STYCZEŃ - MARZEC  2012 r.  -  HISTORIA
      - Sprawa Palestyny w ONZ
 - styczeń-marzec 2012
      - kwiecień-czerwiec 2012

 

 

1 stycznia 2012 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano z moździerza ze Strefy Gazy tereny przygraniczne na Negewie. Saperzy stwierdzili, że w dwóch wystrzelonych pociskach znajdował się fosfor. Prawo międzynarodowe zabrania używania fosforu przeciwko jakimkolwiek celom innym niż wojskowym.
    1 stycznia 2012 r. Palestyńczycy zaatakowali rano patrol izraelskiej policji w osiedlu Maaleh HaZeitim (Ras al-Amound) we Wschodniej Jerozolimie. Policjanci ściągnęli posiłki i użyli gaz łzawiący oraz granaty hukowe do rozproszenia demonstracji.
    1 stycznia 2012 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że Izrael będzie kontynuował politykę "dobre ogrodzenia czynią dobrych sąsiadów" i wybuduje barierę graniczną wzdłuż granicy z Jordanią. Prace nad jej budową rozpoczną się po ukończeniu budowy bariery na granicy z Egiptem, która jest zaplanowana przed końcem 2012 r. Południowa granica ma 240 km długości i do tej pory przenikali przez nią przemytnicy, szpiedzy, terroryści i nielegalni imigranci. Siły bezpieczeństwa obawiają się, że po wybudowaniu bariery granicznej i uszczelnieniu granicy południowej, nastąpi wzrost aktywności przemytniczej na granicy z Jordanią, do której można swobodnie dostać się z Egiptu.
    1 stycznia 2012 r. agencja bezpieczeństwa narodowego przedstawiła miesięczny raport. W grudniu doszło do 81 ataków terrorystycznych (w zeszłym miesiącu było 44), z czego do 51 ataków doszło w Samarii, Judei i Jerozolimie. Większość z nich było atakami przy użyciu bomb zapalających (48 ataków), w wyniku których ranny został 1 cywil i 1 funkcjonariusz służb bezpieczeństwa. Dodatkowo, na punkcie kontrolnym raniony nożem został 1 żołnierz. W obszarze Jerozolimy liczba ataków wzrosła z 7 do 25. W Strefie Gazy doszło do 30 ataków (w zeszłym miesiącu 11). Ogółem wystrzelono 30 rakiet i 11 pocisków moździerzowych (w listopadzie 10 rakiet i 1 pocisk moździerzowy).
    1 stycznia 2012 r. dziennik Yedioth Acharonot poinformował, że od pewnego czasu w Jordanii prowadzone są negocjacje w sprawie wznowienia rozmów izraelsko-palestyńskich. Zostały one zainicjowane przez jordańskiego króla Abdullaha II. Prawdopodobnie w tym tygodniu dojdzie do kolejnego spotkania, w którym stronę izraelską będzie reprezentować Icchak Molcho, a palestyńską Saeb Erekat. Rzecznik izraelskiego rządu Mark Regev poproszony o skomentowany tych doniesień, odpowiedział: "Zawsze jesteśmy gotowi do rozpoczęcia negocjacji z Palestyńczykami bez warunków wstępnych."
    
1 stycznia 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w okolicy miasta Sderot.

1 stycznia 2012 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus na południe od Nablusu, w Samarii. Autobus został uszkodzony.
    1 stycznia 2012 r. palestyński negocjator Saeb Erekat powiedział, że planowane jego spotkanie z izraelskim negocjatorem Icchakiem Molcho nie oznacza wznowienia rozmów pokojowych. Dodał: "abyśmy mogli wznowić negocjacje, Netanyahu musi zamrozić budowy w osiedlach i uznać granicę z 1967 r. jako podstawę dwóch państw."
    1 stycznia 2012 r. palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliki powiedział, że Kwartet Bliskowschodni musi podać przyczynę braku wznowienia rozmów pokojowych izraelsko-palestyńskich, wskazując na "izraelski upór." Dodał, że "Kwartet musi ujawnić przyczynę impasu w rozmowach, wskazując która strona jest przyczyną niepowodzeń. Czy jest to Izrael, czy Palestyńczycy?"

1 stycznia 2012 r. zastępca najwyższego przywódcy egipskiego Bractwa Muzułmańskiego, Rashad Bayoumi powiedział, że jego organizacja będzie szanować międzynarodowe traktaty, a kwestię traktatu pokojowego z Izraelem pozostawi w rękach narodu. "Ludzie wyrażą swoją opinię na ten temat. Wszystkie strony mogą dokonać rewizji traktatu, a Egipcjanie nie mieli jeszcze okazji wyrazić swoje zdanie. My nie naruszamy traktatu. Możemy jednak ogłosić referendum w tej sprawie."

2 stycznia 2012 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas odnosząc się do możliwości wznowienia rozmów izraelsko-palestyńskich powiedział, że "wszystkie opcje leżą na stole." Podkreślił, że nie zgadza się na wznowienie Intifady. W dniu jutrzejszym ma odbyć się izraelsko-palestyńskie spotkanie w Jordanii.
    2 stycznia 2012 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus w obszarze bloku osiedli Gush Etzion w Judei. Autobus został uszkodzony.

2 stycznia 2012. przywódca polityczny Hamasu, Ismail Haniyeh podczas wizyty w Turcji, wezwał Autonomię Palestyńską do bojkotu rozmów pokojowych z Izraelem, twierdząc, że takie negocjacje zakończą się w przyszłości niepowodzeniem.

3 stycznia 2012 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wyraził nadzieję na sukces dzisiejszych rozmów w Jordanii. Powiedział, że jeśli Izrael zgodzi się na palestyńskie warunki, wówczas "rozpoczniemy negocjacje." Jeśli jednak do 26 stycznia nie uda się wznowić rozmowy, "będziemy podejmować nowe działania. Środki te mogą być trudne."

3 stycznia 2012 r. wieczorem odbyło się w Ammanie spotkanie izraelsko-palestyńskie. Wzięli w nim udział izraelski negocjator Icchak Molcho i palestyński Saeb Erekat. Celem rozmów było znalezienie rozwiązania na wyjście z impasu i wznowienie bezpośrednich negocjacji pokojowych przed wskazaną przez Kwartet Bliskowschodni datą 26 stycznia. Jordański dyplomata powiedział, że rozmowy były bardzo rzeczowe.

4 stycznia 2012 r. izraelska policja aresztowała 2 palestyńskich terrorystów, któzy usiłowali dostać się do Beer Szewy w celu przeprowadzenia ataku terrorystycznego. Przy zatrzymanych znaleziono noże.
    4 stycznia 2012 r. Izraelski Instytut Międzynarodowej Współpracy i Eksportu (IEICI) opublikował dane gospodarcze Izraela za 2011 r. W porównaniu do poprzedniego roku, eksport wyniósł 89 mld USD (wzrost o 4,5%). Jest to bardzo dobry wynik, zwłaszcza, że światowa gospodarka pogrąża się w recesji. Najlepszy wynik osiągnęła branża komputerowa i oprogramowania (wzrost eksportu o 35%) i diamentów (wzrost o 20%). Poza tym, branża hi-tech osiągnęła wzrost o 6%, eksport leków wzrósł o 8%, sprzętu telekomunikacyjnego i medycznego wzrósł o 4,5%, elektroniki o 5%, chemikaliów o 18%, tworzyw sztucznych i minerałów o 13%, produktów spożywczych o 8%. Głównymi odbiorcami izraelskich produktów nadal pozostawały Stany Zjednoczone (12 mld USD) i Europa liczona razem z Turcją i Rosją (18,5 mld USD). Eksport do Azji wyniósł 9 mld USD i wzrósł o 6%. Do Ameryki Łacińskiej wyniósł 2,5 mld USD i wzrósł o 3%, do Afryki 1,5 mld USD i wzrósł o 25%, do krajów arabskich wyniósł 3 mld USD i wzrósł o 10%.

4 stycznia 2012 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniali kilkanaście żydowskich samochodów. W rejonie Hebronu został uszkodzony jeden samochód, a przy wiosce Yatma cztery kolejne auta.

4 stycznia 2012 r. libańskie media doniosły, że izraelskie samoloty prowadziły ćwiczenia na granicy z Libanem. Kilkakrotnie samoloty przekroczyły granicę, wykonując pozorowane bombardowania na terytorium południowego Libanu.

5 stycznia 2012 r. polityczny doradca palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa, Nimar Hamad poinformował, że Izrael przekazał Autonomii Palestyńskiej oficjalny dokument przedstawiający stanowisko w sprawie porozumienia politycznego i kontynuacji negocjacji pokojowych. Hamad odmówił podania jakichkolwiek szczegółów o tym dokumencie, poza tym, że zawiera on 22 punkty.

5 stycznia 2012 r. rzecznik Białego Domu, Victoria Nuland poinformowała, że w poniedziałek 9 stycznia odbędzie się następna tura rozmów izraelskich i palestyńskich negocjatorów. "Cieszy nas, że oni razem zasiadają przy stole i rozmawiają ze sobą."
    5 stycznia 2012 r. przywódca polityczny Hamasu, Ismail Haniyeh podczas wizyty w Tunezji powiedział, że spotkanie izraelskich i palestyńskich negocjatorów w Ammanie było "daremnym krokiem", który prowadzi donikąd.

6 stycznia 2012 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały w Hebronie 8 Palestyńczyków. Operacja była monitorowana przez Siły Obronne Izraela. Była to pierwsza od 1997 r. wspólna operacja sił bezpieczeństwa.

6 stycznia 2012 r. polityczny przywódca Hamasu, Khaled Mashaal powiedział w Kairze, że rozmowy izraelsko-palestyńskie rozpoczęte w zeszłym tygodniu w Jordanii "zakończą się niepowodzeniem i prowadzą donikąd."
    6 stycznia 2012 r. Departament Stanu USA oświadczył, że egipskie Bractwo Muzułmańskie zapewniło Stany Zjednoczone, że utrzyma istniejące porozumienia dyplomatyczne, w tym traktat pokojowy zawarty w 1979 r. z Izraelem.

7 stycznia 2012 r. wiceminister spraw zagranicznych Dany Ayalon powiedział, że Izrael użyje siły przeciwko "terroryzmowi" hakerów. W minionym tygodniu haker przedstawiający się za Saudyjczyka opublikował w Internecie informację, że posiada wykradzione dane z kart kredytowych 400 tys. Izraelczyków. Jako dowód opublikował część danych z ponad 20 tys. kart. Ayalon powiedział: "Trzeba przekazać informację tym wszystkim, którzy napadają lub próbują napaść na Izrael, w tym na jego cyberprzestrzeń, i uprzedzić ich, że znajdują się w niebezpieczeństwie i nic ich nie uchroni przed akcjami odwetowymi ze strony Izraela." Jednocześnie Ayalon wyraził zadowolenie z deklaracji Stanów Zjednoczonych, że "każdy atak na ich cyberprzestrzeń będzie uważana za deklarację wojny i zareagują tak, jak reaguje się na atak rakietowy."

7 stycznia 2012 r. Palestyńczyk nie zatrzymał się w południe na blokadzie drogowej w pobliżu Hebronu, i usiłował przejechać izraelskiego policjanta. Policjanci ostrzelali samochód i aresztowali napastnika.
    7 stycznia 2012 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie osiedle Ronen Givat, raniąc 4 osadników. Kamieniami obrzucono również izraelskich żołnierzy przy osiedlu Karmei Tzur w Judei. Żołnierze odpowiedzieli gazem łzawiącym.

8 stycznia 2012 r. rząd podjąć wieczorem decyzję o wprowadzeniu obowiązku powszechnej edukacji od 3 roku życia. Realizacja tego planu będzie związana z dużymi wydatkami na rozbudowę systemu edukacji. Szacuje się, że w pierwszych pięciu latach potrzeba 7,2 mld NIS. Premier Netanyahu powiedział, że wszyscy Izraelczycy będą musieli ponieść "bolesne koszty", aby budżet państwa znalazł środki potrzebne dla zapewnienia bezpłatnej nauki dla wszystkich dzieci od 3 roku życia. Premier dodał, że jesteśmy "w środku edukacyjnej rewolucji. Przeprowadziliśmy reformę szkolnictwa, uratowaliśmy szkolnictwo wyższe, ustanowiliśmy centrum edukacji syjonistycznej. Są to zabiegi pielęgnacyjne nad pniem i liśćmi edukacji - teraz zajmiemy się korzeniami. Jest to świetny pomysł, o którym mówiliśmy od wielu lat, ale nie został on dotąd wprowadzony w życie." Poinformowano, że budżet obrony nie zostanie zmniejszony.
    8 stycznia 2012 r. minister infrastruktury Uzi Landau nazwał palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa "terrorystą, ubranym w europejski garnitur." Podkreślił, że wielkim błędem jest przypuszczanie, że Abbas pragnie pokoju.

8 stycznia 2012 r. czterech Palestyńczyków usiłowało rano przenieść przez punkt kontrolny przy Dżeninie 12 bomb rurowych, 8-calowy nóż komandoski, pistolet domowej roboty oraz amunicję. Wszyscy czterej zostali aresztowani przez izraelskich żołnierzy.
    8 stycznia 2012 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że wobec odmowy Hamasu na wpuszczenie w zeszłym tygodniu delegacji al-Fatah na teren Strefy Gazy, jego partia musi ponownie przeanalizować szczegóły umowy z Hamasem.

9 stycznia 2012 r. premier Beniamin Netanyahu poinformował, że wydatki na budżet obronny wzrosną o 6%, czyli o 3 mld NIS (obecnie budżet wynosi 50 mld NIS). Premier dodał, że "biorąc pod uwagę liczne wyzwania i zagrożenia, które nas otaczają, redukcja wydatków na obronę byłaby błędem."

9 stycznia 2012 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus przy osiedlu Shilo w Samarii. Autobus został uszkodzony.

9 stycznia 2012 r. bułgarskie siły bezpieczeństwa poinformowały, że w zeszłym tygodniu nieznani terroryści podłożyli bombę w autokarze wiozącym izraelskich turystów do zimowego kurortu Bansko w Bułgarii. Bombę wykryto, a następnie saperzy ją rozbroili. Bułgarskie władze wysłały do Bansko specjalny oddział wojska dla ochrony turystów. Zwiększono też ochronę Wielkiej Synagogi w Sofii.
    9 stycznia 2012 r. w Ammanie odbyła się droga tura rozmów pomiędzy izraelskim negocjatorem Icchakiem Molcho i palestyńskich Saebem Erekatem, w sprawie wznowienia negocjacji pokojowych. W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel Kwartetu Bliskowschodniego i urzędnicy jordańscy. Nie osiągnięto postępu, jednak zapowiedziano kontynuowanie rozmów w następnych tygodniach.

10 stycznia 2012 r. historyk wojskowości Aryeh Yitzchaki powiedział, że istnieje duże niebezpieczeństwo, że syryjski prezydent Bashar al-Assad przed końcem ziemi ogłosi stan wojny wokół Izraela, aby w ten sposób zjednoczyć swój naród w obliczu zewnętrznego wroga. "Musimy być przygotowani na wiele frontów: północny i południowy. Kiedy słyszę ocenę stanu bezpieczeństwa, że w najbliższym czasie nie grozi nam wojna, wówczas gaśnie czerwone światło. Tak samo mówili przed wojną sześciodniową."
    10 stycznia 2012 r. ministerstwo finansów przedstawiło wstępne szacunki z wyników izraelskiej gospodarki za 2011 r. Wynika z nich, że budżet państwa przekroczył planowany deficyt, który wzrósł do 28,6 mld NIS (7,5 mld USD - daje to 3,3% PKB).

10 stycznia 2012 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski samochód przy wiosce Beit Ummar w Judei. Samochód został uszkodzony.

10 stycznia 2012 r. nikaraguański prezydent Daniel Ortega wezwał Izrael do zniszczenia własnego arsenału jądrowego w celu promowania procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.

11 stycznia 2012 r. nieznani sprawcy podpalili w nocy 3 samochody w arabskiej wiosce Dir Istia w Samarii. Wymalowano również obraźliwe hasła na murze meczetu. Policja wszczełą dochodzenie w tej sprawie.
    11 stycznia 2012 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski autobus w bloku osiedlu Gush Etzion w Judei. Autobus został uszkodzony.
    11 stycznia 2012 r. członkini Komitetu Wykonawczego OWP, Hanan Ashrawi powiedziała, że proces pokojowy izraelsko-palestyński jest bliski upadkowi. Ashrawi podkreśliła, że reakcje Izraela na palestyńskie propozycje w sprawie granic nie wykazują "żadnych dobrych intencji." Izraelska odpowiedź zawiera 21 punktów, które powinny być rozpatrzone przed wznowieniem negocjacji. Ashrawi dodała, że wszystkie one dotyczą kwestii bezpieczeństwa z izraelskiego punktu widzenia.
    11 stycznia 2012 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że jeśli Izrael nie wstrzyma budownictwa w osiedlach na Zachodnim Brzegu, to Autonomia Palestyńska zamrozi negocjacje pokojowe. Erekat zagroził, że Palestyńczycy mogą złożyć w tej sprawie skargę do Międzynarodowego Trybunału Karnego.

11 stycznia 2012 r. nieznani sprawcy rzucili w nocy bomby zapalające w synagogę w mieście Rutherford w stanie New Jersey w USA. Bombę wrzucono przez okno do pomieszczenia, gdzie spał rabin z rodziną. Nikt nie doznał poważnych obrażeń.

12 stycznia 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

12 stycznia 2012 r. specjalna jednostka policji wkroczyła nad ranem do placówki osiedleńczej Mitzpeh Avichai, położonej w pobliżu Kiryat Arba w Judei. Rozebrano wszystkie struktury budowlane i ewakuowano jej mieszkańców.

12 stycznia 2012 r. Biały Dom poinformował, że premier Beniamin Netanyahu konsultował telefonicznie z prezydentem Barackiem Obamą wyniki negocjacji izraelsko-palestyńskich w Ammanie. Obama podtrzymał swoje zaangażowanie na rzecz osiągnięcia pełnego i trwałego pokoju na Bliskim Wschodzie.

13 stycznia 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    13 stycznia 2012 r. prezydent Szimon Peres powiedział, że zgodnie z jego najlepszą wiedzą Izrael nie był zaangażowany w ostatnie zabójstwo irańskiego naukowca jądrowego w Teheranie. "Wiem, że modnym jest oskarżanie Stanów Zjednoczonych i Izrael o całe zło, które dzieje się w Iranie. Nie ma w tym nic nowego."

13 stycznia 2012 r. kilku palestyńskich terrorystów usiłowało w nocy podłożyć bombę przy barierze granicznej na wysokości obozu uchodźców Deir al-Bala w Strefie Gazy. Izraelski czołg ostrzelał napastników, raniąc 2 osoby. Pozostali uciekli.
    13 stycznia 2012 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że "rozmowy w Ammanie są przeznaczone na uzyskanie zamrożenia budownictwa w osiedlach i uznania granic z 1967 r. jako punktu odniesienia dla przyszłych rozmów, i muszą się one zakończyć sukcesem przed 26 stycznia." Dodał, że w przeciwnym razie nastąpi zamrożenie negocjacji.
    13 stycznia 2012 r. członek Komitetu Wykonawczego OWP, Tayseer Khaled ujawnił, że podczas ostatnich rozmów w Ammanie, Izrael chce zachować 6-9% Samarii i Judei, wraz ze Wschodnią Jerozolimą. "Wiele frakcji i partii politycznych w Autonomii Palestyńskiej zdecydowanie sprzeciwia się tej ofercie." Dodał, że palestyńskie władze są gotowe podjąć "kontrowersyjny krok" i zgodzić się na oddanie 2% ziem Samarii i Judei. "Powrót do idei wymiany ziem sprawi, że pozostanie żydowskich osiedli stanie się możliwe. Jest to poważny błąd popełniony przez palestyńskich negocjatorów." Dodał, że "izraelska odpowiedź nie rozwiąże wszystkich problemów konfliktu palestyńsko-izraelskiego, i odroczy kwestię granic."

13 stycznia 2012 r. tajlandzka policja aresztowała islamskiego terrorystę, który przygotowywał zamachy na samochód ambasady Izraela, synagogę w Bangkoku i izraelskich turystów. Zamachowiec był powiązany z libańskim Hezbollahem.

14 stycznia 2012 r. z nieznanych przyczyn doszło do wybuchu w domu dowódcy Ludowych Komitetów Oporu, Zuhair Qaissi, w mieście Gaza. Zginął dowódca, a 4 inne osoby zostały ranne. Palestyńczycy oskarżyli izraelską armię o zbombardowanie domu, jednak rzecznik armii zaprzeczył temu.

14 stycznia 2012 r. w Ammanie rozpoczęła się wieczorem trzecia runda negocjacji izraelsko-palestyńskich. Strona palestyńska wyraził pesymizm co do powodzenia rozmów, natomiast strona izraelska odmówiła jakichkolwiek komentarzy.

15 stycznia 2012 r. nieznani sprawcy sprofanowali w nocy synagogę w moszawie Hemed. Zwoje Tory rozwinięto na podłodze i wymazano je błotem. Ukradziono także srebrne ozdoby i pieniądze. Policja wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Mieszkańcy moszawu oskarżyli o profanację Arabów.
    15 stycznia 2012 r. kilkudziesięciu Arabów zaatakowało przed południem izraelskich policjantów w Nazarecie. Do starć doszło, gdy policjanci aresztowali 3 Arabów podejrzanych o popełnienie przestępstw. W starciach zniszczono 2 samochody policyjne. Policjanci aresztowali 3 demonstrantów.
    15 stycznia 2012 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się wieczorem z szefami jednostek samorządów lokalnych i usiłował ich przekonać do odwołania planowanego na dzień jutrzejszy strajku generalnego. Lokalne władze sprzeciwiają się decyzjom rządu, które pozbawiają ich około 3,5 mld NIS. Netanyahu powiedział, że "to nie jest czas, aby wywoływać szok dla gospodarki, gdyż strajk generalny wywoła bolesne problemy dla społeczeństwa." Zapowiadany strajk będzie obejmował służby komunalne, takie jak śmieciarzy, inspektorów parkingowych itp.
    15 stycznia 2012 r. kilkuset ultraortodoksyjnych Żydów demonstrowało wieczorem w Jerozolimie i Beit Shemesh, przeciwko aresztowaniu przez policję 6 Żydów za przestępstwa gospodarcze. Doszło do starć z policją i blokowania ulic. Policja aresztowała 4 demonstrantów.

15 stycznia 2012 r. minister obrony Ehud Barak podpisał z bułgarskim ministrem obrony Anu Anguelov umowę o współpracy w zakresie bezpieczeństwa między oboma państwami.
    15 stycznia 2012 r. sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon powiedział, że "izraelska okupacja arabskich i palestyńskich terytoriów musi skończyć się. Musi skończyć się przemoc wobec ludności cywilnej. Osiedla żydowskie, stare i nowe, są nielegalne. Istnieją one przeciwko powstaniu państwa palestyńskiego."

16 stycznia 2012 r. premier Beniamin Netanyahu wezwał burmistrzów miast, aby położyli kres strajkowi lokalnych samorządów.

16 stycznia 2012 r. dwóch Palestyńczyków usiłowało przenieść 10 bomb domowej roboty przez punkt kontrolny przy Dżeninie. Zostali oni aresztowani przez izraelskich żołnierzy. Przy zatrzymanych znaleziono jeszcze pistolet i amunicję.

16 stycznia 2012 r. brytyjski premier David Cameron spotkał się z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Po spotkaniu Cameron powiedział, że "czas, w pewnym sensie, ucieka dla rozwiązania dwóch państw, chyba że teraz przyśpieszymy, bo inaczej fakty spowodują, że będzie to coraz trudniejsze."

17 stycznia 2012 r. kilkuset ultra-ortodoksyjnych Żydów demonstrowało w Beit Shemesh. Demonstranci podpalili opony i zablkowali ulice. Policja aresztowała 2 najbardziej agresywnych demonstrantów.
    17 stycznia 2012 r. dyrektor ds. planowania strategicznego Sił Obronnych Izraela, gen. Amir Eshel powiedział, że broń jądrowa Iranu wpłynie na zmianę koncepcji obronnych Izraela. Iran może stworzyć "globalną jądrową dżunglę" i rozpędzić wyścig zbrojeń na Bliskim Wschodzie. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest możliwość pozyskania broni jądrowej przez libański Hezbollah lub ekstremistów islamskich Hamasu ze Strefy Gazy. "Staną się oni bardziej agresywni. Będą mieli odwagę robić rzeczy, których teraz nie odważą się zrobić. Spowoduje to więc dramatyczne zmiany w strategicznej pozycji Izraela, ponieważ będziemy zmuszeni działać w Strefie Gazy i Libanie pod irańskim parasolem jądrowym." Eshel dodał, że obecnie irańscy sojusznicy w Strefie Gazy i Libanie posiadają około 10 tys. rakiet, które mogą być wystrzelone na Izrael. Również Syria, pomimo wewnętrznych niepokojów, w ciągu minionych dwóch lat rozwinął system obrony przeciwlotniczej, którego rozbudowa kosztowała 2 mld USD. Syria wzmocniła także swoje wojska lądowe.

17 stycznia 2012 r. jordański król Abdullah wezwał do wznowienia izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego. Abdullah ostrzegł, że Izrael już "wkrótce będzie musiał wybrać między demokracją a apartheidem."

18 stycznia 2012 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że Izrael jest "bardzo daleki" od podjęcia decyzji w sprawie ewentualnego ataku na irańskie instalacje jądrowe.
    18 stycznia 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

18 stycznia 2012 r. palestyńscy terroryści usiłowali podłożyć bombę przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze ostrzelali ich, powodując wybuch bomby. Zginęło 2 Palestyńczyków. Do incydentu doszło w rejonie Beit Hanoun na północy Strefy Gazy.
    18 stycznia 2012 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Kohav Yaakov w Samarii. Samochód został uszkodzony. Uszkodzono także autobus przy wiosce Burin w Samarii.
    18 stycznia 2012 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały przewodniczącego palestyńskiego parlamentu, Aziz Dwaika. Jest on członkiem Hamasu, i Szin Bet przedstawiła mu oskarżenia o udział w działaniach terrorystycznych.

19 stycznia 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    19 stycznia 2012 r. prezydent Szimon Peres spotkał się z Przewodniczącym Kolegium Szefów Połączonych Sztabów USA, gen. Martinem Dempsey. W spotkaniu uczestniczył Szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela, gen. Benny Gantz. Dempsey podkreślił, że Iran jest "centrum światowego terroryzmu! Finansuje najbardziej niebezpiecznych terrorystów na świecie i przeprowadza ataki terrorystyczne na niewinnych ludzi. Iran stara się zdobyć kontrolę nad Bliskim Wschodem i innymi częściami świata, są również próby jego penetracji w Ameryce Południowej.". Peres powiedział, że "mamy zaszczyt być sojusznikami Stanów Zjednoczonych. Dziękujemy za przyjazd. Jest to bardzo ważny czas, aby pokazać, że trzymamy się za ręce zwalczając zjawiska, które zagrażają całemu światu. Państwo Izrael ma wielki szacunek dla Stanów Zjednoczonych, jej instytucji demokratycznych i armii, bo jesteście pierwszą armią w historii, która walczy o takie wartości, jak wolność człowieka, a nie tylko Stanów Zjednoczonych."
    
19 stycznia 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

19 stycznia 2012 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały członka palestyńskiego parlamentu, Khaleda Tafesha. Jest on członkiem Hamasu. Szin Bet aresztowała go w Betlejem.

21 stycznia 2012 r. palestyńscy terroryści ostrzelali nad ranem z moździerza ze Strefy Gazy, tereny przygraniczne na Negewie.
    21 stycznia 2012 r. próba izraelskiej policji udzielenia pomocy 2 Arabom porażonym przez prąd elektryczny, wywołała zamieszki w dzielnicy Shuafat we Wschodniej Jerozolimie. W ich trakcie zraniony nożem został 1 policjant.

21 stycznia 2012 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem grupę palestyńskich terrorystów, którzy wcześniej ostrzelali ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. Zginął 1 napastnik, a 1 osoba została ranna.

22 stycznia 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

22 stycznia 2012 r. palestyńscy terroryści usiłowali nad ranem podłożyć bombę przy barierze granicznej w północnej części Strefy Gazy. Grupa napastników została ostrzelana przez izraelski helikopter i wycofała się.
    22 stycznia 2012 r. palestyńscy terroryści ostrzelali nad ranem patrol izraelskiej straży granicznej w pobliżu Ramallah w Samarii.
    22 stycznia 2012 r. palestyński terrorysta usiłował rano zaatakować izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym Kalandiya, na północ od Jerozolimy. Żołnierze aresztowali napastnika. Wieczorem inny terrorysta uzbrojony w nóż usiłował przekroczyć punkt kontrolny przy Nablusie, w Samarii. Izraelscy żołnierze aresztowali napastnika, który przyznał się, że zamierzał przeprowadzić atak terrorystyczny.

22 stycznia 2012 r. szef Kolegium Połączonych Sztabów USA gen. Martin Dempsey powiedział, że otrzymał od premiera Beniamina Netanyahu zapewnienie, że Izrael będzie koordynował ze Stanami Zjednoczonymi działania względem Iranu, i powiadomi na 12 godzin przed planowanym atakiem na irańskie instalacje jądrowe.

23 stycznia 2012 r. Rosja podpisała z Syrią kontrakt o sprzedaży 36 zaawansowanych samolotów myśliwskich w wersji szkoleniowej Jak-130. Wartość kontraktu wynosi 550 mln USD.
    23 stycznia 2012 r. niemiecki parlament Bundestag opublikował wyniki badania opinii społecznej, z której wynika, że "antysemityzm jest głeboko zakorzeniony w społeczeństwie niemieckim." Około 20% Niemców uważa, że "Żydzi mają zbyt dużo władzy w biznesie." Wyraźnym objawem tego zjawiska jest często zauważany wśród dzieci na placu zabaw używanie zwrotu: "Ty Żydzie".

24 stycznia 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

24 stycznia 2012 r. azerbejdżańska policja aresztowała 2 islamskich terrorystów, którzy planowali zamach na izraelskiego ambasadora w Azerbejdżanie. Planowane były także zamachy na rabinów i szkołę żydowską w Baku. Terroryści mieli powiązania z irańskimi służbami wywiadowczymi.

25 stycznia 2012 r. jordański król Abdullah spotkał się rano z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem, który powiedział, że negocjacje z Izraelem nie rozpoczną się, chyba że rząd izraelski uzna granice przyszłego państwa palestyńskiego. Po rozmowach, król Abdullah powiedział, że stosunki Jordanii z Izraelem mogą się pogorszyć, a nawet ulec "całkowitemu zawieszeniu", jeśli nie będzie postępu w rozmowach z Autonomią Palestyńską.

26 stycznia 2012 r. były szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela, gen. Gabi Ashkenazi ostrzegł przed zmniejszaniem budżetu obronnego. Ashkenazi podkreślił, że Izrael musi przygotowywać się do wojny.

27 stycznia 2012 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. Cztery pociski spadły na kibuc Nahal Oz. Niemal równocześnie rakieta Qassam spadła na Negew.

27 stycznia 2012 r. islamscy terroryści zaatakowali rano na półwyspie Synaj gazociąg dostarczający gaz ziemny z Egiptu do Jordanii i Izraela. Atak został odparty przez egipskich żołnierzy.
    27 stycznia 2012 r. minister obrony Ehud Barak przemawiając na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos powiedział, że świat musi powstrzymać Iran zanim osiągnie on punkt, w którym nawet militarny atak nie powstrzyma go przed osiągnięciem broni jądrowej. Barak wezwał do nałożenia na Iran jeszcze cięższych sankcji ekonomicznych.

29 stycznia 2012 r. nowy izraelski samolot bezzałogowy Eitan rozbił się rano w pobliżu bazy sił powietrznych Tel Nof. Komunikat sił powietrznych poinformował, że przyczyną katastrofy było uszkodzenie skrzydła.
    29 stycznia 2012 r. premier Beniamin Netanyahu na posiedzeniu rządu wyraził pesymizm o możliwościach osiągnięcia porozumienia pokojowego z Autonomią Palestyńską. Premier powiedział, że palestyński negocjator Saeb Erekat podczas ostatnich rozmów w Ammanie nawet nie chciał rozmawiać nad podstawowymi zagadnieniami.

29 stycznia 2012 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami izraelskich żołnierzy w wiosce Beit Omar w pobliżu Betlejem, w Judei. Ranny został 1 żołnierz.

30 stycznia 2012 r. specjalna jednostka policji aresztowała nad ranem 5 izraelskich Arabów w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimy. Należeli oni do Brygad Milad Ajas, która odpowiada za liczne ataki kamieniami i bombami zapalającymi na wojskowe pojazdy izraelskiej straży granicznej i inne samochody.
    30 stycznia 2012 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że niezależnie od ostatecznego wyniku porozumień zawartych z Autonomią Palestyńską, Izrael utrzyma obecność w dolinie Jordanu.

31 stycznia 2012 r. przed świtem doszło do pożaru budynku mieszkalnego w Beer Jakov. Rannych zostało 40 osób, w większości zatrutych dymem. Kilka osób doznała złamań po wyskoczeniu z okien.
    31 stycznia 2012 r. prezydent Szimon Peres powiedział na konferencji w Herzliya, że "nie wolno dopuścić, aby irański reżim Ajatollaha uzyskał broń jądrową. Jest to najbardziej skorumpowany reżim na świecie. Obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest zapowiedz połączeniu zła z nuklearyzacją."
    31 stycznia 2012 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział, że "po raz pierwszy prawicowy rząd uznał dwa państwa. Aby osiągnąć rozsądną współpracę musimy skoncentrować się na kwestiach gospodarczych. Jeśli w Autonomii Palestyńskiej będzie dobrze prosperująca gospodarka, nie będziemy niczego potrzebować, nawet ONZ." Lieberman dodał, że trudno jest uznać Mahmouda Abbasa za partnera pokoju.
    31 stycznia 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

31 stycznia 2012 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zlikwidowały rano 32 nielegalne zakłady produkujące węgiel drzewny w rejonie Dżeninu, w Samarii. Działania podjęto w celu poprawienia jakości powietrza w regionie.
    31 stycznia 2012 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne samochody żydowskie przy osiedlu Itzhar w Samarii. Ranna została 1 Izraelka. Uszkodzone zostały 3 samochody.

31 stycznia 2012 r. przewodniczący Rady Politycznej Hezbollahu, Sayyed Ibrahim al-Amin Sayyed odnosząc się do sytuacji w Egipcie powiedział, że "wcześniej czy później Bractwo Muzułmańskie uchyli porozumienie z Camp David."

1 lutego 2012 r. prezydent Szimon Peres spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ, Ban Ki-Moonem. Po rozmowie Ban Ki-Moon powiedział, że "ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy musi skończyć się." Wezwał obie strony do budowania "środków budowy zaufania." Ponadto stwierdził, że Izrael powinien wstrzymać budownictwo w żydowskich osiedlach w Samarii i Judei, aby w ten sposób ułatwić proces pokojowy w regionie.
    1 lutego 2012 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ, Ban Ki-Moonem. Netanyahu powiedział, że Izrael jest "w stanie zakończyć proces pokojowy" i podziękował za promowanie negocjacji izraelsko-palestyńskich. Wezwał do "powstrzymania sił terroru i sił ekstremistów, którzy wystrzeliwują rakiety na ludność cywilną, podczas gdy samemu ukrywają się za ludnością cywilną."
    1 lutego 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 7 rakiet Qassam, które spadły na Negew.

1 lutego 2012 r. OECD opublikowała raport, z którego wynika, że Izrael jest drugim najlepiej wykształconym krajem na świecie. W raporcie OECD za 2011 r. widnieje, że 78% środków inwestowanych w Izraelu na edukację pochodzi bezpośrednio z funduszy publicznych, a 45% obywateli Izraela ma ukończone studia wyższe. Według OECD pierwsze miejsce zajmuje Kanada, za którą jest Izrael, Japonia, USA, Nowa Zelandia, Korea Południowa, Norwegia, Wielka Brytania, Australia i Finlandia.

2 lutego 2012 r. dyrektor wywiadu wojskowego, gen. Aviv Kochavi powiedział, że Iran nadal gromadzi wzbogacony uran i posiada już ponad 4 tony uranu. Jest to wielkość wystarczająca do produkcji czterech bomb atomowych. Dodał, że wrogowie Izraela zgromadzili około 200 tys. rakiet, które mogą uderzyć w każdy punkt kraju.
    2 lutego 2012 r. sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-Moon przemawiając wieczorem na konferencji bezpieczeństwa w Herzliji, powiedział, że Izraelowi i Palestyńczykom kończy się czas na rozwiązanie konfliktu i wezwał obie strony do wznowienia rozmów pokojowych. Dodał, że osiedla żydowskie na Zachodnim Brzegu są nielegalne i nazwał izraelską działalność budowniczą na tym obszarze "prowokacją".
    2 lutego 2012 r. minister obrony Ehud Barak na zamknięcie konferencji w Herzliji powiedział, że jeśli sankcje nałożone na Iran okażą się nieskuteczne, będą musiały być uwzględnione działania militarne.

2 lutego 2012 r. sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-Moon odwiedził Gazę. Podczas tej wizyty, konwój jego samochodów został obrzucony kamieniami przez Palestyńczyków.
    2 lutego 2012 r. Komitet Wykonawczy OWP potępił atak na konwój pojazdów sekretarza generalnego ONZ, do jakiego doszło w Strefie Gazy.
    2 lutego 2012 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Beitar Ilit w Judei. Samochód został uszkodzony.

3 lutego 2012 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy komórkę terrorystyczną w Strefie Gazy. Rannych zostało 2 Palestyńczyków. Zniszczone zostały 3 podziemne tunele przemytnicze na granicy z Egiptem oraz zakład produkujący broń.
    3 lutego 2012 r. około 40 Palestyńczyków wszczeło popołudniem zamieszki przy punkcie kontrolnym w Hebronie, w Judei. W trakcie zamieszek, jeden Palestyńczyk usiłował ugodzić nożem izraelskiego żołnierza. Żołnierze użyli granatów hukowych i gazu łzawiącego do rozproszenia demonstrantów.
    3 lutego 2012 r. około 60 Palestyńczyków wszczeło wieczorem zamieszki przy wiosce Nabi Saleh w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy. Ranny został 1 żołnierz.

4 lutego 2012 r. izraelskie służby bezpieczeństwa ogłosiły alarm antyterrorystyczny dla swoich konsulatów i ambasad na całym świecie. Alarm dotyczy w szczególności wszystkich żydowskich instytucji w Europie, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Między innymi wzmocniono ochronę synagog, centrów kultury i żydowskich restauracji, ostrzegając Izraelczyków przed grożącym niebezpieczeństwem zamachów.

5 lutego 2012 r. rząd zatwierdził plan budowy linii kolejowej pomiędzy Tel Awiwem a Ejlatem. Premier Netanyahu powiedział, że utworzenie linii jest "strategiczną potrzebą Izraela. W następstwie pojawienia się na Bliskim Wschodzie nowych reżimów musimy przygotować alternatywne trasy komunikacyjne." Linia kolejowa skróci czas podróży z Tel Awiwu do Ejlatu do dwóch godzin.

5 lutego 2012 r. islamscy terroryści wysadzili w nocy gazociąg przy mieście el-Arish na półwyspie Synaj. Rurociąg dostarcza gaz ziemny z Egiptu do Jordanii i Egiptu. Jest to dwunasty atak na ten gazociąg.
    5 lutego 2012 r. rzecznik libańskiego Hezbollahu powiedział, że jego organizacja zrobi wszystko co niezbędne, aby zapobiec upadkowi Baszar al-Assada jako przywódcy Syrii, nawet jeśli będzie to wymagało zaatakowania Izraela. Dodał, że Hezbollah ma kilka "niespodzianek" dla każdego, kto będzie próbował usunąć Assada od władzy.

6 lutego 2012 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas musi wybrać między pokojem z Izraelem a pokojem z Hamasem. "Hamas i pokój nie idą w parze", ponieważ Hamas dąży do zniszczenia Izraela i jest wspierany oraz finansowany przez Iran.
    6 lutego 2012 r. Kneset przeznaczył 845 mln NIS na rozwój obiektów turystycznych i hoteli w rejonie Morza Martwego.

7 lutego 2012 r. nad Izraelem przeszła gwałtowna burza pyłowa znad Afryki Północnej. Z powodu trudnych warunków pogodowych zamknięto lotniska w Ejlacie i Tel Awiwie. Służby medyczne zaapelowały, aby osoby starsze, chore i dzieci pozostały w domach i zrezygnowały z większego wysiłku fizycznego. Ilość pyłu w powietrzu trzykrotnie przekroczyła dopuszczalne normy.
    7 lutego 2012 r. grupa arabskiej młodzieży zaatakowała popołudniem z użyciem gazu łzawiącego autobus przy moszawie Nevatim na pustyni Negew. Rannych zostało 6 pasażerów autobusu. Jedna osoba doznała ataku serca.

7 lutego 2012 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus przy kibucu Migdal Oz w Judei. Autobus został uszkodzony. Przy osiedlu Itzchar w Samarii uszkodzony został kamieniami inny żydowski samochód.

8 lutego 2012 r. rano rozpoczął się generalny strajk pracowników służb publicznych zorganizowany przez centralę związkową Histadrut. Strajk objął urzędy, banki, część transportu publicznego oraz służby komunalne.
    8 lutego 2012 r. z okazji 63. rocznicy rozpoczęcia prac Knesetu, odbyło się specjalne posiedzenie parlamentu. Premier Beniamin Netanyahu powiedział przy tej okazji, że Izrael jest solidną demokracją.

8 lutego 2012 r. około 70 Palestyńczyków obrzuciło kamieniami żydowskich aktywistów sadzących drzewa w rejonie osiedla Talmon w Samarii. Doszło do starcia pomiędzy demonstrantami a izraelskimi żołnierzami.

9 lutego 2012 r. centrala związkowa Histadrut osiągnęła rano wstępne porozumienie z Ministerstwem Finansów. Strajk generalny jednak kontynuowano. Rozmowy prowadzono do późnego wieczora.
    9 lutego 2012 r. minister obrony Ehud Barak ostrzegł, że zaawansowane technologicznie systemy uzbrojenia mogą przedostać się z Syrii do libańskiego Hezbollahu. "Trzeba zdawać sobie sprawę z takiej możliwości, że po upadku reżimu dojdzie do transferu zaawansowanych syryjskich broni do Libanu i Hezbollahu. Uważnie śledzimy ten problem." Barak dodał, że według izraelskiej oceny, upadek al-Asada jest tylko kwestią czasu.
    9 lutego 2012 r, niewielkie trzęsienie ziemi wystąpiło w południe na wschód od jeziora Kinneret. Siła wstrząsów wynosiła 3,1 w skali Richtera.
    9 lutego 2012 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami Żydów na Wzgórzu Oliwnym we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 Izraelczyk.

9 lutego 2012 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa izraelską blokadę drogową przy wiosce al-Azaria, na południe od Jerozolimy.

9 lutego 2012 r. amerykańska sieć telewizyjna NBC News przedstawiła raport, informujący, że Mosad wspólnie z Amerykanami szkolą irańskich opozycjonistów do przeprowadzania zabójstw naukowców związanych z programem jądrowym Iranu. Izrael odmówił komentarzy tych doniesień.

10 lutego 2012 r. centrala związkowa Histadrut od rana kontynuowała generalny strajk służb komunalnych i administracji.

10 lutego 2012 r. wysoki palestyński urzędnik poinformował, że Mahmoud Abbas odrzucił ofertę złożoną mu wczoraj przez wysłannika Kwartetu Bliskowschodniego w Ramallah. Oferta Izraela mówiła o uwolnieniu 30 palestyńskich więźniów przetrzymywanych za działalność terrorystyczną w więzieniach od 1993 r. Dodatkowo Izrael wyrażał zgodę na przekazanie 20% terytoriów strefy B w Autonomii Palestyńskiej pod kontrolę palestyńskich sił bezpieczeństwa. W zamian oczekiwano wznowienia bezpośrednich negocjacji. Abbas podkreślił, że wznowienie rozmów będzie możliwe po zamrożeniu budownictwa na Zachodnim Brzegu i uznaniu granic z 1967 r.

10 lutego 2012 r. turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu powiedział, że izraelski atak na Iran byłby katastrofalny. Podkreślił, że należy poszukiwać innych rozwiązań, a Turcja nie chce widzieć kolejnego konfliktu w regionie.

11 lutego 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

11 lutego 2012 r. egipskie siły bezpieczeństwa przejęły magazyn broni na półwyspie Synaj, który był przygotowany do transportu do Strefy Gazy. Wśród przejętej broni były rakiety przeciwlotnicze oraz kilka ton materiałów wybuchowych.
    11 lutego 2012 r. przywódca polityczny Hamasu, Ismail Haniyeh podczas wizyty w Iranie powiedział, że Hamas "nigdy nie uzna Izraela." Dodał, że "walka będzie o wyzwolenie całej Palestyny i Jerozolimy, oraz o powrót wszystkich uchodźców palestyńskich."

12 lutego 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    12 lutego 2012 r. centrala związkowa Histadrut zawarła rano porozumienie z ministerstwem finansowym, kończąc strajk generalny. Zawarte porozumienie obejmuje podwyżki płac, poprawę świadczeń emerytalnych oraz uprawnień socjalnych.
    12 lutego 2012 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami patrol izraelskiej straży granicznej w osiedlu Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Żołnierze aresztowali 5 Arabów.
    12 lutego 2012 r. kancelaria biura premiera wydała wieczorem oświadczenie, że wydane dzisiaj "oświadczenie Mahmouda Abbasa nie zwraca się do pokoju. Zamiast kierować się do negocjacji, zwraca się do konfliktu. Abbas woli przyłączyć się do grupy terrorystycznej Hamas, a Hamas popiera Iran."

12 lutego 2012 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy 3 przemytnicze tunele podziemne położone na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Zginął 1 Palestyńczyk, a 3 osoby zostały ranne. Był to odwet za ostrzał rakietowy Izraela.
    12 lutego 2012 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski autobus przy wiosce El Khadr w Judei. Autobus został uszkodzony.

12 lutego 2012 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas podczas wizyty w Kairze (Egipt) wezwał kraje członkowskie Ligii Arabskiej do wywarcia nacisku na Izrael, aby przyjął palestyńskie warunki do wznowienia negocjacji pokojowych. Abbas podkreślił, że Palestyńczycy zwiększą jednostronne wysiłki w celu "uzyskania uznania państwa palestyńskiego." Abbas dodał, że nie uzna Izrael jako państwo żydowskie, ponieważ przekreśliło by to nadzieje palestyńskich uchodźców na powrót do swojej ojczyzny.

13 lutego 2012 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że za atakami terrorystycznymi w Indiach i Gruzji stoją "Iran i jego wspólnik Hezbollah. Rząd będzie nadal systematycznie, cierpliwie i żelazną pięścią zwalczać międzynarodowy terroryzm pochodzący z Iranu."
    13 lutego 2012 r. prezydent Szimon Peres potępił ataki terrorystyczne na izraelski personel dyplomatyczny w Indiach i Gruzji. Powiedział, że "Izrael nie da się zastraszyć takimi atakami terrorystycznymi i będzie nadal działać na rzecz ochrony wszystkich swoich obywateli na całym świecie." Dodał, że "Iran jest światowym ekspertem i finansistą terroryzmu."

13 lutego 2012 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski samochód przy wiosce Shabtin w Samarii. Ranna została 1 Izraelska. W południe uszkodzony został autobus przy wiosce Hussan w Judei, a wcześniej żydowski samochód przy wiosce Beit Umar w Judei.

13 lutego 2012 r. terrorysta wrzucił rano z przejeżdżającego motoru bombę do wnętrza samochodu izraelskiej ambasady w Delhi w Indiach. W wybuchu ranny został izraelski dyplomata i jego żona.
    13 lutego 2012 r. terroryści podłożyli bombę pod samochód izraelskiej ambasady w Tbilisi w Gruzji. Bomba została wykryta, a saperzy policji rozbroili ładunek wybuchowy.
    13 lutego 2012 r. libańskie media doniosły, że wieczorem izraelskie myśliwce przeleciały nad południowym Libanem.
    13 lutego 2012 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował, że wzrost izraelskiej gospodarki w 2012 r. wyniesie nieco poniżej 3%, a w 2013 r. wzrośnie do 3,75% (w 2011 r. wzrosła o 4,8%). Jednocześnie MFW wezwał rząd Izraela do skupieniu się na zmniejszeniu długu publicznego.

14 lutego 2012 r. izraelskie siły bezpieczeństwa ogłosiły najwyższy stan alarmu antyterrorystycznego na terenie całego kraju. Policja zwiększyła ochronę zagranicznych ambasad, urzędów państwowych, lotnisk i miejsc publicznych. Minister obrony Ehud Barak powiedział, że "Irańczycy i Hezbollah są zdeterminowani, aby zakłócić izraelskie życie i działać przeciwko Izraelczykom na całym świecie."

14 lutego 2012 r. eksperci indyjskiej policji powiedzieli, że użyta we wczorajszym zamachu w Delhi bomba nie jest znana w Indiach i musiała być przygotowana przez zagranicznych ekspertów.
    14 lutego 2012 t. tajlandzka policja aresztowała 3 obywateli Iranu, którzy przygotowywali zamach terrorystyczny na izraelskich dyplomatów w Tajlandii i Malezji. Przejęto magazyn broni z trzema bombami.

15 lutego 2012 r. chorwacki prezydent Iso Josipović podczas przemówienia w Knesecie przeprosił za rolę Chorwacji w Holokauście. "Oto jestem, stoję przed parlamentem państwa żydowskiego ... Przepraszam i proszę o przebaczenie wszystkich, którzy przeżyli Holocaust i wszystkie ofiary."
    15 lutego 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

15 lutego 2012 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami żydowski autobus przy mieście Beit Omar w Judei. Autobus został uszkodzony.
    15 lutego 2012 r. palestyński premier Salam Fayyad powiedział, że Wschodnia Jerozolima należy do Autonomii Palestyńskiej, i Palestyńczycy nigdy nie zgodzą się na pokój jeśli Izrael nie zrzeknie się kontroli nad tą częścią miasta.
    15 lutego 2012 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Shilo w Samarii. Samochód został uszkodzony.

16 lutego 2012 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że sankcje nałożone przez społeczność międzynarodową na Iran są nieskuteczne. "Mamy do czynienia z reżimem, który narusza wszelkie uchwały i nie ma szacunku dla międzynarodowych norm ... broń jądrowa w rękach takiego systemu jest powodem wielkiej troski dla Stanów Zjednmoczonych i Izraela."

16 lutego 2012 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem obóz szkoleniowy Hamasu w Strefie Gazy. Rannych zostało 4 Palestyńczyków. Był to odwet za ostrzał rakietowy Izraela.
    16 lutego 2012 r. palestyński autobus zderzył się rano z ciężarówką w rejonie Ramallah w Samarii. Zginęło 10 Palestyńczyków, w tym 9 dzieci. Rannych zostało 42 dzieci. Autobus przewwoził dzieci z przedszkola na wycieczkę. Izraelskie służby ratunkowe zaoferowały pomoc medyczną poszkodowanym.

16 lutego 2012 r. izraelski ambasador przy ONZ, Ron Prosor, złożył oficjalną skargę na ręce sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona. Skarga dotyczy kampanii terroru wymierzonej przeciwko izraelskim dyplomatom, którą kieruje Iran. "Kampania ta nosi niepowtarzalne odciski irańskiego reżimu i najwyższego szczebla kierownictwa Hezbollahu. Ich działania stanowią wyraźne zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności Libanu, Bliskiego Wschodu i wielu krajów ... Iran od dawna używa międzynarodowy terroryzm jako filar swojej polityki zagranicznej, wykorzystując często Hezbollah jako pośrednika przy spektakularnych atakach."

17 lutego 2012 r. biuro antyterrorystyczne ostrzegło, że Iran i Hezbollah przygotowują więcej ataków na Izraelczyków za granicą. "W świetle ustaleń wynikających z przesłuchania zatrzymanych wydaje się, że Iran i Hezbollah przygotowują obecnie ataki na cele izraelskie i żydowskie za granicą." Ostrzeżenie wzywa Izraelczyków udających się za granicę, aby zachowali czujność i unikali kontaktów z osobami nieznajomymi.
    17 lutego 2012 r. sztormowa pogoda i silny wiatr był powodem powalenia wielu drzew w Izraelu. Ranne zostały 3 osoby.
    17 lutego 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

17 lutego 2012 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy wiosce El Aroub w Judei. Samochód został uszkodzony.
    17 lutego 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem rakietę RPG w stronę izraelskiego patrolu przy barierze granicznej w Strefie Gazy.

18 lutego 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Rano 2 rakiety Qassam spadły na Negew. Przed południem rakieta Grad spadła w rejonie miasta Beer Szewa.

18 lutego 2012 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że nowy palestyński rząd jedności narodowej będzie respektował umowy zawarte pomiędzy OWP a Izraelem.

18 lutego 2012 r. dwa irańskie okręty wojenne przeszły rano przez Kanał Sueski i wpłynęły na Morze Śródziemne, udając się do syryjskiego portu Tartus. Jest to niszczyciel "Shahid Qandi" oraz okręt zaopatrzeniowy "Kharg". Wieczorem dopłynęły do Syrii.

19 lutego 2012 r. kilkudziesięciu młodych Palestyńczyków obrzuciło w południe kamieniami turystów na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Policja użyła gazu łzawiącego i aresztowała 18 osób.

19 lutego 2012 r. izraelskie siły powietrzne dwukrotnie zbombardowały w nocy cele Hamasu w Strefie Gazy. Rannych zostało 5 Palestyńczyków. Był to odwet za ostrzał rakietowy Izraela.
    19 lutego 2012 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód przy wiosce El-Aroub w Judei. Samochód został uszkodzony. Wieczorem został uszkodzony samochód przy wiosce El-Aroub i autobus przy osiedlu Beit Ummar.

20 lutego 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    20 lutego 2012 r. prezydent Szimon Peres odwiedził Nazaret. Powiedział do izraelskich Arabów, że są częścią społeczeństwa Izraela. Około 60 Arabów demonstrowało przeciwko wizycie prezydenta w mieście. Demonstranci powiewali palestyńskimi flagami.

21 lutego 2012 r. nieznani sprawcy podłożyli w nocy bombę na barierze granicznej na granicy izraelsko-egipskiej. Patrol straży granicznej wykrył bombę, którą zdetonowali saperzy.
    21 lutego 2012 r. młodzi Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami izraelskich policjantów, którzy eskortowali grupę terrorystów na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Ranny został 1 policjant. Aresztowano 3 osoby.
    21 lutego 2012 r. palestyńscy ostrzelali wieczorem ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

21 lutego 2012 r. około 200 Palestyńczyków obrzuciło w południe kamieniami izraelski punkt kontrolny Bitunia przy Ramallah, w Samarii. Żołnierze odpowiedzieli gazem łzawiącym.
    21 lutego 2012 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Beit Ummar w Judei. Kilka samochodów zostało uszkodzonych.

21 lutego 2012 r. jordański król Abdullah II obwinił Izrael o impas w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie. Król podkreślił, że szczególny niepokój budzi "jednostronna polityka" usuwania arabskiej tożsamości ze Wschodniej Jerozolimy i manipulowanie świętymi miejscami muzułmanów położonymi w tamtej okolicy.
    21 lutego 2012 r. kandydat na egipskiego prezydenta, Tawfiq Okasha powiedział, że w ciągu trzech miesięcy egipska armia zaangażuje się w wojnę przeciwko Izraelowi, Stanom Zjednoczonym i Unii Europejskiej. Okasha powiedział: "Żydzi, tak jak naziści dążą do rządzenia całym światem. Zasadą Hitlera było, że najlepsza rasa musi być panem świata ... Hitler stworzył niemiecki nazizm, aby rządzić i panować nad światem. Z drugiej strony widzimy, że właśnie ta sama filozofia jest u Izraelitów i Żydów, którzy mówią: jesteśmy semickim narodem, jesteśmy najlepsi na świecie, my musimy rządzić i panować nad światem, bo Semici są królami ziemi i wszystkiego, co na niej jest ... Hitler wiedział, że Żydzi mają tę samą ideologię ... Hitler wierzył, że Niemcy są panami świata, również Żydzi wierzyli, że są panami świata ... I tak wybuchła wojna. Albo Żydzi zniszczą Hitlera, i będą w stanie kontynuować realizację swoich celów aby rządzić światem, albo Hitler zniszczy Żydów ... Hitler został pokonany, ponieważ Żydzi prowadzili przeciwko niemu tajną wojnę. Dwóch doradców Hitlera pracowało dla Żydów ... Dlatego poprzez jego najbliższych doradców Żydom udało się zbliżyć do Hitlera ... Zobaczcie jak długo Żydzi spiskują przeciwko światu? Od końca II wojny światowej."
    21 lutego 2012 r. ambasador Izraela przy ONZ, Ron Prosor poinformował Radę Bezpieczeństwa ONZ, że zachodnia Afryka stała się bazą dla libańskiej organizacji terrorystycznej Hezbollah. "Izrael jest szczególnie zaniepokojony wykorzystywaniem przez Hezbollah tego obszaru jako bazy do działań terrorystycznych. Świat nie może stać bezczynnie - to zagraża nie tylko Afryce, ale niewinnym ludziom na całym świecie, jak widzieliśmy to w Delhi, Tbilisi i Bangkoku." Ambasador wniósł oficjalną skargę na działania Iranu i Hezbollahu wymierzone w izraelskich dyplomatów.

22 lutego 2012 r. kilkudziesięciu członków etiopskiej społeczności demonstrowało w Netanji przeciwko segregacji etiopskich uczniów i studentów w szkołach.

22 lutego 2012 r. izraelska jednostka sił specjalnych wkroczyła w nocy do Strefy Gazy i aresztowała 3 palestyńskich terrorystów na przedmieściach Rafah.
    22 lutego 2012 r. jednostka specjalna policji wkroczyła nad ranem do nielegalnie odbudowanej dzień wcześniej placówki osiedleńczej Mitzpeh Avishai i wyburzyła nielegalnie wzniesione struktury budowlane. Cały rejon jest zamkniętą strefą wojskową, pomimo to członkowie ruchu Ziemia Izraela zdołali odbudować placówkę. Aktywista tego ruchu, Ben-Gvir powiedział: "Ziemia Izraela jest naszym dziedzictwem i nadszedł czas, aby rząd zdał sobie z tego sprawę ... Jeżeli Netanyahu, Barak i Aharanovich chcą niszczyć nielegalne budynki, powinni rozpocząć w sąsiedniej wiosce - istnieją tam setki nielegalnych budynków."
    22 lutego 2012 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas zaapelował do państwa arabskich aby potępiły "judeizację" Jerozolimy. Wezwał świat arabski, aby udzielił wsparcia finansowego na budowę arabskich domów we Wschodniej Jerozolimie.
    22 lutego 2012 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami dwa samochody żydowskie w rejonie bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Wieczorem dwa kolejne samochody zostały uszkodzone przy osiedlach Shilo i Maale Michmas w Samarii. Ranna została 1 Izraelka.

22 lutego 2012 r. rosyjski minister spraw zagranicznych Giennadij Gatilov ostrzegł Izrael przed atakiem na instalacje jądrowe Iranu, ponieważ akcja ta będzie miała "katastrofalne skutki dla regionu i całego stosunku stosunków międzynarodowych."

23 lutego 2012 r. grupa młodych Palestyńczyków zaatakowała rano okrzykami i obelgami turystów na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Policja aresztowała 7 najbardziej agresywnych demonstrantów.
    23 lutego 2012 r. prezydent Szimon Peres powiedział, że "nuklearny Iran jest strategicznym zagrożeniem nie tylko dla Izraela, ale dla całego świata. Iran jest centrum moralnego zepsucia i światowego terroryzmu." Dodał, że "państwo Izrael jest suwerennym państwem i ma prawo oraz zdolności do obrony przed każdym zagrożeniem."
    23 lutego 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

23 lutego 2012 r. przedstawiciele Hamasu i Egiptu zawarli porozumienie w sprawie dostaw paliwa dla elektrowni w Strefie Gazy. Celem jest zakończenie tamtejszego kryzysu energetycznego.

24 lutego 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili nad ranem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Wieczorem kolejna rakieta Qassam spadła na Negew.
    24 lutego 2012 r. około 100 Palestyńczyków obrzuciło popołudniem kamieniami izraelskich policjantów przy Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Gdy policja wkroczyła na Wzgórze, demonstranci zabarykadowali się w meczecie al-Aksa. W starciach rannych zostało 11 policjantów i 15 Palestyńczyków. Aresztowano 10 demonstrantów.

24 lutego 2012 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały rano dwa cele terrorystyczne w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy Izraela.
    24 lutego 2012 r. około 70 Palestyńczyków demonstrowało przeciwko "barierze bezpieczeństwa" w rejonie wioski Nabi Saleh w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym. Do starć doszło także przy punkcie kontrolnym Kalandia obok miasta Ramallah. Podczas starć został postrzelony gumową kulą 25-letni Palestyńczyk, który zmarł.

25 lutego 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

25 lutego 2012 r. palestyński premier Salam Fayyad potępił wczorajsze zabójstwo 25-letniego Palestyńczyka podczas demonstracji przy punkcie kontrolnym Kalandia. Fayyad powiedział, że odpowiedzialność spoczywa na rządzie Izraela i społeczności międzynarodowej, która daje milczącą zgodę na "izraelską politykę wobec Palestyńczyków."
    25 lutego 2012 r. podczas pogrzebu zabitego w dniu wczorajszym Palestyńczyka w wiosce al-Ram w Samarii doszło do zamieszek. Obrzucono izraelskich żołnierzy kamieniami i koktajlami Mołotowa, podpalono opony. W starciach rannych zostało 9 Palestyńczyków.
    25 lutego 2012 r. wysoki przedstawiciel Hamasu, Salah Bardawil wezwał palestyńskiego przywódcę Mahmouda Abbasa aby odroczył ogłoszenie składu tymczasowego rządu jedności narodowej ze względu na odmowę Izraela przeprowadzenia wyborów we Wschodniej Jerozolimie.

26 lutego 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Wieczorem kolejna rakieta Qassam spadła na Negew.
    26 lutego 2012 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że problematyka irańskiego programu nuklearnego będzie w centrum uwagi jego rozmów z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą w przyszłym tygodniu.
    26 lutego 2012 r. biuro premiera skrytykowało wypowiedź palestyńskiego przewodniczącego Abbasa odnoszącą się do Jerozolimy. "Była to ostra, zapalna mowa jak na kogoś, kto twierdzi, że jest nastawiony na pokój. Nadszedł czas, aby palestyńscy przywódcy zaprzestali zaprzeczać przeszłości i zniekształcać rzeczywistość. Przez tysiące lat Jerozolima była wieczną stolicą narodu żydowskiego. Jerozolima pod izraelską suwerennością nadal będzie otwarta dla wierzących wszystkich wyznań. Istnieje wolność wyznania i Izrael nadal będzie chronił święte miejsca wszystkich religii. Abu Mazen bardzo dobrze wie, że jego pogardliwe uwagi są bezpodstawne, w tym jego roszczenia dotyczące meczetu Al Aksa. Państwo Izrael oczekuje, że on jako rzekomy działacz na rzecz pokoju przygotuje swój naród do pokojowego współistnienia, a nie będzie rozpowszechniać kłamstwa i podżegania, bo tak nie czyni się pokój."

26 lutego 2012 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy zakład produkujący broń oraz tunel przemytniczy w Strefie Gazy. Był to odwet za ostrzał rakietowy Izraela.

26 lutego 2012 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas podczas konferencji Ligii Arabskiej w Katarze oskarżył Izrael o próbę usunięcia arabskiej i chrześcijańskiej obecności z Jerozolimy. Powiedział, że Izrael "przy pomocy najgorszych i najbardziej niebezpiecznych środków realizuje swoje plany, dążąc do wymazania arabsko-islamskiego i chrześcijańskiego charakteru Wschodniej Jerozolimy." Podkreślił, że wybudowany "mur bezpieczeństwa" wyizolował Arabów z Jerozolimy, a pozostałym jest bardzo trudno wjechać do miasta z powodu licznych ograniczeń. Dodał, że "Jerozolima należy do nas wszystkich i nikt nie może ograniczyć nam dostępu do niej." Szejk Hamad bin Khalifa Al Thani wezwał ONZ do zbadania żydowskiego osadnictwa i obiecał udzielenie poparcia dla al-Fatah i Hamasu.
    26 lutego 2012 r. irański prezydent Mahmud Ahmadineżad powiedział, że "syjonistyczny reżim jest zły i nieludzki, i gdyby tylko miał szansę to doprowadziłby wszystkie narody w regionie do masakry."

27 lutego 2012 r. ministerstwo spraw zagranicznych opublikowało doroczny raport swojej oceny wywiadowczej. W ocenie ministerstwa wstrzymanie procesu pokojowego i niestabilność na Bliskim Wschodzie popchnie Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu do podjęcia bardziej agresywnych działań wobec Izraela. Palestyńscy przywódcy nie widzą w izraelskim rządzie partnera do negocjacji, dlatego Mahmoud Abbas czyni starania aby w większym stopniu zaangażować w konflikt społeczność międzynarodową. Prawdopodobne jest ponowne wystąpienie Palestyńczyków do ONZ o uznanie niepodległości państwa palestyńskiego. Natomiast ewentualna izraelska operacja wojskowa w Strefie Gazy może wywołać poważne reperkusje ze strony Egiptu. Ze strony Egiptu należy spodziewać się zwiększenia obecności wojsk egipskich na półwyspie Synaj. Również Jordania coraz bardziej negatywnie patrzy na Izrael, który obwinia o wstrzymanie procesu pokojowego. Raport pesymistycznie odniósł się do możliwości powstrzymania irańskiego programu jądrowego.
    27 lutego 2012 r. Siły Obronne Izraela poinformowały o udaremnieniu w minionym tygodniu dużego zamachu terrorystycznego. Rytunowy patrol odkrył na granicy izraelsko-egipskiej duży ładunek wybuchowy, który został zdetonowany przez saperów.
    27 lutego 2012 r. młodzi Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami izraelską straż graniczną w osiedlu A-Tur we Wschodniej Jerozolimie. Żołnierze użyli granatów ogłuszających do rozpędzenia tłumu i aresztowali 5 Palestyńczyków.

27 lutego 2012 r. palestyńscy terroryści zdetonowali w nocy bombę podłożoną przy "murze bezpieczeństwa" na północny-zachód od Ramallah w Samarii.
    27 lutego 2012 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Har Gilo w Judei. Samochód został uszkodzony. W południe uszkodzony został żydowski ambulans w Hebronie w Judei. Wieczorem uszkodzony został żydowski autobus w pobliżu Hebronu.

27 lutego 2012 r. portal internetowy WikiLeaks opublikował poufne e-maile amerykańskiej prywatnej agencji wywiadowczej Stratfor. Wynika z nich, że w 2011 r. izraelscy komandosi przy udziale kurdyjskich bojowników zniszczyli irańskie instalacje nuklearne w Parchinie.

28 lutego 2012 r. młodzi Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami izraelską straż graniczną w osiedlu A-Tur we Wschodniej Jerozolimie. Żołnierze użyli granatów ogłuszających do rozpędzenia tłumu i aresztowali 5 Palestyńczyków. Uszkodzony został 1 samochód wojskowy.
    28 lutego 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

28 lutego 2012 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski autobus przy wiosce Beit Ummar w Judei. Autobus został uszkodzony.
    28 lutego 2012 r. żydowscy osadnicy z osiedlu Havat Gilad zaatakowali popołudniem sąsiednią arabską wioskę w Judei, obrzucając arabskich rolników kamieniami. Ranny został 1 Palestyńczyk. W odwecie Palestyńczycy zaatakowali osadników w rejonie osiedla Havat Maon, podpalając jeden budynek gospodarczy. W rejon zdarzenia przybyli izraelscy żołnierze, rozdzielając obie strony. Aresztowano 3 Palestyńczyków.

28 lutego 2012 r. palestyński obserwator przy ONZ, Riyad Mansour zaprosił przedstawicieli Rady Bezpieczeństwa ONZ do odwiedzenia Autronomi Palestyńskiej, aby "zobaczyli na własne oczy rzeczywistość palestyńskiego narodu na terytoriach okupowanych."
    28 lutego 2012 r. ambasador Izraela przy ONZ, Ron Prosor wystosował list do sekretarza generalnego ONZ Ben Ki-moona z protestem przeciwko braku jakiejkolwiek reakcji ze strony ONZ na ostrzał rakietowy Izraela prowadzony ze Strefy Gazy. "Jak długo będziecie zachowywać milczenie. W dziesięć dni spadło dziesięć rakiet."
    28 lutego 2012 r. portal internetowy WikiLeaks opublikował poufne e-maile amerykańskiej prywatnej agencji wywiadowczej Stratfor. Wynika z nich, że Izrael i Rosja zawarły tajne porozumienie. Izrael udostępnił Rosji tajne kody szyfrujące dane bezzałogowych samolotów szpiegowskich szprzedanych do Gruzji. W zamian Rosja udostępniła Izraelowi tajne kody dostępu do systemów antyrakietowych Tor-M1 sprzedanych do Iranu.

29 lutego 2012 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że "program nuklearny Korei Północnej został powstrzymany poprzez wstrzymanie dostaw żywności, i to jest to, co należy zrobić z Iranem ... Takie sankcje mogą doprowadzić do dużych trudności gospodarczych w Iranie i do niedoboru żywności ... Reżim będzie musiał rozważyć, czy warto kontynuować program jądrowy, a Irańczycy nie mając co jeść mogą doprowadzić do buntu takiego jak w Syrii, Tunezji i innych krajach arabskich."
    29 lutego 2012 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział: "Nie mogę zagwarantować bezpieczeństwa państwa Izrael bez izraelskiej obecności w dolinie Jordanu." Lieberman odrzucił również możliwość zastąpienia izraelskich wojsk międzynarodowymi siłami pokojowymi.
    29 lutego 2012 r. przewodniczący partii Żydowski Dom, minister Daniel Hershkowitz powiedział, że "nasi wrogowie popełniają błąd. Myślą, że kiedy wyleją naszą krew, osłabią nas, ale nie ma siły na świecie, która mogłaby odciągnąć naród żydowski od swojej ziemi. Odpowiedzią dla naszych wrogów będzie kontynuacja bez wahania dalszych budów."
    29 lutego 2012 r. silna burza piaskowa uderzyła popołudniem w pustynię Negew. Ostrzeżono mieszkańców, aby pozostali w domach. Ostrzeżenie dotyczy szczególnie osób chorych, dzieci i osoby starsze. Na równinie nadmorskiej gwałtowny wiatr wywracał drzewa. Ranne zostały 2 osoby. Na Wzgórzach Golan spadł śnieg.

29 lutego 2012 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły rano rajd na dwie pirackie stacje telewizyjne w Ramallah, w Samarii. Skonfiskowano sprzęt. Stacje nadawcze zakłócały system izraelskiej łączności.
    29 lutego 2012 r. Siły Obronne Izraela zezwoliły na wwiezienie do Strefy Gazy 3 650 ton różnych towarów, w tym paliwa i żywności. Dostawę zrealizowano przez przejście graniczne Kerem Shalom.

29 lutego 2012 r. zastępca sekretarza generalnego libańskiego Hezbollahu, szejk Naim Qassem powiedział, że izraelski atak na Iran spowoduje, że cały Bliski Wschód stanie w ogniu, który może również dosięgnąć Amerykę. "Dawno minęły czasy, gdy Izrael uderzał, a ludzie milczeli ... Izrael może rozpocząć wojnę ... ale nie wiem jakie będą jej skutki i nie jestem w stanie jej kontrolować."

1 marca 2012 r. silne burze i duże opady deszczu paraliżowały komunikację w wielu rejonach Izraela. Wystąpiły zakłócenia w ruchu lotniczym. Ze względu na opady śniegu na Wzgórzach Golan zamknięto szkoły.
    1 marca 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

1 marca 2012 r. palestyńscy terroryści podłożyli wieczorem bombę przy ogrodzeniu żydowskiego osiedla Adora w pobliżu Hebronu, w Judei. Bombę wykryli ochraniarze osiedla, i rozbroili ją saperzy.
    1 marca 2012 r. silne opady deszczu wywołały lokalne podtopienia w Samarii, które odcięły drogi dojazdowe do żydowskich osiedli Beit Arie i Pedulel.

1 marca 2012 r. amerykański prezydent Barack Obama powiedział, że dla Stanów Zjednoczonych wspieranie Izraela jest "święte" i obiecał utrzymanie przez państwo żydowskie swojej "przewagi militarnej" w regionie.
    1 marca 2012 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Waszyngtonie z amerykańskim sekretarzem obrony Leonem Panetta. Rozmowy stanowią wstęp do przewidzianego na poniedziałek (5 marca) spotkania Netanyahu z Barackiem Obamą.

2 marca 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    2 marca 2012 r. opady śniegu sparaliżowały komunikację w rejonie Jerozolimy. Wiele szkół zostało zamkniętych.
    2 marca 2012 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Liebermann powiedział, że Izrael jest gotowy udzielić pomocy humanitarnej Syryjczykom rannym w walce przeciwko reżimowi Baszira Assada. Pomoc mogłaby być dostarczona którejś z międzynarodowych agencji humanitarnych, ponieważ Izrael nie będzie bezpośrednio angażował się w żadne sprawy w Syrii.

2 marca 2012 r. około 80 Palestyńczyków i izraelskich aktywistów lewicowych demonstrowało popołudniem przeciwko "murowi bezpieczeństwa" przy wiosce Nabi Saleh w Samarii. Demonstranci obrzucili kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym i granatami hukowymi.

2 marca 2012 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się w Ottawie z kanadyjskim premierem Stephenem Harperem. Netanyahu powiedział, że społeczność międzynarodowa nie powinna pozwolić Iranowi kontynuować prac na programem jądrowym. "Jeśli chodzi o Izrael, jak każde suwerenne państwo, zastrzegamy sobie prawo do obrony przed krajem, który wzywa i działa w kierunku naszego zniszczenia."

3 marca 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

3 marca 2012 r. sekretarz generalny OWP, Jaser Abed Rabbo powiedział, że Izrael dąży do utworzenia "państwa osadników" w Samarii i Judei, które istniałoby zamiast państwa palestyńskiego. Rabbo podkreślił, że w żydowskich osiedlach nieustannie są prowadzone prace budowlane, tak aby ustalić stan faktów dokonanych.
    3 marca 2012 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że Hamas zgodził się na uznanie granic państwa palestyńskiego sprzed 1967 r. Dodał, że rozmowy pokojowe będą mogły rozpocząć się po wstrzymaniu budownictwa w osiedlach żydowskich na Zachodnim Brzegu.

3 marca 2012 r. premier Beniamin Netanyahu w wywiadzie dla dziennika "Bloomberg" powiedział, że jego ambicją jest aby izraelska gospodarka wyprzedziła Francję i Wielką Brytanię pod względem dochodu na mieszkańca. Wieczorem do Waszyngtonu przyleciał prezydent Szimon Peres.

4 marca 2012 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Talmonim w Samarii. Samochód został uszkodzony.

4 marca 2012 r. turecka gazeta "Asharq Alawsat" napisała, że tureckie systemy radarowe wykryły obecność izraelskich samolotów bezzałogowych nad terytorium Syrii.
    4 marca 2012 r. amerykański prezydent Barack Obama powiedział na konferencji AIPAC w Waszyngtonie, że Iran uzbrojony w broń jądrową nie jest w interesie Stanów Zjednoczonych i użyje wszystkich środków aby wywrzeć nacisk w celu powstrzymania irańskiego programu nuklearnego.
    4 marca 2012 r. prezydent Szimon Peres spotkał się z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą. Podczas rozmowy Peres oficjalnie poprosił o uwolnienie izraelskiego szpiega Jonatana Pollarda, który od 1987 r. odsiaduje karę dożywocia w Stanach Zjednoczonych Pollard był cywilnym pracownikiem wywiadu amerykańskiej marynarki wojennej i miał dostęp do wielu tajemnic USA. Izrael przyznał mu w 1995 r. obywatelstwo, jednak zaprzecza jakoby pracował dla ich służb wywiadowczych.
    4 marca 2012 r. Izrael i Cypr podpisały umowę o budowie podwodnego kabla energetycznego łączącego oba kraje. Kładzenie kabla o długości 287 km (na głębokości około 2000 metrów) zostanie ukończone w 2016 r. Będzie on miał zdolność przesyłu 2000 MW energii elektrycznej. Dodatkowe kable połączą Cypr z Grecją, umożliwiając Izraelowi w przyszłości dostarczanie energii do Europy.

5 marca 2012 r. dwóch palestyńskich terrorystów uzbrojonych w noże usiłowało rano przedostać się na teren żydowskiego osiedla Elon Moreh w Samarii. Ochrona ogłosiła alarm, a przybyli na miejsce żołnierze aresztowali po pościgu obu napastników.
    5 marca 2012 r. około 15 Palestyńczyków wszczęło rano zameiszki przy punkcie kontrolnym na przedmieściach Ramallah w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym i granatami hukowymi. Ranny został 1 Palestyńczyk.
    5 marca 2012 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami patrol izraelskich żołnierzy w Hebronie, w Judei. Żołnierze aresztowali 7 napastników.

5 marca 2012 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą. Netanyahu powiedział, że Izrael jako suwerenne państwo ma prawo do obrony i będzie "panem swojego losu" w podejmowaniu decyzji jak poradzić sobie z zagrożeniem ze strony Iranu, który planuje zniszczyć państwo żydowskie. Obama zapewnił, że Stany Zjednoczone są sojusznikiem Izraela. "Więzi między naszymi krajami są niezniszczalne." Jednocześnie Obama nie chciał zobowiązać się do podejmowania zdecydowanych działań przeciwko Iranowi i podkreślał konieczność działań politycznych. Rozmowa obu polityków trwała o godzinę dłużej niż planowano.
    5 marca 2012 r. amerykański kongresmen Bob Turner powiedział, że "w Kongresie istnieje szerokie poparcie" dla izraelskiego ataku na Iran. Dodał, że "Izrael musi się bronić w dowolny sposób jaki uzna za stosowny. Obecnie świat jest w stanie wojny. Jeśli w przeszłości mieliśmy walki z komunistami, dzisiejszym zagrożeniem jest Islam. Zagrożenie to może trwać przez dłuższy czas, a my musimy przygotować się aby sobie z nim poradzić."

6 marca 2012 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy koktajlami Mołotowa żydowskie domy w osiedlu Silwan we Wschodniej Jerozolimie.

6 marca 2012 r. palestyńska terrorystka usiłowała rano zaatakować przy użyciu noża żydowskich osadników lub żołnierzy przy osiedlu Emauel w Samarii. Izraelscy żołnierze aresztowali napastniczkę, która przyznała się do planów ataku.
    6 marca 2012 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski samochód w pobliżu miasta Kalkilia w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.
    6 marca 2012 r. wysoki przedstawiciel Hamasu w Strefie Gazy, Salah al-Bardawil powiedział, że jeśli Izrael zaatakuje irańskie instalacje nuklearne, i Iran poprosi Hamas o rozpoczęcie ostrzału rakietowego Izraela, Hamas nie przyłączy się do wojny. "Jeśli wybuchnie wojna między dwoma mocarstwami, Hamas nie będzie częścią tej wojny ... nie należymy do żadnego sojuszu wojskowego w regionie. Naszą strategią jest obrona naszych praw."

6 marca 2012 r. prezydent Szimon Peres powiedział, że Iran jest jedynym krajem otwarcie mówiącym o zniszczeniu innego kraju.
    6 marca 2012 r. sekretarz obrony USA Leon Panetta powiedział, że jeśli dyplomacja zawiedzie, wówczas Stany Zjednoczone działaniami wojskowymi uniemożliwią Iranowi zdobycie broni jądrowej. "Działania wojskowe są ostatnią alternatywą, jeśli wszystko inne zawiedzie."

7 marca 2012 r. północny Izrael nawiedziło lekkie trzęsienie ziemi. Siła wstrząsów wynosiła 3,7 stopnia w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się w regionie Galilei.
    7 marca 2012 r. premier Beniamin Netanyahu po powrocie ze Stanów Zjednoczonych powiedział: "Wracamy na Purim aby czytać księgę Estery. Żydzi [w czasie wydarzeń Purim] nie byli panami własnego losu ... Obecnie żyjemy w innej epoce, mamy silne państwo i armię. Zagrożenia nie zniknęły, ale nasza zdolność jest taka, że jesteśmy panami naszego losu i wielu przyjaciół jest z nami."

7 marca 2012 r. jordański minister spraw zagranicznych Nasser Judeh spotkał się w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Rozmowy dotyczyły możliwości wznowienia negocjacji palestyńsko-izraelskich.
    7 marca 2012 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powtórzył po raz kolejny, że Palestyńczycy nie powrócą do negocjacji z izraelskim rządem jeśli wcześniej nie zostaną zamrożone budowy w osiedlach na Zachodnim Brzegu.
    7 marca 2012 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy mieście Ariel w Samarii. Samochód został uszkodzony.

7 marca 2012 r. nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz żydowski w mieście Bushnell na Florydzie, USA.

8 marca 2012 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że PKB Izraela wzrosło w 2011 r. o 4,7% (dla porównania w 2010 r. był wzrost o 4,8%). Konsumpcja prywatna wzrosła o 3,6%, a konsumpcja publiczna wzrosła o 3,7%. Poziom dostępnych zasobów w gospodarce wzrósł o 6,2% (w 2010 r. o 6,7%). Inwestycje wzrosły o 16,2%, eksport towarów i usług wzrósł o 4,9%, import wzrósł o 10,6%.
    8 marca 2012 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w południe ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

8 marca 2012 r. około 200 Palestyńczyków wznieciło w południe rozruchy przy przejściu kontrolnym Kalandia przy Ramallah, w Samarii. Obrzucono izraelskich żołnierzy kamieniami, odpowiedzieli oni gazem łzawiącym.
    8 marca 2012 r. izraelska jednostka specjalna wkroczyła popołudniem do wioski Yatta w Judei. Podczas próby aresztowania poszukiwanego terrorysty, jeden z izraelskich żołnierzy został ugodzony nożem w szyję. Inny żołnierz postrzelił napastnika, który zmarł.

9 marca 2012 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w południe ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. Wieczorem 35 rakiet Qassam spadło na Negew.
    9 marca 2012 r. Siły Obronne Izraela ze względów bezpieczeństwa zamknęły drogi przebiegające w pobliżu Strefy Gazy. Zalecono, aby ludność cywilna zamieszkująca w odległości do 7 km od Strefy przebywała w pobliżu schronów. Rzecznik Sił Obronnych Izraela powiedział, że armia nie będzie tolerować ostrzału południowego Izraela. "Armia nie jest zainteresowana eskalacją, ale jest przygotowana do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Izraela i zareaguje z siłą i determinacją na wszelkie próby działalności terrorystycznej."

9 marca 2012 r. około 80 Palestyńczyków i lewicowych działaczy izraelskich demonstrowało popołudniem przeciwko "barierze bezpieczeństwa" przy wiosce Nabi Saleh w Samarii. Doszło do starć z izraelskimi żołnierzami, którzy odpowiedzieli na kamienie gazem łzawiącym. Ranny został 1 Palestyńczyk.
    9 marca 2012 r. izraelskie siły powietrzne ostrzelały popołudniem samochód na przedmieściach Gazy. W ataku zginął dowódca Ludowych Komitetów Oporu, Zahir al-Qaisi oraz jego zastępca Ahmad al-Khanini (niedawno uwolniony w zamian za Gilada Shalita). Terroryści planowali duży zamach terrorystyczny na granicy egipsko-izraelskiej.
    9 marca 2012 r. rzecznik Ludowych Komitetów Oporu w Strefie Gazy powiedział, że jego organizacja zemści się za śmierć swojego dowódcy i zapowiedział "zatrzęsienie się ziemi" w Izraelu.
    9 marca 2012 r. rzecznik Hamasu w Strefie Gazy, Ismail Radwan potępił izraelski atak w Strefie Gazy i podkreślił, że Palestyńczycy mają prawo do obrony. Dodał, że zabicie Ahmada al-Khanini oznacza złamanie warunków umowy o uwolnieniu Gilada Shalita. "Ten cios nie złamie naszej siły i naszego oporu. Izrael czyni wysiłki, aby siać zamęt w palestyńskich szykach i pokrzyżować pojednanie pomiędzy Palestyńczykami."

10 marca 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili około 60 rakiet Qassam ze Strefy Gazy. System antyrakietowy Iron Dome zestrzelił 28 z 30 rakiet Grad wystrzelonych na miasta Aszkelon, Aszdod i Beer Szewa. Rannych zostało 5 Izraelczyków.
    10 marca 2012 r. obrona cywilna wydała instrukcje bezpieczeństwa dla osób mieszkających w odległości do 40 km od Strefy Gazy. Mieszkańcy mają być przygotowani na ostrzał rakietowy, unikać większych zgromadzeń, oraz ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych oraz w centrach handlowych. Czasowo zamknięto wszystkie szkoły w zagrożonej strefie.
    10 marca 2012 r. policja w całym kraju została wieczorem postawiona w 3 stopień alarmu. Jest to jeden stopień poniżej stanu wyjątkowego. Oznacza to, że wszystkie urlopy policjantów zostały anulowane, a funkcjonariusze musieli powrócić do służby. Przy wjazdach do miast zostały wystawione policyjne posterunki, oraz zwiększono ilość tajnych patroli. Zaostrzenia wprowadzono w zwiazku z zapowiedzią żydowskich środowisk prawicowych zorganizowania demonstracji w Nazarecie, co mogłoby doprowadzić do starć z Arabami.

10 marca 2012 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy budynek z palestyńskimi terrorystami w centrum Gazy. Celami bombardowań było także sześć innych celów w północnej i środkowej części Strefy Gazy. Rano izraelskie samoloty zbombardowały dwa magazyny broni Ludowych Komitetów Oporu oraz warsztat produkujący rakiety w Gazie. Przed południem ostrzelano dwie komórki terrorystyczne w Khan Younis. Zginęło 15 Palestyńczyków, a około 40 zostało rannych. Wieczorem został zniszczony duży magazyn broni w Strefie Gazy.

10 marca 2012 r. sekretarz stanu USA Hillary Clinton potępiła ostrzał rakietowy prowadzony ze Strefy Gazy. Dodała, że Izrael ma prawo się bronić.
    10 marca 2012 r. przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej Catherine Ashton powiedziała, że "Unia Europejska z zaniepokojeniem obserwuje niedawną eskalację przemocy w Strefie Gazy i na południu Izraela. Bardzo ubolewamy nad utratą życia cywili. Istotne jest, aby uniknąć dalszej eskalacji, dlatego wzywam wszystkie strony, by przywrócić spokój".

11 marca 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 39 rakiet, które spadły na Negew. Dwie rakiety Grad spadły na dziedziniec pustej szkoły w Beer Szewie, uszkadzając okoliczne domy. System antyrakietowy Iron Dome zestrzelił kilka rakiet.
    11 marca 2012 r. premier Beniamin Netanyahu na rannym posiedzeniu rządu powiedział, że Izrael jest przygotowany na wszelkie ewentualności wynikające ze wzrostu napięcia w południowej części kraju, w tym na możliwość ataków terrorystycznych prowadzonych przez zamachowców ze Strefy Gazy. "W piątek został wyeliminowany ważny terrorysta, który był w trakcie przygotowań do dużego ataku terrorystycznego na naszej południowej granicy z Egiptem. Nie ma wątpliwości, że działania Sił Obronnych Izraela uniemożliwiły ten atak. Armia uderzyły mocno, i pragnę pochwalić armię i siły bezpieczeństwa za ich pracę."
    11 marca 2012 r. obrona cywilna nakazała zamknięcie ze względów bezpieczeństwa wszystkich szkół w Aszdod, Aszkelonie, Ofakim i Beer Szewie.
    11 marca 2012 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział popołudniem: "Będziemy uderzać w tych, którzy planują i próbują nas skrzywdzić, i wszystkich, którzy chcą nam zaszkodzić. Siły Obronne Izraela wyprowadzą ciężkie uderzenia w terrorystów. Jest to nasza polityka."

11 marca 2012 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały przed południem grupę terrorystów, którzy przygotowywali się do wystrzelenia rakiety z północnej części Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk.
    11 marca 2012 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Tekoa w Judei. Samochód został uszkodzony.

11 marca 2012 r. zastępca ambasadora Iraela przy ONZ, Haim Waxman wystosował pismo do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona wzywające go i Radę Bezpieczeństwa do potępienia ostrzału rakietowego południowego Izraela. "Ciągły ostrzał dramatycznie wpływa na codzienne życie ponad miliona obywateli Izraela. Wielu ludzi cierpi z powodu szoku, dziesiątki tysięcy dzieci pozostaje w domach, bo tylko tak możemy im zapewnić bezpieczeństwo. Obywatele Izraela żyją w zagrożeniu i niebezpieczeństwie."

12 marca 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 42 rakiety, które spadły na różne cele na Negewie. Rakieta Grad spadła na sklep w Ashdod, raniąc 1 Izraelkę. Odłamki szkła raniły 8-letnią dziewczynkę. Inna rakieta spadła na miasto Gedara niszcząc dwa samochody. Rakiety spadły też w rejonie Beer Szewy i Ofakim. System antyrakietowy Iron Dome zestrzelił 13 rakiet. Ostrzelano także z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    12 marca 2012 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że Siły Obronne Izraela będą z całą determinacją odpowiadać na ataki terrorystyczne prowadzone ze Strefy Gazy. Dodał, że w razie potrzeby armia "rozwinie swoją działalność" w celu ochrony bezpieczeństwa obywateli Izraela.
    12 marca 2012 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że "jeśli ostrzał rakietowy będzie trwać, Izrael będzie kontynuować naloty przeciwko terrorystom."
    12 marca 2012 r. minister spraw strategicznych Moshe Yaalon powiedział, że "obecnie nie ma potrzeby rozpoczynania działań lądowych w Gazie, ale istnieje taka możliwość."
    12 marca 2012 r. obrona cywilna przedłużyła zamknięcie szkół na południu kraju o kolejny dzień. W mieście Ashkelon wypisano większość pacjentów ze szpitala do domów. Zalecono, aby dzieci i kobiety przebywały w schronach.
    12 marca 2012 r. rzecznik Sił Obronnych Izraela gen. Yoav Mordechai powiedział wieczorem, że od piątku na terytorium południowego Izraela spadło 200 rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy. Oznacza to "dramatyczny wzrost możliwości terrorystów pod względem ilości i szybkości prowadzenia ostrzału. W ciągu trzech pierwszych dni obecnej rundy walk utrzymują większą ilość rakiet niż wystrzelili na Izrael w dwóch rundach w sierpniu i październiku." Wśród wystrzelonych rakiet było 50 średniego zasięgu. Nie wystrzelono żadnej rakiety dalekiego zasięgu. Większość rakiet należała do Islamskiego Dżihadu, według danych wywiadu Hamas nie zaangażował się w walki. Yoav dodał, że armia "jest przygotowana na każdy rozwój wydarzeń, i jeśli będziemy do tego zmuszeni rozpoczniemy operację lądową w Strefie Gazy. Mamy wszystko, czego potrzebujemy i jesteśmy gotowi uczynić ten krok jeśli zajdzie taka potrzeba. Istnieje wiele środków, które jeszcze nie zostały użyte. Nikt nie kontroluje skutecznie Strefą Gazy, i nie ma wyraźnych różnic między wojskowym i politycznym skrzydłem Hamasu ... jesteśmy gotowi je wyciąć."

12 marca 2012 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy 6 celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Rannych zostało 35 Palestyńczyków. Rano ostrzelana została komórka terrorystyczna, która przygotowywała się do wystrzelenia rakiety. Zginęło 3 Palestyńczyków. Piloci poinformowali, że w rejonie celu znajdowali się cywile, co wskazuje, że terroryści wykorzystywali "żywe tarcze" do przeprowadzenia ostrzału rakietowego.
    12 marca 2012 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus w pobliżu Nablusu w Samarii. Autobus został uszkodzony.
    12 marca 2012 r. przedstawiciel Islamskiego Dżihadu oświadczył wieczorem, że jeśli Izrael nie wstrzyma nalotów na Strefę Gazy, to jego organizacja rozszerzy obszar ostrzału rakietowego na cele położone dalej od granic strefy. Jako warunek ogłoszenia zawieszenia broni podano wstrzymanie izraelskich ataków.

    12 marca 2012 r. izraelskie siły powietrzne ostrzelały wieczorem komórkę terrorystyczną, która przygotowywała się do wystrzelenie rakiety w północnej części Strefy Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków.

12 marca 2012 r. Kwartet Bliskowschodni wyraził "zaniepokojenie" wzrostem napięcia w rejonie Strefy Gazy i zaapelował o spokój po obu stronach. Wydane oświadczenie mówi, że Kwartet oczekuje, że "obie strony będą kontynuować proces pokojowy i unikną prowokacji."
    12 marca 2012 r. egipscy dyplomaci poinformowali późnym wieczorem, że spodziewają się, że Izrael w ciągu 48-godzin zawrze zawieszenie broni z palestyńskimi ugrupowaniami militarnymi ze Strefy Gazy.

13 marca 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 7 rakiet, z których dwie spadły w rejonie miasta Ashkelon. Wieczorem rakieta spadła na miasta Netivot, gdzie ranny został 1 Izraelczyk. Do ostrzału rakietowego doszło pomimo ogłoszenia zawieszenia broni. Ostrzelano także z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    13 marca 2012 r. minister finansów Yuval Steinitz poinformował rano, że nie został podpisany żaden dokument w sprawie zawieszenia broni z Hamasem.
    13 marca 2012 r. biuro antyterrorystyczna ostrzegło Izraelczyków przed wyjeżdżaniem w najbliższych dniach do Turcji. Poinformowano, że istnieją wiarygodne informacje, że grupy terrorystyczne planują ataki na Izraelczyków i cele żydowskie na terytorium Turcji.
    13 marca 2012 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w ciągu ostatnich czterech dni na południe kraju spadło prawie 200 rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne przeprowadziły 37 nalotów, niszcząc 19 wyrzutni rakiet i 18 magazynów broni. W wyniku nalotów zginęło 26 Palestyńczyków, w tym 4 cywili, którzy przypadkowo znaleźli się w strefie nalotów.
    13 marca 2012 r. obrona cywilna poinformowała wieczorem, że od jutrzejszego dnia będą otwarte szkoły i centra handlowe na południu kraju. Pomimo to władze miejskie Beer Szewy i Ofakim zdecydowały, że szkoły będą zamknięte do piątku.
    13 marca 2012 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział wieczorem, że podczas ostatniego wzrostu napięcia na południu kraju rząd starał się zapewnić bezpieczeństwo izraelskim cywilom. Odnosząc się do zawieszenia broni powiedział: "Naszym przesłaniem jest, że cisza przyniesie spokój. Każdego kto go naruszy lub nawet spróbuje go naruszyć, znajdą nasze pistolety. Uderzymy w każdego, kto będzie próbował zakłócić spokój."

13 marca 2012 r. przedstawiciel Islamskiego Dżihadu oświadczył, że jego organizacja nie będzie respektować żadnego zawieszenia broni, które nie będzie zawierać obietnicy Izraela o wstrzymaniu celowych zabójstw przywódców palestyńskich organizacji militarnych.
    13 marca 2012 r. palestyński terrorysta uzbrojony w nóż wtargnął wieczorem na teren żydowskiego osiedla Elon Moreh w Samarii. Izraelscy żołnierze aresztowali napastnika, który okazał się pijany.

13 marca 2012 r. egipscy dyplomaci poinformowali w nocy, że Hamas zawarł z Izraelem zawieszenie broni. W zamian za zgodę, Hamas otrzyma z Egiptu olej opałowy, który umożliwi normalne funkcjonowanie elektrowni w Gazie, ale jednocześnie uzależni Strefę Gazy od Egiptu.
    13 marca 2012 r. rano doszło do wymiany ognia pomiędzy egipską policją i przemytnikami na granicy egipsko-izraelskiej w pobliżu Strefy Gazy. Jeden z pocisków uderzył w izraelski pojazd techniczny nadzorujący budowę bariery granicznej. Izraelscy żołnierze nie odpowiedzieli ogniem i monitorowali całą sytuację.
    13 marca 2012 r. dwie izraelskie fregaty rakietowe "Lehava" i "Yafo" przeszły wieczorem przez Kanał Sueski. Przepłynięcie odbyło się w towarzystwie francuskiego okrętu, z zachowaniem najwyższych procedur bezpieczeństwa. Nie podano celu do jakiego płyną okręty.

14 marca 2012 r. poseł Danny Danon przedstawił parlamentarnej komisji ds. imigracji i absorpcji problem konieczności przygotowania się na ewentualność ewakuacji lotniczej żydowskich mieszkańców z krajów arabskich. Konieczność taka może dotyczyć 130 Żydów z Jemenu, 2500 z Maroka, 30 z Syrii i 20 tys. z Iranu. "Celem istnienia Izraela jest bycie domem dla narodu żydowskiego. Musimy być czyjni i przygotowani na zmiany, aby ewakuować Żydów z krajów arabskich jeśli będą potrzebować takiej pomocy."
    14 marca 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 3 rakiety Grad, które leciały w kierunku miasta Beer Szewa. Dwie z nich zostały zestrzelone przez system antyrakietowy Iron Dome, trzecia spadła w otwartym terenie.

14 marca 2012 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy dwa cele terrorystów w Strefie Gazy.

14 marca 2012 r. libańska gazeta "as-Sapir" napisała, że w minionym tygodniu delegacja Hamasu spotkała się z przywódcą Hezbollahu szejkiem Hassanem Nasrallahem. Obie organizacje porozumiały się co do konieczności przygotowania się na wypadek wybuchu regionalnej wojny, a ostatnie starcia w Strefie Gazy miały na celu "przetestować gotowość organizacji do walki na wypadek większego konfliktu."
    14 marca 2012 r. siły bezpieczeństwa Azerbejdżanu aresztowały 22 osoby, które we współpracy z irańskimi służbami przygotowywały zamachy terrorystyczne na ambasady Izraela i Stanów Zjednoczonych w Azerbejdżanie.

15 marca 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 3 rakiety Grad. Jedna rakieta spadła przy szkole w Ofakim, druga w rejonie Netivot, a trzecią zestrzelił system antyrakietowy chroniący Beer Szewę.
    15 marca 2012 r. Palestyńczyk ugodził rano nożem izraelską żołnierkę w tramwaju w osiedlu Pisgat Ze'ev w Jerozolimie. Napastnik zbiegł.
    15 marca 2012 r. eskadra polskich myśliwców F-16 przyleciała do Izraela na wspólne ćwiczenia lotnicze.

15 marca 2012 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy jeden cel w Strefie Gazy.
    15 marca 2012 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami żydowski samochód przy wiosce Husan na zachód od Betlejem, w Judei. Samochód został uszkodzony.

15 marca 2012 r. włoska policja aresztowała 20-letniego Marokańczyka, który planował zamach terrorystyczny na synagodzę w Milanie.

16 marca 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Wieczorem druga rakieta Qassam spadła na Negew.

16 marca 2012 r. izraelskie helikoptery ostrzelały w nocy otwartą przestrzeń na przedmieściach Gazy, a okręty patrolowe ostrzelały wybrzeże Strefy Gazy.
    16 marca 2012 r. przedstawiciel Islamskiego Dżihadu, Abu Ibrahim powiedział, że "jeśli ukierunkowane naloty będą koncentrować się na eliminacji liderów palestyńskich grup lub obywateli, Brygady Quds odpowiedzą rozszerzeniem ostrzału poza miasto Ashdod."
    16 marca 2012 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód w pobliżu miasta Kalkilia w Samarii. Samochód został uszkodzony, a kierowca lekko ranny.
    16 marca 2012 r. Palestyńczycy oraz izraelscy działacze lewicowi zorganizowali demonstrację przeciwko "barierze bezpieczeństwa" przy wiosce Nabi Saleh w Samarii. Doszło do starć z izraelskimi żołnierzami. Rannych zostało 2 Palestyńczyków i 1 izraelska aktywistka. Około 100 Palestyńczyków wznieciło zamieszki przy punkcie kontrolnym Kedumim, na zachód od miasta Nablus. Ranny został 1 Palestyńczyk.

16 marca 2012 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman spotkał się w Pekinie z chińskim wicepremierem Xi Jinping i ministrem spraw zagranicznych Jang Jiechi. Rozmowa dotyczyła problematyki irańskiego programu jądrowego. Chiny wyraziły nadzieję, że sankcje gospodarcze oraz negocjacje dyplomatyczne rozwiążą problem. Lieberman podkreślił, że Izrael zastrzega sobie prawo do obrony, jeśli takie starania nie odniosą pożądanego skutku.

17 marca 2012 r. uczniowie i studenci powrócili do swoich szkół ponownie otwartych na południu kraju.

17 marca 2012 r. przewodniczący irańskiego parlamentu Ali Larijani nazwał Izrael "szczekającym psem", który nie odważy się zaatakować Iranu ponieważ byłoby to "granie z własnym losem."

18 marca 2012 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa żydowski samochód na Wzgórzu Oliwnym we Wschodniej Jerozolimie. Samochód został uszkodzony.

18 marca 2012 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa żydowską siedzibę Beit Hadassah w Hebronie, w Judei.

18 marca 2012 r. szef biura politycznego Hamasu, Khaled Meshal podczas wizyty w Turcji oskarżył Izrael o wykorzystywanie Strefy Gazy jako "królika doświadczalnego" do testowania swoich zdolności obrony rakietowej. Dodał, że palestyński ugrupowania działały w samoobronie przed izraelskimi atakami.
    18 marca 2012 r. irański prezydent Mahmoud Ahmadinejad powiedział, że Izrael nie ma prawa okupować żadnej części Palestyny. Podkreślił, że Palestyńczycy muszą rządzić własną ziemią. "Nie ważne jaki silny jest wróg, zostanie on zniszczony i musimy przygotować się na wielki dzień, w którym arogancja zostanie usunięta z powierzchni ziemi."

19 marca 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    19 marca 2012 r. premier Beniamin Netanyahu potępił zamach na żydowską szkołę w Tuluzie i dodał, że "jest zbyt wcześnie, aby określić tło tego morderczego ataku, ale nie da się wykluczyć, że pobudką tego brutalnego i morderczego ataku był antysemityzm." Premier dodał, że "nie usłyszał jeszcze żadnych słów potępienia tego morderstwa przez ONZ, a z tego co słyszałem, to Rada Praw Człowieka ONZ gościła w ostatnich dniach reprezentanta Hamasu."
    19 marca 2012 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że dzisiaj rano w Tuluzie "został brutalnie zraniony duch dziedzictwa kulturalnego. Jest to nie do zaakceptowania."
    19 marca 2012 r. prezydent Szimon Peres złożył Irańczykom życzenia z okazji perskiego nowego roku. "Jutro rano miliony Irańczyków będzie świętować początek święta Nowruz. Nowruz to początek wiosny, Nowruz to święto przyjaźni, Nowruz to święto sąsiedztwa z wieloma innymi ludźmi. Moim życzeniem jest, aby można je było obchodzić z pełnym przekonaniem. Bez strachu, bez nienawiści, bez zagrożenia, bez wiszącej bomby atomowej. Jeśli nie będziecie nienawidzić, nie będzie nienawidzeni, jeśli nie będziecie grozić, nikt nie będzie wam zagrażał. Jeśli będzie okazywać przyjaźń, otrzymacie przyjaźń."

19 marca 2012 r. nieznany terrorysta podjechał rano na skuterze przed żydowską szkołę Ozar Hatorah w Tuluzie (Francja) i otworzył ogień do osób stojących przed szkołą. Zginęła trójka dzieci oraz nauczyciel - rabin Jonatan Sandler i jego dwójka dzieci. Inny 17-letni chłopiec został ciężko ranny. Zamachowiec zbiegł z miejsca zamachu.
    19 marca 2012 r. nieznani sprawcy wysłali listy z pogróżkami do dwóch synagog w Paryżu (Francja). W listach napisano: "Jesteście narodem diabła, piekło czeka na was."
    19 marca 2012 r. francuski prezydent Nicolas Sarkozy odiwedził miejsce zamachu terrorystycznego w Tuluzie. Zamach nazwał dramatem i tragedią.
    19 marca 2012 r. przewodniczący Rady Europy, Herman Van Rompuy potępił atak terrorystyczny na żydowską szkołę w Tuluzie. "Jest to haniebne przestępstwo. Jestem wstrząśnięty zamachem na żydowską szkołę w Tuluzie." Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle wyraził "głęboki szok" i przekazał "współczucie oraz kondolencje" dla ofiar i ich rodzin. Dodał, że "antysemityzm i przemoc wobec żydowskich instytucji lub ludzi żydowskiej wiary nie mogą mieć miejsca w Europie i muszą być zdecydowanie zwalczane."

    19 marca 2012 r. nieznani sprawcy wymalowali antysemickie napisy i faszystowskie znaki na cmentarzu żydowskim w Wysokiem Mazowieckim w Polsce.

20 marca 2012 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    20 marca 2012 r. prezydent Szimon Peres powiedział: "To co dzieje się w Syrii zadecyduje o losach regionu północnej Galilei, a więc obszar ten musi być w centrum uwagi szefów rządu. Izrael musi już dzisiaj myśleć, jak zapewnić ochronę Galilei."

21 marca 2012 r. kilka tysięcy osób zebrało się na cmentarzu Har Hamenuhot w dzielnicy Givat Szaul w Jerozolimie, gdzie odbył się pogrzeb ofiar zamachu na żydowską szkołę w Tuluzie. Przewodniczący Knesetu, Reuwen Riwlin nazwał zamach kolejnym przykładem "terroru wymierzonego w Żydów na całym świecie." Dodał, że "naród żydowski staje naprzeciw dzikich zwierząt, nienasyconych i napędzanych przez ślepą nienawiść. Nie oddamy im zwycięstwa. Ci ludzie atakują wartości przekazywane niewinnym ludziom w szkołach talmudycznych i synagogach." Francuski minister spraw zagranicznych Alain Juppe powiedział: "Przybyłem, by wyrazić solidarność narodu francuskiego z Izraelczykami w tym smutnym czasie. Przelana została krew obu narodów. Francja jest zdeterminowana w walce z terroryzmem i antysemityzmem."
    21 marca 2012 r. biuro antyterrorystyczne wydało nowe ostrzeżenie przed wyjazdami Izraelczyków do Turcji i na półwysep Synaj. Poinformowano, że istnieją wiarygodne informacje, że irańscy agenci i członkowie Hezbollahu przygotowują ataki terrorystyczne na izraelskich turystów.

21 marca 2012 r. palestyński premier Salam Fayad powiedział, że terroryści powinni zaprzestać wykorzystywania "sprawy palestyńskiej" jako usprawiedliwienia dla swoich aktów terroru. "Nadszedł czas dla tych przestępców, aby zaprzestali dokonywać swoich aktów terroru w imię Palestyny i przestali udawać, że stoją w obronie praw dzieci palestyńskich, które proszą o godne życie."
    21 marca 2012 r. trzech Palestyńczyków brutalnie pobiło wieczorem żydowskiego chłopca przy osiedlu Migron w Samarii. Izraelscy policjanci zatrzymali napastników.

21 marca 2012 r. francuska policja otoczyła dom w Tuluzie, w którym zabarykadował się 23-letni Mohammed Merah, Francuz pochodzenia algierskiego. Przyznał się policji do przeprowadzenia ataku na szkołę żydowską w Tuluzie.
    21 marca 2012 r. minister obrony Ehud Barak podpisał w Berlinie izraelsko-niemiecką umowę o zakupie szóstego okrętu podwodnego przez izraelską marynarkę. Barak powiedział, że "szósty okręt podwodny znacznie zwiększy siły i możliwości Sił Obronnych Izraela oraz państwa Izrael w obliczu coraz większych wyzwań. Umowa odzwierciedla głębokie relacje Izraela i Niemiec." Budowa okrętu klasy Dolphin będzie kosztować 530 mln USD. Rząd niemiecki sfinansuje jedną trzecią kosztów okrętu.

22 marca 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Wieczorem kolejna rakieta spadła w pobliżu miasta Ashkelon.
    22 marca 2012 r. lekkie trzęsienie ziemi o sile 3,7 stopnia w skali Richtera wystąpiło rano w rejonie Jerozolimy i na południu kraju. Epicentrum wstr4ząsów znajdowało się pod Morzem Martwym.
    22 marca 2012 r. gazeta "Yediot Acharonot" napisała, że premier Beniamin Netanyahu planuje ogłoszenie we wrześniu przedterminowych wyborów. Jako prawdopodobną przyczynę podano obawy premiera przed utratą poparcia politycznego. Według gazety Netanyahu ma w maju przedstawić sprawę w Knesecie.
    22 marca 2012 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że istnieją rozbieżności pomiędzy Izraelem i Stanami Zjednoczonymi odnośnie ustalenia harmonogramu działań w celu zatrzymania irańskiego programu jądrowego. Barak podkreślił, że Izrael "nie może sobie pozwolić na czekanie. Izrael czuje się bezpośrednio zagrożony przez nuklearny Iran." Dodał, że jest "jeszcze kilka miesięcy" na sankcje i negocjacje, a wówczas stanie się jasne co "Irańczycy zamierzają i jakie mają intencje, czy zatrzymają program budowy broni jądrowej."
    22 marca 2012 r. premier Beniamin Netanyahu ostro skrytykował decyzję Komisji Praw Człowieka ONZ o powołaniu podkomisji do zbadania osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu, nazywając ją "komisją hipokrytów z automatyczną większością głosów przeciwko Izraelowi. Rada powinna się wstydzić sama siebie, bo nie ma nic wspólnego z prawami człowieka." Premier dodał, że 39 rezolucji rady odnosi się do Izraela, a "tylko trzy zajmują się Syrią, i tylko jedna Iranem. Mogliśmy dzisiaj usłyszeć syryjskiego ambasadora mówiącego o prawach człowieka, i to wystarcza aby zrozumieć, w jakim stopniu Rada jest oderwana od rzeczywistości."

    22 marca 2012 r. Izrael podpisał kompleksową umowę o ruchu lotniczym z Unią Europejską, która zastąpi dotychczasowe dwustronne umowy zawarte z poszczególnymi państwami członkowskimi UE. Umowa dotyczy dostępności europejskich linii lotniczych do przestrzeni powietrznej Izraela, i dostosowaniu izraelskich linii do europejskich przepisów.
    22 marca 2012 r. ministerstwo zdrowia rozpoczęło wymianę okien w szpitalach położonych w centralnej części Izraela. Wzmocnione szkło zmniejszy zniszczenia i uchroni postronne osoby przed ranami podczas ataków. Jest to część strategicznych przygotowań centrów medycznych na nagłe wypadki. Koszt projektu wyniesie 16 mln NIS i zostanie zakończony w ciągu kilku miesięcy.

22 marca 2012 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Neve Tzuf w Samarii. Samochód został uszkodzony.

22 marca 2012 r. francuska jednostka specjalna policji wkroczyła do domu i zastrzeliła podczas wymiany ognia sprawcę ataku terrorystycznego na szkołę żydowską w Tuluzie. Podczas akcji rannych zostało 3 policjantów.
    22 marca 2012 r. Komisja Praw Człowieka ONZ powołała podkomisję w celu zbadania skutków budowy żydowskich osiedli na prawa człowieka Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie. Decyzję poparło 26 państw, tylko Stany Zjednoczone głosowały przeciwko. Od głosu wstrzymały się Czechy, Rumunia, Węgry, Polska, Kostaryka, Włochy i Hiszpania. Palestyński ambasador przy ONZ, Ibrahim Khraishisaid powiedział: "Nie chcemy izolacji Izraela, ale kiedy widzimy jak Izrael nie przestaje zajmować nasze ziemie, musimy działać. Jeśli taka sytuacja się utrzyma, w jaki sposób będziemy mogli utrzymać rozwiązanie dwupaństwowe? Okupant łamie prawo międzynarodowe."
    22 marca 2012 r. izraelski ambasador przy ONZ w Genewie, Aaron Leshno-Yaar skrytykował decyzję Komisji Praw Człowieka ONZ. "Pomimo faktu, że jest to mój czwarty rok w Genewie, nadal jestem zaskoczony hipokryzją Rady Praw Człowieka. Ta sama Rada dolewa oliwy do ognia i podsyca płomienie, które próbuje ugasić. Dzisiejszy dzień nie zostanie zapamiętany jako wielki dla tej Rady."

23 marca 2012 r. około 120 Palestyńczyków i izraelskich aktywistów lewicowych wszczęło popołudniem zamieszki przy wiosce Nabi Saleh w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym. Wieczorem podobne zamieszki wznieciono w pobliżu żydowskiego osiedla Kedumim w Samarii.

24 marca 2012 r. osadnicy żydowscy zaatakowali popołudniem grupę palestyńskich rolników przy wiosce Burka w Samarii. Podczas starcia obie strony obrzuciły się kamieniami. Jeden z osadników otworzył ogień, zabijając 1 Palestyńczyka.
    24 marca 2012 r. przedstawiciel OWP, Ashrafal al-Ajarmi powiedział, że Hamas celowo utrudnia proces pojednania z al-Fatah, ponieważ obawia się utraty kontroli nad Strefą Gazy. "Hamas zrozumiał, że droga terroru, która doprowadziła do śmierci i głodu w Gazie, nie zyskała poparcia palestyńskiej ludności, i przywódcy Hamasu usiłują uniknąć zastosowania porozumienia o pojednaniu."

24 marca 2012 r. egipski dziennik "Al-Ahram" napisał, że irańscy agenci oferowali dwóm Egipcjanom 50 mln. funtów egipskich za przeprowadzenie ataku terrorystycznego na izraelski statek przepływający przez Kanał Sueski. Egipskie służby bezpieczeństwa aresztowały obu potencjalnych zamachowców.

25 marca 2012 r. grupa Palestyńczyków napadła rano i pobiła 2 izraelskich żołnierzy będących po służbie w Hajfie. Napastnicy użyli cegieł i metalowych rurek. Policja aresztowała 5 napastników.
    25 marca 2012 r. premier Beniamin Netanyahu podczas rannego posiedzenia rządu wezwał Arabów, aby lepiej egzekwowali przestrzeganie prawa w swoich społecznościach. Premier zwrócił uwagę, że w arabskich miejscowościach tylko w ten weekend popełniono trzy morderstwa. "Zmniejszenie przestępczości w sektorze arabskim jest ważnym celem rządu i musi być zadaniem państwa. Doceniam fakt, że są starania aby poprawić egzekwowanie prawa w sektorze arabskim."
    25 marca 2012 r. premier Beniamin Netanyahu na spotkaniu partii politycznej Likud powiedział, że nie zamierza ogłaszać przedterminowych wyborów w tym roku. Dodał, że zamierza zakończyć pełną czteroletnią kadencją rządu.
    25 marca 2012 r. ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie mówiące: "Decyzja Rady Praw Człowieka o wysłaniu misji rozpoznawczej w celu zbadania wpływu osiedli na życie Palestyńczyków to kolejna surealistyczna decyzja wydana przez Radę, która dowodzi, że Rada jest narzędziem w jednostronnych działaniach politycznych zamiast promowania praw człowieka. Gdy na całym Bliskim Wschodzie są łamane prawa człowieka na bezprecedensową skalę, Rada Praw Człowieka poświęca swój czas i środki na ustanowienie zbędnego i ekstrawaganckiego organu, którego jedynym celem będzie spełnienie zachciankom Palestyńczyków i zaszkodzenie przyszłym szansom na osiągnięcie porozumienia na drodze pokojowej. Zwracanie się przez Palestyńczyków do międzynarodowych instytucji jest naruszeniem porozumień izraelsko-palestyńskich. Jeśli Palestyńczycy chcą rozwiązać problem osadnictwa, powinni niezwłocznie wznowić bezpośrednie i bezwarunkowe negocjacje we wszystkich kluczowych sprawach w celu osiągnięcia pełnego porozumienia. Ich świadoma decyzja jest prowokacją i prowadzi do konfrontacji zamiast do kompromisu i pojednania."

    25 marca 2012 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem koktajlami Mołotowa żydowskie domy w osiedlu Ma'ale Zeitim we Wschodniej Jerozolimie. Na miejsce incydentu przyjechała policja. Wieczorem został zraniony izraelski żołnierz w osiedlu Shmuel HaNavi.

25 marca 2012 r. przedstawiciel izraelskiej misji przy ONZ w Genewie, Aaron Leshno Yaar nazwał decyzję Rady Praw Człowieka ONZ o zbadaniu wpływu osiedli żydowskich na życie Palestyńczyków w Samarii, Judei i Wschodniej Jerozolimie jako "nieuzasadnioną" i "szkodliwą". Yaar dodał, że jest "zdumiony, jeśli nie zaszokowany poziomem hipokryzji i podwójnych standartów, które są stosowane w tej radzie i nie chcą się zakończyć."

26 marca 2012 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman poinformował, że Izrael zrywa wszelką współpracę z Radą Praw Człowieka ONZ, ponieważ jest ona wykorzystywana jako narzędzie do osiągania jednostronnych kroków politycznych, a nie promowania praw człowieka.
    26 marca 2012 r. tłum Palestyńczyków zaatakował popołudniem kamieniami żydowski samochód w osiedlu Wadi Al-Joz we Wschodniej Jerozolimie. Kierowca zdołał uciec przed linczem.

26 marca 2012 r. kilka tysięcy demonstrantów przemaszerowało przez Rabat (Maroko) protestując przeciwko obecności ambasadora Izraela na posiedzeniu rady Partnerstwa Euro-Śródziemnomorskiego w marokańskim parlamencie. Kiedy demonstranci wtargnęli do budynku parlamentu, ochrona wyprowadziła ambasadora bocznym wyjściem i przewiozła na lotnisko. Demonstranci palili izraelskie flagi i skandowali: "Naród chce wolnego al-Aksa! Miliony męczenników pójdą do Jerozolimy!"

27 marca 2012 r. w nocy doszło do pożaru prywatnego domu w Rehovot. W pożarze zginął ojciec i pięcioro dzieci. Nie znane są przyczyny wybuchu pożaru.
    27 marca 2012 r. premier Beniamin Netanyahu nazwał Radę Praw Człowieka ONZ "teatrem absurdu." Dodał, że rada jest "śmieszna i nie będziemy z nią współpracować, ani na szczeblu dyplomatycznym, ani w praktyce."
    27 marca 2012 r. izraelscy żołnierze zatrzymali Arabów, którzy usiłowali przkroczyć granicę izraelsko-egipską jadąc z dużą prędkością quadami. Gdy żołnierze dokonywali aresztowania, otworzyli do nich ogień dwaj terroryści ukrywający się po egipskiej stronie granicy. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, trafiając jednego z napastników. Ranny został 1 izraelski żołnierz. Do incydentu doszło w rejonie budowy granicznej bariery.

27 marca 2012 r. podczas nocnej akcji antyterrorystycznej izraelskich żołnierzy w pobliżu Ramallah, został zraniony nożem 1 izraelski żołnierz. Podczas akcji postrzelono 3 Palestyńczyków, których aresztowano.
    27 marca 2012 r. Palestyńczycy znieśli popołudniem liczne opony w pobliżu żydowskiego miasta Kiryat Arba przy Hebronie w Judei. Następnie wieżę ułożoną z opon podpalili. Na miejsce zdarzenia przybyli izraelscy żołnierze.
    27 marca 2012 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski autobus w pobliżu Hebronu. Ranna została 1 Izraelka.
    27 marca 2012 r. rzecznik Hamasu, Fawzi Barhoum powiedział, że decyzja Izraela o zerwaniu kontaktów z Radą Praw Człowieka ONZ jest "kolejną próbą wymuszania przez Syjonizm decyzji, które pozwolą im kontynuować zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka Palestyńczyków." Barhoum dodał, że decyzja ta jest kolejnym dowodem, że Arabowie są uciskani.

28 marca 2012 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód przy Wzgórzu Oliwnym we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 Izraelczyk.

28 marca 2012 r. rzecznik Departamentu Stanu USA, Victoria Noland powiedziała, że ostateczny status Jerozolimy jest uzależniony od ustaleń negocjacji izraelsko-palestyńskich. Do tego czasu Stany Zjednoczone odmówiły oficjalnego uznania Jerozolimy jako stolicy Izraela. "Nasza ambasada jest w Tel Awiwie."

29 marca 2012 r. Truman Research Institute for the Advancement of Peace i Palestinian Center for Policy and Survey Research przeprowadziły sondaż opinii publicznej. Okazało się, że 69% Izraelczyków popiera wspólny izraelsko-amerykański atak na irańskie instalacje jądrowe. 42% Izraelczyków popiera samodzielny izraelski atak. 73% Izraelczyków i 85% Palestyńczyków uważa, że atak na Iran pociągnie za sobą wybuch wojny regionalnej.
    29 marca 2012 r. izraelska policja podniosła poziom gotowości alarmowej na terenie całego kraju, aby przygotować się na możliwość wybuchu w dniu jutrzejszym arabskich zamieszek związanych z obchodzonym Dniem Ziemi. Minister obrony Ehud Barak powiedział, że armia jest gotowa na każdy scenariusz wydarzeń. Istnieją informacje o organizowaniu przez Palestyńczyków "Marszy na Jerozolimę", które będą usiłować naruszyć granicę izraelską od strony Libanu.
    29 marca 2012 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

29 marca 2012 r. grupa żydowskich osadników wprowadziła się w nocy do zakupionego domu położonego w pobliżu Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Ze względów bezpieczeństwa izraelscy żołnierze otoczyli budynek ochroną i ogłosili okolicę zamkniętą strefą wojskową. Kroki te podjęto w obawie przed możliwością wybuchu w dniu jutrzejszym arabskich zamieszek w Hebronie. Rzecznik armii powiedział, że zakup domu był "niebezpieczną i nieodpowiedzialną prowokacją, która może rozpalić namiętności, zwłaszcza przed Dniem Ziemi." Zajęty przez osadników dom znajduje się w odległości 100 metrów od Grobowca Patriarchów.

29 marca 2012 r. amerykański magazyn "Foreign Policy" napisał, że Azerbejdżan może udostępnić Izraelowi swoje bazy wojskowe i tereny wzdłuż granicy z Iranem, aby umożliwić w ten sposób przeprowadzenie ataku na irańskie instalacje jądrowe. Izrael zakupił azerskie lotnisko na północnej granicy Iranu.

30 marca 2012 r. Siły Obronne Izraela wzmocniły patrole na granicy z Libanem i Syrią, aby udaremnić demonstracje i próby nielegalnego przekroczenia granicy państwowej podczas Dnia Ziemi.
    30 lipca 2012 r. siły bezpieczeństwa zostały postawione w stanie pogotowia na całym obszarze kraju. Policja wprowadziła ograniczenia w dostępie na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Do meczety al-Aksa nie będą wpuszczani mężczyźni poniżej 40. roku życia.
    30 lipca 2012 r. kilka tysięcy izraelskich Arabów uczestniczyło w południe w marszu z Sakhnin do Arraba na północy kraju. Mniejszy arabski marsz z okazji Dnia Ziemi odbył się w Nazarecie.
    30 lipca 2012 r. Palestyńczycy, którym uniemożliwiono wstępu na Wzgórze Świątynne, uczestniczyli popołudniem w modlitwach zorganizowanych na ulicach Starego Miasta. Po modlitwie zorganizowali marsz prowadzony przez stare kobiety arabskie. Został on powstrzymany przez policję konną. Doszło do starć. W rejonie Bramy Damasceńskiej policja aresztowała 14 demonstrantów.

30 marca 2012 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły zamknięcie terytorium Autonomii Palestyńskiej aby udaremnić demonstracje i próby nielegalnego przekroczenia granicy państwowej podczas Dnia Ziemi.
    30 marca 2012 r. Palestyńczycy zorganizowali w południe marsz na przejście kontrolne Kalandia, na północ od Jerozolimy w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym i gumowymi kulami. Do starć doszło także przy punkcie kontrolnym w pobliżu Betlejem w Judei.
    30 marca 2012 r. Palestyńczycy zorganizowali popołudniem marsz na przejście graniczne Erez w Strefie Gazy. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym. W momencie, gdy demonstranci mimo zakazów weszli do strefy zakazanej, żołnierze otworzyli ogień. Zginął 1 Palestyńczyk, a 30 zostało rannych. Przed otworzeniem ostrego ognia oddano strzały ostrzegawcze, wzywając demonstrantów do wycofania się ze strefy granicznej.

30 marca 2012 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hasan Nasrallah oskarżył Izrael o chęć "zapomnienia o problemie Palestyny." Podkreślił, że gdyby kraje arabskie połączyły swoje siły, wówczas wyzwoliłyby Palestynę.
    30 marca 2012 r. około 20 tys. ludzi wzięło udział w Jordanii w marszu na Jerozolimę.

31 marca 2012 r. wiceminister spraw zagranicznych Danny Ayalon powiedział, że wczorajsze protesty Palestyńczyków były "politycznym terroryzmem ... były kontynuacją dyplomatycznego terroryzmu Mahmouda Abbasa, który on używa przeciwko Izraelowi na forum międzynarodowym."
    31 marca 2012 r. kilkuset izraelskich Arabów demonstrowało w Jafie przeciwko wywłaszczaniu gruntów i wypędzaniu ich z domów. Podczas marszu nieśli palestyńskie flagi i skandowali antyizraelskie okrzyki.

31 marca 2012 r. palestyński terrorysta usiłował przekopać się pod barierą graniczną w Strefie Gazy i przeniknąć na terytorium Izraela. Izraelscy żołnierze zastrzelili napastnika, przy którym znaleziono karabin. W ostatnich dniach wykryto i unieszkodliwiono trzy bomby podłożone przy barierze granicznej.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: kwiecień-czerwiec 2012


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2012 by Gedeon