AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
   -  luty-marzec 2020 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia


      Plan Trumpa - treść

31 marca 2020 r. władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 1,5 cm, osiągając poziom 209,175 metrów p.p.m. Wciąż jeszcze brakuje 37,5 cm, aby jezioro uznać za pełne.
    31 marca 2020 r. minister zdrowia Jaakov Litzman zaproponował premierowi Benjaminowi Netanjahu i ministrowi spraw wewnętrznych Arye Dery'emu całkowite zablokowanie miasta Bene Berak, które jest zamieszkane w większości przez ultraortodoksyjną społeczność. "Zaproponowałem premierowi i ministrowi spraw wewnętrznych zablokowanie Bene Berak. Sytuacja tam jest okropna. Nie obchodzi mnie reakcja ludzi. Na ulicach już wiszą plakaty porównujące mnie do Stalina, ale mnie to nie zniechęca. Będę robić wszystko, co konieczne, nie tylko w Bene Berak. Poproszę o zamknięcie każdego miejsca, które musi być zamknięte. Nie można oskarżać całego społeczeństwa z powodu nieodpowiedzialności kilku grup, tu i tam. Dziewięćdziesiąt dziewięć procent społeczeństwa słucha państwa i rabinów. Rozprzestrzenianie się wirusa w tych miejscach jest efektem święta Purim. Z pomocą Boga minie kilka dni i opanujemy tam sytuację. Dlatego poprosiłem o trzydniowe zamknięcie." Testy przeprowadzone w ultraortodoksyjnym mieście Bene Berak wykazują, że jeden na trzy są pozytywne. Miasto ma 34% wskaźnik infekcji, w porównaniu do sąsiedniego Tel Awiwu z 6% i Jerozolimą z 10% testów wykazujących zakażenie. Ogólnie wskaźnik infekcji w Izraelu wykazuje pewien spadek, podczas gdy liczba potwierdzonych przypadków w społeczności ultraortodoksyjnej nadal rośnie.
    31 marca 2020 r. minister obrony Naftali Bennett powiedział popołudniem: "Na końcu tego tunelu koronawirusa jest światło. W Izraelu nie mamy wykładniczego wzrostu wskaźnika infekcji i umieralności. Jesteśmy krajem o najniższym wskaźniku umieralności w stosunku do liczby pacjentów w krajach ze znaczną infekcją. Mamy wskaźnik niższy nawet od Niemiec: 0,3% ... Jeśli nie zrozumiemy ogromnego cierpienia tych, którzy obawiają się, że nie będą mieli pieniędzy na opłacenie czynszu, możemy mieć więcej ofiar śmiertelnych z powodu samobójstw niż z powodu koronawirusa." Ministerstwo obrony ogłosiło, że zakończyło modyfikację satelity wojskowego do użytku w walce z koronawirusem. Satelita będzie pomagał zespołom medycznym w określaniu stanu fizycznego pacjentów z koronawirusem, poprzez gromadzenie informacji o ciśnieniu krwi, temperatury ciała i innych istotnych danych zbieranych z paneli umieszczanych przy pacjentach.
    31 marca 2020 r. dyrektor Izraelskiego Instytutu Badań Biologicznych w Nes Ziona, prof. Szmuel Szapiro poinformował, że poczyniono znaczne postępy w pracach nad szczepionką na koronawirusa, i obecnie jest przygotowywana formuła do badań na zwierzętach.
     31 marca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 5 358. W stanie ciężkim jest 94 osób (76 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 105, a 224 wyzdrowiało. Zmarło 20 osób. 587 pacjentów jest leczonych w szpitalach, 2 707 osób przebywa w kwarantannie w domu, a 615 znajduje się w specjalnych hotelach w całym kraju. Urzędnicy ministerstwa zdrowia ostrzegają o niedoborze respiratorów. Według szacunków ministerstwa, w wyniku choroby nawet 5 tys. osób będzie potrzebować pomocy oddechowej. Stopa bezrobocia, która na początku tego miesiąca była niższa niż 4%, teraz osiągnęła 23,3%. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że epidemia koronawirusa w regionie Azji i Pacyfiku jest "daleka od zakończenia", a obecne środki mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, to jedynie zakup czasu dla zachodnich krajów, na przygotowanie się do transmisji na dużą skalę. Badanie opublikowane w czasopiśmie medycznym Lancet wykazało, że umrze 0,66% osób zakażonych koronawirusem. To znacznie mniej niż początkowe szacunki.
    31 marca 2020 r. minister obrony Naftali Bennett oświadczył wieczorem, że "państwo Izrael musi być niezależne w postępowaniu z koronawirusem we wszystkich obszarach. Nie możemy pozwolić sobie na uzależnienie od zakupu niezbędnych przedmiotów z innych państw. Musimy rozwinąć zdolność do produkcji wszystkiego, czego potrzebujemy." Dzisiaj izraelski przemysł lotniczy dostarczył pierwszą partię 30 respiratorów do ministerstwa zdrowia. Zostały one zaprojektowane i wyprodukowane w Izraelu.

1 kwietnia 2020 r. władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 1,5 cm, osiągając poziom 209,16 metrów p.p.m.
    1 kwietnia 2020 r. urząd zatrudnienia poinformował, że liczba bezrobotnych dzisiaj rano przekroczyła milion osób - o godzinie 7:00 wynosiła 1 003 316, z czego 89,7% wysłanych na urlopy bezpłatne, a 6,4% zwolnionych. Wczoraj zarejestrowało się 35 668 osób poszukujących pracę. Stopa bezrobocia wzrosła do 24,1%. Dyrektor generalny urzędu zatrudnienia Rami Garor powiedział: "Niestety, nasze prognozy się zmaterializowały - w samym marcu dotarliśmy do miliona osób poszukujących pracy. Pracujemy nad stworzeniem warunków, aby następny miesiąc mógł rozpocząć się od niższego bezrobocia, ze stopniowym przywróceniem gospodarki do normy, w miarę możliwości i zgodnie z wytycznymi." Według opublikowanych danych najbardziej narażonymi grupami pracowników są pracownicy niewykwalifikowani (15,5% nowych przypadków), pracownicy oświaty (13,9%), sprzedawcy (9,4%) i pracownicy hoteli (6,4%). 57,7% nowych bezrobotnych to kobiety. Prawie połowa (45,6%) to osoby w wieku 20-34 lata, kolejne 37,3% to osoby w wieku 35-54 lat, a 14,6% to osoby w wieku 55 lat i więcej. Tylko 2,5% wnioskodawców ma mniej niż 20 lat, prawdopodobnie z powodu obowiązkowej służby wojskowej.
    1 kwietnia 2020 r. ministerstwo edukacji poinformowało, że w świetle dalszego rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa oraz w związku z niepewnością związaną z otwarciem instytucji edukacyjnych po święcie Paschy, postanowiono w tym roku w Izraelu przeprowadzić egzaminy maturalne w trybie awaryjnym. Oznacza to, że egzaminy maturalne będą trwały 5 tygodni, od 22 czerwca do końca lipca. Uczniowie będą także zdawać w tym roku tylko 5 egzaminów, zamiast 7 egzaminów jak zwykle.
    1 kwietnia 2020 r. szef jednostki epidemicznej ministerstwa zdrowia dr Boaz Lev powiedział: "Jestem bardzo zaniepokojony dużą liczbą infekcji wśród mieszkańców Bene Berak. Jest to jak pożar z powodu gęstości zaludnienia. Wiem, że nie ma na to natychmiastowego rozwiązania. Wysoki wskaźnik infekcji w Bene Berak zaskoczył nas, a im więcej osób testujemy, tym więcej znajdujemy zarażonych ... co spowoduje dalsze obciążenie naszego systemu opieki zdrowotnej."
     1 kwietnia 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 6 092. W stanie ciężkim jest 95 osób (81 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 118, a 226 wyzdrowiało. Zmarło 26 osób. W szpitalu Soroka w Be'er Szewie zmarła 89-letnia kobieta. Szpital Shaare Zedek w Jerozolimie powiedział, że 69-letni pacjent zmarł. W Wolfson Medical Center w Holon zmarł 74-letni mężczyzna. Ministerstwo zdrowia zamówiło setki dawek eksperymentalnych leków przeznaczonych do leczenia infekcji dróg oddechowych i malarii. Nowe badania wykazały, że stosowanie tych leków może być skuteczne w leczeniu koronawirusa i zapobieganiu dalszej infekcji. Leki będą stosowane u pacjentów na oddziałach intensywnej terapii, a jeśli okażą się skuteczne, mogą być zaoferowane wszystkim ciężko chorym na koronawirusa w Izraelu. Liczba personelu medycznego przebywającego obecnie w kwarantannie spadła z 3498 do 3201, w tym 701 lekarzy i 1138 pielęgniarek.
    1 kwietnia 2020 r. popołudniem Arabowie wszczęli zamieszki w dzielnicy Jaffa w Tel Awiwie, po aresztowaniu przez policję mężczyzny podejrzanego o naruszenie przepisów kwarantanny. Demonstranci podpalali opony i kosze na śmiecie, atakując policjantów. Aresztowano 4 uczestników zamieszek.
    1 kwietnia 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało wieczorem o pozytywnym wyniku testów na koronawirusa u ministra zdrowia Jaakova Litzmana i jego żony. Według oświadczenia, 71-letni Litzman i jego żona czują się dobrze, otrzymują odpowiednią opiekę i pozostaną w izolacji zgodnie z instrukcjami z wymogami. Premier Benjamin Netanjahu został powiadomiony. Litzman będzie pracował w swoim domu, zgodnie z zaleceniami medycznymi.
    1 kwietnia 2020 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział wieczorem: "Wszyscy wkładamy ogromny wysiłek, aby pokonać tego wirusa. Nastąpiła bardzo pozytywna zmiana w ultraortodoksyjnej opinii publicznej. Niestety, w niektórych miejscach choroba rozprzestrzenia się już dwukrotnie szybciej niż w reszcie kraju i nadal się podwaja. Poinstruowałem wszystkie organy, aby zapewniły miastu Bene Barak specjalną pomoc. Postanowiliśmy ograniczyć do niezbędnego minimum wjazd i wyjazd z tego miasta. To dla dobra ich życia i życia wszystkich obywateli Izraela. Wszystkie potrzeby mieszkańców zostaną zaspokojone, a ci, którzy otrzymają pozytywny wynik testu na koronawirusa, ale nie będą wymagać hospitalizacji, zostaną zabrani do specjalnych hoteli w celu leczenia. Jest to trudne, ale to dla zdrowia mieszkańców. To czas na wzajemną odpowiedzialność wszystkich obywateli państwa. Prosimy obywateli Izraela o noszenie masek ochronnych w miejscach publicznej. Jeśli nie masz maski, użyj szalika lub innego przykrycia, które zmniejszy możliwość zarażenia innych. Zaczynamy dostrzegać oznaki, że być może dzięki podjętym przez nas środkom jesteśmy na dobrej drodze do opanowania pandemii, ale na pewno jest za wcześnie, aby to powiedzieć ... Wraz z ministrem finansów postanowiłem przyznać specjalną dotację na Paschę. Każda rodzina z dziećmi otrzyma 500 szekli na każde dziecko, aż do czwartego dziecka. Każdy starszy obywatel otrzyma dodatkowe 500 szekli w miesięcznym zasiłku. Dotacje trafią prosto na konta bankowe. Rząd przedłoży wniosek do Knessetu, a ja wzywam wszystkie frakcje parlamentu o poparcie ustawowy w tej sprawie." Na koniec Netanjahu przypomniał społeczeństwu, że w tym roku powinni świętować Paschę w domu tylko w małym gronie rodziny: "Mały Seder to bezpieczny Seder."
    1 kwietnia 2020 r. zespół naukowców z Galilee Research Institute Migal poinformował wieczorem, że dzieli ich zaledwie kilka dni od ukończenia produkcji aktywnego składnika szczepionki na koronawirusa. Dr Chen Katz powiedział: "Jesteśmy w końcowej fazie i w ciągu kilku dni utrzymamy białka - aktywny składnik szczepionki." Katz powiedział, że prace są nieco opóźnione, ponieważ otrzymanie konstruktu genetycznego z Chin, zajęło więcej czasu, niż oczekiwano, ze względu na zamknięcie dróg transportowych i konieczność zmiany trasy. Naukowcy Instytutu Migal od czterech lat pracowali nad szczepionką przeciwko wirusowi zakaźnego zapalenia oskrzeli (IBV), który atakował drób. Skuteczność opracowanej szczepionki została udowodniona w badaniach przedklinicznych. "Naszą podstawową koncepcją było opracowanie technologii, a nie samej szczepionki przeciwko tego rodzaju wirusom. Ramy badań nad szczepionką oparte są na nowym wektorze ekspresyjnym białka, który tworzy i wydziela chimeryczne rozpuszczalne białko, dostarczające antygen wirusowy do tkanek błony śluzowej poprzez samoczynną endocytozę, powodując, że organizm wytwarza przeciwciała przeciwko wirusowi. W badaniach przedklinicznych wykazano, że szczepienie doustne indukuje wysoki poziom swoistych przeciwciał anty-IBV. Nazwijmy to czystym szczęściem. Zdecydowaliśmy się wybrać koronawirusa jako model dla naszego systemu i dowód skuteczności naszej technologii. Okazało się, że koronawirus drobiu ma wysokie podobieństwo genetyczne do ludzkiego i że wykorzystuje ten sam mechanizm infekcji, co zwiększyło prawdopodobieństwo uzyskania skutecznej szczepionki dla ludzi w bardzo krótkim czasie." Obecnie dobiegają końca testy na ssakach (gryzoniach), a Instytut otrzymał zgodę na rozpoczęcie od 1 czerwca pierwszej fazy testów na ludziach. "Pod względem technologii, pod względem naukowców, w Izraelu mamy wszystko, czego potrzebujemy. Szczepionka będzie dostępna najpierw w Izraelu." Równolegle Israel Institute for Biological Research (IIBR) rozpoczął testy na gryzoniach prototypu szczepionki. Testy są przeprowadzane w laboratorium obrony biochemicznej Instytutu. Dyrektor ds. innowacji IIBR Eran Zahavy powiedział, że Instytut przeniósł całą swoją uwagę na nowy koronawirus, przy czym trzy grupy próbują opracować szczepionkę, a inne badają potencjalne sposoby leczenia. "Dokładamy wszelkich starań, aby znaleźć nowe sposoby poradzenia sobie z tym kryzysem. Ale zaplecze naszego laboratorium jest bardzo obciążone, bardzo zajęte i bardzo niebezpieczne, więc musi pracować bardzo powoli i bardzo ostrożnie. Zorganizowanie testów na zwierzętach było bardzo dużym wyzwaniem, ponieważ ta choroba nie dotyka zwierząt. Wiele eksperymentów zakończonych sukcesem na zwierzętach, nie zawsze kończy się powodzeniem przy testach na ludziach. Nie wystarczy jedynie wykryć neutralizujące przeciwciała u zwierząt. Naprawdę chcemy znaleźć skuteczną i bezpieczną szczepionkę."

1 kwietnia 2020 r. palestyński premier Mohammed Sztajjeh stwierdził, że prawdziwą przeszkodą, przed którą stoją Palestyńczycy w walce z epidemią koronawirusa, jest "izraelska okupacja, osadnicy, punkty kontrolne i wszelkie środki podjęte w celu powstrzymania naszych wysiłków na rzecz ochrony naszego narodu i powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa". Uwagi Sztajjeha pojawiły się po tym, jak ogłoszono wykrycie kolejnych 15 przypadków zarażenia koronawirusem w Autonomii Palestyńskiej. Są to pracownicy jednej z fabryk w strefie przemysłowej Atarot w północnej Jerozolimie. Sztajjeh stwierdził, że zezwalając arabskim robotnikom wejście do miejsc pracy w Izraelu lub żydowskich osiedlach, Izrael utrudnia Palestyńczykom wysiłki na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. "Widzimy, że kontynuacja zezwalania pracownikom na pójście do ich miejsc pracy jest próbą ochrony gospodarki Izraela kosztem życia pracowników, ale gospodarka izraelska nie jest ważniejsza niż życie naszych dzieci." W całej Autonomii Palestyńskiej wykryto do tej pory 108 przypadków koronawirusa. Palestyńskie władze zamknęły miasta Betlejem i Hebron.

1 kwietnia 2020 r. syryjskie media poinformowały, że w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały pozycje w pobliżu miasta Homs w zachodniej części Syrii. Izraelskie samoloty rzekomo wystrzeliły rakiety z przestrzeni powietrznej Libanu. Syryjska obrona przeciwlotnicza została aktywowana. Kilka rakiet miało trafić w obiekty na lotnisku wojskowym Szajrat na wschód od Homs. Prawdopodobnie celem była baza rakietowa. Liban poinformował, że izraelskie samoloty przez około 15 minut przebywały w jego przestrzeni powietrznej. Izrael nie skomentował tych doniesień.

2 kwietnia 2020 r. dyrektor agencji wywiadowczej Mossad Jossi Cohen wszedł w kwarantannę ze względu na kontakt z ministrem zdrowia Jaakovem Litzmanem, u którego zdiagnozowano koronawirusa. W kwarantannę wszedł także dyrektor generalny ministerstwa zdrowia Mosze Bar Simantov oraz personel biura ministra zdrowia. Dotyczy to także szefa publicznej służby zdrowia prof. Siegal Sadetzkiego i premiera Benjamina Netanjahu.
    2 kwietnia 2020 r. zastępca dyrektora generalnego ministerstwa zdrowia Itamar Grotto powiedział rano: "Minister zdrowia Litzman czuje się obecnie dobrze. Ostatni raz kontaktowałem się z nim ponad dwa tygodnie temu, 12 marca, więc nie muszę się izolować. Sprawdzamy, kto miał z nim kontakt w ostatnich dniach. Tempo wzrostu liczby zarażonych jest w tej chwili niewielkie, ale wciąż musimy trzymać rękę na pulsie. Zgodnie z naszymi modelami, z wyjątkiem Bene Barak, udało nam się zatrzymać wykładniczy wzrost infekcji. Policja będzie wymuszać noszenie masek ochronnych na twarz, zgodnie z nowymi przepisami. Zapewni to przynajmniej, że ci, którzy już są zarażeni, nie przekażą zakażenia innym." Minister gospodarki Eli Cohen powiedział: "Chcemy, aby ludzie nie spotykali się i nie zbierali podczas Paschy, aby nie dopuścić do kolejnego wzrostu liczby infekcji, jak to widzieliśmy tuż po Purim. Jeśli wszyscy będą przestrzegać wytycznych ministerstwa zdrowia podczas Paschy, bezpośrednio po świętach zaczniemy rozluźniać ograniczenia. Specjalny zespół już pracuje nad planem określenia konkretnych obszarów i sektorów, które będą mogły od razu wrócić do pracy." Nowe badania ujawniają, że od jednej czwartej do połowy nosicieli koronawirusa nie wykazuje oznak choroby i może nadal nieświadomie zarażać innych wokół siebie.
     2 kwietnia 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 6 808. W stanie ciężkim jest 107 osób (83 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 127, a 241 wyzdrowiało. Zmarło 34 osób. Łącznie 737 osób jest leczonych w szpitalach, 720 w specjalnie wyznaczonych hotelach, a 3569 w domach. W Centrum Medycznym HaEmek w Afuli zmarł 77-letni mężczyzna z wcześniej istniejącymi powikłaniami zdrowotnymi. W Sheba Medical Center w Tel Haszomer zmarł 95-letni mężczyzna. W Barzilai Medical Center w Aszkelonie zmarł 78-letni mężczyzna. W Soroka Medical Center w Beer Szewie zmarł 87-letni mężczyzna. Szpital Ichilovie w Tel Awiwie poinformował o śmierci 72-letniego mężczyzny i 90-letniego mężczyzny. W Szpitalu Barzilai w Aszkelonie zmarł 77-letni mężczyzna. Ujawniono, że są schorzenia, które w znacznym stopniu przyśpieszają rozwój choroby COVID-19, powodując wzrost jej śmiertelności. Dane Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że śmiertelność dla osób z chorobami układu krążenia wynosi 10,5%. Wśród pacjentów z cukrzycą prawdopodobieństwo śmierci wzrasta do 7,3%, a pacjentów z przewlekłą chorobą płuc do 6,3%. Ponadto u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym ryzyko zgonu wzrasta do 6%, a wśród pacjentów z rakiem ryzyko jest 5,9% wyższe. Wyższa śmiertelność dotyka także mężczyzn. Normalna śmiertelność wynosi tylko 0,9%. Ministerstwo zdrowia poinformowało, że wczoraj przeprowadzono prawie 10 tys. testów na obecność wirusa. W ośrodkach testowych "drive-in" wykonano około 6 tys. testów, kolejne 3 tys. w domach prywatnych, w hotelach izolacyjnych wykonano 500 testów, a kolejne kilkaset w szpitalach. Stopa bezrobocia wzrosła do 25%.
    2 kwietnia 2020 r. dyrektor Shaare Zedek Medical Center profesor Ofer Marin poinformował rano parlamentarną komisję ds. koronawirusa o sytuacji panującej w jego.szpitalu. "W Shaare Zedek jest obecnie nieco ponad 80 pacjentów z koronawirusem. Obecnie system jest w stanie sobie z tym poradzić. Liczba przeprowadzanych zaplanowanych zabiegów spadła, a na ogół przyjmuje się mniej osób, ponieważ jest mniejsze ryzyko zakażenia, gdy ludzie pozostają w domu. Jesteśmy gotowi przyjąć do 300 pacjentów z koronawirusem i przygotowujemy się na taką ewentualność. W tym miejscu należy wspomnieć, że jeśli dojdziemy do sytuacji, w której w kraju będzie 5 tys. pacjentów w ciężkim stanie, nasze standardy etyczne będą musiały ulec zmianie. W takim scenariuszu standardy opieki zdrowotnej będą nieuchronnie niższe niż te stosowne obecnie. Za dwa lub trzy tygodnie Szpital Shaare Zedek może nie być w stanie utrzymać tych samych standardów opieki. Aby zapobiec powstaniu sytuacji, w której stracimy zaufanie opinii publicznej, gdy normy zaczną być obniżane, musimy być od samego początku transparentni." Tymczasem ministerstwo zdrowia poinstruowało wszystkie szpitale, aby przygotowały się do zmniejszenia opieki nad pacjentami nie chorującymi na COVID-19. W ciągu trzech tygodni szpitale mają udzielać 20% obecnej pomocy takim pacjentom. Ministerstwo zażądało, aby w ciągu najbliższych trzech tygodni 80% wszystkich łóżek szpitalnych zostało przeznaczonych na pacjentów cierpiących na COVID-19. Zgodnie z instrukcją 30% łóżek zostanie przydzielonych pacjentom potrzebującym podłączenia do respiratorów, a 50% pozostałym pacjentom z koronawirusem nie wymagających wsparcia oddychania. W ten sposób szpitale przygotowują się na scenariusz przewidujący co najmniej 5000 pacjentów potrzebujących wsparcia ze strony respiratora. Dyrektorzy szpitali wyrazili jednak zaniepokojenie, że pacjenci cierpiący na choroby serca, nowotwory, udary mózgu i inne poważne dolegliwości, pozostaną bez leczenia. "Będziemy musieli zacząć wybierać, kogo możemy leczyć, a kogo nie możemy. Co mamy zrobić? Przestać leczyć pacjentów z rakiem? Jest to nie do zniesienia. Rozumiem potrzebę zapewnienia łóżek do leczenia pacjentów z koronawirusem, ale ograniczenie zaplanowanych operacji, które odbywa się już od tygodnia, będzie wiązało się ze strasznymi kosztami społecznymi. Musimy zostawić 50% łóżek innym poważnie chorym pacjentom ... mniej niż to, będzie przestępstwem. Czy mamy nie leczyć udarów i niewydolności serca? Czy nie operować pacjentów z rakiem? Błędem jest zmuszanie nas do decydowania, kogo leczyć z powodu niewłaściwej polityki, która została podjęta bez należytego rozważenia sytuacji."
    2 kwietnia 2020 r. Centrum Medyczne Sourasky w Tel Awiwie będzie pierwszym szpitalem na świecie, który umożliwi członkom rodziny pożegnać się z umierającym na chorobę COVID-19. Szpital opracował procedury medyczne, które pozwolą rodzinom ofiar osobiście rozstać się z umierającymi krewnymi i ofiarować im ostatnie chwile łaski. Szpital zapewni członkom rodziny pełną odzież ochronną, aby mogli być obecni obok swoich bliskich podczas tych ostatnich chwil. Dyrektor szpitala prof. Roni Gamzu powiedział: "Opowieści o pacjentach umierających samotnie są dla mnie przerażające. Jako istota ludzka i jako dyrektor, nie mogę dopuścić, aby w naszym systemie medycznym wydarzały się takie rzeczy. System zdrowia jest mało elastyczny w tej sprawie, dlatego w Ichilovie opracowaliśmy skuteczne wytyczne, które pozwolą członkom rodziny, noszącym pełne wyposażenie ochronne dostarczone przez szpital, pożegnać się z bliskimi. Jest to nasz moralny obowiązek jako personelu medycznego i jako ludzi. Nikt nie będzie mógł umrzeć samotnie w Ichilovie - to się już nie zdarzy - i wierzę, że reszta świata pójdzie za naszym przykładem, tak jak powinno być."
    2 kwietnia 2020 r. minister obrony Naftali Bennett i minister spraw wewnętrznych Arjeh Deri opracowali plan ochrony osób starszych w mieście Bene Berak, w którym odnotowano dużą liczbę przypadków zakażenia koronawirusem w społeczności ortodoksów. Ministrowie postanowili przenieść starszą ludność (w wieku 80 lat i starszą) z miasta do hoteli izolacyjnych. W ramach planu zostanie przeniesionych około 4500 osób. Plan będzie kosztować 75 mln szekli. Pozostali dorośli w wieku od 60 do 80 lat będą musieli w Bene Berak pozostać w izolacji domowej, podczas gdy wszyscy inni mieszkańcy miasta będą zobowiązani do przestrzegania wytycznych, takich jak noszenie masek ochronnych, mycie rąk i zachowanie dystansu od innych osób. Aby wesprzeć siły policyjne, do miasta zostaną skierowani żołnierze z Brygady Spadochronowej. Gen. Hidai Zilberman powiedział, że żołnierze będą mieli środki ochrony osobistej, takie jak policja, i pomogą dowództwu w logistyce, ewakuacji chorych i wydawaniu żywności zagrożonym grupom. W przypadku ogłoszenia blokady miasta, do działań wejdzie 98 Dywizja. Ocenia się, że około 1/3 mieszkańców Bene Berak może być zakażonych. W Bene Berak jest stosunkowo duży odsetek osób starszych, które są szczególnie podatne na koronawirusa, i mogłyby znaleźć się wśród ofiar śmiertelnych, gdyby nie podjęto żadnych działań ratunkowych. W Bene Berak mieszka około 200 tys. ludzi, a gęstość zaludnienia wynosi około 28 tys. osób na kilometr kwadratowy. Natomiast w sąsiednim Tel Awiwie gęstość zaludnienia wynosi zaledwie 8,5 tys. osób na kilometr kwadratowy.
    2 kwietnia 2020 r. izraelska policja poinformowała, że od dzisiejszego wieczora ultraortodoksyjna miejscowość Bene Berak zostanie uznana jako obszar zastrzeżony. Zezwolenie na opuszczenie tego obszaru będzie przysługiwać tylko tym, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy medycznej, biorącym udział w postępowaniu sądowym lub tym, którzy muszą wypełniać swoje obowiązki jako policjant, żołnierz lub członek zespołu medycznego. Od jutra rano (piątek o godz. 6:00) zostanie zamknięta ultraortodoksyjna enklawa znana jako Kirjat Je'arim. Jest ona położona 14 km na zachód od Jerozolimy. Będzie zamknięta dla całego ruchu, za wyjątkiem mieszkańców. Miejscowość liczy 5,5 tys. mieszkańców i jest siedzibą czterech jesziw.

2 kwietnia 2020 r. Autonomia Palestyńska poinformowała o 160 potwierdzonych przypadków koronawirusa, a w Strefie Gazy 12. Zgłoszono 1 ofiarę śmiertelną COVID-19.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2020 by Gedeon