AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
    -  kwiecień-czerwiec 2017 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
26 kwietnia 2017 r. przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Jacques De Maio powiedział podczas wizyty w Izraelu: "Tutaj nie ma żadnego reżimu, który opierałby się na wyższości jednej rasy nad drugą. Tutaj nie ma łamania podstawowych praw człowieka na podstawie tak zwanej dyskryminacji rasowej. Musimy jednak wyjaśnić izraelskiemu społeczeństwu, kim jesteśmy, co tutaj robimy i jakie są nasze zasady. Oferujemy pomoc ludziom jako istotom ludzkim, tym wszystkim, którzy potrzebują naszej pomocy. Prawie wszystko robimy cicho, bez upublicznienia, często w tajemnicy, a naszym jedynym celem jest ochrona naturalnych praw człowieka. W odróżnieniu od instytucji bezpieczeństwa w wielu innych krajach, w tym w krajach zachodnich - Izrael daje nam szybki dostęp do wysokich rangą urzędników Sił Obronnych Izraela, Służby Więziennej i innych służb bezpieczeństwa. W kwestii strzelania do napastników, którzy dokonują ataków terrorystycznych wyciągnęliśmy jednoznaczny wniosek, że Siły Obronne Izraela nie mają rozkazu zabijania podejrzanych. Zasady zaangażowania nie uległy zmianie, a faktycznie takie zdarzenia miały miejsce. To prawda, że poszczególni żołnierze często popełniali złe decyzje, a na przejściach granicznych miało miejsce wiele skandalicznych przypadków zachowań - czasami w całkowitym naruszeniu przepisów. Dlatego nie wahajcie się zgłoszać tego do Sił Obronnych Izraela, a my zwykle uzyskujemy od nich profesjonalną odpowiedź. Dlatego odrzuciliśmy oskarżenie. Oczywiście, natychmiast pojawiły się oskarżenia, że ukrywamy zbrodnie wojenne popełnione przez Siły Obronne Izraela, a my służymy syjonistom. Czerwony Krzyż był bardzo dobrze zaznajomiony z reżimem w Republice Południowej Afryki podczas apartheidu, i każdemu, kto twierdzi, że Izrael jest państwem apartheidu odpowiadamy: Nie, tutaj nie ma apartheidu. Nie ma wyższość jednej rasy nad drugą, nie ma wstrzymywania podstawowych praw człowieka na podstawie tzw. niższości rasowej. Tutaj jest krwawy konflikt narodowy, wyróżniający się i tragiczny od dziesięcioleci, ale nie apartheid."
    26 kwietnia 2017 r. izraelskie służby bezpieczeństwa poinformowały, że w ciągu kilku ostatnich dni doszło do próby planowego cyberataku na różne izraelskie cele. Napastnicy rozesłali e-maile pod przykrywką legalnie działającej organizacji. Dotarły one do około 210 izraelskich organizacji, urzędów państwowych, instytucji publicznych i prywatnych obywateli. E-maile posiadały certyfikaty bezpieczeństwa, co wskazywało na pochodzenie od rzekomo bezpiecznej organizacji. Nie podając żadnych dodatkowych szczegółów, poinformowano, że zagrożenie zostało wyeliminowane. Alberto Hasson powiedział, że "był to masowy atak, jeden z największych, jakich byliśmy świadkami. Jego zamiarem było przejęcie kontroli nad komputerami firm. Gdyby do tego doszło, ten kto by to zrobił, mógłby zrobić, co tylko zechce." Wydano dodatkowe instrukcje dla osób fizycznych, przedsiębiorstw i ministerstw w celu ochrony przed cybernetycznymi atakami w przyszłości.

26 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta usiłował w południe zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przed dowództwem Brygady Szomron w Huwara, w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastnika.

26 kwietnia 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman spotkał się w Moskwie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Szojgu i rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Omówiona została aktualna sytuacja w Syrii, a także koordynacja bezpieczeństwa działań izraelskiej i rosyjskiej armii na tym obszarze. Liberman wyraził zaniepokojenie z powodu irańskiej działalnością wojskowej w Syrii oraz wykorzystywaniu przez Iran terytorium Syrii do przemytu broni dla Hezbollahu w Libanie. Liberman dodał, że "nie pozwolimy, aby doszło do koncentracji sił irańskich i Hezbollahu na granicach Wzgórz Golan." Liberman omówił także sytuację na granicy Strefy Gazy. "Hamas nakłada podatki od mieszkańców Strefy Gazy, ale zamiast je wykorzystywać w celu poprawy warunków życia w strefie, inwestuje je w rozwijanie rakiet i kopanie tuneli terrorystycznych."

27 kwietnia 2017 r. minister wywiadu Israel Katz potwierdził rano, że za atakiem na lotnisko w Damaszku stoi Izrael. "Działamy, aby zapobiec przekazaniu zaawansowanych broni z Iranu poprzez Syrię dla Hezbollahu w Libanie. Kiedy otrzymamy poważne informacje o zamiarze przekazania broni Hezbollowi, będziemy działać. Ten incydent jest całkowicie zgodny z tą polityką."
    27 kwietnia 2017 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że liczba mieszkańców Izraela wynosi 8 mln 680 tys. osób. W 1948 r. Izrael liczył zaledwie 806 tys. mieszkańców. Od ubiegłego roku populacja wzrosła o 1,9% (159 tys. osób).
    27 kwietnia 2017 r. wieczorem bezzałogowy samolot obserwacyjny wleciał od strony Syrii w obszar izraelskich Wzgórz Golan. Dron został namierzony i po kilku minutach zestrzelony przez baterię rakiet Patriot.

27 kwietnia 2017 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano izraelskich żołnierzy wykonujących rutynowe czynności przy barierze granicznej w południowej części Strefy Gazy. Nikt nie został ranny. W odpowiedzi izraelski czołg ostrzelał pobliski punkt obserwacyjny Hamasu.
    27 kwietnia 2017 r. władze Autonomii Palestyńskiej poinformowały rano, że natychmiast zaprzestaną płacenia za dostawy energii elektrycznej z Izraela do Strefy Gazy. Obecnie Izrael dostarcza energię elektryczną do Strefy Gazy poprzez 10 linii przesyłowych. Jest to 125 MW, czyli około 30% energii elektrycznej potrzebnej w Strefie Gazy. Miesięczny koszt wynosi około 40 mln szekli miesięcznie. Ponieważ kwota ta nie była płacona, Izrael doliczał ją do zadłużenia Autonomii Palestyńskiej, i potrącał z transferów celnych lub podatkowych.
    27 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta z ukrytym nożem usiłował wieczorem wejść na teren Gorobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Izraelscy żołnierze aresztowali napastnika.
    27 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem bombami zapalającymi ogrodzenie grobowca Racheli na przedmieściach Betlejem w Judei. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

27 kwietnia 2017 r. syryjskie media poinformowały, że nad ranem izraelskie samoloty zbombardowały instalacje wojskowe przy lotnisku w Damaszku. Zniszczone miały być zbiorniki z paliwem orqaz magazyny broni wykorzystywane przez irańskie oddziały biorące udział w wojnie domowej w Syrii. Zginęły 3 osoby, a 2 zostały ranne.

28 kwietnia 2017 r. ministerstwo obrony opublikowało oficjalne dane dotyczące poległych żołnierzy w walkach o niepodległość Izraela. Dane dotyczą wszystkich tych, którzy od 1860 r. zginęli w obronie żydowskich społeczności w Ziemi Izraela. Od tego czasu zginęło ogółem 23 540 żydowskich i izraelskich policjantów, strażników i żołnierzy. W najbliższą niedzielę w Izraelu będzie obchodzony Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy. W ciągu ostatniego roku do listy tej dodano 67 nowych ofiar, oraz 37 wojskowych weteranów, którzy zmarli w wyniku obrażeń odniesionych w walce. Oficjalne dane za 2017 r. obejmują 9157 rodziców, którzy stracili synów lub córki w walce, 4881 wdów, 1843 sierot w wieku poniżej 30 roku życia. Obchody Dnia Pamięci zawsze poprzedzają Dzień Pamięci Izraela.
    28 kwietnia 2017 r. Centralne Biuro Statystyczne opublikowało dane z których wynika, że większość izraelskich Żydów identyfikuje się jako religijni lub tradycyjni (przestrzegający religijnej tradycji). Obecna populacja Izraela wynosi 8 mln 680 tys. mieszkańców, z czego 6 mln 484 tys. Żydów (74,7%), 1 mln 808 tys. Arabów (20,8%) i 388 tys. innych (4,5%). Dane statystyczne pokazują, że 44% izraelskich Żydów uważa się za osoby świeckie lub nie-religijne. 32% izraelskich Żydów uważa się za religijnych, a 24% za osoby przestrzegające tradycję. Dla porównania, wśród Żydów mieszkających w Stanach Zjednoczonych zaledwie 10% określa się jako religijni.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2017 by Gedeon