AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
   -  kwiecień-czerwiec 2019 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
16 kwietnia 2019 r. państwowa komisja wyborcza ogłosiła, że nie znaleziono żadnych istotnych błędów w protokołach głosowania z krajowych lokali wyborczych. Przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej, sędzia Hanan Meltzer, przedstawi jutro prezydentowi Reuvenowi Rivlinowi oficjalne wyniki wyborów. Zgodnie z wynikami, partia Likud zebrała 35 miejsc, podobnie jak Blue And White zebrała 35 miejsc. Obie partie haredi, Szas i United Torah Judaism otrzymały po 8 mandatów, a następnie Hadash-Ta'al 6 mandatów i Partia Pracy która 6 mandatów. Israel Beytenu otrzymał 5 miejsc, United Right 5, Meretz 4 miejsca, Kulanu 4 miejsca i Ra'am-Balad 4 miejsca. Tymczasem prezydent Reuven Rivlin kontynuował rundę konsultacji z przedstawicielami frakcji parlamentarnych w sprawie kandydata na premiera. Netanjahu otrzymał 65 nominacji, a Benny Gantz 45, co oznacza powierzenie Netanjahu misji utworzenia nowego rządu. Lista Netanjahu posiada potencjalną 65-osobową koalicję w 120-osobowym parlamencie. Prezydent Reuven Rivlin zaprosił Netanjahu na jutro do siebie. Rivlin powiedział także: "Ważne jest, aby istniała koalicja i opozycja, oraz aby istniał rząd, który może mieć szerokie poparcie lub też rząd jedności narodowej. Wydaje mi się, że jak do tej pory żaden z premierów, od pierwszego do obecnego, nie chciał uchwalenia konstytucji. Wszyscy musimy się zjednoczyć w tej kwestii, ponieważ konstytucja jest tym, co stoi między obywatelem a rządem."
    16 kwietnia 2019 r. biuro ds. zwalczania terroryzmu wydało ostrzeżenie przed poważnym zagrożeniem atakami terrorystycznymi na półwyspie Synaj i zaleciło Izraelczykom unikania wyjazdów do Egiptu. Wezwano także wszystkich Izraelczyków przebywających w Egipcie do natychmiastowego wyjazdu i powrotu do Izraela.

16 kwietnia 2019 r. palestyński minister informacji Nabil Abu Rudeina skrytykował amerykański plan pokojowy. "To, co do tej pory widzieliśmy odnośnie tej umowy, jest dla nas nie do przyjęcia. Jeśli nie zostaną omówione kwestie Jerozolimy i uchodźców - nie mamy o czym rozmawiać." Podkreślił także, że Autonomia Palestyńska nie zaakceptuje Stanów Zjednoczonych jako jedynego mediatora.

16 kwietnia 2019 r. wiceminister komunikacji Ekwadoru powiedział, że "Izrael pomaga nam odpierać ataki hakerów po decyzji o ekstradycji Juliana Assange'a do Wielkiej Brytanii". Wiceminister powiedział również, że w minionym tygodniu podjęto 40 milionów prób włamania na strony rządowe Ekwadoru.
    16 kwietnia 2019 r. specjalny przedstawiciel USA ds. negocjacji międzynarodowych Jason Greenblatt zaprezentował oficjalną mapę Izraela, która uwzględnia Wzgórza Golan jako część państwa żydowskiego. Mapa ta będzie oficjalnie obowiązywać w Stanach Zjednoczonych.

17 kwietnia 2019 r. przewodniczący Centralnego Komitetu Wyborczego Hanna Melcer wręczył prezydentowi Reuvenowi Rivlinowi oficjalne wyniki wyborów do 21. Knessetu.
    17 kwietnia 2019 r. koordynator działań rządowych na terytoriach ppłk. Khatiba Mansoura ostrzegł, że kryzys humanitarny w Strefie Gazy jest "w punkcie przełomowym" i może doprowadzić do nowej fali ataków na Izrael. Mansour podkreślił, że pomoc humanitarna Egiptu i Izraela wydaje się nie przynosić większych rezultatów. Obecnie wskaźnik śmiertelności niemowląt w Gazie wynosi 4900 zgonów na 56 tys. przyjętych porodów. 97% źródeł wody w strefie jest zanieczyszczona, a energia elektryczna jest dostępna tylko przez osiem godzin dziennie. Skrajne ubóstwo zmusza wiele kobiet do prostytucji. Młodzi ludzie nie mają żadnych perspektyw, a nauczyciele i przywódcy religijni nauczają, że winę za całą sytuację ponosi Izrael.
    17 kwietnia 2019 r. wywiad wojskowy ujawnił, że najnowsze zdjęcia satelitarne zrobione nad Syrią ukazały, że rosyjska armia rozmieszcza systemy rakiet balistycznych Iskander (zasięg 500 km i celność około 5-7 metrów). Rosjanie używali tych systemów w wielu przypadkach, głównie jako polityczny środek odstraszający. Na przykład, gdy rozmieszczono te rakiety w enklawie Kaliningradu nad Morzem Bałtyckim, zagrażając Europie. Często takie działania prowadziły do kryzysu dyplomatycznego między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Równocześnie Siły Obronne Izraela poinformowały o ukończeniu ćwiczeń systemów obrony przeciwrakietowej Iron Dome i Patriot. Ćwiczenie odbyło się w centralnej części kraju, a żołnierze musieli wykryć i zneutralizować cele poruszające się na różnych wysokościach i z różnymi prędkościami. Przebieg ćwiczeń był obserwowany przez dwie zagraniczne delegacje wojskowe.
    17 kwietnia 2019 r. wieczorem prezydent Reuven Rivlin powierzył Benjaminowi Netanjahu misję utworzenia nowego rządu. Netanjahu powiedział: "To już piąty raz, jak zaakceptowałem zadanie ustanowienia rządu izraelskiego. Nie ma większego przywileju w demokratycznym życiu i jestem podekscytowany jak za pierwszym razem, a w pewien sposób, dużo bardziej niż za pierwszym razem. Doskonale zdaję sobie sprawę z ogromu odpowiedzialności spoczywającej na moich ramionach. Będę działał jako wysłannik wszystkich części narodu - tych, którzy mnie wybrali i tych, którzy mnie nie wybrali."

17 kwietnia 2019 r. w nocy izraelscy żołnierze wyburzyli dom terrorysty Salaha Barghoutiego, który w grudniu przeprowadził atak terrorystyczny przy mieście Ofra, zabijając 1 osobę i raniąc siedem innych. Dom znajdował się w miejscowości Kobar na północ od Ramallah w Samarii. Barghouti został zabity kilka dni po ataku. Rozkaz wyburzenia domu został wydany w marcu, jednak Sąd Najwyższy opóźniał jego wykonanie z powodu konieczności rozpatrzenia odwołania złożonego przez rodzinę terrorysty. Tymczasem brat terrorysty, Azem Berghouti przeprowadził inny atak terrorystyczny przy miejscowości Ofra, w którym zginęło 2 izraelskich żołnierzy, a 2 osoby zostały ranne. Sąd Najwyższy podtrzymał więc decyzję o wyburzeniu domu.

17 kwietnia 2019 r. Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem umieścił Izrael na ósmym miejscu światowych eksporterów broni w 2017 r. Wartość izraelskiego eksportu spadła jednak z 9,2 mld USD w 2017 r. do 7,5 mld USD w 2018 r. (spadek o 18%). Największymi klientami Izraela były Indie, Azerbejdżan i Wietnam. Systemy rakietowe oraz systemy obrony powietrznej stanowiły 24% sprzedaży w 2018 r., drony 15%, radary i systemy wczesnego ostrzegania 14%, a samoloty i awionika 14%. Inne obszary sprzedaży to systemy lądowe, amunicja, systemy wywiadowcze i cybernetyczne oraz systemy morskie. Sprzedaż do Azji i regionu Pacyfiku stanowiła 46% całości, do Europy 26%, do Ameryki Północnej 20%, do Ameryki Południowej 6% i do Afryki 2%.
    17 kwietnia 2019 r. Liban ostrzegł przywództwo Hamasu w Strefie Gazy przed możliwością wystąpienia izraelskich prób zamordowania niektórych wysokich dowódców Hamasu. Ostrzeżenie zostało poparte raportem libańskiego wywiadu, który zaobserwował wzmożoną aktywność izraelskich służb w Gazie i obozach uchodźców w strefie.
    17 kwietnia 2019 r. Bank Światowy ostrzegł przed pogłębiającym się kryzysem gospodarczym w Autonomii Palestyńskiej, wskazując na spór z Izraelem o podatki, jako przyczynę pogłębiającą istniejące problemy. Izrael pobiera około 190 mln USD miesięcznie w opłatach celnych nakładanych na towary przeznaczone na palestyńskie rynki, które przechodzą przez izraelskie porty. Środki te są następnie przekazywane do Autonomii Palestyńskiej. W lutym Izrael zdecydował o potrącaniu z tych dochodów około 10 mln USD miesięcznie, co było równowartością kwoty przekazywanej co miesiąc przez Autonomię Palestyńską rodzinom terrorystów i więźniom w izraelskich więzieniach. Skłoniło to palestyński rząd do odmówienia przyjmowania jakichkolwiek transferów pieniędzy z Izraela. Ten kryzys fiskalny może spowodować wzrost dziury budżetowej Autonomii Palestyńskiej z 400 mln USD w 2018 r. do ponad 1 mld USD w 2019 r. W konsekwencji może to doprowadzić do całkowitego załamania się gospodarki palestyńskiej. Bank Światowy wezwał także do zniesienia ograniczeń importu tak zwanych towarów podwójnego zastosowania – produktów i technologii wykorzystywanych zarówno w celach cywilnych, jak i wojskowych. Utrudnia to dostęp do najnowocześniejszych technologii.

18 kwietnia 2019 r. w nocy palestyńscy terroryści rzucili improwizowany ładunek wybuchowy w stronę izraelskich żołnierzy prowadzących rutynowe działania w rejonie arabskiej miejscowości Azoun w zachodniej części Samarii. Nikt nie został ranny.

 

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2019 by Gedeon