AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
  - Pokój ze Zjednoczonymi Emiratami
             Arabskimi i Bahrajnem

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia


26 listopada 2020 r. Israel Electricity Company odnotowała w nocy 2 097 uderzeń piorunów, z których większość wystąpiła na wybrzeżu, między Aszkelonem a Hajfą, a także w regionie Gusz Dan i w zachodniej Galilei. Na wybrzeżu doszło do lokalnych podtopień, a strażacy ewakuowali ludzi z domów w Herzliya Pituah oraz z centrum handlowego w Kfar Saba. Zamknięto stację kolejową w Herzliji. W Tel Awiwie wiele budynków w bazie wojskowej Kirya zostało uszkodzonych przez powódź. Uszkodzeniu mogła ulec część infrastruktury informatycznej.
    26 listopada 2020 r. władze wodne poinformowały, że w wyniku obfitych nocnych opadów na północy kraju, poziom wody jeziora Kinnaret wzrósł o 2,5 cm, osiągając 209,955 metra p.p.m. Wydano ostrzeżenia o gwałtownych powodziach dla Doliny Jordanu, Pustyni Judzkiej i Morza Martwego, północnej Arawy, Zatoki Ejlat i północno-wschodniego Negewu.
    26 listopada 2020 r. w porcie lotniczym Ben Guriona wylądował pierwszy komercyjny samolot cargo linii Flydubai z Dubaju, otwierając w ten sposób regularne połączenie między tymi miastami. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Wkraczamy w nową erę, która zmienia Bliski Wschód. Na naszych oczach tworzy się historia. Spodziewam się, że liczba krajów dążących do normalizacji z Izraelem wzrośnie w nadchodzących miesiącach, w takiej czy innej formie. Jest to proces, który już się rozpoczął i nie może zostać zatrzymany."
    26 listopada 2020 r. partia polityczna Niebiesko-Biały wydała oświadczenie: "Osobą, która narusza podpisane umowy, wstrzymuje ważne nominacje w rządzie oraz opóźnia przyjęcie budżetu z powodów politycznych i osobistych, jest nikt inny jak Benjamin Netanjahu. Nie bez powodu w każdym sondażu przytłaczająca większość obywateli obarcza go odpowiedzialnością za prawdopodobny upadek rządu - bo taka jest prawda. Gdyby nie Netanjahu, mielibyśmy już przyjęty budżet." Premier Netanjahu powiedział: "Jeśli zobaczymy inne podejście Niebiesko-Białych - będziemy kontynuować współpracę, jeśli nie, doprowadzi to do wyborów."
    26 listopada 2020 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział w południe: "Jesteśmy na dobrej drodze do wyjścia z epidemii. To, co widzimy, to nie światło na końcu tunelu, ale ogromna płonąca pochodnia. Zajmie to jeszcze kilka miesięcy, ale dotrzemy do celu." Dyrektor medyczny Sheba Medical Centrum dr Ejal Zimlichman zwrócił uwagę na możliwość wprowadzenia specjalnych zachęt w celu nakłonienia jak największej części populacji do szczepień przeciwko koronawirusowi. "Jeśli dyskutujemy, jak zmotywować obywateli Izraela do szczepień, to zgadzam się, że nie można zmusić ludzi. To nie zadziała. Możemy o tym rozmawiać do jutra, ale to nie zadziała. Możliwe jest tylko stworzenie systemu motywacji. Na przykład, ktokolwiek zostanie zaszczepiony, automatycznie otrzyma zielony status, który umożliwi swobodne poruszanie się po wszystkich zielonych strefach z dostępem do imprez kulturalnych, centrów handlowych, hoteli i restauracji."
    26 listopada 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 949. W stanie ciężkim jest 275 osób (117 pod respiratorami). Zmarło 2 829 osób. Obecnie aktywnych jest 9 427 przypadków. Przeprowadzono 52 516 testów.

27 listopada 2020 r. izraelska drużyna gimnastyczek zdobyła złoto na Mistrzostwach Europy. Azerbejdżan zdobył srebrny medal, a Ukraina brązowy. W skład izraelskiego zespołu wchodzą Ofir Dajan, Jana Kramaranko, Juliana Tilgin, Szai Ben Ruby, Bar Szpusznikov i Karin Waxman. Zwycięstwo przypisuje się również trenerom: Irze Vigdorczik, Racheli Feiga Vigdorchik i Noa Kadosz.

27 listopada 2020 r. Iran oskarżył Izrael o zabójstwo szefa irańskiego programu nuklearnego Mohsena Fakhrizadeha. Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif powiedział: "Terroryści zamordowali dziś wybitnego irańskiego naukowca. To tchórzostwo - z poważnymi oznakami roli Izraela - pokazuje rozpaczliwe podżeganie do wojny. Iran wzywa społeczność międzynarodową - a zwłaszcza Unię Europejską - do powstrzymania ich haniebnych podwójnych standardów i potępienia tego aktu terroru państwowego." Fakhrizadeh był uważany za siłę napędową irańskiego programu broni jądrowej. Został on dzisiaj zamordowany w pobliżu Teheranu. W latach 2010-2012 w Iranie zamordowano czterech naukowców zajmujących się energią jądrową, a piąty przeżył zamach bombowy. Iran obwinił za ataki amerykańskie, brytyjskie i izraelskie służby wywiadowcze.

28 listopada 2020 r. - Szabat.
    28 listopada 2020 r. tysiące Izraelczyków demonstrowało wieczorem przeciwko premierowi Benjaminowi Netanjahu na skrzyżowaniach, mostach i placach w całym Izraelu. Te cotygodniowe demonstracje trwają już 23 tydzień z rzędu. Kilka tysięcy osób demonstrowało przed rezydencją premiera w Jerozolimie, a demonstracje odbyły się również w Tel Awiwie, Cezarei, Holonie i innych miejscach w całym Izraelu, w tym w Taibeh, Umm al-Fahm i Kafr Jassif. Demonstranci wzywali premiera do rezygnacji z powodu zarzutów korupcyjnych. Wcześniej z Cezarei wyruszył w kierunku Jerozolimy konwój ponad 100 samochodów przewożących nadmuchiwane łodzie podwodne i samoloty F-35, zwracając w ten sposób uwagę na wątki korupcyjne przy zakupie uzbrojenia.

28 listopada 2020 r. Izrael postawił swoje ambasady na całym świecie w stan gotowości. Jest to konsekwencja irańskich groźb odwetu po zabiciu naukowca nuklearnego w pobliżu Teheranu. Rzecznik izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział, że ministerstwo nie wypowiada się na temat bezpieczeństwa swoich przedstawicielstw za granicą.
    28 listopada 2020 r. izraelscy sportowcy zdobyli złoto i srebro na Mistrzostwach Europy w windsurfingu. Joav Cohen (21 lat) zdobył złoto, a srebrny zdobył izraelski windsurfer Szahar Zubari. Również izraelska windsurferka Kati Spychakov zdobyła srebrny medal. Zawody służyły jako kwalifikacja do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Windsurfing pozostaje jedynym sportem na igrzyskach olimpijskich, w którym Izrael zdobył złoto - Gal Fridman podczas igrzysk w Atenach w 2004 r.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2020 by Gedeon