KWIECIEŃ - CZERWIEC  2012 r.



  -  HISTORIA
      - styczeń-marzec 2012
 - kwiecień-czerwiec 2012
      - lipiec-wrzesień 2012





 

 

1 kwietnia 2012 r. Izrael podpisał umowę gospodarczą z Chinami. Umowa przewiduje wspólne badania nad rozwojem przemysłu i realizację wielu wspólnych projektów. W ubiegłym roku eksport tkanin do Chin wzrósł o 30%, głównie za sprawą przewagi technologicznej izraelskiego przemysłu. Minister przemysłu i handlu Simchon Shalom powiedział, że Chiny są dla Izraela najważniejszym partnerem handlowym, obok Indii.

1 kwietnia 2012 r. Palestyńczycy i izraelscy aktywiści lewicowi zaatakowali wieczorem żydowski dom przy jesziwie Shavei Hevron w Hebronie. Interweniowali izraelscy żołnierze, którzy aresztowali 2 napastników.

1 kwietnia 2012 r. marynarki wojenne Izraela, Grecji i Stanów Zjednoczonych prowadzą wspólne ćwiczenia morsko-powietrzne "Noble Dina". Scenariusz ćwiczeń przewiduje działania obronne platform wydobywczych na Morzu Śródziemnym przed różnorodnymi atakami wroga. Ćwiczenia rozpoczęły się 26 marca i potrwają do 5 kwietnia.

2 kwietnia 2012 r. palestyński terrorysta zaatakował siekierą ultraortodoksyjnego Żyda wracającego rano z modlitwy przy Zachodnim Murze w Jerozolimie. Do ataku doszło przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście. Ranny został 60-letni Żyd. Napastnik zbiegł.
    2 kwietnia 2012 r. ministerstwo spraw wewnętrznych zaaprobowało projekt budowy 400 nowych mieszkań w osiedlu Malha we Wschodniej Jerozolimie.

2 kwietnia 2012 r. izraelskie samoloty rozrzuciły rano nad Strefą Gazy ulotki wzywające Palestyńczyków, aby nie zbliżali się na odległość 300 metrów od bariery granicznej Izraela.
    2 kwietnia 2012 r. Siły Obronne Izraela wezwały żydowskich osadników do opuszczenia zajętego domu przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie. Jeśli nie opuszczą domu dobrowolnie do godz. 15 popołudniem jutro, władze podejmą odpowiednie kroki siłowe. Osadnicy odpowiedzieli, że dom został nabyty legalnie i wszystkie przelewy finansowe są potwierdzone.
    2 kwietnia 2012 r. izraelskie siły policyjne wkroczyły wieczorem do nielegalnej placówki osiedleńczej Ramat Migron i wyburzyły kilkanaście struktur budowlanych. Doszło do starć osadników z policją. Policjanci aresztowali 4 najbardziej agresywnych osadników.

3 kwietnia 2012 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że sankcje wymierzone przeciwko irańskiemu programowi jądrowemu są bezowocne.

3 kwietnia 2012 r. osadnicy żydowscy zapowiedzieli, że nie opuszczą swojego domu w Hebronie i będą w nim obchodzić nadchodzące święta Pesach.

4 kwietnia 2012 r. jednostka specjalna izraelskiej policji wkroczyła popołudniem do żydowskiego domu przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie, i ewakuowała osadników. Osadnicy zapowiedzieli, że powrócą do swojego domu.
    4 kwietnia 2012 r. grupa około 20 Palestyńczyków i izraelskich działaczy lewicowych zaatakowało wieczorem żydowski dom przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie, usiłując przejąć nad nim kontrolę. Na miejsce incydentu przybyli izraelscy żołnierze, którzy usunęli demonstrantów.

5 kwietnia 2012 r. islamscy terroryści wystrzelili w nocy z egipskiego półwyspu Synaj 3 rakiety Grad, które spadły w rejonie miasta Ejlat. Jedna z rakiet spadła na osiedle mieszkaniowe.
    5 kwietnia 2012 r. siły bezpieczeństwa postawiono w najwyższym stanie alarmu na czas świąt Pesach. Alarm dotyczy policji, służb ratunkowych i armii.
    5 kwietnia 2012 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że ostatni ostrzał rakietowy Ejlatu dowodzi, że półwysep Synaj stał się bazą terrorystów. "Budujemy ogrodzenie graniczne. Nie możemy zatrzymać pocisków, ale będziemy pracować nad rozwiązaniem tego problemu. Uderzymy w tych, którzy pragną nas skrzywdzić."

5 kwietnia 2012 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami żydowskich osadników przy osiedlu Itamar w Samarii. Rannych zostało 3 osadników.

6 kwietnia 2012 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że najbliższe wybory najprawdopodobniej odbędą się za rok.

6 kwietnia 2012 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy wiosce Huwara w Samarii. Ranna została 1 Izraelka.

7 kwietnia 2012 r. izraelski samolot zbombardował wieczorem grupę palestyńskich terrorystów, którzy w południowej części Strefy Gazy przygotowywali się do wystrzelenia rakiety na Izrael. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.

7 kwietnia 2012 r. egipskie oddziały wojskowe wkroczyły rano na półwysep Synaj, rozpoczynając operację przejmowania kontroli nad terenami wzmożonej aktywności grup przestępczych i terrorystycznych. Egipt poinformował, że operacja została wcześniej uzgodniona z Izraelem, który wyraził zgodę na wejście 7 pułków na Synaj.

8 kwietnia 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Wieczorem rakieta Qassam spadła na miasto Sderot.

8 kwietnia 2012 r. nieznani sprawcy wymalowali w nocy antysemickie hasła na murze żydowskiego cmentarza w Hebronie - "Palestyna należy do Arabów" i "KKK". Wandale zniszczyli także znaki na drodze po miejscach biblijnych w okolicy. Policja wszczęła dochodzenie w tej sprawie.
    8 kwietnia 2012 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Maale Shomron w Samarii. Samochód został uszkodzony.
    8 kwietnia 2012 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem koktajlami Mołotowa żydowski dom Beit Hadassah w Hebronie.
    8 kwietnia 2012 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas zadzwonił do prezydenta Szimona Peresa z życzeniami z okazji świąt Pesach. Abbas podkreślił w rozmowie swoje zaangażowanie dla pokoju i dodał, że "nie ma alternatywy dla pokoju."

9 kwietnia 2012 r. firma Dun & Bradstreet przedstawiła raport o stanie izraelskiej turystyki za 2011 r. Obroty branży turystycznej w Izraela wyniosły w 2011 r. 149 mln NIS, i były o 4,5% wyższe niż w roku poprzednim (143 mln NIS). Najbardziej popularnym turystycznie miejscem jest Masada z widokiem na Morze Martwe - odwiedziło ją 786 tys. turystów (wzrost o 3%), dając przychód 35,8 mln NIS (wzrost o 5,1%). Na drugim miejscu jest Biblijne ZOO w Jerozolimie - 746,6 tys. turystów (wzrost o 3,7%) i przychód 29,5 mln NIS (wzrost o 2,8%). Trzecie miejsce zajął Ramat Gan Safari Park - 744,5 tys. turystów (wzrost o 13,3%).

9 kwietnia 2012 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami liczne żydowskie samochody w rejonie bloku osiedli Gush Etzion w Judei. Uszkodzone zostały dwa autobusy.

9 kwietnia 2012 r. islamscy terroryści zaatakowali w nocy rurociąg przesyłowy gazu ziemnego na północ od miasta el-Arisz na półwyspie Synaj. Rurociąg dostarcza gaz ziemny z Egiptu do Izraela i Jordanii.
    9 kwietnia 2012 r. Europejska Unia Żydów i Europejski Parlament Żydowski zwróciły się do brytyjskiego premiera Davida Camerona z "propozycją podjęcia aktywnych działań o zakończenie kadencji Catherine Ashton ze skutkiem natychmiastowym." Petycja wzywa do odwołania przedstawiciela Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, Catherine Ashton, "za jej niewłaściwe uwagi Ne temat przerażających wydarzeń, które miały niedawno miejsce w Tuluzie." Ashton porównała zabójstwo czterech Żydów w Tuluzie do izraelskich działań przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy.
    9 kwietnia 2012 r. palestyński wysłannik przy ONZ, Riyad Mansour wystosował do Rady Bezpieczeństwa ONZ list protestacyjny, w którym oskarżył Izrael o budowę nowych osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie, co może uniemożliwić zawarcie pokoju z Autonomią Palestyńską i "zapobiegnie dwupaństwowemu rozwiązaniu."

11 kwietnia 2012 r. ministerstwo edukacji poinformowało, że wyniki badań pokazują, że dzieci rodziców pochodzących z krajów byłego ZSRR przewyższają w wynikach nauki dzieci Izraelczyków - w matematyce o 30 punktów, 20 punktów w fizyce i 40 punktów w języku angielskim. W testach z języka hebrajskiego uzyskiwały średnio 20-30 punktów mniej niż dzieci Izraelczyków. Pomimo dobrych wyników w nauce, dzieci te mają trudności w dalszym rozwoju, ponieważ istnieją duże różnice materialne, wpływające na dostęp do dalszego rzowoju dzieci. Badania przeprowadzono w celu wyrównania szans dla wszystkich dzieci w Izraelu.

11 kwietnia 2012 r. palestyński terrorysta usiłował rano przewieźć przez izraelski punkt kontrolny na wschód od Nablusu, bombę ważącą 50-kg materiałów wybuchowych, nóż i amunicję. Izraelscy żołnierze aresztowali Palestyńczyka.

12 kwietnia 2012 r. palestyński terrorysta zranił nożem popołudniem izraelskiego żołnierza w pobliżu miasta Carmiel w Galilei. Zatrzymany napastnik pochodził z druzyjskiej wioski Kisra.

12 kwietnia 2012 r. grupa Palestyńczyków z wioski Akraba wtargnęła rano na grunty rolne osiedla żydowskiego Arnon Givat w Samarii, gdzie przy użyciu kamieni i pałek pobili 2 osadników.

15 kwietnia 2012 r. minister spraw wewnętrznych Eli Yishai powiedział, że rząd zamierza deportować dziesiątki tysięcy nielegalnych imigrantów. Yishai dodał, że w najbliższych miesiącach spodziewany jest wzrost liczby nielegalnego przekraczania granicy Izraela. Przyczyną jest przekonanie cudziemców, że gdy już znajdą się w Izraelu, nie zostaną z niego usunięci. Minister zwrócił także uwagę na gwałtownie rosną przestępczość, w której w większości sprawcami są imigranci z Afryki.

15 kwietnia 2012 r. Palestyńczycy zniszczyli w nocy żydowską winnicę Ahiya w Samarii.

16 kwietnia 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na wydmach przy mieście Aszkelon.

16 kwietnia 2012 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że "istnieje wiele powodów, które przyczyniły się do osłabienia Autonomii Palestyńskiej, ale jej rozwiązanie jest wykluczone ... w wyniku działań podejmowanych przez kolejne izraelskie rządy, Autonomia Palestyńska nie ma już żadnej władzy, ani znaczącej jurysdykcji w sferze politycznej, ekonomicznej, terytorialnej i bezpieczeństwa."
    16 kwietnia 2012 r. palestyński terrorysta usiłował popołudniem przenieść dwie bomby przez przejście graniczne Kalandia pomiędzy Ramallah i Jerozolimą. Został zatrzymany przez izraelskich żołnierzy.

16 kwietnia 2012 r. jordańska telewizja nadała kazanie muzułmańskiego duchownego Ghaleba Rabab'a, który oświadczył, że Arabowie odzyskają Jerozolimę i "zniszczą potęgę Izraela." Dodał, że "jordańska armia jest niezwyciężona. Jej członkowie modlą się z imamami i rozmyślają nad Koranem. Ta armia nigdy nie zostanie pokonana. Allah pozwoli, że Jerozolima zostanie odzyskana tymi skromnymi i czystymi rękoma, które wysoko trzymają Koran i recytują go w dzień i noc. Jest to armia, która nie kłania się nikomu prócz Allahowi. Dzisiaj jesteśmy dumni z naszego kraju i naszej armii, która pochodzi od proroka Mahometa. Bóg jest gotowy, aby pokonać arogancję Żydów. Bóg jest gotowy, aby zniszczyć potęgę Izraela."

17 kwietnia 2012 r. mnister obrony Ehud Barak oświadczył, że jego kraj nigdy nie obiecywał Stanom Zjednoczonym, iż powstrzyma się przed zaatakowaniem Iranu, dopóki trwają rozmowy w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Barak uznał, że inicjatywa dyplomatyczna, mająca doprowadzić do osiągnięcia kompromisu z Iranem, jest "stratą cennego czasu ... Ubolewamy nad stratą czasu. To cenny czas".
    17 kwietnia 2012 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział, że palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas nie jest naprawdę zainteresowany osiągnięciem porozumienia z Izraelem. Palestyńczycy wolą za wszystko obwiniać Izrael, zamiast podjął wysiłek i rozwiązywać trudności.
    17 kwietnia 2012 r. służba więzienna poinformowała, że 1200 palestyńskich więźniów rozpoczęło strajk głodowy. Strajkujący protestują przeciwko nocnym przeszukaniom w celach i rewizjom osobistym odwiedzających osób.
    17 kwietnia 2012 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się wieczorem w Jerozolimie z głównym palestyńskim negocjatorem Saeb Erekatem i szefem palestyńskiego wywiadu Majed Faraj. Po spotkaniu wydano wspólne oświadczenie, że Izrael i Autonomia Palestyńska zobowiązały się do pokoju.
    17 kwietnia 2012 r. amerykański ambasador w Izraelu, Daniel Shapiro wezwał Egipt do respektowania porozumienia pokojowego z Izraelem i ostrzegł, że możliwości działań dyplomatycznych względem Iranu "kurczą się." Ambasador wyraził solidarność z milionem Izraelczyków żyjących na południu kraju, którzy wielokrotnie byli ostrzeliwani rakietami ze Strefy Gazy. "Żaden inny kraj na świecie nie jest tak doświadczany i nie musi budować schronów w przedszkolach."

17 kwietnia 2012 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami patrol izraelskiej straży granicznej przy miejscowości Har Adar w Samarii. Rannych zostało 2 izraelskich policjantów.
    17 kwietnia 2012 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami 2 żydowskie dziewczynki w Hebronie. Osadnicy odpowiedzieli kamieniami, raniąc 1 Palestyńczyka. Obie strony rozdzielili izraelscy żołnierze, którzy użyli gazu łzawiącego.

18 kwietnia 2012 r. podczas próby uroczystości na Dzień Niepodległości na Górze Herzla w Jerozolimie doszło do zawalenia się oświetlenia na scenę. W wypadku zginęła 1 osoba, a 7 zostało rannych. Policja wszczęła dochodzenie wyjaśniające okoliczności wypadku.
    18 kwietnia 2012 r. wieczorem rozpoczął się Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu. Główne uroczystości odbyły się w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie.

19 kwietnia 2012 r. Izraelczycy uczcili pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych podczas Holocaustu. Na dwie minuty wstrzymano cały ruch w całym kraju.
    19 kwietnia 2012 r. Palestyńczyk ugodził wieczorem nożem żydowskiego studenta jesziwy w pobliżu grobu Shimon HaTzaddika w Jerozolimie.

19 kwietnia 2012 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus w rejonie bloku osiedli Gush Etzion w Judei. Autobus został uszkodzony. Kilka godzin wcześniej uszkodzony został samochód w pobliżu żydowskiego osiedla Tekoa.

19 kwietnia 2012 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Pentagonie z amerykańskim sekretarzem obrony Leonem Panetta. Rozmowa dotyczyła problematyki irańskiego programu jądrowego oraz kryzysu w Egipcie i Syrii.

20 kwietnia 2012 r. dyrektor Banku Izraela, Stanley Fisher powiedział, że "nie jesteśmy na krawędzi rozpadu strefy euro lub kryzysu w Stanach Zjednoczonych, jednak nie można przewidzieć co się stanie za rok lub dwa lata. To co widzimy w Europie jest kontynuacją kryzysu 2007-2008. Sytuacja w strefie euro uległa poprawie, ale nadal jest zła. Obserwujemy pewne pozytywne sygnały w Europie, takie jak ekspansja polityki banku centralnego. Jeśli Stany Zjednoczone rozwiążą problem budżetu po wyborach, będą w stanie powrócić do tempa wzrostu podobnego do tego, który był zarejestrowany w latach przed kryzysem. Ale problemy w Europie przebiegają znacznie głębiej. Niektórzy uważają, że są kraje, dla których byłoby lepiej opuścić strefę euro (...) ale one pozostają w strefie ze względu na problemy z inflacją." Omawiając gospodarkę Izraela, Fischer powiedział, że w 2012 r. spodziewa się stosunkowo niskiego wzrostu i pewnego pobudzenia w 2013 r. w zależności od sytuacji w Europie. Według Fischera, izraelska gospodarka byłaby w stanie przetrwać recesję w Stanach Zjednoczonych, "ale będzie to o wiele trudniejsze niż mieliśmy do czynienia z kryzysem finansowym." Dodał, że bardzo poważnym problemem jest poziom ubóstwa w Izraelu.

20 kwietnia 2012 r. wysoki urzędnik z biura politycznego Hamasu, Moussa Abu Marzouk powiedział, że jeśli jego organizacja wygra w przyszłym roku wybory w Autonomii Palestyńskiej, to "nie będzie respektować żadnych wcześniejszych porozumień pokojowych z Izraelem", nawet jeśli zostaną one ratyfikowane w referendum. Dodał, że mogą być one uznawane jedynie jako tymczasowe umowy o rozejmie. Marzouk podkreślił, że Hamas będzie w stanie wojny z Izraelem tak długo, jak długo będzie istnieć państwo żydowskie w Palestynie.

20 kwietnia 2012 r. amerykańsko-żydowski miliarder Nicolas Berggruen nabył pakiet kontrolny firmy Burger King. Koszt inwestycji wyniósł 1,4 mld USD. Sieć fast-foodów Burger King powstała w 1950 r. i posiada obecnie 12 tys. filii w 70 krajach na całym świecie.
    20 kwietnia 2012 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki na synagodze Temple Beit Torah w Colorado Springs w USA.

21 kwietnia 2012 r. izraelska policja graniczna zatrzymała do kontroli podejrzany arabski samochód w pobliżu Nablusu w Samarii. W samochodzie przewożono 4 bomby domowej roboty, broń i amunicję. Aresztowano 2 Palestyńczyków. Wykryto także dwie bomby podłożone przy drogach w rejonie Dżeninu w Samarii. Bomby zneutralizowali saperzy.

21 kwietnia 2012 r. egipska 3 Dywizja Pancerna rozpoczęła ćwiczenia wojskowe na półwyspie Synaj. Oficjalny komunikat mówi, że ćwiczenia "mają na celu utrzymanie egipskiej gotowości wojskowej."

22 kwietnia 2012 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman ostrzegł premiera Netanyahu, że Egipt stanowi obecnie większe zagrożenie niż Iran. Zasugerował utworzenie trzech lub czterech dywizji na południu, które stanowiłyby zabezpieczenie granicy wobec wzrostu liczebności wojsk egipskich na półwyspie Synaj. Lieberman podkreślił, że jeśli Egipt wypowie traktat pokojowy, wówczas Izrael stanie się naturalnym celem dla terrorystów. Egipski rząd będzie także wykorzystywać Izrael do odwrócenia uwagi społeczeństwa od nierozwiązanych problemów wewnętrznych.
    22 kwietnia 2012 r. Szef Sztabu Głównego Sił Obronnych Izraela gen. Benny Gantz powiedział, że armia jest przygotowana do przeprowadzenia misji przeciwko instalacjom jądrowym w Iranie i posiada przygotowane odpowiednie plany. Gantz dodał, że w ostatnim czasie znacznie wzrosła ilość operacji specjalnych prowadzonych poza granicami Izraela. "Ocena naszego wywiadu twierdzi, że biorąc pod uwagę strategiczną rzeczywistość i niestabilność w regionie, prawdopodobieństwo wybuchu wojny jest wyższe niż w przeszłości. Nie ma żadnych oznak wojny, a tylko sytuacja się pogorszyła w porównania z przeszłością."
    22 kwietnia 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

22 kwietnia 2012 r. Egipt poinformował, że umowa o dostawach gazu ziemnego do Izraelu zostanie anulowana. Umowa została zawarta w 2005 r. i przewidywała, że Egipt przez 20 lat będzie dostarczać do Izraela 7 mld m3 gazu ziemnego rocznie, z możliwością podwojenia podaży.
    22 kwietnia 2012 r. Kongres Stanów Zjednoczonych ujawnił, że amerykańska armia utrzymuje magazyny broni w Izraelu z przeznaczeniem na sytuacje kryzysowe. Wartość zmagazynowanej broni wynosi 800 mln USD i może wzrosnąć do 1,12 mld USD. W magazynach znajdują się pojazdy opancerzone, artyleria, amunicja i części zapasowe.

23 kwietnia 2012 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że decyzja Egiptu o anulowaniu umowy o sprzedaż gazu ziemnego do Izraela jest sprawą biznesową, i powinna zostać odcięta od kwestii politycznych. "Muszę powiedzieć, że w Izraelu mamy rezerwy gazu, które dają nam niezależność energetyczną nie tylko od Egiptu, ale od wszystkich źródeł, i uczynią z Izraela jednego z największych eksporterów gazu na świecie." W przypadku zerwania umowy Izrael będzie mógł wnosić o odszkodowanie w wysokości 8 mld USD.
    23 kwietnia 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

23 kwietnia 2012 r. izraelska marynarka wojenna zatrzymała w nocy w odległości 160 mil morskich od wybrzeża Izraela liberyjski frachtowiec "Beethoven". Podejrzewano, że statek przemyca broń dla terrorystów w Strefie Gazy. Komandosi przeprowadzili kontrolę statku i nic nie znaleźli. Statek został zwolniony.
    23 kwietnia 2012 r. Egipt wyraził gotowość sprzedaży gazu ziemnego do Izraela po nowych wyższych cenach.

24 kwietnia 2012 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że Izrael nie będzie się śpieszył z podpisaniem nowego kontraktu gazowego z Egiptem. Premier podkreślił, że dotychczasowa umowa oparta była na rynkowych cenach gazu, a w chwili obecnej Izrael korzysta z własnych rezerw strategicznych. Minister energetyki Uzi Landau powiedział: "Od prawie dwóch lat przygotowywaliśmy się do wstrzymania dostaw. Pomimo to, sytuacja ta powoduje duży dyskomfort i przyniesie wzrost cen energii." Około kwietnia 2013 r. planowane jest uruchomienie wydobycia z podmorskiego złoża gazu ziemnego Tamar, a około 2017 r. z większego pola Lewiatan.
    24 kwietnia 2012 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że ludność Izraela wynosi 7 881 000 mieszkańców - w 1948 r. wynosiła 806 000 osób.
    24 kwietnia 2012 r. premier Beniamin Netanyahu wziął wieczorem udział w ceremonii opuszczenia izraelskiej flagi do połowy masztu w Jerozolimie. Jest to symboliczne rozpoczęcie Dnia Pamięci Żołnierzy Poległych w Wojnach Izraela. Flaga pozostanie opuszczona do wieczoru 25 kwietnia, kiedy rozpocznie się Dzień Niepodległości Izraela. W ceremonii pod Zachodnim Murem uczestniczył prezydent Szimon Peres i Szef Sztabu Generalnego gen. Benny Gantz. Od rozpoczęcia się aliji w 1860 r. od różnych aktów przemocy, terroru i w wojnach zginęło 22 993 Żydów. Tylko w 2011 r. zginęło 126 izraelskich żołnierzy, w tym 15 podczas walki.

25 kwietnia 2012 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że Avigdor Lieberman myli się widząc większe zagrożenie ze strony Egiptu niż Iranu. "Irańskie zagrożenie stanowi zagrożenie dla naszej egzystencji. W tej chwili tak nie jest, ale musimy na wszelkie sposoby pracować, aby powstrzymać irański wojskowy program jądrowy. Jest oczywiste, że wolelibyśmy zobaczyć jak świat sobie radzi z tym problemem i mówimy, że wszystkie opcje leżą na stole. Izrael jest przekonany, że sankcje będą powstrzymywać Iran i ten rok będzie decydujący. Musimy pamiętać, że gdy obecnie świętujemy 64-lecie naszego kraju, Izrael jest najsilniejszym krajem między Trypolisem w Libii a Teheranem, i w najbliższej przyszłości nadal tak będzie ... Jeśli chodzi o Egipt, mamy tam wpływy. Nie jesteśmy komentatorem siedzącym na stadionie, jesteśmy graczem na boisku i ma znaczenie co nam mówią, lub nie mówią. Musimy znaleźć sposób, zarówno w słowach i czynach, aby sprawy w Egipcie posuwały się w kierunku odpowiedzialności. Mamy interes w tworzeniu dobrej przyszłej polityki, pomimo wszystkich problemów, które widzimy na Synaju. Ale nie jest to dobry temat do publicznej dyskusji."
    25 kwietnia 2012 r. opublikowano wyniki sondażu publicznego. 93% Izraelczyków jest dumna z tego, że są Izraelczykami. 80% Izraelczyków jest zadowolona, że mieszka w Izraelu. 74% określa Izrael jako państwo, w którym mogą spędzić całe życie.

26 kwietnia 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Grad, która spadła na miasto Aszkelon.
    26 kwietnia 2012 r. prezydent Szimon Peres z okazji Dnia Niepodległości powiedział: "Tym, którzy teraz grożą Izraelowi, mówię: nie powtórzcie błędów swoich poprzedników. Te wojny, których Izrael nie wszczął, przyniosły niespodziewane rezultaty, powodując nieoczekiwane straty u agresorów. My dążymy do pokoju."
    26 kwietnia 2012 r. Federacja Kibiców poinformowała, że liczba mieszkańców kibuców wzrosła w latach 2005-2010 o 20% i wynosi obecnie 140 tys. osób. Obecnie 30% mieszkańców kibuców żyje w nowo wybudowanych domach w kibucach lub w domach wynajmowanych przez kibuce. 30% mieszkańców kibuców to emeryci. Gospodarka kibuców przeżyła poważne trudności w pierwszym kwartale 2011 r., kiedy zostały zerwane więzi gospodarcze z Turcją. Do Turcji eksportowano systemy nawadniające, żywność i tworzywa sztuczne. Pomimo to zamknięto rok 2011 z zyskiem 2,8 mld NIS (spadek o 13,2% w porównaniu do poprzedniego roku). Duży wpływ na zyskowność przemysłu miał wzrost cen surowców. Z tego powodu rok 2012 jest wyzwaniem dla ruchu kibuców, w których 65% produkcji to tworzywa sztuczne i produkty spożywcze. Szacuje się, że państwo udzieliło pomocy kibucom, kasując dług w wysokości 2 mld NIS. Decyzje te podjęto ponieważ pogłębiający się kryzys w kibucach spowodowałby poważne konsekwencje dla całej gospodarki Izraela i byłby kosztowniejszy niż udzielenie pomocy. Realizowane są także liczne projekty restrukturyzacji kibuców, którym towarzyszą ugody z bankami w sprawie spłaty zadłużenia.

27 kwietnia 2012 r. grupa około 70 Palestyńczyków i izraelskich aktywistów lewicowych demonstrowała przeciwko barierze bezpieczeństwa w rejonie wioski Nabi Saleh w Samarii. Doszło do starć z izraelskimi żołnierzami.

28 kwietnia 2012 r. nieznani sprawcy wymalowali antysemickie symbole na synagodze i pomniku ofiar Holocaustu w Genewie (Szwajcaria).

29 kwietnia 2012 r. izraelska łódź patrolowa zatrzymała arabską łódź rybacką, która naruszyła wody zamkniętej strefy wokół Strefy Gazy. Zatrzymano 5 rybaków, których przesłuchano.

29 kwietnia 2012 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód przy wiosce Merach-Rabach, na południe od Betlejem w Judei. Samochód został uszkodzony.

30 kwietnia 2012 r. grupa młodych Żydów zaatakowała w południe arabskich studentów na ulicy Uruguay w Jerozolimie. Dwóch Arabów zostało lekko rannych.
    30 kwietnia 2012 r. minister obrony Ehud Barak ostrzegł, że dopóki Iran swoim programem jądrowym stwarza zagrożenie dla Izraela, tak długo wszystkie opcje leżą na stole. "Uważam, że Waszyngotn i Jerozolima dobrze rozumieją, że dopóki nie ma zagrożenia egzystencji naszego narodu, wszystkie opcje zmierzające do uniemożliwienia Iranowi zdobycia broni jądrowej powinny pozostawać na stole. Mam dość doświadczenia, aby wiedzieć, że opcja wojskowa nie jest prosta. Jest to skomplikowane z licznymi czynnikami ryzyka. Jednak radykalna Islamska Republika Iranu z bronią nuklearną byłaby znacznie bardziej niebezpieczna zarówno dla regionu, a nawet dla świata." Dodał, że czas na skuteczny atak szybko ucieka, ponieważ "Iran realizując wojskowy program jądrowy cały czas go chroni, ukrywa i czyni obiekty odpornymi na chirurgiczny atak." Omawiając sytuację na całym Bliskim Wschodzie powiedział: "Izrael jest jak stabilna wyspa pośrodku wzburzonego morza, morza w którym rosną fale radykalizmu. Wzywamy Egipt do powstrzymania bezprawia na półwyspie Synaj. Jest to konieczne aby utrzymać nasze dwa narody na drodze pokoju, pokoju, który przyniósł tak wiele dla tak wielu na tak długo." Odnosząc się do sytuacji w Syrii powiedział, że "cokolwiek nastąpi po krwawym reżimie Assada zostanie przywitane przez wyciągniętą rękę Izraela z pokojem."
    30 kwietnia 2012 r. rzecznik Sił Obronnych Izraela poinformował o budowie kilku kilometrów bariery granicznej na granicy z Libanem. "Budowa rozpoczęła się w poniedziałek i jest realizowana we współpracy z UNIFIL i armią libańską. Bariera ma na celu uniknięcie napięć na granicy." Bariera będzie miała wysokość kilku metrów i będzie chronić miasto Metulla przed ostrzałem snajperów z rejonu libańskiej miejscowości Kfar Kila.

    30 kwietnia 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu miasta Sderot.

30 kwietnia 2012 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Tekoa w bloku Gush Etzion w Judei. Samochód został uszkodzony.
    30 kwietnia 2012 r. przywódca Hamasu, Ismail Haniyeh wezwał na wiecu w Gazie do rozpoczęcia nowej Intifady w celu wsparcia palestyńskich więźniów w izraelskich więzieniach, którzy dwa tygodnie temu zainicjowali strajk głodowy.

30 kwietnia 2012 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas podczas wizyty w Tunezji nazwał premiera Beniamina Netanyahu partnerem dla pokoju. "Wybieram Ciebie Netanyahu, ponieważ jesteś naszym partnerem dla pokoju. To była wola Boża, że jesteś premierem Izraela i muszę pracować z wami. Ale musicie wybrać między osiedlami a pokojem. Ci, którzy myślą o pokoju nie myślą o osiedlach."
    30 kwietnia 2012 r. czołowy kandydat na prezydenta w Egipcie, Amr Moussa skrytykował porozumienie pokojowe egipsko-izraelskie. Powiedział, że "porozumienie Camp David od dawna jest martwe. Umowy Camp David już nie istnieją. Są historycznym dokumentem, którego miejsce jest na półce. Celem umowy z Izraelem było ustanowienie niezależnego rządu palestyńskiego, podczas gdy dziś mówimy o niepodległym państwie palestyńskim." Dodał, że "tak długo, jak Izrael szanuje traktat pokojowy z Egiptem będziemy go respektować, mimo, że głównym dokumentem, który reguluje stosunki izraelsko-arabskie jest inicjatywa arabska z 2002 r." Moussa posiada obecnie 41,1% poparcia Egipcjan, a jego największy rywal Abdel Moneim Abul-Fotouh (lider Bractwa Muzułmańskiego) posiada 27,3% poparcia.

1 maja 2012 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski autobus przy osiedlu Abu Tor we Wschodniej Jerozolimie. Autobus został uszkodzony.
    1 maja 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na przedmieściach miasta Aszkelon.

1 maja 2012 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami liczne żydowskie samochody w rejonie Nablusu w Samarii. Uszkodzony został autobus i kilka samochodów osobowych. Popołudniem uszkodzony został autobus w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei.
    1 maja 2012 r. palestyńscy terroryści podłożyli w nocy 6 bomb przy barierze bezpieczeństwa w pobliżu miasta Kalkilia w Samarii. Izraelscy żołnierze wykryli bomby, a saperzy je zneutralizowali.
    1 maja 2012 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano patrol izraelskiej straży granicznej przy barierze granicznej Strefy Gazy. Uszkodzony został pojazd wojskowy. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem.

2 maja 2012 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski autobus przy osiedlu Abu Tur we Wschodniej Jerozolimie. Autobus przewoził dzieci w wieku od 3 do 13 lat. Autobus został poważnie uszkodzony. Na miejsce incydentu szybko przybyły karetki pogotowia i policja. Nikt nie został ranny.
    2 maja 2012 r. dyrektor Banku Izraela, Stanley Fischer powiedział, że protesty społeczne z minionego roku były czynnikiem spowalniającym wzrost gospodarki pod koniec 2011 r. "Izraelski konsument nie chce wydawać dużo pieniędzy" i jest to czynnik pobudzający recesję. Odnosząc się do kryzysu w Unii Europejskiej powiedział, że "przygotowujemy się na ewentualność upadku strefy euro, ale obecnie takie ryzyko jest mało prawdopodobne."

2 maja 2012 r. Palestyńczycy podpalili w nocy pastwiska przy osiedlu żydowskim Emek Dotan w północnej Samarii.
    2 maja 2012 r. Palestyńczycy obrzucili nad ranem koktajlami Mołotowa izraelską bazę wojskową przy punkcie kontrolnym Kalandia na północ od Jerozolimy.
    2 maja 2012 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem podziemny tunel przemytniczy pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem. Był to odwet za ostatnie ostrzały rakietowe terytorium Izraela.
    2 maja 2012 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Tekoa w Judei. Uszkodzony został 1 samochód.
    2 maja 2012 r. grupa około 250 Palestyńczyków zorganizowała demonstrację poparcia dla palestyńskich więźniów przy miejscowości Bitunia w Samarii. Demonstranci podeszli do bariery bezpieczeństwa w sąsiedztwie więzienia Ofer i obrzuciła kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym i gumowymi kulami. Rannych zostało 4 żołnierzy i 20 Palestyńczyków.

3 maja 2012 r. grupa około 200 prawicowych działaczy izraelskich wyruszyła w południe z głównego dworca autobusowego w Jerozolimie z zamiarem dotarcia na Wzgórze Świątynne, w celu złożenia ofiary rytualnej z 20 baranków. Marsz został zatrzymany na Starym Mieście przez izraelską policję, która stwierdziła, że dalszy marsz spowodowałby zaburzenia porządku publicznego.
    3 maja 2012 r. biuro antyterrorystyczne wydało ostrzeżenie przed wyjeżdżaniem do Tunezji, w którym wzrosło zagrożenie zamachem terrorystycznym.

3 maja 2012 r. w niemieckiej stoczni w Kilonii odbyła się uroczystość oddania do służby nowego izraelskiego okrętu podwodnego INS "Tanin". Jest to czwarty izraelski okręt podwodny klasy Dolphin. Został on uzbrojony w wyrzutnie rakiet mogących przenosić głowice nuklearne. Po przejściu prób morskich okręt przypłynie do Izraela w przyszłym roku. Dwa kolejne okręty podwodne są budowane w niemieckich stoczniach.
    3 maja 2012 r. miemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle powiedział, że społeczność międzynarodowa będzie blokować możliwość uzyskania przez Iran broni nuklearnej. "Obecny irański program nuklearny stanowi ogromne zagrożenie nie tylko dla Izraela, ale dla całego regionu. Nie możemy i nie będziemy akceptować irańskiej broni nuklearnej ... Musi mieć materialne i weryfikowalne gwarancje, że Iran nie uzyska broni jądrowej." Westerwelle wezwał do dalszych negocjacji z Iranem.

4 maja 2012 r. przy granicy Strefy Gazy rozbił się izraelski balon obserwacyjny. Przyczyną katastrofy było zerwanie kabla balonu przez lekki prywatny samolot przelatujący w jego pobliżu. Wojsko wszczęło dochodzenie wyjaśniające okoliczności katastrofy. Balony obserwacyjne sprawują stały nadzór nad Strefą Gazy. Unoszą się one na wysokości 400 metrów nad ziemią i są wyposażone w zaawansowane kamery i inny sprzęt obserwacyjno-nasłuchowy. Umożliwia to armii monitorowanie przebiegu wydarzeń w czasie rzeczywistym.

4 maja 2012 r. grupa około 80 Palestyńczyków i izraelskich aktywistów lewicowych demonstrowało przeciwko barierze bezpieczeństwa przy wiosce Nabi Saleh w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym. Około 200 Palestyńczyków wszczęło podobne rozruchy przy wiosce Beit Ummar, na południowy wschód od Betlejem w Judei. Uszkodzono kamieniami przejeżdżający żydowski autobus.
    4 maja 2012 r. trzech Palestyńczyków usiłowało wieczorem podpalić winnicę przy żydowskim osiedlu Yitzhar w Samarii. Podpalaczy przepłoszyli izraelscy żołnierze.

4 maja 2012 r. kilkuset Jordańczyków demonstrowało wieczorem w Ammanie (Jordania) protestując przeciwko traktatowi pokojowemu z Izraelem. Spalono flagi izraelskie i skandowano okrzyki: "Śmierć Izraelowi!" Wezwano także do wydalenia izraelskiego ambasadora z Jordanii.

5 maja 2012 r. nieznani sprawcy skradli w nocy sześć zwojów Tory z synagogi Tzedek Tzemach w Safedzie. Koszt jednego zwoju wynosi około 60 tys. USD.

5 maja 2012 r. Palestyńczycy podpalili wieczorem pastwisko przy żydowskim osiedlu Shalhevet w Judei. Ogień ugasili izraelscy żołnierze, ratując w ten sposób przed spaleniem gospodarstwo rolne.

6 maja 2012 r. nieznani sprawcy rzucili w nocy koktajle Mołotowa w trzy domy afrykańskich imigrantów w południowych dzielnicach Tel Awiwu. Policja wszczęła w tej sprawie dochodzenie.

6 maja 2012 r. Palestyńczycy popołudniem obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody przy wiosce Halhoul, na północ od Hebronu w Judei. Uszkodzone zostały dwa autobusy i jeden pojazd wojskowy.

7 maja 2012 r. rząd premiera Netanyahu oficjalnie przedstawił w Knesecie projekt ustawy o ogłoszeniu przedterminowych wyborów na dzień 4 września b.r. Paradoksalnie, rząd Netanyahu jest jednym z najbardziej stabilnych w ostatnich latach, jednak obecny kryzys polityczny i niebezpieczeństwo zerwania koalicji rządowej wynika z propozycji przeprowadzenia reformy w przepisach dotyczących służby wojskowej młodzieży heredim (religijnych ultra-ortodoksyjnych Żydów). Z tego powodu partie religijne zagroziły wystąpieniem z koalicji rządowej, czego konsekwencją musiałyby być przedterminowe wybory. Netanyahu powiedział, że "nie jest tajemnicą, że ... jest rozluźnienie stabilności koalicji ... w wyniku szantażu i pluralizmu, które niszczą nasze zasady, bezpieczeństwo, gospodarkę i społeczeństwo."
    7 maja 2012 r. urzędnicy wodni poinformowali, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy poziom wody Morza Martwego spadł o 21 centymetrów. W ostatniej dekadzie spadł o około 30 metrów.

7 maja 2012 r. palestyński terrorysta usiłował w nocy przenieść 3 bomby domowej roboty przez punkt kontrolny przy Nablusie w Samarii. Zamachowiec został aresztowany. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował przeprowadzenie zamachu terrorystycznego.
    7 maja 2012 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa rozpoczęły falę aresztowań wysokich rangą urzędników Autonomii Palestyńskiej w północnej części Samarii. Dowódca sił bezpieczeństwa w Dżeninie, Radi Asida powiedział, że skorumpowani urzędnicy są odpowiedzielni za chaos panujący w miastach i ich okolicy na północy Samarii. W zeszłym tygodniu zmarł na zawał serca gubernator Dżeninu, Moussa Dura. Przyczyną zawału była strzelanina na ulicy przed jego domem. Siły bezpieczeństwa stwierdziły, że korupcja urzędników uniemożliwia im utrzymywanie ładu i porządku na północy Samarii. Dlatego podjęto działania.

7 maja 2012 r. Kongres USA przegłosował przyznanie 947 mln USD na izraelski system antyrakietowy Iron Dome. W zeszłym miesiącu Stany Zjednoczone otrzymały prawa rozwoju tego izraelskiego systemu obrony antyrakietowej.

8 maja 2012 r. premier Beniamin Netanyahu (prawicowa partia Likud) osiągnął w nocy porozumienie z przywódcą opozycji Szaulem Mofazem (centrowa partia Kadima) w celu utworzenia rządu jedności narodowej. W zamian za udział w rządzie i realizację pewnych reform (w tym służba wojskowa młodzieży heredim), Kadima zgodziła się pozostać w koalicji rządowej do końca kadencji w listopadzie 2013 r. Tajne rozmowy trwały kilka dni.
    8 maja 2012 r. premier Beniamin Netanyahu poinformował rano na konferencji prasowej o utworzeniu nowej koalicji rządowej. "Państwo Izrael potrzebuje stabilności. Dzisiejsze państwo Izrael jest wynikiem stabilności politycznej. Chciałem kontynuować nasze wysiłki, a kiedy zagroziła nam niestabilność prawie wezwałem do wyborów. I uświadomiłem sobie, że jest możliwa najszersza koalicja jaka kiedykolwiek istniała w Izraelu, i stabilizacja stała się rzeczywistością bez wyborów. Rząd jedności narodowej jest dobry dla bezpieczeństwa, dla gospodarki, dla społeczeństwa i dla narodu izraelskiego. Szaul, witaj na pokładzie."
    8 maja 2012 r. ponad tysiąc Izraelczyków demonstrowało wieczorem w Tel Awiwie przeciwko nowej koalicji rządowej. Doszło do strać z policją, która aresztowała 2 demonstrantów.

8 maja 2012 r. izraelscy komandosi przeprowadzili w nocy rajd do biura organizacji Stop the Wall w Ramallah w Samarii. Przejęto laptopy i inne nośniki pamięci. Organizacja Stop the Wall działa przeciwko barierze bezpieczeństwa oddzielającej Izrael od terytoriów Autonomii Palestyńskiej.
    8 maja 2012 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami liczne żydowskie samochody przy osiedlu Tekoa w bloku Gusz Etzion w Judei. Uszkodzone zostały 3 samochody. Przy wiosce El-Aroub w Judei uszkodzony został autobus.
    8 maja 2012 r. Palestyńczycy wszczęli popołudniem zamieszki przy żydowskim osiedlu Beit Omar w Judei. Ranny został 1 izraelski żołnierz. W obrzuconych kamieniami samochodach rannych zostało 2 Izraelczyków.
    8 maja 2012 r. Palestyńczycy usypali późnym wieczorem kamienne pułapki na drodze pomiędzy żydowskimi osiedlami Ofarim i Nili w Samarii. Dwa samochody uderzyły w nie i zostały poważnie uszkodzone. Przy wiosce Sinjil w Samarii ostrzelano przejeżdżający żydowski samochód.

9 maja 2012 r. grecki rabin Mordechaj Prisis powiedział, że w wyniku ostatnich wyborów w Grecji do parlamentu weszło 21 posłów neonazistowskiej partii Golden Dawn. "Są to posłowie z ideologii nazizmu i swastyki. Oni powracają po stu latach i obwiniają Żydów za kryzys finansowy, robiąc z nas kozła ofiarnego. Żydzi z Grecji mogą wkrótce rozważyć masową imigrację do Izraela. Izraelski rząd powinien w tym kierunku naciskać na Grecję."

10 maja 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

10 maja 2012 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Tekoa w Judei. Samochód został uszkodzony.
    10 maja 2012 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem zamieszki na punkcie kontrolnym Bitunia na północ od Jerozolimy. Demonstranci żądali spełnienia żądań głodujących palestyńskich więźniów. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym.
    10 maja 2012 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało wieczorem przenieść bombę domowej roboty przez punkt kontrolny przy osiedlu Kfar Tapuach w Samarii. Zamachowcy zostali aresztowani przez izraelskich żołnierzy.
    10 maja 2012 r. przywódca Hamasu w Strefie Gazy, Ismail Haniyeh powiedział, że jeśli Izrael zaatakuje instalacje nuklearne w Iranie, jego organizacja nie jest zainteresowana wojną z państwem żydowskim. "Hamas jest organizacją, która działa na palestyńskiej ziemi i w sposób zgodny z interesami Palestyńczyków. Iran nas o nic nie prosił i myślimy, że nas nie potrzebuje ... Jeśli dojdzie do wojny między dwoma mocarstwami, Hamas nie będzie częścią tej wojny."

10 maja 2012 r. w Egipcie odbyła się pierwsza w historii debata telewizyjna między kandydatami na prezydenta. Amr Moussa i Abdel Moneim Abol Fotouh obaj nazwali Izrael przeciwnikiem i wrogiem, zobowiązując się do przejrzenia po wyborach traktatu pokojowego z 1979 r.

11 maja 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu miasta Aszkelon.

11 maja 2012 r. grupa około 50 Palestyńczyków demonstrowała popołudniem przeciwko barierze bezpieczeństwa przy wiosce Bil'lin w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym. Ranny został 1 żołnierz.
    11 maja 2012 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski autobus przy Betlejem w Judei. Autobus został uszkodzony.
    11 maja 2012 r. tysiące Palestyńczyków wzięło udział w marszach poparcia dla głodujących palestyńskich więźniów, które zorganizowano w Hebronie, Nablusie i Gazie.

11 maja 2012 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah zagroził, że jego organizacja może razić rakietami liczne cele w Izraelu, w tym w obszarze aglomeracji miejskiej Tel Awiwu. "Jesteśmy w stanie uderzyć nie tylko konkretne cele w Tel Awiwie, ale również w okupowanej Palestynie ... Za każdy zniszczony dom w południowym Libanie, zostanie zniszczonych kilka budynków w Tel Awiwie. Zakończyła się era, kiedy nasze domy były niszczone, a ich pozostawały nienaruszone."

12 maja 2012 r. północny Izrael dotknęło w nocy trzęsienie ziemi o sile 5,3 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w rejonie wyspy Cypr. Nie odnotowano żadnych strat.

12 maja 2012 r. izraelski mediator Icchak Molcho spotkał się w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem, przekazując mu list od premiera Beniamina Netanyahu. Rozmowa dotyczyła możliwości wznowienia bezpośrednich negocjacji pokojowych. Netanyahu w swoim liście wezwał Abbasa do wznowienia negocjacji bez warunków wstępnych. Izrael wyraził zgodę na przekazanie do Autonomii Palestyńskiej ciał stu palestyńskich terrorystów, którzy są pochowani w Izraelu.

13 maja 2012 r. rząd Netanyahu odrzucił projekt ustawy planującej objęcie żydowskich osiedli w Samarii i Judei jurysdykcją izraelskiego prawa, co formalnie oznaczałoby aneksję przez Izrael tych terytoriów. Odrzucenie ustawy nastąpiło po interwencji ministra sprawiedliwości Jaakowa Neemana.

13 maja 2012 r. członek Komitetu Wykonawczego OWP, Hanan Ahrawi powiedział, że list premiera Netanyahu do Abbasa nie zawierał niczego, co mogłoby ożywić proces pokojowy. "Treść pisma nie stanowi podstawy do powrotu do negocjacji."

14 maja 2012 r. minister środowiska Gilad Erdan powiedział, że globalne ocieplenie i rosnące pustynnienie części Afryki i Bliskiego Wschodu, będzie miało wpływ na rosnącą liczbę nielegalnych imigrantów usiłujących przedostać się do Izraela. Imigranci będą pochodzić z Afryki Środkowej, a nawet z Egiptu i Jordanii, gdzie będzie rosnąć problem niedoboru wody i żywności. W ostatnich latach Izrael podjął duże działania na rzecz budowy zakładów odsalania wody morskiej, ochrony wód gruntowych i produkcji żywności w warunkach pustynnych, dzięki czemu jest bardziej odporny na zachodzące zmiany klimatyczne. Z tego powodu przez wiele okolicznych narodów jest spostrzegany jako latarnia świecąca pośrodku nocy. Jest to latarnia ekonomicznego dobrobytu i zaawansowanych technologii. Aby zapobiec masowej nielegalnej imigracji należy podjąć większe działania na rzecz ochrony granic.
    14 maja 2012 r. wysoki oficer egipskiej armii odwiedził Izrael i przeprowadził konsultacje w sprawie warunków przetrzymywania palestyńskich więźniów w izraelskich więzieniach. Oficer odwiedził kilka więzień i sprawdził warunki przetrzymywania więźniów, którzy złożyli skargi i ogłosili strajk głodowy. Umożliwiono egipskiemu oficerowi spotkanie się z więźniami i wysłuchanie ich skarg. Po rozmowach więźniowie zapowiedzieli, że w ciągu kilku godzin zakończą strajk głodowy.
    14 maja 2012 r. izraelskie władze po raz pierwszy od 5 lat wyraziły zgodę na eksport odzieży produkowanej w Strefie Gazy. Ciężarówka z 2 tys. sztuk odzieży wełnianej wyjechała ze Strefy Gazy przez przejście graniczne Kerem Szalom i przez port morski uda się do Wielkiej Brytanii.

15 maja 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    15 maja 2012 r. około 200 Palestyńczyków demonstrowało wieczorem przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Demonstranci nieśli falgi palestyńskie. Nie doszło do żadnych incydentów.

15 maja 2012 r. Palestyńczycy zorganizowali masowe demonstracje z okazji Nakba Day, Przy przejściu granicznym Beitunia w pobliżu więzienia Ofra kilkuset Palestyńczyków wszczęło zamieszki, rzucając kamieniami w izraelskich żołnierzy. Żołnierze odpowiedzieli gazem łzawiącym, granatami hukowymi i pociskami gumowymi. Rannych zostało 20 Palestyńczyków i 2 izraelskich żołnierzy. Na punkcie kontrolnym Kalandia przy mieście Ramallah około 300 Palestyńczyków wszczęło zamieszki. Przy osiedlu Hizma rannych zostało 2 żołnierzy. Do mniejszych starć doszło w wielu innych miejscach. Na punkcie kontrolnym Tapuach w Samarii aresztowano 2 palestyńskich terrorystów, którzy usiłowali przenieść cztery bomby domowej roboty i broń palną.

16 maja 2012 r. amerykański ambasador w Izraelu, Dan Shapiro powiedział, że amerykańska armia jest przygotowana do przeprowadzenia "opcji wojskowej" przeciwko irańskiemu programowi nuklearnemu. "Nie wiemy czy sankcje i dyplomacja będą skuteczne. Tak więc, wszystkie opcje pozostają na stole, w tym opcje wojskowe ... Wierzymy, że istnieje pewien ograniczony czas, w którym możemy nadal korzystać z dyplomacji, aby osiągnąć nasz cel. W pewnym momencie będziemy musieli podjąć decyzję ... lepiej rozwiązać ten problem dyplomatycznie i przez sankcje, niż przez siły wojskowe. Ale to nie znaczy, że opcja wojskowa jest niedostępna. W rzeczywistości, jest ona nie tylko dostępna, ale jak powiedziałem, jest ona gotowa. Wszystkie niezbędne przygotowania zostały zakończone i można ją przeprowadzić ... Jest to część wojny z międzynarodowym terroryzmem."
    16 maja 2012 r. Instytut Międzynarodowej Współpracy poinformował, że izraelska gospodarka jest narażona na spowolnienie, którego przyczyną będzie spadek eksportu izraelskich towarów. Wartość eksportu w pierwszym kwartale 2012 r. wyniosła 10,9 mld USD (spadek o 6,5% wobec czwartego kwartału 2011 r. i spadek o 5% wobec pierwszego kwartału 2011 r.). Największy spadek eksportu o 16% (wartość 3,6 mld USD) wystąpił do Unii Europejskiej, która coraz bardziej pogrąża się w recesji. Eksport do Europy stanowi 33% całego izraelskiego eksportu. W pierwszym kwartale 2012 r. eksport do Azji wyniósł 2,2 mld USD (spadek o 6%), do USA wyniósł 2,4 mld USD (spadek o 23%).
    16 maja 2012 r. Siły Obronne Izraela zdetonowały około 700 min przeciwczołgowych, które były położone wzdłuż granicy z Jordanią. Szacuje się, że do usunięcia pozostało jeszcze około 14 tys. min lądowych. Równocześnie z akcję rozminowywania granicy izraelsko-jordańskiej, planowane jest wybudowanie na tej granicy nowoczesnego systemu cyfrowego nadzoru, który umożliwiłby zmniejszenie liczebności straży granicznej.

16 maja 2012 r. minister obrony Ehud Barak powiedział w Stanach Zjednoczonych, że syryjski prezydent Basza al-Assad jest "skazany" i społeczność międzynarodowa powinna przyśpieszyć jego odejście. "Jestem bardzo sfrustrowany powolnością jego upadku. Wierzę, że on jest już skazany. Wierzę, że istnieje potrzeba zabrania przez nas głosu, zarówno z powodów moralnych jak i praktycznych." Dodał, że zostaną w tej sprawie podjęte odpowiednie kroki, we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Turcją. "Upadek Assada będzie wielkim ciosem dla Iranu, który bardzo aktywnie go wspiera. Prawdopodobnie będzie to osłabieniem dla Hezbollahu i Islamskiego Dżihadu."

17 maja 2012 r. wiceminister spraw zagranicznych Danny Ayalon powiedział, że amerykański atak na irańskie instalacje nuklearne jest bardzo prawdopodobny, ponieważ jądrowy Iran będzie stanowić zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych i dla całego Bliskiego Wschodu. Ayalon dodał, że interesy Izraela i Stanów Zjednoczonych są zbieżne, i oba państwa wymieniają się informacjami wywiadowczymi.

17 maja 2012 r. specjalne jednostki policji wkroczyły w nocy do nielegalnych żydowskich placówek osiedleńczych Oz Zion i Ramat Migron w Samarii. Podczas przymusowej ewakuacji doszło do starć z osadnikami. Policja aresztowała 6 osadników. Buldożery wyburzyły struktury budowlane.
    17 maja 2012 r. palestyński samochód wjechał rano do zamkniętej strefy przy przejściu granicznym Karni w Strefie Gazy. Pomimo wezwań do zatrzymania i oddaniu strzałów ostrzegawczych samochód nie zatrzymał się. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień raniąc 8 Palestyńczyków, którzy okazali się rolnikami.

17 maja 2012 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Pentagonie ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Leonem Panetta. Barak podziękował Stanom Zjednoczonym za "zaangażowanie się na rzecz bezpieczeństwa Izraela."
    17 maja 2012 r. turecki dziennik "Hurriyet" napisał, że na początku tygodnia izraelski samolot bezzałogowy wielokrotnie naruszył turecką przestrzeń powietrzną w rejonie Cypru. Oba państwa wysłały w rejon incydentu po dwa swoje myśliwce F-16.

18 maja 2012 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem patrol izraelskich żołnierzy przy barierze granicznej na północy Strefy Gazy. Żołnierze odpowiedzieli ogniem.

18 maja 2012 r. premier Beniamin Netanyahu podczas wizyty w Pradze (Czechy) powiedział, że jest sceptyczny co do możliwości powodzenia negocjacji dyplomatycznych z Iranem. "Widzę, że nie ma żadnych dowodów, aby Iran był gotów zakończyć swój program nuklearny."

20 maja 2012 r. premier Beniamin Netanyahu podczas obchodów Dnia Jerozolimy powiedział, że "Izrael bez Jerozolimy jest jak ciało bez serca ... Jeśli Wzgórze Świątynne znajdzie się w innych rękach, to sytuacja może ulec pogorszeniu na wojnę. Tylko Izrael gwarantuje pełną suwerenność, dostęp i wolność wszystkich wyznań ... Tylko pod Izraelem będzie spokój i pokój ... W Dzień Jerozolimy miasto zostało zjednoczone i tak pozostanie."
    20 maja 2012 r. tysiące Żydów wzięło udział w Jerozolimie w marszach z okazji Dnia Jerozolimy. Niosąc izraelskie flagi świętowali z okazji zjednoczenia miasta w 1967 r.

20 maja 2012 r. palestyński terrorysta usiłował w południe zaatakować przy użycia noża grupę izraelskich rowerzystów w rejonie bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Izraelski żołnierz powstrzymał napastnika, raniąc go jego własnym nożem. Terrorysta został aresztowany i przewieziony do szpitala.

20 maja 2012 r. lider Hamasu, Moussa Abu Marzouk, podczas wizyty w Kairze powiedział, że jego organizacja będzie traktować każde porozumienie z Izraelem jako rozejm. "Nie uznamy Izraela jako państwa ... kiedy osiągniemy porozumienie, z naszego punktu widzenia bedzie to hudna [rozejm] ... ustanowienie relacji między oboma państwami w ziemi palestyńskiej będzie hudną między oboma stronami. To lepsze niż wojna, i lepsze niż ciągły ruch oporu przeciwko okupacji. I lepsze od okupacji izraelskiej Zachodniego Brzegu i Gazy, co przyniosło obu stronom wiele trudności i problemów."

21 maja 2012 r. premier Beniamin Netanyahu przemawiając w Knesecie z okazji Dnia Jerozolimy powiedział: "Musimy każdego dnia zatrzymać się na jeden dzień i uświadomić sobie, że jesteśmy świadkami spełnienia się proroctwa, tęsknoty za Syjonem, powrotu do Syjonu i ożywienia Syjonu."
    21 maja 2012 r. Palestyńczycy wszczęli popołudniem zamieszki w dzielnicy At-Tur we Wschodniej Jerozolimy. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym. Aresztowano 5 najbardziej agresywnych demonstrantów.

21 maja 2012 r. izraelska policja graniczna ogłosiła popołudniem rejon ewakuowanego cztery dni temu żydowskiego osiedla Ramat Migron w Samarii, zamkniętą strefą wojskową. Decyzję podjęto w obawie przed próbą odbudowy osiedla przez radykalnych osadników i możliwością starć z policją.
    21 maja 2012 r. żydowscy osadnicy obrzucili wieczorem kamieniami arabskie samochody w pobliżu dawnego żydowskiego osiedla Ramat Migron w Samarii. Podjęli także próbę podpalenia arabskich pól uprawnych. Interweniowali izraelscy żołnierze.

22 maja 2012 r. zastępca Szefa Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela gen. Yair Naveh powiedział, że Hezbollah posiada dziesięć razy więcej rakiet niż to miało miejsce podczas ostatniej wojny libańskiej, a Syria dysponuje setkami bardzo precyzyjnych pocisków rakietowych. Gdyby doszło do kolejnej wojny, izraelska armia musi w jak najkrótszym czasie zniszczyć magazyny broni i centra dowódcze przeciwnika. "W tym celu musimy przeprowadzić pierwszy atak, którzy dotrze do wszystkich celów i może prawie zakończyć wojnę ... przeżywamy rewolucję wywiadowczą. Nasz wywiad już teraz skupia się na dostarczaniu obrazu wroga, koncentrując się na wielu celach. Celem jest dostarczenie w czasie rzeczywistym obrazu z punktu odniesienia, powiedzmy, pickupa z rakieta ukrytego wewnątrz budynku ... rozwijane technologie umożliwią żołnierzom piechoty porozumiewanie się z helikopterem przelatującym nad nimi, przekazywanie mu danych, i na ich podstawie śmigłowiec będzie mógł bardzo szybko otworzyć ogień ... Każdy żołnierz będzie mógł bezpośrednio porozmawiać z wywiadem, samolotem i dowództwem rakietowym."

22 maja 2012 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa izraelski posterunek wojskowy w rejonie bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Wcześniej uszkodzono w tym rejonie żydowski autobus.

22 maja 2012 r. nienznani sprawcy wymalowali nazistowskie hasła na synagodze w Wilnie (Litwa).

23 maja 2012 r. dyrektor Banku Izraela, Stanley Fischer zadeklarował poparcie dla podniesienia podatku VAT co najmniej o 1%, aby w ten sposób zmniejszyć dziurę budżetową. "Mamy wiele problemów i musimy podjąć skomplikowaną politykę fiskalną. Musimy podnieść podatki, nawet jeśli jest to obecnie trudną rzeczą do zrobienia. Mam nadzieję, że będziemy w stanie zapewnić dalszy rozwój i stabilność gospodarki. Udało się to nam do tej pory i mam nadzieję, że będziemy mogli kontynuować. Obecny kryzys w Europie osłabił nieco gospodarkę Izraela poprzez ograniczenie eksportu. Ale tempo wzrostu Izraela nadal jest dobre."
    23 maja 2012 r. kilkuset Izraelczyków demonstrowało wieczorem w Tel Awiwie domagając się natychmiastowej ekstradycji nielegalnych cudzoziemców z Izraela. Przewodniczący prawicowego ruchu Wygnać Teraz, Danny Danon powiedział: "Obcy muszą być wydaleni z Izraela zanim będzie za późno. Wyślijcie Sudańczyków do Sudanu, a resztę wyślijcie do krajów afrykańskich i europejskich. Stoimy w obliczu obcego wrogiego państwa istniejącego w państwie Izrael, a jego stolicą jest południowy Tel Awiw. Mamy tylko jeden wybór, wygnać ich teraz." Doszło do incydentów z afrykańskimi imigrantami. Policja aresztowała 12 najbardziej agresywnych demonstrantów. Mniejsze demonstracje odbyły się w Bnei Brak, w Aszdod, Aszkelonie i Ejlacie.

23 maja 2012 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem izraelski patrol przy barierze granicznej w rejonie przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy. Rannych zostało 2 żołnierzy.

23 maja 2012 r. BBC poinformowała, że brytyjscy ministrowie dyskutują nad rolą, jaką Wielka Brytania miałaby odegrać w czasie ewentualnej konfrontacji militarnej na Bliskim Wschodzie w związku z irańskim programem nuklearnym. Wojna zagroziłaby stabilności całego regionu i zamknięciem cieśniny Ormuz, przez którą przechodzi duża część eksportu ropy naftowej. Wielka Brytania rozważa możliwość użycia w takiej sytuacji swojej marynarki wojennej w regionie.

24 maja 2012 r. minister spraw wewnętrznych Eli Iszai powiedział, że chce "umieścić za kratkami" wszystkich nielegalnych afrykańskich imigrantów. Dodał, że powinni być oni umieszczeni w specjalnych zamkniętych ośrodkach, a następnie odesłani do swoich domów, aby bronić "żydowski charakter państwa Izrael" i miejsca pracy. Podkreślił, że jeśli rząd nie zacznie przeciwdziałać nielegalnej imigracji, wkrótce przybyszów będzie "pół miliona a nawet milion".
    24 maja 2012 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że rząd rozpocznie egzekwowanie obowiązujących przepisów imigracyjnych i wkrótce rozpoczną się deportacje nielegalnych imigrantów. "Problem nielegalnych cudzoziemców musi być rozwiązany, i my go rozwiążemy. W ciągu kilku miesięcy zakończymy budowę ogrodzenia granicznego, i wkrótce rozpoczniemy repatriacje nielegalnych imigrantów do krajów ich pochodzenia."
    24 maja 2012 r. minister bezpieczeństwa publicznego Icchak Aharonowicz podjął decyzję o rozlokowaniu dodatkowych 100 policjantów w południowych dzielnicach Tel Awiwu, aby przeciwdziałać aktom przemocy wobec afrykańskich imigrantów.
    24 maja 2012 r. około 200 Izraelczyków demonstrowało wieczorem przed siedzibą premiera w Jerozolimie w proteście przeciwko aktom nienawiści wobec afrykańskich imigrantów. Demonstranci wzywali do zaprzestania rasizmu. Ponad 150 osób demonstrowało w Tel Awiwie przeciwko ostatnim aktom przemocy wobec imigrantów.

24 maja 2012 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że wymiana listów z premierem Netanyahu zabrnęła w ślepy zaułek. Dodał, że spodziewa się po Stanach Zjednoczonych, że doprowadzą do wznowienia negocjacji palestyńsko-izraelskich w oparciu o palestyńskie żądania uznania granic państwowych z 1967 r. i wstrzymania budownictwa w osiedlach żydowskich.
    24 maja 2012 r. dowódca palestyńskich sił bezpieczeństwa Ziad Hab. Al-Rich powiedział, że bez postępu w rozmowach pokojowych, Autonomia Palestyńska nie będzie w stanie zachować stabilności na swoim terytorium. Dodał, że palestyńskie siły bezpieczeństwa zrobią wszystko co mogą, aby zapobiec trzeciej Intifadzie.

24 maja 2012 r. turecki prawnik Ramazan Ariturk powiedział, że Izrael zaoferował wypłacenie 6 mln USD odszkodowania dla rodzin ofiar ataku izraelskich komandosów na statek "Mavi Marmara" w maju 2010 r. (zginęło 9 tureckich aktywistów). Rząd izraelski odmówił komentarzy.

25 maja 2012 r. Palestyńczycy zdewastowali starożytną synagogę w Jerycho. Zniszczona została mozaika podłogowa, a na ścianach wymalowano swastyki i pro palestyńskie graffiti.

25 maja 2012 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah powiedział: "Izraelczycy wycofali się z południowego Libanu, zaczęli budować mur na Zachodnim Brzegu, a teraz mówią o budowie muru wzdłuż granicy z Egiptem i ogrodzenia wzdłuż granicy z Jordanią. Jeśli tak, to wizja zajęcia Ziemi Izraela dobiegła końca. Wizja budowy państwa rozciągającego się od Nilu do Eufratu dobiegła końca. Oni znaleźli schronienie zamykając się w obrębie ogrodzenia. Ale mury nigdy nie będą w stanie ich ochronić i nigdy nie zapewnią im istnienia."
    25 maja 2012 r. amerykański Instytut Nauki i Bezpieczeństwa Międzynarodowego (ISIS) opublikował analizę najnowszego raportu kwartalnego ONZ dotyczącego irańskiego programu nuklearnego. Instytut poinformował, że w ciągu ostatnich 5 lat Iran znacznie powiększył swoje zasoby wzbogaconego uranu. Ilość ta będzie wystarczająca do produkcji co najmniej pięciu bomb jądrowych.

26 maja 2012 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami grupę żydowskich osadników w pobliżu wioski Orif w Samarii. Jeden z osadników odpowiedział ogniem, ciężko raniąc 1 Palestyńczyka. Izraelscy żołnierze rozdzielili obie strony, zostali jednak obrzuceni kamieniami przez Palestyńczyków. Arabowie oskarżyli żydowskich osadników o podpalenie gaju oliwnego, co miało być bezpośrednią przyczyną wybuchu starć. Policja wszczęła dochodzenie. Aresztowano osadnika, który otworzył ogień do Palestyńczyków.

27 maja 2012 r. premier Beniamin Netanyahu wyraził niesmak na wieść o rzezi niewinnych cywili dokonanej przez syryjskie siły bezpieczeństwa w miejscowości Houla w Syrii. Premier podkreślił, że "Iran i Hezbollah są nieodłączną częścią syryjskich okrucieństw i świat musi działać przeciwko nim." Rada Bezpieczeństwa ONZ zapowiedziała zwołanie specjalnej sesji poświęconej masakrze w Houla.

28 maja 2012 r. w nocy doszło do pożaru synagogi Etz Chayim w mieście Kiryat Ono. Zniszczeniu uległo 8 zwojów Tory.
    28 maja 2012 r. patrol izraelskiej straży granicznej zatrzymał nad ranem grupę egipskich przemytników na granicy izraelsko-egipskiej na pustyni Negew. Podczas wymiany ognia rannych zostało 3 Chińczyków, którzy mieli być przemyceni do Izraela. Egipcjanie uciekli do Egiptu.

29 maja 2012 r. nieznani sprawcy zdewastowali w nocy starożytną synagogę przy Tyberiadzie. Zniszczono mozaikę podłogową i wymalowano fraffiti na ścianach.
    29 maja 2012 r. prezydent Szimon Peres spotkał się rano w Jerozolimie z niemieckim prezydentem Joachimem Gauckiem. Obaj politycy zwiedzili muzeum Holocaustu w Yad Vashem.

30 maja 2012 r. niemiecki prezydent Joachim Gauck spotkał się w Jerozolimie z izraelskimi ministrami. Gauck powiedział: "Jestem bardzo zaniepokojony irańskim programem jądrowym. Stanowi on nie tylko konkretne zagrożenie dla Izraela, ale dla całego regionu i potencjalnie nawet dla Europy ... Nie możemy ignorować faktu, że prezydent Iranu grozi nowym Szoah ... Zobowiązanie zapewnienia bezpieczeństwa i prawa do istnienia Izraela jest decydującym czynnikiem polityki Niemiec."
    30 maja 2012 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że jeśli negocjacje izraelsko-palestyńskie upadną, wówczas rząd Izraela musi rozważyć możliwość podjęcia jednostronnych decyzji i wycofania się z większości terytorium Samarii i Judei.
    30 maja 2012 r. służba bezpieczeństwa Shin Bet poinformowała, że Hamas jest dominującą organizacją terrorystyczną w Samarii i Judei, i obecnie odpowiada za 50% przeprowadzanych ataków w regionie. Szczególnie jest zainteresowana porwaniami izraelskich obywateli. W ostatnim okresie udaremniono 18 takich prób. Pozostałe działania skupiają się na "zimnych" metodach terroryzmu, takich jak ataki przy użyciu kamieni i noży. Strefa Gazy stała się gigantycznym magazynem broni, w którym Hamas zgromadził około 8 tys. rakiet o zasięgu do 40 km. Hamas nieustannie pracuje nad pozyskaniem rakiet średniego i dalekiego zasięgu, aby osiągnąć cele w aglomeracji miejskiej Tel Awiwu.

30 maja 2012 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami patrol izraelskiej armii w pobliżu Hebronu w Judei. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.

31 maja 2012 r. Siły Obronne Izraela przekazały 91 ciał terrorystów do Autonomii Palestyńskiej w ramach "gestu dobrej woli" na rzecz wznowienia rozmów pokojowych. 80 ciał przekazano do Ramallah w Samarii, a 11 ciał przekazano przez przejście graniczne Erez do Strefy Gazy. Terroryści zginęli podczas ataków terrorystycznych w Izraelu.

31 maja 2012 r. dowódca międzynarodowych sił obserwacyjnych (MFO) na Synaju, gen. Warren James Whiting ostrzegł, że przemycono z Libii na półwysep Synaj zaawansowane technologicznie przeciwlotnicze pociski rakietowe SA-24, które prawdopodobnie zostaną dostarczone do Strefy Gazy.

1 czerwca 2012 r. palestyński terrorysta z Islamskiego Dżihadu usiłował nad rano przedostać się przez wyciętą dziurę w ogrodzeniu granicznym przez granicę Strefy Gazy w pobliżu przejścia granicznego Kissufim. Izraelscy żołnierze wykryli próbę infiltracji i otworzyli ogień do napastnika. W strzelaninie w porannej mgle zginął 1 izraelski żołnierz oraz napastnik.
    1 czerwca 2012 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem ze Strefy Gazy z moździerza przygraniczne tereny na Negewie.

1 czerwca 2012 r. izraelskie helikoptery ostrzelały w południe cele terrorystyczne w rejonie miasta Khan Younis na południu Strefy Gazy. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.
    1 czerwca 2012 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały popołudniem grupę palestyńskich terrorystów z Ludowych Komitetów Oporu, którzy przygotowywali się do wystrzelenia rakiety ze Strefy Gazy. Zginęło 4 terrorystów.

2 czerwca 2012 r. ponad 2 tys. osób demonstrowało wieczorem w Tel Awiwie przeciwko wysokim kosztom życia w Izraelu. Protestujący uderzali łyżkami i chochlami w garnki oraz patelnie, domagając się uruchomienia rządowego planu pomocy socjalnej.

3 czerwca 2012 r. zaczęła obowiązywać ustawa pozwalająca bez sądu więzić przez trzy lata imigrantów, w tym osoby starające się o status uchodźców, którzy przebywają w Izraelu bez odpowiednich dokumentów.
    3 czerwca 2012 r. poseł prawicowej partii Narodowa Unia, Arieh Eldad powiedział, że "ktokolwiek infiltruje granicę Izraela, czy to szwedzki turysta, czy Sudańczyk z Erytrei, czy Erytrejczyk z Sudanu, czy mieszkaniec Gazy z Synaju, powinien być zastrzelony."
    3 czerwca 2012 r. firma Israel Opportunity Energy Resources LP ogłosiła, że odkryła gigantyczne złoże ropy naftowej (1,4 mld baryłek) i gazu ziemnego (6,7 bln m3). Prezes Ronny Halman powiedział, że ta "ilość gwarantuje przyszłość energetyczną Izraela na dziesięciolecia, pozwalając na eksport izraelskiego gazu i zwiększenie dochodów państwa, nie martwiąc się o rezerwy gazu na konsumpcję krajową."

3 czerwca 2012 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem pięć celów Hamasu i Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy. Zniszczono 3 warsztaty produkujące broń i 2 podziemne tunele przemytnicze.
    3 czerwca 2012 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami liczne żydowskie samochody w Hebronie, w Judei. Kilka samochodów zostało uszkodzonych.

3 czerwca 2012 r. niemiecki dziennik "Der Spiegel" napisał, że Izrael uzbraja dostarczone przez Niemcy okręty podwodne w rakiety samosterujące, wyposażone w głowice nuklearne.

4 czerwca 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    4 czerwca 2012 r. nieznani sprawcy podpalili w nocy w Jerozolimie dom zamieszkały przez 10 imigrantów z Erytrei. Na ścianie domu wypisano hasło: "Opuśćcie tę dzielnicę!" Ranne zostały 4 osoby.
    4 czerwca 2012 r. premier Beniamin Netanyahu nakazał swoim ministrom przyśpieszenie deportacji nielegalnych afrykańskich imigrantów i budowę obozu na pustyni Negew. Deportacja ma objąć 25 tys. imigrantów z Sudanu Południowego, Wybrzeża Kości Słoniowej, Ghany i Etiopii. Natomiast wielu z 35 tys. imigrantów z Erytrei i Sudanu zostanie umieszczonych w budowanym obozie Saharonim. Nie mogą być oni deportowani, ponieważ w ich krajach grozi im śmierć.
    4 czerwca 2012 r. Siły Obronne Izraela zwiększyły obecność wojskową wzdłuż granicy izraelsko-egipskiej. Świadkowie donieśli o wzroście obecności pojazdów opancerzonych i patroli granicznych. Działania są wynikiem wzrostu niestabilności politycznej w Egipcie i obawom przed atakami terrorystycznymi.

4 czerwca 2012 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy warsztat produkujący broń i tunel przemytniczy w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy.
    4 czerwca 2012 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski autobus przy osiedlu Tekoa w bloku osiedli Gush Etzion w Judei. Autobus został uszkodzony.
    4 czerwca 2012 r. palestyński terrorysta zaatakował wieczorem i zranił nożem izraelskiego policjanta przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie, w Judei. Policjant postrzelił napastnika, którego aresztowano.

5 czerwca 2012 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie z Sekretarzem Generalnym OECD, Angelem Guria. Pochwalił on Izrael za rozsądne zarządzanie gospodarką podczas kryzysu, ale ostrzegł, że "to jeszcze nie koniec." Minister finansów Steinitz po spotkaniu powiedział: "Otrzymaliśmy bardzo poważne ostrzeżenie, że globalny kryzys nie tylko nie skończył się, ale istnieje realne niebezpieczeństwo, że będzie coraz silniejszy i będzie zagrożeniem dla naszej narodowej gospodarki i dla obywateli Izraela ... Jeśli nie będziemy utrzymywać odpowiedzialnego budżetu będziemy tworzyć zagrożenie dla gospodarki i obywateli Izraela."
    5 czerwca 2012 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    5 czerwca 2012 r. Palestyńczycy wzniecili wieczorem zamieszki w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono koktajlami Mołotowa pojazdy izraelskiej straży granicznej.

5 czerwca 2012 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami patrol izraelskiej armii w Hebronie. Uszkodzony został pojazd wojskowy.
    5 czerwca 2012 r. Palestyńczycy podpalili wieczorem pole przy żydowskim osiedlu Itamar w Samarii. Izraelscy żołnierze zatrzymali 5 podejrzanych o podpalenie osób.
    5 czerwca 2012 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem dwa magazyny broni na północy i południu Strefy Gazy.

5 czerwca 2012 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas podczas wizyty w Turcji powiedział, że oferta utworzenia dwóch państw nie będzie pozostawać na stole przez długi czas, i wezwał Izrael do jej przyjęcia. "Nie odwracajcie się od tej możliwości. Z powodu szybkich zmian zachodzących w regionie oferta ta nie może długo pozostawać na stole."

6 czerwca 2012 r. premier Beniamin Netanyahu zapowiedział utworzenie komitetu ministrów do analizy spraw społeczności żydowskich w Samarii i Judei. Równocześnie premier zapowiedział budowę 851 nowych domów mieszkalnych w osiedlach Efrat i Karne Shomron.

6 czerwca 2012 r. grupa około 40 młodych Żydów obrzuciło wieczorem kamieniami pojazdy palestyńskich sił bezpieczeństwa przy żydowskim osiedlu Havat Gilada w Samarii. Palestyńscy policjanci odpowiedzieli granatami hukowymi.

7 czerwca 2012 r. rząd poinformował, że zamierza w najbliższej przyszłości zalegalizować 13 z 18 żydowskich placówek osadniczych w Samarii i Judei. Proces legalizacji jest ułatwiony, ponieważ znajdują się one na prywatnej ziemi. Natomiast pozostałych pięć placówek znajduje się na ziemi należącej do palestyńskich właścicieli, co oznacza, że będą musiały być zlikwidowane.
    7 czerwca 2012 r. Ministerstwo Obrony poinformowało, że na całym południu kraju będą wznoszone namiotowe miasteczka, które będą mogły pomieścić 20-25 tys. afrykańskich imigrantów, aby zapobiedz ich przenikaniu do izraelskich miast. Trzy takie namiotowe miasteczka powstaną przy więzieniu Ketziot.

7 czerwca 2012 r. nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz żydowski w Równym w zachodniej Ukrainie.

8 czerwca 2012 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas podczas wizyty we Francji ostrzegł, że Autonomia Palestyńska może szukać rozwiązania impasu w rozmowach pokojowych poprzez stanie się państwem członkowskim ONZ. "Poszliśmy do Rady Bezpieczeństwa. Nie uzyskaliśmy koniecznego wyniku głosowania. Jeśli nie wrócimy do negocjacji to oczywiści udamy się do Zgromadzenia Ogólnego w celu uzyskania statusu państwa niebędącego państwem członkowskim, jak ma to miejsce z Watykanem i Szwajcarią ... Co do negocjacji chcę tylko powiedzieć, że piłka jest po stronie premiera Netanyahu. Jeśli pan Netanyahu zgodzi się zakończyć kolonizację i uzna granice, będziemy skłonni podjąć działania w tym kierunku ... Jeśli Izrael zgodzi się uwolnić więźniów i pozwoli nam na import broni dla policji, możemy usiąść z panem Netanyahu."

9 czerwca 2012 r. około 300 Palestyńczyków wszczęło wieczorem rozruchy przy mieście Ramallah w Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

10 czerwca 2012 r. premier Beniamin Netanyahu na rannym posiedzeniu rządu powiedział, że rząd pracuje nad zmniejszeniem kosztów życia. "Mamy jasny cel, aby obniżyć koszty życia w Izraelu. Podkreślam to, ponieważ widzimy co dzieje się wokół nas, w gospodarkach, które się prawie załamały. Zarządzamy gospodarką odpowiedzialnie i cały czas pracujemy nad zmniejszeniem kosztów utrzymania obywateli."
    10 czerwca 2012 r. około 300 afrykańskich imigrantów zorganizowało demonstrację w południowym Tel Awiwie, protestując przeciwko rządowym planom deportacji nielegalnych imigrantów z Izraela. Demonstranci nieśli hasła: "Bycie uchodźcą nie jest wyborem" i "Uchodźca nie jest rakiem, jest osobą, która uciekła przed prześladowaniami i ma prawo do ochrony".

10 czerwca 2012 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Tekoa w Judei. Samochód został uszkodzony.

11 czerwca 2012 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że syryjski reżim Assada robi masakry swoich obywateli przy pomocy Iranu i Hezbollahu. "Świat na to patrzy, ale widocznie jest bezsilny, bo nie używa swoich sił do powstrzymania masakry. My bardzo uważnie obserwujemy rozwój sytuacji z powodu naszego zainteresowania Hezbollahem, a zwłaszcza możliwością przedostania się zaawansowanych i niekonwencjonalnych broni do grup terrorystycznych. Jak tylko upadnie rząd syryjski, będzie uważnie obserwować wszystko co się będzie działo. Ale trudno jest przewidzieć, co tam się wydarzy ... Świat musi zobaczyć w Iranie, Syrii i Hezbollahu nowe imperium zła. Prawdziwe oblicze tego imperium zła ukazało się w swojej pełnej brzydocie. My musimy zrozumieć w jakim sąsiedztwie żyjemy."
    11 czerwca 2012 r. rzecznik Sił Obronnych Izraela poinformował, że w ostatnich dniach zanotowano kilka przypadków prób pokonania nowej bariery granicznej na granicy izraelsko-egipskiej. Przemytnicy nacinali siatkę ogrodzenia, jednak czujniki alarmowały straż graniczną, której pojawienie się udaremniało próby naruszenia granicy. Rzecznik dodał, że "rozważamy możliwość ogłoszenia całego przygranicznego obszaru zamkniętą strefą wojskową, w której nikt nie będzie mógł przebywać. W ten sposób będzie wolno strzelać bez uprzedzenia. Prawnicy armii badają aspekty prawne takiej polityki."
    11 czerwca 2012 r. minister spraw wewnętrznych Eli Yishai powiedział, że "nie jestem przeciwko imigrantom, ale zagrażają oni żydowskiemu charakterowi syjonistycznego państwa Izrael ... Pomimo trudności zwiazanych z łamaniem praw człowieka w Erytrei i południowym Sudanie, imigranci powrócą do swoich krajów."
    11 czerwca 2012 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku został pobity rekord przyjazdów zagranicznych turystów do Izraela, pochodzący z zeszłego roku. Według danych urzędu, od stycznia do maja 2012 r. do Izraela przyjechało 1,2 mln turystów (wzrost o 6% względem analogicznego okresu z 2011 r. i o wzrost o 4% względem 2010 r.). Minister turystyki Stas Misezhnikov powiedział, że "konsekwentny wzrost przyjazdów turystów i nowe rekordy dowodzą, że inwestycje w branży przyczyniają się do wzrostu dochodów gospodarki i tworzą dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy. Na tle światowego kryzysu gospodarczego, inwestycje w silniku napędzające wzrost gospodarki nabierają większego znaczenia, a turystyka staje się najważniejszym graczem utrzymującym solidną gospodarkę izraelską."

11 czerwca 2012 r. Palestyńczycy rzucili wieczorem koktajle Mołotowa w izraelski posterunek wojskowy w pobliżu osiedla Beit Dżala we Wschodniej Jerozolimie.

11 czerwca 2012 r. prezydent Szimon Peres spotkał się w Waszyngtonie z amerykańskim sekretarzem obrony Leonem Panetta. Peres powiedział: "Szanuję proces dyplomatyczny, ale zegar tyka i Iran nadal pędzi w kierunku wyprodukowaniu broni nuklearnej, i nadal kłamie i oszukuje. Iran to kraj ajatollahów i jedyny kraj na Bliskim Wschodzie, który ma imperialistyczne żądze w imię religii. Żaden odpowiedzialny kraj na świecie nie może zaakceptować sytuacji, w której Bliski Wschód będzie podporządkowany irańskiej hegemonii." Omawiając sytuację polityczną z Autonomią Palestyńską, Peres potwierdził swoją wiarę we wznowienie negocjacji pokojowych i osiągnięcie porozumienia pokojowego. Podkreślił, że nowa koalicja rządowa Beniamina Netanyahu zapewnia w Izraelu jedność narodową i "na pewno pomoże zwiększyć szanse na pokój." Dodał, że palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas jest "poważnym partnerem w negocjacjach."

12 czerwca 2012 r. dowodzący obroną cywilną obszaru Gusz Gan, pułkownik Adam Zusman powiedział, że istnieją plany ewakuacji nawet miliona mieszkańców w rejonu Tel Awiwu na wypadek zmasowanego ataku rakietowego i rozpoczęcia wojny z użyciem broni niekonwencjonalnych. "Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz. W przypadku ataku rakietowego na środkowy Izrael, zwłaszcza niekonwencjonalny, ludność Tel Awiwu i innych miast będzie ewakuowana i przeniesiona w inne obszary kraju. Masowa ewakuacja odbędzie się w przypadku niekonwencjonalnego ataku i jeśli budynki zostaną zniszczone przez rakiety." Zusman dodał, że w przypadku kolejnej wojny "setki rakiet trafi w Tel Awiw i jego pobliskie miasta. W wyniku tych ataków mogą być setki izraelskich ofiar. W następnej wojnie nikt nie będzie mógł pić kawy w Centrum Dizengoffa."

12 czerwca 2012 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem patrol izraelskiej straży granicznej przy barierze granicznej w centralnej części Strefy Gazy. W odpowiedzi izraelskie helikoptery ostrzelały teren przygraniczny w Strefie.

12 czerwca 2012 r. prezydent Szimon Peres przeprowadził w Waszyngtonie serię spotkań z wysokimi urzędnikami Pentagonu i sekretarz stanu Hillary Clinton. Peres poruszył sprawę uwolnienia z więzienia izraelskiego szpiega Jonathana Pollarda, jego prośba została jednak odrzucona.

13 czerwca 2012 r. kontroler państwa Micha Lindenstraus opublikował raport w sprawie przeprowadzonej dwa lata temu akcji komandosów przeciwko "Flotylli Wolności", która usiłowała przełamać blokadę morską Strefy Gazy. Raport zarzucił premierowi Netanyahu, że jego decyzja o przeprowadzeniu operacji wojskowej była podjęta bez pełnej analizy potencjalnych następstw. "W kierowanym i nadzorowanym przez premiera Benjamina Netanyahu procesie decyzyjnym wykryto zasadnicze i istotne uchybienia. Proces decyzyjny premiera odbywał się bez uporządkowanej, skoordynowanej i udokumentowanej pracy zespołowej, choć wyżsi przedstawiciele władz politycznych, wojskowych i wywiadowczych zdawali sobie sprawę, że turecka flotylla różni się od innych flotylli ... Premier nie wziął pod uwagę, że zatrzymanie flotylli siłą spowoduje konfrontację przemocy na pokładzie Mavi Marmara."
    13 czerwca 2012 r. policja poinformowała, że w ciągu ostatnich dwóch dni zatrzymała 240 nielegalnych imigrantów z Afryki, w większości z południowego Sudanu. Działania te są prowadzone w ramach akcji przygotowań do planowanych deportacji nielegalnych imigrantów. Około 300 imigrantów zgodziło się opuścić Izrael dobrowolnie.
    13 czerwca 2012 r. Palestyńczycy rzucili wieczorem koktajle Mołotowa w żydowski dom Beit Yonatan w osiedlu Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Nikt nie odniósł obrażeń.

13 czerwca 2012 r. żydowscy osadnicy z osiedla Tekoa w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei, zablokowali wieczorem drogi prowadzące do sąsioednich wiosek arabskich, protestując w ten sposób przeciwko powtarzających się przypadków ataku na ich samochody przez Arabów.

13 czerwca 2012 r. prezydent Szimon Peres spotkał się w Waszyngtonie z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą. Podczas uroczystej kolacji w Białym Domie, Peres został odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności.

14 czerwca 2012 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano izraelskiego rolnika pracującego traktorem na przygranicznym polu uprawnym przy Strefie Gazy. Popołudniem ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    14 czerwca 2012 r. wicepremier Shaul Mofaz wezwał palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa, aby wykorzystać fakt istnienia szerokiej koalicji rządowej w Izraelu i wznowić negocjacje pokojowe.

14 czerwca 2012 r. około 20 Palestyńczyków wszczęło wieczorem zamieszki przy Ramallah w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy. Rannych zostało 2 żołnierzy.

15 czerwca 2012 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że Mahmoud Abbas będzie domagać się uwolnienia 123 wieźniów z długimi wyrokami, przed wyrażeniem zgody na spotkanie z premierem Beniaminem Netanyahu.

16 czerwca 2012 r. Siły Obronne Izraela wykryły rano szczątki rakiety Grad w pobliżu bazy lotniczej Ovda w południowej części pustyni Negew. Saperzy i specjaliści zajęli się ustaleniem skąd została wystrzelona - z Jordanii czy z Egiptu. Jest to pierwszy incydent, aby rakieta Grad spadła w tym rejonie kraju. Jej wybuch zarejestrowano w piątkowy wieczór.
    16 czerwca 2012 r. około 200 ultraortodoksyjnych Żydów demonstrowało przy dzielnicy Mea Shearim w Jerozolimie przeciwko profanacji szabatu poprzez otwarcie parkingu "Karta" przy Bramie Jaffy. Obrzucono obelgami przechodzące kobiety ubrane świecko, a policjantów nazwano "nazistami".
    16 czerwca 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

17 czerwca 2012 r. rząd zatwierdził powołanie komitetu odpowiedzialnego za zatwierdzanie projektów budowlanych w osiedlach żydowskich w Samarii i Judei. Komitet będzie odpowiedzialny za ustalenie polityki budownictwa indywidualnego w całym dystrykcie. Komitet odpowiada przed premierem Netanyahu. W jego skład weszli: minister obrony Ehud Barak, minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman, minister nauki i technologii Daniel Herszkowitz, minister spraw wewnętrznych Eli Yishai, minister spraw diaspory Juli Edelstein, minister edukacji Gideon Sa'ar, minister spraw środowiska Gilad Erdan, oraz ministrowie Beniamin Begin, Moshe Ja'alon i Shaul Mofaz.
    17 czerwca 2012 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w południe ze Strefy Gazy z moździerza izraelski patrol straży granicznej przy barierze granicznej. Pociski spadły w pobliżu miejsca postoju patrolu.
    17 czerwca 2012 r. młodzi Palestyńczycy rzucając popołudniem petardy wzniecili dwa pożary w rejonie Góry Scopus we Wschodniej Jerozolimie. Przy gaszeniu ognia rannych zostało 12 osób, które nawdychały się dymu. Policja wszczęła dochodzenie w sprawie podpalenia.

17 czerwca 2012 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że proces pokojowy z Izraelem jest w stanie "śmierci klinicznej i strona izraelska jest zdecydowanie za to odpowiedzialna." Dodał, że piłka jest po izraelskiej stronie. Szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział: "Zostałem przydzielony przez przewodniczącego Abbasa do poinformowania sekretarza stanu USA Hillary Clinton o naszym stanowisku do wznowienia negocjacji po zobowiązaniu się Izraela do wstrzymania działalności osiedleńczej i uwolnienia więźniów. To nie są warunki, ale obowiązki i Izrael musi się do nich zastosować. Mamy nadzieję, że amerykańska administracja zmusi izraelski rząd do wypełnienia swoich zobowiązań w celu wznowienia procesu pokojowego."
    17 czerwca 2012 r. trzech Palestyńczyków zaatakowało popołudniem izraelskiego kierowcę w rejonie Hebronu w Judei. Izraelczyk działając w obronie własnej zastrzelił 2 napastników i zranił trzeciego, po czym zdołał ranny uciec do najbliżeszego wojskowego punktu kontrolnego. Żydowski kierowca został uderzony tępym narzędziem w klatkę piersiową i ma siniaki na plecach i rękach. Policja stwierdziła, że była to próba porwania Izraelczyka.

18 czerwca 2012 r. trzech palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu ostrzelało rano grupę izraelskich robotników budujących barierę graniczną na granicy izraelsko-egipskiej w pobliżu kibucu Nitzana na pustyni Negew. Jeden z robotników został śmiertelnie raniony. Będący w pobliżu izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając co najmniej 2 napastników. Przy ciałach zabitych znaleziono broń maszynową i granaty. Terroryści przeniknęli przez granicę z terytorium Egiptu.
    18 czerwca 2012 r. izraelskie siły bezpieczeństwa ogłosiły rano alarm antyterrorystyczny na południu kraju, obawiając się, że więcej terrorystów mogło przeniknąć przez granicę z Egiptu i mogą przeprowadzić kolejny atak terrorystyczny. W rejon granicy izraelsko-egipskiej przegrupowano dywizję zmechanizowaną, której pojazdy opancerzone obstawiły drogi i strategiczne pozycje na pustyni Negew. Po kilku godzinach alarm odwołano.
    18 czerwca 2012 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że Izrael nie da się zastraszyć atakami terrorystycznymi. "Ukończenie bariery granicznej zapobiegnie powodzi cudzoziemców i terrorowi." Ministerstwo Obrony poinformowało, że bariera graniczna na granicy z Egiptem zostanie ukończona do końca października b.r.
    18 czerwca 2012 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że dzisiejszy atak terrorystyczny jest kolejnym dowodem braku odpowiednich działań egipskich sił bezpieczeństwa na półwyspie Synaj. "Traktujemy dzisiejszy atak jako bardzo poważny incydent. Łączymy go z incydentem z szabatu, podczas którego dwie rakiety Grad wystrzelone z Synaju spadły na południowy Izrael. Te dwa zdarzenia wskazują na poważne osłabienie egipskiej kontroli nad Synajem. Mamy nadzieję i oczekujemy, że w wyniku wyborów w Egipcie, ktokolwiek zostanie wybrany, zostanie zapewnione, że Egipt będzie wywiązywał się ze swoich zobowiązań międzynarodowych, w tym z traktatu z Izraelem. Ale wcześniej oczekujemy wzrostu aktywności w zakresie bezpieczeństwa na Synaju."

    18 czerwca 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła przy mieście Aszkelon.
    18 czerwca 2012 r. media doniosły o obecności zmobilizowanej izraelskiej brygady pancernej w odległości około 20 km od Strefy Gazy. W rejonie przejścia granicznego Erez zgrupowano wojskowe buldożery, które w razie potrzeby mogą przystąpić do czyszczenia strefy buforowej wewnątrz Strefy Gazy.

18 czerwca 2012 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy warsztat produkujący broń w południowej części Strefy Gazy. Był to odwet za ostatni ostrzał rakietowy Izraela.
    18 czerwca 2012 r. izraelski bezzałogowy samolot ostrzelał w południe grupę palestyńskich terrorystów w północnej części Strefy Gazy. Wśród terrorystów byli snajperzy, którzy w ciągu ostatnich dni kilka razy ostrzeliwali terytorium Izraela. W ataku zginęło 2 terrorystów, a kilku zostało rannych.

19 czerwca 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 10 rakiet Qassam, które spadły na Negew. W ciągu dnia 42 rakiety Qassam spadły na Negew, a 3 rakiety Grad spadły w rejonie miasta Netivot. W rejonie Aszkelonu ranne zostały 4 osoby.
    19 czerwca 2012 r. gen. rezerwy Tzvika Fogel ostrzegł, że kolejnym zagrożeniem stojącym przed Izraelem jest uszczelnienie i obrona granicy wschodniej. "Lata temu wzywałem do budowy ogrodzenia na granicy egipskiej. Oni patrzeli na mnie jak bym był szalony, a dzisiaj śpieszą się z zakończeniem robót. Obrona 270 km granicy przed atakami terrorystów jest prawie niemożliwa ... Zalecam budowę ogrodzenia na granicy jordańskiej dzisiaj, lub najpóźniej jutro." Dodał, że terroryści stworzyli w Strefie Gazy "drugi Liban" i wykorzystując obecną niestabilność w regionie, skierowali walkę z dala od samej Gazy. Umożliwia im to uniknięcie ataków odwetowych na Gazę i chronienie swoich przywódców. Ostatecznie zmusi to Izrael do zaangażowania się w działania na Synaju, podobnie jak w przeszłości Izrael został wciągnięty do Libanu. Jednak po ukończeniu budowy ogrodzenia granicznego, terroryści będą mogli swobodnie je obejść i kontynuować ataki od strony Jordanii. Jeśli ataki na Synaju będą się nasilać, wówczas Egipt zacznie naciskać, aby zezwolić mu na rozmieszczenie na półwyspie większej ilości wojsk, co będzie naruszeniem traktatu pokojowego. Izrael stanie pod silną presją międzynarodową, czy się temu sprzeciwić, czy zaakceptować. Izrael mógłby zapobiec przyszłym cierpieniom silnie uderzając już dzisiaj w grupy terrorystyczne w Strefie Gazy.

19 czerwca 2012 r. nieznani sprawcy podpalili i wymalowali w nocy obraźliwe graffiti na ścianie meczetu w wiosce Jab'ah w Samarii. Pożar nie spowodował większych uszkodzeń budynku. Policja wszczęła dochodzenie wyjaśniające incydent.
    19 czerwca 2012 r. Ministerstwo Informacji Autonomii Palestyńskiej wydało książkę pt. "Terminologia w mediach, kulturze i polityce". Książka zachęca Palestyńczyków do stosowania określeń mówiących, że Izrael jest wynikiem "rasistowskich przedsięwzięć kolonizatorów." Zalecono nie używanie słowa "Izrael", a zamiast niego używanie terminu "izraelski kolonializm", ponieważ używanie słowa "Izrael" oznaczałoby przyznawanie mu prawa do istnienia jako państwu. Drugim fundamentem palestyńskiej ideologii jest przyjęcie, że ataki terrorystyczne na Izraelczyków nie są terroryzmem lecz "oporem". Palestyński terrorysta jest "członkiem ruchu oporu", a zamachy samobójcze są aktami męczeństwa, natomiast męczennik (zamachowiec-samobójca) to shahid. Izraelski minister obrony to minister wojny, a Siły Obronne Izraela to izraelskie siły okupacyjne, natomiast mur bezpieczeństwa to "rasistowski mur separacji". Nowa terminologia dotyczy także symboli, historii i tradycji. Gwiazda Dawida staje się "sześcioramienną gwiazdą", Ściana Płaczu staje się Ścianą Al-Buraq, Wzgórze Świątynne zostaje włączone do "Sanktuarium Jerozolimy", a Judea i Samaria stają się "okupowanym Zachodnim Brzegu". Nowa terminologia ma być stosowana przez palestyńskich przywódców, polityków, media i ośrodki kultury, aby przenikać do całego społeczeństwa Autonomii Palestyńskiej.
    19 czerwca 2012 r. izraelskie siły powietrzne przeprowadziły cztery naloty na cele terrorystyczne w Strefie Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków.

19 czerwca 2012 r. rzeczniczka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland powiedziała: "Stanowczo potępiamy ostrzał rakietowy południowego Izraela prowadzony ze Strefy Gazy, który dramatycznie i niebezpiecznie nasilił się ostatniego dnia. Jak już wielokrotnie powiedzieliśmy, nie ma uzasadnienia dla kierowania rakiet na niewinnych ludzi i wzywamy osoby odpowiedzialne do podjęcia natychmiastowych działań, aby powstrzymać te tchórzliwe akty."
    19 czerwca 2012 r. specjalny sprawozdawca ONZ ds. wolności słowa Frank La Rue przedstawił raport przed Radą Praw Człowieka ONZ w Genewie. La Rue powiedział, że "zarówno rząd Izraela, jak i władze palestyńskie na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy ograniczają wolność słowa poprzez restrykcyjne przepisy, zastraszanie dziennikarzy i cenzurę. Te i inne praktyki paraliżują działalność dziennikarzy i pokojowych manifestantów ... Nie bez winy są również palestyńskie władze na Zachodnim Brzegu Jordanu, które wymagają od wydawców specjalnych licencji na prowadzenie działalności i stosują cenzurę na podstawie szerokich i niejasnych kryteriów." Wyraził przy tym zaniepokojenie doniesieniami o nękaniu internautów, którzy na Facebooku zamieścili nieprzychylne komentarze o palestyńskim prezydencie Mahmudzie Abbasie. W przypadku Hamasu, La Rue przypomniał nowe prawo, w myśl którego zagraniczni dziennikarze muszą podawać miejscowe źródła cytowane w tekstach. Taki wymóg - wskazał - może prowadzić do stosowania autocenzury przez media. Skrytykował też brutalne rozbijanie pokojowych manifestacji oraz "nieuzasadnione aresztowania i zatrzymania uczestników protestów i dziennikarzy relacjonujących protesty".

20 czerwca 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 10 rakiet Qassam, które spadły na Negew. W nocnym ostrzale lekko rannych zostało 11 izraelskich żołnierzy. Rano rakieta Grad spadła w pobliżu Beer Szewy. W ciągu dnia 35 rakiet spadło na Negew. Ostrzelano także z moździerza tereny przygraniczne. Wieczorem system antyrakietowy Iron Dome zestrzelił rakietę lecącą na miasto Netivot.

20 czerwca 2012 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy 6 celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Rano zbombardowany został jeden cel. Wieczorem zbombardowano 2 bazy Hamasu na północy Strefy Gazy.
    20 czerwca 2012 r. zbrojne skrzydło Hamasu, Brygady Ezzedine al-Qassam oświadczyły, że "w odpowiedzi na egipskie starania aby powstrzymać agresję na naszych ludzi, Brygady al-Qassam i wszystkie inne frakcje oporu deklarują zobowiązanie do zakończenia obecnej rundy konfrontacji, tak długo jak oni powstrzymają swoje zbrodnie ... Nasza konfrontacja w tej rundzie była na minimalnym poziomie ognia, jest to wiadomość, którą ich przywódcy powinni bardzo dobrze zrozumieć."

20 czerwca 2012 r. w Waszyngtonie odbyły się tajne spotkania sekretarz stanu USA Hillary Clinton z szefem palestyńskich negocjatorów Saeb Erekatem, a następnie z wicepremierem Shaulem Mofazem. Obaj politycy unikali spotkania z sobą. Erekat powtórzył palestyńskie warunki, których spełnienie przez Izrael jest warunkiem wznowieniem negocjacji.
    20 czerwca 2012 r. amerykański dziennik "Washington Post" napisał, że Stany Zjednoczone i Izrael wspólnie stworzyły wirusa komputerowego o nazwie Flame (Płomień), dzięki któremu zebrano informacje wywiadowcze w ramach przygotowywania akcji sabotażu w cyberprzestrzeni, zmierzającej do zahamowania budowy broni atomowej przez Iran. Wirus typu malware potajemnie rozpracowywał i monitorował irańskie sieci komputerowe, dostarczając na bieżąco informacje potrzebne do przygotowania dywersyjnej operacji. Uczestniczące w niej CIA, Agencja Bezpieczeństwa Narodowego w Pentagonie i armia izraelska posługiwały się różnego rodzaju destruktywnymi programami, jak opisany wcześniej przez media wirus Stuxnet.

21 czerwca 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 9 rakiet Qassam. Jedna z nich została zestrzelona przez system antyrakietowy Iron Dome. Rano 5 rakiet spadło na Negew. Popołudniem jedna, a wieczorem 3 kolejne rakiety. Wieczorem system Iron Dome zestrzelił rakietę lecącą na Aszkelon.
    21 czerwca 2012 r. nieznani sprawcy wymalowali obraźliwe graffiti i muzułmańskie hasła na synagodze w moszawie Maor. Policja wszczęła dochodzenie.

21 czerwca 2012 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami izraelski posterunek wojskowy przy grobowcu Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    21 czerwca 2012 r. przywódca polityczny Islamskiego Dżihadu, szejk Nafeth Azaam powiedział wieczorem, że jego organizacja prowadzi rozmowy z egipskimi mediatorami, aby osiągnąć zawieszenie broni w Strefie Gazy "w interesie narodu palestyńskiego."

21 czerwca 2012 r. ambasador Izraela przy ONZ, Ron Prosor złożył oficjalną skargę do Sekretarza Generalnego Ban Ki-moona i Rady Bezpieczeństwa. Skarga mówi, że w ciągu ostatnich dni na południowy Izrael spadło ponad 100 rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy. Prosor podkreślił absurdalność sytuacji, w której "Izrael w pełni współpracuje z ONZ i umożliwia dostawy sprzętu cywilnego i pomocy humanitarnej do Gazy, w zamian broń nadal płynie do Gazy i rakiety są wystrzeliwane na terytorium Izraela."
    21 czerwca 2012 r. wicepremier Shaul Mofaz spotkał się w Waszyngtonie z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą. Mofaz spotkał się także z doradcą bezpieczeństwa narodowego Tomem Donilon. Mofaz poinformował, że jest osiemnaście miesięcy czasu na wznowienie negocjacji z Palestyńczykami, oraz wezwał do zaostrzenia sankcji wobec Iranu i przygotowania się do ewentualnych militarnych rozwiązań. Dodał, że problem palestyński jest poważniejszy niż irański, i wymaga bezpośrednich negocjacji.
    21 czerwca 2012 r. norweskie ministerstwo finansów wykluczyło izraelską firmę budowlaną Shikun & Binui Ltd. z przetargu na rządowy projekt budowlany w Norwegii. Jako przyczynę podano, że izraelska firma jest "zaangażowana w budowę we Wschodniej Jerozolimie z naruszeniem prawa międzynarodowego."

22 czerwca 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    22 czerwca 2012 r. popołudniem doszło do zderzenia autobusu z pociągiem w pobliżu kibucu Nitsanim na pustyni Negew. Rannych zostało 10 osób.

22 czerwca 2012 r. kilkuset Palestyńczyków i lewicowych działaczy izraelskich demonstrowało w arabskiej wiosce Susya w Judei, przeciwko sądowemu nakazowi rozbiórki około 50 nielegalnie wzniesionych domów w wiosce. Izraelscy żołnierze użyli środków przymusy do rozproszenia demonstracji. Aresztowano 8 osób.
    22 czerwca 2012 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały popołudniem grupę palestyńskich terrorystów na południe od obozu uchodźców Bourij w Strefie Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne. Byli to członkowie Islamskiego Dżihadu.

23 czerwca 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 30 rakiet. System antyrakietowy Iron Dome zestrzelił 10 rakiet. Uszkodzona została fabryka oraz dom mieszkalny w mieście Sderot. Ranny został 1 Izraelczyk.
    23 czerwca 2012 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się wieczorem z dowódcami wojskowymi w celu omówienia sytuacji bezpieczeństwa na południu kraju. Premier rozkazał armii kontynuowanie działań w celu uchrony obywateli państwa Izrael.
    23 czerwca 2012 r. kilka tysięcy Izraelczyków demonstrowało wieczorem w Tel Awiwie domagając się od rządu poprawienia warunków socjalnych życia obywateli. Doszło do starć z policją, podczas których wybijano okna sklepów i wyłamywano witryny banków. Zdewastowano 5 banków. Policja aresztowało 85 osób.

23 czerwca 2012 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały popołudniem dwie grupy palestyńskich terrorystów, którzy usiłowali wystrzelić z północnej części Strefy Gazy rakiety na Izrael. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 6 osób zostało rannych.
    23 czerwca 2012 r. wysoki dowódca Hamasu, Sami Abu Zuhri oskarżył Izrael o eskalację przemocy w Strefie Gazy, złamanie zawieszenia broni i próbę "złamania woli narodu palestyńskiego." Islamski Dżihad zagroził odwetem za "izraelskie złamanie rozejmu." Do tej pory Islamski Dżihad nie uczestniczył w ostrzale rakietowym Izraela i obserwował działania Hamasu.
    23 czerwca 2012 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat zaapelował do Rosji, Francji i Wielkiej Brytanii o interwencję w celu wynegocjowania zawieszenia broni w Strefie Gazy. Erekat dodał, że rozejm jest w interesie obu stron.

24 czerwca 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 1 rakietę Qassam i 5 rakiet Grad. System antyrakietowy Iron Dome zestrzelił rakiety, które leciały na miasto Aszkelon. Popołudniem 3 rakiety Qassam spadły na Negew. Ostrzelano także z moździerza tereny przygraniczne.
    24 czerwca 2012 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że "Izrael docenia proces demokratyczny w Egipcie i szanuje wyniki wyborów prezydenckich ... Izrael ma nadzieję na dalszą współpracę z rządem egipskim na podstawie porozumienia pokojowego między dwoma krajami, co jest wspólnym zainteresowaniem obu narodów i przyczynia się do stabilności w regionie."
    24 czerwca 2012 r. prezydent Szimon Peres ostrzegł wieczorem Hamas, że kontynuując ostrzał rakietowy Izraela "strzela sobie samemu w stopę." Dodał, że Hamas "musi zrozumieć, że kiedy atakuje Izrael, to atakuje mieszkańców Gazy. Każdy pocisk uderzający w Izrael szkodzi wam dużo bardziej niż komukolwiek innemu."
    24 czerwca 2012 r. Siły Obronne Izraela zamknęły wieczorem przejście graniczne Kerem Szalom ze Strefą Gazy. Poinformowano, że ponowne otwarcie przejścia i umożliwienie przesyłania paliwa oraz towarów będzie uzależnione od poziomu bezpieczeństwa i zaprzestania ostrzału rakietowego terytorium Izraela.

24 czerwca 2012 r. wysoki przedstawiciel Hamasu, Mahmud al-Zahar powiedział, że zwycięstwo kandydata Bractwa Muzułmańskiego Mohammada Morsi w wyborach prezydenckich w Egipcie zapoczątkowało "nową erę" w Egipcie.

24 czerwca 2012 r. nowy egipski prezydent Mohamed Morsi w swoim pierwszym publicznym przemówieniu powiedział, że Egipt będzie przestrzegał wszystkich zawartych umów międzynarodowych. Dodał, że chce rozwijać współpracę z Iranem, aby utrzymać strategiczną równowagę sił w regionie.

25 czerwca 2012 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Rozmowy dotyczyły kwestii irańskiego programu nuklearnego, oraz konfliktu wewnątrz Syrii. Putin wezwał Izrael i Palestyńczyków do natychmiastowego powrotu do negocjacji pokojowych. Netanyahu powiedział: "Jestem gotów spotkać się z przewodniczącym Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem tutaj lub w Ramallah, gdziekolwiek, i prowadzić długie rozmowy. Mam nadzieję, że ta wiadomość zostanie mu przekazana."
    25 czerwca 2012 r. minister obrony Ehud Barak powiedział: "Oczekujemy, że nowe egipskie przywództwo będzie przestrzegać wszystkich umów międzynarodowych, w tym traktat pokojowy z Izraelem. Ta zajmie sporo czasu, zanim naprawdę zrozumiemy cele egipskiego przywództwa. Istnieją szanse i wyzwania. Będziemy uważnie obserwować, chronić interesy Izraela i działać na rzecz stabilizacji w regionie w dłuższej perspektywie."
    25 czerwca 2012 r. etiopski samolot wywiózł wieczorem do Południowego Sudanu grupę 144 Sudańczyków, którzy zgłosili się do dobrowolnej deportacji z Izraela. Wszyscy otrzymali szczepienia ochronne, zasiłki pieniężne oraz bagaż o wadze 30 kg.

26 czerwca 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili nad ranem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która trafiła w fermę drobiu przy mieście Sderot.
    26 czerwca 2012 r. Siły Obronne Izraela otworzyły rano przejście graniczne Kerem Szalom ze Strefą Gazy, przywracając normalny ruch graniczny.

26 czerwca 2012 r. rosyjski prezydent Władimir Putin spotkał się w Betlejem z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Rozmowa dotyczyła możliwości wznowienia negocjacji pokojowych. Abbas powiedział, że jest gotowy do rozpoczęcia rozmów, po spełnieniu warunków przez Izrael. Powtórzył, że warunkiem jest wstrzymanie rozbudowy żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu i uznanie granic z 1967 r.

27 czerwca 2012 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 4 rakiety Grad. Dwie rakiety zostały zestrzelone przez system antyrakietowy Iron Dome, a dwie spadły w rejonie miasta Netivot.
    27 czerwca 2012 r. specjalna jednostka policji rozbiła nad ranem tajną komórkę terrorystyczną Demokratycznego Frontu Wyzwolenia Palestyny działającą w Jerozolimie. Aresztowano 6 Palestyńczyków.
    27 czerwca 2012 r. Palestyńczyk usiłował popołudniem przejechać izraelskiego policjanta przy wjeździe do miasta Ma'ale Adumim. Gdy następnie usiłował odebrać siłą broń ochroniarzowi, funkcjonariusz otworzył ogień zabijając napastnika. W incydencie uszkodzony został policyjny samochód.

27 czerwca 2012 r. syryjski minister informacji Omran al-Zoebi powiedział, że zestrzelony kilka dni temu turecki samolot został zestrzelony pomyłkowo, gdyż syryjscy żołnierze myśleli, że atakują izraelski samolot. Do incydentu doszło nad Morzem Śródziemnym. Turecki samolot zbliżał się od Cypru w kierunku wybrzeża Syrii.

28 czerwca 2012 r. około 300 działaczy społecznych demonstrowało wieczorem w Tel Awiwie przeciwko polityce władz miasta zakazującej społecznych protestów i brutalności policji.

28 czerwca 2012 r. Palestyńska Rada Rewolucyjna al-Fatah wydała oświadczenie ostrzegające Izrael przed wybuchem trzeciej Intifady. "Jeśli Izrael nie przekaże wszystkich ziem zajętych w wojnie sześciodniowej w 1967 r., nie utworzy państwa arabskiego ze stolicą w Jerozolimie i nie poczyni znacznych ustępstw na rzecz przyjęcia potomków Arabów, którzy uciekli z Izraela w 1948 r., powinna rozpocząć się trzecia Intifada." Oświadczenie deklaruje także poparcie dla uporczywej odmowy Mahmouda Abbasa wznowienia negocjacji pokojowych.

29 czerwca 2012 r. rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ilana Stein powiedziała, że dzisiejsza decyzja UNESCO w sprawie Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem jest "teatrem absurdu." Dodała, że ci którzy głosowali za przyjęciem palestyńskiego wniosku "oddali swoje głosy jako pionki w służbie Palestyńczyków, kosztem profesjonalizmu i dobrego imienia UNESCO."
    29 czerwca 2012 r. biuro premiera wydało wieczorem oświadczenie potępiające decyzję UNESCO, która dowodzi, że jest to "organizacja kierująca się motywami politycznymi, a nie kulturą." "Zamiast podejmować kroki w celu wspierania pokoju, Palestyńczycy podejmują jednostronne działania, które oddalają perspektywę pokoju. Świat musi pamiętać, że Bazylika Narodzenia Pańskiego jest święta dla chrześcijan i została w przeszłości sprofanowana przez palestyńskich terrorystów."
    29 czerwca 2012 r. około 500 afrykańskich imigrantów demonstrowało przed Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Tel Awiwie, wzywając o przyznanie im statusu uchodźców i uniknięcia deportacji z Izraela.

29 czerwca 2012 r. palestyński premier Salam Fayyad powiedział, że decyzja UNESCO ma międzynarodowe znaczenie dla przyszłości państwa palestyńskiego, ponieważ umieszcza Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem na terenie państwa Palestyna. Jest to potwierdzenie palestyńskiej suwerenności w tym miejscu.
    29 czerwca 2012 r. około 30 Palestyńczyków demonstrowało przeciwko barierze bezpieczeństwa przy wiosce Nabi Saleh w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym. Około 150 Palestyńczyków wszczęło zamieszki przy miejscowości Kafr Qaddum w Samarii. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.

29 czerwca 2012 e. egipskie siły bezpieczeństwa przejęły transport nielegalnej broni, które był przewożony z Libii do Strefy Gazy. Przejęto 138 rakiet Grad i około 7 tys. sztuk amunicji.
    29 czerwca 2012 r. nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz żydowski w Wiedniu (Austria). Sprofanowano 43 nagrobki.
    29 czerwca 2012 r. UNESCO zatwierdziła umieszczenie Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem na liście miejsc światowego dziedzictwa UNESCO będących w zagrożeniu. Dokument poświadcza "palestyńską suwerenność" nad chronionym obiektem.

30 czerwca 2012 r. dwóch Palestyńczyków zabrało się autostopem między Modi'in a Jerozolimą, a następnie zaatakowało izraelskiego kierowcę. Uderzony butelką w głowę kierowca, zdołał uciec i dotarł do najbliższego wojskowego punktu kontrolnego. Napastnicy zbiegli.
    30 czerwca 2012 r. w Tel Awiwie zmarł w wieku 96 lat były premier Icchak Szamir.

30 czerwca 2012 r. nowy egipski prezydent Mohamed Morsi po uroczystości zaprzysiężenia na urzędzie powiedział, że Egipt będzie "stał przy Palestyńczykach" i będzie "działać na rzecz uzyskania wszystkich należnych słusznych praw." Morsi zobowiązał się do wspierania wewnętrznego palestyńskiego pojednania, aż naród palestyński "odzyska swoją ziemię i suwerenność."

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: lipiec-wrzesień 2012 r.


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2012 by Gedeon