AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
    -  październik-grudzień 2017 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
21 listopada 2017 r. po południem w Knesecie odbyła się specjalna sesja poświęcona 40. rocznicy wizyty w Izraelu byłego prezydenta Egiptu Anwara Sadata. Premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Sadat uznał państwo Izrael jeszcze przed podpisaniem porozumienia pokojowego między Egiptem a Izraelem. Dodał: "Jeszcze nie spotkałem palestyńskiego Sadata."
    21 listopada 2017 r. przewodniczący parlamentarnej komisji nauki i technologii Uri Maklev powiedział, że wciąż jest długa lista państwowych organów, które nie są przygotowane na cybernetyczne ataki. "Częściem problemu jest brak wykwalifikowanego personelu cybernetycznego. Państwo stara się szkolić ludzi, ale potrzeby wydaje się że rosną i potrzeba więcej inwestycji." Maklev podkreślił konieczność szkolenia pracowników cyberobrony.
    21 listopada 2017 r. koordynator działań rządowych na terytoriach, gen. Joav Mordechai, że w ciągu ostatnich kilku dni Hamas zmusił 380 biznesmenów w Strefie Gazy do zapłacenia podwójnych podatków. "Chciałbym wiedzieć, kiedy Hamas odda wszystkie nielegalnie pobrane podatki, rzeczy które ukradł mieszkańcom Gazy na punktach kontrolnych, przedmioty zabrane podróżującym do Mekki ... Hamas to banda złodziejskich terrorystów, którzy nigdy się nie zreformują."
    21 listopada 2017 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Rozmowa trwała pół godziny i dotyczyła kwestii bezpieczeństwa w Syrii. Obaj politycy wyrazili posiadanie wspólnych interesów w rozszerzaniu współpracy izraelsko-rosyjskiej. "Dzisiaj wieczorem rozmawiałem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Powtórzyłem naszą pozycję i stanowczy sprzeciw wobec rozmieszczania irańskich wojsk w Syrii. Wyjaśniłem naszym przyjaciołom, przede wszystkim w Waszyngtonie, a także naszym przyjaciołom w Moskwie, że Izrael będzie działał w Syrii - w tym w południowej Syrii - zgodnie z naszym zrozumieniem i zgodnie z naszymi potrzebami w zakresie bezpieczeństwa. Tak właśnie się dzieje i tak będzie dalej."

21 listopada 2017 r. około 1 tys. ortodoksyjnych Żydów modliło się w nocy w grobowcu Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Ich przejazd zabezpieczali izraelscy żołnierze.
    21 listopada 2017 r. władze Autonomii Palestyńskiej poinformowały o zawieszeniu działalności delegacji OWP w Stanach Zjednoczonych. Jest to odpowiedź na ostatnie słowa sekretarza stanu Rexa Tillersona, który powiedział, że jeśli Autonomia Palestyńska nie rozpocznie engocjacji pokojowych z Izraelem, to będzie musiała zamknąć misję OWP w Stanach Zjednoczonych.

21 listopada 2017 r. dowódca libańskiej armii Joseph Aouna wezwał wszystkich libańskich żołnierzy do przygotowania się na możliwość wybuchu ewentualnego konfliktu z Izraelem. Nakazał postawienie w stan najwyższej gotowości oddziały rozmieszczone w pobliżu izraelskiej granicy. Libański prezydent Michel Aoun powiedział: "Na naszej południowej granicy przycupnął Izrael, a nasza wzajemna historia jest pełna wrogości i niszczycielskich wojen. Dzisiaj Izrael łamie naszą suwerenność w powietrzu, na morzu i na lądzie. Lekceważąc międzynarodowe rezolucje grozi nam nową wojną. Wszyscy Libańczycy są gotowi stawić opór. Wszyscy Libańczycy są przygotowani do walki z Izraelem. Tak, jesteśmy małym krajem, ale odzyskaliśmy naszą jedność narodową, a częścią tego jest zjednoczony opór wobec każdego, kto zaatakuje nasz kraj."
    21 listopada 2017 r. irański prezydent Hassan Rouhani wezwał kraje Bliskiego Wschodu do zwrócenia uwagi na działania Izraela, ostrzegając je, aby "nie wpadły w pułapkę Izraela". Rouhani bronił także roli jaką odgrywa Hezbollah w Libanie. "Zadaniem Hezbollahu jest obrona libańskiego narodu, a jego broń służy wyłącznie celom obronnym."
    21 listopada 2017 r. w Kairze (Egipt) rozpoczęła się druga runda rozmów pojednawczych między Fatahem i Hamasem. Według ujawnionych informacji, w trakcie rozmów pojawiły się istotne różnice zdań, ponieważ Fatah chciał negocjować wyłącznie problematykę przejmowania kontroli nad Strefą Gazy. Hamas i inne palestyńskie ugrupowania sprzeciwiły się temu, domagając się, aby dyskutowano także inne tematy, w tym reformy i wybory w Autonomii Palestyńskiej. Hamas wyraził pragnienie przystąpienia do Organizacji Wyzwolenia Palestyny, aby mieć możliwość uczestniczenia w wyborach do władz OWP i wpływać na politykę wewnętrzną tej organizacji. W ten sposób Hamas uzyskałby również prawo legalnego członka rządu palestyńskiego.

22 listopada 2017 r. w nocy i rankiem na górze Hermon spadł śnieg. W całym rejonie wiał bardzo silny wiatr. W pozostałych częściach kraju odnotowano opady deszczu.
    22 listopada 2017 r. rano doszło do wypadku autobusu szkolnego w Nazarecie, w Galilei. Autobus uderzył w mur, w wyniku czego rannych zostało 14 dzieci i 2 opiekunów.

22 listopada 2017 r. rano 2 Palestyńczyków usiłowało przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze postrzelili jednego z nich. Obaj zostali zatrzymani. Przy jednym z Arabów znaleziono nóż.
    22 listopada 2017 r. władze Autonomii Palestyńskiej poinformowały, że przewodniczący Mahmoud Abbas odmówił rozmowy telefonicznej z doradcą prezydenta USA Donalda Trumpa, Jaredem Kushnerem. Abbas miał odesłać Kushnera do przedstawicielstwa OWP w Waszyngtonie.

22 listopada 2017 r. członek biura politycznego Hamasu, Salah Bardawil, wyraził rozczarowanie wynikami rozmów pojednawczych Fatah-Hamas przeprowadzonych w Kairze w ostatnich dniach. Rozmowy zakończyły się porozumieniem o przeprowadzeniu przed końcem 2018 r. nowych wyborów w Autonomii Palestyńskiej. Bardawil powiedział: "Postępowaliśmy najlepiej jak mogliśmy we wszystkich kwestiach związanych z Autonomią Palestyńską, ale istnieje u nas mocne poczucie utraty szansy. Zawarta umowa jest bez znaczenia i bez rzeczywistych mechanizmów implementacji. Istnieje niejasna wspólna deklaracja, i jest mi trudno zrozumieć, w jaki sposób uda nam się wprowadzić ją w życie w praktyce. Amerykańska presja i groźby ze strony Izraela negatywnie wpłynęły na Autonomię Palestyńską podczas rozmów."
    22 listopada 2017 r. magazyn Vanity Fair ujawnił szczegóły tajnych informacji, które amerykański prezydent Donald Trump rzekomo ujawnił rosyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych Siergiejowi Ławrowowi, a następnie rosyjskiemu ambasadorowi w Stanach Zjednoczonych Siergiejowi Kislakowi. Ujawnione szczegóły dotyczą tajnej misji elitarnej jednostki izraelskich sił specjalnych Sayeret Matkala, która wraz z członkami jednostki technologicznej Mosadu realizowali zadania przeciwko ISIS. Dwoma helikopterami przedostali się do Syrii, a następnie dwoma pojazdami terenowymi z oznaczeniami syryjskiej armii wjechali w głąb terytorium zajmowanego przez wroga. Przechwycili oni rozmowy telefoniczne prowadzone przez członków ISIS. Pozyskane przez nich informacje ostrzegły zachodnie wywiady, że terroryści z ISIS pracują nad ukryciem materiałów wybuchowych w laptopach, które miały być zdetonowane w samolotach.
    22 listopada 2017 r. rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert, powiedziała, że Stany Zjednoczone nie chcą zamknięcia przedstawicielstwa OWP w Waszyngtonie "Jesteśmy w kontakcie z palestyńskimi urzędnikami na temat statusu tego biura OWP."

23 listopada 2017 r. dyrektor instytutu badań nad bezpieczeństwem narodowym, gen. Amos Jadlin powiedział, że wojna w Syrii została przechylona na korzyść Assada z powodu rosyjskiej pomocy, w przeciwieństwie do amerykańskiej i izraelskiej niemocy. Koalicja Iran u z Hezbollahem i siłami Assada nie faworyzują Izraela, a Izrael popełnił pomyłkę utrzymując neutralność w Syrii. W 2012 r. powinien uczynić więcej by obalić reżim Assada, zanim Rosja i ISIS przyłączyły się do wojny domowej. Jadlin dodał, że teraz Izrael musi określić czerwone linie dla Iranu i jego pełnomocników.
    23 listopada 2017 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet poinformowała, że we wrześniu aresztowano terrorystę Hamasu, który nielegalnie przekraczał granicę Strefy Gazy. Był to mieszkaniec miasta Sajaya, 23-letni Ahmad Magadi Muhammed Abid, który od 2013 r. był członkiem Hamasu, przechodząc liczne szkolenia wojskowe. Pełnił on funkcje w straży granicznej Hamasu i posiadał liczne informacje o tunelach terrorystycznych. Podczas przesłuchań ujawnił on wiele szczegółów dotyczących położenia i funkicjonowania tuneli w Strefie Gazy.

23 listopada 2017 r. izraelscy żołnierze wyburzyli rano 3 domy wzniesione nielegalnie w żydowskim osiedlu Neve Erez w Samarii. Działania podjęto na podstawie wyroku sądowego.

23 listopada 2017 r. komendant irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, Mohammad Ali Jafari, odrzucił żądanie Francji, by libański Hezbollah rozbroił się. "Hezbollah musi pozostać uzbrojony, aby walczyć z wrogiem Libanu, którym jest Izrael. Oczywiście muszą być wyposażeni w najlepszą broń w celu ochrony bezpieczeństwa Libanu - ta kwestia jest niezbywalna."

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2017 by Gedeon