AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
   -  kwiecień-czerwiec 2018 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
18 maja 2018 r. fala upałów spowodowała serię pożarów w całym kraju. Pożar dotknął między innymi rezerwatu przyrody strumienia Besor, a także lasu Bereket przy moszawie Givat Ko'ach. Mieszkańcy wschodniej części moszawu zostali poproszeni o ewakuację, a do gaszenia pożaru wezwano dodatkowe samoloty gaśnicze. Gaszenie pożarów było utrudnione przez silny wiatr i wysoka temperatura.
    18 maja 2018 r. premier Benjamin Netanjahu potępił decyzję UNHCR w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania możliwości popełnienia przez Izrael zbrodni wojennej podczas ostatnich starć na granicy Strefy Gazy. "To nic nowego pod słońcem. Organizacja, która nazywa się Radą Praw Człowieka, po raz kolejny udowodniła, że jest obłudnym i stronniczym ciałem, którego celem jest wyrządzenie krzywdy Izraelowi i wspieranie terroryzmu. Izrael zdecydowanie odrzuca decyzję podjętą przez automatyczną większość antyizraelską, której wyniki są znane z wyprzedzeniem. Państwo Izrael będzie nadal chronić swoich obywateli i żołnierzy, ponieważ przyznaje je samo prawo do samoobrony."
    18 maja 2018 r. na prośbę jordańskiego króla Abdullaha do Strefy Gazy została przepuszczona kolumna jordańskich ciężarówek przewożących pomoc medyczną. W drodze powrotnej trzy karetki przewiozły rannych Palestyńczyków do szpitali w Jordanii.

18 maja 2018 r. sekretarz generalny OWP Saeb Erekat oskarżył administrację amerykańskiego rządu Donalda Trumpa o fanatyzowanie ekstremizmu i osłabienie umiarkowanych polityków. Erekat podkreślił, że decyzja o przeniesieniu ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy wzmocniła siły ekstremizmu w regionie.
    18 maja 2018 r. po południem około 1 tys. Palestyńczyków demonstrowało w pięciu miejscach wzdłuż granicy Strefy Gazy. Palono opony i obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym.

18 maja 2018 r. w Stambule (Turcja) odbył się szczyt przywódców muzułmańskich pod przewodnictwem tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Wezwano międzynarodową społeczność do chronienia Palestyńczyków. Oskarżono przy tym Izrael o doprowadzenie do "świadomego morderstwa co najmniej 60 cywilnych osób" podczas protestów w Strefie Gazie. Potępiono "brutalne zbrodnie popełnione przez siły izraelskie przy wsparciu administracji Stanów Zjednoczonych".
    18 maja 2018 r. w Genewie (Szwajcaria) obradowała Rada Praw Człowieka ONZ (UNHCR). Przyjęto rezolucję w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania możliwości popełnienia przez Izrael zbrodni wojennej podczas ostatnich zajść na granicy Strefy Gazy. Rezolucję poparło 29 państw (Afganistan, Angola, Arabia Saudyjska, Belgia, Brazylia, Burundi, Chile, Chiny, Ekwador, Egipt, Filipiny, Hiszpania, Irak, Katar, Kirgistan, Kuba, Kongo, Meksyk, Nepal, Nigeria, Pakistan, Peru, RPA, Senegal, Słowenia, Tunezja, Wenezuela, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zjednoczone Emiraty Arabskie), przy 2 głosach przeciwko (USA, Australia) i 14 wstrzymujących się (Niemcy, Węgry, Japonia, Korea, Chorwacja, Etiopia, Gruzja, Kenia, Panama, Rwanda, Szwajcaria, Togo i Wielka Brytania. Ukraina i Mongolia nie były obecne w czasie głosowania). Ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Nikki Haley powiedziała: "W czasie, gdy Wenezuela dąży do dyktatury, Iran więzi tysiące przeciwników politycznych, a w Birmie dzieją się czystki etniczne, tak zwana Rada Praw Człowieka ONZ postanowiła wszcząć dochodzenie w sprawie słusznej obrony własnego kraju przez demokratyczną ojczyznę przed atakami terrorystycznymi. To kolejny haniebny dzień dla praw człowieka." Ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon, również potępił ten ruch.

19 maja 2018 r. - Szabat.

20 maja 2018 r. - Szawuot.
    20 maja 2018 r. rzecznik armii, gen. Ronen Manelis powiedział: "W ciągu ostatnich siedmiu tygodni Hamas aktywnie wzywał do brutalnych rozruchów i próbował przeniknąć na terytorium Izraela wzdłuż granicy ze Strefą Gazy, a następnie wykorzystał następującą przemoc, aby oszukać zachodnich przywódców i media." Manelis szczegółowo opisał wysiłki Hamasu mające na celu sprowokowanie starć między izraelskimi siłami bezpieczeństwa i uczestnikami zamieszek na granicy. "Zamieszki, które rozpoczęły się 30 marca, zostały nazwane Marszem Powrotu. Zostały zorganizowane przez Wysoki Komitet Koordynacyjny ds. Marszu Powrotu, ciało zdominowane przez członków grup terrorystycznych Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Hamas wysyłał buntowników na granicę Gazy, płacąc uczestnikom zamieszek 14 dolarów za udział w starciach. Grupa terrorystyczna zachęciła nawet kobiety i dzieci do udziału, płacąc 100 dolarów całym rodzinom, które wzięły udział w zamieszkach. Grupa terrorystyczna dotowała nawet kontuzje - wypłacając 500 dolarów rannym podczas próby naruszenia granicy izraelskiej. Tymczasem terroryści z Hamasu mieszali się z tłumem, podżegając do przemocy i prowadząc zbrojne ataki na izraelską granicę, z użyciem karabinów maszynowych, koktajli Mołotowa ... improwizowane ładunki wybuchowe i granaty. Podczas gdy Hamas i jego zwolennicy wykorzystali przemoc, która byłem wynikiem tych demonstracji, to grupa terrorystyczna była czasami zaskakująco szczera pod względem kampanii przeciwko Izraelowi. 16 maja, zaledwie kilka dni po zabiciu ponad 60 uczestników zamieszek próbujących przełamać granicę izraelską, wysoki przywódca Hamasu, Salah Bardawil, przyznał, że spośród 62 ofiar śmiertelnych: 50 z nich to członkowie Hamasu. Inni zostali zidentyfikowani jako członkowie rywalizujących grup terrorystycznych, w tym Islamskiego Dżihadu - obalając narrację przyjętą przez krytyków Izraela na Zachodzie, że Siły Obronne Izraela użyły nadmiernej siłyprzeciwko pokojowym demonstrantom cywilnym. Inny wysoki przywódca Hamasu, Mahmuda Al-Zahara, 13 maja przyznał się w wywiadzie dla Al-Dżaziry, mówiąc: Kiedy mówimy opokojowym oporze, oszukujemy opinię publiczną. Pomimo tych wypowiedzi, niektóre zachodnie media nieustannie popychały narrację ulubioną przez Hamas publikując kłamstwa, a nie fakty."
    20 maja 2018 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskich policjantów przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Ranny został 1 policjant. Obrzucono także kamieniami przejeżdżający autobus, w którym ranna została 1 osoba. Aresztowano 3 Arabów.

20 maja 2018 r. wieczorem Siły Narodowe i Islamskie wezwały w Ramallah wszystkich Palestyńczyków do wzięcia udziału w najbliższy piątek w marszu na Jerozolimę, aby w ten sposób zaprotestować przeciwko polityce Izraela i ujawnić kłamliwe ustępstwa wobec osadników żydowskich. Wezwano także do konfrontacji we wszystkich punktach tarcia z "okupantami i ich osadnikami", zwłaszcza w wioskach Autonomii Palestyńskiej, aby w ten sposób odciąć drogi do osiedli żydowskich i zakłócić ich życia. Następny piątek został ogłoszony dniem eskalacji w rejonie.

20 maja 2018 r. około 10 tys. Marokańczyków demonstrowało w Casablance przeciwko przeniesieniu ambasady Stanów Zjednoczonych w Izraelu do Jerozolimy. Demonstranci skandowali hasła: "Śmierć Izraelowi!" i nieśli falgi OWP. Demonstracja została zorganizowana przez cztery różne partie w Maroku, w tym radykalną islamistyczną grupę al-Adl Wal Ihsan.

21 maja 2018 r. nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli do miasta Dżenin na północy Samarii, gdzie starali się ująć poszukiwanego terrorystę. W trakcie działań wybuchły gwałtowne zamieszki, w których Palestyńczycy palili opony i rzucali kamieniami w izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2018 by Gedeon