AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA



  -  HISTORIA
   -  lipiec-wrzesień 2020 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia






1 sierpnia 2020 r. - Szabat.
    1 sierpnia 2020 r. wieczorem około 15 tys. Izraelczyków demonstrowało przed rezydencją premiera w Jerozolimie. Dodatkowe demonstracje odbyły się w Tel Awiwie i przed prywatną rezydencją Netanjahu w Cezarei. Ogółem doszło do około 300 demonstracji w różnych miejscach w całym kraju. Demonstranci skandowali hasła wzywające Netanjahu do odejścia. Policja aresztowała 12 demonstrantów pod zarzutami zakłócania porządku publicznego, napaści na policjanta i niedozwolonej obsługi drona.
    1 sierpnia 2020 r. setki prawicowych działaczy zebrało się wieczorem naprzeciwko rezydencji prezes Sądu Najwyższego Ester Hayut w Tel Awiwie, aby zaprotestować przeciwko decyzji sądu zezwalającej na wiece przed domem Netanjahu w Jerozolimie. Aktywiści używali instrumentów muzycznych, aby przypomnieć Hayutowi, z czym spotkała się rodzina Netanjahu i skandowali hasła takie jak "To naprawdę nie jest Iran", "Powinniście się wstydzić".
    1 sierpnia 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 72 163. W stanie ciężkim jest 328 osób (95 pod respiratorami). Zmarło 526 osób. Obecnie aktywnych jest 26 542 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 358 nowych infekcji. Przeprowadzono 6 771 testów.

2 sierpnia 2020 r. minister obrony Benny Gantz podpisał rozkaz umożliwiający powołanie do 17 września do 3 tys. rezerwistów, którzy zapewnią funkcjonowanie otwieranej głównej kwatery wojskowego dowództwa ds. koronawirusa. Rezerwiści w większości będą członkami obrony cywilnej (front wewnętrzny). Umożliwią oni także wzmocnienie obsługi hoteli izolacyjnych i systemów łączności z władzami "pomarańczowych" miast.
    2 sierpnia 2020 r. ministerstwo finansów oświadczyło, że powrót gospodarki do pełnego funkcjonowania może nastąpić dopiero po 4 lub 5 latach od wybuchu pandemii. Szacuje się, że na koniec 2020 r. stopa bezrobocia będzie wynosić 15%, a w przypadku ożywienia gospodarki około 10%.
    2 sierpnia 2020 r. dyrektor generalny biura premiera Ronen Peretz nakazał wstrzymanie programu "Air Force One" w związku z epidemią koronawirusa i kryzysem gospodarczym. Air Force One to specjalny samolot zakupiony na użytek izraelskiego premiera. Samolot ma przejść renowację i remont, co wiąże się z ogromnymi kosztami. Izraelski Air Force One to Boeing 767, który przyleciał do Izraela w 2016 roku. Od tego czasu samolot został wyposażony w liczne ulepszenia, takie jak zaawansowane systemy łączności i obrony.

    2 sierpnia 2020 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę na miasto Sderot, w którym odbywała się pierwsza projekcja filmu w kinie samochodowym. Rakieta została zestrzelone przez system obrony Iron Dome, chwilę przed uderzeniem w ziemię, a jej odłamki uszkodziły samochód.
    2 sierpnia 2020 r. wieczorem grupa 4 islamskich terrorystów usiłowała podłożyć ładunki wybuchowe przy ogrodzeniu granicznym na granicy izraelsko-syryjskiej w południowej części Wzgórz Golan. Izraelscy żołnierze monitorowali sytuację i wezwali na miejsce jednostkę specjalną Maglan, którzy we współpracy z lotnictwem w nocy uderzyli w intruzów. Wyeliminowano wszystkich terrorystów. "Siły Dowództwa Północnego są w stanie wysokiej gotowości i są przygotowane na każdy scenariusz. Siły Obronne Izraela uważają, że syryjski reżim jest odpowiedzialny za wszelkie działania podejmowane z jego terytorium i nie dopuszczą do żadnego naruszenia suwerenności państwa Izrael." Atak miał miejsce w pobliżu opuszczonego posterunku wojskowego, gdzie izraelska armia na przełomie 2017 i 2018 roku prowadziła klinikę polową Mazor Ladach, która zapewniała opiekę medyczną mieszkańcom syryjskich Wzgórz Golan, lecząc około 6800 Syryjczyków.

    2 sierpnia 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 73 025. W stanie ciężkim jest 344 osób (98 pod respiratorami). Zmarło 536 osób. Obecnie aktywnych jest 24 978 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 321 nowych infekcji. Przeprowadzono 4 252 testów, , z czego 7,5% dało pozytywny wynik.

3 sierpnia 2020 r. popołudniem groźny pożar wybuchł w rejonie dzielnicy Ein Kerem w Jerozolimie. Pożar gasi 24 sekcji straży pożarnej oraz 6 samolotów gaśniczych.
    3 sierpnia 2020 r. przewodniczący izraelskiego stowarzyszenia lekarzy zdrowia publicznego prof. Hagai Levine powiedział: "Są pewne symptomy z półkuli południowej, że środki zdrowia publicznego mające na celu zapobieganie COVID-19 zmniejszają również ilość zachorowań na grypę. Pojawia się bardzo wyjątkowa sytuacja, która może nas nauczyć, jak lepiej przygotować się na sezon grypowy, nawet po zakończeniu pandemii COVID-19. Naprawdę nie możemy powiedzieć, jak to się potoczy, a najlepszą polityką byłoby mieć nadzieję na najlepsze i przygotować się na najgorsze. Wirusy zarówno COVID-19, jak i grypy rozprzestrzeniają się w podobny sposób, poprzez kontakt osobisty lub między osobami znajdującymi się w odległości około 2 metrów od siebie. Oba są przenoszone głównie przez kropelki powstające, gdy chorzy kaszlą, kichają lub mówią. Krople te mogą dostać się do ust lub nosa osób znajdujących się w pobliżu lub mogą zostać wdychane do płuc. Co więcej, oba mogą być przenoszone poprzez dotknięcie powierzchni lub przedmiotu, na którym znajduje się wirus, oraz od ludzi, zanim zaczną wykazywać objawy choroby. Dyrektor centrum chorób tropikalnych w Sheba Medical Center dr Eyal Leshem ostrzegł, że chociaż liczba przypadków grypy może być w tym roku mniejsza, to obciążenie systemu opieki zdrowotnej może wzrosnąć, ponieważ próg luczby wizyt u lekarzy i hospitalizacji może zostać zmniejszony. "Grypa i COVID-19 mają podobne objawy - gorączkę, kaszel, duszność, zmęczenie, ból gardła, bóle ciała i głowy. Osoby doświadczające tych objawów prawdopodobnie będą bardziej skłonne do wizyty u lekarza lub nawet szukania pomocy na izbie przyjęć, podczas gdy w przeszłości mogły pozostać w domu. Więcej ludzi będzie chciało zostać przetestowanych. Naprawdę nie możemy powiedzieć, jak to się potoczy." Leshem dodał, że sezon grypowy osiąga właśnie szczyt na półkuli południowej. Występujący tam szczep grypy nie wydaje się być niczym wyjątkowym w porównaniu do poprzednich sezonów. Minister zdrowia Juli Edelstein powiedział, że ważnym aspektem będzie zaszczepienie się przeciwko grypie. Izrael zakupił 3 miliony szczepionek i pracuje nad uzyskaniem kolejnych, chociaż powiedział, że nie są one łatwo dostępne. "Kiedy ludzie będą ustawiać się w kolejce do szczepień, a okaże się, że tak naprawdę możemy zaszczepić tylko jedną trzecią populacji, może być wiele histerii. Dwie trzecie osób nie będzie objętych żadnymi szczepieniami."

3 sierpnia 2020 r. izraelskie siły powietrzne zaatakowały w nocy cele terrorystyczne Hamasu w centralnej i południowej części Strefy Gazy. Celem była infrastruktura podziemna oraz zakład produkujący beton wykorzystywany przy budowie tuneli terrorystycznych. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela. "Siły Obronne Izraela bardzo poważnie traktują wszelką działalność terrorystyczną skierowaną przeciwko terytorium Izraela i będą nadal podejmować wszelkie niezbędne działania przeciwko próbom wyrządzenia krzywdy obywatelom Izraela. Organizacja terrorystyczna Hamas ponosi odpowiedzialność za to, co dzieje się w Strefie Gazy i poza nią, i poniesie konsekwencje aktów terrorystycznych przeciwko obywatelom Izraela ."

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------




Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2020 by Gedeon