RUNDA  W  STREFIE  GAZY  -  HISTORIA
  - Intifada Ramadan
 - Runda w Strefie Gazy
  - maj-czerwiec 2021 r.

 

------- Kolejna runda w Gazie -------

10 maja 2021 r. - Dzień Jerozolimy.
    10 maja 2021 r. palestyńscy terroryści wystrzelili nad ranem ze Strefy Gazy 3 rakiet, z których jedna została zestrzelona przez system obrony Iron Dome nad miastem Sderot, a pozostałe spadły w otwartym terenie.
    10 maja 2021 r. izraelska policja ogłosiła rano, że Wzgórze Świątynne w Jerozolimie będzie dziś zamknięte dla żydowskich gości. Od wczesnych godzin porannych tysiące funkcjonariuszy policji zostało rozmieszczonych w całej Jerozolimie i na Starym Mieście, aby zapewnić bezpieczeństwo i porządek publiczny.
    10 maja 2021 r. tysiące Żydów modliło się rano przy Zachodnim Murze w Jerozolimie.
    10 maja 2021 r. około 8 tys. Arabów wszczęło rano rozruchy na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, rzucając kamieniami i bombami zapalającymi w policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Rzecznik policji powiedział, że uczestnicy zamieszek zaatakowali Bramę Mughrabi, usiłując przedostać się ze Wzgórza Świątynnego na plac przy Zachodnim Murze. Jeden z rzuconych kamieni zranił 19-letniego Żyda modlącego się przy Zachodnim Murze. Policja weszła na teren meczetu Al-Aksa, używając granatów hukowych do rozproszenia demonstrantów. Rannych zostało około 50 Palestyńczyków i 9 policjantów.
    10 maja 2021 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami izraelski samochód przy Bramie Lwów na Starym Mieście w Jerozolimie. Kierowca stracił panowanie nad samochodem, doprowadzając do groźnego wypadku. Palestyńczycy oskarżyli kierowcę, że próbował ich staranować. Doszło wówczas do próby linczu, w którym kierowca został ranny. Interweniował policjant, który oddał ostrzegawcze strzały w powietrze.

    10 maja 2021 r. grupa żydowskich aktywistów przeprowadziła przed południem szturm na Bramę Mughrabi, usiłując wejść na zamknięty dla Żydów kompleks Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Policja odparła napastników, przywracając porządek.
    10 maja 2021 r. popołudniem kilkuset Palestyńczyków zaatakowało kamieniami izraelskich policjantów w pobliżu Bramy Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Wykrzykiwano antysemickie hasła. Rannych zostało 2 policjantów.
    10 maja 2021 r. Siły Obronne Izraela poinformowały popołudniem, że podjęto decyzję o wzmocnieniu Dywizji Gazy o jednostkę komandosów Maglan i dwie kompanie piechoty. Wezwano rolników, by unikali pracy na polach w sąsiedztwie Strefy Gazy. Ostrzeżenie wydano z powodu obawy przed palestyńskimi snajperami, którzy mogą zaatakować izraelskich cywilów. Dla ruchu zablokowano część dróg prowadzących na południe kraju. Tymczasowo wstrzymano ruch pociągów między Aszkelonem i Beer-Szebą oraz do Sderot, Netivot i Ofakim. W rejonie odwołano wszystkie zajęcia pozalekcyjne. Wstrzymano ćwiczenia wojskowe "Rydwany ognia".
    10 maja 2021 r. po upływie terminu postawionego ultimatum, palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 7 rakiet średniego zasięgu w stronę Jerozolimy. Jedną rakietę przechwycił system Iron Dome. Alarm ogłoszono w dziesiątkach społeczności w środkowym Izraelu, w tym w Beit Szemesz i Jerozolimie. Pocisk przeciwpancerny trafił pojazd przy mieście Sderot. Ranny został 1 Izraelczyk. Pojawiły się także doniesienia o wystrzeleniu dużej salwy rakiet w stronę miast Sderot i Aszkelon. System obrony Iron Dome został w pełni uruchomiony. Jedna z rakiet spadła na moszaw Beit Nekofa. Trafiony został także budynek w mieście Kirjat Jearim. Hamas wziął na siebie pełną odpowiedzialność za ostrzał rakietowy, mówiąc, że jest on "odpowiedzią na izraelskie zbrodnie i agresję przeciwko świętemu miastu oraz nękanie naszego narodu w Szejk Jarrah i meczecie Al-Aksa. Jest to przesłanie, które wróg powinien dobrze zrozumieć dobrze." Z powodu ostrzału rakietowego izraelska policja przerwała pochód flag w Jerozolimie i rozpoczęła ewakuację Starego Miasta. Wstrzymano sesję Knesetu, a posłowie zostali poproszeni o pozostanie w bezpiecznych schronach. Z powodu napięcia zmieniono trasę dolotu samolotów do lotniska Ben-Guriona, aby samoloty podchodziły do lądowania od północy zamiast znad Tel Awiwu.
    10 maja 2021 r. izraelscy Arabowie wszczęli wieczorem zamieszki w mieście Lod w środkowej części kraju. Podpalono synagogę, a następnie podjęto próbę podpalenia posterunku policji. W trakcie starć, Żydzi w poczuciu zagrożenia własnego życia, oddali strzały z broni. Zginął 1 Arab, a inny został ranny. Policja zatrzymała 16 demonstrantów.
    10 maja 2021 r. wieczorem Palestyńczycy podpalili drzewo w kompleksie meczetu al-Aksa, tuż nad Zachodnim Murem w Jerozolimie. Komendant izraelskiej policji, komisarz Kobi Szabtai powiedział, że funkcjonariusze policji okazali "zbyt dużą powściągliwość w kontaktach z arabskimi uczestnikami zamieszek na Wzgórzu Świątynnym. Rząd musi zająć twardsze stanowisko wobec osób łamiących prawo".
    10 maja 2021 r. wieczorem rzecznik armii Jonathan Conricus przedstawił aktualne informacje o sytuacji w Izraelu. W ciągu całego dnia ze Strefy Gazy wystrzelono ogółem 150 rakiet. Większość rakiet była wycelowana w przygraniczne społeczności w Izraelu. Do odwołania zamknięto przejście graniczne Kerem Szalom. Za ostrzał rakietowy odpowiedzialność wzięły na siebie Hamas i Islamski Dżihad. Władze miejskie Tel Awiwu, Givatayi, Bnei Brak i Ramat Gan wieczorem ogłosiły otwarcie schronów przeciwbombowych dla ogółu społeczeństwa. W trakcie pierwszych odwetowych nalotów na Strefę Gazy, zniszczono dwie wyrzutnie rakiet, 2 obozy szkoleniowe terrorystów, oraz zabito co najmniej 11 osób, w tym 8 członków Hamasu. Rzecznik armii gen. Hedi Zilberman powiedział: "Hamas poczuje moc Sił Obronnych Izraela - reakcja będzie ostra i nie potrwa kilka minut, ale dni. Przygotowujemy się również na możliwość przeprowadzenia szeroko zakrojonej operacji. W nadchodzących dniach Hamas poczuje potężne ramię Sił Obronnych Izraela." Minister obrony Benny Gantz ogłosił stan gotowości w promieniu 80 km od Strefy Gazy, który będzie obowiązywał przez najbliższe 48 godzin. W południowej i środkowej części kraju ogłoszono zakaz gromadzenia się 30 lub więcej osób, tymczasowo zamknięto szkoły i uczelnie, a także firmy, które nie posiadają w swoim sąsiedztwie schronów. Gabinet bezpieczeństwa zatwierdził zakrojony na szeroką skalę atak lotniczy na grupy terrorystyczne w Strefie Gazy, bez zezwolenia na operację naziemną. Operację nazwano "Strażnik Muru".
    10 maja 2021 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział wieczorem: "Jesteśmy w walce, która rozprzestrzenia się na kilku frontów - Jerozolimę, Gazę i inne części kraju. Organizacje terrorystyczne w Gazie wieczorem przekroczyły czerwoną linię. W Dzień Jerozolimy zaatakowały nas rakietami wystrzelonymi na Jerozolimę. Izrael odpowie z wielką siłą. Nie będziemy ponosić szkód na naszym terytorium, w naszej stolicy, wśród naszych obywateli i naszych żołnierzy. Kto nas zaatakuje, zapłaci za to wysoką cenę. Obywatele Izraela, obecny konflikt może potrwać przez jakiś czas. Nie chcieliśmy tej eskalacji, ale ci, którzy zdecydowali się na nią, odczują ciężar naszej broni. Nie mogę podzielić się z wami oceną obecnej sytuacji bezpieczeństwa, ani działaniami, które podejmujemy. To walka wynika z faktu posiadania pełnego obrazu sytuacji. Damy sobie radę z tymi zagrożeniami, działając z determinacją, odpowiedzialnością i mądrością. Nie wpadniemy w pułapki wroga i nie będziemy ulegać tweetującym klawiaturom. Test przywództwa wymaga podjęcia właściwych decyzji nawet wtedy, gdy nie wszyscy je w danym momencie rozumieją, a ich uzasadnienie staje się jasne później. Ci, którzy nie są w stanie działać pod presję krytyki, nie mają kwalifikacji do przywództwa. Starannie dobieramy czas naszej reakcji i intensywność konfrontacji z naszymi wrogami, ale to nic nowego."
    10 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 53. W stanie ciężkim jest 77 osób (45 pod respiratorami). Zmarło 6 378 osób. Obecnie aktywnych jest 807 przypadków. Przeprowadzono około 40 657 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,1%. Jak dotąd 5 424 961 osób (58,34% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 5 083 894 osób (54,67% populacji) otrzymało obie dawki. Po pozytywnej decyzji FDA, izraelskie ministerstwo zdrowia rozpoczęło konsultacji w sprawie szczepienia dzieci w wieku 12-16 lat.

10 maja 2021 r. krótko przed północą palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety, które spadły wewnątrz strefy.
    10 maja 2021 r. izraelskie czołgi ostrzelały w nocy kilka przygranicznych posterunków obserwacyjnych Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela. Rano zamknięto przejście graniczne Erez ze Strefą Gazy, za wyjątkiem sytuacji humanitarnych. Decyzję podjęto w następstwie ataków rakietowych i dalszego wypuszczania balonów zapalających ze Strefy Gazy, co stanowi naruszenie suwerenności Izraela.
    10 maja 2021 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne w rejonie miasta Dżenin na północy Samarii. Doszło także do próby staranowania żołnierzy samochodem. Ranny został 1 żołnierz.
    10 maja 2021 r. popołudniem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła wewnątrz strefy.
    10 maja 2021 r. rzecznik zbrojnego skrzydła Hamasu, Brygad Izz el-Deen al-Qassam, Abu Ubaida, ostrzegł popołudniem, że palestyńskie frakcje militarne ze Strefy Gazy dały Izraelowi czas do godz. 18:00 na wycofanie sił bezpieczeństwa z obszaru meczetu al-Aksa i dzielnicy Sziek Jarrah, oraz uwolnienie wszystkich zatrzymanych Palestyńczyków w ostatnim czasie. W przeciwnym razie dojdzie do eskalacji.
    10 maja 2021 r. wieczorem izraelskie siły powietrzne rozpoczęły bombardowania celów Hamasu w Strefie Gazy. Ogółem zginęło 9 Palestyńczyków, w tym dowódca militarnego skrzydła Hamasu, Mohammad Abdullah Fiad. Jest to odwet za ostrzał rakietowy terytorium Izraela. Siły Obronne Izraela ostrzegły, że ataki na terrorystów z Gazy będą trwały "dni, a nie godziny, a Hamas zapłaci wysoką cenę za swoje działania".

10 maja 2021 r. syryjskie media poinformowały, że popołudniem izraelskie helikoptery szturmowe zaatakowały na Wzgórzach Golan grupę islamskich terrorystów, którzy planowali przeprowadzenie ataku terrorystycznego.
    10 maja 2021 r. Egipt, Katar i ONZ skontaktowały się z liderem Hamasu Ismailem Hanijehem, próbując zapobiec poważnej konfrontacji w Strefie Gazy. Hanijeh, który ma siedzibę w Katarze, zadzwonił do prezydenta Turcji Recepa Tajjipa Erdogana i powiedział: "Nasza decyzja i decyzja narodu palestyńskiego to obrona meczetu al-Aksa i Jerozolimy. Nie jest to bitwa tylko samych mieszkańców Jerozolimy, ale bitwa całej Palestyny i wszystkich muzułmanów."
    10 maja 2021 r. rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział wieczorem: "Stany Zjednoczone potępiają ataki rakietowe. Jest to niedopuszczalna eskalacja. Wzywając wszystkie strony do deeskalacji, uznajemy uzasadnione prawo Izraela do samoobrony i obrony swojego narodu i swojego terytorium. Jest bardzo ważne, aby wszystkie strony zapewniły spokój, złagodziły napięcia oraz unikały gwałtownych konfrontacji. Waszyngton jest głęboko zaniepokojony sytuacją w Izraelu, na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, w tym konfrontacjami w Jerozolimie, a zwłaszcza na Wzgórzu Świątynnym, a także atakami rakietowymi. Stany Zjednoczone pozostaną w pełni zaangażowane w promowanie spokoju w Jerozolimie i z zadowoleniem przyjmujemy kroki podjęte przez izraelski rząd w ostatnich dniach w celu uniknięcia prowokacji."

11 maja 2021 r. przez całą noc palestyńscy terroryści wystrzeliwywali rakiety ze Strefy Gazy. Wystrzelono 200 rakiet. Alarmy dotyczyły przygranicznych społeczności, a także miast Aszkelon i Netivot. Nad ranem ciężka salwa rakiet została wystrzelona na Aszkelon, gdzie trafione zostały dwa domy mieszkalne. Rannych zostało 6 osób. Ogółem od początku ostrzału rannych zostało 26 Izraelczyków, w tym 1 osoba jest ciężko ranna.
    11 maja 2021 r. Siły Obronne Izraela rozpoczęły rano rozmieszczanie baterii artylerii wokół Strefy Gazy. Na południu rozmieszczono dodatkowe baterie Iron Dome, aby zapewnić lepszą obronę obszaru metropolitarnego Gusz Dan. Rzecznik armii gen. Hidai Zilberman powiedział: "W ten weekend przygotowujemy się na atak na obszar Gusz Dan. System obrony nie zapewni hermetycznej ochrony, więc wzywam cywilów do przestrzegania poleceń. Kiedy wchodzimy na wyższy stopień operacji, widzimy po drugiej stronie zmianę w zasięgu rakiet i strefach ostrzału. Zajmie to nam trochę czasu. Nasze ataki to dopiero początek. Przed nami intensywny dzień, który będzie wyraźną kontynuacją tego, co zrobiliśmy zeszłej nocy. Mamy wciśnięty pedał gazu i nie zatrzymamy się. Zaatakujemy każdego, kto wyceluje w nas broń." W sztabie generalnym w bazie Kirya w Tel Awiwie premier Benjamin Netanjahu spotkał się z ministrem obrony Benny Gantzem, szefem sztabu gen. Aviv Kochavim, szefem Mosadu Jossi Cohenem, doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Meir Ben Szabbatem i innymi wysokimi urzędnikami. Omówiono aktualny stan bezpieczeństwa w kraju oraz istniejące zagrożenia. Po naradzie minister obrony Benny Gantz nakazał Siłom Obronnym Izraela kontynuowanie operacji "Strażnik Murów". Do pomocy policji w zwalczaniu arabskich rozruchów skierowano osiem kompanii policji granicznej.
    11 maja 2021 r. Siły Obronne Izraela przed południem wezwały 5 tys. żołnierzy rezerwy do stawienia się w swoich jednostkach wojskowych. Żołnierze mają wzmocnić Dowództwo Południowe, Dowództwo Frontu Wewnętrznego i Wydział Operacyjny Sił Obronnych Izraela. Szef sztabu generalnego gen. Aviv Kohavi nakazał wzmocnienie Dywizji Gazy brygadą pancerną i brygadą piechoty zmechanizowanej, oraz jednostkami wywiadu. Wiadomo, że na południe kraju ruszył 101 Batalion z Brygady Spadochronowej i jednostka komandosów Egoz, natomiast 202 Batalion ruszył do Judei i Samarii. Ogłoszono także zmiany w komunikacji publicznej. Linie kolejowe nie będą jeździć przez stacje Sderot, Oftakim i Netivot. Pociągi będą kursować między Aszkelonem a Be'er Szewą.

    11 maja 2021 r. popołudniem Hamas zintensyfikował ostrzał rakietowy prowadzony ze Strefy Gazy. W ciągu 5 minut wystrzelono 137 rakiet. W mieście Aszdod trafionych zostało 8 budynków, a w Aszkelonie trafiona została szkoła. Ogółem rannych zostało 9 osób. Była to największa w historii salwa rakietowa wystrzelona ze Strefy Gazy. Jak dotąd na Izrael wystrzelono ponad 400 rakiet, powodując śmierć 2 osób (w Aszkelonie) i obrażenia u 100 osób. Popołudniem rakieta trafiła w zbiornik z paliwem w rafinerii ropy naftowej w Aszkelonie, powodując jego pożar. Wieczorem pożar nasilił się.
    11 maja 2021 r. wieczorem Siły Obronne Izraela wezwały kolejnych 3 tys. rezerwistów do służby. Ze względu na eskalację na południu kraju, zespoły ratunkowe wzmocniono dodatkowym sprzętem, aby sprostać wyzwaniom stojącym pod ostrzałem rakietowym. Dotyczy to karetek pogotowia, mobilnych oddziałów intensywnej terapii, respiratorów, bandaży, leków i zaawansowanych monitorów, które umożliwiają ciągłe monitorowanie stanu pacjenta w trakcie transportu do szpitala.
    11 maja 2021 r. późnym wieczorem Hamas wystrzelił 130 rakiet na aglomerację Tel Awiwu. Alarm ogłoszono między innymi w Petah Tikwa, Givataim, Ramat Haszaron, Tel Awiwie i Netanji. W mieście Holon trafiony został autobus, a wiele samochodów stanęło w ogniu. Rannych zostało 4 Izraelczyków. Trafienie odnotowano także w Givataim. W Riszon LeSyjon zginęła 1 osoba. Ogółem rannych zostało 26 osób. Lotnisko Ben Gurion zostało tymczasowo zamknięte. Był to największy w historii Izraela zmasowany atak rakietowy na Tel Awiw.
    11 maja 2021 r. Siły Obronne Izraela oświadczyły, że atak rakietowy na obszar metropolitarny Gusz Dan traktuje jako wypowiedzenie wojny Izraelowi.
    11 maja 2021 r. wieczorem doszło do arabskich zamieszek w mieście Lod. Po mieście włóczyły się arabskie gangi, o obrzucające kamieniami samochody i niszczące żydowskie mienie. Podpalono liczne pojazdy. Ranny został 1 Izraelczyk. Burmistrz miasta Jair Revivo powiedział: "W mieście szaleją arabskie zamieszki, wybuchła wojna domowa. Zaapelowałem do premiera o wprowadzenie godziny policyjnej i ogłoszenie stanu wyjątkowego w mieście." Premier Benjamin Netanjahu zarządził natychmiastowe przerzucenie do miasta Lod brygady policji granicznej, aby przywrócić w mieście porządek publiczny. Izraelska policja poinformowała, że w całym kraju doszło do 60 różnych incydentów zaburzenia porządku publicznego. Rannych zostało 40 policjantów, a 180 osób aresztowano.
    11 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 34. W stanie ciężkim jest 77 osób (44 pod respiratorami). Zmarło 6 378 osób. Obecnie aktywnych jest 741 przypadków. Przeprowadzono około 35 904 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,1%. Jak dotąd 5 427 302 osób (58,36% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 5 087 637 osób (54,71% populacji) otrzymało obie dawki.

11 maja 2021 r. izraelskie siły powietrzne kontynuowały w nocy odwetowe bombardowania celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Przeprowadzono trzy fale nalotów, w których zaatakowano około 130 celów. Zniszczono 2 posterunki Hamasu, 2 podziemne tunele terrorystyczne, dom wysokiego dowódcy Hamasu, dowództwo wywiadu Hamasu w południowej części strefy, a także warsztaty produkujące rakiety i składy broni. Zginęło 22 Palestyńczyków. Palestyńskie źródła mówią o 24 zabitych i 103 rannych.
    11 maja 2021 r. rano Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowa żydowski samochód przy osiedlu Tekoa w bloku osiedli Gusz Etzion w północnej Judei. Samochód spłonął. W ciągu nocy odnotowano 40 incydentów bezpieczeństwa w Judei i Samarii, w tym palenie opon, rzucanie kamieni i bomb zapalających.
    11 maja 2021 r. palestyńskie grupy terrorystyczne w Strefie Gazy ogłosiły rano rozpoczęcie operacji "Miecz Jerozolimy". Hamas odmówił wysłannikom egipskiego wywiadu jakichkolwiek negocjacji o zawieszeniu broni, chyba że Izrael wycofa sił bezpieczeństwa z kompleksu meczetu al-Aksa i dzielnicy Szeik Jarrah, oraz uwolnieni wszystkich zatrzymanych w ostatnich starciach w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu. Hamas oświadczył także, że całkowicie wycofuje się z wcześniejszych porozumień osiągniętych z Izraelem. Hamas ostrzegł egipskich oficerów, że posiada listę izraelskich celów, w które może z powodzeniem trafić nowymi rakietami, których użyje po raz pierwszy, jeśli ich żądania nie zostaną spełnione w nadchodzących godzinach.

    11 maja 2021 r. Siły Obronne Izraela wydały popołudniem ostrzeżenie dla mieszkańców Strefy Gazy, aby trzymali się z dala od miejsc, w których Hamas przechowuje broń. Ostrzeżenie wydano w języku arabskim. "W tej chwili Siły Obronne Izraela rozpoczynają szeroką falę ataków w Strefie Gazy. Dla własnego bezpieczeństwa - trzymajcie się z dala od wszelkich miejsc, w których znajduje się broń Hamasu."
    11 maja 2021 r. w nalotach na Strefę Gazy wyeliminowano dwóch wysokich dowódców Islamskiego Dżihadu - dowódcę arsenału rakietowego tej grupy Samaha Abeda al-Mamlouka i zastępcę dowódcy militarnego skrzydła Hassana Abu al-Atta. Islamski Dżihad zapowiedział, że "cena za ich zabójstwo będzie wysoka. Izrael otworzył bramy piekła!"
    11 maja 2021 r. palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliki powiedział wieczorem, że "Jerozolima to czerwona linia i Palestyńczycy nie zgodzą się na jej przekroczenie, ponieważ Jerozolima należy do jej arabskich mieszkańców i jest przyszłą stolicą Palestyny. Izrael wierzy, iż jego decyzja o aneksji wschodniej Jerozolimy doprowadzi Palestyńczyków do oddania Jerozolimy, a jego rasistowska polityka wobec arabskich mieszkańców Jerozolimy i jego faszystowskie zbrodnie zmuszą ich do opuszczenia miasta. Państwo okupacyjne nie nauczyło się na błędach przeszłości i za każdym razem jest zmuszane do ponownego okupowania Jerozolimy, ponieważ nie zjudaizuje go, ani nie wypędzi arabskich mieszkańców. Izrael jest tym, który własnymi rękami rozpalił ogień i nie pozostaje nam nic innego, jak tylko wygrać bitwę o Al-Quds (Jerozolimę). Bez przyznania prawowitych praw narodu palestyńskiego w ich niepodległym państwie, którego stolicą jest Święta Jerozolima, nikt na tym obszarze nie będzie miał pokoju, bezpieczeństwa i stabilności. Wzywam społeczność międzynarodową do ponownego rozważenia stosunków z Izraelem, który jest rasistowskim państwem faszystowskim."
    11 maja 2021 r. wieczorem Hamas zagroził Izraelowi atakiem rakietowym na aglomerację miejską Tel Awiwu. "Jeśli Izrael będzie nadal bombardował budynki mieszkalne w Gazie - następna salwa będzie skierowana w stronę Tel Awiwu."

    11 maja 2021 r. wieczorem izraelskie siły powietrzne przeprowadziły ciężkie bombardowania w północnej części Strefy Gazy. Ataki przeprowadzało 80 samolotów, które zniszczyły około 50-70 wylotów podziemnych wyrzutni, wykorzystywanych do ostrzału Izraela. W Gazie zabito dowódcę jednostki przeciwpancernej Hamasu, Ijada Fathi Faik Sharira. W Gazie zburzono 13-piętrowy wieżowiec mieszkalny, wykorzystywany przez Hamas jako punkt obserwacyjny. Wcześniej ostrzeżono mieszkańców tego budynku poprzez wystrzelenie nieuzbrojonej rakiety w dach wieżowca. Atak nastąpił po upewnieniu się, że mieszkańcy opuścili budynek.

11 maja 2021 r. sekretarz generalny Ligi Arabskiej Ahmed Aboul Gheit potępił izraelskie naloty na Strefę Gazy, nazywając je "masowymi i nieodpowiedzialnymi". Podkreślił, że Izrael sam sprowokował obecnąą eskalację przemocy swoimi działaniami w Jerozolimie. "Izraelskie działania w Jerozolimie i tolerancja rządu dla żydowskich ekstremistów, wrogich Palestyńczykom i Arabom, doprowadziły do rozpalenia sytuacji w ten niebezpieczny sposób. Ataki w Gazie są żałosnym pokazem siły kosztem dziecięcej krwi. Wzywam międzynarodową społeczność do natychmiastowego powstrzymania tej przemocy. Ciągłe izraelskie prowokacje są zniewagą dla muzułmanów w przeddzień święta Eid pod koniec świętego miesiąca Ramadanu."

12 maja 2021 r. przez całą noc palestyńscy terroryści wystrzeliwywali rakiety ze Strefy Gazy. Po północy wystrzelono salwę 110 rakiet w stronę aglomeracji Tel Awiwu. W Jehud rakieta uderzyła bezpośrednio w dom mieszkalny. Nie zgłoszono żadnych obrażeń, ponieważ rodzina przebywała w tym czasie w schronie. Inna rakieta trafiła samochód w arabskiej wiosce Dahmash, niedaleko Lod. Zginęły 2 osoby. Ogółem rannych zostało 52 osoby. Do rana wystrzelono około 850 rakiet.
    12 maja 2021 r. minister bezpieczeństwa wewnętrznego Amir Ohana ogłosił w nocy, że w mieście Lod zostanie ogłoszony stan wyjątkowy. "Dziś wieczorem ogłaszamy stan zagrożenia cywilnego w Lod. Zrobimy wszystko, co konieczne, aby w Lod i w całym kraju przywrócić ład i porządek. Po konsultacjach dotyczących bezpieczeństwa zdecydowano o powołaniu do rezerwy 16 batalionów policji granicznej, przenosząc bataliony z Judei i Samarii do Lod, oraz natychmiastowe wzmocnienie sił policyjnych w całym kraju." W nocy miasto Lod odwiedził premier Benjamin Netanjahu. "To, co tu widzieliśmy, to anarchia. Są to rzeczy, których nie można zaakceptować w żadnym nowoczesnym kraju. Policjanci są krzywdzeni, podpalane są samochody, płoną synagogi. Żaden kraj nie może tego zaakceptować. Poinstruowałem, aby tutaj i do innych mieszanych miast sprowadzić dodatkowe siły policyjne oraz przyznać specjalne uprawnienia związane z sytuacją awaryjną - jest to sprawa życia lub śmierci. W razie potrzeby należy wprowadzić godzinę policyjną. Nakazałem twardą rękę przywrócić prawo i porządek, oraz wzmocnić siły w terenie w celu jak najszybszego przywrócenia spokoju i porządku w Lod oraz we wszystkich innych częściach kraju." Komisarz policji Kobi Shabtai ogłosił, że przenosi swoje biuro do Lod, aby osobiście nadzorować działania.
    12 maja 2021 r. doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Meir Ben Szabbat w nocy rozmawiał telefonicznie ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Jake Sullivanem. Sullivan "potępił trwające ataki rakietowe Hamasu i innych grup terrorystycznych, w tym na Jerozolimę i Tel Awiw. Przekazał niezachwiane poparcie prezydenta dla bezpieczeństwa Izraela i jego uzasadnionego prawa do obrony siebie i swoich obywateli, jednocześnie chroniąc ludność cywilną. Sullivan przekazał także, że Stany Zjednoczone zachęcają do podjęcia kroków w kierunku przywrócenia trwałego spokoju." Sullivan rozmawiał także z rządem Egiptu na temat sytuacji w Gazie i Jerozolimie.
    12 maja 2021 r. izraelscy żołnierze zestrzelili rano palestyński bezzałogowy dron, który ze Strefy Gazy wleciał w przestrzeń powietrzną Izraela.
    12 maja 2021 r. rzecznik prasowy armii gen. Hidai Zilberman powiedział, że nocny ostrzał rakietowy obszaru Tel Awiwu nastąpił po tym, jak izraelskie siły powietrzne uderzyły, zabijając kilku wysokich dowódców Hamasu i Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy. Zginął dowódca Batalionu Gaza, Bassam Issa oraz dowódca Batalionu Khan Jounis, Rafa Salama. Od rozpoczęcia się wymiany ciosów, ze Strefy Gazy wystrzelono już ponad 1 tys. rakiet, z których ponad 850 dotarło nad terytorium Izraela, a około 200 spadło wewnątrz strefy. Izraelskie siły powietrzne zbombardowały ponad 500 celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Armia rozpoczęła także kampanię aresztowania członków Hamasu w Judei i Samarii.
    12 maja 2021 r. ministerstwo ochrony środowiska zaleciło mieszkańcom Aszkelonu i okolic unikania wychodzenia z domów. W tamtejszej strefie przemysłowej od wczoraj płonie zbiornik stokażowy paliwa. Wielu mieszkańców już teraz skarży się na problemy z oddychaniem, ból gardła i pieczenie oczu. Specjaliści pożarnictwa orzekli, że zbiornik musi się wypalić.

    12 maja 2021 r. przed południem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy kierowaną rakietę przeciwpancerną Kornet, trafiając wojskowy jeep przy przygranicznym moszawie Netiv Ha'Asara. Atakowi towarzyszył zmasowany ostrzał moździerzowy, który miał utrudnić ewakuację rannych. Zginął 1 żołnierz, a 2 zostało ciężko rannych. Żołnierze pochodzili z 931 Batalionu Nahal. Zginął sierżant sztabowy Omer Tabib.
    12 maja 2021 r. prezydent Reuven Rivlin potępił arabskie zamieszki i oskarżył liderów arabskich partii politycznych o porażkę w tłumieniu przemocy w sektorze arabskim. "Widok pogromu w Lod i zamieszek w całym kraju, obrazy żądnego krwi arabskiego tłumu, raniącego ludzi, niszczącego mienie, a nawet atakującego święte żydowskie miejsca, jest niewybaczalny. Zamieszki w Lod stanowiły brutalny atak na współistnienie Żydów i Arabów. Zerwanie flagi Izraela przez arabskich uczestników zamieszek i zastąpienie jej flagą palestyńską jest brutalnym zamachem na wspólne istnienie w państwie Izrael. Milczenie arabskich przywódców na temat tych zamieszek jest haniebne, ponieważ wspierają w ten sposób terroryzm i zamieszki, oraz zachęcają do rozłamu społeczeństwa, w którym żyjemy i w którym nadal będziemy żyć, gdy to wszystko minie. Rząd izraelski musi twardą ręką ścigać uczestników zamieszek, przywracając bezpieczeństwo i porządek, a równocześnie bez kompromisów prowadzić walkę z terroryzmem ze Strefy Gazy. Bardzo proszę uważnie przestrzegać instrukcji dotyczących zachowania bezpieczeństwa i uspokoić swoich bliskich. Nasze siły, które teraz walczą, tak jak zawsze pokonają wszystkich naszych wrogów. Wszyscy będziemy dla nich wsparciem. Jest to wybór naszego życia - być gotowym i uzbrojonym, silnym i zdeterminowanym, przygotowanym do obrony naszego domu. Zwycięsko przejdziemy ten czas próby. Ten kraj należy do nas wszystkich i musimy przede wszystkim być lojalni wobec niego i jego praw."
    12 maja 2021 r. Siły Obronne Izraela poinformowały popołudniem, że siły powietrzne przy wsparciu wywiadu po raz pierwszy rozpoczęły złożoną operację w Strefie Gazy. Szczegóły mają zostać podane później. Wiadomo, że w rejonie Khan Junis zaatakowano samochód, eliminując wysokich dowódców Hamasu. W innych atakach również wyeliminowano innych przywódców palestyńskich ugrupowań terrorystycznych. Wiadomo, że zginął szef projektu ulepszania rakiet Jamaa Tahla i szef działu rozwoju rakiet Gamal Zabda. Ze względu na zagrożenie ostrzałem rakietowym zatrzymano działalność i rozhermetyzowano platformę gazu ziemnego Tamar u wybrzeży Aszdodu.

    12 maja 2021 r. rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow przedstawił Izraelowi wiadomość, że Hamas jest gotowy do zawieszenia broni, jeśli Izrael zaprzestanie używać siły w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie. Wieczorem premier Benjamin Netanjahu poinformował gabinet bezpieczeństwa, że odrzucił propozycję zawieszenia broni z grupą terrorystyczną Hamas.
    12 maja 2021 r. wieczorem minister obrony Benny Gantz rozmawiał telefonicznie z sekretarzem obrony USA Lloydem J. Austinem. Gantz podkreślił prawo i obowiązek Izraela do ochrony swoich obywateli i suwerenności. Następnie podkreślił, że Izrael będzie nadal uderzał w Hamas, aby przywrócić spokój. Premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem, który ponowił apel o deeskalację konfliktu w Strefie Gazy.

    12 maja 2021 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dużą salwę rakiet na centralny Izrael. Alarm ogłoszono w Petah Tikwa, Riszon Lezion, Holon, Givat Szmuel, Or Jehuda i Ramat Gan. Równocześnie wystrzelono rakiety na Aszkelon i Sderot, gdzie został bezpośrednio trafiony dom mieszkalny. Rannych zostało 7 osób.
    12 maja 2021 r. wieczorem Arabowie wszczęli zamieszki w wielu arabskich miastach w północnym Izraelu. Do najpoważniejszych starć doszło w Jisr a-Zarqa i Wadi Ara. W Umm al-Fahm ranny został 1 policjant. Policjanci zatrzymali 36 demonstrantów. Wieczorem 50-letni Izraelczyk przypadkowo wszedł do arabskiego miasta Tamra w Dolnej Galilei. Tłum Arabów brutalnie zlinczował Żyda. Uratowała go załoga lokalnej stacji pogotowia ratunkowego. Także wieczorem tłum młodych Arabów pobił Żyda w mieście Akko na północy kraju. Interweniowała policja. Arabowie obrzucili kamieniami i butelkami policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Zlinczowany Żyd jest ciężko ranny.
    12 maja 2021 r. wieczorem izraelscy prawicowi aktywiści wszczęli rozruchy w mieście Bat Jam. Wybijano szyby w arabskich sklepach i restauracjach. Skandowano hasła: "Śmierć Arabom!" Z arabskiego samochodu siłą wyciągnięto kierowcę, i go pobito, tylko dlatego, że był Arabem. Policja aresztowała 4 demonstrantów. Prawicowy marsz przeszedł również ulicami Tyberiady i Or Akiva, gdzie ranny został 1 Arab.
    12 maja 2021 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu powiedział: "To, co dzieje się w miastach Izraela w ciągu ostatnich kilku dni, jest nie do przyjęcia. Widzieliśmy, jak arabscy uczestnicy zamieszek podpalali synagogi i pojazdy, oraz atakowali funkcjonariuszy policji. Atakują pokojowych i niewinnych obywateli. To jest coś, czego nie możemy zaakceptować. Jest to anarchia. Nic tego nie usprawiedliwia, i powiem wam, że nic nie usprawiedliwia linczu Żydów przez Arabów, i nic nie usprawiedliwia linczowania Arabów przez Żydów. Nie będziemy tego tolerować. Taka przemoc to nie my. Przywrócimy administrację i zarządzanie we wszystkich miastach Izraela, w zintegrowanych miastach żydowsko-arabskich, w miastach żydowskich, wszędzie. Nakazałem policji przyjęcie nadzwyczajnych uprawnień, wzmocnienie jednostek policji granicznej i, oczywiście, wprowadzenie godziny policyjnej w razie potrzeby. Teraz udaję się na nadzwyczajne spotkanie, aby nadać policji dodatkowe uprawnienia, zapewnić jej dodatkowe siły i wsparcie. Zamierzam również wprowadzić siły zbrojne zgodnie z obowiązującym prawem, a w razie potrzeby uchwalimy dodatkowe przepisy. Policjanci i żołnierze muszą wiedzieć, że wysyłamy ich w celu utrzymania porządku. Zrobimy wszystko, aby mieli niezbędne uprawnienia i siły do wykonania misji. Do obywateli Izraela mówię: nie obchodzi mnie, czy wasza krew się gotuje. Nie możecie brać prawa w swoje ręce. Nie możecie łapać zwykłego obywatela arabskiego i próbować go zlinczować - tak jak nie możemy patrzeć, jak obywatele arabscy robią to z obywatelami żydowskimi. Tak się nie może dziać! Jestem pewien, że to jest coś, co podziela większość obywateli Izraela. Toczymy walkę na dwóch frontach, na jednym froncie przeciwko Hamasowi i wszyscy jesteśmy zjednoczeni, a Hamas strzela pociskami i rakietami, które ranią zarówno Żydów, jak i Arabów. Zbierzmy się razem i wykonajmy zadanie, które jest konieczne dla nas, jako obywateli naszego państwa - przywróćmy rząd, wyeliminujmy tą anarchię oraz przywróćmy bezpieczeństwo i ciszę, na którą wszyscy zasługujemy."
    12 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 27. W stanie ciężkim jest 70 osób (43 pod respiratorami). Zmarło 6 379 osób. Obecnie aktywnych jest 702 przypadków. Przeprowadzono około 31 278 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,1%. Jak dotąd 5 429 023 osób (58,38% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 5 090 764 osób (54,74% populacji) otrzymało obie dawki.

12 maja 2021 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy około 500 celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Zburzono siedzibę wywiadu Hamasu w dzielnicy Rimal w Gazie. Zginął szef bezpieczeństwa wywiadu wojskowego Hamasu, Hassan Kaogi, oraz szef wydziału kontrwywiadu wywiadu wojskowego Hamasu, Wail Issa. Celem były również domy członków Hamasu, które były wykorzystywane jako infrastruktura terrorystyczna.
    12 maja 2021 r. wysoki przedstawiciel Hamasu, Musa Abu-Marzuk, powiedział popołudniem, że plac przed Zachodnim Murem w Jerozolimie jest również świętym miejscem dla muzułmanów. "Wzywam muzułmanów, aby przyszli na plac przed Ścianą Płaczu i tam się modlili - przychodzicie, aby modlić się w al-Aksa. Przyjdźcie, aby modlić się przy Ścianie Płaczu."
    12 maja 2021 r. wieczorem palestyński terrorysta usiłował zaatakować 2 izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym w Hebronie, w Judei. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.
    12 maja 2021 r. wieczorem palestyński terrorysta otworzył ogień do izraelskich żołnierzy na posterunku wojskowym w pobliży żydowskiego osiedla Icchar w środkowej części Samarii. Rannych zostało 2 żołnierzy, zdołali oni jednak odpowiedzieć ogniem, zabijając napastnika. Terrorysta przyjechał na miejsce samochodem, z którego wysiadł i otworzył ogień.

12 maja 2021 r. wieczorem wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej Josep Borrell wydał oświadczenie: "Poważna eskalacja w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich, w tym gwałtowny wzrost przemocy w Gazie i wokół niej, musi się skończyć. Do eskalacji doszło po dniach napięć i starć w Jerozolimie, w tym w świętych miejscach i rosnącej przemocy w miastach na Zachodnim Brzegu. Unia Europejska jest przerażona dużą liczbą ofiar śmiertelnych i rannych wśród cywilów, w tym dzieci. Priorytetem musi być ochrona ludności cywilnej. Wszelkie wysiłki powinny być skierowane na unikanie ofiar wśród cywilów i wspieranie deeskalacji. Masowe wystrzeliwanie rakiet przez Hamas i inne ugrupowania, w kierunku izraelskiej ludności cywilnej, jest niedopuszczalne. Uznając uzasadnioną potrzebę Izraela do ochrony swojej ludności cywilnej, jego reakcja musi być proporcjonalna i z maksymalną powściągliwością w użyciu siły. Unia Europejska wzywa do natychmiastowego zakończenia trwającej przemocy. Należy zrobić wszystko, aby zapobiec rozszerzeniu konfliktu, który przede wszystkim dotknie ludność cywilną po obu stronach. W Jerozolimie należy zachować status quo w świętych miejscach, wzajemne poszanowanie i zagwarantowanie wolności wyznania. Jestem w kontakcie z odpowiednimi stronami w regionie i ze społecznością międzynarodową, w tym z Kwartetem Bliskowschodnim, aby priorytetowo załagodzić sytuację i wspierać wysiłki zmierzające do zakończenia dalszej przemocy."
    12 maja 2021 r. były sekretarz stanu USA Mike Pompeo obwinił administrację Joe Bidena o doprowadzenie do sytuacji, w której organizacje terrorystyczne Hamas i Islamski Dżihad odważyły się na ostrzał rakietowy Izrael. "Biden opóźniał swój telefon i rozmowę z przywódcami izraelskimi, a równocześnie wznowił finansowanie Autonomii Palestyńskiej za pośrednictwem ONZ - sygnalizując Hamasowi i terrorystom na Zachodnim Brzegu, że Ameryka teraz przywiązuje mniejszą wagę do naszych stosunków z Izraelem." Były prezydent Donald Trump również skrytykował sposób radzenia sobie z kryzysem przez administrację Joe Bidena, mówiąc: "Kiedy sprawowałem urząd, byliśmy znani jako prezydencja pokojowa, ponieważ przeciwnicy Izraela wiedzieli, że Stany Zjednoczone mocno opowiadają się za Izraelem i nastąpi szybka kara jeśli Izrael zostanie zaatakowany. Pod rządami Bidena świat staje się coraz bardziej brutalny i niestabilny, ponieważ jego słabość i brak wsparcia dla Izraela doprowadzi do kolejnych ataków na naszych sojuszników. Ameryka musi zawsze stać po stronie Izraela i jasno powiedzieć, że Palestyńczycy muszą zakończyć przemoc, terror i ataki rakietowe, oraz jasno powiedzieć, że Stany Zjednoczone zawsze będą mocno wspierać prawo Izraela do samoobrony."

13 maja 2021 r. w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy salwę rakiet w stronę aglomeracji Tel Awiwu. W Riszon Lezion i Petah Tikwa zostały trafione domy. W Petah Tikwa wybuchł pożar. Rannych zostało 5 osób. Przez cały czas trwał ostrzał rakietowy terenów przygranicznych ze Strefą Gazy.
    13 maja 2021 r. wieczorem i w nocy doszło do brutalnych arabskich zamieszek w mieście Lod. Podpalono synagogę oraz budynki użyteczności publicznej, a policjantów obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi. Użyto także broni palnej. Policja graniczna użyła środków do rozpraszania tłumu i aresztowała 43 demonstrantów. Ogółem w mieście Lod spalono cztery synagogi.
    13 maja 2021 r. nieznani sprawcy podpalili w nocy samochody zaparkowane w podziemiu dwóch budynków przy ulicy Ahavat Israel w Hajfie. Rannych zostało 59 osób, głównie w skutek wdychania dymu. Policja potwierdziła, że było to celowe podpalenie.
    13 maja 2021 r. rano arabski terrorysta dźgnął nożem 20-letniego Żyda idącego na modlitwy w synagodze w mieście Lod. Do ataku doszło przy meczecie. Izraelczyk odniósł lekkie obrażenia pleców. Arabski tłum zlinczował wieczorem 19-letniego izraelskiego żołnierza w Jaffie, dzielnicy Tel Awiwu. Żołnierz został ewakuowany do szpitala z pękniętą czaszką i krwotokiem wewnątrzmózgowym. Policja wszczęła dochodzenie.
Siły Obronne Izraela wydały instrukcję dla żołnierzy żyjących w niestabilnych obszarach, aby podróżowali w cywilnych ubraniach i nie nosili broni w obawie przed przyciągnięciem arabskiej napaści.
    13 maja 2021 r. około 100 tys. Arabów zgromadziło się rano na terenie meczetu al-Aksa w Jerozolimie, aby odmówić modlitwę w Id al-Fitr, kończącą miesiąc postu Ramadan. Po modlitwie wiele osób wymachiwało palestyńskimi flagami i krzyczało: "Allah, daj zwycięstwo Gazie!" Na Starym Mieście doszło do pojedynczych incydentów.
    13 maja 2021 r. minister obrony Benny Gantz podpisał rozkaz wzywający do służby 10 kompanii policji granicznej z rezerw krajowych. Ich celem będzie wzmocnienie sił policyjnych w mieszanych miastach żydowsko-arabskich. "Żaden żołnierz Sił Obronnych Izraela nie będzie zajmował się działalnością policyjną." Izraelska policja poinformowała, że w nocy doszło do poważnych zaburzeń porządku publicznego w Jerozolimie, Hajfie, Lod, Tyberiadzie, Akce, Umm al-Fahm, Bat Jam, Jaffie, Jisr a-Zarqa, Wadi Ara, Haderze i Be'er Szewie. Podczas starć rannych zostało 36 policjantów, a 374 osoby zostały zatrzymane. Najpoważniejsze zamieszki były w mieście Lod, w którym ogłoszono godzinę policyjną i na ulice wprowadzono dodatkowych 500 funkcjonariuszy.
    13 maja 2021 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w nocy ze Strefy Gazy wystrzelono 130 rakiet, dodatkowo 24 spadły wewnątrz strefy.
    13 maja 2021 r. izraelskie siły bezpieczeństwa poprosiły mieszkańców południa Izraela o odłączenie zewnętrznych kamer od Internetu. Uczyniono to z powodu obaw, że hakerzy Hamasu mogą poprzez takie kamery zdobywać informacje o ruchach izraelskich wojsk. Wcześniej utajniono większość nagrań ukazujących skuteczność obrony baterii Iron Dome.
    13 maja 2021 r. rano port lotniczy Ben-Guriona zaczął przekierowywać wszystkie przyloty na międzynarodowe lotnisko Ramon na Negewie. Odlatujące loty nadal startują z lotniska Ben-Guriona. Loty do Izraela odwołały linie lotnicze Lot, Iberia i Virgin Atlantic. Linie lotnicze El Al Israel Airlines oświadczyły, że są gotowe do obsługi dodatkowych lotów zgodnie z potrzebami, "aby utrzymać otwarte niebo w Izraelu".
    13 maja 2021 r. Stany Zjednoczone ewakuowały swój wojskowy i cywilny personel z Izraela. Wojskowym samolotem transportowym Boeing C-17 Globemaster przewieziono 120 osób do bazy lotniczej Ramstein w Niemczech.
    13 maja 2021 r. popołudniem palestyńscy terroryści przeprowadzili zmasowany ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. Jako pierwsze wystrzelono dziesiątki rakiet krótkiego zasięgu, które wywołały alarm w Nirim, Aszkelonie, Nir Am, Kfar Aza, Nahal Oz, Aszdod, Sdei Elijahu, Sderot i innych. Rakiety te ściągnęły na siebie uwagę systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Chwilę później wystrzelono rakiety dalekiego zasięgu na Ramat Gan, Kfar Chabad, Herzliję, Givat Szmuel i Tel Awiw w środkowym Izraelu. Minutę później wystrzelono rakiety w kierunku Beer Szewy i innych społeczności na Negewie. W ciągu kilku minut wystrzelono ponad 100 rakiet. Rannych zostało kilka osób. System Iron Dome zestrzelił także dwa bezzałogowe samobójcze drony z ładunkami wybuchowymi. Domniemanym celem dronów było lotnisko Ramona na Negewie i platforma wydobywcza gazu ziemnego na Morzu Śródziemnym.
    13 maja 2021 r. szef sztabu generalnego gen. Aviv Kochavi wydał popołudniem polecenie, aby wszyscy żołnierze pozostali w swoich bazach, bez możliwości przepustek do odwołania. Ogłoszono mobilizację 9 tys. żołnierzy rezerwy, w tym części z jednostek bojowych. Prawdopodobnie dotyczy to jednostek artylerii i systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Szczegóły są utajnione. Wiadomo, że trwa dyslokacja na południe Brygady Spadochronowej, Brygady Golani i 7 Brygady Pancernej, które są przygotowywane do ewentualnej operacji lądowej w Strefie Gazy. Plany mają być jutro przedstawione premierowi.
    13 maja 2021 r. popołudniem premier Benjamin Netanjahu odwiedził baterie obrony przeciwrakietowej Iron Dome znajdujące się w centrum kraju. Netanjahu powiedział: "Jestem teraz przy baterii przeciwrakietowej Iron Dome. Żołnierze tutaj wykonują wyjątkową pracę, chroniąc niebo Izraela, a także naszych obywateli. Niemożliwe jest osiągnięcie 100% ochrony, ale osiągamy odsetek bardzo do tego zbliżony. Wiele im zawdzięczamy. Działania ochronne baterii Iron Dome dają nam możliwość przeprowadzania setek odwetowych ataków na różne cele, a w najbliższej przyszłości przeprowadzimy już tysięczny taki atak. Broniąc naszych obywateli nadal będziemy uderzać w Hamas. Zajmie to trochę więcej czasu, ale przy dużej liczbie uderzeń, zarówno defensywnych, jak i ofensywnych, osiągniemy nasz cel - przywrócenie spokoju w państwie Izrael."
    13 maja 2021 r. rzecznik prasowy armii gen. Hidai Zilberman powiedział wieczorem, że od rozpoczęcia operacji "Strażnik Muru", Siły Obronne Izraela uderzyły w 750 różnych celów w Strefie Gazy. Zniszczono 33 tunele terrorystyczne, 160 wbudowanych wyrzutni rakiet, 4 wieżowce i 60 terrorystów. Wyeliminowano 5 sekcji Hamasu z wyrzutniami rakietowych pocisków przeciwpancernych. Jeden z ataków dotyczył "celu specjalnego", na który w ciągu 18 minut zrzucono 170 bomb, bez szkody dla cywilów. Obiekt ten znajdował się w obszarze miejskim. Zburzone wysokie budynki mieszkalne były wykorzystywane przez grupy terrorystyczne, a osoby cywilne otrzymały ostrzeżenie wzywające do opuszczenia miejsca zdarzenia. Zniszczono zdolności niektórych grup terrorystycznych do produkcji rakiet, jednak zapasy rakiet umożliwią im przez pewien czas kontynuowanie ostrzału. Z pewnością będzie to odczuwalne w dłuższym terminie. Wywiad wojskowy nie zdołał jednak zlokalizować wyrzutni rakiet dalekiego zasięgu, aby uniemożliwić Hamasowi atakowanie centrum kraju. W ostatnim czasie Hamas usiłuje trafić baterie Iron Dome, aby osłabić obronę przeciwrakietową Izraela.

    13 maja 2021 r. wieczorem z terytorium południowego Libanu wystrzelono 3 rakiety, które spadły w Morzu Śródziemnym przy zachodniej Galilei. Nie zgłoszono żadnych obrażeń ani uszkodzeń. W rejonie wystrzelenia rakiet pojawili się libańcy żołnierze, którzy zatrzymali sprawców ostrzału. Byli to palestyńscy terroryści. Rakiety wystrzelono z rejonu Tyru.
    13 maja 2021 r. późnym wieczorem Hamas wystrzelił salwę 90 rakiet w środkowy Izrael. Jednocześnie wystrzelono rakiety na Beer Szewę, gdzie trafiono 3 domy.
    13 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 30. W stanie ciężkim jest 68 osób (42 pod respiratorami). Zmarło 6 379 osób. Obecnie aktywnych jest 680 przypadków. Przeprowadzono około 21 078 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,1%. Jak dotąd 5 430 921 osób (58,4% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 5 094 242 osób (54,78% populacji) otrzymało obie dawki.

13 maja 2021 r. przez całą noc izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hamasu w Strefie Gazy. Zniszczono budynki banku Hamasu, a także domy wysokich dowódców tej terrorystycznej organizacji. Zbombardowano podziemny tunel Hamasu, który przebiegał pod szkołą i innymi budynkami cywilnymi. Od początku operacji zaatakowano ponad 650 celów terrorystycznych. Wczoraj wszyscy palestyńscy dowódcy ukryli się w podziemnych schronach.
    13 maja 2021 r. izraelscy dostawcy energii elektrycznej do Strefy Gazy poinformowali wieczorem, że palestyńskie rakiety uszkodziły sieć przesyłową prądu, która zasila Gazę. Uszkodzenia obejmują kilka miejsc, jednak nie można podjąć żadnych napraw, ponieważ Siły Obronne Izraela ze względów bezpieczeństwa zamknęły wszystkie drogi dojazdowe. W konsekwencji Gaza została pozbawiona prądu elektrycznego.

13 maja 2021 r. kilka linii lotniczych zawiesiło rano wszystkie loty do Izraela (tymczasowo do 14 maja). Dotyczy to niemieckiej Lufthansy, austriackiej Austrian Airlines, brytyjskiej British Airways, oraz amerykańskich United Airlines, Delta Air Lines i American Airlines. Decyzja wynika z kwestii bezpieczeństwa.
    13 maja 2021 r. ambasador Izraela w Stanach Zjednoczonych i ONZ Gilad Erdan wysłał oficjalny list do Rady Bezpieczeństwa ONZ i do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, żądając potępienia Hamasu za wystrzelenia ponad 1500 rakiet na Izrael. "Za te mordercze ataki odpowiedzialny jest Hamas, który jest międzynarodową grupą terrorystów dżihadystów wspieraną przez Iran. Masowy ostrzał rakietowy stanowi podwójną zbrodnię wojenną, gdyż jest wymierzony w cywilną ludność Izraela, a rakiety są wystrzeliwane z cywilnych dzielnic Gazy. Hamas celowo umieszcza swoje obiekty terrorystyczne pośrodku ludności cywilnej, w tym w wielopiętrowych budynkach, cynicznie wykorzystując miejscową ludność jako ludzkie tarcze. Ponadto Hamas przedstawia się jako obrońca Jerozolimy i świętych miejsc islamu. Jest to oczywiście kłamstwo. Jest oczywiste, że Hamas zaplanował tę eskalację przemocy i terroryzmu, a teraz jest szczęśliwy, gdyż cenę płacą ofiary po obu stronach, ale oni wzmacniają się politycznie. Izrael podjął daleko idące kroki deeskalacyjne, aby zapobiec wszelkim niepokojom i przemocy, w tym wprowadzając zakaz wstępu Żydów na Wzgórze Świątynne w Dzień Jerozolimy. Pomimo to rakiety spadły na Jerozolimę, a także na inne miasta w całym Izraelu. Państwo Izrael nie jest zainteresowane eskalacją. Jednak Izrael ma prawo i obowiązek bronić swoich obywateli i własnej suwerenności, i nadal będzie to energicznie robić."

14 maja 2021 r. w nocy egipski wywiad przekazał do Izraela ofertę Hamasu, mówiącą o rocznym porozumieniu o zawieszeniu broni w Strefie Gazy.
    14 maja 2021 r. Dowództwo Frontu Wewnętrznego wydało w nocy wytyczne, by mieszkańcy społeczności położonych do czterech kilometrów od granicy ze Strefą Gazy pozostali w schronach do odwołania. Przez całą noc trwał ciężki ostrzał rakietowy Aszdod, Aszkelonu, Beer Szewy i terenów okolicznych.
    14 maja 2021 r. palestyńscy terroryści od rana prowadzili ciężki ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy, wywołując co kilka minut kolejne alarmy w izraelskich przygranicznych społecznościach. Wystrzelono ponad 200 rakiet, dodatkowo 30 spadło wewnątrz strefy. W rejonie miasta Beer Szewa trafiony został samochód. Inna rakieta uszkodziła sieć przesyłową energii elektrycznej, pozbawiając prądu południową część Beer Szewy.

    14 maja 2021 r. Dowództwo Frontu Wewnętrznego anulowało rano obowiązek pozostawania w schronach, który obowiązywał wszystkich Izraelczyków mieszkających w odległości 4 km od granicy ze Strefą Gazy. Zalecono jednak przebywanie w bardzo bliskiej odległości od schronów, aby w razie ogłoszenia alarmu szybko się w nich schronić.
    14 maja 2021 r. rano rzecznik armii gen. Hadi Zilberman powiedział, że "jeśli chodzi o wytyczenie dalszego przebiegu konfrontacji, to wszystkie opcje są na stole. Na granicy ze Strefą Gazy zgromadziliśmy szeroki wachlarz sił o różnych zdolnościach, a minionej nocy wykorzystaliśmy kilka z nich. Przeprowadziliśmy zintegrowany atak powietrzno-naziemny z udziałem ponad 160 samolotów startujących z sześciu baz. Masowy atak rozpoczął się o północy, i w ciągu 35 minut zrzuciliśmy 450 bomb na 150 obiektów terrorystycznej infrastruktury podziemnej w północnej Strefie Gazy. Atak zniszczył wiele kilometrów infrastruktury podziemnych tuneli Hamasu. Ten system tuneli to prawdziwe metro, umożliwiające terrorystom przemieszczanie się i ucieczkę pod ziemią. Sieć tuneli jest strategicznym zasobem Hamasu, wykorzystywanym do przemieszczania broni i ludzi. Obecnie oczekujemy na ocenę zadanych strat. Równocześnie z atakami sił powietrznych, artyleria i czołgi wystrzeliły setki pocisków w terrorystów, którzy przygotowywali się do ataku. Wystrzelono 500 pocisków artyleryjskich i 50 czołgowych. Ta zapora ogniowa powstrzymała atak Hamasu. Żaden żołnierz nie wkroczył do Gazy, a raczej wszyscy pozostali po izraelskiej stronie granicy. Siły Obronne Izraela nie rozważają propozycji zawieszenia broni. Nasza stopa jest na pedale gazu. Uderzamy w wysokich dowódców Hamasu, co budzi w nich strach. Widzimy to w ich ostatnich atakach rakietowych, które były znacznie mniej skoncentrowane. Ich naturalną reakcją - o czym jesteśmy świadomi - jest martwienie się o własne bezpieczeństwo. Zazwyczaj dzieje się to po przeprowadzeniu około 100 nalotów i zlikwidowaniu kilku ich przyjaciół na wyższych stanowiskach." W nocy ze Strefy Gazy wystrzelono 190 rakiet, dodatkowo 30 spadło wewnątrz strefy.

    14 maja 2021 r. agencja ratingowa S&P potwierdziła długoterminowy rating Izraela na poziomie "AA- / A-1+" i utrzymała perspektywę jako "stabilną", pomimo gwałtownej eskalacji i zagrożeń politycznych w ciągu ostatnich tygodni. Czynnikami pozytywnymi jest bardzo skuteczna i szybka kampania szczepień przeciwko COVID-19, dobre wyniki sektora technologicznego i rosnący eksport gazu ziemnego, co powinno utrzymać zaplanowany wzrost PKB o 5% w 2021 r. "Wewnętrzna niepewność polityczna utrzymywała się na wysokim poziomie w ciągu ostatnich dwóch lat z powodu powtarzających się wyborów, ale jak dotąd nie wpłynęła ona znacząco na gospodarkę."
    14 maja 2021 r. popołudniem eksperci wojskowi wyjaśnili okoliczności przeprowadzonej w nocy izraelskiej operacji w Strefie Gazy. Tuż po północy Izrael ogłosił: "Siły powietrzne i lądowe atakują teraz w Gazie. Więcej szczegółów wkrótce." Informacja ta wywołała poruszenie w światowych mediach, które pisały o rozpoczęciu izraelskiej operacji lądowej w Strefie Gazy. Aby pogłębić dezinformację, izraelskie czołgi i transportery opancerzone Brygady Golani rozpoczęły przemieszczać się w stronę granicy strefy. Hamas zinterpretował to jednoznacznie, wydając rozkaz swoim ludziom, by schronili się w systemie podziemnych tuneli. Na to czekały izraelskie drony obserwacyjne, uważnie rejestrujące wszystkie miejsca do których biegli terroryści i gdzie znikali. W ten sposób powstała mapa tuneli, określona mianem "metro". Krótko później przeprowadzono zmasowany atak lotniczy i artyleryjski, niszcząc wiele kilometrów tuneli. Podziemne tunele waliły się na głowy ukrywających się w nich terrorystów.
    14 maja 2021 r. popołudniem grupa Libańczyków demonstrowała po libańskiej stronie granicy w rejonie izraelskiego miasta Metulla. Demonstranci wymachiwali flagami Hezbollahu, a następnie przecięli druty ogrodzenia granicznego i podpalili krzaki na izraelskim terytorium. Pożar rozprzestrzenił się na terytorium Libanu. Izraelskie czołgi oddały dwa ostrzegawcze strzały, odganiając intruzów. Śmiertelnie ranny został 1 Libańczyk. Został on zidentyfikowany jako członek Hezbollahu. Libański prezydent Michel Aoun potępił incydent i powiedział, że poinformuje o tym ONZ. "Potępiam zbrodnię popełnioną przez izraelskie siły, które otworzyły ogień do grupy młodzieży demonstrującej przy południowej granicy w proteście przeciwko agresji w Gazie, w wyniku której zginął młody człowiek Muhammad Tahan, a inną osobę zraniono."
    14 maja 2021 r. wieczorem do Izraela wieczorem przyleciał zastępca asystenta sekretarza USA ds. izraelsko-palestyńskich, Hady Amr. Przeprowadzi on rozmowy z izraelskimi i palestyńskimi urzędnikami, aby spróbować przywrócić trwały spokój.
    14 maja 2021 r. wieczorem arabscy terroryści wystrzelili z Syrii 3 rakiety, z których jedna spadła na terytorium syryjskim, a dwie spadły na otwartym terenie na izraelskich Wzgórzach Golan. Nie odnotowano żadnych szkód. Do ostrzału przyznała się palestyńska grupa pod nazwą Brygada Tahir.

14 maja 2021 r. około 5 tys. Palestyńczyków wzięło udział w licznych demonstracjach w Judei i Samarii. Demonstranci okazywali swoje poparcie dla Strefy Gazy. W wielu miejscach obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginęło 6 Palestyńczyków.
    14 maja 2021 r. w południe palestyński terrorysta usiłował staranować samochodem izraelskiego żołnierza strzegącego tylniego wjazdu do żydowskiego osiedla Ofra w południowej części Samarii. Następnie napastnik wysiadł i usiłował zaatakować żołnierza zaostrzonym śrubokrętem. Napastnik został zastrzelony. Nikt więcej nie odniósł obrażeń.

14 maja 2021 r. przed południem egipska delegacja powróciła z Izraela do Egiptu z wiadomością, że Izrael odrzuca propozycję Hamasu w sprawie rocznego zawieszenia broni w Strefie Gazy.
    14 maja 2021 r. przywódca polityczny Hamasu Khaled Mashal powiedział, że Stany Zjednoczone, Rosja i Unia Europejska próbują pośredniczyć w wynegocjowaniu zawieszeniu broni w Strefie Gazy. W wysiłki te są zaangażowane także Katar, Turcja i Egipt.
    14 maja 2021 r. libańska armia rozpoczęła rozmieszczanie swoich sił wzdłuż granicy z Izraelem, aby zapobiec kolejnym incydentom ostrzału rakietowego Izraela. Siły Obronne Izraela zostały o tym powiadomione i monitorują cały przygraniczny obszar.
    14 maja 2021 r. ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan powiedział rano, że nieustannie zabiega o uzyskanie międzynarodowej legitymizacji dla działań Sił Obronnych Izraela w Strefie Gazy. "Świat musi pojąć sytuację - absurdalną sytuację, w której żyją izraelscy obywatele, oraz rozmiar zbrodni Hamasu. Przez całą dobę pracujemy, aby zapewnić Izraelowi jak największe wsparcie ze strony innych państw."

    14 maja 2021 r. marokański król Mohammed VI nakazał wysłanie 40 ton pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Pomoc obejmie żywność, lekarstwa i koce. Samolotami wojskowymi zostanie dostarczona do Izraela, a następnie przekazana Palestyńczykom. Maroko potępiło także "akty przemocy popełnione na okupowanych terytoriach palestyńskich" i powtórzyło poparcie dla dwupaństwowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
    14 maja 2021 r. kanclerz Austrii Sebastian Kurz wywiesił izraelską flagę na dachu budynku kancelarii w Wiedniu, jako gest solidarności Austrii z Izraelem. "Ataki terrorystyczne na Izrael muszą zostać potępione w najostrzejszych słowach! Razem stoimy po stronie Izraela."

15 maja 2021 r. - Szabat.
    15 maja 2021 r. palestyńscy terroryści przez całą noc kontynuowali ostrzał rakietowy terytorium Izraela. O północy wystrzelono dużą salwę rakiet na Beer Szewę, gdzie ranne zostały 3 osoby. W Sderot i Aszdod trafione zostały domy. W Aszdod wybuchł także pożar w trafionej rakietą fabryce. Nie odnotowano żadnych obrażeń.
    15 maja 2021 r. rzecznik prasowy armii poinformował, że w ciągu nocy ze Strefy Gazy wystrzelono 200 rakiet, z których 30 spadło wewnątrz strefy, a ponad 100 zostało zestrzelonych przez system obrony Iron Dome. Trafienia domów odnotowano w Beer Szewie i Aszdod.
    15 maja 2021 r. popołudniem minister obrony Benny Gantz powiedział, że w ostatnim dniu Hamasu zapłacił wysoką cenę za ostrzał Izraela. "Wciąż mamy wiele rzeczy do zrobienia, zanim będziemy mogli przywrócić spokój i bezpieczeństwo." Gantz dodał, że Izrael nie jest zainteresowany eskalacją na Zachodnim Brzegu, ale jest gotowy na każdy scenariusz. "Palestyńczycy z Zachodniego Brzegu mogą cieszyć się stabilną gospodarką i spokojem, podczas gdy mieszkańcy Gazy cierpią z powodu władców Hamasu. Ktokolwiek podpala Zachodni Brzeg ze względu na swoje interesy polityczne, zagraża waszemu bezpieczeństwu i środkom utrzymania. Jeśli terroryści podniosą głowy, zdejmiemy ich i będziemy musieli zawiesić nasze plany ekonomicznej pomocy dla społeczeństwa palestyńskiego."
    15 maja 2021 r. popołudniem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dużą salwę rakiet. Jednocześnie wystrzelono rakiety krótkiego zasięgu na Sderot i okoliczne społeczności wiejskie, rakiety średniego zasięgu na Aszkelon i Aszdod, oraz rakiety dalekiego zasięgu na aglomerację Tel Awiwu. Alarm ogłoszono w Tel Awiwie, Jaffie, Riszon Lezion, Jawne, Ramat Gan, Bat Jam, Holonie, Petah Tikwa i Ramat HaSzaron. Rakiety uderzyły w Ramat Gan, Riszon Lezion i blisko lotniska Ben-Guriona. W Ramat Gan zginęła 1 osoba. Równocześnie zestrzelono bezzałogowego samobójczego drona z ładunkiem wybuchowym, który pod przykryciem salwy rakietowej usiłował wlecieć ze Strefy Gazy na terytorium Izraela.
    15 maja 2021 r. minister obrony Benny Gantz powiedział wieczorem: "Pięć dni temu, po tym jak Hamas po raz kolejny wystrzelił setki rakiet w naszą ludność cywilną, poleciłem Siłom Obronnym Izraela rozpoczęcie operacji militarnej Strażnik Murów, mającej na celu uderzenie w organizacje terrorystyczne w Gazie, które zagrażają bezpieczeństwu naszych ludzi i całego regionu. Nie była to kwestia wyboru. Była to kwestia obowiązku. Obowiązku wobec naszych obywateli. Obowiązku wobec demokracji. I obowiązku wobec wartości życia, wolności i praworządności. Żaden kraj, instytucja ani organ międzynarodowy nie może kwestionować naszego prawa do obrony naszych obywateli i naszej suwerenności. Wzywam Hamas: Przestańcie terroryzować naszych ludzi. I przestańcie terroryzować swoich ludzi. To absurd, że my robimy wszystko, co w naszej mocy, aby uchronić naszych cywilów, podczas gdy wy tchórzliwie chowacie się za swoimi. Wzywam każdego światowego przywódcę, który ceni życie i wolność, aby zajął zdecydowane stanowisko przeciwko tej przerażającej przemocy i wyraźnie stanął w obronie prawa Izraela do samoobrony. Dziękuję również naszym partnerom na całym świecie za potępienie Hamasu, terroru i ekstremizmu, oraz wspieranie aspiracji izraelskiego narodu do życia bez strachu. Modlę się za tych, którzy stracili swoich bliskich oraz mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli przywrócić stabilność i spokój w Izraelu i w całym regionie."
    15 maja 2021 r. rzecznik armii gen. Hidai Zilberman zasugerował późnym wieczorem, że zawieszenie broni w Strefie Gazy może być bardzo odległe. "Od pierwszego dnia uderzamy w ich wyższych dowódców - najwyższych z nich. Odpowiedzieliśmy z wielką siłą, a nasze osiągnięcia są imponujące. Jesteśmy dopiero w środku operacji. Kontynuujemy, a przed nami kolejna bardzo intensywna noc." W ciągu dnia ze Strefy Gazy wystrzelono 278 rakiet, z których około 40 spadło wewnątrz strefy. Premier Benjamin Netanjahu poprosił obywateli Izraela o pozostanie w nadchodzących dniach w pobliżu schronów, obiecując, że operacja w Strefie Gazy będzie kontynuowana tak długo, jak będzie to konieczne. "Nie ma operacji bardziej sprawiedliwej i etycznej niż operacja, którą teraz prowadzimy w Gazie. Nie ma kraju, który siedziałby ze złożonymi rękami w obliczu groźby śmierci spowodowanej przez rakiety. Mieszkańcy przygranicznych terenów wokół Gazy żyją w piekle. Bardzo doceniam poparcie prezydenta Joe Bidena i stanowisko Stanów Zjednoczonych dla prawa Izraela do samoobrony. Otrzymałem wsparcie od 25 państw dla obecnej ofensywy. Do przywódców terrorystów mówię: nie możecie się ukryć, nikt z was nie jest bezpieczny. Budynek, który widzieliście dziś w Gazie, był używany jako wojskowe centrum wywiadowcze Hamasu. To nie był niewinny budynek. Operacja będzie kontynuowana tak długo, jak będzie to konieczne."

15 maja 2021 r. przez całą noc izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele terrorystyczne w Strefie Gazy. Zniszczono kilka kolejnych komórek broni przeciwpancernej Hamasu oraz co najmniej trzy podziemne wyrzutnie rakiet. Systematycznie niszczone są składy broni oraz budynki służące jako infrastruktura terrorystyczna. Helikoptery szturmowe niszczyły punkty obserwacyjne Hamasu rozmieszczone wzdłuż lądowych i morskich granic strefy, aby pozbawić terrorystów informacji o tym co dzieje się na zewnątrz. Wystosowano list do mieszkańców strefy napisany w języku arabskim. "Mieszkańcy Gazy, w ostatnich dniach, a zwłaszcza dzisiejszej nocy, byliście świadkami, jak Siły Obronne Izraela stanowczo chronią obywateli Izraela, podczas gdy Hamas nadal sprowadza na was zniszczenie i spustoszenie. Organizacja terrorystyczna nadal wystrzeliwuje rakiety ze struktur cywilnych i używa was jako ludzkie tarcze - wasze dzieci, wasze kobiety, niewinnych ludzi, którzy giną i zostają ranni, pomimo, że nie zrobili nic złego. Czy tak sobie wyobrażacie wasze wakacje? Hamas przygotował dla Was wakacje bez prądu i wody. Święto, w którym radość została zastąpiona strachem. A gdzie są wasi przywódcy? Ukrywają się w chronionych bunkrach i zostawiają was na zewnątrz. Szkoda, że po siedmiu latach odbudowy i wysiłków na rzecz poprawy sytuacji ludności cywilnej w Strefie Gazy, wszystko idzie w błoto z powodu Hamasu."
    15 maja 2021 r. w nocy Egipt wysłał 10 ambulansów medycznych do Strefy Gazy, aby przewieźć rannych Palestyńczyków do egipskich szpitali na leczenie. Karetki wjechały do strefy przez przejście graniczne Rafah, które jest tymczasowo zamknięte. Na przyjęcie rannych zostały przygotowane trzy egipskie szpitale.
    15 maja 2021 r. izraelska firma energetyczna poinformowała, że pięć z dziesięciu linii wysokiego napięcia dostarczających energię do Strefy Gazy zostało uszkodzonych. Uszkodzenia będzie można naprawić dopiero wtedy, gdy obszar wokół strefy będzie bezpieczny. Tymczasem połowa Strefy Gazy została bez prądu.
    15 maja 2021 r. popołudniem izraelskie siły powietrzne zburzyły wieżowiec w Gazie. Armia poinformowała, że budynek był ośrodkiem wywiadu Hamasu, który wykorzystywał działające na jego terenie zagraniczne media jako przykrywkę. W budynku znajdowały się biura międzynarodowych agencji informacyjnych, w tym Associated Press i Al Jazeera. Dyrektor generalny Associated Press, Gary Pruitt, powiedział, że w momencie zburzenia budynku jego pracownicy byli bezpieczni, gdyż wcześniej zostali ostrzeżeni o nalocie przez Izrael. "Jesteśmy zszokowani i przerażeni, że izraelskie wojsko zaatakowało i zniszczyło budynek, w którym mieściło się biuro AP i inne agencje informacyjne w Gazie. Od dawna znają lokalizację naszego biura i wiedzieli, że tam byli dziennikarze. Otrzymaliśmy ostrzeżenie, że budynek zostanie zbombardowany."
    15 maja 2021 r. wieczorem palestyński terrorysta usiłował staranować samochodem izraelskich żołnierzy na południe od Hebronu, w Judei. Napastnik staranował bariery na wojskowym punkcie kontrolnym, jednak żołnierze przytomnie zareagowali, oddając ostrzegawcze strzały i zmuszając kierowcę do zatrzymania się. Terrorysta został aresztowany. Wieczorem podczas starć w rejonie miasta Kalkilia w zachodniej części Samarii, ranny został 1 izraelski żołnierz. W starciach w pobliżu obozu dla uchodźców al-Fawar na południe od Hebronu zginął 1 Palestyńczyk, a inny Palestyńczyk zginął w pobliżu Tulkarm w Samarii.
    15 maja 2021 r. wieczorem Hamas ostrzegł, że o północy ostrzela Tel Awiw.

15 maja 2021 r. Egipt poinformował, że trzy palestyńskie frakcje w Gazie oświadczyły, że byłyby skłonne zaakceptować każde porozumienie o zawieszeniu broni, w którym pośredniczyłby Egipt. Frakcje oświadczyły, że będą przestrzegać zawieszenia broni, jeśli Izrael zakończy naloty na strefę. Istnieje możliwość osiągnięcia porozumienia w sprawie zawieszenia broni w ciągu 72 godzin.
    15 maja 2021 r. irańskie media przypadkowo ujawniły protokół przekazywania przez Iran wytycznych dla Hamasu. Zazwyczaj dzieje się to podczas rozmów dowódcy irańskich Strażników Rewolucji gen. Ismaila Ghaani z przywódcą politycznym Hamasu, Ismailem Hanijeh, który obecnie mieszka w Katarze. Podczas tego spotkania przekazano informację, że izraelski system obrony Iron Dome może posiadać lukę przy jednoczesnym wystrzeleniu dużej salwy rakiet. Hamas miał sprawdzić istnienie tej luki. Oznacza to, że Iran doradza Hamasowi w sprawie przyjętej taktyki. Równocześnie irańska gazeta Tasnim News opublikowała artykuł, który znacznie wybiega ponad dziennikarską analizę wojskową, a w praktyce zawierał taktyczne wskazówki. "Syjonistyczna armia jest zorganizowana w taki sposób, że systemy Iron Dome, które są zorganizowane w 137 i 947 Batalionie, są odpowiedzialne za zwalczanie celów lecących na małej wysokości. Następnie 138 i 139 Batalion z systemami Patriot, oraz 66 Batalion z systemem David Sling, mają za zadanie walczyć z celami na średniej wysokości, a 136 Batalion z systemami Arrow 2 i Arrow 3 przeciwdziała zagrożeniom na dużych wysokościach i pociskom balistycznym. Jedynym izraelskim systemem obronnym, który był aktywny w ostatnich latach, jest system Iron Dome, a inne systemy obronne armii reżimu, z wyjątkiem kilku przypadków, nie były jeszcze sprawdzone w żadnym poważny konflikt, a zatem poprawność ich działania jest wątpliwa. Zrobić to powinien Hamas. System Iron Dome ma kilka słabych punktów. Po pierwsze, liczba dostępnych baterii nie jest w stanie pokryć całego okupowanego terytorium, dlatego w przypadku wojny wielofrontowej system ten nie będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie ataki rakietowe, a izraelska obrona przeciwlotnicza zwalczająca cele na niskiej wysokości będzie osłabiona. Z drugiej strony, jedną ze słabości tego systemu jest jego niezdolność do radzenia sobie z dużymi ilościami rakiet. Jest to problem, z którego zdały sobie sprawę grupy ruchu oporu i jest to jeden z powodów, dla których te grupy przygotowują duże salwy rakiet. Grupy ruchu oporu stopniowo poprawiają jakość swoich rakiet, uważnie studiując informacje o mocnych i słabych stronach organizacji obrony powietrznej syjonistycznej armii, a zwłaszcza jej systemu Iron Dome. Jeśli to się utrzyma, doprowadzi to grupy ruchu oporu do zdobycia znacznie bardziej zaawansowanej broni niż obecnie i do zadawania cięższych ciosów reżimowi syjonistycznemu." Wydaje się, że użycie przez Hamas taktyki wystrzeliwania dużych salw rakiet na wiele rozproszonych celów, przy jednoczesnym użyciu samobójczych dronów, jest wynikiem irańskich wskazówek.

16 maja 2021 r. krótko po północy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dużą salwę rakiet w kierunku południowego i środkowego Izraela. Cele obejmowały Tel Awiw, Bnei Brak, Ramat Gan, Jehud, Riszon Lezion, Petah Tikwę, Aszdod, Gan Javne, Gederę, Bat Jam, Holon, Beit Dagan, Ness Ziona, Ramlę, Lod, Jawne, Elkana, Etz Efraim, Alfei Menasze , Ma'aleh Szomron, Elad, Bnei Darom, Kfar Chabad, Aszkelon, Or Jehuda i inne miasta. Dziesięć minut później w te same obszary wystrzelono drugą tak samo dużą salwę rakiet, a pół godziny później trzecia salwa rakiet została skierowana na Netivot, Tkuma, Zimrat i Szuwa. Nie wszystkie rakiety zostały przechwycone i odnotowano wybuchy w rejonie Jehud, Gan Jawne i Riszon Lezion. Nie odnotowano żadnych szkód. Przez całą noc wystrzelono 120 rakiet.
    16 maja 2021 r. minister obrony Benny Gantz spotkał rano z amerykańską delegacją, na czele której stoi Hady Amr. Gantz poprosił delegację o przekazanie prezydentowi Bidenowi "głębokiego uznania za amerykańskie zaangażowanie na rzecz prawa Izraela do samoobrony". Gantz powiedział, że Izrael, który podziela demokratyczne wartości ze Stanami Zjednoczonymi, a uderzając w cele w Strefie Gazy podejmuje wszelkie środki ostrożności, aby uniknąć skrzywdzenia ludności cywilnej, podczas gdy Hamas wystrzeliwuje rakiety w izraelskich cywilów.
    16 maja 2021 r. palestyńscy terroryści przez cały dzień kontynuowali ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. Ataki były skierowane głównie na Aszdod, Aszkelon, Netivot i Beed Szewę. W Aszkelonie trafiona została synagoga, w Aszdod dom mieszkalny, a w Netivot dwie rakiety spadły przy supermarkecie. Popołudniem wystrzelono kilka rakiet w stronę platformy gazowej Tamar na Morzu Śródziemnym. W ciągu całego dnia wystrzelono 190 rakiet, z których 20 spadło wewnątrz strefy.
    16 maja 2021 r. żołnierze elitarnej rezerwowej Brygady Alexandroni (weterani Brygady Golani) wyrazili gotowość do walki wszędzie tam, gdzie są potrzebni i mają nadzieję, że przywódcy kraju dadzą im odpowiednie rozkazy. "Jesteśmy gotowi wejść do Lod. Niech przywódcy wydadzą właściwe rozkazy, a my zniszczymy wroga wszędzie."
    16 maja 2021 r. popołudniem palestyński terrorysta staranował izraelskich policjantów w sąsiedztwie dzielnicy Szeik Jarrah we wschodniej części Jerozolimy. Rannych zostało 6 funkcjonariuszy policji granicznej. Napastnik został zastrzelony na miejscu. Jeden z policjantów został postrzelony przez przyjacielski ogień. Na miejscu ataku, wybuchły starcia między policją a arabskimi cywilami. Policjanci użyli środków do rozproszenia tłumu i zamknęli obszar dla cywilów.
    16 maja 2021 r. popołudniem zakończyło się trzygodzinne posiedzenie gabinetu bezpieczeństwa, na którym postanowiono, że operacja w Strefie Gazy będzie trwała tak długo, dopóki wszystkie militarne cele nie zostaną osiągnięte. Obecnie jeszcze nie jest czas na zawarcie porozumienia o zawieszeniu broni. Na późniejszej konferencji prasowej premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Kampania przeciwko organizacjom terrorystycznym nadal trwa z pełną mocą. W ostatnich dniach Siły Obronne Izraela zaatakowały ponad 1500 celów. Tunele, które były strategicznym atutem Hamasu, zamieniły się w śmiertelną pułapkę dla terrorystów. Izrael znajduje się w obliczu międzynarodowej presji, ale Stany Zjednoczone i prezydent Joe Biden są wśród tych, którzy wspierają Izrael. Mamy nadzieję, że walki nie potrwają zbyt długo. Hamas zaatakował nas podczas naszego państwowego święta, w Dniu Jerozolimy. W niesprowokowanym ataku wystrzelił tysiące rakiet na Jerozolimę i inne nasze miasta. Myślę, że musimy się bronić. Mamy naturalne prawo do samoobrony. Próbujemy zdegradować zdolności terrorystyczne Hamasu i obniżyć jego zdolność do ponownego zrobienia tego."
    16 maja 2021 r. Siły Obronne Izraela poinformowały wieczorem, że Hamas posiada zdalnie sterowane okręty podwodne zdolne do przenoszenia do 50 kg materiałów wybuchowych, które mogą być mocowane i detonowane przy kadłubach statków lub na innych celach morskich.
    16 maja 2021 r. wieczorem, podczas obchodów święta Szawuot, zawaliła się trybuna w chasydzkiej synagodze Carlin w osiedlu żydowskim Givat Ze'ev w południowej części Samarii. Zginęły 2 osoby, a 213 zostały ranne, w tym co najmniej 8 w stanie krytycznym lub ciężkim. W chwili zdarzenia w synagodze było około 600 ludzi. W akcji ratowniczej uczestniczyły wojskowe zespoły medyczne i helikoptery. Policja poinformowała, że budynek synagogi nie został dopuszczony do użycia.

16 maja 2021 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy około 150 celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Zniszczono hale produkcyjne, magazyny oraz domy wysokich dowódców Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Rozpoczęto także drugi etap planowanego niszczenia systemu podziemnych tuneli Hamasu w północnej i środkowej części Strefy Gazy. Na wyznaczone cele zrzucono 100 bomb, rejestrując wybuchy wtórne, potwierdzające trafienie w podziemne magazyny broni. Zniszczono 45 wyrzutni rakiet.
    16 maja 2021 r. przed południem palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski samochód przy arabskim mieście Bani Naim, na wschód od Hebronu w Judei. Kierowca zdołał uciec do pobliskiego żydowskiego osiedla Kirjat Arba. Nikt nie odniósł obrażeń, a napastnicy zbiegli. Izraelscy żołnierze natychmiast rozpoczęli pościg za terrorystami.
    16 maja 2021 r. popołudniem izraelskie siły powietrzne zintensyfikowały naloty na cele terrorystyczne w Strefie Gazy.

16 maja 2021 r. wieczorem sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres otworzył specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, które zostało zwołane w celu omówienia izraelskiej operacji wojskowej w Strefie Gazy. Izraelski ambasador Gilad Erdan powiedział: "W ciągu ostatniego tygodnia miliony izraelskich dzieci, kobiet i mężczyzn kuliły się w schronach bombowych, podczas gdy wokół nich lądowały tysiące rakiet Hamasu. Jak byście zareagowali, gdyby organizacja o podobnej ideologii fanatycznego dżihadu jak ISIS bombardowała Pekin, Moskwę lub Dublin, i zamykała lotniska w Paryżu, Oslo czy Londynie? Wzywam was do poparcia uzasadnionego prawa Izraela do samoobrony. Atak na Izrael został zaplanowany przez Hamas w celu zdobycia władzy politycznej. To wszystko było częścią ich planu. Podczas gdy Hamas dąży do zniszczenia państwa Izrael, stara się również przejąć władzę na Zachodnim Brzegu i zastąpić Autonomię Palestyńską. W zeszłym miesiącu Hamas był sfrustrowany, gdyż prezydent Abbas przełożył wybory w Autonomii Palestyńskiej, po 15 latach ich nie organizowania. Hamas szukał innego sposobu na przejęcie władzy. Dlatego wybrał drogę eskalację napięć w Jerozolimie jako pretekst do rozpoczęcia tej wojny. Kupowanie politycznej propagandowej sztuczki Hamasu, mającej na celu przedstawienie masowych, niesprowokowanych ataków rakietowych jako wynik sporu w dzielnicy Szeik Jarrah, jest nie tylko złe, ale także niebezpieczne. Nigdy nie będzie wymówki dla ostrzału rakietowego ludności cywilnej. Nie ma usprawiedliwienia dla terroru. Czy naprawdę wierzycie, że ten spór o własność spowodował, że Hamas przypuścił atak na ludność Izraela na tak dużą skalę? Nasza policja była w stanie rozproszyć gwałtowne zamieszki w Jerozolimie bez żadnej ofiary śmiertelnej. Wątpię, czy na świecie jest wiele sił policyjnych, które mogłyby osiągnąć taki wynik. Chcę podkreślić: Izrael głęboko ceni wolność wyznania. Można stworzyć fałszywą równowagę moralną - niemoralną równowagę - między działaniami demokracji, która uświęca życie, a działaniami organizacji terrorystycznej, która gloryfikuje śmierć, wzywając do powściągliwości wszystkie strony i nie potępiając jednoznacznie Hamasu. Albo można jednoznacznie potępić masowe i niesprowokowane ataki Hamasu, które zagrażają zarówno Izraelczykom, jak i Palestyńczykom. Możecie zdecydować się i wesprzeć heroiczne wysiłki Izraela, by się bronić i zlikwidować infrastrukturę terrorystyczną Hamasu, robiąc wszystko, aby zminimalizować liczbę ofiar po obu stronach. Izrael już dokonał wyboru. Podejmiemy wszelkie niezbędne kroki, aby bronić naszych ludzi. Teraz wybór należy do Was. Świat patrzy."

17 maja 2021 r. - Szawuot.
    17 maja 2021 r. po kilku godzinach ciszy, w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dwie salwy rakiet w stronę Beer Szewy, Aszdod i Aszkelonu. Ogółem wystrzelono 60 rakiet, a dodatkowo 10 spadło wewnątrz strefy. Przez cały dzień palestyńscy terroryści kontynuowali ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. W Aszdod bezpośrednio trafiony został dom mieszkalny. Ranne zostały 3 osoby. W Beer Szewie odłamki uszkodziły pojazd, ale nikt nie został ranny. Przez cały dzień wystrzelono 250 rakiet, a dodatkowo 25 spadło wewnątrz strefy. Magen David Adom poinformowały, że od początku walk w Izraelu zginęło 10 cywilów i 1 żołnierz, a 306 osób zostało rannych w różnym stopniu.
    17 maja 2021 r. premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premierem Holandii Markiem Rutte. Podziękował im za "pełne poparcie dla prawa Izraela do obrony przed rakietowymi atakami ze Strefy Gazy". Grecki minister spraw zagranicznych Nikos Dendias ogłosił, że złoży wizytę w Izraelu, aby okazać solidarność Grecji z państwem żydowskim.
    17 maja 2021 r. wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Po ocenie aktualnej sytuacji, premier Benjamin Netanjahu poinstruował, aby "kontynuować uderzenia w cele terrorystyczne. Nadal będziemy działać w razie potrzeby, aby przywrócić spokój i bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom Izraela." Postanowiono, że jutro na kilka godzin zostanie otwarte przejście graniczne Kerem Szalom, w celu dostarczania paliwa, żywności i lekarstw mieszkańcom Strefy Gazy. Dostawy zostaną dostarczone do UNRWA. Szef sztabu generalnego gen. Aviv Kochavi powiedział, operacja w Strefie Gazy potrwa jeszcze co najmniej dwa dni, podczas których Siły Obronne Izraela zintensyfikują niektóre ze swoich ataków. "Hamas wystrzeliwując osiem dni temu rakiety w kierunku Jerozolimy, nie spodziewał się takiej naszej odpowiedzi. Hamas został zaskoczony siłą, metodami i osiągnięciami jakie osiągnęliśmy, a teraz dozna jeszcze bardziej poważnego ciosu. Operacja będzie trwała tak długo, jak będzie to konieczne." Poinformowano, że system obrony przeciwrakietowej Iron Dome osiągnął skuteczność na poziomie 90%.
    17 maja 2021 r. wieczorem arabscy terroryści wystrzelili z południowego Libanu 6 rakiet w stronę Izraela. Rakiety spadły na libańskim terytorium, jednak w przygranicznym kibucu Misgav Am ogłoszono alarm. Lokalne władze oświadczyły, że przygotowują się na otwarcie schronów bombowych.
    17 maja 2021 r. późnym wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy salwę rakiet. W otwartym terenie w Beer Szewie spadło 10 rakiet. W Aszkelonie został trafiony dom, w którym 3 osoby zostały ranne. W Sderot trafione zostało przedszkole.

17 maja 2021 r. izraelskie siły powietrzne rozszerzyły w nocy bombardowania celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Zniszczono magazyny, 9 domów wysokich członków Hamasu oraz podziemny tunel w południowej części strefy do którego wejście znajdowało się przy przedszkolu. Uderzono także w tak zwaną "linię C metra", czyli odnogę podziemnych tuneli o długości 15 km. Atak przeprowadziło 54 samolotów, które w ciągu 20 minut zrzuciło około 110 precyzyjnych bomb. Nad ranem przeprowadzono oddzielną operację we współpracy z jednostką obrony cybernetycznej i wywiadu, niszcząc kompleks wywiadu cybernetycznego Hamasu w Gazie. W ciągu dnia izraelskie siły powietrzne kontynuowały precyzyjne bombardowania celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Rano w wyniku ataku zginął dowódca północnej brygady Islamskiego Dżihadu, Hussam Abu Harbeed. Od 15 lat dowodził on grupą odpowiedzialną za ataki rakietowe i broń przeciwpancerną, odpowiadając za obrażenia wielu Izraelczyków. Krótko po jego śmierci, izraelskie drony namierzyły grupę terrorystów Hamasu przygotowujących autonomiczny okręt podwodny do ataku. Podwodny dron znajdował się już na plaży, został jednak skutecznie zniszczony. Zniszczono także samochód, w którym przebywali operatorzy podwodnego drona. Prawdopodobnie celem ataku miała być odległa o 25 km platforma gazowa Tamar. Celem ataków były także podziemne tunele w północnej Strefie Gazy. Zniszczono 6 podziemnych i 10 naziemnych wyrzutni rakiet.
    17 maja 2021 r. rano palestyński terrorysta usiłował staranować samochodem izraelskich żołnierzy rozmieszczonych w pobliżu arabskiej miejscowości Huwara w środkowej części Samarii. Terrorysta rozpędził się samochodem, ale drogę zajechał mu izraelski pojazd wojskowy. Żołnierze zastrzelili napastnika.
    17 maja 2021 r. al-Fatah wezwał Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu do ogłoszenia od jutra strajku generalnego i kontynuowania "konfrontacji z siłami bezpieczeństwa" w następstwie ciągłych walk w Strefie Gazy. Rzecznik militarnego skrzydła Hamasu, Brygad Izz al-Din al-Qassam, Abu Obeida, powiedział: "Każdy, kto ma broń, kamień lub nóż, powinien uderzyć syjonistycznego wroga. Jesteśmy na drodze do zwycięstwa!"

    17 maja 2021 r. wieczorem izraelskie siły powietrzne zbombardowały główne centrum operacyjne sił bezpieczeństwa wewnętrznego Hamasu w północnej części Strefie Gazy. Budynek był centralną częścią infrastruktury podziemnej Hamasu w tej części strefy. Niszcząc centrum, niemal równolegle zburzono około 15 km tuneli terrorystycznych. Przed zburzeniem budynku dano ostrzeżenie, aby wszyscy ludzie mogli się bezpiecznie ewakuować.
    17 maja 2021 r. wieczorem rzecznik Hamasu, Abu Ubeida ostrzegł, że jeśli Izrael nie zaprzestanie ataków na budynki cywilne w Strefie Gazy, jego grupa zwróci swoje wyrzutnie w kierunku Tel Awiwu.

17 maja 2021 r. Stany Zjednoczone zablokowały przyjęcie oświadczenia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w sprawie toczących się walk w Strefie Gazy.
    17 maja 2021 r. amerykański prezydent Joe Biden zatwierdził umowę o sprzedaży do Izraela uzbrojenia o wartości 735 mln dolarów. Transakcja przede wszystkim skupi się na pozyskaniu przez Izrael precyzyjnych pocisków rakietowych i specjalistycznej amunicji. Umowa umożliwi uzupełnić magazyny Sił Obronnych Izraela po operacji w Strefie Gazy.
    17 maja 2021 r. sekretarz stanu USA Antony Blinken rano rozmawiał telefonicznie z ministrami spraw zagranicznych Kataru, Egiptu i Arabii Saudyjskiej na temat powstrzymania przemocy w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Egipski prezydent Abdel Fattah al-Sisi powiedział: "Egipt robi bardzo wiele, aby doprowadzić do zawieszenia broni między Izraelczykami i Palestyńczykami - i wciąż istnieje nadzieja, że zbiorowa akcja dyplomatyczna może zakończyć konflikt. Zakończenie przemocy i zabijania staje się coraz pilniejsze."
    17 maja 2021 r. turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan rozmawiał telefonicznie z papieżem Franciszkiem, którego poprosił o poparcie nałożenia sankcji na Izraela, "gdyż w przeciwnym razie Palestyńczycy będą nadal masakrowani". Erdogan powiedział, że reakcja papieża będzie miała ogromne znaczenie dla "mobilizacji chrześcijańskiego świata i społeczności międzynarodowej i ukarania Izraela".
    17 maja 2021 r. późnym wieczorem Egipt wezwał przedstawicieli Hamasu, aby natychmiast wstrzymali ataki na Izrael, aby można było wynegocjować zawieszenie broni między stronami. Egipt zwrócił się także do Izraela z prośbą, aby nie nasilał ataków w Strefie Gazy.

18 maja 2021 r. noc na południu kraju upłynęła spokojnie. Ostatnie rakiety zostały wystrzelone o godz. 23:15 w kierunku Aszkelonu. Niestety rano palestyńscy terroryści wznowili ostrzał, i o godz. 5:31 wystrzelili rakiety w kierunku przygranicznych społeczności Nachal Oz i Ein HaSzlosza.
    18 maja 2021 r. rano bezzałogowy dron zbliżył się od strony Jordanii do izraelskiej granicy w rejonie miasta Bet Szean w Dolinie Jordanu. Gdy dron przekroczył granicę, został natychmiast zestrzelony. Jego szczątki spadły na terytorium Izraela. Zostały zebrane przez specjalistów w celu ich zbadania.
    18 maja 2021 r. rzecznik prasowy armii gen. Hidai Zilberman powiedział rano, że operacja w Strefie Gazie potrwa jeszcze co najmniej kolejny dzień. "Dziś rano otrzymaliśmy od szefa sztabu instrukcje i cele na następne 24 godziny. Siły Obronne Izraela nie mówią o zawieszeniu broni, my skupiamy się na prowadzeniu ognia." Rzecznik dodał, że w przeciągu ostatnich 12 godzin ze Strefy Gazy wystrzelono 90 rakiet, a dodatkowo 20 rakiet spadło wewnątrz strefy. Siły Obronne Izraela starają się zlokalizować i zniszczyć wyrzutnie rakiet, z których wiele jest ukrytych w podziemnych schronach lub przemieszcza się na mobilnych platformach. Pomimo to, w ciągu ostatnich trzech dni zniszczono 65 wielolufowych wyrzutni rakiet, które były wycelowane w obszar metropolitarny Gusz Dan. W każdej wyrzutni znajdowało się od czterech do dziewięciu rakiet. Od rozpoczęcia operacji wyeliminowano około 120 terrorystów z Hamasu i około 40 terrorystów z Islamskiego Dżihadu. Po stronie izraelskiej zginęło 10 osób, a ponad 300 zostało rannych, natomiast źródła palestyńskie w Gazie mówią o 212 zabitych i 1400 rannych.
    18 maja 2021 r. rano do Izraela przyleciał grecki minister spraw zagranicznych Nikos Dendias, który spotkał się ze swoim izraelskim odpowiednikiem Gaby Aszkenazi. Celem wizyty jest okazanie solidarności z Izraelem, a także staranie się o zakończenie przemocy.
    18 maja 2021 r. premier Benjamin Netanjahu odwiedził południe kraju i wraz z szefem sztabu generalnego gen. Avivem Kochavim dokonał oceny sytuacji bezpieczeństwa. Premier powiedział: "Jestem teraz w bazie sił powietrznych w Hatzerim, a wcześniej byłem w kwaterze Dowództwa Południowego w Beer Szewie. Otrzymałem raporty z licznych naszych ataków na Hamas i Islamski Dżihad, które otrzymały ciosy, jakich nie spodziewali się. Nie wątpię, że cofnęliśmy ich o wiele lat. Przeprowadzamy ocenę sytuacji i podejmiemy decyzje. Jeśli będzie to konieczne, będziemy kontynuować operację, aby przywrócić pokój wszystkim obywatelom Izraela. Jestem pewien, że wszyscy nasi wrogowie widzą, jaką cenę płacą ci, którzy zdecydowali się na agresję przeciwko nam, i jestem pewien, że oni też wyciągną z tego lekcję."
    18 maja 2021 r. Siły Obronne Izraela tymczasowo otworzyły przejście graniczne Kerem Szalom, aby umożliwić wjazd do Strefy Gazy ciężarówek z paliwem, lekarstwami i paszą dla zwierząt. Wjazd ciężarówek był skoordynowany z międzynarodowymi organizacjami humanitarnymi. Po ostrzale moździerzowym przejście ponownie zamknięto.
    18 maja 2021 r. popołudniem wybuchły arabskie zamieszki w rejonie Bramy Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Obrzucono kamieniami policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Wstrzymano kursowanie autobusów w tym rejonie miasta. Policja zatrzymała 8 osób. Do zaburzeń doszło także w dzielnicy Szeik Jarrah, gdzie palono opony i rzucano kamieniami. Policja użyła środków do rozpraszania tłumu.
    18 maja 2021 r. po sześciu godzinach przerwy palestyńscy terroryści wznowili popołudniem ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. Wystrzelono ciężką salwę na przygraniczne społeczności. Na przejściu granicznym Erez ranny został 1 żołnierz. W moszawie Ohad trafiona została fabryka opakowań. Zginęły 2 osoby, a 7 zostało rannych. Wszystkie ofiary to zagraniczni pracownicy z Tajlandii. W rejonie Beer Szewy trafiony został pojazd. W Aszdod i Aszkelonie trafione zostały domy.
    18 maja 2021 r. Israel Railways ogłosiło popołudniem, że ze względów bezpieczeństwa o godz. 19:00 zostaną wstrzymane wszystkie połączenia kolejowe z Tel Awiwu do Beer Szewy.
    18 maja 2021 r. minister obrony Benny Gantz wieczorem rozmawiał telefonicznie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem, którego poinformował, że operacja w Strefie Gazy będzie kontynuowana, dopóki Hamas nie zostanie powstrzymany na dłuższą metę. "Kampania Sił Obronnych Izraela będzie trwała do końca, aby osiągnąć długoterminowy spokój." Wysoki urzędnik powiedział, że Siły Obronne Izraela chcę wyeliminować dowódcę Brygad al-Kassam, Mohammeda Deif, który dowodzi obecnym ostrzałem rakietowym Hamasu. W minionym tygodniu dwukrotnie w ostatniej chwili uniknął on śmierci pod izraelskimi bombami. Rzecznik prasowy armii gen. Hidai Zilberman powiedział, że siły powietrzne mają przed sobą "intensywną noc" i uderzy w "nowe lokalizacje" rozległej sieci podziemnych tuneli w dwóch pozostałych częściach Strefy Gazy, które nie zostały jeszcze trafione w ciągu ostatnich czterech nocy.

18 maja 2021 r. w nocy przywódca Hamasu, Ismaila Hanijeha oświadczył, że jest gotowy na deeskalację, jeśli Izrael również się do tego zobowiąże.
    18 maja 2021 r. rano, po wznowieniu ostrzału rakietowego, izraelskie siły powietrzne wznowiły bombardowania celów terrorystycznych w Strefie Gazy.
    18 maja 2021 r. od rana w Autonomii Palestyńskiej rozpoczął się strajk generalny przeciwko rzekomej izraelskiej agresji na meczet al-Aksa w Jerozolimie i eksmisji kilku palestyńskich rodzin z ich domów w dzielnicy Szeik Jarrah. W wielu miastach organizowane są demonstracje, a al-Fatah wzywa do konfrontacji z izraelskimi siłami bezpieczeństwa.
    18 maja 2021 r. rano palestyński terrorysta usiłował rzucić bombę domowej roboty w izraelskich żołnierzy na posterunku kontrolnym w Hebronie w Judei. Żołnierze dostrzegli zagrożenie i wezwali mężczyznę do zatrzymania się, a gdy nie zareagował, otworzyli ogień. Od kul wybuchła bomba, zabijając niosącego nią terrorystę. Znaleziono przy nim pistolet maszynowy Carlo oraz nóż. Do ataku doszło przy wejściu do żydowskiej dzielnicy Avraham Avinu, w pobliżu Grobowca Patriarchów.
    18 maja 2021 r. izraelskie siły powietrzne przed południem wznowiły bombardowania celów terrorystycznych w Strefie Gazy. W Chan Junis zlikwidowano komórkę Hamasu z bronią przeciwpancerną. Popołudniem zniszczono 9 wyrzutni rakiet, w tym wyrzutnię Islamskiego Dżihadu z pełną obsługą.
    18 maja 2021 r. popołudniem około 5 tys. Palestyńczyków wszczęło zamieszki przy osiedlu żydowskim Beit El w południowej części Samarii. Palono opony i rzucano kamieniami w izraelskich żołnierzy. W trakcie zajść palestyńscy terroryści otworzyli ogień, raniąc 2 żołnierzy. W starciach zginął 1 Palestyńczyk. W rejonie Beit El podpalono pola uprawne. Strażacy byli kilkakrotnie ostrzelani przez terrorystów. Przy placówce osadniczej El Naveh podpalono zarośla i uprawy rolne, zmuszając do ewakuacji mieszkańców osiedla. Straż pożarna miała utrudniony dojazd, gdyż drogi były zatarasowane płonącymi oponami i barykadami. Do starć doszło także w innych miejscach. Ogółem w starciach w Judei i Samarii zginęło 3 Palestyńczyków, a 63 zostało rannych.
    18 maja 2021 r. wieczorem Hamas przekazał do Egiptu wiadomość, że zgadza się na zawieszenie broni pod warunkiem, że Izrael "wycofa się z okupacji błogosławionego meczetu al-Aksa, zapewni wolność wyznania dla Palestyńczyków i wstrzyma plany eksmisji rodzin z ich domów w Szeik Jarrah". Zawieszenie broni miałoby wejść w życie o godz. 6:00 w czwartek rano.

18 maja 2021 r. libańska armia poinformowała rano, że zlokalizowała i przejęła 7 wyrzutni rakiet gotowych do wystrzelenia rakiet na Izrael. Liban pragnie zachować spokój na granicy izraelsko-libańskiej.
    18 maja 2021 r. odbyła się video konferencja francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, jordańskiego króla Abdullaha i egipskiego prezydenta Abdela Fattaha al-Sisi. Rozmowy dotyczyły zakończenia eskalacji w Strefie Gazie. Egipt zapowiedział, że przeznaczy 500 mln dolarów na odbudowę Strefy Gazy. Prace budowlane będą prowadzić egipskie firmy. Niemcy zobowiązały się przeznaczyć 40 mln euro na zwiększenie pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej w Strefie Gazy.
    18 maja 2021 r. izraelska piosenkarka Eden Alene zakwalifikowała się wieczorem do finału Eurowizji 2021 swoją piosenką "Uwolnij mnie". Finał Eurowizji 2021 odbędzie się w najbliższą sobotę wieczorem w Rotterdamie.

19 maja 2021 r. w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 50 rakiet, z których 10 spadło wewnątrz strefy.
    19 maja 2021 r. ministerstwo spraw zagranicznych Izraela wydało oświadczenie odnośnie dzisiejszych informacji rozszerzanych przez międzynarodową agencję UNRWA. "Podczas wczorajszego transferu pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, przez przejście graniczne Kerem Szalom, Hamas celowo ostrzelał przejście, w wyniku czego zginęło dwóch cywilów, a ponad 10 osób zostało rannych, w tym izraelski żołnierz. Dziś po raz kolejny ostrzał moździerzowy Hamasu wstrzymał przepływ pomocy humanitarnej do Gazy. Działania Hamasu powinny zostać potępione przez wszystkich, którym zależy na Palestyńczykach w Gazie. Twierdzenie UNRWA, że to Izrael powstrzymuje pomoc humanitarną przed dotarciem do Gazy, jest cynicznym przeinaczeniem i po prostu kłamstwem. To nie pierwszy raz, kiedy UNRWA zdecydowała się wypaczyć fakty i przeinaczać wydarzenia, wyłącznie w celu obwinienia Izraela. Jednak wczorajszy komunikat osiągnął nowe dno. Izrael będzie kontynuował swoje wysiłki w celu koordynowania transferu pomocy humanitarnej do Gazy, z uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa. Oczekujemy, że UNRWA zmieni swoje oświadczenie tak, aby ono odzwierciedlało rzeczywistość, i wzywamy do potępienia organizacji terrorystycznej Hamas, która jest winna za całą sytuację."
    19 maja 2021 r. gen. Amir Avivi powiedział, że obecna operacja wojskowa w Strefie Gazy potrwa dłużej. "Wszystko co teraz się dzieje, jest wynikiem dwóch decyzji podjętych w przeszłości. Pierwszą decyzją było zgodzenie się na Porozumienia z Oslo. Wcześniej najczęstszym problemem były kamienie, ale po Oslo problemy stały się całkowicie wojskowe. Drugą decyzją było wycofanie się przez premiera Ariela Szarona ze Strefy Gazy, co doprowadziło do powstania państwa terrorystycznego rządzonego przez Hamas. Szef sztabu Szarona powiedział wtedy, że za rok Gaza będzie państwem terrorystycznym. I dokładnie to się stało. Wycofanie się Izraela umożliwiło Hamasowi na budowę zmilitaryzowanej infrastruktury i tworzenie zdolności rakietowych. Jedynym rozwiązaniem obecnego kryzysu jest kontynuacja ataków na dowódców Hamasu i Islamskiego Dżihadu, oraz dążenie do zniszczenia co najmniej 70 do 80 procent potencjału militarnego tych ugrupowań terrorystycznych. Wzywam do stworzenia sytuacji tzw. otwartego zakończenia. Będzie to oznaczać, że nie ma zawieszenia broni, nie ma żadnego porozumienia. Naszym celem jest wyeliminowanie wszystkich głównych terrorystów Hamasu, wszystkich ich przywódców. Prawdopodobnie nie uda nam się tego zrobić podczas tej operacji, więc zakończenie musi tak jakby być otwarte. Musimy być w stanie zająć się tym później, bez względu na to, czy będzie to za tydzień, miesiąc czy za sześć miesięcy. Usunięcie ich głównych przywódców będzie jedynym sposobem na zapewnienie stabilności na dłuższą metę. Rozwiązanie osiągniemy tylko poprzez rzeczywiste zawieszenie broni, a nie fikcyjne porozumienia. Należy naśladować sposób postępowania w Syrii i z Hezbollahem w Libanie. Z Syrią nie mamy żadnego zawieszenia broni, a kiedy Izrael musi zaatakować, aby się obronić, po prostu atakuje. Organizacja terrorystyczna Hezbollah posiada 150 tys. rakiet, ale nie używa ich, ponieważ szejk Nasrallah na stałe mieszka w bunkrze pod ziemią, i wie, że jeśli zaatakują Izrael, to on zginie jako pierwszy. Teraz, gdy na główne miasta Izraela spadło ponad 3000 rakiet, musimy wyciągnąć wnioski z tego, co w przeszłości robiliśmy z Hamasem i zmienić kurs. Nikt nie może decydować za nas, jak będziemy się bronić. Musimy być silni. Mamy jeden wyraźny obowiązek, zapewnić bezpieczeństwo państwu Izrael i narodowi izraelskiemu."

    19 maja 2021 r. popołudniem arabscy terroryści wystrzelili z południowego Libanu 4 rakiety, z których jedną zestrzelił system obrony Iron Dome, jedna spadła w obszarze arabskiego miasta Shfar'am, a dwie spadły do morza. Nikt nie odniósł obrażeń. W większości miast na północy nakazano otwarcie publicznych schronów.
    19 maja 2021 r. przez cały dzień palestyńscy terroryści kontynuowali ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. Popołudniem wystrzelono dwie duże salwy w środkowy i południowy Izrael. Wieczorem trafiony został dom w Sderot. Ogółem przez cały dzień wystrzelono ponad 200 rakiet, a około 30 spadło wewnątrz strefy.
    19 maja 2021 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się przed południem w Tel Awiwie z ponad 70 zagranicznymi dyplomatami. Premier powiedział: "Są dwa sposoby, aby uzyskać spokój z Hamasu - możemy ich albo pokonać, albo skutecznie odstraszać. Nie wykluczamy żadnego rozwiązania. Badamy to, robiąc wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec skrzywdzenia przypadkowych osób." Urzędnik wojskowy stwierdził, że Izrael ocenia, czy obecne warunki są już odpowiednie, aby wstrzymać kampanię powietrzną przeciwko palestyńskim terrorystom w Gazie, ale jednocześnie przygotowuje się na kolejne dni nalotów. "Sprawdzamy, kiedy będzie właściwy moment na zawieszenie broni. Izrael ocenia, czy jego cel, jakim jest degradacja zdolności bojowych Hamasu w Gazie, został osiągnięty. Pytanie brzmi, czy Hamas zrozumie przesłanie, że ostrzał rakietowy w kierunku Izraela nie może się powtórzyć."
    19 maja 2021 r. premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem. Obaj przywódcy rozmawiali o stanie wydarzeń w Strefie Gazy, postępach Izraela w niszczeniu zdolności militarnych Hamasu oraz trwających wysiłkach dyplomatycznych na rzecz ogłoszenia zawieszenia broni. Biden powiedział, że "jeszcze dziś spodziewa się znaczącej deeskalacji na drodze do zawieszenia broni". Netanjahu odpowiedział: "Doceniam poparcie prezydenta Joe Bidena dla prawa Izraela do samoobrony. Jestem zdecydowany kontynuować tę operację, dopóki jej cel - przywrócenie pokoju i bezpieczeństwa - nie zostanie osiągnięty." Minister obrony Benny Gantz rozmawiał telefonicznie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Gantz poinformował go o rozwoju wydarzeń związanych z kampanią w Strefie Gazy i powiedział, że Siły Obronne Izraela każdego dnia osiągają znaczące sukcesy, które zmniejszają potencjał militarny Hamasu. Gantz podkreślił, że Izrael zamierza działać odpowiedzialnie w zakresie swojej polityki obronnej i zagranicznej, oraz współpracować z umiarkowanymi siłami w regionie.

19 maja 2021 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy liczne cele terrorystyczne w Strefie Gazy. Rzecznik prasowy armii gen. Hadai Zilberman powiedział, że główny nalot przeprowadziły 52 samoloty, które w ciągu 25 minut zrzuciły 122 bomby niszcząc około 15 km podziemnych tuneli w południowej części strefy. Zniszczone tunele były używane do wystrzeliwania rakiet oraz przemieszczania terrorystów i broni z wnętrza strefy do Brzegu morza. Rzecznik dodał, że wszystkie wcześniej określone cele w otoczeniu Rimal w mieście Gaza zostały już zniszczone, a nocne ataki koncentrowały się w Chan Junis i Raffah, skąd wystrzelono rakiety między innymi na Be'er Szewę.
    19 maja 2021 r. popołudniem palestyńska terrorystka próbowała ostrzelać izraelskich żołnierzy przy żydowskim osiedlu Kiryat Arba w Judei. Żołnierze ją zastrzelili. Terrorystka miała karabin M16 i zdążyła wystrzelić 28 pocisków. Nikt więcej nie odniósł obrażeń.
    19 maja 2021 r. izraelskie siły powietrzne przez cały dzień bombardowały cele terrorystyczne w Strefie Gazy. W mieście Gaza zniszczono podziemną wyrzutnię rakiet, której wylot znajdował się między budynkami. Zniszczono także punkt obserwacyjny Hamasu, który miał szyb prowadzący w dół do tunelu terrorystycznego. Stanowisko jest częścią infrastruktury podziemnych tuneli Hamasu.

19 maja 2021 r. Siły Obronne Izraela ostrzelały popołudniem miejsca w południowym Libanie, z których chwilę wcześniej wystrzelono rakiety na terytorium Izraela.
    19 maja 2021 r. były dowódca brytyjskich sił zbrojnych w Afganistanie płk. Richard Kemp powiedział: "To hańba powiedzieć, tak jak mówi wielu dziennikarzy i innych osób, że Izrael jest nieproporcjonalny w odpowiedzi na ataki ze Strefy Gazy. Straty po obu stronach są nierówne, ale wielu komentatorów wydaje się sugerować, że byłoby lepiej, gdyby zginęło więcej Żydów, żeby zrównoważyć bilans strat. Proporcjonalność ma szczególne znaczenie w wojnie, ale nie ma nic wspólnego z liczeniem strat przeciwnych stron. Jeśli armia atakuje wrogi cel, w którym są cywile lub jest przypuszczenie, że są tam obecni cywile, wówczas dowódca musi wziąć pod uwagę szereg kwestii. Po pierwsze, czy ten atak naprawdę jest konieczny, czy też można z niego zrezygnować bez znaczącego wpływu na powodzenie misji - w tym przypadku celem jest obrona ludności Izraela. Po drugie, jeśli atak jest konieczny, dowódca musi zdecydować, czy prawdopodobna liczba ofiar wśród cywilów będzie nieproporcjonalna do spodziewanych zysków militarnych z tego ataku. W przeciwnym przypadku nie warto atakować. Nie są to ścisłe wytyczne, ale wojskowa praktyka, i dowódca później uzasadnia swoje decyzje. Po trzecie, należy podjąć wysiłki w celu rozróżnienia między walczącymi żołnierzami a cywilami, celując w bojowników i unikając cywilów tak dalece, jak to możliwe. Siły Obronne Izraela są w tym światowym liderem. W tym celu utrzymują niezrównany wywiad i obserwację celu, aby upewnić się, że dowódcy otrzymają jak najdokładniejsze dane. Oni ostrzegają cywilów, aby opuścili atakowane obiekty, używając w tym celu kombinacji wiadomości tekstowych, telefonów, ulotek i transmisji radiowych. Jeśli cywile nadal nie opuszczają obiektów, Siły Obronne Izraela uderzają w budynek specjalnie zaprojektowaną amunicją, która wydaje głośny hałas, ale nie niszczy, ani nie zabija. Celem jest ostrzeżenie cywilów, aby się oddalili. Czasami nawet i to nie jest skuteczne, ponieważ Hamas często zmusza cywilów do pozostania w obszarze docelowym. Siły Obronne Izraela obserwuje ten obszar i jeśli uważają, że większość lub wszyscy cywile nie odeszli, często rezygnują z ataku. Rozmawiałem z kilkoma izraelskimi pilotami, którzy przerwali misję w takich okolicznościach. Obecnie trudno jest dokonać obliczeń liczby zabitych cywilów, gdyż żadne dane nie są potwierdzone. Na liczbach palestyńskiego ministerstwa zdrowia nie można polegać, gdyż ich media wielokrotnie mijały się z faktami. Ministerstwo zdrowia w Gazie jest kontrolowane przez Hamas i przestrzega każdego ich rozkazu. W poprzednich wojnach ujawniono wiele ich kłamstw. Na przykład podczas tego konfliktu setki rakiet Hamasu uległo awarii i spadło na terytorium Strefy Gazy. Niektóre z nich spowodowały śmierć palestyńskich cywilów i wszystkie one są zgłaszane przez ministerstwo zdrowia jako zgony spowodowane przez Izrael. Hamas tego żąda, ponieważ cała jego strategia opiera się na śmierci swoich własnych cywilów. Walkę rozpoczynają nie po to, by pokonać Izrael, gdyż tego nie mogą uczynić, ale by przekonać świat, że Izrael reaguje nieproporcjonalnie i popełnia zbrodnie wojenne, aby Izrael oczernić i wyizolować na świecie, w tym poprzez ONZ i Unię Europejską. Hamas jest pierwszą armią w historii, która używa swojej własnej ludności cywilnej jako głównej broni wojennej. W tym konflikcie spektakularny sukces odniósł system Iron Dome, uzyskując w walce z około 4000 rakietami wskaźnik skuteczności na poziomie 90%. Jest to niezwykle imponujące. W rzeczywistości ocalił on życie wielu palestyńskich cywilów, jak również życie wielu Izraelczyków. Oznaczało to, że Siły Obronne Izraela mogły bardziej swobodnie rozważać skalę swojej odpowiedzi, precyzyjnie wybierając cele. Gdyby w wyniku ataków rakietowych Hamasu zginęły setki Izraelczyków, Siły Obronne Izraela nie miałby innego wyjścia, jak uderzyć w Gazę znacznie mocniej, oraz prawdopodobnie rozpocząć operację lądową. Nieuchronnie doprowadziłoby to do znacznie większej liczby ofiar śmiertelnych wśród palestyńskiej ludności cywilnej. Gdyby Iron Dome była skuteczny w 100%, Izrael nadal musiałby reagować, gdyż żaden kraj nigdy nie zaakceptował i nigdy nie zaakceptuje skoordynowanego ataku na swoją ludność cywilną lub terytorium, który w poważnym stopniu zakłóca codzienne życie i funkcjonowanie narodowej gospodarki.W tych okolicznościach - nawet bez ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej - obowiązkiem każdego rządu byłoby podjęcie zdecydowanych działań w celu zakończenia tych ataków. Każdy kraj na świecie zareagowałby na takie ataki, nawet z większą zaciekłością niż Izrael, i z większym odsetkiem ofiar cywilnych wroga, ponieważ nikt inny nie ma takich zdolności jak Izrael. W 1944 roku Wielka Brytania została zaatakowana ciągłym ostrzałem tysięcy niemieckich rakiet V1 i V2, w wyniku których zginęło wiele osób. W odpowiedzi Wielka Brytania wysłała ciężkie bombowce, aby uderzyć w fabryki tych rakiet, magazyny, tory kolejowe oraz w wyrzutnie. Podczas tych nalotów było wiele ofiar wśród ludności cywilnej, co było niefortunnym następstwem konieczności ochrony ludności własnego kraju. Za każdą ofiarę cywilną i wojskową, zarówno w Strefie Gazy, jak i w Izraelu, bezpośrednią odpowiedzialność ponosi Hamas, który tę agresję rozpoczął bez prowokacji ze strony Izraela, tak jak robił to wiele razy wcześniej. Gdyby nie agresja Hamasu, nie byłoby żadnych ofiar. Największymi ofiarami są cywile w Strefie Gazy, którzy zostali sprzedani, zdradzeni i wykorzystani przez swoich przywódców dla wypaczonych korzyści politycznych. W 2015 roku byłem członkiem międzynarodowej grupy wojskowych, którzy przygotowywali raport po konflikcie w Strefie Gazy w 2014 roku. Jedną z naszych obserwacji było spostrzeżenie, że nasze własne siły zbrojne miałyby trudności z osiągnięciem niezwykle wysokiego poziomu unikania ofiar cywilnych podczas wojny, jaki osiągnął Izrael. Jestem przekonany, że ustalenia tej grupy byłyby dziś dokładnie takie same. Myślę, że bylibyśmy pod jeszcze większym wrażeniem, ponieważ Siły Obronne Izraela nie zmarnowały czasu od 2014 roku. Rozwinęły jeszcze większy zasięg wywiadu, oraz doskonałe technologie i własne procedury. Hamas, Islamski Dżihad i inni palestyńscy przywódcy zachęcają do przyjęcia poglądu, że Izrael działa nieproporcjonalnie. Jest to częścią największej kampanii oszczerstw w historii świata - kampanii przeciwko Izraelowi. Ona pochłonęła ogromne wysiłki i ogromne środki finansowe. Wyniki tej kampanii są codziennie widoczne w światowych mediach, w ONZ, w grupach zajmujących się prawami człowieka oraz wśród wielu profesorów uniwersytetów i nauczycieli szkół średnich, którzy robią wszystko, co jest w ich mocy, aby indoktrynować swoich uczniów do antyizraelskich kłamstw. Jest to wynik ignorancji."

20 maja 2021 r. w nocy palestyńscy terroryści kontynuowali ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. Po północy wystrzelono dużą salwę rakiet na Ofakim i Beer Szewę. Później do rana była cisza. Ogółem podczas nocy wystrzelono 70 rakiet, a dodatkowo 10 spadło wewnątrz strefy. Od początku tej rundy ze Strefy Gazy wystrzelono 3470 rakiet.
    20 maja 2021 r. o północy minął termin zgłaszania kandydatur na 11. prezydenta Izraela. Wymaganą liczbę podpisów uzyskało dwóch kandydatów. (1) Przewodniczący Agencji Żydowskiej oraz były minister Izaak Herzog. Jest przewodniczącym Partii Pracy i synem Chaima Herzoga, szóstego prezydenta Izraela (1983-1993). (2) Laureatka nagrody Izraela, Miriam Peretz.
Tajne głosowanie odbędzie się na plenum Knesetu 2 czerwca. Jeżeli żadnemu kandydatowi nie uda się uzyskać 61 głosów w pierwszej turze, odbędzie się druga tura głosowania, a kandydat zostanie wybrany zwykłą większością głosów.
    20 maja 2021 r. władze kilku miast na północy kraju podjęły rano decyzję o otwarciu publicznych schronów przeciwbombowych. Dotyczy to między innymi Hajfy, Akki, Safedu i Karmiel. Uczyniono to w obawie przed możliwością eskalacji na północy.
    20 maja 2021 r. minister wywiadu Eli Cohen zaprzeczył rano zagranicznym doniesieniom, jakoby od jutra miało wejść w życie zawieszenie broni w Strefie Gazy. "Nie. Widzimy, że istnieje znaczna presja międzynarodowa, widzimy także, że elementy Hamasu błagają o zawieszenie broni. Naszą operację zakończymy, gdy uznamy, że osiągnęliśmy zamierzone cele. Podczas obecnej rundy dla Izraela nie ma tzw. świętych krów - wszyscy urzędnicy Hamasu są celem, który podlega eliminacji wraz z niszczoną infrastrukturą. Hamas chowa się w tunelach - nie widzę w tym żadnej odwagi. Mohammed Deif ukrywa się 30 metrów pod ziemią jak tchórz. Na razie w rządzie nie było dyskusji na temat zawieszenia broni. Jesteśmy zdeterminowani kontynuować operację, którą rozpoczął Hamas."

    20 maja 2021 r. przez cały dzień palestyńscy terroryści kontynuowali ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. Wystrzelono około 300 rakiet, a dodatkowo 42 rakiet spadło wewnątrz strefy. W Aszkelonie trafiony został dom mieszkalny. Ranna została 1 osoba.
    20 maja 2021 r. major Doron Spielman z wydziału rzecznika Sił Obronnych Izraela powiedział: "Jeśli spojrzycie na to, co wydarzyło się zeszłej nocy, zobaczycie, że przenieśliśmy nasze centrum operacji do południowej Strefy Gazy - w obszary Khan Jounis i Rafah, czyli tam, gdzie znajduje się większość rakiet uderzających w południe Izraela. Pozostało nam wiele celów do zniszczenia, a tym, co teraz robimy, jest likwidacja magazynów broni Hamasu. Ludzie muszą wiedzieć, że ta broń nie jest przechowywana w stodołach ani gdzieś ukryta w polu. Rakiety są przechowywane w domach ludzi, w szafkach w sypialniach, a nawet pod łóżkami. Na przykład zeszłej nocy zniszczyliśmy schowek z bronią, który znajdował się w domu byłego ministra sprawiedliwości Hamasu. A to wiąże się z ubocznymi szkodami. Jakkolwiek dobry byłby nasz wywiad, nigdy nie będzie to w 100%. Ale zawsze za pomocą wiadomości tekstowych SMS i połączeń telefonicznych powiadamiamy mieszkańców z wyprzedzeniem. Nie sądzę, aby jakikolwiek inny kraj na świecie to robił - po prostu zlikwidowaliby cały blok mieszkalny. Hamas rozpoczął ten konflikt posiadając około 12 tys. rakiet, a do tej pory wystrzelił około 4 tys. więc wciąż pozostaje 8 tys. rakiet, które są rozrzucone po całej Strefie Gazy i nadal mogą być wystrzeliwane. Spowodowaliśmy jednak poważne szkody w ich możliwościach produkcyjnych - cofnęliśmy ich o lata. Usunęliśmy również ich numer dwa oraz numer trzy w wywiadzie, a także ich dowódcę północnej części strefy. Oczywiście widok zniszczeń w Gazie jest bolesny, ale to Hamas ponosi za to odpowiedzialność. Weźmy na przykład zniszczenie budynku w Gazie, w którym mieściła się agencja Associated Press. W budynku tym znajdowały się również biura badawczo-rozwojowe Hamasu oraz biuro planowania operacji specjalnych, ale kiedy zburzyliśmy budynek, międzynarodowa prasa przez tydzień opowiadała światu, że zwalczamy wolność prasy. Jest nam trudno jednoznacznie stwierdzić, czy dziennikarze Associated Press wiedzieli o tym, co mieści się w tym budynku. Tymi samymi windami jeździli z terrorystami, ale w grę wchodzą też inne czynniki. W przeszłości reporterzy Associated Press przyznawali, że widzieli terrorystów Hamasu wystrzeliwujących rakiety tuż obok tego budynku, ale nigdy o tym nie informowali, ponieważ obawiali się restrykcji. Zdarzało się, że dziennikarze byli wydaleni ze Strefy Gazy i nie pozwolono im tam wrócić do czasu, aż napiszą tekst, który spodobał się Hamasowi. Wygląda na to, że Hamas wysłał im jasny sygnał, aby nie filmować wystrzeliwania rakiet. W przeciwnym razie trudno jest zrozumieć, dlaczego nie widzimy żadnych nagrań z wystrzeliwania rakiet - a dzieje się to tam wszędzie, a Gaza jest teraz dosłownie zalana zagranicznymi dziennikarzami. Zamiast tego widzimy tylko zdjęcia martwych dzieci, martwych cywilów. Jedną z rzeczy, które próbowaliśmy zrobić, było zabranie dziennikarzy na przejścia graniczne prowadzące do Gazy, gdzie mogli zobaczyć ciężarówki wjeżdżające z pomocą humanitarną - mogli zobaczyć, że mimo wszystko przejścia były otwarte. Ale jak dotąd nie byliśmy w stanie tego zrobić, ponieważ Hamas ostrzeliwuje przejście Erez. Takie rzeczy zdejmują maskę z twarzy potwora, jakim jest Hamas. Oni są zdeterminowani, aby utrzymać swoich obywateli w nędzy i wzniecać niepokoje, a również uniemożliwić światu poznanie prawdy. Jedynym sposobem, aby dziennikarze naprawdę to zrozumieli jest bycie tutaj w Izraelu, kiedy jest ogłaszany alarm, a ich własne życie jest w niebezpieczeństwie z powodu rakiet. Wtedy nagle zaczynają rozumieć przypadkowość miejsca upadku rakiety, a potem widzą trafione domy i zdają sobie sprawę, że Hamas jest dosłownie zdeterminowany, by zniszczyć Izrael. Odporność izraelskiej opinii publicznej jest jednym z naszych największych atutów. Hamas myślał, że nie zareagujemy siłą - uważali, że będziemy próbować uniknięcia kolejnego otwartego konfliktu. Zaskoczyliśmy ich. Gdziekolwiek się udaję, słyszę, że ludzie chcą kontynuowania operacji, że trzymają się mocno. A naród żydowski jest silny. Po wszystkim, przez co przeszliśmy, nie zamierzamy się poddać."
    20 maja 2021 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet ujawniła, że od czasu wycofania się w 2005 r. ze Strefy Gazy, i późniejszego przejęcia tego obszaru przez grupę terrorystyczną Hamas, w kierunku Izraela wystrzelono ponad 22 570 rakiet i pocisków moździerzowych. W ciągu pięciu lat poprzedzających wycofanie ze Strefy Gazy (2000-2005) w kierunku Izraela wystrzelono mniej niż 2000 rakiet, a następnie nastąpił szybki wzrost. W latach, w których wystrzelono większą liczbę rakiet, dochodziło do otwartej konfrontacji z Siłami Obronnymi Izraela. Nie było ani jednego roku, aby ze Strefy Gazy nie wystrzelono rakiety. Po każdej izraelskiej operacji w Gazie, następowało zmniejszenie potencjału grup terrorystycznych i odnotowywano spadek wystrzeliwanych rakiet.
    20 maja 2021 r. sztab generalny Sił Obronnych Izraela poinformował, że po ustabilizowaniu sytuacji bezpieczeństwa w arabskich miastach Izraela, kilka batalionów policji granicznej powróciło na swoje stanowiska w Judei i Samarii.
    20 maja 2021 r. niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas przyleciał do Izraela, aby okazać solidarność i poparcie ze strony Niemiec. Spotkał się z nim minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi. Maas powiedział: "Niemcy stoją po stronie Izraela i popierają jego prawo do samoobrony. Chciałbym ci podziękować, Gabi, za przyjęcie mnie w tych trudnych czasach. Przyjechałem do Izraela, aby okazać solidarność i wesprzeć Izrael w następstwie ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy. Izrael ma prawo do samoobrony! Z niepokojem śledzimy sytuację humanitarną w Strefie Gazy i jesteśmy świadomi wysiłków Izraelczyków, aby nieść pomoc humanitarną mieszkańcom Gazy. Popieramy także wysiłki zmierzające do jak najszybszego zawieszenia broni. Rozmawiałem o tym ze Stanami Zjednoczonymi, Egiptem i innymi krajami, i mam nadzieję, że te wysiłki przyniosą owoce. Musimy patrzeć w przyszłość i zapewnić trwały pokój w regionie. Obecna sytuacja to niepewność, która wspiera tylko tych, którzy szerzą nienawiść i terror. Jak powiedziała Gabi, a ja go popieram, nie ma negocjacji w sprawie bezpieczeństwa Izraela i żydowskich mieszkańców."

    20 maja 2021 r. przed południem palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę przeciwpancerną, trafiając pusty autobus zaparkowany w pobliżu ogrodzenia granicznego północnej części Strefy Gazy. Autobus spłonął. Lekko ranny został 1 izraelski żołnierz, który stał w pobliżu wybuchu. Chwilę wcześniej z autobusu wysiadło 30 żołnierzy. Wysiadali oni w dozwolonym miejscu. Autobus następnie zawrócił i wysunął się kilka metrów poza chroniony obszar. Wtedy nastąpił atak. Kierowca był w środku, ale nie odniósł żadnych obrażeń.
    20 maja 2021 r. ministerstwo ochrony środowiska ostrzegło, że w Izraelu wykryto komary zarażone wirusem Zachodniego Nilu. Zarażone komary znaleziono w Herzliji, rejonie strumienia Harod w regionie Gilboa, oraz w pobliżu miast Bait Alfa i Heftsiba. Poproszono lokalne samorządy o większą uwagę, a ludność o stosowanie środków ochronnych.
    20 maja 2021 r. ministerstwo turystyki uruchomiło pilotażowy program ponownego otwarcia Izraela na turystykę. Program pilotażowy ma na celu sprowadzenie 20 zorganizowanych grup zaszczepionych turystów do Izraela. Każda grupa musi mieć od 5 do 30 uczestników. Wszystkie dostępne miejsca zostały wyprzedane w ciągu dziewięciu minut od otwarcia rejestracji. Grupy zostaną wybrane na podstawie kolejności zgłoszeń, a wszelkie grupy, które nie spełnią wymagań, zostaną zastąpione przez następną grupę w kolejce. Wszyscy przyjeżdżający turyści będą musieli być zaszczepieni szczepionką zatwierdzoną przez izraelskie ministerstwo zdrowia, oraz muszą pochodzić z krajów spełniających wymagania ministerstwa. Ponadto będą musieli wykonać dwa testy PCR - jeden do 72 godzin przed wjazdem do Izraela i jeden po przyjeździe.
    20 maja 2021 r. popołudniem premier Benjamin Netanjahu ujawnił, że dron, który na początku tego tygodnia wleciał z Jordanii na terytorium Izraela i został zestrzelony w Dolinie Jordanu, był irańskim dronem, który wystartował z Syrii lub Iraku. "Irańczycy wypuścili uzbrojony UAV, który nasze siły przechwyciły na granicy między Izraelem a Jordanią. Myślę, że to wszystko mówi o prawdziwym patronie terroryzmu na Bliskim Wschodzie i na świecie - Iranie. Iran nie tylko wspiera i finansuje Palestyński Islamski Dżihad w Gazie, ale także przekazuje broń Hamasowi i Hezbollahowi."

    20 maja 2021 r. izraelski doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Meir Ben-Szabbat otrzymał popołudniem egipską propozycję przywrócenia spokoju w Strefie Gazy. Wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa, który wyraził zgodę na zawieszenie broni. Wydano także zgodę na ponowne otwarcie portu lotniczego Ben Guriona.
    20 maja 2021 r. minister obrony Benny Gantz odbył wieczorem rozmowę telefoniczną z sekretarzem obrony USA Lloydem J. Austinem III, podczas której poinformował go o rozwoju sytuacji po decyzji o ogłoszeniu zawieszenia broni. Gantz podziękował za wsparcie Stanów Zjednoczonych dla działań Izraela i wyraził nadzieję, że zawieszenie broni zostanie uhonorowane. Później prezydent Joe Biden rozmawiał z premierem Benjaminem Netanjahu, przed wydaniem oświadczenia w sprawie zawieszenia broni w Gazie.

    20 maja 2021 r. minister obrony Benny Gantz wydał wieczorem oświadczenie: "Chciałbym pochwalić nasze siły bezpieczeństwa i Siły Obronne Izraela, które w ciągu ostatnich 11 dni osiągnęły bezprecedensowe militarne rezultaty pod względem skali, precyzji i strategicznej walki z organizacjami terrorystycznymi w Strefie Gazy. Izraelskie siły zbrojne nadal są przygotowane do ochrony izraelskiej ludności cywilnej, a nasze siły bezpieczeństwa i Siły Obronne Izraela są przygotowane do ataku i obrony na wszystkich frontach. Rzeczywistość w terenie zadecyduje o tym, jak będziemy dalej postępować. Proszę, aby izraelscy obywatele, którzy byli siłą stojącą za naszymi siłami bezpieczeństwa, nadal postępowali zgodnie z instrukcjami Dowództwa Frontu Wewnętrznego, które ratują życie."

20 maja 2021 r. wysoki urzędnik Fatahu, Jibril Rajoub powiedział rano, że dzięki egipskiej mediacji zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem może nastąpić w ciągu najbliższych 24 godzin. Wysoki urzędnik Hamasu, Musa Abu Marzook, oświadczył, że "agresja spotka się z agresją. Jeśli Izrael nasili ataki, nastąpi eskalacja. Jeśli Izrael przestanie bombardować Gazę, przestaniemy strzelać do Tel Awiwu. Myślę, że w ciągu najbliższych dwóch dni prawdopodobnie nastąpi zawieszenie broni. Ale Bóg jeden wie, kiedy mediatorzy będą w stanie dojść do porozumienia." Później Hamas wydał oświadczenie: "Zmusimy Izrael do poddania się naszym warunkom. Pozostaniemy przygotowani do ostatniej minuty przed zawieszeniem broni."
    20 maja 2021 r. izraelskie siły powietrzne zintensyfikowały przed południem naloty na cele terrorystyczne w Strefie Gazy. W rejonie Chan Junis na południu strefy, zniszczono wielolufową wyrzutnię rakiet, która była uzbrojona w 5 rakiet gotowych do wystrzelenia. Na północy strefy zniszczono bojowy podziemny tunel Hamasu w Beit Hanoun, a także dwie podziemne wyrzutnie rakiet w obozie uchodźców Jabalya, z których w ostatnich dniach wystrzelono rakiety na Tel Awiw. Zniszczono także tajny sztab Hamasu, z którego organizacja kierowała walkami w bieżącej rundzie.
    20 maja 2021 r. przedstawiciele Hamasu wieczorem potwierdzili, że przyłączą się do zawieszenia broni, które wejdzie w życie od godz. 2:00 w nocy.

20 maja 2021 r. rząd Kataru obiecał 2000 dolarów każdej rodzinie w Strefie Gazy, której dom został zniszczony, i 1000 dolarów częściowe uszkodzenie domu w izraelskich nalotach.
    20 maja 2021 r. katarska stacja telewizyjna Al Jazeera poinformowała popołudniem, że Izrael miał rzekomo powiadomić Egipt o swoim zamiarze zakończenia operacji w Strefie Gazy i doprowadzenia do zawieszenia broni z organizacją terrorystyczną Hamas. Od jutra mają być ponownie otwarte przejścia graniczne do Strefy Gazy, aby umożliwić dostawy zaopatrzenia i pomocy humanitarnej. W międzyczasie Egipt ma wysłać do Strefy Gazy obserwatorów, którzy mają zapewnić wstrzymanie ostrzału rakietowego w okresie deeskalacji, zanim zawieszenie broni wejdzie w życie. Egipscy obserwatorzy mają działać w koordynacji z ONZ i państwami europejskimi. W dalszej przyszłości Egipt planuje zorganizować szczyt pokojowy między Izraelczykami i Palestyńczykami w celu zachowania długoterminowego rozejmu. Izrael nie skomentował tych doniesień.
    20 maja 2021 r. odbyło się posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie izraelskiej operacji w Strefie Gazy. Na początku debaty przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ Volkan Bozkir powiedział, że rolą zgromadzenia jest "dać Palestyńczykom poczucie, że ich słuchamy i zajmujemy się ich problemami". Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zwrócił się w swoim przemówieniu do obu stron i wezwał do zakończenia walk. Wyraził jednak znaczną empatię dla Palestyńczyków: "Wzywam Izrael do zaprzestania eksmisji palestyńskich rodzin i deportacji z ich domów na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie - są to terytoria okupowane." Ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan powiedział: "Pozwólcie, że przypomnę wam to, co wielu z was niestety ignoruje: Hamas jest międzynarodową organizacją dżihadystów, która w ciągu ostatnich 11 dni wystrzeliła ponad cztery tysiące rakiet w izraelskie miasta. W tej chwili, gdy mówię do was, izraelscy cywile biegną, aby znaleźć schronienie przed masowymi atakami Hamasu ... Niestety, w dzisiejszej debacie nie widzimy obrony celów wyznaczonych ONZ, ale raczej obojętność na statut Hamasu, który, podobnie jak naziści, jest zaangażowany w ludobójstwo narodu żydowskiego. Widzimy próbę stworzenia fałszywej równowagi moralnej między Izraelem, ktory jest demokracją szukającą pokoju i przestrzegającą międzynarodowego prawa, a morderczą organizacją terrorystyczną o ideologii podobnej do ISIS, która dopuszcza się podwójnej zbrodni wojennej strzelając do izraelskich cywilów i chowając się za palestyńskimi cywilami, używając ich jako ludzkich tarcz. Tego właśnie powinna dotyczyć dzisiejsza debata ... Każdy dzisiejszy mówca, któremu nie udało się jednoznacznie potępić Hamasu, który nie rozróżnia zbrodni wojennych Hamasu od samoobrony Izraela, który decyduje się demonizować Izrael, zamiast wspierać jego heroiczne wysiłki w celu zlikwidowania terrorystycznej infrastruktury Hamasu, tylko wzmacnia siły ekstremistów, zachęca grupy terrorystyczne do wykorzystywania cywilów jako ludzkie tarcze i podważa szanse na pokój. Hamas od lat przetrzymuje obywateli Izraela oraz ciała naszych żołnierzy jako zakładników. To oburzające, że nie nazywacie Hamasu organizacją terrorystyczną, ale jeszcze odmawiacie prawa naszemu żądaniu powrotu naszych synów do ich rodzin ... Debaty zgromadzenia ogólnego zawsze charakteryzują się oszustwami i kłamstwami. Pozwólcie więc, że podzielę się prostymi, ale krytycznymi prawdami: Hamas atakuje cywilów, a Izrael celuje w terrorystów. Izrael dokłada wszelkich starań, aby uniknąć cywilnych ofiar. Hamas dokłada wszelkich starań, aby zwiększyć liczbę cywilnych ofiar wśród Izraelczyków i Palestyńczyków. Izrael używa swoich pocisków, aby chronić swoje dzieci. Hamas używa swoich dzieci do ochrony swoich pocisków. Rakiety Hamasu atakują żydowskie miasta, miasta arabskie i wioski Beduinów. Zabijają żydowskich i muzułmańskich Izraelczyków, zabijają nie tylko Izraelczyków, ale także obywateli Indii i Tajlandii, zabijają także wiele niewinnych dzieci w Gazie, niszcząc ich domy. Czy jesteście świadomi tego, że na sto rakiet wystrzelonych przez Hamas na Izrael, około 25 spada na Gazę, siejąc śmierć i zniszczenie wśród własnych ludzi? Podczas gdy rakiety Hamasu są masowym ostrzałem, ataki Izraela są precyzyjne, chirurgiczne. Nie wykraczamy poza wymagania międzynarodowego prawa. Ile armii na świecie ostrzega cywilów telefonami i SMS-ami, aby ewakuować budynki kryjące ośrodki terrorystyczne, aby uniknąć strat ubocznych? Jednak pomimo naszych największych wysiłków, cyniczna sztuczka Hamasu polegająca na budowie podziemnego metra terrorystycznego pod szkołami, oddziałami położniczymi i meczetami, w celu spowodowania śmierci cywilów, niestety działa. Ale nie możemy zapominać - Hamas jest winny tych ofiar śmiertelnych ... Słyszałem głosy w tej sali, oskarżające Izrael o nieproporcjonalną reakcję ze względu na różną liczbę ofiar izraelskich i palestyńskich. Gdyby Zgromadzenie Ogólne ONZ istniało podczas nazistowskiego reżimu, czy odbyłoby się specjalne posiedzenie, aby potępić aliantów za ich nieproporcjonalną reakcję i dużą liczbę niemieckich ofiar? Czy zachęcałoby aliantów do wykazania powściągliwości w obliczu Hitlera, nazistowskiej armii i ich zwolenników? Nie sądzę. Czy Zgromadzenie Ogólne zorganizowało nadzwyczajną debatę, aby potępić siły Koalicji za nieproporcjonalne działania w walce z ISIS? Wy wszyscy na całym świecie znacie odpowiedź na to pytanie. I pozwólcie mi wyjaśnić. To nie jest wojna między Izraelem a ludnością Gazy. To nie jest wojna między Izraelem a Palestyńczykami. To jest wojna tylko między Izraelem a Hamasem. Nigdy nie będziemy przepraszać za obronę naszych obywateli, nawet jeśli niektóre z tutejszych krajów byłyby szczęśliwe, widząc większą liczbę martwych Żydów. Takie są fakty. I tutaj jest jeszcze jeden krytyczny fakt, który powinniście wziąć pod uwagę, wybierając, po której stronie się opowiecie. Masowy niesprowokowany atak Hamasu nie miał nic wspólnego ze sporem prawnym w Szejk Jarrah, ani z sytuacją w meczecie Al-Aksa. Nic. W rzeczywistości podczas tego Ramadanu, jak i przez cały rok, setki tysięcy muzułmanów pokojowo modliło się w meczecie Al-Aksa. Izraelska policja została zmuszona do wejścia na Wzgórze Świątynne dopiero po tym, jak Hamas zachęcił palestyńskich ekstremistów do ukrycia broni w świętym miejscu i zbezczeszczenia jego świętości, zamieniając go w platformę do przeprowadzania ataków na żydowskich wyznawców i policję. Czy w ten sposób należy traktować wrażliwe święte miejsce? Kto podważył świętość tego miejsca? Policja, która pracowała nad przywróceniem porządku i szybkim ponownym otwarciem tego miejsca dla modlitw? Czy uczestnicy zamieszek, którzy wielokrotnie przeprowadzali brutalne ataki? Wszyscy wiecie, że zaplanowany z premedytacją atak Hamasu nie miał nic wspólnego z jakąkolwiek izraelską akcją. Wszystko to było wynikiem frustracji Hamasu z powodu decyzji prezydenta Abbasa o odwołaniu wyborów i chęci zwiększenia wpływów politycznych we wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu. Hamas stara się zastąpić Autonomię Palestyńską i przejąć kontrolę nad terytoriami palestyńskimi. Dlatego po odwołaniu wyborów zdecydowano się rozpocząć agresję przeciwko Izraelowi. Nagle dowódca Hamasu, Muhammad Deif, który milczał od lat, zagroził Izraelowi, że zapłaci on wysoką cenę, jeśli izraelski sąd wyda orzeczenie w sprawie sporu o własność w Jerozolimie. Czy zadaliście sobie pytanie, dlaczego przywódcy Hamasu tak nagle zaczęli komentować trwający od lat spór prawny w Jerozolimie? To wszystko było częścią strategii Hamasu zmierzającej do zdobycia władzy politycznej. Wszyscy wiecie, że Izrael zrobił wszystko, aby załagodzić sytuację. Nasze wysiłki spotkały się z rakietami wystrzelonymi na Jerozolimę, rakietami wystrzelonymi na naszą stolicę. Nie można strzelać w naszą stolicę, a potem udawać, że chce się zawieszenia broni. Izrael chce zawieszenia broni, ale dopiero po znacznym zdegradowaniu machiny terroru Hamasu. Szukamy lekarstwa, a nie bandaża. A jednak po raz kolejny wezwaliście Izrael do zachowania powściągliwości w obliczu setek masowych ataków dokonywanych każdego dnia. Pozwólcie, że zadam wam pytanie: co byście zrobili, gdyby to dotyczyło was? Gdyby to wasi cywile byli pod ostrzałem? Gdyby to wasza rodzina biegła do schronów przeciwbombowych? Jak chcielibyście, aby społeczność międzynarodowa zareagowała? Jak zareagowalibyście, gdyby terroryści dżihadu wystrzeliwali tysiące rakiet w Stambuł lub Trypolis? Pomyślcie o tym. Czy wzywalibyście obie strony do wykazania się powściągliwością, gdyby rakiety niszczyły domy w Kopenhadze lub Paryżu? Nie sądzę. Hipokryzja tej instytucji nie zna granic. Powiem Wam, czego byście nie zrobili - nie zgodzilibyście się na niemoralne porównanie między państwem, które uświęca życie, a grupą terrorystyczną, która gloryfikuje śmierć ... Dziękuję wszystkim krajom, które wyraziły poparcie dla prawa Izraela do samoobrony, a przede wszystkim prezydentowi Bidenowi i administracji amerykańskiej..." Po tym, jak palestyński minister spraw zagranicznych oskarżył Izrael o "umyślną masakrę śpiących palestyńskich dzieci", Gilad Erdan, opuścił salę posiedzenia.
    20 maja 2021 r. późnym wieczorem amerykański prezydent Joe Biden wygłosił oświadczenie: "Premier Netanjahu poinformował mnie, że Izrael zgodził się na wzajemne, bezwarunkowe zawieszenie broni, które rozpocznie się za mniej niż dwie godziny. Egipcjanie poinformowali nas, że Hamas i inne grupy w Gazie również się zgodziły. W mojej rozmowie z premierem Netanjahu pochwaliłem go za decyzję o zakończeniu obecnych działań wojennych w mniej niż 11 dni. Podkreśliłem również to, co powiedziałem podczas tego konfliktu: Stany Zjednoczone w pełni popierają prawo Izraela do obrony przed masowymi atakami rakietowymi ze strony Hamasu i innych grup terrorystycznych z siedzibą w Gazie, które odebrały życie niewinnym cywilom w Izraelu. Zapewniłem premiera Netanjahu o pełnym wsparciu dla uzupełnienia izraelskiego systemu Iron Dome. W ciągu ostatnich 11 dni rozmawiałem z premierem sześć razy. W ramach naszego intensywnego zaangażowania dyplomatycznego rozmawiałem także z prezydentem Abbasem z Autonomii Palestyńskiej. Dziękuję prezydentowi Egiptu Abdelowi Fattahowi Al-Sisiemu i wyższym urzędnikom egipskim za ich kluczową rolę w tej dyplomacji. Te działania wojenne doprowadziły do tragicznej śmierci wielu cywilów, w tym dzieci, i przesyłam moje szczere kondolencje wszystkim rodzinom - izraelskim i palestyńskim - które straciły bliskich i mam nadzieję na całkowite wyzdrowienie rannych. Stany Zjednoczone są zdecydowane współpracować z ONZ i innymi międzynarodowymi organizacjami, aby zapewnić pomoc humanitarną dla Gazy. Zrobimy to w pełnym partnerstwie z Autonomią Palestyńską - a nie z Hamasem, władzą - w sposób, który nie pozwoli Hamasowi na uzupełnienie ich arsenału wojskowego. Uważam, że Palestyńczycy i Izraelczycy w równym stopniu zasługują na bezpieczne życie oraz na korzystanie z równych środków wolności, dobrobytu i demokracji. Moja administracja będzie kontynuować naszą cichą, nieustępliwą dyplomację w tym celu. Uważam, że mamy prawdziwą szansę na dokonanie postępu i jestem zdecydowany pracować nad tym."

------- ROZEJM -------

21 maja 2021 r. na krótko przed rozpoczęciem się zawieszenia broni, palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy salwę rakiet w przygraniczne społeczności w Izraelu. Uzyskano jedne bezpośrednie trafienie, raniąc 1 osobę. Ostatni alarm był ogłoszony o godz. 1:50 w nocy. Od godz. 2:00 w nocy rozpoczęło się zawieszenie broni.
    21 maja 2021 r. izraelska policja wezwała społeczeństwo by nie zbliżać się do fragmentów rakiet lub rozrzuconych elementów, które mogą się okazać materiałami wybuchowymi lub niewypałami. Poproszono, by w przypadku znalezienia podejrzanych obiektów, zgłaszać na alarmową linię 100 i zachowanie bezpiecznej odległości. Wojskowi i policyjni saperzy rozpoczęli przeszukiwanie kraju w poszukiwaniu fragmentów rakiet i wszystkiego, co mogłoby stanowić zagrożenie dla ludzi.
    21 maja 2021 r. po modlitwach porannych w meczecie Al-Aksa kilkuset młodych Arabów wszczęło zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Wcześniej, w bezprecedensowym posunięciu muzułmańscy wierni usunęli z meczetu al-Aksa wielkiego muftiego Jerozolimy, szejka Mohammeda Husseina, uniemożliwiając mu dokończenie kazania. Wznoszono antyizraelskie hasła oraz wymachiwano flagami palestyńskimi, Hamasu i ISIS. Interweniowała policja, która wkroczyła na teren wzgórza. Obrzucono kamieniami policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Rannych miało zostać 20 osób. Policja zatrzymała 1 osobę, która popychała i uderzyła policjanta.
    21 maja 2021 r. przed południem Dowództwo Frontu Wewnętrznego zniosło wszelkie ograniczenia nałożone na instytucje edukacyjne, umożliwiając wszystkim szkołom normalne funkcjonowanie począwszy od niedzieli. Odblokowano wszystkie drogi w otoczeniu Strefy Gazy oraz przywrócono normalne funkcjonowanie komunikacji publicznej.
    21 maja 2021 r. rzecznik prasowy armii przedstawił pierwsze podsumowanie operacji "Strażnik Murów" w Strefie Gazy. Podczas tej rundy palestyńscy terroryści wystrzelili 4360 rakiet i pocisków moździerzowych, z których około 3400 wleciało nad terytorium Izraela, około 680 spadło wewnątrz Strefy Gazy, a około 280 wpadło do Morza Śródziemnego. System obrony przeciwrakietowej Iron Dome zestrzelił około 90% rakiet wystrzelonych w kierunku zamieszkanych obszarów Izraela. System zestrzelił ogółem około 800 rakiet. W Izraelu zginęło 12 osób, a 335 odniosło różne obrażenia. Uszkodzonych zostało 1724 pojazdów, zarówno w wyniku arabskich zamieszek, jak i uderzeń rakietowych. W ciągu 11 dni izraelskiej operacji odwetowej zniszczono ponad 100 kilometrów "metra" Hamasu, czyli sieci podziemnych tuneli wybudowanych przez tę organizację terrorystyczną w celu ochrony zarówno członków, jak i amunicji oraz w celu zwiększenia jej mobilności i swobody działania. Poza niszczeniem tuneli, izraelskie siły powietrzne kontynuowały się także na wykrywaniu miejsc z których zostały wystrzelone rakiety, szybkiej lokalizacji wyrzutni i ich niszczeniu. W ten sposób przeprowadzono 340 uderzeń w infrastrukturę wyrzutni rakiet, oraz zniszczono 230 wyrzutni rakiet ziemia-ziemia i 70 wielolufowych wyrzutni rakiet. Kolejne 35 nalotów było wymierzonych w pozycje moździerzy. Ponadto zniszczono 9 wielopiętrowych budynków, w których mieściła się infrastruktura i biura Hamasu, oraz dziesiątki centrów dowodzenia, placówek i obozów szkoleniowych wykorzystywanych przez organizacje terrorystyczne w Strefie Gazy. Zniszczono także kilka budynków, w których mieściło się 10 biur rządowych, 11 komórek sił bezpieczeństwa wewnętrznego Hamasu oraz 5 banków zarządzających funduszami terrorystycznymi. Zniszczono magazyny, w których były przechowywane paralotnie przeznaczone do infiltracji powietrznej na terytorium Izraela. Zestrzelono także co najmniej 6 bezzałogowych dronów, które usiłowały wlecieć nad Izrael. Niektóre z nich były samobójczymi dronami uzbrojonymi w ładunek wybuchowy. W ten sposób zniszczono sprzęt sił powietrznych Hamasu. Zniszczono także morski dron bezzałogowy oraz jego obsługę. Wyeliminowano około 200 terrorystów, a także 20 dowódców polowych i 5 wysokich dowódców Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Palestyńskie źródła mówią o 232 zabitych i 1400 rannych w Strefie Gazy. Minister obrony Benny Gantz powiedział: "Przede wszystkim zniszczyliśmy podziemne zagrożenie. Osłabiliśmy wiele zdolności operacyjnych wroga i wyeliminowaliśmy ponad 200 terrorystów, w tym kilku bardzo wysokich. Udało nam się pokrzyżować plany Hamasu dotyczące infiltracji i sterroryzowania naszych cywilów, a także zamiar wysłania dronów by zaatakować cele naszej marynarki wojennej. Hamas był zaskoczony, a były to plany operacyjne, które powstały kilka miesięcy temu." Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Mocno uderzyliśmy w grupy terrorystyczne. Opinia publiczna jeszcze nie wie wszystkiego, Hamas też nie wie. Nasze osiągnięcia zostaną ujawnione z czasem. W tym miejscu mogę teraz powiedzieć, że odważne wykonaliśmy wiele bezprecedensowych rzeczy, bez wciągania się w niepotrzebne sytuacje. Udało nam się wyrządzić poważne szkody Hamasowi, przy minimalnej szkodzie dla Izraela. Operacja zmieniła równanie z Hamasem. Izrael nie będzie już tolerował żadnego ostrzału rakietowego." Premier pochwalił także nowy system Iron Wall, czyli podziemną barierę wybudowaną wzdłuż granicy Strefy Gazy. Bariera jest wyposażona w system licznych czujników i detektorów, o których niewiele wiadomo opinii publicznej. "Za każdym razem, gdy terroryści zbliżali się do naszej granicy, byli niszczeni pod ziemią." W ten sposób zostały zniszczone conajmniej dwa tunele szturmowe, w których mogło być po około 20 terrorystów.

21 maja 2021 r. według doniesień palestyńskich mediów, Hamas rozpoczął wydobywanie zwłok terrorystów, którzy zginęli w zniszczonych podziemnych tunelach. W bombardowaniach mogło zostać zniszczonych nawet 100 km podziemnych tuneli. Nikt nie jest w stanie określić ilu terrorystów w nich zginęło, i czy ktoś jest tam nadal uwięziony.
    21 maja 2021 r. sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał telefonicznie z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Omówiono środki mające na celu zapewnienie utrzymania zawieszenia broni w Strefie Gazy. Blinken przekazał również zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do współpracy z Autonomią Palestyńską i ONZ w celu zapewnienia szybkiej pomocy humanitarnej dla mieszkańców Strefy Gazy.

21 maja 2021 r. amerykański prezydent Joe Biden powiedział: "Nie ma zmiany w moim zaangażowaniu na rzecz bezpieczeństwa Izraela. Kropka. Nie ma żadnej zmiany, wcale. Chociaż powiem wam, jaka jest zmiana - potrzebujemy rozwiązania dwupaństwowego. To jedyna odpowiedź. Moja partia nadal popiera Izrael. Dopóki region nie powie jednoznacznie, że uznaje prawo Izraela do istnienia jako niezależne państwo żydowskie, nie będzie pokoju."

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: maj-czerwiec 2021 r.


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2021 by Gedeon