WRZESIEŃ - GRUDZIEŃ  2006 r.



  -  HISTORIA
      -  Wojna w Libanie
   - wrzesień-grudzień 2006 r.
      -  styczeń-marzec 2007 r.


Siedemnasty Knesset (2006- )
Premier Ehud Olmert - jego biografia





 

 

1 września 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na kibuc Zikim.

1 września 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

1 września 2006 r. izraelscy żołnierze wykryli podziemne bunkry Hezbollahu w rejonie Ita-Shaab, w południowo-zachodnim Libanie. Przejeto znaczne ilości broni, moździerze, rakiety RPG i sprzęt łączności. Bunkry wysadzono.
    1 września 2006 r. prezydent Syrii Baszar Asad zapewnił sekretarza generalnego ONZ Kofi Annana, że Damaszek jest gotów współpracować w realizacji rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie zawieszenia broni między siłami izraelskimi a Hezbollahem.
    1 września 2006 r. niewielką bombę znaleziono przed synagogą Beth Meir w mieście Bastia na Korsyce. Policyjni specjaliści poinformowali, że knot się wypalił i bomba nie wybuchła.

2 września 2006 r. izraelski paralotniarz musiał lądować awaryjnie na Wzgórzach Golan, tuż przy granicy z Syrią. Rozbił swoją paralotnię na środku pola minowego, doznając poważnych obrażeń. Dopiero po kilku godzniach dotarli do niego ratownicy i ewakuowali helikopterem do szpitala.

2 września 2006 r. izraelski oddział wkroczył do północnej Strefy Gazy w rejonie wsi Beit Hanoun. W wymianie ognia zginęło 2 palestyńskich terrorystów z Hamasu. Podczas starcia izraelski śmigłowiec ostrzelał budynki w Beit Hanoun raniąc 3 Palestyńczyków. Z rejonu budynków prowadzono ostrzał izraelskich pozycji.
    2 września 2006 r. izraelscy żołnierze zastrzelili Palestyńczyka, który zbliżył się do przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy i nie reagował na wezwania do zatrzymania się.
    2 września 2006 r. izraelski śmigłowiec zniszczył popołudniem budynek Hamasu w Gazie. Rannych zostało 2 Palestyńczyków. Przed atakiem mieszkańcy zostali powiadomieni o konieczności opuszczenia domu.
    2 września 2006 r. izraelscy żołnierze aresztowali popołudniem 2 palestyńskich terrorystów z Tanzim odpowiadających za lipcowe ostrzały rakietowe żydowskich osiedli w Samarii. Do zatrzymań doszło w okolicy Tulkarem, w Samarii. Przejęto znaczne ilości broni oraz 8 kg materiałów wybuchowych.

2 września 2006 r. pierwsza grupa 400 włoskich żołnierzy, biorących udział w międzynarodowej misji pokojowej UNIFIL, wylądowała w pobliżu miasta Sur, w południowym Libanie. Żołnierze zabezpieczyli plażę i przygotowują teren pod przybycie sił głównych.
    2 września 2006 r. ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zdecydowali, że dadzą Iranowi jeszcze dwa tygodnie na wyjaśnienie stanowiska w sprawie programu nuklearnego.
    2 września 2006 r. irański minister spraw zagranicznych Manuszehr Mottaki zaoferował sekretarzowi generalnemu ONZ Kofi Annanowi pełną współpracę swego kraju w kwestii rezolucji ONZ dotyczącej rozejmu między Izraelem a Hezbollahem.

3 września 2006 r. izraelski dziennik "Jediot Acharonot" napisał, że w wyniku egipskiej mediacji Izrael wyraził zgodę na uwolnienie 800 Palestyńczyków z więzieni za porwanego 25 czerwca kaprala Gilada Szalita.
    3 września 2006 r. rozpoczął się rok szkolny w Izraelu. Jednak część nauczycieli rozpoczęła strajki. W rejonie Sderot i Shar HaNegew szkoły ogłosiły strajk domagając się polepszenia zabezpieczeń budynków przed trafieniem rakietami Qassam. W rejonie Yarcha nauczyciele domagają się od władz samorządowych wypłacenia zaległych pensji. Ogółem strajkują 43 szkoły, w wyniku czego 19.396 uczniów nie rozpoczęło dzisiaj nauki.
    3 września 2006 r. izraelska policja zatrzymała 22 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej.
    3 września 2006 r. ministerstwo finansów przedstawiło projekt budżetu na 2007 roku koalicjantom rządowym z Partii Pracy. Ministrowie Partii Pracy z Amirem Peretzem, po zapoznaniu się z projektem, zagrozili kryzysem rządowym jeśli zostanie utrzymany obecny projekt. Z przecieków wiadomo, że w 2007 roku nie planuje się żadnej podwyżki minimalnej płacy, nie planuje się zmniejszenia VAT-u, reformę podatku dochodowego odłożono w czasie. Jeśli spadną wpływy, ministerstwo planuje okresowe wzrosty podatków na samochody służbowe i fundusze szkoleniowe (wykorzystywane powszechnie przez związki zawodowe), zniesienie zwolnienia Eilatu z podatku VAT i zniesienie zwolnienia z VAT owoców i warzyw. Ministerstwo szacuje, że wojna w Libanie kosztowała podatników 2-3 mld. NIS. Tych pieniędzy brakuje w budżecie na 2007 rok.

3 września 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W rejonie Hebronu przejęto skład broni i 8 kg materiałów wybuchowych.
    3 września 2006 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy palestyńską fabrykę rakiet Qassam w rejonie Atarot, na północy Strefy Gazy. Rannych zostało 3 Palestyńczyków.
    3 września 2006 r. doszło do gwałtownych walk pomiędzy dwoma palestyńskimi klanami w Khan Yunis, na południu Strefy Gazy. Zginął 1 palestyński policjant, a rannych zostało 29 osób.

3 września 2006 r. Izrael wezwał Rosję i Chiny o wstrzymanie dostaw broni dla Hezbollahu. Kilka rakiet, które spadły na Izrael podczas wojny libańskiej, było produkcji chińskiej. Większość rakiet przeciwpancernych używanych przez Hezbollah było produkcji rosyjskiej. Izraelska delegacja przedstawiła w Rosji dowody w postaci numerów seryjnych i innych oznaczeń rakiet.

4 września 2006 r. Partia Pracy i Meretz wezwały prezydenta Moshe Katzava do ustąpienia z urzędu.
    4 września 2006 r. premier Ehud Olmert powiedział w Knesecie, że jeśli Syria rozpocznie wojnę z Izraelem, wówczas izraelska armia będzie działać bez ograniczeń, które krępowały jej działania podczas wojny z Hezbollahem w Libanie.
    4 września 2006 r. premier Ehud Olmert zadeklarował chęć spotkania z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Zdaniem Olmerta "problem palestyński" jest obecnie najpilniejszy dla Izraela. Olmert zaznaczył, że nie spotkał się jeszcze z Abbasem od czasu objęcia swojego urzędu w maju tego roku "nie dlatego, że tego nie chciał, ale ponieważ były problemy ze strony palestyńskiej". Jednocześnie po raz kolejny podkreślił, że dopóki nie zostanie uwolniony izraelski żołnierz Gilad Szalit, nie będzie rozważana kwestia uwolnienia palestyńskich więźniów.
    4 września 2006 r. izraelskie radio poinformowało, że premier Ehud Olmert zrezygnował obecnie z planu częściowego wycofania żydowskich osadników z Samarii i Judei. Olmert zaznaczył, że nie ma jednak mowy o całkowitym przekreśleniu inicjatywy wycofania się z Zachodniego Brzegu.
    4 września 2006 r. przewodniczący federacji związkowej Histadrut, Ofer Eini wezwał do strajku generalnego jeśli ministerstwo finansów nie zrezygnuje z projektu budżetu na 2007 rok. Histadrut nie zgodzi się na planowane redukcje zatrudnienia w sektorze publicznym i domaga się rozpoczęcia rozmów o podwyżkach płac.
    4 września 2006 r. ministerstwo budownictwa ogłosiło konkurs na budowę 348 nowych mieszkań w Ma'aleh Adumim, we Wschodniej Jerozolimie, oraz 342 mieszkań w Betar Illit, bliski Efrat w Gush Etzion, w Judei. Rada gmin żydowskich w Judei i Samarii (Yesha) powieziała, że jest to "zbyt mało i za późno".
    4 września 2006 r. rząd dla zachowania ugody koalicyjnej ze Shasem zrezygnował w projekcie budżetu na 2007 rok z obniżenia zasiłków rodzinnych, a dla ugody z Partią Pracy zdecydował się podwyższyć minimalną płacę. Odrzucono propozycję Banku Izraela o podniesieniu podatku VAT.

4 września 2006 r. izraelski helikopter ostrzelał rakietami w nocy palestyńską fabrykę rakiet Qassam w obozie uchodźców Jabalaya, na północy Strefy Gazy. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.
    4 września 2006 r. izraelska armia otworzyła rano przejście graniczne Karni w Strefie Gazy.
    4 września 2006 r. palestyński terrorysta usiłował ostrzelać rakietą przeciwpancerną izraelskie pozycje na południu Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili napastnika.
    4 września 2006 r. izraelscy żołnierze wkroczyli wieczorem do Betlejem w Judei. Podczas próby aresztowania poszukiwanego terrorysty z Fatahu doszło do strzelaniny, w której rannych zostało 3 Palestyńczyków.

4 września 2006 r. izraelscy żołnierze wykryli w południowym Libanie duży skład broni Hezbollahu. Przejęto znaczne ilości broni automatycznej, rakiety przeciwpancerne, rakiety Katiusza oraz materiały wybuchowe.
    4 września 2006 r. sekretarz generalny ONZ Kofi Annan poinformował, że zarówno władze Izraela, jak i przedstawiciele libańskiego Hezbollahu przyjęli ofertę mediacji ONZ w sprawie uwolnienia z rąk hezbollahów dwóch izraelskich żołnierzy.
    4 września 2006 r. Wielka Brytania, Niemcy, Portugalia, Hiszpania i Włochy poinformowały rząd Izraela, że samolotom transportowym El Al przewożącym ciężkie ładunki wojskowe do Izraela, nie będzie już wolno lądować w celu zatankowania paliwa na ich lotniskach. Nowa sytuacja znacznie utrudnia dostarczanie sprzętu wojskowego ze Stanów Zjednoczonych do Izraela. Samoloty będą musiały teraz brać więcej paliwa, co wiąże się z przewiezieniem mniejszego ładunku.

5 września 2006 r. wicepremier Szymon Peres oświadczył, że do spotkania premiera Olmerta z palestyńskim prezydentem Abbasem dojdzie pod warunkiem uwolnienia porwanego w Strefie Gazy izraelskiego żołnierza.
    5 września 2006 r. Palestyńczyk ranił nożem Izraelczyka w strefie przemysłowej Atarot, na północ od Jerozolimy. Napastnik zbiegł.
    5 września 2006 r. rabin Ovadia Josef z kierownictwa partii Shas, poinstruował przewodniczącego Shasu, Eli Yishai o propozycji nowej ustawy, która surowo ograniczyłaby działalność misjonarską w Izraelu. Rabin Lifschitz wyjaśnił: "chrześcijanie nie mogliby nawracać Żydów lub muzułmanów, muzułmanie nie mogliby nawracać chrześcijan lub Żydów, a Żydzi nie mogliby nawracać chrześcijan lub muzułmanów".
    5 września 2006 r. minister finansów Avraham Hirschsohn przedstawił popołudniem projekt budżetu państwa na 2007 rok. Przewidywany wzrost PKB to 3,8%. Wydatki budżetu ustalono na 283 mld NIS, po poprawkach wyniosą 300 mld NIS. Wydatki na budżet obrony wyniosą 47.8 mld NIS. Projekt budżetu przewiduje 3.5 mld NIS dotacji dla ministerstwa obrony oraz 2,5 mld NIS dotacji na cele społeczne. W celu zrównoważenia kosztów wojny libańskiej zaproponowano oszczędności: 640 mln NIS wydatki wynikające z umów koalicyjnych, 1 mld NIS zabrano kolejom, 1 mld NIS zaoszczędzono nie podnosząc zasiłków społecznych, a 340 mln NIS oszczędzi się odkładając o pół roku wzrost minimalnej płacy. Deficyt budżetu wyniesie 2,9% PKB, czyli 3.5 mld NIS potrzebnych na pokrycie kosztów wojny i odbudowę Galilei. Dodatkowe 3.5 mld NIS przeznaczono na uzupełnienie sprzętu wojskowego, naprawy i inne wydatki logistyczne. Plan odbudowy Hajfy i okolic będzie kosztował 4.5 mld NIS, z czego 1 mld wyda państwo, a resztę sfinansują zagraniczne dotacje. Na rozwój infrastruktury przewidziano 19 mld NIS, wliczając w to budowę nowych dróg i kolei miejskiej w Jerozolimie. Na spłatę długów przeznaczono 60 mld NIS (21% budżetu). Na opiekę społeczną przyznano 82.2 mld NIS (29% budżetu), w tym 25.7 mld na edukację, 22.6 mld na system ubezpieczeń społecznych, 15.7 mld na służbę zdrowia, 5.9 mld na wyższe szkolnictwo i 4.7 mld na wspracie rolnictwa i inne dotacje. Kluczowe punkty budżetu to: wzrost opłaty za zatrudnianie zagranicznych robotników (z 10% do 18%), zmniejszenie liczby zagranicznych robotników budowlanych (z 12 tys. do 6 tys.), zmniejszenie administracji lokalnej, podniesienie wieku uprawniającego do zasiłku dla bezrobotnych (z 20 na 28 lat), wzrost opłat za wodę.
    5 września 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

5 września 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Betlejem i Dżeninie zaatakowano izraelskich żołnierzy.
    5 września 2006 r. izraelscy żołnierze zatrzymali na punkcie kontrolnym pod Nablusem szefa elitarnej palestyńskiej formacji znanej jako Force 17, powiązanej z ugrupowaniem Al-Fatah.

5 września 2006 r. izraelskie oddziały przekazały 5 libańskich wsi (Beit Lif, al-Kawza, Dibel, Ein Ibeil i Mhaibeb) pod kontrolę międzynarodowych sił pokojowych UNIFIL, które utworzyły tutaj siedem punktów obserwacyjnych. Teren zajęło także 250 libańskich żołnierzy.

6 września 2006 r. w Izraelu wylądował samolot z grupą 240 żydowskich imigrantów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Lot zorganizowała organizacja Nefesh b'Nefesh.
    6 września 2006 r. biuro premiera Ehuda Olmerta wydało wieczorem oświadczenie, że izraelska blokada Libanu zostanie zniesiona w czwartek po południu.

6 września 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    6 września 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał w nocy rakietami arabski samochód na południu Strefy Gazy, zabijając 2 członków Hamasu. Bezpośrednio po ataku nastąpiła seria wybuchów, które wskazują, że w samochodzie przewożono znaczne ilości materiałów wybuchowych lub broni.
    6 września 2006 r. izraelskie śmigłowce ostrzelały nad ranem grupę uzbrojonych palestyńskich terrorystów w rejonie Khan Yunis, na południu Strefy Gazy. W ataku zginął 1 Palestyńczyk, a 2 zostało rannych. W innym incydencie w pobliżu Rafah zginęło 3 członków Hamasu. Celem ataków powietrznych były też okolice wsi Beit Hanoun na północy Strefy Gazy, gdzie zostało ranne 3 osoby.
    6 września 2006 r. grupa izraelskich komandosów wjechała wieczorem do Dżeninu w Samarii. Podczas próby aresztowania zastrzelono poszukiwanego palestyńskiego terrorystę z Islamskiego Dżihadu.

6 września 2006 r. arabska gazeta "Al Hayat" ukazująca się w Londynie napisała, że zawarto porozumienie o uwolnieniu porawnego izraelskiego żołnierza Gilad Szalita w zamian za wypuszczenie 800 Palestyńczyków z więzień w Izraelu. Prawdopodobnie kapral Szalit został już potajemnie przewieziony przez oficerów egipskiego wywiadu ze Strefy Gazy do Kairu, gdzie ma zostać przekazany Izraelczykom.
    6 września 2006 r. odbyło się spotkanie szefów dyplomacji krajów arabskich w Kairze (Egipt). Libański minister spraw zagranicznych Fauzi Saluch zagroził, że libańska armia przerwie siłą izraelską blokadę Libanu, jeśli nie zostanie ona zniesiona w ciągu 48 godzin. Saluch powołał się na termin zniesienia izraelskiej blokady zasugerowany przez sekretarza generalnego ONZ Kofi Annana. Równocześnie Saluch zapowiedział, że dwaj izraelscy żołnierze porwani przez Hezbollah nie zostaną zwolnieni, dopóki nie dojdzie do rozmów z Izraelem w sprawie zwolnienia libańskich więźniów.
    6 września 2006 r. wpływowa grupa polityków brytyjskich wezwała rząd, policję i prokuraturę do niezwłocznych działań w celu przeciwstawienia się rosnącej fali antysemityzmu w Wielkiej Brytanii.

7 września 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w okolicach kibucu Nahal Oz. Popołudniem 3 rakiety spadły na Negew.
    7 września 2006 r. izraelska policja aresztowała w dolnej Galilei 82 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Zostaną deportowani do Autonomii Palestyńskiej.
    7 września 2006 r. dyrektor Kompanii Rozwoju Negewu, Shmul Reifman skrytykował projekt budżetu na 2007 rok, ponieważ rząd nie przewidział żadnych środków finansowych dla Negewu (rząd obiecał 150 mln NIS). Reifman zwrócił uwagę, że długoterminowe projekty wymagają finansowania w wysokości 17 mld przez 10 lat. Burmistrz Be'er Shevy, Yaakov Turner skontaktował się z pozostałymi burmistrzami regionu, by omówić sytuację.
    7 września 2006 r. dowództwo izraelskiej armii poinformowało, że do końca roku zostanie zakończony proces analizy wojny libańskiej. Bezpośredni koszt wojny wyniósł 11.2 mld NIS, w tym 3.5 mld na amunicję i 1 mld na zapasy. Podczas wojny wystrzelono 237 tys. pocisków. Odtworzenie siły bojowej oddziałów będzie kosztować około 7 mld NIS.
Podjęto decyzję o zmianie sposobu szkolenia rezerwistów. Złożono także zamówienia na potrzebny sprzęt wojskowy i zwiększono środki na rozwój wywiadu wojskowego.

7 września 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Nablusie, w Samarii.
    7 września 2006 r. grupa palestyńskich terrorystów usiłowała podłożyć bomby przy pozycjach izraelskiej armii na południu Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień, raniąc 4 terrorystów.
    7 września 2006 r. wieczorem wybuchły starcia w wiosce Kabatiya, w pobliżu Dżeninu w Samarii. W wymianie ognia z izraelskimi żołnierzami zginęło 4 Palestyńczyków, a 10 zostało rannych. W innym incydencie rannych zostało 8 Palestyńczyków obok Nablusu.

7 września 2006 r. izraelskie siły powietrzne zniosły blokadę powietrzną Libanu. Blokada morska zostanie utrzymana jeszcze przez 48 godzin.

8 września 2006 r. premier Ehud Olmert zasygnalizował, że Izrael mógłby przekazać sporne terytorium Farm Szebaa Libanowi, jeśli władze w Bejrucie wypełnią wszystkie warunki zawieszenia broni, włącznie z rozbrojeniem Hezbollahu. Farmy Szebaa zostały zajęte przez wojska izraelskie w 1967 r. Od tamtej pory Liban domaga się ich zwrotu. Według ONZ rejon ten powinien zostać przekazany Syrii.

8 września 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W rejonie Kalkilii ostrzelano izraelski patrol.

8 września 2006 r. izraelska marynarka wojenna zniosł w południe blokadę morską Libanu. Odpowiedzialność za libańskie wybrzeże przejęły okręty włoskie, greckie i francuskie, a w najbliższym czasie dołączą do nich okręty niemieckie.

9 września 2006 r. z wizytą do Izraela przybył brytyjski premier Tony Blair. W Jerozolimie przeprowadził rozmowy z premierem Ehudem Olmertem. Tony Blair naciskał, aby odblokować proces pokojowy z Palestyńczykami. Olmert powiedział, że realizując proces pokojowy należy pamiętać, że plan przewiduje w pierwszym kroku rozwiązanie palestyńskich organizacji terrorystycznych. Jednocześnie Olmert wyraził gotowość do spotkania się z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem.
    9 września 2006 r. trzęsienie ziemi o sile 4,5 stopnia w skali Richtera dotknęło Dolinę Jordanu. Epicentrum trzęsienia było w Ma'ale Ephraim. Wstrząsy były odczuwalne w rejonie Tel Awiwu, Petah Tikva, Kfar Sava, Ra'anana i Netanya.
    9 września 2006 r. około 30 tys. Izraelczyków demonstrowało wieczorem w Tel Awiwie domagając się przeprowadzenia wiarygodnego dochodzenia w sprawie wojny w Libanie. Domagano się dymisji Olmerta oraz ministra obrony Amira Peretza i szefa sztabu generalnego Dana Haluca.

9 września 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskie pozycje na południu Strefy Gazy. W wymianie ognia ranny został 1 Palestyńczyk.

9 września 2006 r. prezydent Syrii Baszar Asad odrzcuił możliwość rozlokowania straży granicznej z Unii Europejskiej na granicy z Libanem. Kilkuset nieuzbrojonych obserwatorów miało nadzorować szczelność granicy libańsko-syryjskiej, aby uniemożliwić przemyt broni dla Hezbollahu.
    9 września 2006 r. nieznani sprawcy zaatakowali bombą zapalającą szkołę żydowską w Montrealu, w Kanadzie. Straty oszacowano na 50 tys. USD.

10 września 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w okolicach przejścia granicznego Erez.
    10 września 2006 r. Partia Pracy upoważniła Amira Peretza do negocjacji budżetu państwa na 2007 rok. Partia Pracy żąda podniesienia minimalnej płacy i sprzeciwia się cięciom pomocy społecznej.
    10 września 2006 r. izraelska policja aresztowała w ostatnich dniach 1.110 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Zostaną wydaleni do Autonomii Palestyńskiej. Zatrzymano także 16 Izraelczyków, którzy przemycali i nielegalnie zatrudniali Arabów.

    10 września 2006 r. do Izraela z oficjalną wizytą przybył polski prezydent Lech Kaczyński. Swoją wizytę rozpoczął od przybycia pod Ścianę Płaczu w Jerozolimie. Następnie na cmentarzu chrześcijańskim przy Bramie Syjonu odsłonił pomnik upamiętniający żołnierzy II Korpusu generała Władysława Andersa.

10 września 2006 r. brytyjski premier Tony Blair spotkał się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Blair odmówił spotkania się z palestyńskim premierem Ismail Haniyeh i innymi członkami rządu Hamasu. Wielka Brytania uznaje Hamas za organizację terrorystyczną. Mahmud Abbas zadeklarował, że jest gotowy spotkać się z Olmertem, jednak Izrael musi uznać palestyńskie prawa i umożliwić powstanie państwa palestyńskiego ze stolicą w Jerozolimie. Blair radził Palestyńczykom, żeby zastąpili obecny rząd Hamasu rządem jedności narodowej, w którym znalazłyby się też ugrupowania mniej radykalne. Hamas musi uznać prawo Izraela do istnienia.
    10 września 2006 r. grupa palestyńskich biznesmennów ze Strefy Gazy wezwała organizacje terrorystyczne o wyłączenie stref przemysłowych i przejść granicznych z prowadzonych walk. Takie posunięcie tylko pomogłoby ludności żyjącej w Strefie.
    10 września 2006 r. grupa Palestyńczyków zbliżyła się do bariery granicznej w pobliżu Rafah, na południu Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze, obawiając się podłożenia bomby otworzyli ogień, zabijając 1 Palestyńczyka i raniąc drugiego.

11 września 2006 r. polski prezydent Lech Kaczyński spotkał się popołudniem z premierem Ehudem Olmertem, szefową MSZ Cipi Liwni i wicepremierem Szimonem Peresem. Omawiano sytuację na Bliskim Wschodzie. Kaczyński zapewnił, że Polska chce dobrych i głębokich stosunków z Izraelem. Kacaw podziękował Lechowi Kaczyńskiemu za bardzo ostrą postawę w walce z antysemityzmem.

11 września 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 21 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    11 września 2006 r. izraelscy żołnierze ostrzelali arabski samochód w pobliżu Dżeninu, w Samarii. Zginął 1 uzbrojony palestyński terrorysta, a 2 zostało rannych.
    11 września 2006 r. opublikowano wyniki sondażu opinii publicznej w Autonomii Palestyńskiej. 61% Palestyńczyków popiera "działania militarne" na terenie Izraela. 32% jest przeciwko takim atakom. 36% respondentów uważa, że "formą oporu, która najlepiej służy sprawie palestyńskiej, jest walka zbrojna przeciw Izraelowi". Zaledwie 13% opowiada się za drogą dyplomatyczną. 34,8% Palestyńczyków popiera Fatah, a 18,8% popiera Hamas.
    11 września 2006 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas poinformował, że porozumiał się z premierem Ismailem Hanije z Hamasu na temat utworzenia rządu jedności narodowej i jego programu politycznego. Obecny rząd ma być rozwiązany w ciągu 48 godzin. Premierem nowego rządu będzie Hanije.

11 września 2006 r. władze Cyrpu poinformowały, że na zatrzymanym na żądania Interpolu statku "Gregorio 1" znaleziono systemy obrony przeciwlotniczej, które miały trafić do Syrii. Statek płynął z Korei Północnej i był pierwszy raz zatrzymany 5 września w Egipcie. "Gregorio 1" pływa pod banderą Panamy. Na jego pokładzie znaleziono 18 ruchomych systemów przeciwlotniczych z radarami. Oficjalnie statek przewoził wyposażenie meteorologiczne. Syria jest kluczowym kanałem przemytu broni dla Hezbollahu.
    11 września 2006 r. tysiące zwolenników radykalnego ugrupowania Hezbollah demonstrowało na przedmieściach Bejrutu, żądając dymisji rządu libańskiego i prawa Hezbollahu do zatrzymania broni.

12 września 2006 r. polski prezydent Lech Kaczyński odwiedził Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Podczas tej wizyty podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Yad Vashem i Instytutem Pamięci Narodowej. Wcześniej Kaczyński spotkał się z polskimi Żydami żyjącymi w Izraelu.
    12 września 2006 r. izraelski sąd wojskowy nakazał zwolnienie z aresztu 18 deputowanych palestyńskich, członków Hamasu.

12 września 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    12 września 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał rakietami w nocy skład broni w Gazie, który był umiejscowiony w domu wysokiego urzędnika palestyńskiego ministerstwa spraw wewnętrznych.
    12 września 2006 r. izraelska policja aresztowała rano rabina Yosefa Peli w Yitzhar. Rabin został aresztowany za podburzanie studentów jeszywy do atakowania Arabów. Zatrzymano także w areszcie domowym Alberta Hanocha, który założył nielegalne osiedle w Shilo. Oskarżono go o przestępstwa administracyjne i utrudnianie policji działań związanych z likwidacją nielegalnych osiedli.
    12 września 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano izraelskie pozycje przy przejściu granicznym Kissufim w Strefie Gazy. Ranny został 1 izraelski żołnierz. W innym incydencie w rejonie Muassi zginął 1 izraelski żołnierz. Podczas tej operacji wykryto i zniszczono podziemny tunel.
    12 września 2006 r. w Autonomii Palestyńskiej poinformowano, że Arabia Saudyjska wybuduje w Hebronie 100 domów mieszkalnych w ramach programu humanitarnej pomocy ONZ. Koszt projektu wyniesie 6.3 mln USD.

12 września 2006 r. do Libanu przypłynęły 2 francuskie statki transportowe z czołgami, artylerią i ciężkim sprzętem dla francuskich sił pokojowych UNIFIL.

13 września 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w okolicach kibucu Nahal Oz. W południe rakieta Qassam spadła na kibuc Alumim. Wieczorem kolejna rakieta spadła w pobliżu kibucu Yad Mordechai.
    13 września 2006 r. do dymisji podał się generał Udi Adam, dowódca wojskowego okręgu w północnym Izraelu podczas wojny libańskiej. Rezygnacja została przyjęta przez szefa sztabu armii generała Dana Haluca.
    13 września 2006 r. Knesset zatwierdził jednodniowy urlop okolicznościowy dla prezydenta Moshe Katzava, aby mógł zostać przesłuchany przez policję w zwiazku z oskarżeniem o molestowanie seksualne. Prezydent podtrzymuje swoją niewinność i oskarża pracownice o szantaż.
    13 września 2006 r. ministerstwo infrastruktury zatwierdziło plan budowy dwóch elektrowni wodnych w górnej Galilei. Jedna będzie w kibucu Misgaw Am o mocy 20 MW, druga w kibucu Manara o mocy 200 MW.

13 września 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Dżeninie ostrzelano izraelski patrol.

13 września 2006 r. minister spraw zagranicznych Tzippy Livni spotkała się w Waszyngtonie z sekretarz stanu Condoleezza Rice i z szefem bezpieczeństwa narodowego Stephen Hadley'em. Omawiano bieżącą sytuację na Bliskim Wschodzie.
    13 września 2006 r. gazeta "Defense News" napisała, że budżet obronny Izraela klasyfikuje to państwo na 17 miejscu w świecie pod względem wydatków na zbrojenia. W 2005 roku Izrael wydał 9.44 mld USD na budżet obronny, co stanowi połowę budżetu wojskowego Rosji. Z krajów arabskich jedynie Arabia Saudyjska wydaje więcej na zbrojenia i zajmuje 11 miejsce na liście, z rocznymi wydatkami na wysokości 18 mld USD. Iran wydał 4.3 mld USD. Wszystkich przebiły Stany Zjednoczone, które wydały 518.1 mld USD.

14 września 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na kibuce Zikim i Carmiya.
    14 września 2006 r. były szef sztabu IDF generał Moshe Ya'alon wezwał premiera Olmerta i szefa sztabu IDF generała Dan Halutza do rezygnacji, jako konsekwencji niepowodzeń podczas wojny w Libanie.

14 września 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie zdetonowano bombę przy przejeżdżającym izraelskim patrolu.

14 września 2006 r. przywódca Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah oświadczył, że nikt nie zmusi jego bojowników do rozbrojenia się i opuszczenia południowego Libanu.

15 września 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

15 września 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    15 września 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał rakietami w nocy budynek w Rafah, na południu Strefy Gazy. Pod budynkiem znajdowało się wejście do podziemnego tunelu, którym przemycano rakiety Qassam z Egiptu do Gazy.
    15 września 2006 r. nieznani sprawcy ostrzelali samochód w Gazie, zabijając wysokiego oficera palestyńskiego wywiadu i jego 4 ochraniarzy. W zamachu zginął generał Jad Tayeh.
    15 września 2006 r. w reakcji na krytykę Islamu wypowiedzianą przez papieża Benedykta XVI, przed najstarszym greckim kościołem prawosławnym w Gazie doszło do czterech wybuchów.

15 września 2006 r. międzynarodowe siły pokojowe UNIFIL poinformowały o utworzeniu pierwszego dowództwa sił w południowym Libanie. Nowe siły UNIFIL w Libanie mają liczyć 15 tys. żołnierzy, którzy będą nadzorować przestrzeganie zawieszenia broni pomiędzy Izraelem a Hezbollahem. Trzon sił stanowi 13 francuskich czołgów Leclerc, systemy radarowe Kobra i armaty 155-mm. Do Libanu wciąż docierają kolejne oddziały włoskich, francuskich i hiszpańskich żołnierzy.
    15 września 2006 r. Amnesty International oskarżyła Hezbollah o popełnianie zbrodni wojennych podczas zakończonej miesiąc temu wojny z Izraelem. Przez 34 dni wojny Hezbollah odpalił na północny Izrael około 4 tys. rakiet. "Rozmyślnie bombardowali cele cywilne, co zgodnie z prawem międzynarodowym jest zbrodnią wojenną".

16 września 2006 r. przywódca izraelskich Arabów, szejk Ra'ad Salah oświadczył w Umm al-Fahm, że Jerozolima szybko stanie się stolicą islamskiego państwa.

16 września 2006 r. w reakcji na krytykę Islamu wypowiedzianą przez papieża Benedykta XVI, w licznych miejscach Autonomii Palestyńskiej doszło do różnych antychrześcijańskich incydentów. W Nablusie zaatakowano bombami zapalającymi cztery kościoły, w tym jeden anglikański i grecko-katolicki. Busynki zostały także ostrzelane. Później zaatakowano kościół prawosławny w Gazie.

16 września 2006 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice przedstawiła listę 20 państw, w których stosowane są restrykcje wobec różnych Kościołów i religii. Na liście znalazł się Izrael, który został skrytykowany za budowę "bariery bezpieczeństwa" na terytoriach Autonomii Palestyńskiej. Bariera graniczna "ogranicza dostęp do miejsc świętych i uniemożliwia działalność organizacji religijnych niosących pomoc humanitarną Palestyńczykom".
    16 września 2006 r. zgromadzeni na Kubie przedstawiciele 118 państw należących do tzw. ruchu niezaangażowanych ostro potępili Izrael w związku z atakiem na Liban i udzielili poparcia Palestyńczykom i ich władzom, potępiając jednocześnie postępowanie Izraela wobec władz palestyńskich.

17 września 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły w rejonie miasta Sderot. Ranna została 1 osoba. W południe rakieta spdła w pobliżu Netiv HaAsarah. Zniszczeniu uległa farma drobiu.
    17 września 2006 r. izraelska policja poinformowała o zatrzymaniu 917 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej. Aresztowano także 29 Izraelczyków, którzy przemycali i zatrudniali Arabów.
    17 września 2006 r. trzęsienie ziemi o sile 4 stopni w skali Richtera dotknęło centralnej części kraju. Epicentrum znajdowało się pod Morzem Martwym. Nie zanotowano żadnych strat materialnych.
    17 września 2006 r. rząd zaaprobował w głosowaniu skład komisji śledczej, która zbada postępowanie rządu podczas wojny w Libanie. Na czele komisji stanął emerytowany sędzia Eliyahu Winograd.
    17 września 2006 r. rzecznik prasowy izraelskiej armii poinformował, że 80% żołnierzy opuściła już terytorium południowego Libanu. Dalsze wycofywanie jest uzależnione od szybkości rozlokowywania międzynarodowych sił UNIFIL.

17 września 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    17 września 2006 r. palestyńskie bojówki podpaliły o świcie zabytkowy kamienny kościół w Tulkarem, w Samarii. Później podpalony został mniejszy kościół w pobliskim Tubas.
    17 września 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano z rakiet RPG izraelskie pozycje przy przejściu granicznym Erez, w Strefie Gazy.
    17 września 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zamroził rozmowy z Hamasem w sprawie utworzenia rządu jedności narodowej w Autonomii Palestyńskiej. Przyczyną jest radykalne stanowisko Hamasu, który odmówił uznania w jakiejkolwiek formie obowiązujących obecnie porozumień z Izraelem.
    17 września 2006 r. grupa Palestyńczyków obrzuciła koktajlami Mołotowa żydowskie osiedle Yitzhar, na wschód od Nablusu w Samarii. Z powodu pożaru straż pożarna musiała ewakuować kilka rodzin ze swoich domów.

17 września 2006 r. nieznany sprawca ostrzelał z samochodu synagogę w Oslo (Norwegia). W Oslo mieszka około 800 Żydów.
    17 września 2006 r. jordański król Abdullah ostrzegł, że jeżeli w najbliższych miesiącach nie rozpoczną się rozmowy izraelsko-palestyńskie, cały region pogrąży się na lata w niekontrolowanym wybuchu przemocy. Król Abdullah poparł ideę powstania państwa palestyńskiego.

18 września 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    18 września 2006 r. sąd miejski Nazaretu postawił w stan oskarżenia 3 członków Hezbollahu, którzy zostali zatrzymani przez izraelskich żołnierzy podczas operacji w południowym Libanie. Aresztowani uczestniczyli w ataku, podczas którego porwano 2 izraelskich rezerwistów, Ehud Golwassera i Eldad Regeva. Ludzie ci byli szkoleni w Iranie. Aresztowanych odwiedzili przedstawiciele Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.
    18 września 2006 r. izraelska policja ogłosiła stan pogotowia na całym terytorium Izraela, w związku ze zbliżającymi się świętami Rosh Hashanah.

18 września 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    18 września 2006 r. doszło do starć bojówek Hamasu z Fatahem w Gazie. Zginęło 5 Palestyńczyków.
    18 września 2006 r. izraelscy komandosi wykryli i zniszczyli wieczorem 2 wyrzutnie rakiet Qassam na północy Strefy Gazy.

18 września 2006 r. egipski Ruch Demokratyczny Kifaya poinformował, że zebrał już milion podpisów pod petycją domagającą się anulowania traktatu pokojowego zawartego przez Egipt z Izraelem z 1979 roku. Założyciel ruchu, George Ishaq, powiedział, że inicjatywa jest reakcją na wojnę w Libanie.
    18 września 2006 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni spotkała się w Waszyngtonie (USA) z sekretarzem Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice. Omawiano sprawy procesu pokojowego z Palestyńczykami oraz kwestię irańskiego programu atomowego. Livni spotkała się także z egipskim ministrem spraw zagranicznych Ahmed Aboul Gheitem, oraz z przywódcami Argentyny, Mauretanii, Finlandii, Łotwy i Korei Południowej.
    18 września 2006 r. minister spraw zagranicznych Cipi Liwni spotkała się w Nowym Jorku (USA) z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Do spotkania doszło przy okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Abbas zapewnił, że przyszły rząd jedności Autonomii, którego stworzenie negocjuje obecnie z Hamasem, uzna prawo do istnienia państwa żydowskiego.

19 września 2006 r. szef sztabu izraelskich sił zbrojnych, generał Dan Haluc poinformował, że do piątku wszystkie izraelskie oddziały opuszczą terytorium Libanu. Haluc powiedział, że Hezbollah przestrzega warunków zawieszenia broni.
    19 września 2006 r. minister obrony Amir Peretz wydał polecenie ewakuacji i zniszczenia 90 budynków położonych w nielegalnych osiedlach żydowskich w Samarii i Judei. Nie podano nazw likwidowanych osiedli, ale najprawdopodobniej będą to Maaleh Rechavam we wschodniej części Gush Etzion, Maon Farm w rejonie Wzgórz Hebronu, i Skali Farm w pobliżu Nablusu.
    19 września 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w południe ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, z których jedna spadła na kibuc Gabim.
    19 września 2006 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że pod koniec 2005 roku w Izraelu żyło 6.990.700 obywateli - w tym 5.313.800 Żydów i 1.377.100 Arabów (1.140.600 z nich to muzułmanie. W 2005 roku Aliye zrobiło 21 tys. Żydów.
    19 września 2006 r. izraelskie siły powietrzne otrzymały pierwszy samolot Gulfstream G-550 wyposażony w system radarowy AWACS. Otrzymał nazwę kodową "Eitam" i będzie używany przez pilotów eskadry Nachshon. Siły powietrzne otrzymają trzy takie maszyny w ciągu 3 następnych lat. Zostały one zakupione w Stanach Zjednoczonych za pieniądze z amerykańskiej pomocy wojskowej.

19 września 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał w nocy rakietami budynek w Rafah, na południu Strefy Gazy. Pod budynkiem znajdowało się wejście do podziemnego tunelu przemytniczego. Przed nalotem ostrzeżono telefonicznie mieszkańców domu.
    19 września 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 14 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W strzelaninie pod Dżeninem zastrzelono uzbrojonego Palestyńczyka.

19 września 2006 r. francuski prezydent Jacques Chirac zaapelował na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ o przeprowadzenie konferencji międzynarodowej na temat Bliskiego Wschodu, by "przywrócić warunki" dla budowy zaufania między Izraelczykami a Palestyńczykami.
    19 września 2006 r. prezydent USA George W. Bush spotkał się z palestyńskim prezydentem Mahmudem Abbasem. Abbas prosił o "pilnie potrzebną" amerykańską pomoc dla Autonomii Palestyńskiej. Bush nazywał Abbasa "człowiekiem pokoju", demonstrując poparcie dla tego umiarkowanego polityka palestyńskiego.

20 września 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na kibuce Erez i Nir Am. Ranna została 1 osoba.
    20 września 2006 r. szef sztabu izraelskich sił zbrojnych, generał Dan Haluc oświadczył, że wycofywanie wojsk z południowego Libanu może potrwać kilka dni dłużej niż przewidywano. Opóźnienie wynika z przedłużającego się rozlokowywania międzynarodowych sił UNIFIL i armii libańskiej w południowym Libanie.
    20 września 2006 r. federacja przedsiębiorców poinformowała, że przed świętem Rosh Hashanah wyeksportowano 250 tys. słoików miodu do Ameryki Północnej, Europy i innych krajów. Wartość sprzedanego miodu wynosi 400 tys. USD.

20 września 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    20 września 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas po powrocie ze Stanów Zjednoczonych ogłosił stan nadzwyczajny w Autonomii Palestyńskiej.

20 września 2006 r. Izrael wysłał transport pomocy humanitarnej dla Wybrzeża Kości Słoniowej, w której wystąpił wyciek trujących odpadów i skażenie laguny wokół stolicy, Abidżanu. W transporcie wysłano lekarstwa oraz sprzęt medyczny pomocny w wypadkach zatruć. Rok temu Izrael udzielił pomocy Republice Środkowej Afryki, która ucierpiała podczas powodzi. Pół roku temu izraelskie ekipy ratunkowe pracowały przy zawalonym budynku w Nairobi, w Kenii. Ostatnio Izrael udzielił pomocy podczas powodzi w Etiopii.
    20 września 2006 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni przemawiając na forum ogólnym ONZ powiedziała, że "przyszła chwila prawdy. Nie ma większego wyzwania dla naszych wartości niż Iran. Oni zaprzeczają Holokaustowi... otwarcie wzywają do wymazania Izraela z mapy. Teraz starają się osiągnąć nuklearną niezależność aby zrealizować swoje cele. Stawia to cały region w niebezpieczeństwie i zagraża światu. Dla takich przywódców nie ma w tym budynku miejsca."

21 września 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w rejonie Shaar HaNegev. Wieczorem 3 rakiety spadły na Negew.
    21 września 2006 r. policja ogłosiła najwyższy stan pogotowia na całym terytorium Izraela, który będzie obowiązywał przez całe święta Rosh Hashanah. W tym czasie zamknięte zostaną wszystkie przejścia graniczne z Autonomią Palestyńską.
    21 września 2006 r. grupa 15 żydowskich rodzin założyła nowe osiedle na Negewie, w pobliżu granicy z Egiptem. Nowe osiedle nazwano Be'er Milha.
    21 września 2006 r. ministerstwo budownictwa ogłosiło przetarg na budowę 164 nowych domów w osiedlach w Samarii i Judei. 88 będzie w osiedlu Ariel, 56 w Alfei Menashe i 20 w Karnei Shomron.

21 września 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    21 września 2006 r. izraelscy komandosi zaatakowali w nocy budynek w Rafah, na południu Strefy Gazy. Doszło do gwałtownej wymiany ognia z terrorystami z Hamasu. Zginęła 1 osoba. Aresztowano 4 członków Islamskiego Dżihadu.
    21 września 2006 r. izraelscy komandosi zastrzelili rano 3 palestyńskich terrorystów, którzy przygotowywali się do wystrzelenia rakiety Qassam w rejonie obozu uchodźców Jabalaya, na północy Strefy Gazy.
    21 września 2006 r. izraelska armia zezwoliła na otwarcie przejścia granicznego Rafah pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem. Przejście będzie otwarte przez 2 dni. Ponad 10 tys. Palestyńczyków oczekuje na otwarcie przejścia po stronie egipskiej granicy.

21 września 2006 r. wicepremier Shimon Peres powiedział w Nowym Jorku, że premier Ehud Olmert nie spotka się z palestyńskim prezydentem Abbasem tak długo, jak długo Hamas będzie odmawiał uznania istnienia państwa Izrael i nie wypuści porwanego izraelskiego żołnierza.
    21 września 2006 r. nieznani sprawcy obrzucali kamieniami dwie synagogi w Astrachaniu nad Morzem Kaspijskim oraz w Chabarowsku na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

22 września 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa wzmocniły swoje siły rozlokowane w strategicznych punktach miast Izraela. Wprowadzono dodatkowe zabezpieczenia na dworcach autobusowych, targowiskach, centrach handlowych i innych miejscach publicznych. Wzmocniono obecność policji wokół synagog i cmentarzy.

22 września 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Hebronu wykryto fabrykę bomb.
    22 września 2006 r. izraelska armia wprowadziła blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej na okres świąt Rosh Hashanah. Wyjątek uczyniono dla transportów z pomocą humanitarną oraz dla palestyńskich pracowników służb medycznych, nauczycieli i prawników. Umożliwiono również 3 tys. Palestyńczyków przekroczyć granicę, by mogli przeprowadzić żniwa w plantacjach oliwek.
    22 września 2006 r. izraelski oddział wkroczył rano do Nablusu. Doszło do gwałtownych starć, w których 7 izraelskich żołnierzy zostało rannych. Aresztowano 12 Palestyńczyków. W obozie dla uchodźców Balata raniono uzbrojonego Palestyńczyka.
    22 września 2006 r. Hamas zapowiedział, że nie wejdzie w skład rządu jedności narodowej Autonomii Palestyńskiej, jeśli warunkiem powstania takiego rządu byłoby uznanie Izraela. Hamas nie wykluczył jednak możliwości ogłoszenia "dziesięcioletniego rozejmu" w wojnie z Izraelem.
    22 września 2006 r. tysiące zwolenników al-Fatah przeszło ulicami Gazy demonstrując przeciwko Hamasowi. Około 100 uzbrojonych Palestyńczyków strzelało w powietrze.
    22 września 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę na przejściu granicznym Rafah, na południu Strefy Gazy. Rannych zostało 2 palestyńskich policjantów.

22 września 2006 r. ponad 500 tys. ludzi demonstrowało w Bejrucie (Liban) "święte zwycięstwo" Hezbollahu w wojnie z Izraelem. Przywódca Hezbollahu, szeik Hassan Nasrallah powiedział, że "żadna armia na świecie" nie może rozbroić jego organizacji. Dodał, że Hezbollah wciąż posiada ponad 20 tys. rakiet w Libanie.
    22 września 2006 r. nieznani sprawcy zaatakowali synagogi w Chabarowsku i Astrachaniu (Rosja).

23 września 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

23 września 2006 r. palestyński premier Ismail Hanija oświadczył: "nie będę przewodniczył rządowi, który uzna Izrael". Bliski doradca premiera, Ahmed Youssef ogłosił jednak, że Hamas proponuje Izraelowi dziesięcioletnie zawieszenie broni.
    23 września 2006 r. rzecznik palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa, oskarżył Hamas, że kierując rządem palestyńskim wywołał swymi działaniami kryzys polityczny. Abbas wyraził ze swojej strony gotowość podjęcia "od zera" rozmów z Hamasem w sprawie utworzenia rządu jedności narodowej.

24 września 2006 r. ponad 250 tys. Izraelczyków wykorzystało czas świąt by odwiedzić rezerwaty przyrody i parki w Izraelu.

24 września 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali w nocy dwie bomby i ostrzelali izraelski patrol w pobliżu Nablusu, w Samarii.

24 września 2006 r. egipski minister energetyki oświadczył, że Egipt będzie budował elektrownię atomową. Planowana elektrownia o mocy 1.000 MW ma powstać w El-Dabaa, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Koszt budowy wyniesie 1.5 mld USD. Elektrownia ma być ukończona w 2020 roku.

25 września 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Uszkodzone zostały 2 samochody. Jedna z rakiet trafiła w Sh'ar HaNegev College.
    25 września 2006 r. wojskowy sąd nie zgodził się na zwolnienie za kaucją grupy 21 deputowanych do palestyńskiego parlamentu z radykalnego ugrupowania Hamas, orzekając, iż muszą pozostać w areszcie do czasu zakończenia postępowania przeciwko nim. Na początku bieżącego miesiąca sąd wojskowy zgodził się na zwolnienie zatrzymanych za kaucją, od czego wojskowa prokuratura natychmiast się odwołała. Wojskowa prokuratura zarzuca aresztowanym przynależność do "ugrupowania terrorystycznego" i stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa Izraela.

25 września 2006 r. grupa Palestyńczyków obrzucała w nocy kamieniami żydowskie samochody na drodze do Gush Etzion w Judei. Izraelscy żołnierze ostrzelali napastników raniąc 3 osoby.
    25 września 2006 r. izraelski oddział wjechał w nocy do północnej części Strefy Gazy. Poszukiwano podziemnych tuneli i stanowisk terrorystów.
    25 września 2006 r. izraelska armia zniosła rano blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej. Otworzono także przejścia graniczne Karni i Erez ze Strefą Gazy.
    25 września 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali wieczorem bombę przy przejściu granicznym Kissufim w Strefie Gazy.

25 września 2006 r. norweska policja poinformowała o wykryciu spisku zmierzającego do zamordowania ambasadora Izraela w Norwegii. Aresztowano 4 Muzułmanów.
    25 września 2006 r. europejski oddział Interpol (International Criminal Police Organization) zaakceptował Izrael jako nowego członka organizacji.

26 września 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Al-Kuds, która spadła na miasto Sderot, uszkadzając dom mieszkalny. Ranna została 1 osoba. Popołudniem druga rakieta spadła na Sderot. Do ataków przyznał się Hamas.
    26 września 2006 r. ministerstwo absorpcji rozpoczęło kampanię zachęcenia 600 tys. Żydów do powrotu do ojczyzny z Diaspory. Prawie 60% z tej liczby mieszka w w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, 25% w Europie.
    26 września 2006 r. minister obrony Amir Peretz poinformował, że w ciągu ostatnich kilku tygodni udaremniono 10 samobójczych zamachów. Peretz dodał, że wciąż napływają ostrzeżenia o kolejnych planowanych zamachach.
    26 września 2006 r. komisja śledcza w sprawie wojny w Libanie przesłuchała szefa sztabu IDF, generała Dan Halutza. Generał wyjaśniał wydarzenia, które skłoniły go do podjęcia decyzji o rozpoczęciu wojny.

    26 września 2006 r. w Jerozolimie odbyło się oficjalne spotkanie palestyńskiego negocjatora Saeb Erekata z przedstawicielami izraelskiego ministerstwa obrony, Barch Spiegel i Hagai Alon. W rozmowach uczestniczyli też reprezentanci USA, Dick Jones i Keith Dayton. Palestyńczycy poprosili o otwarcie przejścia granicznego Rafah w Strefie Gazy na czas miesiąca Ramadan. Strona palestyńska określiła rozmowy jako "bardzo pozytywne".

26 września 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Nablusu zaatakowano izraelski patrol.
    26 września 2006 r. palestyńska policja wykryła i zniszczyła dwa podziemne tunele na południu Strefy Gazy. Służyły one do szmuglowania broni z Egiptu do Gazy.
    26 września 2006 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami posterunek kontrolny w pobliżu Hebronu, raniąc 1 Izraelczyka.

26 września 2006 r. syryjski minister spraw zagranicznych Walid Moallem na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, obwinił Izrael za wszystkie problemy na Bliskim Wschodzie. Podkreślił, że najważniejszym priorytetem jest zakończenie izraelskiej okupacji Wzgórz Golan, farm Shebaa oraz terytoriów palestyńskich.
    26 września 2006 r. pakiestański prezydent Parvez Musharraf powiedział w Stanach Zjednoczonych, że Pakistan będzie musiał ostatecznie uznać istnienie państwa Izrael. Jednak obecnie taki krok nie jest możliwy, gdyż storpedowałoby to wszelkie wysiłki Pakistanu, by służyć jako most pomiędzy Zachodem a światem muzułmańskim. Musharraf dodał, że byłoby to możliwe po powstaniu państwa palestyńskiego.
    26 września 2006 r. Izrael i Portugalia podpisały w Lizbonie porozumienie o unikaniu podwójnego opodatkowania. W 2006 roku izraelski eksport do Portugalii wzrósł o 30%, do wartości 65 mln USD.

27 września 2006 r. izraelski trybunał wojskowy nakazał natychmiastowe uwolnienie palestyńskiego wicepremiera Nasera Szaera. Został on zwolniony i przewieziony do Nablusu.
    27 września 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w pobliżu miasta Ashkelon.
    27 września 2006 r. amerykańska korporacja Microsoft kupiła izraelską firmę komputerową Gteko za 120 mln USD. Gteko specjalizuje się w rozwiązaniach automatyki stosowanych w komputerach osobistych PC i serwerach. Jego oprogramowanie jest używane przez co najmniej 10 mln komputerów na całym świecie. Siedzibą przedsiębiorstwa jest Ra'anana. Zatrudnia 150 pracowników. W Hajfie znajduje się dział badań i rozwoju Gteko.

27 września 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał w nocy rakietami budynek w Rafah, na południu Strefy Gazy. Pod domem znajdował się wylot tunelu przemytniczego. Mieszkańcy domu zostali ostrzeżeni telefonicznie o nalocie. W ataku zginęła 1 osoba, a 13 zostało rannych.
    27 września 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 19 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Nablusu i Dżeninu zaatakowano izraelskie patrole.
    27 września 2006 r. oddział izraelskich żołnierzy wkroczył w nocy do obozu uchodźców Balata, pod Nablusem w Samarii. Otoczono budynek w którym ukrywali się poszukiwani palestyńscy terroryści. W wymianie ognia zostało zginęło 3 Palestyńczyków, a 2 aresztowano. Znaleziono 10-kg materiałów wybuchowych oraz gotową do użycia kamizelkę wybuchową dla terrorysty-samobójcy.
    27 września 2006 r. w nocy w północnej części Strefy Gazy doszło do starć rywalizujących ze sobą grup Hamasu i Fatahu.

27 września 2006 r. izraelski samolot pasażerski Boeing 757 z Israir Airlines lądował awaryjnie na lotnisku Stansted w Londynie (Wielka Brytania). Przyczyną była usterka techniczna. Nikomu nic się nie stało.
    27 września 2006 r. w Babim Jarze na Ukrainie obyły się uroczystości 65-lat od czasu nazistowskiej masakry Żydów. Przy tej okazji prezydent Moshe Katzav spotkał się z prezydentami Ukrainy i Chorwacji.
    27 września 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas spotkał się w Kairze (Egipt) z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Tematem rozmów była kwestia sformowania palestyńskiego rządu jedności narodowej.
    27 września 2006 r. szef egipskiego wywiadu, Omar Suleiman wysłał list do przywódcy Hamasu w Damaszku (Syria), Khaled Meshala. Suleiman ostrzegł, że jeśli Hamas nie uwolni porwanego izraelskiego żołnierza, wówczas Izrael może rozpocząć dużą operację wojskową w Gazie. Wezwał także Hamas do przystąpienia do palestyńskiego rządu jedności.

28 września 2006 r. komisja śledcza w sprawie wojny w Libanie przesłuchała premiera Ehuda Olmerta i ministra obrony Amira Peretza.
    28 września 2006 r. izraelska policja zatrzymała 823 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej. Aresztowano także 9 Izraelczyków, którzy organizowali przemyt i zatrudnienie Arabów.
    28 września 2006 r. izraelska armia podjęła decyzję o zamknięciu linii produkcyjnej czogłów Merkava w ciągu czterech lat. Stwierdzono, że koszty projektu przewyższają koszyści płynące z produktu. Podczas wojny w Libanie zniszczonych zostało 47 czołgów Merkava, które cieszyły się opinią najlepiej chronionych na świecie.

28 września 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał w nocy rakietami dom handlarza bronią w Rafah, na południu Strefy Gazy. Mieszkańcy domu zostali ostrzeżeni telefonicznie o nalocie. W ataku 2 osoby zostały ranne.
    28 września 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Nablusu zaatakowano izraelski patrol.

28 września 2006 r. siły UNIFIL poinformowało o złamaniu przez Izrael warunków zawieszenia broni w południowym Libanie. W pobliżu libańskiej przygranicznej wsi Marawaheen, izraelski pojazd opancerzony i dwa jeepy przekroczyły granicę i usiłowały wykonać zwiad. Drogę zablokowały im francuskie czołgi sił UNIFIL. Nie doszło do wymiany ognia.

29 września 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, które spadły w pobliżu kibucu Ohr Haner.
    29 września 2006 r. w wybuchu samochodu-pułapki w centrum Rishon Letzion, zginął zamachowiec, a 5 osób zostało rannych. Policja podejrzewa kryminalne porachunki i wyklucza akt terroru.
    29 września 2006 r. izraelska policja ogłosiła stan alarmu antyterrorystycznego na terytorium całego Izraela. Alarm będzie obowiazywał do końca świąt Jom Kippur.

29 września 2006 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski samochód w pobliżu Tekoa w Judei, raniąc 2 Izraelczyków.
    29 września 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Nablusu zaatakowano izraelski patrol.
    29 września 2006 r. izraelski helikopter ostrzelał rano zabijając 2 palestyńskich terrorystów, którzy w pobliżu Beit Hanoun przygotowywali się do wystrzelenia rakiet Qassam (Strefa Gazy).
    29 września 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali rano bombę przy przejeżdżającym żydowskim autobusie w pobliżu Ofrah w Samarii.
    29 września 2006 r. izraelska armia wprowadziła popołudniem całkowitą blokadę terytorium Autonomii Palestyńskiej na czas świąt Jom Kippur.

29 września 2006 r. Kongres Stanów Zjednoczonych wyraził zgodę na przekazanie dodatkowych 500 mln USD na wspólne projekty wojskowe z Izraelem. Fundusze pomogą realizacji projektów systemu antyrakietowego, systemu nawigacji dla pocisków oraz zdalnie sterowanych samolotów bezzałogowych. Wojskowa pomoc Stanów Zjednoczonych dla Izraela wynosi 2 mld USD.

30 września 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot, uszkadzając dom mieszkalny. Ranne zostały 2 osoby.
    30 września 2006 r. minister infrastruktury Beniamin Ben-Eliezer oświadczył, że Izrael powinien zabić przywódcę szyickiego Hezbollahu, szejka Nasrallaha, gdy tylko nadarzy się okazja uczynienia tego bez dodatkowych zbędnych ofiar.
    30 września 2006 r. minister obrony Amir Peretz wydał zgodę na rozpoczęcie końcowego wycofywania oddziałów wojskowych z południowego Libanu, które ma się ostatecznie zakończyć jeszcze przed świętem Yom Kippur. Peretz poinformował, że obecnie 200 izraelskich żołnierzy znajduje się jeszcze na terytorium Libanu.

30 września 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    30 września 2006 r. izraelski helikopter ostrzelał w nocy rakietami dom wysokiego działacza Hamasu w Khan Younis, na południu Strefy Gazy. Dom był wykorzystywany jako magazyn broni. Mieszkańców domu uprzedzono telefonicznie o ataku.
    30 września 2006 r. tysiące palestyńskich urzędników państwowych demonstrowało w Gazie, barykadując drogi i paląc opony w proteście przeci opóźnieniom wypłacaniu pensji przez władze Autonomii Palestyńskiej. Zablokowano między innymi główną drogę z Gazy do Khan Younis. W Rafah demonstrujący obrzucili kamieniami samochód palestyńskiego ministra kultury, Abu Sabh z Hamasu. W Autonomii Palestyńskiej około 165 tys. urzędników nie dostaje pełnych pensji. Przyczyną braku finansów jest nałożenie embarga na rząd Hamasu przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską.

30 września 2006 r. egipskie siły bezpieczeństwa aresztowały 4 egipskich policjantów i 5 Palestyńczyków za organizowanie przemytu broni do Strefy Gazy. Amunicja była kradziona z magazynów egipskiej armii, a granaty pochodziły od Beduinów.
    30 września 2006 r. około 3 tys. osób przeszło w Brnie (Szwajcaria) w marszu poparcia dla Izraela.

1 października 2006 r. izraelskie oddziały które w nocy opuściły terytorium Libanu rozpoczęły fortyfikowanie terenów przygranicznych.
    1 października 2006 r. szef sztabu izraelskich sił zbrojnych, generał Dan Haluc powiedział, że rozważana jest możliwość rozszerzenia operacji militarnej w Strefie Gazy w celu powstrzymania ostrzału rakietowego terytorium Izraela. Dodał, że chodziłoby o "nieprzerwaną, głębszą akcję lądową".

1 października 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał w nocy samochód w Rafah, na południu Strefy Gazy. Zginęło 2 członków Brygad Męczenników Al Aksa, a 4 osoby zostały ranne.
    1 października 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Palestyńscy terroryści zaatakowali w nocy izraelskie patrole w pobliżu Nablusu i Ramallah, w Samarii.
    1 października 2006 r. w Gazie wybuchły starcia pomiędzy rywalizującymi frakcjami Hamasu i Fatahu. Zginęło 8 Palestyńczyków, a 75 zostało rannych. Członkowie Hamasu użyli ostrej broni i granatów aby rozpędzić demonstrację palestyńskich urzędników i policjantów, którzy domagali się wypłaty zaległych pensji. Do starć doszło także w Khan Younis.
    1 października 2006 r. członkowie al-Fatah podpalili budynek palestyńskiego parlamentu w Ramallah, w Samarii. Podczas demonstracji wołano: "Hamas precz!".
    1 października 2006 r. radio Hamasu oskarżyło palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa o doprowadzenie do eskalacji niepokojów wśród Palestyńczyków. Potępiono Abbasa za wywieranie nacisku na Hamas, aby ten uznał istnienie państwa Izrael.

1 października 2006 r. w nocy ostatnie izraelskie oddziały opuściły terytorium Libanu.
    1 października 2006 r. dowódca sił UNIFIL generał Alain Pellegrini potwierdził informację o wycofaniu wojsk izraelskich z Libanu, zastrzegając jednak, że Izraelczycy utrzymują nadal zajętą w sierpniu arabską wioskę Ghajar, na granicy Libanu i wzgórz Golan. UNIFIL zamierza dopilnować by Izrael wycofał się z niej w najbliższych dniach.

2 października 2006 r. w Izraelu obchodzono święto Yom Kippur.

2 października 2006 r. w nocy wybuchły starcia pomiędzy zwolennikami al-Fatah i bojówkami Hamasu w Ramallah, w Samarii. Podpalono jeden z budynków palestyńskiego rządu w Hebronie. W starciach zginęło 5 Palestyńczyków, a około 40 zostało rannych.
    2 października 2006 r. palestyński premier Ismail Hanije wezwał rano Palestyńczyków do przerwania walk "w obliczu poważnej eskalacji działań ze strony sił okupacyjnych". W wystąpieniu telewizyjnym Hanije bronił bojowników Hamasu, mówiąc, że w Gazie działali oni zgodnie z prawem w celu przełamania protestów ulicznych. Rano wycofano bojówki Hamasu z ulic Gazy.
    2 października 2006 r. palestyńska organizacja al-Fatah ogłosiła rano w Ramallah strajk generalny. W mieście zamknięto wszystkie sklepy. W Gazie podpalono palestyńskie ministerstwo rolnictwa. W Nablusie ostrzelano urzędników państwowych Hamasu.
    2 października 2006 r. rząd Autonomii Palestyńskiej ogłosił wstrzymanie działalności w odpowiedzi na eskalację przemocy ze strony Fatahu. Rząd został sformowany przez radykalny Hamas.

2 października 2006 r. dowódca libańskiej armii generał Michel Sleimane oświadczył, że armia Libanu jest przygotowana na ewentualną "agresję" ze strony Izraela. Oddziały libańskiej armii zajęły przygraniczne tereny opuszczone przez izraelskie wojska.
    2 października 2006 r. organizacja Amnesty International opublikowała roczny raport o międzynarodowym handlu bronią. Cztery izraelskie przedsiębiorstwa znalazły się na liście 100 największych producentów broni na świecie. Raport stwierdza, że 66% wyprodukowanej w Izraelu broni jest sprzedawane za granicą. AI krytykuje zbrojenia.

3 października 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 7 Arabów, którzy usiłowali przekroczyć granicę z Egiptu do Izraela.
    3 października 2006 r. premier Ehud Olmert przedstawił w skrócie plan odbudowy Hajfy i północnego Izraela. Olmert powiedział, że "do końca 2007 roku zainwestujemy 2.8 mld NIS w poprawę warunków życia na północy". Premier podkreślił, że "edukacja jest bezwzględnie najważniejsza w planach rządu" i na ten cel na północy przeznaczono 360 mln NIS.

3 października 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał w nocy odlewnię żelaza w Khan Younis, na południu Strefy Gazy. W ataku zginęło 3 Palestyńczyków. Według informacji wywiadu produkowano w niej broń dla Hamasu. Równocześnie izraelska artyleria ostrzelała okolice Beit Hanoun na północy Strefy Gazy.
    3 października 2006 r. w nocnych starciach Hamasu z Fatahem w Gazie zginęło 3 Palestyńczyków, a 22 osoby zostały ranne.
    3 października 2006 r. izraelska armia zdjęła rano blokadę z terytoriów Autonomii Palestyńskiej.
    3 października 2006 r. trwały starcia Hamasu z Fatahem na ulicach Gazy. Zginęło 3 Palestyńczyków. W Khan Younis porwano 2 członków al-Fatah. W starciach w Rafah zginął 1 Palestyńczyk, a 18 osób zostało rannych. W Jerychu członkowie Fatah zabili kelnera, który odmówił zamknięcia restauracji z powodu strajku ogłoszonego przez al-Fatah. W Nablusie postrzelono 2 ochraniarzy palestyńskiego wicepremiera Nassera al-Shaera z Hamasu.
    3 października 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zaakceptował plan przedstawiony przez Katar, który zmierza do zakończenia bratobójczych walk w Autonomii Palestyńskiej i utworzenia rządu jedności. Plan został odrzucony przez Hamas.

    3 października 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał wieczorem rakietami dwa samochody w pobliżu Beit Hanoun, na północy Strefy Gazy. Rannych zostało 2 członków Islamskiego Dżihadu i 3 członków Brygad Męczenników Al-Aksa.

3 października 2006 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że międzynarodowe siły pokojowe UNIFIL nadzorujące zawieszenie broni pomiędzy Izraelem a Hezbollahem w południowym Libanie, mogą "wykorzystać siłę poza samoobroną". Dowódcy oddziałów UNIFIL otrzymali upoważnienie by działać z pełną determinacją w każdym przypadku konfrontacji z wrogą działalnością.
    3 października 2006 r. Żydzi z Federacji UJA z Nowego Yorku (USA) przekazali 9.3 mln USD na odbudowę Kiryat Shmona na północy Izraela.

4 października 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    4 października 2006 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice spotkała się wieczorem z premierem Ehudem Olmertem.
    4 października 2006 r. państwowe przedsiębiorstwo wydobywcze Genco poinformowało o odkryciu złóż ropy naftowej pod dnem Morza Martwego. Wielkość złoża szacuje się na 4-6 mln baryłek, o wartości rynkowej 300 mln USD. Ropa znajduje się 2.000 metrów pod ziemią.

4 października 2006 r. izraelski samolot zbombardował w nocy zakład produkujący broń położony w pobliżu Khan Younis, na południu Strefy Gazy.
    4 października 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    4 października 2006 r. trzej zamaskowani Palestyńczycy zastrzelili w nocy lokalnego dowódcę Hamasu w Kalkilia, w Samarii.
    4 października 2006 r. otworzono przejście graniczne Rafah na południu Strefy Gazy. Będzie ono otwarte na czas świątecznego miesiąca Ramadan.
    4 października 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas poinformował, że załamały się jego negocjacje z rządem radykalnego Hamasu, dotyczące powołania w Autonomii Palestyńskiej bardziej umiarkowanego rządu. Abbas powiedział, że "obecnie nie ma dialogu".
    4 października 2006 r. działacze Hamasu rozprowadzili ponad 600 karabinów między swoich członków w Samarii i Judei, gdzie są oni słabsi od opozycyjnego, bardziej umiarkowanego Fatahu.

    4 października 2006 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice przybyła do Autonomii Palestyńskiej i spotkała się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Rice wyraziła zaniepokojenie pogarszającymi się warunkami humanitarnymi życia Palestyńczyków. Abbas zapewnił, że przyszły rząd jedności będzie respektował porozumienia izraelsko-palestyńskie. Stany Zjednoczone przedstawiły plan wzmocnienia elitarnych jednostek palestyńskich sił bezpieczeństwa wiernych Abbasowi. Na wojskowe szkolenia oraz rozbudowę przejścia granicznego Krani w Strefie Gazy, USA przeznaczyły 20 mln USD. Palestyńskie siły nadzorowałyby przejście graniczne po swojej stronie. Plan zmierza do poprawy tragicznej sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy.

4 października 2006 r. nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz żydowski w Twerze, w Rosji.

5 października 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    5 października 2006 r. izraelska armia zdymisjonowała dowódcę wojsk lądowych generała Jiftaha Ron Tala, za to, że publicznie wzywał do ustąpienia premiera Ehuda Olmerta i szefa sztabu generalnego sił zbrojnych generała Dana Haluca. Ron Tal oskarżył premiera o przegranie wojny w Libanie, mówiąc, że "z wojskowego punktu widzenia wojna zakończyła się niepowodzeniem i szef sztabu, podobnie jak premier powinni za to wziąć odpowiedzialność".
    5 października 2006 r. izraelska policja aresztowała 51-letniego rabina, który wzywał do zamachu terrorystycznego na meczet na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie.

5 października 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał w nocy rakietami samochód w rejonie Rafah, na południu Strefy Gazy. W ataku zginęło 2 członków Islamskiego Dżihadu.
    5 października 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Nablusu zaatakowano izraelski patrol.
    5 października 2006 r. palestyński terrorysta z Islamskiego Dżihadu usiłowałrano podłożyć bombę przy barierze granicznej na południu Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili terrorystę.
    5 października 2006 r. w starciach rywalizujących ze sobą grup Hamasu i Fatahu w Gazie zginął 1 Palestyńczyk. W Beit Lahia raniony został członek Hamasu.
    5 października 2006 r. palestyński premier Ismail Hanija oświadczył na wiecu w Gazie, że nigdy nie uzna państwa Izrael, jednak Hamas jest gotów ogłosić długotrwałe zawieszenie broni w zamian za uznanie niepodległej Palestyny w granicach z 1967 roku.

6 października 2006 r. rzecznik izraelskiego rządu Awi Pazner powiedział, że palestyński premier wysunął "dziwaczną" propozycję rozejmu, mówiąc jednocześnie, że "nigdy" nie uzna państwa Izrael. Pazner dodał, że "stanowisko Hamasu jest całkowicie jasne. Nieuznawanie Izraela jest niewzruszalną zasadą jego ideologii. Jest to nieszczęście dla Palestyńczyków i sytuuje Hamas na drodze bez wyjścia."
    6 października 2006 r. grupa około 300 Palestyńczyków usiłowała w południe złamać policyjną blokadę drogową na południe od Jerozolimy, usiłując dostać się na Wzgórze Świątynne. Policja użyła granatów ogłuszających do rozpędzenia tłumu. Na czas miesiąca Ramadan wprowadzono ograniczenia w dostępie do Wzgórza Świątynnego.
    6 października 2006 r. przywódca parlamentarnej opozycji Beniamin Netanyahu powiedział, że żydowska Diaspora nie ma przed sobą żadnej przyszłości. Ostrzegł, że asymilacja i mieszane małżeństwa zagrażają przyszłości Żydów żyjących w Diasporze. Aby zapobiec asymilacji, Żydzi powinni zjednoczyć się w Izraelu.

6 października 2006 r. walki pomiędzy Hamasem i Fatahem trwały w nocy w Gazie. W Rafah zastrzelono członka Fatahu. W Beit Lahia postrzelono członka Hamasu.
    6 października 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Nablusu zaatakowano izraelski patrol.
    6 października 2006 r. izraelska armia wprowadziła blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej na czas święta Sukkot.
    6 października 2006 r. przypadkowy wybuch zawalił podziemny tunel na granicy Strefy Gazy i Egiptu. Służby ratunkowe odkopały 5 Palestyńczyków, ale 1 osoba zginęła. Tunel należał do Brygad Męczenników Al-Aksa.
    6 października 2006 r. w Gazie odbył się wiec poparcia dla palestyńskiego premiera Ismaila Haniyeh. W wiecu uczestniczyło ponad 10 tys. członków Hamasu. Haniyeh wezwał do rozpoczęcia rozmów pomiędzy przywództwem Hamasu i Fatahu, aby położyć kres konfliktowi wewnętrznemu w Autonomii Palestyńskiej. Powtórzył jednak, że nie ma możliwości uznania przez Hamas państwa Izrael.

6 października 2006 r. czeskie siły bezpieczeństwa poinformowały o udaremnieniu zamachu terrorystycznego w Pradze. Islamscy terroryści planowali uwięzić kilkudziesięciu Żydów w synagodze w Pradze. W przypadku niespełnienia ich żądań synagoga miała być wysadzona.

7 października 2006 r. w Izraelu rozpoczęły się święta Sukkot.

7 października 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    7 października 2006 r. grupa palestyńskich terrorystów usiłowała podłożyć bombę przy żydowskim osiedlu Kaffin w Samarii. Izraelscy saperzy rozbrolili bomby. W pobliżu Nablusu ostrzelano izraelski patrol.
    7 października 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy przy przejeżdżającym izraelskim patrolu na północy Strefy Gazy. Uszkodzony został wojskowy pojazd.
    7 października 2006 r. lider ruchu al-Fatah, Azzam el-Ahmad wezwał palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa do zdymisjonowania rządu Hamasu i rozpisania nowych wyborów w Autonomii Palestyńskiej.

7 października 2006 r. egipskie siły bezpieczeństwa aresztowały rano 4 Egipcjan, którzy usiłowali przemycić materiały wybuchowe podziemnym tunelem do Strefy Gazy.
    7 października 2006 r. syryjski prezydent Bashar Assad powiedział w wywiadzie dla gazety "Al-Anba", że syryjska armia przygotowuje się do wojny z Izraelem. Syryjski minister informacji Mushen Bilal powiedział w telewizji Al-Jazeera, że "Syria bierze pod uwagę możliwość rozpoczęcia przez Izrael wojny przeciwko Syrii. Przygotowujemy się na każdą możliwość." Bilal dodał, że Syria jest zainteresowana pokojem, ale to Izrael jest odpowiedzialny za załamanie się w 2000 roku procesu pokojowego pomiędzy tymi dwoma państwami. Jakiekolwiek wznowienie rozmów musi opierać się na rezolucjach ONZ, które domagają się oddania Wzgórz Golan, opuszczenia przez wojska izraelskie terytoriów palestyńskich i uznania prawa powrotu palestyńskich uchodźców. Od spełnienia tych warunków zależy pokój pomiędzy Syrią a Izraelem.

8 października 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot.
    8 października 2006 r. izraelska armia podniosła stan gotowości bojowej swoich oddziałów wzdłuż granicy z Syrią, nie ogłoszono jednak alarmu.
    8 października 2006 r. fundusz rozwoju Galilei po raz pierwszy przeznaczył 500 tys. NIS wsparcia dla przedsiębiorstw izraelskich Arabów w Galilei. Jest to część budżetu 1.5 mln NIS przeznaczonego na odbudowę przedsiębiorstw na północy Izraela.

8 października 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    8 października 2006 r. palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa zaatakowali izraelski patrol w obozie dla uchodźców Balaata pod Nablusem, W Samarii. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk, a 3 zostało rannych.
    8 października 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano z moździerza izraelski patrol na północy Strefy Gazy.
    8 października 2006 r. rzecznik prasowy Hamasu, Abu Obaida oświadczył, że militarne skrzydło jego organizacji, Brygady Al-Kassam posiadają ponad 10 tys. uzbrojonych bojowników. Była to odpowiedź na izraelskie informacje, jakoby Hamas dysponował zaledwie 7 tys. ludźmi.

    8 października 2006 r. izraelskie przedsiębiorstwo Paz Company odpisało porozumienie o dostawach paliwa do Autonomii Palestyńskiej o wartości 18 mln USD rocznie. Wcześniej paliwo dostarczała firma Dor Alon Company, jednak rozwiązała umowę po zawieszeniu płatności przez rząd Hamasu.

8 października 2006 r. izraelski ambasador przy ONZ, Danny Gillerman wniósł oficjalną skargę do Rady Bezpieczeństwa ONZ przeciwko Autonomii Palestyńskiej, w związku z rakietowym ostrzałem terytorium Izraela. Gillerman poprosił Radę Bezpieczeństwa do wezwania władz palestyńskich aby powstrzymały ostrzał rakietowy. Porównał tą sytuację do zawieszenia broni w Libanie, gdzie siły UNIFIL powinny rozbroić Hezbollah i zabezpieczyć teyrtorium Izraela przed wrogim ostrzałem rakietowym.

9 października 2006 r. dziesiątki tysięcy Żydów wzięło udział w ceremonii Birchat Cohanim (błogosławieństwo kapłańskie) przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie.
    9 października 2006 r. izraelska policja poinformowała, że ma podstawy do postawienia w stan oskarżenia prezydenta Moshe Katsava, za molestowanie seksualne trzech kobiet. Są również podstawy do oskarżenia jednej z kobiet o szantażowanie prezydenta. W ciągu kilku tygodni pełen raport z wyników śledztwa otrzyma generalny prokurator Menachem Mazuz, który podejmie ostateczną decyzję o dalszym trybie postępowania.
    9 października 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na kibuc Alumim.
    9 października 2006 r. ponad 300 Izraelczyków demonstrowało wieczorem w Tel Awiwie przeciwko budżetowi państwa na 2007 rok.

9 października 2006 r. izraelski samolot zbombardował w nocy fabrykę broni w Khan Younis, na południu Strefy Gazy.
    9 października 2006 r. izraelski helikopter ostrzelał rano grupę palestyńskich terrorystów, którzy na północy Strefy Gazy przygotowywali się do wystrzelenia rakiety Qassam. W ataku zginął 1 Palestyńczyk, a 3 zostało rannych.
    9 października 2006 r. tysiące Żydów odwiedziło święte miejsca judaizmu w Hebronie podczas święta Sukkot.

10 października 2006 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami samochody na autostradzie Jerusalem-Modi'in, raniąc 2 osoby.
    10 października 2006 r. biuro premiera wydało oświadczenie, że Izrael nie będzie negocjował z Syrią tak długo, jak Syria będzie udzielała wsparcia organizacjom terrorystycznym.
    10 października 2006 r. doszło do wycieku amoniaku w fabryce Tena Noga w Beer Tovia, w strefie przemysłowej w Kiryat Malachi. Rannych zostało 12 osób. Do pożaru doszło także w fabryce w kibucu Yechiyam, w zachodniej Galilei.
    10 października 2006 r. Sąd Najwyższy nakazał rządowi ułożenie planu zabezpieczenia hoteli nad Morzem Martwym przed powodziami. Hotele są zagrożone w wyniku intensywnej eksploatacji pobliskich terenów przez zakłady przemysłowe. Poziom wody w zbiornikach wody przemysłowej rośnie o 20 cm rocznie. Stwarza to poważne zagrożenie w okresie zimowym, gdy częste są w tej okolicy powodzie.

10 października 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    10 października 2006 r. dwóch palestyńskich terrorystów niebezpiecznie zbliżyło się rano do bariery granicznej w rejonie Kerem Shalom, na południu Strefy Gazy. Gdy nie zareagowali na wezwanie do zatrzymania się, zostali ostrzelani przez izraelskich żołnierzy. Jeden z napastników zginął, drugi został ranny. Obaj Palestyńczycy byli uzbrojeni.
    10 października 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili 2 rakiety przeciwpancerne w kierunku izraelskich pojazdów wojskowych na południu Strefy Gazy.
    10 października 2006 r. około 50 tys. Żydów spędzało święta Sukkot w Hebronie, w Judei. Przez cały dzień organizowano wycieczki po mieście. Odbywały się również liczne uroczystości kulturalne.

10 października 2006 r. izraelska armia przekazała przedstawicielom sił pokojowych UNIFIL mapy pól minowych położonych w południowym Libanie w latach 1978-2000.

------- Operacja "Cztery gatunki" -------

11 października 2006 r. Brygada Givati i Brygada Pancerna rozpoczęły operację w północnej części Strefy Gazy, której celem jest powstrzymanie ostrzału rakietowego terytorium Izraela.
    11 października 2006 r. izraelski helikopter zniszczył w nocy rakietą dom wysokiego działacza Hamasu w Gazie. Zginęło 2 Palestyńczyków. W budynku znajdował się magazyn broni.

12 października 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano także z moździerzy tereny przygraniczne oraz pozycje izraelskiej straży granicznej.

------- Operacja "Deszczowy człowiek" -------

12 października 2006 r. Brygada Givati wsparta przez beduiński batalion rozpoznawczy rozpoczęły w nocy operację w południowej częsci Strefy Gazy, której celem jest zniszczenie infrastruktury terrorystycznej. Oddziały wkroczyły w nocy do obozu dla uchodźców w Khan Younis, na południu Strefy Gazy. Doszło do starć, w których zginęło 6 Palestyńczyków. Przed świtem Izraelczycy wycofali się.
    12 października 2006 r. palestyńscy terroryści zaatakowali w nocy izraelski patrol w pobliżu Nablusu w Samarii. Zniszczony został 1 pojazd wojskowy. Ostrzelano także patrol w okolicy Tulkarem.
    12 października 2006 r. szef biura politycznego Hamasu Chaled Maszaal zaapelował o utworzenie państwa palestyńskiego na terytoriach zajętych przez Izrael w 1967 r. w ciągu czterech lat. W skład takiego państwa miałaby wejść także Jerozolima. Maszaal podkreślił też, po raz kolejny, że Hamas "nie podda się i nie uzna Izraela".

13 października 2006 r. setki Palestyńczyków usiłowało przedrzeć się przez policyjne blokady, gdy zabroniono im wstępu do Jerozolimy na uroczystości religijne w meczecie Al-Aksa podczas ramadanu. Na kilku punktach kontrolnych doszło do starć, podczas których aresztowano 6 Palestyńczyków. Policja izraelska ze względów bezpieczeństwa zabroniła wstępu do Jerozolimy palestyńskim mężczyznom w wieku poniżej 45 lat.

13 października 2006 r. izraelski helikopter ostrzelał rakietami arabski samochód w dzielnicy Zeitoun, na przedmieściach Gazy. Zginął uzbrojony terrorysta z al-Fatah, a 3 osoby zostały ranne.
    13 października 2006 r. izraelskie oddziały wycofały się z południowej części Strefy Gazy, kończąc trwającą od wczoraj operację wojskową.

13 października 2006 r. libański minister obrony Elias al-Murr powiedział, że wydał rozkaz libańskiej armii, by otwierała ogień do izraelskich samolotów, które będą naruszać przestrzeń powietrzną Libanu.
    13 października 2006 r. irański prezydent Mahmoud Ahmadinejad powiedział, że "Palestyna jest linią frontu państw islamskich w walce z agresją supermocarstw."

14 października 2006 r. wieczorem ponad 100 Arabów otoczyło jesziwę w Akko, uniemożliwiając żydowskim studentom opuszczenie budynku. Doszło do starć z izraelską policją, która rozproszyła tłum. Aresztowano 1 żydowskiego studenta, który wystrzelił z pistoletu w powietrze. Arabowie protestowali przeciwko uroczystościom święta Simchat Tora na ulicach miasta.

14 października 2006 r. izraelska kolumna pancerna wjechała w nocy w okolice obozu uchodźców Jabalaya, na północy Strefy Gazy. Palestyńscy terroryści ostrzelali rakietą przeciwpancerną izraelski wojskowy buldożer. W odpowiedzi izraelskie helikoptery ostrzelały budynek, z którego prowadzono ogień. Zgineło 7 Palestyńczyków, a 18 zostało rannych. Rano Izraelczycy wycofali się.

15 października 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot. Ranne zostały 3 osoby. Do ostrzału przyznał się Hamas.
    15 października 2006 r. izraelska policja poinformowała, że w ostatnich dniach zatrzymano 3.230 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej. Aresztowano także 13 Izraelczyków, którzy przemycali i zatrudniali Arabów.
    15 października 2006 r. Channel 10 izraelskiej telewizji poinformował wieczorem, że policja zaleciła wniesienie przeciwko prezydentowi Moshe Katsavowi oskarżenia o gwałt. Ostateczna decyzja w sprawie postawienia przed sądem prezydenta zależeć będzie jednak od prokuratora generalnego Menachema Mazuza. Policja sformułowała oskarżenie o oszustwa popełnione podczas sprawowania urzędu, jak i nielegalne podsłuchy. Trwa dochodzenie w sprawie utrudniania śledztwa i nękania świadka. Katsav utrzymuje, że jest niewinny w sprawie oskarżenia o molestowanie seksualne. Grozi mu kara do 16 lat więzienia.
    15 października 2006 r. wojskowy wywiad poinformował, że Hamas przemycił do Strefy Gazy rakiety przeciwlotnicze, co stwarza zagrożenie dla operacji powietrznych prowadzonych nad Strefą i wymaga bardziej zdecydowanych kroków. Generał Yossi Baidatz powiedział, że wywiad posiada dowody, że przemyt broni z Syrii do Libanu trwa za przyzwoleniem syryjskiego rządu. Według danych wywiadu, syryjska armia nie wróciła na swoje spoczynkowe pozycje po zakończeniu wojny w Libanie. Stwarza to realne zagrożenie dla Izraela, gdyż może to oznaczać, że Syria przygotowuje pozycje obronne albo zajmuje pozycje do ataku. Syria wspiera terrorystyczne organizacje Hezbollah, Hamas i Islamski Dżihad.

    15 października 2006 r. izraelskie przedsiębiorstwo Ginko poinformowało, że wydobycie ropy naftowej z Morza Martwego może wynosić 120 baryłek dziennie.

15 października 2006 r. izraelskie oddziały wkroczyły w nocy do północnej części Strefy Gazy i odcięły okolice wsi Beit Hanoun, z której wystrzeliwano rakiety Qassam na Izrael.
    15 października 2006 r. doszło do starć Hamasu i Fatahu w Gazie i Beit Lahiya na północy Strefy Gazy. Ranna została 1 osoba.

15 października 2006 r. palestyński minister spraw wewnętrznych Sayid Siyam podpisał w Iranie umowę o dozbrojeniu i szkoleniu Hamasu, tak by był on gotowy w razie czego otworzyć skutecznie w Gazie drugi front przeciwko Izraelowi.

16 października 2006 r. generał izraelskiego wywiadu Josi Baidac oskarżył Syrię o kontynuowanie przemytu broni dla Hezbollahu w Libanie. Zagroził też, że może podjąć akcję militarną, o ile proceder ten nie zostanie wstrzymany. Baidac powiedział, że Syria "przemyca broń i amunicję dla Hezbollahu, naruszając rezolucję ONZ nr 1701".
    16 października 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili przed południem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu miasta Sderot. Wieczorem rakieta trafiła w dom raniąc 1 osobę.
    16 października 2006 r. prezydent Moshe Katsav zrezygnował z udziału w oficjalnej inauguracji jesiennej sesji Knessetu, gdyż część deputowanych zagroziła bojkotem prac parlamentu w razie pojawienia się prezydenta na sali obrad. Katsav jest oskarżany o gwałt i molestowanie seksualne.
    16 października 2006 r. premier Ehud Olmert wyraził gotowość do natychmiastowego spotkania się z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem i wezwał premiera Libanu Fuada Siniorę do rozmów pokojowych. Jednocześnie Olmert wykluczył możliwość podjęcia rozmów z Syrią i przedstawicielami Hamasu.

16 października 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Do starć doszło w Nablusie i w pobliżu Dżeninu.

16 października 2006 r. libański premier Fouad Siniora powiedział, że Liban będzie ostatnim krajem, który podpisze porozumienie pokojowe z Izraelem.
    16 października 2006 r. siły lotnicze Wielkiej Brytanii podjęły decyzję o zakupie izraelskiego systemu nawigacji i optyki celowniczej firmy Rafael dla myśliwca Eurofighter.

17 października 2006 r. biuro prokuratury okręgowej w Jerozolimie przystąpiło do formułowania wstępnego aktu oskarżenia wobec prezydenta Moshe Katsava, któremu zarzuca się m.in. gwałt i molestowanie seksualne.
    17 października 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu kibucu Mefalsim.

17 października 2006 r. izraelskie lotnictwo zaatakowało w nocy pozycje wyrzutni rakiet Qassam na północy Strefy Gazy.
    17 października 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Do starć doszło w Nablusie i w okolicy Jerozolimy.
    17 października 2006 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu ostrzelali rano izraelski patrol w pobliżu Dżeninu, w Samarii. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk.
    17 października 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano izraelski patrol na północy Strefy Gazy. W wymianie ognia został raniony 1 Palestyńczyk.
    17 października 2006 r. grupa Palestyńczyków zaatakowała popołudniem kamieniami izraelski patrol w Kabatiyeh. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem zabijając 3 Palestyńczyków.
    17 października 2006 r. grupa Palestyńczyków obrzuciła popołudniem kamieniami izraelski samochód w pobliżu Dżeninu, raniąc 2 Izraelczyków.
    17 października 2006 r. izraelscy żołnierze wykryli i zniszczyli podziemny tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    17 października 2006 r. izraelscy komandosi wkroczyli wieczorem do wioski al-Ain, w pobliżu Nablusu w Samarii. Podczas próby aresztowania zastrzelono lokalnego dowódcę Brygad Męczenników Al-Aksa, Khader Abu Risha.

17 października 2006 r. francuskie dowództwo międzynarodowych sił pokojowych UNIFIL zapowiedziało, że zestrzeli izraelskie samoloty, które spróbują naruszyć przestrzeń powietrzną Libanu.

18 października 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    18 października 2006 r. minister obrony Amir Peretz oświadczył, że izraelska armia zwiększa operacje prowadzone w Strefie Gazy, koncentrując się na powstrzymaniu przemytu broni przez granicę z Egiptu. Peretz dodał, że Izrael nie ma żadnych zamiarów ponownego przejęcia kontroli nad Strefą Gazy.

------- Operacja "Wyciśnięty Owoc" -------

18 października 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    18 października 2006 r. izraelskie oddziały wkroczyły w nocy do północnej części Strefy Gazy w rejonie obozu uchodźców Jabalaya. W starciach zginęło 2 Palestyńczyków. Nad ranem oddziały izraelskie wkroczyły na południe Strefy Gazy, w rejon miasta Rafah. W starciach zginęło 2 Palestyńczyków. Inżynieryjne jednostki zajęły drogę Filadelfia wzdłuż granicy Strefy Gazy z Egiptem. Oddziały poszukiwały podziemnych tuneli przemytniczych. Wykryto i zniszczono 7 tuneli.
    18 października 2006 r. izraelscy komandosi aresztowali przed południem 3 palestyńskich terrorystów z al-Fatah w Nablusie, w Samarii.
    18 października 2006 r. izraelscy żołnierze wkroczyli wieczorem do obozu uchodźców Ein Beit Ilma, w pobliżu Nablusu w Samarii. Podczas próby aresztowania zastrzelono 2 palestyńskich terrorystów z al-Fatah. Aresztowano wysokiego dowódcę Brygad Męczenników Al-Aksa.

18 października 2006 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Rozmowy dotyczyły głównie kryzysu wokół programu nuklearnego Iranu. Olmert apelował do Rosji, aby użyła swoich wpływów, aby powstrzymać irański program atomowy. Olmert zwrócił się także z prośbą do Putina, o wstrzymanie sprzedaży rosyjskiej broni do Syrii. Przeciwpancerne rakiety produkcji rosyjskiej są sprzedawane do Syrii, a następnie przemycane do Libanu dla Hezbollahu. W ostatniej wojnie rosyjskie rakiety zniszczyły co najmniej 30 izraelskich czołgów.

19 października 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Popołudniem 2 rakiety spadły w okolicy miasta Sderot.
    19 października 2006 r. izraelska armia utworzyła nową samodzielną brygadę piechoty Kfir. Będzie ona operować na obszarze Judei i Samarii. Żołnierze nowej brygady będą nosić cętkowane czerwone berety.
    19 października 2006 r. wieczorem w Eshkol odbyła się uroczystość 60-lecia żydowskiego osadnictwa na Negewie. W ceremonii wzięli udział wicepremier Shimon Peres oraz minister rolnictwa Shalom Simchon. Obecnie na Negewie istnieje 11 dużych osiedli.

19 października 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy żydowski samochód w pobliżu osiedla Peduel w Samarii, raniąc 1 Izraelczyka.
    19 października 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Ramallah, w Samarii.
    19 października 2006 r. izraelskie oddziały inżynieryjne wykryły i zniszczyły 5 podziemnych tuneli na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    19 października 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali samochód-pułapkę przy przejeżdżającym izraelskim patrolu w rejonie Dżenina, w Samarii.

19 października 2006 r. irański prezydent Mahmud Ahmadineżad powiedział, że Izrael to reżim "oparty na oszustwie i bezprawny, więc bez szans na przetrwanie". Ogłosił też, że Holocaust nie miał w ogóle miejsca. Równocześnie powiedział, że Iran jest gotów rozmawiać o swym programie jądrowym, ma jednak suwerenne prawo do wzbogacania uranu i w tej kwestii "nie ustąpi ani o centymetr".
    19 października 2006 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Moskwie z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Sergeyem Lavrovem. Mówili o kryzysie wokół irańskiego programu nuklearnego. Olmert poruszył także kwestię sprzedaży rosyjskiej broni do Syrii, która później trafia do Hezbollahu.
    19 października 2006 r. premier Ehud Olmert odwiedził gminę żydowską w Moskwie. Olmert powiedział do rosyjskich Żydów, by "pakowali swoje bagaże i przyjeżdżali by żyć w Izraelu".

20 października 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, z których 2 spadły na miasto Sderot. Ranna została 1 osoba. Popołudniem kolejnych 7 rakiet spadło na Negew.
    20 października 2006 r. izraelska organizacja Teraz Pokój opublikowała raport o żydowskich osiedlach w Samarii i Judei, według którego 43% ziemi wykorzystanej pod budowę osiedli jest w rzeczywistością własnością prywatną Palestyńczyków. Kierujący badaniami Dror Etkes powiedział: "Dane pokazują, iż wbrew temu, o czym usiłują przekonać osadnicy, większość osiedli budowana jest w pełni lub częściowo na terenach palestyńskich i uznanych za takie także przez państwo Izrael".

20 października 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie ostrzelano izraelski patrol.
    20 października 2006 r. izraelski samolot zbombardował rano dom w Rafah, na południu Strefy Gazy. Pod budynkiem było wejście do podziemnego tunelu przemytniczego z Egiptu.
    20 października 2006 r. przedstawiciele Hamasu i Fatahu podpisali w Gazie porozumienie, mające zakończyć walki pomiędzy rywalizującymi ze sobą frakcjami.
    20 października 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w Gazie konwój palestyńskiego premiera Ismaila Hanija. Jeden z pojazdów spłonął. Zamachowcami okazali się krewni jednego z bojowników al-Fatah, który zginął w ostatnich starciach z Hamasem.

20 października 2006 r. irański prezydent Mahmud Ahmadineżad ostrzegł Europę, że wspierając Izrael podsyca nienawiść na Bliskim Wschodzie przez co może ucierpieć, jeśli "gniew w regionie przebierze miarę". W przemówieniu radiowym prezydent powiedział: "Powinniście wierzyć, że ten reżim (Izrael) nie może trwać i nie przynosi wam pożytku. Jaki pożytek macie z popierania tego reżimu poza nienawiścią narodów?"

21 października 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły w okolicy miasta Sderot. Wieczorem rakieta trafiła w kibuc Miflasim.

21 października 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    21 października 2006 r. izraelski oddział wkroczył do południowej części Strefy Gazy w rejonie przejścia granicznego Sufa. Doszło do wymiany ognia, w której zginął 1 Palestyńczyk. Równocześnie kolumna izraelskich czołgów zablokowała drogi dojazdowe do Beit Hanoun na północy Strefy Gazy.

22 października 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na kibuc Zikim.
    22 października 2006 r. minister obrony Amir Perec oskarżył rząd Libanu o niewypełnianie zobowiązań związanych z zawieszeniem broni pod egidą ONZ, z których między innymi wynika obowiązek rozbrojenia Hezbollahu. Perec powiedział: "Dysponujemy coraz większą ilością danych wywiadu wskazujących na nasilanie się przemytu broni", wobec czego "rośnie uzasadnienie dla nalotów" lotnictwa izraelskiego na Liban. Minister zapowiedział, że zwiady lotnicze nad terytorium Libanu będą nadal kontynuowane.
    22 października 2006 r. ministrowie Rafi Eitan i Eli Yishai powiedzieli, że "Gaza jest problemem. Sądzę, że musimy po raz kolejny zająć Drogę Filadelfię." Eitan powiedział, że jeśliby Egipt faktycznie współpracował i wziąłby na siebie odpowiedzialność za granicę, wówczas nie byłoby konieczności ponownego zajęcia drogi.

22 października 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    22 października 2006 r. setki palestyńskich urzedników i pracowników sił bezpieczeństwa zablokowało w nocy drogi dojazdowe do domu palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa w Gazie. Demonstrujący domagają się wypłaty zaległych pensji. Rano doszło do starć pomiędzy rywalizującymi grupami Hamasu i Fatahu.

22 października 2006 r. irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zagroziło, że Iran podejmie "odpowiednie kroki" jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ nałoży sankcje w związku z realizacją programu nuklearnego w tym kraju.
    22 października 2006 r. grupy żydowskie na świecie rozpoczęły globalną kampanię domagając się uznania wygnanych Żydów z krajów arabskich za uchodźców w konflikcie bliskowschodnim. Dyrektor wykonawczy Sprawiedliwości dla Żydów z Krajów Arabskich (JJAC) Stanley Urman powiedział: "Świat widzi trudną sytuację palestyńskich uchodźców, i nie zaprzeczając ich trudnej sytuacji, trzeba uznać, że Żydzi wygnani z arabskich krajów są również ofiarami arabsko-izraelskiego konfliktu". Ocenia się, że po 1948 roku conajmniej 900 tys. Żydów zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i wyjechania z Egiptu, Iraku, Libii, Syrii, Libanu i Jemenu. Około 600 tys. z nich osiedliło się w Izraelu, reszta znalazła azyl we Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

23 października 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    23 października 2006 r. Ministerstwo Zdrowia oficjalnie poinformowało o śmierci 4 osób po przyjęciu szczepionki na grypę. Do czasu zakończenia dochodzenia wyjaśniającego wstrzymano rozpowszechnianie szczepionek, które pochodzą z francuskiej fabryki Sanofi-Aventis.
    23 października 2006 r. minister Jakow Edri przyznał, że izraelska armia wykorzystywała w Libanie pociski z białym fosforem dla "znakowania celów na danym obszarze". Konwencja genewska zabrania wykorzystywania pocisków zapalających przeciwko celom cywilnym.
    23 października 2006 r. premier Ehud Olmert podpisał wieczorem z Avigdor Leibermanem porozumienie między partią Kadima a Israel Beiteinu. Leiberman dostał stanowisko ministra w rządzie. Zawarte porozumienie między innymi przewiduje podjęcie prac nad wprowadzeniem cywilnego ślubu w Izraelu.

23 października 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    23 października 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali w nocy bombę przy przejeżdżającym izraelskim patrolu w pobliżu Kalkilii, w Samarii. Następnie ostrzelano izraelskich żołnierzy. Do ataku przyznały się Brygady Męczenników Al-Aksa.
    23 października 2006 r. izraelscy żołnierze zastawili rano pułapkę w rejonie Beit Hanoun na północy Strefy Gazy, w którą wpadła grupa palestyńskich terrorystów zamierzajacych wystrzelić rakiety Qassam. W starciach zginęło 7 Palestyńczyków, a 20 zostało rannych.
    23 października 2006 r. palestyński premier Ismail Hanije wystąpił w Gazie na wiecu z okazji zakończenia miesiąca Ramadan. Hanije zaapelował do Palestyńczyków o cierpliwość w znoszeniu trudów codziennego życia związanych z zagranicznymi restrykcjami, a także o zjednoczenie szeregów i wstrzymanie bratobójczych waśni.

23 października 2006 r. wenezuelska policja aresztowała mężczyznę, który przygotowywał zamach bombowy na ambasadę Izraela w Caracas, w Wenezueli.

24 października 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot.
    24 października 2006 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że na Negewie powstanie nowe osiedle dla Beduinów, nazwane al-Sayyed.
    24 października 2006 r. rolnicy z regionu Nitzana zablokowali w południe drogi wiodące do granicy z Egiptem. Palono opony i nie przepuszczano samochody. Rolnicy protestowali przeciwko brakowi zagranicznych robotników, którzy pracowali w tutejszych szklarniach.

24 października 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    24 października 2006 r. izraelskie lotnictwo zbombardowało w nocy pozycje dwóch wyrzutni rakiet Qassam na północy Strefy Gazy.
    24 października 2006 r. izraelskie oddziały wycofały się rano z granicznej drogi na granicy Strefy Gazy z Egiptem, kończąc operację "Wyciśnięty Owoc". W czasie jej trwania zniszczono ponad 100 podzimnych przemytniczych tuneli.
    24 października 2006 r. palestyńscy terroryści porwali rano w Gazie hiszpańskiego fotoreportera, zatrudnionego przez amerykańską agencję Associated Press. Wieczorem dziennikarz został uwolniony.

24 października 2006 r. przewodnicząca Rady Centralnej Żydów w Niemczech, Charlotte Knobloch powiedziała, że antysemickie i skrajnie prawicowe ataki w Niemczech osiągnęły stopień agresji przypominający czasy po dojściu do władzy Adolfa Hitlera w 1933 roku. Liczba przestępstw popełnionych przez prawicowych ekstremistów w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku wzrosła o 20% w porównaniu z takim okresem roku ubiegłego - do 8 tys. przypadków.

25 października 2006 r. wojskowe źródła poinformowały, że w najbliższym czasie nie będą likwidowane żadne żydowskie osiedla w Samarii i Judei. Minister obrony Amir Peretz przygotowuje jednak plan likwidacji 86 nielegalnych osiedli w Samarii i Judei, wliczając w to 47 osiedli zbudowanych przez żydowskich osadników i 29 zbudowanych przez Palestyńczyków. Brak jednak jakichkolwiek konkretów.

25 października 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    25 października 2006 r. grupa Palestyńczyków wtargnęła do gaju oliwnego w pobliżu osiedla Gilad w Samarii, atakując kamieniami żydowskich osadników. W starciu zostało rannych 3 Arabów i 1 Żyd.

25 października 2006 r. Syria wyraziła zaniepokojenie izraelskimi ćwiczeniami wojskowymi w rejonie Wzgórz Golan. Ćwiczenia przeprowadzała 36 Dywizja, który stacjonuje w tym regionie. W odpowiedzi Syria postawiła swoją armię w stan podwyższonej gotowości bojowej.
    25 października 2006 r. niemieckie Ministerstwo Obrony poinformowało, że dwa izraelskie samoloty F-16 przeleciały na niskiej wysokości nad niemieckim okrętem rozpoznania elektronicznego "Alster" w pobliżu Libanu i oddały dwa strzały oraz odpaliły race antyrakietowe. "Alster" może prowadzić rozpoznanie elektroniczne na odległość 500 km. Nie wiadomo, kiedy wydarzył się ten incydent. Niemcy od 10 dni dowodzą siłami UNIFIL strzegącymi wybrzeży Libanu. Izrael zaprzecza, twierdząc że nigdy nie doszło do takiego incydentu.

26 października 2006 r. izraelska policja aresztowała 481 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej. Aresztowano także 6 Izraelczyków, którzy przemycali i zatrudniali nielegalnie Arabów.
    26 października 2006 r. Sąd Najwyższy wyraził zgodę na budowę bariery bezpieczeństwa wokół żydowskich osiedli Emanuel, Karnei Shomron i Maale Shomron w Samarii. Oddalono w ten sposób skargę arabskich rolników, którzy będą mieć trudności w dotarciu do swoich upraw.
    26 października 2006 r. linie lotnicze El Al odwołały loty samolotów na trasie z lotniska Ben-Guriona do Kairu w Egipcie. Przedstawiciel El Al poinformował, że trasa nie przynosiła zysków, gdyż wymagała ponoszenia wysokich kosztów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa. Ministerstwo Transportu ostrzegło El Al, że może z tego powodu utracić swój status oficjalnego przewoźnika państwowego. W odpowiedzi El Al oświadczyło, że tą linię powinny przejąć linie lotnicze Arkia, która dysponuje mniejszymi samolotami.
    26 października 2006 r. rzecznik Ministerstwa Obrony oświadczył, ze izraelskie myśliwce nie uczestniczyły w żadnym incydencie z niemieckim okrętem wojennym na wodach terytorialnych Libanu. W rzeczywistości, we wtorek rano 2 izraelskie myśliwce F-16 interweniowały, gdy niemeicki helikopter naruszył wody terytorialne Izraela w rejonie Rosh Hanikra. Nie strzelano ale jedynie odpalono flarę ostrzegawczą.
    26 października 2006 r. amerykański miliarder Adelson Sheldon przekazał 25 mln USD na rzecz Instytutu Yad Vashem.

26 października 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 20 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    26 października 2006 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski samochód w rejonie Gush Etzion w Judei, raniąc 1 Izraelczyka.
    26 października 2006 r. palestyńscy policjanci prawdopodobnie pomyłkowo otworzyli rano ogień do izraelskiego oddziału w rejonie Khan Younis, na południu Strefy Gazy, raniąc 1 żołnierza. W wymianie ognia zginął 1 palestyński policjant. Wieczorem w tym samym rejonie zginął jeszcze jeden Palestyńczyk.
    26 października 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w południe rakietę przeciwpancerną w kierunku izraelskiemu patrolowi w rejonie przejścia granicznego Karni w Strefie Gazy.
    26 października 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem żydowski samochód w rejonie Kiryat Arba, w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.
    26 października 2006 r. izraelscy żołnierze ostrzelali wieczorem raniąc uzbrojonego Palestyńczyka, który niebezpiecznie zbliżył się do przejścia granicznego Eretz, na północy Strefy Gazy.

26 października 2006 r. nieznani sprawcy wymalowali w nocy swastyki na ścianach synagogi w Neapolu, we Włoszech.
    26 października 2006 r. nieznani sprawcy wymalowali antysemickie hasła na ścianach synagogi we Władywostoku, w Rosji.

27 października 2006 r. izraelskie lotnictwo zbombardowało w nocy warsztat produkujący broń w obozie uchodźców Jabalaya w Strefie Gazy.
    27 października 2006 r. izraelscy żołnierze wkroczyli nad ranem do arabskich wsi w rejonie Dżeninu, w Samarii. W strzelaninie w el-Yamoun zginął uzbrojony Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne. W starciu w obozie uchodźców el-Fhara zginęło 2 uzbrojonych Palestyńczyków. Aresztowano 4 Palestyńczyków.
    27 października 2006 r. szef dyplomacji Unii Europejskiej Javier Solana spotkał się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem i zaapelował o wznowienie procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Solana wezwał Palestyńczyków do utworzenia nowego rządu jedności narodowej.
    27 października 2006 r. Palestyńczycy zorganizowali w pobliżu wsi Bil'in w Samarii demonstrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa. Doszło do starć z izraelską policją, w których rannych zostało 2 Palestyńczyków i 1 policjant.
    27 października 2006 r. przedstawiciele Hamasu i al-Fatah spotkali się wieczorem w Gazie. Zadeklarowali wolę współpracy w celu zmniejszenia napięć i normalizacji sytuacji w Autonomii Palestyńskiej. Uzgodniono, że obie strony powstrzymają się od organizowania wieców i wycofają swoje bojówki z ulic.

28 października 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    28 października 2006 r. rada rabinów Eida Hareidit wezwała do zorganizowania 10 listopada "protestu miliona" na King George Street w Jerozolimie. Protest pokrywa się z planowaną na ten dzień paradą gejów i jest sposobem protestu rabinów.

28 października 2006 r. Ludowe Komitety Oporu oświadczyły, że nie wykluczają rozwiązania "w najbliższych dniach" kryzysu, związanego z uprowadzeniem w czerwcu izraelskiego żołnierza Gilada Szalita. W zamian za zwolnienie Izraelczyka, wolność miałaby odzyskać pewna ilość palestyńskich więźniów.

28 października 2006 r. egipskie władze podjęły decyzję o rozlokowaniu dodatkowych 5 tys. żołnierzy wzdłuż granicy ze Strefą Gazy, aby przeciwdziałać przemytowi broni.
    28 października 2006 r. dyplomaci z 11 państw regionu Morza Śródziemnego spotkali się w Hiszpanii, aby przedyskutować postępy procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Reprezentowane były: Egipt, Grecja, Włochy, Malta, Maroko, Portugalia, Turcja, Algieria, Francja, Tunezja i Libia. Dyplomaci wezwali do szybkich zmian w procesie pokojowym zwanym "mapą drogową". W wydanym dokumencie pod nazwą "Deklaracja Alicante" napisano: "Przyszedł czas na nowy wysiłek wymierzony w rozwiązywaniu problemów, które są istotą bliskowschodniego kryzysu... Bliski Wschód stoi w obliczu najgorszego kryzysu od lat następujących po wojnie w Libanie i nieustannej przemocy na terytoriach okupowanych." Dokument proponuje podjęcie rzeczywistych kroków.

29 października 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot. Inna rakieta spadła na Negew, niszcząc szklarnię.
    29 października 2006 r. izraelska policja aresztowała 860 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej. Aresztowano także 13 Izraelczyków, którzy przemycali i zatrudniali nielegalnie Arabów.
    29 października 2006 r. prokurator generalny Izraela, Menachem Mazuz powiedział, że prezydent Moshe Katsav powinien zawiesić sprawowanie urzędu do czasu całkowitego wyjaśnienia formułowanych przeciwko niemu zarzutów m.in. o gwałt i molestowanie seksualne. Katsav zaprzecza wszelkim zarzutom.
    29 października 2006 r. wicepremier Shimon Peres spotkał się z wicepremierem Kazachstanu, Karim Masimovem. Kazachstan zainwestuje 10 mln USD w różne projekty w Izraelu, między innymi w projekt budowy kanału łączącego Morze Martwe z Morzem Czerwonym i w strefy przemysłowe.
    29 października 2006 r. nad Izraelem przeszła pierwsza jesienna nawałnica. Na Górze Hermon spadł śnieg. Wystąpiły lokalne podtopienia, między innymi w Wadi Ara, gdzie zamknięto drogę 65 prowadzącą do Doliny Jezreel. Zamknięto także drogę 90 w rejonie kompleksów turystycznych Ein Bokek nad Morzem Martwym. W rejonie Afula ewakuowano mieszkańców kilku podtopionych domów.
    29 października 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w Um el-Fahm 3 palestyńskich terrorystów, którzy przygotowywali się do zamachu terrorystycznego.
    29 października 2006 r. premier Ehud Olmert wieczorem rozmawiał telefonicznie z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Olmert wyraził żal za incydent, który zdarzył się w tym tygodniu u wybrzeży Libanu. Dwa izraelskie myśliwce zmusiły niemiecki helikopter do zawrócenia na niemiecki statek. Olmert wyraził swoją wdzięczność dla Niemiec za udział w międzynarodowych siłach pokowych UNIFIL w południowym Libanie.

29 października 2006 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami i koktajlami Mołotowa żydowskie samochody w rejonie Nablusu, w Samarii.

29 października 2006 r. niemiecki tygodnik "Bild am Sonntag" napisał, że w nocy z czwartku na piątek doszło do kolejnego incydentu u wybrzeża Libanu z udziałem izraelskich samolotów. Izraelskie myśliwce F-16 niebezpiecznie zbliżyły się do śmigłowca niemieckiej marynarki Bundesmarine, wchodzącego w skład sił pokojowych ONZ.

30 października 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na południe od miasta Ashkelon. Popołudniem rakieta spadła w pobliżu miasta Sderot.
    30 października 2006 r. premier Ehud Olmert powiedział przed komisją obrony w Knessecie, że izraelska armia nie pozostanie na dłuższy czas wewnątrz Strefy Gazy. W trakcie obecnych operacji trwajacych od trzech miesięcy, zabito 300 palestyńskich terrorystów. Celem ofensywy jest uniemożliwienie przemytu broni na granicy Egiptu ze Strefą Gazy.
    30 października 2006 r. Agencja Żydowska poinformowała, że przekaże 300 mln USD na odbudowę społeczności żydowskich na północy Izraela oraz wzmocnienie regionu przygranicznego ze Strefą Gazy.
    30 października 2006 r. izraelski koncern Elbit Systems podpisał długoterminowy kontrakt o dostawach systemów awioniki dla cywilnych samolotów. W zeszłym tygodniu Elbit podpisał kontrakt z Boeingiem na dostawy komponentów dla myśliwców F-15 o wartości 19 mln USD.

30 października 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W rejonie Nablusu zaatakowano izraelski patrol.

30 października 2006 r. Congressional Research Service w USA przedstawił roczne sprawozdanie o wielkości światowego handlu bronią. W 2005 r. Izrael zajął siódme miejsce pod względem wielkości eksportu broni na świecie, i był drugim co do wielkości importu broni, po Arabii Saudyjskiej. Izrael sprzedał broń o wartości 600 mln USD, jednak zawarte kontrakty zbrojeniowe opiewają na wartość 1,1 mld USD (10 miejsce na świecie). Różnica wynika z faktu, że realizacja kontraktu często wymaga dłuższego okresu niż 1 rok. Równocześnie w 2005 r. Izrael importował broń za 1,7 mld USD, jednak zawarte kontrakty importowe opiewają na wartość 9,5 mld USD (w latach 1998-2005).

31 października 2006 r. izraelskie oddziały rozpoczęły dużą koncentrację sił w rejonie granicy z południową częścią Strefy Gazy, w pobliżu Rafah. Dowództwo armii wezwało Palestyńczyków do opuszczenia tego rejonu.

31 października 2006 r. libańska artyleria przeciwlotnicza otworzyła ogień do izraelskich samolotów, które naruszyły przestrzeń powietrzną południowego Libanu.
    31 października 2006 r. przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ w Libanie Geir Pedersen i szef dyplomacji Unii Europejskiej Javier Solana wyrazili zaniepokojenie lotami izraelskich samolotów wojskowych nad Libanem. Wezwali Izrael do zaprzestania tego typu lotów.

1 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 8 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Ranna została 1 osoba.
    1 listopada 2006 r. do dymisji podał się minister kultury i sportu Ofir Pines-Paz (Partia Pracy). Powiedział, że podjął tę decyzję po wejściu do rządu Avigdora Liebermana z partii Israel Beiteinu, który jest znany ze swoich radykalnych poglądów politycznych.
    1 listopada 2006 r. wiceminister obrony Efraim Sneh oświadczył, że loty wywiadowcze nad Libanem bęą kontynuowane pomimo krytyki ze strony ONZ i władz Libanu. Sneh powiedział, że "mogą protestowa sobie ile chcą".
    1 listopada 2006 r. Gesher Poll opublikował wyniki sondażu społeczeństwa Izraela, z którego wynika, że najbardziej nielubianą grupą społeczeństwa są ultraortodoksyjni Żydzi. Swoją niechęć dla nich deklaruje 37% Izraelczyków. Następnie 15% deklaruję niechęć dla imigrantów z byłego ZSRR, a 13% dla osadników.

------- Operacja "Jesienna chmura" -------

1 listopada 2006 r. izraelskie lotnictwo zbombardowało w nocy północne tereny Strefy Gazy.
    1 listopada 2006 r. izraelscy żołnierze rozpoczęli operację w rejonie Beit Hanoun, na północy Strefy Gazy. W starciach zginęło 10 uzbrojonych Palestyńczyków, a rannych zostało około 60 osób. Aresztowano 3 Palestyńczyków. W przeszukiwanych domach w zajętej części Beit Hanoun znaleziono broń, amunicję i sprzęt noktowizyjny.

2 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, z których 3 spadły na miasto Sderot raniąc 2 osoby. Przed południem 7 rakiet spadło na Negew.

2 listopada 2006 r. izraelscy żołnierze zabili 2 uzbrojonych Palestyńczyków w Beit Hanoun, na północy Strefy Gazy.

3 listopada 2006 r. izraelscy żołnierze operujący w Beit Hanoun na północy Strefy Gazy, otoczyli rano meczet w którym ukryła się grupa ponad 60 uzbrojonych palestyńskich terrorystów, ostrzeliwując izraelskich żołnierzy. Do meczetu przybyła grupa arabskich kobiet, które jako "żywe tarcze" posłużyły palestyńskim terrorystom. W strzelaninie rannych zostało 10 kobiet. Jedna zmarła od ran. Wojskowy buldożer zniszczył meczet.
    3 listopada 2006 r. izraelscy żołnierze aresztowali w Ramallah palestyńskiego ministra Abdelrahmana Zidana z Hamasu.
    3 listopada 2006 r. izraelscy komandosi okrążyli dom w Betlejem, w którym ukryli się poszukiwani palestyńscy terroryści. W wymianie ognia zginęła 1 Palestynka, a 1 izraelski żołnierz został ranny.

4 listopada 2006 r. doszło do gwałtownych starć w rejonie Beit Hanoun na północy Strefy Gazy, w których zginęło 6 Palestyńczyków. Ranny został także 1 izraelski żołnierz. Przejęto znaczne ilości broni, amunicji, rakiet RPG, sprzęt łączności, a także wojskowe mundury izraelskiej armii.
    4 listopada 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał rakietami arabski samochód w Gazie, zabijając wysokiego dowódcę Hamasu. Rannych zostało kilku Palestyńczyków.
    4 listopada 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zaapelował do Rady Bezpieczeństwa ONZ by interweniowała i spowodowała przerwanie "izraelskiej agresji" w Strefie Gazy.

4 listopada 2006 r. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) opublikowała raport, z którego wynika, że Algieria, Egipt, Maroko, Tunezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska rozpoczęły programy mające na celu budowę reaktorów atomowych.
    4 listopada 2006 r. nieznani sprawcy wrzucili koktajle Mołotowa przez okna do centrum żydowskiego w Surdut, w Rosji. Zwój Tory nie został zniszczony.

5 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 7 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Uszkodzony został dom mieszkalny. W ciągu dnia 4 kolejne rakiety spadły na miasto Sderot.

5 listopada 2006 r. w starciach w rejonie Beit Hanoun na północy Strefy Gazy zginęło 5 Palestyńczyków.
    5 listopada 2006 r. palestyńskie ugrupowania terrorystyczne Islamski Dżihad i Brygady Męczenników Al-Aksa wezwały do podjęcia samobójczych zamachów terrorystycznych przeciwko Izraelowi.
    5 listopada 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas wezwał sekretarza generalnego ONZ do interwencji w celu powstrzymania "izraelskiej agresji" wymierzonej przeciwko Palestyńczykom.
    5 listopada 2006 r. wieczorem doszło do zawarcia porozumienia między Hamasem i Fatahem w sprawie utworzenia rządu koalicyjnego w Autonomii Palestyńskiej.

6 listopada 2006 r. palestyńska terrorystka-samobójczyni wysadziła się popołudniu obok izraelskiego patrolu w rejonie Beit Hanoun, na północy Strefy Gazy. Ranny został 1 izraelski żołnierz. Do zamachu przyznał się Islamski Dżihad.
    6 listopada 2006 r. izraelscy żołnierze zastrzelili 5 uzbrojonych Palestyńczyków w Beit Hanoun, na północy Strefy Gazy.
    6 listopada 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas odrzucił wieczorem kandydaturę obecnego ministra zdrowia Basem Naima (Hamas) na nowego premiera rządu koalicyjnego w Autonomii Palestyńskiej. Rozmowy koalicyjne trwają.

7 listopada 2006 r. izraelskie oddziały zakończyły w nocy operację na północy Strefy Gazy i w nocy wycofały się z palestyńskich terytoriów. W operacji zginął 1 izraelski żołnierz i około 60 uzbrojonych palestyńskich terrorystów. Zniszczono 9 wyrzutni rakiet Qassam. Przejęto duże ilości broni i amunicji.
    7 listopada 2006 r. izraelscy żołnierze ostrzelali rano grupę uzbrojonych Palestyńczyków w rejonie obozu uchodźców Jabalaya, na północy Strefy Gazy. Zginęło 5 Palestyńczyków.

8 listopada 2006 r. ortodoksyjni Żydzi demonstrowali w nocy w Jerozolimie przeciwko planowanej paradzie gejów. Policja aresztowała 18 osób. W starciach rannych zostało 2 policjantów. Rano raniony kamieniem został taksówkarz w rejonie dzielnicy Meah Shearim.
   8 listopada 2006 r. palestyński terrorysta ostrzelał w nocy żydowski samochód w pobliżu Rotem, na drodze do Ejlatu na Negewie. Ranny został 1 Izraelczyk.
    8 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Później druga rakieta spadła w pobliżu przejścia granicznego Sufah. Przed południem 2 rakiety spadły na centrum miasta Sderot. Ranna została 1 osoba. Wieczorem rakiety spadły w pobliżu miasta Sderot oraz kibuców Re’im i Nir Am.

    8 listopada 2006 r. izraelska policja poinformowała o zatrzymaniu 349 Palestyńczyków, którzy nielegalnie pracowali i przebywali w Izraelu. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej. Aresztowano także 7 Izraelczyków, trudniących się przemytem i zatrudnianiem Arabów.
    8 listopada 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa wprowadziły stan podwyższonego alarmu na terytorium całego kraju. Jest to wynik wzrostu zagrożenia terrorystycznego po rannym incydencie w Beit Hanoun.
    8 listopada 2006 r. około 200 osób demonstrowało wieczorem w Tel Awiwie przeciwko operacji IDF w Beit Hanoun. Demonstracja rozpoczęła się pod biurami Ministerstwa Obrony. Organizatorem była komunistyczna partia Hadash. W Hajfie demonstrowało ponad 150 osób.

8 listopada 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    8 listopada 2006 r. izraelskie lotnictwo zbombardowało w nocy dom wysokiego urzędnika Hamasu w Gazie.
    8 listopada 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała rano Beit Hanoun, na północy Strefy Gazy. W ostrzale zginęło 19 Palestyńczyków, a 35 zostało rannych.
    8 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski patrol w pobliżu Dżeninu, w Samarii. W starciu zginęło 5 Palestyńczyków, w tym 1 nieuzbrojony cywil.
    8 listopada 2006 r. grupa Palestyńczyków obrzuciła kamieniami biuro Unii Europejskiej w Gazie.
    8 listopada 2006 r. palestyński premier Ismail Hanije zerwał wszelkie rozmowy z prezydentem Mahmoudem Abbasem w sprawie utworzenia rządu koalicyjnego. Hanije wezwał o natychmiastowe zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie izraelskiej agresji w Strefie Gazy.
    8 listopada 2006 r. palestyński minister Heath Balsam Naim nazwał ranne starcia w Beit Hanoun "masakrą", dodając, że "śmierć jest izraelską policją".
Wysoki dowódca Hamasu, Nizar Rajan, wezwał do wznowienia zamachów samobójczych przeciwko Izraelowi.
    8 listopada 2006 r. izraelscy żołnierze zastrzelili popołudniem uzbrojonego Palestyńczyka na północy Strefy Gazy.
    8 listopada 2006 r. izraelski samolot ostrzelał wieczorem rakietami arabski samochód w Gazie, zabijając 2 uzbrojonych palestyńskich terrorystów.

9 listopada 2006 r. ortodoksyjni Żydzi kontynuowali w nocy protesty w Jerozolimie przeciwko paradzie gejów. Protestujący zablokowali drogi w kilku dzielnicach. Doszło do starć z policją. Aresztowano kilka osób.
    9 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot. Dwie rakiety spadły na Negew. W południe 2 rakiety spadły na kibuc Nir Oz. Wieczorem 2 rakiety spadły na centrum miasta Sderot, raniąc 3 osoby.
    9 listopada 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa otrzymały od wywiadu 80 ostrzeżeń o planowanych zamachach terrorystycznych.
    9 listopada 2006 r. grupy Palestyńczyków demonstrowały rano we Wschodniej Jerozolimie przeciwko akcji IDF w Beit Hanoun. Policja aresztowała 11 Arabów.
    9 listopada 2006 r. władze miasta Jerozolima i izraelska policja odwołały paradę homoseksualistów w Jerozolimie. Uczyniono to ze względów bezpieczeństwa.

9 listopada 2006 r. rano nastąpiło otwarcie przejścia granicznego Rafah pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem.

9 listopada 2006 r. Watykan wezwał Izrael do ponownego przemyślenia decyzji o wydaniu zgody na paradę gejów w Jerozolimie. Watykan oświadczył, że parada jest policzkiem dla większości ludzi z kręgu judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.
    9 listopada 2006 r. nieznani sprawcy rzucili bombę zapalającą w okno żydowskiej szkoły Merkaz HaTorah w Gagny, w pobliżu Paryża we Francji.
    9 listopada 2006 r. izraelski wice-ambasador w ONZ, Dani Carmen powiedział, że izraelskie oddziały będą operować w Strefie Gazy aż do czasu powstrzymania ostrzału rakietowego terytorium Izraela. "Odpowiedź Izraela jest samoobroną".
    9 listopada 2006 r. francuskie MSZ wezwało ambasadora Izraela w Paryżu, by wysłuchał skargi na symulowany atak izraelskich samolotów na francuskich żołnierzy sił UNIFIL w południowym Libanie (31 października).
    9 listopada 2006 r. w wyniku wyborów parlamentarnych w Stanach Zjednoczonych do Senatu weszło 13 Żydów (poprzednio było 11), a do Izby Reprezentantów weszło 30 Żydów (poprzednio było 26). Jednakże Stany Zjednoczone zajmują trzecie miejsce pod względem żydowskich parlamentarzystów, po Izraelu i Wielkiej Brytanii (59 Żydów). Następne miejsca zajmują: Francja i Ukraina (po 18 Żydów), Rosja (13 Żydów), Brazylia (11 Żydów), Kanada i Węgry (po 10 Żydów). Jedynym arabskim krajem, w którym jest 1 żydowski parlamentarzysta, to Tunezja. Ogółem na całym świecie jest 246 żydowskich parlamentarzystów.

10 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu kibucu Yad Mordechai. Rano rakieta spadła w pobliżu Shikma. Przed południem 5 rakiet spadło w pobliżu kibucu Nir Am.
    10 listopada 2006 r. minister obrony Amir Peretz całkowicie wstrzymał ostrzał artyleryjski celów w Strefie Gazy, aż do czasu ukończenia dochodzenia w sprawie ostrzału Beit Hanoun. Wstępne informacje mówią o błędzie technicznym ze strony nowego systemu koordynacyjnego nawigacji artylerii. Z tego powodu 7 pocisków spadło o 200 metrów od celu, uderzając omyłkowo w cywilne domy.
    10 listopada 2006 r. premier Ehud Olmert wyraził głęboki żal w związku z tragedią w Beit Hanoun w Strefie Gazy. Izrael zaproponował władzom palestyńskim
"natychmiastową pomoc medyczną dla rannych". Częś rannych została przewieziona do szpitali w Izraelu.
    10 listopada 2006 r. około 2,5 tys. policjantów rozlokowano na starym mieście w Jerozolimie, aby zapobiec arabskim rozruchom po incydencie w Beit Hanoun. Islamscy przywódcy wzywają do masowych protestów.
    10 listopada 2006 r. w rejonie Givat Baran w Jerozolimie odbyła się parada gejów. Porządku pilnowały duże siły policyjne. Aresztowano około 30 osób, które nielegalnie weszły na teren Parku Wolności. W innym miejscu zwolennicy rabina Meira Kahane zorganizowali kontrmarsz protestacyjny.

10 listopada 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 27 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    10 listopada 2006 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski samochód w pobliżu Kiryat Arba w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.
    
10 listopada 2006 r. izraelska armia wprowadziła ze względów bezpieczeństwa całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej. Uczyniono to, gdyż wywiad otrzymywał dziesiątki ostrzeżeń przed planowanymi zamachami terrorystycznymi.

10 listopada 2006 r. około 1 tys. osób demonstrowało w Jordanii przeciwko izraelskiej operacji wojskowej w Strefie Gazy. W Sudanie około 2 tys. osób demonstrowało przed budynkiem ONZ, paląc amerykańskie i izraelskie flagi. W Libanie 500 osób z Hezbollahu demonstrowało przed biurem Unii Europejskiej. W Syrii demonstrowało 700 osób, a w Egipcie ponad 5 tys. osób.

11 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na Negew.

11 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód na północ od Hebronu, w Judei. W Hebronie rzucono bombę zapalającą w stronę izraelskich żołnierzy. Zamachowiec został raniony.

11 listopada 2006 r. sekretarz generalny ON Kofi Anan poprosił Izrael o powstrzymanie się od naruszania przestrzeni powietrznej Libanu, gdyż stanowi to naruszenie warunków zawieszenia broni.
    11 listopada 2006 r. nieznani sprawcy uszkodzili pomnik ofiar Holokaustu we Lwowie, na Ukrainie.
    11 listopada 2006 r. rzecznik Białego Domu (USA) Tony Snow oświadczył, że Iran i Hezbollah "stanowią centrum światowego terroru". Iran stanowi oparcie dla Hezbollahu, który jako organizacja terrorystyczna przeprowadza ataki na całym świecie.
    11 listopada 2006 r. Stany Zjednoczone zawetowały na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ rezolucję potępiającą izraelskie ataki w Strefie Gazy. Wielka Brytania, Dania, Japonia i Słowacja wstrzymały się od głosu, a dziewięciu członków (na 15) Rady poparło rezolucję. Rezolucję zgłosił Katar, który został poparty przez państwa Ligii Arabskiej.

12 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na kibuc Netiv HaAsarah. Popołudniem 2 rakiety spadły na Negew.

12 listopada 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei.
    12 listopada 2006 r. rano doszło do starcia żydowskich i arabskich rolników w Hebronie. Policja aresztowała 1 Palestyńczyka.
    12 listopada 2006 r. izraelscy żołnierze zastrzelili rano palestyńskiego terrorystę, który przygotowywał się do wystrzelenia rakiety Qassam na północy Strefy Gazy.
    12 listopada 2006 r. w Gazie zawaliła się drewniana scena przy pomniku Jassera Arafata, raniąc 14 osób.

12 listopada 2006 r. w Kairze (Egipt) odbyła się nadzwyczajna konferencja ministrów spraw zagranicznych Ligii Arabskiej. Arabia Saudyjska zaapelowała o przełamanie międzynarodowej blokady nałożonej na Autonomię Palestyńską i doprowadzenie do wznowienia procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Saudyjski minister Nizar Obeid Madani wezwał do powołania międzynarodowej komisji śledczej do zbadania "zbrodni popełnionych przez Izrael". Arabscy dyplomaci poinformowali, że Hamas zgadza się na konferencję pokojową o rozwiązaniu konfliktu z Izraelem.
    12 listopada 2006 r. brytyjski dziennik "Sunday Times" napisał, że Izrael musi przygotować się do regularnej wojny, w której Syria będzie poważnym przeciwnikiem. Izraelski urzędnik wojskowy powiedział, że niedawna wojna z Hezbollahem i zagrożenie ze strony irańskiego programu nuklearnego, zmusiło Izrael do zrewidowania swoich strategii obrony. Obecnie nacisk kładzie się na Iran i Syrię, które stanowią większe wyzwanie niż kwestia palestyńska. Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych w Londynie informuje, że Iran i Syria posiadają pociski balistyczne, mogące razić większość terytorium Izraela. Z tego powodu w Izraelu uruchomiono już program budowy nowych schronów. Pod względem Syrii, izraelska armia utworzyła nową brygadę piechoty Kfir, która w rzeczywistości jest jednostką do zadań specjalnych. Podobno przeprowadzono również połączenia trzech elitarnych brygad, które mają wspólnie operować na głębokich tyłach w Syrii lub Iranie.
    12 listopada 2006 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni spotkała się z przedstawicielami gmin żydowskich w Los Angeles (USA). Lipni powiedziała, że ostatnia wojna w Libanie w rzeczywistości była wojną z Iranem, gdyż Hezbollah jest agentem Iranu w świecie międzynarodowego terroryzmu.
    12 listopada 2006 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Waszyngtonie (USA) z sekretarz Stanu, Condaleezza Rice. Rozmawiano o kwestii irańskiej i palestyńskiej.

13 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na centrum miasta Sderot. Rano rakieta spadła na Negew.
    13 listopada 2006 r. izraelska policja wykryła dwie domowej roboty bomby podłożone przy domu dziekana Ponovitz Jesziwy, Rabbi Chaima Yosefa Liebowitza, w dzielnicy Mech Shearim w Jerozolimie. Saperzy rozbroili bomby.
    13 listopada 2006 r. żydowscy i arabscy studenci z Uniwersytetu w Hajfie zablokowali rano ulice wokół uczelni. Arabscy studenci protestowali z flagami OWP przeciwko operacji IDF w Beit Hanoun. Izraelscy studenci z flagami Izraela zorganizowali kontrdemonstrację.
    13 listopada 2006 r. wojskowi urzędnicy poinformowali o planie budowy zaawansowanej technologicznie bariery granicznej na granicy z Egiptem. Będzie ona miała długość 250-km i rozpocznie się w odległości 12-km na północ od Ejlatu.
    13 listopada 2006 r. izraelska armia otworzyła dwie nowe bazy wojskowe przy granicy z Egiptem. Baza "Karmit" jest położona w centralnej części granicy, w rejonie "wielkich rzek". Stacjonuje tam batalion wojsk inżynieryjnych. Baza "Hivai" jest położona na północ od góry Harif. Stacjonuje tu kompania straży granicznej oraz kompania wojsk pancernych. Obie bazy są pod dowództwem 80 Dywizji.
    13 listopada 2006 r. linie lotnicze El Al poinformowały, że zrezygnowały z zakupu 10 maszyn Boeing 787 Dreamliners na rzecz Airbusa. Boeing zwrócił depozyt o wysokości 1,5 mln USD.

13 listopada 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 14 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Betlejem zaatakowano izraelskich żołnierzy.
    13 listopada 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zaakceptował kandydaturę Mohammeda Shbaira na nowego premiera. Shbair jest długoletnim dziekanem Uniwersytetu Islamskiego w Gazie. Oficjalnie jest kandydatem niezależnym, ale w rzeczywistości jest ściśle powiązany z Hamasem.

13 listopada 2006 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Waszyngtonie (USA) z prezydentem Stanów Zjednoczonych George W. Bushem. Na wspólnej konferencji prasowej Olmert powiedział, że negocjacje z Syrią nie są możliwe, gdyż ten kraj wspiera organizacje terrorystyczne Hamas i Hezbollah. Bush powiedział, że irański program nuklearny będzie w poważnym stopniu destabilizować sytuację w całym regionie.
    13 listopada 2006 r. rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA, Sean McCormack, wezwał arabskie państwa do respektowania bojkotu administracji Hamasu w Autonomii Palestyńskiej.
    13 listopada 2006 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki na pomniku ofiar Holokaustu w Mińsku, na Białorusi.

14 listopada 2006 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski samochód w pobliżu Jerozolimy, raniąc 1 Izraelkę.
    14 listopada 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 4 Arabów, którzy usiłowali przekroczyć granicę z Egiptu do Izraela.
    14 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu Kfar Maimon. W południe rakieta spadła w pobliżu miasta Ashkelon. Wieczorem 3 rakiety spadły na Negew.
    14 listopada 2006 r. szef wywiadu Shin Bet, Yuval Diskin ostrzegł komisję parlamentarną spraw zagranicznych i obrony, że palestyńscy terroryści w Strefie Gazy przygotowują dużą ofensywę przeciwko Izraelowi. Palestyńczycy wyciągnęli lekcję z wojny z Hezbollahem i przemycają z Egiptu znaczne ilości broni rakietowej.
    14 listopada 2006 r. izraelska armia otworzyła nowe centrum szkoleniowe przy bazie wojskowej Elyakim, w północnej Galilei. W centrum będą prowadzone szkolenia z zakresu prowadzenia walki z partyzantką. Jest to rezultat wyciągania wniosków z ostatniej wojny w Libanie. Żołnierze będą poznawali techniki kamuflażu, wykrywania i niszczenia wrogich punktów oporu, działań nocnych itp.
    14 listopada 2006 r. wysocy urzędnicy Izraela, Autonomii Palestyńskiej, Stanów Zjednoczonych i Egiptu spotkali się wieczorem w Jerozolimie. Rozmowy dotyczyły głównie sprawy otwarcia i funkcjonowania przejścia granicznego Rafah w Strefie Gazy.

14 listopada 2006 r. izraelskie lotnictwo zbombardowało w nocy fabrykę broni w Gazie. Wcześniej telefonicznie uprzedzono mieszkańców domu o ataku.
    14 listopada 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    14 listopada 2006 r. izraelscy żołnierze zastrzelili uzbrojonego Palestyńczyka w Samarii. Znaleziono przy nim materiały wybuchowe.
    14 listopada 2006 r. rzecznik prasowy Hamasu, Fawzi Barhoum oświadczył, że pomimo tworzenia rządu koalicyjnego z Fatahem organizacja nie zmieni swojego stanowiska względem zniszczenia państwa Izraela. Powiedział on: "Odrzucamy rozwiązanie dwóch państw z wizji prezydenta Stanów Zjednoczonych George Busha."
    14 listopada 2006 r. izraelscy komandosi zastrzelili popołudniem przy próbie aresztowania poszukiwanego palestyńskiego terrorystę w Jerychu, w Judei.

15 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot. Rano 3 kolejne rakiety spadły na centrum miasta Sderot. Zginęła 1 Izraelka, a 1 osoba została ranna. Jeden z pocisków spadł 150 metrów od rezydencji ministra obrony Izraela. Do ostrzału przyznał się Hamas i Islamski Dżihad. Popołudniem ponownie rakieta spadła na Sderot, a 3 rakiety spadły w pobliżu miasta Ashkelon. Wieczorem 3 rakiety Qassam spadły na centrum miasta Sderot, raniąc 4 osoby.
    15 listopada 2006 r. minister obrony Amir Perec zagroził odwetem za palestyński ostrzał rakietowy miasta Sderot.
    15 listopada 2006 r. szef Shin Bet, Yuval Diskin przedstawił przed parlamentarną komisją spraw zagranicznych i obrony raport o stanie organizacji terrorystycznych w Strefie Gazy. Diskin powiedział, że terroryści przygotowują się do zbrojnego konfliktu z Izraelem. Od czasu wycofania się ze Strefy Gazy, Palestyńczycy przemycili do Strefy 33 tony materiałów wybuchowych, 20 tys. sztuk broni, 6 mln pocisków, 3 tys. pistoletów, 38 pocisków rakietowych o zasięgu 16-km, 95 rakiet przeciwlotniczych, 410 rakiet przeciwpancernych oraz około 70 mln USD.

15 listopada 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    15 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy pociskiem RPG izraelski patrol przy granicy w północnej części Strefy Gazy. Uszkodzony został wojskowy pojazd.
    15 listopada 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas wezwał Izrael do wznowienia negocjacji i powrotu do procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, na zasadzie pełnego wycofania się izraelskich wojsk z Zachodniego Brzegu, Strefy Gazy i wschodniej Jerozolimy.

15 listopada 2006 r. Iran złożył oficjalną skargę na Izrael w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, za to, że państwo żydowskie wielokrotnie groziło Iranowi bombardowaniami.
    15 listopada 2006 r. w Geronie (Hiszpania) odbył się szczyt francusko hiszpański, podczas którego zaprezentowano francusko-hiszpańsko-włoską inicjatywę pokojową dla Bliskiego Wschodu. Inicjatywa zakłada "natychmiastowe powstrzymanie przemocy", utworzenie rządu jedności narodowej w Autonomii Palestyńskiej i wymianę więźniów. Na tej podstawie miałyby odbyć się izraelsko-palestyńskie rozmowy pokojowe, a w Autonomii Palestyńskiej rozlokowanoby międzynarodowe siły pokojowe.

16 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew niszczą farmę drobiu. W południe rakieta spadła na budynki publiczne w kibucu na Negewie. Wieczorem kolejna rakieta spadła w pobliżu Sderot.
    16 listopada 2006 r. lokalne władze miasta Sderot postanowiły zamknąć szkoły ze względów bezpieczeństwa, gdyż miasto jest pod nieustannym ostrzałem rakietowym ze Strefy Gazy.
    16 listopada 2006 r. izraelski biznesmen rosyjskiego pochodzenia Arkadi Gaydamak zapowiedział sfinansowanie budowy domów w Ejlacie dla 800 mieszkańców ostrzeliwanego miasta Sderot. Do tego czasu Gaydamak wynajął 1,6 tys. pokojów w południowych dzielnicach Ejlatu i wynajętymi 17 autobusami rozpoczął przewozić blisko 2 tys. mieszkańców Sderot do Ejlatu. Przewiezione zostaną głównie rodziny z dziećmi.

    16 listopada 2006 r. izraelska policja aresztowała 780 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej Zatrzymano także 3 Izraelczyków, trudniących się przemytem Arabów.
    16 listopada 2006 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni odrzuciła nową inicjatywę pokojową Unii Europejskiej, mówiąc, że wszelkie działania muszą być wcześniej koordynowane z Jerozolimą.

    16 listopada 2006 r. minister infrastruktury Binyamin Ben-Eliezer ostrzegł wieczorem palestyńskiego premiera Ismaila Haniyeh, że może stać się celem jeśli rakiety Qassam nadal będą spadać na Izrael.

16 listopada 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Tulkarem zaatakowano izraelski patrol.
    16 listopada 2006 r. izraelskie lotnictwo zbombardowało w nocy dwie wytwórnie broni Hamasu w obozie uchodźców Jabalaya, na północy Strefy Gazy, oraz trzy obiekty Hamasu w Rafah na południu. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.

16 listopada 2006 r. parlament Unii Europejskiej zwrócił się do krajów członkowskich UE, aby wysłały międzynarodowych obserwatorów militarnych do Strefy Gazy. Parlament przegłosował wysłanie międzynarodowych sił pokojowych do Autonomii Palestyńskiej i jednocześnie potępił Izrael za "nieproporcjonalne użycie sił". "Natychmiastowe zaprzestanie gwałcenia międzynarodowych praw człowieka w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu" wymaga, aby Izrael "uchylił sankcje ekonomiczne" i pobudził palestyńskie terytoria do rozwoju gospodarczego, co przyniesie korzyść "tak Palestyńczykom, jak i Izraelczykom".
    16 listopada 2006 r. Iran przekazał palestyńskiemu rządowi Hamasu 120 mln USD i wyraził gotowość do udzielenia większej pomocy.

17 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili przed południem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na kibuce Miflasim i Ba’ari.
    17 listopada 2006 r. mieszkańcy miasta Sderot wezwali rząd, by armia podjęła zdecydowane działania i powstrzymała ostrzał rakietowy terytorium Izraela. Lokalny biznes ocenia swoje straty z powodu ostrzału rakietowego na 40 mln NIS.
    17 listopada 2006 r. minister obrony Amir Peretz poinformował, że armia opracowuje plany ograniczenia wielkości ostrzału rakietowego izraelskich miast prowadzonego ze Strefy Gazy, jednakże nie ma możliwości jego całkowitego wyeliminowania. Peretz zapowiedział: "Będziemy kontynuować naszą politykę na południu."

17 listopada 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 22 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    17 listopada 2006 r. izraelskie lotnictwo zbombardowało w nocy zakład produkujący broń w obozie uchodźców Jabalaya na północy Strefy Gazy. W wyniku ataku doszło do potężnej eksplozji. Rannych zostało 4 Palestyńczyków. Celem lotniczych bombardowań były także 4 budynki Hamasu w Gazie, 2 budynki Hamasu w Beit Lahiya, 4 budynki Islamskiego Dżihadu w Khan Yunis i budynek w Rafah. We wszystkich przypadkach telefonicznie uprzedzono mieszkańców o ataku.
    17 listopada 2006 r. dziesiątki tysięcy Żydów odwiedziło grobowiec patriarchy Abrahama w Hebronie.
    17 listopada 2006 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w rejonie wsi Bi'iln. Doszło do starć z policją w których rannych zostało 5 Palestyńczyków, policjant i żołnierz.

17 listopada 2006 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło na nadzwyczajnej sesji rezolucję wzywającą Izrael do zakończenia operacji zbrojnej w Strefie Gazy oraz wyrażającą ubolewanie z powodu incydentu w Beit Hanoun. Do nadzwyczajnej sesji doszło na prośbę Ligi Arabskiej. Rezolucję poparło 156 państw (na 192 członków). Przeciw głosowało jedynie siedem państw, w tym USA i Australia.
    17 listopada 2006 r. ambasador Izraela przy ONZ, Dan Gillerman, tuż po zakończeniu sesji nazwał ją "farsą" i "cyrkiem". Uchwalona rezolucja nawet jednym słowem nie wzywa Palestyńczyków do wyrzeczenia się przemocy.

18 listopada 2006 r. izraelscy komandosi wjechali w nocy do Kalkilii w Samarii i otoczyli dom, w którym ukrywał się poszukiwany palestyński terrorysta z Hamasu. Doszło do starć, w których zginęło 3 Palestyńczyków, a 30 zostało rannych. Wojskowy buldożer zniszczył dom.
    18 listopada 2006 r. izraelskie lotnictwo zbombardowało w nocy dom wysokiego dowódcy Hamasu w Gazie.
    18 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano rakietę przeciwpancerną uszkadzając izraelski pojazd wojskowy przy granicy z północną częścią Strefy Gazy. Rannych zostało 3 żołnierzy.
    18 listopada 2006 r. izraelscy żołnierze ostrzelali rano grupę uzbrojonych Palestyńczyków w rejonie Beit Lahiyah na północy Strefy Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 5 zostało rannych.
    18 listopada 2006 r. palestyński premier Ismail Haniye skrytykował izraelską decyzję o odrzuceniu francusko-hiszpańskiej inicjatywy pokojowej i powiedział, że Izrael nie jest zainteresowany regionalnym pokojem i stabilnością.
    18 listopada 2006 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w rejonie wsi Bi'iln. Doszło do starć z policją w których rannych zostało 2 Palestyńczyków.

18 listopada 2006 r. w Paryżu odbyło się zebranie Światowego Kongresu Żydów. Opublikowany przez Kongres raport onformuje o wzrastającym poziomie antysemityzmu w Europie i Ameryce Łacińskiej.

19 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na kibuce Maimon i Ba'ari, oraz na miasto Sderot. Ranne zostały 3 osoby. Przed południem kolejne 3 rakiety spadły na Negew. Wieczorem 3 rakiety spadły w okolicach miasta Sderot.
    19 listopada 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa Shabak poinformowały, że od początku tego roku 1.004 rakiety Qassam spadły na okolice miasta Sderot. W 2005 roku było to 306 rakiet, a w 2004 roku "zaledwie" 159 rakiet.
    19 listopada 2006 r. minister obrony Amir Peretz powiedział, że priorytetem jest stworzenie sprawnie działającego systemu antyrakietowego zwalczającego rakiety Qassam. Obecnie funkcjonujący system jest niewystarczający.
    19 listopada 2006 r. minister Gideon Ezra powiedział, że Izrael może wprowadzić 10-dniowe zawieszenie operacji zbrojnych w Strefie Gazy, pod warunkiem całkowitego powstrzymania ostrzału rakietowego terytorium Izraela. Jeżeli strona palestyńska zdołałaby dochować warunków zawieszenia broni, mogłoby to okazać się pomostem do wznowienia rozmów.

19 listopada 2006 r. setki Palestyńczyków otoczyło w nocy dom lokalnego dowódcy Ludowych Komitetów Oporu, tworząc "żywą tarczę" chroniącą przed izraelskim atakiem. Izraelska armia uprzedziła wcześniej telefonicznie mieszkańców domu o planowanym nalocie, jednak odwołała go, nie chcąc atakować cywilnych osób.
    19 listopada 2006 r. izraelskie lotnictwo ostrzelało w Gazie samochód, raniąc 5 Palestyńczyków, w tym 2 członków Hamasu.

19 listopada 2006 r. burmistrz Paryża, Bertrand Delanoe przekazał 30 tys. Euro na odbudowę budynków użyteczności publicznej w Kiryat Shmona.

20 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Popołudniem kolejna rakieta spadła na Negew, a 3 rakiety spadły w okolicy miasta Sderot. Wieczorem rakieta spadła przy kibucu Nurim.
    20 listopada 2006 r. do Izraela przyleciała grupa 200 żydowskich imigrantów z Indii (Bnei Menasze).
    20 listopada 2006 r. przedstawiciele izraelskiej armii poinformowali, że w trakcie wojny w Libanie użyto bomb kasetowych, pomimo wyraźnego zakazu ze strony generała Dana Halutza. Bomby kasetowe zostały użyte w końcowej fazie działań zbrojnych w Libanie.
    20 listopada 2006 r. izraelscy żołnierze zastrzelili wieczorem uzbrojonego Palestyńczyka przy osiedlu Petza’el w Dolinie Jordanu.

20 listopada 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 18 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Nablusu ostrzelano izraelskie patrole.
    20 listopada 2006 r. przywódcy Hamasu zaproponowali oparcie porozumienia pokojowego z Izraelem na granicach z 1949 roku.
    20 listopada 2006 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski autobus w pobliżu osiedla Yitzhar w Samarii. Autobus został uszkodzony.

    20 listopada 2006 r. izraelscy żołnierze wkroczyli do Betlejem w Judei. Doszło do starć, w których rannych zostało 4 Palestyńczyków.

21 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot. Ranne zostały 2 osoby, z których 1 zmarła w szpitalu. W południe rakieta spadła na Negew.
    21 listopada 2006 r. wicepremier Shimon Peres przedstawił rządowe projekty, które zostaną zrealizowane na Negewie. W mieście Sderot zostanie przebudowane Sapir College, tak aby było odporne na uderzenia rakietami Qassam. Koszt prac wyniesie 80 mln NIS. Kolejny projekt przewiduje budowę 30 domów w osiedlach Mitzpe Ramon, Yeruham i Merhav Am na Negewie, za 10,5 mln NIS. W osiedlu Be'er Milka zostanie wybudowany budynek użyteczności publicznej za 8 mln NIS.

21 listopada 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Nablusu ostrzelano izraelski patrol.
    21 listopada 2006 r. izraelskie lotnictwo ostrzelało w nocy samochód w Gazie, zabijając 2 członków Hamasu oraz raniąc 6 Palestyńczyków.
    21 listopada 2006 r. izraelskie oddziały wkroczyły nad ranem do północnej części Strefy Gazy, kierując się w stronę dzielnicy Zeitoun w Gazie. W starciach zginął lokalny dowódca Hamasu. Przed południem izraelskie oddziały wkroczyły do obozu uchodźców Jabaliya. Wojskowe buldożery uszkodziły system nawadniania upraw rolnych. Zniszczony transformator pozbawił energii elektrycznej około 60% mieszkańców dzielnicy Zeitoun. W wymianie ognia zostało rannych 4 Palestyńczyków.
    21 listopada 2006 r. izraelskie lotnictwo zbombardowało popołudniem obiekty Hamasu w Beit Lahiya, na północy Strefy Gazy. Rannych zostało 11 Palestyńczyków.

22 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły w okolicach Sderot i kibucu Zikim. Rano 4 rakiety spadły na kibuc Yad Mordechai i na szkołę w mieście Sderot. Wieczorem 2 rakiety spadły na Negew.
    22 listopada 2006 r. gabinet bezpieczeństwa postanowił, że ograniczona ofensywa wojskowa w Strefie Gazy będzie kontynuowana, aż do czasu ustania ostrzału rakietowego terytorium Izraela.

22 listopada 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    22 listopada 2006 r. bojownicy z Hamasu postrzelili w nocy byłego palestyńskiego ministra Abu Ali Shahina z al-Fatahu w Gazie.
    22 listopada 2006 r. doszło do ciężkich starć w rejonie Beit Hanoun na północy Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk i 1 został ranny. Ranny został także 1 izraelski żołnierz. Zniszczono 3 wyrzutnie rakiet Qassam. Izraelskie czołgi ostrzelały pozycje Hamasu w obozie uchodźców Jabalaya, na północy Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne.
    22 listopada 2006 r. Międzynarodowy Czerwony Krzyż poinformował o wstrzymaniu działalności na obszarze Strefy Gazy. Jak powiedział rzecznik organizacji Ijad Nasr, będzie ona interweniować "wyłącznie w sprawach życia lub śmierci". Pracownicy organizacji pozostaną w biurach w związku z poważnymi obawami o ich bezpieczeństwo. Decyzja wiąże się z porwaniem dwu pracowników włoskiego Czerwonego Krzyża. Jakkolwiek Włosi zostali uwolnieni po kilku godzinach, istnieje realna groźba, że może dojść do kolejnych uprowadzeń.

22 listopada 2006 r. przywódca Hamasu Chaled Meszaal przybył do Kairu aby przedyskutować możliwość mediacji Egiptu w zabiegach mających na celu wymianę jeńców między Palestyńczykami i Izraelem.

23 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot i kibucu Nir Am. W południe 3 rakiety spadły w okolicach miasta Sderot i kibucu Nir Am. Wieczorem 2 rakiety spadły na Negew.
    23 listopada 2006 r. minister spraw zagranicznych Tzipy Livni przybyła rano do miasta Sderot z wycieczką 70 zagranicznych dyplomatów, którzy zapoznali się na miejscu z życiem Izraelczyków pod ostrzałem rakietowym Palestyńczyków.

23 listopada 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    23 listopada 2006 r. izraelskie lotnictwo zbombardowało rano biuro finansowe Hamasu w Gazie.
    23 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano rakietę przeciwpancerną w stronę izraelskiego pojazdu wojskowego przy granicy północnej części Strefy Gazy. Ranny został 1 izraelski żołnierz. W wymianie ognia zginęło 4 Palestyńczyków, a rannych zostało 6 izraelskich żołnierzy. W pobliżu obozu uchodźców Jabalaya zastrzelono uzbrojonego Palestyńczyka.
    23 listopada 2006 r. palestyńska terrorystka-samobójczyni wysadziła się przy izraelskim patrolu na północy Strefy Gazy, raniąc 3 izraelskich żołnierzy.
    23 listopada 2006 r. izraelskie lotnictwo ostrzelało wieczorem samochód w obozie uchodźców Jabalaya, zabijając dowódcę Ludowych Komitetów Oporu na północną część Strefy Gazy, Mahmouda al-Basiyouni. Razem z nim zginęli jego dwaj ochraniarze.

24 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w okolicach miasta Sderot. Popołudniem 4 rakiety spadły na Negew.

24 listopada 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Tulkarem ostrzelano izraelski patrol.
    24 listopada 2006 r. izraelskie oddziały kontynuowały od rana operację w rejonie obozu uchodźców Jabalaya, na północy Strefy Gazy. Rano w wymianie ognia zginął członek Hamasu. Popołudniem zastrzelono 2 palestyńskich terrorystów, którzy przygotowywali się do wystrzelenia rakiety Qassam.
    24 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali przed południem bombę przy izraelskim pojeździe opancerzonym przy Beit Hanoun, na północy Strefy Gazy. Rannych zostało 2 żołnierzy.
    24 listopada 2006 r. palestyński premier Ismail Haniyah powiedział, że ostrzał rakietowy południowego Izraela zakończy się w momencie zatrzymania izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy.

24 listopada 2006 r. Rosja poinformowała o rozpoczęciu dostarczania Iranowi 29 rakietowych systemów przeciwlotniczych Tor-M1. Wartość kontraktu wynosi 700 mln USD.

25 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, z których jedna spadła na miasto Sderot, niszcząc dom mieszkalny.
    25 listopada 2006 r. premier Ehud Olmert spotkał się w nocy potajemnie z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem, który zapewnił, że liczne frakcje wyrażają gotowość ogłoszenia zawieszenia broni. W odpowiedzi Olmert zapowiedział wycofanie wojsk ze Strefy Gazy.

25 listopada 2006 r. zawalił się podziemny tunel przemytniczy pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem. Ranny został 1 Palestyńczyk.
    25 listopada 2006 r. izraelskie lotnictwo zbombardowało samochód w dzielnicy Zeitoun w Gazie. Zginęło 2 członków Hamasu, a 3 osoby zostały ranne.

26 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Po ogłoszeniu zawieszenia broni rakieta Qassam rano spadła na uprawy awokado w kibucu Nahal Oz. Następne 2 rakiety spadły na miasto Sderot i kolejne 2 na Negew.
    26 listopada 2006 r. premier Ehud Olmert oświadczył, że Izrael wstrzyma się na kilka dni z odpowiedzią na palestyńskie ataki rakietowe, aby "dać szansę rozejmowi". Dodał, że utrzymanie rozejmu ma zasadnicze znaczenie, ponieważ może doprowadzić do "prawdziwych negocjacji" izraelsko-palestyńskich.
    26 listopada 2006 r. Ministerstwo Finansów postanowiło przekazać 93 mln USD na wsparcie projektu utworzenia w Be'er Shevie nowego parku nauki i technologii, którego naukowym zapleczem byłby Uniwersytet Ben-Guriona. Projekt zakłada budowę zakładów high-tech, laboratoriów naukowych, a także centrum sportu i komercyjnych sklepów. Prace potrwają przez 10 lat.

26 listopada 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei. Izraelscy żołnierze wykryli i zniszczyli laboratorium produkujące materiały wybuchowe w Nablusie, w Samarii.
    26 listopada 2006 r. izraelskie oddziały wycofały się w nocy ze Strefy Gazy.
    26 listopada 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas ogłosił o 6 rano zawieszenie broni, które obejmuje zatrzymanie ostrzału rakietowego terytorium Izraela, przemyt broni do Strefy Gazy i zamachy samobójcze.
    26 listopada 2006 r. palestyński prezydent Autonomii Mahmud Abbas potępił ataki rakietowe naruszające rozejm z Izraelem. Nakazał także palestyńskim siłom bezpieczeństwa przejęcia kontroli nad północną częścią Strefy Gazy. Około 13 tys. palestyńskich policjantów zaczęło zajmować nowe pozycje.

26 listopada 2006 r. amerykański wiceprezydent Dick Cheney spotkał się z jordańskim królem Abdullahem, który ostrzeł Stany Zjednoczone, że w przyszłym roku mogą wybuchnąć trzy wojny domowe: w Libanie, Iraku i w Autonomii Palestyńskiej.

27 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Do ataku przyznały się Ludowe Komitety Oporu.
    27 listopada 2006 r. Najwyższy Sąd zatwierdził przebieg "bariery bezpieczeństwa" na północ od Jerozolimy. Wyznaczona trasa utworzy wokół Bir Naballah enklawę, w której zostanie zamkniętych 20 tys. Palestyńczyków. W skład enklawy wejdzie miasto Bir Naballah i wioski Al-Jib, El-Judeira i Beit Hanina el-Balad. Z pozostałymi terenami Autonomii Palestyńskiej enklawę będą łączyć dwie drogi.
    27 listopada 2006 r. premier Ehud Olmert wygłosił wieczorem deklarację pokoju mówiąc: "Naród palestyński stoi przed historycznym wyborem. Mam nadzieję, że nie odtrącicie ręki, którą do was wyciągam." Wyraził gotowość w zamian za pokój wycofania się z "obszernych części" Samarii i Judei. Jednocześnie Olmert wezwał do uwolnienia porwanego izraelskiego żołnierza, w zamian za co obiecał wypuścić wielu palestyńskich więźniów.

27 listopada 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei.
    27 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano izraelski patrol w pobliżu Dżenina, w Samarii. W wymianie ognia zginęło 2 Palestyńczyków.

28 listopada 2006 r. premier Ehud Olmert wyraził zgodę na przemieszczenie z Jordanii do Strefy Gazy palestyńskiej Brygady Badr, składajacej się z 1 tys. policjantów al-Fatah. Wzmocnią oni palestyńskie siły bezpieczeństwa zabezpieczające północną część Strefy Gazy, aby powstrzymać ostrzał rakietowy Izraela.
    28 listopada 2006 r. wydawnictwo Ketuvim Publishers wydało w Jerozolimie nową edycję Talmudu Jerozolimskiego.
    28 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w okolicy miasta Sderot. Do ostrzału przyznały się Brygady Męczenników Al-Aksa.
    28 listopada 2006 r. premier Ehud Olmert skrytykował wieczorem ponowne odpalanie palestyńskich rakiet pomimo rozejmu, ale oświadczył, że Izrael na razie wstrzyma się z reakcją.

28 listopada 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    28 listopada 2006 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód w pobliżu Nablusu w Samarii, raniąc 1 Izraelkę.

29 listopada 2006 r. rano rozpoczął się bezterminowy strajk generalny w sektorze publicznym. Do strajku wzywała centrala związkowa Histadrut. W całym kraju nie działają koleje, porty, urzędy, stacje benzynowe oraz lotnisko międzynarodowe im. Ben-Guriona. Powodem rozpoczęcia strajku było niewypłacenie pensji 12 tys. pracownikom służb komunalnych oraz wstrzymanie zapomóg dla kolejnych 40 tys. ludzi.

29 listopada 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

30 listopada 2006 r. zakończył się strajk urzędów publicznych, służb komunalnych i lotniska międzynarodowego im. Ben-Guriona.
    30 listopada 2006 r. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Izraelu żyje 5.130 osób zarażonych wirusem HIV, z czego 384 zachorowały na AIDS. Szacuje się, że około 1,5 tys. osób nie jest świadoma zarażenia. W 2005 roku na AIDS zmarło 26 osób, a 350 zostało zarażonych wirusem HIV. Spośród nowych przypadków zarażenia 51 osób to narkomani, a 87 to różne związki seksualne.
    30 listopada 2006 r. sekretarz stanu USA Condolezza Rice spotkała się popołudniem w Jerozolimie z premierem Ehudem Olmertem i minister spraw zagranicznych Cipi Livni.

30 listopada 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 34 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    30 listopada 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali w nocy bombę na drodze pomiędzy osiedlami Otniel i Beit Haggai w Judei. Droga została uszkodzona.
    30 listopada 2006 r. sekretarz stanu USA Condolezza Rice spotkała się w Jerychu z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Rice wyraziła zadowolenie z ogłoszonego zawieszenia broni i zapewniła o woli pomocy dla Autonomii Palestyńskiej.

1 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. W południe na Negew spadła druga rakieta.

1 grudnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 29 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Dżeninu ostrzelano izraelski patrol.
    1 grudnia 2006 r. izraelscy żołnierze wkroczyli w nocy do Nablusu w Samarii. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne. W starciach w Hebronie zginął 1 Palestyńczyk, a raniony został 1 izraelski żołnierz.

1 grudnia 2006 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło sześć rezolucji popierajacych palestyńskie prawo do niepodległego państwa. Utrzymujące się zawieszenie broni może okazać się kluczem do powrotu do międzynarodowych rozmów i poszukiwania drogi rozwiązania konfliktów na Bliskim Wschodzie. Osobna rezolucja potępiła i uznała izraelską władzę i administrację nad Jerozolimą jako nielegalną. Dwie rezolucje wezwały Izrael do wycofania się z Zachodniego Brzegu i Wzgórz Golan. Przeciwko przyjęciu rezolucji głosowały Stany Zjednoczone, Izrael, Wyspy Marszala, Mikronezja i Palau.

2 grudnia 2006 r. sekretarz generalny ONZ Kofi Annan poinformował, że od początku października międzynarodowe siły pokojowe UNIFIL wykryły w Libanie 13 przypadków nielegalnego posiadania broni. Występują także poważne braki w koordynacji działań libańskich sił odpowiedzialnych za kontrolę granic Libanu. Tym samym Liban łamie postanowienia 1701 rezolucji ONZ, która zobowiązała rząd libański do rozbrojenia wszystkich ugrupowań działajacych na terenie kraju, w tym Hezbollahu.

3 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na kibuc Nahal Oz.
    3 grudnia 2006 r. rząd zdecydował się zaoferować rolnikom z Gush Etzion nową ziemię usytuowaną w Galilei lub na Negewie. Warunkiem będzie rezygnacja przez nich z żądań o odszkodowanie za dawną ziemię w ewakuowanych osiedlach.
    3 grudnia 2006 r. Ministerstwo Obrony poinformowało, że czołgi Merkava IV zostaną wyposażone w najnowszy system ochrony przeciwczołgowej "Trophy", który jest produkowany przez firmę Rafael. System identyfikuje wrogie rakiety i niszczy je przed trafieniem w czołg. Koszt jednego systemu wynosi 200 tys. USD.

3 grudnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    3 grudnia 2006 r. podczas starć w Nablusie w Samarii, izraelscy żołnierze zastrzelili 1 Palestyńczyka.

4 grudnia 2006 r. rozpoczęła się akcja marketingowa mająca na celu przyciągnięcie inwestorów do nowego parku przemysłowego high-tech zlokalizowanego przy Uniwersytecie w Givat Ram. Projekt obejmuje miedzy innymi prace nad biotechnologiami.
    4 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

4 grudnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    4 grudnia 2006 r. trzech Palestyńczyków napadło i zraniło nożem izraelskiego kierowcę ciężarówki w pobliżu osiedla Ariel w Samarii. Palestyńczycy uprowadzili cieżarówkę.
    4 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści zaatakowali izraelski patrol w Tulkarem w Samarii. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk, a 1 osoba została ranna. Podczas operacji aresztowano 16 Palestyńczyków, w tym lokalnego dowódcę Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny.

4 grudnia 2006 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przełożyło o 10 dni debatę na temat budowanej przez Izrael "bariery bezpieczeństwa". Państwa arabskie wniosły liczne skargi na trasę budowanej bariery granicznej.

5 grudnia 2006 r. wicepremier Shimon Peres zapowiedział utworzenie nowego uniwersytetu w Safedzie lub wydziału medycznego w Galilei. Podczas spotkania z lokalnymi samorządami Peres powiedział, że "przyszłość kraju jest w Galilei".
    5 grudnia 2006 r. biuro premiera Olmerta zapowiedziało, że rząd przekaże 160 mln NIS (38 mln USD) funduszy inwestycyjnych dla izraelskich Arabów, jako część państwowego programu walki z ubóstwem. Ra’anan Dinon powiedział: "Chcemy zapobiec sytuacji, w której będą istnieć dwie odrębne gospodarki z innymi poziomami udziału w sile roboczej i nierównymi możliwościami".
    5 grudnia 2006 r. uruchomiono nową elektrownię Tzafit o mocy 370 MW. Na uroczystości otwarcia był obecny minister infrastruktury Biniamin Ben-Eliezer.

5 grudnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

5 grudnia 2006 r. egipska policja przejęła na Synaju 500 kg materiałów wybuchowych, które miały być przemycone do Strefy Gazy. Wykryto i zniszczono także przemytniczy tunel podziemny. W ostatnim miesiącu Egipcjanie przejęli 4 tony materiałów wybuchowych.
    5 grudnia 2006 r. przywódca Hamasu Khaled Mashaal powiedział w Syrii, że obecne zawieszenie broni jest taktyką w wojnie przeciwko Izraelowi. Mashaal dodał, że utworzenie państwa palestyńskiego w Gazie, Judei i Samarii nie sprawi, że Hamas uzna istnienia państwa Izrael, gdyż wciąż bedzie ono zajmować ziemie zajęte w 1967 r. Równocześnie zagroził, że jeżeli społeczność międzynarodowa nie zmusi Izrael do oddania w przeciągu 6 miesięcy tych ziem Palestyńczykom, wówczas palestyńskie władze na nowo podejmą terrorystyczną wojnę z żydowskim państwem.

6 grudnia 2006 r. dowódca sił obrony cywilnej generał Gershon Yitzchak powiedział, że Izrael nie jest przygotowany do następnej wojny. Około 2 mln Izraelczyków nie ma dostępu do schronów w swoich domach, brakuje także miliona masek gazowych.
    6 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

6 grudnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 29 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    6 grudnia 2006 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało rano podłożyć bombę przy ogrodzeniu granicznym na północy Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień raniąc napastników.

6 grudnia 2006 r. liderzy konserwatywnego judaizmu w Stanach Zjednoczonych przegłosowali otwarcie drzwi dla gejów rabinów. Tworzy to także możliwość zawierania małżeństw homoseksualnych.

7 grudnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

7 grudnia 2006 r. egipska straż graniczna wykryła i zniszczyła w pobliżu Rafah podziemny tunel przemytniczy do Strefy Gazy. Wejście do tunelu znajdowało się pod podłogą w kuchni przygranicznego domu.
    7 grudnia 2006 r. francuski prezydent Jacques Chirac wezwał Izrael do powstrzymania wojskowych lotów rozpoznawczych nad południowym Libanem.
    7 grudnia 2006 r. brytyjski premier Tony Blair spotkał się w Waszyngtonie (USA) z amerykańskim prezydentem Bushem. Obaj politycy zgodzili się, że klucz do rozwiązania problemów Bliskiego Wschodu leży w Jerozolimie, dlatego należy uruchomić zatrzymany proces pokojowy. Bush odnosząc się do ewentualnych rozmów z Iranem i Syrią powiedział, że "rozmowy takie są wykluczone, bo Iran i Syria wspierają terrorystów w Iraku." Obaj opowiedzieli się za utworzeniem dwóch państw w Palestynie: żydowskiego i arabskiego.
    7 grudnia 2006 r. palestyński premier Ismail Hanije spotkał się w Teheranie (Iran) z irańskim prezydentem Mahmudem Ahmadineżadem.

8 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

8 grudnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

8 grudnia 2006 r. palestyński premier Ismail Hanije powiedział w Iranie: "Nigdy nie uznamy syjonistycznych uzurpatorów w Palestynie. Stoimy ramię w ramię z Islamską Republiką Iranu i razem oprzemy się naciskom Ameryki i syjonistów!" Równocześnie Hanije obiecał świętą wojnę (Dżihad) przeciw Izraelowi, aż do wyzwolenia Jerozolimy.
    8 grudnia 2006 r. szef saudyjskiego wywiadu książę Murqin bin Abdulaziz Al Saud powiedział, że "istnienie izraelskiego arsenału nuklearnego jest najbardziej niebezpiecznym strategicznie problemem na Bliskim Wschodzie". Jest to czynnik napędzający zbrojenia arabskich państw, które dążą do uzyskania "militarnej równowagi w regionie".
    8 grudnia 2006 r. żydowski biznesmen Sheldon Adelson ofiarował 500 mln USD fundacji, która zajmuje się leczeniem biednych Żydów na całym świecie oraz podtrzymuje żydowską kulturę i tożsamość. Adelson jest właścicielem sieci hoteli i kasyn na całym świecie. Ma obywatelstwo amerykańskie, a jego majątek szacuje się na 20 mld USD. Jest najbogatszym Żydem na świecie.

9 grudnia 2006 r. premier Ehud Olmert spotkał się z niemiecką kanclerz Angela Merkel. Olmert powiedział, że militarny atak na Iran jest wciąż rozważaną opcją, jeśli Iran nie zrezygnuje z realizacji swojego programu nuklearnego. Merkel odbywa podróż po krajach Bliskiego Wschodu.

9 grudnia 2006 r. około 2,5 tys. palestyńskich policjantów demonstrowało przed budynkiem palestyńskiego parlamentu w Gazie protestując przeciwko rządom Hamasu. W Dżeninie w Samarii demonstrowało około 4 tys. policjantów.
    9 grudnia 2006 r. Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP) opowiedziała się za rozpisaniem nowych wyborów parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej, aby odsunąć od władzy Hamas.

9 grudnia 2006 r. izraelski wywiad przekazał międzynarodowym siłom pokojowym UNIFIL w południowym Libanie ostrzeżenie o grożącym im ataku terrorystycznym ze strony al-Kaidy. W Libanie przebywa około 10 tys. żołnierzy UNIFIL, najwięcej z Francji i Włoch.

10 grudnia 2006 r. Izrael i Jordania zawarły porozumienie w sprawie realizacji wspólnego projektu "Kanału Dwóch Mórz". Projekt przewiduje budowę kanału o długości 190 km, który połączy Morze Martwe z Morzem Czerwonym. W ten sposób zostaną uzupełnione braki wody w Morzu Martwym, którego poziom nieustannie spada. Minister infrastruktury Beniamin Ben Eliezer powiedział: "Ten projekt pomoże złagodzić niedobór wody każdego z nas. Porozumienia pokojowe są cementowane przez projekty gospodarcze." Koszt projektu szacuje się na 5 mld USD.

10 grudnia 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zagroził rozpisaniem nowych wyborów parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej, aby w ten sposób wymóc na Hamasie przyśpieszenie rozmów koalicyjnych i utworzenie rządu jedności narodowej.
    10 grudnia 2006 r. przedstawiciele Hamasu skrytykowali dzisiejszą wypowiedź prezydenta Abbasa, mówiąc, że nie prezydent nie dysponuje wystarczającym autorytetem, by móc zastąpić obecny rząd premiera Hanije.

10 grudnia 2006 r. przywódca Hamasu, Osama Hamdan zaproponował w Libanie, by palestyński prezydent Mahmoud Abbas podał się do dymisji i pozwolił partii islamskiej pracować do czasu nowych wyborów.
    10 grudnia 2006 r. Arabia Saudyjska, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Bahrajn i Oman oświadczyły, że będą prowadzić prace nad rozwojem programu energii atomowej.

11 grudnia 2006 r. izraelska policja aresztowała 12 izraelskich Arabów, powiązanych z nielegalnym handlem bronią.
    11 grudnia 2006 r. premier Ehud Olmert w wywiadzie dla niemieckiej telewizji SAT1 powiedział, że Iran dąży do tego, by mieć broń nuklearną "jak Ameryka, Francja, Izrael i Rosja". W ten sposób po raz pierwszy Izrael oficjalnie przyznał się, że posiada broń atomową. Olmert dodał: "Izrael niczym nie zagraża innym krajom - i nigdy nie zagrażał. Dążyliśmy przede wszystkim do tego, by móc żyć bez strachu. Ale nigdy nie groziliśmy żadnemu narodowi unicestwieniem. Iran otwarcie, wyraźnie i publicznie grozi wymazaniem Izraela z mapy."
    11 grudnia 2006 r. premier Ehud Olmert powiedział na Konferencji Izraelskiego Biznesu, że "nasza sytuacja ekonomiczna nigdy nie była lepsza". Dodał, że jest to pierwszy rok, gdy eksport przewyższył import. Tylko w zeszłym miesiącu zagraniczne inwestycje w Izraelu wyniosły 661 mln USD (od początku roku 17.1 mld USD).

11 grudnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samari i Judei.
    11 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano samochód szefa palestyńskiego wywiadu w Gazie, zabijając jego 3 dzieci. W wymianie ognia zginęło jeszcze 2 Palestyńczyków, a 5 osób zostało rannych.
    11 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem izraelski konwój wojskowy w pobliżu Dżeninu, w Samarii. Ciężko ranny został 1 izraelski żołnierz.

11 grudnia 2006 r. izraelska prywatna firma Dorad Energy zainwestowała 2 mld USD w wydobycie egipskiego gazu ziemnego przez izraelsko-egipskie konsorcjum Dorad and East Mediterranean Gas (EMG). Dorad planuje także budowę pierwszej prywatnej elektrowni w Izraelu (2009 r.) w Ashkelonie, o mocy 800 MW.
    11 grudnia 2006 r. Kongres Stanów Zjednoczonych wyraził zgodę na udzielenie pomocy finansowej Izraelowi w celu uzupełnienia strategicznych zapasów. W ciągu następnych 2 lat Amerykanie uzupełnią strategiczne rezerwy wojskowe Izraela i podwoją obecne dostawy sprzętu wojskowego. Dodatkowo rząd USA udzielił Izraelowi gwarancji kredytowych na 4.5 mld USD, do wykorzystania do 2011 r. Zwiększone w ten sposób strategiczne rezerwy izraelskiej armii będą stanowić zaplecze amerykańskich sił na Bliskim Wschodzie, jednakże w nagłym przypadku Izrael będzie mógł z nich skorzystać.

12 grudnia 2006 r. biuro premiera oświadczyło, że wczorajsza wypowiedź Ehuda Olmerta w sprawie izraelskiej broni atomowej została błędnie zinterpretowana. Oświadczono, że Izrael nie zamierza odchodzić od oficjalnej polityki "atomowej dyskrecji", a premier chciał powiedzieć, że Izrael nie stanie się pierwszym krajem w regionie, jaki uzbroi się w broń jądrową.
    12 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na Negew.

12 grudnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii.
    12 grudnia 2006 r. ciężko uzbrojone palestyńskie siły bezpieczeństwa podległe prezydentowi Mahmoudowi Abbasowi (al-Fatah) zostały rozlokowane w kluczowych punktach Gazy. W Khan Younis doszło do wymiany ognia z bojówkami Hamasu. Rannych zostało 6 Palestyńczyków.

12 grudnia 2006 r. Syria zarzuciła Izraelowi, że nielegalnie zbiera w zbiornikach wodę deszczową na Wzgórzach Golan. Izrael wybudował ostatnio nowy zbiornik Golan, i Syria utrzymuje, że w ten sposób zmniejsza się ilość wody w rzece Yarmuk.
    12 grudnia 2006 r. żydowski multimiliarder Sheldon Adelson przekazał 5 mln USD na program "Birthright Israel", w ramach którego 2 tys. młodych Żydów ze Stanów Zjednoczonych po praz pierwszy przyjedzie do Izraela.
    12 grudnia 2006 r. premier Ehud Olmert przyleciał do Niemiec, gdzie przeprowadził rozmowy z kanclerz Angelą Merkel. Podczas konferencji prasowej, Merkel powiedziała, że Autonomia Palestyńska musi uznać istnienie państwa Izrael. Dodała, że w chwili obecnej wojna w Iranie nie jest brana pod uwagę. Wyraziła także chęć Niemiec zaangażowania się w uwolnienie porwanych izraelskich żołnierzy w Libanie.
    12 grudnia 2006 r. sekretarz generalny ONZ Kofi Annan wezwał Izrael do zakończenia "okupacji" palestyńskich ziemi.

13 grudnia 2006 r. Ministerstwo Obrony zatwierdziło plan przekazania 350 mln NIS na szkolenie i 200 mln NIS na wyposażenie rezerwistów w izraelskiej armii.

13 grudnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii.
    13 grudnia 2006 r. doszło do walk rywalizujących ze sobą palestyńskich frakcji Hamasu i Fatahu w Gazie. W Khan Yunis zastrzelono sędziego, należącego do Hamasu.
    13 grudnia 2006 r. Palestyńczyk zranił nożem izraelskiego strażnika na punkcie kontrolnym na północ od Jerozolimy. Żołnierze aresztowali napastnika.

13 grudnia 2006 r. premier Ehud Olmert spotkał się z papieżem Benedyktem XVI.
    13 grudnia 2006 r. prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad oświadczył delegatom zgromadzonym na konferencji poświęconej Holokaustowi, że dni Izraela są policzone. Ahmadineżad dodał, że dzięki "woli ludzi i woli Boga" losy "syjonistycznego reżimu" są już przesądzone oraz, że koniec Izraela jest tym, co "obiecał Bóg i czego pragną wszystkie narody".
    13 grudnia 2006 r. rzecznik irańskiego MSZ Mohammad Ali Hosejni oświadczył, że sprawa posiadania przez Izrael broni atomowej powinna trafić do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

    13 grudnia 2006 r. izraelska firma Arpal Aluminum Ltd. zawarła kontrakt z U.S. Army o wartości 2 mln USD na dostawę opancerzonych drzwi i okien.

14 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Wieczorem kolejna rakieta spadła na Negew.
    14 grudnia 2006 r. Izraelski Sąd Najwyższy podjął decyzję, że nie zabroni armi atakowania wytypowanych członków palestyńskich organizacji terrorystycznych. Orzeczenie sądowe stwierdza jednak, że niektóre z tych zabójstw może być sankcjonowanych przez prawo międzynarodowe. Sąd podkreślił, że wywiad musi dołożyć wszelkich starań, aby ofiarami takich ataków nie padali cywile. Zabroniono także bombardowania domów, w których ukrywają się poszukiwani terroryści.
    14 grudnia 2006 r. wysoki urzędnik Ministerstwa Obrony oświadczył, że budowa "bariery bezpieczeństwa" zostanie ukończona w 2008 roku. Do tej pory wybudowano 402 km bariery, a 106 km jest w trakcie budowy. Budowa kolejnych 240 km jest wstrzymana i czeka na rozpatrzenie pozwów sądowych.
    14 grudnia 2006 r. naczelny rabin aszkenazyjski Izraela, Jona Metzger, wezwał do obłożenia "ekskomuniką" rabinów, którzy uczestniczyli w konferencji o Holokauscie, która odbyła się w Iranie. W konferencji udział wzięli rabini: Isroel Dovid Weiss, Isroel Feldman i Ahron Kohen, wszyscy z Neturei Karta z Jerozolimy.
    14 grudnia 2006 r. były dowódca Mossadu, Rafael Eitan oświadczył, że "Izrael nie posiada broni nuklearnej".

14 grudnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    14 grudnia 2006 r. izraelscy żołnierze zatrzymali na przejściu granicznym pod Nablusem arabski samochód z 8 kg materiałów wybuchowych. Aresztowano 4 Palestyńczyków, którzy przygotowywali zamach terrorystyczny w Izraelu.
    14 grudnia 2006 r. w kilku starciach w Samarii zginęło 2 Palestyńczyków, a 4 osoby zostały ranne. Palestyńczycy atakowali kamieniami izraelskie patrole i dochodziło do konfrontacji.
    
14 grudnia 2006 r. izraelska armia nakazała zamknięcie przejścia granicznego Rafah na południu Strefy Gazy, aby uniemożliwić powrót palestyńskiego premiera Ismaila Hanije, który poprzez Egipt wraca z Iranu. Izraelskie władze domagają się, by Hanije wpłacił wiezione przez siebie 35 mln USD (pochodzące z Iranu) do banku, który dokona legalnych przelewów na konta władz Autonomii Palestyńskiej.
    14 grudnia 2006 r. grupa około 200 uzbrojonych bojówkarzy Hamasu przyjechało wieczorem na przejście graniczne w Rafah, na południu Strefy Gazy. Doszło do starć z palestyńską policją. Obserwatorzy Unii Europejskiej uciekli z przejścia granicznego, które zostało otworzone dla przejazdu premiera Ismaila Hanije. Samochód premiera został później ostrzelany. Ranny został syn premiera i jego ochraniarz. W wymianie ognia rannych zostało 18 osób.
    14 grudnia 2006 r. przedstawiciele Hamasu oskarżyli wieczorem gwardię prezydenta Mahmouda Abbasa o próbę zamachu na życie premiera Hanije.

15 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na centrum miasta Sderot. Uszkodzony został dom mieszkalny i samochód. Rano 2 rakiety spadły na Negew.

15 grudnia 2006 r. izraelscy żołnierze wykryli bombę podłożoną przy drodze pomiędzy żydowskimi osiedlami Itamar i Elon Moreh w Samarii. Saperzy zdetonowali bombę.
    15 grudnia 2006 r. w nocy doszło do gwałtownych starć w obozie uchodźców Jabalaya w Strefie Gazy. Walczyli ze sobą bojówkarze Ludowych Komitetów Oporu z Hamasem i palestyńskimi siłami bezpieczeństwa podległymi al-Fatah. Rannych zostało co najmniej 4 Palestyńczyków.
    15 grudnia 2006 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa ogłosiły centrum Ramallah w Samarii "zamkniętą strefą wojskową". Uczyniono tak, aby nie dopuścić do walk pomiędzy Hamasem i al-Fatah. Pomimo to doszło do starć, w których rannych zostały 32 osoby.

15 grudnia 2006 r. syryjski prezydent Baszar Asad poparł ostatnią konferencję na temat Halokaustu, która była zorganizowana w Iranie. Asad powiedział, że "Europa ma kompleks Holokaustu". Stwierdził, że Izrael nie będzie wiecznym wrogiem Syrii. "Syria i Izrael mogą żyć obok siebie w pokoju i harmonii". Jednocześnie dodał, że budowa umocnień wojskowych na granicy z Izraelem jest czymś naturalnym, gdyż oba te kraje są w stanie wojny.
    15 grudnia 2006 r. Turcja i Izrael podpisały umowę o budowie rurociągu łączącego Morze Czarne z Morzem Czerwonym. Rurociąg będzie służył do transportu ropy naftowej, gazu ziemnego, wody, energii elektrycznej i telekomunikacyjnych światłowodów.

16 grudnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Podczas operacji w Nablusie zginął 1 uzbrojony Palestyńczyk.
    16 grudnia 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas oświadczył, że w Autonomii Palestyńskiej odbędą się przedterminowe wybory prezydenckie i parlamentarne. Z powodów prawnych wybory będą mogły odbyć się najwcześniej w połowie przyszłego roku.
    16 grudnia 2006 r. rządząca palestyńska organizacja Hamas odrzuciła ewentualność przedterminowych wyborów i oskarżyła prezydenta Abbasa o próbę zamachu stanu.
    16 grudnia 2006 r. doszło do ciężkich walk rywalizujących ze sobą palestyńskich organizacji Hamas i Fatah w Gazie. Rannych zostało 18 osób. Do incydentów doszło w całej Strefie Gazy.

16 grudnia 2006 r. Stany Zjednoczone i Unia Europejska z zadowoleniem przyjęły decyzję palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa o rozpisaniu wcześniejszych wyborów w Autonomii Palestyńskiej.

17 grudnia 2006 r. premier Ehud Olmert poinstruował ministra finansów Abrahama Hirchsona, by zwiększył budżet obronny o 1,9 mld NIS do rekordowej sumy 52,4 mld NIS.

17 grudnia 2006 r. zamaskowani napastnicy ostrzelali rano obóz szkoleniowy palestyńskiej gwardii prezydenta Abbasa w Gazie. Zginął 1 palestyński oficer, a 5 żołnierzy zostało rannych. Spłonął transformator. Napaści prawdopodobnie dokonała bojówka Hamasu.
    17 grudnia 2006 r. nieznani napastnicy ostrzelali przed południem w Gazie konwój wiozący palestyńskiego ministra spraw zagranicznych Mahmuda az-Zahara (Hamas). W odwecie bojówki Hamasu ostrzelały biuro palestyńskiego prezydenta Abbasa w Gazie. W starciach na ulicach Gazy zginęło 3 Palestyńczyków, a 13 osób zostało rannych. Bojówki Hamasu i Fatahu toczyły miedzy sobą walki o budynki ministerstw.
    17 grudnia 2006 r. palestyński premier Ismail Hanije oświadczył popołudniem, że Hamas nie weźmie udziału w przedterminowych wyborach w Autonomii Palestyńskiej. Hanije dodał, że nowe wybory są "niezgodne z konstytucją".
    17 grudnia 2006 r. przedstawiciele Hamasu i Fatahu zawarli wieczorem porozumienie o zaprzestaniu bratobójczych walk w Strefie Gazy. W mediacji uczestniczyli oficerowie egipskiego wywiadu.

18 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    18 grudnia 2006 r. brytyjski premier Tony Blair spotkał się w Jerozolimie z premierem Ehudem Olmertem, ministrem spraw zagranicznych Tzippy Livni i ministrem obrony Amirem Peretzem. Omawiano problemy procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.
    18 grudnia 2006 r. szef Mossadu, Meir Dagan poinformował Knesset, że Iran będzie gotowy do produkcji broni jądrowej w 2009-2010 roku. Iran planuje w 2007 roku uruchomić około 3 tys. wirówek, dzięki którym w 2008 roku otrzyma 25 kg wzbogaconego uranu.

18 grudnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    18 grudnia 2006 r. trwały starcia pomiędzy Hamasem i Fatahem w Gazie. Zginęła 1 osoba, a 4 zostały ranne. Porwano także wysokiego urzędnika al-Fatah.
    18 grudnia 2006 r. przedstawiciel ONZ poinformował o zamknięciu szkół w Strefie Gazy. Uczyniono to ze względów bezpieczeństwa.
    18 grudnia 2006 r. brytyjski premier Tony Blair spotkał się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Blair przedstawił propozycje procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Abbas zapewnił o gotowości powrotu do rozmów pokojowych z Izraelem.

18 grudnia 2006 r. niemiecki Uniwersytet Technologii w Berlinie przyznał honorowy doktorat professorowi Itzhakowi Apeloig z Uniwersytetu Technion w Hajfie, za jego wkład w naukę i utrzymywanie kontaktów z niemieckimi naukowcami.

19 grudnia 2006 r. minister spraw wewnętrznych Ronni Bar-On opowiedział się za przyspieszeniem budowy żydowskich osiedli na Wzgórzach Golan, gdyż Syryjczycy znacznie rozbudowują swoje osiedla w okolicy opuszczonego miasta Kuneitra.
    19 grudnia 2006 r. koleje państwowe Israel Railways ukończyły montaż pilotowego systemu radarowego, który ma na celu zapobieganie kolizjom samochodów z pociągami. W przypadku wykrycia zagrożenia system automatycznie zatrzymuje pociąg. System otrzymuje informacje o aktualnym stanie przejazdów kolejowych i skanuje obszar pomiędzy barierami drogowymi.
    19 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na południe od miasta Ashkelon.

19 grudnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Komandosi operujący w Nablusie zastrzelili poszukiwanego palestyńskiego terrorystę z Brygad Męczenników Al-Aksa i ranili 2 innych.
    19 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali rano bombę przy barierze granicznej Strefy Gazy, raniąc 1 izraelskiego żołnierza.
    19 grudnia 2006 r. nad ranem ponownie wybuchly walki pomiędzy Hamasem i al-Fatah w Gazie. Zginęło 7 osób, a 18 zostało rannych.
    19 grudnia 2006 r. palestyński premier Ismail Hanije wezwał w telewizyjnym przemówieniu do zakończenia wewnętrznych walk i zjednoczenia wszystkich sił w walce z Izraelem. Hanije wezwał także do utworzenia państwa Palestyna w granicach sprzed 1967 roku.
    19 grudnia 2006 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa al-Fatah postawiły wieczorem ultimatum Hamasowi, żądając w ciągu 24 godzin wycofania wszystkich uzbrojonych ludzi z ulic Gazy. W przeciwnym razie Fatah wyciągnie konsekwencje względem sił Hamasu w Samarii i Judei.
    19 grudnia 2006 r. przedstawiciele Hamasu i Fatahu zawarli wieczorem porozumienie o zaprzestaniu walk w Strefie Gazy. Siły Hamasu zaczęły opuszczać ulice Gazy.

19 grudnia 2006 r. premier Ehud Olmert niespodziewanie odwiedził popołudniem jordańskiego króla Abdullaha. Podczas rozmów na temat aktualnej sytuacji w Autonomii Palestyńskiej rozmawiano telefonicznie z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Król Abdullah zaproponował pośredniczenie w rozmowach pomiędzy Fatahem i Hamasem, aby powstrzymać przelew krwi.
    19 grudnia 2006 r. amerykański generał Keith Dayton zasugerował przekazanie 42 mln USD pomocy dla palestyńskich sił bezpieczeństwa podległych prezydentowi Abbasowi. Administracja prezydenta Busha planuje dozbrojenie 6 tys. policjantów, którzy obecnie stawiają opór siłom Hamasu.
    19 grudnia 2006 r. Międzynarodowa Komisja Portów Lotniczych wydała ocenę lotnisk, na podstawie której izraelskie lotnisko im. Ben-Guriona uklasowało się na pierwszym miejscu w Europie (spośród 44 lotnisk) i 5 na całym świecie (spośród 77 lotnisk).
    19 grudnia 2006 r. ambasador Iranu Dżawad Zarif zażądał od Rady Bezpieczeństwa ONZ potępienia "potajemnego stworzenia i posiadania broni jądrowej" przez Izrael. "Nie ma możliwości zaprowadzenia pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie w sytuacji, gdy regionowi temu i dalszym regionom nieustannie zagraża potężny arsenał jądrowy Izraela". Jednocześnie Iran wezwał do sformułowania sankcji wobec Izraela, jeśli nie zrezygnuje on ze swego arsenału jądrowego.

20 grudnia 2006 r. premier Ehud Olmert wyraził nadzieję na trwałość zawieszenia broni w Autonomii Palestyńskiej.
    20 grudnia 2006 r. minister obrony Amir Peretz zatwierdził politykę "zero tolerancji" dla sił wojskowych rozlokowanych wzdłuż granicy z Libanem. Bardzo często dochodzi tam do incydentów obrzucenia kamieniami izraelskich patroli strzegących granicy.
    20 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w południe ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na okolice miasta Sderot. Popołudniem 6 rakiet spadło na Negew.
    20 grudnia 2006 r. izraelskie linie lotnicze Israir kupiły 2 samoloty pasażerskie Airbus A320 za 150 mln USD. Dostawa zostanie zrealizowana w 2010 roku.

20 grudnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 22 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Dżeninie zginęło 2 uzbrojonych członków Islamskiego Dżihadu.
    20 grudnia 2006 r. w nocy doszło do starć Hamasu z Fatahem w Gazie. Zginęło 2 Palestyńczyków. W obozie uchodźców Jabalaya zostało rannych 7 palestyńskich policjantów.
    20 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem żydowski samochód w pobliżu Nablusu w Samarii.

21 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Wieczorem 2 rakiety spadły na miasto Sderot, w tym jedna w pobliżu szkoły. Do ostrzału przyznał się Islamski Dżihad.
    21 grudnia 2006 r. minister edukacji otworzył internetową bibliotekę zawierającą 7 tys. publikacji profesjonalnie zebranych w ostatnich 2 latach. Zbiór będzie dostępny dla uczniów i studentów.

21 grudnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

21 grudnia 2006 r. w Stanach Zjednoczonych opublikowano informacje zgodnie z którymi w USA żyje obecnie 6,4 mln Żydów, stanowiąc 2,2% ogółu mieszkańców kraju. Najwięcej Żydów żyje w stanie Nowy Jork (1.618 tys.), a następnie: Kalifornia (1.194 tys.), Floryda (653 tys.) i New Jersey (480 tys.).

22 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Wieczorem 3 rakiety spadły na Negew. W mieście Sderot uszkodzony został budowany bank.
    22 grudnia 2006 r. przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony, Tzachi HaNegbi powiedział w radiu, że odwet Izraela na ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy jest nieunikniony. Minister infrastruktury Binjamin Ben-Eliezer oświadczył, że dla Abbasa "czas się skończył".
    22 grudnia 2006 r. przywódca opozycji Binjamin Netanyahu wezwał premiera Olmerta aby dał "wolną rękę" armii i podjął na nowo operacje antyterrorystyczne.
    22 grudnia 2006 r. amerykański koncern medyczny Kyphon kupił izraelską firmę Disc-o-Tech Medical Technologies z Herzliya za 240 mln USD. Disc-o-Tech specjalizuje się w rozwoju technologii ortopedycznych.

22 grudnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    22 grudnia 2006 r. doszło do starć bojówek Hamasu i Fatahu w Nablusie, w Samarii. Rannych zostało 9 Palestyńczyków.

23 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot. Wieczorem kolejne 2 rakiety spadły na Sderot.
    23 grudnia 2006 r. rzecznik prasowy MSZ, Mark Regew, oświadczył, że głosowanie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sposób zdecydowany pokazało przywódcom Iranu, że "irański program atomowy zupełnie nie ma poparcia i społeczność międzynarodowa będzie działać, żeby zapobiec zdobyciu przez irański reżim broni nuklearnej".
    23 grudnia 2006 r. premier Ehud Olmert spotkał się wieczorem w Jerozolimie z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Obaj przywódcy podkreślili swoje zaangażowanie we wznowienie procesu pokojowego. Olmert jako gest dobrej woli zgodził się przekazać Autonomii Palestyńskiej 100 mln USD na pomoc humanitarną. Pieniądze te pochodzą z zamrożonych przez Izrael funduszy należnych Autonomii z tytułu ceł. Zamrożone fundusze to obecnie niemal 500 mln USD. Dodatkowo Olmert zapowiedział złagodzenie ograniczeń w podróżowaniu w Samarii i Judei. W tym celu zostanie zlikwidowana część wojskowych punktów kontrolnych. Natomiast palestyńskie szpitale w Jerozolimie otrzymają od Izraela pomoc w wysokości 35 mln NIS. Ważnym punktem rozmów była kwestia uwolnienia porwanego w Strefie Gazy izraelskiego kaprala Gilada Szalita. Jego uwolnienie jest warunkiem zwolnienia Palestyńczyków z izraelskich więzień.

23 grudnia 2006 r. libańska armia zaprezentowała dziennikarzom 2 ciężarówki z 200 kg skonfiskowanej broni W liczbie tej znajdowały się karabiny, pociski moździerzowe, rakiety RPG, detonatory i sprzęt łączności. Skonfiskowano także 2 Jeepy Cherokee i aresztowano 6 członków Hezbollahu. Dziennikarze zauważyli, że część broni pochodziła sprzed 20 lat.
    23 grudnia 2006 r. Rada Bezpieczeństwa uchwaliła sankcje przeciw Iranowi. Wszyscy członkowie ONZ mają zakaz sprzedaży Iranowi materiałów i technologii służących do rozwoju broni jądrowych lub rakietowych. Z zakazu wyłączono Rosję, która realizuje w Iranie budowę elektrowni jądrowej w Buszerze. Zamrożono także zagraniczne aktywa dziesięciu irańskich firm związanych z przemysłem jądrowym. Rezolucja domaga się natychmiastowego zaprzestania prac nad wzbogacaniem uranu. Jeśli w ciągu 60 dni Iran nie dostosuje się do żądań, ONZ rozważy dalsze sankcje.
    23 grudnia 2006 r. Iran oskarżył Radę Bezpieczeństwa ONZ o stosowanie podwójnych standardów, ponieważ nie porusza ona kwestii potencjału atomowego Izraela. Irańskie MSZ określiło rezolucję jako "nieprawomocną" i "nielegalną".

24 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w okolicy miasta Sderot. Przed południem rakieta spadła na Negew.
    24 grudnia 2006 r. premier Ehud Olmert rozmawiał telefonicznie rano z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Przekazał mu najnowsze wyniki rozmów z Palestyńczykami.

24 grudnia 2006 r. doszło do wewnętrznych starć Palestyńczyków w Rafah, na południu Strefy Gazy. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.
    24 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem żydowski samochód w pobliżu osiedla Neve Tzuf w Samarii, raniąc 1 Izraelczyka.

24 grudnia 2006 r. egipski minister spraw zagranicznych Ahmed Aboul Gheit oświadczył, że Egipt rezygnuje z pretensji do Ejlatu, który do tej pory był uznawany jako Umm Rashrash pod okupacją izraelską. Gheit powiedział, że port i centrum turystyczne Ejlatu należą do "ziemi palestyńskiej".
    24 grudnia 2006 r. magazyn "The Economist" opublikował listę największych gospodarek na świecie za lata 2001-05. Izrael zajął 36 pozycję (do góry o 12 miejsc).
    24 grudnia 2006 r. irański prezydent Mahmud Ahmadineżad nazwał rezolucję ONZ "nic nieznaczącym świstkiem papieru". Natomiast irański minister spraw zagranicznych zwrócił uwagę ONZ na problem izraelskiej broni jądrowej.

25 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili przed południem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na strefę przemysłową miasta Ashkelon. Kolejne 3 rakiety spadły na Negew. Wieczorem rakieta spadła w pobliżu Sderot.
    25 grudnia 2006 r. dowódca wywiadu wojskowego, generał Yossi Baidetz poinformował parlamentarną komisję spraw zagranicznych, że Syria podchodzi poważnie do propozycji negocjacji pokojowych z Izraelem. Potwierdzają to informacje z kręgów wojskowych i politycznych.
    25 grudnia 2006 r. generał Yair Naveh wyraził sprzeciw wobec propozycji premiera Olmerta by zlikwidować część wojskowych punktów kontrolnych w Samarii i Judei, gdyż są one niezbędne do powstrzymywania palestyńskich organizacji terrorystycznych. Jako rozwiązanie alternatywne, Naveh zaproponował wprowadzenie większej ilości przepustek dla Palestyńczyków. Minister obrony Amir Peretz poinformował o gotowości do zlikwidowania 59 punktów kontrolnych.
    25 grudnia 2006 r. premier Ehud Olmert wyraził zgodę wieczorem na likwidację 27 wojskowych punktów kontrolnych w Samarii i Judei. Zostaną również wprowadzone ułatwienia na przejściach granicznych Karni i Kerem Shalom w Strefie Gazy, co przyśpieszy przepływ towarów. Wzrośnie także ilość wydawanych Palestyńczykom zezwoleń na przekroczenie granicznej "bariery bezpieczeństwa".
    25 grudnia 2006 r. koalicja rządowa zawarła wieczorem porozumienie w sprawie zatwierdzenia budżetu na 2007 rok. Jedynie Israel Beiteinu odmówił podpisania porozumienia. Projekt budżetu będzie głosowany w Knessecie w przyszłym tygodniu.

25 grudnia 2006 r. zwierzchnik Kościoła Rzymskokatolickiego w Izraelu, łaciński patriarcha Jerozolimy Michel Sabbah wezwał podczas pasterki w Betlejem do wznowienia rozmów pokojowych i ustanowienia pokoju na Bliskim Wschodzie. We mszy uczestniczył palestyński prezydent Mahmoud Abbas.
    25 grudnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    25 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski patrol przy granicy Strefy Gazy.

    25 grudnia 2006 r. izraelscy komandosi aresztowali popołudniem w pobliżu Dżeninu w Samarii głównego dowódcę Ludowych Komitetów Oporu na Samarię i Judeę, Yassera Nazzala. Razem z nim zatrzymano 2 członków Islamskiego Dżihadu.

25 grudnia 2006 r. ambasador Izraela w ONZ, Dan Gillerman zaprotestował przeciwko nieustannie trwającym atakom rakietowym na Izrael dokonywanym z palestyńskich terytoriów w Strefie Gazy. Od wprowadzenia zawieszenia broni na Izrael spadło 57 rakiet Qassam.

26 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot. Przed południem rakieta spadła w strefie przemysłowej miasta Ashkelon. Wieczorem 2 rakiety spadły na Sderot, uszkadzając dom mieszkalny. Rannych zostało 2 Izraelczyków.
    26 grudnia 2006 r. w Izraelu wystąpiły duże opady śniegu, paraliżując komunikację w niektórych rejonach Galilei.
    26 grudnia 2006 r. Ministerstwo Obrony wyraziło zgodę na budowę nowego osiedla w północnej części Doliny Jordanu. Osiedle powstanie na terenie dawnej izraelskiej bazy wojskowej i będzie się nazywać Maskiot. Zostaną tam wybudowane 30 domy dla 20 rodzin, które w 2005 roku ewakuowano ze Strefy Gazy.
    26 grudnia 2006 r. rząd zatwierdził plan budowy dwóch 5-km tuneli komunikacyjnych łączących Hajfę z dzielnicą podmiejską na północy i południowe przedmieścia z centrum Hajfy. Czas budowy potrwa 4 lata.

    26 grudnia 2006 r. liczni dowódcy izraelskiej armii, wliczając w to zastępcę szefa sztabu Moshe Kaplinskiego, skrytykowali decyzję rządu o likwidacji części punktów kontrolnych w Samarii i Judei. Poinformowali, że punkty kontrolne zatrzymały 60% potencjalnych terrorystów-samobójców. Zmienienie procedur bezpieczeństwa zmniejszy skuteczność wykrywania terrorystów.
    26 grudnia 2006 r. nad częścią Izraela popołudniem przeszła gwałtowna zamieć śnieżna, przynosząc mocny spadek temperatur (2-3 stopnie C). Największe opady śniegu wystąpił w rejonie Tel Awiwu, gdzie spadł również grad. Wieczorem padł rekord zimowego zużycia energii elektrycznej w Izraelu (8960 MW). Zeszłoroczny rekord wynosił 8840 MW.

26 grudnia 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas dał Hamasowi 10 dni na wyrażenie zgody na utworzenie rządu jedności narodowej. W przeciwnym razie odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne w Autonomii Palestyńskiej.

26 grudnia 2006 r. irański minister do spraw ropy naftowej Kazem Waziri-Hamaneh powiedział, że Iran nie wyklucza zablokowania eksportu ropy naftowej w reakcji na sankcje nałożone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Iran zajmuje czwarte miejsce na liście światowych eksporterów ropy, dostarczając 2,7 mln baryłek dziennie.

27 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy ze Strefy Gazy patrol izraelskiej straży granicznej.
    27 grudnia 2006 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni powiedziała rano, że "nie będzie żadnych rozmów pod ostrzałem". Dodała także, że w chwili obecnej nie ma potrzeby podejmowania dużej operacji wojskowej przeciwko rakietowemu ostrzałowi ze Strefy Gazy.
    27 grudnia 2006 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Jerozolimie z egipskim ministrem spraw zagranicznych Ahmedem Aboul Gheitem. Omawiano sprawy związane z sytuacją w Autonomii Palestyńskiej. Obaj politycy wezwali Syrię do podjęcia rzeczywistych rozmów pokojowych z Izraelem. Gheit przekazał informację egipskiego wywiadu, że porwany w Strefie Gazy izraelski żołnierz Gilad Shalit żyje. Egipcjanie prowadzą działania mające na celu uwolnienie porwanego. Zawarto także porozumienie o współpracy rolniczej pomiędzy Izraelem a Egiptem.
    27 grudnia 2006 r. biuro premiera Olmerta poinformowało, że izraelska armia podejmie działania wojskowe w odpowiedzi na palestyński ostrzał rakietowy terytorium Izraela. Jednak w dalszym ciągu będą respektowane porozumienia zawieszenia broni w Strefie Gazy. Armia ograniczy się do "chirurgicznych" akcji wymierzonych w terrorystyczne komórki odpowiadające za ostrzał rakietowy.
    27 grudnia 2006 r. do Izraela przybyła grupa 220 nowych żydowskich imigrantów z Północnej Ameryki. Ogółem w 2006 roku do Izraela przybyło 3.074 imigrantów z Północnej Ameryki.

    27 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w południe ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot. Wieczorem 2 rakiety spadły na Negew.
    27 grudnia 2006 r. wieczorem padł nowy rekord zużycia energii elektrycznej w Izraelu (9 450 MW). The Electric Company wezwało do ograniczenia zużycia prądu. Maksymalne możliwości produkcyjne wynoszą 10 700 MW. Duże opady śniegu sparaliżowały drogi w Galilei i na Wzgórzach Golan.

27 grudnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 24 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    27 grudnia 2006 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w pobliżu Betlejem w Judei, raniąc 1 Izraelkę.

27 grudnia 2006 r. Departament Stanu USA wezwał Izrael do rezygnacji z planów budowy nowego osiedla na Zachodnim Brzegu Jordanu.
    27 grudnia 2006 r. irański parlament uchwalił ustawę wzywającą rząd do "zrewidowania współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej".

28 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na południe od miasta Ashkelon. Wieczorem rakieta spadła na miasto Sderot.
    28 grudnia 2006 r. Agencja Żydowska poinformowała, że w 2006 roku do Izraela przybyło ponad 21 tys. nowych imigrantów., w tym 3,1 tys. z Ameryki Północnej. Z krajów byłego ZSRR przyjechało 9.378 imigrantów.
    28 grudnia 2006 r. izraelska armia zaczęła wprowadzać zupełnie nowy system szkolenia żołnierzy. Żołnierze rezerwy będą przechodzić dwa razy dłuższe szkolenia raz w roku, natomiast żołnierze w służbie czynnej będą przechodzić 3-4 miesięczne ostre szkolenie bojowe. Generał Bar-Lev powiedział: "Już teraz jesteśmy lepiej przygotowani niż przed wojną w Libanie, a w przyszłym roku będziemy jeszcze lepiej przygotowani".

28 grudnia 2006 r. do Strefy Gazy wjechały rano 4 ciężarówki eskortowane przez izraelską żandarmerię. Ciężarówki przywiozły egipską broń dla palestyńskich sił bezpieczeństwa podległych prezydentowi Abbasowi. Przewieziono 2 tys. karabinów Kałasznikow, 20 tys. magazynków i 2 mln sztuk amunicji.
    28 grudnia 2006 r. arabska grupa "Btzelem" opublikowała raport o palestyńskich stratach poniesionych w 2006 roku. W tym roku w Judei, Samarii i w Strefie Gazy w walkach z Izraelczykami zginęło 660 Palestyńczyków, w tym 141 nieletnich. W samej Strefie Gazy zginęło 405 Palestyńczyków, w tym 88 nieletnich. Odnotowano 22 przypadki zabójstw członków palestyńskich organizacji zbrojnych. W tym samym czasie z rąk Palestyńczyków zginęło 23 Izraelczyków, w tym 17 cywilów, wliczając w to 1 nieletniego.
    28 grudnia 2006 r. izraelska armia zniosła część ograniczeń w podróżowaniu Palestyńczyków w Samarii i Judei. Na okres muzułmańskich świąt Eid el Adha izraelscy Palestyńczycy będą mogli swobodnie wjechać na tereny Autonomii Palestyńskiej by odwiedzić swoje rodziny. Około 4 tys. Palestyńczyków otrzyma pozwolenie na odwiedziny rodzin mieszkających w Strefie Gazy. Dodatkowo do Strefy Gazy zostanie przewiezionych 30 tys ton żywności, ubrań i innych potrzebnych rzeczy.

28 grudnia 2006 r. Izrael ratyfikował konwencję ONZ mającą na celu powstrzymanie nuklearnego terroryzmu. Konwencja reguluje sprawy związane z posiadaniem materiałów radioaktywnych lub broni jądrowej, nakłada również obowiązek współpracy i wymiany informacji.

29 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot. Przed południem 2 rakiety spadły w okolicach Sderot. Wieczorem 4 rakiety spadły na Negew, uszkadzając dom w jednym z kibuców.

29 grudnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie ostrzelano izraelski patrol.
    29 grudnia 2006 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w pobliżu wioski Bi'lin w Samarii. Doszło do starć z policją, w których rannych zostało 3 Palestyńczyków i 2 izraelskich policjantów.
    29 grudnia 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem konwój z niemieckimi dyplomatami w pobliżu Ramallah, w Samarii. Uszkodzony został 1 samochód.
    
29 grudnia 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem północne tereny Strefy Gazy, z których wystrzeliwane są rakiety Qassam na Izrael.

30 grudnia 2006 r. cywilna administracja Samarii i Judei poinformowała, że żydowscy osadnicy nadal prowadzą nielegalne osadnictwo. Od czerwca ponad 200 przenośnych domów i przyczep kampingowych ustawiono w różnych miejscach Samarii i Judei. Izraelska armia powiadomiła, że monitoruje sytuację.

30 grudnia 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas przyjechał do Strefy Gazy, po raz pierwszy od wybuchu wewnętrznych walk Fatahu z Hamasem.

31 grudnia 2006 r. pociąg relacji Jerozolima-Beit Shemesh zderzył się rano z ciągnikiem siodłowym. Rannych zostało 31 osób. Winę za wypadek ponosi traktorzysta, który zignorował ostrzeżenie o nadjeżdżającym pociągu i wjechał na przejazd.
    31 grudnia 2006 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że gospodarka Izraela wzrosła o 5% w 2006 roku (prognoza wynosiła 3,7%). Prywatna konsumpcja wzrosła o 4,6%, publiczne wydatki wzrosły o 3,2%. PKB liczony na osobę wzrósł o 3,1% dochodząc do około 20 tys. USD.
    31 grudnia 2006 r. minister finansów Avraham Hirschon przeznaczył dodatkowe 3 mln USD na projekty budowlane na kolei. Za te środki będą między innymi budowane specjalne bariery uniemożliwiające pojazdom przejeżdżanie przez przejazdy kolejowe w niedozwolonych miejscach.
    31 grudnia 2006 r. na stawach położonych na północ od Ejlatu zgromadziło się ponad 300 flamingów, które wzbudziły wielką sensację wśród ornitologów.
    31 grudnia 2006 r. duże stado wielorybów pojawiło się w pobliżu Ejlatu. Grupę tworzyły dorosłe i małe orki. Dorosłe osobniki mogły dochodzić do 1,5 tony wagi i 9 metrów długości.

31 grudnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei.
    31 grudnia 2006 r. dwóch uzbrojonych Palestyńczyków zbliżyło się do bariery granicznej w Strefie Gazy. Gdy nie zareagowali na wezwania straży granicznej, zostali postrzeleni przez żołnierzy ochrony.

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: styczeń-marzec 2007 r.

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2012 by Gedeon