AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
   -  październik-grudzień 2018 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
15 grudnia 2018 r. - Szabat.

15 grudnia 2018 r. Siły Obronne Izraela zwiększyły środki bezpieczeństwa w Judei i Samarii w związku z niedawnym nasileniem się terroryzmu w regionie. Wzmocniono betonowe blokady chroniące przystanki autobusowe przed staranowaniem przez samochód. Rozpoczęto montaż kuloodpornych osłon na 120 przystankach autobusowych i innych miejscach, gdzie przebywa dużo ludzi. Wszystkie przystanki autobusowe są chronione przez żołnierzy. Zwiększono także liczbę patroli na głównych arteriach komunikacyjnych Judei i Samarii.

16 grudnia 2018 r. rano Siły Obronne Izraela poinformowały o odkryciu czwartego transgranicznego tunelu terrorystycznego na granicy z Libanem. Przy wejściach do tunelu szturmowego rozmieszczono ładunki wybuchowe, i rozpoczęto badanie jego infrastruktury.
    16 grudnia 2018 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu powiedział, że rząd podjął energiczne działania, aby wykorzenić komórki terrorystyczne Hamasu w Samarii, jak i w celu wspierania osadnictwa żydowskiego w Judei i Samarii w odpowiedzi na ostatnie ataki. "Po fali morderczych ataków terrorystycznych w Judei i Samarii w zeszłym tygodniu, podjęliśmy energiczne działania w zakresie bezpieczeństwa i osiedlenia. Nasze siły zlokalizowały i zlikwidowały dwóch terrorystów, a trzeci został aresztowany. Jeśli chodzi o czwartego terrorystę, podejmujemy zdecydowane działania, aby go znaleźć. Nakazałem także przyspieszenie procesu wyburzania domów terrorystów. Odwołaliśmy zezwolenia na pracę dla rodzinnych arabskich klanów z których pochodzili terroryści, i w przeciwieństwie do tego, co było dotychczas, nakazałem, aby te pozwolenia nie były automatycznie przywracane po okresie odwołania. Wysłałem jasną wiadomość do Hamasu: nie zaakceptujemy sytuacji, w której doszło do zawieszenia broni w Strefie Gazy, a jednocześnie wybuchła fala terroru w Judei i Samarii. Zapłacą za to wysoką cenę." Netanjahu powiedział również, że w odpowiedzi na ataki, jego rząd znormalizuje status tysięcy domów w żydowskich osiedlach na terenie Judei i Samarii. "Poleciłem, aby status tysięcy domów w osadach w Judei i Samarii został zalegalizowany, aby powstały dwie nowe strefy przemysłowe w pobliżu Avnei Hefetz i Betar Ilit, oraz aby w osiedlu Ofra zatwierdzić budowę 82 nowych jednostek mieszkalnych. Będą też inne kroki. Palestyńscy terroryści myślą, że mogą wykorzenić nas z serca naszej ziemi. Dzięki naszym działaniom i sile naszego ducha wyjaśnimy im i całemu światu, że jesteśmy tutaj, aby pozostać."
    16 grudnia 2018 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z amabasadorami krajów Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki. "Tutaj zaistniała wielka zmiana: świat arabski potrzebuje technologii i innowacji, potrzebuje wody, energii elektrycznej, opieki medycznej i zaawansowanych technologii. Dlatego rosną powiązania między izraelskimi firmami a światem arabskim. W tej chwili dzieje się tak, że jesteśmy w procesie normalizacji stosunków ze światem arabskim, bez równoczesnego postępu w procesie dyplomatycznym z Palestyńczykami. Oczekiwano, że postęp lub przełom w negocjacjach z Palestyńczykami otworzy dla nas związki ze światem arabskim. Byłoby to prawdą, gdyby tak się stało. Wyglądało to tak, jakby miało się to stać razem z Porozumieniem z Oslo, ale stało się tak, że odmowa ze strony Palestyńczyków, wraz z terroryzmem Intifady, kosztowały nas prawie dwa tysiące istnień ludzkich i zniszczyły tę nadzieję, która została odłożona na półkę wraz z Porozumieniem z Oslo. Dzisiaj osiągnęliśmy postęp bez zaangażowania Palestyńczyków, i jest on o wiele silniejszy, ponieważ nie zależy od ich kaprysów. Państwa arabskie szukają powiązań z silnymi. Kultywowanie mocnych stron daje nam siłę dyplomatyczną. Powiązania ze światem arabskim przyniosą normalizację i stworzą warunki do rozwijania więzi z Palestyńczykami."
    16 grudnia 2018 r. komisja ministerialna ds. prawodawstwa zatwierdziła projekt ustawy nadającej szczególny status wspólnotom żydowskim w Judei i Samarii. Ustalono, że w ciągu dwóch lat od wejścia w życie ustawy, rząd będzie musiał ukończyć proces legalizacji osiedli istniejących na gruntach państwowych. W okresie przejściowym osiedla będą mogły korzystać z usług komunalnych, do których ma prawo każdy obywatel - stałe podłączenie do prądu i wody, wywóz śmieci, utrzymanie przedszkoli i wiele innych. Ustawa wstrzymuje istniejące procesy rozbiórki domów do czasu zakończenia postępowania normalizacyjnego. Wszystkie procedury egzekucyjne i zarządzenia administracyjne w tej sprawie zostaną zamrożone, a żadne działania jednostek administracyjnych nie zostaną przeprowadzone bez bezpośredniego polecenia ministra obrony. Wieczorem komisja zatwierdziła także projekt ustawy o wydaleniu rodzin terrorystów. Ustawa była kilkakrotnie przekładana w ostatnich miesiącach na wniosek premiera i sprzeciwu organów sądowych. Projekt ustawy przewiduje, że w ciągu siedmiu dni od ataku terrorystycznego będzie mogła nastąpić deportacja rodziny terrorysty ze swojego miejsca zamieszkania na terytoria Autonomii Palestyńskiej w Judei i Samarii.

16 grudnia 2018 r. izraelskie siły bezpieczeństwa kontynuowały działania związane z poszukiwaniem terrorystów odpowiedzialnych za ostatnie ataki. Zlokalizowano i skonfiskowano broń używaną podczas ataku przy osiedlu żydowskim Givat Asaf. Był to karabin automatyczny AK-47, przy którym znajdowało się kilka magazynków z amunicją. Odzyskano także broń skradzioną jednemu z zastrzelonych żołnierzy.
    16 grudnia 2018 r. przywódca Hamasu, Ismail Hanijeh podczas wiecu w Gazie pochwalił działania "sił oporu" w Judei i Samarii. "Przywiązujemy nasze nadzieje do Zachodniego Brzegu, który jest głównym obszarem, w którym rozgrywają się najważniejsze wydarzenia. Jest to najodpowiedniejsze miejsce do rozwiązania konfliktu z naszym syjonistycznym wrogiem." Hanijeh pochwalił terrorystów, którzy zabili 3 Izraelczyków w ostatnich atakach. Wiec zorganizowano z okazji 31. rocznicy utworzenia Hamasu. Przy tej okazji zorganizowano parady Brygad Al-Qassam. Parada w Khan Yunis obejmowała pokaz rakiet przeciwlotniczych, osiem wyrzutni rakiet zainstalowanych na ciężarówkach, ciężkie karabiny maszynowe, karabiny snajperskie dalekiego zasięgu i zaawansowane karabiny maszynowe. Hanijeh powiedział także: "Miejsca wjazdu i wyjazdu sił specjalnych okupanta, które infiltrowały Strefę Gazy, znane są wojskowemu skrzydłu, a także czas ich wjazdu i wyjazdu. Każdy izraelski żołnierz, który będzie próbował wejść do Gazy, zostanie zabity lub złapany."
    16 grudnia 2018 r. po południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Eli w środkowej części Samarii. Ranna została młoda Izraelka.

16 grudnia 2018 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas odwiedził Amman (Jordania), gdzie spotkał się z królem Abdullahem II, aby omówić sytuację w Judei i Samarii.
    16 grudnia 2018 r. wysłannik francuskiej komisji spraw zagranicznych, Claude Goasguen powiedział, że libańska armia oraz siły pokojowe UNIFIL obawiają się Hezbollahu. Goasguen został wysłany przez Francję w celu przygotowania strategicznej oceny sytuacji na Bliskim Wschodzie. W ostatnich tygodniach odwiedził Liban i Irak, a w tym tygodniu Arabię Saudyjską. Po drodze zatrzymał się, by przyjrzeć się tunelom terrorystycznym Hezbollahu przekraczającym północną granicę Izraela. W specjalnym wywiadzie powiedział: "Tunele wykopane przez Hezbollah są całkowitym pogwałceniem Rezolucji nr 1701. Sytuacja na tym obszarze jest poważna, prawie osiągając stan wojny na północnej granicy. Siły UNIFIL wiedziały o budowie tuneli i nic nie zrobiły, mimo że mieli do tego wszystkie środki."

17 grudnia 2018 r. izraelskie siły bezpieczeństwa wyburzyły rano dom terrorysty, który w październiku zamordował 2 Izraelczyków w strefie przemysłowej Barkan. Dom Ashrafa Na'alwa znajduje się w dzielnicy Szweika w Tulkarm, w Samarii. Terrorystę w zeszłym tygodniu zastrzelono podczas próby aresztowania. Podczas akcji wyburzania doszło do arabskich zamieszek. Aresztowano 2 Palestyńczyków.
    17 grudnia 2018 r. po południem kilka tysięcy Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i usiłowano uszkodzić płot graniczny. W starciach rannych zostało 22 Arabów.
    17 grudnia 2018 r. wieczorem szef agencji bezpieczeństwa Szin Bet, Nadav Argaman spotkał się z przedstawicielem palestyńskiego przewodniczącego, Husajnem al-Szejkiem. Omówiono sposoby zmniejszenia napięć w Judei i Samarii. Abbas poinstruował palestyńskie siły bezpieczeństwa, aby utrzymały koordynację działań z Izraelem. Ponadto Jordania i Egipt zaangażowały się w działania mające na celu przekonanie Palestyńczyków o konieczności powstrzymania nowej fali terroru, która najwyraźniej jest sterowana przez Hamas ze Strefy Gazy. Abbas miał postawić warunek wstrzymania rozbiórki domów terrorystów.
    17 grudnia 2018 r. wieczorem palestyńskie siły bezpieczeństwa wkroczyły na teren Birzeit University w Ramallah w Samarii. Aresztowano terrorystów Hamasu.

17 grudnia 2018 r. jordański minister spraw zagranicznych Ajman Safadi potępił izraelskie oświadczenie, że wybuduje nowe jednostki mieszkaniowe w Judei i Samarii oraz zalegalizuje istniejące społeczności w regionie. Safadi nazwał izraelskie działania "rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego i eskalacją, które jeszcze bardziej zwiększy napięcie". Powtórzył, że "działalność osiedleńcza jest nielegalną jednostronną akcją, która utrwala okupację i osłabia perspektywy pokoju." Safadi wezwał społeczność międzynarodową do przyjęcia moralnej i prawnej odpowiedzialności za wywieranie presji na Izrael w celu "zaprzestania budowania osiedli i wszelkich innych nielegalnych praktyk przeciwko ludności palestyńskiej, które tylko pogłębiają napięcia i przemoc, a także zagrażają pokojowi i stabilności w regionie."
    17 grudnia 2018 r. były przewodniczący biura politycznego Hamasu, Khaled Mashaal, z Kataru wezwał Palestyńczyków w Judei i Samarii do prowadzenia "wojny partyzanckiej" przeciwko Izraelowi. Powiedział, że "opór" jest podstawą codziennego życia ludzi pod okupacją. Skrytykował Fatah za nie angażowanie się w "ruch oporu" i dodał: "Zachodni Brzeg, który obejmuje ponad 5600 kilometrów kwadratowych, i który ma góry i doliny ... ma wszystko, co niezbędne do wojny partyzanckiej. Kraju nie będzie można wyzwolić bez oporu. Praw nie można przywrócić bez oporu. Nie jest to możliwe. Bez oporu okupacja nie będzie pokonana ani zmuszona do odwrotu. Należy wykorzystać wszystkie środki do walki. Kiedy Izrael wycofał się z południowego Libanu? Nie był to wynik negocjacji - nie w Madrycie, ani nie w Waszyngtonie. Kiedy wycofał się z Gazy? Po drugiej Intifadzie w 2000 r. i bohaterskim oporze. Dzisiaj jesteśmy wezwani i przygotowujemy się do zmuszenia Izraela do wycofania się z Jerozolimy i Zachodniego Brzegu. Z woli Allaha wycofa się z całej Palestyny."
    17 grudnia 2018 r. ONZ wezwała państwa-darczyńców do udzielenia 350 mln $ pomocy dla Autonomii Palestyńskiej w 2019 roku, dodając, że potrzeby są większe, ale musi być "realistyczna" po cięciach Stanów Zjednoczonych (obcięły pomoc w wysokości 529 mln $). Celem działalności ONZ w Autonomii Palestyńskiej jest wsparcie 1,4 miliona Arabów palestyńskich w ramach ponad 200 realizowanych projektów. Większość funduszy trafia do rządzonej przez Hamas Strefy Gazy. W 2018 r. ONZ otrzymało jedynie 220 mln $ darowizn na ten cel.
    17 grudnia 2018 r. rzecznik międzynarodowych sił UNIFIL wydał oświadczenie przyznające rację Izraelowi, że transgraniczne tunele kopane przez Hezbollah z Libanu przeniknęły na terytorium Izraela. "UNIFIL aktywnie monitoruje rozwój wydarzeń związanych z odkrywaniem tuneli wzdłuż granicy przez Siły Obronne Izraela. Zostaliśmy poinformowani o odkryciu czterech tuneli, które przekroczyły granicę Izraela. Zespoły techniczne UNIFIL przeprowadziły szereg testów, aby stwierdzić prawdziwe fakty, i na podstawie niezależnej oceny siły UNIFIL potwierdzają istnienie wszystkich czterech tuneli w pobliżu Błękitnej Linii na północnej granicy Izraela. Po dalszych badaniach technicznych przeprowadzonych niezależnie zgodnie ze swoim mandatem, UNIFIL może na tym etapie potwierdzić, że dwa tunele przekraczają Niebieską Linię, co jest rażącym naruszeniem Rezolucji nr 1701 Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jest to niepokojące zjawisko i nadal badamy tunele. Zwróciliśmy się do władz libańskich o zapewnienie zgodności z rezolucjami ONZ.
    17 grudnia 2018 r. Rosja wystosowała list do libańskiego rządu, ostrzegając, by Liban nie naruszał Rezolucji nr 1701 Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zasugerowano, aby libański rząd wziął pełną odpowiedzialność za całe terytorium Libanu i nie pozwolił Hezbollahowi na łamanie prawa i naruszanie granic Izraela. Równocześnie wezwano Liban do zapewnienia neutralizacji istniejących tuneli transgranicznych.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2019 by Gedeon