PAŹDZIERNIK - GRUDZIEŃ 2019 r.  -  HISTORIA
  - lipiec-wrzesień 2019 r.
 - październik-grudzień 2019 r.

Wiadomosci z Izraela

 

1 października 2019 r. - Rosz Haszana II.
    1 października 2019 r. wieczorem zespół negocjacyjny Niebieski i Biały oświadczył, "że ponieważ jej żądania nie zostały spełnione, jutro nie odbędzie się żadne spotkanie z Likudem. Odpowiednie spotkanie odbędzie się później w tym tygodniu lub w przyszłym tygodniu. W tych okolicznościach nie ma już miejsca na spotkanie przywódców partii, Benny'ego Gantza i premiera Benjamina Netanjahu." W odpowiedzi zespół negocjacyjny Likudu wydał oświadczenie: "Jesteśmy zszokowani decyzją Niebieski i Biały o zerwaniu negocjacji i odwołaniu spotkań premiera Netanjahu i Gantza oraz zaplanowanego na jutro spotkania zespołów negocjacyjnych. Niebieski i Biały postanowili zerwać negocjacje w sprawie rządu jedności i przejść do wyborów - wszystko dlatego, że Jair Lapid sterroryzował rząd jedności, gdyż nie zgadza się na rotację między Netanjahu i Gantzem, a jedynie rotację między nim a Gantzem."

2 października 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się rano z przywódcami prawicowego obozu, aby omówić sytuację w negocjacjach koalicyjnych z centrolewicową partią Niebieski-Biały. Pod koniec spotkania zdecydowano, że partie prawicowo-religijnego bloku będą kontynuować porozumienie, aby pozostać zjednoczonym blokiem.
    2 października 2019 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan zwołał nadzwyczajną naradę z wysokimi funkcjonariuszami policji na temat fali morderstw i przemocy w sektorze arabskim. Erdan uznał przemoc w sektorze arabskim za priorytet i polecił podjęcie działań w celu wyegzekwowania prawa w tym sektorze. "Poziom przestępczości i przemocy w społeczeństwie arabskim jest niestety nie do zniesienia i zajęcie się tym jest naszym najwyższym priorytetem. Jest to sytuacja wyjątkowa i należy ją zwalczać w taki sam sposób, jak walczy się z terroryzmem." W ciągu roku w sektorze arabskim doszło do 68 morderstw. Pod koniec odprawy podjęto decyzję o szeregu czynności operacyjnych w niektórych najbardziej niebezpiecznych obszarach, w których zostanie zaangażowanych kilkuset policjantów. Do walki z brutalną przestępczością skierowano Jednostkę Edgar i Jednostkę 33 z policyjnych sił specjalnych. Ponadto jednostka ds. zwalczania przestępczości gospodarczej zwiększy nacisk na przestrzeganie prawa w arabskim sektorze. Szczególny nacisk zostanie położony na zwalczenie wykroczeń drogowych w arabskich obszarach. Wszystkim działaniom towarzyszyć być zwiększona aktywność wywiadowcza, mająca na celu zapobieżenie dalszej działalności przestępczej.
    2 października 2019 r. po południem premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z liderem Israel Bejteinu Avigdorem Libermanem. Rozmowa dotyczyła możliwości współpracy w celu utworzenia rządu jedności. Obaj politycy umówili się na spotkanie w dniu jutrzejszym. Wieczorem Avigdor Liberman powiedział: "Należy zauważyć, że wszystkie nasze wysiłki mają na celu ustanowienie rządu jedności narodowej składającego się z trzech partii - Israel Beiteinu, Likudu i Niebieski & Biały. Wyraziliśmy to stanowisko przed wyborami, podczas wyborów, po wyborach, a nawet dziś w południe po spotkaniu liderów partii. Nie będziemy partnerami w żadnym innym rządzie. [...] Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje dziś państwo, to trzecia tura wyborów. Przekonamy się, że jeśli odbędą się nowe wybory, mapa polityczna nie zmieni się znacząco. Dlatego musimy znaleźć rozsądne rozwiązanie i odłożyć na bok nasze osobiste rozważania i własne ego. Dwustronne rozmowy Likudu z Niebieski i Biały są nadal możliwe. Możemy zrobić o wiele więcej niż to, co widzieliśmy do tej pory. Ale jeśli do Jom Kippur nie będzie przełom, Israel Bejtenu zaproponuje obu stronom własną propozycję. W każdym razie od Jom Kippur rozpoczniemy poważne działania w celu utworzenia rządu."

2 października 2019 r. wieczorem izraelscy komandosi wkroczyli do Ramallah, gdzie aresztowano kolejnych członków komórki terrorystycznej odpowiedzialnej za atak terrorystyczny w pobliżu żydowskiego osiedla Dolev w Samarii. Podczas aresztowań doszło do starć z mieszkańcami, którzy obrzucili kamieniami izraelskich żołnierzy. Ci odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.

3 października 2019 r. rano odbyło się spotkanie premiera Benjamina Netanjahu z przewodniczącym partii Israel Bejtenu Avigdorem Libermanem na temat rządu jedności. Po spotkaniu Israel Bejtenu wydało oświadczenie: "Na spotkaniu Lieberman stwierdził, że w świetle wyzwań bezpieczeństwa i ekonomicznych, powinien powstać rząd jedności, a dodatkowe wybory nie zmienią mapy politycznej. Właściwą ścieżką jest ustanowienie wspólnej płaszczyzny między Israel Bejtenu, Likudem i Niebieski-Biały, i dopiero wtedy omówienie podziału teczek gabinetu i rotację premiera."
    3 października 2019 r. Siły Obronne Izraela ujawniły, że w sobotę 14 września b.r. udaremniono próbę przemytu broni z Libanu do Izraela. W sobotę rano obserwatorzy polowi z 869 Batalionu zauważyli dwie podejrzanie zachowujące się osoby przy granicy po stronie Libanu. Wysłany na miejsce patrol zatrzymał po stronie Izraela podejrzaną osobę. Znaleziono także torby przerzucone przez granicę z Libanu. W torbach znaleziono około 40 pistoletów i amunicję.
    3 października 2019 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że firmy farmaceutyczne powiadomiły o braku możliwości zrealizowania wszystkich zamówień na szczepionki na grypę. Z tego powodu do Izraela przed końcem roku nie dotrą wszystkie zamowione szczepionki. Wynika to z globalnego niedoboru szczepionek.
    3 października 2019 r. Centralne Biura Statystyczne poinformowało, że we wrześniu 2019 r. odnotowano około 405 tys. przyjazdów turystycznych do Izraela, o 44% więcej niż we wrześniu 2018 r. i 46% więcej niż we wrześniu 2017 r. W okresie od stycznia do września 2019 r. odnotowano 3 mln 297 tys. przyjazdów turystycznych, w porównaniu do 2 mln 917 tys. w analogicznym okresie ubiegłego roku, co stanowi wzrost o 13%. Przychody z turystyki przyjazdowej we wrześniu wyniosły około 2,1 miliarda szekli, a od początku roku około 17 miliardów szekli. Rozkład przyjazdów turystycznych jest następujący: 356,5 tys. drogą lotniczą (o 40% więcej niż we wrześniu 2018 r. i 41% więcej niż we wrześniu 2017 r.) i 48,4 tys. drogą lądową (o 78% więcej niż we wrześniu 2018 r. i 84% więcej niż we wrześniu 2017 r.). Średnio każdego dnia do Izraela we wrześniu przyjeżdżało 31,5 tys. turystów (19,5 tys. we wrześniu 2018 r. i 21,6 tys. we wrześniu 2017 r.). Minister turystyki Jariv Levin powiedział: "Wrzesień kontynuuje wzrostowy trend turystyki z imponującymi wzrostami i rekordami miesięcznymi. Wprowadzamy Izrael na rynek całego świata zgodnie z naszą innowacyjną i ukierunkowaną strategią, i widzimy jej wyniki. Nadal rozwijamy nowe rynki, jednocześnie pracując nad utrzymaniem tradycyjnych rynków. W ostatnich latach turystyka stała się motorem wzrostu gospodarczego i poprawia nasz wizerunek na całym świecie."
    3 października 2019 r. po południem odbyło się spotkanie lidera partii Niebieski i Biały Benny Gantza z liderami Partii Pracy-Gesher, Amirem Peretzem i Orly Levy-Abekasis. Podczas spotkania Gantz przekazał Peretzowi i Levy'emu aktualne informacje na temat starań o utworzenie rządu. Cała trójka zgodziła się kontynuować współpracę i pozostać w kontakcie.
    3 października 2019 r. wieczorem skończył się drugi dzień przesłuchań premiera Benjamina Netanjahu. Rozprawa zostanie wznowiona w przyszłym tygodniu. Jeden z adwokatów premiera, Amit Haddad powiedział: "Wydaje się, że brakuje im dowodów na to, co usiłują stwierdzić, gdyż po prostu nie było żadnych przestępstw. Te trzy przypadki powinien ostatecznie zostać zamknięte." Inny adwokat premiera, Jossi Aszkenazi powiedział: "Rozprawa jeszcze się nie zakończyła, a w niedzielę poświęcimy jej kilka godzin. Dzisiaj skupiliśmy się na świadkach." Podczas przesłuchań adwokaci Netanjahu koncentrowali się głównie na kwestii świadków państwowych, argumentując, że na świadków wywierano bezprawną presję.
    3 października 2019 r. podczas inauguracyjnej sesji 22. Knesetu prezydent Reuven Rivlin powiedział: "Drodzy przyjaciele, w takich chwilach trudno jest mówić o spełnieniu marzeń, ale nawet przez chwilę nie powinniśmy zapominać, że je zrealizowaliśmy. Zrealizowaliśmy marzenie. Państwo Izrael jest cudem, i jest jednocześnie państwem żydowskim i demokratycznym. Jest domem dla nas wszystkich, bezpiecznym miejscem. Nigdy nie zapomnimy, gdzie i dlaczego ta podróż się rozpoczęła. Szanowni goście, moje wezwanie do utworzenia rządu szerokiej jedności spotkała się z krytyką ze strony lewicy i prawicy. Słyszę tę krytykę. Jest ona uzasadniona i zawiera pewną prawdę. Wiem, że rząd szerokiej jedności narodowej nie jest tym, na co głosował każdy obywatel Izraela. Wiem też, że jeśli powstanie taki szeroki rząd, niektórzy z was znajdą się w opozycji. A jednak z głębi serca i aby wypełnić moją rolę, jestem zmuszony o to prosić. Są takie momenty w życiu ludzi, kiedy prezydent jest zobowiązany, w ramach pełnienia swojej oficjalnej roli, aby interweniować. Kierować i kalibrować system, który stara się wrócić na właściwe tory. Tak jak prezydent Herzog powiedział, kiedy postanowił interweniować i utworzyć rząd jedności narodowej: 'Nasza demokracja jest w niebezpieczeństwie i bez demokratycznego reżimu opartego na woli większości narodu, państwo Izrael nie ma przyszłości. Największe niebezpieczeństwo czai się tutaj, w nas. Wynika to z braku tolerancji i dyskursu między osobami religijnymi jednego rodzaju i innego, lub między religijnymi a świeckimi, między różnymi tożsamościami etnicznymi, między różnymi narodami. I, ku naszemu wstydowi, pojawia się to już w przerażających oświadczeniach publicznych.' Tak powiedział prezydent Herzog i czasami czuje się tak, jakby mówił to dzisiaj. Moja władza też jest ograniczona. Nie mam nic oprócz słów. Mogę tylko zasugerować, aby spróbować zbudować mosty. Nie wiem też, czy jestem najbardziej odpowiednim mediatorem. Ale wiem, że stoimy w obliczu kryzysu w Domu Jakuba, sytuacji nadzwyczajnej dla bezpieczeństwa Izraela i społeczeństwa izraelskiego, sytuacji nadzwyczajnej dla izraelskiej demokracji: wszystkiego, co jest nam bliskie. Utworzenie rządu jest nie tylko życzeniem ludzi. Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach takich jak te, jest potrzebą ekonomiczną i bezpieczeństwa, o której nie wiedzieliśmy od wielu lat. Jak czytamy w Księdze Kaznodziei: 'jest czas, kiedy trzeba się zatrzymać i jest czas, aby porzucić, czas na rozerwanie i czas na zszycie, czas na milczenie i czas na rozmowę, czas na miłość i czas nienawiści, czas wojny i czas pokoju. Moi przyjaciele, współobywatele Izraela, wraz z frustracją związaną z impasem politycznym, w którym jesteśmy, wyniki wyborów są również odznaką szacunku dla społeczeństwa izraelskiego. Są czerwoną kartką od obywateli Izraela do ich wybranych przedstawicieli. Czerwoną kartką dla populizmu, dla systemu politycznego, który żywi się podsyca różnice między nami. Wy, wybrani przedstawiciele i przywódcy narodu, stajecie przed szansą na utworzenie szerokiego rządu. Takiego, który pozwoli nam odłożyć spory sporów na bok i współpracować nad znalezieniem obszarów porozumienia. Pracować dla naród Izraela, jego gospodarki i bezpieczeństwa, a tym samym, aby dać nam wszystkim szansę trochę odetchnąć. W tego rodzaju rządzie żadna ze stron nie będzie mogła atakować i delegitymizować inne. W tego rodzaju rządzie trzeba będzie robić rzeczy, które wpływają na rzeczywiste życie. Aby sprawić, że opieka medyczna będzie tańsza. Aby skutecznie radzić sobie z Hamasem, Hezbollahem i Iranem. Zwiększyć wydajność ekonomiczną. Poprawić opiekę nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Podnieść standardy edukacji. Stworzyć prawdziwie równe szansy dla osób żyjących na peryferiach społecznych i geograficznych. Zwalczać przestępczość i przemoc, które wypełniają arabską część społeczeństwa i stały się sytuacją kryzysową w kraju. Szeroki rząd tego rodzaju byłby dla nas wszystkim okazją do zapamiętania, że chociaż mogą istnieć między nami realne obszary niezgody, istnieje również szereg wyzwań, z którymi wszyscy możemy się zgodzić. Szanowni członkowie Knessetu, oczy państwa skierowane są na was. Wybory to najdroższy reality show w państwie - 1,7 miliarda szekli. Musicie pamiętać, że z każdymi kolejnymi wyborami wasze notowania będą prawdopodobnie spadać, podczas gdy wynik pozostanie taki sam. Jak powiedziałem wcześniej, nie mam magicznych rozwiązań. Ale ten naród potrzebuje rozwiązanie, potrzebuje liderów. Potrzebuje was. Zdecydował zaufać wam, którzy tu siedzicie. Strzeżcie tego zaufania, ponieważ nie ma nic cenniejszego. Bez niego, co się z nami stanie?" Wrażliwym okresem będzie 21 dni po tym, jak prezydent stwierdzi, że żaden z kandydatów zalecanych przez polityczne frakcje nie jest w stanie utworzyć nowego rządu. W tym okresie jakakolwiek grupa posiadająca 61 mandatów poselskich, będzie mogła zwrócić się do prezydenta, że jest gotowa do przyjęcia misji utworzenia rządu. Do tego nie będzie potrzeba rekomendacji ze strony innych partii politycznych. Jeśli nie uda się utworzenie rządu, parlament zostanie rozwiązany i dojdzie do trzecich wyborów.
    3 października 2019 r. wieczorem przywódcy prawicowego bloku podpisali dokument zobowiązujący tylko Benjamina Netanjahu do sprawowania urzędu premiera, gdyby nie udało się utworzyć rządu jedności z partią Niebieski i Biały. Przewodniczący partii Szas, minister Aryeh Deri wezwał Benny'ego Gantza do przyjęcia propozycji premiera Netanjahu dotyczącą rządu jedności.
    3 października 2019 r. drugi najważniejszy lider partii Niebieski i Biały, Jair Lapid powiedział, że jest gotów zrezygnować z bycia premierem, aby osiągnąć rząd jedności. "Izrael potrzebuje jedności. Nie wyborów. Netanjahu stara się, aby wszystko ciągnęło nas do wyborów. Jeden człowiek z trzema aktami oskarżenia stoi między nami a rządem jedności narodowej. Tego właśnie potrzebuje kraj. Ten kraj potrzebuje rządu jedności narodowej pod przewodnictwem Niebieski i Biały z Likudem, z Libermanem, i z Partią Pracy. Tak mówiliśmy podczas kampanii. W tym rządzie nastąpi rotacja. Benny Gantz będzie premierem przez pierwsze dwa lata. Nie ma innej opcji. Jesteśmy największą partią, a Netanjahu jest w trakcie rozprawy sądowej. Nie będziemy siedzieć w rządzie z premierem, który został postawiony w stan oskarżenia lub zostanie oskarżony o poważne zarzuty. Jeśli za dwa lata Netanjahu zakończy proces sądowy i zostanie oczyszczony ze wszystkich zarzutów, nie będzie problemu, aby powrócił. Mam nadzieję, że tak się stanie. Ze względu na rząd jedności rezygnuję z rotacji. Prowadzenie kraju to poważna sprawa. O wiele ważniejsza ode mnie."

3 października 2019 r. palestyński minister spraw zagranicznych Riad Malki powiedział, że Autonomia Palestyńska podejmie prawne i dyplomatyczne kroki, jeśli Izrael przeprowadzi aneksję części Judei i Samarii. "To, co powiedział Netanjahu, było nie tylko związane z kampanią wyborczą, ale wynikało z jasnej ideologicznej i politycznej wizji, którą on ma, i tylko czekał na odpowiedni czas, aby przedstawić takie oświadczenie i znalazł je w bezgranicznym poparciu ze strony administracji Stanów Zjednoczonych."
    3 października 2019 r. wieczorem izraelscy żołnierze zatrzymali 2 Palestyńczyków usiłujących przekroczyć granicę w północnej części Strefy Gazy. Znaleziono przy nich ukryte noże.

3 października 2019 r. Stany Zjednoczone zawarły kontrakt z izraelską firmą Elbit Systems Limited na dostawę systemów noktowizyjnych i różnych części zamiennych dla korpusu piechoty morskiej. Kontrakt ma wartość 23 mln $ i będzie realizowany przez amerykańską spółkę zależną Elbit Systems of America LLC w ciągu najbliższych 10 miesięcy . W ramach kontraktu Elbit dostarczy marines lornetki noktowizyjne Squad, która składają się z wysokiej jakości lornetki z białym wzmacniaczem obrazu z luminoforu, modułowego niechłodzonego czujnika termowizyjnego i wspólnego zewnętrznego źródła zasilania.

4 października 2019 r. palestyński minister spraw wewnętrznych Hussein al-Szejk poinformował, że zostało zawarte porozumienie z izraelskimi władzami, dzięki czemu w niedzielę Izrael przekaże Autonomii Palestyńskiej 1,5 mld szekli. Obie strony zgodziły się także na dalsze rozmowy w celu rozwiązania problemów finansów Autonomii Palestyńskiej. W tym celu zostanie powołany wspólny komitet. Szejk powiedział: "To krok w kierunku rozwiązania kryzysu, ale kryzys się nie skończył."
    4 października 2019 r. około 6 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż granicy w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie, bomby zapalające i urządzenia wybuchowe, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach zginął 1 Palestyńczyk.
    4 października 2019 r. palestyńscy terroryści zdetonowali wieczorem ładunek wybuchowy podłożony w pobliżu izraelskiego posterunku wojskowego przy arabskiej miejscowości Beit Ummar w północno zachodniej części Judei. Nikt nie został ranny. Izraelscy żołnierze wykryli później jeszcze jeden improwizowany ładunek wybuchowy, który zneutralizowali saperzy. Podczas przeprowadzania kontroli okolicy, Palestyńczycy zaatakowali kamieniami izraelskich żołnierzy przy mieście Beit Ummar. Lekko ranny został 1 żołnierz.
    4 października 2019 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety, które spadły wewnątrz strefy w pobliżu przejścia granicznego Kissufim na południu.

4 października 2019 r. indyjskie siły bezpieczeństwa zostały postawione w stan podwyższonego alarmu w New Delhi, w związku z informacjami wywiadu o przygotowaniach islamskiej grupy terrorystów z Pakistanu do ataku terrorystycznego na cele hinduskie i żydowskie w stolicy Indii. Do ataku może dojść w czasie zbliżających się świąt Jom Kippur i Sukkot. W związku z tym, indyjskie siły bezpieczeństwa zwiększyły ochronę licznych obiektów oraz nasiliły działania prewencyjne.
    4 października 2019 r. do synagogi w Berlinie (Niemcy) wtargnął uzbrojony w nóż arabski terrorysta, krzyczący "Allah Akbar!" Dwaj strażnicy synagogi natychmiast wyciągnęli broń i wezwali wsparcie niemieckiej policji. Policjanci obezwładnili o aresztowali napastnika, który okazał się 23-letnim Syryjczykiem.

5 października 2019 r. - Szabat.
    5 października 2019 r. w wielu rejonach kraju wystąpiły opady deszczu. Odnotowano je w Jerozolimie, Tel Awiwie, Holonie i Bat Yam, a później w Aszdod, Aszkelonie i Dimona na pustyni Negew. Wydano ostrzeżenie przed możliwością wystąpienia lokalnych gwałtownych powodzi w pustynnych rejonach.

5 października 2019 r. rzecznik Hamasu Hazem Qasem oskarżył rząd Autonomii Palestyńskiej w Ramallah o wdrożenie "rasistowskiej" polityki przeciwko Strefie Gazy. "Polityka dyskryminacji prowadzona przez rząd Mohammada Sztajjeha przeciwko Strefie Gazy pogłębia i komplikuje palestyński kryzys i tak na prawdę jest receptą na osłabienie palestyńskiej pozycji, przed którą stoi jedno z jej najpoważniejszych wyzwań." Hamas rządzi Strefą Gazy od 2007 r., kiedy w zbrojnym przewrocie usunął ze strefy siły al-Fatahu. Od tego czasu oba ugrupowania są uwikłane w zaciekłą rywalizację ze sobą. W październiku 2017 r. doszło do podpisania porozumienia w sprawie pojednania, zgodnie z którym Autonomia Palestyńska miała ponownie przejąć pełną kontrolę nad Strefą Gazy do grudnia tamtego roku. Termin ten został jednak początkowo przesunięty o 10 dni, a później natrafił na nieokreślone przeszkody i nigdy nie został wdrożony. Rząd Autonomii Palestyńskiej wdrożył jednak politykę licznych ekonomicznych kar przeciwko Strefie Gazy jako środek nacisku na Hamas.

6 października 2019 r. rano rozpoczął się trzeci dzień przesłuchań przed oskarżeniem premiera Benjamina Netanjahu, ze szczególnym uwzględnieniem sprawy dotyczącej relacji pomiędzy premierem a potentatem Arnonem Milchanem. Adwokaci premiera twierdzą, że relacje Aarona Milchana i Jamesa Packera z premierem były jedynie przyjaźniami, a rodzina Netanjahu tylko dzięki tym przyjaźniom otrzymała prezenty (cygara, szampany, itp.) o wartości kilkuset tysięcy szekli. Netanjahu jest oskarżany o przyjęcie tych prezentów w zamian za promowanie przedsiębiorców.
    6 października 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z ministrem bezpieczeństwa publicznego Giladem Erdanem i komisarzem policji Mottim Cohenem, aby uzgodnić przydzielenie dodatkowych sił w celu poprawienia egzekwowania prawa w arabskim sektorze i kontynuowania walki z przemocą. Premier wezwał przywódców arabskiego sektora do odpowiedzialnej współpracy z władzami w celu istotnej zmiany obecnej sytuacji. Dodał, że potępia liczne akty zabójstw i przemocy w arabskim sektorze oraz, że "wszyscy musimy działać odpowiedzialnie i współpracować, aby zwalczać przemoc".
    6 października 2019 r. minister spraw zagranicznych Israel Katz potwierdził, że trwają prace nad planem podpisania przez Izrael historycznego paktu o nieagresji z państwami Zatoki Perskiej. Taka umowa doprowadziłaby do zakończenia konfliktu z arabskimi sygnatariuszami i przyczyniła się do rozwoju współpracy regionalnej w celu osiągnięcia porozumienia pokojowego z Palestyńczykami. Plan ten został przedstawiony arabskim ministrom spraw zagranicznych i amerykańskiemu wysłannikowi Jasonowi Greenblattowi podczas ostatniej wizyty ministra Katza na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
    6 października 2019 r. po południem zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Obrady trwały przez 2,5 godziny. Spotkanie dotyczyło doniesień wywiadu, że Iran przygotowuje kolejny atak na Izrael. Podczas obrad doszło do sporu w sprawie transferu zaległych funduszy do Autonomii Palestyńskiej. Ministrowie Bezalel Smotrich i Ze'ev Elkin wyrazili zastrzeżenia do transferu pieniędzy, który poparli ministrowie Nadav Argaman i Mosze Kahlon, aby powstrzymać kryzys finansowy w Autonomii Palestyńskiej.
    6 października 2019 r. koncern Elbit Systems ogłosił, że podpisał kontrakt na dostawę wielopoziomowego systemu dronów powietrznych do nieokreślonego kraju Azji południowo-wschodniej. Wartość kontraktu wynosi 153 mln $. Dostarczonych zostanie ponad tysiąc dronów śmigłowych THOR, duża liczba dronów taktycznych Skylark LEX, Skylark 3 i Hermes 450 oraz naziemne stacje kontroli.

6 października 2019 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas zapowiedział, że ze wszystkimi palestyńskimi frakcjami omówi plany dotyczące nowych wyborów parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej, nie podał jednak żadnych ram czasowych. Zapowiedział także utworzenia komitetu, który skontaktuje się z komisją wyborczą, wszystkimi frakcjami politycznymi oraz izraelskimi władzami. "Wybory powinny odbyć się na Zachodnim Brzegu, Jerozolimie i Strefie Gazy."

7 października 2019 r. szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela gen. Aviv Kochavi powiedział wieczorem: "Nie pozwolimy na zaatakowanie państwa Izrael, a jeśli tak się stanie, zdecydowanie zareagujemy. Będziemy mieć oczy otwarte, dokonywać codziennych ocen oraz podejmować profesjonalne i odpowiedzialne decyzje prowadzące do pokonania zagrożeń i utrzymywania równowagi."
    7 października 2019 r. wieczorem zakończył się czwarty dzień przesłuchań w sprawie oskarżeń premiera Benjamina Netanjahu. Reprezentujący premiera adwokat Amit Haddad powiedział dziennikarzom: "Zajęliśmy się każdym z zarzutów i wykazaliśmy ich bezpodstawność. Mamy nadzieję i spodziewamy się, że po czterech długich dniach wszystkie sprawy zostaną zamknięte. Uważamy, że tak powinno być. Nasze roszczenia są prawdziwe. Teraz będziemy czekać na decyzję prokuratora generalnego." Adwokaci muszą teraz złożyć pisemne streszczenie ich stanowiska w sprawie wszystkich zarzutów, a następnie decyzję w sprawie postawienia ewentualnych zarzutów podejmie prokurator generalny Avichai Mandelblit.

7 października 2019 r. w nocy Palestyńczycy zaatakowali izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne w rejonie Nablusu w Samarii. Podpalono opony i obrzucono żołnierzy kamieniami oraz bombami zapalającymi. Żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny gumową kulą został palestyński dziennikarz.

8 października 2019 r. po południem transport publiczny w całym kraju został zatrzymany na czas święta Jom Kippur. Na Starym Mieście Jerozolimy rozmieszczono dodatkowe siły policyjne, a we Wschodniej Jerozolimie utworzono dodatkowe punkty kontrolne odcinając tę część miasta od Zachodniej Jerozolimy.

8 października 2019 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły całkowite zamknięcie terytoriów Autonomii Palestyńskiej i Strefy Gazy na czas święta Jom Kippur.

8 października 2019 r. Cypr poinformował, że zakupił cztery izraelskie taktyczne drony, które będą monitorować wody terytorialne w obronie przed działaniami Turcji. Wartość kontraktu wynosi 13 mln $.

9 października 2019 r. - Jom Kippur.
    9 października 2019 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Atak terrorystyczny przeciwko żydowskiej społeczności w Halle w Niemczech podczas najważniejszego święta naszego narodu Jom Kippur, jest kolejnym przejawem nasilania się antysemityzmu w Europie. W imieniu izraelskiego narodu przesyłam kondolencje rodzinom ofiar i życzę szybkiego powrotu do zdrowia rannych. Wzywam niemieckie władze do dalszego stanowczego działania przeciwko zjawisku antysemityzmu."
    9 października 2019 r. wieczorem lider Israel Bejteinu, Avigdor Liberman, przedstawił swój plan utworzenia rządu jedności. Plan Libermana obejmuje cztery kroki. W pierwszej fazie zostałby powołany wspólny zespół przedstawicieli trzech zainteresowanych partii (Likudu, Niebieski i Biały, oraz Israel Bejtenu) w celu sformułowania podstawowych zasad rządu jedności. Jeśli zostanie osiągnięte porozumienie co do podstawowych zasad, to w drugim etapie Liberman zażądałby przyjęcia prezydenckiego planu dotyczącego rotacji premiera. Pierwszym premierem byłby Benjamin Netanjahu, a drugim Benny Gantz. Trzecim etapem byłoby ustanowienie rządu jedności złożonego z trzech partii, który natychmiast podejmie działania w celu zatwierdzenia budżetu państwa na 2020 r. oraz wieloletniego planu rozwoju Sił Obronnych Izraela na kolejne 10 lat. Na czwartym etapie, w oparciu o istniejące podstawowe zasady i zatwierdzony budżet, do rządu mogłyby zostać przyjęte inne strony. "Aby zrealizować powyższy zarys, Netanjahu musi pożegnać się z założonym przez siebie blokiem partii religijnych, a Gantz musi zaakceptować prezydencki plan."

9 października 2019 r. prawicowy niemiecki terrorysta usiłował wtargnąć do synagogi w mieście Halle we wschodnich Niemczech, został jednak powstrzymany przez ochroniarzy. Napastnik nie mogąc wejść do synagogi otworzył ogień na ulicy i wrzucił granat na teren sąsiedniego żydowskiego cmentarza. Pierwszy niemieccy policjanci przybyli na miejsce ataku co najmniej po 10 minutach. W strzelaninie zginęły 2 osoby, a 2 zostały ranne. W czasie ataku wewnątrz synagogi przebywało około 70 wiernych, uczestniczących w modlitwach z okazji święta Jom Kippur. Napastnik prawdopodobnie chciał wrzucić granat do wnętrza synagogi, a następnie zabijać wiernych z broni palnej. Napastnikiem okazał się 27-letni Stefan Balite, prawicowy aktywista.
    9 października 2019 r. Europejski Kongres Żydów wieczorem wyraził swoje wielkie zaniepokojenie i potępienie atakiem terrorystycznym w pobliżu synagogi w mieście Halle we wschodnich Niemczech. "Ulżyło nam, że udało się uniknąć jeszcze większej tragedii. Najwyraźniej podjęto właściwe środki bezpieczeństwa w synagodze, dzięki czemu napastnik nie mógł wejść do pomieszczeń wewnątrz synagogi. Musimy jednak zrobić jeszcze więcej, aby zagwarantować, że tego typu ataki nie powtórzą się. Należy zwalczać radykalne ruchy poprzez surowsze środki egzekwowania prawa i przeznaczanie większych środków na edukację w kierunku tolerancji. Nasze myśli i modlitwy są z rodzinami zabitych. Rannym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia."

10 października 2019 r. minister bezpieczeństwa wewnętrznego Gilad Erdan powiedział rano: "To, co dzisiaj dzieje się w Niemczech, jest ogromnym znakiem ostrzegawczym. Nie rozdzielam tego od stanowiska niemieckiego rządu, który przyłączył się do działań przeciwko państwu Izrael w różnych instytucjach ONZ. Nowy antysyjonizm jest antysemityzmem. Bezpośrednia odpowiedzialność zawsze spoczywa na rządach, na których terytorium dochodzi do antysemickich incydentów. Świadczy to o mizerności niemieckiego rządu."
    10 października 2019 r. prezes Agencji Żydowskiej Icchak Herzog powiedział po strzelaninie w Halle: "Jesteśmy w erze dramatycznego wzrostu antysemityzmu. Niemiecki minister spraw zagranicznych powiedział mi, że są razem z nami w tej wspólnej walce. Zalecaliśmy przekazanie dodatkowych 10 milionów szekli na budżet bezpieczeństwa synagog, ale ten pomysł upadł, ponieważ rząd wciąż jest sparaliżowany."
    10 października 2019 r. prezydent Reuven Rivlin rozmawiał telefonicznie z niemieckim prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem. Rivlin powiedział: "Doceniamy wysiłki podejmowane przez niemieckie władze w celu ochrony i bezpieczeństwa niemieckich Żydów, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia, a walka musi przebiegać bez wahania i bez kompromisów. Doceniam waszą gotowość i postawę pani kanclerza, która odwiedzając synagogę w Berlinie okazała swoje osobiste poparcia dla żydowskiej społeczności. Jesteśmy partnerami w walce z antysemityzmem i neo-faszyzmem. Musimy z tego incydentu wyciągnąć wnioski, aby zapewnić, że nic podobnego nigdy już się nie powtórzy. Faszyzm, neo-faszyzm i antysemityzm są źródłem wielu zmartwień całego świata."
    10 października 2019 r. premier Benjamin Netanjahu potępił turecką inwazję na północną Syrię, ostrzegając przed czystkami etnicznymi syryjskich Kurdów. "Izrael zdecydowanie potępia turecką inwazję na kurdyjskie obszary w Syrii i ostrzega przed czystkami etnicznymi Kurdów przez Turcję i jej przedstawicieli. Izrael jest przygotowany na udzielenie pomocy humanitarnej dzielnemu ludowi kurdyjskiemu." Turcja rozpoczęła operację wojskową w północnej Syrii, zamierzając utworzyć strefę buforową o szerokości 30 km od własnej granicy. Po oczyszczeniu tego terenu z sił kurdyjskich, Turcja planuje przesiedlić tam około 3,5 mln uchodźców syryjskich, którzy znajdują się na jej terenie. Turcja zagroziła również Unii Europejskiej, że jeśli potępi ona tą operację w Syrii, to Turcja otworzy swoje granice, umożliwiając 3,6 mln uchodźców syryjskich przedostanie się do Europy.
    10 października 2019 r. premier Benjamin Netanjahu na uroczystości upamiętniającej ofiary Wojny Jom Kippur z 1973 r. powiedział: "Obecnym agresorem na Bliskim Wschodzie jest irański reżim z Teheranu. Iran dąży do zacieśnienia kontroli nad Libanem, Syrią, Irakiem, Jemenem i Strefą Gazy. Stale przygotowuje przerzuty niebezpiecznych bronii oraz atakuje swobodę żeglugi na międzynarodowych szlakach morskich. Zestrzelili duży amerykański dron, przeprowadzili bezprecedensowy atak na rafinerię Arabii Saudyjskiej. Iran wielokrotnie groził, że zetrze nas z mapy. Mówi wprost, że Izrael zniknie. Raz za razem próbuje nas zaatakować, musimy wiec być gotowi, aby uchronić się przed tym niebezpieczeństwem. Nigdy nie dążyliśmy do tego, by być samotnym narodem, ale od samego początku Wojny Jom Kippur byliśmy osamotnieni, i dopiero pod jej koniec otrzymaliśmy amerykańska pomoc. Podobnie jak w 1973 roku, wciąż bardzo oceniamy wsparcie Stanów Zjednoczonych, które w ostatnich latach znacznie wzrosło, a także ogromną presję gospodarczą wywieraną przez Stany Zjednoczone na Iran. Jednak zawsze pamiętamy i stosujemy podstawową zasadę, która nas prowadzi: Izrael musi umieć samodzielnie obronić się przed każdym zagrożeniem. Siły Obronne Izraela są gotowe zapobiec każdemu zagrożeniu, wykorzystując działania ofensywne i defensywne, wykorzystując swoją przytłaczającą siłę, broń i moc ducha. Jest to silny duch, którym obdarzyło nas pokolenie żołnierzy Wojny Jom Kippur."
    10 października 2019 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan poinformował, że w najbliższym czasie 620 dodatkowych policjantów zostanie przydzielonych do walki z przestępczością w arabskim sektorze. Dodatkowo oddział Lahav 433 zaangażuje się w walkę z przestępczością arabską w Izraelu.
    10 października 2019 r. wieczorem Komitet Centralny Likudu przegłosował poparcie dla Benjamina Netanjahu, jako jedynego kandydata Likudu na premeira. W głosowaniu wzięło udział około 300 członków partii. Rezolucja wzmacnia pozycję Netanjahu w obliczu nacisków ze strony partii Niebieski i Biały, aby stworzyć rząd jedności z Likudem, ale bez Netanjahu na jego czele.

10 października 2019 r. władze Autonomii Palestyńskiej poinformowały, że pomimo finansowego kryzysu, podjęto decyzję o sfinansowaniu odbudowy domów terrorystów, które zostały zburzone przez izraelską armię jako środek odstraszający. Odbudowa dotyczy domu Um Nasser Abu Hmeid, matki pięciu palestyńskich terrorystów, którzy wszyscy zamordowali Żydów. Jeden z nich zginął w ataku, a pozostałych czterech odbywa dożywotnie kary w izraelskich więzieniach. Odbudowa tego domu ma być ukończona do końca tego roku. Fatah wydał oświadczenie w tej sprawie: "Mahmoud Abbas wydał dziś rano bezpośrednią decyzję o szybkiej i natychmiastowej odbudowie domu rodziny Abu Hmeid. Jest to rodzina walcząca. Kłaniamy się tej rodzinie, historii jej walki i heroizmu. Dlatego minimum, jakie można zapewnić tej rodzinie, to stać przy niej i natychmiast odbudować zburzony dom." Autonomia Palestyńska każdego miesiąca przekazuje tej rodzinie 40,4 tys. szekli (10,8 tys. $) w ramach nagrody za działalność terrorystyczną. Obliczono, że ta rodzina otrzymała do tej pory 4 mln 155 tys. szekli, a pod koniec października b.r. jeden z synów spędzi w więzieniu 25 lat kary, co będzie oznaczało zwiększenie wypłat za niego z 8 tys. do 10 tys. szekli miesięcznie.

10 października 2019 r. niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer ostrzegł, że zagrożenie skrajnie prawicowym terroryzmem jest wysokie w Niemczech. "Niestety musimy zmierzyć się z prawdą, która już od pewnego czasu jest taka, że zagrożenie antysemityzmem, prawicowym ekstremizmem i prawicowym terroryzmem jest bardzo wysokie." Szef Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster powiedział: "Gdyby przed synagogą w Halle stała policja, człowiek ten mógłby zostać rozbrojony zanim zaatakowałby innych. Skandalem jest, że policja nie chroniła synagogi w Halle w takie święto jak Jom Kippur." Przedstawiciel niemieckiej policji Oliver Malchow odpowiedział na ten zarzut: "Musielibyśmy pilnować każdej synagogi, każdego kościoła, każdego meczetu, każdego świętego miejsca w Niemczech przez całą dobę, więc nie wiem, czy to był błąd, czy naprawdę tego nie można było przewidzieć," Niemiecki prawicowy terrorysta, który przeprowadził atak w Halle, miał w samochodzie około 4 kg materiałów wybuchowych, które zamierzał zdetonować w synagodze. Podczas ataku miał przymocowaną do hełmu kamerę i prowadził transmisję na żywo w Internecie (trwającą 30 minut transmisję oglądało ponad 2 tys. osób), aby zachęcić innych do skopiowania tego typu działań. Głównym celem ataku była synagoga w Halle. W jej wnętrzu znajdowało się około 80 Żydów, w tym 10 obywateli Stanów Zjednoczonych. Prokurator powiedział, że wstępne wyniki dochodzenia wskazują, że napastnik chciał zabić jak najwięcej ludzi wewnątrz synagogi.

11 października 2019 r. Israel Bejtenu poprosił Likud o spotkanie zespołów negocjacyjnych w celu ustalenia podstawowych zasad potencjalnego rządu jedności. Oded Forer powiedział: "Potrzeba utworzenia rządu jedności narodowej, wraz z licznymi wyzwaniami, przed którymi on stanie, zobowiązuje nas do niestrudzonej pracy nad tym zagadnieniem. Zwracamy się do was, abyśmy mogli zorganizować spotkanie naszych negocjatorów tak szybko, jak to tylko możliwe, aby omówić podstawowe zasady potencjalnego rządu. Musimy przeprowadzić poważną i dogłębną dyskusję, aby wypracować porozumienie we wszystkich głównych kwestiach, którymi będzie zajmował się rząd - w tym zasiłkami inwalidzkimi, podstawowymi świadczeniami socjalnymi dla seniorów, zastosowaniem suwerenności w Dolinie Jordanu, kwestiami bezpieczeństwa oraz stosunkiem państwa do religii. Jesteśmy do waszej dyspozycji, aby jak najszybciej zorganizować spotkanie naszych zespołów negocjacyjnych."

11 października 2019 r. około 5 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż granicy w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie, bomby zapalające i urządzenia wybuchowe, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach rannych zostało 31 Palestyńczyków.
    11 października 2019 r. izraelskie siły bezpieczeństwa odkryły schowek z bronią w obszarze Doliny Jordanu. Przejęto dużą ilość broni, w tym 19 pistoletów, 5 karabinów automatycznych Kałasznikow oraz amunicję.

11 października 2019 r. niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer ostrzegł, że istnieje podwyższone ryzyko kolejnych ataków ze strony skrajnie prawicowych środowisk w Niemczech. "Zagrożenie ze strony prawicowego antysemityzmu i terroryzmu w Niemczech jest podwyższone. Oznacza to, że taki atak może nastąpić w dowolnym momencie." Seehofer dodał, że w Niemczech jest około 24 tys. skrajnie prawicowych ekstremistów, z których połowa jest uznawana za niebezpieczną, z dużym prawdopodobieństwem posiadania broni palnej.

12 października 2019 r. - Szabat.

12 października 2019 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas zlecił Centralnej Komisji Wyborczej przygotowanie się do ogłoszenia w ciągu 90 dni wyborów parlamentarnych, a następnie wyborów prezydenckich w Autonomii Palestyńskiej.

12 października 2019 r. Liban oskarżył Izrael o wysłanie bezzałogowego drona, które przeprowadził zwiad nad południowymi przedmieściami Bejrutu, wykrozystywanymi jako bastion przez Hezbollah.

13 października 2019 r. przewodniczący religijnej partii Szas Arjeh Deri wezwał lidera partii Niebieski i Biały Benny'ego Gantza do przyłączenia się do rządu jedności i nie zmuszania Izraela do kolejnych wyborów. "Wzywam przywódcę Niebieski i Biały - byłeś szefem Sztabu Generalnego i większość swojego życia poświęciłeś sprawom bezpieczeństwa państwa. Podobnie jak ja, dobrze wiesz, że to ze względu na bezpieczeństwo państwa i bezpieczeństwo narodu, potrzebujemy silnego rządu. W imię odpowiedzialności za naród żydowski, wzywam cię, abyś usunął na bok wszelkie przeszkody polityczne. Na stole jest tylko jedna propozycja, prezydencki plan. Nie ma innej alternatywy niż katastrofa wyborcza. Jak najszybciej zakończmy negocjacje. Przestańmy marnować czas. Dołączcie do rządu jedności."

14 października 2019 r. - Sukkot I.
    14 października 2019 r. izraelska policja aresztowała palestyńskiego gubernatora Jerozolimy i sekretarza generalnego al-Fatah okręgu Jerozolimy. Poinformowano, że obaj zostali zatrzymani pod oskarżeniem prowadzenia działalności w imieniu Autonomii Palestyńskiej w Jerozolimie.
    14 października 2019 r. w wielu miejscach kraju wystąpiły przelotne opady deszczu.

15 października 2019 r. - Sukkot II.
    15 października 2019 r. w wielu miejscach kraju wystąpiły burze i opady deszczu. Na plaży Zikim, na północ od Strefy Gazy, piorun poraził 5 surferów. Wszystkich przewieziono do szpitala z rozległymi poparzeniami. Jeden z nich jest w stanie krytycznym. Wydano ostrzeżenie przed możliwością wystąpienia powodzi na pustynnych obszarach południa i wschodu kraju. Wieczorem doszło do lokalnych podtopień w mieście Sakhnin.
    15 października 2019 r. izraelska policja zwolniła z aresztu palestyńskiego gubernatora Jerozolimy Adnana Ghaitha i sekretarza generalnego al-Fatah okręgu Jerozolimy Szadi Mutoura. Zostali oni przesłuchani w sprawie w sprawie domniemanej nielegalnej działalności Autonomii Palestyńskiej w Jerozolimie.
    15 października 2019 r. lider Israel Bejteinu Avigdor Liberman powiedział, że nie zamierza popierać utworzenia lewicowego rządu, który będzie opierał się na arabskich ugrupowaniach spoza koalicji. Podkreślił, że Likud musi oddzielić się od religijnych i innych prawicowych partii, zanim będzie mógł negocjować z jego partią. "Nadal czekamy na odpowiedź zespołu negocjacyjnego Likudu w sprawie naszej propozycji o rozpoczęciu spotkań i sformułowania wspólnej płaszczyzny, która będzie akceptowalna dla większości Izraela. Niestety odpowiedź jeszcze nie nadeszła, więc mamy czas i cierpliwość. Poczekam." Premier Benjamin Netanjahu nie zwraca jeszcze prezydentowi Rivlinowi mandatu na utworzenie rządu, ponieważ oczekiwał na publiczne oświadczenie Avigdora Libermana sprzeciwiające się ustanowieniu lewicowego rządu opartego na arabskich partiach. Po wydaniu takiego oświadczenia Netanjahu może zwrócić mandat prezydentowi. Naftali Bennett wezwał lidera partii Niebieski i Biały Benny'ego Gantza do powrotu do stołu negocjacyjnego i utworzenia rządu jedności z Likudem, i premierem Netanjahu pierwszym w kolejności. "W powstałych okolicznościach należy jak najszybciej ustanowić szeroki i sprawiedliwy rząd jedności narodowej pod przewodnictwem Netanjahu i Gantza. Każda strona będzie musiała pójść na kompromis ... Netanjahu powinien być pierwszym z rotacji, ponieważ Gantz musi się jeszcze wiele nauczyć. Bycie premierem Izraela jest najtrudniejszą rolą na ziemi. Nie jesteśmy Belgią ani Finlandią, które mają miejsce na popełnianie błędów. Poważny błąd premiera Izraela może doprowadzić do prawdziwej katastrofy państwa żydowskiego. Gantz to rozumie."
    15 października 2019 r. wieczorem duchowy przywódca ruchu Szas, Rabin Szalom Cohen wysłał list do liderów partii Niebieski i Biały Jaira Lapida oraz Israel Bejtenu Avigdora Libermana, wzywając ich do zmiany stanowiska i rezygnacji ze sprzeciwu wobec ustanowienia rządu jedności obejmującego partie religijne. "Liberman i Lapid - powinniście wiedzieć, że nikogo nie nienawidzę. Pozdrawiam was z miłością. Jestem pewien, że nie chcieliście denerwować Boga, a jedynie chcieliście zdenerwować polityków, a dowodem na to jest to, że Bóg nie pozwolił wam stworzyć złego rządu."

15 października 2019 r. członek Komitetu Centralnego al-Fatah Hussein al-Szeik powiedział, że jedynym kandydatem ruchu Fatah w wyborach będzie 84-letni Mahmoud Abbas. Dodał, że Centralna Komisja Wyborcza Autonomii Palestyńskiej nadal prowadzi dyskusje, a po zakończeniu tego procesu Mahmoud Abbas wyznaczy datę wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Aby przeprowadzić wybory powszechne, Abbas potrzebuje zgody Hamasu na wznowienie kontroli nad Strefą Gazy. Hamas sprzeciwia się jednak przeprowadzeniu wyborów parlamentarnych, jeśli nie będą one częścią kompleksowej reformy instytucji Autonomii Palestyńskiej, w tym Palestyńskiej Rady Narodowej, i domaga się również ustanowienia nowego rządu, w którym znajdą się przedstawiciele Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Nacisk Hamasu na przystąpienie do OWP jest interpretowany jako próba przejęcia kontroli nad OWP od wewnątrz poprzez proces wyborczy.

15 października 2019 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy po raz drugi z rzędu obniżył prognozę wzrostu gospodarczego Izraela do 3,1% w 2019 r., po obniżeniu go z 3,5% do 3,3% w kwietniu b.r. Prognoza globalnego wzrostu gospodarczego spadła do najniższego poziomu od kryzysu gospodarczego w 2008 r., wynoszącego 3%.

16 października 2019 r. - Sukkot III.
    16 października 2019 r. przedstawiciel partii Niebieski i Biały, Ofer Szelah powiedział, że jego partia nie wyklucza utworzenia rządu mniejszościowego z arabską Wspólną Listą. "Benjamin Netanjahu nie ma i nigdy nie miał zamiaru utworzenia rządu. W ciągu dwudziestu dni, od kiedy otrzymał mandat, nie podjął żadnego realnego wysiłku. W chwili, gdy otrzymamy mandat, dołożymy wszelkich starań, aby utworzyć rząd. Społeczeństwo wie, że Netanjahu jest w drodze do sądu, nawet jeśli nie zostało to jeszcze publicznie ogłoszone. Nie mam pojęcia dlaczego Netanjahu nic nie robi w celu utworzenia rządu. Być może wie, że nie może tego zrobić. Nie wiem, dlaczego Netanjahu nic nie robi. Wiem jedno: Wszystko wskazuje na to, że w taki czy inny sposób w dniu w którym stanie przed sądem będzie nadal premierem. Być może zdecyduje, że trzecia tura wyborów odsunie ten proces o kilka miesięcy i doprowadzi cały kraj do chaosu Może to zapewni, że kiedy rozpocznie się jego proces sądowy, nadal będzie premierem. Jest to jedyne logiczne wytłumaczenie, jakie widzę. Musimy zrobić jedną rzecz i spróbujemy to zrobić po momencie otrzymania mandatu. Niebieski i Biały oraz Likud mogą utworzyć stabilny rząd, nawet bez innych partii. Możemy usiąść i zbudować rząd jedności i iść dalej do przodu. Jednak przez obecne warunki wstępne Likudu jest to niemożliwe. Nie będziemy zasiadać w rządzie, którego przywódca jest postawiony w stan oskarżenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby utworzyć rząd i uratować nas przed trzecią turą wyborów." Benny Gantz nie wykluczył przyjęcia propozycji prezydenta Rivlina dotyczącej utworzenia rządu jedności z Likudem, pod warunkiem, że Netanjahu wyznaczy konkretną datę, w której ogłosi niezdolność do samodzielnego utworzenia rządu. Premier Benjamin Netanjahu może podjąć decyzję o nie zwracaniu mandatu prezydentowi Reuvenowi Rivlinowi aż do następnego czwartku, kiedy skończy mu się czas na sformowanie rządu.
    16 października 2019 r. lider Israel Bejtenu Avigdor Liberman powiedział, że jego partia pięć dni temu wystosowała apel do partii Likud z prośbą o rozpoczęcie negocjacji w sprawie ustanowienia rządu jedności, ale do tej pory nie otrzymała żadnej odpowiedzi. "Likudu nie interesują żadne uzgodnienia lub nawet kwestia ustanowienia rządu jedności, a jedynie urząd premiera i inne stanowiska ministerialne."
    16 października 2019 r. ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że Jordania opóźni przejęcie enklawy Tzofar o kolejny rolniczy sezon (od 5 do 7 miesięcy). W ubiegłym roku jordański król Abdullah ogłosił, że nie zamierza przedłużać ważności załącznika do traktatu pokojowego z Izraelem z 1994 r., zgodnie z którym terytorium Tzofar miało przez okres przejściowy podlegać Izraelowi. Terytorium to miało powrócić pod kontrolę Jordanii 25 października b.r.
    16 października 2019 r. izraelska policja poinformowała, że przygotowuje nowe zasady działania w sektorze arabskim, które będą miały umożliwić skuteczną walkę z przestępczością w tym sektorze. Minister bezpieczeństwa wewnętrznego Gilad Erdan wyjaśnił, dlaczego w sektorze arabskim doszło do tak poważnego wzrostu przestępczości. "W sektorze żydowskim, kiedy otrzymujemy telefoniczną informację o przestępstwie, natychmiast udajemy się tam i zabezpieczamy miejsce. Jednak w sektorze arabskim policja czeka na wsparcie i siły specjalne. Zanim docieramy na miejsce zdarzenia, większość dowodów jest już sfałszowana. Nie wszystko jest winą tylko policji." Wskazano, że największym problemem jest duża ilość nielegalnej broni wśród izraelskich Arabów. "Większość incydentów ze strzelaniną jest wynikiem walk między arabskimi lub beduińskimi klanami i rodzinami, bardzo często są to stare waśnie i spory, które kończą się strzelaniną z ostrą amunicją. Wiele ofiar jest wynikiem samej tylko przynależności do któreś z rodzin. Wiele broni jest domowej roboty lub przemycanych z Zachodniego Brzegu. Będzie to wymagać innego podejścia z naszej strony." Zapowiedziano, że policja nie będzie już wdawać się żadne rokowania z przywódcami arabskich społeczności, a sprawy przestępstw z użyciem broni będą prowadzone do końca, aby zapewnić maksymalne wyroki dla przestępców.
    16 października 2019 r. wieczorem przywódcy obozu narodowego podpisali przysięgę, że nie dołączą do mniejszościowego rządu kierowanego przez Benny'ego Gantza, który miałby poparcie arabskiej Wspólnej Listy. "My, niżej podpisani, przywódcy Szasu, Zjednoczonego Judaizmu Tory i Żydowskiego Domu, zobowiązujemy się, że jeśli zostanie zaprzysiężony mniejszościowy rząd przy wsparciu Wspólnej Listy lub jakiejkolwiek jej części, nie dołączymy do tego rządu w jakimkolwiek momencie, będziemy głosować przeciwko niemu przy każdym głosowaniu i będziemy na wszelkie możliwe sposoby działać, aby go obalić. Dołączymy tylko do rządu kierowanego przez Benjamina Netanjahu, który obejmuje wszystkich niżej podpisanych sygnatariuszy, zarówno w rządzie prawicowym, jak i szerszym." Likud z zadowoleniem przyjął tą deklarację. "Ta obietnica stwarza sytuację, w której Gantz może utworzyć lewicowy mniejszościowy rząd przy wsparciu arabskich partii i wstrzymaniu się od głosu Libermana, ale nie będzie mógł się rozwijać i wkrótce upadnie. Jedynym możliwym rządem był i pozostaje szeroki rząd jedności narodowej, zgodny z konspektem prezydenta. Premier wzywa Benny'ego Gantza do osiągnięcia natychmiastowego porozumienia w sprawie utworzenia takiego rządu." Nowi prawicowi liderzy Naftali Bennett i Ajelet Shaked odmówili podpisania dokumentu, twierdząc, że ich zaangażowanie w blok Netanjahu jest zdecydowane i nie trzeba go przekładać na papier.

17 października 2019 r. - Sukkot IV.
    17 października 2019 r. premier Benjamin Netanjahu przedstawił propozycję ram porozumienia koalicyjnego Benny'emu Gantzowi, które zostało zaakceptowane przez partie religijne. Plan składa się z pięciu głównych punktów. (1) Bezpieczeństwo - w ciągu 6 tygodni gabinet bezpieczeństwa podejmie decyzję w sprawie zaktualizowanego wieloletniego planu bezpieczeństwa państwa, w tym decyzję o natychmiastowym uchwaleniu budżetu bezpieczeństwa na pierwszy rok kadencji rządu, nawet przed uchwaleniem budżetu państwa. (2) Gospodarka - rząd zatwierdzi cel dotyczący deficytu budżetowego i zmieni priorytety budżetowe, biorąc pod uwagę pilne potrzeby w zakresie bezpieczeństwa. Budżet państwa zostanie przyjęty nie później niż trzy miesiące od daty ustanowienia rządu. (3) Sprawy społeczne - rząd uzgodni podstawowe potrzeby społeczne, które zostaną sfinansowane z budżetu państwa. (4) Relacje religia-państwo - przez pierwszy rok zostanie utrzymany absolutny status quo. Rząd powoła specjalny zespół, który będzie omawiać kwestie dotyczące relacji religii z państwem. (5) Polityka - premier Benjamin Netanjahu i Benny Gantz przedstawią wspólne stanowisko w sprawie amerykańskiego planu pokojowego, w związku ze stosowaniem suwerenności Izraela w Dolinie Jordanu i na północy Morza Martwego. Ponadto partie religijne zgodziły się na spotkanie z Jairem Lapidem, który zajmuje drugie miejsce w partii Niebieski i Biały. Wydaje się jednak, że obecna propozycja nie posiada realnego potencjału, by przełamać impas w negocjacjach koalicyjnych, szczególnie w świetle faktu, że mandat Netanjahu do utworzenia rządu wygasa za niecały tydzień.
    17 października 2019 r. partia Niebieski i Biały wydała oświadczenie: "Niestety, zachowanie ustępującego premiera w ostatnim okresie wskazuje również, że jego droga nie polega na dążeniu do jedności, ale na dążeniu do immunitetu. Nie przypadkowo propozycja ustępującego premiera nie odnosi się do najważniejszej kwestii - utrzymania czystości prawa i praworządności. Nawet w ostatnich tygodniach Netanjahu nadal sprzeciwia się organom ścigania, mediom oraz państwowym agencjom, nie traktując tych systemów z należytą godnością."

17 października 2019 r. około 1,3 tys. ortodoksyjnych Żydów modliło się w nocy w grobowcu Józefa w Nablusie. Ich przejazd i modlitwy zabezpieczali izraelscy żołnierze, którzy odkryli improwizowany ładunek wybuchowy podłożony przy drodze. Saperzy zneutralizowali bombę. W starciach rannych zostało 3 Palestyńczyków.
    17 października 2019 r. izraelscy żołnierze zatrzymali nad ranem 3 Palestyńczyków w arabskiej miejscowości Beit Liqya w południowo zachodniej Samarii. Przejęto przy nich szereg urządzeń wybuchowych.
    17 października 2019 r. rano izraelscy żołnierze zestrzelili drona, który wystartował z południowej części Strefy Gazy i usiłował przelecieć nad granicą. Dron został zabrany przez ekspertów wojskowych do szczegółowego zbadania.
    17 października 2019 r. około 200 Palestyńczyków obrzuciło kamieniami grupę kilkudziesięciu Żydów, którzy przybyli do Doliny Shiloh w Samarii, aby obchodzić tam tradycyjne święto Sukkot. Izraelscy żołnierze po przybyciu na miejsce, ewakuowali Żydów i ogłosili cały obszar zamkniętą strefą wojskową. Doszło jednak do zamieszek, podczas których ranny został 1 żołnierz straży granicznej. Przebito także opony izraelskiego pojazdu wojskowego.

17 października 2019 r. Anti-Defamation League opublikowała nowy raport, z którego wynika, że najczęściej wykorzystywanym środkiem do szerzenia antysemityzmu są obecnie platformy mediów społecznościowych, które są celem skoordynowanych ataków tzw. trolli, wykorzystujących kluczowe funkcje tych platform do szerzenia nienawiści. Platformy te gwarantuję możliwość zachowania anonimowości użytkowników oraz możliwość posiadania wielu kont przez jedną osobę, dzięki czemu jeden użytkownik może wysłać wiadomość jednocześnie do wielu odbiorców. Platformy nie są przystosowane do szybkiego usuwania niebezpiecznych treści, gdyż istnieją na nich bardzo powolne procesy raportowania i usuwania zagrożeń lub niedozwolonych treści. Jonathan A. Greenblatt powiedział: "Ten raport pokazuje, że nienawiści w Internecie często ułatwiają same platformy społecznościowe. Wiemy, że nękanie i nienawiść w Internecie ma miejsce zarówno w Internecie, jak i poza nim, i głęboko wpływa na całe życie osobiste i zawodowe danej osoby. Bez konkretnych działań legislacyjnych kwestia ta będzie się nasilać, dlatego ADL jest zaangażowana w promowanie ulepszonych przepisów stanowych i federalnych."

18 października 2019 r. - Sukkot V.
    18 października 2019 r. w nocy w Izraelu wylądował sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Na lotnisku spotkał się z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Izraelu, Davidem Friedmanem i ambasadorem Izraela na Stany Zjednoczone Zvi Avinerem Vapni. Pompeo powiedział: "Dobrze jest być dzisiaj w Izraelu. Nie mogę się doczekać spotkań i dyskusji na szereg ważnych kwestii, w tym regionalnych wydarzeń i zagrożeń, a także bezpieczeństwa najbliższego sojusznika i partnera Ameryki." Głównym tematem spotkania z Benjaminem Netanjahu ma być rozwój wydarzeń w Syrii oraz dalsza potrzeba przeciwdziałania destabilizującemu zachowaniu reżimu irańskiego w regionie.
    18 października 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z sekretarzem stanu USA Mike'm Pompeo i ambasadora Stanów Zjednoczonych w Izraelu Davidem Friedmanem. Pompeo dzień wcześniej odwiedził Turcję, gdzie negocjował warunki zawieszenia broni w północnej Syrii. W oparciu o tą wiedzę omówiono aktualną sytuację w Syrii i w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń ze strony Iranu. Pompeo wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do odnowienia embarga na broń wobec Iranu, które wygaśnie w przyszłym roku. "Z powodu wadliwego porozumienia z Iranem embargo ONZ na broń dla Iranu wygasa za rok. Kraje takie jak Rosja i Chiny będą mogły sprzedawać irańską wyrafinowaną broń. Irański reżim będzie mógł sprzedawać broń komukolwiek. Spowoduje to nowy wyścig zbrojeń na Bliskim Wschodzie. Jeśli martwisz się teraz zachowaniem Iranu, wyobraź sobie, co Iran zrobi z zaawansowanymi pociskami, dronami, czołgami i odrzutowcami. Rada Bezpieczeństwa musi odnowić embargo na broń."
    18 października 2019 r. lider partii Niebieski i Biały Benny Gantz wezwał premiera Benjamina Netanjahu do zwrócenia mandatu na utworzenie rządu, nazywając dotychczasowe wysiłki na rzecz zbudowania koalicji stratą czasu. "Każdy, kto zapoznał się ze szczegółami złożonej wczoraj oferty, z pewnością zrozumie, że tak naprawdę Netanjahu nie oferuje prawdziwego partnerstwa, ale jest to tylko kolejnym zaproszeniem dla Niebieski i Biały, największej partii w Knessecie, do bycia mniejszym partnerem w rządzie. Nasze dołączenie do koalicji sprawiłoby, że zostalibyśmy strażakami, uśmierzającymi płomienie pozostawione przez rząd przed wyborami do 21. Knesetu. W najlepszym razie oferta Likudu jest zniekształceniem rzeczywistości; w najgorszym wypadku jest to przywództwo, które nie zrozumiało pragnień narodu, wyrażonych w ostatnich wyborach. Społeczeństwo chce zmiany. Jesteśmy w kraju, który jest zakładnikiem systemu, który nie działa. Wzywam Benjamina Netanjahu do zwrócenia prezydentowi Reuvenowi Rivlinowi mandatu na utworzenie nowego rządu. Każdy dzień, który mija, jest marnotrawstwem. Oddaj mandat prezydentowi, abym mógł utworzyć liberalny rząd jedności narodowej."

18 października 2019 r. około 4,5 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż granicy w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie, bomby zapalające i urządzenia wybuchowe, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach rannych zostało 69 Palestyńczyków.

18 października 2019 r. dwoje astronautów NASA odbyło spacer kosmiczny w celu przeprowadzenia pewnych napraw Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jednym z tych astronautów była Szwedka o narodowości żydowskiej Jessica Meir, której ojcem jest Izraelczyk.

19 października 2019 r. - Szabat i Sukkot VI.

19 października 2019 r. niemieckie władze poinformowały o działaniach podjętych na rzecz ochrony żydowskiej społeczności w tym kraju, po ataku terrorystycznym na synagogę w Halle. Tylko ciężkie ufortyfikowane drzwi synagogi uniemożliwiły napastnikowi wejście do synagogi podczas święta Jom Kippur. Wśród 16 krajów związkowych Niemiec, Turyngia i Hesja zgodziły się oddelegować uzbrojonych policjantów do ochrony synagog. W Bawarii synagogi dodano rutynowych tras patroli policji. Na poziomie federalnym minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer powiedział, że policja "będzie musiała przyjrzeć się scenie graczy korzystających z internetowych platform strzeleckich". Dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Kryzysowego Europejskiego Kongresu Żydów Ophir Revach powiedział: "W większych miastach Niemiec społeczności żydowskie otrzymują ochronę policji i dodatkowo zatrudniają firmy ochroniarskie. Ale małe społeczności, takie jak Halle, nie mają żadnej z nich, przez co są narażone. Właściwie, to nie ma potrzeby rozmieszczania żołnierzy z bronią i radiowozów przed synagogami. Technologię, w tym kamery monitoringu i dobre drzwi, takie jak te w Halle, można sprytnie wykorzystać w celu ograniczenia tego rodzaju obecności. Był to skuteczny pasywny środek bezpieczeństwa, który uratował życie, ale musi on być połączony z szybką reakcją i nadzorem sił bezpieczeństwa. Rozwiązaniem jest mądrzejsze wykorzystanie dostępnych zasobów, a nie rzucanie więcej żołnierzy i broni w celu ochrony żydowskich instytucji. Trwałe rozwiązania kosztuje zbyt wiele pieniędzy, a szczerze mówiąc, sprawcy atakują jedynie bardziej wrażliwe cele." We Frankfurcie społeczność żydowska płaci rocznie około 1,2 mln dolarów za prywatną firmę ochroniarską.

20 października 2019 r. - Sukkot VII.
    20 października 2019 r. szef Dowództwa Centralnego gen. Nadav Padan potępił nocne wydarzenia do których doszło przy żydowskim osiedlu Itzchar w Samarii. "Odpowiada za to niewielka garstka młodocianych przestępców, wobec których musimy działać bardzo surowo. Potępiam każde wydarzenie, w którym cywile atakują żołnierzy za pomocą przemocy fizycznej lub werbalnej. Bardzo poważnie podchodzę do ostatnich wydarzeń. Siły Obronne Izraela oraz siły bezpieczeństwa współpracują z Radą Regionalną Samarii, aby zapobiec takim zdarzeniom w przyszłości oraz zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom tego regionu." Szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi polecił ustalenie i zlokalizowanie wszystkich osób odpowiedzialnych i zaangażowanych w te nocne zajścia. Powiedział on, że "jest nie do pomyślenia, by żołnierze, którzy spędzają całe dni na ochronie osadników, byli zaatakowani przez osoby przez nich chronione." Postanowiono skoordynować odpowiednie działania we współpracy z policją i agencją bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet.
    20 października 2019 r. premier Benjamin Netanjahu opublikował w mediach społecznościowych film zatytułowany: "Tajny plan Gantza, Lapida i Libermana", który ostrzega przed utworzeniem lewicowego rządu we współpracy z arabskimi partiami. "Jak Gantz, Lapid i Liberman poradzą sobie z Iranem, Hezbollahem i Hamasem? Taka mniejszość to katastrofa. Tylko szeroki rząd jedności narodowej poradzi sobie z zagrożeniami."
    20 października 2019 r. przewodniczący partii Niebieski i Biały Benny Gantz, wezwał premiera Benjamina Netanjahu do niezwłocznego zwrotu prezydentowi Rivlinowi mandatu do utworzenia rządu. "Netanjahu, kampania wyborcza zakończyła się 17 września. Ponownie nie udało ci się utworzyć rządu. Zamiast marnować czas, oddaj mandat prezydentowi i pozwól nam ustanowić rząd liberalnej jedności, który zaopiekuje się obywatelami Izraela. Rząd, który będzie działał mądrze i odpowiedzialnie."
    20 października 2019 r. najnowszy raport OECD pokazał, że 50,9% Izraelczyków ma nadwagę, a 27% jest otyłych. Również około 35% dzieci ma nadwagę lub jest otyłych. Koszty leczenia związane z nadwagą wynoszą w Izraelu około 39 mld szekli rocznie.

20 października 2019 r. w nocy grupa około 30 żydowskich osadników zaatakowało kamieniami posterunek izraelskich żołnierzy na wzgórzu Kumi Ori przy żydowskim osiedlu Itzchar w środkowej części Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz. Przebito także opony pojazdu wojskowego. Żołnierze oddali strzały ostrzegawcze w powietrze, aby rozproszyć osadników. Incydent miał miejsce wkrótce po aresztowaniu mieszkańca osiedla pod zarzutem ataku na dowódcę patrolu wojskowego (w sobotę wieczorem kilku osadników miało zablokować wojskowy pojazd, otworzyć jego drzwi i grozić oficerowi). Rano większość mieszkańców osiedla Itzchar potępiła działania radykalnych prawicowych osadników.

21 października 2019 r. - Shmini Atzeres.
    21 października 2019 r. premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem o sytuacji w Syrii i innych bieżących wydarzeniach na Bliskim Wschodzie.
    21 października 2019 r. wieczorem prezydent Reuven Rivlin przyjął oświadczenie premiera Benjamina Netanjahu, że zwraca mandat na utworzenia rządu, ponieważ nie był w stanie tego zrobić. Zgodnie z Ustawą Zasadniczą, prezydent będzie teraz mógł przekazać mandat przewodniczącemu partii Niebieski Biały Beny Gantzowi, którzy otrzyma 28 dni na utworzenie rządu.

21 października 2019 r. izraelska delegacja przybyła do Manama w Bahrajnie, by wziąć udział w dwudniowej konferencji organizowanej przez Stany Zjednoczone w sprawie zapewnienie bezpieczeństwa morskiego i lotniczego w Zatoce Perskiej. W konferencji biorą udział przedstawiciele 60 państw, w tym Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także Australii i Wielkiej Brytanii. Izraelski analityk ds. bezpieczeństwa Lior Akerman powiedział, że "udział Izraela w konferencji jest ruchem politycznym, a nie wojskowym. Z militarnego i handlowego punktu widzenia Izrael nie jest zainteresowany bezpośrednią walką z Irańczykami w Zatoce Perskiej. Dlatego założono, że wkład Izraela będzie głównie w kwestie technologii, wywiadu i zapewnienie zaplecza logistycznego dla amerykańskich wojsk. Ta współpraca ma tę zaletę, że pokazuje światu, że Izrael nie boi się konfrontacji z Iranem."

22 października 2019 r. - Simchat Torah.
    22 października 2019 r. przewodniczący partii Niebieski i Biały Benny Gantz powiedział rano, że jest optymistycznie nastawiony do swoich szans na utworzenie nowego rządu, pomimo trwającego impasu w nowo wybranym parlamencie. Oczekuje się, że Gantz otrzyma mandat od prezydenta wieczorem jutrzejszego dnia.
    22 października 2019 r. przewodniczący Wspólnej Listy Arabskiej Ayman Odeh powiedział: "Dla nas wszystkie opcje są na stole, ale jednocześnie nie zrezygnujemy z naszych zasad. Przeciwnie, wszystkie opcje są na stole, ponieważ chcemy utrzymać nasze zasady. W 1993 r. istniał rząd Rabina. Dla nas, relatywnie rzecz biorąc, był to najlepszy rząd, w którym byliśmy. Jeśli Gantz pójdzie drogą Rabina, byłbym zaszczycony, mogąc podążać ścieżką Tufika Ziada, który był przewodniczącym bloku wspierającego rząd. Jednak to zależy od kierunku działań Gantza, czy wybierze pokój, równość i demokrację oraz sprawiedliwość społeczną. Ważne jest, aby wspomnieć, że wszystkie te rzeczy nie są tylko dla dobra arabskiej ludności. Pokój jest dobry dla wszystkich."
    22 października 2019 r. lider Israela Bejtenu Avigdor Liberman powiedział, że chociaż Benjamin Netanjahu oskarża Benny'ego Gantza o działania przeciwko utworzeniu prawicowego rządowi jedności, to w rzeczywistości sam premier sabotował rozmowy. "Być może był to najlepszy przykład pychy, braku szacunku i protekcjonalności. Netanjahu działał wyłącznie z osobistych motywów, pracował nad realizacją własnego planu, a nie obchodził go Izrael. W interesie Izraela leży uniknięcie kolejnej tury wyborów i utworzenie szerokiego liberalnego rządu jedności. Netanjahu kieruje się wyłącznie potrzebą realizacji własnych osobistych planów i ciągnie za sobą cały Likud. On nie chce utworzenia rządu, gdyż chce wyborów z własnych osobistych powodów. Nie może nas oskarżać o brak negocjacji, bo Israel Bejtenu apelował do niego zarówno na piśmie, jak i ustnie. Netanjahu utworzył mesjański ultraortodoksyjny blok, którego celem jest religijny przymus całego Izraela. Netanjahu jest zakładnikiem ultraortodoksów, i dla własnych korzyści politycznych zmienił swoje poprzednie stanowisko w sprawie wolności religijnej. Netanjahu razem ze mną głosował w pierwszym czytaniu ustawy o zaciągu studentów Jesziw, więc dlaczego wycofał się w drugim i trzecim czytaniu? Ponieważ jest zakładnikiem ultraortodoksów." Liberman odmówił ustosunkowania się do kwestii ewentualnego przystąpienia do koalicji rządowej Gantza, wspólnie z arabskimi partiami.

22 października 2019 r. czeski parlament przyjął rezolucję potępiającą wszelkie próby bojkotu Izraela i wszelkie formy antysemityzmu. Rezolucja została przyjęta w następstwie incydentów antysemickich w całej Europie i podobnej decyzji niemieckiego parlamentu. Izraelski minister spraw zagranicznych Israel Katz pochwalił ten ruch.

23 października 2019 r. wieczorem prezydent Reuven Rivlin udzielił Benny'emu Gantzowi mandatu do utworzenia następnego rządu. Rivlin wezwał partie polityczne do ustępstw, podczas gdy Gantz obiecał, że "spróbuje utworzyć szeroki liberalny rząd jedności. Musimy postępować odpowiedzialnie wobec obywateli Izraela i unikać nowych wyborów. W naszym rządzie jest miejsce na wszystkie elementy izraelskiego społeczeństwa. Z haredim musimy rozmawiać jak z braćmi, a moi religijni przyjaciele syjoniści są także gotowi na każde wyzwanie."
    23 października 2019 r. przewodniczący partii Niebieski i Biały Benny Gantz przeprowadził wieczorem serię rozmów telefonicznych z liderami partii prawicowych, umawiając się na rozmowy w sprawie utworzenia koalicji rządowej. Wieczorem podobne rozmowy przeprowadził z liderami Arabskiej Wspólnej Listy.

23 października 2019 r. palestyński sąd w Ramallah opublikował listę 51 stron internetowych, które mają zostać zablokowane w Autonomii Palestyńskiej z powodu "atakowania i oczerniania symboli Autonomii Palestyńskiej oraz publikowanie treści zagrażających bezpieczeństwu narodowemu". W ten sposób cenzura odetnie Palestyńczyków od kilku źródeł informacji, niewygodnych dla palestyńskich władz.

23 października 2019 r. libańskie media poinformowały, że rano Libańczycy zestrzelili izraelski bezzałogowy dron, latający w rejonie przygranicznej wioski Kila w południowym Libanie. Izrael potwierdził stratę drona. "Niedawno, podczas rutynowych operacji bezpieczeństwa na granicy, dron Sił Obronnych Izraela spadł w pobliżu granicy po stronie libańskiej." Prawdopodobnie za jego zestrzelenie odpowiada Hezbollah.

24 października 2019 r. szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi przedstawił nowy wieloletni plan bezpieczeństwa Sił Obronnych Izraela ostrzegając, że największe zagrożenia dla Izraela będą pochodzić z sił wspieranych przez Iran na północy. "Centralne wyzwanie Izraela leży na północnej arenie. Jego sednem jest umocnienie sił irańskich w Syrii oraz projekt rozwoju precyzyjnych rakiet. W obu sytuacjach jest to wysiłek kierowany przez Iran, z wykorzystaniem terytorium krajów o wyjątkowo słabych rządach. Przez wiele lat Hezbollah trzymał państwo libańskie w niewoli, utworzył swoją własną armię i jest siłą, która faktycznie określa politykę bezpieczeństwa tego kraju. Oprócz kontynuowania przygotowań do konfrontacji na północy, armia jest również świadoma potencjalnego wybuchu na południu, i to pomimo względnego spokoju panującego w ostatnich miesiącach wzdłuż granicy z Gazą. Izrael ma obecnie do czynienia z wieloma arenami i wrogami jednocześnie. Na arenach północnej i południowej sytuacja jest napięta i delikatna i może przerodzić się w konflikt - pomimo faktu, że nasi wrogowie nie są zainteresowani wojną. W rezultacie Siły Obronne Izraela przyspieszyły proces przygotowań w ostatnich miesiącach."
    24 października 2019 r. izraelska policja poinformowała, że od początku roku przejęto 4017 sztuk nielegalnej broni w całym kraju, z czego około 3600 sztuk broni przejęto w sektorze arabskim. Wśród przejętej broni znajduje się 526 pistoletów i 435 różnego rodzaju karabinów (przede wszystkim Karl Gustav i M-16). Przejęto także 137 karabinów maszynowych. Ogólnie rzecz biorąc, jest to wzrost 0 21% w porównaniu z minionym rokiem, co oznacza wzrost skuteczności działań policji. Znaczna część skonfiskowanej broni pochodzi z czarnego rynku przestępców lub z kradzieży z baz wojskowych, ale ostatnio odnotowano także wzrost przemytu broni z Egiptu, Jordanii i Syrii, oraz wzrost produkcji samoróbek w Judei i Samarii.
    24 października 2019 r. służby energetyczne poinformowały, że w związku z zapowiedzią gwałtownych burz w nadchodzącym weekendzie, w całym kraju zostaną wzmocnione służby awaryjne. Poproszono wszystkich użytkowników o zachowanie czujności i zgłaszania zerwanych linii energetycznych. Według prognoz służb meteorologicznych, w ciągu najbliższych kilku dni oczekuje się dużych opadów deszczu, które spowodują powodzie we wschodniej i południowej częsci kraju. Z tego powodu zaczęto wprowadzać całkowity zakaz wstępu do wielu rezerwatów przyrody.

24 października 2019 r. izraelskie siły bezpieczeństwa wyburzyły rano dom palestyńskiego terrorysty Jusefa Abu Hamida, który w maju 2018 r. zamordował izraelskiego żołnierza. Jego dom znajdował się w obozie uchodźców Al-Amari w Ramallah i został wówczas wyburzony, jednak palestyńskie organizacje zapewniły fundusze i odbudowały go. Obecnie dom terrorysty został ponownie wyburzony. Palestyński minister Hussein Asz-Szeik ogłosił, że dom Abu Hamida zostanie odbudowany.

24 października 2019 r. polski premier Mateusz Morawiecki wystosował list do Agencji Żydowskiej, w którym przysiągł, że jego rząd będzie zwalczał wszelkie formy antysemityzmu. Morawiecki potępił atak terrorystyczny na synagogę w Halle w Niemczech i zapewnił, że Polska pozostaje zaangażowana w zwalczanie antysemityzmu we wszystkich jego formach.

25 października 2019 r. w nocy prawicowy żydowski aktywista podpalił namiot należący do izraelskiej straży granicznej na wzgórzu Kippah Srugah przy żydowskim osiedlu Icchar w środkowej części Samarii. W namiocie nikogo nie było i nikt nie odniósł obrażeń, jest to jednak kolejny akt przemocy w tym regionie. Osadnicy uszkodzili także kilka samochodów w sąsiedniej arabskiej wiosce Jatma.
    25 października 2019 r. do Strefy Gazy wjechał wysłannik Kataru Mohammed Al-Emadi, który będzie nadzorować dystrybucję kolejnej transzy pomocy finansowej. Zapozna się on także z postępami prac finansowanych przez Katar, z których najważniejszym jest rozbudowa linii energetycznej zasilającej Strefę Gazy.
    25 października 2019 r. około 4 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż granicy w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie, bomby zapalające i urządzenia wybuchowe, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach rannych zostało 50 Palestyńczyków.

25 października 2019 r. ukraiński rząd poinformował, że otworzy przedstawicielstwo dyplomatyczne w Jerozolimie, które będzie nosić oficjalną nazwę centrum innowacji i inwestycji. Będzie ono istnieć obok ambasady działającej w Tel Awiwie.
    25 października 2019 r. amerykańska policja ewakuowała synagogę reformowaną w Bridgeport w stanie Connecticut (USA). Przyczyną działań było ostrzeżenie o podłożeniu bomby.

26 października 2019 r. - Szabat.

26 października 2019 r. arabska ciężarówka zbliżyła się do ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy, zmuszając izraelskich żołnierzy do otworzenia ognia. Kierowca został ranny. Żołnierze postępowali zgodnie z procedurami, po wcześniejszym oddaniu strzałów ostrzegawczych.

27 października 2019 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Widzimy, co się dzieje na Bliskim Wschodzie: Liban, Irak i Syria są niespokojne, a Iran dominuje w regionie. Wymaga to podejmowania bardzo trudnych decyzji. To, co mówię ja i szef sztabu, nie jest zniekształceniem rzeczywistości i stojących przed nami w przyszłości wyzwań. Rząd jedności ma znaczenie naszego bezpieczeństw."
    27 października 2019 r. szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi po zapoznaniu się z wynikami dochodzenia podjął decyzję o upomnieniu dwóch wyższych oficerów z batalionu wspierającego działania na granicy z Libanu w zeszłym miesiącu, gdy Hezbollah wystrzelił trzy rakiety przeciwpancerne w izraelskie siły. Izraelska armia starała się wówczas zmniejszyć ryzyko przygranicznego starcia i zakazała ruchu pojazdów na drogach wzdłuż granicy. Rozkazy nie zostały w pełni zrealizowane w obszarze moszawu Avivim, gdzie pozwolono opancerzonemu pojazdowi medycznemu wjechać na drogę prowadzącą do ewakuowanej bazy wojskowej. W stronę pojazdu wystrzelono rakiety, które chybiły o kilkadziesiąt metrów. W zagrożeniu życia znalazło się pięciu pasażerów pojazdu. Dodatkowo wskazano, że w ewakuowanej bazie pozostawiono pewne wrażliwe materiały wojskowe. Całość zdarzeń określono jako poważny incydent operacyjny, jednak pozostałe działania określono jako duży sukces, dzięki któremu udało się uniknąć dalszej eskalacji. Rzekomo rannych żołnierzy ewakuowano helikopterem, wprowadzając Hezbollah w błąd i zapobiegając dalszym atakom. "Szef Sztabu stwierdził, że przygotowania bojowe osiągnęły swoje cele. Jednocześnie szef Sztabu ustalił, że ruch pojazdu wojskowego poza blokadą drogową w sąsiedztwo terytorium kontrolowanego przez wroga, był poważną awarią operacyjną. Wnioski z dochodzenia wskazują na niedociągnięcia w procesach dowodzenia i kontroli batalionu podczas rozmieszczania sił. Dowódca i zastępca dowódcy batalionu artylerii wydali wyraźne zezwolenie zatwierdzające ruch tego konkretnego pojazdu wojskowego po zamkniętej drodze. Ponadto dochodzenie wskazuje, że brygada regionalna w niewystarczającym stopniu monitorowała oraz nadzorowała ruch na drogach. Dochodzenie wykazało także, że podjęty wysiłek obronny i rozmieszczenie sił w całym obszaru, wraz z zablokowaniem dróg, przez wiele dni utrudniły wrogowi identyfikację i trafienie celów."
    27 października 2019 r. rada powiernicza Agencji Żydowskiej spotykała się w Jerozolimie, aby zatwierdzić strategiczny plan działania na następną dekadę. Podjęto decyzje dotyczące wyzwań stojących przed ludnością żydowską - gwałtownego wzrostu antysemickich incydentów na całym świecie. Agencja Żydowska będzie współpracować z rządem Izraela, społecznościami żydowskimi i innymi organizacjami w trzech kluczowych obszarach: (1) politycznym, który obejmie działania z udziałem szefów państw, parlamentów i organów ścigania; (2) bezpieczeństwa, który dąży do zwiększenia ochrony żydowskich instytucji; i (3) edukacji, który będzie koncentrować się na eliminacji zjawiska antysemityzmu poprzez dogłębne badania i współpracę z lokalnymi pedagogami. Agencja Żydowska będzie również zachęcać do imigracji do Izraela, prowadząc także tajne operacje w sytuacjach awaryjnych we wrogich państwach. Ponadto Agencja Żydowska będzie nadal pracować nad budową dwukierunkowego mostu pomiędzy Żydami żyjącymi w Diasporze i Izraelem, aby wzmocnić więzi między członkami społeczności żydowskiej na całym świecie.
    27 października 2019 r. wieczorem odbyło się spotkanie premiera Benjamina Netanjahu z liderem partii Niebieski i Biały Bennt Gantzem, który prowadzi rozmowy nad utworzeniem nowego rządu. Gantz zaproponował utworzenie koalicji rządowej, w skład której w pierwszych miesiącach nie wyszłyby partie religijne, aby można było w Knesecie poruszyć kilka kwestii związanych ze stosunkiem państwa do religii. Po kilku miesiącach partie religijne mogłyby dołączyć do koalicji rządowej. W zamian Niebieski i Biały byłby skłonny na ustępstwa wobec Netanjahu w rotacji urzędu premiera. Po spotkaniu przedstawiciel Likudu, minister turystyki Jariw Levin powiedział, że Niebieski i Biały jest otwarta na możliwość utworzenia mniejszościowego lewicowego rządu przy wsparciu Arabskiej Wspólnej Listy. "Jeśli coś takiego się zdarzy, pójdziemy do opozycji i jestem pewien, że bardzo szybko obalimy ten rząd." Gantz i Netanjahu zgodzili się tylko co do jednej rzeczy: potrzeby zapobiegania trzecim wyborom.

27 października 2019 r. przewodniczący bloku parlamentarnego Hamasu w palestyńskim parlamencie, Marwan Abu Ras powiedział, że jakakolwiek normalizacja stosunków z Izraelem będzie zbrodnią przeciwko islamowi i zdradą interesów narodowych Palestyńczyków. Według abu Rasa taka normalizacja posłużyłaby tylko Izraelowi do kontynuowania swoich działań i rozszerzaniu osiedli żydowskich. "Normalizacja szkodzi narodowi palestyńskiemu i jest jawnym atakiem na palestyńskie prawa."

27 października 2019 r. nowym premierem Belgii została Sophie Wilmes, która jest aszkenazyjską Żydówką, chociaż jej ojciec nie jest Żydem i był wykładowcą na katolickim Uniwersytecie w Louvain. Jest ona członkinią liberalnej partii politycznej Ruch Reformatorski.

28 października 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z z sekretarzem skarbu USA Stevenem Mnuchinem. Netanjahu oskarżył Iran o zamiar zaatakowania Izraela za pomocą precyzyjnych kierowanych pocisków rakietowych z Jemenu. "Wiemy, że nadal toczymy walkę z terroryzmem, zarówno z ekstremistycznymi sunnitami pod dowództwem ISIS, ale także ekstremistycznymi szyitami pod przywództwem Iranu, który cały Bliski Wschód pogrąża w przemoc. Iran dąży do opracowania precyzyjnych kierowanych pocisków rakietowych, które mogłyby trafić w dowolny cel na Bliskim Wschodzie, z dokładnością od pięciu do dziesięciu metrów. Prace rozwojowe prowadzą w Iranie, ale rakiety chcą rozmieścić w Iraku i Syrii, a także chcą przekształcić arsenał Libanu liczący około 130 tys. statycznych rakiet w precyzyjnie kierowane rakiety. Starają się rozlokować je także Jemenie, aby stamtąd uderzyć w Izrael. Izrael postrzega Iran jako największe zagrożenie dla pokoju, stabilności i bezpieczeństwa. Ostrzelali Arabię Saudyjską. Ingerowali w międzynarodowe szlaki żeglugowe. Zaatakowali Amerykanów i zabili wielu Amerykanów w ciągu ostatnich dziesięciu lat w Afganistanie i w innych miejscach. Iran jest największym zagrożeniem dla stabilności i pokoju na Bliskim Wschodzie. To nie znaczy, że nie ma innych zagrożeń. One istnieją, gdyż narody Bliskiego Wschodu wciąż eksportują terroryzm." Tymczasem Mnuchin powiedział, że Izrael i Stany Zjednoczone "mają wspólny pogląd na zagrożenie, jakie Iran stanowi dla regionu i świata".
    28 października 2019 r. odbyło się spotkanie lidera partii Niebieski i Biały Benny Gantza z liderem Israel Bejtonu Avigdorem Libermanem. Omówiono kwestie bezpieczeństwa, budżetu państwa, oraz możliwe scenariusze polityczne i inne istotne kwestie. Uzgodniono, że odbędzie się następne spotkanie zespołów negocjacyjnych.
    28 października 2019 r. odbyło się spotkanie lidera partii Niebieski i Biały Benny Gantza z liderami Partii Pracy-Geszer Amirem Peretzem i Orly Levi-Abekasisem. Politycy przedstawili podstawowe zasady, na których mogłaby opierać się ich współpraca w koalicji rządowej. Uzgodniono, że odbędzie się kolejne spotkanie zespołów negocjacyjnych. Benny Gantz powiedział także, że podczas spotkania z przedstawicielami Likudu nie osiągnięto żadnego postępu. "Czas zdecydować o rządzie jedności lub kolejnych wyborach. Jedną z trudności w negocjacjach jest upór Likudu na zachowanie immunitetu premiera. Ta partia, która sprawuje władzę od ponad dekady, nie była gotowa prowadzić negocjacji na podstawowe sprawy." Jair Lapid powiedział: "Rząd można utworzyć w ciągu 48 godzin. Wszystko, co musi zrobić Benjamin Netanjahu, to zgodzić się na rotację między dwoma partiami. Państwo Izrael nie potrzebuje kolejnych wyborów. Potrzebuje wrócić do rozmów na temat wspólnych celów i wspólnych wartości. Netanjahu wykorzystał swoje 28 dni tylko na jedno - popieranie nowych wyborów. On chce wyborów. Właśnie to zaproponowali mu jego prawnicy. Tego właśnie potrzebuje ze względu na swoje oskarżenia. To wszystko, na czym mu zależy. On chce iść do wyborów."
    28 października 2019 r. po południem palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem Żyda idącego w pobliżu Bramy Heroda na Starym Mieście Jerozolimy. Po nieudanym ataku, napastnik usiłował uciec, został jednak otoczony przez policjantów i aresztowany. Napastnikiem okazał się 16-letni Palestyńczyk.
    28 października 2019 r. wieczorem ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że izraelskie misje dyplomatyczne na całym świecie podniosły poziom alertu antyterrorystycznego z powodu obaw związanych z działalnością Iranu.
    28 października 2019 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu spotkał się ze specjalnym doradcą amerykańskiego prezydenta Jaredem Kushnerem. Obaj politycy potwierdzili silne i trwałe relacje między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem, oraz omówili kwestie stabilności w regionie, zagrożenia ze strony Iranu i działań pokojowych. Wcześniej Kushner spotkał się z Bennym Gantzem. Kushner wyraził nadzieję, Benjamin Netanjahu i Benny Gantz będą w stanie współpracować w celu zakończenia obecnego impasu politycznego w Izraelu. "Benny Gantz był świetnym dowódcą Sił Obronnych Izraela, wykonał świetną robotę i ogromnie przysłużył się Izraelowi. Byłem pewien, że Gantz ma dobre intencje i że będzie starał się robić dobre rzeczy dla Izraela. Mam nadzieję, że będzie w stanie współpracować z premierem Netanjahu, aby znaleźć sposób na postęp w kierunku zbudowania koalicji rządzącej. Myślę, że dwaj przywódcy, których spotkałem, chcą iść naprzód."

28 października 2019 r. przywódca Hamasu Ismail Hanijeh powiedział, że jego organizacja jest gotowa przeprowadzić wybory parlamentarne i prezydenckie w Autonomii Palestyńskiej. Podkreślił, że Hamas nie boi się kandydować w wyborach i uszanuje wyniki wyborów.
    28 października 2019 r. wieczorem izraelscy żołnierze odkryli warsztat produkujący broń, znajdujący się w arabskiej wiosce Abu Dis, na wschód od Jerozolimy w Judei. Przejęto tokarkę oraz liczne narzędzia służące do produkcji broni, a także pistolet Glock i karabin M-16.

29 października 2019 r. ornitolodzy poinformowali, że rano naliczono rekordową liczbę 56 tys. żurawi w Dolinie Hula na północy kraju. Zimowa pogoda uniemożliwiła im chwilowo dalszą podróż na południe.
    29 października 2019 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że izraelski system opieki zdrowotnej potrzebuje dodatkowych 40 mln szekli, aby sprostać wszystkim wymaganiom w nadchodzącej zimie, która według spodziewań synoptyków ma być w Izraelu szczególnie dotkliwa. Obecnie wszystkie szpitalne oddziały chorób wewnętrznych działają z wydajnością powyżej 100%. Oczekuje się, że na podstawie danych z Australii, tegoroczny sezon grypy może charakteryzować się wyższym wskaźnikiem zachorowalności, niż minione zimy. Z tego powodu jest potrzeba stworzenia nowych miejsc szpitalnych i zatrudnienie większej ilości personelu medycznego, a na to potrzeba pieniędzy.
    29 października 2019 r. Benny Gantz powiedział: "Kiedy będę premierem Izraela, obejmę wszystkie nurty judaizmu. Jesteśmy częścią inspirująco kolorowej mozaiki kultur i tradycji. Będę pielęgnował ten pluralizm. Będę promować wdrażanie umowy o Zachodnim Murze. Za każdym razem, gdy przechodzę do Zachodniego Muru, patrzę na morze kamieni - różnych rozmiarów i kształtów - które są jak strumienie obecne w judaizmie. Mówię wam dzisiaj, Zachodni Mur jest wystarczająco duży dla wszystkich."
    29 października 2019 r. po południem zebrał się gabinet bezpieczeństwa, który przez cztery godziny dyskutował nad naciskami Stanów Zjednoczonych odnośnie ustanowienia mechanizmów dotyczących zagranicznych inwestycji w Izraelu, ze szczególnym naciskiem kontroli i ograniczenia wpływów chińskich koncernów. Na spotkaniu nie podjęto żadnych decyzji.
    29 października 2019 r. komitet finansowy miasta Tel Awiw zatwierdził wieczorem budżet dla sfinansowania projektu bezpłatnej komunikacji publicznej w mieście podczas Szabatu. System zostanie aktywowany do końca roku, a jego koszt jest oceniony na 12,5 mln szekli rocznie. Projekt zakłada funkcjonowanie siedmiu linii autobusowych, które połączą Tel Awiw z pozostałymi miastami obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Częstotliwość kursowania autobusów i ich trasy nie zostały jeszcze określone. Do projektu przyłączyły się: Tel Awiw, Giwatajim, Kirjat Ono i Ramat Haszaron. Miasto Ramat Gan utrzymuje własne autobusy kursujące w Szabat.

29 października 2019 r. po południem izraelskie myśliwce zestrzeliły bezzałogowy dron nad Strefą Gazy. Dron znajdował się na wysokości ponad 10 tys. stóp nad ziemią, a Siły Obronne Izraela zezwalają na ruch prywatnych samolotów i dronów nad Strefą Gazy jedynie na stosunkowo niskiej wysokości. Zestrzelony dron prawdopodobnie należał do jednej z organizacji terrorystycznych.

29 października 2019 r. doradca amerykańskiego prezydenta Jared Kushner na konferencji Future Investment Initiative w stolicy Rijadu w Arabii Saudyjskiej zaprezentował ekonomiczne aspekty amerykańsko-izraelskiej inicjatywy pokojowej, która przewiduje zainwestowanie 50 mld dolarów w regionie jeśli Autonomia Palestyńska zgodzi się na porozumienie polityczne. Kushner powiedział: "Izrael nie jest przyczyną wszystkich cierpień narodu palestyńskiego. Jeśli chcecie zainwestować na Zachodnim Brzegu lub w Strefie Gazy, problemem, który was powstrzymuje, jest strach przed terroryzmem, że wasze inwestycje mogą zostać zniszczona."
    29 października 2019 r. firma WhatsApp Inc. złożyła w sądzie federalnym w Kalifornii pozew przeciwko izraelskiej firmie cybernetycznej NSO Group, którą oskarżono o prowadzenie działalności szpiegowskiej. W pozwie wskazano, że zidentyfikowano co najmniej 1,4 tys. urządzeń zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem służącym do kradzieży informacji i danych osób korzystających z tej aplikacji. NSO Group zaprzeczyła tym oskarżeniom. "Jedynym celem działalności NSO Group jest dostarczanie technologii licencjonowanym rządowym organom wywiadowczym i organom ścigania, aby pomóc im w walce z terroryzmem oraz przestępczością zorganizowaną." Pozew twierdzi, że złośliwy kod został rozesłany w dniach od 29 kwietnia do 10 maja b.r. przez serwery WhatsApp. Celem było zainfekowanie urządzeń należących do konkretnych adwokatów, dziennikarzy, obrońców praw człowieka, dysydentów politycznych, dyplomatów i innych urzędników rządowych. Stwierdzono, że docelowe numery telefonów znajdowały się w krajach takich jak Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Meksyk.

30 października 2019 r. rano Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskich pracowników przy osiedlu żydowskim Icchar w środkowej części Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze rozdzielili obie strony, nie dopuszczając do dalszej eskalacji.
    30 października 2019 r. palestyńska terrorystka usiłowała rano zaatakować nożem izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym przy wejściu do Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastniczkę.
    30 października 2019 r. przywódca Hamasu Ismail Hanijeh wysłał list do palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa, w którym napisał, że Hamas uzależnia swoją zgodę na przeprowadzenie wyborów w Autonomii Palestyńskiej od tego, aby w pierwszej kolejności odbyły się wybory parlamentarne, a trzy miesiące później wybory prezydenckie. Do tej pory Hamas nalegał, aby wybory parlamentarne i prezydenckie odbywały się jednocześnie.

30 października 2019 r. rano rozpoczął się strajk placówek dyplomatycznych Izraela na całym świecie. Placówki będą zamknięte z powodu zbiorowego sporu z ministerstwem finansów w kwestii ograniczenia kosztów reprezentacyjnych izraelskich dyplomatów i pracowników misji dyplomatycznych na całym świecie. Strajk będzie kontynuowany do odwołania.
    30 października 2019 r. członkowie rady miejskiej Drezna (stolica Saksonii w Niemczech) przyjęli rezolucję ogłaszającą "kryzys nazistowski w mieście" z powodu wzrostu aktywności skrajnie prawicowego ekstremizmu. "W Dreźnie coraz bardziej widoczne stają się antydemokratyczne, antypluralistyczne, mizantropijne i prawicowe ekstremistyczne wartości oraz działania, w tym przemoc. To miasto ma problem z nazistami i musimy coś z tym zrobić. Ostatnich pięć lat to codzienne informacje o prawicowych wiecach, aktach przemocy, swastykach i nazistowskich salutach grup prawicowych. Politycy muszą wreszcie wstać i powiedzieć, że jest to niedopuszczalne." Rezolucja wezwała władze Saksonii, by nie wydawać zezwoleń na marsze skrajnej prawicy i skupić się na działaniach zmierzających do przywrócenia zaufania do demokratycznych instytucji państwa.

31 października 2019 r. przewodniczący partii Israel Bejteinu Avigdor Liberman powiedział, że nie pozwoli na powstanie mniejszościowego rządu partii Niebiesko-Biali przy wsparciu Arabskiej Wspólnej Listy. "Wspólna Lista to piąta kolumna. Tam są terroryści. Istnieje tylko jedna opcja - rząd jedności."
    31 października 2019 r. Benny Gantz spotkał się z liderami Arabskiej Wspólnej Listy Ajmanem Odeh i Ahmedem Tibi. Później wydano oświadczenie, że "spotkanie odbyło się w dobrej i rzeczowej atmosferze. Omówiono różne kwestie ważne dla arabskiego społeczeństwa, z naciskiem na kwestie socjalne."
    31 października 2019 r. Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Syjonistycznej wezwało rząd Izraela do zastosowania suwerenności nad Judeą i Samarią, oraz nad Doliną Jordanu. Wezwano także do zachęcania do żydowskiego osadnictwa w tym obszarze. Postanowiono także, że we wszystkich publikacjach i mapach rozpowszechnianych przez Światową Organizację Syjonistyczną, zamiast nazwy "Zachodni Brzeg" będzie używana oficjalna nazwa Judei i Samarii. Takie nazewnictwo zalecono do stosowania wszystkich organizacjom żydowskim.
    31 października 2019 r. szef Południowego Dowództwa gen. Herzi Halevi ostrzegł przedstawicieli Światowej Organizacji Syjonistycznej, że rozwój gospodarczy Strefy Gazy może doprowadzić do nasilenia terroru. "Musicie wiedzieć, że rozwój gospodarczy Gazy będzie prowadzić do wzrostu zdolności terrorystycznych, a gdy wzrosną zdolności terrorystyczne, wtedy będzie wojna. Siły Obronne Izraela są bardzo silne. Ale im większe będą zdolności terrorystyczne w Gazie, tym większą siłę będziemy musieli tam wywierać. A potem będziemy musieli znowu cofnąć Gazę do tyłu. Tak więc jedynym rozwiązaniem jest oddzielenie rozwoju gospodarczego od rozwoju terroryzmu."
    31 października 2019 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, którą zestrzelił system Iron Dome. Siły Obronne Izraela zdecydowały o wzmocnieniu Dywizji Gazy siłami specjalnymi.

31 października 2019 r. wieczorem palestyńscy terroryści wrzucili dwa improwizowane ładunki wybuchowe na teren grobowca Racheli na przedmieściach Betlejem w Judei. Ich wybuch uszkodził kilka pojazdów, ale nikt nie odniósł obrażeń.
    31 października 2019 r. wieczorem izraelski czołg i i samoloty ostrzelały dwa przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakiety terytorium Izraela.

31 października 2019 r. islamscy terroryści z Hezbollahu wystrzelili rakietę przeciwlotniczą w stronę izraelskiego bezzałogowego drona patrolującego strefę przygraniczną w południowym Libanie. Dron nie został trafiony i powrócił do Izraela. Libańskie media powiązane z Hezbollahem poinformowały jednak, że dron został zestrzelony.

1 listopada 2019 r. w Izraelu rozpoczęło obowiązywać rozporządzenie ministerstwa transportu, nakazujące kierowcom wszystkich pojazdów jazdę w ciągu dnia z włączonymi światłami. Dotyczy to dróg międzymiastowych, przy czym autobusy, ciężarówki i taksówki będą musiały mieć włączone światła w ciągu dnia także na drogach miejskich.
    1 listopada 2019 r. minister bezpieczeństwa Ze'ev Elkin powiedział, że Izrael dystansuje się od działań izraelskiej firmy NSO Group, oskarżonej o wykorzystanie złośliwego oprogramowanie do przejęcia kontroli nad telefonami używającymi aplikację WhatsApp. W ten sposób Elkin odciął izraelski rząd od jakichkolwiek prób powiązania Izraela z tym cybernetycznym atakiem hakerskim, podkreślając, że jeśli ktoś zrobił coś nielegalnego, to powinien zostać za to ukarany. "NSO Group jest prywatną firmą wykorzystującą możliwości Izraelczyków. W cyberprzestrzeni przebywają tysiące ludzi, a za te działania nie odpowiada rząd Izraela."
    1 listopada 2019 r. wieczorem północną część kraju dotknęło trzęsienie ziemi o sile 3,4 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się 10 km na północny wschód od Tyberiady. Nie odnotowano żadnych szkód. W maju było trzęsienie ziemi o sile 4,6 w środkowym Izraelu, a w styczniu trzęsienie o sile 3,6 w pobliżu Nazaretu w Galilei. W lipcu 2018 r. trzęsienie ziemi o sile 3,4 dotknęło rejonu jeziora Kinneret.
    1 listopada 2019 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dwie salwy rakiet. Z pierwszej salwy, wszystkie 7 rakiet zostało przechwyconych przez system Iron Dome. Niecałą godzinę później wystrzelono salwę trzech rakiet, z których jedna uderzyła w dom w Sderot. Nikt nie doznał obrażeń, ponieważ mieszkańcy znajdowali się w schronie. Budynek został uszkodzony. Iron Dome przechwycił osiem z dziesięciu wystrzelonych rakiet.

1 listopada 2019 r. około 6,5 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż granicy w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie, bomby zapalające i urządzenia wybuchowe, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. Jedna bomba zapalająca została rzucona w izraelski pojazd wojskowy. W starciach rannych zostało 96 Palestyńczyków.
    1 listopada 2019 r. wieczorem izraelskie siły powietrzne zbombardowały 15 obiektów Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Celem były obiekty obrony przeciwlotniczej, ośrodek szkoleniowy, baza sił morskich, elementy podziemnej infrastruktury oraz warsztaty produkujące broń. Zginął 1 Palestyńczyk, a 3 zostało rannych. Był to odwet za ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

1 listopada 2019 r. przywódca Hezbollahu Hassan Nasrallah powiedział: "Naszym celem jest oczyszczenie libańskiego nieba z izraelskich bezzałogowych dronów. Nadal będziemy działać w ten sam sposób, niezależnie od wewnętrznych wydarzeń w Libanie, Izrael jest przekonany, że nie odważymy się użyć rakiet przeciwlotniczych, których użyliśmy wczoraj. Ruch oporu dowodzi, że jest odważny." Nasrallah odniósł się także do trwających od ponad tygodnia czasów protestów społecznych w Libanie, które doprowadziły do rezygnacji premiera Saada Haririego. "Nowy rząd musi zostać utworzony tak szybko, jak to możliwe ... i nowy rząd musi słuchać żądań ludzi, którzy wyszli na ulice." Dzień wcześniej administracja Stanów Zjednoczonych ogłosiła wstrzymanie pomocy wojskowej dla Libanu (105 mln dolarów) z powodu obaw przed wzrostem znaczenia Hezbollahu w nowym rządzie w Bejrucie. Obecnie Hezbollah posiada ponad połowę miejsc w libańskim parlamencie.

2 listopada 2019 r. - Szabat.
    2 listopada 2019 r. Siły Obronne Izraela dokonały dyslokacji baterii obrony przeciwrakietowej Iron Dome, aby wzmocnić obronę południa kraju na wypadek wznowienia ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy.
    2 listopada 2019 r. partia Niebiesko-Biali złożyła nieoficjalną ofertę liderom parti Nowa Prawica Naftalemu Bennettowi i Ajelet Szaked. Oferta obejmuje dwie wybrane teki ministerialne, prawdopodobnie ministerstwa sprawiedliwości i ministerstwa obrony. Gdyby Nowa Prawica przystąpiła do koalicji rządowej, powstałby rząd mniejszościowy Niebiesko-Biali, Israel Bejtenu, Partii Pracy i Unii Demokratycznej. Nowa Prawica nie odpowiedziała na złożoną ofertę. Naftali Bennett powiedział jednak, że kolejne wybory byłyby wielką porażką i historyczną katastrofą. Dodał, że Nowa Prawica nie będzie przeszkodą w ustanowieniu rządu jedności narodowej, i jeśli Benjamin Netanjahu potrzebuje zwolnienia ze złożonej przysięgi lojalności wobec prawicowego bloku, to on wraz z Benny Gantzem udziela mu tego zwolnienia. Podkreślił jednak, że mógłby bez żadnego problemu być w opozycji, pod warunkiem, że jak najszybciej powstanie rząd w Izraelu.
    2 listopada 2019 r. wieczorem w Tel Awiwie odbył się wiec poświęcony pamięci zamordowanego premiera Icchaka Rabina. Benny Gantz powiedział w przemówieniu: "Przyjaciele, 24 lata temu, podczas przerażającej kulminacji kampanii podżegania prowadzonej bez żadnych granic przez ekstremistów, Icchak Rabin zszedł po schodach będących za mną, a nikczemny zabójca - Jigal Amir - wystrzelił trzy kule w jednym celu - aby zabić premiera. Icchak Rabin został zamordowany z powodów politycznych. Icchak Rabin został zamordowany z powodu podżegania. Icchak Rabin został zamordowany z powodu nienawiści. Ostatnie lata przyniosły nam brzydkie i nieprzyjemne zdarzenia. Widzimy ludzi śmiejących się z osób odwiedzających groby prawych, oraz takich, którzy pochwalają sprawców ataków i uznają zabójców za swoich bohaterów narodowych. Obowiązkiem przywódców prawicy, centrum i lewicy jest położenie kresu takim czynom, gdyż ci, którzy mają nieskrępowane języki, wypowiadają słowa karmiące bębenki z kulami i tylko czekają na następnego zabójcę szukającego sposobnej chwili. Podżeganie nie oznacza wolności słowa, a nawoływanie do skrzywdzenia innej osoby wymaga uciszenia. Jest to moralny i prawny obowiązek! Jako premier Izraela będę starał się, aby ten wiec stał się oficjalnym wiecem państwowym - wspólnym zgromadzeniem całego społeczeństwa izraelskiego. Naszym obowiązkiem jest zrównoważyć ten plac, aby wszystkie strumienie znalazły na nim swoje miejsce i czuły się dobrze, przychodząc i opłakując straszne morderstwo. Liderzy państwa muszą odważnie i uczciwie wstać oraz zobowiązać się, że nie będą pomagać w tworzeniu atmosfery podżegania, dzielenia i niszczenia. W przyszłym roku, jako premier Izraela, zobowiązuję się zaprosić szefa opozycji i stanąć tutaj razem. Nawet jeśli się nie zgodzimy, pozostaniemy zjednoczeni. Zjednoczeni w przesłaniu nadziei i wewnętrznego pojednania. Kilka minut przed zamordowaniem Icchak Rabin wypowiedział zdanie, które odbija się echem w sercach wszystkich, których częścią jest duch człowieka i ludzki charakter. Powiedział: Przemoc jest erozją fundamentu demokracji. Należy ją potępić, potępić i izolować. Mogą być kontrowersje, ale decyzja zostanie podjęta w demokratycznych wyborach ... W rządzie, który utworzę, przywrócimy odstraszanie - za pomocą każdego dostępnego narzędzia ... Przywrócimy odstraszanie i będziemy wiedzieć, jak walczyć, ale będziemy również wiedzieć jak z niego korzystać i przywracać nadzieję. Tak jak Icchak. Nie zawahamy się uderzyć naszych wrogów na północy i południu, z daleka i z bliska, żelazną ręką. Ale jednocześnie nie zawahamy się uścisnąć dłoni arabskich przywódców, którzy zdecydują się na postrzeganie nas jako przyjaciół i partnerów. Pokój nie jest już tylko interesem Izraela, jest wspólnym interesem wielu krajów będących wokół nas ... Ścieżka przed nami będzie trudna i będzie miała wiele przeszkód. Będziemy mieć nieporozumienia i będziemy popełniać błędy. Będę was słuchać i szanować wasze opinie. Nie zawsze zgodzimy się na tę samą ścieżkę, ale silne przywództwo nie boi się krytyki, nie boi się dialogu i nie zachęca do pochlebstw. W naszym społeczeństwie każdy, kto grozi zabójstwem Szefa Sztabu Sił Obronnych Izraela zostanie postawiony przed sądem i skazany, a grupa, do której on należy, nigdy nie uzyska legitymacji od rządu."

2 listopada 2019 r. Hamas wydał rano oświadczenie, że "zbrodnie i agresja" Izraela nie pozostaną bez odpowiedzi. "Izrael poniesie konsekwencje swoich działań."
    2 listopada 2019 r. po południem turyści wędrujący wąwozem strumienia Re'im na Negewie, odkryli improwizowany ładunek wybuchowy ukryty w książce. Saperzy zneutralizowali bombę. Eksperci wojskowi stwierdzili, że ładunek wybuchowy został przyniesiony w to miejsce przez balon wypuszczony ze Strefy Gazy. W związku z tym wydarzeniem wydano ostrzeżenie do społeczeństwa: "Wzywamy opinię publiczną, aby zwracała uwagę na każdy podejrzany obiekt, Jeśli natkniesz się na podejrzany obiekt, zadzwoń na numer alarmowy i pozostaw go do sprawdzenia przez specjalistów."

2 listopada 2019 r. we włoskim parlamencie odbyło się głosowanie nad utworzeniem komisji parlamentarnej ds. antysemityzmu. Podczas głosowania wstrzymały się partie skrajnie prawicowe (Forza Italia, Liga Północna i Bracia Włosi - Sojusz Narodowy), które stwierdziły, że działalność takiej komisji może oznaczać cenzurę bloku prawicowego. Decyzją parlamentu komisja ta jednak powstanie.
    2 listopada 2019 r. policjanci FBI aresztowali osobę planującą atak terrorystyczny na synagogę Temple Emanuel w Pueblo w stanie Colorado (USA). 27-letni Richard Holzer planował zdetonować bombę wewnątrz synagogi, wlał także arsen do fajki wodnej synagogi. Holtzer jest byłym członkiem Ku Klux Klanu i obecnie skinheadem. Synagoga Temple Emanuel jest drugą najstarszą w Kolorado i została ukończona w 1900 r. Zgromadzenie liczy około 30 rodzin, a rabina dwa razy w miesiącu przyjeżdża do Pueblo z Denver.

3 listopada 2019 r. w południowym Izraelu rozpoczęły się ćwiczenia lotnicze Blue Flag, w których w tym roku wezmą udział samoloty z Niemiec, Włoch, Grecji i Stanów Zjednoczonych. Ćwiczenia potrwają do 14 listopada i będą pierwszymi ćwiczeniami tzw. piątej generacji, czyli z udziałem najnowocześniejszych samolotów F-35. Ćwiczenia mają ogromne znaczenie strategiczne. Piloci oraz siły wsparcia lądowego będą rozgrywać różnorodne skomplikowane scenariusze walk powietrznych.
    3 listopada 2019 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu obciążył Hamas całą odpowiedzialnością za wszystko co się dzieje w Strefie Gazy. Zapowiedział kontynuowanie działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa Izraelowi. Netanjahu powiedział, że Izrael znajduje się w "bardzo wrażliwym momencie bezpieczeństwa na północy, południu i wschodzie. Będziemy nadal działać na wszystkich frontach dla bezpieczeństwa Izraela, zarówno środkami otwartymi, jak i tajnymi, na morzu, w powietrzu i na ziemi." Popołudniem zebrał się gabinet bezpieczeństwa, który omówił aktualną sytuację w Strefie Gazy.
    3 listopada 2019 r. liderka partii Nowa Prawica Ajelet Szaked przedłożyła w Knesecie projekt ustawy o zastosowaniu suwerenności państwa Izrael w Dolinie Jordanu, obszarze miasta Maale Adumim i bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. "Obecnie jest polityczne okno i gotowość ze strony Stanów Zjednoczonych na taki proces aneksji, który nie powróci. Dlatego nie możemy się wahać, ani czekać i musimy natychmiast skorzystać z tego okienka okazji i rozpocząć proces stosowania suwerenności w tych obszarach. Jest to kolejny powód, dla którego państwo Izrael nie powinno być wciągane w dodatkowe wybory. Istnieją dwie rozsądne opcje utworzenia rządu: (1) powstanie rządu jedności, w którym Netanjahu i Gantz będą musieli uzgodnić między sobą, kto będzie pierwszym premierem, lub (2) wejście Libermana do bloku prawicowego, co będzie wielkim zyskiem dla niego, a partie religijne będą musiały pójść na kompromis."
    3 listopada 2019 r. przedstawiciel Zjednoczonego Judaizmu Tory Mosze Gafni skrytykował uwagi poczynione przez Ajelet Szaked. "Jesteśmy gotowi pójść na kompromis w sprawie ról, ale nie w najbardziej delikatnych kwestiach. Dlaczego Szaked nie powinna pójść na kompromis, aby wejść do koalicji? W końcu istnieje potrzeba jedności. Trzecie wybory oznaczałyby katastrofę gospodarczą. Najbardziej widocznym przykładem tego jest system opieki zdrowotnej, który znajduje się w stanie zapaści. Jeśli dojdzie do trzecich wyborów, państwo nie będzie w stanie odzyskać swojej siły i byłaby to katastrofa. Liberman przez cały rok nie poruszył się ani w lewo, ani w prawo. Siedzi na płocie, a tymczasem państwo nie może normalnie funkcjonować. Szkoda, że media boją się mówić o człowieku o imieniu Liberman, a przecież tkwimy w tym bałaganie przez niego. Gdybym teraz przeszedł na stronę lewicy, stałbym się ulubieńcem mediów." Uri Maklev powiedział: "Większość elementów politycznych obawia się wyborów, ponieważ boją się same o siebie. Stwierdzenie proszące partie religijne o elastyczność, wywodzi się z poczucia strachu przed nowymi wyborami. Dlaczego żądają od nas tego, czego nie wymagają od siebie? Czy spełnią żądania Unii Demokratycznej? Czy żądania partii religijnych nie dotyczą kwestii narodowej religijności? Nalegamy na zachowanie naszych żądań, które stanowią fundament narodu żydowskiego. Rzeczy, które są podstawymi zasadami narodu żydowskiego i stanowią o naszej przyszłości. Powiedzenie, że powinniśmy być w tym elastyczni, jest niewłaściwe i nie służy żadnemu celowi poza odwróceniem dyskusji w kierunku społeczeństwu haredi. Jeśli będziemy stać razem w jednosci, wszyscy z tego skorzystamy."
    3 listopada 2019 r. przewodniczący prawicowego ugrupowania Unia Narodowa Bezalel Smotrich wezwał ugrupowania polityczne wchodzące w skład jego bloku (Moledet, Tekuma i Herut) do utrzymania spójności bloku prawicowego i nie poddawania się presji ze strony lewicy. "Tym, co uniemożliwia dzisiaj ustanowienie rządu jedności, jest dyskwalifikacja Netanjahu przez Gantza. Cała reszta to wymówki. Jedna osoba nie może blokować powstania rządu jedności. Niebiesko-Biali usiłują wejść w skład trójpartyjnego bloku, który nie ma nic wspólnego poza nienawiścią do Netanjahu. My również możemy się zjednoczyć. Byłoby głupotą rozmontować blok prawicowy, ponieważ gdybyśmy to zrobili, to jedyny rząd, który mógłby powstać to rząd Oslo, rząd mniejszościowy, który opierałby się na arabskiej mniejszości i służyłby Arabom. W żadnym wypadku nie możemy wrócić do takiej sytuacji. Pierwszy, kto nieodpowiedzialnie wyciągnie cegłę ze ściany i spowoduje upadek, będzie winien ustanowienia takiego rządu. Mam szczerą nadzieję, że Gantz wykaże się odpowiedzialnością, powstrzyma taką politykę, a wtedy rząd jedności może powstać w ciągu pół dnia. Jeśli wciągnie kraj w wybory, będzie źle, ale rząd Oslo będzie jeszcze gorszy."
    3 listopada 2019 r. przewodniczący Partii Pracy-Geszer Amir Peretz powiedział: "Gdyby proces polityczny został przyjęty na wzór operacji wojskowej, rozważyłbym go, a nawet bym go poparł. Fakt, że trwa ciągły konflikt w Strefie Gazy, sprawia, że nie ma potrzeby dyplomatycznego angażowania się w Judei i Samarii. Tak długo jest istnieje ta zasłona dymna, nikt nie wymaga od nas, aby coś zrobić z Judeą i Samarią. Rakiety z Gazy zaczęły spadać w 2001 r., a nie w 2005 r. Siły Obronne Izraela tam wówczas były, a osadnicy wciąż mieszkali w swoich społecznościach, ale nie byli w stanie zapobiec wystrzeliwaniu rakiet na Sderot. Mieszkam tam. Jest to kwestia ilości pieniędzy i tego, kto ich wspiera. Gdyby nastąpił ruch polityczny, sytuacja mogłaby być rozwiązana. My tutaj jesteśmy po prostu zmęczeni. Najpierw obwinialiśmy Hamas, następnie Islamski Dżihad, a teraz jakiegoś samotnego dowódcę. Musimy przestać rozmawiać z Hamasem i wrócić do rozmów z Mahmoudem Abbasem. Pogódźmy się z tym, że nie ma innego rozwiązania niż zawieszenie broni. Rolą rządu jest zmienianie rzeczywistości, a nie jej akceptowanie. Nie akceptuję faktu, że nie ma porozumienia pokojowego. Dla wszystkich jest jasne, że Icchak Rabin został zamordowany jako przewodniczący Partii Pracy, a odpowiedzialność za jego spuściznę spoczywa na mnie. Działania, jakie przeprowadziliśmy na placu Rabina w Tel Awiwie i moje wezwanie do publiczności, świadczą o tym, co naprawdę ma znaczenie. Chcemy wzmocnić pamięć o Rabinie i porozmawiać o jego dziedzictwie, w tym o Porozumieniu z Oslo. Zastanawiam się, dlaczego rządy Izraela, jeśli uważają je za tak okropne, nie anulują tego porozumienia? Jednak to porozumienie ma bardzo istotny wpływ na bezpieczeństwo obywateli Izraela. Rząd Izraela poniósł porażkę i doprowadził nas do stanu akceptacji obecnej sytuacji w Strefie Gazy."
    3 listopada 2019 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu przemówił na szczycie chrześcijańskich mediów w Jerozolimie. "Naród żydowski jest jedynym narodem na świecie, który mieszka w tym samym kraju, mówi tym samym językiem, ma tę samą stolicę i ma tę samą religię oraz tę samą nazwę, co 3000 lat temu. Jerozolima jest miastem, w którym panowali żydowscy królowie, gdzie nauczali żydowscy prorocy i gdzie modlił się lud Izraela. A lud Izraela modlił się słowami: Jeśli zapomnę o tobie, Jeruzalem - i nigdy nie zapomnieliśmy i wróciliśmy tutaj. Jerozolima nigdy więcej nie będzie podzielona. To się nie stanie. Rzeczą niesamowitą było uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela i musimy podziękować prezydentowi Trumpowi za przeniesienia tutaj ambasady. Chcę, żebyście wiedzieli, że prezydent Trump konsultował się ze mną, zanim wykonał ten ruch. I powiedział: Jak myślisz, co się stanie? Czy będzie dużo przemocy? Czy w arabskim świecie będą protesty i demonstracje? Odpowiedziałem: Posłuchaj, nie mogę Ci zagwarantować, że nie będzie takich protestów. Ale nie sądzę. W każdym razie on to zrobił. A jaki był wynik? Nic się nie stało. I jest jeszcze jedno miejsce związane z Żydami. W tym miejscu Żydzi byli obecni już 2000 lat temu, i trwali tam aż do VIII wieku, gdy wielkie trzęsienie ziemi zniszczyło ten rejon. Na Wzgórzach Golan odkryliśmy 30 starożytnych synagog i zostały one wyjątkowo zrekonstruowane. I znowu prezydent Trump postanowił uznać Wzgórza Golan za część Izraela, suwerenne terytorium państwa Izrael. I znowu ludzie mówili, że nastąpią ogromne wstrząsy. I znowu nic się nie stało. Dlaczego nic się nie stało? Cóż, powodem, dla którego nic się nie wydarzyło, jest to, że w umysłach wielu ludzi na Bliskim Wschodzie zachodzi wielka transformacja myślenia o Izraelu. Nie jesteśmy już postrzegani jako wróg, ale jako niezbędny sojusznik przeciwko wspólnemu wrogowi, którym jest wojujący islam. Istnieje wyraźna zmiana w sposobie, w jaki umiarkowane państwa arabskie odnoszą się do Izraela, i jest to ważne dla pokoju. W ten sposób ostatecznie zostanie osiągnięty pokój. Izrael i chrześcijański świat mają te same wspólne judeochrześcijańskie wartości. Nie mamy na świecie lepszych przyjaciół niż nasi chrześcijańscy przyjaciele. To nie przypadek, że Izrael jest jedynym miejscem na Bliskim Wschodzie, gdzie chrześcijanie mogą swobodnie praktykować swoją wiarę."
    3 listopada 2019 r. izraelska policja poinformowała, że wszczęto dochodzenie wyjaśniające okoliczności incydentu sprzed półtora roku. Opublikowano nagranie video pokazujące incydent z punktu kontrolnego na przedmieściach Jerozolimy. Funkcjonariusz policji granicznej nakazał Palestyńczykom zawrócić i odejść z punktu kontroli. Gdy mężczyzna odchodził z podniesionymi rękami, jeden z żołnierzy strzelił do niego gumową kulą, która zwykle jest używana podczas rozpraszania zamieszek, ale na krótkim dystansie może być śmiertelna. Mężczyzna upadł na ziemię, krzycząc z bólu. Rzecznik policji Micky Rosenfeld powiedział, że ministerstwo sprawiedliwości wszczęło dochodzenie w sprawie tego incydentu, który, jak powiedział, miał miejsce półtora roku temu. "Gdy tylko ujawniono incydent, policjantka została zwolniona ze służby. Inni funkcjonariusze policji granicznej, którzy tam byli, zostali również odsunięci od obowiązków służbowych, a niektórzy z nich zostali przeniesieni na inne stanowiska."

3 listopada 2019 r. przywódca Hamasu Ismail Hanijeh ogłosił, że osiągnięto porozumienie w sprawie przeprowadzenia wyborów parlamentarnych i prezydenckich w Autonomii Palestyńskiej. W tym celu do Gazy przyjechała przewodnicząca Palestyńskiej Centralnej Komisji Wyborczej Hanna Nasser. Przez trzy dni prowadziła rozmowy z przedstawicielami ośmiu palestyńskich frakcji w Strefie Gazy. Postanowiono, że wybory odbędą się na wszystkich palestyńskich terytoriach. Najpierw będą przeprowadzone wybory parlamentarne, a trzy miesiące później wybory prezydenckie. Fatah ogłosił już, Mahmoud Abbas będzie kandydatem w wyborach prezydenckich.
    3 listopada 2019 r. wojskowy dowódca Hamasu Jahja Sinwar powiedział: "Nie ma żadnych negocjacji między nami a Izraelem. Oni nie mają rządu, nie mają aktywnego gabinetu, który mógłby omawiać najważniejsze kwestie, takie jak zagrożenie ze strony Iranu. W tej chwili nie mogą nawet podejmować ważnych decyzji. Stoimy przed wrogiem i nie boimy się. Nasi żołnierze, nasza armia i nasze pułki są gotowe do obrony i reakcji na każdy atak."
    3 listopada 2019 r. wieczorem palestyńscy terroryści zestrzelili izraelski bezzałogowy dron nad Gazą.

3 listopada 2019 r. Unia Europejska potępiła ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy terytorium południowego Izraela i wezwała do politycznego rozwiązania problemu przemocy. "W ciągu ostatnich kilku dni palestyńskie grupy zbrojne wystrzeliły kilkanaście rakiet z Gazy na południowy Izrael. Strzelanie rakietami przeciwko ludności cywilnej jest niedopuszczalne i musi zostać natychmiast bezwarunkowo przerwane. Priorytetem powinna być praca nad natychmiastową deeskalacją w celu ochrony życia ludzkiego. Zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy mają prawo do życia w pokoju, bezpieczeństwie i godności. Tylko rozwiązanie polityczne może położyć kres przemocy."

4 listopada 2019 r. ministerstwo finansów zatwierdziło projekt finansowania budowy kolejki linowej na Starym Mieście Jerozolimy. Projekt przewiduje wybudowanie kolejki linowej dla potrzeb ruchu turystycznego i mieszkańców miasta. Obecnie Stare Miasto odwiedza średnio 135 tys. ludzi tygodniowo, z czego około 24 tys. to turyści. Liczba turystów rośnie każdego roku. Kolejka linowa będzie miała przepustowość 3 tys. pasażerów na godzinę, w wagonikach 10-osobowych podróżujących w obu kierunkach. Przejazd w jedną stronę trwałby około 5 minut. Głównym celem projektu jest umożliwienie lepszego dostępu do obszaru Zachodniego Muru na Starym Mieście. Będzie ona stanowić część kompleksowych inwestycji, które stanowią zintegrowany plan zmniejszenia natężenia ruchu na Starym Mieście. Minister finansów Mosze Kahlon powiedział: "Obecnie Zachodni Mur nie jest dostępny dla ogółu społeczeństwa. Czekaliśmy na Zachodni Mur od dwóch tysięcy lat, a ze względu na liczne korki, niektórym z nas nie udaje się dotrzeć do Muru, aby tam móc pomodlić się lub wziąć udział w ceremoniach wojskowych bądź państwowych. Kolejka linowa będzie służyć Zachodniemu Murowi i tym masom ludzi, które chcą dziś dotrzeć do Muru i po prostu nie mogą. Jest to projekt narodowy, który wykracza poza infrastrukturę transportową i turystyczną. Jest to projekt społeczny, który będzie służył Zachodniemu Murowi i każdemu, kto tylko zechce tam dotrzeć." Minister środowiska, Jerozolimy i dziedzictwa kultury Ze'ev Elkin dodał: "Cieszę się, że udało nam się dziś przejść kolejny ważny krok w realizacji planu budowy kolejki linowej na Starym Mieście. Jest to strategiczny projekt promujący turystykę na Starym Mieście Jerozolimy i krok po kroku przekształcamy wizję w nową rzeczywistość, a wkrótce droga do Zachodniego Muru i innych ważnych miejsc w starożytnej Jerozolimie będzie bardziej dostępna."
    4 listopada 2019 r. odbyło się spotkanie bloku prawicowego, na którym lider partii Nowa Prawica Naftali Bennett potwierdził swoje pełne zaangażowanie na rzecz prawicowego bloku i zaoferował pomoc w jakiejkolwiek potrzebnej formie, aby ustanowić rząd jedności Netanjahu i Gantza. Netanjahu zaproponował Bennettowi tekę ministerialną w przyszłym rządzie, on jednak odpowiedział, że nie jest to konieczne. Przewodniczący partii Shas Arjeh Deri zaproponował, aby jako kompromis między Benjaminem Netanjahu a Benny Gantzem wprowadzono przepisy dotyczące bezpośrednich wyborów premiera, pozwalając zdecydować kto będzie następnym premierem.
    4 listopada 2019 r. prezydent Reuven Rivlin zorganizował specjalną konferencję z koordynatorami ds. walki z antysemityzmem w Europie i Stanach Zjednoczonych. Rivlin powiedział: "Wasze wyraźne głosy i praca, którą wykonujecie, mają kluczowe znaczenie, szczególnie w tak trudnym i wrogim czasie. Podzielamy zrozumienie, że antysemityzm to nie tylko problem żydowski. Jest to problem całej ludzkości. Angażujemy się w gorzką wspólną walkę z wszelkimi przejawami antysemityzmu - w prawicy, lewicy lub radykalnym islamie. Antysemityzm to antysemityzm. Nie ma szarych obszarów i nie ma innej opcji niż zerowa tolerancja. Można nas krytykować, dopóki jest to krytyka. Momentu, w którym pod wpływem antysemityzmu dochodzi do bojkotu i działań wymierzonych przeciwko Izraelowi - nie zaakceptujemy go." Specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych Elan Carr powiedział: "Wielu przywódców na całym świecie rozumie, że antysemityzm jest nie tylko przeciwko Żydom, ale przeciwko całemu społeczeństwu. To wielki zaszczyt współpracować z takimi liderami na rzecz lepszego i bardziej sprawiedliwego świata, i z dumą nazywam ich naszymi partnerami. Prezydent Trump nazywa antysemityzm trucizną. Ważne jest, aby wiedzieć, że Stany Zjednoczone stoją razem z wami w walce o bezpieczeństwo narodu żydowskiego na całym świecie i bezpieczeństwo państwa Izrael." Specjalny wysłannik Wielkiej Brytanii Lord Eric Pickles zauważył, że żydowska tożsamość była ważną i znaczącą częścią brytyjskiej tożsamości i Wielka Brytania będzie kontynuować walkę z antysemityzmem. Wysłannik Francji Frédéric Potier powiedział: "To czas na rozpoczęcie akcji, a nie tylko na wygłaszanie przemówień." Wysłannik Niemiec dr Felix Klein dodał: "Antysemityzm przybiera nowe formy i niezbędna jest współpraca na całym świecie. Jest to problem globalny i musimy z nim walczyć. Silna międzynarodowa reakcja musi być częścią rozwiązania." Koordynatorka Unii Europejskiej ds. walki z antysemityzmem Katherina von Schnurbein powiedziała: "W tej kampanii stawiamy czoła uzasadnionym dyskusjom na temat zakazu koszernego uboju zwierząt lub zakazu obrzezania. Łączy nas to, że razem pokonujemy te wyzwania. Po rozmowach i wspólnych działaniach zaobserwowaliśmy 180-stopniowe zmiany stanowiska niektórych państw. Rzeczy mogą się zmienić. Musimy kontynuować naszą pracę, ponieważ może to prowadzić do zmian. Jako ktoś, kto widział upadek muru berlińskiego, a myśleliśmy, że to nigdy się nie wydarzy, wiem, że zmiana jest możliwa." Później odbyła się konferencja z okazji 81. rocznicy Nocy Kryształowej. Rivlin powiedział: "Musimy zawsze pamiętać, że jeśli antysemityzm nie zostanie na czas powstrzymany, to szybko przechodzi od słów do potłuczonego szkła, przemocy i morderstw. Musimy podjąć odważne działania. Musimy być bardzo zaniepokojeni faktem, że antysemityzm rośnie na całym świecie. Jest nie do pomyślenia, że 81 lat po Nocy Kryształowej, synagogi od Pittsburgha do Halle są atakowane. Nie do pomyślenia jest to, że Żydzi boją się nosić kippę na ulicy, a żydowskie dzieci w wieku szkolnym czują potrzebę ukrywania swojej tożsamości. Nie możemy zaakceptować faktu, że na marszach w Belgii, na łamach New York Timesa oraz w oficjalnych mediach w całym arabskim świecie są drukowane antysemickie kreskówki. Antysemityzm wypracował i przyjął nowe postacie. One pochodzą ze skrajnej prawicy, skrajnej lewicy i radykalnego islamu. Jest to wyraźnie widoczne w Internecie, na ulicach, w środowiskach akademickich i w coraz większej liczbie stanowisk władzy. Antysemityzm rozprzestrzenia się na parlamenty i partie polityczne na zachodzie - brytyjską Partię Pracy i austriacką partię prawicową oraz w innych krajach. Musimy działać teraz. Musimy korzystać ze wszystkich dostępnych nam narzędzi prawnych, aby zapobiegać przestępstwom z nienawiści i ścigać je. Musimy zapewnić bezpieczeństwo społeczności żydowskich, a nie tylko zaakceptować fakt, że szkoły i synagogi potrzebują strażników, mury i bramy. To nie jest normalne! Zabezpieczenia nie rozwiązują problemu antysemityzmu, tylko pokazują jego dotkliwość. W dziedzinie edukacji musimy znaleźć nowe sposoby przekazania dziedzictwa Holokaustu pokoleniu młodych ludzi, którzy nigdy nie poznają ocalałych. Musimy opracować przepisy i technologię, aby zapobiegać antysemityzmowi i podżeganiu w sieciach społecznościowych. Sieci społecznościowe mogą być wspaniałym sposobem na zebranie ludzi na całym świecie. Ale pozwalają także radykałom rozprzestrzeniać podżeganie na całym świecie. Wszyscy - rządy, firmy internetowe i społeczeństwo obywatelskie, musimy odegrać naszą rolę w przeciwdziałaniu temu zagrożeniu, zanim nienawiść on-line doprowadzi do kolejnej tragedii w świecie rzeczywistym."
    4 listopada 2019 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że do Izraela dotarły wszystkie zamówione szczepionki przeciwko grypie (1 mln szczepionek). Równocześnie poinformowano, że u dwóch pacjentów zidentyfikowano wirusa pandemicznej grypy H1N1. Wirus ten został objęty tegorocznym szczepieniem. W ubiegłym roku w Izraelu na grypę zmarło 60 osób, a hospitalizowanych z powodu powikłań pogrypowych było 226 osób (w 2017 r. zmarło 113 osób, a hospitalizowanych było 296 osób). Ministerstwo zdrowia przekazało dodatkowe 40 mln szekli na przygotowania do zimy.

4 listopada 2019 r. przywódca Hamasu Jahja Sinwar zagroził bombardowaniem Tel Awiwu, jeśli Izrael podejmie działania zbrojne przeciwko jego organizacji terrorystycznej w Gazie. "Mamy bardzo dużą siłę militarną w Strefie Gazy i setki mil tuneli. Jeśli wróg myśli o wejściu do Gazy, nasi ludzie będą pod ziemią. Jeśli dojdziemy do wniosku, że sytuacja w Gazie ulega pogorszeniu, zbombardujemy Tel Awiw i wywołamy stan alarmowy trwający sześć miesięcy. Już w przeszłości nie wahaliśmy się stawić czoła wrogowi i wiedzieliśmy, jak to zrobić, nie wciągając nas w wojnę. Ponieważ jesteśmy przekonani, że konfrontacja powinna być kontynuowana i że nie może ona zmienić w pełną wojnę - przygotowaliśmy demonstracje przy ogrodzeniu granicznym, które osiągnęły ich cel."
    4 listopada 2019 r. prawicowi żydowscy aktywiści dwukrotnie zaatakowali izraelskich żołnierzy w rejonie żydowskiego osiedla Icchar w środkowej części Samarii. Obrzucono kamieniami autobus przewożący żołnierzy, a także obrzucono kamieniami i przecięto opony w patrolowym pojeździe wojskowym. Sprawcy zbiegli, a policja wszczęła dochodzenie.

4 listopada 2019 r. Szwecja opublikowała raport o stanie przestępczości w 2018 r. Doszło do 280 antysemickich przestępstw, co oznacza wzrost o 53% w stosunku do 2017 r. (182 przestępstw). Jest to najwyższy poziom od 2006 r., kiedy zaczęto gromadzić dane na ten temat. Wszystkich przestępstw o podłożu rasistowskim w 2018 r. w Szwecji odnotowano 4865 (wzrost o 69%). Ataki antysemickie stanowiły więc 4% wszystkich przestępstw o podłożu rasistowskim, pomimo faktu, że w Szwecji mieszka zaledwie 20 tys. Żydów, stanowiąc około 0,2% populacji. Najpoważniejszym atakiem antysemickim był atak w 2017 r. na synagogę w Göteborgu, która została ostrzelana przez około 10 mężczyzn.

5 listopada 2019 r. władze wodne poinformowały, że po raz pierwszy jezioro Kinneret w porze letniej straciło zaledwie 60 cm poziomu wody. W poprzednich latach każdego lata odnotowywano średni spadek o 1,6 metra wody. Pora deszczowa 2018-2019 przyniosła wyjątkowo obfite opady, co doprowadziło do wzrostu poziomy wody w Kinneret ponad dwukrotnie więcej niż zwykle. Informacja ta jest obiecująca przed nadchodzącą porą deszczową.
    5 listopada 2019 r. lider partii Niebiesko-Biali Benny Gantz oskarżył premiera Benjamina Netanjahu o dążenie do trzeciej tury wyborów. "Netanjahu nie jest gotowy na rezygnację z blokowania procesu tworzenia rządu. Netanjahu nie jest gotowy na rezygnację z immunitetu. Netanjahu nie jest przygotowany do dyskusji na temat podstawowych zasad rządu jedności. Netanjahu chce wciągnąć Izrael w trzecią kampanię wyborczą. Zrobię wszystko, aby do tego nie doszło. Zrobię wszystko, aby utworzyć rząd." Jutro mija ustawowy czas, w którym Gantz powinien przedstawić rząd. Może wystąpić do prezydenta o przedłużenie tego czasu o kolejne dwa tygodnie, zanim zwróci mandat do prezydenta.
    5 listopada 2019 r. specjalna komisja ministerstwa budownictwa podjęła decyzję, że do października 2022 r. zostanie przygotowany krajowy plan wzmocnienia istniejących budynków na wypadek trzęsienia ziemi. Decyzję podjęto na wskutek raportu mówiącego, że dotychczasowy plan nie osiągnął zamierzonych celów.

5 listopada 2019 r. po południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Maale Amos w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei.

5 listopada 2019 r. na Cyprze odbyło się trójstronne spotkanie wojskowe Cypru, Grecji i Izraela. Przedstawicielem Cypru był gen. Michael Parparis, Grecję reprezentował kontradmirał Dimitrios Kavoulakos, natomiast z Izraela przyjechał gen. Amir Aboulafia. Omówiono kwestie współpracy wojskowej, oraz zagrożenia stabilizacji i bezpieczeństwa regionalnego.

6 listopada 2019 r. ministerstwo obrony podpisało umowę z firmą Israel Shipyards na zaplanowanie i budowę dużego pływającego doku, który umożliwi przeprowadzanie remontów okrętów podwodnych i korwet klasy Sa’ar 6. Koszt budowy wyniesie około 90 mln szekli, a czas realizacji to 2 lata. Pływający dok umożliwi podnoszenie statków nad poziom morza w celu prowadzenia regularnych prac konserwacyjnych, a także w celu instalowania nowych systemów bojowych na statkach. Umowa obejmuje także prace serwisowe i konserwacyjne doku przez około 10 lat.
    6 listopada 2019 r. szef wydziału operacyjnego Sił Obronnych Izraela gen. Aaron Haliva ostrzegł, że Iran jest w stanie przeprowadzić poważny atak na Izrael, podobny do tego co w Arabii Saudyjskiej. "Mamy zupełnie nowy front w Iraku. Mamy irańskie siły Quds na Wzgórzach Golan. To nie jest już walka z terrorystami. Również w Libanie zachodzą duże zmiany, wiążące się ze wzrostem zagrożenia. Musimy sobie z nimi poradzić. Wszystkie znaki wskazują, że rok 2020 będzie rokiem o negatywnym potencjale dla interesów bezpieczeństwa państwa Izrael." Rosyjskie i chińskie media poinformowały, że w ręce Rosjan w Syrii trafił zaawansowany technologicznie izraelski pocisk rakietowy David's Sling. Został on zabrany do Rosji na badania. Raporty mówią, że jest to jeden z pocisków wystrzelonych w lipcu ubiegłego roku w celu przechwycenia syryjskich rakiet wystrzelonych na terytorium Izraela. Jedna z rakiet David's Sling nie zdetonowała i została teraz odnaleziona przez rosyjskich żołnierzy. Ocenia się, że dzięki izraelskiej technologii Rosja może ulepszyć swój system obrony powietrznej.
    6 listopada 2019 r. dowódca batalionu Dywizji Gaza ppłk Joav Schneider powiedział, że odwetowe ataki w Strefie Gazy prowadzi się na opuszczone pozycje Hamasu, aby uniknąć w ten sposób dalszej eskalacji. Po ostatnim ostrzale rakietowym terytorium Izraela, armia czekała z odwetem aż cztery godziny, aby umożliwić Hamasowi ewakuowanie swoich ludzi z zagrożonych bombardowaniami obiektów. "Często tłumaczę moim żołnierzom, że czekamy, aż cel zniknie, zanim strzelimy do niego, aby wysłać im wiadomość, że nie chcemy dalszych incydentów - takich jak próby infiltracji ze Strefy Gazy na terytorium Izraela, bezpośredni ostrzał, itp. Z drugiej strony chcemy zachować równowagę sił, która nie wciągnie nas w wojnę." Komentarze Schneidera zostały poparte przez wyższego oficera.
    6 listopada 2019 r. po południem odbyło się spotkanie zespołów negocjacyjnych partii Niebiesko-Biali i Likud. Wspólne oświadczenie stwierdziło, że "spotkanie zakończyło się dobrą, poważną i rzeczową atmosferą. Pozostały duże luki między stronami i oczekuje się, że kolejne spotkanie odbędzie się w najbliższych dniach."

6 listopada 2019 r. komisarz generalny agencji UNRWA Pierre Krahenbuhl podał się do dymisji w związku z wewnętrznym dochodzeniem ONZ w sprawie domniemanych przypuszczeń niewłaściwego zarządzania agencją. Wewnętrzny raport ONZ wysunął liczne zarzuty wobec wysokich urzędników UNRWA, między innymi o nepotyzm, nadużycia finansowe, nadużycia seksualne, itp. Ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon powiedział: "Od momentu powstania UNRWA nie pracowała nad rozwiązaniem problemu uchodźców, ale próbowała utrwalić ten problem. Szereg spraw związanych z zachowaniem agencji sugeruje, że nie ma innego rozwiązania niż całkowite jej zamknięcie."

7 listopada 2019 r. odbyło się spotkanie zespołów negocjacyjnych partii Niebiesko-Biali i Israel Bejtenu. Zespoły osiągnęły konsensus w następujących kwestiach: krótkoterminowy budżet, minimalny dochód osób starszych zostanie podniesiony do 70% płacy minimalnej, nie będzie żadnych przeszkód dla planu podnoszenia świadczeń rentowych, a kwestia ta zostanie zakotwiczona w planie budżetu krótkoterminowego. Kolejne spotkanie obu zespołów odbędzie się ponownie za kilka dni.
    7 listopada 2019 r. w portowym mieście Hajfa odbyły się wspólne ćwiczenia zespołów medycznych izraelskiej marynarki wojennej, sił NATO i centrum urazowego szpitala Rambam.
    7 listopada 2019 r. szef agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet Nadav Argaman poinformował, że w ubiegłym roku udaremniono 480 znaczących ataków terrorystycznych. Podkreślił, że nowe technologie tworzą zupełnie nowe możliwości, dzięki którym izraelskie siły bezpieczeństwa stają się najlepsze na świecie. "Technologie pozwalają nam utrzymywać naszą przewagę jakościową nad wymagającymi rywalami. Pozwoliło nam to udaremnić ponad 450 znaczących ataków w ubiegłym roku. Staramy się monitorować życie obywateli Izraela, aby mogli spokojnie żyć swoim codziennym życiem. Izraelska technologia i przemysł są zawsze bliskie naszym sercom. Przede wszystkim kupujemy izraelskie technologie. Innowacje i startupy są częścią tego, czym jesteśmy." Były rzecznik armii por. Ronen Manelis powiedział: "W wojnie pojawiły się nowe bronie i narzędzia: polubienia. Jest to narzędzie psychologiczne, które widzą miliony. Używanie botów i trolli to kolejne narzędzie do rozpowszechniania naszych wiadomości. Jeśli chodzi o Hezbollah, za pośrednictwem mediów obniżyliśmy wiarygodność Nasrallaha wśród izraelskiej i libańskiej opinii publicznej. Stworzyliśmy taktyczne podejście on-line we współpracy z oficerami wywiadu i oficerami mediów cyfrowych. Stworzyliśmy plakaty i zdjęcia z nazwiskami podejrzanych o terroryzm. Dowodem naszego sukcesu jest to, że podczas ostatniej operacji w Libanie, Nasrallah milczał."
    7 listopada 2019 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu wezwał światowych przywódców do przeciwstawienia się irańskiemu programowi nuklearnemu. "Rok temu, przemawiając w ONZ, odsłoniłem tajny magazyn nuklearny Iranu w Turkuzabad. Dziś rano specjalne posiedzenie zarządu MAEA opublikowało wyniki swoich badań na temat działań Iranu w tym nie tajnym już obiekcie. MAEA potwierdziła, że Iran kłamał. I że Iran nadal kłamie. Wszystko, co powiedziałem rok temu, zostało teraz potwierdzone przez MAEA. MAEA potwierdziła, że Iran narusza układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Iran nadal ukrywa swój tajny program broni nuklearnej. Czas, aby narody świata oparły się agresji i terroryzmowi Iranu. Czas przywrócić sankcje. Czas wywrzeć presję na Iran, dopóki nie zmieni on sposobu działania. Iran musi przestać atakować narody Bliskiego Wschodu. Iran musi przestać grozić zniszczeniem Izraela. Europa musi przestać zwlekać. Musi teraz działać przeciwko irańskiej agresji." Iran potwierdził wznowienie wzbogacania uranu do poziomu 4,5% w podziemnych zakładzie w Fordow. Oznacza to złamanie międzynarodowych porozumień, które zezwalają Iranowi wzbogacać uran jedynie do wartości 3,7%. W zakładzie Fordow znajdują się 1044 wirówki.

7 listopada 2019 r. prezydent RPA Cyril Ramaphosa uznał izraelską gospodarkę za wiodącą na świecie w najnowszych technologiach. "Pod wieloma względami Izrael przewodzi w przestrzeni najnowszych technologii. Oni są innowacyjni w wielu sektorach gospodarki, w rolnictwie, na morzu i w wielu innych obszarach. Pokazali, że potrafią przewodzić. Możemy się od nich wiele nauczyć."

8 listopada 2019 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że wydatki na opiekę zdrowotną w Izraelu wynoszą około 2780 dolarów na osobę rocznie, podczas gdy średnia w krajach OECD wynosi 4000 dolarów na osobę rocznie. W Izraelu wydatki na opiekę zdrowia wynoszą 7,5% PKB, podczas gdy średnia w krajach OECD wynosi 8,8%. Tylko piętnaście krajów wydaje na opiekę zdrowia mniej niż Izrael, w tym takie kraje jak Meksyk i Turcja. Stany Zjednoczone wydają 10 tys. dolarów na osobę, co stanowi 16% PKB. Wezwano do wdrożenia reformy finansów i podniesienia wydatków na służbę zdrowia do 8,8% PKB do 2030 r.

9 listopada 2019 r. - Szabat.
    9 listopada 2019 r. wieczorem wybuchły arabskie zamieszki w dzielnicy Isawija we wschodniej Jerozolimie. Demonstranci obrzucili bombami zapalającymi i kamieniami izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 policjant i 16 Arabów. Aresztowano 5 demonstrantów.

10 listopada 2019 r. na porannym posiedzeniu rządu powołano Naftalego Bennetta na nowego ministra obrony.
    10 listopada 2019 r. ministerstwo energetyki poinformowało, że dzięki uruchomieniu 9 elektrowniom słonecznym w rejonie Arava i umeiszczeniu setek paneli słonecznych na dachach domów, udało się osiągnąć w Ejlacie poziom 75% wytwarzania energii elektrycznej ze słońca. Jednak w całym Izraelu produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wynosi zaledwie 5%, a calem na 2030 r. jest osiągnięcie poziomu co najmniej 17%. W tym celu rozpoczęto budowę kolejnych dwóch elektrowni słonecznych na Negewie. "Ministerstwo Energetyki promuje wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w ramach rządowego planu zmniejszeniu zużycia węgla zgodnie z porozumieniem paryskim. Zgodnie z planem ministerstwa energetyki i we współpracy z urzędem ds. energii, Izrael powinien do 2020 r. osiągnąć cel 10% produkcji energii odnawialnej."

10 listopada 2019 r. wieczorem duże siły policyjne wkroczyły do żydowskiego osiedla Icchar w środkowej części Samarii, gdzie aresztowano prawicowego aktywistę Neriaha Zaroga za naruszenie nakazu administracyjnego (zakaz przebywania w osiedlu Icchar przez okres 3 miesięcy). Podczas aresztowania doszło do starć z żydowskimi osadnikami. Aktywiści zaatakowali policjantów kamieniami, butelkami z farbą i innymi przedmiotami. W starciu rannych zostało 15 aktywistów i 3 policjantów.

10 listopada 2019 r. jordański król Abdullah II przemawiając w jordańskim parlamencie ogłosił suwerenność Jordanii nad enklawami Naharajim i Tzofar. "Zastosowaliśmy pełną suwerenność Jordanii nad obszarami Tzofar i Naharajim. Jordania zapłaciła wysoką cenę za nasze historyczne stanowisko. Nadal będziemy wspierać Palestyńczyków, dopóki ich państwo nie zostanie ustanowione." W enklawach Naharajim i Tzofar wywieszono flagi Jordanii. Obie enklawy były dzierżawione Izraelowi od czasu zawarcia w 1994 r. porozumienia pokojowego, które zawierało klauzulę o możliwości przedłużenia dzierżawy po 25 latach. W październiku ubiegłego roku król Abdullah ogłosił, że nie przedłuży tej dzierżawy.

11 listopada 2019 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Mówią, że lewicowy rząd mniejszościowy powinien zostać utworzony nawet przy wsparciu arabskich partii, które wspierają terroryzm i nie popierają naszego państwa. Jest jeden rząd, który musi zostać ustanowiony, a jest to szeroki rząd jedności narodowej. I jest inny rząd, który nie powinien zostać utworzony - rząd mniejszościowy, który wspiera partie arabskie i zależy od nich. Rząd zależny od partii arabskich stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Izraela. Nie mówcie mi, że będzie to rząd na przejściowy trzymiesieczny okres. Ten rząd nie powinien działać nawet jednego dnia. Istnieją dwie ścieżki do pokoju. Jeśli rozwiążemy kwestie negocjacji pokojowych z Palestyńczykami, możemy przedrzeć się do świata arabskiego. Jednak pokój można osiągnąć także w odwrotnej kolejności. Jeśli uda się nam osiągnąć normalizację z arabskim światem, konflikt z Palestyńczykami zostanie rozwiązany. Myślę, że musimy starać się osiągnąć obie te rzeczy. W tym celu staramy się utrzymywać dobre stosunki z Jordanią. Pomagamy królowi Jordanii zarówno jawnie, jak i potajemnie. Oczywiscie, po obu stronach są wzajemne oskarżenia i komentarze, że podważamy fundamenty meczetu Al-Aqsa, co może poruszyć cały Bliski Wschód. Jednak tak naprawdę, poruszenie wewnątrz Jordanii nie jest związane z nami, ale z postępującą w Jordanii i Egipcie islamizacją, za którą stoją potężne siły. Pomimo podpisania traktatów pokojowych z Egiptem i Jordanią, Izrael nigdy tak naprawdę nie osiągnął pełnego pojednania z Jordanią lub Egiptem. Powodem tego była nierozwiązana kwestia palestyńska. A dlaczego nie ma pokoju z Palestyńczykami? Patrzę na Mahmouda Abbasa i pytam: Dlaczego? Oni jeszcze nie są gotowi w pełni nas zaakceptować. Połowa Palestyńczyków popiera Hamas i chce naszego unicestwienia, a druga połowa nie chce walczyć z pierwszą połową swego społeczeństwa, i cierpi z powodu wewnętrznych konfliktów."
    11 listopada 2019 r. Izrael odwiedził szef Głównego Dowództwa Stanów Zjednoczonych (CENTCOM) gen. Kenneth F. McKenzie Jr. Podczas rozmów omówiono wyzwania operacyjne na Bliskim Wschodzie, a także kwestie bezpieczeństwa Izraela, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożenia ze strony północy.
    11 listopada 2019 r. izraelska marynarka wojenna poinformowała, że około trzech miesięcy temu izraelski okręt rakietowy dostrzegł rosyjski okręt podwodny w odległości około 15 km od wybrzeży Izraela. Po zidentyfikowaniu okrętu, dowódcy odbyli ze sobą rozmowę, a także uruchomiono odpowiednie procedury koordynacji marynarki. Rosyjski okręt podwodny opuścił izraelskie wody terytorialne (22 km od wybrzeża), oddalając się na zachód na Morze Śródziemne. Nie określono jak długo rosyjski okręt przebywał na izraelskich wodach, z jakiego powodu i czy stwarzał zagrożenie dla bezpieczeństwa Izraela.

11 listopada 2019 r. rano Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy obozie uchodźców El-Aroub w północnej Judei. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 1 Palestyńczyk.
    11 listopada 2019 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wygłosił przemówienie z okazji 15. rocznicy śmierci Jasser Arafata. Abbas stwierdził, że "podstawowe zasady Arafata są podstawowymi zasadami narodu palestyńskiego i nikt nie może ich wyrzec się, porzucić ani zignorować. Palestyńczycy będą się ich trzymać, dopóki Palestyna nie zostanie wyzwolona. Ci, którzy atakują Izrael, nie są terrorystami ani przestępcami, a Autonomia Palestyńska nie wyrzeknie się ich ani ich rodzin." Abbas poruszył także kwestię wyborów w Autonomii Palestyńskiej. "Wybory muszą odbyć się jednocześnie w Strefie Gazy i we Wschodniej Jerozolimie. Jest to warunek, bez którego nie mogą się odbyć. Naszym marzeniem jest niepodległe państwo palestyńskie, samostanowienie i powrót na wszystkie ziemie Judei i Samarii."

11 listopada 2019 r. jordański król Abdullah II odwiedził popołudniem enklawy Naharajim i Tzofar, zwrócone dzień wcześniej przez Izrael do Jordanii. Jordański minister spraw zagranicznych Ajman Al-Safadi powiedział, że obie enklawy powróciły do Jordanii po 25-letniej dzierżawie dla Izraela. Decyzja o dzierżawie tych enklaw służyła w tym czasie interesom Jordanii, gdyż gwarantowała porozumienie pokojowe z Izraelem. Safadi dodał, że izraelscy rolnicy będą mogli wjechać na uprawiane przez siebie pola, aby zebrać swoje plony. "Zaproponowaliśmy Izraelowi, aby kupił ziemie, które posiada w enklawie Naharajim, ale Izrael odmówił. Chciał przedłużyć dzierżawę terytoriów. To było dla nas nie do przyjęcia."

12 listopada 2019 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano dwie salwy rakiet ze Strefy Gazy. Wystrzelono 50 rakiet, z których 20 zestrzelił system Iron Dome. Jedna z rakiet trafiła w dom w mieście Sderot. W Aszkelonie służby medyczne udzieliły pomocy 3 osobom - 2 osoby w szoku i jedna doznała urazu podczas ucieczki do schronu. W mieście Aszdod rakieta trafiła samochód. W rejonie miasta Gan Jawne rakieta spadła na środek autostrady.
    12 listopada 2019 r. Siły Obronne Izraela zamknęły nad ranem obszary przygraniczne oraz drogi w rejonie Strefy Gazy. W całym obszarze rozmieszczone zostały dodatkowe jednostki wojskowe. Dowództwo obrony cywilnej odwołało wszystkie zajęcia szkolne w rejonie wokół Strefy Gazy. Nakazano otworzenie schronów publicznych, odwołano wszystkie wycieczki szkolne, zamknięto duże centra handlowe oraz banki, zawieszono kursowanie pociągów między Aszkelonem a Beer Szewą. Zamknięto przejścia graniczne ze Strefą Gazy oraz zmniejszono strefę połowów przy strefie. Ministerstwo edukacji poinformowało, że zajęcia szkolne mogą zostać odwołano w całym obszarze metropolitarnym Gusz Dan, gdzie zaczęto otwieranie schronów publicznych. Rzecznik armii Hedi Zilberman powiedział: "O ile nam chodzi, Abu Al Ata był tykającą bombą, która planowała kolejne ataki w nadchodzących dniach, w ogień rakietowy ze Strefy Gazy, ataki snajperskie i infiltracyjne oraz ataki kierowane. Obserwowaliśmy to i gdy mieliśmy okazję, wykorzystaliśmy ją. Czekaliśmy na to około tygodnia i przeprowadziliśmy chirurgiczny atak, który doprowadził do jego śmierci przy minimalnej liczbie ofiar. Nie wracamy jednak do ukierunkowanych zabójstw, jest to szczególny incydent. Siły Obronne Izraela nie jest zainteresowane eskalacją, ale jesteśmy przygotowani do kontynuowania działań przeciwko każdemu, kto spróbuje narazić bezpieczeństwo Izraela." Dodał, że armia jest przygotowana na wielotygodniową konfrontację, jeśli zajdzie taka potrzeba. Do przywództwa Hamasu skierowano przesłanie: "Trzymajcie się z dala od tej eskalacji w Gazie, a my zostawimy was w spokoju." Informację tę przekazano do Strefy Gazy za pośrednictwem Egiptu.
    12 listopada 2019 r. po południem minister obrony Naftali Bennett ogłosił sytuację nadzwyczajną na obszarze do 80 km wokół Strefy Gazy. Stan nadzwyczajny będzie obowiązywał przez 48 godzin, chyba, że zostanie odwołany lub przedłużony. Siły Obronne Izraela ogłosiły mobilizację kilkuset żołnierzy rezerwy. Dotyczy to rezerwistów będących członkami obsługi baterii Iron Dome, wywiadu wojskowego i obrony cywilnej. W rejon Strefy Gazy zaczęto przerzucać dodatkowe siły pancerne.
    12 listopada 2019 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że do wieczora na terytorium Izraela wystrzelono ze Strefy Gazy ponad 190 rakiet. Ponad 50% rakiet spadło w otwartym terenie, natomiast pozostałe były zestrzeliwane przez system Iron Dome, którego skuteczność wyniosła 90%. Służby medyczne udzieliły pomocy 41 osobom, w tym 2 rannym od odłamków rakiet, 21 poszkodowanych podczas ucieczki do schronów i 18 z objawami stresu urazowego. W szpitalach pozostawiono 8 osób. Do dyspozycji sytuacji nadzwyczajnej na południu kraju wyznaczono dodatkowych 30 ambulansów medycznych.

12 listopada 2019 r. nad ranem izraelskie siły powietrzne zniszczyły budynek w dzielnicy Shejaiya w Gazie. Rakieta trafiła w pomieszczenie budynku, w którym przebywał wysoki dowódca polowy Islamskiego Dżihadu Baha Abu al-Ata. Zginął on wraz z żoną. Był to precyzyjny atak, w którym uszkodzone zostały jedynie część drugiej kondygnacji i większość trzeciej kondygnacji budynku. Zginęły 2 osoby, a 3 zostały ranne. Zginął 42-letni Abu al-Ata. Był on dowódcą Brygady Gazy w Islamskim Dżihadzie, i był uznawany za jednego z najbardziej radykalnych terrorystów w całej Strefie Gazy. Posiadał on bliskie powiązania z Iranem i wchodził w coraz większy konflikt z Hamasem, wpływając na rosnącą radykalizację Islamskiego Dżihadu. Przeprowadzane w tym roku ataki rakietowe na Izrael dokonywała właśnie dowodzona przez niego grupa. Dodatkowo odpowiadał on za ostrzał snajperów, użycie dronów do ataków i szereg innych ataków terrorystycznych. Od 2012 r. Izrael usiłował go wyeliminować.
    12 listopada 2019 r. Ludowy Front wydał oświadczenie, że należy agresywnie odpowiedź na śmierć przywódcy Islamskiego Dżihadu. "Syjoniści muszą wstrzymać oddech i czekać na reakcję ruchu oporu." Islamski Dżihad wydał oświadczenie, że w ataku zginął Abu al-Ata oraz jego żona. "Odpowiedź na to przestępstwo nie będzie miało granic i będzie to odpowiedź za wszystkie przestępstwa popełnione przez wroga." Hamas oświadczył, że "palestyński ruch oporu jest zjednoczony i zaczął reagować. Frakcje spotkają się w Gazie, a wróg będzie zaskoczony naszymi możliwościami odpowiedzi."
    12 listopada 2019 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały rano siedzibę sił bezpieczeństwa Hamasu w Gazie. Zbombardowano także pozycje Islamskiego Dżihadu, na których przygotowywano rakiety do wystrzelenia na Izrael. Zginął 1 Palestyńczyk. W południe cele Islamskiego Dżihadu ostrzelały izraelskie czołgi. Wieczorem zbombardowano cele terrorystyczne w północnej części Strefy Gazy. Ogółem w Strefie Gazy do wieczora zginęło 11 terrorystów Islamskiego Dżihadu.

12 listopada 2019 r. syryjskie media poinformowały, że nad ranem rakiety trafiły budynek położony w sąsiedztwie ambasady Libanu w Damaszku. W budynku tym ukrywał się wysoki dowódca Islamskiego Dżihadu Akram al-Ajouri, który podobno miał przeżyć nalot (zginął jego syn). Zginęły 2 osoby, a 6 zostało rannych. Do ataku doszło godzinę po izraelskim nalocie na Strefę Gazy, dlatego o atak na Damaszek oskarżono Izrael.
    12 listopada 2019 r. Unia Europejska wezwała do natychmiastowego zaprzestania ostrzału rakietowego izraelskich społeczności. "Dziś rano Izrael przeprowadził operację w Strefie Gazy, której celem był wysoki przywódca palestyńskiego Islamskiego Dżihadu. W odpowiedzi ze Strefy Gazy zostały wystrzelone rakiety na południowy i środkowy Izrael. Wystrzelenie rakiet przeciwko ludności cywilnej jest całkowicie niedopuszczalne i musi zostać natychmiast zatrzymane. Teraz konieczna jest szybka i całkowita deeskalacja, aby zabezpieczyć życie i bezpieczeństwo cywilów palestyńskich oraz izraelskich."

13 listopada 2019 r. przez całą noc Islamski Dżihad kontynuował ostrzał rakietowy Izraela. W nocy wystrzelono około 30 rakiet ze Strefy Gazy. Rano ostrzał rakietowy został zintensyfikowany. Po południem jedna rakieta spadła na strefę przemysłową Sderot, inna uszkodziła wodociąg Mekorot. Wieczorem rakieta spadła na Aszkelon, raniąc 1 Izraelkę. Do wieczora wystrzelono około 360 rakiet, z których około 60% spadło w otwartym terenie. Wobec pozostałych rakiet aktywowano system obrony Iron Dome, który osiągnął skuteczność 93%.
    13 listopada 2019 r. Siły Obronne Izraela utrzymały wszystkie instrukcje bezpieczeństwa dla mieszkańców społeczności położonych w odległości do 80 km od Strefy Gazy. Szkoły pozostały zamknięte. Zamknięto stacje kolejowe Netivot, Ofakim. Utrzymano wszystkie instrukcje bezpieczeństwa. Na południe kraju zostały skierowane dodatkowe siły policji, straży pożarnej oraz jednostki saperów policji. Rzecznik armii Hedi Zilberman powiedział, że Islamski Dżihad będzie kontynuował ostrzał rakietowy, podobnie jak wczoraj. Islamski Dżihad ma ograniczoną ilość rakiet i jest przygotowany jedynie na kilkudniową wymianę ognia. Do tej pory Hamas stoi na uboczu i nie angażuje się w bezpośrednie działania, ograniczając się jedynie do wypowiedzi słownych. Zilberman powiedział: "Kilka miesięcy przed eliminacją Bahaa Abu al-Aty, podejmowaliśmy wiele prób, aby go powstrzymać przed kontynuowaniem swojej drogi, w tym poprzez rozmowy z osobami z zewnątrz." Wieczorem podjęto decyzję, że następnego dnia szkoły będą zamknięte w promieniu 40 km od strefy.
    13 listopada 2019 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: "W ciągu ostatnich 24 godzin zniszczyliśmy wiele ważnych celów Islamskiego Dżihadu. Nie jesteśmy zainteresowani eskalacją, ale reagujemy na każdy atak przeciwko nam. Byłoby mądrze, gdyby Islamski Dżihad zrozumiał to teraz, zanim będzie za późno. Oni już rozumieją, że będziemy ich bezlitośnie atakować. Nasza siła woli jest bardzo wielka, a jesteśmy zdeterminowani by chronić naszą ziemię. Jeśli oni myśleli, że te salwy rakiet nas osłabią, to byli w błędzie. Mają jedną opcję: wycofać się lub nadal cierpieć pod naszymi ciosami. Może to zająć jeszcze trochę czasu. Obywatele Izraela powinni uważnie słuchać instrukcji dowództwa obrony cywilnej. Dodam jeszcze jedną rzecz - widzimy, że w większości przypadków ci, którzy są ostrożni i postępują zgodnie z instrukcjami, nie doznają obrażeń. Osobami skrzywdzonymi są w prawie wszystkich przypadkach ludzie, którzy nie słuchali instrukcji. Instrukcje są proste i jasne. Proszę wszystkich o ich dokładne przestrzeganie. Będziemy nadal robić wszystko co potrzeba, aby bronić bezpieczeństwa państwa i obywateli Izraela. Razem odniesiemy zwycięstwo."

13 listopada 2019 r. rano izraelskie siły powietrzne zlikwidowały w Strefie Gazy dwie grupy terrorystów przygotowujących wyrzutnie do wystrzelenia rakiet. Izraelskie drony prowadzą ścisłą obserwację wszystkiego co się dzieje w Strefie Gazy. W południe zintensyfikowano naloty na cele Islamskiego Dżihadu. Głównymi celami są warsztaty produkujące rakiety oraz magazyny z unikalnymi surowcami potrzebnymi do budowy rakiet. Uderzono także w główną siedzibę Islamskiego Dżihadu w Khan Younis na południu Strefy. Izraelski okręt ostrzelał także ośrodek szkolenia morskiego Islamskiego Dżihadu. Izraelski samolot zaatakował 2 terrorystów przygotowujących stanowisko do wystrzelenia rakiet przeciwpancernych w stronę Izraela. W Strefie Gazy zginęło 28 osób, a około 60 rannych. Większość to Islamski Dżihad.
    13 listopada 2019 r. izraelski wywiad umieścił wiadomość w arabskich mediach społecznościowych w Strefie Gazy. "Czy warto? Przywódcy Islamskiego Dżihadu rujnują przyszłość waszych dzieci w Strefie Gazy. Oni wykorzystują wszystkie zasoby Strefy Gazy na swoją działalność terrorystyczną. Kto jest ważniejszy od waszych dzieci? Przyszłość waszych dzieci jest przez nich stracona! Czy warto?"
    13 listopada 2019 r. wieczorem wysoki dowódca Islamskiego Dżihadu Ziad Nahala wyjechał ze Strefy Gazy do Egiptu, by w Kairze spotkać się z dowództwem egipskiego wywiadu w ramach prób uspokojenia sytuacji w Strefie Gazy. Oczekuje się, że w godzinach nocnych może już zostać ogłoszone zawieszenie broni.

13 listopada 2019 r. do Kairu (Egipt) przyleciał specjalny koordynator ONZ ds. Bliskowschodniego procesu pokojowego Nickolaj Mladenov, który weźmie udział w rozmowach z przedstawicielami Islamskiego Dżihadu w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy.

14 listopada 2019 r. Siły Obronne Izraela poinformowały rano o osiągnięciu zawieszenia broni w Strefie Gazy. Ujawniono, że cała operacja nosiła nazwę "Czarny Pas". W trakcie wymiany ognia ze Strefy Gazy wystrzelono 450 rakiet, a w wyniku izraelskich ataków zginęło 25 palestyńskich terrorystów, w tym najgroźniejszy dowódca wojskowy Islamskiego Dżihadu - Baha Abu al-Atta. Gen. Hedy Silberman powiedział: "W ciągu 48 godzin osiągnęliśmy wszystkie zamierzone cele. Nadal musimy koncentrować się przede wszystkim na północnej arenie, gdzie irańska działalność dotyczy nie tylko Syrii. Wykorzystaliśmy zaledwie niewielką część naszych możliwości, ale nie walczyliśmy z Hamasem, Hezbollahem ani z Irańczykami. Izrael osiągnął swoje cele operacyjne. Islamski Dżihad poniósł poważne straty. Zniszczyliśmy znaczną część jego infrastruktury, zginęło ponad 20 jego terrorystów." Minister spraw zagranicznych Israel Katz powiedział: "Brak zaangażowania Hamasu w ostatnią rundę w Strefie Gazy jest wielkim osiągnięciem Izraela. Islamskiemu Dżihadowi zadano bezprecedensowy cios." Minister obrony Naftali Bennett powiedział, że operacja Czarny Pas wyjaśniła warunki przyszłych konfliktów w Strefie Gazy. "Nowe zasady gry są jasne, Siły Obronne Izraela będą działać z pełną swobodą i bez żadnych ograniczeń. Terrorysta, który próbuje skrzywdzić obywateli Izraela, nie będzie już mógł spać spokojnie - ani we własnym domu, ani w łóżku, ani w żadnej kryjówce." Podjęto decyzję o przywróceniu normalnego trybu życia na południu kraju. Służby medyczne poinformowały, że udzielono pomocy 77 osobom, wśród których były 3 osoby lekko ranne od odłamków rakiet, 37 osób poszkodowanych podczas ucieczki do schronów i 37 osób z urazami szoku.
    14 listopada 2019 r. dyrektor wykonawczy Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym Amos Jadlin powiedział rano: "Po pierwsze, Egipt zasługuje na pochwałę za mediację, ale ważne jest, aby pamiętać, że opublikowane informacje o porozumieniu niekoniecznie zostały zaakceptowane przez obie strony. Po drugie, Izrael oficjalnie nic nie odpowiedział, a to oznacza, że cisza będzie panować tak długo, jak długo będzie spokój. Po trzecie, Islamski Dżihad spasował. W ciągu 24 godzin nastąpiła wielka zmiana retoryki - od gróźb i obietnic bezprecedensowych ataków do zgody na zawieszenie. Oni kłamią odnośnie tego, co osiągnęli. Można powiedzieć, że Izrael osiągnął pewien sukces w kwestiach bezpieczeństwa, ale problem wzmacniania się organizacji terrorystycznych w Strefie Gazy i ich zdolności paraliżowania życia w Izraelu pozostał nie rozwiązany i czeka na zupełnie inną strategiczną odpowiedź."
    14 listopada 2019 r. przed południem palestyńscy terroryści wystrzelił ze Strefy Gazy 5 rakiet, z których 2 zestrzelił system obrony Iron Dome, a pozostałe spadły w otwartym terenie. Było to złamanie zawieszenia broni, Izrael jest jednak długoznoszący i cierpliwy. Za tym atakiem stoi zbrojne ramię Ludowych Komitetów Oporu - Brygady An-Nasser Salah A-Din. Rakiety wystrzelono z północnej części Strefy Gazy. Wieczorem wystrzelono kolejną rakietę, którą zestrzelił system Iron Dome.
    14 listopada 2019 r. po południem Siły Obronne Izraela otworzyły przejścia graniczne Kerem Shalom i Erez ze Strefą Gazy. Ponadto strefa połowów została ponownie zwiększona do 15 mil. Otworzono także zablokowane drogi wokół Strefy Gazy. Wieczorem samorządy regionalne położone w otoczeniu Strefy Gazy podjęły decyzję, że w dniu jutrzejszym zamknięte będą szkoły i przedszkola. Decyzję podjęto ze względów bezpieczeństwa, pomimo ogłoszenia zawieszenia broni.
    14 listopada 2019 r. zakończyły się międzynarodowe ćwiczenia lotnicze Blue Flag. Odbywały się one w dniach od 3 do 14 listopada w bazie lotniczej Ovda na Negewie. Były to pierwsze ćwiczenia tzw. piątej generacji, czyli z udziałem wielozadaniowych myśliwców F-35. Dowódca amerykańskiej 480 Eskadry płk. Patrick Kennedy powiedział: "Znaczenie tych ćwiczeń sprowadza się do zwiększenia gotowości wszystkich osób poprzez pracę nad interoperacyjnością ze wszystkimi naszymi krajami partnerskimi. Myślę, że wyjątkowość wynika z poczucia koleżeństwa z Izraelczykami i innymi partnerskimi narodami, które są tutaj obecne. Przestrzeń powietrzna jest niesamowita. Uzyskanie takiej przestrzeni powietrznej jest naprawdę narodowym skarbem Izraela. Bez względu, czy loty są niskie, czy są wysokie, nie ma żadnych skarg ze strony ludności. Wspaniale jest mieć wszystkich mieszkańców wspierających wojsko. Izraelscy żołnierze są jednymi z najbardziej profesjonalnych wojskowych, z jakimi pracowałem w swojej karierze." Dowódca greckiej 335 Eskadry ppłk Panagiotis Katsikaris powiedział, że "Grecja tradycyjnie uczestniczy w każdym ćwiczeniu Blue Flag, ponieważ uważamy to za doskonałą okazję do treningu. To ćwiczenie sprawia, że mamy okazję trenować z innymi rodzajami myśliwców, innymi siłami powietrznymi, a także spotykamy się z odmiennym środowiskiem i zupełnie nowymi generacjami zagrożeń naziemnych."
    14 listopada 2019 r. prezydent Reuven Rivlin ujawnił część swojego planu dotyczącego ustanowienia rządu jedności. Plan ten określa, kiedy premier Benjamin Netanjahu zostałby ogłoszony niezdolnym do wykonywania pracy. Są to trzy daty: dzień ogłoszenia przez prokuratora generalnego aktu oskarżenia (prawdopodobnie w ciągu tygodnia), dzień przesłania tego aktu oskarżenia (prawdopodobnie w ciągu miesiąca), i dzień rozpoczęcia rozprawy sądowej (prawdopodobnie w ciągu roku). W temacie włączenia do rządu całego bloku prawicowego miała obowiazywać reguła, że żadna ze stron nie będzie pominięta, a proporcjonalność będzie wyrażona w liczbie tek ministerialnych.

14 listopada 2019 r. rzecznik Islamskiego Dżihadu Musab Barim potwierdził rano doniesienia o zawieszeniu broni z Izraelem. "Porozumienie zostało osiągnięte po poddaniu się Izraela warunkom ruchu palestyńskiego oporu." Palestyńskie służby medyczne poinformowały, że w wyniku izraelskich nalotów na Strefę Gazy zginęło 34 Palestyńczyków, a 77 osób zostało rannych.
    14 listopada 2019 r. Islamski Dżihad poinformował, że podczas ostatniej wymiany ognia użył najnowszej rakiety Buraq 120. Rakieta ta miała zostać wystrzelona na miasto Hadera.

14 listopada 2019 r. nad ranem Egipt poinformował, że Izrael i Islamski Dżihad zgodziły się na zawieszenie broni w Strefie Gazy, które weszło w życie o godz. 5:30 rano. Islamski Dżihad i inne palestyńskie organizacje zgodziły się na pokojowe przeprowadzanie przygranicznych demonstracji w strefie, podczas gdy Izrael zgodził się na wstrzymanie likwidacji przywódców palestyńskich organizacji oraz wdrożenie wcześniej przyjętych postanowień dotyczących zawieszenia broni i odbudowy Strefy Gazy.
    14 listopada 2019 r. minister spraw zagranicznych Wysp Owczych Jenis av Rana powiedział, że planuje otworzyć biuro dyplomatyczne w Jerozolimie. Wyspy Owcze są terytorium zależnym od Danii. Decyzja ta oznacza uznanie przez Wyspy Owcze Jerozolimę jako stolicę państwa Izrael.

15 listopada 2019 r. w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety, które zestrzelił system obrony Iron Dome. Obie rakiety leciały na miasto Sderot.
    15 listopada 2019 r. wiceprezes Jerozolimskiego Instytutu Bezpieczeństwa i Strategii dr Eran Lerman powiedział, że Izrael nie tylko wygrał ostatnią rundę walki w Strefie Gazy, ale także znacznie wzmocnił odstraszanie odczuwane przez organizacje terrorystyczne. "Najważniejszą rzeczą jest fakt, że Hamas nie przyłączył się do walki. Mamy sytuację, w której Izrael przeprowadzał szeroko zakrojone działania na terytorium Strefy Gazy, z dziesiątkami ludzi zabitych po drugiej stronie, a główne siły w Gazie - Hamas - nie przyłączyły się do walk. Wyjaśniły Islamskiemu Dżihadowi, że oni są w tym konflikcie całkowicie sami. Hamas zrozumiał cenę, jaką musiałby zapłacić, i jest to najlepszy dowód na to, że odstraszanie Izraela jest skuteczne. Ono nawet wzrosło, ponieważ przekroczyliśmy pewną granicę, gdy uderzyliśmy w kogoś, kto aktywnie próbował podpalić ten obszar jako wysłannik Iranu, a jego eliminacja dała wyraźnie do zrozumienia, że nie będziemy tego tolerować. Jednak zasady gry nie zmieniły się. Droga do uspokojenia sytuacji poprzez porozumienie z Egiptem będzie kontynuowana zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami. Izrael nie zaangażuje się w dalsze eliminowanie palestyńskich dowódców, jeśli Islamski Dżihad nie zaangażuje się w dalszy ostrzał rakietowy. Jeśli Islamski Dżihad zrozumie, że musi zrezygnować z zaangażowania się w aktywność rakietową, my nie będziemy mieli powodu, aby angażować się w bardziej ukierunkowane eliminacje ich przywódców. Eliminacja wysokiego dowódcy Islamskiego Dżihadu było odpowiedzią na rosnący trend zaangażowania się irańskiego reżimu. Jest to wiadomość wysyłana do Teheranu. Sytuacja Iranu nigdy nie była tak trudna od czasów rewolucji islamskiej. To popycha Irańczyków do robienia różnych rzeczy, a jeśli nam udało się zneutralizować pragnienia Iranu - to samo w sobie jest wielkim osiągnięciem." Szef agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet Nadav Argaman powiedział, że w momencie podejmowania decyzji o likwidacji lidera Islamskiego Dżihadu miano pełną świadomość, że Izrael może zostać wciągnięty w konflikt zbrojny, który może potrwać do tygodnia czasu, a zdolności operacyjne przekazano w ręce sił powietrznych. Elementem największego ryzyka było stanowisko, jakie zajmie Hamas, gdyż w przypadku jego zaangażowania się w konflikt doprowadziłoby do kolejnej wojny. Jednak Hamas nie był tym zainteresowany, gdyż ryzykował utratę wsparcia Egiptu i pomocy finansowej Kataru. Istniało jednak ryzyko, że przedłużenie się wymiany ognia z Islamskim Dżihadem mogło doprowadzić do wzrostu społecznych nacisków na przyłączenie się Hamasu do walk. Dlatego cały izraelski plan zakładał rozstrzygnięcie wszystkiego w ciągu kilku dni. Realizując plan likwidacji Abu al-Ata oczekiwano odpowiedzi Islamskiego Dżihadu, gdyż stało się to doskonałą wymówką na zburzenie wielu elementów infrastruktury terrorystycznej tej organizacji, które były przez kilka lat budowane. Wszystko jednak było obarczone dużą dozą ryzyka. Okazało się jednak, że Islamski Dżihad znajduje się w poważnym wewnętrznym kryzysie i organizacyjnym rozkładzie. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że dysponuje on większym arsenałem rakietowym niż Hamas, a jednak ostrzał był sporadyczny i rozproszony. Na pewno wpływ na to miał brak al-Aty, i należy oczekiwać, że w następnej konfrontacji ogień Islamskiego Dżihadu może być dokładniejszy i silniejszy. Tak czy inaczej, ta runda zakończyła się sukcesem Izraela.
    15 listopada 2019 r. do Izraela przyleciał szef sztabu sił powietrznych USA gen. David L. Goldfein i dowódca sił powietrznych USA w Europie gen. Jeffery L. Harrigian. Spotkali się z dowództwem Sił Obronnych Izraela i odwiedzili eskadrę izraelskich samolotów wielozadaniowych F-35. Szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavim wręczył Goldfeinowi Medal Wyróżnienia. Omówiono kwestie bezpieczeństwa i współpracy w kwestiach strategicznych Stanów Zjednoczonych i Izraela.
    15 listopada 2019 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że badają każdy przypadek ewentualnego zaszkodzenia ludności cywilnej podczas bombardowań celów terrorystycznych prowadzonych na obszarze Strefy Gazy. Palestyńskie służby medyczne donoszą o śmierci ośmiu członków jednej rodziny, w tym pięcioro dzieci. Był to jedyny incydent podczas dwudniowej kampanii lotniczej w Strefie Gazy, podczas której zniszczono wiele elementów terrorystycznej infrastruktury Islamskiego Dżihadu. Do tego incydentu doszło na kilka godzin przed ogłoszeniem zawieszenia broni. Uderzono w dom dowódcy Islamskiego Dżihadu w Deir al-Balah. Zginął Rasmi Abu Malhousa, jego dwie żony i pięcioro dzieci. Islamski Dżihad oświadczył później, że Malhousa nie był członkiem ich organizacji, a jedynie był powiązany z ich działalnością. Z informacji izraelskiego wywiadu wynikało, że w jego domu ukrywano amunicję oraz inne elementy infrastruktury terrorystycznej. Sprawa będzie przedmiotem dokładnego dochodzenia.
    15 listopada 2019 r. wieczorem Benny Gantz zwrócił się do przywódców partii prawicowych wchodzących w skład bloku prawicowego: "W odniesieniu do Likudu niestety w tym tygodniu nie poczyniono żadnych postępów. Wygląda na to, że pragnienie Netanjahu, by spędzić jeszcze kilka miesięcy w fotelu premiera, jest dla niego ważniejsze niż troska o obywateli Izraela. Netanjahu chce kolejnych wyborów, w inny sposób nie można wyjaśnić jego postępowania. Wszyscy pamiętamy próbę Netanjahu sprzed sześciu miesięcy, by utworzyć wąski rząd z Avi Gabbaj w zamian za immunitet. Wszyscy pamiętamy, że działał we współpracy z partiami, które według niego dzisiaj nie są uzasadnione. Dwukrotnie próbował uzyskać immunitet i nie udało mu się. Spróbuje tego także w przyszłości - i znów się nie powiedzie. Dla mnie ważne jest, abyście wiedzieli, że mamy zasady i wartości, zgodnie z którymi postępujemy podczas negocjacji. Zwracam się do liderów prawicowych partii. Wszyscy jesteście odpowiedzialnymi ludźmi - Czy naprawdę jesteście gotowi pozwolić Netanjahu wciągnąć Izrael w trzecią kampanię wyborczą? Czy tego chcą wasi wyborcy? Czy na to zasługują pacjenci leżący na korytarzach szpitali? Czy można sprostać wyzwaniom bezpieczeństwa Izraela bez doświadczonych, regularnych i stabilnych rąk na kierownicy? Uwolnijcie Netanjahu od jego zaangażowania na rzecz bloku prawicowego i pozwólcie mu prowadzić bezpośrednie negocjacje. Każdy, kto zaakceptuje podstawowe zasady Niebiesko-Białych oraz Likud, zostanie zaproszony do wstąpienia do rządu jedności narodowej." Liderzy Nowej Prawicy Naftali Bennett i Ajelet Szaked odpowiedzieli: "Nie rozbijamy bloku. Wszystkie wasze próby podzielenia nas nie powiodą się. Jesteśmy lojalni wobec prawicowego bloku. Wzywamy Niebiesko-Białych do przyłączenia się do rządu jedności kierowanego przez Netanjahu i Gantza."

15 listopada 2019 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy. Zaatakowano warsztaty produkujące komponenty do rakiet i główną siedzibę organizacji w Khan Younis. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy Izraela, który łamie warunki zawieszenia broni.
    15 listopada 2019 r. militarne skrzydło Islamskiego Dżihadu zagroziło odejściem od kierowanej przez Hamas wspólnej rady palestyńskich frakcji działających w Strefie Gazy. Odejście z rady spowoduje, że grupa nie będzie przestrzegać zasad współpracy militarnej w Strefie Gazy. Powodem takiej decyzji ma być brak poparcia ze strony Hamasu podczas ostatniej konfrontacji z Izraelem. Dodatkowo doszło do poważnego rozdźwięku między zbrojnym skrzydłem Islamskiego Dżihadu a politycznym przywództwem organizacji w Damaszku.
    15 listopada 2019 r. wieczorem odbyło się spotkanie przywódców Hamasu i Islamskiego Dżihadu, na którym omówiono ostatnie wydarzenia w Strefie Gazy. Obie grupy zgodziły się, że zawieszenie broni z Izraelem wkrótce się rozpadnie.

15 listopada 2019 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ zatwierdziło przedłużenie mandatu agencji ds. uchodźców palestyńskich UNRWA. Za przedłużeniem mandatu głosowało 170 krajów, przeciwko tylko Stany Zjednoczone i Izrael. Siedem krajów wstrzymało się od głosu: Kanada, Kamerun, Gwatemala, Nauru, Wyspy Marshalla, Mikronezja i Vanuatu.

16 listopada 2019 r. - Szabat.
    16 listopada 2019 r. nad ranem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety na miasto Beer Szewa na Negewie. System obrony Iron Dome zestrzelił obie rakiety. Służbe medyczne poinformowały, że udzielono pomocy 8 osobom, które doznały urazów podczas ucieczki do schronów po ogłoszeniu alarmu. Siły Obronne Izraela zapowiedziały, że "Hamas poniesie konsekwencje działań przeciwko izraelskim cywilom".
    16 listopada 2019 r. premier Benjamin Netanjahu ostrzegł lidera partii Niebiesko-Biali Benny'ego Gantza przed utworzeniem mniejszościowego rządu ze wsparciem partii arabskich. "Mam tutaj czerwony telefon. Dzwoni co wieczór. Ludzie mówią mi: Premierze, musisz zaatakować Gazę. I co mam im odpowiedzieć? Chwileczkę. Muszę zapytać się o zgodę Ajmana Odeha? Muszę zapytać się Ahmeda Tibiego? Teraz ktoś myśli o czymś, czego nigdy nie było w historii Izraela. O czymś, co zagroziłoby bezpieczeństwu Izraela, co byłoby egzystencjalnym i bezpośrednim zagrożeniem dla państwa Izrael oraz uderzeniem w twarz izraelskiej demokracji, w oblicza obywateli, którzy zaufali Niebiesko-Białym. Gabi Aszkenazi i Mosze Ja'alon, obaj nosiliście mundur i byliście szefami Sztabu Generalnego. Porozmawiajcie z Bennym Gantzem, który również był szefem sztabu, i przypomnij mu, że ci, których pragniecie jako swoich partnerów, od których będzie zależał twój rząd - chcieli was ścigać jak zbrodniarzy wojennych, podobnie jak innych naszych żołnierzy. Oszaleliście? Jest czas, by powstrzymać to szaleństwo. Porozmawiajcie z nim, pozwólcie mu odzyskać zdrowe zmysły i dołączcie do rządu jedności, na który czekają ludzie. Utworzenie mniejszościowego rządu z arabskimi partiami będzie katastrofą, będzie historycznym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Izraela."
    16 listopada 2019 r. wieczorem lider partii Israel Bejtenu Avigdor Liberman dał Benny'emu Gantzowi zielone światło dla utworzenia mniejszościowego rządu wspieranego przez Arabską Wspólną Listę. "Dotarliśmy do momentu, w którym kończy się czas, a wraz z nim kłamstwa i manipulacje. Gdy opublikowano wyniki wyborów wielokrotnie dzwoniłem do Netanjahu i Gantza, nalegając by utworzyć rząd jedności, który będzie odzwierciedlać wolę wyborców. Jednak Netanjahu całkowicie zlekceważył wszystkie nasze prośby o negocjacje. Spotkaliśmy się z Gantzem, ale najwyraźniej również w jego partii sprawy nie zostały całkowicie rozwiązane. Jedno jest jasne: w wyborach ludzie powiedzieli, czego chcą - zdecydowana większość chce jedności między Likudem a Niebiesko-Białym. Wydaje się, że wszyscy to rozumieją, ale dla Netanjahu ważniejsze jest jego własne ego i osobiste interesy , które są szkodliwe dla przyszłości państwa Izrael. Dlatego w tej chwili, gdy stoimy w obliczu wyzwań związanych z bezpieczeństwem na południu i północy, kiedy gospodarka kraju jest sparaliżowana, a system opieki zdrowotnej załamuje się, ponownie wzywam Netanjahu i Gantza: Pokażcie odpowiedzialność i przywództwo, zanim będzie za późno. Każdy, kto jest inteligentny, zrozumie, że nie ma różnic ideologicznych między Likudem a Niebiesko-Białym, za wyjątkiem osobistych interesów. Nie potrzebujesz pośredników ani dodatkowych partii, aby rozpocząć rozmowy, sformułować wytyczne koalicyjne i ustanowić rząd jedności, nawet dzisiaj. Jak już powiedziałem, po uzgodnieniu podstawowych wytycznych koalicyjnych, do koalicji będą mogły dołączyć dodatkowe partie. W każdym razie, Israel Bejtenu będzie popierał rząd jedności - należy go po prostu ustanowić. Mam nadzieję, że wspólny zmysł pokona egoizm." Celem porozumienia Israel Bejtenu i Niebiesko-Białych jest wywarcie presji na premiera Benjamina Netanjahu, aby przyszedł do stołu rozmów bez stojącego za nim bloku prawicowo-religijnego. Oficjalne porozumienie Libermana i Gantza ma być podpisane w najbliższych dniach. Jeśli Netanjahu nie porzuci partii religijnych ze swojego prawicowego bloku, partie centrowo-lewicowe podpiszą umowę i utworzą mniejszościowy rząd. Nie jest jasne co zrobi Liberman, jeśli Netanjahu odrzuci to ultimatum. Jeden z liderów partii Niebiesko-Biali Jair Lapid powiedział: "Netanjahu, wszystko, co musisz zrobić, to powiedzieć ministrom religijnych partii, że dobro Izraela jest najważniejsze, i rozpocząć bezpośrednie negocjacje z Niebiesko-Białymi. Dopóki nie chcesz tego zrobić, cała twoja histeria jest hipokryzją człowieka, który boi się utraty pozycji."
    16 listopada 2019 r. analitycy wojskowi przedstawili pierwsze wnioski dotyczące ostatniej wymiany ciosów ze Strefą Gazy. "Islamski Dżihad zdołał wystrzelić około 450 rakiet, paraliżując znaczną część południowego i centralnego Izraela. Jednak najważniejszym faktem okazało się to, że Hamas nie chciał dołączyć do swojego sojusznika i nie chciał w tym momencie ryzykować kolejnej niszczycielskiej wojny z Izraelem. W wyniku tej decyzji, Hamas został ostro skrytykowany przez Autonomię Palestyńską i media w Gazie, a nawet przez zwykłych Palestyńczyków w mediach społecznościowych za to, że nie dołączyli do Islamskiego Dżihadu. Dziennikarze pytali się: Gdzie jest Hamas? Jednak przywódca Hamasu Jahja Sinwar dostrzegł w izraelskich atakach na infrastrukturę wojskową Islamskiego Dżihadu okazję do osłabienia rywalizującej grupy terrorystycznej, która obecnie zbudowała największy arsenał rakietowy w Strefie Gazy. Od dłuższego czasu Hamas jest krytykowany za brak poprawy warunków życia w zubożałej enklawie, a ostatnio musiał poradzić sobie z wewnętrznym sprzeciwem wobec złego zarządzania. Tydzień temu młody Arab ze Strefy Gazy dokonał samospalenia, aby w ten sposób zaprotestować przeciwko fatalnym warunkom życia w nadmorskiej enklawie. Samospalenie tej 28-letniej sieroty wywołało oburzenie wśród ludności w Gazie. Oni są niezadowoleni z tego w jaki sposób Hamas i Autonomia Palestyńska rozwiązują liczne problemy Strefy Gazy. Z drugiej strony Islamski Dżihad nie ma takich problemów i może skupić się wyłącznie na walce z Izraelem oraz odbieraniu rozkazów od dowódcy irańskich sił Quds, Qassema Soleimaniego. Soleimani chce, aby jego pełnomocnicy w Autonomii Palestyńskiej i Strefie Gazy kontynuowali wojnę na wyczerpanie przeciwko Izraelowi. On chciał, aby dowódca wojskowy Islamskiego Dżihadu Baha Abu al-Ata był tykającą bombą zegarową. Dlatego Izrael podjął decyzję o jego eliminacji. Izraelskie siły powietrzne wykorzystały do tego wyprodukowany przez Rafaela pocisk Munice Spice-1000, który zniszczył tylko mieszkanie Al-Aty, a pozostawił resztę budynku. Baha Abu al-Ata został zabity, ponieważ przeszkadzał w negocjacjach między Izraelem a Hamasem. Soleimani najprawdopodobniej będzie naciskał na Hamas, aby również pokazał swoje oburzenie i odpowiedział. Przecież Hamas otrzymuje od Iranu 30 milionów dolarów miesięcznie, dzięki którym odbudowuje swoje siły wojskowe. Jednak Izrael miał za pośrednictwem egipskich urzędników przekazać wiadomość Hamasowi, że izraelska armia nie będzie brała ich na cel tak długo, jak pozostaną poza walką. Hamas miał jednak także swoje własne powody, by nie brać udziału w tej walce. Był on świadom wzrostu wpływów Baha Abu Al-Aty i Islamskiego Dżihadu, który z dnia na dzień stawał się coraz większym zagrożeniem dla jego rządów. Islamski Dżihad zbudował większy arsenał rakietowy niż obecnie posiada Hamas (ok. 8 tys. rakiet) i ma 15 tys. dobrze wyszkolonych bojowników. Odmowę Sinwara przyłączenia się do Islamskiego Dżihadu w ostatniej bitwie z Izraelem, należy zatem postrzegać jako taktyczną rozgrywkę mającą na celu osłabienie rywala w Gazie i jako próbę powstrzymania kolejnej wojny z Izraelem, w czasie podejmowania wysiłków ustabilizowania ekonomicznego Strefy Gazy. Nie oznacza to jednak, że Sinwar, który jest postrzegany jako jeden z najbardziej radykalnych palestyńskich przywódców, zmienił swoje poglądy na temat Izraela. Odbywał on karę dożywotniego wyroku w izraelskim więzieniu, i został uwolniony z więzienia po 22 latach, w ramach wymiany więźniów za Gilada Szalita. Sinwar jest zainteresowany długoterminowym zawieszeniem broni z Izraelem tylko z dwóch powodów: (1) umocnienia rządów Hamasu nad Gazą i (2) przygotowaniami do kolejnej wojny z Izraelem. Tak czy inaczej, był to pierwszy raz, że Hamas nie przyłączył się do walki Islamskiego Dżihadu, a izraelska armia wstrzymała się od atakowania Hamasu. Do tej pory Izrael zawsze pociągał Hamas do odpowiedzialności za wszystko, co dzieje się w Gazie, a zwłaszcza za ataki na państwo żydowskie. Ilekroć jakaś palestyńska grupa terrorystyczna w Gazie przeprowadzała atak na Izrael lub gdy palestyński terrorysta próbował infiltrować na terytorium Izraela, izraelskie samoloty przeprowadzały odwetowe ataki na cele Hamasu w Gazie. Tym razem Netanjahu polecił nie atakować Hamasu. Rozkaz ten prawdopodobnie był związany z jego przekonaniem, że pełna wojna z grupami terrorystycznymi w Gazie może łatwo doprowadzić do wielopłaszczyznowej wojny ze wszystkimi irańskimi pełnomocnikami w Libanie, Syrii i Iraku. Netanjahu wielokrotnie wyjaśniał, że jego jedynym celem jest neutralizacja rosnącego zagrożenia Iranu, i najwyraźniej uznał, że Izrael potrzebuje więcej czasu na przygotowania do takiej wojny, w której codziennie tysiące rakiet będą spadać na Izrael. Czas pokaże, czy jego strategia podczas ostatniej potyczki była słuszna, ale jedno jest pewne: Iran i Hezbollah musieli zauważyć, że stosunkowo małej sile ze Strefy Gazy udało się sparaliżować pół Izraela, i to tylko przez 400 wystrzelonych zwykłych prostych rakiet. Inną rzeczą, którą irańska oś musiała ponownie zauważyć jest to, że izraelska obrona przeciwrakietowa nie jest w stanie przechwycić wszystkich rakiet, zwłaszcza gdy są wystrzeliwane w dużych salwach, tak jak to kilka razy zrobił Islamski Dżihad. To powinno martwić izraelskie przywództwo wojskowe i polityczne. Czemu? Ponieważ w przewidywanej przyszłej wielopłaszczyznowej wojnie rakietowej, irańska oś będzie próbowała uderzyć w kluczową izraelską infrastrukturę wojskową i cywilną, za pomocą podobnych salw rakiet, tym razem jednak używając pocisków balistycznych kierowanych przez GPS."

16 listopada 2019 r. w nocy przywódca Hamasu Ismail Hanijeh rozmawiał telefonicznie z przywódcą Islamskiego Dżihadu Ziad Nahalka. Hanijeh wyraził kondolencje z powodu zabójstwa przywódcy wojskowego Islamskiego Dżihadu Baha Abu al-Ata. Obie frakcje zgodziły się wzmocnić koordynację bezpieczeństwa.
    16 listopada 2019 r. nad ranem izraelskie siły powietrzne zbombardowały w Strefie Gazy szereg placówek należących do Hamasu.
    16 listopada 2019 r. przywódca Hamasu Ismail Hanijeh złożył wizytę kondolencyjną rodzinie przywódcy Islamskiego Dżihadu Baha Abu al-Ata, który został wyeliminowany przez Izrael we wtorek. "Nie będziemy narażać krwi naszych męczenników i przywódców. Mamy partnerstwo, którego nie można rozmontować. Ta runda walki nie jest ostatnią, a wynik z wrogiem nie jest ustalony." Wysoki dowódca Hamasu Jahja Sinwar zagroził zmiażdżeniem Tel Awiwu. "Wykorzystujemy rury używane przez rolników w bloku osiedli Gusz Katif zostały pozostawione w Gazie po tym, jak Izrael usunął wszystkich Żydów z tego obszaru latem 2005 roku. Teraz te same rury są wykorzystywane przez Hamas do produkcji rakiet. Pewnego dnia przyszedł ktoś z dowódców Brygad Al-Qassam i powiedział, że nie ma już rur do produkcji pocisków. Wszystkie rury zostały zużyte, a nie mogliśmy przywieźć do Gazy żelaza z importu. Nie mogliśmy przeprowadzić go także przez tunele, ponieważ rury są długie, musielibyśmy więc w ciągu miesiąca przestać produkować rakiety. Powiedziałem, że Allah pomoże nam znaleźć sposób. Wtedy do jednego ludzi z Brygad podszedł prosty rolnik i powiedział mu, że słyszał o naszym problemie z brakiem rur do produkcji rakiet. Powiedział, że ma dla nas rozwiązanie. Poszli razem do opuszczonych osad Gusz Katif. Na terenach rolniczych Gusz Katif były rury o różnych średnicach, pozostawione przez okupantów, którzy opuścili Gazę w 2005 roku. Nasi bracia rozpoczęli kopanie i wyciągnęli rury z gruntu, co pozwoliło Brygadom al-Qassam na produkcję rakiet przez następne dziesięć lat. Mamy setki kilometrów podziemnych tuneli, tysiące zaawansowanych pocisków przeciwpancernych oraz posiadamy zdolność do ostrzeliwania Tel Awiwu przez sześć miesięcy. Hamas zmieni miasta Izraela w miasta-widma."

17 listopada 2019 r. Siły Obronne Izraela przedstawiły wstępne wnioski z dochodzenia prowadzonego w sprawie ataku lotniczego na dom w Deir al-Balah w Strefie gazy, w którym zginęła rodzina Rasmi Abu Malhousa. Dane izraelskiego wywiadu wskazują, że ich dom był wykorzystywany jako punkt dowodzenia jednostki wystrzeliwującej rakiety Islamskiego Dżihadu. Z tego powodu budynek znajdował się na liście potencjalnych celów, jednak przyznano, że od roku czasu budynek nie był sprawdzany pod kątem jego wykorzystania do celów terrorystycznych bądź cywilnych.
    17 listopada 2019 r. opublikowany raport informuje, że izraelskie wyższe uczelnie nie są w stanie nadążyć za popytem na szkolenia w dziedzinie technologii sztucznej inteligencji, który jest dynamicznie rozwijającym się sektorem i odczuwa poważny niedobór wykwalifikowanych pracowników. Obecnie w całym kraju realizowanych jest kilkadziesiąt kursów i kierunków studiów licencjackich bądź magisterskich, jednak liczba dostępnych miejsc jest niewystarczająca, aby pomieścić liczbę osób pragnących kształcić się w tym kierunku. Niedobór miejsc akademickich szacowany jest na około 15 tys. Profesor informatyki z Uniwersytetu Hebrajskiego Katrina Ligett powiedziała: "Ludzie zdają sobie sprawę, że musimy szkolić następne pokolenie nie tylko w zakresie najnowszych technologii i sztucznej inteligencji, ale także przestrzeni będącej na styku między nimi a innymi dziedzinami życia. Szacunki krajowe mówią, że mamy dziesięciokrotnie za niskie możliwości kształcenia w dziedzinie informatyki. Popyt ze strony rządu, przemysłu i studentów jest ogromny, ale nie jest to coś, co można zmienić z dnia na dzień. Nie da się stworzyć działu z dziesięć razy większą liczbą wykładowców. Jest to prawdziwe wyzwanie dla informatyki." Obecnie w Izraelu istnieje około 1150 start-upów, które są nastawione na rozwiązania sztucznej inteligencji, stanowiąc 17% wszystkich izraelskich firm technologicznych. W 2018 r. zarobiły one 2,25 mld dolarów w dziedzinach ochrony zdrowia, cyberbezpieczeństwa i produkcji przemysłowej. Z powodu dużego braku informatyków na całym świecie, wynagrodzenia w sektorze sztucznej inteligencji należą do najwyższych w Izraelu. Obecnie przeciętne wynagrodzenie w sektorze prywatnym wynosi 10 634 szekli, podczas gdy średnie wynagrodzenie informatyków wynosi 31 000 szekli.
    17 listopada 2019 r. liderzy partii Niebiesko-Biali Gabi Aszkenazi i Mosze Jaalon zgodzili się utworzyć rząd mniejszościowy z arabskimi partiami, ale postawili warunek, że do koalicji musi dołączyć świecka prawicowa partia Israel Bejtenu. W ramach takiego porozumienia skrajnie lewicowa Unia Demokratyczna może pozostać poza rządem, pozwalając zachować bardziej centrowy wygląd mniejszościowego rządu. Wieczorem odbyło się spotkanie zespołów negocjacyjnych Niebiesko-Białych i Partii Pracy-Geszer. Poinformowano, że osiągnięto pewien postęp w kwestiach osadnictwa i rolnictwa, a w najbliższym czasie dojdzie do kolejnego spotkania.
    17 listopada 2019 r. w Tel Awiwie odbyła się nadzwyczajna konwencja Likudu, zwołana w celu zaprotestowania przeciwko możliwości utworzenia mniejszościowego rządu lewicowego z arabskimi partiami. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Jesteśmy w kluczowym momencie dla państwa Izrael. Przywódcy Niebiesko-Białych - Benny Gantz, Gabi Aszkenazi i Bogie Ja'alon - postanowili utworzyć mniejszościowy rząd, który będzie zależny od Arabskiej Wspólnej Listy, Kiedy mówię: Arabska Wspólna Lista, nie mam na myśli tego, że oni są Arabami. Arabowie mogą być syjonistami i wspierać państwo Izrael. Ale Wspólna Lista nie jest syjonistyczna i nie wspiera państwa Izrael." Netanjahu zwrócił uwagę, że mniejszościowy rząd z arabskimi partiami nie zezwoliłby na operację wojskową w Strefie Gazy, jaką widzieliśmy w ostatnich dniach.
    17 listopada 2019 r. wieczorem lider Niebiesko-Białych Jair Lapid ustosunkował się do dzisiejszych wypowiedzi premiera Netanjahu. "Jeśli Netanjahu tak histerycznie podchodzi do pomysłu utworzenia rządu mniejszościowego - to niech przyjdzie i ustanowić z nami rząd jedności. Pożegnaj się z blokiem partii religijnych, zgódź się być drugim, który będzie premierem w ramach porozumienia rotacyjnego i możemy w ciągu 48 godzin mieć rząd jedności. Problem polega na tym, że Netanjahu, na podstawie rad swoich prawników, zdecydował, że idzie na kolejne wybory."
    17 listopada 2019 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w arabskiej dzielnicy Ras Al-Amud we wschodniej Jerozolimie. Pojazd został uszkodzony. Kierowca, który był w samochodzie z dziećmi, oddał z broni strzały ostrzegawcze w powietrze, aby chronić swą rodzinę przed napaścią. Po chwili na miejsce ataku dotarli policjanci. Napastnicy zbiegli.

17 listopada 2019 r. przywódca Hamasu Ismail Hanijeh powiedział, że bitwa z Izraelem "się nie skończyła", mimo że ostatnia fala przemocy w Strefie Gazy już się zakończyła. Hanijeh zwrócił się także do rodziny Abu Malhousa, której ośmiu członków zginęło w wyniku izraelskiego nalotu. Powiedział, że rodzina dostanie od Hamasu ziemię i środki finansowe na budowę nowego domu.
    17 listopada 2019 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami autobus przy żydowskim osiedlu Ma'ale Amos w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.

18 listopada 2019 r. silne podmuchy wiatru dotknęły większość terytorium kraju. Na wybrzeżu odnotowano podmuchy o sile do 55 km/h. W wyniku upadku palmy ranne zostały 2 młode dziewczynki. Ze względu na ekstremalne warunki pogodowe zamknięto kilka szlaków turystycznych.
    18 listopada 2019 r. na spotkaniu bloku prawicowego w Knesecie premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Istnieje możliwość, że w ciągu 48 godzin powstanie mniejszościowy rząd ze stronnikami terrorystów. Jest to realne zagrożenie dla państwa Izrael. Nie mówię o izraelskich Arabach, mówię o parlamentarzystach wspierających organizacje terrorystyczne. Niebiesko-Biali sprowadzili społeczeństwo na manowce. W pokoju jest prawdziwy wilk. Dzisiaj rano Niebiesko-Biali ogłosili, że nie pójdą do rządu mniejszościowego, ale widzę, że pracują nad utworzeniem takiego rządu. Taki rząd nie może istnieć nawet przez jeden dzień. Jest to niezrozumiałe, że ludzie nie mogą zrozumieć prawdziwego znaczenia tych rzeczy. Niebiesko-Biali galopują w kierunku rządu mniejszościowego. Gdyby istniał taki mniejszościowy rząd istniał, ich liderzy nie zgodziliby się na ostatnią eliminację terrorysty Islamskiego Dżihadu. Taki rząd zawetowałby podjęcie niezbędnych działań dla zapewnienia bezpieczeństwa obywateli Izraela. Jest to wymarzony rząd Hamasu, Iranu i Hezbollahu."
    18 listopada 2019 r. po południem odbyła się konwencja Niebiesko-Białych. Benny Gantz powiedział: "Podczas spotkań naszych zespołów negocjacyjnych oraz Likudu i mojego z Netanjahu, zdaliśmy sobie sprawę, że rozmawiamy ze ścianą. W ciągu ostatnich dwóch dni ich histeria pobiła nowe rekordy. Wstaliśmy w sobotę rano i dowiedzieliśmy się, że jesteśmy w stanie wyjątkowym, nie mniej, nie więcej. Ten stan nadzwyczajny nie był dlatego, że jesteśmy po raz trzeci wciągani w wybory. Nie z powodu rakiet spadających na Sderot i Be'er Szewę. I nie z powodu pacjentów leżących na korytarzach szpitali. Wszyscy obywatele Izraela otrzymali brzydki i niebezpieczny pokaz hipokryzji, kłamstwa i podżegania. Dlatego chciałbym jasno powiedzieć: Ja też mam nieporozumienia z arabskimi parlamentarzystami. Ale spory z nimi muszą zakończyć się w ciągu kilku dni. A Netanjahu musi natychmiast wycofać się. Przywódcy powinien dawać nadzieję. Zamiast stosować taktykę zastraszania - porozmawiajmy. Zamiast podżegać i dzielić - porozmawiajmy. Usiądźmy i osiągnijmy kompromis, który naprawdę będzie służył wszystkim obywatelom Izraela. To pozwoli na ustanowienie szerokiego i liberalnego rządu jedności, tak jak chce społeczeństwo. To pozwoli nam służyć społeczeństwu. Pracujmy razem dla bezpieczeństwa Izraela, dla jedności narodu, dla ochrony instytucji państwowych, osób starszych, młodzieży, niepełnosprawnych i chorych. Wszystkich, których oczy wznoszą się w nadziei na lepszą rzeczywistość. Nie jest za późno."
    18 listopada 2019 r. wieczorem Benny Gantz spotkał się z liderem partii Israel Bejtenu Avigdorem Libermanem. Wcześniej zespoły negocjacyjne obu partii podpisały porozumienie, które ma być uwzględnione w umowach koalicyjnych między stronami. Zespoły negocjacyjne zgodziły się na przyjęcie przepisów pozwalających rabinom miejskim na otwarcie sądów żydowskich w celu konwersji, aby cały proces nie był nadzorowany przez rządowy system konwersji. Zgodzono się także na pełne wdrożenie planu dostępu do Zachodniego Muru dla innych odłamów judaizmu, zezwolenie na zawieranie małżeństw cywilnych, anulowanie ustawy o supermarketach i ustanowienia transportu publicznego w szabat z zainteresowanych tym gminach. Pomimo to Liberman powiedział: "Chcemy rządu jedności narodowej. Nie mamy innych intencji. Każdy inny rząd będzie miał trudności z funkcjonowaniem. Wąski rząd mniejszościowy to katastrofa. Chcę rządu jedności. Nie chcę rozmawiać o niczym innym niż rząd jedności. Nasze wysiłki nie są wieczne i będą trwały tylko do środy w południe. Jeśli do tego czasu nie osiągniemy podstawowego porozumienia i nie podpiszemy wstępnego dokumentu - każdy pozostanie dla siebie."
    18 listopada 2019 r. liderka Nowej Prawicy Ajelet Szaked powiedziała, że jest optymistką co do możliwości utworzenia świeckiego prawicowego rządu z partią Israel Bejtenu. "Zmiana w wypowiedziach Likudu jest poprawna. W tej chwili nie ma powodu atakować Libermana, a zamiast tego powinien on być postrzegany jako partner. Od samego początku wierzyłem, że jest to właściwa droga i podjąłem w tej sprawie wielkie wysiłki. Myślę, że w ciągu najbliższych kilku dni znajdzie się sposób na postęp między Libermanem a haredim. Moim zdaniem różnice między nimi można zniwelować. To tylko kwestia wyboru i dobrej woli między obiema stronami. Istnieje umowa, z którą zarówno haredim, jak i Liberman mogą żyć. To tylko kwestia dobrej woli i przywództwa. Przygotowałem bardzo kompleksowy plan i przekazałem go odpowiednim stronom. Jeśli zostanie to ujawnione w prasie, to napewno nic z tego nie wyjdzie. W tym momencie trzymamy to w tajemnicy. Wiem też, że premier próbuje dostać się do rządu jedności, co również jest opcją. Ale jako ktoś, kto przewodzi ideologicznej prawicy, wolę prawicowy rząd, który może wdrażać prawicową politykę. Z drugiej strony rząd jedności jest rządem kompromisowym i będzie trudny do poruszania się. Ale jest to kompromis oparty na wynikach wyborów, które musimy zaakceptować. Dodatkowe wybory nie są opcją."
    18 listopada 2019 r. analityk spraw bezpieczeństwa powiedział, że po ostatniej wymianie ciosów w Strefie Gazy, Hamas i Islamski Dżihad dokładają wszelkich starań, aby poprawić swoje wzajemne stosunki. "Hamas odsunął się na bok i nie wziął udziału w wymianie ognia z Izraelem. W rzeczywistości pozwolili Islamskiemu Dżihadowi samemu, skupiając na nim ataki sił powietrznych. Brak udziału Hamasu w tym starciu nie oznaczał jedynie przyzwolenia na ataki. Była to odpowiedź na wyraźny komunikat do nich wysłany, że jeśli nas nie zaatakują, my nie zaatakujemy was. Innymi słowy, Hamas odpowiedział Izraelowi: Możecie sami wykonać swoją pracę, a my nie pomożemy Islamskiemu Dżihadowi. I tak się stało. Obie strony, Hamas i Siły Obronne Izraela, utrzymały to nieformalne porozumienie podczas ostatniej rundy. Jednak zdrada Hamasu wobec ich islamskich braci wywołała pewną niechęć, ale teraz jest wysyłana do nich inna wiadomość, że obie grupy są braćmi, a nie wrogami. Że Hamas uważa Izraela za wroga, a Islamski Dżihad jest tylko wewnętrznym przeciwnikiem, choć czasami gorzkim i niebezpiecznym przeciwnikiem. I w rzeczywistości to Izrael w znacznej mierze pomógł im wyeliminować pewien problem, wyeliminował Baha Abu al-Atta, którego Hamas nazywał islamskim agentem Dżihadu. Był to dla nich duży problem. Wystrzelone w piątek przez Hamas rakiety na Be'er Szewę miały na celu ułagodzenie Islamskiego Dżihadu."

18 listopada 2019 r. wysoki przedstawiciel Islamskiego Dżihadu powiedział, że "reakcja na zabójstwo Baha Al-Ata dobiegła końca. Naszym zdaniem nasze cele zostały osiągnięte."

18 listopada 2019 r. sekretarz stanu USA Mike Pompeo stwierdził, że rząd Stanów Zjednoczonych nie uważa, że izraelskie społeczności żydowskie w Judei i Samarii naruszają prawo międzynarodowe. "Administracja Trumpa odwraca politykę administracji Obamy w stosunku do izraelskich osiedli. Przez długie dziesięciolecia publiczne oświadczenia Stanów Zjednoczonych o działaniach osadniczych na Zachodnim Brzegu były niespójne. W 1978 roku administracja Cartera kategorycznie stwierdziła, że ustanowienie izraelskich osiedli było niezgodne z międzynarodowym prawem. Jednak w 1981 roku prezydent Reagan nie zgodził się z tym wnioskiem i stwierdził, że nie wierzy, że te osiedla były z natury nielegalne. Późniejsze administracje uznawały, że nieskrępowana działalność osadnicza może stanowić przeszkodę dla pokoju, ale mądrze i rozważnie uznawały, że ta działalność trwała. Sekretarz stanu USA John Kerry w grudniu 2016 roku zmienił dziesięciolecia tego ostrożnego dwustronnego podejścia, poprzez publiczne potwierdzenie rzekomej nielegalności osiedli. Było to pod sam koniec administracji Obamy. Po dokładnym przestudiowaniu wszystkich stron debaty prawnej, nasza administracja zgadza się z prezydentem Reaganem. Ustanowienie izraelskich osad cywilnych na Zachodnim Brzegu nie jest niezgodne z międzynarodowym prawem."

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Aktualności z Izraela


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2019 by Gedeon