AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
   -  kwiecień-czerwiec 2018 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
18 kwietnia 2018 r. - Jom HaZikaron.
    18 kwietnia 2018 r. wieczorem na Górze Herzla w Jerozolimie odbyły się oficjalne uroczystości 70. Dnia Niepodległości Izraela. "Tylko my, ze wszystkich starożytnych narodów wygnanych z ich ziem, nie chcieliśmy zniknąć, odmówiliśmy asymilacji i pozostaliśmy lojalni wobec Syjonu - w którym rozkwitliśmy na nowo z silnym pniem i kwitnącymi gałęziami. Są tacy, którzy starają się zgasić światło, które emanuje z Syjonu, ale obiecuję wam, że to się nie wydarzy. Głęboki podziw dla Izraela w końcu przeniknął do krajów arabskich, i wierzę, że zasiane zostały prawdziwe nasiona pokoju. W 70 r. n.e. Menora została zgaszona, ale dzisiaj, w siedemdziesiątym roku niezależności izraelskiej, Menora jest symbolem naszego kraju, a jej światła są silniejsze niż kiedykolwiek. Nasze ręce są wyciągnięte w geście pokoju do wszystkich naszych sąsiadów, którzy chcą pokoju, do naszych wrogów, którzy myślą, że jesteśmy przemijającym zjawiskiem - za 70 lat znajdziecie państwo, które będzie siedmiokrotnie silniejsze, ponieważ to, co do tej pory zrobiliśmy, jest tylko początkiem. Menora Izraela będzie świecić na wieki." Minister turystyki Jariv Levin powiedział: "Fakt, że mamy przywilej żyć w niepodległym kraju o wielkich możliwościach, i który zapewnia swoim obywatelom najlepsze warunki życia na świecie, nie jest czymś, co należy przyjąć za pewnik. Zawsze będzie wymagać od nas czujności i możemy to zrozumieć, dlatego uważam, że zakres naszego zaangażowania w spójność wewnętrzną również wzrośnie." Ceremonia była największa i najdroższa w historii Izraela. Uczestniczyło w niej 1500 uczestników, w tym 150 muzyków, 400 śpiewaków chóralnych, 350 tancerzy i setki żołnierzy. Publiczność liczyła ponad 6500 osób.

18 kwietnia 2018 r. nad ranem grupa 5 Palestyńczyków zbliżyła się do ogrodzenia granicznego w pobliżu Khan Junis w południowej części Strefy Gazy. Co najmniej jeden z nich był uzbrojony, dlatego izraelscy żołnierze po ostrzeżeniu otworzyli ogień. Ranny został 1 Arab.
    18 kwietnia 2018 r. nad ranem izraelscy żołnierze wykryli nielegalną wytwórnię broni w Dżeninie, na północy Samarii. Skonfiskowano tokarki oraz dużą ilość różnych narzędzi.
    18 kwietnia 2018 r. izraelskie służby bezpieczeństwa zatrzymały arabską ciężarówkę, która przez punkt kontrolny Reihan w Samarii usiłowała wjechać do Izraela. Na jej dachu znaleziono ukryty ładunek wybuchowy. Podczas przesłuchania kierowca przyznał się, że planował przeprowadzenie zamachu terrorystycznego podczas Dnia Niepodległości Izraela.
    18 kwietnia 2018 r. Hamas ogłosił przeniesienie namiotowych miasteczek demonstrantów o 50 metrów bliżej ogrodzenia granicznego Strefy Gazy. Przesłaniem tego ruchu ma być postęp w Marszu powrotu, aby przełamać blokadę Strefy Gazy.
    18 kwietnia 2018 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski autobus przy wjeździe do miasta Ma’ale Adumim w Judei. Ranny został kierowca. Wcześniej uszkodzony został kamieniami autobus w Dolinie Jordaniu.

18 kwietnia 2018 r. amerykański prezydent Donald Trump powiedział: "Najlepsze życzenia dla premiera Netanjahu i wszystkich mieszkańców Izraela w 70. rocznicę Waszej Wielkiej Niepodległości. Nigdzie nie mamy lepszych przyjaciół, i nie możemy się doczekać przeniesienia naszej ambasady do Jerozolimy w przyszłym miesiącu!" Wiceprezydent Mike Pence dodał: "Przyłączamy się dziś do naszego wielkiego sojuszniczego Izraela, który świętuje 70. rocznicę niepodległości. Cud izraelskiego odrodzenia w jego historycznej ojczyźnie jest inspiracją dla świata, a naród amerykański jest dumny z tego, że może stanąć z Izraelem w tym historycznym dniu i na co dzień."

19 kwietnia 2018 r. - Dzień Niepodległości Izraela.
    19 kwietnia 2018 r. nad wieloma miastami Izraela odbyła się uroczysta parada izraelskich sił powietrznych. W tegorocznej paradzie wzięły udział samoloty F-35 „Adir”, F-15 „Baz”, F-16 „Barak”, F-16I „Sufa”, samoloty szkoleniowe M-346, tankowiec powietrzny Boeing 707, samoloty transportowe Hercules C-130 i Super Hercules C-130J, oraz samoloty funkcyjne B200 King Air i Gulfstream V. Obok nich pojawiły się helikoptery Apache, Sea Stallion i Black Hawk. Zaprezentowały się także helikoptery policyjne H125 Airbus, samoloty gaśnicze AT-802, oraz samoloty cywilne – z linii Arkia będzie Boeing 757, a z linii El Al będzie Boeing 787 Dreamliner. Parada rozpoczęła się na północy kraju w mieście Kirjat Szmona, a następnie samoloty przeleciały nad 49 miastami, aby zakończyć pokaz nad Ejlatem. W paradzie wziął udział także grecki samolot F-16, polski samolot transportowy Hercules C-130, kanadyjski samolot transportowy C-295, brytyjski samolot transportowy C-130, podobny austriacki samolot i włoski Eurofighter. U wybrzeża Herzliji odbyła się uroczysta parada kilkudziesięciu cywilnych statków, które zebrały się, aby uczcić 70-lecie niepodległości Izraela. Towarzyszyły im okręty marynarki wojennej - dwa okręty podwodne, okręty rakietowe klasy Sa'ar 5, którym towarzyszył helikopter, okręt rakietowy "Nirit", oraz szybkie łodzie patrolowe klasy Dvora i łodzie klasy Defender. Na trzech plażach (w Hajfie, Tel Awiwie i Tyberiadzie) odbył się pokaz lądowania spadochroniarzy, w której wzięło udział ponad 100 żołnierzy. W tej paradzie uczestniczyła także eskadra akrobacyjna z samolotami treningowymi Beechraft T-6 i samolotami myśliwskimi F-15. Równocześnie od strony na plażach lądowali żołnierze z siłspecjalnych Shayetet 13.

19 kwietnia 2018 r. Islamski Dżihad opublikował nagranie video na którym widać w celowniku snajperskiego karabinu grupę wysokich izraelskich oficerów, w tym gen. Joava Mordechaja, który odwiedził granicę Strefy Gazy.

19 kwietnia 2018 r. rumuński rząd zatwierdził plan przeniesienia ambasady Rumunii z Tel Awiwu do Jerozolimy. Nie opublikowano harmonogramu działań. Ambasada Stanów Zjednoczonych zostanie otwarta w Jerozolimie 14 maja, a ambasada Gwatemali będzie otwarta 16 maja.

20 kwietnia 2018 r. władze poinformowały, że Izrael i Stany Zjednoczone prawie zakończyły przygotowania niezbędne do przeniesienia ambasady Stanów Zjednoczonych z Tel Awiwu do Jerozolimy. Historyczne przenosiny zaplanowano na 14 maja. Nowa ambasada będzie tymczasowo mieścić się w konsulacie Stanów Zjednoczonych w dzielnicy Arnona w Jerozolimie. Prawdopodobnie do końca 2019 r. kompleks Arnona zostanie rozbudowany. Obecnie dokonano zmiany organizacji ruchu drogowego wokół nowej ambasady.
    20 kwietnia 2018 r. po południem minister obrony Avigdor Liberman odwiedził rejon Strefy Gazy i zapoznał się z aktualną sytuacją na granicy. "Nie szukamy wojny, wręcz przeciwnie, szukamy spokoju, pokoju i bezpieczeństwa. Ale jeśli ktoś knuje wojnę, to ponosi za to odpowiedzialność. Nie wiem, czy ktoś knuje wojnę, ale jesteśmy przygotowani na wszystko." Liberman wyraził zadowolenie ze spadku liczebności palestyńskich wystąpień, co wskazuje, że coraz więcej mieszkańców Strefy Gazy nie chce słuchać wezwań Hamasu. Według oceny ekspertów wojskowych, około 90% demonstrantów jest opłacana przez Hamas, przy czym wiele dzieci jest po prostu zmuszanych przez rodziny do przyjazdu i udziału w demonstracjach.

20 kwietnia 2018 r. rano izraelskie samoloty rozrzuciły wzdłuż granicy Strefy Gazy ulotki wzywające Palestyńczyków, aby nie zbliżali się do granicy z Izraelem. "Do mieszkańców Gazy: Uczestniczycie w gwałtownych zakłóceniach porządku, a Hamas wykorzystuje was do przeprowadzania działań terrorystycznych. W trakcie gwałtownych zamieszek w ubiegłym tygodniu, cywile byli wykorzystywani jako przykrywka dla działań terrorystycznych mających na celu zaszkodzenie izraelskiej infrastrukturze bezpieczeństwa i Siłom Obronnym Izraela. Siły Obronne Izraela są przygotowane na każdy możliwy rozwój sytuacji. Powstrzymajcie się od zbliżania do granicy lub próbom jej uszkodzenia. Powstrzymajcie się od używania broni lub prowadzenia gwałtownych działań przeciwko izraelskim siłom bezpieczeństwa i obywatelom. Trzymajcie się z daleka od osób związanych z terrorem i od tych, którzy zachęcają do gwałtownych zakłóceń porządku. Siły Obronne Izraela podejmą działania, jeśli nastąpi jakakolwiek próba zniszczenia ogrodzenia, lub jakiegokolwiek innego sprzętu Sił Obronnych Izraela. Hamas wykorzystuje was do rozwijania interesów własnego ruchu. Nie słuchajcie rozkazów Hamasu, które zagrażają waszemu życiu. Wasza przyszłość jest w waszych rękach."
    20 kwietnia 2018 r. około 3 tys. Palestyńczyków wzięło udział w demonstracji przy ogrodzeniu granicznym w Strefie Gazy. Podpalono opony i przy pomocy latawców usiłowano przerzucić bomby zapalające na terytorium Izraela. Wiele z latawców przekroczyło granicę, a pożary przez nie wywołane zostały szybko ugaszone. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień do demonstrantów, którzy usiłowali uszkodzić ogrodzenie graniczne. W starciach zginęło 4 Palestyńczyków, a ponad 120 zostało rannych. Palestyńskie źródła medyczne mówią o 445 rannych, w tym 96 z ranami postrzałowymi.

20 kwietnia 2018 r. rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że amerykańskie ataki wojskowe na Syrię z zeszłego tygodnia, usunęły jakiekolwiek zobowiązania, które powstrzymywały Rosję przed dostarczeniem systemów antyrakietowych S-300 dla syryjskiego prezydenta Baszara Al-Assada.
    20 kwietnia 2018 r. specjalny koordynator ONZ ds. procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, Nickolaj Mladenov, oskarżył Izrael o śmierć palestyńskich nastolatków w Strefie Gazy. Nic nie wspominał o przemocy arabskiej. "Strzelanie do dzieci jest oburzające! W jaki sposób zabijanie dziecka w Strefie Gazy pomaga pokojowi? Nie da się! Jest to dolewaniem benzyny do gniewu, i rodzi kolejne zabójstwa. Dzieci muszą być chronione przed przemocą, a nie narażone na to. Nie zabijane! Ten tragiczny incydent musi zostać zbadany." W odpowiedzi ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon, powiedział: "Hamas nadal prowokuje przemoc wobec Izraela. Uczestnicy zamieszek użyli dzisiaj bomb zapalających i innych środków w celu zniszczenia ogrodzenia i infiltracji na nasze suwerenne terytorium. Wzywam wszystkich urzędników ONZ do potępienia Hamasu za zachęcanie do przemocy, promowanie niestabilności i nikczemne akty wykorzystywania kobiet i dzieci poprzez umieszczanie ich w niebezpiecznych miejscach."

21 kwietnia 2018 r. - Szabat.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2018 by Gedeon