AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
  - Pokój ze Zjednoczonymi Emiratami
             Arabskimi i Bahrajnem

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia


23 października 2020 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy 2 rakiety w stronę miasta Aszkelon. Jedną z rakiet zestrzelił system Iron Dome, a druga spadła w otwartym terenie nie powodując żadnych szkód. Alarm został ogłoszony w społecznościach Jad Mordechai, Aszkelon, Beer Ganim, Mavkim i w południowej strefie przemysłowej Aszkelonu.
    23 października 2020 r. dowództwo obrony cywilnej poinformowało, że według jej szacunków najprawdopodobniej w styczniu przyszłego roku nastąpi trzecia fala pandemii koronawirusa. Dowództwo jest jednak pesymistą odnośnie przestrzegania przepisów epidemiologicznych przez ogół społeczeństwa, co będzie skutkować odrodzeniem się wirusa. W raporcie dodano, że wielu rezerwistów, którzy zostali zwerbowani na początku drugiej fali, zostanie wkrótce zwolnionych - ale prawdopodobnie zostaną oni ponownie wezwani w styczniu, aby poradzić sobie z nowym wzrostem liczby przypadków zachorowań.
    23 października 2020 r. premier Benjamin Netanjahu i minister obrony Benny Gantz ogłosili wieczorem, że Izrael nie będzie sprzeciwiać się sprzedaży przez Stany Zjednoczone zaawansowanych systemów uzbrojenia do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. "Premier i minister obrony zgadzają się, że skoro Stany Zjednoczone wzmacniają zdolności wojskowe Izraela i utrzymują jego przewagę jakościową, to Izrael nie będzie się sprzeciwiał sprzedaży tych systemów Zjednoczonym Emiratom Arabskim." Oświadczenie pojawiło się po powrocie Gantza z Waszyngtonu, gdzie spotkał się z sekretarzem obrony USA Markiem Esperem i podpisał umowę, która zapewnia jakościową przewagę militarną Izraela w regionie. Wizyta Gantza koncentrowała się głównie na realizacji izraelskiej oferty zakupu zaawansowanych samolotów amerykańskich, takich jak myśliwce F-15 i F-35, helikoptery transportowe, a prawdopodobnie także helikopter V-22. Oznacza to, że Zjednoczone Emiraty Arabskie będą mogły zakupić zaawansowane samoloty myśliwskie F-35.
    23 października 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 308 840. W stanie ciężkim jest 573 osób (220 pod respiratorami). Zmarło 2 329 osób. Obecnie aktywnych jest 16 381 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto w 593 nowych infekcji. Przeprowadzono 16 316 testów.

23 października 2020 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy warsztaty produkujące broń oraz podziemną infrastrukturę terrorystyczną Hamasu w Strefie Gazy. Atak był odwetem za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    23 października 2020 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas potępił porozumienie o normalizacji więzi między Sudanem a Izraelem. "Nikt nie ma prawa przemawiać w imieniu narodu palestyńskiego i sprawy palestyńskiej." Hamas również skrytykował porozumienie normalizacyjne między Izraelem a Sudanem, nazywając je "grzechem politycznym", który szkodzi zarówno Palestyńczykom, jak i Sudańczykom.

23 października 2020 r. zachodnie służby wywiadowcze poinformowały, że około 2 lat temu organizacja terrorystyczna Hamas ustanowiła tajną główną kwaterę operacji cybernetycznych i kontrwywiadu w Stambule w Turcji. Wydaje się, że służby tureckie nie wiedzą o prowadzonej działalności cybernetycznej, gdyż oficjalnie celem działalności biura w Stambule jest pozyskiwanie funduszy dla Hamasu. Zespół ds. cyberwojny w Stambule jest kierowany przez Samacha Saraja i odpowiada bezpośrednio przed dowództwem w Gazie. Tajna jednostka prowadzi działania przeciwko rywalom Hamasu w całym arabskim świecie, w tym przeciwko Autonomii Palestyńskiej, oraz przeciwko ambasadom Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich na Bliskim Wschodzie i w Europie.
    23 października 2020 r. wieczorem amerykański prezydent Donald Trump połączył się telefonicznie z premierem Benjaminem Netanjahu, prezydentem Rady Suwerennej Sudanu gen. Abdelem Fattahem al-Burhanem oraz premierem Sudanu Abdallą Hamdokiem. Prezydent Trump ogłosił: "Państwo Izrael i Republika Sudanu zgodziły się zawrzeć pokój. To pokój na Bliskim Wschodzie bez rozlewu krwi." Prezydent dodał, że co najmniej pięć kolejnych państw chce dołączyć do pokoju z Izraelem. Oczekuje się, że ceremonia podpisania porozumienia odbędzie się w Białym Domu w najbliższych tygodniach. Krótko przed ogłoszeniem porozumienia Trump powiadomił Kongres USA o "zamiarze formalnego unieważnienia nominacji Sudanu za państwowego sponsora terroryzmu". Biały Dom nazwał to posunięcie "przełomowym punktem zwrotnym" dla Chartumu, który stara się wyjść z dziesięcioleci izolacji. Dla Sudanu będzie to oznaczać między innymi dostęp do międzynarodowych kredytów i rozwój państwa.
    23 października 2020 r. prezydent Egiptu Abdel Fattah Al-Sisi z zadowoleniem przyjął porozumienie normalizujące więzi między Izraelem a Sudanem. "Z zadowoleniem przyjmuję wspólne wysiłki Stanów Zjednoczonych, Sudanu i Izraela w celu normalizacji stosunków między Sudanem a Izraelem. Cenię wszystkie wysiłki zmierzające do ustanowienia pokoju i stabilności w regionie."

24 października 2020 r. - Szabat.
    24 października 2020 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział wieczorem: "Sudan był wcześniej wrogim państwem, które brało udział w wojnie z Izraelem, a Liga Arabska w Chartumie podpisała trzy porozumienia: Nie dla pokoju z Izraelem, Nie dla uznania państwa żydowskiego, i Nie dla negocjacji z Izraelem. Dzisiaj Chartum powiedział: Tak dla pokoju z Izraelem, Tak dla uznania Izraela i Tak dla normalizacji z Izraelem. To nowa era, era prawdziwego pokoju, pokoju, który rozszerza się na inne arabskie kraje, z których trzy dołączyły w ostatnich tygodniach. Poszerzamy krąg pokoju. Co za podniecenie. Powinno być ich jeszcze więcej. Porozumienie z Sudanem zmienia pozycję Izraela na Bliskim Wschodzie. Państwo żydowskie jest teraz połączone z całą światową społecznością. Nasi wrogowie skreślili Izrael, twierdząc, że został odizolowany od reszty świata. Jednak stało się odwrotnie i dzięki swojej sile, Izrael jest teraz połączony z resztą regionu." Premier ujawnił, że Izrael od kilku lat prowadził tajne rozmowy z Sudanem, które wraz ze zmianą sytuacji w regionie, zmieniły się w oficjalne negocjacje. W najbliższych dniach do Sudanu uda się izraelska delegacja, aby podpisać traktat pokojowy. Odnosząc się do sytuacji epidemiologicznej powiedział, że naród powinien się zjednoczyć, wykazać się wzajemną odpowiedzialnością i pokonać kryzys. "Nie pozwolę, aby nieliczni naruszali dyrektywy, podczas gdy inni postępują zgodnie z nimi." Netanjahu pochwalił ogólnokrajowe wysiłki, wskazując, że pod względem liczby zakażeń Izrael znalazł się teraz przed głównymi krajami europejskimi, takimi jak Niemcy i Austria. Premier obiecał także znieść ograniczenia, jeśli spadnie współczynnik zachorowalności.
    24 października 2020 r. dyrektor Mosadu Jossi Cohen powiedział, że negocjacje normalizacyjne między państwem żydowskim a Omanem za pośrednictwem Stanów Zjednoczonych są bliskie osiągnięcia przełomu. Prawdopodobnie Oman jest krajem, który w następnej kolejności znormalizuje więzi z Izraelem. Cohen dodał, że zapowiedź normalizacji między Izraelem a Arabią Saudyjską najprawdopodobniej wydarzy po zakończeniu wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Ma to być swego rodzaju "prezent" Rijau dla prezydenta Donalda Trumpa lub jego demokratycznego rywala Joe Bidena, w zależności od wyniku wyborów. "Wydaje się, że czekają na wybory w Stanach Zjednoczonych, aby dać prezent prezydentowi elektowi." Według Cohen, umowa normalizacyjna obejmie również umowę zbrojeniową między Stanami Zjednoczonymi a Arabią Saudyjską, co może złagodzić ten ruch. Obecnie prawie 80% Saudyjczyków opowiada się za normalizacją stosunków z Izraelem w ciągu najbliższych pięciu lat.
    24 października 2020 r. w całym kraju odbyły się setki antyrządowych demonstracji. Główne protesty miały miejsce we wszystkich największych miastach Izraela, w tym w Tel Awiwie, Jerozolimie i Hajfie. W kilku miejscach doszło do starć z policją.

25 października 2020 r. rano Siły Obronne Izraela rozpoczęły ćwiczenia symulujące wielofrontową wojnę, koncentrującą się na konflikcie z Hezbollahem na arenie północnej. "Celem ćwiczenia jest poprawa zdolności ofensywnych Sił Obronnych Izraela na wszystkich szczeblach dowodzenia oraz wygenerowanie nowych procedur." W ćwiczeniu biorą udział siły regularne i rezerwowe działające we współpracy z siłami powietrznymi, morskimi i lądowymi, a także wywiadem, logistyką i cyberobroną. Jest to największe ćwiczenie w 2020 r., które potrwa do czwartku. W całym kraju będzie można zaobserwować wzmożoną aktywność powietrzną, morską i samochodową wojska.
    25 października 2020 r. rząd jednogłośnie zatwierdził porozumienie normalizacyjne Izraela z Bahrajnem. Podpisana w Białym Domu umowa oczekuje teraz na ratyfikację przez Kneset.
    25 października 2020 r. ministerstwo turystyki zdefiniowało miasto Ejlat i obszar Morza Martwego jako specjalny obszar "zielonej wyspy turystyki”. Oznacza to, że będą tam otwierane hotele, a wstęp na ten obszar będzie uzależniony od przedstawienia aktualnego negatywnego testu na koronawirusa. W późniejszym czasie otwierana tam będzie także inna działalność turystyczna i biznesowa. Premier Benjamin Netanjahu wyjaśnił tę decyzję: "Skupia się tam znaczna część naszej turystyki. Poczyniliśmy dla nich specjalne zarządzenia, gdyż są od nas oddaleni. Jest to bardzo ważna informacja dla mieszkańców tego obszaru, a także dla obywateli Izraela, którzy zechcą udać się w te określone i bezpieczne miejsca na wypoczynek."
    25 października 2020 r. ministerstwo gospodarki poinformowało, że cudzoziemcy będą mogli przyjeżdżać do Izraela bez obowiązku kwarantanny, pod warunkiem, że będą posiadać specjalne biznesowe zezwolenie i będą podróżować z zielonych krajów. Okres pobytu w Izraelu będzie do 7 dni. Obcokrajowcy będą musieli wypełnić formularz wniosku zatwierdzony przez dyrektora izraelskiej firmy, która ich przyjmuje w Izraelu. Ten dyrektor zostanie poproszony o wyjaśnienie swojej decyzji. Wizyta musi mieć zasadnicze znaczenie dla gospodarki, bez możliwości załatwienia tego na odległość. Przyjezdni nie będą mogli być 14 dni wcześniej w żadnym z czerwonych krajów. "Wjazd do Izraela będzie możliwy tylko dla gości, którzy wspierają izraelskie firmy lub mają kluczowe znaczenie dla gospodarki - i tylko w sytuacjach, gdy nie jest możliwe przeprowadzenie wirtualnego spotkania. Ma to na celu umożliwienie dalszego prawidłowego funkcjonowania izraelskich firm i zapobieżenie szkodom dla gospodarki podczas pandemii koronawirusa."

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2020 by Gedeon