KWIECIEŃ - CZERWIEC  2019 r.



  -  HISTORIA
  - styczeń-marzec 2019 r.
 - kwiecień-czerwiec 2019 r.
  - lipiec-wrzesień 2019 r.





 

1 kwietnia 2019 r. władze wodne poinformowały, że dzięki opadom deszczu w ciągu wczorajszego dnia poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 11 cm (od piątku o 15,5 cm). Obecnie poziom wody wynosi 211,96 metra p.p.m. Służby meteorologiczne poinformowały, że miniony marzec był najbardziej deszczowym miesiącem na północy kraju od 2003 r. W tej zimy wystąpił ciąg czterech miesięcy opadów, jakich nie było od zimy 1991-92. Wielkość opadów była większa o 1,5 do 2,5 razy od średniej opadów w większości regionów kraju.
    1 kwietnia 2019 r. Siły Obronne Izraela poszerzyły rano strefę połowów przy Strefie Gazy, do 6 mil morskich w północnej i środkowej części strefy. Poinformowano, że jeśli spokój się utrzyma, to strefa połowów ma być rozszerzona z 12 mil morskich (22 km) do 15 mil (28 km). Strefa połowów przy Strefie Gazy nigdy nie została tak rozszerzona od czasów drugiej intifady.
    1 kwietnia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu razem z brazylijskim prezydentem Jair Bolsonaro odwiedzili Zachodni Mur w Jerozolimie.
    1 kwietnia 2019 r. firma SpaceIL poinformowała, że lądownik księżycowy Beresheet ukończył swój ostatni manewr przed zaplanowanym za 10 dni lądowaniem na Księżycu. Lądownik przeprowadził 72-sekundowe uruchomienie silników, dzięki czemu uzyskał precyzyjną synchronizację przygotowującą do lądowania, które jest zaplanowane na 11 kwietnia. Za trzy dni lądownik wejdzie na orbitę Księżyca i wykona skomplikowany manewr wejścia w grawitację Księżyca i stopniowe obniżanie orbity w celu zaplanowanego lądowania.

1 kwietnia 2019 r. w nocy Palestyńczycy brutalnie zaatakowali izraelskich żołnierzy, którzy wkroczyli do Dżeninu w Samarii, w celu aresztowania osoby podejrzanej o działalność terrorystyczną. Żołnierzy obrzucono kamieniami, bombami zapalającymi oraz improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Nikt nie został ranny.
    1 kwietnia 2019 r. po południem 2 palestyńskich terrorystów rzuciło bombę w izraelski posterunek wojskowy przy żydowskim osiedlu Neve Tzuf w zachodniej części Samarii. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem, raniąc napastników.
    1 kwietnia 2019 r. wieczorem przez przejście graniczne Eretz do Strefy Gazy wjechała delegacja egipskich oficerów wywiadu, którzy negocjują zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem. Rzecznik Islamskiego Dżihadu zaprzeczył doniesieniom, że jego organizacja zamierza przeprowadzić atak na terytorium Izraela w celu zniweczenia negocjacji między Izraelem a Hamasem.

1 kwietnia 2019 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Ottawie z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau. Omówiono problematykę międzynarodowej walki z antysemityzmem, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Iranu. Rivlin powiedział: "Iran przewodzi szyickiej osi przebiegającej przez Iran, Syrię, Liban i Jemen, a jego działania nasilają napięcia sunnicko-szyickie. Może to doprowadzić do regionalnej eskalacji i zagrozić całemu światu. Świat nie może na to pozwolić Iranowi. Jedynym sposobem na powstrzymanie planów Iranu jest skoordynowana presja międzynarodowa i w razie potrzeby ukierunkowane działania wojskowe."
    1 kwietnia 2019 r. nastąpiło otwarcie ambasady Izraela w Kigali, stolicy Rwandy. Jest to jedenasta ambasada Izraela na kontynencie afrykańskim.

2 kwietnia 2019 r. w nocy Palestyńczycy zaatakowali izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne w dzielnicy Kafr Aqab we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 3 innych zostało rannych. Policja zapowiedziała zbadanie okoliczności użycia ostrej amunicji podczas tych strać.
    2 kwietnia 2019 r. władze wodne poinformowały, że dzięki opadom deszczu w ciągu wczorajszego dnia poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 10 cm. Obecnie poziom wody wynosi 211,86 metra p.p.m. Od początku zimy poziom wzrósł o 2,8 metra.
    2 kwietnia 2019 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że 5,8 mln Izraelczyków jest uprawnionych do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

2 kwietnia 2019 r. arabskie media poinformowały, że podczas rozmów z egipską delegacją w Gazie, miały paść słowa, że "rakiety ruchu oporu są gwarancją, że Izrael zrealizuje swoje porozumienia z Gazą. Dla egipskiego mediatora stało się jasne, że jeśli Izrael opóźni swoje obietnice, będzie oznaczało to zwrócenie się do ogólnej konfrontacji wojskowej, jakiej Izrael jeszcze nie zna." Kanał telewizyjny Al-Quds, poinformował jednak, że w ramach porozumienia między Hamasem a Izraelem odbędzie się wymiana więźniów. Do zawarcia porozumienia o zawieszeniu brani ma ponoć dojść w najbliższych godzinach.
    2 kwietnia 2019 r. palestyńskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że nie będzie już kierować pacjentów do izraelskich szpitali. Rzecznik ministerstwa Osama Najjar wyjaśnił, że powodem podjęcia tej decyzji, było zabranie przez Izrael części funduszy Autonomii Palestyńskiej. Według palestyńskich danych, koszt leczenia mieszkańców Autonomii Palestyńskiej w izraelskich szpitalach wynosi około 100 mln dolarów rocznie. Podsekretarz Assad Ramlawi zauważył jednak, że 25% lekarzy pracujących w izraelskich szpitalach to Arabowie z Autonomii Palestyńskiej, i mogli by oni zapewnić pełną opiekę dla 95% Palestyńczyków. "Na resztę znajdziemy alternatywę w Jordanii, Egipcie, Turcji, Indiach i każdym innym kraju, a każdy pacjent skorzysta z prawa do leczenia. Niedawno zawarliśmy umowę z Turcją, gdzie będą dokonywane przeszczepy wątroby, a w Indiach przeszczepy serca i płuc. Istnieją wybitne alternatywy dla izraelskich szpitali, natomiast pacjenci z Gazy zostaną przeniesieni do egipskich szpitali. Obecni pacjenci, którzy otrzymali transfery medyczne do izraelskich szpitali, będą nadal otrzymywać leczenie aż do jego zakończenia, i ta decyzja nie będzie miała żadnego wpływu dla nich."
    2 kwietnia 2019 r. przywódca Hamasu, Ismail Hanijeh powiedział, że jego organizacja przez egipską delegację przekazała Izraelowi szereg żądań dotyczących poprawy warunków odbywania kary przez palestyńskich więźniów bezpieczeństwa w izraelskich więzieniach. Żądania dotyczą umożliwienia korzystania przez więźniów z telefonów komórkowych, zniesienia sankcji wobec osadzonych, przywrócenie wizyt członków rodzin i poprawę warunków bytowych w zakładach karnych. Hamas spodziewa się podpisania porozumienia o zawieszeniu broni przed 9 kwietnia. Z pozostałych żądań Hamasu, spełnione zostało poszerzenie obszaru połowu ryb u wybrzeży Strefy Gazy i złagodzenie ograniczeń wywozu towarów ze strefy. Kolejnymi żądaniami są projekty ONZ zwiększające zatrudnienie w Strefie Gazy, w ciągu 6 miesięcy budowa nowej linii energetycznej z Izraela do Gazy, oraz w ciągu 12 miesięcy budowa nowego gazociągu do elektrowni w Gazie, aby umożliwić lepsze wykorzystanie znajdujących się tam turbin, które mają zostać dostosowane do spalania gazu ziemnego.

3 kwietnia 2019 r. władze wodne poinformowały, że dzięki ostatnim opadom deszczu, poziom wody w jeziorze Kinneret wciągu ostatniej doby wzrósł o dodatkowe 6 cm, osiągając poziom 211,80 metra p.p.m. Oczekuje się kolejnych opadów. Służby meteorologiczne wydały ostrzeżenie, że w związku z opadami deszczu istnieje obawa przed gwałtownymi powodziami na pustyni Judzkiej i na południu kraju. Surowo zabroniono wchodzenia pieszo lub wjeżdżania samochodem do koryt rzek okresowych, dopóki zagrożenie całkowicie nie ustanie.
    3 kwietnia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu skomentował negocjacje prowadzone z organizacją terrorystyczną Hamas. "Musicie zrozumieć, że wszędzie wokół nas jest radykalny islam. Największą siłą islamistów jest Iran. Iran próbuje zdobyć broń nuklearną. Powstrzymujemy to. Iran próbuje przenieść swoje siły wojskowe do Syrii i my je tam powstrzymujemy. Udało mi się zapewnić, że mamy swobodę ruchów w Syrii ze strony armii rosyjskiej, a był to nie mały wysiłek. Jeśli Iran zakorzeni się w Syrii, to nie będziemy nawet w stanie porównać tego zagrożenia z oddziałem radykalnego islamu działającego w Gazie. Odstraszamy Hamas. Zablokowaliśmy ich główne trasy dostaw."
    3 kwietnia 2019 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że kilka dni temu ciało izraelskiego żołnierza zaginionego podczas bitwy w Libanie w 1982 r., powróciło za pośrednictwem trzeciego kraju do Izraela. Po przeprowadzeniu testów DNA i potwierdzeniu tożsamości, jego ciało zostanie przekazane rodzinie. Sierżant Zachary Baumel zaginął 11 czerwca 1982 r. podczas bitwy z wojskami syryjskimi pod Sułtan Jacoub. Do bitwy tej doszło szóstego dnia wojny. W bitwie tej zginęło 20 izraelskich żołnierzy, a wielu zostało rannych. Los sześciu był nieznany. Jeden zginął w bitwie i został pochowany w Syrii, a po wojnie jego ciało powróciło do Izraela. Drugi został schwytany przez Syryjczyków i dwa lata później uwolniony. Trzeci został schwytany przez islamskich terrorystów i trzy lata później zwolniony. Los pozostałych trzech był nieznany – Zachary Baumel, Zvi Fieldman i Jehuda Katz. Uważano, że zostali schwytani przez siły wroga. Przez 37 lat byli nieustannie poszukiwani, i prawdopodobnie dopiero wzrost obecności wojskowej Rosji w regionie umożliwił wywiadowi odzyskanie ciała zaginionego Baumela.
    3 kwietnia 2019 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu odleciał do Moskwy, gdzie jutro rano ma spotkać się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. "Wybieram się na kolejne spotkanie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Omówimy wydarzenia w Syrii, kwestie regularnej koordynacji działań między naszymi armiami oraz inne ważne kwestie dla państwa Izrael." Netanjahu spotkał się ostatnio z Putinem 27 lutego.

3 kwietnia 2019 r. rano palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem Żydów jadących samochodem w pobliżu arabskiej miejscowości Huwwara w środkowej części Samarii. Napastnik otworzył drzwi żydowskiego samochodu, który zwolnił przy izraelskim punkcie kontrolnym. Terrorysta usiłował dźgnąć nożem uczennicę, którą ojciec zawoził do szkoły. Kierowca sąsiedniej ciężarówki otworzył jednak ogień do napastnika, ciężko go raniąc. Po przewiezieniu do szpitala terrorysta zmarł. Kierowca, który otworzył ogień, był członkiem żydowskiego zespołu szybkiego reagowania powołanego do obrony żydowskich osiedli na palestyńskich terytoriach.
    3 kwietnia 2019 r. Hamas i Islamski Dżihad rozkazały wszystkim mniejszym ugrupowaniom zbrojnym w Strefie Gazy wstrzymanie wszelkich ataków wymierzonych przeciwko Izraelowi. Rozkazano także zaprzestanie nocnych demonstracji wzdłuż ogrodzenia granicznego. Ismail Hanijeh powiedział, że negocjacje postępują dobrze i nie jest wykluczona wymiana więźniów. Negocjacje są prowadzone za pośrednictwem egipskiego wywiadu, i są wspierane przez Katar i ONZ.
    3 kwietnia 2019 r. władze Autonomii Palestyńskiej skrytykowały negocjacje między Izraelem a Hamasem, nazywając je „zdradą i haniebnym porozumieniem”.
    3 kwietnia 2019 r. Siły Obronne Izraela otrzymały rozkaz wyburzenia domu palestyńskiego terrorysty Omara Abu Lilaha, który 17 marca b.r. w ataku terrorystycznym przy mieście Ariel zamordował 2 Izraelczyków. Nakaz rozbiórki wejdzie w życie 8 kwietnia. Przy tej okazji opublikowano dodatkowe informacje dotyczące pościgu za terrorystą. Obława trwała trzy dni i zakończyła się strzelaniną, w której uczestniczyła specjalna jednostka antyterrorystyczna. Izraelskie oddziały niemal natychmiast po ataku terrorystycznym zablokowały obszar trzech arabskich wiosek położonych najbliżej miejsca ataku. Podczas przeszukiwań sprawdzono wszystkie jaskinie, domy i pola, przesłuchując wiele osób. Zebrane w ten sposób informacje posłużyły do zlokalizowania miejsca ukrywania się terrorysty.

3 kwietnia 2019 r. żydowska gazeta wydawana w Nowym Jorku, The Jewish Press, opublikowała wyniki sondażu przeprowadzonego w Izraelu. Z opublikowanych danych wynika, że 50% respondentów opowiedziało się za zawodową armią w Izraelu, popierając przekształcenie Sił Obronnych Izraela z obowiązkowej w ochotniczą armię zawodową.

4 kwietnia 2019 r. wieczorem zespół inżynierów SpaceIL i Israel Aerospace Industries przeprowadził najbardziej krytyczny manewr lądownikiem księżycowym Beresheet. Manewr ten umożliwił przechwycenie statku kosmicznego przez grawitację księżyca i rozpoczęcie orbitowania wokół księżyca. W nadchodzącym tygodniu lądownik będzie systematycznie obniżać orbitę, aż do osiągnięcia optymalnego punktu do przeprowadzenia autonomicznego lądowania, które jest spodziewane na wieczór 11 kwietnia. Statek waży zaledwie 600 kg i jest najmniejszym, który będzie lądować na Księżycu.

4 kwietnia 2019 r. wieczorem palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski autobus przy arabskiej miejscowości Halhul w Judei. Nikt nie został ranny.

4 kwietnia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Obaj politycy wzięli udział w oficjalnej ceremonii w rosyjskim ministerstwie obrony, podczas której przekazano przedmioty należące do zmarłego izraelskiego żołnierza Zachariego Baumela (cicit , skafander i buty wojskowe). W uroczystości uczestniczył szef sztabu rosyjskiej armii Walery Gerasimow. Netanjahu podziękował za pomoc Rosji w odzyskaniu ciała izraelskiego żołnierza Zecharii Burmela. Jego szczątki Rosjanie odnaleźli pochowane w Syrii. Podkreślił, że było to bardzo ważne dla państwa Izrael. "Jeszcze raz bardzo dziękuję prezydentowi Putinowi i ministerstwu obrony Rosji. Ten ekscytujący dzień i ceremonia są kolejnym wyrazem szczególnego związku między narodem rosyjskim a narodem żydowskim. Nigdy nie zapominamy o ogromnym poświęceniu narodu rosyjskiego i Armii Czerwonej, aby ocalić ludzkość i uratować naród żydowski przed nazistowskim potworem. Setki tysięcy Żydów dzielnie walczyli w Czerwonej Armii, a wielu z nich teraz w Izraelu wciąż z dumą nosi medale, a wielu innych pomogło założyć Izraelskie Siły Obronne. Podczas ceremonii rosyjska orkiestra odegrała pieśń żałobną. Pod koniec ceremonii izraelska flaga na trumnie z przedmiotami została złożona i przekazana premierowi. Późniejsze rozmowy dotyczyły głównie problematyki Syrii i Iranu. Szef rosyjskiej armii zażądał, aby Izrael wcześniej przekazywał informacje ostrzegawcze o atakach na cele wojskowe w Syrii. Podczas spotkania omówiono także rozmieszczenie rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-300 w Syrii.
    4 kwietnia 2019 r. podczas konferencji prasowej Netanjahu wyjaśnił dlaczego nie wydał rozkazu zajęcia Strefy Gazy i pokonania Hamasu. "W Gazie zrobiliśmy wiele, ale nie zrobiliśmy jednej rzeczy, mianowicie nie podbiliśmy jej, ponieważ wtedy musielibyśmy ją utrzymać i przejąć kontrolę nad dwoma milionami Palestyńczyków, lub przekazać tą odpowiedzialność komuś innemu. Rozmawiałem z wieloma arabskimi przywódcami o możliwości przejęcia kontroli nad Gazą, ale nikt nie zgłosił się na ochotnika. Miałem nadzieję, że ktoś to zrobi, ale nikt tego nie chciał. Od tamtej pory robiliśmy to co było potrzeba, aby ich uderzyć. W końcu nie możesz przystąpić do negocjacji dyplomatycznych z kimś, kto chce cię zniszczyć. Jednak nadal wszystkie opcje, w tym wejście i zdobycie Gazy, są na stole, zgodnie z tym, co jest dobre dla państwa Izrael. Obecnie Siły Obronne Izraela z wielką mocą okrążają Gazę. Nie rozpoczynamy jednak niepotrzebnych wojen, a rozkaz rozpoczęcia wojny można podjąć dopiero po wyczerpaniu się wszystkich innych opcji. Nie wiem, czy uda się nam osiągnąć długotrwałą ciszę, ale wiem jedno: nie podejmuję niepotrzebnych wojen. Wywieram nacisk, jaki jest nam potrzebny, i jestem gotów zapłacić cenę, ale tylko wtedy, gdy będzie potrzebna. W rzeczy samej, jestem gotów zapłacić cenę polityczną za to, że nie poszedłem na wojnę wtedy, gdy była ona nie potrzebna. Chcę, aby każda matka i ojciec wiedzieli, że nie wysyłam ich dzieci na wojnę, zanim nie wykorzystamy wszystkich innych opcji. Być może będziemy zmuszeni do szerokiej kampanii wojskowej w Gazie. Siły są na miejscu, ale to ostatnia opcja, nie pierwsza."
    4 kwietnia 2019 r. syryjski minister spraw zagranicznych Walid Muallem powiedział, że "istnieje opcja wojskowa dla wyzwolenia Wzgórz Golan. Nasze prawo do Wzgórz Golan nie zostało unieważnione przez przedawnienie. Jest to stałe prawo, a ziemia jest święta."

5 kwietnia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że w rozmowie z doradcą Białego Domu Jaredem Kushnerem i specjalnym wysłannikiem USA na Bliskim Wschodzie Jasonem Greenblattem, wyraźnie podkreślił, że państwo palestyńskie nie może powstać. "Podczas wizyty w Waszyngtonie zadałem pytanie kiedy chcą opublikować swój plan, i nie otrzymałem odpowiedzi. Gdyby chcieli przedstawić plan zaraz po wyborach, powiedzieliby to. W każdym razie przedstawiłem swoje wytyczne dotyczące planu. Nie zaakceptuję żadnego planu, który wykorzeniłby nawet jedną osadę lub osadnika. Z pewnością nie może być palestyńskiej suwerenności nad osiedlami żydowskimi. Nad ani jednym. Zarządzanie nad terytorium położonym na zachód od rzeki Jordan pozostanie w naszych rękach. Jesteśmy odpowiedzialni za zarządzanie z punktu widzenia bezpieczeństwa całego obszaru. Jest to nasze państwo. Nie popełnimy samobójstwa, aby w New York Times napisano o tym pozytywny artykuł, który nie potrwa dłużej niż dwie godziny. Palestyńczycy mogą jednak kierować swoim własnym życiem. Nie interesuje nas zarządzanie Nablusem. Jeśli chodzi o mnie, istnieją trzy żelazne warunki: Żaden osadnik nie zostanie wysiedlony, po drugie, jesteśmy suwerenni z punktu widzenia bezpieczeństwa na całym obszarze na zachód od rzeki Jordan, po trzecie: nie podzielę Jerozolimy."

5 kwietnia 2019 r. około 10 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony i rzucano kamienie w izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu, starając się uniemożliwić uszkodzenie płotu granicznego i udaremniając próby nielegalnego przekroczenia granicy. W starciach rannych zostało 83 Palestyńczyków.

5 kwietnia 2019 r. libańska gazeta Al-Akhbar napisała, że amerykański plan pokojowy obejmuje przesiedlenia na dużą skalę palestyńskich Arabów z Izraela do Jordanii, i utworzenie trójstronnej konfederacji między Jordanią, Autonomią Palestyńską i administracją cywilną Izraela w celu zarządzania Judeą i Samarią. Zgodnie z planem, w pierwszej kolejności Jordania miałaby naturalizować 300 tys. Palestyńczyków, w tym około 200 tys., którzy już mieszkają na terytorium Jordanii. Szczegóły dotyczące przesiedlenia kolejnych 800 tys. nie są znane, ale w sumie Jordania miałaby przyjąć około 1 mln palestyńskich Arabów. Podobnie Liban miałby przyznać obywatelstwo około 450 tys. palestyńskich Arabom żyjącym na jego terytorium. Jordania miałaby także oddać dwa niewielkie obszary (Naharajim i Tzofar), które obecnie są dzierżawione przez Izrael. W zamian Jordania otrzymałaby rekompensatę w wysokości 45 mln dolarów oraz różne projekty gospodarcze. Natomiast Arabia Saudyjska przekazałaby Jordanii terytorium o powierzchni równej obszarowi przekazanemu Izraelowi. Na egipskim półwyspie Synaj utworzono by strefy przemysłowe, które zapewniłyby zatrudnienie dla mieszkańców Strefy Gazy. W zamian za udostępnienie swego terytorium, Egipt otrzymałby 65 mld dolarów w projektach gospodarczych.
    5 kwietnia 2019 r. wieczorem pewien mężczyzna wdarł się do synagogi w Buenos Aires (Argentyna), i groził ostrym narzędziem modlącym się wiernym. Rzucił także kamieniami w strażnika synagogi, a na podłogę wylał olej. Przez cały czas wykrzykiwał antysemickie hasła. Drugi strażnik obezwładnił napastnika, i przetrzymał do czasu policji, która go aresztowała. Rabin Uriel Husni powiedział: "Nigdy nie myślałem, że coś takiego mogłoby się wydarzyć. Mieliśmy tu atak terrorystyczny. Razem ze strażnikami byliśmy w stanie go powstrzymać."

6 kwietnia 2019 r. - Szabat.
    6 kwietnia 2019 r. Siły Obronne Izraela otworzyły wieczorem 643 lokali wyborczych w bazach wojskowych sił lądowych, powietrznych i marynarki. Dzięki temu umożliwiono żołnierzom głosowanie przez 72 godziny, aby podczas powszechnych wyborów parlamentarnych 9 kwietnia byli w pełnej gotowości operacyjnej. Aby umożliwić wszystkim żołnierzom udział w wyborach, uruchomiono także około 130 mobilnych lokali wyborczych, które odwiedzą nawet najbardziej odległe posterunki i placówki wojskowe. Frekwencja w armii wyniosła 59%, o 2% więcej niż podczas wyborów w 2015 r.

6 kwietnia 2019 r. sekretarz generalny OWP Saeb Erekat potępił przedwyborcze obietnice premiera Benjamina Netanjahu dotyczącą zastosowania izraelskiej suwerenności nad żydowskimi społecznościami w Judei i Samarii, jeśli wygra kolejne wybory. "Takie oświadczenie Netanjahu nie jest zaskakujące. Izrael będzie nadal bezczelnie naruszał międzynarodowe prawo, tak długo, jak długo społeczność międzynarodowa będzie bezkarnie nagradzać Izrael, szczególnie popierając administrację Trumpa i popierając pogwałcanie przez Izrael praw narodowych i praw człowieka narodu palestyńskiego. Będziemy nadal dążyć do uzyskania naszych praw za pośrednictwem międzynarodowych forów, w tym Międzynarodowego Trybunału Karnego, dopóki nie osiągniemy naszej dawno opóźnionej sprawiedliwości."
    6 kwietnia 2019 r. przywódca Hamasu Ismail Hanijeh powiedział dziennikarzom, że istnieją trzy kanały mediacji z Izraelem, mianowicie Egipt, Katar i ONZ. Dzięki temu Hamas otrzymał "pozytywne" odpowiedzi ze strony Izraela dotyczące porozumień związanych z zawieszeniem broni i zniesieniem oblężenia Strefy Gazy. "Jesteśmy na etapie badania odpowiedzi, które otrzymaliśmy za pośrednictwem mediatorów w odniesieniu do wielu żądań, ale przed nami jeszcze długa droga, aby otrzymać ostateczną satysfakcjonującą odpowiedź." Jahja Sinwar ostrzegł jednak Izrael, że "jeśli Strefa zostanie wciągnięta w wojnę, Izrael ucierpi. Nie będzie ewakuować tylko miast graniczących z Gazą, ale także Aszdod, Aszkelon, a nawet Tel Awiw. Nasze palce wciąż są na spuście, i tam pozostaną, aby chronić naród palestyński. Hamas będzie mieczem i tarczą dla narodu palestyńskiego."
    6 kwietnia 2019 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę, która spadła wewnątrz terytorium Strefy Gazy.

6 kwietnia 2019 r. Jordania zorganizowała nad brzegiem Morza Martwego Światowe Forum Ekonomiczne. Przy tej okazji minister spraw zagranicznych Omanu, Jusufa bin Alawi bin Abdullah, powiedział, że Arabowie muszą podjąć inicjatywy, aby Izrael przezwyciężył "obawy o swoją przyszłość" w regionie. "Zachód zaoferował Izraelowi wsparcie polityczne, gospodarcze i wojskowe, i teraz posiada on wszystkie środki władzy ... ale mimo to obawia się o swoją przyszłość jako kraj niearabski otoczony 400 milionami Arabów. Wierzę, że my, Arabowie, musimy być w stanie przyjrzeć się tej kwestii i spróbować złagodzić te obawy poprzez inicjatywy i prawdziwe porozumienia między nami a Izraelem." Jordański minister spraw zagranicznych Ajman Safadi, powiedział: "Świat arabski uznaje prawo Izraela do istnienia. Sami Palestyńczycy uznali prawo Izraela do istnienia ... to nie jest problemem. Problem polega na tym, że zawiedliśmy się. Czy ten zawód się skończy? Izrael musi wycofać się z ziem arabskich okupowanych od 1967 r. I musi pozwolić na stworzenie państwa palestyńskiego. I to jest problem. Jeśli Izrael twierdzi, że nie czuje się komfortowo, to nie jest mój problem. Problem nie polega na tym, że Arabowie udzielają gwarancji ... problem polega na tym, że Izrael nie robi tego, co jest właściwe dla pokoju. Izrael ... nie postępuje właściwie. W rzeczywistości robi wiele złych rzeczy, ograniczając Palestyńczyków."
    6 kwietnia 2019 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki na pomniku ofiar Holocaustu w Otwocku (Polska). Miejscowy ksiądz z lokalnym biznesmenem zmyli swastyki.

7 kwietnia 2019 r. władze wodne poinformowały, że w ciągu weekendu poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 5 cm, i obecnie wynosi 211,67 metra p.p.m. Tej zimy poziom wzrósł o 2 metry 99 cm. Oczekuje się, że dzięki topniejącym śniegom na górze Hermon, poziom będzie rósł jeszcze do połowy maja. Równocześnie poinformowano, że w marcu poziom wody w Morzu Martwym wzrósł o 3 cm i obecnie wynosi 433,41 metra p.p.m.
    7 kwietnia 2019 r. prezydent Reuven Rivlin był gospodarzem uroczystości podpisania umowy o współpracy między Izraelską Narodową Akademią Nauk i Nauk Humanistycznych a Amerykańską Narodową Akademią Nauk. Współpraca naukowa między tymi dwoma akademiami była możliwa dzięki wsparciu Fundacji Rodziny Blavatnik. Amerykańska Narodowa Akademia Nauk jest organizacją non-profit z siedzibą w Waszyngtonie, która zapewnia niezależne, obiektywne doradztwo w sprawach związanych z nauką i technologią w Ameryce, zapewniając naukowe doradztwo dla rządu Stanów Zjednoczonych. Izraelska Narodowa Akademia Nauk i Nauk Humanistycznych jest głównym organem izraelskiej społeczności naukowej, skupiającym najlepszych naukowców w Izraelu. Rivlin powiedział: "Dzisiejszy dzień to początek oficjalnego partnerstwa między naszymi akademiami narodowymi, z nadzieją współpracy na wiele dziesięcioleci. Przyjaźń między naszymi dwoma krajami jest głęboka i długotrwała. Izrael i Stany Zjednoczone są w czołówce badań naukowych na świecie. Nasze połączone wysiłki z pewnością przyniosą nam niesamowite odkrycia ... Sto lat temu nikt by nie pomyślał, że to możliwe."
    7 kwietnia 2019 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły, że wieczorem jutrzejszego dnia nastąpi ogólne zamknięcie terytoriów Autonomii Palestyńskiej oraz przejść granicznych ze Strefą Gazy, które będzie obowiązywać na dzień wyborów 9 kwietnia.

7 kwietnia 2019 r. zachodnie źródła wywiadowcze poinformowały, że Iran ewakuował bazę wojskową i magazyny broni przy międzynarodowym porcie lotniczym w Damszku w Syrii. Ruch ten podjęto z obawy przed izraelskimi nalotami, w porozumieniu z Rosją. Wszystko wskazuje na to, że Iran będzie teraz dostarczał zakazany sprzęt wojskowy (rakiety) do Syrii poprzez Irak, natomiast pozostały sprzęt i wsparcie logistyczne będą dostarczane nadal poprzez lotnisko w Damaszku. Inforamcje wywiadowcze wskazują także, że większość irańskich rakiet ewakuowano do baz wojskowych będących pod dowództwem syryjskiej 4 Dywizji w prowincji Rif Dimaszq, a wyposażenie i amunicję ewakuowano do baz syryjskiej 1 Dywizji oraz na lotnisko Al-Mezzeh na południowy zachód od Damaszku.
    7 kwietnia 2019 r. nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz żydowski w miejscowości Hush w Rumunii. Wywrócono około 70 nagrobków.
    7 kwietnia 2019 r. FBI poinformowało, że w minionym tygodniu aresztowano Albańczyka z obywatelstwem amerykańskim, który planował atak terrorystyczny na synagogę w stanie Montana. Przy aresztowanym 21-letni Fabjanie Alameti znaleziono karabin oraz narkotyki.

8 kwietnia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że rozmawiał z wysokimi urzędnikami administracji prezydenta Trumpa nad propozycją aneksji obszaru Judei i Samarii, ale proces nie został jeszcze wdrożony, ponieważ wymaga czasu. "Dlaczego z tak przyjaznym prezydentem zajęło dwa lata uznanie suwerenności nad Wzgórzami Golan? Ponieważ to wymaga czasu… W rozmowach tych musiałem przejść przez trzy etapy. Pierwszy etap był silnym naciskiem na mnie za czasów prezydenta Obamy, aby Izrael zaprzestał wszelkiej rozbudowy osiedli w Judei i Samarii. Administracja Obamy powiedziała mi, że tam nie może być ułożona nawet jedna cegła. Ale dzięki Bogu, pokonaliśmy to. Stamtąd przeszliśmy do drugiego etapu rozbudowy osiedli, a teraz przejdziemy do następnego etapu, czyli zastosowania suwerenności do osiedli. To wszystko, co powiedziałem. Wolę to robić etapami, z amerykańskim wsparciem."

8 kwietnia 2019 r. turecki prezydent Recep Erdogan powiedział: "Zachodni Brzeg należy do Palestyńczyków. Aneksja będzie kolejnym krokiem izraelskiej okupacji. Obiecuję, że Turcja poprze Palestyńczyków."
    8 kwietnia 2019 r. Stany Zjednoczone oficjalnie uznały irański Korpus Strażników Rewolucji jako organizację terrorystyczną. Oznacza to zamrożenie aktywów Strażników Rewolucji w jurysdyktach Stanów Zjednoczonych oraz wprowadzenie zakazu prowadzenia wspólnych interesów z tą organizacją. Korpus stanowi regularną armię Iranu.

9 kwietnia 2019 r. w całym kraju przeprowadzono wybory powszechne do Knesetu. Uprawnionych do głosowania było 6 339 729 wyborców. Dzień wyborów jest dniem wolnym od pracy, ale transport publiczny, restauracje, teatry i kina działają normalnie. Frekwencja wyniosła 67,9 %. Wieczorem podano wstępne wyniki, według których partia Blue and White Benny'ego Gantza uzyska 37 miejsc w parlamencie, natomiast Likud Benjamina Netanjahu uzyska 35 miejsc. Jednak blok partii prawicowych kierowany przez Netanjahu utrzymał większość parlamentarną (łącznie 66 miejsc), większą od bloku partii centroprawicowych Gantza. Netanjahu powiedział: "Prawicowy blok, z Likudem na czele, jest wyraźnie zwycięzcą. Dziękuję obywatelom Izraela za zaufanie, jakim mnie obdarzyli. Dziś zacznę tworzyć prawicowy rząd z naszymi naturalnymi partnerami politycznymi." Zwycięstwo obwieścił także Gantz.

10 kwietnia 2019 r. w nocy premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Naród Izraela po raz piąty okazał mi swoje zaufanie. Już dziś wieczorem zacząłem rozmowy z szefami partii prawicowych, naszymi naturalnymi partnerami. Już dziś wieczorem prawie wszyscy z nich publicznie zadeklarowali, że zalecą mnie do utworzenia następnego rządu. Zamierzam szybko zakończyć pracę, aby ustanowić nacjonalistyczny, stabilny rząd. To będzie rząd prawicowy, ale zamierzam być premierem wszystkich obywateli Izraela. Prawicowych i lewicowych, zarówno Żydów, jak i nie-Żydów. Wszystkich obywateli Izraela. Stawiamy czoła ogromnym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki, społeczeństwa, stosunków zagranicznych. Wyzwania bezpieczeństwa i wyzwania dla normalizacji oraz pokoju ze światem arabskim. Jestem pewien, że łącząc siły, będziemy w stanie sprostać wszystkim tym wyzwaniom." Prawicowa partia Likud tradycyjnie wejdzie w koalicję z religijnymi ultraortodoksyjnymi partiami Szas i Zjednoczonym Judaizmem Tory. Netanjahu będzie również polegał na partnerach z Unii Prawicowych Partii i Kulanu. Oczekuje się także, że do koalicji rządowej dołączy także Israel Beiteinu ze swoim liderem Avigdorem Liebermanem.
    10 kwietnia 2019 r. prezydent Reuven Rivlin odwiedził Kneset, gdzie trwa liczenie głosów po wyborach powszechnych. Rivlin podziękował wszystkim członkom komisji wyborczych. Spotkał się także z przewodniczącym izraelskiej komisji wyborczej, Hananem Melcerem. Obaj omówili wyniki wyborów. Okazało się, że około 325 tys. głosów zostało unieważnionych, ponieważ w kopertach znajdowały się po dwie kartki z głosami. Omówiono także perspektywy powstania nowego rządu. W przyszłym tygodniu mają rozpocząć się konsultacje prezydenta z przywódcami partii politycznych, aby ustalić kandydata, któremu zostanie powierzona misja utworzenia nowego rządu. Wymogiem jest posiadanie 61 mandatów poselskich przez koalicję kandydata na premiera. Będzie on miał następnie 28 dni na utworzenie rządu. Prezydent posiada możliwość przedłużenia tego czasu o dodatkowe 14 dni. Wstępne wyniki wyborcze mówią, że blok partyjny Likudu uzyskał 65 miejsc w Knesecie. Wygląda na to, że w Knesecie będzie więcej ultraortodoksów, a mniej kobiet.
    10 kwietnia 2019 r. około 400 palestyńskich więźniów rozpoczęło rano strajk głodowy w izraelskich więzieniach. Głównym żądaniem osadzonych jest usunięcie urządzeń zagłuszających telefony komórkowe w więzieniach.

10 kwietnia 2019 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wyraził nadzieję, że wybory do Knesetu mogą pomóc do osiągnięcia pokoju. Sekretarz generalny OWP Saeb Erekat nazwał wyniki wyborów "głosowaniem za utrzymanie status quo". Dodał: "Chcą, abyśmy żyli w głębszym apartheidzie niż w najciemniejszych godzinach południowoafrykańskiego apartheidu."
    10 kwietnia 2019 r. w południe Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Tekoa w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Rzucony młotek uszkodził jeden z pojazdów, raniąc kierowcę. Sprawcy uciekli z miejsca ataku.
    10 kwietnia 2019 r. po południem palestyńska terrorystka usiłowała zaatakować nożem izraelskiego żołnierze, który sprawdzał autobus na punkcie kontrolnym przy Ma'aleh Adumim w Judei. Żołnierze oddali ostrzegawcze strzały, po czym obezwładnili i aresztowali napastniczkę. Nikt nie został ranny.

10 kwietnia 2019 r. amerykański prezydent Donald Trump powiedział, że zwycięstwo wyborcze Benjamina Netanjahu jest bardzo dobrym znakiem dla pokoju. "Wszyscy mówili mi, że nie można mieć pokoju między Izraelem a Palestyńczykami na Bliskim Wschodzie. Myślę, że mamy szansę i myślę, że teraz mamy większą szansę." Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton zauważył, że zwycięstwo Netanjahu umożliwi w najbliższej przyszłości publikację amerykańskiego planu pokojowego.
    10 kwietnia 2019 r. wydawana w Londynie gazeta Al-Quds Al-Arabi napisała, że Egipt wycofał się z amerykańskich wysiłków na rzecz ustanowienia "arabskiego sojuszu NATO". Ten ruch prawdopodobnie podważy wysiłki administracji Trumpa, by ograniczyć wpływy Iranu. Doniesiono również, że Egipt nie wyśle przedstawicieli na konferencję sojuszu, zaplanowaną na przyszły tydzień w Rijadzie.

11 kwietnia 2019 r. biuro ds. zwalczania terroryzmu opublikowało ostrzeżenia podróżne przed świętem Pesach. Ostrzeżenia dotyczące podróży dotyczą sześciu nieprzyjacielskich państw: Iraku, Syrii, Libanu, Arabii Saudyjskiej, Jemenu i Iranu (do którego prawo zabrania podróży).
    11 kwietnia 2019 r. późnym wieczorem doszło do katastrofy izraelskiego lądownika Beresheet, który rozbił się na powierzchni Księżyca. Podczas lądowania, na wysokości 14 km nad powierzchnią, pojawiły się trudności z głównym silnikiem hamującym, który się wyłączył. Po dwóch minutach udało się go zrestartować, jednak prędkość statku była zbyt duża i lądowanie zakończyło się katastrofą. Statek uderzył o powierzchnię Księżyca z prędkością około 500 km/h. SpaceIL oraz IAI poinformowały, że usterka techniczna silnika była spowodowana przez łańcuch zdarzeń, które będą uważnie analizowane. Pomimo to, Izrael jest siódmym krajem na świecie, który zdołał osiągnąć orbitę Księżyca. Statek Beresheet była także pierwszą sondą finansowaną wyłącznie ze środków prywatnych. Peter Diamandis powiedział: "Misja SpaceIL nie tylko dotknęła Księżyca, ale także dotknęła życia i serc całego obserwującego świata. Dziedzictwo SpaceIL będzie miało wpływ na przyszłość przemysłu kosmicznego. Zdolność tego zespołu liczącego zaledwie 50 inżynierów jest niezwykła, gdyż za 100 milionów dolarów wybudowali lądownik księżycowy. Jest to skok w kierunku przystępnej cenowo eksploracji kosmosu. Moje gratulacje dla Morrisa Kahna, który był głównym darczyńcą, i całego zespół SpaceIL za wszystkie wasze osiągnięcia. Jesteśmy z was bardzo dumni." Premier Benjamin Netanjahu obiecał ponowną próbę lądowania na Księżycu. "Spróbujemy jeszcze raz. Dotarliśmy na Księżyc, ale chcemy wylądować bardziej miękko i będzie następna próba. Teraz sama próba była ogromnym osiągnięciem i myślę, że naprawdę będziemy czwartym krajem, który wyląduje na Księżycu. W ciągu kolejnych trzech lat statek kosmiczny wyląduje na Księżycu - w całości."

11 kwietnia 2019 r. w nocy palestyńscy terroryści rzucili improwizowany ładunek wybuchowy w żydowski autobus w pobliżu arabskiej wioski Jinsafut w zachodniej Samarii. Nikt nie został ranny, ale autobus jest uszkodzony.

11 kwietnia 2019 r. szef NASA Jim Bridenstine pochwalił Izrael za próbę lądowania statku kosmicznego na Księżycu, mimo że sonda Beresheet nie zdołała pomyślnie wylądować. "Podczas gdy NASA żałuje zakończenia misji SpaceIL bez udanego lądowania lądownika Beresheet, gratulujemy SpaceIL, Israel Aerospace Industries i Izraelowi niesamowitego osiągnięcia wysłania pierwszej prywatnie finansowanej misji na orbitę księżycową. Każda próba osiągnięcia nowych kamieni milowych daje nam możliwości uczenia się, dostosowywania i postępu. Nie mam wątpliwości, że Izrael i SpaceIL będą nadal rozwijać się i czekam na świętowanie ich przyszłych osiągnięć."

12 kwietnia 2019 r. ambasador Stanów Zjednoczonych w Izraelu David Friedman pogratulował Izraelowi pięknej postawy po niepowodzeniu lądowania statku Beresheet na Księżycu. "Mówi się, że Izrael nie obawia się porażki. Widziałem to w czasie rzeczywistym dzisiaj w nocy, kiedy Beresheet lądował na Księżycu. Nie było łez i załamywania rąk. Gratuluję wam tej niesamowitej podróży!"
    12 kwietnia 2019 r. Australia otworzyła biuro handlu i obrony w centrum Jerozolimy. Nowe biuro jest konsekwencją decyzji Australii z grudnia 2018 r. o uznaniu Zachodniej Jerozolimy za stolicę Izraela. Biuro będzie pracować nad wzmocnieniem powiązań biznesowych Australii z Izraelem w dziedzinie obronności, edukacji, zaawansowanych technologii i innych dziedzin.

12 kwietnia 2019 r. około 7 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamieniami i podjęto kilka prób uszkodzenia płotu granicznego. W starciach zginęła 1 Palestynka, a 48 osób zostało rannych.

12 kwietnia 2019 r. konferencja europejskich rabinów wezwała europejskich Żydów do podjęcia środków ostrożności, aby uniknąć zakażenia odrą. Ostrzeżenie jest niezwykle ważne z powodu licznych wyjazdów w okresie święta Pesach. Prezes Goldschmidt powiedział: "Dobrze wiadomo jak niebezpieczna jest odra, dlatego ważne jest sprawdzenie czy wszystkie szczepienia są aktualne. Dużo osób wybiera się na wakacje na Pesach i oni muszą być świadomi, że narażają siebie i swoje rodziny na chorobę. Powinni podjąć niezbędne środki ostrożności. Ważne jest również, aby pamiętać, że osobom podróżującym zaleca się szczepienia dzieci od szóstego miesiąca życia, a to jest jeszcze bardziej pilne, biorąc pod uwagę narażenie wielu osób w szerszej społeczności żydowskiej na tę chorobę."

13 kwietnia 2019 r. - Szabat.
    13 kwietnia 2019 r. wieczorem szef SpaceIL, Morris Khan ogłosił, że zamierza wybudować nowy statek kosmiczny Beresheet 2, aby ukończyć misję lądowania na Księżycu. "W świetle wspaniałych słów wsparcia i zachęty, które otrzymałem z całego świata, zdecydowałem, że zamierzamy zbudować Beresheet 2. Zamierzamy umieścić nowy statek kosmiczny na Księżycu i zakończymy tę misję. Jutro rano powołamy grupę zadaniową - zamierzamy usiąść i zaplanować projekt oraz rozpocząć pracę."

13 kwietnia 2019 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas zatwierdził nowego premiera Mohammada Sztajjeha, który powiedział, że zamierza pracować nad wzmocnieniem obecności palestyńskich mieszkańców nad ich ziemią. Jego rząd ma plany związane z mieszkańcami w strefie "C" Judei i Samarii, która jest pod izraelską administracją cywilną i izraelskimi siłami bezpieczeństwa. Zauważył, że polityka wzmacniania palestyńskiej obecności będzie realizowana również we Wschodniej Jerozolimie i obejmie wszystkie działające tam palestyńskie instytucje. W tym kontekście Sztajjeh powiedział, że Kuwejt przekazał 90 mln dolarów przez lokalne banki, aby wesprzeć akcję odnawiania arabskich domów we wschodniej Jerozolimie. Mahmoud Abbas powiedział, że Palestyńczycy stoją w obliczu wielu wyzwań, a przede wszystkim amerykańskiego planu pokojowego. "Przez cały czas sprzeciwialiśmy się temu porozumieniu, ponieważ zabierało ono Jerozolimę z Palestyny, dlatego nie chcieliśmy reszty planu, ponieważ nie będzie palestyńskiego państwa bez Jerozolimy i nie będzie państwa w Gazie ani państwa bez Gazy. Po co prezydent Trump chce rozmawiać o jakimkolwiek rozwiązaniu po tym, jak przeniósł ambasadę do Jerozolimy i uznał Jerozolimę za stolicę Izraela? Dlatego nie sądzę, aby dialog z nim miał sens."
    13 kwietnia 2019 r. po południem doszło do starcia Palestyńczyków z arabskiej wioski Urif z żydowskimi osadnikami z osiedla Itzchar w środkowej części Samarii. Obie strony obrzuciły się kamieniami. Ranny został 1 osadnik. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze usunęli osadników do osiedla, a następnie zmuszono Arabów do zawrócenia do swojej wioski.

13 kwietnia 2019 r. rano arabskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne przeprowadziły bombardowanie obiektów wojskowych w mieście Masjaf w północnej części Syrii. Celem była syryjska baza wojskowa, w której dwa budynki były wykorzystywane przez siły irańskie. Zaatakowano także centrum rozwoju rakiet położone w sąsiedniej wiosce Zawi i bazę szkoleniową w wiosce Szejk Ghadban. W nalocie zginęło kilku Irańczyków, a 17 osób zostało rannych. Budynki zostały zniszczone. Syryjska armia poinformowała, że izraelskie samoloty nadleciały nad terytorium Libanu, skąd wystrzeliły rakiety. Syryjskie systemy obrony przeciwlotniczej miały zestrzelić kilka z tych rakiet.

14 kwietnia 2019 r. Siły Obronne Izraela podjęły decyzję o zwolnieniu dodatkowych jednostek, które w ostatnim czasie zostały rozlokowane w rejonie Strefy Gazy. Dotyczy to jednostek pancernych, piechoty i artylerii, które teraz powrócą do swoich rutynowych działań szkoleniowych. Armia poinformowała także, że wycofuje się z kontrowersyjnego programu wdrażania kobiet do bojowych jednostek pancernych. Decyzję podjęto po ocenie dotychczasowych doświadczeńw tym przedmiocie. Szkolenie ukończyło 10 z 15 kobiet. Rozpoczęły one następnie służbę w korpusie pancernym, tworząc załogi trzech czołgów i czterech transporterów opancerzonych. Po okresie próby podjęto decyzję, że przeszkolone kobiety zostaną przeniesione do innych jednostek bojowych, gdzie będą mogły wykorzystać zdobyte doświadczenie.
    14 kwietnia 2019 r. do Izraela przyleciał szef sztabu głównego brytyjskich sił zbrojnych gen. Sir Nick Carter. Został przyjęty w Sztabie Generalnym w bazie Kirya w Tel Awiwie, a następnie razem z gen. Raffi Milo zwiedził północną granicę Izraela. W bazie lotniczej Ramat David wziął udział w uroczystości upamiętnienia współpracy między brytyjskimi i izraelskimi siłami zbrojnymi podczas II wojny światowej.
    14 kwietnia 2019 r. izraelska policja aresztowała palestyńskiego gubernatura Jerozolimy. Był on w ostatnich miesiącach kilkakrotnie aresztowany w związku z dochodzeniem dotyczącym sprzedaży gruntów, i otrzymał sześciomiesięczny zakaz odiwedzania Judei i Samarii, oraz zakaz kontaktowania się z niektórymi osobami tam przebywającymi. Obecne aresztowanie jest związane z naruszeniem teko policyjnego zakazu. Po południem został zwolniony po wpłaceniu kaucji w wysokości 1 000 szekli. Dochodzenie dotyczy uprowadzenia w październiku 2018 r. amerykańskiego Araba Issama Akela, który sprzedał żydowskim nabywcom budynki we Wschodniej Jerozolimie. Taka sprzedaż jest uznawana przez Autonomię Palestyńską za zdradę. Akel został skazany przez palestyński sąd, ale później zezwolono mu wyjechać do Stanów Zjednoczonych.
    14 kwietnia 2019 r. izraelska służba więzienna zgodziła się na zainstalowanie publicznych telefonów w więzieniach, co powinno zakończyć strajk głodowy palestyńskich więźniów. Nie zostanie spełnione ich żądanie wyłączenia urządzeń zagłuszających telefony komórkowe, które będą nadal zakazane dla osadzonych, jednak zostanie umożliwiony kontakt z rodzinami za pośrednictwem publicznych telefonów znajdujących się na oddziałach więziennych.

14 kwietnia 2019 r. rano w Adis Abebie (Etiopia) wylądowała delegacja 10 izraelskich strażaków, którzy pomogą w gaszeniu wielkiego pożaru, który od dwóch tygodni szaleje w rejonie gór Simien w północnej części Etiopii. Przyjazd delegacji nastąpił w odpowiedzi na prośbę rządu Etiopii.
    14 kwietnia 2019 r. syryjskie media poinformowały, że wieczorem Syrię opuściła rosyjska delegacja przewożąca trumnę ze szczątkami izraelskiego szpiega Eli Cohena. Pracował on jako tajny izraelski agent w Syrii i Egipcie, zajmując stanowisko doradcy syryjskiego ministra obrony. Po ujęciu został w 1965 r. powieszony. Izrael nie skomentował tych doniesień.
    14 kwietnia 2019 r. amerykański dziennik The Washington Post napisał, że plan pokojowy prezydenta Trumpa prawdopodobnie nie gwarantuje utworzenia niezależnego państwa palestyńskiego, a koncentruje się głównie na kwestiach zapewnienia bezpieczeństwa Izraelowi. Treść planu pokojowego nadal pozostaje ścisłą tajemnicą.

15 kwietnia 2019 r. rano prezydent Reuven Rivlin rozpoczął konsultacje w sprawie wyboru premiera 35. rządu Izraela. W tym celu prezydent przeprowadzi spotkania z przedstawicielami 11 partii politycznych, które przekroczyły próg wyborczy w wyborach w zeszłym tygodniu. We wtorek prezydent spotka się z przedstawicielami pozostałych sześciu frakcji. Cztery z pięciu prawicowych i ultraortodoksyjnych partii - które mają wejść w koalicję z Likudem - już powiedziały, że poprą kandydaturę Netanjahu na premiera. Netanjahu powiedział, że zamierza zbudować koalicję z pięcioma prawicowymi i ultra-ortodoksyjnymi partiami, które dałyby rządowi 65 głosów w parlamencie, czyli o cztery więcej niż w kończącej się kadencji. Wszystkie spotkania prezydenta są transmitowane na żywo przez Internet. Każda z partii przedstawi swojego kandydata na premiera, co pozwoli prezydentowi ustalić lidera, który będzie zdolny zbudować koalicję parlamentarną i utworzyć rząd. Kandydat musi posiadać poparcie co najmniej 61 głosów w parlamencie, co stanowi większość i umożliwia utworzenie rządu. Prezydent ogłosi swoją decyzję w środę, po ogłoszeniu oficjalnych końcowych wyników wyborów i rozpatrzeniu skarg. Na utworzenie gabinetu kandydat będzie miał następnie 28 dni, z możliwością przedłużenia procesu o kolejnych 14 dni. Jeśli Netanjahu zawiedzie, następnym kandydatem będzie Benny Gantz.
    15 kwietnia 2019 r. rano szef sztabu głównego brytyjskich sił zbrojnych gen. Sir Nick Carter spotkał się z szefem wywiadu wojskowego gen. Tamirem Hajmanem i odwiedził Instytut Jad Vashem.
    15 kwietnia 2019 r. podczas badań na Uniwersytecie Tel Awiwu po raz pierwszy wydrukowano 3D i zaprezentowano żywe serce. Naukowcy twierdzą, że ta technologia będzie powszechnie dostępna w ciągu dziesięciu lat. Ta przełomowa technologia została opracowana przez dr Nadav Nur i dr Assaf Szapira pracujących w laboratorium nauk przyrodniczych prof. Dvira na Uniwersytecie Tel Awiw we współpracy z wydziałem inżynierii i centrum biotechnicznym Segol. Otwiera to okno na przyszłą medycynę, która prawdopodobnie będzie wolna od przeszczepów i odrzucenia narządów, a będzie posiadać swobodny dostęp do szerokiej gamy specjalnie drukowanych narządów wykorzystujących tkankę pobraną od samego pacjenta.
    15 kwietnia 2019 r. wieczorem prezydent Reuven Rivlin powiedział: "Katedra Notre Dame to jeden z najpiękniejszych symboli Paryża, i w ogóle całej Francji, ale także jeden z najważniejszych symboli dla każdego cywilizowanego człowieka. W styczniu widziałem panoramę Paryża, którą wieżyczka katedry uczyniła jeszcze piękniejszych. Nasze serca są z obywatelami Francji i Notre Dame, w modlitwie, aby nadal trwała wiecznie." Pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych Israel Katz powiedział: "W imieniu państwa Izrael chciałbym wyrazić moją najgłębszą solidarność z Francją i narodem francuskim w obliczu strasznego pożaru w Notre Dame, światowym symbolu cywilizacji."

15 kwietnia 2019 r. Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały dwa niewielkie pożary terenów położonych wokół strefy.
    15 kwietnia 2019 r. po południem Palestyńczycy obrzucili autobus z zagranicznymi dziennikarzami w rejonie Jerycha w Judei. Nikt nie został ranny, ale autobus jest uszkodzony.

15 kwietnia 2019 r. najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, powiedział, że normalizacja stosunków z Izraelem jest sprzeczna z Koranem i wiarą islamską. "Niestety, władcy niektórych islamskich krajów nie stosują się do nauk koranicznych i zamiast być surowymi przeciwko niewierzącym, stali się sługami i naśladowcami Ameryki oraz syjonistów, zamiast będąc miłosiernymi dla siebie, utorowali drogę podziałom i wojnom, takim jak wojny w Jemenie i Syrii, oraz masakrę muzułmanów. Dziś wielu przywódców arabskich krajów jest właśnie tego rodzaju. Zmówili się z Izraelczykami i utoczyli krew Palestyńczyków."

16 kwietnia 2019 r. państwowa komisja wyborcza ogłosiła, że nie znaleziono żadnych istotnych błędów w protokołach głosowania z krajowych lokali wyborczych. Przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej, sędzia Hanan Meltzer, przedstawi jutro prezydentowi Reuvenowi Rivlinowi oficjalne wyniki wyborów. Zgodnie z wynikami, partia Likud zebrała 35 miejsc, podobnie jak Blue And White zebrała 35 miejsc. Obie partie haredi, Szas i United Torah Judaism otrzymały po 8 mandatów, a następnie Hadash-Ta'al 6 mandatów i Partia Pracy która 6 mandatów. Israel Beytenu otrzymał 5 miejsc, United Right 5, Meretz 4 miejsca, Kulanu 4 miejsca i Ra'am-Balad 4 miejsca. Tymczasem prezydent Reuven Rivlin kontynuował rundę konsultacji z przedstawicielami frakcji parlamentarnych w sprawie kandydata na premiera. Netanjahu otrzymał 65 nominacji, a Benny Gantz 45, co oznacza powierzenie Netanjahu misji utworzenia nowego rządu. Lista Netanjahu posiada potencjalną 65-osobową koalicję w 120-osobowym parlamencie. Prezydent Reuven Rivlin zaprosił Netanjahu na jutro do siebie. Rivlin powiedział także: "Ważne jest, aby istniała koalicja i opozycja, oraz aby istniał rząd, który może mieć szerokie poparcie lub też rząd jedności narodowej. Wydaje mi się, że jak do tej pory żaden z premierów, od pierwszego do obecnego, nie chciał uchwalenia konstytucji. Wszyscy musimy się zjednoczyć w tej kwestii, ponieważ konstytucja jest tym, co stoi między obywatelem a rządem."
    16 kwietnia 2019 r. biuro ds. zwalczania terroryzmu wydało ostrzeżenie przed poważnym zagrożeniem atakami terrorystycznymi na półwyspie Synaj i zaleciło Izraelczykom unikania wyjazdów do Egiptu. Wezwano także wszystkich Izraelczyków przebywających w Egipcie do natychmiastowego wyjazdu i powrotu do Izraela.

16 kwietnia 2019 r. palestyński minister informacji Nabil Abu Rudeina skrytykował amerykański plan pokojowy. "To, co do tej pory widzieliśmy odnośnie tej umowy, jest dla nas nie do przyjęcia. Jeśli nie zostaną omówione kwestie Jerozolimy i uchodźców - nie mamy o czym rozmawiać." Podkreślił także, że Autonomia Palestyńska nie zaakceptuje Stanów Zjednoczonych jako jedynego mediatora.

16 kwietnia 2019 r. wiceminister komunikacji Ekwadoru powiedział, że "Izrael pomaga nam odpierać ataki hakerów po decyzji o ekstradycji Juliana Assange'a do Wielkiej Brytanii". Wiceminister powiedział również, że w minionym tygodniu podjęto 40 milionów prób włamania na strony rządowe Ekwadoru.
    16 kwietnia 2019 r. specjalny przedstawiciel USA ds. negocjacji międzynarodowych Jason Greenblatt zaprezentował oficjalną mapę Izraela, która uwzględnia Wzgórza Golan jako część państwa żydowskiego. Mapa ta będzie oficjalnie obowiązywać w Stanach Zjednoczonych.

17 kwietnia 2019 r. przewodniczący Centralnego Komitetu Wyborczego Hanna Melcer wręczył prezydentowi Reuvenowi Rivlinowi oficjalne wyniki wyborów do 21. Knessetu.
    17 kwietnia 2019 r. koordynator działań rządowych na terytoriach ppłk. Khatiba Mansoura ostrzegł, że kryzys humanitarny w Strefie Gazy jest "w punkcie przełomowym" i może doprowadzić do nowej fali ataków na Izrael. Mansour podkreślił, że pomoc humanitarna Egiptu i Izraela wydaje się nie przynosić większych rezultatów. Obecnie wskaźnik śmiertelności niemowląt w Gazie wynosi 4900 zgonów na 56 tys. przyjętych porodów. 97% źródeł wody w strefie jest zanieczyszczona, a energia elektryczna jest dostępna tylko przez osiem godzin dziennie. Skrajne ubóstwo zmusza wiele kobiet do prostytucji. Młodzi ludzie nie mają żadnych perspektyw, a nauczyciele i przywódcy religijni nauczają, że winę za całą sytuację ponosi Izrael.
    17 kwietnia 2019 r. wywiad wojskowy ujawnił, że najnowsze zdjęcia satelitarne zrobione nad Syrią ukazały, że rosyjska armia rozmieszcza systemy rakiet balistycznych Iskander (zasięg 500 km i celność około 5-7 metrów). Rosjanie używali tych systemów w wielu przypadkach, głównie jako polityczny środek odstraszający. Na przykład, gdy rozmieszczono te rakiety w enklawie Kaliningradu nad Morzem Bałtyckim, zagrażając Europie. Często takie działania prowadziły do kryzysu dyplomatycznego między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Równocześnie Siły Obronne Izraela poinformowały o ukończeniu ćwiczeń systemów obrony przeciwrakietowej Iron Dome i Patriot. Ćwiczenie odbyło się w centralnej części kraju, a żołnierze musieli wykryć i zneutralizować cele poruszające się na różnych wysokościach i z różnymi prędkościami. Przebieg ćwiczeń był obserwowany przez dwie zagraniczne delegacje wojskowe.
    17 kwietnia 2019 r. wieczorem prezydent Reuven Rivlin powierzył Benjaminowi Netanjahu misję utworzenia nowego rządu. Netanjahu powiedział: "To już piąty raz, jak zaakceptowałem zadanie ustanowienia rządu izraelskiego. Nie ma większego przywileju w demokratycznym życiu i jestem podekscytowany jak za pierwszym razem, a w pewien sposób, dużo bardziej niż za pierwszym razem. Doskonale zdaję sobie sprawę z ogromu odpowiedzialności spoczywającej na moich ramionach. Będę działał jako wysłannik wszystkich części narodu - tych, którzy mnie wybrali i tych, którzy mnie nie wybrali."

17 kwietnia 2019 r. w nocy izraelscy żołnierze wyburzyli dom terrorysty Salaha Barghoutiego, który w grudniu przeprowadził atak terrorystyczny przy mieście Ofra, zabijając 1 osobę i raniąc siedem innych. Dom znajdował się w miejscowości Kobar na północ od Ramallah w Samarii. Barghouti został zabity kilka dni po ataku. Rozkaz wyburzenia domu został wydany w marcu, jednak Sąd Najwyższy opóźniał jego wykonanie z powodu konieczności rozpatrzenia odwołania złożonego przez rodzinę terrorysty. Tymczasem brat terrorysty, Azem Berghouti przeprowadził inny atak terrorystyczny przy miejscowości Ofra, w którym zginęło 2 izraelskich żołnierzy, a 2 osoby zostały ranne. Sąd Najwyższy podtrzymał więc decyzję o wyburzeniu domu.

17 kwietnia 2019 r. Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem umieścił Izrael na ósmym miejscu światowych eksporterów broni w 2017 r. Wartość izraelskiego eksportu spadła jednak z 9,2 mld USD w 2017 r. do 7,5 mld USD w 2018 r. (spadek o 18%). Największymi klientami Izraela były Indie, Azerbejdżan i Wietnam. Systemy rakietowe oraz systemy obrony powietrznej stanowiły 24% sprzedaży w 2018 r., drony 15%, radary i systemy wczesnego ostrzegania 14%, a samoloty i awionika 14%. Inne obszary sprzedaży to systemy lądowe, amunicja, systemy wywiadowcze i cybernetyczne oraz systemy morskie. Sprzedaż do Azji i regionu Pacyfiku stanowiła 46% całości, do Europy 26%, do Ameryki Północnej 20%, do Ameryki Południowej 6% i do Afryki 2%.
    17 kwietnia 2019 r. Liban ostrzegł przywództwo Hamasu w Strefie Gazy przed możliwością wystąpienia izraelskich prób zamordowania niektórych wysokich dowódców Hamasu. Ostrzeżenie zostało poparte raportem libańskiego wywiadu, który zaobserwował wzmożoną aktywność izraelskich służb w Gazie i obozach uchodźców w strefie.
    17 kwietnia 2019 r. Bank Światowy ostrzegł przed pogłębiającym się kryzysem gospodarczym w Autonomii Palestyńskiej, wskazując na spór z Izraelem o podatki, jako przyczynę pogłębiającą istniejące problemy. Izrael pobiera około 190 mln USD miesięcznie w opłatach celnych nakładanych na towary przeznaczone na palestyńskie rynki, które przechodzą przez izraelskie porty. Środki te są następnie przekazywane do Autonomii Palestyńskiej. W lutym Izrael zdecydował o potrącaniu z tych dochodów około 10 mln USD miesięcznie, co było równowartością kwoty przekazywanej co miesiąc przez Autonomię Palestyńską rodzinom terrorystów i więźniom w izraelskich więzieniach. Skłoniło to palestyński rząd do odmówienia przyjmowania jakichkolwiek transferów pieniędzy z Izraela. Ten kryzys fiskalny może spowodować wzrost dziury budżetowej Autonomii Palestyńskiej z 400 mln USD w 2018 r. do ponad 1 mld USD w 2019 r. W konsekwencji może to doprowadzić do całkowitego załamania się gospodarki palestyńskiej. Bank Światowy wezwał także do zniesienia ograniczeń importu tak zwanych towarów podwójnego zastosowania – produktów i technologii wykorzystywanych zarówno w celach cywilnych, jak i wojskowych. Utrudnia to dostęp do najnowocześniejszych technologii.

18 kwietnia 2019 r. prezes Narodowego Funduszu Żydowskiego Danny Atar powiedział: "Zbliżamy się do sytuacji, w której 70% żydowskiej populacji żyjącej w diasporze jest w trakcie asymilacji ... Mamy dobrze rozwinięte państwo, które służy jako latarnia morska dla świata, a dla nas strata choćby części światowego żydostwa jest katastrofą. Zdecydowaliśmy, że będziemy działać wszelkimi sposobami, aby zatrzymać ten trend. Narodowy Fundusz Żydowski jest atutem całego narodu żydowskiego i dlatego musimy wzmocnić Żydów w diasporze, aby zaprzestali asymilacji i zaczęli wzmacniać więzy z państwem Izrael i żyjącym tutaj narodem żydowskim." Atar podkreślił, że obecnie rozwijane są dwa szczególne projekty, które zachęcają do imigracji do Izraela oraz promują osadnictwo na Negewie i w Galilei. "Naszym celem jest sprowadzenie pół miliona nowych mieszkańców do Galilei i kolejny milion na Negew. Chcemy przywieźć tysiące młodych Żydów do Izraela, aby uczyli się zaawansowanych technologii."
    18 kwietnia 2019 r. ministerstwo ochrony środowiska wezwało lokalne samorządy do zwalczania zagrożenia ze strony komarów na swoim terytorium. Podkreślono, że kontynuowanie akcji odkomarzania w ciągu kilku najbliższych miesięcy, może zapobiec niebezpieczeństwu rozwinięcia się takich chorób jak gorączka zachodniego Nilu.
    18 kwietnia 2019 r. biuro premiera Netanjahu zaprzeczyło doniesieniom medialnym o rzekomym odnalezieniu ciała izraelskiego szpiega Eli Cohena, które Rosjanie mieli wywieźć z Syrii do Moskwy. Odnalezione ciało nie było szczątkami Cohena. W zeszłym roku do Izraela został przywieziony zegarek, który rzeczywiście należał do Cohena. Miejsce jego pochówku nadal jest poszukiwane.

18 kwietnia 2019 r. w nocy palestyńscy terroryści rzucili improwizowany ładunek wybuchowy w stronę izraelskich żołnierzy prowadzących rutynowe działania w rejonie arabskiej miejscowości Azoun w zachodniej części Samarii. Nikt nie został ranny.

18 kwietnia 2019 saudyjska gazeta Elaph napisała, że w Moskwie doszło do spotkania wysokich urzędników Libanu i Izraela. Liban reprezentować miał minister spraw zagranicznych Gebran Bassil. Omówiono temat sporu wokół granic morskich i lądowych, oraz kwestie sytuacji wewnętrznej w Syrii. Przedstawiciel Izraela poinformował, że jego kraj nie będzie tolerował działalności w Libanie fabryki produkującej precyzyjną broń dla Hezbollahu, oraz nie zawaha się zaatakować irańskie cele w Libanie. W odpowiedzi Bassil miał zażądać, by Izrael zaprzestał wysuwania gróźb wobec libańskiego rządu i Hezbollahu.

19 kwietnia 2019 r. tysiące chrześcijańskich pielgrzymów przeszło wzdłuż starożytnej drogi Via Dolorosa na Starym Mieście w Jerozolimie, odtwarzając ostatnią drogę Jezusa Chrystusa na ukrzyżowanie podczas Wielkiego Piątku. Aby zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymów, w całym mieście rozmieszczono dodatkowe siły policji. Zapewniono, że wszyscy wierzący każdej z religii będą mogli swobodnie odprawiać swoje praktyki religijne.

19 kwietnia 2019 r. w nocy Siły Obronne Izraela wprowadziły całkowite zamknięcie terytoriów Autonomii Palestyńskiej oraz przejść granicznych ze Strefą Gazy. Zamknięcie będzie obowiązywać przez czas świąt Pesach, do wieczora 27 kwietnia. Przejście przez punkty kontrolne będzie możliwe wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach humanitarnych i medycznych.
    19 kwietnia 2019 r. w nocy izraelscy żołnierze wyburzyli dom należący do palestyńskiego terrorysty Arafata Irfaji, który dwa miesiące temu brutalnie zamordował 19-letnię Izraelkę w lesie w Jerozolimie. Dom znajdował się w Hebronie, w Judei. Podczas rozbiórki doszło do arabskich zamieszek w mieście.
    19 kwietnia 2019 r. około 6 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż bariery granicznej w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach rannych zostało 46 Palestyńczyków. W trakcie starć palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskich żołnierzy. W odpowiedzi izraelskie czołgi ostrzelały dwa przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu.
    19 kwietnia 2019 r. zastępca szefa biura politycznego Hamasu, Khalil al-Hajja wezwał ONZ do przyspieszenia planu wprowadzenia w Strefie Gazy pomocy finansowej z Kataru, co jest częścią zawartego egipskiego rozejmu z Izraelem. Zgodnie z nieformalnym porozumieniem Izrael zezwolił na wejście do Strefy Gazy kolejnych sześciu rat pomocy, każda po 15 mln dolarów. Do tej pory przekazano dwie raty, a trzecia wciąż jest zawieszona. "Istnieją fundusze z Kataru, istnieją też fundusze przyznane przez Bank Światowy na programy pracy. Ale tempo wdrażania mechanizmów ONZ jest powolne. Wzywamy ONZ i pana Mladenova do przyspieszenia ich realizacji."

19 kwietnia 2019 r. amerykański przedstawiciel ds. międzynarodowych negocjacji Jason Greenblatt zaprzeczył doniesieniom, że plan pokojowy administracji Trumpa będzie obejmował przekazanie części egipskiego Półwyspu Synaj do Strefy Gazy. Plan nadal utrzymywany jest w ścisłej tajemnicy, i będzie prawdopodobnie opublikowany w czerwcu b.r. Greenblatt dodał, że sam plan pokojowy nie rozwiąże wszystkich sporów między stronami, które będą musiały być rozwiązane na drodze bezpośrednich negocjacji między nimi. Dodał, że nikt nie może zmusić obu stron do wdrożenia umowy, ale jeśli nie zaakceptują planu, stracą znaczącą szansę na osiągnięcie pokoju, a najwięcej stracą Palestyńczycy. Greenblatt powiedział ponadto, że pomimo tego, że przywódcy Autonomii Palestyńskiej ograniczyli swoje stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, to administracja amerykańska nadal spotyka się z Palestyńczykami. Poprosił także, aby Izraelczycy i Palestyńczycy dokładnie zbadali plan przed podjęciem decyzji w tej sprawie.
    19 kwietnia 2019 r. nieznani sprawcy podpalili jesziwę Tora Chaim na wschodnich przedmieściach Moskwy (Rosja). Pożar wybuchł podczas wieczerzy sederowej podczas święta Pesach. Nikt nie został ranny. Ogień podłożono w magazynie na koszerne mięso, a przy wejściu do jesziwy wymalowano swastyki. W budynku było około 60 osób.

20 kwietnia 2019 r. - Szabat i Pesach I.
    20 kwietnia 2019 r. w północnej części kraju wystąpiły obfite opady deszczu, a na górze Hermon spadło 20 cm śniegu. Ostatni raz 20 kwietnia śnieg padał na Hermonie w 2013 r., było go jednak mniej.

20 kwietnia 2019 r. rano palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przy osiedlu żydowskim Tapuah w środkowej części Samarii. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.
    20 kwietnia 2019 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła wewnątrz strefy.

21 kwietnia 2019 r. - Pesach II.
    21 kwietnia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu potępił serię ataków terrorystycznych na chrześcijańskie kościoły i hotele w Sri Lance, w których zginęło co najmniej 207 osób, a około 600 zostało rannych. Zaoferował także Sri Lance pomoc. "W imieniu obywateli Izraela wyrażam głęboki szok z powodu morderczych ataków na niewinnych cywilów na Sri Lance. Izrael jest gotowy pomóc władzom Sri Lanki w tym trudnym czasie. Cały świat musi zjednoczyć się w walce z plagą terroryzmu."

21 kwietnia 2019 r. członek biura politycznego Hamasu Khalil al-Hajja, ujawnił szczegóły porozumienia zawartego dzięki egipskiemu pośrednictwu z Izraelem. Porozumienie obejmuje zwiększenie dostaw energii elektrycznej z Izraela do Strefy Gazy poprzez linię energetyczną 161. Projekty ONZ mają utworzyć około 8 tys. nowych miejsc pracy w Strefie Gazy. Dzięki pomocy finansowej Kataru i ONZ mają być realizowane programy opieki społecznej. 30 % towarów o podwójnym zastosowaniu zostanie usuniętych z listy zakazanych do przywozu do Strefy Gazy. Rozbudowane zostaną strefy przemysłowe Karni i Beit Hanoun. Obszar połowów zostanie rozszerzony do 15 mil. Khalil Hajja podkreślił, że wszystkie te ustępstwa ze strony Izraela zostały uzyskane dzięki walce Hamasu.

21 kwietnia 2019 r. w Kairze (Egipt) odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Ligii Arabskiej. Podczas spotkania palestyński przywódca Mahmoud Abbas powiedział, że Izrael nie jest zainteresowany pokojem. Oskarżył także Izrael o naruszanie wcześniejszych porozumień z Autonomią Palestyńską. Abbas powiedział także: "Co pozostało z planu pokojowego po uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesieniu ambasady Stanów Zjednoczonych do niej, zaprzestaniu pomocy dla UNRWA i zamknięciu biura OWP w Waszyngtonie? Tymczasem Izrael utrzymuje swoją politykę osiedlenia, która jest realizacją planu aneksji." Liga Arabska zobowiązała się przekazywać Autonomii Palestyńskiej 100 mln USD miesięcznie, aby uzupełnić braki budżetowe powstałe w wyniku ograniczeń fiskalnych nałożonych przez Izrael.
    21 kwietnia 2019 r. wybory prezydenckie na Ukrainie wygrał Wołodymir Zelenski, 41-letni ukraińsko-żydowski aktor i komik, który ma wykształcenie prawnicze. W drugiej turze wyborów zdobył ponad 70% głosów. Podczas kampanii wyborczej Zelenski wykorzystał powszechną na Ukrainie frustrację związaną z administracją Poroszenki i korupcją w ukraińskim rządzie. Zelenskiego oskarżono, że jest tylko przykrywką dla interesów kontrowersyjnego ukraińskiego oligarchy Igora Kołomojskiego, który jest właścicielem kanału telewizyjnego, na którym transmitowane są programy z udziałem Zelenskiego. Aktor zaprzeczył jednak jakimkolwiek powiązaniom politycznym i w ostatnich dniach kampanii powiedział, że oligarcha zostanie uwięziony, jeśli okaże się, że naruszył jakiekolwiek prawa. Kolomojski jest jednym z najbogatszych ludzi na Ukrainie, i obecnie mieszka w Izraelu. Zelenski jest także oskarżany o powiązania z Rosją, co jest niezwykle drażliwym tematem na Ukrainie, która jest uwiązana w konflikcie zbrojnym w Donbasie. Zelenski potwierdził, że ma udziały w cypryjskiej spółce, której właścicielem jest rosyjska grupa inwestycyjna. Zelenski obiecał sprzedać swoje udziały w tej spółce, a także rozpocząć bezpośrednie rozmowy z Rosją, aby zakończyć wojnę na wschodniej Ukrainie.

21 kwietnia 2019 r. - Pesach II.
    21 kwietnia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu potępił serię ataków terrorystycznych na chrześcijańskie kościoły i hotele w Sri Lance, w których zginęło co najmniej 207 osób, a około 600 zostało rannych. Zaoferował także Sri Lance pomoc. "W imieniu obywateli Izraela wyrażam głęboki szok z powodu morderczych ataków na niewinnych cywilów na Sri Lance. Izrael jest gotowy pomóc władzom Sri Lanki w tym trudnym czasie. Cały świat musi zjednoczyć się w walce z plagą terroryzmu."

21 kwietnia 2019 r. członek biura politycznego Hamasu Khalil al-Hajja, ujawnił szczegóły porozumienia zawartego dzięki egipskiemu pośrednictwu z Izraelem. Porozumienie obejmuje zwiększenie dostaw energii elektrycznej z Izraela do Strefy Gazy poprzez linię energetyczną 161. Projekty ONZ mają utworzyć około 8 tys. nowych miejsc pracy w Strefie Gazy. Dzięki pomocy finansowej Kataru i ONZ mają być realizowane programy opieki społecznej. 30 % towarów o podwójnym zastosowaniu zostanie usuniętych z listy zakazanych do przywozu do Strefy Gazy. Rozbudowane zostaną strefy przemysłowe Karni i Beit Hanoun. Obszar połowów zostanie rozszerzony do 15 mil. Khalil Hajja podkreślił, że wszystkie te ustępstwa ze strony Izraela zostały uzyskane dzięki walce Hamasu.

21 kwietnia 2019 r. w Kairze (Egipt) odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Ligii Arabskiej. Podczas spotkania palestyński przywódca Mahmoud Abbas powiedział, że Izrael nie jest zainteresowany pokojem. Oskarżył także Izrael o naruszanie wcześniejszych porozumień z Autonomią Palestyńską. Abbas powiedział także: "Co pozostało z planu pokojowego po uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesieniu ambasady Stanów Zjednoczonych do niej, zaprzestaniu pomocy dla UNRWA i zamknięciu biura OWP w Waszyngtonie? Tymczasem Izrael utrzymuje swoją politykę osiedlenia, która jest realizacją planu aneksji." Liga Arabska zobowiązała się przekazywać Autonomii Palestyńskiej 100 mln USD miesięcznie, aby uzupełnić braki budżetowe powstałe w wyniku ograniczeń fiskalnych nałożonych przez Izrael.
    21 kwietnia 2019 r. wybory prezydenckie na Ukrainie wygrał Wołodymir Zelenski, 41-letni ukraińsko-żydowski aktor i komik, który ma wykształcenie prawnicze. W drugiej turze wyborów zdobył ponad 70% głosów. Podczas kampanii wyborczej Zelenski wykorzystał powszechną na Ukrainie frustrację związaną z administracją Poroszenki i korupcją w ukraińskim rządzie. Zelenskiego oskarżono, że jest tylko przykrywką dla interesów kontrowersyjnego ukraińskiego oligarchy Igora Kołomojskiego, który jest właścicielem kanału telewizyjnego, na którym transmitowane są programy z udziałem Zelenskiego. Aktor zaprzeczył jednak jakimkolwiek powiązaniom politycznym i w ostatnich dniach kampanii powiedział, że oligarcha zostanie uwięziony, jeśli okaże się, że naruszył jakiekolwiek prawa. Kolomojski jest jednym z najbogatszych ludzi na Ukrainie, i obecnie mieszka w Izraelu. Zelenski jest także oskarżany o powiązania z Rosją, co jest niezwykle drażliwym tematem na Ukrainie, która jest uwiązana w konflikcie zbrojnym w Donbasie. Zelenski potwierdził, że ma udziały w cypryjskiej spółce, której właścicielem jest rosyjska grupa inwestycyjna. Zelenski obiecał sprzedać swoje udziały w tej spółce, a także rozpocząć bezpośrednie rozmowy z Rosją, aby zakończyć wojnę na wschodniej Ukrainie

22 kwietnia 2019 r. - Pesach III.
    22 kwietnia 2019 r. władze wodne poinformowały, że podczas weekendu poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 1,5 cm (w sumie o 3,07 metra od początku pory deszczowej). Obecnie poziom jeziora wynosi 211,41 metra p.p.m. Na górze Hermon spadło 25 cm śniegu.

22 kwietnia 2019 r. przywódca Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah powiedział, że izraelskie siły powietrzne nie mogą już decydować o kampanii wojskowej przeciwko Libanowi. "Jeśli Izrael zechce wszcząć z nami wojnę, będzie potrzebował ofensywy lądowej, a jego siły nie będą mogły przeprowadzić takiej kampanii, ponieważ nie są na to gotowe."

23 kwietnia 2019 r. - Pesach IV.
    23 kwietnia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu z żoną Sarą i dziećmi odwiedził górę Hermon. Wykorzystując czas świąt Pesach, wybrali się na wycieczkę jeepami po Wzgórzach Golan, i wjechali na górę Hermon aby pocieszyć się śniegiem. Przy tej okazji Netanjahu powiedział, że w wdzięczności dla prezydenta Trumpa za uznanie suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan, jedna z osad na Wzgórzach Golan zostanie nazwana Trump na jego cześć.

23 kwietnia 2019 r. doradca amerykańskiego prezydenta, Jared Kushner powiedział, że długo oczekiwany plan pokojowy nie będzie koncentrował się na rozwiązaniu dwupaństwowym w przeciwieństwie do poprzednich planów pokojowych. "Skupiamy się tak naprawdę na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czyli jak poprawić życie Palestyńczyków, i co można uczynić, aby ten rejon stał się bardziej atrakcyjny dla inwestycji? Zajmujemy się wszystkimi głównymi problemami związanymi z tym problemem, ponieważ musimy to zrobić. Stworzyliśmy także solidny biznesplan dla całego regionu. Myślę, że to, co robimy, pozwoli Izraelowi utrzymać swoje bezpieczeństwo, ale będzie wymagało od wszystkich kompromisu. To co zaproponujemy jest zupełnie inne od wcześniejszych planów pokojowych, które opierały się na rozwiązaniu dwupaństwowym."

24 kwietnia 2019 r. - Pesach V.
    24 kwietnia 2019 r. w porcie Hajfa zakończyły się ćwiczenia morskie Nobel Dina marynarek wojennych Izraela, Stanów Zjednoczonych i Grecji. Rozpoczęły się one na Krecie, potem przez tydzień trwały na otwartym morzu, i zakończyły się w Hajfie. Celem było przećwiczenie różnych scenariuszy walki przeciw okrętom podwodnym, aby utrzymać otwarte szlaki morskie do Izraela w czasie wojny. Ze strony Izraela w ćwiczeniach uczestniczyły okręty rakietowe INS Keshet i INS Lahav, dwa okręty podwodne, samoloty transportowe C-130 Hercules, ciężkie helikoptery transportowe CH-53 Sea Stallion (Ja’asur) z żołnierzami jednostki poszukiwawczo-ratowniczej 669, helikoptery do zwalczania okrętów podwodnych AS565 MA Panther (Atalef) oraz drony Shoval. Grecja wysłała okręt rakietowy oraz dwa okręty patrolowe, a Stany Zjednoczone morski samolot rozpoznawczy P-8 Poseidon. Izraelska marynarka wojenna musiała przed ćwiczeniami przez dwa miesiące przygotowywać się, aby funkcjonować zgodnie z procedurami NATO.

24 kwietnia 2019 r. w nocy izraelscy żołnierze wyburzyli dom palestyńskiego terrorysty w miejscowości Zawija w zachodniej części Samarii. Wyburzony dom należał do rodziny terrorysty Omara Abu Laili, który w ataku terrorystycznym zamordował 2 Izraelczyków. Dwa dni później został zastrzelony w pobliżu Ramallah. Podczas nocnej operacji wyburzania domu doszło do starć z Palestyńczykami.

25 kwietnia 2019 r. - Pesach VI.
    25 kwietnia 2019 r. biuro ds. zwalczania terroryzmu wydało ostrzeżenie o zagrożeniu terrorystycznym w Sri Lance i wezwało Izraelczyków do jak najszybszego wyjazdu i anulowania zaplanowanych podróży. Jest to drugie ostrzeżenie dotyczące Sri Lanki. W serii ostatnich ataków terrorystycznych przeprowadzonych na Sri Lance zginęło dwoje żydowskich nastolatków z Londynu (posiadali oni podwójne obywatelstwo Stanów Zjednoczonych).

25 kwietnia 2019 r. międzynarodowe siły pokojowe UNIFIL w Libanie powiedziały, że odkryte w tym roku przez Izrael tunele rzeczywiście przekraczały granicę libańsko-izraelską, co stanowi naruszenie rezolucji o zawieszeniu broni. "Niezależna ocena UNIFIL potwierdza, że tunel z libańskiego miasta Ramyeh przekraczał niebieską linię z naruszeniem Rezolucji 1701. UNIFIL poinformował władze libańskie o tym naruszeniu i zażądał pilnych działań następczych." Był to najdłuższy i najgłębszy z odkrytych tuneli - schodził 50 metrów pod ziemię. W operacji wojskowej przeprowadzonej w styczniu, Siły Obronne Izraela odkryły sześć takich podziemnych tuneli, po czym zniszczono je materiałami wybuchowymi lub wypełniając je materiałem zbliżonym do cementu. Pięć tuneli potwierdziły siły UNIFIL.

26 kwietnia 2019 r. - Pesach VII.

27 kwietnia 2019 r. - Szabat.

27 kwietnia 2019 r. wieczorem uzbrojony zamachowiec wtargnął na uroczystość szabatową w synagodze w miejscowości Poway w stanie Kalifornia (USA). Otworzył ogień do wiernych z półautomatycznego karabinka, zabijając 1 osobę i raniąc 3 kolejne osoby. Rabin Israel Goldstein został postrzelony, jednak przez cały czas rozmawiał i uspokajał wiernych w synagodze. Zginęło 60-letnia Lori Gilbert Kaye. Napastnik zbiegł, został jednak zidentyfikowany i aresztowany przez policję.

28 kwietnia 2019 r. izraelskie władze potajemnie przekazały do Autonomii Palestyńskiej pełną sumę pieniędzy pobieranych z opłat celnych. Kwotę kilkuset milionów szekli przekazano, aby ratować palestyńską gospodarkę przed upadkiem. Palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas nakazał jednak zwrócenie ich do Izraela. Podkreślił on, że Autonomia Palestyńska nigdy nie zrezygnuje ze wspierania finansowego rodzin terrorystów uwięzionych w Izraelu lub tych, którzy zginęli podczas ataków terrorystycznych przeciwko Izraelczykom.
    28 kwietnia 2019 r. wysoki członek Demokratycznego Frontu Wyzwolenia Palestyny, Talal Abu Zarifa, powiedział, że wszyscy międzynarodowi mediatorzy są świadomi palestyńskiego stanowiska potępiającego Izrael za spowalnianie procesu pokojowego. Zarif podkreślił, że Izrael jest w pełni świadomy wszystkich swoich zobowiązań, których nie wypełnia. Zagroził, że jeśli Izrael natychmiast nie wprowadzi ustaleń w życie, to Palestyńczycy rozszerzą zasięg protestów prowadzonych wzdłuż granicy Strefy Gazy.

29 kwietnia 2019 r. rano palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski autobus w rejonie Tel Dotan w północnej części Samarii. Autobus przewoził grupę studentów jadących na wycieczkę. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając jednego z napastników. Po pościgu, drugi napastnik poddał się i został aresztowany. Nikt więcej nie został ranny.
    29 kwietnia 2019 r. Autonomia Palestyńska zaprzestała wysyłania pacjentów z Judei, Samarii i Strefy Gazy do izraelskich placówek medycznych. Jako powód podano trudności finansowe, które pojawiły się po tym, jak Izrael zdecydował wstrzymać część pieniędzy pochodzących z opłat celnych - stanowiły one równoważność kwoty, jaką Autonomia Palestyńska przekazywała rodzinom terrorystów. Każdego roku około 3,5 tys. Palestyńczyków korzysta z izraelskich placówek medycznych, szczególnie w leczeniu chorób nowotworowych. W całej Autonomii Palestyńskiej brakuje narzędzi do diagnozowania nowotworów, i należy te badania wykonywać w Izraelu. Każdy Palestyńczyk ma dostęp do takich badań, pod warunkiem, że przedstawi skierowanie lekarskie oraz zaświadczenie władz palestyńskich, które gwarantuje opłacenie kosztów badania i leczenia. Wstrzymanie wystawiania takiego zaświadczenia uniemożliwi Palestyńczykom dostęp do procedur medycznych w Izraelu.
    29 kwietnia 2019 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła do Morza Śródziemnego na wysokości Aszkelonu. Była to pierwsza rakieta wystrzelona po 9 dniach ciszy. Do wystrzelenia rakiety przyznał się Islamski Dżihad.

29 kwietnia 2019 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ zorganizowała specjalną sesję poświęconą problematyce Bliskiego Wschodu, z naciskiem na konflikt arabsko-izraelski. Ambasador Izraela przy ONZ, Danny Danon, dokonał przeglądu wydarzeń historycznych, które doprowadziły do powstania państwa Izrael, i wyjaśnił prawa przyznane Izraelowi przez prawo międzynarodowe i Kartę Narodów Zjednoczonych. "Odmowa uznania prawa narodu żydowskiego do samostanowienia w Ziemi Izraela powstrzymuje nas przed budowaniem pokoju w przyszłości. Obwinianie społeczności żydowskich w Judei i Samarii za brak pokoju między Izraelczykami i Palestyńczykami byłoby w najlepszym razie celowym wypaczaniem historii." Danon powiedział także, że "Izrael szanuje wysiłki pokojowe administracji Stanów Zjednoczonych. Zasadami, które mogą urzeczywistnić proces dyplomatyczny są: uznanie żydowskiego państwa Izrael, zaprzestanie kampanii podżegania do nienawiści, utrzymanie interesów bezpieczeństwa Izraela oraz współpraca z krajami sąsiadującymi. Podczas gdy Palestyńczycy nadal chronicznie odmawiają udziału w negocjacjach i twierdzą, że plan pokojowy jest martwy, Izrael jest gotów współpracować na rzecz lepszej przyszłości obu stron." Na prośbę ambasadora Danona Rada Bezpieczeństwa rozpoczęła debatę chwilą ciszy ku pamięci ofiar ataku terrorystycznego na synagogę w San Diego.

30 kwietnia 2019 r. Siły Obronne Izraela zmniejszyły rano strefę połowów ryb przy Strefie Gazy do około 11 km. Jest to odpowiedź na wczorajszą wystrzeloną rakietę ze Strefy Gazy. Ograniczenie będzie obowiązywać do odwołania.
    30 kwietnia 2019 r. Siły Obronne Izraela rozmieściły dodatkowe baterie Iron Dome w całym kraju. Dyslokacja nastąpiła jako prewencyjne działanie na wypadek próby zakłócenia Dnia Pamięci Holokaustu, Dnia Pamięci Poległych Żołnierzy oraz Dnia Niepodległości, a także zaplanowanego na 14 maja Konkursu Piosenki Eurowizji.
    30 kwietnia 2019 r. po południem odbyła się uroczystość zaprzysiężenia nowego Knesetu. Prezydent Reuven Rivlin wezwał do jedności i wzajemnego szacunku. "Przeszliśmy przez trudny sezon kampanii wyborczej. Teraz wystarczy. Musimy wznieść się wyżej, odłożyć nasze miecze i oczyścić ziemię. Strategia polityczna nie może już być jedynym kompasem." Po tym, jak wszyscy parlamentarzyści wstali i złożyli swoją przysięgę, hymn państwowy odśpiewali wszyscy oprócz członków arabskich partii arabskich, które opuściły salę parlamentarną.

30 kwietnia 2019 r. rano duże siły policyjne wkroczyły na teren żydowskiego osiedla Kochav Hashachar w południowo wschodniej części Samarii. Wyburzono nielegalnie wzniesione struktury budowlane w sąsiedniej placówce osadniczej Maoz Esther. Doszło do starć z żydowskimi osadnikami. Policja aresztowała 20 młodych osadników.

30 kwietnia 2019 r. specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych Jason Greenblatt stwierdził, że grupy terrorystyczne, takie jak Hamas i Islamski Dżihad, stanowią największe zagrożenie dla palestyńskich Arabów. "Przywódca Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu Nafez Azzam twierdzi, że plan pokojowy stwarza realne zagrożenie dla Palestyńczyków. W rzeczywistości to Islamski Dżihad i Hamas stanowią prawdziwe zagrożenie dla wszystkich Palestyńczyków."
    30 kwietnia 2019 r. senat stanu Floryda (USA) jednogłośnie przyjął ustawę definiującą antysemityzm jako nawoływanie do przemocy wobec Żydów, propagowanie teorii spiskowych na temat Żydów i negowanie Holokaustu. Ustawa zrównała także antysemityzm z dyskryminacją rasową.

1 maja 2019 r. rządowa komisja planowania administracyjnego zatwierdziła plan budowy obwodnic arabskich wiosek i miejscowości w Judei i Samarii, aby umożliwić żydowskim mieszkańcom bezpieczne omijanie tych niebezpiecznych rejonów. Obwodnice powstaną w najważniejszych strategicznie regionach. Ich budowę obiecał premier Netanjahu w swojej kampanii wyborczej.
    1 maja 2019 r. przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydów, Dr Mosze Kantor przedstawił na Uniwersytecie Tel Awiwu doroczny raport o stanie antysemityzmu za 2018 r. "Gdybym miał w jednym zdaniu podsumować sytuację dotyczącą antysemityzmu w 2018 r., powiedziałbym, że wśród Żydów w wielu krajach na całym świecie panuje rosnące poczucie zagrożenia. Antysemityzm rozwinął się ostatnio do tego stopnia, że zaczął podważać możliwość kontynuowania żydowskiego życia w wielu częściach świata. Tak jak widzieliśmy po drugiej strzelaninie w synagodze w Stanach Zjednoczonych, wiele części świata, które wcześniej uważano za bezpieczne, już teraz takimi nie są. Dodatkowo, byliśmy ostatnio świadkami publikacji haniebnej kreskówki w New York Times, poprzez którą antysemityzm stopniowo wkracza w publiczny dyskurs. Groźby, prześladowania i obelgi stały się bardziej brutalne, co prowadzi do jeszcze większej przemocy fizycznej wobec Żydów. Wydaje się, że prawie każde tabu dotyczące Żydów, judaizmu i żydowskiego stylu życia zostały złamane." W 2018 r. na całym świecie odnotowano blisko 400 ciężkich incydentów antysemickich, co oznacza wzrost o 13% w stosunku do wcześniejszego roku. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Europie Zachodniej, w szczególności w Niemczech, gdzie odnotowano 70% wzrost brutalnych incydentów antysemickich. Na wysokim poziomie antysemityzmu utrzymują się także Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Kanada. "Teraz jest jasne, że antysemityzm nie ogranicza się już tylko do skrajnie lewicowych, skrajnie prawicowych oraz radykalnych islamistów. Obecnie stał się powszechnym nurtem, który bardzo często jest akceptowany przez społeczeństwo obywatelskie. Stanowi to poważne niebezpieczeństwo nie tylko dla Żydów, ale dla całego społeczeństwa. Antysemityzm jest wspólnym mianownikiem, który jednoczy ekstremistów w politycznym spektrum, jako część ich światopoglądu charakteryzującego się nietolerancją. Gdy centrum polityczne staje się coraz bardziej osłabione, te ekstremistyczne ruchy i grupy starają się zdobyć polityczną władzę, atakując fundamenty demokratycznych społeczeństw."
    1 maja 2019 r. wieczorem w Jad Vashem w Jerozolimie odbyła się oficjalna uroczystość rozpoczynająca Dzień Pamięci Holokaustu (Jom haSzoah). Ceremonia rozpoczęła się od obniżenia flagi państwowej do połowy masztu. Następnie sześciu ocalałych z Holokaustu - Bela Eisenman, Saul Lobovicz, Fani Ben Ami, Menachem Haberman, Sara Szapiro i Jehuda Maimon - zapalili płomień ku pamięci sześciu milionów Żydów zamordowanych przez nazistów i ich współpracowników w czasie II wojny światowej. Podczas uroczystości wyświetlono także film o histori życia tych sześciu ocalałych. Odczytano także psalmy oraz zmówiono Kadisz. Prezydent Reuven Rivlin powiedział: "Bracia i siostry, ocaleni z Holokaustu. Zalman Gradowski urodził się w Polsce w 1910 r. W grudniu 1941 r. został wysłany wraz z żoną i rodziną do Auschwitz-Birkenau. Kiedy przybyli, resztę rodziny zabrano na eksterminację, podczas gdy on otrzymał straszne zadanie w Sonderkommando krematorium nr. 4 w Birkenau. Zalman, młody syjonista Beitar, jeden z przywódców powstania Sonderkommando, co wieczór ubierał swój talit i zmawiał modlitwę Kadisz w pamięci ofiar, które każdego dnia palono na popiół. W samym sercu tego piekła, Zalman napisał dziennik dla następnych pokoleń. Pochował ten pamiętnik, z którego zachowała się tylko część, którą po wojnie odkryto w ruinach krematorium nr. 3. Oto co napisał do nas stamtąd, cytuję: 'Obywatelu wolnego świata, przyjdź! Ty, którego istnienie i bezpieczeństwo jest chronione przez ludzką moralność i prawo. Przyjdźcie, a powiem wam, jak współcześni mordercy podeptali moralność i splugawili prawo do egzystencji. Powstań przyjacielu, wyjdź z przytulnych i zacisznych pałaców, w których się schronisz. Bądź odważny i dołącz do mnie na wycieczce po Europie, w której szatan doszedł do władzy. Pozwólcie, że wam powiem i udowodnię wam fakty, w jaki sposób rasa panów, tak kulturalna, wytępiła słabych i bezbronnych ludzi, naród żydowski niewyuczony zabijania. Opuście swoich przyjaciół i znajomych, ponieważ kiedy już zobaczycie sadystyczne okrucieństwo tego tak zwanego kulturalnego diabelskiego narodu, na pewno zechcecie usunąć swoje imię z tej części ludzkości lub będziecie pożałować, że ujrzeliście to światło prawdy... Szukajcie pocieszenia wśród okrutnych zwierząt polnych.' Tak napisał Zalman, zanim Sonderkommando zabarykadowało się w krematorium. Oni powstali w bezsilnym buncie przeciwko ludzkiej bestii. Od wybuchu tej wojny minęło osiemdziesiąt lat. Zaplanowano wówczas i przeprowadzono systematyczną eksterminację sześciu milionów naszych braci i sióstr. W latach trzydziestych w Europie wielu ludzi czuło, że ziemia usuwa się spod ich stóp, że zbliża się wielkie zagrożenie. Młoda Żydówka Etty Hillesum z Holandii zapytała: 'Czy wierzysz, że demokracja wygra?' Wtedy ucieczka wciąż jeszcze była możliwa. Etty została zamordowana w Auschwitz w 1943 roku, ale jej pytanie pozostaje dla nas. Wraz z końcem drugiej wojny światowej, Europa odbudowała się, szczególnie Europa Zachodnia, która stała się odmienna od starej Europy. Nowa Europa postrzegała siebie jako źródło demokracji i liberalizmu. Wspólnota europejska pokazała całemu światu przyszłość otwartych granic, współpracy, praw obywatelskich i praw człowieka. Ale dzisiaj, osiemdziesiąt lat po wybuchu II wojny światowej, musimy spojrzeć prosto w oczy dzisiejszej rzeczywistości. Dzisiejsza Europa - podobnie jak inne części świata - ponownie się zmienia. Dzisiejsza Europa jest ponownie ścigana przez duchy przeszłości. Pomysły o wyższości, czystości narodowej, ksenofobii, przerażający antysemityzmu z lewej i prawej strony unoszą się nad Europą. Ważne jest, aby było jasne: Nie jesteśmy w latach trzydziestych. Nie jesteśmy na krawędzi drugiego Holokaustu, ani czegoś podobnego. Nie możemy jednak zignorować starego antysemityzmu, który raz jeszcze podnosi głowę, napędzany falami imigracji, kryzysami gospodarczymi i rozczarowaniem politycznym establishmentem. I tak, prawicowy oraz twardy lewicowy antysemityzm przenika do serc europejskich przywódców, i widzimy rekordowy poziom liczby antysemickich ataków w Wielkiej Brytanii i Francji. Jedna trzecia europejskich Żydów twierdzi, że unika żydowskich uroczystości z obawy o swoje własne życie. W Stanach Zjednoczonych także nastąpił gwałtowny wzrost przestępstw z nienawiści wobec Żydów. We wschodniej i zachodniej Europie widzimy, jak ruchy i idee rasistowskie oraz antysemickie wracają do życia, zajmując nawet miejsce w parlamentach i rządach. Szanowni goście, nie boję się o nas, o państwo Izrael. Naród żydowski nie jest już słaby. Nie jesteśmy bezsilni. Państwo Izrael to nie tylko stabilna demokracja. Posiadamy wielką siłę - siłę militarną, dyplomatyczną i gospodarczą. Zawsze będziemy się bronić, będziemy bronić państwa Izrael i będziemy zaangażowani w utrzymanie bezpieczeństwa oraz ochrony społeczności żydowskich na całym świecie. Jednak w takim świecie jak ten, w którym rośnie potęga radykalnej prawicy i lewicy, fundamentalny islam, rasizm i antysemityzm - uważam, że państwo Izrael musi jasno i precyzyjnie przedstawić swoją sprawę. Każde państwo i społeczeństwo ma uzasadnione prawo, a nawet obowiązek wyboru własnej polityki i ochrony swojej tożsamości. Nie każda partia prawicowa w Europie, która wierzy w kontrolowanie imigracji lub w ochronę swojego wyjątkowego charakteru, jest antysemicka lub ksenofobiczna. Ale siły polityczne, w których antysemityzm i rasizm są częścią ich języka, tej spuścizny lub ideologii, nigdy nie mogą być naszymi sojusznikami. Niezależnie od tego, czy antysemityzm i rasizm przybierają postać dyskursu na temat imigracji z prawej strony, czy dyskursu o prawach człowieka z lewej strony, musimy to potępić, gdziekolwiek się pojawi. Nie musimy już nikogo przekonywać, że niwłaściwe są słowa antysyjonistów mówiące, że jedynym sposobem, w jaki Izrael ma prawo istnieć, jest to, że nie będzie państwem żydowskim. Coraz więcej naszych sojuszników na całym świecie to widzi i rozumie. Nie ma czegoś takiego jak kochanie Izraela, a nienawidzenie Żydów. To tak samo, jak nie ma kochania Żydów, a nienawidzenia Izraela. Podstęp się nie udał. Ich maski zostały zerwane. Wraz z powstaniem neo-faszystowskich i radykalnych sił antyizraelskich, znaleźliśmy się w sytuacji, w której ważni europejscy sojusznicy mogą zacząć być kierowani przez rządy z antysemickimi elementami lub, nie daj tego Boże, nawet być prowadzone przez antysemickich przywódców. W takim przypadku, szczególnie Izrael musi mówić czystym i bezkompromisowym głosem. Nic nie może usprawiedliwić nieuczciwego sojuszu z rasistowskimi grupami lub elementami, które nie uznają swojej przeszłości i odpowiedzialności za zbrodnie Holokaustu. Jeśli nie jesteśmy jaśni i precyzyjni, jak możemy oczekiwać, że inne narody wezmą na siebie odpowiedzialność i nauczą następne pokolenia, by pamiętać o Holokauście i jego lekcji? Wraz ze wzrostem antysemickich głosów, niedawno zwróciłem się do światowych przywódców, aby zaprosić ich na międzynarodową konferencję, która odbędzie się tutaj w Yad Vashem w styczniu przyszłego roku, z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Tutaj, w Jerozolimie, wraz z prezydentami i głowami państw połączymy siły w bezkompromisowej walce z antysemityzmem, ksenofobią i negacją Holokaustu. Antysemityzm we wszystkich formach, rasizm i ksenofobia, są przekleństwem dla wartości, zasad i ducha, na których ustanowiono państwo Izrael. Nie zapominamy i nie wybaczamy. Nasza przeszłość musi być podstawą naszych wartości, naszych działań i sojuszy, które tworzymy. To jest nasza historia i nasze dziedzictwo. Jest to także wielkie przesłanie narodu żydowskiego do świata: 'Umiłowani są stworzeni na obraz Boży; Umiłowany jest Izrael, zwany ludem Bożym.' Nie ma sprzeczności między miłością do ludzi, naszą miłością i zaangażowaniem wobec naszego narodu, a naszym zaangażowaniem i miłością do całej ludzkości. 'Umiłowany jest Izrael; Umiłowani są wszyscy ludzie stworzeni na obraz Boży' - jest to nie tylko lekcją, której nauczyliśmy się z naszej bolesnej historii. Jest to korzeń naszej religii i nasze dziedzictwo. Jest to najbardziej podstawowa żydowska i ludzka prawda, i jest to jedyna odpowiedź dla strasznej bestii, która jest w człowieku, bestii, którą Zalman Gorodowski opisał w swoich pamiętnikach pisanych w sercu piekła krematoriów. Bracia i siostry, ocaleni z Holokaustu. 21 maja 1944 roku na Słowacji urodziła się żydowska dziewczynka. Jej rodzice nazywali ją Ruta. Cztery miesiące później, w święto Sukkot, Ruta została wysłana z matką i siostrami do Auschwitz-Birkenau. Kiedy zakonnice poprosiły matkę, by oddała dziecko i uratowała jej życie, matka odmówiła. 'Jeśli ona żyje, będę żyła. Jeśli umrę, i ona umrze - powiedziała. Ruta i jej matka przeszły selekcję. Naziści wytatuowali na jej małym ramieniu numer A2007038. Ruta przeżyła owinięta w chustę, pod więzienną koszulą matki. Ruta Levi przeżyła. Została wyzwolona wraz z matką 27 stycznia 1945 roku, w wieku ośmiu miesięcy. Przyjechali do Izraela, do Akko. Ruta poszła do szkoły, zdobyła wykształcenie, wychowała rodzinę. Ma dzieci, wnuki i prawnuki. Jest z nami tutaj. Ocaleni z Holokaustu. Każdy z was jest cudem. Symbolem życia ze śmierci, nadziei i wiary w życie, i wieczności narodu żydowskiego. Niech wspomnienie naszych braci i sióstr będzie obecne w naszych sercach z pokolenia na pokolenie, i niech ich dusze będą na zawsze związane węzłem życia."

1 maja 2019 r. w nocy Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody przy arabskim mieście Silwad w środkowej części Samarii. Uszkodzony został samochód osobowy oraz autobus. Ranna została 1 Izraelka.
    1 maja 2019 r. po południem Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały dwa pożary terenów przygranicznych w Izraelu.

2 maja 2019 r. nad ranem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety, które spadły w otwartym terenie na Negewie. Nie odnotowano żadnych szkód.

2 maja 2019 r. w nocy izraelskie siły powietrzne ostrzelały przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wypuszczenie we wczorajszym dniu balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi.

2 maja 2019 r. przywódca libańskiego Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah zagroził, że zaatakuje izraelski region północnej Galilei i będzie przekazywał na cały świat transmisję z walki i zniszczenia izraelskich sił, które odważą się wejść do tego regionu. "Ruch oporu może przeniknąć do Galilei, i wróg o tym wie. Czy Izrael chce wojny? Niech pójdzie na wojnę. Nie ma potrzeby, aby mówić o słabych punktach Izraela, na przykład zbiorniku amoniaku w Hajfie. Za pomocą jednego pocisku możemy wyrządzić tam wiele szkód. Izraelskie jednostki i brygady, które odważą się wejść do południowego Libanu, zostaną unicestwione i zniszczone na oczach mediów i całego świata. Izrael boi się uwikłania w Gazie, tym bardziej więc nie odważy się wejść do południowego Libanu."

3 maja 2019 r. po południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód przy arabskiej wiosce Huwara w środkowej części Samarii. Ranny został 13-letni izraelski chłopiec.
    3 maja 2019 r. około 6 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż granicy Strefy Gazy. Palono opony, rzucano kamieniami i bombami zapalającymi, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 20 osób zostało rannych. Zatrzymano także 1 Palestyńczyka, który usiłował przekroczyć granicę. Znaleziono przy nim ukryty nóż.
    3 maja 2019 r. wieczorem palestyński snajper ostrzelał izraelskich żołnierzy przy granicy Strefy Gazy. Rannych zostało 2 żołnierzy, których natychmiast ewakuowano do szpitalu. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały przygraniczny posterunek obserwacyjny Hamasu. W nalocie zginęło 2 Palestyńczyków. Palestyńskie frakcje Hamas i Islamski Dżihad zagroziły odwetem. Islamski Dżihad zagroził, że uderzy rakietami w duże miasta Izraela.

3 maja 2019 r. nieznani sprawcy wymalowali antysemickie graffiti przy synagodze w Zurichu (Szwajcaria).

------- Wymiana ciosów ze Strefą Gazy -------

4 maja 2019 r. - Szabat.
    4 maja 2019 r. od rana palestyńscy terroryści rozpoczęli ze Strefy Gazy ostrzał rakietowy Izraela. W ciągu dnia wystrzelono około 300 rakiet na Sderot, Aszkelon i inne miasta na południu kraju. Między innymi trafione zostały dwa domy mieszkalne w Be'er Szewie. Przy wyższej uczelni od uderzenia rakiety wybuchł pożar. W Aszkelonie i Kiryat Gat ranne zostały 2 osoby.
    4 maja 2019 r. ze względów bezpieczeństwa zamknięto drogi wokół Strefy Gazy, a także wstrzymano kursowanie pociągów na stacjach Aszkelon, Ofakim, Netivot i Sderot. Otwarto schrony publiczne w Be'er Szewie i Dimonie. Zamknięto przestrzeń powietrzną na 10 km wokół Strefy Gazy. Zamknięto przejścia graniczne Erez i Kerem Szalom ze strefą. Wieczorem zamknięto plaże w rejonie Aszkelonu w obawie przed możliwością rajdu palestyńskich płetfonurków Hamasu.

4 maja 2019 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały około 120 celów terrorystycznych w Strefie Gazy. W południe rozpoczęto ataki lotnicze na domy należące do wysokich dowódców Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Zamknięto także wszystkie przejścia graniczne ze Strefą Gazy oraz zakazano połowów wzdłuż wybrzeża strefy.
    4 maja 2019 r. palestyńskie frakcje w Gazie wydały w południe wspólne oświadczenie, że "najbliższe godziny będą bolesne i trudne dla Izraela". Wieczorem Islamski Dżihad zagroził, że uderzy w Tel Awiw, rafinerię w Hajfie i reaktor atomowy w Dimonie. Tymczasem Egipt rozpoczął starania o ogłoszenie zawieszenia broni.

4 maja 2019 r. Departament Stanu USA potępił ostrzał rakietowy południowego Izraela i wyraził poparcie dla prawa Izraela do samoobrony. "Stany Zjednoczone zdecydowanie potępiają ciągły atak rakietowy Hamasu i palestyńskiego Islamskiego Dżihadu z Gazy na niewinnych cywilów i ich społeczności w całym Izraelu. Wzywamy osoby odpowiedzialne za przemoc do natychmiastowego zaprzestania tej agresji. Opowiadamy się za Izraelem i w pełni popieramy jego prawo do samoobrony przed tymi odrażającymi atakami."
    4 maja 2019 r. przywódca szyickiej milicji w Iraku, Qais Al-Khazali powiedział, że Państwo Islamskie było częścią "syjonistyczno-amerykańskiego planu" podboju Iraku. Ponadto stwierdził, że zwycięstwo nad ISIS jest już niemal całkowite, a jednym z celów wojny przeciwko Państwu Islamskiemu było stawienie czoła "syjonistycznemu planowi, który chciał podzielić Irak i inne kraje regionu".
    4 maja 2019 r. w Polsce prezes rządzącej partii politycznej PiS Jarosław Kaczyński podczas pikniku patriotycznego w Pułtusku, powiedział, "że Polska żadnych zobowiązań wojennych nie ma. I to zarówno z punktu widzenia prawa, jak i z punktu widzenia elementarnej moralności i przyzwoitości". Dodał, że "to nam należy zapłacić. To nam są niektórzy na zachód od polskich granic winni dziesiątki, setki miliardów euro czy dolarów, może nawet więcej niż bilion, my nie jesteśmy nikomu nic winni." Przemawiający następnie polski premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "my byliśmy tutaj najbardziej mordowanymi ofiarami. I nigdy się nie zgodzimy na jakiekolwiek wypłaty dla kogokolwiek z tego powodu, jakiekolwiek odszkodowania. Znajdziemy odpowiednie formuły prawne i tak długo, jak będziemy odpowiadali za życie polityczne, to te regulacje, legislacja, którą my wdrożymy, nie będzie na pewno odpowiedzią na jakiekolwiek roszczenia z jakiejkolwiek strony. Nie pozwolimy na to."

5 maja 2019 r. palestyńscy terroryści kontynuowali ostrzał rakietowy prowadzony ze Strefy Gazy. W nocy wystrzelono 180 rakiet, z których system Iron Dome zestrzelił około 100. W ciągu dnia ostrzał kontynuowano. W południe rakieta uszkodziła elementy infrastruktury kolejowej na torze w pobliżu Be'er Szewy, w związku z czym na kilka godzin wstrzymano kursowanie pociągów między Kiryat Gat a Be'er Szewą. Po sprawdzeniu stanu technicznego torów, wznowiono połączenia. Po południem odłamki rakiety, która uderzyła w dom w Aszdod, zabiła 20-letniego rabina Pinchasa Menachema Pashwazmana. Ratownicy usiłowali go reanimować, ale zmarł od ran w drodze do szpitala. Pozostawił żonę i czteromiesięczne dziecko. W Aszkelonie rakieta spadła na dzielnicę mieszkaniową, gdzie zginęł 58-letni Mosze Agadi. W Aszkelonie trafiona została także fabryka, w której 2 osoby zostały ranne. Uszkodzony został także oddział onkologii w szpitalu w Aszkelonie. Wieczorem ranna została 1 osoba od spadającej rakiety w Sderot. Rakieta spadła także przy stadionie miejskim Kiryat Malachi. Wieczorem palestyńscy terroryści rozpoczęli także ostrzał moździerzowy terenów przygranicznych w Izraelu. Jeden z takich pocisków lekko zranił 2 izraelskich żołnierzy. Ze strefy wystrzelono także pocisk przeciwpancerny Kornet, który trafił samochód w pobliżu przejścia granicznego Erez, zabijając 60-letniego Izraelczyka.
    5 maja 2019 r. Siły Obronne Izraela podjęły decyzję o przekazaniu pod dowództwo Dywizji Gazy elitarnej 7 Brygady Pancernej "Burza z Golanu", która normalnie stacjonuje na północy kraju. Brygada ta składa się z trzech batalionów pancernych, batalionu inżynieryjnego i trzech batalionów artylerii. Dywizja Gazy jest dywizją terytorialnej piechoty i nosi kryptonim "Południowe Lisy". W jej skład wchodzą dwie brygady terytorialne piechoty, odpowiadające za utrzymanie bezpieczeństwa w północnej i południowej części granicy ze Strefą Gazy. Dodatkowe dywizja dysponuje batalionem rekonesansu pustynnego, batalionem łączności i batalionem inżynieryjnym. Podlega ona pod Południowe Dowództwo, i zazwyczaj w okresie eskalacji napięcia w Strefie Gazy otrzymuje wsparcie ze strony 366 Dywizji Pancernej "Filary Ognia". Dywizja ta składa się z pięciu szkoleniowych batalionów pancernych, i dlatego nie jest używana w działaniach operacyjnych w Strefie Gazy. Dywizja dysponuje jednak brygadą artylerii oraz elitarną Brygadą Givati, która składa się z trzech batalionów zmechanizowanej piechoty oraz batalionu rekonesansu. I właśnie ta brygada zazwyczaj wchodzi do Strefy Gazy wraz ze wsparciem czołgów. Tym razem rozpoczęto także przegrupowywanie na południe jednostek Brygady Spadochronowej.
    5 maja 2019 r. minister nauki Ofir Akunis ogłosił, że Izraelska Agencja Kosmiczna podwoi swoje wsparcie finansowe dla projektu budowy lądownika księżycowego Beresheet 2. Pierwszy lądownik otrzymał rządowe wsparcie w wysokości 10 mln szekli, a obecnie na ten cel przeznaczono 20 mln szekli. W tym celu Izraelska Agencja Kosmiczna podpisała umowę z SpaceIL. Akunis powiedział: "Projekt Beresheet zahipnotyzował i zjednoczył wszystkich obywateli Izraela w oczekiwaniu na udane lądowanie na Księżycu. Głęboki interes publiczny, wraz z przełomowymi osiągnięciami technologicznymi, zwiększył potrzebę zwiększenia ogromnej mobilizacji dla powodzenia tego projektu. Nie mam wątpliwości, że decyzja o podwojeniu rządowego wsparcia i pogłębieniu współpracy z amerykańską agencją kosmiczną NASA będzie wspierać sukces Beresheet 2 i jego udane lądowanie na Księżycu."
    5 maja 2019 r. po południem zebrał się gabinet bezpieczeństwa, który po przeanalizowaniu aktualnej sytuacji na południu, podjął decyzję o kontynuowaniu dalszych nalotów lotniczych na cele terrorystyczne i koncentrację sił lądowych na granicy Strefy Gazy. Brygada Golani właśnie zakończyła dyslokację swoich oddziałów. Gabinet bezpieczeństwa powstrzymał się jednak od ogłoszenia mobilizacji rezerwistów, co oznacza, że nie zamierza rozpoczynać decydującej operacji lądowej w strefie. Poinformowano, że obecna eskalacja może potrwać dłuższy czas, nawet do Dnia Niepodległości Izraela.
    5 maja 2019 r. izraelskie siły bezpieczeństwa rozszerzyły do 40 km strefę bezpieczeństwa wokół Strefy Gazy. W obszarze tym obowiazują zakazy organizowania imprez publicznych, a wszystkie szkoły są zamknięte. Wieczorem otworzono schrony publiczne w Kfar Sava i Ramat Gan, a wcześniej uczyniła to Netanja.
    5 maja 2019 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan przeprowadził wieczorem specjalną ocenę sytuacji bezpieczeństwa na południu kraju. W siedzibie głównej izraelskiej policji południowego okręgu w Be'er Szewia spotkał się z komendantem policji okręgu południowego, przedstawicielami Sił Obronnych Izraela, agencji bezpieczeństwa Szin Bet, straży pożarnej, oraz służb ratowniczych i medycznych. Erdan poinstruował obecnych, aby przygotowali się na możliwość wystąpienia scenariusza przedłużającej się eskalacji i skutecznie wykorzystali dostępne siły, aby utrzymać pełną zdolność funkcjonowania państwa. Erdan poprosił także o przygotowanie się na wszystkie możliwe scenariusze, w tym infiltrację z morza lub próbę infiltracji do jednej ze społeczności położonych wzdłuż granicy Strefy Gazy. Z tego powodu na południe Izraela skierowano dodatkowe siły policji, agencji bezpieczeństwa Szin Bet, a także siły ratownicze i medyczne. Poinformował także, że w najbliższy piątej wzmocnione zostaną siły policyjne w Jerozolimie, aby uniknąć wybuchu przemocy na Wzgórzu Świątynnym. Będzie to pierwszy piątek muzułmańskiego miesiąca Ramadan. Szczególne procedury bezpieczeństwa wprowadzono w zakładach karnych, które przygotwują się na wypadek konieczności przeniesienia osadzonych terrorystów z południa kraju do jednostek penitencjarnych w innych rejonach. Poczyniono także ustalenia dotyczące zbliżającego się festiwalu Eurowizji oraz Dnia Niepodległości Izraela. Wieczorem koordynator działań rządowych na terytoriach, gen. Kamil Abu-Rokun poinformował o wstrzymaniu dostaw paliwa do Strefy Gazy przez przejście graniczne Kerem Szalom. Minister energii Juval Steinitz postanowił tymczasowo zawiesić przepływ gazu ziemnego ze złoża Tamar na Morzu Śródziemnym. Z tego powodu ogłoszono stan nadzwyczajny w przemyśle gazowym, aby zapewnić normalne dostawy gazu i energii dla odbiorców w kraju.

5 maja 2019 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wiele celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Po południem izraelskie siły powietrzne powróciły do dawnej metody polowania na przywódców palestyńskich organizacji terrorystycznych. Wieczorem zabito w ten sposób wysokiego dowódcę Islamskiego Dżihadu, który zginął wraz z rodziną. Zabito także wysokiego dowódcę Hamasu, Hameda Ahmeda Abeda Khudariego, który odpowiadał za przekazywanie funduszy terrorystycznych z Kataru do Gazy. Zginął w ataku na konwój pojazdów w północnej części Gazy. W innych atakach zginęło także kilku dowódców polowych Hamasu. Po południem zniszczono siedmiopiętrowy budynek w dzielnicy Al-Farkan w Gazie. Budynek powstał w 2010 r., a jego budowę w całości kontrolował Hamas. W rezultacie tego pod budynkiem stworzono szeroką sieć tuneli podziemnych, ciągnących się pod cywilną zabudową. Centralnie położony budynek stanowił centrum podziemnej sieci tuneli. Nalot przeprowadzono bez żadnego uprzedzenia. W budynku zginęły 3 osoby. Zniszczono także siedzibę największego kompleksu sił bezpieczeństwa Hamasu w dzielnicy Rimal w Gazie. Obiekty te były wykorzystywane do koordynacji działań operacyjnych Hamasu. Wieczorem zniszczono biuro szefa służb prewencyjnych Hamasu w obozie uchodźców Nuseirat w środkowej części strefy. Zniszczono także budynek, z którego prowadzono atak cybernetyczny na Izrael.
    5 maja 2019 r. po południem Izrael podjął próbę dostarczenia do Strefy Gazy paliwa dla elektrowni w Gazie, aby zapobiec załamaniu humanitarnemu. W tym celu 17 cystern samochodowych przewożących 650 tys. litrów paliwa przejechało przez przejście graniczne Kerem Szalom. Zostały one ostrzelane z moździerzy, jednak kierowcy po ustaniu ostrzału powrócili do pojazdów i kontynuowali misję. Do Izraela powróciły później wszystkie samochody, za wyjątkiem jednego.
    5 maja 2019 r. wieczorem palestyńskie frakcje w Gazie poinformowały egipskich negocjatorów, że w odpowiedzi na masakrę w północnej części Strefy Gazy zmieniają one reguły gry i zamierzają rozszerzyć ostrzał rakietowy, co oznacza wystrzelenie rakiety na aglomerację miejską Tel Awiwu.

5 maja 2019 r. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował o "maksymalną powściągliwość" w Strefie Gazy. "W najostrzejszych słowach potępiam wystrzelenie rakiet z Gazy na Izrael, w szczególności ataki na centra ludności cywilnej. Zachęcam wszystkie strony do zachowania maksymalnej powściągliwości, natychmiastowego wycofania się i powrotu do porozumienia z ostatnich kilku miesięcy."
    5 maja 2019 r. francuski prezydent Emmanuel Macron potępił organizację terrorystyczną Hamas za ostrzał rakietowy Izraela. "Zdecydowanie potępiam ostrzał rakietowy prowadzony z Gazy, i wyrażam solidarność z populacją, która została przez niego skrzywdzona. Cykl przemocy musi się skończyć, a wszyscy cywile muszą być chronieni." Wysoka komisarz Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini także potępiła ataki rakietowe Hamasu i Islamskiego Dżihadu. "Ataki rakietowe palestyńskich bojowników ze Strefy Gazy muszą natychmiast się skończyć. Unia Europejska potwierdza swoje fundamentalne zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa Izraela. Składamy kondolencje rodzinom wszystkich ofiar w izraelskim narodzie i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia rannym." Norweski minister spraw zagranicznych Ine Eriksen Soreide potępiła ataki rakietowe na Izrael, mówiąc: "Wszystkie ataki muszą się natychmiast zakończyć. Norwegia pracuje nad osiągnięciem spokoju. Martwi nas dalsza eskalacja i dodatkowe ofiary."
    5 maja 2019 r. amerykański prezydent Donald Trump zdecydowanie potępił Hamas i Islamski Dżihad za ich nieustanne ataki rakietowe na południowy Izrael. "Po raz kolejny Izrael stoi w obliczu śmiertelnych ataków rakietowych grup terrorystycznych Hamas i Islamski Dżihad. W 100% wspieramy Izrael w jego prawie do obrony swoich obywateli. Mówię teraz do mieszkańców Gazy - te akty terrorystyczne przeciwko Izraelowi przyniosą wam tylko większą nędzę. Zatrzymajcie przemoc i pracujcie na rzecz pokoju." Kanadyjski minister spraw zagranicznych Chrystia Freeland powiedziała: "Kanada potępia ataki rakietowe prowadzone przez Hamas i inne grupy terrorystyczne z Gazy na Izrael, które zabiły i zraniły cywilów. To masowe atakowanie ludności cywilnej jest nie do przyjęcia. Wzywamy do natychmiastowego zakończenia tej przemocy."
    5 maja 2019 r. doradca prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton, poinformował, że Stany Zjednoczone skierowały grupę uderzeniową okrętów wojennych z lotniskowcem Abraham Lincoln eskadrę bombowców B-52 na Bliski Wschód jako ostrzeżenie dla Iranu. Bolton podkreślił, że ma to być jasny sygnał dla Iranu, iż jakikolwiek atak na interesy Stanów Zjednoczonych, lub ich sojuszników, spotka się z "bezlitosną siłą". Dodał, że decyzję podjęto w odpowiedzi na szereg niepokojących i eskalujących oznak. "Stany Zjednoczone nie dążą do wojny z Iranem, ale jesteśmy w pełni przygotowani aby odpowiedzieć na każdy atak, czy to dokonany przez pośredników, Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, czy przez regularną armią irańską." Decyzję tę podjęto na podstawie dużej ilości informacji przekazanych przez izraelski Mosad. Dane wywiadowcze mówiły o przygotowaniach Iranu do ataków terrorystycznych na cele Stanów Zjednoczonych i jego sojuszników w Zatoce Perskiej. Dane te stanowiły podstawę do wzmocnieniu amerykańskich sił w rejonie.

6 maja 2019 r. do północy palestyńscy terroryści prowadzili słabnący ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. O północy system Iron Dome przechwycił kilkanaście rakiet lecących w stronę Netiwot, Nir Oz i Aszkelonu. Po północy zapanowała cisza.
    6 maja 2019 r. premier Benjamin Netanjahu potwierdził, że rano weszło w życie zawieszenie broni w Strefie Gazy. Palestyńskie organizacje zgodziły się wstrzymać ostrzał rakietowy, a także ograniczyć demonstracje wzdłuż granic Strefy Gazy. Demonstranci mają być przy tym utrzymywani w bezpiecznej odległości od linii granicznej. Palestyńskie milicje mają także przeciwdziałać wypuszczaniu balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi. W zamian Izrael zgodził się otworzyć przejścia graniczne, rozszerzyć strefę połowów i umożliwić przekazanie do Strefy Gazy kolejnej transzy finansowej pomocy z Kataru. Netanjahu podkreślił, że w ocenie Izraela przyczyną obecnej eskalacji były działania Islamskiego Dżihadu, który usiłował uniemożliwić rozwój porozumienia o odbudowie Strefy Gazy. Islamski Dżihad od samego początku sprzeciwiał się porozumieniu o zawieszeniu broni z Izraelem. Netanjahu powiedział także, że Siły Obronne Izraela mocno uderzyły w organizacje terrorystyczne Hamas i Islamski Dżihad w Strefie Gazy. "Uderzyliśmy w ponad 350 celów, uderzyliśmy w przywódców terrorystów i urzędników, oraz zniszczyliśmy ich najważniejsze obiekty. Pomimo zawieszenia broni kampania nie jest zakończona i wymaga cierpliwości oraz starannego osądu. Jesteśmy przygotowani na jego kontynuację. Celem naszych działań było zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa mieszkańcom południa kraju. Przesyłam kondolencje rodzinom pogrążonym w żałobie, a rannym życzę szybkiego powrotu do zdrowia." W ciągu dwóch dni na Izrael wystrzelono 690 rakiet, w wyniku czego zginęło 4 Izraelczyków. Szpitale przyjęły ogółem 155 pacjentów, w tym 3 w stanie ciężkim, 3 w stanie umiarkowanym, 72 z objawami głębokiego stresu pourazowego oraz 74 z łagodnymi stanami lękowymi.
    6 maja 2019 r. rano siły bezpieczeństwa zniosły część ograniczeń w rejonie Strefy Gazy. Zniesiono zamknięcia dróg. Otworzono szkoły w Beer Szewie, jednak zdecydowano o przedłużeniu zamknięcia szkół w Aszkelonie i innych przygranicznych społecznościach.
    6 maja 2019 r. rano ministerstwo rolnictwa wydało ostrzeżenie przed możliwością wejścia rojów szarańczy z Jordanii na terytorium Izraela. Rano zaobserwowano kilka szarańczy w rejonie plantacji rolniczych w rejonie Arava na południu kraju. Przygotowywane są opylenia ochronne.
    6 maja 2019 r. doradca premiera ds. bezpieczeństwa, płk. Joni Chetboun powiedział: "Iron Dome stała się pigułką nasenną dla społeczeństwa i przywództwa wojskowego. Od momentu pojawienia się Iron Dome mieszkańcy Izraela i przywódcy przyzwyczaili się do przechwytywania pocisków rakietowych wroga. Przeszliśmy do defensywnego podejścia w odpowiedzi na ataki rakietowe na nasze suwerenne państwo. Zainwestowaliśmy także miliardy w budowę zaawansowanego technologicznie ogrodzenia wzdłuż granicy Strefy Gazy. Jednak w żadnym miejscu na świecie nie pokonano terrorystów poprzez fortyfikacje, beton i ogrodzenia. Jak na ironię, Iron Dome miała umożliwić armii przeprowadzanie ofensywnych kampanii w Strefie Gazy, aby wyeliminować terrorystów. Zamiast tego zażyliśmy narkotyki i przyzwyczailiśmy się do stałego ostrzału rakietowego i nadal płacimy tego cenę. Musimy powrócić do koncepcji operacyjnej kontroli nad Strefą Gazy. W przeddzień operacji Obronna tarcza w 2000 r., uważano, że nie można wejść do obozów uchodźców w Nablusie i Dżeninie. W konsekwencji co tydzień w zamachach bombowych ginęły dziesiątki żołnierzy i cywilów. W 2002 r. dowódcy brygad zainicjowali posunięcie i przedstawili rządowi propozycję logicznej i niezbędnej operacji wojskowej, i uruchomiono operację Obronna tarcza. Izrael jest jedynym krajem, który udowodnił, że możliwe jest uderzenie atakiem operacyjnym na wrogim terytorium i byliśmy jedynym krajem, któremu udało się pokonać terror terrorystów-samobójców. Takie samo uczucie istnieje teraz w odniesieniu do Strefy Gazy. Siły Obronne Izraela wiedzą jak wejść do Strefy Gazy i kontrolować ją przez dłuższy czas. Oczywiście, byłaby do zapłacenia wysoka cena za to, ale z długoterminowej perspektywy, kraj musi wiedzieć, jak używać żołnierzy i chronić swoich obywateli. Nie możemy przyzwyczaić się do strzelania rakiet. A co z cywilami? Myślicie, że izraelscy cywile nie są w stanie wytrzymać długotrwałej operacji i nie są zainteresowani zapłaceniem nawet wysokiej ceny? Operacja Obronna tarcza, w przeciwieństwie do Drugiej wojny libańskiej, dowiodła, że izraelskie społeczeństwo, od prawicy po lewicę, dało szeroką legitymację dla działań w Strefie Gazy. Byliśmy w Strefie Gazy przez 50 dni, a dyskurs społeczny brzmiał: Niech Siły Obronne Izraela działają. Fakt, że nie udało nam się wykonać wszystkich zadań, ale to inna historia, jednak wielu było zaskoczonych zdolnością narodu żydowskiego do przebywania przez długi czas w schronach. Podjęliśmy wówczas bolesną operację wojskową, aby pokonać terror, i izraelskie społeczeństwo było w stanie się dostosować do tej sytuacji. Arabowie często uświadamiają nam, że nie ma innego wyboru, jak tylko agresywnie ich atakować, i w końcu to nadejdzie. Poza logicznymi argumentami jest jeszcze percepcja, która ostatecznie spowoduje, że nie będzie można już dłużej pozostawać w takiej rzeczywistości. Czym jest kontrola operacyjna nad Strefą Gazy? To proste. Dzisiaj nie ma żadnego żydowskiego osadnictwa w Dżeninie, Nablusie i Ramallah, ale Siły Obronne Izraela swobodnie tam wchodzą i dokonuje aresztowań z pełną swobodą działania. Ta sama swoboda działania musi zostać przywrócona w Strefie Gazy. Ostatecznie profesjonalny i historyczny model nauczył nas, że będą strzelać do nas rakietami z każdego miejsca, gdzie nie ma Sił Obronnych Izraela."
    6 maja 2019 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że liczba mieszkańców Izraela wynosi 9 021 000 osób, z których 6 697 000 jest Żydami (74,2%), a 1 890 000 jest Arabami (20,9%). Liczba mieszkańców klasyfikowanych w kategorii "inni" wzrosła do 434 000, co stanowi 4,8%. Są to między innymi nie-Żydowscy imigranci z krajów byłego ZSRR. Ponadto w Izraelu mieszka 166 tys. cudzoziemców, którzy nie zostali uwzględnieni w całkowitej liczbie mieszkańców kraju. Obecnie 45% światowej populacji żydowskiej mieszka w Izraelu.

6 maja 2019 r. w nocy izraelskie siły powietrzne przeprowadziły zmasowaną akcję bombardowania celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Zniszczono co najmniej 30 obiektów, w tym stanowiska wyrzutni rakiet, centra szkoleniowe, dowództwo Hamasu w Khan Younis, ośrodek szkoleniowy sił morskich Hamasu w obozie uchodźców Jabaliya. Ostatni nalot przeprowadzono po północy, niszcząc przygraniczny posterunek obserwacyjny Hamasu.
    6 maja 2019 r. przez całą noc trwały intensywne negocjacje w Gazie na temat zawieszenia broni. Palestyńskie frakcje zażądały wstrzymania izraelskich bombardowań, podczas gdy Izrael postawił warunek zakończenia copiątkowych demonstracji wzdłuż granicy strefy, co na Palestyńczycy nie zgodzili się. Dopiero w środku nocy osiągnięto porozumienie i o godz. 4:30 rano weszło w życie zawieszenie broni. Zawieszenie wynegocjował Egipt z przedstawicielem ONZ. W wyniku odwetowych izraelskich bombardowań zginęło 23 Palestyńczyków, z których 9 zostało zidentyfikowanych jako terroryści. Palestyńskie służby medyczne poinformowały także o 154 rannych.
    6 maja 2019 r. po południem Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały dwa pożary terenów przygranicznych w Izraelu.

6 maja 2019 r. Katar zadeklarował przekazanie 480 mln USD na wsparcie Autonomii Palestyńskiej i Strefy Gazy. Suma 300 mln USD zostanie przekazana do budżetu Autonomii Palestyńskiej, na wsparcie sektora edukacji i opieki zdrowia. Pozostałe 180 mln USD zostaną przeznaczone na pilne działania humanitarne, w tym projekty ONZ oraz sfinansowanie dostaw energii elektrycznej.

7 maja 2019 r. izraelskie jednostki inżynieryjne rozpoczęły budowę betonowego muru o wysokości 2 metrów i długości 600 metrów w rejonie przejścia granicznego Erez na granicy ze Strefą Gazy. Mur ma chronić przebiegającą w pobliżu drogę przed ostrzałem rakietowymi pociskami przeciwpancernymi. Do czasu ukończenia budowy muru, autobusy szkolne skierowane na objazdy, aby uniknąć niebezpiecznego fragmentu drogi.
    7 maja 2019 r. delegacja ONZ odwiedziła tereny przyległe do Strefy Gazy, aby osobiście zapoznać się ze skutkami ostatniego ostrzału rakietowego prowadzonego ze Strefy Gazy. Delegacja odwiedziła uszkodzone domy oraz szkołę trafioną przez rakietę. Ambasador Danny Danon powiedział: "Przyjechaliśmy do Aszkelonu, aby pokazać światu jak wygląda agresja Hamasu. Nadszedł czas, aby Rada Bezpieczeństwa nazwała Hamas organizacją terrorystyczną, która popełnia podwójne morderstwo, gdyż atakuje izraelskich cywili i jednocześnie wykorzystuje mieszkańców Gazy jako ludzkie tarcze." Burmistrz Aszkelonu, Tomer Glam powiedział: "Podczas tej ostatniej eskalacji miasto otrzymało ciężkie ciosy. Jest to rzeczywistość, która jest nie do przyjęcia."
    7 maja 2019 r. wieczorem w całym kraju rozległy się syreny alarmowe, rozpoczynając obchody Dnia Pamięci Poległych Żołnierzy i Ofiar Terroru. Oficjalna uroczystość odbyła się w Jerozolimie z udziałem prezydenta, premiera, przewodniczącego Knesetu, burmistrza Jerozolimy i naczelnych rabinów Izraela. Od maja 1948 r. zginęło 23 741 izraelskich żołnierzy, a w atakach terrorystycznych zginęło 3 150 cywilów. W liczbie tej znajduje się 120 cudzoziemców zabitych w zamach w Izraelu, oraz 100 Izraelczyków zabitych w atakach poza granicami kraju. W wyniku ataków terrorystycznych pozostało 3 196 sierot, oraz 819 wdów i wdowców. Należy być jednak świadomym, że od początku ruchu syjonistycznego w 1860 r., w atakach terrorystycznych zginęło 4 159 osób.

7 maja 2019 r. rano Siły Obronne Izraela otworzyły przejście graniczne Kerem Szalom i wznowiły dostawy paliwa do Strefy Gazy.
    7 maja 2019 r. przywódca Islamskiego Dżihadu Ziad al-Nakhala powiedział, że wierzy, że latem tego roku wybuchnie wojna między Izraelem a Strefą Gazy. "W zeszły piątek wspólnie z Hamasem zdecydowaliśmy się strzelić do izraelskiego oficera i żołnierza. Była to odpowiedź na zabójstwo demonstrantów na marszach powrotu. Egipcjanom nie spodobało się to. Jednak wraz z Jahja Sinwarem postanowiliśmy kontynuować naszą odpowiedź. Ta ostatnia runda eskalacji była tylko ćwiczeniem z użyciem ostrej amunicji przed wielką bitwą, która wkrótce się odbędzie. Gdyby poprzednia runda trwała dłużej, to w ciągu kilku godzin ostrzał rakietowy zostałby skierowany na Tel Awiw."

7 maja 2019 r. przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej w ONZ, Rijad Mansour wezwał Unię Europejską do wystąpienia w obronie rozwiązania dwupaństwowego i przejęcia inicjatywy w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie. Mansour dodał, że chciałby aby Rosja także wzmocniła swoje dyplomatyczne zaangażowanie w proces pokojowy. Wyraził on także swoje zaniepokojenie amerykańskim planem pokojowym, który wkrótce ma być opublikowany. "Autonomia Palestyńska nadal cieszy się dużym poparciem na arenie międzynarodowej. Ale jeśli dyplomacja zawiedzie, wówczas bitwa może zmienić się w walkę demograficzną. Jeśli będą chcieli wymusić na nas rzeczywistość jednego państwa, to naród palestyński przyśpieszy swoją reprodukcję i liczba Palestyńczyków wzrośnie, aby stawić czoła apartheidowi."
    7 maja 2019 r. były szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot podczas pobytu na szkoleniu w Advanced Research Institute w Waszyngtonie, spotkał się ze specjalnym wysłannikiem USA Jasonem Greenblattem. W trzy godzinnym spotkaniu wzięło udział dziewięciu ekspertów w sprawach izraelsko-palestyńskich. Eizenkot ostrzegł Biały Dom, że sytuacja w Judei i Samarii jest z wielu powodów bardzo wrażliwa i niestabilna. Sytuację pogarszają decyzje Stanów Zjednoczonych o zmniejszeniu dotacji dla Autonomii Palestyńskiej, gdyż pogłębia to istniejący kryzys gospodarczy. "Zachodni Brzeg może zapłonąć jeszcze przed, w trakcie lub zaraz po ogłoszeniu amerykańskiego planu pokojowego. Musicie wziąć to pod uwagę. Gdy demon raz wyjdzie z butelki, będzie potrzeba pięciu lat, aby sytuację uspokoić." Eizenkot dodał, że bez względu na to, czy amerykański plan pokojowy zostanie wprowadzony w życie, czy też nie, i tak należy podjąć kroki w celu ustabilizowania sytuacji. Eizenkot zalecił Greenblattowi przywrócenie finansowania palestyńskich sił bezpieczeństwa, oraz podjęcie kroków w celu poprawy sytuacji gospodarczej, poprawy infrastruktury i edukacji. Greenblatt odpowiedział, że rząd prezydenta Trumpa jest świadomy ryzyka, ale zamierza opublikować plan pokojowy w najbliższych tygodniach, zaraz po żydowskim święcie Szawuot.

8 maja 2019 r. - Jom haZikkaron.
    8 maja 2019 r. rano w całym kraju przez dwie minuty zawyły syreny. Na cmentarzach wojskowych w całym kraju odbyły się oficjalne ceremonie poświęcone pamięci poległych żołnierzy i ofiar terroryzmu. Ocenia się, że wzięło w nich udział ponad 1,5 mln ludzi. Cmentarz wojskowy na górze Herzla w Jerozolimie odwiedziło około 120 tys. osób, a premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Morderczy terroryzm stał się globalną epidemią. Nadszedł czas, aby cywilizowany świat zaczął współdziałać na wspólnym froncie przeciwko barbarzyństwu. My to bardzo dobrze rozumiemy, gdyż walczymy z terrorem od stu lat. Nie złamało to naszego ducha, nie uniemożliwiło naszej niezależności, ani nie zapobiegło budowie naszego państwa. Siły Obronne Izraela są zdecydowane w walce z organizacjami terrorystycznymi. Ta kampania nie jest skończona. Rozważamy kolejny krok, który należy podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo Izraela."
    8 maja 2019 r. były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego gen. Jaakov Amidror powiedział, że ostatnia eskalacja w Strefie Gazy pokazała, że system obrony przeciwrakietowej Iron Dome ma luki. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy rakiety krótkiego zasięgu spadają zaledwie kilka kilometrów od granicy. "Nie mamy wystarczająco dużo czasu, by je przechwycić. Jeżeli chodzi o samochód trafiony pociskiem przeciwpancernym w pobliżu kibucu Jad Mordechai, to z punktu widzenia systemu był to obszar otwarty bez ludzi. Nie przechwytujemy takich rakiet." Były zastępca szefa wywiadu wojskowego, gen. Meir Elran powiedział, że "Iron Dome okazała się skutecznym środkiem chronienia życia ludzkiego, ale jasne jest, że obecny system nie może zapewnić Izraelowi wystarczającej ochrony w przypadku szerszego konfliktu." Już wcześniej Elran ostrzegał, że dostępnych jest tylko kilka baterii Iron Dome, z których niektóre są obsługiwane przez rezerwistów. W przypadku poważnego zagrożenia nie są one w stanie zapewnić wystarczającego bezpieczeństwa kraju. Gdyby doszło do otwartego konfliktu, sprawne baterie Iron Dome chroniłyby najważniejsze obiekty wojskowe i istotne instalacje infrastruktury krajowej. Z tego powodu Siły Obronne Izraela od pewnego już czasu pracują nad możliwością połączenia systemów Iron Dome i Patriot. Ostatnie zdarzenia w Strefie Gazy pokazały, że palestyńscy terroryści zaczęli stosować zmasowane salwy wielu rakiet wystrzeliwanych jednocześnie na wiele celów. "W jednej salwie wystrzelili 117 rakiet w stronę Aszdodu. Jedna rakieta przeleciała. Czy to oznacza, że system zawiódł? Można powiedzieć, że tak - zwłaszcza, że zginęła jedna osoba cywilna. Ale z drugiej strony system pokazał bardzo wysoki wskaźnik skuteczności." W ciągu ostatniego weekendu, Hamas i Islamski Dżihad wystrzeliły ze Strefy Gazy 690 rakiet, z których system Iron Dome zestrzelił 240. Było to 86% rakiet wystrzelonych w tereny zabudowane. Jedynie 35 rakiet zdołało przedrzeć się i spaść na obszary zurbanizowane lub przemysłowe, zabijając 4 osoby.

8 maja 2019 r. przywódca Hamasu Khalil al-Hajja powiedział, że w ostatnich dniach sprawy wymknęły się spod kontroli doprowadzając do ostatniej eskalacji. Jako przyczynę podał on zwlekanie Izraela z wdrażaniem postanowień zawartych porozumień, co pobudzało mieszkańców Gazy do niezadowolenia do udziału w demonstracjach wzdłuż granicy. Dodał, że Hamas odmawia powiązania zawieszenia broni z organizowanymi demonstracjami przy granicy, podkreślając, że przedłużająca się blokada Strefy Gazy w każdej chwili może doprowadzić do niekontrolowanej eksplozji. Rzecznik zbrojnego skrzydła Islamskiego Dżihadu, Brygad Al-Quds, Abu Hamza powiedział, że palestyńskie frakcje dostosują się do warunków zawieszenia broni, ale ich ręce wciąż pozostają na spuście. Podkreślił, że natychmiast rozpoczną się prace nad uzupełnieniem arsenału rakiet. "Wróg chciał dzięki negocjacjom w Kairze, osiągnąć spokój na swoich warunkach, ale przywództwo organizacji ruchu oporu odmówiło. To rakiety i pociski przeciwpancerne zmusiły Izrael do zaakceptowania palestyńskich warunków zawieszenia broni." Abu Hamza zwrócił także uwagę na ścisłą koordynację między wojskowymi skrzydłami Hamasu i Islamskiego Dżihadu.

8 maja 2019 r. Iran ogłosił wycofanie się z części umowy nuklearnej z pięcioma światowymi potęgami. Prezydent Hassan Rouhani powiedział, że Iran może w ciągu 60 dni wznowić wzbogacanie uranu.

9 maja 2019 r. - Dzień Niepodległości Izraela.
    9 maja 2019 r. około 302 tys. osób odwiedziło bazy wojskowe z okazji Dnia Niepodległości Izraela. Dla publiczności otwarte były bazy sił powietrznych Tel Nof i Ramat David, muzeum sił powietrznych w Hatzerim i baza marynarki wojennej w Hajfie. w Latrun odbył się pokaz wojsk lądowych z różnymi rodzajami czołgów, transporterów opancerzonych, artylerii, buldożerów i innych pojazdów wojskowych. W Ejlacie odbyła się parada okrętów wojennych. W Judei i Samarii otwarte były lokalne bazy wojskowe, w których prezentowano sprzęt inżynieryjny, środki kamuflażu oraz różne systemy zabezpieczeń. Dodatkowo odbyła się tradycyjna doroczna defilada powietrzna samolotów. Przelot rozpoczął się na północy nad Tyberiadą, i poprzez dziesiątki miast i miasteczek w całym kraju, samoloty dotarły do Ejlatu na południu. W pokazie udział wzięły samoloty wielozadaniowe F-16, ciężkie samoloty myśliwskie przewagi powietrznej F-15, myśliwce wielozadaniowe F-35, latająca cysterna Boeing 707, samolot transportowy Super Hercules, samolot dyspozycyjny Gulfsream, a także samoloty pasażerskie, gaśnicze oraz helikoptery policyjne.

9 maja 2019 r. popołudniem do Strefy Gazy wjechała delegacja oficerów egipskiego wywiadu. Będzie ona rozmawiać z przywództwem palestyńskich frakcji na temat zawieszenia broni i usiłować powstrzymać zaplanowane na piątek demonstracje. Dzień wcześniej palestyńska delegacja powróciła do Gazy po rozmowach w Kairze (Egipt).

9 maja 2019 r. na prośbę Indonezji, Kuwejtu i RPA odbyło się nieformalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ na której omówiono problematykę osiedli żydowskich w Judei i Samarii, podkreślając, że utrudniają one proces pokojowy. Wysłannik USA ds. negocjacji międzynarodowych Jason Greenblatt wyraził oburzenie faktem tak niespodziewanego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa i potępienia Izraela. Podkreślił, że "nawet nie zaproszono go do zabrania głosu na tej sesji". Dodał, że pomimo to, Izrael z radością obchodził swoją 71. rocznicę niepodległości, jako jedyna kwitnąca demokracja na Bliskim Wschodzie. Greenblatt nazwał całe posiedzenie zwykłą farsą i owocem obsesji na punkcie Izraela. Wskazał, że Rada Bezpieczeństwa powinna zająć się ostrzałem rakietowym Izraela i natychmiast potępić organizacje terrorystyczne Hamas i Islamski Dżihad za wystrzelenie kilkuset rakiet na cywilne domostwa w Izraelu. Zwrócił także uwagę, że potępiony powinien być fakt, że Autonomia Palestyńska przeznacza środki z międzynarodowej pomocy na fundusze wsparcia terrorystów i ich rodzin.
    9 maja 2019 r. na spotkaniu doradców ds. bezpieczeństwa narodowego USA, pełniący obowiązki sekretarza obrony Patrick Shanahan przedstawił zaktualizowany plan wojskowy, który przewiduje wysłanie aż 120 tys. żołnierzy na Bliski Wschód, jeśli Iran zaatakowałby amerykańskie siły lub przyspieszył prace nad bronią jądrową. Przedstawiony plan nie wymaga inwazji lądowej na Iran, co wymagałoby znacznie większej liczby żołnierzy.

10 maja 2019 r. około 75 tys. Palestyńczyków mogło swobodnie przekroczyć punkty kontrolne w Judei i Samarii, i przybyło do Jerozolimy na tradycyjne modlitwy piątkowe podczas muzułmańskiego miesiąca Ramadan. Aby zapewnić bezpieczeństwa, rozlokowano dodatkowe siły agencji bezpieczeństwa, policji granicznej i policji izraelskiej. Nie odnotowano żadnych incydentów.

10 maja 2019 r. Siły Obronne Izraela zniosły rano zakaz połowów przy wybrzeżu Strefy Gazy. Jest to pierwszy krok realizacji postanowień zawieszenia broni. Strefa połowów wynosi obecnie 12 mil morskich.
    10 maja 2019 roku około 6 tys. Palestyńczyków demonstrowało w trzech miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony i rzucano kamienie. Pomimo zawartego zawieszenia broni doszło do licznych prób uszkodzenia płotu granicznego. Rzucano także różnego rodzaju urządzenia wybuchowe. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 30 zostało rannych. Wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili 2 rakiety, które spadły wewnątrz strefy.

11 maja 2019 r. - Szabat.
    11 maja 2019 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu poprosił prezydenta Reuvena Rivlina o dodatkowe 14 dni na negocjacje koalicyjne w celu sformowania nowego rządu. Oznacza do przedłużenie czasu na negocjacje do 28 maja.

11 maja 2019 r. w Polsce kilka tysięcy nacjonalistów demonstrowało przeciwko amerykańskiej ustawie o restytucji żydowskiego mienia zajętego podczas Holokaustu. Ustawa ta została podpisana przez prezydenta Donalda Trumpa w maju 2018 r., jest jednak całkowicie ignorowana przez rządzącą w Polsce partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Polski rząd stoi na stanowisku, że amerykańska ustawa nie ma żadnego wpływu na Polskę. Amerykańska ustawa domaga się jednak sprawiedliwości dla osób, które dotąd nie otrzymały żadnej rekompensaty za mienie utracone podczas Holokaustu,

12 maja 2019 r. fundusz kompensacyjny Urzędu Skarbowego opublikowany rano zaktualizowane dane dotyczące zakresu roszczeń z tytułu szkód zgłoszonych po ostatniej serii ataków rakietowych ze Strefy Gazy. Wszystkie zgłoszone szkody były weryfikowane przez sześć zespołów rzeczoznawców. Ogółem do funduszu wpłynęło 754 roszczeń z tytułu szkód, w tym 522 uszkodzeń budynków, 207 uszkodzeń pojazdów silnikowych, 15 szkód w rolnictwie i 10 innych szkód. Miasto, w którym złożono największą liczbę roszczeń, to Aszdod, w którym złożono 261 wniosków. W Aszkelonie złożono 234 wnioski, w Kiryat Gat 28 i w Sderot 25. Kolejnych 206 wniosków zostało złożonych przez mieszkańców mniejszych społeczności w obwodzie Strefy Gazy. Dziesięć rodzin, które ewakuowano do hoteli finansowanych przez fundusz, powróciło już do swoich domów lub przeniosło się do alternatywnych mieszkań.
    12 maja 2019 r. minister energetyki Juval Steinitz ostrzegł przed możliwymi bezpośrednimi i pośrednimi atakami na Izrael w przypadku nasilenia się konfliktu między Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Izrael popiera twarde podejście Stanów Zjednoczonych do Iranu, co szczególnie dotyczy kwestii blokowania irańskiego programu jądrowego. Steinitz podkreślił jednak, że obecna sytuacja w Zatoce Perskiej staje się coraz bardziej niebezpieczna. "Jeśli wybuchnie jakiś konflikt między Iranem a Stanami Zjednoczonymi, lub między Iranem a jego sąsiadami, to nie wykluczam, że będą mogli aktywować Hezbollah w Libanie i Islamski Dżihad z Gazy, a nawet, że będą próbowali wystrzelić pociski z Iranu na państwo Izrael."
    12 maja 2019 r. wieczorem w Tel Awiwie odbyła się oficjalna uroczystość otwarcia festiwalu piosenki Eurowizja 2019.

12 maja 2019 r. Siły Obronne Izraela otworzyły rano przejścia graniczne ze Strefą Gazy.
    12 maja 2019 r. arabskie i islamskie organizacje wezwały Palestyńczyków do masowego udziału w protestach z okazji 71. rocznicy Al Nakba - Dnia katastrofy, jak Arabowie nazywają ustanowienie państwa Izrael 14 maja 1948 r. Główne palestyńskie uroczystości rozpoczną się w dniu 14 maja przed mauzoleum Jasera Arafata w Ramallah, skąd uczestnicy przejdą do centrum miasta protestując przeciwko amerykańskiemu planowi pokojowemu. Wezwano także do zerwania wszystkich porozumień zawartych z Izraelem, zaprzestania koordynacji działań z izraelskimi siłami bezpieczeństwa i ogłoszenia całkowitego bojkotu izraelskich produktów.
    12 maja 2019 r. po południem Palestyńczycy obrzucili bombami zapalającymi autobus szkolny w rejonie bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Nikt nie odniósł obrażeń, a izraelscy żołnierze zatrzymali 1 Araba.

13 maja 2019 r. w nocy młodzi Palestyńczycy wszczęli zamieszki na Starym Mieście Jerozolimy. Rzucano kamieniami i odpalano fajerwerki w rejonie Bramy Damasceńskiej. Policja zatrzymała 5 Arabów pod zarzutem zakłócania porządku publicznego.
    13 maja 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Jerozolimie z prezydentem Reuvenem Rivlinem. Prezydent oficjalnie przedłużył o dwa tygodnie czas potrzebny na negocjacje koalicyjne i sformowanie nowego rządu. W ten sposób przesunięto ten termin z 14 na 28 maja. Netanjahu wyjaśnił, że negocjacje wydłużyły się z powodu napiętego harmonogramu oraz licznych świąt przypadających w tym minionym okresie. Nieoficjalnie mówi się, że powodem przedłużenia się rozmów koalicyjnych są kwestie podejścia do sprawy Palestyńczyków i Strefy Gazy.
    13 maja 2019 r. minister transportu Israel Katz, polecił opracowanie projektu bezpośredniej linii kolejowej łączącej Ejlat z międzynarodowym portem lotniczym Ramon, aby rozwiązać problem trudności komunikacyjnych i korków drogowych. Ocenia się, że koszt budowy elektrycznej linii kolejowej wyniesie 1 mld szekli. Wstępny projekt ma być przygotowany w ciągu dwóch tygodni. Poinformowano także o przyśpieszeniu realizacji planu budowy betonowego muru z nowoczesnymi zabezpieczeniami technologicznymi, który powstanie wzdłuż linii kolejowej przebiegającej w pobliżu granicy Strefy Gazy. Koszt projektu wynosi 100 mln szekli. Celem muru jest chronienie pociągów przed ostrzałem snajperów i ogniem pocisków przeciwpancernych.
    13 maja 2019 r. Siły Obronne Izraela rozlokowały baterie Iron Dome dla ochrony obszaru metropolitarnego Gusz Dan i miasta Tel Awiw, w którym odbywa się festiwal piosenki Eurowizja.

13 maja 2019 r. rano do Strefy Gazy wjechał ambasador Kataru, Mohammed Al-Emadi. Od rana rozpoczęto w Strefie Gazy dystrybucję 30 mln dolarów z funduszy pomocy z Kataru. W placówkach poczty wypłacane są zasiłki w wysokości 100 dolarów na rodzinę.

13 maja 2019 r. polskie ministerstwo spraw zagranicznych rano opublikowało informację: "Polska postanowiła odwołać wizytę izraelskich urzędników po tym, jak strona izraelska dokonała w ostatniej chwili zmian w składzie delegacji, sugerując, że rozmowy skupią się przede wszystkim na kwestiach związanych z restytucją mienia."
    13 maja 2019 r. przewodniczący Światowej Organizacji Żydowskiej Restytucji Gideon Taylor, odpowiedział na decyzję Polski o odwołaniu wizyty izraelskiej delegacji, której zamiarem było podniesienia kwestii restytucji żydowskiego mienia przejętego podczas Holokaustu. "Jesteśmy rozczarowani tonem i językiem Polski odnośnie zwrotu mienia w ostatnich tygodniach. Nieżydowscy i żydowscy właściciele nieruchomości wiele lat czekali na Polskę, aby zapewniła im sprawiedliwość. Problem ten nie dotyczy niemieckich konfiskat dokonanych podczas okupacji Polski. Chodzi o majątek, który został po wojnie upaństwowiony przez polskich komunistów i nadal przynosi korzyści polskiej gospodarce. Polski rząd ponad rok temu przyjął projekt ustawy, która miała rozwiązać ten problem. Kwestia ta jest szczególnie ważna dla ocalałych z Holokaustu i ich rodzin, gdyż ich własność została najpierw przejęta przez niemieckich nazistów, a następnie przez komunistyczną Polskę. Mamy nadzieję na wznowienie dialogu z Polską, aby można było rozwiązać tę historyczną niesprawiedliwość. Światowa Organizacja Żydowskiej Restytucji docenia wieloletnią troskę Izraela i Stanów Zjednoczonych, a także innych krajów, w tej kwestii."

14 maja 2019 r. premier Benjamin Netanjahu wziął udział w uroczystości z okazji 1. rocznicy otwarcia ambasady Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie. Ambasador USA w Izraelu David Friedman powiedział: "W ciągu niecałych sześciu miesięcy po tym, jak prezydent Trump uznał Jerozolimę jako stolicę Izraela, otworzyliśmy piękną ambasadę." Friedman zwrócił uwagę na wyjątkowe więzi przyjaźni jakie łączą Stany Zjednoczone i Izrael.
    14 maja 2019 r. ministerstwo zdrowia wydało ostrzeżenie przed podróżowaniem do pięciu krajów: Ukrainy, Gruzji, Madagaskaru, Albanii i Liberii. Ostrzeżenie wydano w związku z zagrożeniem wybuchu epidemii odry w tych krajach. Poproszono by podróżni szczepili się.
    14 maja 2019 r. po południem w Tel Awiwie doszło do napaści na polskiego ambasadora Marka Magierowskiego. Napastnik zwymyślał i opluł ambasadora Polski w Izraelu. Policja izraelskie wszczęła dochodzenie. Ambasada poinformowała, że pewien mężczyzna stanął przed samochodem ambasadora i zaczął pukać w jego szybę. Gdy ambasador zaczął robić mu zdjęcia, mężczyzna zwymyślał i opluł ambasadora. Kilka minut wcześniej ten sam mężczyzna był w ambasadzie Polski w Tel Awiwie, gdzie domagał się z kimś rozmowy w sprawie antysemityzmu panującego w Polsce. Izraelska policja bardzo szybko zidentyfikowała sprawcę i aresztowała 65-letniego mieszkańca Hercliji, Arika Ledermana. Ambasador pochwalił policję za szybką i właściwą reakcję.
    14 maja 2019 r. wieczorem w Tel Awiwie odbył się pierwszy półfinał konkursu piosenki Eurowizja. Dofinału zostały zakwalifikowani reprezentanci Grecji, Białorusi, Serbii, Cypru, Estoni, Czech , Australi, Islandi, San Marino i Słoweni. Drugi półfinał odbędzie się w czwartek wieczorem, a finał został zaplanowany na sobotę.

14 maja 2019 r. muzułmanin zaatakował nożem Żydówkę w Helsingborgu w Szwecji. Kobieta została dziewięć razy ugodzona nożem. W stanie krytycznym została przewieziona do szpitala. Policja poszukuje sprawcę, zna jednak jego personalia. Ofiara jest żoną lidera lokalnej społeczności żydowskiej. Podczas ataku była w drodze do pracy.

15 maja 2019 r. po południem sąd miejski Tel Awiwu zwolnił z aresztu Arika Ledermana, który dzień wcześniej splunął na polskiego ambasadora. Dochodzenie wykazało, że Lederman przyszedł do ambasady Polski w Tel Awiwie i poprosił o umożliwienie mu wejścia do budynku. Spotkał się jednak z odmową i obraźliwymi epitetami. Następnie Lederman wyszedł na ulicę przy polskiej ambasadzie i szedł na pobliski parking, gdzie pozostawił swój samochód. Szedł powoli środkiem ulicy z założonymi rękami. Tymczasem ambasador Marek Magierowski opuścił budynek ambasady i ruszyłdrogą, którą przed nim szedł Lederman. Sprawca incydentu podszedł wówczas do samochodu ambasadora i mocno uderzył w dach, a kiedy ambasador wyciągnął telefon, by sfotografować zdarzenie, Lederman otworzył drzwi samochodu i splunął na niego. Sprawca nie wiedział, że w samochodzie był polski ambasador. Sędzie zwolnił Ledermana z aresztu, gdyż złożył on wszystkie zeznania i nie istniało żadne podejrzenie, że będzie utrudniać w dalszym postępowaniu karnym. Lederman wydał także swoje oświadczenie: "Chciałbym wyrazić przeprosiny za wczorajszy incydent. Moja rodzina doświadczyła trudów Holokaustu w Polsce, i złożyłem w ambasadzie pismo dotyczące restytucji mienia. W trakcie składania odwołania spotkałem się z lekceważącym podejściem jednego z pracowników ambasady, który nazwał mnie w obraźliwy sposób po polsku 'Żydkiem'. Słowa te bardzo mnie zraniły. Zaraz potem opuściłem biura ambasady i zacząłem iść w kierunku samochodów zaparkowanych na ulicy w pobliżu ambasady. Wąskie chodniki w tej okolicy utrudniały swobodne przejście, i gdy szedłem wzdłuż drogi, tuż obok mnie przejechał samochód, który zatrąbił i sprawił, że się przestraszyłem. Dlatego okazałem gniew i zrobiłem to w sposób, którego żałuję. Chcę wyjaśnić, że nie znałem tożsamości pasażera pojazdu, ani miejsca jego pracy. Z całą pewnością nie wiedziałem, że w pojeździe jest ambasador Polski w Izraelu. W związku z tym chciałbym wyrazić moje szczere przeprosiny za to, co się stało. Poprosiłem także swoich przedstawicieli, aby udali się do ambasady i przeprosili ambasadora."
    15 maja 2019 r. wieczorem na wybrzeżu było odczuwane trzęsienie ziemi o sile 4,6 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się pod dnem Morza Śródziemnego, w odległości około 200 km od wybrzeża Izraela (mniej więcej pomiędzy Hajfą a Haderą). Nie odnotowano żadnych szkód.
    15 maja 2019 r. Palestyńczycy wupuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalajacymi, które spowodowały dziewięć pożarów pól uprawnych.

15 maja 2019 r. około 10 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach rannych zostało 65 Palestyńczyków. Rzucone bomby zapalające wywołały dziewięć poważnych pożarów w Strefie Gazy, przenosząc się także na stronę Izraela.

15 maja 2019 r. polski premier Mateusz Morawiecki potępił wczorajszy incydent oplucia ambasadora Polski w Izraelu. Nazwał go "rasistowskim atakiem". Polskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oficjalne oświadczenie po ataku na ambasadora Polski w Izraelu. "Jesteśmy zaniepokojeni fizycznym i werbalnym atakiem na polskiego ambasadora w Izraelu. Takie akty zasługują na jednoznaczne potępienie i mamy nadzieję, że władze izraelskie dołożą wszelkich starań, aby postawić winnych przed sądem." Polskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało także ambasadora Izraela w Warszawie na reprymendę. Zażądano od Izraela podjęcia działań mających na celu właściwą ochronę polskiego ambasadora w Izraelu. Izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że "sprawa jest w trakcie policyjnego śledztwa, a MSZ wyraża pełną solidarność z polskim ambasadorem i jest zszokowane tym incydentem."
    15 maja 2019 r. pełniący obowiązki sekretarza Departamentu Stanu ds. spraw bliskowschodnich, David Satterfield, spotkał się w Bejrucie z libańskim prezydentem Michelem Aounem. Rozmowa dotyczyła izraelsko-libańskiego sporu o strefy wpływów na Morzu Śródziemnym i granicę morską między oboma państwami. Sprawa dotyczy sporu o pola ropy naftowej i gazu ziemnego pod dnem Morza Śródziemnego.

16 maja 2019 r. policja złożyła akt oskarżenia przeciwko Arikowi Ledermanowi, który dopuścił się ataku słownego i splunął na ambasadora Polski w Izraelu. Za ten czyn grozi mu do pięciu lat więzienia. Sprawca ataku decyzją sądu został umieszczony w areszcie domowym.
    16 maja 2019 r. Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały trzy poważne pożary w rejonie kibucu Nahal Oz. W akcji gaszenia zaangażowano samoloty gaśnicze.
    
16 maja 2019 r. wieczorem w Tel Awiwie odbył się drugi półfinał festiwalu piosenki Eurowizja. Wybrano dziesięć dodatkowych krajów, które wezmą udział w finale w sobotnią noc: Macedonia, Holandia, Albania, Szwecja, Rosja, Azerbejdżan, Dania, Norwegia, Szwajcaria i Malta.

17 maja 2019 r. izraelska policja od rana wzmocniła swoje siły na Starym Mieście Jerozolimy, aby zapewnić spokojny przebieg cotygodniowych modlitw z okazji muzułmańskiego miesiąca Ramadan. Większość dróg na Starym Mieście została ze względów bezpieczeństwa zamknięta.
    17 maja 2019 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że miniony kwiecień był pierwszym od 2017 r. miesiącem, w którym nie odnotowano żadnej śmiertelnej ofiary terroru. W kwietniu odnotowano 126 różnych ataków terrorystycznych, co stanowiło znaczny spadek w porównaniu do marca, w którym miało miejsce 308 takich ataków. Jednak już w maju doszło do eskalacji w Strefie Gazy i w wyniku ciężkiego ostrzału rakietowego zginęło 4 Izraelczyków.
    17 maja 2019 r. izraelskie ministerstwo spraw z zadowoleniem przyjęło niemiecką rezolucję, która określiła ruch BDS jako antysemicki. "Z zadowoleniem przyjmujemy rezolucję Bundestagu, przyjętą znaczną większością głosów, przeciwko BDS. Niemiecki parlament uznał antysemicki charakter BDS i bezprawność jego działań bojkotowych. To ważny krok, który, mamy nadzieję, będzie przyjęte przez inne europejskie organy ustawodawcze."

17 maja 2019 r. Hamas nakazał palestyńskim demonstrantom w Strefie Gazy, którzy regularnie uczestniczą w cotygodniowych protestach przy ogrodzeniu granicznym, aby pozostali w domach. Celem jest uniknięcie jakichkolwiek incydentów, które ekstremistyczne grupy mogły by wykorzystać do eskalacji i zakłócenia spokojnego przebiegu festiwalu piosenki Eurowizja w Tel Awiwie. Jako oficjalną przyczynę odwołania demonstracji Hamas podał falę upałów i codzienny post z okazji miesiąca Ramadan.

17 maja 2019 r. niemiecki parlament Bundestag przyjął uchwałę potępiającą ruch BDS i określającą go jako "antysemicki". Ruch Bojkotu, Dezinwestycji i Sankcji (BDS) ma na celu "zakończenie międzynarodowego wsparcia dla ucisku Palestyńczyków przez Izrael i wywarcie presji na Izrael, aby przestrzegał międzynarodowe prawo". Uchwała wzywa rząd niemiecki do powstrzymania się od jakiegokolwiek wspierania organizacji zaangażowanych w działania bojkotowe przeciwko Izraelowi. "Wszechogarniające wezwania do bojkotu w ich radykalnej naturze prowadzą do stygmatyzacji obywateli izraelskich i osób wiary żydowskiej w ogólności. Jest to niedopuszczalne i godne najostrzejszego potępienia ... Argumenty i metody ruchu BDS są antysemickie." Uchwała mówi także, że działania ruchu BDS przypominają nazistowską przeszłość Niemiec.
    17 maja 2019 r. syryjskie media poinformowały, że wieczorem izraelskie siły powietrzne miały zbombardować magazyny w pobliżu Damszku. Samoloty lub rakiety miały nadlecieć od strony Wzgórz Golan. Prawdopodobnie celem były magazyny z bronią dla libańskiego Hezbollahu. Brak jakichkolwiek dodatkowych informacji.

18 maja 2019 r. - Szabat.
    18 maja 2019 r. wieczorem w Tel Awiwie odbył się finał konkursu piosenki Eurowizji. Konkurs wygrała reprezentant Holandii, Duncan Laurence z piosenką "Arcade". Włochy zajęły drugie miejsce, a Rosja trzecie. Izraelski reprezentant Kobi Marimi zajął 23. miejsce. Gwiazdą wieczoru była Madonna.
    18 maja 2019 r. wieczorem kilka tysięcy ultraortodoksyjnych Żydów demonstrowało w Jerozolimie przeciwko finałowi Eurowizji organizowanemu w Tel Awiwie, który według nich był profanacją Szabatu. Protestujący mówili, że sprzeciwiają się "okropnemu zbezczeszczeniu Szabatu w świętej ziemi i przeciwko pokazowi obrzydliwości odbywającemu się w Tel Awiwie". Policjanci aresztowali jedną osobę, która zachowywała się agresywnie.

18 maja 2019 r. Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi urządzeniami wybuchowymi. Siły Obronne Izraela wydały ostrzeżenie, aby nie zbliżać się do balonów. Prawdopodobnie wypuszczono 30 takich ładunków, które pod odnalezieniu są neutralizowane przez saperów.
    18 maja 2019 r. Palestyńska Rada Narodowa Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) potępiła decyzję niemieckiego parlamentu o zdefiniowaniu ruchu BDS przeciwko Izraelowi jako antysemickiego. Według Palestyńczyków decyzja niemieckiego parlamentu jest równoznaczna z okazaniem zachęty i poparcia dla "okupacji, osadnictwa i dyskryminacji rasowej", które Izrael rzekomo od ponad 71 lat popełnia wobec Arabów w Autonomii Palestyńskiej. Dodano, że "demokratyczne parlamenty powinny opierać się na międzynarodowym prawie i legitymacji międzynarodowej, a także na prawdzie i sprawiedliwości, oraz pomagać narodom będącym pod okupacją i uciskiem, a nie wzmacniać okupację. Dlatego też, Niemcy są zobowiązane do walki z okupacją." Wezwano Bundestag do odstąpienia od przyjętej uchwały i poparcia prawa Autonomii Palestyńskiej do samostanowienia.
    18 maja 2019 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili bombami zapalającymi autobus przewożący wycieczkę szkolną w pobliżu osiedla żydowskiego Pnei Kedem w Judei. Nikomu nic się nie stało, ale autobus został uszkodzony.

18 maja 2019 r. specjalny wysłannik USA Jason Greenblatt oskarżył Autonomię Palestyńską o priorytetowe traktowanie płatności na rzecz terrorystów i w związku z tym zaniedbania obowiązku zapewnienia opieki zdrowotnej własnym ludziom. "Budżet, który Autonomia Palestyńska przeznacza na realizację polityki płacenia terrorystom za zabijanie, jest znacznie większy niż 8 milionów dolarów miesięcznie, które jest winien szpitalom we Wschodniej Jerozolimie. Gdyby Autonomia Palestyńska przestała dawać pierwszeństwo terrorystom i ich rodzinom, mogłaby bez żadnych trudności pokryć koszty systemu opieki zdrowotnej. Wszyscy Palestyńczycy muszą wiedzieć, że nie mają dostępu do systemu opieki zdrowotnej wysokiej jakości, ponieważ Autonomia Palestyńska uznała, że ważniejsze jest wspieranie terrorystów. Winną za to jest Autonomia Palestyńska, która od lat przenosi swoje środki na obrzydliwy program płacenia za zabijanie, i niewłaściwie wykorzystuje fundusze w innych obszarach. Nie będziemy brać udziału w finansowaniu takiego systemu."
    18 maja 2019 r. syryjskie media poinformowały wieczorem, że poinformowała, że izraelskie samoloty wystrzeliły rakiety z regionu Wzgórz Golan na terytorium południowej Syrii. Syryjska armia poinformowała o zestrzeleniu jednego pocisku, podczas gdy dwa inne miały trafić w pozycje wojskowe w pobliżu Quneitry na Wzgórzach Golanach.
    18 maja 2019 r. Stany Zjednoczone przekazały do Federalnej Administracji Lotnictwa ostrzeżenie, że w przypadku dalszego wzrostu napięcia z Iranem, irańska armia może błędnie zidentyfikować i zaatakować komercyjne samoloty pasażerskie lecące nad Zatoką Perską. Amerykanie przeprowadzili już ewakuację części swojego personelu dyplomatycznego z regionu. Również Niemcy i Holendrzy wycofali swoich doradców wojskowych z Iraku. Ewakuację personelu z Basry rozpoczął także koncern Exxon, a Bahrajn nakazał swoim obywatelom opuszczenie terytorium Iranu i Iraku.

19 maja 2019 r. premier Benjamin Netanjahu wezwał swoich potencjalnych partnerów koalicyjnych do zaprzestania nierealistycznych żądań, za które obwinił tygodniowy impas w negocjacjach zmierzających do utworzenia rządu. 29 maja upływa termin na utworzenie rządu.
    19 maja 2019 r. wieczorem przewodniczący Knesetu Juli Edelstein powiedział: "Polskie przywództwo ponownie próbuje zniekształcić historię i teraz próbuje zniweczyć sprawiedliwość, jaką jest zwrot własności ocalałych z Holokaustu. Zamiast raz na zawsze rozwiązać fundamentalne kwestie związane z pamięcią o Holokauście, polski premier ponownie prowokuje."

19 maja 2019 r. Komitet Wykonawczy Organizacji Wyzwolenia Palestyny potępił rezolucję niemieckiego parlamentu określającą Ruch Bojkotu, Dezinwestycji i Sankcji (BDS) przeciwko Izraelowi jako antysemicki i rasistowski. W wydanym oświadczeniu stwierdzono, że niemiecka rezolucja jest "atakiem na palestyński naród i jego prawowite prawa", dodając, że ruch BDS jest częścią walki narodu palestyńskiego przeciwko izraelskiemu reżimowi okupacyjnemu, apartheidowi i segregacji rasowej. Ponadto stwierdzono, że decyzja niemieckiego parlamentu jest "rasistowska i narusza prawo międzynarodowe, prawa człowieka i prawo Palestyńczyków do walki z okupacją i czystkami etnicznymi".
    19 maja 2019 r. izraelscy żołnierze aresztowali palestyńską kobietę, która z ukrytym nożem usiłowała wejść do Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Kobieta przyznała się, że planowała zaatakować nożem izraelskich funkcjonariuszy.

19 maja 2019 r. dowódca irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji gen. Hossein Salami powiedział, że Iran nie szuka wojny, ale jest w pełni przygotowany do obrony. "Wrogowie Iranu też nie szukają wojny. Ale jest różnica między nimi a nami: oni boją się wojny. Ich limit określa miejsce, w którym rozpoczyna się zagrożenie ich życia, co sprawia, że łatwo jest ich pokonać. Wróg ma potężną fasadę, ale w rzeczywistości ulega erozji, która jest ścieżką wszystkich szatańskich mocy. Oni są zmęczeni i rozczarowani, a Allah chce, aby wkrótce upadli. Taki wróg jak Stany Zjednoczone nigdy nie będzie ostry i tak długo, jak taki wróg zachowuje się jako opresyjna potęga globalna, naturalne jest, że przeciwstawimy się temu."
    19 maja 2019 r. wieczorem amerykański prezydent Donald Trump przyrzekł, że nie pozwolić Iranowi na zdobycie broni nuklearnej. "Nie pozwolę Iranowi na posiadanie broni jądrowej. Nie chcę walczyć. Ale bywają takie sytuacje jak Iran, gdzie nie możemy pozwolić im na posiadanie broni nuklearnej - po prostu nie możemy do tego dopuścić ... Jeśli Iran zechce walczyć, będzie to oficjalny koniec Iranu. Nigdy więcej nie groźcie Stanom Zjednoczonym!"
    19 maja 2019 r. stacja telewizyjna CNN poinformowała, że administracja Białego Domu planuje pod koniec czerwca opublikować ekonomiczną część nadchodzącego planu pokojowego, mając nadzieję, że przełamie on nieufność przed publikacją całości planu. Do publikacji ma rzekomo dojść na międzynarodowym szczycie w Bahrajnie w dniach 25-26 czerwca. Sam szczyt ma być poświęcony głównie kwestiom rozwoju gospodarczego Strefy Gazy, z naciskiem na cztery obszary: odbudowa infrastruktury, rozwój przemysłu, reformy zarządzania i inwestycje w kapitał ludzki. Odnośnie politycznej części planu pokojowego wciąż trwają rozmowy. Prezydent Trump określił nadchodzący plan jako "ofertę stulecia".

    19 maja 2019 r. polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że sprzeciwia się wypłacaniu restytucji Żydom, którzy przeżyli II wojnę światową. "Jeśli dojdziemy do sytuacji, w której Polska wypłaci odszkodowanie za II wojnę światową, byłoby to zwycięstwo Hitlera. Dopóki nasza partia będzie u władzy, tak się nie stanie."

20 maja 2019 r. wieczorem izraelskie media doniosły, że dwa tygodnie temu zostało zawarte porozumienie w sprawie zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem, które ma obowiązywać przez sześć miesięcy. Porozumienie zobowiązuje Hamas i Islamski Dżihad do zachowania odległości 300 metrów od ogrodzenia granicznego podczas demonstracji w Strefie Gazy. Organizacje te zobowiązały się także do zawieszenia nocnych protestów i akcji przybrzeżnych flotylli łodzi rybackich. W zamian Izrael zgodził się rozszerzyć strefę połowów do 15 mil morskich, umożliwić dostęp pomocy humanitarnej do Strefy Gazy oraz rozpocząć negocjacje w sprawie dostaw energii elektrycznej, przejść granicznych, służby zdrowia i finansów.

20 maja 2019 r. palestyński premier Mohammad Sztajjeh powiedział, że jego rząd nie weźmie udziału w spotkaniu organizowanym w Bahrajnie. Dodał, że każdy Palestyńczyk, który weźmie udział w tym spotkaniu, będzie współpracownikiem Amerykanów i Izraela. Sztajjeh podkreślił, że z Palestyńczykami nie negocjowano żadnego spotkania, terminu ani tematów rozmów, dlatego nie wezmą udziału w tym ekonomicznym szczycie.

20 maja 2019 r. Światowa Organizacja Żydowskiej Restytucji zareagowała na sobotnie wystąpienie polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, który powiedział, że zapewnienie przez Polskę zwrotu mienia lud odszkodowania dla ofiar Holokaustu byłoby zwycięstwem Hitlera. "To oświadczenie, jeśli zostało przedstawione poprawnie, jest głęboko niewrażliwe wobec ocalałych z Holokaustu i ich rodzin. Jest też po prostu niepoprawne, gdyż problem nie dotyczy niemieckich konfiskat podczas nazistowskiej okupacji Polski. Chodzi o majątek, który został później upaństwowiony przez polski rząd komunistyczny, i nadal przynosi korzyści polskiej gospodarce. Rząd ponad rok temu przyjął projekt ustawy, aby rozwiązać ten problem, co ma wpływ na nieżydowskich i żydowskich właścicieli nieruchomości i jest szczególnie ważny dla osób, które przeżyły Holokaust, a ich własność została najpierw przejęta przez niemieckich nazistów, a następnie przez polskich komunistów. Polska powinna spełnić swoje zobowiązania wobec nieżydowskich i żydowskich właścicieli nieruchomości, którzy wiele lat czekają na zapewnienie im sprawiedliwości." Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder określił wypowiedź premiera Morawieckiego jako naganną. "Kolejne polskie rządy konsekwentnie odmawiały uznania strat materialnych polskiego żydostwa i zasadniczo traktowały ich domy i inne mienie jako łup wojenny - a poszczególni Polacy i polskie instytucje od ponad siedmiu dekad czerpią zyski z tych aktywów. Ta niechęć do uznania faktu, że ofiary Holokaustu i ich spadkobiercy mają prawo do odrobiny materialnej sprawiedliwości, jest na tyle niefortunna, jak twierdzenie premiera Morawieckiego jest niepokojące - zakładając, że zostało ono tak wypowiedziane - że zapewnienie restytucji Żydom za ich skradzioną własność byłoby pośmiertnym zwycięstwem Hitlera. Mam nadzieję, że premier Morawiecki został błędnie zacytowany i może dostarczyć wyjaśnienia. W przeciwnym razie uczucia leżące u podstaw jego słów mogą być scharakteryzowane jako naganne i muszą być całkowicie odrzucone."
    20 maja 2019 r. grupa 29 byłych polskich ambasadorów skrytykowała polskie władze za nagłośnienie ataku na obecnego ambasadora Polski w Izraelu, i włączenie tego incydentu w kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. "Kiedy głowa państwa i szef rządu zabierają głos, wydarzenie przybiera rozmiar konfliktu międzypaństwowego. W tym cynicznym rozumowaniu polska racja stanu nie ma znaczenia." Tymczasem polska ambasada w Tel Awiwie poinformowała, że wyjaśnienia sprawcy ataku na ambasadora były fałszywe. "Materiał z kamer monitorujących jednoznacznie dowodzi, że twierdzenia napastnika dotyczące złego traktowania w ambasadzie są fałszywe. Ponadto napastnik świadomie podążył za samochodem ambasadora. Jesteśmy gotowi przekazać cały materiał właściwym władzom."

21 maja 2019 r. rano poszerzono strefę połowów przy wybrzeżu Strefy Gazy z 12 do 15 mil morskich (28 km). Izraelska prokuratura poinformowała, że w najbliższym czasie planowane jest zwrócenie do Strefy Gazy łodzi rybackich, które zostały skonfiskowane ze względu na naruszenie strefy bezpieczeństwa przy Gazie. Takich łodzi jest około 65. Przekazanie planowane jest w ciągu kilku najbliższych miesięcy.
    21 maja 2019 r. ministerstwo zdrowia wydało ostrzeżenie przed falą upałów, jaka od jutra jest spodziewana w Izraelu. Przez trzy kolejne dni będzie utrzymywać się temperatura około 40 stopni Celsjusza. Poproszono by osoby starsze i przewlekle chore unikały ekspozycji na słońcu, unikały niepotrzebnego wysiłku fizycznego, piły dużo płynów i przebywały w klimatyzowanych pomieszczeniach. Straż pożarna zaapelowała o wyjątkową ostrożność przy paleniu ognisk podczas zbliżającego się dnia Lag B'Omer. Upałom będzie towarzyszyć silny wiatr, co może spowodować szybki rozprzestrzenianie się pożarów. Wydano zarządzenie określające, że ogniska będzie można palić jedynie w wyznaczonych bezpiecznych miejscach.
    21 maja 2019 r. OECD opublikowała raport o wielkości zażywania uzależniających środków przeciwbólowych. Według danych z lat 2014-2016 Izrael zajął pod tym względem 11. miejsce wśród 37 państw OECD. Stanowi to wzrost o 13% w stosunku do 2013 r., kiedy to Izrael zajął 24. miejsce. Według raportu, każdego dnia w Izraelu uzależniające środki przeciwbólowe przyjmuje około 87 tys. osób. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych, Francji i Belgii spożycie takich leków zmalało w tym samym okresie czasu. Przewodniczący Towarzystwa Farmaceutycznego w Izraelu David Papo powiedział: "Farmaceuci twierdzą, że wyraźnie odczuwają gwałtowny wzrost popytu na środki przeciwbólowe. Dowiedzieliśmy się o tym problemie około dwa lata temu, mniej więcej w tym czasie, kiedy ujawniono niepokojące dane na uzależniających środkach przeciwbólowych w Stanach Zjednoczonych. To epidemia na dużą skalę, której wielkość nie jest w pełni zrozumiała dla władz medycznych w Izraelu. Ministerstwo Zdrowia powołało specjalną komisję do zbadania tej kwestii."
    21 maja 2019 r. ministerstwo obrony ujawniło, że cztery miesiące temu do Autonomii Palestyńskiej przekazano 10 lekkich pojazdów opancerzonych, które wzmocnią palestyńskie siły bezpieczeństwa. Pojazdy wjechały za zgodą Izraela z Jordanii przez przejście graniczne mosty Allenby. Na ich przekazanie zgodę wyraził premier Benjamin Netanjahu już dziewięć miesięcy temu. Ich dostawa była obiecana przez Unię Europejską już w 2000 r., była jednak odraczana przez Izrael. Obecnie nacisk w tej sprawie wywarły Stany Zjednoczone, aby przełamać frustrację w palestyńskich siłach bezpieczeństwa i utrzymać ścisłą koordynację działań.

21 maja 2019 r. na przejściu granicznym Erez zatrzymano 372 paczek, w których próbowano przemycić różnego rodzaju sprzęt militarny do Strefy Gazy. W paczkach znajdowały się drony, lornetki, latarki do karabinów, odbiorniki satelitarne, kabury na broń, miniaturowe kamery, kompasy oraz wojskowe buty.
    21 maja 2019 r. przewodniczący samorządu regionu Samarii Jossi Dagan ostro skrytykował decyzję rządu o przekazaniu do Autonomii Palestyńskiej pojazdów opancerzonych. Dagan podkreślił, że transfer tych pojazdów jest "podjęciem niedopuszczalnego ryzyka zarówno izraelskich żołnierzy, jak i życia mieszkańców osiedli w Judei i Samarii. Każda rozsądna osoba rozumie, że dostawa pojazdów opancerzonych uzbrojonych w karabiny maszynowe dla terrorystów służących w mundurach jest decyzją, która może kosztować dużo krwi. W przeszłości wiele ataków terrorystycznych w Judei i Samarii na żydowskich cywili i żołnierzy, zostało przeprowadzonych przez policjantów Autonomii Palestyńskiej." Zwrócono uwagę, że pojazdy opancerzone nie stanowią żadnego zagrożenia dla regularnych oddziałów Sił Obronnych Izraela, mogą jednak ułatwić ewentualne wtargnięcie do żydowskich osiedli, umożliwiając działania terrorystom zanim na miejsce ataku dotrą komandosi.

21 maja 2019 r. brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt wyraził poparcie dla rezolucji niemieckiego parlamentu definiującej ruch bojkotu, dezinwestycji i sankcji (BDS) jako "antysemicki". "Wstrząsy, zawirowania i terror na Środkowym Wschodzie przypominają nam o pilnej potrzebie osiągnięcia dwupaństwowego rozwiązania pokojowego. Ale fundamentami pokoju są szacunek i współistnienie. Bojkot Izraela - jedynego żydowskiego państwa na świecie - jest antysemicki. Pozdrawiam Niemcy za to, że zajęły takie stanowisko."

22 maja 2019 r. Izrael został dotknięty falą ekstremalnie wysokich upałów, które mają utrzymać się przez nadchodzący weekend. W Hajfie temperatura wynosiła 36 stopni C w dzień i 25 stopni w nocy. W Tel Awiwie odpowiednio temperatury wyniosły 32 w dzień i 25 w nocy. Ekstremalne temperatury wystąpiły na południu kraju, gdzie w Beer Szewie odnotowano 40 stopni C. W Jerozolimie było 35 stopni C. Szczyt fali upałów przewidywany jest na piątek, gdy temperatury wzrosną do 37-43 stopni C. W rejonie Arava spodziewane jest nawet 48 stopni C.
    22 maja 2019 r. w porcie Aszdod zatrzymano kontener w którym znajdowało się około miliona balonów przeznaczonych dla Strefy Gazy. Wszystkie balony były w kolorach palestyńskiej flagi narodowej i miały posłużyć do kontynuowania kampanii terroru.

22 maja 2019 r. Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy liczne balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 11 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu. W odpowiedzi wieczorem Siły Obronne Izraela ograniczyły strefę połowów u wybrzeża Strefy Gazy do 15 mil morskich.

22 maja 2019 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ odbyła spotkanie poświęcone agencji UNRWA. Na początku dyskusji przedstawiciel UNRWA Pierre Krähenbühl powiedział: "Potrzebujemy dodatkowych 1,2 miliarda dolarów na nasze działania w 2019 roku. Nie wierzymy, że przyszłość uchodźców palestyńskich powinna zostać rozwiązana za dziesięciolecia. Dla tego będziemy nadal działać." Ambasador Izraela Danny Danon odpowiedział, że "UNRWA poprzez przyjęcie jednostronnej pozycji politycznej od lat umacnia problem uchodźców, zamiast próbować go rozwiązać. Szkoły organizacji zostały przekształcone w infrastrukturę terroru i podżegania, z podręcznikami negującymi istnienie Izraela i podziemnymi tunelami wykopanymi przez Hamas. UNRWA nie zdołała zrehabilitować Strefy Gazy, a jedynie udało jej się podżegać do przemocy wobec państwa Izrael. Mandat UNRWA musi się skończyć. UNRWA, jak każda organizacja, musi mieć jasne cele. Jakie są te cele? Ile czasu zajmie ich osiągnięcie? I ile to będzie kosztować?" Wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód Jason Greenblatt powiedział: "Nadszedł czas, aby zmierzyć się z rzeczywistością, że model UNRWA zawiódł. Rok po roku braki budżetowe zagrażały podstawowym usługom na rzecz palestyńskich matek i dzieci. Obozy nie miały możliwości budowania przyszłości, i były wykorzystywane jako pionki polityczne. Musimy rozpocząć rozmowę o zaplanowaniu przejścia służb UNRWA pod rządy lub lokalne organizacje pozarządowe."
    22 maja 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła rezolucję oskarżającą Izrael o utrwalanie kryzysu zdrowotnego w Autonomii Palestyńskiej. Rezolucja została przyjęta, a 96 krajów głosowało za, 11 przeciw, a 21 wstrzymało się od głosu. Wśród tych, którzy głosowali przeciwko rezolucji poza Izraelem, były Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia, Kanada, Brazylia, Niemcy, Czechy, Gwatemala, Honduras i Węgry.

23 maja 2019 r. wiele osób spędziło noc na górze Meron w Górnej Galilei, obchodząc tradycyjną uroczystość Lag Ba'Omer. Z powodu wysokiej temperatury i dużego tłoku, służby medyczne udzieliły pomocy 410 osobom. Były to lekkie otarcia, stłuczenia, ukoszenia skorpiona, duszności, opatrzenia itp.
    23 maja 2019 r. w Izraelu utrzymywała się fala ekstremalnie wysokich upałów. W Hajfie i Tel Awiwie odnotowano 40 stopni C, na południu w Beer Szewie 44 stopnie, a nad Morzem Martwym 48 stopni.
    23 maja 2019 r. w południe wielki pożar wybuchł w centralnej części Izraela. W akcję gaśniczą zaangażowano samoloty gaśnicze. Ogłoszono mobilizację wszystkich strażaków. Popołudniem ewakuowano mieszkańców społeczności Mevo Modiim, Gimzo, Kfar Daniel, Shilat, Kfar Ruth, Neot Kedumim. Podczas ewakuacji wioski Mevo Modiim doszło do gwałtownych starć między policją a mieszkańcami, którzy odmówili ewakuacji. Zostali ewakuowani siłą. Wieczorem poinformowano, że większa część wioski Mevo Modiin została zniszczona przez pożar. Spłonęła także część domów w kibucu Harel. Inne pożar wybuchł na południu kraju, gdzie ewakuowano część domów kibucu Karmija. Ogółem spłonęło 16 domów, a około 3,5 tys. ludzi musiało być ewakuowanych. Dwa największe pożary to jeden w korytarzu Jerozolimy na zachód od stolicy, a drugi w lesie Ben Szemen. Ogromne szkody poniosły lasy. W akcję gaśniczą zaangażowanych jest 80 jednostek straży pożarnej, 12 samolotów i 2 śmigłowce gaśnicze.
    23 maja 2019 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan przeprowadził ocenę sytuacji z dowództwem policji, straży pożarnej i służb ratowniczych. Pożary zbiegły się z falą ekstremalnych upałów. Erdan podkreślił, że jutro spodziewane są jeszcze większe upały, dlatego cały kraj musi przygotować się na jeszcze większy wysiłek i gotowość do poświęceń w walce z pożarami. Minister dodał, że ratowanie życia ludzkiego jest najważniejsze, a jeśli istnieją wątpliwości co do zamknięcia dróg, to należy je niezwłocznie zablokować. Polecono także wszczęcie szybkich dochodzeń w celu ustalenia przyczyn pożarów oraz uruchomić stałe monitorowanie z powietrza terenów leśnych. Włochy, Chorwacja, Grecja i Cypr wyraziły gotowość wysłania samolotów strażackich do Izraela, aby pomóc w wygaszeniu pożarów w regionie centralnym. Ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że samoloty mogą przylecieć tylko za światła dziennego. "Dziękujemy tym krajom za wyraz gotowości i zaangażowania."

23 maja 2019 r. w południe wybuchł wielki pożar w sąsiedztwie żydowskiego osiedla Beit Haggai w Judei. Ewakuowano około 30 domów. W akcję gaśniczą zaangażowano helikoptery gaśnicze. W wyniku zaczadzenia rannych zostało 6 osób.

23 maja 2019 r. jordański król Abdullah spotkał się w Ammanie z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem, któremu potwierdził, że kwestia palestyńska pozostaje na szczycie priorytetów Jordanii. Król podkreślił, że Jordania będzie popierać "uzasadnione i sprawiedliwe prawa" narodu palestyńskiego, aby doprowadzić do powstania palestyńskiego państwa w granicach sprzed 1967 r. ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.

24 maja 2019 r. rano premier Benjamin Netanjahu i minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan przeprowadzili ocenę sytuacji zagrożenia pożarowego kraju. Największe zniszczenia nastąpiły w wiosce Mevo Modiim, gdzie wszystkie budynki spłonęły. Rano pożar utrzymywał się w dwóch głównych obszarach: w lesie pomiędzy miastem Beit Szemesz i moszawem Kfar Uria oraz w lesie Ben Szemen w pobliżu miasta Modiin-Makkabbim-Reut. Strażacy obawiają się pogorszenia sytuacji, ponieważ upały wciąż narastają. W kraju zmobilizowane są wszystkie siły straży pożarnej. Netanjahu powiedział, że zamierza wdrożyć kolejne zalecenia mające na celu poprawę systemu przeciwpożarowego. Tymczasem zwrócono się do mieszkańców terenów zagrożonych, aby nie podróżowali po terenach otwartych, nawet po ścieżkach rowerowych. Drogi w rejonach pożarów zostały zablokowane przez policję. Popołudniem do Izraela mają przylecieć cztery samoloty gaśnicze z Cypru, Grecji, Chorwacji i Włoch. Przybyła już lądowa jednostka gaśnicza z Cypru.
    24 maja 2019 r. wieczorem pożar wybuchł w rejonie wioski Menahemia w Dolinie Jordanu. Pożar objął teren sąsiedniej Wyżyny Ramat Sirin.

24 maja 2019 r. rano pożar wybuchł w pobliżu żydowskiego osiedla Negohot w zachodniej części Judei. Część mieszkańców osiedla została ewakuowana. Popołudniem pożar wybuchł w rejonie żydowskich osiedli Beit Arjeh i Peduel w zachodniej Samarii.
    24 maja 2019 r. około 4 tys. Palestyńczyków wzięło udział w cotygodniowych piątkowych demonstracjach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach rannych zostało 16 Palestyńczyków. Ranni w większości nawdychali się gazu łzawiącego użytego do rozpraszania tłumu.

24 maja 2019 r. w niemieckiej stoczni Thyssenkrupp Marine Systems w Kilonii odbyła się uroczystość nadania nazwy pierwszej izraelskiej korwecie rakietowej klasy Sa’ar 6. Korweta została nazwana INS Magen. Cztery korwety Sa’ar 6 będą stanowiły trzon uderzeniowych sił izraelskiej marynarki wojennej w celu ochrony strategicznych interesów Izraela. Będą to najbardziej zaawansowane technologicznie izraelskie okręty wojenne. Zostaną one wybudowane i zwodowane w Niemczech, natomiast końcowe wyposażenie w różne systemy nastąpi w Izraelu w oparciu o potencjał izraelskiego przemysłu zbrojeniowego.
    24 maja 2019 r. prawie jedna piąta członków parlamentu Ukrainy podpisała projekt rezolucji wzywającej nowego prezydenta do uznania Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesienia tam ukraińskiej ambasady.

25 maja 2019 r. - Szabat.

25 maja 2019 r. duchowy przywódca libańskiej organizacji Hezbollah szejk Hassan Nasrallah ostrzegł, że długo oczekiwany amerykański plan pokojowy może doprowadzić do sytuacji, w której palestyńscy uchodźcy na stałe osiedlą się w państwach, które ich przyjęły po 1948 r. "Jest to złowieszcze porozumienie mające na celu wyeliminowanie palestyńskiej sprawy." Ostrzegł także przed planowanym na czerwiec spotkaniem gospodarczym w Bahrajnie, gdyż "może ono szeroko otworzyć drzwi na kwestię naturalizacji palestyńskich braci w Libanie i w krajach, w których się znajdują." Nasrallah wezwał do pilnego spotkania się z przedstawicielami Autonomii Palestyńskiej, aby opracować plan przeciwdziałania tym niebezpieczeństwom.
    25 maja 2019 r. irański prezydent Hassan Rouhani zasugerował, że Iran może przeprowadzić referendum w sprawie programu nuklearnego, co mogłoby rozwiązać narastający konflikt w Zatoce Perskiej. Referendum w demokratyczny sposób pokazałoby wolę irańskiego narodu i stanowiłoby polityczną ochronę dla irańskiego rządu. Zachodnie działania przeciwko Iranowi byłyby wówczas tożsame z działaniem przeciwko demokracji irańskiej i samostanowieniu Iranu.
    25 maja 2019 r. niemiecki komisarz ds. antysemityzmu Felix Klein ostrzegł Żydów przed potencjalnym niebezpieczeństwem noszenia tradycyjnej kippy w obliczu narastających ataków antyżydowskich. "Nie mogę radzić Żydom, aby przez cały czas wszędzie w Niemczech nosili kippę." Ostrzeżenie to ma związek ze wzrostem nastrojów antysemickich w niemieckim społeczeństwie. Statystyki policyjne wskazują na 20% wzrost takich incydentów i ich bezpośredni związek ze środowiskami skrajnie prawicowymi.

26 maja 2019 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu podziękował strażakom za zaangażowanie przy gaszeniu pożarów, które w ostatnich dniach były wspomagane falą upałów. Pożary zniszczyły prawie 2 tys. hektarów lasów oraz co najmniej 50 domów. W wiosce Mevo Modi’im spłonęło 40 domów, a w kibucu Harel kolejnych 10 domów. W akcję gaśniczą zaangażowanych było ponad tysiąc strażaków i 12 samolotów gaśniczych. Wsparciem było pięć samolotów gaśniczych z Egiptu, Chorwacji, Cypru, Grecji i Włoch. W działania zaangażowały się cztery palestyńskie drużyny gaśnicze. Netanjahu zapowiedział odbudowę obszarów zniszczonych pożarem. Służby śledcze poinformowały, że co najmniej dwa pożary zostały spowodowane przez zwarcie kabli linii przesyłowej energii elektrycznej, jednak w wielu innych miejscach odnaleziono ślady wskazujące, że przyczyną pożarów były podpalenia. We Wschodniej Jerozolimie zatrzymano już 3 Palestyńczyków podejrzanych o podpalenia. W kilku innych przypadkach pożary rozpoczęły się od ognisk palonych przy okazji dnia Lag B’Omer.
    26 maja 2019 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami i bombami zapalającymi strażaków gaszących pożar lasu w pobliżu dzielnicy Pisgat Ze’ev we Wschodniej Jerozolimie. Strażacy kontynuowali swoje działania.

26 maja 2019 r. rano Siły Obronne Izraela rozszerzyły obszar połowów wzdłuż wybrzeża Strefy Gazy do 15 mil morskich. Podkreślono, że krok ten jest częścią polityki mającej na celu wyraźne rozróżnianie między terrorystami a ludnością cywilną, która nie angażuje się w pogarszanie sytuacji bezpieczeństwa w regionie.
    26 maja 2019 r. Komitet Wykonawczy Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) wezwał społeczność międzynarodową do zbojkotowania nadchodzącego spotkania gospodarczego w Bahrajnie. "OWP potwierdza swój ostateczny sprzeciw wobec konferencji i nie upoważniła żadnej partii do negocjacji w imieniu narodu palestyńskiego."
    26 maja 2019 r. palestyńskie służby bezpieczeństwa ujawniły, że dwa tygodnie temu udaremniły samobójczy zamach bombowy, który miał być przeprowadzony w Izraelu. Aresztowano 23-letnią Palestynkę, która nawiązała współpracę z ISIS, a następnie otrzymała materiały szkoleniowe wraz z instrukcją jak zbudować bombę i przeprowadzić zamach. Kobieta miała problemy społeczne i chciała w ten sposób zakończyć swoje życie.

26 maja 2019 r. brytyjski minister ds. Bliskiego Wschodu Andrew Murrison spotkał się w Ammanie z jordańskim ministrem spraw zagranicznych Ajmanem Safadi, który zwrócił uwagę, że konflikt izraelsko-arabski nadal pozostaje głównym problem całego regionu. Podkreślił on, że jedyną drogą do osiągnięciu pokoju na Bliskim Wschodzie i zachowania stabilności regionu jest wzmożenie międzynarodowych wysiłków na rzecz dwupaństwowego rozwiązania, które zapewni utworzenie niezależnego państwa palestyńskiego w granicach sprzed 1967 r., ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Murrison powiedział, że Wielka Brytania jest zaangażowany w rozwiązanie dwupaństwowe i wspiera wysiłki na rzecz jego realizacji.

27 maja 2019 r. w Knesecie został przedłożony projekt ustawy o rozwiązaniu parlamentu. Oczekuje się, że do środy ustawa zostanie przegłosowana, a termin nowych wyborów przypadnie na 3 września 2019 r. Premier Benjamin Netanjahu zalecił wszystkim parlamentarzystom Likudu obecność podczas głosowań nad projektem ustawy. Likud dąży do rozwiązania parlamentu i ogłoszenia nowych wyborów ponieważ nie udało się uzyskać przełomu w negocjacjach koalicyjnych z partią Israel Bejtenu, która zażądała przyjęcia szerokiej ustawy dla społeczności ultraortodoksyjnych Żydów. Spór dotyczy głównie kwestii zwalniania od służby wojskowej studentów religijnych jesziw. Partia Zjednoczonej Tory zgodziła się na kompromisowe rozwiązanie zaproponowane przez Netanjahu, jednak Israel Bejtenu zajęła nieprzejednane stanowisko. Oznacza to brak postępu w negocjacjach koalicyjnych, co oznacza, że Netanjahu nie będzie w stanie zdobyć poparcia większości w 120-osobowym Knesecie. Dlatego premier usiłuje utworzyć tymczasowy rząd z grupą wsparcia 60 posłów, co wymagałoby milczącego poparcia opozycji Israel Bejtenu. Takie rozwiązanie dałoby Netanjahu dodatkowe sześć dni na wynegocjowanie porozumienia koalicyjnego. Netanjahu oskarżył lidera partii Israel Bejtenu, Avigdora Libermanna o dążenie do jego usunięcia z urzędu. Likud jednak nie chce ryzykować utraty mandatu do utworzenia rządu, i jest gotowe zaryzykować nowe wybory parlamentarne, niż powierzyć komuś innemu misję utworzenia rządu.
    27 maja 2019 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu spotkał się z liderem partii Israel Bejtenu, Avigdorem Liebermanem. Spotkanie zakończyło się jednak bez porozumienia, co oznacza, że będą musiały odbyć się nowe wybory parlamentarne. Liberman powiedział: "Nie dołączę do rządu kierowanego przez żydowskie prawo religijne." Wcześniej Kneset przyjął ustawę o samorozwiązaniu parlamentu.

27 maja 2019 r. ukraińska policja ewakuowała synagogę w Kijowie z powodu otrzymania ostrzeżenia o podłożeniu bomby.
    27 maja 2019 r. wieczorem syryjska artyleria przeciwlotnicza ostrzelała izraelski dron bezzałogowy nad Wzgórzami Golan. Syryjska rakieta minęła izraelski samolot i spadła na terytorium Syrii. W odpowiedzi izraelskie samoloty zbombardowały syryjską wyrzutnię rakiet w rejonie Kuneitra. Zginęło 2 syryjskich żołnierzy.

28 maja 2019 r. przewodniczący partii politycznej Kulanu Mosze Kahlon opublikował oficjalne oświadczenie potwierdzające, że jeśli odbędą się nowe wybory, partia Kulanu będzie na wspólnej liście z partią Likud. Minister wyraził jednak nadzieję, że w ciągu następnych 30 godzin premierowi Netanjahu uda się utworzyć rząd i że wybory nie będą musiały się odbyć. Jednak wieczorem partia Likudu poinformowała, że lider Israel Bejteinu, Avigdor Liberman odrzucił wszystkie propozycje kompromisu. Nowe wybory będą kosztować co najmniej 62,5 mln szekli, a rozwiązanie Knesetu kolejne 475 mln szekli. Tych pieniędzy nie ma zagwarantowanych na ten rok w budżecie państwa.
    28 maja 2019 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że po raz pierwszy w tym roku zidentyfikowano obecność w Izraelu komarów zakażonych wirusem Zachodniego Nilu. Zainfekowane komary odnaleziono w moszawie Idan w rejonie Arava na południu kraju. W całym regionie zwiększono nadzór sanitarny, gdyż istnieje obawa, że po deszczowej zimie wzrośnie populacja komarów. Zalecono opryski, a także stosowanie indywidualnych zabezpieczeń (siatki w oknach domów i środki odstraszające komary). W Izraelu funkcjonuje system wykrywania wirusa Zachodniego Nilu u komarów. Ministerstwo ochrony środowiska odpowiada za pobieranie próbek komarów w terenie, podczas gdy badania laboratoryjne przeprowadza ministerstwo zdrowia.

28 maja 2019 r. Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały pożar lasu Beeri w Izraelu.

28 maja 2019 r. libańskie media poinformowały, że prezydent Libanu Michel Aoun spotkał się w Bejrucie z zastępcą sekretarza stanu USA ds. bliskowschodnich Davidem Satterfieldem. Obaj dyskutowali nad przebiegiem morskiej granicy między Libanem a Izraelem.
    28 maja 2019 r. doradca amerykańskiego prezydenta, Jared Kushner spotkał się w Rabacie z marokańskim królem Mohammedem VI. Rozmowy dotyczyły problematyki Bliskiego Wschodu i Afryki północnej. Podczas spotkania omówiono także amerykański plan pokojowy dla tego regionu.

29 maja 2019 r. premier Benjamin Netanjahu zaproponował Partii Pracy dołączenie do koalicji rządowej, oferta została jednak odrzucona. Dzisiaj o północy upływa ostateczny termin w którym Netanjahu miał utworzyć koalicję rządową. Do wieczoru nie udało się podpisać umowy koalicyjnej. Prezydent Reuven Rivlin powiedział, że jeśli przed północą nie zostanie utworzony nowy rząd, będzie miał dwie opcje: powierzenie misji utworzenia rządu innej osobie, albo poinformować przewodniczącego Knesetu, że nie ma możliwości utworzenia rządu i wezwać do rozpisania wyborów parlamentarnych. Prezydent dodał, że przed podjęciem decyzji odbędzie ponowne konsultacje z przedstawicielami parlamentarnych frakcji politycznych.

29 maja 2019 r. doradca amerykańskiego prezydenta, Jared Kushner spotkał się w Ammanie z jordańskim królem Abdullahem. Król powiedział, że należy zintensyfikować wszystkie wysiłki, aby uzyskać pokój na podstawie rozwiązania dwupaństwowego.

30 maja 2019 r. w nocy Kneset zatwierdził ustawę o samorozwiązaniu w niecały miesiąc po zaprzysiężeniu. Wybory parlamentarne odbędą się 17 września. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Izraelska publika podjęła jednoznaczną decyzję, wskazując mnie na premiera i że Likud poprowadzi prawicowy rząd. Opinia publiczna wybrała mnie do przewodzenia państwu Izrael. Wiele parti działających na rzecz Knesetu powiedziało, że będą mnie wspierać i w ten sposób zobowiązało się 60 z 65 mandatów przyznanych prawicy. Jedna partia zrobiła dokładnie odwrotnie. Avigdor Liberman wprowadził w błąd swoich wyborców i rząd. W ciągu ośmiu miesięcy Avigdor Liberman dwukrotnie ciągnie kraj do wyborów tylko z powodu osobistych zachcianek i próby zdobycia kilku dodatkowych mandatów. Jest to po prostu niewiarygodne. Avigdor Liberman jest teraz częścią lewicy, jest sercem lewicy." Lider Zjednoczonego Judaizmu Tory, wiceminister zdrowia Jaakov Litzman, powiedział: "Przeprowadzenie nowych wyborów w miesiąc po ostatnich jest sprzeczne z wolą narodu i sprzeczne z wszelkim zdrowym rozsądkiem. Ale jest to polityczny przymus, z okropną stratą milionów szekli, które mogły trafić na inne ważniejsze rzeczy, takie jak zwiększenie zasobów systemu opieki zdrowotnej, edukację lub inne cele dla dobra społeczeństwa. Cyniczne użycie projektu ustawy jest oburzającą wymówką mającą na celu zdezorientowanie społeczeństwa w celu podżegania przeciwko społeczności haredi i zbudowania na tym własnego kapitału politycznego. Studiowanie Tory zawsze było i zawsze pozostanie ważną wartością dla narodu Izraela. Zachowanie statusu studentów jesziw było podstawą naszego przystąpienia do każdego rządu i każdej koalicji. Dla wszystkich jest jasne, że nie będziemy w stanie zgodzić się na żadne prawo ograniczające studentów Tory w Izraelu. Przez cały czas mówiliśmy, że nie będziemy w stanie zgodzić się na ustalenie w projekcie ustawy celów rekrutacyjnych studentów jesziw. Nikogo nie zaskoczyliśmy i działaliśmy uczciwie oraz transparentnie. Ci, którzy próbują narzucić cele i kontyngenty rekrutacyjne poprzez prawo, działają wbrew naszym przekonaniom, wbrew zaleceniom otrzymanym od Rady Mędrców Tory - działają przeciwko prawicowemu rządowi i są pobudzani motywami politycznymi, by obalić premiera z innych powodów. Zespół negocjacyjny Likudu razem z premierem Netanjahu próbował zapobiec nowym wyborom, niestety Avigdor Liberman odrzucił każdy kompromis i każdą próbę dialogu lub porozumienia. Zamiast tego, rozpoczął kampanię złośliwego i zniesławiającego podburzania przeciwko społeczności haredi i jej przywódcom, obwiniając nas za rzeczy, które nigdy się nie wydarzyły. Historia oceni przywódców państwa Izrael za niepotrzebną i urojeniową kampanię wyborczą, próby podżegania między populacjami i sektorami wbrew woli większości ludzi." Avigdor Liberman również odniósł się do kryzysu: "Projekt ustawy nic nie kryje. Nie ma innego problemu niż ta ustawa. Jeśli chodzi o sztuczkę polegającą na usunięciu sedna sprawy z pierwotnego projektu ustawy i zmienieniu jej na decyzję rządu - to nie jest kosmetyka. To pozbawia prawo jego treści. Myślę, że każda rozsądna osoba zaakceptuje moją propozycję i myślę, że posłowie haredi, a ja ich dobrze znam, że są rozsądnymi ludźmi, mam nadzieję, że zaakceptują moją propozycję. Haredim nadal próbują przenieść cele rekrutacyjne i wygasić projekt ustawy, przekazując ją do decyzji rządu. W żadnym wypadku nie pozwolimy na to." Lieberman domagał się, by ultraortodoksyjni Żydzi służyli w wojsku tak, jak inni obywatele. Według części ekspertów oraz sympatyków Likudu w rzeczywistości prawdziwym motywem tego polityka jest chęć zastąpienia Netanjahu na czele izraelskiej prawicy.
    30 maja 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z wysokim doradcą Białego Domu Jaredem Kushnerem i wysłannikiem Jasonem Greenblattem. Rozmowy dotyczyły gospodarczej części amerykańskiego planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu. Kushner powiedział: "Doceniamy wszystkie wasze wysiłki na rzecz umocnienia relacji między naszymi dwoma krajami. One nigdy nie były silniejsze, a my jesteśmy bardzo podekscytowani całym potencjałem, który czeka Izrael i cały region." Po spotkaniu Netanjahu pokazał oficjalną mapę Izraela jaką otrzymał z Departamentu Stanu USA. Na mapie są widoczne Wzgórza Golan jako integralna część państwa Izrael.

30 maja 2019 r. przywódca Islamskiego Dżihadu Ziad al-Nakhala zagroził Izraelowi, że "jeśli Izrael zbombarduje Gazę, my zbombardujemy Tel Awiw. Ruch oporu nie będzie miał żadnych czerwonych linii w przyszłej wojnie. Bojownicy z Gazy mogą wystrzelić tysiąc rakiet dziennie we wszystkie miasta Izraela, odwracając tym samym równowagę sił. Naród palestyński jest gotowy na długotrwałą konfrontację z izraelską okupacją." Wcześniej Islamski Dżihad opublikował film pokazujący atak drona na izraelski czołg podczas ostatnich starć na granicy Strefy Gazy. Nakhala podkreślił, że podczas ostatniej konfrontacji jego organizacja zademonstrowała jedynie część swojej siły i determinacji, a posiada zdolności wystarczające do długotrwałej konfrontacji.
    30 maja 2019 r. przywódca Hamasu Jahja Sinwar, zagroził Izraelowi, że "jeśli wybuchnie wojna, trafimy do Tel Awiwu dwukrotnie większą ilością rakiet niż w 2014 r. Bez wsparcia ze strony Iranu nie mielibyśmy takiej zdolności, zwłaszcza po tym, jak nasz naród odwrócił się od nas. Będziemy jednak ulepszać broń i zdolności bojowe, dopóki nasz cel nie zostanie osiągnięty. W ostatniej konfrontacji użyliśmy rakiet, które pochodziły z Iranu, podczas gdy inne były produkowane lokalnie. Beer Szewa został zaatakowany rakietą Grad, która waży 40 kg, a Tel Awiw został uderzony irańską rakietą Fajr-5 i lokalnie produkowanymi rakietami."

30 maja 2019 r. w Mekce (Arabia Saudyjska) odbył się nadzwyczajny szczyt Ligii Arabskiej poświęcony kwestii ustanowienia niezależnego palestyńskiego państwa ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Saudyjski król Salman powiedział, że sprawa palestyńska pozostanie najwyższym priorytetem dla arabskiego świata. Wezwał także arabskie państwa do przeciwstawienia się przestępczym działaniom Iranu. Specjalny przedstawiciel USA ds. Iranu Brian Hook zorganizował telefoniczną konferencję prasową, na której odniósł się do ataku irańskich dronów na dwa tankowce u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Hook podkreślił, że jeśli Iran zaatakuje amerykańskie siły lub interesy w regionie, wówczas Stany Zjednoczone zareagują odpowiednią siłą militarną. "Hezbollah od początku był ulubionym dzieckiem Iranu i jest modelowym przykładem tego, co oni próbują stworzyć na Bliskim Wschodzie. Robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać wszelkie dostawy broni lub nielegalnych towarów dla Hezbollahu. Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, że Hezbollah ma trudności finansowe, gdyż 70% budżetu Hezbollahu pochodzi z Iranu. Wiemy, że po raz pierwszy w swojej historii Hezbollah musiał złożyć publiczny apel o darowizny. Dziś można znaleźć skarbonki w sklepach spożywczych, billboardy z numerami kont bankowych do wysyłania pieniędzy. Nie są to oznaki organizacji posiadającej dobrą kondycję finansową. Hezbollah zmaga się z trudnościami powstałymi w wyniku naszych sankcji. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego i naszym celem jest kontynuacja tak długo, jak to możliwe. Odnośnie Iranu nie zezwolimy żadnemu krajowi na import irańskiej ropy. Mamy 11 państw, które importowały irańską ropę, i obecnie ten import spadł do zera. Stanowi to 40% dochodów irańskiego reżimu. Jeśli chcemy poważnie traktować kwestię destabilizacji Bliskiego Wschodu, to kluczowym jest ograniczenie wpływów finansowych Iranu i dlatego musimy wymusić sankcje importu ropy. Uważamy, że wszystkie kraje świata podzielają pragnienie bardziej pokojowego Bliskiego Wschodu. Tak długo jak Iran będzie w stanie bezkarnie prowadzić swoją politykę zagraniczną napędzaną dochodami z ropy, rejon ten będzie niestabilny."
    30 maja 2019 r. Rosja poinformowała o odrzuceniu prośby Iranu o możliwość zakupu rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej S-400. Jako powód wskazano obawy, że taka umowa mogłaby doprowadzić do eskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie.

31 maja 2019 r. rano palestyński terrorysta zaatakował Żydów na Starym Mieście Jerozolimy. Napastnik wszedł przez Bramę Damasceńską i zaatakował osoby wracające z porannych modlitw z synagogi Hurwa. Rannych zostało 2 Izraelczyków, w tym jeden jest w stanie krytycznym. Izraelscy policjanci zastrzelili napastnika, którego zidentyfikowano jako 19-letniego mieszkańca Autonomii Palestyńskiej.
    31 maja 2019 r. ponad 260 tys. muzułmanów wzięło udział w piątkowych modlitwach w meczecie Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Nie odnotowano żadnych incydentów. W całym mieście rozlokowano jednak zwiększone siły policyjne.
    31 maja 2019 r. Siły Obronne Izraela ujawniły część informacji dotyczących działań bezpieczeństwa w Judei i Samarii, gdzie w ciągu minionego roku aresztowano ponad 3 tys. osób pod zarzutami działalności terrorystycznej i zakłócania porządku, przy których skonfiskowano 406 sztuk broni i ponad 2 mln szekli funduszy terrorystycznych. Aby przeciwdziałać terrorowi w Judei i Samarii, w ubiegłym roku utworzono wojskową jednostkę cyfrową. Celem operacyjnym projektu "Cyfrowy snajper" jest uzyskanie przewagi operacyjnej w oparciu o infrastrukturę wywiadowczą, aby umożliwić szybkie przejście do działań sił bezpieczeństwa w celu zapobiegania przypadkom zakłócenia porządku publicznego i udaremnienia zagrożeń terrorystycznych. Koncepcja łączy zaawansowane rozwiązania technologiczne i możliwości cybernetyczne, aby umożliwić szybsze działania żołnierzy w terenie. Obszar Judei i Samarii jest bardzo duży, i odpowiada za niego sześć dywizji terytorialnych. Droga nr 60 jest główną osią przecinającą cały obszar z północy na południe, od której odchodzą liczne boczne drogi. Teren osiedli żydowskich jest w większości chroniony przez barierę bezpieczeństwa, w której zlokalizowano 15 przejść kontrolnych i 98 bram rolniczych. Długość całej bariery bezpieczeństwa wynosi 764 km. W obszarze Jerozolimy znajduje się dodatkowych 13 przejść kontrolnych. Wszystko to pokazuje wielkie znaczenie urządzeń elektronicznych nadzorujących ogrodzenie. W ostatnich miesiącach przeprowadzono także dziesiątki szkoleń w celu wypracowania metod współpracy między jednostką cyfrową a siłami operacyjnymi. Ćwiczenia dotyczyły wszystkich sił monitorujących linię bariery bezpieczeństwa w Judei i Samarii, ale także pozostałych oddziałów działających wewnątrz palestyńskich terytoriów. Od stycznia do kwietnia 2019 r. w Judei i Samarii zatrzymano 1007 osób podejrzanych o działalność terrorystyczną, skonfiskowano 263 sztuk broni i przejęto 353,5 tys. szekli funduszy terrorystycznych. Pokazuje to skalę zagrożeń i wielkość podjętych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa i spokoju.

31 maja 2019 r. przed południem palestyński nastolatek usiłował nielegalnie przekroczyć barierę bezpieczeństwa w rejonie Betlejem. Izraelscy żołnierze wezwali go do wycofania się, a następnie postrzelili. Palestyńczyk zmarł od odniesionych ran. Palestyńskie media podały informację, że 19-letni Arab usiłował dostać się do Jerozolimy by wziąć udział w modlitwach w meczecie Al-Aksa.

1 czerwca 2019 r. - Szabat.
    1 czerwca 2019 r. na górę Hermon spadły dwie syryjskie rakiety. Nie odnotowano żadnych strat materialnych. Jedna z rakiet spadła na ośrodek narciarski, eksplodując przy wyciągu krzesełkowym. Druga rakieta spadła na strefę wojskową na górze Hermon. Eksperci wojskowi stwierdzili, że rakiety zostały wystrzelone z odległości około 35 km, co może wskazywać na celowe wystrzelenie, tym bardziej, że po stronie syryjskiej nie toczyły się żadne walki. Istnieje prawdopodobieństwo, że mógł to być syryjski odwet za izraelskie bombardowania z minionego tygodnia. W ocenie ekspertów wojskowych Hezbollah może wznowić ataki terrorystyczne w rejonie Har Dov, na północnym zboczu góry Hermon.

2 czerwca 2019 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu zapowiedział przekazanie 4,5 mln szekli na pomoc dla ofiar ostatniej fali pożarów. "Tydzień temu doświadczyliśmy bardzo poważnych pożarów. Spaliła się duża część Mevo Modi'im i kibucu Harel, co spowodowało ogromne szkody i całkowitą utratę domów przez dziesiątki rodzin. To bolesne, a my, wspólnie z ministrami budownictwa mieszkaniowego i ministerstwem obrony zapewniamy natychmiastową pomoc mieszkańcom, których domy zostały spalone." Premier Netanjahu potwierdził także, że polecił Siłom Obronnym Izraela podjąć zdecydowane działania w odpowiedzi na ostrzał rakietowy góry Hermon. "Nie jesteśmy gotowi tolerować ostrzał rakietowy naszego terytorium i będziemy z wielką siłą reagować na każdą agresję przeciwko nam. Jest to moja konsekwentna polityka i to właśnie będziemy robić dla bezpieczeństwa Izraela." Prezydent Reuven Rivlin powiedział: "Siły Obronne Izraela są dzisiaj silniejsze, bardziej wyrafinowane i potężniejsze niż pięćdziesiąt lat temu, gdy w 1967 roku podczas wojny sześciodniowej Jerozolima została zjednoczona. Pomimo upływu tych lat nadal istnieją zagrożenia, które musimy rozwiązać. Państwo Izrael i Siły Obronne Izraela są przygotowane do reagowania na każdy scenariusz i zagrożenie. Nie jesteśmy skłonni do wojny. Nie pałamy żądzą krwi. Ale jeśli będziemy zmuszeni do walki, to zrobimy to, i tak jak dzisiaj odpowiemy mądrze, z dużą siłą. Będziemy nadal utrzymywać zaangażowanie państwa Izrael w bezpieczeństwo i dobrobyt jego obywateli."
    2 czerwca 2019 r. rano Palestyńczycy wszczęli zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Rzucano kamieniami, krzesłami i innymi przedmiotami w izraelskich policjantów. Policjanci wkroczyli na Wzgórze Świątynne i zepchnęli demonstrantów w stronę meczetu Al-Aksa, w którym Arabowie zabarykadowali się. Siły policyjne wdarły się do wnętrza meczetu, aresztując najbardziej agresywnych demonstrantów. Wzgórze Świątynne odwiedziło 1162 Żydów, co stanowi rekord. Było to pretekstem do arabskich rozruchów. Później, na Starym Mieście, przy Bramie Damasceńskiej rzucono butelkę, która zraniła 15-letniego chłopca. Sprawca incydentu zbiegł.
    2 czerwca 2019 r. z okazji Dnia Jerozolimy tysiące Izraelczyków przeszło z izraelskimi flagami w wielkim marszu ulicami stolicy. Państwowy kontroler Josef Szapira opublikował specjalny raport na temat Jerozolimy. Według danych Centralnego Biura Statystycznego w stolicy Izraela mieszka 901 tys. osób, z czego 60,6% stanowią Żydzi, 37,9% Arabowie, a 1,5% inni. W ostatnim dziesięcioleciu Jerozolima każdego roku konsekwentnie charakteryzowała się ujemnym saldem migracji wewnętrznej. Innymi słowy, liczba wyjeżdżających była większa niż liczba imigrantów, którzy się do niej wprowadzali, i była ona wyższa niż w innych obszarach metropolitalnych kraju. Poważnym problemem Jerozolimy są istotne niedociągnięcia w zakresie przestrzegania procedur bezpieczeństwa i kontroli na przejściach z Autonomią Palestyńską. Pomimo licznych raportów, policja nie wdraża nowych procedur i nie akceptuje instrukcji agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet. Utrzymywanie się obecnego stanu bezpieczeństwa umożliwia mieszkańcom Judei i Samarii nielegalne przekraczanie bariery bezpieczeństwa, co zagraża mieszkańcom Jerozolimy i całego Izraela. Raport ujawnił także, że zagrożone jest bezpieczeństwo finansowe gminy Jerozolimy, a jej uzależnienie od budżetu państwa w celu utrzymania równowagi finansowej rośnie. Budżet Jerozolimy jest znacznie niższy niż budżety innych obszarów metropolitalnych. Cechy demograficzne i społeczno-gospodarcze miasta mogą prowadzić do dodatkowych obciążeń budżetu gminy i pogłębiają jej ekonomiczną słabość. Ponadto stwierdzono niedociągnięcia w zarządzaniu finansami miasta. Chociaż gmina Jerozolima jest zobowiązana do zapewnienia swoim mieszkańcom odpowiednich usług komunalnych i sanitarnych oraz pomimo inwestycji setek milionów szekli w terenie, nie robi wystarczająco dużo, by posunąć naprzód deklarowaną politykę, że stolica Izraela będzie czysta i dobrze utrzymana. Raport ujawnił, że miasto jest brudne i zajmuje ostatnie miejsce w rankingu zadowolenia mieszkańców z czystości w obszarze zamieszkania. Ważnym zasobem Jerozolimy jest turystyka, która może perspektywicznie poprawić sytuację gospodarczą miasta i dobrobyt mieszkańców. Większość turystów odwiedzających Izrael również odwiedza Jerozolimę (74%). Jednak kontroler znalazł liczne braki w zarządzaniu i utrzymaniu obszarów turystycznych w Jerozolimie. Niedociągnięcia mogą zaszkodzić przemysłowi turystycznemu, a także wizerunkowi Jerozolimy i całego kraju, i nie odpowiadają one statusowi Jerozolimy jako międzynarodowego miasta. Stwierdzono liczne wady w zakresie konserwacji budynków i miejsc historycznych w Jerozolimie. Kolejnym problemem jest ludność arabska we Wschodniej Jerozolimie, która żyje w głębokim ubóstwie. Raport wskazał, że gmina Jerozolimy nie zapewnia bezpłatnej edukacji wszystkim arabskim dzieciom, ponieważ około 23 tys. dzieci w wieku od 3 do 18 lat nigdy nie zostało zarejestrowanych w żadnej instytucji szkolnej i nie ma planu poprawienia tej sytuacji. W sektorze arabskim w Jerozolimie jest najwyższy wskaźnik porzuceń szkoły - jeden na czterech uczniów w klasach 9-12 przerywa kształcenie. Najpoważniejsze opóźnienia w opiece społecznej panują w dzielnicach miasta znajdujących się po drugiej stronie bariery bezpieczeństwa. Gmina i policja graniczna nie wprowadziły działań umożliwiających szybką poprawę zaistniałych opóźnień. Ponadto we Wschodniej Jerozolimie brakuje pracowników socjalnych, biur pomocy społecznej i usług dla dzieci zagrożonych, osób niepełnosprawnych i osób starszych. Mieszkańcom Wschodniej Jerozolimy przydzielono jedynie około 25% miejskich usług socjalnych, chociaż stanowią oni około 38% ludności miasta i około 61% najbiedniejszych mieszkańców miasta. Państwowy kontroler podkreślił, że poprawa sytuacji mieszkańców Wschodniej Jerozolimy przyniesie korzyści zarówno mieszkańcom, jak i całej gospodarce oraz społeczeństwu izraelskiemu, a także zwiększy bezpieczeństwo narodowe państwa. W latach 2016-2018 wpłynęło 3561 skarg od mieszkańców Jerozolimy, z których wiele odzwierciedlało wyjątkowy charakter tego miasta. Jest to stolica państwa Izrael i siedziba większości urzędów państwowych i ministerstw. Jest to miasto wielokulturowe i wielonarodowe, a do tego święte dla judaizmu, islamu i chrześcijaństwa. Jerozolima jest miejscem styku kultury Wschodu z kulturą Zachodu, i służy jako przykład wspólnego życia ludzi wszystkich wyznań i religii. Jest to wyjątkowa mozaika ludzkich zwyczajów, tradycji i kultur, które starają się żyć ze sobą w pokoju, chociaż czasami wybuchają konflikty.
    2 czerwca 2019 r. po południem wybuchł groźny pożar lasu przy moszawie Zanoch, w sąsiedztwie miasta Beit Szemesz w centralnym Izraelu. Ewakuowano mieszkańców domów z północnej części moszawu. W gaszenie pożaru zaangażowano 13 drużyn strażackich i 4 samoloty gaśnicze.
    2 czerwca 2019 r. specjalny amerykański doradca prezydenta Jared Kushner wyraził wątpliwość w zdolność Palestyńczyków do rządzenia sobą. "Jest jednak nadzieja, że z czasem mogą stać się zdolni do rządzenia sami sobą. Palestyńczycy muszą mieć sprawiedliwy system sądowy ... wolność prasy, wolność słowa, tolerancję dla wszystkich religii ... Nie jestem tutaj, żeby mi ufać. Uważam, że naród palestyński nie osądzi niczego opartego na zaufaniu do mnie, ale zamiast tego osądzi plan pokojowy Trumpa. Osądzi fakty, a następnie zdecyduje, czy pozwoli im to osiągnąć drogę do lepszego życia?"
    2 czerwca 2019 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Iran przekazuje Hezbollahowi 700 milionów dolarów rocznie. Ale robi to różnymi metodami, w tym poprzez oszustwa. W taki sposób irańskie ministerstwo spraw zagranicznych przekazuje organizacjom terrorystycznym ponad 100 milionów dolarów. Pieniądze są przekazywane pod dyplomatyczną przykrywką, przez pozornie niewinne środki, do Libanu, a stamtąd do Hezbollahu. Te ogromne kwoty napędzają nieustającą agresję Iranu i jego pełnomocników w naszym regionie. Nasi sąsiedzi to wiedzą. Wszystkie arabskie kraje to wiedzą. To jest jedna z tych rzeczy, które ich zbliżają do siebie. Chociaż nie lekceważymy gróźb Iranu, to nie dajemy się im zastraszyć, ponieważ każdy, kto spróbuje nas skrzywdzić, poniesie większą stratę. Udowodniliśmy to już wiele razy w historii naszego państwa. Udowodniliśmy to ostatniej nocy. Udowodniliśmy to w ciągu sześciu niezwykłych dni, które sprowadziły nas z powrotem do części naszej starożytnej ojczyzny w 1967 roku."

2 czerwca 2019 r. władze Autonomii Palestyńskiej potępiły izraelską przemoc na terenie meczetu Al-Aksa w Jerozolimie. "Potępiamy okrucieństwo okupantów i ich ataki na błogosławiony meczet Al-Aksa i plany Izraela dotyczące judaizacji go oraz narzucenia mu zwierzchności Izraela." Rzecznik al-Fatah, Osama al-Qawasmi, wezwał Palestyńczyków do utrzymania meczetu al-Aksa i jego ochrony. Doradca Abbasa ds. religii, Mahmud al-Habash powiedział, że wydarzenia w meczecie Al-Aksa są niebezpiecznym zdarzeniem prowadzącym do bardzo niebezpiecznego etapu. Oskarżył także Izrael o wdrażanie planu, który prowadzi do dalszego rozlewu krwi w meczecie Al-Aksa w celu narzucenia faktów w terenie.
    2 czerwca 2019 r. Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały dwa pożary terenów przygranicznych w Izraelu.

2 czerwca 2019 r. w nocy izraelskie samoloty myśliwskie i helikoptery szturmowe zaatakowały szereg celów wojskowych w rejonie Quneitra na syryjskich Wzgórzach Golan w odpowiedzi na ostrzał rakietowy góry Hermon. Celem ataków były dwie baterie artylerii, bateria rakiet przeciwlotniczych SA-2, oraz szereg stanowisk obserwacyjnych i wywiadowczych. W atakach zginęło 3 syryjskich żołnierzy i 7 zagranicznych bojowników (nie określono ich narodowości). Syryjska obrona przeciwlotnicza wystrzeliła szereg rakiet, z których żadna nie spadła na terytorium Izraela.
    2 czerwca 2019 r. egipski prezydent Abdel Fattah Al-Sisi powiedział, że Egipt nie zaakceptuje żadnego planu pokojowego niepożądanego przez palestyńskich Arabów. "Egipt nie zaakceptuje niczego, czego Palestyńczycy nie chcą." Sisi wyraził także wątpliwość, aby było możliwe oddanie przez Egipt części obszaru półwyspu Synaj do zamieszkania przez Palestyńczyków ze Strefy Gazy. Takie przypuszczenia odnośnie amerykańskiego planu wysunęli urzędnicy Autonomii Palestyńskiej.

3 czerwca 2019 r. przewodniczący Knesetu Juli Edelstein potępił arabskie rozruchy na Wzgórzu Świątynnym, wzywając rząd Izraela do położenia kresu arabskim wysiłkom zastraszania Żydów próbujących odwiedzić to święte miejsce w Jerozolimie. "To pokolenie nie będzie już tolerować sytuacji, w której na Wzgórzu Świątynnym, muzułmańscy uczestnicy zamieszek mogą robić to, co im się podoba, a Żydzi, którzy po prostu chcą odwiedzić to miejsce, czują się zagrożeni. Jest to nielogiczna, niemoralna, niedemokratyczna i nieżydowska sytuacja. Ta sytuacja musi się zmienić."
    3 czerwca 2019 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że zakończyły niszczenie ostatniego z odkrytych podziemnych tuneli szturmowych przebiegających pod granicą z Libanem. Był to najdłuższy i najgłębiej przebiegający pod ziemią (80 metrów) z tuneli wykopanych przez Hezbollah. Był on także wyposażony w najnowocześniejszą infrastrukturę i był jakby flagowym tunelem Hezbollahu. Armia poinformowała, że zniszczono wszystkie tunele przebiegające pod granicą, a po stronie Libanu pozostało jeszcze kilka mniejszych tuneli, które są jednak we wczesnym etapie budowy i nie zbliżyły się do linii granicznej.

3 czerwca 2019 r. rzecznik Autonomii Palestyńskiej Nabil Abu Rudeineh skrytykował wysokiego doradcę amerykańskiego prezydenta Jareda Kushnera w związku z jego stwierdzeniami, że nie jest pewien, czy naród palestyński może utrzymać niezależne rządy. "Takie komentarze są prowokacją przeciwko narodowi palestyńskiemu, arabskiemu i islamskiemu, co odzwierciedla porażkę amerykańskiego planu pokojowego. Mówimy amerykańskiej administracji i panu Kushnerowi, że naród palestyński zdaje sobie sprawę z samostanowienia i jest bardziej zdolny niż inni do budowania nowoczesnego państwa palestyńskiego. Uwagi Kushnera wskazują na ciągłe poparcie amerykańskiej administracji dla Izraela. Ciągła pogarda Stanów Zjednoczonych dla prawa Palestyńczyków do walki o uwolnienie się spod okupacji i ustanowienia niepodległego państwa nie doprowadzi do pokoju i stabilności w regionie i na świecie." Wcześniej sekretarz generalny Komitetu Wykonawczego OWP Saeb Erekat powiedział: "Kushner jest bardzo obojętny na Palestyńczyków. Zdyskwalifikował się z jakiejkolwiek roli w tworzeniu pokoju. Wzywam Arabów, aby nie rozmawiali z tymi osadnikami - Kushnerem, Greenblattem i Friedman - o pokoju. Planują dobrobyt dla osadników?"

3 czerwca 2019 r. w nocy syryjskie media poinformowały, że zbombardowana została syryjska baza lotnicza T-4 w prowincji Homs w centralnej części Syrii. O przeprowadzenie nalotu oskarżono Izrael, dodając przy tym, że syryjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła wiele wrogich pocisków rakietowych. Zniszczony został irański skład rakiet oraz pojazd wojskowy. Zginęło co najmniej 5 osób, a 3 zostały ranne. Do nalotu doszło chwilę po tym, jak na lotnisku wylądował irański samolot Boeing 747, wielokrotnie używany przez irańską armię do przemytu broni. Samolot ten trzy godziny wcześniej wystartował z Teheranu.

4 czerwca 2019 r. rankiem w szpitalu Beilinson w Petach Tikva zmarła żona prezydenta Reuvena Rivlina, Nehama Rivlin. Przeżyła 74 lata. Zmarła z powodu choroby zwłóknienia płuc.
    4 czerwca 2019 r. władze wodne poinformowały, że w maju poziom wody w jeziorze Kinneret spadł o 11 cm, i wynosi obecnie 211,18 metrów p.p.m. Dzięki opadom zimowym poziom wody wzrósł o 3,25 metra, ale rozpoczęło się już lato. Tymczasem poziom Morza Martwego spadł o 10 cm w maju, i obecnie wynosi 433,57 metra p.p.m.
    4 czerwca 2019 r. ministerstwo turystyki poinformowało, że w maju b.r. do Izraela przyjechało 144 tys. turystów, co oznacza wzrost o 26,8% w porównaniu do maja 2017 r. Od stycznia do Izraela przyjechało 1,899 mln turystów, co oznacza wzrost o 8,3% w porównaniu do analogicznego okresu w minionym roku. W miesiącu maj odnotowano wielkość dochodów z turystyki na poziomie 2,1 mld szekli, a od początku stycznia 9,7 mld szekli.
    4 czerwca 2019 r. komisja parlamentarna zatwierdziła plan budowy kolejki linowej ze Starego Miasta w Jerozolimie na Wzgórze Oliwne. Projekt ma wartość 55 mln dolarów. Szacuje się, że kolejka linowa będzie posiadać 73 wagony, którymi będzie można przewieźć około 3 tys. turystów na godzinę. Ministerstwo turystyki poparło plan, który teraz musi zatwierdzić rząd.
    4 czerwca 2019 r. po południem poważny pożar wybuchł w rejonie moszawów Even Sapir, Ora i Aminadav na obrzeżach Jerozolimy. Ewakuowano mieszkańców części domów. W akcję gaszenia zaangażowano 16 drużyn pożarniczych oraz 6 samolotów gaśniczych.

5 czerwca 2019 r. po południem na cmentarzu na Górze Herzla w Jerozolimie odbył się pogrzeb żony prezydenta Reuvena Rivlina, Nechamy Rivlin.
    5 czerwca 2019 r. szef wywiadu wojskowego gen. Tamir Hejman powiedział, że "Hamas jest mocno zniechęcony do wojny i wyraził pragnienie kontynuowania porozumień. Hamas ma suwerenną odpowiedzialność, która rośnie, a dzięki porozumieniom oczekują pewnych korzyści. Ta odpowiedzialność powoduje napięcia z Islamskim Dżihadem, pomimo że nadal koordynuje on swoje działania z Hamasem. Ale ich potencjał wybuchowy jest wciąż bardzo duży. Jeżeli chodzi o Iran, to wywarliśmy na nich duży nacisk, który doprowadziły do względnego wstrzymania ich aktywności w Syrii. Jednak Iran poszukuje innych miejsc, w których mógłby się okopać, i taką przestrzenią jest Irak. Bezprecedensowe sankcje Stanów Zjednoczonych doprowadziły Iran do kryzysu finansowego."
    5 czerwca 2019 r. izraelska policja poinformowała, że dochodzenie w sprawie niedawnej fali pożarów wskazuje, że wiele z pożarów było wynikiem celowych podpaleń przez arabskich podpalaczy. Do największej ilości celowych podpaleń doszło w obszarze Jerozolimy i Beit Szemesz. Upalna pogoda i silne wiatry spowodowały rozprzestrzenienie się pożarów, doprowadzając do poważnych strat materialnych. Do tej pory aresztowano trzech arabskich podpalaczy ze Wschodniej Jerozolimy.
    5 czerwca 2019 r. ministerstwo zdrowia poinformowało o wykryciu komarów zakażonych wirusem Zachodniego Nilu w żydowskim osiedlu Beit Arjeh w zachodniej Samarii. Zwrócono się do lokalnych władz z żądaniem podjęcia kroków mających na celu ograniczenie populacji komarów w tym obszarze.

5 czerwca 2019 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowa żydowski samochód przy osiedlu Karmei Tzur w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Nikt nie został ranny, ale pojazd jest uszkodzony.
    5 czerwca 2019 r. palestyński premier Mohammad Sztajjeh powiedział, że gospodarka Autonomii Palestyńskiej jest na krawędzi zupełnego załamania się, obwiniając za ten fakt decyzje Izraela o zmniejszeniu kwot z podatków przekazywanych do palestyńskiego budżetu o wielkość płatności wypłacanych terrorystom. W konsekwencji Autonomia Palestyńska odmówiła przyjęcia jakichkolwiek płatności, uznając, że nie zgodzi się tylko na część należnej sumy. Sztajjeh obwinił także Stany Zjednoczone, które wycofały finansowe wsparcie dla agencji UNRWA. Powtórzył także słowa, że Autonomia Palestyńska nie weźmie udziału w szczycie gospodarczym w Bahrajnie, który ma na celu promowanie amerykańskiego planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu. "Znamy ich program polityczny. Odmawiają prawa powrotu uchodźcom. Odmawiają nam Jerozolimy. Mówią nie dla dwóch państw. Nie szanują granic z 1967 roku. A jeśli ta ekonomiczna konferencja jest częścią tego całego pakietu, to my go nie akceptujemy. Jeśli tam będziemy, to ludzie wykorzystają naszą obecność. Stany Zjednoczone robią bardzo niebezpieczną sprawę. My i Izraelczycy zgodziliśmy się, że Jerozolima jest kwestią negocjacyjną. Teraz Stany Zjednoczone zdejmują ją ze stołu."

5 czerwca 2019 r. były dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Olli Heinonen powiedział, że większość Izraelczyków nie jest świadoma powagi zagrożenia ze strony Iranu. "Izraelczycy muszą się martwić, a państwa Zatoki również mają powody do obaw. Jak będziecie w stanie zapewnić sobie bezpieczeństwo, jeśli Iran osiągnie zdolności nuklearne?" Heinonen powiedział, że pomimo twierdzeń MAEA Iran może zbudować broń jądrową w ciągu sześciu do ośmiu miesięcy.
    5 czerwca 2019 r. amerykański przedstawiciel ds. międzynarodowych negocjacji Jason Greenblatt powiedział, że Autonomia Palestyńska sama sobie jest winna za zły stan gospodarki. "Jest najwyższy czas, aby Autonomia Palestyńska przyspieszyła i wzięła odpowiedzialność za swój naród i gospodarkę. Autonomia Palestyńska nie może nadal obwiniać Stanów Zjednoczonych i wszystkich innych za sytuację, którą sami spowodowali."

6 czerwca 2019 r. straż pożarna poinformowała, że w ciągu ostatniego miesiąca Izrael dotknęło 1773 pożarów. Dochodzenie wykazało, że 90% pożarów wynikiem podpalenia. Wydaje się, że Izrael stoi w obliczu terroru podpalaczy. Pożary wybuchają na terenach żydowskich osiedli i to żydowskie domy padają ich ofiarą. W żadnym sąsiednim kraju nie występuje taka fala pożarów, nawet nie ma czegoś takiego na obszarze Autonomii Palestyńskiej. Są więc to celowe podpalenia.
    6 czerwca 2019 r. około 30 tys. osób wzięło udział w Paradzie Równości środowisk LGBT w Jerozolimie. Marsz zabezpieczało ponad 2,5 tys. policjantów. Zatrzymano 49 osób pod zarzutami planowania zakłócenia przemarszu, w tym jedną osobę z ukrytym nożem.
    6 czerwca 2019 r. po południem Siły Obronne Izraela poinformowały, że na terytorium Syrii zaobserwowano wystrzelenie rakiety lecącej w stronę regionu góry Hermon w Izraelu. Rakieta jednak spadła w Syrii. Analitycy badają sprawę. Wiadomo, że była to przeciwlotnicza rakieta, nie określono jednak dokładnej liczby rakiet.

6 czerwca 2019 r. w nocy wielki pożar wybuchł na wzgórzach wokół żydowskiego osiedla Itamar w środkowej części Samarii. Ogień objął pastwiska i pola uprawne. Był to czwarty pożar, który w ciągu czterech dni wybuchł w tym obszarze. Policja stwierdziła, że pożary były dziełem podpaleń.
    6 czerwca 2019 r. palestyński premier Mohammad Sztajjeh ponownie obwinił Izrael za kryzys gospodarczy w Autonomii Palestyńskiej, twierdząc, że jest on wynikiem zmniejszenia środków przekazywanych palestyńskim władzom. Izrael zamroził 507 mln szekli ze środków pobieranych w imieniu Autonomii Palestyńskiej z podatków. Zamrożona kwota odpowiada wielkości płatności przekazywanym przez Autonomię Palestyńską terrorystom i ich rodzinom w nagrodę za ataki terrorystyczne na Izraelczyków. W odpowiedzi Palestyńczycy odmówili przyjęcia jakichkolwiek środków, podkreślając, że przyjmą "wszystko albo nic". Obecnie 6% budżetu Autonomii Palestyńskiej przekazywane jest dla terrorystów. Jest to kwota 4,5 mln dolarów miesięcznie dla terrorystów przebywających w więzieniach, oraz kolejne 6,5 mln dolarów miesięcznie dla rodzin terrorystów więzionych lub zabitych w atakach terrorystycznych.

6 czerwca 2019 r. Izrael zainicjował wspólny projekt z sąsiednimi państwami arabskimi w celu utworzenia centrum badawczego dla ochrony unikalnego ekosystemu rafy koralowej na Morzu Czerwonym. Projekt Międzynarodowego Centrum Badań nad Morzem Czerwonym zainicjował prof. Maoz Finea z Uniwersytetu Bar-Ilan. Aby przełamać nieufność arabskich partnerów projekt będzie realizowany przez neutralnego partnera w postaci szwajcarskiej Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne. Współpraca obejmie partnerów z Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Jordanii, Erytrei, Sudanu, Jemenu, Izraela i Dżibuti. Interdyscyplinarne centrum zrzeszy naukowców z wielu dziedzin, w tym oceanografii, biologii, genetyki, ekologii, geologii, ochrony przyrody, inżynierii lądowej i środowiskowej i innych. Centrum będzie bezpośrednio wykorzystywać już istniejące platformy badawcze w krajach partnerskich, takie jak InterUniversity Institute for Marine Sciences w Eilat i Jordańska Stacja Morska w Zatoce Akaba, a także infrastruktury badawcze w Arabii Saudyjskiej. Zostaną również utworzone nowe stacje monitorujące. Centrum będzie monitorować i chronić unikalne ekosystemy raf koralowych Morza Czerwonego poprzez badania nad stanem ich zdrowia i bioróżnorodnością, a także poprzez stworzenie platformy badań nad wpływem na środowisko naturalne takich procesów jak rolnictwo, urbanizacja, infrastruktura przybrzeżna, rybołówstwo i industrializacja.

7 czerwca 2019 r. rzecznik izraelskiej marynarki wojennej poinformował, że w minionym miesiącu zatrzymano dwie palestyńskie łodzie usiłujące przemycić materiały rakietowe do Strefy Gazy. Aresztowano 4 osoby, które podczas dochodzenia przyznały, że elementy rakiet były przeznaczone dla Hamasu.
    7 czerwca 2019 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet poinformowała, że w minionym miesiącu maju było najwięcej śmiertelnych ofiar ataków terrorystycznych od prawie dwóch lat. W maju doszło do 449 incydentów, co było poważnym wzrostem w porównaniu do kwietnia, w którym odnotowano 126 incydentów. Wzrost incydentów jest związany z ostrzałem rakietowym prowadzonym ze Strefy Gazy, w wyniku którego zginęły 4 osoby. Dodatkowo w Jerozolimie zostały zasztyletowane 2 osoby. Równocześnie w Judei i Samarii odnotowano spadek incydentów o 43%, z 88 w kwietniu do 50 w maju. Przy tej okazji ujawniono, że podczas wyborów udaremniono zamach bombowy w rejonie Ma’ale Adumim. Za przygotowaniami do ataku krył się Hamas.
    7 czerwca 2019 r. izraelski wywiad przekazał Stanom Zjednoczonym informacje wskazujące, że Iran bardzo mocno przyśpieszył przygotowania do wznowienia wzbogacania uranu. Przekazano także dowody, że za sabotażem tankowców u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich, do którego doszło trzy tygodnie temu, stają irańskie siły Quds.

8 czerwca 2019 r. - Szabat.

8 czerwca 2019 r. sekretarz generalny OWP Saeb Erekat skrytykował dzisiejszą wypowiedź ambasadora USA w Izraelu Davida Friedmana, który powiedział, że Izrael ma prawo zaanektować niektóre części Zachodniego Brzegu. Erekat nazwał takie działania "zbrodnią wojenną" i dodał, że "Waszyngton daje wszystkim wystarczające powody, by nie brać udziału w szczycie gospodarczym w Bahrajnie."

9 czerwca 2019 r. - Szawuot.
    9 czerwca 2019 r. nad ranem wybuchł niewielki pożar na pokładzie tureckiego statku zakotwiczonego w Zatoce Hajfy. W porozumieniu z tureckim konsulem na pokład statku wkroczyli izraelscy komandosi, którzy w koordynacji z kapitanem przeprowadzili przeszukanie całego statku. Znaleziono tureckiego pasażera na gapę, którego przekazano izraelskiej policji z zarzutem podejrzenia podpalenia statku. Zostanie on poddany ekstradycji do Turcji.
    9 czerwca 2019 r. po południem izraelska policja zatrzymała 17-letniego Palestyńczyka, który nielegalnie przeniknął do Jerozolimy i podejrzanie zachowywał się w rejonie południowych dzielnic miasta. Przy zatrzymanym znaleziono ukryty nóż. Zatrzymany pochodzi z Hebronu i nie posiada zezwolenia na wjazd do Izraela.

9 czerwca 2019 r. Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały dwa pożary na terytorium Izraela.
    9 czerwca 2019 r. w mieście Al-Bireh w południowej części Samarii, odbyło się spotkanie organizacji członkowskich OWP i niezależnych osób. Po spotkaniu wydano odezwę wzywającą Palestyńczyków do udziału w masowych protestach publicznych przeciwko amerykańskiej inicjatywie pokojowej. Protesty zaplanowano na 25 i 26 czerwca.

9 czerwca 2019 r. wysoki urzędnik jordańskich władz wykazał niezadowolenie z polityki Autonomii Palestyńskiej, która prowadzi do pogłębiania się kryzysu gospodarczego. Jordania obawia się, że upadek Autonomii Palestyńskiej doprowadzi do wybuchu przemocy, która może zagrozić stabilności Jordanii. Podkreślono, że decyzja Mahmouda Abbasa, który zakazał swoim urzędnikom spotykania się z izraelskimi przedstawicielami w celu znalezienia rozwiązania problemów, jest błędna i może doprowadzić do upadku Autonomii Palestyńskiej.
    9 czerwca 2019 r. brytyjski wywiad MI6 poinformował, że trzy miesiące temu na przedmieściach Londynu zlokalizowano trzy skrytki Hezbollahu, w których były ukryte 3 tony materiałów wybuchowych. Skrytki znajdowały się w trzech zakładach produkcyjnych, o których informacje wywiadowcze do Londynu przekazał izraelski wywiad Mosad. Dzięki temu przejęto 3 tony azotanu amonu oraz rozbito komórkę terrorystyczną Hezbollahu, która przygotowywała się do przeprowadzenia zamachów bombowych.

10 czerwca 2019 r. organizacja ekologiczna World Wildlife Fund przedstawiła raport z którego wynika, że Tel Awiw zajmuje niechlubne trzecie miejsce pod względem najbardziej zanieczyszczonych plastikiem plaż na Morzu Śródziemnym. W Tel Awiwie na 1 km linii brzegowej przypada 21 kg odpadów plastikowych dziennie. Pierwsze miejsce zajęła Cylicja w Turcji (31 kg odpadów), a drugie miejsce Barcelona w Hiszpanii (26 kg). Ocenia się, że w całym regionie Morza Śródziemnego gromadzonych jest prawie 24 miliony ton odpadów plastikowych rocznie.

10 czerwca 2019 r. palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliki wezwał społeczność międzynarodową do nałożenia sankcji na Izrael, jeśli zacznie on realizować plan aneksji części Judei i Samarii. Zapytał się, czy Izrael jest "świętą krową", na którą nikt nie odważy się nałożyć sankcji? "Nie możemy zaakceptować aneksji naszych terytoriów przez jakikolwiek kraj, ponieważ jest to naruszeniem międzynarodowego prawa. Należy się spodziewać, że społeczność międzynarodowa podejmie sankcje przeciwko Izraelowi, jeśli Izrael naprawdę podejmie takie kroki." Zapowiedział także, że Autonomia Palestyńska złoży na Izrael skargę do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.
    10 czerwca 2019 r. wieczorem izraelscy komandosi aresztowali wysokiego członka Hamasu w mieście Tulkarm w zachodniej Samarii, Rafat Nassifa.

10 czerwca 2019 r. Kongres USA przyjął uchwałę na mocy której amerykańska zakupi od Izraela dwie baterie obrony przeciwrakietowej Iron Dome wraz ze wsparciem technicznym. Kongresmen Mikie Sherrill powiedział: "Iron Dome to sprawdzony system obronny, który zapewni zwiększoną ochronę naszych żołnierzy w terenie. Dostęp do tej technologii rozwiązuje krytyczne luki w naszych obecnych możliwościach."

11 czerwca 2019 r. rano miejsca swojej pracy opuścili koordynatorzy ds. bezpieczeństwa społeczności położonych w obszarze Strefy Gazy. Wezmą oni udział w nadzwyczajnej konferencji protestacyjnej przeciwko planom ministerstwa obrony dotyczącym obniżenia budżetu operacyjnego około 430 koordynatorów bezpieczeństwa w całym kraju. Ministerstwo planuje zmniejszyć o 25% dofinansowanie kosztów utrzymania samochodów, zredukować personel itp. Koordynatorzy zapowiedzieli zaostrzenie protestu w przypadku nie spełnienia ich żądań.
    11 czerwca 2019 r. minister spraw strategicznych Gilad Erdan po raz pierwszy ujawnił wyniki kampanii prowadzonej w ciągu ostatnich dwóch lat przeciwko kontom finansowym organizacji promujących ruch bojkotu, dezinwestycji i sankcji Izraela (BDS). Kampania doprowadziła już do zamknięcia 30 kont bankowych organizacji, którym udowodniono bezpośrednie powiązania z grupami terrorystycznymi. Dziesięć rachunków zostało zamkniętych w Stanach Zjednoczonych, dwadzieścia w Europie. Dzięki temu znacznie ograniczono napływ funduszy do tych organizacji, zakłócając ich zdolność do prowadzenia działań. "Od lat bojkotowcy promują się jako działacze na rzecz praw człowieka. W ten sposób udało się im zebrać dziesiątki milionów euro od zachodnich państw i ich obywateli, którzy sądzili, że przyczyniają się do wspierania sprawiedliwości i równości. Z czasem jednak ujawniliśmy, że te rzekome organizacje walczące o prawa człowieka, w rzeczywistości są bardzo mocno powiązane z grupami terrorystycznymi, których celem jest zniszczenie państwa Izrael. W wyniku naszych działań, państwa i instytucje finansowe dystansują się teraz od tych organizacji. Nasze wysiłki drastycznie podważyły kampanię bojkotu, co doprowadziło do tego, że ma ona znacznie mniej finansów do działania."

11 czerwca 2019 r. w nocy doszło do wymiany ognia między izraelskimi żołnierzami a grupą uzbrojonych Palestyńczyków w mieście Nablus w centralnej części Samarii. Podejrzani Palestyńczycy okazali się członkami palestyńskich sił bezpieczeństwa. Rannych zostało 2 palestyńskich policjantów. Izraelski oddział prowadził rutynowe działania antyterrorystyczne. Palestyńczycy poinformowali, że w trakcie wymiany ognia izraelscy żołnierze otoczyli siedzibę palestyńskich sił bezpieczeństwa w Nablusie. Strzelanina trwała przez godzinę czasu. Okoliczności incydentu są badane.
    11 czerwca 2019 r. Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały siedem pożarów na terytorium Izraela.
    11 czerwca 2019 r. członek politycznego biura Hamasu Husam Badran zażądał od Autonomii Palestyńskiej zaprzestania koordynacji bezpieczeństwa z Izraelem. "Kampania aresztowań przeprowadzona przez armię okupacyjną, która obejmuje wielu zwolenników i działaczy ruchu, w tym Rafata Nasifa i Adnana al-Hasri z Tulkarem, wyraża arogancję okupanta w stosunku do naszego ludu. Obecnie stoimy w obliczu syjonistycznej eskalacji, która niesie polityczne przesłania ucieleśnione w zagrożeniu, że nie ma żadnego bezpiecznego miejsca. Z tego powodu nie ma żadnego uzasadnienia dla umów o koordynacji bezpieczeństwa z Izraelem, ponieważ zrzeka się on wszystkich swoich zobowiązań. Dlatego musimy powrócić na ścieżkę oporu, jedności i umocnienia frontu wewnętrznego i nadać im narodowy priorytet w świetle wyzwań stojących przed kwestią palestyńską."

11 czerwca 2019 r. Egipt, Jordania i Maroko poinformowały Stany Zjednoczone, że planują udział w konferencji w Bahrajnie organizowanej pod koniec czerwca w sprawie projektów gospodarczych towarzyszących amerykańskiemu planowi pokojowemu. Już wcześniej Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Katar oświadczyły, że będą uczestniczyć w konferencji wraz z gospodarzem Bahrajnem. Swoją obecność zapowiedzieli także przedstawiciele Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
    11 czerwca 2019 r. egipski prezydent Abdel Fattah Al-Sisi spotkał się w Kairze z przewodniczącym Światowego Kongresu Żydów Ronaldem Lauderem. Rozmowa dotyczyła stosunków egipsko-amerykańskich, walki z terroryzmem i procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Lauder pochwalił Egipt za rolę, jaką odgrywa w zachowaniu bezpieczeństwa i stabilności na Bliskim Wschodzie. Pochwalił także wysiłki Egiptu w walce z terroryzmem i reformy gospodarcze rządu egipskiego. Sisi zapewnił o silnej współpracy Egiptu ze Stanami Zjednoczonymi w nadchodzącym okresie na wszystkich poziomach.
    11 czerwca 2019 r. rząd Mołdawii poinformował, że przeniesie swoją ambasadę w Izraelu do Jerozolimy. Obecnie w Jerozolimie znajduje się ambasada Stanów Zjednoczonych. Rumunia, Honduras i Ukraina ogłosiły plany przeniesienia swoich ambasad do Jerozolimy, natomiast Węgry otworzyły biuro handlowe o poziomie placówki konsularnej w Zachodniej Jerozolimie.

12 czerwca 2019 r. około południa libański dron bezzałogowy wleciał nad terytorium Izraela, po czym zawrócił do Libanu. Dron obserwował ruchy izraelskich sił wojskowych w rejonie przygranicznego miasta Shlomi w Zachodniej Galilei. Obrona przeciwlotnicza natychmiast wezwała parę dyżurnych samolotów myśliwskich, nie podjęto jednak decyzji o zestrzeleniu drona.
    12 czerwca 2019 r. koordynator działań rządowych na terytoriach poinformował wieczorem, że w następstwie ciągłego wypuszczania ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi i pożarów na terytorium Izraela postanowiono zamknąć strefę połowów wzdłuż wybrzeża strefy. W tym tygodniu balony zapalające spowodowały 20 pożarów w regionie. Rzecznik armii ppłk Avichai Adrei powiedział do mieszkańców Gazy: "Przemysł rybny jest jednym z wiodących pól handlowych w Strefie Gazy. Czy są ryby, które są bardziej smaczne niż te z Gazy? Niestety, w związku z dalszym wypuszczaniem bomb zapalających z Gazy, które podpalają pola w Izraelu, państwo Izrael jest zmuszone do zmniejszenia obszaru połowów. W ten sposób terror, który wychodzi z Gazy, przede wszystkim szkodzi mieszkańcom Gazy. Mieszkańcy Gazy nie pozwólcie przywódcom terrorystycznym zabrać wam to, co Allah wam dał."

12 czerwca 2019 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że nie zwiększą środków finansowych przeznaczonych na ochronę osiedli żydowskich w Judei i Samarii. Armia stwierdziła, że została zmuszona do podniesienia wynagrodzeń strażników cywilnych z 35 szekli na godzinę do 40 szekli, z powodu trudności w rekrutacji nowych pracowników ochrony. Podwyżka płac nie miała jednak odpowiedniego dodatku funduszy z ministerstwa obrony, zmuszając armię do zmniejszenia liczby posterunków bezpieczeństwa w osiedlach. Dotyczy to osiedli Elona Moreha, Kfar Adumima, Kedara, Kiryata Arby, Kiryat Arba, Alona i Eli
    12 czerwca 2019 r. Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały sześć pożarów na terytorium Izraela.
    12 czerwca 2019 r. wysoki przywódca Islamskiego Dżihadu Daoud Shihab powiedział wieczorem, że jego organizacja zamierza wdrożyć porozumienia o zawieszeniu broni, które zostały osiągnięte z Izraelem za pośrednictwem egipskiej mediacji. "Nalegamy na wdrażanie porozumień dla spokoju, pomimo przeszkód, które Izrael stawia po drodze."

12 czerwca 2019 r. syryjskie media poinformowały, że w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały syryjskie pozycje w rejonie strategicznego wzgórza Tell al-Hara u podnóża Wzgórz Golan w południowo zachodniej Syrii. Rosyjskie źródła poinformowały później, że godzinę przed atakiem nad obszarem krążyły izraelskie drony bezzałogowe. Atak przeprowadzono z użyciem rakiet wystrzelonych z izraelskich pozycji na zachód od góry Hermon.

13 czerwca 2019 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy rakietę ze Strefy Gazy, która została przechwycona przez system Iron Dome.
    13 czerwca 2019 r. ministerstwo finansów zaproponowało tymczasowe poprawki w celu ograniczenia deficytu budżetowego państwa. "Ponieważ mamy tymczasowy rząd i parlament został rozwiązany, nasza zdolność do zmniejszenia luki i powrotu do ram budżetowych, które początkowo zakładaliśmy, jest prawie niemożliwa." Wśród zaproponowanych środków zapobiegawczych znajduje się między innymi ograniczenie ulg podatkowych na luksusowe samochody hybrydowe i elektryczne, oraz opodatkowanie niektórych substytutów paliwa. Pomimo to prognozuje się na 2020 i 2021 r. deficyt budżetowy w wysokości 3,8% PKB (celem było osiągnięcie poziomu 2,5% PKB w tych obu latach). Na 2019 r. zaplanowany jest cel deficytu na poziomie 3,6% PKB. Ministerstwo finansów nie skorygowało tego zamierzenia. Obecna prognoza wzrostu gospodarczego zakłada 3,1% PKB w 2019 r. i 3,2% w 2020 r. Inflacja w 2019 r. szacowana jest na poziomie 1,5% (poprzednia prognoza mówiła o 1,1%).
    13 czerwca 2019 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która trafiła w budynek jesziwy Hesder w mieście Sderot. Nikt nie został ranny, ale budynek jest uszkodzony. Rakieta spadła w odległości 6 metrów od 3 studentów jesziwy, a 10 minut wcześniej modliło się tam 15 studentów. Rabin Fendel powiedział: "Przydarzył się nam cud. Dziękujemy Stwórcy za ocalenie młodych mężczyzn, którzy siedzieli i z zaangażowaniem studiowali Torę. Studenci jesziwy i mieszkańcy Sderot będą nadal stanowczo sprzeciwiać się atakom rakietowym wroga. Nie pozwolimy im wygrać i zniszczyć naszą codzienną rutynę życia. Oni budują tunele, a my budujemy parki i jesziwy." Eksperci wojskowi poinformowali, że rakietę wystrzelono z miasta Beit Hanoun w północnej części Strefy Gazy. Burmistrz Sderot Alon Davidi powiedział, że "taka sytuacja nie może dłużej trwać. Jak już powiedziałem w przeszłości, tylko operacja wojskowa przyniesie spokój w naszym obszarze. Mieszkańcy Sderot i Strefy Gazy mają prawo do spokojnego wychowywania dzieci, tak jak wszyscy inni mieszkańcy kraju. Będziemy nadal rozwijać nasze miasto i będziemy pobłogosławieni tysiącami nowych rodzin. Terroryzm nie wygra!"

13 czerwca 2019 r. w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały podziemną infrastrukturę terrorystyczną w kompleksie wojskowym Hamasu w południowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

13 czerwca 2019 r. sekretarz Ligi Arabskiej Ahmed Aboul Gheit ostrzegł Radę Bezpieczeństwa ONZ przed jakimkolwiek planem pokojowym, który ignoruje dwupaństwowe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Ostrzegł także przed wszelkimi propozycjami, które stworzą alternatywną ścieżkę gospodarczą, która utrwali "izraelską okupację", lekceważąc Palestyńczyków, którzy chcą własnego niepodległego państwa.

14 czerwca 2019 r. były rzecznik armii gen. Icchak Brick opowiedział o swoim spotkaniu z zastępcą szefa sztabu gen. Zamirem, który skomentował przedstawiony w styczniu raport o stanie gotowości Sił Obronnych Izraela. "Zamir powiedział, że akceptuje fakt, że mamy poważne kłopoty. Przeczytał raport, spisał swoje uwagi i zaczął je wdrażać, podobnie jak szef sztabu Aviv Kochavi, który rozumiał problem już wtedy, gdy był zastępcą szefa sztabu. Komisja oceniająca raport prowadzona przez Ilana Harariego powiedziała, że raport mówi prawdę, ale fakty są zniechęcające. Harari był mianowany na szefa sztabu i podlegał mu, więc naturalnie nie mógł powiedzieć, że armia nie była gotowa na wojnę. Jeśli armia nie nauczy się akceptować krytyki i radzić sobie z problemami, niech Bóg nam pomoże. Następna wojna będzie najgorsza w historii Izraela. Każdego dnia spadnie na nas od tysiąca do dwóch tysięcy precyzyjnych rakiet ważących nawet 100 kilogramów. Judea i Samaria również staną się frontem wojny z tysiącami uzbrojonych członków Tanzim, którzy wyjdą z palestyńskich wiosek i będą strzelać we wszystkich kierunkach. Będziemy potrzebować jednostek piechoty na kilku frontach jednocześnie, a w tej chwili nie mamy takich możliwości. A co z areną polityczną? Tutaj sytuacja polityczna jest jeszcze gorsza. Siedzę i rozmawiam z członkami gabinetu, z jednym po drugim, spędzając godzinę z każdym z nich. I okazuje się, że nie znają armii. To są ludzie, którzy podejmują fatalne decyzje i prawie nic nie wiedzą. Ostatecznie głównym pragnieniem ministrów jest sukces w polityce. Przeżyłem wiele życia i widziałem, co dzieje się z państwem Izrael, kiedy nie jest gotowe na wojnę. Sporządzając ten raport zrobiłem coś dobrego dla narodu izraelskiego, aby nie liczyć naszych strat po następnej wojnie."
    14 czerwca 2019 r. w Tel Awiwie odbyła się doroczna parada społeczności LGBT, w której udział wzięło około 250 tys. ludzi. Paradę otworzył burmistrz miasta Ron Huldai, a liderem parady była hollywoodzka gwiazda Neil Patrick Harris, której obecność wywołała emocje fanów.

14 czerwca 2019 r. w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały wiele obiektów terrorystycznych w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    14 czerwca 2019 r. około 6,5 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach rannych zostało 49 Palestyńczyków. Ze Strefy Gazy wypuszczono także balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 7 pożarów na terytorium Izraela.

14 czerwca 2019 r. w nocy wybuchł pożar w żydowskiej dzielnicy na Brooklynie w Nowym Jorku (USA). Pożar objął trzy budynki mieszkalne. Rannych zostało 13 osób, a sześć rodzin utraciło mieszkania. Policja podejrzewa, że pożar mógł być celowym podpaleniem.

15 czerwca 2019 r. - Szabat.

16 czerwca 2019 r. niedzielne posiedzenie rządu odbyło się w wiosce Kela Alon w północno zachodniej części Wzgórz Golan. Polecono ministerstwu budownictwa przyśpieszenie postępowania w celu utworzenia nowej osady nazwanej Ramat Trump, w uznaniu pracy amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa na rzecz państwa Izrael. Nowa osada ma powstać w pobliżu wioski Kela Alon. Przy tej okazji odsłonięto symboliczny znak z nazwą Ramat Trump. Netanjahu powiedział: "Jest to historyczny dzień. Zamierzamy zatwierdzić budowę nowego miasta na Wzgórzach Golan. Jest to coś, co nie wydarzyło się od dłuższego czasu. Uhonorujemy w ten sposób wielkiego przyjaciela Izraela, prezydenta Donalda Trumpa, który niedawno uznał suwerenność Izraela nad Golanem. Jest to pierwszy zagraniczny przywódca, który to zrobił." Przez wiele lat żydowskie osadnictwo na Wzgórzach Golan było zamrożone, i w chwili obecnej na tym obszarze mieszka zaledwie 25 tys. Izraelczyków.
    16 czerwca 2019 r. żona premiera, Sara Netanjahu przyznała się przed sądem do sprzeniewierzenia środków publicznych i nadużycia zaufania w związku z zamawianiem luksusowych usług cateringowych pomimo faktu, że rezydencja premiera zatrudniała na pełen etat obsadę kucharską. W Izraelu zabronione jest zamawianie cateringu podczas obecności w budynkach rządowych personelu kucharskiego. Sara Netanjahu zawarła ugodę z prokuraturą, w ramach której przyznała się do lżejszego zarzutu. W zamian obniżono kwotę zdefraudowanych środków publicznych do sumy 50 tys. szekli. Benjamin Netanjahu będzie musiał oddać tę kwotę państwu i zapłacić grzywnę w wysokości 10 tys. szekli. Sąd zatwierdził warunki ugody.
    16 czerwca 2019 r. do Izraela przyleciała delegacja ekspertów technicznych z Kataru, która przeprowadziła rozmowy na temat pomocy w sfinansowaniu modernizacji i budowy linii elektroenergetycznej do Strefy Gazy. Katar jest zainteresowany sfinansowaniem budowy takiej nowej linii przesyłowej do Gazy. Dostarczałaby ona 100 MW do Strefy Gazy. Koszt projektu szacowany jest na około 60 mln $.

16 czerwca 2019 r. poważne pożary wybuchły w rejonie żydowskich osiedli Elon Moreh i Itzchar w centralnej części Samarii. Policja podejrzewa, że były to podpalenia.
    16 czerwca 2019 r. Palestyńczycy kontynuowali wypuszczanie ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 3 pożary terenów przygranicznych w Izraelu.
    16 czerwca 2019 r. palestyński premier Mohammed Sztajjeh spotkał się w Ramallah z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Nielsem Annenem. Sztajjeh oskarżył administrację Stanów Zjednoczonych o prowadzenie finansowej i politycznej wojny przeciwko Autonomii Palestyńskiej, dodając przy tym, że Palestyńczycy odrzucają amerykańską inicjatywę pokojową. "Nasze odrzucenie amerykańskiej propozycji nastąpiło po tym, jak administracja Trumpa przeniosła ambasadę Stanów Zjednoczonych do Jerozolimy i zamknęła biura Organizacji Wyzwolenia Palestyny w Waszyngtonie. Stany Zjednoczone i Izrael prowadzą wojnę finansową przeciwko Palestyńczykom i Autonomii Palestyńskiej, głównie poprzez wstrzymanie corocznych funduszy przekazywanych na rzecz Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Palestyńskich (UNRWA). Nie możemy akceptować obecnej sytuacji, ponieważ Izrael, który jest w pełni popierany przez Stany Zjednoczone, kradnie naszą ziemię i pieniądze, oraz podważa wszelkie możliwości ustanowienia państwa palestyńskiego."
    16 czerwca 2019 r. wieczorem do Strefy Gazy wjechał wysłannik Kataru, Muhammad al-Emadi. Ma on spotkać się z przywódcami Hamasu i przekazać urzędnikom w strefie kolejne 25 mln $ pomocy z Kataru.

16 czerwca 2019 r. egipskie ministerstwo ropy naftowej poinformowało, że zawarło porozumienie z Israel Electric Corp. w sprawie uregulowania kwestii kary finansowej za jednostronne wstrzymanie dostaw gazu ziemnego. Umowa ugodowa zmniejszyła wysokość kary z 1,7 mld $ do 500 mln $. Egipt prawdopodobnie zapłaci tą sumę w ciągu 8,5 roku, w zamian za co izraelska firma zrezygnuje ze wszystkich pozostałych roszczeń. Izraelsko-egipska umowa została zawarta w 2005 r., i złamana w 2012 r. w wyniku ataków terrorystycznych na Półwyspie Synaj. Na mocy porozumienia gazowego z Egiptem, Izrael do 2012 r. budował swoje programy bezpieczeństwa energetycznego, które następnie musiał zmienić. W momencie odcięcia dostaw gazu, Egipt zaopatrywał Izrael w ponad 40 % gazu ziemnego potrzebnego do produkcji energii elektrycznej. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2011 r. terroryści trzy razy wysadzili linię gazową do Izraela, a w 2012 r. Egipt wstrzymał eksport gazu do Izraela. Sprzedaż gazu do Izraela była niepopularna wśród Egipcjan. Egipski prezydent Hosni Mubarak, który został obalony na początku 2011 r., został oskarżony o zawarcie z Izraelem umowy gazowej.
    16 czerwca 2019 r. specjalny wysłannik Białego Domu Jason Greenblatt powiedział, że administracja prezydenta Trumpa rozważa opóźnienie publikacji planu pokojowego do czasu rozstrzygnięcia wyborów parlamentarnych w Izraelu. Nowe wybory odbędą się 17 września, a nowy rząd prawdopodobnie zostanie utworzony do końca października. Oznacza to, że amerykański plan pokojowy mógłby zostać opublikowany najwcześniej w listopadzie b.r.

17 czerwca 2019 r. premier Benjamin Netanjahu wezwał światowe potęgi do wzmożenia sankcji wobec Iranu, jeśli przekroczy on limit wzbogaconego uranu ustalony w w traktacie nuklearnym w 2015 r. Iran zapowiedział przekroczenie tego limitu w ciągu 10 dni. Porozumienie z 2015 r. wymaga od Iranu ograniczenia zdolności wzbogacania uranu, ograniczając na 15 lat irańskie zasoby nisko wzbogaconego uranu do 300 kg heksafluorku uranu wzbogaconego do 3,67% lub jego ekwiwalentu. Ilość ta stanowi mniej niż 90% wzbogaconego uranu potrzebnego do budowy broni nuklearnej.

17 czerwca 2019 r. palestyńskie media w Strefie Gazy poinformowały, że siły Hamasu otworzyły w nocy ogień do izraelskiego oddziału sił specjalnych w rejonie Khan Younis na południu strefy. Izraelscy żołnierze mieli się wycofać. Hamas twierdzi, że izraelski oddział liczył około 20 żołnierzy.
    17 czerwca 2019 r. od rana rozpoczęła się w Strefie Gazy dystrybucja 15 mln $ pomocy finansowej z Kataru. Z kwoty tej 10 mln $ zostało podzielonych na kwoty po 100 $ dla każdej potrzebującej pomocy rodziny w Strefie Gazy. Pozostałe 5 mln $ zostało przeznaczonych na finansowanie projektów ONZ tworzących nowe miejsca pracy. Kolejne 10 mln $ przekazano Izraelowi jako zapłata za paliwo dostarczane do elektrowni w Gazie.
    17 czerwca 2019 r. ewakuowano mieszkańców zagrożonego przez pożar żydowskiego osiedla Itzchar w centralnej części Samarii. W akcji ratowniczej biorą udział samoloty gaśnicze. Ratownicy poinformowali także, że Palestyńczycy zainicjowali rano pożar w nowym miejscu, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla dzielnic mieszkaniowych osiedla.

17 czerwca 2019 r. wysoki urzędnik Białego Domu powiedział, że na konferencję gospodarczą organizowaną w Bahrajnie nie zostanie zaproszona delegacja Izraela, gdyż jej obecność może zaszkodzić celowi spotkania. "Podczas konferencji gospodarczej w Bahrajnie przedstawimy naszą wizję gospodarczą dla narodu palestyńskiego, dlatego chcemy skupić się na aspekcie ekonomicznym, a nie politycznym."

18 czerwca 2019 r. premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że Izrael wyśle przedstawiciela na organizowaną przez Stany Zjednoczone konferencję gospodarczą w Bahrajnie. Oświadczenie zostało wydane dzień po tym, jak administracja Trumpa zapowiedziała, że na konferencję nie zostanie zaproszony Izrael. "Otwarcie i w tajemnicy pozostajemy w kontakcie z wieloma przywódcami świata arabskiego, a między państwem Izrael i większością państw arabskich istnieją rozległe więzi. Wkrótce odbędzie się ważna konferencja w Bahrajnie. Z zadowoleniem przyjmujemy inicjatywę Stanów Zjednoczonych doprowadzenia do lepszej przyszłości i rozwiązania problemów regionu. Oczywiście będą tam Izraelczycy. Również na początku przyszłego tygodnia w Jerozolimie odbędzie się bezprecedensowe historyczne spotkanie amerykańskich i rosyjskich doradców ds. bezpieczeństwa narodowego. Będzie to bardzo ważny szczyt, który ma zapewnić stabilność na Bliskim Wschodzie w tych bardzo burzliwych czasach. Trójstronne spotkanie dwóch supermocarstw w państwie Izrael będzie poświadczać międzynarodowy status państwa Izrael wśród narodów."
    18 czerwca 2019 r. izraelskie siły powietrzne poinformowały, że od niedzieli prowadzone są kompleksowe ćwiczenia lotnicze, w których uczestniczą wszystkie eskadry lotnictwa. "Całe siły powietrzne znajdują się w powietrzu. Ćwiczenie obejmuje wszystkie siły, począwszy od personelu obsługi technicznej poprzez personel operacyjny i dowódców, do samego dowództwa sił powietrznych. Ćwiczymy działania na wielu obszarach. Główny nacisk położony jest na arenie północnej, gdzie wróg może pojawić się natychmiast. Ćwiczymy na szczególnie wysokim poziomie przeciwko wymagającemu, myślącemu i szybko reagującemu wrogowi, który ma technologie wykraczające poza to, co istnieje na dzisiejszej arenie walki. Siły lądowe są pełnym partnerem ćwiczeń i osiągnęliśmy wysoki poziom współpracy, ogólnie rzecz biorąc najwyższy w ostatniej dekadzie. Są to także pierwsze ćwiczenia z udziałem myśliwców F-35. Ćwiczymy przez cały dzień i noc. Ćwiczymy działania bojowe w niejednoznacznej przestrzeni, w której nie wiadomo dokładnie, kim jest wróg i jakie są pozycje własnych oddziałów. Pozwala nam to przyzwyczaić się do sytuacji niepewności, co jest ważną umiejętnością na polu bitwy w ostatniej dekadzie. Aby sprawić, że ćwiczenie będzie bardziej efektywne, symulujemy również działania wroga. Od roku czasu tworzyliśmy scenariusze i mamy duże możliwości symulowania działań wroga,a przemieszczanie jego sił z miejsca na miejsce stawia wyzwania naszym żołnierzom, którzy próbują ich uderzyć. Dążymy do poprawienia współpracy z siłami lądowymi. Chcemy osiągnąć sytuację, w której żołnierze na polu walki zbiegną się w miejscu celu natychmiast po tym, jak trafimy w cele wroga i zmusimy ludność cywilną do ukrycia się, aby nie było żadnych strat wśród niewinnych. Upewniamy się, że bomba uderzy w dom terrorystów, a nie w któryś z sąsiednich domów. Jeśli jest budynek z cywilami, ewakuujemy cywilów, a następnie atakujemy dom. Jest to wyzwanie wywiadowcze wymagające współpracy z siłami lądowymi."

18 czerwca 2019 r. Siły Obronne Izraela otworzyły obszar połowowy u wybrzeży Strefy Gazy. Rybacy mogą korzystać z obszaru 10 mil morskich od południowego wybrzeża strefy i 6 mil morskich od północnego wybrzeża strefy.
    18 czerwca 2019 r. rzecznik prasowy Autonomii Palestyńskiej Nabil Abu Rudeineh, pochwalił się, że Palestyńczycy udaremnili amerykański plan pokojowy. Abu Rudeineh powiedział, że palestyńskie stanowisko, międzynarodowy konsensus i naleganie na niezależną decyzję po raz kolejny udaremniły wszystkie "spiski" przeciwko palestyńskiej sprawie i zachowały Jerozolimę, jej święte miejsca oraz palestyńską tożsamość. "Każde spotkanie, czy to w Bahrajnie, czy gdzie indziej, organizowane bez uzasadnionego poparcia Palestyńczyków, dowodzi, że Waszyngton nie może i nie odniesie sukcesu w niczym. Stanowisko przywódców palestyńskich jest niezmienne zwłaszcza w kwestiach Jerozolimy, więźniów i tożsamości palestyńskiej. Udaremnimy każdą fabułę lub spotkanie."
     18 czerwca 2019 r. palestyński minister finansów Azzam Shawwa powiedział, że finanse Autonomii Palestyńskiej są na skraju ruiny. "Narastająca presja finansowa na samorządy Autonomii Palestyńskiej spowodowała, że jej dług wzrósł do 3 miliardów dolarów i po raz pierwszy od lat doprowadził do poważnego spadku PKB. Wartość PKB Autonomii Palestyńskiej szacowana jest na 13 miliardów dolarów. Przechodzimy teraz przez krytyczny punkt. Nie wiemy co będzie dalej. Jak będziemy płacić pensje w przyszłym miesiącu? Jak będziemy finansować nasze zobowiązania? W jaki sposób bez płynności finansowej będzie mogło być kontynuowane codzienne życie ludzi? Nie wiemy dokąd zmierzamy. Ta niepewność utrudnia planowanie na jutro."

18 czerwca 2019 r. amerykański prezydent Donald Trump powiedział, że w razie potrzeby użyje sił zbrojnych, aby uniemożliwić Iranowi osiągnięcie zdolności do broni nuklearnej. Odnosząc się do kwestii ataków na tankowce w Zatoce Perskiej, Trump powiedział, że kwestia ta wymaga zastanowienia się i rozwagi. "W innych miejscach jest tak dużo ropy. Z Zatoki Perskiej otrzymujemy jej mało. W ciągu ostatnich dwóch i pół roku poczyniliśmy ogromny postęp w dziedzinie energetyki i budujemy nowe rurociągi. Nie jesteśmy więc w takiej sytuacji, w jakiej byliśmy kiedyś w przeszłości na Bliskim Wschodzie, gdy niektórzy ludzie mówili, że jesteśmy tam tylko ze względu na ropę." Trump potwierdził także wysłanie dodatkowych 1 tys. żołnierzy na Bliski Wschód, aby przeciwdziałać irańskiemu zagrożeniu.

19 czerwca 2019 r. premier Benjamin Netanjahu odwiedził ćwiczenia izraelskiej armii na północy kraju "Kończymy duże, wielo korpusowe Sił Obronnych Izraela w kilku obszarach. Jestem pod wrażeniem poprawy gotowości bojowej, ducha walki żołnierzy i dowódców, a przede wszystkim destrukcyjnej siły Sił Obronnych Izraela. Słyszę, jak nasi sąsiedzi z północy, południa i wschodu grożą nam zniszczeniem. Mówię naszym wrogom: Siły Obronne Izraela posiadają bardzo wielką siłę niszczącą. Nie testujcie nas."
    19 czerwca 2019 r. władze budowlane udzieliły ostatecznej zgody na budowę rurociągu odprowadzającego ścieki komunalne z północnej części Strefy Gazy do oczyszczalni ścieków przy izraelskim mieście Sderot. Rurociąg będzie odprowadzał ścieki z miejscowości Beit Lahia i Beit Hanoun na północy Strefy Gazy. Obecnie Palestyńczycy odprowadzają ścieki bezpośrednio do rzeki Hanoun, wpływając na pogorszenie się stanu środowiska naturalnego w całym obszarze. Kontynuowanie tego procederu może stworzyć zagrożenie skażenia warstw wodonośnych ziemi. Podziemna rura kanalizacyjna będzie miała średnicę 12 cali i długość 15 km. Koszt budowy wyniesie ponad 15 mln szekli. Prawdopodobnie kwota ta zostanie odliczona od środków przekazywanych Autonomii Palestyńskiej. Prace budowlane rozpoczną się w najbliższych dniach.

19 czerwca 2019 r. przywódca polityczny Hamasu Ismail Hanijeh powiedział, że amerykańska inicjatywa pokojowa ma na celu pozbawiania Palestyńczyków miasta Jerozolimy i meczetu Al-Aksa. "Miasto Jerozolima nie jest ani wschodnie, ani zachodnie, ale islamskie. Ani Trump, ani amerykańska administracja, ani syjonistyczno-amerykański sojusz, ani międzynarodowa cisza, spisek, normalizacja lub przeniesienie ambasady do Jerozolimy nie mogą zmienić tego faktu."
    19 czerwca 2019 r. al-Fatah wezwał do przemocy wobec Izraelczyków podczas kierowanej przez Stany Zjednoczone konferencji ekonomicznej w Bahrajnie. Konferencję nazwano: "Holokaustem przeciwko narodowi palestyńskiemu."
    19 czerwca 2019 r. popołudniem Palestyńczycy podpalili dziesiątki drzew owocowych i pastwiska przy żydowskim osiedlu Itzchar w centralnej części Samarii. Straż pożarna z łatwością ugasiła pożar, ponieważ podczas ostatnich podpaleń utworzono drogi pożarnicze ułatwiające dojazd pojazdów gaśniczych.

19 czerwca 2019 r. Bahrajn zezwolił dziennikarzom z sześciu różnych izraelskich serwisów informacyjnych wjechać do swego kraju w przyszłym tygodniu, aby mieć możliwość relacjonowania konferencji gospodarczej w Manamie, która zapoczątkuje ekonomiczną część planu pokojowego administracji Trumpa. Bahrajn wyraził zgodę na wjazd Izraelczyków na prośbę wysokiego doradcy prezydenta Trumpa, Jareda Kushnera. Jest to bezprecedensowy krok Bahrajnu, który po raz pierwszy pozwolił izraelskim dziennikarzom na relacjonowanie jakiegoś zdarzenia na swoim terytorium. Bahrajn nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Izraelem.
    19 czerwca 2019 r. amerykański przedstawiciel ds. międzynarodowych negocjacji Jason Greenblatt powiedział: "Są tacy, którzy pracują nad poprawą życia Izraelczyków, Palestyńczyków i innych ludzi żyjących w tym regionie, i sprawdzają, czy można osiągnąć pokój. Bahrajn jest jednym z takich krajów. Stany Zjednoczone bardzo doceniają wysiłki Bahrajnu. Rząd Izraela nie będzie reprezentowany na warsztatach ekonomicznych w Bahrajnie. Będą tam izraelscy biznesmeni. Naszym celem jest ujawnienie planu gospodarczego, z którego Palestyńczycy, Jordańczycy i Egipcjanie mogą czerpać ogromne korzyści. Autonomia Palestyńska postanowiła zbojkotować tę ekscytującą konferencję. Myślę, że będzie to dużą szkodą dla narodu palestyńskiego. Nadejdzie czas, w którym rząd izraelski będzie mógł liczyć na naszą wizję, na tę wizję gospodarczą, ale w tej chwili staramy się jej nie upolityczniać. Chcemy, aby była zorientowana na biznes. Na tych warsztatach będą obecni również ministrowie finansów z innych krajów, ponieważ uważamy, że będą oni potencjalnymi darczyńcami na rzecz planu lub mogą zaproponować nam jakiś wkład. Jednak, aby nie upolitycznić tych warsztatów, zdecydowaliśmy się nie zapraszać na nie delegacji rządu izraelskiego i będzie tam tylko izraelski sektor prywatny. Niestety, nie jestem zaskoczony palestyńską decyzją. Myślę, że podejmują decyzje, które czasami nie są pomocne nie tylko dla pokoju, ale także dla ich ludzi. Czy jestem rozczarowany? Nie. Po stronie izraelskiej także nie ma powodu do rozczarowania. Rząd Izraela był nam bardzo pomocny przez ostatnie dwa i pół roku. Jeśli będziemy mieli szczęście osiągnąć zarówno porozumienie polityczne, jak i wizję gospodarczą, to jestem przekonany, że rząd Izraela będzie bardzo pomocny w generowaniu pomysłów i prawdopodobnie również samemu je poprawi, a my mamy czas, aby te ulepszenia zostały zrealizowane."
    19 czerwca 2019 r. Pentagon poinformował, że Stany Zjednoczone są gotowe bronić swoich interesów na Bliskim Wschodzie. Rzeczniczka Pentagonu powiedziała także, że najnowsze rozmieszczenie 1000 dodatkowych amerykańskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie obejmie batalion rakiet Patriot, załogowe i bezzałogowe samoloty obserwacyjne oraz "inne możliwości odstraszania". "Stany Zjednoczone nie dążą do konfliktu z Iranem, ale jesteśmy gotowi bronić amerykańskich sił i interesów w regionie."
    19 czerwca 2019 r. w Stanach Zjednoczonych opublikowano ranking najlepszych wyższych uczelni na świecie QS World University Rankings na rok 2020 r. Trzy najlepsze uniwersytety na liście to Massachusetts Institute of Technology, Stanford University i Harvard University. W rankingu znalazło się także sześć izraelskich wyższych uczelni. Uniwersytet Hebrajski zajął 162 miejsce (o osiem miejsc niżej niż w ubiegłym roku). Uniwersytet w Tel Awiwie zajął 219 miejsce (o 11 miejsc wyżej niż w ubiegłym roku), a Technion - Israel Institute of Technology zakończył na 257 miejscu, spadając o dziesięć miejsc. Uniwersytet Ben-Guriona znalazł się na 419 miejscu (spadek z 407 miejsca), Uniwersytet Bar-Ilan znalazł się w przedziale 551-560 (w porównaniu z 601-650 w zeszłym roku), a Uniwersytet w Hajfie uzyskał wynik 651-700, czyli taki sam jak w zeszłym roku.

20 czerwca 2019 r. rano na międzynarodowym lotnisku Ben-Guriona wylądował dziesiąty samolot Boeing 787 Dreamliner linii lotniczych El Al. Otrzymał on imię "Ejlat". Oczekuje się, że na początku lipca wejdzie do normalnej służby, realizując połączenia z Ameryką Północną, Europą i Dalekim Wschodem.
    20 czerwca 2019 r. premier Benjamin Netanjahu wyraził poparcie dla Stanów Zjednoczonych, po tym jak Iran zestrzelił amerykański dron. "W ciągu ostatnich 24 godzin Iran zintensyfikował swoją agresję przeciwko Stanom Zjednoczonym i przeciwko nam wszystkim. Powtarzam mój apel do wszystkich krajów miłujących pokój, aby stanęły w obronie Stanów Zjednoczonych w wysiłkach na rzecz powstrzymania agresji Irańczyków. Izrael stoi obok Stanów Zjednoczonych w tej sprawie."

20 czerwca 2019 r. około 650 ultraortodoksyjnych Żydów modliło się w nocy w grobowcu Jozuego i Kaleba w atabskiej wiosce Kifl Haris w zachodniej części Samarii. Ich przejazd i modlitwy zabezpieczali izraelscy żołnierze. Nie doszło do żadnych incydentów bezpieczeństwa.

20 czerwca 2019 r. irańska rakieta zestrzeliła amerykański dron bezzałogowy Triton MQ-4C Global Hawk. Jest on wykorzystywany do gromadzenia danych wywiadowczych i posiada zdolność monitorowania obszaru do 100 tys. km2. Koszt jednego samolotu wynosi około 200 mln $. Iran twierdzi, że zestrzelony dron znajdował się w irańskiej przestrzeni powietrznej. Amerykańska armia poinformowała, że amerykański dron został zestrzelony w cieśninie Ormuz, w odległości 34 km od przestrzeni powietrznej Iranu, której nie naruszył. Pentagon ujawnił ścieżkę lotu drona. Prezydent Donald Trump spotkał się w tej kwestii z wysokimi urzędnikami bezpieczeństwa. Prezydent powiedział, że Iran popełnił duży błąd zestrzeliwując amerykański samolot. Zasugerował jednak, że błąd ten był bardziej wynikiem pomyłki niż celowego działania. W nocy pojawiły się doniesienia, że prezydent Donald Trump zatwierdził naloty wojskowe przeciwko Iranowi w odwecie za zestrzelenie amerykańskiego drona obserwacyjnego, ale wycofał się z ich uruchomienia. Pragnący zachować anonimowość urzędnicy powiedzieli, że prezydent zatwierdził ataki na takie irańskie cele jak radary i baterie rakietowe. Operacja była już w toku na wczesnym etapie, kiedy została odwołana.
    20 czerwca 2019 r. ambasador Iranu w ONZ Majid Takht Ravanchi wystosował list do sekretarza generalnego ONZ i Rady Bezpieczeństwa, w którym stwierdził, że zestrzelony amerykański dron wleciał do irańskiej przestrzeni powietrznej pomimo powtarzających się ostrzeżeń radiowych. "Przelot przez Cieśninę Ormuz do portu Chabahar odbył się w pełnym trybie ukrycia, ponieważ dron wyłączył sprzęt identyfikacyjny i przeprowadzał wyraźną operację szpiegowską." Podkreślił, że Iran działał na podstawie artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, który zezwala na działania wojskowe w samoobronie.
    20 czerwca 2019 r. rosyjski doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Nikołaj Patruszew powiedział, że podczas spotkania z izraelskimi i amerykańskimi przedstawicielami w Jerozolimie, Rosja będzie reprezentować interesy Iranu. Petruszew podkreślił, że Rosja ma przyjazne stosunki z Izraelem. "Iran jest obecny w Syrii na zaproszenie prawowitego rządu i aktywnie uczestniczy w zwalczaniu terroryzmu. Dlatego, oczywiście, będziemy musieli wziąć pod uwagę interesy Iranu. Zmierzymy się z faktem, że interesy różnych państw podążają w różnych kierunkach. Strona rosyjska weźmie pod uwagę interesy Iranu i zwróci na nie uwagę izraelskich i amerykańskich stron."
    20 czerwca 2019 r. Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa wydała zarządzenie nadzwyczajne zakazujące amerykańskim operatorom lotów nad kontrolowaną przez Iran przestrzenią powietrzną Cieśniną Ormuz i Zatoki Omańskiej. Już w nocy linie lotnicze United Airlines ogłosiły zawieszenie lotów na trasie z Newark do Mumbaju.

21 czerwca 2019 r. popołudniem Palestyńczyk usiłował zaatakować nożem Żyda idącego do mykwy przy synagodze Hurwa na Starym Mieście Jerozolimy. Nikt nie został ranny, a policjanci aresztowali napastnika.
    21 czerwca 2019 r. ambasada Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie wydała ostrzeżenie przed ewentualnymi antyamerykańskimi demonstracjami, które mogą mieć miejsce w przyszłym tygodniu podczas konferencji gospodarczej w Bahrajnie. "Antyamerykańskie demonstracje mogą odbywać się w centrach miast na Zachodnim Brzegu i w Gazie. Demonstracje mogą się również odbywać w innych miejscach na Zachodnim Brzegu, w Gazie i Izraelu. Oczekuje się, że demonstracje antyamerykańskie odbędą się 24, 25 i 26 czerwca 2019 r. Wcześniejsze demonstracje napotykały czasami silną obecność i reakcję sił bezpieczeństwa. W tych terminach pracownicy rządu USA i członkowie ich rodzin nie mogą podróżować oficjalnie ani osobiście na Zachodni Brzeg. Obejmuje to podróż wzdłuż drogi nr 1 i drogi nr 90 przez Zachodni Brzeg."
    21 czerwca 2019 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan podpisał nakaz uniemożliwienia zwołania konferencji pod nazwą "Jerozolima stolicą Palestyny", która miała odbyć się na Starym Mieście w Jerozolimie pod auspicjami i finansowaniem Autonomii Palestyńskiej. "Autonomia Palestyńska nadal próbuje wyrządzić szkodę suwerenności Izraela w Jerozolimie i podżega przeciwko państwu Izrael. Nie pozwolę na to i będę nadal działać, aby zapobiec wszelkim naruszeniom suwerenności Izraela we wszystkich częściach naszej stolicy, Jerozolimy."
    21 czerwca 2019 r. w mieście Nazaret Illit odbyło się referendum na temat zmiany nazwy miasta na Nof HaGalil. Z 10 242 mieszkańców, którzy wzięli udział w referendum, 8 059 głosowało za. Było to pierwsze referendum w Izraelu dotyczące zmiany nazwy miasta. Burmistrz Ronen Plot podziękował mieszkańcom za udział w referendum. "Było miło widzieć, jak tysiące mieszkańców przychodzą na urn i biorą udział w niezwykłym demokratycznym doświadczeniu, które otwiera nową zmianę w mieście, nowy i obiecujący rozdział w życiu miasta." Osada Nazaret Illit została formalnie utworzona w 1957 r., chociaż pierwsi żydowscy osadnicy zamieszkali w tym miejscu już w 1954 r. w ramach dużego planu rozwoju żydowskiego osadnictwa w Galilei. Miasto znajduje się powyżej arabskiego miasta Nazaret, i jego nazwa Górny Nazaret nawiązuje to tożsamości sąsiada. Mieszkańcy postanowili jednak zmienić nazwę, by miasto mogło posiadać własną tożsamość. Nazwa Nof HaGalil oznacza "Widok na Galileę".

21 czerwca 2019 r. w południe palestyńscy policjanci otworzyli ogień i podjęli pościg za grupą izraelskich turystów w rejonie arabskiego miasta Salfit w zachodniej części Samarii. Policjanci próbowali aresztować turystów. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze wyswobodzili turystów i przewieźli ich do miasta Ariel, gdzie policja zajęła się wyjaśnianiem okoliczności incydentu. Szef regionalnego samorządu Jossi Dagan powiedział: "Niedopuszczalne jest, aby policjanci Autonomii Palestyńskiej weszli do Strefy C, próbując aresztować izraelskich cywilów. Z naszej perspektywy jest to przekroczeniem czerwonej linii. Palestyńscy policjanci strzelający ostrą amunicją do izraelskich cywilów i próbujący wcisnąć ich do swego samochodu w Strefie C, to z naszej perspektywy próba ataku terrorystycznego. Palestyńscy policjanci już udowodnili, że są terrorystami w mundurach, gdyż zamordowali rabina Meira Chai, Ido Zoldana i innych. Jest to poważny wzrost palestyńskich oszustw i wzywam armię do ścigania tych funkcjonariuszy policji i zapewnienia, że to się już nie powtórzy. Izraelczycy powinni mieć prawo swobodnego podróżowania po całym kraju. Spodziewamy się natychmiastowego zwolnienia turystów z posterunku policji. Są to cywile, którzy byli na pieszej wycieczce. Musimy traktować ich jak turystów, którzy zostali zaatakowani, a nie jak przestępców. Ta grupa turystów została zaatakowana w Strefie C przez uzbrojonych palestyńskich policjantów, którzy strzelali do grupy. Po uniknięciu aresztowania przez palestyńskich policjantów, grupa młodych ludzi znalazła się w kajdankach na komisariacie izraelskiej policji, traktowani jak najgorsi kryminaliści. Grupa zdołała cudem uciec i mimo że byli uzbrojeni, uniknęli konfliktu i nie złamali praw. Niestety, przybycie sił bezpieczeństwa zajęło dużo czasu, ponad półtorej godziny. A teraz ofiary znajdują się na posterunku policji. Jest to absurdalne."
    21 czerwca 2019 r. około 6 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach rannych zostało 81 Palestyńczyków.

21 czerwca 2019 r. amerykański prezydent Donald Trump powiedział, że wstrzymał odwetowy atak na Iran na 10 minut przed jego rozpoczęciem, ponieważ uznał, że byłaby to nieproporcjonalna odpowiedź do zestrzelenia bezzałogowego drona. Trump podkreślił, że nie chciał niepotrzebnych ofiar ludzkich. Dodał także, że nie śpieszy się, gdyż amerykańska armia jest zdecydowanie najlepsza na świecie i jest gotowa do działania. "Iran nigdy nie będzie mieć broni jądrowej." Prawdopodobnie odwołanie decyzji o ataku na Iran było bezpośrednim wynikiem sprzecznych opinii danych przez doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona i sekretarza stanu Mike'a Pompeo. Stany Zjednoczone nie są obecnie zainteresowane wojną na szeroką skalę. Także Izrael nie chce obecnie wojny z Hezbollahem w Libanie i Syrii. Prezydent Trump przesłał jednak poprzez Oman wiadomość do Iranu, stawiając ultimatum. Postawiono termin do którego Iran musi przystąpić do rozmów, w przeciwnym razie atak Stanów Zjednoczonych będzie nieunikniony.
    21 czerwca 2019 r. linie lotnicze Air France-KLM, Lufthansa i Qantas ogłosiły, że ich samoloty będą unikać przestrzeni powietrznej nad Cieśniną Ornuz i Zatoką Omańską.
    21 czerwca 2019 r. izraelska firma lotnicza Eviation Aircraft Ltd. zaprezentowała na targach Paris Air Show pierwszy całkowicie elektryczny samolot podmiejski Eviation Alice. Samolot może pomieścić 9 pasażerów oraz 2 pilotów, i z prędkością 273 mil na godzinę pokonać na jednym ładowaniu baterii elektrycznych do 621 mil, przy koszcie 200 $ za godzinę lotu. Bateria stanowi 65% masy samolotu. Eviation otrzymał "dwucyfrową" liczbę zamówień na samoloty od amerykańskiego przewoźnika Cape Air. Każdy samolot będzie kosztował 4 mln $ i oczekuje się, że będą gotowe do użytku komercyjnego w 2022 r.

22 czerwca 2019 r. - Szabat.

22 czerwca 2019 r. amerykański doradca prezydenta Jared Kushner powiedział, że ekonomiczna część nowej inicjatywy pokojowej obejmuje łącznie 179 różnych projektów infrastrukturalnych i biznesowych o wartości ponad 50 mld $, które stworzą milion miejsc pracy na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Plan ekonomiczny zostanie przedstawiony w Bahrajnie i będzie wzywał do utworzenia międzynarodowego funduszu inwestycyjnego w celu rozwoju arabskich gospodarek regionu Bliskiego Wschodu. Jednym z najważniejszych elementów tego planu będzie wydanie ponad 25 mld $ na rozbudowę palestyńskiej gospodarki oraz budowa korytarza komunikacyjnego łączącego Zachodni Brzeg ze Strefą Gazy. Pozostałe pieniądze miałyby być podzielone między Egipt, Liban i Jordanię. Wiadomo że projekty w Egipcie koncentrują się na półwyspie Synaj, z zamiarem poprawy warunków gospodarczych Palestyńczyków żyjących w Strefie Gazy. Szczegóły zostaną ujawnione w Bahrajnie. Jared Kushner jest jednym z głównych architektów amerykańskiego planu pokojowego.

23 czerwca 2019 r. rano premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Jerozolimie z amerykańskim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem. Netanjahu powiedział: "Iran od dawna prowadzi kampanię agresji i terroru w całym regionie - w Iraku, w Syrii, w Libanie, w Jemenie i gdzie indziej. Kiedy kilka lat temu w ramach porozumienia jądrowego zostały zniesione sankcje wobec Iranu, dziesiątki miliardów dolarów zaczęły wlewać się do kasy Iranu i natychmiast zaczęła dramatycznie rosnąć agresja Iranu. Zwolennicy porozumienia z Iranem argumentowali, że napływ ogromnej gotówki do gospodarki Iranu, złagodzi Iran. Argumentowali, że Iran skoncentruje się na sprawach wewnętrznych i zacznie rozbudowywać państwo. A w rzeczywistości stało się coś zupełnie odwrotnego. Iran wykorzystał te setki miliardów dolarów na sfinansowanie budowy imperium, a nie na rozbudowę państwa - pożera jedno państwo po drugim na Bliskim Wschodzie, a ci, którzy twierdzą, że agresja Iranu rozpoczęła się dopiero ostatnio, nie mieszkają na tej samej planecie co my. My w Izraelu widzieliśmy agresję Iranu w ich zwiększonych wysiłkach na rzecz ustanowienia irańskich baz wojskowych w Syrii, w ich zwiększonych wysiłkach w celu dostarczenia Hezbollahowi zaawansowanej broni, w ich zwiększonym wsparciu finansowym dla pośredników terrorystycznych, takich jak Hezbollah, Hamas i Islamski Dżihad. Ten wzrost rozpoczął się zaraz po zawarciu porozumienia jądrowego. Wraz ze zniesieniem sankcji, my w Izraelu zobaczyliśmy prawdziwą eksplozję terroru i agresji. Podobnie, nasi arabscy sąsiedzi widzieli dokładnie to samo. Widzieli agresję Iranu w zwiększonym wsparciu dla grup terrorystycznych, które im zagrażają, od szyickiej milicji w Iraku po Hutich w Jemenie." Bolton powiedział: "Iran dąży do zdobycia broni jądrowej i buduje Korpus Strażników Rewolucji. Wszystkie znaki wskazują, że Iran nie szuka pokoju. Nasza armia jest gotowa do działania, sankcje są ciężkie, a dodamy ich jeszcze więcej. Iran nie powinien mylić roztropności i dyskrecji Stanów Zjednoczonych ze słabością." Bolton podkreślił, że Stany Zjednoczone zastrzegają sobie prawo do ataku na Iran w późniejszym czasie. John Bolton przyjechał do Izraela, aby przygotować zaplanowany na wtorek szczyt bezpieczeństwa amerykańsko-rosyjsko-izraelski w sprawie przyszłości Syrii.

23 czerwca 2019 r. Palestyńczycy wypuścili ze Strefy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 6 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu.

23 czerwca 2019 r. ministrowie finansów państw Ligii Arabskiej uczestniczyli w nadzwyczajnym spotkaniu w Kairze (Egipt), poświęconym omówieniu sposobów pomocy dla Autonomii Palestyńskiej. Na podobnym spotkaniu w kwietniu, ministrowie zgodzili się uruchomić plan finansowy dla Palestyńczyków w wysokości 100 mln $.
    23 czerwca 2019 r. sekretarz stanu USA Mike Pompeo przed odlotem z Waszyngtonu powiedział, że udaje się na konsultacje na Bliski Wschód w celu zbudowania globalnej koalicji przeciwko Iranowi. Pompeo udaje się do Arabii Saudyjskiej, a następnie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

24 czerwca 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z rosyjskim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Nikołajem Petruszewem. Netanjahu powiedział: "Rosja rozumie, co rozumiemy pod pojęciem reżimu, który wzywa do naszego zniszczenia i codziennie działa, aby osiągnąć ten cel. Dlatego Izrael nie pozwoli Iranowi umocnić się na naszych granicach i zrobimy wszystko, aby zapobiec uzyskaniu przez Iran broni jądrowej."

24 czerwca 2019 r. Palestyńczycy wypuścili ze Strefy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 11 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu.
    24 czerwca 2019 r. popołudniem Palestyńczycy zorganizowali demonstracje przeciwko konferencji gospodarczej w Bahrajnie. Demonstracje miały miejsce w Ramallah, Nablusie i Hebronie. Doszło do ograniczonych starć z izraelskimi żołnierzami. W Hebronie rannych zostało 4 demonstrantów.

25 czerwca 2019 r. w Jerozolimie odbył się szczyt bezpieczeństwa w sprawie Syrii, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych Johna Boltona, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Rosji Nikołaja Petruszewa i doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Izraela Meira Ben-Szabbata. Gospodarzem szczytu był premier Benjamin Netanjahu. Nikołaj Patruszew wezwał do nie demonizowania Iranu i podkreślił, że izraelskie naloty na Syrię są "niepożądane". Rosja zdecydowanie opowiedziała się za znalezieniem politycznego rozwiązania dla Syrii. Na konferencji prasowej po szczycie, John Bolton powiedział: "Zagrożenie nuklearne Iranu jest bardzo realne. Widzimy ciągłe dowody, coraz więcej dowodów na łamanie przez Iran nie tylko umowy nuklearnej, ale także samego traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oskarżyła już Iran o naruszenie umowy nuklearnej z powodu przekroczenia limitu zaawansowanych wirówek. Sam Iran zagroził przekroczeniem niektórych kluczowych ograniczeń zawartych w umowie nuklearnej. Wszystko to oznacza, że groźba nuklearnego Iranu jest bardzo realna, podobnie jak zagrożenia ze strony irańskiego poparcia dla terroryzmu, jego programu rakiet balistycznych i innych złośliwych działań na Bliskim Wschodzie. Gdyby Iran poważnie podchodził do poszukiwania pokojowego rozwiązania, to nie naruszyłby traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, nie byłby centralnym światowym bankierem dla międzynarodowego terroryzmu, nie angażowałby swoich sił w walkę w innych suwerennych krajach. I wtedy Bliski Wschód byłby zupełnie innym miejscem. Dlatego wprowadziliśmy sankcje. Prowokacje Iranu, które obejmują także groźby i ataki na amerykański personel i nasze aktywa na Bliskim Wschodzie, są zewnętrznymi przejawami zagrożenia, jakie stwarza Iran, a mianowicie ciągłego dążenia do pozyskania broni jądrowej. Pomimo to, prezydent Donald Trump otworzył drzwi do prawdziwych negocjacji. Wszystko, co musi zrobić Iran, to przejść przez otwarte drzwi." Bolton dodał także, że Stany Zjednoczone nie pozwolą, aby Iran kiedykolwiek posiadał broń nuklearną. Podkreślił także, że pomimo jego prywatnych poglądów, polityka Stanów Zjednoczonych nie obejmuje zmiany reżimu w Iranie. Odnosząc się do konferencji z rosyjskim doradcą ds. bezpieczeństwa, Bolton zauważył, że Stany Zjednoczone będą musiały współpracować z Rosją w sprawie wyjścia Iranu z Iraku i Syrii. Oba mocarstwa zgodziły się, że Iran musi wycofać się. Do perspektyw amerykańskiego planu pokojowego Bolton odniósł się z dużym optymizmem, jednak nie ujawnił żadnych szczegółów.
    25 czerwca 2019 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się z egipskim ambasadorem Khaledem Azmi z okazji 40. rocznicy zawarcia pokoju między Izraelem a Egiptem. Rivlin powiedział: "Traktat pokojowy między Izraelem a Egiptem został podpisany zaledwie sześć lat po straszliwej wojnie między naszymi krajami w 1973 roku. Nigdy nie wyobrażaliśmy sobie, że zaledwie kilka lat później nasi przywódcy będą ściskać sobie dłonie. Powinno to stanowić inspirację dla naszych wysiłków na rzecz osiągnięcia pokoju ze wszystkimi naszymi sąsiadami, a zwłaszcza z naszymi palestyńskimi sąsiadami i kuzynami. Kiedy odważni przywódcy są gotowi zakończyć konflikt i wyruszyć na nową ścieżkę w oparciu o pojednanie i wzajemny szacunek, pokój można osiągnąć szybciej niż możemy sobie to wyobrazić."

25 czerwca 2019 r. Siły Obronne Izraela wstrzymały rano dostawy paliwa do elektrowni w Gazie, jako odpowiedź na trwające ataki z użyciem balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi. Wstrzymanie dostaw będzie obowiązywać do odwołania. Elektrownia w Gazie ograniczyła produkcję energii elektrycznej. Przy pełnym obciążeniu zapewnia ona dostawy prądu dla mieszkańców Gazy przez 16 godzin dziennie. Hamas oskarżył Izrael o nie wypełnianie zobowiązań zawartego porozumienia w kwestiach dostaw paliwa i stref połowu ryb.
    25 czerwca 2019 r. Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 14 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu. Popołudniem doszło także do próby uszkodzenia płotu granicznego, gdy kilkudziesięciu Palestyńczyków podeszło i usiłowało dokonać sabotażu. Izraelscy żołnierze rozproszyli ich przy użyciu gazu łzawiącego. Rannych zostało 3 Palestyńczyków.

25 czerwca 2019 r. popołudniem doradca Białego Domu Jared Kushner otworzył konferencję ekonomiczną w Bahrajnie. Kushner powiedział, że amerykański plan pokojowy jest "szansą stulecia" dla Palestyńczyków. "Jednak wspólne uzgodnienie ścieżki rozwoju gospodarczego jest koniecznym warunkiem wstępnym do rozwiązania nierozwiązywalnych wcześniej kwestii politycznych. Aby było to jasne, wzrost gospodarczy i dobrobyt ludności palestyńskiej nie są możliwe bez trwałego i sprawiedliwego rozwiązania konfliktu politycznego - takiego rozwiązania, które zagwarantuje bezpieczeństwo Izraela i zapewni poszanowanie godności narodu palestyńskiego."
    25 czerwca 2019 r. nad wschodnim akwenem Morza Śródziemnego odbyło się wspólne ćwiczenie (Tri-Lightning) myśliwców wielozadaniowych F-35 ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Izraela. Było to pierwsze tego typu ćwiczenie, i obejmowało ono aktywne oraz bierne operacje wojskowe. Dowódca amerykańskich sił powietrznych gen. Joseph T. Guastella powiedział: "Budujemy potencjał z naszymi strategicznymi partnerami, aby wykorzystać możliwości i umiejętności naszego komponentu lotniczego." Biorące udział w ćwiczeniu amerykańskie F-35A stacjonują w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, brytyjskie F-35B na Cyprze, a izraelskie F-35I w bazie lotniczej Nevatim na Negewie.

26 czerwca 2019 r. popołudniem w rejonie Morza Martwego wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 3,8 w skali Richtera. Nie odnotowano żadnych zniszczeń.
    26 czerwca 2019 r. premier Benjamin Netanjahu na konferencji cybrnetycznej w Tel Awiwie ujawnił, że Izrael pomógł Australii udaremnić atak terrorystyczny ISIS na samolot cywilny. "Jesteśmy w samym środku rewolucji, w której cyberbezpieczeństwo jest w centrum uwagi - powstają ogromne wyzwania i ogromne możliwości. 50 lat temu izraelski przemysł motoryzacyjny był po prostu Sussitą, samochodem z włókna szklanego i nie mogliśmy z nikim konkurować. Dzisiejszy przemysł motoryzacyjny zmienił się - wkrótce 85 % wartością pojazdu będzie stanowić oprogramowanie, a samochody staną się komputerami na kółkach. I tam możemy konkurować, a jedną z wiodących izraelskich firm w tej dziedzinie jest MobilEye. Większość z naszych cybernetycznych firm nie istniała jeszcze siedem lat temu. Kolejnym przykładem zmieniającego się przemysłu jest medycyna. Izrael ma bardzo zróżnicowane bazy danych medycznych, ponieważ wielu mieszkańców pochodzi z różnych miejsc, a my posiadamy cyfrowe połączenie pomiędzy szpitalami, co pozwala na profilaktykę medyczną i postęp badań medycznych. Zdecydowaliśmy się zainwestować miliard szekli w ten projekt i uczyniliśmy z niego rewolucję. Innym przykładem jest wykorzystanie sztucznej inteligencji w rolnictwie, co pozwoliło nam monitorować dystrybucję wody i nawozów używanych w tej dziedzinie. Kim jest dziesięć największych firm na świecie? Dziesięć lat temu wśród nich było pięć firm energetycznych. Dzisiaj są to firmy IT, i wszystkie one posiadają swoje centra rozwoju w Izraelu. Niektóre z nich są nawet głównymi centrami rozwoju tych firm. Są to możliwości, które Izrael musi zrozumieć i wykorzystać. Ważne jest, aby zrozumieć, że Izrael inwestuje więcej na jednego mieszkańca, niż jakikolwiek inny kraj na Zachodzie, i więcej niż jakikolwiek inny kraj na świecie za wyjątkiem Stanów Zjednoczonych - oczywiście w kategoriach bezwzględnych inwestycji w IT, gdyż inwestujemy ogromne środki w wywiad, Mossad i Szin Bet. Jest to ogromna inwestycja w ludzki kapitał, w ludzi, którzy potrafią radzić sobie z Internetem i wszystkimi konsekwencjami tej rewolucji, zarówno jako przedsiębiorcy, jak i pracownicy. Widzieliśmy wielki wzrost we wszystkich tych branżach, i cybernetyka stała się kluczowym czynnikiem wzrostu gospodarczego. Zamierzamy być światowymi liderem w tej dziedzinie. Kilka lat temu powiedziałem, że będziemy w pierwszej piątce krajów na świecie i myślę, że już osiągnęliśmy ten punkt. Liczba firm zajmujących się bezpieczeństwem cybernetycznym w Izraelu znacznie wzrosła, podobnie jak prywatne inwestycje w te firmy. Musimy zdawać sobie sprawą, w co państwo i rząd nie powinno ingerować. Trudno jest nie tworzyć regulacji, i nie jest tak, że nie ma potrzeby tworzenia regulacji, jednak musimy podejmować ryzyko i nie tworzyć regulacji, aby umożliwić rozwój tej branży. Zachęcamy do nawiązywania kontaktów między firmami i rządami. W dziedzinie cyberprzestrzeni mamy coraz lepszą współpracę z naszym dobrym przyjacielem, Stanami Zjednoczonymi. Aby podać przykład współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa powiem, że samolot lecący z Sydnej do Abu Zabi miał eksplodować podczas lotu. A planowanym ataku ISIS ostrzegliśmy australijską policję, i incydent został udaremniony. Jeśli powiemy, że ta współpraca jest dwókrotnie większa, to damy wyobrażenie o wkładzie Izraela w zapobieganie aktom terroru w kilkudziesięciu krajach, a do wielu z tych ataków nie dochodzi właśnie z powodu działań Izraela. Dotyczy to nie tylko lotnictwa i transportu, ale wszystkiego."

27 czerwca 2019 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że Wschodnia Jerozolima będzie stolicą państwa palestyńskiego, a prawa narodowe nie są nieruchomościami, które można kupić lub sprzedać za pieniądze. Abbas skrytykował administrację Stanów Zjednoczonych za decyzje dotyczące Jerozolimy, podkreślając, że tylko zachęcają one Izrael do rozszerzania kolonizacji w obszarze C w Judei i Samarii. Według Abbasa, Palestyńczycy nadal są gotowi do współpracy z międzynarodowym mediatorem, który poprowadzi negocjacje pokojowe. Równocześnie w Ramallah odbyła się duża demonstracja przeciwko konferencji gospodarczej w Bahrajnie. Demonstranci wzywali do wznowienia intifady w Judei i Samarii.
    27 czerwca 2019 r. Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 20 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu.

27 czerwca 2019 r. wiceminister spraw zagranicznych Kuwejtu, Khaled Al-Jarallah powiedział, że stanowisko jego kraju w sprawie palestyńskiej jest niezachwiane. "Kuwejt będzie nadal powstrzymywał się od normalizacji stosunków z Izraelem, chyba że żądania narodu palestyńskiego zostaną spełnione."

28 czerwca 2019 r. wysoki przedstawiciel izraelskich sił bezpieczeństwa poinformował, że za pośrednictwem Egiptu zostało zawarte porozumienie w sprawie rozejmu z Hamasem w Strefie Gazy. Rozmowy były prowadzone od dłuższego czasu i niezwykle skomplikowane, gdyż Hamas zażądał, aby co miesiąc do Gazy było przekazywanych 5 mln $ z Kataru na pensje dla urzędników Hamasu. Izrael odrzucił to żądanie i postawił warunek natychmiastowego przerwania ataków terrorystycznych z użyciem balonów z podwieszanymi bombami zapalającymi. Zagrożono, że w przeciwnym razie Izrael wznowi ataki na Strefę Gazy. Żądanie Hamasu wynika z pogarszającej się sytuacji finansowej organizacji. Pierwsze dwie transze pieniędzy z Kataru rozprowadzono stosunkowo dobrowolnie w Strefie Gazy, jednak ostatnia transza była bardzo mocno kontrolowana i w większości przeznaczona na międzynarodowe projekty tworzące miejsca pracy w strefie. Hamas się temu zdecydowanie przeciwstawił, żądając przekazania całości funduszy dla swoich pracowników. Doprowadziło to do ostatniego kryzysu i opóźnienia tej transzy pieniędzy. Izrael miał wówczas zagrozić, że jeśli ataki z użyciem balonów nie ustaną, "niech Gaza szykuje się na wojnę". Z tego powodu Hamas miał zgodzić się na ustępstwa. Zawarte porozumienie o rozejmie przewiduje złagodzenie przez Izrael sankcji gospodarczych wobec Strefy Gazy w zamian za zakończenie ataków balonowych na Izrael. W ramach porozumienia Izrael zwiększy obszar połowów do 15 mil morskich od wybrzeża i zwróci dziesiątki skonfiskowanych łodzi rybackich. Ponadto wznowione zostaną dostawy paliwa dla elektrowni w Gazie. "W odpowiedzi na prośbę Egiptu i ONZ, Izrael zezwoli na powiększenie obszaru połowów i transfer paliwa - w zamian za zgodę Hamasu na zaprzestanie przemocy wobec Izraela. Jeśli Hamas nie spełni swoich zobowiązań, Izrael przywróci sankcje."
    28 czerwca 2019 r. pozarządowa organizacja Regavim opublikowała raport o stanie nielegalnego arabskiego budownictwa. Opublikowana mapa ujawniła, że Autonomia Palestyńska przyspieszyła starania o przejęcie ziemi w obszarze C w Samarii i Judei. Obszar C znajduje się pod cywilną i wojskową administracją Izraela, jednak Autonomia Palestyńska realizuje tam dziesiątki nielegalnych projektów budowlanych mających na celu przejęcie kontroli nad ziemią. Wiele z tych projektów jest finansowanych przez rządy Unii Europejskiej i europejskie organizacje pozarządowe. Według Regavim plan tej działalności został przygotowany już 10 lat temu przez ówczesnego palestyńskiego premiera Salaama Fajjada. W 2009 r. liczba arabskich budynków nielegalnie wzniesionych w obszarze C wynosiła 29 784, aby w 2018 r. wzrosnąć do 58 435. Znacznie bardziej niepokojące są dane dotyczące przejęcia gruntów rolniczych - z 44,5 tys. dunam w 2009 r. do 78,6 tys. dunam w 2018 r. Obecnie osiedla żydowskie kontrolują około 2,5% obszaru C - wzrost z 47,2 tys. dunam w 2008 r. do 56,7 dunam w 2018 r. Szef organizacji Regavim, Meir Deutsch, powiedział: "Łatwo można mówić o przeczuciach, ale twarde liczby mówią same za siebie i są jednoznaczne. W terenie nie ma status quo - Autonomia Palestyńska nieustannie pracuje nad stworzeniem niezmiennych faktów w Obszarze C, podczas gdy państwo Izrael i jego przywódcy śpią. Jeśli rząd Izraela się nie obudzi, obywatele Izraela obudzą się w bardzo surowej rzeczywistości - tuż za rogiem będzie znajdować się państwo terrorystyczne. Te dane są sygnałem alarmowym."
    28 czerwca 2019 r. wieczorem wybuchły arabskie zamieszki w dzielnicy Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Palestyńczycy rzucali kamieniami i bombami zapalającymi w izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 1 Arab, który strzelał fajerwerkami w stronę izraelskich policjantów. Aresztowano 5 demonstrantów.

 28 czerwca 2019 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały palestyńskiego biznesmena z Hebronu, Salaha Abu Mayalę, który wziął udział w konferencji gospodarczej w Bahrajnie. Po amerykańskiej interwencji, biznesmen został następnego dnia uwolniony. Próby aresztowania innych uczestników konferencji w Bahrajnie zakończyły się niepowodzeniem, ponieważ uczestnicy znajdowali się na terytorium kontrolowanym przez Izrael.
    28 czerwca 2019 r. około 7 tys. Palestyńczycy demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż bariery granicznej w Strefie Gazy. Rzucano kamieniami i bombami zapalającymi, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. Spłonął obrzucony bombami zapalającymi izraelski wojskowy jeep. Wypuszczano także balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 14 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu. W starciach rannych zostało 50 Palestyńczyków.

28 czerwca 2019 r. minister spraw zagranicznych Bahrajnu Szejk Khalid bin Ahmed al-Khalifa powiedział, że konferencja gospodarcza w Manamie nie była krokiem w kierunku normalizacji stosunków z Izrael. Potwierdził on prawa narodu palestyńskiego do posiadania własnego niepodległego państwa palestyńskiego w granicach sprzed 1967 r. ze wschodnią Jerozolimą jako stolicą. "Jeszcze nie usłyszeliśmy żadnego planu politycznego na rzecz pokoju. Autonomia Palestyńska ma swoje racje, które szanujemy i popieramy. Porozumienie pokojowe musi być zawarte między dwoma stronami i my jeszcze nic nie wiemy nic o tak zwanym Planie Stulecia." Dodał także: "Naród żydowski ma wśród nas swoje miejsce. Macie porozumienie pokojowe z Egiptem, macie porozumienie pokojowe z Jordanią, mieliście w ostatnim czasie jakieś porozumienie z Palestyńczykami. Izrael jest krajem Bliskiego Wschodu. Izrael jest historyczną częścią dziedzictwa tego całego regionu. Tak więc naród żydowski ma wśród nas miejsce."

29 czerwca 2019 r. - Szabat.
    29 czerwca 2019 r. wieczorem wybuchły arabskie zamieszki w dzielnicy Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Palestyńczycy protestowali przeciwko śmierci Araba, który strzelał fajerwerkami w stronę izraelskich policjantów. Demonstranci rzucali kamieniami i bombami zapalającymi w izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach rannych zostało 2 policjantów i co najmniej 80 Arabów. Aresztowano 6 demonstrantów.

29 czerwca 2019 r. palestyńskie ministerstwo spraw zagranicznych potępiło "imperialistyczne plany judaizacji okupowanego miasta Al-Quds (Jerozolimy)." Wydane oświadczenie stwierdza, że administracja Stanów Zjednoczonych codziennie dowodzi, że jest wrogo nastawiona do narodu palestyńskiego i zaprzecza jego prawom narodowym, a jednocześnie w pełni popiera "imperialistyczne przedsiębiorstwo osadnicze kierowane przez skrajną prawicę okupacyjnego państwa."

30 czerwca 2019 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu skrytykował odmowę Autonomii Palestyńskiej na udział w konferencji gospodarczej w Bahrajnie. "W ostatnich dniach Autonomia Palestyńska aresztowała palestyńskiego biznesmena. Co było jego przestępstwem? Wziął on udział w konferencji gospodarczej, która miała na celu przyspieszenie palestyńskiej gospodarki. Autonomia Palestyńska uwolniła tego człowieka pod amerykańską presją. Z tego wszystkiego jasna jest jedna rzecz. Palestyńczycy są zdecydowani za wszelką cenę kontynuować konflikt - w tym nawet za cenę własnych korzyści Palestyńczyków. W ten sposób nie postępuje ktoś, kto pragnie postępu w stronę pokoju." Premier odniósł się także do sytuacji w Strefie Gazy i nieustającego terroru z użyciem balonów z podwieszanymi bombami zapalającymi. "Rozumiemy niepokój społeczności w Strefie Gazy i staramy się, aby była cała sytuacja była jak najmniej uciążliwa dla nich. W zeszłym tygodniu wprowadziliśmy sankcje wobec Hamasu, w tym wstrzymanie dostaw paliwa. A jeśli będzie to konieczne, to nałożymy na nich znacznie surowsze środki. Działania te są przeprowadzane w porozumieniu ze wszystkimi siłami bezpieczeństwa. Nie jestem pod wpływem propagandy jakichkolwiek ekspertów. Wiele osób daje nam dorady, których sami by nie wdrożyli, gdy byli na moim stanowisku. Dlatego nie dajemy się zwieść. Zdajemy sobie sprawę, że oni będą również pierwszymi, którzy będą nas krytykować po rozpoczęciu operacji wojskowej na dużą skalę, do czego może dojść w razie takiej konieczności. To, o co się staram, jest tylko jedno - bezpieczeństwo państwa Izrael." Premier zatwierdził wstępną fazę przygotowania projektu budowy dużego międzynarodowego szpitala dla Strefy Gazy, z lokalizacją w pobliżu przejścia granicznego Erez. Szpital posiadałby 16 oddziałów i międzynarodową obsadę medyczną. Byłby on sponsorowany przez prywatną amerykańską organizację i poprawiłby dostęp do usług medycznych dla mieszkańców Strefy Gazy.
    30 czerwca 2019 r. wieczorem w Jerozolimie odbyła się uroczystość otwarcia podziemnego tunelu, który przebiega drogą pielgrzymów z okresu drugiej Świątyni. Przebiega ona pod arabską dzielnicą Silwan we Wschodniej Jerozolimie. W uroczystości udział wzięli amerykański ambasador w Izraelu David Friedman i amerykański specjalny wysłannik na Bliski Wschód, Jason Greenblatt. Udostępniony fragment drogi pielgrzymów ma długość 350 metrów i jest częścią historycznej drogi, którą pielgrzymi przechodzili z Miasta Dawida na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. W obszarze tym od 6 lat prowadzone są rozległe badania archeologiczne. Wzdłuż drogi pielgrzymów odsłonięto imponujące budynki, wskazujące na zamożność mieszkańców. Całkowita długość drogi pielgrzymów wynosi 600 metrów i ma około 8 metrów szerokości. Jest ona wybrukowana dużymi kamiennymi płytami z czasów króla Heroda Wielkiego. Ambasador USA w Izraelu David Friedman powiedział: "Miasto Dawida przywraca biblijną Jerozolimę do życia. Umożliwia każdemu z nas przechadzać się korytarzami, w których starożytni prorocy Izraela głosili rewolucyjne ideały wolności i godności ludzkiej, ustanawiając wartości, które stały się intelektualną i konstytucyjną podstawą naszej republiki. Naszym wyjątkowym przywilejem jako Amerykanów jest chodzenie razem z naszymi izraelskimi partnerami po właśnie odsłoniętej Drodze Pielgrzymkowej, po której nasi przodkowie wspinali się po kamiennych schodach na modlitwy i po błogosławieństwa."
    30 czerwca 2019 r. wieczorem wybuchły arabskie zamieszki w dzielnicy Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Palestyńczycy rzucali kamieniami i bombami zapalającymi w izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.

30 czerwca 2019 r. sekretarz generalny OWP Saeb Erekat skrytykował amerykańskiego ambasadora w Izraelu Davida Friedmana i amerykańskiego specjalnego wysłannika na Bliski Wschód Jasona Greenblatta za udział we wczorajszej uroczystości otwarcia drogi pielgrzymów do Świątyni. Erekat nazwał Friedmana, że "nie jest ambasadorem Stanów Zjednoczonych, ale raczej ekstremistycznym osadnikiem izraelskim, promującym interesy kolonistów".

30 czerwca 2019 r. późnym wieczorem izraelskie siły powietrzne przeprowadziły jedno z największych bombardowań celów wojskowych w Syrii. Celem nalotów były obiekty irańskiego korpusu Strażników Rewolucji przy mieście Al-Kiswa na południe od Damaszku oraz w porcie Tartus. Syryjska obrona przeciwlotnicza wystrzeliła co najmniej 13 rakiet w stronę izraelskich samolotów i samosterujących pocisków rakietowych. Jedna z syryjskich rakiet przeciwlotniczych spadła w północnej części Cypru, wywołując pożar. Prawdopodobnie była to rakieta rosyjskiego systemu S-200. Zbombardowano także strategiczne wzgórze Tell al-Hara, wykorzystywane przez Hezbollah jako punkt obserwacyjny na Wzgórza Golan. Hezbollah śledzi stąd ruchy izraelskich wojsk. W tym miesiącu był to już drugi nalot na Tell al-Hara. W Centrum Badań Naukowych Jamraja w Damaszku zniszczono duży hangar wojskowy, który prawdopodobnie był wykorzystywany do przechowywania zaawansowanej broni. W nalocie zginęło co najmniej 18 osób. Po nalocie syryjskie media poinformowały, że Hezbollah rozpoczął wycofywania dużej części swoich sił z terenów południowej Syrii i okolic Damaszku. Zgodnie z porozumieniami zawartymi za pośrednictwem Rosji, siły Iranu oraz Hezbollahu nie mogą znajdować się w odległości 80 km od granicy Izraela.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: lipiec-wrzesień 2019 r.


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2019 by Gedeon