LIPIEC - WRZESIEŃ  2018 r.



  -  HISTORIA
  - kwiecień-czerwiec 2018 r.
 - lipiec-wrzesień 2018 r.
  - październik-grudzień 2018 r.





 

1 lipca 2018 r. rano Siły Obronne Izraela rozpoczęły przegrupowywanie jednostek pancernych oraz artylerii na Wzgórza Golan, aby wzmocnić stacjonujące tam siły.
    1 lipca 2018 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Irański reżim bardzo wyraźnie czuje nadchodzące sankcje gospodarcze, a irańska gospodarka już teraz jest bardzo słaba. Iran, zamiast inwestować miliardy dolarów w naród, to inwestuje w finansowanie terroryzmu w regionie i na całym świecie, a także w regionalną agresję. Nie ma więc co się dziwić, że Irańczycy słusznie protestują przeciwko temu. Zmiana pozycji Stanów Zjednoczonych wobec Iranu jest strategicznym zwrotem w sytuacji Izraela. Kiedy samotnie stanąłem przeciwko całemu światu, aby usiłować doprowadzić do anulowania tej złej umowy, wierzyłem, że jest to możliwe. Naszym celem zawsze jest to samo: chcemy powstrzymać Iran przed zdobyciem broni jądrowej i rozbić irański bankomat, który finansuje agresję w regionie, w tym w Syrii. Podczas gdy Stany Zjednoczone uderzają gospodarczo w reżim irański, my pracujemy nad tym, aby irańskie siły i ich przedstawiciele nie zdołali utworzyć militarną obecność w jakimkolwiek miejscu w Syrii, i nadal będziemy to robić. Jeśli chodzi o południową Syrię, to nadal będziemy bronić naszych granic. W miarę naszych możliwości rozszerzymy pomoc humanitarną. Nie pozwolimy na wkroczenie na nasze terytorium i zażądamy, aby umowa z 1974 r. o separacji naszych wojsk od armii syryjskiej była ściśle przestrzegana. W tej sprawie jestem w stałym kontakcie z Białym Domem i Kremlem. Minister obrony i szef sztabu mają podobny kontakt ze swoimi odpowiednikami w Stanach Zjednoczonych i Rosji."

1 lipca 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali kampanię wypuszczania ze Strefy Gazy latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 24 pożary terenów przygranicznych w Izraelu.
    1 lipca 2018 r. wysoki palestyński urzędnik Riad al-Maliki, przemawiając w imieniu Mahmouda Abbasa na szczycie Unii Afrykańskiej, oskarżył Izrael o wdrożenie systemu apartheidu. „Stany Zjednoczone podjęły agresywne i jednostronne kroki, gdy uznały okupowaną Jerozolimę za stolicę izraelskiego państwa okupacyjnego, i przeniosły swoją ambasadę z Tel Awiwu do okupowanej Jerozolimy.” Oskarżył także Izrael o prowadzenie czystek etnicznych i wdrażanie systemu apartheidu przeciwko Palestyńczykom w Judei, Samarii i Wschodniej Jerozolimie.

2 lipca 2018 r. izraelskie koleje Israel Railways otworzyły dwie nowe stacje kolejowe - Ra'anana West i Ra'anana South. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Po prostu przejechaliśmy pociągiem z jednej strony Ra'anany na drugą, i widzimy lśniące wieże i postęp high-tech, oraz dobrobyt parków przemysłowych. Izrael wprowadza innowacje i widzimy przyszłość, naprawdę widzimy przyszłość. Jeśli chodzi o tunele, to budujemy, a jednocześnie niszczymy tunele terrorystyczne tych ludzi, którzy nie inwestują tak jak my w lepsze życie dla swego narodu, ale tylko w to, aby nas atakować. My w przeciwieństwie do tego budujemy tutaj tunele, które skracają odległości. Powiedziałem właśnie ministrowi transportu Israel Katzowi, że dzięki doskonałym połączeniom, które tworzymy - z północy na południe, z południa do centrum, i z północy do centrum – wszystko tu łączymy i otwieramy nowe możliwości. Podejmujemy wysiłek, aby w obrębie miast wybudować linie nadziemnych pociągów, podziemnych pociągów, autostrady i ekspresowe pasy ruchu, i będziemy musieli wykopać w tym celu wiele tuneli za pomocą nowej technologii."
    2 lipca 2018 r. minister ds. imigracji i absorpcji, Sofa Landver, powiedziała, że obecnie największa koncentracja Żydów na świecie występuje w Izraelu, gdzie mieszka ponad 6 mln Żydów. Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone, gdzie mieszka 5,7 mln Żydów.
    2 lipca 2018 r. wieczorem Kneset przyjął ustawę, na mocy której Izrael będzie mógł zamrozić ponad 1,2 mld szekli z wpływów podatkowych, które nie zostaną w tym roku przekazane do Autonomii Palestyńskiej. Ustawę poparło 87 parlamentarzystów, a 15 głosowało przeciwko. Jest to odpowiedź na finansowanie przez Autonomię Palestyńską terroryzmu, i przekazywanie funduszy dla terrorystów i ich rodzin.

2 lipca 2018 r. po południem grupa 4 palestyńskich terrorystów przekroczyła ogrodzenie graniczne Strefy Gazy i podjęła próbę podpalenia bezzałogowego stanowiska wojskowego izraelskiej armii. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień, zabijając 1 napastnika. Dwóch rannych aresztowano. Przy napastnikach znaleziono noże oraz materiały łatwopalne.

2 lipca 2018 r. rząd Australii ogłosił zakończenie bezpośredniej pomocy przekazywanej dla Autonomii Palestyńskiej. Jako przyczynę podano obawy, że środki te mogą być wykorzystywane do wsparcia działalności terrorystycznej. Australia wstrzymała 10 mln dolarów, które miały być przekazane do Banku Światowego na odbudowę i rozwój Autonomii Palestyńskiej.

3 lipca 2018 r. ministerstwo zdrowia przedstawiło raport ujawniający trudności w izraelskim systemie zdrowia. Okazuje się, że maleje liczba lekarzy, i obecnie wynosi 3,1 lekarza na 1000 mieszkańców (w zeszłym roku wskaźnik wynosił 3,4) - średnia w krajach OECD wynosi 3,3 lekarza na 1000 mieszkańców. Podobnie niski jest poziom zatrudnienia pielęgniarek, jaki wynosi 5 pielęgniarek na 1000 osób. Izrael również słabo sobie radzi z absolwentami studiów medycznych, których jest 6,8 na 1000 mieszkańców - średnia w krajach OECD wynosi 12,1. Chociaż zauważono, że Izrael zajmuje czołowe miejsce wśród absolwentów kierunków medycznych, którzy studiowali za granicą - 51,8 przy średniej w krajach OECD wynoszącej zaledwie 20,3. Raport pokazał także niedobór łóżek szpitalnych, których obecnie jest 2,3 łóżka na 1000 mieszkańców - średnia w krajach OECD wynosi 3,6 łóżka. Związane z tym jest przeludnienie w szpitalach - obłożenie wynosi 93,8% (średnia w OECD 75,5%). Lepiej sytuacja wygląda pod względem urządzeń diagnostycznych. Raport dostrzega niepokojące zjawisko dużej ilości palaczy na poziomie 19,6%, przy średniej w krajach OECD wynoszącej 16,4%. Spożycie alkoholu w Izraelu wynosi 2,6 litra na osobę (średnia w krajach OECD wynosi 8,8 litra). Średnia długość życia wynosi 82,5 roku i jest jedną z najwyższych na świecie (średnia w krajach OECD wynosi 80,8 roku). Przy czym średnia długość życia kobiet wynosi 84,2 lat, i mężczyzn 80,7 lat. Odnotowano także wysoki poziom narodzin dzieci - średnio 3,1 dziecka na kobietę (w krajach OECD przypada 1,7 dziecka na kobietę). Również wskaźnik umieralności niemowląt w Izraelu jest również najniższy i wynosi 3,1 zgonów niemowląt na 1000 urodzeń (w krajach OECD wskaźnik ten wynosi 3,8). Odnotowano także 4,1 samobójstw na 100 tys. mieszkańców (w krajach OECD średnia wynosi 12,4).

3 lipca 2018 r. sekretarz generalny OWP Saeb Erekat powiedział, że decyzja Izraela o zamrożeniu palestyńskich pieniędzy zagrozi istnieniu Autonomii Palestyńskiej. Obecnie Izrael pobiera około 127 mln $ miesięcznie z opłat celnych nakładanych na towary przeznaczone na rynek Autonomii Palestyńskiej. Opłaty te są pobierane w izraelskich portach, a następnie przekazywane władzom palestyńskim. "To bardzo niebezpieczna decyzja, która jest równoznaczna z likwidacją Autonomii Palestyńskiej, piractwem i kradzieżą. Izrael kradnie ziemię i pieniądze narodu palestyńskiego, a jest to wynikiem decyzji prezydenta Trumpa, który wspiera Izrael." Rzecznik Mahmouda Abbasa, Nabil Abu-Rudeina powiedział: "Obniżenie wynagrodzeń więźniów i rodzin męczenników jest czerwoną linią, deklaracją wojny przeciwko Palestyńczykom, która podważa podstawę relacji między Autonomią Palestyńską a Izraelem."

3 lipca 2018 r. syryjskie media poinformowały, że w nocy izraelskie samoloty zaatakowały magazyny broni używane przez pro-irańskie siły, które są położone w pobliżu drogi Damaszek-Dara.

4 lipca 2018 r. nad ranem w północnym Izraelu wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 4,1 w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się pod jeziorem Kinneret. Nie odnotowano żadnych szkód.
    4 lipca 2018 r. premier Benjamin Netanjahu złożył życzenia z okazji Święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych. "Gratulacje, Ameryko, 4 lipca. W tym dniu, 242 lata temu nastąpiły wielkie narodziny wolności, nie tylko wolność dla Stanów Zjednoczonych, ale wolność dla świata. Ameryka ma nasz największy podziw. Ameryka nie ma większego przyjaciela niż Izrael, a Izrael nie ma większego przyjaciela niż Ameryka."

4 lipca 2018 r. rano izraelscy żołnierze wkroczyli do nielegalnej beduińskiej wioski Khan al-Ahmar, położonej w pobliżu żydowskiego osiedla Kefar Adumim w północnej części Judei. W wiosce żyje około 180 Beduinów, a ich domy według oceny izraelskich władz stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. Podczas eksmisji doszło do starć z mieszkańcami, w których rannych zostało 35 Beduinów i 3 izraelskich żołnierzy. Aresztowano 11 osób. Mieszkańcy mają być przesiedleni do arabskiej wioski Abu Dis, która jest odległa o 12 km.
    4 lipca 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali kampanię wypuszczania ze Strefy Gazy latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 19 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu.

4 lipca 2018 r. wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Liz Throssell zażądała od Izraela legalizacji beduińskiej wioski Khan al-Ahmar, twierdząc, że w czasie jej zakładania Izrael nie posiadał uprawnień do egzekwowania przepisów budowlanych w Judei i Samarii. "Wzywamy władze izraelskie, by wstrzymały rozbiórkę, by uszanowały prawa mieszkańców do pozostania na ich ziemi i uregulowały status prawny wioski." Wysłannik ONZ ds. Bliskiego Wschodu Nickolaj Mladenov, również potępił Izrael za zaistniałą sytuację. "Izrael powinien wstrzymać takie działania i plany przeniesienia społeczności beduińskich na okupowanym Zachodnim Brzegu. Takie działania są sprzeczne z międzynarodowym prawem i podważają rozwiązanie dwupaństwowe."

5 lipca 2018 r. Siły Obronne Izraela rozlokowały dodatkowe baterie systemu antyrakietowego Iron Dome wzdłuż granic Strefy Gazy. Wydano komunikat mówiący, że Siły Obronne Izraela są przygotowane na każdy scenariusz.
    5 lipca 2018 r. przed południem w północnym Izraelu wystąpiło lekkie trzęsienie ziemi o sile 2,8 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się pod jeziorem Kinnaret.
    5 lipca 2018 r. ekspert od trzęsień ziemi Dr Ariel Heiman powiedział: "Istnieje ciągły powód do niepokoju. Pod naszymi stopami wziąć trzęsie się ziemia, chociaż większość wstrząsów jest słaba, i my ich nie czujemy. Czasami są silniejsze i czujemy je. Znajdujemy się wzdłuż syryjsko-afrykańskiego rowu tektonicznego, na którym wciąż jest ruch i tarcia wywołujące trzęsienia ziemi. Bardzo silne trzęsienie ziemi w państwie Izrael nie jest kwestią, czy nastąpi, ale kwestią kiedy. Ostatnie silne trzęsienie wzdłuż rowu nastąpiło w 1995 r., i nie zwróciliśmy na nie większej uwagi, ponieważ było daleko od nas, ale jego wielkość wynosiła 7,0 stopni w skali Richtera. Trzęsienia ziemi, które miały miejsce w ciągu ostatnich dwóch dni, miały miejsce w tym samym regionie w ostatnich latach i nie można ich przewidzieć."
    5 lipca 2018 r. Sąd Najwyższy wydał decyzję o czasowym zamrożeniu rozbiórki nielegalnej beduińskiej wioski Khan al-Ahmar, położonej na wschód od Jerozolimy. W maju wydana była sądowa decyzja o rozbiórce nielegalnie wzniesionych domów. Pierwotnie w miejscu tym znajdował się obóz prowadzących koczownicze życie Beduinów. W latach 90-tych Beduini zaczęli budować w tym miejscu struktury budowlane w których zamieszkało ponad 170 osób. Domy wznoszono bez zezwoleń na budowę. Następnie dzięki wsparciu europejskich państw w wiosce wzniesiono szkołę i inne obiekty użyteczności publicznej - również bez wymaganych prawem zezwoleń. W temacie tym prowadzone były liczne rozprawy sądowe, i ostatecznie w maju b.r. Sąd Najwyższy odrzucił apelacje mieszkańców, otwierając drogę do likwidacji nielegalnej wioski.
    5 lipca 2018 r. minister sprawiedliwości Ajelet Shaked powiedziała, że wspólne oświadczenie rządów Izraela i Polski w sprawie nowelizacji kontrowersyjnego polskiego prawa o Holokauście powinno zostać odwołane. "Nie można uciszać żadnej krytyki roszczeń politycznych. Prawda historyczna powinna być opowiedziana i niezakłócona: polska pomoc Żydom podczas Holokaustu była stosunkowo rzadkim zjawiskiem, a mordowanie Żydów było zjawiskiem powszechnym. Proponuję, aby wszyscy przeczytali dokument Jad Vashem na temat deklaracji i zrozumieli, jak bardzo jest to niezgodne. Państwo Izrael nie może być sygnatariuszem tego dokumentu, a zatem musi on zostać unieważniony." Muzeum Holokaustu Jad Vashem w Jerozolimie wydało oświadczenie, w którym stwierdziło, że "wspólne oświadczenie zawiera poważne błędy i oszustwa. Istota polskiej ustawy pozostaje niezmieniona nawet po uchyleniu wyżej wymienionych paragrafów, w tym możliwości realnej kary dla naukowców, niezakłóconych badań i historycznej pamięci o Holokauście." Według Jad Vashem wspólne oświadczenie rządu izraelskiego i polskiego stworzyło fałszywy obraz polskiego rządu na uchodźstwie podczas II wojny światowej, który działał "w celu udaremnienia eksterminacji polskich Żydów", podczas gdy w rzeczywistości "polski rząd na wygnaniu z siedzibą w Londynie, a także Delegatura (organ przedstawicielski tego rządu w okupowanej Polsce) nie działały zdecydowanie w imieniu polskich obywateli narodowości żydowskiej w jakimkolwiek momencie wojny. Większość polskiego ruchu oporu w jego różnych ruchach, nie tylko nie pomagała Żydom, ale nierzadko aktywnie uczestniczyła w ich prześladowaniu."

5 lipca 2018 r. izraelskie siły bezpieczeństwa ogłosiły obszar nielegalnej beduińskiej wioski Khan al-Ahmar zamkniętą strefą wojskową. Na teren wioski usiłowała wjechać delegacja europejskich dyplomatów, zostali oni jednak zatrzymani przez izraelskich żołnierzy. Odmówiono im wstępu, informując, że obszar wioski jest strefą zamkniętą.

6 lipca 2018 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że w czerwcu nastąpił spadek ataków terrorystycznych. W czerwcu odnotowano 220 takich ataków (w maju było 365 ataków), co oznacza spadek o 40%. Największy spadek odnotowano w Jerozolimie, gdzie doszło jedynie do 6 ataków. Co ciekawe, w czerwcu przypadało muzułmańskie święto Ramadan, które zazwyczaj charakteryzowało się wzrostem aktywności terrorystycznej. Jednak izraelskie siły bezpieczeństwa zintensyfikowały swoją działalność, aby zapobiec zaburzeniom i atakom terrorystycznym. Jednym obszarem regularnych zaburzeń i niepokojów pozostaje granica ze Strefą Gazy.
    6 lipca 2018 r. wiceminister budownictwa Jackie Levy ostrzegł przed dużym trzęsieniem ziemi i wezwał do zwiększenia wydatków na wzmocnienie konstrukcji budynków. W ostatnich 3 latach na ten cel wydano około 60 mln szekli, wzmacniając budynki o priorytetowym znaczeniu w Dolinie Jordanu - dotyczy to takich miast jak Beit Shean, Tyberiada, Safed i Ejlat. Minister podkreślił, że izraelski rząd musi zrozumieć, że trzęsienie ziemi to tykająca bomba zegarowa, i trzeba zainwestować dużo pieniędzy, aby zapobiec poważnej katastrofie, która może się zdarzyć w każdej chwili.

6 lipca 2018 r. kilkuset Palestyńczyków zgromadziło się w nielegalnej beduińskiej wiosce Khan al-Ahmar na wschód od Jerozolimy, okazując swoje wsparcie dla lokalnych mieszkańców, którzy są eksmitowani przez izraelskie siły bezpieczeństwa. Mufti Palestyny Muhammad Hussein, wygłosił w tym miejscu piątkowe kazanie. Podkreślił znaczenie obrony ziemi Palestyny i zachęcił mieszkańców do pozostania niezłomnym. Husseini określił wioskę mianem wschodniej bramy do Jerozolimy, o której utrzymanie Palestyńczycy muszą walczyć.
    6 lipca 2018 r. około 3 tys. Palestyńczyków demonstrowało w pięciu miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego Strefy Gazy. Rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz palono opony. Wypuszczano latawce oraz balony z podwieszonymi bombami zapalającymi. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a około 400 osób zostało rannych (palestyńskie dane). Wieczorem kilku palestyńskich terrorystów usiłowało podejść do ogrodzenia granicznego Strefy Gazy i rzucić improwizowany ładunek wybuchowy w stronę izraelskich żołnierzy przy przejściu granicznym Karni. Urządzenie jednak wcześniej wybuchło, raniąc kilku Palestyńczyków.
    6 lipca 2018 r. po południem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w Hebronie w Judei. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy. W trakcie starć, izraelska jednostka wywiadu wojskowego zidentyfikowała i aresztowała poszukiwanego terrorystę.

6 lipca 2018 r. po południem syryjski pocisk moździerzowy spadł w strefie buforowej blisko izraelskiej granicy na Wzgórzach Golan. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela ostrzelały syryjskie pozycje, z których został wystrzelony pocisk.

7 lipca 2018 r. - Szabat.
    7 lipca 2018 r. rano w północnym Izraelu wystąpiło lekkie trzęsienie ziemi o sile 3,4 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się pod jeziorem Kinnaret. Nie zgłoszono żadnych uszkodzeń.
    7 lipca 2018 r. w porcie Hajfa zacumowały dwa francuskie okręty wojenne – okręt desantowy „Dixmude” i fregata „Surcouf”. Niedawno izraelska i francuska marynarka wojenna przeprowadziły wspólne ćwiczenia, w których uczestniczyły izraelskie okręty rakietowe „Etzel” i „Eilat”.

7 lipca 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali kampanię wysyłania ze Strefy Gazy latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 17 pożarów na przygranicznych terenach w Izraelu.

8 lipca 2018 r. arabskie media poinformowały, że izraelskie samoloty zbombardowały syryjską bazę lotniczą T-4 w której stacjonują siły irańskie. Poinformowano, że izraelskie samoloty napotkały na silną obronę przeciwlotniczą. Izrael nie skomentował tych doniesień.

9 lipca 2018 r. popołudniem w północnej części kraju odnotowano dwa trzęsienia ziemi o sile 3,2 i 3,9 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w okolicach Tyberiady. Do Tyberiady skierowano zespół około 20 inżynierów budownictwa, którzy rozpoczęli inspekcje budynków. Podjęto decyzję o ewakuacji trzech mieszkań. Burmistrz Tyberiady zwołał naradę służb miejskich w celu oceny sytuacji.
    9 lipca 2018 r. urodzony w Polsce były ambasador Izraela w RP Szewach Weiss powiedział w wywiadzie dla polskiej rozgłośni radiowej, że polski rząd na emigracji i polskie władze w okupowanej Polsce podczas II wojny światowej nie współpracowały z nazistami, ani nie podżegały do mordowania Żydów, podobnie jak inne rządy europejskie w tamtych czasach. We wcześniejszym wywiadzie powiedział, że "zdarzały się przypadki, w których polski rząd na uchodźstwie uczestniczył w mordowaniu Żydów". Szewach Weiss skrytykował wspólne oświadczenie premiera Netanjahu i jego polskiego odpowiednika Mateusza Morawieckiego, opublikowane w zeszłym tygodniu.
    9 lipca 2018 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w czerwcu b.r. do Izraela przyjechało 310 tys. zagranicznych turystów. W pierwszej połowie b.r. odnotowano już 2,1 mln turystów, co stanowi wzrost o 19% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Według raportu dochody z turystyki w czerwcu sięgnęły około 1,66 mld szekli, a od początku roku to już ponad 12 mld szekli.
    9 lipca 2018 r. wieczorem w północnej części kraju odnotowano trzęsienie ziemi o sile 3,2 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w okolicach Tyberiady. Nie zgłoszono żadnych uszkodzeń.

9 lipca 2018 r. Siły Obronne Izraela zamknęły przejście graniczne Kerem Szalom ze Strefą Gazy, do której wpuszczane będą jedynie zatwierdzone towary humanitarne. Koordynator działań rządowych na terytoriach poinformował jeszcze, że strefa połowowa Strefy Gazy powróci do 11 km, po tymczasowym rozszerzeniu do 17 km. Jest to odpowiedź na niekończące się ataki z użyciem latawców i balonów.
    9 lipca 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali kampanię wysyłania ze Strefy Gazy latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 33 pożary na przygranicznych terenach w Izraelu.

10 lipca 2018 r. prezydent Reuven Rivlin wziął udział w Tel Awiwie w ceremonii upamiętniającej 50-tą rocznicę ustanowienia Sekcji Osadnictwa w Światowej Organizacji Syjonistycznej. Na początku swojej wypowiedzi prezydent zacytował opis kraju Izraela z 1868 r., napisany przez znanego pisarza Marka Twaina, w którym nazwał tę ziemię jałową i pozbawioną życia: "Dokładnie sto pięćdziesiąt lat po ciemnym opisie Twaina, nasza Ziemia Izraela jest piękna i rozkwita. Jest żydowska i demokratyczna. Udowodniliśmy, że osadnictwo wszędzie kwitnie. Moi bracia, osadnicy, państwo Izrael jest naprawdę waszym dłużnikiem. Kiedy wróg patrzy na nas, widzi siłę osadnictwa, naszą zdolność do pozostania, i nowe młode pokolenie, które wychowało się już w domu. Wróciliśmy do domu i nie opuścimy już go nigdy."
    10 lipca 2018 r. w Jerozolimie odbyła się konferencja honorowych przyjaciół Izraela w parlamentach na całym świecie. Przewodniczący Knesetu, Juli Edelstein odniósł się do kontrowersji w sprawie polskiej ustawy o Holokauście. "Nieporozumienia między naszymi dwoma krajami można było uniknąć, gdyby w ogóle doszło do wspólnej dyskusji i nie podjęto żadnych jednostronnych kroków. Teraz jesteśmy w innej rundzie nieporozumienia, ale tym razem mam nadzieję, że rozwiązanie będzie lepsze. Powinniśmy być uczciwi wobec Holocaustu." Edelstein wezwał także parlamentarzystów, by zachęcali swoje rządy do uznania Jerozolimy za stolicę państwa Izrael, tak jak zrobiły to Stany Zjednoczone i inne kraje.
    10 lipca 2018 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu spotkał się ze specjalnym wysłannikiem rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, Aleksandrem Ławriewiewem i rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Siergiejem Werszininem. Omówiono tematykę perspektyw rozwoju regionalnego. Netanjahu jasno dał do zrozumienia, że Izrael nie będzie tolerował obecności wojskowej Iranu lub jego pełnomocników w jakimkolwiek miejscu w Syrii. Dodał, że Syria musi bezwzględnie przestrzegać porozumienia o separacji sił z 1974 roku.
    10 lipca 2018 r. izraelska korporacja SpaceIL poinformowała, że na początku 2019 r. pierwszy izraelski statek kosmiczny wyląduje na Księżycu. W ten sposób Izrael będzie czwartym państwem na świecie, który osiągnął lądowanie na Księżycu (po USA, ZSRR i Chinach). Bezzałogowy statek kosmiczny zostanie w listopadzie przetransportowany do Stanów Zjednoczonych, skąd będzie wystrzelony przy pomocy rakiety nośnej Falcon 9 firmy SpaceX. Lądowanie na Księżycu jest zaplanowane na 13 lutego 2019 r. Na Księżycu zostanie pozostawiona flaga Izraela. Izraelski statek kosmiczny ma średnicę 2 metrów i około 0,5 metra wysokości, i waży 600 kg.

10 lipca 2018 r. arabska łódź rybacka podjęła próbę przełamania blokady morskiej Strefy Gazy. Wypłynęła z Gazy z 8 osobami na pokładzie. Izraelskie okręty patrolowe zatrzymały ją i odholowały do portu Aszdod.

11 lipca 2018 r. dowódca straży pożarnej Dudi Simchi powiedział: "W całym rejonie jest wiele pożarów, ale służby przeciwpożarowe i ratownicze bardzo dobrze radzą sobie z tym zagrożeniem. Współpracujemy z szefem sztabu, Żydowskim Funduszem Narodowym i Siłami Obronnymi Izraela. Niestety, wiele obszarów pól zostało spalonych, ale możemy powiedzieć, że w ciągu ostatnich półtora tygodnia powierzchnia spalonego obszaru była niewielka, głównie dzięki szybszej aktywności sił przeciwpożarowych. Mieszkańcy południa, mieszkańcy terenów przygranicznych ze Strefą Gazy, są wspaniałymi ludźmi, którzy wykonują doskonałą pracę. Współpraca z nimi pozwala nam radzić sobie z pożarami w znacznie bardziej efektywny sposób. Od kilku miesięcy przygotowujemy się na podobne działania terrorystów podpalających tereny w Judei i Samarii. Współpracujemy z szefami władz lokalnych i armią. Wyjaśnimy społeczeństwu zagrożenia, i upewniamy się, że w strategicznych obszarach nie ma chwastów, które pozwoliłyby rozprzestrzenić się ogniu. Działając wspólnie z licznymi wolontariuszami w Judei i Samarii, zminimalizujemy szkody spowodowane podpaleniami." Komisarz poruszył także kwestię trzęsień ziemi. "Myślę, że rzeczą niemożliwą jest powiedzieć, kiedy nastąpi silne trzęsienie ziemi. Dlatego wszyscy obywatele Izraela muszą przygotować się na trzęsienie ziemi, a my musimy sprawdzić, czy jesteśmy przygotowani. Wiemy co robić, i mam wielką nadzieję, że nie będziemy musieli korzystać z tych możliwości."
    11 lipca 2018 r. po południem syryjski bezzałogowy dron naruszył przestrzeń powietrzną Izraela nad Wzgórzami Golan. Dron był przez cały czas śledzony przez izraelskie systemy radarowe i został zestrzelony nad jeziorem Kinneret przez baterię rakiet Patriot (10 km w głębi terytorium Izraela i 15 minut od naruszenia granicy). Ogłoszono alarm na Wzgórzach Golan i w Dolinie Jordanu. W rejon incydentu skierowano 4 samoloty i 2 helikoptery wojskowe.

11 lipca 2018 r. po południem premier Benjamin Netanjahu wylądował w Moskwie, gdzie spotkał się z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Michaiłem Bogdanowem. Rozmowy dotyczyły sytuacji w Syrii. Później Netanjahu spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Później obaj politycy obejrzeli mecz półfinałów Mundialu w Rosji.
    11 lipca 2018 r. Senat Irlandii przyjął ustawę wzywającą do bojkotu izraelskich produktów pochodzących z Judei i Samarii.

12 lipca 2018 r. eksperci wojskowi poinformowali, że zestrzelony wczoraj nad Wzgórzami Golan bezzałogowy dron był produkowanym w Iranie dronem Ababil. Jest on wykorzystywany do misji zwiadowczych, wywiadowczych i działań szturmowych. Rzecznik armii Ronen Manelis oświadczył: "Od momentu zidentyfikowania syryjskiego drona, mieliśmy pełną kontrolę nad jego ruchem. Nasze siły przeprowadziły szereg działań obronnych, aby zapobiec wtargnięciu, a gdy tylko osiągnięto optymalne warunki, przechwyciliśmy i zniszczyliśmy go."
    12 lipca 2018 r. minister obrony Avigdor Liberman powiedział, że Izrael powinien zamknąć swoją ambasadę w Irlandii. "Nie ma powodu, aby zapraszać irlandzkiego ambasadora w Izraelu na rozmowę dyscyplinującą. Nie mamy o czym rozmawiać z ludźmi, którzy przynoszą kłopoty Żydom. Izrael musi natychmiast zamknąć swoją ambasadę w Dublinie, a potem policzymy się z tymi, którzy nas bojkotują." Rzecznik prasowy ministerstwa spraw zagranicznych Emmanuel Nahshon, że "irlandzki Senat podał rękę agresywnej, niebezpiecznej i radykalnej populistycznej inicjatywie bojkotu antyizraelskiego, która podważa perspektywy dialogu między Izraelem a Palestyńczykami. Bojkot zaszkodzi egzystencji wielu Palestyńczyków pracujących w izraelskich strefach przemysłowych dotkniętych bojkotem, i jedynie pogłębi konflikty na Bliskim Wschodzie."
    12 lipca 2018 r. rząd wezwał ambasadora Unii Europejskiej w Izraelu, Emanuele Giaufreta, by udzielić ma dyplomatycznego upomnienia za lobbowanie izraelskich parlamentarzystów przeciwko ustawie, która ma zapewnić Izraelowi status narodowego państwa żydowskiego. Ustawa o narodowości ma formalnie zapisać status państwa jako żydowskie, z podkreśleniem prawa narodu żydowskiego do samostanowienia, uznania Jerozolimy jako stolicy, uznania żydowskiego kalendarza jako oficjalny, a języka hebrajskiego jako urzędowego. Europejski ambasador uznał jednak projekt tej ustawy za rasistowski, i ostrzegał parlamentarzystów przed międzynarodową reakcją. "Nie wystarczy, że Unia Europejska finansuje organizacje pozarządowe, które starają się podkopać państwo Izrael i finansować nielegalne budownictwo. Obecnie ingeruje w ustawodawstwo izraelskie. Najwyraźniej nie rozumieją, że Izrael jest suwerennym państwem."
    12 lipca 2018 r. minister nauki i technologii Ofir Akunis spotkał się w Jerozolimie z nowym szefem NASA Jimem Bridenstine, który powiedział, że Stany Zjednoczone rozważą wysłanie drugiego izraelskiego astronauty w kosmos. Podpisano porozumienie o rozszerzeniu współpracy w zakresie działalności międzynarodowej stacji kosmicznej, eksploracji kosmosu i badań ziemi. Wieczorem z Bridenstine spotkał się premier Netanjahu.

12 lipca 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali kampanię wysyłania ze Strefy Gazy latawców i balonów, które wywołały 21 pożarów na terenach przygranicznych w Izraelu.

12 lipca 2018 r. w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały trzy posterunki wojskowe w Syrii. Była to odpowiedź na naruszenie przestrzeni powietrznej Izraela przez syryjski dron, który został zestrzelony nad Wzgórzami Golan. Wiadomo, że zaatakowane zostały pozycje syryjskiej armii w rejonie Quneitra po syryjskiej stronie Wzgórz Golan.
    12 lipca 2018 r. ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon, wezwał zastępcę sekretarza generalnego Aminy Mohammeda, by ONZ potępiła Hamas za ciągłe ataki i podpalenia na terytorium Izraela, które terroryzują mieszkańców kraju. "Przez ponad sto dni terroryści z Hamasu używali latawców i innych środków transportu powietrznego, aby wywołać prawie 700 pożarów, w których spłonęły tysiące akrów, w tym ponad 1500 akrów pól uprawnych w Izraelu. Jest to nowe oblicze terroryzmu skierowane bezpośrednio przeciwko izraelskiemu ekosystemowi, które wyrządziło ponad 2 miliony dolarów strat. Jako kraj, który z dumą przewodzi postępowi techniki rolniczej na całym świecie, jesteśmy wzburzeni, że terroryści Hamasu robią coś odwrotnego. Hamas atakuje południowe źródła utrzymania Izraela, a ich działania eko-terroryzmu nie tylko niszczą ziemię, która zapewnia żywność i środki do życia naszym cywilom, ale także powodują nieodwracalne szkody w środowisku naturalnym. W interesie ochrony życia ludności cywilnej, jej utrzymania i produktywności naszego ekosystemu, proszę o zdecydowane potępienie Hamasu i pociągnięcie tej organizacji terrorystycznej do odpowiedzialności za ostatnie ataki."

13 lipca 2018 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet przedstawiła raport z którego wynika, że Hamas planuje przeprowadzić ze Strefy Gazy falę ataków z użyciem bezzałogowych dronów, do których byłyby podwieszane bomby zapalające. Celem jest wywołanie licznych pożarów głęboko w terytorium Izraela. W ostatnich tygodniach latawce i balony z podwieszonymi bombami zapalającymi wywołały około 700 pożarów, powodując wielomilionowe straty materialne głównie w rolnictwie i środowisku naturalnym.

13 lipca 2018 r. kilka tysięcy Palestyńczyków demonstrowało przy ogrodzeniu granicznym Strefy Gazy. Palono opony, rzucano kamieniami i usiłowano uszkodzić płot graniczny. Równocześnie wypuszczano latawce i balony z podwieszonymi bombami zapalającymi. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 70 osób zostało rannych. Podczas zamieszek rzucono granat w stronę izraelskich żołnierzy, raniąc 1 żołnierza.
    13 lipca 2018 r. wieczorem wybuchły gwałtowne zamieszki w arabskiej miejscowości Abu Dis położonej na wschód od Jerozolimy. Palono opony i rzucano kamienie w stronę izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Rzucono także improwizowany ładunek wybuchowy, który ranił 1 żołnierza.

13 lipca 2018 r. po południem syryjski bezzałogowy dron wleciał nad Wzgórza Golan i leciał wzdłuż granicy syryjsko-izraelskiej. Został zestrzelony nad strefą zdemilitaryzowaną przez baterię rakiet Patriot.
    13 lipca 2018 r. Unia Europejska wydała oświadczenie zaprzeczając, że ambasador Emanuele Giaufret nazwała propozycję izraelskiej ustawy jako rasistowską. Nie zaprzeczyła jednak lobbowaniu wśród parlamentarzystów przeciwko tej ustawie. "To, w jaki sposób Izrael decyduje się na określenie samego siebie, jest jego wewnętrzną kwestią, o której Izrael może decydować, a my szanujemy wewnętrzną debatę, która trwa. Cenimy zaangażowanie Izraela we wspólne wartości demokracji i prawa człowieka, ale nie chcemy widzieć, że te wartości są kwestionowane, a nawet zagrożone. Demokracja i równość, w tym równe prawa dla mniejszości, są kluczowymi wartościami, które definiują nasze społeczeństwa. Szanowanie praw człowieka jest podstawową zasadą i kluczowym elementem partnerstwa Unii Europejskiej z Izraelem. Nigdy nie używaliśmy języka obraźliwego, i z pewnością nie definiowaliśmy w ten sposób projektów ustaw omawianych w Knesecie."

---- Runda w Gazie ----

14 lipca 2018 r. - Szabat.
    14 lipca 2018 r. w nocy i nad ranem palestyńscy terroryści wystrzelili 31 rakiet ze Strefy Gazy. Alarm ogłoszono w przygranicznych społecznościach Elbim, Gevim, Nir Amm, Sderot, Mephlasim, Dorot, Ruchama i Romana. System obrony Iron Dome zestrzelił kilka rakiet.
    14 lipca 2018 r. przez cały dzień palestyńscy terroryści wystrzeliwali ze Strefy Gazy rakiety, nękając w ten sposób mieszkańców przygranicznych społeczności w Izraelu. Wystrzelono ponad 180 rakiet, z których system Iron Dome zestrzelił co najmniej 20, a około 73 spadło na otwartych polach. Po południem rakieta spadła na parking przed synagogą w mieście Sderot. Inna rakieta spadła na placu zabaw dzieci. Wieczorem rakieta trafiła w dom mieszkalny w Sderot. Rannych zostało 4 Izraelczyków.

    14 lipca 2018 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z ministrem obrony Avigdorem Libermanem, szefem Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkotem i innymi wysokimi urzędnikami w celu omówienia sytuacji bezpieczeństwa na południu kraju. Netanjahu powiedział: "Decyzja o naszym ataku została podjęta ze względu na przemoc ze strony Gazy, a jeśli będzie to konieczne, to Izrael zwiększy tempo ataków. Wysłaliśmy im wiadomość, a nasz atak na Hamas był najsilniejszy od czasu operacji Ochronny Brzeg cztery lata temu. Jeśli Hamas nie zrozumie naszej wiadomości, to z pewnością zrozumie ją jutro."
    14 lipca 2018 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że 162 Dywizja rozpoczęła ćwiczenia, które obejmują symulację zajęcia Strefy Gazy. Jednak rzecznik armii Ronen Manelis powiedział: "Na tym etapie jest zbyt wcześnie, aby mówić o dużej operacji. Mimo to jesteśmy gotowi i przygotowani na wiele różnych scenariuszy i mamy możliwości obrony i ataku. W ciągu ostatnich 24 godzin zaatakowaliśmy Gazę mocniej niż w jakimkolwiek ataku od operacji Ochronny Brzeg - zarówno pod względem ilości, rodzaju celów, jak i czasu. Nasze osiągnięcia są znaczące: uderzyliśmy w dwa tunele, nad którymi Hamas pracował przez kilka miesięcy, uderzyliśmy w centrum dowodzenia Batalionu Beit Lahija i zniszczyliśmy całe centrum dowodzenia, które obejmowało ponad 20 celów ... zaatakował wielopiętrowy budynek, który służył jako baza szkoleniowa dla Hamasu, i zniszczyliśmy kilka magazynów broni, w tym niektóre wrażliwe. Te osiągnięcia i ataki były bardzo znaczące, a Hamas nawet nie rozumie w pełni co się z nim stało, ponieważ większość dowódców Hamasu ukrywa się pod ziemią, a jeszcze nie wyszli i nie rozumieją co się stało, i co osiągnęliśmy. Hamas wciąż strzela, a to strzelanie musi się skończyć. Ale większość tego, co strzelają, zostaje zestrzelona przez Irone Dome lub spada na otwartych przestrzeniach. Robimy wiele, aby zmniejszyć skuteczność Hamasu. W Siłach Obronnych Izraela nie ma żadnych wytycznych, które mówią, że nie powinniśmy uderzać terrorystów drugiej strony - jest odwrotnie."
    14 lipca 2018 r. premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. Poruszono sprawy bezpieczeństwa i dyplomatyczne dotyczące Syrii i Iranu. Rozmowa odbyła się, ponieważ Netanjahu spotkał się w Moskwie z prezydentem Putinem, a w poniedziałek odbędzie się w Helsinkach spotkanie Trumpa z Putinem.

14 lipca 2018 r. w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele terrorystyczne na wschód od obozu uchodźców Al-Bureij w środkowej części Strefy Gazy. Atakowane były także cele w północnej i południowej części strefy.
    14 lipca 2018 r. izraelskie siły powietrzne przeprowadziły bombardowania około 40 celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Między innymi zniszczony został wieżowiec w obozie dla uchodźców Al-Shati, który był wykorzystywany przez Hamas jako ośrodek szkoleniowy do walki w mieście. Pod wieżowcem rozpoczynał się tunel, łączący z dużą siecią podziemnych tuneli. Terroryści szkolili się tam w technikach przeżycia w tunelach oraz metodach przejmowania budynków w mieście. Innym celem była siedziba batalionu Hamasu w Beit Lahija na północy Strefy Gazy. Zniszczono także centrum dowodzenia Hamasu, trzy tunele terrorystyczne i magazyny broni. W nalotach zginęło co najmniej 2 Palestyńczyków, a 20 zostało rannych.
    14 lipca 2018 r. egipski wywiad nawiązał kontakt z przywódcami Hamasu, próbując powstrzymać dalszą eskalację w Strefie Gazy.

14 lipca 2018 r. rosyjski prezydent Władimir Putin spotkał się w Moskwie z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Abbas wyraził swój gniew z powodu przeniesienia ambasady Stanów Zjednoczonych do Jerozolimy. Zwrócił także uwagę na decyzję Izraela o likwidacji beduińskiej wioski Khan al-Ahmar, co spowoduje zupełne odcięcie Jerozolimy od wschodu i od Jordanii. Putin podkreślił potrzebę wznowienia procesu pokojowego.

15 lipca 2018 r. w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety, z których jedną zestrzelił system Iron Dome. Druga spadła w pustym terenie nie powodując żadnych szkód. Wcześniej w nocy wystrzelono jeszcze 2 pociski moździerzowe. Do ataku rakietowego doszło zaledwie kilka godzin po tym, jak Hamas i Islamski Dżihad ogłosiły osiągniecie zawieszenia broni.
    15 lipca 2018 r. ambasador Unii Europejskiej w Izraelu Emanuele Giaufret powiedział w nocy: "Po doniesieniach o rakietach wystrzelonych z Gazy na południowy Izrael, stwierdzam, że niewybaczalne i niedopuszczalne jest strzelanie przeciwko celom cywilnym, jestem bardzo zaniepokojony sytuacją i możliwością dalszej eskalacji, potrzeba przywrócenia spokoju i cofnięcia się od krawędzi wojny."
    15 lipca 2018 r. dowództwo obrony cywilnej odwołało rano specjalne instrukcje nałożone na przygraniczne społeczności wokół Strefy Gazy w następstwie do ostatniej eskalacji.
    15 lipca 2018 r. rano zebrał się gabinet bezpieczeństwa, który po analizie stanu bezpieczeństwa na południu kraju, poinstruował Siły Obronne Izraela, by kontynuowały politykę reakcji na każdy atak na terytorium Izraela, który pochodzi ze Strefy Gazy. Zgodnie z tą dyrektywą, armia będzie tak samo reagować na każdy atak rakietowy, jak i na każdy latawiec lub balon z podwieszoną bombą zapalającą. Postanowiono jednak nie atakować bezpośrednio, jeśli wyrzutnie rakiet lub miejsca wypuszczania latawców zostały zidentyfikowane jako dzieci.
    15 lipca 2018 r. szef Południowego Dowództwa, gen. Herzi Halevi powiedział, że Siły Obronne Izraela zaczną atakować terrorystów odpowiedzialnych za wystrzeliwanie latawców zapalających do Izraela. "W ciągu ostatnich tygodni przygotowaliśmy się do tego. Rozumiemy, że nastąpiła zmiana w myśleniu o tym, jak radzić sobie z terroryzmem pożarowym, i opracowaliśmy wiele różnych sposobów rozszerzenia naszej odpowiedzi. Stworzyliśmy zbiór narzędzi i zaczynamy stwarzać sytuację, w której Hamas zapłaci rosnącą cenę za wywoływanie pożarów. Siły Obronne Izraela wraz ze strażakami i Żydowskim Funduszem Narodowym zajmują się pożarami i spalonymi obszarami. Pożary bardzo szybko gasimy."
    15 lipca 2018 r. Siły Obronne Izraela rozlokowały dodatkowe baterie systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome w obszarze metropolitalnym Tel Awiwu oraz w południowym Izraelu. Powołano także do służby pewną liczbę rezerwistów w celu wzmocnienia sił obrony powietrznej.
    15 lipca 2018 r. naczelny rabin Jerozolimy Szlomo Amar odniósł się do fali trzęsień ziemi, które nawiedziły Izrael w ciągu ostatnich dwóch tygodni, mówiąc: "Nastąpiły także trzęsienia ziemi: Bóg nas wstrząsnął, szokując nas, abyśmy się obudzili. On widzi, że nie budzimy się, więc trzęsie nami. Obudźcie się z głębokiego snu! Dlaczego czekamy, nie daj Boże, aby się obudzić i wrócić do Boga. Poszukajmy i spróbujmy naszych dróg i wróćmy do Pana (Lamentacje 3:40)."

15 lipca 2018 r. w nocy Hamas i Islamski Dżihad ogłosiły, że osiągnęły porozumienie o zawieszeniu broni z Izraelem.
    15 lipca 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali kampanię wysyłania ze Strefy Gazy latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 6 pożarów przygranicznych terenów w Izraelu. Popołudniem izraelskie drony ostrzelały cztery grupy wypuszczające latawce, raniąc 1 osobę.
    15 lipca 2018 r. przywódca Hamasu Ismail Hanijeh ostrzegł Izrael przed dalszą eskalacją, chyba że "oblężenie" w Strefie Gazy zostanie zniesione. "Niech wróg najpierw zakończy swoją agresję, a potem opór się zatrzyma. Jesteśmy na drodze do zwycięstwa. Kwestia Palestyny, Jerozolimy i Strefy Gazy wciąż jest najważniejszym punktem naszej agendy. Rozwiązaniem sytuacji Gazy jest zniesienie oblężenia, a Palestyńczycy nie wierzą w obietnice dotyczące projektów. Ludzie chcą zobaczyć prawdziwe działania, które zakończą to oblężenie. Cotygodniowe marsze będą trwały, dopóki nie osiągniemy wszystkich naszych celów, przede wszystkim: zniesienie oblężenia Strefy Gazy, będziemy kontynuować marsz aż do momentu przywrócenia prawa do powrotu do ziemi Palestyny."
    15 lipca 2018 r. członek Komitetu Wykonawczego OWP Hanan Ashrawi oskarżyła Izrael o "celowe zabijanie palestyńskich dzieci". Jej uwagi pojawiły się po tym, jak dwóch arabskich nastolatków zginęło podczas bombardowania wieżowca w Strefie Gazy. Siły Obronne Izraela poinformowały, że budynek był wykorzystywany przez Hamas do szkolenia wojskowego, a nastolatkowie przebywali na ulicy przed tym budynkiem pomimo trwającego nalotu powietrznego. Ashrawi powiedziała: "Izrael celowo atakuje i zabija palestyńskie dzieci. Tak brutalna i zbrodnicza kampania przeciwko ludności Strefy Gazy może utrzymywać się tylko dzięki bierności społeczności międzynarodowej i amerykańskiej zmowie z izraelską okupacją wojskową. Celowanie w miejsca publiczne i place zabaw stanowi zbrodnię wojenną i narusza prawo międzynarodowe i międzynarodowe prawo humanitarne. Dopóki świat milczy, systematyczna kampania Izraela polegająca na brutalizowaniu i terroryzowaniu niewinnych Palestyńczyków będzie kontynuowana. Wzywamy wszystkich członków społeczności międzynarodowej, a także wszystkie odpowiednie organizacje, do natychmiastowej interwencji i wykazania się moralną i polityczną odwagą konieczną do położenia kresu bezprawnemu i niemoralnym zachowaniu Izraela, oraz do przyjęcia sankcji. Niedopełnienie obowiązku ochrony narodu palestyńskiego doprowadzi do dalszej eskalacji i spowoduje więcej rozlewu krwi."
    15 lipca 2018 r. wieczorem palestyński terrorysta rzucił granat w stronę izraelskiego pojazdu wojskowego przy punkcie kontrolnym Huwara w środkowej części Samarii. Nikt nie został ranny. Napastnik zbiegł.

15 lipca 2018 r. specjalny przedstawiciel prezydenta Donalda Trumpa na negocjacje międzynarodowe Jason Greenblatt powiedział: "Hamas organizuje cotygodniowe protesty, aby odwrócić uwagę mieszkańców Strefy Gazy od swojego całkowitego niepowodzenia w zarządzaniu. Rakiety, zamieszki i dalsza przemoc spowodują jeszcze więcej nieszczęścia dla Palestyńczyków w Gazie. Spróbujcie pokoju - dajcie szansę swoim dzieciom i wnukom."
    15 lipca 2018 r. syryjska armia oskarżyła Izrael, że wieczorem izraelskie samoloty zbombardowały bazę wojskową Al-Nayrab niedaleko Aleppo w Syrii. Izrael nie skomentował tych doniesień.

16 lipca 2018 r. minister obrony Avigdor Liberman poinformował wieczorem, że podjęto decyzję o zmniejszeniu ilości paliwa i gazu przesyłanego przez przejście graniczne Kerem Szalom do Strefy Gazy. Dostawy żywności i leków będą nadal przepuszczane na podstawie indywidualnych zatwierdzeń transportów. Zdecydowano również, że przestrzeń połów morskich w Strefie Gazy zostanie zmniejszona z 6 do 3 mil morskich od wybrzeża strefy. Decyzję podjęto w świetle kontynuowanej przez Hamas działalności terrorystycznej i niesłabnącej fali ataków podpaleń prowadzonych ze Strefy Gazy.

16 lipca 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali kampanię wysyłania ze Strefy Gazy latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 4 pożary przygranicznych terenów w Izraelu.
    16 lipca 2018 r. po południem izraelskie samoloty ostrzelały dwa posterunki obserwacyjne Hamasu w Strefie Gazy. Było to ostrzeżenie, że jeśli ataki z użyciem latawców i balonów będą kontynuowane, to spotkają się z ostrzejszą izraelską odpowiedzią. Do ataku doszło w rejonie miejscowości Beit Hanoun na północy Strefy Gazy.
    16 lipca 2018 r. specjalny wysłannik ONZ na Bliski Wschód Nickolaj Mladanov spotkał się w Gazie z przywódcą Hamasu, Ismailem Hanijeh. Mladanov przekazał Hamasowi wiadomość, że kontynuowanie ataków na Izrael z użyciem latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi doprowadzi do kolejnej wojny w Strefie Gazy.
    16 lipca 2018 r. rzecznik Hamasu, Fawzi Barhoum, wieczorem ostrzegł Izrael przed poważnymi konsekwencjami zmniejszenia transferu paliwa i gazu do Strefy Gazy. Powiedział, że "jest to kolejna zbrodnia, którą Izrael popełnia przeciwko ludności palestyńskiej i mieszkańcom Strefy Gazy w związku z regionalną i międzynarodową ciszą wokół zbrodni Izraela i brakiem odstraszających rezolucji przeciwko Izraelowi na arenie międzynarodowej."
    16 lipca 2018 r. wieczorem Egipt zamknął przejście graniczne Rafah ze Strefą Gazy. To skoordynowane z Izraelem działanie ma na celu zwiększenie presji na Hamas.

16 lipca 2018 r. w Helsinkach (Finlandia) odbyło się spotkanie amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Rozmowy dotyczyły w znacznej mierze przyszłości Syrii, ze szczególnym naciskiem na usunięcie sił irańskich z Syrii, co jest kluczową kwestią dla Izraela.
    16 lipca 2018 r. polski minister kultury Piotr Gliński wręczył Medal Gloria Artis polskiemu satyrykowi Ryszardowi Makowskiemu, który w 2016 r. publikował antysemickie dowcipy, a później oskarżył Żydów o wzbudzanie nienawiści do siebie. Minister Gliński powiedział: "To wyraz podziękowania dla Polski za kreatywność i zaangażowanie, za talent, który zawsze jest powiększany o pracę, wytrwałość i twórczą odwagę." W 2016 r. Makowski podczas występu w telewizji publicznej TVP3 powiedział, że nieuczciwe praktyki bankowe będą trwały tak długo, jak "tsimmes i gescheft" - słowa w języku jidysz oznaczające gulasz ze słodkiej marchewki i biznes. Jego piosenka nawiązywała także do żydowskiej rodziny Rothschildów. Polskie stowarzyszenie "Nigdy więcej", które monitoruje akty antysemityzmu w Polsce, napisało w oświadczeniu, że uhonorowanie Makowskiego jest zdumiewające, ponieważ jest on "znanym autorem piosenek i artykułów mocno zakorzenionych w antysemickich stereotypach i uprzedzeniach."

17 lipca 2018 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że przejście graniczne Kerem Szalom ze Strefą Gazy, pozostanie zamknięte do niedzieli. Oznacza to, że Izrael wciąż ma nadzieję na uspokojenie się sytuacji i sygnalizuje gotowość swojej dobrej woli.

17 lipca 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali kampanię wysyłania ze Strefy Gazy latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 15 pożarów przygranicznych terenów w Izraelu. Po południem izraelski samolot ostrzelał grupę Palestyńczyków wypuszczających balony w północnej części Strefy Gazy. Ranne zostały 2 osoby.
    17 lipca 2018 r. po południem Palestyńczycy podpalili sad z kilkaset drzewami oliwnymi przy osiedlu żydowskim Itzchar w środkowej części Samarii. Za podpalenie odpowiadają mieszkańcy sąsiedniej wioski arabskiej.
    17 lipca 2018 r. wieczorem Hamas polecił swoim członkom zaprzestanie wypuszczania latawców i balonów z bombami zapalającymi w kierunku Izraela. Decyzję podjęto pod silną presją egipskiego wywiadu, który miał dać Hamasowi kilka dni na przemyślenie ostrzeżenia. Równocześnie zagraniczne źródła finansujące działania Hamasu poinformowały, że nie będą w stanie dłużej sponsorować przedłużającej się kampanii "marszu powrotu", którą kosztowała już kilkadziesiąt milionów dolarów. Dodatkową trudnością jest zamknięcie izraelskiego przejścia granicznego Kerem Szalom, w wyniku czego nastąpił skokowy wzrost cen paliwa i gazu w Strefie Gazy. Szacuje się, że w ciągu dwóch dni skończą się zapasy gazu w Gazie. Podobne sankcje na Hamas nałożył także Egipt.

17 lipca 2018 r. przed południem kilkuset syryjskich uchodźców zbliżyło się do izraelskiej granicy w rejonie Quneitra na Wzgórzach Golan. Zatrzymali się około 200 metrów od granicy i machali białymi ubraniami. Izraelscy żołnierze krzyczeli w języku arabskim: "Zawróćcie! Jesteście na granicy z państwem Izrael. Nie chcemy was skrzywdzić! Wracajcie zanim stanie się coś złego. Jeśli chcecie, żebyśmy mogli wam pomóc, zawróćcie!" Uchodźcy zawrócili do swoich prowizorycznych koczowisk. Po stronie syryjskiej granicy, rozpoczęła się ofensywa rządowych sił wspieranych nalotami rosyjskiego lotnictwa przeciwko siłom rebeliantów w rejonie miasta Nawa w południowej prowincji Dara.
    17 lipca 2018 r. jordański dziennikarz Maal Zakarna oskarżył Izrael, że celowo wywołuje trzęsienia ziemi testując broń jądrową lub nowy rodzaj broni pod ziemią. Podkreślił on, że jest to częścią izraelskiego planu, aby trzęsienie ziemi zburzyło Meczet Al-Aksa w Jerozolimie. Napisał on w jordańskiej gazecie Ad-Dustour: "Trzęsienia ziemi koncentrowały się szczególnie na obszarze jeziora Kinneret i jego otoczeniu. Wstrząsy miały siłę około 4 w skali Richtera. To rodzi pytanie, co spowodowało te wstrząsy ziemi. Czas ich wystąpienia i lokalizacja mogą wskazywać, że były one eksperymentalnymi eksplozjami przeprowadzonymi przez okupacyjną armię izraelską na pewnej głębokości pod Kinneret. Robią to, aby przetestować nową broń, taką jak mniejsze bomby atomowe, które mają ograniczony wpływ, lub broń konwencjonalną stworzoną do użycia przeciwko regionalnym armiom. Stanowi to nowy rodzaj zagrożenia. Możliwe, że te działania są przygotowaniem do poważnej kryminalnej akcji przeciwko świętym miejscom dla islamu i chrześcijaństwa w Jerozolimie, a zwłaszcza przeciwko meczetowi Al-Aksa, Kopule Skały i Kościołowi Grobu Świętego. Wywołanie zaplanowanego wcześniej trzęsienia ziemi może je zniszczyć, przygotowując miejsce pod budowę Świątyni Świętej, aby judaizować Jerozolimę. Nie możemy ufać izraelskiej okupantom, ponieważ oni działają, planują i spiskują, a pod koniec dnia - niszczą - w celu osiągnięcia politycznych, geograficznych i biblijnych celów. Nie zawahają się skorzystać z technologii, wiedzy i nauki będących w ich rękach, aby zakończyć planowaną ekspansję, jednocześnie obwiniając przyrodę i przyczyny naturalne."
    17 lipca 2018 r. izraelski komisarz policji inspektor generalny Roni Alsheikh i dyrektor wykonawczy Europolu Catherine De Bolle, podpisali porozumienie robocze w celu rozszerzenia współpracy w celu zwalczania transgranicznej działalności przestępczej. Podpisana umowa pozwala na wymianę informacji strategicznych i wspólne planowanie działań operacyjnych, zwłaszcza w walce z zorganizowaną przestępczością. De Bolle powiedział: "Dziś podpisuję pierwsze w historii porozumienie robocze pomiędzy Europolem a krajem spoza Unii Europejskiej, które zostało wprowadzone w ubiegłym roku w prawodawstwie Europolu. Jest to duży krok naprzód w poprawie stosunków między Europolem a Izraelem. Porozumienie zwielokrotni kontakty na wszystkich szczeblach i otworzy drzwi do bliższej współpracy, dzięki czemu Unia Europejska i Izrael będą bezpieczniejsze." Europol jest agencją Unii Europejskiej ds. współpracy w zakresie egzekwowania prawa. Została utworzona w 1998 r. w celu obsługi wywiadu kryminalnego i zwalczania międzynarodowej zorganizowanej przestępczości i terroryzmu. Jednym z problemów, którym Europol zajmował się obecnie, jest zagrożenie ze strony organizacji ISIS.

18 lipca 2018 r. Kneset zatwierdził Ustawę Narodową - 62 parlamentarzystów poparło ustawę, 55 głosowało przeciwko, a 2 wstrzymało się. Ustawa ma na celu kodyfikację statusu Izraela jako państwa narodowego narodu żydowskiego, z językiem hebrajskim jako urzędowym (język arabski ma obniżony status z urzędowego do statusu specjalnego). Prawo głosi, że Jerozolima jest stolicą Izraela i określa kalendarz hebrajski jako oficjalny kalendarz państwa. Premier Benjamin Netanjahu z zadowoleniem przyjął zatwierdzenie prawa i powiedział: "Jest to decydujący moment w historii Syjonizmu i państwa Izrael. Ustanowiliśmy prawną podstawową zasadę naszego istnienia. Izrael jest żydowskim państwem narodowym."

18 lipca 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali kampanię wysyłania ze Strefy Gazy latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 21 pożarów przygranicznych terenów w Izraelu.
    18 lipca 2018 r. po południem grupa żydowskich osadników zaatakowała izraelskich żołnierzy przy osiedlu Itzchar w środkowej części Samarii. Ranna została kobieta żołnierz policji granicznej. Aresztowano 3 osadników.
    18 lipca 2018 r. rano Egipt otworzył na jeden dzień przejście graniczne Rafah ze Strefą Gazy. Działanie to ma zachęcić przywódców Hamasu do dalszych kroków w kierunku zmniejszenia napięcia i zakończenia ataków przeciwko Izraelowi. Po południem Egipt przedstawił propozycję nowej umowy między palestyńskimi frakcjami al-Fatah i Hamas. Egipska inicjatywa obejmuje zniesienie sankcji Autonomii Palestyńskiej nałożonych na Strefę Gazy, i przywrócenie urzędników na ich poprzednie stanowiska w Gazie. W konsekwencji otworzyłoby to drogę do utworzenia palestyńskiego rządu jedności narodowej, w skład którego weszli by także członkowie Hamasu.

19 lipca 2018 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z węgierskim premierem Viktorem Orbánem, który powiedział: "Na Węgrzech każdy, kto deklaruje się jako Żyd, może czuć się bezpiecznie. Węgry mają zerową tolerancję na jakąkolwiek antysemicką manifestację. Węgierski i izraelski patriota zawsze znajdą to, co mają ze sobą wspólnego." Netanjahu powiedział, że Izrael "pod wieloma względami broni Europę" w walce przeciwko radykalnemu Islamowi.
    19 lipca 2018 r. minister obrony Avigdor Liberman ogłosił, że Izrael podejmie ogromny wysiłek w wysokości 5 mld szekli, aby wzmocnić północ i południe kraju przed ostrzałem i trzęsieniami ziemi. Plan obejmuje największe w historii rozwiązanie dotyczące modernizacji 321 publicznych schronów na północy i dostosowanie ich do długiego pobytu do końca tego roku (w odległości 9-20 km od granicy), a następnie modernizację 510 publicznych schronów w odległości 20-45 km od granicy.
    19 lipca 2018 r. po południem palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerzy ze Strefy Gazy tereny przygraniczne w Izraelu. Jeden z pocisków spadł na przygraniczną osadę.

19 lipca 2018 r. po południem izraelskie czołgi ostrzelały przygraniczny posterunek obserwacyjny Hamasu w Strefie Gazy. Izraelski samolot ostrzelał także grupę Palestyńczyków wypuszczających latawce z podwieszonym bombami zapalającymi. Zginął 1 Arab, a 1 osoba została ranna.

20 lipca 2018 r. rano minister obrony Avigdor Liberman spotkał się z mieszkańcami miasta Sderot na południu kraju. "Każdy rozsądny człowiek, który widzi jak płoną naturalne gaje, a tysiące akrów pól uprawnych jest niszczonych przez ogień, rozumie, że jest to nie rozsądne. Akceptowanie takiej rzeczywistości jest nie do zniesienia - pod koniec tygodnia mieszkańcy miast położonych w pobliżu granicy ze Strefą Gazy musieli 20 razy dziennie biec do schronu przed atakami rakietowymi. Przywódcy Hamasu naciskają na Izrael, by przeprowadził operację wojskową na dużą skalę. Tworzą oni sytuację, w której będziemy musieli rozpocząć szeroko zakrojoną i wyniszczającą operację wojskową. Cała odpowiedzialność w takim przypadku spadnie na przywódców Hamasu, ale niestety zwykli mieszkańcy Gazy zapłacą za to cenę. Zachęcam mieszkańców Gazy do wywarcia presji na Hamas, aby zmienił kierunek swego działania. Możecie wrócić do normalnej cywilnej rzeczywistości, do lepszej ekonomii, w zamian za całkowite zaprzestanie terroru i prowokacji na granicy. Obecna rzeczywistość jest nie do utrzymania i naprawdę działamy rozsądnie oraz odpowiedzialnie, ale nie możemy zaakceptować takiej sytuacji, gdy podpalane są pola i lasy, a nasi obywatele nie czują się bezpiecznie. Nie powinniśmy mieć złudzeń - te działania nie są spontaniczne, to nie są dzieci, ale przywódcy Hamasu zlecają te wszystkie podpalenia i wszystkie starcia na granicy. Myślę, że od samego początku działaliśmy w najbardziej odpowiedni sposób, i teraz także działamy właściwie. Chcę wam przypomnieć, że podczas "marszu miliona" - jak go nazwali - podczas prowokacji granicznych zabito 159 terrorystów, a 5 tys. osób zostało rannych. Uderzyliśmy w krytyczną infrastrukturę Hamasu, w tym warsztaty produkcjyjne, magazyny amunicji, centralną bazę treningową, i zniszczyliśmy dwa tunele, z których każdy istniał od 3 do 4 lat od budowy. Przy okazji, Hamas jest niewrażliwy na ludzkie życie, a wręcz przeciwnie - z ich punktu widzenia każda zabita osoba to szahid (męczennik) i broń używana przeciwko Izraelowi. Hamas jest nieczuły na utratę ludzkiego życia, ale jest wrażliwy na swoje zakłady produkcyjne i ich tunele, którymi zajmujemy się w pierwszej kolejności. W ciągu ostatniego weekendu zrzuciliśmy prawie pięćdziesiąt ton amunicji na te strategiczne centra Hamasu, i myślę, że nasze przesłanie zostało zrozumiane. A jeśli nie zostanie zrozumiane, to będziemy musieli kontynuować nasze działania. Działamy odpowiedzialnie, ale jednocześnie działamy z dużą siłą i mądrością, i jeśli nadal będą nas naciskać, to będziemy mieli operacja na dużą skalę, na szerszą skalę i bardziej wyniszczająca niż Operacja Ochronny Brzeg w 2014 r."
    20 lipca 2018 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety, z których dwie zestrzelił system obrony Iron Dome. Trzecia rakieta spadła w otwartej przestrzeni.

20 lipca 2018 r. po południem palestyńscy terroryści wykorzystali przygraniczne zamieszki w południowej części Strefy Gazy, i ostrzelali izraelskich żołnierzy. Rzucono także w ich stronę ładunek wybuchowy. Ciężko ranny został 1 izraelski żołnierz, który zmarł od odniesionych ran. Zginął sierżant sztabowy Aviv Levi (20 lat) z Brygady Givati. Stwierdzono, że ostrzał prowadził palestyński snajper. Do ataku doszło w pobliżu przejścia granicznego Kissufim. W odpowiedzi izraelskie czołgi i samoloty zbombardowały 8 posterunków wojskowych Hamasu w Strefie Gazy. Zginęło co najmniej 8 Palestyńczyków.
    20 lipca 2018 r. wieczorem izraelskie siły powietrzne zbombardowały 60 celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Wśród celów znalazły się magazyny broni i sprzętu, obiekty treningowe, stanowiska obserwacyjne, oraz si4edziny trzech batalionów Hamasu w Zaytun, Khan Younis i al-Bureji. Zniszczono pomieszczenia dowodzenia, sale operacyjne, biura dowódców i dodatkową infrastrukturę. Zginęło 4 Palestyńczyków, a około 120 zostało rannych.

21 lipca 2018 r. - Szabat.

21 lipca 2018 r. w nocy rzecznik Hamasu Fawzi Barhoum oświadczył: "Dzięki wysiłkom międzynarodowym i ONZ osiągnęliśmy porozumienie, aby powrócić do poprzedniego stanu spokoju między okupantem a frakcją palestyńską." Hamas zobowiązał się położyć kres wypuszczaniu balonów i latawców z bombami zapalającymi.

22 lipca 2018 r. izraelska rakieta Patriot zestrzeliła syryjski samolot bombowy Su-24, który zbliżył się do granicy Izraela na Wzgórzach Golan. Samolot spadł na terytorium Syrii.

23 lipca 2018 r. w trakcie walk w południowej Syrii, syryjska armia wystrzeliła dwie rakiety taktyczne SS-21, których trajektoria lotu została uznana przez Siły Obronne Izraela jako zagrażające suwerenności Izraela. Uruchomiono system obrony przeciw rakietowej David Sling, nie uzyskano jednak trafienia pocisków wroga.

25 lipca 2018 r. po południem 2 syryjskie rakiety Katiusza spadły do jeziora Kinnaret. Wcześniej ogłoszono alarm na Wzgórzach Golan, natomiast w jeziorze kąpało się wiele osób. Eksperci wojskowi powiedzieli, że był to przypadkowy ostrzał, będący wynikiem walk prowadzonych w Syrii.
    25 lipca 2018 r. Siły Obronne Izraela rozlokowały dodatkową baterię rakiet Patriot do obrony miasta i strefy przemysłowej Hajfy.

25 lipca 2018 r. po południem palestyńscy terroryści posłużyli się grupą 20 dzieci, które podeszły do ogrodzenia granicznego Strefy Gazy w pobliżu przejścia granicznego Kissufim. Gdy izraelscy żołnierze wychylili się ze swoich pozycji, otworzył do nich ogień snajper. Ranny został 1 żołnierz. W odpowiedzi izraelskie czołgi ostrzelały 7 pozycji Hamasu. Zginęło 3 Palestyńczyków.

26 lipca 2018 r. w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 1 rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie. Rano 2 pociski moździerzowe spadły na otwartym terenie nie powodując żadnych szkód.
    26 lipca 2018 r. premier Benjamin Netanjahu odrzucił propozycję rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, aby zorganizować w Moskwie szczyt pokojowy z przewodniczącym Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem oraz prezydentem Rosji Władimirem Putinem jako mediatorem. Netanjahu wyraził obawę, że wyrażenie zgody na takie postępowanie zagroziłoby obecnym działaniom administracji Trumpa w celu wdrożenia własnego planu pokojowego.

26 lipca 2018 r. palestyńscy terroryści kontynuowali ataki z użyciem latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, wywołując 2 pożary terenów przygranicznych ze Strefą Gazy.
    26 lipca 2018 r. wieczorem palestyski terrorysta przeskoczył przez ogrodzenie żydowskiego osiedla Adam w południowej części Samarii i zaatakował nożem napotkane osoby. Zabił 1 Izraelczyka, i zranił kolejne 2 osoby. Zginął Jotam Ovadia. Jeden z rannych zastrzelił napastnika, który okazał się mieszkańcem sąsiedniej arabskiej wioski Kobar.

27 lipca 2018 r. kilkudziesięciu Palestyńczyków wszczęło zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Po wkroczeniu policji, zabarykadowali się w meczecie Al-Aksa, skąd rzucali kamienie.

27 lipca 2018 r. Siły Obronne Izraela skierowały w nocy do południowej Samarii dwa dodatkowe bataliony piechoty, aby zabezpieczyć wszystkie działania związane z atakiem terrorystycznym w osiedlu żydowskim Adam.
    27 lipca 2018 r. około 7 tys. Palestyńczyków wzięło udział w zamieszkach w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego Strefy Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i usiłowano uszkodzić ogrodzenie. W trakcie starć zginęło 2 Palestyńczyków.

28 lipca 2018 r. - Szabat.

28 lipca 2018 r. izraelscy żołnierze wkroczyli nad ranem do arabskiej wioski Kobar w południowej Samarii, z której pochodził terrorysta odpowiedzialny za atak na żydowskie osiedle Adam. Przeprowadzono przeszukania domów i przesłuchania osób podejrzanych w wspieranie terroryzmu. Podczas działańdoszło do wybuchu arabskich zamieszek, w których obrzucono żołnierzy kamieniami.
    28 lipca 2018 r. palestyńscy terroryści kontynuowali ataki z użyciem latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, wywołując 6 pożarów terenów przygranicznych ze Strefą Gazy.
    28 lipca 2018 r. wieczorem ostrzelano izraelskich żołnierzy działających przy granicy północnej części Strefy Gazy. Nikt nie został ranny. W odpowiedzi izraeloski samolot ostrzelał pobliski posterunek obserwacyjny Hamasu.

28 lipca 2018 r. nieznani sprawcy wymalowali swastykę i inne antysemickie hasła na synagodze w mieście Carmel w stanie Indiana (USA).

29 lipca 2018 r. palestyńscy terroryści kontynuowali ataki z użyciem latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, wywołując 7 pożarów terenów przygranicznych ze Strefą Gazy.

29 lipca 2018 r. izraelskie okręty wojenne zatrzymały Flotyllę Wolności, która zbliżała się do wybrzeża z zamiarem podjęcia próby przełamania blokady morskiej Strefy Gazy. Zatrzymano statek "al-Awda", który 21 lipca wypłynął z Palermo na Sycylii. Na jego pokładzie znajdowało się 40 działaczy z 15 krajów. Podczas zatrzymania nie doszło do żadnych incydentów. Statek skierowano do portu Aszdod, gdzie po dokładnej kontroli wszystkie towary pomocy humanitarnej zostaną wyładowane i przewiezione drogą lądową do Strefy Gazy.

30 lipca 2018 r. wieczorem izraelscy żołnierze ostrzelali grupę Palestyńczyków, którzy pomimo wezwań do zatrzymania się, zbliżyli się do ogrodzenia granicznego w centralnej części Strefy Gazy. Rannych zostało 3 Arabów.
    30 lipca 2018 r. palestyńscy terroryści kontynuowali ataki z użyciem latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, wywołując 14 pożarów terenów przygranicznych ze Strefą Gazy.

31 lipca 2018 r. izraelscy żołnierze przeprowadzili nad ranem operację antyterrorystyczną w obozie uchodźców Dheisheh na przedmieściach Betlejem w Judei. Podczas działań wybuchły arabskie zamieszki, w trakcie których żołnierzy obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    31 lipca 2018 r. palestyńscy terroryści kontynuowali ataki z użyciem latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, wywołując 8 pożarów terenów przygranicznych ze Strefą Gazy.

1 sierpnia 2018 r. premier Benjamin Netanjahu ostrzegł Iran, aby nie próbował blokować kluczowego przejścia morskiego łączącego Izrael z Morzem Czerwonym. "Morze zapewnia nam wiele możliwości, a przede wszystkim zwiększa niewielki rozmiar państwa Izrael i pozwala naszym statkom poruszać się po rozległym obszarze, co daje państwu Izrael znaczną władzę. Jeśli Iran spróbuje zablokować cieśninę Bab al-Mandab, jestem przekonany, że stanie w obliczu międzynarodowej koalicji zdeterminowanej, aby temu zapobiec. Ta koalicja obejmie także państwo Izrael." Minister obrony Avigdor Liberman powiedział: "Niedawno słyszeliśmy groźby ataku na izraelskie statki na Morzu Czerwonym, a ja patrzę na ludzi wokół mnie, i szkoda, że nasi wrogowie nie widzą was i nie rozumieją, że jesteśmy dobrze przygotowani do reakcji na każde zagrożenie. Chcę podkreślić, że Siły Obronne Izraela są przygotowane do reagowania na dwóch frontach jednocześnie, w tym także na Morzu Czerwonym."
    1 sierpnia 2018 r. wieczorem ministerstwo obrony podjęło decyzję o ponownym wstrzymaniu dostaw paliw do Strefy Gazy. Decyzję podjęto ze względu na ciągłe kontynuowanie ataków z użyciem latawców z podwieszonymi bombami zapalającymi.

1 sierpnia 2018 r. palestyńscy terroryści kontynuowali ataki z użyciem latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, wywołując 7 pożarów terenów przygranicznych ze Strefą Gazy.

1 sierpnia 2018 r. Senat USA zatwierdził ustawę o zezwoleniach na udzielanie przez Stany Zjednoczone pomocy w zakresie bezpieczeństwa. Oznacza to przyznanie Izraelowi pakietu pomocy o wartości prawie 38 mld $ przez 10 lat. Ustawa rozszerza także wielkość zapasów sprzętu wojskowego i amunicji, którą Stany Zjednoczone utrzymują w Izraelu. W przypadku wojny Izrael może uzyskać dostęp do tych zapasów.
    1 sierpnia 2018 r. nieznani sprawcy rzucili ładunek wybuchowy przez okno do sierocińca Janusza Korczaka w Warszawie. Do incydentu doszło w momencie, gdy sierociniec zwiedzała grupa izraelskich studentów. Nikt nie został ranny. Ochraniarz towarzyszący grupie poinformował o zdarzeniu polską policję.

2 sierpnia 2018 r. w nocy grupa islamskich terrorystów przekroczyła granicę Izraela w południowej części Wzgórz Golan. Oddział został zbombardowany przez izraelskie samoloty. Zginęło 7 terrorystów, przy których znaleziono materiały wybuchowe, karabiny maszynowe i granaty. Napastnicy należeli do ISIS.
    2 sierpnia 2018 r. minister obrony Avigdor Liberman powiedział: "Z naszej perspektywy sytuacja w Syrii powraca do tego, co było przed wojną domową - co oznacza, że istnieje wyraźna strona odpowiedzialna za wszystko, i jest nie centralny rząd. Nie angażowaliśmy się i nie angażujemy się w wewnętrzne sprawy Syrii, o ile trzymają się trzech wytycznych, które są dla nas kluczowe: (1) Przestrzeganie najdrobniejszych szczegółów Porozumienia o separacji sił z 1974 r., (2) Syria nie może stać się bazą dla Iranu, z której będą mogli walczyć z Izraelem, (3) Syria nie może stać się głównym punktem przemytu broni dla Hezbollahu w Libanie. W momencie, gdy wszystkie trzy warunki są spełnione, nie mamy powodu, aby interweniować lub działać w Syrii, w momencie gdy nie zostaną spełnione, będziemy działać zgodnie z interesami bezpieczeństwa Izraela. Odnosząc się do Hezbollahu, nie zamierzam się spieszyć, aby wyciągać wnioski ... W każdym razie, od czasu Drugiej wojny libańskiej, nauczyliśmy się wielu lekcji ... Mamy nadzieję, że nikt nas nie będzie próbować, szukając konfliktu, bo odpowiemy na każdą prowokację i każde wyzwanie - niezależnie od tego, czy pochodzi z Libanu, Syrii, Gazy, czy z innego miejsca."
    2 sierpnia 2018 r. rano premier Benjamin Netanjahu poinformował o odwołaniu podróży do Kolumbii, która była zaplanowana na przyszły tydzień. Komunikat informuje: "Ze względu na sytuację na południu, Premier Netanjahu postanowił zostać w Izraelu w przyszłym tygodniu i dlatego odwołał swoją podróż do Kolumbii." Nie podano żadnego konkretnego powodu.

2 sierpnia 2018 r. w nocy około 900 ortodoksyjnych Żydów modliło się w grobowcu patriarchy Józefa w Nablusie w Samarii. Ich przejazd autobusami ochraniali izraelscy żołnierze. Na przedmieściach Nablusu wybuchły arabskie zamieszki.
    2 sierpnia 2018 r. Unia Europejska ukończyła największe fotowoltaiczne pole słoneczne w Strefie Gazy. Pole będzie dostarczać 0,5 MW energii elektrycznej dziennie, aby zasilić zakład odsalania wody morskiej w południowej części strefy. Zakład ten ma zapewnić wodę pitną dla 75 tys. mieszkańców guberni Khan Junis i Rafah.
    2 sierpnia 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali kampanię wypuszczania ze Strefy Gazy balonów i latawców z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 13 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu.
    2 sierpnia 2018 r. wieczorem do Strefy Gazy z Egiptu wjechała wysoka delegacja Hamasu, w skład której wszedł między innymi założyciel militarnego skrzydła Hamasu na Zachodnim Brzegu, Saleh al-Arouri. Odpowiada on za szereg brutalnych ataków na Izraelczyków w przeszłości, mimo to otrzymał gwarancje bezpieczeństwa od izraelskiej strony. Razem z nimi do Strefy Gazy wróciła delegacja Hamasu, która uczestniczyła w rozmowach w Kairze w sprawie osiągnięcia porozumienia pojednawczego z al-Fatah. Kolejna tura rozmów ma odbyć się w Gazie. W rozmowy zaangażowany jest egipski wywiad, który pełni rolę mediatora.

2 sierpnia 2018 r. rosyjska armia rozpoczęła przed południem rozmieszczanie żołnierzy rosyjskiej żandarmerii wojskowek na syryjskich Wzgórzach Golan, aby zapobiec napięciom między izraelską armią a siłami syryjskimi. Rosyjski minister obrony Siergiej Rudskoj powiedział: „Celem rozmieszczenia policji w ośmiu punktach obserwacyjnych jest zapobieganie ewentualnym prowokacjom przeciwko stanowiskom ONZ."

3 sierpnia 2018 r. minister finansów Moshe Kahlon z zadowoleniem przyjął podniesienie ratingu kredytowego Izraela przez firmę S&P. "Zaufanie do nas wyrażone przez najsilniejsze podmioty gospodarcze na świecie pozwala nam nadal rozwijać gospodarkę i, wykorzystując owoce wzrostu, utrzymywać politykę zmniejszania różnic społecznych i wzmacniania klasy średniej oraz słabszych sektorów społeczeństwa. Podniesienie ratingu kredytowego do AA- pozwoli nam zaoszczędzić miliardy szekli w finansowaniu wydatków, które zostaną skierowane do ministerstw zdrowia, edukacji i opieki społecznej. Będziemy nadal prowadzić bezstronną i odpowiedzialną politykę gospodarczą i społeczną, która postawi obywatela Izraela w centrum."

3 sierpnia 2018 r. około 8 tys. Palestyńczyków wzięło udział w demonstracjach w pięciu miejscach przy ogrodzeniu granicznym w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i usiłowano uszkodzić płot graniczny. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 25 zostało rannych. Wieczorem rzucono ładunek wybuchowy w stronę izraelskich żołnierzy w południowej części strefy. W odpowiedzi izraelski czołg ostrzelał pobliski posterunek obserwacyjny Hamasu. Latawce i balony z podwieszonymi bombami zapalającymi wywołały 26 pożarów na przygranicznych terenach w Izraelu.
    3 sierpnia 2018 r. wieczorem w Gazie odbyło się spotkanie przywódców Hamasu, na którym zastanawiano się nad możliwościami zawarcia długotrwałego rozejmu z Izraelem. Egipska propozycja dla Strefy Gazy przewiduje poprawę warunków humanitarnych poprzez budowę portu morskiego w egipskim mieście Ismailia oraz wykorzystanie portu lotniczego na w Maariw na półwyspie Synaj. Pierwszy etap pięcioletniego rozejmu obejmie zaprzestanie wszelkich gwałtownych rozruchów na granicy Strefy Gazy, w tym również ataków z użyciem zapalających latawców i balonów. W zamian Izrael otworzyłby ponownie przejście graniczne Kerem Szalom, a Egipt otworzyłby przejście graniczne Rafah. Drugi etap obejmie poprawę sytuacji w Strefie Gazy, a także całkowite zniesienie blokady. Na tym etapie Izrael umożliwiłby import i eksport wszystkich towarów do i z Gazy, zwiększając dostawy energii elektrycznej przekazywanej do Gazy. Trzeci etap obejmowałby realizację projektów humanitarnych ONZ, w tym lotniska, portu morskiego, ogólnej rehabilitacji Gazy i budowy elektrowni na Synaju. Oczekuje się, że do końca tygodnia Hamas ustali swoje stanowisko, a następnie ustosunkuje się do tego planu Izrael. Jeżeli umowa zostanie zawarta, za dwa miesiące rozpoczną się rozmowy dotyczące uwolnienia izraelskich więźniów.

3 sierpnia 2018 r. międzynarodowe siły UNDOF przeprowadziły pierwszy patrol w rejonie Quneitra na Wzgórzach Golan od 2014 r., kiedy to błękitne hełmy wycofały się pod z powodu wzrostu aktywności terrorystów z Al-Kaidy. Rzecznik ONZ Farhan Haq powiedział: "Patrol do przejścia granicznego Quneitra jest częścią ciągłych starań UNDOF o powrót do obszaru separacji." Patrol przeprowadzono w ścisłej współpracy z syryjską i izraelską armią. Równocześnie swój patrol przeprowadziła rosyjska żandarmeria wojskowa, która planuje rozmieścić osiem wojskowych stanowisk obserwacyjnych na Wzgórzach Golan. Rzecznik ONZ powiedział, że każda rosyjska obecność wojskowa będzie "odrębna i odmienna od tej z UNDOF". ONZ dąży do pełnego powrotu sił UNDOF po syryjskiej stronie granicy. Obecnie znajduje się tam ponad połowa z 978 żołnierzy UNDOF. Od lutego przeprowadzili oni ponad 30 patroli w północnej i centralnej części obszaru separacji między Izraelem a Syrią.
    3 sierpnia 2018 r. firma ratingowa S&P podniosła rating kredytowy Izraela z „A+” do „AA-” ze stabilną perspektywą. S&P przewiduje, że izraelska gospodarka wzrośnie średnio o 3,3% w okresie od 2018 r. do 2021 r. Głównymi czynnikami wzrostu w tych latach będą konsumpcja prywatna, inwestycje przedsiębiorstw i dobre wyniki w eksporcie usług. Zwrócono uwagę, że pomimo różnic w lokalnej polityce, rządowa koalicja uzyskała akceptację dwuletniego budżetu na lata 2017-2018, a następnie zatwierdziła budżet na 2019 r. Ponadto analitycy w ostatnich latach obserwują rosnące zaangażowanie w dyscyplinę fiskalną.
    3 sierpnia 2018 r. doradca Białego Domu Jared Kushner powiedział, że pracuje nad ustaleniem prawdziwej liczby palestyńskich uchodźców. Podawana przez UNRWA oficjalna liczba palestyńskich uchodźców wynosi 5 mln osób. Obejmuje ona tych, którzy mieszkają w sąsiednich krajach, ich potomków, ale także niektórych Palestyńczyków mieszkających w Autonomii Palestyńskiej i Strefie Gazy. Kushner powiedział, że UNRWA jest głównym problemem w prawidłowym definiowaniu uchodźców, a jej działania powinny być ograniczone.

4 sierpnia 2018 r. - Szabat.
    4 sierpnia 2018 r. wieczorem ponad 90 tys. ludzi demonstrowało w Tel Awiwie przeciwko uchwaleniu Prawa Narodowego. Przywódca opozycji Tzipi Livni przemawiając na wiecu, powiedziała: "Bibi, zdecyduj się - Narodowe Prawo lub Deklaracja Niepodległości - po której strony jesteś ty? Jasno odpowiedź tysiącom ludzi, którzy tu dzisiaj są. Nadal możemy osiągnąć jedność wokół Deklaracji Niepodległości zamiast tego Prawa Narodowego. Zobowiązujemy się do przyjęcia konstytucyjnych zasad Deklaracji Niepodległości jako podstawowego prawa, aby państwo Izrael stało się państwem narodowym narodu żydowskiego z równymi prawami dla swoich obywateli. Państwo zarówno żydowskie, jak i demokratyczne.”

4 sierpnia 2018 r. członek biura politycznego Hamasu, Khalil al-Hajja, przemawiając w meczecie Al-Salaam w Gazie powiedział, że jest okazja, aby zakończyć oblężenie Strefy Gazy. Podkreślił, że naród palestyński nigdy się nie podda i nie podniesie białej flagi. Dodał, że potrzebna jest jedność narodowa, aby poradzić sobie z podziałami. "Zmierzamy ku realizacji prawdziwej jedności palestyńskiej. Chcemy prawdziwego partnerstwa, jednego przywództwa, jednego rządu, jednego organu, jednej walki, która prowadzona jest we właściwy sposób."
    4 sierpnia 2018 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas skrytykował ostatnie wypowiedzi Jareda Kushnera, by ograniczyć działalność UNRWA. Abbas powiedział, że jest to "kontynuacja wywrotowych działań mających na celu wyeliminowanie palestyńskiego problemu".
    4 sierpnia 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali kampanię wysyłania ze Strefy Gazy balonów i latawców z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 10 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu. Po południem izraelski samolot ostrzelał jedną z grup wypuszczających balony.

4 sierpnia 2018 r. rano izraelskie okręty patrolowe zatrzymały drugi statek Flotylli Wolności, który usiłował przełamać morską blokadę Strefy Gazy. Zatrzymano łódź pod szwedzką flagą, na której pokładzie znajdowało się 12 osób. Łódź skierowano do portu Aszdod, gdzie po szczegółowej kontroli wyładowane zostaną wszystkie humanitarne towary, aby drogą lądową przekazać je do Gazy. Zatrzymany wcześniej statek miał na pokładzie tylko kilka pudeł z lekarstwami.

5 sierpnia 2018 r. ministerstwo obrony opublikowało pierwsze nagranie pokazujące budowaną od dwóch miesięcy barierę nadmorską na plaży Zikim, na północ od Strefy Gazy. Długość bariery wynosi 200 metrów, szerokość podstawy to 50 metrów, a płot ma 6 metrów wysokości. Cała bariera będzie składać się z trzech elementów: (1) podwodnej bariery z systemem czujników, (2) falochronu zwieńczonego warstwą z kamienia i (3) wysokiego płotu zwieńczonego drutem kolczastym. Dodatkowo zainstalowane zostaną nowoczesne systemy technologiczne, aby zapewnić kontrolę całego obszaru plaży przed infiltracją ze strony morza. Prace podjęto ze względu na zagrożenie ze strony komandosów płetwonurków Hamasu. Budowa ma się zakończyć w ciągu półtora roku.
    5 sierpnia 2018 r. wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa, aby omówić aktualny stan negocjacji w sprawie Strefy Gazy. Przed domem premiera Netanjahu w Jerozolimie zebrała się grupa demonstrantów z rodzinami Hadar Goldina i Oron Szaula, którzy zginęli w Strefie Gazy podczas operacji Ochronny Brzeg w 2014 r. Ich ciała znajdują się w posiadaniu Hamasu. Obie rodziny nalegają, aby ciała, jak również dwaj żyjący Izraelczycy uważani za przetrzymywanych przez Hamas, powrócili do Izraela w pierwszym etapie każdej umowy zawartej z Hamasem.

5 sierpnia 2018 r. członek biura politycznego Hamasu, Husam Badran powiedział, że Hamas nie zgodzi się na ustanowienie państwa w Strefie Gazy i nie osiągnie porozumienia politycznego bez narodowego konsensusu palestyńskiego. "Biuro polityczne Hamasu nie zakończyło konsultacji, które przeprowadza, ale postanowiliśmy poinformować arabskie organizacje o najnowszych wydarzeniach." Podkreślił, że decyzje dotyczące pokoju i wojny oraz podpisanie jakiegokolwiek porozumienia pokojowego z Izraelem wymagają dialogu i konsensusu narodowego, dodając, że pozwalają na to obecne okoliczności. "Nadszedł czas, aby nasi palestyńscy ludzie uświadomili sobie swoje naturalne prawo do życia, nie rezygnując z zasad narodowych. Żyjemy w bardzo niebezpiecznym i wrażliwym okresie w związku z dyskusją na temat prawa do kraju, która ma na celu wyeliminowanie problemu palestyńskiego."
    5 sierpnia 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali wypuszczanie ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 6 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu. W południe izraelski samolot ostrzelał samochód przewożący ludzi wypuszczających balony.

6 sierpnia 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali wypuszczanie ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 9 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu. Popołudniem izraelski dron ostrzelał grupę osób wypuszczających balony z północnej części strefy.

7 sierpnia 2018 r. nad ranem Palestyńczycy zaatakowali izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne w arabskim mieście Qabatiya w północnej Samarii. W stronę żołnierzy rzucono improwizowany ładunek wybuchowy. Nikt nie został ranny.
     7 sierpnia 2018 r. rano palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskich żołnierzy stacjonujących przy granicy północnej części Strefy Gazy. W odpowiedzi izraelskie czołgi ostrzelały posterunek Hamasu, z którego padły strzały. Zginęło 2 terrorystów Hamasu.
    7 sierpnia 2018 r. wieczorem Hamas wydał oświadczenie, że pomści śmierć swoich bojowników. "Izrael nie będzie w stanie spać w nocy, a wasz atak nie przejdzie bez zapłacenia ceny."
    7 sierpnia 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali wypuszczanie ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 10 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu.

---- Runda w Gazie ----

8 sierpnia 2018 r. rano Siły Obronne Izraela rozpoczęły wzmacnianie oddziałów Dywizji Gazy. Południowe Dowództwo poinformowało, że decyzję podjęto jako odpowiedź na ostatnie groźby ze strony Hamasu oraz informacje wywiadowcze. Dostrzeżono, że od rana Hamas rozpoczął ewakuację swoich posterunków obserwacyjnych położonych wzdłuż granicy Strefy Gazy, co może wskazywać na przygotowania do kolejnej rundy wojny. Postanowiono zamknąć kilka dróg dojazdowych w obszarze sąsiadującym ze Strefą Gazy. Szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot, powiedział przed parlamentarną komisją spraw zagranicznych i bezpieczeństwa, że armia jest na najwyższym poziomie od ponad 20 lat. "Siły Obronne Izraela są na wysokim poziomie kompetencji i gotowości do wypełnienia swojej misji obrony państwa i wygrania wojny."
    8 sierpnia 2018 r. minister transportu Israel Katz odrzucił plan Unii Europejskiej stworzenia infrastruktury transportowej w celu połączenia Strefy Gazy z Judeą i Samarią. Plan był przygotowywany przez Unię Europejską przez 18 miesięcy, a jego realizacja miałaby zająć 30 lat. Plan przewiduje budowę ogromnej infrastruktury w obszarze Autonomii Palestyńskiej, w tym w strefie "C" i we Wschodniej Jerozolimie, znajdujących się pod całkowitą izraelską kontrolą. Powstać miałoby lotnisko i port morski, a Gazę z Zachodnim Brzegiem połączyłyby drogi z linią kolejową. Plan nie był konsultowany z Izraelem. Minister Katz powiedział, że plan jest mu znany. "Dałem jasno do zrozumienia, że Gaza nie połączy się z Judeą i Samarią, a wszystkie ich plany są na papierze i są całkowicie nie do przyjęcia." Unia Europejska stwierdziła w odpowiedzi, że "nie potrzebujemy zgody Izraela na sformułowanie głównego planu transportu, dlatego nie poprosiliśmy o taką aprobatę. Projekt nie obejmuje obecnie żadnej faktycznej budowy na obszarze C. Projekt jest częścią ogólnych inwestycji Unii Europejskiej w działania rządowe Autonomii Palestyńskiej i przyszłą wizję utworzenia państwa palestyńskiego."
    8 sierpnia 2018 r. ponad stu członków partii politycznej Likud podpisało petycję wzywającą premiera Benjamina Netanjahu do udostępnienia Grobowca Patriarchów w Hebronie osobom niepełnosprawnym. Chociaż Izrael proponował już przeprowadzenie koniecznych prac aby udostępnić historyczne miejsce, palestyńska rada miejska Hebronu odmówiła wydania zezwolenia. Stwierdzono, że konieczność przeprowadzenia prac uniemożliwiłaby dostęp muzułmanów do świętego miejsca islamu. Petycja Likudu mówi: "Nie trzeba już długo wyjaśniać, jak ważne religijnie i narodowo jest udostępnienie Grobowca Patriarchów narodowi żydowskiemu. To drugi najświętszy budynek, który zgodnie z tradycją jest wejściem do ogrodu Eden. Również jest ważny w wymiarze politycznym i krajowym - w 2010 r. ty, panie premierze, wyznaczyłeś to miejsce jako miejsce dziedzictwa narodowego, a UNESCO również ją uznało. Ponad milion ludzi przyjeżdża tu każdego roku: Żydzi, Arabowie, Chrześcijanie i turyści. Pomimo to, miejsce to jest całkowicie zamknięte dla osób niepełnosprawnych i starszych. Jest ponad 100 trudnych i męczących schodów, których nie można pominąć , aby dotrzeć na miejsce. Jest to kwestia humanitarna, która krzyczy o pomoc - to proste prawa człowieka. Jest nie do pomyślenia, aby prawa niepełnosprawnych obywateli zostały skrzywdzone z powodu strachu przed biurokracją lub lenistwem. Musimy udowodnić, że jesteśmy krajem która troszczy się o każdego obywatela. Wzywamy was do natychmiastowego działania, aby rozwiązać tę kwestię humanitarną, która dotyka wszystkie narody i sektory społeczeństwa."
    8 sierpnia 2018 r. wieczorem minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan powiedział, że nie zostanie osiągnięte szerokie, długoterminowe porozumienie z Hamasem w Strefie Gazy, ale "mogą istnieć tajne kanały, o których nawet ministrowie jeszcze nie wiedzą, a kiedy przyjdzie propozycja, omówimy ją." Erdan podkreślił, że jakiekolwiek porozumienie w Strefie Gazy musi zawierać całkowite uspokojenie sytuacji bezpieczeństwa na południu. "Oczywiście nie pójdziemy na kompromis w sprawie kontynuacji ataków zapalających balonów lub latawców, i oczywiście takie porozumienie musiałoby zawierać koniec marszów terrorystycznych w piątki. Nasze instrukcje i nasza polityka mówią, że musi istnieć silna i znacząca reakcja na każde naruszenie naszej suwerenności i wszelkie akty terroru, które mają miejsce na uboczu przeciwko obywatelom Izraela. Fakt, że obecnie badamy również możliwość osiągnięcia pokojowego rozwiązania i spokoju, które pomogłyby bezpieczeństwu mieszkańców Strefy Gazy, jest uzasadniony, ale nie oznacza to, że zgodzimy się na długoterminową rehabilitację Strefy Gazy bez rozwiązania problemu kwestii naszych żołnierzy i obywateli przetrzymywanych przez Hamas, i powstrzymania Hamasu przed wzmacnianiem swoich sił."
    8 sierpnia 2018 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy około 70 rakiet, z których 11 zestrzelił system obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Większość rakiet eksplodowała na otwartych przestrzeniach. Dwie rakiety spadły na miasto Sderot, trafiając w dom mieszkalny. Rannych zostało 2 Izraelczyków.

8 sierpnia 2018 r. koordynator działań rządowych na terytoriach gen. Kamila Abu Rokuna poinformował o działaniach podjętych w celu umożliwienia Palestyńczykom odbycia pielgrzymki (hajj) do Mekki w Arabii Saudyjskiej. "Jesteśmy przygotowani na szybki i łatwy dostęp dla wszystkich pielgrzymów z Judei i Samarii, którzy chcą obchodzić to święto. Życzymy wam i muzułmańskiemu światu przyjemnej i szczęśliwej podróży, oraz błogosławionego święta." W tym tygodniu przez przejście graniczne na Moście Allenby do Jordanii ma wyjechać około 5,2 tys. Palestyńczyków. Od poniedziałku do czwartku specjalnie przygotowanych 88 autobusów będzie przewozić grupy arabskich pielgrzymów. Ponadto przy mieście Jerycho zorganizowano specjalny obszar nazwany "stan Al-Khawaja", w celu wcześniejszego zorganizowania i zarejestrowania mieszkańców przed wsiadaniem do autobusów jadących na Most Allenby. Podróż do Mekki ma potrwać 3 dni, a koszt pielgrzymki z cenami hotelu wynosi 14 tys. szekli (3,8 tys. $). Pielgrzymi powrócą do Autonomii Palestyńskiej 25 sierpnia.
    8 sierpnia 2018 r. rzecznik palestyńskiego rządu Jusuf al-Mahmoud wezwał arabskie i muzułmańskie państwa oraz instytucje społeczeństwa obywatelskiego na całym świecie do wzięcia na siebie odpowiedzialności za święte miejsca islamu i chrześcijaństwa w Palestynie. Wezwał społeczność międzynarodową do podjęcia działań i zmuszenia Izraela do anulowania decyzji o zamknięciu Grobowca Patriarchów w Hebronie dla muzułmanów. Mahmoud nazwał izraelską decyzję "nową zbrodnią na liście zbrodni popełnionych przez okupację naszego ludu, naszego kraju i naszych świętych miejsc."
    8 sierpnia 2018 r. po południem palestyński terrorysta ostrzelał grupę izraelskich robotników budujących podziemną barierę przeciwko tunelom wzdłuż granicy Strefy Gazy. Nikt nie został ranny. W odpowiedzi izraelski czołg ostrzelał pobliski punkt obserwacyjny Hamasu.
    8 sierpnia 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali wypuszczanie ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 11 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu.

    8 sierpnia 2018 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem 12 celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy Izraela. Celami był podziemny tunel terrorystyczny i znajdująca się w jego sąsiedztwie fabryka betonu, w której produkowano elementy do budowy tuneli. Zniszczono także budowany nowy tunel wzdłuż wybrzeża. Innymi celami były warsztaty produkujące broń, baza komandosów morskich oraz centrum logistyczne Hamasu. Zniszczono także pojazd z wyrzutnią rakiet, który jechał na stanowisko w celu przeprowadzenia ostrzału Izraela.

8 sierpnia 2018 r. wieczorem biuro polityczne Hamasu opublikowało w Kairze (Egipt) dokument podsumowujący czterodniowe spotkanie w Gazie. Spotkanie to po raz pierwszy zebrało wszystkich członków biura politycznego Hamasu, w tym jego przedstawicieli za granicą. Główną decyzją było stwierdzenie, że Hamas odmawia Izraelowi próby narzucenia nowych reguł konfliktu w Strefie Gazy, gdyż oznaczałoby to wyrzeczenie się oporu i walki. Wyrażono także "zdecydowany sprzeciw wobec jakiegokolwiek spisku mającego na celu wyeliminowanie problemu uchodźców." Równocześnie ogłoszono, że Hamas jest gotowy do pośrednich negocjacji w sprawie wymiany więźniów z Izraelem.
    8 sierpnia 2018 r. wysłannik ONZ na Bliski Wschód, Nickolay Mladenov wyraził wieczorem zaniepokojenie nową eskalacją w Strefie Gazy. "Jestem głęboko zaniepokojony niedawną eskalacją przemocy między Gazą a Izraelem, a zwłaszcza dzisiejszymi wielokrotnymi rakietami wystrzeliwanymi w kierunku społeczności w południowym Izraelu. Od miesięcy ostrzegam, że kryzys humanitarny, bezpieczeństwa i polityczny w Strefie Gazy grozi katastrofalnym konfliktem, którego nikt nie chce. ONZ zaangażowało w sprawę Egipt i wszystkie zainteresowane strony w bezprecedensowy wysiłek, aby uniknąć takiego rozwoju. Podczas gdy wspólne wysiłki zapobiegły eksplozji sytuacji aż do teraz, to jeśli obecna eskalacja nie zostanie natychmiast powstrzymana, sytuacja może szybko ulec pogorszeniu, co będzie miało katastrofalne konsekwencje dla wszystkich ludzi. Będziemy nadal ciężko pracować, aby Gaza cofnęła się od krawędzi, aby rozwiązać wszystkie problemy humanitarne i aby egipskie wysiłki zmierzające do osiągnięcia pojednania w Palestynie zakończyły się sukcesem."

9 sierpnia 2018 r. w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy około 80 rakiet, z których 25 zestrzelił system obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Większość rakiet eksplodowała na otwartych przestrzeniach. Rano rakieta trafiła w budynek. Ranne zostały 4 osoby, a 17 kolejnych osób odniosło mniejsze obrażenia (w tym dwie kobiety ciężarne, które dostały przedwczesnych skurczów porodowych w związku ze stresem wywołanym atakami rakietowymi).
    9 sierpnia 2018 r. w nocy zebrał się gabinet bezpieczeństwa, który omówił sytuację w Strefie Gazy.
    9 sierpnia 2018 r. obrona cywilna poleciła zamknięcie w dniu dzisiejszym Sapir College w mieście Sderot. Wstrzymano także ruch kolejowy między Aszkelonem a Sderot. Pociągi jadące z północy zakończą swoją podróż na stacji Aszkelon, a pociągi z południa zakończą swoją podróż na stacji Netivot. Mieszkańcom przygranicznych społeczności wydano instrukcje by przebywali blisko schronów. Wysoki przedstawiciel armii powiedział rano: "Nie widzę końca tej rundy. Zaatakowaliśmy ponad 140 celów i przygotowujemy się do kontynuowania ataków. Siły Obronne Izraela przesuną dodatkowe siły na południe, rekrutujemy żołnierzy rezerwy do baterii Iron Dome. Możliwe, że będzie to trwało przez jakiś czas, aby spokój powrócił na południe. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy ewakuować żydowskie miasta w odległości do 4 kilometrów od Gazy."
    
9 sierpnia 2018 r. w ciągu dnia palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy około 30 rakiet, z których większość spadła w otwartym terenie. Popołudniem rakieta Grad spadła na miasto Beer Szewa (po raz pierwszy od 2014 r.). Nie zgłoszono żadnych strat.
    9 sierpnia 2018 r. popołudniem premier Benjamin Netanjahu dokonał oceny sytuacji w Strefie Gazy. Premier Benjamin Netanjahu i minister obrony Avigdor Liberman poinstruowali armię, aby przygotowała się na każdą ewentualność, gdyby sytuacja się pogorszyła. Na wieczór zaplanowano zebranie się gabinetu bezpieczeństwa.
    9 sierpnia 2018 r. szef Południowego Dowództwa gen. Hertzi Halevy powiedział: "Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz i będziemy nadal robić wszystko co konieczne, aby utrzymać bezpieczeństwo mieszkańców i wzmocnić ich poczucie bezpieczeństwa."
    9 sierpnia 2018 r. wieczorem w Tel Awiwie zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Poinformowano, że do tej pory na terytorium Izraela wystrzelono ponad 190 pocisków rakietowych, z których 30 zostało przechwyconych przez system Iron Dome. Narada trwała ponad trzy godziny. Po ocenie stanu bezpieczeństwa w rejonie Strefy Gazy podjęto decyzję, aby armia nadal kontynuowała ataki na elementy terrorystyczne w Gazie.

9 sierpnia 2018 r. w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały 120 celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Wśród celów były: kwatera główna batalionu Hamas w Jabalii, który zawierał dziesiątki celów terrorystycznych; obiekt wojskowy używany przez komandosów morskich Hamasu w Gazie, który obejmował tunel morski; stanowisko wojskowe Hamasu używane przez Batalion Al Jabalya, gdzie odbywały się szkolenia walki w terenie zabudowanym, a także szkolenie nurków sił morskich Hamasu; magazyny rakiet i zakład związany z budową tuneli Batalionu Zaytun; centrum treningowe Batalionu East Jabalya, gdzie wykopano szyb prowadzący do kompleksu tuneli terrorystycznych; baza Hamasu w północnej Strefie Gazy, która służyła do szkolenia w walce w terenie zabudowanym; kompleks treningowy do walki w terenie zabudowanym w środkowej części Strefy Gazy; centrum szkoleniowe i sztab Batalionu Jabalii; baza Batalionu Dir al-Balah, w którym wykopywane są tunele. Ogółem zniszczono 5 obozów szkoleniowych, magazyny broni oraz kompleks wykorzystywany do eksperymentów rakietowych. "Naloty zostały przeprowadzone w odpowiedzi na wystrzeliwanie przez całą noc rakiet z Gazy na Izrael. Jesteśmy zdecydowani zapewnić bezpieczeństwo Izraelczyków. Siły Obronne Izraela są w stanie wysokiej gotowości i są przygotowany na wiele różnych scenariuszy. Hamas jest odpowiedzialny i poniesie konsekwencje za bieżące wydarzenia."
    9 sierpnia 2018 r. przed południem izraelskie siły powietrzne zbombardowały kolejne cele terrorystyczne w Strefie Gazy. Celami były baza Batolionu Rafah; tunel terrorystyczny położony na zachód od Jabalaji oraz dwa tunele położone przy plaży w centralnej części strefy. Rzecznik armii powiedział: "Działania operacyjne, technologiczne i wywiadowcze w celu identyfikacji tunelów terrorystycznych były prowadzone od czasu operacji Ochronna Brzeg. W ciągu ostatniego roku były one bardzo intensywne i ostatecznie przynoszą owoce. Działania te będą kontynuowane aż do zniwelowania zagrożenia ze strony tuneli terrorystycznych wroga."
    9 sierpnia 2018 r. w południe przedstawiciel Hamasu poinformował dziennikarzy w Gazie, że obecna runda zakończyła się. Dodał, że teraz wszystko zależy od Izraela.
    9 sierpnia 2018 r. popołudniem izraelski samolot zbombardował pięciopiętrowy budynek w dzielnicy Rimal w Gazie. Budynek służył jako centrum dowodzenia sił wewnętrznych Hamasu. Co najmniej 4 osoby zostały ranne. Eksplozja wstrząsnęła całym miastem. Była to odpowiedź za ostrzał rakietowy Beer Szewy.

9 sierpnia 2018 r. arabska agencja informacyjna Al Jazeera poinformowała wieczorem, że Izrael i Hamas osiągnęli porozumienie w sprawie zawieszenia broni, które ma wejść w życie o godz. 22:45 w nocy. Porozumienie miało być zawarte w Egipcie. Brak potwierdzenia tej informacji.

10 sierpnia 2018 r. burmistrz miasta Sderot Alon Davidi skrytykował ogłoszone zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem, i zażądał szeroko zakrojonej operacji wojskowej przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. "Rozumiem chęć osiągnięcia porozumienia, ale moim zdaniem zawieszenie broni jest pomyłką. Będziemy musieli przeprowadzić operację, aby wykorzenić ten terroryzm. Przerywana wojna jest dla nas niezdrowa, i jest nie dobra dla państwa Izrael." Przewodniczący Rady Regionalnej Eszkol, Gadi Jarkoni wyraził nadzieję, że jakiekolwiek porozumienie pokojowe z Hamasem będzie obejmować ekonomiczne wsparcie dla społeczności otaczających Strefę Gazy. "Ciągła rzeczywistość czterech miesięcy napięcia, osiągnęła wczoraj skrajny punkt. Przeżyliśmy ciężki dzień ostrzału naszych społeczności i musieliśmy odwołać zajęcia edukacyjne oraz wydarzenia kulturalne i społeczne. Od kilkunastu godzin panuje cisza i mamy nadzieję, że po burzy przyszedł spokój, po którym nastąpi porozumienie zapewniające długotrwały spokój." Tymczasem Siły Obronne Izraela poinformowały, że w ciągu tej rundy wystrzelono ze Strefy Gazy około 200 rakiet i pocisków moździerzowych. Wznowiono kursowanie pociągów między Aszkelonem a Sderot.
    10 sierpnia 2018 r. szef Instytutu Studiów Bezpieczeństwa Narodowego i były szef wywiadu wojskowego Amos Jadin powiedział: " Izrael nie jest zainteresowany dużą operacją wojskową w Gazie. Cena rekompensaty za wszystkie pożary, które zostały wywołane w ostatnim czasie przez terrorystów z Gazy na południu Izraela, nie jest równa cenie półgodzinnej wojny. Moim zdaniem Izrael znalazł sposób, który nie wymaga użycia broni - zamknięcie przejścia granicznego w Kerem Szalom i wywarcie presji ekonomicznej na Hamas. Myślę, że to działa. Nie pokładałbym zbytniej nadziei w osiągnięciu porozumienia w sprawie rozejmu z Hamasem. Hamas stawia bardzo trudne żądania."
    10 sierpnia 2018 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że szpitale w Izraelu odnotowały rekordową liczbę porodów. Dochodzi wręcz do sytuacji, że oddziały położnicze w niektórych szpitalach nie są w stanie już przyjąć rodzących matek, i kierują je na inne odziały. Czasami kobiety muszą leżeć wręcz na korytarzach. Szpital Soroka w Beer Szewie pobił rekord, przyjmując w lipcu 1518 porodów (wzrost o 10% w porównaniu do lipca 2017 r., kiedy przyjęto 1395 porodów). Na drugim miejscu jest szpital Ichilov, który w lipcu przyjął 916 porodów. Mówi się o baby-boom w Izraelu.

10 sierpnia 2018 r. około 9 tys. Palestyńczyków demonstrowało w pięciu miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego Strefy Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz podjęto próby uszkodzenia płotu granicznego. Kontynuowano także ataki przy użyciu latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 6 pożarów przygranicznych terenów w Izraelu. Wieczorem rzucono granat w stronę izraelskich żołnierzy w północnej części strefy. W odpowiedzi izraelskie oczłogi ostrzelały dwa sąsiednie posterunki obserwacyjne Hamasu. W starciach zginęło 2 Arabów, a co najmniej 300 zostało rannych.

11 sierpnia 2018 r. - Szabat.
    11 sierpnia 2018 r. wieczorem tysiące działaczy lewicowych organizacji i izraelskich Arabów zgromadziło się w Tel Awiwie, aby na Placu Rabina demonstrować przeciwko ustawie o obywatelstwie. Wielu demonstrantów machało palestyńskimi flagami OWP. Przewodniczący Zjednoczonego Związku Arabskiego, poseł Ajman Odeh powiedział: "Chcemy dzisiaj wysłać jasny sygnał: demokratyczny kraj musi obejmować wszystkich swoich obywateli. Nie ma żadnego moralnego usprawiedliwienie i musimy stwierdzić, że prawo narodowościowe jest apartheidem i nie ma lepszej odpowiedzi dla tego rządu niż dziesiątki tysięcy demonstrantów na ulicach."

11 sierpnia 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali kampanię wypuszczania ze Strefy Gazy balonów i latawców z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 5 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu. Izraelskie samoloty ostrzelały dwie grupy Arabów wypuszczających balony.

12 sierpnia 2018 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu omówił niedawną eskalację w Strefie Gazy. "Nastąpiła wymiana ciosów i nie zakończyła się ona jednym uderzeniem. Naszym żądaniem jest całkowite zawieszenie broni, naszym celem jest sprowadzenie ciszy na południu, i osiągniemy ten cel w pełni." Odnosząc się do protestów przeciwko ustawie o narodowości, powiedział: "Otrzymaliśmy wyraźne wygnały sprzeciwu wobec państwa Izrael i ustawie o obywatelstwie. Wielu protestujących chce anulować Prawo Powrotu, hymn narodowy i flagę, i zmienić Izrael w państwo palestyńskie. Teraz jest bardziej niż kiedykolwiek oczywiste, że potrzebujemy Ustawy o Narodowości, aby zapewnić przyszłość Izraela jako państwa żydowskiego." Minister kultury i sportu Miri Regev zauważyła: "Nie możemy mieć sytuacji, w której palestyńskie flagi powiewałyby w sercu Tel Awiwu, a fakt, że lewica jest połączona z Arabami, jest absurdem. Jestem pewna, że Icchak Rabin przewracałby się w grobie, gdyby mógł zobaczyć, co się ostatnio stało na Placu Rabina.” Premier Netanjahu poruszył także kwestię projektu ustawy o rekrutacji do izraelskiej armii, przeciwko której protestują ultraortodoksyjne frakcje będące w koalicji rządowej. Obowiązująca ustawa o służbie wojskowej miała pierwotnie wygasnąć we wrześniu po tym, jak Trybunał Konstytucyjny uznał ją za niekonstytucyjną, zobowiązując tym samym Kneset do uchwalenia nowej ustawy. W zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny przekazał rządowi czteromiesięczne przedłużenie terminu przyjęcia nowej ustawy, wyznaczając termin na dzień 2 grudnia 2018 r. Netanjahu zagroził, że jeśli nowa ustawa nie zostanie przyjęta w ciągu dwóch tygodni, wyznaczy datę nowych wyborów parlamentarnych. Partie religijne sprzeciwiają się poborowi studentów jesziw do armii.
    12 sierpnia 2018 r. wiceminister w kancelarii premiera Michael Oren odpowiedział na żądanie Autonomii Palestyńskiej, aby wydalić Izrael z ONZ w związku z zatwierdzeniem ustawy o obywatelstwie. "137 państw, które uznały państwo palestyńskie, uczyniło to z myślą o przyspieszeniu pokoju. A co w odpowiedzi robią Palestyńczycy? Apelują do ONZ i domagają się wyrzucenia Izraela ze wszystkich organizacji międzynarodowych za uchwalenie ustawy o obywatelstwie. Nawet bez ustawy o narodowości, cel Palestyńczyków był i wciąż pozostaje taki sam - wymazać Izrael z mapy. Niestety, te 137 krajów, które uznały Palestynę, błędnie sądzą, że działalność Autonomii Palestyńskiej ma na celu pokój. Kraje te faktycznie pomagają złośliwemu spiskowi Palestyńczyków dążącemu do wydalenia Izraela z ONZ, a tym samym zniszczenia państwa Izrael. Nie ma to żadnego związku z międzynarodowym prawem."
    12 sierpnia 2018 r. wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Obrady trwały przez 4 godziny.

12 sierpnia 2018 r. wysoki dowódca militarnego skrzydła Islamskiego Dżihadu, Brygad Al-Quds, Abu Muhammad, powiedział, że jego organizacja pracuje nad wyrównaniem rachunków z syjonistycznym wrogiem. Dodał, że ostatnie rundy wymiany ognia w Strefie Gazy dowodzą, że „podmiot syjonistyczny jest słabym bytem, i pomimo przewagi technologicznej nie może powstrzymać rakiet i bomb.”

12 sierpnia 2018 r. Izrael zwrócił się do Stanów Zjednoczonych z prośbą o zmniejszenie funduszy wpłacanych na konto działalności UNRWA w Strefie Gazy. Wniosek ma na celu uniknięcie zaostrzenia stanu bezpieczeństwa i poprawy sytuacji humanitarnej w strefie.

13 sierpnia 2018 r. minister obrony Avigdor Liberman spotkał się rano z szefem Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkotem, szefem Południowego Dowództwa gen. Herzi Halevi, przedstawicielem Szin Bet i innymi. Poinformowano, że od rozpoczęcia w marcu masowych demonstracji przy granicy wewnątrz Strefy Gazy, Hamas poniósł stratę 168 zabitych i 4348 rannych. Zniszczono również kilkadziesiąt obiektów terrorystycznych. Liberman powiedział: "Kwestia następnej rundy nie jest pytanie czy nastąpi, ale kiedy. Jestem pewien, że zrobimy wtedy to, co konieczne, i w sposób, w jaki należy to zrobić."

14 sierpnia 2018 r. wysoki izraelski urzędnik powiedział rano, że właściwie osiągnięto porozumienie z Hamasem w sprawie pięcioletniego rozejmu w Strefie Gazy. Oczekuje się, że porozumienie obejmie poprawę warunków humanitarnych w strefie, a także budowę portu morskiego w egipskim mieście Ismailia oraz lotniska na Półwyspie Synaj. Pierwszy etap rozejmu ma objąć zaprzestanie gwałtownych zamieszek na granicy Strefy Gazy, w tym również zakończenie ataków z użyciem zapalających latawców i balonów. W zamian Izrael ponownie otworzy przejście graniczne Kerem Szalom, a Egipt otworzy przejście w Rafah, które do tej pory prawie zawsze pozostawało zamknięte. W drugim etapie Izrael umożliwiłby nieograniczony import i eksport do Strefy Gazy, a także zwiększy ilości izraelskiej energii elektrycznej przekazywanej do Gazy. Trzeci etap obejmowałby lotnisko, port morski i budowę elektrowni na Synaju. Brak jednak jakichkolwiek oficjalnych komunikatów w tej sprawie.
    14 sierpnia 2018 r. izraelskie organy ścigania postanowiły nakazać odliczenie ponad 1 mln szekli od dochodów z podatków Autonomii Palestyńskiej. Pieniądze pokryją koszty medyczne leczenia i odszkodowań dla 50 Palestyńczyków, którzy byli torturowani przez palestyńskie służby bezpieczeństwa. W ubiegłym roku izraelski sąd po raz pierwszy podczas rozprawy sądowej przyznał rację 50 Palestyńczykom, uznając, że byli torturowani. Sąd nakazał Autonomii Palestyńskiej wypłacenie odszkodowania, chociaż nie ustalono jeszcze pełnej kwoty. Jednak w międzyczasie koszty postępowania sądowego zostały już odjęte od transferów dla Autonomii Palestyńskiej. Adwokat Barak Kedema powiedział: "Rok temu Sąd Okręgowy w Jerozolimie orzekł, że Autonomia Palestyńska nielegalnie więziła i torturowała 52 mężczyzn i kobiety podejrzanych o współpracę z Izraelem. Autonomia Palestyńska powinna zapłacić honoraria sądownicze, które zgodnie z oczekiwaniami łącznie wynoszą 1 milion szekli, jednak Autonomia Palestyńska odmówiła. Państwo przekazuje miesięcznie 900 tys. szekli do Autonomii Palestyńskiej z wpływów podatkowych, a te pieniądze są tym, czego żądaliśmy w celu wykonania nakazów sądowych, i na szczęście państwo zdecydowało o odliczeniu tych pieniędzy w celu uiszczenia opłat prawnych. Ten milion szekli to tymczasowy wydatek, gdyż główne orzeczenie będzie wymagało, aby Autonomia Palestyńska zrekompensowała poszkodowanym ich straty w wysokości kilku milionów szekli. Sąd przesłuchał zeznania osób, które przeszły bardzo ciężkie tortury w piwnicach Autonomii Palestyńskiej, i orzekł, że stało się to nielegalnie i jest przestępstwem, które zasługuje na odszkodowanie. Teraz sąd musi zdecydować, ile odszkodowania otrzyma każda osoba. Ich mieszkania zostały okradzione, jedna osoba jest teraz chora psychicznie, inna jest chora neurologicznie, a my musimy wystawić rachunek. Tak więc kolejnym krokiem powinno być wypłacenie poszkodowanym łącznie 13 milionów szekli w rekompensacie za nielegalne osadzenie w więzieniu. Ta suma jest w trakcie postępowania prawniczego i mam nadzieję, że państwo zdecyduje się ją pozyskać z podatków. Całkowita suma, która nie została jeszcze ustalona, może wynosić nawet setki milionów szekli."

14 sierpnia 2018r. po południem palestyńscy terroryści wrzucili dwa improwizowane ładunki wybuchowe na teren grobowca Racheli na przedmieściach Betlejem w Judei. Bomby nie wybuchły, i zostały zneutralizowane przez saperów. Wcześniej izraelska policja graniczna zatrzymała 3 terrorystów przy arabskiej wiosce Deir Al-Hatab w środkowej części Samarii. Znaleziono przy nich 5 bomb domowej roboty.

14 sierpnia 2018 r. przywódca libańskiego Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah powiedział, że "Hezbollah jest silniejszy niż armia izraelska". "Wkrótce będziemy świętować zwycięstwo na syryjskiej ziemi. Od czasu pokonania Izraela w 2006 r. jest on skutecznie odstraszany przez nasze siły. Minęło 12 lat, a Izrael wciąż straszy nas wojną. Izrael tak wiele mówi o wzmocnieniu Hezbollahu i jego zdolnościach bojowych, że jeden z wyższych oficerów w Izraelu powiedział, że Hezbollah jest drugą najpotężniejszą armią w regionie po Siłach Obronnych Izraela. Pozwólcie jednak, że powiem: Hezbollah jest silniejszy niż izraelska armia, opór w Libanie jest silniejszy niż wszystkie zdolności, doświadczenie i odwaga izraelskiej armii."

15 sierpnia 2018 r. rano na lotnisku Ben-Guriona w Tel Awiwie wylądował samolot przywożący grupę 239 nowych imigrantów żydowskich ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Ich przylot zorganizowała organizacja Nefesh B'Nefesh.
    15 sierpnia 2018 r. wojskowy prawnik gen. Szaron Afek, opublikował dodatkowe informacje dotyczące wyników dochodzenia w sprawie wyjątkowych incydentów, które rzekomo miały miejsce podczas konfliktu w Strefie Gazy w 2014 r. W sposób szczególny zbadano przebieg walk w Rafah w dniu 1 sierpnia 2014 r. Zebrano setki dokumentów, nagrań wideo, nagrań radiowych i materiałów wywiadowczych. Proces dochodzenia pozwalał na wszechstronne zrozumienie przebiegu walki, wydanych rozkazów, działań oddziałów i incydentów, które nastąpiły podczas walk. Uznano, że wszystkie działania Sił Obronnych Izraela służyły czysto militarnym celom – działano, aby powstrzymać uprowadzenie porucznika Hadara Goldina i zaatakowany siły terrorystyczne znajdujące się na tym obszarze. W ocenie armii porucznik Goldin wciąż żył, dlatego zaangażowanie dużych sił było w pełni uzasadnione. Nie znaleziono podstaw do poparcia twierdzenia, że celem izraelskich działań była zemsta za uprowadzenie porucznika Goldina. Ponadto nie znaleziono podstaw do twierdzenia, że wdrożenie dyrektywy „Hannibal” prowadzi do użycia nieproporcjonalnej siły w niepohamowany sposób. Ustalono, że terroryści Hamasu złamali zawieszenie broni i przeprowadzili atak, w którym zginęli major Benaji Sarel i sierżant sztabowy Liel Gidoni, a porucznik Goldin został uprowadzony (zaciągnięto go do podziemnego tunelu, i jego ciało nadal pozostaje w rękach Hamasu). Spowodowało to wznowienie walk w tej okolicy, a działania operacyjne szybko rozwinęły się, pociągając za sobą wprowadzenie do walki dużej liczby sił naziemnych, przy dużej aktywności przeciwnika. W walkę zaangażowano artylerię (wystrzeliła 1 tys. pocisków), moździerze (250 pocisków), czołgi (140 pocisków) i siły powietrzne (kilkaset bomb), które atakowały terrorystów i infrastrukturę wojskową terrorystów w rejonie Rafah. W trakcie walk zabito co najmniej 42 palestyńskich terrorystów. Ponadto, po zbadaniu wszystkich zarzutów, wydaje się, że przypadkowo zginęło 72 cywilów, a kilkaset zostało rannych. Zniszczono 200 domów. Wszystkie incydenty w których zginęli cywile zostały szczegółowo zbadane, i nie wzbudziły one żadnych podejrzeń o popełnienie przestępstwa karnego uzasadniającego wszczęcie dochodzenia w sprawie karnej. Ogółem zbadano około 360 incydentów, do których rzekomo doszło podczas operacji „Ochronny Brzeg” w 2014 r. Wszczęto 31 dochodzeń w sprawach karnych.
    15 sierpnia 2018 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu przedstawił dokument zatytułowany "Model bezpieczeństwa 2030". Dokument nakreśla różne zagrożenia bezpieczeństwa, które są oczekiwane w ciągu następnej dekady, a równocześnie potrzebne zasoby, siły oraz zasady ich używania. Ze względu na przewidywane zagrożenia w nadchodzącej dekadzie premier zamierza zwiększyć budżet bezpieczeństwa, równolegle z ciągłą poprawą efektywności działania Sił Obronnych Izraela. Nowy budżet bezpieczeństwa będzie obejmował wydatki wszystkich organów bezpieczeństwa (armia, Szin Bet, Mossad i inne), które obecnie stanowią mniej niż 6% PKB. Ogólnym celem jest średni roczny wzrost o 3-4% i średni koszt około 6% PKB dla wszystkich potrzeb bezpieczeństwa. "Ponieważ nasz kraj jest mały, koncentracja ludności jest wysoka, a wokół nas występuje mnogość zagrożeń, potrzeby Izraela w zakresie bezpieczeństwa zawsze będą dużo wyższe niż w jakimkolwiek kraju o podobnej wielkości. W ciągu ostatnich dwudziestu lat kultywowaliśmy zasady wolnej gospodarki, aby w ten sposób służyć potrzebom państwa, zwłaszcza potrzebom bezpieczeństwa. W obliczu nowych zagrożeń jesteśmy obecnie w punkcie zwrotnym, i musimy zacząć więcej inwestować w bezpieczeństwo, aby chronić nasze osiągnięcia i zapewnić stały wzrost gospodarczy kraju."
    15 sierpnia 2018 r. do Tel Awiwu przyleciał z wizytą szef egipskiego wywiadu gen. Abbas Kamel. Celem wizyty było przedyskutowanie szczegółów porozumienia w sprawie Strefy Gazy, oraz określenie perspektyw dalszych negocjacji z Hamasem w sprawie wymiany więźniów. Nieofcjalnie mówi się, że Kamel zaproponował, by podczas negocjacji w Kairze w jednym budynku znajdowały się delegacje Hamasu i Izraela, z możliwością przeprowadzenia bezpośrednich rozmów. W czwartek Kamel ma odwiedzić Ramallah, a oficjalnego ogłoszenia porozumienia oczekuje się najszybciej na piątek.

15 sierpnia 2018 r. rano Siły Obronne Izraela otworzyły przejście graniczne Karem Szalom, umożliwiając ponad 700 ciężarówkom z pomocą humanitarną wjechać do Strefy Gazy. Jest to odpowiedź na przestrzeganie warunków zawieszenia broni. Przy tej okazji minister obrony Avigdor Liberman zwrócił się do mieszkańców Strefy Gazy: "Rozróżniam przywódców Hamasu i zwykłych mieszkańców Gazy. Dlatego postanowiłem otworzyć przejście Kerem Szalom i rozszerzyć obszar połowowy z powrotem do 9 mil morskich, jako wyraźny sygnał dla mieszkańców Gazy: Cisza się opłaca, a przemoc się nie opłaca. Mieszkańcy Gazy mają coś do zyskania, jeśli izraelscy obywatele będą się cieszyć ciszą i bezpieczeństwem, ale mogą coś stracić, jeśli pokój zostanie zakłócony. Mieszkańcy Gazy muszą zrozumieć, że państwo Izrael nie jest problemem, ale rozwiązaniem problemu. Problemem jest przywództwo Hamasu, które wykorzystuje cywilów jako żywą amunicję i jako ludzkie tarcze."

15 sierpnia 2018 r. opublikowano prestiżowy ranking Shanghai Ranking obejmujący najlepsze uniwersytety na świecie. W pierwszej setce, na 77 miejscu uklasyfikował się Technion-Israel Institute of Technology w Hajfie (awans o 16 pozycji w porównaniu do 2017 r.), a na 95 miejscu znalazł się Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie.

16 sierpnia 2018 r. minister spraw wewnętrznych Aryeh Deri wziął udział w otwarciu biura urzędu ds. ludności i imigracji w Kalandia na północnym krańcu Jerozolimy. Biuro będzie świadczyć usługi paszportowe i wszystkie inne dla ludności arabskiej zamieszkującej ten obszar, co skróci czas oczekiwania. Do tej pory wszystkie takie sprawy załatwiało jedno biuro we Wschodniej Jerozolimie, teraz sprawami tymi będą zajmować się już dwa biura. Działania te są zgodne z oczekiwaniami ludzkości arabskiej w Jerozolimie.
    16 sierpnia 2018 r. izraelska firma transportu morskiego ZIM poinformowała, że w ubiegłym tygodniu dzierżawiony przez nią statek został zmuszony do zmienia trasy. Płynął on przez port Rades w Tunezji do Hiszpanii. Pracownicy portu Rades odmówili jednak obsługi ładunku izraelskiego statku, i zagrozili całkowitym zablokowaniem portu, jeśli on zakotwiczy w tunezyjskim porcie. W rezultacie, załoga statku musiała zmienić kurs i popłynęła bezpośrednio do Hiszpanii. Prawnik Nati Rom powiedział: "Niestety, gdy usłyszeliśmy tę wiadomość, nie była ona dla nas zaskoczeniem. ZIM, podobnie jak wiele innych izraelskich firm, nadal odczuwa utrudnienia będące wynikiem działalności ruchu bojkotu Izraela, który jest realizowany przez wszystkich szerzących kłamstwa na temat Izraela. Bojkot w Tunezji uniemożliwia nam współpracę, co ostatecznie zaszkodzi tylko mieszkańcom Tunezji. Tunezja odmówiła także gościny izraelskiemu szachiście w międzynarodowym konkursie. Obywatele całej Afryki, którzy nie poddają się kampanii bojkotu i delegitymizacji Izraela, chcą poznać prawdę o tym, co naprawdę dzieje się w Izraelu. Dlatego musimy nadal umacniać nasze więzi, i mam nadzieję, że w odniesieniu do Izraela nadejdą w końcu zmiany."

16 sierpnia 2018 r. szef egipskiego wywiadu gen. Abbas Kamel spotkał się w Ramallah z przywództwem Autonomii Palestyńskiej. Celem wizyty było przedyskutowanie szczegółów porozumienia w sprawie Strefy Gazy, oraz określenie perspektyw dalszych negocjacji z Hamasem.

16 sierpnia 2018 r. libańskie media podały, że zostało zawarte tymczasowe porozumienie między Izraelem a Hamasem na okres jednego roku. Obejmuje ono otwarcie szlaku morskiego między Gazą a Cyprem, które będzie podlegać nadzorowi izraelskich sił bezpieczeństwa. Ponadto Katar wraz z Egiptem będzie wypłacał pensje palestyńskim urzędnikom w Gazie, a także opłacał koszty dostaw energii elektrycznej z Izraela.

17 sierpnia 2018 r. minister obrony Avigdor Liberman powiedział: "Nie wiemy czy porozumienie w sprawie Strefy Gazy zostanie osiągnięte, a dla nas istotna jest rzeczywistość, i nasze postępowanie będzie zgodne z nią. To prawda, że jest wiele inicjatyw ze świata, ale musimy powiedzieć w najbardziej jednoznaczny sposób: jeśli po drugiej stronie będzie panował spokój i bezpieczeństwo, to będziemy chcieli poprawić warunki życia mieszkańców Strefy Gazy. Jeśli będzie pokój i bezpieczeństwo, to mieszkańcy Gazy będą pierwszymi, którzy na tym skorzystają, ale jeśli wystąpią zamieszki, to mieszkańcy będą pierwszymi, którzy na tym stracą. Autonomia Palestyńska ma swoje własne interesy i ich celem jest obalenie reżimu Hamasu. Ale, aby to zrealizować, musielibyśmy my wejść i podbić Strefę Gazy, poświęcając naszych żołnierzy. Można to osiągnąć także w jakiś inny sposób, np. opcją jest arabska wiosna w Strefie Gazy, taka jak w Tunezji. Ważne i konieczne jest ciągłe komunikowanie się z opinią publiczną i pomijanie przywództwa Hamasu. Każdego dnia otrzymuję ankietę dotyczącą aktywności internetowej z sieci społecznościowych w Strefie Gazy, ponieważ w Strefie Gazy nigdy nie było tak niskiego poparcia dla Hamasu, jak w dzisiejszych czasach. Wydaje się, że otwarcie przejść granicznych i złagodzenie ograniczeń nałożonych na Strefę Gazy, nie jest w interesie Hamasu. W cztery miesiące później Hamas mógłby nie mieć już żadnego poparcia mieszkańców, a państwo Izraela byłoby dla nich jedynym rozwiązaniem ich licznych problemów. Ale nie oszukujemy się, nie stanie się to ani jutro, ani pojutrze. Znam takich polityków, którzy szerzą hasła wzywające do bombardowania i zajęcia Strefy Gazy, i każdy minister gabinetu rządu powinien poradzić sobie z własną odpowiedzialnością. Nie brakuje nam wyzwań w żadnej dziedzinie. Kiedy jesteś silny i odnosisz sukcesy, a zachowujesz się właściwie, oni próbują cię powstrzymać. A kiedy jesteś słaby, oni cię ignorują. Albert Einstein zdefiniował już kiedyś taką głupotę. Zrobiliśmy już operacje Deszcz Ołowiu, Obronna Tarcza i Ochronny Brzeg. Nie da się powtórzyć tych samych operacji i oczekiwać innego ich wyniku. Rzeczywistym rozwiązaniem wydaje się jest przekształcenie Strefy Gazy w podmiot gospodarczy, który zapewni pracę dla dwóch milionów ludzi i przekształcenie jej w Singapur Środkowego Wschodu. Nie stanie się to jutro rano, ale jest o wiele bliżej, niż nam się wydaje. Obecnie nie ma możliwości na zezwolenie mieszkańcom Gazy na pracę w Izraelu. Jest to niemożliwe do zaakceptowania ryzyko bezpieczeństwa. Zezwolenie 9 tys. mieszkańcom Gazy na wejście do Izraela to nierozsądne ryzyko. Pracujemy w Ministerstwie Obrony nad jasną strategią - wiemy w jaki sposób osiągnęliśmy ostatnie dni spokoju. Osiągnęliśmy to, gdyż wyburzyliśmy cały budynek w Gazie, zlikwidowaliśmy trzech działaczy i zraniliśmy dziesiątki innych, a kiedy zdali sobie sprawę, że mogą zostać mocniej uderzeni, nastała cisza."

17 sierpnia 2018 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przekazały do Autonomii Palestyńskiej 10 ton listów i paczek, które zostały wysłane z Jordanii do Autonomii Palestyńskiej, ale zostały zatrzymane przez Izrael w latach 2008-2010 ze względów bezpieczeństwa. Poinformowano,k że jest to jednorazowy gest dobrej woli.

17 sierpnia 2018 r. doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, John Bolton spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Rosja zgodziła się ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem w kluczowej kwestii dotyczącej konieczności opuszczenia terytorium Syrii przez wszystkie siły irańskie. Putin powiedział: "Cel Stanów Zjednoczonych i Izraela, jest także celem Rosji - jest to usunięcie z Syrii i Iraku wszystkich sił irańskich, irańskich bojówek, irańskich doradców wojskowych, i szczerze mówiąc, położenie kresu poparciu Iranu dla Hezbollahu."

18 sierpnia 2018 r. - Szabat.
    18 sierpnia 2018 r. po południem palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskiego policjanta na Starym Mieście Jerozolimy. Policjanci zastrzelili napastnika. Okazał się nim mieszkaniec arabskiego miasta Umm al-Fahm w północnym Izraelu, Ahmad Muhammad Mahamid.

18 sierpnia 2018 r. około 3 tys. Palestyńczyków demonstrowało w pięciu miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego Strefy Gazy. Rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz palono opony. Wypuszczano latawce oraz balony z podwieszonymi bombami zapalającymi. W starciach zginęło 2 Arabów, a 10 zostało rannych.

19 sierpnia 2018 r. szef Jerozolimskiego Instytutu Studiów Strategicznych prof. Efraimem Inbar powiedział: "Musimy zrozumieć, że Gaza jest przewlekłą chorobą, która nie ma szybkiego rozwiązania. Hamas nie zniknie z Gazy, a my nie jesteśmy zainteresowani likwidacją rządu Hamasu, ponieważ cena tego byłaby wysoka, i w krótkim czasie pojawiłaby się nowa generacja przywództwa. Hamas jest popularny wśród ludności palestyńskiej i trzeba pamiętać, że doszli do władzy demokratycznie. Dlatego musimy poradzić sobie z problemem Gazy, nie mając nadziei, że dojdzie do jednoznacznego rozwiązania na dłuższy okres czasu. Czy to oznacza, że Izrael będzie musiał zaakceptować zawieszenie broni, mimo że jest to tymczasowy ruch zgodnie z historyczno-muzułmańskim światopoglądem? My chcemy ciszy ze Strefy Gazy, i aby to osiągnąć, musimy za to płacić Hamasowi cenę, aby oni byli również zainteresowani utrzymaniem ciszy. Oni kochają zabijać Żydów i wyrządzać szkodę państwu Izrael, a my musi temu zapobiegać, zadając przy tym ból Hamasowi, a jak się wydaje, ostatnio nie zadaliśmy wystarczająco silnego bólu Hamasowi. Hamas nie troszczy się o ludność cywilną, chociaż nie jest zainteresowany katastrofą humanitarną i dlatego wstrzymuje ogień, gdy zbliżamy się do katastrofy humanitarnej, która zawsze znajduje się na progu, gdy tylko użyją siły przeciwko nam. My posiadamy także zdolność do zadawania bólu poprzez straty, jakie wyrządzamy ich gospodarce, a poprzez to, niestety także cywilnym mieszkańcom Gazy. Siły Obronne Izraela jednak nie wykazują wystarczającej kreatywności, by spowodować taki ból. Myślę, że gdyby armia przedstawiła gabinetowi kreatywne pomysły, gabinet by zareagował, bo końcu to gabinet podejmuje decyzje, które przekazuje armii do wykonania, a zatem obowiązkiem Sił Obronnych Izraela jest przedstawianie takich rozwiązań, które wyrządzą jak najwięcej bólu Hamasowi. Niestety, nie jesteśmy supermocarstwem i nie możemy zrobić tego, co Amerykanie robią w Afganistanie lub Rosjanie zrobili w Czeczenii. Ale zabójstwa są czymś, o czym należy pomyśleć. Przywódcy Hamasu powinni wiedzieć, że znajdują się na naszej liście zabójstw."

19 sierpnia 2018 r. izraelskie siły bezpieczeństwa rano zamknęły przejście graniczne Erez ze Strefą Gazy. Jest to spowodowane ostatnimi zamieszkami na granicy i pogorszeniem się warunków bezpieczeństwa. Przejście będzie otwarte jedynie dla wyjątkowych sytuacji humanitarnych i medycznych.
    19 sierpnia 2018 r. wysoki palestyński urzędnik powiedział, że Mahmoud Abbas odrzucił możliwość zawarcia długotrwałego porozumienia w Strefie Gazy, bez przywrócenia bezpośredniej kontroli Autonomii Palestyńskiej nad całą Strefą Gazy. "Dopóki nie będzie wewnętrznego pojednania palestyńskiego, w ramach którego całkowita kontrola nad Strefą Gazy zostanie zwrócona Autonomii Palestyńskiej, w Gazie nie będzie zawarty żaden planu zawieszenia broni." Nieoficjalne źródła twierdzą, że negocjacje prowadzone przez Egipcjan z Hamasem czynią duże postępy, i zawieszenie broni będzie możliwe do podpisania już w przyszłym tygodniu. Okazuje się jednak, że Autonomia Palestyńska sdprzeciwia się temu porozumieniu.
    19 sierpnia 2018 r. palestyński premier Rami Hamdallah wezwał wieczorem międzynarodową społeczność do podjęcia odstraszających i skoordynowanych kroków w celu "ochrony bezradnych palestyńskich cywilów przed uciskiem okupacji izraelskiej", i zmuszenia Izraela do przestrzegania zasad międzynarodowego prawa i zasad praw człowieka. Hamdallah podkreślił, że około 80% mieszkańców Strefy Gazy jest uzależnionych od międzynarodowej pomocy humanitarnej, a działania mające na celu ograniczenie działalności UNRWA są wymierzone bezpośrednio przeciwko Palestyńczykom i ich prawom narodowym.

20 sierpnia 2018 r. premier Benjamin Netanjahu i minister obrony Avigdor Liberman spotkali się w Jerozolimie z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, Johnem Boltonem. Omówiono szereg kwestii związanych z bezpieczeństwem, w tym Iran, Syrię, Liban i Strefę Gazy. Liberman podziękował Boltonowi za poparcie Stanów Zjednoczonych, mówiąc: "Mamy okazującego nam sympatię prezydenta w Białym Domu i życzliwą administrację, a to pozwala nam na większą swobodę manewrowania przeciwko naszym wrogom z północy i południa." Wcześniej Liberman zaatakował palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa, mówiąc: "Abbas wciąga Izrael w konfrontację, aby obalić władzę Hamasu nad Strefą Gazy."
    20 sierpnia 2018 r. minister obrony Avigdor Liberman powiedział: "Hamas nie jest gotowy pogodzić się z Fatahem i przekazać kontrolę nad Strefą Gazy ludziom przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa. W ten sposób oni wciągają nas w konflikt, ponieważ obie strony palestyńskiego obozu nie wiedzą, jak się dogadać. Abbas dobrze wie, że nie jest w stanie siłą obalić reżimu Hamasu, i rozumie, że Hamas nie przekaże kontroli nad Strefą Gazy. Dlatego próbuje nas wciągnąć w konfrontację z Hamasem w Strefie Gazy. Ktokolwiek myśli, że możliwe jest osiągnięcie trwałego porozumienia w ciągu jednego dnia, to się myli - jest to niemożliwe. Robimy wszystko, co jest możliwe, ale w rozsądny sposób, nie narażając państwa Izrael na kolejną wojnę, i myślę, że każdy to widzi. Jednak jeżeli Hamas złamie zawieszenie broni, to za każdym razem nasza reakcja będzie ostrzejsza, za każdym razem będzie coraz ciężej. Jest to część tej samej zaplanowanej polityki, że za każdym razem, gdy Hamas będzie atakował, odpowiedź Sił Obronnych Izraela będzie cięższa niż poprzednia."

20 sierpnia 2018 r. rano palestyński terrorysta ostrzelał patrol izraelskich żołnierzy przy barierze granicznej w północnej części Strefy Gazy. Nikt nie został ranny. W odpowiedzi izraelski czołg otworzył ogień, trafiając napastnika. Prawdopodobnie palestyński terrorysta usiłował przedostać się na izraelskie terytorium i zaatakować robotników pracujących przy budowie podziemnej bariery wzdłuż granicy ze Strefą Gazy. Przy ciele terrorysty znaleziono karabin i granaty. Terrorysta Hani Majdalawi pracował jako pielęgniarz dla francuskiej organizacji Lekarze bez Granic, która zatrudnia około 200 pracowników w Gazie.
    20 sierpnia 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali kampanię wypuszczania ze Strefy Gazy balonów i latawców z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 1 pożar terenów przygranicznych w Izraelu.

21 sierpnia 2018 r. minister obrony Avigdor Liberman powiedział, że wyjście Izraelczyków ze Strefy Gazy wciąż jest warunkiem ogólnego porozumienia o spokoju z Hamasem. "Słyszę niezliczone rozmowy i opowieści o stanie izraelskich negocjacji z Hamasem, i powtarzam, że wciąż rozmawiamy z Egipcjanami, ONZ i społecznością międzynarodową. Jestem zaniepokojony, gdyż rzeczywistość istnieje w terenie, a jeśli chcemy osiągnąć pewien rodzaj ogólnych ustaleń porozumienia, to wtedy stawiamy określone warunki dotyczące jeńców i zaginionych. Działamy jednostronnie zgodnie z rzeczywistością na ziemi, i widocznie tak to będzie trwało." Odnosząc się do szerszego procesu pokojowego, Liberman powiedział, że arabskie miasto Umm al-Fahm położone na północy kraju, powinno być częścią przyszłego państwa palestyńskiego. "Pytacie się, dlaczego Umm al-Fahm powinna być częścią Palestyny, a nie Izraela? Widok setek osób biorących udział w pogrzebie terrorysty, niosących palestyńskie flagi i nawołujących do pomszczenia krwi męczennika, daje ostateczną odpowiedź na to pytanie. Plan, który opublikowałem wiele lat temu w sprawie wymiany terytorialnej i populacyjnej, jest teraz bardziej istotny niż kiedykolwiek wcześniej."

21 sierpnia 2018 r. polityczny przywódca Hamasu, Ismail Hanijeh powiedział, że niezłomność jego organizacji przyniosła zwycięstwo dla Gazy, które wkrótce ujrzy światło dzienne. Będzie to koniec blokady nałożonej po przejęciu Gazy po wyborach w czerwcu 2007 r. "Jesteśmy na dobrej drodze do usunięcia niesprawiedliwego oblężenia Strefy Gazy. To wynik naszej walki i naszej niezłomności." Równocześnie Hamas wydał oświadczenie: "Sedno całego konfliktu z Izraelem leży w naszym dążeniu do wyzwolenia Palestyny i świętych miejsc islamu i chrześcijaństwa, wśród nich miasta Al-Quds [Jerozolima] i meczetu Al-Aksa. Wyzwolenie meczetu Al-Aksa odbędzie się jedynie poprzez zapłacenie ceny, a ruch Hamasu i wszystkie elementy naszego palestyńskiego narodu będą nadal walczyć wszelkimi środkami, aż do wyzwolenia Palestyny, Al-Quds, powrotu uchodźców i ustanowienie niezależnego państwa palestyńskiego z Jerozolimą jako stolicą. Marsze powrotu i przełamanie oblężenia Gazy to jedne z celów naszego narodu, i nikt się ich nie wyrzeka. My w ruchu Hamasu będziemy współpracować z całym naszym ludem i aktywnymi elementami, aby kontynuować walkę, dopóki cele nie zostaną osiągnięte - powrót uchodźców i zakończenie oblężenia."
    21 sierpnia 2018 r. wysoki członek Hamasu, Mahmud al-Zahar powiedział, że prowadzone w Kairze negocjacje w sprawie zniesienia oblężenia Strefy Gazy zaowocowały osiągnięciami w niektórych kwestiach. "Od kilkunastu dni przejście w Rafah jest otwarte i dobrze działa, a nasze wysiłki koncentrują się teraz na innej ważnej sprawie, czyli na połączeniu Gazy ze stałą drogą morską, i jest jasne, że towary mogą docierać do nas poprzez turecką wyspę Cypr na Morzu Śródziemnym, pod nadzorem podmiotów, które są w pełni akceptowane przez wszystkie strony. Linia morska będzie cywilną linią transportu dóbr i ludzi. Korzystamy z ciszy, ale trzymamy broń w rękach i nie ma możliwości, aby Hamas zrezygnował z walki. Rozejm nie ma ceny politycznej, którą Hamas jest zobowiązany zapłacić, i nie istnieje w ramach żadnego porozumienia, jest jedynie humanitarnym krokiem dla mieszkańców Gazy."

21 sierpnia 2018 r. amerykański prezydent Donald Trump powiedział, że Izrael będzie musiał zapłacić "wysoką cenę" w negocjacjach z Autonomią Palestyńską w zamian za decyzję o przeniesieniu amerykańskiej ambasady w Izraelu do Jerozolimy. Dodał, że Autonomia Palestyńska "dostanie coś bardzo dobrego" w zamian za przeniesienie ambasady "ponieważ teraz to ich kolej". Trump powiedział, że skoro Jerozolima jest teraz "wzięta z dala od stołu negocjacyjnego", to Izrael będzie musiał dać coś w zamian palestyńskim Arabom. "Jeśli kiedykolwiek dojdzie do pokoju z Palestyńczykami, to dobrze się stało z przeniesieniem ambasady do Jerozolimy." Nie podał jednak żadnych szczegółów.

22 sierpnia 2018 r. izraelskie władze zatwierdziły plany budowy 984 nowych mieszkań w osiedlach żydowskich w całej Judei i Samarii. Zatwierdzono końcowe plany budowy ogółem 384 mieszkań: 168 mieszkań w osiedlu Nofim, 108 w Tsufim (były planowane od 20 lat), 56 w Barkan, 44 w Ma'ale Adumim i 8 w Avnei Hefetz. Do dalszego procesu planowania zatwierdzono: 96 mieszkań w Kiriat Netafim, 55 w Beit El, 200 w Ma'ale Efrayim i 30 w Otniel. Przywódcy społeczności żydowskiej w Judei i Samarii wyrazili zadowolenie z tej decyzji, jednak podkreślili, że oczekiwali na zatwierdzenie budowy dwa razy większej liczby mieszkań.
    22 sierpnia 2018 r. Siły Obronne Izraela oficjalnie zaprezentowały nowy czołg Merkava Mark IV Barak, który wejdzie do służby za trzy lata. Nowy czołg będzie obejmował zaawansowane systemy technologiczne, które powinny uczynić go bardziej zabójczym, szybszym i bezpieczniejszym niż obecny Merkava Mark-4. Zostanie on również wyposażony w system sztucznej inteligencji, który obejmuje inteligentny komputer do obsługi zintegrowanego środowiska sterowania wszystkimi systemami czołgu. Komputer będzie odpowiedzialny za odbieranie wszystkich danych z sieci operacyjnej i systemów innych czołgów, analizowanie informacji i zwrócenie uwagi dowódcy na te dane, które są zgodne z określonymi w danym momencie priorytetami. "W ten sposób komputer zmniejszy obciążenie członków załogi, poprawi niezawodność systemu, wskaże cele i zwiększy szanse trafienia w nie. Czołg Barak będzie również wyposażony w ulepszone działo." Nowy czołg będzie również wyposażony w liczne czujniki i nowy sprzęt, taki jak hełm Iron Vision, który umożliwi manewrowanie w gęstych obszarach miejskich bez wychylania głowy z czołgu i wystawiania się na ogień wroga, jednocześnie ciesząc się widok 360 stopni wokół ich otoczenia.

22 sierpnia 2018 r. rzecznik al-Fatah, Osama al-Qawasmeh, powiedział, że decyzja prezydenta Donalda Trumpa o zdjęciu Jerozolimy ze stołu negocjacji jest bardzo poważnym błędem, ponieważ palestyńscy przywódcy nie zgodzą się na żadne porozumienie, które nie będzie obejmować Jerozolimy, nawet jeśli będzie to oznaczać, że konflikt potrwa wiecznie. "Trump musi zrozumieć, że nawet jeśli wszystkie presje i groźby zostaną nam postawione i przedstawi nam wszystkie pokusy, nigdy nie zgodzimy się na żadne rozwiązanie, które nie obejmuje Jerozolimy jako stolicy państwa Palestyny."

22 sierpnia 2018 r. nieznani sprawcy uszkodzili 30 nagrobków na żydowskim cmentarzu w Mysłowicach w Polsce. Policja wszczęła dochodzenie.
    22 sierpnia 2018 r. Australia ogłosiła, że podpisała kontrakt z izraelską firmą Rafael na dostawę rakietowych pocisków przeciwpancernych Spike LR2 dla australijskiej armii. Pociski Spike LR2 zostaną dopasowane do wyrzutni firmy Rheinmetall, które zostały już wcześniej wybrane do służby w australijskiej armii. Pociski Spike to zaawansowane precyzyjne pociski elektrooptyczne 5 generacji. Jest to wielozadaniowa rakieta zdolna do trafienia w szeroką gamę celów. Pocisk waży zaledwie 12,7 kg i nadaje się do strzelania z wyrzutni Spike'a na lądzie, w powietrzu i na morzu. Do chwili obecnej Rafael sprzedał ponad 30 tys. pocisków Spike do 30 państw. Niedawno Rafael wygrał kontrakt na produkcję i dostawę 1000 pocisków Gil-2 dla Sił Obronnych Izraela.

23 sierpnia 2018 r. władze Autonomii Palestyńskiej poinformowały, że Egipt uzyskał zgodę Izraela i że obecnie kończy wymianę dokumentów między Jerozolimą a Hamasem w sprawie ogłoszenia rocznego zawieszenia broni w Strefie Gazy, które może być automatycznie przedłużone o cztery kolejne lata. Porozumienie obejmie: zniesienie blokady gospodarczej Strefy Gazy, otwarcie przejścia granicznego Kerem Szalom, utworzenie przejścia granicznego między Gazą a Cyprem, a także podjęcie kroków zmierzających do ponownego otwarcia lotniska w Gazie. Hamas przekaże także dwóch izraelskich więźniów oraz ciała dwóch zabitych Izraelczyków w zamian za uwolnienie więźniów przez Izrael (zwolnionych w zamian za uwolnienie Szalita, a następnie ponownie aresztowanych za działalność terrorystyczną). Ponadto państwa arabskie, Unia Europejska i Stany Zjednoczone ustanowią fundusz gospodarczy na rzecz rehabilitacji Gazy.

23 sierpnia 2018 r. premier Benjamin Netanjahu poleciał z oficjalną wizytą na Litwę, gdzie w Wilnie spotka się z przywódcami państw bałtyckich. Jest to kolejna próba szukania sojuszników, aby przeciwdziałać stronniczej polityce Unii Europejskiej.
    23 sierpnia 2018 r. wysoki egipski urzędnik poinformował, że większość tuneli przemytniczych na granicy Egiptu ze Strefą Gazy została zniszczona. Przed 2011 r. na granicy tej istniało około 1200 tuneli przemytniczych, którymi organizacje terrorystyczne przemycały także ludzi, broń i amunicję. W następnych latach liczba aktywnych tuneli wzrosła do około 2500, z których niektóre wchodziły aż 2,5 km w głąb terytorium Egiptu. W ramach przeciwdziałania temu zagrożeniu, egipska armia utworzyła strefę buforową o szerokości 5 km od granicy ze Strefą Gazy. W tej buforowej strefie wyburzono wiele domów i eksmitowano tysiące mieszkańców.
    23 sierpnia 2018 r. Unia Europejska ostro skrytykowała rozbudowę żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu. "W ciągu ostatnich dwóch tygodni izraelskie władze opracowały plany i ogłosiły przetargi na budowę ponad dwóch tysiące jednostek osadniczych na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie. Jeśli te plany zostaną wdrożone, będą stanowić dodatkowe zagrożenie dla perspektyw przyszłego państwa palestyńskiego. Unia Europejska zdecydowanie sprzeciwia się polityce osadniczej Izraela, która jest niezgodna z prawem międzynarodowym i jest przeszkodą dla pokoju. Unia Europejska nadal będzie współpracować z oboma stronami, oraz z międzynarodowymi i regionalnymi partnerami, aby wesprzeć wznowienie procesu pokojowego, w kierunku wynegocjowania rozwiązania dwupaństwowego, które jest jedynym realistycznym i realnym sposobem spełnienia słusznych aspiracji obu stron."
    23 sierpnia 2018 r. kilka zachodnich linii lotniczych poinformowało, że nie będą już obsługiwać lotów do Iranu, gdyż nowe sankcje powodują nieopłacalność utrzymania tych połączeń. Taką decyzję od połowy września ogłosiły: Air France, British Airways i KLM.

24 sierpnia 2018 r. ministerstwo zdrowia poinformowało o potwierdzeniu występowania u komarów wirusa Gorączki Zachodniego Nilu. W ostatnich dniach na tę chorobę zachorowało w Izraelu 68 osób, a 2 zmarły. Większość pacjentów to osoby starsze, które już cierpiały na inne schorzenia. Ale jeden z pacjentów miał tylko 18 lat i jest obecnie w stanie krytycznym. Zainfekowane komary wykryto w rejonach Menashe, Alona, oraz w okolicach miast Pardes Hanna-Karkur, Binjamina i Cezarea. Jednak przypadki infekcji zostały zgłoszone w całym kraju. Ministerstwo nakazało lokalnym władzom podjęcie działań mających na celu zwalczenie komarów i wezwało społeczeństwo do chronienia się przed ukąszeniami komarów. Tegoroczny poziom zachorowań jest najwyższy w ciągu ostatnich lat (we Włoszech odnotowano 123 przypadki zachorowań i 3 zgony, w Grecji 75 zachorowań i 4 zgony, w Serbii 126 zachorowań i 11 zgonów).

24 sierpnia 2018 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa poinformowały o udaremnieniu dużego ataku terrorystycznego, który miał być przeprowadzony przy użyciu bomby przy głównej drodze łączącej nadmorską równinę z Jerozolimą. Po odnalezieniu bomby wezwano specjalną izraelską jednostkę saperską, która zneutralizowała ładunek wybuchowy. Były to dwie butle gazowe z przyczepionym ładunkiem wybuchowym i dużą ilością gwoździ, aby zwiększyć liczbę rannych.
    24 sierpnia 2018 r. około 5 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach rannych zostało co najmniej 50 Arabów.

24 sierpnia 2018 r. premier Benjamin Netanjahu wziął udział w Ponar (Litwa) uroczystości poświęconej pamięci 70 tys. Żydów zamordowanych podczas Holokaustu. Netanjahu powiedział: "Jestem tutaj, ponieważ ponad sto lat temu mój dziadek, który był młodym studentem jesziwy, niedaleko stąd został pobity prawie na śmierć przez antysemickich chuliganów. Zanim stracił przytomność, powiedział: Jeśli przeżyję, zabiorę moją rodzinę do Ziemi Izraela, abyśmy mogli odbudować nasze niezależne życie, abyśmy mogli kontynuować dziedzictwo dzielnych Machabeuszy. Tutaj miała miejsce niezapomniana tragedia. Dokonano niewybaczalnej zbrodni: około 70 tys. Żydów zostało zamordowanych z zimną krwią przez nazistów i ich współpracowników, a równocześnie zamordowano 30 tys. nie-Żydów. Ogółem w różnych miejscach Litwy zamordowano 200 tys. Żydów - 95% Żydów, którzy mieszkali w tym kraju. Przed Holokaustem Wilno było dużym ośrodkiem żydowskiej nauki i wiedzy. Było znane jako Jerozolima na Litwie. Stojąc tutaj dzisiaj, pamiętamy wszystkich, którzy zostali unicestwieni i zniszczeni, pamiętamy niezwykłą siłę tych, którzy przeżyli." Wcześniej Netanjahu spotkał się z prezydentem Litwy, Dalią Grybauskaite. "Muszę ci powiedzieć, że nie jest to dla mnie normalna wizyta. Jest ona pełna historycznego znaczenia, zarówno historii Żydów na Litwie, jak i mojej osobistej historii, historii mojej rodziny. Mój dziadek pochodził z Litwy." Litewski premier Saulius Skvernelis zaproponował pośredniczenie w rozmowach między Unią Europejską a Izraelem. "Litwa zainicjuje dyskusję w Radzie Unii Europejskiej ds. Wewnętrznych z ministrem bezpieczeństwa Izraela, w związku z zagrożeniami terrorystycznymi i innymi kwestiami bezpieczeństwa."
    24 sierpnia 2018 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Wilnie (Litwa) z litewskim premierem Saulisem Skvernelisem, estońskimi Jurijem Ratasem i Marisem Kucinskis z Łotwy. Netanjahu stara się zrównoważyć europejską krytykę działań Izraela na Zachodnim Brzegu i zwiększyć presję na Iran. Na wspólnej konferencji prasowej powiedział: „Myślę, że podjętą wczoraj przez Unię Europejską decyzję o przyznaniu Iranowi 18 milionów euro pomocy, jest wielkim błędem. Przecież zaledwie kilka tygodni temu Iran próbował przeprowadzić atak terrorystyczny na europejskiej ziemi ... To niewiarygodne."

25 sierpnia 2018 r. - Szabat.

25 sierpnia 2018 r. grupa zamaskowanych żydowskich osadników zaatakowała lewicowych izraelskich aktywistów, którzy demonstrowali przy nieautoryzowanym żydowskim osiedlu Mitzpeh Yair na południu Samarii. W wyniku napaści rannych zostało 4 aktywistów. Policja wszczęła dochodzenie.

26 sierpnia 2018 r. minister narodowej infrastruktury Juval Steinitz omówił wysiłki zmierzające do osiągnięcia porozumienia w Strefie Gazie, i powiedział: "Abbas naciska nas w kierunku militarnej konfrontacji, on chce krwawej łaźni w Gazie, która wzmocni jego rządy."
    26 sierpnia 2018 r. w zachodniej części pustyni Negew spadł niespodziewany deszcz. Policja ostrzegała ludzi, aby byli ostrożni podczas jazdy po drogach w czasie deszczu.
    26 sierpnia 2018 r. władze wodne poinformowały, że nawet jeśli w nadchodzącej zimie wystąpią średnioroczne opady deszczu, a nawet nieco powyżej średniorocznych, to i tak susza hydrologiczna w Izraelu nadal będzie trwała. Podkreślono, że trwająca przez pięć kolejnych lat susza, spowodowała deficyt naturalnych zasobów wody w kraju. Ubytek wody w jeziorze Kinneret jest tak duży, że nawet średnie zimowe opady nie spowodują wzrostu poziomu do dolnej czerwonej linii, a poziom obecnie zbliża się już do czarnej linii (obecnie poziom wynosi 214,20 metra p.p.m., i spada około 1 cm każdego dnia, natomiast czarna linia znajduje się na poziomie 214,86 metrów p.p.m.). Obecnie poziom wody w jeziorze Kinneret oraz podziemne warstwy wodonośne są w najgorszym stanie od wielu lat. Obecny deficyt wody wynosi około 2,5 miliarda metrów sześciennych. Pomimo to, sytuacja Izraela w porównaniu do sąsiednich krajów, gdzie nie ma zakładów odsalania wody morskiej, i tak jest całkiem dobra. "Urząd ds. wody nadal przygotowuje się do reagowania na rosnącą tendencję odwodnienia w całym regionie. Jednocześnie urząd ds. gospodarki wodnej pracuje nad zwiększeniem wydajności i zapobieganiem marnotrawienia wody jako trwałego stylu życia. Ponadto planowane są dwie dodatkowe duże instalacje do odsalania wody, a także inne działania w celu uzupełnienia źródeł wody dla wszystkich zastosowań. Urząd ds. gospodarki wodnej opracowuje również narzędzia do prognozowania przepływu w strumieniach w różnych okresach: prognozy o intensywność powodzi w sezonowych prognozach umożliwią określenie ilości wody oczekiwanej w danym roku, a także w dłuższych okresach. Umożliwi to mądrzejsze i skuteczniejsze przygotowanie się oraz zaplanowanie dalszej działalności oraz inwestycje. Zmiany klimatyczne wymagają od nas wszystkich ostrożnego gospodarowania wodą i oszczędnego jej użytkowania jako sposobu życia, również podczas deszczowych lat, które mamy nadzieję i jesteśmy pewni, że przyjdą."

26 sierpnia 2018 r. palestyńscy terroryści zdetonowali w nocy bombę podłożoną przy izraelskim stanowisku wojskowym w rejonie osiedla żydowskiego Psagot w południowej Samarii. Nikt nie został ranny.
    26 sierpnia 2018 r. członek biura politycznego Hamasu, Husam Badran, powiedział wieczorem, że rozmowy między palestyńskimi frakcjami w Kairze (Egipt) dotyczące kwestii zawieszenia broni i pojednania w Strefie Gazie, które zaplanowano na poniedziałek, zostały odroczone. Przyczyna odroczenia nie jest jasna. Badran powiedział, że stanowisko Hamasu, że jedność narodowa powinna zostać utrzymana w oparciu o porozumienie z 2011 r., nie zmieniło się, dodając, że wszystko co jest związane z Gazą i innymi palestyńskimi kwestiami wymaga konsensusu narodowego.

26 sierpnia 2018 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Wilnie z przywódcami żydowskiej społeczności na Litwie. "Przyjechałem do Wilna, wróciłem do Wilna jako głowa dumnego, silnego, zaawansowanego żydowskiego państwa. Co się zmieniło dla Żydów przez te 75 lat? Jeśli chodzi o próby zniszczenia nas, to nic. Nadal próbują nas zniszczyć. Iran mówi o tym otwarcie. Hamas i inni również mówią tak otwarcie. Ale zmieniła się nasza zdolność do samodzielnej obrony. Nie jesteśmy już bezbronni. Nie jesteśmy już bezradni. Jesteśmy władzą, która kontroluje nasze własne przeznaczenie w stosunku do państwa Izrael i armii Izraela. Wczoraj oglądałem w muzeum chwałę utraconego żydowskiego Wilna, ale podczas tej wizyty wyraźnie widzimy to, co zostało odzyskane - powstało odrodzone żydowskie państwo Izrael. Jak wielką odległość pokonaliśmy w ciągu 75 lat od dołów śmierci w Ponara do rosnącej potęgi na świecie."
    26 sierpnia 2018 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, Hassan Nasrallah, powiedział, że Izrael przeżył wielki wstrząs po przegraniu wojny w Libanie w 2006 r. i że 44 tys. izraelskich żołnierzy wciąż jeszcze leczy się u psychiatrów z urazów wojennych. "Pomimo że armia izraelska rozwija swoje zaawansowane zdolności, które śledzimy, to od czasu ich klęski w 2006 roku, oni są uwięzieni przez porażkę. Według izraelskich ekspertów ich wojsko nie jest gotowe na kolejną wojnę. Ten kryzys w Izraelu jest wynikiem obaw żołnierzy, czego rezultatem są dziesiątki tysięcy próśb o leczenie psychologiczne. Jest to bardzo poważna sytuacja, którą Izrael stara się rozwiązać, opierając się na badaniach wewnętrznych. Ich młodzież nie poświęci się. Badania pokazują również, że żołnierze uważają, że nie potrafią poradzić sobie z brakiem zaufania między nimi a oficerami. Przywódcy izraelscy wiedzą, że trudno jest przekonać ludzi do zaciągnięcia się do elitarnych jednostek, jednostek bojowych, gdyż każdy woli służyć w tylnych jednostkach. Brak im gotowości do poświęceń, które mieli kiedyś, nie mają motywacji, nie chcą narażać swojego własnego życia."

27 sierpnia 2018 r. rano minister obrony Avigdor Liberman upoważnił armię do ponownego otwarcia przejścia granicznego Erez ze Strefą Gazy dla ruchu pieszego, ze względu na "spokój i bezpieczeństwo, które zostały utrzymany w tym tygodniu".
    27 sierpnia 2018 r. w wielu rejonach całego kraju wystąpiły przelotne opady deszczu.
    27 sierpnia 2018 r. ministerstwo obrony podpisało z koncernem Israel Military Industries porozumienie o rozwoju i wyposażeniu armii w zaawansowane technologicznie nowe rakiety o różnym zasięgu (od 30 do 150 km). Projekt ma kosztować setki milionów szekli. Wśród systemów rakietowych ministerstwo obrony kupi ulepszoną wersję systemu rakiet artyleryjskich Accular, który był już używany w ostatnich latach. System może wystrzelić 18 precyzyjnych rakiet na terytorium wroga w ciągu jednej minuty. Jest to skuteczny system, łatwy w obsłudze, dostępny i tani, i został oddany do dyspozycji dowódcom brygad i batalionów. Może być używany do celowania we wrogie jednostki, budynki i infrastrukturę, a także może trafić w kilka celów w tym samym czasie. Prezes IMI, Icchak Aharonowich powiedział: "Innowacyjne systemy rakietowe, które będziemy dostarczać Siłom Obronnym Izraela za pośrednictwem tej umowy, wyrażają zdolności technologiczne naszej firmy, która specjalizuje się w precyzyjnych systemach rakietowych."

27 sierpnia 2018 r. nad ranem izraelskie siły bezpieczeństwa wkroczyły i zamknęły drukarnie w Hebronie i Nablusie. Skonfiskowano maszyny drukarskie, które były wykorzystywane do drukowania antyizraelskich ulotek i plakatów. Operacja ma na celu osłabienie potencjału propagandowego Hamasu w Judei i Samarii.

28 sierpnia 2018 r. przeprowadzono akcję oczyszczania Zachodniego Muru z tysięcy karteczek z prośbami i modlitwami. Prace nadzorował Rabin Zachodniego Muru Szmuel Rabinowicz. Dwa razy w roku fundacja Western Wall Heritage usuwa kartki modlitewne, aby zwolnić miejsce na nowe kartki milionów gości, którzy co roku przyjeżdżają do Jerozolimy na najważniejsze święta żydowskie. Obecne prace przeprowadzono przed zbliżającymi się świętami Rosz Haszana, Jom Kippur i Sukkot. Zgodnie z rabinicznym orzeczeniem rabina Rabinowicza, usunięte kartki modlitewne zostały pochowane w genui na Wzgórzu Oliwnym.
    28 sierpnia 2018 r. ministerstwo zdrowia wezwało społeczeństwo do kontynuowania szczepień przeciwko odrze. W ostatnim czasie w Izraelu odnotowano duży wzrost zachorowań na tą chorobę (w 2016 r. było 9 takich przypadków, do 262 w obecnym roku). Podkreślono, że po przyjęciu dwóch dawek szczepionki ryzyko zachorowania na odrę maleje do około 3%. "Ponownie podkreślamy potrzebę rutynowych szczepień, szczególnie przed rozpoczęciem roku szkolnego."
    28 sierpnia 2018 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że w ostatnich tygodniach została robita duża komórka terrorystyczna Hamasu w Hebronie, w Judei. Komórka zbierała informacje wywiadowcze oraz gromadziła fundusze w celu rekrutacji nowych członków, koordynowania działań propagandowych w meczetach, udzielania pomocy rodzinom uwięzionych terrorystów i rozwijania działań terrorystycznych. W skład komórki wchodziło wiele kobiet, które były używane do gromadzenia informacji wywiadowczych i prania brudnych pieniędzy. Rozkazy otrzymywano z Gazy.

28 sierpnia 2018 r. w nocy Palestyńczycy zaatakowali izraelskich żołnierzy, którzy ochraniali ortodoksyjnych Żydów modlących się w grobowcu Józefa na przedmieściach Nablusu, w środkowej części Samarii. Żołnierzy obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi. W starciach zostało rannych 5 Arabów. Lekko uszkodzony został jeden z autobusów przewożących modlących się Żydów.
    28 sierpnia 2018 r. przedstawiciele egipskiego wywiadu dostarczyli rano do władz Autonomii Palestyńskiej dokumenty z memorandum w sprawie porozumienia z Hamasem w Strefie Gazy. Palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas miał podobno wyrazić oburzenie, że porozumienie zostało przygotowane bez jego udziału. Miał on użyć słów w rodzaju: „nielegalne” i „zdrada”. Później wysoki palestyński urzędnik powiedział: "Egipcjanie nie czytają poprawnie mapy i szkodzą narodowym interesom Palestyńczyków. Rozmowy z Hamasem, które osiągnęły rządy w Gazie bez porozumienia oraz współpracy z stroną Autonomii Palestyńskiej, są niedopuszczalne i wskazują na ignorowanie palestyńskiego przywództwa."
    28 sierpnia 2018 r. wieczorem Palestyńczycy zaatakowali izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne w rejonie arabskiego miasteczka Beit Rima, w południowo zachodniej Samarii. Żołnierzy obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi. Nikt nie został ranny.

28 sierpnia 2018 r. specjalny wysłannik USA do Iranu, Brian Hawk, ujawnił na Narodowym Forum Bezpieczeństwa w Waszyngtonie, że Iran każdego roku przekazuje libańskiemu Hezbollahowi 700 mln $. Dodał, że w ostatnim czasie, wspólne działania Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratów Arabskich zakłóciły system transferów finansowych dla irańskich sił rewolucyjnych w regionie. W Waszyngtonie właśnie przebywa izraelski minister finansów Mosze Kahlon, który spotkał się z sekretarzem skarbu USA Stevenem Mnuchinem. Mnuchin powiedział: "Izrael jest dobrym przyjacielem i sojusznikiem Stanów Zjednoczonych!"
    28 sierpnia 2018 r. amerykańska ambasador w ONZ Nikki Haley zabrała głos na konferencji Fundacji Obrony Demokracji. Powtórzyła stanowisko administracji Trumpa w sprawie liczby uchodźców palestyńskich otrzymujących pomoc od UNRWA, i powiedziała, że ich "prawo do powrotu" do Izraela nie znajduje się na stole negocjacyjnym. Haley powiedziała także, że Stany Zjednoczone muszą zbadać, czy kraje otrzymujące amerykańskie fundusze są zainteresowane rzeczywistą współpracą z Ameryką. "Co powinniśmy zrobić, jeśli kraje, którym przekazujemy pieniądze, nie wierzą w to, w co my wierzymy? Czy oni wciąż chcą być naszymi partnerami i współpracować z nami? Jeśli nie chcą i krzyczą: Śmierć Ameryce, to dlaczego mielibyśmy dać im choćby jeden cent więcej? I tak widzicie finansowanie rzeczy, które nie są dla nas pomocne i które nie leżą w interesie Stanów Zjednoczonych." Odnosząc się do uprzedzeń ONZ wobec Izraela, Haley powiedział: "Wiedziałam, że było takie negatywne nastawienie wobec Izraela, ale tak naprawdę nigdy nie zastanawiałem się zbyt wiele nad tym, dopóki nie wzięłam udziału w pierwszej sesji ONZ. I kiedy dosłownie zobaczyłam, jak te wszystkie kraje są obraźliwe wobec Izraela, i wyrażają się w sposób, który był żałosny - naprawdę nie miałam innego wyjścia, jak tylko wstać i powiedzieć, że jest to całkowicie niesłuszne. Wstałam i powiedziałam: Nie będziemy tolerować tego antyizraelskiego uprzedzenia. Zaczęliśmy mieć pewność, że sesje, w których toczy się walka z Izraelem, jak je nazywam, mają miejsce raz w miesiącu. Teraz próbujemy mówić im, że powinny to być sesje o Bliskim Wschodzie, a nie sesje o Izraelu. Dlatego mówimy o innych obszarach Bliskiego Wschodu. Szczerze mówiąc, oni coraz częściej boją się powiedzieć coś negatywnego na temat Izraela, ponieważ nie chcą, żebyśmy na nich krzyczeli."
    28 sierpnia 2018 r. dwie gminy w Hiszpanii zrezygnowały z przynależności do kampanii prowadzącej bojkot Izraela. Decyzję podjęto po podjęciu kroków prawnych przez madrycką organizację zajmującą się obroną interesów Izraela. Jako pierwsza w zeszłym tygodniu swoją wcześniejszą decyzję odwołała rada miejska Villarrobledo, miasta położonego na południowy wschód od Madrytu. W tym tygodniu rada miejska Sagunto, położonego na wschód od Madrytu, również wycofała swoją wcześniejszą decyzję.

29 sierpnia 2018 r. amerykański ambasador w Izraelu David Friedman powiedział, że szanse na stabilne porozumienie w Strefie Gazy są "bardzo niskie". Dodał, że sytuacja w Strefie Gazy "jest chorobą nie do uleczenia, a w tym momencie Izrael może tylko ją zaleczać, ale nie może zapewnić długoterminowego rozwiązania, ponieważ okoliczności na to nie pozwalają. Dopóki nie nastąpi wewnętrzne pojednanie Palestyny, które doprowadzi Autonomię Palestyńską do ponownego przejęcia kontroli nad Strefą Gazy – jedynie można dążyć do krótkotrwałego zawieszenia broni. Z punktu widzenia Izraela nie ma powodu, aby iść na wojnę w Gazie, ponieważ jedynym sposobem na zmianę sytuacji jest wejście do strefy, co stwarza ogromne ryzyko dla ludzkiego życia, a to nie ma sensu." Zgodnie z danymi z 2017 r., w Strefie Gazy żyje 1,9 mln mieszkańców.

29 sierpnia 2018 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wezwał do zorganizowania międzynarodowej konferencji pokojowej i ustanowienia międzynarodowego mechanizmu wspierającego proces pokojowy z Izraelem. Zgodnie z planem Abbasa międzynarodowa konferencja powinna doprowadzić do wdrożenia rozwiązania dwupaństwowego w granicach sprzed 1967 roku i uświadomić Palestyńczykom prawo do wolności i niepodległości w państwie, którego stolicą będzie Wschodnia Jerozolima.
    29 sierpnia 2018 r. przywódca Hamasu, Jahja Sinwar powiedział, że spokój w regionie można osiągnąć bez wewnętrznego pojednania pomiędzy palestyńskimi frakcjami politycznymi. „Do tej pory wciąż jeszcze nie ma ostatecznej wersji porozumienia o zawieszeniu broni, są tylko sugestie i pomysły. Wszelkie środki karne nałożone na Gazę przez Autonomię Palestyńską zmieniają zasady gry, i my odpowiednio do nich zareagujemy. Hamas dąży do zyskania poparcia całego narodu palestyńskiego, który popiera opór i nie spocznie, dopóki mieszkańcy Gazy nie będą żyli w godności, bez względu na cenę." Równocześnie Sinwar powiedział, że „wszystkie pociski jakie palestyńskie ruch oporu wystrzelił w ciągu 51 dni ostatniej wojny, teraz może wystrzelić w ciągu pięciu minut. Hamas ma możliwość spowodowania sześciu miesięcy wycia syren przeciwlotniczych w Tel Awiwie."

29 sierpnia 2018 r. specjalny przedstawiciel Białego Domu ds. negocjacji międzynarodowych Jason Greenblatt, wyraził poparcie dla starań Egiptu o osiągnięcie porozumienia w Strefie Gazy. Greenblatt powiedział również, że Autonomia Palestyńska powinna przejąć obowiązki w Strefie Gazy. "Administracja Trumpa zdecydowanie popiera wysiłki prezydenta Al-Sisi i rządu egipskiego, mające na celu ułatwienie porozumienia w sprawie przywrócenia spokoju w Strefie Gazy i stworzenia warunków, w których Autonomia Palestyńska będzie mogła w pełni wywiązać się ze swoich obowiązków w Strefie Gazy. Autonomia Palestyńska nie może krytykować porozumienia z boku. Autonomia Palestyńska powinna stanowić część rozwiązania dla Palestyńczyków z Gazy i Palestyńczyków jako całości. Jeśli tak nie będzie czynić, to inni wypełnią tę pustkę. Przywództwo polega na podejmowaniu trudnych decyzji. Mieszkańcy Gazy i Izraelczycy z okolic Strefy Gazy zbyt długo cierpieli. Nadszedł czas, aby Autonomia Palestyńska poprowadziła Palestyńczyków - wszystkich Palestyńczyków - do lepszej przyszłości." Egipt przez kilka tygodni pośredniczył w rozmowach na temat długotrwałego zawieszenia broni między Hamasem a Izraelem. Wysocy przedstawiciele Hamasu ostatnio twierdzili, że negocjacje poczyniły znaczące postępy. Oprócz starań o zawieszenie broni z Izraelem, Egipt starał się także doprowadzić do pojednania między Hamasem a Fatahem. Obie strony są skłócone z sobą od 2007 r., kiedy to Hamas po siłowym zamachu stanu przejął kontrolę nad Strefą Gazy. Utworzony w 2015 r. rząd jedności narodowej Hamasu i Fatahu załamał się, gdy Abbas postanowił go rozwiązać w wyniku pogłębiającego się rozłamu między oboma stronami. W październiku 2017 r. w Kairze przedstawiciele Hamasu podpisali z Autonomią Palestyńską porozumienie o pojednaniu, zgodnie z którym Autonomia Palestyńska miała do 1 grudnia 2017 r. odzyskać pełną kontrolę nad Strefą Gazy. Umowa jednak nigdy nie została całkowicie wdrożona z powodu tego, co zostało opisane jako "różnorodne przeszkody". Obecnie Mahmoud Abbas przeciwstawia się negocjacjom i krytykuje możliwość osiągnięcia porozumienia pokojowego.
    29 sierpnia 2018 r. organizacja Pew Research Center opublikowała wyniki najnowszego badania przeprowadzonego wśród amerykańskich Żydów. Okazało się, że 45% z nich nie identyfikuje się ze zorganizowaną religią, chociaż wciąż jeszcze 21% amerykańskich Żydów przestrzega szabatu i angażuje się w życie swojego zgromadzenia religijnego. W tej ostatniej grupie, 8% amerykańskich Żydów wierzy w Boga i Stany Zjednoczone, reprezentując konserwatyzm polityczny i społeczny, a 5% stanowi różne odłamy pobożnych Żydów, którzy starają się przestrzegać reguł Biblii. Odrębną grupę stanowi 14% amerykańskich Żydów, którzy wierzą w Boga i modlą się, ale nie angażują się w tradycyjne praktyki judaizmu. Natomiast 8% wierzy w poglądy zbliżone do New Age.

30 sierpnia 2018 r. minister obrony Avigdor Liberman odwiedził izraelskie społeczności położona w sąsiedztwie granicy z Libanem. "Celem mojej podróży jest przede wszystkim sprawdzenie wszystkich społeczności przylegających do ogrodzenia granicznego, a ponadto odbyłem spotkania z burmistrzami miejscowości położonych przy linii konfrontacji, z naciskiem na społeczności leżące w odległości do 9 km od granicy. Ministerstwo obrony uznało 21 takich społeczności jako priorytetowych dla nas. Z tego powodu zostały one już otoczone specjalną troską i inwestycjami ze strony dowództwa i państwowych organów władzy. W tym roku przeznaczyliśmy 220 mln szekli (61 mln $) na poprawienie warunków w społecznościach położonych w pobliżu granicy, ale dotyczy to także poprawy warunków instytucji edukacyjnych i pomocy społecznej w społecznościach położonych w odległości do 9 km od granicy, a nawet do 20 km od granicy. Chciałbym również podziękować szefom lokalnych władz za współpracę z władzami wojskowymi, a już widzimy wyniki tej współpracy. Zamierzamy uporać się z wszystkimi elementami bezpieczeństwa: systemami ostrzegania i alarmowania, drogami ewakuacyjnymi, i oczywiście za schronami, a w drugim etapie praktycznie z każdym domem, aby każdy mieszkaniec społeczności znajdujących się w przy linii konfrontacji posiadał dostęp do schronu, a nie tylko schrony publiczne. Poza tym, ważne jest, aby zwracać uwagę na wszystkie zmiany za granicami, a mam na myśli to, co dzieje się w Syrii. Widzimy, że w różnych miejscach odbywają się różnorodne spotkania, w Ankarze, w Teheranie, w Genewie i w innych miejscach. Rozmawiają w sprawie przeprojektowania Syrii. Z punktu widzenia państwa Izrael, z całym szacunkiem dla wszystkich porozumień – dla nas nie jest to wiążące, gdyż dla nas istotne są wyłącznie interesy bezpieczeństwa państwa Izrael. Porozumienia, które osiągają w różnych miejscach, są dla nas nieważne. Będziemy skrupulatni, aby zachować wszystkie wcześniejsze umowy i zabezpieczyć interesy bezpieczeństwa Izraela."
    30 sierpnia 2018 r. premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że rząd postawił sobie za cel inwestowanie w żydowskie społeczności w Galilei, tak jak ostatnio zainwestował na Negewie. Według premiera, nastąpi to poprzez rozbudowę infrastruktury i wsparcie firm prywatnych w celu wzmocnienia lokalnej gospodarki, i ułatwieniu rozwoju małych miejscowości w pełnoprawne miasta. Netanjahu zwrócił także uwagę na ostatnie pozytywne tendencje w zmniejszaniu się różnic społeczno-ekonomicznych w społeczeństwie izraelskim. "Wszyscy chcemy mieć silne państwo, zaawansowane państwo, i wszyscy chcemy współpracować na rzecz wszystkich obywateli Izraela, bez wyjątku - Żydów, Druzów, Chrześcijan, Muzułmanów, Beduinów, Czerkiesów, Bahajów - wszystkich bez wyjątku obywateli Izraela.” Netanjahu powiedział, że rząd zainwestował około 30 mld szekli w wieloletni plan budowy głównej sieci autostrad od Kirjat Szmona do Ejlatu, dodając, że "nie będzie ani jednego sygnalizatora świetlnego" na nowej trasie. "Tworzymy ogromny i dynamiczny rozwój na północy, południu, i w centrum. Obywatele Izraela wiedzą, że każdy sukces i osiągnięcie jest zawsze względne, ale istnieje sposób, aby to sprawdzić, ponieważ Izraelczycy podróżują po całym świecie, i mogą porównywać. Nie musimy już daleko szukać postępu i rozwoju, bo widzą go tutaj.”
    30 sierpnia 2018 r. minister energetyki Juval Steinitz powiedział, że Izrael musi przygotować się na kolejna dwa lata suszy, podwajając zdolności oddalania wody morskiej i modernizując narodowy system wodny, aby mógł transportować wodę z zakładów odsalania do jeziora Kinneret. "W przyszłym roku zaczniemy pompować wodę do Kinneret, i w ciągu dwóch lub trzech lat zakończymy system, który pozwoli nam odsalać nadwyżki wody w celu pompowania ich do jeziora Kinneret, i w ten sposób uratować nasze narodowe jezioro. Zagrożenie jest jasne i namacalne, susza hydrologiczna jest najgorsza w historii Izraela, poziom wody w Morzu Galilejskim jest niższy niż kiedykolwiek od czasu ustanowienia państwa Izrael, ale sytuacja warstw wodonośnych, rzek i strumieni jest jeszcze poważniejsza. Zgodnie z nową zasadą, infrastruktura wodna Izraela będzie w stanie poradzić sobie z suszą nie tylko pod względem zaopatrzenia w wodę do picia i rolnictwa, ale także w zakresie troski o przyrodę, Morze Śródziemne, Galileę i ratowanie rzek. Rząd zatwierdził już nowy plan podwojenia ilości odsolonej wody w Izraelu, i remont krajowego systemu transportu wody, tak aby mógł on pompować wodę z zakładów odsalania w centrum kraju do Morza Galilejskiego, aby podnieść poziom wody i ocalić morza, które ma także wartość narodowo-historyczną. Krajowy system wodny będzie mógł także przesyłać wodę z południa do Morza Galilejskiego i rzek na północy. Nie możemy pozwolić, aby globalne ocieplenie i susza zniszczyły Morze Galilejskie oraz rzeki na północy.” Odnosząc się do irańskiej obecności wojskowej w Syrii, Steinitz powiedział: „Jak powiedział premier, jesteśmy zdeterminowani, aby powstrzymać rosnącą irańską obecność w Syrii. Wiele rzeczy pozostaje w ukryciu. Mogę jedynie powiedzieć, że premier i rząd zajmują jasne i jednoznaczne stanowisko: nie pozwolimy Iranowi na utworzenie militarnej obecności w Syrii. W tej sprawie na płaszczyźnie politycznej współpracujemy z Amerykanami i Rosjanami. Premier naprawdę wykonał tutaj niesamowitą robotę, będąc jedyną osobą, której w jakiś sposób udało się połączyć Rosję i Stany Zjednoczone w tym celu. Ale działamy również na innych poziomach, a kiedy to konieczne, także i militarnie. Assad musi wiedzieć, że on i jego reżim narażą się na niepotrzebne ryzyko, jeśli pozwoli Iranowi zmienić Syrię w bazę wojskową przeciwko Izraelowi. Wszyscy rozumiemy, że porozumienie wojskowe zawarte ostatnio pomiędzy Syrią i Iranem, pokazuje, że oni traktują nas poważnie, więc starają się przedstawić swoją obecność jedynie jako pomoc dla syryjskiej armii, aby ją odbudować, a tym samym uzbroić w nowe systemy uzbrojenia. Nie pozwolimy na to.”

30 sierpnia 2018 r. w nocy Palestyńczycy obrzucili kamieniami autobus przy arabskiej wiosce Hizma, na wschód od Jerozolimy. Ranny został kierowca.
    30 sierpnia 2018 r. rano 2 palestyńskich terrorystów usiłowało wnieść trzy ładunki wybuchowe na teren sądu wojskowego przy miejscowości Salem w Samarii. Izraelscy żołnierze aresztowali napastników, a saperzy zneutralizowali bomby.
    30 sierpnia 2018 r. rzecznik palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa, Nabil Abu Rudeineh powiedział, że tylko naród palestyński może określić swoją przyszłość i wybrać swoje legalne przywództwo, a nie Stany Zjednoczone czy jakikolwiek inny podmiot. Dodał, że nie ma żadnej alternatywy dla Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP), jedynego uprawnionego przedstawiciela narodu palestyńskiego. Każdy, kto prezentuje alternatywę dla wyboru narodu palestyńskiego, będzie partnerem w spisku mającym na celu wyeliminowanie problemu palestyńskiego. Dodał, że wczorajsze komentarze Greenblatta były "nie do przyjęcia i ingerowały w wewnętrzne sprawy Palestyńczyków". Wezwał Hamas, aby zdawał sobie sprawę z spisku przeciwko palestyńskiemu narodowi.
    30 sierpnia 2018 r. wydawana w Gazie arabska gazeta Al-Risala, ostro skrytykowała Autonomię Palestyńską i al-Fatah za sprzeciwienie się porozumieniu o zawieszeniu broni w Strefie Gazy. Artykuł wskazał na możliwe cztery powody obaw polityków Autonomii Palestyńskiej. (1) Fatah jest świadomy faktu, że porozumienie osłabia legitymację Autonomii Palestyńskiej, dlatego też zareagował wrogością i nałożył sankcje gospodarcze przeciwko Strefie Gazy. (2) Zniesienie oblężenia Strefy Gazy wzmocni Hamas, osłabiając jednocześnie siłę al-Fatah, który znajduje się pod presją izraelską, podczas gdy Hamas cieszy się bardzo dużą niezależnością rządową. (3) Zawarcie porozumienia będzie wyraźną informacją, że Hamas jest władzą z którą prowadzone są negocjacje, i nawet administracja USA może uznać Hamas za przedstawiciela narodu palestyńskiego. (4) Autonomia Palestyńska usiłuje negocjować kompleksowe porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy oraz w Judei i Samarii, zamiast zmieniać obecną sytuację poprzez rozpoczęcie narodowej Intifady i zmuszenie Izraela do powstrzymania żydowskiego osadnictwa. Jednak w opinii gazety Al-Risala, OWP i Fatah dawno już utracili status jedynego przedstawiciela narodu palestyńskiego, a ich działania mają na celu jedynie utrzymanie swoich przedstawicieli na urzędach Autonomii Palestyńskiej.
    30 sierpnia 2018 r. wieczorem izraelscy żołnierze zatrzymali 3 palestyńskich terrorystów przenoszących bombę w pobliżu arabskiej wioski Deir al-Hatab, w środkowej części Samarii.

30 sierpnia 2018 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ przedłużyła mandat sił pokojowych UNIFIL w południowym Libanie, do 31 sierpnia 2019 r. Jednocześnie Rada ostrzegła, że łamanie porozumienia o zawieszeniu broni między Libanem a Izraelem może doprowadzić do "nowego konfliktu, na który żadna ze stron, ani region nie może sobie pozwolić." Zgodnie z Rezolucją Rady Bezpieczeństwa nr 1701 z 2006 r., Hezbollah nie może być dopuszczony do działania w południowym Libanie, a cały obszar południowego Libanu musi być wolny od uzbrojonego personelu i broni innych niż rząd Libanu. UNIFIL został pierwotnie stworzony w celu nadzorowania wycofania oddziałów izraelskich z tego obszaru. Misja została rozszerzona po wojnie między Izraelem a Hezbollahem w 2006 r., tak aby siły pokojowe mogły rozmieścić się wzdłuż granicy libańsko-izraelskiej, i pomagać rządowym siłom libańskim rozszerzyć ich władzę na południu kraju po raz pierwszy od dziesięcioleci. Koordynator polityczny amerykańskiej misji, Rodney Hunter powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że Hezbollah przy pomocy Iranu "zwiększył swój arsenał w Libanie, i jest bezpośrednim zagrożeniu dla pokoju na granicy z Izraelem i stabilności całego Libanu. Dwanaście lat po tym, jak Rada narzuciła embargo na obecności broni w południowym Libanie, nie do przyjęcia jest to, że Hezbollah nadal lekceważy embargo, suwerenność Libanu i wolę większości Libańczyków."

31 sierpnia 2018 r. popołudniem kilkuset Palestyńczyków demonstrowało przy arabskiej wiosce Ras Karkar w południowo zachodniej Samarii. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Rannych zostało kilku Arabów.
    31 sierpnia 2018 r. około 5 tys. Palestyńczyków demonstrowało w pięciu różnych miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego Strefy Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W jednym z incydentów rzucono granat w stronę izraelskich żołnierzy. W starciach rannych zostało 120 Arabów. Podczas zamieszek w rejonie Rafah spadł izraelski bezzałogowy dron. Armia poinformowała, że przyczyną była usterka techniczna, i nie ma żadnych obaw przed wyciekiem jakichkolwiek tajnych informacji. Wypuszczane ze Strefy Gazy balony z podwieszanymi bombami zapalającymi, wywołały 1 pożar na przygranicznych terenach w Izraelu.
    31 sierpnia 2018 r. rzecznik palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa, Nabil Abu Rudeineh skrytykował decyzję Stanów Zjednoczonych w zakończeniu finansowania UNRWA. "Tej karze nie uda się zmienić faktu, że Stany Zjednoczone nie odgrywają już żadnej roli w regionie, i że nie będą częścią rozwiązania pokojowego." Wieczorem przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział: "Kolejna amerykańska decyzja stanowi rażący atak na Palestyńczyków i nieposłuszeństwo rezolucjom ONZ."

31 sierpnia 2018 r. Departament Stanu USA oficjalnie ogłosił, że Stany Zjednoczone kończą finansowanie UNRWA. "Administracja dokładnie przeanalizowała problem i zdecydowała, że Stany Zjednoczone nie wniosą dodatkowego wkładu do UNRWA. Kiedy w styczniu wpłaciliśmy amerykański wkład w wysokości 60 mln $, jasno stwierdziliśmy, że Stany Zjednoczone nie są już skłonne do ponoszenia bardzo nieproporcjonalnej części ciężaru kosztów działalności UNRWA, które ponosiliśmy przez wiele lat. Kilka krajów, w tym Jordania, Egipt, Szwecja, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie, wykazały się wiodącą rolą w rozwiązaniu tego problemu, ale ogólna międzynarodowa reakcja nie była wystarczająca. Poza samą luką budżetową i brakiem międzynarodowej mobilizacji w celu właściwego i proporcjonalnego podziału obciążeń, widzimy, że podstawowy model biznesowy i praktyki fiskalne, które od lat charakteryzowały UNRWA - powiązane z nieskończoną i wciąż rosnącą liczbą uprawnionych beneficjentów UNRWA - są po prostu nie do utrzymania i od wielu lat znajdują się kryzysie. Stany Zjednoczone nie będą już angażować się w dalsze finansowanie tej nieodwracalnie wadliwej instytucji. Jesteśmy bardzo uważni i głęboko zaniepokojeni różnymi wpływami na niewinnych Palestyńczyków, zwłaszcza na dzieci w wieku szkolnym, które ponoszą najwięcej szkody z powodu niepowodzeń UNRWA, która nie potrafi zreformować ani zresetować sposobów swojej działalności. Te dzieci są częścią przyszłości Bliskiego Wschodu. Palestyńczycy, gdziekolwiek żyją, zasługują na coś lepszego niż nieustający model kryzysu świadczeń dostarczanych w ramach pomocy humanitarnej. Zasługują na to, aby móc normalnie planować swoją przyszłość. Dlatego Stany Zjednoczone zintensyfikują dialog z ONZ, rządami i międzynarodowymi organizacjami, na temat nowych modeli i nowych podejść, które mogą obejmować bezpośrednią pomoc ze strony Stanów Zjednoczonych i innych partnerów, co może zapewnić dzisiejszym palestyńskim dzieciom bardziej pewną i niezawodną drogą ku jaśniejszej przyszłości."
    31 sierpnia 2018 r. wysłannik Autonomii Palestyńskiej do Waszyngtonu, Husam Zomlot, ostrzegł Stany Zjednoczone przed anulowaniem pomocy dla UNRWA, twierdząc, że zagroziłoby to perspektywom pokoju. "Popierając najbardziej ekstremalną izraelską narrację dotyczącą wszystkich kwestii, w tym praw ponad pięciu milionów uchodźców palestyńskich, administracja Stanów Zjednoczonych straciła status rozjemcy, i niszczy nie tylko już niestabilną sytuację, ale także perspektywy przyszłego pokoju."
    31 sierpnia 2018 r. libańska gazeta Al-Akhbar opublikowała wywiad z wysokim urzędnikiem Hezbollahu, który powiedział, że podczas kolejnej rundy konfliktu z Izraelem jego organizacja planuje przeniknąć do Judei i Samarii. "Przygotowujemy wiele niespodzianek dla syjonistycznego wroga. Niewielka liczba dobrze uzbrojonych bojowników, którzy znają system obrony wroga, może przeniknąć i dotrzeć na Zachodni Brzeg, wyrządzając im wiele krzywdy. Wojna domowa w Syrii była idealnym obozem treningowym dla ruchu oporu, dając możliwość nauczenia się walki w obszarach zabudowanych i umożliwiając swobodne eksperymentowanie z różnymi rodzajami broni. Walka z organizacjami muzułmańskich apostatów, uczyniła nas gotowych do walki z syjonistycznym wrogiem. Nadchodzi wojna ... przygotowujemy się do konfliktu, i znacznie łatwiej byłoby nam pokryć całą południową część kraju rakietami o kalibrze 10 cm, zamiast przygotowywać zasadzki i materiały wybuchowe dla syjonistycznych żołnierzy."
    31 sierpnia 2018 r. agencje wywiadowcze poinformowały, że w ostatnich kilku miesiącach Iran dostarczył Irakowi kilkadziesiąt rakiet balistycznych Fateh-110, Zolfaqar i Zelzal, które mają zasięg 200-700 km i są w stanie zagrozić zarówno Arabii Saudyjskiej, jak i Izraelowi. Prawdopodobnie transfer rakiet ma być ostrzeżeniem dla Stanów Zjednoczonych i Izraela, jest jednak spostrzegany jako próba przekształcenia Iraku w wysuniętą irańską bazę rakietową. Do obsługi rakiet zostali wyszkoleni iraccy żołnierze. Poinformowano także, że najnowsze zdjęcia satelitarne ujawniły budowaną przez Iran nową fabrykę rakiet w Wadi Ghanam niedaleko miejscowości Masyaf w Syrii. Ocenia się, że budowa zakładu zostanie ukończona na początku 2019 r. Wygląda ona podobnie do obiektu jądrowego w Parchin w Iranie. Wcześniej w tym tygodniu irański minister obrony Amir Hatami podpisał umowę z rządem Assada w Syrii, rozszerzając współpracę wojskową między Damaszkiem i Teheranem.

1 września 2018 r. – Szabat.

1 września 2018 r. sekretarz generalny OWP Saeb Erekat skrytykował decyzję Stanów Zjednoczonych o wstrzymaniu finansowania dla UNRWA. "Potępiamy tę decyzję i odrzucamy ją. Amerykanie nie mogą zamknąć UNRWA, ponieważ decyzja o ustanowieniu agencji została zaakceptowana przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Stany Zjednoczone nie mogą akceptować kradzieży palestyńskiej ziemi, kradzieży Jerozolimy i przekazywać ją Izraelowi, nie mogą działaj zgodnie z kaprysami Szeldona Adelsona i Benjamina Netanjahu."
    1 września 2018 r. delegacja egipskiego wywiadu spotkała się w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Szef egipskiej delegacji powiedział, że Egipt będzie kontynuował wysiłki zmierzające do osiągnięcia porozumienia pomiędzy palestyńskimi frakcjami i utworzenia jednego rządu kierowanego przez Abbasa. Abbas wyjaśnił, że przywódcy palestyńscy liczą na Egipt.
    1 września 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali ataki ze Strefy Gazy z użyciem balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, wywołując 2 pożary na przygranicznych terenach w Izraelu.

2 września 2018 r. około 2,3 miliona uczniów rozpoczęło rano nowy rok szkolny w około 5000 instytucji edukacyjnych w całym kraju. Według danych ministerstwa edukacji około 188 tys. dzieci rozpoczęło naukę w obowiązkowych przedszkolach, a około 388 tys. dzieci w przedszkolach "przedobowiązkowych". Ponadto 1,028 miliona uczniów przyszło do szkół podstawowych, z których 165 tys. po raz pierwszy rozpoczęło naukę w pierwszych klasach. Liczba uczniów w gimnazjach wzrosło do około 299 tys., a w szkołach średnich do około 477 tys. uczniów, z których 131 tys. to uczniowie ostatnich klas edukacji. Około 1 760 000 miliona dzieci będzie uczyć się w tym roku w sektorze żydowskim, w porównaniu z około 388 000 w sektorze arabskim, około 120 000 w sektorze beduińskim, 41 000 w sektorze druzyjskim i około 1 000 w języku krymskim. Minister edukacji Naftali Bennett powiedział: "Dzisiaj ponad dwa miliony uczniów rozpoczyna naukę w szkołach, z czego 167 tys. dzieci rozpoczyna naukę w pierwszej klasie, razem z moim Dawidem. Nauczyciele bardzo ich kochują i czekają na nich. Musicie zwracać się do nauczycieli i być ciekawymi. Życzę wam wszystkim udanego roku szkolnego."

2 września 2018 r. rano Palestyńczyk uzbrojony w żelazny pręt usiłował zaatakować żydowskiego osadnika przy osiedlu Tekoa we zachodniej części Judei. Osadnicy obezwładnili napastnika i przekazali go izraelskim żołnierzom.
    2 września 2018 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że amerykańska delegacja negocjacyjna zaleciła stronie palestyńskiej przyjęcie planu pokojowego opartego na konfederacji Palestyny z Jordanią. W rozmowie z prezydentem Donaldem Trumpem, Mahmoud Abbas miał powiedzieć, że zgodzi się na takie rozwiązanie, jeśli Izrael także będzie częścią takiej federacji.

2 września 2018 r. syryjskie media oskarżyły Izrael o zbombardowanie w nocy syryjskiej bazy lotniczej Mezzech, położonej w rejonie Damaszku. W wyniku potężnej eksplozji składu amunicji, miało dojść do przerw w dostawach energii elektrycznej w całej okolicy. Izrael nie skomentował tych doniesień.
    2 września 2018 r. rzecznik jordańskiego rządu odrzucił doniesienia związane z dzisiejszą wypowiedzią Mahmouda Abbasa, że Palestyna mogłaby powstać w ramach federacji z Jordanią. Podkreślił on, że stanowisko Jordanii jest niezmienne i nie podlega negocjacjom, i obejmuje rozwiązanie dwupaństwowe oraz utworzenie państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r.
    2 września 2018 r. palestyńska delegacja spotkała się w Waszyngtonie z urzędnikami CIA. Na czele delegacji stał gen. Majed Faraj, który miał zapewnić Stany Zjednoczone, że Autonomia Palestyńska pragnie utrzymać współpracę i wymianę informacji wywiadowczych.

3 września 2018 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w mijającym roku (5778) w Izraelu urodziło się 168 441 niemowląt, a do Izraela przybyło 24 496 nowych imigrantów. Równocześnie zmarło 41 165 osób. Liczba osób, które się pobrały wyniosła 61 18o, podczas gdy liczba rozwodów wyniosła 24 868. Najpopularniejszymi imionami dla chłopców były: Mohammed, Josef, Ariel, Omer, Adam, Dawid, Daniel, Lavi, Eitan i Uri, natomiast tylko w sektorze żydowskim: Ariel, Dawid, Lavi, Uri, Josef, Eitan, Noam, Daniel, Itai i Jehuda. Dla dziewczynek: Tamar, Abigail, Miriam, Sara, Adele, Jael, Noa, Szira, Noja i Lia, natomiast tylko w sektorze żydowskim: Tamar, Abigail, Jael, Adele, Noa, Sara, Szira, Noja, Ester i Talia.
    3 września 2018 r. premier Benjamin Netanjahu uczestniczył w spotkaniu z personelem ministerstwa spraw zagranicznych ku czci Rosz Haszana, podczas którego powiedział o jednym pozytywnym czynniku w umowie nuklearnej między Iranem a sześcioma światowymi potęgami. "Porozumienie z Iranem było złym porozumieniem pod każdym względem, z wyjątkiem jednego - przybliżyło nas do świata arabskiego w skali, o której nigdy nie myśleliśmy, a jednym z naszych celów jest to, by to kontynuować. Myślę, że inną ważną rzeczą jest oczywiście stopniowa normalizacja z wiodącymi krajami w świecie arabskim. Jesteśmy w trakcie dyplomatycznego rozkwitu. Walczymy również o sprawiedliwość i prawdę, i myślę, że jesteśmy w trakcie stopniowej normalizacji, która w końcu zapowiada prawdziwe otwarcie na pokój. Chcę wam podziękować za wspaniałą pracę, która prowadzicie tutaj i na całym świecie. Świat przychodzi tutaj i my wychodzimy do świata, a nasza wspólna praca przyniosła kwitnący, dyplomatyczny rozkwit, który nie ma precedensu w historii Izraela. Wiele krajów arabskich postrzega teraz Izrael nie jako swojego wroga, ale jako swojego nieodzownego sprzymierzeńca w hamowaniu irańskiej agresji. Stworzyło to normalizację, która może doprowadzić do pokoju, i wierzę, że jeśli będziemy mieć pokój z szerszym światem arabskim, pomoże nam to osiągnąć pokój z Palestyńczykami."

3 września 2018 r. w nocy palestyńscy terroryści rzucili ładunek wybuchowy w stronę izraelskiego punktu kontrolnego Gilboa w pobliżu Dżeninu w północnej Samarii. Nikt nie został ranny. W nocy także Palestyńczycy zaatakowali izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne w obozie uchodźców Al-Gaza. Żołnierzy obrzucono kamieniami.
    3 września 2018 r. wysoki członek Islamskiego Dżihadu, Khader Habib, nazwał współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa między Autonomią Palestyńską a Izraelem "zdradą". Habib powiedział, że Mahmoud Abbas powinien się wstydzić i w ogóle nie chwalić się swoją współpracą w zakresie bezpieczeństwa z Izraelem, i że powinien natychmiast to zakończyć zgodnie z decyzjami podejmowanymi przez palestyńskie organizacje.
    3 września 2018 r. wieczorem palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przy osiedlu Kiryat Arba w rejonie Hebronu w Judei. Żołnierze zastrzelili napastnika.

3 września 2018 r. źródła zachodnich wywiadów poinformowały, że od co najmniej dwóch miesięcy Iran wykorzystuje cywilne linie lotnicze Oeshm Fars Air do przemytu broni z Teheranu do Bejrutu. Zarejestrowano dwa nieoczekiwane loty samolotu Boeing 747 tej irańskiej spółki, prowadzące z irańskiej wojskowej bazy w Teheranie na międzynarodowy port lotniczy w Bejrucie. Prawdopodobnie przewożone były komponenty do produkcji precyzyjnego uzbrojenia do budowanej obecnie w Libanie irańskiej fabryki rakiet.

4 września 2018 r. izraelska policja poinformowała o zakończeniu przygotowań do obchodów święta Rosz HaSzana w Jerozolimie. Począwszy od niedzieli wjazd na Stare Miasto będzie zamknięty dla wszystkich prywatnych pojazdów, za wyjątkiem lokalnych mieszkańców. Siły policji zostaną wzmocnione funkcjonariuszami policji granicznej i wolontariuszami. Dodatkowe siły policji zostaną rozlokowane w najbardziej zatłoczonych miejscach miasta, centrach handlowych, targowiskach, wokół Starego Miasta oraz w rejonie synagog, aby zachować porządek i bezpieczeństwo wszystkich osób.
    4 września 2018 r. burmistrz Jerozolimy Nira Barkat powiedział, że ma zamiar usunąć UNRWA z Jerozolimy. "Usuwam UNRWA z Jerozolimy i zastępuję ich nieudane usługi skutecznymi inicjatywami miejskimi. Gdziekolwiek działają instytucje gminy, arabska opinia publiczna jest bardziej usatysfakcjonowana i mniej brutalna. Usunięcie UNRWA zmniejszy podżeganie i terroryzm oraz będzie promować jedność i suwerenność." Organizacja UNRWA od 1965 r. zapewnia usługi komunalne, edukację i pomoc humanitarną dla około 30 tys. mieszkańców arabskiej dzielnicy Shuafat. "Poinstruowałem pracowników gminy, aby przygotowali plan działań, który przedstawię premierowi w sprawie ewakuacji UNRWA z Jerozolimy. UNRWA zamiast rehabilitować arabską populację wschodniej Jerozolimy, miała stałe osiągnięcia w zakresie pogorszenia stosunków arabskich mieszkańców z państwem Izrael.”
    4 września 2018 r. szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot złożył swój roczny raport na temat gotowości i sprawności Sił Obronnych Izraela. Dokument ten jest klasyfikowany jako "wyjątkowo poufny", i jest corocznie przedstawiany premierowi, ministrowi obrony, członkom gabinetu bezpieczeństwa oraz członkom parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony. Wiadomo, że w tegorocznym raporcie znalazła się informacja, że w ciągu ostatniego roku Izrael podjął znaczące działania, aby uniemożliwić Iranowi wzmocnienie swojej obecności militarnej w Syrii. Po zawarciu porozumienia w tej sprawie z Rosją, udało się odsunąć irańskie siły na odległość ponad 50 km od granicy z Izraelem. Ponadto Siły Obronne Izraela przyznały się, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy przeprowadziły około 200 nalotów na cele w Syrii. Odnosząc się do Strefy Gazy, raport miał podobno zawierać informacje uzyskane przez wywiad, że żyją zarówno Abra Mengistu, jak i Hisham a-Sajid (izraelscy cywile, którzy są przetrzymywani w Strefie Gazy). Przedstawiono także informację, że armia zdołała zlokalizować 15 tuneli terrorystycznych, a budowa podziemnej bariery wzdłuż granicy ze Strefą Gazy jest ukończona w jednej trzeciej prac. "Siły Obronne Izraela są w stanie gotowości do wojny w odniesieniu do każdego scenariusza zagrożenia i atrybucji.”

4 września 2018 r. rano izraelskie siły bezpieczeństwa wyburzyły 4 nielegalnie wzniesione budynki mieszkalne w arabskiej wiosce Al-Walaja, położonej na południe od Jerozolimy. Podczas rozbiórki doszło do starć z Palestyńczykami. W starciach rannych zostało 10 Arabów.
    4 września 2018 r. przywódca Hamasu, Jahja Sinwar, oskarżył urzędników Autonomii Palestyńskiej o współpracę z izraelskim wywiadem w celu udaremnienia porozumienia o pojednaniu narodowym Palestyńczyków. "Nie udało się wprowadzić porozumienia w życie i doprowadzić do pojednania, a stan podziału niestety wciąż trwa." Zauważył, że istnieją dwa podejścia do pojednania: pogląd Hamasu, który dąży do pojednania opartego na prawdziwej jedności i partnerstwie, oraz pogląd Autonomii Palestyńskiej, który opiera się na Izraelu, który jest przegraną stroną. Sinwar dodał, że cotygodniowe gwałtowne protesty w Strefie Gazy będą kontynuowane, ponieważ w ten sposób palestyński naród wyraża swój sprzeciw wobec "okupacji" i jej planów wyeliminowania kwestii palestyńskiej. "Nie chcemy wojny, chcemy ustabilizować zawieszenie broni z 2014 roku, ale to nie znaczy, że nie jesteśmy gotowi powstrzymać agresji, jesteśmy w pełni przygotowani i zachowujemy czujność wraz z innymi organizacjami ruchu oporu."
    4 września 2018 r. palestyński premier Ramami Hamdallahem, potępił plan burmistrza Jerozolimy Nira Barkata, by usunąć UNRWA z dzielnicy Shuafat we Wschodniej Jerozolimie, i zastąpić jej świadczenia przez usługi gminy. Hamdallah powiedział, że decyzja Barkata ukazuje pogardę dla społeczności międzynarodowej, instytucji międzynarodowych i prawa międzynarodowego. Oskarżył Barkata, że jego plan ma na celu celowe osłabienie uchodźców palestyńskich i ich praw wynikających z prawa międzynarodowego, i jest wynikiem amerykańskiego politycznego, prawnego i finansowego wsparcia dla Izraela, który zachęca go do kontynuowania agresji przeciwko bezradnemu narodowi palestyńskiemu.
    4 września 2018 r. po południem Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy przejściu granicznym Eretz na północy Strefy Gazy. W trakcie starć izraelscy żołnierze otworzyli ogień. Rannych zostało 25 Arabów.

4 września 2018 r. amerykańska ambasador w ONZ Nikki Haley pochwaliła plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu, który został opracowany przez doradców prezydenta Donalda Trumpa, Jasona Greenblatta i Jareda Kushnera. Haley wezwała Izrael i Autonomię Palestyńską do wykazania dobrej woli i wysłuchania planu, kiedy zostanie on przedstawiony. "Przeczytałem ten plan. Jest on dokładnie zrobiony, dobrze przemyślany dla obu stron, dla Palestyńczyków i Izraelczyków. Bierze pod uwagę wszystkie aspekty. Jest to plan, który zostanie przedstawiony obu stronom. Jeśli będą chcieli go przyjąć, myślę, że to może być rozwiązanie dla regionu. Myślę, że mogłoby to być rozwiązaniem zarówno dla Palestyńczyków, jak i dla Izraelczyków, i myślę, że byłoby to rozwiązanie i świadectwo tego, co może się stać, gdy dwie strony spotkają się w imię pomocy swoim ludziom." Amerykański plan pokojowy nosi nazwę: „Porozumienie Stulecia”.
    4 września 2018 r. amerykańska administracja poinformowała Autonomię Palestyńską, że odsłonięcie planu pokojowego zostanie odroczone do czasu po wyborach palestyńskich, które mają odbyć się albo w listopadzie b.r., albo na początku przyszłego roku. Zmiana publikacji planu może być także spowodowana przedterminowymi wyborami w Izraelu. Prezydent Donald Trump zaproponował palestyńskiemu przewodniczącemu bezpośrednie spotkanie w Białym Domu i zakończenie palestyńskiego bojkotu Stanów Zjednoczonych. Sugeruje to Abbasowi, że jeśli zgodzi się na powrót do stołu negocjacyjnego, będzie mógł wpływać na ostateczny kształt plan pokojowego, a nie otrzyma gotowego produktu.
    4 września 2018 r. Rosja poinformowała o rozpoczęciu dużych ćwiczeń wojskowych we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, co może wpłynąć na niektóre trasy lotnicze do Izraela. Trasy lotów samolotów cywilnych mogą ulec zmianie w rejonie Cypru, co wpłynie na opóźnienia połączeń. Ćwiczenia wojskowe osiągną swoją kulminację w dniu jutrzejszym. Bierze w nich udział 26 rosyjskich okrętów wojennych i 34 samoloty - samoloty transportowe dalekiego zasięgu, bombowce Tu-160, morskie samoloty rozpoznawcze Ił-38 i Tu-142MK, oraz samoloty myśliwskie Su-33 i Su-30SM. Z okrętów wojennych biorą udział krążownik „Marszałek Ustinow” i dwa okręty podwodne. W ćwiczeniach mają być użyte ostre pociski rakietowe.

5 września 2018 r. premier Benjamin Netanjahu poinstruował ministerstwo spraw zagranicznych, aby wezwało ambasadora Izraela w Paragwaju z powrotem do Izraela w celu konsultacji, i rozpoczęto przygotowania do zamknięcia izraelskiej ambasady w Paragwaju. "Izrael ocenia z niezwykłą powagą niecodzienną decyzję Paragwaju, która będzie przesłanką do określenia stosunków między naszymi krajami."

5 września 2018 r. rano Siły Obronne Izraela zamknęły przejście graniczne Eretz w północnej części Strefy Gazy. Powiadomiono, że powodem zamknięcia jest konieczność przeprowadzenia napraw zniszczeń spowodowanych wczorajszymi arabskimi zamieszkami. Obecnie w Strefie Gazy funkcjonują dwa przejścia towarowe Karni i Kerem Shalom, natomiast ruch pieszy realizowany jest tylko przez przejście Eretz.

5 września 2018 r. jordański król Abdullah II zdecydowanie odrzucił ideę konfederacji z Autonomią Palestyńską, popierając rozwiązanie dwupaństwowe. "Co roku słyszymy o konfederacji. Moje pytanie brzmi: konfederacja z kim? To jest czerwona linia dla Jordanii. Stanowisko Jordanii jest stanowcze i niezłomne: nie ma alternatywy dla rozwiązania dwupaństwowego i ustanowienia państwa palestyńskiego ze wschodnią Jerozolimą jako jego stolicą."
    5 września 2018 r. prezydent Paragwaju Mario Abdo Benitez poinformował, że ambasada jego kraju w Izraelu zostanie ponownie przeniesiona z Jerozolimy do Tel Awiwu, cofając w ten sposób decyzję podjętą 16 maja b.r. przez swego poprzednika, Horacio Cartesa. Dodał, że Paragwaj zawsze będzie szanował prawo międzynarodowe. Równocześnie powiadomiono, że w Paragwaju zostanie otworzona ambasada Palestyny.

6 września 2018 r. Bank Izraela ogłosił, że rezerwy walutowe Izraela na koniec sierpnia wyniosły 116,005 mln USD, co oznacza wzrost o 223 mln USD w stosunku do ich poziomu z końca poprzedniego miesiąca. Rezerwy stanowią 31,6 % PKB. Wzrost ten był wynikiem zakupów walutowych dokonanych przez Bank Izraela na łączną kwotę 173 miliony USD w ramach programu skupu, mającego na celu zrównoważenie wpływu wydobycia gazu ziemnego na kurs walutowy i aktualizacji wyceny.
    6 września 2018 r. narodowe biuro antyterrorystyczne wydało ostrzeżenie podróżne dla Izraelczyków wyjeżdżających za granicę w okresie zbliżających się żydowskich świąt. Ostrzeżenia o podróżach zostały odnowione względem takich krajach, jak Iran, Irak, Arabia Saudyjska, Syria i Liban. Dodatkowo ostrzeżono przed podróżowaniem do Kaszmiru w Indiach, Synaju, Libii, Nigerii, Sudanu, Somalii, Filipin, Czeczenii i południowej Tajlandii. Jako kraje wysokiego ryzyka wymieniono także Jordanię i Turcję. "Sekwencja świąt żydowskich w miesiącu tiszri może być specjalną okazją dla elementów terrorystycznych do przeprowadzania ataków terrorystycznych na cele izraelskie i żydowskie za granicą. Ostrzeżenia są oparte na solidnych informacjach, które odzwierciedlają rzeczywiste zagrożenie oparte na obrazie wywiadowczym dla obecnego okresu."
    6 września 2018 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w okresie świąt żydowskich w miesiącu tiszri, zostanie nałożona całkowita blokada obszaru Autonomii Palestyńskiej i Strefy Gazy. Zamknięte zostaną przejścia graniczne oraz punkty kontrolne, a ruch na strategicznych skrzyżowaniach będzie odbywać się zgodnie z aktualną oceną stanu bezpieczeństwa. Zamknięcie nie będzie dotyczyć stref przemysłowych w Judei i Samarii.
    6 września 2018 r. wysoki oficer z Północnego Dowództwa powiedział, że siły Hezbollahu mogą podjąć próbę infiltracji granicy, ale źle się to dla nich skończy. "Uważam, że mogą dużo osiągnąć takimi rajdami. Ale jeśli Hezbollah wierzy, że takie grupy terrorystów będą w stanie wejść, zadać obrażenia i powrócić do Libanu – to jeśli chodzi o nas, to mogę powiedzieć, że oni nie będzie w stanie powrócić, gdyż ich wszystkich zabijemy. Poziom naszej wiedzy wywiadowczej na temat Hezbollahu znacznie wzrósł, a to, co wiemy o Hezbollahu w porównaniu z tym, co wiedzieliśmy kilka lat temu, uległo radykalnej poprawie. Jest to duża różnica, gdyż dzięki wywiadowi będzie im trudno nas zaskoczyć. Pozwala to także Siłom Obronnym Izraela podejmować właściwe działania, ponieważ posiadając informacje wywiadowcze jest łatwiej podejmować decyzje związane z ryzykiem i właściwie reagować. Mimo to przygotowujemy się do próby zaskoczenia nas na granicy z Libanem. Jeśli Hezbollah użyje dużych siły, które spróbują infiltrować granicę i zaatakują przygraniczne społeczności, będzie to okazją, abyśmy mogli ich uderzyć." Aby przeciwdziałać zagrożeniu z północy, na granicy z Libanem budowana jest bariera o długości 130 km. Pierwszy jej odcinek o długości około 10 km został już ukończone. Całość projektu zostanie ukończona za dwa lata, i będzie kosztować 450 mln $. Większość bariery to betonowa ściana zwieńczona stalową siatką, czujnikami i kamerami monitorującymi.

6 września 2018 r. palestyńskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze do wszczęcia oficjalnego śledztwa w sprawie "trwających zbrodni izraelskiej okupacji i osadników". W oświadczeniu, potępiono "celową eskalacją przemocy dokonywanej przez gangi osadników i ich zbrojne milicje, które popełniają kolejne zbrodnie przeciwko palestyńskim mieszkańcom, ich ziemi, własności, obiektów i świętych miejsc." Opisano obecność Żydów na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie jako "bardzo niebezpieczną eskalację przeciwko meczetowi Al-Aksa". Kolejne ataki na Palestyńczyków oraz żydowskie modlitwy na Wzgórzu Świątynnym odzwierciedlają strategię rządu izraelskiego, który judaizuje coraz większe obszary Judei i Samarii, oraz egzekwuje izraelskie prawo na tym obszarze w taki sposób, aby poszerzyć bazę poparcia dla skrajnej prawicy i wzmocnić swą władzę w Izraelu. Oświadczenie ostrzegło, że jeśli taki stan rzeczy będzie nadal kontynuowany, położy on kres wszelkim możliwościom rozwiązania konfliktu środkami dyplomatycznymi i negocjacjami.

6 września 2018 r. amerykański magazyn Foreign Policy napisał, że Izrael potajemnie popiera 12 różnych grup syryjskich rebeliantów walczących z reżimem Assada w południowej Syrii. Rzekomo dostarczana jest zarówno broń, jak i pieniędzy w celu zwalczania sił organizacji terrorystycznej ISIS, jak i wszystkich proirańskich sił działających w tym regionie. Ostatni transfer broni, jak stwierdzono w raporcie, miał miejsce pod koniec lipca. Transporty przechodziły przez trzy bramy na granicy izraelsko-syryjskiej na Wzgórzach Golan. Dodatkowo rebelianci otrzymują wynagrodzenie w wysokości 75 $ miesięcznie na każdego bojownika. Dodatkowe fundusze zostały przeznaczone na pomoc grupom rebeliantów w zakupie broni i amunicji. Izrael odmówił jakichkolwiek komentarzy.

7 września 2018 r. Israel Democracy Institute i Tel Aviv University opublikowały wyniki najnowszego badania opinii publicznej, który pokazał, że większość zarówno izraelskich Arabów, jak i Żydów zgadza się ze stwierdzeniem, że "większość Palestyńczyków nie pogodziła się z istnieniem Izraela i zniszczyłaby go, gdyby tylko mógli." 65,6% izraelskich Żydów i 57,6% izraelskich Arabów powiedziała, że zgadzają się z powyższym stwierdzeniem. Mimo to przeważająca większość (94,1%) izraelskich Arabów i prawie połowa (49,6%) Żydów twierdzi, że popierają utworzenie państwa palestyńskiego. Jednak większość Izraelczyków uważa, że nawet jeśli dojdzie do ostatecznego porozumienia, w praktyce byłoby niemożliwe wdrożenie jego zasad w życie. Tylko 38% Żydów i 39,9% izraelskich Arabów twierdzi, że możliwe byłoby wdrożenie ostatecznego porozumienia i utworzenie państwa palestyńskiego. Podczas gdy 55,8% Żydów i 55% izraelskich Arabów twierdzi, że byłoby to niemożliwe. Gdyby jednak udało się osiągnąć taki układ, prawie połowa izraelskich Żydów (46,8%) poparłaby utworzenie państwa palestyńskiego, podczas gdy prawie tyle samo (46,1%) by się temu sprzeciwiło. Prawie trzy czwarte (72,8%) izraelskich Arabów również poparłoby taką umowę, w porównaniu do 24,3%, którzy byliby przeciwko niej. Różnica jest jednak znacznie większa, gdy zbadane zostały konkretne warunki ewentualnej umowy o ostatecznym statusie. Zaledwie 20% izraelskich Żydów twierdzi, że gdyby Izrael był blisko zawarcia ostatecznego porozumienia z Autonomią Palestyńską, zaakceptowaliby oni utworzenie państwa palestyńskiego ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Ponad trzy czwarte (75,4%) sprzeciwiałoby się takiemu ruchowi, nawet jeśli byłby to warunek konieczny do osiągnięcia ostatecznej umowy. Tylko 27,4% izraelskich Żydów poparło ewakuację izolowanych żydowskich osiedli w Judei i Samarii, w porównaniu z 69,9%, którzy sprzeciwili się takiemu ruchowi. Natomiast 82,7% izraelskich Arabów poparłaby taki krok, a tylko 10,4% by się temu sprzeciwiła. Ponad cztery piąte (82,7%) izraelskich Żydów stwierdziło, że Autonomia Palestyńska musi uznać Izrael za państwo narodowe narodu żydowskiego, jeśli rozmowy końcowe mają się zakończyć, w porównaniu do zaledwie 13,6%, którzy się z tym nie zgodzili. Tylko 17,1% izraelskich Arabów zgodziło się z tym żądaniem, w porównaniu do 71,7%, którzy je odrzucili.
    7 września 2018 r. ministerstwo turystyki poinformowało, że w ciągu minionego roku do Izraela przyjechało ponad 4 mln turystów, co stanowi wzrost o 20% w porównaniu do poprzedniego roku. Przychody z turystyki wzrosły do 20 mld szekli (5,7 mld $). Co zaskakujące, turystyka z Polski wzrosła o 115% w stosunku do roku poprzedniego. Minister turystyki Jariv Levin oświadczył: "Ten rok był najlepszym rokiem dla turystyki w Izraelu od czasu utworzenia państwa Izrael. Stały wzrost liczby turystów przybywających do Izraela trwa od 22 kolejnych miesięcy, przynosząc niespotykaną liczbę turystów odwiedzających Izrael - najwyższy w historii. Przemysł turystyczny nadal jest głównym motorem napędowym gospodarki Izraela. Będziemy kontynuować działania marketingowe, aby wzmocnić turystykę w Izraelu i doprowadzić do dalszych sukcesów."

7 września 2018 r. około 7 tys. Palestyńczyków demonstrowało w pięciu różnych miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono pony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. Demonstranci publicznie palili portrety Donalda Trumpa, Benjamina Netanjahu i Avigdora Libermenna. Wypuszczano także balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały pożary terenów przygranicznych w Izraelu. Jeden z balonów uszkodził izraelską wieżę komunikacyjną. Izraelski samolot ostrzelał grupę Palestyńczyków wypuszczających balony, raniąc 2 osoby. Później rzucono granat, którego wybuch uszkodził płot graniczny. W odpowiedzi izraelski samolot ostrzelał pobliski punkt obserwacyjny Hamasu. W starciach wzdłuż granicy zginął 1 Palestyńczyk, a 210 osób zostało rannych.

8 września 2018 r. - Szabat.
    8 września wieczorem prezydent Reuven Rivlin w telewizyjnym wystąpieniu z okazji Rosz HaSzana podkreślił znaczenie więzi w narodzie żydowskim. "Więzy, które nas łączą, rozciągają się dziś na cały świat i sięgają głęboko w naszą wspólną historię. Wiem, że żyjemy w czasach, w których niektórzy z nas widzą rzeczy, które dzielą nas wyraźniej niż te, które nas jednoczą. I niektórym może być trudno zobaczyć to, co nas łączy. Wiem, że są chwile, gdy nie zgadzamy się ze sobą. Wiem, że są chwile, kiedy nie czujemy się przyjaciółmi. Kiedy zbliżamy się do Rosz haSzana, rozważmy, co dzielimy z sobą razem, co nas łączą: jesteśmy jednym narodem, ze wspólną historią i wspólną przyszłością. Narodem, który pomimo wszystkich naszych różnic, podziela wiarę w lepszy świat i zobowiązuje się do jego urzeczywistnienia. Razem, przyjaciele, stoimy przed wyzwaniem, jakim jest rosnący antysemityzm, rasizm i nienawiść na całym świecie. Gdziekolwiek chcemy żyć, musimy być dumni z tego, że jesteśmy Żydami i bezpiecznie identyfikować się jako Żydzi w wybrany przez nas sposób. Tu, w Izraelu, nasze społeczeństwo łączy różne części: religijne i świeckie, żydowskie i arabskie, stare i młode, lewicowe i prawicowe, wspólnie dzielimy tę ziemię, którą kochamy. Przyjaciele, jesteśmy najlepszą nadzieją na świetlaną przyszłość. Miejmy nadzieję, że w tym roku będziemy bliżej siebie, bardziej niż przyjaciele. Z serca żydowskiego świata i ze stolicy państwa Izrael, życzę wam i waszym rodzinom - Szana Tova uMetukah (dobrego i słodkiego nowego roku). I obyśmy wszyscy zostali pobłogosławieni wieloma szczęśliwymi i słodkimi latami, które są przed nami."

8 września 2018 r. grupa 4 Palestyńczyków usiłowała nielegalnie przekroczyć granicę Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze aresztowali Arabów. Znaleziono przy nich noże i siekierę.

9 września 2018 r. Agencja Żydowska poinformowała, że liczba Żydów na świecie wzrosła do 14,7 mln, co oznacza wzrost o 100 tys. od 2017 r. Około 8,1 mln Żydów mieszka poza Izraelem, w tym 5,7 mln w Stanach Zjednoczonych, 453 tys. we Francji, 391 tys. w Kanadzie, 290 tys. w Wielkiej Brytanii, 180 tys. w Argentynie, 172 tys. w Rosji, 116 tys. w Niemczech, 113 tys. w Australii, 27 tys. w krajach muzułmańskich (8,5 tys. w Iranie, 2 tys. w Maroku, 1 tys. w Tunezji). Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że populacja Izraela na koniec roku wzrosła do 8 907 000 mieszkańców (rok temu było 8 773 000). W liczbie tej znajduje się 6 625 000 Żydów (74,4% ogółu populacji), 1 864 000 Arabów (20,9%), inne narodowości 418 000 (4,7%).
    9 września 2018 r. szef Południowego Dowództwa gen. Hertzi Halevi powiedział: "Siły Obronne Izraela są dobrze przygotowane i gotowe. Myślę, że nasi wrogowie na północy i południu będą starali się, aby nie zainicjować konfliktu z nami właśnie z powodu potęgi Sił Obronnych Izraela. Armia dobrze wie, jak poradzić sobie, gdyby doszło do konfliktu na dwóch frontach, gdyż w przypadku wybuchu wojny z pewnością będziemy mieli więcej niż jedną arenę walki – będą dwie areny. Na południu na czele zagrożeń stoi wtargnięcie sił nieprzyjaciela na nasze terytorium, pod ziemią lub przez morze, lub w jakikolwiek inny sposób, bez możliwości powstrzymania go. Wtedy cywile staną przed terrorystami z Hamasu lub innych organizacji. Jako dowódca Południowego Dowództwa uważam, że jest to najbardziej niepożądana sytuacja. My żołnierze, musimy stawić czoła tym wyzwaniom i zająć się nimi, aby nie postawić obywateli przed takim zagrożeniem. Muszę powiedzieć, że następny największym zagrożeniem jest zagrożenie rakietowe. Nie chcemy, aby na nasze terytorium spadła choćby jedna rakieta, na otwartą przestrzeń, a na pewno nie w zaludnionym miejscu, w miejscu cywilnym, aby nie było ofiar. I to jest mój trzeci cel. Myślę, że rozpoczęcie działań operacyjnych w Strefie Gazy nie rozwiąże problemów. Jest to miejsce pełne terroru, budujące swoje zdolności terrorystyczne, chociaż jesteśmy o wiele silniejsi od nich. Od czasu do czasu próbują nas, ale nie sądzę, aby możliwy był długotrwały rozejm i cisza. Będziemy musieli mierzyć się z różnymi trudnym doświadczeniami. Jednak nie widzę, w jaki sposób nasza sytuacja w zakresie bezpieczeństwa mogła by się poprawić w wyniku zajęcia Strefy Gazy. Planowanie jest w toku, i jeśli będzie trzeba, wiemy, jak to zrobić. Możemy to zrobić, ale nie jestem pewien, czy to będzie pierwsza rzecz jaką wtedy będziemy mieli do zrobienia."

9 września 2018 r. w nocy palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód przy osiedlu Kochav Yaakov w południowej części Samarii. Nikt nie został ranny. Podczas obławy w poszukiwaniu sprawców, izraelscy żołnierze zatrzymali 6 podejrzanych.
    9 września 2018 r. popołudniem 2 Palestyńczyków zbliżyło się do płotu granicznego w Strefie Gazy, z zamiarem dokonania sabotażu. Izraelscy żołnierze postrzelili 1 napastnika, który później zmarł od ran. Wcześniej aresztowano 3 Palestyńczyków, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę.

10 września 2018 r. - Rosz HaSzana.

10 września 2018 r. kilkuset Palestyńczyków zebrało się na plaży w północnej części Strefy Gazy. Wypuszczono kilkadziesiąt tratw, na których umieszczono płonące opony – prąd morski zepchnął je na północ w stronę wybrzeża Izraela. Wcześniej kilkanaście łodzi rybackich usiłowało podpłynąć do granicy połowów, usiłując ją przekroczyć. Izraelskie okręty patrolowe oddały strzały ostrzegawcze. Palestyńskie źródła poinformowały, że izraelskie pociski zraniły 10 osób stojących na plaży, w tym dziennikarza w kamizelce z napisem „Press”.

10 września 2018 r. amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton powiedział, że misja Organizacji Wyzwolenia Palestyny w Waszyngtonie zostaje zamknięta, ponieważ organizacja nie podjęła żadnych kroków w kierunku wznowienia negocjacji z Izraelem. Rzeczniczka Departamentu Stanu, Heather Nauert, oficjalnie ogłosiła tą decyzję.

11 września 2018 r. Siły Obronne Izraela zaprezentowały nowe systemy szkolenia symulacyjnego dla żołnierzy. W ubiegłym roku wprowadzono obowiązek szkolenia symulacyjnego w ramach podstawowego szkolenia wojskowego żołnierzy. Zaawansowane symulatory zostały rozmieszczone w bazach szkoleniowych brygad piechoty. Co więcej, w Szkole Korpusu Piechoty umieszczono zaawansowany symulator, umożliwiający przeprowadzanie symulacji szkoleniowych drużyn i plutonów w warunkach pola walki w Strefie Gazy i Libanie. Najnowsze symulatory piechoty przypominają pod względem technologicznym symulatory dla pilotów samolotów wojskowych. Symulacje oferują szeroki wachlarz scenariuszy, między innymi ataki terrorystyczne, walki na ulicach Gazy lub walki w podziemnych tunelach w południowym Libanie. Żołnierze z elitarnych Brygady Givati i Brygady Golani szkolą się także w symulatorach transporterów opancerzonych, które odpowiadają rzeczywistym warunkom operacyjnym na polu walki.

11 września 2018 r. sekretarz generalny OWP, Saeb Erekat powiedział, że Palestyńczycy złożyli nową skargę przeciwko Izraelowi w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze, domagając się zbadania sprawy rozbiórki przez Izrael beduińskiej wioski Khan al-Ahmar na Zachodnim Brzegu. Erekat podkreślił, że Izrael powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności za swoje działania w tej wiosce, której mieszkańcy zostali przymusowo przesiedleni. Izrael oficjalnie twierdzi, że beduińska wioska Khan al-Ahmar powstała nielegalnie, i zaoferował przeniesienie jej mieszkańców do innej wioski położonej w odległości 12 km. Palestyńscy aktywiści twierdzą jednak, że izraelskie działania są celowo polityką obliczoną na wybudowanie w tym miejscu nowego osiedla żydowskiego.

11 września 2018 r. na spotkaniu Ligii Arabskiej w Kairze (Egipt), palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliki powiedział, że Stany Zjednoczone wstrzymując przekazywanie funduszy na UNRWA zaatakowały międzynarodowe prawo. "Administracja amerykańska zaczęła atakować palestyński naród i międzynarodowe prawo." Sekretarz generalny Ligii Arabskiej Ahmed Aboul Gheit ogłosił, że Jordania i Egipt zorganizują międzynarodową konferencję poświęconą kryzysowi finansowemu UNRWA.
    11 września 2018 r. wysłannik Autonomii Palestyńskiej w Waszyngtonie, Husam Zomlot powiedział, że jego pracownicy otrzymali miesiąc czasu na spakowanie się i wyjazd ze Stanów Zjednoczonych. Zomlot podkreślił, że takie działania nie powstrzymają Palestyńczyków przed walką o swoje państwo ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.

12 września 2018 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Wczoraj obchodziliśmy 17. rocznicę masowego ataku terrorystycznego przeciwko Amerykanom. Został on przeprowadzony przez Al-Kaidę, która przekazała pałeczkę ISIS, i razem z Iranem działają na rzecz rozwoju terroru. Sunnici i szyici współpracują w celu wyeliminowania wolności, Izraela i Zachodu. Nadszedł czas, aby świat zjednoczył się w walce z terroryzmem. Podczas gdy Iran wysyła swoje terrorystyczne grupy przeciwko Europie, Europejczycy przeprowadzają pojednawcze rozmowy z Iranem. Nadszedł czas, aby zachodnie rządy dołączyły do wysiłku rządu Trumpa, przeciwko reżimowi terroru w Iranie."
    12 września 2018 r. ministerstwo gospodarki odwołało wizytę izraelskich przedsiębiorców i biznesmenów w Paragwaju. Jest to odpowiedź na ostatnią decyzję nowego prezydenta Paragwaju Mario Abdo Beniteza, o anulowaniu przeniesienia ambasady swego kraju w Izraelu, z Tel Awiwu do Jerozolimy. Izraelska delegacja miała negocjować nowe umowy gospodarcze między oboma krajami i wesprzeć rozwój gospodarczy Paragwaju. Minister gospodarki Eli Cohen powiedział: "Decyzja nowego prezydenta Beniteza ma wysoką cenę ekonomiczną - nie tylko polityczną. Jego próba wzmocnienia więzi gospodarczych z Izraelem i korzystania z izraelskich technologii, a jednocześnie pogwałcenie porozumienia między naszymi dwoma krajami, to hipokryzja, która ma swoją cenę."

12 września 2018 r. wysoki przedstawiciel OWP ogłosił, że Autonomia Palestyńska rozważa możliwość zamrożenia współpracy bezpieczeństwa i wywiadu z CIA, jako odpowiedź na decyzję administracji Trumpa o zamknięciu biura delegacji OWP w Waszyngtonie.
    12 września 2018 r. palestyńscy terroryści podłożyli bombę przy barierze granicznej w południowej części Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze zdołali wykryć bombę, a saperzy ją zneutralizowali. Bomba prawdopodobnie była podłożona w celu jej zdetonowania przy przejeżdżającym patrolu izraelskiej straży granicznej.

13 września 2018 r. minister kultury Miri Regev powiedziała: "Od momentu podjęcia decyzji o organizacji Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie, nie mam wątpliwości, że państwo Izrael i miasto Tel Awiw będą gospodarzami Eurowizji w najlepszy i najbardziej honorowy sposób." Regev zauważyła, że od początku uważała za właściwe, aby Jerozolima była gospodarzem tego wydarzenia jako stolica Izraela, jednak poddaje się decyzji organizatorów tego festiwalu. Festiwal Eurowizja odbędzie się w dniach 14-18 maja 2019 r. w Tel Awiwie.
    13 września 2018 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Jerozolimie z greckim ministrem spraw zagranicznych Nikosem Kotziasem i cypryjskim ministrem spraw zagranicznych Nikosem Christodoulidesiem. Trójstronne spotkanie dotyczyło wspólnego gazociągu Izrael-Cypr-Grecja. Omówiono także kwestie regionalne, pogłębienie współpracy i inicjatywę ustanowienia wielonarodowych sił przeciwpożarowych.
    13 września 2018 r. ekspert studiów Bliskiego Wschodu z Uniwersytetu Hajfa, Dr David Bukay powiedział: "Od wielu lat OWP przyzwyczajała się do otrzymywania statusu celebryty, i pomimo tego, że była organizacją terrorystyczną, otworzyła misje dyplomatyczne na całym świecie, a misja w Waszyngtonie miała status prawie ambasady. Trump, w przeciwieństwie do konwencjonalnego świata dyplomacji, okazuje się być prezydentem o uporządkowanym sposobie myślenia. Jest nadzwyczajnym prezydentem. Jest jak Lincoln w swoim czasie, on już prześcignął Reagana, który był nadzwyczajnym prezydentem. Chociaż jest to tylko symboliczny akt, to jest pewne znaczenie w fakcie, że Palestyńczycy nie będą już mogli podnosić swojej flagi w Waszyngtonie. Nie mogą z jednej strony powstrzymać się od wznowienia negocjacji pokojowych i wspierać terroryzm, a z drugiej strony otrzymywać wszystko co tylko zechcą. Dzisiaj Palestyńczycy otrzymują miliony dolarów z całego świata. Wszędzie są witani na czerwonych dywanach, i jak mały chłopiec, który dostaje wszystko czego chce, bez żadnego wkładu od siebie, mówią sobie, że jeśli i tak dostaniemy wszystko, to po co mamy się zmieniać? Europejscy przywódcy nadal kłaniają się przed Palestyńczykami, i mówią, że dadzą im wszystko, co Stany Zjednoczone im odmówią. Europa wciąż pozostaje antysemicka. Trump był mądry, i zachował się jak normalny biznesmen, który słusznie mówi: Chcesz pomocy? Zapłać za to właściwym zachowaniem dyplomatycznym. Mam nadzieję, że w przyszłości Europa pójdzie w ich ślady."

13 września 2018 r. rano Siły Obronne Izraela otworzyły przejście graniczne Eretz w północnej części Strefy Gazy. Przejście było zamknięte od 5 września, gdyż podczas arabskich rozruchów doszło do poważnych uszkodzeń infrastruktury granicznej. Przejście graniczne Eretz jest otwarte jedynie dla ruchu pieszego. Każdego dnia przez przejście przechodzi około 1 tys. Palestyńczyków, w tym studenci, biznesmeni i osoby potrzebujące pomocy medycznej w Izraelu.
    13 września 2018 r. trzech palestyńskich terrorystów usiłowało podczołgać się do bariery granicznej w południowej części Strefy Gazy. Gdy zostali odkryci i ostrzelani przez izraelskich żołnierzy, rzucili bombę w stronę granicy. Nikomu nic się nie stało.
    13 września 2018 r. palestyński premier Rami Hamdallah spotkał się z komisarzem generalnym UNRWA, Pierrem Krähenbühlem. Obaj dyskutowali o najnowszych wydarzeniach dotyczących UNRWA i mobilizacji wsparcia finansowego, aby pomóc agencji w przezwyciężeniu obecnego kryzysu finansowego, aby zapewnić kontynuację usług dla "uchodźców palestyńskich". Hamdallah powiedział: "Nie wolno naruszać praw palestyńskich uchodźców. UNRWA powstała z woli międzynarodowej społeczności, aby ulżyć uchodźcom palestyńskim, dopóki nie zostanie znalezione sprawiedliwe i kompleksowe rozwiązanie ich kwestii zgodnie z międzynarodową legitymacją."

13 września 2018 r. mnister spraw zagranicznych Libanu, Gebran Bassil, powiedział, że jego kraj nigdy nie zgodzi się na przyznanie obywatelstwa libańskiego tak zwanym "uchodźcom palestyńskim". "Nawet jeśli cały świat zgodzi się na ich naturalizację, my nigdy się na to nie zgodzimy, i tak jak pokonaliśmy Izrael, usuwając ich siły okupacyjne z Libanu w 2000 roku, pokonamy go w odniesieniu do planu naturalizacji i prawa do powrotu, które pozostaną święte." Palestyńscy uchodźcy w Libanie mają ograniczone możliwości pracy i odmawia się im obywatelstwa. W ostatnich latach obozy dla uchodźców w Libanie były miejscem zbrojnych starć między rywalizującymi grupami, co doprowadziło do śmierci niektórych uchodźców. Według danych Libańskiego Biura Statystycznego z 2017 r. liczba "uchodźców palestyńskich" w Libanie wyniosła 174 422 osoby, mieszkające w 12 obozach dla uchodźców i 156 miastach. Liczby libańskie są sprzeczne z oficjalnymi danymi opublikowanymi przez UNRWA, które mówią, że w 12 obozach dla uchodźców w Libanie żyje 449 957 "uchodźców palestyńskich". Niedawno palestyńskie źródła poinformowały, że liczba palestyńskich uchodźców w Libanie zmniejszyła się o około połowę, gdyż wielu z nich wyemigrowało do krajów zachodnich ze względu na długoletnią politykę dyskryminowania ich przez rząd libański.
    13 września 2018 r. specjalny przedstawiciel Stanów Zjednoczonych ds. negocjacji międzynarodowych, Jason Greenblatt, powiedział, że administracja Trumpa jest przygotowana na izraelską krytykę elementów zbliżającego się planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu. Greenblatt powiedział, że amerykańscy negocjatorzy weszli w fazę "przed uruchomieniem" planu, pomimo bojkotu ze strony liderów Autonomii Palestyńskiej. Odmówił jednak sprecyzowania ram czasowych, w których plan zostanie ujawniony, z wyjątkiem tego, że nie zostanie ogłoszony na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku pod koniec bieżącego miesiąca. Greenblatt wyjaśnił, że obie strony mogą oczekiwać części, które się im nie spodobają. "Będziemy musieli bronić tego planu przed Izraelczykami i Palestyńczykami. Jesteśmy gotowi na krytykę ze wszystkich stron, ale uważamy, że jest to najlepsza droga dla wszystkich."

14 września 2018 r. nad ranem palestyńscy terroryści podłożyli bombę przy barierze granicznej w południowej części Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze wykryli bombę, a saperzy zneutralizowali zagrożenie.
    14 września 2018 r. około 13 tys. Palestyńczyków demonstrowało w pięciu miejscach wzdłuż bariery granicznej w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz usiłowano uszkodzić płot graniczny. Wypuszczano także balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 2 pożary przygranicznych terenów w Izraelu. W trakcie starć rzucono kilka granatów w stronę izraelskich żołnierzy. Ranny został 1 żołnierz. W odpowiedzi izraelskie czołgi ostrzelały dwa przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu. W starciach zginęło 2 Palestyńczyków, a co najmniej 30 zostało rannych.

14 września 2018 r. Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych zatwierdziła pakiet pomocy wojskowej dla Izraela wynegocjowany w ostatnich dniach prezydentury Baracka Obamy. Oznacza to, że przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych nie będzie mógł wycofać się z porozumienia, które gwarantuje 38 mld $ pomocy wojskowej dla Izraela w ciągu 10 lat - w latach 2018-2028 Izrael będzie otrzymywać 3,8 mld $ pomocy wojskowej ze Stanów Zjednoczonych. Po podpisaniu memorandum porozumienia senatorowie republikańscy powiedzieli, że będą dążyć do obalenia jego części, aby Izrael mógł otrzymać jeszcze większą pomoc.

15 września 2018 r. - Szabat.

16 września 2018 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że rozważa obniżenie progu wyborczego dla partii politycznych, aby wejść do Knesetu przy uzyskaniu pół procenta, co prawdopodobnie jest posunięciem mającym na celu zapewnienie, że naturalni sojusznicy Likudu zdobędą wystarczająco dużo głosów, aby dołączyć do koalicji rządowej po przyszłorocznych wyborach. Netanjahu powiedział swoim koalicjantom, że krok ten musi zostać przeprowadzony za zgodą wszystkich partii koalicyjnych. "Bez konsensusu nie będziemy mogli posunąć naprzód tej kwestii."

16 września 2018 r. rano palestyński terrorysta zadźgał nożem Izraelczyka na zapleczu centrum handlowego w bloku osiedli żydowskich Gusz Etzion w Judei. Izraelczyk zdołał jeszcze otworzyć ogień do napastnika, jednak zmarł od odniesionych ran. Zabity to 45-letni Ari Fulda, ojciec czworga dzieci. Pozostali osadnicy zastrzelili napastnika. Terrorystą okazał się 17-letni Khalil Jabarin, mieszkający w arabskiej miejscowości Yatta, w pobliżu Hebronu w Judei.
    16 września 2018 r. izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiego miasta Yatta w Judei. Przeszukano dom zamachowcy z Gusz Etzion. Wieczorem jednostka inżynieryjna rozpoczęła przygotowywania do wyburzenia domu.
    16 września 2018 r. wieczorem grupa ortodoksyjnych Żydów została przetransportowana na przedmieścia Nablusu w Samarii, aby w nocy modlić się w grobowcu patriarchy Józefa. Palestyńczycy zablokowali jednak dostęp do kompleksu i wszczęli zamieszki, paląc opony i rzucając bomby zapalające. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.
    16 września 2018 r. wieczorem izraelski autobus pomyłkowo wjechał do obozu uchodźców Kalandia na północ od Jerozolimy. Palestyńczycy obrzucili autobus kamieniami, raniąc 3 osoby. Izraelscy żołnierze aresztowali 3 napastników.

16 września 2018 r. wysłannik OWP do Stanów Zjednoczonych, Husama Zomlota poinformował, że amerykańskie władze anulowały jego wizę oraz wizy członków jego rodziny, zablokowały ich konta bankowe, oraz nakazały im natychmiastowe opuszczenie kraju. Administracja Trumpa anulowała także 10 mln $ na wsparcie żydowsko-palestyńskich programów koegzystencji. Pieniądze zostaną przekazane na programy koegzystencji Żydów z izraelskimi Arabami. Stany Zjednoczone zamknęły także wszystkie rachunki bankowe powiązane z Autonomią Palestyńską lub OWP.
    16 września 2018 r. Liga Arabska wezwała społeczność międzynarodową do wywarcia natychmiastowej presji na Izrael, aby powstrzymał wyburzenie nielegalnej beduińskiej wioski Khan Al-Ahmar. Wioska Khan al-Ahmar został wybudowany w latach 90. na ziemi należącej do żydowskiego osiedla Kfar Adumim, na wschód od Jerozolimy. W wiosce mieszka około 170 Beduinów, którzy w ostatnich latach zaczęli rozbudowywać swoją osadę dzięki międzynarodowej pomocy humanitarnej. Domy są jednak budowane bez uzyskania odpowiednich zezwoleń budowlanych. Sądy zatwierdziły likwidację wioski, jednak Sąd Najwyższy zamroził wyburzenie, aby dać czas na rozpatrzenie kolejnej apelacji mieszkańców.
    16 września 2018 r. wysoki dowódca wojskowy libańskiego Hezbollahu powiedział, że jego organizacja jest przygotowana na nową wojnę z Izraelem, i przygotowuje „wiele niespodzianek na wroga”. Podkreślił on, że Hezbollah dysponuje rozległą wiedzą na temat rozmieszczenia izraelskich sił wojskowych, i podczas następnej wojny, bojownicy przenikną na teren Izraela. Dodał, że Hezbollah zdołał zdobyć rozległą wiedzę i doświadczenie bojowe na wojnie w Syrii. "Walka z heretyckimi organizacjami w Syrii była dla nas jednym wielkim obozem treningowym. Prawdą jest, że ruch oporu zapłacił bardzo wysoką cenę za tę wiedzę, ale braliśmy udział w udaremnieniu planu zniewolenia Syrii, i zyskaliśmy bojowe doświadczenie walcząc w różnych warunkach geograficznych i z wszelkimi rodzajami broni. Wkrótce Izraelczycy odkryją na sobie zakres naszej wiedzy, jeśli tylko pomyślą o ataku na Liban."

    16 września 2018 r. Belgia poinformowała, że zaprzestaje finansowanie szkoły w Autonomii Palestyńskiej, która została nazwana na cześć terrorysty Dalal Mughrabiego (odpowiada za śmierć 38 Izraelczyków, w tym 13 dzieci).

17 września 2018 r. wieczorem kilku palestyńskich terrorystów usiłowało podłożyć bombę przy barierze granicznej w południowej części Strefy Gazy. Zostali ostrzelani przez izraelski samolot. Zginęło 2 Palestyńczyków.
    17 września 2018 r. w nocy Siły Obronne Izraela nałożyły całkowitą blokadę na terytorium Autonomii Palestyńskiej i Strefy Gazy, które będzie obowiązywać przez czas święta Jom Kippur.

17 września 2018 r. specjalny przedstawiciel prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. międzynarodowych negocjacji, Jason Greenblatt, wskazał traktat pokojowy między Izraelem a Egiptem i powiedział, że jest to dowód na to, że pokój jest możliwy. "Czterdzieści lat temu Izrael i Egipt podpisały Porozumienie Camp David zapoczątkowujące nową erę pokoju między tymi dwoma krajami. Jest to dowód na to, że trwały pokój jest możliwy." Egipt stał się pierwszym krajem arabskim, który w 1979 r. podpisał traktat pokojowy z Izraelem, a w 1994 r. dołączyła do niego Jordania.

18 września 2018 r. izraelska policja i straż graniczna wystawiła rano blokady drogowe na głównych drogach we Wschodniej Jerozolimie, aby umożliwić kontrolę i ograniczyć możliwość przeprowadzenia ataku terrorystycznego podczas święta Jom Kippur. Na punktach kontrolnych i w najbardziej zapalnych rejonach rozmieszczono dodatkowe siły porządkowe. Od samego rana wszystkie służby ratownictwa medycznego postawiono w stan alarmu, który ma obowiązywać przez cały czas święta Jom Kippur. Stacje ratownicze zostały wzmocnione przez dodatkowych ratowników medycznych, a personel medyczny rozmieszczono także w synagogach. Zaapelowano do społeczeństwa, aby karetki pogotowia, motocykle ratunkowe i inne pojazdy pogotowia mogły swobodnie poruszać się podczas święta.
    18 września 2018 r. popołudniem premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, i wyraził ubolewanie z powodu śmierci 15 członków załogi rosyjskiego samolotu zestrzelonego wczoraj w Syrii. Netanjahu powiedział, że odpowiedzialność za zestrzelenie rosyjskiego samolotu ciąży na syryjskiej obronie przeciwlotniczej. Do incydentu doszło wieczorem w poniedziałek, gdy krótko po nalocie czterech izraelskich myśliwców F-16, w rejonie działań pojawił się rosyjski samolot rozpoznania elektronicznego Ił-20. Syryjska obrona przeciwlotnicza wystrzeliła rakiety, jednak izraelskie samoloty już oddaliły się z miejsca nalotu, a w rejonie znajdował się tylko rosyjski samolot, który został zestrzelony. Izrael na minutę przed rozpoczęciem nalotu poinformował o tym stronę rosyjską, umożliwiając oddalenie się rosyjskiego samolotu z rejonu prowadzonych działań. Znajdował się on nad Morzem Śródziemnym, w odległości 35 km od wybrzeża Syrii. Gdy doszło do zestrzelenia rosyjskiego samolotu, wszystkie izraelskie samoloty dawno były już w przestrzeni powietrznej Izraela. Premier podkreślił, że syryjska obrona przeciwlotnicza wystrzeliła wiele rakiet, prowadząc nieskoordynowany i chaotyczny ogień. Jedna z tych rakiet przypadkowo trafiła w rosyjski samolot, który nie znajdował się w obszarze działań operacyjnych izraelskiego lotnictwa. Netanjahu zaproponował udostępnienie Rosji wszystkich szczegółów dotyczących tego incydentu, oraz zaproponował wysłanie do Moskwy oficerów ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami. Premier podkreślił znaczenie stałej koordynacji bezpieczeństwa między Izraelem i Rosją, aby zapobiec podobnym incydentom w przyszłości.
    18 września 2018 r. wieczorem palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem Izraelczyków w pobliżu Bramy Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Policjanci zastrzelili napastnika.
    18 września 2018 r. wieczorem nastąpiło całkowite zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Izraelem, które będzie obowiązywać przez czas święta Jom Kippur.

18 września 2018 r. wieczorem kilkuset Palestyńczyków wszczęło zamieszki przy przejściu granicznym Eretz w północnej części Strefy Gazy. W starciach zginęło 2 Palestyńczyków.

18 września 2018 r. w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały syryjską bazę wojskową w pobliżu miasta Latakia w Syrii. Celem były magazyny z bronią przygotowywaną do transportu dla libańskiego Hezbollahu. W nalocie zginęło 2 Syryjczyków. Podczas nalotu doszło do incydentu, w którym syryjska rakieta przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20. Zginęło 15 członków załogi rosyjskiego samolotu.
    18 września 2018 r. rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział popołudniem, że wczorajsza strata rosyjskiego samolotu zwiadowczego nad Syrią była wynikiem "łańcucha tragicznych okoliczności". Putin dodał, że za zestrzeleniem rosyjskiego samolotu nie stoi izraelskie lotnictwo, okoliczności incydentu zostaną jednak dokładnie zbadane. Wcześniej rosyjskie ministerstwo obrony oskarżyło Izrael o zestrzelenie rosyjskiego samolotu, a ambasador Izraela w Moskwie został wezwany do ministerstwa spraw zagranicznych Rosji. Rozmowa trwała 30 minut. Ambasador Gary Koren odmówił jakichkolwiek komentarzy po wyjściu z rozmów.

19 września 2018 r. - Jom Kippur.

19 września 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali ataki z użyciem balonów z podwieszanymi bombami zapalającymi, które wypuszczane ze Strefy Gazy wywołały 2 pożary na terenach przygranicznych w Izraelu.

20 września 2018 r. premier Benjamin Netanjahu uczestniczył w testowym przejeździe pociągu na nowej linii kolejowej z Jerozolimy na lotnisko Ben Guriona. Premier powiedział: "Jest to historyczny moment. Rozpoczyna się nowa era, w której z Rel Awiwu dotrzemy do Jerozolimy w rekordowym czasie pół godziny."
    20 września 2018 r. rosyjska ambasada w Izraelu wydała oświadczenie obciążające Izrael odpowiedzialnością za zestrzelenie dwa dni temu rosyjskiego samolotu przy Syrii. "Moskwa uważa działania izraelskich sił powietrznych za nieodpowiedzialne i nieprzyjazne, po tym, jak naraziły rosyjskiego Ił-20 na niebezpieczeństwo i doprowadziły do śmierci 15 żołnierzy. Rosja podejmie wszelkie niezbędne kroki, aby usunąć zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa naszych żołnierzy walczących z terroryzmem." Rano do Moskwy odleciała izraelska delegacja dowodzona przez dowódcę sił powietrznych gen. Amikama Norkina. Delegacja przedstawi stronie rosyjskiej wszystkie informacje oraz dane związane z tym incydentem.

20 września 2018 r. w południe Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody przy arabskiej wiosce Luban a-Sharqiya w środkowej części Samarii. Nikt nie został ranny, ale kilka pojazdów zostało uszkodzonych. Na miejscu pojawili się izraelscy żołnierze.

21 września 2018 r. około 10 tys. Palestyńczyków demonstrowało w pięciu różnych miejscach wzdłuż bariery granicznej w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. Rzucono kilka granatów w stronę izraelskich żołnierzy, raniąc 1 żołnierza. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a około 100 zostało rannych.

22 września 2018 r. - Szabat.
    22 września 2018 r. kilka tysięcy ortodoksyjnych Żydów uczestniczyło wieczorem w demonstracji w mieście Bnei Brak, przeciwko funkcjonowaniu linii kolejowych podczas szabatu. Policja zabezpieczała trasę przemarszu chasydzkiej demonstrancji.

22 września 2018 r. w nocy palestyńscy terroryści rzucili improwizowany ładunek wybuchowy na teren żydowskiego osiedla Beit-El w południowej części Samarii. Nikt nie został ranny i nie odnotowano żadnych zniszczeń. Izraelscy żołnierze rozpoczęli w nocy akcję poszukiwania sprawców ataku.
    22 września 2018 r. Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy arabskiej miejscowości Bidu, położonej na północny zachód od Jerozolimy w południowej części Samarii. Palono opony i rzucano kamieniami, na co izraeolska policja graniczna odpowiedziała środkami do rozpraszania tłumu. Aresztowano 2 demonstrantów.
    22 września 2018 r. wysoki urzędnik Hamasu, Khalil al-Hajja, ostrzegł, że może dojść do kolejnej rundy walk między Strefą Gazą a Izraelem. Obiecał on, że demonstracje przygraniczne będą kontynuowane aż do "zakończenia oblężenia" Strefy Gazy. Al-Hajja ostrzegł także Autonomię Palestyńską przed wprowadzeniem nowych sankcji przeciwko Strefie Gazy. Powiedział, że jeśli przewodniczący Mahmoud Abbas zdecyduje się ukarać Gazę, pozostanie sam i bez jakichkolwiek wpływów. Obecnie prawie połowa budżetu Autonomii Palestyńskiej jest przekazywana do Gazy, pomimo faktu, że palestyński rząd nie ma żadnego wpływu na to co dzieje się w Strefie Gazy, w której rządzi Hamas.
    22 września 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali ataki z użyciem balonów z podwieszanymi bombami zapalającymi, które wypuszczane ze Strefy Gazy wywołały 6 pożarów na terenach przygranicznych w Izraelu. W odpowiedzi, wieczorem izraelski samolot ostrzelał grupę Palestyńczyków wypuszczających balony w północnej części Strefy Gazy.

23 września 2018 r. policja poinformowała o ukończeniu przygotowań do świąt Sukkot. Wzmocniono siły porządkowe w Jerozolimie, ze szczególnym naciskiem na Stare Miasto i Zachodni Mur, gdzie tysiące ludzi będzie uczestniczyć w modlitwach. W miejscach tych będą rozmieszczone dodatkowe patrole. Poinformowano, że specjalne jednostki policji będą reagować na wszelkie incydenty.
    23 września 2018 r. wieczorem ministerstwo obrony odrzuciło opublikowany przez Rosję raport w sprawie zestrzelania rosyjskiego samolotu zwiadu elektronicznego Ił-20 u wybrzeży Syrii. Podkreślono, że izraelskie samoloty nie kryły się za żadnym innym samolotem, a gdy strona syryjska wystrzeliła 20 rakiet przeciwlotniczych, wszystkie izraelskie samoloty znajdowały się już z powrotem w przestrzeni powietrznej Izraela. Wydano oświadczenie mówiące, że współpraca między Siłami Obronnymi Izraela a rosyjskim wojskiem wielokrotnie się sprawdziła, i jej kontynuacja jest w interesie obu stron, zwłaszcza w świetle regionalnych wyzwań. Podkreślono, że Siły Obronne Izraela będą nadal bezkompromisowo bronić żywotnych interesów Izraela w regionie.

23 września 2018 r. rzecznik Hamasu, Sami Abu Zuhri, ogłosił impas w rozmowach o zawieszeniu broni z Izraelem, i obwinił Autonomię Palestyńską odpowiedzialnością za zahamowanie tego procesu, gdyż to jej przywódcy wyrazili swój zdecydowany sprzeciw wobec rozmów. Abu Zuhri powiedział, że w odpowiedzi Hamas będzie eskalował swoje protesty w nowych lokalizacjach wzdłuż granicy Strefy Gazy z Izraelem.
    23 września 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali ataki z użyciem balonów z podwieszanymi bombami zapalającymi, które wypuszczane ze Strefy Gazy wywołały 9 pożarów na terenach przygranicznych w Izraelu. W odpowiedzi, wieczorem izraelski samolot ostrzelał grupę Palestyńczyków wypuszczających balony w północnej części Strefy Gazy.

23 września 2018 r. rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony powiedział, że Rosja odrzuca raport przedstawiony przez delegację izraelskich sił powietrznych, który obwinił Syrię za zestrzelenie rosyjskiego samolotu Ił-20 w dniu 18 września. Rosjanie przedstawili dowody, że Izraelczycy poinformowali stronę rosyjską, że celem ich ataku lotniczego będą cele położone w północnej Syrii, podczas gdy izraelskie samoloty F-16 zaatakowały bazę przy porcie Latakia w zachodniej Syrii. "Siły Obronne Izraela nie podały lokalizacji swoich samolotów i nie określiły dokładnie swoich celów, twierdząc, że zamierzają zaatakować kilka obiektów przemysłowych w północnej Syrii, w pobliżu obszaru działania rosyjskiego Ił-20. Dezinformacja zmusiła rosyjskie dowództwo do nakazania samolotowi rekonesansowemu powrotu do bazy lotniczej Khmeimim, natomiast izraelskie samoloty niemal natychmiast zaatakowały syryjską bazę w sąsiednim mieście portowym Latakia w zachodniej Syrii. Po pierwszym ataku w Latakii, izraelskie samoloty aktywowały systemy blokujące radary i wycofały się, przygotowując się do kolejnego ataku. Gdy rosyjski samolot przygotowywał się do lądowania, jeden z izraelskich odżutowców zbliżył się do Latakii. Izraelski pilot musiał być świadomy faktu, że Ił-20 ma znacznie większy przekrój poprzeczny niż jego F-16, i stałby się preferowanym celem dla syryjskich jednostek obrony przeciwlotniczej, które używają starych systemów rakietowych, nie umiejących rozróżnić samolotów nieprzyjacielskich od sojuszniczych. Tak więc, dla Syryjczyków, samolot rozpoznawczy mógł pojawić się jako grupa izraelskich odrzutowców." Ostatecznie Rosjanie stwierdzili, że izraelskie samoloty wykorzystały rosyjski samolot transportowy jako osłonę przed syryjskimi rakietami przeciwlotniczymi, i w konsekwencji rosyjski Ił-20 został zestrzelony. Rosyjski minister obrony Siergiej Szoigu powiedział, że Rosja w ciągu kilku tygodni dostarczy Syrii system obrony przeciwlotniczej S-300, co ma na celu "uspokojenie niektórych gorących", których działania "stanowią zagrożenie dla naszych żołnierzy". Dostawa tego systemu była odkładana od 2013 r. ze względu na prośby i naciski ze strony Izraela. Szoigu dodał, że Rosja zacznie używać urządzenia elektromagnetyczne, które mają uniemożliwić komunikację satelitarną u wybrzeży Syrii.

24 września 2018 r. - Sukkot I.

24 września 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali ataki z użyciem balonów z podwieszanymi bombami zapalającymi, które wypuszczane ze Strefy Gazy wywołały 9 pożarów na terenach przygranicznych w Izraelu.

25 września 2018 r. - Sukkot II.
    25 września 2018 r. wicepremier Michael Oren wyraził zaniepokojenie rosyjskim zamiarem przeniesienia zaawansowanej broni do syryjskiej armii (systemy przeciwlotnicze S-300). "Izrael będzie nadal znajdował rozwiązania i bronił się za wszelką cenę. Nie możemy pozwolić, by Hezbollah dysponował precyzyjnymi pociskami i zaawansowaną bronią. Staliśmy stanowczo przeciwko podobnym wyzwaniom w przeszłości. Izrael zrobi wszystko, co konieczne, aby zapewnić, że Syria nie stanie się placówką irańską, która chce nas zniszczyć. Znowu będziemy się bronić za wszelką cenę." Osobno zebrał się gabinet bezpieczeństwa. "Gabinet Bezpieczeństwa polecił Siłom Obronnym Izraela kontynuowanie działań przeciwko próbom Iranu ustanowienia obecności wojskowej w Syrii, przy jednoczesnym kontynuowaniu koordynacji bezpieczeństwa z Rosją."
    25 września 2018 r. rano oddano do użytku publicznego nową linię szybkiej kolei z lotniska Ben Guriona do Jerozolimy. Pierwszy pociąg z pasażerami ruszył rano o godz. 6:32. Podróż szybką koleją z Tel Awiwu do Jerozolimy trwa 28 minut, a pociąg porusza się z prędkością 160 km/h. Obecnie fragment z lotniska Ben Guriona do Tel Awiwu nie jest jeszcze ukończony. Do każdego pociągu może wsiąść 400 pasażerów, co w znacznym stopniu rozwiąże trudności komunikacyjne na tej trasie. Obecnie uruchomiony został etap pilotażowy, podczas którego nie będą pobierane żadne opłaty od pasażerów. W kolejnych etapach będzie zwiększana częstotliwość kursowania pociągów. Budowa nowej linii kosztowała 6,5 mld szekli (1,8 mld $). Na jej trasie powstało 8 mostów i 30 km tuneli.

25 września 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali ataki z użyciem balonów z podwieszanymi bombami zapalającymi, które wypuszczane ze Strefy Gazy wywołały 12 pożarów na terenach przygranicznych w Izraelu.

25 września 2018 r. amerykański prezydent Donald Trump na dorocznym przemówieniu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku powiedział, że jest zaangażowany w pośredniczenie w porozumieniu pokojowym między Izraelem a Palestyńczykami, podkreślając, że cel ten można osiągnąć jedynie poprzez uznanie "oczywistych faktów". "W tym roku również zrobiliśmy kolejny znaczący krok naprzód na Bliskim Wschodzie w uznaniu suwerennego państwa, które określiło swoją stolicę. Przeniosłem amerykańską ambasadę w Izraelu do Jerozolimy. Stany Zjednoczone są zaangażowane w przyszłość pokoju i stabilności w regionie, w tym w pokój między Izraelczykami i Palestyńczykami. Cel ten jest możliwy do osiągnięcia poprzez uznanie oczywistych faktów. Amerykańska polityka pryncypialnego realizmu oznacza, że nie będziemy przetrzymywani w roli zakładników starych dogmatów, zdyskredytowanych ideologii i tak zwanych ekspertów, którzy raz po raz udowodnili, że nie mają racji. Izrael w tym roku świętował 70. rocznicę rozkwitu demokracji w Ziemi Świętej."
    25 września 2018 r. jordański król Abdullah II wystąpił na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku z prośbą o pilną pomoc dla palestyńskich uchodźców w celu ograniczenia atrakcyjności radykalizmu po tym, jak Stany Zjednoczone zakończyły wszelkie wsparcie dla UNRWA. "Musimy wesprzeć pełne finansowanie UNRWA i innych ważnych działań na rzecz ochrony rodzin, utrzymania społeczności na stabilnym poziomie i przygotowania młodych ludzi do produktywnego życia. Byłoby strasznym błędem porzucenie młodości dla sił radykalizmu i rozpaczy. Jest pilnie potrzebne, aby UNRWA spełniło swoją rolę zgodnie z mandatem ONZ." Jordania jest domem dla prawie 2,2 mln uchodźców arabskich z Palestyny i ich potomków, którzy stanowią prawie połowę populacji królestwa. Abdullah powiedział także, że "tylko dwupaństwowe rozwiązanie oparte na granicach sprzed 1967 roku ze wschodnią Jerozolimą jako stolicą przyszłego państwa palestyńskiego może doprowadzić do zawarcia kompleksowego porozumienia pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami. Tylko dwupaństwowe rozwiązanie oparte na prawie międzynarodowym i odpowiednich rezolucjach ONZ może zaspokoić potrzeby obu stron: koniec konfliktu, realne, niezależne, suwerenne państwo palestyńskie w granicach z 1967 r. ze wschodnią Jerozolimą jako stolicą i Izrael, w pełni należący do regionu, uznany przez państwa arabskie i muzułmańskie na całym świecie."
    25 września 2018 r. turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku, że Turcja będzie nadal wspierać Palestyńczyków. "Ci, którzy pozostają obojętni na cierpienia Palestyńczyków, tylko zwiększają ich siłę do walki. Nawet jeśli cały świat odsunie się na obok, my będziemy stać u boku Palestyńczyków i ich prawa do Jerozolimy. Rada Bezpieczeństwa stała się takim organem, który służy tylko interesom swoich pięciu stałych członków i tylko ich własnym. ONZ zaczęła spełniać tylko życzenia pięciu krajów, które mają prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa, i nie powstrzymuje masakry Palestyńczyków."
    25 września 2018 r. Bank Światowy przedstawił w Nowym Jorku raport o stanie gospodarki Autonomii Palestyńskiej, ostrzegając, że po cięciach w pomocy finansowej gospodarka palestyńska zaczyna stopniowo upadać, co jest szczególnie niebezpieczne w Strefie Gazy. Gdy w 2007 r. Hamas przejął kontrolę nad Strefą Gazy, Izrael nałożył na nią blokadę. Gospodarka strefy została następnie dodatkowo osłabiona przez obcięcie pomocy finansowej Autonomii Palestyńskiej i Stanów Zjednoczonych. Autonomia Palestyńska zmniejszyła środki przekazywane do Gazy o około 30 mln $ miesięcznie. W międzyczasie Stany Zjednoczone obcięły ponad 500 mln $ pomocy dla UNRWA, która swoją działalność w znacznej mierze koncentrowała właśnie w Strefie Gazy. "Pogorszeniu sytuacji gospodarczej zarówno w Strefie Gazy, jak i na Zachodnim Brzegu nie może już przeciwdziałać pomoc zagraniczna, która stale się zmniejsza, ani też sektor prywatny, który ogranicza się do ograniczeń w zakresie przepływu, dostępu do podstawowych materiałów i handlu. Gospodarka Gazy skurczyła się o 6 % w pierwszym kwartale 2018 r., co wskazuje na dalsze pogorszenie sytuacji. Jeden na dwóch mieszkańców Gazy żyje poniżej granicy ubóstwa, a stopa bezrobocia wynosi 53 %. Ponad 70 % młodych ludzi nie ma pracy. Zwiększona frustracja przyczynia się do wzrostu napięć, które już zaczęły przelewać się w niepokój i hamować rozwój ludzi w dużej populacji regionu." W Strefie Gazy doszło do militarnych konfliktów z Izraelem w 2008, 2009, 2010 i 2014 r.

26 września 2018 r. - Sukkot III.

26 września 2018 r. wieczorem 1450 ortodoksyjnych Żydów modliło się w grobowcu Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Podczas ich przejazdu wybuchły zamieszki. Palestyńczycy palili opony, oraz rzucali kamieniami i bombami zapalającymi. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Natomiast ponad 35 tys. Żydów odiwedziło Grobowiec Patriarchów w Hebronie w Judei. Siły bezpieczeństwa zwiększyły swoją aktywność w celu zapewnienie spokoju i ich bezpieczeństwa.

26 września 2018 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w kulisach Zgromadzenia Ogólnego ONZ z egipskim prezydentem Abdelem Fattahem Al-Sisi. Podczas spotkania, które trwało około dwóch godzin, omówiono wydarzenia regionalne i sytuację w Strefie Gazy. Netanjahu spotkał się także z belgijskim premierem Charlesem Michelem i amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem.
    26 września 2018 r. egipski prezydent Abdel Fattah Sisi powiedział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, że "nie ma czasu do stracenia na spieranie się" nad konfliktem izraelsko-palestyńskim. "Ostateczne warunki osiągnięcia porozumienia między Izraelem a Palestyńczykami są znane. Potrzebna jest tu wytrwałość w odnowieniu negocjacji i osiągnięciu porozumienia pokojowego. Powtarzam to, co powiedziałem już wiele razy, w tym na tym podium - Arabowie są gotowi podać rękę z pokojem. Arabskie narody mają prawo zmienić tę tragiczną stronę w książkach historycznych, a Palestyńczycy mają prawo uzyskać swoje uzasadnione prawa. Nie możemy mówić o porozumieniach pokojowych jako podstawowej zasadzie ONZ i jako o wiarygodności, nie wspominając o kwestii palestyńskiej. Fakt, że konflikt nie został jeszcze rozwiązany, jest doskonałym przykładem na to, że wspólnota międzynarodowa nie może znaleźć sprawiedliwego rozwiązania opartego na międzynarodowej legitymacji Rezolucji ONZ, które wspierają ustanowienie państwa palestyńskiego we wschodniej Jerozolimie jako jego stolicą."

27 września 2018 r. - Sukkot IV.
    27 września 2018 r. około 60 tys. ludzi wzięło udział w tradycyjnie organizowanym podczas świąt Sukkot Marszu Jerozolimy. Około 10 tys. osób było przyjezdnych z 35 państw z całego świata.
    27 września 2018 r. minister obrony Avigdor Liberman podczas odwiedzin na Wzgórzach Golan powiedział, że Izrael jest gotowy na ponowne otwarcie przejścia granicznego Quinetra z Syrią. "Jesteśmy gotowi, aby otworzyć przejście tak, jak było wcześniej. Z punktu widzenia bezpieczeństwa i administracji wszystko jest gotowe. Piłka jest po stronie syryjskiej."
    27 września 2018 r. amerykańskie konsorcjum Noble Energy i jej izraelski partner Delek, wraz z egipskim East Gas Company, ogłosiły zawarcie porozumienia, które umożliwi eksport gazu ziemnego do Egiptu. Odkupiono od East Mediterranean Gas Company 39% akcji nieużywanego gazociągu łączącego izraelskie miasto Aszkelon z egipskim Półwyspem Synaj (wartość kontraktu wyniosła 518 mln $). Już w 2019 r. tym gazociągiem popłynie gaz ziemny ze złóż Tamar i Lewiatan na Morzu Śródziemnym, umożliwiając realizację 10-letniej umowy podpisanej z egipskim Dolphinusem (wartość 15 mld $). Prezes koncernu Delek, Jossi Abu nazwał zakup rurociągu "najważniejszym kamieniem milowym na izraelskim rynku gazu od czasu odkrycia złóż gazu na Morzu Śródziemnym. Złoże Lewiatan staje się kotwicą pierwotnej energii basenu Morza Śródziemnego, z klientami w Izraelu, Egipcie i Jordanii." W 2013 r. rozpoczęto już eksploatację złoża Tamar, oszacowanego na 238 mld metrów sześciennych. Złoże Lewiatan jest gotowe do rozpoczęcia eksploatacji w 2019 r., i jest szacowane na 535 mld metrów sześciennych.

27 września 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali ataki przeprowadzane ze Strefy Gazy przy pomocy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 4 pożary terenów przygranicznych w Izraelu.

27 września 2018 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas przemawiając przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ powiedział, że „Jerozolima nie jest na sprzedaż”. Podkreślił, że ostatnia decyzja prezydenta Donalda Trumpa o przeniesieniu ambasady Stanów Zjednoczonych w Izraelu do Jerozolimy, podważyła koncepcję dwupaństwowego rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Abbas oskarżył Izrael o kontynuowanie „kolonialnej okupacji”, a ostatnio przyjęte prawo o narodowości prowadzi do utworzenia państwa apartheidu, które będzie dyskryminować wszystkich nie-Żydów. „Palestyńczycy nigdy nie porzucili negocjacji pokojowych, ale cynizmem jest nazywanie amerykańskiej propozycji interesem stulecia. Co oni postanowili zaproponować Palestyńczykom? Co pozostawili jako rozwiązanie polityczne? Dla nich my jesteśmy zupełnie zbędni, dlatego traktują nas jak niepotrzebnych ludzi, których należy się pozbyć. Ponawiam moje wezwanie do prezydenta Trumpa, aby anulował swoje wcześniejsze decyzje i dekrety dotyczące Jerozolimy, palestyńskich uchodźców i żydowskich osiedli. Wzywam również kraje świata, które jeszcze nie uznały państwa Palestyna, aby natychmiast to uczyniły. Nie ma ucieczki od ostatecznego uznania Palestyny. Nie powstrzyma nas to przed powrotem do stołu negocjacyjnego, a tylko zachęci nas do zrobienia tego.” Abbas powiedział także, że zrzeka się odpowiedzialności za Strefę Gazy "jeśli Hamas nie zaakceptuje wdrożenia porozumienia dotyczącego pojednania z Fatahem".
    27 września 2018 r. premier Benjamin Netanjahu przemawiając przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ powiedział: „To, co zaraz powiem, nie zostało wcześniej publicznie ujawnione ... Dzisiaj ujawniam miejsce drugiego obiektu, tajnego magazynu atomowego Iranu. Kiedy przemawiałem tutaj trzy lata temu, Izrael samotnie stał wśród narodów sprzeciwiając się porozumieniu nuklearnemu z Iranem. Spośród prawie dwustu państw, które zasiadają na tej sali, tylko Izrael otwarcie sprzeciwiał się umowie nuklearnej z Iranem. Przeciwstawiamy się temu, ponieważ Iran zagraża naszej przyszłości, nawet naszemu przetrwaniu. Sprzeciwialiśmy się temu, ponieważ umowa utorowała drogę Iranowi do uzyskania arsenału nuklearnego, a zniesienie sankcji podsyciło irańską kampanię terroru i podbojów na całym Bliskim Wschodzie. Sprzeciwialiśmy się temu, ponieważ umowa opierała się na podstawowym kłamstwie ... i Izrael ujawnił to kłamstwo. Pozwólcie, że pokażę wam dokładnie, jak wygląda tajny magazyn atomowy. Oto on (powiedział trzymając zdjęcie satelitarne). Odkąd wykradliśmy ich archiwum atomowe, oni starali się opróżnić ten magazyn atomowy - w zeszłym miesiącu usunęli z niego 15 kg materiałów radioaktywnych ... Wywieźli go i ukryli w Teheranie, aby ukryć dowody. Prezydencie Abbas, powinieneś wiedzieć lepiej. Napisałeś rozprawę zaprzeczającą Holocaustowi. Twoja Autonomia Palestyńska nakłada na Palestyńczyków wyroki śmierci za sprzedaż ziemi Żydom. Słyszałeś o tym? Jeśli Żyd kupi mieszkanie, kawałek ziemi gdziekolwiek na terytoriach palestyńskich, Palestyńczyk, który sprzedał mu tę ziemię, zostaje stracony. Tak mówi prawo. Prezydencie Abbas, z dumą płacisz palestyńskim terrorystom, którzy mordują Żydów. W rzeczywistości im więcej zabijają, tym więcej im płacisz. To także jest w waszym prawie. I potępiasz moralność Izraela? I nazywasz Izraela państwem rasistowskim? To nie jest droga do pokoju. Nie jest to droga do osiągnięcia pokoju, którego wszyscy chcemy i potrzebujemy, i którego Izrael pragnie. Ten organ nie powinien oklaskiwać przywódcy reżimu, który opłaca terrorystów. ONZ powinna potępić tak nikczemną politykę.” W kulisach Netanjahu spotkał się z austriackim kanclerzem Sebastianem Kurtzem.
    27 września 2018 r. komisja budżetu Parlamentu Europejskiego zaproponowała zamrożenie ponad 17 mln $ pomocy dla Autonomii Palestyńskiej w związku z podżeganiem do nienawiści przeciwko Izraelowi w podręcznikach szkolnych. Kwestia ta będzie głosowana pod koniec października. Decyzję podjęto na podstawie analizy treści podręczników szkolnych w Autonomii Palestyńskiej. "Podręczniki wydane przez Autonomię Palestyńską w 2017 r., które są finansowane przez Unię Europejską ... zawierają liczne przykłady brutalnych przedstawień, mowy nienawiści - w szczególności przeciwko Izraelowi - i gloryfikację dżihadu oraz męczeństwa."

28 września 2018 r. - Sukkot V.

28 września 2018 r. około 20 tys. Palestyńczyków demonstrowało w pięciu różnych miejscach wzdłuż bariery granicznej w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W stronę izraelskich żołnierzy rzucono ładunki wybuchowe i petardy. Palestyńczycy kontynuowali także ataki przeprowadzane ze Strefy Gazy przy pomocy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 11 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu. W starciach zginęło 7 Arabów, a około 90 zostało rannych. W trakcie tych działań izraelska armia straciła 2 małe obserwacyjne drony, które spadły w Strefie Gazy.

28 września 2018 r. niemiecki wywiad poinformował, że w minionym tygodniu aresztowano w Berlinie 21-letniego Syryjczyka. Podczas dochodzenia okazało się, że był on częścią spisku mającego na celu zaatakowanie celów izraelskich za pomocą broni chemicznej. W tym celu zwerbował on innych Syryjczyków i przygotowywał urządzenie wybuchowe. Nie ujawniono rodzaju chemikaliów, które miały być użyte w tym ataku.
    28 września 2018 r. rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow na konferencji prasowej w ONZ poinformował, że rozpoczęły się dostawy do Syrii rosyjskiego systemu obrony rakietowej S-300.
    28 września 2018 r. amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo spotkał się w Nowym Jorku z ministrami spraw zagranicznych Bahrajnu, Egiptu, Jordanii, Kuwejtu, Omanu, Kataru, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby rozwinąć projekt stworzenia "arabskiego NATO" w celu zwalczania terroryzmu i "powstrzymania złośliwej działalności Iranu w regionie".

29 września 2018 r. - Szabat i Sukkot VI .

29 września 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali ataki przeprowadzane ze Strefy Gazy przy pomocy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 4 pożary terenów przygranicznych w Izraelu.

30 września 2018 r. - Sukkot VII.

30 września 2018 r. w nocy niewielki oddział izraelskich żołnierzy wkroczył do arabskiej wioski Nahalin w północnej części Judei. Żołnierze weszli do jednego z domów, by zabrać lekki dla aresztowanego wcześniej Palestyńczyka. Wówczas Arabowie gwałtownie zaatakowali żołnierzy. W starciu ranny został 1 żołnierz. Aresztowano 7 Arabów.
    30 września 2018 r. Palestyńczycy demonstrowali w kilku miejscach wzdłuż bariery granicznej w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W stronę izraelskich żołnierzy rzucono ładunki wybuchowe i petardy. Palestyńczycy kontynuowali także ataki przeprowadzane ze Strefy Gazy przy pomocy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 2 pożary terenów przygranicznych w Izraelu.
    30 września 2018 r. popołudniem Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy Ramallah w południowej części Samarii. Rzucano kamienie w stronę izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.

30 września 2018 r. wysoki urzędnik Hamasu, Mahmud al-Zahar, oświadczył w Kairze (Egipt), że Mahmud Abbas, opowiada się za izraelską operacją w Strefie Gazy z powodu własnych interesów politycznych. "Abbas chce wszystko kontrolować w Gazie, dlatego wojna jest dla niego dobra." Powiedział też, że gwałtowne zamieszki "marszów powrotu" na granicy Gazy będą trwały, dopóki nie osiągną swoich celów.
    30 września 2018 r. syryjski minister spraw zagranicznych Walid Muallem z zadowoleniem przywitał dostawy rosyjskich systemów obrony powietrznej S-300 do swojego kraju. "Jest to system raczej defensywny niż ofensywny, i przeznaczony jest do obrony syryjskiej przestrzeni powietrznej. Jeśli przeanalizujemy znaczenie obrony syryjskiej przestrzeni powietrznej, to zobaczymy, że odzwierciedla ona bezpieczeństwo i stabilność, a nie wojnę. Chciałbym zauważyć, że jest to bardzo aktualny krok i jesteśmy bardzo wdzięczni Rosji za jej wysiłki. W każdym razie S-300 wystarczy, aby odpowiedzieć na groźby związane z izraelskim zagrożeniem." Syria zapłaciła 1 mld $ za dostarczenie rosyjskiego systemu S-300. Doniesiono, że dwa rosyjskie samoloty transportowe An-24 wylądowały w czwartek i piątek w rosyjskiej bazie w pobliżu Latakia, przewożąc pierwsze dostawy sprzętu i logistykę nowych baterii.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: październik-grudzień 2018 r.


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2018-2019 by Gedeon