KWIECIEŃ - CZERWIEC 2017 r.  -  HISTORIA
  - styczeń-marzec 2017 r.
 - kwiecień-czerwiec 2017 r.

Wiadomosci z Izraela

 

1 kwietnia 2017 r. - Szabat.
    1 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta zaatakował nożem przechodniów przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Rannych zostało 2 studentów jesziwy oraz policjant. Policjanci po pościgu zastrzelili napastnika.

1 kwietnia 2017 r. nieznani sprawcy powywracali nagrobki na żydowskim cmentarzu w Waldwisse, we Francji. Wywróconych zostało 80% nagrobków na cmentarzu.

2 kwietnia 2017 r. ministerstwo obrony poinformowało, że rozpoczęto rozległe prace modernizacyjne infrastruktury bezpieczeństwa przy przejściu kontrolnym Kalandia na północ od Jerozolimy. Modernizacja obejmie drogi wejściowe dla pieszych oraz stanowiska identyfikacji i inspekcji. Modernizowane będzie także przejście kontrolne Rachel. Całkowity koszt planowanych prac wyniesie 300 mln szekli.
    2 kwietnia 2017 r. po południem odbyła się oficjalna ceremonia rozpoczęcia działalności operacyjnej systemu antyrakietowego David Sling. System jest przeznaczony do zwalczania rakiet średniego zasięgu. ale współpracuje także z systemem obrony przed rakietami krótkiego zasięgu Iron Dome oraz z systemem obrony przed rakietami balistycznymi Arrow-2 i Arrow-3. Uzupełnienie całego systemu stanowią baterie rakiet Patriot, które będą jeszcze służyć przez 5 lat - ich przeznaczeniem jest walka z wrogimi samolotami. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Dzisiejsze wydarzenie jest kamieniem milowym w rozwoju naszych najnowszych technologii obrony przeciwrakietowej. Zmagamy się z coraz bardziej złożonymi zagrożeniami, ale wielokrotnie wykazaliśmy, że możemy sprostać tym wyzwaniom znacznie lepiej niż jakikolwiek inny naród. W czasie, gdy musimy ograniczać wydatki budżetowe, rząd Izraela i Izraelczycy są bardzo wdzięczni Stanom Zjednoczonym za pomoc w rozwijaniu tego kluczowego dla obronności Izraela programu. Mamy tu pionierską technologię. Izrael przoduje w tej dziedzinie na całym świecie. Pomysłowość naszych ludzi i duch walki naszych żołnierzy, zwiększają naszą siłę przeciwko naszym wrogom, i pozwalają nie tylko nam bronić domu, ale osiągać zwycięstwa."

2 kwietnia 2017 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przejęły nad ranem w arabskiej wiosce Jatta pod Hebronem, walizkę z 800 tys. podrabianych dolarów.
    2 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować zaostrzonym śrubokrętem izraelskich żołnierzy przed wjazdem do żydowskiego osiedla Tzufim w Samarii. Żołnierze obezwładnili i aresztowali napastnika.

3 kwietnia 2017 r. w Tel Awiwie odbyło się spotkianie ministrów ds. energii Izraela, Włoch, Grecji i Cypru oraz komisarz Unii Europejskiej ds. energii Miguel Arias Canete. Ministrowie zobowiązali się, że powstanie najdłuższy na świecie podmorski gazociąg, który umożliwi dostawy gazu ziemnego z Izraela do południowej Europy. Koszt budowy gazociągu wyceniono na 6,2 mld $. W budowę zaangażuje się Unia Europejska. Minister ds. energii Juval Steinitz powiedział: "Będzie to najdłuższy i najgłębszy na świecie gazociąg podmorski." Cante powiedział: "Nord Strem jest gazociągiem, który nie zapewnia bezpieczeństwa dostaw. Cypr i Izrael są bardzo wiarygodnymi dostawcami. Dostawy gazu z tego regionu mogą stanowić cenny wkład w naszą strategię dywersyfikacji źródeł, tras i dostawców."

3 kwietnia 2017 r. rano doszło do eksplozji w ośrodku szkoleniowym Hamasu w południowej części Strefy Gazy. Rannych zostało 3 terrorystów.
    3 kwietnia 2017 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem żydowskie osiedle Shavei Shomron w Samarii. Napastnicy zbiegli.

3 kwietnia 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump spotkał się w Białym Domu z egipskim prezydentem Abdel al-Sisi. Rozmowa dotyczyła wzajemnej współpracy między Stanami Zjednoczonymi i Egitpem oraz perspektyw procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Al-Sisi przedstawił stanowiska państw arabskich, które opiera się na rozwiązaniu dwupaństwowym. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zostanie zwołana konferencja pokojowa w Stanach Zjednoczonych. Obecnie Egipt otrzymuje każdego roku 1,3 mld $ pomocy wojskowej od Stanów Zjednoczonych.
    3 kwietnia 2017 r. nowy przewodniczący Rady Bezpieczeństwa ONZ, Nikki Haley powiedziała, że Stany Zjednoczone nie pozwolą już na zdominowanie porządku obrad Rady przez konflikt izraelsko-arabski. "Do tej pory wiele kroków podjęto względem Izraela i Autonomii Palestyńskiej, a niewiele uczyniono w innych kwestiach ... Moje rozmowy z przedstawicielem Autonomii Palestyńskiej w ONZ były bardzo ważne ... Chcemy aby doszło do zbliżenia przy stole negocjacyjnym. Powiedziałam mu, że nie będziemy wspierać działań Palestyńczyków w ONZ, dopóki nie zasiądą przy stole. Musimy zobaczyć ich prawdziwą chęć przyjścia do stołu. Nie chcemy widzieć żadnych kolejnych kroków podejmowanych w ONZ, które mogłyby zaszkodzić Izraelowi lub pomóc Autonomii Palestyńskiej, dopóki nie uda się nam doprowadzić do tych negocjacji. Myślę, że dotychczasowe dyskusje, jakie miały miejsce w ONZ, były bardziej utrudnieniem, niż pomocą w procesie pokojowym."
    3 kwietnia 2017 r. muzułmański terrorysta zamordował swoją żydowską sąsiadkę w Paryżu (Francja). Ofiarą jest 66-letnia Sara Lucy Halimi. Została ona zamordowana podczas snu. Morderca następnie wyrzucił jej zwłoki z trzeciego piętra na ulicę, krzycząc przy tym: "Allah Akbar!" Policja aresztowała 21-letniego terrorystę, które oświadczył, że to Koran polecił mu zamordować Żydówkę.

4 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami patrol izraelskiej policji granicznej w dzielnicy Issawija we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 policjant.
    4 kwietnia 2017 r. w południe w rejonie Hajfy wystąpiło lekkie trzęsienie ziemi. Epicentrum wstrząsów o sile 3 stopni w skali Richtera, znajdowało się w Zatoce Hajfy.

4 kwietnia 2017 r. kilkuset Żydów pod eskortą wojska udało się w nocy na modlitwy przy grobowcu Józefa, na przedmieściach Nablusu w Samarii. Przywódca żydowskich społeczności w Judei i Samarii, Jossi Dagan powiedział: "W przeddzień Paschy, święta wolności, zasłużyliśmy na urzeczywistnienie naszej wolności w naszym kraju i posiadania prawa do modlenia się w naszych świętych miejscach. Dlatego odwiedzamy miejsca, które były kolebką żydowskiej historii. Niestety, jeszcze nie posiadamy tej pełnej wolności. Kiedy wchodzimy do grobowca Józefa, musimy to robić w nocy, a nie w świetle dnia."

5 kwietnia 2017 r. minister transportu Israel Katz poinformował na konferencji prasowej, że istnieją plany stworzenia sieci linii kolejowych łączących Izrael przez Jordanię z państwami Zatoki Perskiej. W ten sposób powstałaby regionalna sieć izraelsko-arabskich linii kolejowych.
    5 kwietnia 2017 r. Kneset przyjął poprawkę do ustawy o budownictwie, która przewiduje zreformowanie działań przeciwko szeroko rozpowszechnionemu problemowi nielegalnego budownictwa. Premier Netanjahu powiedział: "Rząd, którym kieruję, zainwestował i nadal inwestuje w sektor arabski więcej niż jakikolwiek inny poprzedni rząd, aby w ten sposób zmniejszyć istniejące różnice w edukacji, płacach, kulturze i zdrowiu. Izraelscy Arabowie chcą być częścią państwa Izrael, chcą być częścią dobrobytu gospodarki Izraela, chcą stać się obywatelami Izraela. Dlatego tak dużo inwestujemy. Chcemy, aby arabscy obywatele integrowali się w państwie Izrael, ale oznacza to również integrację z prawem państwa Izrael. Dzisiaj przyjęliśmy historyczną ustawę, która umożliwi równe egzekwowanie prawa budowlanego. Obejmuje ona nie tylko sektor arabski, ale dotyczy egzekwowania prawa we wszystkich częściach państwa i obejmuje wszystkich obywateli tego kraju. Jedno państwo, jedno prawo, jedno egzekwowanie. Właśnie dzisiaj to zrobiliśmy."

5 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy zaatakowali rano izraelskich żołnierzy, prowadzących działania operacyjne w rejonie arabskiej wioski Dehaishe koło Betlejem w Judei. Palestyńczycy obrzucili żołnierzy kamieniami. Żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 Arab.
    5 kwietnia 2017 r. władze Autonomii Palestyńskiej zmniejszyły o jedną trzecią wynagrodzenie urzędników w Strefie Gazy. Od przejęcia władzy w Gazie przez Hamas, w rzeczywistości oni nie pracują, jednak każdego miesiąca pobierają normalne wynagrodzenie od władz Autonomii Palestyńskiej. Obecna decyzja dotknie 50 tys, mieszkańców Strefy Gazy.

5 kwietnia 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump spotkał się w Białym Domu z jordańskim królem Abdullahem. Rozmowa dotyczyła wzajemnej współpracy między Stanami Zjednoczonymi i Jordanią, wojny domowej w Syrii, oraz perspektyw procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Abdullah powiedział, że inicjatywa pokojowa Ligii Arabskiej może pomóc w osiągnięciu porozumienia pokojowego.
    5 kwietnia 2017 r. syryjski prezydent Baszar Al-Assad powiedział, że obawy przed wybuchem wojny z Izraelem są dalekie od rzeczywistości, ponieważ Syria od dawna jest w stanie wojny z Izraelem. "Izrael jest partnerem Turcji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Arabii Saudyjskiej, Kataru i innych państw. Ta wojna wybuchła z użyciem nowych narzędzi, ale w efekcie to my odnieśliśmy zwycięstwo nad terrorystami, którzy walczą dla Izraela. Jest to zwycięstwo nad wszystkimi tymi państwami. Izrael stara się pomagać terrorystom wszędzie tam, gdzie porusza się syryjska armia, i atakują w różny sposób, aby powstrzymać impet natarcia armii."

6 kwietnia 2017 r. Israeli Aircraft Industries podpisał kontrakt o sprzedaży do Indii zaawansowanego technologicznie systemu obrony przeciwlotniczej Barak-8. Wartość kontraktu wynosi 1,6 mld $.
   6 kwietnia 2017 r. po południem pocisk wystrzelony z terytorium Syrii trafił w mieszkalny dom w moszawie Alonei Habashan na Wzgórzach Golan. Nikt nie został ranny.

6 kwietnia 2017 r. milicja Hamasu powiesiła rano w Gazie 3 Palestyńczyków, których oskarżono o współpracę z Izraelem.
    6 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta wjechał rano rozpędzonym samochodem w grupę izraelskich żołnierzy stojących obok przystanku autobusowego przy osiedlu żydowskim Ofra w Samarii. Zginął 1 żołnierz, a drugi został ranny. Samochód napastnika wylądował w rowie, a rannego terrorystę aresztowano. Pochodzi on z sąsiedniej arabskiej wioski Silwad, a jego rodzina jest powiązana z Hamasem. Ochronne słupy uniemożliwiły napastnikowi wjechanie w przystanek autobusowy, na którym stały cywilne osoby. Zginął 21-letni żołnierz z Brygady Golani, sierżant Elhai Taharlev. Pochodził z osiedla Talmon w Samarii. Jego ojcem jest rabin Ohad Teharlev.
    6 kwietnia 2017 r. przed południem izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski Silwad w Samarii. Przeszukano dom terrorysty, który dzisiaj rano przeprowadził atak przy osiedlu Ofra. Aresztowano jego brata.
    6 kwietnia 2017 r. wieczorem izraelscy żołnierze podczas rutynowej kontroli przy żydowskim osiedlu Tapuach w Samarii, zatrzymali Palestyńczyka, w którego samochodzie znaleziono pistolet. Przekazano go na przesłuchanie.
    6 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta ostrzelał wieczorem z przejeżdżającego samochodu izraelski posterunek wojskowy przy żydowskim osiedlu Psagot w Samarii. Nikt nie został ranny. Napastnik zbiegł.

6 kwietnia 2017 r. rano Izrael przekazał do Jordanii szczątki trzech jordańskich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny sześciodniowej w 1967 r. Ich ciała odnaleziono podczas prac budowlanych w Sur Baher, gdzie mieściła się baza jordańskiej armii. Zostali oni przekazani do Jordanii, aby można ich było z godnością pochować w swojej ojczyźnie.
    6 kwietnia 2017 r. rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało wieczorem nieoczekiwane oświadczenie, zgodnie z którym Rosja uznała Zachodnią Jerozolimę jako stolicę państwa Izrael. "Potwierdzamy nasze zobowiązania wobec rezolucji ONZ i zasad dotyczących porozumienia palestyńsko-izraelskiego, które obejmują status Wschodniej Jerozolimy jako stolicy przyszłego państwa palestyńskiego. Jednocześnie musimy stwierdzić, że w tym kontekście uznajemy Zachodnią Jerozolimę jako stolicę Izraela."

7 kwietnia 2017 r. w nocy doszło do kolejnego ostrzelania przygranicznego moszawu Aloni Habashan na Wzgórzach Golan. Ranna została 1 Izraelka. Specjaliści wojskowi twierdzą, że była to przypadkowa kula, którą wystrzelono podczas walk miedzy zwalczającymi się syryjskimi ugrupowaniami. Wykluczono celowy ostrzał moszawu.
    7 kwietnia 2017 r. premier Benjamin Netanjahu oświadczył rano, że Izrael w pełni popiera decyzję Stanów Zjednoczonych o uderzeniu w cele położone na terytorium Syrii. "Podejmując te działania, prezydent Trump wysłał silną i jasną wiadomość, że nie będzie tolerowane stosowanie i rozprzestrzenianie broni chemicznej. Izrael w pełni popiera decyzję prezydenta Trumpa, i ma nadzieję, że przyczyni się to do ukrócenia koszmarnych działań reżimu Assada, i będzie także usłyszane nie tylko w Damaszku, ale także w Teheranie, Korei Północnej i gdzie indziej."

7 kwietnia 2017 r. izraelscy żołnierze wkroczyli nad ranem do arabskiej wioski Silwad w Samarii. Podczas przeszukań znaleziono we wsi sześć skradzionych samochodów. Ponadto skonfiskowano 40 tys. szekli pochodzących z terrorystycznych funduszy. Dom wczorajszego terrorysty został przeznaczony do rozbiórki, o czym powiadomiono jego rodzinę.

7 kwietnia 2017 r. w nocy dwa amerykańskie niszczyciele rakietowe USS "Ross" i USS "Porter" (należące do 6 Floty Stanów Zjednoczonych) wystrzeliły 59 pocisków rakietowych Tomahawk. Celem była baza lotnicza Al-Shajrat w Syrii, która według informacji wywiadu była użyta podczas ostatniego ataku chemicznego na przedmieściach Idlib. Rakiety zniszczyły samoloty na lotnisku, a także schrony lotnicze, zbiorniki z paliwem, magazyny, a także systemy radarowe, logistyczne i obronne. Zginęło 7 syryjskich żołnierzy, a 9 zostało rannych. Stany Zjednoczone przed atakiem poinformowały o tym swoich sojuszników w regionie, a także Rosję.

8 kwietnia 2017 r. - Szabat.
    8 kwietnia 2017 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły obszar Wzgórz Golan strefą zakazu lotów. Jest to związane ze wzrostem napięcia w Syrii.

8 kwietnia 2017 r. nieznani sprawcy wywrócili 30 nagrobków na żydowskim cmentarzu w Pennsylwanii (USA).

9 kwietnia 2017 r. siły policji aresztowały w nocy kilku żydowskich aktywistów, którzy planowali zorganizować ceremonię ofiarowania Paschy na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Reprezentujący interesy aktywistów, adwokat Itamar Ben-Griv powiedział: "Mówimy o aresztowaniach mających na celu zmuszenie do milczenia, a policja ma obowiązek pozwolić działaczom na wolność wielbienia Boga w Świątyni. Izrael traci swój demokratyczny charakter. Nie może być tak, że ludzie są aresztowani w środku nocy tylko dlatego, że starają się wypełnić wymagania żydowskiej praktyki religijnej."
    9 kwietnia 2017 r. minister transportu Israel Katz powiedział rano, że Izrael musi pokazać swoją determinację, aby utrzymać kontrolę nad Wzgórzami Golan. W tym celu potrzeba kolejnych 100 tys. osadników, aby umocnić obecność Izraela na terytoriach.
    9 kwietnia 2017 r. premier Benjamin Netanjahu na poranny6m posiedzeniu rządu powiedział, że Izrael nadal będzie udzielał pomocy medycznej rannym Syryjczykom. "Izrael troszczy się o rannych Syryjczyków w ramach pomocy humanitarnej. Nadal będziemy to robić." Od początku wojny domowej w Syrii, Izrael udzielił pomocy medycznej już około 3 tys. Syryjczykom. Otrzymywali oni pomoc w przygranicznych ambulatoriach, szpitalu polowym lub w cięższych przypadkach, w szpitalach położonych wewnątrz kraju. Premier polecił także sprawdzenie możliwości leczenia w Izraelu syryjskich dzieci rannych podczas ataków chemicznych.
    9 kwietnia 2017 r. biuro antyterrorystyczne wieczorem ponownie ostrzegło Izraelczyków przed podróżami na Półwysep Synaj w Egipcie. "Ostatnie ataki terrorystyczne w Egipcie odzwierciedlają zdolności terrorystyczne Państwa Islamskiego. W świetle tych zagrożeń, biuro antyterrorystyczne doradza Izraelczykom obecnie przebywającym na Synaju, aby natychmiast powrócili do Izraela."

9 kwietnia 2017 r. izraelscy żołnierze przejęli wieczorem warsztat proukujący broń w Judei. Skonfiskowano 7 tokarek służących do produkcji broni.

10 kwietnia 2017 r. islamscy terroryści wystrzelili rano z terytorium Egiptu rakietę, która spadła na Negew. Uszkodzona została szklarnia. Nikt nie został ranny. Do ataku przyznał się ISIS.
    10 kwietnia 2017 r. Izrael w południe zamknął przejście graniczne Taba z Egiptem. Przejście będzie jedynie otwarte dla Izraelczyków wracających do kraju po wypoczynku na Półwyspie Synaj. Zamknięcie przejścia wprowadzono ze względów bezpieczeństwa.

10 kwietnia 2017 r. brytyjska premier Theresa May powiedziała, że Wielka Brytania bez społeczności żydowskiej nie będzie już brytyjska. "Wasza wspólnota wnosi ogromny wkład w Wielką Brytanię i osiągnęła sukcesy w każdej dziedzinie, pomagając zbudować zamożny kraj."

11 kwietnia 2017 r. - Pascha.
    11 kwietnia 2017 r. władze miejskie Jerozolimy poinformowały, że przygotowują 10 tys. izraelskich flag, które zostaną wywieszone w mieście podczas Dnia Jerozolimy (24 maja). Burmistrz Jerozolimy Nir Barkat powiedział: "Jerozolima jest sercem państwa Izrael i narodu żydowskiego. W tym roku, pięćdziesiąt lat od zjednoczenia, miasto będzie wypełnione państwowymi flagami, które wzmocnią więzi nas wszystkich, tych którzy popierają Jerozolimę. Wzmocni także nasz obowiązek zapewnienia przyszłości dla Jerozolimy i Izraela."

11 kwietnia 2017 r. jordański król Abdullah II powiedział, że Jordańczycy i Egipcjanie mają specjalne relacje z Izraelem. Podkreślił przy tym, że nie widzi żadnej alternatywy dla dwu-państwowego rozwiązania. "Izrael chce nawiązać relacje z Arabami. Ale problemem, który stoi pomiędzy Arabami i Izraelczykami, to Palestyńczycy. Ważnym punktem naszej inicjatywy pokojowej są gwarancje bezpieczeństwa dla Izraela. Jeśli rozwiążemy problem Palestyny, otworzy to nową epokę stabilności w naszym regionie, gdzie Izraelczycy będą naprawdę stanowić część tego regionu. Pragnę zaangażować się na rzecz osiągnięcia porozumienia pokojowego między Izraelczykami i Palestyńczykami."

12 kwietnia 2017 r. - Pascha.

13 kwietnia 2017 r. - Pascha.
    13 kwietnia 2017 r. tysiące Żydów zgromadziło się rano przy Zachodnim Murze w Jerozolimie na tradycyjnym błogosławieństwie kapłańskim.
    13 kwietnia 2017 r. izraelska policja aresztowała rano 5 Żydów, którzy usiłowali wejść na teren Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie, aby zmówić tam tradycyjne modlitwy żydowskie. Przy tej okazji policja poinformowała, że od rozpoczęcia się świąt Pesach, Wzgórze Świątynne odwiedziło już 1800 osób.

13 kwietnia 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas zapowiedział, że podejmie bezprecedensowe kroki, aby zakończyć podział polityczny między Fatahem a Hamasem. Nie wyjaśnił jednak, czego miałyby dotyczyć owe kroki.

14 kwietnia 2017 r. - Pascha.
    14 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta zaatakował w południe pasażerów jadących tramwajem w pobliżu Starego Miasta w Jerozolimie. Zginęła brytyjska studentka, a 2 osoby zostały ranne. Policjanci aresztowali napastnika. Terrorysta jest mieszkańcem Wschodniej Jerozolimy. Cierpiał on na zaburzenia psychiczne i był leczony.

15 kwietnia 2017 r. - Szabat i Pascha.

16 kwietnia 2017 r. - Pascha.
    16 kwietnia 2017 r. Sąd Najwyższy podtrzymał decyzję rządu o zamknięciu przejścia granicznego w Tabie z Egiptem. Sprawa została wniesiona do sądu przez dwóch Izraelczyków, którzy pragnęli spędzić święta Pesach na Półwyspie Synaj. Sąd orzekł, że decyzje dotyczące infrastruktury przejść granicznych państwa nie podlegają debacie, gdyż rząd nie może ujawnić źródeł posiadanych informacji. Przejście w Tabie zostało zamknięte 10 kwietnia po otrzymaniu informacji wywiadowczych, że ISIS planuje przeprowadzenie ataków na cele żydowskie i izraelskie podczas święta Pesach. Przez przejscie mogą przechodzić izraelscy turyści powracający do kraju, oraz zagraniczni turyści udający się na Synaj.
    16 kwietnia 2017 r. szef nowej jednostki obrony cybernetycznej, gen. Jaron Rozen powiedział: "Izrael musi przygotować strategię obrony przed cybernetycznymi zagrożeniami. Jest to globalne zjawisko, które zmienia ludzkość. Zmiany obecnie zachodzące są bardzo szybkie, tak że nikt nie wie, co stanie się jutro. Sieć cyberprzestrzeni ignoruje światowy porządek, nie ma żadnych ograniczeń, żadnych reguł. Izrael jest częścią tej nowej globalnej gry, a obecnie coraz więcej państw zaczyna rozumieć militarną i polityczną siłę, jaką można zyskać dzięki posiadaniu biegłości w cyberprzestrzeni. Jest to wojna informacji. Czy trudno jest włamać się na konto e-mail, skraść poufne informacje, upublicznić je, i zmusić cię do zrobienia czegoś konkretnego? A jeśli ISIS użyje izraelskiego cywilnego serwera, jednego z wielu jakie posiadamy w kraju, aby przeprowadzić atak terrorystyczny? Większość mieszkańców żyje w cywilnym świecie, a tylko jednostki są w wojsku. Spójrzcie jak długo kraje z całego świata musiały dogadywać się, aby podpisać protokół z Kioto, który przeciwdziała globalnemu ociepleniu dotykającemu nas wszystkich. Cybernetyczne narody nie są supermocarstwami, ale są nimi ogromne międzynarodowe korporacje takie jak Google, Facebook czy Kaspersky. Chcemy zapobiegać wojnom, a cyberprzestrzeń pomaga nam w tych działaniach. Cyberobrona nie przypomina ochrony centrum handlowego. Jest to ciągły strumień operacyjnej aktywności cybernetycznej, który obejmuje działania odnoszące się do rzeczywistości fizycznej, włączając w to izraelskie siły powietrzne, marynarkę i inne. Dlatego powinniśmy być ostrożni. Izrael jest technologiczną potęgą, i tutaj wszystko jest cybernetyczne. Gdybyś spojrzał na cyberprzestrzeń Izraela, zobaczyłbyś jeden z największych narodów na świecie. Z tym idzie zrozumienie o którym powinniśmy pamiętać, że jeśli dom jest zrobiony ze szkła, to najlepiej unikać rzucania kamieni. Problem cyberobrony zaczyna się od tego, że wszystkie wojskowe systemy bojowe są skomputeryzowane: począwszy od terminali wejściowych do baz wojskowych i komputera wydającego polecenia o wystrzeleniu obronnej rakiety Arrow, poprzez czołgi Merkava, po systemy operacyjne kontroli i nadzoru w Sztabie Generalnym prowadzącym operacje wojskowe Izraela. Jednak systemy operacyjne Sił Obronnych Izraela zostały tak zaprojektowane, że nie jest łatwo je złamać. Pomimo to, ci, którzy mają takie możliwości, mogą włamać się nawet do systemów operacyjnych. Zdolności cybernetyczne mówią o możliwościach fizycznych danego państwa. Powiedzmy na przykład: Czy wyłączenie systemu kontroli świateł ulicznych w państwie jest atakiem na jego suwerenność? Czy to usprawiedliwia rozpoczęcie wojny? Kto zamierza wypowiedzieć wojnę, i komu? Czyjego ambasadora wezwać, aby udzielić mu reprymendy? Na tym froncie nie ma żadnych zasad. Nie bez znaczenia pozostaje pytanie, na które trzeba znaleźć odpowiedź przy planowaniu ataku - w jaki sposób powinniśmy zaatakować cel? Samolotem czy zdalnie, poprzez cyberprzestrzeń?"

16 kwietnia 2017 r. z powodu wyczerpania oleju opałowego po południem została zatrzymana jedyna czynna elektrownia w Strefie Gazy. Wyczerpało się paliwo, które zakupiono dzięki pomocy Kataru i Turcji. Szef energetyki w Gazie, Samir Metir powiedział, że mieszkańcy strefy będą otrzymywać dostawy energii elektrycznej w dwóchsześcio godzinnych okresach dziennie. Jest to energia kupowana z Izraela i Egiptu.

17 kwietnia 2017 r. kilkuset palestyńskich więźniów przebywających w izraelskich więzieniach rozpoczęło strajk głodowy. Organizatorem i przywódcą strajku głodowego jest więzień i terrorysta Marwan Barghouti. Liczbę strajkujących więźniów szacuje się na około 1100 osób. W większości są to członkowie al-Fatah, do których dołączyły także tzw. "samotne wilki". Strajkujący domagają się poszerzenia ich praw, w tym udostępnienia telefonów oraz umożliwienia odwiedzin rodzin dwa razy w miesiącu. Służba więzienna w odpowiedzi zablokowała możliwość odwiedzin adwokatów do strajkujących więźniów. Wydano oświadczenie: "Służba więzienna ma wiele doświadczenia w walce ze strajkami głodowymi, ma także możliwości radzenia sobie z takimi protestami. Służba więzienna jest przygotowana do strajku głodowego i koordynuje działania z odpowiednimi władzami, takimi jak Siły Obronne Izraela, ministerstwo zdrowia, agencja bezpieczeństwa Szabak, policja i inne. Więźniowie, którzy zdecydują się na strajk głodowy, będą musieli ponieść poważne konsekwencje, a zaburzenia i inne sposoby protestowania są nielegalne i będą ukarane ściśle według prawa."

17 kwietnia 2017 r. izraelscy żołnierze zatrzymali wieczorem 2 Palestyńczyków, którzy z ukrytymi nożami usiłowali wejść na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei.
    17 kwietnia 2017 r. wieczorem Hamas poinformował, że w południowej części miasta Gaza zawalił się podziemny tunel. Zginął 1 Palestyńczyk.

18 kwietnia 2017 r. minister spraw wewnętrznych Gilad Erdan powiedział, że nie będzie negocjować z setkami strajkujących palestyńskich więźniów. Dodał, że Marwan Barghouti został przewieziony do innego więzienia i umieszczony w odosobnieniu. "To są terroryści i uwięzieni mordercy, którzy otrzymali to, na co zasługują. Nie mamy powodu, aby negocjować z nimi. Kluczową sprawą jest, abyśmy nie spełnili ich żądań. Mogłoby to zniszczyć w przyszłości naszą zdolność określania warunków życia więźniów. Nie zapominajmy, że mówimy o brutalnych mordercach, którzy popełnili swoje zbrodnie z pobudek nacjonalistycznych. To nie są drobni przestępcy, którzy odsiedzą swoje wyroki, a następnie zostaną zrehabilitowani i powrócą do izraelskiego społeczeństwa."
    18 kwietnia 2017 r. adwokaci więźnia Marwana Barghoutiego złożyli pozew do Sądu Najwyższego, sprzeciwiając się decyzji służby więziennej o odmowie wizyt adwokackich dla strajkujących palestyńskich więźniów.

19 kwietnia 2017 r. wysoki oficer powiedział, że pomimo zaatakowaniu wojskowych celów w Syrii w minionym miesiącu, stosunki oraz koordynacja działań bezpieczeństwa między Izraelem i Rosją są bardzo dobre. Co dwa tygodnie szef oddziału operacji Sił Obronnych Izraela odwiedza Rosję, aby koordynować działania ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. "Zdolności operacyjne Sił Obronnych Izraela w Syrii nie uległy zmianie, ale nie zamierzamy działać jawnie wraz z innymi państwami zaangażowanymi w wojnę. Wyznaczyliśmy sobie wiele celów - bez jawnego zaangażowania uniemożliwiamy transfer broni dla Hezbollahu w Libanie. Odpowiadamy także na każde naruszenie izraelskiej suwerenności, wspierając przy tym siły UNDOF w powracaniu na ich pozycje w północnej i środkowej części Wzgórz Golan." Odnosząc się do Hezbollahu, oficer powiedział, że organizacja ta została poważnie osłabiona w wyniku zaangażowania się w wojnę domową w Syrii. Jednak pomimo to, nadal pozostaje poważnym zagrożeniem dla Izraela. Pokój na północy udaje się utrzymywać dzięki odstraszającej roli Sił Obronnych Izraela. W ostatnim czasie armia znacznie poprawiła poziom gotowości do ewentualnej wojny. Ponad 230 mln szekli zainwestowano w bazy wojskowe w całym kraju. Zwiększono także liczbę batalionów będących w gotowości na granicach państwa. Odnosząc się do Strefy Gazy powiedział, że armia nie spodziewa się wybuchu konfliktu zbrojnego i rozpoczyna budowę podziemnej bariery chroniącej przed tunelami terrorystycznymi. Zaznaczył jednak, że niepozorny incydent w każdej chwili może przeobrazić się w ciąg taktycznych działań, na które armia nieustannie się przygotowuje. Odnosząc się do sytuacji w Judei i Samarii, powiedział, że od początku roku aresztowano na tym obszarze 1100 osób podejrzanych o działalność terrorystyczną. "Dostrzegamy nowe wzorce działalności terrorystycznej i reorganizujemy się, aby sobie z nimi poradzić."

19 kwietnia 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że chce spotkać się z Benjaminem Netanjahu w Waszyngtonie. "Jestem gotowy spotkać się z premierem Izraela w Waszyngtonie pod patronatem prezydenta Trumpa. Wyślę moją delegację do Stanów Zjednoczonych, aby przygotować moją wizytę tam." Wizyta Abbasa w Białym Domu jest zaplanowana na 3 maja.
    19 kwietnia 2017 r. palestyński minister ds. więźniów Issa Qaraqe potępił decyzję Izraela o odmowie negocjacji ze strajkującymi palestyńskimi więźniami. Qaraqe podkreślił, że do strajku głodowego doszło po wielu miesiącach prób rozpoczęcia negocjacji z izraelskimi władzami. "Jeśli ich żądania nie zostaną spełnione, wówczas więcej więźniów dołączy do strajku. Poprosiliśmy międzynarodową społeczność i ONZ o natychmiastową interwencję. Jeśli jacyś więźniowie umrą, może to doprowadzić do wybuchu nowej intifady."
    19 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta wjechał po południem samochodem w grupę osób stojących przy wjeździe do bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.

    19 kwietnia 2017 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły wieczorem operację w rejonie arabskich wiosek Abu Dis Azarija i Szeik Saad w Judei. Przejęto broń, amunicję, około 1 tys. $ przeznaczonych na działalność terrorystyczną, a także 11 skradzionych samochodów i 13 nielegalnych pojazdów. Zatrzymano 3 osoby.

20 grudnia 2017 r. do Izraela przyleciał sekretarz obrony USA James Mattis. Celem jego misji jest potwierdzenie sojuszu wojskowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. W niedzielę do Izraela przylecą trzy najnowsze samoloty myśliwskie F-35-I. Wylądują one w bazie lotniczej Nevatim na Negewie, gdzie dołączą do dwóch maszyn F-35, które od grudnia 2016 r. służą już w izraelskich siłach powietrznych. Zostaną one pokazane podczas parady w Dzień Niepodległości.
    20 kwietnia 2017 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że obecnie na całym świecie żyje 14 mln 411 tys. Żydów, z czego w Izraelu mieszka 6 mln 335 tys. Żydów, w Stanach Zjednoczonych 5,7 mln, we Francji 460 tys., w Kanadzie 388 tys., w Wielkiej Brytanii 290 tys., w Argentynie 181 tys., w Rosji 180 tys., w Niemczech 117 tys. i w Australii 113 tys. Obecna populacja Żydów na świecie zbliża się do wielkości jaką posiadała w 1939 roku przed Holokaustem (w 1939 r. żyło 16,6 mln Żydów, a w 1948 r. 11,5 mln Żydów).

20 kwietnia 2017 r. wysoki przywódca Hamasu, Mahmoud al-Zahar oświadczył, że jego organizacja przygotowuje się do "wyzwolenia meczetu al-Aksa i całej ziemi palestyńskiej ... Tunele sił zbrojnych są pobłogosławione, ponieważ zostały poświęcone krwią naszych męczenników."
    20 kwietnia 2017 r. wysłannik Autonomii Palestyńskiej, Rijad Mansour wezwał Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża do interwencji w celu zakończenia strajku głodowego prowadzonego przez palestyńskich więźniów w więzieniach w Izraelu.

20 kwietnia 2017 r. przedstawiciele Hezbollahu zebrali grupę około 100 lokalnych i międzynarodowych dziennikarzy, zabierając ich w objazd wzdłuż granicy libańsko-izraelskiej. Wzdłuż całej ich drogi wystawieni byli uzbrojeni bojówkarze Hezbollahu, którzy otwarcie prezentowali broń, nierzadko celując przy tym w stronę Izraela. Hezbollah uczynił tak pomimo faktu, że Rezolucja ONZ zabrania obecności osób uzbrojonych w rejonie strefy demarkacyjnej wzdłuż granicy w południowym Libanie.
    20 kwietnia 2017 r. zastępca sekretarza generalnego Hezbollahu, Naim Qassem powiedział, że Izrael obawia się wybuchu wojny w Libanie w te lato, gdyż spowodowałaby ona ciężkie straty. "Wszystko wskazuje, że Izrael przestraszył się i nie podejmie żadnej decyzji o przeprowadzeniu nowej ofensywy przeciwko Libanowi. Jeśli Izrael na zaskoczy i przyśpieszy kroki, Hezbollah jest gotowy na każdy scenariusz."

21 kwietnia 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman spotkał się sekretarzem obrony USA Jimem Mattisem. Mattis dużo czasu poświęcił omówieniu problematyki Syrii. "Najważniejszym jest, aby społeczność międzynarodowa nie miała żadnych wątpliwości, że Syria z naruszeniem porozumień zachowała broń chemiczną. Jest to naruszeniem Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i jeśli oni jeszcze raz jej użyją, to będą musiały być podjęte działania dyplomatyczne. Wyraziliśmy się w tej kwestii bardzo jasno." Assad wielokrotnie mówił, że w 2013 r. zniszczył wszystkie zapasy broni chemicznej. Uczynił to pod naciskiem Stanów Zjednoczonych, dzięki mediacji Rosji. Podczas spotkania z premierem Benjaminem Netanjahu, Mattis powiedział: "Przed Izraelem i wszystkimi innymi państwami w regionie stoją dwa niebezpieczeństwa, które zagrażają stabilności, spokojowi i zamożności regionu. Są nimi ISIS i irański reżim. O tym będę dyskutować z panem premierem." Netanjahu powiedział: "Odczuwamy ogromną zmianę w kierunku amerykańskiej polityki. Widzimy to po jasnych i szczerych wypowiedziach pana sekretarza, że potępiasz Iran. Widzimy to po bardzo silnych i szczerych wypowiedziach prezydenta Trumpa, i bardzo radykalnych działaniach przeciwko wykorzystaniu broni chemicznej przez irańskiego pełnomocnika - Syrię. Zostało to docenione w naszym regionie i na całym świecie. Myślę, że jest to pożądana zmiana, strategiczna zmiana amerykańskiego przywództwa i amerykańskiej polityki. Mamy wspólne wartości, a także wspólne zagrożenia. Niebezpieczeństwa opierają się na podwójnym zagrożeniu radykalnego islamu - szyickich ekstremistów pod przywództwem Iranu i sunickich ekstremistów pod przywództwem Państwa Islamskiego. Zobowiązujemy się powstrzymać te zagrożenia."
    21 kwietnia 2017 r. po południem na wzgórza Golan spadły trzy syryjskie pociski moździerzowe. Wojskowi obserwatorzy poinformowali, że był to przypadkowy ostrzał. Pociski wystrzelono podczas starcia, gdy jedna z bojówek zaatakowała pozycje syryjskiej armii w rejonie Kuneitra.

21 kwietnia 2017 r. około 8 tys. Żydów modliło się w nocy w grobowcu proroka Jozuego w miejscowości Kifl Hares w Samarii. Izraelscy żołnierze zabezpieczali całe zdarzenie.
    21 kwietnia 2017 r. władze izraelskie przekazały do Autonomii Palestyńskiej ciało zabitego terrorysty, który na początku kwietnia przeprowadził atak nożowy na Starym Mieście Jerozolimy. Został on zastrzelony przez policjantów. Jego ciało przekazano rodzinie w Nablusie.

21 kwietnia 2017 r. libański premier Saad Hariri wraz z ministrem obrony i szefem armii odwiedzili południe Libanu. Hariri skrytykował wczorajszą prowokację ze strony Hezbollahu. "To, co wydarzyło się wczoraj, jest czymś, czego my, jako rząd, nie akceptujemy. Chcę powiedzieć, że tylko libańskie siły zbrojne są legalnymi siłami odpowiedzialnymi z obronę naszych granic." Obecnie Hezbollah posiada większy potencjał militarny niż libańska armia. Hariri jest synem ministra Rafika Hariri, który został zamordowany w 2005 r. O to zabójstwo oskarżono Hezbollah. Pomimo wielu lat sporów, obecnie w rządzie Hariri zasiadają członkowie Hezbollahu. UNIFIL wydał odrębne oświadczenie, że nic nie wiedział o planowanej trasie przejazdu dziennikarzy pod przywództwem Hezbollahu.
    21 kwietnia 2017 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem pozycje syryjskiej armii na Wzgórzach Golan, skąd wcześniej wystrzelono pociski moździerzowe na terytorium Izraela. Ostrzał spowodował straty materialne. Syria oskarżyła Izrael, że w ten sposób udzielił on poparcia terrorystom.

22 kwietnia 2017 r. - Szabat.
    22 kwietnia 2017 r. po południem przywrócono normalne funkcjonowanie przejścia granicznego Taba z Egiptem. Zalecono jednak Izraelczykom, aby ze względów bezpieczeństwa unikali wyjazdów na Półwysep Synaj.
    22 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy wzniecili po południem zamieszki w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 policjant.

22 kwietnia 2017 r. sekretarz generalny OWP Saeb Erekat powiedział, że istnienie państwa palestyńskiego opiera się na międzynarodowym prawie, a społeczność międzynarodowa odpowiada za wyegzekwowanie na Izraelu uznania granic sprzed 1967 r. Erekat podkreślił potrzebę powstania narodowego rządu jedności, ponieważ obecnie nie może być niezależnego państwa palestyńskiego w Strefie Gazy, a nie może powstać państwo palestyńskie bez Strefy Gazy.
    22 kwietnia 2017 r. grupa radykalnych żydowskich osadników wkroczyła wieczorem do arabskiej wioski Beit Urif w sąsiedztwie żydowskiego osiedla Itzchar w Samarii. Arabowie i Żydzi obrzucili się kamieniami. Ranny został 1 Arab. Na miejsce przybyli izraelscy żołnierze, którzy rozdzielili obie strony.

22 kwietnia 2017 r. przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydów, dr Mosze Kantor opublikował wieczorem roczny raport o antysemityzmie za 2016 r. "Pomimo, że liczba antysemickich incydentów, szczególnie gwałtownych, zmniejszyła się w 2016 r. na całym świecie, to wrogowie narodu żydowskiego odkryli nowe drogi, aby wyrażać swój antysemityzm. Dlatego wystąpił znaczny wzrost nienawiści on-line i wzrosła liczba ataków na słabo chronione obiekty, takie jak cmentarze. To oznacza, że motywacja nie słabnie, a poczucie bezpieczeństwa wielu żydowskich społeczności pozostaje niepewne. Pozytywne symptomy zostały jednak zrównoważone gwałtownym wzrostem antysemickich incydentów w krajach anglojęzycznych, które w przeszłości były bardziej przyjazne dla Żydów. Co najważniejsze, liczba antysemickich incydentów w kampusach amerykańskich uniwersytetów wzrosła o 45%, a żydowscy studenci stają przed coraz większą nienawiścią i nietolerancją." Liczba najcięższych incydentów w 2016 r. wyniosła 361, i spadła o 12% w porównaniu do 2015 r., kiedy było 410 takich incydentów. Największy spadek ilości antysemickich incydentów odnotowano we Francji (spadek o 61%). Jest to głównie wynik wprowadzenia zupełnie nowych procedur bezpieczeństwa w całej Francji, co przełożyło się na stan bezpieczeństwa tamtejszych społeczności żydowskich. Natomiast w Wielkiej Brytanii wzrosła o 11% i w Australii o 10%.

23 kwietnia 2017 r. służba więzienna poinformowała rano, że 186 palestyńskich wieźniów zaprzestało strajku głodowego.
    23 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta zaatakował po południem nożem osoby przebywające w holu Hotelu Herods w Tel Awiwie. Rannych zostały 4 osoby. Ochraniarze postrzelili i aresztowali napastnika.
    23 kwietnia 2017 r. w bazie lotniczej Nevatim po południem wylądowały trzy nowe myśliwce wielozadaniowe F-35I Adir.
    23 kwietnia 2017 r. wieczorem w Jad Vashem odbyły się oficjalne uroczystości Jom HaShoah (Dnia Pamięci Holokaustu). Premier benjamin Netanjahu powiedział, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja zdawały sobie sprawę, że pod koniec 1942 r. hitlerowcy wymordowali już co najmniej dwa miliony Żydów i kontynuują swoją zbrodniczą działalność, a pomimo to, nic nie uczynili, aby to powstrzymać. "Światowe mocarstwa wiedziały i nie podjęły żadnych działań. Mogli uratować cztery miliony Żydów. Antysemityzm radykalnego islamu, Iranu i Państwa Islamskiego chce nas zniszczyć. Nienawiść do Żydów jest teraz skierowana przeciwko państwu żydowskiemu. A jeśli chodzi o obojętność świata, tyo w tym względzie nic się nie zmieniło. Jest wiele przypadków, w których świat stoi i nie zapobiega ludobójstwu. Od czasów II wojny światowej nie było takiej tragedii jak Holokaust, ale w wielu przypadkach świat nie zapobiegł ludobójstwu. Było tak w Kambodży, Rwandzie, Sudanie i Syrii. Jest tylko kilka punktów świecących w ciemnościach. Jeden z nich ostatnio się pojawił, a była nim zdecydowana reakcja Donalda Trumpa na masakrę syryjskich dzieci z wykorzystaniem broni chemicznej. Ci, którzy grożą nam zniszczeniem, ryzykują, że sami zostaną zniszczeni. Jako ludzie bezbronni staliśmy się państwem o defensywnym potencjale, który jest jednym z najsilniejszych na świecie." Prezydent Reuven Rivlin powiedział: "Komory gazowe nie zostały zbudowane jako przestępstwo kryminalne przeciwko ludzkości. One zostały wybudowane w celu unicestwienia narodu żydowskiego, konkretnie naszego narodu. Nigdy wcześniej nie było takiego wydarzenia historycznego, aby eksterminacja była oderwana od jakiegokolwiek konfliktu politycznego, oderwana od kwestii terytorialnych czy walki o dominację. Był to zorganizowany proceder terrorystyczny, który zgromadził Żydów z całego świata, z różnych kontynentów, Żydów, którzy nie znali nawzajem swoich języków, zarówno wierzących, jak i niewierzących, zasymilowanych i ortodoksyjnych Żydów. Celem było ich zgładzenie i ich potomstwa z oblicza ziemi. Shoah nie zdarzyło się w starożytnym świecie, ani nie zdarzyło się tak dawno temu. Stało się to w samym sercu oświeconej Europy. W sercu Niemiec Kanta - ojca współczesnej etyki. W sercu Francji - deklaracji praw człowieka, praw obywateli. Tam właśnie się to stało, zaplanowano i zrealizowano plan zgładzenia nas, Żydów. Dlatego zawsze będziemy organizować naszą własną obronę - państwo Izrael nie jest rekompensatą za Holokaust, ale Holocaust nuczył nas, że musimy brać nasz los w swoje własne ręce. Żydzi mają prawo i obowiązek posiadania sił obronnych, aby bronić narodową niepodległość, suwerenność, tutaj w naszej historycznej ojczyźnie. Wróciliśmy do naszej ziemi, a nigdy stąd nie odejdziemy. Kwiat pamięć o naszych braciach i siostrach jest związany z naszym życiem."
    23 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy wzniecili wieczorem zamieszki w dzielnicy Sur Baher we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Uszkodzony został policyjny pojazd.

23 kwietnia 2017 r. radykalni żydowscy osadnicy zaatakowali rano kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy przybyli w rejon Huwara w Samarii, aby zapobiec incydentom izraelsko-arabskim. Ranny został 1 żołnierz.
    23 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem żydowskie samochody w pobliżu osiedla Hizme w Samarii. Ranna została 1 Izraelka.

23 kwietnia 2017 r. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przemawiając na Światowym Kongresie Żydów w Nowym Jorku zapewnił przywódców społeczności żydowskich, że przeciwstawi się wszelkim objawom antysemityzmu na świecie. "Jako sekretarz generalny ONZ uważam, że państwo Izrael musi być traktowane jak każde inne państwo." Na kongresie odtworzono nagranie z przemówieniem prezydenta Dondalda Trumpa, który powiedział: "Podczas Dnia Holokaustu patrzymy na najciemniejszy rozdział ludzkiej historii. Opłakujemy, pamiętamy, modlimy się i przyrzekamy: Nigdy więcej! Umysł nie może zrozumieć tak wielkiego bólu, przerażenia i straty. Sześć milionów Żydów, dwie trzecie wszystkich Żydów Europy, zamordowanych przez nazistowskie ludobójstwo. Zostali zamordowani przez zło, którego nie można opisać słowami, a ludzkie serce nie może znieść. Dzisiaj, zaledwie kilka dziesięcioleci po Holocauście, widzimy wielki naród powstały z pustyni, i widzimy, że dumna Gwiazda Dawida powiewa nad Izraelem. Ta gwiazda jest symbolem żydowskiej wytrwałości. To pomnik nieustępliwej siły. Przypomina słynne słowa napisane przez Teodora Herzla: jeśli będziesz tego pragnął, to nie będzie snem. Jeśli to zrobisz, to nie będzie snem. Musimy usunąć wszelkie uprzedzenia i antysemityzm wszędzie tam, gdzie się on znajduje. Musimy pokonać terroryzm. Nie wolno nam ignorować gróźb reżimu, który otwarcie mówi o zniszczeniu Izraela. Nie możemy pozwolić, aby nawet kiedykolwiek pomyślał o tym. Wszystkim wam, którzy dzisiaj przybyli z całego świata, niech będzie wiadomo, że Ameryka mocno stoi z państwem Izrael."

24 kwietnia 2017 r. - Jom Ha Shoah (Dzień Pamięci Holokaustu).

24 kwietnia 2017 r. palestyńska terrorystka zaatakowało rano izraelską żołnierkę na punkcie kontrolnym Kalandia na północ od Jerozolimy, w Judei. Ranna została 1 żołnierka. Pozostali żołnierze postrzelili i aresztowali napastniczkę.

25 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przed siedzibą wywiadu wojskowego w Huwara, w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastnika.

25 kwietnia 2017 r. grupa nastolatków wywróciła kilka nagrobków na cmentarzu żydowskim Bukareszcie w Rumunii. Policja zatrzymała sprawców. Uszkodzonych zostało 10 nagrobków.
    25 kwietnia 2017 r. egipski prezydent Adel Fattah al-Sisi powiedział, że utworzona na granicy ze Strefą Gazy strefa buforowa jest niewystarczająca, aby powstrzymać działalność przemytniczą. Obecnie strefa buforowa ma szerokość 1 km. "Znaleźliśmy tunele, które mają trzy kilometry długości i przebiegają na głębokości 35 metrów pod ziemią - są to tunele, którymi mogą przemieszczać się nie tylko ludzie, ale także pojazdy." W ten sposób Egipt rzucił nieco światła na swoją walkę z przemytem na granicy ze Strefą Gazy.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Aktualności z Izraela


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2017 by Gedeon