STYCZEŃ - MARZEC  2007 r.



  -  HISTORIA
      - wrzesień-grudzień 2006 r.
 - styczeń-marzec 2007 r.
      - kwiecień-czerwiec 2007r.


Siedemnasty Knesset (2006- )
Zaginieni izraelscy zolnierze





 

 

1 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 22 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie ostrzelano izraelski patrol, raniąc 2 żołnierzy.

1 stycznia 2007 r. rabini Neturei Karta napisali internetowe oświadczenie w zwiazku z obecnością kilku rabinów organizacji na konferencji w sprawie Holokaustu w Iranie. Uścisnęli oni dłoń irańskiego prezydenta Ahmadineżada. Rabini oświadczyli, że za cel "mieli podkreślenie różnicy pomiędzy judaizmem a syjonizmem". "Nie każdy Żyd jest Syjonistą."

2 stycznia 2007 r. komisja rabinacka zakazała kobietom z ortodoksyjnej części społeczeństwa Izraela studiowania na uniwersytetach.
    2 stycznia 2007 r. Narodowy Instytut Studiów Strategicznych w Tel Awiwie opublikował swój roczny raport. Instytut stwierdza, że Iran będzie posiadał broń jądrową o ile nie dojdzie do wojskowej operacji, którą mógłby przeprowadzić Izrael. Posiadanie broni jądrowej przez Iran zaburzy strategiczną równowagę Środkowego Wschodu. Izrael uważa Iran za największe zagrożenie dla siebie. Analitycy oceniają, że Izrael może samodzielnie przeprowadzić operację wojskową niszcząc infrastrukturę jądrową Iranu. Z pewnych powodów nawet byłoby lepiej, by Stany Zjednoczone nie angażowały się w taką operację. Raport sceptycznie odnosi się do możliwości rozmów pokojowych z Syrią.
    2 stycznia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w pobliżu miasta Sderot.

2 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W rejonie Betlejem wykryto magazyn sprzętu i mundurów izraelskiej armii.
    2 stycznia 2007 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami w nocy żydowski ambulans w rejonie Betlejem w Judei. Ambulans został uszkodzony.
    2 stycznia 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano z moździerza przejście graniczne Karni w Strefie Gazy, trafiając ciężarówkę i raniąc 1 osobę.
    2 stycznia 2007 r. doszło do starć bojówek Hamasu i Fatahu w Gazie. Zginął 1 Palestyńczyk, a 7 osób zostało rannych.
    2 stycznia 2007 r. popołudniem doszło do wybuchu ciężarówki z materiałami wybuchowymi w Beit Lahiya, na północy Strefy Gazy. Zginął 1 członek Hamasu, a 3 zostało rannych.
    2 stycznia 2007 r. Hamas przyjął izraelską propozycję uwolnienia 450 palestyńskich więźniów w zamian za uwolnienie porwanego 25 czerwca 2006 r. izraelskiego żołnierza Gilad Shalita. Zgodnie z warunkami porozumienia, Hamas ma przekazać stronie izraelskiej taśmę video pokazujące, że Shalit żyje. W zamian Izrael uwolni pewną ilość kobiet i nieletnich z więzień. Następnie Shalit zostanie przekazany egipskim siłom bezpieczeństwa, które poprzez Egipt przewiozą go do Izraela. Równocześnie Izrael uwolni 450 palestyńskich więźniów. W dwa miesiące później Izrael uwolni dodatkową grupę więźniów. Hamas przekazał egipskiemu wywiadowi imienną listę osób, których uwolnienia oczekuje. Na liście znajdują się polityczni i wojskowi przywódcy Hamasu.

 Zaginieni izraelscy zolnierze

2 stycznia 2007 r. irański prezydent Mahmud Ahmadineżad zapowiedział, że Iran będzie kontynuować swój program jądrowy. Jednocześnie uznał rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ za pozbawioną mocy prawnej.
    2 stycznia 2007 r. Sheldon Adelson poinformował o planie budowy kompleksu hotelowego z kasynami w pobliżu Nowego Yorku w USA. Adelson jest najbogatszym Żydem na świecie i posiada sięc hoteli i kasyn w Las Vegas, Makao i Singapurze.

3 stycznia 2007 r. opublikowano wyniki sondażu opinii publicznej, z którego wynika, że 69% Izraelczyków źle ocenia premiera Ehuda Olmerta. 60% powiedziało, że nie jest on uczciwym politykiem, a 77% oceniło, że nie sprawdza się na swoim stanowisku. Jedynie 2% Izraelczyków dobrze ocenia Olmerta. 80% powiedziało, że nie rozważnie rozpoczął wojnę z Hezbollahem.
    3 stycznia 2007 r. przedstawiciel wywiadu wojskowego poinformował, że członkowie Hamasu przechodzą profesjonalne szkolenie wojskowe w obozach Hezbollahu w Libanie i Iranie. Liczbę szkolonych osób ocenia się na około 100.

3 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    3 stycznia 2007 r. izraelscy żołnierze wykryli rani magazyn 60-kg materiałów wybuchowych w pobliżu Dżeninu, w Samarii.
    3 stycznia 2007 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa zaleciły wszystkim obcokrajowcom opuszczenie Strefy Gazy. Uczyniono to ze względów bezpieczeństwa, gdyż wzrasta zagrożenie porwania obcokrajowców.
    3 stycznia 2007 r. doszło do starć bojówek Hamasu i Fatahu w Gazie. Zginęło 5 Palestyńczyków, a conajmniej 13 osób zostało rannych.

4 stycznia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła blisko miasta Sderot.
    4 stycznia 2007 r. Kneset przegłosował nad ranem po cało nocnej dyspucie budżet państwa na 2007 rok.
    4 stycznia 2007 r. premier Ehud Olmert wyraził swoje poparcie dla propozycji egipskiego prezydenta Mubaraka, by zorganizować szczyt izraelsko-palestyńsko-egipsko-jordański w kurorcie Sharm el-Sheik.
    4 stycznia 2007 r. generał Gadi Eisenkott powiedział, że granica z Libanem nie była tak spokojna od lat 80-tych. Wynika to głównie z faktu zniszczenia większości przygranicznych bunkrów Hezbollahu i zabicie setek bojowników. Hezbollah "poniósł strategiczne i taktyczne straty w głębi Libanu i wzdłuż granicy z Syrią".

4 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Kalkilii i Nablusie ostrzelano izraelskie patrole.
    4 stycznia 2007 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa podległe prezydentowi Abbasowi (al-Fatah) ogłosiły stan wyjątkowy w Strefie Gazy. Wezwano wszystkich członków al-Fatah by byli "przygotowani i bronili się w jakikolwiek sposób w obliczu ataku". Jednocześnie oskarżono Hamas o wywołanie fali przemocy i porwań w Strefie Gazy.
    4 stycznia 2007 r. popołudniem doszło do starć bojówek Hamasu i Fatahu w Gazie. Zginęło 8 Palestyńczyków.

    4 stycznia 2007 r. izraelscy komandosi wspierani przez śmigłowiec wkroczyli popołudniem do Ramallah w Samarii. Aresztowano 4 poszukiwanych Palestyńczyków. W starciu zginęło 4 Palestyńczyków, a 25 osób zostało rannych. Ranny został także 1 izraelski żołnierz.

4 stycznia 2007 r. premier Ehud Olmert spotkał się wieczorem w Egipcie z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Omawiano między innymi sprawy bezpieczeństwa związane z przekazaniem porwanego przez Hamas izraelskiego żołnierza ze Strefy Gazy poprzez Egipt do Izraela.

5 stycznia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w centrum miasta Sderot. Do ostrzału przyznał się Islamski Dżihad. Wieczorem rakieta spadła na Negew.

5 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.
    5 stycznia 2007 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami dwa samochody żydowskie w Samarii, raniąc 2 Izraelczyków.
    5 stycznia 2007 r. palestyński premier Ismail Haniye spotkał się z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Rozmowa dotyczyła zakończenia walk pomiędzy Hamasem i Fatahem. Obydwaj politycy zgodzili się na wycofanie zbrojnych milicji z ulic miast.
    5 stycznia 2007 r. uzbrojony Palestyńczyk otworzył popołudniem ogień do modlących się wiernych w meczecie w Gazie, zabijając lokalnego imama.

5 stycznia 2007 r. irański negocjator nuklearny Ali Laridżani powiedział: "Sprzeciwiamy się broni atomowej i będziemy używać energii jądrowej wyłącznie w celach pokojowych. Ale jeśli poczujemy się zagrożeni, sytuacja może się zmienić."

6 stycznia 2007 r. duże ulewy przeszły nad Izraelem, powodując lokalne podtopienia w Netanii, Hajfie i Tel Awiwie.

6 stycznia 2007 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zdelegalizował działającą w Strefie Gazy zbrojną milicję Hamasu, która w ostatnim czasie wielokrotnie uczestniczyła w ulicznych starciach. Abbas dysponuje gwardią prezydencką o sile 3,7 tys. ludzi, którzy są dozbrajani i szkoleni przy pomocy Stanów Zjednoczonych.
    6 stycznia 2007 r. przedstawiciel Hamasu, Islam Shawhan oświadczył, że "podjęto decyzję o zwiększeniu liczebności milicji do 12 tys. ludzi."
    6 stycznia 2007 r. uzbrojeni członkowie Fatahu porwali burmistrza Nablusu, Mahdi al-Hemdali z Hamasu. W Ramallah doszło do napadu na palestyński urząd państwowy, w którym raniono kilku działaczy Hamasu. W Gazie porwano 5 członków Hamasu. W starciach w Gazie zginęło 3 Palestyńczyków.
    6 stycznia 2007 r. popołudniem grupa Palestyńczyków podeszła do bariery granicznej w Strefie Gazy. Gdy nie reagowali na wezwania izraelskiej straży granicznej, ta otworzyła ogień raniąc 2 Palestyńczyków.

7 stycznia 2007 r. rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Mark Regew zdementował brytyjskie doniesienia o rzekomych przygotowaniach Izraela do ataku na irańskie instalacje nuklearne. Regew oświadczył, że Izrael "stuprocentowo popiera wysiłki wspólnoty międzynarodowej, by przy pomocy Rady Bezpieczeństwa doprowadzić do wstrzymania irańskiego programu atomowego".
    7 stycznia 2007 r. Palestyńczyk zaatakował nożem raniąc 2 izraelskich policjantów w centrum Rehovot.

7 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    7 stycznia 2007 r. w Autonomii Palestyńskiej odbyły się liczne wiece żałobne poświęcone pamięci Saddama Husseina. Palono flagi izraelskie i amerykańskie. Palestyńczycy zapowiedzieli utworzenie nowej organizacji terrorystycznej pod nazwą Brygady Męczenników Saddama Husseina.
    7 stycznia 2007 r. izraelscy komandosi aresztowali przed południem 2 palestyńskich terrorystów w Nablusie, w Samarii. Przygotowywali się oni do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego w Izraelu. Przejęto gotowe do użycia bomby.
    7 stycznia 2007 r. wieczorem wybuchły ciężkie walki w Gazie pomiędzy Hamasem i Fatahem.

7 stycznia 2007 r. brytyjski tygodnik "Sunday Times" napisał, że Izrael przygotowuje się do ataku na instalacje nuklearne Iranu. Atak miałyby przeprowadzić dwa dywizjony izraelskiego lotnictwa, niszcząc podziemne bunkry przy pomocy naprowadzanych laserowo bomb z niewielkimi ładunkami jądrowymi.
    7 stycznia 2007 r. irański minister spraw zagranicznych Mohammed Ali Hosseini zapowiedział, że w przypadku izraelskiego ataku na irańskie instalacje nuklearne, Iran podejmie kroki odwetowe.
    7 stycznia 2007 r. izraelskie Centrum Międzynarodowej Współpracy (MASHAV) uruchomiło w Uzbekistanie pięć kursów nauczania medycznego i rolniczego.

8 stycznia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

8 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 21 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

9 stycznia 2007 r. wcześnie rano wybuchł pożar w wagonie pasażerskim pociagu w Hajfie. Wszystkich pasażerów bezpiecznie ewakuowano. Rabin Yaakov Josef poinstruował swoich zwolenników by unikali pociągów do czasu, aż kolej przestanie profanować szabas.
    9 stycznia 2007 r. władze miasta Jerozolimy zatwierdziły plan budowy 980 mieszkań w osiedlu Har Homa.
    9 stycznia 2007 r. ministerstwo finansów poinformowało, że deficyt budżetu państwa w 2006 roku był dużo niższy od oczekiwanego, i to nawet pomimo niespodziewanej wojny libańskiej. Deficyt wyniósł 5,5 mld NIS, czyli 0,88% PKB Izraela (prognoza mówiła o deficycie 17,2 mld NIS, 3% PKB). Produkt krajowy brutto wzrósł w 2006 roku do 625,1 mld NIS. Powodem dla którego deficyt okazał się tak niskim, są wyższe niż oczekiwano wpływy z podatków (wyższe o 11,9 mld NIS od prognozy). Rezerwy dewizowe wzrosły do 14,8 mld USD (z 12,9 mld USD w 2005 r.).
    9 stycznia 2007 r. Israel Railways zapowiedziało dokonanie zmian w kursowaniu pociągów na trasie Tel Awiw-Jerozolima. Zostanie wybudowana dodatkowa stacja kolejowa w Beit Shemesh, na której będą zatrzymywać się pociągi pośpieszne. Kolej liczy, że w ten sposób wzrośnie opłacalność tej linii, która w tej chwili jest deficytową. Modernizacja linii kosztowała 540 mln NIS i została ukończona w kwietniu 2005 r. Szybko kazało się, że konieczne są dodatkowe prace, które ukończono w 2006 r. W 2006 roku z tej linii skorzystało zaledwie 100 tys. osób, z czego zaledwie 30 tys. pojechało z Beit Shemesh do Jerozolimy. Przyczyną niskiej popularności jest złe położenie dworca kolejowego w Jerozolimie, daleko od centrum miasta.

9 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 30 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    9 stycznia 2007 r. izraelska armia otworzyła rano nowe przejście graniczne w północnej części Doliny Jordanu, które umożliwia łatwiejszy przepływ towarów palestyńskich z Samarii i Judei. Łagodzi ono także trudności w komunikacji pomiędzy Autonomią Palestyńską a Jordanią, skracając znacznie drogę.
    9 stycznia 2007 r. doszło do starć bojówek Hamasu i Fatahu w Gazie, w których rannych zostało 5 Palestyńczyków.
    9 stycznia 2007 r. przedstawiciel Ludowych Komitetów Oporu, Abu Mujahid oświadczył, że porwany izraelski żołnierz Gilad Szalit "jest zdrowy i traktowany zgodnie z muzułmańskimi zasadami postępowania z więźniami wojennymi."

    9 stycznia 2007 r. władze izraelskie poinformowały, że w 2006 r. wzrosła o 5,8% liczba ludności żydowskiej w Samarii i Judei, osiągając poziom 268 379 mieszkańców żyjących w 126 osiedlach (w porównaniu do 253 748 w 2005 r.). Statystyki nie uwzględniają nielegalnych osiedli z ich mieszkańcami. Wokół nich żyje 2,5 mln Palestyńczyków.

9 stycznia 2007 r. premier Ehud Olmert rozpoczął oficjalną wizytę w Chinach.
    9 stycznia 2007 r. Syria obniżyła poziom gotowości swoich wojsk do stanu sprzed wojny w Libanie.

10 stycznia 2007 r. minister obrony Amir Peretz mianował posła lewicy Raleb Majadele na ministra nauki, techniki, kultury i sportu. To pierwszy izraelski Arab, który został ministrem w Izraelu.
    10 stycznia 2007 r. Bank Izraela poinformował, że wartość zagranicznych inwestycji w 2006 roku wzrosła do 1,41 mld USD (1,22 mld USD w 2005 r. i 793 mln USD w 2004 r.).
    10 stycznia 2007 r. izraelska armia przedstawiła strategiczną ocenę sytuacji na 2007 rok. Raport zakłada zmniejszenie stabilności na całym Bliskim Wschodzie, która będzie miała swój początek w Libanie, Syrii, Autonomii Palestyńskiej i Iranie. Wywiad wojskowy informuje o obecności agentów Al-Qaidy w Libanie. Mają oni zamiar przeprowadzenie zamachów terrorystycznych przeciwko międzynarodowym siłom pokojowym UNIFIL. Raport ostrzega przed możliwością wybuchu wojny z Libanem i Syrią. Plan rozwoju armii przewiduje rozwój jednostek pancernych i piechoty, oraz rozwijanie najnowszych technologii, które znajdują zastosowanie na polu walki. Jako priorytet wymieniono stworzenie skutecznego systemu antyrakietowego.

10 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 30 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie ostrzelano izraelski patrol.
    10 stycznia 2007 r. izraelscy komandosi wkroczyli wieczorem do wioski Deir Abu Mashal, pod Ramallah w Samarii. Podczas operacji rozbito komórkę Ludowych Komitetów Oporu, aresztując 19 palestyńskich terrorystów.

10 stycznia 2007 r. premier Ehud Olmert spotkał się z chińskim premierem Wen Jiabao. Podpisano umowę o współpracy gospodarczej pomiędzy Chinami i Izraelem. Wzajemny handel ma osiągnąć w 2007 roku wartość 5 mld USD.
    10 stycznia 2007 r. żyjący w Syrii przywódca Hamasu, Chaled Meszal powiedział, że Izrael jest "rzeczywistością" i jego istnienie jest faktem. Dodał, że problemem nie jest istnienie Izraela, tylko nie istnienie Palestyny. Hamas rozważy formalne uznanie państwa Izrael dopiero, gdy powstanie państwo Palestyna.
    10 stycznia 2007 r. Azerbejdżan poinformował o podpisaniu umowy z Izraelem i Turcją na budowę ropociągu łączącego Morze Czarne z Morzem Czerwonym.

11 stycznia 2007 r. Sąd Najwyższy nałożył grzywnę 100 tys. NIS na trzech przedsiębiorców budowlanych, którzy rozpoczęli nielegalne prace budowlane rozbudowując bez zezwolenia żydowskie osiedle Modi’in.
    11 stycznia 2007 r. izraelska firma Rafael zawarła kontrakt z hiszpańską armią na sprzedać 260 wyrzutni i 2,6 tys. pocisków rakietowych Spike, o wartości 425 mln USD. Rakiety Spike należą do czwartej generacji pocisków rakietowych, najbardziej zaawansowanych technologicznie na świecie.

11 stycznia 2007 r. tłum Palestyńczyków otoczył rano dom przywódcy Islamskiego Dżihadu w Gazie, Ibrahima Juma. Izraelska armia poinformowała wcześniej przez telefon a planowanym nalocie, wzywając mieszkańców do opuszczenia domu. Palestyńczycy jako "żywe tarcze" uniemożliwili przeprowadzenie nalotu.
    11 stycznia 2007 r. izraelscy komandosi aresztowali popołudniem w Dżeninie lokalnego dowódcę Hamasu, Khaled al-Hajja.
    11 stycznia 2007 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas oświadczył, że jest przeciwny powstaniu państwa Palestyna z tymczasowymi granicami. Dodał, że nie pójdzie na żaden kompromis w sprawie prawa do powrotu do Palestyny milionów Palestyńczyków żyjących poza krajem. Abbas błagał również o palestyńską jedność, mówiąc, że "jeśli nie będzie jednej władzy i jednych sił zbrojnych, to nie będzie żadnego państwa palestyńskiego".
    11 stycznia 2007 r. Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowa izraelski tir w pobliżu Nablusu w Samarii. Ciężarówka spłonęła.

11 stycznia 2007 r. doszło do starcia libańskiej armii z bojówką Hezbollahu w południowym Libanie. Członkowie Hezbollahu nie chcieli dopuścić do kontroli ciężarówki. W wymianie ognia zostało rannych 2 żołnierzy libańskich.
    11 stycznia 2007 r. Arabia Saudyjska rozpoczęła budowę "muru bezpieczeństwa" na granicy z Irakiem. Ambitny plan budowy muru wyposażonego w najnowsze systemy elektroniczne zostanie zrealizowany w przeciągu 6 lat. Podobny mur budują Zjednoczone Emiraty Arabskie na granicy z Omanem oraz Stany Zjednoczone na granicy z Meksykiem.
    11 stycznia 2007 r. doszło do spotkania przedstawicieli władz Syrii z przedstawicielami Knesetu w Madrycie (Hiszpania). Syryjczycy oświadczyli, że Izrael musi włączyć kwestię Wzgórz Golan do negocjacji o porozumieniu pokojowym.

12 stycznia 2007 r. izraelska łódź patrolowa ostrzelała w nocy palestyńską łódź rybacką, która naruszyła zamknięte wody terytorialne Izraela przy granicy ze Strefą Gazy. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.
    12 stycznia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. W południe 3 rakiety spadły w okolicach miasta Sderot.

12 stycznia 2007 r. doszło rano do starć bojówek Hamasu i Fatahu w Betlejem, w Judei.
    12 stycznia 2007 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział w wywiadzie dla jordańskiej gazety "Dustur", że chce aby państwo Palestyna miało granice wyznaczone przez „barierę bezpieczeństwa”.
    12 stycznia 2007 r. izraelscy komandosi aresztowali poszukiwanego palestyńskiego terrorystę Zaheda Hamada Yusefa Dagre w pobliżu Ramallah, w Samarii. W pobliżu Dżeninu wykryto magazyn 32 kg materiałów wybuchowych.

12 stycznia 2007 r. izraelska grupa inwestycyjna Eldan-Tech Ltd., kontrolowana przez Yossi Bodensteina, zakupiła 329 apartamentów w Nowym Yorku (USA) za 24,2 mln USD. W ten sposób grupa posiada już 700 apartamentów w Nowym Yorku.

13 stycznia 2007 r. doszło do wypadku wojskowego Hammera patrolującego granicę izraelsko-egipską. W wypadku rannych zostało 3 izraelskich żołnierzy.
    13 stycznia 2007 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice spotkała się z ministrem spraw zagranicznych Tzipi Liwni i ministrem obrony Amirem Peretzem. Omawiano problematykę procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Rice poparła ideę powstania państwa palestyńskiego, istniejącego w pokoju i bezpieczeństwie.
    13 stycznia 2007 r. przywódca palestyńskiej grupy militarnej Tanzim, Marwan Barghouti wezwał z izraelskiego więzienia do ogłoszenia zawieszenia broni z Izraelem. Oświadczył, że jest to w najlepszym interesie Palestyny. Barghouti popiera utworzenie państwa Palestyna w granicach z 1967 r., ze stolicą w Jerozolimie i pełnym prawem do powrotu palestyńskich uchodźców. Równocześnie Barghouti potępił wewnętrzne walki pomiędzy Hamasem i Fatahem. Utworzenie rządu jedności narodowej wzmocniłoby obóz pacyfistyczny w Izraelu i umożliwiłoby uwolnienie palestyńskich więźniów w Izraelu.

13 stycznia 2007 r. palestyński premier Ismail Hanije wezwał do utworzenia rządu jedności narodowej z udziałem Hamasu i umiarkowanego ruchu Fatah. Zaapelował też o zakończenie ulicznych starć i wewnętrznych sporów w Autonomii Palestyńskiej. "Apeluję do palestyńskiego narodu oraz ugrupowań, w szczególności do Hamasu i Fatahu, o zaniechanie wewnętrznych walk... karabiny powinny być wymierzone jedynie w [izraelskich] okupantów".

13 stycznia 2007 r. Stany Zjednoczone przekazały Libanowi 20 pojazdów wojskowych Humvees. Jest to część pomocy amerykańskiej dla libańskiej armii, która ma osiagnąć wartość 40 mln USD. Libańska armia ma zostać wzmocnioną, by skutecznie przeciwdziałać Hezbollahowi.

14 stycznia 2007 r. szef Sztabu Głównego IDF, generał Dan Halutz powiedział, że spekulacje na temat wojny z Syrią są przedwczesne i przesadzone, nie odrzucił jednak takiej możliwości. Ostrzegł przy tym, że Hezbollah usiłuje obalić obecny anty-syryjski rząd w Libanie.
    14 stycznia 2007 r. szef Shin Bet, Yuval Diskin powiedział, że wewnętrzne walki pomiędzy Hamasem i Fatahem zwiększają szansę powstania palestyńskiego rządu jedności narodowej. Palestyńczycy chcieliby by premierem nowego rządu został Ismail Haniyeh z Hamasu. Jednocześnie zauważalne jest przestrzeganie warunków zawieszenia broni przez Hamas, ktory nawet nie dopuścił się przekazania rakiet innym palestyńskim organizacjom. Diskin ostrzegł jednak, że mogło to wynikać z chęci odbudowania sił Hamasu. Pozostałe organizacje nie przestrzegają zawieszenia broni. Nawet Mahmoud Abbas nie podjął wysiłków by powstrzymać działania takich grup jak Islamski Dżihad lub Ludowe Komitety Oporu. Diskin z zadowoleniem przywitał wzrost aktywności egipskich sił wojskowych na granicy ze Strefą Gazy, dzięki czemu zmalała wielkość przemytu. Jednakże rośnie przemyt pieniędzy, które przez Egipt docierają do Hamasu w Strefie Gazy. W ten sposób budowana jest nowa infrastruktura organizacji, wzorowana na Hezbollahu. Podobną aktywność zarejestrowano w Samarii i Judei.

14 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Judei.
    14 stycznia 2007 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice spotkała się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Rice potwierdziła "konieczność przyśpieszenia procesów pokojowych". Abbas wyraził natomiast swój sprzeciw wobec planom utworzenia państwa palestyńskiego w tymczasowych granicach. W ten sposób Abbas odrzucił zaakceptowany w 2002 r. plan pokojowy nazywany w skrócie "mapą drogową".

15 stycznia 2007 r. premier Ehud Olmert spotkał się rano w Jerozolimie z sekretarz stanu USA, Condoleezza Rice. Olmert wyraził gotowość do spotkania się palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Rice zapowiedziała, że w najbliższych tygodniach odbędzie się spotkanie Olmert-Abbas-Rice.
    15 stycznia 2007 r. rząd zatwierdził przekazanie 1,7 mld NIS na rozbudowę autostrady Ayalon. W 2007 roku zostanie wybudowana nowa estakada nad skrzyżowaniem Glilot, a ulica Kaplan zostanie poszerzona do trzech pasów w obu kierunkach. Ukończona zostanie również estakada Mivtza Kadesh.
    15 stycznia 2007 r. władze miejskie Tel Awiwu poinformowały o przejęciu od państwa zwierzchności nad portem w Jaffie. Planowana jest przebudowa okolic portu na duże centrum kulturalno-rekreacyjne. Koszt prac ocenia się na 100 mln NIS.

15 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 18 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    15 stycznia 2007 r. w nocy doszło do starcia milicji Hamasu z Fatahem w Gazie. Rannych zostało 3 Palestyńczyków.
    15 stycznia 2007 4. dwóch Palestyńczyków usiłowało rano podczołgać się do przejścia granicznego Erez w Strefie Gazy. Gdy zostali ostrzelani przez izraelskich żołnierzy, doszło do wybuchu przenoszonych przez nich materiałów wybuchowych. Obaj zamachowcy zginęli.

16 stycznia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na południe od miasta Ashkelon. W południe rakieta spadła na Negew.
    16 stycznia 2007 r. prokuratora wszczęła śledztwo w sprawie roli jaką odegrał premier Ehud Olmert przy prywatyzacji w 2005 roku Banku Leumi.
    16 stycznia 2007 r. kierownik zarządzania paliwami w ministerstwie infrastruktury, Ohad Yechiel poinformował, że podczas wojny libańskiej 2006 roku Izrael był bliski wystąpienia niedoborów w paliwach. W oparciu o doświadczenie wojenne ministerstwo zgłosiło odpowiednie propozycje zmian w prawie. Chodzi głównie o stworzenie strategicznych rezerw paliw kontrolowanych przez państwo i zapewnieniu dostaw przez zagraniczne tankowce.

16 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 14 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Betlejem wykryto magazyn broni i materiałów wybuchowych. Przejęto 9 bomb domowej roboty.
    16 stycznia 2007 r. izraelska armia poinformowała o usunięciu w ostatnich dniach 23 punktów kontrolnych w Samarii i Judei.

16 stycznia 2007 r. rosyjski minister obrony Siergiej Iwanow poinformował o dostarczeniu do Iranu systemów rakietowych Tor-M1. System potrafi zidentyfikować 48 celów i jednocześnie odpalić 2 rakiety do celów będących na wysokości do 6 tys. metrów.

17 stycznia 2007 r. szef Sztabu Głównego IDF, generał Dan Halutz ogłosił w nocy, że ustępuje ze swojego stanowiska z powodu krytyki za wojnę z Hezbollahem w Libanie. Obowiązki Halutza będzie tymczasowo pełnił Moshe Kaplinsky.
    17 stycznia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot.

17 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 24 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii.
    17 stycznia 2007 r. rzecznik Hamasu, Hamad al-Ruqub powiedział, że w ciągu 10 lat można pokonać Izrael i odzyskać "większą część historycznych ziemi, które zapewnią prawo powrotu uchodźcom". Plan Hamasu opiera się na wojskowej działalności, z uwzględnieniem sił Fatahu.
    17 stycznia 2007 r. Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowa żydowski samochód w pobliżu Kalkilii w Samarii, niszcząc pojazd. W pobliżu Ramallah ostrzelano izraelski patrol, raniąc 1 żołnierza. W Dżeninie wykryto 2 bomby 30-kg materiałów wybuchowych. Saperzy rozbroili bomby.

18 stycznia 2007 r. około 200 imigrantów z Etiopii protestowało rano przeciwko złym warunkom panującym w centrum absorpcji w kibucu Ayelet HaShachar, na północy Izraela. Ośrodek jest prowadzony przez Agencję Żydowską.
    18 stycznia 2007 r. premier Ehud Olmert zatwierdził plan ufortyfikowania osiedli w odległosći 7 km od Strefy Gazy. Koszt prac budowlanych szacuje się na 300 mln NIS. Planuje się budowę specjalnych schronów w 45 osadach i 4,5 tys. budynków mieszkalnych.
    18 stycznia 2007 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w 2006 roku Izrael odwiedziło 1.830.600 turystów.

18 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie zastrzelono lokalnego dowódcę Brygad Męczenników Al-Aksa, Muhammeda al-Ghandura.

19 stycznia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

19 stycznia 2007 r. Izrael przekazał władzom palestyńskim 100 mln USD, pochodzących z należnych Autonomii Palestyńskiej opłat celnych i podatków pobieranych od Palestyńczyków pracujących na terenie Izraela. Izrael wstrzymał transfer tych funduszy po wyborczym zwycięstwie i objęciu rządów w Autonomii przez radykalną organizację islamską Hamas. Pieniądze przekazano administracji podległej prezydentowi Abbasowi.

20 stycznia 2007 r. gwałtowna śnieżyca zmusiła około 5 tys. turystów do opuszczenia rejonu góry Hermon, na północy Izraela.

20 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W rejonie Ramallah ostrzelano izraelski patrol.
    20 stycznia 2007 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami izraelski patrol w pobliżu Ramallah w Samarii, raniąc 1 żołnierza. Później obrzucono kamieniami żydowski samochód w pobliżu Kalkilia, raniąc 2 Izraelczyków.

20 stycznia 2007 r. izraelska policja podpisała umowę o współpracy z policją turecką. Współpraca ma na celu walkę z terroryzmem i organizacjami kryminalnymi.

21 stycznia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w okolicy miasta Sderot. W południe ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne. Popołudniem rakieta spadła na północ od Sderot.
    21 stycznia 2007 r. naczelny rabin Tzfat, rabin Shmuel Eliyahu wezwał by 100 "dzielnych ochotników" powróciło do Strefy Gazy, dając początek odbudowie osiedli Gush Katif.

21 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.

22 stycznia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. W południe rakieta spadła na Negew. Popołudniem rakieta spadła w pobliżu miasta Sderot. Wieczorem rakieta spadła na strefę przemysłową miasta Ashkelon, a 2 rakiet spadły na miasto Sderot. Od początku ogłoszenia zawieszenia broni w listopadzie 2006 roku, na terytorium Izraela spadło już 119 rakiet. Izrael powstrzymuje się z odwetem.
    22 stycznia 2007 r. media poinformowały, że głównym kandydatem na nowego szefa Sztabu Głównego Sił Obronnych Izraela jest emerytowany 52-letni generał Gabi Ashkenazi. Jego główny kontrkandydat, generał Mosze Kaplinski zrezygnował z ubiegania się o to stanowisko. Olmert poparł kandydaturę Ashkenazi’ego.
    22 stycznia 2007 r. ministerstwo zdrowia ostrzegło przed wzrostem zanieczyszczenia wód gruntowych w rejonie równiny Szaron, gdyż może to stanowić zagrożenie dla wszystkich mieszkańców żyjących na wybrzeżu.
    22 stycznia 2007 r. ministerstwo absorpcji imigracji przekazało 1,5 mln NIS pomocy dla nowych imigrantów w mieście Sderot. Minister Zev Boim powiedział, że pieniądze są przeznaczone na stworzenie nowych miejsc pracy i rozwój kultury w mieście.
    22 stycznia 2007 r. przewodniczący organizacji Hasdei Meir, Bentzi Gufstein poinformował, że podczas święta Tu B’Shevat żydowscy osadnicy planują posadzić w Samarii i Judei ponad 15 tys. drzew owocowych. Ten projekt budzi wiele kontrowersji, gdyż w ten sposób zostaną powiększone granice żydowskich osiedli.

22 stycznia 2007 r. Palestyńczyk usiłował w nocy przekroczyć barierę graniczną ze Strefy Gazy do Izraela. Został raniony przez żołnierzy ochrony granicy.
    22 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie doszło do wymiany ognia, w której rannych został 1 Palestyńczyk.
    22 stycznia 2007 r. potężny wybuch zniszczył wieczorem biura arabskiej telewizji satelitarnej Al-Arabija w Gazie. W ostatnim czasie stacja nadała kilka programów krytykujących rząd Hamasu.

23 stycznia 2007 r. prokurator generalny Meni Mazuz poinformował, że zdecydował się rekomendować postawienie prezydentowi Mosze Kacawowi zarzutów popełnienia przestępstw na tle seksualnym. Ostateczną decyzję prokurator podejmie po przesłuchaniu prezydenta. Kacaw zaprzecza zarzutom i twierdzi, że jest ofiarą spisku.
    23 stycznia 2007 r. premier Ehud Olmert spotkał się z kanadyjskim ministrem spraw zagranicznych Peterem MacKay. Kanada była pierwszym krajem, który ogłosił bojkot palestyńskiego rządu Hamasu.
    23 stycznia 2007 r. premier Ehud Olmert przedstawił plan budowy nowych osiedli mieszkaniowych w rejonie Lachish, w pobliżu Kiryat Gat na południu Izraela. W nowych osiedlach zamieszkaliby osadnicy ewakuowani z Gush Katif.
    23 stycznia 2007 r. izraelska armia poinformowała o ukończeniu budowy nowego centrum szkolenia żołnierzy, które jest położone przy bazie Tze’elim. Jest to makieta arabskiego miasta o wielkości około 5 tys. mieszkańców, z około 500 budynkami. Będą tu szkolić się żołnierze w metodach walki miejskiej, z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć techniki wojskowej.

23 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    23 stycznia 2007 r. palestyński minister Samir Abu Aisha poinformował, że Hamas będzie pełnoprawnym użytkownikiem 100 mln USD, które Izrael przekazał prezydentowi Mahmoudowi Abbasowi. Premier Ismail Haniyeh wezwał Abbasa do przekazania pieniędzy palestyńskiemu rządowi.
    23 stycznia 2007 r. islamscy terroryści Al-Qaedy zaatakowali i wysadzili hotel należący do członka al-Fatah, w Gazie. Atak przeprowadziło 40 ciężko uzbrojonych terrorystów.

23 stycznia 2007 r. w Libanie rozpoczął się strajk generalny wywołany przez Hezbollah, który wzywa do obalenia rządu. Doszło do starć pomiędzy bojówkami Hezbollahu i żołnierzami libańskimi, w których zginęły 3 osoby, a 133 zostały ranne.

24 stycznia 2007 r. prezydent Mosze Kacaw powiadomił Kneset, że zamierza wziąć urlop i zawiesić swe obowiązki w związku z postępowaniem prokuratury wobec jego osoby. Podczas publicznego wystąpienia telewizyjnego Kaca nazwał "obrzydliwymi i strasznymi kłamstwami" stawiane mu zarzuty o popełnienie przestępstw na tle seksualnym.
    24 stycznia 2007 r. premier Ehud Olmert wezwał do rezygnacji z pełnionego urzędu prezydenta Mosze Kacawa. Olmert wysunął kandydaturę Szymona Peresa na nowego prezydenta.
    24 stycznia 2007 r. premier Ehud Olmert na Konferencji w Herzlija poinformował o utworzeniu międzynarodowego frontu przeciwko zagrożeniu irańskiemu. Olmert przedstawił historię izraelskiej walki o uświadomienie społeczności międzynarodowej skali zagrożenia jakie stanowi irański program atomowy. Zagrożenie ze strony Iranu jest realne i najlepiej uwidacznia się w działalności organizacji terrorystycznych w Libanie, Syrii i Autonomii Palestyńskiej. Sprzeciwili się temu wszyscy stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Do międzynarodowego frontu przyłączyły się także "arabskie państwa Zatoki Perskiej, Arabia Saudyjska, Egipt, Jordania, a także kluczowe państwa zachodnie, takie jak Niemcy i Japonia". "Ten front zjednoczy siły i uniemożliwi tej groźbie przybrać realne kształty."
    24 stycznia 2007 r. ministerstwo budownictwa poinformowało, że zostanie ograniczone budownictwo w centralnej części Izraela, na rzecz Galilei i Negewu, w których mieszka niewielka liczba ludności kraju. Negew zajmuje 61% Izraela, jednak żyje tu tylko 14% jego populacji. Ta decyzja napewno spowoduje wzrost cen mieszkań w centralnej części kraju.
    24 stycznia 2007 r. Israel Motor Vehicles Importers Association poinformowała, że w 2006 roku w Izraelu sprzedano 148.808 samochodów (o 2% więcej niż w 2005 r.). Kolejne miejsca zajęły: Mazda (22.086 sprzedanych aut), Hyundai (19.855), Toyota (19.221), Ford (12.357), Chevrolet (7.997), Subaru (7.424), Mitsubishi (7.264).

24 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 40 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    24 stycznia 2007 r. doszło do starć bojówek Fatahu z Hamasem w Gazie. Rannych zostało 3 Palestyńczyków.
    24 stycznia 2007 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w kilku miejscach Samarii i Judei. W pobliżu Hebronu został ranny 1 Izraelczyk. Pod Ramallah izraelscy żołnierze ostrzelali grupę Palestyńczyków rzucających kamieniami, raniąc 1 osobę.

24 stycznia 2007 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice zapowiedziała udzielenie 770 mln USD pomocy finansowej dla rządu Libanu.

25 stycznia 2007 r. komisja parlamentarna zaaprobowała wniosek prezydenta Mosze Kacawa i udzieliła mu 3-miesięczny urlop. Na ten czas obowiązki prezydenta przejmie przewodnicząca Knesetu, Dalia Itzik.
    25 stycznia 2007 r. Instytut Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że 1,63 mln Izraelczyków żyje poniżej minimum socjalnego. W tej liczbie znajduje się 775 tys. dzieci.
    25 stycznia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

25 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 28 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Rano komandosi zastrzelili w Tulkarem lokalnego dowódcę Islamskiego Dżihadu.
    25 stycznia 2007 r. nieznani sprawcy ostrzelali samochód przewożący bojówkę Hamasu, zabijając 1 osobę i raniąc 7 osób.

25 stycznia 2007 r. do ciężkich starć antyrządowych doszło na uniwersytecie w stolicy Libanu, Bejrucie. Zginęły 4 osoby, a 158 zostało rannych. Armia libańska starła się z bojówkami Hezbollahu w okolicach miasta Tyr, na południu Libanu. Hezbollah dąży do obalenia rządu i destabilizacji kraju. W Bejrucie wprowadzono godzinę policyjną.
    25 stycznia 2007 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni spotkała się w Szwajcarii z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Livni opowiedziała się za utworzeniem państwa palestyńskiego. Ostrzegła jednak, że utworzenie koalicji Fatahu z ekstermistycznym Hamasem uniemożliwi podjęcie rozmów pokojowych.

26 stycznia 2007 r. izraelscy żołnierze wykryli 2 podziemne bunkry Hezbollahu, położone 400 metrów od izraelskiego posterunku granicznego Biranit, na terytorium Izraela. Saperzy wysadzili bunkry.

26 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 28 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    26 stycznia 2007 r. w nocy doszło do starć bojówek Hamasu i Fatahu w Gazie. Zginęł 1 Palestyńczyk. W ciągu dnia doszło do eskalacji starć, w których zginęło 12 osób, a 45 zostało rannych. Do najcięższych starć doszło w obozie uchodźców Jabalaya.
    26 stycznia 2007 r. wieczorem przedstawiciele Hamasu i Fatahu oświadczyli, że zawieszają rozmowy nad utworzeniem rządu jedności narodowej. Obie strony wzajemnie obwiniają się o wywołania nowej fali przemocy.

26 stycznia 2007 r. podczas konferencji w Paryżu (Francja) 40 krajów przyznało ponad 7 mld USD pomocy dla Libanu.

27 stycznia 2007 r. trwały starcia bojówek Hamasu i Fatahu w Gazie. Palestyńskie siły bezpieczeństwa podległe prezydentowi Abbasowi zablokowały główne drogi w Gazie betonowymi zaporami, przy których wystawiono uzbrojone posterunki. Porwanych zostało ponad 60 członków obu walczących ugrupowań.
    27 stycznia 2007 r. przedstawiciel palestyńskiego rządu Hamasu oświadczył, że al-Fatah chce doprowadzić do wybuchu wojny domowej w Autonomii Palestyńskiej. Premier Ismail Haniyeh wezwał do natychmiastowego zaprzestania walk i zwrócił się z apelem do prezydenta Mahmouda Abbasa, by niezwłocznie wrócił z Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
    27 stycznia 2007 r. Palestyńczycy zdewastowali grobowiec Samuela, na północ od Jerozolimy. Do dewastacji doszło także na żydowskim cmentarzu w Hebronie, w Judei.

27 stycznia 2007 r. Liga Arabska skrytykowała wybuch przemocy pomiędzy Fatahem a Hamasem do jakiego doszło w Strefie Gazy. Przedstawiciele Ligii powiedzieli, że obie grupy powinny walczyć z Izraelem, a nie z sobą. Braterstwo Muzułmańskie z Egiptu oświadczyło, że wszyscy palestyńscy przywódcy ponoszą odpowiedzialność za trwający konflikt w Gazie.

28 stycznia 2007 r. doszło do strzelaniny pomiędzy członkami dwóch klanów Beduinów w mieście Aruar, na Negewie. Rannych zostało 7 Beduinów. Interweniowała izraelska policja, która aresztowała kilku sprawców strzelaniny.
    28 stycznia 2007 r. rząd zatwierdził plan budowy piątego rurociągu wodnego dla Jerozolimy. Budowa potrwa 10 lat i będzie kosztować 1,3-1,8 mld NIS.
    28 stycznia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadła w pobliżu miast Ashkelon i Sderot.

28 stycznia 2007 r. w nocy doszło do starć pomiędzy bojówkami Hamasu i Fatahu w Gazie. Rannych zostało 8 Palestyńczyków. Rano wybuchła bomba podłożona przy domu szefa ochrony jednego z przywódców al-Fatah. W ciągu dnia najcięższe starcia toczyły się w okolicach głównego meczetu Gazy oraz przy Uniwersytecie Muzułmańskim. Zginęło co najmniej 7 osób. W mediację pokojową zaangażował się Egipt i Arabia Saudyjska.

29 stycznia 2007 r. palestyński terrorysta-samobójca wysadził się w piekarni w Ejlacie, zabijając 3 Izraelczyków. Do zamachu przyznał się Islamski Dżihad.
    29 stycznia 2007 r. w trybie pilnym zebrał się izraelski gabinet bezpieczeństwa. Premier Ehud Olmert oświadczył, że będzie kontynuowana "nigdy niekończąca się walka z terrorystami".

29 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 26 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    29 stycznia 2007 r. w nocy doszło do starć pomiędzy bojówkami Hamasu i Fatahu w Gazie. Zginęło 5 Palestyńczyków. Rano podczas walki zniszczono transformator, pozbawiając połowę miasta Gazy energii elektrycznej. Hamas i Fatah wyraziły gotowość wysłania swoich przedstawicieli na specjalny szczyt, który ma się odbyć w Mekce (Arabia Saudyjska).

30 stycznia 2007 r. Kneset przegłosował popołudniem rozpoczęcie procedury odwołania z urzędu prezydenta Mosze Kacawa.
    30 stycznia 2007 r. izraelska 80 Dywizja, odpowiedzialna za zabezpieczenie granicy z Egiptem, wzmocniła swoje siły w rejonie Ejlatu. Palestyński terrorysta-samobójca, ktory wysadził się wczoraj w Ejlacie, pochodził ze Strefy Gazy. Przedostał się do Egiptu, a następnie przekroczył granicę na pustyni i dotarł do Ejlatu.
    30 stycznia 2007 r. ministerstwo finansów poinformowało, że w 2006 roku ogłoszono 2.860 decyzji o upadłości lub ustanowieniu syndyka masy upadłościowej i 972 likwidacji przedsiębiorstw. Jest to wzrost o 53% w porównaniu do poprzedniego roku. Najwięcej upadków nastąpiło w Dystrykcie Hajfy.

30 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 22 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Nablusu odkryto skład broni.
    30 stycznia 2007 r. przedstawiciele Hamasu i Fatahu zawarli w nocy porozumienie o zawieszeniu broni. W ciągu dnia Hamas i Fatah wycofał swoje oddziały z ulic Gazy.
    30 stycznia 2007 r. izraelscy żołnierze wysadzili rano podziemny tunel wykryty w pobliżu przejścia granicznego Karni w Strefie Gazy.

31 stycznia 2007 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni spotkała się ze swoim irlandzkim odpowiednikiem Dermot Ahern. Rozmowy dotyczyły współpracy gospodarczej i politycznej Izraela z Irlandią.
    31 stycznia 2007 r. Izrael zawarł umowę gospodarczą ze Słowenią o zapobieganiu podwójnego opodatkowania. W 2006 roku wzajemne obroty handlowe wyniosły 85,6 mln USD.
    31 stycznia 2007 r. sąd uznał byłego ministra sprawiedliwości Chaima Ramona za winnego molestowania seksualnego młodej żołnierki. Grozi mu kara do trzech lat więzienia. W lipcu 2006 roku Ramon pocałował siłą 18-letnią dziewczynę w kancelarii rządu. Gdy wybuchł skandal podał się do dymisji i opuścił rząd.

31 stycznia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 21 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Nablusu i Ramallah ostrzelano izraelskie patrole.
    31 stycznia 2007 r. w nocy nastąpiła wymiana zakładników Hamasu i Fatahu. Zwolniono 20 członków Hamasu i 18 członków Fatahu.

1 lutego 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

1 lutego 2007 r. bojówka Hamasu urządziła zasadzkę na konwój 4 ciężarówek wiozących broń dla sił Fatahu w Strefie Gazy. Do cieżkich walk doszło w regionie obozów uchodźców Buridż i Nusejrat. Zginęło co najmniej 6 Palestyńczyków, a 17 zostało rannych. W odwecie siły Fatahu natarły na Uniwersytet Islamski w Gazie. Kilka godzin później bojownicy Hamasu natarli na budynki Uniwersytetu Al-Kuds, związanego z ruchem Fatah. Egipscy mediatorzy obwinili Hamas o zerwanie zawieszenia broni.
    1 lutego 2007 r. izraelscy żołnierze wkroczyli do Nablusu w celu aresztowania poszukiwanego terrorysty. Doszło do walk ulicznych, w których zginęło 2 członków Brygad Męczenników Al-Aksa. W rejonie Nablusu wykryto skład 10-kg materiałów wybuchowych.

2 lutego 2007 r. ministerstwo absorpcji ogłosiło Hajfę jako miasto, które zostanie przygotowane do przyjęcia żydowskich imigrantów z Francji. W tym celu zostanie uruchomiony nowy program rządowy.

2 lutego 2007 r. wybuchły ciężkie walki pomiędzy Fatahem i Hamasem w Strefie Gazy. Hamas ostrzelał z moździerzy obóz szkoleniowy gwardii prezydenckiej Fatah. Pięć godzin trwało oblężenie rozgłośni radiowej Fatahu w Jabalaya. Radio został zajęte przez bojówki Hamasu. Ogółem zginęło 17 Palestyńczyków, a 245 zostało rannych.
    2 lutego 2007 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa Fatahu poinformowały, że na terenie Uniwersytetu Islamskiego w Gazie aresztowały 7 irańskich ekspertów wojskowych, którzy pracowali dla Hamasu. Na terenie uczelni odkryto skład broni z 1.400 pociskami rakietowymi.
    2 lutego 2007 r. rywalizujące ze sobą palestyńskie ugrupowania Hamas i Fatah zawarły wieczorem zawieszenie broni w Strefie Gazy.
    2 lutego 2007 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w pobliżu wioski Billin. W starciach zostało rannych 2 izraelskich policjantów.

3 lutego 2007 r. trwały starcia Hamasu z Fatahem w Strefie Gazy. Ostrzelano konwój z egipskimi mediatorami w Gazie. Pocisk rakietowy spadł na budynki rządowe Hamasu. Bojówki Fatahu przejęły kontrolę nad palestyńskim ministerstwem rolnictwa, zdobywając komputery i ważne rządowe dokumenty. Starcia trwają w rejonie Uniwersytetu Islamskiego w Gazie. Rannych zostało 7 osób.
    3 lutego 2007 r. przedstawiciele Hamasu i Fatahu zawarli wieczorem porozumienie o "natychmiastowym" zawieszeniu broni i wycofaniu swoich milicji z ulic miast.

4 lutego 2007 r. policja poinformowała o zatrzymaniu 750 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej. Aresztowano także 5 Izraelczyków, zajmujących się przemytem oraz nielegalnym zatrudnianiem Arabów.
    4 lutego 2007 r. rząd zaakceptował kandydaturę generała Gabi Ashkenazi na nowego szefa Sztabu Głównego IDF.
    4 lutego 2007 r. siły bezpieczeństwa Shin Bet aresztowały 20 palestyńskich terrorystów w Jerozolimie, rozbijając dwie komórki Hamasu i Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny.
    4 lutego 2007 r. policja zamknęła dostęp dla wszystkich nie-muzułmanów do Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Uczyniono tak po proteście muzułmańskich duchownych, którzy stwierdzili, że Izrael chce doprowadzić do zawalenia się meczetów usytuowanych na Wzgórzu Świątynnym i wezwali do masowych protestów.

4 lutego 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    4 lutego 2007 r. pomimo zawartego rozejmu w Gazie trwały starcia pomiędzy Hamasem i Fatahem. Zginął 1 Palestyńczyk, a 6 zostało rannych. Doszło także do serii porwań członków zwalczających się milicji.
    4 lutego 2007 r. trzech uzbrojonych Palestyńczyków porwało żydowskiego kierowcę w pobliżu Ramallah, w Samarii. Izraelscy żołnierze uwolnili porwanego i aresztowali porywaczy, którzy byli członkami Hamasu.

4 lutego 2007 r. izraelski koncern Solel Boneh International Group zawarł umowę o budowę elektrowni wodnej o mocy 94 MW w Gwatemali. Wartość kontraktu wynosi 95 mln USD. Solel Boneh jest częścią Housing&Construction, który realizuje wielki kontrakt budowy autostrady w Nigerii (270 mln USD). Inne realizowane projekty w Ugandzie, Kenii i Nigerii mają wartość 200 mln USD.

5 lutego 2007 r. policja otworzyła dostęp dla nie-muzułmanów do Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie.
    5 lutego 2007 r. etiopscy rabini i duchowi przywódcy (keisim) zebrali się na konferencji w Rehovot. Wspólnie zaapelowali do rządu o zatrzymanie napływu nowych imigrantów z Etiopii, gdyż wielu z nich po przybyciu do Izraela angażuje się w chrześcijańską działalność misyjną. W ostatnich latach Falashmura założyli chrześcijańskie misje w Jerozolimie, Jaffie i Rahovot.

5 lutego 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    5 lutego 2007 r. policja zatrzymała 4 Izraelczyków, którzy usiłowali nielegalnie przedostać się do grobowca Józefa w Nablusie.
    5 lutego 2007 r. przedstawiciele Hamasu i Fatahu ponownie zawarli porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy. Wszystkie milicje powinny wycofać się z ulic, likwidując blokady uliczne.

5 lutego 2007 r. przywódca Hamasu, Khaled Meshaal wystąpił w syryjskiej telewizji, wyrażając nadzieję, że rozmowy pomiędzy Hamasem i Fatahem, które mają rozpocząć się w Mekce doprowadzą do rozpoczęcia "prawdziwej wojny" z Izraelem. Wezwał do wznowienia społecznego oporu przeciwko Izraelowi.

6 lutego 2007 r. grupa izraelskich archeologów rozpoczęła prace wykopaliskowe przy Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Zgodnie z prawem, badania archeologiczne poprzedzają prace związane z odbudową pomostu, mającego zastąpić starą rampę, która została zniszczona 3 lata temu przez burzę śnieżną.
    6 lutego 2007 r. muzułmańscy duchowni Jerozolimy uznali prace archeologiczne prowadzone przy Wzgórzu Świątynnym za akt agresji i wezwali Palestyńczyków do obrony meczetów stojacych w tym miejscu. Doszło do zamieszek w Jerozolimie. Policja aresztowała 11 Arabów.
    6 lutego 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili przed południem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w okolicach miasta Sderot. W południe 2 rakiety spadły na strefę przemysłową miasta Ashkelon. Popołudniem rakieta uszkodziła budynek w kibucu na Negewie. Wieczorem kolejna rakieta spadła na Negew.

6 lutego 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 19 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Rano zastrzelono przy próbie aresztowania palestynskiego terrorystę w Nablusie.
    6 lutego 2007 r. bojówka Hamasu zaatakowała w nocy kwaterę Force 17 (podległą Fatahowi) w Beit Hanoun w Strefie Gazy. Porwano 6 członków Fatahu.

6 lutego 2007 r. członkowie Hezbollahu po raz pierwszy od wojny libańskiej w 2006 roku wywiesili flagi swojej organizacji na granicy izraelsko-libańskiej.
    6 lutego 2007 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas spotkał się w Mekce (Arabia Saudyjska) z szefem biura politycznego Hamasu, Khaled Meshalem. Rozmowy dotyczyły zawieszenia broni pomiędzy Hamasem i Fatahem.

7 lutego 2007 r. libańscy wieczorem ostrzelali wieczorem izraelski buldożer wykonujący prace ziemne w rejonie wioski Maroun el-Ras, na granicy izraelsko-libańskiej. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem. Libańczycy oświadczyli, że buldożer wjechał na terytorium Libanu.

7 lutego 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 17 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Dżeninie ostrzelano izraelski patrol.
    7 lutego 2007 r. trwały starcia bojówek Hamasu z Fatahem w Gazie. Zginęło 1 osoba, a co najmniej 3 zostały ranne.
    7 lutego 2007 r. muzułmańscy przywódcy wezwali w Gazie do wybuchu nowego palestyńskiego powstania Intifady. W Gazie odbyła się wielka demonstracja pod flagami Hamasu.

7 lutego 2007 r. najwyższy przywódca duchowy Iranu, ajatollah Ali Chamenei, wezwał kraje islamskie do odwetu na Izraelu za prace wykopaliskowe i budowlane, podjęte koło Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie.

8 lutego 2007 r. generał Alon Friedman (dowódca północnego okręgu wojskowego) poinformował, że izraelskie lotnictwo zwiększy liczbę swoich lotów zwiadowczych nad terytorium Libanu.
    8 lutego 2007 r. policja poinformowała o zatrzymaniu 167 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu.
    8 lutego 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili przed południem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w strefie przemysłowej miasta Ashkelon. W południe rakieta spadła na kibuc Nir-Am. Popołudniem 2 rakiety spadły w rejonie miasta Sderot.
    8 lutego 2007 r. setki Palestyńczyków demonstrowało na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, przeciwko izraelskim pracom archeologicznym prowadzonym w tym miejscu.

8 lutego 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    8 lutego 2007 r. doszło do wybuchu stacji benzynowej w Ramallah. Zginęło co najmniej 10 osób, a ponad 15 zostało rannych.

8 lutego 2007 r. przedstawiciele Hamasu i Fatahu zawarli porozumienie w Mekce (Arabia Saudyjska). Oba ugrupowanie porumiały się w sprawie utworzenia rządu jedności narodowej.
    8 lutego 2007 r. przedstawiciel międzynarodowych sił pokojowych UNIFIL potwierdził izraelską wersję wydarzeń z wczorajszego dnia. Libańscy żołnierze ostrzelali izraelski buldożer, pomimo, że nie przekroczył on granicy. Żołnierze UNIFIL przeprowadzili dochodzenie na miejscu incydentu. Libańczycy twierdzą, że buldożer wjechał na 18 metrów w głąb terytorium Libanu.

9 lutego 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Wieczorem 2 rakiety spadły na Negew. Inna rakieta spadła na przejście graniczne Karni.
    9 lutego 2007 r. około 4 tys. Palestyńczyków demonstrowało na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, przeciwko izraelskim pracom archeologicznym prowadzonym w tym miejscu. Doszło do starć z policją, która wkroczyła na Wzgórze Świątynne. Około 300 Palestyńczyków zabarykadowało się w meczecie Al-Aksa. Po kilku godzinach tłum rozszedł się. Rannych zostało 15 policjantów i 17 Arabów. Aresztowano 17 osób.
    9 lutego 2007 r. około 10 tys. Arabów przeszło ulicami Nazaretu demonstrując przeciwko izraelskim pracom archeologicznym prowadzonym przy Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie.
    9 lutego 2007 r. przywódca Ruchu Islamskiego, szeik Ra'ad Salah wezwał wszystkich Palestyńczyków do sprzeciwienia się izraelskiej agresji na Wzgórzu Świątynnym.

9 lutego 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    9 lutego 2007 r. jeden z przywódców Hamasu, Nizar Rajan oświadczył: "Nigdy nie uznamy Izraela. Nie istnieje nic, co nazywałoby się Izrael, ani w rzeczywistości, ani w wyobraźni".
    9 lutego 2007 r. jeden z przywódców Islamskiego Dżihadu, Nafez Azzam powiedział, że jego organizacja poprze działania palestyńskiego rządu jedności narodowej.
    9 lutego 2007 r. tysiące Palestyńczyków demonstrowało w Tulkarem i Dżeninie przeciwko izraelskim pracom przy Wzgórzu Świątynnym.

10 lutego 2007 r. dwa trzęsienia ziemi o sile 3,6 i 4,5 w skali Richtera wystąpiły na pustyni Negew. Epicentrum wstrząsów znajdowało się pod dnem Morza Martwego.
    10 lutego 2007 r. Palestyńczycy starli się z izraelską policją we Wschodniej Jerozolimie. Policja zablokował dostęp do Starego Miasta i Wzgórza Świątynnego. Aresztowano 19 Arabów.

10 lutego 2007 r. trwały stracia Palestyńczyków z izraelskimi żołnierzami w okolicach Betlejem, w Judei. Aresztowano 30 Arabów. Podczas starć w Hebronie aresztowano 6 Arabów.
    10 lutego 2007 r. izraelscy żołnierze zatrzymali palestyńskiego terrorystę przenoszącego 1,5-kg materiałów wybuchowych przez punkt kontrolny przy Nablusie, w Samarii. Zamachowiec należał do Brygad Męczenników Al-Aksa.

11 lutego 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot.
    11 lutego 2007 r. izraelscy Arabowie rzucili granaty w kierunku Izraelczyków w miastach Nahariya i Tira. Ranny został 1 Izraelczyk.
    11 lutego 2007 r. rząd Ehuda Olmerta podjął decyzję o kontynuowaniu prac budowlanych przy odbudowywanym pomoście Murgrabiego prowadzącym na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Pomost został poważnie uszkodzony podczas zimy 3 lata temu. Nadzór budowlany wydał ekspertyzę, że stan techniczny pomostu grozi katastrofą budowlaną. Prace będą prowadzone pod nadzorem międzynarodowych ekspertów UNESCO.
    11 lutego 2007 r. policja poinformowała o zatrzymaniu 550 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej. Aresztowano także 9 Izraelczyków trudniacych się przemytem Arabów.
    11 lutego 2007 r. przewodniczący Komisji do Spraw Energii Atomowej, Gideon Frank poinformował, że państwo Izrael rozważa projekt budowy elektrowni atomowej o mocy 1.000 MW. Koszt budowy wyniósłby 1,5 mld USD.

11 lutego 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W kilku miejscach doszło do starć z Palestyńczykami.
    11 lutego 2007 r. arabska furgonetka zderzyła się w nocy z żydowskim samochodem w rejonie Hebronu, zabijając 3 Izraelczyków. Furgonetka przewoziła 14 nielegalnych Arabów, a kierowcą był izraelski Arab.

12 lutego 2007 r. mer Jerozolimy, Uri Lupolianski zadecydował rano w zawieszeniu prac budowlanych przy drewnianej rampie dla pieszych prowadzącej na Wzgórze Świątynne. Nadal będą prowadzone prace archeologiczne.
    12 lutego 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na Negew. W południe rakieta spadła na Negew.

12 lutego 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W kilku miejscach doszło do starć z Palestyńczykami.
    12 lutego 2007 r. Palestyńczycy w wielu miejscach atakowali kamieniami żydowskie samochody i patrole izraelskiej armii. Ranna została 1 Izraelka. Ogółem odnotowano 89 incydentów.

12 lutego 2007 r. egipski parlament zebrał się na nadzwyczajnej sesji zwołanej na żądanie Bractwa Muzułmańskiego, by przedyskutować kwestię izraelskiej agresji na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Poseł Mustafa al-Kitani wezwał do zmiecenia Izraela z powierzchni ziemi.

13 lutego 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy rakietę przeciwpancerną w kierunku izraelskich żołnierzy patrolujących granicę ze Strefą Gazy. W nocy wystrzelono także rakietę Qassam, która spadła na Negew. Popołudniem kolejna rakieta spadła na Negew.
    13 lutego 2007 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w ostatnich 5 latach liczba niezamężnych matek w Izraelu wzrosła o 40%. W 2006 r. było 93 tys. niepełnych rodzin z dziećmi poniżej 17 roku życia - stanowi to 5.7% wszystkich rodzin w Izraelu. 91% samotnych matek rozwiodło się. Najwyższy procent rodzin niepełnych występuje wśród imigrantów z dawnego ZSRR (20%), a następnie: USA (16%), urodzonych w Izraelu (13%), z Norwegii (10%), Kanady (8%), Wielkiej Brytanii (8%) i Holandii (6%). Przeciętna izraelska rodzina liczyła w 2006 roku 3.7 osoby (w porównaniu w arabskich rodzinach średnia wynosi 4.9 osoby).

13 lutego 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 18 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    13 lutego 2007 r. izraelscy żołnierze ostrzelali rano grupę Palestyńczyków usiłujących nielegalnie przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy. 2 Arabów zostało rannych. Przy przejściu granicznym Karni żołnierze zastrzelili palestyńskiego terrorystę, który usiłował podłożyć bombę. Zabity należał do Brygad Męczenników Al-Aksa.

14 lutego 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu miasta Ashkelon.
    14 lutego 2007 r. trwały arabskie zamieszki we Wschodniej Jerozolimie. Policja zatrzymała 20 Arabów.
    14 lutego 2007 r. w Jerozolimie odbyła się uroczystość zaprzysiężenia generała Gabi Ashkenazi na szefa Sztabu Głównego Sił Obronnych Izraela.

14 lutego 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W rejonie Nablusu ostrzelano izraelski patrol.
    14 lutego 2007 r. izraelska armia zniszczyła 7 nielegalnie wzniesionych beduińskich domów w rejonie Hebronu.

15 lutego 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

15 lutego 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 14 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    15 lutego 2007 r. palestyński premier Ismail Hanije ustąpił ze stanowiska, co otwiera drogę do utworzenia wspólnego rządu przez kierowane przez niego ugrupowanie Hamas oraz ruch Fatah palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa.
    15 lutego 2007 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zlecił dotychczasowemu premierowi Ismailowi Hanije utworzenie nowego rządu jedności, wzywając go jednocześnie do honorowania porozumień pokojowych z Izraelem. Jest to wynik realizacji porozumienia zawartego pomiędzy Hamasem i Fatahem w Mekce.

15 lutego 2007 r. premier Ehud Olmert spotał się z tureckim premierem Recep Tayyip Erdogan. Tłumy Turków protestowały przeciwko wizycie Olmerta w Istambule, krzycząc: "Olmert morderco, wracaj do domu!"

16 lutego 2007 r. siły bezpieczeństwa ogłosiły rano stan alarmu antyterrorystycznego na terytorium całego kraju. W Jerozolimie rozlokowano dodatkowych 3 tys. policjantów, aby zapobiec arabskim rozruchom w rejonie Wzgórza Świątynnego. Wywiad wojskowy przekazał informację, że Hamas i Fatah chcą wybuchu starć w Jerozolimie.
    16 lutego 2007 r. przywódca Ruchu Islamskiego, szejk Raed Salah podczas wystąpienia we Wschodniej Jerozolimie oskarżył Izrael o chęć zburzenia meczetu Al-Aksa i planowanie budowy Trzeciej Świątyni. Wezwał równocześnie wszystkich Palestyńczyków do wybuchu Intifady w obronie meczetu Al-Aksa.
    16 lutego 2007 r. doszło do pojedynczych starć z Arabami w Jerozolimie. Aresztowano 10 osób.

16 lutego 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    16 lutego 2007 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w pobliżu wioski Bil'lin. Podczas starć ranny został izraelski żołnierz oraz 3 aktywistów izraelskich organizacji pokojowych.

17 lutego 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. W ciągu dnia 2 rakiety spadły w okolicach miasta Sderot. Do ostrzału przyznały się Brygady Abu Ar Rish, należące do ruchu al-Fatah.
    17 lutego 2007 r. premier Ehud Olmert uzgodnili telefonicznie z prezydentem USA George W. Buschem, że będą unikać kontaktów z przyszłym palestyńskim rządem jedności narodowej, dopóki ten nie uzna istnienia państwa Izrael i wyrzecze się przemocy.

17 lutego 2007 r. wysoki przedstawiciel Departamentu Stanu USA, David Welchem, spotkał się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Abbas przedstawił przebieg rozmów pomiędzy Hamasem i Fatahem, które miały miejsce w Mekce. Dodał, że świat musi zaakceptować nową koalicję Hamasu z Fatahem.
    17 lutego 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskie patrole w rejonie Ramallah, Nablusu i Dżeninu w Samarii. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy. W pobliżu Ramallah kamienie zraniły Izraelczyka, kierowcę samochodu. W Hebronie raniony został 1 izraelski policjant.
    17 lutego 2007 r. desygnowany na premiera Ismail Haniyeh przyjął Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny do rządu jedności narodowej. Islamski Dżihad odrzucił zaproszenie wstąpienia do koalicji rządowej.

17 lutego 2007 r. izraelski kuter rybacki wpłynął rano na wody terytorialne Egiptu, w rejonie miasta Taba na Półwyspie Synaj. Na kutrze doszło do awarii technicznej. Po otrzymaniu pomocy technicznej od izraelskiej marynarki wojennej, kuter powrócił do Ejlatu. Na miejscu znajdowały się jednostki egipskiej marynarki, które prowadzą śledztwo w sprawie incydentu.
    17 lutego 2007 r. irański prezydent Mahmoud Adhmadinejad i syryjski prezydent Bashar Assad zawarli sojusz przeciwko Stanom Zjednoczonym i Izraelowi. Wezwali świat Islamu do przystąpienia do sojuszu.

18 lutego 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. W południe kolejne 2 rakiety spadły na Negew.
    18 lutego 2007 r. rząd podjął decyzję o prywatyzacji Israel Electric Corporation (IEC).
    18 lutego 2007 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice spotkała się w Ramallah z premierem Ehudem Olmertem i ministrem obrony Amirem Peretzem.
    18 lutego 2007 r. główny komendant izraelskiej policji Mosze Karadi podał się do dymisji. Specjalna komisja dochodzeniowa opublikowała raport w sprawie powiązań policji z mafią. Związki te zaczęły się co najmniej w 1999 r., gdy jeden z policjantów został płatnym zabójcą gangu Perinian, działającego na południu Izraela. Śledztwo wykazało, że Mosze Karadi zabiegał o awans innego policjanta, również powiązanego z mafią.

18 lutego 2007 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice spotkała się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Rice powiedziała, że Stany Zjednoczone nie zmieniły swoich żądań odnośnie Autonomii Palestyńskiej i do momentu ich spełnienia nie wznowią pomocy finansowej dla Palestyńczyków.

19 lutego 2007 r. w Jerozolimie odbyło się spotkanie premiera Ehuda Olmerta, palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa i sekretarz stanu USA Condoleezza Rice. Ustalono, że rozwiązaniem problemu Bliskiego Wschodu jest powstanie państwa palestyńskiego. Jako pierwszy krok do tego prowadzący, palestyński rząd jedności musi uznać istnienie państwa Izrael, zaakceptować dotychczasowe porozumienia i umowy, oraz powinien zobowiązać się do niestosowania przemocy. Spełnienie tych warunków umożliwi otwarcie drogi do porozumienia.
    19 lutego 2007 r. działacze anty-syjonistycznego ruchu Neturei Karta obrzucili pomidorami mera Jerozolimy, Uri Lupolianskiego.

19 lutego 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Dżeninie i Nablusie ostrzelano izraelskie patrole.
    19 lutego 2007 r. nieznani sprawcy zasztyletowali izraelskiego kierowcę ciężarówki na parkingu w pobliżu Ramallah, w Samarii.
    19 lutego 2007 r. setki izraelskich policjantów zrobiło obławę w dzielnicy Avraham Aveineu w Hebronie, w Judei. Aresztowano 1 żydowskiego osadnika oskarżonego o rabunek arabskiego sklepu i napaść na policjanta. Doszło do protestów żydowskich osadników.

20 lutego 2007 r. izraelskie władze zainstalowały internetowe kamery, które przez cały czas pokazują teren wykopalisk archeologicznych przy Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Kamery mają udowodnić światu, że prowadzone prace nie zagrażają Wzgórzu Świątynnemu. Obraz można oglądać na stronie www.antiquities.org.il
    20 lutego 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem patrol izraelskiej straży granicznej patrolujący granicę Strefy Gazy.
    20 lutego 2007 r. policja aresztowała w Bat Yam palestyńskiego terrorystę-samobójcę, który planował wysadzić się na dworcu autobusowym w Tel Awiwie. Zamachowiec należał do Islamskiego Dżihadu.
    20 lutego 2007 r. amerykański miliarder pochodzenia żydowskiego Haim Saban przekazał 14 mln USD na wsparcie rozwoju szpitala dziecięcego w Szpitalu Soroka w Beer Shevie.

20 lutego 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie i Dżeninie ostrzelano izraelskie patrole.
    20 lutego 2007 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski samochód w pobliżu Kalkilia, w Samarii. Ranna została Izraelka.
    20 lutego 2007 r. palestyńscy terroryści postrzelili izraelskiego robotnika przy budowie "bariery bezpieczeństwa" na południe od Ramallah, w Samarii.

21 lutego 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w południe ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły w rejonie miasta Ashkelon. Do ostrzału przyznały się Brygady Ahmed Abu Arish, należące do al-Fatah. Popołudniem 2 rakiety spadły w okolicach miasta Sderot.
    21 lutego 2007 r. policja otworzyła po raz pierwszy od 2 tygodni dostęp do Wzgórza Świątynnego dla Żydów.
    21 lutego 2007 r. premier Ehud Olmert poinformował, że plan likwidacji żydowskich osiedli w Samarii i Judei został odłożony z powodu "zmiany okoliczności".

21 lutego 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    21 lutego 2007 r. izraelscy komandosi przebrani za Arabów zastrzelili przy próbie aresztowania dowódcę Islamskiego Dżihadu na północny Zachodni Brzeg Jordanu, Mahmuda Abu Abaita. Do zdarzenia doszło w centrum Dżeninu, w Samarii. Zastrzelony terrorysta wydał rozkaz do przeprowadzenia wczorajszego nieudanego zamachu bombowego w Tel Awiwie.
    21 lutego 2007 r. ONZ rozpoczęło szkolenie 250 członków palestyńskiej elitarnej gwardii prezydenckiej Force 17 w Strefie Gazy. Szkolenie prowadzą brytyjscy marines w ośrodku utworzonym na terenie przejścia granicznego Karni, w Strefie Gazy. Palestyńczycy po przeszkoleniu mają rozpocząć walkę z grupami terrorystycznymi.

21 lutego 2007 r. libańska artyleria przeciwlotnicza otworzyła ogień do izraelskiego samolotu bezzałogowego, który wykonywał zwiad nad południowym Libanem. Samolot wykonywał lot zwiadowczy w rejonie miasta Tyr.
    21 lutego 2007 r. egipskie siły bezpieczeństwa aresztowały na Półwyspie Synaj palestyńskiego terrorystę-samobójcę, który przedostał się ze Strefy Gazy i planował zaatakować izraelskich turystów wypoczywających w Egipcie. Egipska policja poinformowała także o przejęciu 240 min przeciwczołgowych i pocisków artyleryjskich, które planowano przemycić do Strefy Gazy.
    21 lutego 2007 r. irański prezydent Mahmud Ahmadineżad powiedział: "Będziemy kontynuować nasze zadania, aby jak najszybciej zrealizować nasze prawo do posiadania technologii nuklearnych". W dniu dzisiejszym upłynął termin ultimatum Rady Bezpieczeństwa ONZ, żądający od Iranu wstrzymania prac nad wzbogacaniem uranu.
    21 lutego 2007 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun oświadczył, że Kwartet Bliskowschodni chce aktywnie wspierać palestyński rząd jedności narodowej. Kwartet (ONZ, UE, USA i Rosja) spotkał się na naradzie w Berlinie (Niemcy). Z zadowoleniem przyjęto koniec wewnętrznych walk między Palestyńczykami.
    21 lutego 2007 r. czterech senatorów i czterech kongresmenów przedstawiło w Stanach Zjednoczonych rezolucję wzywającą do przyznania praw Żydom, którzy cierpią z powodu licznych przypadków łamania praw człowieka w państwach arabskich. Oświadczyli, że "byłoby to niestosowne i niesprawiedliwe dla Stanów Zjednoczonych dostrzegać prawa palestyńskich uchodźców bez dostrzegania takich samych praw żydowskich, chrześcijańskich i innych uchodźców z państw arabskich [...] Jakiekolwiek rozwiązanie spraw palestyńskich uchodźców musi wiązać się z podobnym rozwiązaniem spraw uchodźców żydowskich i innych."

22 lutego 2007 r. izraelska armia poinformowała, że Syryjczycy wzmacniają swoje siły wojskowe na granicy z Izraelem na Wzgórzach Golan.
    22 lutego 2007 r. dowództwo armii poinformowało o utworzeniu nowej brygady piechoty, która będzie się nazywała Brygada Sagi. Jej zadaniem będzie zabezpieczenie odcinka 170-km pustynnej granicy na Półwyspie Synaj.
    22 lutego 2007 r. Najwyższy Sąd Izraela odrzucił petycję mieszkańców arabskich wiosek i zezwolił izraelskiemu rządowi skonfiskować 132 akrów ziemi, aby utworzyć strefę buforową dla bezpieczeństwa żydowskich osiedli Avnei Hefetz i Einav Hashomron. Dzięki temu zezwoleniu ruszy budowa 1,5-km odcinka "bariery bezpieczeństwa".

22 lutego 2007 r. w nocy doszło do starcia palestyńskiej policji z bojówką Brygad Męczenników Al-Aksa w Tulkarem, w Samarii. Jeden z terrorystów został ranny i aresztowany.
    22 lutego 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    
22 lutego 2007 r. rano wybuchły starcia pomiędzy bojówkami Hamasu i Fatahu w Gazie. Rannych zostało 6 Palestyńczyków.
    22 lutego 2007 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w kilku miejscach Samarii i Judei. W pobliżu Hebronu ranna została Izraelka.
    22 lutego 2007 r. wieczorem wybuchły starcia w Ramallah, podczas których palestyńskie siły bezpieczeństwa zastrzeliły 1 Palestyńczyka.

22 lutego 2007 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice powiedziała w Berlinie, że sprawa programu wzbogacania uranu przez Iran powinna powrócić przed Radę Bezpieczeństwa ONZ.

23 lutego 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Popołudniem kolejna rakieta spadła na Negew.
    23 lutego 2007 r. wywiad wojskowy (MI), Mossad i Shabak przedstawiły wspólny doroczny raport wywiadu, z którego wynika, że w ocenie wywiadu jest "niskie prawdopodobieństwo" wybuchu wojny w 2007 r. Większe prawdopodobieństwo działań wojskowych występuje w Strefie Gazy niż w Libanie.

23 lutego 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii. W Hebronie zaatakowano izraelski patrol.
    23 lutego 2007 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w pobliżu wioski Bil'lin. W starciach z policją zostało rannych 16 osób.

23 lutego 2007 r. UNESCO poinformowało, że wyśle komisję ekspertów do zbadania prac prowadzonych przez Izrael przy Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie.

24 lutego 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie wykryto laboratorium produkujące materiały wybuchowe.
    24 lutego 2007 r. wybuchły starcia pomiędzy bojówkami Hamasu i Fatahu w Khan Yunis w Strefie Gazy. Zginęło 5 Palestyńczyków, a 17 osób zostało rannych.
    24 lutego 2007 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami i ostrzelali pozycje izraelskie w pobliżu Nablusu. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem raniąc 3 osoby.

25 lutego 2007 r. nauczyciele uczelni wyższych rozpoczęli strajk, stawiając żądania płacowe i regulacji funduszy emerytalnych. Studenci przeprowadzili demonstrację przed Ministerstwem Edukacji domagając się zwiększenia wydatków na oświatę.
    25 lutego 2007 r. wiceminister obrony Efraim Sneh zaprzeczył dzisiejszym doniesieniom brytyjskiej i arabskiej prasy, jakoby Izrael przygotowywał się do ataku na obiekty nuklearne Iranu.

---------- Operacja "Gorąca zima" ----------

25 lutego 2007 r. izraelska kolumna pancerna zajęła w nocy Nablus w Samarii. W starej części miasta wprowadzono godzinę policyjną. Zajętu lokalną stację telewizyjną i radiową. Żołnierze przeprowadzają systematyczne przeszukiwania domów w poszukiwaniu terrorystów. Podczas starć rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy. Aresztowano co najmniej 8 terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa, którzy zabarykadowali się w lokalnej szkole. Wykryto także kolejne laboratorium produkujące materiały wybuchowe.
    25 lutego 2007 r. zawalił się tunel przemytniczy w pobliżu Rafah na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Rannych zostało 3 członków Hamasu.

25 lutego 2007 r. kuwejcka gazeta "Al-Siyasa" napisała, że Katar, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie poinformowały Stany Zjednoczone, że nie odrzucą prośby Izraela na skorzystanie z ich przestrzeni powietrznej w przypadku ataku na instalacje nuklearne w Iranie. Wysocy dowódcy NATO starają się podobno wywrzeć naciski na Turcję, aby udostępniła swoją przestrzeń powietrzną i bazy lotnicze do ataku na Iran.
    25 lutego 2007 r. brytyjska gazeta "The Daily Telegraph" napisała, że Izrael otrzymał od Stanów Zjednoczonych zezwolenie na wykorzystanie przestrzeni powietrznej Iraku do przeprowadzenia uderzenia na instalacje nuklearne Iranu.
    25 lutego 2007 r. nieznani sprawcy wymalowali nazistowskie symbole i antysemickie hasła na pomniku ofiar Holokaustu w Berlinie (Niemcy). Do żydowskiego przedszkola wrzucono granat dymny.

26 lutego 2007 r. nauczyciele wyższych uczelni w Jerozolimie i Tel Awiwie kontynuowali strajk.
    26 lutego 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w południe ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot. Do ostrzału przyznały się Brygady Męczenników Al-Aksa, należące do ruchu al-Fatah.

26 lutego 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    26 lutego 2007 r. dwóch Palestyńczyków zasztyletowało w nocy żydowskiego osadnika w pobliżu Hebronu. Policja aresztowała obu napastników, którzy należeli do Islamskiego Dżihadu.
    26 lutego 2007 r. podczas trwającej operacji w Nablusie, izraelscy żołnierze zastrzelili w wymianie ognia uzbrojonego Palestyńczyka. Działania w Nablusie prowadzą cztery izraelskie bataliony Brygady Golani wspierane przez specjalną jednostkę policji.

27 lutego 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Popołudniem rakieta spadła na kibuc na Negewie.
    27 lutego 2007 r. pracownicy Israel Electric Corporation rozpoczęli dwu dniowy strajk przeciwko rządowym planom prywatyzacji przedsiębiorstwa.

27 lutego 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W nocy wojsko wycofało się z Nablusu w Samarii.

27 lutego 2007 r. jeden z liderów Hamasu, Chaled Maszal, powiedział w Moskwie (Rosja), że jego ugrupowanie nie jest gotowe do uznania Izraela. Równocześnie Maszal zobowiązał się, że Hamas powstrzyma ostrzał rakietowy Izraela.

28 lutego 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Od ogłoszenia zawieszenia broni w listopadzie 2006 r., na terytorium Izraela spadło 130 rakiet Qassam oraz zdetonowano 25 bomb podłożonych na przygranicznych drogach w Strefie Gazy.
    28 lutego 2007 r. główny aszkenazyjski rabin Izraela, Jona Metzger, wydał decyzję, która zakazuje Żydom noszenia futer, jeśli zwierzę zostało obdarte ze skóry żywcem.

28 lutego 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 25 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Dżeninie ostrzelano izraelski patrol.
    28 lutego 2007 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski samochód w pobliżu Ramallah, w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.
    28 lutego 2007 r. izraelscy żołnierze zastrzelili rano 3 palestyńskich terrorystów w Dżeninie, w Samarii. Jednym z zabitych był lokalny dowódca Islamskiego Dżihadu. Ranny został 1 izraelski żołnierz. Izraelska kolumna zmechanizowana wjechała rano do Nablusu. Podczas operacji ranny został 1 izraelski żołnierz.

1 marca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu miasta Ashkelon.

1 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 19 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    1 marca 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w rejonie Kalkilii, w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.
    1 marca 2007 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w pobliżu wioski Billin. W starciach z policją rannych zostało 10 osób.
    1 marca 2007 r. ostatni izraelscy żołnierze opuścili wieczorem Nablus, kończąc operację "Gorąca zima". Podczas 5-dniowej operacji zniszczono 3 laboratoria produkujące materiały wybuchowe, przejęto składy broni i amunicji, zastrzelono 1 terrorystę i aresztowano 11 osób.

1 marca 2007 r. prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad oświadczył, że syjoniści są ucieleśnieniem szatana. "Syjoniści są prawdziwym ucieleśnieniem Szatana (...). Reżim syjonistyczny został stworzony przez Brytyjczyków, a ukształtowany przez Amerykanów. Przy ich pomocy popełnia zbrodnie w regionie."
    1 marca 2007 r. nieznani sprawcy wymalowali antysemickie hasła i swastyki na synagodze we Władywostoku, w Rosji.

2 marca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w pobliżu miasta Ashkelon.

2 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    2 marca 2007 r. izraelska armia wprowadziła pełną blokadę terenów Autonomii Palestyńskiej na czas święta Purim.

3 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa ogłosiły alarm antyterrorystyczny na terytorium całego kraju na czas świąt Purim.
    3 marca 2007 r. wiceminister obrony Shimon Peres skrytykował decyzję Rosji o sprzedaży zaawansowanych technologicznie rakiet przeciwpancernych dla Syrii. Peres powiedział, że może to "zachęcić Damaszek do kolejnej wojny", a rakiety z łatwością trafią w ręce Hezbollahu.
    3 marca 2007 r. grupa Syryjczyków przerzuciła kilka granatów przez barierę graniczną w rejonie Ramat HaGolan. Saperzy zdetonowali granaty. Izrael oficjalnie wniósł skargę do międzynarodowych sił pokojowych UNDOF, które są rozlokowane na granicy izraelsko-syryjskiej.

3 marca 2007 r. nieznani sprawcy zdewastowali żydowski cmentarz w mieście Bad Windsheim, na południu Niemiec.

4 marca 2007 r. policja poinformowała o zatrzymaniu ponad 1 tys. Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej. Aresztowano także 20 Izraelczyków, którzy przemycali i zatrudniali Arabów.

4 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei. W Tulkarem ostrzelano izraelski patrol.

5 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Dżeninu ostrzelano izraelski patrol.

6 marca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w rejonie miasta Ashkelon i na kibuc Zikkim. Do ostrzału przyznał się Islamski Dżihad.

6 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 18 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    6 marca 2007 r. izraelscy żołnierze zastrzelili rano palestyńskiego terrorystę, który usiłował podłożyć bombę przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Zamachowiec należał do Islamskiego Dżihadu.
    6 marca 2007 r. Palestyńczycy zaatakowali izraelskich robotników budujących "barierę bezpieczeństwa" w pobliżu wioski Bitunia w Samarii. W starciu rannych zostało 2 Palestyńczyków.

6 marca 2007 r. Izrael zwiększył ochronę swoich placówek dyplomatycznych na świecie w obawie przed zamachami, w odwecie za rzekomy udział Mossadu w porwaniu irańskiego generała Asagrim, który zaginął kilka tygodni temu. Iran oskarżył Izrael o jego uprowadzenie.

7 marca 2007 r. były szef Mosadu, generał Dany Jatom powiedział, że zaginiony były irański wiceminister obrony generał Ali Reza Asghari prawdopodobnie uciekł do Stanów Zjednoczonych.
    7 marca 2007 r. izraelska policja aresztowała w Jerozolimie przywódcę Ruchu Islamskiego, Szejka Ra'ed Salaha. W momencie zatrzymania Salah wywieszał flagę OWP i Syrii oraz wzywał Palestyńczyków do atakowania Izraelczyków.

7 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Przed świtem izraelska kolumna zmechanizowana wjechała do Ramalli w Samarii. Otoczono kwaterę palestyńskich sił bezpieczeństwa, grożąc ostrzałem w przypadku nie poddania się. Aresztowano 18 palestyńskich policjantów, którzy jednocześnie byli członkami Brygad Męczenników Al-Aksa.
    7 marca 2007 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski patrol w pobliżu Hebronu, w Judei. Po ściągnięciu posiłków aresztowano 13 Palestyńczyków. Popołudniem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski ambulans medyczny w pobliżu Hebronu. Pojazd został uszkodzony. Do podobnych incydentów doszło w wielu miejscach Samarii i Judei. Ranny został 1 izraelski żołnierz oraz 1 zagraniczny turysta. Na punkcie kontrolnym przy Ramallah zatrzymano palestyńskiego terrorystę, który przenosił bombę.

7 marca 2007 r. Bank Światowy skrytykował politykę fiskalną Autonomii Palestyńskiej. Bank podejrzewa rząd palestyński o nieprawidłowe wykorzystanie 100 mln USD pomocy finansowej.

8 marca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Nasser-4, które spadły w blisko portu Ashkelon. Do ostrzału przyznały się Ludowe Komitety Oporu. Popołudniem rakieta Qassam spadła na Negew.

8 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 28 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    8 marca 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano izraelski patrol w pobliżu Dżeninu w Samarii. Wieczorem ranny został Izraelczyk jadący samochodem w pobliżu Ramallah.

9 marca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    9 marca 2007 r. prof. Jehuda Carmeli z oddziału epidemiologicznego szpitala w Tel Awiwie poinformował, że w ostatnim czasie prawie 200 osób zmarło w izraelskich szpitali z powodu zarażenia bakterią Klebsiella pneumoniae, która jest odporna na wszelkie antybiotyki.

9 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 17 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    9 marca 2007 r. palestyńscy terroryści próbowali w nocy podłożyć bombę przy przejściu granicznym Kissufim w Strefie Gazy. Żołnierze ochrony ostrzelali napastników, zabijając 1 terrorystę.
    9 marca 2007 r. członkowie Brygad Męczenników Al-Aksa zniszczyli bankomaty w czterech bankach w Dżeninie, w Samarii. Jest to forma protestu przeciwko nie wypłacaniu pensji pracownikom przez rząd Autonomii Palestyńskiej.
    9 marca 2007 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w pobliżu wioski Bil'lin. W starciach zostało rannych 2 izraelskich policjantów i 16 Palestyńczyków.

10 marca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

10 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    10 marca 2007 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało przed świtem przekroczyć barierę graniczną w centralnej części Strefy Gazy. Zostali zastrzeleni przez żołnierzy straży granicznej.

11 marca 2007 r. nauczyciele szkół średnich Dystryktu Centralnego ogłosili strajk domagając się podwyżek płac.
    11 marca 2007 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Jerozolimie z palestyńskim prezydentem Mahomudem Abbasem. Tematem rozmów były kwestie bezpieczeństwa, takie jak powstrzymanie ostrzału rakietowego i przemyt broni do Strefy Gazy.

11 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    11 marca 2007 r. izraelski okręt patrolowy ostrzelał przed świtem 3 małe łodzie patrolowe, które nie chciały zatrzymać się do kontroli na wodach przy granicy Strefy Gazy z Egiptem. Rannych zostało 2 Palestyńczyków. Prawdopodobnie przemycano broń.
    11 marca 2007 r. rano wybuchły starcia pomiędzy rywalizującymi ze sobą bojówkami Hamasu i Fatahu w Beit Hanoun, w Strefie Gazy. Zginął wysoki dowódca Hamasu.
    11 marca 2007 r. palestyński terrorysta usilował rano podłożyć bombę przy barierze granicznej na południu Strefy Gazy. Został zastrzelony przez żołnierzy ochrony.
    11 marca 2007 r. Palestyńczycy przed południem obrzucili kamieniami żydowski samochód w pobliżu Ramallah w Samarii. Ranna została 1 Izraelka. W Hebronie od kamieni ranne zostały 2 Izraelki.

12 marca 2007 r. minister transportu Shaul Mofaz zawarł porozumienie z burmistrzem Tel Awiwu, Ronem Huldai, o budowie wyspy w odległości 2 km od linii brzegowej Tel Awiwu. Wyspa ma mieć powierzchnię 250 akrów i rozważane jest umieszczenie na niej nowego lotniska międzynarodowego lub elektrowni. Organizacje ekologiczne sprzeciwiają się tym planom.

12 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    12 marca 2007 r. wzrosła liczba incydentów, w których Palestyńczycy zaatakowali kamieniami żydowskie samochody. W pobliżu Nablusu uszkodzony został autobus.

13 marca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili przed południem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na kibuc Yad Mordechai.
    13 marca 2007 r. w mieście Avdat odbyła się uroczystość ogłoszenia drogi przez pustynię Negew światowym dziedzictwem ludzkości UNESCO.
    13 marca 2007 r. dyrektor Shin Bet, Yuval Diskin poinformował komisję parlamentarną, że Hamas wysłał około 100 ludzi na szkolenie wojskowe do Iranu. Diskin zwrócił uwagę na rosnący problem Strefy Gazy, do której w minionym roku przemycono 31 ton materiałów wybuchowych.
    13 marca 2007 r. zarząd portu w Ashdod poinformował, że trwający drugi dzień strajk pracowników przyniósł straty w wysokości 40 mln NIS.

13 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

14 marca 2007 r. grupa ekspertów UNESCO wypowiedziała się przeciwko prowadzeniu jakichkolwiek prac budowlanych w rejonie Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Eksperci uznali, że prowadzone przez Izraelczyków wykopaliska archeologiczne nie zagrażają islamskim miejscom kultu, jednak wezwali Izraelczyków do wstrzymania prac do czasu porozumienia w tej sprawie ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.
    14 marca 2007 r. strajk nauczycieli rozszerzył się na kolejne miasta, między innymi na Hajfę. Osobne demonstracje zorganizowali studenci. Zakończył się strajk w porcie Ashdod.
    14 marca 2007 r. minister do spraw strategicznych Avigdor Lieberman oświadczył, że "są w Europie elementy, które gotowe są poświęcić Izrael w zamian za swoje bezpieczeństwo i swoje interesy handlowe. Obserwowaliśmy już to zjawisko w czasie II wojny światowej. W ten sam sposób poświęcono Czechosłowację, w ten sam sposób zignorowano tragiczną sytuację Żydów." Był to komentarz Liebermana na brak europejskich reakcji na program atomowy Iranu.

14 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    14 marca 2007 r. doszło do starć bojówek Hamasu z Fatahem w północnej części Strefy Gazy. Rannych zostało 9 Palestyńczyków.
    14 marca 2007 r. palestyński premier Ismail Hanije poinformował o uzgodnieniu z Fatahem umowy koalicyjnej i składu rządu jedności narodowej.

14 marca 2007 r. koordynator dyplomacji Unii Europejskiej, Javier Solana odwiedził Syrię, wyrażając swoje poparcie dla syryjskich żądań zwrotu Wzgórz Golan. "Unia Europejska popiera roszczenia Syrii dotyczące odzyskania jej ziem okupowanych przez Izrael."

15 marca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Popołudniem rakieta spadła na Negew.
    15 marca 2007 r. opady śniegu sparaliżowały komunikację w wielu regionach kraju. W wypadkach drogowych zginęło 8 osób.
    15 marca 2007 r. rząd oficjalnie oświadczył, że Izrael nie uzna nowego rządu Autonomii Palestyńskiej, gdyż umowa zawarta między Hamasem i Fatahem nie uwzględnia przestrzegania długoterminowych zobowiązań międzynarodowych, takich jak wyrzeczenie się przemocy, uznanie państwa Izrael oraz akceptacja dla wcześniejszych porozumień pokojowych.

15 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 24 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W rejonie Dżeninu ostrzelano izraelski patrol.
    15 marca 2007 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zaakceptował listę kandydatów na ministrów rządu jedności narodowej. Palestyńskie ugrupowania mają nadzieję, że ich sojusz położy kres krwawym wewnętrznym walkom i wyprowadzi palestyński rząd z międzynarodowej izolacji.
    15 marca 2007 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w rejonie Betlejem w Judei. Uszkodzony został 1 samochód. Celem ataku była także żydowska karetka.

15 marca 2007 r. ambasadorowie Stanów Zjednoczonych, Rosji, Chin, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec uzgodnili projekt nowej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ zawierającej zaostrzone sankcje wobec Iranu w związku z jego programem atomowym.

16 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie i Dżeninie ostrzelano izraelskie patrole.
    16 marca 2007 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" przy wiosce Billin. W starciach rannych zostało 5 Palestyńczyków i 1 izraelski policjant.

17 marca 2007 r. rzeczniczka rządu Miri Eisin powiedziała, że "Izrael nie uzna i nie będzie współpracować z nowym rządem palestyńskim, ani z żadnym z jego członków. Nowy rząd kontynuuje wyraźną linię poprzedniego gabinetu. Niestety nie ma uznania ani Izraela, ani porozumień wcześniej zawartych z Autonomią Palestyńską. Nie tylko nie odrzucono terroryzmu, ale premier (Hanija) nawołuje o prawo do oporu".

17 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    17 marca 2007 r. palestyński parlament udzielił wotum zaufania nowemu rządowi jedności narodowej kierowanemu przez premiera Ismaila Hanije. W kilka godzin nowy rząd został zaprzysiężony przez palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa. W nowym rządzie Hamas obsadził 12 urzędów, Fatah sześć, a inne ugrupowania obsadziły sześć resortów. Ismail Hanije oświadczył, że rząd chce powstania państwa palestyńskiego na terenach zajętych przez Izrael w 1967 r. Nowy rząd popiera zawieszenie broni z Izraelem, ale jednocześnie popiera prawo oporu przeciwko okupantowi.

18 marca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Popołudniem kolejne 2 rakiety spadły na Negew. Wieczorem rakieta spadła w pobliżu miasta Ashkelon.
    18 marca 2007 r. premier Ehud Olmert zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o utrzymanie bojkotu rządu palestyńskiego. "Mamy nadzieję, że wspólnota międzynarodowa nie da się oszukać przez nowy palestyński rząd jedności i utrzyma izolację gabinetu, który nie akceptuje zasad przyjętych przez Kwartet (Bliskowschodni)."
    18 marca 2007 r. rzeczniczka prasowa konsulatu amerykańskiego w Jerozolimie powiedziała, że Stany Zjednoczone "są gotowe do kontaktów z członkami nowego palestyńskiego rządu jedności nie należącymi do Hamasu, który Waszyngton uznaje za organizację terrorystyczną".

18 marca 2007 r. Palestyńczycy zaatakowali kamieniami żydowskie samochody w pobliżu Hebronu. Uszkodzony został autobus.
    18 marca 2007 r. izraelscy żołnierze zatrzymali 2 palestyńskich terrorystów na punkcie kontrolnym pod Nablusem, w Samarii. Palestyńczycy usiłowali przenieść 7-kg materiałów wybuchowych.

18 marca 2007 r. cywilni obserwatorzy ONZ wezwali do rozmieszczenia międzynarodowych sił pokojowych ONZ na granicy libańsko-syryjskiej, aby powstrzymać przemyt broni.

19 marca 2007 r. palestyński snajper postrzelił izraelskiego montera, który naprawiał linię energetyczną w rejonie kibucu Nahal Oz, przy granicy ze Strefą Gazy. Do ataku przyznał się Hamas.

19 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie ostrzelany został izraelski patrol. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    19 marca 2007 r. doszło do starć bojówek Hamasu i Fatahu w Gazie. Zginął 1 Palestyńczyk, a 13 osób zostało rannych. Wieczorem doszło do eksplozji w bazie szkoleniowej Hamasu w Gazie. Rannych zostało co najmniej 20 Palestyńczyków.
    19 marca 2007 r. ponad 200 żydowskich osadników przyjechało do Hebronu w Judei i zaczęło zagospodarowywać opuszczony arabski budynek. Osadnicy przedstawili dokumenty potwierdzające kupno tych nieruchomości za 700 tys. USD i zapowiedzieli dalsze akcje.
    19 marca 2007 r. norweski wiceminister spraw zagranicznych Raymond Johansen spotkał się przedstawicielami nowego palestyńskiego rządu w Ramallah. Między innymi rozmawiał z palestyńskim premierem Ismail Hanije z Hamasu.

19 marca 2007 r. minister infrastruktury Biniamin Ben-Eliezer podpisał z Australią umowę o sprzedaży technologii odsalania i recyklingu wody. W Australii przebywa 24-osobowa delegacja z Izraela.
    19 marca 2007 r. Star Night Technologies Ltd. podpisała umowę o dostawę sprzętu noktowizyjnego dla indyjskiej armii. Kontrakt jest warty 30 mln USD.

20 marca 2007 r. rząd anulował oficjalny program wizyty norweskiego ministra spraw zagranicznych Raymonda Johansena w Izraelu. Jest to reakcja na wczorajsze spotkanie Johansena z przedstawicielami palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas.
    20 marca 2007 r. rząd przyjął plan budowy 6 nowych mostów nad liniami kolejowymi. Wszystkie mosty zostaną wybudowane w okolicach Hajfy, Hadery i Tel Awiwu. Koszt budowy wyniesie 108 mln NIS.
    20 marca 2007 r. arabski poseł w Knesecie, Taleb a-Sana (Zjednoczona Lista Arabska) wezwał do ogłoszenia przez cały świat bojkotu Izraela.

20 marca 2007 r. konsul generalny USA w Jerozolimie Jacob Walles spotkał się z palestyńskim ministrem finansów Salamem Fajadem, który nie należy ani do Hamasu ani do Fatahu.

20 marca 2007 r. ponad 7 tys. francuskich Żydów wystosowało petycję z pytaniem o azyl polityczny w Stanach Zjednoczonych z powodu antysemityzmu we Francji.

21 marca 2007 r. pracownicy sektora publicznego ogłosili strajk generalny. Postawiono żądania płacowe.
    21 marca 2007 r. analitycy wojskowi powiedzieli, że egipska marynarka wojenna jest na najlepszej drodze do stania się jedną z najsilniejszych marynarek na Bliskim Wschodzie, ze zdolnością do zablokowania Morza Czerwonego. W ostatnim czasie Egipt zakupił od Stanów Zjednoczonych 6 okrętów wojennych, wyposażonych w najnowszą amerykańską broń.
    21 marca 2007 r. dowódca Sztabu Głównego IDF generał Gabi Ashkenazi poinformował gabinet rządowy, że procedura kompletnej przebudowy armii zajmie kilka lat. Mówiąc o przygotowaniu do kolejnej wojny, powiedział: "nie myślcie, że wojska będzie gotowe za trzy miesiące." Armia przeprowadza intensywne szkolenia.

21 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 20 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie i Dżeninie ostrzelano izraelskie patrole. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk.
    21 marca 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski autbus w pobliżu Ramalich w Samarii.
    21 marca 2007 r. w starciach Hamasu z Fatahem w Beit Lahia w Strefie Gazy, zginął 1 Palestyńczyk.
    21 marca 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskie patrole w rejonie Nablusu i Ramallah, w Samarii. W wymianie ognia zginęło 2 Palestyńczyków.

21 marca 2007 r. sekretarz stanu USA Condoleeza Rice zapowiedziała, że Stany Zjednoczone znacznie zmniejszą planowaną pomoc dla Autonomii Palestyńskiej, gdyż "nie można by było się rozliczyć z części funduszy". Jak wyjaśniła, należy upewnić się, że fundusze pomocowe nie trafią do Hamasu. Wysokość pomocy zmniejszono z 85 do 50 mln USD.

22 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    22 marca 2007 r. doszło do starć bojówek Hamasu i Fatahu w północnej części Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a 9 zostało rannych. Wieczorem ciężkie walki wybuchły w wielu rejonach Gazy. Zginęło 4 Palestyńczyków, a wielu zostało rannych.

23 marca 2007 r. Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie przyznał tytuł honorowego doktoratu z filozofii niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.
    23 marca 2007 r. premier Ehud Olmert powiedział, że jego kraj jest w stanie pójść na "bolesne i trudne ustępstwa", by zachęcić do dialogu "swoich wrogów". Olmert ocenił, że saudyjski plan rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego mógłby być "dogodną podstawą" dla kontaktów między Izraelem a umiarkowanymi państwami arabskimi.
    23 marca 2007 r. członkowie Ruchu Islamskiego zorganizowali w Jaffie marsz przeciwko izraelskim pracom archeologicznym prowadzonym przy Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Przy okazji marszu wywieszono w mieście liczne flagi Hamasu i Hezbollahu, oraz plakaty wzywające do zniszczenia Izraela.

23 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii.

23 marca 2007 r. egipski wiceminister spraw zagranicznych Hani Khalaf powiedział, że "Izrael musi zaakceptować arabski plan pokojowy przed rozpoczęciem negocjacji." Arabski plan oferuje Izraelowi pokój w zamian za całkowite wycofanie się z ziem zajętych przez Izrael w 1967 r. Dodatkowo przewiduje utworzenie państwa palestyńskiego ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Plan wzywa również do przyznania prawa powrotu wszystkim palestyńskim uchodźcom do swoich domów w Izraelu.

24 marca 2007 r. sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-Moon spotkał się z ministrem obrony Amirem Peretzem. Ban Ki-Moon skrytykował obecność izraelskich posterunków kontrolnych na terenach Autonomii Palestyńskiej. Skrytykował także budowę "barierę bezpieczeństwa", mówiąc że nie pomoże ona pokojowi. Wezwał Izrael do poświęcenia większej uwagi potrzebom humanitarnym Palestyńczyków.
    Perec oznajmił, że uwolnienie przez Hezbollah izraelskich żołnierzy wciąż stanowi podstawowy warunek dalszego wypełniania przez Izrael postanowień rezolucji o zawieszeniu broni w Libanie.

24 marca 2007 r. szwedzki premier Carl Bildt spotkał się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem.

24 marca 2007 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ zagłosowała za zwiększeniem sankcji na Iran za odmowę odstąpienia od realizacji programu nuklearnego. Uchwalona przez Radę Bezpieczeństwa rezolucja przewiduje wprowadzenie embarga na eksport irańskiego uzbrojenia oraz zamrożenie kont bankowych kolejnych 28 osób i firm, zaangażowanych w program nuklearny i rakietowy.

25 marca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na Negew w pobliżu rodzinnej farmy rodziny Szaron. Popołudniem 2 rakiety spadły na Negew.

25 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii. W Nablusie doszło do wybuchu bomby przy przejeżdżającym izraelskim patrolu. Rano izraelska armia zniosła ograniczenia w podróżowaniu w Samarii i Judei.
    25 marca 2007 r. w nocy doszło do strać bojówek Hamasu i Fatahu w Gazie. Rannych zostało 4 Palestyńczyków.
    25 marca 2007 r. Palestyńczycy w kilku miejscach zaatakowali kamieniami i koktajlami Mołotowa żydowskie samochody. Izraelscy żołnierze aresztowali 2 napastników.
    25 marca 2007 r. sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-Moon spotkał się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Rozmowy dotyczyły kontynuowaniu reform w Autonomii Palestyńskiej i pomocy ONZ. Ban Ki Mun wezwał palestyński rząd jedności narodowej do rezygnacji z przemocy, uznania prawa Izraela do istnienia, a także zaaprobowania wszystkich dotychczasowych porozumień bliskowschodnich.
    25 marca 2007 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice spotkała się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Rozmowy dotyczyły procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.

25 marca 2007 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice z całym przekonaniem oświadczyła, przed odlotem z Egiptu, że nadszedł właściwy moment dla utworzenia państwa palestyńskiego. Rice powiedziała: "Palestyńczycy czekali już wystarczająco długo na to, aby mieć własne państwo, podczas gdy Izraelczycy czekali wystarczająco długo, aby móc współistnieć w warunkach bezpieczeństwa z sąsiednim państwem."
    25 marca 2007 r. przedstawiciele Europejskiego Kongresu Żydów spotkali się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Omówiono problematykę antysemityzmu w Europie.
    25 marca 2007 r. prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad oświadczył, że jego kraj "nawet na sekundę" nie zawiesi swego programu badań atomowych, mimo sankcji przewidzianych w rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, i "zrewiduje" stosunki z tymi, którzy stoją za tą rezolucją.

26 marca 2007 r. sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-Moon spotkał się z premierem Ehudem Olmertem. Olmert poparł ideę zwołania regionalnego szczytu z udziałem Izraela, Palestyńczyków oraz umiarkowanych przywódców arabskich. Dodał, że podstawą do jakichkolwiek negocjacji z Palestyńczykami może być "mapa drogowa".
    26 marca 2007 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice spotkała się w Jerozolimie z minister spraw zagranicznych Tzipi Livni. Rice zapewniła o stałym zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w proces pokojowy na Bliskim Wschodzie. Później Rice spotkała się z Olmertem.
    26 marca 2007 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice powiedziała na konferencji prasowej w Jerozolimie, że
widzi "drogę współpracy" z nowym palestyńskim rządem jedności. Rice nie sprecyzowała jednak, czy współpraca ta odnosić się będzie także do członków palestyńskiego rządu, wywodzących się z Hamasu. Zapowiedziała też spotkanie premiera Izraela Ehuda Olmerta z prezydentem Mahmoudem Abbasem. Spotkanie miałoby dojść do skutku prawdopodobnie w ciągu najbliższych dwu tygodni.

26 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii.
    26 marca 2007 r. około 2 tys. prawicowych działaczy rozpoczęło marsz w kierunku ewakuowanej żydowskiej osady Homesh w Samarii. Policja i wojsko podjęły próby zablokowania dróg dojazdowych. Osadnicy planują zostać w osadzie i w następnych dniach przystąpić do jej odbudowy.

26 marca 2007 r. szczyt Ligii Arabskiej zebrał się w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej. Ministrowie spraw zagranicznych państw Ligi Arabskiej przyjęli inicjatywę pokojową zmierzającą do uregulowania stosunków z Izraelem.
    Izrael odrzucił plan saudyjski już w 2002 r.

27 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii. W Nablusie ostrzelano izraelski patrol. W wymianie ognia zginęło 2 członków Brygad Męczenników Al-Aqsa.
    27 marca 2007 r. izraelska armia zablokowała wszystkie drogi dojazdowe do osady Homesh w Samarii. Zapowiedziano ewakuację wszystkich osadników w jutrzejszym dniu. Do przeprowadzenia operacji wyznaczono trzy bataliony.

28 marca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w pobliżu miasta Ashkelon. W południe 5 rakiet spadło na Negew.
    28 marca 2007 r. wicepremier Szimon Peres oświadczył, że Izrael odmawia przyjęcia proponowanej przez Ligę Arabską inicjatywy pokojowej w obecnym kształcie i podkreśla konieczność negocjacji. "Nie ma innego sposobu, by przełamać rozbieżności między nami, niż negocjacje... Nie można powiedzieć: musicie wziąć w całości to, co wam się proponuje. Jeśli Izrael przyjąłby tę inicjatywę, negocjacje nie miałyby już racji bytu. Poprzez dyktat ani Palestyńczycy, ani Arabowie, ani my nie osiągniemy żadnego rezultatu."

28 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 37 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii.
    28 marca 2007 r. ośmiuset policjantów ze specjalnych oddziałów do zwalczania zamieszek przybyło rano do osady Homesz w Samarii. Siłą wywieziono ponad 300 radykalnych osadników, którzy bezprawnie zajęli ewakuowaną w 2005 r. osadę. Homesz stał się dla izraelskiej prawicy symbolem oporu wobec rządowej polityki wycofywania z Samarii i Judei.
    28 marca 2007 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał rakietami grupę palestyńskich terrorystów, którzy przygotowywali się do wystrzelenia ze Strefy Gazy rakiet Qassam na Izrael. Zginął 1 terrorysta, a 2 zostało rannych.

28 marca 2007 r. przywódcy zebrani na szczycie państw Ligi Arabskiej w Rijadzie postanowili wznowić arabską inicjatywę pokojową z 2002 roku mającą uregulować stosunki z Izraelem i wystosować bezpośredni apel "do rządu izraelskiego i wszystkich Izraelczyków", by zaakceptowali ten plan. Wznawiana inicjatywa pokojowa przewiduje, że kraje arabskie zobowiązują się do uznania Izraela, pod warunkiem wycofania się z terenów okupowanych do granic sprzed czerwca 1967 roku. Plan zakłada również powołanie państwa palestyńskiego i wzywa do "sprawiedliwego rozwiązania kwestii uchodźców palestyńskich".

29 marca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu miasta Ashkelon. Przed południem 3 rakiety spadły w pobliżu Ashkelonu. Wieczorem rakieta spadła na Negew.
    29 marca 2007 r. wicepremier Shimon Peres oświadczył, że Arabowie i Izrael powinni bezpośrednio prowadzić rozmowy na temat pokoju po tym, gdy arabscy przywódcy wznowili pokojową ofertę wobec państwa żydowskiego.
    29 marca 2007 r. premier Ehud Olmert powiedział, że druga wojna libańska stworzyła niepowtarzalną szansę na pokój na Bliskim Wschodzie. "Coraz więcej krajów arabskich rozumie, że Izrael nie jest dla nich największym problemem na świecie. To rewolucyjna zmiana w myśleniu i okazja, którą Izrael będzie umiał wykorzystać. Jest realna szansa na pokój na Bliskim Wschodzie w ciągu pięciu lat.
Jednak nie łudźmy się. Oni chcą byśmy wrócili do granic z 1967 r. i wprowadzili w życie prawo do powrotu."
    29 marca 2007 r. izraelscy archeolodzy odkryli setki artefaktów sprzed tysięcy lat na wysypisku śmieci w Jerozolimie. Muzułmanie wyrzucili je razem z ziemią ze Wzgórza Świątynnego z terenów tak zwanej Stajni Salomona.

29 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii. W pobliżu Dżeninu palestyński snajper ostrzelał izraelski patrol. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk.
    29 marca 2007 r. na poludniu Strefy Gazy doszło do starć pomiędzy rywalizującymi ze sobą ugrupowaniami palestyńskimi. Zginęło dziecko, a 2 osoby zostały ranne.

29 marca 2007 r. na zakończenie szczytu Ligi Arabskiej jego uczestnicy wezwali Izrael do przyjęcia porozumienia "ziemia za pokój" i ostrzegli przed możliwym wyścigiem zbrojeń nuklearnych w regionie.

30 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii. W pobliżu Nablusu ostrzelano izraelski patrol.
    30 marca 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskie pozycje przy przejściu granicznym Kissufim w Strefie Gazy.
    30 marca 2007 r. przez liczne miasta Autonomii Palestyńskiej przeszły demonstracje z okazji "Dnia Ziemi". 30 marca 1976 r. izraelski rząd ogłosił decyzję o konfiskatach arabskich ziem. W Sakhnin doszło do protestów, w których zginęło 6 Arabów.
    30 marca 2007 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w pobliżu wioski Billin. W starciach ranny został 1 izraelski policjant i 2 Palestyńczyków. W pobliżu wioski Bodras w podobnych starciach rannych zostało 3 Palestyńczyków. Przy wiosce Kafin demonstrowało około 500 izraelskich działaczy pokojowych.
    30 marca 2007 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały 2 Palestyńczyków w Hebronie. Zostali oni oskarżeni o sprzedanie domów Izraelczykom.

31 marca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii. Podczas starcia w Betlejem zginął 1 Palestyńczyk, który rzucał koktajlami Mołotowa w izraelskich żołnierzy. W Nablusie wybuch bomby zranił 2 izraelskich żołnierzy.
    31 marca 2007 r. w starciach Hamasu z Fatahem na północy Strefy Gazy zostało rannych 7 Palestyńczyków.

31 marca 2007 r. ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej wsparli arabski plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu oraz zgodzili się na kontakty z tymi członkami palestyńskiego rządu, którzy nie należą do Hamasu.

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: kwiecień-czerwiec 2007 r.

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2007-2012 by Gedeon