AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
   -  styczeń-marzec 2018 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
15 stycznia 2018 r. w nocy na górze Hermon spadło 3 cm śniegu. W całym kraju wystąpiły lokalne opady deszczu.
    15 stycznia 2018 r. prezydent Reuven Rivlin powiedział: „To, co wczoraj usłyszeliśmy od Mahmuda Abbasa, było okropne. Powrócił do pomysłów, które wypowiadał przed dziesięcioma laty, kiedy one były mniej straszne. Powiedzieć, że Izrael jest rezultatem zachodniego spisku osiedlenia Żydów na ziemi należącej do arabskiej ludności? Powiedzieć, że naród żydowski nie ma związku z Ziemią Izraela? On zapomniał o wielu rzeczach i dokładnie powiedział rzeczy, które doprowadziły do oskarżenia go przed laty o antysemityzm i negację Holokaustu. Są to właśnie rzeczy, które nas blokują. W swoich słowach odrzuca on nasz powrót do naszej ojczyzny, chociaż Abbas bardzo dobrze wie, że sam Koran uznaje Ziemię Izraela za naszą ziemię. Bez tego podstawowego uznania nie będziemy w stanie budować zaufania i iść naprzód.”
    15 stycznia 2018 r. władze podjęły decyzję, że członkowie Hamasu i członkowie ich najbliższej rodziny, nie będą już otrzymywać zgody na wjazd ze Strefy Gazy do Izraela. Dotyczy to np. takich zdarzeń, jak wjazdy z powodów humanitarnych w celu leczenia w izraelskich szpitalach. Decyzję podjęto po tym, jak Sąd Najwyższy zwrócił uwagę na fakt, że rząd nie wdrożył w pełni decyzji bezpieczeństwa, które między innymi obejmowały sankcje przeciwko przywódcom Hamasu. Dotychczasowe sankcje obejmowały jedynie nielicznych wysokich dowódców Hamasu. Obecnie rząd polecił koordynatorowi działań rządu na terytoriach, aby przygotował listy osób objętych zakazem i wprowadził całkowity zakaz wjazdu do Izraela dla tych osób. Dodano jednak, że kompleksowy zakaz leczenia w Izraelu członków Hamasu i ich rodzin, nie obejmuje sytuacji zagrożenia życia.
    15 stycznia 2018 r. minister obrony Avigdor Liberman powiedział, że Hamas może zająć się sytuacją humanitarną w Strefie Gazy, jeśli tylko przestanie inwestować w przemoc i zabijanie ludzi, a zainwestuje w rozwój. „Budżet skrzydła wojskowego Hamasu w 2017 roku wynosił 260 mln $, które zainwestowano w tunele i rakiety. Jeśli zainwestowano by 260 mln $ w wodę lub w system opieki zdrowotnej, bylibyśmy w zupełnie innym miejscu. Nawet ostatniej nocy, Hamas przeprowadził test rakietowy, i wystrzelił trzy rakiety w stronę morza, a to dowodzi, że pomimo trudnej sytuacji humanitarnej i pomimo braku podstawowych rzeczy, nadal wytwarzają i testują rakiety. Być może należy podkreślić, że ze wszystkich funduszy, które docierają, by finansować terroryzm w Strefie Gazy, około 100 mln $ pochodzi z Iranu. Te same 100 mln $ jest dzielone między Islamski Dżihad i Hamas, a to mówi coś o pokojowym nastawieniu Iranu i ich pokojowych intencjach.”
    15 stycznia 2018 r. inspektorzy celni w porcie Aszdod wykryli ładunek kilku tysięcy sztuk odzieży wojskowej, które miały być przewiezione do Strefy Gazy. Ładunek był częścią zamówienia z Gazy, a pochodził z Chin. Zarekwirowano także tysiąc par wojskowego obuwia i zimowe kurtki w kolorach kamuflażu.
    15 stycznia 2018 r. minister transportu Israel Kazt poinformował, że w projekcie budżetu państwa na 2019 r. zagwarantowano 15 mln szekli na ambitny plan połączenia linii kolejowych Izraela i Jordanii. Środku zostaną zainwestowane w rozbudowę linii kolejowej na przejściu granicznym most Allenby w pobliżu Beit Szean. Pociągi będą przewozić ludzi i towary między izraelskim wybrzeżem Morza Śródziemnego i Jordanią, a w dalszej perspektywie, po podpisaniu porozumień pokojowych i umów o współpracy, z możliwością innych państw arabskich w regionie. Obecnie syryjskie porty są zamknięte, a większość towarów przekracza granicę izraelsko-jordańską za pośrednictwem samochodów ciężarowych. Dla obsługi kolejowego ruchu towarowego zostanie wybudowany nowy terminal cargo. Dodatkowo wybudowanych zostanie 15 km podwójnych torów kolejowych z mostami i tunelem. Całość kosztów ocenia się na 2 mld szekli. Obecnie zagwarantowane środki umożliwią przygotowanie projektu i jego nadzór. Katz powiedział: „Moja wizja połączenia Arabii Saudyjskiej i państw Zatoki Perskiej i Jordanii z portem w Hajfie i Morzem Śródziemnym, przekształci Izrael w centrum transportu morskiego i wzmocni gospodarkę Izraela. Jest to realistyczna wizja, którą rozwijam w partnerstwie z rządem amerykańskim i innymi odpowiednimi organami międzynarodowymi.”
    15 stycznia 2018 r. ministerstwo sprawiedliwości oświadczyło, że nałożyło karę w wysokości 22 mln $ na farmaceutyczny koncern Teva. Nałożenie akry jest wynikiem zawarcia ugody z koncernem, któremu groził proces sądowy za przekupstwo urzędników w Rosji, Ukrainie i Meksyku, w celu ułatwień dla działalności biznesowej prowadzonej w tych krajach.

15 stycznia 2018 r. rano Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie Kalkilii w zachodniej części Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 1 Arab, a aresztowano 4 osoby.
    15 stycznia 2018 r. Komitet Centralny OWP wezwał władze Autonomii Palestyńskiej do rezygnacji z uznania państwa Izrael, chociaż podpisanie Porozumień z Oslo nastąpiło na podstawie wzajemnego uznania. Zawieszenie uznania ma obowiązywać do czasu, aż Izrael uzna państwo palestyńskie ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie i wstrzyma wszelkie prace budowlane w Judei i Samarii.
    15 stycznia 2018 r. wieczorem izraelscy żołnierze zatrzymali palestyńskiego terrorystę w wiosce Nabi Ilyas w zachodniej części Samarii. Zatrzymania dokonano w związku z obrzucaniem kamieniami żydowskich samochodów, ale podczas przeszukania domu znaleziono broń i amunicję.
    15 stycznia 2018 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła na dom mieszkalny w środkowej części strefy. Rannych zostało 2 Arabów.

15 stycznia 2018 r. premier Benjamin Netanjahu podczas wizyty w Indiach powiedział, że palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas ujawnił swoje prawdziwe oblicze i ujawnił swój fundamentalny sprzeciw wobec żydowskiej tożsamości. „Słyszałem, co powiedział Mahmoud Abbas, który objawił prawdę, zdjął maskę i pokazał społeczeństwu prostą prawdę, o której staram się mówić od wielu długich lat – że korzeniem konfliktu między nami i Palestyńczykami jest ich niezłomna odmowa uznania państwa żydowskiego w jakichkolwiek granicach. Przemówienie Abbasa pomaga nam przedstawiać prawdę, ponieważ jeśli kiedykolwiek chcemy osiągnąć pojednanie i pokój, musimy zrozumieć, dlaczego konflikt był tak długi. O wielu lat pracowałem nad tym, aby wyjaśnić ludziom podstawową prawdę, że podstawową przyczyną konfliktu jest palestyńska odmowa uznania państwa żydowskiego w jakichkolwiek granicach. W końcu zostało to ujawnione w tym przemówieniu i służy naszym celom politycznym bardziej niż cokolwiek innego. Bez zmiany stanowiska Abbasa, nie może być pokoju.”

16 stycznia 2018 r. wiceminister obrony Eli Ben-Dahan ujawnił, że od pół roku w ministerstwie obrony niewielka grupa pracuje nad tajnym planem normalizacji statusu nielegalnych żydowskich placówek osiedleńczych w Judei i Samarii. Praca objęła około 70 placówek. Społeczności te zostały podzielone na te, które są trudne do zalegalizowania, i te, które można z łatwością zalegalizować.
    16 stycznia 2018 r. minister transportu Israel Katz uczestniczył w teście nowej linii kolejowej dużych prędkości na trasie z Tel Awiwu do Jerozolimy. W testowym przejeździe (osiągnięto prędkość 120 km/h) ministrowi towarzyszyła duża liczba dziennikarzy. Katz ujawnił nazwę nowej linii - Linia Króla Dawida. Oficjalne otwarcie linii kolejowej zostało zaplanowane na 30 marca 2018 r. Pociągi będą poruszać się z prędkością 160 km/h, i w ciągu zaledwie 28 minut będą docierać z Tel Awiwu do Jerozolimy. Przez pierwsze trzy miesiące jazda pociągiem na tej linii będzie bezpłatna, na podstawie kart "Rav Kav". Potem pasażerom zostaną zaproponowane 50% zniżki na kilka dodatkowych miesięcy. Linia kolejowa posiada dwa tory o długości 56 km. Projekt obejmował wybudowanie 5 tuneli o łącznej długości 38 km i 8 mostów o długości 7,5 km. Linia przebiega przez najdłuższy tunel w kraju (długość 11,5 km) i najwyższy most w kraju (wysokość 100 metrów). W pierwszym etapie, przez kilka pierwszych miesięcy, na linii będą kursować dwa pociągi na godzinę po jednym torze w każdym kierunku. W drugim etapie, częstotliwość wzrośnie do trzech pociągów na godzinę po dwóch torach, aby w przyszłości osiągnąć częstotliwość sześciu pociągów na godzinę w czasie szczytu. Minister Katz podkreślił, że linia dużych prędkości do Jerozolimy jest największym projektem, nad którym pracowało ministerstwo transportu. Koszt budowy wyniósł 7 mld szekli.

16 stycznia 2018 r. w nocy około 1 tys. ortodoksyjnych Żydów modliło się w grobowcu Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Ich przejazd zabezpieczali izraelscy żołnierze. Krótko wcześniej przed wejściem do grobowca wykryto improwizowany ładunek wybuchowy, który zdetonowali saperzy. Eskortowane autobusy zostały obrzucone kamieniami przez Arabów. Żołnierze aresztowali 1 Palestyńczyka.
    16 stycznia 2018 r. Siły Obronne Izraela otworzyły przejście graniczne Kerem Szalom ze Strefą Gazy. Na przejściu na odprawę zgromadziło się około tysiąca cieżarówek.
    16 stycznia 2018 r. rząd Autonomii Palestyńskiej wyraził pełne poparcie dla decyzji Komitetu Centralnego OWP. Premier Rami Hamdallah wyraził chęć pomocy w realizacji tych decyzji, aby zrealizować "uzasadnione prawa narodowe, przede wszystkim prawo do powrotu naszego narodu do ojczyzny". Rząd wezwał także społeczność międzynarodową do zapewnienia międzynarodowej ochrony narodu palestyńskiego, do sformułowania międzynarodowego mechanizmu rozwiązania konfliktu na podstawie rozwiązania dwupaństwowego i uznania państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r., ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Rząd wyraził sprzeciw wobec inicjatywy amerykańskiego senatora, które wezwał do zbadania palestyńskich podręczników szkolnych (finansowanych przez UNRWA i Unię Europejską), czy zawierają treści antysemickie i podżegają do terroryzmu i przemocy. Wezwano instytucje międzynarodowe, zwłaszcza UNESCO, do udaremnienia "judaizacji" palestyńskiego programu nauczania, szczególnie w szkołach w Jerozolimie i szkołach prowadzonych przez UNRWA.
    16 stycznia 2018 r. członek Komitetu Wykonawczego OWP, Hanan Ashrawi, obarczyła Izrael odpowiedzialnością za decyzję Stanów Zjednoczonych o zmniejszeniu finansowania UNRWA. "Wydaje się, że administracja Stanów Zjednoczonych postępuje zgodnie z instrukcjami Netanjahu, aby stopniowo likwidować jedyną agencję ustanowioną przez społeczność międzynarodową w celu ochrony praw uchodźców palestyńskich i zapewnienia im z niezbędnej pomocy. Administracja ta podjęła więc decyzję skierowaną na najbardziej wrażliwą grupę Palestyńczyków i pozbawiła uchodźców prawa do edukacji, zdrowia, schronienia i godnego życia. Decyzja Stanów Zjednoczonych stwarza również warunki, które spowodują dalszą niestabilność w całym regionie i pokaże, że nie ma żadnych skrupułów w celowaniu w niewinnych. Po raz kolejny administracja Stanów Zjednoczonych udowadnia swój udział w izraelskiej okupacji, próbując usunąć ze stołu kolejny problem."

16 stycznia 2018 r. Departament Stanu USA ogłosił, że Stany Zjednoczone przekazały 60 mln $, aby utrzymać UNRWA zdolną do prowadzenia swojej działalności, jednak wstrzymały kolejne 65 mln $. Rzeczniczka Departamentu Stanu, Heather Nauert powiedziała: "Istnieje potrzeba przeprowadzenia ponownej gruntownej oceny UNRWA, zarówno pod względem sposobu działania, jak i sposobu finansowania."
    16 stycznia 2018 r. komisarz generalny UNRWA, Pierre Krahenbuhl powiedział: "Biorąc pod uwagę długą, zaufaną i historyczną relację między Stanami Zjednoczonymi a UNRWA, ta zmniejszona wpłata zagraża jednemu z najbardziej udanych i innowacyjnych przedsięwzięć na rzecz rozwoju ludzkości na Bliskim Wschodzie. Ograniczona wpłata wpływa również na bezpieczeństwo regionalne w czasie, gdy Bliski Wschód staje wobec wielu zagrożeń, w szczególności związanych z dalszą radykalizacją." Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że jest "bardzo zaniepokojony" naciskiem ze strony Stanów Zjednoczonych. "UNRWA nie jest instytucją palestyńską, ale instytucją ONZ."

17 stycznia 2018 r. po południem oberwanie chmury zalało nadmorskie miasto Naharija. W ciągu 10 minut spadło około 22 mm deszczu. Zalanych zostało kilka ulic w mieście. W ciągu dnia duże opady wystąpiły także w innych miejscach kraju. W Aszkelonie spadło 25 mm deszczu, w Netanji 14 mm, a obszar Górnej Galilei otrzymał 13 mm deszczu.

17 stycznia 2018 r. premier Benjamin Netanjahu podczas wizyty w Indiach powiedział, że spodziewa się w przyszłym roku przeniesienia ambasady Stanów Zjednoczonych w Izraelu do Jerozolimy. "W Stanach Zjednoczonych dzieją się trzy rzeczy, które nigdy wcześniej się nie zdarzały. Szacuję, że przeniesienie ambasady Stanów Zjednoczonych stanie się szybciej, niż nam się wydaje, w ciągu roku - to moje przypuszczenie. Nastąpiła dramatyczna zmiana w stosunku do Iranu, a prezydent wyznaczył limit czasowy, na końcu którego umowa Iranu zostanie albo poprawiona, albo anulowana. Jeśli chodzi o UNRWA, organizację ONZ stworzoną w celu pomagania uchodźcom palestyńskim, to po raz pierwszy została ona zakwestionowana, gdyż ta organizacja utrwala status uchodźcy palestyńskiego. Po raz pierwszy ktoś stanął i to powiedział. Wierzę, że Amerykanie zastanawiają się nad propozycją Izraela, aby przenieść opiekę nad uchodźcami w Judei i Samarii z UNRWA do Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców."
    17 stycznia 2018 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas w przemówieniu w Kairze (Egipt) powiedział: "Jerozolima jest kluczem do pokoju, jeśli jest naszą stolicą, a jeśli nie - jest kluczem do wojny, którą Trump będzie musiał wybrać. Trump sprowokował miliony muzułmanów, uznając Jerozolimę za stolicę Izraela. Nie ma czegoś takiego jak Palestyńczyk, który zrezygnuje nawet z milimetra Jerozolimy." Egipski prezydent Abdel Fattah al-Sisi podkreślił, że Egipt "dąży do sprawiedliwego rozwiązania, które gwarantuje prawa Palestyńczyków do ustanowienia niepodległego państwa w granicach z 1967 r. z Jerozolimą Wschodnią jako stolicą".

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2018 by Gedeon