AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
   -  styczeń-marzec 2018 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
20 lutego 2018 r. minister obrony Avigdor Liberman odwiedził tereny położone przy Strefie Gazy. Powiedział: "Jasne jest, że Hamas używa cywilnych mieszkańców Gazy jako żywej amunicji. Rozumiemy cenę, jaką oni płacą, gdy cywile są wysyłani pod płot w celu konfrontacji z żołnierzami Sił Obronnych Izraela. Wykorzystują tych cywilów do przeprowadzania aktów terrorystycznych podczas demonstracji. Jeśli chodzi o nas, jest to nie do zniesienia. Nie będziemy kontynuować tej gry, i wyciągniemy z niej wszystkie lekcje."

20 lutego 2018 r. Egipt tymczasowo otworzył przejście graniczne ze Strefą Gazy, aby ulżyć w panującym tam kryzysie humanitarnym. Przejście będzie otwarte przez 4 dni. W tym czasie Strefę Gazy będą mogli opuścić obcokrajowcy, osoby chore szukające pomocy medycznej oraz studenci.

20 lutego 2018 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas w przemówieniu przed Radą Bezpieczeństwa ONZ powiedział, że Palestyńczycy są bezpośrednimi potomkami Kananejczyków, którzy zamieszkiwali Kanaan zanim tam przybyli Żydzi. Wezwał społeczność międzynarodową do zorganizowania konferencji pokojowej, w celu rozpoczęcia wielostronnych negocjacji pokojowych. W odpowiedzi, ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon powiedział: "Panie Abbas, zamiast być przyczyną rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie, jest pan częścią tego problemu. Wyjaśniłeś, swoimi słowami i czynami, że nie jesteś już częścią rozwiązania. Jesteś problemem. Zwróciłeś się do członków Rady Bezpieczeństwa i powiedziałeś o swoich zobowiązaniach do pokoju. Tak często robisz, gdy przemawiasz na międzynarodowych forach, ale kiedy zwracasz się do swoich ludzi, przekazujesz zupełnie inny komunikat. Panie Abbas, twoje podżeganie nie kończy się na retoryce. Oficjalną polityką Autonomii Palestyńskiej uczyniłeś sponsorowanie terroryzmu. W 2017 roku wydałeś 345 milionów dolarów, płacąc terrorystom za zabijanie niewinnych Izraelczyków. To 50 % całkowitej pomocy zagranicznej przekazanej Autonomii Palestyńskiej. To są pieniądze, które mógłbyś wydać na budowę czterdziestu szpitali. To są pieniądze, które można wykorzystać do budowy ponad 170 szkół. Każdego roku."
    20 lutego 2018 r. polski wiceminister kultury Jarosław Sellin wezwał do budowy muzeum "Polokaust" upamiętniającego Polaków zabitych przez nazistów w czasie II wojny światowej. "Po Żydach, Hitler chciał skupić się na słowianach, Polakach." Użycie słowa "Polokaust", które przypomina Holokaust, może tylko zaostrzyć obecny konflikt izraelsko-polski.

21 lutego 2018 r. parlamentarna komisja spraw zagranicznych i obrony jednogłośnie zatwierdziła projekt ustawy, aby odliczyć pensje wypłacane terrorystom od pieniędzy, które Izrael przekazuje Autonomii Palestyńskiej. Nowa ustawa będzie uwzględniać nie tylko pieniądze bezpośrednio wypłacane terrorystom przez Autonomię Palestyńską, ale także pieniądze wypłacane terrorystom przez OWP. Sprecyzowano, że potrącanie funduszy będzie dotyczyło tych środków przekazanych na rzecz Autonomii Palestyńskiej, które znajdą się w sprawozdaniu opublikowanym rok po wejściu w życie ustawy.
    21 lutego 2018 r. Israel Railways poinformowało, że otwarcie linii szybkiej kolei z Tel Awiwu do Jerozolimy zostanie opóźnione o sześć miesięcy, z powodu kwestii bezpieczeństwa. Linia miała być oficjalnie uruchomiona 30 marca, ale eksperci alarmowali, że wciąż nie dopracowane są różne kwestie związane z bezpieczeństwem. Z tego powodu rozpoczęto analizę stanu linii kolejowej z przedstawicielami policji i jednostek ratowniczych, aby umożliwić bezpieczną eksploatację pociągów. W między czasie kończone są prace instalacyjne, odbywają się testy i szkolenia pracowników.

21 lutego 2018 r. w osiedlu żydowskim Amichai (w Samarii) rozpoczęto budowę 36 nowych domów, w których za trzy tygodnie będą mogli zamieszkać osadnicy wyeksmitowani rok temu z osiedla Amona.
    21 lutego 2018 r. Hamas zdecydowanie potępił przewodniczącego Mahmuda Abbasa po przemówieniu do Rady Bezpieczeństwa ONZ, w zasadzie zaprzeczając prawomocności jego rządów. W oświadczeniu dla prasy, Hamas zauważył, że plan polityczny przedstawiony przez Abbasa, nie odzwierciedla narodowego stanowiska, które wzywa do zniesienia Porozumień z Oslo i sprzeciwia się wznowieniu negocjacji z Izraelem. Przedstawiony plan wyraża pragnienie Abbasa, aby posiadać wyłączne prawa do podejmowania decyzji na poziomie krajowym. Hamas zażądał zakończenia wyłącznego podejmowania decyzji przez Abbasa i przyspieszenia procesu jednoczenia narodu palestyńskiego, aby dojść do porozumienia w sprawie narodowej strategii, która powinna skoncentrować się na ścieżce oporu.
    21 lutego 2018 r. późnym wieczorem Egipt zamknął przejście graniczne Rafah ze Strefą Gazy. Miało być ono otwarte przez cztery dni. Strona egipska nie podała żadnych przyczyn zamknięcia, być może są one związane z operacją antyterrorystyczną prowadzoną przez egipską armię na Synaju.
    21 lutego 2018 r. władze miejskie Gazy poinformowały, że z powodu niedoboru paliwa będą pompować miejskie ścieki bezpośrednio do morza. "Plaże w Strefie Gazy zostaną całkowicie zamknięte, a ścieki będą pompowane do morza, ponieważ gmina nie jest w stanie zapewnić paliwa dla oczyszczalni ścieków. W dalszym ciągu polityka zbiorowego karanie jest nakładana na ludność cywilną. Ogłaszamy stan wyjątkowy w miastach i gminach Strefy Gazy." Oczyszczalnia ścieków w Gazie, została zbudowana dzięki zagranicznej pomocy w wysokości 100 mln $, jednak większość czasu nie pracuje z powodu odmowy przez Hamas alokacji energii elektrycznej do eksploatacji obiektu. Z tego powodu Izrael musiał już kilkakrotnie zamykać zakład odsalania wody morskiej w Aszkelonie. Hamas odmawia pozwolenia na budowę zakładu odsalania dla mieszkańców Gazy.
    21 lutego 2018 r. milicja Hamasu postrzeliła Palestyńczyka, który usiłował przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy i przedostać się do Izraela. Rannego Araba zatrzymali izraelscy żołnierze, i przekazali do szpitala.

21 lutego 2018 r. egipski prezydent Abdel Fatah al-Sissi w wystąpieniu telewizyjnym powiedział, że zawarł korzystną umowę gazową z Izraelem, która pomoże przekształcić Egipt w regionalny węzeł energetyczny. Izraelska firma Delek Drilling i jej amerykański partner Noble Energy, podpisali porozumienie o sprzedaży 64 mld metrów sześciennych gazu w ciągu 10 lat dla egipskiej spółki Dolphinus Holdings. Oczekuje się, że gaz zacznie płynąć w przyszłym roku. Większość tego gazu zostanie wykorzystana na egipskim krajowym rynku, ale przewiduje się, że może otworzyć to drogę do szerszej współpracy i stworzenia w Egipcie centrum logistycznego dla eksportu izraelskiego gazu. Obecnie dostępne są dwie opcje eksportu regionalnego: budowa rurociągu łączącego Izrael poprzez Cypr z południową Europą, lub stworzenie sieci rurociągów do Egiptu, z której skroplony gaz mógłby być eksportowany dalej. W Egipcie istnieją rozległe instalacje gazu ziemnego na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ale od 2011 r. w większości są niewykorzystywane.
    21 lutego 2018 r. sekretarz generalny Ligi Arabskiej, Ahmed Aboul Gheit, wezwał społeczność międzynarodową do pozytywnej reakcji na plan pokojowy przedstawiony przez przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa w swoim przemówieniu do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Gheit powiedział, że Abbas przedstawił jasny i praktyczny plan zakończenia konfliktu i zapewnienia bezpieczeństwa obu stronom poprzez międzynarodowy wielostronny mechanizm rozwiązania palestyńskiej kwestii na międzynarodowej konferencji. Podkreślił, że wizja Abbasa jest racjonalna i odzwierciedla jego zainteresowanie negocjacjami, aby "zakończyć okupację" i ustanowić niepodległe państwo palestyńskie w granicach sprzed 1967 roku, ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą.

22 lutego 2018 r. wiceminister spraw zagranicznych Tzipi Hotovely poinformowała, że Izrael prowadzi obecnie rozmowy z dziesięcioma różnymi państwami na temat ewentualnego przeniesienia ich ambasad z Tel Awiwu do Jerozolimy. Oficjalnie, poza Stanami Zjednoczonymi, tylko Gwatemala podjęła taką decyzję. "Otwieramy się na nowe rynki w Ameryce Łacińskiej, umacniamy więzi w Azji z takimi potęgami jak Chiny i Indie, oraz pracujemy nad dalszym umacnianiem naszych sojuszy i istniejących przyjaźni, a także z nowymi strategicznymi partnerami na Bliskim Wschodzie."
    22 lutego 2018 r. serwis informacyjny Globes napisał, że podczas ostatniego spotkania ministra finansów Mosze Kahlona z przedstawicielami władz Autonomii Palestyńskiej, Izrael zgodził się zwiększyć o 25% liczbę palestyńskich pracowników. W ramach tego programu wydanych zostanie 20 tys. nowych pozwoleń na pracę, co zwiększy liczbę palestyńskich robotników w Izraelu do 100 tys. osób. Izrael tratuje ten program jako środek stabilizacji ekonomicznej Autonomii Palestyńskiej, który zniechęci Palestyńczyków do terroryzmu.

22 lutego 2018 r. rano palestyński terrorysta usiłował zaatakować żelaznym prętem izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne w mieście Jerycho w Dolinie Jordanu. Izraelscy żołnierze śmiertelnie postrzelili napastnika. W jego torbie znaleziono ukryty nóż.
    22 lutego 2018 r. palestyński premier Rami Hamdallah wezwał kraje Unii Europejskiej do przyjęcia inicjatywy politycznej przedstawionej przez przewodniczącego Mahmuda Abbasa w swoim przemówieniu do Rady Bezpieczeństwa ONZ na początku tego tygodnia. Według Hamdallaha, doprowadziłoby to do "sprawiedliwego pokoju", który byłby "realizowany zgodnie z międzynarodową legitymacją, w tym zapewnieniem praw naszego narodu do wolności, powrotu i samostanowienia". Hamdallah wezwał także Unię Europejską do inwestowania w obszarze C Autonomii Palestyńskiej, która znajduje się pod pełną izraelską kontrolą. Pomogłoby to stworzyć nowe miejsca pracy, które są coraz bardziej potrzebne, zwłaszcza w obliczu spadku pomocy zewnętrznej. Poprosił także o wsparcie finansowania budowy zakładu odsalania wody morskiej, projektu gazowego i budowy stu szkół.
    22 lutego po południem Palestyńczycy obrzucili żydowski samochód przy osiedlu Maale Levona w środkowej części Samarii. Nikt nie został ranny, ale samochód został uszkodzony. Przy arabskiej wiosce Nabi Ilyas w zachodniej Samarii, obrzucono koktajlami Mołotowa żydowski autobus, który został uszkodzony.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2018 by Gedeon