TURYSTYKA  -  BET  SHEMESH  -  Turystyka - Dystrykt Jerozolimy
 
          regiony:
     -  Okolice Jerozolimy
 
          największe miasta:
     -  Bet Shemesh
     -  Jerozolima
 - Mevaseret Zion
 
          rezerwaty przyrody:
 - Park Narodowy Castel
 - Park Narodowy Ein Hemed
     -  Park Narodowy Stalactite Cave


 

 

 

Miasto Mevaseret Zion jest położone na zachód od Jerozolimy (w Dystrykcie Jerozolimy, w Izraelu). Według danych Israel Central Bureau of Statistics miasto liczy 21 200 mieszkańców (dane z 2004 r.). Populacja miasta w całości składa się z Żydów.

W 1951 roku Mevaseret Zion uzyskało prawa miejskie. Wcześniej była to dzielnica podmiejska Jerozolimy, wychodząca na autostradę nr 1, łączącą Jerozolimę z Tel Awiwem. Znajdują się tutaj ambasady Paragwaju i Boliwii, krajów, które nie uznają Jerozolimy za stolicę Izraela.

Tuż przy wjeździe od południa do Mevaseret Zion, znajduje się Park Narodowy Castel. Na tutejszym wzgórzu znajdowała się twierdza wzniesiona przez Krzyżowców, strzegąca drogi z wybrzeża do Jerozolimy. Odegrała ona bardzo ważną rolę podczas walk żydowsko-arabskich w 1948 roku, gdy walczono o otwarcie drogi do Jerozolimy. Twierdza została zamieniona w żydowski punkt oporu, który urósł do rangi symbolu wojny. Miejsce to zachowano jako pamiątka dla potomnych.
    Ze szczytu wzgórza rozciąga się piękna panorama na okolicę. Można tutaj oglądać modele oraz eksponaty z czasów bitwy z 1948 roku.

Na południe od tego miejsca znajduje się Park Narodowy Ein Hemed. Wśród pięknie utrzymanych trawników w okresie zimowym płyną górskie potoki. W centralnej części parku wznosi się stary budynek, pochodzący z czasów Krzyżowców. Miejsce to nazywano wówczas "piękną wodą", i nazwa ta najlepiej oddaję piękno tego parku.

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon