AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA
  -  HISTORIA
  - maj-sierpień 2023 r.


      - O co chodzi w porozumieniu
                 nuklearnym z Iranem?

27 maja 2023 r. - Szabat.
    27 maja 2023 r. w całym kraju wybuchło 176 pożarów. Najwięcej pożarów (53) wybuchło na północy. 32 pożary wybuchły na wybrzeżu, 28 w okolicach Jerozolimie, 24 na południu, 22 w centrum, a 14 na terenach Judei i Samarii. W wielu przypadkach podejrzewa się podpalenia. Komisarz ds. straży pożarnej i ratownictwa Ejal Caspi wydał zarządzenie, które zabrania rozpalania ognia na otwartych przestrzeniach.

27 maja 2023 r. sekretarz generalny Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah powiedział: "Izrael zbliża się do zrobienia błędu, który może rozpocząć wielką wojnę. Tej welkiej wojny powinni się bać Izraelczycy. Chcę powiedzieć, abyście byli ostrożni i nie popełnili błędu w swoich ocenach. Wasz błąd doprowadzi do wielkiej wojny w regionie, a także do waszego zniszczenia."

28 maja 2023 r. nad ranem izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu narkotyków przez granicę z Egiptem. Przejęto 62 kg narkotyków o wartości rynkowej 6,2 mln szekli.
    28 maja 2023 r. policjanci z Kfar Qassem otrzymali zgłoszenie o kradzieży samochodu i słuchawek do iPada. Podczas interwencji przypadkowo odkryli infrastrukturę podziemnego laboratorium narkotykowego utworzonego pod drogą nr 6, w skład której wchodzą urządzenia klimatyzacyjne i przyłącze elektryczne kradnące prąd ze słupów oświetleniowych wzdłuż drogi.
    28 maja 2023 r. popołudniem terroryści ostrzelali wioskę Gan Ner na Wzgórzach Gilboa na północy Izraela. W jednym z budynków odkryto ślady po kulach, ale nikomu nic się nie stało. Bezpośrednio przy wiosce przebiega bariera bezpieczeństwa, a strzały oddano z terytorium Autonomii Palestyńskiej. Do ataku przyznał się Islamski Dżihad.
    28 maja 2023 r. wieczorem policja otrzymała zgłoszenie o podejrzanym pakunku leżącym w Tyberiadzie na północy kraju. Ustalono, że był to improwizowany ładunek wybuchowy odpalany bezprzewodowo. Saperzy policyjni zneutralizowali bombę.

28 maja 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 5 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Tulkarem doszło do wymiany ognia z terrorystami, w trakcie której uszkodzony został izraelski pojazd wojskowy. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    28 maja 2023 r. popołudniem terroryści ostrzelali osiedle żydowskie Mevo Dotan na północy Samarii. Do ataku przyznał się Islamski Dżihad.
    28 maja 2023 r. wieczorem izraelscy żołnierze patrolujący drogę nr 458 dostrzegli terrorystę podkładającego improwizowany ładunek wybuchowy przy drodze. Żołnierze oddali strzały do podejrzanego, uzyskując trafienia. Terrorysta zdołał jednak uciec. Saperzy zneutralizowali bombę. Do zdarzenia doszło w pobliżu arabskiej wioski Mughajr w środkowej Samarii.

29 maja 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 6 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Dżeninie doszło do wymiany ognia z terrorystami i gwałtownych arabskich zamieszek. Rannych zostało 8 Arabów. Uszkodzonych zostało kilka pojazdów wojskowych. W obozie uchodźców Askar również doszło do wymiany ognia z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

29 maja 2023 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie Damaszku. Aktywowany został syryjski system obrony powietrznej. Wiadomo, że doszło do dwóch fal powietrznych ataków. Jednym z celów była baza syryjskich wojsk obrony przeciwlotniczej, w której przebywali agenci Hezbollahu. Drugim celem był rejon portu lotniczego w Damaszku.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2023 by Gedeon