STYCZEŃ - MARZEC  2006 r.  -  HISTORIA
      -  wrzesień-grudzień 2005 r.
          - styczeń-marzec 2006 r.
      -  kwiecień-czerwiec 2006 r.


Szesnasty Knesset (2003-2006)
Muzułmański Ruch Oporu
Siedemnasty Knesset (2006- )

 

 

1 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot.
    1 stycznia 2006 r. izraelski rząd zatwierdził pierwszy punkt restrukturyzacji izraelskich sił bezpieczeństwa. 1.510 żołnierzy zostanie przeniesionych z izraelskiej armii do izraelskiej policji i rozpocznie służbę na ulicach miast.
    1 stycznia 2006 r. Centralne Biuro Statystyki opublikowało dane gospodarcze za 2005 rok. Produkt krajowy brutto wzrósł o 5,2 %, dochód na głowę wzrósł o 3,3 %. Konsumpcja liczona na osobę wzrosła o 3,3 %, poziom życia w państwie wzrósł o 2,1 %. Pomimo wysiłków by zmniejszyć wydatki państwa, w 2005 roku nastąpił wzrost o 2,7 % wydatków sektora publicznego. Znaczna część tego wzrostu wydatków wynikał z konsekwencji likwidacji osiedli żydowskich i budowy "bariery bezpieczeństwa". Równocześnie nastąpił wzrost o 5,5 % wydatków na bezpieczeństwo państwowe. Głównym wskaźnikiem wzrostu gospodarczego były zagraniczne inwestycje, które w 2005 r. osiągnęły rekordowy poziom 11,5 mld USD.

1 stycznia 2006 r. izraelscy żołnierze wykryli w nocy ładunek wybuchowy podłożony przy "barierze bezpieczeństwa" w pobliżu Kalkilii, w Samarii. Saperzy w kontrolowany sposób zdetonowali bombę.
    1 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy poszukiwanego palestyńskiego terrorystę z Islamskiego Dżihadu w Dżeninie. W okolicy Hebronu doszło do starć z Palestyńczykami, w trakcie których ranny został 1 izraelski żołnierz.
    1 stycznia 2006 r. uzbrojeni palestyńscy terroryści wtargnęli rano do klubu dla pracowniku agend ONZ w Gazie. Następnie w budynku zdetonowali 2 ładunki wybuchowe.
    1 stycznia 2006 r. Brygady Męczenników Al-Aksa, Islamski Dżihad oraz Komitety Ludowego Ruchu Oporu poinformowały, że o północy ich organizacje przestał obowiązywać trwający od pół roku rozejm z Izraelem.
    1 stycznia 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zapowiedział w palestyńskiej telewizji zaprowadzenie prawa i porządku na obszarze Autonomii Palestyńskiej. "Władze narodowe uważają, że chaos, anarchia i kwestionowanie rządów prawa i porządku stanowią niebezpieczne zagrożenie dla całej naszej idei państwowości."

    1 stycznia 2006 r. izraelska kolumna pancerna wjechała do Dżeninu w Samarii. Otoczono i przeszukano biura palestyńskich sił bezpieczeństwa w mieście. Z przejętych dokumentów wynika, że budynek był wykorzystywane przez Islamski Dżihad za schronienie.

2 stycznia 2006 r. izraelski koncern zbrojeniowy Israel Military Industries poinformował o wzroście o 10 % w 2005 roku eksportu czołgów Merkava. W tym roku zarobiono na tym 200 mln USD. Przy tej produkcji jest zatrudnionych 4.760 robotników.
    2 stycznia 2006 r. Shin Bet poinformowało, że w 2005 r. w wyniku arabskich ataków terrorystycznych zginęło 45 Izraelczyków - jest to spadek o 60 %. Nastąpił również spadek o 30 % liczby osób rannych. Na przestrzeni roku zanotowano 2.990 incydentów terrorystycznych. Aresztowano 160 potencjalnych terrorystów-samobójców. Równocześnie, izraelski wywiad ocenia, że od czasu wycofania się ze Strefy Gazy, przemycono do Gazy około 5 ton materiałów wybuchowych z Egiptu. Dodatkowo przemycono około 200 sztuk broni przeciwczołgowej, 5 tys. sztuk broni maszynowej i 1 mln sztuk amunicji.
    2 stycznia 2006 r. izraelska gazeta "Maariv" doniosła o rzekomym nowym planie Ariela Szarona, który zakłada pełną likwidację osiedli żydowskich w Judei i Samarii w zamian za rekompensatę finansową od Stanów Zjednoczonych.
    2 stycznia 2006 r. byli żydowscy osadnicy z północy Strefy Gazy zwrócili się do izraelskiego rządu z prośbą o odbudowanie osiedli Elei Sinai, Dugit i Nissanit, które obecnie armia zamieniła w "strefę buforową" zabraniając Palestyńczykom wchodzenie na ich teren. Odbudowa tych osiedli mogłaby zapewnić bezpieczeństwo dla miast Ashkelon i Sderot.
    2 stycznia 2006 r. izraelska armia przerzuciła dodatkowe oddziały do ochrony granicy z Egiptem w pobliżu Strefy Gazy. Nowe siły zostały rozlokowane wzdłuż 60 km odcinka granicy od bazy wojskowej Kerem Shalom w kierunku bazy Nitzana. Palestyńczycy wykorzystują ten rejon do przemytu broni i ludzi ze Strefy Gazy, poprzez Egipt do Samarii i Judei. Armia planuje wzniesienie na tym odcinku umocnień granicznych, z wieżami strażniczymi i fortyfikacjami ziemnymi. Szacowane koszty wyniosą około 1,5 mln NIS.

2 stycznia 2006 r. izraelskie samoloty ostrzelały w nocy rakietami budynki wykorzystywane przez Brygady Męczenników Al-Aksa w południowej części Strefy Gazy. Równocześnie ostrzelano drogi prowadzące do "strefy buforowej" na północy Strefy Gazy.
    2 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy patrol izraelskiej armii w rejonie Kalkilii, w Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    2 stycznia 2006 r. około 200 palestyńskich policjantów zajęło i zamknęło biura Autonomii Palestyńskiej w Rafah, na południu Strefy Gazy.
    
2 stycznia 2006 r. izraelscy żołnierze zatrzymali na punkcie kontrolnym przy Nechusah w Judei arabską furgonetkę, w której pod zabawkami przemycano 27 komandoskich noży. Aresztowano 3 Palestyńczyków.
    2 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa uprowadzili dwa policyjne samochody w Khan Junis, w Strefie Gazy. Gdy palestyńscy policjanci ruszyli w pościg za napastnikami, doszło do ulicznej strzelaniny.

2 stycznia 2006 r. Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził zakup sprzętu izraelskich firm zbrojeniowych dla amerykańskiej marynarki wojennej. Wartość kontraktu wynosi 17 mln USD. Zakupione zostaną systemy bezzałogowych samolotów ITALD, tworzone przez Israel Military Industries. Te nowoczesne aparaty są przeznaczone do przenikania wrogiej obrony przeciwlotniczej, zakłócania łączności oraz systemów radarowych, i umożliwianie skutecznego rażenia wrogich celów przez własne samoloty.
    2 stycznia 2006 r. irański prezydent Mahmoud Ahmedinejad powiedział, że europejskie kraje znalazły sposób aby dokończyć ludobójstwo Żydów. Uczyniono to poprzez założenie państwa Izrael pośrodku morza muzułmańskich krajów. W ten sposób Europa uwolniła swoje terytorium z Żydów i zapewniła przyszłą śmierć Żydów z rąk muzułmanów.
    2 stycznia 2006 r. turecki minister spraw zagranicznych Abdullah Gul oświadczył, że Stany Zjednoczone nie występowały do Turcji z prośbą o udostępnienie baz lotniczych w celu wyprowadzenia ewentualnego ataku na Iran. Amerykanie korzystają z tureckiej bazy lotniczej w Incirliku do zaopatrywania swoich wojsk w Iraku i Afganistanie.

3 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 6 rakiet Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot. Rano kolejne 4 rakiety Qassam uderzyły w pustynię Negew. Popołudniem na Negew spadła następna rakieta Qassam.
    3 stycznia 2006 r. izraelska armia przyznała, że prowadzona aktualnie operacja "Niebieskie Narty" "nie broni Sderot przed rakietami Qassam, ale jest opracowana głównie w celu zabezpieczenia Ashkelonu".
    3 stycznia 2006 r. izraelski wywiad wojskowy poinformował, że międzynarodowa islamska organizacja terrorystyczna Al-Qaeda nawiązała łączność z palestyńskimi organizacjami terrorystycznymi w Samarii. Prawdopodobnie w tym regionie powstanie nowa komórka Al-Qaeda. Podobne komróki istnieją już na Półwyspie Synaj i w Strefie Gazy.
    3 stycznia 2006 r. pożar zniszczył duże obszary naturalnych sadów na południowych stokach Góry Karmel. Pożar wybuchł w wyniku ćwiczebnych strzelań armii na pobliskim poligonie. W gaszeniu pożaru wzięły udział śmigłowce.

    3 stycznia 2006 r. grupa około 50 Arabów demonstrowało z flagami Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) przy Bramie Damasceńskiej w Jerozolimie. Policja rozproszyła nielegalny wiec, aresztując 4 osoby.

3 stycznia 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał w nocy rakietami arabski samochód w obozie dla uchodźców Jabalaya, w Strefie Gazy. W ataku zginęło 2 członków Islamskiego Dżihadu, a trzeci został ranny. Odpowiadali oni za liczne ataki rakietowe na Izrael.
    3 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa usunęły siłą 21 żydowskich osadników, którzy nielegalnie powrócili na teren zlikwidowanego osiedla Sa-Nur w Samarii. W nocy zlikwidowano także nielegalne osiedle żydowskie koło P'nei Hever, w pobliżu Hebronu w Judei.
    3 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    3 stycznia 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała rano północne tereny Strefy Gazy.
    3 stycznia 2006 r. jeden z przywódców Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy zagroził zemstą wobec Izraela, jako zemstę za wczorajszy atak na działaczy jego organizacji.
    3 stycznia 2006 r. grupa uzbrojonych palestyńskich terrorystów usiłowała przedrzeć się siłą przez przejście graniczne Rafah pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem. Doszło do wymiany ognia z palestyńskimi policjantami.

    3 stycznia 2006 r. duże siły policji i wojska wkroczyły do żydowskiej części Hebronu z zamiarem przeprowadzenia przymusowej ewakuacji 11 żydowskich rodzin. Doszło do gwałtownych starć z żydowskimi osadnikami, w których rannych zostało 4 izraelskich żołnierzy. Aresztowano 7 osób. Wojsko wycofało swoich żołnierzy nie chcąc doprowadzić do niekontrolowanej eskalacji przemocy.
    3 stycznia 2006 r. w Autonomii Palestyńskiej rozpoczęła się kampania przed planowanymi na 25 stycznia wyborami parlamentarnymi. Zdaniem obserwatorów, kampanię zdominuje rywalizacja między rządzącą organizacją Fatah, a radykalnym ugrupowaniem muzułmańskim Hamas. Fatah rozpoczął kampanię wiecem swoich zwolenników przed grobem założyciela organizacji, Jasera Arafata, w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu. Hamas zwołał manifestację w Gazie przed domem swego założyciela, szejka Ahmeda Jassina, zabitego przed dwoma laty przez Izraelczyków. Fatah głosi hasła obrony interesu narodowego Palestyńczyków, a Hamas zapowiada walkę z izraelską okupacją i likwidację korupcji w palestyńskich władzach.

3 stycznia 2006 r. naczelny rabin Wielkiej Brytanii Jonathan Sacks twierdzi, że przez Europę przechodzi kolejna fala antysemityzmu, "prawdziwe tsunami". Organizacja Community Security Trust (CST) zajmująca się monitorowaniem przypadków agresji przeciwko Żydom w Wielkiej Brytanii, napisała w raporcie, że w 2004 r. liczba antysemickich incydentów osiągnęła rekordowy poziom - 532 i była o 42 % większa niż w 2003 r. Niepokojąco dużo antysemickich incydentów było także we Francji i Niemczech. Amit Gilad, rzecznik Ambasady Izraela w Berlinie, ocenia, że od 20 do 25 % Niemców ma poglądy antysemickie. Przypadki agresji fizycznej przeciwko mniejszości żydowskiej praktycznie nie zdarzają się natomiast w Polsce - przyznaje Piotr Kadlcik, prezes Związku Gmin Żydowskich w Polsce.

4 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot. Rakieta trafiła w stację benzynową, która nie wybuchła. Popołudniem kolejne 2 rakiety Qassam spadły na okolice miasta Sderot, w tym jedna na autostradę. Wieczorem rakieta Qassam spadła na przedmieścia Ashkelonu.
    4 stycznia 2006 r. izraelska policja poinformowała, że dysponuje nowymi dowodami obciążającymi rodzinę Szarona o branie łapówek w wysokości 3 mln USD od austriackiego miliardera, Martina Schlaffa. Pieniądze te miały mieć związek z finansowaniem kampanii wyborczej ówczesnej partii Szarona, Likudu, przed wyborami w 1999 roku.
    4 stycznia 2006 r. izraelskie władze zaakceptowały plan budowy 56 km promenady dla pieszych wokół jeziora Kinneret w Galilei. Będzie to duża atrakcja turystyczna dla całego regionu.
    4 stycznia 2006 r. izraelski dziennik "Jedijot Achronut" napisał, że na świecie 214 Żydów jest parlamentarzystami. Największa liczba żydowskich deputowanych po Izraelu zasiada w parlamencie brytyjskim - jest ich 61 (w tym 7 baronów i 37 lordów). Na drugim miejscu znalazł się Kongres Stanów Zjednoczonych, w którym zasiada 37 żydowskich parlamentarzystów (11 w Senacie i 26 w Izbie Reprezentantów). Dalej są Francja i Ukraina (po 15) oraz Brazylia (11). Warto przypomnieć, że w izraelskim parlamencie zasiada 11 reprezentantów arabskiej mniejszości żyjącej w Izraelu.

4 stycznia 2006 r. izraelska artyleria i lotnictwo ostrzelały w nocy północne tereny Strefy Gazy.
    4 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych palestyńskich terrorystów z Hamasu i Fatah w Samarii. W pobliżu Hebronu doszło do strzelaniny z palestyńskim terrorystom, którego usiłowano zatrzymać. W wyniku wymiany ognia Palestyńczyk zginął.
    4 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zlikwidowały w nocy 3 nielegalne żydowskie osiedla przylegające do Peduel, Efrat i Bat Ayin w Samarii i Judei.
    4 stycznia 2006 r. uzbrojeni palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa wtargnęli w nocy do budynku palestyńskiego ministerstwa spraw wewnętrznych w Gazie. Domagają się oni uwolnienia swego kolegi, którego aresztowała dzień wcześniej palestyńska policja. Wcześniej doszło do strzelaniny w Rafah i podpalania opon na ulicach Gazy. W pobliżu przejścia granicznego w Rafah wybuchł samochód-pułapka.
    4 stycznia 2006 r. grupa 20 uzbrojonych palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa wtargnęła rano i zaminowała przejście graniczne Rafah w Strefie Gazy. Domagają się oni uwolnienia swego kolegi, którego aresztowała dzień wcześniej palestyńska policja.
    4 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa rozwalili spychaczem mur graniczny pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem. Palestyńscy policjanci zostali ostrzelani i zmuszeni do wycofania się, natomiast egipska straż graniczna strzelała tylko w powietrze.
    4 stycznia 2006 r. turecki minister spraw zagranicznych Abdullah Gul spotkał się w Ramallah z palestyńskim premierem Ahmedem Qureia. Turcja zadeklarowała przekazanie Autonomii Palestyńskiej 5 mln USD na odbudowę strefy przemysłowej Erez na północy Strefy Gazy. Oczekuje się, że powstanie tutaj 10 tys. miejsc pracy dla Palestyńczyków. Według zawartego porozumienia, strefa przemysłowa będzie chroniona przez tureckie siły bezpieczeństwa, na których obecność wyraził zgodę Izrael.

4 stycznia 2006 r. brytyjski dziennik "The Guardian" poinformował, że władze Iranu zlecały kupowanie w Europie nowoczesnych technologii i sprzętu niezbędnego do rozwoju programu nuklearnego. Również Syria i Pakistan usiłują zakupić nowe technologie i związki chemiczne potrzebne do rozwoju broni rakietowej.
    4 stycznia 2006 r. wysoki dowódca Hamasu w Syrii, Abu Marzuk oświadczył, że "formalny rozejm z Izraelem zakończył się wraz z końcem roku". Marzuk dodał, że w obliczu izraelskich ataków na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy "rozejm traci sens".

4 stycznia 2006 r. minister obrony Shaul Mofaz wyraził wieczorem głęboki niepokój rozwojem sytuacji na granicy Strefy Gazy i ostrzegł Egipt, że jeśli chaos wzdłuż granicy nie zostanie powstrzymany wówczas Izrael będzie zmuszony do zbrojnej interwencji.
    4 stycznia 2006 r. premier Ariel Szaron doznał wieczorem rozległego wylewu i został przewieziony do szpitala Hadassah w Jerozolimie. Szaron przeszedł 7-godzinną operację i znajduje się w stanie ciężkim. Obowiązki chorego Szarona przejął wicepremier i minister finansów Ehud Olmert.

5 stycznia 2006 r. nad ranem doszło do tragicznego zderzenia się autobusu przewożącego żołnierzy z wojskowym jeepem w pobliżu kibucu Geva w Dolinie Beit Shean. W wypadku zginął 1 żołnierz, a 18 zostało rannych.
    5 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, z których jedna spadła na teren elektrowni na przedmieściach miasta Ashkelon, a druga spadła w pobliżu kibucu Yad Mordechai.

5 stycznia 2006 r. izraelskie lotnictwo zbombardowało w nocy drogi w "strefie buforowej" w północnej części Strefy Gazy.
    5 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych palestyńskich terrorystów w Samarii i Judei.
    5 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy przy przejeżdżającym patrolu izraelskiej armii w pobliżu osiedla Elei Zahav, w Samarii.
    5 stycznia 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem północne tereny Strefy Gazy.

5 stycznia 2006 r. egipskie siły bezpieczeństwa podjęły w nocy próbę przywrócenia porządku wzdłuż granicy ze Strefą Gazy. W starciu zginęło 2 egipskich żołnierzy, a 37 zostało rannych. Szacuje się, że około 1 tys. Arabów nielegalnie przekroczyło granicę. Dopiero w ciągu dnia egipscy żołnierze przywrócili porządek wzdłuż granicy ze Strefą Gazy. Podczas starcia z palestyńskimi terrorystami zostało rannych 2 egipskich żołnierzy. Aresztowano ponad 60 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przekroczyli granicę.
    5 stycznia 2006 r. norweska minister finansów, Kristin Halvorsen, w pełni poparła bojkot towarów izraelskich przegłosowany przez lokalne władze hrabstwa Soer Troendelag.

6 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na pustynię Negew.
    6 stycznia 2006 r. leżący w szpitali Ariel Szaron przeszedł trzecią operację. Stan jego zdrowia jest krytyczny. Znajduje się w śpiączce i lekarze planują utrzymywać go w tym stanie przez najbliższe dwa dni.
    6 stycznia 2006 r. pożar poważnie uszkodził synagogę na Ehad HaAm Street w Ashdod. Strażacy znaleźli na miejscu materiały łatwopalne, co wskazuje na możliwość podpalenia. Ogień nie uszkodził zwojów Tory.

6 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    6 stycznia 2006 r. izraelskie lotnictwo i artyleria ostrzelały w nocy północne tereny Strefy Gazy.
    6 stycznia 2006 r. żydowscy terroryści ostrzelali z samochodu grupę Palestyńczyków w pobliżu Hawara w Judei. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.
    6 stycznia 2006 r. żydowscy osadnicy zniszczyli około 100 drzewek oliwnych w arabskiej wiosce Yata, w pobliżu Hebronu w Samarii. Policja prowadzi w tej sprawie śledztwo.

7 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na pustynię Negew.

7 stycznia 2006 r. izraelskie lotnictwo ostrzelało północne tereny w Strefie Gazy.
    7 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa wyrazili swoją radość z pogarszającego się stanu zdrowia Ariela Szarona. Zapowiedzieli rozpoczęcie przygotowań do pogrzebu Szarona w Gazie i poprosili przywódców państw arabskich o przybycie na te uroczystości.

7 stycznia 2006 r. sekretarz Stanu USA Condoleezza Rice odwołała swoją podróż do Indonezji i Australii. Powodem decyzji jest ciężka choroba premiera Ariela Szarona i konieczność monitorowania sytuacji w regionie. Stany Zjednoczone są zaniepokojone przyszłością procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.
    7 stycznia 2006 r. w Teheranie rozpoczęły się irańsko-rosyjskie rozmowy, dotyczące irańskiego programu nuklearnego. Strony będą omawiać rosyjską propozycję, w myśl której Iran miałby prowadzić prace nad wzbogacaniem uranu na terytorium Rosji.

8 stycznia 2006 r. chirurdzy ze szpitala w Jerozolimie powiedzieli, że stan zdrowia Ariela Szarona uniemożliwi mu powrót do aktywnej pracy w polityce. Szaron znajduje się w stanie śpiączki.
    8 stycznia 2006 r. wicepremier Ehud Olmert poinformował, że w ostatnim czasie żydowscy osadnicy wycięli 2.400 drzewek oliwnych należących do arabskich wiosek. Olmert powiedział: "potępiam zjawisko wycinania drzewek oliwnych i proszę prokuratora generalnego o podjęcie działań przeciwko ludziom odpowiedzialnym za to."
    8 stycznia 2006 r. izraelska policja przeszukała i zamknęła w Jerozolimie centrum tresury psów i sklep z kawą, które były powiązane z radykalną żydowską organizacją Kach.
    8 stycznia 2006 r. przywódca Żydowskiego Legionu, Yekutiel Ben Yakow skrytykował obecne prześladowania jakie spotkały jego organizację. Dodał, że skonfiskowane przez policję wytresowane psy służą do ochrony przed atakami terrorystów społeczności żydowskich w Samarii i Judei.
    8 stycznia 2006 r. w Beit Naballa odbyła się oficjalna uroczystość utworzenia nowego korpusu logistyki i medycyny w izraelskiej armii. Nowy korpus będzie odpowiedzialny za przewidywanie i zaspokajanie wszystkich potrzeb IDF, w zakresie służb medycznych i logistyki (wyposażenie, jedzenie, części zapasowe, paliwo, budynki, transport, rehabilitacja i utrzymanie). Dowódcą został generał Avi Mizrahi.
    8 stycznia 2006 r. Intel Corp. ujawnił dwie nowe platformy dla następnej generacji komputerów domowych i laptopów, oparte na procesorach wyprodukowanych w zakładach w Hajfie. Nowe platformy obejmują Microsoft Windows Centrum XP medialną Edycja 2005 systemu operacyjnego i oprogramowanie medialne pozwalające oglądanie filmów, granie oraz pobieranie najnowszej muzyki, w ramach jednego zintegrowanego systemu.

8 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych palestyńskich terrorystów w Betlejem w Judei. Na punkcie kontrolnym pod Nablusem zatrzymano w nocy uzbrojonego w nóż Palestyńczyka.
    8 stycznia 2006 r. byli palestyńscy więźniowie wtargnęli do biur Autonomii Palestyńskiej w Gazie, domagając się miejsc pracy. Podczas strzelaniny z palestyńskimi policjantami zginęła 1 osoba, a 3 zostały ranne. W innym incydencie palestyńskie siły bezpieczeństwa usiłowały aresztować podejrzanego przestępcę w Dir Al-Balah, na południe od Gazy. W strzelaninie zginęło 8 palestyńskich policjantów i 2 uzbrojonych przestępców. Stan anarchii w Strefie Gazy pogłębia się.
    8 stycznia 2006 r. izraelska policja wkroczyła do biur nacjonalistycznego Legionu Żydowskiego w Kfar Tapuach, w Samarii. Policja poinformowała, że działalność Legionu uznawana jest za nielegalną, gdyż organizacja ta przystąpiła do uznawanej za terrorystyczną grupy Kach. Żydowski Legion między innymi szkoli psy obronne, które strzegą żydowskich osiedli w Samarii i Judei.

8 stycznia 2006 r. w obecności obserwatorów ONZ zostały złamane pieczęcie w irańskich ośrodkach badań jądrowych. Iran wznowił badania, nie podając o jakie konkretne badania chodzi.

9 stycznia 2006 r. lekarze w jerozolimskim szpitalu odłączyli Ariela Szarona od respiratora. Szaron oddycha samodzielnie.
    9 stycznia 2006 r. minister obronu Szaul Mofaz poinformował wieczorem, że Izrael podjął decyzję zezwalającą Palestyńczykom ze Wschodniej Jerozolimy na udział w wyborach do palestyńskiego parlamentu. Palestyńscy kandydaci otrzymali zezwolenie na rozpoczęcie prowadzenia kampanii wyborczej w Jerozolimie Wschodniej.
    9 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na pustyni Negew.

9 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    9 stycznia 2006 r. palestyński przywódca Mahmoud Abbas oświadczył, że otrzymał gwarancje amerykańskie w sprawie przeprowadzenia wyborów parlamentarnych w Jerozolimie Wschodniej. Wybory te odbędą się 25 stycznia, tak jak planowano.

9 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny postrzelili 2 libańskich policjantów przy obozie dla uchodźców w Naameh, w pobliżu Bejrutu w Libanie. Na wzgórzach wokół Naameh znajdują się bazy szkoleniowe PFLP-GC.

10 stycznia 2006 r. dowódca Shin Bet, Yuval Diskin, przedstawił szczegółowy raport o dramatycznym wzroście przemytu broni i amunicji do Strefy Gazy. Od momentu wycofania się izraelskiej armii, przez granicę z Egiptu do Strefy Gazy przemycono prawie 6 tys. sztuk broni palnej. Dla porównania, wcześniej w ciągu roku przemycano zaledwie niecałe 2 tys. sztuk broni. Obecnie każdego miesiąca przemyca się 2 tys. sztuk broni palnej. Wcześniej w Strefie Gazy nie było żadnych materiałów wybuchowych wysokiej jakości, obecnie jest ich ponad 5 ton. Dodatkowo terroryści dysponują 250 rakietami przeciwpancernymi i 200 wyrzutniami. Egipcjanie w rzeczywistości nic nie robią, aby powstrzymać ten przemyt.
    10 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu kibucu Yad Mordechai.

10 stycznia 2006 r. izraelscy żołnierze wykryli w nocy 2 bomby 25-kg podłożone w pobliżu przejścia granicznego Erez w Strefie Gazy. Saperzy rozbroili oba ładunki wybuchowe.
    10 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych palestyńskich terrorystów z Hamasu w Samarii.
    10 stycznia 2006 r. izraelska armia zapowiedziała, że w najbliższych dniach zostanie wypełnione zarządzenie Sądu Najwyższego Izraela o nakazie zwrotu Arabom ziemi położonej na terenie żydowskiej dzielnicy w Hebronie i żydowskiego osiedla Ofrah w Samarii. Oba te osiedla zostaną zlikwidowane.
    10 stycznia 2006 r. w Hebronie rozpoczął się wieczorem wiec religijny, połączony z demonstracją przeciwko likwidacji żydowskiej enklawy w tym mieście. Oczekuje się przybycie setek żydowskich osadników na dzień jutrzejszy.
    10 stycznia 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem północne tereny w Strefie Gazy.
    10 stycznia 2006 r. izraelscy komandosi aresztowali w pobliżu Dżeninu w Samarii lokalnego dowódcę Islamskiego Dżihadu.

10 stycznia 2006 r. szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier powiedział, że "Teheran łamie wcześniejsze zobowiązania i nie może to zostać bez konsekwencji." Francuski minister Philippe Douste-Blazy, wezwał Iran do "natychmiastowej i bezwarunkowej zmiany decyzji." Amerykański ambasador przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej podkreślił, że jest to kolejny krok irańskich władz w celu stworzenia bomby jądrowej. Prezydent Francji, Jacques Chirac ostrzegł, że Teheran popełni poważny błąd jeśli nie będzie współpracował z międzynarodową społecznością.
    10 stycznia 2006 r. Rosja zaapelowała do Iranu, aby przestrzegał swoich zobowiązań w sprawie badań nuklearnych. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział, że ostatnie działania władz w Teheranie wywołują zaniepokojenie.
    10 stycznia 2006 r. szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Mohamed ElBaradei poinformował zarząd swej ONZ-owskiej agencji, że Iran ma zamiar prowadzić "na małą skalę" prace związane ze wzbogacaniem uranu. Iran planuje zainstalowanie ultrawirówek w ośrodku jądrowym w Natanz, gdzie podczas wznowionych prac naukowych ma zamiar wzbogacić małą ilość fluorku uranu (UF6).

11 stycznia 2006 r. rozstrzygnięto ofertę przetargową Israel Railways na kupno wagonów kolejowych. Kontrakt o wartości 900 mln Euro wygrał niemiecki koncern Siemens. Umożliwi to podwojenie ilości wagonów pasażerskich w Izraelu i zaspokoi rosnący popyt na podróże kolejowe. Obecnie trwa realizacja wcześniejszego kontraktu z Bombardierem, który dostarcza 54 piętrowe wagony.

11 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.
    11 stycznia 2006 r. izraelscy żołnierze ewakuowali siłą i wyburzyli domy w żydowskim osiedlu N'vei Daniel, w rejonie Gush Etzion w Judei. Doszło do starć z żydowskimi osadnikami, podczas których rannych zostało 12 cywilów i 4 policjantów. Policja aresztowała 6 osób.

11 stycznia 2006 r. rosyjski skinhead wtargnął podczas nabożeństwa do synagogi w Moskwie i zranił nożem 11 osób. Policja zatrzymała napastnika, która powiedział, że przyszedł "zabić Żydów". Rosyjski miliarder Arcadi Gaydamak udostępnił swój prywatny odrzutowiec, aby przewieźć najbardziej rannych Żydów do szpitali w Izraelu.
    11 stycznia 2006 r. rosyjski miliarder Arcadi Gaydamak przekazał 50 mln USD dla Agencji Żydowskiej, z przeznaczeniem wykorzystania tych środków na wsparcie działalności gmin żydowskich w Rosji i Ukrainie. Gaydamak dorobił się fortuny na handlu bronią między Rosją, Czeczenią i Angolą.

12 stycznia 2006 r. minister obrony Shaul Mofaz spotkał się ze specjalnymi amerykańskimi wysłannikami na Bliski Wschód, Davidem Welchem i Elliotem Abrahamem. Mofaz powiedział, że palestyńskie władze muszą przedstawić szczegółowy plan walki z terroryzmem zaraz po wyborach parlamentarnych. Plan musi zawierać w sobie szczegółowy harmonogram działań, gdyż "usprawiedliwienia trwają już za długo".
    12 stycznia 2006 r. izraelska policja zatrzymała w moszawie Sufar 29 nielegalnych robotników zagranicznych.
    12 stycznia 2006 r. w wyniku wielkiej ulewy dziesiątki domów w południowych dzielnicach Tel Awiwu zostało zalanych. Ewakuowano część mieszkańców dzielnicy Argazim. W większości przypadków zalania są wynikiem niesprawnej kanalizacji burzowej.

12 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 23 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    12 stycznia 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała nad ranem północne tereny Strefy Gazy.
    12 stycznia 2006 r. izraelscy komandosi wkroczyli do strefy przemysłowej pod Dżeninem, w Samarii. Podczas próby aresztowania lokalnego dowódcy Islamskiego Dżihadu, jeden z terrorystów-samobójców wysadził się, próbując ranić żołnierzy. Zamachowiec zginął na miejscu. W operacji żołnierze zastrzelili 1 uzbrojonego terrorystę i aresztowali kolejnych czterech.

12 stycznia 2006 r. ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii oświadczyli w Berlinie, że rozmowy z Iranem znalazły się w ślepym zaułku i należy przekazać sprawę Radzie Bezpieczeństwa ONZ w celu ewentualnego zastosowania sankcji wobec Iranu, za jego program nuklearny.

13 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili przed rankiem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w okolicach kibucu Karmia, w pobliżu Ashkelonu.
    13 stycznia 2006 r. minister obrony Shaul Mofaz zatwierdził plan likwidacji trzech nielegalnych osiedli żydowskich Skully Farm, Arussi Farm i Hill 725 w Samarii.

13 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    13 stycznia 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała rano północne tereny Strefy Gazy.
    13 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski punkt kontrolny koło Awarta, na południe od Nablusu w Samarii.
    13 stycznia 2006 r. izraelscy żołnierze aresztowali uzbrojonego palestyńskiego terrorystę z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny w pobliżu Kalkilii, w Samarii. Drugiego uciekającego terrorystę postrzelono i w pościgu ujęto.
    13 stycznia 2006 r. radykalni żydowscy osadnicy protestowali w Hebronie przeciwko rządowym rozkazom likwidacji osiedli w Samarii i Judei. Podczas protestu doszło do zajmowania siłą arabskich sklepów na rynku w Hebronie. Doszło do starcia z izraelską policją, podczas którego aresztowano 5 osób.

13 stycznia 2006 r. libańscy żołnierze przejęli statek płynący z Libanu do Gazy, na którego pokładzie znajdowały się duże ilości broni i amunicji, w tym rakiety dalekiego zasięgu. Aresztowano 4 palestyńskich rybaków.
    13 stycznia 2006 r. szef irańskiego MSZ Manuczehr Mottaki ostrzegł Zachód przed "poważnymi konsekwencjami", jeśli sprawa irańskiego programu nuklearnego trafi do Rady Bezpieczeństwa ONZ. W takiej sytuacji Iran ograniczyłby możliwość inspekcji ekspertom MAEA.
    13 stycznia 2006 r. prezydent USA George W.Bush powiedział podczas spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Waszyngtonie, że chce rozwiązać problem irańskiego programu nuklearnego na drodze dyplomatycznej.

14 stycznia 2006 r. wicepremier Ehud Olmert potwierdził wcześniejszą decyzję o zgodzie na przeprowadzenie palestyńskich wyborów parlamentarnych na terenie arabskiej Jerozolimy Wschodniej. Zgoda została jednak obwarowana kilkoma warunkami - Hamas nie może w Jerozolimie prowadzić kampanii wyborczej i wystawić tam kandydatów na listach swej partii (mogą startować pod inną nazwą). Około pięciu tysięcy palestyńskich wyborców z Jerozolimy Wschodniej będzie uczestniczyć w wyborach na zasadach zastosowanych w 1996 roku. Będą oddawać głosy w wyznaczonych urzędach pocztowych, a także będą mogli udać się do palestyńskich okręgów wyborczych pod Jerozolimą, na Zachodnim Brzegu Jordanu.

14 stycznia 2006 r. grupa radykalnych żydowskich osadników protestowała w Hebronie przeciwko likwidacji osiedli w Samarii i Judei. Około 100 osadników zaatakowało kamieniami Arabów. Interweniowała izraelska policja i wojsko. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    14 stycznia 2006 r. grupy uzbrojonych palestyńskich terrorystów zablokowały na godzinę dwie główne drogi w Strefie Gazy, domagając się przywrócenia porządku i przestrzegania prawa. Protestujący należeli do Brygad Męczenników Al-Aksa.

14 stycznia 2006 r. prezydent Iranu oświadczył, że jego kraj ma prawo do posiadania technologii nuklearnej. Podczas konferencji prasowej Mahmud Ahmadinedżad potępił rządy krajów zachodnich, oskarżając je o narzucanie innym krajom swojej woli.
    14 stycznia 2006 r. rosyjski terrorysta wdarł się siłą do synagogi w Rostowie nad Donem w Rosji, i usiłował szantażować nożem przebywających wewnątrz robotników. Policja aresztowała napastnika.

15 stycznia 2006 r. lekarze przeprowadzili Arielowi Szaronowi zabieg tracheotomii, czyli wetknięcia rurki w naciętą tchawicę, co ma uchronić pacjenta przed uduszeniem się własną flegmą i śliną. Szaron przebywa w stanie śpiączki po rozległym wylewie krwi do mózgu.
    15 stycznia 2006 r. prokurator generalny Izraela, Menachem Mazuz, powiedział wicepremierowi Ehudowi Olmertowi, by ten pełnił obowiązki premiera dopóki Ariel Szaron pozostaje w szpitalu, najprawdopodobniej aż do nowych wyborów (28 marca). Gdyby prokurator Mazuz ogłosił, że premier Szaron jest trwale niezdolny do pełnienia swojej funkcji, wówczas ministrowie w ciągu stu dni od przejęcia obowiązków szefa rządu przez Olmerta (4 stycznia) musieliby wybrać nowego premiera. Ogłoszenie, że Szaron trwale niezdolny jest do pełnienia urzędu miałoby nieodwracalny charakter.
    15 stycznia 2006 r. izraelska policja zajęła i przeszukała arabskie biuro na Starym Mieście w Jerozolimie. Biuro było wykorzystywane do zbierania pieniędzy na działalność terrorystycznej organizacji Hamas.
    15 stycznia 2006 r. prawicowy osadnicy żydowscy zablokowali wieczorem drogę wjazdową do Jerozolimy. Protestowali przeciwko likwidacji kolejnych osiedli w Samarii i Judei. Policją siłą usunęła demonstrujących z drogi.
    15 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, z których jedna spadła w pobliżu Kerem Shalom, a druga w pobliżu Zikim.

15 stycznia 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała w nocy północne tereny Strefy Gazy.
    15 stycznia 2006 r. izraelscy żołnierze zastrzelili rano 2 uzbrojonych Palestyńczyków i ranili kolejnych dwóch w wiosce Roujib w Samarii. Zabici należeli do jednego z walczących ze sobą arabskich klanów. Przy zabitych znaleziono broń i amunicję.
    15 stycznia 2006 r. lokalny przywódca Hamasu w Gazie, Mahmoud A-Zahar przedstawił w skrócie swój program wyborczy. Oświadczył, że Hamas pozostanie wierny kontynuowaniu świętej wojny Dżihad z Izraelem, aż do wyzwolenia wszystkich ziem Palestyny. Nie istnieje żadna możliwość współpracy z "syjonistycznym okupantem", a żydowskie państwo "jest wrogiem, a nie sąsiadem, przyjacielem lub partnerem". Zahar dodał, że po wygraniu wyborów, Hamas rozpocznie "wpajanie znaczenia walki w umysłach naszych dzieci".
    15 stycznia 2006 r. około 200 prawicowych żydowskich osadników protestowało w Hebronie. Doszło do starć z izraelską policją i wojskiem. Doszło do niszczenia arabskich sklepów w centrum miasta. Popołudniem armia ogłosiła teren Hebronu zamkniętą strefą wojskową i wprowadziła oddziały do dzielnicy Avraham Avinu. Został przywrócony porządek. Aresztowano 8 osób.
    
15 stycznia 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem północne tereny Strefy Gazy.

15 stycznia 2006 r. irański minister gospodarki i finansów Daud Danesz-Dżafari oświadczył, że ewentualne sankcje wobec Iranu mogą "poprzez zakłócenie sytuacji gospodarczej i politycznej w Iranie doprowadzić do podniesienia cen ropy powyżej poziomu, jaki przewiduje Zachód". Iran jest czwartym na świecie eksporterem ropy, a drugim w Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC).
    15 stycznia 2006 r. brytyjska gazeta "Sunday Times" napisała, że elitarna eskadra 69 izraelskich myśliwców F-15I ukończyła ćwiczenia przygotowawcze do uderzenia na irańskie ośrodki nuklearne. Po raz pierwszy testowano nowe uzbrojenie samolotów, we współpracy z okrętami podwodnymi, z których jeden przebywa w Zatoce Perskiej, a drugi w Zatoce Hajfy. Podczas ćwiczeń wykorzystano także specjalne oddziały, które miałyby być przerzucone na terytorium wroga śmigłowcami.

16 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot. Popołudniem rakieta Qassam spadła w pobliżu Netiv Ha'Asarah.
    16 stycznia 2006 r. izraelskie linie lotnicze IsrAir uzyskały licencję na regularne loty na trasie Tel Awiw - Nowy Jork. Będzie to po El Al drugi izraelski przewoźnik obsługujący tą trasę.
    16 stycznia 2006 r. rzecznik prasowy szpitala Hadassah w Jerozolimie poinformował, że mieszkaniec Jerozolimy Wschodniej został w szpitalu odizolowany i poddany badaniom na obecność wirusa ptasiej grypy.
    16 stycznia 2006 r. partia Kadima przekazała obowiązki przewodniczącego Ehudowi Olmertowi. Ma on poprowadzić ugrupowanie do marcowych wyborów parlamentarnych. Ehud Olmert, w zastępstwie chorego Szarona, pełni również obowiązki szefa izraelskiego rządu.
    16 stycznia 2006 r. izraelska policja przeszukała biura palestyńskiej partii Fidah w Jerozolimie. Pod zarzutem współpracy z Hamasem aresztowano 5 osób.

16 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 28 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W okolicy Dżeninu ostrzelano izraelskich żołnierzy.
    16 stycznia 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała w nocy "strefę buforową" w północnej części Strefy Gazy.
    16 stycznia 2006 r. izraelska armia rozmieściła 250 dodatkowych żołnierzy w Hebronie, w Judei. Ma to na celu nie dopuszczenie do dalszej eskalacji starć z żydowskimi osadnikami w mieście. Aresztowano 20 młodych prawicowych działaczy żydowskich. Władze nakazały wszystkim osadnikom (400 osób) opuszczenie dzielnicy żydowskiej do 22 stycznia. W przypadku stawiania oporu, do interwencji jest przygotowanych tysiąc żołnierzy sił specjalnych, którzy wykonają rozkazy i przeprowadzą likwidację żydowskiej dzielnicy w centrum Hebronu.
    16 stycznia 2006 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oświadczył, iż nie będzie ubiegał się o reelekcję po zakończeniu kadencji. "Zamierzam tylko odsłużyć trzy pozostałe lata" powiedział Abbas w rok po objęciu urzędu. Dalej powiedział, iż gotowy jest współpracować z pełniącym obowiązki premiera Izraela Ehudem Olmertem.
    16 stycznia 2006 r. komisarz Unii Europejskiej, Benita Ferrero-Waldner spotkała się w Ramallah z przedstawicielami palestyńskich władz. Unia Europejska przekazała Autonomii Palestyńskiej dodatkowe 1,4 mln Euro, jako pomoc w przeprowadzeniu wyborów parlamentarnych. W sumie na ten cel przekazano już 18,5 mln Euro. Dodatkowo 3 mln Euro zostaną przekazane na poprawę warunków bezpieczeństwa na przejściu granicznym Rafah, pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem. Unia Europejska przygotowuje także projekty o wartości 20 mln Euro na rozbudowę infrastruktury w Strefie Gazy.

16 stycznia 2006 r. papież Benedykt XVI spotkał się w Watykanie z wielkim rabinem Rzymu Riccardo di Segni. Papież potępił wszelkie przejawy antysemityzmu na świecie.

17 stycznia 2006 r. rzecznik szpitala Hadassah w Jerozolimie poinformował, że hospitalizowany wczoraj Palestyńczyk nie jest chory na ptasią grypę.
    17 stycznia 2006 r. grupy radykalnych żydowskich osadników zablokowały wieczorem wlot autostrady do Jerozolimy. Policja siłą usunęła demonstrujących z drogi. Aresztowano 2 osoby.

17 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 18 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    17 stycznia 2006 r. izraelscy żołnierze wkroczyli nad ranem do Tulkarem w Samarii i otoczyli dom, w którym ukrywał się poszukiwany terrorysta z Hamasu. Podczas wymiany ognia zginął lokalny dowódca Hamasu. W domu wykryto laboratorium produkujące materiały wybuchowe i warsztat broni. Dodatkowo w Tulkarem zatrzymano 4 członków Hamasu i 14 innych Palestyńczyków.

17 stycznia 2006 r. Watykan zakupił izraelski system telekomunikacyjny firmy RAD Data Communications.

18 stycznia 2006 r. palestyńscy terrorysci wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, ktre spadły w pobliżu Kibbutzu Nir Yitzchak. Popołudniem 3 rakiety spadły w okolicy Zikim na Negewie, a 2 rakiety spadły w pobliżu Kibbutzu Yad Mordechai.
    18 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali nad ranem ze Strefy Gazy patrol izraelskiej armii przy Kibbutzu Nir Yitzhak, na Negewie.
    18 stycznia 2006 r. Izraelskie Centralne Biuro Statystczne poinformowało, że w 2005 r. do Izraela przybyło 1.902.900 turystów (w porównaniu w 2004 r. było to 1.505.500). Jest to wzrost o 26%. Każdy milion turystów przynosi Izraelowi zysk 1,5 mld USD i pracę dla 40 tys. osób.
    18 stycznia 2006 r. wicepremier Ehud Olmert polecił ministrowi obrony Shaul Mofazowi opracować plan ewakuacji 20 nielegalnych żydowskich osiedli w Samarii i Judei. Olmert ostrzegł, że jeśli w Hebronie osadnicy będą stawiali opór, wówczas zostaną oni ewakuowani pod przymusem.
    18 stycznia 2006 r. izraelska policja aresztowała w hotelu we Wschodniej Jerozolimie 7 palestyńskich terrorystów z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. Przybyli oni do Jerozolimy w związku z kampanią wyborczą w Autonomii Palestyńskiej.
    18 stycznia 2006 r. izraelska armia przekazała przejście graniczne Erez ze Strefą Gazy prywatnej firmie "White Snow". Od jutra żołnierzy na przejściu zastąpią strażnicy z prywatnej firmy. W dalszej kolejności sprywatyzowane zostaną przejścia graniczne Sha'ar Ephraim i Tarqumiya z Samarią.

18 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków. Podczas strzelaniny w Dżeninie zostało rannych 2 izraelskich żołnierzy.
    18 stycznia 2006 r. izraelscy żołnierze przejęli skład broni i amunicji w arabskiej wiosce pod Hebronem, w Judei.
    18 stycznia 2006 r. izraelscy żołnierze aresztowali młodego Palestyńczyka, który usiłował przenieść materiały wybuchowe przez punkt kontrolny pod Ramallah. Niebezpieczny materiał wykryły skanery, które uruchomiły system alarmowy.
    18 stycznia 2006 r. izraelska policja aresztowała w Hebronie 11 prawicowych działaczy, którzy usiłowali zakłócić porządek. Wieczorem żydowscy osadnicy zorganizowali demonstrację przed posterunkiem policji w Kiryat Arba. Protestowali przeciwko likwidacji żydowskiej dzielnicy w Hebronie.

19 stycznia 2006 r. rzecznik szpitala Hadassah w Jerozolimie poinformował, że stan zdrowia premiera Ariela Szarona pozostaje bez żadnych zmian. Szaron po wylewie krwi do mózgu, od 15 dni pozostaje nieprzytomny.
    19 stycznia 2006 r. palestyński terrorysta-samobójca wysadził się w powietrze przy barze na ulicy, w rejonie starego dworca autobusowego w Tel Awiwie. Rannych zostało 15 Izraelczyków. Zamachowiec zginął na miejscu. Do zamachu przyznał się Islamski Dżihad.

19 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 20 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    19 stycznia 2006 r. władze Autonomii Palestyńskiej potępiły dzisiejszy zamach w Tel Awiwie jako próbę sabotowania nadchodzących palestyńskich wyborów powszechnych.

19 stycznia 2006 r. Shimon Peres spotkał się w Waszyngtonie z sekretarz stanu Condoleezza Rice. Głównym tematem rozmów był irański program nuklearny. Peres przybył do Stanów Zjednoczonych jako specjalny wysłannik wicepremiera Ehuda Olmerta.
    19 stycznia 2006 r. izraelski samolot Boeing 757 lecący z Moskwy do Tel Awiwu utracił łączność radiową, stwarzając podejrzenie porwania. Na pokładzie znajdowało się 79 pasażerów. Samolot przejęły w powietrzu izraelskie myśliwce F-16, które eskortowały go do lotniska Ben-Guriona, które zostało na godzinę zamknięte.

20 stycznia 2006 r. minister obrony Shaul Mofaz oświadczył, że odpowiedzialność za wczorajszy zamach w Tel Awiwie spada na Syrię i Iran. Mofaz powiedział: "Iran zapewnił pieniądze, Islamski Dżihad dowodzony z Damaszku otrzymał instrukcje dla terrorystów organizacji w Nablusie."
    20 stycznia 2006 r. izraelska policja w Dystrykcie Północnym została postawiona w stan alarmu, w związku z pogrzebem izraelskiego Araba zabitego przedwczoraj przez policjanta w Wadi Ara. Wczoraj wieczorem trwały tutaj zamieszki, a Arabowie blokowali autostradę.

20 stycznia 2006 r. Palestyńczycy atakowali w nocy kamieniami żydowskie samochody w pobliżu Hebronu w Judei. Przybyli na miejsce zdarzenia izraelscy żołnierze usiłowali zatrzymać Palestyńczyka z koktajlem Mołotowa. Podczas pościgu palestyński terrorysta został zastrzelony.
    20 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    20 stycznia 2006 r. izraelscy żołnierze w południe wkroczyli do Nablusu w Samarii. W trakcie operacji zatrzymano 7 Palestyńczyków. Z Nablusu pochodził terrorysta, który wczoraj przeprowadził zamach w Tel Awiwie.

20 stycznia 2006 r. szef irańskiego Banku Centralnego Ebrahim Szejbani poinformował, że Iran rozpoczął transfer swojego kapitału trzymanego w bankach w Europie do Azji Południowo-Wschodniej.
    20 stycznia 2006 r. irański prezydent Mahmud Ahmadineżad spotkał się w Damaszku z liderami Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Podczas spotkania Ahmadineżad zadeklarował "silne poparcie dla walki narodu palestyńskiego", a przywódcy Hamasu i Dżihadu obiecali, że swoją "walkę będą kontynuować".
    20 stycznia 2006 r. poinformowano, że Iran we współpracy z włoskim koncernem lotniczym rozpoczął budowę satelity szpiegowskiego. Projekt nazywa się "Mesbah".
    20 stycznia 2006 r. włoski minister spraw zagranicznych Gianfranco Fini oświadczył, iż należy wyperswadować Izraelowi atak prewencyjny na Iran, który "postawiłby w ogniu cały Bliski Wschód i cały świat".

21 stycznia 2006 r. minister obrony Shaul Mofaz przedstawił raport na temat wsparcia Iranu dla libańskiej organizacji terrorystycznej Hezbollah. W minionym roku Iran przekazał Hezbollahowi 100 mln USD. Dodatkowe 10 mln USD otrzymał Islamski Dżihad.
    21 stycznia 2006 r. rzeczniczka izraelskiej Partii Pracy Julia Tamir, powiedziała, że jej partia opowiada się uznaniem prawa Palestyńczyków do wschodniej części Jerozolimy.
    21 stycznia 2006 r. izraelski dziennik "Maariw" opublikował wyniki sondażu przeprowadzonego wśród Izraelczyków mieszkających w Samarii i Judei. 51% spośród nich opowiedziała się za jednostronnym opuszczeniem Zachodniego Brzegu Jordanu w sytuacji braku realnej wizji porozumienia pokojowego z Palestyńczykami.
    21 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

21 stycznia 2006 r. na terytorium Autonomii Palestyńskiej rozpoczęły się wybory parlamentarne, które potrwają do poniedziałku. Jako pierwsi głosują funkcjonariusze służb bezpieczeństwa. Będą oni pilnowali porządku 25 stycznia, kiedy to wybory obejmą wszystkich mieszkańców Autonomii. Są to pierwsze palestyńskie wybory parlamentarne od 1996 roku. Po raz pierwszy weźmie w nich udział wielu kandydatów radykalnego Hamasu, który do tej pory bojkotował wybory.

22 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    22 stycznia 2006 r. izraelski samolot pasażerski El Al lecący z Tel Awiwu do Paryżu zawrócił i wylądował na lotnisku Ben Guriona. Przyczyną była kolizja ze stadem ptaków i konieczność sprawdzenia stanu technicznego maszyny.
    22 stycznia 2006 r. podczas Konferencji w Herzliyya szef sztabu IDF, Dan Halutz powiedział, że 2006 r. powinien być rokiem stabilności dla Izraela. Jednym z ważniejszych wydarzeń będą palestyńskie wybory i wiążące się z tym zagrożenie przejęcia władzy przez Hamas. Na Bliskim Wschodzie ważnym aktorem pozostaje Syria, natomiast Iran "kontynuuje wyzwanie świata". Jedynym realnym zagrożeniem dla Izraela jest właśnie irański program nuklearny. W chwili obecnej nie istnieje żadna możliwość zawiązania się arabskiej koalicji skierowanej przeciwko Izraelowi, a żaden pojedynczy arabski kraj nie może zagrozić Izraelowi.
    22 stycznia 2006 r. wicepremier Ehud Olmert oświadczył, że Izrael nie zamierza przeprowadzić ataku na irańskie obiekty nuklearne. Działania Iranu zagrażają całemu światowemu społeczeństwu, a działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa "spadają przede wszystkim na Stany Zjednoczone, Niemcy, Francję i ONZ".
    22 stycznia 2006 r. korpus armii zdecydował, że systemy w starych samolotach bojowych IAF zostaną zmodernizowane i będą służyć co najmniej do 2020 r. Zmodernizowane zostaną systemy kontroli w F-16 "Barak". W F-15 "Baz" zostaną wymienione ekrany w kokpitach i zainstalowane nowoczesne systemy kontroli ognia. Koszt modernizacji szacuje się na około 10 mln USD.

    22 stycznia 2006 r. władze miasta Qiryat Gnat oskarżyły koncern Intel Israel o uchylania się w płaceniu podatków. Zaległości Intela mają wynosić około 30 mln NIS. Intel Israel otrzymał w latach 90-tych rządowy grant wysokości 600 mln USD na budowę fabryki w Qiryat Gnat. Fabryka uzyskała pełne zdolności produkcyjne w 1999 r. W 2005 r. Intel otrzymał drugi rządowy grant wysokości 525 mln USD na budowę drugiej fabryki w Qiryat Gnat. Obecny spór dotyczy płacenia podatków od gruntów.
    
22 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem ze Strefy Gazy patrol izraelskiej straży granicznej.

22 stycznia 2006 r. trzech palestyńskich terrorystów usiłowała przejść barierę graniczną Strefy Gazy i zaatakować kibuc Nir Am. Żołnierze straży granicznej ostrzelali napastników, zabijając 1 terrorystę i raniąc drugiego.
    22 stycznia 2006 r. palestyńscy policjanci wykryli 25-kg ładunek wybuchowy podłożony w pobliżu przejścia granicznego Karni w Strefie Gazy. Izraelscy saperzy przeprowadzili kontrolowaną detonację bomby.
    22 stycznia 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał rakietami arabski samochód w północnej części Strefy Gazy. W ataku zginął 1 członek Palestyńskich Komitetów Powszechnego Oporu, a 6 osób zostało rannych.

23 stycznia 2006 r. robotnicy rafinerii w Hajfie i Ashdod rozpoczęli rano strajk, protestując przeciwko rządowym planom prywatyzacji zakładów. Jeśli strajk się przedłuży, Izrael może stanąć przed problemem niedoboru dostaw paliw.
    23 stycznia 2006 r. izraelska armia poinformowała, że przez najbliższe trzy dni nie będzie się zbliżać do palestyńskich miast w Samarii i Judei, tak aby wybory w Autonomii Palestyńskiej mogły przebiec w spokoju. Wyjątkiem będą ewentualne akcje wymierzone w terrorystów-samobójców, tzw. "przypadki tykających bomb". Zostaną także wprowadzone ułatwienia w ruchu na punktach kontrolnych.
    23 stycznia 2006 r. władze izraelskie zawarły z władzami palestyńskimi kompromis w sprawie wyborów we Wschodniej Jerozolimie. Zostaną one zorganizowane tak, jak dla obcokrajowców przebywających na terytorium Izraela. W Jerozolimie nie będzie żadnych komisji wyborczych ani nawet kabin zapewniających tajność głosowania. 6 tys. Palestyńczyków otrzyma kupony uprawniające do głosowania w Jerozolimie. Zebrane kartki zostaną odesłane do przeliczenia do centralnej komisji na palestyńskim Zachodnim Brzegu. Natomiast pozostali Palestyńczycy będą musieli udać się na wybory do Samarii lub Judei.
    23 stycznia 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała 27 nieuzbrojonych Arabów, którzy usiłowali nielegalnie przedostać się z Egiptu do Izraela.

23 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 24 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    23 stycznia 2006 r. izraelscy żołnierze zatrzymali rano 2 uzbrojonych Palestyńczyków, którzy usiłowali przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy.
    23 stycznia 2006 r. dowódca Hamasu, Mahmoud al-Zahar, nie wykluczył możliwości nawiązania negocjacji z Izraelem. "Jeżeli Izrael ma coś do zaoferowania w kwestii powstrzymania ataków, zwolnienia więźniów albo wycofania się, wówczas można znaleźć tysiąc rozwiązań". Hamas spodziewa się zdobycia dużego poparcia podczas wyborów i zamierza wejść do palestyńskiego rządu. Wypowiedź al-Zahara jest wyrażeniem gotowości zawiązania przez Hamas koalicji rządowej z ruchem al-Fatah.
    23 stycznia 2006 r. palestyńska organizacja Islamski Dżihad wezwała do bojkotu wyborów parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej.

    23 stycznia 2006 r. izraelscy żołnierze otworzyli wieczorem ogień do grupy Palestyńczyków podkładających podejrzane przedmioty na drodze w pobliżu Ramallah, w Samarii. W ostrzale zginął 13-letni Palestyńczyk. Izraelska policja rozpoczęła wyjaśniające śledztwo.
    23 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski patrol w pobliżu Dżeninu w Samarii, raniąc 1 żołnierza.

23 stycznia 2006 r. premier Wielkiej Brytanii Tony Blair wezwał Iran i Syrię, by zaprzestały wspierania terroryzmu.
    23 stycznia 2006 r. grupa izraelskich przedsiębiorców skupiona wokół Yigal Ahuvi'ego poinformowała, że przejmują sieć brytyjskich hoteli Marriott (46 hoteli), za sumę około 1 mld USD. Jednym ze wspólników w transakcji będzie Royal Bank of Scotland. Grupa Ahuvi właśnie kończy przejmowanie sieci 16 hoteli grupy Hilton w Wielkiej Brytanii, za kwotę 400 mln funtów. Do tej sieci należy doliczyć jeszcze grupę hoteli Fattal i inwestycje Africa Israel.

24 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w pobliżu miasta Sderot. Popołudniem kolejna rakieta Qassam spadła na Negewie.
    24 stycznia 2006 r. szef sztabu IDF, generał Dan Halutz powiadomił Knesset, że wojsko przeprowadzi w przyszłym tygodniu likwidację nielegalnego żydowskiego osiedla Amona, położonej 15 mil na południe od Jerozolimy. Nie ustalono jeszcze daty likwidacji żydowskiej dzielnicy w Hebronie.

24 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Ramallah przejęto skład broni i amunicji.
    24 stycznia 2006 r. Brygady Męczenników Al-Aksa wezwały do kontynuowania zbrojnej walki aż do "wyzwolenia całej Palestyny". Brygady wezwały również do bojkotu wyborów parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej.
    24 stycznia 2006 r. palestyński prezydent Mahmud Abbas zaapelował o udział w wyborach parlamentarnych. Premier Ahmed Korei również zaapelował o masowy udział w wyborach. Porządku podczas wyborów pilnować będzie około 13 tys. palestyńskich policjantów.
    24 stycznia 2006 r. palestyńskie ugrupowania militarne zawarły w Gazie porozumienie o wspólnym zaangażowaniu się w zapewnienie spokoju podczas wyborów w Autonomii Palestyńskiej.

24 stycznia 2006 r. izraelska grupa 140 wojskowych ratowników rozpoczęła akcję ratunkową przy zawalonym budynku w Nairobi, w Kenii. W akcji ratunkowej uczestniczą także Brytyjczycy i Amerykanie.

25 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili nad ranem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu miasta Sderot.
    25 stycznia 2006 r. wicepremier Ehud Olmert wezwał do pełnej realizacji tzw. mapy drogowej dla Bliskiego Wschodu, przewidującej powstanie państwa palestyńskiego. W pierwszym przemówieniu politycznym od czasu przejęcia obowiązków po Arielu Szaronie, Olmert podkreślił, że konieczne jest jak najszybsze wyznaczenie granic między Izraelem a terytoriami palestyńskimi. Dodał, że te stałe granice mają zapewnić większość żydowską w Izraelu i że będzie w tym celu konieczne "oddanie części terytorium Izraela". Zapowiedział, że Izrael utrzyma strefy bezpieczeństwa, główne osiedla żydowskie i "miejsca ważne dla narodu żydowskiego, przede wszystkim Jerozolimę, zjednoczoną pod kontrolą izraelską". "Nie może być państwa żydowskiego bez izraelskiej suwerenności nad Jerozolimą" podkreślił Olmert.

25 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    25 stycznia 2006 r. w Autonomii Palestyńskiej odbyły się wybory parlamentarne. Wyborom przyglądało się około 10 tys. obserwatorów, głównie lokalnych i z krajów arabskich. Na Zachodnim Brzegu Jordanu było też 200 przedstawicieli Unii Europejskiej (w Strefie Gazy zaledwie 5). Frekwencja wyniosła 73%. Według wstępnych wyników, wybory wygrał Fatah zdobywając 42%, a za nim uplasował się Hamas zdobywając 34% głosów.
    25 stycznia 2006 r. dowódca Hamasu w Gazie Ismail Hanijeh powiedział, że jego radykalne ugrupowanie nie złoży broni nawet po wejściu do nowego parlamentu Autonomii Palestyńskiej.

26 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy z południowej części Strefy Gazy pociskami moździerzowymi terytorium Izraela.
    26 stycznia 2006 r. izraelski koncern farmakologiczny Ivax przejął największe przedsiębiorstwo farmakologiczne na świecie, Teva Pharmaceuticals. Połączony koncern zatrudnia 26 tys. ludzi w 60 krajach.

26 stycznia 2006 r. palestyńska Komisja Wyborcza podała pierwsze wyniki wyborów parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej. Radykalne ugrupowanie Hamas zdobyło 76 mandatów, a dotychczas rządzący umiarkowany ruch al-Fatah zdobył 43 mandaty.

            Hamas

26 stycznia 2006 r. przywódca Hamasu w Strefie Gazy, Mahmud Al Zahar oświadczył, że jego ugrupowanie gotowe jest przejąć władzę. Powiedział także, że to zwycięstwo będzie miało poważne konsekwencje polityczne dla Autonomii Palestyńskiej. Zaznaczył przy tym, że Hamas jest gotów utrzymać trwające zawieszenie broni z Izraelem, pod warunkiem, że Izrael ogłosi to samo. Dodał, że jeśli Izrael będzie atakował, to Hamas odpowie na ataki. Al Zahar powiedział: "Nie istnieje proces pokojowy. Nie będziemy wprowadzali w błąd naszych ludzi mówiąc, że oczekujemy procesu pokojowego, który nie istnieje."
    26 stycznia 2006 r. władze rządzącego dotychczas w Autonomii Palestyńskiej ugrupowania Fatah uznały, że w wyborach parlamentarnych zostało ono pokonane przez radykalne ugrupowanie palestyńskie Hamas. Premier Mahmoud Abbas podał się do dymisji.
    26 stycznia 2006 r. około 3 tys. zwolenników Hamasu zaatakowało budynek palestyńskiego parlamentu w Ramallah, w Samarii. Doszło do starcia ze zwolennikami Fatahu. Co najmniej 2 osoby zostały ranne. Nad budynkiem parlamentu zawieszono zielone flagi Hamasu.
    26 stycznia 2006 r. izraelscy żołnierze zastrzelili 9-letnią Palestynkę na przejściu granicznym Karni w Strefie Gazy. Strzały oddano, gdyż żołnierze byli zaniepokojeni dużą torbą w której mogła znajdować się bomba, a dziewczynka nie reagowała na wezwania do zatrzymania się i ostrzegawcze strzały.
    26 stycznia 2006 r. przywódca Hamasu Ismail Haniyeh zaprosił wieczorem premiera Mahmouda Abbasa (z partii Fatah) na spotkanie w sprawie budowy palestyńskiego rządu jedności narodowej. Fatah wykluczył jednak taką możliwość i planuje jednak pozostać w opozycji, aby odbudować swoją siłę.
    26 stycznia 2006 r. setki uzbrojonych członków ugrupowania Fatah, z którego wywodzi się prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, przemaszerowały wieczorem przez ulice miasta Gaza, demonstrując niezadowolenie ze zwycięstwa konkurencyjnego ugrupowania Hamas i wzywając szefów swego stronnictwa do ustąpienia. W skład tłumu wchodziło około 500 członków Brygad Męczenników Al-Aksy. Hamas, nakazał swym członkom opuszczenie ulic na czas przemarszu Fatah, w celu uniknięcia starć.

26 stycznia 2006 r. wicepremier Ehud Olmert powiedział, że Izrael nie będzie negocjował z terrorystyczną organizacją, jaką jest Hamas. Wezwał Unię Europejską, aby zdecydowanie przeciwstawiła się utworzeniu, tego co nazwał "rządem terrorystów".

26 stycznia 2006 r. Komisja Europejska oświadczyła, że będzie współpracować z każdym rządem palestyńskim, który będzie stosował "pokojowe" metody rządzenia. Unia Europejska jest największym dostarczycielem pomocy dla Autonomii Palestyńskiej.
    26 stycznia 2006 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush zaznaczył, że rząd USA nie będzie traktował Hamasu jako partnera: "nie widzę, jak można być partnerem w (dążeniu do) pokoju, kiedy się popiera zniszczenie innego kraju. Jeśli twoją platformą jest zniszczenie Izraela, nie jesteś partnerem. Stany Zjednoczone nie popierają partii, które mają zbrojne skrzydło i chcą zniszczyć naszego sojusznika, Izrael."
    26 stycznia 2006 r. tzw. Kwartet Bliskowschodni (Rosja, ONZ, UE i USA) oświadczyły, że Hamas musi zrezygnować z terroryzmu, wyrzec się przemocy przeciwko Izraelowi, zaakceptować prawo do istnienia państwa żydowskiego i rozbroić się.
    26 stycznia 2006 r. włoski premier Silvio Berlusconi powiedział, że zwycięstwo Hamasu jest "bardzo, bardzo, bardzo złym rezultatem". Dodał, że "szansa dla pokoju między Izraelem a Palestyną zostanie odwleczona w czasie, na niewiadomo jak długo". Brytyjski minister spraw zagranicznych Jack Straw wezwał Hamas do rozbrojenia się, wyrzeczenia przemocy i uznania Izraela. "Hamas musi rozumieć, że demokracją wchodzi na drogę wyrzeczenie się przemocy". Duńscy i szwedzcy ministrowie spraw zagranicznych wezwali Hamas do rozbrojenia się.
    26 stycznia 2006 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice poinformowała, że główne światowe potęgi, prowadzące wcześniej mediacje na Bliskim Wschodzie, uzgodniły po środowym zwycięstwie wyborczym Hamasu, że organizacja ta musi zrezygnować ze stosowania przemocy. Rice powiedziała, że społeczność międzynarodowa domaga się, by wszelkie ugrupowania wchodzące w skład nowego rządu palestyńskiego uznały Izrael.
    26 stycznia 2006 r. USA, Chiny, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, a także sam Iran poparły pomysł, by uran potrzebny Iranowi do budowy elektrowni atomowych wzbogacany był w Rosji. Pomysł ten, przedstawiony przez Rosję, może rozwiązać kryzys atomowy w stosunkach zachodnich mocarstw z Iranem.

27 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    27 stycznia 2006 r. patrol izraelskiej straży granicznej zatrzymał rano 4 przemytników, którzy przekroczyli granicę egipsko-izraelską. Przejęto 31 kg heroiny i haszyszu, o wartości 50 tys. USD.
    27 stycznia 2006 r. szefowa dyplomacji izraelskiej Cipi Liwni zaapelowała do społeczności międzynarodowej, by nie legitymizować rządu palestyńskiego pod przewodnictwem Hamasu. Dodała, że wybory nie są "pralnią" dla grup terrorystycznych. Wycofanie się Izraela ze Strefy Gazy latem zeszłego roku otworzyło "okno możliwości" dla procesu pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami. Palestyńczycy "zatrzasnęli je, wybierając Hamas".
    27 stycznia 2006 r. izraelski dziennik "Jedijot Achronot" opublikował wyniki sondażu, z którego wynika, że 48% Izraelczyków opowiada się za podjęciem rozmów z palestyńskim rządem utworzonym przez Hamas. 43% Izraelczyków odrzuca taką możliwość.

27 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Ramallah ostrzelano patrol wojskowy.
    27 stycznia 2006 r. tysiące zwolenników Fatahu demonstrowało od rana w Gazie protestując przeciwko zwycięstwu Hamasu w wyborach. Pod żółtymi flagami Fatahu strzelano w powietrze i podpalano samochody. Wezwano przywódców palestyńskich do ustąpienia, a Mahmouda Abbasa aby nie zawierał żadnej koalicji z Hamasem.
    27 stycznia 2006 r. przedstawiciele Hamasu oficjalnie oświadczyli, że nie będzie żadnego kompromisu w sprawie Jerozolimy, która będzie stolicą państwa palestyńskiego. Powtórzono żądanie "prawa do powrotu" dla wszystkich Arabów, którzy opuścili Palestynę. Hamas oznajmił także, że nie zamierza uznać Izraela.
    27 stycznia 2006 r. zwolennicy Fatahu podpalili wieczorem budynek palestyńskiego parlamentu w Gazie. Na ulicach miasta ponad 2 tysiące zgromadzonych demonstruje przeciwko zwycięskiemu w wyborach parlamentarnych Hamasowi. Wczesniej do starć pomiędzy zwolennikami Hamasu i Fatahu doszło w Khan Junis. W wyniku wymiany ognia ranne zostały 3 osoby.

27 stycznia 2006 r. Turcja wyraziła swoją gotowość pośrednictwa między Izraelem a rządem palestyńskim kierowanym przez radykalne ugrupowanie Hamas.
    27 stycznia 2006 r. Liga Arabska zaapelowała do Izraela, aby nie wykorzystywał zwycięstwa wyborczego islamskiego ruchu Hamas jako "pretekstu do zablokowania procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie". Jednocześnie Liga skierowała apel do przyszłego rządu palestyńskiego, aby zadeklarował przywiązanie do arabskiej inicjatywy pokojowej w duchu decyzji podjętych w 2002 r. w Bejrucie. Zaakceptowanie tej inicjatywy, który powinien utworzyć Hamas, byłoby pośrednim uznaniem Państwa Izrael.
    27 stycznia 2006 r. rzecznik Departamentu Stanu USA oświadczył, że Stany Zjednoczone "zrewidują wszystkie aspekty" swoich programów pomocy dla Palestyńczyków. "Niech to będzie całkiem jasne, że nie zamierzamy dawać pieniędzy organizacjom terrorystycznym". Hamas został zakwalifikowany przez administrację amerykańską jako "ugrupowanie terrorystyczne". "Nasze działania opieramy na naszym prawie" - dodał rzecznik. Amerykańska pomoc przewidziana na ten rok to 234 mln dolarów.
    27 stycznia 2006 r. niemiecki Bundestag oddał w 61-rocznicę wyzwolenia hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau hołd ofiarom zbrodniczej polityki Trzeciej Rzeszy.

28 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    28 stycznia 2006 r. przedstawiciel ministerstwa obrony Izraela, Amos Gilad zapowiedział, że nie będzie zgody na swobodne poruszanie się palestyńskich deputowanych z Hamasu pomiędzy Strefą Gazy a Zachodnim Brzegiem Jordanu. "Nie ma żadnego powodu, aby Izrael pozwalał na swobodny przejazd palestyńskim VIP-om, którzy należą do organizacji nawołującej do zniszczenia Izraela."

28 stycznia 2006 r. przywódca Hamasu Ismail Hanije odrzucił międzynarodowe apele o rozbrojenie i wyrzeczenie się przemocy pod groźbą obcięcia pomocy finansowej dla Autonomii Palestyńskiej. "Ta pomoc nie może być mieczem nad głową narodu palestyńskiego, ani treścią szantażu wobec Palestyńczyków i Hamasu". Hanije dodał, że Hamas, który przysiągł zniszczenie Izraela, nie rozbroi się i będzie stawiał opór izraelskiej okupacji.
    28 stycznia 2006 r. tysiące zwolenników Fatahu wzięło udział w protestacyjnych marszach w miastach w Samarii i Judei. Domagano się ustąpienia przywódców Fatahu i żądano nie zawiązywania koalicji z Hamasem. Kilkudziesięciu uzbrojonych aktywistów z Brygad Męczenników Al-Aksa (zbrojne ramię Fatahu) weszło na dach budynku palestyńskiego parlamentu w Ramalli, w Samarii. Na ulicy kilkuset zwolenników Fatahu strzałami i krzykami wyrażało swoje poparcie.
    28 stycznia 2006 r. kilkudziesięciu palestyńskich policjantów szturmowało budynek palestyńskiego parlamentu w Gazie, żądając osądzenia członków Hamasu, którzy w ostatnich miesiącach dopuścili się morderstw policjantów. Policjanci nie chcą, aby ministerstwo spraw wewnętrznych znalazło się w rękach Hamasu. Większość z 58 tys. członków sił bezpieczeństwa związanych jest z Fatahem i obawia się o swoje zatrudnienie po wygranej Hamasu, który ma własne siły zbrojne liczące ok. 5 tys. ludzi w Gazie.

28 stycznia 2006 r. przywódca Hamasu, Chaled Miszaal powiedział w Damaszku, że jego ugrupowanie jest gotowe utworzyć z bojowników swego zbrojnego skrzydła i innych frakcji palestyńską armię. "Chcemy utworzyć armię, jak każdy kraj... armię do obrony naszego ludu przed agresją."
    28 stycznia 2006 r. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Josep Borrell odrzucił ewentualność zaprzestania pomocy dla Palestyńczyków w następstwie wyborczego zwycięstwa Hamasu. Unia Europejska przekazuje corocznie Palestyńczykom pomoc w wysokości 500 mln. euro.
    28 stycznia 2006 r. dowódca irańskich Strażników Rewolucji Jahja Rahim Safavi ostrzegł Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię, że w odpowiedzi na atak Iran może wykorzystać swe rakiety balistyczne. Dał przy tym wyraźnie do zrozumienia, że rakiety te są w stanie dosięgnąć Izrael. Rakieta Szahab-3, o deklarowanym zasięgu 2000 km, stwarza dla Izraela groźbę bezpośrednich irańskich uderzeń.
    28 stycznia 2006 r. niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier zagroził po raz pierwszy Iranowi sankcjami gospodarczymi, jeżeli władze w Teheranie nie wykażą w negocjacjach dyplomatycznych gotowości do współpracy.

29 stycznia 2006 r. kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się w Jerozolimie z wicepremierem Izraela Ehudem Olmertem. Merkel ostrzegła, że Niemcy skłonne są rozmawiać z Hamasem jedynie pod warunkiem, że organizacja ta uzna państwo Izrael i zrezygnuje z przemocy. Kanclerz domagała się również aby zwycięski Hamas uznał zawarte dotąd porozumienia pokojowe. Ostrzegła, iż w przeciwnym razie palestyński rząd Hamasu nie mógłby liczyć na "bezpośrednią" pomoc finansową Unii Europejskiej. W ubiegłym roku unijna pomoc dla Autonomii wyniosła 500 mln euro.
    29 stycznia 2006 r. około 150 tys. ultra-ortodoksyjnych Żydów przeszło popołudniem w Jerozolimie w kondukcie pogrzebowym znanego kabalistycznego Rabbi Yitzhaka Kedouri, który umarł wczoraj w wieku 106 lat. W pogrzebie wzięło udział ponad 250 tys. Żydów.

29 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

29 stycznia 2006 r. były iracki generał lotnictwa, Georges Sada oświadczył, że Saddam Hussein rzeczywiście planował użyć broń chemiczną przeciwko Izraelowi.
    29 stycznia 2006 r. egipski premier Ahmed Nazif poprosił Izrael o danie sposobność Hamasowi. Nafiz oświadczył, że ważne jest dla Izraela i międzynarodowej społeczności by uszanować demokratyczny proces i wolę mieszkańców Autonomii Palestyńskiej, by zmienić Fatah na Hamas.
    29 stycznia 2006 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush nie wykluczył ewentualności użycia siły wobec Iranu, który przygotowuje się do produkcji broni atomowej. Bush powiedział, że rząd USA rozważa możliwość przeforsowania sankcji ONZ przeciw Iranowi, ale dał do zrozumienia, że zanim sprawa trafi na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, chce mieć pewność, że sankcje zostaną uchwalone.

30 stycznia 2006 r. Izrael zagroził, że zamrozi wypłaty pieniędzy z funduszy należnych Autonomii Palestyńskiej, ponieważ obawia się by fundusze te nie dostały się w ręce "elementów terrorystycznych". Dotyczy to sumy około 35 mln USD, która zgodnie z dwustronnymi porozumieniami w sprawie opłat celnych, winna być przekazana Autonomii przez Izrael w najbliższych dniach.

30 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    30 stycznia 2006 r. palestyńska policja przeprowadziła rano szturm na budynek palestyńskiego parlamentu w Gazie.
    30 stycznia 2006 r. przywódca Hamasu Mahmoud a-Zahar zaoferował Izraelowi zawieszenie broni, w zamian za uznanie palestyńskiego państwa na obszarze Judei, Samarii i Gazy.
    30 stycznia 2006 r. przywódca Hamasu Ismail Hanije zaapelował do społeczności międzynarodowej o nawiązanie "neutralnego" dialogu oraz utrzymanie pomocy finansowej dla Autonomii Palestyńskiej.
    30 stycznia 2006 r. kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że nowe władze Autonomii Palestyńskiej, wyłonione po wygranych przez Hamas wyborach parlamentarnych, muszą uznać Izrael i wyrzec się przemocy. Merkel powiedziała to w Ramalli po spotkaniu z palestyńskim prezydentem Mahmudem Abbasem.
    30 stycznia 2006 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w pobliżu Betlejem, w Judei. Rannych zostało 5 Izraelczyków.

30 stycznia 2006 r. szef dyplomacji unijnej Javier Solana powiedział, iż Hamas musi zmienić sposoby działania, zaakceptować iż przemoc pozostaje w sprzeczności z demokracją, a także uznać istnienie Izraela.

31 stycznia 2006 r. grupa około 1 tys. ultra-ortodoksów wszczęła rozruchy z policją w dzielnicy Mea Shearim w Jerozolimie. Przyczyną była decyzja władz o przeprowadzeniu sekcji zwłok zmarłej kobiety ze społeczności heradim. Aresztowano 2 osoby.

31 stycznia 2006 r. żydowscy osadnicy dobrowolnie opuścili w nocy nielegalnie zajęte domy i sklepy w Hebronie. Kontrolę nad rejonem objęło izraelskie wojsko. Jednocześnie do osiedli Amona i Ofra napłynęło około 5 tysięcy młodych prawicowych działaczy, którzy sprzeciwiają się likwidacji tych osiedli i zapowiadają stawianie czynnego oporu siłom bezpieczeństwa.
    31 stycznia 2006 r. około 200 radykalnych żydowskich osadników zaatakowało w nocy bazę izraelskiej armii w pobliżu osiedla Ofra w Samarii. W starciu uszkodzonych zostało kilka pojazdów wojskowych. Osadnicy protestowali przeciwko likwidacji kolejnych osiedli w Samarii i Judei.
    31 stycznia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 22 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    31 stycznia 2006 r. podczas wymiany ognia pomiędzy zwolennikami Hamasu i Fatahu w Khan Junis, w Strefie Gazy, został ranny w nocy wysoki przywódca Hamasu Haled Abu-Anza.
    
31 stycznia 2006 r. izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski Arraba, w pobliżu Dżeninu w Samarii. W wymianie ognia zginęło 2 terrorystów z Islamskiego Dżihadu, a ranny został 1 izraelski żołnierz. Wśród zabitych jest dowódca Islamskiego Dżihadu w Samarii i Judei, Nidal Abu Sa'ada. W innej operacji zatrzymano 2 aktywistów Tanzim w Betlejem, w Judei.
    31 stycznia 2006 r. Hamas odrzucił sformułowane przez światowe potęgi wezwanie do jednostronnego rozbrojenia i uznania Izraela, domagając się z kolei wstrzymania izraelskiej "okupacji i agresji".
    31 stycznia 2006 r. liderzy Hamasu a także prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas zaapelowali wieczorem o utrzymanie międzynarodowej pomocy dla Palestyńczyków, akcentując "rozpaczliwą potrzebę" takiego wsparcia.
    
31 stycznia 2006 r. izraelska armia zamknęła cały rejon wokół likwidowanego osiedla Amona na Zachodnim Brzegu Jordanu.
    31 stycznia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem 2 rakiety Qassam, które spadły w północnej części Strefy Gazy uszkadzając energetyczne linie przesyłowe prądu do Strefy Gazy.

31 stycznia 2006 r. szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że Rosja jest gotowa współpracować z nowym kierownictwem Autonomii Palestyńskiej, nawet jeśli będzie się ono składać jedynie z przedstawicieli Hamasu. Jednocześnie prezydent Władimir Putin wezwał Hamas do porzucenia radykalnej retoryki i uznania państwa Izrael.

1 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot. Uszkodzony został budynek mieszkalny, a kilka pojazdów zostało zniszczonych. Ranna została 1 osoba.
    1 lutego 2006 r. Izrael wstrzymał wypłatę comiesięcznych kwot należnych Autonomii Palestyńskiej. Decyzja dotyczy sumy około 55 mln USD, która zgodnie z dwustronnymi porozumieniami w sprawie opłat celnych, winna być przekazywana przez Izrael Autonomii co miesiąc. Pieniądze te pochodzą z ceł za towary, przeznaczone dla Autonomii a przewożone przez terytorium Izraela.
    1 lutego 2006 r. grupa około 100 prawicowych osadników żydowskich zaatakowała posterunek izraelskiej policji w pobliżu Jerozolimy. Uszkodzony policyjny samochód. Popołudniem osadnicy zablokowali autostradę Jerozolima-Tel Awiw. Policja siłą usunęła osadników.
    1 lutego 2006 r. islamski terrorysta z Hezbollahu przekroczył granicę libańsko-izraelską i ostrzelał posterunek izraelskiej straży granicznej w Har Dov. Żołnierze odpowiedzieli ogniem. Napastnik zbiegł do Libanu.

1 lutego 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    1 lutego 2006 r. około 6 tys. izraelskich żołnierzy wkroczyło nad ranem do żydowskiego osiedla Amona, w Samarii. Doszło do starć z radykalnymi osadnikami. Rannych zostało 220 osób i 40 żołnierzy. Aresztowano 45 osób. Wojsko wyburzyło 9 domów, zbudowanych w Amonie bez formalnych zezwoleń. Oprócz budynków, na zboczu wzgórza znajduje się też około 40 wozów mieszkalnych. Linię energetyczną przeprowadzono do nich na koszt rządu izraelskiego. Ewakuację osiedla ukończono do godziny 14.
    1 lutego 2006 r. terroryści z Hamasu zdetonowali ładunek wybuchowy przy domu (w Rafah) wysokiego dowódcy palestyńskich sił bezpieczeństwa w Gazie.

1 lutego 2006 r. w Kairze (Egipt) odbyły się rozmowy szefa egipskiego wywiadu Omar Sulejmana z palestyńskim prezydentem i trzema przywódcami Hamasu. Sulejman wezwał Hamas do zrezygnowania z przemocy wobec Izraela.
    1 lutego 2006 r. jeden z przywódców Hamasu Musa Abu Marzuk, powiedział w Damaszku (Syria), że jego ugrupowanie jest gotowe do dyskusji ze "wspólnotą międzynarodową" na temat zawieszenia broni z Izraelem.
    1 lutego 2006 r. Arabia Saudyjska i Katar zobowiązały się do przekazania 33 mln USD szybkiej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej.
    1 lutego 2006 r. prezydent USA George W. Bush oświadczył, że Stany Zjednoczone przyjdą z pomocą Izraelowi, jeśli będzie taka potrzeba i potępił Iran za formułowanie pogróżek wobec Izraelczyków. Prezydent Bush dodał, że nie będzie możliwa realizacja wizji palestyńskiego państwa, jeśli rząd kierowany przez Hamas będzie odmawiał rezygnacji z pragnień zniszczenia Izraela. Bush podkreślił, że aby uzyskać poparcie USA dla rządu palestyńskiego, Hamas musi zmienić swoje stanowisko wobec Izraela i pozbyć się swego zbrojnego ramienia.

2 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 6 rakiet Qassam, z których jedna spadła na strefę przemysłową Ashkelonu.
    2 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski pojazd inżynieryjny przy elektronicznym ogrodzeniu granicznym w południowej części Strefy Gazy.

2 lutego 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    2 lutego 2006 r. uzbrojeni Palestyńczycy otoczyli przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Gazie, domagając się od rządów Danii, Norwegii i Francji przeprosin za opublikowanie przez niektóre gazety w tych krajach karykatur proroka Mahometa. W oświadczeniu wezwano też Palestyńczyków do bojkotu towarów z Danii, Norwegii i Francji.
     2 lutego 2006 r. izraelscy żołnierze zatrzymali 2 Palestyńczyków na punkcie kontrolnym pod Nablusem, w Samarii. Palestyńczycy usiłowali przemycić 12 bomb rurowych.
    2 lutego 2006 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami i koktajlami Mołotowa liczne żydowskie samochody w pobliżu Kalkilii, w Samarii. Uszkodzony został autobus i jeden samochód osobowy. W innym incydencie w Samarii zaatakowano koktajlem Mołotowa pojazd wojskowy IDF.

2 lutego 2006 r. Bank Światowy poinformował, że wstrzymuje co najmniej jeden transfer funduszy dla Autonomii Palestyńskiej. Przyczyną jest brak wprowadzania w życie wymaganych reform przez palestyńskie władze.
    2 lutego 2006 r. Belgia zdecydowała się na zakup izraelskiego sprzętu wojskowego firmy Elbit Systems. Belgijska armia kupi wieże do 138 wozów opancerzonych Pirania III z pełnym wyposażeniem optoelektrycznym i systemami elektronicznymi.

3 lutego 2006 r. rejon Ejlatu dotknęła największa od 1950 roku powódź. Poważnym uszkodzeniom uległy budynki położone na północnych plażach miasta. Zalanych została część winnic i szklarni w pobliskim kibucu. Zamknięto przejście graniczne Arava.
    3 lutego 2006 r. izraelska policja wprowadziła ograniczenia w dostępie do meczetu Al-Aksa w Jerozolimie, w obawie przed wybuchem antyeuropejskich zamieszek. Od kilku dni islamscy duchowni apelują do wiernych o udział w protestach przeciwko zamieszczeniu przez szereg gazet europejskich karykatur proroka Mahometa, co narusza religijne uczucia muzułmanów.
    3 lutego 2006 r. konsul generalny USA w Izraelu, Jacob Walles poinformował, że Stany Zjednoczone wstrzymują nowe projekty rozwoju Autonomii. Już rozpoczęte projekty będą jednak realizowane.
    3 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, z których jedna trafiła w przyczepę kempingową w kibucu Karmiya. Rannych zostało 4 Izraelczyków, w tym 7-miesięczne dziecko. Dwie rakiety Qassam spadły w strefie przemysłowej miasta Ashkelon.
    3 lutego 2006 r. szyiccy terroryści z Hezbollahu z południowego Libanu zaatakowali izraelski posterunek graniczny w rejonie Farm Shaba, raniąc 1 żołnierza.

3 lutego 2006 r. izraelscy żołnierze zatrzymali 2 Palestyńczyków na punkcie kontrolnym pod Nablusem, w Samarii. Zatrzymani próbowali przemycić 7 kg materiałów wybuchowych.

3 lutego 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała przygraniczne tereny w południowym Libanie, natomiast lotnictwo zbombardowało bazy Hezbollahu.
    3 lutego 2006 r. mężczyzna zaatakował nożem miejscowego rabina w Kijowie, na Ukrainie. Ochraniarze synagogi zatrzymali napastnika i przekazali go policji.
    3 lutego 2006 r. Rada Gubernatorów (zarząd) Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na posiedzeniu w Wiedniu zdecydowaną większością głosów przyjęła rezolucję o przekazaniu sprawy programu atomowego Iranu Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
    3 lutego 2006 r. Iran zagroził ograniczeniem "w trybie natychmiastowym" dostępu inspektorów MAEA do swych ośrodków jądrowych.

4 lutego 2006 r. około 500 izraelskich Arabów demonstrowało w Nazarecie, protestując przeciwko zamieszczaniu przez prasę europejską karykatur proroka Mahometa.

4 lutego 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała w nocy północne tereny Strefy Gazy.
    4 lutego 2006 r. setki Palestyńczyków demonstrowały w Gazie, protestując przeciwko zamieszczaniu przez prasę europejską karykatur proroka Mahometa. Zaatakowano kamieniami zamkniętą od czwartku siedzibę UE - palono niemieckie i duńskie flagi. Rozbito okna siedziby Unii Europejskiej. Unijną flagę zastąpiono flagą palestyńską. Kilkudziesięciu palestyńskich demonstrantów wdarło się w sobotę na teren niemieckiego ośrodka kultury, demolując wnętrze i rozbijając drzwi i okna.

4 lutego 2006 r. Unia Europejska zaapelowała do władz Autonomii Palestyńskiej o ochronę instytucji krajów UE na terenach palestyńskich.
    4 lutego 2006 r. rozwścieczony tłum Arabów wdarł się do ambasad Danii i Norwegii w Damaszku (w Syrii), podpalając oba budynki. Policja uzbrojona w armatki wodne i gaz łzawiący z trudem obroniła ambasadę Francji przed podobnym losem. W całym świecie islamskim wielotysięczne tłumy protestowały przeciw karykaturom Mahometa, które trafiły na łamy wielu gazet w Europie.
    4 lutego 2006 r. prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad nakazał wstrzymanie ONZ-owskich niezapowiedzianych kontroli irańskiego programu atomowego.

    4 lutego 2006 r. izraelski ambasador w Organizacji Narodów Zjednoczonych Danny Gillerman wniósł oficjalne oskarżenie na działalność terrorystycznej organizacji Hezbollah, która z terytorium Libanu ostrzelała Izrael.

5 lutego 2006 r. izraelska policja wykryła 2,5 kg ładunek wybuchowy podłożony w wieży ciśnień w Tira. Saperzy zneutralizowali bombę.
    5 lutego 2006 r. Izrael pod wpływem apeli Stanów Zjednoczonych wznowił wypłacanie Autonomii Palestyńskiej należnych comiesięcznych kwot. Pieniądze pochodzą z ceł za towary, przeznaczone dla Autonomii a przewożone przez terytorium Izraela. Izrael ma wypłacić Autonomii 55 mln USD.
    5 lutego 2006 r. Palestyńczyk zaatakował nożem ludzi w autobusie w mieście Petah Tiqwa, raniąc 5 osób. Ciężko ranna Izraelka zmarła po przewiezieniu do szpitala. Napastnika aresztowała policja.
    5 lutego 2006 r. wieczorem około 100 tys. Żydów protestowało w Jerozolimie przeciwko brutalności armii podczas ewakuacji osiedla Amona i przeciwko polityce wicepremiera Olmerta.

5 lutego 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu w Nablusie, w Samarii.
    5 lutego 2006 r. izraelskie lotnictwo w nocy ostrzelało rakietami arabski samochód w Gazie, zabijając 3 członków Brygad Męczenników Al-Aksa. Ostrzelano również siedzibę tego ugrupowania w północnej części Gazy. Rannych zostało 5 Palestyńczyków.
    5 lutego 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała przed południem północne tereny Strefy Gazy.
    5 lutego 2006 r. przywódca Hamasu Ismail Hanije oświadczył, że Palestyńczycy mają prawo do samoobrony.
    5 lutego 2006 r. palestyński prokurator generalny poinformował, że z państwowej kasy Autonomii zniknęło co najmniej 700 mln USD. Według Ahmeda al Meghaniego, pieniądze zostały roztrwonione lub ukradzione. W ostatnich latach stwierdzono w Autonomii Palestyńskiej kilkadziesiąt przypadków korupcji na wysokim szczeblu władzy. W związku z tym aresztowano już 25 wysokich rangą urzędników palestyńskich. Dziesięciu innym udało się uciec za granicę, ale palestyńskie władze starają się o ich ekstradycję. Palestyński budżet jest na skraju zapaści.
    5 lutego 2006 r. palestyński terrorysta zginął w wybuchu konstruowanej przez siebie bomby w wiosce w pobliżu Ramallah, w Samarii.
    
5 lutego 2006 r. izraelskie śmigłowce wieczorem ostrzelały rakietami dwa arabskie samochody w Gazie, zabijając 5 członków Islamskiego Dżihadu i Brygad Męczenników Al-Aksa. Wśród zabitych jest Adnan Bustan, ekspert Dżihadu od produkcji ładunków wybuchowych. Rannych zostało 4 Palestyńczyków.

5 lutego 2006 r. rozwścieczony tłum Arabów wdarł się do konsulatu Danii w Bejrucie (w Libanie), podpalając budynek.
    5 lutego 2006 r. prezydent USA George W. Bush powiedział, że "Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej w sposób jasny dała Iranowi do zrozumienia, iż świat nie zgodzi się na produkowanie broni atomowej przez Teheran".

6 lutego 2006 r. lekarze ze szpitala Hadassah w Jerozolimie poinformowali, że premier Ariel Szaron jest "w stanie wegetacji" i nie ma żadnych oznak, że mógłby odzyskać świadomość. 77-letni Szaron, który 4 stycznia przeszedł rozległy wylew krwi do mózgu, od ponad miesiąca jest w śpiączce. Oddycha za pomocą respiratora.
    6 lutego 2006 r. spółka inwestycyjna rodziny Disney (Shamrock) kupiła 27% akcji Grupy Orad za 10 mln USD. Orad zatrudnia 350 pracowników i ma swoją centralę w Holonie. Zajmuje się zarządzaniem ruchem drogowym i zapewnianiem bezpieczeństwa między innymi w więzieniach i różnych obiektach wojskowych.
    6 lutego 2006 r. około 200 izraelskich Arabów protestowało przed ambasadą Danii w Tel Awiwie.

6 lutego 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 20 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie doszło do wymiany ognia.
    6 lutego 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała nad ranem północną część Strefy Gazy. Ostrzał powtórzono w południe.
    6 lutego 2006 r. palestyński minister gospodarki Mazen Sonnoqrot poinformował, że Autonomia Palestyńska zwróci się do wspólnoty międzynarodowej o szybką pomoc w kwocie 300 mln USD na funkcjonowanie administracji.
    6 lutego 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zwrócił się do Izraela, aby to z nim a nie z Hamasem prowadzono dialog pokojowy. Abbas podkreślił, że to Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP) podpisała wszystkie wcześniejsze umowy z Izraelem i to ona, a nie Autonomia Palestyńska, jest urzędowo odpowiedzialna za negocjacje z Izraelem. Abbas jest przewodniczącym OWP.

    6 lutego 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał wieczorem arabski samochód w obozie uchodźców Jabalaya, na północy Strefy Gazy. W ataku zginęło 2 członków Brygad Męczenników Al-Aksa. Rannych zostało 3 Palestyńczyków.
    6 lutego 2006 r. Brygady Męczenników Al-Aksa wydały wieczorem oświadczenie, w którym zaprzysięgły zemstę po zabiciu przez izraelskie wojsko dwóch ich bojowników.

6 lutego 2006 r. Iran zerwał z powodu publikacji karykatur proroka Mahometa w duńskiej prasie więzy handlowe z Danią. Wartość importowanych przez Iran z Danii towarów wyniosła w ubiegłym roku 280 mln USD.
    6 lutego 2006 r. około 400 manifestantów obrzuciło wieczorem duńską ambasadę w Teheranie (Iran) koktajlami Mołotowa i kamieniami. Wcześniej 200 protestujących obrzuciło w Teheranie zapalającymi ładunkami i kamieniami ambasadę Austrii, która w tym półroczu przewodniczy Unii Europejskiej. Protestujący wybili kilka szyb, ale większych strat nie spowodowali.
    6 lutego 2006 r. szef francuskiej dyplomacji Philippe Douste-Blazy ostrzegł Iran przed możliwością wprowadzenia sankcji gospodarczych, jako odpowiedź na irański program nuklearny. Izolacja miałaby druzgocące skutki dla gospodarki Iranu.

7 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili przed południem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, z których jedna spadła w rejonie miasta Sderot, uszkadzając mieszkalny dom. Druga trafiła w oborę dla krów w kibucu Alumin.
    7 lutego 2006 r. wicepremier Ehud Olmert powiedział, że przyszłe granice Izraela będą się różnić od obecnych. Plan odseparowania się od Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu Jordanu będzie wymagał wycofania się Izraela z części zajmowanych tam terytoriów. "Odseparujemy się od większości Palestyńczyków, mieszkających w Judei i Samarii" powiedział Olmert. Wicepremier wymienił cztery obszary, które Izrael powinien zatrzymać: Maale Adumim - 30-tysięczne osiedle żydowskie koło Jerozolimy; Gush Etzion - grupa osiedli na południe od Jerozolimy; Ariel - 18-tysięczne osiedle głęboko na terytorium Zachodniego Brzegu oraz dolinę Jordanu. Olmert nie wymienił małych osiedli w dolinie Jordanu, natomiast podkreślił, że "niemożliwe jest zrezygnowanie z kontroli nad wschodnią granicą Izraela".
    7 lutego 2006 r. minister obrony Shaul Mofaz powiedział, że Izrael ustanowi swe ostateczne granice w ciągu dwóch lat, czy to na mocy porozumienia z Palestyńczykami, czy bez niego.

7 lutego 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych palestyńskich terrorystów w rejonie Ramallah, w Samarii.
    7 lutego 2006 r. izraelska artyleria i lotnictwo przez cały dzień ostrzeliwały "strefę buforową" na północy Strefy Gazy. Zniszczono most i drogę koło Beit Hanoun.
    7 lutego 2006 r. izraelscy komandosi otoczyli rano we wsi Ilar pod Nablusem dom, w którym ukryli się palestyńscy terroryści. Podczas strzelaniny zginął lokalny dowódca Islamskiego Dżihadu. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.
    7 lutego 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał wieczorem rakietami arabski samochód w Gazie, zabijając 2 palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksy.

7 lutego 2006 r. asystent sekretarza stanu USA do spraw nie rozprzestrzeniania broni nuklearnej Robert Joseph oświadczył, że Iran jest zdolny do samodzielnego wyprodukowania broni nuklearnej.
    7 lutego 2006 r. czołowy irański dziennik, prawicowy "Hamszari" rozpisał międzynarodowy konkurs na najlepszy satyryczny rysunek ilustrujący hitlerowską zagładę Żydów. Wcześniej belgijsko-holenderski portal internetowy Arabskiej Ligi Europejskiej zamieścił rysunki przedstawiające Annę Frank w łóżku z Hitlerem.
    7 lutego 2006 r. amerykański magazyn "Forbes" przyznał Izraelowi 28 miejsce pod względem gościnności dla inwestowania kapitału. Ocenianych było 135 krajów z całego świata. Pierwsze miejsce zajęła Dania. Izrael otrzymał dobre oceny za zarobki, ceny towarów, technikę, ochronę inwestorów i ułatwienia dla cudzoziemców. Mierne oceny otrzymał za przepisy prawa, konkurencję i korupcję. Najsłabsze oceny dotyczyły: biurokracji, wolności osobistej i stawek podatkowych.
    7 lutego 2006 r. Izrael i Indie podpisały umowę o rozwoju wspólnego projektu rozwoju rakiety Barak II. Wstępna wartość wspólnego projektu wynosi 330 mln USD. Celem jest rozwój pocisku rakietowego Barak o nowy napęd, ładunek wybuchowy, system naprowadzania i system celowniczy.
    7 lutego 2006 r. sekretarz generalny ONZ Kofi Anan skrytykował Izrael za prowadzenie nalotów antyterrorystycznych, w których istnieje duże prawdopodobieństwo śmierci osób przypadkowych. Takie operacje są równoznaczne z wydawaniem wyroku bez sądu. Równocześnie Anan podkreślił, że Izrael posiada prawo do obrony swoich obywateli przed nieustannym ostrzałem rakietowym.

8 lutego 2006 r. na lotnisku Ben Guriona wylądował rano samolot z grupą 150 nowych imigrantów z Etiopii.
    8 lutego 2006 r. władze miasta Jerozolimy poinformowały, że w przyszłym miesiącu rozpocznie się budowa podziemnej stacji szybkiej kolei, która w 2010 roku ma połączyć Jerozolimę z Tel Awiwem. Podróż na tym odcinku ma trwać 28 minut. Trasa będzie przebiegać przez 2,4 km tunel i 1,2 km most. Obecna podróż na tym odcinku trwa prawie 1,5 godziny.
    8 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu elektrowni w Ashkelonie.

8 lutego 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    8 lutego 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała "strefę buforową" utworzoną na północy Strefy Gazy.
    8 lutego 2006 r. izraelscy żołnierze ostrzelali grupę uzbrojonych Palestyńczyków, którzy niebezpiecznie zbliżyli się do granicy północnej części Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a 1 został ranny.
    8 lutego 2006 r. około trzystu uzbrojonych w kamienie i butelki z benzyną Palestyńczyków zaatakowało rano misję obserwatorów zagranicznych w Hebronie, w Judei.

8 lutego 2006 r. egipskie siły bezpieczeństwa poinformowały o wykryciu i zniszczeniu 2 podziemnych tuneli przemytniczych w rejonie Rafah, na południu Strefy Gazy.
    8 lutego 2006 r. polityczny przywódca Hamasu Chaled Maszal powtórzył w Kairze (Egipt), że jego organizacja nie uzna Izraela i ostrzegł prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, żeby nie dokonywał żadnych zmian w strukturach kierowniczych Autonomii, bez konsultacji z Hamasem. "Naszym programem strategicznym jest opór (przeciwko Izraelowi) i z niego nie zrezygnujemy. Nie zamierzamy legitymizować okupacji". Maszal powiedział, że długoterminowy rozejm z Izraelem będzie możliwy, jeśli Izrael wycofa się do granic z 1967 r.
    8 lutego 2006 r. amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice spotkała się w Waszyngtonie z izraelską minister spraw zagranicznych Cipi Liwni. Rice oskarżyła Syrię i Iran o podsycanie gwałtownych protestów antyzachodnich w związku z publikacjami karykatur Mahometa w prasie europejskiej.
    8 lutego 2006 r. Austria jako przewodnicząca Unii Europejskiej potępiła "spiralę prowokacji" w związku z ogłoszeniem w Iranie konkursu na karykatury na temat Holokaustu i umieszczeniu rysunków na ten temat na islamskiej stronie internetowej, w odpowiedzi na publikację karykatur Mahometa w prasie europejskiej. Kanclerz Austrii Wolfgang Schuessel powiedział, że jest "wstrząśnięty" ogłoszeniem konkursu karykatur, które "kwestionują fakty (Holokaust), jakie nie były kwestionowane również w dużej części świata muzułmańskiego". Kanclerz ubolewał, że karykatury negujące Holokaust zostały opublikowane na głównej stronie portalu Ligi Arabsko-Europejskiej (AEL), organizacji muzułmańskiej opiekującej się imigrantami, mającej siedzibę w Antwerpii w Belgii.

9 lutego 2006 r. trzech palestyńskich terrorystów przedostało się przez granicę Strefy Gazy i wczesnym rankiem zaatakowali granatami posterunek izraelskiej armii w Erez. Żołnierze odpowiedzieli ogniem zabijając 2 napastników. W południe izraelski czołg ostrzelał 2 uzbrojonych palestyńskich terrorystów, którzy zbliżyli się do posterunku granicznego w Erez i usiłowali podłożyć ładunek wybuchowy. Jeden z napastników zginął, drugi został ranny.
    9 lutego 2006 r. izraelska policja aresztowała w regionie Tel Awiwu 87 Palestyńczyków, którzy nielegalnie pracowali w Izraelu. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej.
    9 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu miasta Sderot.

9 lutego 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 17 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    9 lutego 2006 r. niezidentyfikowani sprawcy uprowadzili w Gazie egipskiego dyplomatę. Przebywająca od kilku miesięcy w Strefie Gazy egipska delegacja wojskowa pomaga władzom Autonomii Palestyńskiej restrukturyzować palestyńskie służby bezpieczeństwa.
    9 lutego 2006 r. przywódcy Hamasu oświadczyli, że gospodarka palestyńska musi być uniezależniona od Izraela. "Chcemy stopniowo oddzielić naszą gospodarkę od izraelskiej gospodarki w rolnictwie, przemyśle, ochronie zdrowia oraz w kwestiach ekologii" powiedział Mahmoud a-Zahar, przywódca Hamasu z Gazy. Jest to wielkie wyzwanie, gdyż Palestyńczycy posługują się izraelską walutą, a większość płodów rolnych i produktów fabrycznych jest sprzedawanych w Izraelu. Również większość palestyńskich robotników pracuje w zakładach w Izraelu.

9 lutego 2006 r. minister obrony Shaul Mofaz spotkał się na Sycylii (Włochy) z ministrami obrony krajów członkowskich NATO.
    9 lutego 2006 r. wiceprezydent Iranu, Esfandjar Rahim Moszai odrzucił oskarżenia Stanów Zjednoczonych jakoby jego kraj podsycał protesty antyzachodnie w związku z publikacjami karykatur Mahometa w prasie europejskiej.
    9 lutego 2006 r. rosyjski prezydent Władimir Putin zapowiedział zaproszenie przywódców Hamasu do Moskwy. Swoją decyzję Kreml uzasadnił tym, iż należy liczyć się z faktami, a Hamas wygrał demokratyczne wybory i będzie rządził.

10 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły w pobliżu miasta Sderot.
    10 lutego 2006 r. izraelska policja ograniczyła dostęp Palestyńczyków do meczetów, znajdujących się na jerozolimskim Wzgórzu Świątynnym. Ograniczenia obejmują wszystkich mężczyzn w wieku poniżej 45 lat. Wprowadzono je w obawie przed wybuchem rozruchów.
    10 lutego 2006 r. izraelski prezydent Mosze Kacaw nazwa rosyjskie zaproszenie Hamasu "absurdem", a minister Meir Szeetrit powiedział: "Rosjanie zadali nam cios nożem w plecy!"

10 lutego 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

11 lutego 2006 r. lekarze szpitala Hadassah w Jerozolimie przeprowadzili operację w obrębie układu pokarmowego premiera Ariela Szarona, który od 4 stycznia przebywa w stanie śpiączki. Lekarze oświadczyli, że "stan Ariela Szarona jest stabilny, ale krytyczny".

11 lutego 2006 r. izraelscy spadochroniarze wkroczyli nad ranem do Dżeninu z zamiarem aresztowania 2 poszukiwanych członków Islamskiego Dżihadu. W wymianie ognia zginął 1 terrorysta, a ranny został 1 cywil.
    11 lutego 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał rano rakietami arabski samochód w Dir el-Balah, w Strefie Gazy. Nikt nie odniósł obrażeń.
    11 lutego 2006 r. palestyńscy policjanci uwolnili porwanego w Strefie Gazy egipskiego dyplomatę.

12 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negewie. Popołudniem kolejna rakieta Qassam spadła na Negew.
    12 lutego 2006 r. izraelska policja aresztowała w rejonie Hajfy 4 Palestyńczyków, którzy nielegalnie pracowali w Izraelu. Zostaną oni deportowani do Autonomii Palestyńskiej.
    12 lutego 2006 r. wicepremier Ehud Olmert złagodził dotychczasową głęboko krytyczną postawę wyrażaną przez niektórych członków jego rządu wobec zaproszenia delegacji Hamasu na rozmowy do Moskwy. Olmert oświadczył: "Sadzę, że rosyjskie stanowisko jest błędne, jak już mówiłem. Ale, jak wynika z tego, co nam powiedzieli w końcu tygodnia, chcą oni zażądać od Hamasu uznania Izraela i zaniechania terroru". Jednocześnie Olmert wykluczył wieczorem jakiekolwiek rozmowy rządu izraelskiego z radykalną palestyńską organizacją Hamas. Dodał, że takie stanowisko jego rządu ma pełne poparcie opinii międzynarodowej.

12 lutego 2006 r. nieznani sprawcy wymalowali w nocy na meczecie we wsi Bnai Elias grafiti, nazywając proroka Mahometa "świnią". Izraelscy żołnierze natychmiast zamazali obraźliwe napisy.
    12 lutego 2006 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody na obwodnicy Azoun, w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.
    12 lutego 2006 r. tłumy Palestyńczyków demonstrowały na ulicach Bnai Elias, Fundak i Azoun, protestując przeciwko obrażaniu Mahometa. W Azoun izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem na ataki Palestyńczyków, raniąc 3 osoby.
    12 lutego 2006 r. palestyński parlament uchwalił, w ostatnim dniu urzędowania, znaczne wzmocnienie pozycji prezydenta Mahmuda Abbasa. Ma to zapobiec przejęciu całkowitej kontroli nad Autonomią przez radykalny Hamas, który wygrał styczniowe wybory. Powołano do życia dziewięcioosobowy sąd konstytucyjny, który ma rozstrzygać spory między rządem, parlamentem i prezydentem. Wszystkich jego członków wyznaczy prezydent Mahmud Abbas, przywódca Fatahu.

12 lutego 2006 r. prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad podczas wiecu w Teheranie z okazji 27-rocznicy rewolucji islamskiej, powtórzył wezwanie do zniszczenia Izraela. Jednocześnie oskarżył kraje europejskie, że ich władze stały się marionetkami Izraela, pozwalając na publikacje w mediach rysunków obrażających proroka islamu Mahometa.
    12 lutego 2006 r. Iran wznowił wzbogacanie uranu i bezterminowo odłożył rozmowy o "rosyjskim kompromisie", które miały się zacząć w tym tygodniu w Moskwie. Do trzech wirówek w ośrodku w Natanz wpuszczono uran w postaci gazowej i rozpoczęło się wzbogacanie. Na razie ma to wymiar jedynie symboliczny, bo proces wymaga uruchomienia tysięcy wirówek.

13 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili nad ranem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negewie. Popołudniem kolejna rakieta Qassam spadła blisko kibucu Gavim.
    13 lutego 2006 r. izraelska straż graniczna aresztowała nad ranem 6 osób, które nielegalnie przekroczyły granicę egipsko-izraelską.

13 lutego 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 18 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    13 lutego 2006 r. radykalna palestyńska organizacja Hamas poinformowała, że zapadła decyzja kto zostanie premierem. Nie ujawniono jednak jego nazwiska.
    13 lutego 2006 r. izraelscy żołnierze otworzyli ogień do podejrzanie zachowującej się Palestynki na przejściu granicznym Kissufim, w Strefie Gazy. Ranna zmarła w szpitalu. Policja wszczęła wyjaśniające dochodzenie.

13 lutego 2006 r. we Francji odnaleziono ciężko rannego 23-letniego Żyda, który został porwany i przez 24 dni był torturowany. Rannego znaleziono pod Paryżem, rozebranego, związanego, z ranami kłutymi i oparzeniami ponad 80% ciała. Umarł w drodze do szpitala. Policja aresztowała 7 podejrzanych Arabów.
    13 lutego 2006 r. 27 samolotów transportowych przewiozło 100 milionów kwiatów z Izraela do Ameryki i Europy na dzień Walentynek. Sprzedaż kwiatów za granicą daje zysk 50 mln USD.

14 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Kibbutz Or HaNer. Rano rakieta Qassam spadła na Negew. Popołudniem rakieta Qassam została wystrzelona z południowej części Strefy Gazy i spadła na Negew. Kolejna rakieta spadła na teren elektrowni pod Ashkelonem.
    14 lutego 2006 r. dowódca wywiadu wojskowego, generał Amos Yadlin powiedział w Knessecie, że Iran stanowi rzeczywiste zagrożenie dla egzystencji Izraela, gdyż jego planem jest zniszczenie państwa żydowskiego.
    14 lutego 2006 r. izraelski sąd skazał Omri Szaron, syna premiera Ariela Szarona, został skazany na dziewięć miesięcy więzienia za korupcję w związku ze sprawą finansowania kampanii wyborczej swego ojca. Sąd odroczył jednak o sześć miesięcy początek odbywania kary przez Omriego Szarona tłumacząc, że wziął pod uwagę stan zdrowia jego ojca, który pozostaje w stanie śpiączki. Poza karą więzienia skazanemu wymierzono też karę grzywny w wysokości 65 tys. dolarów.
    14 lutego 2006 r. w Izraelu zmarła królowa żydowskiej piosenki, Shoshana Damari. Urodziła się w 1923 r. w Jemenie. Do Izraela przyjechała w 1925 r. W wieku 14 lat zaczęła śpiewać w izraelskim radiu. Zasłynęła w wielu hebrajskich piosenkach.
    14 lutego 2006 r. przy kościele Św. Anny we Wschodniej Jerozolimie doszło do bójki pomiędzy grupami grekokatolików, które popierają nowego patriarchę Teofila III i obalonego Ireneusza. Policja zatrzymała kapłana i 2 inne osoby.

14 lutego 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 19 poszukiwanych Palestyńczyków.
    14 lutego 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała rano północne tereny Strefy Gazy. Ostrzał powtórzono popołudniem.
    14 lutego 2006 r. działacze Hamasu zakończyli rejestrację swoich bojówek na północy Strefy Gazy. Jednocześnie trwa rozbrajanie członków zbrojnych organizacji. Rozbrajanie napotyka na trudności w środkowej i południowej części Strefy Gazy, gdzie wybuchają starcia pomiędzy zwolennikami Hamasu i Fatahu.
    14 lutego 2006 r. elitarna jednostka izraelskiej armii przeprowadziła operację we wsi Ya'abed, pod Dżeninem. Zatrzymano poszukiwanego terrorystę z Islamskiego Dżihadu.

14 lutego 2006 r. minister obrony Shaul Mofaz spotkał się w Kairze z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Tematem rozmów była aktualna sytuacja w Autonomii Palestyńskiej, po zwycięstwie wyborczym Hamasu. Przy spotkaniu obecny był minister spraw zagranicznych Unii Europejskiej, Javier Solana.
    14 lutego 2006 r. Bynet Communications zawarła kontrakt z Bulgarian Telecom na sprzedaż i instalację zintegrowanych systemów komunikacyjnych do Bułgarii. Wartość kontraktu wynosi 15 mln USD.
    14 lutego 2006 r. Elbit Systems podpisał kontrakt o sprzedaży sprzętu wojskowego dla portugalskiej armii. Sprzedane zostaną zintegrowane systemy elektroniczne dla pojazdów opancerzonych "Pandur". Wartość kontraktu to 32 mln USD.

15 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

15 lutego 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 18 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    15 lutego 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała nad ranem północne tereny w Strefie Gazy. Z tych okolic wystrzeliwane są rakiety Qassam przeciwko Izraelowi. Ostrzał powtórzono popołudniem.
    15 lutego 2006 r. izraelscy spadochroniarze zastrzelili uzbrojonego palestyńskiego terrorystę w pobliżu Dżeninu, w Samarii.

15 lutego 2006 r. Haszemickie Królestwo Jordanii oficjalnie zaprosiło przywódców Hamasu z wizytą do jordańskiej stolicy, Ammanu. Wizyta będzie oficjalnym uznaniem działalności Hamasu.

16 lutego 2006 r. dowództwo izraelskiej armii wyznaczyło brygadę Givati do wsparcia sił straży granicznej przy patrolowaniu granicy izraelsko-egipskiej, od Ejlatu po Nitzana.
    16 lutego 2006 r. ministerstwo obrony ogłosiło, że "bariera bezpieczeństwa" będzie przebiegać także przez tereny pustyni Judzkiej, pomiędzy Be'er-Shevą a Ein Gedi.
    16 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu kibucu Zikim.

16 lutego 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków, w Samarii.
    16 lutego 2006 r. rywalizujące palestyńskie ugrupowania starły się ze sobą w rejonie Galei Tzahal, w Strefie Gazy. W wymianie ognia zginęło 2 Palestyńczyków.
    16 lutego 2006 r. Hamas nominował Ismaila Haniyeha na premiera palestyńskiego rządu.

16 lutego 2006 r. Izba Reprezentantów Kongresu USA niemal jednogłośnie (głosami 418:1) zadecydowała o odcięciu bezpośredniej amerykańskiej pomocy dla Palestyńczyków, jeśli Hamas formalnie nie zrezygnuje z hasła zniszczenia Izraela. Zdaniem przywódcy większości w Izbie, Republikanina Johna Boehnera, taka decyzja "ma stanowić wyraźny sygnał, że Stany Zjednoczone nie będą wspierać organizacji terrorystycznych".
    16 lutego 2006 r. szef biura politycznego Hamasu, Chaled Maszal, przybył do Ankary na rozmowy w tureckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, dotyczące poparcia Turcji dla przyszłego rządu Autonomii Palestyńskiej.

17 lutego 2006 r. izraelska policja wprowadziła ograniczenia w dostępie dla Muzułmanów na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Ograniczenia wprowadzono ze względu na obawy o możliwe rozruchy arabskie.
    17 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu kibucu Zikim.

17 lutego 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 18 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Kalkilii przejęto 25 kg materiałów wybuchowych.
    17 lutego 2006 r. nieznani sprawcy wymalowali na murach meczetu we wiosce Nabi Elias w Samarii, obraźliwe hasła: "Mahomet to świnia, śmierć Islamowi". Policja podejrzewa o ten czyn żydowskich osadników.

17 lutego 2006 r. rosyjski minister obrony Rosji Siergiej Iwanow zapowiedział, że jakiekolwiek dostawy broni rosyjskiej dla Autonomii Palestyńskiej będą uzgadniane z Izraelem. Prawdopodobnie Rosja przekaże Palestyńczykom 2 śmigłowce transportowe Mi-17 oraz 50 transporterów opancerzonych.
    17 lutego 2006 r. główny rabin Wielkiej Brytanii Jonathan Sacks skrytykował Kościół anglikański za wycofywanie kapitałów inwestycyjnych z tych przedsiębiorstw, które prowadzą interesy na terenach Autonomii Palestyńskiej. Zdaniem rabina, "zamiast karać Izrael, Kościół anglikański mógłby inwestować w gospodarkę palestyńską, co pomogłoby Palestyńczykom i byłby dobrze przyjęte przez większość Izraelczyków i Żydów".

18 lutego 2006 r. wysoki rangą funkcjonariusz z urzędu premiera Izraela nazwał Autonomię Palestyńską "wrogą jednostką".

18 lutego 2006 r. około 200 palestyńskich policjantów strzelając w powietrze zablokowało rano centrum Gazy, nie dopuszczając do rządowych budynków deputowanych do nowego parlamentu palestyńskiego. Protestujący policjanci domagają się wypłacenia im zaległych pensji.
    18 lutego 2006 r. przed południem odbyło się w Ramalli posiedzenie inauguracyjne parlamentu Autonomii Palestyńskiej. Część deputowanych z Hamasu, którzy zdobyli mandaty w Strefie Gazy, nie uzyskała zgody Izraela na przejazd do Ramalli i uczestniczyła w sesji za pośrednictwem łącz telewizyjnych. Na urząd przewodniczącego parlamentu został wybrany działacz Hamasu, profesor geografii Abdel Aziz Duaik.
    18 lutego 2006 r. Hamas odrzucił możliwość respektowania dotychczasowych porozumień izraelsko-palestyńskich i rezygnację z walki zbrojnej na rzecz pokojowego dialogu. Rzecznik Hamasu, Sami Abu Zuhri powiedział, że "Hamas odrzuca jakiekolwiek rozmowy z okupantem w obecnych warunkach (...) Zbrojny opór jest niezbywalnym prawem narodu palestyńskiego".

18 lutego 2006 r. Stany Zjednoczone zwróciły się do Autonomii Palestyńskiej o zwrot 50 milionów USD, przekazanych Palestyńczykom w ramach pomocy. Departament Stanu USA wyjaśnił, że Waszyngton nie życzy sobie, by tymi środkami dysponował palestyński rząd zdominowany przez Hamas. W ciągu minionych 10 lat Stany Zjednoczone przekazały Palestyńczykom pomoc w wysokości około 1,5 miliarda USD, głównie za pośrednictwem organizacji pozarządowych.

19 lutego 2006 r. dwóch Palestyńczyków zaatakowało w nocy nożem Izraelczyka w Ma'aleh Adumin, pod Jerozolimą.
    19 lutego 2006 r. izraelski rząd zadecydował o nałożeniu sankcji finansowych wobec zdominowanych przez radykałów z Hamasu władz Autonomii Palestyńskiej. Zaapelował też do społeczności międzynarodowej o wstrzymanie pomocy finansowej dla nowych władz palestyńskich. Wbrew nieoficjalnym zapowiedziom, Izrael nie zdecydował się na bardziej drastyczne kroki, jak zablokowanie granic Strefy Gazy.
    19 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na pustyni Negew.

19 lutego 2006 r. izraelscy żołnierze zatrzymali 2 palestyńskich terrorystów, którzy usiłowali podłożyć ładunek wybuchowy przy drodzy w rejonie Gush Etzion, w Judei. W pobliżu zatrzymano kolejnych 2 Palestyńczyków z urządzeniem odpalającym bombę.
    19 lutego 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał rakietami grupę Palestyńczyków, którzy usiłowali podłożyć ładunek wybuchowy w pobliżu przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy. Zginęło 2 członków Ludowych Komitetów Oporu.
    19 lutego 2006 r. palestyńskie władze wypuściły z więzienia w Jerycho 26 terrorystów z Islamskiego Dżihadu.
    
19 lutego 2006 r. izraelscy żołnierze wkroczyli do obozu uchodźców Balata pod Nablusem, w Samarii. Podczas operacji zostali ostrzelani, a w pobliżu ich pojazdów opancerzonych zdetonowano ładunek wybuchowy. W wymianie ognia zginęło 2 uzbrojonych palestyńskich terrorystów.
    19 lutego 2006 r. izraelscy żołnierze aresztowali palestyńskiego terrorystę przygotowującego się do zamachu pod Tulkarem, w Samarii.

19 lutego 2006 r. Czechy zakupiły od izraelskiej firmy Rafael broń oraz systemy wojskowe o wartości 120 mln USD. Dostarczone zostanie uzbrojenie i systemy elektroniczne dla pojazdów opancerzonych Pandur II.

20 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu kibucu Zikim. Nad ranem rakieta spadła w pobliżu kibucu Yad Mordechai.

20 lutego 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    20 lutego 2006 izraelscy komandosi wkroczyli w nocy do starego miasta w Nablusie, w Samarii. Podczas operacji zastrzelono 2 uzbrojonych Palestyńczyków, w tym lokalnego dowódcę Islamskiego Dżihadu, Hamada Abu Szarifa. W dzielnicy Baalata zostało rannych 2 uzbrojonych działaczy al-Fatah.
    20 lutego 2006 r. Hamas rozpoczął w Gazie rozmowy z Fatahem w sprawie utworzenia nowego, koalicyjnego rządu.
    20 lutego 2006 r. Islamski Dżihad odrzucił zaproszenie Hamasu do przyłączenia się do nowego palestyńskiego rządu. "Nie będziemy uczestniczyć w rządzie, lecz będziemy stać u boku Hamasu w projekcie działań mających na celu obronę interesów naszego narodu".
    20 lutego 2006 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski autobus szkolny w rejonie Gush Etzion, w Judei. Ranna została 1 uczennica.

20 lutego 2006 r. radykalne egipskie Bractwo Muzułmańskie zapowiedziało, że przekaże Hamasowi pomoc finansową, aby w ten sposób zapobiec bojkotowi gospodarczemu Autonomii Palestyńskiej ze strony Izraela i Stanów Zjednoczonych.
    20 lutego 2006 r. szwedzka agencja pomocy SIDA przeznaczyła ponad 5 milionów euro na rozwój terytoriów palestyńskich. Pieniądze zostaną rozdysponowane w ramach programów pomocowych ONZ.
    20 lutego 2006 r. izraelski koncern medyczny ETView zawarł kontrakt z włoską firmą Unimedical Biomedical Technologies o sprzedaży nowego systemu zakładania aparatów tlenowych. Wartość kontraktu to 4 mln USD.

21 lutego 2006 r. izraelscy żołnierze zatrzymali 2 Arabów, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę izraelsko-egipską. Pochodzili oni ze Strefy Gazy.
    21 lutego 2006 r. prezydent Łotwy Vaira Vike-Freiberga spotkała się w Jerozolimie z prezydentem Moshe Kacawem. Przeprosiła za Holokaust na terytorium Łotwy.
    21 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na strefę przemysłową Ashkelonu. Zniszczone zostały 2 samochody, uszkodzony został budynek zakładu odsalania wody. Inna rakieta spadła w pobliżu.

21 lutego 2006 r. izraelski bezzałogowy samolot zwiadowczy rozbił się w nocy w Nablusie. Wzburzeni Palestyńczycy zniszczyli jego pozostalości.
    21 lutego 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    21 lutego 2006 r. izraelska armia przez trzeci dzień z kolei prowadziła operację w Nablusie i pobliskim obozie dla uchodźców Balata. Odkryto i zniszczono laboratorium produkujące materiały wybuchowe. Aresztowano 11 palestyńskich terrorystów. Podczas starć rannych zostało 17 Palestyńczyków.
    21 lutego 2006 r. izraelska policja i siły bezpieczeństwa zlikwidowały małe żydowskie osiedle Givat HaOr, w pobliżu miasteczka Binyamin w Samarii.
    21 lutego 2006 r. prezydent Mahmud Abbas powierzył jednemu z przywódców Hamasu, Ismail Haniji misję tworzenia rządu. Teraz Hanija ma pięć tygodni na stworzenie gabinetu i ma nadzieję, że wejdą do niego także inne ugrupowania, m.in. Fatah prezydenta Abbasa.
    21 lutego 2006 r. desygnowany oficjalnie na palestyńskiego premiera Ismail Hanije powiedział, że jest za wcześnie, aby bojownicy Hamasu zostali włączeni do palestyńskich sił bezpieczeństwa. Hanije zasygnalizował, że woli, aby bojownicy Hamasu nadal stanowili siłę przeciwko Izraelowi.

21 lutego 2006 r. jeden z przywódców Hamasu, Khaled Meszaal był w Iranie, by prosić o "pomoc i wsparcie" dla Palestyńczyków w obliczu sankcji Izraela, który przestał przekazywać Autonomii Palestyńskiej pieniądze z ceł zbieranych w ich imieniu na granicach. Zapowiedział, że Hamas nie zaniecha walki z Izraelem.
    21 lutego 2006 r. szef irańskiej dyplomacji Manuszehr Mottaki oświadczył, że Iran nie będzie już omawiał swego programu atomowego z unijną "trójką", tzn. Wielką Brytania, Francją oraz Niemcami. Obecnie rozmowy będą odbywały się indywidualnie, z poszczególnymi krajami Unii Europejskiej.
    21 lutego 2006 r. niepowodzeniem zakończyły się dwudniowe rozmowy rosyjsko-irańskie. Rosjanie nie przekonali Iranu do rezygnacji z samodzielnego wzbogacania uranu i przeniesienia przeróbki tego surowca do Rosji.
    21 lutego 2006 r. amerykańska gazeta "Washington Post" wydrukowała artykuł znanego politologa, Ron Asmusa, który stwierdził, że Izrael powinien zostać objęty bliższą współpracą z NATO lub przyjęty do Paktu z uwagi na możliwe zagrożenie nuklearne ze strony Iranu. W tekście napisał m.in.: "krajem najbardziej zagrożonym przez przyszłą zdolność Iranu do ataku nuklearnego będzie Izrael. Najlepszą drogą, by zapewnić Izraelowi bezpieczeństwo, jest zacieśnienie stosunków tego kraju z instytucją bezpieczeństwa zbiorowego Zachodu. Czy będzie to oznaczać członkostwo Izraela w NATO, czy po prostu ściślejszy strategiczny i operacyjny związek obronny, pozostaje kwestią do dyskusji. NATO nie jest chętne, by iść zbyt szybko i zbyt daleko w stosunkach z Izraelem, woli czekać na większy postęp w bliskowschodnim procesie pokojowym i równocześnie posuwać do przodu współpracę z krajami arabskimi basenu Morza Śródziemnego. Ale nie ma już czasu na polityczną poprawność. Czas zerwać tę zależność i nie czynić przyszłych związków Izrael-NATO zakładnikiem Hamasu czy kaprysów NATOwskiego dialogu śródziemnomorskiego. Kilku ważnych Europejczyków wezwało NATO do przyjęcia Izraela, ale debata ta nie będzie poważna, dopóki pomysłu tego nie poprą Stany Zjednoczone, najbliższy sojusznik Izraela. Nadszedł czas, by to uczyniły".
    21 lutego 2006 r. izraelski producent Telecom ECI zawarł kontrakt z koreańskim SK Group na sprzedaż sprzętu telekomunikacyjnego o wartości ponad 20 mln USD. Optyczny sprzęt ECI umożliwi Południowej Korei wprowadzenie telekomunikacji trzeciej generacji. Rozwinięte zostaną również rządowe systemy sieciowe.

22 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili nad ranem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na pustyni Negew. Popołudniem rakieta Qassam spadła w pobliżu osady Netiv Ha'asara na Negewie.

22 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali w nocy ładunek wybuchowy w tunelu wykopanym pod przejściem granicznym Karni w Strefie Gazy. Przejście zostało zamknięte ze względów bezpieczeństwa.
    22 lutego 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie ostrzelano patrol izraelskiej armii.
    22 lutego 2006 r. izraelscy żołnierze wkroczyli rano do wioski Kabatiya, pod Dżeninem w Samarii. Podczas akcji wykryto skład broni i materiałów do produkcji bomb.
    22 lutego 2006 r. izraelscy żołnierze aresztowali 2 Palestyńczyków, którzy planowali zaatakować nożami modlących się Żydów przy grobowcu Racheli w Betlejem.
    
22 lutego 2006 r. przedstawiciel Al-Fatah potwierdził, że jego partia "zasadniczo" zgodziła się na udział w tworzeniu z Hamasem nowego palestyńskiego rządu, jeśli oba ugrupowania uzgodnią wspólny program.
    22 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem żydowski autobus w pobliżu Mevo Dotan, na Zachodnim Brzegu.

22 lutego 2006 r. sekretarz irańskiej Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ali Laridżani spotkał się w Teheranie z politycznym przywódcą Hamasu Chaledem Maszalem. Laridżani powiedział, że Iran udzieli wsparcia finansowego Autonomii Palestyńskiej.
    22 lutego 2006 r. Stany Zjednoczone poinformowały Liban, że amerykańska pomoc dla Libanu zostanie zamrożona do czasu, aż Hezbollah zostanie zmuszony do złożenia broni. Roczna pomoc USA dla Libanu wynosi 500 mln USD. Stany Zjednoczone zażądały, aby Liban zaspokoił żądania Rady Bezpieczeństwa ONZ.
    22 lutego 2006 r. ambasador Izraela w ONZ, Danny Gillerman ostrzegł Radę Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, że nowy sojusz zawarty przez Iran, Syrię i Hamas zagraża światowemu pokojowi i może doprowadzić do "pierwszej wojny światowej XXI wieku".

    22 lutego 2006 r. sekretarz stanu USA Condaleeza Rice rozpoczęła podróż dyplomatyczną po arabskich krajach Bliskiego Wschodu. Pierwsze 2 dni spędzi w Egipcie, a następnie uda się do Arabii Saudyjskiej.
    22 lutego 2006 r. izraelski producent plastiku Palram Industries, wywodzący się z kibucu Ramat Yohanan, zainwestował 10 mln USD w budowę nowych zakładów Pensylwanii, w Stanach Zjednoczonych. Produkcja będzie nastawiona na potrzeby rynku rolnictwa.
    22 lutego 2006 r. Fundacja Pokoju "Niwano" przyznała swoją pokojową nagrodę stowarzyszeniu Rabini dla Praw Człowieka "Rabbis for Human Rights".

23 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na pustyni Negew.

23 lutego 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków.
    23 lutego 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała nad ranem północne tereny Strefy Gazy, z których zazwyczaj wystrzeliwane są rakiety Qassam na Izrael.
    23 lutego 2006 r. izraelscy spadochroniarze wkroczyli popołudniem do obozu uchodźców Balata w Nablusie, w Samarii. Podczas próby aresztowania poszukiwanych terrorystów doszło do ulicznej bitwy w mieście. W walce wykorzystano śmigłowce szturmowe. Podczas szturmu budynku, w którym ukrywali się poszukiwani, zginęło 6 palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.
    23 lutego 2006 r. rzecznik Brygad Męczenników Al-Aksa w Nablusie powiedział: "Izrael otworzył tym bramy piekła. Nasza odpowiedź będzie bolesna i szybka, i nie ma już jakiegokolwiek możliwości na rozmowy o pokoju." Na wezwanie Hamasu, około 1000 Palestyńczyków demonstrowało przeciwko operacji izraelskiej armii w obozie Balata w Nablusie.
    23 lutego 2006 r. około 150 Palestyńczyków protestowało we wsi Beit Sira obok Ramallah w Samarii, przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa". Doszło do starć z izraelską policją i żołnierzami. Rannych zostało 10 osób.

23 lutego 2006 r. prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad obwinił USA i Izrael za zniszczenie Złotego Meczetu w irackiej Samarze. Według niego, środową eksplozję w sanktuarium Askarija spowodowali "syjoniści i okupanci".
    23 lutego 2006 r. irański wiceprezydent Parviz Davoudi odwiedził Syrię. Została zawarta umowa o wzajemnej współpracy gospodarczej Iranu i Syrii.
    23 lutego 2006 r. izraelski koncern Elbit Systems podpisał kontrakt o modernizacji bułgarskich śmigłowców wojskowych i dostosowanie ich do standardów NATO. Wartość kontraktu to 50 mln USD.
    23 lutego 2006 r. delegacja 16 izraelskich firm informatycznych i telekomunikacyjnych rozpoczęła wizytę w Chinach. Dwustronny handel pomiędzy Chinami a Izraelem w 2005 r. wyniósł 2,99 mld USD.
    
23 lutego 2006 r. Jordania prowadziła negocjacje o możliwości zakupu w Rosji szturmowych śmigłowców Mi-28, śmigłowców Mi-17 oraz odrzutowców Su-30.

24 lutego 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał nad ranem rakietami arabski samochód z terrorystami w północnej części Strefy Gazy. W ataku zostało rannych 2 Palestyńczyków.
    24 lutego 2006 r. izraelscy żołnierze otworzyli nad ranem ogień do grupy Palestyńczyków usiłujących podłożyć ładunek wybuchowy przy przejściu granicznym Kissufim w Strefie Gazy. Zginęło 2 palestyńskich terrorystów z Hamasu.
    24 lutego 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zwrócił się do ONZ, Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Rosji, z apelem o interwencję w celu zatrzymania wojskowej operacji Izraela w mieście Nablus.

24 lutego 2006 r. dowódca irańskiej Straży Rewolucyjnej, Dr. Abasi powiedział, że w odpowiedzi na amerykański atak na Iran, Islamska Republika zaatakuje izraelskie obiekty nuklearne. Dr. Abasi wymienił strategiczne obiekty nuklearne w Dimonie, ale także portowe miasto Hajfę i rejon Zakhariya wśród wzgórz Jerozolimskich.

25 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w pobliżu miasta Sderot.

25 lutego 2006 r. izraelska kolumna zmechanizowana wspierana przez 2 śmigłowce wjechała do Jerycha, w Judei. Aresztowano 2 aktywistów z al-Fatah, którzy planowali zamach w Jerozolimie.

25 lutego 2006 r. szef rosyjskiego Rosatomu (Federalnej Agencji do spraw Energii Atomowej) Siergiej Kirijenko spotkał się w Teheranie z przewodniczącym irańskiej Organizacji do spraw Atomistyki Gholamem Rezą Aghazadehem. O irańskim programie atomowym rozmawia też w Teheranie wiceminister spraw zagranicznych Chin Lu Guozeng. Rosjanie chcą przekonać Iran do propozycji Moskwy, przewidującej wzbogacanie uranu na terytorium Rosji. Sprzeciw Zachodu wobec wzbogacania uranu przez Iran wynika z obaw, że Teheran dąży do wejścia w posiadanie broni nuklearnej.

26 lutego 2006 r. izraelska straż graniczna aresztowała rano 4 Palestyńczyków, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę Strefy Gazy z Izraelem.
    26 lutego 2006 r. pełniąca obowiązki ministra spraw zagranicznych Izraela Cipi Liwni powiedziała, że zwycięstwo radykalnego Hamasu w palestyńskich wyborach parlamentarnych sprawiło, że prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas stał się postacią "bez znaczenia". Liwni powiedziała, że Abbas, przywódca Fatahu, "nie może być listkiem figowym dla terrorystycznych władz". Rząd Autonomii Palestyńskiej, utworzony przez Hamas, będzie musiał ustosunkować się do izraelskich żądań - uznania Izraela, wyrzeczenia się terroru - i "pod tym względem Abbas jest bez znaczenia".
    26 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy 2rakiety Qassam, z których jedna spadła 50 metrów od szkoły w osiedlu Mavki, w pobliżu Ashkelonu. Druga rakieta spadła przy stacji benzynowej.

26 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy izraelski punkt kontrolny w pobliżu Nablusu, w Samarii. W Dżeninie ostrzelano patrol izraelskiej armii.
    26 lutego 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 palestyńskich terrorystów w rejonie Hebronu, w Judei.
    26 lutego 2006 r. jeden z przywódców Hamasu, Ismail Haniyeh oświadczył, że jest gotów zawrzeć pokój z Izraelem. Warunkiem jest wycofanie się Izraela do granic z 1967 roku i ustanowienie stolicy państwa palestyńskiego w Jerozolimie. Oświadczył, że celem Hamasu jest odzyskanie ziem palestyńskich. Dodał, że jeśli możliwe byłoby osiągnięcie tego celu metodami pokojowymi, to Hamas opowiada się za pokojem.
    26 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali patrol izraelskiej armii przy "barierze bezpieczeństwa" w rejonie Betlejem, w Judei. Wieczorem rzucono bombę w kierunku izraelskich żołnierzy strzegących grobowca Racheli w Betlejem.

26 lutego 2006 r. władze Tadżykistanu zdecydowały o zburzeniu ostatniej w kraju synagogi - stuletniego budynku w Duszanbe. W miejscu synagogi planowana jest budowa nowego pałacu prezydenckiego. W ubiegłym miesiącu władze miasta zburzyły mykwę oraz koszerną rzeźnię. W Tadżykistanie żyje około 500 Żydów, w większości są to osoby starsze i ubogie. Społeczności nie stać na wzniesienie nowego miejsca modlitw.
    26 lutego 2006 r. przewodniczący irańskiej Organizacji do spraw Atomistyki Gholam Reza Aghazadeh powiedział, że Iran i Rosja "zasadniczo" osiągnęły porozumienie w sprawie wspólnego wzbogacania uranu i rozmowy będą kontynuowane w najbliższych dniach. Nie jest jasne, co obejmuje to "podstawowe" porozumienie.
    26 lutego 2006 r. ponad 33 tys. ludzi przeszło w Paryżu w demonstracji przeciwko objawom antysemityzmu we Francji. W marszu uczestniczyli członkowie francuskiego rządu.

27 lutego 2006 r. minister obrony Shaul Mofaz powiedział, że Izrael jest gotów podjąć wszelkie konieczne kroki aby obronić się przed możliwym irańskim atakiem nuklearnym. Jednocześnie Mofaz podkreślił, że Izrael popiera starania USA i UE zmierzające do przekazania sprawy Iranu do Rady Bezpieczeństwa ONZ.
    27 lutego 2006 r. izraelskie Centralne Biuro Statystyki poinformowało, że populacja Izraela osiągnęła liczbę 7 006 000 mieszkańców. Roczne tempo wzrostu populacji wynosi 1,7%. Statystyka pokazuje, że 5,32 mln to Żydzi (76%), 1,4 mln to Arabowie (20%), pozostałe 300 tys należą do różnych wyznań (4%).
    27 lutego 2006 r. doszło do przypadkowego wybuchu w izraelskich zakładach zbrojeniowych koncernu Rafael w Kyriat Bialik w pobliżu Hajfy. 12 osób zostało rannych.
    27 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły w pobliżu osiedla Zikim, moshawu Mavki i kibucu Yad Mordechai.
    
27 lutego 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała Arabkę, która usiłowała nielegalnie przekroczyć granicę izraelsko-egipską, w pobliżu Strefy Gazy.

27 lutego 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała w nocy północne tereny Strefy Gazy.
    27 lutego 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 26 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    27 lutego 2006 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w pobliżu osiedla Shilo, w Samarii. Ranna została Izraelka. W pobliżu osiedla Itamar zostało rannych 2 izraelskich żołnierzy.

27 lutego 2006 r. ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zgodzili się przyznać 143 mln USD pomocy dla Autonomii Palestyńskiej. Oficjalnie 21 mln USD pójdzie na wypłaty dla pracowników palestyńskiej administracji, 76 mln USD na oświatę i służbę zdrowia, 48 mln USD na energię elektryczną i inne rachunki palestyńskich władz.
    27 lutego 2006 r. prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad oświadczył, że Stany Zjednoczone i Rosja powinny zlikwidować swe arsenały atomowe, ponieważ stanowią one zagrożenie dla stabilności na Bliskim Wschodzie.

28 lutego 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 2 Arabów, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę izraelsko-egipską.
    28 lutego 2006 r. rozstrzygnięto przetarg na budowę linii szybkiej kolei w Tel Awiwie. Czerwona linia ma przebiegać trasą: Bat Yam, Jaffa, Tel Awiw, Ramat Gan, Bnei Brak, Petah Tiqwa. Budowa ma rozpocząć się w 2007 r. i pierwszy odcinek z Bat Yam do Jaffy zostanie ukończony do 2010 r. Wartość całej budowy, która zostanie ukończona w 2013 r. wynosi 10 mld NIS. W przyszłym tygodniu zostanie rozstrzygnięty przetarg na budowę zielonej linii łączącej Rishon Lezion i Holon z Tel Awiwem. Planowana jest także żółta linia łącząca Herzliya, Ra'anana, Kfar Saba z Tel Awiwem.
    28 lutego 2006 r. izraelskie przedsiębiorstwa telekomunikacyjne będą dostarczać systemy zabezpieczeń dla palestyńskiej telekomunikacji. Wartość kontraktu wynosi 500 tys. NIS.

    28 lutego 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

28 lutego 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    28 lutego 2006 r. palestyński ośrodek badania opinii publicznej poinformował, że 51,5% Palestyńczyków popiera wejście al-Fatah do rządu Autonomii Palestyńskiej. Jednocześnie 51% Palestyńczyków popiera Hamas, i ponad 80% chce przedłużenia zawieszenia broni z Izraelem.
    28 lutego 2006 r. Palestyńczyk zaatakował nożem ludzi czekających na autobus na przystanku w rejonie Gush Etzion, w Judei. Rannych zostało 2 Izraelczyków. Napastnika postrzelili i aresztowali ochraniarze.

1 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili nad ranem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu Netiv Ha'Asarah.
    1 marca 2006 r. dwóch palestyńskich terrorystów ostrzelało rano stację benzynową przy osiedlu Migdalim, w Dolinie Jordanu. Ranny został 1 Izraelczyk. Do ataku przyznały się Brygady Męczenników Al-Aksa.
    1 marca 2006 r. izraelska policja aresztowała w Jerozolimie 2 palestyńskich parlamentarzystów z Hamasu, którzy werbowali pracowników szpitalnych.
    1 marca 2006 r. dwa izraelskie samoloty wojskowe zmusiły wieczorem do lądowania na lotnisku pod Hajfą mały prywatny samolot z Turcji, który zboczył z trasy. Na pokładzie samolotu było 5 Izraelczyków.

1 marca 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali w nocy ładunek wybuchowy obok patrolu izraelskiej armii w pobliżu Nablusu, w Samarii.
    1 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy palestyńskiego terrorystę w rejonie Ramallah, w Samarii.
    1 marca 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała rano północne tereny Strefy Gazy, z których wystrzeliwane są rakiety Qassam na Izrael. Równocześnie izraelski okręt wojenny ostrzelał ostrzegawczo wybrzeże Strefy Gazy.
    
1 marca 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali rano ładunek wybuchowy przy przejeżdżającym patrolu izraelskiej straży granicznej, tuż przy barierze granicznej Strefy Gazy. Do ataku przyznał się Brygady Męczenników Al-Aksa.
    1 marca 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał rano rakietami arabski samochód w Gazie. W ataku zginął jeden z dowódców Islamskiego Dżihadu, Abu al-Chalid al-Daduh.
    1 marca 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Kalkilii, w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk. Do ataku przyznały się Brygady Męczenników Al-Aksa.
    1 marca 2006 r. izraelscy komandosi aresztowali palestyńskiego terrorystę z Islamskiego Dżihadu w pobliżu Dżeninu, w Samarii. Podczas aresztowania Palestyńczyk został postrzelony. Terrorysta przygotowywał zamach w Izraelu. W pobliskiej wiosce Kabatyia wykryto laboratorium produkujące materiały wybuchowe.

1 marca 2006 r. przedstawiciel Syrii, Bashar Jafari, oskarżył Izrael o pozbywanie się odpadów radioaktywnych w rejonie Wzgórz Golan. Jafari podkreślił, że kraje arabskie pragną uczynić Bliski Wschód strefą zdemilitaryzowaną, jednak Izrael kontynuuje zbrojenia i dlatego Syria zażądała od Izraela pozbycia się broni jądrowej.
    1 marca 2006 r. nieznani sprawcy wymalowali znaki swastyki na budynku Agencji Żydowskiej w Saratowie, w Rosji.
    1 marca 2006 r. Stany Zjednoczone ostro skrytykowały decyzję Dubaju, który odmówił izraelskim obywatelom wjazdu do swego państwa. W ten sposób Dubai kontynuuje politykę gospodarczego bojkotu Izraela.
    
1 marca 2006 r. Iran zawarł z Rosją porozumienie dotyczące powołania rosyjsko-irańskiej spółki mającej wzbogacać uran na potrzeby energetyki jądrowej.

2 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Przed południem kolejna rakieta spadła w pobliżu kibucu Miflasim. Popołudniem rakieta Qassam spadła na kibuc Yad Mordechai.
    2 marca 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 5 Arabów, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę izraelsko-egipską w pobliżu Strefy Gazy.
    2 marca 2006 r. Palestyńczyk zaatakował rano nożem Izraelczyka na parkingu przed zakładem w strefie przemysłowej Atarot, pod Jerozolimą. Rannego Izraelczyka przewieziono do szpitala. Napastnik został aresztowany.
    2 marca 2006 r. żuraw budowlany zawalił się na placu budowy w Tel Awiwie. W wypadku zginęły 2 osoby, a 8 zostało rannych.
    2 marca 2006 r. izraelska firma Solel Solar Systems Ltd. zwróciła się do rządu o wydanie zgody na budowę pierwszej w Izraelu elektrowni słonecznej na pustyni Negew. Jej moc wynosiłaby około 150 MW i dostarczałaby energii elektrycznej dla 300 tys. rodzin. Solel wygrał ostatnio kontrakt w Nevadzie (USA) o wartości 50 mln NIS. Budowana tam elektrownia słoneczna będzie zaopatrywać 150 tys. ludzi.
    2 marca 2006 r. wicepremier Ehud Olmert ostrzegł przed traktowaniem wszystkich Palestyńczyków jako wrogów Izraela. "Wrogiem jest przede wszystkim Hamas a nie sami Palestyńczycy" powiedział Olmert. Jednocześnie zaapelował do przywódcy Autonomii Palestyńskiej, Mahmuda Abbasa by zapewnił on, że nowy rząd palestyński tworzony przez Hamas formalnie uzna wszystkie dotychczasowe porozumienia izraelsko-palestyńskie.

2 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    2 marca 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała rano północne tereny Strefy Gazy.
    2 marca 2006 r. palestyński prezydent Mahmud Abbas zapowiedział przekazanie nowemu rządowi kontroli nad siłami bezpieczeństwa. Pod kontrolą rządu Hamasu znajdą się narodowe siły obrony, służba bezpieczeństwa, policja i obrona cywilna. Podporządkowany prezydentowi Abbasowi pozostanie tylko wywiad.
    2 marca 2006 r. palestyński przywódca Mahmud Abbas powiedział, że posiada "informacje" świadczące o działalności siatki Al-Kaidy na terytorium Autonomii Palestyńskiej.

2 marca 2006 r. firma Africa Israel poinformowała, że wartość inwestycji w infrastrukturę Filipin wyniesie 300 mln USD. Inwestycję będą obejmować energetykę, infrastrukturę i systemy wodne. Właścicielem Africa Israel jest izraelsko-rosyjski biznesmen Lev Leviev.
    2 marca 2006 r. władze Autonomii Palestyńskiej zwróciły Stanom Zjednoczonym 30 mln USD pomocy. Była ona przeznaczona na modernizację infrastruktury. Jest to pierwsza transza pieniędzy, które mają wrócić do USA. Sekretarz Stanu do spraw bliskowschodnich podkreślił, że amerykański rząd czeka na dalsze 20 mln USD. Decyzja Stanów Zjednoczonych jest związana z dojściem do władzy Hamasu.
    2 marca 2006 r. Watykan i delegacja Wielkiego Rabinatu Izraela opowiedziały się za włączeniem Islamu do dialogu w obliczu groźby nienawiści religijnej. Takie są ogłoszone konkluzje rozmów prowadzonych przez przebywającą w Rzymie delegacją rabinatu z komisją Stolicy Apostolskiej do spraw stosunków religijnych z Żydami.

3 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Przed południem na Negew spadły kolejne 3 rakiety Qassam.
    3 marca 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 4 Arabów, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę izraelsko-egipską.
    3 marca 2006 r. niezrównoważony psychicznie Żyd zdetonował wieczorem fajerwerki we wnętrzu bazyliki w Nazarecie. W bazylice wybuchła panika, podczas której ranne zostały 2 osoby. Został on aresztowany przez izraelską policję. W mieście wybuchły rozruchy, w których rannych zostało 3 policjantów.

3 marca 2006 r. izraelscy żołnierze zastrzelili w nocy uzbrojonego palestyńskiego terrorystę w pobliżu Nablusu, w Samarii.
    3 marca 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała popołudniem północne tereny Strefy Gazy.

3 marca 2006 r. w Moskwie (Rosja) odbyły się rozmowy przedstawicieli Hamasu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Ławrow powiedział Palestyńczykom, że Hamas musi uznać prawo Izraela do istnienia. Palestyński rząd musi także przestrzegać wszystkie istniejące porozumienia pokojowe, a z tego wynika konieczność uznania przez Hamas prawa Izraela do istnienia oraz odrzucenie wszelkich metod zbrojnych w rozwiązywaniu kwestii politycznych. Przywódca polityczny Hamasu Chaled Maszaal powiedział, że jeśli Izrael pragnie pokoju, musi się wycofać ze wszystkich ziem okupowanych od roku 1967 i zgodzić się na powrót palestyńskich uchodźców.
    3 marca 2006 r. Słowacki Sąd Najwyższy zdelegalizował neofaszystowską Słowacką Wspólnotę.

4 marca 2006 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gideon Ezra oświadczył, że wczorajszy atak na bazylikę w Nazarecie "nie miał, jak się wydaje, nacjonalistycznego podłoża".
    4 marca 2006 r. przez Nazaret przeszedł chrześcijański marsz protestacyjny. Wokół Nazaretu rozlokowano duże siły policyjne, które są gotowe do interwencji w razie wybuchu ponownych zamieszek.

5 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Przed południem 2 kolejne rakiety spadły na Negew.
    5 marca 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 2 Arabów, którzy usiłowali przekroczyć granicę izraelsko-egipską.
    5 marca 2006 r. izraelska policja zatrzymała 304 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Akcję przeprowadzono w Be'er-Shevie, Ashkelonie i Ashdodzie. Palestyńczycy zostaną wydaleni do Autonomii Palestyńskiej. Aresztowano także 5 Izraelczyków, którzy zatrudniali nielegalnie pracowników.
    5 marca 2006 r. wicepremier Ehud Olmert powiedział w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji, że kontakty Moskwy z Hamasem to "błąd" i że mogą zachęcić to ugrupowanie "do pozostania na swoich pozycjach". Rozmowa z Putinem trwała 40 minut. Putin powiedział, że "polityka Rosji polega na negocjowaniu z wszystkimi stronami i wywieraniu nacisku". W rozmowie "Putin kilkakrotnie podkreślił, że Rosja nie uczyniła niczego, co byłoby skierowane przeciwko interesom Izraela lub jego bezpieczeństwu".
    5 marca 2006 r. minister obrony Shaul Mofaz oświadczył, iż Izrael nie będzie prowadził rozmów z Hamasem dopóki ruch ten nie porzuci przemocy i nie uzna Izraela. Mofaz powiedział: "Wolelibyśmy, aby nasze granice zostały wytyczone w ramach układu, ale w przypadku gdy nie będziemy mieli rozmówcy ze strony palestyńskiej, Izrael sam będzie musiał zadecydować o swoim losie". Podkreślił, że przyszłe granice Izraela muszą spełniać dwa kryteria: "muszą być łatwe do obrony i zapewniać, że na terytorium, które obejmują zamieszkuje żydowska większość". Zapytany, jak wyobraża sobie te granice, Mofaz odparł, że "muszą obejmować osiedla w Judei i Samarii" i "także Maale Adumim, Gush Ection, Efrat, Ariel, Karnei Szomron, Reichan i Szaked", czyli "nieco mniej niż stanowi Zachodni Brzeg".

5 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 palestyńskich terrorystów z Hamasu w rejonie Ramallah, w Samarii.
    5 marca 2006 r. partia al-Fatah odrzuciła możliwość tworzenia rządu z radykalnym Hamasem, zwycięzcą styczniowych wyborów w Autonomii Palestyńskiej. Jako powód decyzji podano m.in fakt nieuznawania przez Hamas zawartych z Izraelem porozumień oraz konieczność przeprowadzenia reform wewnątrz rządzącej do niedawna partii po przegranych w wyborach.

5 marca 2006 r. Iran ostrzegł, że nie porzuci pracy nad programem nuklearnym nawet wówczas, jeśli jego dossier w tej sprawie zostanie przekazane Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
    5 marca 2006 r. we Francji doszło do kolejnych dwóch przypadków napaści na Żydów. Do zdarzeń doszło w miasteczku Sarcelles. Uwagę czterech napastników zwróciła kipa, czyli charakterystyczne nakrycie głowy religijnych Żydów.

6 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Popołudniem rakieta spadła w pobliżu Netiv Ha'Asarah.
    6 marca 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała Araba, który usiłował nielegalnie przekroczyć granicę izraelsko-egipską. Popołudniem wykryto kolejnych 14 Arabów.

6 marca 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała w nocy północne tereny Strefy Gazy. Ostrzał powtórzono rano.
    6 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    6 marca 2006 r. palestyńscy deputowani Hamasu ograniczyli w parlamencie uprawnienia prezydenta Autonomii palestyńskiej, Mahmouda Abbasa. Podczas obrad parlamentu w Gazie kilkunastu bojówkarzy z Fatahu strzelało w powietrze.
    6 marca 2006 r. w wybuchu bomby własnej konstrukcji w Strefie Gazy zginęło 2 palestyńskich terrorystów.
    
6 marca 2006 r. izraelski samolot ostrzelał popołudniem rakietami arabski samochód w Gazie. W ataku zginęło 4 terrorystów z Islamskiego Dżihadu, a 9 osób zostało rannych.
    6 marca 2006 r. palestyńscy terroryści postrzelili izraelskiego żołnierza w pobliżu Nablusu, w Samarii. Aresztowano członka Hamasu.

6 marca 2006 r. na sesji Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) doszło do poważnych rozdźwięków między Rosją a Stanami Zjednoczonymi i Europą w sprawie irańskiego problemu atomowego. Stany Zjednoczone ostro zareagowały na kompromisową propozycję Rosji.

7 marca 2006 r. wicepremier Ehud Olmert zapowiedział drastyczne zmniejszenie nakładów budżetowych na utrzymanie osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu po przejęciu rządów przez jego partię Kadima. Uwolnione w ten sposób środki zostałyby w następnych latach przekazane na rozwój bardziej zacofanych i niedoinwestowanych rejonów kraju, w tym głównie pustyni Negew. Olmert ocenił, że oszczędności z tytułu wycofania się rządu z finansowania osiedli "poza zieloną linią" (na terytoriach zajętych w 1967 r.) wyniosłyby "miliardy". Rząd priorytetowo potraktowałby trzy regiony: strefę Jerozolimy, Negew i Galileę.
    7 marca 2006 r. minister obrony Szaul Mofaz zapowiedział kontynuację wojskowych akcji "fizycznej likwidacji" palestyńskich terrorystów, zastrzegając, że celem takiego ataku mogliby stać się liderzy Hamasu, w tym także desygnowany na premiera Autonomii Ismail Hanije. Tego rodzaju operacje, prowadzone dotychczas przez wojsko, "okazały się skuteczne i będą kontynuowane".
    7 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

7 marca 2006 r. doszło w nocy do zderzenia dwóch wojskowego jeepów z arabską ciężarówką pod Nablusem, w Samarii. W incydencie zginął 1 izraelski żołnierz, a 6 zostało rannych. Zginął także arabski kierowca.
    7 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    7 marca 2006 r. izraelscy żołnierze aresztowali 2 Palestyńczyków, którzy usiłowali przemycić nóż i broń maszynową przez punkt kontrolny pod Ramallah, w Samarii. Usiłowali oni zabić kontrolującego żołnierza.
    7 marca 2006 r. grupa Palestyńczyków zaatakowała popołudniem kamieniami izraelski ambulans medyczny w pobliżu Betlejem, w Judei.
    
7 marca 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem północne tereny Strefy Gazy.

7 marca 2006 r. Bank Światowy poinformował o przyznaniu Autonomii Palestyńskiej pilnej pomocy finansowej w wysokości 42 mln USD z przeznaczeniem na bieżące potrzeby.
    7 marca 2006 r. Arabia Saudyjska zapowiedziała, że będzie nadal kontynuować politykę bojkotu Izraela i zamierza zorganizować międzynarodową konferencję wzywającą do rozszerzenia bojkotu. W listopadzie 2005 r. Arabia Saudyjska wstępując do Światowej Organizacji Handlu (WTO) zobowiązała się zakończyć bojkot gospodarczy Izraela.
    7 marca 2006 r. izraelski koncern Elbit Systems zwiększył współpracę z amerykańskim koncernem Lockheed Martin. Dotychczas Elbit przygotowywał zaawansowany technologicznie kask dla pilotów nowego myśliwca F-35. Teraz dodatkowo Elbit przygotuje systemy wizyjne, maski tlenowe i ochronę chemiczną oraz biologiczną pilotów F-35. Wartość kontraktu wzrosła z 85 mln USD do 156 mln USD.
    7 marca 2006 r. nieznani sprawcy uszkodzili pomnik ofiar Holokaustu w mieście Feodosia, na Ukrainie. Podczas Szoah zginęło w tym mieście 2 tys. Żydów.

8 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na szklarnie w kibucu Netiv Ha'Asarah. Rano rakieta spadła na Negew. Wieczorem kolejne 3 rakiety spadły na Negew.
    8 marca 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 5 Sudańczyków, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę izraelsko-egipską.
    8 marca 2006 r. dowódca sił sprzymierzonych NATO w Europie, generał James Jones poinformował, że w Izraelu zostały rozlokowane samoloty NATO. Stanowi to formę "demonstracji" zapewnienia bezpieczeństwa Izraelowi w obliczu gróźb Iranu.

8 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    8 marca 2006 r. Palestyńczycy zaatakowali kamieniami żydowskie samochody w pobliżu Ramallah i Betlejem, raniąc 2 Izraelczyków.

8 marca 2006 r. Unia Europejska zażądała od Iranu jak najszybszego wstrzymania prowadzonych w tym kraju badań jądrowych, ostrzegając że w przeciwnym razie sprawa irańskiego programu atomowego zostanie przekazana Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
    8 marca 2006 r. prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad ostrzegł kraje zachodnie przed "naruszaniem praw irańskich" w kwestii polityki atomowej tego kraju, zaznaczając, iż Zachód "szybko pożałuje" takiej decyzji.
    8 marca 2006 r. irański ambasador w oświadczeniu wydanym dla Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Wiedniu, powiedział, że Iran pozostaje otwarty na rozmowy z Zachodem dotyczące rozwiązania kwestii irańskiego programu nuklearnego, mimo oczekiwanych działań Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie.
    
8 marca 2006 r. niemiecka policja przeprowadziła operację na terenie południowych Niemczech, w trakcie której aresztowano 119 neonazistów.

9 marca 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 6 Arabów, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę izraelsko-egipską w pobliżu Strefy Gazy.
    9 marca 2006 r. w pożarze budynku mieszkalnego w Petah Tiqwa zostało rannych 45 osób.

9 marca 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała w nocy północne tereny Strefy Gazy.
    9 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    9 marca 2006 r. izraelska armia otworzyła przejście towarowe Karni ze Strefą Gazy. Przejście zamknięto ze względów bezpieczeństwa 21 lutego 2006 r.

9 marca 2006 r. minister obrony Shaul Mofaz podczas oficjalnej wizyty podpisał umowę o współpracy wojskowej pomiędzy Izraelem a Rumunią. Izraelscy eksperci pomogą Rumunii w walce z terroryzmem. Rozważana jest także oferta kupna przez Rumunię izraelskich samolotów bojowych F-16.
    9 marca 2006 r. przedstawiciele antysyjonistycznego stowarzyszenia ultrareligijnych Żydów, Naturei Karta, odiwedzili Iran. Delegacja wyraziła poparcie dla prezydenta Iranu. W oświadczeniu ogłoszonym na falach irańskiego radia IRIB członkowie Naturei Karta wezwali do "likwidacji syjonistycznego reżimu" oraz bronili prezydenta Ahmadineżada stwierdzając, że "udawanie, że prezydent Iranu jest antysemitą to niebezpieczna dewiacja". Wyrazili także przekonanie, że świat bez syjonizmu to świat pokoju i spokoju. Zdaniem członków Naturei Karta powstanie i istnienie państwa Izrael sprzeciwia się judaizmowi - wedle tego poglądu państwo żydowskie powstanie dopiero w chwili przyjścia Mesjasza.
    
9 marca 2006 r. szef dyplomacji rosyjskiej Siergiej Ławrow prowadził rozmowy z prezydentem USA George W. Bushem na temat Iranu w Waszyngtonie (USA). Rosja wyraziła swoje oczekiwanie, że w zamian za jej poparcie dla amerykańskiego stanowiska w sprawie Iranu, Waszyngton doprowadzi do przyjęcia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO).
    9 marca 2006 r. ambasador USA przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Gregory Schulte ogłosił, że raport o irańskim programie jądrowym zostanie przekazany Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

10 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. W południe kolejne 2 rakiety spadły na Negew.
    10 marca 2006 r. wicepremier Ehud Olmert ujawnił swoje plany rozwiązania konfliktu z Palestyńczykami. Zamierza on do 2010 r. ostatecznie ustalić granice Izraela. W tym celu powinna zostać zlikwidowana część osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu, wokół którego zostanie ukończona budowa "bariery bezpieczeństwa". Ze względów bezpieczeństwa Izrael zachowa kontrolę nad Doliną Jordanu. Równocześnie Olmert dał 4 lata Hamasowi na zreformowanie się i wyrzeczenie terroryzmu, w przeciwnym razie przywódcy Hamasu staną się celami ataków. Plan Olmerta natychmiast odrzucili radykałowie izraelscy i palestyńscy.

10 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    10 marca 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali ze Strefy Gazy rakietą przeciwpancerną izraelski pojazd wojskowy patrolujący rejon granicy.
    10 marca 2006 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" we wsi Beit Sira, w Samarii. Doszło do starć z izraelską policją, która użyła gazu łzawiącego i gumowych kul. Rannych zostało 6 policjantów i 8 Palestyńczyków.

11 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

11 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    11 marca 2006 r. izraelscy żołnierze wykryli 80-kg bombę podłożoną przy ogrodzeniu granicznym w północnej części Strefy Gazy. Saperzy rozbroili bombę.
    11 marca 2006 r. izraelska armia wprowadziła wieczorem całkowite zamknięcie terytorium Autonomii Palestyńskiej, które będzie obowiązywać przez cały okres świąt Purim.

11 marca 2006 r. ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zagrozili zablokowaniem wszelkiej pomocy dla kierowanego przez radykalną organizację Hamas rządu palestyńskiego, jeśli rząd ten nie opowie się wyraźnie za kontynuowaniem procesów pokojowych z Izraelem. W zeszłym roku unijna pomoc dla Autonomii wyniosła około 500 mln USD.

12 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    12 marca 2006 r. rzecznik rządu Asaf Szariw ujawnił wieczorem informację, że Izrael poinformował rząd amerykański o planie "jednostronnego wycofania" z terenów Zachodniego Brzegu Jordanu. Plany pełniącego obowiązki premiera Izraela Ehuda Olmerta zostały przedstawione Waszyngtonowi zanim jeszcze poinformowano o nich publicznie. Rząd amerykański "ani nie zaaprobował ani nie skrytykował programu".
    12 marca 2006 r. izraelska armia ogłosiła wieczorem stan pogotowia na granicy z Libanem. Wywiad armii dał ostrzeżenie o planowanych akcjach przez szyicki Hezbollah.

12 marca 2006 r. izraelscy żołnierze wykryli 30-kg bombę podłożoną przy ogrodzeniu granicznym w północnej części Strefy Gazy. Saperzy rozbroili bombę.
    12 marca 2006 r. izraelscy żołnierze zatrzymali w nocy na punkcie kontrolnym pod Dżeninem 2 Palestyńczyków, którzy usiłowali przemycić 2 bomby rurowe.
    12 marca 2006 r. izraelscy żołnierze aresztowali na północ od Nablusu 2 Palestyńczyków, którzy ukrywali 15-kg bombę. Saperzy rozbroili bombę. Prawdopodobnie byli to terroryści-samobójcy z Brygad Męczenników Al-Aksa.

12 marca 2006 r. Arabia Saudyjska zapowiedziała kontynuowanie pomocy finansowej dla Palestyńczyków, pomimo gróźb USA i Unii Europejskiej, że ich pomoc dla Autonomii zostanie wstrzymana. Obywatele saudyjscy i saudyjskie instytucje charytatywne przekazują rocznie około 150 mln USD na wsparcie projektów socjalnych i ekonomicznych na terytoriach palestyńskich.
    12 marca 2006 r. rzecznik irańskiego MSZ Hamid Reza Assefi oświadczył, że Iran "nigdy" nie podporządkuje się ewentualnemu nakazowi Rady Bezpieczeństwa ONZ, by wstrzymał swój program wzbogacania uranu. Iran nie będzie także rozważać propozycji przeniesienia swego programu wzbogacania uranu na terytorium Rosji.
    12 marca 2006 r. niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier poprosił irańskich przywódców o współpracę z międzynarodowym społeczeństwem w kierunku dyplomatycznego rozwiązania kontrowersyjnego nuklearnego programu Iranu.

13 marca 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 10 Arabów, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę izraelsko-egipską.
   13 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa ogłosiły stan alarmu terrorystycznego na całym terytorium Izraela. Alarm będzie trwał przez okres świąt Purim. Tylko wczoraj uzyskano 59 ostrzeżeń o planowanych atakach terrorystycznych.

13 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    13 marca 2006 r. izraelscy komandosi wkroczyli rano do Betlejem w Judei i aresztowali 2 palestyńskich terrorystów z Tanzim.

13 marca 2006 r. naczelny rabin Rzymu, Riccardo Di Segni, odwiedził główny meczet stolicy Włoch. Di Segni spotkał się z Abdullah Redouane, przywódcą Islamskiego Ośrodka Kultury we Włoszech, i z Mario Scialoja, przywódcą Muzułmańskiej Ligi Światowej we Włoszech.
    13 marca 2006 r. Rosja poinformowała, że przekaże 10 mln USD natychmiastowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej.
    13 marca 2006 r. ponad 150 rabinów zebrało się w poniedziałek pod gmachem siedziby ONZ w Nowym Jorku, aby zaapelować do społeczności międzynarodowej o interwencję w Darfurze i położenie kresu dokonującemu się tam ludobójstwu.

14 marca 2006 r. izraelscy żołnierze zatrzymali w nocy 5 palestyńskich terrorystów, którzy usiłowali przekroczyć granicę północnej Strefy Gazy. Przy zatrzymanych znaleziono broń i granaty.
    14 marca 2006 r. grupa przyjaciół IDF upiekła największe na świecie kruche ciasteczko Purimowe, o wadze 650 kg. Do jego wypieczenia zużyto 200 kg mąki, 120 kg margaryny, 400 jajek, 40 kg cukru i 150 kg mąki ziemniaczanej.
    14 marca 2006 r. Soltam Systems Ltd. poinformował o wyeksportowaniu do Afryki artyleryjskiego sprzętu zmechanizowanego o wartości 10 mln USD.

14 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 14 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie izraelscy żołnierze zostali ostrzelani.
    14 marca 2006 r. izraelscy żołnierze wkroczyli rano do palestyńskiego więzienia w Jerychu, w Judei. Aresztowano palestyńskich funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa i strażników więziennych. Większość palestyńskich więźniów stawiła zbrojny opór izraelskim żołnierzom, którzy przy pomocy buldożera przystąpili do szturmu na więzienie. W wymianie ognia zginął co najmniej 1 palestyński policjant. W więzieniu przebywa między innymi przywódca Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, Ahmed Saadat. Bezpośrednim powodem akcji wojska były informacje, że strona palestyńska zamierza wypuścić z więzienia odsiadujących tam kary pod nadzorem amerykańsko-brytyjskim 6 palestyńskich terrorystów. Izraelska armia postanowiła przenieść więźniów do więzień w Izraelu. Wieczorem Saadat poddał się.
    14 marca 2006 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas potępił izraelski atak na palestyńskie więzienie w Jerychu, jednocześnie obarczając odpowiedzialnością za ten rajd Amerykanów i Brytyjczyków.
    14 marca 2006 r. desygnowany na szefa palestyńskiego rządu Ismail Hanije ostrzegł szturmujące więzienie w Jerychu wojsko izraelskie przed "poważnymi konsekwencjami", gdyby zginął przebywający tam Ahmed Saadat.
    14 marca 2006 r. Brygady Męczenników Al-Aksy zażądały wyjazdu z terenów Autonomii Palestyńskiej wszystkich obywateli USA i Wielkiej Brytanii, ostrzegając że w przeciwnym razie grozi im "porwanie lub inne konsekwencje". Amerykanie i Brytyjczycy mają opuścić tereny palestyńskie "w ciągu dwu godzin".
    14 marca 2006 r. kilkuset Palestyńczyków zdewastowało i podpaliło budynek British Council w mieście Gaza. Doszło do wymiany ognia między manifestantami a palestyńską policją. W Gazie zaatakowano również budynek amerykańskiej organizacji edukacyjnej.
    14 marca 2006 r. rzecznik Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny (LFWP) poinformował o uprowadzeniu w Strefie Gazy dwóch Francuzek i czterech obywateli USA. W Gazie uprowadzono także dwóch południowokoreańskich dziennikarzy i ich pomocnika. Szef policji w Gazie nakazał swym siłom strzelanie do wszystkich, którzy atakowaliby cudzoziemców.

14 marca 2006 r. znany izraelski polityk Szimon Peres spotkał się w Jordanii z palestyńskim prezydentem Mahmudem Abbasem. Omawiano sprawy finansowe i gospodarcze.
    14 marca 2006 r. rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył, że Rosja i Syria za konieczne uważają wypełnianie przez palestyńskie ugrupowanie Hamas wszystkich wcześniejszych zobowiązań dotyczących uregulowania sytuacji na Bliskim Wschodzie.

15 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 8 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Popołudniem kolejne 2 rakiety spadły na Negew.
    15 marca 2006 r. policja i siły bezpieczeństwa ogłosiły stan alarmu antyterrorystycznego na terytorium całego Izraela.
    15 marca 2006 r. izraelskie władze zapowiedziały, że osądzą palestyńskiego terrorystę Ahmeda Sadata, którego wczoraj ujęto w więzieniu w Jerychu. Jednak izraelscy prawnicy powątpiewają w legalność procesów, bo czterech z zatrzymanych było już sądzonych w Autonomii, a nikogo nie można sądzić dwa razy za to samo przestępstwo.

15 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie i Dżeninie ostrzelano izraelskich żołnierzy.
    15 marca 2006 r. na całym terytorium Autonomii Palestyńskiej odbył się strajk powszechny w proteście wczorajszego izraelskiego ataku na więzienie w Jerychu.
    15 marca 2006 r. palestyńskie ugrupowania zbrojne działające w Strefie Gazy uwolniły wszystkich zagranicznych zakładników.

    15 marca 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała północne tereny Strefy Gazy, z których wystrzeliwane są rakiety Qassam.

15 marca 2006 r. Parlament Europejski potępił szturm izraelskiego wojska na palestyńskie więzienie w Jerychu. Przewodniczący parlamentu Josep Borrell zaapelował do obu stron konfliktu o jak najszybsze doprowadzenie do uspokojenia sytuacji i zakończenie jakichkolwiek aktów przemocy.
    15 marca 2006 r. Unia Europejska ogłosiła, że w przeciągu dwóch miesięcy przekaże Autonomii Palestyńskiej pomoc w wysokości 143 mln USD.
    15 marca 2006 r. amerykański stan Nowy Jork poinformował, że zainwestuje około 100 mln USD z funduszy emerytalnych w Izraelu.

16 marca 2006 r. służby weterynaryjne poinformowały, że na ptasią grypę umarło ponad 1 tys. indyków w rejonie kibucu Ein HaShalosha, w pobliżu Be'er Shevy.

16 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    16 marca 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano izraelski patrol w pobliżu Nablusu, raniąc 2 żołnierzy.
    16 marca 2006 r. izraelscy żołnierze wkroczyli do Dżeninu w Samarii. Otoczyli dom, w którym ukrywała się grupa poszukiwanych palestyńskich terrorystów. W wymianie ognia zginął 1 izraelski żołnierz. Aresztowano 5 Palestyńczyków.
    16 marca 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał drogi dojazdowe do północnej części Strefy Gazy.
    16 marca 2006 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w wiosce Harbat al-Masbah, w pobliżu Ramallah w Samarii. Doszło do starć z policją, podczas których rannych zostało 4 izraelskich funkcjonariuszy.
    16 marca 2006 r. palestyńska partia al-Fatah postanowiła nie wchodzić do rządu tworzonego przez radykalne ugrupowanie Hamas. Decyzję powziął Komitet Centralny Fatah.

17 marca 2006 r. trzy osoby zostały hospitalizowane w Izraelu z podejrzeniem ptasiej grypy.
    17 marca 2006 r. władze sanitarne wybiły ponad 11 tys. indyków i kur na trzech fermach drobiu w kibucach Holit i Ein Hashlosha. Przyczyną było wykrycie wirusa ptasiej grypy H5N1, który jest groźny dla ludzi.
    17 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

17 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    17 marca 2006 r. izraelscy żołnierze wykryli 2 duże bomby podłożone przy drodze w pobliżu Nablusu, w Samarii. Saperzy zdetonowali bomby.
    17 marca 2006 r. izraelscy żołnierze aresztowali Palestyńczyka, który usiłował przemycić załadowany amunicją karabin przez punkt kontrolny w pobliżu Nablusu, w Samarii.
    17 marca 2006 r. kilku przedstawicieli palestyńskiego ruchu al-Fatah zwróciło się do prezydenta Mahmuda Abbasa, żeby podał się do dymisji, ale przedtem rozwiązał Autonomię Palestyńską i przekazał Izraelowi odpowiedzialność za okupowane terytoria.
    17 marca 2006 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w pobliżu Ramallah. Podczas starć z policją zostało rannych 9 policjantów i 10 Palestyńczyków.

    17 marca 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem północne tereny Strefy Gazy.

17 marca 2006 r. Komisja Europejska zakazała importu ptaków i mięsa drobiowego z Izraela, gdzie wykryto groźnego dla ludzi wirusa ptasiej grypy H5N1.

18 marca 2006 r. ministerstwo zdrowia Izraela poinformowało, że cztery osoby hospitalizowane z podejrzeniem ptasiej grypy, nie są zarażone groźnym dla człowieka wirusem H5N1. Jednocześnie zarządzono kwarantannę na fermach drobiowych kibuców Ein Haszlosza i Holit, oraz przygotowuje się prewencyjne wybicie setek tysięcy sztuk drobiu w okolicy. Zwrócono się także do władz palestyńskich o epidemiologiczne skontrolowanie hodowli kurcząt w Strefie Gazy, Samarii i Judei.
    18 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 12 rakiet Qassam, które spadły na Negew.

18 marca 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali posterunek izraelskiej straży granicznej przy przejściu granicznym Kissufim, w Strefie Gazy.
    18 marca 2006 r. rzecznik prasowy radykalnego ugrupowania Hamas, Sami Abu Zuhri, poinformował o ukończeniu tworzenia rządu palestyńskiego i zaprezentowaniu go prezydentowi Mahmoudowi Abbasowi.
    18 marca 2006 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas poinformował, że zaakceptuje rząd Hamasu, gdyż uważa, że trzeba dać mu szansę.

18 marca 2006 r. egipska straż graniczna zatrzymała dużą ilość materiałów wybuchowych, które próbowano przemycić do Strefy Gazy. Prawdopodobnie było to ponad tonę ładunków wybuchowych w 30 pakunkach.

19 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    19 marca 2006 r. izraelski rząd przekazał 15 mln NIS na odszkodowania dla rolników, którzy ponieśli straty w związku z ptasią grypą. Minister rolnictwa Ze'ev Boim poinformował, że w przeciągu 45 dni wszystkie zarażone farmy drobiu zostaną zdezynfekowane. Szacuje się, że zabitych zostanie 400-500 tys. kur i indyków.

19 marca 2006 r. izraelskie myśliwce F-16 ostrzelały rakietami główne drogi w północnej i południowej części Strefy Gazy.
    19 marca 2006 r. Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny odrzucił ofertę Hamasu, by wejść do tworzonego przez niego rządu.
    19 marca 2006 r. desygnowany na premiera lider Hamasu, Ismail Haniyeh przedstawił palestyńskiemu prezydentowi Mahmoudowi Abbasowi skład nowego rządu. Żadne z palestyńskich ugrupowań politycznych nie weszło w koalicję z Hamasem.

19 marca 2006 r. naczelny rabin Izraela Yona Metzger zaproponował na Światowym Kongresie Rabinów i Imamów dla Pokoju w Sewilli (Hiszpania) powołanie organizacji, w której reprezentanci największych religii pracowaliby wspólnie na rzecz tolerancji i pokoju. Na kongres nie zaproszono chrześcijan.
    19 marca 2006 r. Polar International Real Estate zainwestował 15 mln USD w spółki typu joint venture w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Całkowite inwestycje wyniosą 80 mln USD. Będą one koncentrować się w rozwój biznesu, przemysłu lekkiego i centr handlowych.

20 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Zniszczony został samochód w rejonie miasta Sderot.
    20 marca 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 4 Arabów, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę izraelsko-egipską. Popołudniem zatrzymano grupę 14 Arabów.
    20 marca 2006 r. ministerstwo rolnictwa oszacowało, że trzeba uśmiercić przynajmniej 800-900 tys. sztuk drobiu na fermach w okolicach kibucu Nir i moszawu Amioz na Negewie, gdzie wystąpiła ptasia grypa. Chodowcy oceniają swoje straty na co najmniej 10 mln NIS i ostrzegają przed możliwością przeniesienia się zarazy na pozostałe rejony kraju.

20 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 14 poszukiwanych Palestyńczyków.
    20 mara 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała nad ranem północne tereny Strefy Gazy.
    20 marca 2006 r. doszło do gwałtownych walk palestyńskich policjantów z aktywistami Fatahu w różnych częściach Strefy Gazy. Rannych zostało co najmniej 12 Palestyńczyków.

20 marca 2006 r. prezydent USA George W. Bush potwierdził swoją wolę rozwiązania kryzysu wokół programu nuklearnego Iranu środkami dyplomatycznymi, ale jednocześnie ostrzegł Teheran, że zastosuje siłę, jeśli trzeba będzie stanąć w obronie sojusznika USA - Izraela.
    20 marca 2006 r. Unia Europejska poinformowała, że przekaże 78 mln USD pilnej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej. W przyszłości, o ile palestyński rząd Hamasu wyrazi zgodę na pokój z Izraelem, Unia Europejska chce przekazać Palestyńczykom 600 mln USD rocznie. Hamas znajduje się na czarnej liście organizacji terrorystycznych w Unii Europejskiej.

21 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    21 marca 2006 r. izraelscy policjanci aresztowali popołudniem palestyńskiego terrorystę-samobójcę, który usiłował przedostać się autostradą z Jerozolimy w głąb Izraela. Terrorysta miał przy sobie 13,5 kg materiału wybuchowego. Należał do Islamskiego Dżihadu.
    21 marca 2006 r. izraelski sąd wojskowy oskarżył dwóch Palestyńczyków o przygotowywanie zamachu w Jerozolimie dla Al-Kaidy. To pierwszy oficjalny zarzut wobec Palestyńczyków o przynależność do tej organizacji. Aresztowano ich w grudniu, gdy wracali z Jordanii.

21 marca 2006 r. Palestyńczycy zaatakowali w nocy kamieniami posterunek izraelskiej straży granicznej w pobliżu Jerozolimy. Ranny został 1 żołnierz straży granicznej. W pobliżu Kalandii Palestyńczycy obrzucili izraelski pojazd wojskowy koktajlami Mołotowa.
    21 marca 2006 r. izraelska armia otworzyła przejście towarowe Karni ze Strefą Gazy. Na terytorium palestyńskie wjechało ponad 130 ciężarówek z żywnością i lekami.
    21 marca 2006 r. izraelscy żołnierze zatrzymali na punkcie kontrolnym pod Nablusem Palestyńczyka, który usiłował przemycić 2 noże I 3 koktajle Mołotowa.

    21 marca 2006 r. bojówkarze z Brygad Męczenników Al-Aksa zaatakowali szpital wojskowy i elektrownię w Rafah, na południu Strefy Gazy. W strzelaninie z palestyńską policją zostało rannych co najmniej 6 Palestyńczyków.

22 marca 2006 r. służby weterynaryjne poinformowały o wykryciu kolejnych przypadków ptasiej grypy. Tym razem są to okolice Kiryat Gat.
    22 marca 2006 r. rabin Dawid Basri napisał w religijnym edykcie, że przypadki ptasiej grypy w Izraelu są karą od Boga za przedwyborcze obietnice legalizacji związków homoseksualnych. "Biblia mówi, że Bóg karze za niemoralność, zsyłając najpierw plagi na zwierzęta, a później na ludzi". Basri zacytował słowa swego ojca, znanego kabalisty rabina Icchaka Basri, że ptasia grypa jest związana ze skrajnie lewicowymi partiami "umacniającymi homoseksualizm i zachęcającymi do niego".
    22 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    22 marca 2006 r. izraelski śmigłowiec szturmowy "Cobra" lądował awaryjnie w Mitzpei Ramona, na Negewie. Rannych zostało 2 pilotów. Do czasu wyjaśnienia okoliczności wypadku armia wstrzymała wszelkie loty tego typu śmigłowców.

22 marca 2006 r. izraelski oddział wkroczył w nocy do Jerycha w Judei. W wymianie ognia zginął 1 terrorysta z Islamskiego Dżihadu. Aresztowano 2 Palestyńczyków. Ogółem w nocnych operacjach aresztowano 19 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W wiosce pod Betlejem wykryto skład broni, w którym było 5 bomb gotowych do przeprowadzenia zamachu.
    22 marca 2006 r. izraelska armia otworzyła przejście graniczne Kerem Shalom ze Strefą Gazy. Na terytorium palestyńskie wjechało 180 ciężarówek z żywnością i lekami.
    22 marca 2006 r. delegacja rabinów z organizacji Neturei Karta spotkała się w Ramallah z członkami palestyńskiego rządu Hamasu.
    22 marca 2006 r. władze palestyńskie poinformowały o wykryciu przypadku wirusa ptasiej grypy H5N1 w Strefie Gazy.
    22 marca 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali popołudniem 3 bomby przy przejeżdżającym izraelskim patrolu w pobliżu Nablusu, w Samarii.
    22 marca 2006 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w pobliżu osiedla Azoun, w Samarii. Ranna została 1 Izraelka.

23 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili nad ranem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    23 marca 2006 r. izraelski dziennik "Haaretz" opublikował wyniki sondażu opinii publicznej przed wyborami do Knessetu. Według sondażu zwycięży Kadima, która może liczyć na 36 miejsc w parlamencie. Socjaldemokratyczna Awoda uzyskałaby 17 miejsc, natomiast prawicowy Likud stracił poparcie społeczne i może liczyć na 14 mandatów. Około 20% wyborców jeszcze nie zdecydowała na kogo odda głos. Przewidywana frekwencja jest wyjątkowo niska, zaledwie 65% wyborców.
    23 marca 2006 r. izraelskie służby weterynaryjne poinformowały o wykryciu wirusa ptasiej grypy H5N1 w Dolinie Jordanu. Ogółem w całym Izraelu uśmiercono już około 1 mln sztuk drobiu.
    23 marca 2006 r. izraelskie ministerstwo zdrowia rozpoczęło akcję szczepienia przeciwko wirusowi ptasiej grypy. Do końca maja szczepionkę otrzyma jedna szósta mieszkańców Izraela, czyli ponad milion ludzi.
    23 marca 2006 r. izraelski minister rolnictwa Ze'ev Boim przekazał władzom palestyńskim 300 tys. dawek leku Tamfil, który jest przeznaczony do walki z ptasią grypą. Transfer leków odbędzie się poprzez przejście graniczne Erez do Strefy Gazy.

23 marca 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali w nocy 2 bomby przy posterunkach izraelskiej armii w Hebronie, w Judei.
    23 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 18 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Podczas strzelaniny w Nablusie zostało rannych 2 izraelskich spadochroniarzy. W rejonie Dżeninu ostrzelano patrol izraelskiej straży granicznej.
    
23 marca 2006 r. trzej palestyńscy terroryści usiłowali nad ranem podłożyć bombę w pobliżu przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień zabijając 2 terrorystów. Saperzy zdetonowali 30-kg bombę. W południowej części granicy Palestyńczycy wystrzelili rakietę przeciwpancerną w kierunku izraelskich pozycji.
    23 marca 2006 r. UNRWA wyraziła niepokój o "kryzys humanitarny" w Autonomii Palestyńskiej. Organizacja zwróci się do Unii Europejskiej z apelem o danie szansy palestyńskiemu rządowi sformowanemu przez Hamas.

23 marca 2006 r. Stany Zjednoczone zwróciły się do Japonii o zamrożenie zawartego przed dwoma latami kontraktu w sprawie rozbudowy pól ropy naftowej w Iranie. Japonia importuje z Iranu około 16% ogółu kupowanej przez ten kraj ropy naftowej.
    23 marca 2006 r. ponad 85 kampusy i żydowskie zrzeszenia studentów w Ameryce Północnej i świecie rozpoczęło oddawanie głosów w izraelskich wyborach parlamentarnych.

24 marca 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 4 Arabów, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę izraelsko-egipską.
    24 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili nad ranem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    24 marca 2006 r. wicepremier Ehud Olmert nazwał wrogiem Ismaila Hanije, desygnowanego na premiera Autonomii Palestyńskiej oraz wyraził nadzieję, że przed sądem stanie kiedyś Chaled Maszaal, przywódca Hamasu, przebywający na emigracji.

24 marca 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy izraelski punkt kontrolny pod Nablusem. Doszło także do 6 przypadków obrzucenia żydowskich samochodów koktajlami Mołotowa. Do incydentów doszło w Samarii.

24 marca 2006 r. przywódca Libii Muammar Kadafi spotkał się w Trypolisie (Libia) z przywódcą Hamasu, Chaledem Maszaalem. Kadafi zadeklarował wspieranie palestyńskiego ugrupowania Hamas.
    24 marca 2006 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice ponagliła Radę Bezpieczeństwa ONZ, która dotąd nie porozumiała się w sprawie programu atomowego Iranu. Rice zaznaczyła, że nie ma czasu na zwłokę czy blokowanie wspólnego oświadczenia, w którym Rada miałaby zażądać od Teheranu współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej oraz wstrzymania procesów wzbogacania uranu.

25 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, z których jedna spadła na strefę przemysłową Ashkelonu, a pozostałe na Negew.

25 marca 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała północne tereny Strefy Gazy.
    25 marca 2006 r. palestyńscy terroryści zaatakowali patrol izraelskiej straży granicznej przy "barierze bezpieczeństwa" w pobliżu Kalkilii, w Samarii.

25 marca 2006 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyraziła swoje zaniepokojenie sytuacją sanitarna na farmach drobiu w Strefie Gazy. Zobowiązała władze Autonomii do wybicia zagrożonego ptasią grypą ptactwa hodowlanego i wprowadzenia kwarantanny.
    25 marca 2006 r. Bank Światowy przyznał 2 mln USD nadzwyczajnej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej. Środki te mają być przeznaczone na odszkodowania dla palestyńskich rolników, którzy poniosą straty z powodu ptasiej grypy. Decyzja ta została uzgodniona wcześniej z Izraelem.

26 marca 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 2 Arabów, którzy usiłowali nielegalnie przejść granicę z Egiptu do Izraela.
    26 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa ogłosiły stan alarmu antyterrorystycznego na całym terytorium Izraela. Alarm będzie trwał do dnia wyborów. Tylko w dniu dzisiejszym wywiad otrzymał 70 ostrzeżeń o planowanych zamachach terrorystycznych.
    26 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    
26 marca 2006 r. izraelska policja zatrzymała w rejonie Jerozolimy 680 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Arabowie zostaną wydaleni na terytorium Autonomii Palestyńskiej. Aresztowano także 20 Izraelczyków, którzy nielegalnie zatrudniali Arabów.

26 marca 2006 r. izraelskie lotnictwo zbombardowało w nocy cztery drogi prowadzące do północnej części Strefy Gazy. Naloty powtórzono popołudniem.
    26 marca 2006 r. izraelscy żołnierze wykryli w nocy palestyńskiego terrorystę, podkładającego bombę przy ogrodzeniu granicznym Strefy Gazy. Zamachowiec został zastrzelony.
    26 marca 2006 r. palestyńscy farmerzy ze Strefy Gazy odmówili wybicia swych stad drobiu, dotkniętych wirusem H5N1 ptasiej grypy, zanim nie otrzymają odszkodowania finansowego. Władze palestyńskie zapowiedziały, że w razie potrzeby użyją siły.
    26 marca 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy w pobliżu izraelskiego posterunku wojskowego strzegącego bezpieczeństwa grobowca Racheli w Betlejem, w Judei.

27 marca 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 4 Arabów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę od strony Egiptu.
    27 marca 2006 r. izraelska policja zamknęła rano dostęp do Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Zakaz wstępu dla gości będzie obowiązywał aż do wyborów, gdyż policja obawia się wybuchu rozruchów.
    27 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

27 marca 2006 r. izraelski samolot bojowy ostrzelał w nocy rakietami arabski samochód w Gazie, zabijając 1 terrorystę z Brygad Męczenników Al-Aksa. Ranne zostały także 2 inne osoby.
    27 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 18 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    27 marca 2006 r. trzech palestyńskich terrorystów ostrzelało z granatnika RPG pozycje izraelskie przy granicy z północną Strefą Gazy. W starciu udział wziął izraelski śmigłowiec oraz czołg. Zginął 1 terrorysta z Islamskiego Dżihadu, a 2 zostało rannych.
    27 marca 2006 r. desygnowany na premiera Autonomii Palestyńskiej Ismail Hanije powiedział, że nowy rząd Hamasu zajmie "wysoce odpowiedzialną" postawę wobec izraelsko- palestyńskich porozumień. Hanije dodał, że jego gabinet jest gotowy na podjęcie dialogu z kwartetem madryckim, i wezwał USA do zrewidowania swojej polityki wobec Palestyńczyków.
    
27 marca 2006 r. izraelscy żołnierze wkroczyli wieczorem do Betlejem, w Judei. W wymianie ognia rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.

27 marca 2006 r. Stany Zjednoczone odrzuciły apel desygnowanego na premiera Autonomii Palestyńskiej Ismaila Hanije o dialog z kwartetem madryckim. Departament Stanu podkreślił, że najpierw Hamas powinien pokazać, że spełnia wymagania społeczności międzynarodowej.

28 marca 2006 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu ostrzelali rano ze Strefy Gazy 3 pociskami rakietowymi Katiuszy okolice miasta Ashdod. Jest to pierwszy taki ostrzał, bronią której wcześniej nie było w Strefie Gazy. Pociski Katiusza mają zasięg do 20 km i przenoszą 20 kg materiałów wybuchowych.
    28 marca 2006 r. odbyły się wybory do XVII Knessetu. W całym Izraelu zorganizowano 8.200 lokali wyborczych, w których głosy mogło oddać 5.018.287 uprawnionych do głosowania. Wybory wygrała Kadima, zdobywając 28 mandatów w liczącym 120-osób parlamencie. Lewicowa Partia Pracy zdobyła 20 mandatów, a prawicowy Likud 11. W wyborach wzięła najmniejsza w historii Izraela liczba wyborców. Frekwencja wyniosła zaledwie 63%.

            Siedemnasty Knesset (2006- )

28 marca 2006 r. wicepremier Ehud Olmert (partia Kadima) swoje przemówienie poświęcił prezentacji planów swojego nowego rządu. Powiedział: "W nadchodzącym czasie ustalimy ostatecznie granice Izraela, żydowskiego państwa z żydowską większością". Zwracając się do przywódcy Palestyńczyków, Mahmuda Abbasa, oświadczył: "Jesteśmy gotowi do kompromisu, do oddania części naszej ukochanej ziemi Izraela, do tego, by z bólem usunąć Żydów, którzy ją zamieszkują. Zrobimy to po to, abyście wy mogli realizować swoje nadzieje i żyć w pokoju i spokoju... Dla Palestyńczyków nadszedł czas na zbudowanie relacji wobec państwa Izrael, na pogodzenie się z realizacją jedynie części swoich marzeń, na powstrzymanie terroru, na przyjęcie demokracji oraz kompromisu i pokoju z nami. My jesteśmy na to gotowi. Tego chcemy."
    28 marca 2006 r. ministerstwo gospodarki poinformowało, że 6 tys. izraelskich milionerów wypracowało 18% PKB Izraela (21,6 mld USD). Z tej grupy, około 60 milionerów inwestuje po około 30 mln USD w Jerozolimie.
    
28 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili przed południem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na kibuc Nachal Oz. W wyniku ataku zginęło 2 Beduinów, a 2 osoby zostały ranne. Do ostrzału przyznał się Islamski Dżihad. Popołudniem kolejne 3 rakiety Qassam spadły na okolice miasta Sderot.

28 marca 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała w nocy północne tereny Strefy Gazy, z których zazwyczaj wystrzeliwane są rakiety Qassam na Izrael. Przed południem powtórzono artyleryjski ostrzał.
    28 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Nad ranem izraelscy żołnierze zastrzelili uzbrojonego terrorystę w pobliżu Dżeninu w Samarii.
    28 marca 2006 r. palestyński parlament zatwierdził nowy rząd sformowany przez Hamas. Nowy premier Ismail Haniye oświadczył: "Koran jest naszą konstytucją, Mahomet jest naszym prorokiem, dżihad jest naszą drogą, a największym naszym pragnieniem jest umrzeć dla Allaha jako męczennicy". Nowy minister informacji Jusuf Rizka powiedział, że nowy rząd Hamasu "jest rządem shahidów (świętych męczenników), którzy pójdą drogą doktora Abdel Aziz Rantisi (bezwzględny terrorysta)".

29 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na Negew.
    29 marca 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 19 Arabów, którzy usiłowali nielegalnie przejść granicę z Egiptu do Izraela. Arabowie pochodzili ze Strefy Gazy.
    29 marca 2006 r. przedstawiciele izraelskich służb bezpieczeństwa oświadczyli, że Izrael stoi przed nowym, poważnym zagrożeniem związanym z atakami z użyciem rakiet Katiusza. Ta nowa broń dotarła do Strefy Gazy z Egiptu.
    29 marca 2006 r. około 2,5 tys. Żydów wzięło udział w comiesięcznym wieczornym marszu wokół bram Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Podkreślają w ten sposób przywiązanie do zasad judaizmu.

29 marca 2006 r. izraelska marynarka i artyleria ostrzelały północne tereny Strefy Gazy.
    29 marca 2006 r. izraelscy żołnierze zatrzymali w nocy 3 palestyńskich terrorystów z al-Fatah w pobliżu Nablusu, w Samarii.
    29 marca 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zaapelował do przywódcy izraelskiej partii Kadima Ehuda Olmerta, która zwyciężyła w wyborach do Knessetu, o rezygnację z arbitralnych jednostronnych kroków Izraela.
    29 marca 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy przy żydowskim autobusie, w pobliżu grobowca Racheli w Betlejem, w Judei.

    29 marca 2006 r. izraelscy żołnierze zatrzymali palestyńskiego terrorystę-samobójcę na punkcie kontrolnym na południe od Nablusu, w Samarii. Zamachowiec zmierzał do Doliny Jordanu i zamierzał tą drogą dotrzeć do Tel Awiwu, aby przeprowadzić terrorystyczny atak. Saperzy rozbroili ładunek 10 kg materiałów wybuchowych.

29 marca 2006 r. szef dyplomacji Unii Europejskiej Javier Solana zapewnił Ehuda Olmerta o gotowości podjęcia wszelkich starań by wesprzeć proces pokojowy na Bliskim Wschodzie. Unijna komisarz do spraw stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner wyraziła opinię, że "traktowane wspólnie niedawne wybory palestyńskie i głosowanie w Izraelu będą miały kształtujący wpływ na perspektywy zbliżenia się do pokojowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego". Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier i zapewnił, że Niemcy uczynią wszystko, co w ich mocy, by wspierać pokojowe rozwiązanie problemu bliskowschodniego. Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair oświadczył, że zwycięstwo Kadimy "zmienia kształt izraelskiej polityki". Szef dyplomacji francuskiej Philippe Douste-Blazy oświadczył, że rezultaty izraelskich wyborów są "dobrą nowiną dla pokoju", i podkreślił, że Olmert "zawsze pragnął uznać istnienie dwóch narodów, dwóch państw, funkcjonujących obok siebie w warunkach bezpieczeństwa i pokoju".
    29 marca 2006 r. obradująca w Chartumie Liga Arabska zdecydowanie odrzuciła izraelskie plany "jednostronnych działań" w kwestii palestyńskiej, w tym w sprawie granic między Izraelem a Autonomią.
    
29 marca 2006 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ zażądała od Iranu zaprzestania w ciągu 30 dni prac nad wzbogacaniem uranu.
    29 marca 2006 r. Kanada zawiesiła pomoc dla Autonomii Palestyńskiej, wyjaśniając iż czyni to ponieważ rząd Hamasu nie udzielił zapewnienia, iż uzna prawo Izraela do istnienia. Kanadyjska pomoc dla Autonomii Palestyńskiej wynosiła 22 mln USD rocznie.

30 marca 2006 r. izraelska policja zamknęła w nocy wstęp dla Żydów i nie-Muzułmanów na teren Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Uczyniono to ze względu na obawę przed rozruchami w obchodzony przez Arabów "Dzień Ziemi". Na terenie Starego Miasta rozmieszczono duże siły policyjne.
    30 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa wprowadził alarm antyterrorystyczny w całym Izraelu. Przyczyną jest obchodzony przez Arabów "Dzień Ziemi". Wywiad otrzymał 70 ostrzeżeń przed planowanymi zamachami terrorystycznymi.
    30 marca 2006 r. doszło do wybuchu gazu w budynku mieszkalnym w Hajfie. Rannych zostało 19 osób.
    30 marca 2006 r. służby sanitarne wprowadził zakaz kąpieli na plaży Bat Galim w Hajfie. Przyczyną jest wykrycie zanieczyszczeń w wodzie. Urzędnicy spodziewają się, że sytuacja poprawi się w ciągu 36 godzin.
    30 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

30 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    30 marca 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali w nocy 3 ładunki wybuchowe przy patrolu izraelskiej armii, w pobliżu Betlejem w Judei.
    30 marca 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że wstrzymanie pomocy międzynarodowej dla Autonomii Palestyńskiej dotknie przede wszystkim zwykłych, szarych ludzi. Abbas zaznaczył także, że liczy iż nowy rząd, kierowany przez Hamas, będzie działać zgodnie z międzynarodowymi porozumieniami i tym samym uniknie groźby odcięcia pomocy świata.
    30 marca 2006 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w rejonie Beit Sira, w pobliżu Jerozolimy. Doszło do starć z izraelską policją.

    30 marca 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem północne tereny Strefy Gazy, z których wystrzeliwane są rakiety Qassam na Izrael.
    30 marca 2006 r. palestyński terrorysta-samobójca wysadził się w późnym wieczorem w pobliżu wjazdu do żydowskiego osiedla Kedumim, w Samarii. W zamachu zginęło 3 żydowskich osadników. Do zamachu przyznały się Brygady Męczenników Al-Aksy.

30 marca 2006 r. kwartet madrycki (UE, USA, ONZ i Rosja) zagroził, że jeśli tworzące rząd palestyński radykalne ugrupowanie Hamas nie uzna Izraela, nie wyrzeknie się przemocy i nie zaakceptuje tzw. mapy drogowej, czyli planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu, to wstrzymana zostanie pomoc finansowa dla Autonomii Palestyńskiej. Unia Europejska jest największym dawcą pomocy dla Palestyńczyków - w samym 2005 r. przekazała ok. 500 mln euro.
    30 marca 2006 r. ambasador Iranu przy ONZ Dżawad Zarif powiedział, że nawet w obliczu międzynarodowych sankcji Teheran nie zrezygnuje z prawa do energii atomowej wykorzystywanej w celach cywilnych.

31 marca 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 14 Arabów, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę od strony Egiptu. Kolejnych 4 Arabów zatrzymano na granicy ze Strefą Gazy.
    31 marca 2006 r. izraelskie ministerstwo obrony zapowiedziało kontynuację akcji "fizycznej likwidacji" przywódców palestyńskich organizacji terrorystycznych.
    31 marca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w południe ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

31 marca 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy izraelską bazę wojskową w Hebronie, w Judei.
    31 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    31 marca 2006 r. izraelskie samoloty i artyleria zbombardowały rano północne rejony Strefy Gazy.
    31 marca 2006 r. izraelscy żołnierze zajęli rano w Hebronie dom palestyńskiego terrorysty, który wysadził się w nocy w Kedumim. Aresztowano brata zamachowca.

    31 marca 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas potępił dzisiejszy zamach samobójczy w Kedumim. Abbas zwrócił się do wszystkich ugrupowań palestyńskich, by utrzymały rozejm z Izraelem, do jakiego zobowiązały się w zeszłym roku. Natomiast rzecznik rządzącego Hamasu, Muszir al-Masri określił atak samobójcy jako "naturalną odpowiedź (...) palestyńską na dokonywane przez Izrael zabójstwa, aresztowania i najazdy".
    31 marca 2006 r. palestyński premier, Ismail Hanije powiedział, że Palestyńczycy "mają prawo bronić się wszelkimi środkami" w odpowiedzi na ataki Izraela i narzucane Autonomii izraelskie "sankcje". Hanije wykluczył jakiekolwiek rozmowy swego rządu w sprawie uznania istnienia Izraela bądź wstrzymania palestyńskiej walki zbrojnej do czasu wycofania izraelskiego z okupowanych ziem palestyńskich.
    31 marca 2006 r. w wybuchu samochodu w centrum Gazy zginął przywódca Ludowych Komitetów Ruchu Oporu, Chalil al-Kuki. Izraelska armia zaprzeczyła jakoby miała z tym coś wspólnego.
    31 marca 2006 r. członkowie Ludowych Komitetów Ruchu Oporu oskarżyli Izrael o zabicie swego lidera, ale jednocześnie oskarżyli o to palestyńskie siły bezpieczeństwa. Doszło do wymiany ognia pomiędzy członkami tej organizacji i palestyńskimi siłami bezpieczeństwa. W starciach zginęło 3 Palestyńczyków, a około 25 zostało rannych.
    31 marca 2006 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w rejonie Beit Lahiya, w Samarii. Podczas starć ranny został 1 izraelski policjant.
    31 marca 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy w pobliżu izraelskich żołnierzy strzegących grobowca Racheli w Betlejem, w Judei.

31 marca 2006 r. Departament Stanu wydał amerykańskim dyplomatom formalny zakaz kontaktów z palestyńskim rządem Hamasu.
    31 marca 2006 r. Iran poinformował o pomyślnym przeprowadzeniu próby z rakietą "Fajr-3" unikającą wykrycia przez radar i mogącą razić kilka celów jednocześnie.

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: kwiecień-czerwiec 2006 r.

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2012 by Gedeon