AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA
  -  HISTORIA
  - kwiecień-czerwiec 2024 r.


      - Atak terrorystyczny
                 7 października 2023 roku

18 maja 2024 r. - Szabat.
    18 maja 2024 r. popołudniem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy salwę 10 rakiet w stronę miasta Aszkelon. System obrony Iron Dome zestrzelił pięć rakiet, a pozostałe spadły w otwartym terenie.
    18 maja 2024 r. wieczorem minister Benny Gantz złożył oświadczenie dla mediów: "Nasza jedność przyniosła wielkie osiągnięcia, gdyż daliśmy naszym żołnierzom na froncie poczucie wspólnego przeznaczenia, jednak ostatnio coś poszło nie tak. Nie podjęto istotnych decyzji. Nie podjęto działań przywódczych niezbędnych do zapewnienia zwycięstwa. Niewielka mniejszość przejęła mostek dowodzenia izraelskiego statku i prowadzi go w stronę skał. Stoję tu dzisiaj mówiąc prawdę. A prawda jest trudna: Podczas gdy izraelscy żołnierze wykazują się najwyższą odwagą na froncie, niektórzy z ludzi, którzy ich wysłali, zachowują się tchórzliwie i nieodpowiedzialnie. Podczas, gdy w ciemnych tunelach Gazy uprowadzeni przechodzą mękę - są tacy, którzy oddaje się próżności. Podczas gdy naród Izraela przekracza granice swoich możliwości - niektórzy politycy myślą tylko o sobie. Względy osobiste i polityczne zaczęły górować nad bezpieczeństwem Izraela. Daję Netanjahu czas do 8 czerwca na sformułowanie strategicznego planu wojny. Domagam się sprowadzania z powrotem naszych uprowadzonych, obalenia reżimu Hamasu i zapewnienia izraelskiej kontroli bezpieczeństwa nad Strefą Gazy. Oprócz utrzymania izraelskiej kontroli bezpieczeństwa, domagam się ustanowienie amerykańsko-europejsko-arabsko-palestyńskiej administracji, która będzie cywilnie zarządzać strefą, co położy podwaliny pod przyszłą alternatywę, inną niż Hamas czy Abbas. Mieszkańców północy i zachodniej części Negewu powinni do 1 września powrócić do swoich domów. Popieram promowanie normalizacji stosunków z Arabią Saudyjską w ramach kompleksowego porozumienia. Ten, kto utworzy sojusz z wolnym światem i światem arabskim przeciwko Iranowi, przyjmie zarys działania, w wyniku którego wszyscy Izraelczycy będą służyć państwu. W każdej sytuacji będę ścigać Hamas i wszystkich naszych wrogów, w każdym miejscu i czasie. Bezpieczeństwo pozostanie wyłącznie w naszych rękach. Nie pozwolimy żadnej stronie narzucić nam państwa palestyńskiego, ale zapewnimy horyzont nadziei. Netanjahu - znam cię od wielu lat jako izraelskiego przywódcę i patriotę. Bardzo dobrze wiesz, co należy zrobić. Netanjahu sprzed dziesięciu lat postąpiłby słusznie. Czy jesteś w stanie dzisiaj postępować właściwie? Naród Izraela cię obserwuje. Musisz wybrać między syjonizmem a cynizmem, między jednością a frakcyjnością, między odpowiedzialnością a bezprawiem, oraz między zwycięstwem a katastrofą. Jeśli wolisz kwestię narodową od osobistych i zdecydujesz się pójść w ślady Herzla, Ben Guriona, Begina i Rabina - znajdziesz nas jako partnerów w walce. Jeśli jednak zdecydujecie się pójść drogą fanatyków i poprowadzisz cały naród w przepaść - będę zmuszony do rezygnacji z rządu. Zwrócę się do ludzi i ustanowimy rząd, który zdobędzie zaufanie ludzi. Utworzymy rząd oparty na szerokiej jedności, która przyniesie rzeczywistą korektę i zwycięstwo."
    18 maja 2024 r. późnym wieczorem kancelaria premiera odpowiedziała na słowa Benny Gantza. "W czasie, gdy nasi bohaterscy bojownicy walczą o zniszczenie batalionów Hamasu w Rafah, Gantz decyduje się postawić ultimatum premierowi, zamiast stawiać ultimatum Hamasowi. Warunki postawione przez Benny Gantza to wymyślone słowa, które mają jasny wydźwięk - koniec wojny i klęska Izraela, uwolnienie większości uprowadzonych, pozostawienie Hamasu w nienaruszonym stanie i ustanowienie państwa palestyńskiego. Nasi żołnierze nie polegli na próżno, a już na pewno nie po to, by zastąpić Hamastan Fatahstanem. Jeśli Gantz woli interes narodowy i nie szuka pretekstu do obalenia rządu, niech odpowie na trzy następujące pytania: (1) Czy jesteś gotowy dokończyć operację w Rafah mającą na celu zniszczenie batalionów Hamasu, a jeśli tak, to w jaki sposób jest możliwe, że grozisz rozwiązaniem rządu w trakcie tej operacji? (2) Czy jesteś przeciwny cywilnej kontroli Autonomii Palestyńskiej nad Gazą, nawet bez Abbasa? (3) Czy jesteś gotowy zaakceptować państwo palestyńskie w Gazie, Judei i Samarii w ramach procesu normalizacji z Arabią Saudyjską? Stanowisko premiera w tych kwestiach jest jasne: Premier Netanjahu jest zdeterminowany, aby wyeliminować brygady Hamasu, sprzeciwia się wprowadzeniu Autonomii Palestyńskiej do Gazy i utworzeniu państwa palestyńskiego, które nieuchronnie będzie państwem terroru. Premier Netanjahu uważa, że utrzymanie rządu nadzwyczajnego jest ważne dla osiągnięcia wszystkich celów wojny, w tym powrotu wszystkich naszych uprowadzonych, i oczekuje, że Gantz wyjaśni społeczeństwu swoje stanowisko w tych kwestiach." Biuro Benny Gantza odpowiedziało w nocy: "(1) Gdyby premier posłuchał Gantza, dotarlibyśmy do Rafah kilka miesięcy temu i zakończylibyśmy naszą misję. Musimy ją dokończyć i stworzyć do tego niezbędne warunki. (2) Autonomia Palestyńska nie będzie w stanie kontrolować Gazy, inne elementy palestyńskie to zrobią - ale tylko jeśli stworzymy dla tego poparcie umiarkowanych krajów arabskich i poparcie Ameryki. Premier powinien się tym zająć, a nie sabotować te wysiłki. (3) Jak Gantz powiedział w swoim przemówieniu, nie ma on zamiaru ustanawiać państwa palestyńskiego i nie takie jest żądanie Saudyjczyków. Gantz w przeciwieństwie do Netanjahu nie zwrócił Hebronu i nie zapowiedział poparcia rozwiązania dwupaństwowego. (4) Jeżeli dla premiera ważny jest rząd nadzwyczajny, powinien on przeprowadzić niezbędne dyskusje, podjąć niezbędne decyzje i nie ociągać się ze strachu przed ekstremistami w swoim rządzie."

18 maja 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały oczyszczenie miasta Jabaliya, gdzie odkryto zakład produkujący broń, wyrzutnię rakiet oraz kilka składów broni i amunicji. W rejonie obozu uchodźców Jabaliya terroryści wystrzelili rakietę przeciwlotniczą SAM-7 w stronę izraelskiego helikoptera. Siły Obronne Izraela rozszerzyły obszar objęty nakazem ewakuacji ludności cywilnej - dzielnica Al-Atatra z miasta Beit Lahia oraz obszar Al-Karama w północnej części miasta Gaza. W środkowej części strefy siły izraelskie kontynuowały zabezpieczanie obszaru drogi Netzarim. W południowej części strefy siły izraelskie wprowadziły do działań 12 Rezerwową Brygadę Piechoty "Negew", która prawdopodobnie obsadziła rejon przejścia granicznego Rafah. Tymczasem brygady bojowe kontynuują oczyszczenie wschodnich dzielnic Rafah. Grupa bojowa Brygady Givati działa we wschodniej części Rafah na południu Strefy Gazy. W starciach wyeliminowano około 80 terrorystów. Podczas oczyszczania terenu zlokalizowano podziemne tunele oraz wyrzutnie rakiet. Odkryto także składy broni oraz kilka stanowisk ciężkich karabinów maszynowych obrony przeciwlotniczej. Równolegle działania prowadzi 401 Brygada Pancerna, która wyeliminowała około 50 terrorystów i zniszczyła wiele obiektów infrastruktury terrorystycznej.
    18 maja 2024 r. Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych poinformowało, że przez pływające molo do Strefy Gazy dociera pomoc humanitarna, którą dostarczyła Wielka Brytania, Unia Europejska, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz ONZ.
    18 maja 2024 r. agencja UNRWA poinformowała, że od rozpoczęcia izraelskiej operacji lądowej w Rafah na południu Strefy Gazy, z tego obszaru ewakuowało się już 800 tys. Palestyńczyków. Większość z tych ludzi udała się do wyznaczonej strefy bezpieczeństwa przy mieście Khan Jounis.

    18 maja 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 4 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także trzy przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych.

18 maja 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 14 ataków na Izrael. Hezbollah coraz częściej do ataków używa bezzałogowych dronów, co powoduje ogłoszenie alarmów na większym obszarze w Izraelu. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.

19 maja 2024 r. rano terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę w stronę miasta Sderot. System obrony Iron Dome zestrzelił tę rakietę.
    19 maja 2024 r. Naczelna Rada Rabinacka Izraela wydała opinię na temat wniosku dotyczącego prośby mianowania kobiety na rabina. Rada stwierdziła, że "zgodnie z prawem halachicznym nie ma możliwości mianowania kobiet na stanowiska rabina".
    19 maja 2024 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu spotkał się z doradcą USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'em Sullivanem. Rozmowy dotyczyły sytuacji w Strefie Gazy, ze szczególnym naciskiem na pomoc humanitarną dla mieszkańców strefy. Sullivan poinformował o wsparciu Stanów Zjednoczonych dla izraelskich wysiłków mających na celu odnalezienie i postawienie przed sądem przywódców Hamasu w Gazie. Sullivan przybył do Izraela po odbyciu "konstruktywnych" rozmów na temat "kompleksowej wizji zintegrowanego regionu Bliskiego Wschodu" administracji Bidena z księciem koronnym Mohammedem bin Salmanem w Dammam w Arabii Saudyjskiej. Nie podano szczegółów rozmów.
    19 maja 2024 r. późnym wieczorem w dzielnicy Hatikva w Tel Awiwie doszło do masowej bójki między obcokrajowcami z Erytrei, podczas której rzucano kamieniami i używano różnych pałek oraz noże. Policja użyła środków do rozpraszania tłumu i zatrzymała 2 osoby. Rannych zostało 3 obcokrajowców oraz 1 policjant. Powodem wybuchu zamieszek były nieporozumienia polityczne, gdyż niektórzy cudzoziemcy popierają reżim w Erytrei, a inni sprzeciwiają się temu.

19 maja 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały oczyszczenie miasta Jabaliya. W mieście działają obecnie trzy brygady bojowe. Z dwóch kierunków wkroczyły one do obozu uchodźców Jabaliya. Od południa wkroczyły 7 Brygada Pancerna i 35 Brygada Spadochroniarzy, natomiast 460 Brygada Pancerna wkroczyła od wschodu i dotarła do szpitala Al-Awda. Czołgi zatrzymały się w odległości 350 metrów od szpitala, nie otaczając tego obiektu. 460 Brygada Pancerna zabezpieczyła drogę zaopatrzenia, zapewniając dostawy pomocy humanitarnej i lekarstw dla szpitala, a także zabezpieczając wsparcie logistyczne dla walczących jednostek. Jest to brygada szkoleniowa, dlatego prawdopodobnie nie wejdzie ona do bezpośrednich walk w obozie uchodźców Jabaliya. W obozie odkryto liczne składy broni i amunicji. Doszło tam także do co najmniej 20 starć z terrorystami. W środkowej części strefy siły izraelskie kontynuowały zabezpieczanie obszaru drogi Netzarim. W obszarze tym spadła aktywność terrorystyczna. W południowej części strefy siły izraelskie rozszerzyły działania w dzielnicach Jninah, Salam i Brazil we wschodniej części miasta Rafah. Terroryści wielokrotnie ostrzelali z moździerza przejście graniczne Rafah. Równocześnie siły izraelskie posunęły się do przodu wzdłuż drogi granicznej - około 53% długości tej drogi jest już pod izraelską kontrolą. W Rafah odkryto sieć podziemnych tuneli prowadzących ze Strefy Gazy do Egiptu. Podobno niektóre odcinki odkrytych 50 tuneli są tak szerokie, że mogą w nich jechać samochody.
    19 maja 2024 r. Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych poinformowało, że pierwszego dnia funkcjonowania pływającego molo do Strefy Gazy dostarczono 300 palet z pomocą humanitarną. Dodatkowo w ciągu ostatniego tygodnia do strefy wjechało ponad tysiąc ciężarówek korzystających z izraelskich przejść granicznych Erez i Kerem Shalom. Poza żywnością, lekarstwami i wodą, do strefy wjechało także ponad 160 tys. litrów paliwa. W ramach wspierania ewakuacji ludności cywilnej z obszarów objętych walkami, do strefy dotarły tysiące namiotów. Tylko dzisiaj do strefy wjechały 422 ciężarówki. Wśród towarów dostarczonych z Jordanii zauważono czekoladę Nutella, puszki Pepsi oraz przekąski takie jak Bamba i batony energetyczne. Jeden z izraelskich żołnierzy powiedział: "Ja nie kupuję połowy tego w supermarkecie, a oni dostają za darmo jako pomoc humanitarna."
    19 maja 2024 r. palestyńskie organizacje terrorystyczne zagroziły atakami na amerykańskie pływające molo, poprzez które dostarczana jest pomoc humanitarna do Strefy Gazy. Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny ostrzegł przed wykorzystywaniem tego pływającego portu do deportacji Palestyńczyków ze Strefy Gazy. "Żądamy otwarcia wszystkich przejść granicznych Strefy Gazy, w tym przejścia w Rafah, jako alternatywy dla pływającego portu morskiego, aby zapewnić wprowadzenie pomocy dla Strefy Gazy bez ograniczeń. Sprzeciwiamy się jakiejkolwiek obecności amerykańskiej, izraelskiej lub zagranicznej w Strefie Gazy, czy to na przejściu granicznym w Rafah, czy gdziekolwiek na lądzie lub na wybrzeżach Strefy Gazy. Będziemy traktować te siły jako siły okupacyjne." Komitety Ludowego Oporu wyraziły sprzeciw wobec funkcjonowania pływającego portu morskiego, który według nich jest "działaniem propagandowym pomagającym legitymizować izraelską blokadę i okupację przejścia granicznego w Rafah oraz odwraca uwagę od blokady, masowej eksterminacji ludności i wojny głodowej. Wszelka obecność Izraela lub zagraniczna w pływającym porcie morskim lub na przejściach granicznych, w tym sił amerykańskich, będzie uzasadnionym celem ataków."
    19 maja 2024 r. przed południem terrorysta zaatakował nożem izraelskich policjantów na punkcie kontrolnym przy arabskiej miejscowości Abu Dis, położonej na wschód od Jerozolimy. Funkcjonariusze zastrzelili napastnika. Nikt więcej nie odniósł obrażeń.

    19 maja 2024 r. żydowscy aktywiści zablokowali ciężarówki z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy i wyrzucili na drogę część ładunku. Do zdarzenia doszło przy osiedlu żydowskim Avitar. Następnie osadnicy zaatakowali sąsiednią arabską wioskę Jatma i podpalili znajdujące się tam pojazdy. Splądrowano 7 ciężarówek z konwoju 30 ciężarówek jadących z Jordanii do Strefy Gazy. Interweniowała policja.
    19 maja 2024 r. Arabowie dwukrotnie podpalili pastwiska Havat Ramonim położone w pobliżu osiedla żydowskiego Mewo’ot Jericho w południowej Samarii. Przybyłych na miejsce strażaków i ochotników obrzucono kamieniami. Uszkodzony został jeden z pojazdów. Na miejsce przybyli izraelscy żołnierze, którzy zatrzymali 7 napastników.
    19 maja 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 3 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego. Do wszystkich starć doszło w Samarii.

19 maja 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 11 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.

20 maja 2024 r. serwis informacyjny Arutz Sheva napisał, że dokładnie na miesiąc przed atakiem terrorystycznym 7 października 2023 r., w Dowództwie Północnym odbyła się ocena sytuacji strategicznej na granicy izraelsko-libańskiej. Ujawniono, że dowódca 300 Brygady Terytorialnej "Bar'am" ostrzegł, że jeśli Hezbollah przeprowadzi duży atak, to uda mu się przełamać wszystkie linie obrony i przejąć kontrolę nad przygranicznymi bazami i osadami - ponieważ siły w zachodnim sektorze granicy izraelsko-libańskiej nie byłyby w stanie powstrzymać takiego ataku. Według dowódcy brygady, zanim w rejon walk dotarłyby duże jednostki bojowe, wcześniej byłaby potrzeba natychmiastowego uruchomienia sił specjalnych, aby ratować żołnierzy i cywilów. Robocze założenie Dowództwa Północnego było takie, że jeśli Hezbollah przeprowadzi niespodziewany duży atak, siły na północnej granicy nie będą w stanie go odeprzeć. O ile w Dowództwie Południowym nikt nie wierzył, że linie obronne na południu mogą zostać naruszone, o tyle na północnej granicy takie były robocze założenie Sił Obronnych Izraela - bez świadomości cywilnych mieszkańców o skali zagrożenia. Na kilka miesięcy przed wybuchem wojny, dowódca 91 Dywizji "Galilea" powiedział swoim przełożonym, że liczebność sił nie jest wystarczająca do poradzenia sobie z niespodziewanym atakiem. Jego obawy zostały jednak odrzucone, a jedynym argumentem jaki usłyszał, było wskazanie na służby wywiadowcze wraz z sugestią, że otrzymają wcześniejsze ostrzeżenie przed takim atakiem. Należy zaznaczyć, że po 7 października, w obliczu poważnej porażki służb wywiadu i armii na południu kraju, siły na północy uległy znacznemu zwiększeniu i w związku z tym zmieniła się koncepcja obrony. Obecnie Siły Obronne Izraela chronią północną granicę, będąc jednocześnie przygotowane na różne scenariusze walki z wrogiem.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2023 by Gedeon