OPERACJA  "SIŁA  I  MIECZ"



  -  HISTORIA
  - Operacja "Żelazny Mur"
    - Operacja "Siła i Miecz"


Wiadomosci z Izraela





 

------- Operacja "Siła i Miecz" -------

18 marca 2025 r. w nocy premier Benjamin Netanjahu i minister obrony Israel Katz wydali polecenie, aby Siły Obronne Izraela podjęły zdecydowane działania przeciwko organizacji terrorystycznej Hamas w Strefie Gazy. "To stało się po tym, jak Hamas wielokrotnie odmawiał uwolnienia naszych zakładników i odrzucił wszystkie oferty otrzymane od wysłannika prezydenta USA, Steve’a Witkoffa, i od mediatorów. Obecnie Siły Obronne Izraela atakują cele organizacji terrorystycznej Hamas w całej Strefie Gazy, mając na celu osiągnięcie celów wojny ustalonych przez szczebel polityczny, w tym uwolnienie wszystkich naszych zakładników - żywych i martwych. Od teraz Izrael będzie działał przeciwko Hamasowi z coraz większą siłą militarną. Plan operacyjny został przedstawiony pod koniec zeszłego tygodnia przez Siły Obronne Izraela i zatwierdzony przez szczebel polityczny." Minister obrony Israel Katz powiedział: "Dziś w nocy, w obliczu odmowy Hamasu uwolnienia zakładników i gróźb wyrządzenia krzywdy żołnierzom Sił Obronnych Izraela i społecznościom izraelskim, wróciliśmy do walk w Gazie. Jeśli Hamas nie uwolni wszystkich zakładników, w Gazie otworzą się bramy piekieł, a mordercy i gwałciciele Hamasu spotkają się z siłą, jakiej nigdy wcześniej nie znali. Nie przestaniemy walczyć, dopóki wszyscy zakładnicy nie wrócą do domu i dopóki wszystkie cele wojny nie zostaną osiągnięte."
    18 marca 2025 r. nad ranem Dowództwo Frontu Wewnętrznego poinformowało, że o godz. 14:00 zostaną zaktualizowane wytyczne obronne. Do tego czasu nakazano ograniczenie poziomu aktywności w społecznościach w pobliżu Strefy Gazy, z wyłączeniem zachodniego Negewu i zachodniego Lakisz. We wskazanym obszarze odwołano zajęcia szkolne oraz wstrzymano ruch pociągów między stacjami Aszkelon i Sderot. Burmistrz Aszkelonu, Tomer Glam, zarządził postawienie miasta w stan najwyższej gotowości i wzmocnienie zespołów służb ratowniczych. "Wytyczne opublikowane przez Dowództwo Frontu Wewnętrznego za pośrednictwem oficjalnych kanałów informacyjnych muszą być nadal przestrzegane. Pełne wytyczne są aktualizowane na National Emergency Portal i aplikacji Home Front Command."
    18 marca 2025 r. w południe premier Beniamin Netanjahu przeprowadził ocenę sytuacji bezpieczeństwa w sztabie Kirya z ministrem obrony Israelem Katzem i szefem Sztabu Generalnego gen. Ejalem Zamirem. Katz powiedział: "Mordercy z Hamasu muszą zrozumieć: Jeśli nie uwolnią wszystkich naszych zakładników - nasze ciosy będą się tylko nasilać."
    18 marca 2025 r. minister spraw zagranicznych Gideon Saar rozmawiał z szefową unijnej dyplomacji Kai Kallas. Saar powiedział, że Izrael "nie ma innego wyboru" niż wznowienie operacji wojskowych w Strefie Gazy ponieważ Hamas dwukrotnie odrzucił propozycje przedstawione przez specjalnego wysłannika USA Steve'a Witkoffa, które miały na celu utrzymanie zawieszenia broni. Izrael przyjął propozycje i był gotowy kontynuować zawieszenie broni, natomiast Hamas je odrzucił. Saar dodał, że Izrael nie zrezygnuje z żadnego ze swoich celów wojennych.
    18 marca 2025 r. w Knesecie odbyła się specjalna konferencja pod tytułem: "Granica izraelsko-egipska: Zmieniająca się rzeczywistość bezpieczeństwa". Konferencja była poświęcona rozwojowi sytuacji bezpieczeństwa na południowej granicy, ze szczególnym uwzględnieniem zbrojeń Egiptu, zwiększenia liczebności egipskich sił zbrojnych na Synaju i ich wpływu na stabilność regionu. Poseł Limor Son Har-Malech stwierdził, że przez lata rząd Izraela przymykał oczy na wzmacnianie egipskiej armii i ostrzegł, że Egipt prowadzi dwoistą politykę: "Z jednej strony utrzymuje współpracę w zakresie bezpieczeństwa z Izraelem - ale tylko w kwestiach, które służą jego interesom. Z drugiej strony promuje politykę, która szkodzi naszemu bezpieczeństwu, na czele ze znacznym wzmocnieniem sił militarnych na Synaju, co stoi w całkowitej sprzeczności z porozumieniem pokojowym. Należy rozważyć możliwość przystąpienia Egiptu do osi irańsko-rosyjsko-chińskiej, gdyż mogłoby to wpłynąć na stabilność Bliskiego Wschodu i mieć bezpośrednie konsekwencje dla Izraela." Poseł Amit Halevi (Likud) wezwał do ponownego rozpatrzenia podstawowych założeń bezpieczeństwa Izraela: "Rozwój sił militarnych Egiptu, rażące naruszenia porozumienia pokojowego na Synaju i skala przemytu na granicy, zmuszają Izrael do zdecydowanego działania, zarówno dyplomatycznego, jak i w zakresie bezpieczeństwa." Poseł Zvika Fogel (Otzma Jehudit) podkreślił, że Egipt jest znaczącym graczem w świecie arabskim, ale jest również pod wpływem trendów ekstremistycznego islamu: "Widzimy, że przez lata Izrael pozwalał Egiptowi działać na Synaju ponad tym, co było dozwolone w porozumieniu pokojowym, aby utrzymać współpracę przeciwko terroryzmowi. Nie możemy jednak zapominać, że takie posunięcia mogą przynieść odwrotny skutek. Izrael musi być przygotowany na każdy scenariusz." Poseł Osher Shekalim (Likud) zauważył, że Egipt ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za uzbrojenie Hamasu, ponieważ wiele broni w posiadaniu organizacji przeszło przez granicę egipską. "Jeśli Egipt pozwala na przemyt broni do Gazy, musi za to zapłacić." Poseł Icchak Kreuzer wspomniał, że Egipt próbował zaszkodzić Izraelowi kilkakrotnie w przeszłości i wezwał do niepopadania w złudzenia co do natury relacji z nim. "Nie możemy ignorować historycznej rzeczywistości i religijnego napięcia, które towarzyszy relacjom między naszymi krajami. Musimy być przygotowani na każdy scenariusz." Konferencja wyraźnie wezwała do zaprzestania ignorowania naruszeń porozumienia pokojowego przez Egipt i przyjęcia bardziej rygorystycznej polityki wobec jego zbrojeń.
    18 marca 2025 r. Izrael odwiedziła delegacja Parlamentu Europejskiego w składzie: Arkadiusz Mularczyk (europoseł z polskiej prawicowej partii Solidarna Polska, członek Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego), Ryszard Henryk Czarnecki (europoseł z polskiej prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość, minister spraw europejskich i były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego) oraz Przemysław Czarnecki (były polski poseł prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość). Delegacja zwiedziła winnicę Tura w osadzie Rachelim i odwiedziła strefę przemysłową Barkan w Samarii. Mularczyk wyraził poparcie dla suwerenności Izraela w Judei i Samarii: "Dziękujemy za zaproszenie do odwiedzenia tego pięknego i ważnego miejsca dla Izraela. Mamy nadzieję, że nasza wizyta pomoże promować pokojową przyszłość dla Izraela i mieszkańców tego wspaniałego regionu. To miejsce jest dla nas bardzo ważne jako członków Parlamentu Europejskiego i doceniamy wasze wysiłki i pracę na rzecz mieszkańców tutaj. Życzę wam spokojnej przyszłości, ponieważ jest to krytyczna kwestia nie tylko dla Izraela, ale także dla bezpieczeństwa globalnego i bezpieczeństwa europejskiego. Ten region i wasza praca tutaj są również bardzo ważne dla Europy. Popieramy ideę zastosowania suwerenności do waszego regionu i popieramy ją z całą mocą."
    18 marca 2025 r. amerykańska korporacja Google poinformowała o zakupie izraelskiej firmy Wiz za kwotę 32 mld dolarów. Jest to największa w historii transakcja zakupu izraelskiej firmy technologicznej. Wiz to izraelski startup zajmujący się bezpieczeństwem w chmurze z siedzibą w Nowym Jorku. Firma została założona w styczniu 2020 roku przez Assafa Rappaporta, Jinona Costicę, Roja Reznika i Ami Luttwaka, którzy wcześniej założyli firmę Adallom.
    18 marca 2025 r. wieczorem izraelski system obrony powietrznej Arrow zestrzelił rakietę balistyczną wystrzeloną przez grupę Houthi z Jemenu. Alarm agłoszono w południowej części kraju, ale nie odnotowano, aby gdzieś na terytorium Izraela spadły fragmenty zestrzelonej rakiety. Houthi poinformowali, że rakieta balistyczna Palestine-2 celowała w bazę sił powietrznych Nevatim na Negewie. Została zestrzelona jeszcze nad Arabią Saudyjską.

18 marca 2025 r. w nocy Siły Obronne Izraela wznowiły działania wojenne w Strefie Gazy. Operacja nazywa się "Siła i Miecz". W całej strefie odcięto dostęp do internetu. Działania rozpoczęto precyzyjnymi uderzeniami powietrznymi w liczne cele w całej Strefie Gazy. Wyeliminowano szefa operacji Hamasu Bahjat Abu Sultana oraz podsekretarza ministerstwa spraw wewnętrznych Hamasu Mahmouda Abu Watfa, który odpowiadał za odbudowę aparatu władzy cywilnej Hamasu. Wafta zginął wraz ze wszystkimi członkami swojej najbliższej rodziny. Zginął także członek biura politycznego Hamasu i szef jego komitetu kryzysowego Abu Obeida al-Dżamasi, oraz członek biura politycznego Issam al-Daalis. Rano zginął wiceminister sprawiedliwości Ahmed Al-Hatta. Po około dwóch godzinach nalotów, izraelska artyleria rozpoczęła ostrzał terenów położonych na wschód od miasta Khan Jounis i rejon Rafah. Nad ranem rozpoczął się ostrzał artyleryjski okolic Beit Hanoun i Beit Lahia na północy strefy oraz terenów na wschód od Gazy.
    18 marca 2025 r. nad ranem rzecznik armii płk Avichai Adraee, wydał nakaz ewakuacji wszystkim mieszkańcom Beit Hanoun, Khirbet Khaza'a oraz nowego, większego Abbasan. "Siły Obronne Izraela rozpoczęły silny atak na organizacje terrorystyczne. Są to niebezpieczne strefy walk. Dla waszego bezpieczeństwa musicie natychmiast ewakuować się do znanych miejsc schronienia w zachodniej części miasta Gaza i mieście Khan Jounis." Zauważono przemieszczanie się ludności cywilnej z północy na południe strefy, do obszaru humanitarnego Mawasi.
    18 marca 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pozycje w przygranicznej strefie buforowej wewnątrz Strefy Gazy, nie rozpoczynając żadnych działań lądowych. Ataki prowadziły siły powietrzne i artyleria. Wyeliminowano dowódców średniego szczebla i starszych rangą przedstawicieli skrzydła politycznego Hamasu. Celem było zniszczenie lub osłabienie zdolności rządowych Hamasu oraz zapiegnięcie odbudowie dowództwa wojskowego Hamasu, które stanowi zagrożenie dla państwa Izrael i jego obywateli. W tych atakach lotniczych wyeliminowano premiera Hamasu Essama Diba Abdullaha al-Dalisa, oraz Ruhiego Mushtahę, do którego obowiązków było nadzorowanie funkcjonowania Hamasu i monitorowanie wszystkich systemów tej organizacji. Wyeliminowano ministra spraw wewnętrznych Mahmouda Marzouka Ahmed Abu-Watfa, szefa wewnętrznego aparatu bezpieczeństwa Hamasu Bahjat Hassan Muhammad Abu-Saltana, ministra sprawiedliwości Ahmeda Omara Abdullaha Al-Hata. Szef Sztabu Generalnego gen. Eyal Zamir odwiedził żołnierzy działających w obszarze Rafah: "Waszą misją jest ochrona tutejszych społeczności. Prowadzimy ciągłe działania przeciwko Hamasowi, równolegle z pełnym zaangażowaniem Sił Obronnych Izraela w powrót porwanych."
    18 marca 2025 r. izraelskie siły bezpieczeństwa kontynuowały operację antyterrorystyczną na północy Samarii. W Dżeninie zniszczono kilka kolejnych domów. W Kalkilii doszło do wymiany ognia z terrorystami. Wyeliminowano 1 terrorystę, a kilku zraniono. Rozszerzono działania w rejonie Nablusu, między innymi w obozach uchodźców Askar al-Jadid i Askar. W Tubas zdetonowano odkryty ładunek wybuchowy. W mieście tym niszczono infrastrukturę drogową. W pozostałych obszarach Judei i Samarii prowadzono mniejsze działania. Wieczorem wybuchły zamieszki w mieście Dura na południe od Hebronu.

18 marca 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pozycje w przygranicznym obszarze w południowym Libanie. Wysokie napięcie utrzymywało się na granicy libańsko-syryjskiej, gdzie libańscy przemytnicy powiązani z Hezbollahem porwali i zabili 3 syryjskich żołnierzy. Następnie doszło do wymiany ognia między syryjskimi i libańskimi siłami zbrojnymi. Aby uniknąć dalszej eskalacji, ministerstwa obrony Syrii i Libanu zawarły porozumienie o zawieszeniu broni. Siły syryjskie przeprowadziły operacje oczyszczania w syryjskich wioskach w pobliżu granicy, w celu wydalenia ludzi powiązanych z Hezbollahem i zdemontowania infrastruktury przemytniczej. W trakcie tych działań wyeliminowano co najmniej 4 terrorystów. Libańska armia rozlokowała dodatkowe siły w Dolinie Bekaa.
    18 marca 2025 r. Hezbollah potępił wznowienie walk w Strefie Gazy, ale nie zadeklarował chęci powrotu do wojny. "Decyzja terrorystycznego rządu Netanjahu o zerwaniu zawieszenia broni i wznowieniu wojny wspólnie z administracją amerykańską, pośród międzynarodowego milczenia, potwierdza, że Izrael i Stany Zjednoczone nie honorują porozumień. Ujawnia to również działania administracji Stanów Zjednoczonych zmierzające do destabilizacji regionu poprzez agresję przeciwko Palestynie, Libanowi, Syrii i Jemenowi, poprzez wsparcie dla Izraela."
    18 marca 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pozycje w strefie rozdzielenia w syryjskiej części Wzgórz Golan. Siły powietrzne zniszczyły dawne stanowiska syryjskiej artylerii przy wiosce Ghadir al-Bustan. Następnie uderzono w podobne pozycje przy wiosce Khan Arnaba. Izrael wydał oświadczenie: "Obecność uzbrojenia w południowej Syrii stanowi zagrożenie dla państwa Izrael. Siły Obronne Izraela nie pozwolą na istnienie zagrożenia militarnego w południowej Syrii i podejmą wobec niego działania." Syryjskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie: "Izraelskie naloty są agresywnym aktem wymierzonym w stabilność Syrii."
    18 marca 2025 r. rano rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Brian Hughes skomentował wznowienie walk w Strefie Gazy: "Hamas mógł uwolnić zakładników i przedłużyć zawieszenie broni, ale zamiast tego wybrał nieposłuszeństwo i wojnę." Rzeczniczka Białego Domu Caroline Levitt powiedziała: "Izraelskie ataki są z nami skoordynowane." Oznacza to, że Izrael konsultował się z administracją amerykańską przed wznowieniem walk w Strefie Gazy.

19 marca 2025 r. kilka tysięcy Izraelczyków wzięło udział w marszu protestacyjnym przeciwko decyzji premiera Izraela Benjamina Netanjahu o zwolnieniu szefa Shin Bet i wznowieniu walk w Strefie Gazy. Antyrządowy marsz poparł lider opozycji, Jair Lapid.
    19 marca 2025 r. ministerstwo spraw zagranicznych skomentowało słowa sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, który stwierdził, że jest "oburzony bombardowaniami w Strefie Gazy". Rzecznik ministerstwa powiedział: "Jesteśmy oburzeni, że jest pan sekretarzem generalnym ONZ. Nie powiedział ani słowa o odrzuceniu przez Hamas amerykańskich propozycji zawieszenia broni, że Hamas korzysta z pomocy dla Gazy i odbudowuje się, oraz że UNRWA zatrudnia terrorystów."
    19 marca 2025 r. Kneset przegłosował stosunkiem głosów 65 do 46 za, ponowne powołanie przewodniczącego partii Otzma Jehudit, Itamara Ben Gvira, i dwóch innych członków jego skrajnie prawicowej partii na członków gabinetu premiera Benjamina Netanjahu. Ben Gvir powrócił na stanowisko ministra bezpieczeństwa narodowego, Amichaj Elijahu ponownie objął urząd ministra dziedzictwa, a Icchak Wasserlauf został ponownie mianowany ministrem Negewu, Galilei i odporności narodowej.
    19 marca 2025 r. popołudniem ultraortodoksyjni Żydzi demonstrowali w Bnei Barak i Jerozolimie przeciwko poborowi do wojska. Demonstranci śpiewali antypoborową piosenkę, której tekst zawiera słowa: "Jeśli pójdziesz do wojska, ty i psy będziecie równi." Demonstranci nieśli również transparenty z napisem: "Sekularyzacja jest gorsza od śmierci. Umrzemy, a nie pójdziemy do wojska." W Jerozolimie kierowca samochodu potrącił jednego z demonstrantów. Policja zatrzymała kierowcę.
    19 marca 2025 r. Jewish Policy Research Institute opublikowało raport, z którego wynika, że ponad 630 tys. Izraelczyków żyje obecnie poza granicami kraju. Jeśli doliczyć dzieci imigrantów urodzone za granicą, liczba ta zbliża się do miliona osób określanych jako "związane z Izraelem". Według danych raportu, spośród 630 tys. Izraelczyków mieszkających za granicą, 328 tys. urodziło się w Izraelu, podczas gdy 302 tys. urodziło się gdzie indziej, ale otrzymało obywatelstwo izraelskie. Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania i Niemcy to ulubione kraje Izraelczyków, przy czym w Niemczech i Wielkiej Brytanii mieszka prawie 50% Izraelczyków żyjących w Europie. W raporcie zauważono również, że w ciągu ostatniej dekady znacząco wzrosła liczba Izraelczyków mieszkających w państwach bałtyckich (wzrost o 135%), Irlandii (+95%), Bułgarii (+78%) i Republice Czeskiej (+74%). Kolejnym ciekawym odkryciem jest wpływ Izraelczyków na lokalne społeczności żydowskie. W niektórych krajach Izraelczycy stanowią znaczną część populacji żydowskiej - prawie połowę populacji żydowskiej w Norwegii, 41% w Finlandii i ponad 20% społeczności żydowskich w Bułgarii, Irlandii, Hiszpanii i Danii. Ogólnie rzecz biorąc, populacja żydowska "związana z Izraelem" stanowi obecnie około 9% światowej diaspory żydowskiej.
    19 marca 2025 r. popołudniem minister obrony Israel Katz zwrócił się do mieszkańców Strefy Gazy: "Pierwszy Sinwar zniszczył Gazę, a drugi Sinwar zniszczy ją całkowicie. Wkrótce rozpocznie się ewakuacja ludności z terenów objętych walkami, a możliwość osiągnięcia zawieszenia broni będzie o wiele trudniejsza i zapłacicie za niego pełną cenę. Oddajcie porwanych i wyeliminujcie Hamas - alternatywą jest całkowite zniszczenie."
    19 marca 2025 r. Siły Obronne Izraela przeniosły elitarną Brygadę Golani pod Dowództwo Południowe, z rozkazem przygotowania się do działań operacyjnych w Strefie Gazy.

19 marca 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pozycje w przygranicznej strefie buforowej wewnątrz Strefy Gazy. Równocześnie wkroczono w głąb terytorium w środkowej i południowej części strefy, rozszerzając obszar bezpieczeństwa i tworząc w częściowy bufor między północą i południem strefy. Do korytarza drogi Netzarim wkroczyły elementy 252 Dywizji, blokując ruch na drodze Salah ad-Din. Wiadomo, że rano punkt kontrolny w tym miejscu opuścili pracownicy amerykańskiej i egipskiej firmy ochroniarskiej. Siły powietrzne kontynuowały uderzenia lotnicze, niszcząc potencjał militarny i eliminując aparat rządowy Hamasu. Wyeliminowano ministra bezpieczeństwa Hamasu Jasera Muhammada Harba Musę, który odpowiadał za planowanie zamachów terrorystycznych przeciwko państwu Izrael. Zabito także przewodniczącego komitetu kryzysowego Hamasu Muhammada Jamatziego. Poinformowano, że z powodu braku dobrej woli ze strony Hamasu i braku możliwości przedłużenia zawieszenia broni, ataki będą stopniowe nasilane. Palestyńczycy coraz liczniej przemieszczali się na południe, do obszaru humanitarnego Mawasi. Pomimo wznowienia walk, ze Strefy Gazy wyjechała kolejna grupa chorych z osobami towarzyszącymi. Ze względu na zamknięcie przejścia granicznego Rafah, musieli oni przejechać przez przejście Kerem Shalom, a następnie przejechali do Egiptu.
    19 marca 2025 r. izraelskie siły bezpieczeństwa kontynuowały operację antyterrorystyczną na północy Samarii. Rozpoczęto ewakuację części mieszkańców obozu uchodźców Al-Ain na zachód od Nablusu. W pozostałych obszarach Judei i Samarii prowadzono mniejsze działania.

19 marca 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pięć punktów obserwacyjnych w południowym Libanie. Prezydent Joseph Aoun powiedział, że Izrael odrzucił libańską propozycję ewakuacji pięciu wzgórz w południowym Libanie. Siły libańskie kontynuowały rozmieszczanie wzdłuż granicy libańsko-syryjskiej, utrzymując współpracę z syryjskimi siłami rządowymi, które przejęły kontrolę nad Hawsh al-Sajid Ali w prowincji Homs. Miasto to jest "centralnym węzłem" operacji przemytniczych Hezbollahu na granicy libańsko-syryjskiej. Wojsko zamknęło pięć nielegalnych przejść granicznych.
    19 marca 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pozycje w strefie rozdzielenia w syryjskiej części Wzgórz Golan. Wkroczono do wioski Al-Asha, docierając do wioski Al-Rafid, a następnie do wioski Abu Ghara w prowincji Kuneitira.

20 marca 2025 r. nad ranem izraelski system obrony powietrznej Arrow zestrzelił rakietę balistyczną wystrzeloną przez grupę Houthi z Jemenu. Rakieta została zestrzelona zanim wleciała w izraelską przestrzeń powietrzną. Służby medyczne udzieliły pomocy 13 osobom, które doznały urazów podczas ucieczki do schronów.
    20 marca 2025 r. w południe terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety w stronę aglomeracji miejskiej Tel Awiwu. Jedną rakietę zestrzelono, a dwie spadły w otwartym terenie. Fragmenty rakiety spadły na miasto Rishon LeZion.
    20 marca 2025 r. wieczorem izraelski system obrony powietrznej Arrow zestrzelił rakietę balistyczną wystrzeloną przez grupę Houthi z Jemenu. Przechwycenie rakiety nastąpiło jeszcze poza granicami Izraela. Rakieta była wycelowana w centralny obszar kraju.
    20 marca 2025 r. Stany Zjednoczone zwróciły się do Izraela z prośbą, aby nie odpowiadał na ataki rakietowe grupy Houthi z Jemenu. Stany Zjednoczone powiedziały Izraelowi, aby "pozwolił im się tym zająć".
    20 marca 2025 r. wieczorem tysiące Izraelczyków zebrało się przed biurem premiera w Jerozolimie, gdzie odbywało się posiedzenie rządu w sprawie odwołania szefa Szin Bet Ronena Bara. Demonstranci skandowali hasła przeciwko reformie prawnej. Przemówienia wygłosili także przewodniczący Partii Demokratycznej Jair Golan, były szef Shin Bet Carmi Gillon i były minister Dan Merido.

20 marca 2025 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy rozszerzyły swoje działania. W nocy przeprowadzono około 20 powietrznych uderzeń w różne cele w całej strefie. Wyeliminowano szefa ogólnego aparatu bezpieczeństwa Hamasu Raszida Dżahdżouha, oraz szefa aparatu bezpieczeństwa Hamasu w Khan Jounis, Ajmana Asliha. Zabito także szefa sieci przemytniczej broni Islamskiego Dżihadu, Ismaila Abd-Al-Aala. Rano elementy 252 Dywizji wkroczyły od północy, zajmując otoczenie miasta Beit Lahia oraz oczyszczając drogę nadmorską. W Beit Lahia wykryto i zniszczono stanowisko rakiet przeciwpancernych. Po wystrzeleniu przez Hamas trzech rakiet w stronę aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, siły izraelskie ostrzelały z artylerii rejon z którego wystrzelono rakiety, a siły powietrzne uderzyły w szereg celów w rejonie miasta Khan Jounis. Następnie nakazano ludności cywilnej opuszczenie miasta Bani Suheila, podkreślając, że jest to "ostatnie ostrzeżenie" przed przeprowadzeniem tam ataków. Wieczorem siły lądowe wkroczyły do rejonu miasta Rafah na południu strefy.
    20 marca 2025 r. izraelskie siły bezpieczeństwa kontynuowały operację antyterrorystyczną na północy Samarii. W starciach w Nablusie ciężko ranny został 1 żołnierz. W pozostałych obszarach Judei i Samarii prowadzono mniejsze działania. W tym tygodniu zatrzymano 70 poszukiwanych osób.

20 marca 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pięć punktów obserwacyjnych w południowym Libanie. Wieczorem siły powietrzne przeprowadziły serię bombardowań celów Hezbollahu. Uderzono we wzgórza Dżabal al-Rajhan i obrzeża miasta Dżbaa. Zniszczono tam magazyn broni, a liczne wtórne eksplozje dowiodły celności nalotu. Następnie uderzono w rejon miast Szamsztar i Janta w Dolinie Bekaa. Zniszczono tam podziemną fabrykę rakiet oraz wyrzutnie rakiet. Libańska armia zamknęła trzy nielegalne przejścia graniczne na granicy libańsko-syryjskiej, zwalczając przemyt broni dla Hezbollahu. Syryjskie siły bezpieczeństwa przejęły skład broni w Kafr Abd w prowincji Homs. W składzie broni znajdowała się amunicja, rakiety i karabiny maszynowe.
    20 marca 2025 r. w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przemawiał ocalały izraelski zakładnik Eli Sharabi, który został uwolniony po 491 dniach niewoli Hamasu w Strefie Gazy: "Nazywam się Eli Sharabi i mam 53 lata. Przeżyłem piekło i wróciłem. Przeżyłem i wróciłem, aby opowiedzieć swoją historię. Przez 491 dni byłem przetrzymywany pod ziemią w tunelach terrorystycznych Hamasu - przykuty łańcuchami, głodzony, bity, upokarzany. Łańcuchy, którymi mnie krępowano, rozdzierały mi skórę od momentu porwania do momentu uwolnienia. Byłem traktowany gorzej niż zwierzę. Musiałem żebrać o jedzenie i litość. Żebranie stało się moim istnieniem. Gdzie był Czerwony Krzyż, kiedy go potrzebowaliśmy? Gdzie była ONZ? 491 dni męki i nikt nie przyszedł z pomocą. Nikt w Gazie mi nie pomógł. Obywatele widzieli nasze cierpienie i wiwatowali na cześć terrorystów. W Gazie nie ma czegoś takiego jak brak zaangażowania. Tam wszyscy popierają terrorystów. A terroryści odmawiali mi i moim współwięźniom dostępu do jedzenia i wody, podczas gdy sami bez ograniczeń jedli żywność z międzynarodowej pomocy wysyłanej do Gazy. Hamas je jak królowie, podczas gdy zakładnicy głodują. Na własne oczy widziałem, jak kradną waszą pomoc humanitarną, jak wnoszą do tuneli pudełka z symbolami ONZ i UNRWA. Dziesiątki i dziesiątki pudełek finansowanych przez wasze rządy karmią terrorystów, którzy mnie torturowali i zamordowali moją rodzinę. Zwracam się bezpośrednio do przedstawicieli państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa: Przez 491 dni byłem głodny, byłem przykuty łańcuchami i błagałem o swoje człowieczeństwo. Przez cały ten czas nikt nie przyszedł z pomocą. Nikt w Gazie mi nie pomógł. Jestem tutaj, aby powiedzieć: Koniec z wymówkami, koniec z opóźnieniami. Jeśli naprawdę reprezentujecie wartości ludzkości - udowodnijcie to. Nazywam się Eli Sharabi. Nie jestem dyplomatą. Jestem ocalałym. Sprowadź wszystkich do domu. Teraz."
    20 marca 2025 r. rzeczniczka Białego Domu Caroline Levitt powiedziała, że prezydent Donald Trump "w pełni popiera" działania Izraela w Strefie Gazy. "Prezydent dał jasno do zrozumienia Hamasowi, że jeśli nie uwolnią wszystkich zakładników, zapłacą wysoką cenę. Niestety, Hamas postanowił grać mediami na emocjach ludzi. Nie możemy zapominać, że ta sytuacja jest całkowicie winą Hamasu, który 7 października przeprowadził brutalny atak na Izrael. Prezydent jasno i jednoznacznie dał do zrozumienia, że chce, aby wszyscy zakładnicy wrócili do domu i w pełni popiera Izrael, Siły Obronne Izraela i działania podjęte w ostatnich dniach." Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Mike Walz wyraził poparcie dla Izraela, pisząc na portalu społecznościowym X: "Izrael ma prawo bronić się przed terrorystami z Hamasu. Zawieszenie broni w Strefie Gazy zostałoby przedłużone, gdyby Hamas uwolnił pozostałych zakładników. Zamiast tego wybrali wojnę."

21 marca 2025 r. rano szef Sztabu Generalnego gen. Eyal Zamir i szef agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet Ronen Bar przeprowadzili ocenę sytuacji bezpieczeństwa w Dowództwie Południowym. Minister obrony Israel Katz powiedział: "Poleciłem Siłom Obronnym Izraela przejęcie dodatkowych terytoriów w Gazie, ewakuację ludności i rozszerzenie stref bezpieczeństwa wokół Gazy w celu ochrony społeczności izraelskich i naszych żołnierzy. Im dłużej Hamas będzie odmawiał uwolnienia zakładników, tym więcej terytorium straci na rzecz Izraela."
    21 marca 2025 r. rząd poinformował, że w ciągu pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku zatwierdzono budowę 11 847 mieszkań w osiedlach żydowskich w Judei i Samarii. Dla porównania, w zeszłym roku zatwierdzono budowę 9971 jednostek, podczas gdy w 2023 r. zatwierdzono 12 349 jednostek - w tym roku jest to więc rekord. Między innymi zatwierdzono plany utworzenia nowych dzielnic obejmujących setki jednostek mieszkalnych w takich osiedlach jak Itamar (284 jednostki), Jakir (464 jednostki), Kochav Jaakov (1016 jednostek), Asper (509 jednostek) i Ma'ale Amos (561 jednostek).
    21 marca 2025 r. żydowski Ruch Nahla wydał rano oświadczenie popierające premiera Benjamina Netanjahu, ministra obrony Israela Katza i szefa Sztabu Generalnego gen. Eyala Zamira, wzywając do kontynuowania walk w Strefie Gazy "aż do pokonania wroga - aż do jego zniszczenia". W oświadczeniu stwierdzono, że należy podjąć działania mające na celu przeniesienie ludności Strefy Gazy do innych krajów i jednocześnie zasiedlić te terytorium nowymi osiedlami żydowskimi. Podkreślono, że ruch "jest gotowy do natychmiastowego rozpoczęcia zakładania osiedli".
    21 marca 2025 r. popołudniem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety w kierunku miasta Aszkelon. Obie rakiety zostały zestrzelone przez system obrony Iron Dome.
    21 marca 2025 r. wieczorem izraelski system obrony Arrow zestrzelił rakietę balistyczną wystrzeloną przez grupę Houthi z Jemenu. Rakieta została zestrzelona zanim wleciała w izraelską przestrzeń powietrzną.

21 marca 2025 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy utrzymywały zajęte pozycje. Siły powietrzne kontynuowały kampanię niszczenia celów Hamasu i Islamskiego Dżihadu w całej strefie. Wyeliminowano szefa wywiadu wojskowego Hamasu w południowej części strefy, Osamę Tabasha. Po wystrzeleniu przez terrorystów rakiet w kierunku Aszkelonu, zlokalizowano użytą w tym ataku wyrzutnię. Znajdowała się ona w bezpośrednim sąsiedztwie schronu humanitarnego w rejonie Al-Farqan na północy strefy. Do zniszczenia wyrzutni użyto precyzyjnej rakiety o niewielkiej sile rażenia.
    21 marca 2025 r. izraelskie siły bezpieczeństwa kontynuowały operację antyterrorystyczną na północy Samarii. W pozostałych obszarach Judei i Samarii prowadzono mniejsze działania. Rozległe działania prowadzono w miastach Tuffah i Jatta na południe od Hebronu, oraz w mieście Beit Ummar na północ od niego. Od rana autobusy dowoziły wiernych muzułman na modlitwy w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie.

21 marca 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pięć punktów obserwacyjnych w południowym Libanie. We wschodnim sektorze ostrzelano pojazd na drodze między wioskami Kafr Kila a Adaisseh. Ranna została 1 osoba. Siły powietrzne uderzyły na przedmieścia miasta Janta w Dolinie Bekaa, kontynuując zwalczanie przemytu broni przez granicę libańsko-syryjską. Specjalny wysłannik USA Steven Witkoff powiedział: "Myślę, że Liban mógłby znormalizować stosunki z Izraelem, dosłownie podpisując traktat pokojowy między oboma krajami. Jest to możliwe. To samo dotyczy Syrii. Wyobraźmy sobie, że Liban znormalizowałby swoje stosunki z Izraelem, Syria znormalizowałaby swoje stosunki, a Arabia Saudyjska podpisałaby porozumienie normalizacyjne z Izraelem po osiągnięciu pokoju w Gazie. Takie kroki doprowadziłyby do utworzenia sojuszu państw Zatoki Perskiej, które będą współpracować na rzecz zapewnienia stabilności w regionie."
    21 marca 2025 r. siły izraelskie utrzymywały pozycje w strefie rozdzielenia w syryjskiej części Wzgórz Golan. Bardzo poważnym problemem jest nieustanna aktywność przemytników powiązanych z Hezbollahem na granicy syryjsko-libańskiej. Rozszerzyli oni swoją działalność, zagrażając autostradzie M1, która jest kluczową linią komunikacyjną między miastem Homs a zachodnią Syrią. Przemytnicy wspierają siły syryjskich powstańców, aby odbudować swoje trasy przemytu broni dla Hezbollahu. Izraelskie siły powietrzne uderzyły w lotnisko wojskowe Palmyra na wschód od Homs w środkowej części Syrii. Rannych zostało 2 syryjskich żołnierzy. Ogółem przeprowadzono sześć nalotów, niszcząc lotnisko T4 i okoliczne bazy wojskowe.
    21 marca 2025 r. w niektórych arabskich mediach pojawiły się doniesienia, że w postawie Egiptu pojawiła się pewna elastyczność względem spełnienia rządania Stanów Zjednoczonych i przyjęcia uchodźców ze Strefy Gazy. Zauważono, że Egipt rozpoczął prace ziemne w trójkącie granicznym Gaza-Egipt-Izrael, na obszarze około 15,3 km2. W ogólnej ocenie, można by tam przyjąć około 500 tys. potencjalnych uchodźców ze Strefy Gazy. Inne potencjalne miejsce dla uchodźców mogą powstać przy jednym z miast na północy Synaju (Sheikh Zuwaid lub El-Arish), choć wydaje się to mniej prawdopodobne.
    21 marca 2025 r. sekretarz obrony USA Pete Hegseth nakazał grupie uderzeniowej lotniskowca USS "Carl Vinson" wypłynięcie z Morza Japońskiego i udanie się na Morze Czerwone w celu trzymiesięcznego rozmieszczenia. Grupa USS "Carl Vinson" ma przybyć na miejsce w kwietniu. Hegseth przedłużył również rozmieszczenie grupy uderzeniowej lotniskowca USS "Harry Truman" na Morze Czerwone o miesiąc. Decyzja o przedłużeniu rozmieszczenia tej grupy o miesiąc umożliwi CENTCOM utrzymanie co najmniej jednego lotniskowca na Morzu Czerwonym bez przerw w działaniu.

 

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Aktualności z Izraela

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2025 by Gedeon