AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
    -  kwiecień-czerwiec 2017 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
26 maja 2017 r. minister obrony Avigdor Liberman zaakceptował szereg ustępstw dla Palestyńczyków na miesiąc Ramadan. Zniesiono na ten czas część ograniczeń dotyczących odwiedzin arabskich rodzin mieszkających w Izraelu, jak również modlitw na Wzgórzu Świątynnym. Aby ułatwić podróżowanie, wydłużono czas pracy punktów kontrolnych, których praca będzie koordynowana we współpracy z portem lotniczym im. Ben Guriona.

26 maja 2017 r. rzecznik ONZ Nickolaj Mladenow ostrzegł, że kryzys energetyczny w Strefie Gazy będzie miał poważne konsekwencje i może doprowadzić do wybuchu przemocy w regionie. W dniu 16 kwietnia elektrownia zasilająca w 30% energii elektrycznej Strefę Gazy zaprzestała działalności. Jest to skutek sporu między Autonomią Palestyńską a Hamasem o opodatkowanie paliwa. Gaza otrzymuje energię elektryczną z Izraela, jednak od kilku miesięcy narastają zaległości finansowe. Obecnie mieszkańcy strefy otrzymują pra przez 4 godziny dziennie, przy czym przywódcy Hamasu mogą korzystać z energii elektrycznej przez 24 godzinny przez 7 dni w tygodniu. "Jeśli dostawy energii elektrycznej zostaną zredukowane do dwóch godzin dziennie, to jak długo oni wytrzymają? Kto poniesie cenę za następującą przemoc i eskalację?" Szpitale zostały zmuszone do odroczenia zabiegów operacyjnych, a instalacje odsalania działają na poziomie 15%, zapewniając wodę pitną przez kilka godzin co dwa lub cztery dni. Również oczyszczalnie ścieków nie pracują na normalnym obciażeniu, w wyniku czego każdego dnia do Morza Śródziemnego odprowadzanych jest 100 tys. metrów sześciennych ścieków. "Będzie to katastrofa ekologiczna dla Izraela, Egiptu i Strefy Gazy."

26 maja 2017 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na posiedzeniu w Genewie przyjęła rezolucję wzywającą do poprawy warunków życia Palestyńczyków, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb zdrowotnych palestyńskich więźniów przebywających w izraelskich więzieniach. Projekt rezolucji wysunęły Syria, Autonomia Palestyńska, Wenezuela, Kuba, Ekwador, Pakistan, RPA i pięć innych państw afrykańskich. Przeciwko przyjęciu rezolucji głosowały Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Australia, Gwatemala i Togo.

27 maja 2017 r. - Szabat.
    27 maja 2017 r. służby więzienne poinformowały wieczorem, że udało się osiągnąć porozumienie z Międzynarodowym Czerwonym Krzyżem i władzami Autonomii Palestyńskiej w sprawie zakończenia strajku palestyńskich więźniów w izraelskich więzieniach. Negocjacje prowadzono w zakładzie karnym w Aszkelonie. Zezwolono, aby rodziny mogły częściej widywać się ze swoimi uwięzionymi krewnymi.

28 maja 2017 r. poranne posiedzenie rządu odbyło się w tunelach pod Zachodnim Murem na Starym Mieście Jerozolimy. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Na cześć 50 lat od wyzwolenia i zjednoczenia Jerozolimy odbywamy posiedzenie gabinetu w tunelach Zachodniego Muru. W tym miejscu król Salomon zbudował pierwszą Świętą Świątynię, i w tym miejscu ci, którzy powrócili z babilońskiego wygnania, wybudowali Drugą Świętą Świątynię. Po zniszczeniu Drugiej Świątyni miejsce to przez tysiące lat służyło na zebrania Żydów. Tysiące lat później naród Izraela powrócił do swego kraju. Dzisiaj podejmiemy wiele decyzji na rzecz wzmocnienia Jerozolimy. Rozwinie się obszar Starego Miasta, poprawimy usługi zdrowotne we Wschodniej Jerozolimie." Rząd zatwierdził plan utworzenia międzyresortowego zespołu roboczego, który przedłoży szczegółowy plan działań w celu zmniejszenia różnic społeczno-ekonomicznych we Wschodniej Jerozolimie. Celem pięcioletniego planu jest poprawa poziomu edukacji we Wschodniej Jerozolimie, ze szczególnym naciskiem na zachęcanie do przyłączenia się do izraelskiego programu nauczania w szkołach. Program obejmuje budowę nowych sal lekcyjnych, podniesienie poziomu uprawnień oraz zmniejszenie liczby uczniów w klasach. Na ochronę środowiska i zmniejszenie uciążliwości odpadów komunalnych we Wschodniej Jerozolimie przeznaczono 177 mln szekli. Na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza spalinami samochód w stolicy przeznaczono 24 mln szekli.
    28 maja 2017 r. Palestyńczycy podpalili synagogę na Starym Mieście w Jerozolimie. Synagoga była pusta w momencie podpalenia i nikt nie odniósł obrażeń. Policja podejrzewa, że podłożem ataku była nienawiść do Żydów.
    28 maja 2017 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan uczestniczył w uroczystości otwarcia pierwszego nowego posterunku policji miejskiej w Jerozolimie. Jest to pierwszy z kilkunastu nowych komisariatów, których otwarcie ma poprawić stan bezpieczeństwa w stolicy. Minister Erdan powiedział: "Nasza suwerenność w Izraelu zaczyna się w Jerozolimie, a utworzenie policji miejskiej wzmocni bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców."

 

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2017 by Gedeon