AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA
  -  HISTORIA
  - sierpień-wrzesień 2022 r.


      - Jair Lapid
      - O co chodzi w porozumieniu
                 nuklearnym z Iranem?

26 września 2022 r. - Rosz Haszana.
    26 września 2022 r. grupy młodych Arabów zaczęły rano protestować przeciwko odwiedzinom Żydów na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Gdy zaczęto skandować nienawistne hasła podżegające do nienawiści i przemocy, izraelscy policjanci rozpoczęli interwencję. Grupa najbardziej agresywnych demonstrantów zabarykadowała się wówczas w meczecie Al-Aksa. Według informacji policji, już w nocy rozpoczęli oni przygotowania meczetu do obrony. Aresztowano 2 osoby, które podżegiwały do przemocy.
    26 września 2022 r. wieczorem w kilku miejscach we wschodniej Jerozolimie doszło do arabskich niepokojów, a pewne elementy usiłowały przerodzić je w większe zamieszki. Izraelska policja graniczna udaremniła te próby i pracowała nad utrzymaniem spokoju.

26 września 2022 r. izraelscy urzędnicy ostrzegli Autonomię Palestyńską, że jeśli nie podejmie działań w celu powstrzymania terroryzmu oraz przemocy w Judei i Samarii, zrobią to Siły Obronne Izraela. Wojskowy wywiad poprosił izraelskich żołnierzy przebywających na terytoriach Autonomii Palestyńskiej, by zachowali czujność i ostrożność.

26 września 2022 r. ministerstwo spraw zagranicznych Jordanii potępiło działania izraelskiej policji przeciwko muzułmańskim protestującym na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. "Naruszenie międzynarodowego prawa i status quo tego miejsca, będzie miało swoje konsekwencje. Meczet Al-Aksa jest miejscem kultu muzułmanów, a Jordania ma wyłączną władzę prawną nad tym miejscem. Wzywamy Izrael do zaprzestania swoich działań i poszanowania prawnego autorytetu Jordanii i historii."

27 września 2022 r. - Rosz Haszana II.
    27 września 2022 r. izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych ogłosiło wieczorem, że Izrael nie uzna wyników referendów przeprowadzonych przez Rosję w okupowanych częściach Ukrainy. "Izrael uznaje suwerenność oraz integralność terytorialną Ukrainy i nie uzna wyników referendów we wschodnich obwodach Ukrainy."
    27 września 2022 r. wieczorem wybuchły arabskie zamieszki w dzielnicach Sur Baher i Silwan we wschodniej Jerozolimie. Uczestnicy zamieszek odpalali fajerwerki, podpalali śmietniki oraz rzucali butelkami i kamieniami w izraelskich policjantów. Zatrzymano 2 osoby.

27 września 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Przejęto 2 karabiny M-16. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

28 września 2022 r. - Post Gedaliasza.

28 września 2022 r. nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli do obozu uchodźców w Dżeninie na północy Samarii. Celem operacji było ujęcie brata terrorysty, który w kwietniu b.r. dokonał ataku terrorystycznego w Tel Awiwie, zabijając 2 i raniąc 8 osób. Napastnikiem był 29-letni Raad Khazem, który po ataku ukrył się w meczecie w Jaffie i zginął w wymianie ognia z siłami specjalnymi. Kilka dni później jego brat (Abed Khazem) uciekł z aresztu w Dżeninie. Na podstawie informacji wywiadowczych zlokalizowano miejsce jego ukrywania i nad ranem izraelscy żołnierze otoczyli jego dom. Doszło do wymiany ognia, a w pewnym momencie poszukiwany terrorysta usiłował rzucić bombę w stronę żołnierzy. Doszło jednak do przedwczesnego wybuchu bomby, w wyniku czego zginęło 2 terrorystów, a dom stanął w ogniu. W strzelaninie rannych zostało także 8 innych terrorystów. Nikt z żołnierzy nie odniósł obrażeń. Ojciec poszukiwanego terrorysty (Fathi Khazem) i inni członkowie rodziny również są poszukiwani, gdyż wielokrotnie podżegali do przemocy i od kwietnia ukrywają się.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2022 by Gedeon