AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
    -  kwiecień-czerwiec 2017 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
20 czerwca 2017 r. specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód, Jason Greenblatt spotkał się w Jerozolimie z przedstawicielem premiera Netanjahu, prawnikiem Icchakiem Molcho. Netanjahu zgodził się przyjechać do Białego Domu, aby rozpocząć proces pokojowy i trójstronne rozmowy z Palestyńczykami.
    20 czerwca 2017 r. szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot powiedział, że na północnej granicy istnieje poważne zagrożenie ze strony Hezbollahu, który "brutalnie złamał Rezolucję ONZ nr 1701 i odbudował swoje zdolności militarne. Gdy spojrzymy na południowy Liban to widzimy, że ta organizacja działa w 200 wsiach i miasteczkach, ukrywając w nich dziesiątki tysięcy rakiet. Jesteśmy wyraźnie zainteresowani uniemożliwieniem transferu zaawansowanych broni do Hezbollahu. Jak to opublikowano, podjęliśmy już działania mające na celu zapobieganie przewiezieniu zaawansowanych broni przeznaczonych do szkodzenia Izraelowi. Tak było w przeszłości i tak będzie w przyszłości." Odnosząc się do irańskiego ostrzału rakietowego celów w Syrii, Eizenkot powiedział, że "osiągnięcia operacyjne były znacznie mniejsze niż to co zostało publicznie ogłoszone. Rakiety spadły daleko od celów."
    20 czerwca 2017 r. minister finansów Mosze Kahlon przekazał 10 mln szekli na pomoc dla rolników z północnych regionów, które cierpią z powodu braku deszczów i suszy. Środki mają pomóc w rozbudowie systemów nawadniania w szczególności w sadach.

20 czerwca 2017 r. specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód, Jason Greenblatt spotkał się w Ramallah z szefem palestyńśkiej delegacji Saebem Erekatem i dwoma przedstawicielami przewodniczącego Mahmouda Abbasa. Abbas zgodził się przyjechać do Białego Domu, aby rozpocząć proces pokojowy i trójstronne rozmowy z Izraelem.
    20 czerwca 2017 r. kilkuset Palestyńczyków demonstrowało przy barierze granicznej Strefy Gazy, protestując przeciwko ograniczeniu dostaw energii elektrycznej. Krzyczeli: "Życie umiera. Żywność w lodówce psuje się następnego dnia."
    20 czerwca 2017 r. palestyński terrorysta po południem usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przy żydowskim osiedlu Adama w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastnika.

20 czerwca 2017 r. Egipt poinformował, że udzieli pomocy Strefie Gazy i postara się, aby w ciągu 24 godzin uruchomić elektrownię w Gazie. Przez przejście graniczne Rafah będą regularnie przesyłane dostawy oleju opałowego do elektrowni.
    20 czerwca 2017 r. ambasador Stanów Zjednoczonych w ONZ, Nikki Haley, wezwała Radę Bezpieczeństwa ONZ do podjęcia działań przeciwko organizacji terrorystycznej Hamas, a także krajom, które ją wspierają. "Kilka tygodni temu urzędnicy ONZ odkryli tunel pod dwoma szkołami prowadzonymi przez ONZ w Strefie Gazy. To był dokładnie taki sam rodzaj tunelu, który Hamas od lat wykorzystuje. Tych tuneli Hamas używa do przemycania materiałów, których potrzebują do rakiet, abo włamać się do Izraela, aby atakować cywili lub porywać ich w zmroku nocy. Wyobraźcie sobie dzieci bawiące się w ich szkole, podczas gdy Hamas przenosi materiały wybuchowe pod ich nogi. Wyobraźcie sobie, że dzieci starają się uczyć, a kilka stóp poniżej, terroryści mogą się czołgać do Izraela. Wszystko to dzieje się pod budynkiem szkolnym pod flagą Narodów Zjednoczonych. To oburzające. Gaza posiada ważne atuty na Morzu Śródziemnym i ma olbrzymi potencjał, ale ten potencjał jest niszczony przez terrorystów, którzy nią rządzą. Kryzys humanitarny w Strefie Gazy opiera się dokładnie na jednej grupie, która rzeczywiście kontroluje Gazę - Hamas. Hamas sprawuje kontrolę nad Gazą od 2007 roku. Po dziesięciu latach rządów Hamasu, życie mieszkańców Gazy jest gorsze niż kiedykolwiek wcześniej. Zamiast rządzić, Hamas postanowił poświęcić swoje zasoby na rozbudowę arsenału terrorystycznego. Zamiast dążyć do pokoju, Hamas decyduje się wywoływać niszczycielskie wojny. Zamiast dopomagać, aby dotrzeć do Palestyny, Hamas zdecydował się odrzucić niezliczone oferty pomocy, aby utrzymać swoje siły militarne. Hamas pozostaje organizacją terrorystyczną skoncentrowaną na zniszczeniu Izraela. Jego celem jest siłowe pokonanie Izraela. Aby kontynuować tą walkę będzie wykorzystywać wszystkie zasoby. Rada Bezpieczeństwa musi się zjednoczyć, aby powiedzieć, że już wystarczy. Musimy wywrzeć nacisk na Hamas, aby zakończyć jego tyranię nad ludem Gazy. W naszych rezolucjach i oświadczeniach powinniśmy potępić Hamas. Powinniśmy wymienić Hamas jako grupę odpowiedzialną za ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy lub budowę nowych tuneli. I powinniśmy w rezolucji uznać Hamas jako organizację terrorystyczną. A to będzie miało konsekwencje dla każdego, kto nadal ich popiera. Musimy zrobić o wiele więcej, aby pokazać Hamasowi, że nigdy nie będziemy tolerować terroryzmu. Musimy wykazać, że jeśli Hamas użyje domów i szkół do ukrycia swojej infrastruktury terrorystycznej, poniesie tego konsekwencje. Ci, którzy dają Hamasowi broń, pieniądze i polityczne wsparcie, muszą przestać. A jeśli tego nie zrobią, państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych muszą zebrać się, aby wywrzeć realną presję na zwolenników Hamasu, aby ich powstrzymać. Każda uncja tego, co robimy, powinna być przeciwko Hamasowi. Oni są niebezpiecznym aktorem, który nie troszczy się o Palestyńczyków, nie troszczy się o Izraelczyków, i są zdeterminowani zniszczyć wszystko na swojej drodze."
    20 czerwca 2017 r. Autonomia Palestyńska zwróciła się do Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, aby uznać miasto Hebron i jaskinię patriarchów jako miejsce palestyńskiego dziedzictwa. Komitet ma zajać się tą sprawą w ciągu dwóch tygodni.

21 czerwca 2017 r. biuro premiera wyraziło zgodę na realizację planu budowy około 7 tys. nowych mieszkań w Jerozolimie. W osiedlu Gilo powstanie 3500 mieszkań, kolejne około 2200 w Har Homa, 900 w Pisgat Zeev, 500 w Ramat Shlomo i kolejne 100 w Ramot.
    21 czerwca 2017 r. po południem premier Benjamin Netanjahu spotkał się ze specjalnym wysłannikiem Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód Jasonem Greenblattem i doradcą prezydenta Trumpa, Jaredem Kushnerem. Spotkanie dotyczyło problematyki wznowienia procesu pokojowego z Palestyńczykami.
    21 czerwca 2017 r. dowódca sił powietrznych gen. Amir Eshel powiedział, że każdym przyszłym konflikcie z Libanem, państwo żydowskie będzie posiadać niewyobrażalną siłę wojskową, której nie zawaha się użyć. "Od czasu drugiej wojny libańskiej w 2006 roku zdolności dowodzenia Sił Obronnych Izraela zostały znacznie poprawione. To co siły powietrzne mogły zrobić w 2006 roku w ciągu 34 dni, teraz możemy zrobić w ciągu 48-60 godzin. Jest to niewyobrażalny potencjał, znacznie różniący się od tego, co widzieliśmy w przeszłości i znacznie większy niż ludzie szacują. Jeśli na północy wybuchnie wojna, będziemy musieli od razu uderzyć z całą naszą siłą. Jest to konieczne ze względu bardzo prawdopodobnej międzynarodowej presji na Izrael, aby szybko ogłosić zawieszenie broni, zanim osiągniemy nasze wszystkie strategiczne cele. W wojnę domową w Syrii jest zaangażowanych wiele elementów, które są zajęte osiągnięciem swoich własnych celów. Są one zainteresowane zapobiegnięciem wybuchu nowej wojny w Libanie, gdzie Hezbollah zgromadził arsenał ponad 10 tys. rakiet. Od wojny sześciodniowej siły Hezbollahu koncentrowały się w Syrii na popieraniu prezydenta Baszara Assada. W sojuszu z Iranem i Rosją rzucili tysiące swoich bojowników do walki z syryjskimi rebeliantami. Ale ta szyicka organizacja nie zmieniła swojego stanowiska wobec Izraela, który jest dla niej największym wrogiem, a armia Izraela tak samo spostrzega Hezbollah. Pomimo, że Izrael utrzymuje się na marginesie wojny w Syrii, to izraelskie samoloty atakowały podejrzane transporty, które mogły transportować irańską broń dla Hezbollahu. Operacje te były skomplikowane ze względu na rosyjską i amerykańską działalność powietrzną w regionie. Niebo na Bliskim Wschodzie jest dużo bardziej zatłoczone niż przedtem, z obecnością wielu graczy. Siły powietrzne muszą tak prowadzić działania operacyjne, aby uniknąć popełnienia błędów. Z drugiej strony, takie ataki działają jako czynnik hamujący dla Hezbollahu, uzmysławiając mu, że izraelskie wojsko i siły powietrzne mogą zaangażować się w ewentualną wojnę w Libanie. Ostrzegam mieszkańców południowego Libanu, który jest twierdzą Hezbollahu. Jeśli wybuchnie nowy konflikt opuście swoje domy, które są wykorzystywane jako bazy dla rakiet. Żadne zagrożenia nie zatrzymają izraelskich sił powietrznych na libańskiej arenie. Mogą zakłócić prowadzenie operacji, ale nas nie powstrzymają."

21 czerwca 2017 r. wieczorem specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód Jason Greenblatt i doradca prezydenta Trumpa, Jared Kushner spotkali się w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Spotkanie dotyczyło problematyki wznowienia procesu pokojowego z Izraelem.

21 czerwca 2017 r. rano Egipt rozpoczął dostawy paliwa do elektrowni w Gazie. Koszty dostaw paliwa zostały pokryte przez Katar. W sumie 22 ciężarówki mają dostarczyć do Gazy milion litrów oleju (220 tys. galonów).

22 czerwca 2017 r. szef wywiadu wojskowego gen. Hertzi Halevi powiedział: "Terror nadal tu jest. ISIS utraciło terytorium i skurczyło się, ale zamiast islamskiego kalifatu widzimy wirtualny kalifat. Istnieje wyraźne powiązanie między ofensywą na Mosul i al-Raka i falą terroryzmu w Europie. Ataki terrorystyczne w Europie będą kontynuowane w dającej się przewidzieć przyszłości. Obecnie istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wszczęcia wojny przeciwko Izraelowi. Procesy budujące władzę, zwłaszcza w Strefie Gazy i Libanie, przenoszą siłę militarną w nieodpowiedzialne ręce. Nasi wrogowie, którzy starają się szkodzić Izraelowi, mogą doprowadzić do kolejnej wojny. Jednak dzisiejsze wojny inaczej się zaczynają i inaczej kończą. Są to wojny z organizacjami, które nie zaczynają się decyzją, ale pogorszeniem stosunków z organizacjami. I nie kończą się jednostronną decyzją spadochroniarzy przy Zachodnim Murze. Obecnie główne zagrożenie dla regionu stanowią Iran, reżim Assada i Hezbollah. Posiadają one globalne finansowanie i są poważnym zagrożeniem dla państwa Izrael. Iran jest problematyczny nie tylko z powodu kwestii nuklearnej. Jest to w Iraku, Syrii i Jemenie. Jasno widzimy, że Hezbollah buduje przemysł wojskowy z irańską technologią, wytwarza broń i przenosi ją do południowego Libanu. W minionym roku Iran pracował nad stworzeniem infrastruktury do produkcji precyzyjnych broni w Jemenie i Iraku. Porozumienie nuklearne zabrania Iranowi rozwijanie pewnych broni, ale produkują inne bronie. W wyniku rozmieszczenia irańskich rakiet Zelzal zagrożonych jest dwadzieścia państw. Ostatnio widzieliśmy pokaz pocisków rakietowych średniego zasięgu. Myślę, że ISIS został trafiony. Ale pytam sam siebie: Czy Iran będąc tak zaangażowany w Syrii, musiał w taki sposób uderzyć w te cele? To był pokaz siły. Nie jest jasne, na ile był udany, ale jest niepokojący. Przechodząc do kwestii Strefy Gazy, w ciągu trzech lat od operacji Obronny Brzeg, Izrael przekazał do Gazy ponad siedem milionów ton materiałów budowlanych. Jak wiele z tego przyniosło korzyści ludności cywilnej w Strefie Gazy? Czy dzieci w Strefie Gazy otrzymały lepszy dostęp do systemu edukacji? Zwykle odpowiedź brzmi: nie. Jest to dużym problemem, gdyż Izrael ma interes w tym, aby w Gazie nie było kryzysu. Problem z energią elektryczną odzwierciedla sytuację, gdyż z jednej strony do energii elektrycznej podłączone są maski tlenowe w szpitalach, ale maszyny kopiące w tunelach Hamasu są podłączone do tej samej energii elektrycznej. Musimy pozwolić Hamasowi wybrać, ale nie możemy pozwolić Hamasowi tak łatwo budować armii."
    22 czerwca 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman powiedział, że decyzja Autonomii Palestyńskiej o wycofaniu się z opłacania dostaw energii elektrycznej do Strefy Gazy, nie była koordynowana z Izraelem i była próbą wciągnięcia Hamasu w wojnę z Izraelem. "Sytuacja w Strefie Gazy nie może trwać wiecznie. Jest to wewnętrzny kryzys palestyński, który się nie skończy. Abbas podjął decyzję, aby nie płacić za prąd dostarczany do strefy, pozostawiając Izrael bez możliwości wyboru. Musieliśmy zredukować dostawy prądu do Gazy, a tym samym zaostrzyć kryzys. Abbas może zwiększyć cięcia i wkrótce zaprzestać wypłat wynagrodzeń w Gazie i przekazać paliwo do strefy jako dwutorową strategię - osłabić Hamas i przeciągnąć go na wojnę z Izraelem. Abbas robi to jednostronnie, bez koordynowania z Izraelem lub Egiptem. Niezależnie od tego, Izrael nie ma zamiaru wyruszać na wojnę, ani na północy, ani na południu." Hezbollah wykorzystuje niestabilną sytuację w Syrii i nieustannie usiłuje utworzyć nowy front przeciwko Izraelowi na Wzgórzach Golan. Równocześnie podejmuje próby przerzucenia zaawansowanych broni do Libanu i umacnia swoje bazy przy granicach Izraela. Syria ponosi odpowiedzialność za przemyt broni dla Hezbollahu, dlatego przy kolejnych próbach nie zawahamy się podjąć stosowne działania. Jedynym sposobem osiągnięcia pokoju jest zawarcie regionalnego prozumienia pokojowego ze wszystkimi umiarkowanymi państwami sunickimi, w tym z Kuwejtem i Arabią Saudyjską, przy czym porozumienie z Palestyńczykami będzie wynikiem tej umowy. Takie porozumienie dałoby 45 mld dolarów państwu Izrael. Obecnie nie ma możliwości osiągnięcia bezpośredniego porozumienia, ponieważ Izrael nigdy nie zaproponuje tego co oferował Olmert, a co Palestyńczycy wtedy odrzucili."
    22 czerwca 2017 r. dyrektor departamentu badań Banku Izraela, prof. Nathan Sussman powiedział, że produktywność Izraelczyków należy do jednej z najniższych w krajach OECD. "Izrael ma poważny problem z wydajnością i musi rozwiązać problem nierówności w ramach kształcenia technologicznego i zawodowego. Nierówności społeczne prowadzą do słabego wykształcenia, co prowadzi do niskich kwalifikacji, co prowadzi do niskiej wydajności, co prowadzi do niskiego PKB, co prowadzi do niskiej jakości życia. Problemy te są coraz większe w miarę wzrostu populacji. Robimy zbyt mało, na przykład w inwestycjach w kształcenie zawodowe osób starszych. Jesteśmy w złym cyklu, który trwa i nie wypuści nas. Ludzie muszą rozwijać unikalne umiejętności, ponieważ w przeciwnym razie będą mieć niskie zarobki i będą musieli konkurować z pracownikami krajów rozwijających się. Dla osób o wyjątkowych umiejętnościach będą liczne premie. Absolwent elektrotechniki z Technion po dwóch latach zarabia około 25 000 szekli miesięcznie, a rynek nagradza ludzi ze specjalnymi umiejętnościami. Ci, którzy nie posiadają specjalnych umiejętności, będą zmagać się z Chinami, Filipinami i Tajlandią."

22 czerwca 2017 r. rano palestyński kierowca ciężarówki usiłował celowo wjechać w grupę osób wysiadających z autobusu przy żydowskim osiedlu Efrat w Judei. Nikt nie został ranny, a kierowcę aresztowano.
    22 czerwca 2017 r. w Gazie wznowiła działalność elektrownia. Było to możliwe dzięki dostawom egipskiego paliwa. Obecny zapas paliwa umożliwia na działanie elektrowni przez 3,5 dnia.

22 czerwca 2017 r. saudyjskie media poinformowały o rzekomym podpisaniu porozumieniu przez Stany Zjednoczone, Jordanię i Rosję w sprawie utworzenia strefy bezpieczeństwa w południowej Syrii. Strefa będzie się rozciągać 30 km od granicy Jordanii. W ramach porozumienia, do strefy buforowej nie będą miały wstępu siły Hezbollahu i milicje wspierane przez Iran. Będzie obowiązywać w niej zawieszenie broni, aby umożliwić prowadzenie działań humanitarnych.
    22 czerwca 2017 r. ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon wystosował list do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zwrócił on uwagę, że finansowana przez Hezbollah organizacja Green Without Borders odmówiła żołnierzom sił międzynarodowych UNIFIL dostępu do punktu obserwacyjnego na granicy z Izraelem. Oficjalnie Green Without Borders ma na celu podnoszenie świadomości w zakresie ochrony środowiska, promowanie rolnictwa i gromadzenie danych ekologicznych. Organizacja ta między innymi prowadzi akcję zalesiania przygranicznych obszarów w południowym Libanie. Zgodnie z danymi wywiadu, pod przykrywką działalności tej organizacji, Hezbollah buduje sieć posterunków obserwacyjnych wzdłuż granicy z Izraelem. Danon przekazał do Rady Bezpieczeństwa ONZ zdjęcia pięciu wybudowanych już stanowisk obserwacyjnych z mapą dokładnych ich lokalizacji. Danon zaapelował do społeczności międzynarodowej o zażądanie likwidacji tych stanowisk w Libanie.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2017 by Gedeon