AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
   -  lipiec-wrzesień 2020 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia


10 lipca 2020 r. z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem nastąpiło ponowne zamknięcie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Kustosz kościoła, Adeeb Joudeha al-Husseini poinformował, że nie ustalono daty ponownego otwarcia bazyliki.
    10 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 36 266. W stanie ciężkim jest 130 osób (42 pod respiratorami). Zmarło 351 osób. Obecnie aktywnych jest 16 739 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 840 nowych infekcji.

11 lipca 2020 r. - Szabat.
    11 lipca 2020 r. około 80 tys. niezadowolonych Izraelczyków wzięło wieczorem udział w masowym proteście na placu Rabina w Tel Awiwie. Protestujący byli niezadowoleni z traktowania przez rząd właścicieli firm, które poniosły straty z powodu blokady koronawirusa. Organizatorzy powiedzieli: "Wzywamy polityków, aby tego wieczoru nie przychodzili na plac. Mieli wystarczająco dużo czasu, aby dla nas pracować. Protest rozpoczynający się tego wieczoru nie należy do polityków - ani z prawej i ani z lewej strony - jrst to protest ludu." Aktor Guy Loel, który zaczął sprzedawać warzywa po zamknięciu teatrów, powiedział: "Dopóki na moim koncie nie pojawią się pieniądze, nie uwierzę nikomu. Nie boimy się koronawirusa, boimy się, że Netanjahu i nasz rząd nas zabiją. Ludzie umierają z głodu, obudźcie się już!" Protestujący przemaszerowali w rejon skrzyżowania Azrieli, blokując drogi i niszcząc mienie publiczne. Doszło do niewielkich starć z policją. Lekko rannych zostało 3 policjantów, a 19 osób aresztowano za zakłócanie porządku publicznego.
    11 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 37 464. W stanie ciężkim jest 134 osób (49 pod respiratorami). Zmarło 354 osób. Obecnie aktywnych jest 18 296 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 360 nowych infekcji.

11 lipca 2020 r. palestyńskie źródła poinformowały, że ze Strefy Gazy zbiegł do Izraela wysoki dowódca militarnego skrzydła Hamasu, Brygad Izzadin al-Qassam. Był on dowódcą jednostki komandosów morskich Hamasu i rzekomo od 2009 r. pracował dla Izraela. Gdy padły na niego podejrzenia, uciekł ze strefy na pokładzie izraelskiej łodzi motorowej. Zabrał z sobą laptop z poufnymi danymi Hamasu. Hamas przejął urządzenia podsłuchowe oraz dużą sumę pieniędzy. W całej Strefie Gazy panuje prawdziwa histeria na punkcie izraelskich szpiegów.

12 lipca 2020 r. wiceprzewodniczący Światowej Organizacji Syjonistycznej Jaakov Hagoel poinformował o zainicjowaniu programu sprowadzenia dużej liczby francuskich Żydów do Izraela. "Sytuacja we Francji pogarsza się z każdym dniem. Poza pogarszającą się sytuacją gospodarczą i rosnącym antysemityzmem, Francja poddaje się tskże skrajnemu islamskiemu dżihadowi. Dlatego konieczne stało się opracowanie nowego planu, tym bardziej, że Izrael nie wykorzystał wcześniejszych fali zainteresowania aliją wśród francuskich Żydów i po 2015 r. nastąpił spadek imigracji z Francji do Izraela. Obecny plan przewiduje aliję 50 tys. francuskich Żydów w krótkim czasie, oraz kolejne pół miliona Żydów z całego świata w ciągu najbliższych kilku lat. Przede wszystkim musimy mieć listę firm, które zechcą zatrudnić imigrantów w zamian za ulgi podatkowe lub dotacje rządowe, co umożliwi nowo przybyłym dostosowanie się do nowego życia tak szybko, jak to możliwe. Wszystkie ministerstwa muszą zmobilizować się w tej sprawie i sprowadzić Żydów z Francji do Izraela. Jest to dzisiejszy Syjonizm."
    12 lipca 2020 r. premier Benjamin Netanjahu i minister finansów Israel Katz przedstawili nowy plan pomocy finansowej gospodarce Izraela. Plan oferuje 80 mld szekli na zasiłki dla bezrobotnych na rok czasu oraz pakiety pomocy dla przedsiębiorstw, które poniosły straty z powodu blokady gospodarki. Szczegóły planu mają być przedstawione w poniedziałek. Plan zachęca do konsumpcji towarów wyprodukowanych w Izraelu. Nowy raport Centralnego Biura Statystycznego pokazuje, że blisko 50% Izraelczyków obawia się, że po kryzysie nie będą w stanie pokryć swoich wydatków.
    12 lipca 2020 r. setki ultraortodoksyjnych Żydów demonstrowało wieczorem w Jerozolimie przeciwko nałożeniu blokady na ich dzielnice po gwałtownym wzroście liczby przypadków koronawirusa. Protestujący starli się z policją. Podjęto próby przełamania barier policyjnych wystawionych wokół ich społeczności, a policjantów wyzywano od nazistów i antysemitów. Niektórzy z demonstrantów wezwali premiera Benjamina Netanjahu do dymisji. Ortodoksi twierdzą, że od dłuższego czasu są źle traktowani. Policja zatrzymała 2 demonstrantów.
    12 lipca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 38 670. W stanie ciężkim jest 151 osób (47 pod respiratorami). Zmarło 362 osób. Obecnie aktywnych jest 19 300 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 151 nowych infekcji. Dzisiaj przetestowało 10 914 osób, z których 5,9% uzyskało wynik pozytywny. W ciągu najbliższych dni zostaną otwarte trzy nowe hotele izolacyjne dla osób będących w kwarantannie. Na dzień dzisiejszy w takich hotelach przebywa 3 700 osób.

12 lipca 2020 r. władze Autonomii Palestyńskiej nałożyły godzinę policyjną na najbliższe 14 dni w celu ograniczenia transmisji koronawirusa. We wszystkich gubernatorstwach zabronione będą podróże w godzinach od 20:00 do 6:00. Co więcej, od czwartku wieczorem całkowita blokada obejmie miasta Ramallah, Hebron, Nablus i Betlejem, a podróżowanie między guberniami będzie zabronione na dwa tygodnie. Zakazane będą wesela, pogrzeby i przyjęcia. Otwarte będą tylko apteki i piekarnie. Obecnie w Autonomii Palestyńskiej jest zgłoszonych 6 150 potwierdzonych przypadków koronawirusa, a liczba zgonów wzrosła do 33.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2020 by Gedeon