WYBORY  W  AUTONOMII  PALESTYŃSKIEJ  -  HISTORIA
      -  Śmierć Arafata - 2004 r.
          - Wybory w Autonomii
      -  kwiecień-czerwiec 2005 r.


Szesnasty Knesset (2003-2006)
Mahmoud Abbas - prezydent Autonomii Palestyńskiej

 

 

1 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy trzy rakiety Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot. Jedna z rakiet spadła przy prywatnym domu, druga zniszczyła wiele samochodów na parkingu w strefie przemysłowej Shaar HaNegev w pobliżu kibuttzu Nir Am. Ranna została 1 Izraelka, a 5 osób doznało szoku.

1 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści z Hamasu wystrzelili rakietę Qassam na żydowskie osiedle Elei Sinai w Strefie Gazy. Ostrzelano z moździerza żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy. Wystrzelono rakietę przeciwpancerną w żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy.

1 stycznia 2005 r. izraelskie oddziały wycofały się z obozu uchodźców Khan Junis, na południu Strefy Gazy. W ciągu dwudniowej operacji zginęło 11 Palestyńczyków, w 2 cywilów. Rannych zostało 3 izraelskich żołnierzy.
    1 stycznia 2005 r. w obozie uchodźców Jabalaya w Gazie wybuchła bomba domowej roboty. W tej przypadkowej eksplozji zginęła 10-letnia Palestynka.
    1 stycznia 2005 r. Mahmoud Abbas uczestniczył w uroczystościach al-Fatah w obozie uchodźców Rafah, w Strefie Gazy. Czterdzieści lat temu (1 stycznia 1965 r.) Fatah przeprowadził swój pierwszy zamach terrorystyczny na izraelski cel. Wówczas w zamachu na wieżę wodną zginął 1 palestyński terrorysta, a drugi został aresztowany. W uroczystościach w Rafah uczestniczyły setki Palestyńczyków.

2 stycznia 2005 r. przedstawiciele osadników żydowskich ostrzegli władze, iż proces likwidacji osad prawdopodobnie będzie burzliwy. Zarówno sami osadnicy jak i część wojska może sprzeciwić się ewakuacji - ostrzegli przedstawiciele osadników w czasie spotkania z szefem armii Mosze Jalonem. Zdaniem przywódcy osadników, Pinhasa Wallersteina tysiące żołnierzy mogą przyłączyć się do osadniczej "akcji nieposłuszeństwa cywilnego". Wicepremier Izraela Ehud Olmert określił natychmiast to stwierdzenie jako "próbę siania paniki".
    2 stycznia 2005. palestyńscy terroryści zamordowali strzałem w głowę izraelskiego ochraniarza w parku narodowym na północ od Be'er Shevy. Zamachowcy pochodzili z Brygad Męczenników Al-Aksa.

2 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Eretz w Strefie Gazy. Ranny został 1 Izraelczyk.
    2 stycznia 2005 r. izraelskie oddziały zmotoryzowane wkroczyły do północnej części Strefy Gazy w rejonie Beit Hanoun, Beit Lahia i Jabalaya. Z tego obszaru palestyńscy terroryści wystrzeliwują rakiety Qassam na izraelskie miasto Sderot. Podczas operacji przypadkowo został postrzelony palestyński operator kamery pracujący dla izraelskiej stacji Channel Ten.
    2 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy.
    2 stycznia 2005 r. Mahmud Abbas zrezygnował z rozbrojenia palestyńskich bojówek. Podczas wieców w Strefie Gazy ściskał się z lokalnymi przywódcami i powiedział: "Bojownicy są naszymi bohaterami. Będziemy ich bronić przed Izraelczykami". Abbas potępił Izrael za działania wojskowe w Strefie Gazy i zaostrzanie zbrojnego konfliktu.
    2 stycznia 2005 r. palestyński premier Ahmed Korei powiedział, że izraelska operacja w Strefie Gazy jest próbą sabotowania przez Izrael palestyńskich wyborów wyznaczonych na przyszły tydzień.
    2 stycznia 2005 r. izraelscy żołnierze zatrzymali 12 poszukiwanych Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu. 10 w okolicach Hebronu, 2 w okolicach Kalkilii.

3 stycznia 2005 r. około tysiąca żydowskich osadników protestowało w Jerozolimie przed gmachem Knessetu przeciwko planowi ewakuacji osiedli ze Strefy Gazy i części Samarii.

3 stycznia 2005 r. nad ranem izraelskie oddziały opuściły północną część Strefy Gazy. Podczas operacji w trakcie wymiany ognia zginął 1 palestyński terrorysta, ranny został 1 izraelski żołnierz. Buldożery zniszczyły dwa arabskie domy.
    3 stycznia 2005 r. Mahmoud Abbas potępił ostrzeliwanie palestyńskimi rakietami terytoriów izraelskich i osad żydowskich, określając je jako "bezużyteczne". Abbas powiedział, że nigdy nie użyje broni przeciwko palestyńskim ugrupowaniom zbrojnym. "To bojownicy wolności... i powinni żyć godnie i bezpiecznie". Abbas powiedział także, że pewnego dnia palestyńscy uchodźcy powrócą do swoich domów w Izraelu.
    3 stycznia 2005 r. izraelscy żołnierze zatrzymali 14 poszukiwanych Palestyńczyków w Betlejem, Hebronie i Ramallah.
    3 stycznia 2005 r. izraelska armia zlikwidowała nielegalne żydowskie osiedle położone w pobliżu osiedla Yitzhar na Zachodnim Brzegu. Zatrzymano 19 protestujących osadników.

3 stycznia 2005 r. , przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech, Paul Spiegel, zarzucił niemieckiemu MSW, że posługuje się nieprawdziwymi danymi, sugerującymi jakoby w ostatnich latach miała miejsce "masowa imigracja Żydów do Niemiec". Według danych niemieckich, w tym roku liczba imigrantów z krajów byłego ZSRR do Niemiec przekroczy o tysiąc liczbę osób emigrujących z państw postradzieckich do Izraela. Niemieckie MSW twierdzi, że od upadku muru berlińskiego do Niemiec przybyło prawie 200 tys. imigrantów podających się za Żydów, ale zaledwie 83 tys. z nich stało się członkami gmin żydowskich, które mają za zadanie ułatwianie im adaptacji w nowym środowisku. Dane te kwestionuje przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech. "Zważywszy, że w latach 1933-45 w obozach koncentracyjnych zginęło sześć milionów Żydów, nie rozumiem tego całego zamieszania" - powiedział Paul Spiegel.

4 stycznia 2005 r. szef izraelskiego wywiadu wojskowego, Avi Dichter, ostrzegł, że Strefa Gazy może zamienić się w południowy Liban. Palestyńscy terroryści będą z tego terytorium ostrzeliwać izraelskie miasta i wioski.
    4 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy cztery rakiety Qassam, które spadły w rejonie miasta Sderot.

4 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza strefę przemysłową Eretz na północy Strefy Gazy. Jeden z pocisków eksplodował obok autobusu szkolnego. Ranny został 1 Izraelczyk.
    4 stycznia 2005 r. izraelski czołg ostrzelał pozycje Hamasu w rejonie Beit Lahiya na północy Strefy Gazy, zabijając 7 Palestyńczyków, w tym 11-letnie dziecko. Rannych zostało 8 osób. Był to odwet za palestyński ostrzał rakietowy i moździerzowy izraelskich pozycji.
    4 stycznia 2005 r. przywódca Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) Mahmoud Abbas, nazwał Izrael "syjonistycznym wrogiem", w związku ze śmiercią od izraelskiego pocisku siedmiu Palestyńczyków w Strefie Gazy. "Modlimy się za dusze naszych męczenników, którzy zginęli od pocisków syjonistycznego wroga w Beit Lahiya" - powiedział Abbas na wiecu wyborczym w Khan Junis na południu strefy Gazy.

4 stycznia 2005 r. Południowa Afryka zapowiedziała wysłanie 11-osobowej delegacji obserwatorów, którzy będą nadzorowali wybory w Autonomii Palestyńskiej. Południowa Afryka wezwała także Palestyńczyków do zaprzestania ostrzału izraelskiego terytorium.
    4 stycznia 2005 r. ONZ zapowiedziało wysłanie 320 obserwatorów na wybory w Autonomii Palestyńskiej. Ogółem będzie ponad 700 międzynarodowych obserwatorów przyglądających się przebiegowi wyborów styczniowych w Autonomii.

5 stycznia 2005 r. izraelski wicepremier Ehud Olmert uznał za "nie do przyjęcia" wypowiedź palestyńskiego przywódcy Mahmuda Abbasa, który nazwał Izrael "syjonistycznym wrogiem". Olmert oświadczył, że tego, co powiedział Abbas "nie można tolerować" i że "nie może to być podstawą żadnej przyszłej współpracy".
    5 stycznia 2005 r. po ulewnym deszczu wystąpiły lokalne podtopienia w rejonie Nahariya. Ewakuowano około 20 rodzin.
    5 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dwie rakiety Qassam, które spadły w rejonie miasta Sderot.

5 stycznia 2005 r. grupa palestyńskich terrorystów zaatakowała przejście graniczne Eretz w Strefie Gazy. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk, a 3 zostało rannych. Ranny został też 1 izraelski żołnierz. Do ataku przyznały się Brygady Męczenników Al-Aksa i Islamski Dżihad.
    5 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili dwie rakiety Qassam, które spadły na izraelską bazę wojskową przy kibutzu Nahal Ozw na północy Strefy Gazy, raniąc 12 żołnierzy. Do ataku przyznał się Hamas.
    5 stycznia 2005 r. Komitet Centralny Fatah wezwał organizację Hamas do powstrzymania ataków rakietowych na izraelskie terytorium. W najbliższych tygodniach palestyńskie siły bezpieczeństwa mają powstrzymać ostrzał rakietowy i moździerzowy izraelskich miejscowości.

5 stycznia 2005 r. rząd Sri Lanki zaprzeczył temu, jakoby odmówił przyjęcia pomocy humanitarnej ze strony Izraela. W oficjalnym oświadczeniu podano, że przyjęcie 150-osobowej grupy ratowników i specjalistów opóźniono dlatego, że nie było możliwości zapewnienia im odpowiednich warunków oraz dlatego, że w kraju znajdowało się już dostatecznie wielu ratowników. Rząd podkreślił także, iż z wdzięcznością przyjął pomoc materialną od Izraela oraz że z Izraelem łączą Sri Lankę "przyjacielskie i zażyłe związki dyplomatyczne".
    5 stycznia 2005 r. w Brukseli spotkali się duchowni żydowscy i muzułmańscy z różnych krajów świata na kongresie rabinów i imamów na rzecz pokoju.

6 stycznia 2005 r. ultra-ortodoksyjna partia Zjednoczonego Judaizmu Tory (Jahadut Hatora) przystąpiła do rządowej koalicji z Likudem. Duchowym przywódcą partii jest Rabbi Shalom Elyashiv. Razem z Likudem, JH i umiarkowaną Partią Pracy (Awoda) na nowo przetasowana koalicja będzie dysponować 66 mandatami w 120- osobowym Knessecie.
    6 stycznia 2005 r. trzydziestu czterech oficerów rezerwy armii izraelskiej mieszkających w osiedlach na Zachodnim Brzegu Jordanu podpisało petycję wzywającą żołnierzy, by odmawiali wykonania rozkazu ewakuacji osiedli izraelskich ze Strefy Gazy. "Żołnierzom nie wolno podporządkować się rozkazom sprzecznym z prawem kraju i kodeksem moralnym armii" - ocenili oficerowie.
    6 stycznia 2005 r. premier Szaron żywo zareagował na apele o nieposłuszeństwo, nazywając je "zbrodnią" przeciwko społeczeństwu izraelskiemu.
    6 stycznia 2005 r. Izrael zakazał wstępu do meczetów na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie kandydatom w wyborach na przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej. Władze Izraela nie zgodziły się też na udział w głosowaniu palestyńskich więźniów.
    6 stycznia 2005 r. naukowcy z Technion zaprezentowali nowy detektor materiałów wybuchowych.
    6 stycznia 2005 r. pracownicy resortu zdrowia i szpitala Rambam w Hajfie opracowali metodę pomiaru popędu seksualnego za pomocą badań fal mózgowych. Naukowcy oczekują, że w przyszłości skalę popędu seksualnego będzie można wykorzystywać do diagnozowania zaburzeń seksualnych i skuteczności działań terapeutycznych.

6 stycznia 2005 r. Mahmud Abbas oświadczył, że uważa izraelskiego premiera Ariela Szarona za partnera w rozmowach pokojowych i wezwał do wznowienia negocjacji natychmiast po palestyńskich wyborach. W Nablusie, który jest bastionem palestyńskich radykałów i centrum powstania przeciwko Izraelowi, Abbas po raz kolejny skrytykował "zbrojną Intifadę". "Popieramy Intifadę, jednak sprzeciwiamy się wykorzystywaniu w niej broni".
    6 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Nissanit w Strefie Gazy. Uszkodzony został jeden dom mieszkalny. Ostrzelano również posterunki wojskowe w Eretz i Rafah.
    6 stycznia 2005 r. palestyński terrorysta wtargnął na teren upraw rolniczych żydowskiego osiedla Ganei Tal w Strefie Gazy. Został zastrzelony przez żołnierzy ochrony. Przy napastniku znaleziono 20-kg bombę i broń maszynową.
    6 stycznia 2005 r. izraelscy żołnierze Brygady Golani zatrzymali w Beit Lahia na północy Strefy Gazy, palestyńskiego terrorystę z Fatah, który kierował operacjami ostrzału moździerzowego żydowskich osiedli.
    6 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy w pobliżu przejeżdżającego izraelskiego samochodu przy osiedlu Sanur, na Zachodnim Brzegu.

6 stycznia 2005 r. Egipt oświadczył, że prowadzony przez niego program atomowy ma charakter pokojowy, nakierowany na pozyskanie energii elektrycznej.

7 stycznia 2005 r. izraelska stacja telewizyjna Channel 10 po raz pierwszy zaprezentowała 14-minutowy film video z tajnego obiektu nuklearnego w Dimonie, na pustyni Negew.
    7 stycznia 2005 r. doszło do tragedii podczas ćwiczeń wojskowych na Wzgórzach Golan. W strefie ostrzału przypadkowo znaleźli się cywile. Zginęła 1 osoba, i 1 została ranna. Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.
    7 stycznia 2005 r. armia izraelska otrzymała rozkaz zawieszenia od północy, na 72 godziny, akcji zbrojnych na terytoriach palestyńskich, aby ułatwić przeprowadzenie palestyńskich wyborów.
    7 stycznia 2005 r. izraelska policja zatrzymała na krótko w Jerozolimie niezależnego kandydata w palestyńskich wyborach, Mustafę Barghoutiego, który usiłował wejść na Wzgórze Świątynne by prowadzić tam kampanię wyborczą. Barghouti ma zakaz wstępu do Jerozolimy, obowiązujący go od 2002 r. Według sondaży, Barghutiego popiera około 19% wyborców.
    7 stycznia 2005 r. mały egipski samolot pasażerski naruszył przestrzeń powietrzną Izraela w okolicach Ejlatu. Postawiono w stan gotowości bojowej wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Hawk oraz wystartowały myśliwce przechwytujące, zmuszając intruza do powrotu nad terytorium Egiptu. W ciągu ostatnich 6 miesięcy miały miejsce 25 podobne zdarzenia. Izrael jest także zaniepokojony rozlokowaniem przez Arabię Saudyjską eskadry myśliwców F-15 w bazie Tobuq, która jest odległa o 200 km od Izraela. Uczyniono to pomimo izraelskich protestów.
    7 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na pustyni Negew.

7 stycznia 2005 r. główny kandydat na lidera Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas zapowiedział, że jeśli wygra wybory, pozostawi na stanowisku premiera Ahmeda Koreia. Równocześnie złożył wyborczą obietnicę. Zapowiedział, że wschodnia Jerozolima stanie się stolicą Palestyńczyków.
    7 stycznia 2005 r. palestyński terrorysta usiłował przedrzeć się do żydowskiego osiedla Gush Katif w Strefie Gazy. Napastnik został zastrzelony przez żołnierzy ochrony. Później ostrzelano osiedle z moździerza. W innym incydencie izraelski patrol zastrzelił palestyńskiego terrorystę, który przygotowywał zasadzkę z rakietą przeciwpancerną przy drodze.
    7 stycznia 2005 r. palestyński terrorysta ostrzelał izraelski samochód jadący w okolicach Nablusu, w Samarii. W ostrzale zginął 1 Izraelczyk, a 3 osoby zostały ranne. Do ataku przyznały się Brygady Męczenników Al-Aksa.
    7 stycznia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały 6 poszukiwanych Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu.

7 stycznia 2005 r. nacjonalistyczna arabska gazeta "Al-Usbu" napisała, że odpowiedzialność za trzęsienie ziemi i falę tsunami w Azji spada na Izrael, który przeprowadził tajną podziemną próbę jądrową.

8 stycznia 2005 r. Izrael zagroził odwołaniem decyzji o zawieszeniu operacji wojskowych na terytoriach okupowanych dla ułatwienia niedzielnych wyborów w Autonomii, w związku z zabiciem w dniu wczorajszym żołnierza izraelskiego na Zachodnim Brzegu Jordanu. Ostrzeżenie pod adresem władz Autonomii Palestyńskiej przekazał doradca premiera Ariela Szarona, Dow Weissglass, za pośrednictwem byłego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera i byłego premiera Francji, socjalistycznego eurodeputowanego Michela Rocarda, przebywających z misją obserwacyjną w regionie.

8 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści porwali na kilka godzin 2 hiszpańskich dziennikarzy, którzy przygotowywali reportaż z obozu Khan Junis w Strefie Gazy.
    8 stycznia 2005 r. uzbrojony palestyński terrorysta wszedł do zakazanej strefy ochronnej osiedla Gush Katif. Napastnik został zastrzelony przez żołnierzy ochrony.

8 stycznia 2005 r. Watykan podjął decyzję o wypożyczeniu Izraelowi dzieła Majmonidesa w geście dobrej woli - z nadzieją na polepszenie stosunków pomiędzy Żydami a katolikami. Jednym z manuskryptów ma być Misznej Tora - jeden z podstawowych kodeksów żydowskiego prawa. Żydowskie środowiska religijne i akademickie z radością powitały decyzję Watykanu, która umożliwi badaczom dostęp do dzieł jednego z najwybitniejszych żydowskich uczonych wszechczasów.

9 stycznia 2005 r. premier Ariel Szaron wyraził gotowość "możliwie najszybszego" spotkania z nowym palestyńskim prezydentem, który otrzyma ten mandat w niedzielnych wyborach. Spotkanie takie dotyczyłoby "przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa oraz koordynacji działań w tej mierze między Izraelem i Autonomią Palestyńską", w związku z przewidzianym w tym roku wycofaniem się Izraela ze Strefy Gazy oraz ewakuacją czterech osiedli żydowskich na północy Zachodniego Brzegu Jordanu.
    9 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy trzy rakiety Qassam, które spadły na pustynię Negew.
    9 stycznia 2005 r. islamscy terroryści z Hezbollahu zdetonowali podłożony ładunek wybuchowy pod izraelskim jeepem wojskowym w rejonie farm Szeba, na granicy z Libanem. W wyniku ataku zginął 1 izraelski oficer, a 3 żołnierzy zostało rannych.

9 stycznia 2005 r. izraelska artyleria ostrzelała w odwecie okolicę libańskiej wioski Chouba. Przypadkowo ostrzelany został także patrol UNIFIL. Zginął francuski oficer ONZ, a szwedzki oficer został ranny. Później izraelskie samoloty zbombardowały pozycje obserwacyjne Hezbollahu, położone w pobliżu izraelskiej miejscowości przygranicznej Metulla.

9 stycznia 2005 r. izraelska armia otworzyła punkty kontrolne na Zachodnim Brzegu Jordanu, umożliwiając Palestyńczykom swobodne poruszanie się podczas wyborów. Na terenie wschodniej części Jerozolimy utworzono 6 komisji wyborczych oraz 12 kolejnych na obrzeżach miasta.
    9 stycznia 2005 r. odbyły się wybory prezydenta Autonomii Palestyńskiej. Uprawnionych do głosowania na palestyńskich terytoriach Zachodniego Brzegu, Strefy Gazy i Wschodniej Jerozolimy było w sumie około 1,8 miliona obywateli. Były to pierwsze powszechne wybory prezydenckie od 1986 roku, kiedy to prezydentem Autonomii Palestyńskiej wybrano Jasera Arafata.
    9 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski posterunek graniczny w Rafah, w Strefie Gazy. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy. Ostrzelano również posterunek wojskowy przy żydowskim osiedlu Kfar Darom.

10 stycznia 2005 r. palestyńska Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że wybory na prezydenta Autonomii Palestyńskiej wygrał Mahmoud Abbas. Abbas uzyskał 62,32%. Frekwencja wyniosła około 64% uprawnionych. Pozostali kandydaci uzyskali: Barghouti 19,8%, Tajsir Chalid (Demokratyczny Front Wyzwolenia Palestyny) 3,5%, Bassam al-Salhi (Ludowa Partia Palestyny) 2,69%, Abd al Halim al-Aszkar (niezależny) 2,68%, Sajied Husejn Barakeh (niezależny) 1,27% i Abd al Karim Szbair 0,67%.

        Mahmoud Abbas - prezydent Autonomii Palestyńskiej

10 stycznia 2005 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas wyraził gotowość rozpoczęcia rozmów pokojowych z Izraelem. Powtórzył, że nie może zaakceptować porozumienia bez ustanowienia suwerennego państwa palestyńskiego w granicach z 1967 roku i stolicą we wschodniej Jerozolimie oraz bez sprawiedliwego, ugodowego rozwiązania problemu palestyńskich uchodźców. "Każdy naród, którego ziemia jest okupowana, ma prawo sprzeciwiać się okupacji. To prawo powszechnie uznane i popierane".
    10 stycznia 2005 r. palestyńskie ugrupowanie zbrojne Hamas, które zbojkotowało wybory, zadeklarowało, że będzie współpracować z Abbasem. Przywódca Hamasu, szejk Hasan Jusef, wyraził swoje zadowolenie z wyboru Mahmouda Abbasa na prezydenta Autonomii Palestyńskiej.

10 stycznia 2005 r. premier Ariel Szaron oświadczył, że "Palestyńczycy muszą teraz skoncentrować się na walce z terroryzmem... Palestyńczycy nie zawsze zwalczali terroryzm, a deklaracje składane przez Abu Mazena [bojowy pseudonim Abbasa] w czasie jego kampanii nie są zachęcające. Będzie on jednak oceniany według swych czynów po wyborach. Będzie oceniany po sposobie, w jaki będzie zwalczać terroryzm i zlikwiduje jego infrastruktury."
    10 stycznia 2005 r. Knesset zaakceptował nową koalicję rządową premiera Ariela Szarona, która zamierza zlikwidować żydowskie osiedla w Strefie Gazy i wycofać stamtąd izraelskie wojsko.
    10 stycznia 2005 r. Najwyższy Sąd Izraela zgodził się na adopcję dzieci przez związki lesbijskie. Izraelskie prawo rodzinne nie dopuszcza homoseksualnych małżeństw i jest całkowicie oparte na zasadach religijnych. Wyrok dotyczył wyłącznie adopcji dzieci.

10 stycznia 2005 r. sekretarz stanu USA, Colin Powell wyraził opinię w wywiadzie dla telewizji CNN, że wynik wyborów, "stwarza szansę obu stronom", Palestyńczykom i Izraelowi. Prezydent Busch obiecał pomoc nowemu prezydentowi Autonomii Palestyńskiej. Bush podkreślił, że przed nowym prezydentem Autonomii i jego gabinetem stoją "krytyczne problemy", takie jak walka z terroryzmem i korupcją.
    10 stycznia 2005 r. szef dyplomacji unijnej Javier Solana uznał wybór Mahmuda Abbasa za historyczną szansę dla rozwiązania pokojowego na Bliskim Wschodzie. Solana wezwał Izraelczyków i Palestyńczyków do przystąpienia obecnie do nowych negocjacji. Palestyńczycy maję obecnie szansę na pokój z Izraelem i stworzenie niezależnego państwa. "Izrael musi obecnie współpracować z nowym kierownictwem" - powiedział Solana.
    10 stycznia 2005 r. przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Durao Barroso wyraził zadowolenie z przebiegu palestyńskich wyborów prezydenckich, które wygrał Abbas.
    10 stycznia 2005 r. prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował nowo wybranemu prezydentowi Palestyny Mahmudowi Abbasowi. Putin życzył Abbasowi, by udało mu się urzeczywistnić marzenie o utworzeniu państwa palestyńskiego, które żyłoby z Izraelem w pokoju i bezpieczeństwie.
    10 stycznia 2005 r. sekretarz generalny Ligii Arabskiej Amr Moussa, złożył Abbasowi gratulacje z wygranej. Gratulacje złożyli także egipski prezydent Hosni Mubarak, jordański król Abdullah, marokański król Mohammed oraz syryjski prezydent Bashar Assad.
    10 stycznia 2005 r. Narody Zjednoczone oświadczyły, że odpowiedzialność za śmierć francuskiego oficera w południowym Libanie spada na islamską organizację zbrojną Hezbollah.
    10 stycznia 2005 r. izraelski rząd zwrócił się do Egiptu z żądaniem powstrzymania przypadków naruszenia przestrzeni powietrznej Izraela w okolicach portu Ejlat. Ostrzeżono, że może dojść do zestrzelenia samolotu, który w przyszłości naruszy terytorium Izraela.

11 stycznia 2005 r. premier Szaron pogratulował telefonicznie Mahmoudowi Abbasowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Autonomii Palestyńskiej.
    11 stycznia 2005 r. amerykański sekretarz stanu Colin Powell rozmawiał w Jerozolimie z wicepremierem Izraela Szimonem Peresem i ministrem spraw zagranicznych Silwanem Szalomem.
    11 stycznia 2005 r. dowództwo IDF przedstawiło raport o sytuacji bezpieczeństwa Izraela po opuszczeniu Strefy Gazy. Wynika z niego, że 46 izraelskich miasteczek na pustyni Negew znajdzie się w zasięgu rażenia rakietami Qassam. Oszacowano, że stworzenie skutecznego systemu obronno-ostrzegawczego kosztowałoby 340 miliony NIS. Równocześnie izraelska armia wystąpiła po zgodę na budowę specjalnej fosy biegnącej wzdłuż granicy Strefy Gazy z Egiptem. Fosa ma uniemożliwić przemyt broni do Autonomii Palestyńskiej. Przedłożono trzy plany budowy fosy. Z budową wiąże się konieczność wyburzenia od 200 do 3.000 arabskich domów.
    11 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na obrzeżach miasta Sderot, uszkadzając 1 dom.

11 stycznia 2005 r. amerykański sekretarz stanu Colin Powell rozmawiał w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Powell powiedział: "z zadowoleniem witamy wszelki postęp ze strony Palestyńczyków w dziedzinie kontroli ich służb bezpieczeństwa, ponieważ uważamy to za podstawowy element dla osłabienia przemocy, budowy instytucji państwa palestyńskiego i postępów w sprawie mapy drogowej", czyli międzynarodowego planu pokojowego.
    11 stycznia 2005 r. dowódca palestyńskich sił bezpieczeństwa Jibril Rajoub, zrezygnował z pełnionych przez siebie obowiązków.
    11 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy.
    11 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści z Tanzim ostrzelali izraelski samochód policyjny w okolicach Tulkarem, w Samarii. Ranny został 1 oficer policji. W wymianie ognia zginął 1 palestyński terrorysta, a 1 został ranny.

    11 stycznia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały 9 poszukiwanych Palestyńczyków w okolicach Nablusu, w Samarii.

11 stycznia 2005 r. w Brukseli zebrał się Światowy Kongres Żydów (WJC). Przewodniczącym WJC wybrano ponownie Edgara Bronfmana. Kongres wezwał międzynarodowych polityków do podjęcia bardziej stanowczych działań w walce z antysemityzmem.

12 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili trzy rakiety Qassam na żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy. Później ostrzelano rakietą przeciwpancerną izraelski patrol w pobliżu osiedla Ganei Tal.
    12 stycznia 2005 r. izraelska kolumna pancerna w działaniach odwetowych wjechała na przedmieścia miasta Gazy. Podczas wymiany ognia został ranny 1 Palestyńczyk. Aresztowano 4 osoby. Równocześnie izraelski śmigłowiec wystrzelił dwie rakiety na obiekty Hamasu w mieście.
    12 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę pod przejeżdżającym izraelskim wojskowym jeepem, w pobliżu żydowskiego osiedla Morag w Strefie Gazy. W zamachu zginął izraelski cywil, a 3 żołnierzy zostało rannych. Do zamachu przyznał się Islamski Dżihad. Izraelscy saperzy wykryli w pobliżu miejsca zamachu 6 ukrytych bomb.
    12 stycznia 2005 r. izraelscy żołnierze wkroczyli do wioski Karawat Beni Zeit w pobliżu Ramallah, w Samarii. Podczas próby aresztowania ukrywających się terrorystów z Hamasu doszło do wymiany ognia, w której zginęło 2 palestyńskich terrorystów.

12 stycznia 2005 r. Izrael zwrócił się do Stanów Zjednoczonych o pomoc finansową wysokości 180 mln USD, które mają być wykorzystane do budowy nowych punktów kontrolnych i modernizacji już istniejących na granicy między Izraelem a Autonomią Palestyńską. Pozostała część (ponad 250 mln USD) pochodziłaby od Izraela, który rocznie otrzymuje od USA pomoc w wysokości blisko 3 miliardów dolarów.
    12 stycznia 2005 r. nastąpiło poważne ochłodzenie w stosunkach izraelsko-rosyjskich. Powodem jest rosyjski plan sprzedaży Syrii systemów rakietowych Iskander-E o wysokiej precyzji rażenia. Pociski te mogą niszczyć cele odległe o 280 km, co oznacza, że w ich zasięgu znalazłoby się całe terytorium Izraela, łącznie z ośrodkiem nuklearnym Dimona na pustyni Negew. Skłoniło to Izrael do odwołania swego ambasadora w Moskwie, co z kolei spowodowało, że Moskwa odwołała planowaną wizytę w Izraelu wiceministra spraw zagranicznych.
    12 stycznia 2005 r. niemiecki komisarz Unii Europejskiej, Günter Verheugen, wyraził przekonanie, że istnieje możliwość przystąpienia Izraela do wspólnoty europejskiej. Izrael nie miałby wielkiego kłopotu z pełną integracją ekonomiczną z UE.
    12 stycznia 2005 r. przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO generał Harald Kujat, oświadczył, że Sojusz Północnoatlantycki jest militarnie zdolny do nadzorowania układu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Kwestia gwarancji bezpieczeństwa musi być jednak rozstrzygnięta politycznie. Warunkiem rozpoczęcia operacji pokojowej jest stosowna prośba ONZ, Izraela i Palestyńczyków. Dotychczas nikt z takim postulatem nie wystąpił.

13 stycznia 2005 r. izraelski rząd zaoferował Mahmoudowi Abbasowi wycofanie się wojsk izraelskich z ośmiu palestyńskich miast i przekazanie pełnej kontroli palestyńskim siłom bezpieczeństwa. Miały by to być następujące miasta (w kolejności wycofania): Ramallah, Betlejem, Jerycho, Kalkilia, Tulkarem, Hebron, Nablus i Dżenin. Jednakże palestyńskie siły bezpieczeństwa nie są jeszcze gotowe do wzięcia na siebie odpowiedzialności za utrzymanie porządku na tym obszarze.
    13 stycznia 2005 r. izraelski Najwyższy Sąd nakazał wstrzymanie prac budowlanych przy "murze bezpieczeństwa" w rejonie pomiędzy Jerozolimą a Maccabi. Oficjalny protest złożyli w sądzie arabscy mieszkańcy okolicznych wiosek. Budowa musi zostać przerwana do czasu wyjaśnienia sprawy.
    13 stycznia 2005 r. sąd w Jerozolimie skazał na 14 miesięcy wiezienia agenta izraelskiej policji granicznej, który maltretował, bił i poniżał Palestyńczyków.

13 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści zaparkowali w nocy samochód wyładowany materiałami wybuchowymi w pobliżu żydowskiego osiedla Kfar Darom w Strefie Gazy. Izraelski śmigłowiec zniszczył samochód-pułapkę ostrzałem rakietowym z dużej odległości.
    13 stycznia 2005 r. palestyński przywódca Mahmoud Abbas oświadczył, że jest gotowy przestrzegać zobowiązań w sferze bezpieczeństwa, przewidzianych w planie pokojowym, znanym jako "mapa drogowa". Wyraził też nadzieję, że wkrótce dojdzie do wznowienia rozmów pokojowych z Izraelem w sprawie realizacji "mapy drogowej". Abbas nie wyjaśnił, jakie działania w sferze bezpieczeństwa jest gotowy podjąć.
    13 stycznia 2005 r. izraelscy żołnierze ostrzelali arabski samochód w pobliżu Beit Lahija, na północy Strefy Gazy. W ostrzale zginął 1 Palestyńczyk. Samochód zachowywał się podejrzanie i żołnierze obawiali się zamachu bombowego.
    13 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedla Gush Katif i Neve Dekalim w Strefie Gazy.
    13 stycznia 2005 r. trzej palestyńscy terroryści-samobójcy przeprowadzili atak na przejście graniczne Karni w Strefie Gazy. Terrorysta-samobójca zdetonował 120-kg bombę ukrytą w ciężarówce, którą wjechał na teren przejścia granicznego. Wybuch otworzył drogę na teren terminalu granicznego, który terroryści ostrzelali z broni maszynowej. Następnie sąsiednią bazę wojskową ostrzelano z moździerzy. W zamachu zginęło 4 izraelskich i 2 arabskich cywilów oraz 3 palestyńskich terrorystów. Rannych zostało 5 izraelskich cywilów. Do ataku przyznały się wspólnie: Brygady Męczenników al-Aksa, Hamas i Komitet Oporu Ludowego. Brygady Męczenników al-Aksa są zbrojnym ramieniem ruchu Fatah, na którego czele stoi obecny palestyński prezydent Mahmoud Abbas. Przejście graniczne Karmi służy głównie do transportu towarowego.
    13 stycznia 2005 r. izraelski śmigłowiec w odwecie ostrzelał rakietami obiekty Hamasu w obozie uchodźców Deir el Balah w środkowej części Strefy Gazy.

13 stycznia 2005 r. premier Ariel Szaron przekazał prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi przesłanie, w którym domaga się odwołania sprzedaży Syrii systemów rakietowych Iskander-E (oznaczenie zachodnie SS-26). Taka transakcja "naraża na niebezpieczeństwo Izrael i że rakiety te mogą wpaść w ręce libańskiego Hezbollahu i innych organizacji terrorystycznych, które ulokowały się w Damaszku".
    13 stycznia 2005 r. amerykański Departament Stanu przestrzegł Rosję przed ewentualną sprzedażą Syrii systemów rakietowych SS-26. "Jesteśmy przeciwni sprzedaży broni Syrii, przeciwni sprzedaży śmiercionośnego sprzętu wojskowego temu krajowi, który wspiera terroryzm. Uważamy takie transakcje za niewłaściwe" - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Richard Boucher.
    13 stycznia 2005 r. przebywający w Waszyngtonie minister obrony Rosji Siergiej Iwanow zdementował informacje, iż Moskwa prowadzi rozmowy z Syrią o dostawach balistycznych rakiet operacyjno-taktycznych. "Żadne rozmowy na ten temat nie są prowadzone".
    13 stycznia 2005 r. międzynarodowa społeczność żydowska wyraziła swoje oburzenie opublikowanym w prasie zdjęciem brytyjskiego księcia Harry'ego, który występuje w przebraniu niemieckiego żołnierza ze swastyką na ramieniu. Rabin Marvin Hier, z Centrum Simona Wiesenthala w Kanadzie, zasugerował konieczność obecności księcia Harry'ego na uroczystościach wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
    13 stycznia 2005 r. przywódcy głównych społeczności religijnych w USA wezwali prezydenta George'a Busha, aby mianował swojego specjalnego wysłannika na Bliski Wschód, pełniącego rolę stałego negocjatora w konflikcie izraelsko-palestyńskim. Apel podpisali przedstawiciele Kościoła katolickiego, kilku Kościołów protestanckich, Kościoła prawosławnego, judaizmu i islamu. Zwraca się w nim uwagę, że tylko Stany Zjednoczone mają odpowiednio silny wpływ na Izrael i Palestyńczyków, aby doprowadzić do rozpoczęcia pokojowych negocjacji i ich kontynuowania.

14 stycznia 2005 r. izraelski wywiad poinformował, że kilka dni temu zawiązała się koalicja palestyńskich organizacji terrorystycznych Brygad Męczenników al-Aksa, Hamasu i Komitetów Oporu Ludowego. Wspólnie sprzeciwiają się one jakiemukolwiek kompromisowi z Izraelem.

14 stycznia 2005 r. izraelska armia zamknęła wszystkie przejścia graniczne (Eretz, Karni i Rafah) w Strefie Gazy.
    14 stycznia 2005 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas potępił atak "bojowników palestyńskich" na przejście graniczne Karni w Strefie Gazy. "Te ataki i to, co uczynił Izrael w ostatnim tygodniu, zabijając dziewięciu Palestyńczyków, nie służy pokojowi" - powiedział Abbas. Zaapelował on o zakończenie trwającego od czterech lat rozlewu krwi.
    14 stycznia 2005 r. we wspólnym oświadczeniu Brygady Męczenników al-Aksa, Hamas oraz Komitety Oporu Ludowego napisały, że "atak był naszą wspólną odpowiedzią na przemoc Izraela. Jest on potwierdzeniem, że zgodnie obraliśmy drogę dżihadu, świętej wojny przeciw izraelskiej okupacji".
    14 stycznia 2005 r. władze palestyńskie przystąpiły do tworzenia nowych sił bezpieczeństwa, które nie będą już, jak dotąd, podlegać prezydentowi Autonomii, lecz szefowi rządu, który będzie przewodniczył Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Zreformowane siły bezpieczeństwa mają za zadanie położyć kres anarchii w posługiwaniu się bronią oraz rozbojowi. Na początek siły bezpieczeństwa powstałe z połączenia różnych służb policyjnych będą liczyć 250 ludzi, ale wkrótce mają być podwojone. Szefem resortu bezpieczeństwa ogólnego Autonomii jest generał Abdelrazzak al-Majada.

14 stycznia 2005 r. Izrael poinformował Stany Zjednoczone, Unię Europejską i Wielką Brytanię, że nie będzie rozmów z palestyńskim prezydentem Abbasem, aż wykaże się on konkretnym działaniem zmierzającym do powstrzymania terroru.
    14 stycznia 2005 r. islamscy terroryści z Hezbollahu zdetonowali silny ładunek wybuchowy przy granicy libańsko-izraelskiej, w rejonie Har Dov.

15 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na przedmieściach miasta Sderot. W ostrzale zginęła 1 Izraelka, a 3 osoby zostały ranne.

15 stycznia 2005 r. Mahmoud Abbas został przed południem w Ramalli na Zachodnim Brzegu zaprzysiężony na prezydenta Autonomii Palestyńskiej. Abbas wezwał do zawieszenia broni i wznowienia rozmów pokojowych z Izraelem. Nowy przewodniczący Autonomii Palestyńskiej zwrócił się do premiera Ahmeda Korei o sprawowanie funkcji do czasu powołania nowego rządu.
    15 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę Qassam, która spadła na synagogę w żydowskim osiedlu Netzarim, w Strefie Gazy. Rannych zostało 2 dzieci (jedno straciło rękę). Rakietę wystrzelono z przedmieści Gazy.
    15 stycznia 2005 r. izraelska kolumna pancerna przeprowadziła rajd odwetowy na przedmieścia Gazy. W wymianie ognia zginęło 5 Palestyńczyków, a 14 zostało rannych.
    15 stycznia 2005 r. grupa Palestyńczyków weszła do zamkniętej przygranicznej strefy w pobliżu Rafah, w Strefie Gazy, i próbowała zawiesić flagę Autonomii Palestyńskiej na wojskowej wieży obserwacyjnej. Kilku z nich było uzbrojonych. W wyniku izraelskiego ostrzału zginęło 2 Palestyńczyków, a 10 osób zostało rannych.
    15 stycznia 2005 r. rzecznik Hamasu, Sami Abu Zhuri powiedział, że naród palestyński jest okupowany i broni się przed agresorem. Dodał, że porozumienie będzie możliwe tylko wtedy, gdy to Izrael powstrzyma się od wszelkich form agresji.

15 stycznia 2005 r. dwie skrajne neofaszystowskie partie niemieckie - Narodowo-Demokratyczna Partia Niemiec (NPD) i Niemiecka Unia Ludowa (DVU) - zawarły sojusz wyborczy, aby zwiększyć swoje szanse w walce o mandaty do Bundestagu i Parlamentu Europejskiego. Porozumienie o utworzeniu koalicji podpisali w Monachium szefowie obu partii: Udo Voigt (NPD) i Gerhard Frey (DVU). Porozumienie obejmuje także wybory do lokalnych parlamentów. Trzecia skrajna partia - Republikanie - odmówiła współpracy z NPD i DVU.

16 stycznia 2005 r. premier Szaron oskarżył nowe przywództwo palestyńskie o to, że nic nie robi, aby zapobiec atakom palestyńskich terrorystów na Izraelczyków. "Izraelskie wojsko i aparat bezpieczeństwa zostali upoważnieni do podjęcia stosownych akcji mających na celu powstrzymanie aktów terroru" - powiedział Szaron.
    16 stycznia 2005 r. izraelska armia rozpoczęła przygotowania do ewentualnego podjęcia dużej operacji wojskowej w głębi Strefy Gazy. Według planów, taka zakrojona na dużą skalę operacja mogłaby osłabić infrastrukturę terrorystyczną i powstrzymać ostrzał izraelskiego terytorium.
    16 stycznia 2005 r. grupa około 100 młodych żydowskich osadników wyruszyła ze Strefy Gazy idąc do Jerozolimy w proteście przeciwko planom likwidacji osiedli.

16 stycznia 2005 r. izraelski śmigłowiec zniszczył rakietami warsztat w Beit Lahija, na północy Strefy Gazy. Według wojskowego wywiadu produkowano w nim rakiety Qassam.
    16 stycznia 2005 r. izraelska armia zlikwidowała swoją bazę położoną w osiedlu żydowskim Yitzhar, w pobliżu Nablusu w Samarii. Towarzyszyły temu protesty osadników. Żołnierze i sprzęt wojskowy zostali przeniesieni do bazy położonej na terenie osiedla Itamar.
    16 stycznia 2005 r. Komitet Wykonawczy OWP oświadczył, że "wszystkie akcje militarne szkodzą interesom narodowym i zapewniają Izraelowi usprawiedliwienie" do stosowania przemocy.
    16 stycznia 2005 r. palestyński prezydent Abbas nakazał włączenie "bojowników" z Brygad Męczenników al-Aksa w skład palestyńskich służb bezpieczeństwa. Abbas wydał polecenie, by nastąpiło to tak szybko, jak będzie to możliwe. Brygady Męczenników al-Aksa są zbrojnym ramieniem al-Fatah, na czele którego stoi Mahmud Abbas. Jest to druga pod względem wielkości palestyńska organizacja zbrojna. Ugrupowanie to stoi za kilkuset antyizraelskimi atakami.

16 stycznia 2005 r. egipski prezydent Hosni Mubarak powiedział, że Izrael dał za mało czasu nowym władzom palestyńskim na podjęcie działań przeciwko palestyńskiej przemocy.
    16 stycznia 2005 r. politycy niemieccy wyrazili pragnienie wprowadzenia ogólnoeuropejskiego zakazu eksponowania symboli nazistowskich. Skłonił ich do tego wybryk brytyjskiego księcia Harry'ego, który na karnawałową zabawę założył mundur ze swastyką. Wiceprzewodniczący frakcji SPD w Bundestagu wezwał państwa Europy, by ustawowo zabroniły publicznego prezentowania faszystowskich symboli. W Niemczech taki zakaz obowiązuje od dawna. Zwrócił się też do prezydenta Stanów Zjednoczonych, by uniemożliwił przesyłanie z USA do Europy pism gloryfikujących Trzecią Rzeszę. Sekretarz generalny bawarskiej CSU powiedział natomiast gazecie "Bild am Sonntag", że w Europie, gdzie panuje pokój i wolność, nie ma miejsca dla symboli nazizmu.

17 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w okolicach miasta Sderot.
    17 stycznia 2005 r. islamscy terroryści z Hezbollahu zdetonowali ładunek wybuchowy w okolicach Har Dov, na granicy libańsko-izraelskiej. Poważnemu uszkodzeniu uległ wojskowy buldożer D-9. Pozycje Hezbollahu zostały ostrzelane przez izraelską artylerię.

17 stycznia 2005 r. izraelskie samoloty przeprowadziły odwetowe bombardowanie dwóch baz Hezbollahu w południowym Libanie - w pobliżu El-Kutser i Wadi Nafhah. Ranne zostały 2 osoby.
    17 stycznia 2005 r. grupa nacjonalistycznych Rosjan pobiła w Moskwie rabina Aleksandra Łaszkina, który został poważnie ranny.

17 stycznia 2005 r. izraelska armia otworzyła przejścia graniczne w Strefie Gazy. Jednakże zaostrzono procedury bezpieczeństwa.
    17 stycznia 2005 r. palestyński prezydent Abbas nakazał rozmieszczenie palestyńskich służb bezpieczeństwa na przejściach granicznych pomiędzy Strefą Gazy i Izraelem. Abbas w ten sposób chce zapobiec palestyńskim atakom na izraelskie cele. Równocześnie Abbas rozkazał swoim policjantom, by "powstrzymali ataki" przeciw Izraelowi.
    17 stycznia 2005 r. radykalne zbrojne ugrupowanie palestyńskie Hamas odrzuciło apel Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) o zaprzestanie ataków na Izrael.

18 stycznia 2005 r. generał Moshe Ya'alon przedstawił premierowi Szaronowi plan powstrzymania ostrzału rakietowego izraelskich terytoriów. Plan przewiduje wielką operację wojskową w Strefie Gazy.
    18 stycznia 2005 r. władze izraelskie poinformowały, że palestyński prezydent Abbas otrzyma "pewien czas" na wprowadzenie działań wymierzonych w palestyńskie "grupy terrorystyczne". "Jeśli tego nie uczyni, zmienimy reguły gry tak, że Palestyńczycy będą płacić wysoką cenę". Przedstawiciel władz podkreślił, że palestyński przywódca powinien wysłać do Strefy Gazy "siły palestyńskie złożone z 30 tysięcy żołnierzy", którzy będą pilnować porządku w tych sektorach Strefy, "z których terroryści odpalają rakiety i pociski moździerzowe w kierunku terytorium Izraela i osiedli żydowskich".
    18 stycznia 2005 r. izraelskie Ministerstwo Obrony zatwierdziło plan budowy nowego terminala granicznego Eretz, w Strefie Gazy. Nowoczesny kompleks zajmie teren 75 akrów. Zostaną w nim wykorzystane wszystkie najnowsze systemy zabezpieczeń antyterrorystycznych. Budowa ma kosztować 150 milionów NIS (35 milionów USD).
    18 stycznia 2005 r. setki izraelskich mieszkańców miasta Sderot przemaszerowało do granicy Strefy Gazy, protestując przeciwko ostrzałom rakietowym. W marszu wzięli udział liczni politycy oraz aktywiści ruchu Kach.
    18 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy trzy rakiety Qassam, które spadły w okolicy miasta Sderot.

18 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy. W osiedlu Atzmona ostrzelano szkołę.
    18 stycznia 2005 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas przybył do Strefy Gazy. Podczas rozmów z przywódcami organizacji zbrojnych, starał się ich namówić do powstrzymania ataków na izraelskie cele.
    18 stycznia 2005 r. palestyński terrorysta-samobójca wysadził się w pobliżu przejścia granicznego Kisufim w Strefie Gazy. W wybuchu zginął oficer tajnej policji Shin Bet, a rannych zostało 7 żołnierzy i oficer Shin Bet. Do zamachu przyznał się Hamas.
    18 stycznia 2005 r. przywódca Brygad Męczenników al-Aksa w Dżeninie, Zachariya Zubeidi, zapowiedział powstrzymanie ataków na cele izraelskie.

18 stycznia 2005 r. papież Jan Paweł II spotkał się z delegacją 160 rabinów, kantorów i liderów środowiska żydowskiego. Większość gości pochodziła ze Stanów Zjednoczonych, przede wszystkich z rejonu Nowego Jorku, ale na spotkaniu obecni byli również rabini z Izraela, Francji, Indii, Kanady i Chorwacji. Rabini przybyli do papieża, by w czterdziestą rocznicę ogłoszenia przez Sobór Watykański II deklaracji "Nostra Aetate" o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich podziękować mu za wszystko, co uczynił na rzecz dialogu Żydów i chrześcijan.

19 stycznia 2005 r. premier Szaron podjął decyzję o podjęciu kontaktów z nowym palestyńskim przywódcą Mahmudem Abbasem, zerwanych w ubiegłym tygodniu. W pierwszej kolejności doszło do spotkania starszych rangą przedstawicieli sił bezpieczeństwa Izraela i Autonomii Palestyńskiej.
    19 stycznia 2005 r. w Izraelu spadł śnieg. Już kilka dni wcześniej na górze Hermon rozpoczął się sezon narciarski.

19 stycznia 2005 r. dwóch palestyńskich terrorystów zaatakowało granatem posterunek wojskowy w pobliżu osiedla Nahal Oz, w Strefie Gazy. Napastnicy zostali zastrzeleni przez żołnierzy ochrony.
    19 stycznia 2005 r. izraelscy saperzy rozbroili dwa ładunki wybuchowe podłożone w okolicy Rafah, na południu Strefy Gazy. Wykryto również tunel podziemny biegnący pod granicą z Egiptem.
    19 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rakietą przeciwpancerną izraelski pojazd pancerny na północy Strefy Gazy. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.
    19 stycznia 2005 r. szef palestyńskich sił bezpieczeństwa w Strefie Gazy, generał Abdel Razek Madżaide, zapowiedział skierowanie żołnierzy na granicę z Izraelem. Te działania mają powstrzymać ataki terrorystyczne na żydowskie osiedla.
    19 stycznia 2005 r. izraelska kolumna pancerna wjechała do Nablusu w Samarii. Podczas tej nocnej operacji aresztowano 13 poszukiwanych Palestyńczyków, w tym wysokiego aktywistę Hamasu. Armia zniszczyła dwa budynki.

19 stycznia 2005 r. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku otworzono wystawę poświęconą obozowi koncentracyjnemu Auschwitz-Birkenau.
    19 stycznia 2005 r. nieznani sprawcy sprofanowali cmentarz żydowski w Aldershot na południu Anglii, około 70 kilometrów od Londynu. Na nagrobkach wymalowano nazistowskie hasła. W ostatnich tygodniach doszło również do ataków na ultraortodoksyjnych Żydów w dzielnicy Stamford Hill w Londynie. Ośmiu Żydów odniosło obrażenia.
    19 stycznia 2005 r. Indie zakupiły izraelskie systemy obronne dla marynarki wojennej.

20 stycznia 2005 r. rząd Izraela zaaprobował plany podjęcia odwetowych operacji wojskowych na granicy z Libanem. Plany takie zostaną uruchomione w razie dalszego wzrostu napięcia w strefie izraelsko-libańskiej granicy.
    20 stycznia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w Petah Tikwa dwóch izraelskich Arabów oraz Araba z duńskim obywatelstwem. Współpracowali oni z Hezbollahem.

20 stycznia 2005 r. izraelski patrol zastrzelił w Dżeninie 14-letniego palestyńskiego chłopca, który bawił się karabinem-zabawką. Żołnierze myśleli, że to początek zamieszek i otworzyli ogień. Karabin-zabawka był wierną kopią karabinu M-16.

20 stycznia 2005 r. premier Szaron starał się w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, namówić go, by nie sprzedawał Syrii rakiet. Szaron podkreślił, że negocjowany z Syrią kontrakt "zagraża Izraelowi i Mahmudowi Abbasowi".
    20 stycznia 2005 r. wiceprezydent USA Dick Cheney powiedział, że Iran otwiera amerykańską listę tych miejsc na świecie, które stwarzają problemy, i wyraził zaniepokojenie tym, że Izrael "może się zdecydować" na wyeliminowanie zagrożenia nuklearnego ze strony Teheranu.
    20 stycznia 2005 r. francuscy deputowani oddali hołd 11 tysiącom żydowskich dzieci, deportowanych z Francji do obozu Auschwitz w latach 1942-1944, poświęcając im wystawę, otwartą w środę. Ponad 3 tys. czarno-białych fotografii twarzy żydowskich dzieci rozmieszczono na ścianie jednego z korytarzy Pałacu Burbońskiego - siedziby Zgromadzenia Narodowego. "Dzieci patrzą na nas, mówią nam: nie zapomnijcie o nas". Z Francji deportowano do hitlerowskich obozów 76 tys. Żydów, przeżyło tylko 2500.

21 stycznia 2005 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa rozlokowały około 2 tys. milicjantów wzdłuż północnej granicy Strefy Gazy. Prezydent Mahmoud Abbas poinstruował ich, że mają otwierać ogień do "bojowników" usiłujących ostrzelać terytorium Izraela. Palestyńscy milicjanci kontrolują samochody i nadzorują ruch pieszych w strefie przygranicznej. W najbliższych dniach kolejny tysiąc milicjantów ma obsadzić południową granicę Strefy.
    21 stycznia 2005 r. izraelska armia otworzyła przejście graniczne Rafah (zamknięte od 12 grudnia), łączące Strefę Gazy z Egiptem. Otworzono także dla ruchu palestyńskiego punkt kontrolny w Gush Katif.
    21 stycznia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły operację w Ramallah, w Samarii. Aresztowano 7 poszukiwanych Palestyńczyków. W innych operacjach na Zachodnim Brzegu zatrzymano kolejnych 10 Palestyńczyków.

22 stycznia 2005 r. Brygady Męczenników al-Aksa poinformowały w Gazie, że zgadzają się na "wzajemne zawieszenie broni" z Izraelem jednakże pod określonymi warunkami, w tym ogłoszenia przez władze izraelskie wstrzymania operacji wojskowych, wstrzymania operacji "likwidowania" palestyńskich przywódców politycznych oraz wypuszczenia na wolność więźniów palestyńskich.

22 stycznia 2005 r. posłowie skrajnie prawicowej niemieckiej partii NPD odmówili uczczenia w lokalnym parlamencie Saksonii minutą ciszy ofiar nazizmu i demonstracyjnie opuścili salę obrad w chwili, gdy deputowani innych klubów parlamentarnych powstali, aby oddać hołd poszkodowanym. NPD chciała ograniczyć się do upamiętnienia niemieckich ofiar alianckich nalotów. W wyborach w Saksonii NPD zdobyła we wrześniu 9,2% głosów i uzyskała 12 mandatów do lokalnego parlamentu.

23 stycznia 2005 r. odbyło się posiedzenie izraelskiego rządu, który zebrał się tym razem w mieście Sderot. Premier Szaron po raz kolejny ostrzegł, iż armia izraelska uderzy w Strefę Gazy w razie jakiegokolwiek ataku ze strony palestyńskiej.
    23 stycznia 2005 r. opublikowano raport o stanie antysemityzmu na świecie. Stwierdzono wzrost ilości brutalnych aktów antysemickich w Rosji i Wielkiej Brytanii w ostatnim roku. Autorzy raportu otrzymali ze środowisk żydowskich informacje o 282 atakach w roku 2004 (w roku 2003 było 234 ataków). "Najwięcej incydentów i zarazem ataki najpoważniejsze miały miejsce w Europie", czytamy w dokumencie. Pisząc o Wielkiej Brytanii, w której niedawno doszło do aktów wandalizmu na cmentarzu żydowskim oraz miały miejsce napaści na ultraortodoksyjnych Żydów, autorzy raportu wskazują na związek narastającej przemocy ze sposobem prezentacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego w mediach. W Wielkiej Brytanii doszło do 100 przypadków wandalizmu i ataków na synagogi. Koktajlem Mołotowa zaatakowana samochód rabina Londynu. Autorzy raportu zwrócili także uwagę na nieco lepszą obecnie sytuację we Francji - "W przeciągu ostatniego roku władze francuskie poczyniły znaczące wysiłki w walce z antysemityzmem".

23 stycznia 2005 r. palestyńskiemu prezydentowi Mahmudowi Abbasowi udało się przekonać główne organizacje palestyńskich radykałów by zgodziły się na rozejm z Izraelem. Zawieszenie broni ma jednak obowiązywać tylko przez 30 dni. Hamas i Islamski Dżihad wyraziły zgodę na wstrzymanie działań przeciwko Izraelowi w zamian za obietnicę zapewnienia im udziałów w przyszłym rządzie Autonomii. Deklarację warunkowego zawieszenia broni złożyli też przedstawiciele dwóch innych organizacji palestyńskich: Demokratycznego Frontu Wyzwolenia Palestyny oraz Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny.
    23 stycznia 2005 r. Hamas zdementował informację na temat porozumienia pokojowego, sugerując jednak, iż "okres spokoju" byłby możliwy jeśli Izrael jako pierwszy wstrzyma ataki.
    23 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedla Newe Dekalim i Kfar Darom w Strefie Gazy.
    23 stycznia 2005 r. izraelscy żołnierze z Batalionu Haruv odkryli w Nablusie, w Samarii, laboratorium i magazyn materiałów wybuchowych. Przejęto 30-kg materiałów wybuchowych oraz 3 gotowe bomby. Aresztowano 4 Palestyńczyków. W innej operacji, w Ramallah aresztowano ważnego aktywistę Brygad Męczenników al-Aksa.
    23 stycznia 2005 r. Palestyńczyk usiłował nielegalnie przekroczyć barierę bezpieczeństwa w pobliżu miasta Tulkarem, w Samarii. Został postrzelony przez żołnierzy ochrony granicznej. Zmarł w szpitalu.

24 stycznia 2005 r. szef izraelskiego wywiadu Mossad, Meir Dagan, poinformował, że większość arabskich państw Bliskiego Wschodu prowadzi własne programy nuklearne. Największym problemem jest Iran, który zajmuje centralną pozycję w terroryzmie na Bliskim Wschodzie. Dagan zwrócił uwagę międzynarodowych inspektorów na programy nuklearne Syrii, Egiptu i Arabii Saudyjskiej.

24 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę Qassam, która spadła na żydowskie osiedle Ganei Tal w Strefie Gazy. Ostrzelano również bazę wojskową w osiedlu Gadid.
    24 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści podłożyli 30-kg bombę w pobliżu Rafah w Strefie Gazy. Izraelscy saperzy dokonali kontrolowanej eksplozji bomby.
    24 stycznia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii.

24 stycznia 2005 r. w W Nowym Jorku odbyła się specjalna sesja ONZ dla uczczenia 60-rocznicy wyzwolenia nazistowskich obozów koncentracyjnych. Wzięli w niej udział byli więźniowie oraz delegacje z całego świata. Uroczystości rozpoczęły się minutą ciszy dla uczczenia pamięci ofiar. Jako pierwszy głos zabrał Sekretarz Generalny ONZ Kofi Annan: "To zło, które zabiło w tych obozach 6 milionów Żydów i innych, wciąż nam zagraża". "Te obozy nie były jedynie obozami koncentracyjnymi" - mówił - "Nie używajmy eufemizmu wymyślonego przez tych, którzy je stworzyli. Celem tych obozów nie było zgromadzenie ludzi w jednym miejscu... ale eksterminacja... Narodom Zjednoczonym nie wolno nigdy zapomnieć, że organizacja ta powstała jako odpowiedź na zło nazizmu, że horror Holokaustu leżał u podłoża jej misji. Ta odpowiedź została zawarta w... uniwersalnej deklaracji praw człowieka". Annan mówił także o Cyganach, jeńcach wojennych, osobach upośledzonych, homoseksualistach i innych, których hitlerowcy mordowali z "zimną krwią". "Ale tragedia narodu zydowskiego była wyjątkowa" - powiedział Annan. Zacytował także słowa Elie Wiesela: "Nie wszystkie ofiary były Żydami, ale wszyscy Żydzi byli ofiarami". Elie Wiesel przemawiał jako drugi. Mówił o wielkiej stracie, o milionach pomordowanych, którzy - gdyby żyli - mogli przynieść cenny wkład w rozwój naszego świata. "Mówiąc o epoce ciemności, świadek napotyka ogromne przeszkody... nie ma bowiem słów na opisanie, co czuły ofiary, gdy śmierć była normą, a życie cudem" - powiedział Wiesel. Ważnym momentem sesji ONZ było zaintonowanie przez kantora modlitwy El Male Rahamim - po raz pierwszy słowa hebrajskiej modlitwy zabrzmiały w gmachu ONZ.
    24 stycznia 2005 r. prezydent Rosji Władimir Putin obiecał izraelskiemu premierowi Arielowi Szaronowi, że nie podpisze umowy o sprzedaży Syrii rakiet przeciwlotniczych Igła(określanych na Zachodzie jako SA-18).

25 stycznia 2005 r. władze izraelskie poinformowały, że jest rozważany pomysł budowy linii kolejowej łączącej Strefę Gazy z Zachodnim Brzegiem Jordanu. Celem takiej inwestycji byłoby umożliwienie Palestyńczykom przemieszczanie się z jednego terytorium na drugie bez stwarzania zagrożenia dla bezpieczeństwa Izraela. Wicepremier Szimon Peres zamierza zwrócić się do Banku Światowego o pomoc w zgromadzeniu funduszów na budowę takiej linii kolejowej, jeśli inicjatywa taka zostanie zaaprobowana przez izraelski rząd.
    25 stycznia 2005 r. na przejściu granicznym Eretz w Strefie Gazy, doszło do spotkania palestyńskiego szefa bezpieczeństwa publicznego generała Musy Arafata z izraelskim dowódcą w Gazie generałem Awiwem Kochawim. Rozmowy dotyczyły wzmocnienia palestyńskich sił policyjnych w Strefie Gazy.

25 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wojskową ciężarówkę przy wjeździe do osiedla Gush Katif w Strefie Gazy.
    25 stycznia 2005 r. grupa palestyńskich robotników rozpoczęła wyburzanie domów wzniesionych bez zezwolenia wzdłuż plaż w Gazie. Robotnicy byli osłaniani przez grupę około 200 ciężko uzbrojonych palestyńskich milicjantów.

25 stycznia 2005 r. dwudziestu deputowanych rosyjskiej Dumy wezwało prokuraturę generalną Rosji do "zdelegalizowania w naszym kraju wszystkich religijnych oraz narodowych organizacji żydowskich, ponieważ są to ugrupowania ekstremistyczne". Podpisani pod wnioskiem deputowani partii Rodina, komuniści i liberalni demokraci Żyrinowskiego twierdzą, że "religia żydowska jest antychrześcijańska, przepełniona nienawiścią i prowadzi do morderstw rytualnych, co wielokrotnie udowodniono w sądach". Sygnatariusze listu stwierdzają, że Żydzi winni są wzniecania nienawiści rasowej i antysemityzmu oraz domagają się wszczęcia dochodzenia przez rosyjską prokuraturę.
    25 stycznia 2005 r. w Paryżu odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego francuskich Żydów zamordowanych w hitlerowskich obozach zagłady. Na pomniku wyrytych jest 76 000 imion i nazwisk ofiar Holokaustu, spis podzielony jest na kolumny - odpowiadające dacie deportacji. Każde nazwisko opatrzone jest także datą urodzenia ofiary.
    25 stycznia 2005 r. kanclerz Gerhard Schroeder powiedział, że Niemcy wypełnią "moralne zobowiązanie", by podtrzymywać pamięć o nazistowskich zbrodniach. "To prawda, że istnieje ogromna pokusa, by zapomnieć i wymazać to z pamięci, ale nie poddamy się jej". Pamięć o zbrodniach wojennych jest "częścią naszej świadomości narodowej", oświadczył. "Pamięć jest naszym moralnym obowiązkiem - jesteśmy ją winni nie tylko ofiarom, ocalałym i ich krewnym, ale także samym sobie".

26 stycznia 2005 r. odbyło się specjalne posiedzenie Knessetu poświęcone 60-rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. Premier Szaron powiedział: "Państwo Izrael nauczyło się lekcji Auschwitz. Nauczyło się bronić siebie i swoich mieszkańców przed wrogami i (dziś) wszędzie zapewnia bezpieczeństwo Żydom. Lekcja jest taka, że możemy polegać tylko na sobie samych". W wyjątkowo ostrych słowach premier skrytykował postawę aliantów podczas II wojny światowej, którzy "wiedzieli o trwającej eksterminacji Żydów i nic nie zrobili". Przypomniał, że kiedy naziści zaczęli masowo deportować Żydów z Węgier do Auschwitz, siły alianckie nie zbombardowały torów kolejowych prowadzących do obozu śmierci w okupowanej przez nazistów Polsce. W ciągu kilku tygodni ponad 600 tys. Żydów z Węgier zostało zabitych w Auschwitz. "Smutny i straszny wniosek jest taki, że nikt nie przejmował się tym, iż Żydzi są zabijani" - zaznaczył Szaron. "W czasie najstraszniejszej próby, przyjaciele i dobroczyńcy nie kiwnęli palcem. Taka jest żydowska lekcja holokaustu".
    26 stycznia 2005 r. izraelski rząd wyraził swoje pozytywne zaskoczenie z faktu powstrzymania przez palestyńską policję ataków terrorystycznych na żydowskich osadników. Izraelski wywiad poinformował, że palestyńscy policjanci zapobiegli co najmniej dwóm ostrzałom rakietowym terytorium Izraela.
    26 stycznia 2005 r. Izrael i Autonomia Palestyńska wznowiły negocjacje dyplomatyczne na wysokim szczeblu. W Jerozolimie doradca premiera Ariela Szarona spotkał się z palestyńskim ministrem, Saebem Erekatem. Izrael zgodził się w ciągu najbliższych dziesięciu dni przekazać Palestyńczykom kontrolę nad bezpieczeństwem w pięciu miastach na Zachodnim Brzegu Jordanu.
    26 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dwie rakiety Qassam, które spadły na pustyni Negew.

26 stycznia 2005 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zawarł wstępne porozumienie z organizacją Hamas. Hamas otrzymał ponoć od Abbasa to, czego nie chciał mu dać Jaser Arafat. Otóż Organizacja Wyzwolenia Palestyny, która reprezentuje Palestyńczyków na arenie międzynarodowej, ma być poszerzona o przedstawicieli islamistycznej opozycji. To da im bezpośredni wpływ na kształt umów podpisywanych między OWP i Izraelem. Radykałowie zostaną także dopuszczeni do współudziału w rządach w Strefie Gazy, co najprawdopodobniej przekona ich do udziału w czerwcowych wyborach parlamentarnych.
    26 stycznia 2005 r. w wyniku wymiany ognia w okolicach żydowskiego osiedla Gush Katif zginęła 5-letnia palestyńska dziewczynka.
    26 stycznia 2005 r. izraelski patrol wjechał do Kalkilii w Samarii. Żołnierze ostrzelali arabski samochód, którym jechali uzbrojeni palestyńscy terroryści, zabijając aktywistę Hamasu i raniąc 2 członków Brygad Męczenników al-Aksa.

27 stycznia 2005 r. premier Szaron wyraził swoje zadowolenie z działalności Mahmouda Abbasa. Jednocześnie obiecał, że w najbliższym czasie zostanie zwolnionych 900 palestyńskich więźniów.
    27 stycznia 2005 r. izraelski minister obrony oświadczył, że "że żadne państwo, ani Stany Zjednoczone, ani kraje europejskie ani żadne inne państwa nie mogą czuć się bezpiecznie i nie będą w stanie przejść do porządku dziennego nad faktem, że Iran ma broń atomową". Równocześnie odmówił wykluczenia możliwości ataku wyprzedzającego na Iran, podkreślając przy tym, że Iran ma broń jądrową w zasięgu ręki.

27 stycznia 2005 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas wezwał Izrael do odpowiedzi na swoją propozycję obustronnego "zawieszenia broni". Na dowód tego, że sam bardzo poważnie traktuje to zobowiązanie wprowadził zakaz używania broni przez Palestyńczyków. Jedynie funkcjonariusze palestyńskich służb bezpieczeństwa mają prawo się nią posługiwać.
    27 stycznia 2005 r. palestyńscy milicjanci rozpoczęli obsadzanie południowej granicy w Strefie Gazy.
    27 stycznia 2005 r. izraelscy żołnierze zastrzelili Palestyńczyka przed bazą wojskową przy żydowskim osiedlu Netzarim, w Strefie Gazy. Palestyńczyk nie reagował na wezwania do zatrzymania się. Żołnierze otworzyli ogień.

27 stycznia 2005 r. niemiecki publicysta Hubert Burda przeznaczył 1 milion Euro (1,3 mln USD) na budowę i rozwój centrum kultury żydowskiej i muzeum w Monachium.
    27 stycznia 2005 r. politycznie wpływowy syn libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego skrytykował Arabów negujących nazistowską eksterminację Żydów. "Rzeczą niewłaściwą jest negowanie holokaustu, ponieważ myślę, że holokaust jest faktem". Kadafi junior wezwał też libijskich Żydów, którzy osiedlili się w Izraelu, do powrotu do ojczystego kraju i zainwestowania tam w biznes. Nie odpowiedział jednak na pytania, czy Libia nawiąże stosunki z Izraelem lub czy będzie z nim handlować.

28 stycznia 2005 r. dowódca wojsk izraelskich generał Mosze Jalon wydał rozkaz o zawieszeniu operacji "ofensywnych" sił izraelskich we wszystkich rejonach Strefy Gazy, gdzie została rozmieszczona policja palestyńska.

28 stycznia 2005 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa zakończyły operację obsadzania północnej granicy Strefy Gazy. Nie doszło do żadnych incydentów zbrojnych.
    28 stycznia 2005 r. w części Strefie Gazy odbyły się wybory do władz lokalnych. Frekwencja wyniosła 80%. Hamas zdobył 77 miejsc w radach lokalnych, a Fatah tylko 26. Rzecznik Hamasu Sami Abu Zuhri powiedział, że wybory potwierdziły poparcie Palestyńczyków dla tego ugrupowania. Zapowiedział podjęcie walki z korupcją i z administracją, pochodzącą z czasów rządów Jasera Arafata.

28 stycznia 2005 r. prezydent Rosji Władimir Putin w opublikowanym wywiadzie dla dziennika "Jerusalem Post" wspomniał o możliwości sprzedaży przez jego kraj rakiet Syrii, mimo sprzeciwu Izraela i Stanów Zjednoczonych tej sprawie.

29 stycznia 2005 r. w Tel Awiwie odbyło się spotkanie izraelskiego ministra obrony Shaula Mofaza z szefem palestyńskich sił bezpieczeństwa Muhammadem Dahlanem. Postanowiono ograniczyć obecność izraelskiej armii w Judei, Samarii i Strefie Gazy. Punkty kontrolny wprowadzone uproszczone procedury. Zostaną również uwolnieni palestyńscy więźniowie.

29 stycznia 2005 r. doszło do starć pomiędzy rywalizującymi ze sobą grupami Hamasu i al-Fatah w obozie uchodźców Mghazi, w centralnej części Strefy Gazy. Rannych zostało około 20 osób.

29 stycznia 2005 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ przedłużyła na kolejne 6 miesięcy, do 31 lipca 2005 r., mandat sił pokojowych UNIFIL przebywających na granicy izraelsko-libańskiej, na południu Libanu.

30 stycznia 2005 r. premier Szaron przedstawił dwie alternatywne trasy przebiegu muru bezpieczeństwa w rejonie Gush Etzion i wzgórz Hebronu.
    30 stycznia 2005 r. głównodowodzący IDF generał Moshe Yaalon sformuował nowe rozkazy dla izraelskiej armii, która ma wstrzymać ofensywne działania w rejonach rolokowania palestyńskich sił bezpieczeństwa.
    30 stycznia 2005 r. około 130 tys. Żydów demonstrowało przed budynkiem Knessetu w Jerozolimie, protestując przeciwko wycofaniem się ze Strefy Gazy.
    30 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na pustynię Negew.

30 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali posterunek izraelskiej armii przy osiedlu Gush Katif w Strefie Gazy.
    30 stycznia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w Nablusie 2 poszukiwanych członków al-Fatah.

30 stycznia 2005 r. Koalicja Żydowskich Koncernów (CJC) wezwała Watykan do ujawnienia dokumentów adopcji żydowskich dzieci przez katolików podczas Holokaustu. Umożliwiłoby to powrót żydowskich dzieci do narodu Izraela.
    30 stycznia 2005 r. włoska gazeta "Corriere della Sera" opublikowała wyniki sondażu, z którego wynika, że 12% Włochów uważa że "Żydzi kłamią, kiedy twierdzą, że nazizm zgładził miliony członków ich narodu w komorach gazowych".

31 stycznia 2005 r. premier Ariel Szaron podjął decyzję, że do końca 2007 r. w Izraelu zostaną przyjęci wszyscy etiopscy Żydzi. Aktualnie w obozach przejściowych w Etiopii na wyjazd do Izraela oczekuje 15 tys. osób.

31 stycznia 2005 r. doszło do śmiertelnego postrzelenia 10-letniej palestyńskiej dziewczynki w Rafah, na południu Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze twierdzą, że śmiertelny strzał padł ze strony palestyńskiej.
    31 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedla Newe Dekalim i Gush Katif w Strefie Gazy. Do ostrzału przyznał się Hamas.
    31 stycznia 2005 r. przywódcy ośmiu palestyńskich organizacji zbrojnych oświadczyli, że "wznowią ataki przeciwko syjonistycznemu wrogowi, jeśli będzie on kontynuował agresję przeciwko Palestyńczykom".
    31 stycznia 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy przy przejeżdżającym patrolu izraelskiej armii w pobliżu Betlejem. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

1 lutego 2005 r. prokurator generalny Izraela, Menahem Mazuz, nakazał uchylić decyzję rządu, pozwalającą na konfiskaty we Wschodniej Jerozolimie ziemi należącej do Palestyńczyków mieszkających poza granicami Izraela bądź na Zachodnim Brzegu Jordanu.

1 lutego 2005 r. 38 żydowskich rodzin wyraziło zgodę na przeniesienie ze Strefy Gazy do nowych domów wybudowanych na Zachodnim Brzegu. Otrzymają odszkodowania w wysokości około 30 tys. USD.
    1 lutego 2005 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w Rafah, w Strefie Gazy, mężczyznę który zastrzelił dzień wcześniej 10-letnią dziewczynkę.
    1 lutego 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy. 2 osoby doznały szoku.

2 lutego 2005 r. w Knessecie przemawiał niemiecki prezydent Horst Kohler. Powiedział: "ze wstydem i pokorą chylę głowę przed ofiarami Holokaustu". Zapewnił, że Niemcy nie zapomną o ofiarach Zagłady. Niemiecki prezydent potępił również antysemityzm, terroryzm i palestyńskie zamachy zamobójcze, zapewniając, że Niemcy zawszę będą stać przy Izraelu. Przemówienie Kohlera przyjęto oklaskami.
    2 lutego 2005 r. grupa żydowskich prawicowych ekstermistów spaliła przed gmachem Knessetu niemiecką flagę, na znak protestu przeciwko wizycie niemieckiego prezydenta.

2 lutego 2005 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa zniszczyły w Rafah, na południu Strefy Gazy, jeden podziemny tunel biegnący pod granicą do Egiptu.

2 lutego 2005 r. szef egipskiego wywiadu Omar Sulejman spotkał się w Kairze (Egipt) z przedstawicielami palestyńskich ugrupowań zbrojnych Hamas i Islamski Dżihad. Rozmowy dotyczyły zawieszenia broni z Izraelem.
    2 lutego 2005 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Busch, wezwał Kongres do zatwierdzenia pomocy USA dla Autonomii Palestyńskiej w wysokości 350 milionów USD. Przypomniał, że pod nowym kierownictwem umiarkowanego prezydenta Mahmuda Abbasa, Palestyńczycy mają szansę na owocny dialog z Izraelem, prowadzący do pokoju na Bliskim Wschodzie i powstania niepodległego państwa palestyńskiego. "Cel w postaci dwóch państw (Izraela i państwa palestyńskiego), stabilnych i żyjących obok siebie w pokoju, jest w naszym zasięgu". Fundusze przeznaczone są na różne cele - od prac drogowych i zaopatrzenia w wodę, po szkolnictwo wyższe i ochronę zdrowia rodzin.

3 lutego 2005 r. Najwyższy Sąd Izraela wyraził zgodę na budowę obwodnicy prowadzącej z Jerozolimy do Grobowca Racheli w Betlejem. Plan budowy popierała armia.
    3 lutego 2005 r. rząd izraelski zatwierdził plan etapowego wycofania wojsk z pozycji wokół pięciu miast w Autonomii Palestyńskiej. Zatwierdzono również decyzję zwolnienia 900 palestyńskich więźniów.
    3 lutego 2005 r. izraelski minister obrony Szaul Mofaz wydał rozkaz wyburzenia domów w nielegalnym żydowskim osiedlu Amona, w pobliżu Ofra na Zachodnim Brzegu. Osiedle Amona powstało nielegalnie dwa lata temu.
    3 lutego 2005 r. policja udaremniła przemyt 137 kg kokainy na jednym ze statków w porcie w Hajfie. Wartość przejętych narkotyków oszacowano na 500 mln NIS. Kontener został nadany w Południowej Ameryce i poprzez jeden z europejskich portów dotarł do Izraela.

3 lutego 2005 r. palestyński terrorysta obrzucił granatami i ostrzelał izraelski wojskowy jeep w pobliżu Gush Katif, w Strefie Gazy. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy. Pozostali żołnierze zastrzelili palestyńskiego napastnika.
    3 lutego 2005 r. palestyński terrorysta ostrzelał izraelski wojskowy jeep w pobliżu Hebronu, w Judei. W wyniku ataku rannych zostało 4 izraelskich żołnierzy. Do zamachu przyznały się Brygady Męczenników Al-Aksa.
    3 lutego 2005 r. izraelscy żołnierze zatrzymali Palestyńczyka na punkcie kontrolnym w pobliżu Nablusu. Zatrzymany przenosił materiały wybuchowe. W pobliżu Tulkarem aresztowano 2 Palestyńczyków, którzy mieli przy sobie granaty i broń maszynową.
    3 lutego 2005 r. grupa młodych Palestyńczyków zaatakowała kamieniami patrol izraelski w pobliżu Dżeninu, w Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

3 lutego 2005 r. grupa 42 palestyńskich policjantów wyjechała na szkolenie do Egiptu.

4 lutego 2005 r. premier Szaron powiedział w rozmowie telefonicznej z premierem Norwegii Kjellem Magne Bondevikiem, że kierownictwo Autonomii Palestyńskiej, poza rozmieszczeniem policjantów na granicy Strefy Gazy nie zrobiło "nic" w celu walki ze zbrojnymi grupami palestyńskimi.
    4 lutego 2005 r. premier Szaron zażądał od władz palestyńskich powstrzymania działalności zbrojnych grup, zniszczenia ich struktury oraz zreformowania władz Autonomii. Dopiero wówczas - jego zdaniem - będzie możliwy powrót do procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie zgodnie z "mapą drogową".
    4 lutego 2005 r. izraelskie służby bezpieczeństwa ostrzegły przed możliwością nowych zamachów terrorystów palestyńskich. Według mediów izraelskich, zebrano około 50 sygnałów o zagrożeniach.
    4 lutego 2005 r. obfite opady śniegu spraliżowały życie na Wzgórzach Golan i w północnej Galilei. Wiele dróg w okolicach Mount Hermon zostało zamkniętych.

4 lutego 2005 r. izraelski pułkownik rezerwy Aviego Farhana wraz z kilkoma osadnikami ogłosili, że są gotowi zrzec się obywatelstwa, aby móc nadal mieszkać w osiedlach w Strefie Gazy. Farhan poinformował o swej inicjatywie członków konstytucyjnej komisji prawa i sprawiedliwości parlamentu Izraela. "Skoro rząd Izraela rezygnuje ze mnie, ja rezygnuję z niego" - uzasadnił swą inicjatywę oficer. Jednocześnie Farhan domaga się przeprowadzenia ogólnonarodowego referendum w sprawie ewakuacji 21 żydowskich osiedli w Strefie Gazy i czterech na północy Zachodniego Brzegu Jordanu.
    4 lutego 2005 r. władze Autonomii Palestyńskiej odrzuciły zapowiedziane przez Izrael zwolnienie 900 więźniów palestyńskich jako "niewystarczające" do kontnuowania procesu pokojowego. Sekretarz gabinetu palestyńskiego Hasan Abu Libdeh powiedział, że Izrael chce dyktować zasady ich zwolnienia i nie jest gotowy do rokowań w celu ustalenia wspólnych kryteriów tej mierze. Mahmud Abbas zażądał od Izraela zwolnienia 8 tys. więźniów.
    4 lutego 2005 r. Rada Rewolucyjna Al-Fatah wyraziła zadowolenie z polityki realizowanej przez Mahmouda Abbasa i udzieliła mu pełnego poparcia w rozmowach pokojowych z Izraelem.

    4 lutego 2005 r. dwóch Palestyńczyków wkroczyło do zamkniętej przygranicznej strefy wojskowej na północy Strefy Gazy. Nie reagowali na wezwania izraelskich żołnierzy. Żołnierze, obawiając się zamachu, zastrzelili obu intruzów.

4 lutego 2005 r. jordański premier Hani Fawzi Mulki zaproponował wyszkolenie brygady palestyńskich żołnierzy w Jordanii. Mogli by oni zostać później rozlokowani na terenie Autonomii Palestyńskiej.
    4 lutego 2005 r. rosyjski parlament Duma, potępił list radykalnych ugrupowań rosyjskich, które wzywają do podjęcia działań przeciwko organizacjom żydowskim w Rosji.
    4 lutego 2005 r. prezydent Stanów Zjednoczonych, George W. Bush, zapowiedział na forum Kongresu niezwłoczne przesłanie Palestyńczykom pomocy w wysokości 41 mln USD, w celu zademonstrowania jak najszybciej poparcia dla nowo wybranego prezydenta palestyńskiego Mahmuda Abbasa.

5 lutego 2005 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały w Strefie Gazy 3 aktywistów Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. Są oni odpowiedzialni za ostatni atak na izraelskich żołnierzy w pobliżu Gush Katif.

6 lutego 2005 r. sekretarz stanu USA, Condoleezzy Rice, spotkała się w Jerozolimie z premierem Arielem Szaronem. Przewiduje się, że około 50 milionów z 350 milionów USD amerykańskiej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej, trafi do Izraela. Środki te zostaną przeznaczone na wzmocnienie i rozbudowę punktów kontrolnych na granicy z Izraelem. W ten sposób ułatwione zostanie przemieszczanie się Palestyńczyków. Przy okazji tej wizyty Condoleezzy Rice wezwała Izrael do podjęcia "trudnych decyzji", które umożliwią pokój na Bliskim Wschodzie.
    6 lutego 2005 r. pożar zniszczył fabrykę Fenicia w Yerahum, na pustyni Negew.
    6 lutego 2005 r. izraelscy żołnierze zatrzymali Beduina, który usiłował przekroczyć granicę jordańsko-izraelską na południe od Morza Martwego. Przy zatrzymanym znaleziono 60 kg heroiny, o wartości 1 miliona USD. W pobliża zatrzymano trzech jego współpracowników.

7 lutego 2005 r. szef resortu obrony Izraela Szaul Mofaz oświadczył, że Izrael opowiada się za polityką presji dyplomatycznej na Iran. "Tego rodzaju presja może być najskuteczniejszym narzędziem w działaniach, mających powstrzymać irańskie ambicje atomowe i próby pozyskania przez ten kraj broni jądrowej".
    7 lutego 2005 r. Izraelski Instytut Technologii Technion oficjalnie utworzył osobny Instytut Nanotechnologii. Nowy Instytut dysponuje początkowymi funduszami w wysokości 88 milionów USD i będzie prowadził badania w zakresie nanotechnologii. Analitycy przewidują, że w 2015 r. rynek nanotechnologii będzie wart 1 trilion USD. Obecnie w Izraelu działa instytut nano przy Uniwersytecie w Tel Awiwie (13 mln USD) oraz instytut nano przy Uniwersytecie Hebrajskim (12 mln USD).

7 lutego 2005 r. sekretarz stanu USA, Condoleezzy Rice, spotkała się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Rice zapowiedziała "aktywne zaangażowanie" USA w proces pokojowy na Bliskim Wschodzie. W ramach tej pomocy Stany Zjednoczone wyznaczyły specjalnego koordynatora do spraw pokoju na Bliskim Wschodzie, generała Williama Warda. Jego zadaniem będzie udzielanie pomocy w reformowaniu palestyńskich służb bezpieczeństwa. Jednocześnie w ciągu trzech miesięcy zostanie przekazana amerykańska pomoc w wysokości 40 mln USD. Pieniądze posłużą do utworzenia nowych miejsc pracy i odbudowy lokalnej infrastruktury w Autonomii Palestyńskiej.
    7 lutego 2005 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas opowiedział się za powstaniem państwa palestyńskiego, istniejącego "w pokoju" obok Izraela.
    7 lutego 2005 r. izraelska armia otworzyła przejście graniczne Karni w Strefie Gazy. Było ono zamknięte od czasu zamachu z 13 stycznia.
    7 lutego 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w Dżeninie wysokiego działacza Islamskiego Dżihadu. Natomiast w pobliżu Maccabim zatrzymano aktywistę Hamasu.

8 lutego 2005 r. premier Izraela Ariel Szaron i prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wzięli udział w szczycie izraelsko-palestyńskim w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk nad Morzem Czerwonym. Towarzyszyli im prezydent Egiptu Hosni Mubarak i król Jordanii Abdullah II. Otwierając szczyt obaj przywódcy z uśmiechem uścisnęli sobie ręce. Premier Szaron ogłosił zakończenie akcji wojskowych wymierzonych w Palestyńczyków. Wcześniej Abbas zapowiedział położenie kresu aktom przemocy wymierzonym w Izrael i dodał, że zawarł w tej sprawie porozumienie z Szaronem. Mubarak odegrał kluczową rolę w doprowadzeniu do szczytu. Na marginesie szczytu poinformowano, że Egipt i Jordania ponownie wyślą do Izraela swoich ambasadorów, odwołanych we wrześniu 2000 r.
    8 lutego 2005 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice powiedziała w Paryżu, że obecny moment na Bliskim Wschodzie stwarza "najlepszą szansę na pokój, jaką być może mamy w najbliższych latach". Podkreśliła, że "Ameryka jest zdecydowana działać, by dopomóc Izraelowi i Palestyńczykom w wykorzystaniu tej szansy". Jednocześnie Condoleezza Rice wprost oskarżyła Syrię o wspieranie terroryzmu na Bliskim Wschodzie.

8 lutego 2005 r. Komisja finansów izraelskiego parlamentu zaproponowała, by o jedną trzecią podnieść odszkodowania dla osadników z likwidowanych osiedli żydowskich. W sumie, rekompensaty dla żydowskich osadników miałyby wynieść prawie 900 milionów dolarów - o 200 milionów więcej, niż planował wcześniej rząd Ariela Szarona.
    8 lutego 2005 r. śnieżna burza na Wzgórzach Golan zmusiła do zamknięcia szkół w kibbutzach Merom Golan i Dafna. Grubość pokrywy śnieżnej na Mount Herom wyniosła 1,7 metra.

8 lutego 2005 r. palestyńska radykalna organizacja zbrojna Hamas poinformowała, że zawarte w Szarm el-Szejk porozumienie go nie obowiązuje. Jeden z przedstawicieli Hamasu - Hasan Jusuf, powiedział telewizji al-Dżazira, że mimo wszystko, Palestyńczycy mają pełne prawo do stawiania oporu izraelskiemu okupantowi.
    8 lutego 2005 r. władze izraelskie umożliwiły powrót 500 palestyńskim robotnikom do pracy w strefie przemysłowej Eretz w Strefie Gazy. Działa tam około 150 zakładów przemysłowych.

8 lutego 2005 r. amerykańska gazeta "Financial Times" opisała inwestycje finansowe Jasera Arafata w firmę telekomunikacyjną Orascom Telecom Holdings z siedzibą w Kairze. Zainwestowanie w firmę telekomunikacyjną poradził Arafatowi iracki Kurd Mohammad Rachid. Arafat kupował akcje firmy, gdy ich kurs oscylował około 60 centów, dziś na giełdzie w Londynie trzeba za nie zapłacić po 30 dolarów. W latach 2001 i 2002 Arafat zainwestował ponad 200 milionów dolarów w akcje tej jednej firmy.
    8 lutego 2005 r. norweski premier Bondevik opowiedział się za szybkim podjęciem decyzji o odbudowie terytoriów Autonomii Palestyńskiej. Inicjatywę Norwegii poparł koordynator europejskiej polityki zagranicznej Javier Solana.

9 lutego 2005 r. minister spraw zagranicznych Izraela Silwan Szalom zapowiedział, że stanie na czele kampanii, mającej na celu przeprowadzenie w kraju referendum na temat planu wycofania wojsk i likwidacji osiedli żydowskich w Strefie Gazy.

9 lutego 2005 r. palestyński mężczyzna wszedł do strefy ochronnej żydowskiego osiedla Atzmona w Strefie Gazy. Gdy nie zareagował na wezwania izraelskich żołnierzy, został zastrzelony w odległości 50 metrów od osiedla. W innym incydencie w Strefie Gazy, izraelscy żołnierze zastrzelili terrorystę z Hamasu, który podkładał ładunek wybuchowy przy drodze.

9 lutego 2005 r. szef dyplomacji palestyńskiej Nabil Szaath złożył krótkie wizyty w Damaszku i Bejrucie, informując władze Syrii i Libanu o decyzjach, przyjętych na szczycie w Szarm el-Szejk. Jednocześnie Szaath próbował przekonać Hezbollah do zaprzestania finansowania palestyńskich grup zbrojnych, które nie uznają rozejmu z Izraelem. Według palestyńskich źródeł, odcięcie części radykałów od pieniędzy poprawi szanse na trwały spokój w Autonomii Palestyńskiej.
    9 lutego 2005 r. ambasador Syrii w ONZ, Imad Mustafa, zadeklarowała poparcie Syrii dla strategii palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, dążącego do poprawy stosunków z Izraelem - sugerując też, że takie inicjatywy mogą prowadzić do odmrożenia pokojowych procesów na Bliskim Wschodzie.
    9 lutego 2005 r. Komisja Europejska oświadczyła, że nie będzie zabiegać o wprowadzenie obowiązującego w całej Europie zakazu wykorzystywania symboli hitlerowskich, ponieważ decyzje takie powinny pozostawać w gestii poszczególnych rządów.

10 lutego 2005 r. minister finansów Benjamin Netanjahu został obrzucony talerzami przez przeciwników wycofania Izraela ze Strefy Gazy. Do incydentu doszło podczas przyjęcia weselnego w Tel Awiwie. Netanjahu został wyprowadzony przez swą ochronę.

10 lutego 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedla Neve Dekalim i Gedid w Strefie Gazy. Ogółem spadło na nie 36 pocisków moździerzowych i 20 pocisków rakietowych. Do ataku przyznał się Hamas.
    10 lutego 2005 r. palestyński przywódca Abbas, na wieść o ostrzale zareagował zwolnieniem trzech szefów sił bezpieczeństwa z Gazy. Zwolnieni zostali szef policji palestyńskiej Saeb al-Ajez, szef bezpieczeństwa publicznego na Zachodnim Brzegu Jordanu i Gazie Abdel-Razek al-Madżajdeh oraz dowódca sił bezpieczeństwa w Strefie Gazy Omar Aszur.
    10 lutego 2005 r. jeden z doradców palestyńskiego przywódcy Abbasa oskarżył ugrupowanie Hezbollah o wspieranie palestyńskich ekstremistów, którzy chcą storpedować ustalenia z Szarm el-Szejk. Hezbollah zaprzeczył, jakoby miał coś wspólnego z ostatnimi atakami. Doradca Abbasa zaapelował także do izraelskiego rządu, aby nie reagował na dzisiejszy ostrzał.
    10 lutego 2005 r. władze izraelskie umożliwiły 1000 palestyńskim robotnikom dostęp do pracy w strefie przemysłowej Eretz w Strefie Gazy.
    10 lutego 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali w Nablusie Palestyńczyka, który przygotowywał zamach terrorystyczny w Jerozolimie. W innych akcjach zatrzymano 2 aktywistów Fatah.
    10 lutego 2005 r. izraelscy żołnierze zastrzelili Palestyńczyka, który przełamał barierę drogową na punkcie kontrolnym w pobliżu Ramallah, w Samarii.

10 lutego 2005 r. francuski minister spraw wewnętrznych Dominique de Villepin wezwał do mobilizacji przeciwko antysemityzmowi. Wezwał zwłaszcza do pracy edukacyjnej z młodzieżą. Podkreślił, że konieczna jest ochrona synagog, innych miejsc kultu i szkół żydowskich.

11 lutego 2005 r. setki uzbrojonych Palestyńczyków wdarło się do więzienia w Gazie, mordując 3 więźniów. Policjanci zatrzymali wielu agresorów, jednakże wszyscy później zbiegli.
    11 lutego 2005 r. setki żydowskich osadników z osiedla Gush Katif, zablokowało na kilka godzin główną drogę w Strefie Gazy. Był to protest przeciwko palestyńskim ostrzałom żydowskich osiedli.
    11 lutego 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski patrol wojskowy w pobliżu Nablusu, w Samarii.
    11 lutego 2005 r. palestyński przywódca Mahmoud Abbas spotkał się wieczorem w Gazie z wysokimi działaczami Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Rozmowy dotyczyły utrzymania kruchego zawieszenia broni z Izraelem.

11 lutego 2005 r. rząd niemiecki zapowiedział zaostrzenie przepisów i prawa karnego, aby przeciwdziałać skrajnej narodowej prawicy.

12 lutego 2005 r. władze Autonomii Palestyńskiej w komunikacie proklamowały stan pogotowia na terytoriach palestyńskich i wezwały służby bezpieczeństwa do zwalczania "wszelkich pogwałceń w kwestiach bezpieczeństwa".
    12 lutego 2005 r. Al-Fatah i władze Autonomii Palestyńskiej skierowały do różnych odłamów palestyńskiego ruchu oporu, zwłaszcza do Hamasu, listy z żądaniem przestrzegania porozumienia w sprawie rozejmu z Izraelem.
    12 lutego 2005 r. przywódca Hamasu, Mahmud Zahar oświadczył, że jego organizacja powstrzyma się od akcji bojowych przeciwko Izraelowi. Jednakże przed formalnym przyłączeniem się do ogłoszonego przez przywódcę Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa porozumienia o przerwaniu ognia, Hamas będzie chciał przekonać się czy Izrael zaprzestanie akcji wojskowych, wstrzyma zabójstwa działaczy palestyńskich i ujawni według jakich kryteriów będą zwalniani z izraelskich więzień przetrzymywani w nich Palestyńczycy.

12 lutego 2005 r. niemiecki minister obrony Peter Struck zadeklarował gotowość Niemiec do udziału w misji NATO, służącej wsparciu procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie między Izraelczykami i Palestyńczykami.

13 lutego 2005 r. władze izraelskie zadecydowały o zwolnieniu w ciągu najbliższych dni pięciuset palestyńskich więźniów. Izrael ma także zezwolić na powrót do domów kilkudziesięciu Palestyńczyków, deportowanych z miast Zachodniego Brzegu Jordanu (głównie Betlejem).

14 lutego 2005 r. setki osadników żydowskich zablokowało na kilka godzin główny wjazd do Jerozolimy. Interweniowała policja, która aresztowała 30 osób. Protestowali przeciwko planom ewakuacji osiedli ze Strefy Gazy.

15 lutego 2005 r. Knesset rozpoczął dwudniową debatę nad planem ewakuacji osiedli ze Strefy Gazy i Samarii. Koszt operacji wyniesie 2,8-3,8 mld NIS, a koszt ewakuacji strefy przemysłowej Eretz wyniesie 1 mld NIS.
    15 lutego 2005 r. minister spraw wewnętrznych Izraela Ofir Pines Pines zapowiedział, że na pustyni Negew powstanie nowe miasteczko o nazwie Halucit-4. Pod budowę zostanie przeznaczonych 90 hektarów. W mieście ma zamieszkać około 500 rodzin osadników ewakuowanych ze Strefy Gazy. Inne większe nowe osiedle ma powstać na Zachodnim Brzegu.

15 lutego 2005 r. dwóch uzbrojonych palestyńskich terrorystów usiłowało wedrzeć się do żydowskiego osiedla Bracha, w pobliżu Nablusu w Samarii. Napastnicy zostali zastrzeleni przez żołnierzy ochrony. Terroryści należeli do Brygad Męczenników Al-Aqsa.
    15 lutego 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały 8 poszukiwanych Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu. Siedmiu z nich było członkami komórki Hamasu, która przygotowywała zamach terrorystyczny.

16 lutego 2005 r. Knesset podjął decyzję o ewakuacji 9 tys. żydowskich osadników ze Strefy Gazy.

16 lutego 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza osiedle żydowskie Morag w Strefie Gazy.

16 lutego 2005 r. minister spraw zagranicznych Izraela Silwan Szalom powiedział w Londynie, że Iran w ciągu sześciu miesięcy będzie miał wiedzę niezbędną do wyprodukowania bomby atomowej. Opinie Szalona są sprzeczne z deklaracjami szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Mohameda ElBaradeia, według którego nie ma dowodów na to, aby Iran pracował nad bronią atomową.

17 lutego 2005 r. komisja izraelskiej armii, na której czele stoi generał Udi Szani, uznała, że stosowanie zasady zbiorowej odpowiedzialności, m.in. burzenie domów należących do palestyńskich terrorystów lub ich rodzin, nie spełniało roli czynnika odstraszającego, lecz przeciwnie - potęgowało jedynie nienawiść do Izraela.
    17 lutego 2005 r. izraelski minister obrony Shaul Mofaz zakazał niszczenia palestyńskich domostw.

18 lutego 2005 r. izraelskie władze nakazały Beduinom przesunąć swoje obozowiska na odległość 5 km od wojskowych baz lotniczych na pustyni Negew. Uczyniono to w obawie przed ewentualnym użyciem rakiet przeciwlotniczych przeciwko startującym lub lądującym samolotom izraelskim.

18 lutego 2005 r. tysiące Palestyńczyków demonstrowało w Strefie Gazy i pod Nablusem, domagając się uwolnienia palestyńskich więźniów z izraelskich więzień.

18 lutego 2005 r. Rosja pomimo amerykańskich protestów wyraziła zgodę na dostawy paliwa nuklearnego dla Iranu.
    18 lutego 2005 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush zapowiedział obronę Izraela, jeśli jego bezpieczeństwo zostanie zagrożone irańskim dążeniem do posiadania broni atomowej. Bush powiedział, że jest nie do przyjęcia, by Iran rozwijał bronie nuklearne. Jednocześnie amerykański prezydent podkreślił, że nie jest rozważana możliwość ataku na Iran.

19 lutego 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski posterunek wojskowy przy osiedlu Neveh Dekalim w Strefie Gazy.
    19 lutego 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli cztery duże ładunki wybuchowe podłożone w Strefie Gazy. Dwa były podłożone przy granicy z Egiptem, a dwa przy przejściu granicznym Karni. W przeciągu trzech ostatnich tygodni wykryto 20 podobnych ładunków wybuchowych.

19 lutego 2005 r. grupa badawcza Jane`s ujawniła, że Ukraina sprzedała do Iranu sześć pocisków manewrujących dalekiego zasięgu, zdolnych do przenoszenia ładunków jądrowych. Pociski te zdolne są do przenoszenia i wymierzenia w cel nuklearnej głowicy o sile 200 kiloton. Ch-55 i Ch-55SM (według natowskiej klasyfikacji AS-15 Kent i AS-15B) mają zasięg 2,4-3,0 tys. km. Do ich sprzedaży doszło prawdopodobnie w 2001 r. Niewykluczone, że sprzedaż pocisków do Iranu została zaaranżowana z pomocą rosyjskiej służby bezpieczeństwa. Pociski Ch-55 mają bardzo dokładny system sterowniczy, a ich zasięg dawałby Iranowi zdolność uderzenia w cel na terenie Izraela.

20 lutego 2005 r. rząd izraelski zatwierdził likwidację 21 osiedli żydowskich w Strefie Gazy i czterech na Zachodnim Brzegu Jordanu. Za ewakuacją głosowało 17 ministrów, pięciu było przeciw. W Strefie Gazy nie pozostanie żaden osadnik, a armia ograniczy się do kontrolowania granicy z Egiptem, zachowując sobie prawo wtargnięć na terytorium palestyńskie, np. w pościgu za bojownikami atakującymi żołnierzy. Władze palestyńskie zgodziły się koordynować wycofanie z Izraelem.
    20 lutego 2005 r. rząd izraelski zatwierdził przebieg muru bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu, pomiędzy osiedlem Elkana i Pustynią Judzką. Mur bezpieczeństwa będzie między innymi ochraniał drogę nr 443 przed palestyńskimi atakami. W ten sposób około 7% terytorium palestyńskiego znajdzie się po stronie izraelskiej.
    20 lutego 2005 r. do Izraela przybyli ambasadorowie Jordanii i Egiptu.

20 lutego 2005 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa wykryły i zniszczyły podziemny tunel w Rafah, na południu Strefy Gazy. Podczas operacji tunel się zawalił. Zginął 1 palestyński policjant.
    20 lutego 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli próbę przemytu broni przez granicę z Egiptem, na południu Strefy Gazy. Zastrzelono 2 Palestyńczyków i aresztowano trzeciego. Przejęto materiały wybuchowe i zapalniki.
    20 lutego 2005 r. na Zachodni Brzeg powróciło 16 Palestyńczyków, deportowanych przez Izrael w 2003 r. do Strefy Gazy za działalność terrorystyczną.

21 lutego 2005 r. odbyło się w Jerozolimie spotkanie premiera Ariela Szarona z prezydentem Moshe Katsavem. Obaj politycy stanowczo stwierdzili, że nie ma możliwości podziału Jerozolimy, która jest niepodzielną stolicą państwa Izraela.
    21 lutego 2005 r. Izrael zwolnił z więzienia Ketziot na pustyni Negev 500 Palestyńczyków więzionych za działalność zbrojną. Przewieziono ich do granicznego punktu kontrolnego w Dżeninie na Zachodnim Brzegu i tam przekazano władzom palestyńskim.
    21 lutego 2005 r. szef dyplomacji Izraela Silvan Szalom zapowiedział rychłe nawiązanie stosunków dyplomatycznych z kolejnymi 10 krajami arabskimi. Obecnie Izrael utrzymuje stosunki dyplomatyczne jedynie z Egiptem, Jordanią i Mauretanią.
    21 lutego 2005 r. opublikowano dane, z których wynika, że na świecie żyje około 13 milionów Żydów, z czego 5 milionów w Izraelu. Sam Izrael zajmuje dwunastą pozycję na liście państw o najwyższej stopie życiowej obywateli. 92% Żydów mieszka w najbogatszych krajach świata. W USA jest ich 5,3 miliona, we Francji - 500 tysięcy, w Kanadzie - 371 tys., W. Brytanii - 238 tys., Austrii - 100 tys.

21 lutego 2005 r. po niezwykle burzliwej dyskusji, deputowani z palestyńskiego ruchu al-Fatah zaaprobowali skład nowego rządu Autonomii.
    21 lutego 2005 r. około 100 Palestyńczyków demonstrowało w pobliżu wioski Bil`in przeciwko budowie muru bezpieczeństwa. Policja użyła gazu do rozproszenia demonstracji. Podczas starcia z policją zostało rannych 10 Palestyńczyków.
    21 lutego 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali w Nablusie wysokiego działacza Hamasu.

21 lutego 2005 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush powiedział w Brukseli: "Naszym natychmiastowym wspólnym celem jest pokój na Bliskim Wschodzie - konflikt może być teraz rozwiązany". Powiedział także, że Syria musi zakończyć okupację Libanu.

22 lutego 2005 r. dowódca IAF Israel Air Force, Major Generał Eliezer Shakedi powiedział na spotkaniu z dziennikarzami, że Izrael musi być przygotowany do ataku na Iran. "Mamy przed sobą zadanie: chronić obywateli Izraela. Mam nadzieję, że atak ten nie przerodzi się w wojnę, ale - wiadomo: nigdy nic nie wiadomo."

22 lutego 2005 r. palestyński premier Ahmed Korei został zmuszony przez al-Fatah do rezygnacji z wcześniejszych propozycji składu rządu i złożenia obietnicy, iż w nowej, zmienionej ekipie nie będzie osób, na których ciążą podejrzenia o korupcję, natomiast znajdą się zwolennicy reform i technokraci.

22 lutego 2005 r. nieznani sprawcy podpalili drewniany wagon będący częścią pomnika w Drancy upamiętniającego deportacje Żydów francuskich do obozów zagłady.

23 lutego 2005 r. w Jerozolimie powstała nowa partia - Partia Religijnego Syjonizmu. Dawni członkowie Narodowej Partii Religijnej Effi Ejtam i Icchak Lewi zaapelowali o stworzenie nowej formacji prawicowej, która zastąpi na scenie politycznej Likud, wedle nich zdrajcę syjonistycznych ideałów. Ejtam oskarżył Szarona o próbę zniszczenia religijnego syjonizmu. Inicjatywę z zadowoleniem przyjęła Unia Narodowa. Jej lider Benny Elon wyraził nadzieję, że autorzy inicjatywy dołączą do jego partii, stwierdzając: "Zdrada Szarona... wymaga, by cały religijny obóz syjonistyczny i wierni Ziemi Izraela znaleźli się pod jednym dachem Unii Narodowej".
    23 lutego 2005 r. doszło do nieszczęśliwego wypadku podczas ćwiczeń wojskowych na południu kraju. W przypadkowym wybuchu w czołgu zostało rannych 5 żołnierzy.

23 lutego 2005 r. Światowa Rada Kościołów zachęcała Kościoły członkowskie do ekonomicznego bojkotu Izraela. Ma to być środek skłaniający państwo żydowskie do wycofania się z "terytoriów okupowanych".

24 lutego 2005 r. Izrael odwiedził sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer. NATO chce zwiększyć współpracę wojskową z Izraelem w zakresie wywiadu i zwalczania rozprzestrzeniania broni masowej zagłady. Współpraca NATO z Izraelem przewiduje wymianę informacji wywiadowczych, doktryn operacyjnych, zaopatrzenia i wsparcia, wspólne manewry wojskowe, a także szkolenie obrony cywilnej. W ostatnim czasie Izrael wyraził zainteresowanie członkostwem w Sojuszu Północnoatlantyckim.

24 lutego 2005 r. palestyński parlament zatwierdził skład rządu premiera Ahmeda Korei. Premier twierdzi, że jego gabinet to "ekipa reformatorów i technokratów".

24 lutego 2005 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice i minister obrony Rosji Siergiej Iwanow podpisali w Bratysławie porozumienie o kontroli nad rozpowszechnianiem lekkich rakiet przeciwlotniczych. Chodzi o wystrzeliwane z przenośnych wyrzutni rakiety z systemem samonaprowadzania na źródło promieniowania podczerwonego. Wyraża się obawy, że bronią taką mogą posłużyć się terroryści w zamachach na komunikację lotniczą. Rosja niedawno potwierdziła, że mimo sprzeciwu USA i Izraela, sprzeda tego typu broń Syrii.
    24 lutego 2005 r. Syria oświadczyła, że jest gotowa do współpracy z ONZ przy realizacji wycofania swoich wojsk z Libanu. Ocenia się, że w Libanie przebywa około 14 tys. syryjskich żołnierzy.

25 lutego 2005 r. izraelski dziennik "Jedijot Achronot" ujawnił, że Izrael planuje jeszcze w tym roku budowę ponad 6 tysięcy domów na Zachodnim Brzegu Jordanu. Dodatkowo rząd zalegalizuje około 120 nielegalnie wzniesionych budynków.

25 lutego 2005 r. palestyński mężczyzna próbował przejść barierę bezpieczeństwa w pobliżu punktu kontrolnego Sufa, w Strefie Gazy. Został zastrzelony przez żołnierzy ochrony.
    25 lutego 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedla Neve Dekalim i Netzarim w Strefie Gazy.
    25 lutego 2005 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa poinformowały, że zlokalizowały i zamknęły 12 podziemnych tuneli, którymi przemycano broń i materiały wybuchowe z Egiptu do Strefy Gazy. Większość z tych tuneli należało do Hamasu i Ludowych Komitetów Oporu. Izraelska armia w czasie trwania Intifady zniszczyła około 100 podziemnych tuneli. W trakcie tych operacji zniszczono także ponad 1.400 palestyńskich domów.
    25 lutego 2005 r. setki działaczy Hamasu demonstrowało na ulicach Gazy domagając się zwolnienia wszystkich Palestyńczyków z izraelskich więzień. W przeciwnym razie zagrożono porywaniem izraelskich żołnierzy.
    25 lutego 2005 r. izraelscy żołnierze zatrzymali w Nablusie 5 poszukiwanych Palestyńczyków. Byli oni aktywistami al-Fatah i Hamasu.

25 lutego 2005 r. ministrowie sprawiedliwości UE w Brukseli postanowili porzucić prace nad ogólnoeuropejskiego zakazu symboli nazistowskich czy komunistycznych. Według niektórych prawników tego typu rozwiązanie prowadziłoby do ograniczenia swobody wypowiedzi.

25 lutego 2005 r. w nocy palestyński terrorysta-samobójca zdetonował ładunek wybuchowy przed dyskoteką The Stage na promenadzie nadmorskiej w Tel Awiwie. Zginęło 4 Izraelczyków, a 55 osoby zostały ranne. Do zamachu przyznał się Islamski Dżihad. Z kolei jeden z liderów palestyńskich Brygad Męczenników Al-Aksy, stwierdził, że za zamachem stoi libańska organizacja Hezbollah.

25 lutego 2005 r. władze palestyńskie oficjalnie potępiły zamach terrorystyczny w Tel Awiwie.
    25 lutego 2005 r. izraelska kolumna pancerna przeprowadziła nocny rajd do wioski Deir al. Ghuson pod Tulkarem w Samarii, skąd pochodził terrorysta-samobójca. Wprowadzono godzinę policyjną i aresztowano 5 Palestyńczyków.

25 lutego 2005 r. rzecznik Hezbollahu w Bejrucie zaprzeczył jakoby jego organizacja stała za zorganizowaniem zamachu terrorystycznego w Tel Awiwie.

26 lutego 2005 r. władze izraelskie zażądały od rządu Autonomii Palestyńskiej rozbicia siatek terrorystów. Minister bezpieczeństwa wewnętrznego Gideon Ezra oświadczył, że odkłada przekazywanie władzom palestyńskim zarządu nad miastami na Zachodnim Brzegu.
    26 lutego 2005 r. izraelski minister obrony Szaul Mofaz obwinił Syrię za wczorajszy palestyński zamach terrorystyczny w Tel Awiwie. Mofaz zapowiedział, że przedstawiciele jego resortu udadzą się w przyszłym tygodniu za granicę, by w ramach "dyplomatycznej ofensywy" przedstawić izraelskie zarzuty wobec Damaszku w związku z zamachem. Nie zagroził natomiast Syrii niezwłocznym odwetem.

26 lutego 2005 r. Islamski Dżihad odwołał deklarację przyznania się do organizacji zamachu. Z kolei lider Brygad Męczenników Al-Aksy, Zakaria Zubeidi wyjaśnił, że zamachu dokonała niewielka bojówka związana z brygadami, a szefowie ugrupowania nie mieli żadnych informacji o ataku.
    26 listopada 2005 r. w Hebronie doszło do incydentu, w którym izraelski policjant śmiertelnie postrzelił Palestynkę.
    26 lutego 2005 r. w Ramallah zebrał się na inauguracyjnym posiedzeniu nowy rząd palestyński. Obrady zdominowała sprawa wczorajszego zamachu palestyńskiego ekstremisty w Tel Awiwie. Palestyński rząd zapewnił, że są prowadzone intensywne działania, aby schwytać organizatorów zamachu. Przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas uznał, że za zamachem stoi trzecia strona, nie wskazał jednak nikogo konkretnie.

27 lutego 2005 r. na posiedzeniu izraelskiego gabinetu Szaron zagroził, że armia izraelska wznowi ataki, jeśli Abbas nie ukróci działalności bojowników palestyńskich. Współodpowiedzialnością za zamach w Tel Awiwie premier obciążył Syrię. Podkreślił, że sprawdzianem dla Abbasa będzie postępowanie wobec Islamskiego Dżihadu, który wziął na siebie odpowiedzialność za pierwszy od listopada krwawy zamach na terytorium Izraela.

27 lutego 2005 r. władze amerykańskie zażądały od władz palestyńskich "niezwłocznych i wiarygodnych" działań w celu znalezienia winnych zamachu bombowego, dokonanego w piątek wieczorem w stolicy Izraela Tel Awiwie.

28 lutego 2005 r. palestyński prezydent Mahmud Abbas oświadczył, że nie będzie tolerował ataków terrorystycznych. Abbas potwierdził, że Izrael współpracuje z Autonomią Palestyńską w celu schwytania organizatorów ostatniego zamachu.
    28 lutego 2005 r. izraelscy żołnierze przejęli samochód-pułapkę w okolicach Dżeninu, w Samarii. Saperzy rozbroili 20-kg ładunek wybuchowy. Bombę przygotowywał Islamski Dżihad.

28 lutego 2005 r. przedstawiciele izraelskiego wywiadu wojskowego przedstawili w Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej i ONZ dowody na współudział Syrii w ostatnim zamachu terrorystycznym w Tel Awiwie.

1 marca 2005 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice wezwała prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa do podjęcia zdecydowanych kroków dyscyplinujących milicje palestyńskie, a zwłaszcza Islamski Dżihad.
    1 marca 2005 r. w Londynie odbyła się jednodniowa międzynarodowa konferencja poświęcona wsparciu Palestyńczyków w ich wysiłkach reformowania Autonomii Palestyńskiej. Kwartet Madrycki, w którego skład wchodzą Rosja, USA, ONZ i UE, zachęcał przywódców palestyńskich, by podjęli niezwłoczne działania w celu ujęcia odpowiedzialnych za niedawny zamach w Tel Awiwie, który naruszył rozejm izraelsko-palestyński.
    1 marca 2005 r. sekretarz generalny Światowego Kongresu Żydów Israel Singer wezwał uczestników międzynarodowego spotkania katolików i Żydów w Nowym Jorku do modlitwy za papieża.

1 marca 2005 r. Palestyńczycy wyrazili rozczarowanie oświadczeniem Kwartetu Madryckiego, które, ich zdaniem, jest nie dość krytyczne wobec Izraela.
    1 marca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali samochód izraelskiej straży granicznej w pobliżu Modiin, raniąc 2 policjantów.

2 marca 2005 r. izraelska policja ogłosiła alarm antyterrorystyczny w Jerozolimie.

2 marca 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały pod Nablusem palestyńskiego terrorystę z al-Fatah, który przygotowywał zamach w Jerozolimie.
    2 marca 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli w Dżeninie duże laboratorium materiałów wybuchowych. Należało ono do Hamasu. Przejęto znaczne ilości materiałów wybuchowych, pewną ilość gotowych do użycia rakiet Qassam i inną broń. W ostatnich dniach aresztowano na Zachodnim Brzegu 14 aktywistów Hamasu.

3 marca 2005 r. komitet centralny partii Likud przegłosował wezwanie deputowanych do zabiegania o referendum w sprawie planu premiera Ariela Szarona, dotyczącego wycofania się Izraela ze Strefy Gazy. Premier zapowiada, że w kwestii Strefy Gazy nie ustąpi.
    3 marca 2005 r. premier Szaron zapowiedział, że będzie nadal kontynuował budowę osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie. Szaron zapowiedział, że zasiedlanie Zachodniego Brzegu jest niezależne od planu wycofania osadników żydowskich ze Strefy Gazy. Podkreślił, że dzięki osiedlom żydowskim Izrael zachowa swoją silną pozycję i główne źródło egzystencji narodu żydowskiego.

3 marca 2005 r. palestyńscy terroryści z al-Fatah zdetonowali ładunek wybuchowy w samochodzie-pułapce w pobliżu izraelskich żołnierzy strzegących Grobowca Józefa pod Nablusem. Rannych zostało 6 Palestyńczyków. Dwa ładunki wybuchowe zdetonowano także przy izraelskich żołnierzach operujących w obozie uchodźców Balata. Podczas operacji zatrzymano 5 poszukiwanych Palestyńczyków.
    3 marca 2005 r. 32 lokalnych przywódców al-Fatah zrezygnowało z pełnienia swoich obowiązków w proteście przeciwko korupcji w palestyńskich władzach.

4 marca 2005 r. Bar-Ilan University poinformował, że około 60 tys. francuskich Żydów zamierza powrócić do Erec Israel. Większość z nich to młodzi ludzie, którzy wiążą swoją przyszłość z Izraelem.

4 marca 2005 r. palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa ostrzelali posterunek palestyńskiej policji w Nablusie. Ranne zostały 3 osoby.
    4 marca 2005 r. doszło do przypadkowego wybuchu niewypału w obozie uchodźców Rafah w Strefie Gazy. Rannych zostało 3 dzieci.

4 marca 2005 r. burmistrz Londynu Ken Livingstone nazwał premiera Izraela, Ariela Szarona, przestępcą wojennym.

4 marca 2005 r. izraelski dziennik "Jedijot Achronot" poinformował, że armia wypróbowuje uzbrojone automatyczne pojazdy "Guardius" bez kierowcy, które mają patrolować teren wzdłuż muru bezpieczeństwa. Bezzałogowy wehikuł patrolowy przypomina niewielki traktorek, ma dużą autonomię i jest wyposażony w system radarowy, dzięki któremu wykrywa bez udziału człowieka wszelki ruch w obrębie swego działania i bez udziału człowieka może otworzyć ogień do wykrytych ruchomych celów. "Guardius" jest wyposażony w system, który pozwala na dokładne zaplanowanie trasy patrolowania. Równocześnie testowany jest inny pojazd, pod nazwą "Abidor 2004".

5 marca 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli dwa ładunki wybuchowe podłożone przy drodze w pobliżu żydowskiego osiedla Mevo Dotan w Samarii. Saperzy dokonali kontrolowanych detonacji bomb.
    5 marca 2005 r. palestyńska policja zarekwirowała w wiosce Dura w pobliżu Hebronu materiały wybuchowe, amunicję i różne rodzaje broni, które należały do organizacji zbrojnych. Zatrzymano także 16 osób.

5 marca 2005 r. burmistrz Londynu, Ken Livingstone, określił premiera Izraela Ariela Szarona mianem "wojennego zbrodniarza", który powinien "znaleźć się w więzieniu".
    5 marca 2005 r. prezydent Syrii, Bashar Assad, zapowiedział wycofanie wszystkich wojsk syryjskich w Libanie do Doliny Bekaa, w terminie do końca marca. W następnym czasie oddziały mają być wycofywane całkowicie z terytorium Libanu. Przeciwstawia się temu terrorystyczna organizacja Hezbollah.
    5 marca 2005 r. amerykański prezydent George W. Bush powiedział, że syryjskie wsparcie dla terroryzmu jest główną przeszkodą na drodze do pokoju na Bliskim Wschodzie. W tym samym przemówieniu Bush wezwał władze palestyńskie do bardziej zdecydowanych kroków przeciwko islamskim fundamentalistom odpowiedzialnym za organizowanie antyizraelskich zamachów terrorystycznych.

6 marca 2005 r. izraelski wicepremier Szimon Peres skrytykował ogłoszony przez prezydenta Syrii Asada zamiar przemieszczenia obecnych w Libanie wojsk syryjskich najpierw do Doliny Bekaa na wschodzie kraju, potem zaś "na granicę syryjsko-libańską". Zdaniem Peresa, Syria "uchyla się" w ten sposób od wypełnienia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która nakazuje pełne i natychmiastowe wycofanie wojsk syryjskich z Libanu.
    6 marca 2005 r. przedstawiciele izraelskich i palestyńskich służb bezpieczeństwa ustalili, że Izrael rozpocznie za dwa dni wycofywanie się z miasta Tulkarem na Zachodnim Brzegu Jordanu.
    6 marca 2005 r. izraelska policja zatrzymała 22 pracowników największego komercyjnego banku Hapoalim w Izraelu. Są podejrzani o udział w praniu brudnych pieniędzy na wielką skalę. W grę wchodzą setki milionów dolarów lokowanych na około 80 kontach w licznych krajach.

7 marca 2005 r. izraelska policja aresztowała na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie izraelskiego Araba, który przygotowywał zamach na Knesset.

7 marca 2005 r. palestyński gubernator Tulkarem poinformował, że w mieście znajduje się 2.500 palestyńskich policjantów, którzy są w stanie zapewnić porządek i bezpieczeństwo.
    7 marca 2005 r. palestyński policjant ostrzelał grupę Izraelczyków w Hebronie, raniąc 4 osoby. Izraelscy żołnierze aresztowali zamachowca oraz 40 innych Palestyńczyków.
    7 marca 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli 15-kg bombę podłożoną przy drodze w pobliżu Nablusu. Bomba została zdetonowana przez saperów.

7 marca 2005 r. minister spraw zagranicznych Izraela Silvan Shalom spotkał się w Nowym Jorku z sekretarzem generalnym ONZ Kofi Annanem. Rozmowa dotyczyła kwestii wycofania wojsk syryjskich z Libanu.

8 marca 2005 r. doszło do strzelaniny w przemysłowej strefie Zippori, w okolicach ważnego węzła kolejowego. Zginęła 1 osoba. Policja podejrzewa porachunki gangsterskie.

8 marca 2005 r. odbyło się spotkanie izraelskiego ministra obrony Szaul Mofaz z palestyńskim prezydentem Mahmudem Abbasem. Do spotkania doszło na przejściu granicznym Erez w Strefie Gazy. Po rozmowach Mofaz oświadczył, że kontrola nad miastami Jerycho i Tulkarem zostanie przekazana Autonomii Palestyńskiej "w najbliższych dniach".

9 marca 2005 r. wpływowy izraelski rabin i polityk Owadia Josef, duchowy przywódca ortodoksyjnej partii Szas (Sefardyjskiej Partii Strażników Tory) zapowiedział, że "Bóg zgładzi złego, który usuwa Izraelczyków ze Strefy Gazy". Rabin wprawdzie nie wymienił z nazwiska premiera Ariela Szarona, forsującego swój plan wycofania się Izraela ze Strefy Gazy, ale grożenie gniewem bożym wywołało sporo zamieszania. Kilku parlamentarzystów zażądało przeprowadzenia śledztwa w sprawie wypowiedzi Josefa, którą uznali za podżegającą.

9 marca 2005 r. doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego w urzędzie przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej generał Dżibril Radżub oświadczył, że "jest jednomyślność wśród Palestyńczyków co do wstrzymania ataków za "zieloną linią" (oddzielającą Izrael od terytoriów okupowanych od 1967 r.). Jest porozumienie w tym punkcie". Radżub dodał, że "jest również decyzja, aby wszystkie grupy przestrzegały rozejmu na terytoriach okupowanych, by dać czas Autonomii Palestyńskiej na zawarcie porozumienia z Izraelem".
    9 marca 2005 r. grupy żydowskich osadników zablokowały drogi w rejonie Gush Katif w Strefie Gazy. Podczas protestu doszło do starć z policją.
    9 marca 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę Qassam, która spadła na żydowskie osiedle Gadid w Strefie Gazy.

9 marca 2005 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki i nazistowskie hasła na synagodze w Samarze, w południowej Rosji.
    9 marca 2005 r. wojska syryjskie rozpoczęły operację likwidacji swoich baz w centralnym i południowym Libanie. Syryjskie oddziały przemieszczają się do Doliny Bekaa.

10 marca 2005 r. podpisano umowę o współpracy amerykańsko-izraelskiej przy systemach antyrakietowych Patriot i Arrow. Jednocześnie rozpoczęto wspólne ćwiczenia rakietowe na terytorium Izraela.

10 marca 2005 r. elitarny oddział izraelskich spadochroniarzy zastrzelił przy próbie aresztowania palestyńskiego terrorystę z Islamskiego Dżihadu. Do zdarzenia doszło w wiosce pod Tulkarem. Zastrzelony odegrał centralną rolę w ostatnim zamachu w Tel Awiwie. Budynek w którym się ukrywał został zniszczony podczas akcji.

10 marca 2005 r. izraelski minister obrony Shaul Mofaz spotkał się w Sharm el-Sheikh z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Ustalono szczegóły dotyczące przyszłej współpracy izraelsko-egipskiej przy ochronie granicy Strefy Gazy. Egipt zgodził się na obsadzenie tego odcinka granicy 750 żołnierzami straży granicznej.
    10 marca 2005 r. wicepremier Shimon Peres spotkał się w Madrycie z algierskim prezydentem Abdelaziz Bouteflika. Po rozmowach Peres oświadczył, że "arabscy przywódcy są zainteresowani zakończeniem konfliktu".

11 marca 2005 r. izraelska policja ogłosiła alarm antyterrorystyczny w rejonie Jerozolimy.

11 marca 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę Qassam, która spadła na osiedle Gush Katif w Strefie Gazy.
    11 marca 2005 r. Palestyńczycy protestowali przeciwko budowie muru bezpieczeństwa w okolicach Modi'in. Doszło do starć z policją. Ranny został 1 izraelski policjant.

11 marca 2005 r. większość syryjskich oddziałów wojskowych opuściła terytorium północnego Libanu.
    11 marca 2005 r. minister Silvan Shalom spotkał się z meksykańskim prezydentem Vicente Fox. Meksyk jest jednym z członków Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

12 marca 2005 r. przedstawiciel Hamasu oświadczył, że jego organizacja weźmie udział w lipcowych wyborach do palestyńskiego parlamentu.
    12 marca 2005 r. około 2.500 Palestyńczyków szturmowało budynki parlamentarne w Gazie. Doszło do strać z policją palestyńską. Protestujący żądają pracy.

13 marca 2005 r. rząd izraelski postanowił zdemontować wszystkie 24 "dzikie" osiedla żydowskie, powstałe na Zachodnim Brzegu Jordanu po marcu 2001 r. Głosowało 18 ministrów przeciwko jednemu. Operacja likwidacji osiedli (także tych w Strefie Gazy) rozpocznie się 20 lipca i potrwa cztery tygodnie.

13 marca 2005 r. główny negocjator z ramienia rządu Autonomii Palestyńskiej Saeb Erekat zapowiedział, że Palestyńczycy będą zabiegali wobec społeczności międzynarodowej, aby doprowadziła do zdemontowania wszystkich 105 "dzikich" osiedli żydowskich istniejących na Zachodnim Brzegu.
    13 marca 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali 4 palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu w pobliżu Tulkarem.

13 marca 2005 r. rząd USA zawarł umowę z grupą węgierskich Żydów, na mocy której zwróci im 25,5 miliona USD za majątek skradziony pod koniec wojny przez wojsko amerykańskie. Chodzi tu o złoto, srebro, obrazy, futra i inne kosztowności, które hitlerowcy zrabowali na Węgrzech Żydom wywiezionym do obozów koncentracyjnych.
    13 marca 2005 r. brytyjska gazeta London's Sunday Times poinformowała, że Izrael stworzył już plany kombinowanej operacji lądowo-powietrznej przeciwko irańskim instalacjom nuklearnym.
    13 marca 2005 r. nieznani sprawcy podpalili synagogę i żydowski sklep w Lugano, w Szwajcarii.

14 marca 2005 r. grupa protestujących żydowskich osadników zablokowała autostradę w Tel Awiwie. Policja aresztowała 18 osób.

14 marca 2005 r. grupa 3 Palestyńczyków weszła w przygranicznej strefy zakazanej na północy Strefy Gazy. Zostali ostrzelani i ranieni przez żołnierzy ochrony.
    14 marca 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali na punkcie kontrolnym w pobliżu Ramallah 2 aktywistów Hamasu. W ich domach odkryto arsenały broni i amunicji. W Dolinie Jordanu aresztowano 4 Palestyńczyków.
    14 marca 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali 2 żydowskich osadników z osiedla Ariel, którzy ostrzelali palestyńską wioskę Akid.

14 marca 2005 r. w Kairze (Egipt) doszło do spotkania izraelskiego ministra obrony Shaul Mofaza z palestyńskim ministrem Nasser Yousefem. Rozmowy dotyczyły warunków przekazania miast Jerycho i Tulkarem pod palestyńską kontrolę.

15 marca 2005 r. na terenie jerozolimskiego Instytutu Yad Vashem otworzono Nowe Muzeum Holocaustu. W ceremonii otwarcia uczestniczyły delegacje z 40 krajów. Był m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski, sekretarz generalny ONZ Kofi Annan i Joschka Fischer, szef niemieckiego MSZ.

15 marca 2005 r. w nocy palestyński terrorysta ostrzelał grupę żydowskich osadników w Hebronie, raniąc 1 osobę.

15 marca 2005 r. Syria rozpoczęła wycofywać z Libanu swój personel wywiadu wojskowego.
    15 marca 2005 r. prezydent USA George W. Bush zaapelował do libańskiego szyickiego ugrupowania Hezbollah, by dowiodło, że nie jest organizacją terrorystyczną poprzez rozbrojenie się i pracę na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie.

16 marca 2005 r. skrajnie prawicowi rabini i żydowscy działacze zapowiedzieli, że planują zajęcie Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie, by przeciwstawić się planowanemu przez władze Izraela wycofaniu się ze Strefy Gazy i części Zachodniego Brzegu Jordanu.

16 marca 2005 r. izraelskie wojsko opuściło miasto Jerycho, które zostało przekazane pod administrację Autonomii Palestyńskiej. Zlikwidowano większość blokad wojskowych na drogach wokół miasta - za wyjątkiem drogi z Jerycha do Ramalli. Palestyńskie siły bezpieczeństwa będą mieć prawo noszenia broni w mieście, a także we wsi Odżdża odległej o siedem kilometrów od Jerycha. Z powodów bezpieczeństwa Jerycho będzie zamknięte dla Izraelczyków przez pewien czas.
    16 marca 2005 r. palestyński negocjator Saeb Erekat powiedział, iż przekazanie Jerycha stanowi pierwszy krok w kierunku przywrócenia sytuacji sprzed wybuchu powstania palestyńskiego w 2000 roku. "Liczymy, iż przywrócenie pokoju i negocjacje prowadzić będą do dalszych zmian".
    16 marca 2005 r. żydowscy osadnicy zaatakowali palestyńskie domy w Hebronie. Interweniowała izraelska policja, która aresztowała 1 osadnika.
    16 marca 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali lidera Hamasu na punkcie kontrolnym w pobliżu Ramallah, w Samarii.

17 marca 2005 r. palestyńskie ugrupowania zbrojne podpisały w Kairze (Egipt) deklarację, w której zgodziły się na nieograniczony w czasie rozejm z Izraelem, jeśli władze tego kraju zobowiążą się do zaprzestania wszelkich ataków na Palestyńczyków i uwolnienia palestyńskich więźniów.

17 marca 2005 r. premier Ariel Szaron nazwał "pierwszym pozytywnym krokiem" porozumienie zawarte w Kairze między władzami Autonomii Palestyńskiej i palestyńskimi ugrupowaniami zbrojnymi w sprawie rozejmu. Szaron dodał jednak, że nie osiągnie się postępu w na drodze do pokoju między Izraelem a Palestyńczykami "bez rozwiązania ugrupowań terrorystycznych", ponieważ zwykle zawieszenie ich ataków na cele izraelskie nie jest wystarczające.
    17 marca 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w Jerozolimie 5 Palestyńczyków, którzy przygotowywali zamach na budynek Knessetu.

17 marca 2005 r. doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego w urzędzie prezydenta Autonomii Palestyńskiej generał Dżibril Radżub powiedział, że wszystkie palestyńskie grupy zbrojne gotowe są przestrzegać zawieszenia broni w Izraelu i na terytoriach palestyńskich.
    17 marca 2005 r. tysiące żydowskich osadników i popierający ich rabini zebrało w osiedlu Neveh Dekalim w Strefie Gazy. Protestowali przeciwko planowi likwidacji osiedli żydowskich.
    17 marca 2005 r. grupa 40 żydowskich studentów jesziwy zaatakowało 8 palestyńskich robotników na terenie osiedla Nahliel, na Zachodnim Brzegu. 5 Palestyńczyków zostało rannych.

17 marca 2005 r. Syria poinformowała, że została zakończona pierwsza faza wycofywania wojsk z Libanu. Około 8 tys. syryjskich żołnierzy zostało przemieszczonych do Dolny Bekaa.

18 marca 2005 r. izraelski wicepremier Ehud Olmert z zadowoleniem odnotował kairską deklarację 13 głównych palestyńskich organizacji o czasowym wstrzymaniu działań przeciwko Izraelowi. Zastrzegł jednak, iż by rozejm się utrzymał, konieczna jest likwidacja zbrojnych ugrupowań palestyńskich.
    18 marca 2005 r. władze Izraela wprowadziły zakaz przesiedlania się swych obywateli do Strefy Gazy. Zakaz ten, który obowiązuje od piątku, jest częścią przygotowań do wycofywania się Izraela ze Strefy Gazy, co ma nastąpić latem.
    18 marca 2005 r. dowództwo izraelskiej armii zapowiedziało, że w ciągu dwóch tygodni rozpocznie się operacja stopniowego wycofywania niepotrzebnego sprzętu wojskowego ze Strefy Gazy. W maju ma nastąpić ogłoszenie Strefy Gazy zamkniętą strefą wojskową. Ma to na celu przeciwdziałanie akcjom radykalnych prawicowych żydowskich osadników, którzy sprzeciwiają się ewakuacji osiedli ze Strefy.

19 marca 2005 r. około 10 tysięcy Izraelczyków demonstrowało w centrum Tel Awiwu przeciwko planowi likwidacji osiedli żydowskich w Strefie Gazy i w Samarii.

20 marca 2005 r. minister obrony Szaul Mofaz oświadczył, że jutro zostanie przekazana władzom Autonomii Palestyńskiej administracja nad miastem Tulkarem.
    20 marca 2005 r. około 15 tys. Izraelczyków demonstrowało w Tel Awiwie swoje poparcie dla rządowego planu likwidacji żydowskich osiedli w Strefie Gazy i Samarii. Manifestację zorganizowała izraelska lewica.
    20 marca 2005 r. poinformowano, że w ostatnim tygodniu do Izraela przybyło 80 żydowskich imigrantów z całego świata. Alija trwa.

20 marca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza osiedle żydowskie Neve Dekalim w Strefie Gazy.
    20 marca 2005 r. palestyński snajper ostrzelał patrol izraelskiej armii w pobliżu Ramalli, w Samarii. 2 izraelskich żołnierzy i policjant zostali ranni.
    20 marca 2005 r. izraelscy żołnierze postrzelili Palestyńczyka, który usiłował bez dokumentów przekroczyć punkt kontrolny pomiędzy Jerozolimą a Betlejem w Judei.
    20 marca 2005 r. izraelska policja aresztowała 4 żydowskich osadników oskarżonych o atakowanie Palestyńczyków w rejonie Nablusu.

21 marca 2005 r. izraelska prasa ujawniła, że w najbliższych miesiącach rząd planuje wybudować nowych 3 500 domów na Zachodnim Brzegu Jordanu, głównie w rejonie Jerozolimy.
    21 marca 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w okolicach miasta Sderot.

21 marca 2005 r. izraelskie i palestyńskie służby bezpieczeństwa prowadziły negocjacje na temat warunków przekazania miasta Tulkarem władzom Autonomii Palestyńskiej.

22 marca 2005 r. izraelska polcja aresztowała 66 żydowskich osadników, którzy przygotowywali nielegalną blokadę autostrady na północ od Tel Awiwu. Inni osadnicy zablokowali drogę z Jerozolimy nad Morze Martwe.

22 marca 2005 r. izraelska armia przekazała miasto Tulkarem w Samarii władzom Autonomii Palestyńskiej. Zlikwidowano dwa punkty kontrolne, które znajdowały się na drogach dojazdowych do miasta.

22 marca 2005 r. w stolicy Algierii zebrali się przywódcy arabskich państw na 22 szczycie Ligi Arabskiej. Rozmowy będą dotyczyły między innymi propozycji zawarcia pokoju z Izraelem. Rozpoczynając szczyt sekretarz generalny Ligi Arabskiej Amr Musa powiedział, że Izrael nie może spodziewać się normalizacji stosunków z krajami arabskimi, "nie dając nic w zamian". "To powinno być zobowiązanie za zobowiązanie. Wtedy możemy osiągnąć pokój i zakończyć spory, aby równocześnie z utworzeniem państwa palestyńskiego nawiązać stosunki (dyplomatyczne)".
    22 marca 2005 r. tysiące egipskich studentów demonstrowało przed uniwersytetami w Kairze (Egipt) apelując do przywódców arabskich zebranych na szczycie w Algierze, aby nie robić Izraelowi żadnych ustępstw w bliskowschodnim procesie pokojowym.

23 marca 2005 r. uczestnicy szczytu państw Ligi Arabskiej uzgodnili rezolucję w sprawie pokoju na Bliskim Wschodzie. Arabska rezolucja sprowadza się do zaoferowania Izraelowi normalizacji stosunków z krajami regionu w zamian za wycofanie Izraela do granic sprzed 1967 roku.

23 marca 2005 r. anonimowy przedstawiciel rządu izraelskiego oświadczył, że propozycje państw Ligi Arabskiej są nie do przyjęcia a co więcej, uczestnicy szczytu najwyraźniej nie zauważyli zmian w stanowiskach wobec Izraela rządów krajów regionu - tu wymienił Egipt i Jordanię. Dodał, iż Arabowie winni zgodzić się na negocjacje z Izraelem bez żadnych warunków wstępnych.
    23 marca 2005 r. premier Szaron wygrał głosowanie w komisji parlamentarnej w sprawie budżetu państwa. Stosunkiem głosów 10 do 9 parlamentarna komisja finansów publicznych opowiedziała się za rządowym projektem budżetu i przesłała go pod pełne obrady Knesetu.
    23 marca 2005 r. komisja prawna Knessetu przegłosowała wniosek w sprawie poddania pod narodowe referendum planu wycofania wojska ze Strefy Gazy i likwidacji osiedli żydowskich na tym terytorium.

23 marca 2005 r. izraelska armia wprowadziła całkowitą blokadę wjazdu i wyjazdu z Autonomii Palestyńskiej. Jest to związane z żydowskimi świętami Purim.
    23 marca 2005 r. radykalne palestyńskie ugrupowania Hamas i Islamski Dżihad oceniły, że rezultaty szczytu państw Ligi Arabskiej, który występuje z planem pokojowym są "kłamliwe" i pokazują "bezsilność Ligi Arabskiej".

23 marca 2005 r. zmarł rabin Naftali Halberstam, duchowy lider społeczności chasydów bobowskich. Halberstam przewodził im od 2000 roku, kiedy zmarł jego ojciec, Szlomo.

24 marca 2005 r. wysoki oficer izraelskiej armii ostrzegł przed wzrostem radykalnych nastrojów wśród żydowskich osadników w rejonie Nablusu.

24 marca 2005 r. główny palestyński negocjator Saeb Erekat zaprotestował przeciwko izraelskim planom budowy nowych domów wokół Jerozolimy, korzystając z obecności w Ramalli dwóch oficjalnych wysłanników USA na Bliski Wschód, Elliota Abramsa i Davida Welcha. "Jeśli Szaron chce nadać jakąś wiarygodność swym staraniom pokojowym, musi zahamować proces zakładania nowych osiedli".

24 marca 2005 r. na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconym sytuacji na Bliskim Wschodzie zastępca sekretarza generalnego ONZ do spraw politycznych, Kieran Prendergast, wezwał Izrael do powstrzymania ekspansji osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu. Prendergast wyraził głębokie zaniepokojenie z powodu napływających informacji o budowie nowych 3.500 nowych domów w Maale Adumim, około 5 km na wschód od Jerozolimy.
    24 marca 2005 r. około 5 tys. "rosyjskich wyznawców kościoła prawosławnego" wystosowało list do prokuratora generalnego Rosji z żądaniem zdelegalizowania wszystkich organizacji żydowskich.

25 marca 2005 r. grupa 20 żydowskich osadników z osiedla Yitzhar wtargnęła do palestyńskiej wioski Asira al-Kabaliya pod Nablusem. Osadnicy wybijali szyby w arabskich domach. Doszło do strać pomiędzy osadnikami a przybyłą na miejsce policją izraelską. Policja aresztowała kilkunastu osadników.
    25 marca 2005 r. Palestyńczycy demonstrowali przeciwko budowie muru bezpieczeństwa w pobliżu Ramallah i Kalkilia. Doszło do starć z izraelską policją. Rannych zostało 5 Palestyńczyków i 1 Izraelka.

25 marca 2005 r. szef dyplomacji Unii Europejskiej Javier Solana skrytykował plany rządu izraelskiego rozbudowy osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu i zaapelował o rezygnację z tych zamiarów.

27 marca 2005 r. minister obrony Szaul Mofaz zapowiedział opóźnienie przekazania władzom palestyńskim zarządu nad miastem Kalkilia. Jako przyczynę podano nie wywiązanie się strony palestyńskiej z zobowiązania rozbrojenia bojówek w Jerychu i Tulkarem. Izrael domaga się aresztowania 52 poszukiwanych terrorystów.
    27 marca 2005 r. minister obrony Szaul Mofaz poinformował rząd izraelski, że Palestyńczykom udało się przemycić do Strefy Gazy rakiety przeciwlotnicze "Strieła", o zasięgu do 3 km. W 2002 roku taka rakieta zestrzeliła samolot El-Al w Kenii.
    27 marca 2005 r. przywódca izraelskiej opozycyjnej partii Szinui Josef Lapid zapowiedział poparcie rządowego projektu budżetu, co zapewni mu większość parlamentarną i uratuje rząd premiera Szarona oraz jego plan wycofania się ze Strefy Gazy. Głosy posłów centrowej, świeckiej partii Szinui pozwolą Szaronowi uzyskać większość dla rządowego projektu budżetu, mimo rebelii w szeregach jego własnej partii Likud, której prawe skrzydło chce zablokować opuszczenie Strefy Gazy.

28 marca 2005 r. Knesset przegłosował, że nie będzie referendum w kwestii wycofania się Izraela ze Strefy Gazy. Ustawa o rozpisaniu referendum przepadła stosunkiem głosów 72 do 39. Zgłosili ją buntownicy z Likudu.

28 marca 2005 r. armia izraelska zniosła blokadę wprowadzoną na terytoriach palestyńskich na czas świąt Purim.
    28 marca 2005 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oświadczył, że zapowiedzi rozbudowy osiedli na Zachodnim Brzegu są "nie do przyjęcia". Dodał, że osiedla te są nielegalne.
    28 marca 2005 r. izraelscy żołnierze postrzelili w pobliżu Hebronu Palestyńczyka, który usiłował nielegalnie przekroczyć barierę bezpieczeństwa.
    28 marca 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali 8 członków Islamskiego Dżihadu w północnej Samarii. Podczas operacji ranny został 1 izraelski żołnierz.

28 marca 2005 r. premier Malezji, Ahmad Badawi, wezwał świat do ogłoszenia bojkotu Izraela, tak aby było możliwe powstanie państwa palestyńskiego.

29 marca 2005 r. izraelski dziennik "Haaretz" ujawnił tajny raport rządowy, który ocenia wartość żydowskiego mienia pozostawionego w Polsce przed II wojną światową na 30 miliardów dolarów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela sprzeciwia się jednak rządowej interwencji w sprawie zwrotu żydowskiej własności w Europie Wschodniej, mając na względzie stosunki dyplomatyczne z krajami tego regionu, szczególnie z Polską.

30 marca 2005 r. Knesset przyjął budżet stosunkiem głosów 58 do 36. Cały budżet narodowy wynosi 266,6 mld NIS (61 mld USD).

30 marca 2005 r. izraelscy żołnierze zatrzymali 3 Palestyńczyków, którzy usiłowali przemycić broń z Egiptu do Strefy Gazy. Znaleziono przy nich 13 karabinów Kalasznikow, 50 sztuk broni ręcznej oraz amunicję.
    30 marca 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w okolicy Kalkilii 6 członków Tanzim, podejrzanych o ostrzelanie żydowskiego samochodu. Wcześniej aresztowano w Nablusie poszukiwanego członka Islamskiego Dżihadu.
    
30 marca 2005 r. grupa około 15 uzbrojonych Palestyńczyków ostrzelała główną kwaterę Mahmouda Abbasa w Ramallah.

31 marca 2005 r. izraelski Sąd Najwyższy położył kres trwającej sześć lat batalii prawnej i uznał nieortodoksyjne przyjmowanie judaizmu z zastrzeżeniem, iż akt przechodzenia na tę wiarę musi dokonać się na terenie Izraela. Orzeczenie ma zasadnicze znaczenie, gdyż od tej interpretacji zależy kto może być uznany formalnie za Żyda i automatycznie uzyskać izraelskie obywatelstwo.
    30 marca 2005 r. główny sefardyjski rabin Izraela, Shlomo Amar, ogłosił uznanie za Żydów liczącej 7.000 osób społeczności Bnej Menasze. Bnej Menasze to społeczność mieszkająca w Indiach i uznająca się za potomków jednego z zaginionych plemion Israela. Około 800 członków Bnej Menasze przeszło oficjalną konwersję na judaizm i wyemigrowało do Izraela.

31 marca 2005 r. Palestyńczycy obrzucili butelką z benzyną i kamieniami żydowski samochód osobowy na autostradzie pomiędzy Jerozolimą i Modi'in. Rannych zostało 4 Izraelczyków.

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: kwiecień - czerwiec 2005 r.Na poczatek

  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2005-2012 by Gedeon