OPERACJA  "ŻELAZNE MIECZE"



  -  HISTORIA
  - Operacja "Wyciągnięte Ramię"
 - lipiec-sierpień 2024 r.
  - Operacja "Letnie Obozy"


      - Atak terrorystyczny
                 7 października 2023 roku





 

22 lipca 2024 r. w nocy w rejonie Morza Martwego było odczuwalne trzęsienie ziemi o sile 3,7 stopnia w skali Richtera. Wstrząsy były odczuwalne w Jerozolimie, Beer Szewie, Dimonie i Ejlacie. Nie odnotowano żadnych szkód.
    22 lipca 2024 r. rano terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przed bramą wjazdową do moszawu Netiv HaAsara, na północ od Strefy Gazy. Terrorysta krzyczał, że "Siły Obronne Izraela zabijają cywilów w Gazie". Żołnierze szybko zareagowali i zastrzelili napastnika. Nikt więcej nie odniósł obrażeń. Służby ratownicze udzieliły pomocy medycznej 61-letniej kobiecie, która cierpi na stany lękowe. Po identyfikacji okazało się, że terrorysta był muzułmanin z kanadyjskim paszportem, który wczoraj wjechał do Izraela jako turysta.
    22 lipca 2024 r. rzecznik armii gen. Daniel Hagari powiedział rano: "W związku z licznymi aktami terroryzmu i ostrzałem rakietowym państwa Izrael ze wschodniej części strefy humanitarnej Mawassi, musimy ogłosić, że przebywanie w tej przestrzeni stało się niebezpieczne. Dlatego granice tego obszaru zostaną dostosowana. Korekta wynika z dokładnych informacji wywiadowczych, według których organizacja terrorystyczna Hamas zlokalizowała infrastrukturę terrorystyczną na obszarze określanym jako przestrzeń humanitarna. Wczesne ostrzeżenie przeprowadzamy w celu zmniejszenia szkód wyrządzonych ludności cywilnej i wzywamy ją do trzymania się z dala od strefy walk. Siły Obronne Izraela będą zdecydowanie działać przeciwko organizacjom terrorystycznym i dlatego wzywają pozostałą ludność we wschodnich dzielnicach Khan Jounis, aby tymczasowo ewakuowała się do przystosowanej przestrzeni humanitarnej w Mawassi. Ewakuację ogłaszamy za pomocą wiadomości SMS, nagranych wiadomości głosowych, rozmów telefonicznych i ogłoszeń w mediach arabskich. Siły Obronne Izraela będą w dalszym ciągu działać przeciwko organizacji terrorystycznej Hamas, która wykorzystuje mieszkańców Gazy jako żywe tarcze dla swoich działań terrorystycznych."
    22 lipca 2024 r. Siły Obronne Izraela rozpoczęły wyciągać z magazynów i montaż kilku lufowych zestawów obrony przeciwlotniczej, w tym wycofane w 2006 r. z czynnej służby systemy M163 Vulcan. Oczekuje się, że systemy te zostaną rozmieszczone wokół wrażliwych obiektów na północy kraju i będą wspierać obronę przed atakami szturmowych dronów Hezbollahu.
    22 lipca 2024 r. Kneset zatwierdził w pierwszym czytaniu trzy projekty ustaw mające na celu usunięcie agencji UNRWA z Izraela. Pierwszy projekt ustawy, która zakazuje tej agencji działalności na terytorium Izraela, został przyjęty stosunkiem głosów 58 do 9. Druga ustawa, której celem jest pozbawienie personelu UNRWA prawnych immunitetów i przywilejów przysługujących personelowi ONZ w Izraelu, została przyjęta stosunkiem głosów 63-9. Trzecia ustawa, która miałaby uznać UNRWA za organizację terrorystyczną i zobowiązać Izrael do zerwania z nią kontaktów, została przyjęta większością 50-10. Wszystkie trzy projekty ustaw zostaną teraz odesłane do parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony, gdzie odbędzie się drugie i trzecie czytanie niezbędne do wejścia ustaw w życie.
    22 lipca 2024 r. dyrektor wykonawczy Instytutu Polityki i Strategii gen. (rez.) Amos Gilad powiedział: "Musimy natychmiast sprowadzić zakładników do domu. Jest to nasz najwyższy priorytet. Nie będzie zwycięstwa bez ich powrotu. Media ujawnią, kto zawiódł, i nie zostanie im to wybaczone. Gaza stanie się podobna do Judei i Samarii. Uderzamy w Hamas i niszczyliśmy całe ich formacje wojskowe. Gdyby premier powiedział Sinwarowi, żeby uwolnił maksymalną liczbę zakładników, ale później on i tak umrze, to oczywiście by się na to nie zgodził. Hamas jest zaprzysiężonym wrogiem, który przysiągł zniszczyć Izraelczyków. Dla nich to religia. Ale największym wrogiem, który nas czeka, jest Iran, który stał się państwem progowym w zakresie broni nuklearnej. Rozwiązaniem jest osiągnięcie porozumienia, wzmocnienie się i wyciągnięcie wniosków z tego konfliktu lub kontynuowanie wykrwawiania się. Jeśli osiągniemy porozumienie, to czy siły Radwan nie będą dalej na naszej granicy? Są alternatywy i musimy je rozważyć. Stanowisko polityczne mówi, że nie możemy zaprowadzić porządku na północy, jeśli najpierw nie będzie porządku na południu. I za każdym razem, gdy uderzymy w ważny cel w Libanie, oni zwiększają swoje wysiłki. W ten sposób sytuacja będzie się tylko pogarszać. Musimy rozważyć, jakie są korzyści i jakie są nasze alternatywy. Jeśli przygotowujemy szeroki atak w Libanie, to dobrze, że ich eliminujemy. Jeśli nie, eliminacja jest celem, a nie środkiem do osiągnięcia celu."
    22 lipca 2024 r. w południe terroryści dwukrotnie wystrzelili rakiety ze Strefy Gazy. Rakiety spadły w otwartym terenie nie powodując żadnych szkód.
    22 lipca 2024 r. popołudniem wybuchł groźny pożar pomiędzy kibucem Tel Katzir nad jeziorem Kinnaret a kibucem Mevo Hema na Wzgórzach Golan. Z ogniem walczy 6 zastępów strażackich i 6 samolotów gaśniczych.
    22 lipca 2024 r. premier Benjamin Netanjahu przed wejściem na pokład samolotu udającego się z wizytą do Stanów Zjednoczonych powiedział: "Wyruszam w podróż w czasie, gdy Izrael walczy na 7 frontach, a w Waszyngtonie panuje niestabilność polityczna, i powiem Kongresowi, że niezależnie od tego, kto zostanie wybrany, Izrael jest krajem, który jest najważniejszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie. Spotkam się z Bidenem i będzie to okazja, aby podziękować mu za pomoc Izraelowi w czasie wojny, oraz podczas jego pracy jako senatora. Będziemy współpracować na rzecz uwolnienia naszych zakładników, zwycięstwa nad Hamasem, odparcia agresji ze strony osi zła Iranu oraz powrotu mieszkańców północy i południa do swoich domów."

22 lipca 2024 r. izraelskie siły działające w północnej części Strefy Gazy zabezpieczały przygraniczną strefę buforową. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar z moździerzy. Hamas i Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny ostrzelały z moździerzy izraelskie siły na północny wschód od obozu uchodźców al-Bureij. Siły izraelskie rozpoczęły operację w mieście Khan Jounis. Wiadomo, że kolumny zmechanizowane przejechały przez miasto Abasan al-Kabira i dotarły do miasta Bani Suheila. Doszło do starć z terrorystami. Siły powietrzne i artyleria uderzyły w ponad 30 celów terrorystycznych w obszarze miasta Khan Jounis, z którego ewakuuje się ludność cywilna. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. Terroryści podjęli próbę przejęcia kontroli nad korytarzem humanitarnym w tym mieście, zmuszając izraelskie siły do interwencji. W obozie uchodźców Tal al-Sultan doszło do starć z terrorystami, którzy zdetonowali zaminowany podziemny tunel i przeprowadzili wielowarstwowy atak. Izraelscy żołnierze otrzymali wsparcie sił powietrznych. W dzielnicy Brazil zniszczono sieć podziemnych tuneli, która miała kilka poziomów.
    22 lipca 2024 r. agencja UNRWA poinformowała, że zgodnie z izraelskimi wytycznymi tysiące cywilów opuszcza Khan Jounis i udaje się do wyznaczonych bezpiecznych obszarów w Strefie Gazy. Winę za trudną sytuację ludności cywilnej ponosi Hamas.
    22 lipca 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 4 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego.

22 lipca 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 6 ataków na Izrael. Odparto wielowarstwowy atak 7 szturmowych dronów na Wzgórza Golan. Ocenia się, że liczba ataków z użyciem dronów podwoiła się, a Izrael musi używać samolotów do walki z tym zagrożeniem. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    22 lipca 2024 r. premier Benjamin Netanjahu po wylądowaniu w Stanach Zjednoczonych spotkał się z rodzinami uprowadzonych Izraelczyków. Premier powiedział: "Potencjalne porozumienie w sprawie uwolnienia zakładników jest bliskie zawarcia ze względu na silną presję militarną, jaką Izrael wywiera na Hamas. To dobry znak, a drugim dobrym znakiem jest to, że widzimy również, że duch wroga zaczyna się załamywać. Widzimy pewną zmianę i myślę, że ta zmiana będzie się pogłębiać. Mówię, że to będzie proces - niestety nie wszystko naraz, będą etapy, ale wierzę, że możemy posunąć porozumienie do przodu i utrzymać środki nacisku, które mogą doprowadzić do uwolnienia pozostałych. W żadnym wypadku nie zamierzam rezygnować ze zwycięstwa nad Hamasem. Jeśli odpuścimy, będziemy w niebezpieczeństwie ze strony wszystkich złych osi Iranu." W spotkaniu wzięło udział 23 członków rodzin zakładników - 12 z nich to krewni obywateli amerykańskich przetrzymywanych przez Hamas. Była także uwolniona zakładniczka Noa Argamani i jej ojciec Jaakov, a także dwaj żołnierze, którzy walczyli w Strefie Gazy.
    22 lipca 2024 r. francuski minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin ogłosił, że zostaną zwiększone środki bezpieczeństwa izraelskiej delegacji sportowej na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Izraelska delegacja liczy 88 sportowców. Będzie ona chroniona 24 godziny na dobę przez francuską policję. Darmanin powiedział: "Decyzja została podjęta, ponieważ wiemy, że od igrzysk w Monachium izraelscy sportowcy wielokrotnie byli celem ataków, szczególnie w ostatnim czasie."

23 lipca 2024 r. minister edukacji Joav Kish powiedział: "Niestety, rok szkolny na północy rozpocznie się w tym roku w układzie tylnym. Jest to konsekwencja zawiłości związanych z bezpieczeństwem w regionie. Ta niefortunna decyzja została nam narzucona i przyjmujemy ją z ciężkim sercem. Jeszcze raz wzywam premiera i szefów służb bezpieczeństwa do natychmiastowych i zdecydowanych działań przeciwko państwu Libanowi - nie ma ucieczki od decyzji o rozpoczęciu totalnej wojny przeciwko Libanowi w celu przywrócenia pokoju i stabilności mieszkańcom północy oraz dla przyszłości państwa Izrael."
    23 lipca 2024 r. minister spraw zagranicznych Israel Katz skrytykował umiarkowaną palestyńską partię Fatah za podpisanie deklaracji o "jedności narodowej" z Hamasem. "Hamas i Fatah podpisały w Chinach porozumienie o wspólnej kontroli Gazy po wojnie. Zamiast odrzucić terroryzm, Mahmud Abbas obejmuje morderców i gwałcicieli z Hamasu, ujawniając swoje prawdziwe oblicze. W rzeczywistości tak się nie stanie, ponieważ rządy Hamasu zostaną zmiażdżone, a Abbas będzie obserwował Gazę z daleka. Bezpieczeństwo Izraela pozostanie wyłącznie w rękach Izraela."
    23 lipca 2024 r. kontroler państwa Mathenjahu Engelman wskazał na szereg uchybień w przeciwdziałaniu incydentów terrorystycznych na drogach w Judei i Samarii. Audytor stwierdził, że pomimo wzmocnienia sił na terytoriach, nie zdołano wypełnić wszystkich postawionych zadań w sposób spójny i systematyczny. Brygady terytorialne zdołały wypełnić tylko około 45% zadań operacyjnych - nie zdołano utworzyć wszystkie zaplanowane punkty obserwacyjne, nie rozmieszczono wszystkie patrole w terenie, nie zrealizowano także planów odnośnie rozmieszczenia tymczasowych blokad na drogach i zabezpieczeń przystanków autobusowych. Większość sprawców, którzy dopuścili się ataków terrorystycznych w latach 2019-2023, pochodziła z miast Dżenin (145 sprawców), Nablus (104 sprawców) i Ramallah (72 sprawców). Pomimo to nie wystawiono punktów kontrolnych przy wjazdach do tych miast. Kontrola wykazała również, że na terytoriach izraelska policja nie zapewnia obywatelom szybkiej i skutecznej reakcji, a centra ratunkowe mają większe zaufanie społeczeństwa w przypadku incydentów niż policja. Odnotowano także duże opóźnienia w budowie obwodnic omijających niebezpieczne obszary. Audytor zwrócił także uwagę, że 89% pożarów nie była badana pod względem ustalenia przyczyn i znalezienia sprawców podpaleń.
    23 lipca 2024 r. przewodniczący partii Ra'am, Mansor Abbas odbył spotkanie z przewodniczącym partii Ta'al, Ahmedem Tibim. Rozmawiali o możliwości zjednoczenia obu arabskich partii w celu wystawienia w następnych wyborach wspólnej arabskiej listy. Dzięki takiemu posunięciu w wyborach w 2020 r. partie arabskie zdobyły rekordową liczbę 15 mandatów w Knesecie. Politycy otwarcie przyznali, że "celem jest zapobieżenie utworzeniu kolejnego rządu pod przywództwem Netanjahu w następnych wyborach".
    23 lipca 2024 r. Izrael wydał zezwolenie, aby chorzy i ranni cywilni mieszkańcy Strefy Gazy mogli opuścić strefę i polecieć do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w celu uzyskania tam leczenia. Według Stowarzyszenia Lekarzy na rzecz Praw Człowieka, arabscy cywile, których wnioski zostaną zatwierdzone, polecą do Emiratów z lotniska Ramon pod Ejlatem. Oczekuje się, że już w przyszłym tygodniu z lotniska Ramon wystartuje pierwszy samolot z około 250 pacjantami.
    23 lipca 2024 r. biuro bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie dla Izraelczyków udających się na Igrzyska Olimpijskie we Francji (w dniach 26 lipca - 11 sierpnia) oraz Igrzyska Paraolimpijskie we Francji (w dniach 28 sierpnia - 8 września). Zwrócono uwagę, że oba te międzynarodowe wydarzenia znajdują się w centrum zainteresowań organizacji terrorystycznych, takich jak ISIS, które otwarcie wzywają do atakowania Żydów i celów izraelskich. "Francuskie siły bezpieczeństwa przygotowują się do zapewnienia bezpieczeństwa igrzysk olimpijskich i uczestniczącej w nich publiczności. Francja, podobnie jak inne kraje w Europie i na świecie, znajduje się pod ostrzeżeniem podróżnym stopnia 2 (zagrożenie okazjonalne). Zaleca się zachowanie wzmożonych środków ostrożności podczas wizyty w tym kraju."

23 lipca 2024 r. w nocy izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły dużą operację antyterrorystyczną w Tulkarem, w zachodniej części Samarii. W trakcie działań izraelski dron przeprowadził atak na grupę terrorystów w obozie uchodźców w Tulkarem. Wyeliminowano lokalnego dowódcę Hamasu, Ashraf Nafe. Doszło do starć z terrorystami, a wojskowy buldożer został uszkodzony przez wybuch improwizowanego ładunku wybuchowego. Nikt nie odniósł obrażeń. W starciach wyeliminowano terrorystkę, która była przebrana za ratownika medycznego i strzelała do żołnierzy.
    23 lipca 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy ograniczyły działania do zabezpieczania przygranicznej strefy buforowej wzdłuż granicy. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar z moździerzy. Terroryści wystrzelili także kilka rakiet z obozu uchodźców al-Maghazi, które w wyniku nieudanego startu spadły na obóz uchodźców Nuseirat, trafiając w tamtejszą szkołę. Zginęło około 20 Palestyńczyków. Siły izraelskie rozszerzyły oczyszczanie wschodnich przedmieść Khan Jounis na sąsiednie miejscowości Qarara, Bani Suheila i Hamad. Działania w tym obszarze prowadzą 7 Brygada Pancerna, 35 Brygada Spadochroniarzy i 89 Brygada Komandosów. Doszło do starć z terrorystami, ale źródła wojskowe twierdzą, że nie napotkano na "znaczący opór". W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. Terroryści ostrzelali z moździerzy izraelskich żołnierzy w obozie uchodźców Tal al-Sultan.
    23 lipca 2024 r. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła, że istnieje duże ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa polio w Strefie Gazy i poza jej granicami ze względu na fatalną sytuację sanitarną i zdrowotną w tej ogarniętej wojną enklawie. Szef zespołu ds. sytuacji nadzwyczajnych w zakresie zdrowia publicznego WHO, Ajadil Saparbekow powiedział: "W Strefie Gazy istnieje duże ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa polio z powodu bardzo trudnej sytuacji z dostępem do wody i urządzeń sanitarnych. W szczytowym momencie może to mieć również zasięg ponadgraniczny." Saparbekow powiedział, że jutro pracownicy WHO i UNICEF mają przybyć do Gazy, aby pobrać próbki kału ludzkiego, w ramach badań oceny ryzyka związanego z odkryciem wirusa. Ocena sytuacji zostanie ukończona do końca tygodnia, co pozwoli urzędnikom służby zdrowia wydać zalecenia, "w tym dotyczące konieczności przeprowadzenia masowej kampanii szczepień, a także tego, jaki rodzaj szczepionki powinien zostać użyty i jaka grupa wiekowa populacji będzie musiała zostać zaszczepiona".
    23 lipca 2024 r. popołudniem terroryści zdetonowali podłożony przy murze bezpieczeństwa improwizowany ładunek wybuchowy. Do wybuchu doszło, gdy 2 izraelskich żołnierzy zbliżyło się, by sprawdzić podejrzany przedmiot. Obaj zostali lekko ranni i ewakuowano ich do szpitala. Do zdarzenia doszło w pobliżu kibucu Meiraw na Wzgórzach Gilboa, na północy kraju.
    23 lipca 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 9 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także trzy przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych. Ocenia się, że izraelskie operacje bezpieczeństwa tak szybko zatrzymują lub eliminują dowódców organizacji terrorystycznych, że te są zmuszone awansować na stanowiska dowódcze coraz młodsze i niedoświadczone osoby. W Ramallah, Nablusie i Dżeninie miały miejsce demonstracje poparcia dla palestyńskich więźniów.

23 lipca 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 10 ataków na Izrael. Hezbollah wyraźnie rozszerzył listę atakowanych celów, jednak pod najcięższym ostrzałem pozostaje rejon Metulli i miasta Kiryat Szmona. W rejonie góry Har Dov ranny został izraelski żołnierz. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    23 lipca 2024 r. w Chinach odbyło się spotkanie 14 frakcji palestyńskich. Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi ogłosił, że frakcje palestyńskie zgodziły się na utworzenie rządu pojednania, który miałby rządzić Strefą Gazy po wojnie. Rząd jedności narodowej będzie zarządzał sprawami Palestyńczyków w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu, nadzorował odbudowę i przygotowywał wybory. Dodatkowo Hamas i Fatah podpisały oświadczenie dotyczące "zakończenie podziału i wzmocnienia jedności Palestyny", którą nazwano Deklaracją Pekińską. Wysoki urzędnik Hamasu, Musa Abu Marzouk powiedział w przemówieniu wygłoszonym podczas ceremonii podpisania porozumienia, że jego organizacja dołoży wszelkich starań, "aby położyć kres izraelskiej agresji".
    23 lipca 2024 r. Izrael, Stany Zjednoczone i Zjednoczone Emiraty Arabskie odbyły tajne spotkanie w celu wypracowania wizji zarządzania Strefą Gazy po wojnie. Pierwsze takie spotkanie miało odbyć się 18 lipca. Zjednoczone Emiraty Arabskie wyraziły zgodę, by wysłać siły zbrojne w celu wsparcia międzynarodowej misji "stabilizacyjnej" w strefie Gazy, ale pod warunkiem, że zostaną zaproszone przez Autonomię Palestyńską, a Stany Zjednoczone będą odgrywać wiodącą rolę w powojennej Strefie Gazy. Część planu obejmuje zreformowanie Autonomii Palestyńskiej, aby nowy palestyński rząd zarządzał Strefą Gazy. Plan ten spełnia wymogi Izraela, aby po wojnie Hamas nie kontrolował sytuacji w strefie, a międzynarodowe siły zbrojne odpowiadały za bezpieczeństwo w Gazie. Siły te byłyby w stanie stłumić resztki Hamasu, nie pozwalając na odbudowę ich zdolności wojskowych. Plan ten stoi w opozycji do planu Chin i Deklaracji Pekińskiej, która pozostawiłaby w rękach Hamasu bardzo dużą swobodę i wpływy.
    23 lipca 2024 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Waszyngtonie z przedstawicielami społeczności ewangelickich i protestanckich, które wspierają Izrael. Później odbył spotkanie z około 45 przywódcami społeczności i organizacji żydowskich w Stanach Zjednoczonych. Netanjahu odniósł się do negocjacji w sprawie uwolnienia uprowadzonych i powiedział, że "następuje zmiana i może nastąpić jeszcze większa zmiana". Według niego: "Kluczem do osiągnięcia dobrego porozumienia jest większa presja. Hamasu nie można pozostawiać w Gazie, a takie jest żądanie Hamasu - abyśmy opuścili Gazę. Odłożyłem na bok całą politykę i jestem zaangażowany w uwolnienie wszystkich uprowadzonych."
    23 lipca 2024 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu potępił kampanię medialną prowadzoną przeciwko Noa Argamani, mówiąc, że jest "zszokowany kampanią skierowaną przeciwko Noa Argamani". Argamani , która 8 czerwca została uwolniona z niewoli Hamasu wraz z trzema innymi zakładnikami, udała się do Stanów Zjednoczonych wraz z rodzinami innych zakładników, aby towarzyszyć premierowi podczas jego wizyty w Kongresie USA. Jednak niektórzy ją za to krytykują, w tym Danny Elgarat, którego brat Itzhak wciąż jest w niewoli, który powiedział, że podróż Argamani uczyniła ją "przeszkodą w osiągnięciu porozumienia". W odpowiedzi Netanjahu powiedział: "Noa przeszła przez mękę niewoli Hamasu, pragnęła wrócić do matki przed jej śmiercią i udało jej się ją zobaczyć. To również nie było łatwe doświadczenie. Teraz, gdy wróciła i staje razem z premierem Izraela i oficjalną delegacją państwa Izrael na bardzo ważnym przemówieniu przed obiema izbami Kongresu w Stanach Zjednoczonych, pojawia się kampania przeciwko niej? Mówią jej: Szkoda, że wydostałaś się z niewoli. Czy to szaleństwo nie ma granic? Jest granica tego - to jest granica. Dość!

24 lipca 2024 r. rodziny uprowadzonych i pomordowanych w ataku terrorystycznym 7 października, wystosowały list do przewodniczącego Knesetu Amira Ohany oraz liderów partii politycznych z prośbą o przyśpieszenie procesu legislacyjnego, aby w rocznicę ataku 7 października biura UNRWA w Izraelu były już zamknięte. W tym tygodniu trzy ustawy dotyczące tej sprawy przeszły pierwsze czytanie w parlamencie.
    24 lipca 2024 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że na oddziale intensywnej terapii w szpitalu w Safedzie przebywa 10-letnie dziecko cierpiące na zapalenie mózgu. Badania potwierdziły, że dziecko zaraziło się amebą Naegleria fowleri, która wywołuje zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Na początku lipca z tego samego powodu zmarł 25-letni mężczyzna. Ameba Naegleria fowleri żyje w ciepłej słodkiej wodzie, takiej jak jeziora, rzeki i gorące źródła. Jest powszechnie nazywana "amebą zjadającą mózg" ze względu na infekcję mózgu, którą może wywołać, jeśli woda zawierająca amebę dostanie się do nosa. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób chłopiec zaraził się chorobą. Śmiertelność w wyniku zapalenia mózgu wywołanej przez tę amebę jest niezwykle wysoka.
    24 lipca 2024 r. na północy kraju tygodniowe ćwiczenia ukończyła 228 Rezerwowa Brygada Piechoty "Alon". W ramach ćwiczeń żołnierze uczyli się sposobów poruszania oraz walki w trudnych górskim terenie. Scenariusz przewidywał misję bojową w południowym Libanie.
    24 lipca 2024 r. wysocy dowódcy Sił Obronnych Izraela powiedzieli, że trwają przygotowania do rozmieszczenia wzdłuż granicy Strefy Gazy z Egiptem podziemnych czujników wykrywających podziemne tunele. Ich montaż zajmie do dwóch miesięcy. Jest to unikalna izraelska technologia, która obniża koszty strzeżenia granicy. System czujników będzie kosztować 50 mln dolarów i zostanie sfinansowany przez Stany Zjednoczone. Jest to niższy koszt niż budowa podziemnej betonowej bariery, co zajęłoby około dwóch lat. Informacje z systemu czujników będą spływać do Izraela.

24 lipca 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. W obozie uchodźców Qalandiya wyburzono dom terrorysty Muhammada Manasary, który 29 lutego b.r. przeprowadził atak na stacji benzynowej zabijając dwie osoby. Podczas tych działań doszło do arabskich zamieszek, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. W mieście Tubas zatrzymano 2 poszukiwane osoby. W trakcie działań otworzono ogień do uzbrojonego mężczyzny. Zabity okazał się funkcjonariuszem palestyńskich sił bezpieczeństwa. Okoliczności zdarzenia są wyjaśniane. W starciach ranny został izraelski żołnierz.
    24 lipca 2024 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w trakcie operacji wojskowej w Strefie Gazy odzyskano pięć ciał zamordowanych uprowadzonych 7 października Izraelczyków. Odzyskano ciała: Maya Goren, Ravid Katz, Oren Goldin, Tomer Ahima i Kiril Brodski.
    24 lipca 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy ograniczyły działania do zabezpieczania przygranicznej strefy buforowej. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar z moździerzy. W otoczeniu miasta Khan Jounis kontynuowano operację oczyszczania, w trakcie której doszło do kilku starć z terrorystami. Zlokalizowano podziemny tunel. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. W obozie uchodźców Tal al-Sultan doszło do starć z terrorystami, a w obozie uchodźców Shaboura zlokalizowano szyb podziemnego tunelu. W obozie uchodźców Jabna terroryści wysadzili zaminowany budynek.
    24 lipca 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 8 starć z izraelską policją graniczną.

24 lipca 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 3 ataki na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    24 lipca 2024 r. francuskie służby przez godzinę czasu przetrzymały prezydenta Icchaka Herzoga na pokładzie samolotu, nie pozwalając mu wysiąść na lotnisku w Paryżu. Przyczyną były względy bezpieczeństwa, ponieważ na dachu jednego z budynków dostrzeżono podejrzaną osobę. Prezydent przyleciał do Paryża na uroczystość otwarcia Igrzysk Olimpijskich.
    24 lipca 2024 r. prezydent Isaac Herzog uczestniczył w uroczystości otwarcia izraelskiego pawilonu w wiosce olimpijskiej w Paryżu. "Izraelscy sportowcy, którzy są tu z nami, okazali prawdziwe poświęcenie. Stawili czoła wyzwaniom fizycznym i emocjonalnym, pokonując je - i z dumą reprezentują Izrael na arenie światowej."

    24 lipca 2024 r. reprezentacja piłkarska Izraela rozegrała mecz z Mali podczas Igrzysk Olimpijskich we Francji. Kibice głośno wygwizdali hymn Izraela, a później wygwizdywano izraelskich piłkarzy za każdym razem, gdy dotykali piłkę. Mecz zakończył się remisem 1:1.
    24 lipca 2024 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu przemawiał przed Kongresem USA: "Dziękuję Kongresowi za umożliwienie mi po raz czwarty odwiedzenia tej wielkiej cytadeli demokracji. Trwa starcie barbarzyństwa z cywilizacją. Jest to walka między gloryfikacją śmierci a tymi, którzy cenią życie. Ameryka i Izrael muszą stać razem, ponieważ kiedy stoimy razem, dzieje się coś bardzo prostego - my wygrywamy, a oni przegrywają. Przyszedłem zapewnić was, moi przyjaciele, o jednej rzeczy: My wygramy! ... Chcę podziękować prezydentowi Bidenowi za jego szczere wsparcie dla Izraela. Słusznie nazwał Hamas czystym złem. Przyjechał do Izraela, aby nas odwiedzić w naszej najciemniejszej godzinie, która nigdy nie zostanie zapomniana. Znam Bidena od 40 lat. Chcę mu podziękować za jego przyjaźń ... Pokonanie naszych wrogów wymaga odwagi i jasności, co obejmuje umiejętność rozróżniania między dobrem a złem. Są anty-syjonistyczni Żydzi, którzy stoją po stronie Hamasu, po stronie zła. Ci protestujący stoją po ich stronie. Powinni się wstydzić. Oni nie rozróżniają między terrorystami a cywilami. Niedawno dowiedzieliśmy się, że Iran finansuje antyizraelskie protesty ... Prokurator Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości haniebnie oskarżył Izrael o celowe głodzenie mieszkańców Gazy. To oczywiście bzdura. Jeśli w Gazie są Palestyńczycy, którzy nie otrzymują wystarczającej ilości jedzenia, to nie dlatego, że Izrael blokuje pomoc - to dlatego, że Hamas ją kradnie ... Izrael zrobił więcej niż ktokolwiek inny, aby zapobiec ofiarom cywilnym w tej wojnie - nawet więcej niż wymaga prawo międzynarodowe. Wojna w Gazie ma jeden z najniższych współczynników ofiar cywilnych do żołnierzy w historii wojen miejskich ... Kiedy walczymy z Hamasem, Hezbollahem i Houthi, walczymy z Iranem. Kiedy walczymy z Iranem, walczymy z największym wrogiem Ameryki. Nie tylko chronimy siebie. Chronimy was! Jeśli z tego przemówienia zapamiętacie jedną rzecz, to zapamiętajcie, że nasi wrogowie są waszymi wrogami, nasza walka jest waszą walką, a nasze zwycięstwo jest waszym zwycięstwem. To zwycięstwo jest w zasięgu wzroku. Klęska Hamasu będzie druzgocącym ciosem dla Iranu ... Wojna w Gazie może zakończyć się jutro, jeśli Hamas złoży broń i uwolni wszystkich zakładników. Ale jeśli tego nie zrobią, Izrael będzie walczył, dopóki cały potencjał militarny Hamasu nie zostanie zniszczony. Gazą powinni rządzić Palestyńczycy, którzy nie chcą zniszczyć Izraela. To nie jest zbyt wygórowane żądanie. Nowego pokolenia Palestyńczyków nie należy uczyć nienawiści do Żydów, ale życia obok nas ... Nowy sojusz, który sobie wyobrażam, może być rozszerzeniem Porozumień Abrahama - które popierali zarówno Republikanie, jak i Demokraci. Mam nową nazwę dla tego sojuszu: Sojusz Abrahama. Chcę podziękować Trumpowi za jego wysiłki w ramach Porozumień Abrahama. Chcę podziękować Trumpowi za uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesienie tam ambasady Stanów Zjednoczonych, a także za naszą suwerenność nad Wzgórzami Golan. Jerozolima - nasza wieczna stolica - nigdy więcej nie zostanie podzielona. Izrael zawsze pozostanie sojusznikiem Ameryki, na dobre i na złe, w dobrych i złych czasach. Izrael zawsze będzie waszym przyjacielem i wiernym partnerem. Dziękuję za to, że staliście z Izraelem w godzinie jego potrzeby. Razem zapewnimy przyszłość obu naszym narodom. Niech Bóg błogosławi Izrael, niech Bóg błogosławi Amerykę i niech Bóg błogosławi sojusz między naszymi dwoma narodami."

25 lipca 2024 r. minister spraw zagranicznych Israel Katz wysłał list do swojego francuskiego odpowiednika Stéphane’a Séjourné’a, ostrzegając go przed wspieranym przez Iran spiskiem mającym na celu atak na izraelską delegację sportowców na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 r. "Są tacy, którzy starają się podważyć uroczysty charakter tego radosnego wydarzenia. Posiadamy informacje dotyczące potencjalnego zagrożenia ze strony irańskich terrorystów i innych organizacji terrorystycznych, które zamierzają przeprowadzić ataki na członków delegacji izraelskiej i izraelskich turystów podczas igrzysk olimpijskich. Jesteśmy wdzięczni francuskim władzom za bezprecedensowe środki bezpieczeństwa mające na celu ochronę Izraelczyków podczas Igrzysk, a także za odrzucenie przez francuski rząd wniosków o wykluczenie Izraela z Igrzysk Olimpijskich."
    25 lipca 2024 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet opublikowała zdjęcia z wczorajszej operacji przeprowadzonej w rejonie Khan Jounis w Strefie Gazy, podczas której odzyskano pięć ciał zamordowanych uprowadzonych Izraelczyków. "Trudno opisać słowami, jak czują się uczestnicy takiej operacji. Poczucie odpowiedzialności, wielkość chwili, zrozumienie wagi zadania, wszystko sprowadza się do jednego momentu, w którym zdajesz sobie sprawę, że dotarłeś we właściwe miejsce." Ciała uprowadzonych znajdowały się w podziemnym tunelu w wyznaczonej strefie humanitarnej. Z tego obszaru nakazano ewakuować się ludności cywilnej, aby bezpiecznie przeprowadzić tę operację. Tunel miał 200 metrów długości i przebiegał na głębokości około 20 metrów. Znajdowało się w nim kilka pomieszczeń, w których przetrzymywano ciała.
    25 lipca 2024 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że Centrum Medyczne Ziv w Safedzie przyjęło na oddział ratunkowy 52 dzieci i 13 dorosłych z różnymi objawami po pobycie na plaży Hoof Gai. Wszyscy są hospitalizowani z powodu obaw przed infekcją amebą żywiącą się mózgiem. Wszystkie wyniki badań były negatywne, a pacjentów wypuszczono do domów.

25 lipca 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 50 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. Rano działania rozszerzono w ramach obławy za sprawcą ataku terrorystycznego przy wiosce Nabi Elias w zachodniej Samarii.
    25 lipca 2024 r. rano terrorysta ostrzelał izraelskich żołnierzy z przejeżdżającego samochodu przy arabskiej wiosce Nabi Elias w zachodniej części Samarii. Rannych zostało 3 żołnierzy, których ewakuowano do szpitala. Żołnierze patrolowali drogę nr 55. Napastnik zbiegł, a siły bezpieczeństwa rozpoczęły obławę.
    25 lipca 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały zabezpieczanie strefy buforowej wzdłuż granicy. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar z moździerzy. W mieście Khan Jounis kontynuowano operację oczyszczania. Zniszczono około 50 obiektów infrastruktury terrorystycznej. Doszło do starć z terrorystami. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. W obozie uchodźców Jabna terroryści zdetonowali ładunki wybuchowe ukryte w dwóch podziemnych tunelach, które były penetrowane przez izraelskich żołnierzy.
    25 lipca 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 7 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego.

25 lipca 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 12 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    25 lipca 2024 r. prezydent Isaac Herzog odwiedził Włochy i w Rzymie spotkał się z włoskim prezydentem Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni. Omówiono sytuację na Bliskim Wschodzie i perspektywy uwolnienia izraelskich zakładników ze Strefy Gazy. Herzog ma wrócić do Paryża, aby jutro wziąć udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich 2024.
    25 lipca 2024 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Białym Domu z prezydentem Joe Bidenem. Premier podziękował amerykańskiemu prezydentowi za jego wieloletnie wsparcie dla Izraela, a następnie rozmowy dotyczyły problematyki Strefy Gazy i uwolnienia uprowadzonych, a także kwestii Iranu. Netanjahu napisał w księdze gości znajdującej się w Sali Roosevelta w Białym Domu: "Z głębokim uznaniem za dziesięciolecia przyjaźni i wsparcia dla państwa Izrael oraz serdecznymi najlepszymi życzeniami."
    25 lipca 2024 r. wieczorem w Białym Domu odbyło się spotkanie premiera Benjamina Netanjahu i prezydenta Joe Bidena z rodzinami amerykańskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Strefie Gazy - rodziny Siegelów, Alexandra, Dekel-Chen, Naftali, Nautra, Goldbergów, Pollin i Chen. Po spotkaniu rodziny wydały oświadczenie: "Spotkaliśmy się z prezydentem Bidenem i jego zespołem oraz z premierem Izraela i jego doradcami. Przybyliśmy z poczuciem pilności. Każdy mijający dzień powoduje, że powrót naszych bliskich żywych staje się mniej prawdopodobny, dlatego wyjaśniliśmy obu przywódcom, że należy zawrzeć porozumienie w sprawie zwrotu wszystkich uprowadzonych i położenia kresu cierpieniom mieszkańców Gazy, gdy powrócą uprowadzeni. Po spotkaniu jesteśmy większymi optymistami niż kiedykolwiek, od czasu poprzedniego porozumienia w sprawie uwolnienia zakładników w listopadzie. Biden i Netanjahu zobowiązali się, że rozumieją, że nie można marnować czasu i że obecne porozumienie będące na stole należy uzupełnić jak najmniejszą liczbą zmian."
    25 lipca 2024 r. wieczorem w Białym Domu odbyło się spotkanie premiera Benjamina Netanjahu z wiceprezydent USA Kamalą Harris. Harris określiła spotkanie jako "uczciwe i konstruktywne" i dodała: "Powiedziałem mu, że zawsze będę gwarantować, aby Izrael był w stanie się obronić, w tym przed Iranem i bojówkami wspieranymi przez Iran, takimi jak Hamas i Hezbollah. Odkąd byłem dzieckiem i zbierałem fundusze na sadzenie drzew w Izraelu, przez czas spędzony w Senacie, a teraz w Białym Domu, byłem niezachwianie oddana istnieniu państwa Izrael, jego bezpieczeństwu i obywatelom Izraela. Mówiłam to wiele razy, ale warto to powtórzyć: Izrael ma prawo się bronić, a sposób, w jaki to robi, jest ważny. Hamas jest brutalną organizacją terrorystyczną. 7 października Hamas rozpoczął tę wojnę, kiedy zamordował 1200 niewinnych ludzi, w tym 44 Amerykanów. Hamas dopuścił się straszliwych aktów przemocy na tle seksualnym i porwał 250 osób. W Gazie nadal przetrzymywani są obywatele amerykańscy i ciała obywateli amerykańskich nadal tam są ... Pozostanę wierna ścieżce, która doprowadzi do rozwiązania dwupaństwowego … Rozwiązanie dwupaństwowe jest jedynym sposobem gwarantującym, że Izrael pozostanie państwem bezpiecznym, żydowskim i demokratycznym, i takim, które zagwarantuje, że Palestyńczycy w końcu będą mogli cieszyć się wolnością, bezpieczeństwem i dobrobytem, na który zasługują."

26 lipca 2024 r. szef Dowództwa Północnego gen. Uri Gordin odwiedził zespół bojowy Brygady Golani na północy kraju. "Wszyscy jesteśmy zaangażowani w zmianę sytuacji bezpieczeństwa tutaj na północy. Brygada wykonują świetną robotę w ruchu obronnym. Jest w tej kwestii także wiele działań ofensywnych, gdyż wyeliminowaliśmy już ponad 500 terrorystów w Libanie, w przeważającej większości z Hezbollahu, i zniszczyliśmy tysiące obiektów infrastruktury. Naszymi plecami są mieszkańcy, naszymi plecami są obywatele, a nasze twarze i nasze działa są wycelowane w wroga. Kiedy nadejdzie moment i przystąpimy do ataku, będzie to zdecydowany atak, a rzeczywistość, którą teraz budujemy po drugiej stronie granicy, skąd usuwamy wroga, pozwala nam powiedzieć, że ten atak zostanie przeprowadzony w sposób bardzo, bardzo wysokiej jakości."
    26 lipca 2024 r. popołudniem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety w stronę miasta Aszkelon. System obrony Iron Dome zestrzelił jedną rakietę, a pozostałe spadły w otwartym terenie. Do ostrzału przyznał się Islamski Dżihad.

26 lipca 2024 r. Palestyńska Komisja ds. Więźniów poinformowała, że w izraelskim więzieniu Ramon zmarł 65-letni Mustafa Muhammad Abu Ara, który za działalność terrorystyczną spędził za kratami 12 lat. Był on jednym z przywódców Hamasu.
    26 lipca 2024 r. rano Hamas wydał oświadczenie, obwiniając Izrael o śmierć Mustafy Muhammada Abu Ara w więzieniu. W oświadczeniu stwierdzono, że władze więzienne odmawiały leczenia Abu Ara, a w ten sposób padł on ofiarą "powolnego zabijania". "Wzywamy wszystkich bojowników, by strzelali do żołnierzy okupacyjnych i osadników, ostrzeliwali ich i atakowali materiałami wybuchowymi w ramach zemsty za krew męczennika i innych prawych męczenników."
    26 lipca 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy przeprowadziły operację w rejonie miast Beit Hanoun i Beit Lahia. W Beit Hanoun zniszczono nowo otworzone stanowiska ogniowe oraz wyburzono zaminowane przez Hamas budynki, które miały służyć jako pułapki na izraelskich żołnierzy. W rejonie Beit Lahia odkryto i zniszczono podziemny tunel o długości 1 km, który docierał na odległość kilkuset metrów od izraelskiej granicy. W tunelu znaleziono broń i zapasy umożliwiające terrorystom pozostawanie przez długi czas w ukryciu pod ziemią. Siły izraelskie wkroczyły także do dzielnicy Tal al-Hawa w południowej części miasta Gaza, skąd w ostatnim czasie terroryści przeprowadzili kilka ataków. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar z moździerzy. W mieście Khan Jounis kontynuowano operację oczyszczania. Doszło tam do starć z terrorystami. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. W obozie uchodźców Tal al-Sultan zlokalizowano podziemny tunel z wyrzutniami rakiet dalekiego zasięgu. Równocześnie siły powietrzne uderzyły w 45 celów terrorystycznych w całej strefie.
    26 lipca 2024 r. szef Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi odwiedził żołnierzy działających w Khan Jounis. Po ocenie sytuacji operacyjnej powiedział do żołnierzy: "Naciskamy na zawarcie porozumienia w sprawie uwolnienia porwanych, ale nie wypuścimy Hamasu dopóki nie zwrócimy uprowadzonych. I nie pozwolimy Hamasowi, dopóki nie rozwiążemy ostatniego batalionu, ostatniej kompanii, i będziemy w tym celu bardzo ciężko pracować. Nieustannie myślimy o tym, jak posunąć się do przodu."

    26 lipca 2024 r. źródła pozwiązane z Fatahem poinformowały o fali aresztowań działaczy Fatahu w Strefie Gazy w ostatnich dniach, ze szczególnym uwzględnieniem północnej części Strefy. Aresztowania przeprowadza milicja Hamasu. Dzieje się to zaledwie kilka dni po podpisaniu Deklaracji Pekińskiej dotyczącej wewnętrznego zjednoczenia Palestyńczyków. Wśród zatrzymanych jest Rami Abu Karsh, wieloletni działacz Fatahu i kupiec, który zajmuje się sprawami działaczy Fatahu z Gazy, którzy nie zostali uznani i nie otrzymali finansowania z Autonomii Palestyńskiej po zamachu stanu Hamasu w Strefie Gazy.
    26 lipca 2024 r. dowódca wojskowego skrzydła Islamskiego Dżihadu w Tulkarem, Muhammad Jaber został ranny od wybuchu bomby, która eksplodowała mu w ręce, gdy rzucał ją w stronę palestyńskich policjantów. Przewieziono go do szpitala. Gdy do szpitala weszli palestyńscy policjanci, aby aresztować Jabera, doszło do starcia i wymiany ognia z terrorystami Islamskiego Dżihadu.
    26 lipca 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 4 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego. W Tubas odbyła się demonstracja poparcia dla Hamasu.

26 lipca 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 8 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    26 lipca 2024 r. anonimowy urzędnik Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej powiedział, że Iran dostarczył libańskiemu Hezbollahowi "amunicję z głowicami elektromagnetycznymi", które mogą unieruchomić izraelskie systemy łączności, sieci energetyczne i radary obrony powietrznej. Wypowiedź ta miała na celu odstraszyć Izrael od rozpoczęcia ofensywy lądowej w południowym Libanie.
    26 lipca 2024 r. prezydent Isaac Herzog spotkał się w Paryżu z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem. Omówiono walkę z antysemityzmem, a także sytuację na Bliskim Wschodzie, ze szczególnym uwzględnieniem Strefy Gazy.
    26 lipca 2024 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu spotkał się na Florydzie z byłym amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. Omówili zawieszenie broni i negocjacje w sprawie uwolnienia zakładników. Trump wezwał do natychmiastowego uwolnienia izraelskich zakładników ze Strefy Gazy.

27 lipca 2024 r. - Szabat.
    27 lipca 2024 r. rano jedna z izraelskich korwet rakietowych klasy Saar 6 przechwyciła wrogiego drona w znacznej odległości od pola gazowego Karish. Dron został zestrzelony przez morski system obrony Iron Dome. Nie było zagrożenia dla infrastruktury gazowej.
    27 lipca 2024 r. popołudniem Hezbollah wystrzelił z południowego Libanu salwę ponad 30 rakiet. Pół godziny później wystrzelono kolejnych 10 rakiet. Wszystkie spadły w otwartym terenie. Niedługo potem wystrzelono jedną rakietę, która spadła na druzyjskie miasto Majdal Szams na Wzgórzach Golan. Trafione zostało boisko sportowe. W ataku zginęło 11 osób, a 30 zostało rannych. Większość ofiar to dzieci.

    27 lipca 2024 r. przywódca społeczności Druzów w Izraelu, szejk Muafak Tarif potępił dzisiejszy atak rakietowy na Madżdal Szams. "Nie sposób wyobrazić sobie i opisać przerażającego widoku dzieci i ich zmiażdżonych części ciał rozrzuconych na trawie. Żaden prawdziwy kraj nie może sobie pozwolić na ciągłe krzywdzenie swoich obywateli i mieszkańców. Ta rzeczywistość trwa od dziewięciu miesięcy i dotyka północnych społeczności. Tego wieczoru przekroczono wszelkie możliwe granice. Dla nas to straszny szok i ból. Nie chce teraz nic więcej mówić."
    27 lipca 2024 r. Dowództwo Północne przeprowadziło ocenę sytuacji bezpieczeństwa po ostrzale rakietowym Madżdal Szams. Minister obrony Joav Gallant przeprowadził konsultacje z szefem Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi. Polecono ustalić przyczyny, dlaczego rakieta nie została zestrzelona i dlaczego zbyt późno uruchomiono system syren alarmowych (było za mało czasu na ucieczkę). Minister spraw zagranicznych Israel Katz powiedział: "Nie ma wątpliwości, że Hezbollah przekroczył wszystkie czerwone linie. Stajemy w obliczu wojny totalnej. Nie mam wątpliwości, że odpłacimy za ten atak. Izrael będzie miał pełne poparcie ze strony Stanów Zjednoczonych i Europy."
    27 lipca 2024 r. wieczorem prezydent Isaac Herzog powiedział: "Świat nie może dłużej siedzieć w milczeniu w obliczu ataków terrorystycznych Nasrallaha, które nastąpiły na rozkaz imperium zła w Iranie. Państwo Izrael będzie stanowczo bronić swoich obywateli i swojej suwerenności. Moje modlitwy są za ofiarami i za powrotem do zdrowia rannych. Nie ma słów, które mogłyby pocieszyć rodziny młodych ofiar, które straciły życie z przyczyn od nich niezależnych. Hezbollah - uzbrojony i finansowany przez Iran - nie rozróżnia dzieci od dorosłych, żołnierzy od cywilów, Żydów od muzułmanów, Druzów od chrześcijan. Terroryści z Hezbollahu brutalnie zaatakowali i zamordowali dziś dzieci, których jedyną zbrodnią było wyjście na boisko, żeby pograć w piłkę nożną. Nie wrócili do domów."
    27 lipca 2024 r. późnym wieczorem rzecznik armii gen. Daniel Hagari powiedział: "Rakieta, która uderzyła w boisko do piłki nożnej, była produkcji irańskiej i ważyła ponad 50 kg. To rakieta Flak 1, która jest tylko w rękach Hezbollahu. Dowódca Hezbollahu jest tym, który kierował jej wystrzeleniem - był to Ali Muhammad Jahja. Pomimo wszelkich prób zaprzeczania, to Hezbollah jest odpowiedzialny za masakrę w Majdal Szams oraz śmierć dzieci i chłopców na boisku piłkarskim."

27 lipca 2024 r. rano terroryści ostrzelali izraelski posterunek wojskowy przy jednym z wjazdów do miasta Nablus, w środkowej części Samarii. Lekko ranny został izraelski żołnierz, którego ewakuowano do szpitala. Ponieważ strzały padły od strony miasta, izraelskie siły bezpieczeństwa wkroczyły do Nablusu w ramach pościgu za napastnikiem. W trakcie tych działań izraelski bezzałogowy dron przeprowadził atak w obozie uchodźców Balata. Uderzono w grupę uzbrojonych terrorystów, zabijając jednego i raniąc kolejnych dziewięciu.
    27 lipca 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy prowadziły operację oczyszczania w dzielnicy Tal al-Hawa w południowej części miasta Gaza. Doszło tam do starć z terrorystami. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. W ostatnich dniach odbyła się rotacja jednostek - 99 Dywizja wycofała się na odpoczynek, a jej miejsce zajęła 252 Dywizja. Dywizja skierowała dwie brygady piechoty oraz brygadę artylerii do zabezpieczania korytarza drogi Netzarim. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar z moździerzy. Siły powietrzne uderzyły w centrum dowodzenia Hamasu ukryte w szkole UNRWA w mieście Deir al-Balah. W mieście Khan Jounis rozszerzono obszar oczyszczania. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. Doszło tam do starć z terrorystami.
    27 lipca 2024 r. rano Siły Obronne Izraela wezwały ludność cywilną do ewakuacji z południowej części miasta Khan Jounis i udania się do wyznaczonej strefy humanitarnej al-Mawasi. Ostrzeżono, że ewakuowany obszar będzie miejscem intensywnych działań wojskowych. Według źródeł wojskowych nie ma potrzeby ewakuacji szpitali będących w tym rejonie.

    27 lipca 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 5 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego.

27 lipca 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 16 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    27 lipca 2024 r. wieczorem Hezbollah nakazał ewakuację setek obiektów o charakterze niebojowym w całym Libanie. Dotyczy to centrów dowodzenia w całym kraju oraz dowództwa w Bejrucie. Informację o tym przekazuje rozgłośnia radiowa z Bejrutu. Hezbollah obawia się zmasowanych izraelskich ataków odwetowych. Równocześnie Hezbollah przekazał informację do dowództwa międzynarodowych sił UNIFIL, że jakakolwiek większa izraelska operacja w Libanie spowoduje masową reakcję Hezbollahu i jego sojuszników w regionie, nawet jeśli to doprowadzi do totalnej wojny.
    27 lipca 2024 r. wieczorem rząd Libanu potępił "wszelkie akty przemocy i agresji wobec ludności cywilnej". "Atak na ludność cywilną stanowi rażące naruszenie prawa międzynarodowego i jest sprzeczny z zasadami ludzkości. Wzywamy do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych między Hezbollahem a Izraelem."
    27 lipca 2024 r. premier Benjamin Netanjahu przeprowadził w Stanach Zjednoczonych szybkie konsultacje na temat sytuacji bezpieczeństwa po ostrzale rakietowym Madżdal Szams. Jeden z urzędników delegacji premiera powiedział: "Wydarzenia na północy doprowadzą do dramatycznego zwrotu w walkach w tym rejonie. Atak na Majdal Szams może być sygnałem zmiany w kierunku wojny." Premier Netanjahu skrócił swój pobyt w Stanach Zjednoczonych i wraca do Izraela. Jego samolot ma wylądować w nocy. Natychmiast potem ma odbyć się posiedzenie gabinetu bezpieczeństwa.
    27 lipca 2024 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu opublikował oświadczenie: "Obywatele Izraela, podobnie jak wy, jestem zszokowany. Jestem zszokowany widokiem okropnych obrazów po morderczym ataku Hezbollahu na Majdal Szams. Wśród zamordowanych są małe dzieci grające w piłkę nożną, a także inni zamordowani. Nasze serca są złamane tymi widokami. Obejmujemy rodziny, obejmujemy całą społeczność druzyjską w jej trudnym momencie, który jest także naszym trudnym momentem. Odkąd dowiedziałem się o katastrofie, prowadzę ciągłe konsultacje dotyczące bezpieczeństwa i przyspieszyłem nasz powrót do Izraela. Zaraz po przybyciu odbędę naradę bezpieczeństwa. Mogę powiedzieć, że państwo Izrael nie pominie tej kwestii milczeniem."

28 lipca 2024 r. w nocy szef Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi odwiedził miasto Majdal Szams na Wzgórzach Golan i spotkał się z przywódcami Druzów. "Dokładnie wiemy skąd wystrzelono tę rakietę. Na terenie boiska piłkarskiego znaleźliśmy pozostałości rakiety i po ich zbadaniu możemy stwierdzić, że była to rakieta Falk z pięćdziesięciotrzykilogramową głowicą bojową. Jest to rakieta Hezbollahu. Kto wystrzeliwuje taką rakietę w teren zabudowany, chce zabić ludność cywilną, chce zabić dzieci. Społeczność druzyjska jest naszym ważnym partnerem, pełnoprawnym obywatelem Izraela, uczestniczącym w wojnie o dom, dom nas wszystkich. Zdecydowanie wspieramy mieszkańców Majdal Szams, ściskamy rodziny pogrążone w żałobie i życzymy wszystkim rannym szybkiego i pełnego powrotu do zdrowia. Ważne jest dla mnie, aby powiedzieć wam, mieszkańcom północy, że widzimy wasze trudności i użyjemy wszelkich środków, aby ludzie mogli bezpiecznie wrócić do domów. Znacząco zwiększamy naszą gotowość do kolejnego etapu walk na północy, walcząc jednocześnie w Gazie. Wiemy jak atakować nawet bardzo daleko od państwa Izrael. Będzie więcej wyzwań, dlatego zwiększymy naszą gotowość. W razie potrzeby będziemy działać zdecydowanie. Naszym obowiązkiem jest bezpieczny powrót mieszkańców północy do ich domów, na całej północy, w Galilei i na Wzgórzach Golan. To trudny dzień, będziemy pracować nad lepszymi dniami." Generał dodał później: "Hezbollah nie rozróżnia, czy zabija Druzów, czy Żydów. Jest organizacją terrorystyczną, która chce skrzywdzić cywilów i chce skrzywdzić żołnierzy. Walczymy przez ponad dziewięć miesięcy na północy, uderzając bardzo mocno w Hezbollah. Przez cały ten czas, będąc tutaj rozmawiałem z premierem, który jeszcze jest w Stanach Zjednoczonych, i z ministrem obrony. Przez cały ten czas bardzo zdecydowanie walczymy z Hezbollahem, a to wydarzenie wywoła bardzo, bardzo znaczącą reakcję. Nasze cele są bardzo jasne. Mocno uderzymy w Hezbollah. Jesteśmy bardzo zdeterminowani, aby to zrobić i będziemy was tutaj dobrze chronić. Mówię to do wszystkich mieszkańców okolicy, aby bardzo uważali na instrukcje, ponieważ odpowiemy. Bądźcie cierpliwi."
    28 lipca 2024 r. rano Siły Obronne Izraela opublikowały wyniki wstępnego dochodzenia w sprawie wczorajszego ataku rakietowego na Majdal Szams. Z raportu wynika, że rakieta została wykryta i nastąpiło aktywowanie alarmu, który był aktywny przez 20 sekund do momentu uderzenia rakiety. Powodem dla którego nie przechwycono rakiety były trudne górskie warunki polowe i fakt, że rakieta leciała przez 9 km na bardzo małej wysokości.
    28 lipca 2024 r. rano minister obrony Joav Gallant odwiedził Majdal Szams i spotkał się z przywódcami Druzów. Gallant powiedział: "Całe państwo Izrael jest z wami w tej strasznej tragedii. Hezbollah jest za to odpowiedzialny i zapłaci cenę." Ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie: "Hezbollah przekroczył wszelkie czerwone linie. Sobotnia masakra stanowi przekroczenie wszystkich czerwonych linii przez Hezbollah. To nie jest armia walcząca z inną armią, to raczej organizacja terrorystyczna celowo strzelająca do cywilów."
    28 lipca 2024 r. podczas uroczystości pogrzebowych w Majdal Szams przywódca społeczności druzyjskiej szejk Mufak Tarif powiedział, że jest to największa katastrofa, jaka spotkała społeczność druzyjską. "Wczoraj był czarny szabat dla społeczności Druzów i mieszkańców północy. Szabat, który zostanie zapamiętany jako akt krzywdzenia dzieci. Te sceny grozy nigdy nie zostaną wymazane z pamięci. Są one tym samym, co mroczny okres w historii ludzkości. Mieszkańcy północy i Wzgórz Golan codziennie doświadczają wojny, ryzykując swoje życie i życie swoich dzieci. Państwo musi natychmiast podjąć działania, aby przywrócić bezpieczeństwo mieszkańcom północy. Przeklęty Czarny Szabat na północy był strategicznym atakiem, który może mieć dalekosiężne niszczycielskie skutki."
    28 lipca 2024 r. Uniwersytet w Hajfie wprowadził protokoły awaryjne, które będą obowiązywać przez kilka najbliższych dni. Ograniczono liczebność zgromadzeń do 100 osób. Personel pracujący powyżej piątego piętra 30-piętrowej wieży Eshkol przeszedł w tryb pracy zdalnej z domu.
    28 lipca 2024 r. popołudniem na lotnisku w Hajfie wylądował pierwszy samolot nowej linii lotniczej Air Haifa. Linia ma nadzieję rozpocząć działalność od września, oferując loty na trasie z Hajfy do Ejlatu, a następnie z Hajfy na Cypr. Będzie dysponować trzema samolotami pasażerskimi ATR 72-600, z których każdy pomieści 78 pasażerów.
    28 lipca 2024 r. o godz. 13:30 na lotnisku Dawida Ben-Guriona wylądował samolot z premierem Benjaminem Netanjahu, który skrócił swoją wizytę w Stanach Zjednoczonych i wrócił do Izraela.
    28 lipca 2024 r. popołudniem w bazie Kirya w Tel Awiwie zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Premier Benjamin Netanjahu zapoznał się z stanem bezpieczeństwa po ataku rakietowym na Majdal Szams na Wzgórzach Golan. Wiadomo, że Izrael znajduje się pod bardzo dużym międzynarodowym naciskiem, aby ograniczył skalę odwetowego ataku, by nie doprowadzić do eskalacji i wybuchu totalnej wojny. Członkowie gabinetu upoważnili premiera do decydowania o sposobie i terminie akcji odwetowej przeciwko Hezbollahowi.
    28 lipca 2024 r. popołudniem szef Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi odbył spotkanie z szefami resortów siłowych i zatwierdził plany działań w północnym sektorze Izraela.
    28 lipca 2024 r. wieczorem Siły Obronne Izraela zaprezentowały dowody wskazujące, że za wczorajszy atak rakietowy na Madżdal Szams odpowiada Hezbollah. Odłamki znalezione w miejscu wybuchu pochodzą z rakiety Falaq-1, która jest irańską produkcją. Jedynym użytkownikiem tych rakiet w Libanie jest organizacja terrorystyczna Hezbollah. Rakieta Falaq-1 ma głowicę bojową o masie 50 kg materiałów wybuchowych, a jej zasięg wynosi 10 km. Analiza radarowa trajektori lotu wykazała, że rakietę wystrzelono z rejonu Chebaa w południowym Libanie.

28 lipca 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały operację w dzielnicy Tal al-Hawa w południowej części miasta Gaza. Doszło tam do siedmiu starć z terrorystami, którzy użyli moździerzy, rakiet przeciwpancernych i miny przeciwpiechotnej do zaatakowania izraelskich żołnierzy. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar z moździerzy. Rozszerzono zakres operacji w rejonie miasta Khan Jounis, gdzie siły pancerne działają w Qarara, Bani Suheila i Al-Zanna. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. Do starć doszło w obozach uchodźców Tal al-Sultan i Jabna.
    28 lipca 2024 r. popołudniem Siły Obronne Izraela wezwały ludność cywilną do opuszczenia obozu uchodźców al-Bureij w środkowej części Strefy Gazy i udania się do wyznaczonej strefy humanitarnej al-Mawasi. W ewakuowanym obszarze będą prowadzone działania wojenne.
    28 lipca 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 2 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także dwa przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych. Brygady Męczenników Al-Aksy wezwały do "powszechnej mobilizacji" wszystkich jednostek na Zachodnim Brzegu i do zaatakowania sił izraelskich w odpowiedzi na nalot sił izraelskich na obóz uchodźców Balata w Nablusie.

28 lipca 2024 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy siedem obszarów w Libanie. Uderzono w bastiony Hezbollahu i infrastrukturę terrorystyczną w obszarach Shabriha, Burj a-Shamali, Baka’a, Kfar Kila, Rab a-Taltin, al-Khyam i Tir Harfa.
    28 lipca 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 2 ataki na Izrael. Spadek liczby ataków był wynikiem obaw przed izraelską operacją odwetową za ostrzał rakietowy Majdal Szams na Wzgórzach Golan.
    28 lipca 2024 r. wieczorem libański minister spraw zagranicznych Abdallah Bouhabib powiedział: "Jeśli Izrael zaprzestanie swoich naruszeń - Hezbollah będzie gotowy wycofać się za rzekę Litani. Izrael powinien długo i intensywnie myśleć, zanim wyrządzi nam krzywdę. Ani w interesie Izraela, ani Libanu, nie leży szeroko zakrojona wojna między oboma stronami."
    28 lipca 2024 r. ministerstwo spraw zagranicznych Egiptu wydało oświadczenie ostrzegając przed wybuchem wojny w Libanie, gdyż może ona "doprowadzić do popadnięcia regionu w kompleksową wojnę regionalną. Podkreślamy znaczenie wspierania Libanu, jego mieszkańców i instytucji, aby zaoszczędzić mu plagi wojny. Żądamy natychmiastowego i kompleksowego zawieszenia broni, które jak najszybciej położy kres cierpieniom ludzi w Strefie Gazy i umożliwi społeczności międzynarodowej powstrzymanie reperkusji tego kryzysu." Egipt nie wspomniał o ataku rakietowym Hezbollahu i nie potępił tego aktu terroru międzynarodowego.
    28 lipca 2024 r. wieczorem turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan zagroził inwazją na Izrael, aby ratować Palestyńczyków. "Tak jak weszliśmy do Górskiego Karabachu, tak jak weszliśmy do Libii, możemy zrobić im to samo. Nie ma niczego, czego nie moglibyśmy zrobić. Musimy być tylko silni."

29 lipca 2024 r. rano izraelska korweta rakietowa klasy Saar 6 zestrzeliła bezzałogowy dron, który od strony Libanu zbliżał się do platformy wydobywczej gazu ziemnego na Morzu Śródziemnym.
    29 lipca 2024 r. minister obrony Joav Gallant odwiedził rodziny pogrążone w żałobie w druzyjskim mieście Majdal Szams na Wzgórzach Golan. Minister powiedział: "Dla mnie nie ma różnicy między żydowskim dzieckiem zamordowanym na południu Izraela 7 października, a druzyjskim dzieckiem zamordowanym na Wzgórzach Golan. To to samo, to nasze dzieci. Zrobimy wszystko, aby przywrócić bezpieczeństwo i pozwolić życiu toczyć się tak, jak powinno. Hezbollah zapłaci za to cenę - nasze działania będą mówić same za siebie."
    29 lipca 2024 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba pacjentów u których w Izraelu zdiagnozowano wirus Zachodniego Nilu wzrosła do 710 osób. Od początku czerwca zmarło łącznie 46 osób, u których zdiagnozowano tego wirusa. Ministerstwo zaleca stosowanie środków odstraszających komary i odpowiednich urządzeń odstraszających komary w pomieszczeniach mieszkalnych.

    29 lipca 2024 r. rano doszło do poważnego incydentu w Ośrodku Zatrzymań Sde Teiman na Negewie, gdzie są przetrzymywani terroryści ze Strefy Gazy. Rano do ośrodka przybyli funkcjonariusze żandarmerii wojskowej, aby zatrzymać i przesłuchać 9 żołnierzy rezerwy, w związku z podejrzeniem znęcania się nad jednym z terrorystów, którego niedawno przewieziono z poważnymi urazami do pobliskiego szpitala. Podczas działań żandarmerii doszło do protestów żołnierzy w ośrodku, które przerodziły się w przepychanki. Do bazy przyjechali prawicowi politycy z partii Otzma Jehudit, w tym poseł Zvi Succot. Wraz z nimi przed bazą zebrało się wielu protestujących cywilów, którzy wdarli się na teren ośrodka zatrzymań. Przybyłe na miejsce posiłki policji usunęły cywilów z terenu bazy i przywróciły porządek.
    29 lipca 2024 r. popołudniem premier Benjamin Netanjahu odwiedził miejsce ataku rakietowego w Majdal Szams na Wzgórzach Golan, gdzie spotkał się z rodzinami w żałobie i przywódcami społeczności druzyjskiej. Netanjahu powiedział: "Hezbollah, przy wsparciu Iranu, wystrzelił tu irańską rakietę, która odebrała życie 12 czystym duszom. Dwunastu chłopców i dziewcząt, którzy grali tutaj w piłkę nożną i niestety nie mogli dotrzeć do schronu. Moje serce rozdziera ta tragedia. Obejmujemy rodziny, które przechodzą przez nieopisane cierpienie. Te dzieci są naszymi dziećmi, wszystkie są dziećmi nas wszystkich. Izrael nie pozwoli i nie może pozwolić, aby to po prostu przeszło. Nasza odpowiedź nadejdzie i będzie surowa." Netanjahu złożył wieniec na boisku piłkarskim na które spadła rakieta Hezbollahu. Podczas tej wizyty doszło do demonstracji mieszkańców Majdal Szams. Jedna z osób trzymała tablicę z oskarżeniem Netanjahu jako zbrodniarza wojennego. Tłum skandował hasła: "Zbrodniarz wojenny! Zabójca dzieci! Netanjahu odejdź! To są wolne ziemie arabskie!"
    29 lipca 2024 r. popołudniem tłum demonstrantów zebrał się przed bazą żandarmerii wojskowej Beit Lid w środkowej części Izraela, gdzie było przesłuchiwanych 9 żołnierzy rezerwy zatrzymanych w bazie Sde Teiman pod zarzutem znęcania się nad palestyńskim więźniem bezpieczeństwa. Demonstranci domagali się uwolnienia zatrzymanych żołnierzy. Gdy wieczorem poinformowano, że prokurator przedstawi jednemu z zatrzymanych zarzuty za znęcanie się nad więźniem, przed bazą wybuchły starcia z policją. Później demonstranci wdarli się na teren bazy. Policja rozpędziła tłum i usunęła wszystkie nieuprawnione osoby z terenu sądu wojskowego i bazy.
    29 lipca 2024 r. popołudniem szef Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi potępił wtargnięcie cywilnych demonstrantów do bazy wojskowej i Ośrodka Zatrzymań Sde Teiman na Negewie. "Incydent włamania się do bazy Sde Teiman jest niezwykle poważny i niezgodny z prawem. Włamanie się do bazy wojskowej i zakłócenie porządku tam panującego, to poważne zaburzenie porządku publicznego, które jest niedopuszczalne. Jesteśmy w stanie wojny, a działania tego rodzaju zagrażają bezpieczeństwu kraju. Popieram dochodzenie Prokuratora Generalnego Sił Zbrojnych i Żandarmerii Wojskowej w sprawie podejrzenia poważnego znęcania się nad palestyńskim więźniem. To właśnie takie śledztwa chronią naszych żołnierzy w Izraelu i na świecie oraz zachowują wartości Sił Obronnych Izraela." Premier Benjamin Netanjahu potępił te wydarzenia i wezwał do natychmiastowego uspokojenia nastrojów w bazie Sde Teiman. Minister obrony Joav Gallant powiedział: "Siły Obronne Izraela będą kontynuować działania zgodnie z prawem. Musimy pozwolić upoważnionym stronom na przeprowadzenie niezbędnych dochodzeń, zachowując jednocześnie godność naszych żołnierzy." Prokurator generalna Gali Baharav-Miara oświadczyła: "W pełni popieram Prokuratora Generalnego Sił Obronnych Izraela, organy ścigania w Siłach Obronnych Izraela oraz izraelską policję, którzy pracują profesjonalnie i uczciwie, przestrzegając prawa. Organy ścigania mają obowiązek badać podejrzenia o popełnieniu przestępstwa."
    29 lipca 2024 r. wieczorem adwokaci Adi Kidar i Nati Rom z organizacji prawniczej Honenu ujawnili, że leczony w szpitalu terrorysta był dowódcą kompanii Hamasu w mieście Jabaliya w Strefie Gazy. Do incydentu doszło trzy tygodnie temu, gdy terrorysta został przeniesiony z więzienia Ofer do Ośrodka Zatrzymań Sde Teiman. Do przeniesienia doszło najwyraźniej w następstwie zamieszek, w których wziął udział w więzieniu. Po przywiezieniu osadzonego do Sde Teiman, pełniący tam służbę żołnierze rezerwy podjęli standardową procedurę, w ramach której miano przeprowadzić rewizję osobistą więźnia. Ten jednak zaczął stawiać opór, gryząc i atakując żołnierzy, którzy działając w samoobronie zranili terrorystę. Został on następnie przewieziony do szpitala, gdzie złożył skargę na żołnierzy. "To rezerwiści, wszyscy zwykli obywatele z rodzinami, którzy wiernie wykonali swoje obowiązki, stale ryzykując życiem."
    29 lipca 2024 r. wieczorem szef Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi przyjechał do bazy żandarmerii wojskowej Beit Lied, do której dzisiaj wdarli się cywilni demonstranci. Halevi zapoznał się ze stanem bezpieczeństwa bazy, po czym powiedział: "Siły Obronne Izraela wspierają swoich żołnierzy. Przyjechałem do Beit Lied, ponieważ są tu nasi żołnierze, a chcę mieć pewność, że nie wydarzy się tu nic bardziej poważnego. Przybycie demonstrantów, zamieszki i próby włamania do bazy są poważnym złamaniem prawa, graniczącym z aktami anarchii, które szkodzą Siłom Obronnym Izraela, bezpieczeństwu państwa i wysiłkowi wojennemu." Prezydent Isaac Herzog wydał oświadczenie: "Jesteśmy państwem prawa. Żądam od wszystkich członków Knesetu, a zwłaszcza od osób odpowiedzialnych, aby natychmiast uspokoili nastroje. Izraelska policja musi interweniować i natychmiast podjąć działania w celu przywrócenia prawa i porządku. Wzywam protestujących: Opuśćcie bazę i dajcie Siłom Obronnym Izraela pracować i zwyciężać. Znajdujemy się w jednym z najtrudniejszych i najbardziej wymagających tygodni pod względem bezpieczeństwa - nie możemy więcej obciążać naszych żołnierzy i dowódców. Wzmocnijmy Siły Obronne Izraela oraz jej dowódców i brońmy się przed zdarzeniami, które tylko uszczęśliwiają naszych wrogów."
    29 lipca 2024 r. wieczorem minister obrony Joav Gallant wydał oświadczenie: "Włamanie się cywilów do baz Sił Obronnych Izraela to poważny incydent, który poważnie szkodzi izraelskiej demokracji i działa na korzyść naszych wrogów podczas wojny. Rozmawiałem z szefem Sztabu Generalnego i oświadczyłem, że Siły Obronne Izraela mają moje pełne poparcie jako ministra obrony, aby podjąć natychmiastowe działania, by zapobiec przedostawaniu się nieupoważnionych obywateli do baz wojskowych. Wzywam izraelską policję do natychmiastowego działania przeciwko osobom naruszającym zasady prawa i wszystkich wybranych urzędników, aby powstrzymali się od nieodpowiedzialnych oświadczeń, które prowadzą Siły Obronne Izraela na pole walki politycznej."

29 lipca 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały działania w dzielnicach Tal al-Hawa i Al-Sabra w południowej części miasta Gaza. Doszło tam do starć z terrorystami. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar z moździerzy. Siły powietrzne zbombardowały szereg celów terrorystycznych w obozach uchodźców. Kontynuowano także oczyszczanie wschodniej części miasta Khan Jounis i sąsiedniego Bani Suheila. Doszło tam do starć z terrorystami. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. Tam również doszło do starć z terrorystami.
    29 lipca 2024 r. popołudniem rzecznik Hamasu, Jihad Taha odrzucił propozycję Zjednoczonych Emiratów Arabskich dotyczącą utworzenia tymczasowych sił międzynarodowych, które będą odpowiedzialne za egzekwowanie prawa i porządku oraz przygotowanie gruntu pod utworzenie tymczasowego rządu w Strefie Gazy. "Jest to wewnętrzna kwestia palestyńska, co do której nasz naród, we wszystkich jej elementach, musi się zgodzić, a suwerenność musi być palestyńska. Wszelka obca obecność w Strefie Gazy i na ziemi palestyńskiej jest niewłaściwa zgodnie z ogólnym porozumieniem istniejącym pomiędzy palestyńskimi organizacjami bojowymi i dlatego nie ma miejsca na żaden plan i zarys w Strefie Gazy, który miałby na celu zanegować wolę Palestyńczyków dotyczącą przyszłości Gazy."
    29 lipca 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 4 starć z izraelską policją graniczną. Siły Obronne Izraela wzmocniły ochronę osiedli żydowskich na terytoriach palestyńskich oraz nasiliły działania ofensywne przeciwko terrorystom. Operację antyterrorystyczną przeprowadzono między innymi w Ramallah, Jerychu, Hebronie, Nablusie, Tulkarem i obozie uchodźców Qalandiya oraz w obozie Dheisheh w Betlejem. W rejonie Jerycha wyburzono nielegalnie wzniesiony arabski dom. Zatrzymano wiele poszukiwanych osób. Islamski Dżihad wydał oświadczenie: "Wzywamy naszych obywateli w całej Palestynie do zmobilizowania się w obronie więźniów i wzywamy wszystkie instytucje międzynarodowe do podjęcia szybkich działań w celu położenia kresu systematycznemu torturowaniu więźniów."

29 lipca 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 10 ataków na Izrael. W rejonie miasta Kiryat Szmona spadła salwa 20 rakiet, powodując pożary. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    29 lipca 2024 r. izraelskie bezzałogowe drony przeprowadziły rano jeden i popołudniem dwa ataki na jadące samochody w południowym Libanie. W ataku w wiosce Mays al-Jabal zginęło 2 terrorystów z elitarnej jednostki Hezbollahu. Popołudniem zaatakowano w wioskach Kounine i Remen.
    29 lipca 2024 r. dziennikarze donieśli z Libanu, że Hezbollah rozpoczął dyslokację precyzyjnych rakiet w terenie, aby być gotowym na odpowiedź w przypadku rozpoczęcia się izraelskich działań odwetowych za ostrzał rakietowy na Majdal Szams.
    29 lipca 2024 r. tureckie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie: "Netanjahu skończy jak Hitler. W ten sam sposób, w jaki naziści zostali pociągnięci do odpowiedzialności, tak ci, którzy próbują zniszczyć Palestyńczyków, również staną przed sądem. Ludzkość stanie po stronie Palestyńczyków. Nie będziecie w stanie wyeliminować Palestyńczyków."
    29 lipca 2024 r. jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie: "Przestrzegamy przed niebezpieczną eskalacją w południowym Libanie i konsekwencjami wszczęcia nowej wojny przeciwko Libanowi w cieniu niebezpiecznych wydarzeń, które obejmowały upadek rakiety w Majdal Szams. Może to doprowadzić do totalnej wojny regionalnej."
    29 lipca 2024 r. rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu, John Kirby potępił ostrzał rakietowy Hezbollahu przeprowadzony na izraelskie miasto Majdal Szams. "Izrael ma pełne prawo odpowiedzieć na atak Hezbollahu. Nikt nie jest zainteresowany rozległą wojną i Stany Zjednoczone są przekonane, że będą w stanie zapobiec takiemu scenariuszowi." Ambasada Stanów Zjednoczonych w Bejrucie zaleciła Amerykanom opuszczenie Libanu. Takie same zalecenie dla swoich obywateli wydały Niemcy.
    29 lipca 2024 r. delegacja Izraela na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu uczciła w wiosce olimpijskiej minutą ciszy ofiary śmiercionośnego ataku rakietowego Hezbollahu na druzyjskie miasto Madżdal Szams na Wzgórzach Golan, w którym zginęło 12 dzieci i nastolatków.

30 lipca 2024 r. blisko północy Siły Obronne Izraela potwierdziły, że w wyniku ataku na Bejrut zginął czołowy dowódca Hezbollahu Fuad Shukr, znany pod pseudonimem Hajj Mohsin. Był on numerem drugim w Hezbollahu i najbliższym doradcą szejka Hasana Nasrallaha. Shukr zasiadał w Radzie Dżihadu, najważniejszym organie militarnym Hezbollahu, i był uważany za przywódcę jego pionu strategicznego. Przez ostatnie 30 lat kierował najważniejszymi atakami Hezbollahu i odpowiadał za atak na żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej w Bejrucie 23 października 1983 r., w wyniku którego zginęło 241 żołnierzy amerykańskich. Znalazł się na liście najbardziej poszukiwanych osób Departament Stanu USA, który zaoferował 5 milionów dolarów za jego głowę.
    30 lipca 2024 r. w nocy izraelska policja wydała oświadczenie, że wszyscy protestujący zostali usunięci z baz Beit Lid i Sde Teiman. "Jesteśmy rozczarowani próbami krytyki policji i jej pracy." Były prokurator generalny prof. Avihai Mandelblit powiedział: "To, co się tutaj wydarzyło, jest bardzo niebezpieczną rzeczą. Jeśli coś się tutaj stało, a funkcjonariusze organów ścigania starają się to wyjaśnić na drodze dochodzenia, władze powinny to poprzeć. Wsparcie, które było wczoraj, było za słabe. Ktokolwiek stoi na czele tego kraju musi opamiętać się - nie możemy tak dalej postępować, a szczebel władzy politycznej powinien wziąć to pod uwagę, także na arenie międzynarodowej. Wczorajsze protesty mogą poważnie zaszkodzić Izraelowi na arenie międzynarodowej. To całkowita utrata legitymizacji na świecie - właśnie to zarzuca się nam. To będzie miało daleko idące konsekwencje zagrażające bezpieczeństwu kraju. Nie jesteśmy na dobrej drodze, już nie jesteśmy na skraju anarchii, jesteśmy w anarchii."
    30 lipca 2024 r. prokuratora wojskowa poinformowała, że dziewięciu wczoraj zatrzymanych żołnierzy rezerwy spędziło noc w areszcie w bazie żandarmerii wojskowej Beit Lied. Wszyscy odrzucili stawiane im zarzuty, pomimo faktu, że śledczy przedstawili dokumentację medyczną palestyńskiego więźnia potwierdzającą przemoc i akt sodomii, co doprowadziło do jego hospitalizacji. Dzisiaj o godz. 14 ma odbyć się przesłuchanie przed sądem wojskowym, który zdecyduje o przedłużeniu aresztu lub zwolnieniu podejrzanych. Pięciu z nich posiada obrońców wojskowych, a czterech reprezentuje stowarzyszenie prawnicze Honno. Policja i wojsko zwiększyły ochronę bazy, aby nie dopuścić do powtórzenia się wczorajszych rozruchów.
    30 lipca 2024 r. sąd wojskowy orzekł, że całe postępowanie wobec zatrzymanych żołnierzy rezerwy będzie odbywać się bez publiczności. Zdecydowano o nie ujawnianiu nazwisk zatrzymanych żołnierzy. Areszt podejrzanych wydłużono o 6 dni. Prokuratura wojskowa wniosła akt oskarżenia przeciwko jednemu żołnierzowi za znęcanie się nad więźniem bezpieczeństwa. Jednego z oskarżonych zwolniono, gdyż okazało się, że nie brał on udziału w zdarzeniu i jest niewinny.
    30 lipca 2024 r. szef Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi ujawnił nowe szczegóły operacji przeprowadzonej w Khan Jounis w Strefie Gazy, podczas której odzyskano pięć ciał uprowadzonych zakładników. Halevi powiedział, że istnieje prawdopodobieństwo, że część ciał nigdy nie zostanie odnaleziona. Ciała tej piątki były zakopane w tunelu, 20 metrów pod ziemią - były ukryte za ścianą tunelu. "Wcześniej byliśmy w pobliżu tych ciał, ale nie wiedzieliśmy o nich i nie mogliśmy się do nich dostać. Teraz wiedzieliśmy, jak się do nich dostać." Dokładne informacje pozyskano podczas przesłuchań zatrzymanych terrorystów.
    30 lipca 2024 r. terroryści Hezbollahu przeprowadzili z południowego Libanu szereg ataków rakietowych i dronami na terytorium Izraela. W kibucu HaGoshrim zginął 30-letni Izraelczyk. Mężczyzna zginął na podwórku swego domu.

30 lipca 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy zakończyły działania w mieście Gaza i wycofały się na obrzeża dzielnicy Tal al-Hawa. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali te pozycje. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Siły powietrzne uderzyły w obóz uchodźców Nuseirat, eliminując szefa broni przeciwpancernej tamtejszego batalionu Hamasu. Siły izraelskie zakończyły operację w mieście Khan Jounis. Zniszczono podziemny tunel o długości 2 km, który przebiegał na głębokości 25 metrów. Zniszczono także kolejne wyrzutnie rakiet oraz wiele ufortyfikowanych punktów obrony terrorystów. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah.
    30 lipca 2024 r. wieczorem terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy arabskiej wiosce Beit Anon, na północ od Jerozolimy w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastnika. Nikt więcej nie odniósł obrażeń.
    30 lipca 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 2 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego.

30 lipca 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 10 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    30 lipca 2024 r. zagraniczne ambasady będące w Bejrucie rozpoczęły wdrażanie procedur awaryjnych, aby w razie potrzeby zapewnić możliwość ewakuacji swoich obywateli z Libanu. W tym celu monitorowane są drogi, lotniska i porty, które będą mogły być wykorzystane przez wojsko do ewakuacji ludności cywilnej gdyby wybuchła pełnowymiarowa wojna. Wiadomo, że amerykański zespół desantowy Wasp opuścił Grecję i płynie w stronę wybrzeża Libanu. Także Wielka Brytania skierowała w ten rejon kilka swoich okrętów, w tym jednostki desantowe i niszczyciel rakietowy HMS "Duncan". Z Gibraltaru przerzucono na Cypr eskadrę helikopterów. W Zatoce Perskiej operuje grupa uderzeniowa lotniskowca USS "Theodore Roosevelt".
    30 lipca 2024 r. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wylądował samolot przewożący 148 rannych i chorych Palestyńczyków ze Strefy Gazy na leczenie. W tej grupie było 35 dzieci. Samolot z pacjentami odleciał z izraelskiego lotniska Ramon na Negewie.

31 lipca 2024 r. rano Siły Obronne Izraela zamknęły przestrzeń powietrzną od miasta Hadera do granicy z Libanem i Syrią. Port lotniczy Ben Guriona będzie normalnie funkcjonować. Dzisiaj obsłuży 373 loty startujące i lądujące. Nie wydano więcej instrukcji bezpieczeństwa.
    31 lipca 2024 r. rano rzecznik armii gen. Daniel Hagari oświadczył: "Nie ma żadnych zmian w polityce obronnej na froncie wewnętrznym. Siły Obronne Izraela przeprowadzają ocenę sytuacji. Jeśli zapadną decyzje o jakichkolwiek zmianach, natychmiast poinformujemy opinię publiczną na platformach Sił Obronnych Izraela i Frontu Wewnętrznego. Musisz być na bieżąco i postępować zgodnie z instrukcjami Dowództwa Frontu Wewnętrznego."
    31 lipca 2024 r. minister obrony Joav Gallant rozmawiał telefonicznie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Nie ujawniono przebiegu rozmowy, podano tylko krótki komunikat: "Rozmawiali o zagrożeniach dla Izraela ze strony szeregu grup terrorystycznych wspieranych przez Iran, w tym libańskiego Hezbollahu. Sekretarz Austin potwierdził swoje niezachwiane zaangażowanie w bezpieczeństwo Izraela i prawo do samoobrony. Omówili również trwające wysiłki na rzecz osiągnięcia rozwiązania dyplomatycznego, które umożliwi obywatelom po obu stronach granicy izraelsko-libańskiej bezpieczny powrót do domów."
    31 lipca 2024 r. minister spraw zagranicznych Israel Katz rozesłał wiadomość do ministrów spraw zagranicznych na świecie, mówiącą: "Izrael nie jest zainteresowany wojną totalną, ale jedynym sposobem, aby jej uniknąć, jest natychmiastowe wdrożenia Rezolucji ONZ nr 1701." Oznacza to usunięcie sił Hezbollahu z terenów położonych na południe od rzeki Litani.
    31 lipca 2024 r. izraelski analityk ds. obronności Ron Ben-Jishai powiedział: "Ataki w Bejrucie i Teheranie zmuszają Iran do podjęcia decyzji, czy chce wojny z Izraelem na pełną skalę, czy też stopniowej deeskalacji obecnego konfliktu. Izrael sygnalizuje, że jest gotowy przystąpić do bezpośredniej wojny z Teheranem, jeśli oś Iranu nie cofnie się. Izrael musi przygotować się na regionalną wojnę z osią Iranu, podczas której na izraelskie terytorium spadną ciężkie salwy rakiet i dronów, oraz dojdzie do bitew z proirańskimi milicjami, które zmobilizuje Teheran. Irański reżim stoi teraz przed trudnym dylematem - przystąpić do wojny, gdy izraelskie zdolności zdolności wojskowe i wywiadowcze są u szczytu, czy też wycofać się i okazać słabość. Teheran musi też wziąć pod uwagę, że nieudany odwet jeszcze bardziej pogorszy wizerunek Iranu. Tymczasem Hezbollah stoi przed jeszcze trudniejszym dylematem, ponieważ ostry odwet za atak w Bejrucie, wywoła ciężką odpowiedź Sił Obronnych Izraela, a w konsekwencji doprowadzi do wojny totalnej. Nasrallah nie chce tej wojny, jednak jego mocodawca Iran nie będzie chciał, aby arsenał Hezbollahu leżał niewykorzystany. Iran może go potrzebować, aby ukryć swoje obiekty nuklearne."
    31 lipca 2024 r. prezydent Isaac Herzog odwiedził miasto Naharija na północy kraju. Prezydent spotkał się z władzami miasta, siłami bezpieczeństwa i personelem medycznym. W przypadku wybuchu pełnowymiarowej wojny z Hezbollahem, miasto znajdzie się na pierwszej linii obrony, pod ciężkim ostrzałem rakietowym z Libanu.
    31 lipca 2024 r. minister obrony Joav Gallant odwiedził żołnierzy obrony powietrznej Izraela. "Odgrywacie bardzo ważną rolę - chronicie obywateli państwa Izrael i państwo Izrael w bardzo złożonych warunkach przed zagrożeniami powietrznymi. System obrony powietrznej jako całość, działa na co dzień we wszystkich swoich warstwach. System Arrow sprawdził się już w niezwykły sposób. Nie chcemy wojny, ale przygotowujemy się na wszelkie ewentualności."
    31 lipca 2024 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu wydał oświadczenie: "Od początku wojny dawałem jasno do zrozumienia, że prowadzimy walkę z irańską osią zła. Jest to wojna o istnienie, którą toczymy przeciwko dławiącemu uściskowi armii terrorystycznych, które Iran chce zacisnąć nam na szyi. W moim przemówieniu do Kongresu wspomniałem o trzech gałęziach osi zła: Hamasie, Houthi i Hezbollahu. W ciągu ostatnich kilku dni każdemu z nich zadaliśmy miażdżący cios. Trzy tygodnie temu zaatakowaliśmy szefa sztabu Hamasu, dwa tygodnie temu Houthi w jednym z najdalej idących ataków sił powietrznych, a wczoraj zaatakowaliśmy szefa sztabu Hezbollahu znanego jako Mohsen. We wczorajszym ataku wyeliminowaliśmy zastępcę Nasrallaha. Był jednym z najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie. Stany Zjednoczone wyznaczyły za jego głowę nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów i nie bez powodu. Brał udział w morderstwie 241 żołnierzy amerykańskich i 58 żołnierzy francuskich w Bejrucie w 1983 r. Odgrywał kluczową rolę w powiązaniach między Iranem a Hezbollahem i był odpowiedzialny za uzbrojenie rakietowe tej organizacji. Był odpowiedzialny za morderczy atak w Majdal Szams. Zamknęliśmy konto z Mohsenem i zamkniemy konta z każdym, kto nas skrzywdzi. Każdy, kto zabija nasze dzieci, każdy, kto morduje naszych obywateli, każdy, kto szkodzi naszemu krajowi - jego krew pozostanie na jego głowie. Przed nami trudne dni. Od czasu ataku w Bejrucie ze wszystkich stron słyszymy groźby. Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz i będziemy zjednoczeni w obliczu każdego zagrożenia. Izrael zażąda bardzo wysokiej ceny za jakąkolwiek agresję na jakiejkolwiek arenie. Od miesięcy nie ma tygodnia, w którym nie mówiono by nam z kraju i zagranicy, abyśmy zakończyli wojnę. Mówią nam: Zakończcie wojnę, ponieważ osiągnęliście wszystko, co było możliwe do osiągnięcia i, ogólnie rzecz biorąc, nie da się nic więcej osiągnąć. Nie uległem tym głosom - i nie ulegnę im także dzisiaj. Gdybyśmy ulegli tym naciskom - nie wyeliminowalibyśmy wysokich oficerów Hamasu i tysięcy terrorystów - po prostu by pozostali, a my nie przejęlibyśmy kontroli nad drogą Filadelfia i przejściem granicznym Rafah - są to rurociągi tlenowe Hamasu. Nie stworzylibyśmy warunków, które przybliżyłyby nas do realizacji planu, który umożliwi powrót naszych uprowadzonych, jak i pozwoli, abyśmy osiągnęli wszystkie cele wojny - powrót wszystkich uprowadzonych, wyeliminowanie militarnych i rządowych możliwości Hamasu, oraz zadbanie o to, aby Gaza nie stanowiła już zagrożenia dla Izraela, a nasi mieszkańcy południa i północy mogli bezpiecznie powrócić do swoich domów. Wszystkie osiągnięcia, które osiągnęliśmy w ostatnich miesiącach, osiągnęliśmy, ponieważ się nie poddaliśmy, ponieważ podjęliśmy odważne decyzje pomimo wielu nacisków z kraju i zagranicy. Mówię wam: Nie było to łatwe, musiałem odpierać dużą presję - ale udało nam się to osiągnąć dlatego, że nasi żołnierze, zarówno regularni, jak i rezerwowi, w Siłach Obronnych Izraela, policji, Szin Bet i Mossadzie - nie poddali się. Walczą jak lwy i są zdeterminowani, aby zwyciężyć. Ja, wraz z narodem Izraela, wspieram ich wielką miłością i wielką wiarą w słuszność naszej drogi."

31 lipca 2024 r. w nocy izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. W wiosce Atara zniszczono dom terrorysty Morida Dahadhy, który 7 stycznia b.r. przeprowadził atak terrorystyczny mordując Larę Tanos. W innych działaniach skonfiskowano tokarkę służącą do produkcji broni, a także nielegalną broń.
    31 lipca 2024 r. rano terrorysta ostrzelał z jadącego samochodu izraelski pojazd na obwodnicy miasta Kiryat Arba w Judei. Następnie wysiadł z samochodu i ugodził nożem postrzelonego Izraelczyka. Następnie napastnik uciekł. Rannego 50-letniego mężczyznę ewakuowano do szpitala. Siły bezpieczeństwa rozpoczęły pościg za napastnikiem. Znaleziono porzucony samochód oraz użytą w ataku broń. Popołudniem zatrzymano napastnika.
    31 lipca 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały oczyszczanie obrzeży dzielnicy Tal al-Hawa w południowej części miasta Gaza. Siły powietrzne uderzyły w kilka celów terrorystycznych w Gazie. Podczas takiego nalotu na obóz uchodźców al-Shatti uderzono w samochód dziennikarzy Al-Jazeera. Zginął dziennikarz Ismail al-Ghoul i kamerzysta Ramy al-Rifa. Izraelskie źródła wojskowe poinformowały, że jeden z nich był członkiem Hamasu. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygranicznej strefy buforowej. W rejonie miasta Khan Jounis zniszczono gotowe do użycia wyrzutnie rakiet. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar z moździerzy. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. Intensywne działania prowadzono w obozie uchodźców Tal al-Sultan.
    31 lipca 2024 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas ogłosił dzień żałoby i opuszczenie flag do połowy masztu w Autonomii Palestyńskiej po zabójstwie przywódcy Hamasu, Ismaila Hanijeha. Iran ogłosił trzydniową żałobę.
    31 lipca 2024 r. popołudniem wysoki przedstawiciel Hamasu, Khalil Al-Hajja powiedział, że Hamas i Iran nie chcą wojny regionalnej, ale "zbrodnia powinna zostać ukarana".
    31 lipca 2024 r. wieczorem terroryści obrzucili kamieniami izraelski samochód przy osiedlu żydowskim Efrat w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Lekko ranny został 17-letni chłopiec, któremu na miejscu udzielono pomocy medycznej.
    31 lipca 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 4 starć z izraelską policją graniczną. W Ramallah, Nablusie, Tulkarem i Tubas odbyły się demonstracje przeciwko zabiciu przywódcy Hamasu, Ismaila Hanijeha. Hamas wezwał do protestów na całym Zachodnim Brzegu.

31 lipca 2024 r. rano irańskie media poinformowały, że przywódca polityczny Hamasu Ismail Hanijeh został zabity w nocy wraz ze swoimi ochroniarzami w ich rezydencji w Teheranie. Hanijeh przybył wczoraj do Teheranu, aby wziąć udział w ceremonii inauguracji nowego prezydenta Iranu. O zabójstwo oskarżono Izrael. Prawdopodobnie o godz. 2 w nocy rakieta trafia w jego sypialnię. Przypuszcza się, że mógł to być atak lotniczy.
    31 lipca 2024 r. po zabójstwie przywódcy Hamasu, Ismaila Hanijeha, w Teheranie zebrała się irańska Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Spotkanie odbyło się w rezydencji najwyższego przywódcy Iranu, Alego Chamenei. Oświadczono, że zabójstwo Hanijeha "przekroczyło czerwone linie, a Izrael zapłaci wielką cenę". Nowy prezydent Iranu Masoud Pazkhian skomentował zabójstwo przywódcy Hamasu Ismaila Hanijeha w Teheranie: "Będziemy bronić nasz honor i sprawimy, że okupanci pożałują swojego tchórzliwego czynu." Hamas wydał oświadczenie: "To wydarzenie nadaje kampanii nowy wymiar. Będzie to miało poważne konsekwencje dla całego regionu. Wróg zapłaci za to cenę." Ataki w Teheranie i Bejrucie potępiły Egipt, Jordania, Syria, Turcja, Iran, Rosja i Chiny.
    31 lipca 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 2 ataki na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    31 lipca 2024 r. wieczorem Hezbollah oficjalnie ogłosił, że szef sztabu Hezbollahu Fouad Shukar, znany jako Hadżdż Mohsen, zginął w izraelskim ataku w Bejrucie. Mohsen był najwyższym rangą dowódcą wojskowym Hezbollahu i szefem formacji strategicznej tej organizacji. W ataku na Bejrut zginął także Milad Bedi - irański doradca wojskowy Gwardii Rewolucyjnej.
    31 lipca 2024 r. grupa Houthi w Jemenie ogłosiła trzy dni żałoby i nakazała opuszczenie flag państwowych do połowy masztu w związku eliminacją terrorysty Ismaila Hanijah w Teheranie.

    31 lipca 2024 r. rano sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział: "Jeśli Izrael zostanie zaatakowany, pomożemy mu w jego obronie."
    31 lipca 2024 r. na wniosek Iranu zebrała się Rada Bezpieczeństwa ONZ, aby omówić eskalację na Bliskim Wschodzie po zabójstwie w Bejrucie wysokiego dowódcy Hezbollahu Fuada Shukara i w Teheranie szefa biura politycznego Hamasu Ismaila Hanijeha. Zastępca sekretarza generalnego ONZ Rosemary Di Carlo powiedziała, że "ostatnie ataki wpisują się w serię pogarszających się wydarzeń w regionie. Społeczność międzynarodowa powinna współpracować, aby zapobiec wszelkim działaniom, które pogorszyłyby ten konflikt". Zastępca ambasadora USA przy ONZ, Robert Wood podkreślił, że "Izrael ma prawo bronić się przed atakami". Wood wezwał do obciążenia Iranu odpowiedzialnością za eskalację sytuacji. Wood dodał, że Stany Zjednoczone nie były zaangażowane w atak w Libanie, ale "nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, że Hezbollah był odpowiedzialny za atak na Majdal Szams, w którym użyto irańskiej broni i został on przeprowadzony z części Libanu kontrolowanej przez Hezbollah". Ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ, Barbara Woodward powiedziała, że jej kraj "jest zaangażowany w zapewnienie bezpieczeństwa Izraela i popiera jego prawo do samoobrony. Iran odgrywa rolę w niestabilności regionu." Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział: "Ataki w Bejrucie i Teheranie stanowią niebezpieczną eskalację." Zastępca ambasadora Izraela przy ONZ, Jonathan Miller powiedział, że "hipokryzją jest to, że dyskusja została zwołana na wniosek Iranu, głównego sponsora terroryzmu na świecie. W 2011 roku sekretarz generalny ONZ świętował zabójstwo Osamy bin Ladena, mówiąc, że to moment sprawiedliwości. Zobaczcie kontrast w dzisiejszych wystąpieniach".

1 września 2024 r. izraelska policja ujawniła, że w dniu 9 sierpnia zatrzymano 34-letniego rezerwistę, który w parku w Jerozolimie strzelił do arabskiego przechodnia, ale nie trafił. Podczas przesłuchania, zatrzymany przyznał się, że tamtego dnia wyszedł z domu z bronią z zamiarem poszukania ofiary pochodzenia arabskiego. Napotkanego przechodnia posadził na ławce i zaczął przesłuchiwać, trzymając wycelowaną w niego broń. Kiedy przekonał się, że jest to Arab, podejrzany próbował go zastrzelić, jednak ofierze udało się odbić broń i bez obrażeń uciekł z miejsca zdarzenia. Następnie podejrzany kontynuował poszukiwania kolejnej ofiary, pytając przechodniów, gdzie może znaleźć Arabów. Potem podejrzany wrócił do domu. W nadchodzących dniach prokuratura wniesie oskarżenie przeciwko podejrzanemu.
    1 sierpnia 2024 r. ministerstwo transportu zwróciło się do ministerstwa obrony o przygotowanie się na konieczność wysłania samolotów transportowych po Izraelczyków, którzy utknęli za granicą z powodu odwołania lotów przez różne linie lotnicze.
    1 sierpnia 2024 r. rano rzecznik armii gen. Daniel Hagari potwierdził, że dwa tygodnie temu w Khan Jounis zginął szef wojskowego skrzydła Hamasu, Muhammad Deif. W zbombardowanym budynku zginął Deif oraz dowódca Brygady Khan Jounis Hamasu, Rafe Salama.
    1 sierpnia 2024 r. Siły Obronne Izraela opublikowały komunikat wyjaśniający okoliczności ataku powietrznego przeprowadzonego 31 lipca w obozie uchodźców al-Shatti w Gazie, w którym zginęli dziennikarze stacji Al-Jazeera. Zabitym był dziennikarz Ismail al-Ghoul, który jednocześnie był członkiem elitarnej jednostki Nukhba z Hamasu. Ghoul wziął udział w ataku 7 października i dokumentował działania terrorystów Hamasu w izraelskich społecznościach wokół Strefy Gazy. Rozpowszechnianie tych filmów stanowi część działalności propagandowej Hamasu.
    1 sierpnia 2024 r. Siły Obronne Izraela postawiły swoje siły obrony powietrznej w stan najwyższej gotowości. Szpitale otrzymały wytyczne przygotowania się do pracy w trybie awaryjnym, w związku z czym przygotowano podziemne parkingi na potrzeby przyjęcia oddziałów szpitalnych. W przypadku wybuchu totalnej wojny przygotowano zasoby potrzebne do przeprowadzenia ewakuacji licznych społeczności z północy kraju. W trybie awaryjnym zostaną otwarte wszystkie schrony publiczne. Siły Obronne Izraela odwołały wszystkie urlopy żołnierzy z jednostek bojowych. Zakłady położone w odległości 40 km od granicy izraelsko-libańskiej ograniczyły działalność produkcyjną, zmniejszając ilość magazynowanych substancji niebezpiecznych.
    1 sierpnia 2024 r. wieczorem terroryści wystrzelili z południowego Libanu salwę około 60 rakiet w stronę zachodniej Galilei. System obrony Iron Dome zestrzelił około 15 rakiet. Pozostałe spadły w otwartym terenie.
    1 sierpnia 2024 r. późnym wieczorem premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem. Biały Dom wydał oświadczenie: "Prezydent potwierdził swoje zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa Izraela przed wszelkimi zagrożeniami ze strony Iranu, w tym jego grup terrorystycznych - Hamasu, Hezbollahu i Houthi. Prezydent omówił wysiłki na rzecz wsparcia obrony Izraela przed zagrożeniami, w tym rakietami balistycznymi i UAV, a także o nowych rozmieszczeniach sił w ramach obrony wojskowej Stany Zjednoczone. Oprócz zaangażowania w obronę Izraela prezydent podkreślił znaczenie ciągłych wysiłków na rzecz obniżenia napięć w regionie." Poinformowano również, że w rozmowie wzięła udział wiceprezydent Kamala Harris.

1 sierpnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 24 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. W całej Judei i Samarii wzmocniono patrole drogowe oraz ochronę osiedli żydowskich. Siły Obronne Izraela są przygotowane do współdziałania z siłami bezpieczeństwa w każdym scenariuszu wydarzeń.
    1 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały oczyszczanie dzielnicy Tal al-Hawa w południowej części miasta Gaza. Doszło tam do starć z terrorystami. Siły powietrzne uderzyły w szkołę UNRWA w dzielnicy Shujaiya w Gazie. Obiekt od dłuższego czasu był wykorzystywany przez terrorystów jako kryjówka. Dwukrotnie budynki oczyszczano, a terroryści za każdym razem tam powracali. Dlatego uderzono w obiekt w momencie, gdy wewnątrz przebywali uzbrojeni terroryści. Siły Obronne Izraela ostrzegły, że całe miasto Gaza stanie się "niebezpieczną strefą walk", co sugeruje, że działania bojowe mogą przenieść się na inne sektory miasta. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar z moździerzy, a siły powietrzne zaatakowały wykryte komórki terrorystów. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. Do starć doszło w obozach uchodźców Shaboura i Tal al-Sultan. Siły powietrzne uderzyły ogółem w 35 celów terrorystycznych w całej strefie. Wyeliminowano szefa produkcji amunicji Hamasu, Muhammada Al-Jabariego. Odpowiadał on także za wypłaty dla członków Hamasu w północnej części strefy.
    1 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 3 starć z izraelską policją graniczną. Hamas i Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny wezwały do eskalacji protestów na Zachodnim Brzegu i ogłosiły 3 sierpnia "dniem mobilizacji".

1 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 3 ataki na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    1 sierpnia 2024 r. przywódca libańskiego Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah powiedział: "Zapłaciliśmy cenę za nasz front wsparcia dla Strefy Gazy. Stoimy w obliczu wielkiej bitwy, która wkroczyła w nową fazę. Walki weszły w nową fazę, a Izraelczycy będą strasznie płakać w nadchodzących dniach."
    1 sierpnia 2024 r. w Teheranie odbyła się uroczystość pogrzebowa przywódcy politycznego Hamasu, Ismaila Hanijeha. Wysoki przywódca Hamasu, Khalil Al-Hajja powiedział: "Hasło Ismaila Hanijeha, że nie uznamy Izraela, pozostaje naszym nieśmiertelnym hasłem. Będziemy walczyć z Izraelem, dopóki nie zostanie on wykorzeniony z ziemi Palestyny." Przewodniczący irańskiego parlamentu Mohammad Bagher Ghalibaf stwierdził, że Iran "z pewnością wykona rozkaz najwyższego przywódcy i pomści śmierć Hanijeha. Naszym obowiązkiem jest zareagować we właściwym czasie i we właściwym miejscu." Podczas przemówień tłum skandował: "Śmierć Izraelowi! Śmierć Ameryce!" W modlitwach uczestniczył Ajatollah Ali Chamenei oraz prezydent Iranu Masoud Pezeshkian. Po ceremonii pogrzebowej w Teheranie, szczątki Hanijeha zostaną przewiezione do Kataru, gdzie jutro w Doha odbędzie się ich pochówek.
    1 sierpnia 2024 r. późnym wieczorem amerykański prezydent Joe Biden rozmawiał telefonicznie z tureckim prezydentem Recep Tayyip Erdoganem. Biuro Erdogana poinformowało, że prezydent Turcji powiedział, że to Izrael nie jest zainteresowany zawieszeniem broni, a zabójstwo Hanijeha zaszkodziło wysiłkom na rzecz porozumienia oraz, że Izrael próbuje rozszerzyć konflikt na inne obszary.
    1 sierpnia 2024 r. amerykańska sieć informacyjna CNN podała, że Stany Zjednoczone szacują, że w ciągu kilku dni może nastąpić atak na Izrael, który będzie podobny do ataku rakiet i dronów z 14 kwietnia. Zwrócono jednak uwagę, że tym razem atak może być większy i bardziej złożony - głównie w związku z koordynacją jednoczesnego ataku z różnych frontów. Doniesiono także, że Stany Zjednoczone uważają, że tym razem amerykańskie bazy wojskowe w tym obszarze również staną się częścią celów ataku.

2 sierpnia 2024 r. podczas modlitw w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie, szejk Ekrama Sabri podburzał tłum przeciwko Izraelowi. Tłum skandował: "Krwią i życiem odkupimy męczennika!", odnosząc się do Ismaila Hanijeh. Wieczorem policja zatrzymała szejka.
    2 sierpnia 2024 r. członkowie rządu i ministrowie otrzymali awaryjne telefony satelitarne, aby utrzymać łączność i zdolności zarządzania w przypadku poważnych zakłóceń izraelskich sieci energetycznych i komunikacyjnych.
    2 sierpnia 2024 r. ambasada Turcji w Tel Awiwie opuściła flagę do połowy masztu jako znak żałoby po zabitym przywódcy Hamasu, Ismailu Hanijeh. Turcja obchodzi dzisiaj z tego powodu jednodniową żałobę. Minister spraw zagranicznych Israel Katz polecił wezwać ambasadora Turcji do ministerstwa, aby go pouczyć, że w ten sposób pokazuje poparcie dla terrorystów. Minister bezpieczeństwa wewnętrznego Itamar Ben Gvir powiedział: "Opuszczenie flagi do połowy masztu w ambasadzie Turcji w Izraelu w ramach oddania hołdu dla Hanijeh pokazuje dokładnie, co oni o nas myślą. Ambasador Turcji jest proszony o całkowite opuszczenie flagi i powrót do swojego kraju. Wzywam ministra spraw zagranicznych i premiera do pouczenia ambasadora Turcji i przygotowania jego wydalenia z kraju."
    2 sierpnia 2024 r. minister obrony Joav Gallant spotkał się z brytyjskim sekretarzem ds. obrony Johnem Healey, który przyleciał do Izraela na konsultacje w sprawie bezpieczeństwa. Omówiono zdolności Sił Obronnych Izraela do odparcia wielowarstwowych ataków na kilku frontach jednocześnie i zgodzono się, że jest potrzeba utworzenia koalicji na rzecz obrony Izraela przed agresją Iranu i jego sojuszników.
    2 sierpnia 2024 r. szef Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi spotkał się z szefem brytyjskiego Sztabu Generalnego adm. Tony Radakinem, który przyleciał do Izraela, aby zapoznać się ze stanem bezpieczeństwa. Nie ujawniono szczegółów rozmów.
    2 sierpnia 2024 r. wieczorem minister obrony Joav Gallant odbył rozmowę telefoniczną z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. To druga rozmowa w ciągu 72 godzin, co jest "bezprecedensową współpracą w zakresie bezpieczeństwa" między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem. Nieoficjalnie mówi się, że tworzona jest koalicja do odparcia irańskiego ataku na Izrael. W skład koalicji wchodzą Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Egipt, Jordania i sunickie państwa Zatoki Perskiej.

    2 sierpnia 2024 r. wieczorem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy salwę 10 rakiet, z których jedną zestrzelił system obrony Iron Dome, a pozostałe spadły w otwartym terenie w pobliżu miasta Kiryat Malachi. Później wystrzelono kolejną rakietę w stronę Negewu.

2 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy ograniczyły działania do zabezpieczania przygranicznej strefy buforowej. Siły powietrzne przeprowadziły serię ataków na cele terrorystyczne w Gazie. W strefie przemysłowej na południowy zachód od miasta Gaza zniszczono tunel podziemny, w którym zginęło pięciu politycznych i wojskowych przywódców Hamasu. W innym ataku wyeliminowano zastępcę szefa produkcji broni Islamskiego Dżihadu, Mohammeda al-Jabariego. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar z moździerzy. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. Poinformowano, że trwa niszczenie dużych systemów podziemnych tuneli.
    2 sierpnia 2024 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały podziemny tunel w Gazie. W ataku miało zginąć dwóch przywódców biura politycznego i trzech dowódców wojskowych Hamasu. Zginęli przywódcy polityczni: Rawhi Mushtaha i Sameh al-Siraj, a także trzej dowódcy skrzydła wojskowego ugrupowania, Brygad Izz a-Din al-Kassam: Abdul Hadi Siam, Sami Odeh i Muhammad Hadid. Mushtaha pełnił funkcję faktycznego premiera Strefy Gazy. Zniszczony tunel był używany przez grupę terrorystyczną jako centrum dowodzenia.
    2 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 5 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego. Dodatkowo na punkcie kontrolnym przy mieście Tulkarem odkryto podłożony ładunek wybuchowy, który zneutralizowali saperzy.

2 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 8 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie. Hezbollah ewakuował swoje centra dowodzenia w południowym Bejrucie i wywozi sprzęt wojskowy z tego obszaru w nieznane miejsca. Hezbollah nakazał także ewakuację lokatorom budynków, w których mieszkali wysocy rangą urzędnicy tej organizacji.
    2 sierpnia 2024 r. saudyjski kanał informacyjny Al-Hadth podał, że Hezbollah ewakuuje do Bejrutu sprzęt wojskowy z południowych prowincji Libanu. Hezbollah obawia się, że w przypadku wybuchu totalnej wojny bardzo szybko utraci ten sprzęt. Istnieje przekonanie, że Izrael nie zdecyduje się uderzyć w Bejrut.
    2 sierpnia 2024 r. międzynarodowe siły UNIFIL poinformowały, że dochodzenie wykazało, że to Hezbollah odpowiada za wystrzelenie rakiety, która spadła na druzyjskie miasto Majdal Szams na Wzgórzach Golan, powodując śmierć 12 dzieci i obrażenia u wielu innych.
    2 sierpnia 2024 r. wieczorem syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały lotnisko Dabaa, położone blisko granicy syryjsko-libańskiej. Lotnisko było wielokrotnie wykorzystywane do przemytu broni dla Hezbollahu.

    2 sierpnia 2024 r. w Doha w Katarze odbył się pogrzeb przywódcy politycznego Hamasu, Ismaila Hanijeh. Obecni byli irański pierwszy wiceprezydent Mohammad Reza Aref, katarski emir Tamim bin Hamad al-Thani i turecki minister spraw zagranicznych Hakan Fidan. Prawdopodobnie nowym przewodniczącym biura politycznego Hamasu zostanie Khaled Meshaal.
    2 sierpnia 2024 r. zachodnie wywiady poinformowały, że proirańskie milicje Kataib Hezbollah, Sajjida al-Shuhada i Harakat Ansar Allah al-Awfija przenoszą swoje siły z Iraku do Syrii, przygotowując się do ewentualnego ataku na Izrael. We wschodniej Syrii doszło do spotkania dowódców tych milicji. Wokół amerykańskich baz w Syrii dostrzeżono wzmożony ruch dronów obserwacyjnych. W wielu miejscach dostrzeżono, że proirańskie milicje przenoszą ciężki sprzęt i wyrzutnie rakiet ze swoich baz na pustynię. Ocenia się, że celem ataków mogą być amerykańskie bazy wojskowe w regionie. Istnieje możliwość, że irański atak na Izrael zostanie przeprowadzony podczas święta Tisz b'Aw, które przypada w tym roku na 12/13 sierpnia. Święto upamiętnia zniszczenie Pierwszej i Drugiej Świątyni i jest powszechnie uważane za dzień smutku i tragedii. Atak nastąpiłby więc około 12-13 dni po zabiciu Hanijeha (31 lipca). Iran podobnie czekał 13 dni, zanim dokonał w kwietniu b.r. atak po zabiciu gen. Mohammada Rezy Zahediego.
    2 sierpnia 2024 r. Polska wydała ostrzeżenie dla swoich obywateli przed podróżowaniem do Libanu, Izraela i Iranu. "W związku ze wzrastającą liczbą polskich turystów odwiedzających Liban, Izrael i Iran, chcemy powtórzyć, że od dawna odradzamy wszelkiego rodzaju podróże do tego regionu. Niestabilna sytuacja bezpieczeństwa pozwala sądzić, że opuszczenie tych trzech krajów będzie coraz trudniejsze."
    2 sierpnia 2024 r. Pentagon poinformował, że sekretarz obrony USA Lloyd Austin zatwierdził wysłanie na Bliski Wschód dodatkowych myśliwców i okrętów wojennych. "Austin zarządził zmiany w postawie militarnej Stanów Zjednoczonych, mającą na celu poprawę ochrony sił zbrojnych USA, zwiększenie wsparcia dla obrony Izraela i zapewnienie, że Stany Zjednoczone będą przygotowane do reagowania na różne ewentualności." Wiadomo tylko, że chodzi o dodatkową eskadrę myśliwców i baterie obrony powietrznej. Grupa uderzeniowa lotniskowca USS "Abraham Lincoln" została skierowana na Bliski Wschód, a w stronę Morza Śródziemnego płyną nieokreślone krążowniki i niszczyciele rakietowe, które mają wzmocnić obronę przeciwrakietową Izraela.
    2 sierpnia 2024 r. Stany Zjednoczone poinformowały, że rozpoczęły dyslokację dodatkowych samolotów na Bliski Wschód, w celu wzmocnienia zdolności obronnych Izraela. Zwiększono również poziom gotowości w amerykańskich bazach w całym regionie. Amerykański lotniskowiec USS "Theodore Roosevelt" opuścił Zatokę Perską i wpłynął na wody Zatoki Omańskiej, aby być mniej narażonym na irańskie ataki.

3 sierpnia 2024 r. - Szabat.
    3 sierpnia 2024 r. Kanada wydała ostrzeżenie dotyczące podróży do Izraela, wzywając swoich obywateli, aby unikali przyjazdu do tego kraju ze względu na "brutalny konflikt regionalny, który stwarza ryzyko dla bezpieczeństwa. Sytuacja w zakresie bezpieczeństwa może się pogorszyć bez ostrzeżenia, co może mieć wpływ na możliwość opuszczenia tego kraju jakąkolwiek trasą. Eskalacja konfliktu może prowadzić do zakłóceń w podróżowaniu, w tym do zamknięcia przestrzeni powietrznej i odwołania lotów." Podobne wezwania wydały Polska, Stany Zjednoczone, Australia i Wielka Brytania.

3 sierpnia 2024 r. rano izraelscy żołnierze wkroczyli do miasta Tulkarem w zachodniej części Samarii. W trakcie tych działań przejęto magazyn broni. Izraelski bezzałogowy dron przeprowadził atak na samochód jadący w Tulkarem w zachodniej części Samarii. W ataku zginął lokalny dowódca zbrojnego skrzydła Hamasu, Brygad al-Kassam, Hajthem Balidi. Łącznie zginęły 4 osoby.
    3 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy ograniczyły działania do zabezpieczania przygranicznej strefy buforowej. Siły powietrzne uderzyły w kilka celów terrorystycznych w mieście Gaza. Między innymi uderzono w kompleks szkolny UNRWA w dzielnicy Sheikh Radwan. Szkoła była wykorzystywana przez terrorystów, a siły powietrzne użyły precyzyjnej amunicji. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar z moździerzy, a izraelskie siły powietrzne zaatakowały kilka budynków wykorzystywanych przez terrorystów. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah.
    3 sierpnia 2024 r. popołudniem około 20-30 żydowskich osadników weszło do arabskiej wioski Al-Mughayyir w środkowej części Samarii. Osadnicy rzucali kamieniami i podpalili kilka miejsc. Później doszło do starć z Arabami. Ranny został 1 Palestyńczyk. Na miejsce przybyli izraelscy żołnierze, którzy rozdzielili obie strony.
    3 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 4 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego. Do najcięższych starć doszło w mieście Tulkarem, gdzie izraelskie siły bezpieczeństwa zlikwidowały grupę terrorystów udających się w celu przeprowadzenia ataku terrorystycznego.

3 sierpnia 2024 r. syryjskie media poinformowały, że nad ranem izraelskie siły powietrzne przeprowadziły trzy bombardowania na granicy syryjsko-libańskiej. W rejonie Hawsh el-Sajjed Ali uderzono w konwój ciężarówek i cystern wjeżdżających do Libanu. Prawdopodobnie ataki mają na celu odciąć Hezbollah od nowych dostaw z Syrii.
    3 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 8 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie oraz na granicy syryjsko-libańskiej.
    3 sierpnia 2024 r. szef Centralnego Dowództwa USA gen. Michael Korilla rozpoczął podróż po Bliskim Wschodzie, aby zapoznać się ze stanem przygotowań do odparcia irańskiego ataku. Korilla planuje odwiedzić Egipt, Jordanię, Arabię Saudyjską i kilka państw Zatoki Perskiej, aby upewnić się, że środki obronne są na pozycjach, a planowanie strategiczne zostało ukończone.
    3 sierpnia 2024 r. Grecja postawiła swoje siły bezpieczeństwa w stan podwyższonej gotowości z powodu obaw o potencjalny atak terrorystyczny na cele żydowskie i izraelskie. We Francji minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin nakazał władzom lokalnym zwiększenie bezpieczeństwa w synagogach w obliczu narastających napięć.

4 sierpnia 2024 r. w nocy terroryści wystrzelili z południowego Libanu około 30 rakiet w stronę Izraela. Wiele z nich zostało zestrzelonych przez system obrony Iron Dome.
    4 sierpnia 2024 r. rano terrorysta zaatakował nożem przechodniów w dwóch miejscach w mieście Holon w centrum Izraela. Atak rozpoczął przy wejściu do parku na ulicy Mosze Dajan, gdzie zranił dwie osoby. Następnie udał się na przystanek autobusowy znajdujący się obok stacji benzynowej, gdzie ciężko zranił kolejną osobę. Ostatnia ofiara została dźgnięta nożem na parkingu autobusowym przy ulicy Dan Szomron. W sumie rannych zostało 4 Izraelczyków. Przybyły na miejsce zdarzenia policjant zastrzelił napastnika. Dwie osoby w stanie krytycznym przewieziono do szpitala, gdzie zmarły. Napastnika zidentyfikowano jako 34-letniego Palestyńczyka z miasta Salfit, który nielegalnie przebywał w Izraelu.
    4 sierpnia 2024 r. minister transportu Miri Regew poleciła uruchomienie systemu wahadłowych połączeń lotniczych i morskich, aby sprowadzić do kraju Izraelczyków, którzy utknęli w różnych miejscach na świecie z powodu odwołania lotów.
    4 sierpnia 2024 r. w południe terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet w stronę miasta Aszkelon. Część rakiet zestrzelił system obrony Iron Dome, a pozostałe spadły w otwartym terenie powodując pożary.
    4 sierpnia 2024 r. po serii ćwiczeń brygad rezerwowych, zakończono pierwsze ćwiczenia regularnej brygady piechoty w sektorze północnym - Brygady Kfir. Przećwiczono scenariusze różnych sytuacji bojowych, ewakuację rannych, wykorzystanie kamuflażu i komunikację w trudnych warunkach górskich.

4 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy ograniczyły działania do zabezpieczania przygranicznej strefy buforowej. Siły powietrzne uderzyły w kilka celów terrorystycznych w mieście Gaza. Między innymi uderzono w dwie szkoły UNRWA w dzielnicy Sheikh Radwan, w których ukrywali się terroryści Hamasu. Źródła palestyńskie podały, że w ataku zginęło 30 osób. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Siły powietrzne wyeliminowały terrorystę Ismaela Nofala, który był synem byłego dowódcy Brygady Centralnej Hamasu (wyeliminowano go w październiku 2023 r.). W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. Wydano polecenie ewakuacji ludności cywilnej z południowej części miasta Khan Jounis i północnej części Rafah, ponieważ terroryści wystrzelili stamtąd szereg rakiet. Na granicy strefy z Egiptem odkryto tunel przemytniczy, którym mogły przejechać samochody.
    4 sierpnia 2024 r. Izrael poinformował, że w lipcu do Strefy Gazy wjechało ponad 3 mln litrów paliwa na potrzeby funkcjonowania organizacji humanitarnych. Od początku wojny do strefy wjechało ponad 70 tys. ton różnego wyposażenia wraz z namiotami. Według UNRWA ten sprzęt zapewnił schronienie dla 2 mln ludzi. Dla potrzeb rozwiązywania różnych kwestii humanitarnych utworzono kilka zespołów zadaniowych, które zajmują się wywozem śmieci i gruzów. W tym celu utworzono 10 punktów gromadzenia odpadów. Wszystko to ma na celu poprawę warunków humanitarnych ludności cywilnej. Inne zespoły zajmują się wodą pitną i elektrycznością.
    4 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 3 starć z izraelską policją graniczną. Hamas pochwalił atak w izraelskim mieście Holon oraz wezwał Palestyńczyków do atakowania izraelskich sił zbrojnych i cywilów w całym Izraelu i na Zachodnim Brzegu.

4 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 5 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    4 sierpnia 2024 r. jordański minister spraw zagranicznych Ajman al-Safdim udał się do Iranu w ramach "ostatniej desperackiej próby" odwiedzenia Iranu od ataku na Izrael. Spotkał się z nowym prezydentem Masoud Pazkhian, który powiedział: "Syjoniści popełnili wielki błąd, zamordując Hanijeha - nie pozostanie to bez odpowiedzi. To tchórzliwy krok i Iran oczekuje, że wszystkie kraje islamskie i wolni ludzie zdecydowanie potępią tę zbrodnię." Irańskie media państwowe poinformowały, że Iran i oś ruchu oporu przeprowadzą "operację czworoboczną" przeciwko Izraelowi. Według doniesień, operacja miałaby obejmować libański Hezbollah, jemeński Houthi i proirańskie milicje z Iraku i Syrii, oraz siły Iranu, które przeprowadziłyby jednoczesny skoordynowany atak na Izrael.

5 sierpnia 2024 r. w nocy i nad ranem terroryści Hezbollahu wystrzelili szereg rakiet z południowego Libanu. Bezpośrednio trafiony został kibuc Ajelet Hashar, w którym rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.
    5 sierpnia 2024 r. Siły Obronne Izraela rozlokowały 41 Batalion Piechoty na terytorium Izraela w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Tulkarem, położonym w zachodniej części Samarii. Rozmieszczenie żołnierzy nastąpiło po tym, jak agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet wydała oświadczenie, że Iran i Hamas nakazały grupom terrorystycznym przeprowadzenie ataku z infiltracją na terytorium Izraela. Do takiego ataku może dojść równocześnie z atakiem rakietowym na Izrael, przeprowadzonym wielowarstwowo i jednocześnie z Iranu, Iraku, Syrii, Libanu i Jemenu. Dodatkowi żołnierze rozmieszczeni na terenach przygranicznych będą działać jako siły szybkiego reagowania w przypadku ataku na Izrael.
    5 sierpnia 2024 r. szef Centralnego Dowództwa Armii Stanów Zjednoczonych (CENTCOM) gen. Michael Korilla wylądował w Izraelu jako oficjalny gość szefa Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi. Obaj przeprowadzili wspólną ocenę sytuacji w kwestiach bezpieczeństwa i strategii w ramach reakcji na zagrożenia na Bliskim Wschodzie.

5 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy ograniczyły działania do zabezpieczania przygranicznej strefy buforowej. Siły powietrzne przeprowadziły serię ataków na różne obiekty terrorystyczne. Uderzono w dwie szkoły UNRWA, eliminując dowódcę Batalionu Sheikh Radwan Hamasu, Jabera Aziza. Zabito także ministra gospodarki Hamasu, Abdela Fattaha al-Zariiego. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar z moździerzy. Siły Obronne Izraela nakazały ewakuację ludności cywilnej z niektórych obszarów miasta Khan Jounis, ponieważ terroryści wystrzelili stamtąd szereg rakiet. W związku z tym ten obszar może być atakowany z powietrza i lądu. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah.
    5 sierpnia 2024 r. Siły Obronne Izraela ujawniły, że w podziemnych tunelach przemytniczych na granicy Strefy Gazy z Egiptem odkryto tory, po których ciągnięto prymitywne wagony. W ten sposób przemycano duże ilości broni. Do tej pory wzdłuż granicznej drogi Filadelfia zlokalizowano około 30 podziemnych tuneli przemytniczych. Podczas ich penetracji odkryto podziemną sieć tuneli. W ten sposób odkryto tunele o łącznej długości ponad 100 km. Największy odkryty tunel miał 3 metry wysokości i mogły nim poruszać się pojazdy. Podkreślono, że w przygranicznym obszarze wciąż trwają odwierty, a prace związane z poszukiwaniem kolejnych tuneli nie zostały zakończone.
    5 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do co najmniej 10 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także dwa przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych. Do poważnych starć doszło w Dżeninie, Nablusie, Tubas i Tulkarem w Samarii. Siły Obronne Izraela wzmocniły ochronę osiedli żydowskich w całym obszarze.

5 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 15 ataków na Izrael. Wiele ataków dronów było przeprowadzonych z wyraźnym celem rozpoznania izraelskich systemów obrony powietrznej. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    5 sierpnia 2024 r. wieczorem izraelskie drony przeprowadziły atak w rejonie Aba w południowym Libanie. Wyeliminowano dowódcę elitarnej jednostki Radwan organizacji Hezbollah, Ali Jamala al-Din Jawada. Ocenia się, że w znacznym stopniu ograniczy to zdolności jednostki Radwan to infiltracji na terytorium Izraela.
    5 sierpnia 2024 r. irański minister spraw zagranicznych Nasser Kanaani powiedział: "Naszym celem nie jest zwiększanie eskalacji, ale ukaranie Izraela jest konieczne. W ten sposób unikniemy niestabilności w przyszłości."
    5 sierpnia 2024 r. pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych Iranu, Ali Bakri Khani odwiedził biura Hamasu w Teheranie. W wydanym oświadczeniu stwierdzono, że irański minister powiedział, że "Iran odpowie na zabójstwo swojego gościa Ismaila Hanijeha. To od Iranu zależy, kiedy i jak odpowie."
    5 sierpnia 2024 r. irańskie siły zbrojne opublikowały listę potencjalnych celów cywilnych i wojskowych, co prawdopodobnie ma na celu zmniejszenie zdolności Izraela do skutecznej obrony przed atakiem irańskim, powodując rozproszenie przez izraelskich zasobów obrony powietrznej i przeciwrakietowej oraz wywołując panikę wśród cywilów. Lista obejmuje izraelskie bazy wojskowe i obiekty rządowe, takie jak ministerstwo obrony w Tel Awiwie, budynek Knesetu w Jerozolimie i osiem baz lotniczych w całym Izraelu. Iran wymienił również cywilne obiekty infrastrukturalne, takie jak lotniska, pola gazowe i elektrownie w całym kraju.
    5 sierpnia 2024 r. wieczorem sekretarz stanu USA Anthony Blinken odniósł się do sytuacji na Bliskim Wschodzie, mówiąc, że "pilnie konieczne jest podjęcie przez wszystkie strony właściwych decyzji w nadchodzących godzinach i dniach. Jest to moment krytyczny. Przez całą dobę prowadzimy dyplomację, przekazując prosty komunikat, że należy uniknąć eskalacji. Nie leży to w niczyim interesie. Wszyscy powinni uspokoić napięcia. Ważne jest osiągnięcie zawieszenia broni w Strefie Gazy, gdyż umożliwi to odprężenie także w innych obszarach." Prezydent Joe Biden i wiceprezydent Kamala Harris zostali poinformowani przez zespół ds. bezpieczeństwa narodowego o zagrożeniach ze strony Iranu i jego pełnomocników. Zostali oni poinformowani o ataku na amerykańską bazę sił powietrznych al-Assad w Iraku. Omówonoi środki mające na celu ochronę sił amerykańskich i reakcji na każdy atak. Otrzymali także aktualne informacje na temat wysiłków mających na celu wsparcie obrony Izraela, jeśli zostanie on ponownie zaatakowany przez Iran i jego sojuszników.
    5 sierpnia 2024 r. wieczorem ujawniono kilka szczegółów dotyczących dyslokacji amerykańskich okrętów wojennych na Bliskim Wschodzie. Wiadomo, że u wybrzeży Izraela na Morzu Śródziemnym znajdują się dwa amerykańskie niszczyciele rakietowe USS "Roosevelt" i USS "Bulkeley". W pewnym oddaleniu na morzu znajduje się Grupa Desantowa USS "Wasp". Na Morzu Czerwonym przebywają dwa niszczyciele USS "Cole" i USS "Laboon". W pobliżu Cieśniny Omańskiej jest grupa uderzeniowa lotniskowca USS "Roosevelt", od której odłączyły się dwa niszczyciele USS "Russell" i USS "Michael Murphy", które mają wzmocnić siły na Morzu Czerwonym.

    5 sierpnia 2024 r. wieczorem ONZ opublikowało oficjalny komunikat, w którym stwierdzono, że istnieje możliwość, że pracownicy UNRWA brali udział w masakrze 7 października. Ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan odpowiedział: "Dochodzenie ONZ, które skupiło się jedynie na 19 pracownikach UNRWA, jest hańbą! Za mało i za późno. W dochodzeniu pominięto tysiące pracowników agencji zaangażowanych w działalność terrorystyczną Hamasu oraz zakres tego zaangażowania. Izrael przekazał ONZ dokładne dane dotyczące ponad stu pracowników UNRWA, którzy są członkami organizacji terrorystycznej Hamas. Wnioski ze śledztwa są kolejnym dowodem, że ONZ w dalszym ciągu nie chce przyznać się do rzeczywistości ... Sekretarz generalny ONZ powinien podać się do dymisji, a UNRWA powinna zostać zamknięta! Izrael powinien szybko działać, aby zdelegalizować UNRWA, uznać ją za organizację terrorystyczną i wydalić jej przywódców z terytorium Izraela oraz zabronić im wjazdu do Izraela."

6 sierpnia 2024 r. w południe Hezbollah wystrzelił z południowego Libanu trzy szturmowe drony, które zaatakowały rejon miasta Naharija w Zachodniej Galilei. Rannych zostało 19 Izraelczyków, w tym jedna osoba jest w stanie krytycznym.
    6 sierpnia 2024 r. grecka linia lotnicza Bluebird Airways zwiększyła liczbę lotów z Krety do Izraela, umożliwiając Izraelczykom na wyjazd z Grecji i powrót do domu.
    6 sierpnia 2024 r. wieczorem odnotowano dwa trzęsienia ziemi o sile 3,7 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się u wybrzeży Izraela, na wysokości miasta Hadera.
    6 sierpnia 2024 r. popołudniem pouczono mieszkańców północy Izraela, aby w związku z działalnością Sił Obronnych Izraela w Libanie ograniczyli przemieszczanie się i przebywali w pobliżu miejsc schronienia.

    6 sierpnia 2024 r. wieczorem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety w stronę miast Sderot i Aszkelon. System obrony Iron Dome zestrzelił jedną rakietę, a pozostałe spadły w otwartym terenie.

6 sierpnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa kontynuowały rozpoczętą w nocy operację antyterrorystyczną w Dżeninie na północy Samarii. W trakcie tych działań izraelskie drony kilkakrotnie zaatakowały uzbrojonych terrorystów. W starciach zginęło ogółem 11 terrorystów. Przejęto także broń i materiały wybuchowe.
    6 sierpnia 2024 r. rano terrorysta zaatakował zaostrzonym śrubokrętem ludzi na punkcie kontrolnym przy tunelu na południowych obrzeżach Jerozolimy. Lekko ranna została 20-letnia kobieta. Żołnierze zastrzelili napastnika.
    6 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy ograniczyły działania do zabezpieczania przygranicznej strefy buforowej. Wezwano ludność cywilną do opuszczenia rejonu miasta Beit Hanoun oraz dzielnic Manshiya i Sheikh Zayed w mieście Gaza. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar z moździerzy. W trakcie działań wzdłuż drogi Netzarim wyeliminowano 20 terrorystów. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. W tym obszarze doszło do starć z terrorystami. We wschodniej części Rafah terroryści wystrzelili rakietę przeciwpancerną, raniąc kilku izraelskich żołnierzy. Z tego powodu wstrzymano ruch ciężarówek po wyznaczonej trasie humanitarnej prowadzącej od przejścia granicznego Kerem Shalom. Inne punkty wjazdu do strefy funkcjonują normalnie, jednak ich przepustowości jest znacznie mniejsza.
    6 sierpnia 2024 r. ministerstwo finansów i przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej osiągnęli porozumienie, na mocy którego zostanie spłacony skumulowany dług w wysokości 2 mld szekli za dostawy energii elektrycznej dla arabskich mieszkańców Judei i Samarii. Zadłużenie rosło przez wiele lat, gdyż władze Autonomii Palestyńskiej odmawiały zapłaty za energię elektryczną wyprodukowaną przez izraelskie przedsiębiorstwo elektryczne.
    6 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do co najmniej 8 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także siedem przypadków użycia improwizowanych ładunków wybuchowych. Do poważnych starć doszło w rejonie miast Dżenin i Tubas, na północy Samarii. Izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły tam dużą operację, w trakcie której rozbito dwie komórki terrorystów Islamskiego Dżihadu i Brygad Męczenników Al-Aksa.
    6 sierpnia 2024 r. wieczorem Hamas oświadczył, że głównym przywódcą politycznym organizacji będzie Jahja Sinwar. Ukrywa się on w podziemnych tunelach w Strefie Gazy, w związku z czym jego możliwości będą mocno ograniczone.
    6 sierpnia 2024 r. wieczorem patrol izraelskich żołnierzy dostrzegł terrorystę uzbrojonego w długą broń, który przygotowywał się do ataku na moszaw Bekaot w Dolinie Jordanu. Żołnierze wyeliminowalili terrorystę, przy którym znaleziono karabin M-16. Drugi terrorysta zbiegł samochodem.

6 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 15 ataków na Izrael. Coraz większym problemem są szturmowe drony, które przenikają przez izraelską obronę powietrzną. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    6 sierpnia 2024 r. popołudniem izraelskie samoloty przeleciały nisko nad Bejrutem, dając ostrzeżenie wobec Hezbollahu i Libanu. Przelot miał miejsce na kilka minut przed zapowiedzianym przemówieniem przywódcy Hezbollahu, szejka Hasana Nasrallaha.
    6 sierpnia 2024 r. wieczorem przywódca libańskiego Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah wygłosił przemówienie. "Nasza odpowiedź nadejdzie indywidualnie lub w ramach osi ruchu oporu. Może wyjdziemy razem albo każdy będzie strzelał osobno do celów, w jakie zechce. Hezbollah odpowie, Iran odpowie, Jemen odpowie, a wróg czeka, oczekując na to. Najważniejsze jest to, że jesteśmy zdeterminowani i posiadamy zdolności. Zareagujemy, ale ostrożnie. Wojna psychologiczna jest częścią kampanii. Izraelskie firmy i fabryki na północy warte dziesiątki miliardów dolarów mogą zostać zniszczone w około pół godziny. Możliwości wroga na północy można zaatakować w niecałe pół godziny. Gdy tylko drony zostaną wysłane, w Izraelu rozbrzmiewa alarm i wszystko staje. Niepewność co do daty odpowiedzi stanowi część kary dla Izraela."
    6 sierpnia 2024 r. Arabia Saudyjskie poinformowała Iran, że nie pozwoli na wykorzystanie swojej przestrzeni powietrznej do przeprowadzenia ataku na Izrael. Podkreślono, że każda rakieta, dron lub samoloty, które wlecą w saudyjską przestrzeń powietrzną zostaną uznane za wrogie. "Arabia Saudyjska będzie bronić siebie, a nie Izraela."
    6 sierpnia 2024 r. Stany Zjednoczone poinformowały, że wykryto ćwiczenia wojskowe w Iranie i ruch wyrzutni rakiet, co wskazuje na przygotowania do irańskiego ataku na Izrael. Zaobserwowano także, że w Syrii oddziały proirańskiej milicji Fatemiyoun zaczęły przemieszczać się w kierunku rzeki Eufrat. Milicja składa się z szyickich ochotników z Afganistanu. Siły te przygotowują się do zaatakowania amerykańskich pozycji broniących pola naftowe Al Omar i Al Tanak. Podobne ruchy milicji obserwuje się także w Iraku.
    6 sierpnia 2024 r. Amerykanie przenieśli około 15 samolotów wielozadaniowych F-18 Super Hornet oraz samoloty wczesnego ostrzegania E-2D Hawkeye z lotniskowca USS "Theodore Roosevelt" do jednej z baz w regionie Bliskiego Wschodu. Prawdopodobnie jest to baza Al Udeid w Katarze. W Wielkiej Brytanii wylądowało 12 myśliwców przewagi powietrznej F-22 Raptor. W najbliższym czasie zostaną one rozmieszczone na Bliskim Wschodzie. Równocześnie 3 samoloty transportowe C-17 Globemaster przewiozły zaplecze eskadry myśliwców F-22 do bazy Al Udeid w Katarze. Jest to część przygotowań do przechwycenia spodziewanego ataku z Iranu.

    6 sierpnia 2024 r. wieczorem sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział dziennikarzom: "Stany Zjednoczone w dalszym ciągu intensywnie pracują nad rozładowywaniem napięć i zapobieganiem ekspansji konfliktu. Panuje wyraźny konsensus - nikt nie chce rozszerzać tego konfliktu. Dostarczamy tę wiadomość bezpośrednio Iranowi i Izraelowi. Jesteśmy w kluczowym momencie negocjacji w sprawie zawieszenia broni w Gazie. Rozmowy weszły w końcową fazę, a mediatorzy pracują nad doprowadzeniem procesu do końca. Jahja Sinwar był i pozostaje głównym decydentem, jeśli chodzi o zawarcie zawieszenia broni. Naprawdę, to od niego zależy, czy negocjacje pójdą do przodu i czy zawrzemy porozumienie w sprawie zawieszenia broni, które ewidentnie pomoże tak wielu Palestyńczykom w ich rozpaczliwej sytuacji - kobietom, dzieciom, mężczyznom, którzy znaleźli się w krzyżowym ogniu. To naprawdę od niego zależy."

7 sierpnia 2024 r. minister obrony Joav Gallant odwiedził żołnierzy ćwiczących na północy kraju. Gallant powiedział: "W obecnej sytuacji Nasrallah może wciągnąć Liban w płacenie niezwykle wysokiej ceny. Oni nawet nie są w stanie wyobrazić sobie, co może się stać. To może również przerodzić się w wojnę. To nie jest teoretyczne, to jest rzeczywiste."
    7 sierpnia 2024 r. szef Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi odwiedził bazę sił powietrznych Tel Nof. Podczas wizyty dowódcy poszczególnych eskadr dokonali przeglądu działań operacyjnych swoich jednostek. Halevi powiedział: "Widzę najwyższą gotowość, zarówno w ataku, jak i w obronie. Będziemy wiedzieć, jak przeprowadzić bardzo szybki atak w dowolnym miejscu w Libanie, w dowolnym miejscu w Gazie, w dowolnym miejscu na Bliskim Wschodzie, nad ziemią i pod ziemią. Myślę, że profesjonalizm, jaki wnoszą siły powietrzne w pozyskiwaniu informacji wywiadowczych, doborze właściwej broni, utrzymywaniu wszystkich samolotów i całego sprzętu w najwyższej gotowości z najlepszymi ludźmi, wszystko to doskonale się sprawdzi w walce. Wysyłamy bardzo jasny sygnał naszym wrogom, że ktokolwiek nas zaatakuje, zostanie przez nas uderzony."
    7 sierpnia 2024 r. minister zdrowia Uriel Bosso powiedział, że izraelskie służby ratownicze od dziesięciu miesięcy przygotowują się na ekstremalną sytuację. Wiele szpitali ma w pełni przygotowane podziemne oddziały. Wszystkie szpitale mają generatory, które w nagłych przypadkach wystarczą na kilka dni. W podziemnym magazynie przygotowano zapasy krwi. Ogólnie rzecz biorąc, Izrael jest przygotowany na każdy scenariusz.
    7 sierpnia 2024 r. Kanada podjęła decyzję o ewakuacji rodzin swoich dyplomatów z Izraela i przeniesieniu ich do Jordanii.

7 sierpnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy operację antyterrorystyczną w Nablusie w środkowej części Samarii. Zlokalizowano magazyn broni i przejęto ładunki wybuchowe. Skonfiskowano także dwie tokarki służące do produkcji broni. Ogółem w całej Judei i Samarii zatrzymano 11 poszukiwanych osób.
    7 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy ograniczyły działania do zabezpieczania przygranicznej strefy buforowej. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści ostrzelali z moździerzy izraelskich żołnierzy w rejonie obozu uchodźców al-Bureij. Siły powietrzne uderzyły w zakład produkujący broń, który był ukryty w mieście Deir al-Balah. Dodatkowo uderzono w wyrzutnie rakiet, które odkryto przy magazynach i centrum dystrybucji pomocy humanitarnej. Międzynarodowa organizacja pomocowa World Central Kitchen ogłosiła, że zginął jeden jej pracownik. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. Siły powietrzne przeprowadziły serię ataków na różne obiekty terrorystyczne w całej strefie. Wyeliminowano wysokiego dowódcę Hamasu, Nail Sachela, który kierował atakami terrorystycznymi w Judei i Samarii.
    7 sierpnia 2024 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że odkryto i zniszczono sieć podziemnych tuneli w mieście Bani Suheila w południowej części Strefy Gazy. Główny tunel przebiegał na głębokości kilkudziesięciu metrów. Pod ziemią zlokalizowano warsztat produkujący broń z kilkoma tokarkami.
    7 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 5 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także dwa przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych.

7 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 7 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie. Wyeliminowano dowódcę sił przeciwpancernych Hezbollahu, Hassana Farsa Jashiego. Ocenia się, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Hezbollah przeprowadzi duży atak na Izrael, nie czekając na Iran.
    7 sierpnia 2024 r. w nadmorskim mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej odbyło się spotkanie Organizacji Współpracy Islamskiej zwołane na próbę Iranu i Autonomii Palestyńskiej. Przewodniczący organizacji Mamadou Tangary powiedział: "Zabójstwo Ismaila Hanijeha było haniebnym aktem służącym jedynie eskalacji istniejących napięć, co potencjalnie może doprowadzić do szerszego konfliktu, który może objąć cały region. To zabójstwo nie stłumi sprawy palestyńskiej, lecz wręcz ją wzmocni, podkreślając pilną potrzebę sprawiedliwości i praw człowieka dla narodu palestyńskiego. Suwerenność i integralność terytorialna państw narodowych to fundamentalne zasady leżące u podstaw porządku międzynarodowego. Przestrzeganie tych zasad ma głębokie implikacje, a ich naruszenie niesie ze sobą równie poważne konsekwencje." Irański minister spraw zagranicznych Ali Bagheri powiedział: "Wobec braku odpowiednich reakcji ze strony Rady Bezpieczeństwa wobec aktów agresji i naruszeń prawa międzynarodowego przez izraelski reżim, Islamska Republika Iranu nie ma innego wyboru, jak tylko skorzystać ze swojego nieodłącznego prawa do uzasadnionej obrony przed tym reżimem."
    7 sierpnia 2024 r. popołudniem Iran zalecił cywilnym liniom lotniczym na całym świecie, aby unikały dziś wieczorem przelotów przez irańską przestrzeń powietrzną. Oficjalnie jest mowa o ćwiczeniach wojskowych. Egipt nakazał swoim liniom lotniczym omijać dzisiaj w nocy przestrzeń powietrzną Iranu. Obecnie większość zachodnich linii lotniczych omija obszar Iraku i Iranu, opierając trasę przez Arabię Saudyjską.

8 sierpnia 2024 r. minister spraw zagranicznych Israel Katz poinformował Norwegię, że odbiera status dyplomatyczny w Izraelu przedstawicielowi Norwegii przy Autonomii Palestyńskiej. "Za antyizraelskie zachowanie trzeba zapłacić. Zamiast walczyć z palestyńskim terroryzmem po 7 października i wspierać walkę Izraela z irańską osią zła - Norwegia wybrała nagradzanie morderców i gwałcicieli z Hamasu w formie uznania państwa palestyńskiego. Oslo przyłączyło się także do bezpodstawnego pozwu przeciwko nam w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości. Norwegia prowadzi jednostronną politykę w kwestii palestyńskiej - dlatego nakazałem zakończenie wszelkiej reprezentacji wobec Autonomii Palestyńskiej w imieniu ambasady Norwegii w Izraelu. Ci, którzy nas atakują i prowadzą przeciwko nam jednostronną politykę, zapłacą za to cenę."
    8 sierpnia 2024 r. minister obrony Joav Gallant odwiedził Dowództwo Frontu Wewnętrznego, gdzie omówił przygotowania do przejścia z normalnego funkcjonowania społeczeństwa do stanu nadzwyczajnego oraz perspektywy koordynacji działań służb ratunkowych w takich warunkach. Gallant powiedział: "Odporność społeczeństwa pozwala nam podejmować właściwe decyzje operacyjne. W obliczu prób siania strachu przez wroga, musimy kontynuować normalny tryb życia. Pracujemy nad tym, aby w czasie rzeczywistym zapewnić społeczeństwu odpowiednie ostrzeżenia."
    8 sierpnia 2024 r. ministerstwo finansów poinformowało, że skumulowany deficyt państwa Izrael za ostatnie 12 miesięcy pogłębił się w lipcu o kolejne 0,4% i osiągnął około 8,1% PKB. W sumie za ostatnie 12 miesięcy deficyt wynosi 155,2 mld szekli. Szacunkowe wydatki wojenne od początku roku wyniosły około 63,5 mld szekli, a od wybuchu wojny około 88,4 mld szekli. Ponadto od wybuchu wojny z funduszu kompensacyjnego wypłacono około 15,5 mld szekli. "Wzrost deficytu wynika głównie z wysokich wydatków na system obrony i bezpieczeństwa, a także na ministerstwa cywilne z powodu wojny, a także ze sztywnych płatności wynikających z porozumień w koalicji rządowej."
    8 sierpnia 2024 r. szef Centralnego Dowództwa USA gen. Michael Korilla po raz drugi w tym tygodniu przyleciał do Izraela. Spotkał się z ministrem obrony Joav Gallantem. Omówiono sytuację bezpieczeństwa w regionie oraz stan przygotowań do odparcia irańskiego ataku.
    8 sierpnia 2024 r. Izrael poinformował Stany Zjednoczone, że jeśli libański Hezbollah zaatakuje skupiska ludności cywilnej i bazy wojskowe w Izraelu, wówczas odpowiedź Sił Obronnych Izraela będzie nieproporcjonalnie wysoka i Hezbollah zostanie ukarany.
    8 sierpnia 2024 r. wieczorem biuro premiera Benjamina Netanjahu poinformowało, że Izrael wyśle delegację, która weźmie udział w negocjacjach w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy. W oświadczeniu zaznaczono, że miejsce rozmów nie zostało jeszcze ustalone, gdyż Stany Zjednoczone zaproponowały Kair lub Doha, ale stwierdzono, że delegacja uda się tam, gdzie zostanie to ustalone, "aby uzgodnić szczegóły wdrożenia umowy ramowej".

8 sierpnia 2024 r. w nocy izraelskie siły bezpieczeństwa wkroczyły do miasta Dura w Judei. Zburzono mieszkanie terrorysty Mamuna Khalila, który 31 marca b.r. przeprowadził atak z użyciem noża w mieście Gan Jawne.
    8 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy ograniczyły działania do zabezpieczania przygranicznej strefy buforowej. Siły powietrzne uderzyły w ośrodki dowodzenia Hamasu ukryte w dwóch szkołach w dzielnicach Tuffah i Daraj we wschodniej części miasta Gaza. Źródła palestyńskie mówią o 15 ofiarach tych ataków. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści Islamskiego Dżihadu ostrzelali ten obszar rakietami przeciwpancernymi. Siły Obronne Izraela wezwały ludność cywilną do opuszczenia centralnej i wschodniej części miasta Khan Jounis. Wieczorem siły izraelskie wkroczyły do sąsiednich miast Al-Karara i Abasan al-Kabira. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. Wyeliminowano zastępcę dowódcy sił lotniczych Brygady Rafah Hamasu. W przygranicznym obszarze odkryto wyrzutnie rakiet, które były ukryte kilkadziesiąt metrów od największego magazynu paliw w strefie. Taka lokalizacja wyrzutni stwarzała zagrożenie dla wielu cywilów mieszkających w pobliżu.
    8 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 4 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego.

8 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 8 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie. Między innymi zniszczono stanowisko startowe dronów w Sejoud, niedaleko Nabatieh. Drony stamtąd atakowały rejon Wzgórz Golan.
    8 sierpnia 2024 r. wieczorem syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały kilka baz lotniczych w Syrii. Przy lotnisku Szajrat w prowincji Homs zbombardowano bunkry używane jako magazyny amunicji. Rannych zostało 4 syryjskich żołnierzy.
    8 sierpnia 2024 r. wieczorem Stany Zjednoczone, Egipt i Katar opublikowały wspólne oświadczenie podpisane przez prezydenta USA Joe Bidena, prezydenta Egiptu Abd al-Fattaha el-Sisiego i emira Kataru Tamima bin Hamada Al-Saniego. Wezwano Izrael i Hamas do wznowienia negocjacji w Kairze lub Doha w czwartek za tydzień, aby osiągnąć porozumienie w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy. "Nadszedł czas, aby przynieść natychmiastową ulgę zarówno cierpiącym ludziom Gazy, jak i cierpiącym zakładnikom i ich rodzinom. Nadszedł czas, aby wprowadzić zawieszenie broni oraz uwolnić zakładników i więźniów. Jako mediatorzy, jeśli zajdzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi przedstawić ostateczną propozycję pomostową, która rozwiąże pozostałe problemy w sposób spełniający oczekiwania wszystkich stron."
    8 sierpnia 2024 r. amerykański dron rozpoznawczy MQ-4C Triton przeprowadził lot nad wschodnią częścią Morza Śródziemnego. Dron przeleciał wzdłuż wybrzeża Egiptu, Strefy Gazy, Izraela, Libanu i Syrii, zbierając informacje wywiadowcze. Równocześnie trwa operacja przelotu amerykańskich myśliwców F-22 Raptor z Wielkiej Brytanii na Bliski Wschód.
    8 sierpnia 2024 r. Stany Zjednoczone poinformowały, że grupa uderzeniowa lotniskowca USS "Abraham Lincoln" opuściła wyspę Guam na Oceanie Spokojnym i jest w drodze na Bliski Wschód. Uzupełniono informacje, że eskadra samolotów wielozadaniowych F/A-18E Super Hornet z lotniskowca USS "Theodore Roosevelt" została przegrupowana do bazy Muwaffaq Salti w Jordanii. Natomiast eskadra myśliwców F-22 Raptor przegrupowała się z Wielkiej Brytanii do bazy Al Udeid w Katarze. Na Bliski Wschód dotarły także dwa samoloty patrolowe Boeing P-8 Poseidon.
    8 sierpnia 2024 r. wysoki rangą urzędnik administracji Joe Bidena ostrzegł Iran przed konsekwencjami ataku na Izrael. "Iran nie ma absolutnie żadnej uzasadnionej podstawy, aby rozpocząć atak militarny na Izrael, którym nadal grozi. Istnieje przekonanie, że Iran ma prawo zaatakować Izrael militarnie, ale my całkowicie odrzucamy tę logikę. Przesunęliśmy w region mnóstwo sił militarnych, w tym myśliwce F-22, które przybyły dziś ... Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać taki atak, oraz odeprzeć atak, jeśli on nastąpi, a także pokazać Iranowi, że istnieje lepsza droga niż atak militarny. Konsekwencje tak bezpośredniego ataku mogą być dość poważne, także dla Iranu i irańskiej gospodarki, o co, jak wiem, martwi się ich nowy rząd."

    8 sierpnia 2024 r. izraelski koncern Elbit Systems podpisał kontrakt o wartości 130 mln dolarów na dostawę systemów aktywnej obrony Iron Fist dla szweckiego koncernu BAE Systems Hägglunds. Systemy zostaną zainstalowane na bojowych wozach piechoty CV90 w ramach projektu modernizacji 128 holenderskich wozów CV90. Umowa będzie realizowana przez okres pięciu i pół roku. System Iron Fist LD zapewnia 360-stopniową ochronę przed rakietami przeciwpancernymi, dronami i amunicją krążącą.

9 sierpnia 2024 r. rano terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę w stronę miasta Aszkelon. System obrony Iron Dome zestrzelił tę rakietę.

9 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy ograniczyły działania do zabezpieczania przygranicznej strefy buforowej. Siły powietrzne uderzyły w wykorzystywany przez terrorystów kompleks szkolny Al-Tabin w dzielnicy Darje Tafah w mieście Gaza. Użyto precyzyjnej bomby, aby zminimalizować ryzyko przypadkowych ofiar. Podkreślono, że Hamas z premedytacją stosuje metodę ludzkich tarczy, ukrywając się w szkołach, szpitalach i miejscach schronienia ludności cywilnej. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. W rejonie miasta Khan Jounis trwa operacja oczyszczania. Siły powietrzne przeprowadziły serię ataków w tym obszarze, a dopiero później wkroczyły tam siły lądowe. Nad całym miastem rozrzucono ulotki w języku arabskim wzywające do przekazania wiarygodnych informacji o lokalizacji przywódców Hamasu. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah.
    9 sierpnia 2024 r. Siły Obronne Izraela zniszczyły podziemny tunel przebiegający w rejonie korytarza drogi Netzarim w środkowej części Strefy Gazy. Tunel miał 3 km długości i liczne rozgałęzienia, w których znaleziono magazyny z bronią i pomieszczenia do odpoczynku terrorystów. Kompleks miał kilka kondygnacji. Po zbadaniu całości podziemnego systemu, został on wysadzony w powietrze.
    9 sierpnia 2024 r. trzy mieszkanki beduińskiego miasta Rahat pomyłkowo skręciły i wjechały do żydowskiej placówki osadniczej Givat Ronen w Samarii. Żydowscy osadnicy obrzucili arabski samochód kamieniami. Trójka kobiet, w tym 3-letnia dziewczynka, wysiadła z pojazdu i uciekła pieszo. Ich samochód został podpalony. Dwie z kobiet zostało lekko rannych. Pomocy udzielili im izraelscy żołnierze. Policja wszczęła dochodzenie.
    9 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 4 starć z izraelską policją graniczną. W zachodniej części Samarii ostrzelano izraelski punkt kontrolny Nitzanei Oz przy mieście Tulkarm. W północnej części Samarii ostrzelano przygraniczne izraelskie społeczności Gan Ner i Meirav oraz punkt kontrolny w pobliżu Jalamah. Wszystkie cztery ataki przeprowadzono jednocześnie. Była to skoordynowana akcja Brygad Męczenników Al-Aksa.

9 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 9 ataków na Izrael. Najciężej ostrzeliwanym był obszar wokół miasta Kiryat Szmona, gdzie wybuchły pożary. Dwie rakiety trafiły w budynki w mieście. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie. Wyeliminowano dowódcę Hamasu, Samara Mahmouda al-Haja. Dowodził on siłami Hamasu w obozie uchodźców Ein al-Halwa w pobliżu Sydonu w Libanie.
    9 sierpnia 2024 r. na wyspę Cypr przybyła delegacja wyższych urzędników wojskowych Stanów Zjednoczonych. Zapoznali się oni ze zdolnościami obronnymi i poczynili ustalenia dotyczące współpracy w odparciu ataku Iranu i Hezbollahu na Izrael. "Wyspa zostanie wykorzystana do obrony przed atakiem Iranu, Hezbollahu i Jemenu."
    9 sierpnia 2024 r. Departament Stanu USA powiadomił wieczorem, że administracja prezydenta Joe Bidena zamierza przekazać Izraelowi 3,5 mld dolarów na zakup zaawansowanych systemów uzbrojenia i innego sprzętu wojskowego od Stanów Zjednoczonych w ramach programu finansowania zagranicznej armii.

10 sierpnia 2024 r. - Szabat.
    10 sierpnia 2024 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że wczorajszy nalot na kompleks szkolny Al-Tabin w mieście Gaza przeprowadzono na podstawie dokładnych informacji wywiadowczych. Wywiad potwierdził, że w ataku wyeliminowano 19 terrorystów Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Atak został przeprowadzony przy użyciu czterech małych bomb szybowcowych GBU-39 o dużej precyzji, które zdaniem ekspertów nie mogły spowodować tak dużych strat, jak podają palestyńskie źródła (54 zabitych i wielu rannych). Podkreślono, że organizacje terrorystyczne Hamas i Islamski Dżihad łamią międzynarodowe prawo wykorzystując ludność cywilną jako żywe tarcze.
    10 sierpnia 2024 r. wieczorem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety, które spadły w otwartym terenie w pobliżu kibucu Kissufim, powodując pożary.

10 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy zabezpieczały przygraniczną strefę buforową. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar. W mieście Khan Jounis prowadzona jest czwarta operacja oczyszczania. Na podstawie informacji wywiadowczych zlokalizowano tunel podziemny, w którym odkryto skład broni. Wezwano ludność cywilną do ewakuacji z obszaru Aljalaa, który znajduje się w bezpiecznym obszarze humanitarnym. Podano, że z tego obszaru wystrzelono wiele rakiet i jest konieczność przeprowadzenia tam działań bojowych. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. Siły powietrzne przeprowadziły serię ataków na różne obiekty w całej strefie. Wyeliminowano szefa generalnej służby bezpieczeństwa Hamasu, Walida Alsousiego.
    10 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do starć w trzech miejscach. Odnotowano także dwa przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych. Ostrzelano osiedle żydowskie Avnei Hefetz w zachodniej części Samarii. W mieście Tulkarem i w obozie uchodźców Balata w Nablusie zaatakowano izraelskich żołnierzy prowadzących różne działania. Hamas i Islamski Dżihad wezwały Palestyńczyków do demonstracji i protestów na Zachodnim Brzegu.

10 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 8 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie. Zaatakowano budynki wojskowe i magazyn broni Hezbollahu w rejonach Hanin, Aita al-Sha'ab, al-Khjam i Bejda w południowym Libanie.
    10 sierpnia 2024 r. popołudniem izraelskie samoloty przeleciały nisko nad Bejrutem. Było to ostrzeżenie dla Hezbollahu i Libanu, aby nie atakować Izraela.
    10 sierpnia 2024 r. pragnący zachować anonimowość jordański urzędnik powiedział, że pomimo oficjalnego oświadczenia mówiącego inaczej, Jordania pozwoli Izraelowi na wykorzystanie jej przestrzeni powietrznej w celu udaremnienia potencjalnego ataku ze strony Iranu. "Wynika to z interesu bezpieczeństwa. Polityka jest taka sama jak w kwietniu, kiedy Jordania pomogła Izraelowi powstrzymać atak Iranu. Ostatecznie jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych." Jednak oficjalnie Jordania zaprzecza, że pozwoli Izraelowi na wykorzystanie swojej przestrzeni powietrznej.

    10 sierpnia 2024 r. irański parlamentarzysta Ahmed Bahshish Ardestani, będący członkiem komisji bezpieczeństwa narodowego w Teheranie, ujawnił, że atak odwetowy na Izrael może trwać trzy lub cztery dni. "Jesteśmy gotowi stawić czoła konsekwencjom tego posunięcia. Poziom gotowości do reagowania na wszelki dalszy rozwój sytuacji jest wysoki."

11 sierpnia 2024 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Beniamin Netanjahu zaprzeczył doniesieniom mediów, jakoby dowódcy wojskowi byli coraz bardziej sfrustrowani tym, że rząd nie wyznacza jasnych celów w Strefie Gazy. "W mediach usłyszałem, że walki w Strefie Gazy nie mają żadnego określonego celu, a szczebel polityczny uniemożliwia postęp Siłom Obronnym Izraela. To nieprawda. Celem jest zwycięstwo. Siły Obronne Izraela niszczą Hamas w sposób systematyczny, mając na celu zniszczenie potencjału militarnego i rządowego Hamasu, a także uwolnienie zakładników." Rząd zatwierdza propozycję zablokowania w Izraelu powiązanej z Hezbollahem libańskiego internetowego serwisu informacyjnego Al Mayadeen, a minister komunikacji Szlomo Karhi podpisał nakaz konfiskaty sprzętu należącego do serwisu i zablokowania jego stron internetowych.
    11 sierpnia 2024 r. wieczorem Siły Obronne Izraela wydały rozkaz, który kategorycznie zabrania żołnierzom regularnej służby pobytu w Gruzji i Azerbejdżanie. Wszyscy izraelscy żołnierze przebywający w tych krajach, nawet na wakacjach, mają obowiązek natychmiastowego powrotu do Izraela.

11 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy ograniczyły działania do zabezpieczania przygranicznej strefy buforowej. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar z moździerzy. W mieście Khan Jounis kontynuowano operację oczyszczania. W północno wschodniej części tego miasta doszło do starć z terrorystami. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah.
    11 sierpnia 2024 r. Hamas oświadczył, że nie przystąpi do kolejnej rundy rozmów w sprawie zawieszenia broni. Twierdzi, że Izrael musi zostać zmuszony do wyrażenia zgody na uzgodnione przez Hamas warunki.
    11 sierpnia 2024 r. popołudniem terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu dwa izraelskie pojazdy w pobliżu wioski Rotem w Dolinie Jordanu. Wystrzelono około ośmiu pocisków. W ataku zginął 1 Izraelczyk, a drugi został ranny. Siły bezpieczeństwa rozpoczęły pościg za napastnikami.
    11 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do starć w czterech miejscach. Odnotowano także dwa przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych. Terroryści Islamskiego Dżihadu ostrzelali izraelskich żołnierzy w rejonie Dżeninu. Brygady Męczenników Al-Aksa zaatakowały izraelskie siły w obozie dla uchodźców Al Ain w pobliżu Nablusu.

11 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    11 sierpnia 2024 r. libański kanał Al-Mayadeen doniósł, że armia libańska zawiesiła swoje patrole z siłami międzynarodowymi UNIFIL w południowym Libanie. Ma to związek z dzisiejszym incydentem z patrolem sił francuskich UNIFIL w rejonie Kfarhamam w południowym Libanie, gdzie libańska armia przeprowadzała wspólny patrol z siłami UNIFIL. Francuski jeep zboczył z ustalonej trasy podróży i wjechał na "terytorium prywatne", co spowodowało konfrontację między siłami armii libańskiej a siłami francuskimi. Następnie francuski patrol powrócił na normalną trasę, a po kilku minutach "obszar prywatny", do którego skierował się francuski jeep, został zaatakowany przez izraelski samolot. Dowódca armii libańskiej musiał się tłumaczyć z tego incydentu.
    11 sierpnia 2024 r. libańskie media napisały, że arabskie państwa, w tym Katar, zwróciły się z prośbą do Hezbollahu i Iranu, aby "zrezygnowali lub opóźnili" wszelkie odwetowego ataki na Izrael do czasu zawarcia porozumienia o zawieszeniu broni w Strefie Gazy, które według nich jest spodziewane około 15 sierpnia.
    11 sierpnia 2024 r. wieczorem minister obrony Joav Gallant rozmawiał telefonicznie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem i poinformował go, że irańskie przygotowania wojskowe wskazują, że Iran przygotowuje się do znaczącego ataku na Izrael. Lloyd po konsultacjach wydał rozkaz wysłania atomowego okrętu podwodnego USS "Georgia". Jest to jeden z czterech okrętów typu Trident/Ohio przekształconych z okrętu przenoszącego pociski balistyczne, na okręt-nosiciel pocisków manewrujących woda-ziemia. Dodatkowo Austin nakazał grupie uderzeniowej lotniskowca USS "Abraham Lincoln" przyśpieszenie przybycia w rejon Bliskiego Wschodu.

12 sierpnia 2024 r. szef Sztabu Generalnego gen. Hertzi Halevi przeprowadził ocenę sytuacji bezpieczeństwa i zatwierdził plany działania w różnych obszarach. Halevi podkreślił, że Siły Obronne Izraela pozostają w wysokiej gotowości na każdy scenariusz w zakresie ataku i obrony kraju.
    12 sierpnia 2024 r. Siły Obronne Izraela rozszerzyły zakres zamkniętych obszarów wokół Strefy Gazy. Ma to związek z zapowiedziami ruchu osadników, że planują dzisiaj wieczorem dotrzeć do granicy Gazy, aby odprawić modlitwę Tisza beAw.
    12 sierpnia 2024 r. wieczorem na północy Izraela odczuwalne było trzęsienie ziemi. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w pobliżu syryjskiego miasta Hama i objęło obszar Syrii, Libanu oraz Jordanii. Siła wstrząsów wynosiła 4,8 stopnia w skali Richtera.

12 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy zabezpieczały przygraniczną strefę buforową. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar z moździerzy. Jednostki inżynieryjne wyburzają szereg domów, tworząc strefę buforową o szerokości 4 km wzdłuż drogi Netzarim. W mieście Khan Jounis kontynuowano operację oczyszczania. Doszło tam do starć z terrorystami, którzy kilkakrotnie zdetonowali podłożone miny. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. Doszło tam do kilku starć z terrorystami.
    12 sierpnia 2024 r. wieczorem terroryści postrzelili 60-letniego Izraelczyka, który korzystał z warsztatu samochodowego w arabskim mieście Kalkilia, w zachodniej części Samarii. Po otrzymaniu informacji o incydencie, do miasta wkroczyli izraelscy żołnierze, którzy ewakuowali rannego Żyda. Doszło do starć, w których rannych zostało 3 Arabów. Po pościgu wyeliminowano sprawcę ataku.
    12 sierpnia 2024 r. wieczorem wybuchły arabskie zamieszki w rejonie Ramallah na południu Samarii. Izraelska policja graniczna użyła środków do rozpraszania tłumu. W starciach rannych zostało 3 demonstrantów.
    12 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do starć z izraelską policją graniczną w co najmniej trzech lokalizacjach. Odnotowano także dwa przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych w Dżeninie. Brygady Męczenników Al-Aksa ostrzelały izraelskie punkty kontrolne w rejonie Jerycha i Tulkarem.

12 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 6 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    12 sierpnia 2024 r. libańskie media poinformowały, że w ostatnich dniach Hezbollah ewakuował swoje dowództwo ze swojej twierdzy w dzielnicy Dahieh w Bejrucie.
    12 sierpnia 2024 r. wieczorem przywódcy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Włoch wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrazili poparcie dla prawa Izraela do samoobrony przed jakimkolwiek atakiem ze strony Iranu lub grup związanych z Iranem, a także wezwali Iran do wycofania gróźb i rezygnacji z ataku na Izrael.
    12 sierpnia 2024 r. Wielka Brytania, Francja i Niemcy wydały wspólne oświadczenie, w którym ostrzegły Iran przed atakowaniem Izraela. "Jesteśmy głęboko zaniepokojeni wzrostem napięć w regionie i jednoczymy się w naszym zaangażowaniu na rzecz deeskalacji i stabilizacji sytuacji w regionie. W tym kontekście, wzywamy Iran i jego sojuszników do powstrzymania się od ataków, które mogłyby jeszcze bardziej zaostrzyć napięcia regionalne i zagrozić możliwości uzgodnienia zawieszenia broni w Gazie i uwolnienia zakładników. Jeśli Iran zaatakuje, poniesie odpowiedzialność za działania, które zagrożą szansie na pokój i stabilność. Żaden kraj ani naród nie zyska na dalszej eskalacji na Bliskim Wschodzie."
    12 sierpnia 2024 r. rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby poinformował, że wzrosło ryzyko irańskiego ataku na Izrael. Atak może nastąpić w ciągu 24 godzin lub w ciągu tygodnia. "Nie jest jasne, jak wyglądałby atak Iranu i jego sojuszników." Pentagon poinformował, że amerykańskie siły zbrojne w regionie są w stanie gotowości. Również Arabia Saudyjska i Jordania zadeklarowały gotowość przechwycenia każdego obcego obiektu, który wleci w ich przestrzeni powietrzną, która jest w drodze do Izraela.

    12 sierpnia 2024 r. firma ratingowa Fitch ogłosiła wieczorem obniżenie ratingu kredytowego Izraela z A+ do A z negatywną perspektywą ratingu.

13 sierpnia 2024 r. - Tisza beAw.
    13 sierpnia 2024 r. minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben Gvir oraz minister Negewu i Galilei Icchak Waserlauf odwiedzili Wzgórze Świątynne w Jerozolimie, gdzie odmówili modlitwę oraz śpiewali hebrajskie pieśni. Zachęceni tym osadnicy, dołączyli się do modlitw. Ben Gvir powiedział: "Dzisiaj jest Tisza BeAw. Przychodzimy tutaj, na Wzgórze Świątynne, aby uczcić zniszczenie Świątyni. Ale trzeba to powiedzieć szczerze: Jest tu bardzo znaczący postęp w rządzeniu, w suwerenności. Jak powiedziałem, polityka ministra bezpieczeństwa narodowego ma na celu umożliwienie Żydom wolności wyznania we wszystkich miejscach, w tym na Wzgórzu Świątynnym, i Żydzi będą to kontynuować również w przyszłości. Wzgórze Świątynne jest suwerennym obszarem stolicy państwa Izrael. Nie ma prawa, które zezwalałoby na rasistowską dyskryminację Żydów na Wzgórzu Świątynnym ani nigdzie indziej w Izraelu. Kolejna rzecz to musimy wygrać tę wojnę - musimy ją wygrać, a nie jeździć na konferencje do Doha czy Kairu. Musimy pokonać Hamas, rzucić go na kolana - takie jest nasze przesłanie."
    13 sierpnia 2024 r. kancelaria premiera wydała oświadczenie w sprawie wizyty ministra Ben Gvira na Wzgórzu Świątynnym: "Określanie polityki na Wzgórzu Świątynnym podlega bezpośrednio rządowi i jego przywódcy. Na Wzgórzu Świątynnym nie ma prywatnej polityki żadnego ministra - ani ministra bezpieczeństwa narodowego, ani żadnego innego ministra. Tak zawsze było we wszystkich izraelskich rządach. Dzisiejsze poranne wydarzenie na Wzgórzu Świątynnym nie stanowi wyjątku od tego statusu. Polityka Izraela wobec Wzgórza Świątynnego nie uległa zmianie - status quo tego miejsca nie ulegnie zmianie - tak było i będzie." Minister religii Michael Malchiali powiedział: "Obowiązkiem jest protestować przeciwko pielgrzymom udającym się na Wzgórze Świątynne, a starsi pokoleń, a wraz z nimi naczelni rabini Izraela od pokoleń wydawali orzeczenia w sprawie surowego zakazu pielgrzymek na Wzgórze Świątynne. Poza złamaniem zakazów rabinów, była to także niepotrzebna i nieodpowiedzialna prowokacja wobec narodów świata."
    13 sierpnia 2024 r. ministerstwo obrony przedstawiło plan dotyczący nowej koncepcji bezpieczeństwa w osadach otaczających Strefę Gazy. Program pilotażowy będzie realizowany w pięciu osadach, a docelowo zostanie rozszerzony na wszystkie przygraniczne społeczności wokół strefy. Koszt jego wdrożenia oszacowano na około 715 mln szekli. Koncepcja zakłada rozbudowę fizycznych struktur obronnych osad (wzmocnienie ogrodzenia, bramy, technologiczne urządzenia obserwacyjne i ostrzegawcze, drony, a także sieć łączności pomiędzy zespołem obrony osady, radą samorządu regionalnego i lokalnym dowództwem wojskowym) oraz rozbudowę zespołów obronnych w każdej społeczności. Członkowie tych zespołów będą szkoleni i wyposażani w sprzęt bojowy przez armię.
    13 sierpnia 2024 r. lider opozycji Jair Lapid i przewodniczący partii Szas, Arjeh Deri zawarli porozumienie, aby wspólnie promować projekt ustawy, która przyjęłaby halachiczne orzeczenie rabina Ovadii Josefa, zgodnie z którym Żydom nie będzie wolno wchodzić na Wzgórze Świątynne. Propozycja ustawy zostanie przedstawiona dopiero na kolejnym posiedzeniu Knesetu, po przerwie.
    13 sierpnia 2024 r. popołudniem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety M90 w stronę aglomeracji Tel Awiwu. Jedna z rakiet spadła jeszcze wewnątrz strefy, a druga spadła do morza na wysokości Tel Awiwu. Obie rakiety wystrzelono z rejonu Khan Jounis.
    13 sierpnia 2024 r. wieczorem liczne media poinformowały o wzroście napięcia na granicy izraelsko-libańskiej. Siły Obronne Izraela wysłały siły specjalne na północ kraju, aby przeciwdziałać ewentualnym próbom infiltracji granicy. W nieujawnionych społecznościach rozmieszczono żołnierzy, a na drogach wystawiono w blokady. Równocześnie libańskie media poinformowały, że władze Libanu ewakuowały zatrzymanych z aresztów na posterunkach policji na południowych przedmieściach Bejrutu. Urzędnicy służb bezpieczeństwa powiedzieli, że obawiają się wybuchu wojny z Izraelem.

13 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy zabezpieczały przygraniczną strefę buforową. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Kontynuowano oczyszczanie obszaru wzdłuż drogi Netzarim. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar z moździerzy. Siły izraelskie rozszerzyły działania w rejonie miasta Khan Jounis, gdzie doszło do serii starć z terrorystami. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. Terroryści ostrzelali obszar drogi przeznaczonej dla transportu pomocy humanitarnej. Ze względów bezpieczeństwa wstrzymano ruch ciężarówek po tej drodze, aby uniknąć ryzyka śmierci pracowników organizacji międzynarodowych.
    13 sierpnia 2024 r. wieczorem Siły Obronne Izraela wezwały ludność cywilną do opuszczenia dzielnic Bnei Suhila i Al-Mahata w mieście Khan Jounis. Z tego rejonu dzisiaj wystrzelono rakiety w stronę Tel Awiwu.
    13 sierpnia 2024 r. przedstawiciel Hamasu, Ahmed Abdul Hadi oświadczył, że jego organizacja nie weźmie udziału w kolejnej rundzie negocjacji, która ma rozpocząć się jutro. "Netanjahu nie jest zainteresowany osiągnięciem porozumienia. Oszukuje, wymyka się i chce przedłużyć wojnę." Już wcześniej Hamas zwrócił się do mediatorów, aby "zobowiązali" Izrael do zaakceptowania "planu wdrożenia" poprzedniej propozycji zawieszenia broni, którą Hamas złożył w lipcu 2024 r. - zamiast prowadzenia dalszych negocjacji. Ta propozycja rzekomo stanowiła kompromis w sprawie jednego z maksymalistycznych żądań Hamasu, zezwalając na częściowe wycofanie Sił Obronnych Izraela ze Strefy Gazy w pierwszej fazie trzyetapowego porozumienia o zawieszeniu broni. Przywódca Hamasu, Jahja Sinwar powiedział jednak, że Izrael musi zaprzestać działań wojskowych w Strefie Gazy, jeśli "chce, aby Hamas uczestniczył" w dalszych negocjacjach. W praktyce Sinwar zażądał od Izraela jednostronnego zawieszenia broni, zanim Hamas podejmie faktyczne rozmowy na temat zawieszenia broni. Izrael nie wyraża na to zgody.
    13 sierpnia 2024 r. w pobliżu miasta Hebron w Judei doszło do przypadkowego wybuchu samochodu-pułapki. Zginęło 2 terrorystów.
    13 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do starć z izraelską policją graniczną w co najmniej czterech miejscach. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego. Brygady Męczenników Al-Aksa ostrzelały izraelską przygraniczną wioskę Bat Hefer.

13 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 4 ataki na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    13 sierpnia 2024 r. jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie w sprawie wizyty ministra Ben Gvira na Wzgórzu Świątynnym. "Inwazja dwóch ekstremistycznych ministrów z izraelskiego rządu i członków Knesetu na meczet Al-Aksa - odzwierciedla nalegania rządu i jego ekstremistycznych przyjaciół do ignorowania praw międzynarodowych. Wymaga to jasnego i zdecydowanego stanowiska międzynarodowego, które potępi te naruszenia prawa."
    13 sierpnia 2024 r. prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w Moskwie z przewodniczącym Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Putin potwierdził rosyjskie poparcie dla państwowości palestyńskiej i powiedział, że niepodległe państwo palestyńskie jest niezbędne dla pokoju na Bliskim Wschodzie. Putin obiecał również, że będzie nadal wspierał Palestynę w obliczu kryzysu humanitarnego w Strefie Gazy. Abbas z zadowoleniem przyjął rosyjskie wsparcie i wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do "powstrzymania działań podejmowanych przez Izrael" w Strefie Gazy.
    13 sierpnia 2024 r. Departament Stanu USA ogłosił zatwierdzenie sprzedaży do Izraela sprzętu wojskowego o wartości ponad 20 mld dolarów. W kwocie tej znajduje się 50 wielozadaniowych samolotów F-15IA i F-15I+ za prawie 19 mld dolarów, 40 zaawansowanych kierowanych pocisków klasy powietrze-powietrze AMRAAM za 102 mln dolarów, pociski czołgowe kaliber 120 mm za 774 mln dolarów, 50 tys. pocisków artyleryjskich M933A1 za 61 mln dolarów, a także średnie taktyczne pojazdy wojskowe FMTV i inny sprzęt za 583 mln dolarów.

14 sierpnia 2024 r. w nocy w północnej części Izraela było odczuwalne trzęsienie ziemi, którego epicentrum znajdowało się w rejonie miasta Homs w Syrii. Siła wstrząsów wynosiła 4,1 stopni w skali Richtera.
    14 sierpnia 2024 r. ministerstwo obrony poinformowało, że od 7 października 2023 r. na oddziały rehabilitacji przyjęto 10 056 rannych żołnierzy i żołnierek, z których 35% skarży się na zespół stresu pourazowego, a 37% leczy urazy kończyn dolnych. Większość z nich to ludzie młodzi 51% to osoby w wieku 18-30 lat, a 31% to osoby w wieku 30-40 lat.
    14 sierpnia 2024 r. premier Benjamin Netanjahu zwołał gabinet wojenny w sprawie negocjacji, które jutro mają rozpocząć się w Doha w Katarze. Premier ujawnił, że znajduje się pod silną presją Stanów Zjednoczonych, które podkreślają, że zawarcie porozumienia w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy może zapobiec eskalacji konfliktu z Hezbollahem i Iranem. W składzie izraelskiej delegacji będą: szef Mossadu David Barnea, szef Szin Bet Ronen Bar, odpowiedzialny za uprowadzonych gen. (rez.) Nitzan Alon oraz doradca polityczny premiera Ophir Falk. Oczekuje się, że negocjacje potrwają dwa dni. Izrael podobno sporządził listę nazwisk 33 żyjących zakładników, których nalega, aby uwolnić w pierwszej fazie porozumienia.

14 sierpnia 2024 r. izraelskie siły działające w północnej części Strefy Gazy zabezpieczały przygraniczną strefę buforową. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar. Jednostki inżynieryjne zniszczyły punkty obserwacyjne oraz pozycje snajperów Hamasu, położone w pobliżu drogi Netzarim. W mieście Khan Jounis kontynuowano operację oczyszczania. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali izraelskich żołnierzy z moździerzy. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. W obozie uchodźców Tal al-Sultan doszło do starć z terrorystami. Siły powietrzne zbombardowały około 40 celów terrorystycznych w całej strefie.
    14 sierpnia 2024 r. szef Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi odwiedził żołnierzy działających w korytarzu granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. Dokonał oceny sytuacji oraz zapoznał się z pracami przy wykrywaniu podziemnych tuneli. "Stopień rozbicia Hamasu mierzę liczbą zabitych terrorystów, liczbą zabitych agentów, ilością zniszczonej infrastruktury. Robicie tutaj bardzo duże postępy w tej pracy. Drugą rzeczą jest zapewnienie, że po zniszczeniu infrastruktury już nie będą mogli tu podnieść głowy. Zobaczcie, że jest to zaplanowane w taki sposób, abyśmy naprawdę uzyskali pewność, że wszystko tutaj zostało zniszczone i nie została żadna odskocznia, aby odbudować wszystko od nowa. Następną rzeczą jest powrót uprowadzonych. Jest to cel wojny, a my pracujemy nad tym z wielką determinacją. Chcę, żebyście wiedzieli, że to, co robicie tutaj na ziemi i pod ziemią, bardzo na to wpływa. Hamas powinien wiedzieć, że każdy dzień przetrzymywania naszych zakładników będzie dla niego bardziej gorzki niż poprzednie dzień. Będziemy jeszcze bardziej rygorystyczni, dopóki nie uda nam się zwrócić uprowadzonych, a potem nie pozwolimy Hamasowi podnieść głowy. Trzecia rzecz to droga Filadelfia. Jest to ważna sprawa, bo dotyczy granicy Strefy Gazy z Egiptem. Przygotowujemy opcje na każdą decyzję szczebla politycznego. Jeśli zdecydują, że pozostaniemy w korytarzu drogi Filadelfia, będziemy wiedzieć, jak tu zostać i pozostać silnym - będziemy monitorować sytuację i przeprowadzać naloty, gdy tylko będziemy mieli wskazówki. Będziemy wiedzieć, jak to zrobić. Będziemy wiedzieć, jak dobrze pracować. Widzę naszą swobodę operacyjną w Gazie. Spójrzcie - tydzień temu wprowadziliśmy 98 Dywizję i widzimy, że dzisiaj w Gazie nie ma miejsca, do którego nie mogliby dotrzeć. Wiemy, jak dotrzeć gdziekolwiek zechcemy, i to w krótkim czasie."
    14 sierpnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły operację antyterrorystyczną w rejonie Tubas na północy Samarii. Podczas tych działań izraelski dron zaatakował grupę uzbrojonych terrorystów, zabijając 5 członków Brygad Męczenników Al-Aksa. Terroryści zdetonowali improwizowany ładunek wybuchowy przy izraelskim pojeździe wojskowym. Rannych zostało 4 żołnierzy, których ewakuowano do szpitala.
    14 sierpnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zakończyły dwudniową operację antyterrorystyczną, która była prowadzona w rejonie Nablusu i Tubas w Samarii. Przejęto broń oraz fundusze terrorystyczne. Zatrzymano 5 poszukiwanych osób.
    14 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do starć z izraelską policją graniczną w co najmniej sześciu miejscach. Odnotowano także trzy przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych. Do poważnych starć doszło w Nablusie i Tubas w Samarii, gdzie izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadzały operacje. Palestyńskie siły bezpieczeństwa wykryły i zdetonowały ładunek wybuchowy w Dżeninie.

14 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 7 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    14 sierpnia 2024 r. specjalny wysłannik USA Amos Hochstein przyleciał do Bejrutu i spotkał się z tymczasowym premierem Libanu Najibem Mikatim. Hochstein zwrócił uwagę na konieczność utrzymania spokoju w regionie, aby umożliwić kontynuację negocjacji w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy. "Porozumienie umożliwiłoby również rozwiązanie dyplomatyczne tutaj, w Libanie, co zapobiegłoby wybuchowi szerszej wojny." Podczas spotkania z przewodniczącym parlamentu Nabihem Berrim, silnym sojusznikiem Hezbollahu, Hochstein powiedział, że wierzy w możliwość uniknięcia wojny między Hezbollahem a Izraelem.

15 sierpnia 2024 r. rano terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie przy kibucu Kisufim.
    15 sierpnia 2024 r. izraelska marynarka wojenna, policja, jednostki ratownicze, szpital w Hajfie oraz wojskowe jednostki rezerwowe przeprowadziły kolejne ćwiczenia na północy kraju, przygotowując się do ewentualnego konfliktu zbrojnego z Hezbollahem. Ćwiczono scenariusze odparcia prób infiltracji terrorystów od strony morza, ewakuację rannych pod ostrzałem oraz zarządzanie w sytuacji kryzysowej. Rzecznik armii gen. Daniel Hagari powiedział: "W zeszłym tygodniu poprawiliśmy i zwiększyliśmy naszą gotowość i przygotowanie. Kontynuujemy zbieranie informacji wywiadowczych oraz podejmujemy wysiłki na rzecz obrony na wszystkich frontach. Jesteśmy przygotowani do ataku i obrony w najwyższym stopniu i będziemy działać zgodnie z instrukcjami szczebla politycznego."
    15 sierpnia 2024 r. izraelskie linie lotnicze El Al podpisały umowę z koncernem Boeingiem na zakup 31 samolotów pasażerskich Boeing MAX737 za kwotę około 2,5 mld dolarów. Umowa obejmuje zakup 20 samolotów MAX737 oraz opcję zakupu do 11 dodatkowych samolotów, które zastąpią obecną flotę wąskokadłubowych Boeingów 737-800 i 737-900. Transakcja stanowi realizację strategicznego planu spółki, który zakłada m.in. odmłodzenie całej floty samolotów, wprowadzenie nowych technologii, zwiększenie podaży miejsc, wraz z celem podniesienia jakości usług i ochrony środowiska.
    15 sierpnia 2024 r. wieczorem prezydent Isaac Herzog wydał oświadczenie: "Zdecydowanie potępiam dzisiejsze zamieszki w Samarii. Jest to skrajna mniejszość, która szkodzi praworządnej populacji osadników i osadom jako całości, a także dobremu imieniu i pozycji Izraela na świecie. To nie jest nasza droga, a już na pewno nie jest to droga Tory i judaizmu. Organy ścigania powinny natychmiast przeciwdziałać temu poważnemu zjawisku i postawić łamiących prawo przed wymiarem sprawiedliwości." Kancelaria premiera wydała oświadczenie: "Premier Netanjahu poważnie podchodzi do zamieszek, które miały miejsce dziś wieczorem w wiosce Jit, które obejmowały obrażenia ciała i zniszczenie mienia przez Izraelczyków, którzy weszli do wioski. Ci, którzy walczą z terroryzmem, to Siły Obronne Izraela i siły bezpieczeństwa - i nikt inny. Osoby odpowiedzialne za jakikolwiek czyn przestępczy zostaną złapane i ukarane."
    15 sierpnia 2024 r. wieczorem minister spraw wewnętrznych Mosze Arbel wezwał agencję bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet i policję do "natychmiastowego podjęcia działań w celu wykorzenienia zjawiska poważnych przestępstw na tle nacjonalistycznym, które miały miejsce dziś wieczorem przeciwko niewinnym ludziom w wiosce Jit", gdzie zamaskowani osadnicy podpalili arabskie domy i samochody.

    15 sierpnia 2024 r. wieczorem terroryści wystrzelili z południowego Libanu salwę około 25 rakiet oraz kilku dronów. Kilka rakiet zostało zestrzelonych przez system obrony Iron Dome, a pozostałe spadły w otwartym terenie powodując pożary.

15 sierpnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 5 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W rejonie miasta Nablus izraelski dron przeprowadził atak na terrorystów, którzy planowali zaatakować żołnierzy. Wyeliminowano 2 terrorystów. W Ramallah wyburzono dom terrorysty, który 7 stycznia b.r. przeprowadził atak terrorystyczny.
    15 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy zabezpieczały przygraniczną strefę buforową. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar, natomiast siły izraelskie wyeliminowały komórkę terrorystów oraz odkryły magazyn broni. W rejonie miasta Khan Jounis kontynuowano operację oczyszczania. Doszło tam do starć z terrorystami. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. W obszarze tym doszło do starć z terrorystami. Ujawniono, że w ostatnim czasie zniszczono 50 podziemnych tuneli. Siły powietrzne uderzyły w 30 obiektów infrastruktury terrorystycznej w całej strefie.
    15 sierpnia 2024 r. przez przejście graniczne Kerem Shalom grupa 26 dziecięcych pacjentów z dorosłymi opiekunami opuściło Strefę Gazy i pojechało na leczenie do Jordanii. Przedsięwzięcie jest realizowane przez Jordanię, we współpracy z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi.
    15 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do starć jedynie w Nablusie, gdzie izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły dużą operację antyterrorystyczną. Odnotowano tam trzy przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych.
    15 sierpnia 2024 r. wieczorem około 100 zamaskowanych osadników żydowskich weszło do arabskiej miejscowości Jit, położonej w pobliżu miasta Kalkilia w zachodniej części Samarii. Osadnicy wszczęli zamieszki oraz podpalili sześć pojazdów i cztery domy. Zginął 22-letni Palestyńczyk. Na miejsce przybyli funkcjonariusze policji granicznej i armii.

15 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 9 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    15 sierpnia 2024 r. rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone nie wiedzą, czy i kiedy może nastąpić odwetowy atak Iranu na Izrael, ale "mamy informacje, że atak może nastąpić z niewielkim ostrzeżeniem lub bez niego, a z pewnością może nastąpić w nadchodzących dniach, i musimy być na niego przygotowani ... Wiemy, że Iran poczynił pewne przygotowania. Wierzymy, że gdyby zdecydowali się zaatakować, mogliby to zrobić z niewielkim wyprzedzeniem lub bez niego ... Nie chcemy, żeby do tego doszło."

16 sierpnia 2024 r. minister spraw zagranicznych Israel Katz spotkał się w Jerozolimie ze swoim francuskim odpowiednikiem Stephane Sejourne i brytyjskim odpowiednikiem Davidem Lammym. Katz dał do zrozumienia partnerom że Izrael oczekuje, że Francja i Wielka Brytania publicznie wyjaśnią Iranowi, że niedopuszczalne jest, aby ten atakował Izrael. Dodatkowo podkreślił, że jeśli Iran zaatakuje, to Izrael oczekuje, że koalicja dowodzona przez Stany Zjednoczone przyłączy się do Izraela nie tylko w obronie, ale także w ataku na ważne cele w Iranie.
    16 sierpnia 2024 r. izraelska policja została wezwana do drona, który spadł w miejscowości Beit Jann na północy kraju. Eksperci wojskowi stwierdzili, że jest to dron zwiadowczy Hezbollahu. Był on wyposażony w sprzęt fotograficzny.
    16 sierpnia 2024 r. popołudniem na północy kraju było odczuwalne trzęsienie ziemi. Jego epicentrum znajdowało się w rejonie granicy Jordanii z Syrią. Siła wstrząsów wynosiła 5,2 stopnia w skali Richtera.
    16 sierpnia 2024 r. popołudniem minister obrony Joav Gallant rozmawiał telefonicznie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Gallant podkreślił wagę trwających negocjacji w sprawie uwolnienia zakładników i zawieszenia broni w Strefie Gazy. Omówiono także koordynację działań na rzecz obrony Izraela przed atakiem Iranu i jego sojuszników w regionie. Według danych wywiadowczych, zarówno Iran, jak i Hezbollah obniżyły poziom gotowości alarmowej w swoich jednostkach rakietowych. Obecnie uważa się, że atak odwetowy nastąpi w późniejszym czasie.
    16 sierpnia 2024 r. popołudniem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet, z których jedną zestrzelił system obrony Iron Dome, a pozostałe spadły w otwartym terenie przy kibucu Ein HaShlosha.

16 sierpnia 2024 r. rano Siły Obronne Izraela wydały nakaz ewakuacji ludności cywilnej z części obszaru humanitarnego na wysokości miasta Khan Jounis w środkowej części Strefy Gazy.
    16 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy zabezpieczały przygraniczną strefę buforową. Wydano polecenie ewakuacji ludności cywilnej z miejscowości Beit Hanoun i dzielnicy Sheikh Zajed w mieście Gaza. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar z moździerzy. Zniszczono kilka szybów podziemnych tuneli. Wydano polecenie ewakuacji ludności cywilnej ze wschodniej części miasta Deir al-Balah. Kontynuowano oczyszczanie obszaru miasta Khan Jounis, gdzie doszło do starć z terrorystami. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. Poinformowano, że zniszczono 50 podziemnych tuneli w tym obszarze. Siły powietrzne uderzyły w 30 celów terrorystycznych w całej strefie.
    16 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do starć z izraelską policją graniczną w jednym miejscu - w rejonie miasta Kalkilia w zachodniej części Samarii.

16 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 9 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    16 sierpnia 2024 r. popołudniem zakończyły się dwudniowe negocjacje pokojowe prowadzone w Doha w Katarze. Oficjalny komunikat stwierdza, że rozmowy były konstruktywne i prowadzone w pozytywnej atmosferze. Izrael wykazał dużą elastyczność w kwestii wymiany uprowadzonych Izraelczyków za palestyńskich więźniów bezpieczeństwa. Dużym problemem okazał się korytarz granicznej drogi Filadelfia między Strefą Gazy a Egiptem. Izrael zajął stanowisko, że musi być zapewnienie zablokowania przemytu broni dla Hamasu tą drogą. Tymczasem Egipt zażądał, aby Autonomia Palestyńska sprawowała kontrolę nad przejściem granicznym Rafah. Pomimo wszystkich wysiłków, wieczorem Hamas wydał oświadczenie, że odrzuca nowe propozycje zawieszenia broni w Strefie Gazy. Kolejna tura negocjacji ma odbyć się pod koniec przyszłego tygodnia w Kairze w Egipcie.
    16 sierpnia 2024 r. Pentagon poinformował, że grupa uderzeniowa lotniskowca USS "Abraham Lincoln" minęła Cieśninę Malakka i wpłynęła na wody Oceanu Indyjskiego. Zespół potrzebuje jeszcze co najmniej 4 dni, aby dotrzeć w rejon Bliskiego Wschodu.

17 sierpnia 2024 r. - Szabat.
    17 sierpnia 2024 r. w południe Hezbollah wystrzelił z południowego Libanu salwę około 55 rakiet w stronę Górnej Galilei. Część rakiet zestrzelił system obrony Iron Dome, a pozostałe spadły w otwartym terenie. W dziesięciu miejscach wybuchły pożary. Uszkodzona została linia energetyczna i w kilku rejonach wystąpiły przerwy w dostawach prądu, do czasu usunięcia uszkodzeń. Równocześnie dwa drony szturmowe zaatakowały izraelskie pozycje przy kibucu Misgav Am. Rannych zostało 2 żołnierzy, których ewakuowano do szpitala.
    17 sierpnia 2024 r. izraelski Kanał 12 poinformował, że szefowie wywiadu wojskowego nigdy nie poinformowali najwyższych rangą izraelskich przywódców wojskowych i politycznych, że Jednostka 8200 w kwietniu 2022 r. uzyskała dokument przedstawiający plany Hamasu dotyczące inwazji i rzezi na południu Izraela, które miały nastąpić 7 października. O istnieniu dokumentu, któremu izraelski wywiad wojskowy nadał kryptonim "Mury Jerycha", po raz pierwszy poinformował The New York Times w listopadzie 2023 r. Jak donosił wówczas Times, 40-stronicowy plan niemal dokładnie przedstawiał, w jaki sposób Hamas ostatecznie przeprowadził atak: "Dokument przewidywał ostrzał rakietowy na początku ataku, użycie dronów w celu zniszczenia kamer bezpieczeństwa i automatycznych karabinów maszynowych wzdłuż granicy oraz masowe wtargnięcie uzbrojonych ludzi do Izraela na paralotniach, motocyklach i pieszo - wszystko to wydarzyło się 7 października." Izraelscy oficerowie wywiadu uznali jednak, że Hamas nie był zdolny do przeprowadzenia ataku na tak dużą skalę, a być może nawet nie chciał tego zrobić, i zbagatelizowali te obawy.
    17 sierpnia 2024 r. wieczorem setki Izraelczyków demonstrowało w Tel Awiwie, Hajfie i Jerozolimie wzywając rząd do zawarcia porozumienia w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy i uwolnienia zakładników.

17 sierpnia 2024 r. rano Siły Obronne Izraela wydały nowe rozkazy ewakuacji ludności cywilnej z obozu uchodźców Maghazi oraz dzielnic Salah al-Din, al-Farouk i al-Amal w środkowej części Strefy Gazy. Rzecznik armii powiedział w języku arabskim, że wojsko planuje operację w tym rejonie ze względu na jego wykorzystywanie do ostrzału rakietowego i innych działań Hamasu.
    17 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy zabezpieczały przygraniczną strefę buforową. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar z moździerzy. W mieście Khan Jounis rozszerzono operację oczyszczania. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. Do starć doszło w obozie uchodźców Tal al-Sultan oraz w dzielnicy Tal Zoroub. Siły powietrzne uderzyły w około 40 celów terrorystycznych w całej strefie.
    17 sierpnia 2024 r. wieczorem izraelski bezzałogowy dron zaatakował samochód jadący w Dżeninie na północy Samarii. W ataku zginęło 2 uzbrojonych terrorystów Hamasu, którzy odpowiadali za atak terrorystyczny w Dolinie Jordanu z zeszłego tygodnia, w którym zginął 23-letni Jonatan Deutsch. Wyeliminowani terroryści to Ahmed Abu Ara z Aqqaby i Raafat Dawasi z Silat al-Harithija. Obaj odpowiadali także za inne ataki terrorystyczne.
    17 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do starć z izraelską policją graniczną w co najmniej trzech lokalizacjach. Ostrzelano osiedle żydowskie Avnei Hefetz w Samarii. Izraelscy żołnierze powstrzymali sześciu zamaskowanych osadników żydowskich przed wejściem do arabskiej wioski Rujeib w rejonie Nablusu w Samarii. Prawdopodobnie uniknięto kolejnych zamieszek.

17 sierpnia 2024 r. w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały magazyn broni Hezbollahu w mieście Nabatijja, w południowym Libanie. W ataku zginęło 10 osób.
    17 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 7 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    17 sierpnia 2024 r. w całym Libanie wystąpiły poważne niedobory energii elektrycznej. Władze poinformowały, że wystąpił brak paliwa dla elektrowni i z tego powodu musiano zatrzymać pracę elektrowni Zahrani na południu kraju. Z tego powodu wezwano mieszkańców, aby robili zapasy wody, gdyż niewiadomo kiedy zdołają uruchomić pompy wody. Liban kontaktuje się z Syrią, Iranem i innymi arabskimi krajami w regionie, aby zakupić paliwo i wznowić dostawy prądu.

    17 sierpnia 2024 r. popołudniem izraelski dron zaatakował osobę jadącą motorem w pobliżu miasta Tyr w południowym Libanie. W ataku zginął dowódca elitarnej jednostki Radwan Hezbollahu, Hussein Ibrahim Kassab.
    17 sierpnia 2024 r. argentyńska policja aresztowała w Buenos Aires siedem osób, które planowały przeprowadzić atak na członków społeczności żydowskiej w mieście Mendoza w Argentynie. Zabezpieczono broń, noże i różne urządzenia elektroniczne. W Argentynie żyje 220 tys. Żydów.

18 sierpnia 2024 r. samolot linii lotniczych Arkia lecący z Tel Awiwu na Cypr, był zmuszony zawrócić do Izraela po tym, jak w trakcie lotu pękła przednia szyba. Samolot wylądował bezpiecznie, a pasażerowie przesiedli się do samolotu zapasowego.
    18 sierpnia 2024 r. wieczorem wybuch zniszczył ciężarówkę w Tel Awiwie. Na miejscu znaleziono ciało 50-letniego mężczyzny. Policja początkowo uważała, że wybuch ma podłoże kryminalne, ale dochodzenie wykazało, że martwy mężczyzna przewoził bombę, która prawdopodobnie przedwcześnie wybuchła. Agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet uznała, że nie można wykluczyć, że była to próba przygotowania zamachu terrorystycznego.

18 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy zabezpieczały przygraniczną strefę buforową. Terroryści ostrzelali rakietami przeciwpancernymi izraelskich żołnierzy przy dzielnicy Tal al-Hawa w południowej części miasta Gaza. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar z moździerzy. Siły izraelskie rozszerzyły działania w rejonie miasta Khan Jounis, obchodząc to miasto od północy i docierając do zachodniej dzielnicy Hamad. Na przedmieściach miasta Deir al-Balah działała 7 Brygada Pancerna, która zniszczyła podziemny tunel i wyeliminowała w walce kilkudziesięciu terrorystów. 35 Brygada Spadochroniarzy uderzyła na dzielnicę Hamad, odkrywając kilka podziemnych tuneli. Doszło tam do starć z terrorystami, którzy zdetonowali dwa improwizowane ładunki wybuchowe. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah.
    18 sierpnia 2024 r. popołudniem terrorysta zaatakował młotkiem Izraelczyka w strefie przemysłowej przy osiedlu żydowskim Kedumim w zachodniej części Samarii. Rannego w stanie krytycznym ewakuowano do szpitala, gdzie zmarł. Siły bezpieczeństwa rozpoczęły pościg za napastnikiem. Zablokowano drogi w regionie.
    18 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do starć z izraelską policją graniczną w co najmniej dwóch lokalizacjach. W Nablusie terroryści zdetonowali improwizowany ładunek wybuchowy. Brygady Męczenników Al-Aksa ostrzelały izraelski posterunek wojskowy przy mieście Tulkarem.

18 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 12 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie. Proirańska milicja Islamski Ruch Oporu w Iraku wystrzeliła drona w stronę Wzgórz Golan.

19 sierpnia 2024 r. rano prezydent Isaac Herzog spotkał się z sekretarzem stanu USA Anthony Blinkenem, który powiedział, że "to decydujący moment, być może ostatnia szansa na porozumienie w sprawie uwolnienia zakładników". Później premier Benjamin Netanjahu spotkał się z sekretarzem Blinkenem. Po długich rozmowach Blinken oświadczył, że "Amerykanie nie odrzucają strategicznej logiki Izraela". Oznacza to, że Blinken zgadza się z tym, że Izrael nie może całkowicie opuścić korytarza granicznej drogi Filadelfia między Strefą Gazy a Egiptem. Netanjahu powiedział, że docenia "zrozumienie, jakie Stany Zjednoczone wykazały wobec naszych żywotnych interesów bezpieczeństwa oraz naszych wspólnych wysiłków na rzecz uwolnienia naszych zakładników. Chcę podkreślić wysiłki mające na celu uwolnienie maksymalnej liczby żywych zakładników - i to już w pierwszym etapie porozumienia." Blinken dodał: "Premier Netanjahu potwierdził mi, że Izrael akceptuje propozycję pomostową złożoną przez Stany Zjednoczone w zeszłym tygodniu w Doha, aby spróbować zniwelować różnice, które pozostały między stronami. Netanjahu powtórzył, że popiera tę propozycję. Teraz Hamas ma obowiązek zrobić to samo." Podobno Stany Zjednoczone wywierają presję na Egipt, aby rozmieścił siły wojskowe w Strefie Gazy w ramach porozumienia mającego zakończyć wojnę między Izraelem a Hamasem.

19 sierpnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Baka zmapowano dom terrorysty, który wczoraj przeprowadził atak terrorystyczny w strefie przemysłowej przy osiedlu żydowskim Kedumim. Zlokalizowano pojazd, którym terrorysta uciekł. Trwa dalsza obława za nim.
    19 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy zabezpieczały przygraniczną strefę buforową. Działania prowadzono jedynie na obrzeżach dzielnicy Zaytoun i Tal al-Hawa. W rejonie dzielnicy Zaytoun terroryści Hamasu przeprowadzili skomplikowany wielowarstwowy atak na konwój logistyczny. Wcześniej podłożono przy drodze dwa improwizowane ładunki wybuchowe. Ich zdetonowanie zatrzymało konwój izraelskich ciężarówek, a wtedy terroryści otworzyli ogień z pobliskiego budynku. W rejonie dzielnicy Tal al-Hawa ostrzelano z moździerzy izraelskie pojazdy pancerne. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Wiadomo, że siły izraelskie oczyszczają obszar Wadi Gaza. Rozszerzono również działania w rejonie miasta Khan Jounis. Przy mieście Al-Karara zlokalizowano i zniszczono podziemny tunel o długości 1,5 km. W bocznych tunelach odkryto pomieszczenia mieszkalne oraz magazyny z bronią i materiałami wybuchowymi. Zlokalizowano także kompleks wyrzutni z dziesiątkami rakiet. Dodatkowo siły izraelskie wkroczyły do dzielnic Hamad i Asdaa w Khan Jounis. Z obu tych dzielnic ewakuowała się ludność cywilna. Doszło tam do starć z terrorystami, a siły izraelskie skierowały ostrzał artylerii na wykryte stanowiska terrorystów. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. W dzielnicy Tal al-Sultan odkryto kolejne podziemne tunele. Siły powietrzne uderzyły w 45 celów terrorystycznych w całej strefie.
    19 sierpnia 2024 r. wieczorem terroryści obrzucili kamieniami izraelski autobus w pobliżu osiedla żydowskiego Kochav Jaakov w południowej części Samarii. Odłamkami szyby zraniony został kierowca.
    19 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do starć z izraelską policją graniczną w co najmniej siedmiu lokalizacjach. W Nablusie i Dżeninie zdetonowano trzy improwizowane ładunki wybuchowe. Hamas przyznał się, że wybuch bomby w Tel Awiwie był nieudanym zamachem terrorysty-samobójcy.

19 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 13 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    19 sierpnia 2024 r. wieczorem izraelskie siły powietrzne zbombardowały magazyny broni i amunicji Hezbollahu w Nabi Shit w rejonie Doliny Bakaa w Libanie. Cele znajdowały się w odległości 80 km od granicy Izraela. Po ataku wykryto liczne wtórne eksplozje. Ponadto w rejonie Deir Kanon wyeliminowano dowódcę kolejnej jednostki rakietowej Hezbollahu, Hosseina Alego Hosseina.
    19 sierpnia 2024 r. libańska gazeta Al Akhbar napisała, że Egipt pod naciskiem Stanów Zjednoczonych zgodził się podczas tury negocjacji w Kairze wycofać żądanie ustalenia dokładnego harmonogramu wycofania izraelskich sił z korytarza granicznej drogi Filadelfia. W zamian Izrael zgodził się na redukcję sił rozmieszczonych wzdłuż granicy i całkowite ich wycofanie "tak szybko, jak będziesz to możliwe". Egipt zgodził się również zapewnić, że nie będzie żadnych przemytniczych tuneli prowadzących z Egiptu do Strefy Gazy.
    19 sierpnia 2024 r. prezydent Algierii Abdel-Majid Thaboun oświadczył, że jego kraj jest gotowy do wysłania sił zbrojnych do Strefy Gazy w celu założenia szpitali i pomocy w odbudowie budynków zniszczonych podczas wojny. "Jeśli Egipt otworzy dla nas granicę ze Strefą Gazy, będziemy w stanie to zrobić, ponieważ nasza armia jest gotowa i natychmiast, gdy tylko granica się otworzy rozpocznie działać, aby ciągu dwudziestu dni zbudować trzy szpitale."

20 sierpnia 2024 r. rano terroryści Hezbollahu wystrzelili z południowego Libanu salwę 55 rakiet w stronę Galilei i Wzgórz Golan. Część rakiet została przechwycona, a pozostałe spadły w otwartym terenie. W kilku miejscach wybuchły pożary.
    20 sierpnia 2024 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że od początku wojny udaremniła ponad 1100 różnych ataków terrorystycznych, w tym zamachów bombowych, taranowania samochodem oraz ataków z użyciem broni palnej lub noża. Codziennie udaremniany jest jeden lub dwa różne ataki.
    20 sierpnia 2024 r. Siły Obronne Izraela ujawniły szczegóły operacji w trakcie której odzyskano ciała sześciu uprowadzonych Izraelczyków. Operację przeprowadził zespół bojowy z 75 Batalionu Spadochroniarzy, jednostki sił specjalnych Jalam oraz Szin Bet. Podczas operacji przeprowadzonej w rejonie miasta Khan Jounis zlokalizowano w podziemnym tunelu otwór o głębokości około 10 metrów, który prowadził do odrębnego podziemnego tunelu, w którym znajdowały się ciała uprowadzonych. Siły jednostki Jalam i Szin Bet zbadały trasę tunelu i zneutralizowały blokady, drzwi włazów oraz zlokalizowały broń, ładunek wybuchowy i inne środki wykorzystywane przez terrorystów. Wywiad szacuje, że w tym rejonie znajduje się więcej podziemnych tuneli, w których ukrywają się wysocy dowódcy Hamasu, a także są przetrzymywani zakładnicy i ciała zmarłych uprowadzonych.
    20 sierpnia 2024 r. minister obrony Joav Gallant przeprowadził ocenę sytuacji w północnej części kraju. W ciągu całego dnia z południowego Libanu wystrzelono 125 rakiet i dronów. Gallant powiedział: "Nasz środek ciężkości stopniowo przesuwa się z południa na północ. Ataki w głębi Libanu są przygotowaniem na wszystko to, co możemy dalej rozwinąć. Nasz wróg walczy do końca, ale gdy podstępem wytrącimy go z równowagi, nie wie, co ma robić."
    20 sierpnia 2024 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że stopa bezrobocia w Izraelu spadła do poziomu 2,8%, co oznacza jedynie 126,5 tys. bezrobotnych kobiet i mężczyzn.
    20 sierpnia 2024 r. wieczorem setki protestujących Izraelczyków zablokowało ruch w części Tel Awiwu, domagając się od rządu zawarcia porozumienia w sprawie uwolnienia zakładników. Oskarżono premiera Netanjahu, że celowo wydłuża negocjacje.

20 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy zabezpieczały przygraniczną strefę buforową. Siły powietrzne uderzyły w szkołę w południowej części dzielnicy Rimal, w mieście Gaza. Szkoła była wykorzystywana przez Hamas. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar. Siły izraelskie w dalszym ciągu rozszerzały działania w rejonie miasta Khan Jounis. 7 Brygada Pancerna posunęła się na północ do przedmieść miasta Deir al-Balah. W rejonie tym doszło do starć z terrorystami. Kontynuowano także postęp w dzielnicy Hamad w mieście Khan Jounis. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. Do poważnych starć doszło w obozie uchodźców Tal al-Sultan. Mniejsze starcia miały miejsce w obozach uchodźców Jabna i Al-Salam.
    20 sierpnia 2024 r. szef Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi odwiedził żołnierzy działających w Strefie Gazy i zapoznał się z przebiegiem operacji, w trakcie której odzyskano ciała sześciu uprowadzonych. Halevi powiedział: "Jesteśmy zdeterminowani by walczyć z Hamasem. Jesteśmy bardzo zdeterminowani, aby zwrócić wszystkich żywych uprowadzonych, a także będziemy bardzo, bardzo zdeterminowani i będziemy upierać się przy sprowadzaniu zmarłych z powrotem do grobów w Izraelu."
    20 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do starć z izraelską policją graniczną w co najmniej czternastu lokalizacjach. Brygady Męczenników Al-Aksa i Islamski Dżihad przeprowadziły serię ataków w rejonie Dżeninu, Nablusu i Tubas. Odnotowano także sześć przypadków użycia improwizowanych ładunków wybuchowych.

20 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 15 ataków na Izrael. Zidentyfikowano 125 rakiet i dronów, które wystrzelono w stronę Galilei i Wzgórz Golan. Część z nich zestrzelono, a pozostałe spadły w otwartym terenie, powodując pożary w sześciu lokalizacjach. Hezbollah ogłosił, że zaatakował izraelską bazę Malkija, w której zniszczył radar RPS-42 służący do zwalczania dronów. Izrael nie skomentował tych doniesień. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne nasiliły bombardowania celów Hezbollahu położonych w głębi Libanu.
    20 sierpnia 2024 r. wieczorem izraelskie siły powietrzne przeprowadziły serię ataków na różne obiekty Hezbollahu położone w Dolinie Bekaa w Libanie. Wiadomo, że zniszczono magazyny broni i amunicji.
    20 sierpnia 2024 r. amerykański samolot rozpoznawczy Boeing P-8A Poseidon przeprowadził lot wzdłuż wybrzeża Libanu i Syrii, zbierając liczne informacje wywiadowcze.

    20 sierpnia 2024 r. egipscy i katarscy mediatorzy dostarczyli Hamasowi propozycję porozumienia dotyczącego zawieszenia broni w Strefie Gazy i uwolnienia izraelskich zakładników. Propozycję otrzymał przywódca Hamasu, Jahja Sinwar, który odrzuca obecne warunki umowy. Stany Zjednoczone naciskają na wszystkie strony, aby wypracować kompromis i osiągnąć porozumienie, które będzie ważne w prezydenckiej kampanii wyborczej w USA.
    20 sierpnia 2024 r. Liban złożył skargę do Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której zarzuca Izraelowi, że izraelskie samoloty przełamują barierę dźwięku nad Bejrutem. Liban określił to jako "rażące naruszenie suwerenności Libanu i jego przestrzeni powietrznej oraz Rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 1701". Według Libanu działalność izraelskich sił powietrznych narusza przepisy międzynarodowego prawa humanitarnego, które zabrania kar zbiorowych i terroryzowania społeczeństwa.
    20 sierpnia 2024 r. irańska stała misja przy ONZ zasugerowała, że Iran może zaatakować Izrael "z ziemi", podczas gdy Izrael skupia się "na niebie i swoich ekranach radarowych". Irańska misja prawdopodobnie opublikowała to oświadczenie, aby wywołać efekty psychologiczny i informacyjny, a nie sygnalizować poważny zamiar przeprowadzenia ataku lądowego na Izrael w najbliższym czasie. Jedyną siłą lądową będącą zdolną przeprowadzić taki atak są siły Radwan Hezbollahu w Libanie. Zostały one stworzone, uzbrojone i wyszkolone właśnie w celu ataku lądowego na Izrael. Jednak Siły Obronne Izraela wielokrotnie oświadczały, że nie pozwolą Hezbollahowi na powtórzenie na północy ataku z 7 października, a w ostatnich miesiącach siły Radwan są systematycznie osłabiane atakami powietrznymi. Wydaje się więc, że irańskie oświadczenie było częścią wojny psychologicznej, aby wzbudzić strach i niepokój w społeczeństwie izraelskim.

21 sierpnia 2024 r. rano terroryści Hezbollahu wystrzelili z południowego Libanu salwę około 50 rakiet w stronę Wzgórz Golan. System obrony Iron Dome zestrzelił część rakiet, ale kilka spadło na miejscowość Katzrin. Trafionych zostało kilka domów. Rannego Izraelczyka ewakuowano do szpitala.
    21 sierpnia 2024 r. rzecznik armii gen. Daniel Hagari powiedział: "Dziś rano Hezbollah wystrzelił około 50 rakiet w stronę miasta Katzrin. Po raz kolejny Hezbollah strzelał do izraelskiej ludności cywilnej. Jak każdy kraj, który chroni swoich obywateli - będziemy działać odpowiednio do tego zdarzenia."
    21 sierpnia 2024 r. minister spraw zagranicznych Israel Katz ostrzegł: "Hezbollah, pełnomocnik Iranu, prowadzi Liban w ciemności - dosłowne ciemności. Podczas gdy naród libański cierpi z powodu niekończących się przerw w dostawach prądu i rozpadającej się infrastruktury, Hezbollah kieruje swoje zasoby, aby przemocą i terrorem podpalić region. Naród libański zasługuje na przyszłość pełną pokoju oraz godności i kraj wolny od uścisku terroryzmu."
    21 sierpnia 2024 r. premier Benjamin Netanjahu odwiedził bazę sił powietrznych Ramat David. Premier powiedział: "Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz - zarówno w obronie, jak i w ataku. Siły powietrzne to nasza żelazna pięść, która wie, jak trafić w miękkie podbrzusze naszych wrogów. Jeśli zajdzie taka potrzeba, udowodnimy to jeszcze raz - i to z większą mocą."
    21 sierpnia 2024 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem. W pewnym momencie w rozmowę włączyła się wiceprezydent Kamela Harris. Omówiono stan negocjacji w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy. Strona amerykańska naciskała na konieczność zachowania elastyczności, aby zawrzeć porozumienie. Istnieje przekonanie, że negocjacje są bliskie załamania.

21 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy zabezpieczały przygraniczną strefę buforową. Siły powietrzne uderzyły w szkołę Salah ad-Din w zachodniej części miasta Gaza. Szkoła była wykorzystywana przez Hamas jako baza i centrum dowodzenia. W ataku użyto precyzyjnej amunicji, aby zmniejszyć ryzyko przypadkowych ofiar cywilnych. Podkreślono przy tym, że Hamas nieustannie stosuje taktykę żywych tarcz i kryje się za cywilami. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści trzy razy ostrzelali ten obszar, a siły izraelskie wyburzyły budynki z których prowadzono ostrzał. W rejonie miasta Khan Jounis kontynuowano operację oczyszczania. Wydano rozkaz ewakuacji ludności cywilnej z części obszaru humanitarnego w mieście Deir al-Balah, ponieważ siły izraelskie przygotowują się do pierwszego wejścia w ten obszar. W rejonie tym doszło do starć z terrorystami. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. Siły powietrzne uderzyły około 30 celów terrorystycznych w całej strefie.
    21 sierpnia 2024 r. minister obrony Joav Gallant odwiedził żołnierzy działających w korytarzu granicznej drogi Filadelfia na południu Strefy Gazy. Gallant powiedział, że izraelska 162 Dywizja pokonała Brygadę Rafah Hamasu. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy odkryto i zniszczono ponad 150 podziemnych tuneli przebiegających między Strefą Gazy a Egiptem, a w ten sposób odcięto Hamas od źródła zaopatrzenia w broń. Ocenia się, że terroryści Hamasu mogą jeszcze przeprowadzać ataki na małą skalę w rejonie miasta Rafah, ale ich siła oraz zdolności bojowe będą systematycznie słabnąć. Gallant podkreślił, że Siły Obronne Izraela będą nadal kontynuować niszczenie tuneli w okolicy. "Musimy pamiętać o celach wojny, które sobie wyznaczyliśmy i pracować, aby je osiągnąć - są nimi demontaż Hamasu i uwolnienie uprowadzonych zakładników."
    21 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do starć z izraelską policją graniczną w co najmniej czterech lokalizacjach. W obozie uchodźców Balata w Nablusie zdetonowano improwizowany ładunek wybuchowy wymierzony w izraelskich żołnierzy. Hamas wezwał palestyńskich bojowników do mobilizacji na Zachodnim Brzegu i przeprowadzenia ataków na Izraelczyków, a także do zgromadzenia się 23 sierpnia w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie.

21 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 12 ataków na Izrael. W ciągu całego dnia wystrzelono 180 rakiet i dronów. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne drugi dzień z rzędu bombardowały bazy i magazyny broni Hezbollahu w Dolinie Bekaa. Równocześnie bombardowane są pozycje Hezbollahu wzdłuż całej granicy izraelsko-libańskiej. Izraelskie samoloty przeleciały nad Bejrutem i innymi nadmorskimi miastami Libanu. Niektórzy eksperci wyrazili opinię, że być może jesteśmy świadkami rozpoczęcia się większej operacji na północy.
    21 sierpnia 2024 r. przed południem izraelskie bezzałogowe drony przeprowadziły kilka ataków w południowym Libanie. Między innymi uderzono w pojazdy jadące w rejonie Tyru i Sydonu. Wyeliminowano wysokiego dowódcę Fatahu, Khalila al-Makdaha, który współpracował z irańskimi siłami Quds i organizował przemyt broni.
    21 sierpnia 2024 r. greckie linie lotnicze Aegean Airlines ogłosiły, że od dzisiaj wznawiają połączenia między Tel Awiwem a Atenami.

    21 sierpnia 2024 r. Arabia Saudyjska ujawniła kilka szczegółów amerykańskiej propozycji w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy, które przedstawił sekretarz stanu USA Anthony Blinken. Amerykańskie propozycje mają obejmować utrzymanie izraelskiej obecności wojskowej w korytarzu granicznej drogi Filadelfia, kontrolę mieszkańców wracających na północ strefy podczas przekraczania korytarza drogi Netzarim, oraz nadzór Izraela nad pracą przejścia granicznego Rafah. Izrael otrzyma także prawo nie wyrażenia zgody na uwolnienie niektórych więźniów bezpieczeństwa w ramach wymiany więźniów za izraelskich zakładników. Uwolnieni więźniowie będą deportowani za granicę.
    21 sierpnia 2024 r. Pentagon poinformował, że grupa uderzeniowa lotniskowca USS "Abraham Lincoln" dotarła na Bliski Wschód i "weszła w obszar odpowiedzialności Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych". Lotniskowcowi towarzyszą niszczyciele rakietowe USS "O’Kane", USS "Spruance" i USS "Frank E. Petersen Jr.".
    21 sierpnia 2024 r. ambasador Izraela przy ONZ, Danny Danon powiedział: "Obecnie nie jest dobry czas dla sytuacji uprowadzonych. Negocjacje są bardzo poważne, ale dla wszystkich jest jasne, że wina za brak porozumienia leży po stronie Hamasu. Premier Netanjahu przyjął amerykański zarys, ze wszystkimi zastrzeżeniami, ale druga strona odmawia, a Stany Zjednoczone próbują poprawić swoje stanowisko."

22 sierpnia 2024 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet ujawniła, że miesiąc temu aresztowano obywatela Izraela w związku z podejrzeniem prowadzenia działań inspirowanych przez Państwo Islamskie (ISIS). Jest to 34-letni Muhammad Azzam, mieszkaniec Be'er Szewy pochodzący z Nazaretu, który pracował jako lekarz specjalista w Centrum Medycznym Soroka w Beer Szewie.
    22 sierpnia 2024 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że na ciałach sześciu uprowadzonych wydobytych z tunelu w Khan Jounis odkryto ślady postrzałowe po kulach. Instytut Medycyny Sądowej potwierdził tę informację. "Są to jedynie wstępne ustalenia i dlatego na tym etapie nie jest możliwe ustalenie okoliczności śmierci uprowadzonych. Dochodzenie w sprawie okoliczności ich śmierci jest kontynuowane."
    22 sierpnia 2024 r. gazeta The Jewish Chronicle ujawniła, że eliminacja dowódcy wojskowego Hamasu, Muhammada Dafa było możliwe dzięki pozyskania współpracy 19-letniego Palestyńczyka. Był on posłańcem Dafa, przekazując jego polecenia oraz dostarczając mu notatki i informacje. Stąd znał on jego aktualne położenie, które przekazał izraelskiemu wywiadowi. W zamian za to, młody Palestyńczyk został wywieziony ze Strefy Gazy do Izraela, a następnie z nową tożsamością wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zapewniono mu bezpieczny pobyt.
    22 sierpnia 2024 r. popołudniem w północnej części Izraela odczuwalne było trzęsienie ziemi. Siła wstrząsów wynosiła 3,6 stopni w skali Richtera, a ich epicentrum znajdowało się na dnie Morza Śródziemnego w odległości 37 km od Hajfy.

22 sierpnia 2024 r. w nocy izraelska policja i agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet zatrzymała 4 osadników żydowskich, którym postawiono zarzuty udziału w napaści na arabską wioskę Jit w Samarii w minionym tygodniu. Wśród zatrzymanych jest jeden nieletni. W tej sprawie wciąż trwa dochodzenie.
    22 sierpnia 2024 r. nad ranem izraelskie siły bezpieczeństwa wkroczyły do miasta Tulkarem w zachodniej części Samarii. W trakcie tych działań izraelski dron zaatakował grupę uzbrojonych terrorystów, wyeliminowując trzech z nich. W mieście doszło do starć z terrorystami. Odkryto i zniszczono dwa laboratoria produkujące materiały wybuchowe. Wieczorem zakończono operację.
    22 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy zabezpieczały przygraniczną strefę buforową. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści Islamskiego Dżihadu ostrzelali z moździerzy główne dowództwo izraelskich sił w tym obszarze. W rejonie Deir al-Balah, Hamad i Khan Jounis trwały starcia z terrorystami. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. W obozie uchodźców Tal al-Sultan trwały starcia z terrorystami.
    22 sierpnia 2024 r. popołudniem Siły Obronne Izraela nakazały mieszkańcom wschodniej i środkowej części Khan Jounis ewakuację do bezpiecznego obszaru humanitarnego. "Do wszystkich mieszkańców rejonu Bnei Suhila oraz dzielnic Szejk Nasser, Barbach, Al-Satar, Ma’an i centrum miasta - dla waszego bezpieczeństwa należy natychmiast ewakuować się i przenieść do obszaru humanitarnego."

22 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 14 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    22 sierpnia 2024 r. amerykańska gazeta The Washington Post napisała, że urzędnicy Białego Domu chwalą premiera Netanjahu za jego elastyczność w rozmowie z prezydentem Joe Bidenem w sprawie granicznej drogi Filadelfia na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Według gazety, przywódca Hamasu, Jahja Sinwar jest zainteresowany zawarciem porozumienia i wprowadzeniem zawieszenia broni, ponieważ jest "uwięziony" pod ziemią, a jego siłom wyczerpują się zapasy broni i amunicji. Przeciąganie negocjacji jest "grą na czas" w nadziei, że Iran lub Hezbollah przypuszczą atak na Izrael. "Dobra wiadomość jest taka, że wydaje się, że Iran wycofał się przed potęgą amerykańską. Zła wiadomość - Teheran zachęca swój Hezbollah do ataku."
    22 sierpnia 2024 r. ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon podczas debaty Rady Bezpieczeństwa na temat Bliskiego Wschodu zwrócił się do przedstawiciela Autonomii Palestyńskiej Rijada Mansoura: "Widzę tutaj przedstawiciela Palestyny. Pełni on służbę w ONZ od 20 lat. Spędziłeś w tym miejscu dwie dekady, oferując puste rozwiązania. Ale dla mnie ważne jest wyjaśnienie jednej kwestii i żądam odpowiedzi: Panie Mansour, kogo dokładnie dzisiaj pan tutaj reprezentuje? Czy reprezentuje pan Hamas? Organizację terrorystyczną? Od 7 października wygłosił pan setki przemówień - w żadnej z nich nie powiedziałeś nic nawet zbliżonego do potępienia Hamasu. Panie Mansour, jeśli nie możesz ich potępić, jesteś jednym z nich! Nie reprezentujesz narodu palestyńskiego. Jesteś terrorystą w garniturze. Skończyły się dni, w których bez konsekwencji przelewano żydowską krew. Skończyły się dni, gdy naród żydowski był zdany na łaskę tyranów. Jesteśmy panami samych siebie i będziemy działać przeciwko tym, którzy występują przeciwko nam."
    22 sierpnia 2024 r. wieczorem wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris oficjalnie przyjęła nominację Partii Demokratycznej na urząd prezydenta w listopadowych wyborach. Harris powiedziała: "Prezydent Biden i ja nieustannie pracujemy nad porozumieniem w Gazie. Nadszedł czas, aby sfinalizować porozumienie w sprawie uwolnienia zakładników i zawieszenia broni. Chcę jasno powiedzieć: Zawsze będę wspierać prawo Izraela do samoobrony, i zawsze będę upewniać się, że Izrael ma zdolności do samoobrony, ponieważ jest niedopuszczalne, aby naród Izraela ponownie stanął w obliczu wojny, którą 7 października wywołała organizacja terrorystyczna o nazwie Hamas, włączając w to szokującą przemoc seksualną i masakrę młodych ludzi na festiwalu muzycznym. Jednocześnie wszystko to, co wydarzyło się w Gazie w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy, jest druzgocące. Odebrano życie tak wielu niewinnym osobom, a zdesperowani i głodni ludzie wielokrotnie uciekają w kolejne bezpieczne miejsca, a rozmiar ich cierpień rozdziera serce. Prezydent Biden i ja pracujemy nad zakończeniem tej wojny, aby Izrael był bezpieczny, porwani zostali uwolnieni, cierpienia w Gazie zakończyły się, a naród palestyński mógł korzystać ze swojego prawa do godności, bezpieczeństwa i wolności."

23 sierpnia 2024 r. rano terroryści Hezbollahu wystrzelili z południowego Libanu salwę 5 rakiet w stronę izraelskiej bazy wojskowej na górze Meron w Górnej Galilei. Trzy rakiety zestrzelił system obrony Iron Dome, jedna spadła w otwartym terenie, a jedna trafiła w bazę. Trafiony został obiekt kontroli lotów powietrznych, ale baza nadal realizuje swoje zadania.
    23 sierpnia 2024 r. wieczorem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety w stronę miasta Sderot. System obrony Iron Dome zestrzelił jedną rakietę, a druga spadła w otwartym terenie.

23 sierpnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy operację w Hebronie, w Judei. Zatrzymano poszukiwaną osobę, w której domu znaleziono kilkanaście sztuk różnej broni.
    23 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy zabezpieczały przygraniczną strefę buforową. Terroryści ostrzelali izraelskich żołnierzy w rejonie dzielnicy Zaytoun w mieście Gaza. Siły powietrzne uderzyły w szkołę w tej dzielnicy. Budynek był wykorzystywany przez Hamas jako centrum dowodzenia i magazyn broni. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Zniszczono wyrzutnię rakiet, z której w ostatnim czasie ostrzelano izraelskie siły. W rejonie miasta Khan Jounis rozszerzono operację oczyszczania. Działania te prowadzono także na obrzeżach miasta Deir al-Balah. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. W walkach w obozie uchodźców Tal al-Sultan wyeliminowano kilkudziesięciu terrorystów. W Rafah zniszczono podziemny tunel o długości 1 km. Posiadał on przeciwwybuchowe drzwi oraz instalację elektryczną. Siły powietrzne uderzyły w 30 celów terrorystycznych w całej strefie.
    23 sierpnia 2024 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa odkryły i zneutralizowały kilka improwizowanych ładunków wybuchowych podłożonych w rejonie miasta Tubas na północy Samarii.

23 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 13 ataków na Izrael. Uderzono w centrum radarowe na górze Meron oraz w siedzibę Dowództwa Północnego w Safedzie. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie. Wwieczorem izraelski bezzałogowy dron zaatakował samochód jadący w mieście Maarakeh w południowym Libanie. Zginął Saeed Mahmoud Diab, pełniący funkcję dowódcy jednej z jednostek rakietowych Hezbollahu.
    23 sierpnia 2024 r. wieczorem syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele położone w rejonie miasta Hama w środkowej części Syrii. Celem były magazyny amunicji syryjskiej 47 Brygady.

24 sierpnia 2024 r. - Szabat.
    24 sierpnia 2024 r. rano w południowej części Tel Awiwu doszło do masowej bójki pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami reżimu rządzącego w Erytrei. W wyniku bójki zginęło 2 Erytrejczyków, a 5 zostało rannych.
    24 sierpnia 2024 r. wieczorem minister imigracji i absorpcji Ofir Sofer odpowiedział na atak na synagogę we Francji: "Oczekuję, że rząd Francji podejmie znaczące kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa francuskim Żydom w obliczu rosnącej fali antysemityzmu i ataków na społeczność żydowska w tym kraju, a szczególnie po dzisiejszym ataku na synagogę Beit Ja'akov w miejscowości Grand La Motte. Jednocześnie wzywam naszych francuskich braci Żydów oraz przywództwo wspólnoty, podobnie jak wszystkich Żydów na świecie, do emigracji do Izraela - narodowego domu nas wszystkich. Już teraz."

24 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy zabezpieczały przygraniczną strefę buforową. W rejonie dzielnicy Zaytoun doszło do starć z terrorystami. Siły powietrzne zaatakowały w mieście Gaza i wyeliminowały Tahę Abu Nadę, który w Hamasie odpowiadał za infrastrukturę produkcji broni. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar z moździerzy. Na przedmieściach Deir al-Balah odkryto i zniszczono podziemny tunel, który należał do Islamskiego Dżihadu. Zniszczono broń, sprzęt wojskowy oraz wyrzutnię rakiet. W mieście Khan Jounis kontynuowano operację oczyszczania. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah. Rozszerzono rozkazy ewakuacji ludności cywilnej w kilku obszarach strefy.
    24 sierpnia 2024 r. popołudniem grupa około 10 zamaskowanych osadników żydowskich weszła do arabskiej wioski Rujeib w Samarii, wszczynając rozruchy. Doszło do starć z Arabami, w trakcie których rzucano kamieniami i bombami zapalającymi. Na miejsce przybyli izraelscy żołnierze, którzy rozdzielili obie strony. Osadnicy pochodzili z pobliskiego osiedla żydowskiego Itamar.
    24 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do starć z izraelską policją graniczną w Tulkarem i Kalkili. Odnotowano także dwa przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych, w tym jednego przy osiedlu żydowskim Avnei Hefetz.

24 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 13 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    24 sierpnia 2024 r. przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USArmy gen. Charles Q. Brown niespodziewanie przyleciał do Jordanii, gdzie spotkał się z szefem jordańskiej armii gen. Jousefem Huneiti. Omówiono sytuację w regionie oraz koordynację działań w celu odparcia irańskiego ataku na Izrael.
    24 sierpnia 2024 r. rano doszło do wybuchu i pożaru przed synagogą Beth Jaakov w mieście La Grande-Motte w południowej Francji. Ranny został francuski policjant. Prawdopodobnie wybuchł zbiornik z gazem, w wyniku czego zapaliły się dwa samochody. W wyniku wybuchu uszkodzone zostały dwie pary drzwi synagogi. Policja poinformowała, że kamery zarejestrowały obraz mężczyzny podkładającego ogień.

25 sierpnia 2024 r. nad ranem o godz. 4:45 Siły Obronne Izraela poinformowały, że wykryły przygotowania Hezbollahu do masowego ostrzału rakietowego Izraela. Dane wywiadowcze mówiły o tysiącach wyrzutni gotowych do użycia. Rakiety miały uderzyć w 8200 celów w Izraelu, w tym liczne bazy wojskowe. Atak Hezbollahu miał rozpocząć się o godz. 5:00 rano. Zgodnie z oceną sytuacji bezpieczeństwa wezwano mieszkańców północy kraju i Wzgórz Golan do pozostania w pobliżu schronów. Równocześnie izraelskie siły powietrzne przystąpiły do przeprowadzania ataku wyprzedzającego.
    25 sierpnia 2024 r. rano zamknięto izraelską przestrzeń powietrzną, w związku z czym część zaplanowanych lotów pasażerskich została opóźniona.
    25 sierpnia 2024 r. rano minister obrony Joav Galant ogłosił stan wyjątkowy na froncie wewnętrznym w całym kraju. Ogłoszenie stanu wyjątkowego umożliwi Siłom Obronnym Izraela wydanie specjalnych instrukcji dla ludności, ograniczenie zgromadzeń i zamknięcie obiektów w odpowiednich miejscach.
    25 sierpnia 2024 r. terroryści Hezbollahu wystrzelił nad ranem dwie fale rakiet i dronów w stronę Izraela. Pierwsza fala była wymierzona w jedenaście baz wojskowych, w tym w bazę radarową na górze Meron. Jej celem było odciągnięcie uwagi izraelskiego systemu obrony powietrznej. Wtedy wystrzelono drugą falę wymierzoną w bazę Ein Shemer w Haderze i bazę Glilot na północ od Tel Awiw. Baza Ein Shemer stanowi podstawę izraelskiego systemu obrony powietrznej Arrow-3 oraz jest siedzibą dronów. Natomiast baza Glilot jest siedzibą Mosadu. Żadna z tych wszystkich baz wojskowych nie została trafiona. Tymczasem wyprzedzający izraelski atak zniszczył 50-67% rakiet Hezbollahu, przygotowanych do wystrzelenia w tych dwóch falach. Potem na granicy izraelsko-libańskiej panował spokój.
    25 sierpnia 2024 r. rano podczas konfrontacji na północy, odłamki zestrzelonej rakiety spadły na izraelską łódź patrolową Dvora, która była w trakcie misji w rejonie miasta Naharija. W zdarzeniu zginął izraelski marynarz, a dwóch zostało rannych.

    25 sierpnia 2024 r. rano minister obrony Joav Galant rozmawiał telefonicznie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem Lloydem. Gallant szczegółowo opisał działania podjęte rano przez Siły Obronne Izraela na terytorium Libanu, aby usunąć bezpośrednie zagrożenie dla obywateli państwa Izrael.
    25 sierpnia 2024 r. rano i popołudniem szef Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi przeprowadził ocenę sytuacji bezpieczeństwa państwa.
    25 sierpnia 2024 r. przed południem minister zdrowia Uriel Bosso przeprowadził ocenę sytuacji w kraju i polecił utrzymanie wysokiego poziomu czujności służb ratowniczych i szpitali, w oczekiwaniu na dalszy ostrzał rakietowy Izraela i możliwość innych scenariuszy.
    25 sierpnia 2024 r. przed południem wznowiono normalne przyjmowanie lotów przylatujących i odlatujących z Izraela. Wiele lotów El Al skierowano na lotnisko Ramona na Negewie. Trwa przywracanie normalnej pracy ruchu lotniczego. Odwołano około 50 lotów.
    25 sierpnia 2024 r. wieczorem rzecznik armii gen. Daniel Hagari powiedział: "Dziś rano udaremniliśmy szeroko zakrojony atak Hezbollahu na północ i centrum kraju. Gdy tylko wykryliśmy zamiar przeprowadzenia tego ataku, uderzyliśmy w Hezbollah i udaremniliśmy go. Około 100 naszych samolotów jednocześnie zaatakowało ponad 270 celów w południowym Libanie, z czego około 90% były to wyrzutnie rakiet skierowane na nasz kraj. Hezbollahowi udało się wystrzelić tylko 230 rakiet i ponad 20 dronów, z których większość została przechwycona lub spadła na terenach otwartych. Hezbollah ma większe możliwości. Naszą misją jest bezpieczny powrót mieszkańców północy do ich domów i przygotowujemy wszelkie plany, aby to zrealizować."
    25 sierpnia 2024 r. wieczorem w Izraelu wylądował przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Charles K. Brown, który ma omówić kwestie strategicznej współpracy obronnej w regionie. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin nakazał dwóm lotniskowcom USS "Theodore Roosevelt" i USS "Abraham Lincoln" pozostanie w obszarze Bliskiego Wschodu.
    25 sierpnia 2024 r. wieczorem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie w pobliżu miasta Riszon LeSyjon. Do ostrzału przyznał się Hamas.

25 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy zabezpieczały przygraniczną strefę buforową. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. 16 Rezerwowa Brygada Piechoty "Jerozolimska" i 10 Rezerwowa Brygada Pancerna "Harel" od dwóch dni oczyszczają teren w otoczeniu dzielnicy Zaytoun w południowej części miasta Gaza, piszerzając w ten sposób bezpieczny obszar wokół drogi Netzarim. W rejonie tym doszło do ciężkich starć, w których wyeliminowano około 200 terrorystów. Odkryto i zniszczono strategiczny podziemny tunel, który łączył północną i południową część strefy. W rejonie miasta Deir al-Balah poszerzono obszar, co do którego wystosowano wezwanie do ewakuacji ludności cywilnej. Kontynuowano oczyszczanie tego obszaru oraz części miasta Khan Jounis. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah.
    25 sierpnia 2024 r. popołudniem terroryści podjęli próbę taranowania samochodem w rejonie skrzyżowania Ariel w zachodniej części Samarii. Izraelscy żołnierze zastrzelili dwóch napastników. Lekko ranny został żołnierz, którego ewakuowano do szpitala.
    25 sierpnia 2024 r. wieczorem terroryści rzucili ładunek wybuchowy w izraelski autobus jadący przy arabskiej wiosce Marach Rabah w Judei. Autobus został lekko uszkodzony, ale nikt nie odniósł obrażeń.
    25 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do starć w rejonie Nablusu, gdzie odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego. W pobliżu Dżeninu ostrzelano izraelski posterunek kontrolny. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając jednego napastnika. Był to członek Hamasu.

25 sierpnia 2024 r. rano izraelskie siły powietrzne przeprowadziły wyprzedzający atak na terytorium Libanu. W atakach wzięło udział ponad 100 różnych izraelskich samolotów. Zniszczono wiele wyrzutni z rakietami gotowymi do wystrzelenia. Hezbollah zdołał wystrzelić 320 rakiet.
    25 sierpnia 2024 r. egipskie źródła poinformowały, że negocjacje w Kairze zakończyły się bez porozumienia. Zarówno Izrael, jak i Hamas nie zgodziły się na niektóre propozycje kompromisowe zaproponowane przez Egipt, Katar i Stany Zjednoczone. Saudyjski kanał informacyjny A-Sharq podał, że izraelska delegacja zażądała, aby w pierwszej fazie zawieszenia broni Izrael mógł zachować osiem punktów wojskowych w korytarzu granicznej drogi Filadelfia między Strefą Gazy a Egiptem. W trakcie negocjacji delegacja zgodziła się na zmniejszenie ich liczby do pięciu punktów, jednak Hamas zażądał całkowitego wycofania się sił izraelskich z drogi Filadelfia.
    25 sierpnia 2024 r. ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon wysłał wieczorem pilny list do przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa z prośbą o zdecydowane potępienie agresji Hezbollahu na Izrael i podjęcie działań w celu wyegzekwowania Rezolucji nr 1701. "Państwo Liban i organizacja terrorystyczna Hezbollah działająca pod auspicjami Iranu ponoszą pełną odpowiedzialność za eskalację sytuacji bezpieczeństwa na północnej granicy Izraela. Działania te zostały przeprowadzone w ramach szerokiej strategii ze strony sojuszników Iranu, w celu zniszczenia Izraela poprzez atak na kilku frontach. Atak Hezbollahu zaplanowany na ranek 25 sierpnia, jednoznacznie dowodzi istnienia zapasów broni w południowym Libanie, co stanowi wyraźne naruszenie Rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 1701 i przypomina o zagrożeniach bezpieczeństwa z którymi boryka się Izrael od jedenastu miesięcy, przypomina to również o pilnej potrzebie zlikwidowania Hezbollahu i rozbrajania organizacji terrorystycznych w regionie."

26 sierpnia 2024 r. Siły Obronne Izraela przedstawiły mapy z lokalizacją miejsc z których Hezbollah wczoraj rano wystrzelił rakiety w stronę Izraela. 90% miejsc znajdowało się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsc cywilnych, takich jak szkoły, obiekty ONZ lub domy mieszkalne.
    26 sierpnia 2024 r. szef Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi wraz z przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Charlesem Q. Brownem odwiedzili Dowództwo Północne. Omówiono kwestie bezpieczeństwa oraz strategie dotyczące obrony przed regionalnymi zagrożeniami. Minister obrony Joav Gallant stwierdził, że agresja Iranu "osiągnęła najwyższy poziom w historii" i że Izrael oraz Stany Zjednoczone muszą rozwijać "wspólne zdolności" na wszystkich teatrach działań wojennych. Brown powiedział: "Po ataku Hezbollahu ryzyko wybuchu wojny regionalnej nieznacznie spadło, lecz Iran w dalszym ciągu stanowi poważne zagrożenie. Wiedzieliśmy, że mogą wydarzyć się dwa odwetowe ataki. Pierwszy już się wydarzył, a teraz wszystko zależy od tego, jak będzie przebiegać drugi. Reakcja Iranu będzie miała wpływ na reakcję Izraela - a to zadecyduje o tym, czy nastąpi bardziej powszechny konflikt, ale może zechcą zareagować tylko w taki sposób, który przekaże wiadomość, że nie są zainteresowani eskalacją." Izrael wyraził chęć, aby Stany Zjednoczone zrealizowały swoje wieloletnie zobowiązanie do zapobieżenia temu, że Iran stałby się państwem nuklearnym - co wymagałoby wiarygodnego nacisku militarnego ze strony Stanów Zjednoczonych lub podjęcia działań militarnych przeciwko irańskim obiektom nuklearnym.
    26 sierpnia 2024 r. ministerstwo obrony poinformowało, że od początku wojny Stany Zjednoczone dostarczyły do Izraela ponad 50 tys. ton sprzętu wojskowego i amunicji. Użyto w tym celu 500 lotów samolotów transportowych i 107 rejsów statków.

26 sierpnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 8 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń.
    26 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy zabezpieczały przygraniczną strefę buforową. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali ten obszar, a izraelskie czołgi odpowiadały ogniem. Na obrzeżach miasta Deir al-Balah doszło do licznych starć z terrorystami. W sąsiedniej wiosce Al-Maani odkryto podziemny tunel o długości 700 metrów. Siły izraelskie działały także w otoczeniu wioski Al-Musaddar, położonej na wschód od miasta Deir al-Balah. Pokazuje to skalę rozszerzania operacji w tym obszarze. W mieście Khan Jounis siły izraelskie wkroczyły do dzielnic Al-Mahta i Al-Katiba. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah.
    26 sierpnia 2024 r. organizacje pomocowe ONZ oświadczyły, że zaostrzający się konflikt w Strefie Gazy, rozpad prawa i porządku, oraz uszkodzona infrastruktura poważnie ograniczają ich zdolności dostarczania pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej strefy. Światowy Program Żywnościowy ONZ stwierdził, że w lipcu i sierpniu był w stanie dostarczyć jedynie połowę z 24 tys. ton otrzymanej pomocy żywnościowej. Jako powód tych opóźnień podano zniszczenia dróg przez kratery po pociskach i gruzy, oraz ograniczoną liczbę przejść granicznych. Agencja UNRWA stwierdziła, że rozpad prawa i porządku oraz powtarzające się nakazy ewakuacji uniemożliwiły dostarczenie pomocy dla "ponad miliona osób".
    26 sierpnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do starć z izraelską policją w co najmniej pięciu lokalizacjach. Odnotowano także dwa przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych. Brygady Męczenników Al-Aksa ostrzelały izraelski posterunek wojskowy przy mieście Tulkarem. Do starć doszło w mieście Nablus. Izraelski bezzałogowy dron zaatakował centrum dowodzenia terrorystów ukryte w obozie uchodźców Nur Szams w pobliżu Tulkarem. Zginęło 5 terrorystów.

26 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 8 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.

27 sierpnia 2024 r. wieczorem prezydent Isaac Herzog powiedział: "Osadnictwa istnieją od zarania Syjonizmu i jest z nim nierozłączne. Jest to okazja, aby powiedzieć, jak bardzo udowodniło i ciągle udowadnia, że osiedla żydowskie są niezbędne dla bezpieczeństwa narodu i państwa Izrael. Zostało to udowodnione 7 października - jesteście pierwszą linią obrony, wykonujecie świętą robotę. Wykonujecie niesamowitą robotę. To trudne, wymagające, czasem wyczerpujące zadanie, ale ratujecie życie oraz chronicie naród i państwo Izrael."
    27 sierpnia 2024 r. wieczorem Siły Obronne Izraela ujawniły dodatkowe informacje związane z uwolnieniem Farhana Kadiego z niewoli w Strefie Gazy. Działania w południowej części Strefy Gazy prowadzili komandosi Shayetet 13 wspierani przez jednostkę inżynieryjną Jahalom. Celem działań było odnalezienie i oczyszczenie podziemnego tunelu, o którym informacje uzyskano podczas przesłuchań zatrzymanych terrorystów. Działania prowadzono pod 162 Dywizją, według instrukcji agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet. Zgodnie z precyzyjnymi danymi wywiadowczymi, we wskazanym miejscu znaleziono podziemny tunel. Podczas jego przeszukiwania natrafiono na 52-letniego Farhana al-Qadi, który przebywał tam samotnie. Natychmiast wyprowadzono go z tunelu i ewakuowano helikopterem do szpitala w Izraelu. Ze względów bezpieczeństwa nie ujawniono więcej szczegółów.

27 sierpnia 2024 r. w nocy grupa żydowskich osadników weszła do arabskiej wioski Wadi Rahhal, w pobliżu Betlejem w Judei. Doszło do starć z Arabami, w trakcie których użyto broni palnej. Źródła palestyńskie mówią, że zginął 1 Arab, a 3 zostało rannych. Policja wszczęła dochodzenie.
    27 sierpnia 2024 r. w nocy Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski samochód jadący główną drogą przez wioskę Huwara w środkowej części Samarii. Samochód został poważanie uszkodzony, ale Izraelka zdołała odjechać i nie odniosła obrażeń.
    27 sierpnia 2024 r. nad ranem izraelscy komandosi uwolnili 52-letniego Farhana Kadiego, który od 7 października 2023 r. przebywał w niewoli terrorystów w południowej części Strefy Gazy.
    27 sierpnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy zabezpieczały przygraniczną strefę buforową. W środkowej części strefy zabezpieczano korytarz drogi Netzarim oraz przygraniczną strefę buforową. W ramach poszerzania korytarza Netzarim, kontynuowano oczyszczanie dzielnicy Zaytoun w południowej części miasta Gaza. Wyburzono budynki używane przez terrorystów do ostrzału, a także wyrównano okoliczny teren. W starciach wyeliminowano 3 terrorystów. Kontynuowano także oczyszczanie terenu w otoczeniu miasta Deir al-Balah. Zdjęcia satelitarne pokazują zniszczone budynki i wyrównany teren w rejonie wioski Al-Musaddar. W mieście Khan Jounis oczyszczano dzielnice Al-Katiba i Al-Mahta, a czołgi ostrzelały cele w centrum miasta. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie korytarza granicznej drogi Filadelfia oraz miasta Rafah.

    27 sierpnia 2024 r. Hamas wezwał Palestyńczyków do demonstracji i ataków na siły izraelskie na Zachodnim Brzegu. Pomimo tych wezwań, izraelskie siły bezpieczeństwa utrzymują względny spokój w Judei i Samarii.

27 sierpnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili co najmniej 5 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Operacja "Letnie Obozy"


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2024 by Gedeon