PAŹDZIERNIK - GRUDZIEŃ 2019 r.  -  HISTORIA
  - lipiec-wrzesień 2019 r.
 - październik-grudzień 2019 r.

Wiadomosci z Izraela

 

1 października 2019 r. - Rosz Haszana II.
    1 października 2019 r. wieczorem zespół negocjacyjny Niebieski i Biały oświadczył, "że ponieważ jej żądania nie zostały spełnione, jutro nie odbędzie się żadne spotkanie z Likudem. Odpowiednie spotkanie odbędzie się później w tym tygodniu lub w przyszłym tygodniu. W tych okolicznościach nie ma już miejsca na spotkanie przywódców partii, Benny'ego Gantza i premiera Benjamina Netanjahu." W odpowiedzi zespół negocjacyjny Likudu wydał oświadczenie: "Jesteśmy zszokowani decyzją Niebieski i Biały o zerwaniu negocjacji i odwołaniu spotkań premiera Netanjahu i Gantza oraz zaplanowanego na jutro spotkania zespołów negocjacyjnych. Niebieski i Biały postanowili zerwać negocjacje w sprawie rządu jedności i przejść do wyborów - wszystko dlatego, że Jair Lapid sterroryzował rząd jedności, gdyż nie zgadza się na rotację między Netanjahu i Gantzem, a jedynie rotację między nim a Gantzem."

2 października 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się rano z przywódcami prawicowego obozu, aby omówić sytuację w negocjacjach koalicyjnych z centrolewicową partią Niebieski-Biały. Pod koniec spotkania zdecydowano, że partie prawicowo-religijnego bloku będą kontynuować porozumienie, aby pozostać zjednoczonym blokiem.
    2 października 2019 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan zwołał nadzwyczajną naradę z wysokimi funkcjonariuszami policji na temat fali morderstw i przemocy w sektorze arabskim. Erdan uznał przemoc w sektorze arabskim za priorytet i polecił podjęcie działań w celu wyegzekwowania prawa w tym sektorze. "Poziom przestępczości i przemocy w społeczeństwie arabskim jest niestety nie do zniesienia i zajęcie się tym jest naszym najwyższym priorytetem. Jest to sytuacja wyjątkowa i należy ją zwalczać w taki sam sposób, jak walczy się z terroryzmem." W ciągu roku w sektorze arabskim doszło do 68 morderstw. Pod koniec odprawy podjęto decyzję o szeregu czynności operacyjnych w niektórych najbardziej niebezpiecznych obszarach, w których zostanie zaangażowanych kilkuset policjantów. Do walki z brutalną przestępczością skierowano Jednostkę Edgar i Jednostkę 33 z policyjnych sił specjalnych. Ponadto jednostka ds. zwalczania przestępczości gospodarczej zwiększy nacisk na przestrzeganie prawa w arabskim sektorze. Szczególny nacisk zostanie położony na zwalczenie wykroczeń drogowych w arabskich obszarach. Wszystkim działaniom towarzyszyć być zwiększona aktywność wywiadowcza, mająca na celu zapobieżenie dalszej działalności przestępczej.
    2 października 2019 r. po południem premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z liderem Israel Bejteinu Avigdorem Libermanem. Rozmowa dotyczyła możliwości współpracy w celu utworzenia rządu jedności. Obaj politycy umówili się na spotkanie w dniu jutrzejszym. Wieczorem Avigdor Liberman powiedział: "Należy zauważyć, że wszystkie nasze wysiłki mają na celu ustanowienie rządu jedności narodowej składającego się z trzech partii - Israel Beiteinu, Likudu i Niebieski & Biały. Wyraziliśmy to stanowisko przed wyborami, podczas wyborów, po wyborach, a nawet dziś w południe po spotkaniu liderów partii. Nie będziemy partnerami w żadnym innym rządzie. [...] Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje dziś państwo, to trzecia tura wyborów. Przekonamy się, że jeśli odbędą się nowe wybory, mapa polityczna nie zmieni się znacząco. Dlatego musimy znaleźć rozsądne rozwiązanie i odłożyć na bok nasze osobiste rozważania i własne ego. Dwustronne rozmowy Likudu z Niebieski i Biały są nadal możliwe. Możemy zrobić o wiele więcej niż to, co widzieliśmy do tej pory. Ale jeśli do Jom Kippur nie będzie przełom, Israel Bejtenu zaproponuje obu stronom własną propozycję. W każdym razie od Jom Kippur rozpoczniemy poważne działania w celu utworzenia rządu."

2 października 2019 r. wieczorem izraelscy komandis wkroczyli do Ramallah, gdzie aresztowano kolejnych członków komórki terrorystycznej odpowiedzialnej za atak terrorystyczny w pobliżu żydowskiego osiedla Dolev w Samarii. Podczas aresztowań doszło do starć z mieszkańcami, którzy obrzucili kamieniami izraelskich żołnierzy. Ci odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.

3 października 2019 r. rano odbyło się spotkanie premiera Benjamina Netanjahu z przewodniczącym partii Israel Bejtenu Avigdorem Libermanem na temat rządu jedności. Po spotkaniu Israel Bejtenu wydało oświadczenie: "Na spotkaniu Lieberman stwierdził, że w świetle wyzwań bezpieczeństwa i ekonomicznych, powinien powstać rząd jedności, a dodatkowe wybory nie zmienią mapy politycznej. Właściwą ścieżką jest ustanowienie wspólnej płaszczyzny między Israel Bejtenu, Likudem i Niebieski-Biały, i dopiero wtedy omówienie podziału teczek gabinetu i rotację premiera."
    3 października 2019 r. Siły Obronne Izraela ujawniły, że w sobotę 14 września b.r. udaremniono próbę przemytu broni z Libanu do Izraela. W sobotę rano obserwatorzy polowi z 869 Batalionu zauważyli dwie podejrzanie zachowujące się osoby przy granicy po stronie Libanu. Wysłany na miejsce patrol zatrzymał po stronie Izraela podejrzaną osobę. Znaleziono także torby przerzucone przez granicę z Libanu. W torbach znaleziono około 40 pistoletów i amunicję.
    3 października 2019 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że firmy farmaceutyczne powiadomiły o braku możliwości zrealizowania wszystkich zamówień na szczepionki na grypę. Z tego powodu do Izraela przed końcem roku nie dotrą wszystkie zamowione szczepionki. Wynika to z globalnego niedoboru szczepionek.
    3 października 2019 r. Centralne Biura Statystyczne poinformowało, że we wrześniu 2019 r. odnotowano około 405 tys. przyjazdów turystycznych do Izraela, o 44% więcej niż we wrześniu 2018 r. i 46% więcej niż we wrześniu 2017 r. W okresie od stycznia do września 2019 r. odnotowano 3 mln 297 tys. przyjazdów turystycznych, w porównaniu do 2 mln 917 tys. w analogicznym okresie ubiegłego roku, co stanowi wzrost o 13%. Przychody z turystyki przyjazdowej we wrześniu wyniosły około 2,1 miliarda szekli, a od początku roku około 17 miliardów szekli. Rozkład przyjazdów turystycznych jest następujący: 356,5 tys. drogą lotniczą (o 40% więcej niż we wrześniu 2018 r. i 41% więcej niż we wrześniu 2017 r.) i 48,4 tys. drogą lądową (o 78% więcej niż we wrześniu 2018 r. i 84% więcej niż we wrześniu 2017 r.). Średnio każdego dnia do Izraela we wrześniu przyjeżdżało 31,5 tys. turystów (19,5 tys. we wrześniu 2018 r. i 21,6 tys. we wrześniu 2017 r.). Minister turystyki Jariv Levin powiedział: "Wrzesień kontynuuje wzrostowy trend turystyki z imponującymi wzrostami i rekordami miesięcznymi. Wprowadzamy Izrael na rynek całego świata zgodnie z naszą innowacyjną i ukierunkowaną strategią, i widzimy jej wyniki. Nadal rozwijamy nowe rynki, jednocześnie pracując nad utrzymaniem tradycyjnych rynków. W ostatnich latach turystyka stała się motorem wzrostu gospodarczego i poprawia nasz wizerunek na całym świecie."
    3 października 2019 r. po południem odbyło się spotkanie lidera partii Niebieski i Biały Benny Gantza z liderami Partii Pracy-Gesher, Amirem Peretzem i Orly Levy-Abekasis. Podczas spotkania Gantz przekazał Peretzowi i Levy'emu aktualne informacje na temat starań o utworzenie rządu. Cała trójka zgodziła się kontynuować współpracę i pozostać w kontakcie.
    3 października 2019 r. wieczorem skończył się drugi dzień przesłuchań premiera Benjamina Netanjahu. Rozprawa zostanie wznowiona w przyszłym tygodniu. Jeden z adwokatów premiera, Amit Haddad powiedział: "Wydaje się, że brakuje im dowodów na to, co usiłują stwierdzić, gdyż po prostu nie było żadnych przestępstw. Te trzy przypadki powinien ostatecznie zostać zamknięte." Inny adwokat premiera, Jossi Aszkenazi powiedział: "Rozprawa jeszcze się nie zakończyła, a w niedzielę poświęcimy jej kilka godzin. Dzisiaj skupiliśmy się na świadkach." Podczas przesłuchań adwokaci Netanjahu koncentrowali się głównie na kwestii świadków państwowych, argumentując, że na świadków wywierano bezprawną presję.
    3 października 2019 r. podczas inauguracyjnej sesji 22. Knesetu prezydent Reuven Rivlin powiedział: "Drodzy przyjaciele, w takich chwilach trudno jest mówić o spełnieniu marzeń, ale nawet przez chwilę nie powinniśmy zapominać, że je zrealizowaliśmy. Zrealizowaliśmy marzenie. Państwo Izrael jest cudem, i jest jednocześnie państwem żydowskim i demokratycznym. Jest domem dla nas wszystkich, bezpiecznym miejscem. Nigdy nie zapomnimy, gdzie i dlaczego ta podróż się rozpoczęła. Szanowni goście, moje wezwanie do utworzenia rządu szerokiej jedności spotkała się z krytyką ze strony lewicy i prawicy. Słyszę tę krytykę. Jest ona uzasadniona i zawiera pewną prawdę. Wiem, że rząd szerokiej jedności narodowej nie jest tym, na co głosował każdy obywatel Izraela. Wiem też, że jeśli powstanie taki szeroki rząd, niektórzy z was znajdą się w opozycji. A jednak z głębi serca i aby wypełnić moją rolę, jestem zmuszony o to prosić. Są takie momenty w życiu ludzi, kiedy prezydent jest zobowiązany, w ramach pełnienia swojej oficjalnej roli, aby interweniować. Kierować i kalibrować system, który stara się wrócić na właściwe tory. Tak jak prezydent Herzog powiedział, kiedy postanowił interweniować i utworzyć rząd jedności narodowej: 'Nasza demokracja jest w niebezpieczeństwie i bez demokratycznego reżimu opartego na woli większości narodu, państwo Izrael nie ma przyszłości. Największe niebezpieczeństwo czai się tutaj, w nas. Wynika to z braku tolerancji i dyskursu między osobami religijnymi jednego rodzaju i innego, lub między religijnymi a świeckimi, między różnymi tożsamościami etnicznymi, między różnymi narodami. I, ku naszemu wstydowi, pojawia się to już w przerażających oświadczeniach publicznych.' Tak powiedział prezydent Herzog i czasami czuje się tak, jakby mówił to dzisiaj. Moja władza też jest ograniczona. Nie mam nic oprócz słów. Mogę tylko zasugerować, aby spróbować zbudować mosty. Nie wiem też, czy jestem najbardziej odpowiednim mediatorem. Ale wiem, że stoimy w obliczu kryzysu w Domu Jakuba, sytuacji nadzwyczajnej dla bezpieczeństwa Izraela i społeczeństwa izraelskiego, sytuacji nadzwyczajnej dla izraelskiej demokracji: wszystkiego, co jest nam bliskie. Utworzenie rządu jest nie tylko życzeniem ludzi. Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach takich jak te, jest potrzebą ekonomiczną i bezpieczeństwa, o której nie wiedzieliśmy od wielu lat. Jak czytamy w Księdze Kaznodziei: 'jest czas, kiedy trzeba się zatrzymać i jest czas, aby porzucić, czas na rozerwanie i czas na zszycie, czas na milczenie i czas na rozmowę, czas na miłość i czas nienawiści, czas wojny i czas pokoju. Moi przyjaciele, współobywatele Izraela, wraz z frustracją związaną z impasem politycznym, w którym jesteśmy, wyniki wyborów są również odznaką szacunku dla społeczeństwa izraelskiego. Są czerwoną kartką od obywateli Izraela do ich wybranych przedstawicieli. Czerwoną kartką dla populizmu, dla systemu politycznego, który żywi się podsyca różnice między nami. Wy, wybrani przedstawiciele i przywódcy narodu, stajecie przed szansą na utworzenie szerokiego rządu. Takiego, który pozwoli nam odłożyć spory sporów na bok i współpracować nad znalezieniem obszarów porozumienia. Pracować dla naród Izraela, jego gospodarki i bezpieczeństwa, a tym samym, aby dać nam wszystkim szansę trochę odetchnąć. W tego rodzaju rządzie żadna ze stron nie będzie mogła atakować i delegitymizować inne. W tego rodzaju rządzie trzeba będzie robić rzeczy, które wpływają na rzeczywiste życie. Aby sprawić, że opieka medyczna będzie tańsza. Aby skutecznie radzić sobie z Hamasem, Hezbollahem i Iranem. Zwiększyć wydajność ekonomiczną. Poprawić opiekę nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Podnieść standardy edukacji. Stworzyć prawdziwie równe szansy dla osób żyjących na peryferiach społecznych i geograficznych. Zwalczać przestępczość i przemoc, które wypełniają arabską część społeczeństwa i stały się sytuacją kryzysową w kraju. Szeroki rząd tego rodzaju byłby dla nas wszystkim okazją do zapamiętania, że chociaż mogą istnieć między nami realne obszary niezgody, istnieje również szereg wyzwań, z którymi wszyscy możemy się zgodzić. Szanowni członkowie Knessetu, oczy państwa skierowane są na was. Wybory to najdroższy reality show w państwie - 1,7 miliarda szekli. Musicie pamiętać, że z każdymi kolejnymi wyborami wasze notowania będą prawdopodobnie spadać, podczas gdy wynik pozostanie taki sam. Jak powiedziałem wcześniej, nie mam magicznych rozwiązań. Ale ten naród potrzebuje rozwiązanie, potrzebuje liderów. Potrzebuje was. Zdecydował zaufać wam, którzy tu siedzicie. Strzeżcie tego zaufania, ponieważ nie ma nic cenniejszego. Bez niego, co się z nami stanie?" Wrażliwym okresem będzie 21 dni po tym, jak prezydent stwierdzi, że żaden z kandydatów zalecanych przez polityczne frakcje nie jest w stanie utworzyć nowego rządu. W tym okresie jakakolwiek grupa posiadająca 61 mandatów poselskich, będzie mogła zwrócić się do prezydenta, że jest gotowa do przyjęcia misji utworzenia rządu. Do tego nie będzie potrzeba rekomendacji ze strony innych partii politycznych. Jeśli nie uda się utworzenie rządu, parlament zostanie rozwiązany i dojdzie do trzecich wyborów.
    3 października 2019 r. wieczorem przywódcy prawicowego bloku podpisali dokument zobowiązujący tylko Benjamina Netanjahu do sprawowania urzędu premiera, gdyby nie udało się utworzyć rządu jedności z partią Niebieski i Biały. Przewodniczący partii Szas, minister Aryeh Deri wezwał Benny'ego Gantza do przyjęcia propozycji premiera Netanjahu dotyczącą rządu jedności.
    3 października 2019 r. drugi najważniejszy lider partii Niebieski i Biały, Jair Lapid powiedział, że jest gotów zrezygnować z bycia premierem, aby osiągnąć rząd jedności. "Izrael potrzebuje jedności. Nie wyborów. Netanjahu stara się, aby wszystko ciągnęło nas do wyborów. Jeden człowiek z trzema aktami oskarżenia stoi między nami a rządem jedności narodowej. Tego właśnie potrzebuje kraj. Ten kraj potrzebuje rządu jedności narodowej pod przewodnictwem Niebieski i Biały z Likudem, z Libermanem, i z Partią Pracy. Tak mówiliśmy podczas kampanii. W tym rządzie nastąpi rotacja. Benny Gantz będzie premierem przez pierwsze dwa lata. Nie ma innej opcji. Jesteśmy największą partią, a Netanjahu jest w trakcie rozprawy sądowej. Nie będziemy siedzieć w rządzie z premierem, który został postawiony w stan oskarżenia lub zostanie oskarżony o poważne zarzuty. Jeśli za dwa lata Netanjahu zakończy proces sądowy i zostanie oczyszczony ze wszystkich zarzutów, nie będzie problemu, aby powrócił. Mam nadzieję, że tak się stanie. Ze względu na rząd jedności rezygnuję z rotacji. Prowadzenie kraju to poważna sprawa. O wiele ważniejsza ode mnie."

3 października 2019 r. palestyński minister spraw zagranicznych Riad Malki powiedział, że Autonomia Palestyńska podejmie prawne i dyplomatyczne kroki, jeśli Izrael przeprowadzi aneksję części Judei i Samarii. "To, co powiedział Netanjahu, było nie tylko związane z kampanią wyborczą, ale wynikało z jasnej ideologicznej i politycznej wizji, którą on ma, i tylko czekał na odpowiedni czas, aby przedstawić takie oświadczenie i znalazł je w bezgranicznym poparciu ze strony administracji Stanów Zjednoczonych."
    3 października 2019 r. wieczorem izraelscy żołnierze zatrzymali 2 Palestyńczyków usiłujących przekroczyć granicę w północnej części Strefy Gazy. Znaleziono przy nich ukryte noże.

3 października 2019 r. Stany Zjednoczone zawarły kontrakt z izraelską firmą Elbit Systems Limited na dostawę systemów noktowizyjnych i różnych części zamiennych dla korpusu piechoty morskiej. Kontrakt ma wartość 23 mln $ i będzie realizowany przez amerykańską spółkę zależną Elbit Systems of America LLC w ciągu najbliższych 10 miesięcy . W ramach kontraktu Elbit dostarczy marines lornetki noktowizyjne Squad, która składają się z wysokiej jakości lornetki z białym wzmacniaczem obrazu z luminoforu, modułowego niechłodzonego czujnika termowizyjnego i wspólnego zewnętrznego źródła zasilania.

4 października 2019 r. palestyński minister spraw wewnętrznych Hussein al-Szejk poinformował, że zostało zawarte porozumienie z izraelskimi władzami, dzięki czemu w niedzielę Izrael przekaże Autonomii Palestyńskiej 1,5 mld szekli. Obie strony zgodziły się także na dalsze rozmowy w celu rozwiązania problemów finansów Autonomii Palestyńskiej. W tym celu zostanie powołany wspólny komitet. Szejk powiedział: "To krok w kierunku rozwiązania kryzysu, ale kryzys się nie skończył."
    4 października 2019 r. około 6 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż granicy w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie, bomby zapalające i urządzenia wybuchowe, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach zginął 1 Palestyńczyk.
    4 października 2019 r. palestyńscy terroryści zdetonowali wieczorem ładunek wybuchowy podłożony w pobliżu izraelskiego posterunku wojskowego przy arabskiej miejscowości Beit Ummar w północno zachodniej części Judei. Nikt nie został ranny. Izraelscy żołnierze wykryli później jeszcze jeden improwizowany ładunek wybuchowy, który zneutralizowali saperzy. Podczas przeprowadzania kontroli okolicy, Palestyńczycy zaatakowali kamieniami izraelskich żołnierzy przy mieście Beit Ummar. Lekko ranny został 1 żołnierz.
    4 października 2019 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety, które spadły wewnątrz strefy w pobliżu przejścia granicznego Kissufim na południu.

4 października 2019 r. indyjskie siły bezpieczeństwa zostały postawione w stan podwyższonego alarmu w New Delhi, w związku z informacjami wywiadu o przygotowaniach islamskiej grupy terrorystów z Pakistanu do ataku terrorystycznego na cele hinduskie i żydowskie w stolicy Indii. Do ataku może dojść w czasie zbliżających się świąt Jom Kippur i Sukkot. W związku z tym, indyjskie siły bezpieczeństwa zwiększyły ochronę licznych obiektów oraz nasiliły działania prewencyjne.
    4 października 2019 r. do synagogi w Berlinie (Niemcy) wtargnął uzbrojony w nóż arabski terrorysta, krzyczący "Allah Akbar!" Dwaj strażnicy synagogi natychmiast wyciągnęli broń i wezwali wsparcie niemieckiej policji. Policjanci obezwładnili o aresztowali napastnika, który okazał się 23-letnim Syryjczykiem.

5 października 2019 r. - Szabat.
    5 października 2019 r. w wielu rejonach kraju wystąpiły opady deszczu. Odnotowano je w Jerozolimie, Tel Awiwie, Holonie i Bat Yam, a później w Aszdod, Aszkelonie i Dimona na pustyni Negew. Wydano ostrzeżenie przed możliwością wystąpienia lokalnych gwałtownych powodzi w pustynnych rejonach.

5 października 2019 r. rzecznik Hamasu Hazem Qasem oskarżył rząd Autonomii Palestyńskiej w Ramallah o wdrożenie "rasistowskiej" polityki przeciwko Strefie Gazy. "Polityka dyskryminacji prowadzona przez rząd Mohammada Sztajjeha przeciwko Strefie Gazy pogłębia i komplikuje palestyński kryzys i tak na prawdę jest receptą na osłabienie palestyńskiej pozycji, przed którą stoi jedno z jej najpoważniejszych wyzwań." Hamas rządzi Strefą Gazy od 2007 r., kiedy w zbrojnym przewrocie usunął ze strefy siły al-Fatahu. Od tego czasu oba ugrupowania są uwikłane w zaciekłą rywalizację ze sobą. W październiku 2017 r. doszło do podpisania porozumienia w sprawie pojednania, zgodnie z którym Autonomia Palestyńska miała ponownie przejąć pełną kontrolę nad Strefą Gazy do grudnia tamtego roku. Termin ten został jednak początkowo przesunięty o 10 dni, a później natrafił na nieokreślone przeszkody i nigdy nie został wdrożony. Rząd Autonomii Palestyńskiej wdrożył jednak politykę licznych ekonomicznych kar przeciwko Strefie Gazy jako środek nacisku na Hamas.

6 października 2019 r. rano rozpoczął się trzeci dzień przesłuchań przed oskarżeniem premiera Benjamina Netanjahu, ze szczególnym uwzględnieniem sprawy dotyczącej relacji pomiędzy premierem a potentatem Arnonem Milchanem. Adwokaci premiera twierdzą, że relacje Aarona Milchana i Jamesa Packera z premierem były jedynie przyjaźniami, a rodzina Netanjahu tylko dzięki tym przyjaźniom otrzymała prezenty (cygara, szampany, itp.) o wartości kilkuset tysięcy szekli. Netanjahu jest oskarżany o przyjęcie tych prezentów w zamian za promowanie przedsiębiorców.
    6 października 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z ministrem bezpieczeństwa publicznego Giladem Erdanem i komisarzem policji Mottim Cohenem, aby uzgodnić przydzielenie dodatkowych sił w celu poprawienia egzekwowania prawa w arabskim sektorze i kontynuowania walki z przemocą. Premier wezwał przywódców arabskiego sektora do odpowiedzialnej współpracy z władzami w celu istotnej zmiany obecnej sytuacji. Dodał, że potępia liczne akty zabójstw i przemocy w arabskim sektorze oraz, że "wszyscy musimy działać odpowiedzialnie i współpracować, aby zwalczać przemoc".
    6 października 2019 r. minister spraw zagranicznych Israel Katz potwierdził, że trwają prace nad planem podpisania przez Izrael historycznego paktu o nieagresji z państwami Zatoki Perskiej. Taka umowa doprowadziłaby do zakończenia konfliktu z arabskimi sygnatariuszami i przyczyniła się do rozwoju współpracy regionalnej w celu osiągnięcia porozumienia pokojowego z Palestyńczykami. Plan ten został przedstawiony arabskim ministrom spraw zagranicznych i amerykańskiemu wysłannikowi Jasonowi Greenblattowi podczas ostatniej wizyty ministra Katza na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
    6 października 2019 r. po południem zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Obrady trwały przez 2,5 godziny. Spotkanie dotyczyło doniesień wywiadu, że Iran przygotowuje kolejny atak na Izrael. Podczas obrad doszło do sporu w sprawie transferu zaległych funduszy do Autonomii Palestyńskiej. Ministrowie Bezalel Smotrich i Ze'ev Elkin wyrazili zastrzeżenia do transferu pieniędzy, który poparli ministrowie Nadav Argaman i Mosze Kahlon, aby powstrzymać kryzys finansowy w Autonomii Palestyńskiej.
    6 października 2019 r. koncern Elbit Systems ogłosił, że podpisał kontrakt na dostawę wielopoziomowego systemu dronów powietrznych do nieokreślonego kraju Azji południowo-wschodniej. Wartość kontraktu wynosi 153 mln $. Dostarczonych zostanie ponad tysiąc dronów śmigłowych THOR, duża liczba dronów taktycznych Skylark LEX, Skylark 3 i Hermes 450 oraz naziemne stacje kontroli.

6 października 2019 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas zapowiedział, że ze wszystkimi palestyńskimi frakcjami omówi plany dotyczące nowych wyborów parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej, nie podał jednak żadnych ram czasowych. Zapowiedział także utworzenia komitetu, który skontaktuje się z komisją wyborczą, wszystkimi frakcjami politycznymi oraz izraelskimi władzami. "Wybory powinny odbyć się na Zachodnim Brzegu, Jerozolimie i Strefie Gazy."

7 października 2019 r. szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela gen. Aviv Kochavi powiedział wieczorem: "Nie pozwolimy na zaatakowanie państwa Izrael, a jeśli tak się stanie, zdecydowanie zareagujemy. Będziemy mieć oczy otwarte, dokonywać codziennych ocen oraz podejmować profesjonalne i odpowiedzialne decyzje prowadzące do pokonania zagrożeń i utrzymywania równowagi."
    7 października 2019 r. wieczorem zakończył się czwarty dzień przesłuchań w sprawie oskarżeń premiera Benjamina Netanjahu. Reprezentujący premiera adwokat Amit Haddad powiedział dziennikarzom: "Zajęliśmy się każdym z zarzutów i wykazaliśmy ich bezpodstawność. Mamy nadzieję i spodziewamy się, że po czterech długich dniach wszystkie sprawy zostaną zamknięte. Uważamy, że tak powinno być. Nasze roszczenia są prawdziwe. Teraz będziemy czekać na decyzję prokuratora generalnego." Adwokaci muszą teraz złożyć pisemne streszczenie ich stanowiska w sprawie wszystkich zarzutów, a następnie decyzję w sprawie postawienia ewentualnych zarzutów podejmie prokurator generalny Avichai Mandelblit.

7 października 2019 r. w nocy Palestyńczycy zaatakowali izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne w rejonie Nablusu w Samarii. Podpalono opony i obrzucono żołnierzy kamieniami oraz bombami zapalającymi. Żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny gumową kulą został palestyński dziennikarz.

8 października 2019 r. po południem transport publiczny w całym kraju został zatrzymany na czas święta Jom Kippur. Na Starym Mieście Jerozolimy rozmieszczono dodatkowe siły policyjne, a we Wschodniej Jerozolimie utworzono dodatkowe punkty kontrolne odcinając tę część miasta od Zachodniej Jerozolimy.

8 października 2019 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły całkowite zamknięcie terytoriów Autonomii Palestyńskiej i Strefy Gazy na czas święta Jom Kippur.

8 października 2019 r. Cypr poinformował, że zakupił cztery izraelskie taktyczne drony, które będą monitorować wody terytorialne w obronie przed działaniami Turcji. Wartość kontraktu wynosi 13 mln $.

9 października 2019 r. - Jom Kippur.
    9 października 2019 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Atak terrorystyczny przeciwko żydowskiej społeczności w Halle w Niemczech podczas najważniejszego święta naszego narodu Jom Kippur, jest kolejnym przejawem nasilania się antysemityzmu w Europie. W imieniu izraelskiego narodu przesyłam kondolencje rodzinom ofiar i życzę szybkiego powrotu do zdrowia rannych. Wzywam niemieckie władze do dalszego stanowczego działania przeciwko zjawisku antysemityzmu."
    9 października 2019 r. wieczorem lider Israel Bejteinu, Avigdor Liberman, przedstawił swój plan utworzenia rządu jedności. Plan Libermana obejmuje cztery kroki. W pierwszej fazie zostałby powołany wspólny zespół przedstawicieli trzech zainteresowanych partii (Likudu, Niebieski i Biały, oraz Israel Bejtenu) w celu sformułowania podstawowych zasad rządu jedności. Jeśli zostanie osiągnięte porozumienie co do podstawowych zasad, to w drugim etapie Liberman zażądałby przyjęcia prezydenckiego planu dotyczącego rotacji premiera. Pierwszym premierem byłby Benjamin Netanjahu, a drugim Benny Gantz. Trzecim etapem byłoby ustanowienie rządu jedności złożonego z trzech partii, który natychmiast podejmie działania w celu zatwierdzenia budżetu państwa na 2020 r. oraz wieloletniego planu rozwoju Sił Obronnych Izraela na kolejne 10 lat. Na czwartym etapie, w oparciu o istniejące podstawowe zasady i zatwierdzony budżet, do rządu mogłyby zostać przyjęte inne strony. "Aby zrealizować powyższy zarys, Netanjahu musi pożegnać się z założonym przez siebie blokiem partii religijnych, a Gantz musi zaakceptować prezydencki plan."

9 października 2019 r. prawicowy niemiecki terrorysta usiłował wtargnąć do synagogi w mieście Halle we wschodnich Niemczech, został jednak powstrzymany przez ochroniarzy. Napastnik nie mogąc wejść do synagogi otworzył ogień na ulicy i wrzucił granat na teren sąsiedniego żydowskiego cmentarza. Pierwszy niemieccy policjanci przybyli na miejsce ataku co najmniej po 10 minutach. W strzelaninie zginęły 2 osoby, a 2 zostały ranne. W czasie ataku wewnątrz synagogi przebywało około 70 wiernych, uczestniczących w modlitwach z okazji święta Jom Kippur. Napastnik prawdopodobnie chciał wrzucić granat do wnętrza synagogi, a następnie zabijać wiernych z broni palnej. Napastnikiem okazał się 27-letni Stefan Balite, prawicowy aktywista.
    9 października 2019 r. Europejski Kongres Żydów wieczorem wyraził swoje wielkie zaniepokojenie i potępienie atakiem terrorystycznym w pobliżu synagogi w mieście Halle we wschodnich Niemczech. "Ulżyło nam, że udało się uniknąć jeszcze większej tragedii. Najwyraźniej podjęto właściwe środki bezpieczeństwa w synagodze, dzięki czemu napastnik nie mógł wejść do pomieszczeń wewnątrz synagogi. Musimy jednak zrobić jeszcze więcej, aby zagwarantować, że tego typu ataki nie powtórzą się. Należy zwalczać radykalne ruchy poprzez surowsze środki egzekwowania prawa i przeznaczanie większych środków na edukację w kierunku tolerancji. Nasze myśli i modlitwy są z rodzinami zabitych. Rannym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia."

10 października 2019 r. minister bezpieczeństwa wewnętrznego Gilad Erdan powiedział rano: "To, co dzisiaj dzieje się w Niemczech, jest ogromnym znakiem ostrzegawczym. Nie rozdzielam tego od stanowiska niemieckiego rządu, który przyłączył się do działań przeciwko państwu Izrael w różnych instytucjach ONZ. Nowy antysyjonizm jest antysemityzmem. Bezpośrednia odpowiedzialność zawsze spoczywa na rządach, na których terytorium dochodzi do antysemickich incydentów. Świadczy to o mizerności niemieckiego rządu."
    10 października 2019 r. prezes Agencji Żydowskiej Icchak Herzog powiedział po strzelaninie w Halle: "Jesteśmy w erze dramatycznego wzrostu antysemityzmu. Niemiecki minister spraw zagranicznych powiedział mi, że są razem z nami w tej wspólnej walce. Zalecaliśmy przekazanie dodatkowych 10 milionów szekli na budżet bezpieczeństwa synagog, ale ten pomysł upadł, ponieważ rząd wciąż jest sparaliżowany."
    10 października 2019 r. prezydent Reuven Rivlin rozmawiał telefonicznie z niemieckim prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem. Rivlin powiedział: "Doceniamy wysiłki podejmowane przez niemieckie władze w celu ochrony i bezpieczeństwa niemieckich Żydów, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia, a walka musi przebiegać bez wahania i bez kompromisów. Doceniam waszą gotowość i postawę pani kanclerza, która odwiedzając synagogę w Berlinie okazała swoje osobiste poparcia dla żydowskiej społeczności. Jesteśmy partnerami w walce z antysemityzmem i neo-faszyzmem. Musimy z tego incydentu wyciągnąć wnioski, aby zapewnić, że nic podobnego nigdy już się nie powtórzy. Faszyzm, neo-faszyzm i antysemityzm są źródłem wielu zmartwień całego świata."
    10 października 2019 r. premier Benjamin Netanjahu potępił turecką inwazję na północną Syrię, ostrzegając przed czystkami etnicznymi syryjskich Kurdów. "Izrael zdecydowanie potępia turecką inwazję na kurdyjskie obszary w Syrii i ostrzega przed czystkami etnicznymi Kurdów przez Turcję i jej przedstawicieli. Izrael jest przygotowany na udzielenie pomocy humanitarnej dzielnemu ludowi kurdyjskiemu." Turcja rozpoczęła operację wojskową w północnej Syrii, zamierzając utworzyć strefę buforową o szerokości 30 km od własnej granicy. Po oczyszczeniu tego terenu z sił kurdyjskich, Turcja planuje przesiedlić tam około 3,5 mln uchodźców syryjskich, którzy znajdują się na jej terenie. Turcja zagroziła również Unii Europejskiej, że jeśli potępi ona tą operację w Syrii, to Turcja otworzy swoje granice, umożliwiając 3,6 mln uchodźców syryjskich przedostanie się do Europy.
    10 października 2019 r. premier Benjamin Netanjahu na uroczystości upamiętniającej ofiary Wojny Jom Kippur z 1973 r. powiedział: "Obecnym agresorem na Bliskim Wschodzie jest irański reżim z Teheranu. Iran dąży do zacieśnienia kontroli nad Libanem, Syrią, Irakiem, Jemenem i Strefą Gazy. Stale przygotowuje przerzuty niebezpiecznych bronii oraz atakuje swobodę żeglugi na międzynarodowych szlakach morskich. Zestrzelili duży amerykański dron, przeprowadzili bezprecedensowy atak na rafinerię Arabii Saudyjskiej. Iran wielokrotnie groził, że zetrze nas z mapy. Mówi wprost, że Izrael zniknie. Raz za razem próbuje nas zaatakować, musimy wiec być gotowi, aby uchronić się przed tym niebezpieczeństwem. Nigdy nie dążyliśmy do tego, by być samotnym narodem, ale od samego początku Wojny Jom Kippur byliśmy osamotnieni, i dopiero pod jej koniec otrzymaliśmy amerykańska pomoc. Podobnie jak w 1973 roku, wciąż bardzo oceniamy wsparcie Stanów Zjednoczonych, które w ostatnich latach znacznie wzrosło, a także ogromną presję gospodarczą wywieraną przez Stany Zjednoczone na Iran. Jednak zawsze pamiętamy i stosujemy podstawową zasadę, która nas prowadzi: Izrael musi umieć samodzielnie obronić się przed każdym zagrożeniem. Siły Obronne Izraela są gotowe zapobiec każdemu zagrożeniu, wykorzystując działania ofensywne i defensywne, wykorzystując swoją przytłaczającą siłę, broń i moc ducha. Jest to silny duch, którym obdarzyło nas pokolenie żołnierzy Wojny Jom Kippur."
    10 października 2019 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan poinformował, że w najbliższym czasie 620 dodatkowych policjantów zostanie przydzielonych do walki z przestępczością w arabskim sektorze. Dodatkowo oddział Lahav 433 zaangażuje się w walkę z przestępczością arabską w Izraelu.
    10 października 2019 r. wieczorem Komitet Centralny Likudu przegłosował poparcie dla Benjamina Netanjahu, jako jedynego kandydata Likudu na premeira. W głosowaniu wzięło udział około 300 członków partii. Rezolucja wzmacnia pozycję Netanjahu w obliczu nacisków ze strony partii Niebieski i Biały, aby stworzyć rząd jedności z Likudem, ale bez Netanjahu na jego czele.

10 października 2019 r. władze Autonomii Palestyńskiej poinformowały, że pomimo finansowego kryzysu, podjęto decyzję o sfinansowaniu odbudowy domów terrorystów, które zostały zburzone przez izraelską armię jako środek odstraszający. Odbudowa dotyczy domu Um Nasser Abu Hmeid, matki pięciu palestyńskich terrorystów, którzy wszyscy zamordowali Żydów. Jeden z nich zginął w ataku, a pozostałych czterech odbywa dożywotnie kary w izraelskich więzieniach. Odbudowa tego domu ma być ukończona do końca tego roku. Fatah wydał oświadczenie w tej sprawie: "Mahmoud Abbas wydał dziś rano bezpośrednią decyzję o szybkiej i natychmiastowej odbudowie domu rodziny Abu Hmeid. Jest to rodzina walcząca. Kłaniamy się tej rodzinie, historii jej walki i heroizmu. Dlatego minimum, jakie można zapewnić tej rodzinie, to stać przy niej i natychmiast odbudować zburzony dom." Autonomia Palestyńska każdego miesiąca przekazuje tej rodzinie 40,4 tys. szekli (10,8 tys. $) w ramach nagrody za działalność terrorystyczną. Obliczono, że ta rodzina otrzymała do tej pory 4 mln 155 tys. szekli, a pod koniec października b.r. jeden z synów spędzi w więzieniu 25 lat kary, co będzie oznaczało zwiększenie wypłat za niego z 8 tys. do 10 tys. szekli miesięcznie.

10 października 2019 r. niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer ostrzegł, że zagrożenie skrajnie prawicowym terroryzmem jest wysokie w Niemczech. "Niestety musimy zmierzyć się z prawdą, która już od pewnego czasu jest taka, że zagrożenie antysemityzmem, prawicowym ekstremizmem i prawicowym terroryzmem jest bardzo wysokie." Szef Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster powiedział: "Gdyby przed synagogą w Halle stała policja, człowiek ten mógłby zostać rozbrojony zanim zaatakowałby innych. Skandalem jest, że policja nie chroniła synagogi w Halle w takie święto jak Jom Kippur." Przedstawiciel niemieckiej policji Oliver Malchow odpowiedział na ten zarzut: "Musielibyśmy pilnować każdej synagogi, każdego kościoła, każdego meczetu, każdego świętego miejsca w Niemczech przez całą dobę, więc nie wiem, czy to był błąd, czy naprawdę tego nie można było przewidzieć," Niemiecki prawicowy terrorysta, który przeprowadził atak w Halle, miał w samochodzie około 4 kg materiałów wybuchowych, które zamierzał zdetonować w synagodze. Podczas ataku miał przymocowaną do hełmu kamerę i prowadził transmisję na żywo w Internecie (trwającą 30 minut transmisję oglądało ponad 2 tys. osób), aby zachęcić innych do skopiowania tego typu działań. Głównym celem ataku była synagoga w Halle. W jej wnętrzu znajdowało się około 80 Żydów, w tym 10 obywateli Stanów Zjednoczonych. Prokurator powiedział, że wstępne wyniki dochodzenia wskazują, że napastnik chciał zabić jak najwięcej ludzi wewnątrz synagogi.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Aktualności z Izraela


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2019 by Gedeon