OPERACJA  "TARCZA  I  STRZAŁA"  -  HISTORIA
  - kwiecień-maj 2023 r.
 - Operacja "Tarcza i strzała"
  - maj-sierpień 2023 r.

 

------- Operacja "Tarcza i strzała" -------

9 maja 2023 r. w nocy minister obrony Joav Galant powiedział: "Siły Obronne Izraela i Szin Bet bardzo dokładnie wypełniły swą misję przeciwko dowództwu Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy. Każdy terrorysta, który krzywdzi obywateli Izraela, pożałuje tego. Będziemy ścigać i dopadniemy naszych wrogów." Rzecznik armii gen. Daniel Hagari wydał oświadczenie: "Na tym etapie osiągnęliśmy zamierzone cele. W razie potrzeby będziemy pogłębiać zniszczenia. Na tym etapie szef sztabu wraz z Szin Bet prowadzi ocenę sytuacji, a jutro zwerbujemy kilkuset rezerwistów - a jeśli będzie taka potrzeba zwiększymy zakres mobilizacji. Nie określiliśmy terminu tej operacji - jesteśmy przygotowani na tyle, na ile będzie to konieczne. Będziemy działać stosownie do rozwoju sytuacji." Izrael przekazał przywództwu Hamasu wiadomość, że operacja Sił Obronnych Izraela w Strefie Gazy jest skierowana wyłącznie przeciwko organizacji Islamski Dżihad i ostrzegł przed angażowaniem się Hamasu w walki.
    9 maja 2023 r. Dowództwo Frontu Domowego poprosiło mieszkańców społeczności położonych wokół Strefy Gazy o udanie się do schronów do odwołania. W całym obszarze odwołano zajęcia w szkołach i przedszkolach. Dojazd na miejsca pracy będzie możliwy tylko wtedy, gdy możliwe będzie dotarcie do schronu w odpowiednim czasie. W rejonie Strefy Gazy zamknięto wszystkie drogi i wstrzymano ruch pociągów między Aszkelonem a Sderot. Do odwołania zamknięto przejścia graniczne Erez i Kerem Szalom. Ponadto minister obrony Joav Galant zatwierdził powołanie rezerwistów oraz uruchomienie programu "Meshab Ruh", który umożliwia mieszkańcom żyjącym wokół Strefy Gazy wypoczynek w pensjonatach na terenie całego kraju.
    9 maja 2023 r. członek gabinetu bezpieczeństwa politycznego minister Israel Katz ostrzegł organizacje terrorystyczne w Strefie Gazy: "Jeśli zechcecie mieć wojnę, którą my nie jesteśmy zainteresowani, to będziecie mieć tę wojnę. Teraz miała miejsce precyzyjna operacja. Im bardziej jesteś precyzyjny, tym większy szok jest po drugiej stronie i wzrasta odstraszanie. Przywódcy Hamasu powinni zrozumieć, że jeśli dołączą się do konfrontacji, to Jahja Sinwar, Muhammad Daf będą pierwszymi celami ukierunkowanych ataków." Członek parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i bezpieczeństwa Danny Danon powiedział: "Jeśli przywódcy Hamasu zdecydują się nas zaatakować, będą narażeni na ataki Sił Obronnych Izraela. Nikt z nich nie będzie bezpieczny."
    9 maja 2023 r. Dowództwo Frontu Domowego ewakuowało kilkuset Izraelczyków z terenów przygranicznych wokół Strefy Gazy. W ramach rządowego programu każdej przygranicznej społeczności wyznaczono miejsca do ewakuacji z hotelami i hostelami. W pierwszej kolejności ewakuowane są osoby o specjalnych potrzebach, rodziny w trudnej sytuacji ekonomicznej oraz osoby starsze. Na jutro zaplanowano ewakuację 4500 mieszkańców miasta Sderot. W niektórych społecznościach pozostaną tylko osoby pełniące kluczowe role, takie jak zespoły ratunkowe i pracownicy ochrony. Miasta Herzlija, Ra'anana, Kfar Saba, Riszon LeSyjon, Jawne, Bat Jam, Aszkelon i Beer-Szeba otworzyły schrony publiczne. Szpital Assuta w Aszdod poinformował, że jest przygotowany na ataki rakietowe i zapewnia normalną opiekę zdrowotną pacjentom. Szpitale Soroka w Beer-Szebie i Barzilai w Aszkelonie rozpoczęły przenoszenie pacjentów do specjalnie wzmocnionych pomieszczeń szpitalnych. Wiadomo, że w całym kraju rozmieszczono dodatkowe baterie systemu obrony powietrznej Iron Dome. Ze względów bezpieczeństwa zamknięto wszystkie miejsca turystyczne w pobliżu Strefy Gazy. Dotyczy to Parku Narodowego Tel Aszkelon, Parku Narodowego Tel Beer Szewa i Parku Bashoor. Zamknięto także dla kąpieli wszystkie plaże w rejonie Aszkelonu i Aszdod. Ze względu na instrukcje sił bezpieczeństwa wstrzymano kursowanie pociągów między stacjami Netivot i Aszkelon, a stacja Sderot pozostanie zamknięta do odwołania. Pociągi będą nadal kursować między Netivot i Beer-Szebą, oraz z Aszkelonu na północ.
    9 maja 2023 r. dyrektor generalny ministerstwa obrony gen. Ejal Zamir podpisał rozszerzenie projektu "Bezpieczne miejsce", mającego na celu ochronę dróg przebiegających w pobliżu Strefy Gazy. Projekt ma na celu zabezpieczenie dróg narażonych na ostrzał terrorystów ze strefy, aby umożliwić bezpieczną komunikację nawet w sytuacjach kryzysowych.
    9 maja 2023 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z prezydentem Kenii Williamem Ruto. Netanjahu podkreślił dobre stosunki między oboma krajami oraz wskazał, że Kenia może służyć jako brama dla międzynarodowego handlu i współpracy dla innych afrykańskich państw. Postanowiono rozszerzyć współpracę w zakresie handlu, technologii, cyberobrony, wody i rolnictwa. Podpisano umowę o współpracy w dziedzinie turystyki i ochrony środowiska.
    9 maja 2023 r. popołudniem zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Na rozpoczęciu obrad premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Dzisiaj w nocy przeprowadziliśmy operację Tarcza i Strzała. We wspólnym wysiłku, Siły Obronne Izraela i Szin Bet wyeliminowały trzech wysokich rangą przywódców Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy. Byli oni odpowiedzialni za wystrzeliwanie rakiet z Gazy na nasze terytorium oraz kierowanie terroryzmu z Judei i Samarii przeciwko naszym obywatelom. Gdy w zeszłym tygodniu wystrzelono na nas rakiety, jeszcze w tym samym dniu poleciłem ministrowi obrony przygotowanie operacji mającej na celu pokonanie przywódców organizacji terrorystycznych w Strefie Gazy. Nasza zasada jest ostra i jasna: Kto nas krzywdzi, tego skrzywdzimy i to z dużą siłą. Nasze długie ramię dotrze do każdego terrorysty w wybranym przez nas czasie i miejscu. Jesteśmy w trakcie kampanii i jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność. Sugeruję naszym wrogom: Nie zadzierajcie z nami." Wiadomo, że egipscy mediatorzy nawiązali kontakt z przywódcami palestyńskich frakcji zbrojnych, starając się zapobiec eskalacji, ale Hamas i Islamski Dżihad odrzuciły apel Egiptu.
    9 maja 2023 r. wieczorem terroryści zaatakowali i podpalili izraelski autobus w dzielnicy Issawija we wschodniej Jerozolimie. Kierowca doznał lekkich obrażeń od wdychania dymu, a autobus spłonął.
    9 maja 2023 r. w wieczornym przemówieniu telewizyjnym premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Jesteśmy w trakcie kampanii i w nadchodzących dniach będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. W tej kampanii wszyscy stoimy razem jak bracia i doceniam odporność, jaką wykazują obywatele Izraela ... Działaliśmy z precyzją i ostrożnością, aby wykorzystać odpowiedni moment do pomyślnego przeprowadzenia tej misji." Minister obrony Joav Gallant powiedział: "Wiemy, jak powtórzyć tę akcję w innych obszarach i przeciwko innym zagrożeniom. Każdy, kto spróbuje rzucić nam wyzwanie, będzie doświadczy potęgi siły Izraela. Żelazna siła, która chroni Izrael w jego walce z organizacjami terrorystycznymi, jest potężna ... Obywatele Izraela muszą zrozumieć, że sytuacja jest daleka od rozwiązania i nie mogą popadać w samozadowolenie, ponieważ nadal istnieje ryzyko ostrzału rakietowego. Żołnierze Sił Obronnych Izraela mogą zostać wkrótce wezwani do wzmocnienia operacji obronnych prowadzonych na granicach Strefy Gazy i na Zachodnim Brzegu. System obronny jest przygotowany na każdy scenariusz na dłuższą metę. Życzę dalszych sukcesów dzielnym żołnierzom i wzywam wszystkich obywateli Izraela do przestrzegania instrukcji Dowództwa Frontu Domowego."

9 maja 2023 r. w nocy Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację "Tarcza i strzała" w Strefie Gazy. Izraelskie siły powietrzne uderzyły w cele wskazane przez wywiad, dążąc do wyeliminowania dowódców Islamskiego Dżihadu. Zginął dowódca tej organizacji na północną część Strefy Gazy, Khalil Bahitini, który był odpowiedzialny za ostrzał rakietowy Izraela w ostatnim miesiącu. Zginął także Tarek Ezz Al-Din, odpowiedzialny za kierowanie operacjami Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy i planowanie ataków na mieszkańców Izraela. Trzecim wyeliminowanym jest Jahad Hanam, sekretarz rady wojskowej Islamskiego Dżihadu. Ponadto zaatakowano cele infrastruktury terrorystycznej Islamskiego Dżihadu - warsztaty produkujące broń, zakład produkujący elementu do budowy podziemnych tuneli, 6 kompleksów wojskowych z magazynami broni oraz stanowiska wojskowe na południu strefy. Palestyńczycy twierdzą, że zginęło łącznie 12 osób, a 20 zostało rannych.
    9 maja 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 8 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Nablusie doszło do wymiany ognia z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    9 maja 2023 r. rano izraelscy żołnierze zatrzymali podejrzanie zachowującego się mężczyznę w rejonie miejscowości Huwara w środkowej Samarii. Przy zatrzymanym znaleziono dwa noże oraz list, w którym prosił rodziców o przebaczenie, obiecując jednocześnie, że otrzymają dużą sumę pieniędzy za jego przyszłe czyny. Podejrzany, 21-letni przyznał się, że planował zaatakować izraelskich żołnierzy lub żydowskich osadników.
    9 maja 2023 r. rano Islamski Dżihad wydał oświadczenie: "Ruch oporu pomści śmierć dowódców - wszystkie scenariusze są możliwe." Rzecznik Islamskiego Dżihadu, Daoud Shihab powiedział: "Palestyńska odpowiedź na tę zbrodnię będzie zjednoczona, aby wróg ponownie zrozumiał, że jego próby podzielenia jedności w szeregach ruchu oporu nie powiodą się." Szef biura politycznego Hamasu, Ismail Hanijeh powiedział: "Wróg popełnił błąd w swoich ocenach i zapłaci za swoją zbrodnię. Ruch oporu sam określi sposób, w jaki nadejdzie odpowiedź i zaszkodzi wrogowi."

    9 maja 2023 r. popołudniem izraelskie siły powietrzne zaatakowały cel terrorystyczny w południowej części Strefy Gazy. Uderzono w komórkę Islamskiego Dżihadu, która w rejonie Khan Junis przygotowywała się do ataku z użyciem rakiet przeciwpancernych. Zginęło 2 terrorystów.
    9 maja 2023 r. popołudniem Hamas wydał oświadczenie: "Będziemy partnerami w ogniu odpowiedzi".
    9 maja 2023 r. wieczorem terrorystka otworzyła ogień do izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy osiedlu żydowskim Mecadot Jehuda w południowej części Judei. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, eliminując napastniczkę.

9 maja 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen spotkał się w New Delhi ze swoim indyjskim odpowiednikiem Subrahmanyamem Jaishankarem. Omówiono możliwości rozwoju współpracy między oboma krajami, ze szczególnym naciskiem na pomysł budowy linii kolejowej z Indii do Izraela przez Zatokę Perską i Arabię Saudyjską. Dyplomaci podpisali porozumienie o sprowadzeniu do Izraela około 42 tys. indyjskich pracowników, w tym 34 tys. do pracy w budownictwie i 8 tys. do opieki nad osobami starszymi.
    9 maja 2023 r. irański kanał informacyjny Iran International podał, że Teheran wywiera nacisk na Hamas, aby ten przyłączył się do odpowiedzi Islamskiego Dżihadu na ostatnie izraelskie ataki w Strefie Gazy. Naciski te spowodowały jednak rozłam w kierownictwie Hamasu. Z jednej strony przywódcy Hamasu są świadomi kosztów, jakie zapłaci ludność cywilna i gospodarka strefy w przypadku kolejnej konfrontacji z Izraelem, a także możliwości, że sami staną się celem. Z drugiej strony, niektórzy przywódcy Hamasu poza Gazą, popierają współpracę z Iranem i naciskają na ustanowienie sojuszu między wszystkimi irańskimi pełnomocnikami, i w konsekwencji naciskają na przyłączenie się do spodziewanego ostrzału rakietowego. Libański Hezbollah wydał oświadczenie solidarności z palestyńskimi frakcjami w Strefie Gazy.
    9 maja 2023 r. wieczorem terrorysta otworzył ogień na terenie kompleksu synagogi na wyspie Dżerba w Tunezji. Napastnik został zastrzelony przez ochroniarzy, którzy uniemożliwili mu dostanie się do wnętrza synagogi. Zginęły 4 osoby (w tym 2 ochroniarzy), a 10 osób zostało rannych. Napastnik okazał się byłym żołnierzem tunezyjskiej marynarki. Policja ujawniła, że wcześniej włamał się on do budynku należącego do marynarki wojennej na wyspie Dżerba, zabił ochroniarza, ukradł jego broń i uciekł. Podczas pościgu doszło do wymiany ognia, a napastnik wtargnął na teren kompleksu synagogi, gdzie zginął.

10 maja 2023 r. rano rzecznik armii gen. Daniel Hagari powiedział: "Jak do tej pory nie widzieliśmy nawet jednej rakiety wystrzelonej w Izrael. Jest to konsekwencja zaskakującej akcji Sił Obronnych Izraela przeciwko Islamskiemu Dżihadowi. Jednak jeszcze dzisiaj wszystko może się zdarzyć. Cały czas oceniamy sytuację, czy złagodzić instrukcje dla mieszkańców." Wiadomo, że egipski wywiad naciska na Hamas, aby powstrzymać eskalację w Strefie Gazy. Jak do tej pory Dowództwo Frontu Domowego nie zmieniło instrukcji, zgodnie z którymi zajęcia edukacyjne odwołano w społecznościach w odległości 40 km od Strefy Gazy. Zakłady pracy mogą funkcjonować pod warunkiem zapewnienia pracownikom szybkiego dostępu do schronów. Jeśli zostanie ogłoszony alarm, wszyscy muszą schronić się w schronach i pozostawać tam co najmniej 10 minut. Odwołano wszystkie wydarzenia publiczne powyżej 10 osób w terenie otwartym i powyżej 100 osób w budynkach zamkniętych. Plaże w Aszkelonie i Aszdod są zamknięte. Instrukcje obowiązują do godziny 18:00 dzisiejszego wieczoru. W pozostałej części kraju nie ma żadnych ograniczeń.
    10 maja 2023 r. około godziny od rozpoczęcia izraelskich nalotów na Strefę Gazy, terroryści rozpoczęli ostrzał rakietowy Izraela. W pierwszej salwie wystrzelono 10 rakiet w kierunku miasta Sderot. Aktywowany został system obrony powietrznej Iron Dome. W Sderot odnotowano bezpośrednie trafienie rakietą domu mieszkalnego.
    10 maja 2023 r. przez cały dzień trwał ostrzał rakietowy Izraela prowadzony ze Strefy Gazy. Wieczorem wystrzelono największą salwę - w ciągu kilku minut ponad 60 rakiet. Jedna rakieta uderzyła w budynek jesziwy w Netivot i spowodowała uszkodzenia. Nie było ofiar. W Be'er Szewie mężczyzna został lekko ranny podczas ucieczki do schronu, a dwie inne osoby doznały ataku paniki. W Aszkelonie uszkodzony został dom mieszkalny.

    10 maja 2023 r. popołudniem Magen David Adom ogłosiło podwyższenie stanu gotowości w południowej i centralnej części kraju. Oznacza to obsadzenie wszystkich zespołów karetek.
    10 maja 2023 r. popołudniem rzecznik armii poinformował, że w ciągu pierwszej godziny ze Strefy Gazy wystrzelono na Izrael ponad 100 rakiet. Jak do tej pory ostrzał prowadzi Islamski Dżihad. Hamas przyznał się do wystrzelenia jednej rakiety i nie jest aktywny w wymianie ognia. Port lotniczy Ben Guriona pracuje normalnie. Obecnie sytuacja nie ma wpływu na rozkład lotów. Samolot linii British Airways, który leciał do Izraela, zmienił trasę i zawrócił do Wielkiej Brytanii. Samolot wylądował w Atenach, aby zatankować, a stamtąd zawrócił do Londynu z izraelskimi pasażerami na pokładzie.
    10 maja 2023 r. popołudniem minister obrony Joav Gallant złożył wniosek do sekretarza gabinetu premiera o wydanie zgody rządu na rozszerzenie obszaru na którym obowiązują nadzwyczajne zażądzenia bezpieczeństwa do 80 km wokół Strefy Gazy. Do tej pory ze strefy wystrzelono 270 rakiet i pocisków moździerzowych, z których około 30% spadło wewnątrz strefy. Granicę Izraela przekroczyło 205 rakiet, z których 3 trafiły w tereny zamieszkane, 62 zestrzelił system obrony Iron Dome, a 65 spadło w otwartym terenie. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela uderzyły w 53 cele terrorystyczne w Strefie Gazy.
    10 maja 2023 r. popołudniem premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z szefami władz na południu kraju, mówiąc im, że "jesteśmy otwarci na możliwość rozszerzenia kampanii i zadania ciężkich ciosów organizacjom terrorystycznym w Gazie".
    10 maja 2023 r. rzecznik armii gen. Daniel Hagari poinformował wieczorem, że "cele operacji zostały osiągnięte, jednak wciąż nie mamy do czynienia z zawieszeniem broni, dopóki ono nie zostanie oficjalnie ogłoszene". Nieoficjalnie wiadomo, że Egipt wynegocjował zgodę Islamskiego Dżihadu na zawieszenie broni. Minister spraw zagranicznych Eli Cohen potwierdził, że "Egipt zwrócił się do nas z prośbą o zawieszenie broni".     10 maja 2023 r. wieczorem Siły Obronne Izraela poinformowały, że ze Strefy Gazy wystrzelono 469 rakiet, z których 108 spadło wewnątrz strefy lub do morza. System obrony powietrznej Iron Dome zestrzelił 153 rakiet, a większość pozostałych spadła w otwartym terenie. Podkreślono, że terroryści strzelają na oślep, stwarzając duże zagrożenie izraelskim cywilom, jak i mieszkańcom Strefy Gazy. Jak do tej pory potwierdzono śmierć 4 arabskich cywilów w wyniku upadka rakiety Islamskiego Dżihadu na Beit Hanun na północy strefy. W tym samym czasie izraelskie siły powietrzne precyzyjnie uderzyły w 133 cele Islamskiego Dżihadu. Wyeliminowano dowódcę sił rakietowych Islamskiego Dżihadu, Ali Ghaliego, który ukrywał się w schronie w rejonie Khan Junis na południu strefy. Był on uważany za centralną postać tej organizacji terrorystycznej.
    10 maja 2023 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu i minister obrony Joav Gallant złożyli publiczne oświadczenia. Netanjahu powiedział: "Zadaliśmy Islamskiemu Dżihadowi w Gazie najcięższy cios w jego historii. W ciągu kilku sekund trzech jego najwyższych przywódców zostało wyeliminowanych. Do tej pory żaden obywatel Izraela nie został skrzywdzony. W tej chwili nasze siły atakują w Strefie Gazy i żądają wysoką cenę od organizacji terrorystycznych. Każdy, kto nas krzywdzi, ma krew na swojej głowie. Terrorystom i ich wysłannikom mówimy: Wszędzie was widzimy. Nie możecie się ukryć przed nami, a my wybieramy miejsce i czas, aby was zaatakować. To my, a nie wy wybieramy sposób odpowiedzi. Proszę obywateli Izraela o dalsze przestrzeganie dyrektyw Dowództwa Frontu Domowego. W ostatnich miesiącach udaremniliśmy ponad 120 ataków terrorystycznych. Ta kampania jeszcze się nie skończyła. Będziemy was informować na bieżąco. Weźcie w tym udział zjednoczeni, stawcie czoła temu razem i razem wygrajcie." Gallant powiedział: "W ciągu ostatnich dwóch dni Siły Obronne Izraela zadały ciężki cios Islamskiemu Dżihadowi w Gazie. Tę kampanię rozpoczęliśmy serią udanych i celnych ataków. Równocześnie z wyeliminowaniem dowództwa tej organizacji - zaraz po tym nastąpił atak sił powietrznych na ściśle określone miejsca, w tym na obiekty produkcji broni przeciwko nam, oraz cele magazynowe. Wywodząca się z Gazy organizacja terrorystyczna poniosła znaczne zniszczenia morderczej i śmiercionośnej infrastruktury. W wyniku naszych działań prewencyjnych, trafiliśmy liczne wyrzutnie i osadzone na nich rakiety, które były wycelowane w Izrael. Przechwycono oddział, który planował wystrzelić pociski przeciwpancerne w kierunku Izraela, aby wyrządzić krzywdę cywilom i żołnierzom. Wszystko to pozostawiło tę morderczą organizację bez większej odpowiedzi. Około 400 rakiet zostało wystrzelonych na państwo Izrael. Około jedna czwarta z nich spadła na Gazę. Znaczna ich liczba spadła na tereny otwarte. Niektóre zostały przechwycone, ale niestety były też trafienia w domy. Osiągnięcia izraelskiej technologii i systemu bezpieczeństwa są niezwykle znaczące. Osiągnięcia te zostały osiągnięte przede wszystkim dzięki sile i potędze Sił Obronnych Izraela, Szin Bet i koordynacji między nimi. Poziom koordynacji i partnerstwa, który istnieje dzisiaj między Siłami Obronnymi Izraela i Szin Bet, razem z ministerstwem obrony pod przewodnictwem premiera i gabinetu, nigdy nie widziałem czegoś takiego. Sam ten element jest bardzo ważnym elementem siły państwa Izrael i jest sygnałem dla naszych wrogów, aby byli ostrożni."

10 maja 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 19 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W miejscowości Kabatija doszło do wymiany ognia z terrorystami, w której zginęło 2 terrorystów. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    10 maja 2023 r. przed południem izraelskie siły powietrzne uderzyły w jednostkę Islamskiego Dżihadu w rejonie Khan Junis na południu Strefy Gazy. W momencie ataku terroryści znajdowali się na ukrytym stanowisku i przygotowywali się do wystrzelenia rakiet. Zginął jeden terrorysta, a drugi został ranny. W południe izraelskie siły powietrzne uderzyły w liczne wyrzutnie rakiet w całej Strefie Gazy. Atak rozpoczęto w momencie, gdy dostrzeżono przygotowania do rozpoczęcia ostrzału rakietowego Izraela.

11 maja 2023 r. rano Siły Obronne Izraela poinformowały, że od godz. 23:55 ze Strefy Gazy nie wystrzelono żadnej rakiety. Wcześniej wystrzelono 507 rakiet, z których 110 spadło wewnątrz strefy. Skuteczność systemu obrony powietrznej Iron Dome wyniosła 96%. Rzecznik armii powiedział: "Siły Obronne Izraela skupiają się na atakowaniu tych, którzy do nas strzelają, oraz na obronie. Jesteśmy w trakcie operacji i nie odwołujemy działań, dopóki zawieszenie broni nie wejdzie w życie."
    11 maja 2023 r. służby ratownicze poinformowały, że od początku obecnej fali ostrzału, izraelskie zespoły medyczne udzieliły pomocy łącznie 32 osobom, w tym 15 lekko rannych w drodze do schronów i 17 osobom, które doznały ataku niepokoju.
    11 maja 2023 r. prezydent Isaac Herzog spotkał się z prezydentem Cypru Nikosem Christodoulidisem, który wyraził wsparcie i solidarność z Izraelem będącym pod ostrzałem rakietowym terrorystów ze Strefy Gazy.
    11 maja 2023 r. Siły Obronne Izraela zarządziły mobilizację sił rezerwowych policji, w celu zabezpieczenia obszaru do 7 km od granicy Strefy Gazy.
    11 maja 2023 r. przed południem terroryści wznowili ostrzał rakietowy Izraela. Wieczorem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dużą salwę rakiet. W Rehovot trafiony został 3-piętrowy dom mieszkalny, w którym zginęła 1 osoba, a 7 zostało rannych. W Sderot trafiony został budynek banku. W przygranicznym moszawie odłamki rakiety zraniły kobietę. Według Islamskiego Dżihadu rakieta, która spadła na Rehovot była produkcji irańskiej.
    11 maja 2023 r. późnym wieczorem premier Benjamin Netanjahu przeprowadził ocenę sytuacji bezpieczeństwa, po czym poinformował Siły Obronne Izraela by kontynuowały ataki na cele terrorystyczne Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy. "Kampania będzie trwała tak długo, jak długo będzie niezbędna." Szef Sztabu Generalnego gen. Hertzi Halevi i szef Szin Bet Ronan Bar zalecili dążenie do zakończenia operacji w Strefie Gazy, gdyż większość celów została osiągnięta i najważniejsi dowódcy wojskowi Islamskiego Dżihadu zostali wyeliminowani. Wydaje się, że zdecydowano się unikać ofensywnych ataków, za wyjątkiem udaremniania ostrzału rakietowego Izraela, aby wywrzeć presję na Islamski Dżihad, aby zgodził się na zawieszenie broni, wskazując, że dalsze walki mogą doprowadzić do eskalacji, a nawet "nieproporcjonalnych" działań Izraela.

11 maja 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 15 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Nur al-Szams doszło do wymiany ognia z terrorystami, w trakcie której lekko ranny został 1 żołnierz. Ewakuowano go śmigłowcem do szpitala. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    11 maja 2023 r. przed południem izraelskie siły powietrzne zbombardowały pozycje w Strefie Gazy z których wystrzelono rakiety. W południe zaatakowano bazę wojskową Islamskiego Dżihadu, która była używana przez jednostkę broni przeciwpancernej.
    11 maja 2023 r. w południe rzecznik Hamasu, Hazem Kassem powiedział, że "ruch oporu spełnia swoją rolę w odpieraniu barbarzyńskiej agresji syjonistycznej przeciwko naszemu ludowi w Strefie Gazy i będzie nadal wypełniał swoje obowiązki, którymi jest ochrona naszego narodu w zjednoczony sposób". Podkreślił on fakt, że Hamas współpracuje i koordynuje działania z Islamskim Dżihadem. Wydaje się jednak, że Hamas nie przekracza linii działań operacyjnych i nie przyłącza się do ostrzału rakietowego.
    11 maja 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii, aresztując 25 członków Islamskiego Dżihadu. Wśród zatrzymanych jest kilku wysokich dowódców w tym obszarze: 60-letni Ahmed Abu Nasr, 21-letni Hadi Nazal, 30-letni Alaa Abu Ada, 35-letni Sagi Atiya i 38-letni Ahmed Bariush. Wszyscy oni utrzymywali stałe kontakty z dowództwem Islamskiego Dżihadu w Gazie.
    11 maja 2023 r. popołudniem izraelska marynarka wojenna przyłączyła się do działań prowadzonych w Strefie Gazy. Izraelskie okręty patrolowe ostrzelały obiekty jednostki morskiej Islamskiego Dżihadu.
    11 maja 2023 r. popołudniem izraelskie siły powietrzne wyeliminowały zastępcę sił rakietowych Islamskiego Dżihadu, Ahmeda Abu Daqa. W odpowiedzi Islamski Dżihad zagroził, że w ciągu najbliższych godzin zemści się za śmierć swego kolejnego dowódcy wojskowego.
    11 maja 2023 r. wieczorem rzecznik Hamasu Abdel-Latif al-Kanou zagroził, że jeśli Izrael będzie w dalszym ciągu kontynuował ataki na Strefę Gazy, to organizacje ruchu oporu rozszerzą ostrzał rakietowy Izraela. Rzecznik Islamskiego Dżihadu Abu Hamza ostrzegł, że palestyńskie organizacje w Strefie Gazy są gotowe do rozszerzenia ostrzału rakietowego.
    11 maja 2023 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem pozycje wyrzutni rakiet z których chwilę wcześniej wystrzelono rakiety na Izrael. Odnotowano szereg trafień. Zniszczono także tunel podziemny, który zbliżał się do granicy Strefy Gazy, ale jeszcze nie przeszedł na stronę Izraela.

11 maja 2023 r. wieczorem do Kairu przybył szef delegacji Islamskiego Dżihadu, Muhammad Al-Hindi. Spotkał się z przedstawicielami egipskiego wywiadu i otrzymał propozycję zawieszenia broni. W trakcie nocnych rozmów Al-Hindi opuścił negocjatorów na kilka godzin, ale potem powrócił. Podobno powodem był brak możliwości zagwarantowania, że Izrael wstrzyma ataki na Strefę Gazy przed ogłoszeniem zawieszenia broni. Wiadomo, że Egipt, Francja, Niemcy i Jordania naciskają by zakończyć walki i ogłosić zawieszenie broni. Al-Hindi poprosił o możliwość przedyskutowania otrzymanej oferty z kierownictwem Islamskiego Dżihadu.

12 maja 2023 r. rano Siły Obronne Izraela poinformowały, że od rozpoczęcia operacji "Tarcza i strzała", ze Strefy Gazy wystrzelono 866 rakiet, z których 20% spadło wewnątrz strefy. 672 rakiet przeleciało granicę. Skuteczność systemu obrony powietrznej Iron Dome wyniosła 96%. W odpowiedzi zaatakowano 215 celów terrorystycznych. Ostatni nalot na Strefę Gazy miał miejsce o godz. 2:00 w nocy.
    12 maja 2023 r. przed południem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 10 rakiet. Aktywowany został system obrony Iron Dome, który przechwycił 4 rakiety. Pozostałe spadły w otwartym terenie. Cisza trwała prawie 13 godzin.
    12 maja 2023 r. w południe terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy salwę rakiet w stronę Jerozolimy. Alarm dotyczył Beit Szemesz, Jerozolimy i bloku osiedli żydowskich Gusz Etzion w Judei. Jedną z rakiet zestrzelił system David Sling, a pozostałe spadły w otwartym terenie. Gmina Beit Szemesz otworzyła schrony publiczne.

    12 maja 2023 r. w południe premier Benjamin Netanjahu odbył telefoniczną konsultację sytuacji bezpieczeństwa, po której podjęto decyzję o przerwaniu rozmów o zawieszeniu broni. Oznacza to kontynuowanie ataków na cele terrorystyczne w Strefie Gazy. Wysoki rangą urzędnik polityczny powiedział: "Po ostrzale terytorium Izraela przerwaliśmy rozmowy o zawieszeniu broni. Będzie znacząca reakcja Izraela."
    12 maja 2023 r. wieczorem rzecznik armii gen. Danny Hagari odniósł się do zabójstwa szóstego dowódcy Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy: "Szacujemy, że będzie więcej wystrzelonych rakiet dalekiego zasięgu. Prosimy opinię publiczną o przestrzeganie dyrektyw Dowództwa Frontu Domowego."

12 maja 2023 r. rano izraelski bezzałogowy dron zaatakował cel terrorystyczny w pobliżu płotu granicznego w południowej części Strefy Gazy.
    12 maja 2023 r. rano członek biura politycznego Islamskiego Dżihadu, Ahsan Ataya powiedział: "Jak dotąd egipscy mediatorzy nie mogą dać nam żadnych gwarancji ze względu na brak zaangażowania Izraela, i dlatego jeszcze nie osiągnięto porozumienia w sprawie rozejmu. Zakończenie przez Izrael polityki ukierunkowanych zabójstw jest naszym warunkiem do rozpoczęcia rozmów o zawieszeniu broni." Pomimo to, od godz. 22:00 nie wystrzelono żadnej rakiety.
    12 maja 2023 r. popołudniem izraelskie siły powietrzne zbombardowały dwa centra dowodzenia operacyjnego sił rakietowych Islamskiego Dżihadu, które były wykorzystywane do kierowania ostrzałem rakietowym Izraela. Uderzono także w stanowiska wyrzutni rakiet i moździerzy.
    12 maja 2023 r. popołudniem izraelskie siły powietrzne zbombardowały w Strefie Gazy kryjówkę, eliminując dowódcę operacji Islamskiego Dżihadu, Ijada al-Hasaniego. Kierował on wszystkimi operacjami Islamskiego Dżihadu oraz utrzymywał bezpośrednie kontakty z Hamasem i innymi organizacjami terrorystycznymi w Strefie Gazy. Jest to już szósty najwyższy dowódca wojskowy Islamskiego Dżihadu zabity od rozpoczęcia operacji "Tarcza i strzała".

12 maja 2023 r. Egipt przedstawił Izraelowi i Islamskiemu Dżihadowi nową ofertę porozumienia o zawieszeniu broni. Źródła izraelskie powiedziały, że nowa oferta jest bardziej zgodna ze stanowiskiem Izraela niż poprzednie propozycje i że jest rozważana. Egipt zaproponował, aby od północy obowiązywało zawieszenie broni, które umożliwi otwarcie przejść granicznych w celu ułatwienia transferu pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. Rzecznik Islamskiego Dżihadu odpowiedział jednak, że "nadal nie ma porozumienia dotyczącego tymczasowego zawieszenia broni. Przedstawienie naszego stanowiska w sprawie egipskiej propozycji jest przedwczesne. Nadal nalegamy, aby Izrael zaprzestał ukierunkowanych zabójstw." Izrael wyraził obawę przed zbyt wczesnym zaakceptowaniem propozycji, zanim Islamski Dżihad nie zasygnalizuje, że zgadza się na zawieszenie broni, i przekazał do Egiptu wiadomość, że "spokój odpowie na spokój".

13 maja 2023 r. - Szabat.
    13 maja 2023 r. po względnie spokojnej nocy, rano terroryści wznowili ostrzał rakietowy przygranicznych izraelskich społeczności wokół Strefy Gazy. Przez cały dzień trwał ostrzał rakietowy Izraela prowadzony ze Strefy Gazy. Odłamki rakiet zabiły jednego i zraniły dwóch zagranicznych pracowników rolnych. Okazało się, że wszyscy oni pochodzili z Gazy i legalnie pracowali w Izraelu. Zginął 31-letni Abdullah Abu Geba.
    13 maja 2023 r. wieczorem Siły Obronne Izraela poinformowały, że od początku obecnej tury ze Strefy Gazy wystrzelono 1234 rakiet, z których 976 przeleciało na terytorium Izraela. System obrony Iron Dome pomyślnie przechwycił 373 rakiet. W tym samym czasie Siły Obronne Izraela zaatakowały 371 celów Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy. Szef Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi powiedział: "Osiągnęliśmy bardzo wysokie wyniki w kampanii. Od pierwszego ciosu nasze ataki nasilają się i kumulują. Kontynuacja ostrzału Islamskiego Dżihadu pozwala nam powiększać ten dorobek. Jesteśmy przygotowani do kontynuowania ukierunkowanych ataków w sposób precyzyjny i nasilający się, tak jak to czyniliśmy w ostatnich dniach."
    13 maja 2023 r. w godzinę po wejściu w życie zawieszenia broni, terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety, z których jedną zestrzelił system Iron Dome, a druga spadła w otwartym terenie. W odpowiedzi izraelskie samoloty zbombardowały pozycje z których wystrzelono rakiety. Potem w rejonie Strefy Gazy zapanowała cisza i weszło w życie zawieszenie broni.
    13 maja 2023 r. Magen David Adom poinformowało, że podczas operacji "Tarcza i strzała" jej zespoły ratunkowe udzieliły pomocy medycznej 77 osobom, z których 32 było rannych, a 45 doznało ataków lęku. Zginęły dwie osoby: w Rehovot 80-letnia kobieta, a w Sdot Negew 35-letni mężczyzna (pracownik z Gazy). Wśród osób rannych 1 jest w stanie ciężkim, 4 w stanie umiarkowanym, 2 w stanie lekkim, 7 z lekkimi skaleczeniami odłamkami lub potłuczonym szkłem, oraz 23 osoby, które doznały urazów podczas ucieczki do schronu.

13 maja 2023 r. w odpowiedzi na wznowienie ostrzału rakietowego, izraelskie siły powietrzne zbombardowały rano dwa centra dowodzenia Islamskiego Dżihadu oraz 15 ukrytych stanowisk wyrzutni rakiet. Bombardowania prowadzono przez cały dzień.
    13 maja 2023 r. popołudniem terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy grobowcu Racheli na przedmieściach Betlejem w Judei. Żołnierze zneutralizowali napastnika. Nikt więcej nie odniósł obrażeń.
    13 maja 2023 r. wieczorem Islamski Dżihad zgodził się na zawieszenie broni, które ma zacząć obowiązywać od godz. 22:00. Szef wydziału politycznego Islamskiego Dżihadu Muhammad al-Hindi potwierdził, że osiągnięto zawieszenie broni. Porozumienie zostało wynegocjowane przez Egipt. Izrael oświadczył: "Kampania zakończy się dopiero wtedy, gdy mieszkańcom Izraela zostanie zagwarantowany spokój i bezpieczeństwo. Siły bezpieczeństwa są w stan podwyższonej gotowości i jesteśmy gotowi kontynuować kampanię tak długo, jak będzie to konieczne, na dowolnej arenie i w dowolnym miejscu."

14 maja 2023 r. w nocy Siły Obronne Izraela podjęły decyzję o stopniowym znoszeniu ograniczeń na południu kraju. Podkreślono przy tym, że zalecenia mogą ulec zmianie w zależności i zgodnie z oceną sytuacji. W pierwszej kolejności, o godz. 6:00 (niedziela), ograniczenia zostaną zniesione w osadach należących do obszarów West Negev, Central Negev, West Lakish i Lakisz. Od godz. 12:00 ograniczenia zostaną zniesione w miejscowościach należących do obszaru wokół Gazy, gdzie nie będą prowadzone żadne zajęcia edukacyjne, z wyjątkiem miejsc z bezpośrednim dostępem do schronu. Plaże Aszkelon i Aszdod nadal zamknięte dla publiczności.
    14 maja 2023 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że podczas operacji "Tarcza i strzała" zaatakowano 422 cele terrorystyczne w Strefie Gazy. Wyeliminowano sześciu najwyższych dowódców wojskowych Islamskiego Dżihadu, a także zniszczono 8 placówek wojskowych, 122 wyrzutnie rakiet, 12 miejsc produkcji broni, 19 centrów dowodzenia i oraz 63 ukrytych stanowisk startu rakiet. W tym czasie w kierunku Izraela wystrzelono 1469 rakiet, z których 291 spadło wewnątrz strefy, a 39 do morza. 1139 rakiet przekroczyło granicę Izraela. System obrony powietrznej David Sling dokonał 2 przechwycenia, a Iron Dome dokonał 437 przechwyceń.
    14 maja 2023 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu powiedział, że podczas operacji "Tarcza i strzała" Siłom Obronnym Izraela udało się uzyskać całkowite zaskoczenie i utrzymać inicjatywę, osiągając wszystkie cele, które wyznaczono im przed rozpoczęciem operacji. Minister spraw zagranicznych Eli Cohen powiedział: "Islamski Dżihad otrzymał śmiertelny cios, a jego najwyższy szczebel dowodzenia wojskowego został wyeliminowany. Czują się sfrustrowani, gdyż dzięki naszej zdecydowanej inicjatywie ofensywnej, oni nie osiągnęli żadnych sukcesów."
    14 maja 2023 r. doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego Tzahi Hanegbi podziękował prezydentowi Egiptu Abdelowi Fattahowi al-Sisiemu w imieniu premiera Benjamina Netanjahu i wyraził uznanie Izraela dla "energicznych wysiłków Egiptu na rzecz zawieszenia broni". Hanegbi wyjaśnił, że "na ciszę odpowie cisza. Jeśli Izrael zostanie zaatakowany lub zagrożony, będzie nadal robił wszystko, co konieczne, aby się bronić."
    14 maja 2023 r. rano członek gabinetu bezpieczeństwa politycznego, minister Israel Katz, powiedział, że „w Dniu Jerozolimy parada flag przemaszeruje przez stolicę Izraela zgodnie z planem. Jeśli jakaś organizacja terrorystyczna, spróbuje zaatakować i strzelać do Izraela w celu zapobieżenia lub udaremnienia tej parady - wówczas jej najwyżsi przywódcy zostaną umieszczeni na stole jako cele ukierunkowanych środków zaradczych. Będziemy działać w celu zaatakowania ich, tak jak to zrobiliśmy przeciwko Islamskiemu Dżihadowi."
    14 maja 2023 r. ministerstwo zdrowia odwołało obowiązkową izolację dla osób z potwierdzoną infekcją COVID-19. Przypomniano, że COVID-19 pozostaje chorobą zakaźną i zagrażającą życiu osób z grup ryzyka. Zalecono, aby osoby, które nie czują się dobrze, poddawały się testom i unikały kontaktu z innymi osobami do czasu ustąpienia objawów choroby. Pacjenci z potwierdzonym koronawirusem zostały poproszone o pozostanie w izolacji do czasu ustąpienia objawów, a w razie potrzeby opuszczenia domu, o używanie maseczek ochronnych i unikanie zatłoczonych miejsc.
    14 maja 2023 r. w południe Dowództwo Frontu Domowego przeprowadziło ocenę sytuacji bezpieczeństwa i podjęło decyzję o zniesieniu wszystkich ograniczeń w całym kraju. Po sprawdzeniu integralności torów, ruch pociągów między stacjami Nativot, Sderot i Aszkelon zostanie wznowiony. Od poniedziałku otwarte będą szkoły.
    14 maja 2023 r. wieczorem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 1 rakietę, która spadła w otwartym terenie w Izraelu. Palestyńczycy oświadczyli, że do wystrzelenia rakiety doszło w wyniku usterki technicznej.

14 maja 2023 r. nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli do centrum Nablusu w Samarii, gdzie aresztowano 2 terrorystów odpowiedzialnych za postrzelenie 25 marca b.r. dwóch izraelskich żołnierzy w Huwara. Przejęto także broń, w tym karabin M-16. Terroryści poddali się bez stawiania oporu.
    14 maja 2023 r. rano koordynator operacji rządowych na terytoriach, gen. Rasan Alian zapowiedział częściowe i stopniowe otwieranie przejść granicznych Erez i Kerem Shalom w Strefie Gazy. Pełne otwarcie przejść nastąpi po ocenie sytuacji. Również rano zostanie otwarta przestrzeń morska przy Strefie Gazy dla połowów ryb.
    14 maja 2023 r. wieczorem izraelskie siły powietrzne zbombardowały dwie pozycje wojskowe Hamasu na północy Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy Izraela. Oświadczono, że Hamas odpowiada za wszystko co dzieje się w Strefie Gazy.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: maj-sierpień 2023 r.


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2023 by Gedeon