AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
   -  październik-grudzień 2019 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
11 października 2019 r. Israel Bejtenu poprosił Likud o spotkanie zespołów negocjacyjnych w celu ustalenia podstawowych zasad potencjalnego rządu jedności. Oded Forer powiedział: "Potrzeba utworzenia rządu jedności narodowej, wraz z licznymi wyzwaniami, przed którymi on stanie, zobowiązuje nas do niestrudzonej pracy nad tym zagadnieniem. Zwracamy się do was, abyśmy mogli zorganizować spotkanie naszych negocjatorów tak szybko, jak to tylko możliwe, aby omówić podstawowe zasady potencjalnego rządu. Musimy przeprowadzić poważną i dogłębną dyskusję, aby wypracować porozumienie we wszystkich głównych kwestiach, którymi będzie zajmował się rząd - w tym zasiłkami inwalidzkimi, podstawowymi świadczeniami socjalnymi dla seniorów, zastosowaniem suwerenności w Dolinie Jordanu, kwestiami bezpieczeństwa oraz stosunkiem państwa do religii. Jesteśmy do waszej dyspozycji, aby jak najszybciej zorganizować spotkanie naszych zespołów negocjacyjnych."

11 października 2019 r. około 5 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż granicy w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie, bomby zapalające i urządzenia wybuchowe, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach rannych zostało 31 Palestyńczyków.
    11 października 2019 r. izraelskie siły bezpieczeństwa odkryły schowek z bronią w obszarze Doliny Jordanu. Przejęto dużą ilość broni, w tym 19 pistoletów, 5 karabinów automatycznych Kałasznikow oraz amunicję.

11 października 2019 r. niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer ostrzegł, że istnieje podwyższone ryzyko kolejnych ataków ze strony skrajnie prawicowych środowisk w Niemczech. "Zagrożenie ze strony prawicowego antysemityzmu i terroryzmu w Niemczech jest podwyższone. Oznacza to, że taki atak może nastąpić w dowolnym momencie." Seehofer dodał, że w Niemczech jest około 24 tys. skrajnie prawicowych ekstremistów, z których połowa jest uznawana za niebezpieczną, z dużym prawdopodobieństwem posiadania broni palnej.

12 października 2019 r. - Szabat.

12 października 2019 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas zlecił Centralnej Komisji Wyborczej przygotowanie się do ogłoszenia w ciągu 90 dni wyborów parlamentarnych, a następnie wyborów prezydenckich w Autonomii Palestyńskiej.

12 października 2019 r. Liban oskarżył Izrael o wysłanie bezzałogowego drona, które przeprowadził zwiad nad południowymi przedmieściami Bejrutu, wykrozystywanymi jako bastion przez Hezbollah.

13 października 2019 r. przewodniczący religijnej partii Szas Arjeh Deri wezwał lidera partii Niebieski i Biały Benny'ego Gantza do przyłączenia się do rządu jedności i nie zmuszania Izraela do kolejnych wyborów. "Wzywam przywódcę Niebieski i Biały - byłeś szefem Sztabu Generalnego i większość swojego życia poświęciłeś sprawom bezpieczeństwa państwa. Podobnie jak ja, dobrze wiesz, że to ze względu na bezpieczeństwo państwa i bezpieczeństwo narodu, potrzebujemy silnego rządu. W imię odpowiedzialności za naród żydowski, wzywam cię, abyś usunął na bok wszelkie przeszkody polityczne. Na stole jest tylko jedna propozycja, prezydencki plan. Nie ma innej alternatywy niż katastrofa wyborcza. Jak najszybciej zakończmy negocjacje. Przestańmy marnować czas. Dołączcie do rządu jedności."

14 października 2019 r. - Sukkot I.
    14 października 2019 r. izraelska policja aresztowała palestyńskiego gubernatora Jerozolimy i sekretarza generalnego al-Fatah okręgu Jerozolimy. Poinformowano, że obaj zostali zatrzymani pod oskarżeniem prowadzenia działalności w imieniu Autonomii Palestyńskiej w Jerozolimie.

15 października 2019 r. - Sukkot II.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2019 by Gedeon