AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
   -  październik-grudzień 2019 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
19 listopada 2019 r. nad ranem islamscy terroryści wystrzelili z Syrii 4 rakiety, które leciały w stronę izraelskich Wzgórz Golan. Siły Obronne Izraela poinformowały, że rakiety zostały zidentyfikowane i były obserwowane podczas ich lotu. System obrony Iron Dome zestrzelił wszystkie wrogie rakiety.
    19 listopada 2019 r. ministerstwo obrony podpisało z krajową stocznią Israel Shipyards Ltd. z Hajfy kontrakt na zaprojektowanie nowych korwet rakietowych typu Reshef. Okręty te będą oparte na konstrukcji korwet typu Saar S-72. W służbie zastąpić mają one ścigacze rakietowe typu Saar 4.5. Aktualnie izraelska marynarka wojenna dysponuje ośmioma ścigaczami rakietowymi tego typu. Te duże jak na swoją klasę jednostki weszły do służby w latach 1981-2003. Razem z trzema korwetami rakietowymi typu Saar 5 zbudowanymi w Stanach Zjednoczonych, stanowią one obecnie trzon izraelskiej marynarki wojennej.
    19 listopada 2019 r. wieczorem odbyło się spotkanie premiera Benjamina Netanjahu z liderem partii Niebiesko-Biali Benny Gantzem, który posiada mandat na utworzenie nowego rządu. Spotkanie trwało około godziny czasu i zakończyło się bez przełomu. Gantz powiedział: "Na początku dzisiejszego spotkania jeszcze raz powiedziałem, że Izrael potrzebuje szerokiego i liberalnego rządu jedności złożonego z dwóch głównych partii politycznych, pod przywództwem Niebiesko-Białych, która wygrała wybory. Rząd jedności będzie pracował nad kwestiami bezpieczeństwa i ekonomii, a także nad zakończeniem korupcji, która w ostatnich latach szeroko rozprzestrzeniła się w izraelskim społeczeństwie. Rząd, którego linie założycielskie zostaną ustalone na podstawie głównych partii nie może być zbudowany na podstawie tylko jednego lub drugiego bloku politycznego. Trzecie wybory są złą rzeczą, ale podstawowych zasad i wartości nie można się pozbyć. Nadal będziemy dokładać wszelkich starań i obracać każdy kamień, aby osiągnąć porozumienie i utworzyć rząd, aby zapobiec kosztownym i niepotrzebnym wyborom, które są w sprzeczności z wolą obywateli Izraela." Netanjahu powiedział: Jest to ostatni moment na historyczne decyzje, która wpłyną na bezpieczeństwo państwa i jego przyszłość. Niestety, dzisiaj na spotkaniu z Gantzem zrozumiałem, że odrzuca on projekt prezydenta i ignoruje wolę większości ludzi, którzy pragną ustanowienia szerokiego rząd jedności narodowej. Gantz zamierza utworzyć mniejszościowy rząd, opierający się na Arabskiej Wspólnej Liście."

19 listopada 2019 r. odbyło się nadzwyczajne spotkanie kierownictwa Autonomii Palestyńskiej, na którym potępiono deklarację Stanów Zjednoczonych odnośnie izraelskich społeczności w Judei i Samarii. Autonomia Palestyńska postanowiła odwołać się w tej sprawie do Rady Bezpieczeństwa ONZ i innych instytucji międzynarodowych, takich jak Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.
    19 listopada 2019 r. wieczorem wybuchły arabskie zamieszki przy wiosce Biddu, na północ od Jerozolimy. Zamieszki wybuchły, gdy izraelscy żołnierze zauważyli podejrzany samochód, który wyjeżdżał z wioski i zawrócił w celu uniknięcia kontroli. Żołnierze udali się w pościg i zatrzymali podejrzany pojazd, zostali jednak zaatakowani przez tłum Palestyńczyków, którzy rzucali w nich kamieniami. W trakcie całego zamieszania, jeden z Arabów usiłował chwycić broń upuszczoną na ziemię przez jednego z żołnierzy. Oddano wtedy ostrzegawcze strzały. Przybyłe na miejsce posiłki, użyły środków do rozproszenia tłumu. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.

19 listopada 2019 r. nad ranem syryjskie media doniosły o co najmniej czterech wybuchach w rejonie portu lotniczego w Damaszku. Syryjska armia poinformowała, że działa przeciwko licznym wrogim obiektom w przestrzeni powietrznej Syrii. Prawdopodobnie doszło do odwetowego ataku izraelskich sił powietrznych, jednak Izrael nie udzielił żadnych komentarzy.
    19 listopada 2019 r. do Moskwy poleciał izraelski doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Meir Ben-Szabat, który spotkał się z rosyjskim sekretarzem bezpieczeństwa Nikołajem Patruszewem. Omówiono aktualną sytuację w Syrii, z podkreśleniem irańskiej obecności w tym kraju.

20 listopada 2019 r. wiceminister obrony Avi Dichter powiedział, że atak na Syrię zeszłej nocy był wyraźnym przesłaniem dla Irańczyków, że jeśli spróbują zaatakować Izrael, zostaną uderzeni żelazną pięścią Izraela. "Syria pełniąca rolę gospodarza dla Iranu na swojej ziemi, również poniesie odpowiedzialność i zapłaci za to wysoką cenę. Jeśli w Syrii nadal będzie trwała budowa irańskiej infrastruktury i jeśli znowu wystrzelą rakiety na Izrael, najemca nie będzie chroniony i właściciel nie pozostanie odporny na odwet." Minister obrony Naftali Bennett powiedział: "Zasady się zmieniły: każdy, kto w ciągu dnia strzela do państwa Izrael, nie śpi w nocy. Tak było w zeszłym tygodniu i tak jest w tym tygodniu. Nasze przesłanie do przywódców Iranu jest proste: Nie jesteś już nietykalni. Gdziekolwiek wysuniecie swoje ramiona ośmiornicy - odetniemy je. Siły Obronne Izraela nadal będą zapewniać obronny mur dla obywateli Izraela." Rzecznik armii Hedi Zilberman powiedział: "Jesteśmy przygotowani do obrony i ataku. W przypadku kolejnych ataków zareagujemy ostro. Nie będzie żadnych zmian w instrukcjach na froncie obrony cywilnej. Mamy inicjatywę. Nie pozwolimy Iranowi umocnić się w Syrii. Fala naszych nalotów w ciągu kilku minut dotknęła szerokiego frontu celów. Atak obejmował dziesiątki komponentów w Damaszku, na południe i zachód od miasta oraz na Wzgórzach Golan, w tym także irańskie aktywa. Zaatakowaliśmy cele wojskowe syryjskiej armii, magazyny irańskiej broni, a także najnowocześniejsze systemy syryjskiej obrony przeciwlotniczej. Wystrzeliliśmy szereg rakiet, którymi zniszczyliśmy baterie przeciwlotnicze. Jesteśmy przygotowani na trzy scenariusze: brak reakcji, niewielka reakcja i bardziej znacząca odpowiedź." Poinformowano, że zniszczono 6 syryjskich baterii rakiet przeciwlotniczych. Dodał, że atak został wcześniej skoordynowany z Rosją i Stanami Zjednoczonymi.
    20 listopada 2019 r. premier Benjamin Netanjahu skrytykował rano partię Niebiesko-Biali za odmowę przystąpienia do rządu jedności. Netanjahu wezwał także Avigdora Libermana do utworzenia prawicowego rządu jedności, odwołując się do jego złożonej wcześniej przysięgi lojalności. "Niebiesko-Biali nie wyrazili jeszcze zgody na propozycję prezydenta, by utworzyć rząd szerokiej jedności narodowej. Jednocześnie nalegają na utworzenie bloku, który zbudowali przy pomocy terrorystów z Arabskiej Wspólnej Listy, w celu utworzenia mniejszościowego rządu. Gantz zamierza utworzyć mniejszościowy rząd opierający się na Arabskiej Wspólnej Liście. Jutro będę podejmował dalsze wysiłki z Avigdorem Libermanem w celu ustanowienia rządu jedności narodowej, aby zapobiec niepotrzebnym wyborom lub utworzeniu niebezpiecznego dla państwa Izrael mniejszościowego rządu." W odpowiedzi partia Niebiesko-Biali skrytykowała Netanjahu: "Podczas gdy państwo Izrael walczy z siłami terroru w naszym regionie, Likud pod dowództwem Netanjahu nie przestaje wykorzystywać władzy do cynicznej polityki. Wstyd i hańba. Netanjahu, jeśli naprawdę troszczysz się o obywateli Izraela, zrezygnuj z prawicowego bloku, zrezygnuj z immunitetu i przystąp do bezpośrednich negocjacji." Jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie utworzenia rządu, dzisiaj do północy wygaśnie mandat Benny Gantza na utworzenie rządu. Od tego momentu parlament ma 21 dni na zatwierdzenie premiera, który będzie miał 2 tygodnie na utworzenie rządu. Do przegłosowania kandydatury premiera potrzeba 61 głosów w Knesecie. W przeciwnym razie Izrael czekają trzecie wybory, które odbędą się przed upływem 12 miesięcy.
    20 listopada 2019 r. wieczorem przewodniczący partii Niebiesko-Biały Benny Gantz poinformował prezydenta Reuvena Rivlina, że nie może utworzyć rządu i że zamierza zwrócić powierzony mu mandat. Skrytykował przy tym premiera Benjamina Netanjahu. Gantz powiedział: "Próbowałem utworzyć liberalny rząd jedności, ale przeszkodził mi prawicowo-religijny blok, który wybrał dobro jednego człowieka nad dobrem wszystkich Izraelczyków. Zostałem zablokowany przez ścianę upartych przegranych, którzy uniemożliwili ustanowienie rządu pod moim przewodnictwem i mojej partii - która wygrała wybory - aby kraj mógł zacząć wracać do stabilności politycznej. Netanjahu prowadzi kampanię nienawiści i podżegania, mającą na celu uzasadnienie umocnienia rządów wbrew woli wyborców. Jeszcze nie jest za późno, usiądźmy razem i ogłośmy, że tworzymy rząd jedności narodowej." Teraz w ciągu trzech tygodni członkowie parlamentu będą mogli polecić kandydata na premiera, a po upływie 21 dni będzie można podjąć decyzję o konieczności nowych wyborów. Gantz zapowiedział, że w tym okresie będzie kontynuował starania o ustanowienie rządu.
    20 listopada 2019 r. w bazie sił powietrznych Nevatim wylądowały dwa nowe myśliwce wielozdaniowe F-35I, które są pierwszymi samolotami zupełnie nowej eskadry.

20 listopada 2019 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że długo oczekiwany plan pokojowy prezydenta Donalda Trumpa jest już martwy. "Od samego początku mówiliśmy, to ten plan nie ma żadnych podstaw. Ale po tym, co powiedział Pompeo o izraelskich społecznościach w Judei i Samarii, ten plan jest już martwy." Do ostatnich rozmów izraelsko-palestyńskich doszło w 2010 r.

20 listopada 2019 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy baterie obrony przeciwlotniczej syryjskiej armii oraz irańskie cele wojskowe w Syrii. Uderzono w Al-Kiswah w pobliżu Damaszku, Sa'sy bliko Wzgórz Golan, lotnisko Mezzeh w Damaszku, lotnisko Jdeidat Artouz między Damaszkiem a Wzgórzami Golan, a także południowe przedmieścia Damaszku Qudsaya i Sahnaja. Zniszczone zostały magazyny broni obsługiwane przez irańskich żołnierzy, wraz z chroniącymi je syryjskimi bateriami rakiet przeciwlotniczych. Uderzone zostało główne centrum dowodzenia irańskich sił Quds w Syrii Zginęły 23 osoby, w tym 15 zagranicznych wojskowych. Syryjska armia poinformowała, że nalot miało przeprowadzić 6 izraelskich myśliwców, które w dwóch falach nadleciały od strony Galilei, wystrzeliwując łącznie 18 rakiet. Syryjska obrona przeciwlotnicza miała przechwyić 11 rakiet. Był to odwet za wczorajszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

21 listopada 2019 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się z przewodniczącym parlamentu Juli Edelsteinem, którego poinformował o niepowodzeniu wszystkich prób utworzenia koalicji rządowej. "Wczoraj Benny Gantz poinformował mnie, że nie udało mu się stworzyć rządu. To drugi kandydat, który poniósł porażkę. To pierwszy raz w historii Izraela, że tak się stało. Chciałbym przypomnieć wszystkim, że polityczna porażka nastąpiła po drugich wyborach, które zostały wymuszone na obywatelach Izraela, gdy Kneset przegłosował samorozwiązanie się. Dlatego zgodnie z prawem, teraz Kneset ma 21 dni na utworzenie rządu. Jest to okres tymczasowej ślepoty politycznej."
    21 listopada 2019 r. gen. Hedy Silberman powiedział: "Uważamy, że w związku z ostatnią konfrontacją z Islamskim Dżihadem następne działania przeciwko Hamasowi będą bardziej złożone i trudniejsze. Obecnie mamy do czynienia z kilkoma arenami, bliskimi i dalekimi, a sytuacja jest taka, że obecność Sił Obronnych Izraela jest wymagany na wielu arenach. Ze względu na obecność dużej liczby rakiet, sytuacja na północy będzie najbardziej złożona. Ostatnia operacja w Strefie Gazy osiągnęła swoje cele w ciągu 48 godzin, a teraz musimy skoncentrować się na północnej arenie, gdzie działalność Iranu dotyczy nie tylko Syrii. Ostatnio wykorzystaliśmy zaledwie niewielką część naszych możliwości, ale nie walczyliśmy z Hamasem, Hezbollahem ani z Irańczykami." Eksper ds. Iranu dr Eldad Fredo powiedział, że obecnie jest mało prawdopodobne, aby Iran zaangażował się w jakikolwiek konflikt z Izraelem. "Wydaje się, że Iran kontynuuje swoje działania w Syrii i to był właściwy czas na uderzenie lotnicze w jego infrastrukturę w tym kraju. Kilka miesięcy temu doszło do irańskiego ataku na Arabię Saudyjską. Zaatakowali szereg ważnych instalacji naftowych. Był to atak o globalnych konsekwencjach. Po pierwsze, atak był skierowany przeciwko światowemu źródłu energii, o potencjale zagrożenia zbliżonym do ataku bronią nuklearną. Co istotne, Stany Zjednoczone nie zareagowały, ale dokładnie go odnotowały. Po drugie, przy obecności amerykańskich systemów obronnych w Arabii Saudyjskiej, Irańczycy odnieśli sukces, co budzi troskę o bezpieczeństwo Izraela. Wiemy, że Izrael samodzielnie skutecznie się bronił już wcześniej, gromadząc dane wywiadowcze i stosując taktykę wyprzedzającego ataku na wrogie cele w Syrii. W ten sposób Izrael zapobiegł połączonemu atakowi dronów i pocisków rakietowych. Nie wiemy na pewno, czy pociski rakietowe będzie można powstrzymać, gdy znajdą się one już w powietrzu. Dlatego jedynym wyborem Izraela może być przeprowadzanie ataków prewencyjnych. Iran przeprowadza skomplikowane działania, które przypominają ruch wielkich szczypców - na północy od Afganistanu przez Irak i Syrię do Morza Śródziemnego, a na południu od Jemenu po Zatokę Perską. Wydaje się, że głównym ich celem jest okrążenie Mekki i Medyny, przejęcie kontroli nad świętymi miejscami islamu, a następnie ekspansja, by podbić świat. Jest to zapisane w ich konstytucji. Musimy zwrócić uwagę na niedawne demonstracje w Iranie, które dopisują się do już i tak gwałtownych zamieszek w Iraku i Libanie. Niemalże w całej szyickiej populacji trwają niepokoje i zamieszki. Widzieliśmy także rundę przemocy między Izraelem a Islamskim Dżihadem, który jest irańskim pełnomocnikiem, a Hamas nie interweniował. Hamas wybrał Izrael zamiast Iranu. Oznacza to, że w całym imperium irańskim są niepokoje. Niepokoje te są bardzo niepokojące dla przywódców Iranu i dlatego jest mało prawdopodobne, aby Iran obecnie zaatakował Izrael, nawet po izraelskich nalotach w Syrii. Ostatnią rzeczą, jakiej chcą, jest nowy front przeciwko Izraelowi. W całym Iranie wybuchają zamieszki, a władze zamknęły dostęp do Internetu w całym kraju. Możliwe, że te demonstracje rozproszą się, możliwe też, że nie. Jednym z haseł tych demonstracji jest to, że władze wydają pieniądze na Palestyńczyków, a nie na własnych obywateli. Innym hasłem jest: Nie dla Syrii i nie dla Gazy, my poświęcamy się dla Iranu! Głównym punktem protestów jest fakt, że Iran pompuje pieniądze do Strefy Gazy. Głównym powodem jest to, że ze względu na wielkie wysiłki w kierunku pozyskaniu broni nuklearnej, infrastruktura Iranu rozpada się."
    21 listopada 2019 r. wieczorem prokurator generalny Avichai Mandelblit oskarżył premiera Benjamina Netanjahu o wszystkie trzy przypadki korupcji, w sprawie których toczyło się dochodzenie. W sprawie 4000 postawiono mu oskarżenie zawarcia umowy, która zapewniła mu korzyści majątkowe w zamian za pewne informacje. W latach 2012-2017 premier i jego współpracownicy rażąco interweniowali na witrynie informacyjnej Walla!, nie dopuszczając do żadnych krytycznych wobec premiera wypowiedzi. W zamian premier promował przepisy umożliwiające połączenie największego izraelskiego koncernu telekomunikacyjnego Bezeq z telewizją satelitarną Yes. Oskarżenie dotyczy przekupstwa, oszustwa i naruszenia zaufania. W sprawie 2000 postawiono mu oskarżenie, że podczas prywatnych spotkań z przedstawicielami mediów promował różne interesy. Spotkania te rozpoczęły się w 2009 r. i trwały przez kilka lat. Właściciel medialny Arnon Mozes zapewnił premierowi pozytywne relacje w zamian za osłabienie konkurencji i promocję jego interesów finansowych. Oskarżenie dotyczy oszustwa i naruszenia zaufania. W sprawie 1000 postawiono mu oskarżenie przyjmowania prezentów od zamożnych darczyńców. Sprawa dotyczy prezentów, które premier i jego rodzina otrzymali od amerykańskiego miliardera Arnona Milchana i australijskiego miliardera Jamesa Packera. Prezenty obejmowały głównie szampana i drogie cygara. Dochodzenie wykazało istnienie rzekomego zorganizowanego systemu, w którym Netanjahu w zamian za prezenty o łącznej wartości około 1 mln szekli, wpływał na politykę rządu na korzyść powyższych miliarderów. W ten sposób przedłużono o 10 lat ulgi podatkowe dla powracających Żydów, dzięki czemu Arnon Milchan miał zarobić miliony. Działania te były sprzeczne z interesem publicznym, gdyż do budżetu państwa wpływały niższe podatki. Netanjahu wpłynął także na administrację Stanów Zjednoczonych, które przedłużyły wizę Milchana. Następnie premier promował połączenie dwóch sieci telewizyjnych Keshet i Reshet, umożliwiając wzrost wpływów Milchana. W zamian obiecana życzliwe dla premiera relacje telewizyjne. Kolejnym było promowanie strefy wolnego handlu na granicy izraelsko-jordańskiej, który miał przynieść wielkie zyski Milchanowi i jego indyjskiemu kontrachentowi Ratanowi Naval Tata. Oskarżenie dotyczy oszustwa i naruszenia zaufania.

21 listopada 2019 r. rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wyraził niezadowolenie z ostatnich izraelskich nalotów w Syrii, nazywając je destabilizującymi. Przy tej okazji Rosja ujawniła informacje o czterech izraelskich operacjach powietrznych przeprowadzonych w ciągu ostatnich 10 dni. Pierwszy nalot miał być przeprowadzony 12 listopada na dzielnicę Mezzeh w Damaszku. Celem był zastępca przywódcy Islamskiego Dżihadu, Akrama al-Ajouri. W ataku zginął jego syn i ochraniarz, a 10 osób zostało rannych. Izraelskie myśliwce nad ranem nadleciały od strony Galilei i wystrzeliły 3 rakiety. Syryjski system obrony przeciwlotniczej zdołał przechwycić dwie rakiety, ale trzecia trafiła w cel, powodując duże zniszczenia. Drugi nalot miał być przeprowadzony 18 listopada w regionie Al-Bukamal przy granicy syryjsko-irackiej. Izraelskie samoloty podczas tej operacji miały lecieć w przestrzeni powietrznej Jordanii i Iraku. Trzeci nalot miał być przeprowadzony 19 listopada na cele położone 18 km na południe od Damaszku oraz port lotniczy w samym Damaszku. Czwarty atak przeprowadzono 20 listopada, kiedy Izrael wystrzelił około 40 pocisków rakietowych na cele położone na przedmieściach Damaszku. "Wydarzenia te wywołały w Moskwie ogromne zaniepokojenie i oburzenie. Uważamy, że konieczne jest poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej Syrii i innych krajów regionu. Dotychczasowe działania Izraela zwiększają napięcia i potencjał konfliktu wokół Syrii oraz przeciwdziałają naszym wysiłkom zmierzającym do kontrolowania sytuacji i zapewnienia stabilności rozwiązania politycznego w Syrii."

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2019 by Gedeon