OPERACJA  "SIŁA  I  MIECZ"



  -  HISTORIA
  - Operacja "Żelazny Mur"
    - Operacja "Siła i Miecz"


Wiadomosci z Izraela





 

------- Operacja "Siła i Miecz" -------

18 marca 2025 r. w nocy premier Benjamin Netanjahu i minister obrony Israel Katz wydali polecenie, aby Siły Obronne Izraela podjęły zdecydowane działania przeciwko organizacji terrorystycznej Hamas w Strefie Gazy. "To stało się po tym, jak Hamas wielokrotnie odmawiał uwolnienia naszych zakładników i odrzucił wszystkie oferty otrzymane od wysłannika prezydenta USA, Steve’a Witkoffa, i od mediatorów. Obecnie Siły Obronne Izraela atakują cele organizacji terrorystycznej Hamas w całej Strefie Gazy, mając na celu osiągnięcie celów wojny ustalonych przez szczebel polityczny, w tym uwolnienie wszystkich naszych zakładników - żywych i martwych. Od teraz Izrael będzie działał przeciwko Hamasowi z coraz większą siłą militarną. Plan operacyjny został przedstawiony pod koniec zeszłego tygodnia przez Siły Obronne Izraela i zatwierdzony przez szczebel polityczny." Minister obrony Israel Katz powiedział: "Dziś w nocy, w obliczu odmowy Hamasu uwolnienia zakładników i gróźb wyrządzenia krzywdy żołnierzom Sił Obronnych Izraela i społecznościom izraelskim, wróciliśmy do walk w Gazie. Jeśli Hamas nie uwolni wszystkich zakładników, w Gazie otworzą się bramy piekieł, a mordercy i gwałciciele Hamasu spotkają się z siłą, jakiej nigdy wcześniej nie znali. Nie przestaniemy walczyć, dopóki wszyscy zakładnicy nie wrócą do domu i dopóki wszystkie cele wojny nie zostaną osiągnięte."
    18 marca 2025 r. nad ranem Dowództwo Frontu Wewnętrznego poinformowało, że o godz. 14:00 zostaną zaktualizowane wytyczne obronne. Do tego czasu nakazano ograniczenie poziomu aktywności w społecznościach w pobliżu Strefy Gazy, z wyłączeniem zachodniego Negewu i zachodniego Lakisz. We wskazanym obszarze odwołano zajęcia szkolne oraz wstrzymano ruch pociągów między stacjami Aszkelon i Sderot. Burmistrz Aszkelonu, Tomer Glam, zarządził postawienie miasta w stan najwyższej gotowości i wzmocnienie zespołów służb ratowniczych. "Wytyczne opublikowane przez Dowództwo Frontu Wewnętrznego za pośrednictwem oficjalnych kanałów informacyjnych muszą być nadal przestrzegane. Pełne wytyczne są aktualizowane na National Emergency Portal i aplikacji Home Front Command."
    18 marca 2025 r. w południe premier Beniamin Netanjahu przeprowadził ocenę sytuacji bezpieczeństwa w sztabie Kirya z ministrem obrony Israelem Katzem i szefem Sztabu Generalnego gen. Ejalem Zamirem. Katz powiedział: "Mordercy z Hamasu muszą zrozumieć: Jeśli nie uwolnią wszystkich naszych zakładników - nasze ciosy będą się tylko nasilać."
    18 marca 2025 r. minister spraw zagranicznych Gideon Saar rozmawiał z szefową unijnej dyplomacji Kai Kallas. Saar powiedział, że Izrael "nie ma innego wyboru" niż wznowienie operacji wojskowych w Strefie Gazy ponieważ Hamas dwukrotnie odrzucił propozycje przedstawione przez specjalnego wysłannika USA Steve'a Witkoffa, które miały na celu utrzymanie zawieszenia broni. Izrael przyjął propozycje i był gotowy kontynuować zawieszenie broni, natomiast Hamas je odrzucił. Saar dodał, że Izrael nie zrezygnuje z żadnego ze swoich celów wojennych.
    18 marca 2025 r. w Knesecie odbyła się specjalna konferencja pod tytułem: "Granica izraelsko-egipska: Zmieniająca się rzeczywistość bezpieczeństwa". Konferencja była poświęcona rozwojowi sytuacji bezpieczeństwa na południowej granicy, ze szczególnym uwzględnieniem zbrojeń Egiptu, zwiększenia liczebności egipskich sił zbrojnych na Synaju i ich wpływu na stabilność regionu. Poseł Limor Son Har-Malech stwierdził, że przez lata rząd Izraela przymykał oczy na wzmacnianie egipskiej armii i ostrzegł, że Egipt prowadzi dwoistą politykę: "Z jednej strony utrzymuje współpracę w zakresie bezpieczeństwa z Izraelem - ale tylko w kwestiach, które służą jego interesom. Z drugiej strony promuje politykę, która szkodzi naszemu bezpieczeństwu, na czele ze znacznym wzmocnieniem sił militarnych na Synaju, co stoi w całkowitej sprzeczności z porozumieniem pokojowym. Należy rozważyć możliwość przystąpienia Egiptu do osi irańsko-rosyjsko-chińskiej, gdyż mogłoby to wpłynąć na stabilność Bliskiego Wschodu i mieć bezpośrednie konsekwencje dla Izraela." Poseł Amit Halevi (Likud) wezwał do ponownego rozpatrzenia podstawowych założeń bezpieczeństwa Izraela: "Rozwój sił militarnych Egiptu, rażące naruszenia porozumienia pokojowego na Synaju i skala przemytu na granicy, zmuszają Izrael do zdecydowanego działania, zarówno dyplomatycznego, jak i w zakresie bezpieczeństwa." Poseł Zvika Fogel (Otzma Jehudit) podkreślił, że Egipt jest znaczącym graczem w świecie arabskim, ale jest również pod wpływem trendów ekstremistycznego islamu: "Widzimy, że przez lata Izrael pozwalał Egiptowi działać na Synaju ponad tym, co było dozwolone w porozumieniu pokojowym, aby utrzymać współpracę przeciwko terroryzmowi. Nie możemy jednak zapominać, że takie posunięcia mogą przynieść odwrotny skutek. Izrael musi być przygotowany na każdy scenariusz." Poseł Osher Shekalim (Likud) zauważył, że Egipt ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za uzbrojenie Hamasu, ponieważ wiele broni w posiadaniu organizacji przeszło przez granicę egipską. "Jeśli Egipt pozwala na przemyt broni do Gazy, musi za to zapłacić." Poseł Icchak Kreuzer wspomniał, że Egipt próbował zaszkodzić Izraelowi kilkakrotnie w przeszłości i wezwał do niepopadania w złudzenia co do natury relacji z nim. "Nie możemy ignorować historycznej rzeczywistości i religijnego napięcia, które towarzyszy relacjom między naszymi krajami. Musimy być przygotowani na każdy scenariusz." Konferencja wyraźnie wezwała do zaprzestania ignorowania naruszeń porozumienia pokojowego przez Egipt i przyjęcia bardziej rygorystycznej polityki wobec jego zbrojeń.
    18 marca 2025 r. Izrael odwiedziła delegacja Parlamentu Europejskiego w składzie: Arkadiusz Mularczyk (europoseł z polskiej prawicowej partii Solidarna Polska, członek Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego), Ryszard Henryk Czarnecki (europoseł z polskiej prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość, minister spraw europejskich i były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego) oraz Przemysław Czarnecki (były polski poseł prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość). Delegacja zwiedziła winnicę Tura w osadzie Rachelim i odwiedziła strefę przemysłową Barkan w Samarii. Mularczyk wyraził poparcie dla suwerenności Izraela w Judei i Samarii: "Dziękujemy za zaproszenie do odwiedzenia tego pięknego i ważnego miejsca dla Izraela. Mamy nadzieję, że nasza wizyta pomoże promować pokojową przyszłość dla Izraela i mieszkańców tego wspaniałego regionu. To miejsce jest dla nas bardzo ważne jako członków Parlamentu Europejskiego i doceniamy wasze wysiłki i pracę na rzecz mieszkańców tutaj. Życzę wam spokojnej przyszłości, ponieważ jest to krytyczna kwestia nie tylko dla Izraela, ale także dla bezpieczeństwa globalnego i bezpieczeństwa europejskiego. Ten region i wasza praca tutaj są również bardzo ważne dla Europy. Popieramy ideę zastosowania suwerenności do waszego regionu i popieramy ją z całą mocą."
    18 marca 2025 r. amerykańska korporacja Google poinformowała o zakupie izraelskiej firmy Wiz za kwotę 32 mld dolarów. Jest to największa w historii transakcja zakupu izraelskiej firmy technologicznej. Wiz to izraelski startup zajmujący się bezpieczeństwem w chmurze z siedzibą w Nowym Jorku. Firma została założona w styczniu 2020 roku przez Assafa Rappaporta, Jinona Costicę, Roja Reznika i Ami Luttwaka, którzy wcześniej założyli firmę Adallom.
    18 marca 2025 r. wieczorem izraelski system obrony powietrznej Arrow zestrzelił rakietę balistyczną wystrzeloną przez grupę Houthi z Jemenu. Alarm agłoszono w południowej części kraju, ale nie odnotowano, aby gdzieś na terytorium Izraela spadły fragmenty zestrzelonej rakiety. Houthi poinformowali, że rakieta balistyczna Palestine-2 celowała w bazę sił powietrznych Nevatim na Negewie. Została zestrzelona jeszcze nad Arabią Saudyjską.

18 marca 2025 r. w nocy Siły Obronne Izraela wznowiły działania wojenne w Strefie Gazy. Operacja nazywa się "Siła i Miecz". W całej strefie odcięto dostęp do internetu. Działania rozpoczęto precyzyjnymi uderzeniami powietrznymi w liczne cele w całej Strefie Gazy. Wyeliminowano szefa operacji Hamasu Bahjat Abu Sultana oraz podsekretarza ministerstwa spraw wewnętrznych Hamasu Mahmouda Abu Watfa, który odpowiadał za odbudowę aparatu władzy cywilnej Hamasu. Wafta zginął wraz ze wszystkimi członkami swojej najbliższej rodziny. Zginął także członek biura politycznego Hamasu i szef jego komitetu kryzysowego Abu Obeida al-Dżamasi, oraz członek biura politycznego Issam al-Daalis. Rano zginął wiceminister sprawiedliwości Ahmed Al-Hatta. Po około dwóch godzinach nalotów, izraelska artyleria rozpoczęła ostrzał terenów położonych na wschód od miasta Khan Jounis i rejon Rafah. Nad ranem rozpoczął się ostrzał artyleryjski okolic Beit Hanoun i Beit Lahia na północy strefy oraz terenów na wschód od Gazy.
    18 marca 2025 r. nad ranem rzecznik armii płk Avichai Adraee, wydał nakaz ewakuacji wszystkim mieszkańcom Beit Hanoun, Khirbet Khaza'a oraz nowego, większego Abbasan. "Siły Obronne Izraela rozpoczęły silny atak na organizacje terrorystyczne. Są to niebezpieczne strefy walk. Dla waszego bezpieczeństwa musicie natychmiast ewakuować się do znanych miejsc schronienia w zachodniej części miasta Gaza i mieście Khan Jounis." Zauważono przemieszczanie się ludności cywilnej z północy na południe strefy, do obszaru humanitarnego Mawasi.
    18 marca 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pozycje w przygranicznej strefie buforowej wewnątrz Strefy Gazy, nie rozpoczynając żadnych działań lądowych. Ataki prowadziły siły powietrzne i artyleria. Wyeliminowano dowódców średniego szczebla i starszych rangą przedstawicieli skrzydła politycznego Hamasu. Celem było zniszczenie lub osłabienie zdolności rządowych Hamasu oraz zapiegnięcie odbudowie dowództwa wojskowego Hamasu, które stanowi zagrożenie dla państwa Izrael i jego obywateli. W tych atakach lotniczych wyeliminowano premiera Hamasu Essama Diba Abdullaha al-Dalisa, oraz Ruhiego Mushtahę, do którego obowiązków było nadzorowanie funkcjonowania Hamasu i monitorowanie wszystkich systemów tej organizacji. Wyeliminowano ministra spraw wewnętrznych Mahmouda Marzouka Ahmed Abu-Watfa, szefa wewnętrznego aparatu bezpieczeństwa Hamasu Bahjat Hassan Muhammad Abu-Saltana, ministra sprawiedliwości Ahmeda Omara Abdullaha Al-Hata. Szef Sztabu Generalnego gen. Eyal Zamir odwiedził żołnierzy działających w obszarze Rafah: "Waszą misją jest ochrona tutejszych społeczności. Prowadzimy ciągłe działania przeciwko Hamasowi, równolegle z pełnym zaangażowaniem Sił Obronnych Izraela w powrót porwanych."
    18 marca 2025 r. izraelskie siły bezpieczeństwa kontynuowały operację antyterrorystyczną na północy Samarii. W Dżeninie zniszczono kilka kolejnych domów. W Kalkilii doszło do wymiany ognia z terrorystami. Wyeliminowano 1 terrorystę, a kilku zraniono. Rozszerzono działania w rejonie Nablusu, między innymi w obozach uchodźców Askar al-Jadid i Askar. W Tubas zdetonowano odkryty ładunek wybuchowy. W mieście tym niszczono infrastrukturę drogową. W pozostałych obszarach Judei i Samarii prowadzono mniejsze działania. Wieczorem wybuchły zamieszki w mieście Dura na południe od Hebronu.

18 marca 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pozycje w przygranicznym obszarze w południowym Libanie. Wysokie napięcie utrzymywało się na granicy libańsko-syryjskiej, gdzie libańscy przemytnicy powiązani z Hezbollahem porwali i zabili 3 syryjskich żołnierzy. Następnie doszło do wymiany ognia między syryjskimi i libańskimi siłami zbrojnymi. Aby uniknąć dalszej eskalacji, ministerstwa obrony Syrii i Libanu zawarły porozumienie o zawieszeniu broni. Siły syryjskie przeprowadziły operacje oczyszczania w syryjskich wioskach w pobliżu granicy, w celu wydalenia ludzi powiązanych z Hezbollahem i zdemontowania infrastruktury przemytniczej. W trakcie tych działań wyeliminowano co najmniej 4 terrorystów. Libańska armia rozlokowała dodatkowe siły w Dolinie Bekaa.
    18 marca 2025 r. Hezbollah potępił wznowienie walk w Strefie Gazy, ale nie zadeklarował chęci powrotu do wojny. "Decyzja terrorystycznego rządu Netanjahu o zerwaniu zawieszenia broni i wznowieniu wojny wspólnie z administracją amerykańską, pośród międzynarodowego milczenia, potwierdza, że Izrael i Stany Zjednoczone nie honorują porozumień. Ujawnia to również działania administracji Stanów Zjednoczonych zmierzające do destabilizacji regionu poprzez agresję przeciwko Palestynie, Libanowi, Syrii i Jemenowi, poprzez wsparcie dla Izraela."
    18 marca 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pozycje w strefie rozdzielenia w syryjskiej części Wzgórz Golan. Siły powietrzne zniszczyły dawne stanowiska syryjskiej artylerii przy wiosce Ghadir al-Bustan. Następnie uderzono w podobne pozycje przy wiosce Khan Arnaba. Izrael wydał oświadczenie: "Obecność uzbrojenia w południowej Syrii stanowi zagrożenie dla państwa Izrael. Siły Obronne Izraela nie pozwolą na istnienie zagrożenia militarnego w południowej Syrii i podejmą wobec niego działania." Syryjskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie: "Izraelskie naloty są agresywnym aktem wymierzonym w stabilność Syrii."
    18 marca 2025 r. rano rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Brian Hughes skomentował wznowienie walk w Strefie Gazy: "Hamas mógł uwolnić zakładników i przedłużyć zawieszenie broni, ale zamiast tego wybrał nieposłuszeństwo i wojnę." Rzeczniczka Białego Domu Caroline Levitt powiedziała: "Izraelskie ataki są z nami skoordynowane." Oznacza to, że Izrael konsultował się z administracją amerykańską przed wznowieniem walk w Strefie Gazy.

19 marca 2025 r. kilka tysięcy Izraelczyków wzięło udział w marszu protestacyjnym przeciwko decyzji premiera Izraela Benjamina Netanjahu o zwolnieniu szefa Shin Bet i wznowieniu walk w Strefie Gazy. Antyrządowy marsz poparł lider opozycji, Jair Lapid.
    19 marca 2025 r. ministerstwo spraw zagranicznych skomentowało słowa sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, który stwierdził, że jest "oburzony bombardowaniami w Strefie Gazy". Rzecznik ministerstwa powiedział: "Jesteśmy oburzeni, że jest pan sekretarzem generalnym ONZ. Nie powiedział ani słowa o odrzuceniu przez Hamas amerykańskich propozycji zawieszenia broni, że Hamas korzysta z pomocy dla Gazy i odbudowuje się, oraz że UNRWA zatrudnia terrorystów."
    19 marca 2025 r. Kneset przegłosował stosunkiem głosów 65 do 46 za, ponowne powołanie przewodniczącego partii Otzma Jehudit, Itamara Ben Gvira, i dwóch innych członków jego skrajnie prawicowej partii na członków gabinetu premiera Benjamina Netanjahu. Ben Gvir powrócił na stanowisko ministra bezpieczeństwa narodowego, Amichaj Elijahu ponownie objął urząd ministra dziedzictwa, a Icchak Wasserlauf został ponownie mianowany ministrem Negewu, Galilei i odporności narodowej.
    19 marca 2025 r. popołudniem ultraortodoksyjni Żydzi demonstrowali w Bnei Barak i Jerozolimie przeciwko poborowi do wojska. Demonstranci śpiewali antypoborową piosenkę, której tekst zawiera słowa: "Jeśli pójdziesz do wojska, ty i psy będziecie równi." Demonstranci nieśli również transparenty z napisem: "Sekularyzacja jest gorsza od śmierci. Umrzemy, a nie pójdziemy do wojska." W Jerozolimie kierowca samochodu potrącił jednego z demonstrantów. Policja zatrzymała kierowcę.
    19 marca 2025 r. Jewish Policy Research Institute opublikowało raport, z którego wynika, że ponad 630 tys. Izraelczyków żyje obecnie poza granicami kraju. Jeśli doliczyć dzieci imigrantów urodzone za granicą, liczba ta zbliża się do miliona osób określanych jako "związane z Izraelem". Według danych raportu, spośród 630 tys. Izraelczyków mieszkających za granicą, 328 tys. urodziło się w Izraelu, podczas gdy 302 tys. urodziło się gdzie indziej, ale otrzymało obywatelstwo izraelskie. Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania i Niemcy to ulubione kraje Izraelczyków, przy czym w Niemczech i Wielkiej Brytanii mieszka prawie 50% Izraelczyków żyjących w Europie. W raporcie zauważono również, że w ciągu ostatniej dekady znacząco wzrosła liczba Izraelczyków mieszkających w państwach bałtyckich (wzrost o 135%), Irlandii (+95%), Bułgarii (+78%) i Republice Czeskiej (+74%). Kolejnym ciekawym odkryciem jest wpływ Izraelczyków na lokalne społeczności żydowskie. W niektórych krajach Izraelczycy stanowią znaczną część populacji żydowskiej - prawie połowę populacji żydowskiej w Norwegii, 41% w Finlandii i ponad 20% społeczności żydowskich w Bułgarii, Irlandii, Hiszpanii i Danii. Ogólnie rzecz biorąc, populacja żydowska "związana z Izraelem" stanowi obecnie około 9% światowej diaspory żydowskiej.
    19 marca 2025 r. popołudniem minister obrony Israel Katz zwrócił się do mieszkańców Strefy Gazy: "Pierwszy Sinwar zniszczył Gazę, a drugi Sinwar zniszczy ją całkowicie. Wkrótce rozpocznie się ewakuacja ludności z terenów objętych walkami, a możliwość osiągnięcia zawieszenia broni będzie o wiele trudniejsza i zapłacicie za niego pełną cenę. Oddajcie porwanych i wyeliminujcie Hamas - alternatywą jest całkowite zniszczenie."
    19 marca 2025 r. Siły Obronne Izraela przeniosły elitarną Brygadę Golani pod Dowództwo Południowe, z rozkazem przygotowania się do działań operacyjnych w Strefie Gazy.

19 marca 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pozycje w przygranicznej strefie buforowej wewnątrz Strefy Gazy. Równocześnie wkroczono w głąb terytorium w środkowej i południowej części strefy, rozszerzając obszar bezpieczeństwa i tworząc w częściowy bufor między północą i południem strefy. Do korytarza drogi Netzarim wkroczyły elementy 252 Dywizji, blokując ruch na drodze Salah ad-Din. Wiadomo, że rano punkt kontrolny w tym miejscu opuścili pracownicy amerykańskiej i egipskiej firmy ochroniarskiej. Siły powietrzne kontynuowały uderzenia lotnicze, niszcząc potencjał militarny i eliminując aparat rządowy Hamasu. Wyeliminowano ministra bezpieczeństwa Hamasu Jasera Muhammada Harba Musę, który odpowiadał za planowanie zamachów terrorystycznych przeciwko państwu Izrael. Zabito także przewodniczącego komitetu kryzysowego Hamasu Muhammada Jamatziego. Poinformowano, że z powodu braku dobrej woli ze strony Hamasu i braku możliwości przedłużenia zawieszenia broni, ataki będą stopniowe nasilane. Palestyńczycy coraz liczniej przemieszczali się na południe, do obszaru humanitarnego Mawasi. Pomimo wznowienia walk, ze Strefy Gazy wyjechała kolejna grupa chorych z osobami towarzyszącymi. Ze względu na zamknięcie przejścia granicznego Rafah, musieli oni przejechać przez przejście Kerem Shalom, a następnie przejechali do Egiptu.
    19 marca 2025 r. izraelskie siły bezpieczeństwa kontynuowały operację antyterrorystyczną na północy Samarii. Rozpoczęto ewakuację części mieszkańców obozu uchodźców Al-Ain na zachód od Nablusu. W pozostałych obszarach Judei i Samarii prowadzono mniejsze działania.

19 marca 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pięć punktów obserwacyjnych w południowym Libanie. Prezydent Joseph Aoun powiedział, że Izrael odrzucił libańską propozycję ewakuacji pięciu wzgórz w południowym Libanie. Siły libańskie kontynuowały rozmieszczanie wzdłuż granicy libańsko-syryjskiej, utrzymując współpracę z syryjskimi siłami rządowymi, które przejęły kontrolę nad Hawsh al-Sajid Ali w prowincji Homs. Miasto to jest "centralnym węzłem" operacji przemytniczych Hezbollahu na granicy libańsko-syryjskiej. Wojsko zamknęło pięć nielegalnych przejść granicznych.
    19 marca 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pozycje w strefie rozdzielenia w syryjskiej części Wzgórz Golan. Wkroczono do wioski Al-Asha, docierając do wioski Al-Rafid, a następnie do wioski Abu Ghara w prowincji Kuneitira.

20 marca 2025 r. nad ranem izraelski system obrony powietrznej Arrow zestrzelił rakietę balistyczną wystrzeloną przez grupę Houthi z Jemenu. Rakieta została zestrzelona zanim wleciała w izraelską przestrzeń powietrzną. Służby medyczne udzieliły pomocy 13 osobom, które doznały urazów podczas ucieczki do schronów.
    20 marca 2025 r. w południe terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety w stronę aglomeracji miejskiej Tel Awiwu. Jedną rakietę zestrzelono, a dwie spadły w otwartym terenie. Fragmenty rakiety spadły na miasto Rishon LeZion.
    20 marca 2025 r. wieczorem izraelski system obrony powietrznej Arrow zestrzelił rakietę balistyczną wystrzeloną przez grupę Houthi z Jemenu. Przechwycenie rakiety nastąpiło jeszcze poza granicami Izraela. Rakieta była wycelowana w centralny obszar kraju.
    20 marca 2025 r. Stany Zjednoczone zwróciły się do Izraela z prośbą, aby nie odpowiadał na ataki rakietowe grupy Houthi z Jemenu. Stany Zjednoczone powiedziały Izraelowi, aby "pozwolił im się tym zająć".
    20 marca 2025 r. wieczorem tysiące Izraelczyków zebrało się przed biurem premiera w Jerozolimie, gdzie odbywało się posiedzenie rządu w sprawie odwołania szefa Szin Bet Ronena Bara. Demonstranci skandowali hasła przeciwko reformie prawnej. Przemówienia wygłosili także przewodniczący Partii Demokratycznej Jair Golan, były szef Shin Bet Carmi Gillon i były minister Dan Merido.

20 marca 2025 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy rozszerzyły swoje działania. W nocy przeprowadzono około 20 powietrznych uderzeń w różne cele w całej strefie. Wyeliminowano szefa ogólnego aparatu bezpieczeństwa Hamasu Raszida Dżahdżouha, oraz szefa aparatu bezpieczeństwa Hamasu w Khan Jounis, Ajmana Asliha. Zabito także szefa sieci przemytniczej broni Islamskiego Dżihadu, Ismaila Abd-Al-Aala. Rano elementy 252 Dywizji wkroczyły od północy, zajmując otoczenie miasta Beit Lahia oraz oczyszczając drogę nadmorską. W Beit Lahia wykryto i zniszczono stanowisko rakiet przeciwpancernych. Po wystrzeleniu przez Hamas trzech rakiet w stronę aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, siły izraelskie ostrzelały z artylerii rejon z którego wystrzelono rakiety, a siły powietrzne uderzyły w szereg celów w rejonie miasta Khan Jounis. Następnie nakazano ludności cywilnej opuszczenie miasta Bani Suheila, podkreślając, że jest to "ostatnie ostrzeżenie" przed przeprowadzeniem tam ataków. Wieczorem siły lądowe wkroczyły do rejonu miasta Rafah na południu strefy.
    20 marca 2025 r. izraelskie siły bezpieczeństwa kontynuowały operację antyterrorystyczną na północy Samarii. W starciach w Nablusie ciężko ranny został 1 żołnierz. W pozostałych obszarach Judei i Samarii prowadzono mniejsze działania. W tym tygodniu zatrzymano 70 poszukiwanych osób.

20 marca 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pięć punktów obserwacyjnych w południowym Libanie. Wieczorem siły powietrzne przeprowadziły serię bombardowań celów Hezbollahu. Uderzono we wzgórza Dżabal al-Rajhan i obrzeża miasta Dżbaa. Zniszczono tam magazyn broni, a liczne wtórne eksplozje dowiodły celności nalotu. Następnie uderzono w rejon miast Szamsztar i Janta w Dolinie Bekaa. Zniszczono tam podziemną fabrykę rakiet oraz wyrzutnie rakiet. Libańska armia zamknęła trzy nielegalne przejścia graniczne na granicy libańsko-syryjskiej, zwalczając przemyt broni dla Hezbollahu. Syryjskie siły bezpieczeństwa przejęły skład broni w Kafr Abd w prowincji Homs. W składzie broni znajdowała się amunicja, rakiety i karabiny maszynowe.
    20 marca 2025 r. w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przemawiał ocalały izraelski zakładnik Eli Sharabi, który został uwolniony po 491 dniach niewoli Hamasu w Strefie Gazy: "Nazywam się Eli Sharabi i mam 53 lata. Przeżyłem piekło i wróciłem. Przeżyłem i wróciłem, aby opowiedzieć swoją historię. Przez 491 dni byłem przetrzymywany pod ziemią w tunelach terrorystycznych Hamasu - przykuty łańcuchami, głodzony, bity, upokarzany. Łańcuchy, którymi mnie krępowano, rozdzierały mi skórę od momentu porwania do momentu uwolnienia. Byłem traktowany gorzej niż zwierzę. Musiałem żebrać o jedzenie i litość. Żebranie stało się moim istnieniem. Gdzie był Czerwony Krzyż, kiedy go potrzebowaliśmy? Gdzie była ONZ? 491 dni męki i nikt nie przyszedł z pomocą. Nikt w Gazie mi nie pomógł. Obywatele widzieli nasze cierpienie i wiwatowali na cześć terrorystów. W Gazie nie ma czegoś takiego jak brak zaangażowania. Tam wszyscy popierają terrorystów. A terroryści odmawiali mi i moim współwięźniom dostępu do jedzenia i wody, podczas gdy sami bez ograniczeń jedli żywność z międzynarodowej pomocy wysyłanej do Gazy. Hamas je jak królowie, podczas gdy zakładnicy głodują. Na własne oczy widziałem, jak kradną waszą pomoc humanitarną, jak wnoszą do tuneli pudełka z symbolami ONZ i UNRWA. Dziesiątki i dziesiątki pudełek finansowanych przez wasze rządy karmią terrorystów, którzy mnie torturowali i zamordowali moją rodzinę. Zwracam się bezpośrednio do przedstawicieli państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa: Przez 491 dni byłem głodny, byłem przykuty łańcuchami i błagałem o swoje człowieczeństwo. Przez cały ten czas nikt nie przyszedł z pomocą. Nikt w Gazie mi nie pomógł. Jestem tutaj, aby powiedzieć: Koniec z wymówkami, koniec z opóźnieniami. Jeśli naprawdę reprezentujecie wartości ludzkości - udowodnijcie to. Nazywam się Eli Sharabi. Nie jestem dyplomatą. Jestem ocalałym. Sprowadź wszystkich do domu. Teraz."
    20 marca 2025 r. rzeczniczka Białego Domu Caroline Levitt powiedziała, że prezydent Donald Trump "w pełni popiera" działania Izraela w Strefie Gazy. "Prezydent dał jasno do zrozumienia Hamasowi, że jeśli nie uwolnią wszystkich zakładników, zapłacą wysoką cenę. Niestety, Hamas postanowił grać mediami na emocjach ludzi. Nie możemy zapominać, że ta sytuacja jest całkowicie winą Hamasu, który 7 października przeprowadził brutalny atak na Izrael. Prezydent jasno i jednoznacznie dał do zrozumienia, że chce, aby wszyscy zakładnicy wrócili do domu i w pełni popiera Izrael, Siły Obronne Izraela i działania podjęte w ostatnich dniach." Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Mike Walz wyraził poparcie dla Izraela, pisząc na portalu społecznościowym X: "Izrael ma prawo bronić się przed terrorystami z Hamasu. Zawieszenie broni w Strefie Gazy zostałoby przedłużone, gdyby Hamas uwolnił pozostałych zakładników. Zamiast tego wybrali wojnę."

21 marca 2025 r. rano szef Sztabu Generalnego gen. Eyal Zamir i szef agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet Ronen Bar przeprowadzili ocenę sytuacji bezpieczeństwa w Dowództwie Południowym. Minister obrony Israel Katz powiedział: "Poleciłem Siłom Obronnym Izraela przejęcie dodatkowych terytoriów w Gazie, ewakuację ludności i rozszerzenie stref bezpieczeństwa wokół Gazy w celu ochrony społeczności izraelskich i naszych żołnierzy. Im dłużej Hamas będzie odmawiał uwolnienia zakładników, tym więcej terytorium straci na rzecz Izraela."
    21 marca 2025 r. rząd poinformował, że w ciągu pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku zatwierdzono budowę 11 847 mieszkań w osiedlach żydowskich w Judei i Samarii. Dla porównania, w zeszłym roku zatwierdzono budowę 9971 jednostek, podczas gdy w 2023 r. zatwierdzono 12 349 jednostek - w tym roku jest to więc rekord. Między innymi zatwierdzono plany utworzenia nowych dzielnic obejmujących setki jednostek mieszkalnych w takich osiedlach jak Itamar (284 jednostki), Jakir (464 jednostki), Kochav Jaakov (1016 jednostek), Asper (509 jednostek) i Ma'ale Amos (561 jednostek).
    21 marca 2025 r. żydowski Ruch Nahla wydał rano oświadczenie popierające premiera Benjamina Netanjahu, ministra obrony Israela Katza i szefa Sztabu Generalnego gen. Eyala Zamira, wzywając do kontynuowania walk w Strefie Gazy "aż do pokonania wroga - aż do jego zniszczenia". W oświadczeniu stwierdzono, że należy podjąć działania mające na celu przeniesienie ludności Strefy Gazy do innych krajów i jednocześnie zasiedlić te terytorium nowymi osiedlami żydowskimi. Podkreślono, że ruch "jest gotowy do natychmiastowego rozpoczęcia zakładania osiedli".
    21 marca 2025 r. popołudniem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety w kierunku miasta Aszkelon. Obie rakiety zostały zestrzelone przez system obrony Iron Dome.
    21 marca 2025 r. wieczorem izraelski system obrony Arrow zestrzelił rakietę balistyczną wystrzeloną przez grupę Houthi z Jemenu. Rakieta została zestrzelona zanim wleciała w izraelską przestrzeń powietrzną.

21 marca 2025 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy utrzymywały zajęte pozycje. Siły powietrzne kontynuowały kampanię niszczenia celów Hamasu i Islamskiego Dżihadu w całej strefie. Wyeliminowano szefa wywiadu wojskowego Hamasu w południowej części strefy, Osamę Tabasha. Po wystrzeleniu przez terrorystów rakiet w kierunku Aszkelonu, zlokalizowano użytą w tym ataku wyrzutnię. Znajdowała się ona w bezpośrednim sąsiedztwie schronu humanitarnego w rejonie Al-Farqan na północy strefy. Do zniszczenia wyrzutni użyto precyzyjnej rakiety o niewielkiej sile rażenia.
    21 marca 2025 r. izraelskie siły bezpieczeństwa kontynuowały operację antyterrorystyczną na północy Samarii. W pozostałych obszarach Judei i Samarii prowadzono mniejsze działania. Rozległe działania prowadzono w miastach Tuffah i Jatta na południe od Hebronu, oraz w mieście Beit Ummar na północ od niego. Od rana autobusy dowoziły wiernych muzułman na modlitwy w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie.

21 marca 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pięć punktów obserwacyjnych w południowym Libanie. We wschodnim sektorze ostrzelano pojazd na drodze między wioskami Kafr Kila a Adaisseh. Ranna została 1 osoba. Siły powietrzne uderzyły na przedmieścia miasta Janta w Dolinie Bekaa, kontynuując zwalczanie przemytu broni przez granicę libańsko-syryjską. Specjalny wysłannik USA Steven Witkoff powiedział: "Myślę, że Liban mógłby znormalizować stosunki z Izraelem, dosłownie podpisując traktat pokojowy między oboma krajami. Jest to możliwe. To samo dotyczy Syrii. Wyobraźmy sobie, że Liban znormalizowałby swoje stosunki z Izraelem, Syria znormalizowałaby swoje stosunki, a Arabia Saudyjska podpisałaby porozumienie normalizacyjne z Izraelem po osiągnięciu pokoju w Gazie. Takie kroki doprowadziłyby do utworzenia sojuszu państw Zatoki Perskiej, które będą współpracować na rzecz zapewnienia stabilności w regionie."
    21 marca 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pozycje w strefie rozdzielenia w syryjskiej części Wzgórz Golan. Bardzo poważnym problemem jest nieustanna aktywność przemytników powiązanych z Hezbollahem na granicy syryjsko-libańskiej. Rozszerzyli oni swoją działalność, zagrażając autostradzie M1, która jest kluczową linią komunikacyjną między miastem Homs a zachodnią Syrią. Przemytnicy wspierają siły syryjskich powstańców, aby odbudować swoje trasy przemytu broni dla Hezbollahu. Izraelskie siły powietrzne uderzyły w lotnisko wojskowe Palmyra na wschód od Homs w środkowej części Syrii. Rannych zostało 2 syryjskich żołnierzy. Ogółem przeprowadzono sześć nalotów, niszcząc lotnisko T4 i okoliczne bazy wojskowe.
    21 marca 2025 r. w niektórych arabskich mediach pojawiły się doniesienia, że w postawie Egiptu pojawiła się pewna elastyczność względem spełnienia rządania Stanów Zjednoczonych i przyjęcia uchodźców ze Strefy Gazy. Zauważono, że Egipt rozpoczął prace ziemne w trójkącie granicznym Gaza-Egipt-Izrael, na obszarze około 15,3 km2. W ogólnej ocenie, można by tam przyjąć około 500 tys. potencjalnych uchodźców ze Strefy Gazy. Inne potencjalne miejsce dla uchodźców mogą powstać przy jednym z miast na północy Synaju (Sheikh Zuwaid lub El-Arish), choć wydaje się to mniej prawdopodobne.
    21 marca 2025 r. sekretarz obrony USA Pete Hegseth nakazał grupie uderzeniowej lotniskowca USS "Carl Vinson" wypłynięcie z Morza Japońskiego i udanie się na Morze Czerwone w celu trzymiesięcznego rozmieszczenia. Grupa USS "Carl Vinson" ma przybyć na miejsce w kwietniu. Hegseth przedłużył również rozmieszczenie grupy uderzeniowej lotniskowca USS "Harry Truman" na Morze Czerwone o miesiąc. Decyzja o przedłużeniu rozmieszczenia tej grupy o miesiąc umożliwi CENTCOM utrzymanie co najmniej jednego lotniskowca na Morzu Czerwonym bez przerw w działaniu.

22 marca 2025 r. - Szabat.
    22 marca 2025 r. rano terroryści wystrzelili z południowego Libanu 5 rakiet, z których dwie spadły na libańskie terytorium, a trzy zostały zestrzelone przez system obrony Iron Dome. Rakiety atakowały przygraniczną miejscowość Metulla. Minister obrony Israel Katz powiedział, że wydał Siłom Obronnym Izraela polecenie, aby odpowiedziały na atak rakietowy z Libanu: "Nie pozwolimy na ogień z Libanu na społeczności Galilei. Obiecaliśmy bezpieczeństwo społecznościom Galilei i dokładnie to się stanie. Los Metuli będzie taki sam jak Bejrutu. Rząd Libanu ponosi odpowiedzialność za każdy ostrzał ze swojego terytorium. Poleciłem Siłom Obronnym Izraela, aby odpowiednio zareagowały." W odpowiedzi izraelska artyleria ostrzelała libańską wioskę Jahmar asz-Szaqif i jej okolice. To z tego obszaru wystrzelono rakiety.
    22 marca 2025 r. w południe premier Beniamin Netanjahu i minister obrony Israel Katz wydali polecenie, aby Siły Obronne Izraela przeprowadziły ataki na "dziesiątki celów terrorystycznych" w Libanie, jako odpowiedź na poranny ostrzał rakietowy izraelskiego miasta Metulla. "Rząd Libanu odpowiada za wszystko, co dzieje na jego terytorium. Izrael nie pozwoli na żadne krzywdzenie swoich obywatelom oraz naruszanie naszej suwerenności, i będzie działał na wszelkie sposoby, aby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom Izraela i społecznościom na północy. Siły Obronne Izraela są przygotowane i gotowe na wykonanie każdego rozkazu."
    22 marca 2025 r. wieczorem rząd zatwierdził propozycję ministra obrony Israela Katza dotyczącą ustanowienia administracji przejściowej dla mieszkańców Strefy Gazy, którzy wyrażą zainteresowanie dobrowolnym przeniesieniem ich do państw trzecich, z zastrzeżeniem przestrzegania postanowień prawa izraelskiego i międzynarodowego. Administracja będzie między innymi pracować nad przygotowaniem oraz umożliwieniem bezpiecznego i kontrolowanego przejazdu mieszkańców Gazy, którzy dobrowolnie wyjadą do krajów trzecich, w tym nad zabezpieczeniem ich przemieszczania się, wyznaczeniem pasa ruchu i kontroli pieszych na wyznaczonych przejściach w Strefie Gazy, a także nad koordynacją zapewniania infrastruktury, która umożliwi przejazd drogą lądową, morską i powietrzną do krajów docelowych.
    22 marca 2025 r. wieczorem rząd zatwierdził wniosek ministra Bezaleela Smotricha o zatwierdzenie oddzielenia 13 dzielnic w Judei i Samarii od sąsiednich macierzystych osiedli żydowskich i podjęcie działań na rzecz ich legalizacji jako niezależne osiedla. Dotyczy to społeczności: Alon, Harsza, Kerem Reim, Neria, Migron, Szewut Rachel, Awnat, Brosz Baka'a-Batrun, Leszem, Nofei Nehemiasz, Tal Menasze, Iwi Hanahal i Giv'ot. Dotąd były one formalnie uznawane za dzielnicę i część swego macierzystego osiedla, co powodowało wiele trudności w ich codziennym funkcjonowaniu. Uznanie każdego z nich za de facto niezależne osiedle jest ważnym krokiem, który w znacznym stopniu pomoże w ich rozwoju. Minister Smotrich powiedział: "Kontynuujemy przewodzenie rewolucji normalizacji i regularyzacji w osadnictwie. Zamiast się ukrywać i przepraszać - podnosimy flagę, budujemy i osiedlamy się. To kolejny ważny krok na drodze do faktycznej suwerenności w Judei i Samarii."
    22 marca 2025 r. wieczorem kilka tysięcy Izraelczyków zebrało się na antyrządowym wiecu w Tel Awiwie. Lider opozycji Jair Lapid powiedział: "Rząd premiera Benjamina Netanjahu robi wszystko, aby wywołać wśród nas wojnę domową. Netanjahu otwarcie do tego dąży. Nie pozwolimy, aby to się stało. Będziemy walczyć o kraj, ale nie pozwolimy im zniszczyć kraju. Używają słowa 'jedność', aby nas uciszyć. To im nie pomoże. Milczenie w obliczu destrukcyjnego rządu nie jest jednością. Jeśli rząd nie zastosuje się do orzeczenia sądu, tego samego dnia, w tym momencie, stanie się rządem przestępczym. Jeśli tak się stanie, cały kraj musi się zatrzymać. Jedynym systemem, któremu nie wolno się zatrzymać, jest system bezpieczeństwa. Będziemy sprzeciwiać się wszelkim odmowom służby, ale poza tym - sprzeciwimy się wszystkiemu." Przewodniczący partii Demokratów, Jair Golan powiedział: "Wzywam moich przyjaciół Gadiego Eisenkota, Jaira Lapida i Benny'ego Gantza - Zjednoczmy się! To nie jest czas na drobne politykierstwo. To jest czas na ustanowienie jednego demokratycznego frontu - silnego, stabilnego, zdeterminowanego. Deklarujemy, że rozpoczynamy kampanię, aby uratować Izrael. Ogłaszamy, że zatrzymujemy kraj. Będziemy destrukcyjni. Rozpoczniemy strajki. Zatrzymamy kraj, aby go uratować."

22 marca 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pozycje w przygranicznej strefie buforowej wewnątrz Strefy Gazy. Działania prowadzono wyłącznie przy użyciu sił powietrznych, które przeprowadziły ataki na liczne cele terrorystyczne w całej strefie. Przy atakach stosowano najwyższe procedury bezpieczeństwa, aby ograniczyć liczbę przypadkowych ofiar. Wyeliminowano członka biura politycznego Hamasu, Salah al-Bardawila. Dostrzeżono, że coraz więcej cywilów opuszcza północ strefy i udaje się do obszaru humanitarnego Mawasi na południu.
    22 marca 2025 r. izraelskie siły bezpieczeństwa kontynuowały operację antyterrorystyczną na północy Samarii. Liczne zatrzymania przeprowadzono w rejonie Nablusu. W pozostałych obszarach Judei i Samarii prowadzono mniejsze działania.
    22 marca 2025 r. palestyński ruch al-Fatah wezwał Hamas do oddania władzy w Strefie Gazy, w celu ochrony "istnienia" Palestyńczyków. Rzecznik Fatahu Monther al-Hajek wydał oświadczenie: "Hamas musi okazać współczucie Gazie, jej dzieciom, kobietom i mężczyznom. Wzywam Hamas do oddania rządów i pełnego uznania, że jeśli pozostanie u władzy w Gazie, to nadchodząca bitwa doprowadzi do końca istnienia Palestyńczyków w Gazie."

22 marca 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pięć punktów obserwacyjnych w południowym Libanie. W odwecie za ostrzał rakietowy terytorium Izraela, izraelska artyleria ostrzelała obszary przygraniczne w południowym Libanie, natomiast izraelskie siły powietrzne przeprowadziły trzy fale bombardowań, atakując co najmniej 50 celów Hezbollahu. Libańskie źródła podały, że zginęło 7 osób, a 40 zostało rannych. Libański minister finansów Jassine Jaber powiedział: "Rozbrojenie Hezbollahu na południe od rzeki Litani zostało już postanowione. Izrael musi pozwolić libańskiej armii na rozmieszczenie swoich sił w tym obszarze. Postanowiliśmy zrekrutować 4500 żołnierzy, aby wzmocnić naszą armię. Izrael jednak nie przestrzega Rezolucji 1701 i kompromituje naszą armię." Libański premier Nawaf Salam powiedział: "Wzywamy Organizację Narodów Zjednoczonych do zwiększenia międzynarodowej presji na Izrael, aby wycofał się z terytorium Libanu. Ostrzegamy przed działaniami wojskowymi na południowej granicy, gdyż niosą one ze sobą ryzyko wciągnięcia kraju w nową wojnę."
    22 marca 2025 r. przed południem libańska armia podała, że zlokalizowała trzy prowizoryczne wyrzutnie rakietowe między miastami Kfar Tebnit i Arnoun na południu Libanu, które zostały użyte w dzisiejszym ataku na Metulę. Wyrzutnie zostały zdemontowane. "Jednostki wojskowe nadal podejmują niezbędne środki w celu kontrolowania sytuacji na południu." Premier Libanu Nawaf Salam oświadczył: "Należy podjąć wszelkie środki bezpieczeństwa i środki militarne, aby pokazać, że Liban podejmuje decyzje w sprawach wojny i pokoju."
    22 marca 2025 r. siły międzynarodowe UNIFIL wydały oświadczenie: "UNIFIL pozostaje zaniepokojony możliwą eskalacją przemocy po wykryciu czterech pocisków wystrzelonych około godz. 7:30 rano z Libanu do Izraela w pobliżu Metulli, i natychmiastowego odwetu ze strony Sił Obronnych Izraela. Zdecydowanie wzywamy wszystkie strony, aby nie narażały na szwank osiągniętego postępu, zwłaszcza gdy zagrożone jest życie cywilów i w ostatnich miesiącach utrzymuje się krucha stabilność. Jakakolwiek dalsza eskalacja tej niestabilnej sytuacji może mieć poważne konsekwencje dla regionu. Sytuacja pozostaje niezwykle krucha i zachęcamy obie strony do dotrzymywania swoich zobowiązań. Żołnierze sił pokojowych UNIFIL pozostają na wszystkich pozycjach."
    22 marca 2025 r. libańska organizacja terrorystyczna Hezbollah oświadczyła, że nie odpowiada za wystrzelenie dzisiaj rano rakiet w kierunku Izraela. "Ponownie potwierdzamy nasze zaangażowanie w porozumienie o zawieszeniu broni i popieramy państwo libańskie w przeciwdziałaniu tej niebezpiecznej eskalacji syjonistycznej przeciwko Libanowi."
    22 marca 2025 r. popołudniem terroryści z grupy Houthi wystrzelili z Jemenu rakietę balistyczną w kierunku Izraela. Rakieta spadła jednak w Arabii Saudyjskiej. W Izraelu nie aktywowano alarmów. Wrogą rakietę przechwyciła marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych.
    22 marca 2025 r. wieczorem Departament Stanu USA wydał ostrzeżenie dotyczące podróży do Izraela w związku z pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa i ryzykiem wystąpienia "dużych demonstracji" przeciwko premierowi Benjaminowi Netanjahu. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie ostrzegła również przed ponownym ostrzałem rakietowym i wtargnięciami dronów, które "mogą nastąpić bez wcześniejszego ostrzeżenia". W ogłoszeniu stwierdzono między innymi, że "należy unikać wszelkich dużych zgromadzeń i demonstracji, zwracać uwagę na otoczenie i sprawdzać lokalizację najbliższych chronionych miejsc".

23 marca 2025 r. rano izraelski system obrony powietrznej Arrow zestrzelił rakietę balistyczną wystrzeloną przez grupę Houthi z Jemenu w kierunku aglomeracji miejskiej Tel Awiwu. Rakietę zestrzelono zanim wleciała w izraelską przestrzeń powietrzną.
    23 marca 2025 r. doradca prawny premiera, Gali Baharav Majara opublikowała list otwarty do rządu: "Rząd dąży do tego, by być ponad prawem i działać bez kontroli i równowagi, nawet w bardzo wrażliwych okresach - w stanie wyjątkowym, podczas protestów przeciwko rządowi i w okresie wyborczym. Rząd nie chce promować zaufania, ale lojalność wobec szczebla politycznego. Nie dąży do praworządnego rządzenia, ale do władzy bez ograniczeń." Popołudniem rząd wyraził brak zaufania do doradcy prawnego i rozpoczął procedurę jej odwołania. Minister sprawiedliwości Jariv Levin powiedział: "Nie ma sposobu na przywrócenie relacji zaufania. Doradca musi zrobić to, co zrobiłaby każda uczciwa osoba i natychmiast zrezygnować. Jest to bezprecedensowe wydarzenie, które wskazuje na głębokość rozłamu. Jej dalsze sprawowanie urzędu w obecnej sytuacji poważnie szkodzi zdolności rządu do wdrażania swojej polityki, szkodzi obywatelom Izraela i statusowi instytucji Rady Doradczej ds. Prawnych w rządzie."
    23 marca 2025 r. kilkuset Izraelczyków demonstrowało w pobliżu oficjalnej, choć nieużywanej, rezydencji premiera w Jerozolimie. Demonstranci w ciszy siedzieli na ulicy, a czasami ktoś przemawiał. Demonstracja ma charakter antyrządowy i wzywający do zawarcia porozumienia w sprawie uwolnienia zakładników ze Strefy Gazy.
    23 marca 2025 r. popołudniem premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Marco Rubio. Obaj omówili sytuację w regionie, w tym potrzebę uwolnienia zakładników i wznowienie walk w Strefie Gazy. Sekretarz stanu Rubio wyraził niezachwiane poparcie Stanów Zjednoczonych dla Izraela i jego polityki.
    23 marca 2025 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że 36 Dywizja po walkach w południowym Libanie rozpoczęła przygotowania do przeniesienia pod Dowództwo Południowe i podjęcia działań operacyjnych w Strefie Gazy. Dywizja składa się z dwóch brygad pancernych, dwóch brygad piechoty, brygady artylerii i brygady wsparcia logistycznego. Nie wiadomo czy całość tych sił zostanie skierowana na południe.

    23 marca 2025 r. parlamentarna komisja gospodarki zatwierdziła projekty ustaw, zgodnie z którymi nowe międzynarodowe lotnisko w Izraelu powstanie przy bazie sił powietrznych Nevatim na północy Negewu. W ciągu roku mają powstać szczegółowe plany budowy, które zostaną przedstawione do zatwierdzenia przez rząd. Budowa lotniska mogłaby zostać ukończona w ciągu siedmiu lat.

23 marca 2025 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy rozszerzyły swoje działania. Na północy strefy wkroczono w rejon miasta Beit Hanoun. Działania są prowadzone w taki sposób, aby umożliwić cywilom opuszczenie rejon działań wojennych i udanie się na południe. Równocześnie na południu strefy siły izraelskie otoczyły dzielnicę Tel al-Sultan w mieście Rafah. W starciach wyeliminowano kilku terrorystów. Tutaj również wyznaczono bezpieczne szlaki dla ewakuacji cywilów. Działania lądowe prowadzi Dywizja Gaza i 252 Rezerwowa Dywizja. Przez cały dzień siły powietrzne kontynuowały uderzenia w cele terrorystyczne w całej strefie. Wyeliminowano szefa planowania i rozwoju Hamasu, Salaha Bardawila. Zabito także zastępcę dowódcy Brygady Gazy, Ahmeda Salmana Och Shamali. Odpowiadał on za zaplanowanie ofensywy 7 października oraz wzmocnienie brygady w ramach przygotowań do tej operacji. Zlikwidowano również dowódcę Batalionu Shajaiyah, Jamila Omara Jamila Wadię. Wieczorem uderzono precyzyjną rakietą w kilka pomieszczeń na drugim piętrze szpitala Nasera w Gazie. Wyeliminowano wicepremiera Hamasu, Ismaila Barhouma, który ukrywał się między cywilami i chorymi w szpitalu. Palestyńskie źródła podały, że w nalotach zginęło 46 osób. Hamas wydał oświadczenie: "Żądamy, aby mediatorzy i administracja USA pociągnęli rząd Netanjahu do odpowiedzialności za fiasko porozumienia i wywarli na niego presję, aby zaprzestał agresji."
    23 marca 2025 r. izraelskie siły bezpieczeństwa kontynuowały operację antyterrorystyczną na północy Samarii. W Dżeninie palestyńskie służby bezpieczeństwa przyłączyły się do działań, zatrzymując kilka poszukiwanych osób. W pozostałych obszarach Judei i Samarii prowadzono mniejsze działania.

23 marca 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pięć punktów obserwacyjnych w południowym Libanie. Izraelski dron zaatakował samochód z terrorystami w wiosce Aita al-Szaab, zabijając 3 członków Hezbollahu. Libańska armia kontynuowała walkę z przemytem broni, zamykając sześć nielegalnych przejść granicznych na granicy libańsko-syryjskiej.
    23 marca 2025 r. Egipt odwiedził prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich Muhammad ibn Zajid Al-Nahajjan, który spotkał się z prezydentem Abd al-Fattahem as-Sisim. Zajid przekazał Egiptowi "ostateczną ofertę" Stanów Zjednoczonych w sprawie przyjęcia uchodźców ze Strefy Gazy. Oferta zakłada, że Egipt przyjmie 500-700 tys. uchodźców z Gazy, w zamian za miliardową pomoc dla egipskiej gospodarki. Wskazano, że jeśli Egipt odrzuci tę ofertę, uchodźców i amerykańskie środki finansowe otrzyma inne państwo.

 

 

 

 

5 kwietnia 2025 r. - Szabat.
    5 kwietnia 2025 r. w izraelskiej bazie lotniczej Nevatim wylądował amerykański samolot transportowy C-5 Super Galaxy. Amerykanie dostarczyli do Izraela drugą baterię obrony powietrznej THAAD.
    5 kwietnia 2025 r. dwoje brytyjskich parlamentarzystów Abtisam Mohamed i Yuan Yang nie zostało wpuszczonych do Izraela. Przylecieli oni na lotnisko Ben Gurion i przedstawili się, że są oficjalną delegacją Parlamentu Brytyjskiego. Jednak podczas przesłuchania ujawnili, że planowali sfilmować izraelskie siły bezpieczeństwa i szerzyć nienawiść wobec Izraela. Brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy potępił aresztowanie brytyjskich parlamentarzystów na lotnisku Ben Guriona.
    5 kwietnia 2025 r. wieczorem tysiące Izraelczyków demonstrowało w kilku miejscach kraju żądając rozwiązania rządu i nowych wyborów, zakończenia wojny w Strefie Gazy i zawarcia porozumienia w sprawie uwolnienia zakładników.

5 kwietnia 2025 r. siły izraelskie kontynuowały działania operacyjne w Strefie Gazy. Rozszerzono działania w rejonie miasta Rafah na południu strefy. Z obszarów walk ewakuuje się coraz więcej cywilów.
    5 kwietnia 2025 r. izraelskie siły bezpieczeństwa kontynuowały operację antyterrorystyczną na północy Samarii. W nocy działania prowadzono w mieście Burqin na zachód od Dżeninu. W pozostałych obszarach Judei i Samarii prowadzono mniejsze działania. W nocy zatrzymania przeprowadzono w mieście Betlejem i w obozie uchodźców Askar al-Jadid na wschód od Nablusu. W mieście Beit Furik na wschód od Nablusu, wybuchły starcia. W Ramallah odbyła się demonstracja poparcia dla Strefy Gazy.

5 kwietnia 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pozycje w strefie rozdzielenia w syryjskiej części Wzgórz Golan. Grupy bojowe Brygady Spadochroniarzy przeprowadziły rajdy nawet na 15 km w głąb terytorium Syrii, zajmując porzucone bazy i posterunki dawnej syryjskiej armii. W jednej z takich baz znaleziono porzucone czołgi, transportery opancerzone, moździerze i dziesiątki rakiet. Wojsko niszczy fortyfikacje, broń i amunicję. Tymczasem w rejonie miasta Daraa doszło do demonstracji sprzeciwu wobec izraelskiej obecności na Wzgórzach Golan. W Damaszku odbyła się demonstracja sprzeciwu wobec izraelskim atakom powietrznym na Syrię, a ludzie wzywali do ogłoszenia Dżihadu przeciw Izraelowi. Izrael powtórzył swoje wcześniejsze stanowisko: "Południowo-zachodnia Syria będzie strefą zdemilitaryzowaną. Nie chcemy obecności tureckiego wojska na granicy z Izraelem."

6 kwietnia 2025 r. szef Sztabu Generalnego gen. Eyal Zamir odwiedził biuro rekrutacyjne w Tel HaShomer, gdzie spotkał się z rekrutkami do służby obserwatorów. Zamir powiedział: "Wielkie uznanie dla ważnej pracy obserwatorów na rzecz bezpieczeństwa na wszystkich granicach. Wojna udowodniła bardziej niż kiedykolwiek, że kobiety-obserwatorki są niezbędnym elementem utrzymania bezpieczeństwa kraju - jesteście oczami kraju."
    6 kwietnia 2025 r. wieczorem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy salwę 10 rakiet w stronę miast Aszdod i Aszkelon. Większość rakiet zestrzelił system obrony Iron Dome. Odłamki spadły jednak na miasto Aszkelon, uszkadzając kilka pojazdów. Służby ratownicze udzieliły pomocy trzem osobom. Rakiety wystrzelił Hamas z rejonu Deir al-Balah w środkowej części strefy.

6 kwietnia 2025 r. siły izraelskie kontynuowały działania operacyjne w Strefie Gazy, koncentrując większość działań w rejonie miasta Rafah na południu strefy. Siły powietrzne kontynuowały niszczenie wykrytych celów terrorystycznych w całej strefie. Wieczorem po wystrzeleniu rakiet przez Hamas w stronę Izraela, zniszczono użyte wyrzutnie rakiet, a następnie nakazano ewakuację ludności cywilnej z rejonu wystrzelenia tych rakiet w Deir al-Balah w środkowej części strefy.
    6 kwietnia 2025 r. izraelskie siły bezpieczeństwa kontynuowały operację antyterrorystyczną na północy Samarii. W pozostałych obszarach Judei i Samarii prowadzono mniejsze działania. Ogółem zatrzymano 5 poszukiwanych osób oraz odkryto skład broni i amunicji.

6 kwietnia 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pięć punktów obserwacyjnych w południowym Libanie. Rano izraelski dron zaatakował pojazd w nadmorskiej wiosce Naqoura. Zginęło 2 terrorystów Hezbollahu. Krótko potem, dron zaatakował buldożer który przy wiosce Zebqine pracował przy odbudowie infrastruktury terrorystycznej Hezbollahu. W ataku zginęło 2 terrorystów. Szef Sztabu Generalnego gen. Eyal Zamir przeprowadził ocenę sytuacji na granicy izraelsko-libańskiej. W ramach wizyty spotkał się z dowódcami jednostek działających na granicy i zapoznał się z planami operacyjnymi, w zakresie obrony i ataku. Zamir powiedział: "Kontynuujemy kampanię wzmacniania obrony, wykazując inicjatywę i ofensywę. Chciałem powiedzieć naszym rezerwistom: Jeśli w narodzie Izraela jest coś wspaniałego, to jesteście to wy. Zrobimy wszystko, aby wzmocnić system rezerw w każdym kontekście. Ludzie nadal stają do walki dzięki waszemu przywództwu - waszym dowódcom." Tymczasem libańska armia kontynuowała prace przy udrażnianiu dróg w południowym Libanie. Libański generał Hassan Jouni powiedział: "Amerykańsko-izraelskie podejście do Libanu zakłada, że rozwiązanie zaczyna się od rozbrojenia Hezbollahu, co uważają za niezbędny krok do zakończenia wycofania się Izraela i innych ustaleń. To dlatego Izrael utrzymuje swoją obecność na pięciu strategicznych wzniesieniach, aby w ten sposób wywierać presję na państwo libańskie. W związku z tym podejście izraelsko-amerykańskie opiera się na konieczności rozbrojenia Hezbollahu jako pierwszym kroku do rozwiązania konfliktu i umocnienia rozejmu między Libanem a Izraelem. Jeśli chodzi o ryzyko powrotu wojny, nie spodziewam się jej. Jedyną siłą zdolną do wywołania wojny jest Izrael, który stosując strategię wyczerpywania zasobów Hezbollahu i państwa libańskiego, stopniowo osiąga swoje cele. Dlatego Izrael woli utrzymać status quo, gdyż utrzymywanie ciągłej presji na Libanie służy osiągnięciu jego celu, jakim jest zmuszenie go do negocjacji pokojowych. Z drugiej strony na ma żadnej siły zdolnej do prowadzenia wojny przeciwko Izraelowi. Hezbollah, jak powiedział jego sekretarz generalny szejk Naim Qassem, jest ranny - a ranny człowiek nie może prowadzić wojny. Ponadto państwo Liban jest poważnie zaangażowane w Rezolucję nr 1701, która ogranicza możliwość konfrontacji z Izraelem."
    6 kwietnia 2025 r. węgierska policja poinformowała, że wczoraj wieczorem zatrzymano dwie osoby za zerwanie 17 izraelskich flag, które zdobiły Most Łańcuchowy Széchenyiego w Budapeszcie. Flagi Izraela były wywieszone na cześć wizyty premiera Benjamina Netanjahu, i zostały wrzucone do Dunaju. Domniemani sprawcy, obaj obywatele Francji, zostali zatrzymani przez policję na moście kilka minut po incydencie. Po przesłuchaniu przez śledczych w komisariacie policji, zostali oskarżeni o zakłócanie porządku publicznego, wandalizm i kradzież.
    6 kwietnia 2025 r. popołudniem premier Benjamin Netanjahu odleciał z Budapesztu (Węgry) do Stanów Zjednoczonych, gdzie jutro ma spotkać się w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem. Premier powiedział: "Tematyką spotkania będzie m.in. kwestia zakładników, zwycięstwo w Strefie Gazy oraz system ceł, który został zastosowany również wobec Izraela." Premiera w Izraelu zastępuje w tym czasie minister sprawiedliwości Jariv Levin, a minister obrony Israel Katz stanie na czele gabinetu politycznego i bezpieczeństwa.
    6 kwietnia 2025 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu wylądował w Stanach Zjednoczonych. Premier spotkał się w Waszyngtonie z sekretarzem handlu USA Howardem Lutnickiem i komisarzem ds. handlu USA Jamesonem Greerem. Biuro premiera stwierdziło, że "spotkanie było serdeczne i produktywne, i odbyło się w dobrym duchu".

7 kwietnia 2025 r. siły izraelskie kontynuowały działania operacyjne w Strefie Gazy. W nocy w rejonie Khan Jounis wyeliminowano terrorystę Hassana Abdela Asliha z Hamasu, który działał pod przykrywką dziennikarza i właściciela firmy medialnej. Aslih był członkiem Brygady Khan Jounis Hamasu i wziął udział w morderczym ataku 7 października. Podczas masakry izraelskiej ludności cywilnej dokumentował jej przebieg, zamieszczając w mediach społecznościowych zdjęcia z grabieży, podpaleń i morderstw. W południowej części strefy, wyburzono szereg budynków położonych na północ od Rafah.
    7 kwietnia 2025 r. izraelskie siły bezpieczeństwa kontynuowały operację antyterrorystyczną na północy Samarii. Z Dżeninu wycofano dwa czołgi. Ocenia się, że w obozie uchodźców w Dżeninie wyburzono około 600 domów, a infrastruktura i ulice zostały poważanie zniszczone. W wielu obszarach stworzono zupełnie nową siatkę ulic. W pozostałych obszarach Judei i Samarii prowadzono mniejsze działania. W nocy trzy bataliony piechoty działały jednocześnie w Gilzon, Al-Amari i Kalandiya, aresztując szereg poszukiwanych osób, konfiskując broń i tysiące szekli funduszy terrorystycznych. Ogółem w całej Judei i Samarii zatrzymano 15 poszukiwanych osób. W Autonomii Palestyńskiej ogłoszono strajk generalny na znak solidarności ze Strefą Gazy.

7 kwietnia 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pięć punktów obserwacyjnych w południowym Libanie. Rano izraelski dron zaatakował warsztat naprawy motocykli w Taybeh, gdzie wyeliminowano lokalnego dowódcę jednostki artylerii Hezbollahu, Muhammada Adnana Mansoura. Następnie dron zaatakował samochód w wiosce Beit Lif. Ranny został terrorysta Hezbollahu. Później atak lotniczy uderzył w samochód w mieście Dardara. W ataku zginęło 2 Syryjczyków. Tymczasem libańska armia zlikwidowała sześć obozowisk palestyńskich grup zbrojnych na południe od rzeki Litani. Dowódca sił UNIFIL Aroldo Lazaro Saenz ogłosił, że "równowaga sił w południowym Libanie uległa znaczącej zmianie i być może w końcu jesteśmy świadkami powolnego procesu zmierzającego w kierunku trwalszego zawieszenia broni".
    7 kwietnia 2025 r. Egipt przedstawił nową ofertę do negocjacji, która obejmuje od 40 do 70 dni zawieszenia broni w Strefie Gazy w zamian za uwolnienie 8 zakładników, w wymianie za palestyńskich więźniów. Wiadomo, że Izrael żąda jednorazowego uwolnienia wszystkich 59 zakładników, żywych i martwych. Uważa się, że 24 zakładników wciąż żyje.    7 kwietnia 2025 r. amerykańskie władze migracyjne odmówiły wydania wiz co najmniej 147 zagranicznym studentom, którzy brali udział w pro-palestyńskich protestach w licznych instytucjach edukacyjnych w całych Stanach Zjednoczonych.
    7 kwietnia 2025 r. rano premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Blair House w Waszyngtonie ze specjalnym wysłannikiem prezydenta USA na Bliski Wschód, Stevem Witkoffem.
    7 kwietnia 2025 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem. Obaj przywódcy spożyli wspólnie lunch i odbyli rozmowy.
    7 kwietnia 2025 r. na zakończenie spotkania Netanjahu z Trumpem, obaj przywódcy złożyli oświadczenia i odpowiedzieli na pytania dziennikarzy. Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone rozpoczną w najbliższą sobotę bezpośrednie rozmowy z Iranem na temat irańskiego programu nuklearnego: "Jeśli nie będzie porozumienia, zrobimy to, co trzeba. Ani ja, ani Izrael nie chcemy brać udziału w ataku, jeśli tylko można tego uniknąć. Prowadzimy bezpośrednie negocjacje na wysokim szczeblu i może dojść do porozumienia, co byłoby świetne - zwłaszcza dla Iranu. Nie lubię tego mówić, ale jeśli rozmowy z Iranem nie powiodą się, Iran znajdzie się w wielkim niebezpieczeństwie. Iran nie może mieć programu nuklearnego. Jeśli rozmowy nie powiodą się, myślę, że będzie to bardzo zły dzień dla Iranu”. Netanjahu i jego współpracownicy wydawali się zaskoczeni zapowiedzią rozpoczęcia negocjacji z Iranem. Trump zapytany o Strefę Gazy powiedział: "Mam nadzieję, że wojna w Strefie Gazy wkrótce się skończy, ale kwestia zakładników wciąż jest problematyczna. Uważam, że Strefa Gazy to niesamowity kawałek nieruchomości. Dobrze by było gdybyśmy mogli to kontrolować. Nie wiem, dlaczego Izrael oddał im to terytorium. Zrobili to, ponieważ obiecano im pokój. To najniebezpieczniejszy kraj na świecie." Netanjahu odniósł się do kwestii ceł i powiedział: "Zajmiemy się lukami w eksporcie oraz imporcie między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi i usuniemy wszystkie bariery handlowe między nami." Trump unikał zobowiązania się do zniesienia ceł nałożonych na Izrael i powiedział: "Nie zapominajcie, że bardzo pomagamy Izraelowi. Dajemy Izraelowi cztery miliardy dolarów rocznie, to dużo. Nawiasem mówiąc, gratuluję. To całkiem niezła kwota. Dajemy Izraelowi miliardy dolarów rocznie. Miliardy. To jedna z najwyższych kwot. Nie uwierzyłbyś jak wielu krajom dajemy pieniądze." Netanjahu nic nie odpowiedział, siedział i uśmiechał się. W odniesieniu do zakładników Netanjahu powiedział: "Chcemy wydostać wszystkich. Pracujemy nad inną umową, która, mamy nadzieję, zostanie wdrożona. Jesteśmy również zobowiązani do zniszczenia Hamasu." Mówił także o sytuacji w Syrii i podkreślił: "Nie chcemy, aby Turcja wykorzystywała Syrię jako bazę do działań. Rozmawialiśmy o sposobie uniknięcia konfliktu, a Trump może być mediatorem w tej sprawie." Amerykański prezydent odpowiedział: "Mam świetne relacje z Erdoganem. Kocham go, a on kocha mnie. Powiedziałem premierowi: Bibi, jeśli masz problem z Turcją, pomogę ci go rozwiązać. Nie sądzę, żeby to był problem."

8 kwietnia 2025 r. Sąd Najwyższy wydał tymczasową decyzję, w której stwierdził, że szef Szin Bet Ronen Bar musi pozostać na stanowisku do odwołania, podczas gdy rząd i biuro prokuratora generalnego powinny do 20 kwietnia dojść do porozumienia w sprawie rozwiązania sporu prawnego dotyczącego jego dymisji. Sąd poinformował rząd, że nie może podejmować żadnych działań w celu usunięcia Bara ze stanowiska, ani też nie może utrudniać mu sprawowania funkcji szefa Szin Bet.
    8 kwietnia 2025 r. Siły Obronne Izraela zakończyły przygotowania do święta Paschy w ramach szeroko zakrojonych działań prowadzonych jednostki logistyczne oraz rabinat wojskowy. Celem jest zapewnienie wszystkim żołnierzom odpowiednich świątecznych posiłków, nawet w warunkach polowych i w obszarach działań operacyjnych. Żołnierzom rozdano ponad 100 ton macy, ponad 83 tys. hagadot paschalnych, około 710 tys. koszernych bułek paschalnych, itp. Rozdystrybuowano także 390 ton mięsa, 420 ton kurczaków i 64 ton ryb. Paczki zostaną dostarczone żołnierzom stacjonującym w sektorach syryjskim, libańskim, Gazy, Judei i Samarii oraz w bazach wojskowych.

8 kwietnia 2025 r. siły izraelskie kontynuowały działania operacyjne w Strefie Gazy. W południowej części strefy działania rozpoczęła elitarna Brygada Golani, która w rejonie Rafah niszczy infrastrukturę terrorystyczną, w tym budynki w których terroryści urządzili stanowiska obserwacyjne i strzeleckie. Żołnierzy 36 Dywizji w rejonie Rafah odwiedził szef Sztabu Generalnego gen. Eyal Zamir. W dzielnicy Tal al-Sultan zlokalizowano podziemny tunel. Siły powietrzne uderzyły w 45 celów terrorystycznych w całej strefie.
    8 kwietnia 2025 r. izraelskie siły bezpieczeństwa kontynuowały operację antyterrorystyczną na północy Samarii. W pozostałych obszarach Judei i Samarii prowadzono mniejsze działania. W nocy działania prowadzono w mieście Hebron. Wyburzono dwa domy w wiosce Bruqin na zachód od Salfit. W wiosce Wadi Fukin na zachód od Betlejem wyburzono dom. W Beit Liqya na zachód od Ramallah wyburzono dom weselny. Do zamieszek doszło na terenie Uniwersytetu Al-Quds w Abu Dis, na wschód od Jerozolimy. W starciach zostały 23 osoby. Popołudniem wyburzono dom w mieście As-Samu na południe od Hebronu.

8 kwietnia 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pięć punktów obserwacyjnych w południowym Libanie. Wieczorem izraelskie siły powietrzne zaatakowały w Dolinie Bekaa skład broni należący do systemu obrony powietrznej Hezbollahu. Celem drugiego izraelskiego nalotu było miasto Harbata w Baalbek. Siły UNIFIL wydały oświadczenie: "Żołnierze sił pokojowych UNIFIL pozostają w południowym Libanie. Monitorujemy ciągłą obecność Izraela i ataki powietrzne, a na terytorium Libanu nadal znajdujemy nielegalną broń, w tym wyrzutnie rakiet i pociski przeciwpancerne." Nieokreślone zachodnie źródła w służbach bezpieczeństwa poinformowały saudyjskie i libańskie media, że Hezbollah korzysta ze szlaków morskich w celu przemytu broni do Libanu. Rzekomo jednostki Al-Kuds 190 i 700 Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej dostarczają Hezbollahowi broń, sprzęt i pieniądze poprzez port w Bejrucie. Hezbollah "działa swobodnie" w porcie w Bejrucie, wykorzystując swoją siatkę ludzi. W odpowiedzi na te doniesienia, premier Nawaf Salam poprosił "właściwe władze o zaostrzenie procedur bezpieczeństwa" w porcie w Bejrucie. Prezydent Libanu powiedział: "Ciągłe ataki Izraela na nasz kraj i brak wycofania się z pięciu wzgórz, stanowią naruszenie Rezolucji nr 1701."
    8 kwietnia 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pozycje w strefie buforowej w syryjskiej części Wzgórz Golan. Według dwóch nieokreślonych zachodnich urzędników Turcja i Izrael przeprowadziły rozmowy w celu omówienia otwarcia linii dekonfliktowej, aby uniknąć potencjalnego konfliktu w związku z izraelskimi atakami w Syrii. Taka otwarta linia komunikacji mogłaby zapobiec potencjalnemu impasowi między obiema stronami, w szczególności jeśli Izrael będzie kontynuował ataki na bazy syryjskie, a Turcja będzie nadal opracowywać plany stacjonowania swoich sił w Syrii. Jedno z nieokreślonych źródeł stwierdziło, że Izrael nalega na całkowicie zdemilitaryzowaną południową Syrię, co uniemożliwiłoby Turcji utworzenie tam swojej obecności. Jest jednak mało prawdopodobne, aby rząd turecki wstrzymał plany ustanowienia tureckiej obecności w bazach syryjskich, takich jak Tiyas czy Palmyra. Tureccy urzędnicy utrzymują, że uczynienie tego jest kluczowe dla wysiłków Turcji w walce z ISIS.
    8 kwietnia 2025 r. premier Beniamin Netanjahu przed odlotem ze Stanów Zjednoczonych opublikował nagranie video, w którym powiedział, że porozumienie między Waszyngtonem a Teheranem będzie możliwe tylko wtedy, gdy irańskie obiekty nuklearne zostaną fizycznie zniszczone. "Zgodziliśmy się z Trumpem, że Iran nie będzie posiadał broni jądrowej. Ten cel można osiągnąć dyplomatycznie, ale tylko jeśli będzie to podobne do rozbrojenia nuklearnego Libii w 2003 r., podczas którego amerykańskie siły zniszczyły lub wywiozły elementy programu nuklearnego tego kraju. Wchodzimy, wysadzamy obiekty, demontujemy cały sprzęt, pod amerykańskim nadzorem - to jest dobre. Jeśli to się nie wydarzy i Iran po prostu będzie przeciągał rozmowy, wówczas opcją pozostaje rozwiązanie militarne." Jeśli chodzi o cła, Netanjahu oświadczył, że jest zdeterminowany, aby zmniejszyć deficyt handlowy z USA do zera. "To najmniej, co możemy zrobić dla Stanów Zjednoczonych i ich prezydenta, którzy tak wiele dla nas robią." Wracając do Syrii, Netanjahu stwierdził, że Turcja chce tam utworzyć bazy wojskowe i że stanowi to zagrożenie dla Izraela. "Sprzeciwiamy się temu, działamy przeciwko temu. Powiedziałem prezydentowi Trumpowi, który jest moim przyjacielem, a także przyjacielem Erdogana: Jeśli będziemy potrzebować twojej pomocy - porozmawiamy o tym z tobą."

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Aktualności z Izraela

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2025 by Gedeon