AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
  - kwiecień-czerwiec 2021

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia


3 maja 2021 r. w nocy wybuchły arabskie rozruchy w dzielnicy Sheikh Jarrah we wschodniej Jerozolimie. Rannych zostało 2 izraelskich policjantów. Zatrzymano 2 demonstrantów.
    3 maja 2021 r. kontroler państwa Matanjahu Englman zapowiedział rano, że zbada katastrofę na Meron. Jego dochodzenie przyjrzy się okolicznościom, które doprowadziły do paniki, w której życie straciło 45 osób, oraz działaniom podjętym przez lata w celu skorygowania niedociągnięć zawartych w raporcie kontrolera z 2011 r. "Otworzę specjalne dochodzenie, które zbada katastrofę na górze Meron. W nocy z ostatniego czwartku na piątek, państwo Izrael doświadczyło jednej z najgorszych katastrof cywilnych w historii, kiedy 45 biesiadników odwiedzających grób Raszbiego w Meron zginęło w tragicznych okolicznościach, a wielu innych zostało rannych. Niestety była to katastrofa, której można było zapobiec. Teraz na nas spoczywa odpowiedzialność, abyśmy zbadali, jak można było temu zapobiec. Wszelkie dowody osobistej odpowiedzialności, które pojawią się w trakcie dochodzenia, zostaną ujawnione w jasnym raporcie, jako część dokładnego zbadania zaangażowanych czynników. Jesteśmy zobowiązani do zbadania tego incydentu oraz tego, co wydarzyło się przed nim, i naszym zamiarem jest całkowite wywiązanie się z naszej odpowiedzialności."
    3 maja 2021 r. Intel Corp poinformowała, że zainwestuje w Izraelu kolejne 600 mln dolarów na rozszerzenie działalności centrum badań i rozwoju, oraz 10 mld dolarów na nową fabrykę chipów. Intel zainwestuje 400 mln dolarów na przekształcenie firmy Mobileye w Jerozolimie w kampus badawczo-rozwojowy zajmujący się opracowywaniem technologii samochodów autonomicznych. Kolejne 200 mln dolarów zostanie zainwestowanych w budowę centrum badawczo-rozwojowego o nazwie IDC12 w Hajfie, obok obecnego centrum rozwoju. Natomiast nowy zakład megochipów będzie zatrudniać 6 tys. pracowników. W ostatnich latach Intel kupił trzy izraelskie firmy technologiczne - w 2017 r. Mobileye za ponad 15 mld dolarów, w 2019 r. producenta chipów Habana za 2 mld dolarów i w 2020 r. Moovit za 1 mld dolarów. Na początku 2019 r. izraelskie ministerstwo finansów poinformowało, że Intel otrzyma dotację w wysokości 1 mld dolarów na budowę fabryki chipów o wartości 11 miliardów dolarów, chociaż Intel jeszcze nie ujawniał wartości swojej inwestycji. Istniejąca już fabryka w Kirjat Gat produkuje chipy 10 nanometrowe. Intel zatrudnia w Izraelu 14 tys. pracowników. Eksport firmy Intel Israel wzrósł z 6,6 mld dolarów w 2019 r. do rekordowego poziomu 8 mld dolarów w 2020 r., co stanowi 14% całkowitego eksportu hi-tech i 2% PKB Izraela.
    3 maja 2021 r. Bank Hapoalim i firma Superbus osiągnęły porozumienie finansowe w sprawie udzielenia kredytu w wysokości 490 mln szekli, aby firma Superbus mogła w nadchodzących latach przejąć część linii autobusowych w Izraelu, kończąc monopol firmy Egged. Zgodnie z planem, Superbus w pierwszej fazie przejmie około 25 linii autobusowych w centrum Jerozolimy, a docelowo w ciągu 2 lat uruchomi około 57 linii, w tym co najmniej 17 nowych. Będzie to stanowić około 40% linii autobusowych w Jerozolimie, czyli około 34 mln pasażerów rocznie. Firma zatrudnia około 1300 osób i dysponuje flotą około 700 autobusów miejskich i międzymiastowych, w tym wielu zasilanych energią elektryczną i gazem ziemnym. Firma obsługuje obecnie transport publiczny w północnym Izraelu, a także trasę Beit Szemesz - Jerozolima. Ogółem na 240 liniach przewozi rocznie około 40 mln pasażerów. Oczekuje się, że rosnąca konkurencja pomoże poprawić infrastrukturę transportową w Jerozolimie.

    3 maja 2021 r. ministerialna komisja ds. koronawirusa oronawirusa zatwierdziła propozycję ministerstwa zdrowia dotyczącą przedłużenia do 1 czerwca wymogu przeprowadzania testów na obecność koronawirusa przed zezwoleniem na wjazd do Izraela. Każdy, kto chce wjechać do Izraela, jest zobowiązany do przedstawienia negatywnego testu CPR przeprowadzonego do 72 godzin przed lądowaniemw Izraelu, a także kolejnego testu po przylocie do kraju. W życie weszły nowe przepisy ograniczające podróżowanie do krajów o wysokiej zachorowalności na koronawirusa. Izraelczycy nie będą mogli odwiedzać: Indie, RPA, Ukrainę, Etiopię, Turcję, Brazylię i Meksyk. Wszyscy, którzy odwiedzili te kraje w ciągu ostatnich 14 dni, będą musieli przejść kwarantannę - nawet jeśli zostali zaszczepieni lub wyleczyli się z COVID-19. Zasady te nie dotyczą postojów trwających 12 godzin lub krócej, pod warunkiem, że podróżni pozostaną na lotnisku. Lista krajów ma być aktualizowana co dwa tygodnie.
    3 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 61. W stanie ciężkim jest 93 osób (58 pod respiratorami). Zmarło 6 369 osób. Obecnie aktywnych jest 1 056 przypadków. Przeprowadzono około 37 922 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,2%. Jak dotąd 5 407 471 osób (58,15% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 5 060 722 osób (54,42% populacji) otrzymało obie dawki. Po raz pierwszy w Izraelu zidentyfikowano dwa przypadki mutacji brazylijskiej koronawirusa, a także pierwszy przypadek mutacji chilijskiej. Wszystkie dotyczą Izraelczyków, którzy wrócili z zagranicy. Odkryto także 19 przypadków mutacji indyjskiej.

3 maja 2021 r. w nocy żydowscy osadnicy z osiedla Szilo zaatakowali sąsiednią arabską wioskę Jalud w Samarii. Był to odwet za wczorajszy atak terrorystyczny przy pobliskim żydowskim osiedlu Kfar Tapuach. Na miejsce przybyli izraelscy żołnierze, którzy usiłowali rozdzielić obie strony. Palestyńczycy zaatakowali wówczas żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Od gumowych kul rannych zostało 4 Palestyńczyków, a 11 osób zatrzymano.
    3 maja 2021 r. nad ranem grupa żydowskich osadników zajęła wzgórze w sąsiedztwie skrzyżowania Tapuach, na którym wczoraj doszło do ataku terrorystycznego. Osadnicy wezwali do utworzenia w tym miejscu nowego osiedla Evyatar, ku pamięci Evyatara Borowskiego, który zginął w ataku nożownika również na tym skrzyżowaniu w dniu 20 maja 2013 r. Wzgórze leży w strategicznym miejscu, umożliwiając kontrolę nad drogą prowadzącą z południa do Nablusu, a także drogi do Doliny Jordanu. Pod osłoną ciemności rozstawiono namioty, tymczasowe baraki, urządzenia sanitarne i synagogę. Z powodu braku reakcji ze strony władz, zwrócono się do ochotników, by zapewnili ochronę nowej placówce osadniczej. Równocześnie osadnicy rozpoczęli budowę nowej drogi z osiedla Kfar Tapuach do wcześniej założonej placówki osadniczej Tal Binjamin.
    3 maja 2021 r. Palestyńczycy podpalili rano uprawy rolne przy żydowskim osiedlu Icchak w środkowej Samarii. Obrzucono kamieniami strażaków i izraelskich żołnierzy gaszących ogień. Armia ogłosiła cały ten obszar zamkniętą strefą wojskową, zakazując wszystkim wstępu.
    3 maja 2021 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wydał dekret wprowadzający w Autonomii Palestyńskiej stan wyjątkowy na 30 dni. Wysoki palestyński urzędnik powiedział, że Autonomia Palestyńska stara się zapobiec wzrostowi przemocy, ostrzegł jednak, że "izraelska polityka i środki podjęte przeciwko Palestyńczykom mogą doprowadzić do wybuchu powstania". Decyzja Abbasa wywołała oburzenie w palestyńskich frakcjach, które oświadczyły, że stan wyjątkowy pogłębi już istniejące podziały w społeczeństwie palestyńskim i doprowadzi do "chaosu i wojskowej dyktatury".

3 maja 2021 r. jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych wysłało oficjalne memorandum protestacyjne do Izraela, domagając się zaprzestania tego, co określiło jako "prowokacje w meczecie Al-Aksa" oraz poszanowania historycznego i prawnego status quo oraz autorytetu Waqfu. Ministerstwo potępiło Izrael za pozwolenie "żydowskim ekstremistom na wejście na teren meczetu podczas Ramadanu". Rzecznik ministerstwa Dhaifallah Al-Fajez nazwał działania Izraela w Jerozolimie "rażącym pogwałceniem historycznego i prawnego status quo, prawa międzynarodowego i zobowiązań Izraela jako okupanta we Wschodniej Jerozolimie, wobec świętości Meczetu al-Aksa i świętości Ramadanu". Al-Fajez podkreślił, że meczet al-Aksa i cały jego obszar jest miejscem kultu tylko dla muzułmanów, a muzułmański Waqf ma wyłączne prawo do zarządzania wszystkimi sprawami meczetu i regulowania wejścia na ten teren.

4 maja 2021 r. w nocy wybuchły arabskie zamieszki w dzielnicy Szeik Jarrah we wschodniej Jerozolimy. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów. Zatrzymano 2 Arabów za napaść na policjantów.
    4 maja 2021 r. minister turystyki Orit Farkash-Hacohen powiedziała, że zamierza przedstawić rządowi listę krajów, z których turyści będą mogli od 23 maja b.r. wjeżdżać do Izraela. Te kraje to: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Malta, Dania, Irlandia, Portugalia, Nowa Zelandia, Australia, Islandia, Singapur i Hongkong.
    4 maja 2021 r. wieczorem izraelska policja zakazała żydowskim gościom odwiedzania Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Decyzję podjęto ze względu na wzrost napięć na Starym Mieście, zapowiedziano jednak, że Żydzi będą mogli wejść na Wzgórze Świątynne podczas Dnia Jerozolimy w przyszłym tygodniu.
    4 maja 2021 r. rząd zatwierdził kolejne złagodzenia ograniczeń epidemiologicznych. Limit zgromadzeń podniesiono do 50 osób w miejscach zamkniętych i do 500 osób w terenie otwartym. Zezwolono na otwarcie siłowni, obiektów sportowych, basenów i atrakcji w budynkach w reżimie sanitarnym. Swobodny dostęp jest otwarty dla osób z zielonymi paszportami. Zezwolono na organizowanie imprez okolicznościowych (np. przedstawień dziecięcych) do 500 osób na otwartej przestrzeni, bez konieczności posiadania zielonego paszportu.
    4 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 72. W stanie ciężkim jest 90 osób (55 pod respiratorami). Zmarło 6 369 osób. Obecnie aktywnych jest 1 025 przypadków. Przeprowadzono około 39 471 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 0,2%. Jak dotąd 5 410 942 osób (58,19% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 5 065 020 osób (54,47% populacji) otrzymało obie dawki.

4 maja 2021 r. izraelskie siły bezpieczeństwa poinformowały rano, że aresztowano 8 Palestyńczyków podejrzanych o udzielenie pomocy terrorystom odpowiedzialnym za niedzielny atak terrorystyczny na skrzyżowaniu Tapuach w Samarii. W wiosce Kfar Akrava odnaleziono srebrny samochód, który był użyty w ataku. Pojazd został spalony, stwierdzono jednak na nim ślady po kulach wystrzelonych przez izraelskich żołnierzy. Wioska została zablokowana, a domy są przeszukiwane. Działania prowadzi agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet oraz jednostka specjalna policji. Poszukiwany terrorysta prawdopodobnie jest członkiem Hamasu.
    4 maja 2021 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że Jerozolima i ochrona świętych miejsc islamu i chrześcijaństwa są najważniejszymi kwestiami Autonomii Palestyńskiej. Dodał, że "gołe ramiona i piersi narodu palestyńskiego w Jerozolimie pokazały wszystkim, że Palestyńczycy są w stanie poradzić sobie z okupacją i narzucić jej swoją wolę". Abbas podkreślił, że będzie realizował nowe projekty wspierające pozycję arabskich mieszkańców Jerozolimy, którą nazwał "stolicą naszego wiecznego państwa palestyńskiego".

4 maja 2021 r. w bazie międzynarodowych sił UNIFIL w Naqura w południowym Libanie wznowiono negocjacje izraelsko-libańskie w sprawie wytyczenia granicy morskiej między tymi krajami. W rozmowach pośredniczył amerykański dyplomata John Desrocher. Rozmowy trwały 6 godzin. Ministra ds. energii Juval Steinitz powiedział: "Celem naszej delegacji jest zbadanie możliwości osiągnięcia porozumienia w sprawie ustalenia granicy morskiej między naszymi krajami i znalezienie rozwiązania, które pozwoli na rozwój zasobów naturalnych regionu dla dobra mieszkańców regionu." Spór graniczny między Izraelem a Libanem dotyczy trójkątnego obszaru Morza Śródziemnego, który zaczyna się na granicy lądowej tych krajów. Sporny obszar ma średnio od 5 do 6 kilometrów szerokości i stanowi około 2% wód gospodarczych Izraela.
    4 maja 2021 r. w Niemczech odbyła się uroczystość podniesienia izraelskiej bandery na nowej korwecie rakietowej klasy Sa'ar 6, INS "Oz". Okręt został zwodowany 24 sierpnia 2019 r. w niemieckiej stoczni ThyssenKrupp w Kilonii.

5 maja 2021 r. krótko przed północą premier Benjamin Netanjahu zwrócił prezydentowi Reuvenowi Rivlin mandat upoważniający do utworzenia rządu. Partia polityczna Likud wydała oświadczenie: "Z powodu odmowy Bennetta zobowiązania się do prawicowego rządu, co z pewnością doprowadziłoby do utworzenia rządu z udziałem innych członków Knesetu, premier Netanjahu zwrócił mandat prezydentowi." Kancelaria prezydenta wydała oświadczenie: "Okres 28 dni wyznaczony zgodnie z Ustawą Zasadniczą na utworzenie rządu przez premiera Benjamina Netanjahu wygasł o północy. Krótko przed północą Netanjahu poinformował, że nie jest w stanie utworzyć rządu, w związku z czym zwrócił mandat prezydentowi. Jutro rano prezydent skontaktuje się z partiami reprezentowanymi w Knesecie w sprawie kontynuacji procesu tworzenia rządu." Rivlin ma teraz dwie opcje: jedną jest przekazanie mandatu innemu członkowi Knesetu, który otrzyma 28 dni na utworzenie rządu, a drugą jest zwrócenie mandatu Knesetowi. Jeśli mandat powróci do Knesetu, rozpocznie się 21-dniowy okres, podczas którego każdy członek Knesetu będzie miał możliwość zebrania podpisów posłów, którzy zlecą mu przydzielenie mandatu na utworzenie rządu. Poseł, który przedłoży prezydentowi 61 podpisów, zostanie powołany do tworzenia rządu i będzie miał 14 dni na wykonanie tego zadania. Jeśli żaden z członków Knesetu nie uzyska 61 podpisów, Izrael w ciągu 90 dni przejdzie do wyborów. Przed podjęciem decyzji prezydent przeprowadzi konsultacje ze wszystkimi frakcjami Knesetu.
    5 maja 2021 r. Jerozolimski Instytut Studiów Politycznych przedstawił raport, według którego pod koniec 2020 r. miasto liczyło 952 tys. mieszkańców, o 1,8% więcej niż rok wcześniej. Około 62% mieszkańców Jerozolimy identyfikuje się jako Żydzi lub inna mniejszość, podczas gdy 38% określa się jako Arabowie. Średnia wieku wynosi 24 lata, w porównaniu do 30 lat dla całego kraju. 9% mieszkańców Jerozolimy ma powyżej 65 lat, w porównaniu ze średnią krajową wynoszącą 12%. Jerozolima ma najbardziej zróżnicowany system edukacji w Izraelu, który zapewnia dostęp do edukacji 293 600 uczniom. Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie posiada 20 900 studentów, z których 57% to kobiety, a 13% to Arabowie. Gospodarka Jerozolimy jest drugą co do wielkości w Izraelu, zatrudniając 344 300 pracowników, czyli 9% całkowitego zatrudnienia w kraju. 18% Jerozolimczyków pracuje w edukacji, 14% w systemie zdrowia i opieki społecznej, 12% w urzędach miejskich i gminnych, 10% w handlu, a 6,2% w sektorze hi-tech. Wynagrodzenia w Jerozolimie są niskie. Pod koniec 2018 r. średnia płaca wynosiła 8 800 szekli, w porównaniu z 10 800 szekli w całym kraju i 13 600 szekli w Tel Awiwie. Pod względem społeczno-ekonomicznym Jerozolima dzieli się na trzy sektory: (1) dzielnice żydowskie, (2) dzielnice haredi (ultraortodoksyjne) i (3) dzielnice arabskie. Średnia cena czteropokojowego mieszkania w Jerozolimie wyniosła w 2020 r. około 2,26 mln szekli, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu z ostatnimi pięcioma latami. W Jerozolimy buduje się każdego roku średnio 2720 nowych mieszkań, z czego 70% znajduje się w zachodniej Jerozolimie, a 30% we wschodniej. Prezydent Reuven Rivlin powiedział: "Przyszłość Jerozolimy to przyszłość państwa Izrael. Jerozolima jest mikrokosmosem naszego istnienia. Pomimo wszystkich zawiłości, rozwiązanie leży w Jerozolimie i to właśnie tutaj, w mieście składającym się z całego bogactwa demograficznego państwa Izrael, należy znaleźć sposób na nawiązanie dialogu, nawiązanie więzi, współpracę."

5 maja 2021 r. izraelscy żołnierze kontynuowali poszukiwania sprawcy ataku terrorystycznego ze skrzyżowania Tapuach. Przeszukiwano dom po domu w wiosce Turmusajja. Aresztowano żonę i syna poszukiwanego terrorysty. Ujawniono nazwisko poszukiwanego: Muntasir Shalabi. Przez wiele lat mieszkał on w Stanach Zjednoczonych, a do Autonomii Palestyńskiej powrócił dopiero rok temu.

5 maja 2021 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie miast Haffeh i Masjaf w północno-zachodniej Syrii. Aktywowany został syryjski system obrony przeciwlotniczej. Celem nalotu miały być magazyny chemikalii. Zginęła 1 osoba, a 6 zostało rannych.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2021 by Gedeon