KWIECIEŃ - CZERWIEC 2017 r.  -  HISTORIA
  - styczeń-marzec 2017 r.
 - kwiecień-czerwiec 2017 r.

Wiadomosci z Izraela

 

1 kwietnia 2017 r. - Szabat.
    1 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta zaatakował nożem przechodniów przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Rannych zostało 2 studentów jesziwy oraz policjant. Policjanci po pościgu zastrzelili napastnika.

1 kwietnia 2017 r. nieznani sprawcy powywracali nagrobki na żydowskim cmentarzu w Waldwisse, we Francji. Wywróconych zostało 80% nagrobków na cmentarzu.

2 kwietnia 2017 r. ministerstwo obrony poinformowało, że rozpoczęto rozległe prace modernizacyjne infrastruktury bezpieczeństwa przy przejściu kontrolnym Kalandia na północ od Jerozolimy. Modernizacja obejmie drogi wejściowe dla pieszych oraz stanowiska identyfikacji i inspekcji. Modernizowane będzie także przejście kontrolne Rachel. Całkowity koszt planowanych prac wyniesie 300 mln szekli.
    2 kwietnia 2017 r. po południem odbyła się oficjalna ceremonia rozpoczęcia działalności operacyjnej systemu antyrakietowego David Sling. System jest przeznaczony do zwalczania rakiet średniego zasięgu. ale współpracuje także z systemem obrony przed rakietami krótkiego zasięgu Iron Dome oraz z systemem obrony przed rakietami balistycznymi Arrow-2 i Arrow-3. Uzupełnienie całego systemu stanowią baterie rakiet Patriot, które będą jeszcze służyć przez 5 lat - ich przeznaczeniem jest walka z wrogimi samolotami. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Dzisiejsze wydarzenie jest kamieniem milowym w rozwoju naszych najnowszych technologii obrony przeciwrakietowej. Zmagamy się z coraz bardziej złożonymi zagrożeniami, ale wielokrotnie wykazaliśmy, że możemy sprostać tym wyzwaniom znacznie lepiej niż jakikolwiek inny naród. W czasie, gdy musimy ograniczać wydatki budżetowe, rząd Izraela i Izraelczycy są bardzo wdzięczni Stanom Zjednoczonym za pomoc w rozwijaniu tego kluczowego dla obronności Izraela programu. Mamy tu pionierską technologię. Izrael przoduje w tej dziedzinie na całym świecie. Pomysłowość naszych ludzi i duch walki naszych żołnierzy, zwiększają naszą siłę przeciwko naszym wrogom, i pozwalają nie tylko nam bronić domu, ale osiągać zwycięstwa."

2 kwietnia 2017 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przejęły nad ranem w arabskiej wiosce Jatta pod Hebronem, walizkę z 800 tys. podrabianych dolarów.
    2 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować zaostrzonym śrubokrętem izraelskich żołnierzy przed wjazdem do żydowskiego osiedla Tzufim w Samarii. Żołnierze obezwładnili i aresztowali napastnika.

3 kwietnia 2017 r. w Tel Awiwie odbyło się spotkianie ministrów ds. energii Izraela, Włoch, Grecji i Cypru oraz komisarz Unii Europejskiej ds. energii Miguel Arias Canete. Ministrowie zobowiązali się, że powstanie najdłuższy na świecie podmorski gazociąg, który umożliwi dostawy gazu ziemnego z Izraela do południowej Europy. Koszt budowy gazociągu wyceniono na 6,2 mld $. W budowę zaangażuje się Unia Europejska. Minister ds. energii Juval Steinitz powiedział: "Będzie to najdłuższy i najgłębszy na świecie gazociąg podmorski." Cante powiedział: "Nord Strem jest gazociągiem, który nie zapewnia bezpieczeństwa dostaw. Cypr i Izrael są bardzo wiarygodnymi dostawcami. Dostawy gazu z tego regionu mogą stanowić cenny wkład w naszą strategię dywersyfikacji źródeł, tras i dostawców."

3 kwietnia 2017 r. rano doszło do eksplozji w ośrodku szkoleniowym Hamasu w południowej części Strefy Gazy. Rannych zostało 3 terrorystów.
    3 kwietnia 2017 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem żydowskie osiedle Shavei Shomron w Samarii. Napastnicy zbiegli.

3 kwietnia 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump spotkał się w Białym Domu z egipskim prezydentem Abdel al-Sisi. Rozmowa dotyczyła wzajemnej współpracy między Stanami Zjednoczonymi i Egitpem oraz perspektyw procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Al-Sisi przedstawił stanowiska państw arabskich, które opiera się na rozwiązaniu dwupaństwowym. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zostanie zwołana konferencja pokojowa w Stanach Zjednoczonych. Obecnie Egipt otrzymuje każdego roku 1,3 mld $ pomocy wojskowej od Stanów Zjednoczonych.
    3 kwietnia 2017 r. nowy przewodniczący Rady Bezpieczeństwa ONZ, Nikki Haley powiedziała, że Stany Zjednoczone nie pozwolą już na zdominowanie porządku obrad Rady przez konflikt izraelsko-arabski. "Do tej pory wiele kroków podjęto względem Izraela i Autonomii Palestyńskiej, a niewiele uczyniono w innych kwestiach ... Moje rozmowy z przedstawicielem Autonomii Palestyńskiej w ONZ były bardzo ważne ... Chcemy aby doszło do zbliżenia przy stole negocjacyjnym. Powiedziałam mu, że nie będziemy wspierać działań Palestyńczyków w ONZ, dopóki nie zasiądą przy stole. Musimy zobaczyć ich prawdziwą chęć przyjścia do stołu. Nie chcemy widzieć żadnych kolejnych kroków podejmowanych w ONZ, które mogłyby zaszkodzić Izraelowi lub pomóc Autonomii Palestyńskiej, dopóki nie uda się nam doprowadzić do tych negocjacji. Myślę, że dotychczasowe dyskusje, jakie miały miejsce w ONZ, były bardziej utrudnieniem, niż pomocą w procesie pokojowym."
    3 kwietnia 2017 r. muzułmański terrorysta zamordował swoją żydowską sąsiadkę w Paryżu (Francja). Ofiarą jest 66-letnia Sara Lucy Halimi. Została ona zamordowana podczas snu. Morderca następnie wyrzucił jej zwłoki z trzeciego piętra na ulicę, krzycząc przy tym: "Allah Akbar!" Policja aresztowała 21-letniego terrorystę, które oświadczył, że to Koran polecił mu zamordować Żydówkę.

4 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami patrol izraelskiej policji granicznej w dzielnicy Issawija we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 policjant.
    4 kwietnia 2017 r. w południe w rejonie Hajfy wystąpiło lekkie trzęsienie ziemi. Epicentrum wstrząsów o sile 3 stopni w skali Richtera, znajdowało się w Zatoce Hajfy.

4 kwietnia 2017 r. kilkuset Żydów pod eskortą wojska udało się w nocy na modlitwy przy grobowcu Józefa, na przedmieściach Nablusu w Samarii. Przywódca żydowskich społeczności w Judei i Samarii, Jossi Dagan powiedział: "W przeddzień Paschy, święta wolności, zasłużyliśmy na urzeczywistnienie naszej wolności w naszym kraju i posiadania prawa do modlenia się w naszych świętych miejscach. Dlatego odwiedzamy miejsca, które były kolebką żydowskiej historii. Niestety, jeszcze nie posiadamy tej pełnej wolności. Kiedy wchodzimy do grobowca Józefa, musimy to robić w nocy, a nie w świetle dnia."

5 kwietnia 2017 r. minister transportu Israel Katz poinformował na konferencji prasowej, że istnieją plany stworzenia sieci linii kolejowych łączących Izrael przez Jordanię z państwami Zatoki Perskiej. W ten sposób powstałaby regionalna sieć izraelsko-arabskich linii kolejowych.
    5 kwietnia 2017 r. Kneset przyjął poprawkę do ustawy o budownictwie, która przewiduje zreformowanie działań przeciwko szeroko rozpowszechnionemu problemowi nielegalnego budownictwa. Premier Netanjahu powiedział: "Rząd, którym kieruję, zainwestował i nadal inwestuje w sektor arabski więcej niż jakikolwiek inny poprzedni rząd, aby w ten sposób zmniejszyć istniejące różnice w edukacji, płacach, kulturze i zdrowiu. Izraelscy Arabowie chcą być częścią państwa Izrael, chcą być częścią dobrobytu gospodarki Izraela, chcą stać się obywatelami Izraela. Dlatego tak dużo inwestujemy. Chcemy, aby arabscy obywatele integrowali się w państwie Izrael, ale oznacza to również integrację z prawem państwa Izrael. Dzisiaj przyjęliśmy historyczną ustawę, która umożliwi równe egzekwowanie prawa budowlanego. Obejmuje ona nie tylko sektor arabski, ale dotyczy egzekwowania prawa we wszystkich częściach państwa i obejmuje wszystkich obywateli tego kraju. Jedno państwo, jedno prawo, jedno egzekwowanie. Właśnie dzisiaj to zrobiliśmy."

5 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy zaatakowali rano izraelskich żołnierzy, prowadzących działania operacyjne w rejonie arabskiej wioski Dehaishe koło Betlejem w Judei. Palestyńczycy obrzucili żołnierzy kamieniami. Żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 Arab.
    5 kwietnia 2017 r. władze Autonomii Palestyńskiej zmniejszyły o jedną trzecią wynagrodzenie urzędników w Strefie Gazy. Od przejęcia władzy w Gazie przez Hamas, w rzeczywistości oni nie pracują, jednak każdego miesiąca pobierają normalne wynagrodzenie od władz Autonomii Palestyńskiej. Obecna decyzja dotknie 50 tys, mieszkańców Strefy Gazy.

5 kwietnia 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump spotkał się w Białym Domu z jordańskim królem Abdullahem. Rozmowa dotyczyła wzajemnej współpracy między Stanami Zjednoczonymi i Jordanią, wojny domowej w Syrii, oraz perspektyw procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Abdullah powiedział, że inicjatywa pokojowa Ligii Arabskiej może pomóc w osiągnięciu porozumienia pokojowego.
    5 kwietnia 2017 r. syryjski prezydent Baszar Al-Assad powiedział, że obawy przed wybuchem wojny z Izraelem są dalekie od rzeczywistości, ponieważ Syria od dawna jest w stanie wojny z Izraelem. "Izrael jest partnerem Turcji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Arabii Saudyjskiej, Kataru i innych państw. Ta wojna wybuchła z użyciem nowych narzędzi, ale w efekcie to my odnieśliśmy zwycięstwo nad terrorystami, którzy walczą dla Izraela. Jest to zwycięstwo nad wszystkimi tymi państwami. Izrael stara się pomagać terrorystom wszędzie tam, gdzie porusza się syryjska armia, i atakują w różny sposób, aby powstrzymać impet natarcia armii."

6 kwietnia 2017 r. Israeli Aircraft Industries podpisał kontrakt o sprzedaży do Indii zaawansowanego technologicznie systemu obrony przeciwlotniczej Barak-8. Wartość kontraktu wynosi 1,6 mld $.
   6 kwietnia 2017 r. po południem pocisk wystrzelony z terytorium Syrii trafił w mieszkalny dom w moszawie Alonei Habashan na Wzgórzach Golan. Nikt nie został ranny.

6 kwietnia 2017 r. milicja Hamasu powiesiła rano w Gazie 3 Palestyńczyków, których oskarżono o współpracę z Izraelem.
    6 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta wjechał rano rozpędzonym samochodem w grupę izraelskich żołnierzy stojących obok przystanku autobusowego przy osiedlu żydowskim Ofra w Samarii. Zginął 1 żołnierz, a drugi został ranny. Samochód napastnika wylądował w rowie, a rannego terrorystę aresztowano. Pochodzi on z sąsiedniej arabskiej wioski Silwad, a jego rodzina jest powiązana z Hamasem. Ochronne słupy uniemożliwiły napastnikowi wjechanie w przystanek autobusowy, na którym stały cywilne osoby. Zginął 21-letni żołnierz z Brygady Golani, sierżant Elhai Taharlev. Pochodził z osiedla Talmon w Samarii. Jego ojcem jest rabin Ohad Teharlev.
    6 kwietnia 2017 r. przed południem izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski Silwad w Samarii. Przeszukano dom terrorysty, który dzisiaj rano przeprowadził atak przy osiedlu Ofra. Aresztowano jego brata.
    6 kwietnia 2017 r. wieczorem izraelscy żołnierze podczas rutynowej kontroli przy żydowskim osiedlu Tapuach w Samarii, zatrzymali Palestyńczyka, w którego samochodzie znaleziono pistolet. Przekazano go na przesłuchanie.
    6 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta ostrzelał wieczorem z przejeżdżającego samochodu izraelski posterunek wojskowy przy żydowskim osiedlu Psagot w Samarii. Nikt nie został ranny. Napastnik zbiegł.

6 kwietnia 2017 r. rano Izrael przekazał do Jordanii szczątki trzech jordańskich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny sześciodniowej w 1967 r. Ich ciała odnaleziono podczas prac budowlanych w Sur Baher, gdzie mieściła się baza jordańskiej armii. Zostali oni przekazani do Jordanii, aby można ich było z godnością pochować w swojej ojczyźnie.
    6 kwietnia 2017 r. rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało wieczorem nieoczekiwane oświadczenie, zgodnie z którym Rosja uznała Zachodnią Jerozolimę jako stolicę państwa Izrael. "Potwierdzamy nasze zobowiązania wobec rezolucji ONZ i zasad dotyczących porozumienia palestyńsko-izraelskiego, które obejmują status Wschodniej Jerozolimy jako stolicy przyszłego państwa palestyńskiego. Jednocześnie musimy stwierdzić, że w tym kontekście uznajemy Zachodnią Jerozolimę jako stolicę Izraela."

7 kwietnia 2017 r. w nocy doszło do kolejnego ostrzelania przygranicznego moszawu Aloni Habashan na Wzgórzach Golan. Ranna została 1 Izraelka. Specjaliści wojskowi twierdzą, że była to przypadkowa kula, którą wystrzelono podczas walk miedzy zwalczającymi się syryjskimi ugrupowaniami. Wykluczono celowy ostrzał moszawu.
    7 kwietnia 2017 r. premier Benjamin Netanjahu oświadczył rano, że Izrael w pełni popiera decyzję Stanów Zjednoczonych o uderzeniu w cele położone na terytorium Syrii. "Podejmując te działania, prezydent Trump wysłał silną i jasną wiadomość, że nie będzie tolerowane stosowanie i rozprzestrzenianie broni chemicznej. Izrael w pełni popiera decyzję prezydenta Trumpa, i ma nadzieję, że przyczyni się to do ukrócenia koszmarnych działań reżimu Assada, i będzie także usłyszane nie tylko w Damaszku, ale także w Teheranie, Korei Północnej i gdzie indziej."

7 kwietnia 2017 r. izraelscy żołnierze wkroczyli nad ranem do arabskiej wioski Silwad w Samarii. Podczas przeszukań znaleziono we wsi sześć skradzionych samochodów. Ponadto skonfiskowano 40 tys. szekli pochodzących z terrorystycznych funduszy. Dom wczorajszego terrorysty został przeznaczony do rozbiórki, o czym powiadomiono jego rodzinę.

7 kwietnia 2017 r. w nocy dwa amerykańskie niszczyciele rakietowe USS "Ross" i USS "Porter" (należące do 6 Floty Stanów Zjednoczonych) wystrzeliły 59 pocisków rakietowych Tomahawk. Celem była baza lotnicza Al-Shajrat w Syrii, która według informacji wywiadu była użyta podczas ostatniego ataku chemicznego na przedmieściach Idlib. Rakiety zniszczyły samoloty na lotnisku, a także schrony lotnicze, zbiorniki z paliwem, magazyny, a także systemy radarowe, logistyczne i obronne. Zginęło 7 syryjskich żołnierzy, a 9 zostało rannych. Stany Zjednoczone przed atakiem poinformowały o tym swoich sojuszników w regionie, a także Rosję.

8 kwietnia 2017 r. - Szabat.
    8 kwietnia 2017 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły obszar Wzgórz Golan strefą zakazu lotów. Jest to związane ze wzrostem napięcia w Syrii.

8 kwietnia 2017 r. nieznani sprawcy wywrócili 30 nagrobków na żydowskim cmentarzu w Pennsylwanii (USA).

9 kwietnia 2017 r. siły policji aresztowały w nocy kilku żydowskich aktywistów, którzy planowali zorganizować ceremonię ofiarowania Paschy na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Reprezentujący interesy aktywistów, adwokat Itamar Ben-Griv powiedział: "Mówimy o aresztowaniach mających na celu zmuszenie do milczenia, a policja ma obowiązek pozwolić działaczom na wolność wielbienia Boga w Świątyni. Izrael traci swój demokratyczny charakter. Nie może być tak, że ludzie są aresztowani w środku nocy tylko dlatego, że starają się wypełnić wymagania żydowskiej praktyki religijnej."
    9 kwietnia 2017 r. minister transportu Israel Katz powiedział rano, że Izrael musi pokazać swoją determinację, aby utrzymać kontrolę nad Wzgórzami Golan. W tym celu potrzeba kolejnych 100 tys. osadników, aby umocnić obecność Izraela na terytoriach.
    9 kwietnia 2017 r. premier Benjamin Netanjahu na poranny6m posiedzeniu rządu powiedział, że Izrael nadal będzie udzielał pomocy medycznej rannym Syryjczykom. "Izrael troszczy się o rannych Syryjczyków w ramach pomocy humanitarnej. Nadal będziemy to robić." Od początku wojny domowej w Syrii, Izrael udzielił pomocy medycznej już około 3 tys. Syryjczykom. Otrzymywali oni pomoc w przygranicznych ambulatoriach, szpitalu polowym lub w cięższych przypadkach, w szpitalach położonych wewnątrz kraju. Premier polecił także sprawdzenie możliwości leczenia w Izraelu syryjskich dzieci rannych podczas ataków chemicznych.
    9 kwietnia 2017 r. biuro antyterrorystyczne wieczorem ponownie ostrzegło Izraelczyków przed podróżami na Półwysep Synaj w Egipcie. "Ostatnie ataki terrorystyczne w Egipcie odzwierciedlają zdolności terrorystyczne Państwa Islamskiego. W świetle tych zagrożeń, biuro antyterrorystyczne doradza Izraelczykom obecnie przebywającym na Synaju, aby natychmiast powrócili do Izraela."

9 kwietnia 2017 r. izraelscy żołnierze przejęli wieczorem warsztat proukujący broń w Judei. Skonfiskowano 7 tokarek służących do produkcji broni.

10 kwietnia 2017 r. islamscy terroryści wystrzelili rano z terytorium Egiptu rakietę, która spadła na Negew. Uszkodzona została szklarnia. Nikt nie został ranny. Do ataku przyznał się ISIS.
    10 kwietnia 2017 r. Izrael w południe zamknął przejście graniczne Taba z Egiptem. Przejście będzie jedynie otwarte dla Izraelczyków wracających do kraju po wypoczynku na Półwyspie Synaj. Zamknięcie przejścia wprowadzono ze względów bezpieczeństwa.

10 kwietnia 2017 r. brytyjska premier Theresa May powiedziała, że Wielka Brytania bez społeczności żydowskiej nie będzie już brytyjska. "Wasza wspólnota wnosi ogromny wkład w Wielką Brytanię i osiągnęła sukcesy w każdej dziedzinie, pomagając zbudować zamożny kraj."

11 kwietnia 2017 r. - Pascha.
    11 kwietnia 2017 r. władze miejskie Jerozolimy poinformowały, że przygotowują 10 tys. izraelskich flag, które zostaną wywieszone w mieście podczas Dnia Jerozolimy (24 maja). Burmistrz Jerozolimy Nir Barkat powiedział: "Jerozolima jest sercem państwa Izrael i narodu żydowskiego. W tym roku, pięćdziesiąt lat od zjednoczenia, miasto będzie wypełnione państwowymi flagami, które wzmocnią więzi nas wszystkich, tych którzy popierają Jerozolimę. Wzmocni także nasz obowiązek zapewnienia przyszłości dla Jerozolimy i Izraela."

11 kwietnia 2017 r. jordański król Abdullah II powiedział, że Jordańczycy i Egipcjanie mają specjalne relacje z Izraelem. Podkreślił przy tym, że nie widzi żadnej alternatywy dla dwu-państwowego rozwiązania. "Izrael chce nawiązać relacje z Arabami. Ale problemem, który stoi pomiędzy Arabami i Izraelczykami, to Palestyńczycy. Ważnym punktem naszej inicjatywy pokojowej są gwarancje bezpieczeństwa dla Izraela. Jeśli rozwiążemy problem Palestyny, otworzy to nową epokę stabilności w naszym regionie, gdzie Izraelczycy będą naprawdę stanowić część tego regionu. Pragnę zaangażować się na rzecz osiągnięcia porozumienia pokojowego między Izraelczykami i Palestyńczykami."

12 kwietnia 2017 r. - Pascha.

13 kwietnia 2017 r. - Pascha.
    13 kwietnia 2017 r. tysiące Żydów zgromadziło się rano przy Zachodnim Murze w Jerozolimie na tradycyjnym błogosławieństwie kapłańskim.
    13 kwietnia 2017 r. izraelska policja aresztowała rano 5 Żydów, którzy usiłowali wejść na teren Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie, aby zmówić tam tradycyjne modlitwy żydowskie. Przy tej okazji policja poinformowała, że od rozpoczęcia się świąt Pesach, Wzgórze Świątynne odwiedziło już 1800 osób.

13 kwietnia 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas zapowiedział, że podejmie bezprecedensowe kroki, aby zakończyć podział polityczny między Fatahem a Hamasem. Nie wyjaśnił jednak, czego miałyby dotyczyć owe kroki.

14 kwietnia 2017 r. - Pascha.
    14 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta zaatakował w południe pasażerów jadących tramwajem w pobliżu Starego Miasta w Jerozolimie. Zginęła brytyjska studentka, a 2 osoby zostały ranne. Policjanci aresztowali napastnika. Terrorysta jest mieszkańcem Wschodniej Jerozolimy. Cierpiał on na zaburzenia psychiczne i był leczony.

15 kwietnia 2017 r. - Szabat i Pascha.

16 kwietnia 2017 r. - Pascha.
    16 kwietnia 2017 r. Sąd Najwyższy podtrzymał decyzję rządu o zamknięciu przejścia granicznego w Tabie z Egiptem. Sprawa została wniesiona do sądu przez dwóch Izraelczyków, którzy pragnęli spędzić święta Pesach na Półwyspie Synaj. Sąd orzekł, że decyzje dotyczące infrastruktury przejść granicznych państwa nie podlegają debacie, gdyż rząd nie może ujawnić źródeł posiadanych informacji. Przejście w Tabie zostało zamknięte 10 kwietnia po otrzymaniu informacji wywiadowczych, że ISIS planuje przeprowadzenie ataków na cele żydowskie i izraelskie podczas święta Pesach. Przez przejscie mogą przechodzić izraelscy turyści powracający do kraju, oraz zagraniczni turyści udający się na Synaj.
    16 kwietnia 2017 r. szef nowej jednostki obrony cybernetycznej, gen. Jaron Rozen powiedział: "Izrael musi przygotować strategię obrony przed cybernetycznymi zagrożeniami. Jest to globalne zjawisko, które zmienia ludzkość. Zmiany obecnie zachodzące są bardzo szybkie, tak że nikt nie wie, co stanie się jutro. Sieć cyberprzestrzeni ignoruje światowy porządek, nie ma żadnych ograniczeń, żadnych reguł. Izrael jest częścią tej nowej globalnej gry, a obecnie coraz więcej państw zaczyna rozumieć militarną i polityczną siłę, jaką można zyskać dzięki posiadaniu biegłości w cyberprzestrzeni. Jest to wojna informacji. Czy trudno jest włamać się na konto e-mail, skraść poufne informacje, upublicznić je, i zmusić cię do zrobienia czegoś konkretnego? A jeśli ISIS użyje izraelskiego cywilnego serwera, jednego z wielu jakie posiadamy w kraju, aby przeprowadzić atak terrorystyczny? Większość mieszkańców żyje w cywilnym świecie, a tylko jednostki są w wojsku. Spójrzcie jak długo kraje z całego świata musiały dogadywać się, aby podpisać protokół z Kioto, który przeciwdziała globalnemu ociepleniu dotykającemu nas wszystkich. Cybernetyczne narody nie są supermocarstwami, ale są nimi ogromne międzynarodowe korporacje takie jak Google, Facebook czy Kaspersky. Chcemy zapobiegać wojnom, a cyberprzestrzeń pomaga nam w tych działaniach. Cyberobrona nie przypomina ochrony centrum handlowego. Jest to ciągły strumień operacyjnej aktywności cybernetycznej, który obejmuje działania odnoszące się do rzeczywistości fizycznej, włączając w to izraelskie siły powietrzne, marynarkę i inne. Dlatego powinniśmy być ostrożni. Izrael jest technologiczną potęgą, i tutaj wszystko jest cybernetyczne. Gdybyś spojrzał na cyberprzestrzeń Izraela, zobaczyłbyś jeden z największych narodów na świecie. Z tym idzie zrozumienie o którym powinniśmy pamiętać, że jeśli dom jest zrobiony ze szkła, to najlepiej unikać rzucania kamieni. Problem cyberobrony zaczyna się od tego, że wszystkie wojskowe systemy bojowe są skomputeryzowane: począwszy od terminali wejściowych do baz wojskowych i komputera wydającego polecenia o wystrzeleniu obronnej rakiety Arrow, poprzez czołgi Merkava, po systemy operacyjne kontroli i nadzoru w Sztabie Generalnym prowadzącym operacje wojskowe Izraela. Jednak systemy operacyjne Sił Obronnych Izraela zostały tak zaprojektowane, że nie jest łatwo je złamać. Pomimo to, ci, którzy mają takie możliwości, mogą włamać się nawet do systemów operacyjnych. Zdolności cybernetyczne mówią o możliwościach fizycznych danego państwa. Powiedzmy na przykład: Czy wyłączenie systemu kontroli świateł ulicznych w państwie jest atakiem na jego suwerenność? Czy to usprawiedliwia rozpoczęcie wojny? Kto zamierza wypowiedzieć wojnę, i komu? Czyjego ambasadora wezwać, aby udzielić mu reprymendy? Na tym froncie nie ma żadnych zasad. Nie bez znaczenia pozostaje pytanie, na które trzeba znaleźć odpowiedź przy planowaniu ataku - w jaki sposób powinniśmy zaatakować cel? Samolotem czy zdalnie, poprzez cyberprzestrzeń?"

16 kwietnia 2017 r. z powodu wyczerpania oleju opałowego po południem została zatrzymana jedyna czynna elektrownia w Strefie Gazy. Wyczerpało się paliwo, które zakupiono dzięki pomocy Kataru i Turcji. Szef energetyki w Gazie, Samir Metir powiedział, że mieszkańcy strefy będą otrzymywać dostawy energii elektrycznej w dwóchsześcio godzinnych okresach dziennie. Jest to energia kupowana z Izraela i Egiptu.

17 kwietnia 2017 r. kilkuset palestyńskich więźniów przebywających w izraelskich więzieniach rozpoczęło strajk głodowy. Organizatorem i przywódcą strajku głodowego jest więzień i terrorysta Marwan Barghouti. Liczbę strajkujących więźniów szacuje się na około 1100 osób. W większości są to członkowie al-Fatah, do których dołączyły także tzw. "samotne wilki". Strajkujący domagają się poszerzenia ich praw, w tym udostępnienia telefonów oraz umożliwienia odwiedzin rodzin dwa razy w miesiącu. Służba więzienna w odpowiedzi zablokowała możliwość odwiedzin adwokatów do strajkujących więźniów. Wydano oświadczenie: "Służba więzienna ma wiele doświadczenia w walce ze strajkami głodowymi, ma także możliwości radzenia sobie z takimi protestami. Służba więzienna jest przygotowana do strajku głodowego i koordynuje działania z odpowiednimi władzami, takimi jak Siły Obronne Izraela, ministerstwo zdrowia, agencja bezpieczeństwa Szabak, policja i inne. Więźniowie, którzy zdecydują się na strajk głodowy, będą musieli ponieść poważne konsekwencje, a zaburzenia i inne sposoby protestowania są nielegalne i będą ukarane ściśle według prawa."

17 kwietnia 2017 r. izraelscy żołnierze zatrzymali wieczorem 2 Palestyńczyków, którzy z ukrytymi nożami usiłowali wejść na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei.
    17 kwietnia 2017 r. wieczorem Hamas poinformował, że w południowej części miasta Gaza zawalił się podziemny tunel. Zginął 1 Palestyńczyk.

18 kwietnia 2017 r. minister spraw wewnętrznych Gilad Erdan powiedział, że nie będzie negocjować z setkami strajkujących palestyńskich więźniów. Dodał, że Marwan Barghouti został przewieziony do innego więzienia i umieszczony w odosobnieniu. "To są terroryści i uwięzieni mordercy, którzy otrzymali to, na co zasługują. Nie mamy powodu, aby negocjować z nimi. Kluczową sprawą jest, abyśmy nie spełnili ich żądań. Mogłoby to zniszczyć w przyszłości naszą zdolność określania warunków życia więźniów. Nie zapominajmy, że mówimy o brutalnych mordercach, którzy popełnili swoje zbrodnie z pobudek nacjonalistycznych. To nie są drobni przestępcy, którzy odsiedzą swoje wyroki, a następnie zostaną zrehabilitowani i powrócą do izraelskiego społeczeństwa."
    18 kwietnia 2017 r. adwokaci więźnia Marwana Barghoutiego złożyli pozew do Sądu Najwyższego, sprzeciwiając się decyzji służby więziennej o odmowie wizyt adwokackich dla strajkujących palestyńskich więźniów.

19 kwietnia 2017 r. wysoki oficer powiedział, że pomimo zaatakowaniu wojskowych celów w Syrii w minionym miesiącu, stosunki oraz koordynacja działań bezpieczeństwa między Izraelem i Rosją są bardzo dobre. Co dwa tygodnie szef oddziału operacji Sił Obronnych Izraela odwiedza Rosję, aby koordynować działania ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. "Zdolności operacyjne Sił Obronnych Izraela w Syrii nie uległy zmianie, ale nie zamierzamy działać jawnie wraz z innymi państwami zaangażowanymi w wojnę. Wyznaczyliśmy sobie wiele celów - bez jawnego zaangażowania uniemożliwiamy transfer broni dla Hezbollahu w Libanie. Odpowiadamy także na każde naruszenie izraelskiej suwerenności, wspierając przy tym siły UNDOF w powracaniu na ich pozycje w północnej i środkowej części Wzgórz Golan." Odnosząc się do Hezbollahu, oficer powiedział, że organizacja ta została poważnie osłabiona w wyniku zaangażowania się w wojnę domową w Syrii. Jednak pomimo to, nadal pozostaje poważnym zagrożeniem dla Izraela. Pokój na północy udaje się utrzymywać dzięki odstraszającej roli Sił Obronnych Izraela. W ostatnim czasie armia znacznie poprawiła poziom gotowości do ewentualnej wojny. Ponad 230 mln szekli zainwestowano w bazy wojskowe w całym kraju. Zwiększono także liczbę batalionów będących w gotowości na granicach państwa. Odnosząc się do Strefy Gazy powiedział, że armia nie spodziewa się wybuchu konfliktu zbrojnego i rozpoczyna budowę podziemnej bariery chroniącej przed tunelami terrorystycznymi. Zaznaczył jednak, że niepozorny incydent w każdej chwili może przeobrazić się w ciąg taktycznych działań, na które armia nieustannie się przygotowuje. Odnosząc się do sytuacji w Judei i Samarii, powiedział, że od początku roku aresztowano na tym obszarze 1100 osób podejrzanych o działalność terrorystyczną. "Dostrzegamy nowe wzorce działalności terrorystycznej i reorganizujemy się, aby sobie z nimi poradzić."

19 kwietnia 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że chce spotkać się z Benjaminem Netanjahu w Waszyngtonie. "Jestem gotowy spotkać się z premierem Izraela w Waszyngtonie pod patronatem prezydenta Trumpa. Wyślę moją delegację do Stanów Zjednoczonych, aby przygotować moją wizytę tam." Wizyta Abbasa w Białym Domu jest zaplanowana na 3 maja.
    19 kwietnia 2017 r. palestyński minister ds. więźniów Issa Qaraqe potępił decyzję Izraela o odmowie negocjacji ze strajkującymi palestyńskimi więźniami. Qaraqe podkreślił, że do strajku głodowego doszło po wielu miesiącach prób rozpoczęcia negocjacji z izraelskimi władzami. "Jeśli ich żądania nie zostaną spełnione, wówczas więcej więźniów dołączy do strajku. Poprosiliśmy międzynarodową społeczność i ONZ o natychmiastową interwencję. Jeśli jacyś więźniowie umrą, może to doprowadzić do wybuchu nowej intifady."
    19 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta wjechał po południem samochodem w grupę osób stojących przy wjeździe do bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.

    19 kwietnia 2017 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły wieczorem operację w rejonie arabskich wiosek Abu Dis Azarija i Szeik Saad w Judei. Przejęto broń, amunicję, około 1 tys. $ przeznaczonych na działalność terrorystyczną, a także 11 skradzionych samochodów i 13 nielegalnych pojazdów. Zatrzymano 3 osoby.

20 grudnia 2017 r. do Izraela przyleciał sekretarz obrony USA James Mattis. Celem jego misji jest potwierdzenie sojuszu wojskowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. W niedzielę do Izraela przylecą trzy najnowsze samoloty myśliwskie F-35-I. Wylądują one w bazie lotniczej Nevatim na Negewie, gdzie dołączą do dwóch maszyn F-35, które od grudnia 2016 r. służą już w izraelskich siłach powietrznych. Zostaną one pokazane podczas parady w Dzień Niepodległości.
    20 kwietnia 2017 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że obecnie na całym świecie żyje 14 mln 411 tys. Żydów, z czego w Izraelu mieszka 6 mln 335 tys. Żydów, w Stanach Zjednoczonych 5,7 mln, we Francji 460 tys., w Kanadzie 388 tys., w Wielkiej Brytanii 290 tys., w Argentynie 181 tys., w Rosji 180 tys., w Niemczech 117 tys. i w Australii 113 tys. Obecna populacja Żydów na świecie zbliża się do wielkości jaką posiadała w 1939 roku przed Holokaustem (w 1939 r. żyło 16,6 mln Żydów, a w 1948 r. 11,5 mln Żydów).

20 kwietnia 2017 r. wysoki przywódca Hamasu, Mahmoud al-Zahar oświadczył, że jego organizacja przygotowuje się do "wyzwolenia meczetu al-Aksa i całej ziemi palestyńskiej ... Tunele sił zbrojnych są pobłogosławione, ponieważ zostały poświęcone krwią naszych męczenników."
    20 kwietnia 2017 r. wysłannik Autonomii Palestyńskiej, Rijad Mansour wezwał Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża do interwencji w celu zakończenia strajku głodowego prowadzonego przez palestyńskich więźniów w więzieniach w Izraelu.

20 kwietnia 2017 r. przedstawiciele Hezbollahu zebrali grupę około 100 lokalnych i międzynarodowych dziennikarzy, zabierając ich w objazd wzdłuż granicy libańsko-izraelskiej. Wzdłuż całej ich drogi wystawieni byli uzbrojeni bojówkarze Hezbollahu, którzy otwarcie prezentowali broń, nierzadko celując przy tym w stronę Izraela. Hezbollah uczynił tak pomimo faktu, że Rezolucja ONZ zabrania obecności osób uzbrojonych w rejonie strefy demarkacyjnej wzdłuż granicy w południowym Libanie.
    20 kwietnia 2017 r. zastępca sekretarza generalnego Hezbollahu, Naim Qassem powiedział, że Izrael obawia się wybuchu wojny w Libanie w te lato, gdyż spowodowałaby ona ciężkie straty. "Wszystko wskazuje, że Izrael przestraszył się i nie podejmie żadnej decyzji o przeprowadzeniu nowej ofensywy przeciwko Libanowi. Jeśli Izrael na zaskoczy i przyśpieszy kroki, Hezbollah jest gotowy na każdy scenariusz."

21 kwietnia 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman spotkał się sekretarzem obrony USA Jimem Mattisem. Mattis dużo czasu poświęcił omówieniu problematyki Syrii. "Najważniejszym jest, aby społeczność międzynarodowa nie miała żadnych wątpliwości, że Syria z naruszeniem porozumień zachowała broń chemiczną. Jest to naruszeniem Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i jeśli oni jeszcze raz jej użyją, to będą musiały być podjęte działania dyplomatyczne. Wyraziliśmy się w tej kwestii bardzo jasno." Assad wielokrotnie mówił, że w 2013 r. zniszczył wszystkie zapasy broni chemicznej. Uczynił to pod naciskiem Stanów Zjednoczonych, dzięki mediacji Rosji. Podczas spotkania z premierem Benjaminem Netanjahu, Mattis powiedział: "Przed Izraelem i wszystkimi innymi państwami w regionie stoją dwa niebezpieczeństwa, które zagrażają stabilności, spokojowi i zamożności regionu. Są nimi ISIS i irański reżim. O tym będę dyskutować z panem premierem." Netanjahu powiedział: "Odczuwamy ogromną zmianę w kierunku amerykańskiej polityki. Widzimy to po jasnych i szczerych wypowiedziach pana sekretarza, że potępiasz Iran. Widzimy to po bardzo silnych i szczerych wypowiedziach prezydenta Trumpa, i bardzo radykalnych działaniach przeciwko wykorzystaniu broni chemicznej przez irańskiego pełnomocnika - Syrię. Zostało to docenione w naszym regionie i na całym świecie. Myślę, że jest to pożądana zmiana, strategiczna zmiana amerykańskiego przywództwa i amerykańskiej polityki. Mamy wspólne wartości, a także wspólne zagrożenia. Niebezpieczeństwa opierają się na podwójnym zagrożeniu radykalnego islamu - szyickich ekstremistów pod przywództwem Iranu i sunickich ekstremistów pod przywództwem Państwa Islamskiego. Zobowiązujemy się powstrzymać te zagrożenia."
    21 kwietnia 2017 r. po południem na wzgórza Golan spadły trzy syryjskie pociski moździerzowe. Wojskowi obserwatorzy poinformowali, że był to przypadkowy ostrzał. Pociski wystrzelono podczas starcia, gdy jedna z bojówek zaatakowała pozycje syryjskiej armii w rejonie Kuneitra.

21 kwietnia 2017 r. około 8 tys. Żydów modliło się w nocy w grobowcu proroka Jozuego w miejscowości Kifl Hares w Samarii. Izraelscy żołnierze zabezpieczali całe zdarzenie.
    21 kwietnia 2017 r. władze izraelskie przekazały do Autonomii Palestyńskiej ciało zabitego terrorysty, który na początku kwietnia przeprowadził atak nożowy na Starym Mieście Jerozolimy. Został on zastrzelony przez policjantów. Jego ciało przekazano rodzinie w Nablusie.

21 kwietnia 2017 r. libański premier Saad Hariri wraz z ministrem obrony i szefem armii odwiedzili południe Libanu. Hariri skrytykował wczorajszą prowokację ze strony Hezbollahu. "To, co wydarzyło się wczoraj, jest czymś, czego my, jako rząd, nie akceptujemy. Chcę powiedzieć, że tylko libańskie siły zbrojne są legalnymi siłami odpowiedzialnymi z obronę naszych granic." Obecnie Hezbollah posiada większy potencjał militarny niż libańska armia. Hariri jest synem ministra Rafika Hariri, który został zamordowany w 2005 r. O to zabójstwo oskarżono Hezbollah. Pomimo wielu lat sporów, obecnie w rządzie Hariri zasiadają członkowie Hezbollahu. UNIFIL wydał odrębne oświadczenie, że nic nie wiedział o planowanej trasie przejazdu dziennikarzy pod przywództwem Hezbollahu.
    21 kwietnia 2017 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem pozycje syryjskiej armii na Wzgórzach Golan, skąd wcześniej wystrzelono pociski moździerzowe na terytorium Izraela. Ostrzał spowodował straty materialne. Syria oskarżyła Izrael, że w ten sposób udzielił on poparcia terrorystom.

22 kwietnia 2017 r. - Szabat.
    22 kwietnia 2017 r. po południem przywrócono normalne funkcjonowanie przejścia granicznego Taba z Egiptem. Zalecono jednak Izraelczykom, aby ze względów bezpieczeństwa unikali wyjazdów na Półwysep Synaj.
    22 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy wzniecili po południem zamieszki w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 policjant.

22 kwietnia 2017 r. sekretarz generalny OWP Saeb Erekat powiedział, że istnienie państwa palestyńskiego opiera się na międzynarodowym prawie, a społeczność międzynarodowa odpowiada za wyegzekwowanie na Izraelu uznania granic sprzed 1967 r. Erekat podkreślił potrzebę powstania narodowego rządu jedności, ponieważ obecnie nie może być niezależnego państwa palestyńskiego w Strefie Gazy, a nie może powstać państwo palestyńskie bez Strefy Gazy.
    22 kwietnia 2017 r. grupa radykalnych żydowskich osadników wkroczyła wieczorem do arabskiej wioski Beit Urif w sąsiedztwie żydowskiego osiedla Itzchar w Samarii. Arabowie i Żydzi obrzucili się kamieniami. Ranny został 1 Arab. Na miejsce przybyli izraelscy żołnierze, którzy rozdzielili obie strony.

22 kwietnia 2017 r. przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydów, dr Mosze Kantor opublikował wieczorem roczny raport o antysemityzmie za 2016 r. "Pomimo, że liczba antysemickich incydentów, szczególnie gwałtownych, zmniejszyła się w 2016 r. na całym świecie, to wrogowie narodu żydowskiego odkryli nowe drogi, aby wyrażać swój antysemityzm. Dlatego wystąpił znaczny wzrost nienawiści on-line i wzrosła liczba ataków na słabo chronione obiekty, takie jak cmentarze. To oznacza, że motywacja nie słabnie, a poczucie bezpieczeństwa wielu żydowskich społeczności pozostaje niepewne. Pozytywne symptomy zostały jednak zrównoważone gwałtownym wzrostem antysemickich incydentów w krajach anglojęzycznych, które w przeszłości były bardziej przyjazne dla Żydów. Co najważniejsze, liczba antysemickich incydentów w kampusach amerykańskich uniwersytetów wzrosła o 45%, a żydowscy studenci stają przed coraz większą nienawiścią i nietolerancją." Liczba najcięższych incydentów w 2016 r. wyniosła 361, i spadła o 12% w porównaniu do 2015 r., kiedy było 410 takich incydentów. Największy spadek ilości antysemickich incydentów odnotowano we Francji (spadek o 61%). Jest to głównie wynik wprowadzenia zupełnie nowych procedur bezpieczeństwa w całej Francji, co przełożyło się na stan bezpieczeństwa tamtejszych społeczności żydowskich. Natomiast w Wielkiej Brytanii wzrosła o 11% i w Australii o 10%.

23 kwietnia 2017 r. służba więzienna poinformowała rano, że 186 palestyńskich wieźniów zaprzestało strajku głodowego.
    23 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta zaatakował po południem nożem osoby przebywające w holu Hotelu Herods w Tel Awiwie. Rannych zostały 4 osoby. Ochraniarze postrzelili i aresztowali napastnika.
    23 kwietnia 2017 r. w bazie lotniczej Nevatim po południem wylądowały trzy nowe myśliwce wielozadaniowe F-35I Adir.
    23 kwietnia 2017 r. wieczorem w Jad Vashem odbyły się oficjalne uroczystości Jom HaShoah (Dnia Pamięci Holokaustu). Premier benjamin Netanjahu powiedział, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja zdawały sobie sprawę, że pod koniec 1942 r. hitlerowcy wymordowali już co najmniej dwa miliony Żydów i kontynuują swoją zbrodniczą działalność, a pomimo to, nic nie uczynili, aby to powstrzymać. "Światowe mocarstwa wiedziały i nie podjęły żadnych działań. Mogli uratować cztery miliony Żydów. Antysemityzm radykalnego islamu, Iranu i Państwa Islamskiego chce nas zniszczyć. Nienawiść do Żydów jest teraz skierowana przeciwko państwu żydowskiemu. A jeśli chodzi o obojętność świata, tyo w tym względzie nic się nie zmieniło. Jest wiele przypadków, w których świat stoi i nie zapobiega ludobójstwu. Od czasów II wojny światowej nie było takiej tragedii jak Holokaust, ale w wielu przypadkach świat nie zapobiegł ludobójstwu. Było tak w Kambodży, Rwandzie, Sudanie i Syrii. Jest tylko kilka punktów świecących w ciemnościach. Jeden z nich ostatnio się pojawił, a była nim zdecydowana reakcja Donalda Trumpa na masakrę syryjskich dzieci z wykorzystaniem broni chemicznej. Ci, którzy grożą nam zniszczeniem, ryzykują, że sami zostaną zniszczeni. Jako ludzie bezbronni staliśmy się państwem o defensywnym potencjale, który jest jednym z najsilniejszych na świecie." Prezydent Reuven Rivlin powiedział: "Komory gazowe nie zostały zbudowane jako przestępstwo kryminalne przeciwko ludzkości. One zostały wybudowane w celu unicestwienia narodu żydowskiego, konkretnie naszego narodu. Nigdy wcześniej nie było takiego wydarzenia historycznego, aby eksterminacja była oderwana od jakiegokolwiek konfliktu politycznego, oderwana od kwestii terytorialnych czy walki o dominację. Był to zorganizowany proceder terrorystyczny, który zgromadził Żydów z całego świata, z różnych kontynentów, Żydów, którzy nie znali nawzajem swoich języków, zarówno wierzących, jak i niewierzących, zasymilowanych i ortodoksyjnych Żydów. Celem było ich zgładzenie i ich potomstwa z oblicza ziemi. Shoah nie zdarzyło się w starożytnym świecie, ani nie zdarzyło się tak dawno temu. Stało się to w samym sercu oświeconej Europy. W sercu Niemiec Kanta - ojca współczesnej etyki. W sercu Francji - deklaracji praw człowieka, praw obywateli. Tam właśnie się to stało, zaplanowano i zrealizowano plan zgładzenia nas, Żydów. Dlatego zawsze będziemy organizować naszą własną obronę - państwo Izrael nie jest rekompensatą za Holokaust, ale Holocaust nuczył nas, że musimy brać nasz los w swoje własne ręce. Żydzi mają prawo i obowiązek posiadania sił obronnych, aby bronić narodową niepodległość, suwerenność, tutaj w naszej historycznej ojczyźnie. Wróciliśmy do naszej ziemi, a nigdy stąd nie odejdziemy. Kwiat pamięć o naszych braciach i siostrach jest związany z naszym życiem."
    23 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy wzniecili wieczorem zamieszki w dzielnicy Sur Baher we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Uszkodzony został policyjny pojazd.

23 kwietnia 2017 r. radykalni żydowscy osadnicy zaatakowali rano kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy przybyli w rejon Huwara w Samarii, aby zapobiec incydentom izraelsko-arabskim. Ranny został 1 żołnierz.
    23 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem żydowskie samochody w pobliżu osiedla Hizme w Samarii. Ranna została 1 Izraelka.

23 kwietnia 2017 r. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przemawiając na Światowym Kongresie Żydów w Nowym Jorku zapewnił przywódców społeczności żydowskich, że przeciwstawi się wszelkim objawom antysemityzmu na świecie. "Jako sekretarz generalny ONZ uważam, że państwo Izrael musi być traktowane jak każde inne państwo." Na kongresie odtworzono nagranie z przemówieniem prezydenta Dondalda Trumpa, który powiedział: "Podczas Dnia Holokaustu patrzymy na najciemniejszy rozdział ludzkiej historii. Opłakujemy, pamiętamy, modlimy się i przyrzekamy: Nigdy więcej! Umysł nie może zrozumieć tak wielkiego bólu, przerażenia i straty. Sześć milionów Żydów, dwie trzecie wszystkich Żydów Europy, zamordowanych przez nazistowskie ludobójstwo. Zostali zamordowani przez zło, którego nie można opisać słowami, a ludzkie serce nie może znieść. Dzisiaj, zaledwie kilka dziesięcioleci po Holocauście, widzimy wielki naród powstały z pustyni, i widzimy, że dumna Gwiazda Dawida powiewa nad Izraelem. Ta gwiazda jest symbolem żydowskiej wytrwałości. To pomnik nieustępliwej siły. Przypomina słynne słowa napisane przez Teodora Herzla: jeśli będziesz tego pragnął, to nie będzie snem. Jeśli to zrobisz, to nie będzie snem. Musimy usunąć wszelkie uprzedzenia i antysemityzm wszędzie tam, gdzie się on znajduje. Musimy pokonać terroryzm. Nie wolno nam ignorować gróźb reżimu, który otwarcie mówi o zniszczeniu Izraela. Nie możemy pozwolić, aby nawet kiedykolwiek pomyślał o tym. Wszystkim wam, którzy dzisiaj przybyli z całego świata, niech będzie wiadomo, że Ameryka mocno stoi z państwem Izrael."

24 kwietnia 2017 r. - Jom Ha Shoah (Dzień Pamięci Holokaustu).

24 kwietnia 2017 r. palestyńska terrorystka zaatakowało rano izraelską żołnierkę na punkcie kontrolnym Kalandia na północ od Jerozolimy, w Judei. Ranna została 1 żołnierka. Pozostali żołnierze postrzelili i aresztowali napastniczkę.

25 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przed siedzibą wywiadu wojskowego w Huwara, w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastnika.

25 kwietnia 2017 r. grupa nastolatków wywróciła kilka nagrobków na cmentarzu żydowskim Bukareszcie w Rumunii. Policja zatrzymała sprawców. Uszkodzonych zostało 10 nagrobków.
    25 kwietnia 2017 r. egipski prezydent Adel Fattah al-Sisi powiedział, że utworzona na granicy ze Strefą Gazy strefa buforowa jest niewystarczająca, aby powstrzymać działalność przemytniczą. Obecnie strefa buforowa ma szerokość 1 km. "Znaleźliśmy tunele, które mają trzy kilometry długości i przebiegają na głębokości 35 metrów pod ziemią - są to tunele, którymi mogą przemieszczać się nie tylko ludzie, ale także pojazdy." W ten sposób Egipt rzucił nieco światła na swoją walkę z przemytem na granicy ze Strefą Gazy.

26 kwietnia 2017 r. przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Jacques De Maio powiedział podczas wizyty w Izraelu: "Tutaj nie ma żadnego reżimu, który opierałby się na wyższości jednej rasy nad drugą. Tutaj nie ma łamania podstawowych praw człowieka na podstawie tak zwanej dyskryminacji rasowej. Musimy jednak wyjaśnić izraelskiemu społeczeństwu, kim jesteśmy, co tutaj robimy i jakie są nasze zasady. Oferujemy pomoc ludziom jako istotom ludzkim, tym wszystkim, którzy potrzebują naszej pomocy. Prawie wszystko robimy cicho, bez upublicznienia, często w tajemnicy, a naszym jedynym celem jest ochrona naturalnych praw człowieka. W odróżnieniu od instytucji bezpieczeństwa w wielu innych krajach, w tym w krajach zachodnich - Izrael daje nam szybki dostęp do wysokich rangą urzędników Sił Obronnych Izraela, Służby Więziennej i innych służb bezpieczeństwa. W kwestii strzelania do napastników, którzy dokonują ataków terrorystycznych wyciągnęliśmy jednoznaczny wniosek, że Siły Obronne Izraela nie mają rozkazu zabijania podejrzanych. Zasady zaangażowania nie uległy zmianie, a faktycznie takie zdarzenia miały miejsce. To prawda, że poszczególni żołnierze często popełniali złe decyzje, a na przejściach granicznych miało miejsce wiele skandalicznych przypadków zachowań - czasami w całkowitym naruszeniu przepisów. Dlatego nie wahajcie się zgłoszać tego do Sił Obronnych Izraela, a my zwykle uzyskujemy od nich profesjonalną odpowiedź. Dlatego odrzuciliśmy oskarżenie. Oczywiście, natychmiast pojawiły się oskarżenia, że ukrywamy zbrodnie wojenne popełnione przez Siły Obronne Izraela, a my służymy syjonistom. Czerwony Krzyż był bardzo dobrze zaznajomiony z reżimem w Republice Południowej Afryki podczas apartheidu, i każdemu, kto twierdzi, że Izrael jest państwem apartheidu odpowiadamy: Nie, tutaj nie ma apartheidu. Nie ma wyższość jednej rasy nad drugą, nie ma wstrzymywania podstawowych praw człowieka na podstawie tzw. niższości rasowej. Tutaj jest krwawy konflikt narodowy, wyróżniający się i tragiczny od dziesięcioleci, ale nie apartheid."
    26 kwietnia 2017 r. izraelskie służby bezpieczeństwa poinformowały, że w ciągu kilku ostatnich dni doszło do próby planowego cyberataku na różne izraelskie cele. Napastnicy rozesłali e-maile pod przykrywką legalnie działającej organizacji. Dotarły one do około 210 izraelskich organizacji, urzędów państwowych, instytucji publicznych i prywatnych obywateli. E-maile posiadały certyfikaty bezpieczeństwa, co wskazywało na pochodzenie od rzekomo bezpiecznej organizacji. Nie podając żadnych dodatkowych szczegółów, poinformowano, że zagrożenie zostało wyeliminowane. Alberto Hasson powiedział, że "był to masowy atak, jeden z największych, jakich byliśmy świadkami. Jego zamiarem było przejęcie kontroli nad komputerami firm. Gdyby do tego doszło, ten kto by to zrobił, mógłby zrobić, co tylko zechce." Wydano dodatkowe instrukcje dla osób fizycznych, przedsiębiorstw i ministerstw w celu ochrony przed cybernetycznymi atakami w przyszłości.

26 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta usiłował w południe zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przed dowództwem Brygady Szomron w Huwara, w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastnika.

26 kwietnia 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman spotkał się w Moskwie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Szojgu i rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Omówiona została aktualna sytuacja w Syrii, a także koordynacja bezpieczeństwa działań izraelskiej i rosyjskiej armii na tym obszarze. Liberman wyraził zaniepokojenie z powodu irańskiej działalnością wojskowej w Syrii oraz wykorzystywaniu przez Iran terytorium Syrii do przemytu broni dla Hezbollahu w Libanie. Liberman dodał, że "nie pozwolimy, aby doszło do koncentracji sił irańskich i Hezbollahu na granicach Wzgórz Golan." Liberman omówił także sytuację na granicy Strefy Gazy. "Hamas nakłada podatki od mieszkańców Strefy Gazy, ale zamiast je wykorzystywać w celu poprawy warunków życia w strefie, inwestuje je w rozwijanie rakiet i kopanie tuneli terrorystycznych."

27 kwietnia 2017 r. minister wywiadu Israel Katz potwierdził rano, że za atakiem na lotnisko w Damaszku stoi Izrael. "Działamy, aby zapobiec przekazaniu zaawansowanych broni z Iranu poprzez Syrię dla Hezbollahu w Libanie. Kiedy otrzymamy poważne informacje o zamiarze przekazania broni Hezbollowi, będziemy działać. Ten incydent jest całkowicie zgodny z tą polityką."
    27 kwietnia 2017 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że liczba mieszkańców Izraela wynosi 8 mln 680 tys. osób. W 1948 r. Izrael liczył zaledwie 806 tys. mieszkańców. Od ubiegłego roku populacja wzrosła o 1,9% (159 tys. osób).
    27 kwietnia 2017 r. wieczorem bezzałogowy samolot obserwacyjny wleciał od strony Syrii w obszar izraelskich Wzgórz Golan. Dron został namierzony i po kilku minutach zestrzelony przez baterię rakiet Patriot.

27 kwietnia 2017 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano izraelskich żołnierzy wykonujących rutynowe czynności przy barierze granicznej w południowej części Strefy Gazy. Nikt nie został ranny. W odpowiedzi izraelski czołg ostrzelał pobliski punkt obserwacyjny Hamasu.
    27 kwietnia 2017 r. władze Autonomii Palestyńskiej poinformowały rano, że natychmiast zaprzestaną płacenia za dostawy energii elektrycznej z Izraela do Strefy Gazy. Obecnie Izrael dostarcza energię elektryczną do Strefy Gazy poprzez 10 linii przesyłowych. Jest to 125 MW, czyli około 30% energii elektrycznej potrzebnej w Strefie Gazy. Miesięczny koszt wynosi około 40 mln szekli miesięcznie. Ponieważ kwota ta nie była płacona, Izrael doliczał ją do zadłużenia Autonomii Palestyńskiej, i potrącał z transferów celnych lub podatkowych.
    27 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta z ukrytym nożem usiłował wieczorem wejść na teren Gorobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Izraelscy żołnierze aresztowali napastnika.
    27 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem bombami zapalającymi ogrodzenie grobowca Racheli na przedmieściach Betlejem w Judei. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

27 kwietnia 2017 r. syryjskie media poinformowały, że nad ranem izraelskie samoloty zbombardowały instalacje wojskowe przy lotnisku w Damaszku. Zniszczone miały być zbiorniki z paliwem orqaz magazyny broni wykorzystywane przez irańskie oddziały biorące udział w wojnie domowej w Syrii. Zginęły 3 osoby, a 2 zostały ranne.

28 kwietnia 2017 r. ministerstwo obrony opublikowało oficjalne dane dotyczące poległych żołnierzy w walkach o niepodległość Izraela. Dane dotyczą wszystkich tych, którzy od 1860 r. zginęli w obronie żydowskich społeczności w Ziemi Izraela. Od tego czasu zginęło ogółem 23 540 żydowskich i izraelskich policjantów, strażników i żołnierzy. W najbliższą niedzielę w Izraelu będzie obchodzony Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy. W ciągu ostatniego roku do listy tej dodano 67 nowych ofiar, oraz 37 wojskowych weteranów, którzy zmarli w wyniku obrażeń odniesionych w walce. Oficjalne dane za 2017 r. obejmują 9157 rodziców, którzy stracili synów lub córki w walce, 4881 wdów, 1843 sierot w wieku poniżej 30 roku życia. Obchody Dnia Pamięci zawsze poprzedzają Dzień Pamięci Izraela.
    28 kwietnia 2017 r. Centralne Biuro Statystyczne opublikowało dane z których wynika, że większość izraelskich Żydów identyfikuje się jako religijni lub tradycyjni (przestrzegający religijnej tradycji). Obecna populacja Izraela wynosi 8 mln 680 tys. mieszkańców, z czego 6 mln 484 tys. Żydów (74,7%), 1 mln 808 tys. Arabów (20,8%) i 388 tys. innych (4,5%). Dane statystyczne pokazują, że 44% izraelskich Żydów uważa się za osoby świeckie lub nie-religijne. 32% izraelskich Żydów uważa się za religijnych, a 24% za osoby przestrzegające tradycję. Dla porównania, wśród Żydów mieszkających w Stanach Zjednoczonych zaledwie 10% określa się jako religijni.

28 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Ofra w Samarii. Rannych zostało 2 Izraelczyków.

29 kwietnia 2017 r. - Szabat.

30 kwietnia 2017 r. minister spraw wewnętrznych Gilad Erdan poinformował, że 300 palestyńskich wieźniów zgodziło się zakończyć strajk głodowy prowadzony w izraelskich więzieniach. Podkreślił przy tym, że nie spełniono żadnego z żądań stawianych przez więźniów. Obecnie 920 więźniów nadal kontynuuje strajk głodowy. Służba więzienna planuje utworzenie w więzieniach 400 punktów medycznych, dzięki czemu nie będzie potrzeby przewożenia osadzonych do szpitali.

30 kwietnia 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Ammanie z jordańskim królem Abdullahem, aby przedyskutować szczegóły wizyty Abbasa w Stanach Zjednoczonych i jego spotkania z prezydentem Trumpem (3 maja). Abbas i Abdullah zgodzili się, że jakiekolwiek przyszłe porozumienie musi opierać się na dwóch państwach w granicach sprzed 1967 r. Podkreślono potrzebę wznowienia negocjacji pokojowych na podstawie arabskiej inicjatywy z 2002 r., która obiecuje Izraelowi normalizację stosunków z państwami arabskimi pod warunkiem pełnego wycofania się z Judei i Samarii. Odrzucono także możliwość zmiany wcześniejszych decyzji odnośnie Jerozolimy, której wschodnia część powinna stać się stolicą państwa palestyńskiego.

1 maja 2017 r. Dzień Pamięci Poległych w wojnach o niepodległość Izraela.
    1 maja 2017 r. na cmentarzu wojskowym na Górze Herzla w Jerozolimie po południem odbyła się oficjalna uroczystość poświęcona pamięci cywilów zamordowanych podczas ataków terrorystycznych. Na liście ofiar znajduje się 3175 nazwisk osób cywilnych. W ciągu minionego roku do listy dopisano kolejnych 11 osób. Premier Benjamin Netanjahu wezwał palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa do zaprzestania finansowania terrorystów i ich rodzin, gdyż to zacheca do kolejnych aktów terroru. "Jak można mówić o pokoju z Izraelem, równocześnie finansując morderców, którzy przelewają krew niewinnych Izraelczyków? Czy chcesz podjąć prawdziwe kroki w kierunku pokoju? To anuluj płatności dla terrorystów. Inwestuj w pokój, a nie w morderstwa. Kiedy rozpoczynamy Dzień Niepodległości, to patrzę na cały rok i rozglądam się dookoła na muzyków orkiestr i kasjerek w supermarketach, a także na stacjach benzynowych, wykładowców na uniwersytetach i sędziów w sądach - to nasi bracia i siostry, członkowie rodzin pogrążonych w żałobie. Terroryści celowo atakują niewinnych - Żydów i nie-Żydów, w Izraelu i poza granicami, aby siać śmierć, zniszczenie i strach. Podżeganie do przemocy wobec naszego narodu wyssali z mlekiem swoich matek. W ich społeczeństwie uważani są za bohaterów. Ale jakimi bohaterami może być młodzież, która z nożem wpada do pokoju śpiącej dziewczyny, i dźga ją podczas snu? Widziałem taki pokój, widziałem krew - to po prostu było zwierzę. Jaki heroizm jest w akcie morderstwa?"
    1 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wystąpił wieczorem w telewizyjnym przemówieniu: "Z roku na rok nasz kraj wzmacnia się, rozwija się i wysuwa się na pozycje światowej potęgi z wielkimi osiągnięciami w dziedzinie bezpieczeństwa, gospodarki, stosunków międzynarodowych, technologii, nauki, kultury i na innych polach. Dla naszego młodego pokolenia niepodległość może wydawać się czymś zupełnie naturalnym, ale niepodległość Izraela nie była darmowym darem. Wysuwamy Izrael na nowe wyżyny, a osiągnięcia z przeszłości dają nam wielkie nadzieje na przyszłość."

1 maja 2017 r. przywódca polityczny Hamasu, Khaled Mashaal powiedział w Katarze, że opracowano nowy dokument, który odzwierciedla cele działania jego organizacji. Dokument wskazuje, że głównym celem Hamasu jest idea utworzenia państwa palestyńskiego w granicach sprzed 1967 r., przy czym Hamas odmówił uznania państwa Izrael. Dokument stwierdza także, że Hamas nie walczy przeciwko Żydom, ale przeciwko okupantom. "Negacjacje z okupantem nie znajdują się wśród podstawowych zasad, a nasza obecna polityka polega na tym, że nie prowadzimy bezpośrednich negocjacji, gdyż nie ma równowagi, a to służy okupantowi. Hamas wywodzi się ze szkoły Bractwa Muzułmańskiego, chociaż jest niezależną i samodzielną organizacją palestyńską, a jej instytycje przywódcze nie są nikomu podporządkowane."

2 maja 2017 r. - Dzień Niepodległości Izraela.
    2 maja 2017 r. izraelskie siły powietrzne zorganizowały tradycyjną lotniczą paradę z okazji Dnia Niepodległości Izraela. W paradzie wzięły udział ciężkie samoloty transportowe Herkules Samson, samoloty zwiadowcze Beechcraft King Air, samoloty dyspozycyjne Gulfstream G550, samolot do tankowania Boeing 707, samoloty myśliwskie F-15 i F-16, a także trzy najnowsze myśliwce stealth F-35. Parada trwała przez 2,5 godziny i można ją było podziwiać w ponad 40 różnych miejscowościach od Ejlatu przez Tel Awiw po Safed na północy. Po wylądowaniu na lotnisku, piloci samolotów transportowych Hercules zgłosili lekkie uszkodzenia płatów skrzydeł. Prawdopodobnie samoloty zbyt blisko siebie leciały, i musiało dojść do fizycznego kontaktu. Trwa dochodzenie wyjaśniające zdarzenie.

2 maja 2017 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy arabskiej wiosce Hizma na północny wschód od Jerozolimy. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.
    2 maja 2017 r. Autonomia Palestyńska z zadowoleniem przyjęła najnowszą rezolucję UNESCO dotyczącą Jerozolimy. "Powtarzamy, że jednym z najpoważniejszych zagrożeń przed którymi stoi Jerozolima i inne ważne miejsca dziedzictwa kulturowego w Palestynie, jest izraelska okupacja i jej nielegalne praktyki, a także nieustępliwość i odmowa respektowania międzynarodowego prawa i rezolucji, które powinna respektować. Palestyna będzie kontynuować współpracę z międzynarodową społecznością w celu przestrzegania międzynarodowego prawa i zagwarantowania, że ten aspekt będzie uniwersalny." Oświadczenie wyraziło także rozczarowanie, że niektóre państwa uległy cynicznej kampanii politycznej manipulacji przeciwko rezolucji.

2 maja 2017 r. ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon przekazał specjalny list do Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie łamania przez Hezbollah postanowień Rezolucji ONZ. "Hezbollah bez przerwy buduje wojskową infrastrukturę w miastach i wioskach południowego Libanu, co jest wyraźnym naruszeniem Rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 1701 i 1559. Każdego dnia pojawiają się nowe dowody łamania rezolucji przez Hezbollah, i w przeważającej mierze są one widoczne. W dniu 20 kwietnia media poinformowały, że Hezbollah przeprowadził turnee dla kilkudziesięciu dziennikarzy wzdłuż libańskiej strony linii demarkacyjnej pomiędzy Libanem a Izraelem. Byli oni świadkami i robili zdjęcia bojowników Hezbollahu w pełnym rynsztunku wojskowym z bronią i wyrzutniami RPG rozlokowanych wzdłuż trasy. W następstwie incydentu, UNIFIL wydał oświadczenie do mediów mówiące, że: Krótko zanim delegacja mediów dotarła do tego obszaru, armia Libanu poinformowała UNIFIL o przyjeździe dziennikarzy na Niebieską Linię, bez podania żadnych szczegółów. Niniejsze wyjaśnienie jasno wskazuje, że libańskie siły zbrojne zdawały sobie sprawę, że Hezbollah z wyprzedzeniem planuje turnee. Stanowi to alarmujący dowód na rosnącą współpracę między Hezbollahem o libańską armią. Jest bardzo niepokojącym, że uzbrojeni bojownicy Hezbollahu mogą swobodnie poruszać się w strefie działania UNIFIL, bez żadnych działań ze strony personelu UNIFIL i libańskich sił zbrojnych. Ta rażąca prowokacja jest dobrze udokumentowana licznymi fotografiami i stanowi dowód, że Hezbollah utrzymuje broń w południowym Libanie, co jest wyraźnym naruszeniem Rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 1701 i 1559 ... Hezbollah rozbudowuje swój arsenał, przenosi broń z Syrii do Libanu, a według niektórych publikacji wykorzystuje fabrykę uzbrojenia wybudowaną przez Iran na terytorium Libanu. Wysiłki armii Hezbollahu są widoczne - organizacja terrorystyczna zgromadziła ponad 150 tys. rakiet i pocisków, rozlokowując swój arsenał wśród ludności cywilnej w południowym Libanie. Obecnie ponad dwie trzecie cywilnych budynków w szyickich wsiach południowego Libanu stanowi integralną część armii Hezbollahu. Prezydent Libanu Michel Aoun stwierdził w ostatnim wywiadzie, że broń Hezbollahu stanowi uzupełnienie działań libańskiej armii. Ponadto oświadczenie ministra libańskiej Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2016 r. podkreśla prawo obywateli Libanu do oporu wobec Izraela. Wspólnota międzynarodowa nie może nadal ignorować łamania przez Hezbollah Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701 i 1559. Rada Bezpieczeństwa musi wysłać silną wiadomość do Rządu Libanu i domagać się, aby w pełni wdrożył te rezolucje, nie tylko w słowach, ale w konkretnych działaniach."
    2 maja 2017 r. UNESCO przyjęło rezolucję potępiającą działania Izraela w Jerozolimie. "Wszelkie ustawy i decyzje administracyjne oraz działania państwa okupacyjnego, Izraela, które zmieniły lub miały wpływ na zmianę charakteru i statusu Świętego Miasta Jerozolimy, a zwłaszcza podstawowe prawo odnoszące się do Jerozolimy, są nieważne i muszą być niezwłocznie wycofane." Rezolucję poparło 22 państw (Algieria, Egipt, Liban, Maroko, Oman, Katar, Sudan, Iran, Malezja, Mauretania, Nigeria, Senegal, Południowa Afryka, Bangladesz, Pakistan, Wietnam, Szwecja, Rosja, Chiny, Brazylia, Nikaragua i Czad), 10 głosowało przeciwko (USA, Włochy, Wielka Brytania, Holandia, Litwa, Grecja, Paragwaj, Ukraina, Togo i Niemcy), a 23 wstrzymały się od głosu (Francja, Haiti, Dominikana, Meksyk, Hiszpania, Saint Kitts i Nevis, Kenia, Trynidad i Tobago, Albania, Kamerun, Estonia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Słowenia, Ghana, Mozambik, Uganda, Argentyna, Indie, Salwador, Japonia, Korea Południowa, Sri Lanka i Nepal) - 3 były nieobecne podczas glosowania (Nepal, Serbia i Turkmenistan).

3 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu polecił wstrzymać transfer 1 mln dolarów jako składki Izraela na UNESCO. "Wczoraj UNESCO ponownie wydało rozochoconą rezolucję dotyczącą statusu Jerozolimy, stolicy narodu żydowskiego przez 3 tys. lat. Bardzo doceniam jedność niemal wszystkich sił politycznych w odrzuceniu tej absurdalnej rezolucji. Chciałbym powiedzieć, że takie systematyczne prześladowanie ma swoją cenę. Izrael nie będzie cicho siedzieć, podczas gdy UNESCO wzywa do odrzucenia naszej suwerenności w Jerozolimie. Muszę również podkreślić jeden jasny punkt. Więcej państw sprzeciwiło się tej rezolucji niż w minionym roku, i mniej państw ją poparło."
    3 maja 2017 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować nożem izraelskich policjantów na punkcie kontrolnym przy dzielnicy Shuafat we Wschodniej Jerozolimie. Policjanci wymierzyli broń w napastnika, który poddał się i odrzucił nóż. Nikt nie został ranny.

3 maja 2017 r. rzecznik Hamasu, Sami Abu Zuhri powiedział, że jego organizacja stanowczo odrzuca zgodę Mahmouda Abbasa na rozpoczęcie procesu pokojowego. "Nikt nie upoważnił Mahmouda Abbasa do reprezentowania Palestyńczyków i nikt nie jest zobowiązany do przestrzegania stanowiska, jakie przedstawił. Odrzucamy stwierdzenie Abbasa, że wszystkie kwestie dotyczące końcowego porozumienia są możliwe do negocjowania, ponieważ prawa narodowe należą do Palestyńczyków i nikt nie może z nich zrezygnować". Zuhri podkreślił, że cała Palestyna należy do Arabów.

3 maja 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump spotkał się w Białym Domu z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Trump wezwał przywódców Autonomii Palestyńskiej do zakończenia podżegania i powstrzymania organizacji terrorystycznych, które zagrażają pokojowi. "Pokój będzie oznaczał pokonanie ISIS i innych ugrupowań terrorystycznych. Grupy te stanowią zagrożenie dla wszystkich ludzi ceniących ludzkie życie. Nie będzie trwałego pokoju, chyba że palestyńscy przywódcy jednoznacznie opowiedzą się przeciwko podżeganiu do przemocy i nienawiści. Teraz jest taka nienawiść, ale mam nadzieję, że już wkrótce nie będzie takiej nienawiści. Wszystkie dzieci Boże muszą uczyć się wartości i szacunku dla ludzkiego życia, potępiając wszystkich tych, którzy mordują niewinnych. Jakiekolwiek porozumienie nie może być narzucone przez Stany Zjednoczone lub jakikolwiek inny naród." Trump w ten sposób wskazał na konieczność wznowienia bezpośrednich dwustronnych negocjacji pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami. Abbas wyraził nadzieję, że pod przywództwem Stanów Zjednoczonych takie negocjacje są możliwe. Wezwał przy tym Izrael do wycofania się z Judei i Samarii. "Nadszedł czas, aby Izrael po 50 latach zakończył okupację naszego narodu i naszej ziemi. Jesteśmy jedynym narodem na świecie żyjącym pod okupacją." Pomimo to Abbas powiedział, że osiągnięcie pokoju jest możliwe i "stoimy przed nową szansą, która pozwoli nam przynieść pokój."

4 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Wczoraj usłyszałem jak prezydent Abbas powiedział, że Palestyńczycy uczą swoje dzieci pokoju. Niestety jest to nieprawdą, gdyż ich szkoły noszą imiona masowych morderców Izraelczyków i wypłacają pieniądze terrorystom. Mam jednak nadzieję, że można osiągnąć zmianę i dążyć do prawdziwego pokoju. Jest to coś, na co Izrael jest zawsze gotowy. Zawsze jestem gotowy na prawdziwy pokój."
    4 maja 2017 r. władze wodne oficjalnie poinformowały, że Izrael wszedł w kolejny czwarty z rzędu rok suszy. Średnia rocznych opadów wyniosła około 71% (przy opadach poniżej 80% średniej rocznej ogłaszana jest susza). Poinformowano, że rozważana jest możliwość przepompowania dziesiątek milionów metrów sześciennych morskiej wody do jeziora Kinneret, aby zapobiec jego wyschnięciu. Woda ta pochodziłaby z zakłądu odsalania wody morskiej. Już obecnie niedobór wody w tym jeziorze powoduje wzrost zasolenia wody, co wpływa na degradację środowiska.

4 maja 2017 r. jednostka izraelskich żołnierzy wkroczyła nad ranem do rządowego szpitala w Ramallah. Palestyńczycy obrzucili żołnierzy kamieniami i innymi przedmiotami, na co żołnierze odpowiedzieli granatami hukowymi, gazem łzawiącym i gumowymi kulami. Brak informacji czy ktoś został aresztowany.
    4 maja 2017 r. palestyński terrorysta usiłował rano wejść z nożem do grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Izraelscy żołnierze usiłowali go zatrzymać, a wobec oporu postrzelili napastnika i aresztowali go. Znaleziono przy nim atrapy pistoletu i granatu, oraz nóż.
    4 maja 2017 r. Palestyńczycy obrzucili po południem kamieniami żydowski samochód przy arabskiej wiosce Hussan w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.

4 maja 2017 r. Liga Arabska wezwała ONZ do wszczęcia międzynarodowego śledztwa w sprawie naruszenia przez Izrael praw więźniów terrorystycznych osadzonych w izraelskich więzieniach. Miało by to być komisja śledcza, która udałaby się do Izraela, w celu przeprowadzenia dochodzenia w więzieniach. Liga Arabska wezwała także odpowiednie instytucje i organy międzynarodowe, aby natychmiast interweniowały o izraelskiego rządu w celu wymuszenia stosowania przez Izrael praw człowieka.
    4 maja 2017 r. delegacja 52 amerykańskich kongresmenów wezwała prezydenta Donalda Trumpa do rezygnacji z przepisu, który zabrania Amerykanom urodzonym w Jerozolimie podawanie Izraela jako miejsca urodzenia w oficjalnych dokumentach. Zmiana tego przepisu będzie oznaczać uznanie przez Stany Zjednoczone, że Jerozolima jest częścią Izraela. "Piszemy, aby wezwać do zmiany polityki Departamentu Stanu dotyczącej nazwy miejsca narodzin w paszportach i dokumentach konsularnych dotyczących narodzin za granicą obywateli amerykańskich urodzonych w Jerozolimie. Zgodnie z obecną polityką, Amerykanie urodzeni w Jerozolimie nie mają żadnego kraju urodzenia wymienionego w tych dokumentach. Są oni identyfikowani tylko jako urodzeni w Jerozolimie. Prosimy, abyś zmienił politykę, aby pozwolić urodzonym w Jerozolimie Amerykanom pisać Izrael jako miejsca urodzenia."

5 maja 2017 r. kilkuset Jordańczyków protestowało w Ammanie w celu okazania poparcia palestyńskim więźniom prowadzącym strajk głodowy w izraelskich więzieniach. Demonstranci nazywali palestyńskich terrorystów bohaterami i śpiewali o nich pieśni. Jordańskie władze szacują, że kilka tysięcy Jordańczyków przyłączyło się do ISIS, biorąc udział w walkach w Syrii i Iraku. Również w samej Jordanii zaobserwowano aktywność licznych komórek terrorystycznych, których status określono jako aktywne. Wzywają one Jordańczyków do ideologicznej reformy religijnej i ekstremizmu islamskiego.

6 maja 2017 r. - Szabat.
    6 maja 2017 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się wieczorem z niemieckim prezydentem Frankiem Walterem Steinmeierem. Obaj prezydenci odbyli wieczorna wycieczkę po Starym Mieście Jerozolimy.

6 maja 2017 r. Hamas wybrał nowego szefa biura politycznego, którym został Ismail Hanijeh. Po 21 latach zastąpił on Khaleda Mashaala, który z emigracji w Katarze zarządzał Hamasem. Ismail Hanijeh przebywa na stałe w Gazie.
    6 maja 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas podpisał uchwałę znoszącą z mieszkańców Strefy Gazy obowiązek płacenia podatków na rzecz Autonomii Palestyńskiej. Celem tego kroku jest wywarcie presji na przywódców Hamasu, którzy utrzymują się z pobieranych w strefie podatków. Hamas natychmiast ogłosił w Gazie, że decyzja Abbasa jest nielegalna i nie obowiązuje w Strefie Gazy.

7 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu na porannym posiedzeniu rządu poinformował, że amerykański prezydent Donald Trump odwiedzi Izrael 22 maja. "Za dwa tygodnie państwo Izrael będzie gościć prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i jego żonę, podczas pierwszej podróży prezydenckiej poza Stanami Zjednoczonymi. Prezydent Trump zostanie ciepło przywitany jako wielki przyjaciel Izraela i zwyczajowo jako nasz największy sojusznik. Prezydent stara się poznać możliwości wznowienia procesu pokojowego z Palestyńczykami. Podzielam to pragnienie i podobnie jak obywatele Izraela pragnę pokoju. Chcemy uczyć nasze dzieci w pokoju. Słyszałem prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa, jak chwalił terrorystów i płacił im zgodnie z wagą morderstw, jakie popełnili przeciwko Izraelczykom. Słyszałem również jak Abbas mówił, że Palestyńczycy wychowują swoje dzieci na rzecz pokoju, ale żałuję, że jest to po prostu kłamstwo."
    7 maja 2017 r. komisja ministerialna zatwierdziła projekt ustawy o obywatelstwie, która podkreśla, że Izrael jest państwem narodu żydowskiego ze stolicą w Jerozolimie. Język hebrajski jest urzędowym językiem w państwie, a arabski otrzymał specjalny status. Projekt zostanie teraz przedstawiony w Knesecie jako rządowa propozycja.
    7 maja 2017 r. niemiecki prezydent Frank Walter Steinmeier odwiedził rano Instytut Jad Vashem w Jerozolimie. W księdze pamiątkowej napisał: "My Niemcy, wzięliśmy na siebie niewyobrażalne winy. Tu w tym miejscu pamięci stoję z bólem, smutkiem i wstydem. Biorąc odpowiedzialność za to, co się stało, stoimy przy Izraelu i współpracujemy na rzecz wspólnej przyszłości."

7 maja 2017 r. palestyńska terrorystka usiłowała wieczorem zaatakować nożem izraelskich policjantów przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Policjanci zatstrzelili napastniczkę.

8 maja 2017 r. szef połączonych sztabów US Army gen. Joseph Dunford przyleciał z oficjalną wizytą do Izraela.
    8 maja 2017 r. ministerstwo spraw zagranicznych wieczorem odpowiedziało na ataki ze strony tureckiego prezydenta Recep Tayyipa Erdogana. "Kto w swoim kraju systematycznie narusza prawa człowieka, nie będzie nauczał moralności jedynej prawdziwej demokracji w regionie. Izrael ściśle przestrzega pełnej wolności religii dla Żydów, muzułmanów i chrześcijan - i nadal będzie to robił pomimo bezpodstawnych oszczerstw."

8 maja 2017 r. turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan wezwał muzułmanów, aby przybyli do Jerozolimy, by bronić meczet Al-Aksa przed "izraelską okupacją". Erdogan w ten sposób potępił izraelską uchwałę, która ogranicza głośność modlitw muezinów w nocy i wczesnym rankiem. Wezwał także Stany Zjednoczone do rezygnacji z pomysłu przeniesienia ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy.

9 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z szefem połączonych sztabów USA gen. Josephem Dunfordem. Podkreślono ważność silnego przymierza pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. Wcześniej szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot wręczył Dunfordowi medal uznania.
    9 maja 2017 r. ministerstwo turystyki poinformowało, że kwiecień był rekordowym miesiącem w wielkości turystów - 349 tys. turystów przyjechało do Izraela. Jest to wzrost o 38% w stosunku do kwietnia z minionego roku, i wzrost o 21% w stosunku do kwietnia 2015 r.

9 maja 2017 r. izraelscy żołnierze wkroczyli nad ranem do obozu uchodźców Balata przy Nablusie, w Samarii. Przyjęto warsztat produkujący broń, w którym zarekwirowano 3 tokarki oraz broń. Aresztowano 1 Palestyńczyka.
    9 maja 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że jest gotowy spotkać się z Benjaminem Netanjahu na rozmowy pod auspicjami prezydenta Donalda Trumpa.

10 maja 2017 r. szef połączonych sztabów USA gen. Joseph Dunford powiedział, że obecność sił Hezbollahu w południowej Syrii jest poważnym zagrożeniem dla Izraela. W przypadku wybuchu konfliktu zbrojnego, może to oznaczać dla Izraela konieczność prowadzenia wojny na dwóch frontach. Dunford powiedział, że z izraelskimi wojskowymi omówił sytuację polityczną w Syrii i na całym Bliskim Wschodzie.

10 maja 2017 r. izraelscy żołnierze wieczorem zlikwidowali warsztat produkujący broń w Hebronie, w Judei. Skonfiskowano dwie tokarki.

11 maja 2017 r. wysoki oficer armii powiedział, że większość Sił Obronnych Izraela opiera się na rezerwach, a nie na żołnierzach służby regularnej, jak można by przypuszczać. Obecnie 79% żołnierzy bojowych znajduje się w siłach rezerwy, a tylko 21% w służbie regularnej. Przeciętny wiek żołnierzy słuzących w rezerwach to 32 lata.

11 maja 2017 r. izraelscy żołnierze przeprowadzili nad ranem rajd w obozie uchodźców w Tulkarem, w Samarii. Przejęto cztery bomby domowej roboty oraz broń. Aresztowano 2 Palestyńczyków.
    11 maja 2017 r. przywódca polityczny Hamasu, Ismail Hanijeh poinformował, że aresztowano osobę podejrzaną o zamordowanie lidera jego organizacji Mazena Fukaha. "Morderca złożył w naszej agencji bezpieczeństwa szczegółowe zeznania. Przyznał się, że stosował się do rozkazów otrzymanych od izraelskich agentów."
    11 maja 2017 r. Palestyńczycy wzniecili po południem zamieszki przy wjeździe do Ramallah. Demonstranci protestowali w ramach okazania poparcia dla palestyńskich wieźniów prowadzących strajk głodowy w izraelskich więzieniach. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym i gumowymi kulami. Rannych zostało 2 Arabów.

11 maja 2017 r. ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon przedstawił członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ dowody na to, że Autonomia Palestyńska wspiera finansowo terrorystów. W 2016 r. władze Autonomii Palestyńskiej wypłaciły prawie 130 mln $ terrorystom i kolejne 175 mln $ rodzinom terrorystów, którzy zginęli w zamachach lub odsiadują wyroki w izraelskich wiezieniach.
    11 maja 2017 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hasan Nasrallah powiedział wieczorem, że Izrael zdaje sobie sprawę, że przyszła konfrontacja będzie miała miejsce "wewnątrz okupowanych palestyńskich terytoriów i boi się tego." Odnosząc się do sytuacji w Syrii powiedział, że Hezbollah demontuje swoje wojskowe stanowiska na wschodniej granicy Libanu z Syrią. Podkreślił przy tym, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo tej granicy spoczywa na państwie libańskim. Dodał, że konflikt w Syrii wkracza w "nową i krytyczną fazę."

12 maja 2017 r. agencja bezpieczeństwa Shin Bet poinformowała, że we współpracy z policją i US Secret Service przygotowywana jest duża operacja "Niebieska Tarcza", której celem jest zabezpieczenie dwudniowej wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Izraelu (22-23 maja). W operacji weźmie udział 10 tys. policjantów. Podczas przylotu samolotu Air Force One zostanie zamknięta przestrzeń powietrzna nad Izraelem. Wcześniej do Izraela przyleci 30 amerykańskich samolotów transportowych C-17, które przywiozą sprzęt, samochody i ludzi zabezpieczenia. Wśród 56 pojazdów znajduje się 14 limuzyn. Amerykańska delegacja będzie liczyć 900 osób.

12 maja 2017 r. Palestyńczycy wzniecili po południem zamieszki przy wiosce Nabi Saleh w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 1 Palestyńczyk.

12 maja 2017 r. nieznani sprawcy zdewastowali żydowski cmentarz Verano w Rzymie (Włochy). Wywróconych i uszkodzonych zostało kilkaset nagrobków.

13 maja 2017 r. - Szabat.
    13 maja 2017 r. palestyński terrorysta po południem zaatakował nożem izraelskich policjantów przy Bramie Lwów na Starym Mieście Jerozolimy. Ranny został policjant, który pomimo obrażeń zdołał zastrzelić napastnika.
    13 maja 2017 r. jednostka obrony cybernetycznej poinformowała wieczorem, że podczas masowego ataku cybernetycznego, systemy operacyjne Sił Obronnych Izraela nie zostały naruszone. Atak cybernetyczny dotknął 150 państw na całym świecie.

14 maja 2017 r. - Lag ba Omer. Podczas głównych uroczystości na górze Meron w Galilei uczestniczyło 50 tys. osób. Służby medyczne udzieliły pomocy 532 osobom cierpiącym na omdlenia, problemy z sercem, lekkie urazy itp.
    14 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu na porannym posiedzeniu rządu powiedział: "Jesteśmy w trakcie globalnego ataku cybernetycznego, który dotknął blisko 100 państw. Do tej pory nie wpłynął on na krytyczną infrastrukturę Izraela, ale w kilku obszarach ponieśliśmy niewielki uszczerbek. Jednak jest to prawdą do tej chwili, a stan rzeczy może zmienić się w każdej chwili. Kilka lat temu stworzyliśmy system obrony, aby bronić się przed atakami cybernetycznymi. Wiedzieliśmy, co będzie w przyszłości i rozumieliśmy, że stajemy przed zupełnie nowym zagrożeniem. Cywilów i przedsiębiorstwa Izraela proszę tylko o jedno: Proszę słuchać instrukcji obrony cybernetycznej."

14 maja 2017 r. w Ammanie odbyło się spotkanie jordańskiego ministra spraw zagranicznych Ajmana Safadi z egipskim ministrem Sameh Shoukrim i sekretarzem generalnym OWP Saebem Erekatem. Omówiono przyszłe kroki dotyczące procesu pokojowego, podkreślając przy tym, że jedynym rozwiązaniem konfliktu palestyńsko-izraelskiego jest rozwiązanie dwupaństwowe.

15 maja 2017 r. izraelski okręt patrolowy ostrzelał rano arabską łódź rybacką, która wypłynęła poza granice obszaru połowów przy północnej części Strefy Gazy. Oddano strzały ostrzegawcze i wezwano łódź do zatrzymania się. Gdy Palestyńczycy zignorowali wezwanie, łódź została ostrzelana. Śmiertelnie ranny został 1 arabski rybak.
    15 maja 2017 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Jerozolimie z ukraińskim premierem Wołodymirem Grojsmanem, który powiedział: "Jestem tutaj, aby rozwijać jeszcze lepsze stosunki z naszym przyjacielem Izraelem i pogłębiać nasze strategiczne partnerstwo." Grojsman przyjechał do Izraela z delegacją ministrów, którzy przeprowadzą szereg rozmów ze swoimi izraelskimi odpowiednikami.
    15 maja 2017 r. Palestyńczycy wieczorem wzniecili zamieszki w dzielnicy Isawija we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi posterunek policji. Nikt nie został ranny.

16 maja 2017 r. władze miejskie Aszkelonu zwróciły się do ministra obrony, ministra ochrony środowiska i koordynatora działań rządowych na terytoriach o interwencję w problemie zanieczyszczania wód rzeki Nahal Hanoun. Tydzień temu oczyszczalnia ścieków z Beit Hanoun w północnej części Strefy Gazy zaczęła pompować nieoczyszczone surowe ścieki do koryta tej rzeki. Powoduje to zanieczyszczenie całego przybrzeżnego obszaru wodonośnego. "Pompowanie tych ścieków tworzy bezprecedensowe ogniska rozwoju komarów. Chciałbym podkreślić, że od wielu lat w rejonie rzeki Nahal Hanoun koncentruje się ognisko gorączki Nilu. Wybuch epidemii tej choroby może stanowić rzeczywiste zagrożenie dla zdrowia społeczeństwa."
     16 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się wieczorem z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Izraelu, Dawidem Friedmanem. Rozmowa dotyczyła regionalnych problemów, perspektyw procesu pokojowego i wizyty prezydenta Trumpa w Izraelu. Po spotkaniu Netanjahu powiedział: "Rozmawialiśmy o przyjaźni miedzy naszymi państwami. Powiedziałem, że ambasada Stanów Zjednoczonych, jak również wszystkie inne ambasady, powinna być przeniesiona do Jerozolimy."

16 maja 2017 r. izraelscy żołnierze przeprowadzili w nocy rozległą operację w Judei i Samarii. Aresztowano 17 Palestyńczyków. Podczas działań w obozie uchodźców Balata w Nablusie, żołnierzy obrzucono ładunkami wybuchowymi. Nikt nie został ranny. W rejonie Hebronu przejęto karabin szturmowy M-16 i amunicję.
    16 maja 2017 r. Palestyńczycy rano obrzucili kamieniami żydowski samochód przy wiosce Sinjil w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.

16 maja 2017 r. Global Firepower opublikował doroczny ranking największych potęg militarnych świata. Izrael zajął 15 miejsce (w zeszłym roku zajmował 11 miejsce). Ranking opiera się na 50 czynnikach, takich jak różnorodność uzbrojenia, położenie geograficzne, zasoby naturalne i zasoby ludzkie. Najsilniejszymi armiami bez zmian dysponują w kolejności: Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Indie, Francja, Wielka Brytania, Japonia i Turcja. Egipt zajął 11 miejsce (w zeszłym roku 18 miejsce), a Iran 20 miejsce (w zeszłym roku 23 miejsce).

17 maja 2017 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Jerozolimie z delegacją jordańskich szejków. Spotkanie miało na celu pogłębienie zrozumienia między oboma narodami. Rivlin powiedział: "Izrael i Królestwo Haszymickie współpracują ze sobą w zrozumieniu, że razem mieszkamy na tej ziemi. W pełni wierzymy, że każdy z nas musi mieć możliwość służenia Bogu zgodnie z jego wiarą. Kiedy idziesz dookoła Jerozolimy, widzisz jak muzułmanie idą do meczetu, chrześcijanie do kościoła, a Żydzi do synagogi. W każdej grupie są skrajne elementy, ale musimy szukać tego, co mamy wspólnego, a nie tego, co nas dzieli." Szejkowie powiedzieli: "Przybyliśmy z ziemi bohatera pokoju, króla Husajna, kraju porozumienia, współpracy i daru, ziemi spokoju i tolerancji. Przybyliśmy tutaj, aby zrealizować proces pokojowy, w imię przywódców Królestwa Haszymidzkiego i przynosimy słowa pokoju wszystkim, z którymi mówimy."
    17 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z duńskim ministrem spraw zagranicznych Andersem Samuelsenem. Rozmowa dotyczyła dwustronnej współpracy w dziedzinie innowacji. Netanjahu powiedział, że prawdziwym powodem braku rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego jest podżeganie i poprosił, aby Dania wstrzymała pomoc dla organizacji wspierających działalność bojkotu i dyskredytacji Izraela.
    17 maja 2017 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że pod koniec 2016 r. w Jerozolimie mieszkało 883 tys. osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców wzrosła o 16 tys. osób - 8,2 tys. Żydów i 7,8 tys. Arabów. Większość nowych żydowskich mieszkańców przeprowadziła się do Jerozolimy z Bnei Brak, Tel Awiwu, Beit Szemesz, Maaleh Adumim i Beitar Illit. Ci, którzy wyprowadzili się z Jerozolimy, najczęściej przeprowadzali się do Beit Szemesz, Tel Awiwu, Givat Ze'ev, Beitar Illit, Bnei Brak i Modiin. 53% mieszkańców Jerozolimy mieszka we własnym mieszkaniu, 33% mieszka w wynajmowanych mieszkaniach, a reszta mieszka w akademikach studenckich lub innych formach zamieszkania. Wartość przeciętnego mieszkania w 2015 r. wynosiła 894 tys. szekli, a średni czynsz to 2923 szekli miesięcznie. Przeciętna kobieta w Jerozolimie rozpoczyna pracę zawodową w wieku 21,3 lat, w porównaniu do 24,7 roku życia w pozostałej części kraju. Żydówki w Jerozolimie wychodzą za mąż w wieku 22,2 lat, podczas gdy w pozostałej części kraju jest to wiek 27,3 lat. Dla mężczyzn średnia ta wynosi w Jerozolimie 23,6 lata, a w reszcie kraju 27,8 lata. W 2015 r. w Jerozolimie urodziło się 23 581 niemowląt - w tym 15 438 dzieci żydowskich (65%) i 8143 dzieci arabskich (35%). Dzieci urodzone w Jerozolimie stanowiły 13,2% wszystkich niemowląt urodzonych w Izraelu. W 2015 r. w Jerozolimie średnio 3,87 dzieci przypadało na matkę, co jest wyższe niż średnia krajowa wynosząca 3,09 dzieci na matkę. Wśród żydowskich mieszkańców Jerozolimy w wieku powyżej 20 lat, 35% uważa się za haredi (w całym kraju 10%), 12% tradycyjnie religijnych (w kraju 13%), 12% religijnych ale nie praktykujących (w kraju 22%), a 21% uważa się za świeckich (w kraju 44%). Przynależność pozostałych 1% nie jest znana. W latach 2015-2016 w szkołach w Jerozolimie uczyło się 75 244 uczniów, w tym 49 tys. uczniów (65%) uczyło się w szkołach religijnych, 13,5 tys. studiowało na państwowych uczelniach religijnych, a 12,5 tys. uczyło się w szkołach świeckich. 34% uczniów w Jerozolimie przystąpiło do egzaminów maturalnych (średnia w kraju to 55%). Dyplom ukończenia szkoły średniej uzyskało 64% uczniów. Wśród studentów, którzy studiowali w szkołach prywatnych w Jerozolimie, 70% z nich otrzymało dyplom szkoły średniej (w porównaniu do 77% w całym kraju). Spośród studentów państwowych szkół religijnych, 73% uzyskało dyplom ukończenia szkoły średniej (w całym kraju 76%). W szkołach religijnych heredi tylko 4% uczniów przystąpiło do egzaminów maturalnych, w porównaniu do 11% studentów haredi na całym świecie. 88,6% mieszkańców Jerozolimy pracuje w swoim mieście, w porównaniu do 71,9% mieszkańców Hajfy, 65,2% mieszkańców Tel Awiwu, 58,7% mieszkańców Aszdod, 46,5% mieszkańców Petah Tikva i 37,1% mieszkańców Riszon Lezion. 78% turystów odwiedzonych Izrael w 2016 r. odwiedziło również Jerozolimę, a 51% turystów spędziło noc w mieście. 69% turystów odwiedziło Zachodni Mur, 64% odwiedziło dzielnicę żydowską na Starym Mieście, 55% odwiedziło kościół grobu Świętego, 49% odwiedziło Via Dolorosa, 49% odwiedziło Górę Oliwną, 37% odwiedziło Miasto Dawida, 28% odwiedził wieżę Dawida, 20% odwiedził Yad Vashem, 16% odwiedziło Muzeum Izraela, a 8% odwiedziło meczet Al-Aqsa.

17 maja 2017 r. egipski prezydent Abdel Fatah As-Sisi powiedział, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump jest kluczem do osiągnięcia rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego. "W praktyce jest szansa, a jeśli zostanie ona wykorzystana, to osiągniemy rozwiązanie, a konflikt przejdzie do historii. Trump jest decydującym ogniwem w rozwiązaniu."

18 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z węgierskim ministrem spraw zagranicznych Péterem Szijjártó. Podczas spotkania Netanjahu podkreślił, że "między Izraelem a Węgrami istnieją dobre stosunki i silna przyjaźń."
    18 maja 2017 r. ministerstwo środowiska ostrzegło mieszkańców Ejlatu i rejonu Arava przed burzami piaskowymi i wystąpieniem wysokiej koncentracji drobnych cząstek piasku w powietrzu. Zalecono, aby osoby starsze, chorzy i dzieci nie przebywali na wolnym powietrzu. Zalecono także, aby w najbliższym czasie w tym obszarze nie uprawiać sportu na wolnym powietrzu. Czasowo zamknięte zostało lotnisko w Ejlacie.

18 maja 2017 r. Palestyńczycy obrzucili po południem kamieniami żydowski samochód na punkcie kontrolnym Huwara w Samarii. Niewiele brakowało, a doszłoby do linczu na żydowskim kierowcy, który w swojej obronie użył broni. Zginął 1 Palestyńczyk. Interweniowali izraelscy żołnierze, którzy użyli środków do rozproszenia tłumu. Na punkcie kontrolnym demonstrowało około 200 Palestyńczyków domagając się, aby Izrael spełnił żądania palestyńskich więźniów prowadzących strajk głodowy w izraelskich więzieniach.
    18 maja 2017 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili bombami zapalającymi żydowski autobus w pobliżu osiedla Ma'ale Amos w Judei. Nikt nie został ranny.

18 maja 2017 r. grupa 29 amerykańskich senatorów i kongresmenów wzięła udział w Waszyngtonie w obchodach uroczystości z okazji zjednoczenia Jerozolimy po wojnie sześciodniowej. Louie Gohmert powiedział: "Premier Benjamin Netanjahu ma szansę być jednym z największych przywódców Izraela, gdyż kocha hebrajską Biblię i ją studiuje. Musimy być najlepszym przyjacielem, jakiego może mieć Izrael. Nie sądzę, że byliśmy tak dobrym przyjacielem, jak powinniśmy być. Myślę, że zdradzanie zaufania Izraela nie jest dobrym sposobem na przyjaźń, ale musimy współpracować. Mamy na Bliskim Wschodzie demokrację, pomiędzy państwami, które chcą uznać Izrael. Gdyby nie było Izraela, nigdy nie udałoby się nam ustanowić takiej obronności, jakiej potrzebujemy w tej części świata, aby nas chronić. Nie mogę doczekać się kolejnych trzech i pół roku, i mam wielkie nadzieje z tym związane. Myślę, że Izrael będzie błogosławiony i myślę, że najlepszym sposobem na błogosławieństwo dla Stanów Zjednoczonych nie jest przeklinanie Izraela, ale stanie się błogosławieństwem dla Izraela i właśnie tego chcę. Jeśli myślicie, że rozwiązaniem dla Izraela jest powstanie w Ziemi Obiecanej dwóch państw, to wasza wiara i wasz Bóg są zbyt małe."
    18 maja 2017 r. Biały Dom wydał oficjalny komunikat: "W przeciwieństwie do doniesień mediów, prezydent Trump jeszcze nie podjął decyzji o przeniesieniu ambasady Stanów Zjednoczonych do Jerozolimy i nie planuje podjęcia decyzji w tej sprawie do czasu swojej wizyty w Izraelu."

19 maja 2017 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w najbliższym czasie podejmą szereg działań mających na celu ograniczenie masowych protestów Palestyńczyków w Samarii i Judei. W tym celu wzmocnione kilkuset żołnierzami mają być regionalne brygady działające w tym obszarze. Szczególny nacisk ma być położony na najbardziej zapalne punkty. Prawdopodobnie wzmocnienia będą pochodzić z batalionów bojowych. "Planowane wzmocnienia nie wynikają z jakiś konkretnych ostrzeżeń o atakach, ale raczej z oceny sytuacji i historii, z której wiemy, że w okresie Ramadanu istnieje większa wrażliwość i powstają zawirowania. Dlatego w nadchodzącym okresie musimy wyostrzyć nasze zmysły, zwłaszcza wywiad. Działania podjęte przeciwko terroryzmowi przez Dywizję Judei i Samarii wraz z Szin Bet są realizowane przy użyciu zaawansowanych technologii w celu identyfikacji poszczególnych terrorystów. Dzięki temu osiągnęliśmy znaczne zmniejszenie ataków terrorystycznych. W rozmowach, które przeprowadzamy z aresztowanymi terrorystami, widzimy, że dla Palestyńczyków ważna jest kwestia ekonomiczna. Oznaczanie wioski jako wrogiej może być samospełniającym się proroctwem. Pracujemy w sposób precyzyjny, aby zapobiegać atakom i aresztować terrorystów, a także aby uspokoić sytuację i ułatwić życie palestyńskim cywilom."

19 maja 2017 r. w wielu miejscach Samarii i Judei doszło do masowych wystąpień arabskich, organizowanych jako poparcie dla palestyńskich więźniów prowadzących strajk głodowy w izraelskich więzieniach. W starciach przy wiosce Abud w Samarii ranny został 1 izraelski żołnierz. Podczas marszu zorganizowanego w Strefie Gazy, izraelscy żołnierze otworzyli ogień do tłumu, który usiłował zbliżyć się do bariery granicznej. Rannych zostało 8 Palestyńczyków. Źródła palestyńskie mówią nawet o 160 rannych.

20 maja 2017 r. - Szabat.

20 maja 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump przyleciał z oficjalną wizytą do Arabii Saudyjskiej. Trump odbył długą rozmowę z saudyjskim królem Salmanem. Rozmowa dotyczyła budowy regionalnej koalicji w walce przeciwko terroryzmowi, oraz problematyka Iranu. Podpisano także kontrakty o współpracy gospodarczej między oboma państwami. 15 mld dolarów zostanie zainwestowanych we wsparcie techniczne przemysłu naftowo-gazowego Arabii. Pakiet wojskowy obejmuje sprzedaż do Arabii Saudyjskiej 115 czołgów M1A2 Abrams, cztery okręty wojenne, system obrony przeciwrakietowej THAAD, baterie rakiet Patriot MIM-104F, 48 helikopterów transportowych CH-47 Chinook, systemy radarowe i łączności. W Arabii zostanie także zmontowanych 150 śmigłowców Black Hawk S-70 za 6 mld dolarów. Wartość amerykańskiego sprzętu wojskowego sprzedanego do Arabii wyniesie 110 mld dolarów. Saudyjski minister spraw zagranicznych Adel Al-Jubeir powiedział, że Arabia Saudyjska jest optymistyczna względem możliwości osiągnięcia porozumienia izraelsko-palestyńskiego pod auspicjami Stanów Zjednoczonych. "Królestwo Arabii Saudyjskiej jest gotowe współpracować ze Stanami Zjednoczonymi, aby doprowadzić do pokoju między Izraelczykami i Palestyńczykami, Izraelczykami i Arabami". Arabia Saudyjska była liderem inicjatywy pokojowej, która przewiduje, że 22 kraje arabskie znormalizują stosunki z Izraelem w zamian za wycofanie Izraela z Judei i Samarii.

21 maja 2017 r. po południem na Starym Mieście Jerozolimy odbyła się uroczystość otwarcia obchodów 50. rocznicy wyzwolenia i zjednoczenia Jerozolimy. Prezydent Reuven Rivlin powiedział: "Czasami słyszę, jak mówią o problemie z Jerozolimą. Ale Jerozolima nie jest problemem, Jerozolima jest rozwiązaniem. Są marzyciele pragnący rozwiązania politycznego, które przetnie miasto na dwie części, ale każdy kto mówi o Jerozolimie jak chirurg, przynosi miastu i jego mieszkańcom katastrofę, cofając je do dni niskiej wartości. Od wielu lat usiłowali podważyć fundamenty Jerozolimy, i oni nigdy nie zatrzymali się w swoich działaniach. Nawet teraz konferencja UNESCO usiłuje zmienić historię, mówiąc, że nie mamy żadnego związku z miastem. Wszystkim, którzy potępiają Jerozolimę, mamy jedną odpowiedź: Jerozolima została spalona, złamana i rozbita, ale powróciła do swoich synów, otwierając bramy dla tysięcy wiernych z różnych religii. Zjednoczona Jerozolima nie jest budowana słowami, jest budowana czynami. Jeśli mówimy światu, że Jerozolima jest jedna i że Jerozolima nie może być podzielona, to nie możemy sami jej dzielić. Każdy, kto dziś patrzy na Jerozolimę, nie może nie zauważyć, że nadal zachodzi różnica między zachodnią częścią miasta a wschodnią częścią miasta. Suwerenność w Jerozolimie oznacza odpowiedzialność za całą Jerozolimę. Rząd Izraela, który inwestuje w ogromne i chwalebne inwestycje w Jerozolimie, musi w tej chwili spojrzeć bezpośrednio na rzeczywistość we wschodniej części Jerozolimy. Rząd Izraela i miasto Jerozolima muszą podjąć odważne i zdecydowane decyzje o rozpoczęciu długiej podróży zjednoczenia miasta w praktyce. Pięćdziesiąt lat później musimy połączyć siły, aby stworzyć wieloletni plan zjednoczenia miasta. Plan ten wyraża nasz obowiązek nie tylko wobec mieszkańców wschodniej części miasta, ale także wszystkich jego mieszkańców i wobec naszej stolicy, wiecznej zjednoczonej stolicy." Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Dziś wieczorem mówię całemu światu, że Jerozolima była i zawsze będzie stolicą Izraela. Wzgórze Świątynne i Zachodni Mur zawsze będą pod izraelską suwerennością. To nie jest nasze zbliżanie się do Jerozolimy, z którego musielibyśmy się tłumaczyć, ale raczej odpowiedź na haniebne próby zerwania naszych więzi z Jerozolimą i naszej suwerenności w Jerozolimie. Gdzie było UNESCO, gdy przez 19 lat pozbawiano nas prawa do swobodnego dostępu do świętych miejsc naszego narodu? Dlaczego nie słyszeliśmy ich głosów, gdy niszczone były wszystkie ślady żydowskiej obecności we wschodniej Jerozolimie? Cóż, w obliczu tej hipokryzji, która osiągnęła poziom urojeń, nadal będziemy powtarzać z całą siłą: Jerozolima zawsze była stolicą narodu żydowskiego, a nie innych narodów. Nie musimy tłumaczyć się naszej obecności w Jerozolimie. Nie musimy za to przepraszać. Mamy prawo być w Jerozolimie, mamy do tego absolutne prawo, a to prawo jest tylko wzmocnione przez naszą jedyną prawdziwą demokrację na Bliskim Wschodzie. Na całym Bliskim Wschodzie mniejszości są prześladowane i mordowane. Miejsca kultu są niszczone - synagogi, kościoły i meczety. Święte miejsca są zamieniane w gruzy, a cenne zabytki równane z ziemią. Z drugiej strony, spójrzcie co dzieje się w Jerozolimie pod izraelską suwerennością. Starannie pielęgnujemy święte miejsca, gwarantując wszystkim ludziom wolność wielbienia. I nadal będziemy żyć w Jerozolimie ze wzajemną tolerancją i szacunkiem. Nadal będziemy budować Jerozolimę jako naszą stolicę." Wieczorem na murach Starego Miasta odbyła się wielka multimedialna prezentacja ukazująca historię Jerozolimy.
    21 maja 2017 r. wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Omówiono konsekwencje decyzji Stanów Zjednoczonych, które podpisały z Arabią Saudyjską kontrakt o sprzedaży uzbrojenia o wartości 110 mld dolarów. Umowa ta może w ciągu 10 lat wzrosnąć do 350 mld dolarów. Minister energetyki Juval Steinitz powiedział: "Ta sprawa naprawdę powinna nas martwić. Musimy upewnić się, że ta broń za setki milionów dolarów w Arabii Saudyjskiej nie zaszkodzi w jakimkolwiek stopniu przewadze jakościowej Izraela. Arabia Saudyjska nadal jest naszym wrogiem bez stosunków dyplomatycznych z nami, i nikt nie wie, jaka będzie przyszłość." Minister wywiadu Israel Katz poparł koncepcję regionalnej koalicji z Arabią Saudyjską, ale podkreślił, że powinny istnieć granice pomocy wojskowej dla Arabii. "Regionalna koalicja powinna zostać zbudowana pod przywództwem Stanów Zjednoczonych, aby zablokować i powstrzymać Iran, ale jednocześnie należy zachować przewagę wojskową Izraela." Na posiedzeniu podjęto decyzję o okazaniu gestu dobrej woli wobec Autonomii Palestyńskiej, aby zachęcić Palestyńczyków do wznowienia negocjacji pokojowych. Wydano zgodę na zwiększenie liczby arabskich budów realizowanych w obszarze C, który znajduje się pod nadzorem administracji i sił bezpieczeństwa Izraela. Postanowiono także utworzyć nowe strefy przemysłowe dla mieszkańców Autonomii Palestyńskiej i ułatwić procedury przekraczania granicy z Jordanią na moście Allenby dla Palestyńczyków.
    21 maja 2017 r. koncern Israel Aerospace Industries podpisał umowę o sprzedaży systemu obrony przeciwrakietowej LRSAM dla czterech okrętów indyjskiej marynarki wojennej. Wartość kontraktu wynosi 630 mln dolarów.

21 maja 2017 r. wysoki przedstawiciel władz Autonomii Palestyńskiej powiedział, że podczas wizyty Mahmouda Abbasa w Waszyngtonie, prezydent Donald Trump powiedział mu, że jeśli Palestyńczycy postawią wstępne warunki do rozpoczęcia negocjacji pokojowych z Izraelczykami, to Stany Zjednoczone poprą regionalne porozumienie w sprawie normalizacji stosunków między Izraelem a arabskimi państwami Zatoki Perskiej, nawet bez rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Dodał, że Abbas niedawno zwrócił się do Egiptu i Jordanii z prośbą o zapobiegnięcie zawarcia takiej regionalnej umowy z Izraelem przed osiągnięciem porozumienia izraelsko-palestyńskiego.

21 maja 2017 r. jordański król Abdullah II wezwał amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa do zwiększenia wysiłków w celu znalezienia rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Król podkreślił, że takie porozumienie będzie miało zasadnicze znaczenie dla wojny z terroryzmem, a brak palestyńskiego państwa byłby największą niesprawiedliwością pobudzającą ekstremistów w całym regionie Bliskiego Wschodu.
    21 maja 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump przemawiał na szczycie amerykańsko-arabskim w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej. Trump wezwał do walki z barbarzyńskim terroryzmem, wzywają do zjednoczenia sił i utworzenia wspólnego regionalnego frontu przeciwko terroryzmowi. "To nie jest walka między różnymi wyznaniami, różnymi sektami czy różnymi cywilizacjami. Jest to walka z barbarzyńskimi przestępcami, którzy chcą zniszczyć ludzkie życie i mordować w imię religii przyzwoitych ludzi. A ludzie chcą chronić życie i chcą chronić swoją religię. Jest to walka między dobrem a złem. Oznacza to konfrontację z islamskim ekstremizmem i islamskim terrorem wszelkiego rodzaju." Trump wymienił Al-Kaidę, ISIS, Hamas i Hezbollah jako największe organizacje terrorystyczne. "Niektóre szacunki mówią, że ponad 95% ofiar terroryzmu to sami muzułmanie. Jest to tragedia o epickich rozmiarach. Żaden opis nie może w pełni przedstawić tych cierpień." Po szczycie opublikowano Deklarację z Rijadu. Postanowiono do 2018 r. utworzyć strategiczny sojusz państw arabskich Bliskiego Wschodu. Koalicja zapewni 34 tys. żołnierzy do walki z terroryzmem w Syrii i Iraku, natomiast Stany Zjednoczone zapewnią wsparcie wojskowe.
    21 maja 2017 r. libańskie media poinformowały, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni Hezbollah przegrupował swoją elitarną jednostkę Divisiat al-Rodan z Syrii do południowego Libanu. Będzie ona stacjonować na południe od rzeki Litani. Gazeta Al-Mustaqbal napisała, że dzięki temu Hezbollah wzmocnił swoje sił przeciwko Izraelowi.

====== Wizyta Donalda Trumpa ======

22 maja 2017 r. około 11 tys. policjantów i agentów służb bezpieczeństwa zabezpieczyło obszar lotniska im. Dawida Ben Guriona oraz Jerozolimę. W południe spodziewany jest przylot prezydenta Donalda Trumpa. Obszar jest patrolowany przez helikoptery i drony.
    22 maja 2017 r. w południe samolot Air Force One wylądował w Izraelu. Prezydenta Donalda Trumpa przywitali prezydent Reuven Rivlin, premier Benjamin Netanjahu, ambasadorowie David Friedman i Ron Dermer, oraz członkowie izraelskiego gabinetu. Trump powiedział: "Dziękuję i Szalom. Wspaniale jest być tutaj, w Izraelu. Prezydencie Rivlin, pani Rivlin, premier Netanjahu, pani Netanjahu, bardzo dziękuję. Jestem głęboko wdzięczny za zaproszenie i bardzo, bardzo zaszczycony, że jestem z wami. Podczas mojej pierwszej zagranicznej podróży jako prezydent, dotarłem do tej świętej i starożytnej ziemi, aby potwierdzić niełatwe więzi między Stanami Zjednoczonymi a państwem Izrael. W tej bogatej w historię krainie, Izrael wybudował jedną z największych cywilizacji świata. Silny, sprężysty, zdecydowany i zamożny naród. To także naród powtarzający zobowiązanie, że nigdy nie pozwolimy, aby okropności z ostatniego stulecia powtórzyły się. Teraz musimy wspólnie budować przyszłość, w której narody regionu będą żyć w pokoju, a wszystkie nasze dzieci będą mogły rosnąć, dorastać bez terroryzmu i przemocy. Kocham Izrael. Szanuję Izrael. Wysyłam waszym ludziom najserdeczniejsze pozdrowienia od przyjaciela i sprzymierzeńca, wszystkich ludzi w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jesteśmy z Wami."
    22 maja 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump po południem odwiedził prezydenta Reuvena Rivlina w jego rezydencji w Jerozolimie. Rivlin powiedział: "Nawet w naszych najtrudniejszych momentach nie rezygnowaliśmy z naszego marzenia o tym, żeby żyć w pokoju z naszymi sąsiadami. Naszym przeznaczeniem, Palestyńczyków i Żydów, jest mieszkać w tej ziemi." Trump powiedział: "Czuję się zaszczycony, że jestem w wielkim państwie Izrael, ojczyźnie narodu żydowskiego. Jestem zachwycony pięknem i majestatem tej świętej ziemi. Jest to niesamowity kraj - a właściwie to, co zrobiliście, praktycznie nigdy wcześniej nie zostało zrobione. Przybyłem do tej starożytnej ziemi, aby potwierdzić trwałą przyjaźń między Stanami Zjednoczonymi a państwem Izrael, która będzie zawsze trwała. Izrael i Ameryka stają wobec wspólnych zagrożeń z ISIS i innymi grupami terrorystycznymi z takich krajów jak Iran, które sponsorują terroryzm i nękają strasznym terrorem. Co najważniejsze, Stany Zjednoczone i Izrael mogą mówić jednym głosem, że Iran nigdy nie będzie mieć prawa do posiadania broni nuklearnej."
    22 maja 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump po południem odwiedził Zachodni Mur w Jerozolimie. Oprowadził go rabin Szmuel Rabinowicz. Trump podczas wizyty założył na głowę czarną kipę, pomodlił się przy Zachodnim Murze i pozostawił tradycyjną karteczkę z prośbami do Boga. Donald Trump jest pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych, który odwiedził Zachodni Mur. W kobiecej części Zachodniego Muru modliła się córka Trumpa, Ivanka. Równocześnie Sara Netanjahu i Melania Trump odwiedziły chore dzieci w szpitalu Hadassah Ein-Kerem w Jerozolimie. Natomiast Donald Trump odwiedził Bazylikę Grobu Pańskiego na Starym Mieście, a następnie spotkał się z premierem Benjaminem Netanjahu w Hotelu Kong David.
    22 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wieczorem zjadł kolację w swojej rezydencji w Jerozolimie z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. Trump ujawnił, że wszyscy arabscy przywódcy biorący udział w szczycie w Rijadzie byli gotowi na ustępstwa wobec Izraela, jeśli nastąpi postęp w procesie pokojowym izraelsko-palestyńskim. Później obaj politycy zorganizowali konferencję prasową. Netanjahu powiedział: "Chronimy chrześcijańskie miejsca, jak nikt inny w regionie. Jesteśmy oddani wolności wszystkich wyznań i wszystkich praw." Trump powiedział: "Po raz pierwszy widzę prawdziwą nadzieję na zmianę i pokój."

22 maja 2017 r. około 5 tys. Żydów modliło się w nocy w grobowcu patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu. W modlitwach uczestniczył gubernator stanu Arkansas, Mike Huckabee. Ich przejazd był zabezpieczany przez wojsko. Palestyńczycy obrzucili żołnierzy kamieniami i bombami zapalającymi. Nikt nie został ranny. Huckabee powiedział: "W tym tygodniu chciałem zapoznać się miejscem, do którego przyjeżdża prezydent Trump. Tutaj wiele osób przyjeżdża do świętych miejsc. Dlatego przyszedłem z wami do świętego miejsca ze swoją modlitwą. Mam nadzieję, że te święte miejsca będą dostępne i nie będziemy musieli przychodzić do nich w nocy, w ciemnościach nocy, aby modlić się i szukać oblicza Pana. Nie powinno tak być, i mam nadzieję, że nadejdzie dzień, kiedy przyjdzie wolność ludu Bożego i modlitwy nie będą tłumione i nie będą narażone na żadną przemoc ze strony tych, którzy chcą uniemożliwić wam zmawianie tych modlitw. Będzie można to robić w dzień, w słońcu, a nie w mrokach nocy."
    22 maja 2017 r. Palestyńczycy podpalili w nocy jesziwę przy dawnym żydowskim osiedlu Homesh w Samarii. Budynek jesziwy został poważnie uszkodzony.
    22 maja 2017 r. Palestyńczycy po południem obrzucili kamieniami izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Huwara w Samarii. Żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.
    22 maja 2017 r. kilkuset Palestyńczyków demonstrowało wieczorem w Gazie przeciwko Stanom Zjednoczonym i prezydentowi Donaldowi Trumpowi, który nazwał Hamas organizacją terrorystyczną.

22 maja 2017 r. izraelski dron Skyrider rozbił się po południem w południowym Libanie. Dron był wykorzystywany do celów zwiadowczych przez artylerię Sił Obronnych Izraela. Incydent jest w trakcie wyjaśniania.

23 maja 2017 r. islamscy terroryści wystrzelili rano z egipskiego Półwyspu Synaj rakietę, która spadła na przygraniczne tereny na Negewie. Nie odnotowano żadnych strat.
    23 maja 2017 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano z moździerza przygraniczne tereny przy południowej części Strefy Gazy. Nie odnotowano żadnych strat.
    23 maja 2017 r. palestyński terrorysta zaatakował rano nożem izraelskiego policjanta na ulicy w Netanii. Policjant został lekko ranny. Napastnika postrzelono i aresztowano.
    23 maja 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump spotkał się w Betlejem z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Trump wezwał do zaprzestania wszelkiego finansowania działalności terrorystycznej i zakończenia jakichkolwiek form wynagradzania za akty terroryzmu. "Pokój nigdy nie będzie mógł się zakorzenić w miejscu, gdzie przemoc jest tolerowana, finansowana, a nawet nagradzana. Musimy stanowczo jednym głosem potępić takie czyny. Pokój jest wyborem, który musimy podejmować każdego dnia. Dzisiaj Stany Zjednoczone są tutaj, aby pomóc żydowskim, chrześcijańskim i muzułmańskim dzieciom zrealizować te marzenia w całym regionie. Jestem zaangażowany w próbę osiągnięcia porozumienia pokojowego między Izraelczykami a Palestyńczykami, i zamierzam zrobić wszystko, aby pomóc w osiągnięciu tego celu. Prezydent Abbas zapewnił mnie, że jest gotów działać na rzecz tego celu w dobrej wierze. Premier obiecał tak samo. Pragnę współpracować z tymi liderami w kierunku trwałego pokoju." Trump nie wspomniał o rozwiązaniu dwupaństwowym. Spotkanie z Abbasem trwało godzinę i miało niskie znaczenie (Trump odmowił spotkania się w Ramallah, wybierając Betlejem).
   23 maja 2017 r. grupa 167 żydowskich imigrantów z Ukrainy przyleciała specjalnym lotem do Izraela. W grupie jest 45 rodzin, w tym 30 dzieci w wieku poniżej 10 lat. Najstarsza osoba liczy 88 lat. Imigranci zamieszkają w różnych częściach kraju.
    23 maja 2017 r. po południem samolot Air Force One opuścił Izrael udając się dalej do Włoch.

24 maja 2017 r. kilkadziesiąt tysięcy Żydów zebrało się rano przy Zachodnim Murze, modląc się o błogosławieństwo dla Jerozolimy. W ten sposób rozpoczęto obchody Dnia Jerozolimy. Na wzgórzu Świątynnym zawisła największa izraelska flaga - 18 metrów długości i 10 metrów szerokości.
    24 maja 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman powiedział, że jest zaniepokojony umową o sprzedaży przez Stany Zjednoczonej wielkich ilości uzbrojenia dla Arabii Saudyjskiej. "Nie popieram żadnego wyścigu zbrojeń, a ogromne zakupy Arabii Saudyjskiej na pewno nie mają większego znaczenia dla naszego spokoju. Uważnie śledzimy rozwój sytuacji i zdajemy sobie sprawę z tego, z czym mamy do czynienia. To nie tylko Saudyjczycy, ale także Emiraty, także Katar, także Iran, wszyscy kupują broń. Wartość kontraktów zbrojeniowych na Bliskim Wschodzie w 2016 r. wyniosła 215-216 mld dolarów, i nie jest to mała suma. Należy zrozumieć, że trwa szalony wyścig zbrojeń. Rośnie ilość uzbrojenia u wszystkich graczy w regionie, a w takich miejscach jak Jemen i Liban rosną potrzeby posiadania broni." Premier Benjamin Netanjahu dodał, że Stany Zjednoczone powiększyły o 75 mln dolarów pomoc wojskową dla izraelskich systemów przeciwrakietowych. Minister sprawiedliwości Ajelet Szaked powiedziała, że Izrael musi umieścić problem przeniesienia amerykańskiej ambasady do Jerozolimy we właściwej perspektywie. "Przeniesienie ambasady Stanów Zjednoczonych było obietnicą, którą prezydent Donald Trump dał swoim wyborcom, zanim został wybrany. Tej obietnicy nie dał Izraelowi. Uważam, że nawet jeśli Trump złoży wniosek o opóźnienie przeniesienia ambasady, to opóźni sprawę jeszcze o sześć miesięcy. Chcę wierzyć, że pod koniec kadencji spełni obietnicę. Tak, musimy o to prosić, jak powiedział to minister edukacji Naftali Bennett, ale musimy też pamiętać, że ta obietnica nie została nam uczyniona. Jeśli chodzi o obietnicę Trumpa, że nie pozwoli Iranowi na zdobycie broni nuklearnej, to ogromna zmiana polityki w porównaniu do poprzedniej administracji. To, że Trump wrócił z Arabii Saudyjskiej z takim przesłaniem, oznacza, że możemy utworzyć koalicję Stany Zjednoczone-Izrael-Arabia Saudyjska przeciwko Iranowi. Byłam bardzo podekscytowana słuchając przemówienia Trumpa - było to syjonistyczne przemówienie, z wieloma ważnymi elementami. Izrael ma bardzo, bardzo bliskiego przyjaciela w Białym Domu."
    24 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu przemawiając w południe z okazji Dnia Jerozolimy w Knesecie powiedział: "Nie wrócimy do sytuacji, w której jedynie mogliśmy patrzeć na Mur Zachodni, ale nie mogliśmy się do niego zbliżać. Pragnienie uderzenia Izraela nie jest czymś, co opiera się na faktach. I teraz znowu starają się usunąć nasze korzenie, zaprzeczyć naszym historycznym związkom z Jerozolimą i zniszczyć naszą suwerenność nad nią. Wam, członkom Knesetu, obywatelom Izraela i całemu światu, chcę to jasno powiedzieć: Wzgórze Świątynne i Zachodni Mur na zawsze pozostaną pod suwerennością Izraela. Są tacy, którzy uważają wojnę sześciodniową za katastrofę dla Izraela. Ja widzę to jako cud i zbawienie dla Izraela. Jak moglibyśmy istnieć z takimi wąskimi granicami, z codziennymi zagrożeniami dla naszej egzystencji i życia naszych obywateli? Nawet chodząc po ulicy króla Jerzego w Jerozolimie było się zagrożonym. Z całą pewnością możemy powiedzieć, że w tym tygodniu cały świat patrzy na Jerozolimę. Z całą pewnością razem z nami świętuje cały żydowski świat, obchodząc pięćdziesiąt lat od wyzwolenia i zjednoczenia naszej wiecznej stolicy. Jestem jednak pewien, że cały świat był podekscytowany, gdy patrzył, jak prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump i jego rodzina spotkali się z ciepłym i honorowym przyjęciem w Jerozolimie, podeszli do Zachodniego Muru i dotknęli jego kamieni. To dokładnie to, co zrobili nasi żołnierze, którzy pięćdziesiąt lat temu podczas wojny sześciodniowej wyzwolili Jerozolimę. Te uczucia są tymi samymi uczuciami i pochodzą z głębi duszy. Jerozolima jest odbudowana, kwitnie, jest otwarta dla wszystkich i szanuje wyznawców wszystkich religii. My jesteśmy tymi, którzy wyzwolili Jerozolimę od jej ciągłego zaniedbania i niepokoju. My jesteśmy tymi, którzy rozwinęli miasto w to, czym jest dzisiaj."
    24 maja 2017 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu wziął udział w uroczystościach w jesziwie Mercaz Harav w Jerozolimie. Premier powiedział do zgromadzonych rabinów: "Mam wielki obowiązek kontynuowania utrzymania zjednoczonej Jerozolimy, aby chronić Zachodni Mur, Wzgórze Świątynne i wszystkie święte miejsca Izraela. Jerozolima nie powróci do nazwy Aelia Capitolina, Jerozolima nie powróci do stanu podzielonego miasta, tak jak to miało miejsce po 1948 r. Słyszę, jak ludzie opisują wydarzenia z wojny sześciodniowej jako katastrofa. Ale to było nasze zbawienie, to było nasze odkupienie. Wtedy wszyscy tak się czuliśmy i dzisiaj tak samo się czuję. Czy jest ktoś, kto chce, abyśmy cofnęli się w czasie? Do czego byśmy wrócili? Podzielone miasto? Z ISIS na Wzgórzu Świątynnym? W północnej części Jerozolimy działał Ruch Islamski - czy słyszeliście o tym? Przestali. Ostrzegali nas, abyśmy tego nie robili, ale i tak ich zatrzymaliśmy, i nic się nie stało. Chcą, abyśmy zmienili ten mały kilometr kwadratowy w to, co widzimy w Palmyrze, w Aleppo czy Mosulu, ale tak się nie stanie. Jedynie pod izraelską suwerennością jest wolność dla wszystkich religii, a my nie zrezygnujemy ze Wzgórza Świątynnego lub Zachodniego Muru, i nie podzielimy miasta. Nie jesteśmy narodem uchodźców. To jest nasza ojczyzna i mamy pierwsze prawo do niej. Ta fundamentalna prawda stoi przed moimi oczami, zawsze wtedy, gdy mocno i zdecydowanie stoję naprzeciw tych elementów na świecie, które chcą zaprzeczyć naszej suwerenności w Jerozolimie i dążą do powrotu do dawnych granic. Ale ja nigdy nie zapominam, skąd pochodzimy i gdzie zmierzamy. I nie mówię tylko o Jerozolimie, ale o całej naszej ojczyźnie, Ziemi Izraela. Powiadam światu - Izraelici wrócili do swego kraju. Powróciliśmy do naszej ziemi i naszej stolicy Jerozolimy, i będziemy pogłębiać nasze korzenie i nadal wyciągać gałęzie do góry ... Dla Żydów nie ma istnienia bez państwa Izrael w Ziemi Izraela, i właśnie to mi powierzono jako premierowi. A przy pomocy Boga i waszej pomocy, nie zapominam o tym nawet przez ułamek sekundy. Świat Tory rozwija się, a Jesziwa Mercaz Harav jest jedną z głównych flag, które dumnie ją prowadzą. Nadal będziemy wzmacniać stolicę Izraela i dodamy jej miary piękna oraz głębi, aby wzmocnić duszę. Szczęśliwych świąt dla was, dla przyjaciół, i błogosławieństwa z Syjonu dla miłujących Jerozolimę w Izraelu i za granicą." W wydarzeniu wzięli udział główny rabin David Lau, główny rabin Jerozolimy Szlomo Amar, główny rabin Raman Gana Jakub Ariel, minister edukacji Naftali Bennett, minister Ze'ev Elkin, burmistrz miasta Nir Barkat i wielu innych. Sefardyjski rabin Itzchak Josef pochwalił tych, którzy wykupują domy w arabskiej części Starego Miasta Jerozolimy i przekazują je Żydom. "Nadejdzie dzień, że wykupimy całą muzułmańską dzielnicę."
    24 maja 2017 r. około 100 tys. Izraelczyków wzięło wieczorem udział w tradycyjnym marszu flag w Jerozolimie. Marsz przeszedł z flagami i śpiewem z Wielkiej Synagogi na Stare Miasto, gdzie odbyły się uroczystości Dnia Jerozolimy przy Zachodnim Murze. Policja zatrzymała 15 Żydów, którzy weszli na Wzgórze Świątynne, gdzie odśpiewali hymn Hatikva. Policja udaremniła także kilka prób obchodzenia uroczystości we wschodniej części miasta.

24 maja 2017 r. izraelscy żołnierze aresztowali rano w Samarii 2 Palestyńczyków, którzy przenosili na siebie improwizowane ładunki wybuchowe przygotowane do przeprowadzenia zamachu. Saperzy rozbroili bomby. Zamachowców aresztowano.
    24 maja 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas potępił dzisiejsze wypowiedzi Netanjahu na temat Jerozolimy. Abbas powiedział: "Wschodnia Jerozolima, ze swymi świętami miejscami islamu i chrześcijaństwa, jest stolicą państwa palestyńskiego i pozostanie taką na zawsze." Wysoki urzędnik palestyńskich władz powiedział, że prezydent Donald Trump podczas spotkania z Abbasem w Betlejem przedstawił swój plan działania w przyszłości. Trump powiedział, że w pierwszej kolejności będzie promować kompleksowy plan regionalny, oparty na arabskiej inicjatywie pokojowej. Dopiero potem przystąpi do promowania przejściowej umowy, w ramach której miałoby dojść do negocjacji izraelsko-palestyńskich w celu osiągnięcia trwałego porozumienia.
    24 maja 2017 r. izraelscy żołnierze i agenci Szin Bet weszli wieczorem do Ramallah w Samarii. Zamknięto drukarnię w której drukowano materiały wzywające do przemocy i terroryzmu. Skonfiskowano maszyny drukarskie.

24 maja 2017 r. czeski parlament przyjął uchwałę wzywającą rząd Czech do uznania Jerozolimy za stolicę Izraela. Wezwano także do nałożenia sankcji na UNESCO do czasu ustania antysemickich ataków ze strony tej organizacji ONZ.

25 maja 2017 r. koordynator działań rządu na terytoriach gen. Joaf Mordechai powiedział, że Izrael będzie zmuszony ograniczyć o jedną czwartą dostawy energii elektrycznej do Strefy Gazy. Powodem jest rosnące zadłużenie za dostawy prądu. Obecnie Izrael każdego miesiąca dostarcza do Strefy Gazy 125 MW energii elektrycznej o wartości około 40 mln szekli. W Strefie Gazy Hamas pobiera od mieszkańców opłaty w postaci podatków, jednak pieniądze te nie są przekazywane do Autonomii Palestyńskiej, która zmniejszyła kwotę przekazywaną do Izraela ołat za dostawy prądu do Gazy z 40 mln do około 30 mln szekli. Hamas wszystkie pozyskiwane od mieszkańców pieniądze przeznacza na swoje własne cele, nie dbając o dobro populacji strefy. "Hamas woli dbać o własne interesy i o swoich wysokich członków. Każdy tunel w Strefie Gazy jest wyposażony we własny generator, który jest włączany przy braku elektryczności. Ten prąd powinien docierać do ludzi. W tej kwestii jest konflikt między Hamasem a Autonomią Palestyńską. Jeśli Hamas zdecyduje, że prąd elektryczny trafi do szpitali i cywilów, zamiast do członków Hamasu, wówczas społeczeństwo Strefy Gazy nie będzie miało problemów."
    25 maja 2017 r. służby więzienne poinformowały, że obecnie 836 palestyńskich więźniów kontynuuje strajk głodowy, a 182 więźniów zostało przeniesionych do szpitali w celu leczenia, obserwacji medycznej lub badań.

25 maja 2017 r. jordański rząd zdecydowanie potępił odśpiewanie w dniu wczorajszym hymnu Hatikva na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. "Rząd Jordanii nakłada na rząd Izraela, jako władzę okupacyjną, odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną meczetowi Al-Aksa, i zachęcanie osadników do zniszczenia meczetu, i odpowiedzialność za nie powstrzymanie podżegania czynionego niektórych członków izraelskiego rządu oraz członków Knessetu, które doprowadziły do szturmu ekstremistów."
    25 maja 2017 r. lider libańskiego Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah skrytykował porozumienie zawarte przez państwa arabskie ze Stanami Zjednoczonymi. "Arabia Saudyjska dała Trumpowi, to, o co mu chodziło - pieniądze, które zostaną wykorzystane w Izraelu. Szczyt w Arabii Saudyjskiej całkowicie zignorował Palestyńczyków i palestyńskich więźniów."

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Aktualności z Izraela


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2017 by Gedeon