KWIECIEŃ - CZERWIEC  2019 r.  -  HISTORIA
  - styczeń-marzec 2019 r.
 - kwiecień-czerwiec 2019 r.

Wiadomosci z Izraela

 

1 kwietnia 2019 r. władze wodne poinformowały, że dzięki opadom deszczu w ciągu wczorajszego dnia poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 11 cm (od piątku o 15,5 cm). Obecnie poziom wody wynosi 211,96 metra p.p.m. Służby meteorologiczne poinformowały, że miniony marzec był najbardziej deszczowym miesiącem na północy kraju od 2003 r. W tej zimy wystąpił ciąg czterech miesięcy opadów, jakich nie było od zimy 1991-92. Wielkość opadów była większa o 1,5 do 2,5 razy od średniej opadów w większości regionów kraju.
    1 kwietnia 2019 r. Siły Obronne Izraela poszerzyły rano strefę połowów przy Strefie Gazy, do 6 mil morskich w północnej i środkowej części strefy. Poinformowano, że jeśli spokój się utrzyma, to strefa połowów ma być rozszerzona z 12 mil morskich (22 km) do 15 mil (28 km). Strefa połowów przy Strefie Gazy nigdy nie została tak rozszerzona od czasów drugiej intifady.
    1 kwietnia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu razem z brazylijskim prezydentem Jair Bolsonaro odwiedzili Zachodni Mur w Jerozolimie.
    1 kwietnia 2019 r. firma SpaceIL poinformowała, że lądownik księżycowy Beresheet ukończył swój ostatni manewr przed zaplanowanym za 10 dni lądowaniem na Księżycu. Lądownik przeprowadził 72-sekundowe uruchomienie silników, dzięki czemu uzyskał precyzyjną synchronizację przygotowującą do lądowania, które jest zaplanowane na 11 kwietnia. Za trzy dni lądownik wejdzie na orbitę Księżyca i wykona skomplikowany manewr wejścia w grawitację Księżyca i stopniowe obniżanie orbity w celu zaplanowanego lądowania.

1 kwietnia 2019 r. w nocy Palestyńczycy brutalnie zaatakowali izraelskich żołnierzy, którzy wkroczyli do Dżeninu w Samarii, w celu aresztowania osoby podejrzanej o działalność terrorystyczną. Żołnierzy obrzucono kamieniami, bombami zapalającymi oraz improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Nikt nie został ranny.
    1 kwietnia 2019 r. po południem 2 palestyńskich terrorystów rzuciło bombę w izraelski posterunek wojskowy przy żydowskim osiedlu Neve Tzuf w zachodniej części Samarii. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem, raniąc napastników.
    1 kwietnia 2019 r. wieczorem przez przejście graniczne Eretz do Strefy Gazy wjechała delegacja egipskich oficerów wywiadu, którzy negocjują zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem. Rzecznik Islamskiego Dżihadu zaprzeczył doniesieniom, że jego organizacja zamierza przeprowadzić atak na terytorium Izraela w celu zniweczenia negocjacji między Izraelem a Hamasem.

1 kwietnia 2019 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Ottawie z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau. Omówiono problematykę międzynarodowej walki z antysemityzmem, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Iranu. Rivlin powiedział: "Iran przewodzi szyickiej osi przebiegającej przez Iran, Syrię, Liban i Jemen, a jego działania nasilają napięcia sunnicko-szyickie. Może to doprowadzić do regionalnej eskalacji i zagrozić całemu światu. Świat nie może na to pozwolić Iranowi. Jedynym sposobem na powstrzymanie planów Iranu jest skoordynowana presja międzynarodowa i w razie potrzeby ukierunkowane działania wojskowe."
    1 kwietnia 2019 r. nastąpiło otwarcie ambasady Izraela w Kigali, stolicy Rwandy. Jest to jedenasta ambasada Izraela na kontynencie afrykańskim.

2 kwietnia 2019 r. w nocy Palestyńczycy zaatakowali izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne w dzielnicy Kafr Aqab we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 3 innych zostało rannych. Policja zapowiedziała zbadanie okoliczności użycia ostrej amunicji podczas tych strać.
    2 kwietnia 2019 r. władze wodne poinformowały, że dzięki opadom deszczu w ciągu wczorajszego dnia poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 10 cm. Obecnie poziom wody wynosi 211,86 metra p.p.m. Od początku zimy poziom wzrósł o 2,8 metra.
    2 kwietnia 2019 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że 5,8 mln Izraelczyków jest uprawnionych do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

2 kwietnia 2019 r. arabskie media poinformowały, że podczas rozmów z egipską delegacją w Gazie, miały paść słowa, że "rakiety ruchu oporu są gwarancją, że Izrael zrealizuje swoje porozumienia z Gazą. Dla egipskiego mediatora stało się jasne, że jeśli Izrael opóźni swoje obietnice, będzie oznaczało to zwrócenie się do ogólnej konfrontacji wojskowej, jakiej Izrael jeszcze nie zna." Kanał telewizyjny Al-Quds, poinformował jednak, że w ramach porozumienia między Hamasem a Izraelem odbędzie się wymiana więźniów. Do zawarcia porozumienia o zawieszeniu brani ma ponoć dojść w najbliższych godzinach.
    2 kwietnia 2019 r. palestyńskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że nie będzie już kierować pacjentów do izraelskich szpitali. Rzecznik ministerstwa Osama Najjar wyjaśnił, że powodem podjęcia tej decyzji, było zabranie przez Izrael części funduszy Autonomii Palestyńskiej. Według palestyńskich danych, koszt leczenia mieszkańców Autonomii Palestyńskiej w izraelskich szpitalach wynosi około 100 mln dolarów rocznie. Podsekretarz Assad Ramlawi zauważył jednak, że 25% lekarzy pracujących w izraelskich szpitalach to Arabowie z Autonomii Palestyńskiej, i mogli by oni zapewnić pełną opiekę dla 95% Palestyńczyków. "Na resztę znajdziemy alternatywę w Jordanii, Egipcie, Turcji, Indiach i każdym innym kraju, a każdy pacjent skorzysta z prawa do leczenia. Niedawno zawarliśmy umowę z Turcją, gdzie będą dokonywane przeszczepy wątroby, a w Indiach przeszczepy serca i płuc. Istnieją wybitne alternatywy dla izraelskich szpitali, natomiast pacjenci z Gazy zostaną przeniesieni do egipskich szpitali. Obecni pacjenci, którzy otrzymali transfery medyczne do izraelskich szpitali, będą nadal otrzymywać leczenie aż do jego zakończenia, i ta decyzja nie będzie miała żadnego wpływu dla nich."
    2 kwietnia 2019 r. przywódca Hamasu, Ismail Hanijeh powiedział, że jego organizacja przez egipską delegację przekazała Izraelowi szereg żądań dotyczących poprawy warunków odbywania kary przez palestyńskich więźniów bezpieczeństwa w izraelskich więzieniach. Żądania dotyczą umożliwienia korzystania przez więźniów z telefonów komórkowych, zniesienia sankcji wobec osadzonych, przywrócenie wizyt członków rodzin i poprawę warunków bytowych w zakładach karnych. Hamas spodziewa się podpisania porozumienia o zawieszeniu broni przed 9 kwietnia. Z pozostałych żądań Hamasu, spełnione zostało poszerzenie obszaru połowu ryb u wybrzeży Strefy Gazy i złagodzenie ograniczeń wywozu towarów ze strefy. Kolejnymi żądaniami są projekty ONZ zwiększające zatrudnienie w Strefie Gazy, w ciągu 6 miesięcy budowa nowej linii energetycznej z Izraela do Gazy, oraz w ciągu 12 miesięcy budowa nowego gazociągu do elektrowni w Gazie, aby umożliwić lepsze wykorzystanie znajdujących się tam turbin, które mają zostać dostosowane do spalania gazu ziemnego.

3 kwietnia 2019 r. władze wodne poinformowały, że dzięki ostatnim opadom deszczu, poziom wody w jeziorze Kinneret wciągu ostatniej doby wzrósł o dodatkowe 6 cm, osiągając poziom 211,80 metra p.p.m. Oczekuje się kolejnych opadów. Służby meteorologiczne wydały ostrzeżenie, że w związku z opadami deszczu istnieje obawa przed gwałtownymi powodziami na pustyni Judzkiej i na południu kraju. Surowo zabroniono wchodzenia pieszo lub wjeżdżania samochodem do koryt rzek okresowych, dopóki zagrożenie całkowicie nie ustanie.
    3 kwietnia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu skomentował negocjacje prowadzone z organizacją terrorystyczną Hamas. "Musicie zrozumieć, że wszędzie wokół nas jest radykalny islam. Największą siłą islamistów jest Iran. Iran próbuje zdobyć broń nuklearną. Powstrzymujemy to. Iran próbuje przenieść swoje siły wojskowe do Syrii i my je tam powstrzymujemy. Udało mi się zapewnić, że mamy swobodę ruchów w Syrii ze strony armii rosyjskiej, a był to nie mały wysiłek. Jeśli Iran zakorzeni się w Syrii, to nie będziemy nawet w stanie porównać tego zagrożenia z oddziałem radykalnego islamu działającego w Gazie. Odstraszamy Hamas. Zablokowaliśmy ich główne trasy dostaw."
    3 kwietnia 2019 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że kilka dni temu ciało izraelskiego żołnierza zaginionego podczas bitwy w Libanie w 1982 r., powróciło za pośrednictwem trzeciego kraju do Izraela. Po przeprowadzeniu testów DNA i potwierdzeniu tożsamości, jego ciało zostanie przekazane rodzinie. Sierżant Zachary Baumel zaginął 11 czerwca 1982 r. podczas bitwy z wojskami syryjskimi pod Sułtan Jacoub. Do bitwy tej doszło szóstego dnia wojny. W bitwie tej zginęło 20 izraelskich żołnierzy, a wielu zostało rannych. Los sześciu był nieznany. Jeden zginął w bitwie i został pochowany w Syrii, a po wojnie jego ciało powróciło do Izraela. Drugi został schwytany przez Syryjczyków i dwa lata później uwolniony. Trzeci został schwytany przez islamskich terrorystów i trzy lata później zwolniony. Los pozostałych trzech był nieznany – Zachary Baumel, Zvi Fieldman i Jehuda Katz. Uważano, że zostali schwytani przez siły wroga. Przez 37 lat byli nieustannie poszukiwani, i prawdopodobnie dopiero wzrost obecności wojskowej Rosji w regionie umożliwił wywiadowi odzyskanie ciała zaginionego Baumela.
    3 kwietnia 2019 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu odleciał do Moskwy, gdzie jutro rano ma spotkać się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. "Wybieram się na kolejne spotkanie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Omówimy wydarzenia w Syrii, kwestie regularnej koordynacji działań między naszymi armiami oraz inne ważne kwestie dla państwa Izrael." Netanjahu spotkał się ostatnio z Putinem 27 lutego.

3 kwietnia 2019 r. rano palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem Żydów jadących samochodem w pobliżu arabskiej miejscowości Huwwara w środkowej części Samarii. Napastnik otworzył drzwi żydowskiego samochodu, który zwolnił przy izraelskim punkcie kontrolnym. Terrorysta usiłował dźgnąć nożem uczennicę, którą ojciec zawoził do szkoły. Kierowca sąsiedniej ciężarówki otworzył jednak ogień do napastnika, ciężko go raniąc. Po przewiezieniu do szpitala terrorysta zmarł. Kierowca, który otworzył ogień, był członkiem żydowskiego zespołu szybkiego reagowania powołanego do obrony żydowskich osiedli na palestyńskich terytoriach.
    3 kwietnia 2019 r. Hamas i Islamski Dżihad rozkazały wszystkim mniejszym ugrupowaniom zbrojnym w Strefie Gazy wstrzymanie wszelkich ataków wymierzonych przeciwko Izraelowi. Rozkazano także zaprzestanie nocnych demonstracji wzdłuż ogrodzenia granicznego. Ismail Hanijeh powiedział, że negocjacje postępują dobrze i nie jest wykluczona wymiana więźniów. Negocjacje są prowadzone za pośrednictwem egipskiego wywiadu, i są wspierane przez Katar i ONZ.
    3 kwietnia 2019 r. władze Autonomii Palestyńskiej skrytykowały negocjacje między Izraelem a Hamasem, nazywając je „zdradą i haniebnym porozumieniem”.
    3 kwietnia 2019 r. Siły Obronne Izraela otrzymały rozkaz wyburzenia domu palestyńskiego terrorysty Omara Abu Lilaha, który 17 marca b.r. w ataku terrorystycznym przy mieście Ariel zamordował 2 Izraelczyków. Nakaz rozbiórki wejdzie w życie 8 kwietnia. Przy tej okazji opublikowano dodatkowe informacje dotyczące pościgu za terrorystą. Obława trwała trzy dni i zakończyła się strzelaniną, w której uczestniczyła specjalna jednostka antyterrorystyczna. Izraelskie oddziały niemal natychmiast po ataku terrorystycznym zablokowały obszar trzech arabskich wiosek położonych najbliżej miejsca ataku. Podczas przeszukiwań sprawdzono wszystkie jaskinie, domy i pola, przesłuchując wiele osób. Zebrane w ten sposób informacje posłużyły do zlokalizowania miejsca ukrywania się terrorysty.

3 kwietnia 2019 r. żydowska gazeta wydawana w Nowym Jorku, The Jewish Press, opublikowała wyniki sondażu przeprowadzonego w Izraelu. Z opublikowanych danych wynika, że 50% respondentów opowiedziało się za zawodową armią w Izraelu, popierając przekształcenie Sił Obronnych Izraela z obowiązkowej w ochotniczą armię zawodową.

4 kwietnia 2019 r. wieczorem zespół inżynierów SpaceIL i Israel Aerospace Industries przeprowadził najbardziej krytyczny manewr lądownikiem księżycowym Beresheet. Manewr ten umożliwił przechwycenie statku kosmicznego przez grawitację księżyca i rozpoczęcie orbitowania wokół księżyca. W nadchodzącym tygodniu lądownik będzie systematycznie obniżać orbitę, aż do osiągnięcia optymalnego punktu do przeprowadzenia autonomicznego lądowania, które jest spodziewane na wieczór 11 kwietnia. Statek waży zaledwie 600 kg i jest najmniejszym, który będzie lądować na Księżycu.

4 kwietnia 2019 r. wieczorem palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski autobus przy arabskiej miejscowości Halhul w Judei. Nikt nie został ranny.

4 kwietnia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Obaj politycy wzięli udział w oficjalnej ceremonii w rosyjskim ministerstwie obrony, podczas której przekazano przedmioty należące do zmarłego izraelskiego żołnierza Zachariego Baumela (cicit , skafander i buty wojskowe). W uroczystości uczestniczył szef sztabu rosyjskiej armii Walery Gerasimow. Netanjahu podziękował za pomoc Rosji w odzyskaniu ciała izraelskiego żołnierza Zecharii Burmela. Jego szczątki Rosjanie odnaleźli pochowane w Syrii. Podkreślił, że było to bardzo ważne dla państwa Izrael. "Jeszcze raz bardzo dziękuję prezydentowi Putinowi i ministerstwu obrony Rosji. Ten ekscytujący dzień i ceremonia są kolejnym wyrazem szczególnego związku między narodem rosyjskim a narodem żydowskim. Nigdy nie zapominamy o ogromnym poświęceniu narodu rosyjskiego i Armii Czerwonej, aby ocalić ludzkość i uratować naród żydowski przed nazistowskim potworem. Setki tysięcy Żydów dzielnie walczyli w Czerwonej Armii, a wielu z nich teraz w Izraelu wciąż z dumą nosi medale, a wielu innych pomogło założyć Izraelskie Siły Obronne. Podczas ceremonii rosyjska orkiestra odegrała pieśń żałobną. Pod koniec ceremonii izraelska flaga na trumnie z przedmiotami została złożona i przekazana premierowi. Późniejsze rozmowy dotyczyły głównie problematyki Syrii i Iranu. Szef rosyjskiej armii zażądał, aby Izrael wcześniej przekazywał informacje ostrzegawcze o atakach na cele wojskowe w Syrii. Podczas spotkania omówiono także rozmieszczenie rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-300 w Syrii.
    4 kwietnia 2019 r. podczas konferencji prasowej Netanjahu wyjaśnił dlaczego nie wydał rozkazu zajęcia Strefy Gazy i pokonania Hamasu. "W Gazie zrobiliśmy wiele, ale nie zrobiliśmy jednej rzeczy, mianowicie nie podbiliśmy jej, ponieważ wtedy musielibyśmy ją utrzymać i przejąć kontrolę nad dwoma milionami Palestyńczyków, lub przekazać tą odpowiedzialność komuś innemu. Rozmawiałem z wieloma arabskimi przywódcami o możliwości przejęcia kontroli nad Gazą, ale nikt nie zgłosił się na ochotnika. Miałem nadzieję, że ktoś to zrobi, ale nikt tego nie chciał. Od tamtej pory robiliśmy to co było potrzeba, aby ich uderzyć. W końcu nie możesz przystąpić do negocjacji dyplomatycznych z kimś, kto chce cię zniszczyć. Jednak nadal wszystkie opcje, w tym wejście i zdobycie Gazy, są na stole, zgodnie z tym, co jest dobre dla państwa Izrael. Obecnie Siły Obronne Izraela z wielką mocą okrążają Gazę. Nie rozpoczynamy jednak niepotrzebnych wojen, a rozkaz rozpoczęcia wojny można podjąć dopiero po wyczerpaniu się wszystkich innych opcji. Nie wiem, czy uda się nam osiągnąć długotrwałą ciszę, ale wiem jedno: nie podejmuję niepotrzebnych wojen. Wywieram nacisk, jaki jest nam potrzebny, i jestem gotów zapłacić cenę, ale tylko wtedy, gdy będzie potrzebna. W rzeczy samej, jestem gotów zapłacić cenę polityczną za to, że nie poszedłem na wojnę wtedy, gdy była ona nie potrzebna. Chcę, aby każda matka i ojciec wiedzieli, że nie wysyłam ich dzieci na wojnę, zanim nie wykorzystamy wszystkich innych opcji. Być może będziemy zmuszeni do szerokiej kampanii wojskowej w Gazie. Siły są na miejscu, ale to ostatnia opcja, nie pierwsza."
    4 kwietnia 2019 r. syryjski minister spraw zagranicznych Walid Muallem powiedział, że "istnieje opcja wojskowa dla wyzwolenia Wzgórz Golan. Nasze prawo do Wzgórz Golan nie zostało unieważnione przez przedawnienie. Jest to stałe prawo, a ziemia jest święta."

5 kwietnia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że w rozmowie z doradcą Białego Domu Jaredem Kushnerem i specjalnym wysłannikiem USA na Bliskim Wschodzie Jasonem Greenblattem, wyraźnie podkreślił, że państwo palestyńskie nie może powstać. "Podczas wizyty w Waszyngtonie zadałem pytanie kiedy chcą opublikować swój plan, i nie otrzymałem odpowiedzi. Gdyby chcieli przedstawić plan zaraz po wyborach, powiedzieliby to. W każdym razie przedstawiłem swoje wytyczne dotyczące planu. Nie zaakceptuję żadnego planu, który wykorzeniłby nawet jedną osadę lub osadnika. Z pewnością nie może być palestyńskiej suwerenności nad osiedlami żydowskimi. Nad ani jednym. Zarządzanie nad terytorium położonym na zachód od rzeki Jordan pozostanie w naszych rękach. Jesteśmy odpowiedzialni za zarządzanie z punktu widzenia bezpieczeństwa całego obszaru. Jest to nasze państwo. Nie popełnimy samobójstwa, aby w New York Times napisano o tym pozytywny artykuł, który nie potrwa dłużej niż dwie godziny. Palestyńczycy mogą jednak kierować swoim własnym życiem. Nie interesuje nas zarządzanie Nablusem. Jeśli chodzi o mnie, istnieją trzy żelazne warunki: Żaden osadnik nie zostanie wysiedlony, po drugie, jesteśmy suwerenni z punktu widzenia bezpieczeństwa na całym obszarze na zachód od rzeki Jordan, po trzecie: nie podzielę Jerozolimy."

5 kwietnia 2019 r. około 10 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony i rzucano kamienie w izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu, starając się uniemożliwić uszkodzenie płotu granicznego i udaremniając próby nielegalnego przekroczenia granicy. W starciach rannych zostało 83 Palestyńczyków.

5 kwietnia 2019 r. libańska gazeta Al-Akhbar napisała, że amerykański plan pokojowy obejmuje przesiedlenia na dużą skalę palestyńskich Arabów z Izraela do Jordanii, i utworzenie trójstronnej konfederacji między Jordanią, Autonomią Palestyńską i administracją cywilną Izraela w celu zarządzania Judeą i Samarią. Zgodnie z planem, w pierwszej kolejności Jordania miałaby naturalizować 300 tys. Palestyńczyków, w tym około 200 tys., którzy już mieszkają na terytorium Jordanii. Szczegóły dotyczące przesiedlenia kolejnych 800 tys. nie są znane, ale w sumie Jordania miałaby przyjąć około 1 mln palestyńskich Arabów. Podobnie Liban miałby przyznać obywatelstwo około 450 tys. palestyńskich Arabom żyjącym na jego terytorium. Jordania miałaby także oddać dwa niewielkie obszary (Naharajim i Tzofar), które obecnie są dzierżawione przez Izrael. W zamian Jordania otrzymałaby rekompensatę w wysokości 45 mln dolarów oraz różne projekty gospodarcze. Natomiast Arabia Saudyjska przekazałaby Jordanii terytorium o powierzchni równej obszarowi przekazanemu Izraelowi. Na egipskim półwyspie Synaj utworzono by strefy przemysłowe, które zapewniłyby zatrudnienie dla mieszkańców Strefy Gazy. W zamian za udostępnienie swego terytorium, Egipt otrzymałby 65 mld dolarów w projektach gospodarczych.
    5 kwietnia 2019 r. wieczorem pewien mężczyzna wdarł się do synagogi w Buenos Aires (Argentyna), i groził ostrym narzędziem modlącym się wiernym. Rzucił także kamieniami w strażnika synagogi, a na podłogę wylał olej. Przez cały czas wykrzykiwał antysemickie hasła. Drugi strażnik obezwładnił napastnika, i przetrzymał do czasu policji, która go aresztowała. Rabin Uriel Husni powiedział: "Nigdy nie myślałem, że coś takiego mogłoby się wydarzyć. Mieliśmy tu atak terrorystyczny. Razem ze strażnikami byliśmy w stanie go powstrzymać."

6 kwietnia 2019 r. - Szabat.
    6 kwietnia 2019 r. Siły Obronne Izraela otworzyły wieczorem 643 lokali wyborczych w bazach wojskowych sił lądowych, powietrznych i marynarki. Dzięki temu umożliwiono żołnierzom głosowanie przez 72 godziny, aby podczas powszechnych wyborów parlamentarnych 9 kwietnia byli w pełnej gotowości operacyjnej. Aby umożliwić wszystkim żołnierzom udział w wyborach, uruchomiono także około 130 mobilnych lokali wyborczych, które odwiedzą nawet najbardziej odległe posterunki i placówki wojskowe. Frekwencja w armii wyniosła 59%, o 2% więcej niż podczas wyborów w 2015 r.

6 kwietnia 2019 r. sekretarz generalny OWP Saeb Erekat potępił przedwyborcze obietnice premiera Benjamina Netanjahu dotyczącą zastosowania izraelskiej suwerenności nad żydowskimi społecznościami w Judei i Samarii, jeśli wygra kolejne wybory. "Takie oświadczenie Netanjahu nie jest zaskakujące. Izrael będzie nadal bezczelnie naruszał międzynarodowe prawo, tak długo, jak długo społeczność międzynarodowa będzie bezkarnie nagradzać Izrael, szczególnie popierając administrację Trumpa i popierając pogwałcanie przez Izrael praw narodowych i praw człowieka narodu palestyńskiego. Będziemy nadal dążyć do uzyskania naszych praw za pośrednictwem międzynarodowych forów, w tym Międzynarodowego Trybunału Karnego, dopóki nie osiągniemy naszej dawno opóźnionej sprawiedliwości."
    6 kwietnia 2019 r. przywódca Hamasu Ismail Hanijeh powiedział dziennikarzom, że istnieją trzy kanały mediacji z Izraelem, mianowicie Egipt, Katar i ONZ. Dzięki temu Hamas otrzymał "pozytywne" odpowiedzi ze strony Izraela dotyczące porozumień związanych z zawieszeniem broni i zniesieniem oblężenia Strefy Gazy. "Jesteśmy na etapie badania odpowiedzi, które otrzymaliśmy za pośrednictwem mediatorów w odniesieniu do wielu żądań, ale przed nami jeszcze długa droga, aby otrzymać ostateczną satysfakcjonującą odpowiedź." Jahja Sinwar ostrzegł jednak Izrael, że "jeśli Strefa zostanie wciągnięta w wojnę, Izrael ucierpi. Nie będzie ewakuować tylko miast graniczących z Gazą, ale także Aszdod, Aszkelon, a nawet Tel Awiw. Nasze palce wciąż są na spuście, i tam pozostaną, aby chronić naród palestyński. Hamas będzie mieczem i tarczą dla narodu palestyńskiego."
    6 kwietnia 2019 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę, która spadła wewnątrz terytorium Strefy Gazy.

6 kwietnia 2019 r. Jordania zorganizowała nad brzegiem Morza Martwego Światowe Forum Ekonomiczne. Przy tej okazji minister spraw zagranicznych Omanu, Jusufa bin Alawi bin Abdullah, powiedział, że Arabowie muszą podjąć inicjatywy, aby Izrael przezwyciężył "obawy o swoją przyszłość" w regionie. "Zachód zaoferował Izraelowi wsparcie polityczne, gospodarcze i wojskowe, i teraz posiada on wszystkie środki władzy ... ale mimo to obawia się o swoją przyszłość jako kraj niearabski otoczony 400 milionami Arabów. Wierzę, że my, Arabowie, musimy być w stanie przyjrzeć się tej kwestii i spróbować złagodzić te obawy poprzez inicjatywy i prawdziwe porozumienia między nami a Izraelem." Jordański minister spraw zagranicznych Ajman Safadi, powiedział: "Świat arabski uznaje prawo Izraela do istnienia. Sami Palestyńczycy uznali prawo Izraela do istnienia ... to nie jest problemem. Problem polega na tym, że zawiedliśmy się. Czy ten zawód się skończy? Izrael musi wycofać się z ziem arabskich okupowanych od 1967 r. I musi pozwolić na stworzenie państwa palestyńskiego. I to jest problem. Jeśli Izrael twierdzi, że nie czuje się komfortowo, to nie jest mój problem. Problem nie polega na tym, że Arabowie udzielają gwarancji ... problem polega na tym, że Izrael nie robi tego, co jest właściwe dla pokoju. Izrael ... nie postępuje właściwie. W rzeczywistości robi wiele złych rzeczy, ograniczając Palestyńczyków."
    6 kwietnia 2019 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki na pomniku ofiar Holocaustu w Otwocku (Polska). Miejscowy ksiądz z lokalnym biznesmenem zmyli swastyki.

7 kwietnia 2019 r. władze wodne poinformowały, że w ciągu weekendu poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 5 cm, i obecnie wynosi 211,67 metra p.p.m. Tej zimy poziom wzrósł o 2 metry 99 cm. Oczekuje się, że dzięki topniejącym śniegom na górze Hermon, poziom będzie rósł jeszcze do połowy maja. Równocześnie poinformowano, że w marcu poziom wody w Morzu Martwym wzrósł o 3 cm i obecnie wynosi 433,41 metra p.p.m.
    7 kwietnia 2019 r. prezydent Reuven Rivlin był gospodarzem uroczystości podpisania umowy o współpracy między Izraelską Narodową Akademią Nauk i Nauk Humanistycznych a Amerykańską Narodową Akademią Nauk. Współpraca naukowa między tymi dwoma akademiami była możliwa dzięki wsparciu Fundacji Rodziny Blavatnik. Amerykańska Narodowa Akademia Nauk jest organizacją non-profit z siedzibą w Waszyngtonie, która zapewnia niezależne, obiektywne doradztwo w sprawach związanych z nauką i technologią w Ameryce, zapewniając naukowe doradztwo dla rządu Stanów Zjednoczonych. Izraelska Narodowa Akademia Nauk i Nauk Humanistycznych jest głównym organem izraelskiej społeczności naukowej, skupiającym najlepszych naukowców w Izraelu. Rivlin powiedział: "Dzisiejszy dzień to początek oficjalnego partnerstwa między naszymi akademiami narodowymi, z nadzieją współpracy na wiele dziesięcioleci. Przyjaźń między naszymi dwoma krajami jest głęboka i długotrwała. Izrael i Stany Zjednoczone są w czołówce badań naukowych na świecie. Nasze połączone wysiłki z pewnością przyniosą nam niesamowite odkrycia ... Sto lat temu nikt by nie pomyślał, że to możliwe."
    7 kwietnia 2019 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły, że wieczorem jutrzejszego dnia nastąpi ogólne zamknięcie terytoriów Autonomii Palestyńskiej oraz przejść granicznych ze Strefą Gazy, które będzie obowiązywać na dzień wyborów 9 kwietnia.

7 kwietnia 2019 r. zachodnie źródła wywiadowcze poinformowały, że Iran ewakuował bazę wojskową i magazyny broni przy międzynarodowym porcie lotniczym w Damszku w Syrii. Ruch ten podjęto z obawy przed izraelskimi nalotami, w porozumieniu z Rosją. Wszystko wskazuje na to, że Iran będzie teraz dostarczał zakazany sprzęt wojskowy (rakiety) do Syrii poprzez Irak, natomiast pozostały sprzęt i wsparcie logistyczne będą dostarczane nadal poprzez lotnisko w Damaszku. Inforamcje wywiadowcze wskazują także, że większość irańskich rakiet ewakuowano do baz wojskowych będących pod dowództwem syryjskiej 4 Dywizji w prowincji Rif Dimaszq, a wyposażenie i amunicję ewakuowano do baz syryjskiej 1 Dywizji oraz na lotnisko Al-Mezzeh na południowy zachód od Damaszku.
    7 kwietnia 2019 r. nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz żydowski w miejscowości Hush w Rumunii. Wywrócono około 70 nagrobków.
    7 kwietnia 2019 r. FBI poinformowało, że w minionym tygodniu aresztowano Albańczyka z obywatelstwem amerykańskim, który planował atak terrorystyczny na synagogę w stanie Montana. Przy aresztowanym 21-letni Fabjanie Alameti znaleziono karabin oraz narkotyki.

8 kwietnia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że rozmawiał z wysokimi urzędnikami administracji prezydenta Trumpa nad propozycją aneksji obszaru Judei i Samarii, ale proces nie został jeszcze wdrożony, ponieważ wymaga czasu. "Dlaczego z tak przyjaznym prezydentem zajęło dwa lata uznanie suwerenności nad Wzgórzami Golan? Ponieważ to wymaga czasu… W rozmowach tych musiałem przejść przez trzy etapy. Pierwszy etap był silnym naciskiem na mnie za czasów prezydenta Obamy, aby Izrael zaprzestał wszelkiej rozbudowy osiedli w Judei i Samarii. Administracja Obamy powiedziała mi, że tam nie może być ułożona nawet jedna cegła. Ale dzięki Bogu, pokonaliśmy to. Stamtąd przeszliśmy do drugiego etapu rozbudowy osiedli, a teraz przejdziemy do następnego etapu, czyli zastosowania suwerenności do osiedli. To wszystko, co powiedziałem. Wolę to robić etapami, z amerykańskim wsparciem."

8 kwietnia 2019 r. turecki prezydent Recep Erdogan powiedział: "Zachodni Brzeg należy do Palestyńczyków. Aneksja będzie kolejnym krokiem izraelskiej okupacji. Obiecuję, że Turcja poprze Palestyńczyków."
    8 kwietnia 2019 r. Stany Zjednoczone oficjalnie uznały irański Korpus Strażników Rewolucji jako organizację terrorystyczną. Oznacza to zamrożenie aktywów Strażników Rewolucji w jurysdyktach Stanów Zjednoczonych oraz wprowadzenie zakazu prowadzenia wspólnych interesów z tą organizacją. Korpus stanowi regularną armię Iranu.

9 kwietnia 2019 r. w całym kraju przeprowadzono wybory powszechne do Knesetu. Uprawnionych do głosowania było 6 339 729 wyborców. Dzień wyborów jest dniem wolnym od pracy, ale transport publiczny, restauracje, teatry i kina działają normalnie. Frekwencja wyniosła 67,9 %. Wieczorem podano wstępne wyniki, według których partia Blue and White Benny'ego Gantza uzyska 37 miejsc w parlamencie, natomiast Likud Benjamina Netanjahu uzyska 35 miejsc. Jednak blok partii prawicowych kierowany przez Netanjahu utrzymał większość parlamentarną (łącznie 66 miejsc), większą od bloku partii centroprawicowych Gantza. Netanjahu powiedział: "Prawicowy blok, z Likudem na czele, jest wyraźnie zwycięzcą. Dziękuję obywatelom Izraela za zaufanie, jakim mnie obdarzyli. Dziś zacznę tworzyć prawicowy rząd z naszymi naturalnymi partnerami politycznymi." Zwycięstwo obwieścił także Gantz.

10 kwietnia 2019 r. w nocy premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Naród Izraela po raz piąty okazał mi swoje zaufanie. Już dziś wieczorem zacząłem rozmowy z szefami partii prawicowych, naszymi naturalnymi partnerami. Już dziś wieczorem prawie wszyscy z nich publicznie zadeklarowali, że zalecą mnie do utworzenia następnego rządu. Zamierzam szybko zakończyć pracę, aby ustanowić nacjonalistyczny, stabilny rząd. To będzie rząd prawicowy, ale zamierzam być premierem wszystkich obywateli Izraela. Prawicowych i lewicowych, zarówno Żydów, jak i nie-Żydów. Wszystkich obywateli Izraela. Stawiamy czoła ogromnym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki, społeczeństwa, stosunków zagranicznych. Wyzwania bezpieczeństwa i wyzwania dla normalizacji oraz pokoju ze światem arabskim. Jestem pewien, że łącząc siły, będziemy w stanie sprostać wszystkim tym wyzwaniom." Prawicowa partia Likud tradycyjnie wejdzie w koalicję z religijnymi ultraortodoksyjnymi partiami Szas i Zjednoczonym Judaizmem Tory. Netanjahu będzie również polegał na partnerach z Unii Prawicowych Partii i Kulanu. Oczekuje się także, że do koalicji rządowej dołączy także Israel Beiteinu ze swoim liderem Avigdorem Liebermanem.
    10 kwietnia 2019 r. prezydent Reuven Rivlin odwiedził Kneset, gdzie trwa liczenie głosów po wyborach powszechnych. Rivlin podziękował wszystkim członkom komisji wyborczych. Spotkał się także z przewodniczącym izraelskiej komisji wyborczej, Hananem Melcerem. Obaj omówili wyniki wyborów. Okazało się, że około 325 tys. głosów zostało unieważnionych, ponieważ w kopertach znajdowały się po dwie kartki z głosami. Omówiono także perspektywy powstania nowego rządu. W przyszłym tygodniu mają rozpocząć się konsultacje prezydenta z przywódcami partii politycznych, aby ustalić kandydata, któremu zostanie powierzona misja utworzenia nowego rządu. Wymogiem jest posiadanie 61 mandatów poselskich przez koalicję kandydata na premiera. Będzie on miał następnie 28 dni na utworzenie rządu. Prezydent posiada możliwość przedłużenia tego czasu o dodatkowe 14 dni. Wstępne wyniki wyborcze mówią, że blok partyjny Likudu uzyskał 65 miejsc w Knesecie. Wygląda na to, że w Knesecie będzie więcej ultraortodoksów, a mniej kobiet.
    10 kwietnia 2019 r. około 400 palestyńskich więźniów rozpoczęło rano strajk głodowy w izraelskich więzieniach. Głównym żądaniem osadzonych jest usunięcie urządzeń zagłuszających telefony komórkowe w więzieniach.

10 kwietnia 2019 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wyraził nadzieję, że wybory do Knesetu mogą pomóc do osiągnięcia pokoju. Sekretarz generalny OWP Saeb Erekat nazwał wyniki wyborów "głosowaniem za utrzymanie status quo". Dodał: "Chcą, abyśmy żyli w głębszym apartheidzie niż w najciemniejszych godzinach południowoafrykańskiego apartheidu."
    10 kwietnia 2019 r. w południe Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Tekoa w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Rzucony młotek uszkodził jeden z pojazdów, raniąc kierowcę. Sprawcy uciekli z miejsca ataku.
    10 kwietnia 2019 r. po południem palestyńska terrorystka usiłowała zaatakować nożem izraelskiego żołnierze, który sprawdzał autobus na punkcie kontrolnym przy Ma'aleh Adumim w Judei. Żołnierze oddali ostrzegawcze strzały, po czym obezwładnili i aresztowali napastniczkę. Nikt nie został ranny.

10 kwietnia 2019 r. amerykański prezydent Donald Trump powiedział, że zwycięstwo wyborcze Benjamina Netanjahu jest bardzo dobrym znakiem dla pokoju. "Wszyscy mówili mi, że nie można mieć pokoju między Izraelem a Palestyńczykami na Bliskim Wschodzie. Myślę, że mamy szansę i myślę, że teraz mamy większą szansę." Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton zauważył, że zwycięstwo Netanjahu umożliwi w najbliższej przyszłości publikację amerykańskiego planu pokojowego.
    10 kwietnia 2019 r. wydawana w Londynie gazeta Al-Quds Al-Arabi napisała, że Egipt wycofał się z amerykańskich wysiłków na rzecz ustanowienia "arabskiego sojuszu NATO". Ten ruch prawdopodobnie podważy wysiłki administracji Trumpa, by ograniczyć wpływy Iranu. Doniesiono również, że Egipt nie wyśle przedstawicieli na konferencję sojuszu, zaplanowaną na przyszły tydzień w Rijadzie.

11 kwietnia 2019 r. biuro ds. zwalczania terroryzmu opublikowało ostrzeżenia podróżne przed świętem Pesach. Ostrzeżenia dotyczące podróży dotyczą sześciu nieprzyjacielskich państw: Iraku, Syrii, Libanu, Arabii Saudyjskiej, Jemenu i Iranu (do którego prawo zabrania podróży).
    11 kwietnia 2019 r. późnym wieczorem doszło do katastrofy izraelskiego lądownika Beresheet, który rozbił się na powierzchni Księżyca. Podczas lądowania, na wysokości 14 km nad powierzchnią, pojawiły się trudności z głównym silnikiem hamującym, który się wyłączył. Po dwóch minutach udało się go zrestartować, jednak prędkość statku była zbyt duża i lądowanie zakończyło się katastrofą. Statek uderzył o powierzchnię Księżyca z prędkością około 500 km/h. SpaceIL oraz IAI poinformowały, że usterka techniczna silnika była spowodowana przez łańcuch zdarzeń, które będą uważnie analizowane. Pomimo to, Izrael jest siódmym krajem na świecie, który zdołał osiągnąć orbitę Księżyca. Statek Beresheet była także pierwszą sondą finansowaną wyłącznie ze środków prywatnych. Peter Diamandis powiedział: "Misja SpaceIL nie tylko dotknęła Księżyca, ale także dotknęła życia i serc całego obserwującego świata. Dziedzictwo SpaceIL będzie miało wpływ na przyszłość przemysłu kosmicznego. Zdolność tego zespołu liczącego zaledwie 50 inżynierów jest niezwykła, gdyż za 100 milionów dolarów wybudowali lądownik księżycowy. Jest to skok w kierunku przystępnej cenowo eksploracji kosmosu. Moje gratulacje dla Morrisa Kahna, który był głównym darczyńcą, i całego zespół SpaceIL za wszystkie wasze osiągnięcia. Jesteśmy z was bardzo dumni." Premier Benjamin Netanjahu obiecał ponowną próbę lądowania na Księżycu. "Spróbujemy jeszcze raz. Dotarliśmy na Księżyc, ale chcemy wylądować bardziej miękko i będzie następna próba. Teraz sama próba była ogromnym osiągnięciem i myślę, że naprawdę będziemy czwartym krajem, który wyląduje na Księżycu. W ciągu kolejnych trzech lat statek kosmiczny wyląduje na Księżycu - w całości."

11 kwietnia 2019 r. w nocy palestyńscy terroryści rzucili improwizowany ładunek wybuchowy w żydowski autobus w pobliżu arabskiej wioski Jinsafut w zachodniej Samarii. Nikt nie został ranny, ale autobus jest uszkodzony.

11 kwietnia 2019 r. szef NASA Jim Bridenstine pochwalił Izrael za próbę lądowania statku kosmicznego na Księżycu, mimo że sonda Beresheet nie zdołała pomyślnie wylądować. "Podczas gdy NASA żałuje zakończenia misji SpaceIL bez udanego lądowania lądownika Beresheet, gratulujemy SpaceIL, Israel Aerospace Industries i Izraelowi niesamowitego osiągnięcia wysłania pierwszej prywatnie finansowanej misji na orbitę księżycową. Każda próba osiągnięcia nowych kamieni milowych daje nam możliwości uczenia się, dostosowywania i postępu. Nie mam wątpliwości, że Izrael i SpaceIL będą nadal rozwijać się i czekam na świętowanie ich przyszłych osiągnięć."

12 kwietnia 2019 r. ambasador Stanów Zjednoczonych w Izraelu David Friedman pogratulował Izraelowi pięknej postawy po niepowodzeniu lądowania statku Beresheet na Księżycu. "Mówi się, że Izrael nie obawia się porażki. Widziałem to w czasie rzeczywistym dzisiaj w nocy, kiedy Beresheet lądował na Księżycu. Nie było łez i załamywania rąk. Gratuluję wam tej niesamowitej podróży!"
    12 kwietnia 2019 r. Australia otworzyła biuro handlu i obrony w centrum Jerozolimy. Nowe biuro jest konsekwencją decyzji Australii z grudnia 2018 r. o uznaniu Zachodniej Jerozolimy za stolicę Izraela. Biuro będzie pracować nad wzmocnieniem powiązań biznesowych Australii z Izraelem w dziedzinie obronności, edukacji, zaawansowanych technologii i innych dziedzin.

12 kwietnia 2019 r. około 7 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamieniami i podjęto kilka prób uszkodzenia płotu granicznego. W starciach zginęła 1 Palestynka, a 48 osób zostało rannych.

12 kwietnia 2019 r. konferencja europejskich rabinów wezwała europejskich Żydów do podjęcia środków ostrożności, aby uniknąć zakażenia odrą. Ostrzeżenie jest niezwykle ważne z powodu licznych wyjazdów w okresie święta Pesach. Prezes Goldschmidt powiedział: "Dobrze wiadomo jak niebezpieczna jest odra, dlatego ważne jest sprawdzenie czy wszystkie szczepienia są aktualne. Dużo osób wybiera się na wakacje na Pesach i oni muszą być świadomi, że narażają siebie i swoje rodziny na chorobę. Powinni podjąć niezbędne środki ostrożności. Ważne jest również, aby pamiętać, że osobom podróżującym zaleca się szczepienia dzieci od szóstego miesiąca życia, a to jest jeszcze bardziej pilne, biorąc pod uwagę narażenie wielu osób w szerszej społeczności żydowskiej na tę chorobę."

13 kwietnia 2019 r. - Szabat.
    13 kwietnia 2019 r. wieczorem szef SpaceIL, Morris Khan ogłosił, że zamierza wybudować nowy statek kosmiczny Beresheet 2, aby ukończyć misję lądowania na Księżycu. "W świetle wspaniałych słów wsparcia i zachęty, które otrzymałem z całego świata, zdecydowałem, że zamierzamy zbudować Beresheet 2. Zamierzamy umieścić nowy statek kosmiczny na Księżycu i zakończymy tę misję. Jutro rano powołamy grupę zadaniową - zamierzamy usiąść i zaplanować projekt oraz rozpocząć pracę."

13 kwietnia 2019 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas zatwierdził nowego premiera Mohammada Sztajjeha, który powiedział, że zamierza pracować nad wzmocnieniem obecności palestyńskich mieszkańców nad ich ziemią. Jego rząd ma plany związane z mieszkańcami w strefie "C" Judei i Samarii, która jest pod izraelską administracją cywilną i izraelskimi siłami bezpieczeństwa. Zauważył, że polityka wzmacniania palestyńskiej obecności będzie realizowana również we Wschodniej Jerozolimie i obejmie wszystkie działające tam palestyńskie instytucje. W tym kontekście Sztajjeh powiedział, że Kuwejt przekazał 90 mln dolarów przez lokalne banki, aby wesprzeć akcję odnawiania arabskich domów we wschodniej Jerozolimie. Mahmoud Abbas powiedział, że Palestyńczycy stoją w obliczu wielu wyzwań, a przede wszystkim amerykańskiego planu pokojowego. "Przez cały czas sprzeciwialiśmy się temu porozumieniu, ponieważ zabierało ono Jerozolimę z Palestyny, dlatego nie chcieliśmy reszty planu, ponieważ nie będzie palestyńskiego państwa bez Jerozolimy i nie będzie państwa w Gazie ani państwa bez Gazy. Po co prezydent Trump chce rozmawiać o jakimkolwiek rozwiązaniu po tym, jak przeniósł ambasadę do Jerozolimy i uznał Jerozolimę za stolicę Izraela? Dlatego nie sądzę, aby dialog z nim miał sens."
    13 kwietnia 2019 r. po południem doszło do starcia Palestyńczyków z arabskiej wioski Urif z żydowskimi osadnikami z osiedla Itzchar w środkowej części Samarii. Obie strony obrzuciły się kamieniami. Ranny został 1 osadnik. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze usunęli osadników do osiedla, a następnie zmuszono Arabów do zawrócenia do swojej wioski.

13 kwietnia 2019 r. rano arabskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne przeprowadziły bombardowanie obiektów wojskowych w mieście Masjaf w północnej części Syrii. Celem była syryjska baza wojskowa, w której dwa budynki były wykorzystywane przez siły irańskie. Zaatakowano także centrum rozwoju rakiet położone w sąsiedniej wiosce Zawi i bazę szkoleniową w wiosce Szejk Ghadban. W nalocie zginęło kilku Irańczyków, a 17 osób zostało rannych. Budynki zostały zniszczone. Syryjska armia poinformowała, że izraelskie samoloty nadleciały nad terytorium Libanu, skąd wystrzeliły rakiety. Syryjskie systemy obrony przeciwlotniczej miały zestrzelić kilka z tych rakiet.

14 kwietnia 2019 r. Siły Obronne Izraela podjęły decyzję o zwolnieniu dodatkowych jednostek, które w ostatnim czasie zostały rozlokowane w rejonie Strefy Gazy. Dotyczy to jednostek pancernych, piechoty i artylerii, które teraz powrócą do swoich rutynowych działań szkoleniowych. Armia poinformowała także, że wycofuje się z kontrowersyjnego programu wdrażania kobiet do bojowych jednostek pancernych. Decyzję podjęto po ocenie dotychczasowych doświadczeńw tym przedmiocie. Szkolenie ukończyło 10 z 15 kobiet. Rozpoczęły one następnie służbę w korpusie pancernym, tworząc załogi trzech czołgów i czterech transporterów opancerzonych. Po okresie próby podjęto decyzję, że przeszkolone kobiety zostaną przeniesione do innych jednostek bojowych, gdzie będą mogły wykorzystać zdobyte doświadczenie.
    14 kwietnia 2019 r. do Izraela przyleciał szef sztabu głównego brytyjskich sił zbrojnych gen. Sir Nick Carter. Został przyjęty w Sztabie Generalnym w bazie Kirya w Tel Awiwie, a następnie razem z gen. Raffi Milo zwiedził północną granicę Izraela. W bazie lotniczej Ramat David wziął udział w uroczystości upamiętnienia współpracy między brytyjskimi i izraelskimi siłami zbrojnymi podczas II wojny światowej.
    14 kwietnia 2019 r. izraelska policja aresztowała palestyńskiego gubernatura Jerozolimy. Był on w ostatnich miesiącach kilkakrotnie aresztowany w związku z dochodzeniem dotyczącym sprzedaży gruntów, i otrzymał sześciomiesięczny zakaz odiwedzania Judei i Samarii, oraz zakaz kontaktowania się z niektórymi osobami tam przebywającymi. Obecne aresztowanie jest związane z naruszeniem teko policyjnego zakazu. Po południem został zwolniony po wpłaceniu kaucji w wysokości 1 000 szekli. Dochodzenie dotyczy uprowadzenia w październiku 2018 r. amerykańskiego Araba Issama Akela, który sprzedał żydowskim nabywcom budynki we Wschodniej Jerozolimie. Taka sprzedaż jest uznawana przez Autonomię Palestyńską za zdradę. Akel został skazany przez palestyński sąd, ale później zezwolono mu wyjechać do Stanów Zjednoczonych.
    14 kwietnia 2019 r. izraelska służba więzienna zgodziła się na zainstalowanie publicznych telefonów w więzieniach, co powinno zakończyć strajk głodowy palestyńskich więźniów. Nie zostanie spełnione ich żądanie wyłączenia urządzeń zagłuszających telefony komórkowe, które będą nadal zakazane dla osadzonych, jednak zostanie umożliwiony kontakt z rodzinami za pośrednictwem publicznych telefonów znajdujących się na oddziałach więziennych.

14 kwietnia 2019 r. rano w Adis Abebie (Etiopia) wylądowała delegacja 10 izraelskich strażaków, którzy pomogą w gaszeniu wielkiego pożaru, który od dwóch tygodni szaleje w rejonie gór Simien w północnej części Etiopii. Przyjazd delegacji nastąpił w odpowiedzi na prośbę rządu Etiopii.
    14 kwietnia 2019 r. syryjskie media poinformowały, że wieczorem Syrię opuściła rosyjska delegacja przewożąca trumnę ze szczątkami izraelskiego szpiega Eli Cohena. Pracował on jako tajny izraelski agent w Syrii i Egipcie, zajmując stanowisko doradcy syryjskiego ministra obrony. Po ujęciu został w 1965 r. powieszony. Izrael nie skomentował tych doniesień.
    14 kwietnia 2019 r. amerykański dziennik The Washington Post napisał, że plan pokojowy prezydenta Trumpa prawdopodobnie nie gwarantuje utworzenia niezależnego państwa palestyńskiego, a koncentruje się głównie na kwestiach zapewnienia bezpieczeństwa Izraelowi. Treść planu pokojowego nadal pozostaje ścisłą tajemnicą.

15 kwietnia 2019 r. rano prezydent Reuven Rivlin rozpoczął konsultacje w sprawie wyboru premiera 35. rządu Izraela. W tym celu prezydent przeprowadzi spotkania z przedstawicielami 11 partii politycznych, które przekroczyły próg wyborczy w wyborach w zeszłym tygodniu. We wtorek prezydent spotka się z przedstawicielami pozostałych sześciu frakcji. Cztery z pięciu prawicowych i ultraortodoksyjnych partii - które mają wejść w koalicję z Likudem - już powiedziały, że poprą kandydaturę Netanjahu na premiera. Netanjahu powiedział, że zamierza zbudować koalicję z pięcioma prawicowymi i ultra-ortodoksyjnymi partiami, które dałyby rządowi 65 głosów w parlamencie, czyli o cztery więcej niż w kończącej się kadencji. Wszystkie spotkania prezydenta są transmitowane na żywo przez Internet. Każda z partii przedstawi swojego kandydata na premiera, co pozwoli prezydentowi ustalić lidera, który będzie zdolny zbudować koalicję parlamentarną i utworzyć rząd. Kandydat musi posiadać poparcie co najmniej 61 głosów w parlamencie, co stanowi większość i umożliwia utworzenie rządu. Prezydent ogłosi swoją decyzję w środę, po ogłoszeniu oficjalnych końcowych wyników wyborów i rozpatrzeniu skarg. Na utworzenie gabinetu kandydat będzie miał następnie 28 dni, z możliwością przedłużenia procesu o kolejnych 14 dni. Jeśli Netanjahu zawiedzie, następnym kandydatem będzie Benny Gantz.
    15 kwietnia 2019 r. rano szef sztabu głównego brytyjskich sił zbrojnych gen. Sir Nick Carter spotkał się z szefem wywiadu wojskowego gen. Tamirem Hajmanem i odwiedził Instytut Jad Vashem.
    15 kwietnia 2019 r. podczas badań na Uniwersytecie Tel Awiwu po raz pierwszy wydrukowano 3D i zaprezentowano żywe serce. Naukowcy twierdzą, że ta technologia będzie powszechnie dostępna w ciągu dziesięciu lat. Ta przełomowa technologia została opracowana przez dr Nadav Nur i dr Assaf Szapira pracujących w laboratorium nauk przyrodniczych prof. Dvira na Uniwersytecie Tel Awiw we współpracy z wydziałem inżynierii i centrum biotechnicznym Segol. Otwiera to okno na przyszłą medycynę, która prawdopodobnie będzie wolna od przeszczepów i odrzucenia narządów, a będzie posiadać swobodny dostęp do szerokiej gamy specjalnie drukowanych narządów wykorzystujących tkankę pobraną od samego pacjenta.
    15 kwietnia 2019 r. wieczorem prezydent Reuven Rivlin powiedział: "Katedra Notre Dame to jeden z najpiękniejszych symboli Paryża, i w ogóle całej Francji, ale także jeden z najważniejszych symboli dla każdego cywilizowanego człowieka. W styczniu widziałem panoramę Paryża, którą wieżyczka katedry uczyniła jeszcze piękniejszych. Nasze serca są z obywatelami Francji i Notre Dame, w modlitwie, aby nadal trwała wiecznie." Pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych Israel Katz powiedział: "W imieniu państwa Izrael chciałbym wyrazić moją najgłębszą solidarność z Francją i narodem francuskim w obliczu strasznego pożaru w Notre Dame, światowym symbolu cywilizacji."

15 kwietnia 2019 r. Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały dwa niewielkie pożary terenów położonych wokół strefy.
    15 kwietnia 2019 r. po południem Palestyńczycy obrzucili autobus z zagranicznymi dziennikarzami w rejonie Jerycha w Judei. Nikt nie został ranny, ale autobus jest uszkodzony.

15 kwietnia 2019 r. najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, powiedział, że normalizacja stosunków z Izraelem jest sprzeczna z Koranem i wiarą islamską. "Niestety, władcy niektórych islamskich krajów nie stosują się do nauk koranicznych i zamiast być surowymi przeciwko niewierzącym, stali się sługami i naśladowcami Ameryki oraz syjonistów, zamiast będąc miłosiernymi dla siebie, utorowali drogę podziałom i wojnom, takim jak wojny w Jemenie i Syrii, oraz masakrę muzułmanów. Dziś wielu przywódców arabskich krajów jest właśnie tego rodzaju. Zmówili się z Izraelczykami i utoczyli krew Palestyńczyków."

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Aktualności z Izraela


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2019 by Gedeon