AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
   -  kwiecień-czerwiec 2019 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
20 maja 2019 r. wieczorem izraelskie media doniosły, że dwa tygodnie temu zostało zawarte porozumienie w sprawie zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem, które ma obowiązywać przez sześć miesięcy. Porozumienie zobowiązuje Hamas i Islamski Dżihad do zachowania odległości 300 metrów od ogrodzenia granicznego podczas demonstracji w Strefie Gazy. Organizacje te zobowiązały się także do zawieszenia nocnych protestów i akcji przybrzeżnych flotylli łodzi rybackich. W zamian Izrael zgodził się rozszerzyć strefę połowów do 15 mil morskich, umożliwić dostęp pomocy humanitarnej do Strefy Gazy oraz rozpocząć negocjacje w sprawie dostaw energii elektrycznej, przejść granicznych, służby zdrowia i finansów.

20 maja 2019 r. palestyński premier Mohammad Sztajjeh powiedział, że jego rząd nie weźmie udziału w spotkaniu organizowanym w Bahrajnie. Dodał, że każdy Palestyńczyk, który weźmie udział w tym spotkaniu, będzie współpracownikiem Amerykanów i Izraela. Sztajjeh podkreślił, że z Palestyńczykami nie negocjowano żadnego spotkania, terminu ani tematów rozmów, dlatego nie wezmą udziału w tym ekonomicznym szczycie.

20 maja 2019 r. Światowa Organizacja Żydowskiej Restytucji zareagowała na sobotnie wystąpienie polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, który powiedział, że zapewnienie przez Polskę zwrotu mienia lud odszkodowania dla ofiar Holokaustu byłoby zwycięstwem Hitlera. "To oświadczenie, jeśli zostało przedstawione poprawnie, jest głęboko niewrażliwe wobec ocalałych z Holokaustu i ich rodzin. Jest też po prostu niepoprawne, gdyż problem nie dotyczy niemieckich konfiskat podczas nazistowskiej okupacji Polski. Chodzi o majątek, który został później upaństwowiony przez polski rząd komunistyczny, i nadal przynosi korzyści polskiej gospodarce. Rząd ponad rok temu przyjął projekt ustawy, aby rozwiązać ten problem, co ma wpływ na nieżydowskich i żydowskich właścicieli nieruchomości i jest szczególnie ważny dla osób, które przeżyły Holokaust, a ich własność została najpierw przejęta przez niemieckich nazistów, a następnie przez polskich komunistów. Polska powinna spełnić swoje zobowiązania wobec nieżydowskich i żydowskich właścicieli nieruchomości, którzy wiele lat czekają na zapewnienie im sprawiedliwości." Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder określił wypowiedź premiera Morawieckiego jako naganną. "Kolejne polskie rządy konsekwentnie odmawiały uznania strat materialnych polskiego żydostwa i zasadniczo traktowały ich domy i inne mienie jako łup wojenny - a poszczególni Polacy i polskie instytucje od ponad siedmiu dekad czerpią zyski z tych aktywów. Ta niechęć do uznania faktu, że ofiary Holokaustu i ich spadkobiercy mają prawo do odrobiny materialnej sprawiedliwości, jest na tyle niefortunna, jak twierdzenie premiera Morawieckiego jest niepokojące - zakładając, że zostało ono tak wypowiedziane - że zapewnienie restytucji Żydom za ich skradzioną własność byłoby pośmiertnym zwycięstwem Hitlera. Mam nadzieję, że premier Morawiecki został błędnie zacytowany i może dostarczyć wyjaśnienia. W przeciwnym razie uczucia leżące u podstaw jego słów mogą być scharakteryzowane jako naganne i muszą być całkowicie odrzucone."
    20 maja 2019 r. grupa 29 byłych polskich ambasadorów skrytykowała polskie władze za nagłośnienie ataku na obecnego ambasadora Polski w Izraelu, i włączenie tego incydentu w kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. "Kiedy głowa państwa i szef rządu zabierają głos, wydarzenie przybiera rozmiar konfliktu międzypaństwowego. W tym cynicznym rozumowaniu polska racja stanu nie ma znaczenia." Tymczasem polska ambasada w Tel Awiwie poinformowała, że wyjaśnienia sprawcy ataku na ambasadora były fałszywe. "Materiał z kamer monitorujących jednoznacznie dowodzi, że twierdzenia napastnika dotyczące złego traktowania w ambasadzie są fałszywe. Ponadto napastnik świadomie podążył za samochodem ambasadora. Jesteśmy gotowi przekazać cały materiał właściwym władzom."

21 maja 2019 r. rano poszerzono strefę połowów przy wybrzeżu Strefy Gazy z 12 do 15 mil morskich (28 km). Izraelska prokuratura poinformowała, że w najbliższym czasie planowane jest zwrócenie do Strefy Gazy łodzi rybackich, które zostały skonfiskowane ze względu na naruszenie strefy bezpieczeństwa przy Gazie. Takich łodzi jest około 65. Przekazanie planowane jest w ciągu kilku najbliższych miesięcy.
    21 maja 2019 r. ministerstwo zdrowia wydało ostrzeżenie przed falą upałów, jaka od jutra jest spodziewana w Izraelu. Przez trzy kolejne dni będzie utrzymywać się temperatura około 40 stopni Celsjusza. Poproszono by osoby starsze i przewlekle chore unikały ekspozycji na słońcu, unikały niepotrzebnego wysiłku fizycznego, piły dużo płynów i przebywały w klimatyzowanych pomieszczeniach. Straż pożarna zaapelowała o wyjątkową ostrożność przy paleniu ognisk podczas zbliżającego się dnia Lag B'Omer. Upałom będzie towarzyszyć silny wiatr, co może spowodować szybki rozprzestrzenianie się pożarów. Wydano zarządzenie określające, że ogniska będzie można palić jedynie w wyznaczonych bezpiecznych miejscach.
    21 maja 2019 r. OECD opublikowała raport o wielkości zażywania uzależniających środków przeciwbólowych. Według danych z lat 2014-2016 Izrael zajął pod tym względem 11. miejsce wśród 37 państw OECD. Stanowi to wzrost o 13% w stosunku do 2013 r., kiedy to Izrael zajął 24. miejsce. Według raportu, każdego dnia w Izraelu uzależniające środki przeciwbólowe przyjmuje około 87 tys. osób. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych, Francji i Belgii spożycie takich leków zmalało w tym samym okresie czasu. Przewodniczący Towarzystwa Farmaceutycznego w Izraelu David Papo powiedział: "Farmaceuci twierdzą, że wyraźnie odczuwają gwałtowny wzrost popytu na środki przeciwbólowe. Dowiedzieliśmy się o tym problemie około dwa lata temu, mniej więcej w tym czasie, kiedy ujawniono niepokojące dane na uzależniających środkach przeciwbólowych w Stanach Zjednoczonych. To epidemia na dużą skalę, której wielkość nie jest w pełni zrozumiała dla władz medycznych w Izraelu. Ministerstwo Zdrowia powołało specjalną komisję do zbadania tej kwestii."
    21 maja 2019 r. ministerstwo obrony ujawniło, że cztery miesiące temu do Autonomii Palestyńskiej przekazano 10 lekkich pojazdów opancerzonych, które wzmocnią palestyńskie siły bezpieczeństwa. Pojazdy wjechały za zgodą Izraela z Jordanii przez przejście graniczne mosty Allenby. Na ich przekazanie zgodę wyraził premier Benjamin Netanjahu już dziewięć miesięcy temu. Ich dostawa była obiecana przez Unię Europejską już w 2000 r., była jednak odraczana przez Izrael. Obecnie nacisk w tej sprawie wywarły Stany Zjednoczone, aby przełamać frustrację w palestyńskich siłach bezpieczeństwa i utrzymać ścisłą koordynację działań.

21 maja 2019 r. na przejściu granicznym Erez zatrzymano 372 paczek, w których próbowano przemycić różnego rodzaju sprzęt militarny do Strefy Gazy. W paczkach znajdowały się drony, lornetki, latarki do karabinów, odbiorniki satelitarne, kabury na broń, miniaturowe kamery, kompasy oraz wojskowe buty.
    21 maja 2019 r. przewodniczący samorządu regionu Samarii Jossi Dagan ostro skrytykował decyzję rządu o przekazaniu do Autonomii Palestyńskiej pojazdów opancerzonych. Dagan podkreślił, że transfer tych pojazdów jest "podjęciem niedopuszczalnego ryzyka zarówno izraelskich żołnierzy, jak i życia mieszkańców osiedli w Judei i Samarii. Każda rozsądna osoba rozumie, że dostawa pojazdów opancerzonych uzbrojonych w karabiny maszynowe dla terrorystów służących w mundurach jest decyzją, która może kosztować dużo krwi. W przeszłości wiele ataków terrorystycznych w Judei i Samarii na żydowskich cywili i żołnierzy, zostało przeprowadzonych przez policjantów Autonomii Palestyńskiej." Zwrócono uwagę, że pojazdy opancerzone nie stanowią żadnego zagrożenia dla regularnych oddziałów Sił Obronnych Izraela, mogą jednak ułatwić ewentualne wtargnięcie do żydowskich osiedli, umożliwiając działania terrorystom zanim na miejsce ataku dotrą komandosi.

21 maja 2019 r. brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt wyraził poparcie dla rezolucji niemieckiego parlamentu definiującej ruch bojkotu, dezinwestycji i sankcji (BDS) jako "antysemicki". "Wstrząsy, zawirowania i terror na Środkowym Wschodzie przypominają nam o pilnej potrzebie osiągnięcia dwupaństwowego rozwiązania pokojowego. Ale fundamentami pokoju są szacunek i współistnienie. Bojkot Izraela - jedynego żydowskiego państwa na świecie - jest antysemicki. Pozdrawiam Niemcy za to, że zajęły takie stanowisko."

22 maja 2019 r. Izrael został dotknięty falą ekstremalnie wysokich upałów, które mają utrzymać się przez nadchodzący weekend. W Hajfie temperatura wynosiła 36 stopni C w dzień i 25 stopni w nocy. W Tel Awiwie odpowiednio temperatury wyniosły 32 w dzień i 25 w nocy. Ekstremalne temperatury wystąpiły na południu kraju, gdzie w Beer Szewie odnotowano 40 stopni C. W Jerozolimie było 35 stopni C. Szczyt fali upałów przewidywany jest na piątek, gdy temperatury wzrosną do 37-43 stopni C. W rejonie Arava spodziewane jest nawet 48 stopni C.
    22 maja 2019 r. w porcie Aszdod zatrzymano kontener w którym znajdowało się około miliona balonów przeznaczonych dla Strefy Gazy. Wszystkie balony były w kolorach palestyńskiej flagi narodowej i miały posłużyć do kontynuowania kampanii terroru.

22 maja 2019 r. Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy liczne balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 11 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu. W odpowiedzi wieczorem Siły Obronne Izraela ograniczyły strefę połowów u wybrzeża Strefy Gazy do 15 mil morskich.

22 maja 2019 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ odbyła spotkanie poświęcone agencji UNRWA. Na początku dyskusji przedstawiciel UNRWA Pierre Krähenbühl powiedział: "Potrzebujemy dodatkowych 1,2 miliarda dolarów na nasze działania w 2019 roku. Nie wierzymy, że przyszłość uchodźców palestyńskich powinna zostać rozwiązana za dziesięciolecia. Dla tego będziemy nadal działać." Ambasador Izraela Danny Danon odpowiedział, że "UNRWA poprzez przyjęcie jednostronnej pozycji politycznej od lat umacnia problem uchodźców, zamiast próbować go rozwiązać. Szkoły organizacji zostały przekształcone w infrastrukturę terroru i podżegania, z podręcznikami negującymi istnienie Izraela i podziemnymi tunelami wykopanymi przez Hamas. UNRWA nie zdołała zrehabilitować Strefy Gazy, a jedynie udało jej się podżegać do przemocy wobec państwa Izrael. Mandat UNRWA musi się skończyć. UNRWA, jak każda organizacja, musi mieć jasne cele. Jakie są te cele? Ile czasu zajmie ich osiągnięcie? I ile to będzie kosztować?" Wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód Jason Greenblatt powiedział: "Nadszedł czas, aby zmierzyć się z rzeczywistością, że model UNRWA zawiódł. Rok po roku braki budżetowe zagrażały podstawowym usługom na rzecz palestyńskich matek i dzieci. Obozy nie miały możliwości budowania przyszłości, i były wykorzystywane jako pionki polityczne. Musimy rozpocząć rozmowę o zaplanowaniu przejścia służb UNRWA pod rządy lub lokalne organizacje pozarządowe."
    22 maja 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła rezolucję oskarżającą Izrael o utrwalanie kryzysu zdrowotnego w Autonomii Palestyńskiej. Rezolucja została przyjęta, a 96 krajów głosowało za, 11 przeciw, a 21 wstrzymało się od głosu. Wśród tych, którzy głosowali przeciwko rezolucji poza Izraelem, były Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia, Kanada, Brazylia, Niemcy, Czechy, Gwatemala, Honduras i Węgry.

23 maja 2019 r. wiele osób spędziło noc na górze Meron w Górnej Galilei, obchodząc tradycyjną uroczystość Lag Ba'Omer. Z powodu wysokiej temperatury i dużego tłoku, służby medyczne udzieliły pomocy 410 osobom. Były to lekkie otarcia, stłuczenia, ukoszenia skorpiona, duszności, opatrzenia itp.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2019 by Gedeon