AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
  - Pokój ze Zjednoczonymi Emiratami
             Arabskimi i Bahrajnem

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia


19 września 2020 r. - Szabat i Rosz Haszana.
    19 września 2020 r. około 100 osób demonstrowało na plaży w Tel Awiwie przeciwko blokadze koronawirusowej kraju.
    19 września 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 183 602. W stanie ciężkim jest 604 osób (165 pod respiratorami). Zmarło 1 226 osób. Obecnie aktywnych jest 49 927 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 4 531 nowych infekcji. Pięć największych szpitali w kraju zgłosiło, że ich oddziały koronawirusowe są pełne w 100%: Hadassah Medical Center, Shaare Zedek, Samson Assuta Ashdod University Medical Center, Sheba Medical Centrum i Hadassah Mount Scopus. Przepełnienie oddziałów internistycznych zgłosiły: Szpital Świętej Rodziny w Nazarecie i Centrum Medyczne Kaplan w Rehovot.

19 września 2020 r. izraelscy żołnierze zatrzymali 4 Palestyńczyków, którzy usiłowali przekroczyć granicę Strefy Gazy. Przy jednym z nich znaleziono ukryty nóż.

20 września 2020 r. premier Benjamin Netanjahu odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Hondurasu Juan Orlando Hernandez. Obaj politycy zgodzili się na otwarcie ambasad w stolicach obu krajów. Honduras otworzy ambasadę w Jerozolimie, a Izrael otworzy ambasadę w Tegucigalpie. Przeniesienie ambasady do Jerozolimy ma nastąpić jeszcze przed końcem 2020 roku.
    20 września 2020 r. około 2,5 tys. lewicowych aktywistów wzięło wieczorem udział w antyrządowych protestach naprzeciwko rezydencji premiera w Jerozolimie, pomimo ogólnokrajowej blokady nałożonej w piątek. Policja ustawiła bariery, aby podzielić protestujących na mniejsze grupy zgodnie z dyrektywami ministerstwa zdrowia. Jednak sam wiec nie został jeszcze usankcjonowany przez policję, a demonstranci usunęli bariery, ignorując wytyczne policji. Aresztowano 11 demonstrantów. Zatrzymano także kierowcę, który rozpędzonym samochodem jechał w stronę demonstracji. Policja podejrzewa, że mogła to być próba taranowania z pobudek politycznych. Główny nadinspektor Alon Kalfon powiedział jednak rano, że "to nie wygląda na atak terrorystyczny. Był to młody Żyd i sprawdzamy, czy był pod wpływem alkoholu czy narkotyków."
    20 września 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 187 902. W stanie ciężkim jest 643 osób (170 pod respiratorami). Zmarło 1 236 osób. Obecnie aktywnych jest 52 577 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 4 306 nowych infekcji.

20 września 2020 r. palestyńskie media poinformowały, że wieczorem zawalił się podziemny tunel w północnej części Strefy Gazy. Zginęło 2 członków Hamasu, a 8 zostało rannych.

21 września 2020 r. Abu Dhabi Film Commission, Israel Film Fund i Jerusalem Sam Spiegel Film podpisały porozumienie o współpracy w zakresie szkoleń i produkcji. Umowa zawiera plan organizacji corocznego festiwalu filmowego, który będzie odbywać się rotacyjnie między Abu Dabi a Izraelem.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2020 by Gedeon