LIPIEC  2006 r.  -  HISTORIA
      -  kwiecień-czerwiec 2006 r.
          - lipiec 2006 r.
      -  Wojna w Libanie


Siedemnasty Knesset (2006- )
Premier Ehud Olmert - jego biografia

 

 

1 lipca 2006 r. izraelska artyleria kontynuowała ostrzał terenów przygranicznych w Strefie Gazy.
    1 lipca 2006 r. palestyńscy terroryści z Ludowych Komitetów Oporu przedstawili nowe żądania w zamian za uwolnienie porwanego izraelskiego żołnierza. Chcą uwolnienia tysiąca palestyńskich więźniów i zakończenia izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy.
    1 lipca 2006 r. palestyńskie źródła ze Strefy Gazy poinformowały, że porwany izraelski żołnierz Gilad Szalit został zbadany przez lekarza i jego stan jest dobry.

1 lipca 2006 r. prezydent USA George W. Bush powiedział, że uwolnienie uprowadzonego przez palestyńskich terrorystów izraelskiego żołnierza "jest kluczem do zakończenia kryzysu w Gazie i winno być wstępnym celem".
    1 lipca 2006 r. zmarł Rabbi Dr. Louis Jacobs, założyciel brytyjskiego ruchu judaizmu konserwatywnego. Miał 85 lat i był uważany za największego Żyda w historii gminy żydowskiej w Wielkiej Brytanii. Swoją działalność rozpoczął jako ortodoksyjny rabin w Londynie i Manchesterze. Pod koniec lat 50-tych został dyrektorem Jewish College w Londynie. Po opublikowaniu w 1956 r. książki "We have reason to believe" utworzył brytyjski odłam judaizmu konserwatywnego.

2 lipca 2006 r. minister obrony Amir Peretz zezwolił rano na otwarcie przejścia granicznego Karni w Strefie Gazy na cztery dni. Umożliwi to na wjechanie do Strefy ponad 150 ciężarówek z pomocą humanitarną ONZ. Palestyńczycy oczekują także na dostawy paliw.
    2 lipca 2006 r. wicepremier Szimon Peres powiedział w telewizji CNN, że zatrzymani palestyńscy ministrowie "zostaną oskarżeni o udział i wspieranie aktów terrorystycznych przeciwko cywilnemu rządowi. Sądy zdecydują." Aresztowani ministrowie są członkami Hamasu, organizacji terrorystycznej uznanej za nielegalną na całym zachodnim świecie.
    2 lipca 2006 r. izraelski rząd przedstawił propozycję dostaw energii elektrycznej do Strefy Gazy. Wymagałoby to wybudowania specjalnej linii przesyłowej. Strefa Gazy potrzebuje 200 MW energii.
    2 lipca 2006 r. naukowcy z Instytutu Rozwoju Uniwersytetu Haifa poinformowali o odizolowaniu genu, który wytrzymuje zasolenie. Professor Eviatar Nevo powiedział, że "badania przyczynią się do znacznego wzrostu liczby gruntów ornych dostępnych dla rolnictwa". Zasolenie gleb i wysoki poziom soli w systemach irygacyjnych hamuje wzrost upraw. Badania nad tym problemem prowadzono nad Morzem Martwym, gdzie odkryto 77 typów nitkowatych grzybów, które żyły w słonym środowisku. W wyniku modyfikacji genetycznej roślin, można stworzyć uprawy rozwijające się w słonym środowisku.
    2 lipca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadła na kibuc Nir Am i w pobliżu kibucu Nahal Oz.

2 lipca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Ramallah ostrzelano izraelski patrol.
    2 lipca 2006 r. izraelska artyleria kontynuowała ostrzał terenów przygranicznych w Strefie Gazy.
        2 lipca 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał rano biuro palestyńskiego premiera w Gazie. Budynek stanął w płomieniach. Równocześnie ostrzelano budynek palestyńskich sił specjalnych w obozie uchodźców Jabalaya. W tym ataku zginął 1 członek Hamasu, a 1 osoba została ranna. Jedna rakieta pomyłkowo trafiła w szkołę.
    2 lipca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano rakietę przeciwpancerną w stronę izraelskich pozycji w rejonie Dahaniyeh, na południu Strefy Gazy.
    2 lipca 2006 r. palestyński premier Ismail Hanije potępił atak lotnictwa izraelskiego na siedzibę jego biura w mieście Gaza i zaapelował do społeczności międzynarodowej o interwencję "w celu powstrzymania agresji izraelskiej". "Ten atak jest zamachem na palestyński symbol. Żądamy od społeczności międzynarodowej i od Ligi Arabskiej aby interweniowały w celu powstrzymania tej agresji."
    2 lipca 2006 r. zbrojne skrzydło Hamasu zagroziło atakami na izraelskie szkoły, instytucje i elektrownie, jeśli Izrael, który prowadzi akcję militarną w celu uwolnienia swego żołnierza, nie zaprzestanie ataków na obiekty cywilne w Strefie Gazy.

    2 lipca 2006 r. izraelscy żołnierze wkroczyli przed południem do biura Hamasu w Jerycho, w Judei. Skonfiskowano komputery i dokumentację, która wskazuje na przekazywanie pieniędzy dla organizacji terrorystycznych.
    2 lipca 2006 r. izraelscy komandosi wkroczyli popołudniem do Nablusu w Samarii. Podczas operacji zajęto szpital. Doszło do starć z Palestyńczykami, podczas których rannych zostało 5 osób.
    2 lipca 2006 r. przedstawiciel ONZ poinformował, że w przypadku rozszerzenia izraelskiej operacji w Strefie Gazy może dojść do zmuszenia 20 tys. ludzi do opuszczenia swych domów. Wiąże się z tym problem zabezpieczenia dla tych ludzi schronienia, wyżywienia i opieki zdrowotnej.
    2 lipca 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem żydowski autobus w pobliżu Hebronu, w Judei.
    2 lipca 2006 r. izraelscy żołnierze zastrzelili wieczorem 3 palestyńskich terrorystów z Hamasu, którzy przygotowywali zamach samobójczy w pobliżu lotniska Dahaniyeh, na południu Strefy Gazy.

2 lipca 2006 r. Rosja potwierdziła, że Iran zakupił na Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu KH-55. Rakiety mają zasięg 3 tys. km i mogą przenosić głowice z bronią masowego rażenia.

3 lipca 2006 r. szef sztabu generalnego sił zbrojnych Izraela generał Dan Haluc oświadczył, że rząd nie wyklucza negocjacji z Palestyńczykami, by zapewnić uwolnienie porwanego żołnierza. Premier Ehud Olmert odrzucił jednak żądania porywaczy i podkreślił, że nie zamierza negocjować.
    3 lipca 2006 r. kancelaria premiera Olmerta poinformowała, że rząd nie będzie prowadzić żadnych negocjacji dotyczących uwolnienia więźniów. "Rząd Izraela nie ulegnie naciskom Autonomii Palestyńskiej i rządu Hamasu, którymi kierują mordercze organizacje terrorystyczne".
    3 lipca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy 1 rakietę Qassam, która spadła na Negew.

3 lipca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    3 lipca 2006 r. izraelskie śmigłowce przeprowadziły w nocy serię ataków rakietowych na cele w Gazie. Zniszczono między innymi biura al-Fatah i budynki używane przez Brygady Męczenników Al-Aksa.
    3 lipca 2006 r. palestyńscy terroryści obrzucili w nocy bombami zapalającymi izraelski patrol przy Kiryat Arba, obok Hebronu w Judei. Ostrzelano także żydowski samochód w pobliżu osiedla Ofra w Samarii.
    
3 lipca 2006 r. izraelska kolumna pancerna wjechała rano do północnej części Strefy Gazy. Oddziały zajęły pozycje tuż przy barierze granicznej. Jednostki inżynieryjne zaczęły poszukiwania ukrytych tuneli podziemnych. Podczas operacji ostrzelano grupę palestyńskich terrorystów, zabijając 1 uzbrojonego Palestyńczyka.
    3 lipca 2006 r. izraelscy żołnierze wkroczyli rano do wioski Kafr Ayin, na północ od Ramallah w Samarii. Podczas aresztowania 2 poszukiwanych palestyńskich terrorystów z Tanzim doszło do strzelaniny, w której ranny został 1 izraelski żołnierz.
    3 lipca 2006 r. podjęto decyzję o budowie 500 mieszkań w dzielnicy Tamar w Gush Etzion, w Judei. Ich celem będzie przyjęcie ponad 2 tys. religijnych chasydów i stworzenie im normalnych warunków życia, z dostępem do synagog, pełnej infrastruktury itp.
    3 lipca 2006 r. palestyńskie organizacje terrorystyczne Ludowe Komitety Oporu, Armia Islamu i Brygady Izedina al-Kasima postawiły Izraelowi ultimatum. Izrael ma do wtorku zwolnić wszystkich palestyńskich więźniów. W przeciwnym razie zabiją porwanego izraelskiego żołnierza.
    3 lipca 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał rakietami w południe arabski samochód przy Beit Hanoun, na północy Strefy Gazy. W ataku zginęło 2 palestyńskich terrorystów, którzy przewozili rakiety Qassam.
    3 lipca 2006 r. Palestyńczycy zaatakowali izraelskiego żołnierza przeprowadzającego rutynową kontrolę samochodu na punkcie kontrolnym na południe od Kalkilii w Samarii. Aresztowano 1 Arabkę.

3 lipca 2006 r. Szwajcaria zarzuciła Izraelowi naruszanie prawa międzynarodowego podczas prowadzonej obecnie ofensywy w Strefie Gazy. O powściągliwość zaapelowała do Izraela Unia Europejska.
    3 lipca 2006 r. źródła dyplomatyczne w Wiedniu (Austria) poinformowały, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Chiny i Rosja dały Iranowi czas do 12 lipca na wstrzymanie wzbogacania uranu. Jeśli odmówi, mogą grozić mu sankcje.

4 lipca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew. W południe rakieta Qassam spadła na strefę przemysłową miasta Sderot. Popołudniem 2 rakiety spadły na Negew. Wieczorem rakieta Qassam trafiła w szkołę w mieście Ashkelon. Odpowiedzialność za ten atak wziął na siebie Hamas.
    4 lipca 2006 r. premier Ehud Olmert nakazał rano siłom bezpieczeństwa kontynuowanie operacji przeciwko "terrorystom, tym, którzy ich ochraniają i tym, którzy wydają im rozkazy". Tym samym ponownie odrzucił możliwość jakichkolwiek negocjacji z porywaczami izraelskiego żołnierza.
    4 lipca 2006 r. premier Ehud Olmert zapowiedział podczas Negev Conference, że rozwój Negewu stanie się priorytetową inwestycją Izraela. Plan na lata 2006-15 przewiduje zainwestowanie 17 mld NIS w nowoczesne rolnictwo, przedsiębiorstwa i turystykę. 90 mln USD zostanie zainwestowane w strefie przemysłowej Be'er-Shevy, które stanie się centrum high-tech i biotechnologii. Na Negewie powstaną również trzy kluczowe ośrodki rozwoju przemysłu obronnego. Wiąże się z tym rozwój infrastruktury oraz transportu.
    4 lipca 2006 r. izraelscy rabini reprezentujący wszystkie nurty judaizmu, wystosowali wspólny apel z żądaniem zakazu międzynarodowej parady homoseksualistów w Jerozolimie. Rabini wezwali religijnych Żydów, aby wyszli na ulice i zablokowali trasę przemarszu parady, gdyby do niej doszło. Do protestów żydowskich dołączyły środowiska muzułmańskie i chrześcijańskie. Pod petycją podpisało się 100 tys. osób.
    4 lipca 2006 r. dziesiątki Izraelczyków spontanicznie demonstrowało wieczorem na ulicach Ashkelonu przeciwko ostrzałowi rakietowemu ich miasta. Burmistrz miasta Roni Hamitzri powiedział: "miasto liczące 120 tys. mieszkańców nie powinno żyć pod ostrzałem Qassamów." Po raz pierwszy rakieta Qassam trafiła w centrum miasta Ashkelon.
    4 lipca 2006 r. premier Ehud Olmert nazwał wieczorny ostrzał rakietowy Ashkelonu "eskalacją nienawiści". Przewodniczący opozycyjnego Likudu, Benjamin Netanyahu, powiedział, że nie jest zaskoczony ostrzałem Ashkelonu. Jednocześnie zasugerował rządowi rozwiązanie siłowe wymierzone przeciwko infrastrukturze terrorystycznej w Strefie Gazy. Netanyahu wyraził gotowość poparcia rządu w takich działaniach.

4 lipca 2006 r. izraelskie lotnictwo ostrzelało w nocy rakietami Uniwersytet Islamski w Gazie.
    4 lipca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Ramallah aresztowano 4 palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa, odpowiedzialnych za porwanie i zabicie w zeszłym tygodniu żydowskiego osadnika.
    4 lipca 2006 r. izraelska artyleria kontynuowała ostrzał terenów przygranicznych Strefy Gazy.
    4 lipca 2006 r. palestyńscy terroryści z Islamskiej Armii w Gazie oświadczyli rano, że pomimo upłynięcia terminu ultimatum, porwany izraelski żołnierz pozostanie żywy. Podkreślono jednak, że Izrael poniesie konsekwencje odrzucenia ultimatum.
     4 lipca 2006 r. palestyński premier Ismail Hanije wezwał bojowników palestyńskich, by nie zabijali izraelskiego żołnierza, porwanego przed ponad tygodniem. Hanije powiedział: "Podkreślamy potrzebę kontynuowania wysiłków dyplomatycznych i politycznych... Rząd w dalszym ciągu wzywa do zachowania przy życiu porwanego żołnierza izraelskiego i do zapewnienia mu dobrego traktowania."
    4 lipca 2006 r. palestyńscy terroryści zaatakowali rano izraelski patrol w Dżeninie, w Samarii. W wymianie ognia zginął lokalny dowódca Brygad Męczenników Al-Aksa, ranny został także inny terrorysta.
    
4 lipca 2006 r. izraelscy żołnierze aresztowali w południe w Hebronie w Judei poszukiwanego palestyńskiego terrorystę. Znaleziono przy nim broń i amunicję. W innej operacji w Dżeninie przejęto dwa samochody-pułapki z materiałami wybuchowymi. Saperzy przeprowadzili kontrolowane detonacje.

4 lipca 2006 r. egipscy żołnierze wykryli i zniszczyli podziemny tunel służący do przemytu broni z Egiptu do Strefy Gazy.
    4 lipca 2006 r. Liga Arabska i Arabia Saudyjska przeznaczyły 100 mln USD na pomoc gospodarczą Autonomii Palestyńskiej.

5 lipca 2006 r. straż graniczna zatrzymała 6 Arabów usiłujących nielegalnie przekroczyć w nocy granicę z Egiptu do Izraela. W południe aresztowano Egipcjanina, który usiłował przekroczyć granicę przepływając Morze Martwe od strony Jordanii.
    5 lipca 2006 r. izraelska armia ogłosiła stan pogotowia wzdłuż granicy z Syrią i Libanem. Wywiad poinformował o postawieniu wojsk syryjskich w stan gotowości bojowej i istnieje obawa konfrontacji.
    5 lipca 2006 r. międzynarodowy port lotniczy imienia Ben-Guriona poinformował, że w pierwszej połowie 2006 r. obsłużył rekordową liczbę 4,1 mln pasażerów (wzrost 12% do zeszłego roku). Liczba lotów wzrosła o 11%.
    5 lipca 2006 r. izraelski dziennik "Jedijot Achronot" napisał, że porwany izraelski żołnierz Gilad Szalit jest więziony w podziemnym bunkrze i pilnowany przez 7 Palestyńczyków. Wiadomo, że jest tam magazyn żywności, wody i lekarstw. Informacje pochodzą z otoczenia egipskich mediatorów.
    5 lipca 2006 r. podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu postanowiono, że izraelska armia wyznaczy "pas bezpieczeństwa" w północnej części Strefy Gazy, aby zapobiec ostrzałowi rakietowemu terytorium Izraela.
    5 lipca 2006 r. izraelska policja zatrzymała 138 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w miastach na Negewie. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej.

5 lipca 2006 r. izraelska kolumna pancerna wspierana przez batalion Brygady Givati wjechała w nocy do Strefy Gazy przez przejście graniczne Erez. Przejście zostało całkowicie zamknięte. Żołnierze zajęli tereny przygraniczne, a jednostki inżynieryjne rozpoczęły poszukiwanie podziemnych tuneli.
    5 lipca 2006 r. izraelskie lotnictwo ostrzelało w nocy rakietami budynek palestyńskiego MSW w Gazie. W wyniku ataku 3 osoby zostały ranne. Nad ranem ostrzelano budynki używane przez Hamas na przedmieściach Gazy. Zbombardowano także obóz szkoleniowy Hamasu na południu Strefy Gazy.
    5 lipca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Podczas nocnej operacji oddział komandosów wkroczył do obozu uchodźców w Jerychu. W strzelaninie zginął palestyński terrorysta z Brygad Męczenników Al-Aksa.
    5 lipca 2006 r. izraelska artyleria kontynuowała ostrzał terenów przygranicznych Strefy Gazy.
    5 lipca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa wprowadziły stan alarmu na terenie Samarii. Powiadomiono ludność osiedli żydowskich o ostrzeżeniach wywiadu o przygotowaniach terrorystów do użycia samochodów-pułapek. Są również ostrzeżenia o próbach porwania żołnierzy i cywili.
    5 lipca 2006 r. w mieście Gaza doszło do wybuchu składanej bomby domowej roboty. W wybuchu zginęło 2 członków Hamasu.
    5 lipca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły popołudniem dużą obławę w rejonie żydowskiego osiedla Ariel w Samarii. Aresztowano 2 palestyńskich terrorystów-samobójców, którzy jechali taksówką i przygotowywali się do zamachu. Równocześnie w Betlejem w Judei aresztowano 2 palestyńskie kobiety, które przygotowywały się do zamachu w Izraelu.

5 lipca 2006 r. Unia Europejska zaapelowała do Izraela i Autonomii Palestyńskiej o podjęcie wysiłków na rzecz porozumienia, przyznając jednocześnie, że szanse na pokój w regionie są bardzo małe.
    5 lipca 2006 r. indonezyjski imam Abu Bakar Bashir powiedział członkom partii Wschodząca Gwiazda, że Izrael jest wrogiem Allaha i Indonezja ma obowiązek wysłania do Izraela świętych wojowników. Mieliby oni ukarać Żydów za niedawne ataki lotnicze na terytoria palestyńskie. Duchowny wyszedł właśnie z więzienia, w którym odsiadywał wyrok 26 miesięcy za udział w zamachach na Wyspie Bali w 2002 r.

6 lipca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na centrum miasta Ashkelon, raniąc 1 osobę. Wieczorem 6 rakiet Qassam spadło na miasto Sderot. Kolejna rakieta spadła przy kibucu Kfar Aza.
    6 lipca 2006 r. izraelska policja wkroczyła w nocy do biura Hamasu w Jerozolimie, aresztując 5 członków tej organizacji terrorystycznej.
    6 lipca 2006 r. dwóch palestyńskich terrorystów z al-Fatah usiłowało w nocy uciec podziemnym tunelem z więzienia Damon, położonego na południowy-zachód od Hajfy. Uciekinierzy zostali zatrzymani.
    6 lipca 2006 r. minister infrastruktury Binyamin Ben-Eliezer poinformował rano, że właśnir rozpoczęta wojskowa ofensywa w Strefie Gazy ma na celu powstrzymać ostrzał rakietowy miast Ashkelon i Sderot. Minister podkreślił, że "nie mamy zamiaru ponownie zajmować Gazę", ale sytuacja wymusiła aby Izrael ponownie wkroczył do Strefy Gazy.
    6 lipca 2006 r. do Izraela przybyło 240 żydowskich imigrantów ze Stanów Zjednoczonych. Zostali przywitani przez prezydenta Moshe Katzava i ministra absorpcji Ze'ev Boim.
    6 lipca 2006 r. izraelska policja aresztowała 749 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Wszyscy oni zostaną wydaleni do Autonomii Palestyńskiej. Zatrzymano także 10 Izraelczyków zatrudniających nielegalnie Arabów.

6 lipca 2006 r. izraelska marynarka ostrzelała w nocy nadmorski posterunek palestyńskiej policji w północnej części Strefy Gazy. W wyniku ostrzału zginął 1 palestyński policjant i 1 członek Hamasu, rannych zostało 7 policjantów.
    6 lipca 2006 r. izraelskie śmigłowce ostrzelały w nocy pozycje Hamasu w obozie uchodźców Jabalaya, na północy Strefy Gazy. Rannych zostało 10 Palestyńczyków.
    6 lipca 2006 r. palestyńscy terroryści omyłkowo ostrzelali w nocy samochód arabskiej telewizji satelitarnej Al-Dżazira, którym podróżowali reporterzy tej telewizji. Dwóch z nich zostało rannych.
    6 lipca 2006 r. izraelskie lotnictwo zniszczyło w nocy most na południu Strefy Gazy. Armia poinformowała, że operacja miała na celu utrudnienie palestyńskim terrorystom przemieszczania porwanego izraelskiego żołnierza.
    6 lipca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 14 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    6 lipca 2006 r. izraelskie oddziały Brygady Golani wspierane przez jednostki pancerne i śmigłowce zajęły rano przygraniczny pas o szerokości do 10 km w północnej części Strefy Gazy, tworząc w ten sposób "strefę buforową". Między innymi zajęto trzy dawne żydowskie osiedla Nisanit, Dugit i Elei Sinai. Palestyńscy terroryści ostrzelali oddziały izraelskie z rejonu wioski Beit Lahia, raniąc 2 izraelskich żołnierzy.
    6 lipca 2006 r. izraelska armia ostrzegła rano Palestyńczyków, by trzymali się z dala od zajętej "strefy buforowej" na północy Strefy Gazy do czasu zakończenia operacji wojskowej.
    6 lipca 2006 r. palestyńscy terroryści odpalili w południe 7 rakiet przeciwpancernych i 1 rakietę Qassam w stronę pozycji izraelskich w rejonie przejścia granicznego Kissufim, na południu Strefy Gazy. Wystrzelono także 3 rakiety przeciwpancerne w stronę Izraelczyków w okolicy Sufah.
    
6 lipca 2006 r. izraelski śmigłowce i artyleria ostrzelały w południe okolice wsi Beit Lahia na północy Strefy Gazy. Palestyńscy terroryści ukryli się w domach pomiędzy cywilami.
    6 lipca 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał popołudniem grupę palestyńskich terrorystów przygotowujących się do odpalenia rakiety Qassam w pobliżu Khan Yunis na południu Strefy Gazy. W ataku zginęło 2 Palestyńczyków, a 10 osób zostało rannych.
    6 lipca 2006 r. popołudniem doszło do ostrej wymiany ognia w rejonie wsi Beit Lahia na północy Strefy Gazy. Izraelskie lotnictwo przeprowadziło dwa naloty na palestyńskie pozycje, zabijając 17 Palestyńczyków i raniąc 26 osób. W walce zginął także 1 izraelski żołnierz. Beit Lahia opuściła część mieszkańców.
    6 lipca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem 7 rakiet przeciwpancernych w kierunku operujących izraelskich jednostek inżynieryjnych przy przejściu granicznym Kissufim w Strefie Gazy.
    6 lipca 2006 r. palestyński minister spraw wewnętrznych Said Sejam wezwał palestyńskie służby bezpieczeństwa do walki z izraelskimi siłami kontynuującymi natarcie w Strefie Gazy. Zdaniem jego rzecznika, Sejam ogłosił stan wyjątkowy. Zgodnie z prawem, może to jednak uczynić tylko prezydent Mahmoud Abbas.

6 lipca 2006 r. nowo powstała Rada Praw Człowieka ONZ potępiła Izrael za akcję zbrojną w Strefie Gazy i wezwała do wstrzymania akcji i uwolnienia zatrzymanych polityków palestyńskich. Postanowiono także wysłać w region specjalną komisję mającą zweryfikować doniesienia o łamaniu praw człowieka. Za rezolucją głosowało 29-ciu z 47 członków Rady. Przeciw było 11 państw, w tym wszyscy obecni w Radzie członkowie UE, m.in. Polska, oraz Kanada i Ukraina. Ich zdaniem rezolucja jest jednostronna bo nie wspomina o porwanym izraelskim żołnierzu ani o ostrzale rakietowym Izraela.
    6 lipca 2006 r. kraje arabskie wystąpiły w Radzie Bezpieczeństwa ONZ z projektem rezolucji, potępiającej operację izraelską i domagającej się natychmiastowego wycofania wojsk ze Strefy Gazy. Projekt został jednak skrytykowany jako jednostronny przez Stany Zjednoczone i Francję. Projekt rezolucji przedstawił Katar, gdyż jest to jedyne państwo arabskie wchodzące w skład Rady.

7 lipca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, z których jedna spadła w pobliżu elektrowni Ashkelon. Rano rakieta spadła na miasto Sderot. W południe rakieta spadła w pobliżu kibucu Sa'ad. Popołudniem kolejne 4 rakiety Qassam spadły na okolice miasta Sderot, raniąc 5 osób.

7 lipca 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał w nocy rakietami arabski samochód przy wsi Beit Lahia, na północy Strefy Gazy. W ataku zginął 1 Palestyńczyk, a kilku zostało rannych.
    7 lipca 2006 r. izraelska kolumna wjechała w nocy do obozu uchodźców w Dżeninie, w Samarii. Żołnierze otoczyli dom, w którym ukrywał się poszukiwany palestyński terrorysta. W strzelaninie zginął członek Brygad Męczenników Al-Aksa. W starciach ulicznych zginął 1 Palestyńczyk, a 10 osób zostało rannych. Inną operację przeprowadzono w nocy w Kalandiya, na północ od Jerozolimy. Ogółem w nocy aresztowano 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    7 lipca 2006 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami w nocy żydowski samochód w pobliżu Hebronu w Judei. Ranne zostało dziecko.
    7 lipca 2006 r. izraelscy komandosi wkroczyli rano do Nablusu. Podczas próby aresztowania zastrzelono poszukiwanego palestyńskiego terrorystę.
    7 lipca 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano izraelskie pozycje na północy Strefy Gazy. Doszło do wymiany ognia.
    7 lipca 2006 r. palestyńskie organizacje terrorystyczne Islamski Dżihad, Hamas i Brygady Męczenników Al-Aksa połączyły siły i przygotowują obronę obozu uchodźców Jabalaya na północy Strefy Gazy.
    7 lipca 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zaapelował do społeczności międzynarodowej o "położenie kresu agresji izraelskiej" w Strefie Gazy, aby mogło dojść do mediacji, zwłaszcza egipskiej, w sprawie uwolnienia izraelskiego żołnierza. Jednocześnie Abbas zaapelował do zbrojnych ugrupowań palestyńskich o zaprzestanie ostrzeliwania Izraela rakietami.

8 lipca 2006 r. Izrael odrzucił apel palestyńskiego premiera Ismaila Hanije o wstrzymanie działań wojskowych w Strefie Gazy, argumentując że wstępnym warunkiem jakiegokolwiek porozumienia musi być uwolnienie przetrzymywanego przez Palestyńczyków żołnierza izraelskiego oraz wstrzymanie ataków rakietowych na terytorium Izraela.
    8 lipca 2006 r. izraelski rząd odmówił jakichkolwiek negocjacji z Hamasem i odrzucił możliwość uwolnienia palestyńskich więźniów argumentując, iż wstępnym warunkiem jakiegokolwiek porozumienia musi być uwolnienie przetrzymywanego przez Palestyńczyków żołnierza izraelskiego oraz wstrzymanie ataków rakietowych na terytorium Izraela.

8 lipca 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano izraelskie pozycje w pobliżu przejścia granicznego Krani w Strefie Gazy. W starciu zostały użyte izraelskie śmigłowce bojowe. Rannych zostało kilkunastu Palestyńczyków.
    8 lipca 2006 r. przedstawiciele Hamasu poinformowali, że porwany izraelski żołnierz żyje i jest dobrze traktowany, a do jego uwolnienia może dojść tylko na drodze negocjacji. Jako warunek jego uwolnienia, zażądano wypuszczenia z izraelskich więzień kilkudziesięciu palestyńskich kobiet skazanych na długoletnie więzienie za działalność terrorystyczną.
    8 lipca 2006 r. palestyński premier Ismail Hanije zaapelował o wstrzymanie działań wojskowych w Strefie Gazy.
    8 lipca 2006 r. izraelskie śmigłowce ostrzelały rakietami bastion Hamasu na przedmieściach Gazy - Szidżaja. W odległości pół kilometra od przedmieść Gazy pojawiły się także izraelskie czołgi, który po wymianie ognia wycofały się. Jeden z pocisków trafił w dom, zabijając 1 osobę i raniąc 2 dalsze.
    8 lipca 2006 r. Strefę Gazy opuścił konwój ewakuujący 65 obywateli amerykańskich. Ewakuacja odbyła się pod ochroną, zorganizowaną przez placówkę dyplomatyczną USA w Izraelu.

8 lipca 2006 r. prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad opowiedział się za "zniknięciem syjonistycznego reżimu". W dwudniowej konferencji w Teheranie uczestniczą: Arabia Saudyjska, Iran, Syria, Jordania, Kuwejt, Turcja, Egipt, a także przedstawiciele Ligii Arabskiej oraz Organizacji Konferencji Islamskiej.

9 lipca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy liczne rakiety Qassam, z których jedna spadła na ulicę w centrum miasta Sderot. Ranna została 1 osoba. Inna rakieta zniszczyła dom na pograniczu.
    9 lipca 2006 r. premier Ehud Olmert ponownie oświadczył, że Izrael nie zamierza wchodzić w układ z porywaczami izraelskiego żołnierza i uwolnić palestyńskich więźniów. Potwierdził, że ofensywa zbrojna w Strefie Gazy będzie kontynuowana do momentu, gdy palestyńscy bojownicy wypuszczą żołnierza i zaprzestaną ostrzału Izraela. Ataki na Strefę Gazy będą kontynuowane bezterminowo, żeby wymusić na palestyńskich terrorystach uwolnienie porwanego żołnierza izraelskiego oraz przerwanie ostrzału terytorium Izraela.

9 lipca 2006 r. izraelskie oddziały zajęły nad ranem ruiny zniszczonego dawnego żydowskiego osiedla Dugit na północy Strefy Gazy. Jest ono wykorzystywane do ostrzału rakietowego Izraela. Równocześnie większość oddziałów opuściła północne tereny Strefy Gazy, pozostawiając obsadzoną przygraniczną strefę buforową. Jej celem jest uniemożliwienie ostrzału rakietowego terytorium Izraela.
    9 lipca 2006 r. izraelskie lotnictwo przeprowadziło serię ataków na wybrane cele w Strefie Gazy. W Gazie rannych zostało 4 terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa. Ostrzelano także palestyńskie pozycje na obrzeżach miejscowości Beit Hanoun. Zniszczono most na północy Strefy Gazy. Zbombardowano także obóz szkoleniowy Hamasu na południu.
    9 lipca 2006 r. władze Autonomii Palestyńskiej ujawniły wyniki sondażu przeprowadzonego przez Ośrodek Mediów i Komunikowania w Jerozolimie wśród Palestyńczyków. 77% badanych respondentów ankiet poparło porwanie izraelskiego żołnierza, zaś 67% zadeklarowało swe poparcie także dla ewentualnych następnych takich akcji. Około 69% ankietowanych uważa, że porwany żołnierz powinien zostać zwolniony jedynie w razie wypuszczenia Palestyńczyków, przetrzymywanych w izraelskich więzieniach. Zaledwie 17% procent uważa, że wystarczającym argumentem przetargowym za zwolnienie żołnierza byłoby wstrzymanie izraelskich ataków na Strefę Gazy.

9 lipca 2006 r. Unia Europejska wyraziła zaniepokojenie sytuacją humanitarną w Strefie Gazy i zwróciła się do Izraela o pomoc w dostarczaniu pomocy do Autonomii Palestyńskiej.
    9 lipca 2006 r. sekretarz generalny ONZ Kofi Annan zażądał natychmiastowego umożliwienia personelowi ONZ dostępu do Strefy Gazy, w której Izrael prowadzi operację militarną, w celu dostarczenia pomocy humanitarnej ludności tej Strefy.

10 lipca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły w okolicach miasta Ashkelon.
    10 lipca 2006 r. minister spraw wewnętrznych Izraela Ronni Bar-on oświadczył, że jego rząd mógłby wypuścić niektórych zatrzymanych Palestyńczyków po tym, jak zostanie uwolniony porwany izraelski żołnierz.
    10 lipca 2006 r. premier Ehud Olmert oświadczył, że Izrael nie próbuje obalić rządu Hamasu w Autonomii Palestyńskiej, bez względu na aresztowanie dziesiątków przedstawicieli tego ugrupowania i operację wojskową w Strefie Gazy. Premier zapewnił: "Obalenie rządu Hamasu nie jest celem polityki Izraela", chodzi o zapobieżenie atakom terrorystycznym na Izraelczyków. Aresztowani przedstawiciele Hamasu są podejrzani o udział w tych atakach. Jednocześnie premier zapewnił, że jest "absolutnie zdecydowany" zrealizować plan wycofania się z większości Samarii i Judei, i odseparowania Izraela od Palestyńczyków, aby mogło powstać państwo palestyńskie. "Chcemy się odseparować w przyjacielski sposób i żyć obok siebie (...) w pokoju".

10 lipca 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał w nocy rakietą samochód w Gazie, w którym jechała grupa uzbrojonych terrorystów. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.
    10 lipca 2006 r. palestyńscy terroryści przeprowadzili nieudaną próbę odpalenia rakiety Qassam z okolic wsi Shuweika, obok Tulkarem w Samarii. Rakieta została wystrzelona w kierunku żydowskiego osiedla Avnei Heifetz, lecz się nie powiodła.

10 lipca 2006 r. przywódca polityczny palestyńskiego Hamasu Chaled Maszaal oświadczył w Damaszku (Syria), że Izrael musi zwolnić wszystkich trzymanych w więzieniach Palestyńczyków w zamian za wypuszczenie porwanego pod koniec czerwca izraelskiego żołnierza. Maszaal oskarżył Izrael i Stany Zjednoczone o stosowanie "najgorszego terroryzmu" przeciw Palestyńczykom. Jego zdaniem, Izrael łamie prawo międzynarodowe. Skrytykował też Zachód za milczenie wobec izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. "Palestyńczycy stawiają czoła nieprzerwanym uderzeniom syjonistów, bytu agresywnego i terrorystycznego".
    10 lipca 2006 r. około 300 członków brytyjskiej społeczności żydowskiej podpisało protest przeciwko akcji wojska izraelskiego w Strefie Gazy. Sygnatariusze stwierdzili, że "ze zgrozą" obserwują wojskowe działania na terenie Strefy, podczas których Palestyńczycy są "zbiorowo karani" za działania grupy radykałów. Pod listem podpisał się m.in. laureat literackiej Nagrody Nobla, dramaturg Harold Pinter.

11 lipca 2006 r. izraelska wojskowa rozgłośnia radiowa poinformowała rano, że Izrael będzie kontynuować operacje wojskowe w Strefie Gazy. W strefie przygranicznej trwa koncentracja oddziałów wojskowych, które mają dokonać "głębszej niż dotychczas penetracji Strefy Gazy". Celem działań ma być udaremnienie palestyńskich ataków rakietowych na obszar samego Izraela a także uwolnienie porwanego izraelskiego żołnierza.

11 lipca 2006 r. do Strefy Gazy zaczęła docierać pomoc humanitarna Komisji Europejskiej dla szpitali, w wysokości 600 tys. euro miesięcznie. Pomoc ma docierać bezpośrednio do potrzebujących, z pominięciem rządu Hamasu. Pieniądze są przeznaczone na zakup zapasowych generatorów dla szpitali i na zakup paliwa, które przetłoczono specjalnym systemem podziemnych rurociągów z Izraela do Gazy, do składu paliw w okolicach Nahal Oz, skąd dalej będzie przewożone za pomocą cystern. Do ośmiu szpitali trafi 300 tys. litrów.
    11 lipca 2006 r. izraelska armia otworzyła przejście graniczne Erez w Strefie Gazy, przepuszczając ciężarówki z 75 tonami żywności i leków dla Palestyńczyków.
    11 lipca 2006 r. izraelskie oddziały pancerne wkroczyły wieczorem do środkowej części Strefy Gazy, odcianając od siebie północną i południową część Strefy.
    11 lipca 2006 r. palestyńscy terroryści przeprowadzili nieudaną próbę wystrzelenia 2 rakiet Qassam z Samarii w kierunku Doliny Jezreel.

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Wojna w Libanie

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2012 by Gedeon