. Z samochodów powiewały flagi OWP, a Palestyńczycy trąbili i krzyczeli obraźliwe hasła. Żołnierze ochrony nie interweniowali.

19 września 2011 r. czterech izraelskich dyplomatów powróciło do ambasady Izraela w Kairze (Egipt).
    19 września 2011 r. sekretarz stanu USA, Hillary Clinton wezwała Turcję do "pozostawienia otwartych drzwi" do poprawienia stosunków z Izraelem, aby zapobiec dalszemu pogarszaniu się stosunków między dwoma sojusznikami Stanów Zjednoczonych. Równocześnie USA poparły prawo Cypru do poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.
    19 września 2011 r. amerykański kongresmen Joe Walsh złożył projekt uchwały (popierana przez 30 kongresmenów) popierający prawo Izraela do aneksji Zachodniego Brzegu Jordanu w przypadku wystąpienia Autonomii Palestyńskiej z wnioskiem o uznanie państwa palestyńskiego przez ONZ.
    19 września 2011 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Nowym Jorku z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-moonem, informując go, że będzie realizował plan dążący do uznania pełnego członkostwa w ONZ dla państwa palestyńskiego. Ban Ki-moon wezwał Palestyńczyków i Izraelczyków do wznowienia negocjacji.
    19 września 2011 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas w wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej Fox News powiedział, że jest gotów do negocjacji z Izraelem. Zastrzegł jednak, że punktem wyjścia powinny być granice z 1967 r.

    19 września 2011 r. francuski minister spraw zagranicznych Alain Juppe powiedział, że naruszenie status quo między Izraelem a Autonomią Palestyńską "stwarza ryzyko eksplozji przemocy."
    19 września 2011 r. Arabia Saudyjska przyznała 200 mln USD pomocy finansowej dla Autonomii Palestyńskiej.

20 września 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że trzeba rozpocząć negocjacje pomiędzy Izraelem a Autonomią Palestyńską. Dodał jednak, że "nie chcemy kawałka papieru, ale chcemy prawdziwy pokój, który będzie obowiązywał i nie rozpadnie się przed jego podpisaniem."
    20 września 2011 r. prezydent Szimon Peres przeprowadził rozmowy telefoniczne z prezydentami Austrii oraz Bośni i Hercegowiny. Peres powiedział, że państwo palestyńskie może powstać jedynie na drodze bezpośrednich negocjacji pokojowych.
    20 września 2011 r. szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela, gen. Benny Gantz powiedział, że Izrael musi zachować ścisłą kontrolę nad rozwojem sytuacji na Bliskim Wschodzie. "Musimy się przygotować na dramatyczne zmiany w naszym regionie ... może się zmienić mapa strategiczna Bliskiego Wschodu, z ewentualnymi zagrożeniami i nowymi wyzwaniami."

20 września 2011 r. kilkuset Palestyńczyków zorganizowało rano marsz z wioski Surif na żydowskie osiedle Tekuma w Samarii. Marsz zatrzymał się na blokadzie izraelskich żołnierzy. W południe drugi marsz wyruszył z wioski Assira al-Kabaliya na żydowskie osiedle Itzhar w Samarii. Doszło do starć z żydowskimi osadnikami.
    20 września 2011 r. palestyński minister spraw zagranicznych Riad al-Malki wezwał Izrael do natychmiastowego wznowienia negocjacji. "Netanyahu musi w terminie nie przekraczającym sześć miesięcy zaakceptować wszystkie nasze warunki i wstrzymać działalność osiedleńczą, w tym we Wschodniej Jerozolimie. W przeciwnym razie nie dojdzie do żadnych poważnych i wiarygodnych negocjacji z międzynarodowymi gwarancjami."
    20 września 2011 r. kilkuset żydowskich osadników przemaszerowało popołudniem z osiedla Beit El w stronę miasta Ramallah w Samarii. Demonstranci spalili kilka flag OWP. Poseł Michael Ben Ari powiedział przez megafon: "Dostarczyliśmy tutaj wiadomość dla Netanyahu! Nie masz uprawnień aby dawać komukolwiek jakieś koncesje. Ziemia Izraela nie należy do ciebie, należy do narodu Izraela ... Nie możesz pozwolić terrorystom w garniturach przyjeżdżać tutaj i pozwolić im na założenie terrorystycznego państwa." Do podobnego marszu doszło w osiedlu Kiryat Arba w Judei pod hasłem: "Jesteśmy i pozostaniemy tutaj!"

20 września 2011 r. po telefonicznym ostrzeżeniu o podłożeniu bomby ewakuowano konsulat Izraela w Marsylii (Francja).

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Sprawa Palestyny w ONZ

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2011-2012 by Gedeon