AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
  - styczeń-marzec 2021

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia


27 lutego 2021 r. - Szabat.
    27 lutego 2021 r. rano izraelski żołnierz został postrzelony na granicy z Egiptem. Lekko ranny został przewieziony do szpitala. Eksperci wojskowi stwierdzili, że podczas przygranicznego incydentu po egipskiej stronie padły liczne strzały, ale nie były one wymierzone przeciwko izraelskiemu patrolowi. Żołnierz został przypadkowo postrzelony przez rykoszet.
    27 lutego 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 1 429. W stanie ciężkim jest 776 osób (241 pod respiratorami). Zmarło 5 738 osób. Obecnie aktywnych jest 38 181 przypadków. Przeprowadzono około 24 291 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 6,0%. Jak dotąd 4 687 114 osób (50,4% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 3 320 355 osób (35,71% populacji) otrzymało obie dawki.

27 lutego 2021 r. izraelscy eksperci popołudniem weszli na pokład greckiego statku "Minerva Helen", który zawinął do portu w Pireusie, a jest głównym oskarżonym o spowodowanie plamy ropy naftowej u wybrzeża Izraela.
    27 lutego 2021 r. zespół izraelskich ekspertów udał się do Dubaju, gdzie późną nocą do portu ma wpłynąć izraelski statek towarowy "Helios Ray", uszkodzony przez wybuch w Zatoce Omańskiej. Podejrzewa się, że w statek mogły trafić dwie irańskie rakiety. Trwa dochodzenie, jednak minister obrony Benny Gantz potwierdził, że głównym podejrzanym stojącym za wybuchem jest obecnie Iran.
    27 lutego 2021 r. dyrektor generalny firmy Pfizer, Albert Bourla powiedział: "Uważam, że Izrael stał się teraz światowym laboratorium, ponieważ używają tylko naszej szczepionki i zaszczepili bardzo dużą część swojej populacji, dzięki czemu możemy badać zarówno wskaźniki ekonomiczne, jak i zdrowotne. Widzieliśmy, że skuteczność szczepionki w rzeczywistych danych wzrasta po drugim szczepieniu szybciej niż myśleliśmy, gdyż 7 dni w porównaniu z 14 dniami. Jest więc różnica w skuteczności. Zagadnienie czy można zarazić innych po otrzymaniu dwóch dawek szczepionki, wymaga zbadania. To jest coś, co należy potwierdzić, a rzeczywiste dane, które otrzymujemy z Izraela i inne badania, pomogą nam lepiej to zrozumieć. Ale obecnie istnieje wiele wskaźników, które mówią nam, że dzięki szczepieniom istnieje ochrona przed przenoszeniem tej choroby. Wydaliśmy zgodę na szczepienie dzieci w wieku 16 lat i przeprowadzamy testy z dziećmi w wieku od 11 do 16 lat. Mam nadzieję, że za kilka miesięcy będziemy mieć te dane. Planujemy rozpocząć badania pediatryczne młodszych dzieci, w wieku od 5 do 11 lat. Uważam, że do końca roku powinniśmy mieć dane o tej populacji. Jeśli chodzi o czas trwania ochrony po otrzymaniu obu dawek szczepionki, to aktualne dane pokazują, że po sześciu miesiącach ochrona jest solidna, ale musimy poczekać do roku czasu, aby określić, czy utrzymuje się przez cały rok."

28 lutego 2021 r. ministerstwo ochrony środowiska poinformowało, że grecki tankowiec "Minerva Helen" nie był sprawcą wycieku ropy naftowej, która skaziła znaczną część wybrzeża Izraela. Izraelscy eksperci we współpracy z greckimi służbami przeprowadzili inspekcję na tankowcu. Ministerstwo ogłosiło, że ma listę kilkudziesięciu statków, które mogły spowodować wyciek ropy. Minister ochrony środowiska Gila Gamliel powiedziała: "Jesteśmy zdecydowani dołożyć wszelkich starań, aby zlokalizować statek odpowiedzialny za zanieczyszczenie wybrzeża Izraela. Mamy moralny obowiązek wobec społeczeństwa, zwierząt i przyrody, które zostały skrzywdzone w wyniku zanieczyszczenia. To zanieczyszczenie ma swój adres, a my nie będziemy ignorować tego przestępstwa przeciwko środowisku i podejmiemy wszelkie możliwe środki w celu zidentyfikowania sprawcy."
    28 lutego 2021 r. z powodu nie działającej komunikacji publicznej, setki ultraortodoksyjnych Żydów udało się pieszo do Jerozolimy, aby wziąć udział w różnych uroczystościach z okazji święta Purim. W kilku przypadkach obrzucono kamieniami policyjne patrole. W pobliżu węzła Bar Ilan w Jerozolimie doszło do starć z policją. Ranny został 1 policjant i zatrzymano 3 podejrzanych. Uczestnicy zamieszek uszkodzili podczas zdarzenia szereg pojazdów policyjnych.
    28 lutego 2021 r. wieczorem podczas dużych ulicznych uroczystości purimowych w dzielnicy Mea Shearim w Jerozolimie doszło do incydentu, w którym kierowca minibusu celowo wjechał pojazdem w biesiadników. Ranna została 1 osoba. Policja zatrzymała sprawcę zdarzenia. Po przesłuchaniu wykluczono atak terrorystyczny. Kierowcy puściły nerwy, gdy został zablokowany przez biesiadników. Sprawę skierowano do sądu.
    28 lutego 2021 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu zapowiedział przedłużenie roku szkolnego do końca lipca. "W najbliższych dniach w żółtych i zielonych miastach nastąpi stopniowe wznawianie nauczania dla klas 7-10. Wraz z ministrem edukacji podejmujemy również kroki w celu uzupełnienia luka powstałych w nauczaniu w wyniku powtarzających się blokad. Musimy dać dzieciom szansę na to, by odzyskały to, co utraciły. Zadbamy również o prawa nauczycieli. W nadchodzącym roku będziemy mieli 36 milionów szczepionek, co wystarczy, aby dwukrotnie zaszczepić całą populację." Minister edukacji Joav Galant przedstawił swój plan w tej sprawie: "Dzisiaj rozpoczynamy czteroczęściowy plan likwidowania luk w programie nauczania. Program będzie dostępny od przedszkola do klasy 11. W lipcu większość wysiłków skupi się na zlikwidowaniu luk w matematyce, języku angielskim i naukach ścisłych, oraz na emocjonalnych skutkach blokady." Przewodniczący związku nauczycieli Ran Erez, powiedział, że "rok szkolny w szkole ponadpodstawowej zakończy się 20 czerwca. Nauczyciele, którzy chcą wypełnić luki, będą mogli uczyć w lipcu przez jeden pełna opłata."

28 lutego 2021 r. izraelscy eksperci potwierdzili przypuszczenia, że wybuch na izraelskim statku towarowym "Helios Ray" w Zatoce Omańskiej był wynikiem celowego militarnego ataku. Prawdopodobnie irański okręt wojenny wystrzelił rakiety w kierunku izraelskiego statku, przy czym wyraźnie nie zamierzano zatopić statek, ani zranić kogokolwiek z załogi. Iranowi wystarczył fakt, że uderzony został izraelski statek. Była to zemsta za zabójstwo irańskiego naukowca nuklearnego Mohsena Fakhrizadeha. Irańska telewizja miała podobno opublikować film z ataku na statek. Obecnie izraelski statek znajduje się w suchym doku w Dubaju.

1 marca 2021 r. urzędnicy ministerstwa zdrowia wyrazili obawę, że port lotniczy Ben-Guriona może być jeszcze długo zamknięty, z powodu obaw przed nowymi szczepami koronawirusa, które mogą być odporne na szczepionkę. Wywiad wojskowy ostrzegł rząd przed podejmowaniem szybkich działań w tym temacie, gdyż w Nowym Jorku wykryto właśnie zupełnie nową mutację, której cechy są zbliżone do południowoafrykańskiej i może ona potencjalnie osłabić skuteczność szczepionki Pfizer. Przy tej okazji wyrażono pogląd, że kraje będą chronić swoje granice przez miesiące, jeśli nie lata, aby w ten sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się nowych mutacji i zaszczepić jak największy odsetek swojej populacji. W związku z tym, to na podróżujących będzie spoczywał obowiązek udowodnienia, że zostali zaszczepieni, albo poddali się testom i kwarantannie. Problemem jest także to, że kraje używają różnych świadectw szczepień, z których niektóre nie posiadają wystarczających zabezpieczeń. Na przykład w Stanach Zjednoczonych wydawane są papierowe certyfikaty szczepień (Centers for Disease Control), o których eksperci mówią, że można je z łatwością podrobić. Może to opóźnić otwarcie podróży w oparciu o certyfikaty szczepień. Wydaje się, że w pierwszym etapie zostaną otworzone "korytarze podróżne", dzięki czemu na niektórych trasach będzie można podróżować na podstawie dwustronnych porozumień między krajami, i w oparciu o uzgodnione certyfikaty szczepień. Wydaje się jednak, że służby graniczne nie będą w stanie skutecznie zarządzać większą ilością niż kilku wariantów takich certyfikatów. Dlatego oczekuje się, że Światowa Organizacja Zdrowia sformułuje zestaw międzynarodowych standardów, które umożliwią wzajemne uznawanie certyfikatów szczepień. Niektóre kraje już teraz są gotowe uznać izraelski certyfikat (zielony paszport), co oznacza, że już wkrótce Izraelczycy będą mogli swobodnie wjeżdżać do tych krajów, nawet przed wznowieniem przyjazdów zagranicznych turystów do Izraela. Obecnie Izraelczycy, którzy mieszkają za granicą i zostali tam zaszczepieni przeciwko koronawirusowi, po przyjeździe do Izraela są zobowiązani do poddania się testom serologicznym, aby udowodnić prawdziwość ich szczepień. Jeśli wynik testu na obecność przeciwciał jest dodatni, są w stanie pominąć kwarantannę. Nie przewiduje się wznowienia turystyki do Izraela w najbliższej przyszłości. Kiedy to nastąpi, prawdopodobnie będzie to powolne ponowne otwarcie.

1 marca 2021 r. syryjskie media poinformowały, że w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele położone na przedmieściach Damaszku. Zbombardowano obiekty wykorzystywane przez proirańskie milicje. Aktywowany został syryjski system obrony przeciwlotniczej. Izrael nie skomentował tych doniesień.
    1 marca 2021 r. Międzynarodowe Siły Obserwacyjne (MFO) stacjonujące na egipskim półwyspie Synaj, poinformowały, że otrzymają od Izraela szczepionki przeciwko koronawirusowi dla 1200 swoich żołnierzy. Nie podano warunków ani terminu przekazania szczepionek.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2021 by Gedeon