KWIECIEŃ - CZERWIEC  2005 r.



  -  HISTORIA
      -  Wybory w Autonomii
          - kwiecień-czerwiec 2005 r.
      -  lipiec-sierpień 2005 r.


Szesnasty Knesset (2003-2006)
Prezydent Ezer Weizman - jego biografia





 

 

2 kwietnia 2005 r. palestyński przywódca Mahmoud Abbas przyjął rezygnację szefa palestyńskich służb bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu, Ismail Jabera. Powodem rezygnacji było ostrzelanie głównej kwatery Abbasa przez bojówkarzy z Brygad Męczenników al-Aksa dwa dni temu. W Ramallah doszło także do innych incydentów, w których zniszczono sklepy i restauracje. Do starć doszło także w Tulkarem i Strefie Gazy.
    2 kwietnia 2005 r. władze palestyńskie postawiły palestyńskie siły bezpieczeństwa w podwyższony stan gotowości, aby przeciwdziałać aktom przemocy czynionym przez bojówki i nie dopuścić do anarchii w Autonomii.

2 kwietnia 2005 r. w synagogach Paryża wezwano do specjalnej modlitwy w intencji papieża - poinformowała rada zrzeszająca instytucje żydowskie we Francji (CRIF). Decyzję o modlitwach za Jana Pawła II podjął wielki rabin Paryża David Messas. Odmówiono ją na zakończenie porannych modłów w synagogach.

2 kwietnia 2005 r. po ogłoszeniu przez Watykan śmierci papieża, izraelski minister spraw zagranicznych Silwan Szalom powiedział, że "Izrael, lud żydowski i cały świat stracili (...) wielkiego orędownika pojednania i braterstwa między religiami".

3 kwietnia 2005 r. dwaj głowni rabini Izraela - wielki rabin sefardyjski Szlomo Amar i wielki rabin aszkenazyjski Jona Metzger złożyli hołd zmarłemu papieżowi Janowi Pawłowi II. Rabin Amar powiedział, że "to był pierwszy papież, który ustanowił stosunki dyplomatyczne pomiędzy Stolicą Apostolską a Izraelem i pierwszy papież, który odwiedził synagogę (...) Mam nadzieję, że jego następcy będą nadal podążać drogą pojednania, którą on (Jan Paweł II) obrał względem ludu żydowskiego".
    3 kwietnia 2005 r. prezydent Mosze Kacaw powiedział, że "naród żydowski będzie pamiętać papieża, który z odwagą położył kres historycznej niesprawiedliwości oficjalnie odrzucając wszelkie uprzedzenia i oskarżenia przeciwko Żydom". Premier Ariel Szaron powiedział: "wczoraj utraciliśmy jednego z największych przywódców naszego pokolenia (...) Był człowiekiem pokoju i przyjacielem narodu żydowskiego, rozumiejącym jego wyjątkowość, pracującym nad historycznym pojednaniem". Wicepremier Szimon Peres powiedział, że "papież Jan Paweł II (...) okazywał nie tylko wielkiego, ale i pełnego dobroci ducha. Nawet jeśli reprezentował katolicyzm, udało mu się dzięki talentowi i swojej osobowości reprezentować globalne partnerstwo".

3 kwietnia 2005 r. przewodniczący Światowego Kongresu Żydów, Edgar Bronfman, oświadczył, że Jan Paweł II "przekraczał trwające od wieków podziały, aby promować wzajemny szacunek i porozumienie. Jego lekcje i osiągnięcia są dziedzictwem dla katolików, Żydów i całej ludzkości".

4 kwietnia 2005 r. izraelski instytut Yad Vashem poinformował, że rozważa przyznanie papieżowi Janowi Pawłowi II tytułu "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Rząd w Jerozolimie powołał komisję, która opracuje formy uczczenia Jana Pawła II w Izraelu. Wśród wielu wariantów rozważana jest możliwość nadania papieżowi honorowego tytułu przyznawanego osobom, które ratowały Żydów w czasie II wojny światowej. Istnieje kilka świadectw o pomocy młodego Karola Wojtyły Żydom w okresie hitlerowskiej okupacji.
    4 kwietnia 2005 r. premier Szaron zapowiedział dalszą rozbudowę osiedla Maale Adumim pod Jerozolimą. Jego zdaniem, Maale Adumim powinno zostać połączone z Jerozolimą.
    4 kwietnia 2005 r. Izraelska Organizacja Przemysłu zatwierdziła plan przeniesienia 60 fabryk z centrum kraju na pustynię Negew. Stworzy to około 12 tys. miejsc pracy i pomoże w rozwoju południowego rejonu kraju. Plan musi zostać zatwierdzony przez rząd.
    4 kwietnia 2005 r. do Izraela przybyły wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych trzy nowe śmigłowce bojowe Apache "Saraf". Całość kontraktu dotyczy 20 helikopterów wartych 640 mln USD.
    4 kwietnia 2005 r. izraelska armia poinformowała, że Palestyńczycy testują na wybrzeżu Strefy Gazy rakiety Qassam, zwiększając ich zasięg z 7 do około 9 km. Prace prowadzą Hamas i Islamski Dżihad, które w ten sposób przygotowują się do wznowienia ostrzału terytorium Izraela.

4 kwietnia 2005 r. izraelscy żołnierze zatrzymali na punkcie kontrolnym w pobliżu Schechem (Samaria) 2 Palestyńczyków, przy których znaleziono ładunki wybuchowe.

4 kwietnia 2005 r. amerykańska Anti-Defamation League opublikowała raport dotyczący antysemityzmu w Stanach Zjednoczonych. Wedle raportu ilość antysemickich incydentów w tym kraju osiągnęła w ubiegłym roku najwyższy poziom od 9 lat - było ich 1,821. Najwięcej takich zdarzeń miało miejsce w stanach Nowy Jork (350), New Jersey (297), Kalifornia (237) i Floryda (173). Równocześnie inne badanie przeprowadzone przez ADL ujawniło, że 14% Amerykanów ma "jawnie antysemickie" poglądy" (w ubiegłym roku - 17%). Stwierdzono także, że 1/3 Amerykanów uważa, że Żydzi są bardziej lojalni wobec Izraela niż Stanów Zjednoczonych, 30% wierzy, że Żydzi zabili Jezusa, a 15% sądzi, że mają oni za wiele władzy w USA.

5 kwietnia 2005 r. prezydent Moshe Katzav ostrzegł przed możliwością ataku żydowskich religijnych radykałów na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Prezydent zaapelował do wszystkich Izraelczyków do rezygnacji z radykalnych poglądów.
    5 kwietnia 2005 r. żydowscy osadnicy w Strefie Gazy wyrazili gotowość do ich przesiedlenia na nadbrzeżne tereny Izraela, w region portu Aschkelon, na północ od Strefy Gazy. Rząd izraelski miałby w pełni sfinansować całość operacji, włączając w to budowę nowych osiedli. Gotowość przesiedlenia wyraziło 450 żydowskich rodzin. Lokalizacja ta wydaje się jednak nie możliwa do zrealizowania z przyczyn ekologicznych.

5 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy przy przejeżdżającym izraelskim patrolu wojskowym w rejonie Rafah, na południu Strefy Gazy.
    5 kwietnia 2005 r. palestyński snajper zranił żydowskiego osadnika pracującego w szklarni w osiedlu Morag w Strefie Gazy. Do ataku przyznały się Ludowe Komitety Oporu.
    5 kwietnia 2005 r. izraelscy żołnierzy wykryli i zniszczyli podziemny tunel (biegnący 4 metry pod ziemią) ze Strefy Gazy do Egiptu. Tunel służył do przemytu broni i amunicji.

5 kwietnia 2005 r. brytyjski dziennik "Guardian" napisał, że największe stowarzyszenie brytyjskich naukowców (The Association of University Teachers) rozważa bojkot izraelskich uczonych oraz uniwersytetów z powodu ich rzekomego uwikłania w izraelską politykę na terytoriach palestyńskich.
    5 kwietnia 2005 r. zmarł jeden z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich i żydowskich - Saul Bellow - laureat Nagrody Nobla. Zmarł w swoim domu w Brooklynie.

6 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy przy osiedlu Mifalsim w Strefie Gazy, w chwili, gdy obok przejeżdżał izraelski patrol wojskowy. Ostrzelano również izraelski patrol przy granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    6 kwietnia 2005 r. Palestyńczycy demonstrowali przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w pobliżu Ramallah w Samarii. Policja została zmuszona do otworzenia ognia, gdyż było zagrożone bezpieczeństwo pracujących przy budowie robotników. Rannych zostało 3 Palestyńczyków.
    6 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski patrol wojskowy w pobliżu Dżeninu, w Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    6 kwietnia 2005 r. w Hebronie trwały starcia pomiędzy żydowskimi osadnikami a izraelską policją, która aresztowała 15 osób.

7 kwietnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa Shin Bet ogłosiły alarm wokół Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie, które może stać się celem ataku żydowskich ekstremistów. W najbliższych dniach Wzgórze Świątynne zostanie zamknięte dla Żydów.
    7 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot.

7 kwietnia 2005 r. Palestyńczycy zaatakowali kamieniami izraelskich żołnierzy strzegących bariery bezpieczeństwa w pobliżu Ramallah. Ranny został 1 żołnierz.

7 kwietnia 2005 r. w Centrum Simona Wiesenthala w Los Angeles (USA) otworzono wystawę oddającą hołd papieżowi Janowi Pawłowi II.

8 kwietnia 2005 r. na uroczystościach pogrzebowych Jana Pawła II w Watykanie, Izrael reprezentowany był przez prezydenta Mosze Kacawa i szefa dyplomacji Sylwana Szaloma.
    8 kwietnia 2005 r. podczas pogrzebu papieża doszło do pierwszego spotkania prezydenta Kacawa z syryjskim prezydentem Baszar Asadem. Oficjalnie Izrael i Syria znajdują się w stanie wojny. Doszło również do spotkania z irańskim prezydentem Mohammadem Chatamim i algierskim prezydentem Abdelazizem Butefliką. Iran oficjalnie nie uznaje istnienia państwa żydowskiego.

8 kwietnia 2005 r. rzecznik izraelskiego rządu, Awi Pazner, powiedział, że "papież Jan Paweł II darzył miłością naród żydowski".
    8 kwietnia 2005 r. wielki pożar spustoszył znaczny obszar lasu na Górze Karmel przy Hajfie. W akcji gaszenia uczestniczyło wielu strażaków wspieranych przez sześć samolotów.

9 kwietnia 2005 r. trzech nastoletnich Palestyńczyków naruszyło strefę bezpieczeństwa przy granicy z Izraelem w pobliżu obozu dla uchodźców Tel Al-Sultan, na południu Strefy Gazy. Gdy nie reagowali na ostrzeżenia izraelskich żołnierzy, ci otworzyli ogień. Zginęło 3 Palestyńczyków.
    9 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili 25 pocisków moździerzowych na żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy. Uszkodzony został 1 budynek.

10 kwietnia 2005 r. izraelskie służby bezpieczeństwa zatrzymały marsz żydowskich ekstremistów na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Aresztowano 3 przywódców tej akcji oraz 30 uczestników. W starciach rannych zostało 3 policjantów.
    10 kwietnia 2005 r. jeden z przywódców Hamasu, szejk Hassan Yousef, nielegalnie dostał się na teren Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Planował on przeciwdziałanie demonstracji żydowskich ekstremistów. Izraelska policja aresztowała Yousefa oraz 8 innych Palestyńczyków.
    10 kwietnia 2005 r. minister obrony Shaul Mofaz ostrzegł władze Autonomii Palestyńskiej przed konsekwencjami dalszego przyzwalania na ostrzał żydowskich osiedli w Strefie Gazy.
    10 kwietnia 2005 r. wysoki dowódca izraelskie armii poinformował, że żydowscy ekstremiści mogą wziąć za cel swoich ataków palestyńską społeczność na Zachodnim Brzegu Jordanu. Eskalacja napięcia może doprowadzić do załamania się procesu pokojowego. Celem żydowskich ekstremistów jest nie dopuszczenie do ewakuacji osiedli ze Strefy Gazy i Samarii.
    10 kwietnia 2005 r. żydowscy osadnicy zablokowali na krótki czas autostradę w pobliżu Tel Awiwu. Policja aresztowała 33 osadników.
    10 kwietnia 2005 r. uruchomiono linię kolejową z Tel Awiwu do Jerozolimy. Linia została zamknięta w 1998 roku z powodu złego stanu technicznego.

10 kwietnia 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli 25-kg bombę podłożoną przy drodze w pobliżu żydowskiego osiedla Netzarim w Strefie Gazy. Saperzy zdetonowali podłożoną bombę. W nocy około 20 rakiet Qassam spadło na teren Gush Katif.
    10 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści wielokrotnie ostrzeliwali żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy. Naliczono ogółem około 100 pocisków moździerzowych, które spadły na osiedla. Kilkakrotnie ostrzelano pozycje izraelskiej armii na południu Strefy Gazy.
    10 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali patrol izraelskiej armii w pobliżu Nablusu, w Samarii. W innych rejonach Samarii oraz Judei doszło do wielu podobnych incydentów.

11 kwietnia 2005 r. mały nieuzbrojony samolot naruszył na 18 minut przestrzeń powietrzną północnego Izraela, po czym powrócił do Libanu. Do akcji przyznał się Hezbollah, który przedstawił zdjęcia 18 izraelskich miast oraz instalacji wojskowych.

11 kwietnia 2005 r. oddział izraelskich spadochroniarzy wkroczył do Nablusu. Podczas operacji doszło do starć z palestyńskimi bojówkarzami, w których rannych zostało 10 Palestyńczyków. Aresztowano ponad 20 Palestyńczyków, w tym członka al-Fatah, który współpracował z Hezbollahem.
    11 kwietnia 2005 r. władze palestyńskie uznały, że izraelska operacja w Nablusie to kolejne naruszenie przez Izrael zawartego w lutym porozumienia o zawieszeniu działań wojskowych.
    11 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerzy żydowskie osiedla Neve Dekalim, Ganei Tal, Netzarim i Rafiah Yam w Strefie Gazy. W nocy około 20 rakiet Qassam spadło na żydowskie osiedla w Strefie Gazy. Zniszczeniu uległo kilka samochodów.

11 kwietnia 2005 r. izraelskie samoloty wojskowe F-16 przekroczyły barierę dźwięku przelatując nad miastem Tyr w południowym Libanie. Był to odwet za naruszenie przestrzeni powietrznej Izraela.
    11 kwietnia 2005 r. premier Ariel Szaron spotkał się z prezydentem Stantów Zjednoczonych George W. Bushem, na jego ranczo w Crowford w Teksasie (USA). Szaron skrytykował ostatnie palestyńskie ataki na żydowskie osiedla w Strefie Gazy. Bush wezwał Izrael do wypełnienia zobowiązań, wynikających z tzw. "mapy drogowej", dotyczących osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu i zlikwidowania nielegalnych kolonii. Zastrzegł równocześnie, że nierealistyczne byłoby oczekiwanie na powrót do granic z 1949 roku. Szaron zobowiązał się, że wypełni zobowiązania wynikające z tzw. "mapy drogowej". Bush powiedział, że Palestyńczycy muszą poprzeć plan premiera Izraela, Ariela Szarona, zmierzający do wycofania izraelskich wojsk i osadników ze Strefy Gazy.
    11 kwietnia 2005 r. podczas spotkania Szarona z Bushem, izraelski generał Joaw Gallan przedstawił amerykańskiej delegacji informacje oraz zdjęcia wywiadowcze irańskich obiektów jądrowych. Izraelski wywiad stwierdził, że irański program atomowy jest "bardzo zaawansowany". Prezydent Bush zapewnił o czynieniu wysiłków na rzecz powstrzymania irańskich ambicji atomowych.

12 kwietnia 2005 r. izraelscy i amerykańscy eksperci przeprowadzili testy systemu rakietowego "Patriot" na pustyni Negew.

12 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy. Uszkodzony został dom mieszkalny.
    12 kwietnia 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli 2 bomby (35-kg) w pobliżu Rafah, na południu Strefy Gazy. Saperzy zdetonowali bomby.
    12 kwietnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały pod Dżeninem 3 poszukiwanych aktywistów z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. Pod Kalkilia zatrzymano 2 aktywistów Tanzim.
    12 kwietnia 2005 r. izraelscy żołnierza zatrzymali na punkcie kontrolnym pod Nablusem 15-letniego Palestyńczyka, który przenosił 5 bomb domowej roboty.

13 kwietnia 2005 r. izraelska straż graniczna przejęła transport broni przemycanej z Egiptu do Strefy Gazy. Przemytnicy zbiegli do Egiptu. Przejęto 36 karabinów Kałasznikow.
    13 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Gadid w Strefie Gazy.
    13 kwietnia 2005 r. grupa Palestyńczyków zaatakowała kamieniami izraelski patrol w pobliżu Betlejem, w Judei. Lekko rannych zostało 4 izraelskich żołnierzy. W innym incydencie w rejonie Gush Etzion został ranny 1 izraelski żołnierz.

    13 kwietnia 2005 r. izraelska armia ponownie zlikwidowała nielegalne żydowskie osiedle Hazon David, położone w pobliżu Hebronu w Judei. Doszło do starć pomiędzy policją a żydowskimi osadnikami.

13 kwietnia 2005 r. premier Szaron spotkał się w Waszyngtonie z grupą 26 żydowskich senatorów i kongresmenów. Szaron oświadczył, że domy z żydowskich osiedli w rejonie Gush Katif w Strefie Gazy, nie zostaną po ewakuacji zniszczone.
    13 kwietnia minister spraw zagranicznych Silvan Shalom spotkał się w Kairze z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Shalom zaprezentował izraelski plan osiągnięcia pokoju z arabskimi państwami.

14 kwietnia 2005 r. odbył się Maraton Pokoju, który rozpoczynał się w Betlejem, a kończył w Jerozolimie. W maratonie tym zawsze biorą udział Żydzi i arabscy Chrześcijanie, a także uczestnicy z innych krajów, głównie europejscy katolicy.

14 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili 4 rakiety Qassam, które spadły na osiedle Ganei Tal, w Strefie Gazy. Dodatkowo ostrzelano z moździerza bazę wojskową przy Neve Dekalim.
    14 kwietnia 2005 r. izraelska armia rozpoczęła budowę muru 6-7 metrów wysokiego wzdłuż granicy Egiptu ze Strefą Gazy. W ten sposób powstanie strefa bezpieczeństwa wzdłuż granicy z Egiptem.
    14 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali patrol izraelskiej armii w pobliżu obozu uchodźców Balata, pod Nablusem. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem raniąc 1 Palestyńczyka, który zmarł w szpitalu. Był członkiem Brygad Męczenników Al-Aqsa.
    14 kwietnia 2005 r. Palestyńczycy zaatakowali kamieniami patrol izraelskiej armii w pobliżu Betlejem. W starciu zostało rannych 6 izraelskich żołnierzy oraz 4 Palestyńczyków.
    14 kwietnia 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali pod Hebronem poszukiwanego aktywistę Hamasu.
    14 kwietnia 2005 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas zarządził połączenie palestyńskich służb bezpieczeństwa w trzy struktury. Jest to reforma, której od kilku lat domagają się zarówno społeczność międzynarodowa, Izrael jak i sami Palestyńczycy. Jej celem jest zwiększenie efektywności tych służb i walka z korupcją. Wszystkie będą podlegać bezpośrednio palestyńskim Siłom Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, bądź Naczelnej Agencji Wywiadowczej. Podczas gdy zarówno MSW jak i SBN są bezpośrednio pod kontrolą ministra spraw wewnętrznych Autonomii Palestyńskiej Nassera Jusefa, nie wiadomo jeszcze, kto będzie odpowiedzialny za wywiad.

14 kwietnia 2005 r. premier Ariel Szaron w wywiadzie udzielonym stacji CNN powiedział, że Izrael nie zaatakuje Iranu w celu zniszczenia instalacji atomowych w tym kraju.
    14 kwietnia 2005 r. rząd Stanów Zjednoczonych oraz inni mediatorzy w konflikcie bliskowschodnim mianowali ustępującego prezesa Banku Światowego Jamesa Wolfensohna koordynatorem pomocy dla Palestyńczyków w reformowaniu i odbudowie gospodarki.

15 kwietnia 2005 r. palestyński terrorysta przekroczył granicę izraelsko-syryjsko na Wzgórzach Golan, w rejonie Katzrin. Został nad ranem zatrzymany przez izraelską straż graniczną. Doszło do wymiany ognia.

15 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali posterunek izraelskiej armii w pobliżu Netzarim, w Strefie Gazy.
    15 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy podłożony w pobliżu przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy.
    15 kwietnia 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli małą bombę domowej roboty w pobliżu Tulkarem, w Samarii. Saperzy zneutralizowali bombę.

17 kwietnia 2005 r. około 500 palestyńskich więźniów przebywających w więzieniu Shikmah w Ashkelonie oraz w HaSharon na północ od Tel Awiwu, rozpoczęło strajk głodowy, domagając się zwolnień na wolność.

17 kwietnia 2005 r. palestyński snajper ostrzelał izraelską bazę wojskową przy Neve Dekalim na południu Strefy Gazy, raniąc 1 izraelskiego żołnierza.
    17 kwietnia 2005 r. palestyński minister budownictwa Mohammed Shtayyeh oświadczył, że Autonomia Palestyńska będzie zadowolona gdy zostaną zburzone wszystkie żydowskie domy w opuszczanych koloniach w Strefie Gazy.
    17 kwietnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały pod Ramallah i Betlejem 2 poszukiwanych Palestyńczyków.

18 kwietnia 2005 r. premier Ariel Szaron dał do zrozumienia, że nie wyklucza odłożenia do sierpnia wycofania się Izraela ze Strefy Gazy. Powodem opóźnienia jest - według izraelskich mediów - rozpoczynający się w lipcu doroczny trzytygodniowy okres żałoby, upamiętniający zniszczenie biblijnych świątyń.
    18 kwietnia 2005 r. rząd izraelski ogłosił przetarg na budowę 50 nowych domów w osiedlu Elkana na Zachodnim Brzegu Jordanu.
    18 kwietnia 2005 r. Turcja podpisała kontrakt na zakup w Izraelu pojazdów opancerzonych i stacji obsługi bezzałogowych samolotów wywiadowczych. Kontrakt opiewa na sumę 200 mln USD.

    18 kwietnia 2005 r. żydowscy osadnicy zablokowali na około 30 minut autostradę z Tel Awiwu do Jerozolimy. Musiała interweniować policja.

18 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowski Moshav Gan Or w Strefie Gazy. Wojskowy posterunek przy przejściu Sufah został ostrzelany pociskiem przeciwpancernym. Ostrzelano także bazę wojskową położoną przy osiedlu Neve Dekalim.
    18 kwietnia 2005 r. palestyński snajper ostrzelał izraelskich robotników pracujących przy budowie strefy bezpieczeństwa wzdłuż granicy Egiptu ze Strefą Gazy. Ranny został 1 robotnik i 1 żołnierz.
    18 kwietnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w pobliżu Ramallach 2 poszukiwanych aktywistów Hamasu. Planowali oni ataki na izraelską autostradę.

18 kwietnia 2005 r. rząd Stanów Zjednoczonych po raz kolejny przestrzegł Izrael przed budową 50 nowych domów w osiedlach żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu. O zamrożeniu budowy osiedli mówi plan pokojowy, zwany "mapą drogową".

19 kwietnia 2005 r. specjalna komisja międzyresortowa izraelskiego rządu podjęła decyzję w sprawie odłożenia o trzy tygodnie planowanego latem wycofania wojsk izraelskich i likwidacji osiedli żydowskich w Strefie Gazy. Realizacja planu zostanie odłożona o trzy tygodnie, do połowy sierpnia.
    19 kwietnia 2005 r. główny sefardyjski rabin Izraela, Szlomo Amar, stanowczo potępił tych rabinów, którzy zachęcają osadników ze Strefy Gazy do stawiania czynnego oporu wobec ewakuacji. W wywiadzie radiowym Amar stwierdził, że takie działanie może doprowadzić do rozlewu krwi.
    19 kwietnia 2005 r. izraelskie linie lotnicze El-Al a także zagraniczni przewoźnicy, korzystający z położonego w pobliżu Tel Awiwu lotniska im. Ben Guriona, zawiesili nad ranem odloty z tego lotniska z powodu zanieczyszczenia paliwa lotniczego. Nie podano przyczyny zanieczyszczenia. Odwołano 6 lotów, zatrzymując około 2 tys. pasażerów na terminalu lotniska.
    19 kwietnia 2005 r. doszło do wypadku jeepa izraelskiej straży granicznej na Mount Harif na Negewie. Zginął izraelski oficer, a 3 żołnierzy zostało rannych.

19 kwietnia 2005 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa zarekwirowały broń od "poszukiwanych osób" w Jerycho i Tulkarem.

19 kwietnia 2005 r. rabin Israel Singer, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów, nazwał nowego papieża Benedykta XVI (kardynała Josepha Ratzingera) "architektem polityki Jana Pawła II, pełnej szacunku dla Żydów. Jest współtwórcą polityki, której celem było doprowadzenie do uznania [przez Watykan] państwa Izrael".

19 kwietnia 2005 r. minister spraw zagranicznych Izraela Silwan Szalom wyraził nadzieję, że nowy papież Benedykt XVI, biorąc pod uwagę jego doświadczenie historyczne, będzie szczególnie oddany bezkompromisowej walce z antysemityzmem.

20 kwietnia 2005 r. izraelska armia rozpoczęła wycofywanie sprzętu ze Strefy Gazy. W pierwszej kolejności wywieziono ponad 30 kontenerów z regionu osiedli Gush Katif.
    20 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Rafiah Yam w Strefie Gazy.
    20 kwietnia 2005 r. izraelscy żołnierze zatrzymali na punkcie kontrolnym pod Nablusem Palestyńczyka, który przemycał karabin M-16.

20 kwietnia 2005 r. minister spraw zagranicznych Silvan Shalom podpisał umowę o współpracy z Maltą na polu medycyny i zdrowia. Na Malcie żyje około 120 Żydów.
    20 kwietnia 2005 r. prezydent Rosji, Władimir Putin, w wywiadzie dla kanału I telewizji, potwierdził plan sprzedaży Syrii rosyjskich rakiet SA-18.

21 kwietnia 2005 r. premier Ariel Szaron ostro skrytykował rosyjskie plany sprzedaży Syrii rakiet przeciwlotniczych. Izrael przede wszystkim obawia się, że rosyjskie rakiety mogą dostać się w ręce bojowników międzynarodowych organizacji terrorystycznych
    21 kwietnia 2005 r. minister obrony Szaul Mofaz zaakceptował propozycję trzytygodniowego odroczenia terminu wycofania sił izraelskich ze Strefy Gazy.
    21 kwietnia 2005 r. naczelny rabin Tel Awiwu Izrael Lau stwierdził, że niemiecki papież jest dobrze znany jako przyjaciel Żydów.

21 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę przy przejeżdżającym izraelskim jeepie wojskowym na północ od Karnei blisko Kibbutz Kfar Aza, na północy Strefy Gazy. Ciężko ranny został 1 izraelski żołnierz. Do ataku przyznał się Islamski Dżihad.
    21 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelską bazę wojskową przy Neve Dekalim w Strefie Gazy.

21 kwietnia 2005 r. Rada Najwyższa Ukrainy zaaprobowała wysłanie ukraińskich żołnierzy na Wzgórza Golan w ramach oenzetowskich sił pokojowych (UNDOF - United Nations Disengagement Observer Force powołano w 1974 r.). Ukraina wyśle na Wzgórza 200 żołnierzy, którzy dołączą do ponad 1000-osobowego kontyngentu "błękitnych hełmów" z Austrii, Japonii, Nepalu, Polski i Słowacji.
    21 kwietnia 2005 r. naczelny rabin Rzymu, Riccardo Di Segni, zacytował fragment listu wysłanego przez nowego papieża Benedykta XVI w odpowiedzi na jego depeszę gratulacyjną. Papież napisał: "pokładam ufność w pomoc Wszechmogącego, by kontynuować i umacniać dialog z synami i córami narodu żydowskiego".

22 kwietnia 2005 r. główny sefardyjski rabin Izraela, Szlomo Amar, wystąpił przeciwko rabinom, których zdaniem plan wycofania się ze Strefy Gazy stanowi pogwałcenie prawa żydowskiego, któremu należy się sprzeciwić. "Niesubordynacja musi być jednoznacznie zakazana", napisał Amar. "Niektórzy ważni rabini myślą odmienne, ale większość zakazuje jakiegokolwiek działania, które może spowodować rozlew krwi i wojnę domową".

22 kwietnia 2005 r. izraelska armia wprowadziła nad ranem pełną blokadę terytoriów Samarii, Judei i Strefy Gazy. Jest to związane ze świętami Paschy.
    22 kwietnia 2005 r. oddziały izraelskiej armii wkroczyły nad ranem do obozu uchodźców Balaata pod Nablusem, w Samarii. Celem operacji było schwytanie lokalnych przywódców Brygad Męczenników Al-Aksa, którzy jednak zbiegli. Podczas operacji doszło do wymiany ognia, w której został ranny 1 Palestyńczyk.
    22 kwietnia 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali w Dżeninie 3 poszukiwanych aktywistów z Islamskiego Dżihadu. Pomiędzy zatrzymanymi był terrorysta-samobójca, który planował dokonać zamachu w Tel Awiwie. W pobliżu Hebronu aresztowano 4 terrorystów z Islamskiego Dżihadu.

22 kwietnia 2005 r. członkowie największego brytyjskiego stowarzyszenia nauczycieli akademickich (United Kingdom Association of University Teachers) przegłosowali bojkot dwóch izraelskich uczelni - uniwersytetów w Hajfie i Bar Ilan. Przeciwko opowiedziała się także organizacja zrzeszająca brytyjskich doktorantów.

23 kwietnia 2005 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas mianował trzech nowych szefów policji i służb bezpieczeństwa w ramach zakrojonej na szeroką skalę wymiany kadr, która ma objąć około tysiąca osób.

24 kwietnia 2005 r. zmarł były prezydent Izraela Ezer Weizman (1924-2005). Sprawował urząd prezydenta w latach 1993-2000. Weizman zmarł we własnym domu w Cezarei.
       Prezydent Ezer Weizman - jego biografia
    24 kwietnia 2005 r. szyiccy terroryści z Hezbollahu zdetonowali serię ładunków wybuchowych w pobliżu izraelskiego patrolu na granicy z południowym Libanem, w rejonie Har Dov.
    24 kwietnia 2005 r. nieznany sprawca ostrzelał bar Shushan, lokal lesbijek i gejów w Jerozolimie.

24 kwietnia 2005 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki na synagodze w Newcastle, w Australii.

25 kwietnia 2005 r. dwaj główni rabini Izraela, Jona Metzger i Szlomo Amar, oświadczyli, że są przeciwni planowi wycofania się ze Strefy Gazy, ale równocześnie zaznaczyli z naciskiem, że żołnierze mają obowiązek podążać z wydanymi im rozkazami. Kilku znanych rabinów, m.in. Avraham Szapira, lider religijnych syjonistów, wzywał żołnierzy do nieposłuszeństwa.
    25 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu kibutzu Yad Mordechai, uszkadzając linię przesyłową wysokiego napięcia.

25 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili 2 rakiety Qassam, które spadły na żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy.
    25 kwietnia 2005 r. izraelscy żołnierze ostrzelali arabski samochód, który próbował przełamać barierę na punkcie kontrolnym na północ od Hebronu, w Judei. Na miejscu zginął arabski kierowca. Samochód uderzył ciężko raniąc izraelskiego żołnierza, który zmarł w szpitalu.

26 kwietnia 2005 r. tysiące Izraelczyków uczestniczyło w uroczystościach pogrzebowych byłego prezydenta Ezer Weizmana w miejscowości Or Akiva. Hołd zmarłemu oddała formacja myśliwców F-16 z 101 skrzydła IAF, którego dowódcą był Weizman przez 8 lat.
    26 kwietnia 2005 r. setki ultra-ortodoksyjnych Żydów demonstrowało w Jerozolimie przeciwko przebiegowi bariery bezpieczeństwa w północnej części drogi nr 6. Doszło do strać, w których rannych zostało 5 policjantów.
    26 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, z których jedna spadła na cmentarz miasta Sderot.

26 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali dwa ładunki wybuchowe w pobliżu granicy Strefy Gazy z Egiptem. Później ostrzelano pozycje izraelskiej straży granicznej, raniąc 1 żołnierza.
    26 kwietnia 2005 r. grupa izraelskich komandosów aresztowała w Kalkilii 3 terrorystów z Hamasu, którzy przygotowywali się do zamachu.

26 kwietnia 2005 r. prezydent USA, George W. Bush spotkał się na swoim ranczo w Crawford w Teksasie z saudyjskim następcą tronu księciem Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saudem. Abd Allah przedstawił Bushowi arabski plan rozwiązania problemów Bliskiego Wschodu, zakładający wycofanie Izraela z wszystkich ziem arabskich zajętych po 1967 roku. W zamian kraje arabskie miałyby znormalizować stosunki z Izraelem. Bush akcentował, iż obecny plan izraelski - wycofanie ze Strefy Gazy i likwidacja istniejących tam osiedli żydowskich - mógłby stanowić przełom w działaniach pokojowych a także punkt wyjścia dla dalszych kroków.
    26 kwietnia 2005 r. ostatni oddział 250 syryjskich żołnierzy opuścił Liban.
    26 kwietnia 2005 r. prezydent Rosji, Putin zaproponował podczas wizyty w Kairze (Egipt), aby jesienią w Moskwie odbyła się bliskowschodnia konferencja pokojowa z udziałem "wszystkich zainteresowanych stron", w tym przedstawicieli tzw. kwartetu madryckiego, który patronuje działaniom na rzecz zażegnania konfliktu izraelsko-palestyńskiego: Rosja, USA oraz ONZ i UE.

27 kwietnia 2005 r. izraelski rząd odrzucił prośbę strony rosyjskiej w sprawie ekstradycji do Rosji trzech przebywających obecnie w Izraelu współpracowników byłego szefa rosyjskiego giganta naftowego Jukosu, Michaiła Chodorkowskiego. Trzej współpracownicy Chodorkowskiego, których dotyczy ta sprawa, to prawdopodobnie Leonid Niewzlin, Michaił Brudno i Władimir Dubow, dawni partnerzy Chodorkowskiego w Jukosie. W 2004 roku znaleźli się na liście najbogatszych ludzi świata magazynu "Forbes". Dziś stoją na czele grupy Menatep. W Izraelu mieszkać mają też poszukiwani w Rosji Władimir Gusinski i Borys Bieriezowski.
    27 kwietnia 2005 r. wieczorem do Izraela przybył rosyjski prezydent Władimir Putin. Jest pierwszym przywódcą rosyjskim, składającym wizytę w Izraelu.
    27 kwietnia 2005 r. w nocy doszło do demonstracji ultra-ortodoksyjnych Żydów w Jerozolimie. Podczas starć rannych zostało 5 policjantów.

27 kwietnia 2005 r. około 50 tys. żydowskich osadników demonstrowało w rejonie Gush Katif w Strefie Gazy, przeciwko rządowym planom likwidacji osiedli.
    27 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili 2 rakiety Qassam, które spadły na żydowskie osiedle Gush Katif poczas trwania wielkiej demonstracji. Ranny został 1 izraelski żołnierz. Ostrzelano również z moździerzy osiedla Netzarim i Ganei Tal w Strefie Gazy.
    27 kwietnia 2005 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas spotkał się z komendantami palestyńskiej policji ze Strefy Gazy. Abbas powiedział, iż jeśli okaże się to konieczne, będzie "żelazną ręką" wcielać porozumienie głównych organizacji palestyńskich z połowy marca o wstrzymaniu antyizraelskich działań i nie pozwoli nikomu na naruszenie rozejmu z Izraelem. "Każdy, kto podjąłby próbę sabotowania rozejmu poprzez dokonywanie ataków rakietowych czy strzelaninę, musi być przez nas powstrzymany, nawet za cenę użycia siły".

    27 kwietnia 2005 r. izraelscy żołnierze zatrzymali na punkcie kontrolnym pod Dżeninem dwóch nastolatków palestyńskich, którzy przenosili broń i materiały wybuchowe. Pracowali dla Islamskiego Dżihadu i Brygad Męczenników Al-Aksa.

28 kwietnia 2005 r. prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w Izraelu z prezydentem Mosze Kacawem. Kacaw przypomniał Putinowi, że Moskwa powinna walczyć z rosnącym w Rosji antysemityzmem. Później przeprowadzono rozmowy Putina z premierem Szaronem. Putin potwierdził, że współpraca pomiędzy Moskwą a Teheranem w sferze nuklearnej ogranicza się do pokojowego wykorzystania atomu. "Pracujemy z Iranem nad wykorzystywaniem atomu jedynie w celach pokojowych i jesteśmy przeciwni wszelkim planom wyposażenia tego kraju w broń atomową".

28 kwietnia 2005 r. w wypadku samochodowym wojskowego jeepa w osiedlu Kfar Darom w Strefie Gazy, zostało rannych 4 izraelskich żołnierzy.
    28 kwietnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza Moshav Gadid w Strefie Gazy.
    28 kwietnia 2005 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały w Gazie 2 aktywistów z Brygad Męczenników al-Aksy, którzy ostrzelali rakietami żydowskie osiedla w Strefie Gazy.

28 kwietnia 2005 r. Stany Zjednoczone podjęły decyzję o sprzedaży Izraelowi 100 naprowadzanych laserowo superbomb GBU-28, przeznaczonych do niszczenia bunkrów ukrytych głęboko pod ziemią.
    28 kwietnia 2005 r. dwóch młodych ludzi zaatakowało rabina Szlomo Wilhelma oraz jego syna, gdy wyszli z sederu w Żytomierzu na Ukrainie. Napastnicy zostali zaaresztowani przez policję.

29 kwietnia 2005 r. rosyjski prezydent Putin spotkał się w Ramallah prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Putin obiecał Palestyńczykom pomoc logistyczną i sprzęt przydatny w walce z terroryzmem. W pierwszej kolejności mają być dostarczone helikoptery. Według źródeł poinformowanych, strona rosyjska chciała też dostarczyć władzom Autonomii lekkie transportery opancerzone (50 sztuk), ale planom tym sprzeciwił się Izrael.

29 kwietnia 2005 r. rzecznik Departamentu Stanu USA, Adam Ereli, wyraził zaniepokojenie obietnicami złożonymi przez prezydenta Rosji Władimira Putina dostarczenia władzom Autonomii Palestyńskiej sprzętu wojskowego. Ereli oświadczył, że "wszyscy podzielamy niepokój aby sprzęt, który można wykorzystać do zabijania nie wpadł w ręce terrorystów lub tych, którzy posługują się przemocą w celu zniszczenia procesu pokojowego".

30 kwietnia 2005 r. nieznani sprawcy powywracali nagrobki na żydowskim cmentarzu w Babenhausen, w pobliżu Frankfurtu, w Niemczech.

1 maja 2005 r. Izraelskie Biuro Statystyczne poinformowało, że po raz pierwszy od 1.000 lat Izrael stał się największym skupiskiem Żydów na świecie. Obecnie w Izraelu żyje 5,5 mln Żydów, natomiast w Stanach Zjednoczonych 5,2 mln Żydów. Jednakże, inne nie ortodoksyjne źródła demograficzne podają, że w Stanach Zjednoczonych żyje od 6 do 9 mln Żydów. Wszystko zależy od definicji, kogo można uważać za Żyda.

1 maja 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały pod Tulkarem palestyńskiego terrorystę-samobójcę, który przygotowywał się do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego w Izraelu. Zamachowiec należał do Islamskiego Dżihadu.

2 maja 2005 r. Ministerstwo Obrony Izraela sklasyfikowało 44 żydowskie osady położone w odległości do 7 km od granic Strefy Gazy, jako położone na linii frontu. Osiedla te są zagrożone ostrzałem palestyńskimi rakietami.
    2 maja 2005 r. izraelski minister do spraw diaspory Natan Szaranski podał się do dymisji na znak protestu przeciwko zaplanowanemu na lato wycofaniu się Izraela ze Strefy Gazy.
    2 maja 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot.

2 maja 2005 r. izraelski oddział wkroczył do wioski Tzieda pod Tulkarem, w Samarii. Podczas próby aresztowania palestyńskiego terrorysty doszło do strzelaniny, w której zginął 1 izraelski żołnierz. Zginął także poszukiwany aktywista Islamskiego Dżihadu, który tydzień temu zbiegł z palestyńskiego więzienia. Aresztowano także innego poszukiwanego Palestyńczyka.
    2 maja 2005 r. palestyński snajper ostrzelał żydowski samochód w pobliżu Gush Katif w Strefie Gazy. Później ostrzelano izraelski punkt kontrolny przy osiedlu Morag w Strefie Gazy.

3 maja 2005 r. w bazie lotniczej Ramat David (północny Izrael) rozbił się podczas rutynowego lotu treningowego myśliwiec F-16 D. Pilot i nawigator zostali ranni. Dowództwo sił powietrznych zawiesiło wszystkie loty F-16, aż do wyjaśnienia przyczyn wypadku.

3 maja 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy.
    3 maja 2005 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały 2 aktywistów Hamasu, którzy ostrzeliwali rakietami Qassam izraelskie miasto Sderot.
    3 maja 2005 r. palestyński prezydent Mahmud Abbas zapowiedział, że przyszłe ostateczne porozumienie z Izraelem, dotyczące statusu Autonomii Palestyńskiej, zostanie poddane narodowemu referendum. Abbas jednocześnie skrytykował Izrael za presję, jaką wywiera na niego w sprawie likwidacji ekstremistycznych ugrupowań palestyńskich.

4 maja 2005 r. uniwersytet w Tel Awiwie opublikował doroczny raport o stanie antysemityzmu w świecie. Ilość aktów przemocy motywowanych antysemityzmem na świecie osiągnęła w 2004 roku najwyższy poziom od 15 lat. Za większością z nich stali muzułmanie żyjący w zachodnich krajach. W raporcie oskarżono Rosję, Ukrainie oraz Białoruś o to, że nie robią dość, by zapobiegać antysemityzmowi. W Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Rosji główną odpowiedzialność za przemoc ponoszą grupy skrajnie prawicowe.
    4 maja 2005 r. izraelskie Ministerstwo Turystyki poinformowało, że w pierwszym kwartale obecnego roku liczba zagranicznych turystów, przyjeżdżających do Izraela, w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku wzrosła o jedną czwartą i przekroczyła 373 tysięcy. Większość stanowili Amerykanie - 91.400 osób. Na następnych miejscach znajdowali się Francuzi (58 tys. osób), Brytyjczycy (32,6 tys.), Niemcy (22 tys.) i Włosi (11,3 tys.). Wśród pozostałych największe grupy stanowili obywatele państw skandynawskich, a także Południowi Koreańczycy. Większe zainteresowanie Izraelem ze strony zagranicznych turystów wiąże się bezpośrednio z zakończeniem powstania palestyńskiego.
    4 maja 2005 r. swój pierwszy lot odbył nowy izraelskiej produkcji samolot biznesowy G-150. Jego zasięg wynosi 2.700 mil. Proponowana cena to 12,5 mln USD.

4 maja 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli 40-kg bombę w pobliżu przejścia granicznego Sufa w Strefie Gazy. Bombę rozbroili saperzy.
    4 maja 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały 2 Palestyńczyków za nielegalne posiadanie broni. Do zatrzymań doszło w Ramallah i pod Hebronem.
    4 maja 2005 r. grupa Palestyńczyków demonstrowała przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w pobliżu wioski Beit Likija na południowy zachód od Ramalli. Gdy doszło do strać, izraelscy żołnierze w odpowiedzi na kamienie i butelki z benzyną otworzyli ogień. Zginęło 2 Palestyńczyków.

4 maja 2005 r. FBI aresztowała Larry'ego Franklina, analityka średniego szczebla pracującego w departamencie politycznym Pentagonu i zajmującego się sprawami Iranu i Iraku. Jest on podejrzany o przekazywanie w 2003 roku informacji członkom Amerykańsko-Izraelskiego Komitetu Spraw Publicznych, potężnej grupy lobbystycznej w Waszyngtonie. Komitet z kolei przekazywał informacje dalej - najprawdopodobniej izraelskiemu wywiadowi. Izrael wszystkiemu zaprzeczył.

5 maja 2005 r. w całym Izraelu rozległy się syreny dla upamiętnienia 6 milionów Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej przez hitlerowców. Ich pamięć uczczono minutą ciszy. W ten sposób rozpoczęto obchody Dnia Pamięci Ofiar Zagłady (Jom HaShoah).
    5 maja 2005 r. do portu w Hajfie zawinął z wizytą niemiecki żaglowiec szkoleniowy "Gorch Fock".
    5 maja 2005 r. izraelska policja ogłosiła taktykę usuwania opornych osadników żydowskich z osiedli w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu. Przewidziano użycie oddziałów specjalnych policji, a także dźwigów i kontenerów. Na każdego usuwanego przemocą osadnika ma przypadać czterech policjantów. Rzecznik policji Awi Zelba zapowiedział, że osadników, uciekających na dachy domów, policjanci będą zapędzać do kontenerów bagażowych, podnoszonych przez dźwigi. Każdy dom w przeznaczonych do likwidacji osiedlach ma być otaczany przez oddział 17 policjantów i żołnierzy. Funkcjonariusze formalnie zażądają od mieszkańców ewakuacji, a w razie odmowy będą wyważać drzwi i okna i usuwać ludzi przemocą. Przewidziano obecność policyjnych negocjatorów, na wypadek, gdyby któryś z osadników groził użyciem broni, przeciwko sobie lub innym.
    5 maja 2005 r. izraelska policja aresztowała syna głównego sefardyjskiego rabina Izraela. Aresztowanie nastąpiło w związku z oskarżeniem o porwanie i bicie chłopca z ultraortodoksyjnej rodziny.
    5 maja 2005 r. Israel Military Industries zawarł kontrakt na budowę fabryki materiałów wybuchowych w Indiach, w prowincji Bihar. Wartość kontraktu wynosi 140 milionów USD. Już wcześniej IMI zawarł kontrakt na sprzedaż rakiet do Indii o wartości 40 milionów USD. W zamian Izrael zakupi w Indiach paliwo czołgowe za 12 milionów USD.
    5 maja 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w okolicach miasta Sderot.

5 maja 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedla Ganei Tal i Newe Dekalim w Strefie Gazy.
    5 maja 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli olbrzymi tunel podziemny biegnący pod granicą Strefy Gazy z Egiptem. Tunel przebiegał 30 metrów pod ziemią, a jego ściany były wybetonowane.
    
5 maja 2005 r. w wyborach municypalnych na terenie Autonomii Palestyńskiej ruch Al-Fatah otrzymał 59,9% głosów a Hamas 33,3%.

5 maja 2005 r. nieznani sprawcy zdewastowali nagrobki na cmentarzu żydowskim w Kiszyniowie (Mołdawia).

6 maja 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dwie rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot. Uszkodzony został 1 budynek.

6 maja 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rakietą przeciwpancerną autobus szkolny w pobliżu osiedla Kfar Darom w Strefie Gazy.

7 maja 2005 r. odwołano grecko-prawosławnego patriarchę Jerozolimy Irineosa I. Powodem było dokonanie przez niego kontrowersyjnej sprzedaży izraelskim biznesmenom ziemi we wschodniej Jerozolimie, co wzbudziło gniew ludności arabskiej.

7 maja 2005 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu zastrzelili 18-letniego Palestyńczyka w pobliżu Tulkarem, pod zarzutem jego współpracy z izraelskim wywiadem.

7 maja 2005 r. prezydent Bush ogłosił tydzień 8-15 maja tygodniem Dziedzictwa Żydowskiego stwierdzając między innymi, że "Ameryka jest silniejsza dzięki pracowitości, zdolnościom i wyobraźni amerykańskich Żydów..." W oficjalnym dokumencie Białego Domu czytamy także: "Podczas Tygodnia Dziedzictwa Żydowskiego oddajemy honor amerykańskim Żydom za ich wkład w budowanie tego kraju i za współkształtowanie naszego charakteru narodowego. Dzieje narodu żydowskiego odzwierciedlają triumf wiary, wagę życia rodzinnego i siłę nadziei. W inspirujących historiach osobistego poświęcenia i cierpienia, naród żydowski pokazał niezachwianą ufność wobec kochającego Boga i trwałą wiarę w wolność człowieka".

8 maja 2005 r. rzecznik premiera Szarona poinformował, że Izrael nie zwolni z więzień zapowiadanych 400 Palestyńczyków, gdyż władze palestyńskie nie realizują swoich zobowiązań dotyczących powstrzymania aktów terrorystycznych. Chodzi między innymi o rozbrojenie ekstremistycznych ugrupowań palestyńskich.
    8 maja 2005 r. w Instytucie Yad Vashem spotkało się ponad 8 tysięcy osób, które przeżyły Holokaust. Obchodzono uroczystości związane z rocznicą zakończenia II wojny światowej.
    8 maja 2005 r. w porcie Ashdod oddano do użytku w pełni skomputeryzowany terminal przeładunkowy kontenerów.

8 maja 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali dwoma rakietami przeciwpancernymi żydowskie samochody w pobliżu Gush Katif, w Strefie Gazy.

9 maja 2005 r. w Instytucie Yad Vashem odbyły się uroczystości zakończenia II wojny światowej w Europie.
    9 maja 2005 r. izraelska telewizja publiczna podała, że wycofywanie się Izraela ze Strefy Gazy powinno rozpocząć się między 15 a 17 sierpnia.
    9 maja 2005 r. minister spraw zagranicznych Silwan Szalom powiedział, że jeśli radykalny ruch islamski Hamas zwycięży w palestyńskich wyborach wówczas Izrael przeanalizuje decyzję o wycofaniu się ze Strefy Gazy.
    9 maja 2005 r. grupa żydowskich ekstremistów z nacjonalistycznej grupy Revava chciała zorganizować demonstrację na Wzgórzu Świątynnym. Aby temu zapobiec, izraelska policja wprowadziła blokadę Wzgórza Świątynnego. Doprowadziło to do rozruchów z niezadowolonymi Palestyńczykami. W starciach zostało rannych 4 Arabów i 7 policjantów.
    9 maja 2005 r. izraelscy żołnierze zatrzymali na Wzgórzach Golan Araba, który nielegalnie przekroczył granicę z Syrii. Schwytany Arab nie posiadał broni, był jednak wyposażony w profesjonalny sprzęt noktowizyjny i kamerę.

9 maja 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali pozycje izraelskiej armii w pobliżu osiedla Neve Dekalim w Strefie Gazy.
    9 maja 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały 4 poszukiwanych aktywistów Islamskiego Dżihadu w pobliżu Dżeninu.

10 maja 2005 r. minister obrony Szaul Mofaz oświadczył, że plan wycofania izraelskich wojsk i likwidacji osiedli żydowskich w Strefie Gazy musi zostać zrealizowany, nawet gdyby okazało się, że w lipcowych wyborach parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej sukces odnieśliby radykałowie z Hamasu.
    10 maja 2005 r. w Jerozolimie rozpoczęły się uroczystości związane z Dniem Pamięci. O godzinie 20:00 miejscowego czasu rozległy się syreny. Prezydent Kacaw zapalił znicz i wygłosił przemówienie. "Cały naród żydowski staje dziś przed wami i pochyla głowę wspominając tych, którzy polegli... dzięki którym państwo Izrael powstało, rozwinęło się i rozkwitło". "Pamięć poległych jest nakazem, by bronić kraju, by unikać wojny i osiągnąć pokój...", powiedział Kacaw. Od listopada 1947 roku w obronie Izraela zginęło 20.368 żołnierzy. Licząc od 1860 roku, w obronie Ziemi Izraela zginęło ogółem 21.954 żołnierzy.

10 maja 2005 r. izraelska armia wprowadziła blokadę Gazy, Samarii i Judei ze względu na obchodzony w Izraelu Dzień Pamięci.

10 maja 2005 r. w Berlinie odsłonięto Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, poświęcony pamięci sześciu milionów żydowskich ofiar Trzeciej Rzeszy. Połowa z nich, 2,9 - 3,1 mln, to polscy Żydzi. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz Niemiec z prezydentem Horstem Koehlerem oraz kanclerzem Gerhardem Schroederem. Monument składa się z 2711 betonowych kolumn o różnej wysokości od 20 cm do 4,7 m ustawionych na placu o powierzchni 19 tys. m. kw. Kolumny tworzą labirynt, w którym ze względu na wąskie przejścia można się poruszać jedynie pojedynczo.
    10 maja 2005 r. nieznani sprawcy podpalili niewielką drewnianą synagogę na przedmieściach Moskwy (Rosja).

11 maja 2005 r. minister obrony Szaul Mofaz powiedział, że rozpoczęcie wycofywania sił Izraela ze Strefy Gazy nie będzie już odraczane.

11 maja 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy w pobliżu bariery bezpieczeństwa w okolicy Kalkilii, w Samarii.

11 maja 2005 r. nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz żydowski we wschodniej Francji. Wywrócono około 64 nagrobki.
    11 maja 2005 r. w Brazylii odbył się szczyt 34 państw z Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej oraz Ameryki Południowej. W końcowej deklaracji potępiono sankcje nałożone przez USA na Syrię oraz wyrażono solidarność z Palestyńczykami. Uczestnicy szczytu wezwali między innymi Izrael do zwrotu "wszystkich okupowanych terytoriów" oraz do ewakuacji osiedli żydowskich, łącznie z tymi, które się znajdują we wschodniej Jerozolimie.

12 maja 2005 r. w Izraelu obchodzono uroczyście Dzień Niepodległości. Premier Ariel Szaron ostrzegł przy tej okazji przed nowymi napięciami palestyńsko-izraelskimi, do jakich jego zdaniem niewątpliwie dojdzie po planowanym latem tego roku wycofaniu wojsk izraelskich ze Strefy Gazy.
    12 maja 2005 r. grupa ultraortodoksyjnych Żydów spaliła izraelską flagę w Ramat Beit Szemesz, podczas "marszu żałoby". W rejonie Gusz Katif w Strefie Gazy demonstrowało około 60 tys. przeciwników planu wycofania się przez Izrael z tego rejonu.
    12 maja 2005 r. islamscy terroryści z Hezbollahu wystrzelili z południowego Libanu rakietę typu Katiusza, która spadła na izraelskie miasto Szlomi. Uszkodzony został budynek w lokalnej fabryce. Później rakiety spadły w rejonie Mount Dov.
    
12 maja 2005 r. rzecznik wojskowy IDF obciążył rząd Libanu odpowiedzialnością za atak rakietowy na izraelskie miasto Szlomi, bowiem toleruje on "działalność terrorystycznych organizacji na swoim terytorium". Zdaniem rzecznika, był to trzeci tego rodzaju atak w ciągu ubiegłych 12 miesięcy. Rzecznik podkreślił, że armia "nie będzie tolerować tego rodzaju ataków i w razie konieczności udzieli odpowiedzi".

12 maja 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali opancerzony pojazd wojskowy IDF w pobliżu osiedla Ganei Tal w Strefie Gazy.

12 maja 2005 r. sekretarz generalny ONZ Kofi Annan wezwał rząd Libanu do objęcia całego terytorium swego państwa pod pełną kontrolę i zakończenia ostrzału Izraela.
    12 maja 2005 r. zakończyły się niepowodzeniem rozmowy Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec z Iranem na temat realizowanego programu atomowego.

13 maja 2005 r. islamscy terroryści z Hezbollahu zdetonowali cztery ładunki wybuchowe przy granicy Libanu z Izraelem, w rejonie Farm Szeba. Później ostrzelano rakietami Katiusza przygraniczny posterunek wojskowy IDF w Rweisat al-Alam.

13 maja 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy.

13 maja 2005 r. izraelska artyleria ostrzelała wzgórza w okolicach libańskiego miasta Kfar Szuba. Z tego rejonu ostrzeliwano terytorium Izraela. Później izraelskie samoloty zbombardowały pozycje Hezbollahu w rejonie Har Dvor, w południowym Libanie.
    13 maja 2005 r. przed ambasadą Izraela w stolicy Uzbekistanu, Taszkiencie, policja zastrzeliła domniemanego zamachowca-samobójcę, który miał przy sobie przedmiot przypominający bombę.

14 maja 2005 r. premier Ariel Szaron powiedział, że nie ma już potrzeby kontynuowania ataków na pozycje Hezbollahu na południu Libanu. Szaron oświadczył, że zbrojna riposta, jaką armia izraelska zareagowała w piątek na ataki przeciwko terytoriom izraelskim, jest wystarczająca. Hezbollah wystrzelił około 15 pocisków Katiusza. IDF w odpowiedzi wystrzeliła 50 pocisków artyleryjskich.
    14 maja 2005 r. izraelskie myśliwce przechwyciły lekki samolot typu Cessna, który lecąc z Grecji wleciał bez zezwolenia w izraelską przestrzeń powietrzną, zamierzając lądować na lotnisku Ben-Guriona. Samolot został zmuszony do wylądowania w bazie wojskowej Hazor, gdzie służby bezpieczeństwa przystąpiły do wyjaśniania incydentu.

14 maja 2005 r. palestyńskie Centrum Mediów i Komunikacji opublikowały wynik isondażu przeprowadzonego w Autonomii Palestyńskiej. Ponad trzy czwarte Palestyńczyków popiera prezydenta Mahmouda Abbasa. 40% popiera partię al-Fatah, prawie dwa razy więcej niż radykalny Hamas. Do 40% wzrosło poparcie dla rozbrajania skrajnych ugrupowań zbrojnych.

14 maja 2005 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki i zdewastowali synagogę w mieście Winnica, na Ukrainie.

15 maja 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rakietą przeciwpancerną pozycję izraelskiej armii w rejonie Rafah, w Strefie Gazy. Rannych zostało 4 izraelskich robotników.

15 maja 2005 r. przywódca palestyński Mahmud Abbas oświadczył podczas podróży w Japonii, że na Bliskim Wschodzie nie będzie pokoju bez rozwiązania problemu palestyńskich uchodźców i utworzenia niezależnego państwa palestyńskiego. Abbas potwierdził przy okazji "prawo narodu palestyńskiego do niezależnego państwa ze stolicą w Jerozolimie", zaznaczając jednocześnie, że wszelkie rozwiązania muszą się opierać na "uregulowaniach międzynarodowych".
    15 maja 2005 r. nieznani sprawcy zdewastowali około 15 nagrobków na cmentarzu żydowskim w Moskwie (Rosja).

16 maja 2005 r. dowódca izraelskiej armii generał Moshe Ya'alon powiedział, że "Hamas tworzy ludową armię przeciwko Autonomii Palestyńskiej".
    16 maja 2005 r. izraelska policja poinformowała, że miesiąc temu aresztowano dwóch żydowskich ekstremistów, którzy planowali ostrzelać pociskami przeciwpancernymi meczet Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie.
    16 maja 2005 r. grupy żydowskich osadników zablokowały najważniejsze drogi w Izraelu. Podczas interwencji policja aresztowało ponad 250 osób.

16 maja 2005 r. izraelska armia otworzyła przejście graniczne Eretz w Strefie Gazy. Liczni palestyńscy robotnicy mogli powrócić do pracy w strefie przemysłowej Eretz.
    16 maja 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy.
    16 maja 2005 r. w incydencie na punkcie kontrolnym pod Tulkarem, izraelscy żołnierze zastrzelili Palestyńczyka, który trzymając w ręku nóż nie podporządkował się rozkazom służb bezpieczeństwa.
    16 maja 2005 r. grupa Palestyńczyka zaatakowała butelkami z benzyną patrol izraelskiej armii w pobliżu Shomron, w Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, raniąc 2 Palestyńczyków. Ranny został także 1 izraelski żołnierz.

16 maja 2005 r. japoński premier Junichiro Koizumi oświadczył, że Japonia przekaże 100 milionów dolarów w ramach dodatkowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej. Od 1993 roku Japonia przekazała Autonomii Palestyńskiej 760 mln dolarów. W listopadzie ubiegłego roku, po śmierci Jasera Arafata, Tokio dodatkowo wyasygnowało 60 mln USD w ramach specjalnej pomocy.

17 maja 2005 r. szef izraelskiej służby bezpieczeństwa Szin Bet, Juwal Diskin, powiedział w Knessecie, że istnieje realne zagrożenie zamachami ze strony żydowskich prawicowych ekstremistów. Według niego zagrożone są meczety na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Celem zamachu może być także premier Ariel Szaron. Taki spektakularny atak mógłby wywołać wstrząs polityczny w Izraelu i w konsekwencji doprowadzić do zawieszenia planu izraelskiej ewakuacji ze Strefy Gazy.

17 maja 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Ganei Tal w Strefie Gazy.
    17 maja 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli i zniszczyli podziemny tunel łączący Strefę Gazy z Egiptem.
    17 maja 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

18 maja 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy kilkadziesiąt pocisków moździerzowych oraz rakiet Qassam, które spadły na żydowskie osiedla w pobliżu Strefy Gazy. Ostrzelano także żydowskie osiedla wewnątrz Strefy. W Neve Dekalim została ranna 1 osoba. Uszkodzony został 1 budynek mieszkalny.
    18 maja 2005 r. grupa palestyńskich terrorystów z Hamasu ostrzelała pozycje izraelskiej armii wzdłuż granicy Strefy Gazy z Egiptem. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk.
    18 maja 2005 r. doszło do wymiany ognia pomiędzy terrorystami z Hamasu a palestyńskimi siłami bezpieczeństwa w centralnej części Strefy Gazy.
    18 maja 2005 r. izraelski śmigłowiec wystrzelił rakietę w grupę palestyńskich terrorystów, przygotowujących się w Strefie Gazy do ostrzelania z moździerza terytorium Izraela.

19 maja 2005 r. premier Szaron spotkał się z przedstawicielami sił bezpieczeństwa aby przedyskutować eskalację napięcia w Strefie Gazy. Podczas spotkania minister obrony Shaul Mofaz udzielił dowódcom armii instrukcji o sposobach działania w odpowiedzi na palestyński ostrzał rakietowy.
    19 maja 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot.

19 maja 2005 r. rzecznik prasowy Hamasu przyznał, że bojownicy tej organizacji wystrzelili w ostatnich dniach co najmniej 52 pociski moździerzowe i 31 rakiet w kierunku osiedli żydowskich w Strefie i na terytorium samego Izraela.
    19 maja 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerzy żydowskie osiedla w Strefie Gazy.
    19 maja 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli 40-kg bombę podłożoną w pobliżu bariery granicznej w Strefie Gazy. Ładunek wybuchowy rozbroili saperzy.

20 maja 2005 wielki pożar zniszczył 10 akrów lasu Yatir, położonego w pobliżu Be'er Shevy, na pograniczu pustyni Negew i pustyni Judzkiej. Arabscy podpalacze uciekli do wioski pod Hebronem. Palestyńczycy używają ognia jako broni w walce z Izraelem.
    20 maja 2005 r. władze izraelskie ostrzegły, że jeśli władze Autonomii Palestyńskiej nie powstrzymają ostrzału terytorium Izraela oraz osiedli żydowskich w Strefie Gazy, przeprowadzą poważną akcję zbrojną na terytorium Strefy Gazy. Koła wojskowe potwierdziły, że przygotowania do takiej operacji już trwają.
    20 maja 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w okolicach miasta Sderot.

20 maja 2005 r. grupa kilku palestyńskich terrorystów wtargnęła do szkoły utrzymywanej przez UNRWA i pod ochroną flagi ONZ ostrzeliwali z broni maszynowej i moździerza żydowskie osiedle Kfar Darom, na południu Strefy Gazy. Wystrzelono także 6 rakiet przeciwpancernych na pozycje żołnierzy ochrony osiedla. Palestyńscy policjanci przyglądali się z daleka i nie interweniowali. Po godzinie czasu interweniowali izraelscy żołnierze, którzy zastrzelili jednego z napastników i ranili drugiego. Do ataku przyznał się Hamas.
    20 maja 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerzy żydowskie osiedla Netzarim, Gadid i Neve Dekallim w Strefie Gazy.
    20 maja 2005 r. izraelska armia zamknęła przejście graniczne Karni w Strefie Gazy. Uczyniono to po ostrzeżeniu przed możliwością zamachu.
    20 maja 2005 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas ostrzegł, że przy obecnym napięciu w stosunkach palestyńsko-izraelskich wystarczy najmniejsza prowokacja, by ponownie rozpoczęły się krwawe walki.
    20 maja 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 5 poszukiwanych aktywistów al-Fatah pod Nablusem.

20 maja 2005 r. papież Benedykt XVI potępił zbrodnię ludobójstwa popełnioną przez Niemców podczas II wojny światowej. Dodał, że ludzkość nigdy nie powinna zapomnieć o zagładzie Żydów.
    20 maja 2005 r. środowiska dyplomatyczne w Austrii poinformowały, że Iran zakupił pewne ilości komponentów grafitowych potrzebnych do budowy broni atomowej.

21 maja 2005 r. islamscy terroryści z Hezbollahu ostrzelali z południowego Libanu terytorium Izraela w rejonie Shaba Farms. Do ostrzału doszło po oddaniu przez izraelskich żołnierzy strzału ostrzegawczego w kierunku mężczyzny, który próbował nielegalnie przekroczyć granicę państwową.

21 maja 2005 r. palestyński minister spraw wewnętrznych Nasser Jusef osiągnął porozumienie z radykalnymi grupami zbrojnymi w sprawie wstrzymania ostrzału osiedli żydowskich w Strefie Gazy.

21 maja 2005 r. wice-premier Szimon Peres spotkał się w Jordanii z palestyńskim premierem Ahmedem Qurei. Do spotkania doszło przy okazji międzynarodowego szczytu ekonomicznego. Rozmawiano o utrzymaniu pokoju w rejonie.

22 maja 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy. W osiedlu Ganei Tal ranny został 1 izraelski robotnik.
    22 maja 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali 15-letniego Palestyńczyka, który planował wysadzić się na punkcie kontrolnym pod Nablusem. Przenoszona przez niego bomba należała do Brygad Męczenników Al-Aksa.

23 maja 2005 r. izraelski minister obrony Szaul Mofaz oraz palestyński minister spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa Nasr Jussef spotkali się by omówić zasady współdziałania sił porządkowych i wojskowych w toku ewakuacji żydowskich osadników do Izraela.

23 maja 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedla Neve Dekalim i Gadid w Strefie Gazy.
    23 maja 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy w pobliżu przejeżdżającego wojskowego jeepa IDF. Do ataku doszło pod Hebronem.
    23 maja 2005 r. władze palestyńskie zapowiedziały, że wybory w Autonomii Palestyńskiej nie odbędą się jak to wcześniej planowano 17 lipca.

23 maja 2005 r. podczas wizyty Ariela Szarona w Nowym Jorku, odbyły się żydowskie demonstracje przeciwko ewakuacji osiedli ze Strefy Gazy.

24 maja 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali pod Nablusem 15-letniego Palestyńczyka, który miał przy sobie dwie bomby domowej roboty.
    24 maja 2005 r. w Dżeninie doszło do walk ulicznych pomiędzy palestyńską policją i uzbrojonymi bojówkami. Co najmniej 1 osoba została ranna.

24 maja 2005 r. premier Ariel Szaron w przemówieniu do głównego proizraelskiego ugrupowania w USA - Amerykańsko-Izraelskiej Komisji Spraw Publicznych - powiedział, że możliwa jest "nowa era zaufania", jeśli izraelski plan wycofania się z Gazy zostanie skoordynowany z Palestyńczykami. Szaron zaproponował zwolnienie dalszych 400 więźniów palestyńskich na znak poparcia dla palestyńskiego przywódcy Mahmuda Abbasa.

25 maja 2005 r. rzecznik Hamasu, Mohammed Ghazal, zastrzegł, że jego organizacja jest zdecydowanie przeciwna odkładaniu wyborów w Autonomii Palestyńskiej i uważa, że powinny się one odbyć w wyznaczonym terminie. Według rzecznika Hamasu, Abbas wolałby, żeby wybory do nowego palestyńskiego parlamentu odbyły się nie wcześniej niż w listopadzie. Zdaniem Hamasu, ekipa Abbasa, a przed wszystkim rządząca Fatah, chce w ten sposób zyskać na czasie, by podjąć próbę odzyskania wpływów, jakie utraciła na rzecz Hamasu.
    25 maja 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy.

25 maja 2005 r. premier Ariel Szaron podczas spotkania z przywódcami amerykańskich Żydów w Nowym Jorku powiedział, że "Jerozolima nigdy nie będzie tematem negocjacji" z Arabami.

26 maja 2005 r. żydowscy osadnicy ze Strefy Gazy podpisali zbiorową deklarację, w której zgodzili się pokojowo opuścić osiedla we Strefie. Deklarację podpisało ponad tysiąc rodzin, co stanowi ponad połowę Żydów mieszkających w Strefie Gazy.
    26 maja 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli dużą bombę podłożoną w pobliżu przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy. Saperzy rozbroili ładunek wybuchowy.
    26 maja 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski posterunek graniczny w rejonie Rafah, na południu Strefy Gazy.

26 maja 2005 r. palestyński przywódca Mahmud Abbas spotkał się w Waszyngtonie (USA) z prezydentem George W. Bushem. Amerykański prezydent Bush zapowiedział udzielenie Autonomii Palestyńskiej pomocy w wysokości 50 mln USD na budowę mieszkań. Bush zaapelował też do Izraela o zaprzestanie rozwijania osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu i o likwidację nielegalnych osiedli.
    26 maja 2005 r. największy związek pracowników akademickich Wielkiej Brytanii przegłosował zakończenie bojkotu wymierzonego przeciwko dwóm uniwersytetom izraelskim.

27 maja 2005 r. doszło do wypadku wojskowego pojazdu transportowego w okolicy Har Dov, przy granicy z Libanem. W wypadku zostało rannych 13 izraelskich żołnierzy.

27 maja 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli 40-kg bombę podłożoną przy drodze w centralnym rejonie Strefy Gazy. Bombę zneutralizowali saperzy.
    27 maja 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy przy przejeżdżającym patrolu IDF w rejonie Erez, na północy Strefy Gazy.
    27 maja 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali 20-letniego Palestyńczyka, który przenosił bombę na punkcie kontrolnym pod Nablusem.

28 maja 2005 r. rzecznik palestyńskiego MSW w Gazie powiedział: "Przystąpiliśmy do rekrutacji kontyngentu 5 tys. ludzi, którzy zostaną przeszkoleni, a następnie wcieleni do sił palestyńskich w związku z wycofaniem się Izraela" z Gazy. 2 tys. osób zostanie przydzielonych do policji, a reszta do krajowych sił bezpieczeństwa.

29 maja 2005 r. z inicjatywy biura premiera Szarona oraz Agencji Żydowskiej ruszył oficjalnie nowy program skierowany do młodzieży żydowskiej na całym świecie. Celem projektu "Masa" jest umożliwienie 20 tys. Żydów spoza Izraela półrocznego lub rocznego pobytu w tym kraju połączonego ze studiami na izraelskich uczelniach. Podstawowym celem programu jest wzmocnienie żydowskiej tożsamości poprzez edukację.
    29 maja 2005 r. żydowscy osadnicy zablokowali na pół godziny autostradę nr 4, w proteście przeciwko ewakuacji osiedli w Strefie Gazy.
    29 maja 2005 r. izraelski śmigłowiec wojskowy awaryjnie lądował na lotnisku Ben-Guriona pod Tel Awiwem. Rannych zostało 2 pilotów.
    29 maja 2005 r. rząd izraelski przegłosował propozycję premiera Ariela Szarona dotyczącą uwolnienia kolejnych 400 Palestyńczyków przebywających w izraelskich więzieniach.
    29 maja 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu Kibbutzu Nir Am, blisko miasta Sderot.

29 maja 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Gadid w Strefie Gazy. Później wystrzelili przeciwpancerną rakietę w kierunku izraelskich pozycji wojskowych w pobliżu Rafah, w Strefie Gazy. Przy próbie ostrzału osiedla Neve Dekalim zastrzelono aktywistę Hamasu.
    29 maja 2005 r. doszło do eksplozji montowanej bomby w domu w Gazie. Zginęło 2 aktywistów Hamasu, a 2 zostało rannych.
    29 maja 2005 r. Palestyńczyk zranił nożem izraelskiego żołnierza w Hebronie, w Judei. Żołnierz zastrzelił napastnika.
    29 maja 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z samochodu izraelską bazę wojskową pod Dżeninem, stanowiącą ochronę żydowskiego osiedla Mevo Dotaan, w Samarii. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając 1 napastnika i raniąc 2 następnych. Palestyńczycy należeli do Brygad Męczenników Al-Aqsa.
    29 maja 2005 r. palestyńskie władze wyborcze zarządziły częściowe powtórzenie wyborów municypalnych w trzech miastach (Rafah, Beit Lahia i obozie uchodźców Bureij) Strefy Gazy. Związane jest to ze sporem pomiędzy rywalizującymi ze sobą odłamami Fatahu i Hamasu.

29 maja 2005 r. palestyński lider Abu Mazen powiedział w Waszyngtonie, że "era samobójczych zamachów zakończyła się".
    29 maja 2005 r. Iran przeprowadził próbę rakiety balistycznej Shihab-3, której zasięg wynosi 2.000 km.

30 maja 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 4 Beduinów w Lakiyah, na północ od Be'er Shevy na Negewie. Zatrzymani Beduini planowali ataki na transporty wojskowe na liniach kolejowych na Negewie.

30 maja 2005 r. izraelski śmigłowiec namierzył dwie grupy palestyńskich terrorystów przygotowujących się w pobliżu Beit Hanoun (północna część Strefy Gazy) do wystrzelenia rakiet Qassam w kierunku miasta Sderot. Śmigłowiec ostrzelał terrorystów rakietami, w wyniku czego 2 Palestyńczyków zostało rannych. Należeli do Islamskiego Dżihadu.
    30 maja 2005 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa wykryły i zniszczyły tunel podziemny wykopany z Khan Junis do żydowskiego osiedla Gush Katif w Strefie Gazy. Miał on posłużyć do zdetonowania dużego ładunku wybuchowego. Tunel miał 10 metrów głębokości i 50 metrów długości.

30 maja 2005 r. prezydent Moshe Katsav przybył z oficjalną wizytą do Berlina (Niemcy). Katsav spotkał się z kanclerzem Gerhardem Schroederem i premierem Joschką Fischerem. Odwiedził także pomnik ofiar Holokaustu.

31 maja 2005 r. wielki pożar strawił około 66% zieleni w rezerwacie przyrody Ein Gedi. Duży pożar gaszono także w rezerwacie przyrody na Wzgórzach Golan.

31 maja 2005 r. żydowski osadnik postrzelił Palestyńczyka w pobliżu osiedla Itamar, w Samarii.

31 maja 2005 r. prezydent Mosze Kacaw wyraził w niemieckim parlamencie (Bundestag) uznanie dla "ogromnej większości" obywateli Niemiec za ich zdecydowany sprzeciw wobec działań neonazistów, pomimo "rosnącej aprobaty" dla neonazistowskich ugrupowań. "Niemiecka demokracja jest zdolna do oporu i poradzi sobie z tymi problemami. Mamy moralne prawo domagania się od Niemiec podjęcia działań, które uniemożliwią orędownikom neonazistowskiej ideologii zdobycie przyczółków w Niemczech". Prezydent Izraela zwrócił uwagę na wzrost w Europie postaw wrogich wobec Żydów. "Jesteśmy dziś świadkami fali odradzającego się antysemityzmu na skalę nie znaną od końca drugiej wojny światowej, fali, której towarzyszy agresywna propaganda, połączona z nagonką na Żydów i państwo Izrael".

1 czerwca 2005 r. nowym dowódcą IDF został generał Dan Halutz.

1 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy.
    1 czerwca 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali w Samarii i Judei 3 aktywistów Islamskiego Dżihadu oraz 2 z al-Fatah.

1 czerwca 2005 r. palestyński przywódca Mahmud Abbas przeszedł w Jordanii operację kardiologiczną założenia by-passów.

2 czerwca 2005 r. doradca premiera Dow Weissglas powiedział, że Izrael zajmie się problemem nielegalnych osiedli żydowskich dopiero po zakończeniu wycofywania się ze Strefy Gazy.
    2 czerwca 2005 r. izraelskie więzienia opuściła grupa 398 palestyńskich więźniów. Zostali oni przewiezieni autobusami do Tulkarem i Ramalli. Dziesięciu członków zbrojnych Brygad Męczenników Al-Aksy przewieziono do Erezu w Strefie Gazy.

2 czerwca 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały na Zachodnim Brzegu Jordanu 8 aktywistów Islamskiego Dżihadu, którzy przygotowywali samobójcze zamachy.

2 czerwca 2005 r. American Jewish Committee oraz Europejska Unia Studentów Żydowskich (EUJS) podpisały umowę określającą warunki współpracy obu organizacji. Jej podstawowymi celami będą walka z antysemityzmem oraz wzmacnianie żydowskiej tożsamości.

3 czerwca 2005 r. jeden z policjantów ze specjalnej jednostki policyjnej, zajmującej się przestępczością komputerową, poinformował, że hakerzy, którzy włamali się do komputerów kilku wielkich izraelskich korporacji przemysłowych, ukradli dane o istotnym znaczeniu dla obronności Izraela. Aresztowano już 22 osoby, ale przewiduje się kolejne zatrzymania.

3 czerwca 2005 r. Palestyńczycy demonstrowali przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w pobliżu Ramallah, w Samarii. Podczas starcia ranny został 1 izraelski żołnierz.
    3 czerwca 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Betlejem i Tulkarem.

3 czerwca 2005 r. Syria przeprowadziła testy 3 rakiet Scud. Jedna z wystrzelonych rakiet spadła na terytorium Turcji. Syria dysponuje rakietami Scud dostarczanymi z Północnej Korei.

4 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili około 4 rakiet Qassam z Dżeninu w kierunku żydowskich osiedli Ganim i Kadim. Rakiety eksplodowały w powietrzu. Do ataku przyznał się Islamski Dżihad.

4 czerwca 2005 r. Izrael wycofał pod koniec tygodnia część personelu ze swej ambasady w Taszkencie (Uzbekistan).

5 czerwca 2005 r. popołudniu w Jerozolimie rozpoczęła się parada z udziałem mieszkańców, prezydenta miasta oraz prezydenta Izraela. Obchodzono 38 rocznicę zjednoczenia Jerozolimy w rezultacie Wojny Sześciodniowej. W uroczystościach wzięło udział 10 tys. osób.
    5 czerwca 2005 r. wicepremier Szimon Peres podczas spotkania Partii Pracy z okazji Dnia Jerozolimy powiedział: "Mylą się ci, którzy sądzą, że Jerozolima z 240 tysiącami Arabów w jej wschodniej części może pozostać żydowską stolicą. Podobnie mylą się ci, którzy myślą, że miasto można podzielić murem". "Jeśli nie będzie pokoju w Jerozolimie, nie będzie pokoju w kraju. A jeśli nie opuścimy Strefy Gazy, nie będzie pokoju w Jerozolimie".

5 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę Qassam, która spadła w pobliżu osiedla Netzarim w Strefie Gazy. Ostrzelano także z moździerza osiedle Gadid.
    5 czerwca 2005 r. grupa Palestyńczyków ostrzelała trzy budynki rządowe Autonomii Palestyńskiej w Nablusie.

5 czerwca 2005 r. około 100 tys. amerykańskich Żydów wzięło w Nowym Jorku udział w wielkim marszu Izrael Parade. W Paradzie uczestniczyło około 1 mln. ludzi.

6 czerwca 2005 r. rabin Adin Steinsaltz został wybrany czasowym przewodniczącym rabinicznego ciała, które aspiruje do odnowienia Sanchedrynu. Grupa rabinów zaangażowana w ideę odtworzenia zgromadzenia 71 rabinów, którzy zbierali się w podbliżu Świątyni przed jej zniszczeniem w 70 roku n.e. myśli także o odbudowaniu Świątyni. Szanse na rekonstrukcję Sanchedrynu są jednak znikome - najwyższe autorytety halachiczne odmawiają poparcia tej idei.
    6 czerwca 2005 r. źródła wojskowe w Izraelu poinformowały, że wykryty jesienią zeszłego roku okręt podwodny, który naruszył wody terytorialne Izraela, był amerykańskim okrętem podwodnym. Wpłynął on 18 km w głąb wód terytorialnych Izraela.
    6 czerwca 2005 r. kilkuset Palestyńczyków zaatakowało kamieniami z terenu Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie modlących się Żydów pod Ścianą Płaczu. Policja musiała użyć siedem granatów ogłuszających dla rozpędzenia demonstrantów. Rannych zostało 2 Żydów. Aresztowano 1 Palestyńczyka.

6 czerwca 2005 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas stwierdził, że odpowiedzialność za brutalne starcia na Wzgórzu Świątynnym spada na Izrael. Władze nie powinny były pozwolić izraelskim siłom bezpieczeństwa na wejście na ten teren, powiedział Abbas.
    6 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskie patrole wojskowe w okolicach Neve Dekalim i Rafah w Strefie Gazy.
    6 czerwca 2005 r. grupa 15 terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aqsa ostrzelało i wtargnęło do biura gubernatora Autonomii Palestyńskiej w Shechem.

7 czerwca 2005 r. Izrael zaproponował władzom Autonomii Palestyńskiej budowę linii kolejowej, mającej łączyć Strefę Gazy z Zachodnim Brzegiem Jordanu. Planowana linia miałaby przebiegać od przejścia granicznego w Erezie do Tarkumii - miasteczka palestyńskiego pod Hebronem. Powstanie linii miałoby ułatwić przemieszczanie się osób i przewóz towarów między Strefą a miastami palestyńskimi na Zachodnim Brzegu.
    7 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 6 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot. Uszkodzony został jeden budynek mieszkalny.

7 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedla Ganei Tal, Kfar Darom i Neve Dekalim w Strefie Gazy. Zginęły 2 osoby, a 6 zostało rannych. Ofiarami byli chiński oraz palestyński robotnicy rolni. Jeden z rannych arabskich robotników zmarł w szpitalu. Później wystrzelono rakietę przeciwpancerną na pozycje izraelskiej straży granicznej w okolicach Rafah. Dwie rakiety spadły na wojskowe pozycje przy przejściu granicznym Kissufim.
    7 czerwca 2005 r. Palestyńczyk wszedł do zamkniętej strefy przygranicznej w pobliżu Rafah, na południu Strefy Gazy. Gdy nie reagował na wezwania do zatrzymania, izraelscy żołnierze zastrzelili potencjalnego zamachowca. Nie znaleziono przy nim broni.
    7 czerwca 2005 r. izraelscy komandosi przeprowadzili operację w wiosce Kabatii w pobliżu Dżeninu, w Samarii. Otoczono dom, w którym ukrywali się palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu. W wymianie ognia zginęło 2 terrorystów, w tym lokalny dowódca Islamskiego Dżihadu, Marouh Kamil. Inny terrorysta został ranny. Ranny został także 1 izraelski żołnierz.

8 czerwca 2005 r. izraelski rząd oświadczył, że wstrzyma się z działaniami odwetowymi za ostatnie ostrzały rakietowe żydowskich osiedli w Strefie Gazy. W ten sposób został dany czas na działanie palestyńskiego rządu, który zobowiązał się do aktywnego zwalczania terroryzmu.

8 czerwca 2005 r. Islamski Dżihad poinformował, że w izraelskich więzieniach zbezczeszczono około 6 egzemplarzy Koranu. Doszło do tego podczas przesłuchań więźniów.
    8 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    8 czerwca 2005 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał rakietami samochód Hamasu w Khan Junis w Strefie Gazy. W zniszczonym samochodzie znajdowały się pociski moździerzowe.

8 czerwca 2005 r. w hiszpańskiej Kordobie rozpoczęła się konferencja na temat antysemityzmu i innych form nietolerancji. W konferencji biorą udział delegaci 55 rządów z Europy i Ameryki Północnej.

9 czerwca 2005 r. minister obrony Szaul Mofaz spotkał się z palestyńskim ministrem spraw wewnętrznych Nasserem Jusefem. Uzgodniono wiele technicznych szczegółów związanych z ewakuacją żydowskich osiedli ze Strefy Gazy. Chodzi o to, aby opuszczone przez Izraelczyków tereny przejęły palestyńskie siły bezpieczeństwa, a nie radykalne ugrupowania zbrojne.
    9 czerwca 2005 r. Izraelski Sąd Najwyższy odrzucił wniosek o wstrzymanie realizacji planu Szarona w sprawie wycofania wojska ze Strefy Gazy i likwidacji osiedli żydowskich na tym terenie. Z wnioskiem o anulowanie planu wystąpiły organizacje osadników żydowskich.
    9 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot.

9 czerwca 2005 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas przybył do Gazy, gdzie spotkał się z przywódcami radykalnych ugrupowań Hamas i Islamski Dżihad. Rozmowy dotyczyły zamrożenia akcji zbrojnych przeciwko Izraelowi.
    9 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerzy żydowskie osiedla Gadid, Neve Dekalim i Netzarim w Strefie Gazy.
    9 czerwca 2005 r. przez miasta Autonomii Palestyńskiej przeszły demonstracje w proteście przeciwko rzekomemu zbezczeszczeniu Koranu przez izraelskie służby więzienne.
    9 czerwca 2005 r. grupa około 150 Palestyńczyków weszła do zamkniętej strefy wojskowej w pobliżu Nablusu, w Samarii. Pozycje izraelskich żołnierzy zostały obrzucone kamieniami i butelkami z płonącą benzyną.
    9 czerwca 2005 r. grupa Palestyńczyków usiłowała uszkodzić ogrodzenie zabezpieczające żydowskie osiedle Kochav Ya'akov, w pobliżu Ramallah w Samarii. Podczas interwencji został raniony kamieniem 1 izraelski żołnierz.
    9 czerwca 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały 11 poszukiwanych Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu Jordanu.

9 czerwca 2005 r. Amerykańska Liga Przeciw Zniesławieniom (ADL) opublikowała wyniki sondażu przeprowadzonego w Europie. 70% Francuzów uważa, że antysemityzm jest w ich kraju powszechnym zjawiskiem. 43% badanych stwierdziło, że Żydzi są zawsze bardziej lojalni wobec Izraela, około 30% sądzi, że Żydzi mają zbyt wiele władzy, a zdaniem 42% Żydzi prawdopodobnie zbyt wiele mówią o Holokauście.
    9 czerwca 2005 r. papież Benedykt XVI spotkał się w Watykanie z delegacją żydowskich przywódców.
    9 czerwca 2005 r. stowarzyszenie żydowskich kongregacji Ameryki Półnoxnej przeznaczyło 100 mln USD na wsparcie emigracji oraz absorpcji etiopskich Żydów. Do Izraela pragnie powrócić około 20 tys. Falaszów.
    
9 czerwca 2005 r. nieznani sprawcy wywrócili około 70 nagrobków na żydowskim cmentarzu w Rainsough w Anglii.

10 czerwca 2005 r. izraelski dziennik "Jedijot Achronot" opublikował wyniki badania opinii publicznej w Izraelu. Za wycofaniem ze Strefy Gazy opowiada się 53% ankietowanych (spadek o 16% od lutego). Przeciwnych wycofaniu jest 38% (wzrost o 11%).
    10 czerwca 2005 r. kilka tysięcy osób wzięło udział w paradzie gejów w Tel Awiwie.

10 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerzy żydowskie osiedla w rejonie Gush Katif w Strefie Gazy.
    10 czerwca 2005 r. podczas incydentu z żydowskim osadnikiem na punkcie kontrolnym w pobliżu Ariel w Samarii, został ranny izraelski żołnierz.

10 czerwca 2005 r. kończąc konferencję w Kordowie delegaci 55 państw potępili wszelkie przejawy nietolerancji, oświadczając: problemy polityczne, szczególnie na Bliskim Wschodzie, "nie usprawiedliwiają w żadnym przypadku antysemityzmu". Konferencja odrzuciła próby identyfikowania terroryzmu z jakąkolwiek religią, grupą etniczną czy kulturą. Gubernator stanu Nowy Jork George Pataki domagał się od krajów europejskich, aby "od deklaracji przeszły do konkretnych czynów" w sprawie zwalczania antysemityzmu w Europie, "rosnącego w 60 lat po wojnie".
    10 czerwca 2005 r. rząd Argentyny anulował oficjalnie dekret sprzed 67 lat zakazujący wjazdu do tego kraju Żydom prześladowanym przez nazistów. Dekret miał charakter poufny, został wydany w lipcu 1938 roku. W Argentynie żyje 244 tys. Żydów, więcej niż w jakimkolwiek innym kraju Ameryki Południowej.

11 czerwca 2005 r. szef wojsk łączności, generał Aharon Suarez, oświadczył że wojsko izraelskie zamierza utrzymać kontrolę nad Strefą Gazy, również po ewakuowaniu żydowskich osadników i posterunków wojskowych z tego terytorium. Kontrolę będzie się utrzymywać za pomocą najnowocześniejszych urządzeń elektronicznych.
    11 czerwca 2005 r. służby bezpieczeństwa zostały postawione w Izraelu, przed świętem Szawuot, w stan podwyższonej gotowości. Zwiększone oddziały policyjne zostały rozlokowane w starej Jerozolimie.

11 czerwca 2005 r. władze palestyńskie zakazały telewizji nadawania muzułmańskich kazań o treściach antysemickich i podburzających przeciw Izraelowi. Palestyński minister informacji Nabil Szaat oświadczył, że zabronił transmisji radiowych i telewizjych kazań, podżegających przeciwko innym religiom. Skrytykował imama Ibrahima Mdairesa z Gazy, który porównał Żydow do wirusa AIDS i oskarżył ich o fałszowanie rozmiarów Holokaustu.
    11 czerwca 2005 r. grupa około 40 uzbrojonych Palestyńczyków ostrzelało główną kwaterę palestyńskich sił bezpieczeństwa w Gazie.

11 czerwca 2005 r. nieznani sprawcy zdewastowali synagogę we Włodzimierzu, w Rosji.

12 czerwca 2005 r. izraelski ekspert wojskowy Moshe Elal oświadczył, że Autonomia Palestyńska znajduje się w stanie paraliżu w wyniku działalności grup terrorystycznych.

12 czerwca 2005 r. izraelska armia wprowadziła pełną blokadę Zachodniego Brzegu Jordanu i Strefy Gazy. Powodem tego posunięcia jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie święta Szawuot.
    12 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy.

13 czerwca 2005 r. 50 izraelskich rabinów przeciwnych planowi wycofania się ze Strefy Gazy wezwało rezerwistów do niestawienia się w jednostkach na ewentualny rozkaz przełożonych. Władze przewidują wykorzystanie rezerwistów podczas operacji. Plan Szarona rabini nazwali "grzechem" i "zbrodnią". Wielu szanowanych rabinów apelowało do żołnierzy, aby posłuchali rozkazów. Ostatnio opinię taką wygłosił były główny sefardyjski rabin Izraela.

13 czerwca 2005 r. przywódca Hamasu w Strefie Gazy, Ismail Hania oświadczył, że jest gotów do negocjacji z Organizacją Wyzwolenia Palestyny (OWP) w sprawie utworzenia wspólnego rządu jedności narodowej. Hamas liczy na zwycięstwo w Strefie Gazy i wiele mandatów na Zachodnim Brzegu Jordanu.
    13 czerwca 2005 r. organizacja Islamski Dżihad potępiła decyzję Hamasu o gotowości przystąpienia do palestyńskiego rządu jedności narodowej.
    13 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę Qassam, która spadła na żydowskie osiedla na północy Strefy Gazy.

13 czerwca 2005 r. przywódcy Hamasu przebywający za granicą Autonomii Palestyńskiej potępili decyzję Hamasu o gotowości przystąpienia do palestyńskiego rządu.
    13 czerwca 2005 r. królowa Elżbieta przyznała głównemu rabinowi Wielkiej Brytanii, Jonathanowi Sacksowi, tytuł szlachecki w uznaniu jego zasług dla brytyjskiej społeczności żydowskiej oraz promowania dialogu międzyreligijnego. "To zaszczyt nie tylko dla mnie, ale i dla całej społeczności żydowskiej", powiedział Sir Jonathan, który pełni funkcję głównego rabina od 1991 roku.
    
13 czerwca 2005 r. Pentagon oświadczył, że Stany Zjednoczone są zaniepokojone z powodu dostarczania przez Izrael Chinom sprzętu i technologii wojskowych. USA zażądały informacji o 60% ostatnich umów na sprzedaż broni Chinom i szczegółowego raportu na temat eksportu broni w ogóle. Kryzys wywołała sprzedaż Chinom bezzałogowego samolotu Harpy. Pojawiła się groźba nałożenia na Izrael sankcji gospodarczych przez USA.

14 czerwca 2005 r. przewodniczący parlamentarnej komisji do spraw obrony, Juwal Steinitz potwierdził, że istnieje napięcie w stosunkach pomiędzy Izraelem a Stanami Zjednoczonymi. Steinitz powiedział: "Nie ma wątpliwości, że stosunki z USA są żywotnie ważne dla Izraela. Lecz mimo ogromnego znaczenia amerykańskiej pomocy dyplomatycznej, ekonomicznej i wojskowej, Izrael powinien utrzymać swoją niezależność i pewną wzajemność w relacjach".
    14 czerwca 2005 r. generał Dan Haluc ostrzegł, że operacja likwidacji osiedli żydowskich w Strefie Gazy, która ma odbyć się latem, będzie trudna do przeprowadzenia, jeśli bojówki palestyńskie będą ostrzeliwać żołnierzy i policjantów ochraniających osadników. Haluc powiedział: "Z technicznego punktu widzenia nie widzę możliwości wykonania tych obu czynności (ewakuacji i obrony przed atakami) równocześnie".

14 czerwca 2005 r. izraelska armia zniosła blokadę terenów Autonomii Palestyńskiej.
    14 czerwca 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli 50-kg bombę podłożoną przy barierze granicznej Strefy Gazy. Saperzy rozbroili ładunek.
    14 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy. Rakieta Qassam spadła na Moshav Katif.

15 czerwca 2005 r. Izrael i Egipt zawarły porozumienie o rozmieszczeniu sił egipskich na granicy Egiptu ze Strefą Gazy w ramach wycofania się Izraela z tego terytorium. "Izrael udzielił zgody, aby Egipt i Autonomia Palestyńska przejęły kontrolę nad granicą ze Strefą Gazy, ale pod warunkiem, że wykażą się skutecznością w walce z przemytem broni" przez tę granicę. Według Reutera, Egipt obiecał rozmieścić na granicy 750 policjantów.
    15 czerwca 2005 r. nieznani sprawcy zdewastowali około 130 nagrobków na cmentarzu żydowskim w Budapeszcie (Węgry).

16 czerwca 2005 r. Narodowy Fundusz Żydowski otworzył 180 rezerwuar wody w Izraelu.
    16 czerwca 2005 r. premier Szaron oświadczył: "Nie zgadzam się z twierdzeniem, że wycofanie się z Gazy jest deptaniem syjonizmu. De facto oznacza to umocnienie syjonizmu w znacznie ważniejszych strefach, i to jest to, co powinniśmy uczynić w Galilei".
    16 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot. Zniszczeniu uległ 1 samochód.

16 czerwca 2005 r. dowódca sił izraelskich w Strefie Gazy generał Aviv Kochavi spotkał się w Eretz z dowódcą palestyńskich sił bezpieczeństwa w Gazie, Suleimanem Hilabem. Rozmowy dotyczyły wycofaniu Izraelczyków ze Strefy.
    16 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Gadid w Strefie Gazy.
    16 czerwca 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały 6 poszukiwanych Palestyńczyków w okolicach Ramallah.

16 czerwca 2005 r. nieznani sprawcy zdewastowali 87 nagrobków na żydowskim cmentarzu w West Ham, we wschodniej części Londynu. Zbezczeszczono także otoczenie mauzoleum rodziny Rotschildów. W Wielkiej Brytanii w ubiegłym tygodniu zbezczeszczono dwa inne cmentarze żydowskie - w Essex i w Machesterze.

17 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot.

17 czerwca 2005 r. izraelska armia zamknęła przejścia graniczne w Eretz i Rafah, po ostrzeżeniu wywiadu o możliwości zamachu bombowego.
    17 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Netzarim i Moshav Katif w Strefie Gazy. Został uszkodzony jeden budynek i samochód.
    
17 czerwca 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli laboratorium materiałów wybuchowych w Dżeninie, w Samarii. Przejęto 50 kg materiałów wybuchowych.

17 czerwca 2005 r. izraelska marynarka po raz pierwszy wzięła udział w ćwiczeniach NATO, które miały miejsce we Włoszech.
    17 czerwca 2005 r. amerykański sekretarz obrony Donald Rumsfeld zagroził nałożeniem sankcji na Izrael, jeżeli ten nie będzie respektował wymogów USA w kwestii współpracy zbrojeniowej z Chinami. Pentagon domaga się zwolnienia wysokich urzędników izraelskich zamieszanych we współpracę z Chinami. Grozi też zamrożeniem projektów współpracy zbrojeniowej z Izraelem.

18 czerwca 2005 r. parlament palestyński przyjął w Ramalli nową ordynację wyborczą, która pozwoli na przeprowadzenie wyborów, przewidzianych uprzednio na lipiec, lecz odłożonych na termin nieokreślony. Według nowej ordynacji deputowani będą w połowie wybierani z list partyjnych, a w połowie - bezpośrednio. Zwiększy się też liczba deputowanych z 88 do 132.
    18 czerwca 2005 r. amerykańska sekretarz stanu Condoleezzę Rice spotkała się w Ramalli z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Abbas zapewnił o gotowości koordynowania z Izraelem zapowiedzianego na sierpień wycofania wojsk izraelskich z Gazy. Rice uznała, że wycofanie się Izraela ze Strefy Gazy jest najlepsza szansą na ponowne ożywienie "mapy drogowej".
    
18 czerwca 2005 r. palestyński terrorysta z Islamskiego Dżihadu przedostał się przez barierę ochronną do żydowskiego osiedla Kfar Darom w Strefie Gazy. Został zastrzelony podczas wymiany ognia z izraelskimi żołnierzami. Aresztowano także członka al-Fatah, który brał udział w ataku.

19 czerwca 2005 r. amerykańska sekretarz stanu Condoleeza Rice poinformowała w Jerozolimie, że Izrael i Autonomia Palestyńska uzgodniły, że zabudowania żydowskich kolonii w strefie Gazy, po ich ewakuacji zostaną zburzone. Izraelskie i palestyńskie władze rozważały przekazanie 1200 domów po osadnikach potrzebującym mieszkań palestyńczykom. Uznano jednak, że domów jest zdecydowanie za mało, bo własnego mieszkania potrzebuje milion 300 tysięcy Palestyńczyków. Domy zostaną więc zburzone, tereny oczyszczone i wykorzystane przez palestyńskie władze według ich własnych planów. Gruz ze zburzonych domów zostanie zużyty na budowę portu w Gazie. Izrael wyraził zgodę na swobodny przepływ towarów ze Strefy Gazy, co ma pobudzić gospodarkę.

19 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rakietą przeciwpancerną izraelskie pozycje na granicy Egiptu ze Strefą Gazy. Zginął 1 izraelski żołnierz, a 2 zostało rannych. Do rannych żołnierzy Palestyńczycy otworzyli ogień z broni maszynowej. W odwetowym ogniu zginął 1 terrorysta z Islamskiego Dżihadu, a 2 zostało rannych.
    19 czerwca 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali na punkcie kontrolnym pod Nablusem 17-letniego Palestyńczyka, który przenosił 5 bomb domowej roboty.

20 czerwca 2005 r. izraelski minister mieszkalnictwa zapowiedział przetarg na budowę 700 dodatkowych domów jedno- i kilkurodzinnych dla żydowskich osadników na Zachodnim Brzegu.

20 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedla Neve Dekalim i Ganei Tal w Strefie Gazy.
    20 czerwca 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali palestyńską terrorystkę-samobójczynię na przejściu granicznym Eretz w Strefie Gazy.
    20 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osady Hermesz, na Zachodnim Brzegu Jordanu. Zginął 1 Izraelczyk, a drugi został ranny. Do ataku przyznał się Hamas.

20 czerwca 2005 r. w stolicy Jordanii, Ammanie, sekretarz stanu USA Condoleezza Rice wezwała kraje arabskie, aby pomogły zwalczyć przemoc, gdy Izraelczycy będą wycofywali się ze Strefy Gazy. Podkreśliła też, że cały Bliski Wschód skorzysta z większych swobód politycznych.
    20 czerwca 2005 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice zaapelowała w Egipcie o przeprowadzenie demokratycznych reform w państwach Bliskiego Wschodu. Rice spotkała się w kurorcie Szarm el-Szejk z prezydentem Egiptu Hosnim Mubarakiem.

21 czerwca 2005 r. w Jerozolimie odbył się szczyt pomiędzy palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem i izraelskim premierem Arielem Szaronem. Rozmowy dotyczyły głównie operacji ewakuacji osiedli żydowskich ze Strefy Gazy. Szaron zaproponował przekazanie Palestyńczykom dwóch miast - Kalkilii i Betlejem - w ciągu dwóch tygodni, jeśli władze palestyńskie będą kontrolować przemoc. Wyraził też zgodę na rozpoczęcie przygotowań do ponownego otwarcia lotniska w Gazie i obiecał, że rozważone zostanie uwolnienie następnych więźniów palestyńskich. Strona izraelska była zniecierpliwiona palestyńską odmową rozbrojenia bojowników.
    21 czerwca 2005 r. Komisja Finansów Knessetu przeznaczyła 11 mln NIS na projekt "Komputer dla każdego dziecka". Obecnie planuje się zakup 7 tys. komputerów, jednak docelowo ma być ich 22 tys.
    21 czerwca 2005 r. pociąg pasażerski wykoleił się po zderzeniu z ciężarówką w pobliżu Aszkelonu. Zginęło 8 osób, a 195 zostało rannych.
    21 czerwca 2005 r. palestyńscy więźniowie ogłosili jedno dniowy strajk głodowy w więzieniu Megiddo. Domagają się porozumienia o ich uwolnieniu.

21 czerwca 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły nocną operację w miastach Zachodniego Brzegu Jordanu. Aresztowano 52 aktywistów Islamskiego Dżihadu.
    21 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedla Netzarim i Neve Dekalim w Strefie Gazy.

22 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy przy pracującym wojskowym buldożerze IDF przy osiedlu Morag, w Strefie Gazy.
    22 czerwca 2005 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał grupę palestyńskich terrorystów przygotowujących się do wystrzelenia rakiet Qassam, w pobliżu obozu uchodźców Jabalaya w Strefie Gazy.
    
22 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w obozie uchodźców Balata na Zachodnim Brzegu budynek w którym przemawiał premier Ahmed Qurei. Podczas wyjazdu premiera z obozu, ostrzelano jego kolumnę i w pobliżu zdetonowano ładunek wybuchowy.
    22 czerwca 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 11 aktywistów Islamskiego Dżihadu na Zachodnim Brzegu.

23 czerwca 2005 r. minister obrony Shaul Mofaz oświadczył, że przekazanie miasta Betlejem pod administrację palestyńską może nastąpić już w przyszłym tygodniu. Natomiast przekazanie miasta Kalkilia może nastąpić w tydzień później.

23 czerwca 2005 r. Izrael i Egipt ostatecznie zawarły porozumienie o rozlokowaniu 800 egipskich funkcjonariuszy straży granicznej wzdłuż granicy Strefy Gazy z Egiptem. Przejście graniczne Rafah ma znajdować się pod kontrolą sił międzynarodowych. Izrael wyraził także zgodę na odbudowę portu i lotniska w Gazie.
    23 czerwca 2005 r. pokojowy Kwartet (USA, Rosja, Unia Europejska i ONZ) wezwał Izrael, by zezwolił na większą swobodę poruszania się Palestyńczyków. Oświadczenie, wzywa Izrael, "by podjął natychmiastowe kroki, bez narażania na szwank bezpieczeństwa Izraela, na rzecz wsparcia odnowy i odbudowy poprzez ułatwienie przepływu ludzi i towarów z i do Strefy Gazy oraz Zachodniego Brzegu Jordanu, a także pomiędzy nimi".

24 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Netzarim, w Strefie Gazy. Ranny został 1 żydowski osadnik. Ostrzelano także pozycje wojskowe przy Rafah.
    24 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Hebronu, zabijając 1 osobę i raniąc 3 kolejne. Do ataku przyznały się Brygady Męczenników Al-Aksa.
    24 czerwca 2005 r. terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa ostrzelali grupę Izraelczyków w pobliżu osady Adorayim, raniąc 2 osoby.
    24 czerwca 2005 r. terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa ostrzelali posterunek palestyńskiej policji w Dżeninie, zabijając 1 palestyńskiego policjanta. W odwecie palestyńska policja przeprowadziła dużą operację w części miasta. Brak informacji o rannych.
    24 czerwca 2005 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w pobliżu wioski Bilin w Samarii. W starciu ranny został 1 izraelski policjant oraz 9 Palestyńczyków. Aresztowano 15 osób.

25 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Nisanit w Strefie Gazy.

26 czerwca 2005 r. wicepremier Szimon Peres powiedział, że rezultaty wyborów prezydenckich w Iranie zapowiadają "ciężkie problemy" dla wolnego świata. Dodał, że obawia się "niebezpiecznej kombinacji" ekstremizmu, broni niekonwencjonalnej i izolowania się Iranu od Zachodu.
    26 czerwca 2005 r. izraelski sąd orzekł, że parada homoseksualistów w Jerozolimie może się odbyć w tym tygodniu, zgodnie z planem. Jednocześnie sąd ukarał burmistrza Jerozolimy grzywną w wysokości 30 tys. szekli (6,5 tys. dolarów), za próbę niedopuszczenia do tej parady.

26 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedla Neve Dekalim i Ganei Tal w Strefie Gazy.
    26 czerwca 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli 40-kg bombę w pobliżu przejścia granicznego Kissufim w Strefie gazy. Bombę rozbroili saperzy.
    26 czerwca 2005 r. izraelskie buldożery przystąpiły do wyburzania opuszczonych już budynków należących do osiedli żydowskich w pobliżu nadmorskiej miejscowości Szirat Hajam w Strefie Gazy. Doszło do przepychanek wojska z osadnikami.

27 czerwca 2005 r. minister budownictwa Isaac Herzog wstrzymał prace budowlane w 50 żydowskich osiedlach na Zachodnim Brzegu Jordanu. Kontrakty na budowę domów w nielegalnych osiedlach zostaną anulowane.
    27 czerwca 2005 r. trybunał wojskowy w Izraelu uznał byłego izraelskiego żołnierza za winnego zabicia w 2003 roku propalestyńskiego aktywisty brytyjskiego w Strefie Gazy. Skazanemu żołnierzowi grozi 20 lat więzienia.
    27 czerwca 2005 r. zołnierze izraelscy zostali ostrzelani na Wzgórzach Golan z terytorium Syrii. Nikt nie został ranny, a Izraelczycy nie odpowiedzieli ogniem, by uniknąć eskalacji działań. Izrael złożył protest w siłach pokojowych ONZ.

27 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Morag w Strefie Gazy.
    27 czerwca 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli i zniszczyli podziemny tunel wiodący do żydowskiego osiedla Neve Dekalim w Strefie Gazy.

27 czerwca 2005 r. Izrael zgodził się na podpisanie z USA porozumienia o reglamentacji swego handlu bronią z Chinami. Zgodnie z porozumieniem, Izrael nie będzie mógł dostarczać do Chin bezzałogowych powietrznych systemów bojowych typu Harpy. W porozumieniu znajdzie się klauzula, iż oba kraje (Izrael i USA) są "partnerami strategicznymi", którzy muszą brać pod uwagę swe wzajemne interesy w kwestii sprzedaży technologii militarnej. Wskutek anulowania kontraktu Izrael musiał zapłacić Chinom 350 mln dolarów odszkodowania.
    27 czerwca 2005 r. zgromadzenie ogólne Europejskiego Kongresu Żydów (EJC) wybrało Pierre'a Besnainou na nowego przewodniczącego. Besnainou wygrał w rywalizacji w Cobim Benatoffem, który był przewodniczącym Kongresu od 2003 roku.

28 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerzy żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy.

29 czerwca 2005 r. premier Ariel Szaron zapowiedział, że władze użyją "żelaznej pięści" przeciwko ugrupowaniom, które będą się uciekać do przemocy, protestując przeciwko likwidacji osiedli żydowskich.
    29 czerwca 2005 r. przeciwnicy likwidacji żydowskich osiedli w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu zablokowali główną bramę wjazdową do Jerozolimy, siadając w popołudniowych godzinach szczytu na sześciopasmowej drodze. Do podobnych incydentów doszło też w Hajfie. Natomiast na autostradzie łączącej Jerozolimę z Tel Awiwem demonstranci rozlali olej i wysypali gwoździe.
    29 czerwca 2005 r. szyickie ugrupowanie Hezbollah ostrzelało rakietami i pociskami moździerzowymi okolice kibucu Manara i miasta Kiryat Shemona. W ostrzale zginął 1 izraelski żołnierz, a 5 zostało rannych. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem raniąc 1 napastnika. Izraelska artyleria ostrzelała pozycje Hezbollahu.

29 czerwca 2005 r. izraelscy żołnierze starli się z grupą młodych osadników żydowskich, których usuwali z opuszczonego palestyńskiego domu koło osiedla żydowskiego Szirat Hajam w Strefie Gazy.
    29 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerzy żydowskie osiedla Netzarim, Gadid i Neve Dekalim w Strefie Gazy. Jedna osoba została ranna, oraz poważnie uszkodzony został dom. Ostrzelano także patrol izraelskiej armii, który odpowiedział ogniem zabijając napastnika w okolicach osiedla Morag.

29 czerwca 2005 r. izraelskie samoloty zbombardowały rejon wioski Kfar Szuba, w południowym Libanie. Była to akcja odwetowa za wcześniejszy ostrzał ze strony Hezbollahu.

30 czerwca 2005 r. premier Ariel Szaron zapowiedział "podjęcie wszelkich koniecznych kroków", by nie dopuścić do zakłócenia przez ekstremistów żydowskich realizacji planu likwidacji izraelskich osiedli w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu. Dodał, że nakazał służbom bezpieczeństwa zastosowanie zdecydowanych działań.
    30 czerwca 2005 r. ortodoksyjny Żyd zranił nożem dwóch uczestników parady homoseksualistów w Jerozolimie. Parada gejów została wstrzymana. Policja aresztowała 13 osób.
    30 czerwca 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli grupę bojowników Hezbollahu, którzy usiłowali przekroczyć granicę izraelsko-libańską. W wymianie ognia raniono 1 napastnika.

30 czerwca 2005 r. izraelska armia ogłosiła żydowskie osiedla w Strefie Gazy "zamkniętą strefą wojskową". W ostatnich dniach dochodzi tam do najostrzejszych od roku starć żydowskich osadników z izraelską wojskiem i policją.
    30 czerwca 2005 r. do żydowskiego osiedla Gush Katif w Strefie Gazy wkroczyły 7 i 188 brygada IDF wraz z kilkoma innymi batalionami. Kilkuset żołnierzy i policjantów przeprowadziło regularny szturm na opuszczony hotel "Palm Beach" w Gush Katif, w którym zabarykadowało się 150 ekstremistów. Część protestujących zgodziła się wyjść, ale większość trzeba było wynosić.
    30 czerwca 2005 r. skrajne ugrupowania palestyńskie zagroziły zamachami, jeśli Izrael wznowi akcje likwidowania ich przywódców. Ostrzeżenie wystosowało pięć zbrojnych organizacji, w tym Islamski Dżihad i Brygady Męczenników Al-Aksa.
    30 czerwca 2005 r. palestyński przywódca Mahmud Abbas zaprosił islamistów z Hamasu do przyłączenia się do rządu Autonomii Palestyńskiej. Abbas chce wspólnie z Hamasem przejmować kontrolę nad Strefą Gazy po upuszczeniu jej przez Izraelczyków.

30 czerwca 2005 r. izraelskie samoloty zbombardowały pozycje Hezbollahu w południowym Libanie.

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: lipiec-sierpień 2005 r.

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2005-2012 by Gedeon