AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
   -  październik-grudzień 2018 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
------- Kolejna runda w Gazie -------

11 listopada 2018 r. wieczorem obrona cywilna poinformowała mieszkańców izraelskich społeczności położonych wokół Strefy Gazy, by pozostali w pobliżu schronów. W jutrzejszym dniu wszystkie szkoły w regionie będą zamknięte. Zabroniono prowadzenia prac rolniczych na przygranicznych polach uprawnych. Dozwolone są jedynie zebrania publiczne do 300 osób, i to wyłącznie w zamkniętych pomieszczeniach.
    11 listopada 2018 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety, z których dwie zostały zestrzelone przez system Iron Dome. Trzecia rakieta spadła w otwartym terenie.

11 listopada 2018 r. wieczorem izraelskie samoloty F-16 i helikoptery szturmowe Apache ostrzelały rakietami cele terrorystyczne położone w mieście Khan Younis w południowej części Strefy Gazy. Zginęło co najmniej 5 palestyńskich terrorystów, w tym dowódca militarnego skrzydła Hamasu, Brygad al-Qassam, Nur Barakeh, i jego zastępca Muhammed Al-Qara. Poinformowano, że do zdarzenia doszło podczas operacji izraelskich służb specjalnych, która ewoluowała do wymiany ognia. Zginął 1 izraelski żołnierz, a 1 został ranny.
    11 listopada 2018 r. wieczorem Brygady Al-Qassam wydały oświadczenie, informując, że „siły specjalne wroga przeniknęły cywilnym samochodem na obszar meczetu Shahida Ismaila Abu Shanab, położonego w odległości 3 km na wschód od Khan Younis, gdzie zabiły dowódcę Brygad Al-Qassam, Nur Barakeha. Po tym, jak odsłonili się, nasi mudżahedini nawiązali z nimi kontakt i ścigali ich. Wtedy interweniowały siły powietrzne wroga, przeprowadzając ataki mające na celu umożliwienie wycofanie ich sił specjalnych, podczas których zostali zabici niektórzy z naszych ludzi. Incydent trwa nadal, a nasze siły reagują na tę niebezpieczną syjonistyczną agresję.”

11 listopada 2018 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Paryżu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Netanjahu później powiedział: "Rozmowa z prezydentem Putinem była dobra i rzeczowa, powiedziałbym nawet, że była bardzo ważna." Nie podał żadnych szczegółów dotyczących ich rozmowy. Wieczorem premier Benjamin Netanjahu skonsultował z gabinetem bezpieczeństwa aktualną sytuację w Strefie Gazy, i podjął decyzję o wcześniejszym powrocie do Izraela. "Pracuję nad przywróceniem spokoju mieszkańcom Strefy Gazy, a także w celu ochrony przed załamaniem się sytuacji humanitarnej w Gazie. To, co robimy, umożliwia poprawę warunków życia mieszkańców, i robimy wszystko, co możliwe, aby uniknąć niepotrzebnej wojny. Nie zmieniamy polityki odstraszania, ale zmieniamy rzeczywistość w Strefie Gazy. Działamy siłami wojskowymi we właściwy sposób. Nie boję się wojen, ale nie cieszę się z nich. Myślę, że nadal utrzymuje się okres spokoju, ale jeśli on nie będzie dłużej trwał, to użyjemy maksymalnej siły. Ostatnio byliśmy blisko podjęcia decyzji o użyciu maksymalnej siły, ale Hamas zrozumiał to i zmiękł."

12 listopada 2018 r. w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili 17 rakiet, które spadły na Negew nie powodując żadnych strat. Ze względów bezpieczeństwa armia zamknęła drogi przylegające do Strefy Gazy, ogłaszając obszar zamkniętą strefą wojskową. Nad ranem ogłoszono wstrzymanie połączeń kolejowych między Aszkelonem a Beer Szewą. Zamknięte zostały stacje w Sderot, Netivot i Ofakim. Ruch z Beer Szewy przez Lod będzie odbywać się normalnie.
    12 listopada 2018 r. rano Siły Obronne Izraela rozpoczęły rozlokowywanie dodatkowych baterii obrony przeciwrakietowej Iron Dome wokół Strefy Gazy. W przygranicznych miejscowościach polecono otworzenie schronów publicznych.
    12 listopada 2018 r. po południem palestyńscy terroryści rozpoczęli ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. Do wieczora wystrzelono około 200 rakiet Grad, z których 60 zestrzelił system Iron Dome. W Sderot trafione zostały zbiorniki paliwa przy stacji benzynowej. Pożar i zagrożenie kolejnymi wybuchami, spowodowały potrzebę ewakuacji mieszkańców pobliskich domów. W Aszkelonie bezpośrednio trafiony został dom mieszkalny. W Netivot trafiona została siedziba religijnej rady miejskiej. W Sderot rakieta trafiła w fabrykę, a odłamki zraniły 7 osób. Rakietowy pocisk przeciwpancerny Cornet trafił autobus stojący przy kibucu Kfar Aza, raniąc 1 żołnierza. Chwilę wcześniej z autobusu wysiedli przewożeni żołnierze. Autobus całkowicie spłonął. Ponadto do szpitali odtransportowano 2 inne ranne osoby.
    12 listopada 2018 r. po południem w Tel Awiwie premier Benjamin Netanjahu spotkał się z ministrem obrony Avigdorem Liebermanem i przedstawicielami armii. Omówiono aktualną sytuację bezpieczeństwa wokół Strefy Gazy i sposoby odpowiedzi. Konsultacje trwały przez cztery godziny. Poinformowano, że podczas spotkania podejmowano decyzje operacyjne, dając zielone światło Siłom Obronnym Izraela na rozpoczęcie ciężkich działań odwetowych w Strefie Gazy. Na godzinę 9 rano zwołano gabinetu bezpieczeństwa. Równocześnie Siły Obronne Izraela zaczęły dyslokację dużych sił wojskowych, kierując transporty czołgów, pojazdów opancerzonych i ciężarówek w stronę Strefy Gazy.
    12 listopada 2018 r. wieczorem rzecznik prasowy armii Ronen Manelis powiedział, że Izrael w najbliższych godzinach zintensyfikuje swoją odpowiedź na mostrzał rakietowy. "Hamas prowadzi Strefę Gazy do zniszczenia i w nadchodzących godzinach odczuje intensywną reakcję Sił Obronnych Izraela. Jak dotąd zaatakowaliśmy szeroki wachlarz celów: oddziały wystrzeliwujące rakiety, związki wojskowe i stanowiska obserwacyjne. Obecna sytuacja jest nie do przyjęcia dla nas i będziemy nadal reagować z całą mocą."
    12 listopada 2018 r. w ciągu całego dnia ze Strefy Gazy wystrzelono ogółem 300 rakiet. Był to największy jednodniowy ostrzał rakietowy Izraela, ponieważ dotychczasowy rekord wynosił 230 rakiet w ciągu jednego dnia. System obrony przeciwrakietowej Iron Dome zestrzelił ponad 60 wrogich rakiet, zapobiegając poważnym zniszczeniom. Ogółem ranne zostały 22 osoby, w tym 1 jest w stanie krytycznym (żołnierz z zaatakowanego autobusu), 9 osób lekko rannych od odłamków szkła, a 12 osób z powodu stresu pourazowego zostało hospitalizowanych. Wszystkich rannych ewakuowano do szpitali w Beer Szewie (2 osoby) i Aszkelonie (20 osób). Dodatkowo pomocy udzielono 27 osobom z symptomami stresu związanego z ostrzałem.

12 listopada 2018 r. w nocy obradowały palestyńskie frakcje w Strefie Gazy. W rozmowach uczestniczyli oficerowie egipskiego wywiadu, którzy nalegali na utrzymanie zawieszenia broni i kontynuację egipskiego planu rehabilitacji strefy.
    12 listopada 2018 r. w południe w Strefie Gazy odbyły się pogrzeby terrorystów Brygad Al-Qassam, którzy zginęli w nocnej operacji izraelskich komandosów. Tłum tysięcy żałobników wzywał Hamas do zemsty. Pogrzeb poprowadził przywódca Hamasu, Ismail Hanija. Hamas zaostrzył środki bezpieczeństwa w całej Strefie Gazy, rozmieszczając liczne blokady drogowe i punkty kontrolne. Ze względu na sytuację odwołano cotygodniowe protesty przy granicy.
    12 listopada 2018 r. wieczorem izraelskie siły powietrzne zbombardowały ponad 70 celów terrorystycznych Hamasu i Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy. Trafione zostały obiekty wojskowe, stanowiska obserwacyjne oraz jednostka wystrzeliwująca rakiety Grad. Zginęło co najmniej 2 terrorystów.
    
12 listopada 2018 r. wieczorem Hamas i Islamski Dżihad odrzuciły mediację egipskiego wywiadu, usiłującego doprowadzić do przywrócenia zawieszenia broni w Strefie Gazy. Obie palestyńskie organizacje obwiniły Izrael za całą agresję na mieszkańców Strefy Gazy i jej konsekwencje. Ostrzeżono, że jeżeli izraelskie naloty będą kontynuowane, wówczas w najbliższych godzinach ostrzał zostanie rozszerzony o rakiety średniego i dalekiego zasięgu. Brygady Al-Qassam wydały oświadczenie: „W odpowiedzi na wczorajszą zbrodnię, wspólne dowództwo palestyńskich frakcji ogłasza początek ostrzału rakietowego wrogich osad.” Podobne oświadczenie wydały Ludowe Komitety Oporu.
    12 listopada 2018 r. wieczorem izraelskie siły powietrzne zintensyfikowały naloty na cele w Strefie Gazy. Przed nalotem wydawane jest ostrzeżenie, które umożliwia wszystkim cywilom opuszczenie budynków, które dopiero po chwili są atakowane. W ten sposób zniszczona została siedziba telewizji Hamasu – Al-Aqsa. Dostarczała ona komunikaty operacyjne dla Hamasu i otwarcie nawoływała do ataków terrorystycznych przeciwko Izraelowi. Zniszczony został także budynek hotelu Al-Amal, który po przejęciu przez Hamas służył jako siedziba centrali jego sił bezpieczeństwa. Ogółem w ciągu dnia zaatakowano ponad 100 celów terrorystycznych.

12 listopada 2018 r. Departament Stanu USA potępił grupę terrorystyczną Hamasu za wystrzelenie kilkuset rakiet w kierunku południowego. „Zdajemy sobie sprawę z doniesień o trwających atakach rakietowych i moździerzowych z Gazy na cele w Izraelu. Potępiamy te ataki i wzywamy do ich natychmiastowego zatrzymania. Stoimy z Izraelem, ponieważ broni się przed tymi atakami." Wcześniej specjalny wysłannik USA Jason Greenblatt wydał potępienie Hamasu. "Terroryści z Gazy ponownie atakują Izrael narzędziami wojny. Ataki rakietowe i moździerze prowadzone na izraelskie miasta muszą zostać przez wszystkich potępione. Izrael zostaje ponownie zmuszony do rozpoczęcia akcji militarnej w obronie swoich obywateli. Stoimy z Izraelem, broniącym się przed tymi atakami. Działalność Hamasu wciąż udowadnia, że tak naprawdę nie interesują go Palestyńczycy z Gazy i ich jedynym interesem jest wykorzystywanie ich do celów politycznych, a nawet palestyńskie życie nie wydaje się być dla Hamasu ważne. Świat zmęczył się przemocą Hamasu i przemocą innych złych aktorów w Gazie, a ta przemoc uniemożliwia realną pomoc mieszkańcom Gazy."
    12 listopada 2018 r. austriacki kanclerz Sebastian Kurz potępił trwające ataki rakietowe z Gazy na terytorium izraelskie i podkreślił zaangażowanie swojego kraju w sprawy Izraela. "Ataki rakietowe na Izrael i jego ludność cywilną z pewnością nie są sposobem na rozwiązanie jakichkolwiek problemów Gazy i muszą natychmiast się zakończyć. Niezwykle ważne jest, aby cywile byli chronieni, a przemoc została natychmiast powstrzymana. Austria jest w pełni zaangażowana w bezpieczeństwo Izraela." Również Emanuele Giaufret, ambasador Unii Europejskiej w Izraelu, potępił ostrzał rakietowy i wezwał do umiaru. "Ataki na ludność cywilną są nie do przyjęcia i muszą się skończyć. Każdy musi odejść od krawędzi.” Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał wszystkie strony do zachowania maksymalnej powściągliwości. "Wzywam wszystkie strony do maksymalnego powściągliwości. Specjalny koordynator ONZ, Nickolaj Mladenov, ściśle współpracuje z Egiptem i wszystkimi zainteresowanymi stronami, aby przywrócić spokój."
    13 listopada 2018 r. ambasador Polski w Izraelu, Marek Magierowski, napisał na Twitterze wieczorem: "Polska zdecydowanie potępia ten akt terroru."

13 listopada 2018 r. w nocy palestyńscy terroryści kontynuowali ostrzał rakietowy prowadzony ze Strefy Gazy. Ogółem wystrzelono około 70 rakiet, z których około 40 zestrzelił system obrony Iron Dome. W Aszkelonie rakieta trafiła w dom, raniąc 9 osób. Z gruzów domy wydobyto ciało 48-letniego mężczyzny. Zabity okazał się Palestyńczykiem, który nielegalnie przebywał i pracował w Izraelu. Był to Mahmoud Abu-Asba, pochodzący z Hebronu. Jest to pierwsza ofiara śmiertelna po stronie Izraela od 2014 r., która zginęła w wyniku ostrzału rakietowego.
    13 listopada 2018 r. w nocy koordynator działań rządowych na terytoriach gen. Kamil Abu Rokon, zwrócił się w języku arabskim do mieszkańców Strefy Gazy. "Organizacja terrorystyczna Hamasu przekroczyła czerwoną granicę – w ostatnich godzinach naruszyła suwerenność państwa Izrael i jej obywateli, a państwo Izrael będzie surowo reagować na wszelkie działania terrorystyczne lub ostrzał rakietowy organizacji terrorystycznej Hamasu. Mieszkańcy Gazy, spójrzcie uważnie na zdjęcia z operacji Obronny brzeg przeprowadzonej w 2014 roku. Ten obraz jest wart tysiąca słów." Rzecznik armii, Ronen Manelis, powiedział: "Hamas doskonale wie, co atakujemy, i jaka jest cena konfrontacji z Siłami Obronnymi Izraela. Będziemy nadal działać z użyciem siły."
    13 listopada 2018 r. obrona cywilna wydała rano dodatkowe ostrzeżenia dla przygranicznych izraelskich społeczności. Wszyscy mieszkańcy powinni przez cały czas przebywać w pobliżu schronów. Specjalnie wzmocnione przedszkola mogą funkcjonować. Swoją działalność mogą prowadzić także zakłady pracy, które posiadają odpowiednie schrony. Prace rolnicze zostały całkowicie zakazane w odległości do 2 km od granicy, natomiast pola położone ponad 2 km wymagają autoryzacji bezpieczeństwa. Blokady drogowe są możliwe do przekraczania dla mieszkańców przygranicznych społeczności. Osoby z zewnątrz muszą uzyskać specjalne zezwolenia. Wszystkie szkoły w regionie mają odwołane zajęcia.
    13 listopada 2018 r. rano rzecznik armii Ronen Manelis powiedział, że wywiad ocenia arsenał Hamasu w Strefie Gazy na około 20 tys. rakiet. W ciągu pierwszych 18 godzin obecnej wymiany ciosów, palestyńskie ugrupowania wystrzeliły około 400 rakiet. Podczas rundy w 2014 r. na Izrael wystrzelono ogółem 4,6 tys. pocisków rakietowych i moździerzowych. Manelis zwrócił się do przywódców Hamasu: "Widzimy serię tweetów i wypowiedzi wychodzących z bunkrów ukrytych w Strefie Gazy. Sugeruję, abyście zaczęli myśleć o tweecie wyjaśniającym mieszkańcom Gazy, do jakiej katastrofy ich doprowadziliście. Tchórzliwe tweety nie robią na nas żadnego wrażenia. Siły Obronne Izraela są silne." Rzecznik dodał, że w odpowiedzi na ostrzał, izraelskie lotnictwo do tej pory zbombardowało 150 celów terrorystycznych w Strefie Gazy, w tym 3 centra dowodzenia terrorystów. Dzięki stosowaniu strategii tzw. "pukania do drzwi" unikinięto jak do tej pory wysokich strat wśród Palestyńczyków. Palestyńskie media mówią o 6 zabitych, wszyscy to terroryści. Podkreślił przy tym, że Siły Obronne Izraela wciąż zezwalają na przejazd ciężarówek z paliwem i innymi dobrami przez przejście graniczne Kerem Shalom. Traktują to jako okazanie swojej własnej dobrej woli i pragnienie przywrócenia spokoju w Strefie Gazy. "W świetle eskalacji działań wojennych ewakuacja mieszkańców społeczności położonych przy Strefie Gazy jest czymś, co wojsko rozważa, chociaż nie jest to jeszcze konieczne."

13 listopada 2018 r. w nocy izraelskie siły powietrzne przeprowadziły szereg bombardowań w Strefie Gazy. W Gazie zniszczony został budynek należący do wojskowego wywiadu Hamasu. Zbombardowano także infrastrukturę Hamasu w porcie w Gazie.
    13 listopada 2018 r. rzecznik Brygad Al-Qassam, Abu Obeida, wydał w nocy ostrzeżenie: "Przywództwo wroga jest odpowiedzialne za to, co wydarzyło się w Aszkelonie. Jest to ostrzeżenie. Jeśli agresja się utrzyma, to, co przyjdzie później, będzie większe." Dodał, że następnymi celami będą Aszdod i Beer Szewa. Rano rzecznik Islamskiego Dżihadu, Abu-Hamza powiedział: "Ataki wroga na cywilne budynki doprowadziły siły oporu do rozszerzenia reakcji, a wszystko, co wydarzyło się od ostatniej nocy, mieści się w ramach tradycyjnej odpowiedzi oczekiwanej przez wroga, jednak wróg nie spodziewa się tego, co stanie się w nadchodzących godzinach. Mieszkańcy Tel Awiwu powinni pozostać blisko schronów."
    13 listopada 2018 r. rano kilkoro Palestyńczyków usiłowało przekroczyć ogrodzenie graniczne w północnej części Strefy Gazy. Przez cały czas byli oni obserwowani przez izraelskich żołnierzy, którzy wezwali ich do zatrzymania się. Gdy nie zareagowali, zostali ostrzelani przez helikopter szturmowy, a następnie rejon zbombardował izraelski samolot. Przed południem lotnictwo ostrzelało dostrzeżone stanowisko, na którym przygotowywano się do wystrzelenia kolejnej rakiety. Stanowisko zniszczono, zabijając co najmniej 2 terrorystów.
    13 listopada 2018 r. rano izraelskie siły powietrzne zbombardowały szereg wojskowych celów w Strefie Gazy. Zniszczono podziemny tunel terrorystyczny w środkowej części strefy, oraz stanowiska używane do wystrzeliwania rakiet przy Khan Yunis w południowej części strefy. Następnie zbombardowano obiekty wykorzystywane przez cztery bataliony Hamasu, w Gazie, Khan Yunis, Beit Hanoun i Jabalia, oraz budynki wykrozystywane przez Hamas w mieście Gaza. Dodatkowo zniszczono obiekty Islamskiego Dżihadu w Deir al-Balah i Tel al-Hawa. W południe zniszczono cztery wielopiętrowe budynki w Gazie, wykorzystywane przez Hamas do celów terrorystycznych. Budynki zniszczono dopiero po uzyskaniu pewności, że ich mieszkańcy wyszli z nich i oddalili się na bezpieczną odległość.

13 listopada 2018 r. w nocy Katar zagroził wstrzymaniem finansowania Hamasu, jeśli ostrzał rakietowy Izraela będzie kontynuowany ze Strefy Gazy.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2019 by Gedeon