AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
   -  lipiec-wrzesień 2019 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
21 sierpnia 2019 r. minister gospodarki Eli Cohen podpisał umowę o wolnym handlu między Izraelem a Koreą Południową. Umowa znosi cła na towary takie jak samochody i sprzęt medyczny. Cohen powiedział: "Korzyści płynące z tego porozumienia wykraczają poza nasze więzi gospodarcze. Jestem pewien, że będzie to również początek nowej ery i jeszcze bliższej przyjaźni między Izraelem a Koreą." Koreański minister handlu Yoo Myung-hee powiedział: "Mam nadzieję, że izraelskie firmy w pełni wykorzystają Koreę jako kamień milowy na rozległym rynku azjatyckim." Negocjacje w sprawie umowy trwały 3 lata, ponieważ Korea Południowa zastrzegła sobie, że porozumienie nie będzie dotyczyć osiedli żydowskich w Judei i Samarii. Przedsiębiorstwa działające w osiedlach dostaną z tego powodu rządowe rekompensaty. Handel między oboma państwami osiągnął w 2018 r. wartość 2,5 mld $, i wzrósł o prawie 15% w stosunku do poprzedniego roku. Izrael sprowadza koreańskie samochody, maszyny przemysłowe, smartfony, układy pamięci, a eksportuje do Korei Południowej technologie obronne, sprzęt medyczny, nawozy, wina i kosmetyki.
    21 sierpnia 2019 r. minister spraw zagranicznych Israel Katz podpisał z dyrektorem amerykańskiej agencji USAID Markiem Green, memorandum w celu wzmocnienia globalnego partnerstwa w zakresie rozwoju między dwoma krajami. Green powiedział: "Opierając się na wieloletniej i głębokiej przyjaźni między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem, niniejszy protokół ustaleń demonstruje demokratyczne, wspólne wartości oraz zaangażowanie we wspieranie rządów, społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego. Memorandum mówi, że ma na celu ustanowienie ram dla dalszej międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju działań trójstronnych, które przyspieszają rozwój krajów trzecich w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Karaibach. Uczestnicy zamierzają dzielić się wiedzą, doświadczeniem i zasobami, aby opracowywać projekty w wielu sektorach rozwoju, w tym w sektorze prywatnym, wodzie, edukacji, technologii, nauce, rolnictwie, bezpieczeństwie cybernetycznym i pomocy humanitarnej."
    21 sierpnia 2019 r. wieczorem palestyński terrorysta zaatakował izraelskiego żołnierza na przejściu granicznym most Allenby z Jordanią. Terrorysta usiłował udusić żołnierza kablem telefonicznym. Żołnierz zdołał wyrwać się i uciekł, a pozostali żołnierze aresztowali napastnika. Napastnik okazał się mieszkańcem Nablusu, który wracał z Jordanii.
    21 sierpnia 2019 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.

22 sierpnia 2019 r. w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.
    22 sierpnia 2019 r. minister spraw zagranicznych Israel Katz powiedział, że Izrael jest gotowy na rozwój wydarzeń w Strefie Gazy. "Siły Obronne Izraela przygotowują się do szeroko zakrojonej kampanii w Strefie Gazy. Jeśli ostrzał będzie trwał, nie zawahamy się bronić naszej suwerenności, niezależnie od wyborów." Rzecznik armii płk. Avihai Edrei przekazał przesłanie w języku arabskim stwierdzające, że dalsze ataki rakietowe i terrorystyczne spowodują zakłócenie normalnego życia w Strefie Gazy. "Strefa Gazy znajduje się w trakcie procesu wdrażania różnych środków krótko i długoterminowych, które przynoszą znaczną poprawę w życiu mieszkańców Gazy. Wystarczy spojrzeć na stan elektryczności, rybołówstwa i eksportu w strefie. Jednak palestyńska organizacja terrorystyczna Islamski Dżihad usiłuje podważyć, zakłócić i zaszkodzić zawartym porozumieniom. Palestyński Islamski Dżihad przeprowadził i planuje przeprowadzić dalsze ataki, w tym ostrzał rakietowy. Izrael nie może i nie zaakceptuje takich ataków. To gubernator Hamasu w Strefie Gazy jest odpowiedzialny za wyegzekwowanie władzy nad palestyńskim Islamskim Dżihadem i zapobieżenie tym atakom. Jesteśmy zdeterminowani, aby chronić obywateli Izraela. Nie zamierzamy akceptować ataków rakietowych na naszych obywateli. Nie mamy problemu z ludnością Strefy Gazy - wręcz przeciwnie! Ci, którzy przeprowadzają ataki terrorystyczne, utrudniają także poprawę sytuacji w Strefie Gazy. To szkodzi całej populacji Strefy Gazy."
    22 sierpnia 2019 r. ministerstwo obrony złagodziło przepisy dotyczące eksportu ofensywnych systemów cybernetycznych, pomimo oskarżeń grup obrony praw człowieka, że niektóre rządy wykorzystują te technologie do szpiegowania wrogów politycznych i tłumienia opozycji. Specjaliści branżowi twierdzą, że zmiana przepisów umożliwi szybszy proces zatwierdzania sprzedaży broni cybernetycznej lub oprogramowania szpiegującego, które są wykorzystywane do włamywania się na urządzenia elektroniczne i monitorowania komunikacji online. Izraelskie firmy NSO Group, Verint, a także Elbit Systems, należą do światowych liderów na rozwijającym się globalnym rynku broni cybernetycznej. Narzędzia oprogramowania wykorzystują luki w zabezpieczeniach telefonów komórkowych i innych produktów technicznych, aby uzyskać dostęp i potajemnie monitorować użytkowników.
    22 sierpnia 2019 r. po południem Libańczycy podpalili zarośla i trawy na granicy z Izraelem, wywołując pożar w sąsiedztwie kibucu Malija. Pożar został wywołany w celu zniszczenia urządzeń ogrodzenia granicznego oraz gruntów rolnych w Izraelu.

22 sierpnia 2019 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy obiekty jednostki morskiej Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela. Po kilku godzinach przeprowadzono kolejny atak na obiekty w północnej części Strefy Gazy.
    22 sierpnia 2019 r. palestyński minister spraw obywatelskich Hussain a-Szeik powiedział, że Izrael zgodził się znieść pobieranie podatków od paliwa sprzedawanego w Autonomii Palestyńskiej, co oznacza przekazanie do palestyńskiego budżetu 568 mln $. Krok ten ma na celu złagodzenie kryzysu gospodarczego w Autonomii Palestyńskiej. "Kilka dni temu osiągnięto porozumienie ze stroną izraelską w sprawie przekazywania pieniędzy z podatków od paliw, które Autonomia Palestyńska kupiła w Izraelu, w wysokości około dwóch miliardów szekli." Oznacza to, że Izrael zaprzestanie pobieranie około 60 mln szekli comiesięcznych podatków od paliwa, co będzie miało bezpośredni wpływ na budżet Autonomii Palestyńskiej. Palestyński premier Mohammad Sztajeh stwierdził, że dodatkowe dochody złagodzą kryzys finansowy i pozwolą mu nieznacznie zwiększyć częściowe wypłaty wynagrodzeń urzędników służby cywilnej.
    22 sierpnia 2019 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział w przemówieniu w obozie dla uchodźców Jalazun niedaleko Ramallah, że Palestyńczyków nie można usunąć z ich ojczyzny i że każdy budynek zbudowany przez Izraelczyków zostanie zburzony. Abbas powiedział, że cały palestyński naród wkroczy do Jerozolimy jako miliony bojowników, wraz z narodami arabskimi, islamskimi i chrześcijańskimi. Dodał, że rodziny "palestyńskich męczenników", rannych i więźniów będą nadal otrzymywać pensje od Autonomii Palestyńskiej, ponieważ są one najświętszą rzeczą, jaką mają Palestyńczycy.
    22 sierpnia 2019 r. Hamas oskarżył Izrael o celowe niszczenie świętych miejsc islamu, zwłaszcza o próby zmienienia charakteru Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie i "narzucenie faktów w terenie". "Izraelczycy nie odniosą sukcesu, ponieważ jest to święte muzułmańskie miejsce, a jego charakter nie może zostać zmieniony, nawet jeśli naprawdę oni tego chcą. Ścieżka oporu, wytrwałości, przestrzegania podstawowych praw i zasad oraz konsolidacji naszych szeregów na poziomie krajowym w ramach strategii oporu jest jedynym sposobem na zniesienie okupacji, i obronę Jerozolimy oraz meczetów na Wzgórzu Świątynnym."
    22 sierpnia 2019 r. wieczorem palestyński terrorysta zbliżył się do ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy i rzucił kilka granatów w stronę izraelskich żołnierzy. Nikt nie odniósł obrażeń. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika. Do ataku doszło na wysokości kibucu Nahal Oz. Prawdopodobnie został on dostrzeżony i widząc, że nie zdoła przekroczyć płotu granicznego, zdecydował się na przeprowadzenie ataku terrorystycznego.
    22 sierpnia 2019 r. wieczorem przez przejście graniczne Erez do Strefy Gazy wjechał ambasador Kataru, który ma dostarczyć do strefy kolejną transzę 30 mln $ pomocy finansowej.

23 sierpnia 2019 r. przed południem palestyński terrorysta rzucił ładunek wybuchowy w grupę izraelskich turystów wędrujących przy osiedlu żydowskim Dolev w południowo zachodniej części Samarii. Ranne zostały 3 osoby (ojciec i dwoje dzieci). Po ewakuacji do szpitala zmarła 17-letnia Rina Shnerb. Napastnik zbiegł z miejsca ataku samochodem.
    23 sierpnia 2019 r. izraelscy żołnierze zablokowali wszystkie drogi w rejonie żydowskiego osiedla Dolev i rozpoczęto przeszukiwanie terenu w poszukiwaniu sprawców ataku terrorystycznego. Mieszkańcom Ramallah i okolicznych miejscowości nakzano pozostanie w swoich domach. Atak określono jako bardzo poważny, a w całym regionie prowadzone są działania operacyjne przez jednostki wywiadu i agencji bezpieczeństwa Szin Bet.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2019 by Gedeon