AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
  - maj-czerwiec 2021 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia


31 maja 2021 r. służby ratownicze wydały ostrzeżenie przed spodziewaną falą upałów. W większości obszaru Izraela będą temperatury 35-40 stopni Celsjusza, a na południu i w Dolinie Jordanu może sięgnąć powyżej 40 stopni. Zaapelowano o zachowanie większej ostrożności i odpowiedzialności, aby zapewnić ochronę dzieci, a także osób starszych i chorych. Najlepiej unikać bezpośredniego i długotrwałego przebywania na słońcu, oraz pić duże ilości wody, przebywając jak najczęściej w klimatyzowanych i zacienionych miejscach.
    31 maja 2021 r. wysokie temperatury przyczyniły się do wzrostu liczby pożarów. Pożar lasu przy mieście Beit Szemesz objął pobliski budynek mieszkalny. Ewakuowano dwa domy oraz zablokowano ruch uliczny w zagrożonym obszarze. Pożar w Hajfie gasili strażacy z ochotnikami. Pożar wystąpił także przy kibucu Kfar Rupin w Dolinie Jordanu, gdzie zaangażowano samoloty gaśnicze. Popołudniem powstrzymano rozprzestrzenianie się pożaru, który wybuchł między miastem Kochav Jair a kibucem Ejal. Strażacy działają także w rejonie wioski Tzur Icchak, oraz przy mieście Qalansawa. Zaapelowano do obywateli o zwiększoną ostrożność.
    31 maja 2021 r. izraelska policja określiła poziom zagrożenia życia Naftali Bennetta i Ajelet Szaked na poziomie 5, co oznacza, że jest zaledwie o jeden poniżej najwyższego poziomu zagrożenia. Już wczoraj wzmocniono ich ochronę, ich domy są monitorowane, a okolicę patroluje policja. Ponadto Bennett podróżuje chronionym pojazdem. Jest to wszystko związane z zapowiedzią utworzenia koalicji rządowej.
    31 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało wieczorem, że Izrael jest gotowy znieść ograniczenia wynikające z zielonych paszportów, które wymagają od mieszkańców przedstawiania certyfikatów zaszczepienia lub wyniku testu przeciwko koronawirusowi przy wejściach do restauracji i innych centrów rekreacyjnych w kraju. Ministerstwo przeprowadzi dodatkowe analizy i w ciągu 10 dni zostanie zniesiony obowiązek noszenia masek ochronnych na twarzy w publicznych pomieszczeniach zamkniętych. Złagodzono również ograniczenia lotnicze: (1) zniesiono obowiązek zachowania odległości dwóch metrów na lotnisku; (2) zniesiono obowiązek wypełniania oświadczenia zdrowotnego przed wyjazdem z Izraela (nadal wymagane jest wypełnienie formularza przy przylocie do Izraela); (3) zniesiono obowiązek zmieniania maski ochronnej podczas lotu, itp.
    31 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykryto 15 nowych przypadków infekcji koronawirusa w Izraelu. W szpitalach przebywa 48 osób w ciężkim stanie, w tym 36 pod respiratorami. W całym kraju aktywnych jest 340 przypadków. Przeprowadzono 29 512 testów, uzyskując 0,1% wyników pozytywnych. Od początku pandemii odnotowano 6412 zgonów z powodu choroby COVID-19. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 5 450 969 Izraelczyków (58,62% ogółu społeczeństwa), a drugą dawkę otrzymało 5 132 514 (55,19%).
    31 maja 2021 r. wieczorem Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balon z podwieszoną bombą zapalającą, która wywołała pożar na południu Izraela.

31 maja 2021 r. przywódca Hamasu Jahja al-Sinwar powiedział późnym wieczorem, że w najbliższych dniach w Egipcie odbędą się poważne rozmowy między palestyńskimi organizacjami w celu skoordynowania stanowisk dotyczących reformy różnych instytucji Autonomii Palestyńskiej oraz zbrojnego "ruchu oporu, który walczy o wyzwolenie Palestyny". Komentując ostatnią rundę starć z Izraelem, Sinwar powiedział, że palestyńskie grupy "narzuciły swoją wolę wrogowi". Dodał, że obecnie spodziewane jest zawarcie umowy o wymianie więźniów. "Jesteśmy pewni naszych zdolności do uzyskania naszych praw i pamiętamy liczbę 1111." W ramach umowy za uwolnienie uprowadzonego żołnierza Gilada Szalita w 2011 r. Izrael wypuścił 1027 terrorystów. Wygląda na to, że Sinwar sugeruje, że w następnej umowie Izrael uwolni 1111 terrorystów. W zamian zostanie uwolnionych 2 obywateli Izraela oraz zwrócone zostaną ciała 2 zabitych izraelskich żołnierzy.

1 czerwca 2021 r. lider centrowej partii Jesz Atid, Jair Lapid spotkał się w Ramat Gan z liderem prawicowej partii Jamina, Naftalim Bennettem, oraz z Avigdorem Libermanem z Israel Bejtenu i Gideonem Saarem z Nowej Nadziei. Celem spotkania było wyjaśnienie ostatnich nieporozumień i sfinalizowanie porozumienia o utworzeniu koalicji rządowej. Termin utworzenia rządu mija jutro. Anonimowe źródła podały, że podczas spotkania nie wyjaśniono wszystkich kwestii spornych, a negocjacje będą kontynuowane. Wśród spraw, które pozostały nierozstrzygnięte w negocjacjach, jest żądanie Jaminy, aby Ajelet Szaked została przydzielona do komisji ds. nominacji sędziowskich zamiast przewodniczącego Partii Pracy Merava Michaeli. Gdyby żądanie Szaked zostało spełnione, komisja miałaby prawicową większość w mianowaniu sędziów Sądu Najwyższego. Kolejną kwestią, która nie została jeszcze rozwiązana, jest wniosek islamskiej partii Ra'am o objęciu przewodnictwa w parlamentarnej komisji spraw wewnętrznych i środowiska. Mansour Abbas powiedział, że będzie dążył do zmiany przepisów, które obecnie pozwalają rządowi wyburzać budynki wzniesione z naruszeniem przepisów. Przepisy mają na celu uniemożliwienie procederu nielegalnego budownictwa, które jest powszechne w społecznościach arabskich.
    1 czerwca 2021 r. ministerstwo obrony poinformowało, że pomimo trudnego roku naznaczonego globalną pandemią koronawirusa, eksport wojskowy Izraela przyniósł w zeszłym roku 8,3 mld dolarów w kontraktach na eksport sprzętu obronnego. Jest to wzrost o 15% w porównaniu do 2019 r., które przyniosły 7,2 mld dolarów, i jest drugim najlepszym wynikiem po 2017 r., kiedy zyskano 9,3 mld dolarów. Szef izraelskiego departamentu eksportu i współpracy ministerstwa obrony gen. Jair Kulas powiedział: "Wzrost eksportu obronnego w szczytowym okresie globalnej pandemii jest znaczącym osiągnięciem. Ministerstwo intensywnie pracowało nad pogłębieniem umów rządowych, co będziemy nadal robić. Pomimo bardzo trudnego roku nastąpił znaczący wzrost liczby podpisanych transakcji, zwłaszcza kontraktów międzyrządowych. Można to przypisać zrozumieniu potrzeb wojskowych przez izraelski przemysł obronny." W 2020 r. izraelskie firmy wyeksportowały m.in. radary i broń elektroniczną (16%), amunicję i uzbrojenie (16%), załogowe samoloty i awionikę (13%), urządzenia obserwacyjne i optykę (13%), pociski i rakiety przeciwlotnicze (10%), stacje uzbrojenia i wyrzutnie (8%), systemy łączności (8%), systemy dronów i UAV (6%), systemy wywiadowcze, informacyjne i cybernetyczne (5%), pojazdy i transportery (3%), usługi i inne (2%). Największy rozkład izraelskiego eksportu obronności przypadł na region Azji i Pacyfiku (wzrost z 41% do 44%), następnie w Europie (wzrost z 26% do 30%) i Ameryce Północnej (spadek z 26% do 20%), Afryka (4%) i Ameryka Łacińska (spadek z 4% do 2%). Izraelski eksport broni w latach 2015-2019 był najwyższy w historii i stanowił 3% globalnej sprzedaży broni. Izrael został uznany za ósmego co do wielkości dostawcę broni na świecie, a jego eksport uzbrojenia był o 77% wyższy niż w latach 2010-2014.
    1 czerwca 2021 r. Rafael Advanced Defense Systems podpisał umowę z 12 wiodącymi izraelskimi firmami cybernetycznymi w celu ochrony krytycznych zasobów przed rosnącą liczbą działań w zakresie wojny cybernetycznej prowadzonej przez podmioty państwowe i niezależnych hakerów. Współpraca zapewni kompleksowe rozwiązania w zakresie cyberoperacyjnych technologii w celu ochrony krytycznych zasobów, takich jak transport, ropa naftowa i gaz, produkcja, woda, energia, itp. W skład konsorcjum wejdą Rafael, IEC, Tashan, Waterfall Security, Trapx, MobileGroup, Radiflow, CyberPro, XMCyber, Cervello i Cynerio. Wiceprezes ds. rozwoju biznesowego, marketingu i strategii w Rafael, Gideon Weiss powiedział, że "nowe konsorcjum pozycjonuje państwo Izrael jako lidera w globalnej branży cyberobrony. Izrael już jest znany jako cybernetyczny naród i jest uznawany na całym świecie ze względu na swoje doświadczenie w zakresie cyberbezpieczeństwa. Izrael może pochwalić się bogatym systemem firm wiodących na rynku, oferujących najlepsze w swojej klasie rozwiązania w zakresie cyberobrony."
    1 czerwca 2021 r. izraelskie linie lotnicze Israir zapowiedziały, że od 19 lipca uruchomią bezpośrednie loty między Izraelem a Marokiem. Wykonywanych będzie pięć lotów tygodniowo. Będą to sześciogodzinne loty bez międzylądowań.
    1 czerwca 2021 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Największym zagrożeniem dla nas jest zagrożenie egzystencjalne, jakie stwarzają próby uzbrojenia się Iranu w broń nuklearną. Jest to groźba bezpośredniego zniszczenia naszego małego kraju przez broń nuklearną, albo uderzenia dziesiątkami tysięcy rakiet wspieranych przez parasol nuklearny. Zagraża to kontynuacji przedsięwzięcia syjonistycznego, więc musimy walczyć z tym zagrożeniem bez zatrzymywania się. Powiedziałem to mojemu przyjacielowi Joe Bidenowi, mówiąc mu, że z porozumieniem jądrowym lub bez niego, my będziemy nadal robić wszystko, co w naszej mocy, aby udaremnić plany Iranu uzbrojenia się w broń jądrową. Iran różni się od innych krajów, które obecnie posiadają broń nuklearną. Dlatego dopuszczenie do tego, nie wchodzi w grę. Jeśli będziemy musieli wybierać, a mam nadzieję, że tak się nie stanie, między zachowaniem przyjaźni ze Stanami Zjednoczonymi a eliminacją zagrożenia egzystencjalnego - wygra eliminacja naszego zagrożenia egzystencjalnego."

1 czerwca 2021 r. grupa terrorystyczna Hamas wezwała Palestyńczyków do rozpoczęcia w piątek "Dnia Wściekłości", aby zaprotestować przeciwko ciągłym atakom żydowskich osadników i obecności Żydów na terenie kompleksu meczetu al-Aksa w Jerozolimie.

1 czerwca 2021 r. minister obrony Benny Gantz został wezwany na pilne spotkanie w Waszyngtonie w celu omówienia takich tematów, jak szybkie uzupełnienie systemu izraelskiej obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Stany Zjednoczone obawiają się, że Benjamin Netanjahu może podjąć działania ofensywne przeciwko Iranowi, aby zachować swój urząd premiera.

2 czerwca 2021 r. prawie przez całą noc trwały negocjacje w sprawie utworzenia rządu zmian. Posłowie ocenili, że poszły one bardzo dobrze i prawie wszystko zostało uzgodnione, za wyjątkiem sporu z partią Jamina o komisję sędziowską. Nad ranem zespoły negocjacyjne położyły się spać, aby za kilka godzin przyjechać do Knesetu na wybory prezydenckie.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2021 by Gedeon