AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA
  -  HISTORIA
  - maj-sierpień 2023 r.


      - O co chodzi w porozumieniu
                 nuklearnym z Iranem?

15 sierpnia 2023 r. komisja planowania zatwierdziła decyzję o przyspieszeniu planowania budowy linii tramwajowej (lekkiej kolei) dla Beer Szewy. Ukończenie projektu ma zająć dekadę i będzie kosztować około 8 mld szekli. Planowana linia będzie przebiegać między stacjami kolejowymi i dworcem autobusowym w Beer Szewie, aby następnie prowadząc wzdłuż drogi nr 60 dotrzeć do nowej bazy wywiadu wojskowego Kirjat Hamodi'in budowanej w Likit, na wschód od Beer Szewy. Linia będzie dalej prowadzić do Meitar i zakończy się w pobliżu punktu kontrolnego Meitar przy zielonej linii i barierze bezpieczeństwa z terytoriami Autonomii Palestyńskiej. Linia będzie również obsługiwała Centrum Medyczne Soroka i Uniwersytet Ben-Guriona. Linia o długości 25 km ma stanowić centralne rozwiązanie transportowe dla żołnierzy z tutejszych baz wojskowych i mieszkańców. Otwarcie linii planowane jest na około 2028-2033.

15 sierpnia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 8 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wioskach Jatta i Silwad wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. W obozie uchodźców Aqabat Jaber w Jerychu doszło do starć z terrorystami. W wymianie ognia zginęło 2 terrorystów.
    15 sierpnia 2023 r. Magen David Adom uruchomiła cztery nowe opancerzone ambulanse medyczne, które będą obsługiwały okolice Ariel, Efrat i Ofra w Samarii. Dzięki tym unikalnym kuloodpornym pojazdom, zespoły ratunkowe będą mogły bezpiecznie przemieszczać się w tym niebezpiecznym obszarze.
    15 sierpnia 2023 r. grupa terrorystyczna Al-Ijash Battalion działająca w rejonie Dżeninu poinformowała rano, że udało jej się wystrzelić rakietę (typu Qassam 1) w kierunku osady żydowskiej Szaked w północnej Samarii. Izraelscy żołnierze zlokalizowali pozostałości rakiety i wyrzutni. Eksperci wojskowi zajęli się zbadaniem użytych materiałów i ustaleniem źródła ich pochodzenia. Rozpoczęto także pościg za sprawcami ostrzału.

15 sierpnia 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen odwiedził z oficjalną wizytą Paragwaj i spotkał się z prezydentem Santiago Penia. Obaj zgodzili się na otwarcie ambasad w stolicach. Cohen powiedział: "Kontynuujemy wzmacnianie międzynarodowego statusu Jerozolimy jako wiecznej stolicy państwa Izrael. Zaprosiłem prezydenta Paragwaju, Santiago Penię, aby przyjechał w tym roku z prezydencką wizytą do Izraela i zainaugurował otwarcie ambasady Paragwaju w Jerozolimie, stolicy Izraela. Otwarcie ambasady Paragwaju w Jerozolimie i ambasady Izraela w Asuncion wzmocni regionalną i międzynarodową pozycję Izraela oraz ważne więzi między krajami. Będziemy kontynuować i wzmacniać historyczny związek z krajami Ameryki Łacińskiej, które stały po stronie państwa Izrael i narodu żydowskiego."

16 sierpnia 2023 r. rano w Izraelu wylądowała grupa 215 nowych imigrantów żydowskich ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Przelot specjalnym samolotem El Al zorganizowała organizacja Nefesh B'Nefesh, we współpracy z ministerstwem imigracji i absorpcji oraz Agencją Żydowską. Samolotem, który wylądował dziś rano w Izraelu, przyleciały 22 rodziny z 75 dziećmi, 15 samotnych mężczyzn i kobiet oraz 17 emerytów, przy czym najmłodszy z imigrantów ma 4 miesiące, a najstarszy ma 77 lat. W grupie jest 22 lekarzy i ratowników medycznych, oraz 45 młodych mężczyzn i kobiet, którzy w nadchodzących miesiącach rozpoczną służbę w Siłach Obronnych Izraela.
    16 sierpnia 2023 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ostatnich tygodniach dostarczono do Ukrainy leki i sprzęt medyczny o wartości 1 mln dolarów. Dostawy były realizowane poprzez Polskę i zostały zakończone dzisiaj rano. Minister zdrowia Mosze Arbel powiedział: "Jesteśmy dumni z przywileju, jaki przypadł nam w udziale, że mogliśmy pomóc tym, którzy są w niebezpieczeństwie i potrzebują pomocy. Sprzęt i leki, które dostarcza ministerstwo zdrowia pozwalają ratować życie i nieść ulgę narodowi ukraińskiemu."
    16 sierpnia 2023 r. minister aliji i absorpcji Ofir Sofer wyznaczył koordynatora do zbadania dalszej polityki imigracyjnej osób z Etiopii. Ma to związek z walkami w tym kraju oraz z protestami członków etiopskiej społeczności w Izraelu.

16 sierpnia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 10 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W mieście Kalkilija oraz w wioskach Ezaria, Surda, Beit Pajer i Anta wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.
    16 sierpnia 2023 r. w nocy izraelskie siły specjalne wkroczyły do obozu uchodźców Balata w Nablusie, w środkowej części Samarii. Dzięki informacjom wywiadowczym zajęto laboratorium produkujące materiały wybuchowe, w którym przejęto siedem gotowych do użycia improwizowanych ładunków wybuchowych. W sąsiedztwie wykryto magazyn broni, w którym było osiem gotowych do użycia broni. Ponadto, przy wjeździe do obozu uchodźców wykryto podłożony ładunek wybuchowy, który zneutralizowali saperzy. W trakcie tych działań doszło do arabskich zamieszek, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.
    16 sierpnia 2023 r. w nocy terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu izraelski posterunek wojskowy przy arabskiej miejscowości Huwara w środkowej części Samarii. Na miejscu znajdowali się żołnierze z Jednostki 636, którzy prowadzili tajne działania operacyjne. Natychmiast odpowiedzieli oni ogniem. Jeden z terrorystów zginął, a drugi ranny został aresztowany. W pojeździe znaleziono karabiny M-16, amunicję, improwizowane ładunki wybuchowe, granaty i sprzęt wojskowy.
    16 sierpnia 2023 r. w nocy grupa wiernych Żydów modliła się w grobowcu patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu w środkowej Samarii. Ich przejazd oraz modlitwy zabezpieczali izraelscy żołnierze. Kolumna autobusów napotkała w Nablusie blokady drogowe, a tłum Arabów rzucał kamienie i koktajle Mołotowa. Żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu i umożliwili wiernym Żydom dostęp do grobowca. W starciach zginął 1 Arab.

    16 sierpnia 2023 r. agencja UNHRC poinformowała, że w lipcu b.r. odnotowano 67 769 wyjeżdżających osób ze Strefy Gazy do Izraela. Jest to najwyższy poziom od 19 lat. W liczbie tej znajduje się 17 tys. mieszkańców Strefy Gazy, którzy posiadają zezwolenia na pracę w Izraelu.

16 sierpnia 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen odwiedził z oficjalną wizytą Urugwaj i spotkał się z prezydentem Luis Alberto Lacalle Pou, który ogłosił, że Urugwaj otworzy swoją ambasadę w Jerozolimie.
    16 sierpnia 2023 r. Departament Stanu USA wydał decyzję zatwierdzającą sprzedaż izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej Arrow 3 do Niemiec. System został opracowany i wyprodukowany wspólnie przez Izrael i Stany Zjednoczone, dlatego wymagane było uzyskanie zgody USA. Jest to najbardziej zaawansowanym tego rodzaju systemem obrony powietrznej na świecie. Jest on przeznaczony do przechwytywania pocisków balistycznych poza atmosferą ziemską. Prawdopodobnie podpisanie umowy między Izraelem a Niemcami nastąpi do końca tego roku, a dostawa systemu zostanie ukończono w 2030 r. Wartość kontraktu wyniesie około 4 mld dolarów.

17 sierpnia 2023 r. w nocy izraelskie siły bezpieczeństwa działały w Dżeninie na północy Samarii, zatrzymując 2 poszukiwane osoby. Podczas tych działań doszło do wymiany ognia z terrorystami. W starciach zginął 1 terrorysta. W operacji przejęto nielegalną broń oraz liczne ładunki wybuchowe. Zneutralizowano komórkę terrorystyczną Islamskiego Dżihadu. Lekko ranny został 1 żołnierz, którego ewakuowano do szpitala.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2023 by Gedeon