AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
    -  październik-grudzień 2017 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
17 października 2017 r. premier Benjamin Netanjahu i minister obrony Avigdor Liberman spotkali się w Jerozolimie z rosyjskim ministrem obrony Sergejem Szojgu. Spotkanie skoncentrowało się wyłącznie na sytuacji w Syrii. Netanjahu powiedział, że Izrael nie będzie tolerował żadnej irańskiej obecności w pobliżu północnej granicy Izraela. "Iran musi zrozumieć, że Izrael nie pozwoli na to." Omówiono także kwestie umowy nuklearnej z Iranem.
    17 października 2017 r. gabinet bezpieczeństwa zdecydował, że Izrael nie będzie prowadzić żadnych negocjacji z Autonomią Palestyńską, która jest w porozumieniu z organizacją terrorystyczną Hamas. "Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami izraelski rząd nie będzie prowadzić negocjacji dyplomatycznych z rządem palestyńskim, który obejmuje organizację terrorystyczną Hamas, która wzywa do zniszczenia Izraela. Negocjacji nie będzie dopóki nie zostaną spełnione następujące warunki: (1) Hamas uzna państwo Izrael i zerwie z terroryzmem, zgodnie z warunkami Kwartetu; (2) Hamas zostanie całkowicie rozbrojony; (3) Hamas musi zwrócić ciała zabitych izraelskich żołnierzy; (4) Autonomia Palestyny musi sprawować pełną kontrolę nad bezpieczeństwem w Strefie Gazy, w tym nad przejściami granicznymi i zapobiegać przemytowi; (5) Autonomia Palestyńska będzie nadal działać przeciwko infrastrukturze terrorystycznej Hamasu w Judei i Samarii; (6) Hamas zerwie więzi z Iranem; (7) fundusze i sprzęt humanitarny będą docierać do Strefy Gazy tylko za pośrednictwem Autonomii Palestyńskiej i mechanizmów, które zostały ustanowione w tym celu."
    17 października 2017 r. wiceminister spraw zagranicznych Tzipi Hotovely pochwaliła decyzję gabinetu bezpieczeństwa o nie prowadzeniu negocjacji z Palestyńczykami, o ile są związani z organizacją terrorystyczną Hamas. "Autonomia Palestyny wybiera terroryzm nad pokojem, a to ma swoją cenę. Nie da się kontynuować swojej podwójnej gry, próbując osiągnąć międzynarodową legitymizację i członkostwo w międzynarodowych organizacjach, a jednocześnie jednać się z morderczą grupą terrorystyczną. Świat musi zrozumieć, że palestyńskie partnerstwo z Hamasem nie jest tylko polityką, ale poparciem walki przeciwko egzystencji Izraela." Naftali Bennett powiedział, że "gabinet bezpieczeństwa przyjął strategiczną decyzję definiującą podstawowe warunki do rozpoczęcia negocjacji. Po tym jak Mahmoud Abbas połączył się z organizacją terrorystyczną, Izrael nie rozpocznie negocjacji dyplomatycznych, dopóki Hamas całkowicie się nie rozbroi. Palestyński rząd ufający Hamasowi, stał się narodowym rządem terrorystycznym. Izrael nie może prowadzić negocjacji z nimi. Hamas nieustannie kontynuuje planowanie zabijania Izraelczyków i kopie tunele terrorystyczne, które w zamyśle mają posłużyć do zniszczenia Izraela. Hamas podpisał porozumienie pojednawcze z Autonomią Palestyńską w celu oczyszczenia się, i cieszy się z legitymizacji, i wciąż wzmacnia się przeciwko nam. Wniosek jest jasny: Autonomia Palestyńska jest podmiotem terrorystycznym. Nie wolno nam z nimi negocjować, nie możemy uczynić żadnych gestów dopóki nie zostaną spełnione następujące warunki: izraelscy obywatele i ciała izraelskich żołnierzy muszą zostać zwrócone, Hamas musi się całkowicie rozbroić i przyjąć warunki Kwartetu."

17 października 2017 r. koordynator działań rządowych na terytoriach gen. Joav Mordechai, we współpracy z dowódcą marynarki wojennej gen. Eli Szarvitem i szefem Dowództwa Południowego gen. Ejal Zamirem, zezwolili na rozszerzenie obszaru połowów przy południowej części Strefy Gazy - z sześciu do dziewięciu mil morskich w okresie połowów na przełomie października i grudnia. Podkreślono, że decyzja ma na celu zwiększenie zasięgu połowów w Strefie Gazy, gdyż rybołówstwo jest ważnym środkiem utrzymania mieszkańców strefy.
    17 października 2017 r. władze administracyjnie zatwierdziły plan budowy 300 nowych mieszkań w osiedlu żydowskim Beit El w Samarii, 464 mieszkań w osiedlu Kfar Etzion w Judei i 60 mieszkań w osiedlu Negohot w Judei.

17 października 2017 r. w nocy zaczął tonąć statek pomiarowy należący do Israel Electric Company, który prowadził prace przy złożach gazu ziemnego na Morzu Śródziemnym. Po nadaniu sygnału SOS dopłynął do niego statek zabezpieczający izraelską platformę wydobywczą. Uratowano dwóch członków załogi statku, zanim on się przewrócił i zatonął. Zostali oni bezpiecznie ewakuowani do Nahal Hadera.

18 października 2017 r. po południem premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Rozmowa dotyczyła umowy nuklearnej z Iranem.

18 października 2017 r. w nocy izraelscy żołnierze wspierani przez oficerów wywiadu weszli do ośmiu placówek arabskich mediów w Judei i Samarii. Według wywiadowczych informacji, media te były powiązane z Hamasem i Islamskim Dżihadem, i odpowiadały za podżeganie oraz zachęcanie do terroru. Media zostały zamknięte, a sprzęt komputerowy i dokumenty skonfiskowano. Zamknięte zostały między innymi Pal Media, Ram Sat i Trans Media w Nablusie, Hebronie i Ramallah (te kanały telewizyjne nadal nadają ze Strefy Gazy i Libanu). „Operacja jest częścią rozszerzonych wysiłków mających na celu wyeliminowanie wszelkich prób terroru, w tym podżegania. Siły bezpieczeństwa będą działać przeciwko terroryzmowi i podżeganiu, ponieważ jest jasne, że istnieje bezpośrednia korelacja między podżeganiem, atakami terrorystycznymi i wsparciem dla terroru.”
    18 października 2017 r. władze administracyjne na terytoriach zatwierdziły plan budowy 102 mieszkań w żydowskim osiedlu Amichai w Samarii. W osiedlu tym mają zamieszkać mieszkańcy ewakuowanych domów z osiedla Amona. Ponadto zatwierdzono wdrożenie budowy 97 mieszkań w osiedlu Rehalim w Samarii, 146 mieszkań w osiedlu Nokdim w Judei i 459 mieszkań w mieście Ma'aleh Adumim.
    18 października 2017 r. przewodniczący rady bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion, Szlomo Neeman powiedział: „Zezwolenie na budowę jest mile widziane, ale teraz musimy zapewnić ich realizację i wzmocnienie pozostałej reszty infrastruktury osiedli w Judei i Samarii. Wzywam rząd, aby zrobił wszystko co w ich mocy, aby promować budowę dróg i infrastruktury, i zasadniczo zmienił nastawienie do osadnictwa na naszej ziemi.”
    18 października 2017 r. po południem palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przy głównym skrzyżowaniu w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika. Krótko po tym, izraelscy żołnierze weszli do rodzinnego domu terrorysty w Hebronie.
    18 października 2017 r. izraelskie i palestyńskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły wieczorem wspólną operację w mieście Dżenin w Samarii. Odzyskano skradziony cement o wartości 50 tys. $. Gdy izraelscy żołnierze opuścili Dżenin, w mieście wybuchły poważne zamieszki. Palestyńskie siły bezpieczeństwa użyły środków do rozpraszania tłumu.

18 października 2017 r. szef sztabu irańskiej armii gen. Mohammad Baqeri odwiedził Syrię. W telewizyjnym przemówieniu powiedział: „Przyjechałem do Damaszku, aby koordynować nasze działania i współpracować w celu konfrontacji z naszymi wspólnymi wrogami: syjonistami i terrorystami. Nie można zaakceptować sytuacji, że syjonistyczny reżim narusza przestrzeń powietrzną Syrii kiedy tylko chce. Opracujemy szerokie linie współpracy.”
    18 października 2017 r. zebrała się Rada Bezpieczeństwa ONZ, aby omówić sytuację na Bliskim Wschodzie po oświadczeniu prezydenta Donalda Trumpa, że będzie dążyć do zmienienia umowy nuklearnej i wprowadzenia nowej polityki wobec Iranu. Do Rady Bezpieczeństwa ONZ przemówił ambasador Izraela, Danny Danon. „Przez trzydzieści osiem lat Iran groził i nadal zagraża światu. Iran i jego prokurenci zabijają niewinnych ludzi. Kiedy terroryzm uderza, krwawe ślady często prowadzą i zacierają się w Iranie. Z Bangkoku do Burgas, z Buenos Aires do Bejrutu, i do Teheranu. Iran jest winny sponsorowania i popierania światowego terroryzmu, naruszania praw człowieka, promowania antysemityzmu i dążenia do zniszczenia państwa członkowskiego ONZ - państwa Izrael. W Syrii, Iran uzbroił Baszar Al-Assada, rzeźnika Damaszku. Bez irańskiego wsparcia rząd Assada nie zdołałby mordować własnych ludzi. Irańscy ajatollahowie sponsorują Hezbollah, finansują rozlew krwi Hamasu, a także fundusze terrorystyczne Islamskiego Dżihadu. Iran dopuszcza się także przerażających złamań praw człowieka wobec swoich obywateli. Jeśli jesteś gejem, lesbijką lub biseksualistą, powieszą cię na żurawiu. W Iranie, jeśli jesteś dziewczyną w wieku dziewięciu lat, możesz zostać małżonką dorosłego człowieka. W Iranie, jeśli jesteś dziennikarzem i krytykujesz reżim, zostaniesz aresztowany bez prawa do procesu. Iran chce zniszczyć Izrael w jakikolwiek możliwy sposób. Od lat starał się uzyskać zdolności nuklearne. Dzisiejsze intencje reżimu nie różnią się od wcześniejszych.”
    18 października 2017 r. specjalny wysłannik Białego Domu na Bliski Wschód, Jason Greenblatt powiedział: „Wszyscy zgadzają się, że ważne jest, aby Autonomia Palestyńska mogła w pełni i prawdziwie sprawować władzę cywilną w Strefie Gazy, oraz objąć ją ochroną sił bezpieczeństwa. Dzięki takiej współpracy poprawi się sytuacja humanitarna mieszkających tam Palestyńczyków. Stany Zjednoczone ponownie podkreślają znaczenie przestrzegania zasad Kwartetu: każdy palestyński rząd musi jednoznacznie zobowiązać się do nie stosowania przemocy, uznać państwo Izrael, zaakceptować wcześniejsze porozumienia i zobowiązania zawarte między stronami – w tym o rozbrojeniu terrorystów – i zobowiązać się do pokojowych negocjacji. Jeśli Hamas ma odegrać jakąkolwiek rolę w rządzie palestyńskim, musi zaakceptować te podstawowe wymogi.”

19 października 2017 r. doszło do masowych protestów ortodoksyjnych Żydów w Jerozolimie, Beit Szemesz i Safedzie przeciwko służbie wojskowej. Demonstranci blokowali tory linii kolejowych oraz kluczowe węzły drogowe. Policja aresztowała 120 osób. Przyczyną wybuchu zamieszek było aresztowanie 25 studentów jesziwy, którzy nie zgłosili się do odbycia służby wojskowej. W dniu dzisiejszym zorganizowano „dzień gniewu”.
    19 października 2017 r. po południem syryjska rakieta spadła na Wzgórza Golan. Nie odnotowano żadnych strat. Eksperci wojskowi powiedzieli, że prawdopodobnie był to przypadkowy ostrzał.
    19 października 2017 r. w rejonie miasta Petah Tikwa wybuchły dwa groźne pożary. Ze względów bezpieczeństwa ewakuowano przedszkole, dom kultury oraz kilka sąsiednich zakładów produkcyjnych. W gaszeniu ognia pomogły samoloty gaśnicze.

19 października 2017 r. izraelscy żołnierze przeprowadzili w nocy operację antyterrorystyczną w obozie uchodźców Dheisheh, w południowej części Betlejem w Judei. Skonfiskowano kilkadziesiąt tysięcy szekli z funduszy wspierających terrorystów, a także samochody i inne pojazdy przeznaczone dla rodzin uwięzionych lub zmarłych terrorystów. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żołnierzy. Ranny został 1 żołnierz.
    19 października 2017 r. lider Hamasu, Jahja Sinwar powiedział, że nie będzie żadnej rozmowy na temat uznania przez Hamas państwa Izrael. „Czas, kiedy Hamas dyskutował nad uznaniem państwa Izrael, przeminął. Teraz dyskutujemy nad tym, kiedy zniszczymy Izrael. Nikt nas nie rozbroi, nikt nie może rozbroić Hamasu

19 października 2017 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem pozycje syryjskiej armii na Wzgórzach Golan, skąd wcześniej wystrzelono rakietę na terytorium Izraela. „Siły Obronne Izraela nie będą tolerować żadnych ataków na suwerenność Izraela i bezpieczeństwo jej mieszkańców. Siły Obronne Izraela uznają syryjski reżim odpowiedzialnym za wszystko, co dzieje się na jego terytorium.”

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2017 by Gedeon