AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
   -  styczeń-marzec 2018 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
16 marca 2018 r. wieczorem koordynator działań rządowych na terytoriach, gen. Joav Mordechai, nakazał natychmiastowe zawieszenie wszystkich zezwoleń wydanych dla członków rodziny terrorysty, który przeprowadził dzisiejszy atak terrorystyczny przy osiedlu Hermesh. Zawieszono 67 zezwoleń na pracę w Izraelu, 26 zezwoleń na prowadzenie handlu oraz 4 pozwolenia na pracę w żydowskich osiedlach. Minister obrony Avigdor Liberman powiedział, że dom terrorysty zostanie wyburzony, a siły bezpieczeństwa ujmą wszystkich, którzy współpracowali z terrorystą.

16 marca 2018 r. Palestyńczycy wszczęli zamieszki w licznych miejscach Judei i Samarii. Przy Tulkarem ranny został 1 izraelski żołnierz, któremu kamień złamał nos.
    16 marca 2018 r. po południem palestyński terrorysta wjechał w grupę izraelskich żołnierzy przy żydowskim osiedlu Hermesh na północy Samarii. Zginęło 2 żołnierzy, a rannych zostało 4 kolejnych. Napastnik zbiegł z miejsca ataku, ale po pościgu został zatrzymany. Okazało się, że jest to 26-letni Ala Kabha, mieszkaniec arabskiej wioski Barta'a. Do ataku doszło, gdy żołnierze opuścili swój wojskowy Humvee, aby obsadzić pobliską wieżę strażniczą. W tym momencie nadjechał arabski samochód, którego kierowca przyśpieszył na widok żołnierzy i ich staranował.
    16 marca 2018 r. wieczorem izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski Barta'a w północnej Samarii. Wioska jest częściowo położona w Izraelu, a częściowo na terytoriach palestyńskich. Przeszukano dom zamachowcy, aresztując jego brata. Siły inżynieryjne rozpoczęły przygotowania do wyburzenia rodzinnego domu terrorysty.

16 marca 2018 r. konsul generalny Gwatemali Nivia Rosemary Arauz Monzon powiedziała: „Jak powiedział nasz prezydent, Jimmy Morales, decyzja o przeniesieniu naszej ambasady do Jerozolimy jest słuszna. Dzieje się tak dlatego, że Gwatemala od wielu lat była sojusznikiem Izraela, przez ponad siedemdziesiąt lat do dzisiaj trwała nasza przyjaźń. Gwatemala była jednym z pierwszych krajów, które głosowały za powstaniem państwa Izrael. Izrael wspierał Gwatemalę ... szczególnie w dziedzinie edukacji. Nasz kraj odczuwa głęboką wdzięczność za tak znaczny poziom wsparcia. Ważne jest, aby wspomnieć, że nasze kraje powinny doskonalić się w stosunkach dwustronnych, które z czasem stały się silniejsze, i będziemy kontynuować współpracę dla naszych narodów i dla lepszego świata. Gwatemala czuje się dumna i zaszczycona, że może stanąć przy Izraelu jako specjalny przyjaciel i sojusznik.” Wcześniej prezydent Morales potwierdził, że gwatemalska ambasada w Izraelu zostanie przeniesiona do Jerozolimy 16 maja, dwa dni po tym, jak Stany Zjednoczone przeniosą swoją ambasadę do stolicy Izraela.

17 marca 2018 r. - Szabat.

17 marca 2018 r. po południem palestyńscy terroryści zdetonowali bombę podłożoną przy barierze granicznej Strefy Gazy. Nikt nie został ranny. W odpowiedzi izraelski czołg wystrzelił trzy pociski w pobliski posterunek obserwacyjny Hamasu, niszcząc go.
    17 marca 2018 r. wieczorem izraelskie samoloty zbombardowały wejście do podziemnego tunelu terrorystycznego Hamasu, które było położone w środkowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy wybuch bomby przy granicy strefy.

18 marca 2018 r. Siły Obronne Izraela udaremniły w nocy próbę rozpoczęcia naprawiania podziemnego tunelu terrorystycznego w rejonie przejścia granicznego Kerem Szalom w południowej części Strefy Gazy. We wczesnym etapie wykryto drugi tunel, który miał na celu połączyć się z uszkodzonym latem 2014 r. starym tunelem terrorystycznym. Jest to pierwszy przypadek, gdy Hamas usiłował odzyskać część swojej dawnej zniszczonej infrastruktury podziemnej. Prowadzone pod ziemią prace były obserwowane już od kilku tygodni. Oczekiwano jednak na moment, w którym oba tunele się połączą, pilnując przy tym, aby kopiący nie przekroczyli granicy Izraela. Oba tunele zostały zniszczone zanim zaczęły stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa izraelskich obywateli. Zostały zalane pewną substancją, przez co cała sieć ich podziemnych połączeń stała się bezużyteczna. Nie wykorzystano materiałów wybuchowych. „Siły Obronne Izraela nie chcą eskalacji sytuacji, ale jesteśmy gotowi i przygotowani na różne scenariusze. Próba wznowienia działalności tego tunelu terrorystycznego pokazuje, że Hamasowi trudno jest zaakceptować załamanie się ich projektu tunelów, i nadal marnują fundusze rozpaczliwie potrzebne mieszkańcom Strefy Gazy. Hamas pozostaje odpowiedzialny za wszystko, co dzieje się w Strefie Gazy. Siły Obronne Izraela są czujne i będą kontynuować wysiłki zmierzające do zlokalizowania i zniszczenia tuneli terrorystycznych, gdziekolwiek i kiedykolwiek będzie to wymagane." Jest to czwarty tunel terrorystyczny zniszczony w ostatnich miesiącach.
    18 marca 2018 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w ramach obchodów 70-lecia Niepodległości Izraela, zostanie zezwolone izraelskim obywatelom, którzy nielegalnie opuścili kraj i których status służby wojskowej jest nieuregulowany (np. dezerterzy), aby przed 15 maja powrócili do kraju i uregulowali wszystkie sprawy.
    18 marca 2018 r. Israel Electric Corporation poinformowała o pobiciu w dniu wczorajszym rekordu w produkcji energii elektrycznej z instalacji słonecznych w Izraelu. Rekord produkcji 804 MW z energii słonecznej stanowił ponad 13 % całkowitego zapotrzebowania wynoszącego 5 980 MW.
    18 marca 2018 r. po południem palestyński terrorysta zasztyletował Izraelczyka na Starym Mieście w Jerozolimie. Po krótkim pościgu policjanci zastrzelili napastnika przy Bramie Lwiej na Starym Mieście. Zamordowanym jest 32-letni Adiel Kolman, który pracował przy wykopaliskach archeologicznych w Mieście Dawida. Pozostawił żonę i osierocił czworo dzieci. Mordercą okazał się 28-letni Arab z miejscowości Aqraba w Samarii. Posiadał on zezwolenie na wjazd do Izraela.

18 marca 2018 r. rzecznik palestyńskiego przewodniczącego, Nabil Abu Rudeineh, powiedział: "Wszystkie spiski mające na celu wyeliminowanie problemu palestyńskiego załamią się z powodu niezłomności Palestyńczyków i ich przestrzegania podstawowych zasad i uzasadnionych praw. Nasza droga jest jasna. Stoimy za historycznym przywództwem Mahmouda Abbasa, aby przeciwstawić się wszystkim podejrzanym planom." Rzecznik podkreślił, że amerykańskie propozycje pokojowe są wątpliwe i nie spełniają aspiracji Palestyńczyków.
    18 marca 2018 r. Hamas wydał oświadczenie mówiące, że zniszczony dzisiaj podziemny tunel był już od dawna nieczynny. "Wykryty przez Izrael tunel, był starym tunelem, który nie był w użyciu. Został uszkodzony po tym, jak podczas operacji Obronny brzeg, wojskowe skrzydło Hamasu wykorzystało ten tunel do wysadzenia izraelskiego posterunku na wschód od Rafah. Ogłoszenie wykrycia tunelu jest kolejną próbą kłamstwa i próbą stworzenia iluzji sprawowania władzy, oraz odnoszenia zafałszowanych zwycięstw w oczach izraelskiej opinii publicznej i społeczności międzynarodowej."
    18 marca 2018 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Cochav Hashachar we wschodniej części Samarii. Ranny został Izraelczyk. Mniej więcej w tym samym czasie Izraelczyk jadący na motocyklu, pomyłkowo wjechał do arabskiej miejscowości Husan w północno zachodniej części Judei. Palestyńczycy obrzucili go kamieniami. Izraelscy żołnierze z pobliskiego posterunku, wkroczyli do Husan i ewakuowali rannego Izraelczyka.
    18 marca 2018 r. wieczorem izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej miejscowości Aqraba w środkowej części Samarii. Otoczono dom terrorysty, który przeprowadził atak nożowy w Jerozolimie. Aresztowano członków jego rodziny. Jednostka inżynieryjna rozpoczęła przygotowania do wyburzenia ich rodzinnego domu.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2018 by Gedeon