AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
   -  styczeń-marzec 2019 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
16 stycznia 2019 r. władze wodne poinformowały, że dzięki opadom deszczu w ciągu minionej doby poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 2 cm (od początku sezonu wzrósł o 68 cm), osiągając poziom 213,96 metrów poniżej poziomu morza.
    16 stycznia 2019 r. stacja telewizyjna Reshet 13 podała informacje dotyczące amerykańskiego planu pokojowego, które uzyskała od nieznanego amerykańskiego źródła. Według tych informacji, amerykański plan przewiduje ustanowienie państwa palestyńskiego w około 90% Judei i Samarii, przy czym co najmniej część wschodniej Jerozolimy będzie jej stolicą. Większość arabskich dzielnic we Wschodniej Jerozolimie będzie pod władzą palestyńską jako przyszła stolica. Zgodnie z planem, Wzgórze Świątynne, Ściana Płaczu i Wzgórze Oliwne miałyby pozostać pod izraelską suwerennością, ale z pełnym partnerstwem administracyjnym z Palestyńczykami. Plan zakłada także, że Izrael zaanektuje żydowskie bloki osadnicze w Judei i Samarii, podczas gdy izolowane osady zostaną ewakuowane lub ich budowa zostanie przerwana. Specjalny Przedstawiciel Stanów Zjednoczonych ds. negocjacji międzynarodowych Jason Greenblatt, powiedział wieczorem, że sprawozdanie Reshet 13 było niedokładne. "Podczas gdy szanuję Baraka Ravida, to jego informacje przekazane w Reshet 13 nie są dokładne. Spekulacje na temat treści planu nie są pomocne. Bardzo niewielu ludzi na świecie wie, co jest w środku tego planu."
    16 stycznia 2019 r. Instytut Badań Bezpieczeństwa Narodowego przedstawił ocenę strategiczną bezpieczeństwa Izraela na 2019 r. Prezydent Reuven Rivlin powiedział: "Nie trzeba dodawać, że obecnie cała uwaga publiczna koncentruje się wokół wyborów, które tu i teraz stają się swoistym wyścigiem zbrojeń. W tym kontekście roczna ocena strategiczna INSS rzuca wyjątkowe światło, a dokument leżący przed nami jest wynikiem analizy trendów i próbą stworzenia kompleksowego obrazu naszej obecnej rzeczywistości. Ale są też aspekty, które spoglądają w przyszłość i które starają się zrozumieć przyszłość, i umożliwić podejmowanie właściwych decyzji militarnych i dyplomatycznych na niespotykanym dotąd poziomie. Musimy to wykorzystać, aby zabezpieczyć nasze interesy w przyszłości. Coroczna ocena i zawarte w niej zalecenia dotyczące polityki są jasnym dokumentem, który nie sprzeciwia się naszej wyważonej polityce, a jednocześnie wskazuje na autentyczne obawy o przyszłość i bezpieczeństwo Izraela, dlatego ocena strategiczna jest lśniącym światłem patriotyzmu i odwagi cywilnej." Szef INSS, gen Amos Jadlin powiedział: "Najpoważniejszym zagrożeniem, z jakim mamy do czynienia, nie jest trzecia wojna w Libanie, ale pierwsza wojna północna - jednoczesny konflikt z Hezbollahem w Libanie, Syrii i Iranie, do którego może dołączyć Hamas na południu. Izrael 2019 roku jest silnym krajem, Siły Obronne Izraela są niezwykle potężne i odstraszają naszych wrogów. Wyzwanie polega na tym, aby wykorzystać tę siłę i wzmocnić właściwą politykę."
    16 stycznia 2019 r. po południem nad terytorium niemal całego kraju wystąpiła gwałtowna burza połączona z intensywnymi opadami deszczu i śniegu, oraz porywistym wiatrem. Służby meteorologiczne poinformowały, że wystąpiło 523 wyładowań atmosferycznych. W rejonie Jerozolimy i bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion spadł śnieg. Policja zamknęła dla ruchu drogowego część dróg w północnej i centralnej części kraju. Służby ratunkowe udzieliły pomocy 25 osobom. Z powodu niskich temperatur odnotowano rekordowe zużycie energii elektrycznej w wysokości 13 058 MW. Na Negewie wystąpiła burza pyłowa. Ministerstwo zdrowia zaleciło, aby osoby z chorobami serca, chorobami płuc, osoby starsze, dzieci i ciężarne, powstrzymały się od aktywności fizycznej na zewnątrz domów.

16 stycznia 2019 r. rzecznik palestyńskiego przewodniczącego, Nabil Abu Rudeineh powiedział, że jakikolwiek plan pokojowy, który nie obejmuje ustanowienia niepodległego państwa palestyńskiego w granicach sprzed 1967 r. i ze wschodnią Jerozolimą jako stolicą, zakończy się niepowodzeniem. Zauważył, że wszystkie propozycje związane z procesem dyplomatycznym muszą opierać się na międzynarodowej legitymacji i zasadzie rozwiązania dwupaństwowego. Abu Rudeineh dodał, że droga do osiągnięcia pokoju w regionie jest jasna i musi przejść przez palestyńskie przywództwo, którego nie sposób obejść, jak to starają się zrobić Amerykanie.

17 stycznia 2019 r. władze wodne poinformowały, że dzięki obfitym opadom deszczu poziom wody w jeziorze Kinneret w ciągu ostatniej doby wzrósł o 6 cm, osiągając poziom 213,9 metra poniżej poziomu morza. Do rana zdołano udrożnić niemal wszystkie drogi, a pozostałości śniegu w wielu miejscach zmył deszcz. Poinformowano, że szkoły i przedszkola będą normalnie otwarte. Z powodu sztormowej pogody i zagrożenia powodziami zamknięto Rezerwat Ein Gedi nad Morzem Martwym.
    17 stycznia 2019 r. władze miejskie Tel Awiwu zapowiedziały, że będą zapobiegać umieszczaniu publikacji misyjnych w ulicznych bibliotekach w mieście. Biblioteki uliczne są dostępne dla wszystkich chętnych, umożliwiając udostępnianie innym różnych książek. Otworzyło to drogę do propagowania chrześcijańskich ulotek. Sprzeciwiła się temu ultraortodoksyjna żydowska organizacja Yad L'Achim. Władze nakazały usunąć z ulicznych bibliotek wszystkie ulotki i książki o treściach misyjnych.

17 stycznia 2019 r. organizacje terrorystyczne ze Strefy Gazy wydały wspólne oświadczenie wzywające do zintensyfikowania protestów przeciwko obecności izraelskiej na terenie meczetu Al-Aksa w Jderozolimie. Wezwano także izraelskich Arabów do organizowania protestów i nękania instytucji izraelskiego rządu. Oskarżono także Izrael o trudną sytuację humanitarną w Strefie Gazy.
    17 stycznia 2019 r. w południe Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Karmei Tzur w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Nikt nie został ranny, ale pojazd został uszkodzony.

17 stycznia 2019 r. sekretarz generalny Ligi Arabskiej Ahmed Aboul Gheit oświadczył, że w ostatnich latach zostało zredukowane znaczenie, jaki w krajach arabskich odgrywał konflikt arabsko-izraelski. "Musimy walczyć z pilniejszymi sprawami, ponieważ świat arabski radykalnie się zmienił. Arabskie kraje przeszły ostatnio najtrudniejszy czas. Nie możemy zapomnieć o błędach popełnionych przez arabskich władców, powodujących tragedie w regionie. Ważniejszym kwestiami są wewnętrzne sprawy Arabów w Jemenie, Libii i Syrii."

18 stycznia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Jerozolimie z rumuńską premier Vioricą Dancilą i wyraził nadzieję, że Rumunia przeniesie swoją ambasadę w Izraelu do Jerozolimy. "To wspaniała okazja, aby znów się z tobą zobaczyć. Stosunki między Izraelem a Rumunią są fantastyczne i będą jeszcze silniejsze dzięki waszej wizycie. Mam nadzieję, że podejmiecie działania, aby powstrzymać złe rezolucje przeciwko Izraelowi w Unii Europejskiej, a także przeniesiecie ambasadę do Jerozolimy. Czekamy na was w Jerozolimie.” Omówiono zagadnienia dwustronnej współpracy, a także kwestie zagrożenia ze strony Iranu i terroryzmu.

18 stycznia 2019 r. nad ranem izraelscy żołnierze wyburzyli dom terrorysty Khalila Jabareena w jego rodzinnym arabskim mieście Jatta w środkowej Judei. Jabareen odpowiada za atak terrorystyczny i morderstwo Izraelczyka w centrum handlowym w bloku żydowskich osiedli Gush Etzion we wrześniu 2018 r. Terrorysta został zastrzelony. W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy wydał ostateczną decyzję nakazującą wyburzenie trzeciego piętra jego rodzinnego domu (na tym piętrze mieszkał terrorysta). W ten sposób zostało odrzucone ostatnie odwołanie jego rodziny. Podczas wyburzania jego domu doszło do gwałtownych rozruchów w mieście. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.
    18 stycznia 2019 r. około 14 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach rannych zostało 14 Palestyńczyków. Starcia były mniej intensywne niż w minionym tygodniu. Zatrzymano 1 Palestyńczyka, który zdołał przekroczyć ogrodzenie graniczne.

18 stycznia 2019 r. wydawana w Londynie arabska gazeta Al-Quds Al-Arabi napisała, że Rosja wysłała do Izraela wiadomość, że nie będzie tolerować dalszych nalotów w rejonie międzynarodowego portu lotniczego w Damaszku w Syrii. Rosja zamierza odbudować port lotniczy, i z tego powodu dalsze naloty są niepożądane, gdyż linie lotnicze odmawiają wznowienia działalności w Syrii.

19 stycznia 2019 r. - Szabat.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2019 by Gedeon