PAŹDZIERNIK - GRUDZIEŃ 2018 r.  -  HISTORIA
  - lipiec-wrzesień 2018 r.
 - październik-grudzień 2018 r.

Wiadomosci z Izraela

 

1 października 2018 r. - Simchat Tora.

1 października 2018 r. UNRWA poinformowała, że w związku z obawami związanymi z redukcją zatrudnienia, tymczasowo wycofuje część zagranicznego personelu ze Strefy Gazy do Izraela. W oświadczeniu napisano, że "po serii niepokojących incydentów związanych z bezpieczeństwem, mających wpływ na jego personel w strefie, podjęto decyzję o tymczasowym wycofaniu części personelu międzynarodowego z Gazy." Około 10 pracowników UNRWA przekroczyło granicę Izraela.
    1 października 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali ataki przeprowadzane ze Strefy Gazy przy pomocy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 4 pożary terenów przygranicznych w Izraelu. W północnej części Strefy Gazy Palestyńczycy zorganizowali demonstrację połączoną z próbą przełamania morskiej blokady. Izraelskie okręty patrolowe oddały ostrzegawcze strzały w powietrze, zmuszając arabskie łodzie patrolowe do powrotu na wyznaczone łowiska. Natomiast w starciach przy barierze granicznej rannych zostało 51 Palestyńczyków.

2 października 2018 r. minister obrony Avigdor Liberman powiedział: "Myślę, że nigdy od 1967 roku nasza armia nie była tak przygotowana i sprawna jak teraz. Jako ktoś, kto jest dobrze poinformowany, mogę powiedzieć, że jesteśmy w szczytowej gotowości, najwyższej od czasu wojny sześciodniowej. Nie chodzi o to, że nie ma żadnych problemów. Chodzi o to, że olbrzymia maszyna z setkami tysięcy żołnierzy i dziesiątkami tysięcy różnych narzędzi, z samolotami, transporterami opancerzonymi i karabinami snajperskimi jest sprawna i gotowa do działania."
    2 października 2018 r. biuro obrony cybernetycznej poinformowało, że doszło do licznych ataków hakerskich na osobiste konta użytkowników internetowego komunikatora WhatsApp. Ekspert ds. bezpieczeństwa Ran Bar-Zik przyznał, że zagrożenie jest realne, i występuje za pośrednictwem poczty głosowej telefonu komórkowego, wpływając na klientów, którzy nie zmienili domyślnego hasła poczty głosowej. Zasugerowano zmianę hasła do poczty głosowej i umożliwienie dwuetapowej weryfikacji WhatsApp.

2 października 2018 r. dyrektor palestyńskiej komisji ds. więźniów, Qadri Abu Bakr, powiedział, że pomimo międzynarodowej krytyki, Autonomia Palestyńska nadal będzie kontynuować swoją politykę wypłacania pensji palestyńskim więźniom przetrzymywanym w izraelskich więzieniach oraz rodzinom zabitych terrorystów.
    2 października 2018 r. popołudniem grupa Palestyńczyków sforsowała płot graniczny w Strefie Gazy i usiłowała podpalić izraelskie stanowisko obserwacyjne. Gdy zbliżyli się izraelscy żołnierze, Palestyńczycy zbiegli z powrotem do strefy. Kontynuowano także ataki z użyciem balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 3 pożary terenów przygranicznych w Izraelu.

2 października 2018 r. rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu poinformował rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, że system obrony powietrznej S-300 został z powodzeniem dostarczony do Syrii. S-300 jest rakietowym systemem obrony przeciwlotniczej, przeznaczonym do zwalczania celów powietrznych oraz taktycznych rakietowych pocisków balistycznych. System składa się z trójwymiarowego radaru wspieranego przez radary mobilne zabudowane na naczepach. Główne stanowisko dowodzenia może być odległe o 40 km od stacji radarowych, dzięki czemu otrzymywane dane pochodzą z radarów odległych od siebie o 80 km, co pozwala na lepsze rozpoznanie sytuacji na polu walki. Zasięg wykrywania celów powietrznych wynosi 250 km. System jest zdolny do śledzenia 24 celów jednocześnie, odpalając kolejne rakiety w odstępie 3 sekund. Zdolność bojową osiąga w ciągu 5 minut. Nie jest znana dokładna specyfikacja systemu sprzedanego do Syrii – prawdopodobnie jest to S-300V-4, wykorzystywany od 2012 r. przez rosyjską armię. Rakiety Novator mają zasięg do 400 km, i posiadają zdolność do manewrowania na dużych wysokościach.
    2 października 2018 r. w Polsce ujawniono tajne nagrania z 2013 r., na których znajdują się antysemickie wypowiedzi obecnego premiera Mateusza Morawieckiego, skarżącego się na "chciwych i bogatych Amerykanów, Żydów, Niemców, Anglików i Szwajcarów", którzy zarządzają funduszami inwestycyjnymi. Rozmowa była częścią serii taśm, które uderzyły w popularność ówczesnego rządu kierowanego przez Platformę Obywatelską i pomogły odebrać im władzę w 2015 r., kiedy została ona zastąpiona przez prawicową partię Prawo i Sprawiedliwość. W innym nagraniu, minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz (PO) prosił szefa banku centralnego, by podniósł gospodarkę, aby w ten sposób pomóc rządowi w ponownych wyborach. Zgodnie z polskim prawem bank centralny musi pozostać niezależny od polityki.
    2 października 2018 r. premier Malezji Mahathir Mohamad, powiedział: "Jeśli chcesz być prawdomówny, to problemy na Bliskim Wschodzie zaczęły się od utworzenia Izraela, i to jest prawda, ale nie mogę tego powiedzieć." Następnie Mohamed zakwestionował wielkość ofiar Holokaustu, twierdząc, że zginęło co najwyżej 4 mln Żydów.

3 października 2018 r. były minister obrony Mosze Jaalon powiedział, że Izrael znajdzie sposób na poradzenie sobie z nowym syryjskim systemem obrony powietrznej S-300. "Jego znaczenie operacyjne polega na tym, że jest to kolejne wyzwanie dla Izraelskich Sił Powietrznych, ale izraelskie siły powietrzne od dłuższego czasu przygotowują się do tego wyzwania. Radar poszukuje samolotów, ale my mamy nieuchwytne samoloty F-35, których ich systemy nie potrafią wykryć. S-300 posiada bardzo szeroki promień zasięgu radarów, co jest jego wielką zaletą. Siły powietrzne będą musiały to rozważyć, ale w przeszłości skutecznie radziły sobie ze wszystkimi podobnymi systemami." Nieoficjalne źródła w armii mówią, że została już podjęta decyzja o użyciu F-35 w kolejnych atakach w Syrii. "Nadchodzące ataki nie będą pierwszymi, ale będą znacznie bezpieczniejsze dla pilotów, zwłaszcza w świetle zupełnie nowej rzeczywistości w Syrii. F-35 to najdroższy i najbardziej zaawansowany samolot na świecie. Izrael zapłacił 125 milionów za każdy samolot, a ministerstwo obrony zakupiło 50 samolotów w wersji A ... Nasze samoloty nazywają się F-35 I. Osiem samolotów już wylądowało w Izraelu, a 33 mają przybyć do 2021 r." Dowódca Izraelskich Sił Powietrznych gen. Amikam Norkin powiedział: "Latamy na F-35 na całym Bliskim Wschodzie. Stały się one częścią naszych zdolności operacyjnych. Byliśmy pierwsi na świecie, którzy użyli bojowo F-35. Izraelskie siły powietrzne dwukrotnie przeprowadziły ostrzał z F-35 na dwóch różnych frontach." Wiadomo, że w styczniu 2017 r. izraelski F-35 uderzył w cele w Syrii. Natomiast Reuters już w 2015 r. informował, że izraelskie siły powietrzne ćwiczą w Grecji, która posiada rosyjski system S-300. Należy więc przypuszczać, że izraelscy piloci znają sposoby radzenia sobie z tym systemem, i wiedzą jak go skutecznie wyeliminować z pola walki.
    3 października 2018 r. policja poinformowała, że od początku obecnego roku w całym Izraelu skonfiskowano 151 pistoletów, 129 granatów, 55 różnych urządzeń wybuchowych, 10 bomb zapalających, 1,2 kg materiałów wybuchowych, 2 pociski rakietowe RPG, oraz 120 innych sztuk broni. "Operacje policji i policji granicznej będą kontynuowane we wszystkich regionach kraju. Konfiskujemy nielegalną broń, która może zostać wykorzystana i narazić na niebezpieczeństwo normalnych obywateli społeczeństwa."
    3 października 2018 r. rada ds. szkolnictwa wyższego poinformowała, że najbardziej popularnymi studiami w Izraelu są obecnie studia inżynieryjne. W minionym roku inżynierię studiowało łącznie 34,6 tys. studentów (18,3% wszystkich studentów.). Po raz pierwszy inżynieria prześcignęła nauki społeczne, które od lat były uważane są za najbardziej popularny kierunek nauki w Izraelu.
    3 października 2018 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu spotkał się z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, która przyleciała do Izraela na dwudniowe konsultacje rządowe. Jej wizyta ma się koncentrować na dwustronnych kwestiach gospodarczych, z naciskiem na projekty innowacyjne, technologiczne i rozwojowe. Ale w tle będą ostre różnice w polityce Izraela i Niemiec wobec Iranu i Palestyńczyków. Niemcy są największym partnerem handlowym Izraela w Europie i przez ostatnie kilka dziesięcioleci były prawdopodobnie jego najsilniejszym sprzymierzeńcem. W 2017 r. obroty handlowe między Izraelem a Niemcami wyniosły około 10 mld $ (najwyższe w historii). Oba kraje nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1965 r., po czym Niemcy zaczęły wypłacać odszkodowania za Holokaust.

3 października 2018 r. około 1 tys. Palestyńczyków demonstrowało przy barierze granicznej Strefy Gazy. Rzucano kamieniami i próbowano uszkodzić płot graniczny. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 24 zostało rannych. Zatrzymano 2 osoby, które usiłowały przekroczyć granicę. Przy jednej z nich znaleziono ukryty nóż. Kontynuowano także ataki z użyciem balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 5 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu.

3 października 2018 r. tysiące mieszkańców południowego Bejrutu (Liban), otrzymało w ciągu ostatnich 24 godzin wiadomość na WhatsApp ze zdjęciem satelitarnym i ostrzeżeniem na temat miejsca produkcji rakiet Hezbollahu w okolicy. Uważa się, że w ten sposób Siły Obronne Izraela wysłały ostrzeżenie do lokalnych mieszkańców, że w ich sąsiedztwie znajduje się miejsce potencjalnego bombardowania, aby uświadomić ich o niebezpieczeństwie. W zeszłym tygodniu premier Benjamin Netanjahu w swoim przemówieniu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, pokazał zdjęcia lokalizacji trzech zakładów produkujących rakiety dla Hezbollahu, które działają w samym centrum obszaru zamieszkałego przez ludność cywilną w Bejrucie. Obecnie ujawniono czwarte miejsce, które znajduje się w sercu dzielnicy mieszkaniowej, obok szkoły i szpitala, w niewielkiej odległości od dużego uniwersytetu i biur ambasady hiszpańskiej w Bejrucie.
    3 października 2018 r. sekretarz stanu USA Mike Pompeo nazwał rosyjską dostawę systemu rakiet ziemia-powietrze S-300 do Syrii "poważną eskalacją". "Dostarczenie przez Rosjan S-300 do Syrii stwarza większe zagrożenie dla wszystkich na obszarach dotkniętych wojną domową, i dla stabilności na Bliskim Wschodzie. Uważamy to za bardzo poważną eskalację."

4 października 2018 r. szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot, po ocenie sytuacji bezpieczeństwa zdecydował rano o wzmocnieniu sił w południowym regionie Izraela. "W związku z oceną sytuacji, która odbyła się dziś rano, szef Sztabu Generalnego, gen. Gadi Eizenkot i wyżsi rangą oficjele Sił Obronnych Izraela i Szin Bet, zdecydowali o wzmocnieniu w najbliższych dniach sił zbrojnych w południowym regionie dowodzenia i kontynuacji zdeterminowanej polityki walki z terroryzmem i zapobiegania infiltracji ze Strefy Gazy. Siły Obronne Izraela są przygotowane na wiele różnych scenariuszy i pociągają organizację terrorystyczną Hamas do odpowiedzialności za wszystko, co dzieje się w Strefie Gazy i wokół niej." Minister obrony Avigdor Lieberman spotkał się w sprawie sytuacji w Strefie Gazy, z szefem sztabu, szefem wywiadu wojskowego, koordynatorem działań na terytoriach i innymi urzędnikami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Minister obrony podkreślił gotowość sił wokół Strefy Gazy i poinstruował Siły Obronne Izraela, aby zachował maksymalną czujność i gotowość na każdy możliwy scenariuszu. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Jeśli Hamas myśli, że może nas zaatakować, musi wiedzieć, że nasza odpowiedź będzie silna." Siły Obronne Izraela rozlokowały baterie Iron Dome na południu kraju. Rozpoczęto także rozmieszczanie dodatkowego sprzętu i personelu dla potrzeb Południowego Dowództwa.
    4 października 2018 r. kanclerz Niemiec Angela Merkel odwiedziła rano Instytut Jad Vashem w Jerozolimie. "Prawie 80 lat temu, w noc pogromu z 9 listopada, naród żydowski w Niemczech spotkał się z bezprecedensową nienawiścią i przemocą. Potem nastąpiły bezprecedensowe zbrodnie Szoah i zerwanie z cywilizacją. Od tego pochodzi wieczna odpowiedzialność Niemiec, aby pamiętać tę zbrodnię i przeciwstawić się antysemityzmowi, ksenofobii, nienawiści i przemocy." Później premier Benjamin Netanjahu i kanclerz Niemiec Angela Merkel, zwiedzili w Muzeum Izraela w Jerozolimie, wystawę poświęconą innowacjom, która obejmowała prezentacje firm izraelskich i niemieckich. Przedstawiciele firm poinformowali premiera i kanclerza o różnych swoich produktach. Zorganizowano także spotkanie przy okrągłym stole z izraelskimi i niemieckimi przedsiębiorcami. Strony omówiły potencjał dwustronnej współpracy w zakresie innowacji poprzez tworzenie wspólnych platform dla rozwoju technologii w dziedzinach wody, zielonej energii i rolnictwa. W spotkaniu wzięli udział minister gospodarki i przemysłu Eli Cohen, niemiecki minister federalny ds. gospodarki i energii Peter Altmaier oraz izraelscy i niemieccy przedsiębiorcy w dziedzinach rolnictwa, komunikacji, cybernetyki, technologii motoryzacyjnych, instrumentów medycznych i farmaceutyki. Prezydent Reuven Rivlin wezwał kanclerz Merkel, by Niemcy przyłączyły się do sankcji wobec Iranu.
    4 października 2018 r. do Izraela przybyła grupa 300 nowych żydowskich imigrantów z Ukrainy.

4 października 2018 r. w nocy palestyński terrorysta zaatakował izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne w Kalkilii w Samarii. Napastnik rzucił bomby zapalające w stronę żołnierzy, którzy odpowiedzieli ogniem. Przy rannym terroryście znaleziono ładunek wybuchowy i inne koktajle Mołotowa. W nocy terroryści rzucili także improwizowany ładunek wybuchowy na teren grobowca Racheli na przedmieściach Nablusu w Samarii. Bomba nie wybuchła, i została zneutralizowana przez saperów.
    4 października 2018 r. przywódca polityczny Hamasu w Gazie Jahja Sinwar powiedział rano, że woli spokój od wojny i że istnieje "realna szansa na zmianę" w stosunkach Hamasu z Izraelem. "Nowa wojna nie leży w niczyim interesie, a już na pewno nie w naszym interesie. Kto chce walczyć z supermocarstwem nuklearnym mając samemu cztery proce w ręku? Na wojnie nic nie zyskujesz. Nie mówię, że nie będę już więcej walczył, ale mówię, że nie chcę więcej wojen. To czego chcę, to zniesienia oblężenia Gazy, a moim pierwszym obowiązkiem jest działanie w interesie mojego narodu - aby go chronić i chronić jego prawo do wolności i niezależności. Odpowiedzialność spoczywa na tym, kto zamknął granice, a nie na tym, kto za każdym razem próbuje je ponownie otworzyć. Moim obowiązkiem jest współpraca ze wszystkimi, którzy pomogą nam zakończyć oblężenie, a w obecnej sytuacji eksplozja jest nieunikniona."
    4 października 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali ataki ze Strefy Gazy z użyciem balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 3 pożary terenów przygranicznych w Izraelu.
    4 października 2018 r. komitet ds. stosunków międzynarodowych Organizacji Wyzwolenia Palestyny oskarżył Stany Zjednoczone o "podżeganie" Izraela do zburzenia nielegalnej beduińśkiej wioski Khan Al-Ahmar. Oświadczenie OWP skrytykowało wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu USA, Heather Nauert, która pytana o zbliżające się wyburzenie wioski, odpowiedziała: "Zbliżająca się ewakuacja rezydencji Beduinów w tej wiosce następuje po długotrwałym procesie prawnym, który trwał od ośmiu lat, i po prostu musiałbym odesłać was z powrotem do rządu Izraela." OWP argumentowała, że komentarz Nauerta oznaczał, że rząd Izraela "zaakceptował" orzeczenie izraelskiego Sądu Najwyższego, które utorowało drogę do wyburzenia wioski. OWP określiło to jako "bezpośrednie podżeganie" do zburzenia wioski Khan Al-Ahmar i wydalenia jej mieszkańców.

5 października 2018 r. Siły Obronne Izraela zablokowały rano drogi prowadzące wzdłuż Strefy Gazy. W całym rejonie wprowadzono podwyższone środki bezpieczeństwa ze względu na spodziewane masowe wystąpienia w Strefie Gazy.

5 października 2018 r. około 20 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż bariery granicznej w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamieniami i bombami zapalającymi, oraz próbowano uszkodzić płot graniczny. 10 Arabom udało się przekroczyć ogrodzenie graniczne, i zostali natychmiast zatrzymani przez izraelskich żołnierzy. W stronę żołnierzy rzucono kilka ładunków wybuchowych. W starciach zginęło 3 Palestyńczyków, a 126 zostało rannych. Kontynuowano także ataki z użyciem balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 7 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu.

5 października 2018 r. zastępca dowódcy Gwardii Rewolucyjnej Iranu, gen Hossein Salami ostrzegł premiera Benjamina Netanjahu, aby zaczął "ćwiczyć pływanie w basenie Morza Śródziemnego", ponieważ będzie zmuszony opuścić swój kraj. "Mówię premierowi syjonistycznego reżimu, aby ćwiczył pływanie w basenie Morza Śródziemnego, ponieważ wkrótce nie będziesz miał wyboru, ale uciekniesz do morza. Oni nie są zdolni nam zagrozić, Hezbollah wystarczy, aby ich zniszczyć."

6 października 2018 r. - Szabat.
    6 października 2018 r. wieczorem minister obrony Avigdor Liberman wydał decyzję o zmniejszeniu strefy połowów przy Strefie Gazy z 9 do 6 mil. Decyzję podjęto jako wynik ostatniej eskalacji napięcia i zagrożeń ze strony Strefy Gazy.

6 października 2018 r. Katar rozpoczął przekazywanie funduszy finansowych do Strefy Gazy. Transfer został zatwierdzony przez Stany Zjednoczone i Organizację Narodów Zjednoczonych. Fundusze będą przekazywane poprzez Izrael, z pominięciem Autonomii Palestyńskiej. Środki te przeznaczone są na zapłatę za sześć miesięcy dostaw energii elektrycznej do Strefy Gazy, a także na wypłacanie pensji urzędnikom Hamasu w Gazie przez następne trzy miesiące. Izrael zgodził się również na wydanie wiz wjazdowych dla 5 tys. kupców z Gazy. Egipt ze swojej strony obiecał Hamasowi, że usprawni procedury na przejściu granicznym Rafah, aby znacząco zwiększyć liczbę osób i towarów codziennie przekraczających granicę.

7 października 2018 r. rano palestyński terrorysta otworzył ogień do pracowników w jednym z zakładów w strefie przemysłowej przy żydowskim osiedlu Barkan w zachodniej części Samarii. Ranne zostały 3 osoby. Napastnik zbiegł.

8 października 2018 r. nad Izrael zaczęły nadlatywać z północy tysiące żurawi migrujących do Afryki. Wiele z nich zatrzymuje się nad odpoczynek w Dolinie Hula.

8 października 2018 r. rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała, że Rosja przekazała za darmo Syrii trzy zestawy systemu obrony przeciwlotniczej S-300, składające się z 8 wyrzutni i ponad 100 rakiet. Zestawy te były wcześniej wykorzystywane przez rosyjską armią, ale zostały zastąpione nowocześniejszymi systemami S-400. Baterie przeszły kapitalny remont w Rosji i są w dobrym stanie, zdolne do wykonywania działań bojowych. Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu dodał, że Rosja dostarczyła Syrii ogółem 49 urządzeń systemu S-300, w tym radary, pojazdy dowodzenia i wyrzutnie. W ciągu trzech miesięcy syryjscy żołnierze przejdą szkolenie obsługi tego systemu.

9 października 2018 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z royjskim wicepremierem Maksimem Akimowowem. Netanjahu powiedział, że Izrael będzie nadal walczył z irańskimi próbami militarnego umocnienia się w Syrii i przekazywaniem zaawansowanych systemów uzbrojenia dla libańskiego Hezbollahu. Premier podkreślił, że dostarczenie baterii rakietowych S-300 dla syryjskiej armii, nie powstrzyma Izraela przed egzekwowaniem swojego prawa do samoobrony. "Będziemy kontynuować naszą legalną działalność w Syrii przeciwko Iranowi i jego przedstawicielom, którzy wyrażają zamiar zniszczenia nas."

10 października 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali ataki ze Strefy Gazy z użyciem balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 6 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu.

10 października 2018 r. komisja UNESCO przyjęła rezolucje, które mówią, że Grobowiec Patriarchów w Hebronie i grobowiec Racheli w Betlejem są "integralną częścią okupowanego terytorium palestyńskiego". Rezolucje potępiły także Izrael za budowanie ogrodzenia bezpieczeństwa, prowadzenie wykopalisk we wschodniej Jerozolimie oraz za "inne środki mające na celu zmianę charakteru, statusu i układu demograficznego okupowanych terytoriów palestyńskich". Rezolucje zostały przedłożone przez Egipt, Jordanię, Liban, Maroko, Oman, Katar i Sudan. W skład komitetu wchodzi 59 członków zarządu UNESCO. Ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon powiedział: "To kolejny dowód, dla każdego, kto nie rozumiał, dlaczego Stany Zjednoczone i Izrael wycofały się z UNESCO. To ponownie udowadnia, że UNESCO jest organem opartym na kłamstwach i uprzedzeniach i celowo działa przeciwko nam. Państwo Izrael nie będzie członkiem organizacji, która próbuje nadpisać historię i jest manipulowana przez naszych wrogów."

11 października 2018 r. rano Siły Obronne Izraela zniszczyły podziemny tunel terrorystyczny, który przenikał ze Strefy Gazy do przygranicznej miejscowości w Izraelu. Znajdował się on w środkowej części strefy i przechodził 200 metrów w głąb terytorium państwa Izrael. Na czas działań zamknięto część lokalnych dróg w pobliżu granicy ze Strefą Gazy. To 15 podziemny tunel zniszczony w tym roku.
    11 października 2018 r. rano palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę ze Strefy Gazy, którą zestrzelił system obrony rakietowej Iron Dome. Rakieta kierowała się w stronę miasta Netivot.
    11 października 2018 r. minister obrony Avigdor Lieberman położył kamień węgielny pod budowę nowego zakładu zbrojeniowego w Nazarett Illit w Galilei. Zakład będzie zatrudniał ponad 2 tys. pracowników i będzie produkował nowe czołgi Merkava. Równocześnie wybudowane zostanie centrum naprawy i modernizacji starych czołgów Merkava. Koszt inwestycji wyniesie ponad 5 mld szekli. Lieberman powiedział, że "jednym z celów tego projektu jest przede wszystkim zachowanie żydowskiej większości w Galilei. Powinniśmy to powiedzieć, i nie wstydzić się tego - ponad 5 miliardów szekli zostanie zainwestowanych w projekt budowy zakładu, w którym będzie zatrudnionych ponad dwa tysiące stałych pracowników i cywilów pracujących dla Sił Obronnych Izraela."
    11 października 2018 r. do portu Aszdod zawinął amerykański niszczyciel rakietowy USS "Ross", który od 2017 r. prowadzi działania operacyjne we wschodniej części Morza Śródziemnego (w większości przeciwko Syrii). Jego załoga liczy 280 marynarzy, a na pokładzie znajdują się 2 śmigłowce Seahawk.

11 października 2018 r. wysoki urzędnik Hamasu, Mahmud al-Zahar powiedział, że przewodniczącemu Autonomi Palestyńskiej Mahmoudowi Abbasowi nie przysługuje prawo reprezentowania wszystkich Palestyńczyków. Oskarżył Abbasa o zbrodnie popełniane na narodzie palestyńskim. Wezwał także do wznowienia aktywnej walki na Zachodnim Brzegu w obronie Jerozolimy. Wypowiedź ta wskazuje na rosnący podział między Hamasem a Fatahem.
    11 października 2018 r. po południem palestyński terrorysta zaatakował nożem Izraelczyków na przystanku autobusowym przy żydowskim osiedlu Kfar Tapuach w Samarii. Ranna został żołnierka i cywil. Napastnik zbiegł.

12 października 2018 r. Agencja Żydowska poinformowała, że w ciągu ośmiu miesięcy b.r. do Izraela przybyło 18 965 nowych żydowskich imigrantów, co oznacza spadek o niecały 1% w porównaniu do minionego roku (w ciągu ośmiu pierwszych miesięcy 2017 r. do Izraela przyjechało 19 067 imigrantów). Największy spadek odnotowano z kierunku Ukrainy (4 094 imigrantów, spadek o 8%) i Francji (1 862 imigrantów, spadek o 31%). Jednak wzrosła imigracja z Rosji (6 331 imigrantów, wzrost o 34%), gdzie pogłębia się kryzys gospodarczy. Wielu rosyjskich Żydów odczuwa coraz większy dyskomfort z życia w Rosji z powodu erozji zasad demokracji i wolności mediów. Ze Stanów Zjednoczonych przyjechało 2 066 imigrantów (spadek o 17%), a z Wielkiej Brytanii 371 imigrantów (wzrost o 7%).
    12 października 2018 r. wieczorem minister obrony Avigdor Liberman powiedział, że Izrael wstrzymuje dostawy paliwa i gazu do Strefy Gazy, do czasu zakończenia przygranicznych starć. "Dopóki przemoc w Strefie Gazy - w tym wysyłanie płonących balonów i podpalanie opon naprzeciwko izraelskich miejscowości - nie ustanie całkowicie, nie wznowimy dostaw paliwa i gazu do Strefy Gazy."

12 października 2018 r. około 14 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż bariery granicznej w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamieniami i bombami zapalającymi, oraz próbowano uszkodzić płot graniczny. W środkowej części strefy doszło do poważnego incydentu bezpieczeństwa. Pod osłoną dymu, do płotu granicznego zbliżyło się kilkaset osób, które wyrwały dziurę w ogrodzeniu, przez którą około 20 Palestyńczyków przeszło. Izraelscy żołnierze oddali ostrzegawcze strzały, zmuszając intruzów do powrotu do strefy, jednak jeden z napastników ukrył się z bronią, usiłując przeprowadzić atak. Został jednak dostrzeżony przez kamery monitoringu i żołnierze zastrzelili napastnika. W starciach zginęło 6 Palestyńczyków. Kontynuowano także ataki z użyciem balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 7 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu.

13 października 2018 r. - Szabat.

13 października 2018 r. nieznani sprawcy rozbili nagrobki na żydowskim cmentarzu w Trikala w Grecji.

14 października 2018 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu zwrócił uwagę na sytuację bezpieczeństwa na południu kraju. "Hamas najwyraźniej nie zrozumiał przesłania: jeśli nie powstrzymają ataków, zostaną zatrzymani w inny sposób i będzie to bolesne, bardzo bolesne. Jesteśmy bardzo blisko podjęcia innego rodzaju działań, które będzie obejmować bardzo silne ciosy. Jeśli Hamas ma jakikolwiek rozsądek, to teraz powstrzyma ogień i gwałtowne zamieszki." Rząd zatwierdził także plan budowy nowej żydowskiej dzielnicy mieszkalnej Hezekiah w Hebronie. Budżet państwa sfinansuje ewakuację tamtejszej izraelskiej bazy wojskowej, aby można było rozpocząć w tym miejscu prace budowlane. Minister obrony Avigdor Liberman powiedział: "Nowa dzielnica żydowska w Hebronie. Po raz pierwszy od dwudziestu lat zamiast obozu wojskowego zbudujemy nową dzielnicę. Dziękuję premierowi i ministrom, którzy podpisali się, aby zatwierdzić plan budowy dzielnicy Hezekiah. Jest to kolejny ważny kamień milowy w rozległych działaniach, które prowadzimy, aby umocnić osadnictwo w Judei i Samarii." W nowej dzielnicy powstanie 31 domów mieszkalnych.
    14 października 2018 r. minister obrony Avigdor Liberman wezwał mieszkańców Strefy Gazy do aktywnego sprzeciwu wobec grupy terrorystycznej Hamas, twierdząc, że jej przywódcy wykorzystują ludność cywilną Gazy, aby przyspieszyć realizację planu irańskiego rządu. "Państwo Izrael chciał poprawić życie cywilów w Strefie Gazy. Ale przywódcy Hamasu zdecydowali się używać skrajną przemoc ... Wzywam was, mieszkańców Gazy: podejmijcie działania przeciwko radykalnemu przywództwu Hamasu, który wziął was jako zakładników w służbie irackich ajatollahów."
    14 października 2018 r. izraelskie siły powietrzne przywróciły do czynnej służby eskadrę myśliwców F-35I, po uziemieniu w minionym tygodniu wszystkich samolotów F-35. Decyzję podjęto po wypadku amerykańskiego F-35B używanego przez US Marines Corps. Po zbadaniu okoliczności wypadku, okazało się, że jego przyczyną była usterka przewody paliwowego w silniku. Izrael przeprowadził kontrolę wszystkich swoich samolotów F-35I i skoordynował dalsze działania z Lockheed-Martin i Pratt & Whitney, którzy produkują silniki stosowane w F-35. Izrael posiada obecnie osiem myśliwców F-35I.

15 października 2018 r. Siły Obronne Izraela poinformowały o ponownym otwarciu przejścia granicznego Quneitra między Izraelem a Syrią. Przejście będzie wykorzystywane jedynie przez międzynarodowe siły UNDOF, które będą mogły wjechać z Izraela do zdemilitaryzowanej strefy na granicy między oboma krajami na Wzgórzach Golan, i następnie powrócić do Izraela. W ten sposób Izrael aktywnie wspiera misję UNDOF. Przejście Quneitra zostało zamknięte przez stronę izraelską pod koniec 2014 r., kiedy to islamscy dżihadyści przejęli kontrolę nad większością syryjskiej części Wzgórz Golan. Wtedy też siły UNDOF wycofały się z tego regionu, a obecnie przywróciły patrole w strefie zdemilitaryzowanej. Równocześnie Jordania otworzyła swoje przejście graniczne z Syrią.
    15 października 2018 r. premier Benjamin Netanjahu przemówił na otwarciu zimowej sesji Knesetu. "Zobaczcie, co osiągnęliśmy w ciągu ostatniej dekady. Nawet podczas globalnej recesji w 2008 roku, Izrael rozwijał się gospodarczo, podczas gdy inne kraje doświadczyły stagnacji." Netanjahu podkreślił dobre stosunki ze Stanami Zjednoczonymi i Rosją, a równocześnie skrytykował palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa za podżeganie i brak potępienia terroryzmu. Prezydent Reuven Rivlin powiedział: "Jestem syjonistą w każdym włóknie mojej istoty, i jako taki wierzę w prawa obywatelskie i rządy prawa. Wierzę w sądowy konserwatyzm i krytykuję sądowy aktywizm, i nadal będę mówić z dumą, że w Jerozolimie są sędziowie. Wierzę w wolność i równość, i wierzę w nasze prawo do ziemi. Złożoność nie jest plagą, złożoność nie jest brakiem kręgosłupa, nie jest też brakiem jasnego punktu widzenia. Złożoność jest ludzką rzeczą, bo ludzie głosują na centrum, głosują na prawicę, i lewicę. Nasze ogólne poglądy są tym, co nas łączy. Są łącznikiem między różnymi obozami, między różnymi szkołami, pomiędzy różnymi wierzeniami, między wizją a ideologią i twardym gruntem rzeczywistości. I ta złożoność, drodzy przyjaciele, nie jest dzisiaj odpowiednio reprezentowana w tym parlamencie, dzisiaj nie ma wystarczającego głosu w tym Knesecie. Wierzę w nas, Izraelczyków, w nasz zdrowy rozsądek. W naszą zdolność do wznowienia rozmowy między nami, abyśmy mogli komunikować się pomimo wszystkich naszych nieporozumień. Odważmy się wyrazić złożone poglądy i mówić w sposób, który pozwoli nam wszystkim żyć razem, w pokoju, w tym samym domu.”

15 października 2018 r. w południe palestyński terrorysta z nożem w ręku usiłował podbiec do przystanku autobusowego przy żydowskim osiedlu Barkan w Samarii, i zaatakować czekających tam ludzi. Izraelscy żołnierze dostrzegli i zastrzelili napastnika, zanim ten zdołał kogokolwiek zaatakować.
    15 października 2018 r. po południem 2 Palestyńczyków podłożyło ładunek wybuchowy przy płocie granicznym w południowej części Strefy Gazy. Wybuch uszkodził ogrodzenie. W odpowiedzi izraelski samolot ostrzelał pobliski posterunek obserwacyjny Hamasu. Później dwie palestyńskie łodzie rybackie usiłowały przełamać morską blokadę Strefy Gazy. Łodzie zostały ostrzelane przez izraelski okręt patrolowy. Rannych zostało 2 Arabów. Natomiast w starciach na plaży przy płocie granicznym w południowej części Strefy Gazy, rannych zostało kolejnych 30 Arabów.

15 października 2018 r. wybuch bomby ukrytej w przesyłce pocztowej zranił przywódcę rosyjskich Żydów Michaiła Skoblionoka i jego asystenta. Do zdarzenia doszło w Kazaniu. Skoblionok nosi także nazwisko Abramowicz.

16 października 2018 r. minister obrony Avigdor Liberman przeprowadził ocenę sytuacji bezpieczeństwa w rejonie Strefy Gazy. "Nie jesteśmy gotowi zaakceptować poziomu przemocy, który widzimy tutaj tydzień po tygodniu, ale musimy zrozumieć także drugą stronę tej sytuacji - my, państwo Izrael, establishment obrony, zrobiliśmy wszystko, aby dojść do sytuacji z 29 marca, przed wybuchem obecnej fali przemocy w Gazie. Staraliśmy się poprzez użycie siły, lub perswazji, lub współpracę ze społecznością międzynarodową i instytucjami ONZ, a także z każdym, kto tylko chciał przyjść i pomóc rozwiązać problem, jednak wyczerpaliśmy już wszystkie opcje, wszystkie możliwości, i teraz jest czas by podjąć decyzje. Musimy mocno uderzyć Hamas i jest to jedyny sposób, aby przywrócić sytuację do normalności i obniżyć próg przemocy do 0 lub prawie 0, lub do poziomu sprzed 29 marca. Poważne uderzenie Hamasu może nam przynieść co najmniej pięć lat spokoju. Musi to być decyzja gabinetu, a nie ministra obrony narodowej lub premiera, gdyż niestety, ani premier, ani minister obrony, nie mogą samemu podjąć takiej decyzji. Kiedy pytają się mnie, co się tak nagle zmieniło, że zmieniłem stanowisko wobec Gazy, odpowiadam, że zawsze przychodzi taki moment, w którym trzeba podjąć decyzję. Dla mnie taką chwilą było to, co wydarzyło się w zeszły piątek. Po zezwoleniu personelowi ONZ na wwiezienie rano czterech cystern z paliwem, wieczorem otrzymaliśmy tak gwałtowny wybuch przemocy, że dawno takiego nie pamiętamy. Przywódcy Hamasu, w tym Ismail Hanija, oświadczyli, że ani paliwo, ani pensje nie powstrzymają Hamasu przed używaniem przemocy, aż zostanie zniesiona blokada. Zniesienie blokady miałoby dla nich tylko jedno znaczenie: swobodna i nieskrępowana możliwość sprowadzania do Strefy Gazy broni i irańskich bojowników Hezbollahu, i my na to nigdy się nie zgodzimy. Musicie zrozumieć, że we wszystkich komentarzach słyszę, że Hanija tak mówi, ale on to mówi tylko na zewnątrz, gdyż musi uspokoić opinię publiczną wewnątrz w Strefie Gazy. Myślę, że jest to nasza genetyczna wada narodu żydowskiego - zawsze nie słyszymy tego, co mówi druga strona, i ciągle staramy się interpretować te słowa inaczej. Sugeruję, abyśmy wyraźnie dostrzegli tę sytuację: Hamas mówi, że nie zrezygnuje z użycia przemocy przy ogrodzeniu granicznym, dopóki nie zniesiemy blokady. Musimy zaakceptować te słowa takimi jakie są, bez interpretacji. W historii zapłaciliśmy zbyt wysoką cenę, nawet w latach 30., i pamiętam pod koniec lat siedemdziesiątych gdy w Iranie do władzy doszedł Chomeini. Musimy dostrzec rzeczywistą nominalną wartość słów wypowiadanych przez Hamas, że nigdy nie zgodzą się na powstrzymanie przemocy przy ogrodzeniu bez zniesienia blokady. Oni mówią te słowa takimi, jakie są, a następnie żądają od nas utrzymania dostaw paliwa, pensji, i wszystkich świadczeń bez dania czegokolwiek w zamian, bez uzgodnień na temat osób przetrzymywanych przez nich w Gazie, bez rezygnacji z ich najważniejszego celu zawartego w statucie ich organizacji - zniszczenia państwa Izrael i oczywiście bez rezygnacji z produkcji broni i kopania tuneli. Jeśli chodzi o mnie, istnieje tylko jedno rozwiązanie: rehabilitacja Strefy Gazy jest możliwa w zamian za demilitaryzację. Próbowaliśmy już wszystkich opcji, i myślę, że doszliśmy do końcowego etapu. Musimy podjąć decyzje i mam nadzieję, że rząd podejmie właściwe decyzje."
    16 października 2018 r. prezydent Reuven Rovlin spotkał się z przedstawicielami chrześcijańskich mediów i zwrócił ich uwagę na tragiczny los chrześcijańskich wspólnot na całym Bliskim Wschodzie. "Drodzy przyjaciele, to są trudne czasy dla naszego regionu. W Syrii trwa wojna, a Iran nadal szerzy nienawiść i ekstremizm tutaj i na całym świecie. Wspólnoty chrześcijańskie w naszym regionie płacą za to straszną cenę." Prezydent zwrócił uwagę na tolerancję religijną panującą w Izraelu i odnowienie tradycyjnego miejsca chrztu Jezusa Chrystusa nad rzeką Jordan (Qasr al-Jahud). "Jest to wyjątkowy projekt rozwojowy i jestem dumny, że mogę go promować. Już teraz jest to jedno z głównych miejsc pielgrzymkowych dla chrześcijan wszystkich wyznań, których liczba stale rośnie. Współpracujemy z chrześcijańskim światem jako całością i mamy nadzieję, że pewnego dnia wszyscy będziecie mogli bezpiecznie chodzić po całej trasie z Jerozolimy do Nazaretu poprzez Jerycho, i kąpać się w wodach rzeki Jordan. W zeszłym tygodniu znaleźliśmy napis na kamieniu tutaj w Jerozolimie. Pochodzi on z pierwszego wieku p.n.e. - dwa tysiące sto lat temu. Pisze na nim: Hananijasz, syn Dodalosa z Jerozolimy. Jest napisany w języku hebrajskim w Jerozolimie, i każdy uczeń pierwszej klasy w Izraelu może go przeczytać. Jest to najstarszy przedmiot z takim napisem, jaki kiedykolwiek widzieliśmy w Jerozolimie. Odnaleziono go podczas budowy nowej kolei dużych prędkości, która łączy Jerozolimę i Tel Awiw. To naprawdę niezwykłe odkrycie, które łączy naszą przeszłość z naszą przyszłością. W tym roku w Jerozolimie wydarzyło się jeszcze coś innego niezwykłego. Ponad 50 lat po wyzwoleniu Jerozolimy, zjednoczeniu jako stolicy Izraela, i w 70. rocznicę ustanowienia państwa Izrael, byłem zachwycony, że ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki przeprowadziła się do Jerozolimy. Inni już poszli za nimi i mamy nadzieję, że więcej nadejdzie. Dziękuję, panie prezydencie Trump! W 70. lat później Izrael jest współczesnym państwem inspirowanym starożytną historią. Właśnie w Jerozolimie znajdują się firmy technologiczne, które czynią świat lepszym miejscem. Działają one w miejscu, gdzie wydarzyły się historie biblijne. Słowa Ezechiela, że Izrael będzie prosperować i rozkwitać, spełnią się."
    16 października 2018 r. przedstawiciel Israel Railway, dr Israel Tal Saranga oficjalnie poinformował o problemach technicznych na nowej linii kolejowej z Tel Awiwu do Jerozolimy. Rano odwołano cztery pociągi na tej linii. "Linia między Jerozolimą a lotniskiem Ben Guriona jest pierwszą linią elektryczną w Izraelu. Wczoraj wieczorem pociąg z 150 pasażerami utknął w tunelu z powodu awarii elektrycznego lokomotywy. W krótkim czasie wysłaliśmy sprawną lokomotywę i odholowaliśmy pociąg z powrotem na lotnisko Ben Guriona. Cały czas zapoznajemy się z obsługą nowej linii kolejowej i uczymy się jej. Linia jest w fazie końcowych prób i etap ten będzie trwał przez kilka miesięcy. Mieliśmy drugą opcję, aby uruchomić linię na okres od sześciu miesięcy do roku, bez wchodzenia pasażerów do pociągów. Woleliśmy jednak, aby do pociągów wsiadała choćby mała liczba pasażerów, i mamy nadzieję, że państwo zrozumiecie, że wszystko co robimy, jest dla was. To niesamowite, że nawet jeśli napotykamy na chwilowe niepowodzenia, to ważne jest, abyśmy pamiętali, że budowę tej linii zaczęliśmy w 2012 roku, aby sześć lat później kursowały na niej pociągi dla chwały Państwa Izrael."

16 października 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali ataki ze Strefy Gazy z użyciem balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 5 pożarów przygranicznych terenów w Izraelu. Wieczorem kilkuset Palestyńczyków demonstrowało przy ogrodzeniu granicznym w południowej części Strefy Gazy. Rzucano kamieniami i bombami zapalającymi.
    16 października 2018 r. do Strefy Gazy przez przejście graniczne Erez wjechała delegacja ONZ. Natomiast przez przejście graniczne Rafah wjechała delegacja oficerów egipskiego wywiadu. Nie są znane szczegóły prowadzonych rozmów.

16 października 2018 r. specjalny wysłannik Białego Domu, Jason Greenblatt ujawnił, że pokojowy plan prezydenta Donalda Trumpa zawiera plan ponownego połączenia Strefy Gazy z Autonomią Palestyńską. "Wyjaśnijmy sobie coś: Gaza i Zachodni Brzeg zostały rozdzielone na dziesięć lat, nie tylko fizycznie, ale także politycznie – co wynikło z rozłamu między Autonomią Palestyńską a Hamasem. Absurdem jest zaprzeczać tej rzeczywistości. W przeciwieństwie do tego, nasz plan pokojowy ma na celu połączenie ich razem. Nie mylicie się; jesteśmy zainteresowani tym, by pomóc wszystkim Palestyńczykom, zarówno na Zachodnim Brzegu, jak i w Gazie, a różne dezinformacje rozprzestrzeniają strony, które nawet nie widziały planu, a niweczenie tego planu nie przyniesie korzyści zwykłemu palestyńskiemu życiu. Kiedy nasz plan zostanie opublikowany, wszystkie strony powinny go przeczytać i ocenić według jego zasadności. OWP powinna być pozytywną siłą, aby zmienić ludzkie życie na lepsze, a nie próbować wpływać na ludzi, zanim jeszcze zobaczą nasz plan."
    16 października 2018 r. w Ankarze (Turcja) doszło do incydentu bezpieczeństwa w pobliżu ambasady Izraela. Tureccy policjanci postrzelili i aresztowali kierowcę traktora, który szarżował w kierunku ambasady Izraela i nie reagował na wezwania do zatrzymania się. Ciągnik zatrzymano w odległości około 2 km od ambasady. Wcześniej staranował on kilka samochodów.
    16 października 2018 r. polski sąd okręgowy w Oświęcimiu skazał 19-letniego Izraelczyka na karę grzywny w wysokości 5 000 zł (1350 $), jako karę za oddawanie moczu na pomnik stojący przy ruinach krematoriów na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Izraelski nastolatek popełnił ten haniebny czyn w marcu i został jeszcze tego samego dnia aresztowany – zwolniono go po przyznaniu się do popełnionego czynu. Skazany zgodził się zapłacić zasądzoną grzywnę.

17 października 2018 r. nad ranem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Grad, która spadła na miasto Beer Szewa. Uszkodzony został dom mieszkalny. Rannych zostało 3 Izraelczyków, a kolejne 3 osoby doznały szoku. Eksperci wojskowi stwierdzili, że rakieta posiadała zwiększony ładunek wybuchowy. Armia wszczęła dochodzenie dlaczego zawiódł system Iron Dome. Rano druga rakieta spadła na plaży na północ od Strefy Gazy.
    17 października 2018 r. obrona cywilna wydała rano instrukcje dla mieszkańców społeczności położonych w pobliżu Strefy Gazy. W najbliżej położonych szkołach odwołano zajęcia szkolne, a także ograniczono zgromadzenia publiczne. Premier Benjamin Netanjahu spotkał się z ministrem obrony Avigdorem Libermanem. Zamknięto przejścia graniczne ze Strefą Gazy, oraz ograniczono strefę połowów do 3 mil morskich.
    17 października 2018 r. szef Południowego Dowództwa gen. Herzi Halevi powiedział: "Hamas pretenduje do rządzenia w Strefie Gazy i mówi mieszkańcom Gazy, że chce poprawić warunki ich życia, jednak w rzeczywistości Hamas specjalizuje się jedynie w zamieszkach przy ogrodzeniu granicznym, używając przy tym urządzeń wybuchowych, balonów zapalających i wybuchowych, i jak to widzieliśmy zeszłej nocy, rakiet. Hamas pogarsza życie zwykłych mieszkańców Gazy, a ostatniej nocy podjął działania, które zmusiły nas do uderzenia w szereg urządzeń do produkcji broni, obiektów wojskowych i podziemną infrastrukturę. Wszystko, co zostało uderzone, zostało zniszczone, a Hamasowi będzie trudno zebrać fundusze na odbudowę tych obiektów. Siły Obronne Izraela są gotowe na każdą ewentualność i nadal będą przygotowywać się na każdy scenariusz. Jesteśmy w stanie reagować z jeszcze większą siłą." Wśród zniszczonych celów znajduje się wyrzutnia rakiet odpowiedzialna za atak na Beer Szewę oraz podziemny tunel terrorystyczny położony w rejonie Khan Younis na południu Strefy Gazy.
    17 października 2018 r. wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Dokonano przeglądu sytuacji bezpieczeństwa na granicy ze Strefą Gazy i przedstawiono zalecenia dotyczące działań wojskowych. Benjamin Netanjahu obiecał zdecydowane działania w odpowiedzi na zniszczenie domu w Beer Szewie. Armia otrzymała polecenie rozmieszczenia baterii Iron Dome w rejonie miasta Beer Szewa. Tymczasem dzięki mediacji egipskiego wywiadu, ogłoszono zawieszenie broni, jednak strona izraelska zapowiedziała, że nadchodzący piątek będzie testem rozejmu.

17 października 2018 r. nad ranem izraelskie siły powietrzne zbombardowały posterunki Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Rannych zostało 8 Palestyńczyków. Celem było także miasto Dir Al Balah w środkowej części strefy. Ogółem zaatakowano 20 celów terrorystycznych.
    17 października 2018 r. rano Hamas i Islamski Dżihad wydały wspólne oświadczenie, w którym "sprzeciwiły się rakietowemu ostrzałowi, który szkodzi wysiłkom mającym na celu zniesienie oblężenia Strefy Gazy".
    17 października 2018 r. wieczorem media w Strefie Gazy poinformowały, że Hamas rozpoczął ewakuację swojej głównej wojskowej kwatery Gazie, a wszystkie siły bezpieczeństwa opuściły biura. Hamas poinformował, że w najbliższych dniach zostanie zmniejszona wielkość konfrontacji przy granicy Strefy Gazy. Jako przyczynę podjęcia takiej decyzji podano umożliwienie Egipcjanom negocjacji w sprawie złagodzenia blokady strefy. Również wieczorem Strefę Gazy opuściła delegacja oficerów egipskiego wywiadu. Wiadomo, że Egipt przekazał Hamasowi wiadomość, aby podczas przygranicznych demonstracji utrzymywali ich uczestników w odległości 500 metrów od granicy.

17 października 2018 r. Unia Europejska wezwała do deeskalacji po atakach rakietowych przeprowadzonych ze Strefy Gazy na terytorium Izraela. "Ostrzał rakietowy palestyńskich bojowników z Gazy w kierunku Izraela musi zostać natychmiast zatrzymany. Bezkrytyczne ataki na cywilów są całkowicie nie do przyjęcia. Obecnym priorytetem jest deeskalacja sytuacji."
    17 października 2018 r. ONZ zatwierdziła zakup systemów obronnych od izraelskiej firmy Mer, która za kwotę 8 mln $ ma w ciągu następnych 3 lat poprawić stan bezpieczeństwa baz międzynarodowych sił pokojowych ONZ w Afryce (w minionym roku zginęło tam 61 żołnierzy sił pokojowych). Zakupy sprzętu są realizowane przez ONZ w trybie awaryjnym. Ponadto izraelska firma Odis dostarczy technologię uzdatniania wody o wartości 42 mln $. Izrael odebrał to jako swoiste wotum zaufania ze strony ONZ.

18 października 2018 r. rano na przybrzeżnej równinie spadł pierwszy zimowy deszcz.
    18 października 2018 r. rano obrona cywilna zniosła wszystkie restrykcje wprowadzone wcześniej dla obszaru wokół Strefy Gazy. Pomimo to, Siły Obronne Izraela rozpoczęły dyslokację swoich oddziałów w rejon Strefy Gazy. Zaobserwowano kolumny przewożące czołgi i transportery opancerzone, zmierzające na południe kraju. Jest to konsekwencja wczorajszej decyzji gabinetu bezpieczeństwa: zero tolerancji dla naruszeń granicy Izraela i uszkodzeń ogrodzenia granicznego od strony Strefy Gazy. Mieszkańcy okolicznych wiosek mówią, że od kilku lat nie widzieli tak dużej koncentracji wojska.

18 października 2018 r. rano doszło do starć między żydowskimi osadnikami a Palestyńczykami przy osiedlu Itzchar w środkowej części Samarii. W ciągu ostatnich kilku miesięcy mieszkańcy sąsiedniej arabskiej wioski organizowali marsze protestacyjne w kierunku osiedla Itzchar. Dzisiaj rano osadnicy podjęli próbę usunięcia 15 Palestyńczyków z tego obszaru, co doprowadziło do konfrontacji. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze nakłonili żydowskich osadników do wycofania się do swojego osiedla, natomiast Palestyńczycy obrzucili żołnierzy kamieniami. W starciu ranny został 1 Arab.

18 października 2018 r. sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że obie placówki dyplomatyczne działające w Jerozolimie zostaną połączone w jedną ambasadę. W tej chwili w Jerozolimie funkcjonuje ambasada Stanów Zjednoczonych w Izraelu (w budynku Konsulatu Generalnego USA), oraz konsulat we Wschodniej Jerozolimie, którego misją jest obsługa spraw Palestyńczyków. "Ta decyzja wynika z naszych globalnych wysiłków na rzecz poprawy efektywności i skuteczności naszych działań. Nie oznacza to zmiany polityki Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie, Zachodnim Brzegu czy Strefie Gazy."

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Aktualności z Izraela


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2018-2019 by Gedeon