AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
  - październik-grudzień 2021 r.

24 października 2021 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Naftali Bennett omówił swoje spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Bennett powiedział: "Po czterech godzinach spotkania z Putinem, minister Elkin zasnął, gdyż podczas lotu nie spaliśmy całą noc. Więc ścisnąłem go w łokieć, a Putin zaśmiał się. Całe spotkanie z prezydentem Putinem było bardzo dobre i chciałbym podziękować ministrowi Elkinowi za jego wyjątkową pracę, zarówno w przygotowaniach do spotkania, jak i podczas jego trwania. Oczywiście rozmawialiśmy o sytuacji w Syrii, ponieważ w pewnym sensie Rosjanie są naszymi sąsiadami na północy i ważne jest, abyśmy poradzili sobie z tamtejszą sytuacją, która jest bardzo delikatna i złożona. Doszliśmy do dobrych wniosków. Muszę stwierdzić, że prezydent Putin jest bardzo zainteresowany potrzebami bezpieczeństwa Izraela. Rozmawialiśmy również o irańskim programie nuklearnym, który jest powodem do niepokoju dla nas wszystkich." Poinformowano także, że szabat w Soczi dla premiera przygotował tamtejszy Chabad. Podczas szabatu premier nie odbierał żadnych telefonów i nie pracował.
    24 października 2021 r. wieczorem rząd zatwierdził wieloletni ogólnokrajowy plan walki z przestępczością i przemocą w społeczeństwie arabskim, którego budżet wynosi 2,5 mld szekli. Plan będzie oparty na następujących zasadach: wzmocnienie łańcucha egzekwowania prawa, wprowadzenie niezbędnych zmian w prawodawstwie, oraz rozwój ekonomiczny. Władze lokalne będą posiadać w ten sposób więcej środków do radzenia sobie z tym problemem. Duży nacisk zostanie położony na kontaktach z arabską młodzieżą, która często nie posiada stałego zatrudnienia i rzadko kształci się akademicko. Zostaną stworzone odpowiednie programy szkoleń zawodowych, aby wzmocnić tę część społeczeństwa i uczynić ją odporną na przestępczość. Zacieśniona zostanie współpraca między ministerstwami, a ścisły monitoring i kontrola zapewnią realizację programu. Wśród celów planu są: likwidacja organizacji przestępczych; zmniejszenie przestępczości i przemocy w sektorze arabskim oraz zmniejszenie środków ekonomicznych, którymi dysponują organizacje przestępcze; zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osobistego obywateli Izraela, w szczególności mieszkańców Negewu; znaczne zmniejszenie liczby nielegalnej broni posiadanej przez obywateli w sektorze arabskim; zwiększenie zaufania arabskiego społeczeństwa do systemu egzekwowania prawa; zwiększenie współpracy i partnerstwa przedstawicieli sektora arabskiego, w tym przewodniczących arabskich rad lokalnych i burmistrzów miast mieszanych, we wdrażaniu planu; wzmocnienie sektora arabskiego, w tym odporność społeczności w zakresie radzenia sobie z przemocą na szczeblu lokalnym oraz potępianie przestępstw i przemocy. Po poczynieniu przygotowań, plan będzie realizowany w latach 2022-2026. Równolegle będzie realizowany plan rozwoju gospodarczego i społecznego sektora arabskiego. Plan ma kosztować 30 mld szekli i będzie obejmował inwestycje w edukację, transport, mieszkalnictwo, kulturę i sport oraz zatrudnienie. Plan wyrównania różnic w edukacji opiewa na 9 ml szekli, dzięki którym ma zostać wybudowanych 3500 nowych sal lekcyjnych w sektorze arabskim, a kompleksowe programy mają poprawić znajomość języka hebrajskiego, opracować bardziej odpowiednie treści edukacyjne i zmniejszyć odsetek osób porzucających naukę.
    24 października 2021 r. premier Naftali Bennett powiedział, że jego rząd przewidział 10 mld szekli na walkę z przyszłymi falami pandemii koronawirusa. "Tworzymy sieć bezpieczeństwa ekonomicznego i zdrowotnego, aby przygotować się na przyszłe fale. Pozwoli to nam działać w okresach niskiej zachorowalności, a w przypadku większej liczby będziemy działać w oparciu o wnioski wyciągnięte z poprzednich miesięcy."
    24 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 810 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 85 956 testów, uzyskując 1,01% wyników pozytywnych. Obecnie jest 11 826 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 279 pacjentów, z czego 150 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 049 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 219 981 osób (66,89%), drugą dawkę 5 715 624 (61,46%), a trzecią dawkę przypominającą 3 906 905 osób (42,01%).

25 października 2021 r. Siły Obronne Izraela w geście dobrej woli pozwaliły libańskim rolnikom na zbieranie oliwek z drzew oliwnych na terytorium Izraela. Dotyczy to rolników z przygranicznych wiosek Al-Jabal, Itaron i Balida. Mogą oni bezpiecznie przekroczyć linię graniczną i pod nadzorem zbierać oliwki w bliskiej odległości na terytorium Izraela. Uczyniono to ze względu na bardzo trudną sytuację ekonomiczną w Libanie. O wszystkim powiadomiono siły UNIFIL.
    25 października 2021 r. Siły Obronne Izraela ujawniły, że około dwóch lat temu irańska bateria rakiet przeciwlotniczych otworzyła ogień do izraelskich samolotów przeprowadzających nalot na cele w Syrii. Żaden z izraelskich samolotów nie został uszkodzony, a irańska bateria została zniszczona.
    25 października 2021 r. izraelska policja zatrzymała 3 Beduinów w związku ze śmiercią 26-letniej kobiety, żony jednego z podejrzanych. Miał on zawieźć swoją żonę do szejka, aby wypędzić z niej demony lub złe duchy. Podczas ceremonii egzorcyzmów kobieta zasłabła i została przewieziona do kliniki w Tel Szebie, gdzie zmarła. Policja zatrzymała męża zmarłej kobiety, szejka i rzekomego lekarza odprawiającego czary. Wszyscy zatrzymani to Beduini. Dokładna natura rytuału pozostaje niejasna, podobnie jak tożsamość przywódcy religijnego.
    25 października 2021 r. rada bezpieczeństwa narodowego postanowiła anulować obowiązujące od ponad dekady ostrzeżenie przed podróżowaniem Izraelczyków do Maroka. Zalecono zachowanie wzmożonej czujności podczas pobytu w tym kraju.
    25 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 866 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 104 838 testów, uzyskując 0,88% wyników pozytywnych. Obecnie jest 11 439 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 249 pacjentów, z czego 139 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 8 062 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 6 222 551 osób (66,91%), drugą dawkę 5 718 253 (61,49%), a trzecią dawkę przypominającą 3 915 254 osób (42,1%).

25 października 2021 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy pozycje syryjskiej armii i jej sojuszników w rejonie Quneitra na Wzgórzach Golan. Doniesiono o szkodach w stanowiskach rakiet przeciwlotniczych na obrzeżach miasta Baath i pobliskiej wioski Al-Krum. Skala szkód jest nieznana.

26 października 2021 r. minister edukacji Jifat Szasza-Biton zapowiedziała, że Izrael rozpocznie przygotowania, aby od lutego 2022 r. wznowić wycieczki szkolne do Polski w celu edukacji izraelskiej młodzieży o Holokauście.
    26 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że nowo odkryty wariant koronawirusa Delta AY.4.2 jest o 15% bardziej zaraźliwy niż oryginalna odmiana Delta, jednak nie wydaje się, aby był on bardziej śmiercionośny, ani odporny na szczepionki. Do tej pory w Izraelu wykryto sześć przypadków mutacji Delta AY.4.2 i nie zaobserwowano żadnych oznak jego dalszego rozprzestrzeniania się w kraju. Sytuacja jest jednak uważnie monitorowana.

26 października 2021 r. w Arabii Saudyjskiej wylądował prywatny izraelski odrzutowiec. Był to pierwszy w historii lot oznakowanego izraelskiego samolotu do Arabii. Dzień wcześniej w Izraelu wylądował samolot Boeing 737 saudyjskich linii lotniczych Royal Jet. Loty te stanowią znaczny postęp w stosunkach saudyjsko-izraelskich. Obecnie swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów z Izraela zamykają: Afganistan, Algieria, Bangladesz, Brunei, Iran, Irak, Jemen, Katar, Kuwejt, Liban, Libia, Malezja, Oman, Pakistan, Somalia, Syria i Tunezja.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2021 by Gedeon