AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA
  -  HISTORIA
  - styczeń-marzec 2023 r.


      - O co chodzi w porozumieniu
                 nuklearnym z Iranem?

4 lutego 2023 r. - Szabat.
    4 lutego 2023 r. w nocy izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu broni przez granicę z Jordanią. W pobliżu miejscowości Al-Auja zatrzymano 2 podejrzanych, przy których znaleziono trzy karabiny AK-47 i M-16.
    4 lutego 2023 r. wieczorem w Tel Awiwie odbyła się wielka demonstracja antyrządowa pod wspólnym hasłem: "Netanjahu musi odejść". Burmistrz Tel Awiwu, Ron Huldai powiedział: "Chciałbym ostrzec, że ich działania mogą wywołać reakcje przeciwko ekstremizmowi, który zagraża jedności, którą wszyscy budowaliśmy z tak wielkim wysiłkiem. Jest możliwości osiągnięcia szerokiego porozumienia, ale jeśli zostaną tylko słowa, wtedy zaczną się czyny. Nie poprzestaniemy na protestach, nie będziemy obojętni, nie zareagujemy rezygnacją. Będziemy działać." W demonstracji wzięło udział ponad 100 tys. ludzi.

4 lutego 2023 r. rano izraelskie siły bezpieczeństwa wkroczyły do obozu uchodźców Aqabat Jabr w pobliżu miasta Jerycho w Dolinie Jordanu. Otoczono domy, w których ukrywali się sprawcy strzelaniny w restauracji przy skrzyżowaniu Almog z dnia 28 stycznia b.r. Zatrzymano 6 osób. W trakcie tych działań doszło do arabskich zamieszek oraz wymiany ognia z terrorystami. Ranne zostały 4 osoby.
    4 lutego 2023 r. wieczorem system obrony Iron Dome wykrył i zestrzelił wrogi obiekt nad Strefą Gazy. Prawdopodobnie był to bezzałogowy dron, który nawet nie zdołał przekroczyć granicy strefy.

5 lutego 2023 r. - Tu B'szwat.
    5 lutego 2023 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu ogłosił plan budowy nowego miasta w pobliżu granicy ze Strefą Gazy. "Dziś rząd ukończy proces akceptacji planu utworzenia nowej społeczności - Hanun - na obszarze sąsiadującym ze Strefą Gazy." Hanun zostanie zbudowane w pobliżu kibucu Sa'ad. Nazwa Hanun jest niepewna i może jeszcze zostać zmieniona. Zamieszka w nim około 500 rodzin.
    5 lutego 2023 r. popołudniem w rejonie miasta Sderot ogłoszono alarm. Po sprawdzeniu danych poinformowano, że przyczyną uruchomienia alarmu było wykrycie ostrzału karabinowego ze Strefy Gazy. Nie uruchomiono systemu obrony Iron Dome. Ranna została 30-letnia kobieta, która upadła podczas ucieczki do schronu.

5 lutego 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 7 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Bir al-Basha żołnierzy ostrzelano z przejeżdżającego samochodu. Żołnierze odpowiedzieli ogniem. W obozie uchodźców Jilzon doszło do gwałtownych arabskich zamieszek, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. W Dżeninie doszło do wymiany ognia z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

6 lutego 2023 r. w nocy w Izraelu było odczuwalne trzęsienie ziemi, które dotknęło Turcję (siła 7,7 stopnia w skali Richtera). W Izraelu nie zgłoszono żadnych szkód ani obrażeń.
    6 lutego 2023 r. służby ratownicze wydały ostrzeżenie, że rano do wybrzeży Izraela dotrze zimowy sztorm "Barbara", który będzie siać zniszczenia do środy. Oczekuje się, że burza przyniesie ze sobą silne wiatry dochodzące do 100 km/h, intensywne zimno oraz ulewne deszcze na północy i w centrum kraju, a także śnieg na górze Hermon, Wzgórzach Golan i w Galilei. Dodatkowo na Pustyni Judzkiej istnieje obawa wystąpienia powodzi. Na wybrzeżu fale mogą mieć do siedmiu metrów wysokości.
    6 lutego 2023 r. rano ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że do tej pory nie dotarły żadne informacje o jakimkolwiek Izraelczyku, który poniósłby jakieś szkody w trzęsieniu ziemi, które w nocy nawiedziło Turcję. "Dotknięte obszary nie są tymi, które są zwykle odwiedzane przez izraelskich turystów. Jesteśmy w kontakcie z władzami tureckimi." Minister obrony Joav Gallant nakazał Siłom Obronnym Izraela przygotowanie się do udzielenia nadzwyczajnej pomocy Turcji. Minister spraw zagranicznych Eli Cohen przesłał informację do Turcji: "W imieniu państwa Izrael pragnę wyrazić mój wielki smutek z powodu cierpień, jakie dotknęły naród turecki w wyniku trzęsienia ziemi, które w nocy nawiedziło południe tego kraju. Nasze serca są z rannymi i życzymy im szybkiego powrotu do zdrowia. Rozkazałem ministerstwu spraw zagranicznych przyspieszyć program szybkiej pomocy dla Turcji." Magen David Adom zaoferował pomoc tureckiemu Czerwonemu Półksiężycowi i Międzynarodowej Federacji Czerwonego Półksiężyca w Europie. Jeśli Turcja wyrazi zgodę, do wylotu są gotowe izraelskie ekipy ratownicze.
    6 lutego 2023 r. popołudniem premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael otrzymał prośby o pomoc humanitarną zarówno z Turcji, jak i Syrii. Oba te kraje dotknęło katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi. Prośba o pomoc dla Syrii została przekazana "przez syryjskiego urzędnika dyplomatycznego", którego premier nie zidentyfikował. Pomoc, którą Izrael wyśle do Syrii, obejmie koce, namioty i lekarstwa. Rząd Netanjahu wyraził również gotowość przyjęcia ofiar, jeśli zostanie o to poproszony.

6 lutego 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 19 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Nablusie doszło do wymiany ognia z terrorystami. W obozie uchodźców Aqabat Jabr spadł izraelski dron bezzałogowy, który terroryści spalili. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2023 by Gedeon