AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
    -  styczeń-marzec 2017 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
27 marca 2017 r. biuro antyterrorystyczne ostrzegło, że podczas zbliżających się świąt Pesach i Szawout terroryści mogą zaatakować różne izraelskie i żydowskie cele. Powtórzono, że względem Półwyspu Synaj obowiązuje ścisły zakaz poruszania, którego naruszenie może doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia dla osób podróżujących. Poinformowano, że w przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia może dojść do zamknięcia przejścia granicznego izraelsko-egipskiego w Tabie. Pomimo wydanych ostrzeżeń, służby bezpieczeństwa spodziewają się, że wielu Izraelczyków pojedzie na świąteczny wypoczynek na Synaju. Zwrócono także uwagę, że organizacje terrorystyczne mogą przeprowadzić ataki na żydowskie cele w Jordanii, Egipcie i Turcji, ale także i w dalszych krajach: Rosji, Francji, Belgii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Indiach. Wydano także ostrzeżenie przed podróżowaniem do Tunezji, Maroka, wschodniego Senegalu, Kamerunu, Czasu i Kenii.
    27 marca 2017 r. parlamentarna komisja finansów zatwierdziła przekazanie 27 mln szekli dla lokalnych władz w Judei i Samarii. Środki te posłużą opancerzeniu autobusów transportu szkolnego i publicznego w Judei i Samarii.

27 marca 2017 r. palestyński terrorysta usiłował rano zaatakować zaostrzonym śrubokrętem izraelskiego żołnierza w rejonie Nablusu w Samarii. Żołnierze obezwładnili i aresztowali napastnika.
    27 marca 2017 r. szef palestyńskiego wywiadu Majid Faraj powiedział, że służby bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej nie pozwolą Hamasowi zemścić się na Izraelu za śmierć Mazena Faqha. Faraj podkreślił, że palestyńskie siły bezpieczeństwa współdziałają ze służbami izraelskimi i koordynują wszystkie wspólne działania.
    27 marca 2017 r. izraelski żołnierz wieczorem przypadkowo wszedłdo arabskiej wioski Sa'ir w Judei. Palestyńczycy obrzucili go kamieniami. Inni izraelscy żołnierze zostali zaalarmowani incydentem i zdołali ewakuować rannego żołnierza w bezpieczne miejsce.

27 marca 2017 r. szef biura politycznego Hamasu w Damaszku, Khaled Mashaal, oskarżył Izrael o zabicie Mazen Faqha w Gazie. "Izrael postanowił zmienić reguły gry. Przyjmujemy wyzwanie."
    27 marca 2017 r. minister budownictwa Joav Galant podczas konferencji AIPAC w Waszyngtonie powiedział: "Potrzebujemy amerykańskiego poparcia w tym, co dzieje się na naszej północnej granicy. Irańczycy zyskują siłę i próbują przejąć kontrolę nad Syrię, i to ma swoje konsekwencje. Polityka Izraela nie zmienia się, bronimy się i nie pozwolimy Hezbollahowi na wzmocnienie swoich sił. Nie pozwolimy, aby przez Syrię przechodził przemyt broni przeznaczonej do walki z Izraelem. Musimy to robić w sposób jasny, uważny i zrównoważony, aby nie dać się wciągnąć w sytuację, której nie chcemy. Jeśli Nasrallah i Hezbollah popełnią poważny błąd i spróbują wciągnąć Izrael w wojnę, cofniemy Liban do tyłu o sto lat. W naszym regionie nikt nie chce irańskiego zaangażowania w Syrii, ani państw sunickich, ani Turcji, a na pewno nie Europejczyków, którzy są zaniepokojeni falą uchodźców zmierzających do Europy. Uważam, że po zakończeniu wojny w Syrii Rosjanie nie będą chcieli zaangażowania Iranu, teraz wykorzystują ich w walkach, ponieważ nie chcą używać rosyjskich żołnierzy. W tej sytuacji skoordynowane działania Izraela i Stanów Zjednoczonych mogłyby wyprowadzić szyitów z powrotem na ich terytorium - Hezbollah do Libanu, i Iran do Iranu, uznając także de facto suwerenność Izraela na Wzgórzach Golan."

28 marca 2017 r. rano do Izraela przyleciał specjalny samolot z grupą 230 nowych żydowskich imigrantów z Ukrainy. Są to uchodźcy ze wschodniej części Ukrainy, objętej walkami między rosyjskimi separatystami a ukraińskimi wojskami. Na lotnisku nowych imigrantów przywitał minister ds. absorpcji imigracji Sofa Landwer.
    28 marca 2017 r. ministerstwo obrony poinformowało, że postanowiono zwiększyć liczbę baterii przeciwrakietowych Iron Dome, które zostaną zainstalowane na fregatach rakietowych Saar 6, z obawy, że instalacje gazowe na Morzu Śródziemnym mogą stać się strategicznymi celami dla wroga. Istnieją obawy, że Hezbollah i Hamas mogą podjąć próbę rażenia rakietami platform wydobywczych na morzu. Poinformowano także, że Hamas opracował rakiety krótkiego zasięgu o zwiększonej masie materiałów wybuchowych. Rakiety te mogą zagrozić całemu regionowi wokół Strefy Gazy, powodując znaczne straty materialne.
    28 marca 2017 r. tysiące ortodoksyjnych Żydów zablokowało po południem centralne ulice Jerozolimy. Demonstranci protestowali przeciwko ściganiu przez władze dezerterów z armii, którzy są członkami ortodoksyjnej społeczności. Niektórzy z rabinów podczas swoich przemówień zwracali się przeciwko państwu Izrael.

28 marca 2017 r. milicje Hamasu aresztowały członków grupy Salafitów, którzy odpowiadali za ostatni ostrzał rakietami terytorium Izraela. Zatrzymano także Palestyńczyka, który w rejonie przejścia granicznego Sufa usiłował zbliżyć się do bariery granicznej z zamiarem podjęcia nielegalnej próby przekroczenia granicy. Hamas wyraźnie stara się uniknąć jakichkolwiek prowokacji wobec Izraela.

29 marca 2017 r. Bank Izraela opublikował roczny raport o stanie gospodarki Izraela za 2016 r. Według raportu gospodarka Izraela rośnie, poziom zatrudnienia wzrósł o 2,6% zapewniając stabilne podstawy dla wprowadzania dalszych reform gospodarczych. Prezydent Reuven Rivlin powiedział: "Bez wątpienia stan gospodarki Izraela jest dobry. Rząd zakończył 2016 rok ze znacznie niższym deficytem niż był określony w projekcie budżetu. Najważniejszym wnioskiem z rocznego raportu Banku Izraela jest informacja, że gospodarka Izraela jest silna w porównaniu do innych gospodarek, które przechodzą globalny kryzys. Jednak nie wszystko jest różami. W izraelskiej gospodarce istnieje wiele słabych punktów. Dlatego musimy uważnie monitorować procesy gospodarcze, które realizujemy, i je poprawiać. Uważam, że należy utrzymać niezależność banku centralnego, czy to w ustalaniu polityki pieniężnej, jako ekonomicznego doradcy rządu, czy też w nadzorze stabilności systemu finansowego."
    29 marca 2017 r. ministerstwo obrony poinformowało, że w ubiegłym roku łączna wartość izraelskiego eksportu wojskowego wyniosła 6,5 mld $, co oznacza wzrost o 14% w porównaniu do wcześniejszego roku. "Dzięki zaawansowanym technologiom wysokiej jakości, izraelski sektor zyskał wysoki prestiż na całym świecie." Podział wielkości eksportu wojskowego w 2016 r. wyglądał następująco: moderniacja systemów lotniczych (20%), obserwacyjne systemy optoelektryczne (18%), systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (15%), miny lądowe i systemy stacjonarnej obrony (13%), wywiad i informacja (8%), bezzałogowe statki powietrzne (7%), systemy telekomunikacyjne (4%), systemy morskie (1%) i inne (12%). Pod względem geograficznym: Azja i Pacyfik przyniosły 2,6 mld $, Europa 1,7 mld $, Ameryka Płn. 1,2 mld $, Ameryka Płd. 550 mln $ i Afryka 275 mln $.
    29 marca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu polecił ministerstwu spraw zagranicznych obniżyć o 2 mln $ roczną składkę wpłacaną przez Izrael do ONZ. Jest to odpowiedź na wrogę wobec Izraela politykę Rady Praw Człowieka ONZ. Poinformowano, że kwotę tę Izrael przeznaczy na rozszerzanie projektów pomocy dla krajów rozwijających się.
    29 marca 2017 r. palestyńska terrorystka usiłowała po południem zaatakować nożem izraelskich policjantów przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Policjanci zastrzelili napastniczkę.

29 marca 2017 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przejęły w nocy 3 nielegalne warsztaty produkujące broń w Judei i Samarii. Od początku roku w podobnych operacjach zlikwidowano 12 takich warsztatów, konfiskując 110 sztuk nielegalnej broni. Dla porównania w całym 2016 roku zlikwidowano 43 wytwórni broni, przejmując ponad 450 sztuk broni.

29 marca 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump przekazał przez żydowskiego adwokata Alana Derschowitza wiadomość dla premiera Benjamina Netanjahu. Spotkanie Trumpa mz Derschowitzem trwało 20 minut. Przekazana informacja dotyczyła możliwości zawarcia pokoju między Izraelem a Palestyńczykami. W najbliższych tygodniach Trump ma spotkać się z przywódcami Egiptu i Autonomii Palestyńskiej.
    29 marca 2017 r. w Ammanie zakończyłsię szczyt Ligii Arabskiej. Jordański król Abdullah oskarżył Izrael, że swoją polityką zmniejsza szanse na osiagnięcie pokoju. Podkreślił, że regionalny pokój będzie możliwy dopiero wtedy, gdy zakończy się konflikt izraelsko-palestyński. Podkreślił przy tym, że Jordania sprzeciwia się zmianie status quo w Jerozolimie i meczecie Al-Aksa. Palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że wdrożenie dwu-państwowego rozwiązania jest jedynym sposobem na osiągnięcie pokoju. Abbas oskarżył Izrael, że w minionych latach systematycznie prowadził politykę rozbudowy żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu, przez co tworzy nową rzeczywistość na terytoriach przyszłego państwa palestyńskiego.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2017 by Gedeon