AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
  - Operacja "Falochron"

8 maja 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały dwóch palestyńskich terrorystów, odpowiedzielnych za atak w mieście Elad. Do zatrzymania doszło w zalesionym terenie w sąsiedztwie miasta Rosz HaAjin w środkowej części kraju. Znaleziono także siekierę użytą w tym ataku.
    8 maja 2022 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Naftali Bennett powiedział: "Powiedzieliśmy, że zatrzymamy terrorystów i tak zrobiliśmy. Dziś rano nasze siły - policja izraelska, Szin Bet wraz z żołnierzami z jednostek Maglan, Egoz i Mirol - schwytały morderców. Nieszczęśliwi terroryści, którym mózgi wyprano podżeganiem, którzy użyli siekier do popełnienia niewyobrażalnie brutalnych morderstw, zostali zatrzymani w pobliżu lokalnego kamieniołomu. Po raz kolejny wyrażam uznanie dla Szin Bet, izraelskiej policji oraz wszystkich żołnierzy. Jednak schwytanie morderców nie wystarczy, gdyż jesteśmy na początku nowego etapu wojny z terroryzmem. Ci, którzy podżegają, nie mogą już spać spokojnie. Ci, którzy rzucili zapałki, nie mogą uciec. Najważniejszą misją rządu Izraela jest przywrócenie osobistego bezpieczeństwa obywatelom Izraela. Przeprowadzamy teraz dwie bardzo ważne rzeczy. Po pierwsze - powołamy gwardię narodową. Poleciłem radzie bezpieczeństwa narodowego, by we współpracy z ministerstwem bezpieczeństwa publicznego, do końca miesiąca przedstawiła uporządkowany i zabudżetowany plan powołania cywilnej gwardii narodowej. Potrzeba wzmocnienia bezpieczeństwa obywateli Izraela zrodziła się rok temu, podczas wydarzeń do których doszło w mieszanych miastach podczas Operacji Strażnicy Murów. Podczas obecnej fali terroryzmu ponownie dostrzegliśmy różnicę w przebiegu incydentów w miejscach, gdzie byli odpowiedzialni uzbrojeni cywile, a tymi, w których ich nie było. Potrzeba ich obecności jest największa w miastach charedi, w których mniej ludzi nosi broń. Plan utworzenia gwardii narodowej będzie oparty na jednostkach policji granicznej. Jej zmobilizowani rezerwiści wraz z przeszkolonymi wolontariuszami będą określani jako gwardia narodowa. Po drugie: policja rozpoczyna operację, aby rozprawić się z osobami nielegalnie przebywającymi w Izraelu, co stało się narodową plagą. Wokół przemytu takich osób rozwinął się cały przemysł, wraz z ich transportem i miejscami nielegalnego zatrudnienia w Izraelu. Poleciłem skoordynować wysiłki - operacyjne, prawne i dotyczące infrastruktury - przeciwko tym, którzy przewożą, zapewniają zakwaterowanie i zatrudniają osoby nielegalnie przebywające w Izraelu. Wszystkie resorty, ale przede wszystkim ministerstwo bezpieczeństwa publicznego i ministerstwo sprawiedliwości już nad tym pracują."
    8 maja 2022 r. Siły Obronne Izraela rozpoczęły ćwiczenia wojskowe "Rydwany ognia", które były zaplanowane na zeszły rok, ale zostały przełożone z powodu pandemii. Będą to największe ćwiczenia w historii Izraela. Potrwają przez cały miesiąc z udziałem sił lądowych, marynarki i lotnictwa. Ćwiczenia będą symulować wielofrontową i wielowymiarową wojnę. Rzecznik armii gen. Ran Kohav powiedział: "Nie będzie jednostki, która nie weźmie udziału w tym ćwiczeniu."
    8 maja 2022 r. ministerstwo zdrowia ogłosiło, że od 20 maja podróżni nie będą już musieli wykonywać testu na obecność koronawirusa po przylocie na lotnisko Ben Guriona.
    8 maja 2022 r. wieczorem palestyński terrorysta dźgnął nożem funkcjonariusza izraelskiej policji granicznej przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Policjant został ranny. Inni policjanci postrzelili i aresztowali napastnika. Terrorysta okazał się 19-letnim Arabem z Ramallah. W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.
    8 maja 2022 r. wieczorem odbyła się ocena stanu bezpieczeństwa kraju, po czym minister obrony Benny Gantz zapowiedział otwarcie punktów kontrolnych w Judei i Samarii, podczas gdy przejścia graniczne ze Strefą Gazy pozostaną na razie zamknięte.

8 maja 2022 r. wieczorem izraelscy żołnierze wkroczyli na przedmieścia Dżeninu na północy Samarii, gdzie zmapowali domy terrorystów odpowiedzialnych za atak w mieście Elad. Domy te będą przeznaczone do wyburzenia. Podczas tych działań doszło do arabskich zamieszek.
    8 maja 2022 r. wieczorem palestyński terrorysta przedostał się do osiedla żydowskiego Tekoa w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Jeden z mieszkańców zastrzelił napastnika, gdy wszedł on do jego domu. Izraelskie siły bezpieczeństwa zablokowały cały rejon.

9 maja 2022 r. policja przeprowadziła ogólnokrajową operację, zatrzymując 815 Arabów nielegalnie przebywających w Izraelu.
    9 maja 2022 r. ministrowie spraw zagranicznych Izraela, Grecji, Cypru i Stanów Zjednoczonych odbyli wirtualne spotkanie, aby "potwierdzić wspólne zaangażowanie na rzecz promowania pokoju, stabilności i dobrobytu we wschodniej części Morza Śródziemnego. W krytycznym dla Europy, Stanów Zjednoczonych i świata okresie, ministrowie potwierdzili swoje zaangażowanie i postanowili zintensyfikować współpracę w obszarach energetyki, gospodarki, działań klimatycznych, gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych i zwalczania terroryzmu, przyczyniając się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i wzajemnych połączeń w regionie."
    9 maja 2022 r. wieczorem Kneset odrzucił dwa wnioski o wotum nieufności wobec rządu. Pierwszy wniosek zgłosiła partia Likud, i został on odrzucony wynikiem głosów 61:52. Drugi wniosek zgłosiła partia Szas, i został on odrzucony 56:52. Po głosowaniu premier Naftali Bennett powiedział: "Wszystkie wnioski o wotum nieufności zostały odrzucone i we właściwy sposób rozpoczynamy letnią sesję. Milcząca większość w Izraelu chce sukcesu rządu, sukcesu państwa oraz dalszego dobrobytu i stabilności gospodarczej. Cicha większość powinna mówić trochę więcej. Będziemy nadal rozwijać kraj w kierunku wzrostu i bezpieczeństwa, i zrobimy to razem - jest to dla nas najważniejsze."
    9 maja 2022 r. wieczorem izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu broni z Libanu. Żołnierze obserwowali osoby, które zbliżyły się do płotu granicznego i przerzuciły torbę na terytorium Izraela. Następnie od izraelskiej strony podjechał samochód, który po zabraniu torby odjechał. Żołnierze zatrzymali pojazd i aresztowali 3 Arabów. Przejęto torbę z 5 pistoletami maszynowymi MP5 i amunicją.

9 maja 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły nad ranem operację antyterrorystyczną w północnej Samarii, gdzie zatrzymano 4 Palestyńczyków podejrzanych o pomaganie terrorystom odpowiedzialnym za ataki w Elad i Ariel. Dodatkowo zatrzymano 11 poszukiwanych terrorystów. W wiosce Azzun przejęto 2 pistolety.

9 maja 2022 r. Kościół anglikański przeprosił społeczność żydowską za uchwalone 800 lat temu antyżydowskie prawa, które doprowadziły do wypędzenia Żydów z Anglii. W 1222 r. synod w Oksfordzie przyjął w Anglii uchwalone w Watykanie przepisy dyskryminujące Żydów żyjących w "krajach chrześcijańskich". Przepisy zabraniały Żydom kontaktów społecznych z chrześcijanami, zmuszały ich do noszenia znaków identyfikacyjnych, ograniczały wykonywanie zawodów i zakazywały budowy nowych synagog. Za regułami szły ostrzejsze antysemickie zakazy, m.in. dotyczące własności mienia i dziedziczenia. W 1290 r. król Edward I wypędził wszystkich Żydów z Anglii. Społeczność żydowska w Anglii liczyła w tym czasie około 2-3 tys. osób, przy czym Żydzi wyjeżdżali głównie do Szkocji, Francji i Polski. Żydom pozwolono wrócić do Anglii dopiero w latach pięćdziesiątych XVII wieku. Po nabożeństwie naczelny rabin Wielkiej Brytanii Efraim Mirvis, który z powodów religijnych nie wszedł do katedry, ale pozostał na zewnątrz, powiedział: "Nie zapominajmy, że wciąż jesteśmy w podróży. Jest jeszcze tak wiele do zrobienia, jednak przeprosiny zostały głęboko docenione przez społeczność żydowską. Wierzymy, że umożliwi to na wzmocnienie relacji między Żydami i chrześcijanami w Wielkiej Brytanii.

10 maja 2022 r. w nocy izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w Judei i Samarii 6 poszukiwanych terrorystów. Nikt nie odniósł obrażeń.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2022 by Gedeon