AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA
  -  HISTORIA
  - styczeń-marzec 2024 r.


      - Atak terrorystyczny
                 7 października 2023 roku

18 lutego 2024 r. rano woda w fontannie na placu w centrum Jerozolimy (przed oficjalną rezydencją premiera Benjamina Netanjahu) została zabarwiona na czerwono w ramach protestu przeciwko kontynuowaniu walk w Gazie i odrzucaniu porozumienia o uwolnieniu zakładników. Przed fontanną umieszczono tabliczkę z napisem: "Dość przelanej krwi, umowa jest na stole."
    18 lutego 2024 r. rząd jednomyślnie zatwierdził decyzję dotyczącą sprzeciwu Izraela wobec międzynarodowych dyktatów. "1. Izrael stanowczo odrzuca międzynarodowe nakazy dotyczące trwałego porozumienia z Palestyńczykami. O ile zostanie ono osiągnięte, ugoda nastąpi wyłącznie na drodze bezpośrednich negocjacji między stronami, bez warunków wstępnych. 2. Izrael będzie w dalszym ciągu sprzeciwiał się jednostronnemu uznaniu państwa palestyńskiego. Takie uznanie w następstwie masakry z 7 października, dałoby ogromną nagrodę bezprecedensowemu terroryzmowi i uniemożliwiłoby jakiekolwiek przyszłe porozumienie pokojowe."
    18 lutego 2024 r. wieczorem Siły Obronne Izraela poleciły, aby od przyszłego tygodnia zmniejszyć liczbę członków jednostek rezerwowych, którzy zostali zwerbowani po 7 października i służą w otoczeniu Strefy Gazy.

18 lutego 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 3 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Tulkarem doszło do wymiany ognia, w której zginął poszukiwany terrorysta, a 1 izraelski żołnierz został ranny.
    18 lutego 2024 r. izraelskie siły działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały działania zabezpieczające obszar miasta Gaza. W środkowej części strefy siły izraelskie kontynuowały oczyszczenie obozów uchodźców. Zaatakowano bazy Hamasu w obozie Nuseirat i mieście Deir al-Balah, co może sugerować przygotowania do zajęcia pozostałej części tego obszaru. W południowej części strefy siły izraelskie kontynuowały oczyszczenie miasta Khan Jounis. W rejonie szpitala Nassera poddało się około 200 terrorystów, co wskazuje, że bataliony Hamasu w Khan Jounis utraciły swoje zdolności bojowe oraz nie posiadają już struktury dowodzenia.
    18 lutego 2024 r. Siły Obronne Izraela opublikowały informacje dotyczące działań przeprowadzonych przez elementy 98 Dywizji na terenie szpitala Nassera w Khan Jounis, na południu Strefy Gazy. Od 14 lutego izraelscy żołnierze toczyli złożone bitwy w rejonie kompleksu szpitalnego, w trakcie których doszło do wystrzelenia rakiet przeciwpancernych z samego szpitala oraz zdobyto fortyfikacje wzniesione przy wjeździe do całego kompleksu. Przed wkroczeniem do szpitala przeprowadzono ewakuację pacjentów oraz cywilów ukrywających się na jego terenie. W trakcie sprawdzania personaliów osób opuszczających szpital, wykryto i zatrzymano kilkudziesięciu terrorystów. Po wkroczeniu do szpitala, przeszukano cały jego teren. W sumie zatrzymano kilkaset osób, w tym terrorystów, którzy brali udział w ataku 7 października. Na terenie szpitala znaleziono pojazd użyty w ataku na Izrael oraz izraelski pojazd ukradziony z kibucu Nir Oz. W szpitalu znaleziono pudełka z lekarstwami, które poprzez Katar miały być przekazane do izraelskich zakładników. Na pudełkach widniały nazwiska uprowadzonych, a fakt, że nie zostały one nawet otwarte wskazuje, że nie dostarczone je zakładnikom. W szpitalu odkryto także broń i amunicję.
    18 lutego 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 6 starć z izraelską policją graniczną. Do wszystkich starć doszło w Samarii. W Tulkarem zginął lokalny dowódca Brygad Męczenników Al-Aksa.

18 lutego 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 9 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w przygranicznym regionie.
    18 lutego 2024 r. katarska agencja informacyjna Al Jazeera poinformowała, że jej reporter Abu Omar przedostał się ze Strefy Gazy do Egiptu i zostanie przewieziony samolotem do Kataru w celu leczenia. Izraelska agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet zidentyfikowała Abu Omara jako uczestnika ataku terrorystycznego z 7 października. Wraz ze swoim fotografem towarzyszył terrorystom, którzy wkroczyli do kibucu Nir Oz i dokumentowali okrucieństwa do jakich tam doszło. Szin Bet ustaliło, że Abu Omar poza pracą w Al Jazeera, był zastępcą dowódcy kompanii Hamasu. Po ustaleniu jego miejsca pobytu, Izraelski dron przeprowadził na niego atak, do którego doszło na północ od Rafah. Omar przeżył ten atak, jednak amputowano mu nogę. Bez zgody Izraela przedostał się do Egiptu.

19 lutego 2024 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w 2023 r. odnotowano wzrost PKB o 2%, w porównaniu do wzrostu o 6,5% rok wcześniej. Import towarów i usług spadł w 2023 r. o 6,9%, po wzroście o 12% w 2022 r. Eksport towarów i usług spadł w 2023 r. o 1,1% wobec wzrostu o 8,6% rok wcześniej.

19 lutego 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 22 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. Przejęto także fundusze terrorystyczne.
    19 lutego 2024 r. izraelskie siły działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały działania zabezpieczające obszar miasta Gaza. W środkowej części strefy siły izraelskie rozpoczęły budowę drogi, która oddziela północną część od południowej. Droga ma ułatwić działania izraelskiej armii oraz umożliwić kontrolę ruchu Palestyńczyków. Budowa tej drogi wskazuje, że Izraelczycy planują przez długi czas pozostać w tym obszarze. W południowej części strefy siły izraelskie kontynuowały oczyszczenie miasta Khan Jounis.
    19 lutego 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 6 starć z izraelską policją graniczną.
    19 lutego 2024 r. wieczorem terroryści rzucili bombę w jadący izraelski samochód w pobliżu osiedla żydowskiego Chomesz w Samarii. Lekko ranny został 1 Izraelczyk. Czworo pozostałych pasażerów wyszło bez szwanku. Siły bezpieczeństwa rozpoczęły poszukiwanie sprawców ataku.

19 lutego 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 6 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne rozszerzyły zakres bombardowań celów Hezbollahu.
    19 lutego 2024 r. popołudniem izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w rejonie Sydonu, w odległości około 50 km od granicy izraelsko-libańskiej. Prawdopodobnie uderzono w magazyny broni i amunicji. Był to odwet za wcześniejsze wtargnięcie drona w przestrzeń powietrzną Izraela.
    19 lutego 2024 r. francuski gen. Olivier Passo, który służył jako oficer łącznikowy UNIFIL w południowym Libanie, powiedział, że Hezbollah już w latach 80-tych XX wieku rozpoczął drążenie podziemnych tuneli, a w latach 90-tych przyśpieszył te prace. Tunele były drążone w kamienistym górskim podłożu przy wsparciu Korei Północnej. Uważa się, że wielkość i złożoność podziemnej sieci tuneli Hezbollahu jest większa niż to, co wybudował Hamas w Strefie Gazy. W 2018 r. Izrael odkrył sześć takich tuneli w rejonie Rosz Hanikra i góry Dow. Odkryte tunele były jeszcze w budowie, ale odkryto tam maszyny wiertnicze, kable elektryczne, instalację wentylacyjną i można było po nich chodzić na stojąco.
    19 lutego 2024 r. minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Faisal bin Farhan powiedział, że "zobowiązanie do uznania państwa palestyńskiego nie wystarczy do normalizacji stosunków z Izraelem. Wyrażaliśmy się jasno w naszych oświadczeniach i kontaktach z Amerykanami. Jedynym sposobem jest: zawieszenie broni w Gazie, wycofanie wszystkich sił izraelskich ze Strefy Gazy i otwarcie drogi do państwa palestyńskiego. Jest to w interesie Izraela i co do tego wszyscy się zgadzają."
    19 lutego 2024 r. Stany Zjednoczone przekazały Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji wzywającej do tymczasowego zawieszenia broni w Strefie Gazy. Projekt mówi, że Rada Bezpieczeństwa "poprze tymczasowe zawieszenie broni w Gazie tak szybko, jak to możliwe". Propozycja wyraża także sprzeciw wobec izraelskiej operacji w Rafah. Amerykanie przedłożyli ten projekt po tym, jak Algieria zwróciła się o głosowanie nad ich własną propozycją, wymagającą natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni w Strefie Gazy. Oczekuje się, że Stany Zjednoczone zawetują algierską propozycję.

20 lutego 2024 r. Siły Obronne Izraela rozpoczęły wewnętrzne dochodzenie, które ma zbadać postępowanie dowódców, jednostek operacyjnych i żołnierzy przed, podczas oraz po 7 października. Wyniki dochodzenia mają zostać przedstawione w maju przyszłego roku, choć może to zostać opóźnione na przykład przez wybuch wojny na północy. Celem dochodzenia jest określenie błędów, ich skorygowanie oraz właściwe przygotowanie się na przyszłość, aby uniknąć podobnej sytuacji. Ewentualne wnioski o ukaranie lub dymisję zostaną przedstawione po ukończeniu dochodzenia.

20 lutego 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 11 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2023 by Gedeon