AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
  - styczeń-marzec 2021

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia


12 stycznia 2021 r. izraelska policja poinformowała, że w ciągu ostatnich 24 godzin wystawiła 4 584 mandatów za naruszenie przepisów dotyczących koronawirusa. Większość grzywien dotyczyła opuszczenia miejsca zamieszkania z powodów nieobowiązkowych, 1 393 za niestosowanie masek ochronnych, 62 za naruszenie kwarantanny, 91 za różne naruszenia biznesowe i 166 za przebywanie w miejscu publicznym objętym zakazem.
     12 stycznia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 9 025. W stanie ciężkim jest 1 042 osób (262 pod respiratorami). Zmarło 3 770 osób. Obecnie aktywnych jest 78 215 przypadków. Przeprowadzono 127 768 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 7,2%.

12 stycznia 2021 r. rano odkryto improwizowany ładunek wybuchowy na jednym z przystanków autobusowych w środkowej części Samarii. Saperzy zneutralizowali bombę. Zapis kamer monitoringu ujawnił, że bombę podrzucono z motoru, który w nocy przyjechał od strony Nablusu.
    12 stycznia 2021 r. wieczorem palestyński terrorysta usiłował dźgnąć nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie, w Judei. Żołnierze postrzelili napastnika w nogę i go aresztowali. Sprawcą okazał się 22-letni Palestyńczyk.
    12 stycznia 2021 r. wieczorem palestyński terrorysta usiłował dźgnąć ostrym przedmiotem izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym Qalandiya na północ od Jerozolimy. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika. Lekko ranny został żołnierz policji granicznej. Napastnikiem okazał się 51-letni Palestyńczyk z Nablusu. Użył on do ataku zaostrzony śrubokręt.

13 stycznia 2021 r. przed południem palestyński terrorysta ostrzelał izraelski opancerzony buldożer wojskowy D9 prowadzący prace przy ogrodzeniu granicznym przy południowej części Strefy Gazy. Pociski trafiły w przednią szybę, jednak jej nie przebiły. Nikt nie odniósł obrażeń, ale buldożer został uszkodzony. W odpowiedzi izraelski czołg ostrzelał pobliski przygraniczny posterunek obserwacyjny Hamasu. Do incydentu doszło w pobliżu kibucu Kissufim. Prace inżynieryjne prowadzono na terytorium Izraela - oczyszczano teren przy granicy. W celu wycofania jednostki inżynieryjnej wystrzelono granaty dymne.
    13 stycznia 2021 r. wiceburmistrz Jerozolimy Fleur Hassan-Nahoum poinformowała, że komitet budowy i planowania miejskiego w Jerozolimie zatwierdził plany nowej ambasady Stanów Zjednoczonych, która zostanie wybudowana przy ulicy Derech Hebron w Jerozolimie.
    13 stycznia 2021 r. izraelski fundusz zdrowia Clalit ujawnił, że badania kliniczne wykazały spadek o 33% zachorowalności na COVID-19 wśród osób w wieku powyżej 60 lat w 14 dni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki Pfizera. We wcześniejszych dniach nie odnotowano wyraźnego spadku infekcji. Drugą dawkę otrzymuje się w 21 dni po pierwszej. Około tydzień po otrzymaniu drugiej dawki ma nastąpić 95% odporność na wirusa. Tomer Lotan z ministerstwa zdrowia ostrzegł, że po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki mogą wystąpić cięższe i liczniejsze skutki uboczne. Z tego powodu Izraelczycy powinni być przygotowani na poważniejsze skutki uboczne drugiej dawki.
    13 stycznia 2021 r. poinformowano, że w kilka godzin po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki w swoim domu w mieście Lod zmarła 75-letnia kobieta. Rano była zaszczepiona i nie zgłaszała żadnych trudności. Ministerstwo zdrowia zbada sprawę, gdyż kobieta cierpiała na wiele innych złożonych schorzeń. Jest to pierwszy odnotowany w Izraelu przypadek śmierci po przyjęciu drugiej dawki szczepionki, a ogółem czwarty przypadek w Izraelu.
    13 stycznia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 9 388. W stanie ciężkim jest 1 063 osób (273 pod respiratorami). Zmarło 3 826 osób. Obecnie aktywnych jest 74 902 przypadków. Przeprowadzono 121 485 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 7,9%. W centralnym laboratorium wykryto 4 dodatkowe przypadki szczepu południowoafrykańskiego, podnosząc liczbę wykrytych przypadków w Izraelu łącznie do 8 osób. Podkreślono, że ten szczep charakteryzuje się dużo szybszą infekcję, ale najwyraźniej nie powodują wzrostu zachorowalności. Ministerstwo podało, że 21,44% (1 934 685 osób) Izraelczyków otrzymało pierwszą dawkę szczepionki Pfizer, a 0,97% (104 346 osób) Izraelczyków otrzymało już drugą dawkę. Południowe miasto Omer szczyci się największą liczbą zaszczepionych - ponad 40% mieszkańców. Lehavim ma 39,19% zaszczepionych mieszkańców, Savjon 36,85%, Giv'at Avni 33,7%, Kfar Vradim 33,18%, Kirjat Tivon 29,37% i Szimszit 28,1%. Jerozolima ma 10,5%, Tel Awiw 19,8%, Hajfa 23,58%, Riszon LeSyjon 20,36%, Petah Tikva 19,11%, Bnei Brak 6,99%, Beit Szemesz 7,54%, i Modi'in Illit 2,95%. Chociaż wydaje się, że miasta ultraortodoksyjne mają znacznie mniej zaszczepionych w porównaniu z innymi miastami, to społeczności te mają znacznie młodszą populację niż średnia krajowa.

13 stycznia 2021 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie miast Al-Bukamal i Deir Ezzor przy granicy syryjsko-irackiej. Celami były obiekty wojskowe wykorzystywane przez proirańskie milicje. W nalotach zginęło co najmniej 5 syryjskich żołnierzy i 16 zagranicznych bojowników, a 28 zostało rannych. Doniesiono o licznych wybuchach w magazynach broni. Dane o celach przekazał Izraelowi amerykański wywiad. Uderzono ogółem w 18 celów, stanowiących część kanału przerzutowego broni przez granicę. Tym samym kanałem przemycano do Iranu komponenty potrzebne do programu nuklearnego.
    13 stycznia 2021 r. Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały umowę o ruchu bezwizowym, która wejdzie w życie 12 lutego. Minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi powiedział, że "ratyfikacja umowy jest centralnym elementem pełnej i szybkiej realizacji wielu umów, nad którymi obecnie trwają prace z Emiratami, Bahrajnem i Marokiem". Tymczasowym izraelskim chargé d'affaires w Emiratach zostanie były ambasador w Turcji, Eitan Naeh. Zastąpi go przyszły ambasador.
    13 stycznia 2021 r. Wielka Brytania poinformowała o zmianie całego krajowego systemu szczepień, który przejdzie na system izraelski. W ostatnim czasie na prośbę Wielkiej Brytanii, odbyło się szereg konsultacji izraelskich i brytyjskich urzędników ds. zdrowia, w tym rozmowa między brytyjskim ministrem zdrowia Mattem Hancockiem i jego izraelskim odpowiednikiem Juli Edelsteinem.
    13 stycznia 2021 r. kanadyjska policja aresztowała mężczyznę, który wymalował swastyki na drzwiach synagogi kongregacji Shaar Hashomayim w Westmount, w regionie Montrealu. Policję wezwała ochrona synagogi. Podejrzany przyniósł ze sobą również kanister z benzyną. Policja poinformowała, że podejrzany ma 28 lat i prawdopodobnie cierpi na problemy ze zdrowiem psychicznym.
    13 stycznia 2021 r. ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan przedstawił Radzie Bezpieczeństwa ONZ pięciopunktowy plan zwalczania globalnego terroryzmu, wzywając członków do zjednoczenia się w globalnej walce ze wszystkimi aktami terroryzmu. (1) Zero tolerancji dla jakiegokolwiek aktu terroryzmu - terroryzm jest terroryzmem, i nigdy nie powinien być usprawiedliwiany. ONZ powinna służyć jako kompas moralny i przyjąć to podejście bez jakiejkolwiek dwuznaczności. Postępowanie w inny sposób oznacza upolitycznienie i unieszkodliwienie wszelkich znaczących wysiłków w walce z terroryzmem. (2) Współpraca między krajami i firmami technologicznymi w celu zapobiegania podżeganiu i rozprzestrzenianiu się terroryzmu w mediach społecznościowych - jak donosiły organy ONZ, w 2020 r. nastąpił wzrost aktywności on-line (podżegania i rekrutacji przez organizacje terrorystyczne). Nie ma wątpliwości, że będzie to miało długofalowe konsekwencje dla pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Musimy stworzyć globalne partnerstwa publiczno-prywatne, aby powstrzymać ten niepokojący trend. Firmy muszą wziąć odpowiedzialność za swoją rolę w tym zakresie i podjąć natychmiastowe działania, aby ich platformy internetowe nie stały się wylęgarnią ekstremizmu. Chociaż wolność słowa ma ogromne znaczenie i musi być chroniona, nie może być wykorzystywana jako wymówka pozwalająca na niezakłócone kontynuowanie podżegania i radykalizacji. (3) Podjęcie decyzji i strategii antyterrorystycznych, które będą odnosić się nie tylko do wyzwań z przeszłości, ale także odpowiednio uwzględniają obecne zagrożenia. Chociaż Rada Bezpieczeństwa ONZ słusznie nałożyła sankcje na ISIS, Al-Kaidę i Talibów, to nie udało jej się stawić czoła zagrożeniu ze strony Hamasu i Hezbollahu. Nie czyniąc tego, ta instytucja przymyka oko na grupy, które terroryzują cywilów, wykorzystują niewinne ofiary jako ludzkie tarcze i zagrażają globalnemu bezpieczeństwu. (4) Podjąć zdecydowane działania przeciwko państwom, które zbroją, szkolą i sponsorują terroryzm. Nie wystarczy tylko sankcjonować same grupy terrorystyczne. Chociaż Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła w ostatnich latach kilka ważnych decyzji, aby zapobiec finansowaniu i wsparciu materialnemu grup terrorystycznych, należy zrobić dużo więcej. Irański reżim realizuje swój geopolityczny cel, jakim jest regionalna i polityczna hegemonia. W tym celu wspiera terrorystów, siejąc spustoszenie i przemoc na całym Bliskim Wschodzie i poza nim. (5) ONZ musi zaprzestać wspierania państw i podmiotów, które gloryfikują terrorystów i nagradzają akty terroryzmu. Na przykład powinno nastąpić jasne i jednoznaczne potępienie polityki Autonomii Palestyńskiej, która płaci terrorystom za zabijanie. Milczenie, gdy terroryści i ich rodziny są nagradzani za przemoc i morderstwa, to nic innego jak współudział w tych krwawych aktach terroru. Taka polityka zachęca do terroryzmu, a rządy i podmioty, które ją wdrażają, powinny zostać potępione.

14 stycznia 2021 r. wczesnym rankiem w Izraelu wylądowała grupa 162 nowych imigrantów z Etiopii. Ich przylot odbył się w ramach rządowej operacji, mającej na celu sprowadzenie do Izraela około 20 tys. imigrantów z Etiopii, aby ponownie połączyli się ze swoimi rodzinami.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2021 by Gedeon