PALMACH
Syjonizm - II wojna swiatowa


 

 

Palmach (Plugot Mahatz) były żydowskimi jednostkami sił specjalnych, które zostały utworzone 15 maja 1941 roku przez żydowską organizację militarną Haganah, przy pomocy Brytyjczyków.
    Brytyjczycy czuli się zaniepokojeni sukcesami Niemców w północnej Afryce i możliwością współpracy Arabów z Nazistami. Dodatkowe zagrożenie stanowiły francuskie wojska podległe nazistowskiemu rządowi Vichy, stacjonujące w Syrii i Libanie. Z tych powodów brytyjskie dowództwo wojskowe w Palestynie podjęło decyzję o rozszerzeniu współpracy z Żydami.

Brytyjscy eksperci wojskowi dostarczyli sprzętu wojskowego i przeprowadzili specjalistyczne szkolenie komandoskie żydowskich żołnierzy. Przy ich pomocy planowano przeprowadzić operację zajęcia Libanu i Syrii.
    Założycielem Palmach był Itzchak Sadeh (1890-1952).

Pierwszą tajną operację przeprowadzono 18 maja 1941 roku. Grupa 23 komandosów Palmach przedostała się do Libanu na pokładzie statku "Sea Lion". Niestety grupa oraz statek zaginęły i brak szczegółów dotyczących tej operacji.
    8 czerwca 1941 roku wojska brytyjskie najechały na Syrię i Liban. W natarciu uczestniczyły oddziały komandosów Palmach, z Moshe Dayanem (1915-1981), Yigal Allonem (1918-1980) i Itzchakiem Rabinem (1922-1995).

Po zwycięstwie nad Niemcami w bitwie pod El Alamein (listopad 1942 r.) Brytyjczycy wycofali swoje poparcie dla Palmach.
    Wówczas przewodniczący ruchu kibucowego, Itzchak Taenkin zasugerował, że oddziały Palmach można dalej utrzymywać w kibucach. W myśl jego projektu, każdy kibuc byłby gospodarzem plutonu komandosów Palmach, dostarczając im zakwaterowania, jedzenia i innego potrzebnego zaopatrzenia w zamian z pracę i ochronę. Każdego miesiąca członkowie takiego plutonu mieliby 14 dni pracy rolniczej, 8 dni szkolenia wojskowego i 7 dni działań operacyjnych.
    Oddziały Palmach sformowano w sześciu regularnych kampaniach i sześciu jednostkach specjalnych. Jednostki specjalne prowadziły badania sabotażowe przeciwko Niemcom na Bałkanach (jednostka Ha-Machlaka Ha-Germanit), zapobiegały arabskim napaściom na żydowskie osady przeprowadzając wyprzedzające uderzenia (jednostka Ha-Machlaka Ha-Aravit), przemycały żydowskich uciekinierów z Europy do Palestyny drogą morską (jednostka Pal-Yam), specjalizowały się w materiałach wybuchowych (jednostka sabotażu) oraz szkoliły pilotów dla przyszłych żydowskich sił powietrznych.

Pomiędzy 1945 a 1946 rokiem, jednostki Palmach podjęły działania dywersyjne przeciwko brytyjskiej infrastrukturze w Palestynie. Wysadzane były mosty, tory kolejowe, stacje radiolokacyjne i posterunki policji. Ataki jednak wstrzymano po "Czarnym Szabacie" 29 czerwca 1946 roku, kiedy Brytyjczycy aresztowali większość przywódców Haganah i Palmach.
    Na początku wojny izraelsko-arabskiej 1948 roku jednostki Palmach były odpowiedzialne za obronę żydowskich osad Gush Etzion, Kfar Darom i Revivim.
    Po utworzeniu Sił Obronnych Izraela z jednostek Palmach sformowano dwie brygady: Brygadę Negew i Brygadę Yiftach.

 

 Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2007-2012 by Gedeon