MAJ  -  CZERWIEC  2021 r.  -  HISTORIA
  - Runda w Strefie Gazy
 - maj-czerwiec 2021 r.

Wiadomosci z Izraela

 

22 maja 2021 r. - Szabat.
    22 maja 2021 r. były szef szef agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet Joram Cohen, wyraził poparcie dla zawieszenia broni w Strefie Gazy, pod warunkiem ustalenia nowych zasad, które nie będą zezwalać na przekazywanie pieniędzy Hamasowi. "Trudno mi powiedzieć, że wygraliśmy tę rundę. Hamas strzelając do nas ciężkimi salwami, nieprzerwanie i przez długi czas, osiągnął duży sekces. Myślę jednak, że nasze osiągnięcia są znacznie większe niż te drugiej strony. Uderzyliśmy w tych, którzy byli zaangażowani w wystrzeliwanie rakiet, a także w najważniejszych dowódców polowych, a to bardzo zaszkodziło całemu ich systemowi dowodzenia. Również całkiem duże są zniszczenia w ich systemie metra, a bez metra mają zmniejszone możliwości. Musimy jednak ustanowić podstawową zasadę: każdy wystrzał w kierunku Izraela spotka się z naszym ogniem i zniszczeniem. Musimy bez mrugnięcia okiem uderzać w każdego, kto do nas strzela. Suwerenny kraj nie może żyć przy akceptacji sytuacji, w której akceptuje się sporadyczny ostrzał społeczności wokół Strefy Gazy, mówiąc, że jest tylko mżawka. Mżawka to deszcz. Musimy powiedzieć nie dla moździerzy, i nie dla rakiet."
    22 maja 2021 r. ministerstwo spraw zagranicznych Izraela wydało wieczorem oświadczenie: "Dziękujemy prezydentowi Bidenowi i administracji Stanów Zjednoczonych za nieustające wsparcie Izraela i jego prawa do obrony jego obywateli, a także za działalność w Radzie Bezpieczeństwa. Pełna odpowiedzialność za tę eskalację spoczywa na organizacji terrorystycznej Hamasu, która zdecydowała się zainicjować ostrzał rakietowy stolicy Izraela Jerozolimy, obszarów otaczających Strefę Gazy oraz innych miast w Izraelu. Bardzo niefortunnie jest widzieć, że Rada Bezpieczeństwa zignorował wystrzelenie ponad 4000 rakiet na izraelskich cywilów. Były one wystrzelone z gęsto zaludnionych obszarów w Gazie. Hamas wykorzystał ludność Gazy jako ludzkie tarcze, cynicznie wykorzystuje ich cierpienie i strzelając do przejść granicznych, aby zapobiec dostarczeniu pomocy humanitarnej, żywności, lekarstw i elektryczności z Izraela. Oczekujemy, że społeczność międzynarodowa potępi i rozbroi Hamas, oraz zapewni odbudowę Strefy Gazy, jednocześnie zapobiegając przekierowywaniu funduszy i broni na terroryzm. Izrael nadal jest oddany sprawie uwolnienia jeńców i osób zaginionych przetrzymywanych przez Hamas w Gazie i nalega na ich bezpieczny powrót. Izrael dziękuje krajom, które poparły prawo Izraela do samoobrony i nadal będzie to czynić wobec jakiegokolwiek zagrożenia swoich obywateli."
    22 maja 2021 r. minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi rozmawiał telefonicznie ze swoim egipskim odpowiednikiem Samehem Szukry. Zgodzono się na koordynację działań w zakresie bezpieczeństwa między Izraelem, Egiptem i Autonomią Palestyńską. Postanowiono także utworzyć kanały komunikacji.

22 maja 2021 r. delegacja egipskich oficerów wywiadu odbyła rozmowy z przywódcami Hamasu w Gazie. Popołudniem delegacja przejedzie do Ramallah w Samarii, gdzie spotka się z przywództwem Autonomii Palestyńskiej. Konsultacje dotyczą utrzymania zawieszenia broni w Strefie Gazy.

22 maja 2021 r. Egipt zapowiedział, że wyśle do Strefy Gazy konwój 130 ciężarówek z pomocą humanitarną i zapasami medycznymi.
    22 maja 2021 r. w finale konkursu Eurowizji 2021 w Rotterdamie reprezentant Izraela Eden Alene zajęła 17. miejsce. Konkurs wygrały Włochy. Kraje, które przyznały Izraelowi punkty to: Polska 6, Macedonia, 8, Norwegia 8, Hiszpania 3, Wielka Brytania 6, Włochy 4, Słowenia 1, Serbia 2, Bułgaria 3, Ukraina 7, Chorwacja 5, Litwa 1, Dania 1, Rosja 5, Francja 5, Szwecja 4, Holandia 4. Widzowie z Izraela przyznali 12 punktów Ukrainie, 10 Rosji, 8 Francji, 7 Włochom, 6 Szwajcarii, 5 Malcie, 4 Finlandii, 3 Litwie, 2 Azerbejdżanowi i 1 Islandii.
    22 maja 2021 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała Izrael i Hamas do utrzymania zawieszenia broni, podkreślając potrzebę niesienia pomocy humanitarnej Palestyńczykom.

23 maja 2021 r. izraelska policja ponownie otworzyła dostęp na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie dla żydowskich grup modlitewnych liczących do 20 osób. Przewodniczący radykalnej izraelskiej prawicowej partii Otzma Jehudit, Itamar Ben-Gvir, powiedział, że chociaż jest to "ważny krok, który pokazuje, że Izrael nie zrezygnował ze wszystkich swoich zasad, to wciąż jest to za mało. Teraz musimy powstrzymać rasistowską politykę, która dyskryminuje Żydów zabraniając im swobodnego wstępu na Wzgórze Świątynne. Jednocześnie, zwracam uwagę premiera na sytuację na Wzgórzu Świątynnym, gdzie panuje nieustanna dyskryminacja poprzez fakt, że Żydom nie wolno modlić się w miejscach publicznych, a czas przebywania Żydów na Wzgórzu Świątynnym jest skracany. Wzywam premiera do wyrównania sytuacja między Żydami a Arabami na Wzgórzu Świątynnym, oraz zapobieganiu rasizmowi i nierówności. Nie jest możliwe, aby w państwie żydowskim mogło dochodzić do pogwałcania praw rasowych."
    23 maja 2021 r. szef sztabu generalnego gen. Aviv Kochavi zalecił kręgom politycznym wymuszenie zmiany w sposobie przekazywania środków pomocy humanitarnej przeznaczonych na odbudowę Strefy Gazy. Zgodnie z zaleceniem, pieniądze nie powinny być przekazywane Hamasowi, ale Autonomii Palestyńskiej, poprzez specjalny mechanizm, który spowoduje, że międzynarodowa pomoc faktycznie trafi do mieszkańców Gazy, a nie do terrorystów.
    23 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia wydało ostrzeżenie przed podróżowaniem do afrykańskiego kraju Seszele, a także do Argentyny i Rosji z powodu dramatycznego wzrostu zakażeń koronawirusem. Te trzy kraje dołączą do izraelskiej listy "czerwonych" krajów, która obejmuje Ukrainę, Etiopię, Brazylię, Indie, RPA, Meksyk i Turcję. Izraelczycy mogą do tych krajów lecieć tylko za zgodą komitetu ds. wyjątków, podczas gdy powracający są zobowiązani poddać się kwarantannie, nawet jeśli zostali w pełni zaszczepieni.
    23 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykryto 27 nowych przypadków infekcji koronawirusa w Izraelu. W szpitalach przebywa 59 osób w ciężkim stanie, w tym 41 pod respiratorami. W całym kraju aktywnych jest 397 przypadków. Przeprowadzono 19 530 testów, uzyskując 0,1% wyników pozytywnych. Od początku pandemii odnotowano 6404 zgonów z powodu choroby COVID-19. Pierwszą dawką zaszczepiono 5 442 089 osób (58,52%), a drugą dawką 5 115 986 osób (55,01%).

23 maja 2021 r. we włoskich Alpach doszło do zerwania liny holowniczej kolejki linowej łączącej miejscowość wypoczynkową Stresa z górą Mottarone. Na ziemię spadła gondola przewożąca co najmniej 15 osób. Zginęło 14 osób, w tym 5 Izraelczyków. Dodatkowa jedna izraelska ofiara jest w stanie krytycznym.
    23 maja 2021 r. pierwsza izraelska kobieta Daniel Wolfson weszła na szczyt Mount Everest (8848 m.n.p.m.). Daniel ma 43 lata.

24 maja 2021 r. Israel Railways poinformowały, że od wieczoru najbliższej soboty wydłuży godziny pracy i doda nowe pociągi. Pociągi między Beit Sze'an i Atlit będą kursować do godz 22:30. Linia z Hajfy do Karmiel będzie działać do godz. 23:00. Linia Tel Awiw-Beit Szemesz będzie działać do godz. 23:00. Minister transportu Miri Regew skomentowała: "Po wyjściu z kryzysu pandemii przynosimy wspaniałe wieści setkom tysięcy pasażerów pociągów, którzy mogą znów wygodnie podróżować, nawet późnym wieczorem w piątki i w sobotnie wieczory."
    24 maja 2021 r. Stowarzyszenie Izraelskich Producentów poinformowało, że podczas 11 dni walk z terrorystami ze Strefy Gazy izraelskie firmy straciły 1,2 mld szekli (368 mln dolarów). Głównym czynnikiem było wstrzymanie produkcji wymuszone pozostaniem pracowników w domach. Z powodu ostrzału rakietowego jedna trzecia pracowników w południowej części kraju była nieobecna w pracy. W wyniku uderzeń rakiet straty materialne poniosło około 50 zakładów produkcyjnych. Firmy ubezpieczeniowe nie podały jeszcze wartości tych szkód.
    24 maja 2021 r. w południe palestyński terrorysta zaatakował nożem izraelskich przechodniów na bulwarze Haim Barlev w Jerozolimie. Rannych zostało 2 Izraelczyków. Obaj mają głębokie rany górnej części ciała. Policjant zastrzelił terrorystę, który przeprowadził atak. Napastnik miał 17 lat.
    24 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykryto 29 nowych przypadków infekcji koronawirusa w Izraelu. W szpitalach przebywa 55 osób w ciężkim stanie, w tym 40 pod respiratorami. W całym kraju aktywnych jest 413 przypadków. Przeprowadzono 37 839 testów, uzyskując 0,1% wyników pozytywnych. Od początku pandemii odnotowano 6406 zgonów z powodu choroby COVID-19. Pierwszą dawką zaszczepiono 5 444 288 osób (58,55%), a drugą dawką 5 119 444 osób (55,05%).

24 maja 2021 r. wysoki przywódca Hamasu, Mahmoud Al-Zahar powiedział: "Nie wystrzeliwaliśmy żadnych rakiet z obszaru cywilnego. Większość rakiet pochodziła z obszaru przygranicznego, z żadnego obszaru cywilnego. Wyjaśnij mi, w jaki sposób moglibyśmy przywieźć rakiety i umieścić je na dachach budynków? Najważniejszy obszar samoobrony znajduje się przy granicy. Nasze ataki nie były wymierzone przeciwko izraelskim cywilnym społecznościom, ale przeciwko izraelskiej okupacji. Jest to działanie przeciwko izraelskiej agresji. Izrael nie ma prawa do istnienia. Dlaczego miałby mieć takie prawo? Przyjechali z Ameryki i zabrali mój dom, przyjechali z Wielkiej Brytanii i zabrali dom mojego brata, zabrali je. Jest to osadnictwo. To my jesteśmy właścicielami tego obszaru - arabskiego obszaru. Ta ziemia jest dobrze znana jako obszar islamski. Obecnie zawieszenie broni jest akceptowane przez naszą stronę i przez drugą stronę. Na jak długo? Myślę, że nikt po obu stronach nie szuka eskalacji większej niż te, które były wcześniej. Wierzę więc, że walka będzie kontynuowana."
    24 maja 2021 r. wieczorem w Ramallah spotkali się przedstawiciele palestyńskich ugrupowań narodowych i islamskich, którzy postanowili, że "w całej Palestynie będzie trwał narodowy opór". Wezwano przy tym do konfrontacji z "okupantami" w miejscach spornych, przy osiedlach żydowskich i na wojskowych punktach kontrolnych. Wydano odezwę, by najbliższy piątek był "dniem wściekłości", aby rozszerzyć zakres oporu przeciwko "okupacji i jej osadnikom".

24 maja 2021 r. sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział: "Administracja Bidena odczuwa ulgę, że przemoc w Strefie Gazy skończyła się. Za kulisami pracowaliśmy nad zawieszeniem broni. Doceniamy rolę Egiptu, Jordanii, Kataru i innych. Administracja Bidena jest zaangażowana we wszelkie wysiłki na rzecz pokoju. Teraz najważniejsze jest to, aby zawieszenie broni zostało utrzymane. Nie chcemy wracać do rozlewu krwi. Będziemy współpracować z ONZ i Autonomią Palestyńską, aby zapewnić pomoc humanitarną mieszkańcom Gazy, ludziom, którzy najbardziej jej potrzebują. Za pośrednictwem ONZ pracujemy, aby wypracować formułę, która będzie działać w Strefie Gazy bez współpracy z Hamasem. Mamy nadzieję, że władze Autonomii Palestyńskiej będą mogły ponownie działać w Gazie. Nie postrzegamy Hamasu jako stronę mającą prawo veta w Strefie Gazy. Pomoc humanitarna będzie przekazywana głównie poprzez ONZ z pomocą Autonomii Palestyńskiej. Jeśli chodzi o zniszczenie zdolności Hamasu, mamy poczucie, że nie jest to kompletne - oni nadal są obecni. Wszystkie zobowiązania traktujemy poważnie i wierzymy, że zawieszenie broni będzie obowiązywać, przynajmniej w najbliższej przyszłości."

25 maja 2021 r. rano sekretarz stanu USA Antony Blinken przyleciał do Izraela, rozpoczynając trzydniową wizytę na Bliskim Wschodzie. Blinken powiedział: "Na prośbę prezydenta Bidena jadę do Jerozolimy, Ramallah, Kairu i Ammanu, aby spotkać się ze stronami i wesprzeć ich wysiłki na rzecz umocnienia zawieszenia broni. Stany Zjednoczone zaangażowały się w intensywną dyplomację, aby położyć kres działaniom wojennym i zmniejszyć napięcia w regionie." Na lotnisku Ben Guriona przywitał go minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi, mówiąc: "Dziękuję za niezłomne stanowisko Stanów Zjednoczonych u boku Izraela oraz za podtrzymywanie naszego prawa do obrony siebie i swoich obywateli. Z niecierpliwością czekam na nasze dzisiejsze rozmowy."
    25 maja 2021 r. przed południem premier Benjamin Netanjahu spotkał się z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem. Podczas spotkania za zamkniętymi drzwiami omówili zagrożenie ze strony Iranu. Netanjahu wyraził nadzieję, że Stany Zjednoczone "nie wrócą do starego porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 r., ponieważ uważamy, że ta umowa otwiera drogę do posiadania przez Iran arsenału broni jądrowej. Powtórzyliśmy również, że bez względu na to, co się stanie, Izrael zawsze zastrzega sobie prawo do obrony przed reżimem, który wzywa do naszego zniszczenia, dążąc w tym celu do posiadania broni masowego rażenia. Dyskutowaliśmy również o tym, jak poprawić życie i warunki humanitarne Palestyńczyków w Gazie, w tym kwestię powrotu naszych obywateli więzionych w Gazie, a także rozbudowę gospodarczą Judei i Samarii przy międzynarodowej współpracy. Jeśli chodzi o formalny pokój z Palestyńczykami, myślę, że prezydent Biden miał absolutną rację, mówiąc, że nie osiągniemy pokoju, dopóki Izrael nie zostanie uznany za niezależne państwo żydowskie." Blinken powiedział na konferencji prasowej: "Prezydent Biden poprosił mnie, żebym tu dziś przyjechał z czterech powodów. Po pierwsze, aby zademonstrować zaangażowanie Ameryki w bezpieczeństwo Izraela. Po drugie, aby rozpocząć działania na rzecz większej stabilności i zmniejszenia napięć na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie. Po trzecie, aby wesprzeć przekazanie pilnej pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy z korzyścią dla ludności palestyńskiej. Po czwarte, aby kontynuować odbudowę naszych stosunków z narodem palestyńskim i władzami Palestyny. Intensywna zakulisowa dyplomacja prezydenta Bidena, ściśle współpracującego z premierem Netanjahu, doprowadziła do zawieszenia broni. Teraz musimy na tym budować. Proces zaczyna się od uznania, że obie strony poniosły ciężkie straty. Przyczyny są często redukowane do liczb, ale każda liczba to indywidualny człowiek - syn, córka, ojciec, matka, dziadek, najlepszy przyjaciel. Jak uczy Talmud, utrata życia oznacza utratę całego świata, bez względu na to, czy jest to życie palestyńskie czy izraelskie. Stany Zjednoczone w pełni popierają prawo Izraela do obrony przed atakami, takimi jak wystrzelenie przez Hamas tysiący rakiet na oślep przeciwko cywilom. Jedną z kluczowych kwestii, jakie omówiliśmy, było zajęcie się poważną sytuacją humanitarną w Gazie i rozpoczęcie odbudowy. Stany Zjednoczone zgromadzą międzynarodowe wsparcie wokół tych wysiłków, jednocześnie wnosząc nasz własny znaczący wkład. Będziemy współpracować z naszymi partnerami, aby zapewnić, że Hamas nie skorzysta z pomocy w odbudowie. Jednocześnie musimy pracować nad poszerzeniem możliwości dla Palestyńczyków w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu, w tym poprzez rozszerzenie sektora prywatnego, handlu i inwestycji oraz innych środków."
    25 maja 2021 r. sekretarz stanu USA Anthony Blinken i minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi uzgodnili powołanie wspólnej grupy zadaniowej do promowania palestyńskich projektów cywilnych w Judei i Samarii, wraz z żądaniem powstrzymania palestyńskich skarg do międzynarodowych instytucji, takich jak Trybunał w Hadze.
    25 maja 2021 r. minister obrony Benny Gantz oficjalnie ogłosił nazwy dwóch firm, które pomogły w transferze dziesiątek milionów dolarów z Iranu dla Hamasu w Strefie Gazy. Są to: Al-Markazija Li-Siarafa (wcześniej znana jako Al Mutahadun For Exchange) i Arab Trading Company China. Obie firmy zajmujące się wymianą pieniędzy. "Jest to jasny sygnał do kupców ze Strefy Gazy, że jakakolwiek działalność finansowa z tymi firmami doprowadzi do nałożenia sankcji finansowych, uniemożliwiając import i eksport ze Strefy Gazy. Potencjalnie ogranicza to i zapobiega działalności gospodarczej i finansowej tych przedsiębiorstw. Użyjemy wszystkich dostępnych nam narzędzi, aby zapobiec wszelkiej działalności gospodarczej obu tych firm, a także uniemożliwimy firmom i biznesmenom finansowanie organizacji terrorystycznych, które działają przeciwko państwu Izrael."
    25 maja 2021 r. po spotkaniach z przywódcami władz izraelskich i palestyńskich, sekretarz stanu USA Anthony Blinken zorganizował wieczorem konferencję prasową. "Odkąd dzisiaj rano tutaj przyjechałem, miałem bardzo pracowity i z pewnością produktywny dzień w Jerozolimie i Ramallah. Przyjechałem na prośbę prezydenta Bidena, który poprosił mnie, bym przyjechał dla czterech podstawowych celów. Po pierwsze, aby zademonstrować zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo Izraela. Po drugie, aby rozpocząć prace na rzecz zwiększenia stabilności i zmniejszenia napięć na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie. Po trzecie, w celu wsparcia pilnej pomocy humanitarnej i rekonstrukcyjnej dla Gazy, z korzyścią dla narodu palestyńskiego. Po czwarte, aby kontynuować odbudowę naszych stosunków z narodem palestyńskim i władzami Palestyny. Podczas spotkań, które odbyłem do tej pory, ze wszystkich stron słyszałem wspólne uznanie, że należy podjąć kroki, podjąć pracę, aby rozwiązać podstawowe uwarunkowania, które podsyciły ten ostatni konflikt. Kluczowym punktem wyjścia jest zaspokojenie pilnych potrzeb humanitarnych Palestyńczyków w Gazie i pomoc w odbudowie. Przywódcy po obu stronach będą musieli obrać lepszy kurs, który rozpocznie się od poprawy życia mieszkańców Izraela, Gazy i Zachodniego Brzegu. Jestem przekonany, że jeśli to zrobią, znajdą chętnych partnerów w obu częściach izraelskiego i palestyńskiego społeczeństwa obywatelskiego." Odpowiadając na pytania powiedział: "Stany Zjednoczone i Izrael są absolutnie zjednoczone w kwestii, że Iran nigdy nie może nabyć broni jądrowej. Mamy dokładnie ten sam cel."

25 maja 2021 r. od godz. 6:00 rano otworzono przejścia graniczne ze Strefą Gazy. Izrael zezwolił na wjazd do strefy sprzętu medycznego, żywności, lekarstw i paliwa dla sektora prywatnego, które wjedzie przez przejście Kerem Szalom. Na razie eksport towarów ze Strefy Gazy nie będzie możliwy. Ponadto postanowiono zezwolić na leczenie w izraelskich szpitalach pacjentów, u których jest konieczność wykonania zabiegów ratujących życie. Wjadą oni do Izraela przez przejście Erez. Postanowiono również rozszerzyć obszar połowowy do 6 mil morskich.
    25 maja 2021 r. dyrektor oddziału UNRWA w Strefie Gazy, Matthias Schmale powiedział: "Mam wrażenie, że sposób, w jaki izraelskie wojsko uderzało w ciągu ostatnich 11 dni, był bardzo wyrafinowany. W porównaniu z wojną z 2014 roku, tym razem ataki były znacznie bardziej precyzyjne, choć jeśli chodzi o ich wpływ były dużo cięższe."
    25 maja 2021 r. kilkuset Palestyńczyków demonstrowało popołudniem w Ramallah przeciwko planowanej wizycie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w mieście. Demonstrację zorganizował sojusz różnych palestyńskich frakcji narodowych i islamskich. Skandowano hasła: "Ameryka jest głową węża!" Niektórzy protestujący nieśli plakaty z napisem: "Blinken, nie jesteś tu mile widziany!"
    25 maja 2021 r. sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się popołudniem w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone ponownie otworzą konsulat w Jerozolimie, który służył jako ambasada przy Autonomii Palestyńskiej i został zamknięty przez administrację Trumpa. Abbas podkreślił znaczenie włączenia Autonomii Palestyńskiej do wszelkich planów odbudowy Strefy Gazy. Na konferencji prasowej Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone zapewnią 5,5 mln dolarów na natychmiastową pomoc dla Strefy Gazy i 32 mln dolarów na rzecz UNRWA. Administracja Bidena zwróci się także do Kongresu Stanów Zjednoczonych o 75 mln dolarów na rozwój i pomoc gospodarczą dla Autonomii Palestyńskiej.

26 maja 2021 r. minister obrony Benny Gantz podczas ceremonii upamiętniającej poległych w pierwszej wojnie libańskiej w 1982 roku, powiedział: "Opuściliśmy Liban odważnym ruchem, który zakończył trwającą zbyt długo kampanię, wiedząc, że nasze prawo do obrony zostanie zachowane. My jednak nie chcemy walczyć. Państwo Izrael zawsze zwracało się do swoich sąsiadów z gestem pokoju, i tak samo postąpiliśmy, oferując Libanowi pomoc po katastrofie w porcie w Bejrucie. Zachowujemy wolność wyznania dla wszystkich religii - w całym Izraelu oraz w Jerozolimie, stolicy naszego państwa i świętym mieście dla trzech religii. Nie pozwolimy na żadne naruszanie spokoju w tych świętych miejsc ani na łamanie praw obywatelskich. Jednocześnie nie pozwolimy na naruszenie naszej suwerenności. Jak zawsze jesteśmy gotowi, aby chronić obywateli Izraela. Jeśli atak nadejdzie z północy, Liban zadrży i, jak udowodniliśmy podczas Operacji Strażnik Murów w Strefie Gazy, domy, w których terroryści ukrywają broń, obrócą się w gruzy. Nasza lista celów dla Libanu jest większa i są one bardziej znaczące niż te w Strefie Gazy, i zostaną one uderzone jeśli będzie to konieczne. I to państwo Liban będzie ponosić wszelką odpowiedzialność za wywołaną przez siebie agresję. Odnośnie Gazy - dążymy do tego, aby Gaza była cicha, odbudowana z gruzów z pomocą świata i Autonomii Palestyńskiej, pod warunkiem, że nasi chłopcy powrócą do swoich domów, a wtedy wszyscy będą cieszyć się owocami wzrostu. Ale jeśli Hamas uniemożliwi mieszkańcom Gazy rehabilitację i zacznie znowu krzywdzić izraelskich obywateli, wówczas będziemy działać tak długo, dopóki nie osiągniemy spokoju, który będzie służył wszystkim. Nie ma innego wyjścia."
    26 maja 2021 r. izraelskie firmy ubezpieczeniowe poinformowały, że naprawa szkód wyrządzonych w budynkach w Izraelu przez palestyńskie rakiety wyniesie około 130 mln szekli (40 mln dolarów). To ponad dwukrotnie więcej niż koszt naprawy szkód po rundzie w 2014 r., kiedy naprawa szkód wyniosła łącznie około 60 mln szekli (18 mln dolarów). Większość uszkodzeń dotyczy stłuczonych szyb okiennych, rolet, uszkodzeń dachów, napraw tynków i elewacji, a także podłóg, itp. Oczekuje się, że większość szkód zostanie naprawiona w ciągu sześciu do dziesięciu miesięcy. Prawie 70% uszkodzeń jest stosunkowo niewielkich, a zostały one spowodowane głównie przez odłamki w promieniu około stu metrów od miejsca upadku rakiety.
    26 maja 2021 r. brytyjski sekretarz spraw zagranicznych Dominic Raab spotkał się z premierem Benjaminem Netanjahu i ministrem obrony Bennym Gantzem w Jerozolimie, a także z palestyńskim przewodniczącym Mahmudem Abbasem i premierem Mohammadem Sztajjeh w Ramallah. Raab powiedział: "Wydarzenia ostatniego miesiąca pokazują pilną potrzebę uczynienia prawdziwego postępu w kierunku bardziej pozytywnej przyszłości zarówno dla Izraelczyków, jak i Palestyńczyków. Wielka Brytania popiera rozwiązanie dwupaństwowe jako najlepszy sposób na zapewnienie trwałego pokoju."
    26 maja 2021 r. wieżowiec Tel Aviv's ToHa Tower został uznany za najlepszy wysoki budynek na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Wieżowiec ma 30 kondygnacjach i 125 metrów wysokości. Według architektów kształt budynku ma przypominać górę lodową. Jego budowa została ukończona w lutym 2019 r. Jest pierwszym z trzybudynkowego kompleksu biurowego. Drugi wieżowiec będzie miał 80 kondygnacji i 337 metrów wysokości. Oba budynki będą połączone z sobą mostem powietrznym, który będzie się znajdować na wysokości 26 kondygnacji. Według planów zostanie on otwarty do użytku w 2024 r.
    26 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że po przeprowadzeniu ankiety wśród rodziców dzieci w wieku 12-15 lat okazało się, że 57,6% chce zaszczepić swoje dzieci, 6,3% jest temu przeciwna, a pozostali nie podjęli jeszcze decyzji.
    26 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykryto 14 nowych przypadków infekcji koronawirusa w Izraelu. W szpitalach przebywa 50 osób w ciężkim stanie, w tym 35 pod respiratorami. W całym kraju aktywnych jest 399 przypadków. Przeprowadzono 28 735 testów, uzyskując 0,1% wyników pozytywnych. Od początku pandemii odnotowano 6406 zgonów z powodu choroby COVID-19. Pierwszą dawką zaszczepiono 5 447 224 osób (58,58%), a drugą dawką 5 124 113 osób (55,1%).

26 maja 2021 r. przywódca Hamasu, Jahja Sinwar wygłosił po południu przemówienie w Gazie. "Jeśli Izrael chce istnieć, powinien trzymać się z dala od al-Aksy i Jerozolimy. Nasz wróg i cały świat muszą wiedzieć, że ta runda była tylko generalną próbą - małym manewrem, który pokazał, co może się stać, jeśli Izrael zdecyduje się ponownie spróbować skrzywdzić meczet al-Aksa. Mamy co najmniej 10 tys. męczenników w Izraelu, z których każdy weźmie nóż, aby dźgąć, albo weźmie pojazd, aby taranować, albo koktajl Mołotowa, aby podpalić lasy. Odpowiedzialność za ostatnią rundę ponoszą Netanjahu i Gantz, którzy zamiast spełnić żądanie Hamasu, rozpoczęli kampanię. Uwierzci mi, my tylko chcieliśmy im powiedzieć, aby nie igrali z ogniem. Netanjahu i Gantz postanowili wykorzystać to do rozpoczęcia kampanii, która będzie przez nas kontynuowana. Izrael mało osiągnął w tej kampanii. Mamy 500 km tuneli, a Izrael zniszczył tylko 100 km z nich. Za kilka dni będziemy mogli wszystko odrestaurować."

26 maja 2021 r. sekretarz stanu USA Anthony Blinken przeprowadził rozmowy z przywódcami Egiptu i Jordanii. Głównym tematem było utrzymanie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz sposoby na osiągnięcie porozumienia izraelsko-palestyńskiego. Oczekuje się, że Egipt zaprosi przedstawicieli Izraela i Hamasu na pośrednie rozmowy w Kairze, aby spróbować wypracować zarys długoterminowego zawieszenia broni, ustalić szczegóły rehabilitacji Strefy Gazy oraz zawrzeć porozumienie w sprawie więźniów i osób zaginionych. Rozmowy mogą rozpocząć się już na początku przyszłego tygodnia. Izrael zapowiedział swój udział w rozmowach.
    26 maja 2021 r. Katar ogłosił, że przekaże 500 mln dolarów na odbudowę Strefy Gazy po ostatniej rundzie walk między Hamasem a Izraelem.

27 maja 2021 r. komendant policji granicznej Amir Cohen powiedział: "Byłem zszokowany głębią nienawiści jaka wybuchła podczas zamieszek w mieszanych miastach. Zbliżaliśmy się do stanu anarchii. Absolutnie nie możemy zakładać, że te ostatnie zajścia w mieszanych miastach są już za nami - że to już koniec. Obecny stan spokoju jest iluzją i to chwilową. Kiedy ponownie zapali się ta beczka z materiałami wybuchowymi, obawiam się, że na ulicach dojdzie do strzelanin, a cywile będą strzelać do policji i policji granicznej. Oczywiście jest to koszmarny scenariusz, ale możliwość jego wystąpienia nie daje mi spokoju. Nie jesteśmy armią stojącą przed wrogiem. Jesteśmy policjantami, którzy muszą stawić czoła cywilom. To, że wybuchły zamieszki, akty wandalizmu, zabójstwa i lincze, nie było winą policji, ale przyznaję, że w pierwszych godzinach zamieszek nie było dobrze. Niemniej jednak musimy spojrzeć na szerszą perspektywę. Tego samego dnia dziesiątki tysięcy uczestników zamieszek zalało ulice Lod, Akki, Jerozolimy, Hajfy, Jaffy, Bat Jam, Umm al-Fahm, a nawet gdybyśmy mieli tam setki funkcjonariuszy policji, nie bylibyśmy w stanie poradzić sobie z każdym przypadkiem przemocy i przywrócić porządek. Możliwości policji i policji granicznej są ograniczone, zwłaszcza jeśli chodzi o incydenty o takiej wielkości i natężeniu, a na pewno dysponując dostępnymi wówczas siłami po prostu nie można było wtedy opanować sytuacji. Po zwerbowaniu dodatkowych rezerwowych oddziałów policji granicznej, w bardzo krótkim czasie udało nam się ugasić te płomienie. Nie zamierzam nikomu wmawiać, czyja to była wina i co spowodowało, że te zajścia miały zasięg ogólnokrajowy. Nawet gdybyśmy mieli do dyspozycji kolejnych pięć tysięcy funkcjonariuszy, nie moglibyśmy sobie z tym poradzić. Na początku nie radziliśmy sobie tak dobrze - to wymagało czasu - ale kiedy już tam dotarliśmy, odzyskaliśmy kontrolę nad sytuacją. Aresztowaliśmy ponad 1500 podejrzanych i nadal jesteśmy aktywni, dokonując każdej nocy kolejnych aresztowań. Jestem bardzo zaniepokojony przemocą fizyczną skierowaną przeciwko policji. Uczestnicy zamieszek aktywnie walczyli z nami. Nie przypominam sobie niczego takiego w przeszłości, nie na taką skalę. Musimy to ujawnić i zająć się tym - najbardziej niepokojące są elementy nacjonalistyczne. Nie jesteśmy Siłami Obronnymi Izraela - nie spodziewaliśmy się, że będziemy walczyć z wrogiem w taki sposób. Nie spodziewałem się, że obywatele Izraela - nawet jeśli są Arabami - będą celować z broni w funkcjonariuszy organów ścigania. W przeszłości podczas demonstracji widziałem wiele agresji, czasami skierowanej przeciwko niewinnym cywilom, a obawiam się, że następnym razem cywile mieszkający w mieszanych miastach mogą wziąć prawo w swoje ręce."
    27 maja 2021 r. po południem do Izraela przyleciała pierwsza grupa zagranicznych turystów. Grupa liczy 12 osób, które są studentami chrześcijańskiego Seminarium Concordia w stanie Missouri w Stanach Zjednoczonych. Seminarium znajduje się w jurysdykcji Kościoła Luterańskiego Synodu Missouri. Studenci przyjeżdżają do Izraela w ramach programu swoich studiów z pastorem Tomem Zeltem z kościoła Prince of Peace. Do 10 czerwca odwiedzą miejsca kultu religijnego w Jerozolimie i Nazarecie, a także Negew oraz Masadę. Grupa bierze udział w pilotażowym programie ministerstwa turystyki, którego celem jest ponowne uruchomienie branży turystycznej po pandemii, z ograniczoną liczbą zorganizowanych grup.
    27 maja 2021 r. ministerstwo spraw zagranicznych Izraela wydało oświadczenie: "Izrael zdecydowanie odrzuca rezolucję przyjętą dziś przez Radę Praw Człowieka ONZ, organ z wbudowaną antyizraelską większością, kierującą się hipokryzją i absurdem. Każda rezolucja, która nie potępia wystrzelenia ponad 4300 rakiet przez organizację terrorystyczną na izraelskich cywilów, ani nawet nie wspomina o organizacji terrorystycznej Hamas, jest niczym innym jak moralną porażką i plamą na społeczności międzynarodowej i ONZ. Izraelskie siły bezpieczeństwa działały zgodnie z najwyższymi standardami etycznymi, zgodnie z prawem międzynarodowym, broniąc naszych obywateli przed masowym ostrzałem rakietowym Hamasu. Hamas popełnił podwójną zbrodnię wojenną - strzelając z cywilnych miejsc w Strefie Gazy do izraelskich cywilów. Niniejsza rezolucja całkowicie to ignoruje. Celem komisji śledczej ustanowionej dzisiejszą rezolucją będzie wybielenie zbrodni popełnionych przez organizację terrorystyczną Hamas, oraz oskarżenie działań Izraela dążących do obronie siebie i swojej ludności. Izrael nie może i nie będzie współpracował w takim dochodzeniu."

27 maja 2021 r. Rada Praw Człowieka ONZ w Genewie przyjęła rezolucję wzywającą do powołania komisji śledczej w celu zbadania ostatniej operacji wojskowej Izraela w Strefie Gazy. W głosowaniu 24 państw było za rezolucją (Argentyna, Armenia, Bangladesz, Boliwia, Burkino Faso, Chiny, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kuba, Erytrea, Gabon, Indonezja, Libia, Mauretania, Meksyk, Namibia, Pakistan, Filipiny, Rosja, Senegal, Somalia, Uzbekistan i Wenezuela), 9 było przeciw (Austria, Bułgaria, Kamerun, Czechy, Niemcy, Malawi, Wyspy Marshalla, Wielka Brytania i Urugwaj), a 14 wstrzymało się od głosu (Bahama, Brazylia, Dania, Fidżi, Francja, Indie, Włochy, Japonia, Nepal, Holandia, Polska, Republika Korei, Togo i Ukraina).
    27 maja 2021 r. ambasador Izraela w ONZ Gilad Erdan powiedział: "Rezolucja przyjęta przez Radę Praw Człowieka ONZ w Genewie wzywająca do powołania komisji śledczej w celu zbadania działań Izraela jest oburzająca. Ta jednostronna antysemicka rezolucja przesądza o wynikach tak zwanego śledztwa. Ignoruje rakiety wystrzelone w izraelskich cywilów i utożsamia Izrael z organizacją terrorystyczną Hamas, tym samym legitymizując działania organizacji terrorystycznych na całym świecie."

28 maja 2021 r. ekspert Centrum Studiów Strategicznych Begin-Sadat gen. Gerszon Hacohen powiedział: "Zawieszenie broni, które teraz widzimy w Strefie Gazy, jest innego typu niż wszystko, co widzieliśmy w przeszłości. Nie sporządzono żadnego dokumentu - to jest prawie jak przerwa między aktami w przedstawieniu w teatrze, kiedy wychodzisz na kilka chwil, aby napić się kawy - a potem wracasz na następną scenę."
    28 maja 2021 r. ponad 250 osób wzięło rano udział w 7-kilometrowym "Wyścigu Pokoju" w Tel Awiwie i Jaffie. Ta sportowa inicjatywa miała na celu poprawę współistnienia Żydów i Arabów obok siebie w Izraelu. Po zakończeniu wyścigu uczestnikom zapewniono specjalne śniadanie w stylu izraelsko-arabskim, muzykę na żywo i zimne piwo.
    28 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia ogłosiło, że od 1 czerwca osoby wjeżdżające i wyjeżdżające z Izraela będą musiały zapłacić za swoje testy na koronawirusa. Osoby wjeżdżające do kraju mają możliwość zarezerwowania testu z wyprzedzeniem, w takim przypadku będzie to kosztować 80 szekli. Osoby, które nie dokonają rezerwacji z wyprzedzeniem, zapłacą 100 szekli za ten sam test. Przedłużono do 13 czerwca restrykcje dla Izraelczyków podróżujących do i "czerwonych" krajów - Ukraina, Etiopia, Brazylia, RPA, Indie, Meksyk, Turcja, Rosja i Argentyna.

28 maja 2021 r. popołudniem Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy osiedlu żydowskim Nofim w zachodniej części Samarii. Podpalono okoliczne pola, doprowadzając do pożaru farmy Karnei Re'em. Spłonęło kilka zabudowań gospodarczych. Straż pożarna miała trudności z dojechaniem, ponieważ drogi zostały zablokowane przez demonstrantów.
    28 maja 2021 r. kilkuset Palestyńczyków zgromadziło się popołudniem w pobliżu Nablusu w środkowej części Samarii, aby zaprotestować przeciwko żydowskim osiedlom. Część demonstrantów podpaliła opony i zaczęła rzucać kamieniami w izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W trakcie starć zginął 1 Palestyńczyk.
    28 maja 2021 r. delegacja wysokich oficerów egipskiego wywiadu odwiedziła Strefę Gazy, przekazując przywódcom Hamasu wiadomość z Egiptu, że negocjacje w sprawie utrzymania zawieszenia broni z Izraelem muszą obejmować porozumienie o wymianie więźniów. Ze swojej strony Hamas nalegał na oddzielenie tej kwestii od rozejmu.

28 maja 2021 r. kanadyjski premier Justin Trudeau ogłosił, że Kanada przekaże 25 mln dolarów palestyńskim cywilom w Strefie Gazy dotkniętym niedawnym konfliktem między Izraelem a Hamasem. Trudeau powiedział, że fundusze trafią bezpośrednio do organizacji, które pomogą bezbronnym palestyńskim cywilom uporać się ze skutkami niedawnego konfliktu.

29 maja 2021 r. - Szabat.

29 maja 2021 r. przywódca Islamskiego Dżihadu Ziad al-Nahla powiedział wieczorem: "Zabójstwo któregokolwiek z naszych dowódców lub żołnierzy, gdziekolwiek by do niego doszło, doprowadzi nas do natychmiastowego ostrzelania Tel Awiwu."

29 maja 2021 r. dowódca irańskich sił Quds gen. Ismail Ghaani ostrzegł, że "Izrael zostanie wkrótce zniszczony, a Palestyńczycy odzyskają całą swoją ziemię ziemię. Zalecamy Izraelczykom odkupienie domów, które sprzedali w Europie, Ameryce i innych krajach, zanim one zdrożeją".

30 maja 2021 r. szef egipskiego wywiadu gen. Abbas Kamel udał się do Izraela, aby spotkać się z premierem Benjaminem Netanjahu, a następnie z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem i przedstawicielami Hamasu.
    30 maja 2021 r. minister bezpieczeństwa publicznego Amir Ohana poinformował, że trwają prace nad nowym planem działania w celu zwalczania przemocy między Żydami i Arabami w mieszanych miastach Izraela. Program obejmuje zatrudnienie w ciągu trzech lat około 5 tys. nowych funkcjonariuszy policji, z czego 300 ma zostać zwerbowanych natychmiast do pomocy lokalnym władzom. Do pomocy policji skierowanych zostanie pięć rezerwowych jednostek policji granicznej, które zostaną rozmieszczone w miastach mieszanych. Agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet udzieli wsparcia w postaci wyszukiwania podejrzanych na platformach mediów społecznościowych. Ministerstwo stwierdziło, że program jest czymś, co musi nastąpić, aby można było uporać się z zamieszkami, które miały miejsce w ostatnich tygodniach.
    30 maja 2021 r. lider partii politycznych Nowej Prawicy i Jaminy, Naftali Bennett, ogłosił popołudniem sformowanie koalicji rządowej z liderem partii Jesz Atid, Jairem Lapidem. Bennett będzie pierwszym premierem do września 2023 r., po czym Lapid przejmie urząd premiera do końca kadencji w listopadzie 2025 r. Ostateczne umowy koalicyjne zostaną podpisane w poniedziałek i przesłane do Knesetu w celu przegłosowania wotum zaufania. Już od dzisiaj Naftali Bennett otrzymał zwiększoną ochronę osobistą.
    30 maja 2021 r. przywódca partii politycznej Jamina, Naftali Bennett, ogłosił wieczorem, że będzie z Jairem Lapidem pracował nad utworzeniem rządu jedności narodowej. "Przez ostatnie dwa i pół roku państwo Izrael pogrążało się w gorączce. Jedne wybory po drugich - przez cztery cykle wyborcze obserwowaliśmy, jak nasz kraj sam sobie szkodzi, osłabia się i zmniejsza swoją zdolność do funkcjonowania. Ministrowie w rządzie kłócą się, ale nic nie potrafią zrobić. W Lod i Akko dochodzi do zamieszek, a synagogi są podpalane, co jest śmiertelnym zaniedbaniem, nie wspominając o odpowiedzialności za katastrofę w Meron. I za każdym razem, zamiast zajmować się ważnymi sprawami, naprawiać i przewodzić, standardową reakcją rządu było zrzucanie winy na innych, oraz zachęcanie do nienawiści i napięć między różnymi grupami ludzi, w celu zatuszowania własnych błędów. Dwa tysiące lat temu było tutaj państwo żydowskie, które upadło z powodu wewnętrznych sporów. To się więcej nie powtórzy. Nie na mojej warcie. Kryzys polityczny w Izraelu jest bezprecedensowy na skalę globalną. Moglibyśmy kontynuować z piątymi, szóstymi, a nawet z dziesiątymi wyborami, rozbierając kraj cegła po cegle, aż nasz dom zawali się na nas (...) Możemy albo utworzyć rząd, albo udać się na nowe wybory, które zniszczą prawicę."
    30 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykryto 4 nowe przypadki infekcji koronawirusa w Izraelu. W szpitalach przebywa 49 osób w ciężkim stanie, w tym 35 pod respiratorami. W całym kraju aktywnych jest 352 przypadków. Przeprowadzono 22 360 testów, uzyskując mniej niż 0,01% wyników pozytywnych. Od początku pandemii odnotowano 6411 zgonów z powodu choroby COVID-19.

    30 maja 2021 r. wieczorem palestyński terrorysta przedostał się na teren moszawu Sadeh Avraham w pobliżu Strefy Gazy i zranił nożem lokalnego koordynatora bezpieczeństwa. Inny ochroniarz postrzelił i zatrzymał napastnika. Znaleziono przy nim noże. Wstępne dochodzenie wykazało, że terrorysta przedostał się z południowej części Strefy Gazy na terytorium Izraela.

30 maja 2021 r. izraelska firma energetyczna poinformowała wieczorem, że naprawiono cztery linie energetyczne dostarczające energię elektryczną do Strefy Gazy. Linie zostały uszkodzone przez palestyński ostrzał rakietowy. Według zapowiedzi, energia elektryczna będzie teraz dostarczana do Strefy Gazy przez 6 godzin, po których będzie następować 12-godzinna przerwa, i tak dalej.

30 maja 2021 r. minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi udał się rano do Egiptu, gdzie spotka się ze swoim egipskim odpowiednikiem Sameh Szoukry. Celem podróży było zacieśnienie więzi izraelsko-egipskich i omówienie zawieszenia broni z Hamasem. Jest to pierwsza wizyta izraelskiego ministra spraw zagranicznych w Egipcie od 13 lat.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Aktualności z Izraela


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2021 by Gedeon