AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
    -  lipiec-wrzesień 2017 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
24 września 2017 r. minister Naftali Bennett zareagował na oświadczenie prezydenta Libanu, Michela Aouna, że Liban nie wyeliminuje broni Hezbollahu. Bennett powiedział: "Wypowiedzi prezydenta Libanu na temat immunitetu Hezbollahu podkreślają tylko to, o czym mówiliśmy - jest znak równości między Libanem a Hezbollahem. Przywódcy i mieszkańcy Libanu powinni wiedzieć, że jakikolwiek ostrzał z Libanu izraelskich miast zostanie uznany jako deklaracja wojny ze strony państwa Liban przeciwko Izraelowi. Nie ma żadnej różnicy między Hezbollahem a Libanem, ponieważ one są takie same."
    24 września 2017 r. minister gospodarki Eli Kohen odwiedził miejsce budowy nowego przejścia granicznego pomiędzy Izraelem a Jordanią, które powstaje w północnej części Doliny Jordanu. Do kwietnia 2019 r. ma zostać wybudowany tutaj nowy most graniczny, przy którym po obu stronach granicy powstaną strefy przemysłowe o powierzchni 172 hektarów (po stronie izraelskiej 61 hektary). Oczekuje się, że około 10 tys. Jordańczyków znajdzie tu zatrudnienie. Po zakończeniu prac zostanie utworzona wspólna strefa wolnego handlu, co usunie potrzebę posiadania paszportów i wiz, aby wejść i pracować w obszarze strefy przemysłowej. Minister Kohen powiedział: "Zakończenie budowy mostu i utworzenie wspólnej strefy zatrudnienia leży we wzajemnym interesie obu stron, aby wzmocniń nasze więzi nie tylko w wymiarze ekonomicznym. Wspólna strefa przemysłowa wzmocni więzy pokoju, wzmocni żywotność lokalnej społeczności i przyniesie ekonomiczny oraz społeczny dobrobyt mieszkańcom obu krajów po obu stronach rzeki Jordan, i całemu regionowi."
    24 września 2017 r. premier Benjamin Netanjahu zwołał po południem gabinet bezpieczeństwa. Premier przedstawił członkom gabinetu przebieg rozmów z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem i prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem el-Sisi. W najbliższych dniach na Bliski Wschód ma przylecieć specjalny wysłannik Białego Domu, Jason Greenblatt. Celem jego misji jest wznowienie negocjacji pokojowych izraelsko-palestyńskich. Premier poprosił rząd o zatwierdzenie dwóch ustępstw na korzyść Palestyńczyków: budowę strefy przemysłowej przy mieście Tulkarem w Samarii, oraz budowę nowej drogi z arabskiego miasta Rawabi do Ramallah. Netanjahu podkreślił, że Stany Zjednoczone wywierają w tych sprawach silny nacisk na Izrael. Rząd jednak nie podjął żadnej wiążącej decyzji w tej sprawie, odkładając ją na późniejszy termin. Przewodniczący społeczności żydowskich w Samarii, Jossi Dagan powiedział: "Jesteśmy szczęśliwi, że te propozycje nie zostały poddane pod głosowanie. Trochę śmieszne jest to, że Żydzi w Judei i Samarii muszą błagać o każdą jednostkę mieszkaniową, a wydanie każdego zezwolenia na budowę domu jest długą batalią, a tymczasem gabinet sam inicjuje zwiększenie budownictwa dla Arabów w obszarze C. Ktoś tutaj popełnia błąd. Obszar C jest jedynym obszarem Judei i Samarii, w którym mogą mieszkać Żydzi. Około 4% Arabów z całej Judei i Samarii mieszka w obszarze C. Obszar A znajduje się pod kontrolą Autonomii Palestyńskiej, a obszar B jest pod kontrolą Sił Obronnych Izraela, ale jest administrowany przez Autonomię Palestyńską. Izraelczykom nie pozwala się na wchodzenie do obszarów A i B ze względu na zagrożenie dla życia, i duże czerwone znaki ostrzegają izraelskich kierowców na skrzyżowaniach, które prowadzą na te obszary.

24 września 2017 r. w nocy Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w pobliżu Modiin w Samarii. Rannych zostało 2 Izraelczyków, a cztery pojazdy zostały uszkodzone. W innym incydencie palestyńscy terroryści zdetonowali improwizowany ładunek wybuchowy podłożony przy skrzyżowaniu we wschodniej części bloku osiedli żydowskich Gusz Etzion w Judei. Nikt nie został ranny.
    24 września 2017 r. wysocy palestyńscy urzędnicy ujawnili wstępne szczegóły dotyczące planu Stanów Zjednoczonych w celu wznowienia procesu pokojowego izraelsko-palestyńskiego. Harmonogram planu został zaakceptowany przez Egipt, Jordanię i Arabię Saudyjską. W pierwszej kolejności ma nastąpić pojednanie między palestyńskimi frakcjami politycznymi Fatah i Hamas, co umożliwi Autonomii Palestyńskiej przejęcie ponownie kontroli nad Strefą Gazy. Negocjacje w tym celu podjął egipski wywiad i rozmowy są prowadzone w Kairze. Następnie mają być wznowione rozmowy izraelsko-palestyńskie, podczas których rozmawiano by o stopniowym uzyskaniu pełnej kontroli przez Autonomię Palestyńską nad obszarami A i B w Judei i Samarii. Wraz z postępem negocjacji stałoby się możliwym zwołanie szczytu dyplomatycznego w Kairze, z udziałem Izraela, Autonomii Palestyńskiej, Stanów Zjednoczonych, Egiptu i Jordanii. Strony omówiłyby sposoby kontynuacji procesu dyplomatycznego w celu rozszerzenia autonomii do niezależnego państwa w Gazie. W ostatnim etapie negocjacji, rozmowy dotyczyłyby statusu Wschodniej Jerozolimy, przyłączenia dużych bloków osiedli żydowskich do granic państwa Izrael, zamrożenia budownictwa w odizolowanych żydowskich osiedlach nie należących do powyższych bloków osiedli, oraz kwestia rozwiązania problemu uchodźców.

24 września 2017 r. irańska Gwardia Rewolucyjna po raz pierwszy publicznie zaprezentowała w centrum Teheranu rosyjski system obrony przeciwlotniczej S-300. Według informacji Iranu, system ten od początku roku jest już sprawny operacyjnie. Iran po raz pierwszy zaprezentował też publicznie rakiety balistyczne Khoramshahr o zasięgu 2 tys. km.
    24 września 2017 r. Europejski Kongres Żydowski wyraził głębokie zaniepokojenie wynikami wyborów parlamentarnych w Niemczech, w których skrajnie prawicowa partia polityczna AfD (Alternative für Deutschland) uzyskała 13,5% poparcia - jako trzecia siła polityczna w Niemczech po raz pierwszy wejdzie do Bundestagu. Wezwano inne niemieckie partie polityczne, aby nie wchodziły w żaden sojusz z AfD.

25 września 2017 r. minister spraw wewnętrznych Gilad Erdan podpisał nakaz zapobiegania nielegalnym zgromadzeniom i innym działaniom podejmowanym przez władze Autonomii Palestyńskiej w Jerozolimie. Nakaz wydano na podstawie zaleceń policji, aby zapobiec możliwości wykorzystywania takich wydarzeń w celach podburzania i podżegania przeciwko Izraelowi. Oznacza to, że izraelskie władze zachowują wyłączną władzę i jurysdykcję nad Jerozolimą.
    25 września 2017 r. parlamentarna podkomisja do spraw doktryn obrony i rozbudowy sił zbrojnych opublikowała dziś część raportu dotyczącego pięcioletniego planu "Gideon", który dotyczy rozbudowy Sił Obronnych Izraela. Sprawozdanie podkomisji przedstawia wnioski dotyczące planu na wszystkich szczeblach dowodzenia. Raport analizuje realizację planu na poziomie różnych oddziałów i jednostek wojskowych. Stwierdzono, że plan "Gideon" jest odpowiedzią na ostatnie wojny i właściwym wyciągnięciem lekcji z tych konfliktów. Widać w nim zrozumienie strategicznych zmian natury wroga i ewolucji współczesnego pola walki. Plan wyraźnie dąży do utworzenia armii, która będzie zdolna do wypełniania misji w każdych okolicznościach i warunkach. W realizacji tych założeń dostrzeżono dwie przeszkody: (1) plan został przygotowany od dołu przez Siły Obronne Izraela i dla armii, bez uwzględnienia strategii bezpieczeństwa narodowego i wszystkich szczebli dowodzenia politycznego, a nawet gabinetu bezpieczeństwa. W związku z tym powstały niezgodności między dyrektywami pionu politycznego a planami operacyjnymi armii w sytuacjach awaryjnych. Może to skutkować tym, że w sytuacjach kryzysowych wojsko będzie poproszone przez rząd do podjęcia działań innych, niż te, do których się przez lata przygotowywało. Z tego powodu zalecono rozpoczęcie procesu projektowania poprawionej koncepcji bezpieczeństwa narodowego. Wyznaczenie tych warunków będzie mogło stanowić punkt wyjściowy do tworzenia planów operacyjnych wojska, a także stworzy ramy dla przyszłych planów rozwojowych, które będą realizowane po planie "Gideon". (2) Wyposażanie armii oraz rozbudowa jednostek odbywa się w tempie wynikającym z dostępnych w danym momencie środków i opcji, a nie zawsze obejmuje to istniejące luki. Podkomisja zwróciła uwagę na kilka obszarów w których trzeba zmodyfikować tempo rozbudowy sił. Po pierwsze zalecono jak najszybsze zdefiniowanie możliwości osiągnięcia "masy krytycznej", która umożliwia rozpoczęcie prowadzenia działań operacyjnych. Po drugie zalecono prowadzenie rutynowych badań zdolności do osiągnięcia wymaganych zdolności operacyjnych na różnych frontach działań, i zdolności dostosowywania się do rzeczywistych wymagań przy rzeczywistych możliwościach armii.
    25 września 2017 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w przyszłym tygodniu do normalnej służby operacyjnej powróci pierwsza eskadra helikopterów szturmowych AH-64 Apache. Wspólne dochodzenie prowadzone z ekspertami z Boeinga wykazało, że przyczyną ostatniego wypadku była rzadka usterka systemu sterowania, w wyniku której odrobinki rdzy zakłócały normalne funkcjonowanie systemów i odłączały dźwigar sterujący od dżojstika pilota, w wyniku czego tracił on kontrolę nad helikopterem (skręcał jedynie w lewo). Nakazano przegląd techniczny wszystkich helikopterów Apache. Boeing zapewnił, że nigdy wcześniej nigdzie nie doszło do podobnej usterki.
    25 września 2017 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami posterunek policji w dzielnicy Ras al-Amud we Wschodniej Jerozolimie. Policjanci aresztowali 2 Arabów. Podobne zajścia wybuchły także w dzielnicy Silwan, gdzie policja rozproszyła demonstrantów.

25 września 2017 r. przywódca Hamasu Ismail Hanijeh powtórzył gotowość grupy do pojednania z Fatah. "Jesteśmy gotowi do przyjęcia konsensusu narodowego rządu w Strefie Gazy." Dodał, że Hamas jest gotowy wrócić do Egiptu w celu bezpośrednich rozmów z Fatahem o następnych krokach. W przyszłym tygodniu do Gazy ma przyjechać z oficjalną wizytą premier Autonomii Palestyńskiej, Rami Hamdallah. Powiedział on: "Mamy nadzieję, że wszystkie partie i wszyscy Palestyńczycy skoncentrują się na interesie narodowym, aby umożliwić rządowi dalsze wykonywanie wszystkich swoich funkcji w sposób, który w pierwszej kolejności będzie służył obywatelom palestyńskim."

25 września 2017 r. wysłannik ONZ ds. Bliskiego Wschodu, Nikolaj Mladenow, złożył raport do Rady Bezpieczeństwa ONZ, w którym oskarżył Izrael o kontynuowanie "budowania osiedli w wysokim tempie wbrew żądaniom Rady Bezpieczeństwa ... Nielegalne działania Izraela w dalszym ciągu utrzymują się na wysokim poziomie, co jest konsekwentnym wzorcem w ciągu całego roku. Izraelscy urzędnicy nadal stosują prowokacyjną retorykę w celu poparcia ekspansji." Przedstawiony raport mówi, że od czerwca do września nowe budownictwo koncentrowało się głównie we Wschodniej Jerozolimie, gdzie plany budowlane dotyczą około 2300 nowych mieszkań - jest to wzrost o 30% w stosunku do ubiegłego roku. Poza nowym budownictwem wzrosła także ilość rozbiórek arabskich domów - z 344 wyburzonych domów, jedna trzecia znajdowała się we Wschodniej Jerozolimie, co spowodowało przesiedlenie ponad 500 osób. "Rozwój osadnictwa uczyni rozwiązanie dwupaństwowe coraz bardziej nieosiągalnym."

26 września 2017 r. rano palestyński terrorysta ukrył się w grupie arabskich robotników, i usiłował między nimi wjechać na teren żydowskiego osiedla Har Adar w Samarii. Zwrócił on jednak uwagę ochraniarzy przy bramie wjazdowej, i gdy został wezwany do kontroli, otworzył ogień z pistoletu. Zginęło 2 ochroniarzy i 1 oficer policji granicznej, ranny został 1 policjant. Napastnik został zastrzelony. Zginął sierżant sztabowy Salomon Gavria Hyd (20 lat) z policji granicznej oraz ochraniarz Josef Othman. Terrorysta miał 37 lat. Do ataku przyznał się Islamski Dżihad. Po ataku izraelscy żołnierze otoczyli wioskę Beit Sourik, z której pochodził terrorysta. Siły bezpieczeństwa zajęły jego dom rodzinny.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2017 by Gedeon