AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
    -  styczeń-marzec 2017 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
17 lutego 2017 r. minister edukacji Naftali Bennett wezwał premiera do spełnienia obietnicy utworzenia nowego żydowskiego osiedla dla mieszkańców zlikwidowanego osiedla Amona w Samarii. "Obietnice muszą być dotrzymane."
    17 lutego 2017 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w czwartym kwartale 2016 r. wzrost gospodarki Izraela wyniósł 6,2 % PKB, a roczny wzrost wyniósł 4,2 % zamiast zaplanowanego 3,6 %. Źródłem tak przyśpieszenia jest głównie solidny eksport oraz wzrost wydatków na konsumpcję. Eksperci wyrazili pogląd, że może to zmusić bank centralny do podniesienia stóp procentowych w szybszym tempie, niż to wcześniej przewidywano. Na koniec 2016 r. inflacja wyniosła 1 %.

17 lutego 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman wziął udział w konferencji bezpieczeństwa w Monachium w Niemczech. Podczas konferencji spotkał się z nowym sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Jamesem Mattis i partnerami z Wielkiej Brytanii, Niemiec i innych państw. Lieberman powiedział: "Trzema głównymi problemami z którymi mamy do czynienia są : Iran, Iran i Iran. Musimy utworzyć rzeczywistą i skuteczną koalicję, która będzie sobie radziła z rozprzestrzeniającym się po całym świecie terroryzmem, z Irańskim rozwojem rakiet i jego nuklearnym wyścigiem zbrojeń. Korea Północna i Iran to dwa końce osi zła, z którą są również zintegrowane Hezbollah i reżim Assada."

18 lutego 2017 r. - Szabat.

18 lutego 2017 r. libański prezydent Michel Aoun ostrzegł Izrael, że każda próba naruszenia suwerenności Libanu spotka się z właściwą odpowiedzią. Wypowiedź Aouna nawiązuje do ostatnich gróźb przywódcy Hezbollahu szejka Nasrallaha i możliwych izraelskich nalotów na terytorium Libanu.

19 lutego 2017 r. minister nauki i technologii Ofir Akunis powiedział na porannym posiedzeniu rządu, że utworzenie państwa palestyńskiego stanie się zagrożeniem bezpieczeństwa państwa Izrael. "Cieszę się, że dyskusja o rozwiązaniu dwupaństwowym spadła z porządku obrad. Jest to wielka zmiana w stosunku do tego, co panowało tutaj w ciągu ostatnich ośmiu lat. Rozwiązanie dwupaństwowe stanowiłoby bezpośrednie zagrożenie palestyńskim terroryzmem dla Izraela. Poza tym, nikt na świecie nie oddaje wrogowi swojej ziemi. Tak więc, pomysł ten był absurdalny i po ośmiu latach został usunięty z porządku obrad w Izraelu. Od ośmiu lat w mniejszości walczyłem przeciwko tej idei. Nadal musimy walczyć z tym pomysłem i mobilizować opinię publiczną zarówno w Izraelu, jak i za granicą. Popieram proces pokojowy, popieram negocjacje z Palestyńczykami, popieram negocjacje z każdym arabskim państwem i ze wszystkimi, którzy chcą z nami pokoju, ale nie z tymi, którzy chcą nas, podobnie jak Palestyńczycy, zastąpić. Gdyby Palestyńczycy poważnie pragnęli pokoju, to ten pokój już by panował. Niestety po drugiej stronie nie ma partnera. Oni nie chcą pokoju, a zatem nie ma pokoju z nimi." Premier Netanjahu poinformował członków rządu o przebiegu rozmów z prezydentem Donaldem Trumpem.
     19 lutego 2017 r. rozpoczęły się prace przy drążeniu podziemnych tuneli pod budowę metra w Tel Awiwie. Prace rozpoczęła pierwsza maszyna, która otrzymała imię "Golda" (na cześć Goldy Mier). Ogółem przy budowie metra w Tel Awiwie będzie pracować osiem wiertnic, każda o masie około 900 ton. Szacuje się, że każda z maszyn będzie kopać około 10 metrów tunelu dziennie. Tunele będą przebiegać na głębokości 30 metrów pod ziemią. Pierwsze prace rozpoczęto pod autostradą Ajalon w centrum Tel Awiwu, tworząc infrastrukturę dla podziemnych stacji kolejowych. Prace realizuje China Railway Tunnel Group.

19 lutego 2017 r. sąd w Gazie skazał na śmierć 3 Palestyńczyków, których oskarżono o rzekome szpiegostwo na rzecz Izraela.

19 lutego 2017 r. zachodnie agencje wywiadowcze poinformowały, że pomimo wielkich wysiłków podejmowanych w ciągu minionych pięciu lat przez Izrael, libańska organizacja terrorystyczna Hezbollah zdołała pozyskać co najmniej osiem rakiet P-800 Onyx, co może całkowicie zmienić równowagę sił we wszchodniej części basenu Morza Śródziemnego. Rosyjskie naddźwiękowe rakiety P-800 Onyx są uznawane za najlepsze rakietowe pociski przeciwko okrętom. Mogą być odpalane z brzegu i mając zasięg do 300 km mogą razić okręty izraelskiej i amerykańskiej marynarki wojennej, statki handlowe, oraz platformy wydobywcze ropę naftową i gaz ziemny. Obecnie nie istnieje system obrony elektronicznej, który potrafiłby przechwycić te rakiety.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2017 by Gedeon