TURYSTYKA  -  BET  SHEMESH



  -  Turystyka - Dystrykt Jerozolimy
 
          regiony:
     -  Okolice Jerozolimy
 
          największe miasta:
 - Bet Shemesh
     -  Jerozolima
     -  Mevaseret Zion
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Castel
     -  Park Narodowy Ein Hemed
 - Park Narodowy Stalactite Cave


 

 

 

 

Miasto Bet Shemesh jest położone na zachód od Jerozolimy (w Dystrykcie Jerozolimy, w Izraelu). Według danych Israel Central Bureau of Statistics miasto liczy 65 000 mieszkańców (dane z 2004 r.). Populacja miasta w całości składa się z Żydów.

Rejon Bet Shemesh jest zamieszkany w większości przez żydowskie rodziny ortodoksyjne, które z przyczyn religijnych osiedlają się w pobliżu Jerozolimy. Wybudowano tutaj wiele synagog i jesziw.
    W okolicy uprawia się między innymi winorośla. Produkowane tutaj lokalne wino nosi nazwę "Singer Cellars".

 

Na wschód od Bet Shemesh, na zachodnich stokach Gór Judzkich znajduje się jaskinia Soreq. Utworzono tutaj Park Narodowy Stalactite Cave. Jaskinia została przypadkowo odkryta przez robotników pracujących w pobliskim kamieniołomie. Ma ona 82 metry długości, jednak pomimo swojej niewielkiej wielkości zachwyca różnorodnością form naciekowych. Jaskinię otwarto dla ruchu turystycznego w 1978 roku. Aby ograniczyć ewentualne szkody, maksymalną liczbę zwiedzających ustalono na 400 tysięcy rocznie. Nie ma jednakże potrzeby rezerwowania z wyprzedzeniem wizyt w jaskini. Jaskinia Sorek zachwyca oszałamiająco pięknymi stalagmitami pnącymi się w górę od podłoża we wszystkich możliwych kształtach i rozmiarach. Niezwykłe formy geologiczne podświetlono dla lepszego efektu. Ze sklepienia schodzą w dół przepiękne igliczne stalaktyty. Proces wzrostu kolumn wapiennych przebiega z prędkością 0,2 mm na rok. Udostępnienie jaskini dla ruchu turystycznego spowodowało podwyższenie temperatury i wzrost stężenia dwutlenku węgla, co niebezpiecznie wysusza powietrze. Dlatego w jaskini zainstalowano specjalny system oświetlenia z chłodnymi żarówkami. W sąsiedztwie odkryto jeszcze dwie podobne jaskinie, które nie zostały udostępnione szerokiej publiczności, pozostając miejscem badań geologicznych i skarbem dla przyszłych pokoleń.

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon