LIPIEC - WRZESIEŃ  2017 r.  -  HISTORIA
  - kwiecień-czerwiec 2017 r.
 - lipiec-wrzesień 2017 r.
  - październik-grudzień 2017 r.

 

1 lipca 2017 r. - Szabat.
    1 lipca 2017 r. wieczorem w Zatoce Hajfa zacumował amerykański lotniskowiec atomowy USS "George W. Bush" (CVN 77). Okręt ma długość 333 metrów i jest zbyt duży, aby wpłynąć do portu Hajfa. Okręt cumuje około 4 km od falochronu portu. Jego załoga liczy 5,7 tys. ludzi, a na pokładzie obecnie znajduje się 90 samolotów. Załoga okrętu będzie mogła zejść na ląd. Na ich potrzeby będą podstawiane autobusy, w celu organizacji wycieczek. W skład grupy uderzeniowej lotniskowca wchodzą jeszcze niszczyciele rakietowe USS "Philippine Sea" i USS "Hue City" oraz duńska fregata rakietowa "Peter Willemoes".
    1 lipca 2017 r. wieczorem dwa syryjskie pociski moździerzowe spadły na północną część Wzgórz Golan. Nie odnotowano żadnych szkód.

1 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wziął udział w uroczystościach pożegnania Helmuta Kohla w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Ze względu na świętość szabatu, premier poruszał się jedynie pieszo między hotelem a budynkiem Parlamentu Europejskiego. Pomimo zaproszenia, premier odmówił przemówienia do mikrofonu oraz odmówił udania się na dalszy pogrzeb, gdyż byłoby to naruszeniem szabatu.
    1 lipca 2017 r. wieczorem izraelska artyleria ostrzelała pozycje syryjskiej artylerii na Wzgórzach Golan, skąd wcześniej wystrzelono pociski na terytorium Izraela. Zniszczone zostało jedno syryjskie działo.

2 lipca 2017 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan rozpoczął kampanię reklamową na rzecz wzmocnienia powiązań między sektorem arabskim a izraelską policją. W ramach kampanii zostaną umieszczone uliczne bilbordy w arabskich miejscowościach, a także będą nadawane radiowe reklamy. Celem jest zachęcenie izraelskich Arabów do wstępowania do izraelskiej policji i utworzenia nowych posterunków policji w sektorze arabskim. "Jest to prawdziwa społeczna rewolucja, która zmierza do poprawy policyjnych usług w sektorze arabskim. Już mamy więcej arabskich policjantów, dzięki czemu otwieramy posterunki w miastach z arabską populacją. Teraz reklamy i piosenki w języku arabskim zwrócą się do młodzieży z sektora arabskiego i wezwą ich do przyłączenia się do kampanii. Jest to rewolucja społeczna, która lepiej połączy arabskich obywateli Izraela z izraelskim społeczeństwem i państwem."
    2 lipca 2017 r. minister obrony Avigdor Liberman powiedział, że Iran próbuje wybudować w Libanie zakład produkujący pracyzyjne rakiety. Pozowliłoby to Hezbollahowi na produkcję rakiet, bez konieczności przemycania ich z Iranu przez Syrię. "Zdajemy sobie sprawę z tego co wiemy, i co należy z tym zrobić. Jest to poważny problem i nie możemy go ignorować, ale po 2006 r. powstała duża luka z Hezbollahem. W tej sprawie nie potrzeba ani histerii, ani euforii. W ostatnich dniach mieliśmy bardzo trudne walki po stronie syryjskich buntowników, którzy chcieli odzyskać kontrolę nad Gubernią Quneitry, a armia syryjska odpowiednio na to reagowała. Podczas gdy Izrael poparł negocjacje w celu rozwiązania syryjskiej wojny domowej, to nie przyjmiemy żadnego porozumienia z udziałem Irańczyków i pozostaniem Assada na jego stanowisku. To prawda, że nie zawsze jesteśmy pytani o zdanie, ale czujemy, że jesteśmy autorytetem w tej kwestii. Izrael nie jest zainteresowany angażowaniem się w konflikt w Libanie czy Syrii, ale ostro zareaguje na wszelkie próby rozszerzania konfliktu i nadal będziemy działać, aby utrzymać odstraszający charakter. Zarówno Liban, jak i Syria są świadome siły naszego wywiadu i sugeruję, aby nikt nas nie sprawdzał. W sprawach wewnętrznych zatwierdziliśmy plan, który przewiduje rozbudowę miasta Kalkilia i poszerzenia go do otaczających miasto murów. Podczas ostatniej intifady z tego miasta nie było żadnego ataku terrorystycznego. Teraz nie będzie jasne, czy ataki będą pochodzić z Kalkilii. W obszarze Judei i Samarii żyje 230 tys. Palestyńczyków, i także nimi musimy się martwić."
    2 lipca 2017 r. spółka lotnicza El Al poinformowała, że zostało osiągnięte poruzmienie w sprawie nabycia spółki lotniczej Israir od IDB Tourism za pośrednictwem swojego oddziału Sun D'Or. Zgodnie z umową El Al zapłaci 24 mln dolarów i 25% akcji Sun D'Or, które zostaną połączone z Israir. Sun D'or International Airlines korzysta z samolotów czarterowanych od El Al i jest w pełni zależna od El Al. Israir dysponuje 5 samolotami, które obsługują połączenia krajowe oraz kilka połączeń międzynarodowych. Umowa będzie musiała być zatwierdzona przez Urząd Antymonopolowy.

3 lipca 2017 r. przez cały kraj przetoczyła się fala upałów. W rejonie Doliny Jordanu, Morza Martwego i obszaru Arawa temperatura wynosiła około 47 stopni. W Tel Awiwie temperatura wynosiła 33 stopnie, jednak wysoka wilgotność powodowała, że odczuwalna temperatura wynosiła 40 stopni. Służby medyczne poinformowały wieczorem, że w ciągu dwóch ostatnich dni udzielono pomocy 367 osobom, z których 161 zemdlało, a 28 było odwodnionych. Przypomniano o konieczności picia dużej ilości płynów podczas upałów i nie pozostawiania dzieci w zamkniętych samochodach.
    3 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Izraelu Davidem Friedmanem odwiedzili pokład amerykańskiego lotniskowca, który stoi zacumowany w Zatoce Hajfy. Friedman powiedział: "To właśnie przez takie okręty Stany Zjednoczone są w stanie poprowadzić wolny świat. To ten typ okrętu, który umożliwia Stanom Zjednoczonym nie tylko projektowanie jego sił zbrojnych, ale projektowanie jego niezwykłej wizji pokoju i współistnienia na całym świecie. Ten okręt był na całym świecie i jest to pierwszy raz, kiedy ten okręt gości głowę państwa ... myślę, że mówi to o niezniszczalnych więziach między Stanami Zjednoczonymi a państwem Izrael." Netanjahu powiedział: "Stoimy na pokładzie potężnego lotniskowca Stanów Zjednoczonych Ameryki, a kilka mil morskich dalej jest kolejny potężny lotniskowiec naszej wspólnej cywilizacji. Nazywa się on państwo Izrael. Ten wielki lotniskowiec jest pływającą wyspą Ameryki, symbolizującą światu wolność i zwycięstwo. Izrael też jest symbolem świata wolności i zwycięstwa. Izrael i Ameryka mają te same wartości i taką samą wizję. Nasza siła wywodzi się z naszych demokracji, naszej różnorodności i naszego zaangażowania się w indywidualną wolność."
    3 lipca 2017 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu i prezydent Reuven Rivlin wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych, które rozpoczęto obchodzić w domu ambasadora USA w Izraelu, Davida Friedmana. Rivlin powiedział: "Dla tak wielu z nas w Izraelu, dziś jest wyjątkowy dzień, aby uczcić demokrację."
    3 lipca 2017 r. ministerstwo obrony poinformowało wieczorem, że we współpracy ze wszystkimi właściwymi organami podjęto decyzję i przez cały dzień był ograniczony ruch w przestrzeni powietrznej państwa Izrael. Przyczyną była konieczność przeprowadzenia operacji bezpieczeństwa, która musi pozostać tajemnicą. Wpłynęło to na opóźnienia lotów na lotnisku Ben Guriona.

3 lipca 2017 r. przewodniczący Knesetu, Juli-Joel Edelstein spotkał się w Warszawie z polskim prezydentem Andrzejem Dudą i przedstawicielami Senatu i Sejmu. Omówiono kwestie stosunków dyplomatycznych między Polską i Izraelem, a także współpracę w walce z antysemityzmem.
    3 lipca 2017 r. palestyński przewodniczący przed konferencją Unii Arykańskiej w Addis Abebie (Etiopia) powiedział: "Próby izraelskiego państwa okupacyjnego, aby uczestniczyć w waszej regionalnej konferencji i zorganizować regionalne konferencje, zachęcają je do kontynuowania swojej arogancji, okupacji Palestyny i zaprzeczaniu praw Palestyńczyków w zakresie wolności, suwerenności i niezależności. Są to podstawowe wartości i zasady człowieka. Mamy nadzieję, że będzie istniał związek między postępem w relacjach kontynentu a Izraelem i jego zobowiązaniem do zakończenia okupacji Palestyny, która pozostaje po okupacją od 1967 r., i której stolica znajduje się we Wschodniej Jerozolimie. W tym roku jest 50. rocznica okupacji Palestyny przez państwo Izrael. I mija 69. lat od wydalenia połowy naszych obywateli ze swojej ziemi podczas masakr popełnionych przez Izrael w momencie jego utworzenia w 1948 r. Nadal nie uznaje on swojej moralnej odpowiedzialności za tę historyczną niesprawiedliwość, która nastąpiła wskutek wydalenia całego narodu, poza codziennym cierpieniem, jakiego nasi ludzie doświadczają pod okupacją … Dążymy do wdrożenia rozwiązania dwóch państw, które będą żyć obok siebie w bezpieczeństwie, pokoju i w dobrym sąsiedztwie. … Staramy się w zgodzie ze słusznymi międzynarodowymi rezolucjami budować mosty z Izraelem. Zamiast budować mury segregacji rasowej, staramy się budować bezpieczeństwo i pokój … Rozwiązanie problemu Palestyny poprzez sprawiedliwe porozumienie będzie kluczem do pokoju i niewątpliwie przyczyni się do usunięcia pretekstu dla grup terrorystycznych w okolicy i przyniesie korzyści regionowi i przyszłość naszym pokoleniom oraz bezpieczeństwo i pokój na świecie … Jesteśmy w pełni przygotowani do współpracy z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem w celu osiągnięcia historycznego porozumienia pokojowego między nami a Izraelczykami zgodnie z rozwiązaniem dwupaństwowym i chcemy, aby Izrael przyjął tę inicjatywę. Podkreślamy, że prezydent Trump kontynuuje nasze pełne partnerstwo z nim w walce z terroryzmem w naszym regionie i na świecie."
    3 czerwca 2017 r. amerykańska ambasador w ONZ, Nikki Haley wysłała list do UNESCO, aby zapobiec przyjęciu rezolucji deklarującej Grobowiec Patriarchów w Hebronie jako wyłącznie muzułmańskie i palestyńskie miejsce dziedzictwa kulturowego. Haley stwierdziła, że Autonomia Palestyńska skłamała mówiąc, że Grobowiec Patriarchów jest zagrożony zniszczeniem przez Izrael.

4 lipca 2017 r. rano na lotnisku Ben-Guriona wylądowała grupa ponad 200 nowych imigrantów żydowskich ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Ich przylot zorganizowała organizacja Nefesh B'Nefesh we współpracy z Agencją Żydowską.
    4 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z indyjskim premierem Nerandra Modi, który rozpoczął historyczną wizytę w Izraelu. Spotkania dotyczą główne tematyki współpracy gospodarczej między oboma państwami. Modi powiedział, że "Izrael jest jednym z najważniejszych partnerów Indii."
    4 lipca 2017 r. minister edukacji Naftali Bennett powiedział: "Kolejne oszustwa UNESCO nie zmienią żydowskiego związku z Jerozolimą lub rzeczywistości w Jerozolimie. Jerozolima była stolicą narodu żydowskiego zanim islam przyszedł na świat i na zawsze pozostanie stolicą Izraela. UNESCO zamiast chronić setki miejsc zniszczonych przez ekstremistyczny islam, takich jak meczet Al-Nuri w Mosulu, decyduje się działać przeciwko jedynemu krajowi na Bliskim Wschodzie, który chroni wszystkie święte miejsca i pozwala na wolność kultu."
    4 lipca 2017 r. minister ds. Jerozolimy, Ze'ev Elkin powiedział: "Od ponad roku mówię, że Autonomia Palestyńska nie przetrwa odejścia Mahmouda Abbasa, ponieważ wywiera on nacisk na polityczną kulturę w Autonomii Palestyńskiej, w której brak jakiegokolwiek procesu politycznego, brak funkcjonującego parlamentu i brak możliwości przeprowadzenia wyborów, z których oni nie chcą wykluczyć Hamasu. Starali się zorganizować wybory samorządowe i ostatecznie byli zmuszeni wstrzymać je w Judei i Samarii, ponieważ było jasne, że przepadną w rękach Hamasu. Nie mają żadnego mechanizmu autoryzacji politycznej, ani poprzez wybory, ani poprzez parlament. Jest wielu kandydatów na przywódców i walczących ze sobą grup o władzę. Myślę, że podobnie jak Abbas był jednym z ojców założycieli Autonomii Palestyńskiej, on również pochowa Autonomię Palestyńską. W tym miejscu będzie sprawiedliwość historyczna. Porozumienia z Oslo były katastrofą dla Izraela i sądzę, że jest teraz ciekawa sytuacja, w której Palestyńczycy zostaną powstrzymani przez wewnętrzne spory. Przygotowywanie się do ery po Abbasie oznacza, że przed nami będą różne wyzwania. Wyzwania związane z bezpieczeństwem - w tej dziedzinie oczywiście będzie anarchia, co może doprowadzić do ataków na drogi i społeczności. Konieczne jest także przygotowanie cywilne, aby być gotowym, gdy rząd centralny upadnie. Nie wiem, czy wrócimy do czasów administracji cywilnej w pełni odpowiedzialnej za ludność, czy też będzie administracja w różnych miastach - ale jasne jest, że na nas zostanie złożona odpowiedzialność. Jest też arena międzynarodowa. Musimy zacząć przyzwyczajać się do międzynarodowej wspólnoty, która mówi o państwie palestyńskim i uważa, że Autonomia Palestyńska jest czymś wiecznym i trwałym, że Autonomia Palestyńska posiada zdolności do ustanowienia państwa. Czy świat nadal będzie dawał pieniądze, czy wszystko spadnie na nas? A co z lokalnym kierownictwem? Jest to wyzwanie, ponieważ do tej pory współpracowaliśmy z naszymi odpowiednikami w palestyńskich siłach bezpieczeństwa i nie mamy wystarczająco dużo doświadczenia z lokalnymi przywódcami, którzy nie są częścią formalnego systemu Autonomii Palestyńskiej. Oczywiste jest, że cała warstwa przywództwa wśród Palestyńczyków ulegnie zmianie. Będą to bardzo dramatyczne zmiany, które nas wyzwolą. Na przykład, z punktu widzenia bezpieczeństwa, będzie to wyzwanie, które mogłoby mieć wysoką cenę, ale z drugiej strony jest to okazja, ponieważ zmusi nas i świat do odejścia od drogi ustanowienia państwa palestyńskiego."

4 lipca 2017 r. izraelski wojskowy dron Sky Rider rozbił się w nocy w południowej części Strefy Gazy. Dron został odzyskany, a eksperci wykluczyli możliwość wydostania się informacji bezpieczeństwa na zewnątrz. W zeszłym tygodniu taki sam dron rozbił się w okolicach Betlejem w Judei. Wszczęto procedurę wyjaśniającą okoliczności i przyczyny obu zdarzeń.
    4 lipca 2017 r. podczas rutynowej kontroli na punkcie kontrolnym Mizmora w samochodzie przewożącym 6 Palestyńczyków odkryto torbę z materiałami wybuchowymi, nożami i granatami ogłuszającymi. Podczas przesłuchania Arabowie przyznali się, że zamierzali wjechać do Jerozolimy i przeprowadzić atak terrorystyczny.
    4 lipca 2017 r. rzecznik prasowy al-Fatah, Jamal Nazzal z zadowoleniem przyjął najnowszą rezolucję UNESCO, która zanegowała izraelską suwerenność w Jerozolimie i potępiła ją. "Głosowanie UNESCO w tej sprawie uczyniło historyczną sprawiedliwość, a także odzwierciedliło międzynarodową pozycję, która jest przeciwna polityce Izraela, a także poparło nasze stanowisko, które zaprzecza uznaniu Jerozolimy jako stolicy okupanta."
    4 lipca 2017 r. wieczorem Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy przejściu kontrolnym Kalandia na północ od Jerozolimy. Izraelscy żołnierze użyli środków do rozproszenia tłumu. W ręku jednego z żołnierzy eksplodował granat hukowy. Żołnierz został lekko ranny.

4 lipca 2017 r. Egipt zgodził się na ponowne otwarcie przejścia granicznego Rafah ze Strefą Gazy. W ostatnich miesiącach zainwestowano milion dolarów w poprawę warunków bezpieczeństwa na tym przejściu, które od września będzie otwarte dla ruchu palestyńskich cywilów. Celem jest złagodzenie poczucia izolacji mieszkańców Strefy Gazy i poprawę sytuacji gospodarczej. Hamas zgodził się zapłacić 15 mln dolarów Egiptowi za pomoc w utrzymaniu elektrowni w Gazie. W zamian Egipt będzie dostarczać paliwo do elektrowni. W ramach porozumienia Hamas w minionym tygodniu rozpoczął także tworzenie strefy buforowej wzdłuż granicy z Egiptem, aby zwiększyć bezpieczeństwo i uniemożliwić przemyt. Kwestie te były negocjowane przez delegację Hamasu w Kairze.
    4 lipca 2017 r. Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO przyjął rezolucję uznającą Izrael jako okupanta w Jerozolimie. Rezolucja wyraźnie zaprzeczyła suwerenności Izraela nad Jerozolimą. "UNESCO ubolewa, że izraelskie władze prowadzą okupację. Wzywamy do zaprzestania prac wykopaliskowych, tuneli, robót, projektów i innych nielegalnych praktyk we wschodniej Jerozolimie, zwłaszcza na Starym Mieście Jerozolimy i wokół niego, które są nielegalne z punktu widzenia prawa międzynarodowego." Rezolucję poparło 10 państw (Azerbejdżan, Indonezja, Liban, Tunezja, Kazachstan, Kuwejt, Turcja, Wietnam, Zimbabwe i Kuba), przeciwko były 3 (Filipiny, Jamajka i Burkina Faso), a od głosu wstrzymało się 8 państw (Angola, Chorwacja, Finlandia, Peru, Polska, Portugalia, Korea Południowa i Tanzania).

5 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu podpisał siedem umów z indyjskim premierem Narendra Modi. Trzy umowy dotyczą przemysłu kosmicznego, dwie dotyczą technologii wodnych, jedna o współpracy w nauce i technologii, i jedna w sprawie utworzenia indyjsko-izraelskiego funduszu inwestycyjnego o wartości 40 mln dolarów.
    5 lipca 2017 r. szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot powiedział przed parlamentarną komisją spraw zagranicznych i obrony, że "wojsko prowadzi spokojne działania przeciwko irańskiej fabryce precyzyjnych rakiet, która jest budowana w Libanie dla Hezbollahu. Jest ona na szczycie naszych priorytetów, ale w tej chwili mówimy i bardzo ograniczonych jej zdolnościach. Pracujemy nad tym, używając spokojnych środków, aby uniknąć pogorszenia się sytuacji. Nie spodziewamy się takiego pogorszenia, chociaż Siły Obronne Izraela są gotowe na każdy scenariusz. Usunięcie Iranu z Syrii i ograniczenie jego wpływu na obszarach w pobliżu granic Izraela ma podstawowe znaczenie, nie mniej ważne niż pokonanie ISIS. W ciągu jedenastu lat, które minęły od drugiej wojny libańskiej, Izrael znacznie zwiększył zdolności wywiadowcze i operacyjne. Mamy teraz możliwości, jakie nigdy nie istniały. Tymczasem Hezbollah wciąż łamie Rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1702 i prowadzi działania militarne w południowym Libanie pod pozorem działalności cywilnej."
    5 lipca 2017 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami patrol izraelskiej policji granicznej w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 żołnierz.

5 lipca 2017 r. wysoki urzędnik OWP, Hanan Ashrawi potępił amerykańskiego ambasadora w ONZ, oskarżając Nikki Haley o "krucjatę przeciwko Palestyńczykom indywidualnie i zbiorowo. Poprzez obsesyjną, ukierunkowaną kampanię zastraszania i gróźb, krucjata pani Haley wywiera nacisk na każdego, kto chce wyzywać izraelską bezkarność."
    5 lipca 2017 r. nowy przywódca Hamasu, Jahja Sinwar wygłosił w Gazie pierwsze publiczne przemówienie. Wezwał do utworzenia rządu jedności narodowej z Fatahem i przygotowania wyborów powszechnych w Autonomii Palestyńskiej. Podkreślił, że władze Autonomii Palestyńskiej muszą przerwać współpracę bezpieczeństwa z Izraelem, przyłączając się do sił walczących z okupantem. Oskarżył Stany Zjednoczone, że wywierają nacisk na arabskie i islamskie państwa, aby wzmocnić Izrael. Sinwar potwierdził także, że w Kairze doszło do rozmów Hamasu z Egiptem, podczas których odbyło się spotkanie z doradcami Mohammeda Dahlana (byłego lidera Fatahu w Gazie). Eksperci twierdzą, że istnieje możliwość powrotu Dahlana do Gazy, aby przeciwstawić się Mahmoudowi Abbasowi.

6 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Netanjahu wezwał Rosję do utworzenia strefy buforowej w Syrii, która rozciągałaby się na 48 km na wschód od Wzgórz Golan, i obejmowałaby miasta Daraa i As-Suwaida. Do strefy buforowej nie miałyby prawa wstępu siły irańskie i Hezbollahu.
    6 lipca 2017 r. wieczorem Palestyńczyk zaatakował izraelskich policjantów przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Ranny został policjant. Napastnika aresztowano.

6 lipca 2017 r. rzecznik Autonomii Palestyńskiej Tarek Mashrawi oskarżył Hamas, że ponosi pełną odpowiedzialność za kryzys humanitarny w Strefie Gazy. Potępił Hamas za "kampanię oszustw", przez którą wywiera wpływ na opinię publiczną w Gazie.

7 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu skrytykował ostatnią rezolucję UNESCO uznającą Grobowiec Patriarchów w Hebronie jako palestyńskie dziedzictwo. "Kolejna decyzja urojeń UNESCO tym razem dotyczy Grobowca Patriarchów w Hebronie, uznając go jako miejsce palestyńskie, a nie żydowskie. A kto jest tam pogrzebany - Abraham, Izaak, Jakub, Sara, Rebeka i Lea. Nasi ojcowie i matki! Miejsce to jest w niebezpieczeństwie? Jedynie w miejscach, w których obecny jestIzraela, podobnie jak w Hebronie, wszystkim zagwarantowana jest wolność wyznania. Na Bliskim Wschodzie meczety, kościoły, synagogi i inne miejsca są bombardowane wszędzie tam, gdzie nie ma Izraela. Będziemy więc utrzymywać naszą obecność w Grobowcu Patriarchów, wolność wyznania dla wszystkich, a także będziemy nadal zachowywać prawdę."

7 lipca 2017 r. popołudniem Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy wiosce Qadum w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, w odpowiedzi na co żołnierze użyli środków do rozproszenia tłumu. Ranny został 1 żołnierz.

7 lipca 2017 r. komitet światowego dziedzictwa UNESCO przyjął rezolucję uznającą Grobowiec Patriarchów w Hebronie jako palestyńskie i muzułmańskie dziedzictwo. Rezolucja zaprzeczyła żydowskim związkom z tym miejscem. W głosowaniu 12 państwe poparło rezolucję, 3 były przeciwko, a 6 wstrzymało się od głosu.

8 lipca 2017 r. - Szabat.

9 lipca 2017 r. ministerstwo obrony poinformowało, że za kwotę 1,5 mld dolarów zakupione zostaną obronne systemy dla morskich platform wydobywczych, które w 2019 r. zostaną dostarczone statkami do Izraela. Zamówienia obejmują systemy dowodzenia, monitoringu, przechwytywania, łączności, nawigacji i obrony cybernetycznej. Systemy będą także znajdować się na czterech okrętach patrolowych zakupionych w Niemczech. Systemy dostarczy izraelski przemysł zbrojeniowy.
    9 lipca 2017 r. koordynator działań rządowych na terytoriach, gen. Joav Mordechai ujawnił, że w ciągu ostatnich 18 dni palestyńska firma Gaza Electricity Company kupiła 7 mln litrów oleju napędowego za 21,1 mln szekli (3 szekle za litr). Okazało się, że 65% tego paliwa trafiło do elektrowni w Gazie, a pozostałe 35% zostało skonfiskowane przez Hamas i sprzedane do sektora prywatnego w cenie 4,37 szekla za litr. Było to atrakcyjna cena, gdyż oficjalna cena oleju w Gazie wynosi obecnie 5,37 szekli za litr. Hamas przedstawił się mieszkańcom Gazy jako organizacja niosąca pomoc, nie wypłaciła ona jednak żadnej rekompensaty firmie energetycznej. Z tej sprzedaży Hamas uzyskał 10,8 mln szekli zysku netto. Obecnie w elektrowni w Gazie działa tylko jeden z trzech generatorów. Produkuje on 23 MW energii dziennie, co wraz z dostawami zagranicznymi daje 93 MW energii elektrycznej dziennie w Strefie Gazy (strefa potrzebuje ponad 500 MW dziennie).

9 lipca 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Kairze z egipskim prezydentem Abdel Fatta al-Sissi. Rozmowy dotyczyły głównie sytuacji w Strefie Gazy. Al-Sissi powiedział Abbasowi, że konieczne jest rozwiązanie konfliktu palestyńsko-izraelskiego i utworzenia niezależnego państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r. ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Rozwiązanie będzie miało kluczowe znaczenie dla przywrócenia stabilności i bezpieczeństwa dla całego regionu Bliskiego Wschodu.

10 lipca 2017 r. na lotnisku Ben-Guriona wylądował samolot z grupą 200 nowych żydowskich imigrantów z Francji.
    10 lipca 2017 r. ministerstwo turystyki poinformowało, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku Izrael odwiedziło 1,74 mln turystów, co stanowi wzrost o 26% w porównaniu do tego samego okresu z minionego 2016 r. (1,38 mln turystów) i 24% więcej niż w 2015 r. Dane wskazują, że o 76% wzrosła turystyka z Chin, o 30% z Rosji i 20% z USA. W czerwcu b.r. do Izraela przyjechało 303 tys. turystów, co stanowi wzrost o 28,4% w porównaniu do czerwca 2016 r. Dochody z turystyki w pierwszym półroczu b.r. wyniosły 9,4 mld szekli. Minister turystyki Jariv Levin powiedział: "Czerwcowe dane o turystyce przynoszą rekordowy poziom turystyki w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku. Widzimy, że nasza polityka jest słuszna i przynosi owoce. Widzimy, że właściwa strategia marketingowa może wynieść Izrael na nowe wyżyny. Realizujemy innowacyjne działania marketingowe dla marki Izraela, wprowadzamy nowe linie lotnicze i nowe połączenia z Izraelem, a wszystko to wdrażamy miesiąc po miesiącu."
    10 lipca 2017 r. do Izraela przyleciał specjalny wysłannik Białego Domu, Jason Greenblatt. Po przylocie odwiedził on Zachodni Mur w Jerozolimie, gdzie uczestniczył w modlitwach.
    10 lipca 2017 r. wieczorem Palestyńczycy zaatakowali patrol izraelskiej policji w dzielnicy Silwan we wschodniej Jerozolimie. Policjantów obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi. Rannych zostało 2 policjantów.

10 lipca2017 r. w południe palestyński terrorysta wjechał samochodem w izraelskiego żołnierza przy żydowskim osiedlu Maale Amos w Judei. Żołnierz został ranny. Napastnik wysiadł z samochodu z zamiarem kontynuowania ataku z użyciem noża, jednak żołnierze zastrzelili go.
    10 lipca 2017 r. minister energetyki Juval Steinitz podpisał z przedstawicielami Autonomii Palestyńskiej umowę o zwiększeniu ilości energii elektrycznej w obszarze Dżenina, w Samarii. W pierwszym etapie mieszkańcy regionu otrzymali podstację energetyczną, którą wybudowano z międzynarodowych środków. Dzięki temu Dżenin otrzyma dodatkowe 60 MW. Następnie zrealizowana zostanie budowa nowej elektrowni, która zapewni dostawy prądu dla Dżeninu. Ze swojej strony Autonomia Palestyńska zagwarantowała terminowe płatności za energię elektryczną.

10 lipca 2017 r. libański serwis internetowy El-Nashra napisał, że południowe przedmieścia Bejrutu odwiedził wysoki rosyjski oficer, który spotkał się z przywódcą Hezbollahu, szejkiem Hassanem Nasrallahem. Nasrallah przekazał wiadomość, w której wyraził nadzieję, że w najbliższej przyszłości Hezbollah będzie odgrywał ograniczoną rolę w regionalnych walkach. W Syrii trwają starania o wprowadzenie zawieszenia broni wynegocjowanego przez Trumpa i Putina.

11 lipca 2017 r. cały kraj dotknęła fala upałów. W Dolinie Beit She'an odnotowano temperaturę 42 stopni Celsjusza, a w obszarze Arava na południu 39 stopni.
    11 lipca 2017 r. specjalny wysłannik Białego Domu, Jason Greenblatt spotkał się w Jerozolimie z przedstawicielem palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa. W spotkaniu wziął udział ambasador Stanów Zjednoczonych w Izraelu, David Friedman. Podczas rozmowy poruszono wiele tematów związanych z negocjacjami pokojowymi. Spotkanie nie odbyło się w Ramallah, gdyż Mahmoud Abbas odmówił spotkania się z Davidem Friedmanem, który popiera żydowskie osadnictwo w Judei i Samarii. Jednak prezydent Donald Trump poparł uczestnictwo Friedmana w tym spotkaniu. Dlatego odbyło się ono w Jerozolimie, bez osobistego udziału Abbasa.

11 lipca 2017 r. dyrektor wykonawczy Światowej Organizacji Syjonistycznej, Jaakov Haguel ostrzegł przed rosnącym antysemityzmem na całym świecie. "Musimy poradzić sobie z każdym graffiti na murach. Musimy powstrzymać ten spadek po śliskim zboczu, ponieważ jeśli nie zatrzymamy go, to zakończy się mordowaniem Żydów."
    11 lipca 2017 r. Katar oświadczył, że pomimo powszechnej krytyki ze strony państw Zatoki Perskiej nadal będzie wspierać rozwój infrastruktury w Strefie Gazy. W Katarze nadal pozostają członkowie przywództwa politycznego Hamasu. Katar ogłosił także, że podpisał umowę w sprawie budowy 8 budynków mieszkalnych w Strefie Gazy.

12 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się ze specjalnym wysłannikiem Białego Domu Jasonem Greenblattem i ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Izraelu Davidem Friedmanem. Greenblatt powiedział, że wczoraj odbył otwartą i szczerą rozmowę z palestyńskim przedstawicielem. Rozmowa dotyczyła tematów związanych z negocjacjami pokojowymi.

12 lipca 2017 r. nad ranem palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskich komandosów, którzy poszukiwali podejrzanych o działalność terrorystyczną w Dżeninie. W stronę izraelskich żołnierzy rzucono także improwizowany ładunek wybuchowy. W wymianie ognia zginęło 2 terrorystów, a kolejnych 2 zostało rannych.

12 lipca 2017 r. specjalny wysłannik ONZ na Bliski Wschód, Nikołaj Mladenow powiedział, że pomimo amerykańskich wysiłków, nie ma realnych możliwości, aby nastąpiła normalizacja stosunków Izraela z arabskimi państwami przed osiągnięciem porozumienia z Palestyńczykami. "Nie można pominąć interesów Palestyńczyków i działać na rzecz pokoju tylko z państwami arabskimi. Należy podjąć działania mające na celu budowanie zaufania, aby umożliwić stronom podjęcie rozmów i zajęcie się sednem konfliktu. Wzrost izraelskiego budownictwa w ciagu ostatnich sześciu miesięcy jest niepokojący. Rozumiem sytuację polityczną i koalicyjną, ale nie pomoże to stworzeniu atmosfery, która będzie wspierać negocjacje. Po stronie palestyńskiej słyszymy coraz silniejsze podżeganie, słyszymy słowa poparcia dla terroru i widzimy uroczystości nazywania ulic imieniem terrorystów. Muszą sobie z tym poradzić."

13 lipca 2017 r. podpisano izraelsko-palestyńskie porozumienie w sprawie regionalnego projektu budowy kanału Morze Martwe - Morze Czerwone. Dzięki temu projektowi Autonomia Palestyńska otrzyma dziesiątki milionów metrów sześciennych wody pitnej. Porozumienie było negocjowane przy pośrednictwie specjalnego wysłannika Białego Domu Jasona Greenblatta, który powiedział: "Jak wszyscy wiemy, woda jest cennym towarem na Bliskim Wschodzie. Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują osiągnięte porozumienie między Autonomią Palestyńską a rządem Izraela, które pozwoli na sprzedaż 33 milionów metrów sześciennych wody z Izraela do Autonomii Palestyńskiej. Ponadto mamy nadzieję, że umowa przyczyni się do uzdrawienia Morza Martwego, a także pomoże nie tylko Palestyńczykom i Izraelczykom, ale także Jordańczykom. Prezydent Trump jasno stwierdził, że największym priorytetem dla niego jest osiągnięcie trwałego pokoju między Izraelczykami a Palestyńczymi. To porozumienie jest przykładem współpracy w celu osiągnięcia wzajemnie korzystnej transakcji. W rzeczywistości jest to druga ważna transakcja, która została osiągnięta między Izraelczykami a Palestyńczykami w tym tygodniu. Pierwsze, to umowa na włączenie podstacji elektroenergetycznej Dżenin, która została podpisana w poniedziałek. Porozumienie to miało silne poparcie administracji Trumpa i innych międzynarodowych partnerów. Stanowi to kolejny przykład współpracy pomiędzy Izraelczykami a Palestyńczymi, którzy doprowadzą do poprawy sytuacji gospodarczej Palestyńczyków. W ciągu jednego tygodnia oni skorzystali na porozumieniach, które zapewniają kluczowe poprawy w dziedzinach wody i energii elektrycznej. Jestem dumny z roli, jaką Stany Zjednoczone i jej zagraniczni partnerzy odegrali w osiągnięciu tego porozumienia i mam nadzieję, że jest to zwiastun nadchodzących wydarzeń."
    13 lipca 2017 r. Kwartet Bliskowschodni (USA, Rosja, UE i ONZ) zebrał się w Jerozolimie i wydał oświadczenie wyrażające zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją humanitarną w Strefie Gazy. Kwartet potwierdził swoje zaangażowanie na rzecz procesu pokojowego.

13 lipca 2017 r. rano izraelscy żołnierze wkroczyli do siedziby należącej do Hamasu stacji telewizyjnej Al-Quds TV w Hebronie, w Judei. Skonfiskowano komputery i urządzenia nadawcze. Wydano oświadczenie mówiące, że stacja służyła do podżegania przeciwko Izraelowi.
    13 lipca 2017 r. przedstawiciele społeczności żydowskich w Judei i Samarii zawarli porozumienie z władzami Autonomii Palestyńskiej w sprawie podjęcia wspólnych działań na rzecz poprawy warunków bezpieczeństwa na drogach w regionie i zmniejszenia wskaźników wypadków drogowych. W tym celu powołano wspólną organizację społeczną, w skład której wejdą izraelscy i palestyńscy wolontariusze, którzy rozpoczną kampanię edukacyjną w tej sprawie. Dodatkowo zostaną podjęte działania na rzecz walki z samochodami, które nie spełniają wymogów technicznych. Najczęściej są to samochody wycofywane z eksploatacji w Izraelu, które następnie trafiają do palestyńskich warsztatów mechanicznych i są sprzedawane w Autonomii Palestyńskiej.

==== Atak na Wzgórzu Świątynnym ====

14 lipca 2017 r. rano trzech palestyńskich terrorystów wyszło ze Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie, i zaatakowali izraelskich policjantów przy Bramie Lwiej na Starym Mieście. Terroryści byli uzbrojeni w dwa karabiny i pistolet. Rannych zostało 3 policjantów (dwóch jest w stanie ciężkim). Następnie terroryści uciekli na Wzgórze Świątynne, usiłując schronić się w rejonie meczetu Al-Aksa. Policjanci prowadzący pościg wkroczyli na Wzgórze Świątynne, gdzie w trakcie wymiany ognia zastrzelili napastników. Pomimo wysiłków lekarzy w szpitalu na górze Skopus, od ran zmarli dwaj policjanci. Byli to druzowie - sierżant Hajil Satawi (30 lat, z miejscowości Maghar) i sierżant Kamil Shnaana (22 lata, z miejscowości Hurfeish).
    14 lipca 2017 r. izraelska policja poinformowała, że ze względów bezpieczeństwa przez cały dzień zamknięty będzie wstęp na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie, a w rejonie Starego Miasta zostaną rozmieszczone dodatkowe siły policyjne. Obszar Wzgórza Świątynnego został ewakuowany, a na jego terenie działa policja. Po raz pierwszy od 2000 r. w meczecie Al-Aksa nie odbędą się piątkowe modlitwy. Minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan powiedział: "Dzisiejszy atak terrorystyczny jest trudnym i bardzo poważnym zdarzeniem, a terroryści przekroczyli kilka czerwonych linii. Nadal badamy okoliczności ataku. Musimy zbadać sytuację bezpieczeństwa na Wzgórzu Świątynnym i w jego okolicy. Wzywam wszystkich liderów, aby uspokoili społeczeństwo i zachowali spokój w Jerozolimie."
    14 lipca 2017 r. minister kultury Miri Regev powiedziała: "Morderczy atak terrorystyczny, który miał dzisiaj miejsce natychmiast po tym, jak terroryści opuścili Wzgórze Świątynne, zmusza nas do dokładnego zbadania status quo Wzgórza Świątynnego. Nadszedł czas, aby Wzgórze było otwarte dla wszystkich, bez ograniczania godzin, w których można wejść i zwiedzać ten obszar. Wzgórze Świątynne powinno być takie samo, jak każde inne miejsce w Jerozolimie. Waqf powinien prowadzić jedynie meczet, a nie całe Wzgórze Świątynne, które znajduje się pod islamską suwerennością i odpowiedzialnością izraelskiego rządu. Jest to jedyny sposób na przywrócenie spokoju i bezpieczeństwa na Wzgórzu Świątynnym i Starym Mieście."
    14 lipca 2017 r. ambasador Stanów Zjednoczonych w Izraelu David Friedman powiedział: "Jestem w szoku i jestem przerażony tym dzisiejszym żałosnym atakiem w Jerozolimie. Terroryzm musi być przez wszystkich potępiony i pokonany. Modlimy się za ofiary."
    14 lipca 2017 r. izraelscy policjanci zatrzymali i przesłuchali Wielkiego Mufti Jerozolimy Mohammeda Husajna, oraz jego poprzednika Erkimę Sa'ida Sabri (był Wielkim Mufti w latach 1994-2006), który obecnie wygłasza piątkowe kazania w meczecie Al-Aksa. Sabri pośrednio popiera ataki terrorystyczne przeciwko Izraelowi, i w 2006 r. został zwolniony z urzędu muftiego przez Mahmouda Abbasa. Jako powód zwolnienia podano ekstremistyczne poglądy, które były nie zgodne z oficjalną polityką Autonomii Palestyńskiej.
    14 lipca 2017 r. prezydent Reuven Rivlin powiedział: "Morderczy atak terrorystyczny na Wzgórzu Świątynnym został powstrzymany przez odważnych izraelskich policjantów, którzy rzucili się na drogę, uniemożliwiając jeszcze większą katastrofę. Nie możemy dopuścić, aby morderczy agenci, którzy bezczeszczą imię Boga, przeciągnęli nas do krwawej wojny. Ciężką ręką zajmiemy się wszystkimi ramionami terroru, i sprawcami. Mamy dług życia wobec synów, których straciliśmy. Nasze serca są z rodzinami pogrążonymi w żałobie, i modlimy się o powrót do zdrowia rannych. Państwo Izrael będzie silną ręką bronić swojej suwerenności i swoich obywateli, i nie pozwoli nikomu na prowokowanie regionu do krwawej wojny. Nadszedł czas, aby arabskie przywództwo w Izraelu, a nawet poza jego granicami, wyraziło wyraźne swoje stanowisko przeciwko temu przestępczemu atakowi."
    14 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu po południem przeprowadził dodatkową ocenę sytuacji bezpieczeństwa w Jerozolimie. W spotkaniu uczestniczyli ministrowie obrony i bezpieczeństwa wewnętrznego, szef sztabu, komisarz policji, szef agencji bezpieczeństwa Szin Bet oraz koordynator działań rządowych na terytoriach. Netanjahu polecił uniemożliwienie rozbicia namiotów żałobnych przez rodziny terrorystów z miasta Umm al-Fahm. Nakazano także wzmocnienie sił bezpieczeństwa na drogach dojazdowych do Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie, które będzie od niedzieli stopniowo otwierane dla normalnego ruchu. Wstępne dochodzenie wykazało, że arabscy napastnicy pochodzili z miasta Umm al-Fahm i posiadali izraelskie obywatelstwo. Opublikowano nagranie z kamer monitoringu, które pokazuje moment ataku na policjantów.

    14 lipca 2017 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili bombami zapalającymi żydowski samochód przy Wzgórzu Oliwnym w Jerozolimie. Od dymu lekko przyduszone zostało 2-miesięczne niemowlę, które przewieziono do szpitala.

14 lipca 2017 r. rano palestyńscy terroryści zaatakowali grupę izraelskich komandosów przy obozie uchodźców Dheisheh na przedmieściach Betlejem, w Judei. W wymianie ognia zginął 1 terrorysta.
    14 lipca 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas rozmawiał telefonicznie z premierem Benjaminem Netanjahu. Abbas potępił atak terrorystyczny na Wzgórzu Świątynnym, domagając się jednocześnie otwarcia dostępu do meczetu Al-Aksa. Ostrzegł, że ograniczanie dostępu do meczetu będzie oznaczać zmianę religijnego i historycznego status quo w okolicy. Netanjahu zapewnił, że Izrael nie zmieni status quo. Później władze Autonomii Palestyńskiej wydały oświadczenie. "Potępiamy terrorystyczne kroki Izraela, jakie podjęto po ataku terrorystycznym w Jerozolimie. Zamknięcie meczetu Al-Aksa i uniemożliwienie modlitwy muzułmanom - to terrorystyczna decyzja."
    14 lipca 2017 r. rzecznik Hamasu, Sami Abu Zuhri powiedział, że dzisiejszy atak w Jerozolimie "jest naturalną odpowiedzią na izraelski terroryzm i destrukcję meczetu Al-Aksa." Hazem Qassem powiedział: "Atak był naturalną odpowiedzią na utrzymywanie okupacji palestyńskich ziem i kradzież świętych miejsc naszego narodu. Dzisiejsza operacja dowodzi, że cały terror okupanta i jego zbrodnie, w tym morderstwa i egzekucje na punktach kontrolnych, wyburzenia domów, aresztowania i oblężenia miast, nie powstrzymają intifady naszego narodu i nie powstrzymają walki z okupacją." Islamski Dżihad wydał oświadczenie stwierdzające, że "dzisiejszy heroiczny atak był częścią demonstracji odwagi naszych ludzi w walce przeciwko siłom okupacyjnym, które muszą teraz uważać, aby nie przekroczyć czerwonej linii."

14 lipca 2017 r. Jordania potępiła atak terrorystyczny w Jerozolimie, ale także zażądała od Izraela natychmiastowego ponownego otwarcia dostępu do meczetu Al-Aksa dla wszystkich muzułmanów. "Jordania odrzuca wszelkie naruszania prawa muzułmanów do wykonywania swoich religijnych rytuałów w świętych sanktuariach."
    14 lipca 2017 r. Unia Europejska potępiła atak terrorystyczny na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. "Śmiertelny atak terrorystyczny przeprowadzony dzisiaj rano na Wzgórzu Świątynnym skierowany przeciwko izraelskim policjantom, był nie tylko przestępstwem przeciwko osobom będącym na służbie, ale to była także profanacja tego świętego miejsca. Nie może być usprawiedliwienia takiego przestępstwa lub jakiegokolwiek innego aktu terroru. Unia Europejska składa kondolencje rodzinom ofiar strzelaniny. Jerozolima jest świętym miastem dla trzech religii. Trzeba utrzymać status quo Wzgórza Świątynnego. Unia Europejska wzywa wszystkich przywódców do potępienia przemocy i wszystkich aktów terroryzmu, i do podjęcia działań na rzecz przywrócenia godności i bezpieczeństwa tego świętego miejsca."
    14 lipca 2017 r. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił atak terrorystyczny na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, ostrzegając, że może on rozpalić przemoc w regionie. "Ten incydent ma potencjał rozpalenia dalszej przemocy. Wszyscy muszą działać odpowiedzialnie, aby uniknąć eskalacji. Świętość miejsc religijnych powinna być przestrzegana jako miejsce refleksji, a nie przemocy."
    14 lipca 2017 r. Izba Reprezentantów USA zatwierdziła przekazanie 705 mln $ na współpracę z Izraelem w zakresie budowy i rozwoju systemów obrony rakietowej. W głosowaniu ustawę poparło 344 parlamentarzystów, a 81 głosowało przeciwko. Przyjęty budżet obejmuje realizację zamówień na potrzeby utrzymania sprawności bojowej izraelskich systemów obrony rakietowej Iron Dome, David Sling, Arrow-2 i Arrow-3. Przyjęta kwota jest wyższa o 105 mln $ w porównaniu do wcześniejszego roku.

15 lipca 2017 r. rano nieznani sprawcy wrzucili granat hukowy do meczetu w muzułmańskiej dzielnicy w miejscowości Maghar na północy Izraela. Nie odnotowano żadnych uszkodzeń. Prawdopodobnie była to zemsta za śmierć druzyjskiego policjanta, który wczoraj zginął w ataku terrorystycznym w Jerozolimie. Zabity sierżant Hajil Satawi pochodził właśnie z Maghar.
    15 lipca 2017 r. grupa około 50 młodych Arabów wywołała zamieszki w parku wodnym Szefajim przy kibucu Szefajim, położonym na wybrzeżu na północ od Tel Awiwu. Doszło do starć z policją, która aresztowała 4 Arabów. Arabscy napastnicy pochodzili z miejscowości Jisr al-Zarqa.
    15 lipca 2017 r. izraelska policja aresztowała trzech członków Waqfu z powodu podżegania i podejrzeniu o udzielanie pomocy terrorystom. Postawiono im oskarżenie, że wiedząc o przygotowaniach do ataku terrorystycznego, nie zgłosili policji swoich podejrzeń. Podczas dochodzenia okazało się, że co najmniej jeden członek Waqfu pomagał terrorystom ukryć broń w budynkach meczetu Al-Aksa. Broń została ukryta kilka dni przed atakiem terrorystycznym. Wszczęto odrębne dochodzenie w sprawie szejka Raeda Salah Abu Shakry, który w Umm al-Fahm miał podżegać do przeprowadzenia ataku terrorystycznego.
    15 lipca 2017 r. Departament Islamskiego Waqfu w Jerozolimie ogłosił, że utracił kontrolę nad meczetem Al-Aksa. Wydane oświadczenie mówi, że meczet Al-Aksa znajduje się wyłącznie pod muzułmańskim prawem, a wszystkie działania Izraela na tym obszarze są rażącym naruszeniem tego prawa. Waqf zażądał niezwłocznego otwarcia meczetu Al-Aksa, aby muzułmanie mogli swobodnie wykonywać swoje praktyki religijne. Oskarżono przy tym Izrael, że "włamał" się do meczetu Al-Aksa bez obecności członków Waqfu - jest to "agresją przeciwko wierze i historii narodu islamskiego".
    15 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wieczorem powiedział, że na Wzgórzu Świątynnym zostaną zainstalowane kamery monitoringu, a przy wejściach będą umieszczone wykrywacze metalu. Dzięki tym krokom Izrael będzie mógł sprawować lepszą kontrolę bezpieczeństwa nad tym obszarem. "Przeprowadziłem dyskusję z najwyższym kierownictwem bezpieczeństwa i poinstruowałem, że przy bramach wejściowych na Wzgórze Świątynne mają zostać umieszczone detektory metalu. Na słupach poza Wzgórzem Świątynnym będziemy również instalować kamery monitoringu, które dadzą nam całkowitą kontrolę nad tym, co tam się dzieje. Zdecydowałem, że od jutra, w ramach naszej polityki utrzymywania status quo, stopniowo otworzymy Wzgórze Świątynne, ale ze zwiększonymi środkami bezpieczeństwa."
    15 lipca 2017 r. późnym wieczorem premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z jordańskim królem Abdullahem, który wezwał do ponownego otwarcia wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Abdullah potępił atak terrorystyczny i podkreślił potrzebę zmniejszania napięć wokół meczetu Al-Aksa, "aby nie podważyć stabilności i bezpieczeństwa, co może doprowadzić do dalszych aktów przemocy i ekstremizmu."

15 lipca 2017 r. rzecznik Hamasu, Fawzi Barhoum potępił zamknięcie przez Izrael dostępu do meczetu Al-Aksa, nazywając to wypowiedzeniem przez Żydów "wojny religijnej". Wezwał do powstania przeciwko izraelskiej armii i osadnikom na Zachodnim Brzegu.

15 lipca 2017 r. tysiące Jordańczyków demonstrowało na ulicach Ammanu, wzywając jordański rząd do podjęcia natychmiastowych działań, aby powstrzymać izraelskie ataki na meczet Al-Aksa. Wezwano do wypędzenia z Jordanii ambasadora Izraela. Skandowano hasła popierające zbrojną walkę i zachęcające do aktów zemsty wobec Izraela. Wzywano także do zerwania przez Jordanię traktatu pokojowego z Izraelem. Wysoki przedstawiciel Bractwa Muzułmańskiego, Hamza Mansour powiedział: "Wydarzenia w Jerozolimie udowadniają, że Izrael nie wyrwał arabskiego dziedzictwa i islamizmu z Palestyńczyków, żyjących od 1948 r. pod izraelską okupacją."
    15 lipca 2017 r. Liga Arabska zdecydowanie potępiła Izrael. "Meczet Al-Aksa powinien być natychmiast otwarty dla wyznawców, a wszelkie próby zmiany historycznego stanu w meczecie powinny być przerwane. Ostrzegamy przed niebezpiecznymi konsekwencjami eskalacji przez Izrael, który zamknął meczet Al-Aksa i uniemożliwił piątkowe modlitwy. Potępiamy Izrael za kontynuowanie ataków i zamachów na meczet Al-Aksa. Potępiamy Izrael za rozpalenie konfliktu religijnego i zaostrzenie zjawiska terroryzmu i przemocy w regionie, co może uniemożliwić wszelkie wysiłki i szanse na pokój. Jesteśmy dumni z niezachwiania mieszkańców Wschodniej Jerozolimy i Palestyny w obronie meczetu Al-Aksa. Żądamy, aby międzynarodowa społeczność realizując swoje decyzje, wzięła odpowiedzialność i chroniła święte miejsca islamu i chrześcijaństwa, oraz zapewniła palestyńskiej ludności ochronę."
    15 lipca 2017 r. Biały Dom wydał oświadczenie potępiający atak terrorystyczny w Jerozolimie i pochwalający decyzję Izraela o czasowym zamknięciu ze względów bezpieczeństwa Wzgórza Świątynnego. "Wczoraj, święte miasto Jerozolima - co znaczy Miasto Pokoju - stało się miejscem terroru. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych mają złamane serca, gdyż terroryści brutalnie zastrzelili dwóch izraelskich policjantów. Przekazujemy nasze modlitwy i sympatię rodzinom ofiar. Stany Zjednoczone zdecydowanie potępiają atak terrorystyczny. Musi być zero tolerancji dla terroryzmu. Jest to niezgodne z dążeniami do pokoju, i musimy to zdecydowanie potępić, pokonać i wyeliminować. Atak zmusił rząd Izraela do tymczasowego zamknięcia Wzgórza Świątynnego w celu przeprowadzenia śledztwa. Izrael zapewnia świat, że nie ma zamiaru zmieniać statusu tego świętego miejsca. Jest to decyzja, którą Stany Zjednoczone doceniają i z zadowoleniem przyjmują. Zachęcamy wszystkich przywódców i ludzi dobrej wiary do zrozumienia, że gdy postępowanie będzie zakończone, to ograniczenia zostaną zniesione."

16 lipca 2017 r. rano policja otworzyła normalny wstęp na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Przy wejściach ustawiono nowe punkty kontrolne z detektorami metalu, które umożliwiają szybkie przejście na Wzgórze Świątynne. Dodatkowo rozlokowano kamery monitoringu.
    16 lipca 2017 r. muzułmański Waqf wydał oświadczenie potępiające działania Izraela w obszarze meczetu Al-Aksa, żądając usunięcia nowych środków bezpieczeństwa z wejść na teren meczetu. Waqf odmówił uznania ataku za akt terroru. Raed Daana powiedział: "Obecnie nie znamy żadnych szczegółów, nie wiemy, kto za tym stoi. Sprzeciwiamy się zabijaniu ludzi, chcemy tylko żyć w pokoju. Nie wiem, kto przeprowadził to zdarzenie. Sytuacja w meczecie Al-Aksa jest nieznana. Nie wiemy, co robi Izrael. Widzieliśmy, że przyjechało sześć pojazdów policyjnych i duża ilość oficerów, którzy włamali się do wszystkich urzędów, biuro po biurze, i wyłamywali zamknięte drzwi, ponieważ nie mieli kluczy. Chcemy się modlić w naszych meczetach, chcemy żyć w pokoju i bezpieczeństwie, ale włamanie się osadników do Al-Aksa i operacja ich policji nie daje żadnego odpoczynku muzułmanom. Żyjmy w pokoju. Nie chcemy, aby w Al-Aksie wydarzyło się coś, co może zaszkodzić temu świętemu miejscu i doprowadzić do jego zamknięcia." Po południem Palestyńczycy wywołali zamieszki w rejonie Wzgórza Świątynnego, na które usiłowano wejść niosąc trumnę z ciałem. Izraelskie służby bezpieczeństwa uniemożliwiły tę próbę i starły się z demonstrantami.
    16 lipca 2017 r. w kilku miejscach kraju wybuchły pożary. W dzielnicy Canaan w mieście Safed przytruciu dymem uległo 7 osób. Zniszczone zostały tam 4 domy oraz kilkanaście samochodów. Na Wzgórzach Golan pożar przy wiosce Meitzar zmusił władze do ewakuacji pobliskiej jednostki wojskowej. Policja podejrzewa podpalenia.

16 lipca 2017 r. nad ranem palestyński terrorysta otworzył ogień z przejeżdżającego samochodu przy żydowskim osiedlu Ateret w Samarii. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem, uszkadzając samochód. Podczas pościgu żołnierze napotkali przy wiosce Nabi Salah, na dwóch Palestyńczyków, którzy na ich widok otworzyli ogień z broni palnej. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając jednego z napastników, który okazał się sprawcom ostrzału przy osiedlu Ateret. Drugiego rannego aresztowano.
    16 lipca 2017 r. w kilku miejscach Judei i Samarii doszło do pożarów. Ogień płonął przy osiedlu Dolev w Samarii. W osiedlu Beit El w Samarii ewakuowano 15 domów. Przytuciu dymem uległo tam 4 mieszkańców osiedla. Policja podejrzewa podpalenia.
    16 lipca 2017 r. palestyńscy terroryści wieczorem rzucili improwizowany ładunek wybuchowy w stronę izraelskich żołnierzy w rejonie miasta Kiryat Arba w Judei. Żołnierze oddali ostrzegawcze strzały w powietrze. Nikt nie został ranny.

16 lipca 2017 r. jordański parlament przyjął uchwałę uznającą palestyńskich terrorystów z Jerozolimy za męczenników. Przewodniczący parlamentu, Atef Tarawneh, powiedział: "Niech miłosierdzie Allaha będzie z naszymi męczennikami, którzy swoją krwią napoili świętą ziemię. Nasze głowy podnoszą się dzięki walce młodych Palestyńczyków, którzy nadal walczą w imieniu narodu." Król Abdullah wezwał Izrael do usunięcia nowych środków bezpieczeństwa z obszaru meczetu Al-Aksa i nie zmieniania status quo świętych miejsc islamu w Jerozolimie.
    16 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Paryżu z francuskim prezydentem Emmanuelem Macron, który wezwałdo wznowienia długoterminowych rozmów pokojowych opartych na rozwiązaniu dwupaństwowym. Obaj politycy wzięli udział w uroczystości upamiętniającej 75. rocznicę deportacji francuskich Żydów do hitlerowskich obozów śmierci. Macron przeprosił za francuską pomoc udzieloną hitlerowcom w Holokauście.

17 lipca 2017 r. w nocy nieznani sprawcy wrzucili granat hukowy do meczetu w wiosce Merar w Galilei. Nie odnotowano żadnych szkód. Policja wszczęła dochodzenie.
    17 lipca 2017 r. zakłady chemiczne Haifa Chemicals wysłały około 1200 pracowników na przymusowy urlop, ponieważ zakład musiał przerwać produkcję z powodu braku dostaw surowców. Firma została zmuszona wyrokiem sądowym do opróżnienia zbiorniku stokażowego amoniaku w Hajfie w terminie do 31 lipca. W zeszłym miesiącu wydany został wyrok sądowy zakazujący wykorzystywaniu Portu Hajfa do rozładunku statków z amoniakiem. Przedstawiciel zakładu powiedział, że "dopóki nie znajdziemy rozwiązania kryzysu, pracownicy nie powrócą do swoich miejsc pracy."
    17 lipca 2017 r. przez cały dzień Palestyńczycy odmawiali przejścia przez bramki z wykrywaczami metalu przy bramach wejściowych na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Blokowali w ten sposób przejścia. Otwarte zostały dwa z dziewięciu wejść. Wieczorem wszczęli zamieszki w dzielnicach Silwan i Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 policjant. Aresztowano 2 Arabów. Wieczorem doszło także do starć na Starym Mieście, w rejonie Lwiej Bramy. Rannych zostało 50 Arabów. Demonstranci krzyczeli: "Jesteśmy gotowi umrzeć jako męczennicy!" Jednostki policji rozproszyły demonstrantów.

17 lipca 2017 r. przełożony systemu sądownictwa Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Al-Habbash, powiedział, że podjęte przez Izrael kroki bezpieczeństwa w obszarze meczetu Al-Aksa są bezprawne i stanowią rażące naruszenie rezolucji i ustaleń międzynarodowych instytucji dotyczących świętych miejsc w Jerozolimie. Podkreślił, że wyłączna suwerenność nad całym kompleksem meczetu Al-Aksa należy do islamskiego Waqfu. Ostrzegł Izrael przed kontynuowaniem "zbrodni" w Jerozolimie, gdyż doprowadzą one do przemocy i rozlewu krwi w regionie. "Jedynym sposobem na osiągnięcie pokoju i bezpieczeństwa dla wszystkich jest zakończenie okupacji i powrót Jerozolimy i meczetu Al-Aksa do palestyńskich i islamskich rąk, przyznanie Palestyńczykom ich praw i ustanowienie państwa palestyńskiego z Jerozolimą jako jego stolicy."
    17 lipca 2017 r. Hamas i Islamski Dżihad wydały wspólne oświadczenie ostrzegające Izrael przed dalszą "agresją" przeciwko meczetowi Al-Aksa. "Meczet Al-Aksa jest czerwoną linią i nie można milczeć w obliczu ataków na nią. Wzywamy do przywrócenia suwerenności Islamskiego Waqfu nad meczetem Al-Aksa i położenia kresu atakom osadnikówna meczet." Ponadto obydwie organizacje wezwały Palestyńczyków do zmobilizowania się w obronie meczetu Al-Aksa i do eskalacji Intifady.
    17 lipca 2017 r. wieczorem palestyński terrorysta usiłował wjechać samochodem w izraelskich żołnierzy w Hebronie, w Judei. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.

17 lipca 2017 r. rzecznik Białego Domu, Sean Spicer powiedział, że administracja Donalda Trumpa nadal będzie konsultować się z Izraelem w sprawie zawieszenia broni w Syrii. "Jest wspólny interes, jaki mamy z Izraelem. Jest nim upewnienie się, że Iran nie będzie miał swojej siedziby w południowej Syrii. Musimy więc kontynuować te rozmowy. Oczywiście chcemy osiągnąć skuteczne zawieszenie broni, ale chcemy również upewnić się, że Iran nic nie zyska w południowej Syrii." Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja i Stany Zjednoczone współpracują w celu utworzenia strefy w południowej Syrii, która stwarzałaby warunki bezpieczeństwa dla Izraela. Wojna domowa w Syrii wybuchła w 2011 r. i kosztowała około 500 tys. żyć ludzkich.

18 lipca 2017 r. wczesnym rankiem policyjne buldożery wyburzyły nielegalnie wzniesione struktury budwolane w beduińskiej wiosce Umm Al-Hiran na Negewie. W styczniu w wiosce tej doszło do gwałtownych starć wokół tych struktur.
    18 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu poinformował rano, że zezwoli urzędnikom Arabii Saudyjskiej na przybycie na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie, aby mogli sprawdzić czy w obszarze meczetu Al-Aksa zachowany jest status quo. Szef policji w Jerozolimie, Joram Halevi, powiedział, że policja jest zdecydowana zachować wszystkie nowe środki kontroli na Wzgórzu Świątynnym. "Policja jest zdeterminowana, aby zachować wszystkie środki bezpieczeństwa na Wzgórzu Świątynnym, w tym pozostawienie wykrywaczy metali. Środki ochronne są częścią naszego życia."
    18 lipca 2017 r. Kneset przyjął ustawę, która daje policji prawo ograniczania dostępu lub blokowania witryn internetowych, które zachęcają do popełniania przestępstw, takich jak prostytucja, handel narkotykami, hazard lub podżeganie. Minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan powiedział: "Dzisiaj poprawiliśmy niedobór w prawie, jaki miał miejsce od wielu lat. Istniejące prawo nie było w stanie poradzić sobie z nową tendencją przestępczości, która przechodzi do przestrzeni internetowej."
    18 lipca 2017 r. na lotnisku Ben-Guriona przyleciał specjalny lot z grupą 150 nowych żydowskich imigrantów z Francji.

18 lipca 2017 r. nad ranem Palestyńczycy obrzucili kamieniami oddział izraelskich żołnierzy, którzy weszli do arabskiej wioski Jilazoun w Samarii, w celu zatrzymania poszukiwanej osoby. Ranny został 1 żołnierz.
    18 lipca 2017 r. rano niewielki bezzałogowy dron Sky Rider rozbił się w rejonie Nablusu w Samarii. Armia poinformowała, że bada przyczyny wypadku. Nie doszło do wycieku informacji.
    18 lipca 2017 r. po południem palestyński terrorysta wjechał rozpędzonym samochodem w grupę izraelskich żołnierzy stojących przy wjeździe do wioski Beit Einun, na północ od Hebronu w Judei. Rannych zostało 3 żołnierzy. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika.
    18 lipca 2017 r. al-Fatah wezwał do rozpoczęcia "Dni gniewu" we Wschodniej Jerozolimie, Judei i Samarii. Zbrojne ramię Fatahu, Tanzim, ogłosił, że piątkowe modlitwy i kazania w meczetach będą poświęcone meczetowi Al-Aksa.

18 lipca 2017 r. arabskie media napisały, że król Arabii Saudyjskiej osobiście interweniował w Stanach Zjednoczonych w sprawie zamknięcia dostępu do meczetu Al-Aksa dla muzułmanów.
    18 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Budapeszcie z węgierskim premierem Viktorem Orbanem. Orban przeprosił, że podczas II wojny światowej Węgrzy zamiast chronić społeczność żydowską, współpracowali z nazistami. Podkreślił, że był to błąd.

19 lipca 2017 r. od samego rana izraelskie siły bezpieczeństwa w Jerozolimie były postawione w wysokim stan gotowości, ze względu na ogłoszony przez palestyńskich przywódców "Dzień gniewu". Burmistrz Jerozolimy Nir Barkat powiedział: "Wzgórze Świątynne jest świętym miejscem, które ma być miejscem modlitwy. Dlatego zapewniamy prawa wszystkich wierzących i odwiedzających Wzgórze. Nie pozwolimy jednak nikomu na wykorzystywanie meczetów do celów terrorystycznych, tak haj to zrobili terroryści. Decyzja policji o ustawieniu magnetometrów jest właściwą decyzją i ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania przyszłej działalności terrorystycznej. Muzułmańscy przywódcy i cały świat muszą zrozumieć fakt, że Wzgórze Świątynne nie może być wykorzystywane jako schronienie dla terrorystów i morderców."
    19 lipca 2017 r. islamski Waqf zakazał muzułmanom wchodzić na teren meczetu Al-Aksa przez bramki z wykrywaczami metalu. Duchowni wezwali, aby w piątek wszystkie meczety w Jerozolimie zostały zamknięte. Dzięki temu tysiące muzułmanów zgromadzi się przy bramach wejściowych do meczetu Al-Aksa, stwarzając większe szanse na dalszą eskalację sytuacji. Przez cały dzień trwały rozmowy przedstawicieli izraelskich sił bezpieczeństwa z Waqfem na temat nowych zabezpieczeń. Zakazano wstęp Żydom na Wzgórze Świątynne, aby uniknąć jakichkolwiek niepotrzebnych incydentów. Po południem, pomimo zakazu Waqfu kilkuset muzułmanów weszło na Wzgórze Świątynne.
    19 lipca 2017 r. po południem Palestyńczycy wzniecili zamieszki w obozie uchodźców Kalandia i w dzielnicy Shuafat we Wschodniej Jerozolimie. Zamaskowani osobnicy obrzucili kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Aresztowano 3 Arabów.

19 lipca 2017 r. palestyński premier Rami Hamdallah oskarżył Izrael, że odpowiada za obecną eskalację w Jerozolimie i meczecie Al-Aksa. Hamdallah ostrzegł przed "poważnymi konsekwencjami" ostatnich działań Izraela w meczecie Al-Aksa, zaczynając od jego zamknięcia po ataku terrorystycznym w zeszłym tygodniu, zakazie wzywania do modlitwy z meczetów, wejście funkcjonariuszy policji i przeszukania biur meczetu, po montaż wykrywaczy metali przy wejściach do tego świętego miejsca. "Cały świat powinien wiedzieć, że Izrael, jako okupacyjna władza, nie ma żadnej uprawnionej władzy nad Jerozolimą i muzułmańskimi oraz chrześcijańskimi świętymi miejscami."
    19 lipca 2017 r. Palestinian Media Watch przedstawiło raport z którego wynika, że Autonomia Palestyńska zwiększyła budżet wsparcia dla terrorystów uwięzionych w więzieniach w Izraelu. W 2016 r. budżet ten wynosił 488 mln szekli, aby w 2017 r. wzrosnąć do 550 mln szekli, co stanowi wzrost o 13%. Dodatkowo wypłaty dla rodzin terrorystów wzrosły z 660 mln szekli w 2016 r. do 687 mln szekli obecnie (wzrost o 4%). W sumie na ten cel Autonomia Palestyńska wydaje rocznie 1,237 mld szekli. Każdy skazany i uwięziony terrorysta automatycznie otrzymuje uprawnienie do miesięcznego stypendium, które rośnie w zależności od długości wyroku. Władze Autonomii Palestyńskiej nazywają to wypłatą pomocy społecznej.
    19 lipca 2017 r. około 150 Palestyńczyków wieczorem wznieciło zamieszki przy przejściu kontrolnym Kalandia, na północ od Jerozolimy. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.
    19 lipca 2017 r. izraelscy żołnierze wykryli wieczorem warsztat produkujący broń i magazyn broni ukryte w wiosce Jatta w rejonie Hebronu, w Judei. Zarekwirowano tokarkę, 3 karabiny i amunicję. Aresztowano 4 Arabów.

19 lipca 2017 r. egipski rząd zażądał, aby Izrael zaprzestał przemocy i pozwolił na swobodę kultu w islamskich świętych miejscach. "Należy szanować prawo Palestyńczyków do swobodnego wykonywania obrzędów religijnych. Nie należy podejmować żadnych kroków, które mogą podżegać do rozpalenia się konfliktu."
    19 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wziął udział w zamkniętym spotkaniu liderów państw Grupy Wyszegradzkiej w Budapeszcie. Netanjahu powiedział: "Europa musi podjąć decyzję, czy chce żyć i rozwijać się, czy też zniknąć."

20 lipca 2017 r. po południem pożar wybuchł w lesie obok dzielnicy Romema w północnej Jerozolimie. Strażacy użyli samoloty gaśnicze. Ze względu na gęsty dym policja ewakuowała mieszkańców sąsiedniego osiedla Mattersdorf, a także dom starców przy ulicy Sorotzkin. W nocy sytuację zdołano opanować. Policja nie wyklucza podpalenia.
    20 lipca 2017 r. wieczorem prezydent Reuven Rivlin przeprowadził rozmowę telefoniczną z tureckim prezydentem Recepem Tayyip Erdoganem, który zażądał, aby Izrael usunął wykrywacze metali umieszczone przy wejściach na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Rivlin podkreślił, że atak terrorystyczny, który miał miejsce w zeszły piątek w "świętym dla nas wszystkich miejscu przekroczył czerwoną linię, która stawia naszą zdolność współistnienia razem w niebezpieczeństwie." Rivlin przypomniał Erdoganowi, że po atakach terrorystycznych w Turcji, Izrael szybko potępił te akty. "Oczekujemy podobnego potępienia ze strony Turcji, ponieważ terroryzm powinien być potępiony, bez względu gdziekolwiek się dzieje, w Jerozolimie, w Stambule czy w Paryżu." Rivlin podkreślił, że Izrael utrzymuje i utrzyma status quo świętych miejsc. Dodał, że kroki podjęte na Wzgórzu Świątynnym mają na celu zapewnienie, aby takie akty terrorystyczne nie mogły być powtórzone.
    20 lipca 2017 r. Palestyńczycy piąty dzień odmawiali wchodzenia przez bramki z wykrywaczami metalu na teren meczetu Al-Aksa, i odmawiali modlitwy na ulicach Starego Miasta Jerozolimy. Wieczorem wszczęli zamieszki. Kilkudziesięciu Arabów zaatakowało kamieniami i szklanymi butelkami policjantów stojących na drodze prowadzącej na wzgórze Świątynne. Rannych zostało 5 policjantów i 10 Arabów. Policja odpowiedziała środkami do rozpraszania tłumu.
    20 lipca 2017 r. późnym wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Po czterogodzinnym spotkaniu postanowiono, że wykrywacze metalu pozostaną przy wejściach na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Gabinet zezwolił również policji na podejmowanie wszelkich działań "w celu zapewnienia swobodnego dostępu do świętych miejsc, przy zachowaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego na Wzgórzu Świątynnym. Izrael zobowiązuje się do utrzymania status quo na Wzgórzu Świątynnym i do swobodnego dostępu do świętych miejsc. Izrael zobowiązuje się chronić bezpieczeństwo wszystkich wyznawców i odwiedzających Wzgórze Świątynne." Minister spraw wewnętrznych Gilad Erdan powiedział, że detektory metali muszą pozostać na Wzgórzu Świątynnym, ponieważ "bezpieczeństwo ma na celu zapobieganie przyszłym atakom tych wszystkich, którzy mogą zapragnąć naśladować to, co wydarzyło się w zeszłym tygodniu. Musimy zainstalować detektory metalu na wszystkich drogach na Wzgórze Świątynne. Jeśli Szin Bet jest przeciwne tym środkom bezpieczeństwa, to powinien zaoferować alternatywę, a to się nie zdarzyło."

20 lipca 2017 r. rano Siły Obronne Izraela podjęły decyzję o postawieniu w stan alertu pięciu bojowych batalionów w Judei i Samarii, na wypadek wybuchu zamieszek po piątkowych modlitwach w Jerozolimie. Decyzja wykracza poza zwykły alert. Decyzja o zwolnieniu sił zostanie podjęta po kolejnej ocenie sytuacji bezpieczeństwa.
    20 lipca 2017 r. po południem palestyński terrorysta usiłował zasztyletować izraelskiego żołnierza przy żydowskim osiedlu Tekoa, w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Żołnierz zastrzelił napastnika. Po ataku mieszkańcy sąsiedniej arabskiej wioski zaatakowali kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy przybyli w celu zabezpieczenia miejsca ataku.

20 lipca 2017 r. wysłannik ONZ ds. pokoju Bliskiego Wschodu, Nickolaj Mladenow, wyraził głębokie zaniepokojenie napięciem i przemocą wokół Starego Miasta w Jerozolimie. "Wzywam wszystkie zainteresowane strony do uspokojenia sytuacji i umiarkowanych wypowiedzi, aby mówić wyłącznie przeciwko tym, którzy próbują podnosić napięcie." Z zadowoleniem przyjął zobowiązanie premiera Benjamina Netanjahu do utrzymania i przestrzegania status quo świętych miejsc w Jerozolimie, i potępienie przemocy terrorystów ze strony Mahmouda Abbasa.
    20 lipca 2017 r. Turcy protestowali przed synagogą Neve Shalom w Stambule. Kopano w drzwi i rzucano na nie różne przedmioty. Demonstranci protestowali przeciwko ograniczeniom dostępu do meczetu Al-Aksa w Jerozolimie.

21 lipca 2017 r. komisarz policji Roni Alsheikh przyjechał do Jerozolimy, aby osobiście nadzorować działania zabezpieczające w obszarze Starego Miasta i Wzgórza Świątynnego. W rejonie Starego Miasta i w arabskich dzielnicach rozlokowano dodatkowe siły policyjne. Alsheikh powiedział: "Jako policja Izraela mamy obowiązek zapewnić bezpieczeństwo wszystkim obywatelom Izraela, niezależnie od tego, kim oni są. Jednocześnie nie wolno nam zapominać, że atak terrorystyczny w zeszłym tygodniu sygnalizuje, że została przekroczona czerwona linia i na Wzgórzu Świątynnym panuje wrażliwa sytuacja. Mamy do czynienia z wieloma wyzwaniami zarówno w Jerozolimie, jak i poza nią. Policja Izraela zrobi wszystko, aby umożliwić wolność rytuałów i religii wszystkim, którzy chcą ją pratykować, i dołożymy wszelkich starań, aby zachować status quo Wzgórza Świątynnego. Wykonujemy decyzję Rady Ministrów, upoważniającą nas do wdrożenia wszelkich niezbędnych środków ostrożności i w razie konieczności użyć niezbędnych środków. Uważam, że nasze siły są gotowe do każdej sytuacji i utrzymają porządek publiczny oraz bezpieczeństwo. Będziemy działać, aby przywrócić normalność i umożliwić mieszkańcom Jerozolimy normalne życie. Prosimy mieszkańców Jerozolimy o współpracę z nami, aby osiągnąć te cele." Policja ograniczyła wstęp na Stare Miasto i Wzgórze Świątynne jedynie dla kobiet w każdym wieku i mężczyzn powyżej 50 lat.
    21 lipca 2017 r. Wielki Mufti Jerozolimy szejk Mohammed Hussein powtórzył swoją odezwę, by dzisiaj nie odprawiano modlitw w żadnym meczecie w Jerozolimie, aby w ten sposób zachęcić wszystkich muzułmanów do modlitw jak najbliżej meczetu Al-Aksa. Imamowie we wszystkich meczetach wezwali muzułmanów, aby udali się na Stare Miasto, by modlić się w meczecie Al-Aksa. W ten sposób Waqf wpływa na wybuch zamieszek.
    21 lipca 2017 r. po południem Palestyńczycy wzniecili zamieszki w dzielnicach Salakh A-Din, Ras al Amud i A-Tor we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Użyto gumowych kul. W starciach w Ras al Amud w wyniku obrażeń zmarło 3 Arabów. Rannych zostało także 4 policjantów. Na Starym Mieście do starć doszło w rejonie Bramy Lwiej i Bramy Damasceńskiej, gdzie Arabowie usiłowali przełamać policyjne bariery. Policja rozproszyła demonstrantów i przywróciła spokój. Palestyńskie służby medyczne poinformowały, że w Jerozolimie zostało rannych 41 Arabów.

21 lipca 2017 r. po południem Palestyńczycy wzniecili zamieszki przy punkcie kontrolnym Kalandia na północ od Jerozolimy. Do poważnych starć doszło także w Hebronie, gdzie rannych zostało 6 Arabów. W trakcie starć w rejonie bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei kamieniami obrzucono żydowski samochód. Ranny został 1 Izraelczyk. Do zajść doszło także w Kafr Kadum, Naalin i Sinjel w Samarii. Według danych palestyńskich służb ratowniczych rannych zostało 143 Arabów.
    21 lipca 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas ogłosił, że zamraża kontakty z Izraelem, dopóki nie zostaną zniesione nowe procedury bezpieczeństwa w meczecie Al-Aksa. "Ja, w imieniu przywództwa Palestyny, ogłaszam ... zamrożenie wszelkich kontaktów z państwem okupacyjnym na wszystkich szczeblach, dopóki Izrael nie zobowiąże się do zniesienia wszystkich środków wprowadzonych przeciwko naszym ludziom, a szczególnie w Jerozolimie i Al-Aksa."
    21 lipca 2017 r. wieczorem palestyński terrorysta przedostał się na teren żydowskiego osiedla Halamisz w Samarii. Wdarł się do jednego z domów i podczas wieczerzy szabatowej ciężko zranił nożem 4 Izraelczyków. Od ran w szpitalu zmarły trzy osoby (70-letni dziadek i jego syn z córką), a czwarta ofiara jest w stanie krytycznym. Do ataku doszło, gdy dziesięcioosobowa rodzina zasiadła do wieczerzy szabatowej. Zaalarmowany sąsiad (żołnierz) postrzelił napastnika, który okazał się 19 letnim Arabem z wioski Kaubar. Był powiązany z Hamasem. Ofiarami ataku terrorystycznego byli Josef Salomon (70 lat) i jego dzieci Haja (46 lat) i Elad (36 lat).
    21 lipca 2017 r. Hamas wyraził zadowolenie z powodu ataku terrorystycznego w żydowskim osiedlu Halamisz. "Bohaterski atak nastąpił w wyniku naruszenia przez Izrael praw naszych obywateli w Jerozolimie i meczetu Al-Aksa."

21 lipca 2017 r. Egipt potępił Izrael za ofiary śmiertelne starć w Jerozolimie i okolicy, wzywając do powstrzymania dalszej eskalacji. "Wzywamy Izrael do wzięcia głosu rozumu, aby uniknąć wciągnięcia się w niebezpieczne bagno, z którego będzie trudno się wydostać, a co może zniweczyć wysiłki zachęcenia Izrael i Palestyńczyków do wznowienia negocjacji. Domagamy się, aby Izrael powstrzymał przemoc i eskalację wobec Palestyńczyków w Jerozolimie i meczecie Al-Aksa."
    21 lipca 2017 r. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił śmierć palestyńskich Arabów podczas starć w Jerozolimie, wzywając Izrael do przeprowadzenia śledztwa. "Głęboko ubolewam nad śmiercią trzech Palestyńczyków w zderzeniu z izraelskimi siłami bezpieczeństwa i wzywam do pełnego zbadania tych incydentów." Guterres wezwał obie strony do powstrzymania się od działań, które mogłyby doprowadzić do dalszej eskalacji sytuacji.

22 lipca 2017 r. - Szabat.
    22 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wieczorem wydał oświadczenie w którym wyraził "głęboki smutek z powodu zamordowania trzech członków rodziny w społeczności Halamisz w piątek wieczorem. Był to akt terroryzmu popełnionego przez bestię podżeganą przez dziką nienawiść. Siły bezpieczeństwa robią wszystko, aby utrzymać bezpieczeństwo i w tym celu podejmą wszelkie niezbędne środki." Prezydent Reuven Rivlin powiedział: "W tym trudnym momencie nasze serca kierują się do pogrążonej w żałobie rodziny w Halamisz i do całej społeczności, która przecierpiała niezrozumiałą stratęa ostatniej nocy. Przerażające zdjęcia i myśl o dzieciach, które uciekały do schronienia ... Modlę się o odzyskanie zdrowia przez rannych rannych i pragnę wyrazić moje poparcie dla wszystkich sił bezpieczeństwa działających nieustannie, aby zapewnić nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza w ciągu ostatnich kilku dni. Jestem pewnien, że nie pokażemy żadnej tolerancji dla tych, którzy spiskują przeciwko nam. Będziemy walczyć z terroryzmem w sposób bezlitosny. Nadszedł czas, aby cały wolny świat potępił terroryzm i podżeganie, a także przyłączał się do państwa Izrael w walce z terroryzmem. Kto nie potępia terroru, nie jest partnerem w tej sprawie i ma w ręku złe poglądy co do całego regionu, który może pogrążyć się w niepotrzebnej, krwawej wojnie, której nikt nie chce."
    22 lipca 2017 r. przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony Avi Dichter powiedział, że jeśli po ostatnich atakach terrorystycznych Izrael usunie detektory metalu z wejść na Wzgórze Świątynne, to ustąpi i podda się pod naciskiem terrorystów. Dochter ostrzegł, że wówczas Wzgórze Świątynne zmieni się w magazyn broni. "Wzgórze Świątynne musi pozostać sterylne. Nie możemy już zamknąć oczu i powiedzieć, że nasze siły bezpieczeństwa są jedyną linią między nami a terroryzmem. Siły bezpieczeństwa i rząd izraelski nie mogą sobie pozwolić na powtórzenie tego błędu - błędu, który doprowadził do ataku terrorystycznego, w którym dwóch policjantów zostało zamordowanych. Bitwa prowadzona przez Waqf, Autonomię Palestyńską innych prowokatorów, nie może zastraszyć naszych decydentów. Detektory metalu znajdujące się przy wejściach, punkty obserwacyjne i inne technologiczne urządzenia muszą być wykorzystywane, aby pomóc izraelskiej policji w przeprowadzaniu kontroli bezpieczeństwa osób przybywających na Wzgórze Świątynne. Takie same rzeczy znajdują się przy wejściach do Zachodniego Muru, Knesetu i Mekki. Każdy, kto nie chce poddać się kontroli bezpieczeństwa przy wejściu na Wzgórze Świątynne, musi przejść przez specjalną trasę lub zadowolić się pooglądaniem zdjęć z tego miejsca. Wszystkie siły bezpieczeństwa, które trzęsą kolanami na myśl o tym, że będą musiały walczyć z palestyńskimi mordercami lub słownymi atakami, uciekają od odpowiedzialności, aby Wzgórze Świątynne nie stało się magazynem broni, do którego będą przychodzić terroryści, aby pobrać broń i przeprowadzić atak - taki jak ten, który wydarzył się w zeszłym tygodniu. W latach sześćdziesiątych doświadczyliśmy zagrożeń związanych z lotniskami i zdaliśmy sobie sprawę, że nie ma innej możliwości niż zainstalowanie zabezpieczeń technologicznych. Niedawny atak terrorystyczny pokazał nam, że nie mamy wyboru i musimy zrobić to samo na Wzgórzu Świątynnym. W języku arabskim mówi się, że tylko osioł robi ten sam błąd dwa razy. Nie możemy pozwolić, aby siły bezpieczeństwa i politycy znów popełnili ten sam błąd. Widzieliśmy wyniki zabójstwa dwóch policjantów. Waqf, Autonomia Palestyńska i inni imamowie nie powinni zastraszać izraelskich decydentów. Odtąd hasło jest takie, że Wzgórze Świątynne pozostaje sterylne w naszych rękach! Jak możemy to zrobić? Jest to profesjonalna decyzja, która nie ma nic wspólnego z religią. Musimy pozostawić tę decyzję izraelskiej policji i innym agencjom bezpieczeństwa. Arabowie i Żydzi - i wszyscy inni - przyzwyczailiby się do nowych środków bezpieczeństwa. Nie możemy lękać się ich gróźb kolejnej Intifady. Oni walczą z nami zębami i paznokciami. Izraelscy Arabowie zrobili krok do tyłu i to da im czas na ochłonięcie. Oni rozumieją to. A wszyscy, którzy teraz podżegają do przemocy, później zapłacą tego cenę. Naród Izraela żyje! I nie będą mógł powiedzieć tego samego o Autonomii Palestyńskiej, gdy skończy się następna Intifada."
    22 lipca 2017 r. po południem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w dzielnicach Shuafat i a-Tur we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.

22 lipca 2017 r. izraelscy żołnierze otoczyli arabską wioskę Kobar w Samarii, z której pochodził terrorysta odpowiadający za morderczy atak w osiedlu żydowskim Halamisz. Aresztowano brata terrorysty i przeszukano ich dom rodzinny, który został przeznaczony do wyburzenia. Około 50 Palestyńczyków starło się w wiosce z izraelskimi żołnierzami.
    22 lipca 2017 r. palestyńska terrorystka usiłowała wieczorem z ukrytym nożem wejść na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Izraelscy żołnierze zatrzymali ją. Podczas przesłuchania przyznała się, że planowała przeprowadzenie ataku na Żydów. Napastniczka miała 17 lat.

22 lipca 2017 r. turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oskarżył Izrael o "nadmierne użycie siły" w starciach na Wzgórzu Świątynnym, które nazwał niedopuszczalnymi. Wezwał społeczność międzynarodową do podjęcia mniezwłocznych działań w celu przywrócenia swobody praktyk religijnych w meczecie Al-Aksa.
    22 lipca 2017 r. Kwartet Bliskowschodni wyraził zaniepokojenie eskalującą przemocą w Jerozolimie i wezwał wszystkie strony do "wykazania maksymalnej powściągliwości". Kwartet w zdecydowanych słowach potępił akty terroryzmu.

======= Kryzys w Ammanie =======

23 lipca 2017 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę, która eksplodowała w powietrzu. Atak ma znaczenie psychologiczne, gdyż we wwszystkich przygranicznych izraelskich osadach ogłoszono alarm. Rano kolejna rakieta spadła w otwartym terenie na Negewie.
    23 lipca 2017 r. Palestyńczycy wszczęli rozruchy na Starym Mieście Jerozolimy. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów, którzy przy użyciu środków do rozpraszania tłumu stłumili zajścia. Wieczorem Palestyńczycy wzniecili zamieszki w dzielnicach Silwan i Ras Al-Amud we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozproszenia tłumu. Zamieszki zostały stłumione.
    23 lipca 2017 r. Centralne Dowództwo Sił Obronnych Izraela otrzymało polecenie sformowania specjalnej jednostki złożonej z 60 żołnierzy rezerwy, którzy wzmocnią ochronę odizolowanych żydowskich osiedli w Judei i Samarii. Podjęto także decyzję o przeznaczeniu 20 pojazdów patrolowych, jako dodatkowy środek bezpieczeństwa dla zagrożonych osiedli.

23 lipca 2017 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy dwa budynki Hamasu położone w północnej i południowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy Izraela.
    23 lipca 2017 r. Palestyńczycy wzniecili zamieszki w rejonie miasta Kalkilia w Samarii. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy. W pobliżu żydowskiej placówki osadniczej Givat Assaf obrzucono bombami zapalającymi liczne samochody. Przy miejscowości Husan w Judei uszkodzonych kamieniami zostało kilka żydowskich samochodów. W Dolinie Jordanu izraelscy żołnierze zastrzelili Palestyńczyka, który usiłował uciec przed rutynową kontrolą dokumentów. Wieczorem dwóch Palestyńczyków zbliżyło się do bariery bezpieczeństwa przy wiosce Zufim w Samarii i podpalili opony. Żołnierze ochrony postrzelili i aresztowali obu Arabów.
    23 lipca 2017 r. Regionalna Rada Samarii ostrzegła o licznych poważnych brakach w zakresie zabezpieczeń żydowskich osiedli w Judei i Samarii. Ujawniony raport przedstawia szereg luk w systemach bezpieczeństwa dziesiątek społeczności. Budżet rady w wysokości 43,7 mln szekli umożliwia jedynie odnawianie ogrodzeń, dróg bezpieczeństwa i oświetlenia w osiedlach. Przewodniczący rady, Jossi Dagan powiedział: "Elementy bezpieczeństwa w społecznościach i na drogach w Judei i Samarii są jedną wielką porażką, chociaż wciąż ostrzegamy wszystkie odpowiedzialne strony o brakach w przyznawanych środkach na ochronę społeczności w Judei i Samarii. Niestety, ustalenia obronne nie są ustalone na odpowiednim poziomie. Niedawne cięcia dodatkowo jeszcze znacznie ograniczyły te zasoby, które skierowano do innych obszarów Judei i Samarii. Nawet na zagrożonych drogach, pomimo obietnic budżetowych, które miały zmierzać do utworzenia takich elementów zabezpieczających jak oświetlenie i stacje przekaźnikowe telefonii komórkowej, nic się nie dzieje … Kiedy przyjdzie następny atak, my chwycimy się rękoma za głowy i powiemy, że był to kolejny atak terrorystyczny, którego można było uniknąć. Są to zaniedbania bezpieczeństwa od A do Z, i żądam i błagam premiera, ministra obrony i ministra finansów - wystarczy! Chrońcie nasze życie!"

23 lipca 2017 r. wieczorem islamski terrorysta zaatakował nożem pracownika ochrony ambasady Izraela w Ammanie (Jordania). Do ataku doszło przy jego rezydencji w kompleksie ambasady. Ranny oficer zastrzelił napastnika. Od przypadkowego ognia zginął jeszcze jeden Jordańczyk. Jordańskie władze zażądały wydania rannego oficera w celu przesłuchania go przez policję w Ammanie. Izrael odmówił wydania oficera, gdyż byłoby to naruszeniem immunitetu dyplomatycznego pracowników ambasady. W odpowiedzi Jordania wydała zakaz opuszczenia kraju przez tego oficera.

24 lipca 2017 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.
    24 lipca 2017 r. palestyński terrorysta zaatakował w południe nożem przechodnia w Petach Tikwa. Ranny został 1 Izraelczyk. Policjanci aresztowali napastnika, który okazał się 21-letnim mieszkańcem Kalkilii w Samarii. Był on wcześniej więziony za działalność terrorystyczną.
    24 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael sprowadzi do kraju na leczenie oficera sił bezpieczeństwa, który został wczoraj ranny w ataku terrorystycznym na ambasadę Izraela w Ammanie. "Rozmawiałem wczoraj z ambasadorem Jordanii w Izraelu i ze służbami bezpieczeństwa. Obiecałem, że zrobimy wszystko, aby przywieźć go z powrotem o Izraela. Mamy już takie doświadczenie." W tym celu do Jordanii wyjechał wysoki izraelski urzędnik, który ma spotkać się z jordańskim rządem.
    24 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z gruzińskim premierem Giorgi Kvirikashvili. Netanjahu powiedział: "Uważam, że istnieje ogromne niebezpieczeństwo, które stoi przed nami wszystkimi. Obaj jesteśmy zaniepokojeni efektem rozluźnienia będącego wynikiem rozpadu Syrii. Musimy współpracować, aby pokonać siły islamskiego terroru i mamy nadzieję na zwiększenie naszej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, zdrowia i wody. Oczywiście są również inne cele, które sprawiają, że nasze życie jest bezpieczniejsze." Kvirikashvili odpowiedział: "Gruzja chce zacieśniać dwustronne stosunki z tym niezwykłym państwem."
    24 lipca 2017 r. po południem do Izraela przyleciał specjalny wysłannik Białego Domu, Jason Greenblatt. Spotkał się z premierem Benjaminem Netanjahu i ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Izraelu, Dawidem Friedmanem. Po spotkaniu Greenblatt udał się do Ammanu w Jordanii na kolejne rozmowy.
    24 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wieczorem rozmawiał telefonicznie z jordańskim królem Abdullahem. Celem rozmowy było złagodzenie kryzysu między Izraelem a Jordanią i osiągnięcie porozumienia. Abdullah podkreślił "potrzebę znalezienia natychmiastowego rozwiązania i usunięcia przyczyn trwającego kryzysu w Jerozolimie, zapewnienia powrotu do sytuacji jaka była przed jego wybuchem, oraz zapewnienia pełnego otwarcia meczetu Al-Aksa." Wczoraj do Ammanu wyjechał szef biura wywiadowczego Szin Bet, który miał omówić kwestie dotyczące wypuszczenia rannego izraelskiego oficera ochrony ambasady oraz nadzorować śledztwo w sprawie ataku nożownika na ambasadę Izraela w Jordanii.
    24 lipca 2017 r. wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa, który omawiał kwestie dotyczące bezpieczeństwa na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Premier Netanjahu przedstawił warunki umowy zawartej z Jordanią, która zażądała by w zamian za prawo wyjazdu z kraju rannego oficera ochrony izraelskiej ambasady w Ammanie, zostały zdementowane nowe zabezpieczenia przy wejściach na teren meczetu Al-Aksa. Zdecydowano o demontażu detektorów metalu z wejść na Wzgórze Świątynne. Zamiast nich zostaną zainstalowane zaawansowane technologicznie instalacje z wysokiej rozdzielczości kamerami, które będą posiadać systemy termiczne i możliwości wykrywania ukrytej broni oraz materiałów wybuchowych. Kamery będą połączone z msystemem rozpoznawania twarzy, który umożliwi wykrywania osób poszukiwanych i niebezpiecznych. W międzyczasie nadzór będzie sprawowany przez kamery monitoringu, które zostały zainstalowane w ostatnich dniach. "Zaakceptowaliśmy zalecenia wszystkich agend bezpieczeństwa, aby zastosować środki bezpieczeństwa oparte na zaawansowanych technologiach i inne środki zamiast detektorów metalu w celu zapewnienia bezpieczeństwa zwiedzających i wierzących na Starym Mieście i Wzgórzu Świątynnym." Postanowiono także wzmocnić siły policyjne, które będą posiadać w razie potrzeby pełne zdolności podjęcia dodatkowych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa zwiedzających Wzgórze Świątynne. Na realizację planu przeznaczono budżet w wysokości 100 mln szekli z okresem wykonania 6 miesięcy. Po obradach premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Dziękuję prezydentowi Trumpowi, który skierował swego doradcę Jareda Kushnera i swego wysłannika Jasona Greenblatta do regionu, aby pomóc w naszych wysiłkach, aby przyspieszyć powrót do kraju pracownika izraelskiej ambasady. Dziękuję również królowi Abdullahowi za ścisłą współpracę."
    24 lipca 2017 r. późnym wieczorem do Izraela powrócił ranny oficer ochrony izraelskiej ambasady w Ammanie. Biuro premiera wydało oświadczenie: "Pracownicy izraelskiej ambasady w Jordanii, na czele z ambasadorem Einatem Shlainem, niedawno przybyli do Izraela przez przejście graniczne Allenby. Wśród członków załogi jest oficer ochrony, który został ranny w nocnym w ataku nożownika w Ammanie. Wszyscy spokojnie powrócili. Ich powrót był możliwy dzięki ścisłej współpracy między Izraelem a Jordanią w ciągu ostatnich 24 godzin."

    24 lipca 2017 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami tramwaj przy dzielnicy Shuafat we Wschodniej Jerozolimie. Nikt nie został ranne, ale pojazd jest uszkodzony.

24 lipca 2017 r. izraelski helikopter szturmowy AH-64 Apache lądował w nocy awaryjnie w rejonie Hebronu w Judei. Pilot zgłosił niepokojące wibracje w tylnej części maszyny i awaryjnie lądował. Nikt nie odniósł obrażeń, a helikopter nie został uszkodzony. Po kilku godzinach helikopter wystartował i bezpiecznie powrócił do bazy.
    24 lipca 2017 r. izraelskie czołgi ostrzelały w nocy przygraniczne stanowisko obserwacyjne Hamasu w Strefie Gazy. Była to odpowiedź za ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    24 lipca 2017 r. rano Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody przy obozie uchodźców Al Arov na drodze z bloku osiedli Gusz Etzion do Hebronu, w Judei. Nikt nie został ranny, ale kilka samochodów zostało uszkodzonych.
    24 lipca 2017 r. wieczorem uzbrojony w nóż Palestyńczyk usiłował przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy. Został on zatrzymany przez izraelskich żołnierzy.

24 lipca 2017 r. jordańska policja zatrzymała grupę 20 ortodoksyjnych Żydów, którzy przebywali w hotelu w pobliżu Petry i zamierzali udać się do grobu biblijnego arcykapłana Aarona, aby tam się modlić. Policjanci skonfiskowali religijne przedmioty, w tym tefilin i szale modlitewne, zabraniając Żydom modlenia się. Powiedziano, że uwięziony zostanie każdy Żyd, który będzie modlił się w Jordanii. Rabin Menasz Zelicha powiedział: "Nie wolno nam modlić się rano, nie mamy tefilin ani szalów modlitewnych, niczego - nie możemy się modlić, nawet w hotelu, nawet w naszych pokojach. Policjanci weszli do hotelu, krzyczeli i zachowywali się dziko, mówiąc, że jeśli zrobimy choćby nawet mały pisk, to nas wyrzucą z Jordanii. Powiedzieli nam: Kto będzie się modlił, zostanie aresztowany."
    24 lipca 2017 r. po południem do Jordanii przyleciał specjalny wysłannik Białego Domu, Jason Greenblatt. Spotkał się z królem Abdullahem. Jordania zgodziła się na przyjęcie porozumienia i wypuszczenie izraelskiego oficera ochrony ambasady. Równocześnie zamknięto śledztwo w sprawie ataku na ambasadę. Jordański wywiad poinformował, że w kompleksie ambasady Izraela dwóch jordańskich pracowników montowało nowe meble. W trakcie prac doszło do nieporozumienia między synem właściciela jordańskiej firmy a pracownikiem ambasady, w którego apartemencie prowadzono prace. Nieporozumienie dotyczyło opóźnienia zakończenia prac. W rezultacie sporu, 17-letni Mohammed Zawawdeh zaatakował śrobokrętem Izraelczyka. Został on dwukrotnie ugodzony w klatkę piersiową i w plecy. Zdołał on jeszcze otworzyć ogień, zabijając napastnika i przypadkowo zabijając właściciela budynku - jordańskiego lekarza, który zginął od zabłąkanej kuli. Przybyłe na miejsce jordańskie siły bezpieczeństwa otoczyły budynek ambasady i rozpoczęły śledztwo w sprawie incydentu, próbując przesłuchać oficera izraelskiej ochrony. Izrael odmówił wydania oficera, powołując się na Konwencję Wiedeńską, która gwarantuje immunitet dyplomatyczny wszystkim cywilnym pracownikom i funkcjonariuszom ochrony ambasady. Gdy Jordania wyraziła zgodę na opuszczenie kraju przez personel dyplomatyczny, pracownicy ambasady powiedzieli, że nie wyjadą z Jordanii bez rannego oficera ochrony. Dzięki współpracy z dyrektorem Szin Bet, Nadavem Argamanem, udało się odtworzyć przebieg wydarzeń dla potrzeb jordańskich śledczych policji. Umożliwiło to zamknięcie dochodzenia w sprawie. Izrael zdecydował także o wypłaceniu odszkodowania rodzinie przypadkowo zastrzelonego właściciela domu (są oni przychylni Izraelowi).
    24 lipca 2017 r. Turcy protestowali przed synagogą Ahrida w Stambule. Demonstranci protestowali przeciwko ograniczeniom dostępu do meczetu Al-Aksa w Jerozolimie.

25 lipca 2017 r. wczesnym rankiem rozpoczął się demontaż detektorów metalu umieszczonych przy wejściach na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Wieczorem zakończono demontaż detektorów i kamer monitoringu. Podjęto decyzję, że przy wejściach będą przeprowadzane wybiórcze kontrole osobiste.
    25 lipca 2017 r. ministrowie i parlamentarzyści prawicowych partii politycznych Likud i Żydowski Dom pogratulowali żydowskim osadnikom, którzy weszli i zamieszkali w Domu Machpela w Hebronie. Wezwali premiera Benjamina Netanjahu i ministra obrony Avigdora Libermana do pozostawienia ich w domu. Minister ochrony środowiska Ze'ev Elkin (Likud) powiedział: "Serdecznie gratuluję 15 rodzinom, które weszły do Domu Machpela w Hebronie, i wzywam premiera oraz ministra obrony do działań w celu utrzymania ich w domu na zawsze." Minister turystyki Jariv Levin (Likud) wezwał mieszkańców do pozostania w tym rejonie i dodał: "Skandalem jest, że Żydzi legalnie kupują domy i mają zabronione mieszkanie w nich. Powinno to już dawno temu zakończyć się. Dyskryminacja oraz naruszanie ich praw muszą być zatrzymane raz na zawsze." Minister rolnictwa Uri Ariel (Dom Żydowski) powiedział: "To ważny i radosny postęp. Gratuluję rodzinom ich wejścia do Domu Machpela. Dziś nie ma lepszej syjonistycznej odpowiedzi. Wejście do domu to kolejny krok po kroku w umacnianiu naturalnego związku narodu żydowskiego z jego ziemią. W ciągu ostatnich kilku dni, w których Jerozolima była zastraszana podżeganiem, cieszę się, że naród Izraela nadal przebywa w mieście patriarchów. Pomimo, że te elementy usiłują zaszkodzić osadnictwu, my nadal wzmacniamy się." Premier Benjamin Netanjahu wydał dyspozycję ministerstwu obrony, aby nie ewakuować w dzisiejszą noc Domu Machpela.
    25 lipca 2017 r. wieczorem Palestyńczycy wszczęli zamieszki na Starym Mieście Jerozolimy. Na wezwanie Waqfu nadal odmawiali wchodzenia na teren meczetu Al-Aksa, oskarżając Izrael, że nie zostały zdemontowane wszystkie kamery monitoringu. Protestowano także przeciwko planom zainstalowania w przyszłości zaawansowanych technologicznie kamer z systemami wykrywającymi broń i materiały wybuchowe. Oskarżono Izrael, że usiłuje w ten sposób rozszerzyć swoją kontrolę nad meczetem Al-Aksa i łamie status quo.

25 lipca 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wieczorem oświadczył, że koordynacja działań bezpieczeństwa z Izraelem będzie nadal zamrożona pomimo demontażu zabezpieczeń z obszaru meczetu Al-Aksa. Abbas powiedział, że zamrożenie będzie obowiązywać do czasu przywrócenia stanu sprzed 14 lipca, kiedy to doszło do ataku terrorystycznego na Wzgórzu Świątynnym.
    25 lipca 2017 r. grupa 25 żydowskich rodzin (około 120 osób) weszła wieczorem do Domu Machpela w Hebronie, w Judei. Wydali oświadczenie: "Dom Machpela został zakupiony kilka lat temu, ale ku naszemu wielkiemu zdziwieniu rząd izraelski uniemożliwił rodzinom zamieszkanie w domu, który kupili ponad pięć lat temu, i to bez podania prawnego lub moralnego uzasadnienia. W czasach przelewania żydowskiej krwi, żałoby i słabości naszego rządu w obliczu terroru, wzywamy rząd do wzmocnienia osadnictwa i zademonstrowania swojej wierności wobec Ziemi Izraela. W obliczu zamordowanych Żydów, domagamy się, aby rząd natychmiast pozwolił rodzinom zamieszkać w Domu Machpela." Osadnicy zabarykadowali się wewnątrz budynku, który otoczyli izraelscy żołnierze.

25 lipca 2017 r. w jordańskim parlamencie doszło do burzliwej dysputy, w trakcie której islamscy posłowie protestowali przeciwko decyzji o wypuszczeniu z kraju oficera ochrony ambasady Izraela. Jordański minister spraw zagranicznych Ajman Al-Safadi udzielił odpowiedzi, wyjaśniając, że decyzję podjęto wyłącznie na podstawie międzynarodowych regulacji prawnych. W Ammanie demonstrowały tysiące ludzi, którzy krzyczeli: "Śmierć Izraelowi!"

26 lipca 2017 r. izraelska policja zdemontowała poręcze i barierki przy wejściach na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Zdemontowano także pozostałe kamery monitoringu, czego domagał się muzułmański Waqf.
    26 lipca 2017 r. w Umm al-Fahm odbyły się pogrzeby palestyńskich terrorystów, którzy przeprowadzili atak na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Uczestniczyły w nich tysiące Arabów. Pogrzebom towarzyszyły radosne okrzyki i wystrzały fajerwerków.
    26 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wieczorem ostro skrytykował arabską stację telewizyjną Al-Jazeera i oświadczył, że zamierza usunąć ją z Izraela. "Sieć Al-Jazeery nie przestaje wzbudzać przemoc wokół Wzgórza Świątynnego. Kilkakrotnie składałem apelacje do organów ścigania, aby zamknąć biuro Al-Jazeera w Jerozolimie. Jeśli to nie zostanie zrobione z powodu interpretacji prawnej, to będę pracować nad uchwaleniem niezbędnych przepisów w celu usunięcia Al-Jazeery z Izraela." Większość 34 pracowników sieci w Izraelu jest izraelskimi Arabami. Al-Jazeera ma blisko 80 biur na całym świecie i jest transmitowana w kilku językach. Niedawno Arabia Saudyjska i Jordania wyłączyły działalność tej sieci w swoich krajach. Al-Jazeera nadaje z Kataru.

26 lipca 2017 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły nad ranem rejon Domu Machpela w Hebronie zamkniętą strefą wojskową. Zapieczętowano sąsiednie domy Beit Rachel i Beit Leah, aby uniemożliwić osadnikom ich zajęcie.
    26 lipca 2017 r. Hamas zorganizował w Gazie demonstrację pod hasłem: "Zwyciężymy w bitwie o meczet Al-Aksa." Podczas marszu uzbrojeni członkowie Hamasu nieśli makietę meczetu Al-Aksa oraz palestyńskie flagi. Wezwano Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu do "Dnia Gniewu" i konfrontacji z izraelskimi siłami bezpieczeństwa.
    26 lipca 2017 r. w Ramallah odbyło się spotkanie liderów al-Fatah. Postanowiono ogłosić najbliższy piątek "Dniem Gniewu" w obronie Jerozolimy.
    26 lipca 2017 r. minister budownictwa Joav Galant odwiedził żydowskie osiedle Elazar w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. W 2001 r. w północnej części osiedla powstała nowa dzielnica Netiv Ha'Avot, która otrzymała gwarancje potwierdzające prywatną własność gruntów i pomoc rządową w wysokości 300 tys. szekli na rozbudowę. Arabska rodzina wystąpiła jednak do sądu ze skargą, że część dzielnicy powstała na ich prywatnej ziemi. Po długich rozprawach, we wrześniu 2016 r. Sąd Najwyższy podjął decyzję, że w marcu 2018 r. rozebranych zostanie 16 domów tej dzielnicy. Minister Galant spotkał się z ich mieszkańcami. "Gusz Etzion to żydowska społeczność, która podczas wojny o niepodległość została znieszczona przez Jordańczyków. Jest to symbol Syjonizmu. Państwo Izrael ma moralny i praktyczny obowiązek wzmocnienia osadnictwa żydowskiego w tym regionie i podwojenia liczby mieszkańców, które żyły tu przed upadkiem bloku w 1948 r. Gusz Etzion i Efrata to południowe skrzydło Wielkiej Jerozolimy. Mam nadzieję, że uda nam się znaleźć właściwe rozwiązanie dla dzielnicy Netiv Ha'Avot. Jedną z opcji jest przyjęcie projektu ustawy, który zaproponowałam przed eksmisją Amony, ale która została odrzucona przez prawników. Nadal będziemy wzmacniać osadnictwo żydowskie we wszystkich częściach kraju."

26 lipca 2017 r. przywódca libańskiego Hezbollahu ogłosił zwycięstwo mieszkańców Wschodniej Jerozolimy, którzy przybyli i obronili meczet Al-Aksa. "To co widzieliśmy w ostatnich dniach było nowym modelem oporu, który przyniósł zwycięstwo. Udało im się obronić meczet Al-Aksa i spowodować, że Izrael usunął środki bezpieczeństwa."

27 lipca 2017 r. Siły Obronne Izraela, US Navy i Francuska Marynarka Wojenna zakończyły dwutygodniowe ćwiczenia sił podwodnych. Ćwiczenia obejmowały szereg różnorodnych scenariuszy w dwóch etapach. W pierwszym prowadzono wspólne ćwiczenia sił podwodnych trzech marynarek wojennych. W drugim etapie ćwiczono scenariusze zwalczania terroryzmu na morzu, w tym przejmowanie porwanych statków, ataki bombowe itp.
    27 lipca 2017 r. lider północnego odłamu Ruchu Islamskiego w Izraelu, szejk Raed Salah skrytykował działania Izraela wokół meczetu Al-Aksa. Powiedział, że Izrael "prowadzi niebezpieczną grę, starając się krokami bezpieczeństwa na Wzgórzu Świątynnym zmniejszyć arabską obecność w meczecie Al-Aksa. Czyni tak, aby wyglądało to, że jedynym problemem jest usunięcie punktów kontroli i kamer. Każde porozumienie dotyczące okupacji meczetu Al-Aksa zawarte przez palestyńskie, arabskie lub islamskie elementy, będzie nieważne i odrzucone. Zaakceptowanie obecności okupacji w Jerozolimie i meczecie Al-Aksa jest zdradą Al-Aksa, zdradą Allaha i jego wysłannika Mahometa, a Allah nie kocha zdrajców. Będziemy w Al-Aksa, aż spotkamy się z Allahem."
    27 lipca 2017 r. w godzinę po zakończeniu demontażu ostatnich elementów zabezpieczeń, Wielki Mufti Jerozolimy potwierdził zniesienie zabezpieczeń. Dopiero wówczas na teren meczetu Al-Aksa weszły tysiące Arabów. Świętowali zwycięstwo nad Izraelem. Po południem obrzucono kamieniami izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Rannych zostało 113 Arabów. Niektóre kamienie spadły na plac przy Zachodnim Murze, ale nikt nie został ranny. Policjanci usunęli flagę OWP wywieszoną przy meczecie Al-Aksa (bezpośrednio powyżej Zachodniego Muru).

27 lipca 2017 r. biuro palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa wydało oświadczenie, że zniesienie przez Izrael zabezpieczeń bezpieczeństwa z meczetu Al-Aksa "przybliża nas do zniesienia okupacji i zwycięstwa naszego narodu. Jerozolima zawsze odgrywała główną rolę w historii naszego narodu."

27 lipca 2017 r. w Kairze odbyło się nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych Ligii Arabskiej, poświęcone wydarzeniom w Jerozolimie. Sekretarz generalny Ligii Arabskiej, Abul Gheit ostrzegł Izrael, że kontynuowaniem swoich działań wokół meczetu Al-Aksa w Jerozolimie może rozpalić wojnę religijną. "Zachęcam okupacyjne państwo do starannego nauczenia się lekcji z tego kryzysu i uchwycenie się tego przesłania. Lekceważące manipulowanie świętymi miejscami z tym poziomem arogancji, poważnie grozi zapłonem wojny religijnej, ponieważ żaden muzułmanin na świecie nie zgodzi się na profanację meczetu Al-Aksa. Izrael igra z ogniem, który może doprowadzić do wybuchu wojny religijnej i przesunięcia sedna konfliktu z polityki na religię. Liga Arabska zdecydowanie potępia plany i politykę Izraela, która ma na celu judaizację okupowanego miasta Jerozolimę i zniekształcenie jego arabskiego i muzułmańskiego charakteru. Wschodnia Jerozolima jest stolicą państwa palestyńskiego. Odrzucamy i potępiamy wszelkie działania sił okupacyjnych dążących do zmniejszenia palestyńskiej suwerenności nad nią."

28 lipca 2017 r. w nocy izraelscy policjanci usunęli Arabów, którzy usiłowali pozostać na całą noc na terenie meczetu Al-Aksa w Jerozolimie, aby w piątek wziąć udział w demonstracjach. Aresztowano kilka osób, które zabarykadowały się wewnątrz meczetu Al-Aksa i stawiały opór policji. Policja poinformowała, że na piątek wprowadzone zostają ograniczenia wstępu na Wzgórze Świątynne. Wstęp mają wyłącznie kobiety w każdym wieku oraz mężczyźni powyżej 50 lat.
    28 lipca 2017 r. wczesnym rankiem w Jerozolimie odbyło się spotkanie komisarza policji Roni Alszeika, ministra bezpieczeństwa publicznego Gilada Erdana, dowódcy Dywizji Jerozolimy Jorama Halevi i innych przedstawicieli służb bezpieczeństwa. Omówiono przygotowania i działania zabezpieczające piątkowe modlitwy w meczecie Al-Aksa. W całym mieście rozmieszczono dodatkowe siły policyjne, aby zachować porządek publiczny i kierować ruchem w rejonie Starego Miasta. Zamknięto dostęp do wielu dróg wokół Starego Miasta, aby uniemożliwić rozszerzanie się ewentualnych zamieszek. Komisarz Alszeik powiedział: "Policja będzie kontynuować misję zachowania suwerenności Izraela i status quo na Wzgórzu Świątynnym. Sytuacja na Wzgórzu Świątynnym powróciła do stanu, jaki był wcześniej. Umożliwiamy wszystkim wierzącym, którzy chcą się modlić, na swobodny wstęp. Jednakże nie pozwolimy aby meczet był wykorzystywany w celu wywoływania zamieszek lub starć z policją. Postaramy się być życzliwymi i wyrozumiałymi wobec wiernych, ale ostro zajmiemy się tymi, którzy będą wywoływać zamieszki i podburzania. Wzywam arabskich liderów do wykazania odpowiedzialności, do zmniejszenia wszelkiego rodzaju przemocy i zapobiegania podżeganiu, które mogą doprowadzić do eskalacji, której nie chcą obywatele."
    28 lipca 2017 r. kilka tysięcy członków partii politycznej Likud zebrało się w Tyberiadzie. Wezwali premiera Benjamina Netanjahu, aby pozostawił żydowskie rodziny, które wprowadziły się do zakupionego Domu Machpela w Hebronie. Minister turystyki Jariv Levin powiedział: "To, że te rodziny mają prawo żyć w Domu Machpela jest jasne, i nie może być interpretowane w żaden inny sposób. Prawo nabywania domu jest zakotwiczone w naszym prawie. Każda próba usunięcia tych rodzin lub ustanowienia dyskryminujących ograniczeń ich zdolności do pozostania tam, będzie absolutnie niedopuszczalna i niewłaściwa."
    28 lipca 2017 r. przewodniczący Rady Regionalnej Doliny Jordanu David Elhijani oskarżył administrację cywilną Judei i Samarii o budowanie palestyńskiego państwa w izraelskim państwie, i wezwał do jego likwidacji. "Jeśli chcemy zachować państwo Izrael, jeśli chcemy zachować jego narodowy charakter, musimy oddzielić się od Palestyńczyków. Nie mówię w kategoriach dwóch państw dla dwóch narodów, ponieważ uważam, że jest to błędne podejście do sprawy. Jest to rodzaj arogancji, która decyduje o tym, czego chcą Palestyńczycy. Pozwólmy im zdecydować. W interesie Izraela jest oddzielenie się od Autonomii Palestyńskiej. Jeśli się nie oddzielimy, stracimy nasze otrzymane od Boga prawa do Judei i Samarii oraz Doliny Jordanu, którą dziś kontrolujemy. W każdej chwili Palestyńczycy są gotowi przejąć ziemię w Judei, Samarii i Dolinie Jordanu. Nigdy nie będzie politycznego porozumienia. Palestyńczycy nigdy nie zrezygnują choćby z jednego centymetra ziemi, nie będą w stanie zawrzeć ugody politycznej. Nie sądzę, że musimy dojść do porozumienia z nimi. Państwo Izrael powinno przyjść i powiedzieć: To jest rzeczywistość, bierzemy wasze terytorium. Od tego momentu odetniemy się od wszelkich skarg przeciwko państwu Izrael, że kontrolujemy je. Jeśli państwo Izrael nie zdecyduje się na bronienie swoich interesów bezpieczeństwa i osadnictwa w Judei, Samarii i Dolinie Jordanu, to w ciągu dziesięciu lat dojdziemy do sytuacji, w której każdego dnia oni będą przejmować tysiące państwowych gruntów i pod auspicjami sądów oraz cywilnej administracji wejdą do zapalnych obszarów. Ich zdolność do osiedlania się jest dzisiaj znacznie większa i możemy stracić wszystko, co mamy. Teraz mamy jeszcze szansę na 40-50 % pól, więc zróbmy to. Czy będziemy czekać na nich, aby przejęli Judeę i Samarię i Dolinę Jordanu? Na co czekamy? Na cywilną administrację, która promuje 50 programów tylko dla nich? Wzywam do likwidacji cywilnej administracji, która identyfikuje się z narracją o naszej okupacji i utrwala ją. Jest to absurdalna sytuacja, w której Palestyńczycy doceniają i kochają cywilną administrację, ponieważ reprezentuje ona ich interesy. To daje im ekonomiczne pierwszeństwo w obszarze C i umożliwia przygotowanie planów w obrębie obszaru C. Istnieje siedem programów, które promują interesy Palestyńczyków w Dolinie Jordanu. Zgodnie z Porozumieniami z Oslo, obszary A i B podlegają jurysdykcji Autonomii Palestyńskiej, podczas gdy obszar C znajduje się pod izraelską jurysdykcją. Wszyscy Żydzi z Judei i Samarii zamieszkują w obszarze C i jest wiele odezw, łącznie z tymi z partii Żydowski Dom, aby anektować te ziemie. To ciało musi być całkowicie zlikwidowane, ponieważ służy wyłącznie Palestyńczykom. Nie będzie żadnego politycznego porozumienia, ponieważ Palestyńczycy nie zgodzą się przyjąć mniej niż 100 % terytorium. Powstała próżnia, w której koordynator działań rządowych na terytoriach przekształcił cywilną administrację w ramię działań operacyjnych prowadzonych bez wiedzy ministrów rządu i gabinetu. Jest to próba militarnego zamachu stanu przez cywilną administrację i koordynatora działań rządowych na terytoriach, która chce zmienić rzeczywistość w Judei, Samarii i na obszarze C. Nie mają do tego mandatu ogółu społeczeństwa. Jest to decyzja polityczna, którą ani koordynator działań rządowych na terytoriach, ani cywilna administracja nie mogą podjąć. Ktoś musi się obudzić."
    28 lipca 2017 r. po południem Arabowie wszczęli zamieszki w dzielnicy Wadi Joz we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów, którzy szybko rozproszyli demonstrantów.

28 lipca 2017 r. minister ochrony środowiska Zeev Elkin odwiedził Dom Machpela w Hebronie. Powiedział: "Budynek znajduje się w kluczowym obszarze w pobliżu Grobowca Patriarchów. Dom Machpela w Hebronie, bardziej niż cokolwiek innego, reprezentuje związek narodu żydowskiego z naszym miastem Hebronem, z naszym dziedzictwem i z podstawowym prawem legalnego nabywania domów. Izraelski rząd powinien natychmiast zatwierdzić prawo własności tych rodzin. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby wam pomóc."
    28 lipca 2017 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przy barierze granicznej w centralnej części Strefy Gazy. Podpalono opony i obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy. Gdy pomimo ostrzeżeń Arabowie usiłowali zniszczyć urządzenia bariery, izraelscy żołnierze otworzyli ogień. Zginął 16-letni Palestyńczyk, a 7 osób zostało rannych.
    28 lipca 2017 r. Palestyńczycy wzniecili zamieszki w kilkunastu miejscach Judei i Samarii. Do najcięższych starć doszło w rejonie Ramallah. Demonstranci palili opony, blokowali drogi i rzucali kamieniami w izraelskich żołnierzy, którzy użyli środków do rozproszenia tłumu. Przy przejściu kontrolnym Kalania obrzucono kamieniami ambulans medyczny. Ranny został sanitariusz. Aresztowano 4 osoby.
    28 lipca 2017 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy w rejonie bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Żołnierze zastrzelili napastnika.

28 lipca 2017 r. londyński Instytut Legatum opublikował ranking państwowych systemów opieki zdrowotnej na świecie. Ranking objął 149 państw i porównał 104 składniki, takie jak np. dostępność do opieki profilaktycznej, infrastruktura zdrowotna, zdrowie fizyczne obywateli i inne. Izrael zajął 9 miejsce na świecie, po Luksemburgu (średnia długość życia wynosi 82 lata), Singapurze (średnia długość życia wynosi 83,1 lata), Szwajcarii, Japonii (83,7 lata), Holandii, Szwecji (80,7 lata), Hongkongu i Australii (82,8 lata). Izrael otrzymał najwyższą ocenę ze wszystkich państw na Bliskim Wschodzie. Średnia życia w Izraelu wynosi 82,5 lata. Dziesiąte miejsce zajęły Niemcy.
    28 lipca 2017 r. Jordańczycy demonstrowali w pobliżu ambasady Izraela w Ammanie. Wezwano rząd Jordanii do zerwania traktatu pokojowego z Izraelem. Krzyczano: "Śmierć Izraelowi!"

29 lipca 2017 r. - Szabat.
    29 lipca 2017 r. wieczorem Arabowie wszczęli zamieszki w Jafie. Ich powodem była śmierć 2 izraelskich Arabów, którzy zostali zastrzeleni przez policjantów. Według informacji policji, na miejsce przestępstwa z użyciem broni palnej do Jaffy został wysłany patrol policji. Na miejscu zdarzenia policjanci zauważyli 3 Arabów jeżdżących na ciężkich motorach, którzy na widok policji zaczęli uciekać. W trakcie pościgu policjanci użyli broni palnej, zabijając 2 Arabów. W tej sprawie trwa dochodzenie. W trakcie zamieszek Arabowie obrzucili kamieniami policjantów. Aresztowano 2 osoby.

29 lipca 2017 r. ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon poprosił o zwołanie specjalnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, który skupiłoby się na określeniu globalnej strategii ONZ w zakresie walki z terroryzmem.

30 lipca 2017 r. tysiące Arabów zgromadziło się w nocy na terenie meczetu Al-Aksa w Jerozolimie. Rozdawano cukierki i świętowano zwycięstwo nad Izraelem. Zamaskowani mężczyźni wdrapali się na Kopułe Skały i machali palestyńskimi flagami. Nie doszło do rozruchów i nie interweniowała izraelska policja.
    30 lipca 2017 r. media poinformowały, że Autonomia Palestyńska w ostatnich dniach przekazała duże kwoty pieniędzy jako zachęta do zamieszek dla mieszkańców Wschodniej Jerozolimy. Wśród oferowanych świadczeń znajdowały się płatności gotówkowe w wysokości 1 tys. $ przez trzy miesiące, a także zwolnienia z płatności za energię elektryczną w niektórych arabskich dzielnicach Wschodniej Jerozolimy. Odrębne zapomogi finansowe zaoferowano muzułmańskiemu Waqfowi, a także wszystkim arabskim kupcom na Starym Mieście Jerozolimy. Autonomia Palestyńska zobowiązała się do pokrycia czesnego arabskich studentów mieszkających na Starym Mieście, w zamian za udział w demonstracjach wokół meczetu Al-Aksa. Ponadto Mahmoud Abbas przeznaczył około 1 mln $ na przygotowanie lokalnych arabskich szpitali na przyjęcie ofiar zamieszek i starć z izraelskimi siłami bezpieczeństwa - dwa szpitale otrzymały 750 tys. $ i 40 tys. $ na nagłą pomoc medyczną. Na remonty zniszczonych lub uszkodzonych domów w arabskich dzielnicach Jerozolimy przeznaczono dodatkowe 15 mln $. Kwoty te miały być przeznaczone na pokrycie szkód i innych strat poniesionych przez Arabów podczas niepokojów. Abbas obiecał także nagrody dla najbardziej aktywnych uczestników zamieszek.

30 lipca 2017 r. Palestyńczycy zaatakowali nad ranem izraelskich żołnierzy, którzy wkroczyli do Dżeninu w celu aresztowaniu podejrzanych o działalność terrorystyczną osób. W stronę żołnierzy rzucono 10 improwizowanych ładunków wybuchowych. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, raniąc 2 napastników.
    30 lipca 2017 r. Siły Obronne Izraela podwyższyły barierę chroniącą teren grobowca Racheli na przedmieściach Betelejm, w Judei. Powyżej muru umieszczono dodatkową siatkę, która uniemożliwi przerzucanie koktajlów Mołotowa oraz improwizowanych ładunków wybuchowych. Obecnie osoby pragnące odwiedzić grobowiec Racheli muszą poruszać się opancerzonymi autobusami pod ochroną wojska. Teren grobowca jest nieustannie strzeżony przez żołnierzy.

31 lipca 2017 r. Instytut Spraw Współczesnych opublikował raport dotyczący wydatków budżetu Autonomii Palestyńskiej. Według posiadanych danych, obecnie budżet Autonomii Palestyńskiej otrzymuje rocznie 692 mln $ bezpośredniej pomocy zagranicznej, z czego większość pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Autonomia Palestyńska każdego roku przekazuje 344 mln $ (49,6% całej zagranicznej pomocy) na wsparcie uwięzionych terrorystów, stypendia dla rodzin terrorystów i zasiłki pomocowe dla terrorystów. W oficjalnych wydatkach budżetowych widnieje pozycja poświęcająca 4% budżetu na "walkę z Syjonem" i 13% na stypendia dla rodzin terrorystów "zabitych w walce z okupantem". Uwięzieni terroryści mogą otrzymywać nawet ponad 3 tys. $ miesięcznie, co stanowi ponad 10-krotność przeciętnych zarobków w Autonomii Palestyńskiej. W ciągu ostatnich czterech lat Autonomia Palestyńska przekazała w ten sposób na wsparcie działalności terrorystycznej ponad 1 mld $. "Te zobowiązania pokazują palestyńskie spojrzenie opublikowane przez palestyńskie prawo, które odnosi się do terrorystów jako sektora walki w palestyńskim społeczeństwie. Ten stały szablon postępowania stoi w ostrym przeciwieństwie do palestyńskich zobowiązań w Porozumieniach z Oslo oraz do międzynarodowego prawa i porozumień. Odzwierciedla to także fakt, że do tej pory Palestyńczycy nie podjęli żadnych działań, aby powstrzymać te płatności."
    31 lipca 2017 r. biuro obrony cybernetycznej poinformowało, że doszło do wykradzenia poufnych dokumentów Sił Obronnych Izraela i Banku Hapoalim. Do włamania doszło w amerykańskiej firmie cybernetycznej FireEye, a dokładnie w jej filii Mandiant w Ramat Gan. Zapewnia ona cybernetyczną ochronę firmom hi-tech i różnym przedsiębiorstwom. Zdarzenie zostało wykryte, gdy hakerzy opublikowali skradzione informacje. Wśród opublikowanych materiałów znalazła się korespondencja e-mailowa, nazwiska użytkowników, informacje o klientach i inne dane. Wstępne dochodzenie wykazało, że problem bezpieczeństwa był wynikiem posiadania przez jednego z pracowników konta w społecznych mediach. Firma FireEye i Bank Hapoalim podkreślają, że nie doszło do wykradzenia żadnych poufnych informacji. "Bank posiada wiele zabezpieczeń informatycznych, w tym produkty dostarczone przez firmę FireEye. Jesteśmy w tej sprawie w stałym kontakcie z FireEye. Zgodnie z posiadaną wiedzą banku, możemy powiedzieć, że nie uzyskano dostępu do poufnych informacji, ale kwestia jest nadal w toku." Prawdopodobnie zainfekowana została jedynie jedna stacja operatorska.
    31 lipca 2017 r. muzułmański Waqf zaprzeczył doniesieniem rozgłaszanym przez Islamski Ruch w Izraelu, który oskarżał izraelskie władze o wykorzystywanie zaburzeń wokół meczetu Al-Aksa, aby kraść historyczne dokumenty z biur Waqfu. Oświadczenie wydane przez Waqf zaprzeczyło tym doniesieniom. Przywódca Ruchu Islamskiego, szejk Raed Salah twierdził ostatnio, że Izrael zamierza go zamordować. Natomiast jego zastępca, Khamel Hatib twierdził, że Izraelczycy rozpylili toksyczne substancje chemiczne na ścianach, filarach i podłodze meczetu Al-Aksa, aby przyśpieszyć zawalenie się meczetu.
    31 lipca 2017 r. prezydent Reuven Rivlin z okazji Tisza b'Aw wezwał do utrzymania jedności przy Zachodnim Murze, w przeciwieństwie do różnych podziałów, jakie ostatnio pojawiły się na łamach gazet w Izraelu. "Jasne jest, jak ważnym było zniszczenie Świątyni, ale jaki znaczenie ma znane powiedzenie, że miasto zostało zaorane? Rzymianie zaorali również miasto, aby ziemia i rząd nigdy ponownie nie odrodziły się. To nie było tylko wypędzenie, ale rzeczywiste wymazanie z historii. Jaka jest różnica pomiędzy Żydami z czasów zniszczenia Świątyni a dzisiejszymi Żydami, którzy są szczęśliwi i świętują niepodległość miasta? Jaki jest nasz związek z żałobą i utratą niepodległości? Pytanie zostało zadane na wiele lat. Niestety, nasza codzienna rzeczywistość w Izraelu udziela odpowiedzi. Rzymianie zniszczyli Świątynię i część Zachodniego Muru, który stała się religijnym symbolem, a później stał się symbolem politycznym, stał się symbolem naszej walki o Wzgórze Świątynne, i próbami zerwania i wymazania naszej historii. Zniszczenie i wypędzenie osłabiły nas, a my nie sprzeczamy się w Domu Modlitwy i poza nim, i teraz wszyscy przyszliście tu, i ja dziękuję wam za waszą odwagę." W ten sposób Rivlin nawiązał do ostatnich kontrowersji dotyczących prób podzielenia placu przed Zachodnim Murem na wydzielone obszary dla Żydów reformowanych i konserwatywnych.
    31 lipca 2017 r. po południem duże siły policji rozmieszczono na Starym Mieście Jerozolimy, aby chronić obchody święta Tisza b'Aw. Wieczorem tysiące Żydów przeszło wzdłuż murów Starego Miasta Jerozolimy, aby upamiętnić zniszczenie Świątyni. Od 1994 r. każdego roku organizowany jest taki marsz na rozpoczęcie Tisza b'Aw. Modlono się o odbudowę Świątyni na Wzgórzu Świątynnym.

31 lipca 2017 r. wysoki palestyński urzędnik Nabil Shaath wykluczył możliwość dokonania wymiany gruntów pomiędzy Autonomią Palestyńską a Izraelem. Podkreślił, że pomysł ten będzie można rozpatrzyć dopiero po tym, jak Izrael uzna państwo palestyńskie w granicach sprzed 1967 r. Zaznaczył przy tym, że wymiana gruntów może dotyczyć nie więcej niż 1,8% terytorium Samarii i Judei. Wymiana gruntów jest promowana przez Izrael jako sposób na osiągnięcie rozwiązania dwupaństwowego. Izrael nie musiałby ewakuować gęsto zamieszkanych bloków żydowskich osiedli Gusz Etzion i Ariel, w zamian przenosząc do Autonomii Palestyńskiej arabskie miejscowości z Wadi Ara.
    31 lipca 2017 r. wysoki urzędnik al-Fatah, Nabil Sha'ath powiedział, że Autonomia Palestyńska odnowi "pewne powiązania z okupantem, ale nie wrócimy do koordynacji bezpieczeństwa, jak to było wcześniej." Sha'ath dodał, że koordynacja z Izraelem zostanie odnowiona tylko w tych sprawach, które mają na celu ułatwienie życia Palestyńczyków.

1 sierpnia 2017 r. - Tisza b'Aw.
    1 sierpnia 2017 r. rano tysiące Żydów zgromadziło się przy Zachodnim Murze obchodząc Tisza b'Aw. Policja starała się wymusić, aby każda osoba wchodząca na teren Zachodniego Muru przeszła przez bramki z detektorami metalu. Na teren Wzgórza Świątynnego będzie mogło wejść 1 tys. Żydów. W przeciwieństwie do muzułmanów odwiedzających wzgórze, którzy mogą swobodnie się modlić i nie muszą przechodzić jakiejkolwiek kontroli bezpieczeństwa, Żydzi muszą przed wejściem przejść przez bramki z detektorami metalu, poddać się kontroli bezpieczeństwa i zgodzić się, że nie będą modlić się podczas wizyty na Wzgórzu Świątynnym. Za naruszenie przepisów policjanci usunęli ze wzgórza 9 Żydów. Aresztowano także 4 inne osoby, które wdały się w spór z policjantami.
    1 sierpnia 2017 r. w całym kraju panowały wysokie temperatury - w Kiryat Schmona było 38 stopni Celsjusza, w Safedzie 33, w Hajfie i Tel Awiwie 32, w Jerozolimie 33 stopni. Służby ratunkowe podczas obchodów Tisza b'Aw udzieliły pomocy medycznej 168 osobom, w tym 66 osobom które zemdlały od upału. Ogółem Zachodni Mur odwiedziło 100 tys. modlących się Żydów. Przez cały ten czas służby medyczne znajdowały się w podwyższonej gotowości, aby karetki pogotowia i motocykle z ratownikami mogły jak najszybciej dotrzeć do osób potrzebujących pomocy. Podczas Tosza b'Aw wiele osób przestrzega ścisłego postu, co w połączeniu z wysokimi temperaturami groziło odwodnieniem organizmu. Służby meteorologiczne ogłosiły, że miesiąc lipiec był jednym z najgorętszych w ciągu ostatnich 30 lat. Pomimo, że nie odnotowano skrajnie wysokich upałów, to panowały dłuższe niż zazwyczaj okresy z wyższymi od przeciętnych temperaturami. Odnotowano słabsze niż zazwyczaj prądy morskie od strony Morza Egejskiego, które pomagały obniżać temperaturę. Również wiatry były słabsze niż zazwyczaj, co było wynikiem kilku dużych fali ciepła w Turcji i na Bałkanach.
    1 sierpnia 2017 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w dzielnicy Wadi Joz we Wschodniej Jerozolimie. Nikt nie został ranny, ale samochód jest uszkodzony. Przy dzielnicy Shuafat obrzucono kamieniami tramwaj, który został uszkodzony. W dzielnicy Silwan Arabowie obrzucili kamieniami i bombami zapalającymi policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do ropzpraszania tłumu. Podpalano samochody na ulicach, oraz atakowano strażaków gaszących pożary. Aresztowano 3 Arabów.

1 sierpnia 2017 r. oficjalna palestyńska agencja prasowa Wafa zaprzeczyła istnieniu żydowskiej Świątyni na wzgórzu w Jerozolimie. Oskarżyła modlących się Żydów przy Zachodnim Murze, że bezczeszczą świętość meczetu Al-Aksa. "Wczoraj w nocy tysiące osadników zbezcześciło plac przy murze meczetu Al-Aksa, zachodnią ścianę błogosławionego meczetu Al-Aksa. Uczestniczyli oni w uroczystym wydarzeniu, modlitwach i talmudycznych obrzędach z okazji tego, co nazywają dziewiątym av według hebrajskiego kalendarza, lub tak zwane zniszczenie świątyni. Osadnicy pośpiesznie przybyli w wielu procesjach na Stare Miasto Jerozolimy. Charakteryzowały się one niewłaściwym zachowaniem, i były chronione przez siły okupacyjne, dopóki nie dotarły one do placu przy Zachodnim Murze. Grupy wyimaginowanej świątyni ogłosiły organizację wielkiej procesji z jednej z bram Starego Miasta."
    1 sierpnia 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Ramallah z delegacją Hamasu. Abbas zaproponował plan szybkiego pojednania pomiędzy Fatahem a Hamasem. Zgodnie z propozycją, Hamas ma ogłosić likwidację swojego komitetu wykonawczego w Gazie i zakończy współpracę z rywalem Abbasa, Mohammedem Dahlanem. W zamian Abbas zaproponował pomoc w celu zniesienia sankcji nałożonych na Strefę Gazy, w tym ograniczeńw dostawach energii elektrycznej i transferów obcych walut do banków w Gazie.
    1 sierpnia 2017 r. palestyńska terrorystka zaatakowała wieczorem nożem kierowcę żydowskiego samochodu przy osiedlu Jakir w Samarii. Kierowca został ranny, ale zdołał odjechać i bezpiecznie dotrzeć do pobliskiego osiedla. Napastniczka zbiegła.

1 sierpnia 2017 r. z Gujany Francuskiej wystartowała rakieta, która wyniosła na orbitę okołoziemską dwa izraelskie satelity. Pierwsza satelita to Wenus, który jest badawczym satelitą zbudowanym wspólnie przez Izraelską Agencją Kosmiczną i francuski CNES. Drugi satelita to OPTSTAT-3000, który jest wojskowym satelitą obserwacyjnym. Będzie on pracować dla potrzeb włoskiej armii.

2 sierpnia 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman spotkał się rano z przedstawicielami żydowskich społeczności w Judei i Samarii. Rozmowy dotyczyły zapewnienia bezpieczeństwa tych osiedli. Przedstawiono zestawienie inwestycji, które będą przeprowadzone przez ministerstwo w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na terytoriach. Lieberman polecił także przyśpieszenie realizacji planów bezpieczeństwa, aby jak najszybciej poprawić stan bezpieczeństwa żydowskich osiedli w Judei i Samarii.
    2 sierpnia 2017 r. przed południem palestyński terrorysta zaatakował nożem praciwnika supermarketu w mieście Jawne. Izraelczyk został ciężko ranny i jest w stanie krytycznym. Napastnik usiłował uciec, został jednak zatrzymany przez przechodniów i przekazany w ręce policji.
        2 sierpnia 2017 r. wieczorem duże siły policyjne wkroczyły do dzielnic Wadi Joz, Beit Hanina i A-Tur we Wschodniej Jerozolimie, oraz do pobliskiej wioski Ras al-Amud. Aresztowano 15 Arabów, którym postawiono zarzuty udziału w ostatnich brutalnych zamieszkach wokół Wzgórza Świątynnego. Oskarżenia wniesiono na podstawie policyjnych nagrań zajść. Do tej pory zatrzymano ogółem 50 uczestników zamieszek, z których 31 już postawiono zarzuty przed sądem.

2 sierpnia 2017 r. Siły Obronne Izraela poinformowały o ukończeniu budowy bariery bezpieczeństwa na Wzgórzach Hebronu w Judei. Zamknięto ostatni odcinek bariery bezpieczeństwa pomiędzy skrzyżowaniem Tarqumiya a osiedlem Meitar. Ukończony odcinek bariery ma długość 28 km i w większości składa się z wysokich betonowych płyt, na których zostaną zainstalowane elektroniczne środki ochronne.
    2 sierpnia 2017 r. wiceprzewodniczący palestyńskiego parlamentu, Ahmed Bahar poinformował, że Hamas osiągnął porozumienie z Egiptem w sprawie stałego otwarcia przejścia granicznego Rafah ze Strefą Gazy. Na granicy Strefy Gazy ma powstać strefa przemysłowa, która ma poprawić wzajemny handel. Obecnie wymiana handlowa między Strefą Gazy a Egiptem ma wartość 1-2 mld $ rocznie. Bahar wyraził nadzieję na osiągnięcie kolejnych porozumień z Egiptem, dzięki czemu poprawi się sytuacja humanitarna mieszkańców Strefy Gazy. Wykluczył jednak możliwość wizyty Mahmouda Abbasa w Kairze.

2 sierpnia 2017 r. jordański król Abdullah II bin Al-Hussein przekazał 1,4 mln $ muzułmańskiemu Waqfowi, który zarządza meczetem Al-Aksa w Jerozolimie. Darowizna umożliwi przyznanie 423 $ premii każdemu pracownikowi Waqfu.
    2 sierpnia 2017 r. grupa zamaskowanych mężczyzn zaatakowała wieczorem w Suchocinie (Polska) zawodników izraelskiego klubu piłkarskiego Hapoel Petah Tikva. Do antysemickiego incydentu doszło po meczu, kiedy policja zakończyła działania zabezpieczające imprezę. Policja wszczęła dochodzenia. Dzień później polski rząd potępił ten antysemicki incydent.

3 sierpnia 2017 r. agencja bezpieczeństwa Szabak przedstawiła raport o sposobie finansowania Hamasu przez Turcję. Niedawno odkryto sposób przekazywania pieniędzy z Turcji do przedstawicieli Hamasu w Hebronie w Judei. Transfer funduszy rozpoczął się na początku 2016 r. z inicjatywy wysokiego przedstawiciela Hamasu, Mahmouda Mahera Badera, który znalazł dwóch emisariuszy. Odbywali oni regularne podróże służbowe między Hebronem a Turcją. W ten sposób zdołano przekazać prawie 200 tys. $, a Hamas planował budowę fabryki cementu w Hebronie, aby umożliwić pranie brudnych pieniędzy.
    3 sierpnia 2017 r. przed południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski patrol wojskowy przy dzielnicy Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Saperzy sprawdzili podejrzany pakunek.
    3 sierpnia 2017 r. wieczorem Arabowie wywołali zamieszki w dzielnicy Jaffa w Tel Awiwie. Do zamieszek doszło, gdy policjanci podjęli próbę aresztowania podejrzanego, który uciekł z aresztu. Podpalano opony i śmietniki. W zajściach uczestniczyło około 300 osób. Policja rozproszyła zamieszki i aresztowała 2 Arabów.

3 sierpnia 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wziął rano udział w położeniu kamienia węgielnego pod budowę nowej dzielnicy w żydowskim osiedlu Beitar Illit, w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Beitar Illit stara się o uzyskanie status priorytetowego osiedla w Gusz Etzion. Netanjahu powiedział: "Energicznie pracujemy, aby zasiedlić każdy obswzar Izraela. Mój szef sztabu dzisiaj rano odwiedził Netiv Ha'avot, aby znaleźć rozwiązanie, które pozwoli nam zminimalizować szkody. Wczoraj zebraliśmy się ze wszystkimi niezbędnymi stronami, aby wznowić budowę nowego osiedla Amichai, dla ewakuowanych z Amony. Oni zasługują na to. Żaden rząd nie zrobiłwięcej dla osiedli niż mój."
    3 sierpnia 2017 r. Hamas wydał oświadczenie, że jest gotowy podjąć kroki w kierunku pojednania z al-Fatah, aby zakończyć wewnętrzy rozłam w Autonomii Palestyńskiej.
    3 sierpnia 2017 r. palestyńska agencja prasowa Wafa poinformowała, że Hamas wstrzymuje budowę ogromnego zakładu odsalania wody morskiej, który powstaje na południowy zachód od miasta Deir al-Balah w Strefie Gazy. Zakład ma strategiczne znaczenie dla cierpiących z powodu niedobory pitnej wody mieszkańców strefy.

3 sierpnia 2017 r. dwie trzecie jordańskich parlamentarzystów (78 ze 130) podpisało dokument wzywający jordański rząd do wydalenia ambasadora Izraela z Jordanii oraz wycofania swojego ambasadora z Izraela.

4 sierpnia 2017 r. ministerstwo obrony poinformowało, że planowana jest budowa podziemnej bariery granicznej wzdłuż najbardziej zagrożonego odcinka granicy z Egiptem, aby w ten sposób uniemożliwić infiltrację terrorystów przez podziemne tunele z Synaju. Oczekuje się, że budowa trwałaby około półtora roku i kosztowałaby 3,4 mld szekli. W pierwszej fazie powstałby odcinek o długości 1 km w sąsiedztwie Strefy Gazy, który pozwoliłby zdobyć doświadczenie w wykrywaniu i niszczeniu podziemnych tuneli. W miarę dalszej rozbudowy, bariera osiągnęłaby długość 3 km.
    4 sierpnia 2017 r. minister sprawiedliwości Ajelet Shaked powiedziała, że premier Benjamin Netanjahu nie powinien podawać się dymisji, nawet jeśli zostanie oskarżony przez prokuraturę. "Netanjahu powinien nadal pełnić funkcję premiera, nawet jeśli zostanie złożony przeciwko niemu akt oskarżenia. Prawo podstawowe mówi o takiej sytuacji, w której skazania premiera, a w obecnej sytuacji powinien najpierw być zakończony proces, i to dopiero po rozstrzygnięciu wszystkich apelacji. Z prawnego punktu widzenia, jeśli premier zostanie oskarżony, nie musi rezygnować. Jest aspekt moralny, ale to pytanie będą musiały sobie postawić wszystkie strony koalicji rządowej. Będą musiały odpowiedzieć sobie, czy już doszliśmy do tego punktu, ale jeszcze nie jesteśmy w nim. Czeka nas długa droga, policja i okręgowi adwokaci będą musieli przygotować akt oskarżenia, a prokurator generalny będzie musiał zorganizować przesłuchanie, a następnie będzie musiał zdecydować, czy złożyć oskarżenie. To długi proces. W gazetach zobaczymy nagłówki, spekulacje i hipotezy, których nie będziemy pewni. Myślę, że musimy pozwolić rządowi pracować i musimy pozwolić premierowi działać. W normalnej, silnej demokracji wybieramy nowy rząd podczas wyborów, a nie w trakcie przeprowadzania przesłuchań. Musimy rozumieć, że rezygnacja jest obowiązkiem tylko wtedy, gdy sędzia wyda skazujący wyrok. Musimy zrozumieć, że przesłuchania mogą być dla kogoś dobrym narzędziem do zrobienia kariery politycznej. Mam jednak nadzieję, że to się skończy bez postawienia oskarżenia. Jeśli dojdziemy do sytuacji, w której premier zostanie oskarżony, koalicja zasiądzie i na podstawie posiadanej wiedzy zdecyduje co robić. W tej chwili nie wiemy zbyt wiele. Nie możemy prowadzić kraju, uniemożliwiając premierowi wykonywanie jego pracy tylko dlatego, że są pogłoski i przesłuchania." Netanjahu i jego żona Sara mieli przyjąć upominki w postaci drogich cygar i szampana, które zostały uznane jako przyjęcie łapówki. Były szef sztabu Netanjahu, Ari Harow zawarł dzisiaj porozumienie z policją, że dostarczy kompromitujące materiały przeciwko premierowi.
    4 sierpnia 2017 r. izraelscy żołnierze odkryli wieczorem palestyński dron, który wystartował z południowej części Strefy Gazy i spadł na terytorium Izraela. Dron został przekazany do badań. Hamas coraz częściej wykorzystuje drony do obserwacji izraelskich pozycji wzdłuż granicy Strefy Gazy.

4 sierpnia 2017 r. rano Palestyńczycy obrzucili kamieniami grupę żydowskich osadników, którzy przechodzili w pobliżu osiedla Halamish w Samarii. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze ewakuowali osadników.
    4 sierpnia 2017 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami Żydów wracających z modlitw w Grobowcu Patriarchów w Hebronie. Ranny został 1 Żyd. Osadnicy również odpowiedzieli kamieniami, raniąc 2 Arabów. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze rozdzielili obie strony. Również wieczorem doszło do zamieszek przy żydowskim osiedlu Tekoa w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy. Ranny został 1 żołnierz.

4 sierpnia 2017 r. tłum Jordańczyków demonstrował wieczorem w pobliżu ambasady Izraela w Ammanie. Demonstranci domagali się zamknięcia izraelskiej ambasady. Wzywano także do zerwania umowy gazowej zawartej z Izraelem.

5 sierpnia 2017 r. - Szabat.
    5 sierpnia 2017 r. około 3 tys. Izraelczyków demonstrowało przed rezydencją premiera Benjamina Netanjahu w Petach Tikwa, domagając się jego rezygnacji z urzędu. Równocześnie około 400 zwolenników partii politycznej Likudu zorganizowało demonstrację poparcia dla Netanjahu. Policja utrzymywała spokój na miejscu, rozdzielając obie demonstracje.

5 sierpnia 2017 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem stanowiska izraelskich żołnierzy przy żydowskim osiedlu Beit El w Samarii. Nikt nie został ranny. Napastnicy zbiegli.

5 sierpnia 2017 r. agencja ratingowa Standard & Poor's utrzymała rating kredytowy Izraela na poziomie A+, podnosząc perspektywę z "pozytywnej" na "stabilną". Oznacza to, że w perspektywie najbliższych dwóch lat rating Izraela może zostać podniesiony. Agencja wyraziła uznanie dla rządu za "środki hamujące wzrost wydatków w przyszłości, co może umożliwić rządowi oprzeć się presji podnoszenia bieżących wydatków. Działanie ratingowe odzwierciedla naszą opinię, że ulepszone ramy fiskalne i silny wzrost gospodarczy Izraela umożliwią dalsze postęp w konsolidacji fiskalnej w ciągu najbliższych kilku lat. Możemy podnieść naszą ocenę w ciągu najbliższych 24 miesięcy, jeśli rząd zrobi dalszy postęp w obniżaniu zadłużenia publicznego."

6 sierpnia 2017 r. minister komunikacji Ajoub Kara poinformował, że stacja telewizyjna Al Jazeera już wkrótce będzie miała cofnięte zezwolenie na działalność w Izraelu. Przeciwko Al Jazeera wielokrotnie wysuwano oskarżenia o podżeganie do niepokojów społecznych i szerzenie nieprawdziwych informacji. Kara powiedział: "Wolność wypowiedzi jest podstawową wartością i zrobię wszystko, aby chronić obiektywne dziennikarstwo i wolność słowa, co jest dla mnie bardzo ważne. Ale wydarzenia na Wzgórzu Świątynnym sprawiły, że znalazłem się w sytuacji, w której muszę myśleć o tym, jak mogę zapewnić bezpieczeństwo obywateli Izraela i to jest najważniejsze. Ostatnio zauważyliśmy, że niektóre stacje nie są wykorzystywane do swobodnego wyrażania się, ale do podżegania przeciwko izraelskim obywatelom. Jedną z tych stacji jest sieć Al Jazeera, która odpowiada za śmierć jednych z naszych najlepszych synów. Ostatnio prawie wszystkie państwa naszego regionu stwierdziły, że Al Jazeera wspiera terroryzm. Kiedy widzimy, jak wszystkie te państwa stwierdzają, że Al Jazeera jest narzędziem Państwa Islamskiego, Hamasu, Hezbollahu i Iranu, to jesteśmy jedynym państwem, które nie zabrania takiej działalności tutaj." Al Jazeera otwarcie nawoływała do kontynuowania niepokojów społecznych w Jerozolimie, i podsycała anty-izraelskie nastroje wśród Arabów. Niedawno Jordania i Arabia saudyjska zamknęły lokalne biura Al Jazeera, a kanały tej stacji telewizyjnej zablokowano w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Egipcie i Bahrajnie.
    6 sierpnia 2017 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowa pojazd policyjny w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Pojazd spłonął, ale nikt nie został ranny. Do zamieszek doszło także na Starym Mieście Jerozolimy, gdzie Arabowie obrzucili kamieniami izraelskich policjantów. Ranny został 1 policjant. Policja rozproszyła demonstrantów i zatrzymała 3 Arabów.

6 sierpnia 2017 r. jednostka izraelskich sił specjalnych przeprowadziła w nocy operację w rejonie żydowskiego osiedla Beit El w Samarii. Z pomocą informacji wywiadowczych namierzono komórkę terrorystyczną odpowiedzialną za ostrzał stanowisk izraelskich żołnierzy przy tym osiedlu. Podczas operacji zatrzymano 3 palestyńskich terrorystów.
    6 sierpnia 2017 r. po południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Karmei Tzur w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Uszkodzony został autobus, a ranione odłamkami szyby zostało 1-letnie dziecko. Wieczorem izraelscy żołnierze wkroczyli do pobliskiego obozu uchodźców El-Aroub w poszukiwaniu sprawców tego ataku.

6 sierpnia 2017 r. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że amerykańskie siły specjalne działają w Libanie. Wspierają one działania libańskich sił zbrojnych w walce z islamskimi terrorystami na granicy z Syrią.

7 sierpnia 2017 r. prokurator generalny Avichai Mandelblit poinformował żonę premiera Benjamina Netanjahu, Sarę Netanjahu, że zdecydował się oskarżyć ją o nadużycia z podejrzeniem niewłaściwego wykorzystania funduszy państwowych. Istnieje podejrzenie, że Sara Netanjahu z państwowych funduszy finansowała swoje prywatne wydatki - opłacała opiekę nad swoim ojcem, płaciła za drogie posiłki, opłacała usługi elektryka w prywatnych miejscach oraz na koszt państwa zakupiła meble do prywatnego domu w Cezarei.
    7 sierpnia 2017 r. ministerstwo finansów przedstawiło raport mówiący, że koszty życia w Izraelu są znacznie wyższe niż średnia w krajach OECD. Raport potwierdza, że Izraelczycy płacą 52% więcej za samochody, 25% więzej za żywność, 30% więcej za transport publiczny, 23% więcej za wodę i prąd, oraz 29% za hotele i restauracje. Nawet za opiekę zdrowotną płacą o 19% więcej, i to pomimo tak dobrego systemu opieki zdrowotnej w Izraelu. Niewielką pociechą jest fakt, że Izraelczycy płacą 6% mniej na edukację i 9% mniej za owoce i warzywa niż średnio w krajach OECD.
    7 sierpnia 2017 r. przedsiębiorstwo transportowe Egged poinformowało, że w ciągu 2 tygodni rozpocznie eksploatację pierwszych 25 elektrycznych autobusów. Będą one obsługiwać linie w Hajfie. Pod koniec roku kolejne elektryczne autobusy mają zacząć jeździć w metropolii miejskiej Tel Awiwu, Afuli i Modi'in. Całość jest współfinansowana przez Narodowy Fundusz Żydowski i ministerstwo środowiska, jako część dużego projektu w ramach którego zainwestowano około 340 mln szekli w poprawę standardów transportu publicznego.

    7 sierpnia 2017 r. po południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskich policjantów, którzy prowadzili dochodzenie w sprawie skradzionych skuterów w dzielnicy Shuafat we Wschodniej Jerozolimie. Policjanci aresztowali 2 Arabów.
    7 sierpnia 2017 r. wieczorem podczas lotu ćwiczebnego nad Negewem rozbił się helikopter szturmowy AH-64 Apache. Chwilę wcześniej pilot zgłosił awarię techniczną i próbował jeszcze wylądować w bazie Ramon. Helikopter jednak rozbił się. Zginął pilot major David Zohar z Hajfy. Drugi pilot został ciężko ranny. Powołano komisję dochodzeniową, a do czasu wyjaśnienia przyczyn wypadku uziemiono wszystkie helikoptery Apache. W dochodzeniu wezmą przedstawiciele producenta helikopterów, gdyż w czerwcu wykryto pęknięcie w tylnej łopatce wirnika jednego z izraelskich Apache, co doprowadziło do uziemienia dwóch dywizjonów. Dzisiejszy lot ćwiczebny helikoptera był częścią stopniowego przywracania floty Apache do gotowości operacyjnej po uziemieniu. Zakończył się on jednak katastrofą maszyny.

7 sierpnia 2017 r. grupa około 1 tys. Żydów modliła się w nocy w grobowcu patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Przejazd autobusów był zabezpieczony przez izraelskich żołnierzy. Nie doszło do żadnych incydentów.
    7 sierpnia 2017 r. jordański król Abdullah II spotkał się w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Spotkanie trwało dwie godziny. Król Abdullah powiedział: "Jordania będzie nadal wspierać Palestyńczyków, dopóki nie stanie się niezależnym państwem ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie." Podczas spotkania palestyńska strona naciskała na króla Abdullaha, aby umożliwić jak najszybszy powrót izraelskiego personelu do ambasady Izraela w Ammanie. Wynika to z faktu, że baz ambasadora Izraela w Ammanie nie ma możliwości wydawania pozwoleń na przyjazd do Autonomii Palestyńskiej dla Palestyńczyków mieszkających w Jordanii. Jordańscy obywatele palestyńskiego pochodzenia muszą uzyskiwać wizy na przyjazd do Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Po spotkaniu szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że Jordania i Autonomia Palestyńska domagają się od Stanów Zjednoczonych przedstawienia jasnego stanowiska w sprawie utworzenia państwa palestyńskiego w granicach sprzed 1967 r. Podkreślił także, że Waszyngton musi się zgodzić, aby rozpoczęcie negocjacji pokojowych było związane z całkowitym zamrożeniem izraelskiego budownictwa na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie.
    7 sierpnia 2017 r. palestyński minister spraw zagranicznych Rijad Al-Maliki powiedział, że Jordania i Autonomia Palestyńska zgodziły się ustanowić wspólną komisję, aby rozwiązać wszystkie kwestie Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Al-Malaki powiedział, że wizyta króla Abdullaha nadeszła w ważnym momencie.

8 sierpnia 2017 r. w rejonie jeziora Hula zaobserwowano pierwsze fale ptaków kierujących się z Europy na południe. Zaobserwowano pelikany, kaczki, czaple, orły wędrowne i dużą grupę 500 bocianów.
    8 sierpnia 2017 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie w pobliżu miasta Aszkelon. Nie odnotowano żadnych strat.

21 sierpnia 2017 r. policja otrzymała cztery nowe śmigłowce Airbus H-125 Kahal. Sa one uznawane za jedne z najlepszych na świecie helikopterów obserwacyjnych, i wykorzystywane są przez najbardziej zaawansowane jednostki policji na całym świecie.

25 sierpnia 2017 r. agencja bezpieczeństwa poinformowała, że w lipcu doszło do 222 ataków terrorystycznych, w których zginęło 5 Izraelczyków, a 7 zostało rannych. Pogorszenie stanu bezpieczeństwa nastąpiło po ataku islamskich terrorystów, którzy przy Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie zabili 2 izraelskich policjantów. Podczas akcji antyterrorystycznej policjanci wkroczyli na teren meczetu Al-Aksa, gdzie zastrzelili wszystkich trzech terrorystów. Wydarzenie to było początkiem całej serii licznych incydentów o różnej skali ciężkości.

26 sierpnia 2017 r. – Szabat.
    26 sierpnia 2017 r. ponad stu Żydów uczestniczyło w modlitewnym proteście przed nowym kościołem Żydów mesjańskich powstałym w mieście Arad. Mesjanistyczny judaizm jest ruchem chrześcijańskim, który twierdzi, że łączy judaizm z chrześcijaństwem. Jego członkowie wierzą, że Jezus jest Mesjaszem, ale zachowują elementy żydowskiej tradycji. Kilka lat temu kościół taki powstał przy ulicy Gilad w Arad, ale po kilkutygodniowych protestach został zamknięty. Teraz został ponownie otworzony w wynajętym budynku w strefie przemysłowej miasta. Prawdopodobnie jego członkowie mieli nadzieję, że nie zostaną wykryci. Protestujący odmówili tradycyjne modlitwy. W wygłoszonych przemówieniach ostrzeżono, że mesjanistyczny judaizm nie jest żydowskim, ale chrześcijańskim kultem, niezależnie od tego, jak jego członkowie usiłują go przedstawić. Zapowiedziano, że podobne protesty będą powtarzane w każdy szabat, aż do zamknięcia tego nowego kościoła.

27 sierpnia 2017 r. izraelska delegacja podpisała w Stanach Zjednoczonych umowę o zakupie dodatkowych 17 samolotów myśliwskich F-35 Adir. W ten sposób Izrael będzie dysponował pełnymi dwoma dywizjonami (50 samolotów F-35). Dostawa będzie zrealizowana do grudnia 2024 r. Do tej pory do Izraela dostarczono pięć samolotów F-35 (do 2021 r. będą już 33 samoloty).

28 sierpnia 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem. Obaj politycy omówili kwestie bezpieczeństwa regionu. Lieberman powiedział: „Mahmoud Abbas celowo pogarsza sytuację w Strefie Gazy, aby wywołać konfrontację między państwem Izrael a Hamasem. W ten sposób Abbas jest tak samo odpowiedzialny za niski poziom życia mieszkańców Gazy, jak ci, którzy nie wahają się poświęcić ich podczas wojny. Hamas zbiera podatki od mieszkańców Strefy Gazy i zamiast polepszyć jakość życia mieszkańców, inwestuje większość tych pieniędzy w kopanie tuneli, przemyt i produkcję broni … Hezbollah systematycznie narusza Rezolucję ONZ nr 1701, dopuszczając się różnorodnych prowokacji wzdłuż naszej granicy z Libanem. Hezbollah rozmieszcza zróżnicowaną broń, w tym rakiety wycelowane w izraelskich cywilów, w domach mieszkańców wsi i miasteczek położonych wzdłuż granicy. Libański rząd oraz mieszkańcy południowego Libanu wiedzą, że Izrael podczas następnej konfrontacji będzie działał z dużą siłą, aby uniemożliwić wystrzeliwanie rakiet na naszych cywilów. Nie chcemy szkodzić tym, którzy nie są zaangażowani, ale nie będziemy obojętni wobec sytuacji, gdy będą strzelać do naszych cywili. Będziemy działać szybko, z całą siłą i determinacją. UNIFIL musi wypełniać powierzony mu mandat ONZ i egzekwować postanowienia Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701. Również siły UNDOF odgrywa ważną rolę stabilizującą sytuację na granicy z Syrią, dlatego popieramy ich status, zapewniając im bezpieczeństwo do czasu przywrócenia ich pełnego funkcjonowania, tak, aby mogły wypełniać swój mandat. Jesteśmy w bardzo delikatnej sytuacji, gdyż Iran usiłuje utworzyć w Syrii nową rzeczywistość i zmienić geostrategiczną równowagę w regionie w sposób, który będzie miał wpływ na Izrael. Nie mamy zamiaru na to pozwolić. Iran planuje budowę baz lotniczych i marynarki wojennej w Syrii, rozmieszczenie tysięcy bojowników szyickich i utworzenie korytarza między nimi a Syrią i Libanem poprzez Irak, co pozwoli im na przemyt wyrafinowanych i precyzyjnych broni, oraz ustanowienie szyickiej hegemonii, która będzie zagrażać wszystkim krajom w regionie. Wysiłki Iranu dotyczące przemytu broni do Libanu poprzez Syrię oraz budowa fabryk precyzyjnego uzbrojenia w samym Libanie, są nie do przyjęcia dla państwa Izrael. Jesteśmy zdecydowani zapobiegać wszelkim zagrożeniom bezpieczeństwa obywateli Izraela.”

29 sierpnia 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman oficjalnie przyznał status niezależnej żydowskiej społeczności niewielkiej grupie osadników mieszkających w Hebronie. Decyzja ta umożliwia żydowskiej społeczności w Hebronie przeprowadzanie niezależnych przetargów, zawierania umów i kupowania gruntów ziemi. Posiada ona uprawnienia lokalnej administracji z upoważnieniem do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, społecznej, kulturalnej, zdrowotnej i edukacyjnej, oraz pobierania od swoich mieszkańców opłat.

29 sierpnia 2017 r. kilkuset Żydów modliło się w nocy w grobowcu Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Ich wizyta była możliwa dzięki eskorcie izraelskich żołnierzy. Nie doszło do żadnych incydentów.
    29 sierpnia 2017 r. sekretarz generalny ONZ, António Guterres odwiedził Ramallah, gdzie spotkał się z przedstawicielami władz Autonomii Palestyńskiej. Guterres złożył kwiaty na grobie Jasera Arafata.

30 sierpnia 2017 r. sekretarz generalny ONZ, António Guterres przeleciał się helikopterem wzdłuż granicy Strefy Gazy. Otrzymał szczegółowy raport dotyczący zagrożeń bezpieczeństwa ze strony Hamasu, który wykorzystuje międzynarodową pomoc humanitarną do rozbudowy własnych zdolności militarnych. Guterres obejrzał tunel terrorystyczny i spotkał się z mieszkańcami przygranicznych społeczności.

31 sierpnia 2017 r. po południu mały samolot Cessna lądował awaryjnie na przedmieściach Tel Awiwu. W wyniku wypadku rannych zostały 2 osoby. Lądowanie odbyło się w odległości 300 metrów od lotniska w Herzliji, do którego samolot nie zdołał dolecieć.

31 sierpnia 2017 r. izraelscy żołnierze wyburzyli rano dom w żydowskim osiedlu Mitzpeh Eshtemoa, w pobliżu Hebronu w Judei. Zgodnie z orzeczeniem sądu, dom został wyburzony, gdyż został wzniesiony nielegalnie, bez odpowiednich zezwoleń.
    31 sierpnia 2017 r. rzecznik gminy żydowskiej w Hebronie, Noam Arnon powiedział: Od czasu zawarcia Porozumień z Oslo byliśmy jedyną żydowską społecznością, która otrzymywała usługi od palestyńskiego miasta Hebron. Były okresy, gdy całą wodę i elektryczność otrzymywaliśmy z Autonomii Palestyńskiej. Dzisiaj otrzymujemy wodę z Kiryat Arba. Obecna decyzja od odłączeniu nas od władz Autonomii Palestyńskiej w Hebronie poprawi infrastrukturę tutejszej społeczności żydowskiej, która pogrążała się w ruinę. Nie inwestowano tutaj żadnych środków. Mam nadzieję, że teraz się to wszystko zmieni. Absurdem było, że Żydzi w Hebronie musieli kupować energię elektryczną z Autonomii Palestyńskiej. Otrzymywaliśmy prąd od gminy Hebron, która sama kupuje elektryczność od izraelskiej firmy energetycznej i odsprzedaje ją konsumentom po wysokich cenach. Odbiór śmieci jest przeprowadzany przez gminę Hebron. Był czas, gdy czuliśmy się zmęczeni głównie kwestią wody. Wielokrotnie były przerwy w dostawach wody, aż w końcu połączyliśmy się wodociągiem z Kiryat Arba. Obecnie mieszka u nas 75 rodzin i mamy nadzieję, że społeczność będzie rosła. Zgodnie z Porozumieniami z Oslo, Żydzi w Hebronie żyją na zaledwie 3% Hebronu, a dzisiaj Żydzi zasługują na prawo budowania w Hebronie, oczywiście w zgodzie z prawem żydowskich nieruchomości. Po tylu latach, żydowska społeczność w Hebronie musi być odbudowana i rozwinięta. Hebron jest miastem naszych przodków, należy do wszystkich Izraelitów. Nie mieszkamy tu tylko dla siebie samych.”

1 września 2017 r. ministerstwo spraw zagranicznych z zadowoleniem przyjęło decyzję o odnowieniu mandatu międzynarodowych sił pokojowych UNIFIL w Libanie. Obecność sił UNIFIL ma być wzmocniona, aby było możliwe kontrolowanie całości przygranicznych terenów w południowym Libanie. Izrael zaapelował, aby UNIFIL zgłaszało do ONZ wszystkie przypadki naruszenia przez Hezbollah warunków rezolucji ONZ.

2 września 2017 r. – Szabat.

3 września 2017 r. na porannym posiedzeniu rządu zatwierdzono narodowy plan infrastrukturalny. W trakcie debaty okazało się, że zaledwie 1% środków finansowych otrzymają drogi w Judei i Samarii. Z tego powodu premier Benjamin Netanjahu ogłosił dodatkowy plan budowy obwodnic najbardziej zagrożonych miejsc na drogach Judei i Samarii. Plan posiada budżet 600 mln szekli.
    3 września 2017 r. policja poinformowała, że w zeszłym tygodniu 20 dronów rozmieszczono w posterunkach policji na terenie całego kraju. Drony będą wykorzystywane do działań przeciwko przestępcom. W najbliższej przyszłości każdy posterunek policji będzie wyposażony w drona. Operatorzy dronów przechodzą specjalistyczne szkolenia, aby podczas prowadzenia działań operacyjnych nie naruszać osobistej prywatności.

4 września 2017 r. Elbit Systems Ltd. podpisał kontrakt na dostawę zintegrowanego systemu dowodzenia morskiego dla okrętów marynarki wojennej Tajlandii. W ciągu 2 lat do Tajlandii zostaną dostarczone połączone systemy czujników przybrzeżnych, ośrodki dowodzenia morskiego i systemy komunikacji dla okrętów wojennych. Zintegrowany system obejmuje stacje radarowe, systemy elektrooptyczne, systemy radiowe i komunikacyjne. Wartość kontraktu wynosi 11 mln dolarów.

5 września 2017 r. władze wodne poinformowały, że poziom wody w jeziorze Kinneret spadła do 213,9 metrów poniżej poziomu morza, co jest rekordowo niskim poziomem. W sierpniu poziom wody spadł o 27 cm.
    5 września 2017 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w sierpniu odnotowano jedynie dwa ataki terrorystyczne w Judei i Samarii, co jest najniższym wynikiem od wybuchu fali terroru w październiku 2015 r. Jako przyczynę spadku aktywności terrorystycznej wskazano na trzy realizowane długoterminowe programy: kampanię przeciwko podżeganiu, kampanię przeciwko nielegalnej broni i kampanię przeciwko terrorystycznym funduszom finansowym.
    5 września 2017 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami tramwaj przy dzielnicy Shuafat we Wschodniej Jerozolimie. Nikt nie został ranny, ale tramwaj został uszkodzony.

5 września 2017 r. przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Peter Maurer odwiedził Strefę Gazy, gdzie spotkał się z liderem Hamasu, Jahją Sinwarem. Rozmowa dotyczyła sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy. Maurer poprosił o umożliwienie spotkania się z izraelskimi obywatelami przetrzymywanymi w Strefie Gazy.

6 września 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Peterem Maurerem. Netanjahu poprosił o pomoc, aby doprowadzić do uwolnienia izraelskich obywateli przetrzymywanych przez Hamas w Strefie Gazy. "Uznajemy kontakty między Czerwonym Krzyżem a Izraelem jako bardzo dobre i sprawiedliwe, co moim zdaniem jest bardzo ważne dla Czerwonego Krzyża, Izraela i dla pokoju. Muszę ci powiedzieć, że przyjechałeś w momencie, gdy mamy do czynienia z nie do zniesienia okrucieństwem. Przetrzymywane są ciała naszych poległych żołnierzy, a nawet żadna informacja o nich nie jest nam przekazana. W Strefie Gazy są przetrzymywani także bezbronni i niewinni izraelscy obywatele, o których uwolnienie i informacje o nich prosiliśmy, ale Hamas nie odpowiada. Są oni przetrzymywani w ukrytym miejscu, w bezlitosnych warunkach. Doceniam twoją pomoc i twoje humanitarne wysiłki wobec okrucieństwa Hamasu." Maurer odpowiedział: "Od dłuższego czasu działamy w tej sprawie. Jest to jedna z najdłuższych operacji, jaką mieliśmy. Posiadamy mandat międzynarodowego prawa, aby pomagać ludziom i znajdywać praktyczne rozwiązania."
    6 września 2017 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan zapowiedział przeprowadzenie po raz pierwszy operacji zbiórki nielegalnej broni, w ramach których będzie obowiązywać całkowita amnestia dla wszystkich tych, którzy oddadzą broń. Operacja będzie szeroko nagłośniona w arabskich mediach. Miejsca zbiórki zostały uzgodnione wspólnie z arabskimi władzami lokalnymi. Celem jest zmniejszenie ilości nielegalnej broni w arabskim sektorze. Osoby zdające broń nie będą musiały się identyfikować i nie będą przeciwko nim podejmowane żadne działania prawne. Erdan powiedział: "Sektor arabski jest główną ofiarą zjawiska nielegalnej broni. Zdecydowaliśmy się skoncentrować nasze wysiłki na zwalczaniu nielegalnej broni, a tym samym angażujemy się w bezprecedensową operację, która da obywatelom możliwość pozbycia się nielegalnej broni bez postępowania karnego. Posiadanie nielegalnej broni jest poważnym przestępstwem, a ta broń często trafia w ręce przestępców i terrorystów. Walczymy z tym zjawiskiem, aby doprowadzić do zmniejszenia się liczby incydentów z wykorzystaniem nielegalnej broni."

6 września 2017 r. izraelscy żołnierze przeprowadzili nad ranem rajd na arabską miejscowość Arraba, położoną w pobliżu Dżeninu w Samarii. Wykryto i zlikwidowano warsztat produkujący broń.
    6 września 2017 r. po południem palestyński terrorysta usiłował wejść na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie z ukrytym nożem. Izraelscy żołnierze zatrzymali go podczas rutynowej kontroli.
    6 września 2017 r. młodzi Arabowie zaatakowali po południem członków Rady Regionalnej Har Hebron, którzy dokumentowali nielegalne arabskie budownictwo w regionie. Po złożeniu skargi, policjanci aresztowali 1 Araba.

6 września 2017 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się z ministrem Bawarii Horstem Seehoferem. Celem wizyty Rivlina w Niemczech jest upamiętnienie rocznicy masakry izraelskiej delegacji sportowców podczas Olimpiady w Monachium w 1972 r. Obaj politycy podkreślili więzi przyjaźni, jakie łączą Niemcy i Izrael.

7 września 2017 r. szef wywiadu wojskowego, gen. Hertzi Halevi ostrzegł, że Iran zalewa cały Bliski Wschód wielkimi ilościami broni. W ten sposób zbrojona jest większość organizacji terrorystycznych, których celem jest zniszczenie państwa żydowskiego. "Zagrożenia wobec Izraela pochodzą od zbrojnych grup terrorystycznych, z których większość jest finansowana i wspierana przez Iran. Zagrożenia te są poważne - ale nie egzystencjalne. Postępujemy z tymi zagrożeniami - zarówno bliskimi, jak i dalekimi - z determinacją, walcząc z wrogami na wszelkie sposoby. Siły Obronne Izraela pracują, aby uniknąć kolejnej wojny, ale są przygotowane, jeśli ona nadejdzie. Iran stara się usadowić w Libanie, w Syrii, i w Gazie, i zalewa region śmiercionośną bronią i równie śmiertelną ideologią."

7 września 2017 r. syryjskie media poinformowały rano, że w nocy izraelskie samoloty zbombardowały syryjską bazę wojskową w pobliżu miasta Masjaf w zachodniej Syrii. Celem miał być ośrodek badawczy związany z produkcją broni chemicznej, biologicznej i rakietowej. Zginęło 2 syryjskich żołnierzy, a kilku zostało rannych. Część bazy uległa zniszczeniu. Syria złożyła oficjalną skargę do ONZ.
    7 września 2017 r. ministerstwo spraw zagranicznych nakazało ewakuację wszystkich izraelskich pracowników konsulatu w Miami na Florydzie (USA). Konsulat będzie zamknięty do odwołania ze względu na zagrożenie ze strony huraganu Irma.
    7 września 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump powiedział, że potencjalne dwupaństwowe rozwiązanie jest "najbardziej złożoną i skomplikowaną umową na świecie". Trump podkreślił, że Stany Zjednoczone nieustannie pracują nad rozwiązaniem konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
    7 września 2017 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Oboje politycy podkreślili więzi przyjaźni między Izraelem i Niemcami. Omówiono także problematykę zagrożeń na Bliskim Wschodzie, ze szczególnym uwzględnieniem działań Iranu i Hezbollahu w Syrii. Rivlin podkreślił, że jeśli infrastruktura wojskowa Hezbollahu będzie nadal rozbudowywana, zmusi to Izrael do uderzenia.

8 września 2017 r. agencja bezpieczeństwa opublikował raport ze stanu bezpieczeństwa za sierpień. W porównaniu do poprzedniego miesięca liczba ataków terrorystycznych zmalała o połowę z 222 do 110. W atakach tych rannych zostało 2 Izraelczyków, ale nie było żadnych ofiar śmiertelnych. Największy spadek aktywności terrorystycznej nastąpił w obszarze Jerozolimy, gdzie odnotowano 24 ataki (spadek o 73%). W Judei i Samarii odnotowano 83 ataki (spadek o 36%).
    8 września 2017 r. rzecznik urzędu wodnego, Uri Shore powiedział, że obecny poziom wody w jeziorze Kinneret jest najniższy od stu lat i jest skutkiem kolejnych pięciu lat z niewystarczającą ilością opadów zimą. "Ostatnie cztery lata były suche, głównie na północy, a źródła wody są w bardzo złej sytuacji. Kinneret i inne miejsca biją rekordy niskich poziomów. Zgodnie z naszymi prognozami i modelami, nadchodząca zima najprawdopodobniej będzie również słaba. Mam nadzieję, że jest to nasz błąd, ale jeśli Bóg sprawi, że najbliższa zima będzie podobna do czterech poprzednich, to nasze źródła wody będą w wielkim kłopocie. To prawda, że ze względu na przygotowania urzędu wodnego i nasze instalacje odsalania, każdy będzie miał wodę w swoich domach, a my nie wrócimy do sytuacji, w której Izrael wysycha, ale jeśli nie będziemy mieli wystarczająco dużo deszczu, wszystkie zieleni wokół nas - przyroda, rolnictwo - bardzo ucierpią. Na przykład w sierpniu osiągnęliśmy rekordowo niski poziom wody. Więcej wody opuszczało Kinneret, i to nie dlatego, że pompujemy wodę. Przez ostatnie dwa lata nie wypuszczaliśmy wody z Kinneret. Im niższa poziom wody w Kinneret, tym większy jest poziom zasolenia i może to wpływać na życie w jeziorze i sprawić, że nastąpią nieodwracalne zmiany. Mamy nadzieję, że ta zima będzie lepsza, i przyniesie więcej wody na północy Izraela. Północny Izrael zawsze był obszarem deszczowym, a na południu była pustynia, teraz rzeczy się zmieniają. Nie wiem, czy to dlatego, że jest globalne ocieplenie, czy to po prostu cykliczne zmiany, ale po czterech suchych latach, jeśli to będzie nadal trwało, to będziemy mieli problem. Musimy dowiedzieć się, jak sobie z tym radzić."

8 września 2017 r. po południem palestyński terrorysta usiłował wejść z ukrytym nożem na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie. Został zatrzymany przez izraelskich żołnierzy.

8 września 2017 r. Liban zapowiedział, że złoży skargę do Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie naruszenia jego przestrzeni powietrznej przez izraelskie samoloty, które bombardowały pozycje syryjskiej armii i Hezbollahu.

9 września 2017 r. - Szabat.

10 września 2017 r. na porannym posiedzeniu rządu zatwierdzono przekazanie 1 mln dolarów pomocy dla żydowskiej społeczności w Houston (USA), aby pomóc jej odbudowę zniszczeń po huraganie Harvey. Minister diaspory Naftali Bennett powiedział, że „pomoc dla naszych braci w czasach kryzysu na całym świecie jest testem dla państwa żydowskiego.”
    10 września 2017 r. szef agencji bezpieczeństwa Szin Bet, Nadav Argaman poinformował, że w ciągu roku czasu izraelskie siły bezpieczeństwa udaremniły 200 ataków terrorystycznych, z czego 70 w lipcu i sierpniu. Argaman podkreślił, że mimo uspokojenia się sytuacji, to stan bezpieczeństwa w Judei i Samarii jest niezwykle delikatny i wysoce wrażliwy na wszelkie zdarzenia o charakterze religijnym. Informacje wywiadowcze potwierdzają, że wciąż utrzymuje się wysokie zagrożenie atakami ze strony organizacji terrorystycznych, jak i samotnych wilków. Szczególnie duże zagrożenie utrzymuje się ze strony Hamasu, który kontynuuje starania na rzecz organizacji ataków terrorystycznych w Judei i Samarii, aby w ten sposób zdestabilizować sytuację w tym obszarze. W tym celu powstało kilkanaście komórek terrorystycznych, które otrzymały zadania przeprowadzenia dużych ataków. Izraelskie siły bezpieczeństwa w lipcu i sierpniu rozbiły ponad 70 lokalnych komórek terrorystycznych. Również utrzymujący się spokój na granicy Strefy Gazy jest względny, gdyż Hamas nieustannie rozbudowuje swoje zdolności militarne i przygotowuje się do kolejnej konfrontacji z Izraelem. Ponadto Agarman powiedział, że Hamas pogłębia swój strategiczny sojusz z Syrią, Iranem i Hezbollahem, a w Libanie ustanowiono przedstawicielstwo Hamasu.

10 września 2017 r. po południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód przy arabskiej miejscowości Hizma, na północny wschód od Jerozolimy. Samochód został uszkodzony.

11 września 2017 r. w Jerozolimie odbyła się oficjalna uroczystość poświęcona pamięci ataku terrorystycznego z 11 września na Nowy Jork i Pentagon w Stanach Zjednoczonych. W uroczystości wziął udział ambasador Stanów Zjednoczonych w Izraelu David Friedman i dyrektor generalny Żydowskiego Funduszu Narodowego Amnon Ben Ami. Ze Stanów Zjednoczonych przyjechało 15 delegacji, w skład których wchodziło 50 funkcjonariuszy policji, 40 strażaków, członkowie rodzin ofiar oraz dyplomaci. Ambasador Friedman powiedział: „Izrael jest jedynym państwem na świecie, poza Stanami Zjednoczonymi, w którym wybudowano pomnik ofiar 11 września z nazwiskami wszystkich ofiar tego tragicznego ataku. Izrael i Stany Zjednoczone zawsze będą stały razem i będą walczyć o całkowite pokonanie radykalnego islamskiego terroru.”
    11 września 2017 r. minister obrony Avigdor Liberman podczas międzynarodowego spotkania w Herzliji powiedział: „Iran wspiera cały islamski terroryzm. Obejmuje to sunnicki terror, grupy w Jemenie, a nawet Al-Kaidę. Wszyscy jesteśmy świadomi współpracy między irańską Gwardią Rewolucyjną i Al-Kaidą. Terror jest radykalną ideologią, która nadużywa wszystkich środków, twierdząc, że działa na korzyść ludzi. Na przestrzeni lat wszystkie organizacje terrorystyczne charakteryzowały się brutalnymi metodami działaniami i brakiem czerwonych linii. Ich wspólną cechą było usiłowanie wyeksportowania terroru i wyeksportowania rewolucji. Co umożliwia terrorowi istnienie? Moim zdaniem, są to suwerenne rządy. Terror zawsze posiadał charyzmatycznych i poruszających przywódców. A najbardziej przerażającą i niebezpieczną organizacją jest Gwardia Rewolucyjna. Najważniejszą cechą jakichkolwiek organizacji terrorystycznych była rządowa podbudowa, która ją otwarcie lub w tajemnicy popierała. Bez tego rządowego wsparcia terror nie mógłby istnieć. Ekstremistyczny terroryzm praktycznie nie istnieje w Rosji. Dopóki muzułmański rząd w Teheranie popiera ideologię terroru – będzie terror. Musimy zrozumieć, że dla Teheranu terroryzm jest sposobem do osiągnięcia celów. Teheran pracuje na czterech płaszczyznach, aby zniszczyć państwo Izrael. Poza finansowaniem terroru, Iran pracuje także nad zdobyciem broni niekonwencjonalnych, stworzeniem dużej armii konwencjonalnej i wykorzystaniu cyberprzestrzeni przeciwko Izraelowi. Czy Hezbollah mógłby istnieć bez irańskiego wsparcia? Czy Hamas mógłby istnieć bez Iranu? Z pewnością nie. Podobnie Islamski Dżihad nie może istnieć bez Iranu. Możemy zidentyfikować źródło, ale nie zawsze możemy o tym mówić publicznie. Głównym dzisiejszym problemem jest Iran.”
    11 września 2017 r. minister transportu Israel Katz powiedział, że zamierza rozbudować linię kolejową z Tel Awiwu do Jerozolimy, aby pociągi mogły docierać podziemnymi tunelami w pobliże Zachodniego Muru i Wzgórza Świątynnego na Starym Mieście Jerozolimy.
    11 września 2017 r. biuro antyterrorystyczne wydało ostrzeżenie, aby w czasie zbliżających się świąt Rosz Haszana i Jom Kippur nie podróżować do państw Bliskiego Wschodu, które znajdują się w strefie oddziaływania ISIS. Dotyczy to między innymi Turcji, Egiptu i Jordanii. Za najbardziej zagrożony uznawany jest obecnie Półwysep Synaj, który powinni opuścić wszyscy Izraelczycy. Ale ostrzeżenie dotyczy także podróży do państw zachodniej i północnej Europy. Ogółem ostrzeżenie dotyczy 28 państw, a całkowity zakaz obejmuje 6 państw. Zalecono zachowanie czujności podczas zagranicznych podróży, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach w centrach miast, które są popularnym celem ataków terrorystycznych – punkty turystyczne, stadiony sportowe, miejsca wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, centra handlowe, hotele, lotniska, węzły komunikacyjne, centra kultury żydowskiej oraz synagogi.

11 września 2017 r. premier Benjamin Netanjahu przyleciał z oficjalną wizytą do Argentyny, rozpoczynając historyczną podróż po Ameryce Południowej. W ciągu najbliższych dziesięciu dni Netanjahu odwiedzi Argentynę, Kolumbię i Meksyk, a następnie uda się do Nowego Jorku, aby uczestniczyć w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zaplanowane jest także spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem. Podczas tej podróży, raz pierwszy od 1960 r. izraelski samolot El Al wylądował na lotnisku w Buenos Aires. W 1960 r. izraelscy agencji Mossadu uprowadzili z Argentyny hitlerowskiego oprawcę Adolfa Eichmanna, co pogorszyła wzajemne stosunki między oboma państwami. Netanjahu pragnie poprawić stosunki, zwłaszcza, że obecny prezydent Argentyny Mauricio Macri uważany jest za przyjaciela Izraela.
    11 września 2017 r. wiceminister spraw zagranicznych Tzipi Hotovely podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych powiedziała: „Podczas spotkań zamierzam omówić głównie regionalne wyzwania, wszystkie zmiany dotyczące umacnianiu się Iranu na północ od Izraela, na naszej granicy z Syrią. Oczywiście będziemy rozmawiać o zagrożeniach, przed którymi stoją Stany Zjednoczone - Korei Północnej i stosunku Korei Północnej do Iranu. Wizyta ta skoncentruje się na jednej bardzo ważnej kwestii: mam zamiar podnieść kwestię UNRWA, agencji do spraw uchodźców, której działalność przez te wszystkie lata była utrzymywana dzięki ogromnym nakładom kilku państw. Stany Zjednoczone są jednym z ofiarodawców UNRWA. Oznacza to, że od czasu wojny z 1948 r. minęło już wiele pokoleń, i Palestyńczycy nie są uchodźcami. Musimy zmienić definicję ich statusu uchodźców i musimy rozpocząć nowy rozdział w odniesieniu do obozów dla uchodźców, oraz oczywiście szkół UNRWA

11 września 2017 r. w nocy nieznani sprawcy wrzucili bombę zapalającą do biura żydowskiej organizacji w Moskwie. Biura przylegają do synagogi Marina Roscha. Nikt nie został ranny, a ogień szybko ugaszono. Kompleks żydowski jest ściśle strzeżony przez pracowników ochrony, a wszyscy goście muszą przejść przez wykrywacz metali.

12 września 2017 r. minister obrony Avigdor Liberman odwiedził żołnierzy biorących udział w dużych ćwiczeniach "Or Hadagan" na północy kraju. Dzisiaj zakończyła się pierwsza faza ćwiczeń, która trwała od tygodnia. Teraz rozpoczyna się druga faza, która obejmuje symulację na wypadek konfrontacji z Hezbollahem. Scenariusz zakłada, że pod osłoną ciężkiego ostrzału rakietowego, na terytorium Izraela zdołają przeniknąć duże grupy szturmowe Hezbollahu. Liberman powiedział, że "to ćwiczenie jest przypomnieniem dla wszystkich, którzy planują zaszkodzić bezpieczeństwu obywateli Izraela, że następny konflikt, jeśli wybuchnie, zakończy się zwycięstwem Sił Obronnych Izraela i państwa Izrael." Prezydent Reuven Rivlin powiedział: "Następna wojna będzie zupełnie inna od dotychczasowych, zarówno pod względem wroga z którym staniemy twarzą w twarz, jak i zadań na jakie napotkamy. Podczas następnej wojny będziemy mieli pewność, że jesteśmy na nią odpowiednio przygotowani i zabezpieczeni, oraz że poczyniliśmy niezbędne przygotowania konieczne dla naszej gotowości. To, że jesteśmy przygotowani, jest ważne dla naszych obywateli." Jeden z wysokich oficerów powiedział: "Nie ma sytuacji, w której Hezbollah mógłby zająć terytorium Izraela. W porównaniu do naszych sił, możliwości Hezbollahu są nieistotne. Z całym szacunkiem dla ich możliwości, ale oni nie byliby w stanie utrzymać się na terytorium Izraela przez dłuższy czas, nawet jeśli będą twierdzić, że zajęli nasze terytorium. Oczywiście, w pewnych sytuacjach Hezbollah może przełamać izraelską granicę, ale pytanie brzmi, co wtedy stanie się z tymi, którzy przełamią granicę. Zdajemy sobie sprawę z doświadczenia Hezbollahu zdobytego na wojnie w Syrii i przygotowujemy nasze systemy obronne, aby sobie z tym poradzić."

12 września 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wziął udział w uroczystości poświęconej pamięci ofiar ataku terrorystycznego na ambasadę Izraela w Buenos Aires, gdzie w 1992 r. zginęło 29 osób. Odwiedził także budynek żydowskiej społeczności AMIA, gdzie w 1994 r. zamordowano 98 osób w największym ataku terrorystycznym w historii Argentyny. Później Netanjahu spotkał się z argentyńskim prezydentem Mauricio Macri. Obaj politycy omówili problematykę globalnego bezpieczeństwa. Netanjahu podkreślił, że z punktu widzenia Izraela, porozumienie jądrowe z Iranem jest złe, i należy je albo poprawić, albo odrzucić. Netanjahu poprosił Macri o zwiększenie wysiłków na rzecz walki z islamskim terroryzmem, przypominając, że za atakami przeprowadzonymi w Argentynie w 1992 i 1994 r. stał irański reżim. "Iran i Hezbollah zainicjowały te ataki i planowały takie ataki na całym świecie. Będą tak czynić, dopóki nie zostaną powstrzymani." Netanjahu spotkał się także z prezydentem Paragwaju, Horacio Cartesem, który specjalnie na to spotkanie przyjechał do Buenos Aires. Obaj politycy podkreślili potrzebę utrzymywania dobrych wzajemnych kontaktów.
    12 września 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wziął udział w organizowanym w Buenos Aires spotkaniu argentyńskich i izraelskich biznesmenów. „Rządy zazwyczaj nie uznają, że bogactwo jest tworzone przez sektor prywatny. One myślą, że bogactwo tworzą rządy. Ale tak nie jest, gdyż rządy tylko wydają pieniądze. Aby uzyskać wartość dodaną potrzebujecie przedsiębiorców, a aby mieć przedsiębiorców potrzebujecie wolności. Wolności, wolności od biurokracji, wolności od nadmiernych regulacji, wolności od nadmiernych podatków. Jest to ważna wiadomość, której nie muszą przekazywać prezydentowi Argentyny, bo on to doskonale rozumie. Wzrost gospodarczy jest bardzo trudny do osiągnięcia. Nie ma powodów na świecie, aby tego nie robić, chyba, że masz do tego wewnętrzne przekonanie. Myślę, że Argentyna ma wielką przyszłość, wspaniałą przyszłość i może bardzo szybko się rozwijać, osiągając niewyobrażalne rzeczy. My w Izraelu robimy to ... technologia sama w sobie nie robi tego. Możesz mieć bardzo utalentowanych ludzi w technologii. Możesz mieć największych naukowców, możesz mieć największych matematyków, możesz mieć największych fizyków - powiem wam, że jeden kraj miał ich – nazywał się Związek Radziecki. I nie zrobił wiele, prawda? Ale gdybyś wziął jednego z tych fizyków i przyprowadził go do Palo Alto, to w ciągu trzech tygodni będzie miał ogromną wartość. Pamiętajcie, że najważniejsza część wartości dodanej w gospodarce powstaje w sektorze prywatnym. Jeśli zwiążecie się z wolnym rynkiem, to muszę wam powiedzieć, że na wolnym rynku same technologie nie działają. Jest to fundamentalna zmiana, jaką dokonaliśmy w Izraelu … W Izraelu oznacza to, że tworzymy nowe gałęzie przemysłu od podstaw. Dam wam przykłady: podajemy recyklingowi i odzyskujemy 87% naszych ścieków. Następnym po nas państwem, drugim na świecie jest Hiszpania z poziomem 17%. Mamy 20% globalnych prywatnych inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Ponieważ stanowimy 0,1% populacji na świecie, oznacza to, że wyciskamy ciężar 200 razy większy od nas samych. To tak, jakby Izrael był krajem 1,6 miliarda ludzi. Waze to izraelska firma, która została sprzedana firmie Google za około 1 mld dolarów. Bardzo głupia sprawa. Jest dużo więcej warta. Ale teraz mamy w Jerozolimie firmę rozwijającą autonomiczne samochody, która została sprzedana firmie Intel za 15 mld dolarów. A mamy 500 firm startup, które rocznie inwestują 3,5 mld dolarów w technologie motoryzacyjne, ponieważ transport się zmienia … My wchodzimy w to … Nie mieliśmy jako rząd nic z tym wspólnego. Nic nie zrobiliśmy! To stało się samo przez się. Jeśli stworzycie właściwe środowisko biznesowe, to samo będzie się działo wszędzie. Kiedy masz drony nadzorujące pola i masz rolnictwo dopasowane do uprawianych roślin na polach. Uprawy! Nie pola, ale rośliny! Możesz wtedy podlewać i nawozić do poziomu odpowiedniego dla danej rośliny, aby obniżyć wydatki, koszty, i zwiększyć plony, i zwiększyć wydajność, itd. Rząd izraelski śledzi również 98% danych o stanie zdrowia populacji. Obecnie angażujemy się w projekt cyfrowego zdrowia w Izraelu. Mamy 98% populacji w skomputeryzowanym rejestrze, i każda osoba posiada niewielką kartę, dzięki której ma dostęp do swoich wyników badań medycznych z ostatnich 20 lat ... Zamierzamy poddać 100 tys. ludzi testom genetycznym i 2 tys. osób zainstalujemy czujniki do monitorowania ich aktywności fizycznej. W ten sposób powstanie baza danych całej populacji z dostępem do akt medycznych. Dowiemy się jak wyniki badań genetycznych są powiązane z wydajnością fizyczną. Nie wiemy, co to przyniesie, ale myślę, że praktycznie mówiąc, może to naprowadzić na nowe rozwiązania prewencyjne w medycynie i spersonalizuje medycynę, i wiele firm na tym skorzysta. Każde pole działalność gospodarczej staje się stechnologizowane. Gromadzenie wielu danych, komunikacja i sztuczna inteligencja tworzą wielkie bogactwo i przynoszą ogromne szanse na poprawę życia ludzi w Izraelu, ludziom w Argentynie, i ludziom wszędzie. Myślę, że powinniśmy mieć partnerstwo w zdobywaniu przyszłości.”
    12 września 2017 r. wiceminister spraw zagranicznych Tzipi Hotovely spotkała się w Waszyngtonie z urzędnikami administracji Donalda Trumpa. Rozmowy dotyczyły zagrożenia ze strony Korei Północnej i Iranu, oraz problematyki zmienienia nastawienia ONZ do Izraela. Hotovely skrytykowała działania Rady Praw Człowieka ONZ, która próbuje opublikować czarną listę izraelskich przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą w Judei, Samarii, Wzgórzach Golan i we Wschodniej Jerozolimie. "ONZ gra z ogniem. Im dłużej będzie prowadzić taką grę przeciwko Izraelowi, tym bardziej będzie tracić swój budżet, co będzie działać jak bumerang i zaszkodzi ONZ. Izrael współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi w celu sformułowania planu działania, aby powstrzymać nastawienie ONZ wobec Izrael. Rada Praw Człowieka ONZ jest najbardziej zakłamaną agendą, i powinna rozpocząć się jej transformacja."

13 września 2017 r. rano Palestyńczycy zaatakowali kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne w arabskiej miejscowości Tubas na północy Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, raniąc 1 Araba.
    13 września 2017 r. w Ramallah odbyło się spotkanie Komitetu Wykonawczego OWP pod przewodnictwem Mahmouda Abbasa. Wydane po spotkaniu oświadczenie mówi, że Palestyńczycy posiadają prawo do utworzenia niezależnego państwa palestyńskiego ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie, i w granicach z 1967 r. Podkreślono, że nie zgodzą się na żadne tymczasowe granice, gdyż w celu osiągnięcia porozumienia konieczne są rozwiązania o ostatecznym statusie w oparciu o międzynarodowe prawo. Wezwano administrację Stanów Zjednoczonych do niezwłocznego wydania oświadczenia potwierdzającego rozwiązanie dwupaństwowe w oparciu o granice z 1967 r. oraz uznaniu izraelskich osiedli jako nielegalnych i niszczących proces pokojowy.
    13 września 2017 r. po południem palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem osoby stojące na przystanku autobusowym przy Kiryat Arba w Judei. Widząc Araba biegnącego z nożem, izraelscy żołnierze postrzelili go i aresztowali.

13 września 2017 r. delegacja Hamasu spotkała się w Kairze z egipskimi urzędnikami wywiadu i sił bezpieczeństwa. Egipt zaproponował umowę, w ramach której Izrael przekaże ciała kilkuset zabitych palestyńskich terrorystów w zamian za przekazanie informacji o izraelskich obywatelach przetrzymywanych w Strefie Gazy. W kolejnej rundzie rozmów ustalono by szczegóły uwolnienia Izraelczyków. Aby polepszyć stosunki Hamasu z Egiptem, wysłannicy z Gazy przekazali informacje dotyczące działań terrorystycznych na Półwyspie Synaj. Omówiono także mechanizmy sprzedaży oleju opałowego dla elektrowni w Gazie.
    13 września 2017 r. UNICEF ujawnił raport dotyczący przypadków wykorzystywania dzieci w arabskich państwach. Według raportu, około 2% wszystkich palestyńskich kobiet jest zmuszanych do zamążpójścia przed 15 rokiem życia. Prawie 25% palestyńskich kobiet jest wydawanych za mąż przed ukończeniem 18 roku życia. Odsetek przymusowych małżeństw w Autonomii Palestyńskiej i Strefie Gazy jest i tak niższy niż w sąsiednich państwach arabskich. W Libanie odsetek ten dotyczy 5,9% dziewcząt z rodzin palestyńskich uchodźców, i 13% dziewcząt z rodzin syryjskich uchodźców w wieku przed 18 rokiem życiem. Natomiast w Syrii problem ten dotyczy 13% dziewcząt palestyńskich uchodźców w wieku przed 18 rokiem życia. Palestyńskie dzieci spotykają się również z wysokim poziomem przemocy w domu i szkole – w Autonomii Palestyńskiej problem ten dotyka 70% dzieci w szkole i 92% dzieci w domu. Przy czym w domu na brutalne dyscyplinowanie poprzez ciężkie kary cielesne narażonych jest 27,5% chłopców i 18,9% dziewcząt. W Syrii wiele palestyńskich dzieci jest zmuszanych do przymusowej pracy zarobkowej. „Praca dzieci i małżeństwo dzieci są coraz częściej wykorzystywanym mechanizmem radzenia sobie, szczególnie w krajach dotkniętych konfliktem syryjskim. W pozostałych częściach świata fenomen małżeństwa dziecka poniżej 15 roku życia, nazywałby się gwałtem lub niewolnictwem seksualnym.” Co ciekawe, raport UNICEF stara się obarczyć winą za powyższy stan wszystkich, tylko nie samych Palestyńczyków, którzy dopuszczają się takich przestępstw na swoich własnych dzieciach.
    13 września 2017 r. ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon objął funkcję wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego ONZ i będzie przewodniczyć na 72 sesji, która rozpocznie się w tym tygodniu. Ambasador Danon został wybrany na ten urząd jako przedstawiciel grupy regionalnej Europy Zachodniej (WEOG). Poza przewodnictwem spotkań Zgromadzenia Ogólnego, Danon weźmie udział w przygotowywaniu porządku obrad, a także będzie nadzorował przestrzeganie porządku oraz dekoracje podczas sesji. „Jestem dumny, że reprezentuję Izrael w tej ważnej roli, która wzmacnia naszą pozycję jako równego partnera w ONZ. Po raz kolejny udowodniliśmy, że nie ma żadnej roli, której nie możemy spełnić w najważniejszej na świecie organizacji międzynarodowej.”
    13 września 2017 r. premier Benjamin Netanjahu odwiedził Kolumbię, gdzie w Bogocie spotkał się z prezydentem Juan Manuel Santosem. Obie strony zobowiązały się wzmocnić więzi w dziedzinach takich jak nauka i turystyka. Netanjahu powiedział: „Świat jest teraz w fazie wielkich zmian. Światowa ekonomia już nigdy nie będzie taka sama. Wszystko staje się technologiczne, wszystko. Obszary uznawane wcześniej za nisko-technologiczne, teraz są coraz bardziej zalewane technologią. Zwiększa to wydajność i przynosi korzyści ludziom. Wiele z nich było niewyobrażalnych jeszcze kilka lat temu. Rozmawialiśmy na temat cyberbezpieczeństwa. Jest to obszar, który jest ważny dla wszystkich państw, ale nie tylko na szczeblu rządowym, bo nawet na poziomie kont bankowych. Ludzie oszczędzają i deponują pieniądze w bankach, a ktoś może przyjść i ukraść te pieniądze, a więc potrzebujecie ochrony. Zgodziliśmy się, że wyślecie kilka osób do Izraela. Myślę, że oni skorzystają na naszym doświadczeniu i będziemy mogli współpracować z wami. Rozmawialiśmy także o turystyce. Mogę powiedzieć, że po podpisaniu tej umowy turystycznej, jestem pierwszym izraelskim turystą tutaj, a wielu innych podąża za mną. Również zapraszamy wszystkich Kolumbijczyków, aby przyjeżdżali do Izraela, państwa, które łączy stare z nowym, które ma wspaniale miejsca historyczne chrześcijaństwa, a także wiele miejsc rekreacyjnych i futurystycznych technologii … Tak jak świat daje nam niezliczone możliwości, to istnieją również ogromne zagrożenia, które pojawiły się. To nie tylko zagrożenie terroryzmem, przez które Kolumbia przeszła i które przezwyciężyła. Jest to groźba islamskiego zbrojnego terroryzmu, który najpierw nękał muzułman, a potem dotknął resztę świata. Ten terroryzm ma dwie głowy: jedną jest ISIS, a drugą jest Iran. Teraz istnieją zupełnie nowe relacje między Izraelem a arabskimi państwami, ponieważ teraz ujrzały one Izrael nie jako przeciwnika, ale jako swego niezbędnego sojusznika w walce przeciwko tym siłom, które chcą cofnąć ludzkość z fantastycznej przyszłości do barbarzyńskiej przeszłości. Iran wysyła swoje siły i terrorystyczne gałęzie wszędzie, włącznie z Ameryką Łacińską. Uważamy, że wszystkie kraje powinny zjednoczyć się, podobnie jak Izrael współpracuje z krajami arabskimi, aby zapobiec ekspansji irańskiej agresji i terroru również na inne kontynenty. Współpracowaliśmy w przeszłości, jesteśmy gotowi do współpracy w przyszłości.”

14 września 2017 r. koordynator działań na terytoriach, gen. Joav Mordechai ostrzegł Hamas w Strefie Gazy. „Jedyne co znajdą członkowie Hamasu w tunelach, to śmierć. W ciągu ostatnich dwóch lat zniszczonych zostało 27 tuneli, w których zginęło prawie 30 członków Hamasu. Hamas najwyraźniej nie troszczy się o swoich robotników i wysyła ich na śmierci w tunelach, które kopią. Każdy kto wejdzie do tuneli Hamasu, nie znajdzie w nich żadnej przyszłości lub światła na końcu tunelu, ale raczej tylko śmierć.”
    14 września 2017 r. do Izraela przyleciały dwa kolejne wielozadaniowe myśliwce F-35 „Adir”, które dołączą do pięciu takich maszyn będących już w służbie Izraelskich Sił Powietrznych.
    14 września 2017 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że jednostki elitarnych sił specjalnych zostaną całkowicie zmodyfikowane. Zmiana ma polegać na odejściu od dotychczasowego modelu armii złożonej z poborowych żołnierzy, aby przyjąć model zawodowej armii w stosunku do sił specjalnych. Plan przewiduje, że żołnierze sił specjalnych (Sayeret Metkal, Shayetet 13, Shaldag i Unit 669) będą służyć przez 8 lat (zamiast dotychczasowych 3-4 lat). Gen. Gadi Eizenkot powiedział: „Każdego roku bierzemy 9 tys. uczniów szkół średnich, którzy chcą wstąpić do sił specjalnych i poddajemy ich serii ciężkich testów trwających od 9 do 12 dni. Pod koniec tego procesu pozostaje nam niewielka liczba żołnierzy, a długie treningi, które przechodzą, oznaczają, że prawie nie mamy czasu na ich użycie. Żołnierze z tych jednostek przechodzą zwykle trening trwający od 1,5 do 2 lat. Ponieważ obowiązkowa służba wojskowa trwa trzy lata, żołnierze służący w oddziałach specjalnych są zobowiązani do podpisania kontraktu na kolejny jeden rok. Ten model radykalnie różni się od sił specjalnych zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Wielkiej Brytanii, gdzie elitarni żołnierze często pozostają w swoich jednostkach przez wiele lat. Zmiana oznacza, że ??siły specjalne będą miały najdłuższy okres służby w armii, zaraz po pilotach, którzy służą przez 9 lat. Żołnierze sił specjalnych będą także kończyć dwuletni cykl studiów uniwersyteckich. Pozostali najlepsi żołnierze będą wysyłani do regularnych jednostek piechoty, aby poprawić ich poziom profesjonalizmu.” Żołnierze jednostek bojowych będą teraz zarabiać 2 tys. szekli miesięcznie (zamiast dotychczasowych 1,7 tys.). „Nie możemy kogoś zmusić, aby ryzykował swoje życie tylko za 1700 szekli.” Ponadto, każdy żołnierz z korpusu pancernego otrzyma kartę o wartości 1 tys. szekli miesięcznie, na wydatki w restauracjach, kinach, zakupy odzieży lub inne zajęcia rekreacyjne. Jest to związane z rosnącym niedoborem rekrutów w wojskach pancernych. Żołnierze zostaną również podzieleni na odrębne kategorie, takie jak „żołnierze natarcia” tworzący elitarne oddziały Brygady Golani i spadochroniarzy; „żołnierzy”, którzy nie są w stanie przeprowadzić natarcia na nieprzyjaciela; i „żołnierzy wsparcia operacyjnego”, którzy pomagają w zakresie logistyki, komunikacji i wywiadu. Najwyższym priorytetem armii są „żołnierze natarcia”, a motywacja do służenia w jednostkach bojowych nieustannie spada, osiągając obecnie poziom 67%. „Żołnierze bojowi są najważniejszą częścią armii. Wywiad jest ważny, wojna cybernetyczna jest ważna, ale najważniejsza jest walka.” Siły Obronne Izraela poinformowały także, że zamierzają zwrócić się do rządu o rozszerzenie uprawnień armii o szereg działań operacyjnych prowadzonych obecnie w ramach „wojny między wojnami”. Dotyczy to szeregu operacji prowadzonych przez armię przeciwko ugrupowaniom terrorystycznym, w celu zapobiegnięcia wybuchu kolejnej wojny i wzmocnienia odstraszania. W tym celu każdego roku przeprowadzanych jest kilkaset tajnych operacji, z których większość jest atakami powietrznymi – ale poza nimi są prowadzone działania wywiadowcze, ataki cybernetyczne i operacje gospodarcze we współpracy z innymi państwami. Jednym z celów tych działań jest wyeliminowanie zagrożenia ze strony Hezbollahu i uniemożliwienie mu pozyskanie precyzyjnych pocisków rakietowych, który umożliwiłyby mu zniszczenie strategicznych obiektów w Izraelu. Innym obszarem, który armia chciałaby wzmocnić, są zdolności reagowania na północy. Dotyczy to uniemożliwienia utworzenia irańskiej bazy wojskowej w Syrii, uniemożliwienie dyslokacji irańskich sił na zachód od drogi Suwajda-Damaszek, i nie dopuszczenie irańskich sił w rejon Wzgórz Golan. Przyczyną wielu obaw jest poparcie dla Hezbollahu ze strony Iranu – każdego roku Hezbollah otrzymuje z Teheranu 800 mln dolarów pomocy. Na południu armia nieustannie monitoruje sytuację na granicy Strefy Gazy, gdzie rozpoczęto budowę podziemnej bariery przeciwko tunelom terrorystycznym. Hamas stoi obecnie przed poważnym dylematem, czy pozwolić na wybudowanie izraelskiej bariery, czy też wyprzedzić jej ukończenie i przeprowadzić ataki terrorystyczne z wykorzystaniem tuneli, zanim zostaną one zniszczone. Hamas może się na to zdecydować, nawet kosztem wybuchu kolejnej wojny.
    14 września 2017 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały wieczorem palestyńską terrorystkę w dzielnicy Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Została ona zatrzymana na krótko przed przeprowadzeniem dużego ataku terrorystycznego. Zatrzymanie przeprowadzono na podstawie informacji wywiadowczych.

14 września 2017 r. w Strefie Gazy zawaliły się dwa podziemne tunele terrorystyczne - w Gazie i Khan Younis. W zdarzeniach zginęło 2 członków Hamasu.

14 września 2017 r. argentyński zespół analityków sądowych stwierdził, że specjalny prokurator Alberto Nisman, został zamordowany i nie popełnił samobójstwa. Nowy raport toksykologiczny ciała Nismana znalazł ślady leku ketamina, stosowanego jako środek znieczulający u zwierząt, który może być zabójczy dla człowieka. Alberto Nisman był Żydem, i jako prokurator prowadził specjalne dochodzenie w sprawie ataku terrorystycznego na centrum żydowskie AMIA w Buenos Aires w lutym 1992 r. W styczniu 2015 r. Nisman został znaleziony martwy ze raną postrzałową w swoim mieszkaniu. Okazało się, że miał on przygotowany już nakaz aresztowania prezydenta Cristiny Kirchner i ministra spraw zagranicznych Hectora Timermana. Odkryte dowody wskazywały, że Kirchner zorganizował tajne porozumienie w celu ukrycia roli wysłanników Iranu w atakach terrorystycznych na obiekty żydowskie w Argentynie.
    14 września 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Mexico City z meksykańskim prezydentem Enrique Pena Nieto. Rozmowa dotyczyła uaktualnieniu dwustronnej umowy o wolnym handlu i rozszerzeniu wymiany handlowej. Podpisano umowy dotyczące lotnictwa, protokołu ustaleń w sprawie MASHAV oraz umowy dotyczącej przestrzeni kosmicznej. Następnie Netanjahu spotkał się z 16 wiodącymi meksykańskimi przedsiębiorcami, z którymi rozmawiał na temat możliwości izraelskiego rynku i zachęcał do inwestowania w zaawansowane izraelskie technologie. „Mamy 500 startupów w branży technologii motoryzacyjnych. One otrzymują 3,5 mld dolarów rocznie na inwestycje. Nie mieliśmy z tym nic wspólnego – rząd nie zainwestował w nie ani jednego centa, gdyż to stało się samo. Ci ludzie stworzyli takie produkty jak Waze. Czy używacie Waze w Meksyku? Nie? No cóż, ta izraelska firma została sprzedana za drobny 1 mld dolarów do Google. Mówię, że za drobne, gdyż jest już chyba warta wiele razy więcej. Ale inna izraelska firma została sprzedana za 15 mld dolarów i nazywa się Mobileye, i rozwija ona autonomiczne pojazdy ze sztuczną inteligencją, która gromadzi dane od sensorów w samochodzie. 15 mld dolarów. Również myślę, że to tanio. W każdym razie Intel dał Mobileye, firmie z siedzibą w Jerozolimie, klucz do swoich 30 firm na całym świecie, aby mogli rozwijać te technologie. My nic nie robiliśmy. Gdybyście przyjechali do Izraela 10 lat temu, nic byście nie zauważyli … praktycznie żadna z tych firm wówczas jeszcze nie istniała. Tworzymy technologie, tworzymy przemysł i rynki praktycznie z niczego, z powietrza. Oto kolejna dziedzina, która bardzo szybko się rozwija – cybernetyka. W cybernetykę zainwestowaliśmy. Zainwestowaliśmy dość dużo, ponieważ inwestujemy w nasze służby wywiadowcze, ale w ramach naszej polityki, pozwoliliśmy absolwentom naszych służb wywiadowczych tworzenie startupów zdolnych do współpracy z nami i nawiązywania kontaktów z innymi – z innymi firmami i innymi obywatelami, itd. I to się rozwija. Izrael stanowi obecnie 20% globalnych prywatnych inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Jest to 200 razy więcej od wielkości naszej populacji. Jest to przemysł, który wyrósł z niczego. Cóż, to się rozwija obok internetowej gospodarki. Internet jest jak ryczący tygrys, a tygrys to taki mały kociak. A cyberbezpieczeństwo jest dużym kociakiem. W miarę wzrostu jednego, rośnie i drugi, a przy okazji jest to niekończąca się sprawa, ponieważ kwestie cyberbezpieczeństwa nigdy nie będą rozwiązane. Jest to nieskończone. Czy Meksyk mógłby się interesować jakimś lepszym rynkiem, lepszym krajem, lepszym innowacjom niż izraelskie? Meksyk szybko się rozwija i będzie olbrzymem. My wierzymy w Meksyk, i wielu ludzi w Meksyku wierzy w Izrael. Mamy żydowską społeczność, która służy jako ludzki pomost pomiędzy naszymi dwoma państwami i dwoma kulturami, a ja podziwiam meksykańską kulturę. Myślę, że jeśli połączymy nasze zasoby, możemy mieć ogromny wpływ na ludzi Meksyku, ludzi na świecie, jedzenie, które spożywamy, powietrze, którym oddychamy, wodę, którą pijemy, sposób organizowania naszego życia, nasze społeczeństwa – poprzez innowacje można je znacznie poprawić. Izrael jest narodem innowacji, i Meksyk też takim może być. Meksyk i Izrael mogą mieć olbrzymie partnerstwo.”
    14 września 2017 r. sekretarz generalny OWP, Saeb Erekat spotkał się w Nowym Jorku z przedstawicielami Rosji i Francji. Erekat wezwał ONZ do opublikowania czarnej listy izraelskich firm prowadzących działalność w Judei, Samarii, Wzgórzach Golan i Wschodniej Jerozolimie. Podkreślił, że te firmy pomagają „kolonizacji osadników”. Zażądał, aby międzynarodowa społeczność uznała, że żydowskie osiedla są nielegalne i niszczą rozwiązanie dwupaństwowe. Ostatnie doniesienia mówią, że ambasador Stanów Zjednoczonych w ONZ, Nikki Haley przekazał drogą dyplomatyczną komunikat wysokim urzędnikom ONZ, że jeśli zostanie opublikowana ta czarna lista, wówczas Ameryka obetnie wszystkie fundusze przekazywane na rzecz Rady Praw Człowieka ONZ.

15 września 2017 r. premier Benjamin Netanjahu przyleciał do Nowego Jorku, aby w przyszłym tygodniu wziąć udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Netanjahu odmówił spotkania się z szwedzkim premierem Stefanem Löfven. Powodem jest fakt, że Szwecja uznaje Autonomię Palestyńską jako niezależne państwo i popiera szereg anty-izraelskich inicjatyw.

16 września 2017 r. - Szabat.

17 września 2017 r. minister obrony Avigdor Liberman odwiedził żydowskie społeczności przy Morzu Martwym. "Jeśli chodzi o mnie, to jest jasne, że niezależne osiedla w Judei i Samarii, i tutaj w rejonie Jerycha nad Morzem Martwym, są prawdziwym murem obronnym państwa Izrael, i tak powinny być traktowane jako mur obronny państwa Izrael. Nawet w erze cyberprzestrzeni i erze rakiet, ostatecznie decydującym czynnikiem jest to, kto jest w terenie, a osiedla zawsze były przede wszystkim strażnikiem bezpieczeństwa. Nic się nie zmieniło od czasów osiedli z palisadą obronną i wieżą obserwacyjną. Nawet dzisiaj jest to najważniejszy argument w terenie."

17 września 2017 r. Hamas wydał oficjalne oświadczenie, że jest gotów do rozmów z al-Fatah w celu osiągnięcia porozumienia narodowego. Zgodzono się także na likwidację komitetu administracyjnego w Gazie, który pełni funkcję samorządu terytorialnego Hamasu w Strefie Gazy. Zażądano jednak włączenia Hamasu do tymczasowego przywództwa, które ma zostać ustanowione w OWP - jednocześnie zostaną przeprowadzone wybory władz Autonomii Palestyńskiej i przywództwa OWP. Dzięki wygranej w wyborach, Hamas mógłby przejąć kierownictwo nad OWP i władzę w Autonomii Palestyńskiej.

17 września 2017 r. przemawiając w Los Angeles (USA) król Bahrajnu Hamad bin Isa Al Khalif potępił arabski bojkot Izraela. Król podkreślił, że wszyscy obywatele Bahrajnu mają swobodę odwiedzania Izraela. W stolicy Bahrajnu, Manamie znajduje się jedyna synagoga w rejonie Zatoki Perskiej.

18 września 2017 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w ciągu roku populacja Izraela wzrosła o 2,3% osiągając wielkość 8 743 000 mieszkańców, w tym 6 523 000 Żydów (74,6% - w 2016 r. było to 74,8%), 1 824 000 Arabów (20,9% - w 2016 r. było to 20,8%) i 396 000 innych (4,5%) - są to osoby nie zakwalifikowane ani jako Żydzi, ani Arabowie - najczęściej są to nie-żydowscy emigranci z krajów byłego Związku Radzieckiego. W ciągu tego roku urodziło się 181 405 niemowląt (płodność na poziomie 3,11 dziecka na 1 kobietę). Najbardziej popularnym imieniem dla chłopców był Muhammad. Kolejne imiona to: Jussuf, Dawid, Daniel, Udi, Omer, Eitan, Ariel, Noam i Adam. W rodzinach żydowskich najczęściej dawano imiona Uri, Dawid, Ariel, Noam, Eitan, Josef, Daniel, Jonatan i Lavi. Najbardziej popularnym imieniem dla dziewczynek była Tamar. Kolejne imiona to: Adel, Miriam, Avigail, Noa, Szira, Talia, Jael i Leah. W rodzinach żydowskich: Tamar, Awigail, Adel, Noam, Szira, Talia, Jael, Leah i Ester. Do Izraela przyjechało 23 770 Żydów, a 2 432 Żydów wyemigrowało do innego kraju. Ponadto w tym roku 62 821 Izraelczyków ożeniło się (w 2016 r. było to 75 848), a 22 644 rozwiodło się ( w 2016 r. było to 23 419). Średnia długość życia w Izraelu wynosi 84,2 lat dla kobiet i 80,7 lat dla mężczyzn. Analizując dane dotyczące miejsca zamieszkania, okazało się, że 74,2% Izraelczyków mieszka w miastach, 14,9% w samorządach lokalnych (małe miejscowości) i 10,9% na terenach wiejskich. Okazało się także, że jedynie 5,6% terytorium Izraela jest zabudowana, 20% stanowią grunty rolne, 2,4% wody, a 7,3% lasy i parki narodowe. Pozostała część terytorium stanowią tereny skaliste, pustynne lub nieużytki pozbawione roślinności. Średni dochód na gospodarstwo domowe wynosi 18 671 szekli (5 500 $) miesięcznie, a po opłaceniu podatków 15 427 szekli (4 380 $). Większość Izraelczyków posiada własne domy, z czego 67,6% mieszka w apartamencie, a 39,9% spłaca kredyty zaciągnięte na hipotekę domu. W państwowym systemie szkolnictwa uczy się około 2,2 miliona uczniów, w tym 517 000 w przedszkolach, około 1 mln w szkołach podstawowych i około 713 000 w szkołach średnich. Ogólnie rzecz biorąc, 88% Izraelczyków powiedziało, że są bardzo zadowoleni lub zadowoleni z ich życia.

18 września 2017 r. palestyński terrorysta usiłował w nocy wrzucić improwizowany ładunek wybuchowy do wnętrza grobowca Racheli na przedmieściach Betlejem. Izraelscy żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.

18 września 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Palace Hotel w Nowym Jorku z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. Trump powiedział, że istnieje dobra okazja do osiągnięcia pokoju między Izraelem a Autonomią Palestyńską, podkreślając, że obie strony chcą tego. Netanjahu zwrócił uwagę na porozumienie jądrowe zawarte w 2015 r. z Iranem, mówiąc, że chce na ten temat rozmawiać. Podczas spotkania ujawniono, że w Izraelu uruchomiona została pierwsza baza wojskowa USArmy. Jest to baza obrony przeciwrakietowej, a jej lokalizacja nie została ujawniona. Nie skomentowano roli nowej bazy, powiedziano jedynie, że amerykański personel liczy kilkadziesiąt osób pod izraelskim dowództwem.
    18 września 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Nowym Jorku z brazylijskim prezydentem Michelem Temerem. Obaj politycy rozmawiali o postępie oraz wzmocnieniu współpracy gospodarczej i technologicznej, a także promowaniu współpracy w zakresie rolnictwa, technologii motoryzacyjnych i systemów gospodarki wodnej. Temer zaprosił Netanjahu do odwiedzenia Brazylii. Netanjahu spotkał się także z egipskim prezydentem egipski prezydent Abdel Fattah Al-Sisi. Omówiono kwestie regionalne, w tym niestabilność Strefy Gazy oraz wysiłki zmierzające do wznowienia negocjacji izraelsko-palestyńskich. Sisi wyraził chęć pomocy w tych wysiłkach. Wieczorem Netanjahu odbył spacer po Manhatanie, rozmawiając z przechodniami.

19 września 2017 r. minister ochrony środowiska Zeev Elkin ogłosił rano zakończenie opróżniania zbiornika amoniaku w Hajfie. Przyczyną jego wyłączenia z dalszej eksploatacji były czynniki bezpieczeństwa - zagrożenie ostrzałem rakietowym ze strony Hezbollahu i niebezpieczeństwo zatrucia okolicznych mieszkańców. Decyzja o zamknięciu zbiornika stokażowego amoniaku miała wpływ na zakłady chemiczne Haifa Chemicals, które zwolniły część pracowników.
    19 września 2017 r. po południem bezpilotowy dron naruszył od strony Syrii granicę Izraela. Dron został zestrzelony nad Wzgórzami Golan przy pomocy rakiet Patriot. Po zbadaniu jego szczątków i trajektori lotu drona na radarach, eksperci wojskowi poinformowali, że był to irański dron zwiadowczy, który wystartował z Damaszku w Syrii. "Siły Obronne Izraela nie pozwolą na infiltrację irańskich grup terrorystycznych, Hezbollahu, bojowników szyickich i globalnego Dżihadu na przygraniczne tereny na Wzgórzach Golan. Na każde działania wyraźnie odpowiemy i będziemy działać, aby zapobiec wszelkim takim próbom."
    19 września 2017 r. wieczorem zakończyła się specjalna kampania umożliwiająca zwrócenie policji nielegalnej broni, bez niebezpieczeństwa poniesienia konsekwencji prawnych z tego tytułu. Minister bezpieczeństwa wewnętrznego Gilad Erdan powiedział, że tylko 3 izraelskich Arabów zwróciło nielegalną broń. Erdan dodał, że teraz jest czas na zwiększenie działań wywiadowczych, a następnie podjęcie działań operacyjnych policji w celu zlokalizowania i przejęcia nielegalnej broni.
    19 września 2017 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły, że na czas święta Rosz Haszana zostanie nałożona całkowita blokada na terytoria Autonomii Palestyńskiej i Strefę Gazy. Wszystkie przejścia graniczne oraz punkty kontrolne będą zamknięte, za wyjątkiem sytuacji humanitarnych i medycznych.

19 września 2017 r. rano zawalił się tunel przemytniczy w rejonie Rafah w południowej części Strefy Gazy. Zginął 1 członek Hamasu.
    19 września 2017 r. przywódca Hamasu Ismail Hanijeh powrócił do Gazy z rozmów w Egipcie, i powtórzył gotowość grupy do pojednania z al-Fatah. Hanijeh powiedział, że delegacja Hamasu jest gotowa na wyjazd do Kairu, aby przeprowadzić bezpośrednie rozmowy z Fatahem.

19 września 2017 r. premier Benjamin Netanjahu przemawiając przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ powiedział, że Izrael stoi w obliczu głębokich zmian. "W zeszłym roku mówiłem tutaj o głębokich zmianach. Spójrzcie na to, co się stało. Setki premierów, ministrów spraw zagranicznych i innych liderów odwiedziło Izrael, wielu z nich po raz pierwszy. Ja jeszcze nie odwiedziłem Antarktydy. Chcę tam pojechać, bo słyszałem, że pingwiny są również entuzjastycznymi zwolennikami Izraela. Iran każdego dnia ślubuje zniszczyć mój kraj. Iran prowadzi kampanię podboju na Bliskim Wschodzie, Iran rozwija pociski balistyczne, którymi zagrozi całemu światu. Prezydent Trump słusznie nazwał porozumienie nuklearne z Iranem kłopotem. Nie mogę się z nim nie zgodzić. Ograniczenia dotyczące programu jądrowego Iranu posiadają klauzulę wygaśnięcia. Oznacza to, że za kilka lat te ograniczenia zostaną automatycznie zniesione, a nie przez zmianę zachowania Iranu, nie przez zmniejszenie jego terroru lub agresji. One zostaną zniesione poprzez zwykłą zmianę daty w kalendarzu. Ostrzegałem, że nadejdzie taki zachód słońca, gdy ciemność ogarnie cały Bliski Wschód i świat, ponieważ Iran będzie mógł swobodnie wzbogacać uran na skalę przemysłową, umieszczając w swoim ogromnym arsenale broń jądrową. W ciągu ostatnich kilku miesięcy wszyscy widzieliśmy, jak niebezpiecznym może okazać się nawet kilka nuklearnych bomb w rękach małego, nieuczciwego reżimu Korei Północnej. Wyobraźmy sobie teraz zagrożenie setek nuklearnych bomb w rękach ogromnego irańskiego imperium islamistycznego. Wzywam do zmienienia porozumienia jądrowego z Iranem. Zniesienie porozumienia będzie oznaczać przywrócenie ogromnego nacisku na Iran, w tym załamanie się sankcji, zanim Iran zdemontuje swoją broń nuklearną. Ustalenie nowej umowy wymaga wielu rzeczy, między innymi inspekcji wojskowych i innych podejrzanych miejsc , i karanie Iranu za jakiekolwiek naruszenia. Ale przede wszystkim, ustalenie warunków umowy powinno oznaczać usunięcie klauzuli wygaśnięcia. Poza zmienieniem tej złej umowy, musimy też powstrzymać rozwój irańskich pocisków balistycznych i powstrzymać rosnącą agresję w regionie. Mam proste przesłanie dla irańskiego dyktatora Ajtaollaha Chameiniego. Światło Izraela nigdy się nie zgaśnie, a ci, którzy grożą nam unicestwieniem, stają się śmiertelnym zagrożeniem. Dopóki reżim Iranu chce zniszczyć Izrael, Iran będzie musiał stać twarzą w obliczu groźnego wroga, jakim jest Izrael. Ale dzisiaj mam wiadomość dla Irańczyków: Nie jesteście naszym wrogiem, jesteście naszymi przyjaciółmi. Pewnego dnia, moi irańscy przyjaciele, będziecie wolni od złego reżimu, który was terroryzuje. Kiedy nadejdzie dzień waszego wyzwolenia, przyjaźń między naszymi starożytnymi narodami w pełni się rozwinie."
    19 września 2017 r. egipski prezydent Abdel Fattah Al-Sisi przemawiając przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ wezwał Palestyńczyków, aby przezwyciężyli podziały i byli gotowi na współistnienie z Izraelczykami. "Mówię palestyńskiemu narodowi, że jest to bardzo ważne ... aby przezwyciężyć różnice i nie utracić możliwości, i być gotowym zaakceptować współistnienie z innymi, z Izraelczykami w zakresie bezpieczeństwa. Od ponad 40 lat w Egipcie doświadczamy pokoju z Izraelem. Możemy powtórzyć to doświadczenie i ten wspaniały krok - pokój i bezpieczeństwo obywateli izraelskich wraz z pokojem i bezpieczeństwem obywateli palestyńskich."

20 września 2017 r. z Izraela wyleciał samolot z ekipą ratunkową do Meksyku, który poważnie ucierpiał po trzęsieniu ziemi. W skład ekipy weszło 70 ratowników wojskowych i 25 inżynierów. Ich zadaniem będzie dostarczenie pomocy humanitarnej oraz ocena szkód budynków uszkodzonych w trzęsieniu.
    20 września 2017 r. po południem do Izraela powrócił premier Benjamin Netanjahu z żoną.

20 września 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas przemawiając przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ oskarżył Izrael, że unika swej odpowiedzialności za zakończenie "okupacji Palestyny". "Kiedy wzywamy do zakończenia okupacji, Izrael podburza i udaje, że nie ma palestyńskiego partnera do rozmów pokojowych. ONZ dźwiga prawne, polityczne, moralne i humanitarne zobowiązanie do zakończenia izraelskiej okupacji, która rodzi podżeganie i przemoc. Opróżnianie bagnaizraelskiej okupacji miałoby ogromny wpływ na walkę z terrorem. Wezwaliśmy premiera Izraela, aby usiadł z nami do negocjacji. Odrzucił tę propozycję. Polityka Izraela wzbudza religijną wrogość i może prowadzić do gwałtownego konfliktu religijnego. Jerozolima jest miastem okupowanym, a decyzje Izraela są nieważne i nielegalne. Nie możemy pozwolić, aby izraelska okupacja była kontynuowana bez kosztów. Naszym problemem jest izraelska okupacja, a nie judaizm jako religia. Domagamy się, aby ONZ aktywnie dążyła do zakończenia izraelskiej okupacji w ustalonym przedziale czasowym. Nie wystarczy już wydać ogólnego oświadczenia bez terminu. ONZ musi domagać się, aby Izrael utrzymał granicę z 1967 r. Apeluję do krajów, które jeszcze nie uznały Palestyny, aby zrobiły to. Wzywam Radę Bezpieczeństwa do zaakceptowania wniosku Autonomii Palestyńskiej o pełne członkostwo w ONZ."
    20 września 2017 r. irański prezydent Hassan Rouhani przemawiając przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ ostrzegł, że jego kraj "zdecydowanie" odpowie na wszelkie naruszenia umowy jądrowej podpisanej z Zachodem w 2015 r. "Wieki temu Iran dał schronienie Żydom cierpiącym po upadku pod naporem Babilończyków. Ten sam naród dziś wspiera uciśnioną Palestynę. Jest rzeczą naganną, że niegrzeczny reżim syjonistyczny, który swoim arsenałem nuklearnym zagraża regionalnemu i globalnemu bezpieczeństwu, i nie jest zaangażowany w żadne międzynarodowe porozumienia lub gwarancje, ma odwagę pouczać pokojowe narody. Islamska Republika Iranu nie będzie pierwszym krajem łamiącym porozumienie, ale zdecydowanie i stanowczo zareaguje na jego naruszenie przez jakąkolwiek stronę. Będzie to wielka szkoda, gdyby ta umowa miała zostać zniszczona przez nieuczciwych przybyszów do świata polityki: świat straci wielką szansę. Naruszając swoje międzynarodowe zobowiązania, nowa administracja USA niszczy własną wiarygodność i podważa międzynarodowe zaufanie do negocjacji z nią, wiarygodność ich słów lub obietnic. My w Iranie dążymy do budowania pokoju i promowania praw człowieka narodów i narodów. Nigdy nie tolerujemy tyranii i zawsze bronimy słabych. Nigdy nikomu nie grozimy, ale nie tolerujemy zagrożenia z jakiejkolwiek strony."

21 września 2017 r. - Rosz Haszana.

22 września 2017 r. syryjskie media poinformowały, że w nocy izraelskie samoloty zbombardowały port lotniczy przy Damaszku. Na lotnisko miały spaść dwie rakiety. Izrael nie skomentował tych doniesień.

23 września 2017 r. - Szabat.

23 września 2017 r. libański prezydent Michel Aoun powiedział, że Liban nie będzie przeszkodzał Hezbollahowi posiadać broni, dopóki "Izrael nadal łamie międzynarodowe decyzje. Izrael zajmuje 30 kilometrów terytorium Libanu i nie chce respektować prawa powrotu Palestyńczyków, którzy przybyli do Libanu w 1948 r. Izrael nie może domagać się prawa rozpoczynania wojny, podczas gdy inni nie mają prawa posiadania broni."

24 września 2017 r. minister Naftali Bennett zareagował na oświadczenie prezydenta Libanu, Michela Aouna, że Liban nie wyeliminuje broni Hezbollahu. Bennett powiedział: "Wypowiedzi prezydenta Libanu na temat immunitetu Hezbollahu podkreślają tylko to, o czym mówiliśmy - jest znak równości między Libanem a Hezbollahem. Przywódcy i mieszkańcy Libanu powinni wiedzieć, że jakikolwiek ostrzał z Libanu izraelskich miast zostanie uznany jako deklaracja wojny ze strony państwa Liban przeciwko Izraelowi. Nie ma żadnej różnicy między Hezbollahem a Libanem, ponieważ one są takie same."
    24 września 2017 r. minister gospodarki Eli Kohen odwiedził miejsce budowy nowego przejścia granicznego pomiędzy Izraelem a Jordanią, które powstaje w północnej części Doliny Jordanu. Do kwietnia 2019 r. ma zostać wybudowany tutaj nowy most graniczny, przy którym po obu stronach granicy powstaną strefy przemysłowe o powierzchni 172 hektarów (po stronie izraelskiej 61 hektary). Oczekuje się, że około 10 tys. Jordańczyków znajdzie tu zatrudnienie. Po zakończeniu prac zostanie utworzona wspólna strefa wolnego handlu, co usunie potrzebę posiadania paszportów i wiz, aby wejść i pracować w obszarze strefy przemysłowej. Minister Kohen powiedział: "Zakończenie budowy mostu i utworzenie wspólnej strefy zatrudnienia leży we wzajemnym interesie obu stron, aby wzmocniń nasze więzi nie tylko w wymiarze ekonomicznym. Wspólna strefa przemysłowa wzmocni więzy pokoju, wzmocni żywotność lokalnej społeczności i przyniesie ekonomiczny oraz społeczny dobrobyt mieszkańcom obu krajów po obu stronach rzeki Jordan, i całemu regionowi."
    24 września 2017 r. premier Benjamin Netanjahu zwołał po południem gabinet bezpieczeństwa. Premier przedstawił członkom gabinetu przebieg rozmów z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem i prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem el-Sisi. W najbliższych dniach na Bliski Wschód ma przylecieć specjalny wysłannik Białego Domu, Jason Greenblatt. Celem jego misji jest wznowienie negocjacji pokojowych izraelsko-palestyńskich. Premier poprosił rząd o zatwierdzenie dwóch ustępstw na korzyść Palestyńczyków: budowę strefy przemysłowej przy mieście Tulkarem w Samarii, oraz budowę nowej drogi z arabskiego miasta Rawabi do Ramallah. Netanjahu podkreślił, że Stany Zjednoczone wywierają w tych sprawach silny nacisk na Izrael. Rząd jednak nie podjął żadnej wiążącej decyzji w tej sprawie, odkładając ją na późniejszy termin. Przewodniczący społeczności żydowskich w Samarii, Jossi Dagan powiedział: "Jesteśmy szczęśliwi, że te propozycje nie zostały poddane pod głosowanie. Trochę śmieszne jest to, że Żydzi w Judei i Samarii muszą błagać o każdą jednostkę mieszkaniową, a wydanie każdego zezwolenia na budowę domu jest długą batalią, a tymczasem gabinet sam inicjuje zwiększenie budownictwa dla Arabów w obszarze C. Ktoś tutaj popełnia błąd. Obszar C jest jedynym obszarem Judei i Samarii, w którym mogą mieszkać Żydzi. Około 4% Arabów z całej Judei i Samarii mieszka w obszarze C. Obszar A znajduje się pod kontrolą Autonomii Palestyńskiej, a obszar B jest pod kontrolą Sił Obronnych Izraela, ale jest administrowany przez Autonomię Palestyńską. Izraelczykom nie pozwala się na wchodzenie do obszarów A i B ze względu na zagrożenie dla życia, i duże czerwone znaki ostrzegają izraelskich kierowców na skrzyżowaniach, które prowadzą na te obszary.

24 września 2017 r. w nocy Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w pobliżu Modiin w Samarii. Rannych zostało 2 Izraelczyków, a cztery pojazdy zostały uszkodzone. W innym incydencie palestyńscy terroryści zdetonowali improwizowany ładunek wybuchowy podłożony przy skrzyżowaniu we wschodniej części bloku osiedli żydowskich Gusz Etzion w Judei. Nikt nie został ranny.
    24 września 2017 r. wysocy palestyńscy urzędnicy ujawnili wstępne szczegóły dotyczące planu Stanów Zjednoczonych w celu wznowienia procesu pokojowego izraelsko-palestyńskiego. Harmonogram planu został zaakceptowany przez Egipt, Jordanię i Arabię Saudyjską. W pierwszej kolejności ma nastąpić pojednanie między palestyńskimi frakcjami politycznymi Fatah i Hamas, co umożliwi Autonomii Palestyńskiej przejęcie ponownie kontroli nad Strefą Gazy. Negocjacje w tym celu podjął egipski wywiad i rozmowy są prowadzone w Kairze. Następnie mają być wznowione rozmowy izraelsko-palestyńskie, podczas których rozmawiano by o stopniowym uzyskaniu pełnej kontroli przez Autonomię Palestyńską nad obszarami A i B w Judei i Samarii. Wraz z postępem negocjacji stałoby się możliwym zwołanie szczytu dyplomatycznego w Kairze, z udziałem Izraela, Autonomii Palestyńskiej, Stanów Zjednoczonych, Egiptu i Jordanii. Strony omówiłyby sposoby kontynuacji procesu dyplomatycznego w celu rozszerzenia autonomii do niezależnego państwa w Gazie. W ostatnim etapie negocjacji, rozmowy dotyczyłyby statusu Wschodniej Jerozolimy, przyłączenia dużych bloków osiedli żydowskich do granic państwa Izrael, zamrożenia budownictwa w odizolowanych żydowskich osiedlach nie należących do powyższych bloków osiedli, oraz kwestia rozwiązania problemu uchodźców.
    24 września 2017 r. w Ramallah spotkał się Komitet Wykonawczy OWP, który potępił Izrael w związku z "czystką etniczną i segregacją rasową", którą "uznano za zbrodnie wojenne, które powinny być badane przez Międzynarodowy Trybunał Karny". Oskarżono Izrael o przeprowadzenie "cichej etnicznej czystki" w Jerozolimie, Dolinie Jordanu i Hebronie. W wyniku wspomnianych naruszeń prawa międzynarodowego, "OWP postanowiła przekazać do Międzynarodowego Trybunału Karnego oskarżenie o popełnienie zbrodni wojennych oraz czystki etnicznej, dyskryminacji i apartheidu, w celu wszczęcia postępowania sądowego w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez państwo Izrael na ziemiach palestyńskich zajętych podczas agresji z 1967 r."

24 września 2017 r. irańska Gwardia Rewolucyjna po raz pierwszy publicznie zaprezentowała w centrum Teheranu rosyjski system obrony przeciwlotniczej S-300. Według informacji Iranu, system ten od początku roku jest już sprawny operacyjnie. Iran po raz pierwszy zaprezentował też publicznie rakiety balistyczne Khoramshahr o zasięgu 2 tys. km.
    24 września 2017 r. Europejski Kongres Żydowski wyraził głębokie zaniepokojenie wynikami wyborów parlamentarnych w Niemczech, w których skrajnie prawicowa partia polityczna AfD (Alternative für Deutschland) uzyskała 13,5% poparcia - jako trzecia siła polityczna w Niemczech po raz pierwszy wejdzie do Bundestagu. Wezwano inne niemieckie partie polityczne, aby nie wchodziły w żaden sojusz z AfD.

25 września 2017 r. minister spraw wewnętrznych Gilad Erdan podpisał nakaz zapobiegania nielegalnym zgromadzeniom i innym działaniom podejmowanym przez władze Autonomii Palestyńskiej w Jerozolimie. Nakaz wydano na podstawie zaleceń policji, aby zapobiec możliwości wykorzystywania takich wydarzeń w celach podburzania i podżegania przeciwko Izraelowi. Oznacza to, że izraelskie władze zachowują wyłączną władzę i jurysdykcję nad Jerozolimą.
    25 września 2017 r. parlamentarna podkomisja do spraw doktryn obrony i rozbudowy sił zbrojnych opublikowała dziś część raportu dotyczącego pięcioletniego planu "Gideon", który dotyczy rozbudowy Sił Obronnych Izraela. Sprawozdanie podkomisji przedstawia wnioski dotyczące planu na wszystkich szczeblach dowodzenia. Raport analizuje realizację planu na poziomie różnych oddziałów i jednostek wojskowych. Stwierdzono, że plan "Gideon" jest odpowiedzią na ostatnie wojny i właściwym wyciągnięciem lekcji z tych konfliktów. Widać w nim zrozumienie strategicznych zmian natury wroga i ewolucji współczesnego pola walki. Plan wyraźnie dąży do utworzenia armii, która będzie zdolna do wypełniania misji w każdych okolicznościach i warunkach. W realizacji tych założeń dostrzeżono dwie przeszkody: (1) plan został przygotowany od dołu przez Siły Obronne Izraela i dla armii, bez uwzględnienia strategii bezpieczeństwa narodowego i wszystkich szczebli dowodzenia politycznego, a nawet gabinetu bezpieczeństwa. W związku z tym powstały niezgodności między dyrektywami pionu politycznego a planami operacyjnymi armii w sytuacjach awaryjnych. Może to skutkować tym, że w sytuacjach kryzysowych wojsko będzie poproszone przez rząd do podjęcia działań innych, niż te, do których się przez lata przygotowywało. Z tego powodu zalecono rozpoczęcie procesu projektowania poprawionej koncepcji bezpieczeństwa narodowego. Wyznaczenie tych warunków będzie mogło stanowić punkt wyjściowy do tworzenia planów operacyjnych wojska, a także stworzy ramy dla przyszłych planów rozwojowych, które będą realizowane po planie "Gideon". (2) Wyposażanie armii oraz rozbudowa jednostek odbywa się w tempie wynikającym z dostępnych w danym momencie środków i opcji, a nie zawsze obejmuje to istniejące luki. Podkomisja zwróciła uwagę na kilka obszarów w których trzeba zmodyfikować tempo rozbudowy sił. Po pierwsze zalecono jak najszybsze zdefiniowanie możliwości osiągnięcia "masy krytycznej", która umożliwia rozpoczęcie prowadzenia działań operacyjnych. Po drugie zalecono prowadzenie rutynowych badań zdolności do osiągnięcia wymaganych zdolności operacyjnych na różnych frontach działań, i zdolności dostosowywania się do rzeczywistych wymagań przy rzeczywistych możliwościach armii.
    25 września 2017 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w przyszłym tygodniu do normalnej służby operacyjnej powróci pierwsza eskadra helikopterów szturmowych AH-64 Apache. Wspólne dochodzenie prowadzone z ekspertami z Boeinga wykazało, że przyczyną ostatniego wypadku była rzadka usterka systemu sterowania, w wyniku której odrobinki rdzy zakłócały normalne funkcjonowanie systemów i odłączały dźwigar sterujący od dżojstika pilota, w wyniku czego tracił on kontrolę nad helikopterem (skręcał jedynie w lewo). Nakazano przegląd techniczny wszystkich helikopterów Apache. Boeing zapewnił, że nigdy wcześniej nigdzie nie doszło do podobnej usterki.
    25 września 2017 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami posterunek policji w dzielnicy Ras al-Amud we Wschodniej Jerozolimie. Policjanci aresztowali 2 Arabów. Podobne zajścia wybuchły także w dzielnicy Silwan, gdzie policja rozproszyła demonstrantów.

25 września 2017 r. przywódca Hamasu Ismail Hanijeh powtórzył gotowość grupy do pojednania z Fatah. "Jesteśmy gotowi do przyjęcia konsensusu narodowego rządu w Strefie Gazy." Dodał, że Hamas jest gotowy wrócić do Egiptu w celu bezpośrednich rozmów z Fatahem o następnych krokach. W przyszłym tygodniu do Gazy ma przyjechać z oficjalną wizytą premier Autonomii Palestyńskiej, Rami Hamdallah. Powiedział on: "Mamy nadzieję, że wszystkie partie i wszyscy Palestyńczycy skoncentrują się na interesie narodowym, aby umożliwić rządowi dalsze wykonywanie wszystkich swoich funkcji w sposób, który w pierwszej kolejności będzie służył obywatelom palestyńskim."

25 września 2017 r. wysłannik ONZ ds. Bliskiego Wschodu, Nikolaj Mladenow, złożył raport do Rady Bezpieczeństwa ONZ, w którym oskarżył Izrael o kontynuowanie "budowania osiedli w wysokim tempie wbrew żądaniom Rady Bezpieczeństwa ... Nielegalne działania Izraela w dalszym ciągu utrzymują się na wysokim poziomie, co jest konsekwentnym wzorcem w ciągu całego roku. Izraelscy urzędnicy nadal stosują prowokacyjną retorykę w celu poparcia ekspansji." Przedstawiony raport mówi, że od czerwca do września nowe budownictwo koncentrowało się głównie we Wschodniej Jerozolimie, gdzie plany budowlane dotyczą około 2300 nowych mieszkań - jest to wzrost o 30% w stosunku do ubiegłego roku. Poza nowym budownictwem wzrosła także ilość rozbiórek arabskich domów - z 344 wyburzonych domów, jedna trzecia znajdowała się we Wschodniej Jerozolimie, co spowodowało przesiedlenie ponad 500 osób. "Rozwój osadnictwa uczyni rozwiązanie dwupaństwowe coraz bardziej nieosiągalnym."

26 września 2017 r. minister ochrony środowiska Ze'ev Elkin powiedział, że w przyszłym tygodniu zostanie zatwierdzona budowa tysięcy mieszkań w Judei i Samarii, co będzie najlepszą odpowiedzią na dzisiejszy atak terrorystyczny w Har Adar. "Atak był skutkiem atmosfery podżegania, która istnieje w Autonomii Palestyńskiej. Dopóki rodziny morderców otrzymują olbrzymie wypłaty, przywódcy Autonomii Palestyńskiej nie muszą odpowiadać za takie ataki. Oczekujemy teraz przybycia amerykańskiego wysłannika Jasona Greenblatta do Izraela, ale nie oczekujemy na odroczenie wydania pozwoleń na budowę tysięcy mieszkań w Judei i Samarii. Greenblatt przybywa do Izraela co kilka tygodni, więc nie jest to żadne wyjątkowe wydarzenie. Jest on jednym z najbardziej przyjaznych w naszej historii emisariuszem amerykańskiego prezydenta. Jest to bardzo miła osoba, która podobnie jak ja jest absolwentem Jesziwy Alon Shvut. Wiem, że on nie reprezentuje interesów Izraela, ale Stanów Zjednoczonych, ale także musi reprezentować interesy Izraela i program izraelski, i jak mi wiadomo, nie będzie wpływał na opóźnienie tempa planowania i wydawania pozwoleń na budowę w Judei i Samarii. Odkąd Trump wszedł do Białego Domu, zamrożenie budownictwa w Judei i Samarii nigdy nie było tematem rozmów. Zgodnie z moją wiedzą wszystkie istotne spotkania dotyczące budownictwa powinny odbywać się około czasu świąt Sukot. Myślę, że dobrze, że kwestia budownictwa - nawet jeśli się nie zgadzamy z administracją Trumpa - przestała być przeszkodą lub przyczyną nieporozumień z Amerykanami. Jest to znacząca zmiana w stosunku do czasów Obamy. Według wszystkiego co wiem, i zgodnie z najnowszymi informacjami jakie otrzymałem, około wakacji nastąpi kolejny duży proces przyśpieszenia budownictwa o kolejne tysiące mieszkań, z których niektóre będą wprowadzane na rynek do sprzedaży każde według uznania inwestorów. Ważne jest, aby widzieć, co znajduje się na obecnym etapie i jakie pozwolenia na budowę zostaną zaakceptowane. Dyskutowałem o tym z premierem, a także na spotkaniu ministrów Likudu, i poprosiłem o pobudzenie żydowskiego budownictwa w Hebronie. Kiedy plan nabrał kształtu i czeka na aprobatę rządu, nie wolno go opóźniać. Inni ministrowie poparli moje stanowisko i mam bardzo dużą nadzieję, że premier weźmie pod uwagę nasze stanowisko, chociaż mogą występować pewne wrażliwe kwestie względem Amerykanów, ale mam nadzieję, że plan ten będzie w niedalekiej przyszłości rozwinięty. Hebron jest drugim najważniejszym miejscem po Jerozolimie, i była jednomyślność, kiedy podniosłem ten problem. Obecnie Jerozolima cierpi z powodu poważnego niedoboru budownictwa. Jerozolima zupełnie znajduje się poza problematyką politycznych tematów wrażliwych, i budownictwo w Jerozolimie musi się rozwijać, jest istotne i krytycznie konieczne, i musi być kontynuowane w każdy możliwy sposób. Niestety, obecnie w Jerozolimie prawie nie ma planów budów, a wszystko to, co było już dostępne, zostało już wprowadzone do obrotu. Ze względu na spowolnienie tempa planowania w czasach Obamy, musimy teraz przyspieszyć tempo planowania, aby mieć coś na rynku."

26 września 2017 r. rano palestyński terrorysta ukrył się w grupie arabskich robotników, i usiłował między nimi wjechać na teren żydowskiego osiedla Har Adar w Samarii. Zwrócił on jednak uwagę ochraniarzy przy bramie wjazdowej, i gdy został wezwany do kontroli, otworzył ogień z pistoletu. Zginęło 2 ochroniarzy i 1 oficer policji granicznej, ranny został 1 policjant. Napastnik został zastrzelony. Zginął sierżant sztabowy Salomon Gavria Hyd (20 lat) z policji granicznej oraz ochraniarzy Josef Othman (25 lat) i Or Arish (25 lat). Terrorysta miał 37 lat i posiadał zezwolenie na pracę w Har Adar, gdzie pracował jako sprzątacz. Do ataku przyznał się Islamski Dżihad.
    26 września 2017 r. izraelscy żołnierze otoczyli wioskę Beit Sourik, z której pochodził sprawca ataku w Har Adar. Nazywał się on Szaheed Nimr Mahmoud Ahmed Aljamal. Siły bezpieczeństwa zajęły jego dom rodzinny. Aresztowano 3 członków rodziny, w tym dwóch braci. Wstępne dochodzenie pokazało, że napastnik znajdował się w trudnej sytuacji rodzinnej. Kilka tygodni wcześniej jego żona wyjechała do Jordanii, pozostawiając go z czwórką dzieci. Prawdopodobnie stało się to przyczyną podjęcia decyzji o przeprowadzeniu ataku terrorystycznego, w zamian za co władze Autonomii Palestyńskiej będą teraz członkom jego rodziny wypłacać duże wynagrodzenia. Izraelskie służby bezpieczeństwa unieważniły zezwolenia na pracę w Izraelu dla wszystkich krewnych zamachowca.
    26 września 2017 r. al-Fatah na swojej oficjalnej stronie na Facebooku napisał, że terrorysta Nimer Mahmoud Ahmed Aljamal, który zamordował trzech Izraelczyków przy wejściu do Har Adar, jest "męczennikiem". "W imię ruchu Fatah dzielimy się smutkiem z rodziny męczennika Nimer Mahmoud Ahmed Aljamal, który dziś został zabity w akcji. Ten, kto przeprowadził operację w Jerozolimie, jest Szaheed Nimr Mahmoud Ahmed Aljamal." Wysoki członek al-Fatah, Munir al-Jarub powiedział, że za atak w Har Adar odpowiada Izrael z powodu tego, co określił jako "zbrodnie okupacji". Hamas pochwalił dzisiejszy atak, dodając, że "atak był odpowiedzią na próby judaizacji Jerozolimy." Islamski Dżihad oświadczył, że atak był odpowiedzią na próby Izraela przejęcia kontroli nad meczetem Al-Aksa.
    26 września 2017 r. członek Komitetu Wykonawczego OWP dr. Hanan Ashrawi powiedziała, że OWP postanowiła złożyć oficjalny wniosek do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, o rozpoczęcie dochodzenia wyjaśniającego "nielegalną działalność osadniczą Izraela".

26 września 2017 r. Unia Europejska wydała oświadczenie potępiające atak terrorystyczny w Har Adar. "Nie można usprawiedliwiać takiego przestępstwa, a próby Hamasu, aby gloryfikować atak, są naganne. Przemoc i terroryzm przyniosą więcej strat i bólu, i muszą być powstrzymane. Unia Europejska wyraża najgłębsze kondolencje rodzinom ofiar strzelaniny." Wcześniej specjalny wysłannik USA Jason Greenblatt potępił atak terrorystyczny i skrytykował Hamas za to, że go pochwalił. Również ambasador USA w Izraelu David Friedman potępił atak, nazywając strzelaninę "okrutnymi brutalnym aktuem zła i nieprowokowanego terroryzmu".

27 września 2017 r. w nocy doszło do wypadku podczas ćwiczeń wojskowych na Wzgórzach Golan. W trakcie ćwiczeń doszło do przewrócenia się samobieżnego działa, w wyniku czego zginęło 2 żołnierzy, a 4 zostało rannych. Powołano komisję śledczą do wyjaśnienia okoliczności tego wypadku.
    27 września 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Jerozolimie ze specjalnym wysłannikiem Białego Domu, Jasonem Greenblattem i ambasadorem USA w Izraelu, Davidem Friedmanem. Netanjahu zwrócił uwagę, że przywódcy Autonomii Palestyńskiej nie potępili ostatniego ataku terrorystycznego w Har Adar. Równocześnie Palestyńczycy zapowiedzieli wniesienie skargi na Izrael do Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz poczynili starania o przystąpienie do Interpolu. Podkreślił, że wszystkie te działania palestyńskich przywódców poważnie obniżają szanse na osiągnięcia porozumienia pokojowego.

27 września 2017 r. w nocy izraelscy żołnierze przeprowadzili dużą antyterrorystyczną operację w rejonie arabskich wiosek Beit Surik i Biddu, skąd pochodził sprawca wczorajszego ataku terrorystycznego w Har Adar. Zdemontowano namiot załobny rodziny Ajlamala. Rozpoczęto także przygotowania do wyburzenia jego rodzinnego domu.
    27 września 2017 r. wieczorem w Gusz Etzion odbyły się oficjalne obchody 50. rocznicy wyzwolenia Judei, Samarii, Jerozolimy Wschodniej i Wzgórz Golan. W uroczystości wzięli udział premier Benjamin Netanjahu, ministrowie rządu, parlamentarzyści, rabini i inne osoby publiczne. Netanjahu powiedział: „Dzisiaj, przy tej okazji, myślę o obrońcach Kfar Etzion, którzy zginęli tutaj w 1949 r. Myślę, że gdyby mogli oni usunąć kurz ze swoich oczu. Gdyby tylko mogli nas dzisiaj zobaczyć. Oni mogliby zobaczyć, co zostało osiągnięte w ciągu ostatnich 50 lat … W cudownej wojnie obronnej 50 lat temu powróciliśmy do Gusz Etzion, do Starego Miasta w Jerozolimie, Judei, Samarii, Doliny Jordanu i na Wzgórza Golan. Oznacza to, że powróciliśmy do dziedzictwa naszych przodków, i że odnowiliśmy historyczną ciągłość naszego narodu. Oto historia naszego narodu i nasza historia, a także obietnica, że historia nigdy nie zostanie odcięta. Pięćdziesiąt lat temu jako żołnierz byłem w Gusz Etzion, i podczas wizyty w tej okolicy rozejrzałem się dokoła. To tutaj docierały konwoje z Jerozolimy. Tutaj przyszedł król Dawid, gdy został pomazany na króla, i walczył z Goliatem, a Bar Kochba walczył z Rzymianami. Generacja, która powróciła do Judei i Samarii, zasiedliła Gusz Etzion, przemieniając łyse góry w kwitnące sady. Siedemdziesiąt lat temu kilkoro stało przed wieloma, będąc otoczonymi przez nieprzyjazny dławiący ich pierścień, a fala za falą ich atakowała. Konwoje, które przychodziły im na pomoc, a zwłaszcza Konwój 35, zostały zniszczone. Odważni pionierzy trzymali się aż do gorzkiego końca, i dali odpowiedź - wygrajcie bitwę o Jerozolimę. W Ziemi Izraela nie będzie już niszczenia osiedli. Nie jest to kwestia kontekstu. Nie wyrugujemy - ani Żydów, ani Arabów. Każde terytorium, które wpada w ręce radykalnego Islamu, staje się bazą morderstw, przemocy, śmierci. Zamiast tego, my wzmacniamy osady i ich rozwój. Kilka tygodni temu otwieraliśmy południową drogę na Begin Boulevard w Jerozolimie, drogę, która połączy się bezpośrednio z drogą tunelu, i dzięki temu droga z Gusz Etzion do Jerozolimy została znacznie skrócona. Dzisiaj wieczorem mówię - blok zawsze będzie częścią państwa Izrael.”

27 września 2017 r. Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Organizacji Policji (Interpol) przegłosowało w Pekinie przyjęcie Autonomii Palestyńskiej jako pełnoprawnego członka, pomimo zastrzeżeń Izraela. Głosowanie było tajne, a Palestyńczycy uzyskali 76% poparcia ze strony 190 państw członkowskich Interpolu. Wiadomo, że Izrael i Stany Zjednoczone głosowały przeciwko. Izraelscy urzędnicy wyrazili obawę, że Autonomia Palestyńska może wykorzystać członkostwo w Interpolu do nękania żołnierzy Sił Obronnych Izraela i przywódców politycznych Izraela, domagając się ich ekstradycji w związku z udziałem w operacjach militarnych lub za podejmowanie decyzji o rozwijaniu budownictwa w Judei i Samarii, co według Palestyńczyków jest „zbrodnią wojenną”.
    27 września 2017 r. Europejski Kongres Żydowski potępił decyzję o przyjęciu Autonomii Palestyńskiej do Interpolu. Mosze Kantor powiedział: „Decyzja ta prawdopodobnie tylko pogłębi trudności we współpracy międzynarodowej w krytycznej walce z terroryzmem. Niesprawiedliwym jest, że Autonomia Palestyńska, zaledwie jeden dzień po poważnym ataku terrorystycznym w Izraelu, została wynagrodzona przyjęciem do organizacji, której celem jest walka z międzynarodową przestępczością i terroryzmem. Autonomia Palestyny powinna spełniać podstawowe kryteria zanim mogła otrzymać członkostwo w Interpolu, a teraz o te kwestie będzie niewiele dbać. Ponadto Autonomia Palestyny musi zobowiązać się do zaprzestania podżegania do terroryzmu i ich rodzin, oraz natychmiast rozbroić organizacje terrorystyczne podlegające jej jurysdykcji, do czego wielokrotnie się zobowiązywała. Dopiero wtedy będzie mogła być rzeczywiście spostrzegana jako dobra siła w walce z globalnym terroryzmem.”
    
27 września 2017 r. Komisarz Praw Człowieka ONZ Zeid Ra'ad al-Hussein poinformował, że dwa tygodnie temu rozpoczął wysyłanie listów do 150 firm w Izraelu i na całym świecie, ostrzegając je, że wkrótce zostaną dodane do bazy danych firm prowadzących działalność w izraelskich osiedlach na „okupowanych terytoriach palestyńskich” w Judei, Samarii i we Wschodniej Jerozolimie. Zwrócił się on do firm, aby wyjaśniły sprawę prowadzenia działalności gospodarczej w tych osiedlach. Wśród tych 150 firm około 30 pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a mniejsza ilość z Niemiec, Korei Południowej i Norwegii. Ponad połowa z nich to firmy izraelskie. Obecnie Autonomia Palestyńska naciska na Radę Praw Człowieka ONZ, aby jak najszybciej została opublikowana czarna lista firm, instytucji oraz osobistości, które pomagają „kolonizacji osadniczej”. Wśród amerykańskich firm znajdują się Caterpillar, Priceline.com, TripAdvisor i Airbnb. Na liście znajdują się także duże izraelskie firmy: Teva, Bank Hapoalim, Bank Leumi, Bezeq, Elbit, Coca-Cola Israel, Africa-Israel, IDB, Egged, Mekorot i Netafim.

28 września 2017 r. grupa 10 parlamentarzystów wystosowała otwarty list do premiera Benjamina Netanjahu, prosząc go o zezwolenie na budownictwo w mieście Hebron i w innych miejscach Judei orz Samarii. „Budowanie w Hebronie jest najbardziej wyraźnym wyrazem naszego prawa do ziemi naszych przodków. Będzie to spełnieniem obietnic twojego rządu złożonych 20 lat temu, że będziesz działać na rzecz wzmocnienia żydowskiej społeczności w Hebronie.”
    28 września 2017 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet aresztowała 3 izraelskich Arabów będących mieszkańcami miasta Umm al-Fahm. Podczas przesłuchania przyznali się do powiązań z Państwem Islamskim i do przygotowywania ataku terrorystycznego w rejonie Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Przejęto karabin, dwa pistolety i amunicję. Aresztowanie przeprowadzono na podstawie informacji wywiadowczych.
    28 września 2017 r. koncern Siemens wygrał przetarg na dostarczenie elektrycznych zestawów pociągów osobowych dla Israel Railways. Począwszy od 2020 r. przez pięć kolejnych lat do Izraela zostanie dostarczonych 330 piętrowych wagonów w układzie z napędem elektrycznym. Wartość kontraktu wynosi 1 mld $. Umowa jest częścią planu modernizacji taboru kolejowego Israel Railways, który ma przechodzić z diesla na napęd elektryczny. Nowe pociągi będą wykorzystywane na nowej linii między Tel Awiwem a Jerozolimą, która ma być uruchomiona na początku przyszłego roku. W 2016 r. Israel Railways dysponowała 468 składami pociągów osobowych, które przewiozły 60 mln pasażerów na 12 liniach (był to wzrost o 11% w porównaniu do poprzedniego roku).

28 września 2017 r. w nocy grupa około 1500 ortodoksyjnych Żydów modliła się w grobowcu Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Ich przejazd zabezpieczali żołnierze. W trakcie drogi powrotnej Palestyńczycy rzucili dwa improwizowane ładunki wybuchowe oraz podpalali opony i rzucali kamieniami. Uszkodzony został jeden z autobusów.
    28 września 2017 r. izraelskie siły bezpieczeństwa nadal prowadziły operację antyterrorystyczną w rejonie arabskich wiosek Beit Surik i Baidu w Samarii, skąd pochodził zamachowiec z Har Adar. W trakcie działań operacyjnych skonfiskowano 2 pistolety, odzyskano ponad 50 skradzionych samochodów, oraz usunięto plakaty i graffiti podżegające do nienawiści. Ponadto wydano rozkazy wstrzymania kilku nielegalnych budów.
    28 września 2017 r. przywódca Hamasu, Jahja Sinwar powiedział, że zbrojne skrzydło Brygady Izz ad-Din al-Kassam odbudowało swoje możliwości z okresu izraelskiej operacji Obronny Brzeg. Podkreślił, że Hamas w ciągu zaledwie 51 minut może osiągnąć pełną gotowość swoich sił i rozpocząć ogień rakietowy z taką samą siłą jak w 2014 r.
    28 września 2017 r. wieczorem rzecznik prasowy Mahmouda Abbasa, Nabil Abu Rudeineh powiedział, że „niezmiennym stanowiskiem Abbasa jest potępienie wszystkich aktów przemocy, w tym tego ostatniego ataku, i potępia wszystkie akty przemocy popełniane przez jakąkolwiek stronę.” Abu Rudeineh nie wymienił nazwy Har Adar, jednak ta wypowiedź była słabym potępieniem ostatniego ataku terrorystycznego.

28 września 2017 r. dyrektor Agencji Żydowskiej, Natan Szaranski powiedział: „Ostatnie wydarzenia niedawnych wyborów w Niemczech podnoszą możliwość zrewidowania podejścia do niemieckiej historii z XX wieku. Jestem głęboko zaniepokojony pewnym rodzajem przemówień, które zyskały popularność w różnych kręgach w trakcie tej kampanii wyborczej i ich następstwami, które wskazują na zamiary nadpisania historii i rehabilitacji roli Niemiec w czasie II wojny światowej i Holokaustu. W okresie powojennym federacja niemiecka odważnie postępowała z przeszłością, uczciwie i rzetelnie wyznając swoje grzechy. Obecnie musimy być czujni i alarmować przy próbach legitymizacji poprzez scenę parlamentarną idei antysemickich i ksenofobicznych.”

29 września 2017 r. w południe Siły Obronne Izraela wprowadziły całkowitą blokadę terytorium Autonomii Palestyńskiej i Strefy Gazy na czas święta Jom Kippur. Blokada obejmuje także zakaz wstępu arabskich robotników do żydowskich osiedli w Judei, Samarii i Dolinie Jordanu. Wyjątkiem będą wyłącznie sytuacje związane z niesieniem pomocy medycznej, humanitarnej lub zdarzenia kryzysowe. Na czas świąt Jom Kippur wszystkie siły bezpieczeństwa zwiększyły swoją gotowość.
    29 września 2017 r. sekretarz generalny OWP Saeb Erekat powiedział: „Izrael jest na całym świecie uznawany jako władza okupacyjna ponad 100 % Palestyny, w tym okolic Wschodniej Jerozolimy. Komentarz ambasadora Stanów Zjednoczonych Davida Friedmana, że osiedla żydowskie w Judei i Samarii są częścią Izraela, był nie tylko fałszywy i mylący, ale był sprzeczny z międzynarodowym prawem, rezolucjami ONZ, a także historyczną pozycją USA. Nie po raz pierwszy David Friedman wykorzystał swoją pozycję ambasadora USA do popierania i potwierdzania polityki izraelskiego rządu w zakresie okupacji i aneksji.”

30 września 2017 r. - Jom Kippur.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: październik-grudzień 2017 r.


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2017 by Gedeon