AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
   -  kwiecień-czerwiec 2018 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
16 czerwca 2018 r. - Szabat.

17 czerwca 2018 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu przedstawił raport z rozmów z prezydentem Rosji Putinem i amerykańskim sekretarzem stanu Mike Pompeo. "W weekend rozmawiałem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i sekretarzem stanu USA Michałem Pompeo. Rozmawialiśmy o sprawach regionalnych i skupiliśmy się - oczywiście - na Syrii. Powtórzyłem nasze przewodnie zasady dotyczące Syrii: po pierwsze, Iran musi wycofać się z całej Syrii, po drugie, podejmiemy działania - i już podejmujemy działania - przeciwko staraniom o ustanowienie obecności wojskowej Iranu i jego pełnomocników w Syrii, blisko granicy i głęboko w Syrii. Izrael będzie działał przeciwko tym wysiłkom w dowolnym miejscu w Syrii."
    17 czerwca 2018 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet ujawniła, że pod koniec kwietnia rozbito komórkę terrorystyczną Hamasu, działającą w rejonie miasta Nablus w Samarii. Członkowie komórki mieli zaplanowane przeprowadzenie licznych ataków terrorystycznych, w tym zamachów samobójczych w różnych miastach Izraela. Aresztowano 20 terrorystów i przejęto urządzenia wybuchowe, oraz zgromadzone materiały do produkcji kolejnych bomb. Komórka rozpoczęła działalność w październiku minionego roku. "Ta sprawa ponownie pokazuje pragnienia i wysiłki, które Hamas inwestuje w budowę infrastruktury terrorystycznej w Judei i Samarii, aby przeprowadzić ciężkie ataki w Izraelu." Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Hamas próbuje zaatakować nas zarówno z Gazy, jak i w Judei i Samarii, dlatego nadal będziemy utrzymywać kontrolę bezpieczeństwa we wszystkich obszarach na zachód od rzeki Jordan."

17 czerwca 2018 r. rano duże siły policyjne wkroczyły do nielegalnej żydowskiej placówki osadniczej Tapuach West w środkowej części Samarii. Doszło do starć z żydowskimi aktywistami. Rannych zostało 11 policjantów. Aresztowano 6 osadników. Po ewakuacji, wyburzono 10 struktur mieszkalnych wzniesionych w placówce.
    17 czerwca 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali kampanię wypuszczania ze Strefy Gazy latawców i balonów z podwieszonymi bambami zapalającymi, które powodują liczne pożary na przygranicznych terenach w Izraelu. Po południem izraelski samolot oddał ostrzegawcze strzały do grupy Palestyńczyków wypuszczających kolejną falę balonów. Rano ostrzelany został w Gazie samochód należący do dowódcy Hamasu, odpowiedzialnego za kampanię ognistych latawców. W zniszczonym samochodzie nikogo nie było w chwili ataku.

18 czerwca 2018 r. nad ranem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety. Jedna z nich spadła wewnątrz strefy, natomiast dwie eksplodowały w pobliżu strefy przemysłowej miasta Aszkelon.
    18 czerwca 2018 r. były minister Gonen Segev, został aresztowany za szpiegostwo na rzecz Iranu. Podczas przesłuchania stwierdził, że próbował oszukać swoich irańskich partnerów i wrócić do Izraela jako bohater. Twierdził również, że nawiązał kontakt z Irańczykami i został zaproszony przez nich na konsultacje w sprawach pediatrycznych. Segev został aresztowany przez Szin Bet w zeszłym miesiącu pod zarzutem popełnienia przestępstw polegających na pomocy wrogowi w czasie wojny i szpiegowania przeciwko państwu Izrael. Pod koniec śledztwa 15 czerwca 2018 r. prokuratura okręgowa w Jerozolimie złożyła w sądzie okręgowym w Jerozolimie akt oskarżenia przeciwko Segevowi. Akt oskarżenia został zatwierdzony przez prokuratora generalnego. Segev był wcześniej skazany za przemyt narkotyków, fałszerstwa i oszustwa w handlu elektronicznym, a w ostatnich latach mieszkał w Nigerii. W maju 2018 r. przyjechał do Izraela i został aresztowany. Dochodzenie wykazało, że Segev od co najmniej 2012 r. był irańskim agentem i spotykał się ze swoimi irańskimi operatorami na całym świecie, w hotelach i apartamentach, które są uważane za wykorzystywane do tajnej działalności Iranu. Segev otrzymał również tajny system łączności, aby szyfrować wiadomości między nim a jego operatorami. Segev przekazał swoim operatorom informacje dotyczące rynku energetycznego, miejsc bezpieczeństwa w Izraelu, budynków i organach bezpieczeństwa.

18 czerwca 2018 r. nad ranem izraelskie samoloty zbombardowały 9 pozycji Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za falę ataków z użyciem latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi.
    18 czerwca 2018 r. rzecznik rządu Autonomii Palestyńskiej, Nabil Abu Rudeineh, oficjalnie oświadczył, że naród palestyński i jego przywódcy nigdy nie uznają legalności żadnej amerykańskiej inicjatywy, która będzie dążyć do oddzielenia Strefy Gazy od obszarów Judei i Samarii. "Przywódcy palestyńscy ponawiają zaufanie do zdolności naszego ludu, przy wsparciu arabskich braci i wolnych ludzi na całym świecie, aby udaremnić wszelkie plany mające na celu wyeliminowanie palestyńskiego problemu." Dodał, że polityka Abbasa jest jasna i stabilna, i stwierdza, że w Strefie Gazy nie będzie żadnego państwa, a również nie będzie żadnego państwa palestyńskiego bez Strefy Gazy.

18 czerwca 2018 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Ammanie z jordańskim królem Abdullahem II. Omówiono wydarzenia regionalne, postęp procesu pokojowego i współpracę gospodarczą. Netanjahu powtórzył zobowiązanie Izraela do zachowania status quo w świętych miejscach Jerozolimy.
    18 czerwca 2018 r. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł, że Strefa Gazy zbliża się do granicy wojny. Pogląd ten wyraził na podstawie wielkości liczby ofiar i rannych starć, do których regularnie dochodzi na granicy z Izraelem. "Jednoznacznie potępiam kroki wszystkich stron, które doprowadziły nas do tego niebezpiecznego i kruchego miejsca w konflikcie izraelsko-palestyńskim w Arabii. Liczba ofiar jest i powinna być ostrzeżeniem dla wszystkich, jak bliski jest stan wojny. Jestem zszokowany liczbą ofiar śmiertelnych i rannych Palestyńczyków w wyniku użycia ostrego ognia przez Siły Obronne Izraela. Izrael ma obowiązek maksymalnego ograniczenia liczby ofiar i ochrony ludności cywilnej zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym. Zabójstwa dzieci, a także wyraźnie zidentyfikowanych dziennikarzy i personelu medycznego przez siły bezpieczeństwa podczas demonstracji są szczególnie niedopuszczalne." Guterres skrytykował także Hamas i inne ugrupowania terrorystyczne za próbę umieszczenia materiałów wybuchowych w pobliżu ogrodzenia granicznego oraz za wystrzelenie rakiet na Izrael w dniach 29 i 30 maja.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2018 by Gedeon