OPERACJA  "ŻELAZNE MIECZE"  -  HISTORIA
  - styczeń-marzec 2024 r.
 - kwiecień-czerwiec 2024 r.


      - Atak terrorystyczny
                 7 października 2023 roku


Wiadomosci z Izraela
 

1 kwietnia 2024 r. w nocy iracki bezzałogowy dron uderzył w bazę izraelskiej marynarki wojennej w Ejlacie. Siły powietrzne zbadają, w jaki sposób dron zdołał przedostać się przez systemy obrony powietrznej.
    1 kwietnia 2024 r. specjalna jednostka policji i Szin Bet aresztowały jedną z sióstr Ismaila Hanijeh, szefa biura politycznego Hamasu, która mieszkała w beduińskiej miejscowości Tel Szewa, niedaleko Beer Szewy w Izraelu. Zatrzymano ją pod zarzutem utrzymywania kontaktów z terrorystami Hamasu i identyfikowania się z Hamasem oraz podżegania i wspierania aktów terroryzmu w Izraelu. W jej domu znaleziono i skonfiskowano setki tysięcy szekli, złoto, dokumenty, telefony oraz inne dowody łączące ją z popełnieniem poważnych przestępstw przeciwko państwu Izrael.
    1 kwietnia 2024 r. przewodniczący prawicowej partii politycznej Israel Beitenu, Avigdor Lieberman wypowiedział się na temat kryzysu wokół poboru ultraortoksów do wojska i powiedział, że "jeśli nie będzie prawa poboru do wojska, rząd się rozpadnie, państwo się rozpadnie. Kryzys, w jakim dzisiaj się znajdujemy, jest najpoważniejszym kryzysem od czasu powstania państwa. Społeczeństwo, które nie podziela tych samych wartości i tej samej wizji, to coś, co zaszkodzi nam wszystkim - dojdziemy do sytuacji państwa Libanu i nie zajmie to dużo czasu." Lider opozycji Jair Lapid powiedział: "Jedyną rzeczą, która tworzy rozłam w społeczeństwie, jest naród jest to, że niektórzy ludzie podlegają rekrutacja, a niektórzy nie ... Ci, którzy się zaciągną i służą jako żołnierze regularni lub rezerwowi, powinni otrzymać znacznie więcej od państwa."
    1 kwietnia 2024 r. wieczorem szef Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi spotkał się ze sztabem Dowództwa Północnego. Po ocenie sytuacji bezpieczeństwa zaakceptowano plany dalszych działań na północy. Szef izraelskiego centrum zarządzania kryzysowego gen. Joram Laredo powiedział, że Izrael zainwestował ponad 500 mln dolarów w zwiększenie zapasów w celu przygotowania się do "wojny totalnej" z Hezbollahem. Urzędnik izraelskiego przedsiębiorstwa energetycznego powiedział, że konflikt z Hezbollahem spowodowałby poważne zakłócenia w dostawach gazu ziemnego i energii elektrycznej w kraju.
    1 kwietnia 2024 r. popołudniem Izrael zwiększył bezpieczeństwo we wszystkich swoich misjach na świecie, a wydział bezpieczeństwa ministerstwa spraw zagranicznych wydał wszystkim izraelskim dyplomatom instrukcje dotyczące odpowiedniego zachowania. "Apelujemy o przestrzeganie procedur bezpieczeństwa i zwracanie większej uwagi na otoczenie, ze szczególnym naciskiem na przemieszczanie się."
    1 kwietnia 2024 r. Kneset przyjął tzw. ustawą o Al-Jazeerze, która przyznaje rządowi tymczasowe uprawnienia do zapobiegania działaniu zagranicznych stacji informacyjnych w Izraelu, jeśli zostaną uznane za szkodzące bezpieczeństwu narodowemu. Minister komunikacji Szlomo Karhi powiedział: "W Izraelu nie będzie wolności słowa dla rzeczników Hamasu. Al-Jazeera będzie zamknięta w nadchodzących dniach." Ustawa upoważnia ministra komunikacji do nakazania "dostawcom wrogich treści" zaprzestania nadawania danego kanału; nakazanie zamknięcia izraelskich biur kanału; nakazanie konfiskaty wyposażenia kanału; i nakazać wyłączenie witryny kanału, jeśli serwer fizycznie znajduje się w Izraelu, lub w inny sposób zablokować dostęp do witryny.

1 kwietnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń.
    1 kwietnia 2024 r. Siły Obronne Izraela podsumowały operację przeprowadzoną w szpitalu Al-Shifa w Gazie. Działania przeprowadziła 162 Dywizja ze wsparciem sił specjalnych i Szin Bet. W walkach wyeliminowano ponad 200 terrorystów, a kolejnych 500 zatrzymano. Misja została zakończona dziś rano, a siły izraelskie opuściły szpital.
    1 kwietnia 2024 r. izraelskie siły działające w północnej części Strefy Gazy zakończyły dwutygodniową operację w szpitalu Al-Shifa w Gazie. W środkowej części strefy kontynuowano oczyszczanie terenu. W południowej części strefy siły izraelskie kontynuowały oczyszczenie dzielnicy Al-Amal w mieście Khan Jounis. Równocześnie kontynuowano natarcie w mieście Al-Karara.
    1 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do jednego starcia z izraelską policją graniczną. Do zdarzenia doszło w mieście Tulkarem w Samarii, gdzie zdetonowano improwizowany ładunek wybuchowy.

1 kwietnia 2024 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały budynek obok ambasady Iranu w Damaszku. W ataku zginęło 6 Irańczyków, w tym dowódca irańskich sił Quds w Syrii i Libanie, gen. Muhammad Reza-Zahdi. Drugim zabitym jest szef sztabu irańskiej Gwardii Rewolucyjnej w Syrii i Libanie, gen. Hussein Amir Allah. Atak miał przeprowadzić izraelski samolot myśliwski F-35, który wystrzelił 6 rakiet w miejsce, w którym odbywało się tajne spotkanie oficerów irańskiego wywiadu z przedstawicielami Islamskiego Dżihadu.
    1 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 5 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.

2 kwietnia 2024 r. rzecznik armii gen. Daniel Hagari oświadczył: "Zeszłej nocy w Gazie miał miejsce incydent, w wyniku którego tragicznie zginęli pracownicy World Central Kitchen, którzy wypełniali swoją kluczową misję, jaką było dostarczanie żywności potrzebującym. Jako zawodowa armia przestrzegająca międzynarodowego prawa, jesteśmy zobowiązani do dokładnego i przejrzystego sprawdzania naszych działań operacyjnych. Właśnie rozmawiałem z założycielem World Central Kitchen, Jose Andersem i złożyłem całej organizacji i rodzinom najgłębsze kondolencje w imieniu Sił Obronnych Izraela. Wyraziliśmy też szczere kondolencje i smutek narodom, z których pochodzili wolontariusze, którzy nadal robią tak wiele, aby pomóc potrzebującym. Przeanalizujemy ten incydent na najwyższych szczeblach, aby zrozumieć okoliczności tego, co się stało i jak do tego doszło. Za badanie takich incydentów podczas wojny odpowiada niezależny organ wojskowy przy Sztabie Generalnym. Określiliśmy, że był to poważny incydent. Zrozumienie jego okoliczności pomoże nam to zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia takiego zdarzenia. Przez ostatnie kilka miesięcy blisko współpracowaliśmy z World Central Kitchen, aby pomóc im w wypełnieniu ich szlachetnej misji dostarczania żywności i pomocy humanitarnej mieszkańcom Gazy. World Central Kitchen przybyło także z pomocą Izraelczykom po masakrze z 7 października - byli jedną z pierwszych organizacji pozarządowych działających na miejscu tamtej masakry. Praca World Central Kitchen jest krytyczna, gdyż oni są na pierwszej linii frontu ludzkości. Dojdziemy do sedna tej sprawy i w przejrzysty sposób podzielimy się naszymi ustaleniami."
    2 kwietnia 2024 r. szef Dowództwa Południowego gen. Jaron Finkelman przedstawił szefowi Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi wstępne ustalenia dochodzenia w sprawie nocnego incydentu w środkowej części Strefy Gazy, w którym zginęło siedmiu wolontariuszy World Central Kitchen. Wstępne wyniki dochodzenia mówią, że izraelski bezzałogowy dron Hermes 450 zaatakował trzy pojazdy organizacji humanitarnej, po tym jak załadowały one żywność ze statku, który przybył do nabrzeża zlokalizowanego na zachód od miasta Gaza. Dron wystrzelił w krótkich odstępach czasu trzy rakiety, pomimo, że dachy pojazdów były wyraźnie oznakowane symbolami organizacji humanitarnej. Atak przeprowadzono na podstawie informacji jednostki nadzorującej trasę przejazdu konwoju, która rzekomo dostrzegła uzbrojoną postać na ciężarówce. Po tym, jak rakieta trafiła w pierwszy pojazd, osoby znajdujące się w środku ewakuowały się do pozostałych dwóch samochodów i zdołały zgłosić, że zostały zaatakowane, zanim drugi pocisk trafił w drugi samochód. Gdy podjechał ostatni nieuszkodzony samochód, aby ewakuować rannych, trafił trzeci pocisk. Zginęło wszystkie siedem osób, które znajdowały się w pojazdach. Do ataku doszło na południe od miasta Deir al-Balah.
    2 kwietnia 2024 r. popołudniem premier Beniamin Netanjahu opuścił szpital Hadassah Ein Kerem. Przy tej okazji zwrócił się do dziennikarzy i powiedział: "Niestety, ostatniego dnia miał miejsce tragiczny przypadek, w którym nasze siły w sposób niezamierzony uderzyły w niewinnych ludzi w Strefie Gazy. Tak się zdarza podczas wojny. Prowadzimy dochodzenie w tej sprawie, jesteśmy w kontakcie z rządami i zrobimy wszystko, żeby to się więcej nie powtórzyło."
    2 kwietnia 2024 r. orientalista profesor Ejal Zisser z Uniwersytetu w Tel Awiwie powiedział: "Według mnie Hezbollah nie jest zainteresowany wciąganiem Libanu w totalną wojnę z powodu zabójstwa Irańczyków w Syrii. Musimy być jednak przygotowani na wszystko, ponieważ w każdej chwili może nastąpić rozwój sytuacji. Mohammad Reza Zahedi był człowiekiem związanym z Hezbollahem - to on zbudował tę organizację, a jego śmierć jest ciosem dla tej organizacji. Hezbollah jednak dba o oddzielenie sytuacji w Syrii od Libanu. Wcześniej odpowiadał na ataki na swoich ludzi w Syria, a od wybuchu wojny w Strefie Gazy codziennie dochodzi do takich zdarzeń i nie ma żadnej większej reakcji. Dla Izraela wyeliminowanie tego człowieka jest wielkim sukcesem. Od czasu zabójstwa Qassema Soleimaniego przez Amerykanów cztery lata temu, on zastępował go i budował irańską obecność w regionie. Hezbollah jest jego projektem i to on rzeczywiście zarządzał wydarzeniami w regionie. Trwająca od lat działalność Izraela powstrzymała irańskie próby umocnienia się w Syrii. Gdybyśmy nie podjęli działań, w Syrii istniałyby irańskie bojówki z zestawami rakietowymi, takimi jak Hezbollah. To walka, która trwa latami, a operacje takie jak ta eliminacja, mają ogromne znaczenie. Jeślibyśmy nic nie robili lub ewentualnie popełnili błędy, to sytuacja pogorszyłaby się."
    2 kwietnia 2024 r. popołudniem iracki dron spadł i rozbił się w pobliżu Ejlatu, w obszarze przyległym do lotniska Ramon, zaledwie kilkaset metrów od granicy izraelsko-jordańskiej.
    2 kwietnia 2024 r. wieczorem kilka tysięcy demonstrantów zebrało się w pobliżu rezydencji premiera w Jerozolimie, żądając rozwiązania rządu i ogłoszenia nowych wyborów. W trakcie demonstracji doszło do zamieszek, a dziesiątki protestujących przedarły się przez ogrodzenia bezpieczeństwa i dotarły do wejścia do domu Netanjahu. W kierunku policji konnej rzucono płonącą pochodnię. W trakcie zajść, jeden z protestujących wpadł pod przejeżdżającą ciężarówkę. Ranny został 1 policjant. Zatrzymano 5 osób. Druga demonstracja odbyła się przed Knesetem.
    2 kwietnia 2024 r. wieczorem terroryści wystrzelili z południowego Libanu salwę około 10 rakiet w stronę nadmorskiego miasta Naharija. System obrony Iron Dome zestrzelił kilka rakiet, a pozostałe spadły w otwartym terenie.

2 kwietnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 22 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców Kalandija zlokalizowano improwizowany ładunek wybuchowy.
    2 kwietnia 2024 r. palestyńskie media poinformowały, że w nocnym nalocie na Deir al-Balah w środkowej części Strefy Gazy, zginęło 5 zagranicznych wolontariuszy z amerykańskiej organizacji pomocy humanitarnej World Central Kitchen. Siły Obronne Izraela zapowiedziały wyjaśnienie tego zdarzenia.
    2 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały działania zabezpieczające obszar miasta Gaza. Szacuje się, że w tym obszarze pozostaje jeszcze około 1,5 tys. terrorystów, z mocno zniszczonymi strukturami dowodzenia. W środkowej części strefy kontynuowano oczyszczanie otoczenia drogi Netzarim. W sąsiednich obozach uchodźców wciąż znajdują się dwa bataliony oraz jedna kompania Hamasu. Ocenia się, że może to być co najmniej 3 tys. terrorystów z własnym dowództwem i zapleczem ukrytym w podziemnych tunelach. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie dzielnicy Al-Amal w Khan Jounis oraz prowadzono natarcie w sąsiednim mieście Al-Karara. W obszarze tym znajduje się około 2,5 tys. terrorystów w 7 kompaniach Hamasu. Bardziej na południu, w rejonie Rafah znajdują się cztery bataliony Hamasu z 7 tys. terrorystów.
    2 kwietnia 2024 r. w rejonie Hebronu miała miejsce próba linczu. Arabscy wieśniacy zaatakowali pasterza, Jedidię, którego matka, założycielka farmy, została zamordowana 7-go października, kiedy pojechała odwiedzić wnuki do kibucu Ein Hasholsha; zaskoczył ją atak terrorystyczny i została zamordowana na jednej ze ścieżek kibucu przez terrorystów Hamasu.
    2 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 3 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego.

2 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 6 ataków na Izrael. Hezbollah zagroził, że zemści się w bliżej nieokreślony sposób na Izraelu za przeprowadzenie ataku w Damaszku, w którym zginął irański gen. Mohammad Reza Zahedi.
    2 kwietnia 2024 r. najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei powiedział, że "Izrael zostanie ukarany" za atak na konsulat Iranu w Damaszku, w wyniku którego zginęło siedmiu Irańczyków, w tym dwóch generałów. "Zły reżim syjonistyczny zostanie ukarany z rąk naszych odważnych ludzi. Sprawimy, że pożałują tej i innych zbrodni."

3 kwietnia 2024 r. w nocy terrorysta staranował grupę izraelskich policjantów przy miejscowości Kochav Jair w środkowej części kraju. Rannych zostało 4 policjantów. Terrorysta uciekł z miejsca zdarzenia i dojechał do pobliskiego punktu kontrolnego, gdzie wysiadł z pojazdu i usiłował kontynuować atak z użyciem noża. Będący na miejscu ochroniarze zastrzelili napastnika. Okazało się, że był to 26-letni mieszkaniec sąsiedniego arabskiego miasta Tira.
    3 kwietnia 2024 r. szef Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi wydał oświadczenie: "Zeszłej nocy w Strefie Gazy zginęło siedmiu pracowników World Central Kitchen. Jest to organizacja, której ludzie pracują na całym świecie, a także w Izraelu, aby spełniać dobre uczynki w skomplikowanych miejscach. Siły Obronne Izraela ściśle współpracują z World Central Kitchen i bardzo doceniają ich ważną pracę. Zakończyliśmy wstępne dochodzenie w tej sprawie. Chcę jasno powiedzieć - nie było celowego ataku na pracowników organizacji World Central Kitchen. Ten trudny incydent jest skutkiem błędnej identyfikacji w skomplikowanych warunkach - w nocy podczas wojny. To nie powinno było się z zdarzyć. W Dowództwie Południowym zostały mi przedstawione wstępne ustalenia. Odwiedziłem też nowe dowództwo pomocy humanitarnej, które tu dzisiaj utworzyliśmy, aby ulepszyć sposób, w jaki koordynujemy dystrybucję pomocy humanitarnej w Gazie. Będziemy nadal pracować nad ochroną organizacji międzynarodowych, które rozprowadzają pomoc humanitarną. Ten atak był poważnym błędem. Izrael jest w stanie wojny z Hamasem, a nie z mieszkańcami Gazy. Wyrażamy ubolewanie z powodu niezamierzonej krzywdy wyrządzonej pracownikom World Central Kitchen. Z całego serca łączymy się z żalem ich rodzin, a także smutkiem całej World Central Kitchen. Mechanizm dochodzeniowy Sztabu Generalnego dokładnie zbada ten incydent. W najbliższych dniach zakończymy śledztwo, wyciągniemy wnioski i niezwłocznie je wdrożymy. Z zachowaniem całkowitej transparentności, podzielimy się wynikami dochodzenia z World Central Kitchen i innymi organami międzynarodowymi. Widzimy ogromne znaczenie dalszego dostarczania pomocy humanitarnej i będziemy nadal pracować, aby pomóc w tym istotnym wysiłku."
    3 kwietnia 2024 r. wieczorem Siły Obronne Izraela przeprowadziły ocenę sytuacji bezpieczeństwa, po czym podjęto decyzję o powołaniu rezerwowego personelu systemów obrony powietrznej kraju. Decyzja jest konsekwencją obaw przed atakiem odwetowym ze strony Iranu lub jego pełnomocników w regionie. Bank Izraela poinformował mniejsze lokalne banki, aby przygotowały się na większe zapotrzebowanie wypłat gotówki, gdyby doszło do wybuchu wojny z Hezbollahem.

    3 kwietnia 2024 r. wieczorem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dwie rakiety w stronę miasta Sderot. System obrony Iron Dome zestrzelił jedną rakietę, a druga spadła w otwartym terenie. Krótko wcześniej ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne w rejonie przejścia granicznego Kissufim.

3 kwietnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 20 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń i 13 gotowych do użycia ładunków wybuchowych. Przejęto także fundusze terrorystyczne.
    3 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały działania zabezpieczające obszar miasta Gaza. W rejonie miasta doszło do kilku ataków terrorystów. W środkowej części strefy kontynuowano oczyszczanie otoczenia drogi Netzarim oraz rozbudowę tamtejszych baz wojskowych i punktów kontrolnych. Do starcia z terrorystami doszło w pobliżu miasta Deir al-Balah, co może wskazywać na przygotowania do zajęcia i oczyszczenia tego obszaru. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie miasta Khan Jounis oraz natarcie w mieście Al-Karara.
    3 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 3 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także dwa przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych.

3 kwietnia 2024 r. rosyjscy żołnierze we współpracy z syryjską armią utworzyli punkt obserwacyjny na Wzgórzach Golan. Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło, że celem utworzenia punktu obserwacyjnego jest "utrzymanie porządku i pokoju w Syrii" oraz, że placówka została utworzona w porozumieniu z syryjskim rządem.
    3 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 4 ataki na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    3 kwietnia 2024 r. tureckie linie lotnicze Turkish Airlines ostatecznie odwołały wszystkie loty do i z Izraela do końca marca 2025 roku.
    3 kwietnia 2024 r. DJ-e występujący w Wiosce Eurowizji w Malmo we Szwecji, zostali poinstruowani, aby nie odtwarzali izraelskich piosenek. Do instrukcji dołączono wskazówkę, aby ze względu na wojnę w Ukrainie nie odtwarzać utworów z Rosji i Białorusi - jednak oba te kraje nie biorą udziału w Konkursie Piosenki Eurowizja 2024. Jeden z izraelskich DJ-ów powiedział: "W samej wiosce rzeczywiście w tym roku będzie zabronione puszczanie izraelskich piosenek, ale na pozostałych imprezach mogę grać, co chcę. Doceniam fakt, że podstawą tej decyzji jest bezpieczeństwo. W Malmo jest wielu muzułmanów oraz zwolenników Palestyny, a wielu z nich przyjedzie do Wioski Eurowizji. Najwyraźniej producenci chcą uniknąć zamieszek lub czegokolwiek innego, co mogłoby zakłócić przebieg festiwalu."
    3 kwietnia 2024 r. ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan powiedział: "Izrael wyraża smutek z powodu tragicznej śmierci pracowników World Central Kitchen. Nigdy umyślnie nie krzywdzimy ludności cywilnej, a już w szczególności nie pracowników wykonujących niezbędną pracę niesienia pomocy humanitarnej. Ten incydent jest dokładnie badany, ale musimy pamiętać, że dla Izraela każda śmierć cywilów jest tragedią, ale dla Hamasu strategią jest krzywdzenie cywilów."
    3 kwietnia 2024 r. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja zablokowały w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji potępiającej poniedziałkowy izraelski atak w Damaszku, w wyniku którego zginął dowódca irańskich sił Quds w Syrii i Libanie. Projekt rezolucji zgłosiła Rosja.

4 kwietnia 2024 r. rano Siły Obronne Izraela rozpoczęły zagłuszanie sygnału GPS, aby chronić mieszkańców Izraela przed ewentualnym atakiem irańskich rakiet balistycznych. Zakłócenia odczuwają użytkownicy aplikacji Wise, Google Maps i Mobit, których dane pokazują, że zamiast w środkowym Izraelu, znajdują się w Bejrucie w Libanie.
    4 kwietnia 2024 r. Izrael wydał ostrzeżenie dotyczące podróży do Republiki Południowej Afryki, ponieważ stosunki dwustronne osiągają punkt wrzenia. Ministerstwo spraw zagranicznych nalega, aby Izraelczycy przebywający w tym państwie zachowali czujność i unikali miejsc zgromadzeń publicznych.
    4 kwietnia 2024 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet ujawniła, że rozbiła komórkę terrorystyczną, która planowała serię ataków na różne obiekty w Izraelu. Zatrzymano 11 terrorystów. Planowali oni atak na osiedle żydowskie Kiryat Arba w pobliżu Hebronu w Judei, a także ataki na bazy wojskowe, port lotniczy Ben Guriona i centrum rządowe w Jerozolimie. Planowano także zabójstwo ministra Itamara Ben Gvira, który miał zginął od rakiety RPG. Komórka próbowała wydzierżawić działkę w Rahat lub w innym miejscu na południu kraju, na której miał powstać zakład produkujący broń oraz ośrodek szkoleniowy terrorystów. Komórka utrzymywała kontakt z Hamasem.
    4 kwietnia 2024 r. policji Dystryktu Jerozolimy i agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowały, że udaremniły ataki terrorystyczne zaplanowane przez terrorystów wspierających organizację terrorystyczną Państwa Islamskiego (ISIS) we wschodniej Jerozolimie. Zatrzymano 3 terrorystów, którzy planowali podłożyć ładunki wybuchowe na terenie stadionu Teddy w Jerozolimie oraz ostrzelać komisariat policji.
    4 kwietnia 2024 r. przed południem Siły Obronne Izraela wstrzymały przepustki wszystkich żołnierzy bojowych, czasowo zatrzymując wszystkie jednostki w podwyższonej gotowości w bazach lub zajmowanych pozycjach.
    4 kwietnia 2024 r. popołudniem rzecznik armii gen. Daniel Hagari wydał uspokajające oświadczenie: "W ciągu ostatnich sześciu miesięcy prowadziliśmy wojnę na wielu frontach. Jesteśmy w stanie podwyższonej gotowości na wszystkich arenach. Cały czas przyglądamy się zagrożeniom i udaremniamy je, działając równocześnie na kilku frontach. Jesteśmy na wysokim poziomie gotowości do obrony i ataku. Stale przeprowadzamy oceny sytuacji i poważnie podchodzimy do wszelkich wypowiedzi wszystkich wrogów. Wzmocniliśmy czujność jednostek bojowych, wzmocniliśmy systemy obrony powietrznej. Aktywowaliśmy zakłócanie sygnału GPS. Jest to narzędzie niezbędne dla naszej obrony. Siły Obronne Izraela są rozmieszczone na wszystkich granicach i są gotowe na różne scenariusze. Nie możemy popadać w samozadowolenie, a jednocześnie ważne jest dla mnie podkreślenie, że wytyczne Dowództwa Frontu Wewnętrznego pozostają niezmienione. Nie ma potrzeby kupowania generatorów prądu, gromadzenia zapasów żywności i wypłacania pieniędzy z bankomatów. Tak jak to robiliśmy dotychczas, będziemy na bieżąco aktualizować wszelkie zmiany, jeśli zostaną ogłoszone w sposób oficjalny i uporządkowany. Moim jedynym zaleceniem jest zachowanie czujności i odpowiedzialnego obserwowania komunikatów, które ukarzą się, jeśli zajdą jakiekolwiek zmiany. Mamy kilkuwarstwową ochronę, a samoloty przez całą dobę są w powietrzu. Jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze, a trudne sytuacje zdarzają się kilka razy w roku - wtedy musimy być bardziej skupieni. I właśnie teraz to robimy."
    4 kwietnia 2024 r. popołudniem prezydent Isaac Herzog zaapelował o spokój wewnętrzny w kraju. "Dla wszystkich nas jest jasne, że prawo do demonstracji i protestów jest jednym z podstawowych praw w naszej demokracji oraz że demonstracje są konieczną i niezbędną rzeczą w społeczeństwie izraelskim. Ale jest sposób, aby nie zgadzając się z sobą nie kłócić się, jest to sposób w jaki należy protestować i demonstrować. Przemoc to czerwona linia, której nie wolno przekraczać w żadnych okolicznościach."
    4 kwietnia 2024 r. popołudniem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety (po 16 godzinach ciszy), które spadły w otwartym terenie przy kibucu Kfar Azza. Wieczorem wystrzelono 4 rakiety w stronę miasta Netivot. System obrony Iron Dome zestrzelił wszystkie rakiety.
    4 kwietnia 2024 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem. Rozmowa trwała 45 minut i dotyczyła sytuacji w Strefie Gazy ze szczególnym naciskiem na sytuację humanitarną mieszkańców. Biden podkreślił potrzebę natychmiastowego ogłoszenia zawieszenie broni, aby ustabilizować i poprawić sytuację humanitarną ludności cywilnej. Biden zasugerował, że Stany Zjednoczone mogą uzależnić swoją pomoc wojskową dla Izraela od zmiany podejścia do kwestii humanitarnej w Gazie.
    4 kwietnia 2024 r. wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa, który zapoznał się z aktualną sytuacją bezpieczeństwa kraju i poinformował, że Siły Obronne Izraela są przygotowane na każdy rozwój sytuacji, zarówno w obronie kraju, jak i w ataku. Gabinet upoważnił także premiera, ministra obrony i ministra Gantza do podjęcia natychmiastowych kroków w celu zwiększenia pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej w Strefie Gazy. "Ta zwiększona pomoc zapobiegnie kryzysowi humanitarnemu w Strefie Gazy. Jest to konieczne dla zapewnienia kontynuacji walk i osiągnięcia celów wojny. W świetle tego, Izrael zezwoli na tymczasowe dostarczenie pomocy humanitarnej przez port Aszdod i punkt kontrolny Erez oraz zwiększenie pomocy jordańskiej za pośrednictwem Kerem Szalom."
    4 kwietnia 2024 r. wieczorem ministerstwo zdrowia zwróciło się do dyrektorów szpitali, aby w nadchodzących dniach zapewnili wystarczającą liczbę zespołów medycznych. Ponadto ministerstwo zwróciło się z prośbą o przeprowadzenie ćwiczeń zdarzeń wielowypadkowych oraz ćwiczeń alarmowych dla personelu.
    4 kwietnia 2024 r. późnym wieczorem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakiety na miasta Sderot i Aszkelon. Na Sderot wystrzelono 2 rakiety, z których jedną zestrzelił system obrony Iron Dome, a druga spadła na chodnik, nie wybuchając.

4 kwietnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 20 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W rejonie Dżeninu zastrzelono terrorystę, który usiłował uciec podczas próby zatrzymania. Zastrzelono też terrorystę, który usiłował rzucić ładunek wybuchowy w stronę żołnierzy.
    4 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały działania zabezpieczające obszar miasta Gaza. Rozpoczęto także ponowne oczyszczanie miasta Beit Hanoun, skąd wystrzelono ostatnio kilkanaście rakiet. W starciach wyeliminowano dowódcę kompanii Hamasu w Beit Hanoun. W środkowej części strefy doszło do kilku starć z terrorystami. W południowej części strefy siły izraelskie kontynuowały oczyszczenie dzielnicy Al-Amal w Khan Jounis oraz prowadziły natarcie w sąsiednim mieście Al-Karara.
    4 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 9 starć z izraelską policją graniczną. Wszystkie starcia miały miejsce w Samarii. Odnotowano także pięć przypadków użycia improwizowanych ładunków wybuchowych.

4 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 7 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    4 kwietnia 2024 r. ambasady europejskich państw w Libanie wystosowały pilny komunikat do swoich obywateli przebywających w tym państwie - "Bądźcie gotowi". Ambasady rozpoczęły także dostarczanie swoim obywatelom w Libanie, szczegółowych instrukcji dotyczących natychmiastowego wyjazdu z Libanu w przypadku wybuchu wojny. Plan obejmuje przygotowanie paszportu, konkretną godzinę przybycia na lotnisko i liczbę toreb, które można ze sobą zabrać.

5 kwietnia 2024 r. po porannej modlitwie w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie, grupa muzułmanów zaczęła wznosić hasła poparcia dla Hamasu, podżegując do przemocy i terroryzmu. Izraelscy policjanci zatrzymali 8 osób, nie dopuszczając do rozszerzenia się niepokojów.
    5 kwietnia 2024 r. rano terroryści wystrzelili rakietę przeciwpancerną w izraelski pojazd wojskowy jadący w pobliżu granicy izraelsko-libańskiej w rejonie Metuli. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    5 kwietnia 2024 r. ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że 28 ambasad Izraela na całym świecie jest dziś zamkniętych w związku z obawą przed odwetem ze strony Iranu za izraelski atak w Damaszku, w którym zginęło pięciu irańskich generałów.
    5 kwietnia 2024 r. ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że doszło do włamania na jego serwery. Stało się tak po tym, jak grupa hakerów Anonymous for Justice oświadczyła wczoraj, że włamała się na serwery i usunęła około 300 gigabajtów informacji, w tym dokumenty urzędowe, dane pracowników biurowych i numery telefonów.
    5 kwietnia 2024 r. Siły Obronne Izraela przedstawiły wyniki dochodzenia w sprawie zdarzenia z 1 kwietnia, podczas którego w Strefie Gazy zginęło 7 pracowników organizacji World Central Kitchen. Do całego zdarzenia doszło w nocy. O godzinie 22:00 konwój pojazdów World Central Kitchen załadował żywność przy tymczasowym molu na wysokości Gazy. Izraelskie siły zidentyfikowały jednego terrorystę w jednej z ciężarówek jadących w konwoju. Pojawiło się wtedy podejrzenie, że może być tam więcej terrorystów. O godzinie 22:45 konwój dojechał do magazynu w rejonie miasta Deir al-Balah, gdzie pozostały ciężarówki z żywnością. Natomiast trzy pojazdy terenowe z pracownikami World Central Kitchen i ich ochroną wróciły na nadmorską drogę i kontynuowały jazdę na południe strefy. Izraelskie siły doszły wtedy do błędnego wniosku, że tymi pojazdami jadą uzbrojeni terroryści (byli to trzej pracownicy ochrony). W konsekwencji na konwój nakierowano dron, a w wyniku jego ataku zginęło 7 pracowników World Central Kitchen (godzina 23:09 do 23:13). Uznano, że podjęte działania były poważnym naruszeniem procedur i instrukcji. Pojazdy nie zostały zidentyfikowane jako należące do World Central Kitchen. Podjęto decyzję o degradacji dwóch dowodzących oficerów, którzy zostaną wydaleni z armii. Ponadto upomnienia otrzymali jego przełożeni na szczeblu brygady i dywizji. Szef Dowództwa Południowego otrzymał naganę. "Wyrażamy nasz głęboki smutek z powodu straty i łączymy się w żalu z rodzinami i organizacją World Central Kitchen. Przywiązujemy najwyższą wagę do żywotnej działalności humanitarnej międzynarodowych organizacji pomocowych i będziemy nadal pracować nad koordynacją i wspieraniem ich działań, zapewniając jednocześnie ich bezpieczeństwo i ochronę życia."

5 kwietnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 13 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Tulkarem terrorysta rzucił ładunek wybuchowy w stronę żołnierzy, którzy odpowiedzieli ogniem, zabijając napastnika.
    5 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały działania zabezpieczające obszar miasta Gaza. W środkowej części strefy kontynuowano oczyszczanie otoczenia drogi Netzarim. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie miast Khan Jounis i Al-Karara. Siły powietrzne i artyleria zburzyły około 30 budynków, w których terroryści umieścili bomby-pułapki. Uznano, że rozminowywanie jest zbyt ryzykowne, a najbezpieczniej jest wysadzić te budynki.
    5 kwietnia 2024 r. popołudniem terrorysta usiłował zaatakować młotkiem izraelskiego policjanta na skrzyżowaniu przy kibucu Megiddo w Dolinie Jezreel. Policjanci postrzelili i aresztowali napastnika. Okazało się, że był to 17-letni mężczyzna z pobliskiej arabskiej wioski Musmus.
    5 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 4 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także cztery przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych. Rzecznik Islamskiego Dżihadu, Abu Ahmed, opublikował oświadczenie z okazji obchodów Dnia Quds przypadającego 5 kwietnia. Ahmed powiedział, że bojownicy Islamskiego Dżihadu na Zachodnim Brzegu "przygotowują się" na bliżej nieokreślone wydarzenie i że siły izraelskie nie spodziewają się "tego, co ich czeka". Ahmed potwierdził także wsparcie Islamskiego Dżihadu dla Osi Oporu w Iranie, Iraku, Libanie, Syrii i Jemenie.

5 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 7 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.

6 kwietnia 2024 r. - Szabat.
    6 kwietnia 2024 r. rano tysiące muzułmanów wzięło udział w modlitwach w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie na zakończenie miesiąca Ramadan. Po modlitwach grupy nastolatków usiłowały wywołać zamieszki, zmuszając izraelską policję do interwencji. Zatrzymano 16 osób za podżeganie i śpiewanie pieśni poparcia dla Hamasu. Jedna osoba została aresztowana za strzelanie do policji fajerwerkami. W jednym przypadku policja użyła drona do zrzucenia na grupę gazu łzawiącego.
    6 kwietnia 2024 r. wieczorem prezydent Isaac Herzog powiedział: "Jutro o godzinie 6:29 minie sześć miesięcy od brutalnego ataku terrorystycznego i straszliwej masakry. Pół roku od zbrodni przeciwko naszym siostrom i braciom, przeciwko naszemu krajowi, przeciwko ludzkości. Pół roku wojny, ciężkich dni we krwi. Dzisiaj otrzymaliśmy gorzką wiadomość o odnalezieniu i sprowadzeniu ze Strefy Gazy ciała Elada Katzira, syna kibucu Nir Oz. Spotkaliśmy Hanę Katzir, jego ukochaną matkę, która tego okropnego ranka była w szpitalu Sheba - ona wróciła z niewoli Hamasu, ale straciła męża Ramiego. To szlachetna kobieta. Szczere kondolencje dla całej jej rodziny. To już pół roku, jak nasze siostry i bracia są przetrzymywani przez okrutnego wroga, a nasze serca biją dzień po dniu, minuta po minucie - razem z nimi. Przez pół roku, my - cały naród - towarzyszymy, wspieramy i obejmujemy rodziny uprowadzonych. Nie zapominając ani na chwilę ani o nich, ani o ich bliskich. Straszliwe cierpienie uprowadzonych i ich rodzin wstrząsają naszymi duszami i nie pozwalają nam odejść obojętnie. Widzimy to niemal codziennie, gdy spotykamy rodziny uprowadzonych i dokładamy wszelkich starań, aby im pomóc, wzmocnić ich w ich ogólnoświatowej walce, otworzyć im drzwi i połączyć ich z przywódcami narodów i organizacjami międzynarodowymi. Od pół roku jesteśmy pod wrażeniem siły i bezkompromisowej wiary tych bohaterskich rodzin. Najbardziej podstawowe przymierze między państwem a jego obywatelami zobowiązuje nas do robienia wszystkiego, co tylko możliwe - twórczo, wytrwale, z determinacją - oraz do działania w taki sposób i w jakimkolwiek kierunku, który sprowadzi ich do domu. To pół roku od chwili, gdy Siły Obronne Izraela i nasze siły bezpieczeństwa, regularne i rezerwowe, pracują ze wszystkich sił na każdej arenie, na każdym froncie - aby zwrócić porwanych i wykorzenić terroryzm. Pół roku od rozpoczęcia wojny, a wszystkie dni były i są pełne napięcia - mamy armię, która stawi czoła każdemu wrogowi, będącemu daleko lub blisko od nas. Życzymy powodzenia i bezpiecznego powrotu walczącym, obejmujemy pogrążone w żałobie rodziny i modlimy się o uzdrowienie rannych na ciele i dusza. Przez te pół roku wielu obywateli Izraela z północy i południa kraju nie mogło wrócić do swoich domów. Nie możemy zapominać, że jest to najwyższy priorytet narodowy - umożliwienie im powrotu do swoich domów, pomoc w odbudowie oraz odbudowanie życia w bezpieczeństwie, dobrobycie i pokoju. Pół roku, a mimo bólu i wstrząsów jestem pełen nadziei i wierzę w nas. Przez te pół roku widziałem społeczeństwo izraelskie w całej okazałości. Wzajemne gwarancje wsparcia na froncie i na tyłach - pomimo wszystkich sporów, trzymamy się życia, poświęcamy się dla drugich - to pokazuje niezrównaną odporność Izraela. Przez pół roku widzę tak wiele izraelskich kobiet i Izraelczyków, którzy robią wszystko, aby być godnymi ludźmi. Pół roku, a każdego dnia na nowo czuję ogromną dumę, że jestem częścią tego narodu. Minęło pół roku i trudno powiedzieć, przed jakimi wyzwaniami jeszcze stoimy. Ale pomimo długiej i trudnej drogi, patrzę na was, obywatele Izraela, i wiem - wciąż będziemy odradzać się, leczyć i odbudowywać, umieścimy mezuzy w drzwiach, zasadzimy winnice i z radością zbierzemy to, co sialiśmy ze łzami i udowodnimy całemu światu, że Izrael żyje!"
    6 kwietnia 2024 r. wieczorem minister spraw zagranicznych Israel Katz zwrócił się do przywódców zachodniego świata: "Przesłanie, które przekazuję wam jest takie: Jeśli teraz nas nie poprzecie, jutro na waszych ulicach i w waszych domach znajdziecie ekstremalny terroryzm islamski kierowany przez Iran. Nasza wojna jest także waszą wojną."
    6 kwietnia 2024 r. wieczorem izraelscy policjanci zwrócili uwagę na podejrzanie zachowującego się mężczyznę na Starym Mieście w Jerozolimie. Podczas kontroli okazało się, że miał przyklejony do ciała duży nóż. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował atak terrorystyczny z użyciem tego noża.

6 kwietnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 7 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Deir Tzamat przejęto magazyn broni.
    6 kwietnia 2024 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy operację w Dżeninie na północy Samarii. Zatrzymano kilku członków komórki ISIS, przejmując ich broń oraz gotowe do użycia ładunki wybuchowe.
    6 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały działania zabezpieczające obszar miasta Gaza. W środkowej części strefy doszło do starć z terrorystami w pobliżu miasta Deir al-Balah. W południowej części strefy siły izraelskie kontynuowały oczyszczenie dzielnicy Al-Amal w mieście Khan Jounis. Zniszczono 3 podziemne tunele oraz wykryto skład broni z 40 gotowymi do użycia ładunkami wybuchowymi.
    6 kwietnia 2024 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w rejonie miasta Khan Jounis w południowej części Strefy Gazy wydobyto ciało izraelskiego zakładnika Elada Katzira. Operację odzyskania ciała przeprowadziła Brygada Komandosów na podstawie informacji dostarczonych przez Szin Bet i wywiad. W nocy przeprowadzono medyczną identyfikację ciała, po czym przewieziono je do Izraela. Katzir został 7 października uprowadzony przez Islamski Dżihad z kibucu Nir Oz. Został zamordowany w Strefie Gazy przez ludzi Islamskiego Dżihadu. Jego ojca zamordowano 7 października, a matkę Hamas uwolnił w listopadzie.
    6 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 5 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego.

6 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 7 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    6 kwietnia 2024 r. wieczorem terroryści Hezbollahu zestrzelili nad południowym Libanem izraelski bezzałogowy dron, który spadł na terytorium Libanu.
    6 kwietnia 2024 r. zastępca szefa sztabu ds. politycznych w gabinecie prezydenta Iranu Ibrahima Raisiego, Mohammad Jamshidi poinformował, że Iran przesłał pisemne ostrzeżenie do Stanów Zjednoczonych, aby nie ingerowali w planowaną odpowiedź za zabójstwo w Damaszku dowódcy sił Quds w Libanie i Syrii, gen. Mohammada Rezy Zahediego. "W pisemnym ostrzeżeniu Islamska Republika Iranu ostrzegła aby przywódcy Stanów Zjednoczonych nie dali się wciągnąć w pułapkę zastawioną przez Netanjahu. Odsuńcie się na bok, żebyście nie ponieśli szkodę. W odpowiedzi Stany Zjednoczone zwróciły się do Iranu, abyśmy nie zniszczyli amerykańskich instalacji."
    6 kwietnia 2024 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hasan Nasrallah powiedział: "Bądźcie pewni, że irańska odpowiedź w sprawie konsulatu w Damaszku bez wątpienia nadejdzie. Izraelczycy boją się reakcji Iranu. Jest to część kampanii mającej na celu osłabienie wroga moralnie i materialnie. Ten głupi czyn, którego Netanjahu dopuścił się w konsulacie, otworzy bramę do zdecydowania o dalszej kampanii. Ci, którzy kontynuują wojnę w Gazie postradali zmysły. Jest to wojna rzeźników i przestępców. Izrael realizuje politykę zabijania i głodzenia mieszkańców Strefy Gazy, aby wywierać presję i wykorzystywać terroryzm, ponieważ oni nie mają żadnej przyszłości ani na arenie walki, ani w negocjacjach. Po sześciu miesiącach walk Netanjahu nadal nie jest w stanie wyeliminować Hamasu ani uwolnić zakładników, a badania opinii publicznej w społecznościach na północy pokazują, że 80% mieszkańców nie chce wracać do swoich domów, co oznacza bardzo mocny cios w postrzeganie osadnictwa. Netanjahu nie ma pomysłu na rozwiązanie swoich wewnętrznych problemów, a ich upadek na arenie międzynarodowej jest konsekwencją 7 października. Nawet prezydent Joe Biden wezwał Netanjahu do natychmiastowego zaprzestania wojny ze względu na utratę międzynarodowego wsparcia oraz niemożność ograniczenia innych aren, w tym Libanu, Jemenu i Iraku. Kiedy tylko skończy się wojna, rozpoczną się u nich wewnętrzne rozliczenia. Przed Netanjahu i jego koalicją nie ma innego wyjścia, jak tylko zatrzymać wojnę. Ta sprawa jest dla nich tylko stratą, a oś oporu zmierza w tej kampanii w stronę wielkiego zwycięstwa. Hezbollah nie boi się wojny i jest na nią przygotowany. Jeszcze nie użyliśmy naszej podstawowej broni. Jeśli oni zechcą wojny, to witajcie, witajcie. Wróg wie, co oznacza wojna z Libanem. Będziemy kontynuować naszą kampanię, aż zwycięży oś oporu i Gaza."
    6 kwietnia 2024 r. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres opublikował wiadomość video z okazji półrocznej rocznicy masakry z 7 października i wezwał do uwolnienia uprowadzonych. "Nic nie może usprawiedliwić okrucieństw popełnionych przez Hamas 7 października. Jest to dzień bólu dla Izraela i świata. Ponownie potępiam stosowanie przemocy seksualnej, tortur i porwań ludności cywilnej - i wzywam do uwolnienia przetrzymywanych w niewoli uprowadzonych przez Hamas."

7 kwietnia 2024 r. rano minister obrony Joav Gallant powiedział, że Izrael "zakończył przygotowania do reakcji na każdy scenariusz, który rozwinąłby się przeciwko Iranowi".
    7 kwietnia 2024 r. Dowództwo Północne poinformowało o ukończeniu przygotowań do ewentualnego wybuchu wojny na północy kraju. Głównym punktem było zwiększenie pojemności operacyjnych magazynów awaryjnych na rzecz szerokiej mobilizacji, jeśli zajdzie taka potrzeba. Sprzęt i środki w magazynach utrzymywane są przez personel teleinformatyczny i logistyczno-medyczny, co umożliwia natychmiastową mobilizację sił rezerwowych w sytuacjach awaryjnych i ich przybycie na linię frontu w krótkim czasie. Dowódcy jednostek regularnych i rezerwowych są gotowi w ciągu zaledwie kilku godzin wezwać i wyposażyć wszystkich potrzebnych żołnierzy, a następnie przetransportować ich na linię frontu w misjach obronnych lub szturmowych.
    7 kwietnia 2024 r. w bazie sił powietrznych Palmachim utworzono nową 147 Eskadrę składającą się z bezzałogowych dronów.
    7 kwietnia 2024 r. Siły Obronne Izraela opublikowały raport dotyczący sześciu miesięcy wojny z Hamasem w Strefie Gazy. W tym czasie wyeliminowano ponad 12 tys. terrorystów, w tym 125 wysokich dowódców. Względem osób zatrzymanych wszczęto około 4600 spraw dochodzeniowych w sprawie terroryzmu. Siły powietrzne uderzyły 32 tys. celów terrorystycznych, niszcząc 4250 obiektów infrastruktury i 3250 wyrzutni rakiet. Do służby wojskowej powołano około 300 tys. rezerwistów, w tym 17% kobiet i 83% mężczyzn. Od początku wojny zginęło 604 żołnierzy, w tym 260 od rozpoczęcia operacji lądowej w Strefie Gazy. Wśród tych ofiar: 41 zginęło w wypadkach, 20 od pomyłkowego ostrzału swoich sił i 5 od błędnego ostrzału. Rannych zostało 3197 żołnierzy. Wykonano około 100 tys. telefonów w sprawie ewakuacji cywilnych mieszkańców strefy. Zrzucono około 9,3 mln ulotek ewakuacyjnych. Wysłano około 15,5 mln SMS-ów wzywających do ewakuacji oraz około 17 milionów nagrań głosowych. Uruchomiono 6 szpitali polowych oraz przeprowadzono 50 powietrznych zrzutów pomocy humanitarnej. Na przejściach granicznych Nitzana i Kerem Szalom skontrolowano 19 776 ciężarówek z ponad 990 tys. ton pomocy humanitarnej. Dodatkowo do strefy wprowadzono 12 197 ciężarówek z ponad 257 tys. ton różnej pomocy, 2 885 ciężarówek z namiotami i wyposażeniem dla schronisk, 1717 ciężarówek z pomocą medyczną, 1420 ciężarówek z wodą, 461 ciężarówek z paliwem.
    7 kwietnia 2024 r. ministerstwo imigracji i absorpcji poinformowało, że od wybuchu wojny odnotowano rekordową liczbę imigrantów, którzy przybyli do Izraela - łącznie 12 745 imigrantów, w tym ok. 8,3 tys. z Rosji, ok. 900 z USA, ok. 400 z Francji i podobna liczba z Ukrainy.
    7 kwietnia 2024 r. około południa terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety, z których dwie zostały zestrzelone przez system obrony Iron Dome, a pozostałe spadły w otwartym terenie.
    7 kwietnia 2024 r. minister spraw zagranicznych Israel Katz odpowiedział na słowa sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, który potępił okrucieństwa popełnione przez Hamas 7 października i wezwał do uwolnienia uprowadzonych. "Po sześciu miesiącach wreszcie nadszedł czas na te słowa. Teraz przedstawicie je jako wiążącą rezolucję Rady Bezpieczeństwa, obejmującą nałożenie sankcji na Hamas, a także Al-Kaidę i ISIS."

7 kwietnia 2024 r. w nocy Siły Obronne Izraela wycofały 98 Dywizję z południowej części Strefy Gazy. Oficjalny komunikat, mówi, że po czterech miesiącach walk jednostki muszą odpocząć i przejść proces odbudowy. Obecnie w Strefie Gazy pozostały jedynie dwie brygady, które nadzorują obszar drogi Netzarim. W kulminacyjnym momencie działań w strefie znajdowało się dwadzieścia brygad. Prawdopodobnie oznacza to początek przygotowań do inwazji na Rafah.
    7 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy ograniczyły swoją działalność do obserwacji całego obszaru i ataków powietrznych na wykrytych terrorystów. W rejonie przejścia granicznego Erez pozostał 97 Batalion z Brygady Kfir. Prowadzi on działania w przyległym obszarze miasta Beit Hanoun. W obszarze drogi Netzarim pozostała część Brygady Nahal (934 Batalion Rozpoznawczy, 931 Batalion Piechoty), część 401 Brygady Pancernej (46 Batalion Pancerny, 601 Batalion Inżynieryjny). Utrzymanie drogi Netzarim ma strategiczne znaczenie, ponieważ odcina północ strefy od południa i uniemożliwia przenikanie grup terrorystów do obszaru miasta Gaza. Wzdłuż drogi utworzono trzy bazy operacyjne na potrzeby przyszłych nalotów oraz operacji w północnej i środkowej części strefy. W środkowej części strefy pozostał jeden batalion, który oczyszcza przygraniczną strefę buforową o szerokości około 1 km. Są tam tworzone pozycje wyjściowe do nalotów i operacji w tym obszarze strefy, ponieważ szacuje się, że terroryści będą przenikać do obszaru miasta Khan Jounis, aby odtworzyć tam swoje zdolności. Prawdopodobnie siły izraelskie będą monitorować rozwój sytuacji, umożliwiając przepływ ludności cywilnej z obszaru Rafah do środkowej części strefy. Stworzy to lepsze warunki do przygotowywanej ofensywy w Rafah.
    7 kwietnia 2024 r. przed południem terrorysta ostrzelał izraelski autobus w pobliżu arabskiej wioski Nabi Elias w zachodniej części Samarii. Rannych zostało 2 Izraelczyków, które ewakuowano do szpitala. Siły bezpieczeństwa wszczęły pościg za napastnikiem.
    7 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 4 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego.

7 kwietnia 2024 r. prezydent Isaac Herzog udał się z krótką wizytą do Rwandy, gdzie wziął udział w uroczystościach upamiętniających ludobójstwo z 1994 r., gdy w walkach międzyplemiennych zginęło około 1 mln ludzi. Herzog spotkał się z prezydentem Rwandy, Paul Kagame.
    7 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 7 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie. Uderzono w system obrony powietrznej Hezbollahu w Baalbek. Zabito także jednego z dowódców elitarnych sił Radwan Hezbollahu, Ali Ahmeda Hasina. Jego pozycję można przyrównać do generała. Jak do tej pory zginęło 272 członków Hezbollahu.

8 kwietnia 2024 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Dzisiaj otrzymałem szczegółowy raport z rozmów nad uwolnieniem zakładników, które są prowadzone w Kairze. Przez cały ten czas pracujemy nad osiągnięciem naszych celów, a przede wszystkim uwolnieniem wszystkich naszych zakładników i osiągnięciem całkowitego zwycięstwa nad Hamasem. To zwycięstwo wymaga wejścia do Rafah i wyeliminowanie tamtejszych brygad terrorystycznych. To się stanie - jest już data."
    8 kwietnia 2024 r. na krótko przed północą izraelska korweta rakietowa klasy Sa'ar 6 zestrzeliła wrogi dron nadlatujący do Ejlatu od strony Morza Czerwonego. Dron samobójczy został wystrzelony przez Houthi z Jemenu. Dron nie wleciał w izraelską przestrzeń powietrzną.

8 kwietnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 11 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń.
    8 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy ograniczyły swoją aktywność jedynie do obszaru drogi Netzarim oraz przygranicznej strefy buforowej. Obszar Strefy Gazy jest jednak monitorowany przez drony z powietrza, a na dostrzeżone cele terrorystyczne kierowane są ataki lotnicze.
    8 kwietnia 2024 r. przed południem terrorystka podjęła próbę zaatakowania nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Taysir w Dolinie Jordanu. Gdy terrorystka nie zareagowała na wezwania do poddania się, żołnierze zastrzelili napastniczkę.
    8 kwietnia 2024 r. wieczorem Hamas odrzucił najnowszą propozycję zawieszenia broni, która jest negocjowana w Kairze. Porozumienie miało rzekomo ustanowić sześciotygodniowe zawieszenie broni w zamian za uwolnienie 40 izraelskich zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Izrael uwolniłby co najmniej 700 palestyńskich więźniów w zamian za zakładników.
    8 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 5 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także dwa przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych. W Nablusie, Ramallah, Hebronie i Betlejem zorganizowano demonstracje poparcia dla Hamasu i Strefy Gazy.

8 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 6 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.

9 kwietnia 2024 r. wieczorem dziesiątki ultraortodoksyjnych Żydów zablokowało drogi w Jerozolimie protestując przeciwko poborowi do wojska i aresztowaniu jednego ze studentów jesziwy za odmowę rejestracji wojskowej. Doszło do starć z policją.

9 kwietnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń.
    9 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy utrzymywały pozycje na drodze Netzarim oraz w przygranicznej strefie buforowej. Terroryści ostrzelali żołnierzy na obrzeżach miasta Gaza. Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły ataki na cele terrorystyczne w Maghazi, Khan Jounis i Rafah.
    9 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 3 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także dwa przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych. Amerykański i izraelski wywiad oceniły, że Iran wykorzystuje beduińską siatkę przemytniczą w Jordanii, aby przemycać broń do Judei i Samarii. Broń pochodzi z proirańskich milicji w Syrii i Iraku. Najczęściej przemycana jest broń strzelecka i rakiety przeciwpancerne RPG.

9 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 9 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie. Dodatkowo terroryści działający z Syrii ostrzelali Wzgórza Golan. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne przeprowadziły atak na obiekty syryjskiej armii w regionie Mahaja w prowincji Daraa.
    9 kwietnia 2024 r. sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział Komisji Sił Zbrojnych Senatu USA, że "Stany Zjednoczone nie posiadają dowodów wskazujących, że Izrael popełnia ludobójstwo w Strefie Gazy". Austin odmówił także nazwanie zbrodni Hamasu z 7 października ludobójstwem, nazywając je "zbrodnią wojenną".
    9 kwietnia 2024 r. wieczorem podczas konferencji prasowej w Białym Domu doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział, że Izrael jest gotowy na zawieszenie broni z Hamasem. "Hamas przetrzymuje niewinnych ludzi, których sześć miesięcy temu wziął jako zakładników. W komentarzach nie poświęca się temu zbyt wiele uwagi, ale gdyby Hamas był gotowy uwolnić choćby część z tych ludzi, już dzisiaj mogłoby obowiązywać zawieszenie broni, które trwałoby kilka tygodni i mogłoby być przedłużone. Skierujmy zatem uwagę tam, gdzie należy, aby świat powiedział: Hamasie, już czas. Doprowadźmy do tego zawieszenia broni. Wierzę, że Izrael jest gotowy i Hamas powinien podejść do stołu i być również przygotowany."

10 kwietnia 2024 r. rano minister spraw zagranicznych Israel Katz powiedział, że Izrael odpowie na każdy irański atak. "Jeśli Iran zaatakuje Izrael ze swojego terytorium - wówczas Izrael odpowie i uderzy w Iran, ponieważ Izrael nie może sobie pozwolić na tego rodzaju ataki ze względu na naszą odpowiedzialność wobec obywateli naszego kraju."
    10 kwietnia 2024 r. izraelska firma wodociągowa Mekorot otrzymała polecenie wybudowania nowego wodociągu do Strefy Gazy. Decyzję podjęto na szczeblu politycznym na wniosek koordynatora działań rządowych na terytoriach i ministerstwa obrony. Będzie to trzeci bezpośredni rurociąg z wodą z Izraela do Gazy.

10 kwietnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Hebronie przejęto fundusze terrorystyczne.
    10 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy kontynuowały działania zabezpieczające obszar drogi Netzarim oraz przygranicznej strefy buforowej. W rejonie miasta Gaza doszło do kilku ataków terrorystów, którzy byli szczególnie aktywni w dzielnicy Shujaiya. Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły ataki na wiele celów w całej strefie. W otoczeniu drogi Netzarim w Strefie Gazy działa Brygada Nahal. Prowadząc działania oczyszczające wykryła ona stanowiska moździerzy oraz szyb podziemnego tunelu. Dzięki tym działaniom terroryści nie mogą przenikać z południa strefy do miasta Gaza.
    10 kwietnia 2024 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały samochód w Strefie Gazy, którym jechał trzech synów przywódcy Hamasu, Ismaila Hanijeh. Zginęli Hazem, Amir i Muhammad, oraz troje wnucząt Hanijeh. Ismail Hanijeh potwierdził te doniesienia: "Dzięki Bogu za zaszczyt, że moje dzieci i wnuki są męczennikami. Ktokolwiek wierzy, że wyrządzenie krzywdy moim synom popchnie Hamas do zmiany swojego stanowiska, ma urojenia. Izrael wierzy, że krzywdząc rodziny przywódców, zmusi ich do rezygnacji z żądań naszego narodu - ta krew tylko zwiększy naszą determinację. Groźby Izraela dotyczące inwazji na Rafah nie przerażają naszego narodu ani naszego ruchu oporu." Jeden z zabitych synów Ismaila Hanijeha był zamieszany w przetrzymywanie zakładników.
    10 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 3 starć z izraelską policją graniczną.

10 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 2 ataki na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    10 kwietnia 2024 r. Hamas powiedział mediatorom w Kairze, że nie jest w stanie zidentyfikować i zlokalizować 40 uprowadzonych Izraelczyków, aby przeprowadzić pierwszą fazę transakcji w ramach proponowanego zawieszenia broni.
    10 kwietnia 2024 r. niektóre media poinformowały, że w tym tygodniu izraelskie siły powietrzne przeprowadziły ćwiczenia w rejonie Cypru. Conajmniej eskadra izraelskich samolotów wraz z powietrznymi cysternami symulowała operację odwetową przeciwko Iranowi. Samoloty ćwiczyły loty na dużą odległość z tankowaniem w powietrzu, atakując odległe cele na Morzu Śródziemnym. Ćwiczenia przeprowadzono w koordynacji z amerykańskimi i cypryjskimi siłami zbrojnymi.

11 kwietnia 2024 r. w nocy minister obrony Joav Gallant rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Anthony Blinkenem, który powiedział, że Stany Zjednoczone staną po stronie Izraela w obliczu jakiegokolwiek zagrożenia ze strony Iranu lub jego pełnomocników. Gallant powiedział, że Izrael wie, jak odpowiedzieć "zdecydowaną akcją ofensywną" wymierzoną w każdego aktora na Bliskim Wschodzie, który zaatakuje Izrael. Stany Zjednoczone przekazały w nocy do Iranu informację, aby Iran unikał jakiejkolwiek eskalacji z Izraelem.
    11 kwietnia 2024 r. dowódca Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych (CENTCOM) gen. Michael Erik Kurilla odwiedził Izrael, aby koordynować przygotowania do ewentualnego ataku przez Iran lub jego sojuszników w regionie. Kurilla spotkał się z wyższymi izraelskimi urzędnikami wojskowymi. Szacuje się, że atak Iranu będzie ograniczony i nie będzie wymagał interwencji Stanów Zjednoczonych. Izrael przygotowuje się, że do tego ataku może dojść w ciągu 24-48 godzin.
    11 kwietnia 2024 r. koordynator ds. działań rządowych na terytoriach opublikował dokumentację dotyczącą pomocy humanitarnej dostarczanej do Strefy Gazy. Podkreślił, że obecnie 600 ciężarówek z pomocą humanitarną stoi przy przejściu granicznym Kerem Shalom, i oczekują na odbiór oraz dystrybucję przez pracowników ONZ. Ich wjazd do Strefy Gazy jest zablokowany, ponieważ po stronie strefy zalegają tysiące nieodebranych towarów. "Wydłużyliśmy godziny pracy i dodaliśmy pracowników inspekcji - teraz wasza kolej, aby wykonać powierzone wam zadanie. Izrael nie jest wąskim gardłem. Brak zdolności ONZ szkodzi wysiłkom humanitarnym."
    11 kwietnia 2024 r. wieczorem tysiące ultraortodoksyjnych Żydów demonstrowało przed biurem poboru do wojska w Jerozolimie. Demonstranci nieśli transparenty z napisami: "Żadnych kompromisów i żadnych ustępstw." Jeden z powiedział na demonstracji: "Umrzemy, ale nie zaciągniemy się. Handlujecie duszami ultraortodoksów, tak jak naziści handlowali Żydami. Jest to dekret mający nas zniszczyć."
    11 kwietnia 2024 r. wieczorem ambasada Stanów Zjednoczonych w Izraelu poinformowała swoich pracowników, że w obawie przed irańskim atakiem powinni unikać opuszczania obszaru Tel Awiwu, Jerozolimy i Be'er Szewy, aż do odwołania.

11 kwietnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 6 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń i sprzęt wojskowy.
    11 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały działania zabezpieczające obszar miasta Gaza. Siły powietrzne uderzyły w terrorystów dostrzeżonych w dzielnicy Shujaiya. W środkowej części strefy siły izraelskie rozpoczęły operację w obozie uchodźców Nuseirat. W działaniach zaangażowane są: 401 Brygada Pancerna (9 i 52 Batalion), 933 Brygada Nahal (50 Batalion Spadochroniarzy i 932 Batalion Piechoty) i 84 Brygada Givati (424 Batalion Piechoty Zmechanizowanej). Wsparcie zapewnia im lotnictwo, artyleria i marynarka wojenna.
    11 kwietnia 2024 r. wieczorem izraelscy żołnierze zatrzymali podejrzanie zachowującą się kobietę, która przyszła na punkt kontrolny przy obozie uchodźców al-Fawwar w południowej części Judei. Przy kobiecie znaleziono ukryty duży nóż, a podczas przesłuchania przyznała się, że zamierzała przeprowadzić atak terrorystyczny.
    11 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do jednego starcia z izraelską policją graniczną. Miało to miejsce w Tulkarem, gdzie użyto także improwizowany ładunek wybuchowy.

11 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 3 ataki na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.

12 kwietnia 2024 r. wieczorem terroryści Hezbollahu wystrzelili z południowego Libanu salwę około 40 rakiet w stronę Wzgórz Golan. System obrony Iron Dome zestrzelił część rakiet, a pozostałe spadły w otwartym terenie. Równocześnie dwa bezzałogowe drony usiłowały wlecieć w izraelską przestrzeń powietrzną, lecz zostały zestrzelone.
    12 kwietnia 2024 r. późnym wieczorem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 8 rakiet w stronę miasta Sderot. Część rakiet została zestrzelona przez system Iron Dome, a pozostałe spadły w otwartym terenie.

12 kwietnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 7 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Tubas wyeliminowano szefa Hamasu, Muhammada Omara Daraemę. W jego pojeździe znaleziono liczną broń i inny sprzęt wojskowy.
    12 kwietnia 2024 r. nad ranem po raz pierwszy do Strefy Gazy wjechały ciężarówki z pomocą humanitarną przez nowo utworzone przejście na północy. Podkreślono, że wszystkie ciężarówki przeszły pełną kontrolę.
    12 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały działania zabezpieczające obszar miasta Gaza. Siły powietrzne zbombardowały odkryte cele terrorystyczne. W ten sposób w mieście Jabaliya wyeliminowano szef bezpieczeństwa wewnętrznego Hamasu, Radwana Muhammada Abdallaha Radwana. W środkowej części strefy siły izraelskie kontynuowały działania w obszarze obozu uchodźców Nuseirat. W lokalnej szkole odkryto gotowe do użycia ładunki wybuchowe, które były ukryte na dziedzińcu szkolnym i w klasach. Odkryto także punkt obserwacyjny Hamasu oraz przygotowane stanowiska obronne terrorystów.
    12 kwietnia 2024 r. rano zaginął 14-letni pasterz żydowski Benjamin Achimara z placówki osadniczej Malachi HaShalom w południowej części Samarii. Wyszedł on rano wypasać owce i zaginął. Izraelskie siły bezpieczeństwa przeszukały okolicę. W trakcie tych działań, grupa żydowskich osadników bez zezwolenia weszła do sąsiedniej arabskiej wioski, gdzie wybuchły starcia. Od rzuconych kamieni rannych zostało 2 osadników, których ewakuowano do szpitala. W trakcie interwencji lekko ranny został także izraelski żołnierz.
    12 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 2 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także dwa przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych.

12 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 4 ataki na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    12 kwietnia 2024 r. wieczorem prezydent USA Joe Biden ostrzegł Iran przed atakowaniem Izraela. "Nie róbcie tego. Jesteśmy oddani obronie Izraela. Będziemy wspierać Izrael. Pomożemy bronić Izraela, a Iranowi się to nie uda." Departament Obrony USA oświadczył, że przenosi dodatkowe zasoby do regionu Bliskiego Wschodu "w celu wzmocnienia regionalnych wysiłków odstraszania i zwiększenia ochrony sił amerykańskich". Wiadomo, że chodzi o co najmniej dwa niszczyciele rakietowe. Na Morzu Czerwonym przesunięto lotniskowiec USS "Dwight Eisenhower", aby był bliżej Izraela. Na Bliski Wschód wysłano także eskadrę samolotów F-15.
    12 kwietnia 2024 r. brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych zaapelowało do swoich obywateli: "Jeśli Twój pobyt w Izraelu nie jest konieczny - rozważ wyjazd z tego kraju". Ministerstwo spraw zagranicznych Francji ostrzegło obywateli francuskich: "W nadchodzących dniach należy całkowicie unikać wizyt w Izraelu, Iranie, Libanie i Autonomii Palestyńskiej". Również Indie, Rosja i Polska wydały ostrzeżenia dla swoich obywateli, aby unikali podróży do Izraela.

13 kwietnia 2024 r. - Szabat.
    13 kwietnia 2024 r. wieczorem Dowództwo Frontu Wewnętrznego podjęło decyzję o zawieszeniu na dwa dni zajęć edukacyjnych w całym kraju. Ograniczono wielkość zgromadzeń publicznych do tysiąca osób. Decyzję podjęto ze względu na zagrożenie irańskim atakiem.
    13 kwietnia 2024 r. późnym wieczorem premier Benjamin Netanjahu udał się do dowództwa wojskowego w Kirya w Tel Awiwie, skąd powiedział: "Obywatele Izraela, w ostatnich latach, a zwłaszcza w ostatnich tygodniach, Izrael przygotowuje się na możliwość bezpośredniego ataku z Iranu. Nasze systemy obronne są rozmieszczone, jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz, zarówno w obronie, jak i w ataku. Państwo Izrael jest silne, Siły Obronne Izraela są silne, społeczeństwo jest silne. Doceniamy obecność Stanów Zjednoczonych u boku Izraela, a także wsparcie Wielkiej Brytanii, Francji i wielu innych krajów. Ustaliłem jasną zasadę - kto nas skrzywdzi, tego my go skrzywdzimy. Przed każdym zagrożeniem będziemy się bronić i zrobimy to spokojnie i stanowczo. Wiem, że wy, obywatele Izraela, zachowajcie spokój. Wzywam was do słuchania poleceń Dowództwa Frontu Wewnętrznego. Razem staniemy i z Bożą pomocą - razem pokonamy wszystkich naszych wrogów."

13 kwietnia 2024 r. izraelskie siły działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały działania zabezpieczające obszar miasta Gaza. W rejonie miasta Beit Hanoun siły powietrzne zniszczyły dwie wyrzutnie z gotowymi do wystrzelenia 20 rakietami. W środkowej części strefy siły izraelskie kontynuowały oczyszczenie obrzeży obozu uchodźców Nuseirat. Siły izraelskie zajęły zachodnią stronę wioski Al-Mughraqa.
    13 kwietnia 2024 r. po szeroko zakrojonych poszukiwaniach, odnaleziono ciało 14-letniego Benjamina Ahimaira. Elementy jego ubrania wskazują, że doszło do długiej walki z napastnikiem, który go zamordował. Odnaleziono nóż, którym dokonano zabójstwa. Policja wszczęła dochodzenie.
    13 kwietnia 2024 r. żydowscy osadnicy wszczęli zamieszki w rejonie arabskich wiosek Al-Mughair, Dumas, Abu Falah, Beit Furik i Kosra w południowej części Samarii. Do zajść doszło po zabójstwie 14-letniego chłopca. W starciach zginął 1 Arab, a 3 zostało rannych. Interweniowali izraelscy żołnierze.
    13 kwietnia 2024 r. Hamas wezwał ludność cywilną na Zachodnim Brzegu do chwycenia za broń i eskalacji "działalności ruchu oporu” przeciwko siłom izraelskim i osadnikom. Hamas wezwał także Autonomię Palestyńską, aby skorzystała ze swojej władzy w celu ochrony Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu. Brygady Męczenników Al-Aksa ogłosiły powszechną mobilizację wszystkich swoich członków w Tulkarem, aby wziąć odwet przeciwko przemocy ze strony osadników w al-Mughair. Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny opublikował oświadczenie wzywające do utworzenia "komitetów ochrony ludu" we wszystkich palestyńskich miastach na Zachodnim Brzegu, aby "stawić czoła zbrodniom" osadników.
    13 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 4 starć z izraelską policją graniczną.

13 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 12 ataków na Izrael. Najpoważniejszym był atak dronów na stanowisko baterii Iron Dome w rejonie Kfar Blum, który został udaremniony. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    13 kwietnia 2024 r. irańska marynarka wojenna zajęła w cieśninie Ormuz portugalski kontenerowiec MSC "Aries", należący do przedsiębiorstwa żeglugowego Zodiac Maritime, którego właścicielem jest izraelski miliarder Ejal Ofer. Statek płynął z portu Khalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich do Nhava Szewa w Indiach. Irańscy żołnierze zeszli z helikoptera na pokład kontenerowca i zawrócili statek do Iranu.
    13 kwietnia 2024 r. prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden postanowił skrócić swój pobyt w swoim domu w Delaware i pilnie wrócił do Waszyngtonu na "konsultacje w sprawie bezpieczeństwa dotyczące przygotowań irańskiej reakcji przeciwko Izraelowi".

------- Operacja "Żelazna Tarcza" -------

14 kwietnia 2024 r. o północy Siły Obronne Izraela zamknęły przestrzeń powietrzną nad Izraelem do godziny 7 rano. Poinformowano, że Iran wystrzelił w stronę Izraela wiele dronów i rakiet. Czas lotu rakiety balistycznej z Iranu wynosi około 10 minut, rakiety manewrującej około 2 godzin, a czas lotu drona przenoszącego 20 kg materiału wybuchowego z Iranu wynosi około 9 godzin. Pasażerów lotów międzynarodowych poproszono o sprawdzenie zmian w lotach samolotów.
    14 kwietnia 2024 r. Iran przeprowadził w nocy zmasowany atak na Izrael, jednocześnie z Iranu, Iraku, Syrii, Libanu i Jemenu. Wystrzelono 185 bezzałogowych dronów, 110 rakiet balistycznych oraz 36 rakiet manewrujących. Skuteczność systemu izraelskiej obrony powietrznej wyniosła 99%. Jedna z rakiet spadła na bazę lotniczą Nevatim, powodując niewielkie uszkodzenie drogi dojazdowej. Przez cały czas z bazy startowały i lądowały samoloty. W rejonie miasta Arad od fragmentu zestrzelonej rakiety ranna została 10-letnia beduińska dziewczynka. Irańskie bezzałogowe drony zostały przechwycone przez Amerykanów i Brytyjczyków nad wschodnią Jordanią.
    14 kwietnia 2024 r. nad ranem Hezbollah wystrzelił z południowego Libanu salwę około 30 rakiet w stronę Wzgórz Golan. Część rakiet została zestrzelona przez system Iron Dome, a pozostałe spadły w otwartym terenie.

    14 kwietnia 2024 r. nad ranem premier Benjamin Netanjahu odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Joe Bidenem. Po rozmowie Biden powiedział: "Izrael wykazał się niezwykłą zdolnością obronną i pokonał bezprecedensowe ataki. Chodzi o wysłanie jasnego sygnału wrogom, że nie mogą zagrażać jego bezpieczeństwu. Na mój rozkaz - aby wesprzeć obronę Izraela - armia amerykańska przeniosła na Bliski Wschód samoloty i niszczyciele przeciwrakietowe. Dzięki tym rozmieszczeniom i niezwykłym umiejętnościom naszych żołnierzy, pomogliśmy Izraelowi zestrzelić prawie wszystkie wystrzelone bezzałogowce i rakiety. Potępiam irańskie ataki na Izrael." Biden dał jasno do zrozumienia, że Stany Zjednoczone nie będą uczestniczyć w kontrataku na Iran.
    14 kwietnia 2024 r. rano minister obrony Joav Gallant dokonał oceny sytuacji bezpieczeństwa państwa. Potem powiedział: "Zakończyłem ocenę sytuacji z dowództwem Sił Obronnych Izraela. Państwo Izrael zostało dziś w nocy zaatakowane przez setki rakiet i bezzałogowych statków powietrznych. Siły Obronne Izraela powstrzymały atak w imponujący sposób. Razem z Amerykanami i innymi partnerami udało nam się sprawić, że na terytorium państwa Izrael zostały wyrządzone bardzo niewielkie szkody. Jest to bardzo imponujące osiągnięcie dokonane przez Siły Obronne Izraela. Dzisiaj w nocy cały świat zobaczył kim jest Iran - jest to państwo terrorystyczne, które z odległości 1500 km zaatakowało Izrael. Ale świat zobaczył także, jaka jest siła koalicji i jak Izrael wraz ze Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami powstrzymał ten atak w niezrównany sposób. Kampania jeszcze się nie skończyła, musimy być czujni i uważni na instrukcje Sił Obronnych Izraela i Dowództwa Frontu Wewnętrznego, a jednocześnie przygotować się na każdy scenariusz - odparliśmy najbardziej poważny atak i zrobiliśmy to z wielkim sukcesem."
    14 kwietnia 2024 r. o godzinie 8 rano Siły Obronne Izraela otworzyły przestrzeń powietrzną nad Izraelem (była zamknięta przez 7 godzin).
    14 kwietnia 2024 r. rano ministerstwo spraw zagranicznych rozesłało list do ambasad Izraela na całym świecie zawierający nowe instrukcje w związku z irańskim atakiem na Izrael. W dokumencie czytamy m.in., że "było to wydarzenie bez precedensu, w którym po raz pierwszy Iran w rażący sposób zaatakował Izrael ze swojego terytorium. Traktujemy to bardzo poważnie."
    14 kwietnia 2024 r. rzecznik armii gen. Daniel Hagari podał w południe dodatkowe informacje o nocnym irańskim ataku na Izrael. "Zeszłej nocy Iran przypuścił atak na Izrael przy pomocy ponad trzystu różnych środków. Irańskie zagrożenie spotkało się z przewagą powietrzną i technologiczną Sił Obronnych Izraela, które działały wspólnie z silną międzynarodową koalicją bojową i przechwyciły zdecydowaną większość zagrożeń. Przechwyciliśmy 99% zagrożeń skierowanych przeciwko terytorium państwa Izrael. Jest to bardzo znaczące osiągnięcie strategiczne. Z około 185 bezzałogowych dronów wystrzelonych przez Iran, żaden nie przedostał się na terytorium Izraela. Dziesiątki z nich zostały przechwycone przez myśliwce sił powietrznych, nasz system obrony powietrznej oraz systemy obrony i samoloty naszych partnerów. Z ponad 36 rakiet manewrujących wystrzelonych przez Iran, żadna nie wleciała na terytorium Izraela, a 25 zostało przechwyconych przez myśliwce sił powietrznych poza granicami państwa, pozostałe spadły z powodu różnych defektów technicznych. Spośród ponad 120 rakiet balistycznych, tylko jedna rakieta przebiła się na terytorium państwa Izrael, a pozostałe zostały przechwycone. Rakieta spadła na bazę sił powietrznych Nevatim i spowodowała niewielkie uszkodzenia infrastruktury. Baza funkcjonuje i kontynuuje swoje zadania. Iran myślał, że będzie w stanie sparaliżować bazę i tym samym zaszkodzić naszym zdolnościom powietrznym, ale to się nie udało. Samoloty sił powietrznych w dalszym ciągu startują i lądują z tej bazy. Oprócz wystrzeleń z Iranu, wystrzelono także kilka rakiet z terytorium Iraku i Jemenu. Żadna z nich nie przedostała się na terytorium Izraela. W ciągu ostatnich kilku godzin z terytorium Libanu wystrzelono dziesiątki rakiet. Nie było ofiar. W odpowiedzi nasze myśliwce zaatakowały cele Hezbollahu w całym Libanie, a wiele innych samolotów kontynuowało misje obronne. Dzisiaj w nocy przeprowadziliśmy złożoną bitwę w obronie powietrznej. Zdolność przechwytywania systemów obrony powietrznej i zdolności obronne samolotów sił powietrznych pokazały niezwykły profesjonalizm oraz przewagę militarną i technologiczną Sił Obronnych Izraela. Dzięki temu wszystkiemu, zaplanowany irański atak został udaremniony - jedynie mała dziewczynka została poważnie ranna odłamkami. Poza nią, o ile nam wiadomo, nie ma ofiar. Ważne jest, aby powiedzieć, że ten incydent się nie skończył. Nadal jesteśmy przygotowani i gotowi na dalszy rozwój sytuacji i zagrożenia. Wytyczne Dowództwa Frontu Wewnętrznego pozostają w mocy, a ograniczenia nadal obowiązują."
    14 kwietnia 2024 r. szef Sztabu Generalnego gen. Hertzi Halevi rozmawiał z dowódcą Centralnego Dowództwa Armii USA (CENTCOM) gen. Michaelem Korillą. Halevi wyraził wielkie uznanie dla wspólnych wysiłków obronnych mających na celu udaremnienie irańskiego ataku. W odparciu tego ataku pomocy udzieliły Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Francja.
    14 kwietnia 2024 r. doradca ekonomiczny szefa Sztabu Generalnego, gen. Ram Aminach oszacował, że noc obrony przed irańskim atakiem kosztowała izraelski system bezpieczeństwa od 4 do 5 mld szekli. "Jeśli mówimy o rakietach balistycznych, które należy zestrzelić za pomocą systemu Arrow; rakietach manewrujących, które należy zestrzelić za pomocą innych rakiet; oraz o dronach, które tak naprawdę zestrzeliwujemy głównie za pomocą samolotów - to jedna rakieta systemu obrony Arrow kosztuje 3,5 miliona dolarów, inne rakiety kosztują średnio 1 milion dolarów na magiczną różdżkę, a do tego należy dodać koszty działań samolotów. Koszt przeprowadzenia tego ataku przez Irańczyków był mniejszy niż 10% kosztów jego odparcia. Spójrzmy w przyszłość - za rok, dwa lub pięć lat, oni mogą przeprowadzić 50 takich ataków i trzeba być przygotowanym na taką liczbę ataków. Musimy więc spróbować zrozumieć, jaką kwotę potrzebujemy na obronę. Powiedzmy, że jeśli w 2023 roku budżet Sił Obronnych Izraela wyniósł 60 mld szekli, to mówimy przynajmniej o dwukrotności tej kwoty."
    14 kwietnia 2024 r. wieczorem Siły Obronne Izraela ogłosiły mobilizację dwóch brygad rezerwowych na potrzeby działań operacyjnych w Strefie Gazy. Zmobilizowane zostały 2 Brygada Piechoty "Carmeli" (cztery bataliony żołnierzy, którzy odbyli regularną służbę w 13 Batalionie Brygady Golani) i 679 Brygada Pancerna "Jiftach". Obie brygady wkroczą do środkowej części Strefy Gazy i obsadzą obszar drogi Netzarim. Dzięki temu 162 Dywizja będzie mogła wycofać się ze strefy, aby przygotować się do operacji w Rafah.
    14 kwietnia 2024 r. wieczorem w rejonie Ejlatu izraelska korweta rakietowa klasy Sa'ar 6 zestrzeliła wrogi dron nadlatujący od strony Morza Czerwonego.
    14 kwietnia 2024 r. późnym wieczorem Dowództwo Frontu Wewnętrznego zmieniło wytyczne, zezwalając na wznowienie normalnej działalności edukacyjnej w całym kraju.

14 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały działania zabezpieczające obszar miasta Gaza. W środkowej części strefy siły izraelskie kontynuowały oczyszczenie obrzeży obozu uchodźców Nuseirat i wioski Al-Mughraqa. Jednostki inżynieryjne zbudowały most nad rzeką Gaza, jednak jeszcze nie wkroczono do samego obozu Nuseirat.
    14 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 7 starć z izraelską policją graniczną.

14 kwietnia 2024 r. rano sekretarz obrony USA Lloyd Austin zaapelował do Iranu: "Na rozkaz prezydenta Joe Bidena siły amerykańskie na Bliskim Wschodzie przechwyciły dziesiątki rakiet i dronów lecących w stronę Izraela, które wystrzelono z Iranu, Iraku, Syrii i Jemenu. Nasze siły pozostają w pogotowiu, aby chronić amerykańskich żołnierzy i partnerów w regionie, aby zapewnić dodatkowe wsparcie dla obrony Izraela i poprawić stabilność w regionie. Potępiamy te lekkomyślne i bezprecedensowe ataki Iranu i jego sojuszników. Wzywamy Iran do natychmiastowego zaprzestania wszelkich dalszych ataków, w tym ze strony jego sojuszników, oraz do zmniejszenia napięć. Nie szukamy konfliktu z Iranem, ale nie zawahamy się działać, aby chronić nasze siły i wspierać obronę Izraela."
    14 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 4 ataki na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    14 kwietnia 2024 r. ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan przemawiał podczas dyskusji Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat irańskiego ataku i przedstawił obecnym video przedstawiające przechwycenie irańskich celów nad Wzgórzem Świątynnym i meczetem Al-Aksa. "W nocy Iran dał jasno do zrozumienia, że nie dba o islam ani o muzułmanów. Dla Iranu zniszczenie Izraela i spalenie tego obszaru są ważniejsze niż święte miejsca islamu. Reżim ajatollahów, w swoim spisku mającym na celu narzucenie szyickiej hegemonii, zaatakował nawet Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Strategia Iranu jest jasna: zbrojenie, finansowanie i szkolenie terrorystów w celu przeprowadzania aktów terroru dla swoich celów. Ale dzisiaj maski Iranu zostały zdjęte. Nie ma już ukrywania się, ani ucieczki od odpowiedzialności. Iran publicznie zaatakował Izrael ze swego suwerennego terytorium. Maski zostały usunięte i teraz należy zdjąć rękawice. Iran - największy na świecie sponsor terroryzmu, ujawnił swoje prawdziwe oblicze jako destabilizatora na świecie. A teraz świat musi przestać ignorować zbrodnie Iranu i przystąpić do działania. Ten atak był aktem eskalacji, który mógł wciągnąć cały region i świat w wojnę. Czy możecie sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby atak został przeprowadzony pod parasolem nuklearnym? Iranowi brakuje tygodni do uzyskania ilości wzbogaconego materiału wystarczającej do zbudowania broni nuklearnej. Zastanówcie się przez chwilę, co by się stało, gdyby Chamenei mógł wczoraj rozpocząć wojnę nuklearną. Czy jest to świat, w którym chcemy żyć?"
    14 kwietnia 2024 r. rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oficjalne oświadczenie powstrzymując się od potępienia ataku Iranu: "Wzywa się wszystkie strony do wykazania powściągliwości w celu uniknięcia eskalacji. Iran wyjaśnił, że atak został przeprowadzony zgodnie z art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych. Ostrzegli, że brak reakcji społeczności międzynarodowej na izraelski atak na Damaszek doprowadzi do dalszych konfliktów."

15 kwietnia 2024 r. rano doszło do wybuchu na granicy izraelsko-libańskiej, w wyniku którego rannych zostało 4 żołnierzy izraelskich. Rannych ewakuowano do szpitala. Incydent jest badany. Ranni to żołnierze jednostki rozpoznawczej i elitarnej jednostki inżynierii bojowej Jahalom z Brygady Golani. Prawdopodobnie był to zsynchronizowany wybuch kilku improwizowanych ładunków wybuchowych. Do ataku przyznał się Hezbollah.
    15 kwietnia 2024 r. popołudniem zebrał się gabinet wojenny, który zdecydował się na "wyraźną i zdecydowaną" odpowiedzieć na irański atak na Izrael. Podkreślono, że odpowiedź zostanie tak obliczona, aby nie wywołać szerszej wojny, jednak Izrael "nie pozwoli, aby atak na niego na taką skalę przeszedł bez reakcji". Premier Benjamin Netanjahu miał poprosić o listę potencjalnych celów w Iranie, w tym możliwych ataków cybernetycznych.
    15 kwietnia 2024 r. ekspertka ds. Iranu, dr Tamar Elam Gindin przedstawiła analizę obecnej sytuacji. "Powodem, dla którego Iran przeprowadził ten atak, była krytyka reżimu ze strony najbardziej jastrzębich elementów, które powiedziały rządowi, że nic nie robią i tylko gadają. Po ataku w Damaszku, Chamenei mówił o surowej zemście, podobnie jak Raisi i jastrzębie elementy. Terez powiedzieli, że cztery lata temu został wyeliminowany Soulimani, ale nie zobaczyliśmy obiecanej zemstę, a teraz zabito kilku wysokich dowódców i chcemy zobaczyć działania, a nie obietnice zemsty. Te oświadczenia spowodowały, że reżim irański znalazł się pod silną presją. Musieli pokazać, że coś robią. Uważam, że zablokowanie Internetu w Iranie miało na celu uniemożliwienie, aby Irańczycy mogli dowiedzieć się, że ich atak został przechwycony i nie powiódł się. Pokazali w parlamencie radość, w tym rzekome filmy i zdjęcia z ich ataku. Dlatego możemy powiedzieć, że ten atak reżim przeprowadził ze strachu przed utratą władzy. Oni obawiają się, że jeśli Izrael zaatakuje, nie będą mieli żadnej kompetentnej osoby do kierowania państwem i wojną. Pomimo to w irańskich sieciach społecznościowych jest wiele niezadowolenia. To dlatego reżim spowolnił Internet w Iranie i w ostatnich dwóch dniach jest wiele skarg w języku perskim na powolny Internet. Prawdopodobieństwo, że Izrael jest odpowiedzialny za te zakłócenia, jest niewielkie, ponieważ spowalnianie lub zakłócanie irańskiego Internetu nie leży w interesie Izraela. Internet jest narzędziem wykorzystywanym przez przeciwników irańskiego reżimu podczas demonstracji i zamieszek, a tylko reżim zakłóca ruch Internetu w kraju. Rząd zaoferował ekstremistom możliwość śledzenia wystrzelenia rakiety i jej przelot nad Irakiem - co było przyjęte z wielkim entuzjazmem i prawdziwą ekstazą. Jedyną rzeczą, która znalazła się na pierwszych stronach gazet w kontekście tego ataku, była informacja, że mniej niż połowa wystrzelonych rakiet opuściła przestrzeń powietrzną Iranu. Oznacza to, że połowa wystrzeleń była nieudana i były pociski, który zawiodły po wystrzeleniu i spadł jeszcze w Iranie. Mówi się, że jedna z rakiet uderzyła w budynek, w którym mieszkały dwie starsze osoby, których stan jest niejasny. Republika Irańska czekała dwa tygodnie z zemstą i naprawdę cieszyła się z wywierania presji na nas. Zaraz po wystrzeleniu dronów, jeszcze zanim dotarły w izraelską przestrzeń powietrzną, Irańczycy poinformowali ONZ, że zemścili się i sprawa jest zamknięta i nie ma potrzeby amerykańskiej interwencji, ponieważ wojna dla nikogo nie będzie dobra. Dodali jednak, że jeśli Izrael zdecyduje się odpowiedzieć, trzymają w pogotowiu kolejne drony i rakiety. Z drugiej strony dobrze wiedzą, że one wszystkie zostaną znowu przechwycone - według mnie oni od początku wiedzieli, że wszystko zostanie przechwycone, dlatego najpierw wysłali drony, a potem rakiety, abyśmy mogli się przygotować, ponieważ tak naprawdę nie chcą wojny. Oni tylko musieli pokazać krytykom z prawicy, że coś robią. W przeciwnym razie naprawdę mogłoby to wciągnąć cały region w III wojnę światową. Z drugiej strony naród irański prosi Izrael o atak, aby móc wykorzystać zaabsorbowanie rządu wojną i odzyskać swój kraj. Dlatego jeśli zaatakujemy, lepiej wcześniej znaleźć elementy opozycji irańskiej. Jednym z problemów opozycji jest to, że większość z nich ma siedzibę za granicą i jest niewystarczająco zorganizowana. Musimy znaleźć siły posiadające możliwości i powiązania w kraju, aby aktywować ludzi wewnątrz i koordynować działania z irańską opozycją, która już jest aktywowana i nie musi być aktywowana, oraz nie podejmować prób nasilenia konfliktu, ponieważ oni już są w wewnętrznym konflikcie. Zakładam, że jeśli Izrael zaatakuje, będzie to atak inny niż Iranu i Hamasu, które atakowały ludność cywilną. Izraelskie operacje są bardziej chirurgiczne i wymierzone w obiekty wojskowe. Jeśli chodzi o mniejszości narodowe w Iranie - Kurdowie zawsze byli przyjaciółmi Izraela, Beludży nie mieli nic wspólnego z Izraelem, ponieważ byli po drugiej stronie Iranu i ich stanowisko w sprawie Izraela nie jest jasne. Arabowie w Hawaz są tajemnicą, ponieważ oni widzą, że sojusz sunnicko-amerykański sprawdził się w obronie Izraela. Ostrożność jest bardzo ważna, ponieważ Irańczycy mają doświadczenie i długą historię w interwencjach obcych mocarstw. Bardzo boją się kolejnej interwencji, która doprowadzi do katastrofy. Musimy zachować ostrożność, jeśli chodzi o nasze zaangażowanie. Dlatego jestem mniej zwolennikiem interwencji, a bardziej koordynacji różnych działań."
    15 kwietnia 2024 r. szef Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi odwiedził bazę lotniczą Nevatim. "Iran chciał zaszkodzić strategicznym zdolnościom państwa Izrael - to coś, co nie miało miejsca wcześniej. Byliśmy jednak przygotowani na operację Żelazna Tarcza. Te przygotowania doprowadziły do sytuacji, że agresja Iranu spotkała się z naszą przewagą powietrzną. Już w ubiegły poniedziałek wiedzieliśmy, co Iran przygotowuje. Państwo Izrael jest bardzo silne i dobrze wie, jak sobie poradzić z zagrożeniami. Jednak w obliczu tak dużego i tak odległego zagrożenia zawsze cieszymy się, gdy Stany Zjednoczone są z nami. Teraz patrzymy w przyszłość i rozważamy nasze kroki . Wystrzelenie tak wielu rakiet balistycznych, rakiet manewrujących i dronów na terytorium państwa Izrael spotka się z odpowiedzią."

15 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały działania zabezpieczające obszar miasta Gaza. Przy sąsiednim mieście Jabaliya terroryści ostrzelali żołnierzy oczyszczających przygraniczną strefę buforową. W środkowej części strefy siły izraelskie kontynuowały oczyszczenie obrzeży obozu uchodźców Nuseirat. W starciach wyeliminowano tam około 15 terrorystów. Obecnie większość sił odpoczywa poza strefą, przygotowując się do wkroczenia do Rafah. Do tego zadania przygotowują się: 98 Dywizja (35 Brygada Spadochroniarzy, 551 Brygada Spadochroniarzy, Brygada Komandosów, 7 Brygada Pancerna), 162 Dywizja (84 Brygada Givati oraz będące w strefie 401 Brygada Pancerna i 933 Brygada Piechoty Nahal) oraz ewentualne brygady rezerwowe.
    15 kwietnia 2024 r. wieczorem ponad 50 Arabów z wiosek Akraba i Majdal Bnei Fadel zaatakowało kamieniami żydowskich pasterzy z gospodarstwa rolnego w pobliżu osiedla Gitit w Dolinie Jordanu. Na miejsce przybyli izraelscy żołnierze, którzy rozdzielili obie strony. W trakcie incydentu zginęło 2 Arabów. Wstępne dochodzenie policji pokazało, że Arabowie nie zginęli z rąk żołnierzy.
    15 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do jednego starcia z izraelską policją graniczną - w Nablusie. Odnotowano tam także dwa przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych.

15 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 6 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    15 kwietnia 2024 r. Stany Zjednoczone ujawniły, że Iran przekazał Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonym Emiratom Arabskim informację o planowanym ataku na Izrael. Datę ataku przekazano dwa dni wcześniej, a oba arabskie państwa przekazały tę wiadomość amerykańskiemu wywiadowi, dzięki czemu posiadano czas na przygotowania do obrony. Źródła amerykańskie ujawniły, że podczas wczorajszego irańskiego ataku na Izrael, w bazę lotniczą Nevatim uderzyło 5 rakiet balistycznych. Uszkodzony został samolot transportowy Hercules C-130, nieużywany pas startowy i puste obiekty magazynowe.
    15 kwietnia 2024 r. wieczorem Jordania zezwoliła izraelskim myśliwcom na operowanie w swojej przestrzeni powietrznej w celu przechwytywania irańskich rakiet i dronów.

16 kwietnia 2024 r. w nocy minister obrony Joav Gallant rozmawiał telefonicznie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Omówiono następstwa irańskiego ataku na Izrael. Austin "potwierdził niezachwiane wsparcie Stanów Zjednoczonych dla obronności Izraela i potwierdził strategiczny cel, jakim jest stabilność w regionie". Wezwał także, aby Izrael nie przeprowadzał lub ograniczył swój kontratak.
    16 kwietnia 2024 r. po wielogodzinnych dyskusjach przedstawiciele partii ultraortodoksyjnych zgodzili się, aby w każdej rundzie poboru rekrutować do wojska około 25% ultraortodoksyjnych studentów jesziw, a w kolejnych latach zwiększyć pobór do około 50% członków jesziw.
    16 kwietnia 2024 r. Siły Obronne Izraela przeprowadziły wielowarstwowe ćwiczenia na północy kraju, które zakładały odparcie jednoczesnego ataku ze strony Syrii i Libanu, przy równoczesnym złożonym ataku w przestrzeni cybernetycznej. Jednostki wojskowe musiały przejść z działań rutynowych do trybu awaryjnego w różnych warunkach terenowych.
    16 kwietnia 2024 r. minister obrony Joav Gallant odwiedził siły izraelskie na granicy izraelsko-libańskiej. Obecnie w rejonie granicy działają trzy brygady terytorialne (300 Brygada Terytorialna Baram, 769 Brygada Terytorialna Hiram i 810 Brygada Terytorialna Hermon) oraz 1 Brygada Piechoty Zmechanizowanej Golani i 188 Brygada Pancerna Barak. Dodatkowo 146 Dywizja co jakiś czas mobilizuje do szkolenia dwie brygady rezerwowe (226 Brygada Spadochroniarzy i 228 Brygada Piechoty). W praktyce są to siły obronne, bez potencjału ofensywnego.
    16 kwietnia 2024 r. popołudniem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety, które spadły w otwartym terenie.
    16 kwietnia 2024 r. popołudniem dwa drony Hezbollahu wleciały niezauważone w izraelską przestrzeń powietrzną i uderzyły w moszaw Beit Hillel na północy kraju. Rannych zostało 3 Izraelczyków. Nie ogłoszono żadnego alarmu. Siły Obronne Izraela wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

16 kwietnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 23 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń.
    16 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały działania zabezpieczające obszar miasta Gaza. W rejonie miast Beit Hanoun i Jabaliya siły izraelskie przeprowadziły nieokreślone działania operacyjne. W środkowej części strefy siły izraelskie kontynuowały działania w pobliżu obozu uchodźców Nuseirat. W południowej części strefy jednostki inżynieryjne naprawiały rurociąg z wodą do miasta Bani Suheila.
    16 kwietnia 2024 r. Siły Obronne Izraela uruchomiły dwie piekarnie w północnej części Strefy Gazy, dzięki czemu ludność cywilna otrzymuje ponad 800 tys. chlebów dziennie. Do strefy nieustannie wjeżdżają konwoje ciężarówek z pomocą humanitarną, której dystrybucją zajmują się pracownicy ONZ. Lokalne targowiska są pełne żywności.
    16 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 3 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego.

16 kwietnia 2024 r. popołudniem izraelskie siły powietrzne zaatakowały jadący samochód w pobliżu Tyru w południowym Libanie. W ataku zginął dowódcę sektora przybrzeżnego Hezbollahu, Ismail Josef Baza. Jego pozycja w Hezbollahu była odpowiednikiem generała brygady w armii. Wcześniej wyeliminowano dowódcę sektora Hajir. Wieczorem w kolejnym ataku w rejonie Kfar Donin wyeliminowano dowódcę jednostki rakietowej Hezbollahu sektora zachodniego, Muhammada Hosseina Matzafa Shouri.
    16 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 9 ataków na Izrael. Drony zaatakowały baterię Iron Dome przy moszawie Beit Hilal. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie, eliminując dwóch wysokich dowódców Hezbollahu.
    16 kwietnia 2024 r. wiceminister spraw zagranicznych Polski Andrzej Szejna powiedział: "Atak Iranu na Izrael był atakiem terrorystycznym, podobnym do ataku Rosji na Ukrainę. Polska powinna wspierać Izrael, bo silny Izrael oznacza pokój. Jest to w naszym interesie."

17 kwietnia 2024 r. rano na Starym Mieście Jerozolimy policjanci zatrzymali do kontroli młodego Araba, który wzbudził ich podejrzenia. Podczas kontroli odkryto nóż, który 17-letni mężczyzna miał przyklejony do ciała. Przyznał się, że planował zaatakować Żydów. Był zwolennikiem Hamasu.
    17 kwietnia 2024 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dawidem Cameron i ministrem spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock. Netanjahu podziękował Wielkiej Brytanii i Niemcom za ich jednoznaczne wsparcie oraz zaangażowanie obu krajów w bezprecedensową obronę przed atakiem Iranu na państwo Izrael. Premier przedstawił także zakres pomocy humanitarnej przekazywanej do Strefy Gazy i odrzucił twierdzenia organizacji międzynarodowych w sprawie głodu w Gazie.
    17 kwietnia 2024 r. rząd zatwierdził "Plan odrodzenia" dotyczący rewitalizacji osiedli otaczających Strefę Gazy. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Zainwestujemy bardzo dużą sumę 19 miliardów szekli, aby rozwijać osady otaczające Gazę. Będziemy inwestować w mieszkalnictwo, infrastrukturę, edukację, zatrudnienie, medycynę i nie tylko. Terroryści z Hamasu chcieli nas wykorzenić - a to my wykorzenimy ich i zapuścimy korzenie w naszej ziemi. Zbudujemy Ziemię Izraela i będziemy chronić nasze domy." Zakres planu wynosi 19 mld szekli na 5 lat (1 mld szekli w 2023 r. i kolejne 18 mld szekli w latach 2024-2028), a jego celem jest doprowadzenie do odnowy i rozwoju Ziemi Izraela oraz znacznego wzrostu demograficznego. Zatwierdzono także budżet w wysokości 50 mln szekli dla branży turystycznej w Ejlacie.
    17 kwietnia 2024 r. koordynator ds. działań rządowych na terytoriach poinformował, że w porcie Aszdod po raz pierwszy wyładowano pomoc humanitarną dla Strefy Gazy. Przez przejście utworzone na północy strefy wjechało 8 ciężarówek, dostarczając tę pomoc dla potrzebujących. Ogółem w ciągu dnia do strefy wjechały 342 ciężarówki z pomocą, a lotnictwo zrzuciło 104 palety z pomocą. Na przejściu granicznym Kerem Shalom wciąż utrzymuje się paraliż, ponieważ po stronie palestyńskiej oczekuje na odbiór pomoc przewieziona przez około 700 ciężarówek. Brakuje odpowiedniej organizacji pracy ze strony personelu ONZ.
    17 kwietnia 2024 r. izraelskie służby ratownicze zakończyły dwudniowe ćwiczenia, które były przeprowadzane z 91 Dywizją w Galilei. Ćwiczenia stanowiły istotną część procesu przygotowań na różne scenariusze, w których trzeba będzie stawić czoła złożonemu terenowi, trudnym warunkom pogodowym i incydentom, w których może być wiele ofiar śmiertelnych.
    17 kwietnia 2024 r. prezes zarządu Energy Infrastructure Company, Mosze Kalchin ujawnił, że w tajnym miejscu na Negewie znajdują się podziemne magazyny paliwa na wypadek sytuacji awaryjnych. "Mamy tam miliony litrów paliwa, czyli ilość, która wystarczy na dłuższy czas. Z ilością, która tam jest, można być spokojnym. Zgromadzone paliwo może nam wystarczyć na wiele lat. Temperatura przez cały rok wynosi 22 stopnie, co przedłuża trwałość paliwa."

    17 kwietnia 2024 r. popołudniem terroryści wystrzelili z południowego Libanu samobójczy dron, który trafił w dom kultury w przygranicznej arabskiej wiosce Arab Al-Aramsheh. Rannych zostało 18 osób, które ewakuowano do szpitala. Wśród rannych jest 14 izraelskich żołnierzy.
    17 kwietnia 2024 r. wieczorem minister Nir Barkat nawiązał do oświadczenia Kataru, że rozważa rezygnację z dalszej mediacji między Izraelem a Hamasem. "Katar znajduje się pod presją faktu, że światu ukazało się jego prawdziwe oblicze jako kraju niebezpiecznego i wspierającego terroryzm. Katar finansuje Hamas i udziela na swoim terytorium azylu politycznego przywódcom organizacji terrorystycznych, dlatego też nic dziwnego, że jest współwinny niepowodzenia rozmów w sprawie uwolnienia uprowadzonych i obwinia za to Izrael. Z drugiej strony, Katar inwestuje miliardy w kupowanie opinii publicznej w Stanach Zjednoczonych i szerzenie oszczerstw wobec Izraela, a wszystko to czyni pod przykrywką państwa neutralnego. Jest to wilk w owczej skórze. Świat musi ogłosić Katar państwem terrorystycznym i odizolować go - tak jak Iran."

17 kwietnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 6 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Bnei Naim wyburzono domy terrorystów, którzy 15 stycznia przeprowadzili atak terrorystyczny w Ra'anana.
    17 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy zakończyły oczyszczenie obrzeży miasta Beit Hanoun i obozu uchodźców Nuseirat. Praktycznie jedynym obszarem, w którym przebywają siły izraelskie została droga Netzarim. Bezpośrednio na wybrzeżu, tuż przy wybudowanym molo, jest tworzona nowa izraelska baza (Pier Base). Równocześnie siły powietrzne zbombardowały około 40 wykrytych celów terrorystycznych w strefie. W Beit Hanoun wyeliminowano Josefa Rafika Ahmeda, który odbudowywał struktury sił bezpieczeństwa wewnętrznego Hamasu na północy strefy.
    17 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 3 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego.

17 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 9 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie. Uderzono także w systemy obrony powietrznej w rejonie miasta Baalbek w Dolinie Bekaa.
    17 kwietnia 2024 r. premier Kataru, Mohammed Al Thani powiedział, że jego kraj rozważa zakończenie mediacji między Izraelem a Hamasem. "Są politycy, którzy wykorzystują Katar dla swoich wąskich interesów - we właściwym czasie podejmiemy odpowiednią decyzję dotyczącą mediacji."
    17 kwietnia 2024 r. komisja powołana przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rozpatrzyła wniosek Autonomii Palestyńskiej o członkostwo w ONZ. W przedstawionym końcowym raporcie stwierdzono, że wśród państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa nie osiągnięto porozumienia, w związku z czym komisja nie może zalecić Radzie przyjęcia tego wniosku. Jutro w tej sprawie zbierze się Rada. Ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan powiedział: "Rada Bezpieczeństwa, która do dziś nie potępiła masakry 7 października i nie poświęciła ani jednej sesji na dyskusję o uwolnieniu uprowadzonych i promowaniu rezolucji, która wywarłaby presję na Hamas, aby ich uwolnił - poświęca swój czas, aby promować utworzenie palestyńskiego państwa terrorystycznego. Byłaby to ogromna nagroda dla terroryzmu. Każdy kraj, który zagłosuje za wnioskiem Palestyny, udowodni, że ma na uwadze jedynie zagraniczne względy polityczne, a nie względy bezpieczeństwa czy moralności. Jeśli Rada Bezpieczeństwa zdecyduje się zalecić pełne członkostwo Autonomii Palestyńskiej, która podżega i finansuje terroryzm i nie ma kontroli nad swoim terytorium - będzie zasługiwać na miano Rady ds. Terroryzmu, a nie Rady Bezpieczeństwa ONZ."

18 kwietnia 2024 r. ministerstwo zdrowia i ministerstwo ochrony środowiska wydały ostrzeżenie przed wysokim zanieczyszczeniem powietrza na terenie całego Izraela. Odpowiedzialne za to są wiatry, które przyniosły duże ilości pyłu z Afryki Północnej. Zalecono osobom starszym, dzieciom i chorym unikania aktywności fizycznej na powietrzu. W godzinach wieczornych przewidywana jest stopniowa poprawa jakości powietrza.
    18 kwietnia 2024 r. ministerstwo obrony przekazał do Banku Izraela około 12 mln szekli ze skonfiskowanych w Strefie Gazy funduszy terrorystycznych. Przeliczanie pieniędzy odbyło się w bazie Zirifin i trwało około pięciu godzin.
    18 kwietnia 2024 r. wieczorem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie w pobliżu moszawu Mefalsim. Godzinę później wystrzelono rakietę w stronę miasta Aszkelon. Rakieta spadła w otwartym terenie.

18 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy ograniczyły działania do obszaru drogi Netzarim, która oddziela miasto Gaza od południowej części strefy. W trakcie wycofywania ze strefy jest Brygada Nahal. Izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele terrorystyczne w całej strefie. W zeszłym tygodniu Siły Obronne Izraela przeprowadziły szeroką operację w środkowej części Strefy Gazy, niszcząc ponad 100 obiektów infrastruktury terrorystycznej oraz 40 terrorystów. Zniszczono podziemny kompleks zarządzania walką, 17 szybów podziemnych tuneli oraz szereg wyrzutni rakiet. Do tej pory w otoczeniu drogi Netzarim zniszczono ponad 20 km podziemnych tuneli oraz wyeliminowano około tysiąca terrorystów.
    18 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 2 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego.

18 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 9 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    18 kwietnia 2024 r. Egipt poinformował, że administracja Stanów Zjednoczonych zaakceptowała izraelski plan operacji wojskowej w Rafah (na południu Strefy Gazy), w zamian za ustępstwo w sprawie odwetowego ataku na Iran na dużą skalę.
    18 kwietnia 2024 r. irański statek szpiegowski "Behshad" opuścił swoją pozycję w pobliżu wybrzeża Jemenu na Morzu Czerwonym w obawie przed izraelskim atakiem. Statek został wycofany w rejon Cieśniny Ormuz w Zatoce Perskiej. Statek od 2021 r. przebywał na Morzu Czerwonym i zapewniał namierzanie celów dla Houthi z Jemenu.
    18 kwietnia 2024 r. Stany Zjednoczone zawetowały w Radzie Bezpieczeństwa ONZ próbę przegłosowania rezolucji o przyjęciu Autonomii Palestyńskiej jako pełnoprawnego członka Organizacji Narodów Zjednoczonych. Za rezolucją głosowało 12 państw (Algieria, Chiny, Ekwador, Francja, Gujana, Japonia, Korea Południowa, Malta, Mozambik, Rosja, Sierra Leone i Słowenia), a 2 wstrzymały się od głosu (Wielka Brytania i Szwajcaria). Ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan ze złością opuścił dyskusję w Radzie Bezpieczeństwa. Erdan powiedział, że "rozmowa z Radą jest jak rozmowa ze ścianą".

19 kwietnia 2024 r. rano Siły Obronne Izraela podniosły system obrony powietrznej kraju w stan najwyższej gotowości.
    19 kwietnia 2024 r. wieczorem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie przy mieście Sderot.
    19 kwietnia 2024 r. późnym wieczorem minister obrony Joav Gallant rozmawiał telefonicznie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Rozmowa dotyczyła aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie i utrzymania regionalnej stabilności.

19 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy ograniczyły działania do obszaru drogi Netzarim. Powiększono jedynie przygraniczną strefę buforową na wysokości miasta Deir al-Balah i obozu uchodźców Bureij. Strefa buforowa w tym obszarze nadal nie jest ukończona. Siły powietrzne wykryły i zniszczyły wyrzutnię rakiet w mieście Beit Lahia. Z tej wyrzutni Islamski Dżihad dzień wcześniej wystrzelił rakiety na Izrael. Zbombardowano także 25 innych celów terrorystycznych w strefie.
    19 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 4 starć z izraelską policją graniczną. Do najpoważniejszych starć doszło w obozie dla uchodźców Nour Shams w Tulkarm, gdzie izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły dużą operację. Wyeliminowano 5 terrorystów, w tym dowódcę Batalionu Tulkarm Islamskiego Dżihadu, Muhammada Jabera. W starciach rannych zostało 3 izraelskich żołnierzy. Odnotowano także dwa przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych.

19 kwietnia 2024 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w południowej Syrii. Zniszczona miała zostać syryjska stacja radarowa.
    19 kwietnia 2024 r. irańskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w Iranie. Głośne eksplozje było słychać w rejonie lotniska i bazy wojskowej w Isfahanie. Żaden z ataków nie był wymierzony w irańskie obiekty nuklearne. Izrael nie skomentował tych doniesień.
     19 kwietnia 2024 r. Stany Zjednoczone poinformowały, że otrzymały od Izraela wyprzedzającą informację o odwetowym ataku na Iran. Podkreślono, że Stany Zjednoczone nie uczestniczyły w tym ataku, choć odnotowano wzmożony ruch amerykańskich samolotów nad Irakiem. Wydaje się, że atak na Iran został przeprowadzony przez izraelskie bezzałogowe drony i miał na celu pokazanie, że Izrael posiada zdolności uderzenia celów położonych w głębi Iranu. Atak przeprowadzono w 85. urodziny przywódcy Iranu, Ali Chameneiego.

    19 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 7 ataków na Izrael. Większość tych ataków była wymierzona w izraelskie systemy obserwacji wzdłuż granicy. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    19 kwietnia 2024 r. polskie linie lotnicze LOT odwołały wszystkie loty do Tel Awiwu i Bejrutu ze względu na sytuację bezpieczeństwa w regionie.
    19 kwietnia 2024 r. rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział: "Były kontakty telefoniczne między przywódcami Rosji i Iranu, a także między naszymi przedstawicielami i Izraelczykami. W tych rozmowach bardzo jasno daliśmy do zrozumienia, powiedzieliśmy Izraelczykom, że Iran nie chce dalszej eskalacji."
    19 kwietnia 2024 r. późnym wieczorem dyrektor CIA William Burns powiedział, że izraelski atak na Iran został przeprowadzony przez myśliwce, które poza terytorium Iranu wystrzeliły 3 pociski rakietowe. Był to bardzo ograniczony atak, a rakiety trafiły radar obrony powietrznej w pobliżu miasta Isfahan w środkowym Iranie. Według pierwszej oceny obiekt został zniszczony, ale pełna ocena nie została jeszcze ukończona. Radar stanowił część obrony powietrznej obiektu nuklearnego w Natanz (170 km od Isfahanu). Był to rosyjski radar S-300PMU2, który w 2016 r. dostarczono do Iranu wraz z baterią obrony powietrznej S-300. System ten stanowi podstawę irańskiej obrony powietrznej. Celem ataku było wysłanie sygnału, że Izrael posiada możliwości uderzenia w każdy obiekt wewnątrz Iranu. Bardzo ograniczona skala tego ataku była odpowiedzią na prośby zachodnich sojuszników, aby uniknąć dalszej eskalacji. Według oceny CIA, Iran nie odpowie na ten atak. Odnosząc się do sytuacji w Strefie Gazy, Burns powiedział, że negocjacje w sprawie zawieszenia broni i uwolnienia izraelskich zakładników utknęły w martwym punkcie, ponieważ Hamas odrzuca każdą propozycję wysuwaną przez Stany Zjednoczone, Izrael, Katar i Egipt. "Negatywna reakcja Hamasu jest dla nas głębokim rozczarowaniem. W tej chwili, to właśnie ta negatywna reakcja tak naprawdę uniemożliwia niewinnym cywilom w Gazie uzyskanie pomocy humanitarnej, której tak rozpaczliwie potrzebują."

20 kwietnia 2024 r. - Szabat.
    20 kwietnia 2024 r. Siły Obronne Izraela ponownie zmobilizowały 6 Rezerwową Brygadę Piechoty "Etzioni" w celu wzmocnienia obrony północnej granicy. Obecnie na granicy izraelsko-libańskiej znajdują się cztery brygady (jedna rezerwowa i trzy terytorialne), a na granicy izraelsko-syryjskiej jest jedna brygada (terytorialna). Dla porównania w Judei i Samarii jest siedem brygad (terytorialnych).
    20 kwietnia 2024 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu wydał oświadczenie, w którym z zadowoleniem przyjął zatwierdzenie przez Izbę Reprezentantów Stanów Zjednoczonych pakietu pomocy dla zagranicznych sojuszników USA. Netanjahu powiedział, że dzisiejsze głosowanie "demonstruje silne ponadpartyjne poparcie dla Izraela i broni zachodnią cywilizację. Dziękuję przyjaciele, dziękuję Ameryko!"

20 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy ograniczyły działania do rajdów w otoczeniu drogi Netzarim, która oddziela Gazę od południowej części strefy. Terroryści przeprowadzili kilka ostrzałów moździerzowych w różnych miejscach strefy.
    20 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 2 starć z izraelską policją graniczną. Izraelskie siły bezpieczeństwa drugi dzień kontynuowały operację w obozie uchodźców Nour Shams w Tulkarm. W starciach tam zginęło 10 terrorystów. Odnotowano także dwa przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych.

20 kwietnia 2024 r. irackie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy pozycje proirańskiej milicji Ludowych Sił Mobilizacyjnych na południe od Bagdadu. Zniszczono duże magazyny broni. Irackie media oskarżyły Izrael o przeprowadzenie tego ataku, jednak nie można wykluczyć, że stały za nim Stany Zjednoczone. Izrael nie skomentował tych doniesień.
    20 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 9 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    20 kwietnia 2024 r. polskie linie lotnicze LOT ogłosiły, że wznowią loty do Izraela i Libanu.
    20 kwietnia 2024 r. Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przyjęła pakiet pomocy o wartości 95 mld dolarów dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Pakiet obejmuje 17 mld dolarów pomocy obronnej dla Izraela i około 9 mld dolarów na pomoc humanitarną dla ludności w Strefie Gazy. Z pomocy dla Izraela około 5,2 mld dolarów zostanie przeznaczone na uzupełnienie i rozbudowę izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej, kolejne 3,5 mld dolarów zostanie przeznaczone na zakup zaawansowanych systemów uzbrojenia, 1 mld dolarów na zwiększenie produkcji broni, 4,4 mld dolarów na inne dostawy i usługi w zakresie obronności świadczone Izraelowi, oraz około 2,4 mld dolarów na działania Stanów Zjednoczonych w regionie w związku z wojną w Gazie. Uchwała w przyszłym tygodniu będzie głosowana w Senacie USA, a następnie trafi do podpisania przez prezydenta Joe Bidena.

21 kwietnia 2024 r. rano terroryści ostrzelali kibuc Meirav na Wzgórzach Gilboa. Strzały padły od strony Autonomii Palestyńskiej. Nikt nie odniósł obrażeń, ale jeden z domów został uszkodzony. Siły bezpieczeństwa rozpoczęły poszukiwania sprawców. Gdy żołnierze wkroczyli do sąsiedniej arabskiej wioski Jilbon, w ich stronę rzucono ładunek wybuchowy. Nikt nie został ranny.
    21 kwietnia 2024 r. Siły Obronne Izraela dostarczyły swoim żołnierzom specjalne posiłki dostosowane do menu na święta Paschy. Żołnierze będący w warunkach operacyjnych w Strefie Gazy lub na granicy izraelsko-libańskiej otrzymają potrawy zgodne z tradycją - kharosot, chrzan, pikle, macę, wino i oczywiście hagadę paschalną. W przeddzień święta żołnierze otrzymają pięć paczek gorącego jedzenia na wieczerzę sederową. Do tego dochodzą wyznaczone racje bojowe zawierające produkty koszerne na Pesach oraz pudełka macy, które będą im dostarczane przez całe święto Przaśników. Jeśli chodzi o służbę w bazach wojskowych, to żołnierze będą uczestniczyć w sederze paschalnym. Ogółem dostarczono 108 ton macy, 84 ton wołowiny, 130 ton koszernego sznycla, 24 tony łososia, 450 tys. indywidualnych posiłków, itd.
    21 kwietnia 2024 r. minister obrony Joav Gallant odwiedził 210 Dywizję na północy kraju i przeprowadził ocenę sytuacji bezpieczeństwa na granicy z Libanem i Syrią. Gallant otrzymał analizę wywiadowczą dotyczącą prób Iranu i Hezbollahu ustanowienia stałych baz w całej Syrii. Minister polecił zwiększenie działań wywiadowczych, aby mieć wiedzę o działalności elementów terrorystycznych w pobliżu granicy Izraela, a równocześnie polecił podnieść poziom gotowości sił do misji defensywnych i ofensywnych.
    21 kwietnia 2024 r. szef Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi przeprowadził ocenę sytuacji w Dowództwie Południowym, po czym zatwierdził plany kontynuacji wojny w Strefie Gazy.

21 kwietnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zakończyły dwudniową operację w obozie uchodźców Nour Shams w Tulkarm. W starciach wyeliminowano 14 terrorystów, a kolejnych 15 zatrzymano. Zniszczono dwa laboratoria produkujące materiały wybuchowe, oraz przejęto duże ilości broni, amunicji i ładunków wybuchowych. W trakcie działań rannych zostało 10 żołnierzy.
    21 kwietnia 2024 r. rano al-Fatah ogłosił strajk generalny w Judei i Samarii, wzywając do odwołania zajęć we wszystkich szkołach oraz wszczęcia walk z izraelskimi żołnierzami i żydowskimi osadnikami, jako odpowiedź na "rozlew krwi w Tulkarm i Gazie".
    21 kwietnia 2024 r. rano dwóch terrorystów przeprowadziło atak terrorystyczny na skrzyżowaniu Beit Anon, na północ od Hebronu w Judei. Jeden z terrorystów zaatakował nożem izraelskich żołnierzy, a drugi w tym czasie otworzył do nich ogień z pistoletu maszynowego. Żołnierze wyeliminowali obu napastników. Nikt z żołnierzy nie został ranny.

    21 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy ograniczyły działania do obszaru drogi Netzarim. Siły powietrzne zbombardowały kilka celów terrorystycznych w strefie.
    21 kwietnia 2024 r. popołudniem terrorystka usiłowała zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy osiedlu żydowskim Beka’ot we wschodniej części Samarii. Żołnierze zastrzelili napastniczkę. Nikt więcej nie odniósł obrażeń.
    21 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 15 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego, który był ukryty pod wywieszoną palestyńską flagą. Ranny został Izraelczyk, który usiłował zdjąć tę flagę.

21 kwietnia 2024 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy stację radarową w regionie Daraa w południowej Syrii.
    21 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 6 ataków na Izrael. W jednej salwie wystrzelono 20 rakiet Grad kalibru 120 mm. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    21 kwietnia 2024 r. wieczorem terroryści Hezbollahu zestrzelili nad południowym Libanem izraelski bezzałogowy dron Hermes 450. Dron spadł na terytorium Libanu. Nie ma ryzyka utraty tajnych danych.

22 kwietnia 2024 r. - Erew Pesach.
    22 kwietnia 2024 r. rano terroryści przeprowadzili atak taranowania z użyciem samochodu na ulicy Techelet Mordechai w dzielnicy Romema w Jerozolimie. Lekko rannych zostało 2 Izraelczyków. Napastnicy uciekli z miejsca zdarzenia, a następnie porzucili samochód. W jego pobliżu znaleziono porzucony pistolet maszynowy Carlo, który zaciął się, uniemożliwiając kontynuowanie ataku. Siły bezpieczeństwa aresztowały obu napastników. W samochodzie znaleziono między innymi siekierę. Obaj terroryści pochodzili z Hebronu.
    22 kwietnia 2024 r. wieczorem około 500 członków społeczności kibucu Be'eri zorganizowało seder paschalny na placu zakładników w Tel Awiwie, wzywając o uwolnienie swoich bliskich z rąk Hamasu. W międzyczasie część rodzin zakładników i setki zwolenników zorganizowały protest przed prywatnym domem Netanjahu w Cezarei. Demonstranci wzywali premiera do osiągnięcia porozumienia w sprawie uwolnienia zakładników. Podczas tego protestu demonstranci oblali czerwoną farbą symboliczny stół "niesederowy", a następnie go podpalili.

22 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy ograniczyły działania do obszaru drogi Netzarim. Terroryści ostrzelali siły izraelskie w przygranicznej strefie buforowej na wysokości miasta Beit Hanoun na północy Strefy Gazy. Siły Obronne Izraela ogłosiły poszerzenie bezpiecznego obszaru dla ludności cywilnej w środkowej części Strefy Gazy. Obszar ten będzie rozciągać się od obozu Al-Mawasi do obozu Nuseirat. Szacuje się, że obszar pomieści około miliona uchodźców z obszarów walk. Dla ich potrzeb przygotowano 5 szpitali polowych, poza istniejącymi normalnymi szpitalami. Wszystkie te działania stanowią przygotowania do operacji w Rafah.
    22 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 6 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także trzy przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych.

22 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 6 ataków na Izrael. W jednej salwie Hezbollah wystrzelił 35 rakiet. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    22 kwietnia 2024 r. egipscy urzędnicy ujawnili mediom, że Izrael jest coraz bliższy rozpoczęcia operacji w Rafah na południu Strefy Gazy. Cała operacja ma rozpocząć się od ewakuacji ludności cywilnej z miasta, co może potrwa od dwóch do trzech tygodni i zostanie przeprowadzona we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, Egiptem i innymi krajami arabskimi, takimi jak Zjednoczone Emiraty Arabskie. W tym czasie do południowej części strefy będą stopniowo wprowadzane kolejne jednostki izraelskiej armii, które będą oczyszczać teren. W momencie, gdy będzie na to pozwalać sytuacja humanitarna, wkroczą one do Rafah. Ocenia się, że walki mogą potrwać co najmniej sześć tygodni. Celem jest rozbiciu batalionów Hamasu w Rafah oraz aresztowanie lub eliminacja przywódców tej organizacji terrorystycznej.
    22 kwietnia 2024 r. brytyjski premier Rishi Sonak z okazji Paschy powiedział: "To czas, aby rodziny i społeczności zebrały się przy stole, ale w zbyt wielu rodzinach będą puste miejsca. Moje myśli są z tymi, którzy stracili swoich bliskich 7 października, i z tymi, którzy nadal są przetrzymywani jako zakładnicy. Będziemy nadal wspierać Izrael, tak jak to zrobiliśmy podczas lekkomyślnego ataku Iranu, który widzieliśmy na początku miesiąca. Obietnicą Paschy jest, że nadejdą lepsze dni. Pozdrawiam społeczność żydowską w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Mam nadzieję, że to święto przypomni obietnica lepszego jutra."

23 kwietnia 2024 r. - Pesach I.
    23 kwietnia 2024 r. rano terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety w stronę miasta Sderot. Wszystkie rakiety zostały przechwycone przez system obrony Iron Dome. W południe wystrzelono 2 rakiety w stronę plaży Zikim na północ od Strefy Gazy. Jedna z tych rakiet spadła wewnątrz strefy, a drugą zestrzelił system Iron Dome.
    23 kwietnia 2024 r. popołudniem Hezbollah przeprowadził atak bezzałogowymi dronami na nadmorskie miasto Akka na północy Izraela. Marynarka wojenna i obrona powietrzna zestrzeliły trzy drony nad morzem w rejonie Nahariji i Akki.

    23 kwietnia 2024 r. minister spraw zagranicznych Israel Katz z zadowoleniem przyjął zatwierdzenie przez Senat USA pakietu pomocowego dla Izraela. "Dziękuję Senatowi Stanów Zjednoczonych za przyjęcie dziś wieczorem pakietu pomocowego dla Izraela, przytłaczającą większością obu partii. Kiedy obchodzimy 200 dni od barbarzyńskiego ataku terrorystycznego Hamasu 7 października, Izrael i Stany Zjednoczone jednoczą się w walce z terroryzmem, w obronie demokracji i naszych wspólnych wartości. Pakiet pomocy dla Izraela, który przeszedł przez obie izby, jest wyraźnym dowodem siły naszego sojuszu i wysyła potężny sygnał do wszystkich naszych wrogów. Dziękuję przywódcy większości w Senacie, senatorowi Schumerowi, i przywódcy mniejszości w Senacie, senatorowi McConnelowi, za ich bezkompromisowe zaangażowanie w bezpieczeństwo Izraela. Strategiczne partnerstwo między Izraelem a USA jest niezniszczalne."

23 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające na północy Strefy Gazy przeprowadziły operację w mieście Beit Hanoun, skąd w ostatnim czasie kilka razy wystrzelono rakiety na Izrael. Działania te przeprowadziły elementy Brygady Kfir. Wydano także rozkaz ewakuacji ludności cywilnej z sąsiedniego miasta Beit Lahia. Analiza zdjęć satelitarnych ujawniła, że w bazie Zikim zgromadzono około 120 pojazdów wojskowych w gotowości do działań operacyjnych na północy strefy. W środkowej części strefy Brygada Nahal przeprowadziła kilka rajdów w otoczeniu drogi Netzarim. Wyeliminowano kilku terrorystów oraz wysadzono domy, w których znajdowały się materiały wybuchowe. W pobliżu południowej części strefy, w bazie wojskowej Tze'elim zgromadzono około 700 różnych pojazdów wojskowych przygotowanych do operacji w Rafah.
    23 kwietnia 2024 r. Siły Obronne Izraela ujawniły, że dwa dni temu Brygada Nahal rozpoczęła niespodziewaną operację w środkowej części Strefy Gazy, która ma na celu oczyszczenie otoczenia drogi Netzarim. Przeprowadzono kierunkowe ataki, niszcząc budynki, w których wcześniej dostrzeżono aktywność terrorystów. W kilku przypadkach doszło do wtórnych eksplozji, co potwierdziło obecność materiałów wybuchowych.
    23 kwietnia 2024 r. międzynarodowa agencja UNRWA poinformowała, że w północnej części Strefy Gazy otworzono cztery piekarnie piekące chleby dla ludności cywilnej.
    23 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 3 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także trzy przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych. W Dżeninie i Tulkarem zorganizowano antyizraelskie demonstracje.

23 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 6 ataków na Izrael. Hezbollah podjął próbę zaatakowania dronami siedziby dowództwa Brygady Golani na północ od Akki. Obrona powietrzna zestrzeliła 3 drony w rejonie Nahariji i Akki. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie. Wyeliminowano także 3 dowódców Hezbollahu odpowiedzialnych za obronę przeciwlotniczą i jednostkę ofensywną Radwan.
    23 kwietnia 2024 r. rzecznik wojskowy Hamasu Abu Obeida wezwał do eskalacji antyizraelskiego ruchu protestacyjnego w Jordanii i "podniesienia głosu" przeciwko Izraelowi. Apel Hamasu wpisuje się w strategię Iranu, który zajmuje coraz bardziej ostre stanowisko względem Jordanii. Proirańskie milicje z Syrii i Iraku podejmują próby utworzenia swoich siatek w Jordanii, aby w ten sposób oddziaływać na masowe protesty Jordańczyków przeciwko proizraelskiej polityce rządu w Ammanie.
    23 kwietnia 2024 r. Senat USA przegłosował wieczorem pakiet pomocowy o łącznej wartości 95 mld dolarów dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Oczekuje się, że wkrótce ustawę podpisze prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

24 kwietnia 2024 r. - Pesach II.
    24 kwietnia 2024 r. tysiące osób wzięło udział w tradycyjnej modlitwie Hallel w Jerozolimie i z rabinem Szmuelem Elijahu modliło się o zwycięstwo w wojnie, uwolnienie porwanych i uzdrowienie rannych.
    24 kwietnia 2024 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w ostatnich tygodniach dwie rezerwowe brygady przeszły szkolenia, podnosząc poziom swoich kompetencji i przygotowując się do pełnienia różnych działań operacyjnych w Strefie Gazy. Są to: 2 Brygada Piechoty "Carmeli" i 679 Brygada Pancerna "Jiftach".
    24 kwietnia 2024 r. popołudniem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakiety w stronę kibucu Kissufim. Później wystrzelono 2 rakiety w stronę miasta Sderot. Jedną z rakiet zestrzelił system obrony Iron Dome. Odłamki tej rakiety spadły i uszkodziły dom. Druga rakieta spadła w otwartym terenie.
    24 kwietnia 2024 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu nawiązał do rosnącego antysemityzmu na uniwersyteckich kampusach w Stanach Zjednoczonych: "Antysemicki tłum przejął czołowe uniwersytety w Stanach Zjednoczonych. Wzywają do unicestwienia Izraela, atakują żydowskich studentów, atakują żydowską kadrę pedagogiczną. Wszystko to przypomina wydarzenia z niemieckich uniwersytetów w latach 30. XX wieku. Należy położyć kres tej sytuacji i potępić takie postępowanie. Reakcja niektórych uniwersytetów była haniebna. Trzeba zrobić dużo więcej, nie tylko ze względu na szokujący antyizraelizm, czy fakt, że wszędzie chcą mordować Żydów. Kiedy się ich słucha, to oni mówią nie tylko o śmierci dla Izraela i Żydów, ale także o śmierci dla Ameryki. Widzimy ogromny wzrost liczby incydentów antysemickich w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy Izrael próbuje chronić się przed terrorystami ukrywającymi się za cywilami. W historii wiele razy widzieliśmy, jak antysemickie ataki były popierane przez kłamstwa i oszczerstwa. Musimy powstrzymać antysemityzm, ponieważ antysemityzm to kanarek w kopalni węgla. Zawsze poprzedza większe pożogi, które ogarniają cały świat. Proszę wszystkich - Żydów i nie-Żydów - żebyśmy wstali i zażądali natychmiastowego zaprzestania antysemityzmu."
    24 kwietnia 2024 r. wieczorem wybuchły protesty przed domem premiera Netanjahu w Jerozolimie. Demonstranci rozpalili ogniska na ulicy i żądali zawarcia porozumienia w sprawie uwolnienia izraelskich zakładników. Policja zatrzymała 4 demonstrantów. Później protesty wybuchły w Tel Awiwie.

24 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy zakończyły operację w mieście Beit Hanoun. Lotnictwo i artyleria zbombardowały sąsiednie miasta Beit Lahia, ale nie przeprowadzono żadnych działań lądowych. W środkowej części strefy siły izraelskie kontynuowały zabezpieczanie obszaru drogi Netzarim. Wyburzono kilka budynków oraz odkryto szyb podziemnego tunelu. Do wejścia w ten obszar są przygotowane dwie brygady rezerwowe, które ukończyły szkolenie (przygotowanie obu brygad zajęło 8 dni). Równolegle prowadzone są przygotowania do operacji w Rafah. Jej prawdziwym celem będzie oczyszczenie obszaru wzdłuż granicy z Egiptem oraz likwidacja podziemnych tuneli. Zakłada się, że terroryści przeniosą izraelskich zakładników do miasta Khan Jounis. W bezpiecznym obszaru przy Khan Jounis zaczęto stawiać miasteczko namiotowe, do którego zostaną ewakuowani mieszkańcy Rafah. Ewakuacja może zostać ogłoszona w ciągu dwóch tygodni i potrwa około miesiąca. Pracownicy humanitarnych organizacji pozarządowych już otrzymali instrukcje, aby przenieść się w rejon Deir al-Balah. Wiadomo, że Egipt i Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na operację.
    24 kwietnia 2024 r. przed południem terrorystka usiłowała zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na skrzyżowaniu na obwodnicy Hebronu w Judei. Żołnierze usiłowali nawiązać kontakt z terrorystką i przekonać ją do poddania się, a gdy po odmowie rzuciła się na nich, otworzyli ogień i ją zastrzelili.
    24 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 5 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także trzy przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych.

24 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 7 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne przeprowadziły szeroki atak lotniczy na cele Hezbollahu w rejonie Aita al-Shaab.
    24 kwietnia 2024 r. w południe izraelskie siły powietrzne przeprowadziły trzygodzinną falę bombardowań celów Hezbollahu w południowym Libanie. Uderzono w co najmniej 40 celów - magazyny broni, centra dowodzenia i inne obiekty infrastruktury terrorystycznej. Minister obrony Joav Gallant powiedział, że od początku kampanii wyeliminowano połowę dowódców Hezbollahu w południowym Libanie, a druga połowa ukrywa się. Gallant podkreślił, że celem jest przywrócenie spokoju i umożliwienie mieszkańcom północy powrotu do swoich domów.
    24 kwietnia 2024 r. rano szef agencji bezpieczeństwa Szin Bet Ronen Bar i szef Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi odwiedzili Egipt, gdzie spotkali się z szefem egipskiego wywiadu. Rozmowy dotyczyły przygotowywanej przez Izrael operacji wojskowej w Rafah na południu Strefy Gazy.
    24 kwietnia 2024 r. Francja poinformowała, że Iran wycofał swoje siły z Syrii w obawie przed izraelskimi atakami.
    24 kwietnia 2024 r. wieczorem Stany Zjednoczone ogłosiły, że przeniosą eskadrę samolotów wielozadaniowych F-16 z bazy we Włoszech na Bliski Wschód. Podano, że posunięcie to "pomoże zapewnić długoterminową stabilność w regionie".

    24 kwietnia 2024 r. ministerstwo spraw zagranicznych Jamajki ogłosiło, że podjęło decyzję o uznaniu państwa palestyńskiego. "Jamajka w dalszym ciągu popiera rozwiązanie dwupaństwowe jako jedyną realną opcję rozwiązania przedłużającego się konfliktu, zapewnienia bezpieczeństwa Izraela i zachowania godności oraz praw Palestyńczyków. Uznając państwo Palestyna, Jamajka wzmacnia swoje poparcie dla pokojowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego."

25 kwietnia 2024 r. - Pesach III.
    25 kwietnia 2024 r. rząd potwierdził, że dwóch zagranicznych obserwatorów oraz izraelski sędzia odwiedzą palestyńskich więźniów, którzy przeprowadzili atak terrorystyczny 7 października. Obserwatorzy sprawdzą warunki w jakich przebywają oraz stan zdrowia uwięzionych terrorystów. Minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben Gvir skrytykował tę decyzję rządu: "Niestety premier po raz kolejny prowadzi błędną politykę, która szkodzi naszemu odstraszaniu. Podjęta dziś decyzja o wizycie zagranicznych obserwatorów w więzieniach, w celu sprawdzenia stanu terrorystów, jest poważnym błędem. Nasi uprowadzeni w Gazie spotykają się tylko z przemocą, a nie z odwiedzinami i troską o ich prawa. Takie wizyty szkodzą odstraszaniu i negocjacjom z Hamasem, a podnoszą morale terrorystów, mogą prowadzić do zamieszek w więzieniach, i poza tym są pogwałceniem izraelskiego prawa suwerenności. Żaden kraj, który szanuje swoją suwerenność i bezpieczeństwo, nie pozwoliłby na to."
    25 kwietnia 2024 r. Siły Obronne Izraela zatwierdziły nową inicjatywę utworzenia morskiej osi logistycznej dla dostarczenia pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, kierowanej przez Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych (CENTCOM). Cały projekt nosi nazwę Joint Logistics Over The Shore, i jest znany jako JLOTS. "Siły Obronne Izraela będą działać, aby zapewnić bezpieczeństwo i wsparcie logistyczne inicjatywie JLOTS, która obejmuje utworzenie tymczasowego pływającego molo w celu dostarczania pomocy humanitarnej z morza do Gazy. Zaangażowanie Sił Obronnych Izraela w inicjatywę JLOTS jest jednym z wielu wysiłków w zakresie pomocy humanitarnej, co dodatkowo pokazuje zaangażowanie Sił Obronnych Izraela we współpracę ze społecznością międzynarodową w celu zapewnienia ciągłego napływu pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej w Strefie Gazy." Rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder powiedział: "Mogę potwierdzić, że amerykańskie okręty wojenne rozpoczęły początkowe etapy budowy tymczasowego molo i grobli na morzu."
    25 kwietnia 2024 r. w kibucu Gilgal w Dolinie Jordanu zmierzono 44,9 stopnia Celsjusza. Poprzedni rekord zanotowany w tym regionie w kwietniu 1988 r. wynosił 44,7 stopnia.

25 kwietnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 8 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Beit Furik wybuchły gwałtowne arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. W wioskach Beit Dagan i Talgit przejęto różny sprzęt wojskowy. W Nabi Saleh saperzy zneutralizowali bombę.
    25 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały działania zabezpieczające obszar miasta Gaza. W środkowej części strefy nastąpiła zmiana jednostek operujących w obszarze drogi Netzarim. Ze strefy wycofała się Brygada Nahal, która przygotowuje się do operacji w Rafah. Natomiast w rejon drogi Netzarim weszły rezerwowe: 2 Brygada Piechoty "Carmeli" i 679 Brygada Pancerna. Do ich zadań będzie należeć zabezpieczanie drogi Netzarim oraz obszaru mola budowanego przez Amerykanów.
    25 kwietnia 2024 r. wieczorem terroryści ostrzelali z moździerza teren budowy mola w północnej części Strefy Gazy. Do ostrzału doszło w momencie, gdy teren budowy odwiedzała delegacja ONZ. Izraelscy żołnierze ukryli obserwatorów w schronie.
    25 kwietnia 2024 r. Brygady Męczenników Al-Aksa (zbrojne ramię al-Fatah) ogłosiły utworzenie specjalnej jednostki samobójców, której celem będzie przeprowadzania ataków samobójczych przeciwko Izraelowi.
    25 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 4 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego.

25 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 3 ataki na Izrael. Izraelskie samoloty rozrzuciły też ulotki w rejonie syryjskich pozycji w Quneitra na Wzgórzach Golan. Ulotki ostrzegały, że Siły Obronne Izraela nie pozwolą na naruszenie "istniejącego porozumienia" na Wzgórzach Golan.

26 kwietnia 2024 r. - Pesach IV.
    26 kwietnia 2024 r. w nocy terroryści Hezbollahu wystrzelili pociski przeciwpancerne w stronę izraelskich pozycji na górze Har Dov. W odpowiedzi izraelska artyleria i lotnictwo zbombardowały pozycje z których wystrzelono rakiety. Rano podano, że w wyniku ostrzału Hezbollahu zginął izraelski cywil. Był to Sharif Suad - kierowca ciężarówki z arabskiej wioski Ras al-Ein, niedaleko granicy z Libanem. Był on zatrudniony przez armię jako pracownik cywilny do obsługi infrastruktury w rejonie Har Dov.
    26 kwietnia 2024 r. szef Dyrekcji Operacyjnej Sił Obronnych Izraela gen. (rez.) Israel Ziv ostrzegł przed możliwością katastrofy, która może spotkać Izrael podczas operacji lądowej w Rafah, ponieważ Hamas przygotował tam strategiczną zasadzkę. "Rozpoczęcie działań w Rafah wiąże się z bardzo wysokim poziomem ryzyka, ze względu na fakt, że jest bardzo trudne i zatłoczone miejsce do prowadzenia walki. Nie mam wątpliwości, że Hamas przygotowuje tam strategiczną zasadzkę na nas, aby doprowadzić do katastrofy humanitarnej, której konsekwencje spadną na Izrael. Do tego należy dodać egipską i amerykańską wrażliwość. Podejmujemy działania, których ryzyko jest znacznie większe niż cokolwiek, co dotychczas zrobiliśmy w Strefie Gazy. Jeśli tak zrobimy, to rozbijemy bataliony Hamasu. Ale jeśli zrobimy to tak, jak w Khan Jounis i w pozostałej części strefy, to zostawimy za sobą próżnię i odejdziemy. Hamas odzyskuje te miejsca, więc co tak naprawdę zrobiliśmy? W rezultacie wszystkie nasze osiągnięcia tracą na ważności. Robienie dokładnie tego samego w Rafah jest bardzo frustrujące, ponieważ dowodzi to, że niczego nie nauczyliśmy się. Jestem temu zdecydowanie przeciwny. Takie jest polityczne postępowanie premiera pod naciskiem Smotricha i Gantza. W moim rozumieniu Ben Gvir stanowi całkowite przeciwieństwo Gallanta, Gantza i systemu bezpieczeństwa. Premier jest za słaby, znajduje się pod presją Gantza i Smotricha, którzy postępują ze względów niezwiązanych z bezpieczeństwem. W Strefie Gazy są dwie opcje: albo Hamas, albo Fatah. Kiedy nikomu nie zostawiamy teren, to tak naprawdę zostawiamy to Hamasowi. Wróg twojego wroga jest twoim przyjacielem. Fatah nienawidzi Hamas bardziej niż my. W ich umysłach wyryta jest pamięć o 300 osobach, które Hamas zrzucił z dachów w Gazie. Oni będą bardzo szczęśliwi, mogąc świętować swój powrót do Gazy. Fatah kontroluje Autonomię Palestyńską i na co dzień koordynujemy z nimi działania w Judei i Samarii. Choć są źli, to są lepsi od Hamasu. To nie oni zrobili 7 października."
    26 kwietnia 2024 r. popołudniem terrorysta dźgnął nożem 18-letnią kobietę w plecy w mieście Ramla. Ranną, w ciężkim stanie przewieziono do szpitala. Napastnik został zastrzelony po pościgu na ulicy miasta.
    26 kwietnia 2024 r. wieczorem odbyła się demonstracja przed domem ministra Benny Gantza. Demonstranci rozpalili ogniska i żądali zawarcia porozumienia w sprawie uwolnienia izraelskich zakładników. Policja zatrzymała 2 osoby.
    26 kwietnia 2024 r. późnym wieczorem terroryści Hezbollahu wystrzelili 30 rakiet Grad w stronę izraelskich pozycji na górze Hermon i Har Dov. System obrony Iron Dome zestrzelił kilka rakiet, a pozostałe spadły w otwartym terenie. Nie ogłaszano alarmu.

26 kwietnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 6 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. Równocześnie zabezpieczano drogi prowadzące do Hebronu, aby umożliwić bezpieczny przejazd wiernym do Grobowca Patriarchów.
    26 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy ograniczyły działania do zabezpieczania obszaru drogi Netzarim oraz przygranicznej strefy buforowej. Granicy strefy strzeże obecnie sześć batalionów. Siły powietrzne uderzyły w 25 celów terrorystycznych w strefie.
    26 kwietnia 2024 r. przed południem dwóch terrorystów włamało się na farmę Machochów w zachodniej części Samarii. Żołnierze zatrzymali napastników pomiędzy domami mieszkańców. Przy jednym z terrorystów znaleziono siekierę.
    26 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 3 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego.

26 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 3 ataki na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    26 kwietnia 2024 r. wieczorem izraelskie siły powietrzne przeprowadziły atak na samochód jadący w południowym Libanie. Wyeliminowano wysokiego dowódcę grupy Jamaa Islamija, terrorystę Mosaba Khalafa. Współpracował on z Hamasem i odpowiadał za liczne ataki na izraelskie pozycje przygraniczne.
    26 kwietnia 2024 r. w Egipcie odbyła się kolejna tura negocjacji w sprawie porozumienia w Strefie Gazy. Egipscy negocjatorzy przedstawili propozycję Hamasu, która stara się nie dopuścić do izraelskiej operacji lądowej w Rafah. Plan składa się z trzech części. Hamas zażądał uwolnienia 50 więźniów za każdego porwanego żołnierza i 30 więźniów za każdego porwanego cywila. Izrael zobowiąże się do wstrzymania wszelkich przygotowań do wkroczenia do Rafah i ogłosi całkowite zawieszenie broni na rok czasu, przy czym Izrael i Hamas zobowiążą się nie używać broni na lądzie ani w powietrzu. Zawieszenie broni obejmie powrót uchodźców do północnej części strefy oraz wycofanie izraelskich żołnierzy z drogi Netzarim, aby umożliwić swobodne przemieszczanie się dwoma głównymi drogami strefy - Salah al-Din i Rashid. W trakcie zawieszenia broni miałoby zostać ogłoszone rozpoczęcie realizacji posunięć zmierzających do ustanowienia państwa palestyńskiego. Izraelska delegacja odpowiedziała, że daje Hamasowi "ostatnią szansę" negocjacji i zażądała, aby w pierwszej fazie rozejmu zostało uwolnionych co najmniej 33 zakładników, pod warunkiem że uwolnione będą kobiety, mężczyźni w wieku powyżej 50 lat oraz osoby poważnie chore. Ostatnia propozycja przewidywała uwolnienie 40 zakładników z tych kategorii, jednak Hamas stwierdził, że nie przetrzymuje aż tak wielu żyjących zakładników z tych kategorii.

27 kwietnia 2024 r. - Szabat i Pesach V.
    27 kwietnia 2024 r. wieczorem demonstranci zablokowali autostradę Ayalon w Tel Awiwie, żądając od rządu zawarcia porozumienia w sprawie uwolnienia izraelskich zakładników. Demonstranci rozpalili ognisko na autostradzie. Policja zatrzymała 7 osób.

27 kwietnia 2024 r. w nocy dwóch terrorystów podjechało samochodem do izraelskiego punktu kontrolnego Salem w pobliżu Dżeninu, na północy Samarii. Terroryści otworzyli ogień do żołnierzy, którzy natychmiast odpowiedzieli ogniem. Zginęli obaj napastnicy. Nikt z żołnierzy nie odniósł obrażeń.
    27 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy ograniczyły działania do obszaru drogi Netzarim. Rozpoczęto budowę obszaru dystrybucji pomocy humanitarnej, która będzie przyjmowana na pływającym morskim molo. Siły powietrzne uderzyły w 25 celów terrorystycznych w całej strefie. W ostatnich tygodniach trwały prace związane z zagospodarowaniem terenu nadmorskiego w wyznaczonym miejscu w środkowej części Strefy Gazy, w celu budowy morskiego mola oraz zaplecza potrzebnego do przyjęcia i dystrybucji pomocy humanitarnej w Gazie. Na te potrzeby wydzielono duży obszar terenu, który został oczyszczony i ogrodzony. Wytyczono i utwardzono ciągi komunikacyjne, a ponadto wybudowano system zdalnie sterowanych bram hydraulicznych, który zapewniają elastyczność operacyjną i logistyczną. Przeprowadzono także szeroko zakrojone prace elektryczne w celu stworzenia zaplecza technicznego. Pływające molo budowane jest przez Amerykanów i będzie połączone z brzegiem, przez który będzie przekazywana pomoc humanitarna.
    27 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 2 starć z izraelską policją graniczną. Rozbrojono także jeden improwizowany ładunek wybuchowy.

27 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 4 ataki na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    27 kwietnia 2024 r. zastępca sekretarza generalnego Hezbollahu, Naim Qassem, ostrzegł, że wojna na pełną skalę nie sprowadzi mieszkańców północnego Izraela do domu, ale raczej "raz na zawsze" położy kres ich obecności. "Gallant grozi nam, że jeśli nie zaprzestaniemy ataków, zaatakuje Liban, aby przywrócić mieszkańcom północy ich domy. Mówię Gallantowi, że ta wojna nie tylko sprawi, że syjoniści nie wrócą do swoich domów, ale prawdopodobnie raz na zawsze położy kres ich obecności na północnych terytoriach okupowanych." Jak dotąd w starciach na granicy po stronie izraelskiej zginęło 9 cywilów oraz 11 żołnierzy. Hezbollah podaje nazwiska 289 członków, którzy zginęli w starciach w Libanie i Syrii. Poza tym w Libanie zginęło także 56 członków innych grup terrorystycznych, 1 libański żołnierz i co najmniej 60 cywilów.

28 kwietnia 2024 r. - Pesach VI.
    28 kwietnia 2024 r. szef Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi odbył spotkanie z szefem Dowództwa Południowego gen. Jaronem Finkelmanem, podczas którego zatwierdził plany kontynuacji wojny w Strefie Gazy.
    28 kwietnia 2024 r. minister spraw zagranicznych Israel Katz poinstruował wszystkie ambasady Izraela do natychmiastowego przygotowania się na wybuch dużej antyżydowskiej i antyizraelskiej kampanii na całym świecie.
    28 kwietnia 2024 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem. Omówiono sytuację w Strefie Gazy ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji humanitarnej i procesem negocjacji w sprawie uwolnienia uprowadzonych Izraelczyków. Poruszono także temat Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, który może ogłosić nakaz aresztowania wysokich izraelskich urzędników.

28 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy ograniczyły działania do obszaru drogi Netzarim. Siły powietrzne uderzyły w 30 celów terrorystycznych w całej strefie.
    28 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 2 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego.

28 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 4 ataki na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    28 kwietnia 2024 r. minister spraw zagranicznych Francji Stephane Sejourne odwiedził Bejrut i spotkał się z premierem Libanu Najibem Mikatim. Sejourne nalegał na deeskalację sytuacji, aby nie dopuścić do wybuchu wojny z Izraelem. Wskazał, że libańska armia powinna wkroczyć do południowego Libanu, aby wymusić na Hezbollahu przestrzeganie Rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 1701.

29 kwietnia 2024 r. - Pesach VII.
    29 kwietnia 2024 r. wieczorem tysiące demonstrantów zebrało się w Tel Awiwie, żądając natychmiastowego zawarcia porozumienia w sprawie uwolnienia izraelskich zakładników. W rzeczywistości demonstranci domagają się zakończenia wojny i rozpisania wyborów. Demonstranci zablokowali autostradę Ayalon. Doszło do przepychanek z policją, która użyła armatek wodnych. Policjanci zatrzymali 5 osób.
    29 kwietnia 2024 r. wieczorem terroryści wystrzelili z północnej części Strefy Gazy 3 rakiety. Jedną zestrzelił system obrony Iron Dome nad miastem Sderot, a dwie spadły w morzu na wysokości miasta Aszdod.

29 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy ograniczyły działania do obszaru drogi Netzarim. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali izraelskie pozycje w rejonie tej drogi. Siły powietrzne uderzyły w 30 celów terrorystycznych w całej strefie. Siły Obronne Izraela zburzyły dwa podziemne tunele w rejonie Beit Hanoun na północy Strefy Gazy. Oba były tunelami szturmowymi. Zostały odkryte jakiś czas temu i znajdowały się pod stałą obserwacją wywiadu. Tunele nie przechodziły przez granicę na terytorium Izraela.
    29 kwietnia 2024 r. wieczorem rzecznik Hamasu Abdel-Latif al-Kano oświadczył: "Bez porozumienia w sprawie trwałego zawieszenia broni, wycofania sił izraelskich i powrotu wysiedleńców, żadne porozumienie nie zostanie zrealizowane." Tymczasem wysoki izraelski urzędnik powiedział: "Porozumienie będzie możliwe tylko wtedy, gdy Hamas zrezygnuje ze swojego żądania zakończenia wojny i wycofania Sił Obronnych Izraela z Gazy."
    29 kwietnia 2024 r. wieczorem palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas zaapelował do Stanów Zjednoczonych, aby zapobiegły izraelskiej operacji wojskowej w Rafah. "Stany Zjednoczone są jedynym krajem, który może powstrzymać Izrael przed inwazją na Rafah. Taka operacja doprowadzi do największej katastrofy w historii narodu palestyńskiego." Abbas powiedział także: "W nadchodzących dniach Izrael przeprowadzi atak na Rafah, gdzie zgromadzili się wszyscy Palestyńczycy z Gazy. Nawet niewielki atak na Rafah zmusi ludność palestyńską do ucieczki ze Strefy Gazy, co będzie największą katastrofą w historii narodu palestyńskiego. Zdecydowanie odrzucam pomysł przeniesienia Palestyńczyków do Jordanii i Egiptu. Obawiam się, że gdy tylko Izrael zakończy swoje operacje w Gazie, spróbuje wypędzić ludność palestyńską z Zachodniego Brzegu do Jordanii."
    29 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do jednego starcia z izraelską policją graniczną. Do tego zdarzenia doszło w Dżeninie na północy Samarii.

29 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 6 ataków na Izrael. Hamas wystrzelił salwę 20 rakiet w stronę miasta Kiryat Szmona. System obrony Iron Dome zestrzelił większość rakiet, a pozostałe spadły w otwartym terenie. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    29 kwietnia 2024 r. sekretarz stanu USA Antony Blinken odwiedził Arabię Saudyjską i wziął udział w Radzie Współpracy Państw Zatoki Perskiej w Rijadzie. Blinken zwrócił uwagę na odparcie przez Izrael masowego ataku Iranu. "Ten atak uwydatnia ostre i rosnące zagrożenie ze strony Iranu, ale także konieczność współpracy nad zintegrowaną obroną w regionie." W ten sposób Blinken zasugerował potrzebę uznania państwa Izrael i budowy wraz z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi systemu obrony regionalnej.
    29 kwietnia 2024 r. późnym wieczorem prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden rozmawiał telefonicznie z prezydentem Egiptu Abdelem El-Sissim i emirem Kataru szejkiem Tamimem Al Thanim. Biden poprosił Katar i Egipt, by wywarły nacisk na Hamas w sprawie porozumienia o zawieszeniu broni w Strefie Gazy. "Kwestia zakładników nadal przetrzymywanych przez grupę terrorystyczną jest obecnie jedyną przeszkodą w natychmiastowym ogłoszeniu zawieszenia broni i udzielenia dużej pomocy dla ludności cywilnej w Gazie."

30 kwietnia 2024 r. biuro premiera poinformowało, że premier Benjamin Netanjahu drugi raz odłożył termin rozpoczęcia operacji wojskowej w Rafah, aby umożliwić negocjacje w sprawie porozumienia o uwolnieniu zakładników. Podkreślono, że jeśli próby zawarcia porozumienia nie powiodą się, operacja zostanie rozpoczęta w najbliższym czasie.
    30 kwietnia 2024 r. minister spraw zagranicznych Israel Katz spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Francji Stephane Sjournat, który przedstawił przebieg swojej misji pokojowej w Libanie.
    30 kwietnia 2024 r. w południe terrorysta zaatakował nożem izraelskich policjantów na Starym Mieście Jerozolimy. Ranny został 30-letni policjant, którego ewakuowano do szpitala. Policjanci zastrzelili napastnika. Terrorystą okazał się zagraniczny turysta, obywatel Turcji, który dzień wcześniej wjechał do Izraela przez przejście graniczne most Allenby z Jordanii.
    30 kwietnia 2024 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w ciągu dwóch miesięcy zostanie wycofanych ze służby w Izraelu kilka baterii obrony powietrznej Patriot w wersji PAC-2/GEM+. Obecnie kończy się proces szkolenia obsługi bardziej zaawansowanych izraelskich systemów obrony powietrznej. Izrael nie powiedział co po lipcu 2024 r. stanie się z wycofanymi bateriami Patriot. Prawdopodobnie jest to osiem baterii z co najmniej 32 wyrzutniami rakiet. Dokładne liczby nie są znane, choć wiadomo, że wszystkie baterie zostały zmodernizowane w Izraelu. Obecnie istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na te systemy, zarówno w Ukrainie, jak i na Bliskim Wschodzie.

30 kwietnia 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 7 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń i inny sprzęt wojskowy.
    30 kwietnia 2024 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy ograniczyły działania do obszaru drogi Netzarim. Islamski Dżihad ostrzelał jedną z izraelskich baz. Tymczasem izraelskie siły powietrzne przeprowadziły serię ataków na różne obiekty terrorystyczne w strefie, niszcząc szyb podziemnego tunelu, magazyn broni, oraz dwa stanowiska rakiet i rakiet przeciwpancernych. Amerykanie rozpoczęli budowę pływającego mola w odległości około 11 km od wybrzeży Strefy Gazy. Odległość ta przekracza zasięg moździerzy kaliber 81 mm i 120 mm. Na miejscu jest amerykański okręt wsparcia logistycznego USNS "Benavidez".
    30 kwietnia 2024 r. popołudniem terrorysta podjął próbę staranowania samochodem izraelskich policjantów w pobliżu arabskiej wioski Bartea w północnej Samarii. Ranna została policjantka, którą w umiarkowanym stanie ewakuowano do szpitala. Policjanci otworzyli ogień, uszkadzając pojazd terrorysty. Napastnik porzucił pojazd i uciekł w stronę sąsiedniej wioski. Siły bezpieczeństwa rozpoczęły poszukiwania sprawcy.
    30 kwietnia 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 6 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego. W Ramallah odbyła się demonstracja poparcia dla Strefy Gazy.

30 kwietnia 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 6 ataków na Izrael. Trzykrotnie wystrzelono rakiety przeciwpancerne w izraelską miejscowość Metulla, uszkadzając dwa domy. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    30 kwietnia 2024 r. w Chinach odbyło się spotkanie przedstawiciela Hamasu Musa Abu Marzouka i członka Komitetu Centralnego Fatahu Azzam al Ahmada. Spotkanie zostało zorganizowane przez Rosję w celu osiągnięcia pojednania między skłóconymi frakcjami palestyńskimi oraz "urzeczywistnienia jedności i ponownego zjednoczenia Palestyny". Hamas oczekuje zgody na wstąpienie do OWP, co wydaje się mało prawdopodobne ze względu na sprzeciw Fatahu.
    30 kwietnia 2024 r. negocjatorzy ujawnili, że w ramach wywierania nacisku, Katar zagroził wydaleniem ze swego terytorium przedstawicieli Hamasu, jeśli nie wyrażą zgody na porozumienie z Izraelem. W odpowiedzi członek biura politycznego Hamasu, Abu Marzouk powiedział: "Doniesienia mediów są propagandą, która nie ma kontaktu z rzeczywistością. Doniesienia w tej sprawie mają na celu wywarcie presji na Hamas w związku z pośrednimi negocjacjami w sprawie zawieszenia broni i umowy o wymianie więźniów. Większość osób należących do kierownictwa Hamasu ma jordańskie paszporty i jeśli zostaną zmuszeni do opuszczenia Kataru, przeniosą się do Jordanii, z którą Hamas ma dobre stosunki i nie ma problemu z pozostaniem w tym kraju." Jordania na to odpowiedziała, że "era organizacji palestyńskich w królestwie dobiegła końca", a w przypadku wydalenia ich z Kataru, nie zostaną przyjęci w Jordanii.
    30 kwietnia 2024 r. wieczorem prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział: "Hamas jest obecnie jedyną przeszkodą na drodze do natychmiastowego ogłoszenia zawieszenia broni i udzielenia szerokiej pomocy dla ludności Gazy." Wieczorem do Izraela przyleciał sekretarz stanu USA Antony Blinken, który wcześniej odbył rozmowy w Jordanii i Arabii Saudyjskiej. Blinken powiedział: "Teraz wszystko spoczywa na Hamasie. Żadnych więcej opóźnień, żadnych wymówek ... Chcemy, aby w nadchodzących dniach osiągnięto porozumienie. Rozejm to najskuteczniejszy sposób łagodzenia cierpień ludności cywilnej w oblężonej Strefie Gazy."

1 maja 2024 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z sekretarzem stanu USA Anthony Blinkenem. Netanjahu powiedział, że nie zgodzi się na umowę o zawieszeniu broni i uwolnieniu zakładników, jeśli będzie ona obejmować zakończenie wojny w Strefie Gazy. Blinken podobno przedstawił propozycję normalizacji stosunków między Izraelem a Arabią, która byłaby niezależna od sytuacji w Strefie Gazy. W zamian za porozumienie z Izraelem, Arabia Saudyjska otrzymałaby ofertę sojuszu obronnego ze Stanami Zjednoczonymi oraz możliwość realizacji pokojowego programu energetyki jądrowej, bez wzbogacania uranu na swoim terytorium. Netanjahu odmówił, aby w ramach tego procesu negocjacji omówić także powstanie państwa palestyńskiego. Blinken spotkał się także z prezydentem Isaaciem Herzogiem.
    1 maja 2024 r. sekretarz stanu USA Anthony Blinken odwiedził przejście graniczne Kerem Shalom i zapoznał się z procedurami kontroli pomocy humanitarnej dostarczanej do Strefy Gazy. Blinken wyraził zadowolenie z podjętych przez Izrael kroków, wskazując jednak, że potrzeby wciąż są o wiele większe.
    1 maja 2024 r. szef Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi dokonał oceny sytuacji bezpieczeństwa na granicy izraelsko-libańskiej. Podczas spotkania z dowódcami powiedział: "Przygotowywany atak w Gazie będzie silny, a jego celem jest sprowadzenie porwanych do domów oraz umożliwienie mieszkańcom południa na bezpieczny powrót do swoich społeczności. Jeśli chodzi o region północny, to robicie tutaj znakomitą pracę w obronie ofensywnej, a równocześnie my przygotowujemy atak na północy. Od 7 października podejmujemy trudne decyzje, zdecydowanie idąc do przodu. Mogę złożyć bardzo jasne oświadczenie na temat przyszłości tego regionu - jesteśmy i będziemy tu obecni."

1 maja 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń.
    1 maja 2024 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy nadzorowały obszar drogi Netzarim. Terroryści 6 razy ostrzelali obszar tej drogi. Izraelskie zespoły bojowe identyfikują cele, a siły powietrzne oraz artyleria eliminują zagrożenia. Równocześnie Siły Obronne Izraela rozszerzyły deklarowane strefy humanitarne w południowej i środkowej części strefy. Oczekuje się, że na południe od drogi Netzarim powstanie nowa strefa humanitarna. Rozpoczęła się ewakuacja ludności cywilnej z rejonu miasta Rafah. Szacuje się, że Rafah opuściło już 150 tys. ludzi.
    1 maja 2024 r. po raz pierwszy od wybuchu wojny otworzono przejście graniczne Erez dla dostaw pomocy humanitarnej do północnej części Strefy Gazy. Dzisiaj przez to przejście wjechało do strefy 30 ciężarówek z pomocą z Jordanii (żywność i pomoc medyczna).
    1 maja 2024 r. w Judei i Samarii doszło do jednego incydentu bezpieczeństwa. Terrorysta rzucił improwizowany ładunek wybuchowy w stronę izraelskich żołnierzy w wiosce Azzun, na zachód od Nablusu w środkowej części Samarii. Ładunek nie wybuchł i został później zneutralizowany przez saperów.

1 maja 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 6 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne przeprowadziły ataki na terrorystów, którzy wystrzeliwali rakiety w stronę Izraela. Uderzono także w infrastrukturę Hezbollahu w południowym Libanie.
    1 maja 2024 r. amerykańska sieć CBS podała, na podstawie wewnętrznego dokumentu pomiędzy różnymi agencjami rządowymi, że administracja prezydenta Joe Bidena rozważa przyjęcie w Stanach Zjednoczonych grupy Palestyńczyków ze Strefy Gazy na prawach uchodźców, z możliwością uzyskania statusu stałego pobytu. Prawdopodobnie oferta będzie mogła dotyczyć tych Palestyńczyków, którzy mają rodziny w Stanach Zjednoczonych oraz przejdą rozmowę kwalifikacyjną przed wydaniem decyzji. Jeśli ten plan zostanie wdrożony, będzie konieczna współpraca z Egiptem, gdyż to na jego terytorium będzie odbywać się weryfikacja uchodźców przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych.

2 maja 2024 r. prezydent Icchak Herzog wysłał specjalne przesłanie do społeczności żydowskich na całym świecie w związku z niepokojącym wzrostem antysemityzmu, wrogości i gróźb wobec Żydów na całym świecie. "Do naszych braci i sióstr, naszych przyjaciół na kampusach i we wspólnotach żydowskich w całych Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, do tych, którzy stoją po naszej stronie i chronią naród Izraela i państwo Izrael, do wszystkich ludzie dobrej woli. Z Jerozolimy, stolicy państwa Izrael, mówię wam: Naród Izraela jest z Wami. Widzimy bezwstydną wrogość i groźby. Czujemy złamanie lojalności, zerwanie przyjaźni. Podzielamy Wasze obawy. Widzimy wybitne instytucje akademickie, sale historii, kultury i edukacji skażone nienawiścią i antysemityzmem podsycanymi arogancją i ignorancją oraz kierowane błędami moralnymi i dezinformacją. Z przerażeniem obserwujemy jak okrucieństwa 7 października są wychwalane i usprawiedliwiane. Słyszymy o Waszych bohaterskich wysiłkach. Stoimy po Waszej stronie i jesteśmy tu dla Was. W obliczu przemocy, molestowania i zastraszania, kiedy zamaskowani tchórze rozbijają okna i drzwi, kiedy atakują prawdę i manipulują historią, razem nie poddamy się. Razem będziemy nadal budować nasz naród, który rozkwita i pragnie życia. Podczas gdy oni będą skandować hasła wzywające do intifady i ludobójstwa, my będziemy współpracować, aby uwolnić naszych uprowadzonych przetrzymywanych przez Hamas i walczyć o wolności obywatelskie oraz nasze prawo do wiary i przynależności, o prawo do dumnego, spokojnego i bezpiecznego życia jako Żydzi, jako Izraelczycy. W przyszłym tygodniu naród żydowski będzie obchodził Dzień Holokaustu. Będziemy mówić o mrocznych czasach przeszłości i będziemy pamiętać cud naszego odrodzenia w naszej starożytnej ojczyźnie - w żydowskim, demokratycznym państwie Izrael, i w całym żydowskim świecie. Razem zwyciężymy. Nie bójcie się w obliczu tego przerażającego wzrostu antysemityzmu. Bądźcie dumni. Stójcie mocno w obronie swojej wolności. Państwo Izrael jest z Wami. Państwo Izrael troszczy się o Was. Jesteśmy tu dla Was. Razem poznamy lepsze czasy. Naród izraelski żyje."
    2 maja 2024 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że na całym świecie żyje 15,7 mln Żydów. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ w przededniu wybuchu II wojny światowej w 1939 r. było 16,6 mln Żydów. Oznacza to, że populacja żydowska jeszcze nie odbudowała strat z Holokaustu. Obecnie 7,1 mln Żydów żyje w Izraelu (45%), a 6,3 mln w Stanach Zjednoczonych (40%). We Francji żyje 440 tys. Żydów, w Kanadzie 398 tys., w Wielkiej Brytanii 312 tys., w Argentynie 171 tys., w Rosji 132 tys., w Niemczech 125 tys. i w Australii 117 tys . Spośród wszystkich Żydów żyjących w Izraelu około 5,7 mln urodziło się w Ziemi Izraela, a około 1,4 mln za granicą, z czego 1 mln urodziło się w Europie i Ameryce, 275 tys. urodziło się w Afryce i 143,7 tys. w krajach Azji.
    2 maja 2024 r. minister finansów Bezalel Smotrich zwrócił się do premiera Beniamina Netanjahu: "W ostatnich latach Autonomia Palestyńska promowała serię jednostronnych posunięć przeciwko Izraelowi w organach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości i Radzie Bezpieczeństwa. Jak pamiętasz, działo się to jeszcze przed wojną. Już jakiś rok czasu temu, w ramach rozmów w rządzie, poprosiłem o przeprowadzenie strategicznej dyskusji, w ramach której sporządzimy bilans zysków i strat budżetu państwa odnośnie istnienia Autonomii Palestyńskiej i zbadanie kontynuacji naszych stosunków z nią. Argumentowałem, że biorąc pod uwagę niebezpieczne strategiczne konsekwencje postępowania prawnego prowadzonego przez Autonomię Palestyńską przeciwko Izraelowi, szkody przewyższają taktyczne korzyści, jakie czerpiemy z koordynacji bezpieczeństwa z nią w Judei i Samarii. Jeśli do tej pory można było odłożyć tę dyskusję i pomyśleć, że da się uporać z procedurami, które promuje Autonomia Palestyńska i zapobiec osiągnięcia przez nią niebezpiecznego dla nas punktu, to teraz wydaje się, że seria posunięć promowanych przez Autonomię Palestyńską pod auspicjami wojny w Gazie zacieśnia się wokół nas, a ich celem jest uczynienie Izraela trędowatym na świecie, wyrządzenie szkody Siłom Obronnym Izraela oraz gospodarce oraz jednostronne narzucenie Izraelowi utworzenia państwa terrorystycznego w Judei, Samarii i Gazie. Obecnie Autonomia Palestyńska współpracuje z prokuratorem Trybunału Karnego w Hadze nad wydaniem nakazów aresztowania wyższych urzędników izraelskich, co stanowi niebezpieczny precedens, który oznaczałby przekroczenie czerwonej linii. Autonomia Palestyńska czerpie z tego zachętę i legitymizację swoich działań, począwszy od odwrócenia się administracji Bidena plecami od Izraela w kontekście prawnym poprzez nałożenie sankcji na osadników oraz ostrym tonie przywódców krajów europejskich wobec Izraela w kontekście wojny w Gazie. Uważam, że musimy otwarcie i jednoznacznie ogłosić, że dopóki będą kontynuowane te jednostronne posunięcia, Izrael zerwie wszelkie więzi z Autonomią Palestyńską i doprowadzi do jej natychmiastowego upadku, oraz natychmiast i jednostronnie zastosuje swoją suwerenność na wszystkich terytoriach Judei i Samarii. Środki jednostronne spotkają się ze środkami jednostronnymi. Niestety, dotychczas tego nie uczyniliśmy. Pragnę poinformować, że z chwilą wydania przez prokuratora Trybunału Haskiego nakazu aresztowania wobec obywatela Izraela lub żołnierza w ramach sprawy prowadzonej przez Autonomię Palestyńską przeciwko Izraelowi i/lub jeśli w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ zostanie podjęta jednostronna decyzja o uznaniu państwa palestyńskiego, jednostronnie i natychmiast wstrzymam transfer wszystkich funduszy do Autonomii Palestyńskiej."
    2 maja 2024 r. Siły Obronne Izraela przeniosły jednostki wsparcia technicznego w rejon przejścia granicznego Kerem Shalom, co prawdopodobnie jest ostatnim etapem przygotowań do rozpoczęcia operacji lądowej w Rafah. Wydaje się, że jeśli Hamas ostatecznie odrzuci propozycję porozumienia, Siły Obronne Izraela będą mogły w ciągu 24 godzin rozpocząć operację na południu Strefy Gazy. Do tych działań przygotowano elementy dwóch dywizji. Rolę uderzeniową spełnia 98 Dywizja Spadochroniarzy w składzie: 7 Brygada Pancerna (77 Batalion Pancerny i 603 Batalion Inżynieryjny, oraz 202 Batalion Spadochroniarzy i 890 Batalion Spadochroniarzy przeniesione z 35 Brygady Spadochroniarzy), 84 Brygada Piechoty Zmechanizowanej "Givati" (424 Batalion Piechoty, 435 Batalion Piechoty, 846 Batalion Patrolowy i 8170 Batalion Inżynieryjny, oraz 9 Batalion Pancerny przeniesiony z 401 Brygady Pancernej), 35 Brygada Spadochroniarzy (101 Batalion Spadochroniarzy i 5135 Batalion Rekonesansu, oraz 75 Batalion Pancerny przeniesiony z 7 Brygady Pancernej) i Brygada Komandosów (Maglan, Duvdevan i Egoz, oraz 82 Batalion Pancerny przeniesiony z 7 Brygady Pancernej i 603 Batalion Inżynieryjny). Wsparcie zapewni 162 Dywizja Pancerna w składzie: 401 Brygada Pancerna (52 Batalion Pancerny i 601 Batalion Inżynieryjny, oraz 432 Batalion Piechoty przeniesiony z 84 Brygady Piechoty Zmechanizowanej "Givati" i 50 Batalion Piechoty przeniesiony z 933 Brygada Piechoty "Nahal") i 933 Brygada Piechoty "Nahal" (931 Batalion Piechoty, 932 Batalion Piechoty i 934 Batalion Patrolowy, oraz 46 Batalion Pancerny przeniesiony z 401 Brygady Pancernej).

2 maja 2024 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy nadzorowały obszar drogi Netzarim. Terroryści kilkakrotnie ostrzelali z moździerzy ten obszar, a izraelskie lotnictwo oraz artyleria ostrzelały wykryte cele terrorystyczne. W ten sposób zniszczono stanowisko moździerza oraz szyb podziemnego tunelu. Na północy strefy wznowił działalność indonezyjski szpital. Uruchomiono w nim działa oddział wewnętrzny i ratunkowy.
    2 maja 2024 r. w Judei i Samarii doszło do jednego starcia z izraelską policją graniczną. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego. Agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet zatrzymała 3 terrorystów Islamskiego Dżihadu, którzy przygotowywali zamachy bombowe przeciwko Izraelowi.

2 maja 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 3 ataki na Izrael. Były to ataki z użyciem rakiet przeciwpancernych wymierzone w przygraniczne pozycje izraelskiej armii. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    2 maja 2024 r. Hamas oświadczył, że zanim odpowie na obecną propozycję zawieszenia broni, za dwa dni wyśle kolejną delegację do Kairu. Członek biura politycznego Hamasu, Osama Hamdan powiedział, że Hamas zaprzestanie negocjacji, jeśli Izrael rozpocznie operację w Rafah. Rzekome zaproponowane porozumienie o zawieszeniu broni składa się z trzech etapów i spełnia żądania Hamasu dotyczące tymczasowego zawieszenia broni, uwolnienia więźniów palestyńskich, dostarczenia większej pomocy humanitarnej do Strefy Gazy i odbudowy tej strefy. Pierwsza 40-dniowa faza wymagałaby od Hamasu uwolnienia co najmniej 33 żywych izraelskich zakładników (osób starszych, kobiet lub rannych) w zamian za tymczasową przerwę w walkach. Pierwsza faza przewiduje również wycofanie izraelskich żołnierzy z dala od zaludnionych obszarów Strefy Gazy. Izrael przeprowadziłby stopniowe wycofywanie się z większości korytarza Netzarim, aby umożliwić uchodźcom powrót do północnej części Strefy Gazy. Izrael zezwoliłby ponadto na wjazd 500 ciężarówek z pomocą humanitarną codziennie do Strefy Gazy i zaprzestałby obserwacji strefy z powietrza przez co najmniej 10 godzin dziennie. Po 16 dniach zawieszenia broni Izrael i Hamas rozpoczęłyby pośrednie negocjacje w celu przywrócenia trwałego spokoju, który mógłby trwać nawet rok. Druga faza proponowanego zawieszenia broni podobno przewiduje, że Hamas uwolniłby pozostałych izraelskich cywilów i żołnierzy w zamian za pełne wycofanie izraelskich żołnierzy ze Strefy Gazy i uwolnienie nieokreślonej liczby palestyńskich więźniów. Trzecia faza obejmuje wymianę ciał zabitych po obu stronach i wdrożenie pięcioletniego planu odbudowy Strefy Gazy. Według libańskiego raportu Hamas nie mógłby odbudować swojej infrastruktury wojskowej w tym okresie.
    2 maja 2024 r. turecki minister handlu oficjalnie ogłosił, że Turcja zaprzestaje importu i eksportu do Izraela "do czasu zapewnienia przez izraelski rząd wymaganej ilości pomocy humanitarnej dla Gazy". W 2023 r. obrót handlowy obu krajów wyniósł 6,8 mld dolarów.
    2 maja 2024 r. Arabia Saudyjska rozpoczęła szeroką kampanię zwalczania wypowiedzi antyizraelskich w saudyjskich mediach społecznościowych. Policja aresztowała szereg osób, którym postawiono zarzuty podżegania do nienawiści przeciwko Izraelowi. Wydaje się, że jest to krok w stronę normalizacji stosunków między Izraelem a Arabią Saudyjską.

3 maja 2024 r. nad ranem izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu broni przez granicę izraelsko-jordańską. Przejęto wiele elementów karabinów M-16.
    3 maja 2024 r. niespodziewane ćwiczenia przeprowadziła 282 Brygada Artylerii, która po walkach na południu od trzech miesięcy stacjonuje na północy. Ćwiczenie obejmowało szybkie rozmieszczenie jednostek artylerii i ostrzał wrogich celów w różnych scenariuszach bojowych na granicy izraelsko-libańskiej.
    3 maja 2024 r. wieczorem ministerstwo spraw zagranicznych podjęło decyzję o ograniczeniu powiązań gospodarczych Turcji z Autonomią Palestyńską i Strefą Gazy. Przyczyną podjęcia tej decyzji było zerwanie przez Turcję wszelkich umów handlowych z Izraelem.

3 maja 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 7 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń.
    3 maja 2024 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy ograniczyły działania do zabezpieczania obszaru drogi Netzarim. Terroryści cztery razy ostrzelali ten obszar. Izraelskie grupy bojowe starały się zlokalizować napastników, a wskazane cele bombardowało lotnictwo i artyleria.
    3 maja 2024 r. Izrael dał Hamasowi tydzień czasu na wyrażenie zgody na umowę o zawieszeniu broni i uwolnieniu zakładników, w przeciwnym razie Siły Obronne Izraela rozpoczną operację wojskową w Rafah.
    3 maja 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 2 starć z izraelską policją graniczną. Do obu starć doszło w Samarii.

3 maja 2024 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone na obrzeżach Damaszku. Jednym z celów była placówka Hezbollahu położona przy drodze do lotniska na południu miasta. W ataku rannych zostało 8 żołnierzy syryjskich. Prawdopodobnie uderzono w budynek syryjskich sił bezpieczeństwa.
    3 maja 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 5 ataków na Izrael. Hezbollah wystrzelił salwę 18 rakiet w stronę izraelskiej bazy na górze Meron. W bazie nie odnotowano żadnych szkód. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    3 maja 2024 r. minister gospodarki Nir Barkat spotkał się w Paryżu z sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Mathiasem Kormanem. Barkat przedstawił oficjalną skargę na Turcję w związku z jej jednostronną decyzją o zaprzestaniu handlu między obydwoma krajami. "Skrajne posunięcie Turcji może wywołać efekt odwrotny i zaszkodzić łańcuchom dostaw na świecie. Stanowi to naruszenie dwustronnej strefy wolnego handlu między obydwoma krajami, naruszenie porozumień WTO i OECD."
    3 maja 2024 r. Siły Obronne Izraela poinformowały Stany Zjednoczone oraz międzynarodowe organizacje humanitarne o planie rozpoczęcia ewakuacji ludności cywilnej z Rafah do bezpiecznej strefy humanitarnej w al-Mawasi. Wszystkie zainteresowane strony otrzymały mapy.
    3 maja 2024 r. wieczorem Hamas wysłał swoją delegację do Kairu na kolejną rundę negocjacji w sprawie porozumienia w Strefie Gazy. Delegacji będzie przewodził Khalil al-Hajja, a w jej skład weszli także Zaher Jabarin i Ghazi Hamad. Jeden z przedstawicieli powiedział, że są "dobrego ducha" i dodał: "Jesteśmy zdeterminowani, aby zapewnić porozumienie w sposób spełniający żądania Palestyńczyków." Oczekuje się, że delegacja powtórzy żądania Hamasu dotyczące całkowitego zakończenia wojny. Rano do Kairu przybył szef CIA Bill Burns, który powiedział, że nastąpił pewien postęp w rozmowach. Administracja Bidena stwierdziła, że Hamas jest jedyną stroną blokującą porozumienie, które przewiduje uwolnienie części zakładników i natychmiastowe zawieszenie broni na co najmniej sześć tygodni.
    3 maja 2024 r. wieczorem prezydent Turcji Recep Tayyip wyjaśnił, że wstrzymanie handlu z Izraelem miało na celu zmuszenie tego kraju do zawieszenia broni w Strefie Gazy. "Podjęliśmy pewne kroki, aby zmusić Izrael do wyrażenia zgody na zawieszenie broni i zwiększenie ilości pomocy humanitarnej docierającej do Gazy. Będziemy nadzorować konsekwencje tego kroku, który podjęliśmy, w koordynacji i konsultacjach ze światem biznesu."

4 maja 2024 r. - Szabat.
    4 maja 2024 r. wieczorem tysiące Izraelczyków demonstrowało w Tel Awiwie przeciwko rządowi. Zablokowano linię tramwajową w mieście oraz autostradę Ayalon. W trakcie protestów doszło do starć z policją. Podczas protestów w Jerozolimie policja zatrzymała jedną osobę. Demonstranci żądali rezygnacji rządu i ogłoszenia nowych wyborów.

4 maja 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły operację w mieście Deir al-Ghusun, niedaleko Tulkarem w zachodniej części Samarii. Celem była komórka terrorystów Hamasu, którzy odpowiadali za zamordowanie obywatela Izraela oraz planowanie kolejnych ataków terrorystycznych. Terroryści zabarykadowali się w domu, który został częściowo wyburzony. W wymianie ognia zginęło 5 terrorystów, a jeden sam się poddał. Ciężko ranny został żołnierz, którego ewakuowano do szpitala. Operacja trwała 15 godzin.
    4 maja 2024 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy ograniczyły działania do obszaru drogi Netzarim. Terroryści przeprowadzili osiem pośrednich ostrzałów ogniowych tego obszaru. Siły powietrzne oraz artyleria ostrzelały wykryte cele terrorystyczne, niszcząc stanowiska moździerzy. W rejonie Khan Jounis zniszczono wyrzutnię rakiet. W południowej części strefy siły izraelskie przygotowały nowe drogi w rejonie przejścia granicznego Kerem Shalom. Ułatwia to logistykę dostaw pomocy humanitarnej, a w przypadku rozpoczęcia operacji w Rafah ułatwi wkroczenie oddziałów operacyjnych.
    4 maja 2024 r. szef Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi odwiedził żołnierzy działających w obszarze drogi Netzarim w środkowej części Strefy Gazy. "Będziemy teraz przeżywać tutaj dwa tygodnie ważnych dni - Dzień Pamięci o Holokauście i Bohaterstwie, Dzień Pamięci i Dzień Niepodległości - jeden po drugim. Jesteśmy rok po wielu ofiarach w Siłach Obronnych Izraela, w tych wydarzeniach zginęło wielu cywilów. Jako armia ponosimy bardzo dużą odpowiedzialność za to wszystko, a mając to w pamięci myślimy o dalszej nauce, o tym, jak stać się jeszcze silniejsi. Mamy świadomość, że cena, jaką zapłaciliśmy za wspólną naukę, jest ceną, którą musimy być gotowi zapłacić, aby móc tu istnieć w przyszłości, aby otaczający nas ludzie zrozumieli, jak wielką determinację posiadamy. Siły Obronne Izraela działają na wielu arenach - północ, południe, Judea i Samaria - działamy na wiele sposobów. Działając na wielu różnych płaszczyznach, mamy przed sobą wiele zadań. W tym wszystkim potrzebna jest cierpliwość - zmieniamy ludzi w obszarach działań, odpoczywają i przywozimy wypoczętych ludzi. Zachowamy silnego ducha, którego czuję w was w bardzo mocny i jasny sposób. Utrzymamy dużą determinację narodową, a Siły Obronne Izraela, myślę, że dzięki tym rzeczom w końcu osiągną właściwe rezultaty. My - mam na myśli państwo Izrael - przy ogromnym zaangażowaniu Sił Obronnych Izraela, zainwestowaliśmy ogromne sumy pieniędzy w opiekę nad rezerwistami. Ma to na celu zatroszczenie się o ludzi, zatroszczenie się o ich przyszłość i zatroszczenie się o ludzi, którzy stracili pracę. Mówię wam, przedstawiajcie wszelkie problemy, które istnieją, a my się nimi zajmiemy. Jest to również bardzo ważne dla pracodawców i prawodawstwa. Mamy obowiązek wobec ludzi, którzy 7 października opuścili dom i przybyli tutaj - mamy obowiązek zaopiekować się wami, odwdzięczyć się, nagrodzić, pielęgnować i doceniać."
    4 maja 2024 r. Bank Palestyny poinformował, że w minionym tygodniu skradziono około 260 mln szekli (70 mln dolarów) z jego oddziałów w Gazie. 16 kwietnia przez dziurę w suficie skradziono szekle o wartości 3 mln dolarów, które były przeznaczone do bankomatów w strefie. Następnego dnia terroryści wrócili w to samo miejsce, wysadzili betonową ścianę zabezpieczającą i z trzech skarbców skradli ponad 30 mln dolarów w różnych walutach. Dwa dni później grupa uzbrojonych napastników obrabowała największy oddział banku w strefie, kradnąc 36 mln dolarów. Bank Palestyny został założony w 1960 r. i stanowi organ finansowy Autonomii Palestyńskiej.
    4 maja 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 3 starć z izraelską policją graniczną. Wszystkie starcia miały miejsce w Samarii.

4 maja 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 5 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    4 maja 2024 r. doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział: "Nie podpiszemy porozumienia obronnego z Arabią Saudyjską bez porozumienia o normalizacji stosunków z Izraelem. Naszym celem jest dwustronne porozumienie między Stanami Zjednoczonymi i Arabią Saudyjską w połączeniu z normalizacją stosunków między Izraelem a Arabią Saudyjską, w połączeniu ze znaczącymi krokami dla narodu palestyńskiego. Nie da się oddzielić jednej części od pozostałych."
    4 maja 2024 r. wieczorem arabski serwis informacyjny Al-Jazeera poinformowała, że podczas negocjacji w Kairze delegacja Hamasu zgodziła się na porozumienie. Do przełomu miało dojść po tym, jak Izrael poszedł na ustępstwo w sprawie uwolnienia kilku ważnych terrorystów w zamian za uwalnianych zakładników. Chodzi między innymi o Marwana Barghoutiego z Fatahu. Pierwsza faza zawieszenia broni potrwa 40 dni, podczas których Hamas uwolni 33 izraelskich zakładników (kobiety, młodych ludzi poniżej 19 lat, dorosłych powyżej 50 lat, chorych i rannych). Za każdą uwolnioną osobę Izrael uwolni 20 więźniów - kobiety za kobiety, mężczyźni za mężczyzn. Za każdego uwolnionego izraelskiego żołnierza lub żołnierkę, Izrael uwolni 20 terrorystów skazanych na dożywocie i kolejnych 20, którym pozostała kara krótsza niż dziesięć lat. Tempo uwalniania będzie wynosić trzech zakładników co trzy dni. Izrael będzie miał prawo sprzeciwić się uwolnieniu 200 więźniów, których nazwiska będzie przedstawiać Hamas. W tej pierwszej fazie, Izrael wycofa się z gęsto zaludnionych obszarów Strefy Gazy, zamieni nadmorską drogę w korytarz dla pomocy humanitarnej, a także wycofa się z drogi Netzarim. Ponadto Izrael zezwoli na wjazd 500 ciężarówek z pomocą humanitarną dziennie i 50 ciężarówek z paliwem dla elektrowni w Gazie. Stany Zjednoczone udzieliły gwarancji, że pod koniec ostatniej fazy porozumienia siły izraelskie w pełni wycofają się ze Strefy Gazy, kończąc wojnę. Jednak żadna ze stron negocjacji nie wydała oficjalnego oświadczenia, a wysoki przedstawiciel Hamasu powiedział: "Okupanci utrudniają osiągnięcie porozumienia poprzez naleganie na kontynuowanie wojny. Jednostka syjonistyczna szuka ram porozumienia w sprawie zwrotu jeńców bez powiązania go z końcem agresji. Nie będzie porozumienia, które nie będzie wyraźnie kończyć wojnę."

 

5 maja 2024 r. rano izraelscy policjanci zatrzymali podejrzanie zachowującą się kobietę na Starym Mieście Jerozolimy. Podczas kontroli kobieta wyjęła z ukrycia nóż. Policjanci obezwładnili i aresztowali terrorystkę.
    5 maja 2024 r. rząd jednomyślnie zatwierdził zamknięcie kanału informacyjnego Al Jazeera w Izraelu. Minister Szlomo Karai powiedział, że odpowiednie kroki zostaną natychmiast podjęte. Krótko po podjęciu decyzji, policja wkroczyła do biura Al Jazeery w hotelu Ambassador w Jerozolimie.
    5 maja 2024 r. ministerstwo obrony podpisało umowę z izraelską Grupą Imco na kwotę około 376 mln szekli. W ramach umowy Grupa Imco w ciągu najbliższych czterech lat dostarczy systemy aktywnej obrony Trophy dla czołgów Merkava oraz transporterów opancerzonych Tiger i Eitan. Podano, że podczas walk w Strefie Gazy zniszczone zostały tylko dwa pojazdy pancerne, które nie nadają się do naprawy. Niski poziom strat jest zasługą systemu aktywnej obrony Trophy.

    5 maja 2024 r. popołudniem terroryści Hezbollahu wystrzelili z południowego Libanu salwę 65 rakiet w stronę okolic miasta Kiryat Szmona. Część rakiet przechwycił system obrony Iron Dome. Uszkodzony został jeden budynek. Ranny został 65-letni Izraelczyk, którego ewakuowano do szpitala. Odłamki rakiety uszkodziły także ambulans medyczny. Był to najcięższy ostrzał rakietowy z Libanu od początku wojny w Gazie.
    5 maja 2024 r. popołudniem terroryści Hamasu wystrzelili z południowej części Strefy Gazy salwę 10 rakiet w stronę przejścia granicznego Kerem Shalom, którym do strefy dostarczana jest pomoc humanitarna. Rannych zostało 10 osób, w tym 3 w stanie ciężkim (zmarli w szpitalu). Wszystkich rannych ewakuowano helikopterami do szpitala. Ze względów bezpieczeństwa wstrzymano ruch na przejściu granicznym. W odpowiedzi izraelskie helikoptery szturmowe zaatakowały pozycje z których wystrzelono rakiety. Zostały one wystrzelone z rejonu Rafah, z miejsca oddalonego o 350 metrów od schronienia dla ludności cywilnej.
    5 maja 2024 r. popołudniem premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Chociaż Izrael wykazał dobrą wolę, Hamas pozostaje utwierdzony w swoim skrajnym stanowisku, przede wszystkim w żądaniu wycofania wszystkich naszych sił ze Strefy Gazy, zakończenia wojny i pozostawienia Hamasu nietkniętego. Państwo Izrael nie może tego zaakceptować. Nie zaakceptujemy sytuacji, w której bataliony Hamasu będą mogły wyjść ze swoich bunkrów, ponownie przejąć kontrolę nad Gazą, odbudować infrastrukturę wojskową i powrócić do grożenia obywatelom Izraela w okolicznych osadach, w miastach południa, we wszystkich częściach kraju." Prezydent Isaac Herzog powiedział: "Hamas zaatakował pomoc humanitarną, ponieważ nie dba o to, co humanitarne. Świat musi działać, aby uwolnić uprowadzonych i mieszkańców Gazy spod złych rządów Hamasu."
    5 maja 2024 r. ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie: "Podczas gdy Siły Obronne Izraela zapewniają pomoc humanitarną mieszkańcom Gazy przez przejście Kerem Shalom, terroryści strzelają rakietami w ten obszar. Izrael pozostaje zaangażowany w zapewnianie pomocy ratującej życie, podczas gdy Hamas jest zaangażowany w niszczenie życia."

5 maja 2024 r. siły izraelskie działające w Strefie Gazy ograniczyły działania do obszaru drogi Netzarim. Terroryści przeprowadzili 5 ataków na ten obszar. Izraelskie siły powietrzne kontynuowały precyzyjne ataki na wykryte cele terrorystyczne w strefie. W Rafah zabito dowódcę sił specjalnych Islamskiego Dżihadu, Imana Zerewa. Był on odpowiedzialny za przygotowanie strategii działania Islamskiego Dżihadu podczas ataku 7 października. W obozie uchodźców Bureij wyeliminowano dowódcę jednostki wsparcia bojowego tamtejszego batalionu Hamasu. W mieście Jabaliya wyeliminowano dowódcę kompanii Hamasu.
    5 maja 2024 r. minister obrony Joav Gallant odwiedził żołnierzy działających w Strefie Gazy. Zapoznał się z sytuacją bezpieczeństwa w obszarze drogi Netzarim oraz ze stanem budowy terminalu dystrybucji pomocy humanitarnej przy morskim molo. "Widzimy niepokojące sygnały, że Hamas w rzeczywistości nie zamierza zawierać z nami żadnego ogólnego porozumienia, co oznacza, że w najbliższej przyszłości podejmiemy działania w Rafah i w całej pozostałej części Strefy Gazy. Przemierzyłem dzisiaj cały teren i spotkałem się z dowódcami. Przez ostatnich kilka tygodni śledziłem przygotowania i mogę powiedzieć, że jesteśmy w wysokiej gotowości, a Siły Obronne Izraela wiedzą, co robić. Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz i możemy działać w całej strefie, w tym w Rafah."
    5 maja 2024 r. wieczorem izraelskie siły powietrzne zbombardowały centrum dowodzenia Hamasu ukryte w siedzibie UNRWA w środkowej części Strefy Gazy. Atak został starannie zaplanowany przez wywiad i Szin Bet, a przeprowadzono go przy użyciu precyzyjnych rakiet, aby w miarę możliwości uniknąć przypadkowych ofiar. W zniszczonym centrum dowodzenia w minionych tygodniach zaplanowano kilka ataków przeciwko izraelskim siłom w obszarze drogi Netzarim. Rozkazy, broń i zaopatrzenie z tego centrum przekazywano podziemnymi tunelami do komórek terrorystycznych przeprowadzających ataki.
    5 maja 2024 r. w Judei i Samarii doszło do jednego starcia z izraelską policją graniczną. Doszło do niego w Nablusie, w środkowej części Samarii. Terroryści Brygad Męczenników Al-Aksa ostrzelali i obrzucili ładunkami wybuchowymi izraelskie siły działające w tym mieście.

5 maja 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 11 ataków na Izrael. Około 60 rakiet spadło w okolicy miasta Kiryat Szmona. Terroryści wystrzelili także 2 rakiety z syryjskiej części Wzgórz Golan. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.

6 maja 2024 r. - Jom HaSzoah.
    6 maja 2024 r. w nocy minister obrony Joav Gallant rozmawiał telefonicznie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem i poinformował go o ostrzale rakietowym przejścia granicznego Kerem Shalom i czasowym wstrzymaniu dostaw pomocy humanitarnej tą drogą. Gallant szczegółowo przedstawił przebieg negocjacji prowadzonych przez pośredników z Hamasem i podkreślił, że obecnie nie ma innego wyjścia jak rozpocząć operację lądową w Rafah.
    6 maja 2024 r. wieczorem izraelscy urzędnicy powiedzieli, że obecnie trwa analiza odpowiedzi Hamasu. Mówi się, że "to nie jest ta propozycja" porozumienia, którą Izrael i Egipt uzgodniły 10 dni temu i która od tego czasu służy za podstawę pośrednich negocjacji. Do uzgodnionego tekstu dodano "nowe klauzule", które dotyczą między kwestii zakończenia wojny oraz gwarancji udzielonych Hamasowi. "Wygląda na to, że Hamas zaakceptował warunki zawieszenia broni, których Izrael nie zaakceptował." Warunki zaakceptowane przez Hamas nie są tymi, na które zgodził się Izrael. Postępowanie Hamasu wydaje się być podstępem, mającym na celu postawienie Izraela jako strony odmawiającej zawarcia porozumienia.
    6 maja 2024 r. wieczorem tysiące Izraelczyków demonstrowało w Tel Awiwie domagając się zawarcia porozumienia w sprawie uwolnienia izraelskich zakładników ze Strefy Gazy. Demonstranci zablokowali autostradę Ayalon. Policja zatrzymała 3 osoby.
    6 maja 2024 r. późnym wieczorem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 6 rakiet w stronę miasta Sderot. System obrony Iron Dome zestrzelił 2 rakiety, a pozostałe spadły w otwartym terenie.

6 maja 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 13 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. Rozpoczęto specjalną operację w Tulkarem w zachodniej części Samarii. W starciach wyeliminowano uzbrojonego terrorystę. Zlokalizowano i zniszczono dwa laboratoria produkujące materiały wybuchowe. Odkryto także szereg improwizowanych ładunków wybuchowych ukrytych wzdłuż dróg. Zostały one zneutralizowane przez saperów.
    6 maja 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały zabezpieczanie obszaru drogi Netzarim. Terroryści przeprowadzili 12 ataków na ten obszar. Wojsko utworzyło wzdłuż drogi szereg wysuniętych punktów obserwacyjnych, naprowadzając lotnictwo i artylerię na dostrzeżone cele terrorystyczne.
    6 maja 2024 r. rano Siły Obronne Izraela wezwały mieszkańców wschodnich dzielnic Rafah do opuszczenia swoich domów i udania się do bezpiecznej strefy humanitarnej w al-Mawasi, która została wcześniej rozszerzona. Wezwanie do ewakuacji przekazano za pomocą rozrzucanych z powietrza ulotek, wiadomości tekstowych sms, rozmów telefonicznych i transmisji medialnych w języku arabskim. W strefie humanitarnej w al-Mawasi przygotowano szpitale polowe, namioty oraz zwiększone zapasy żywności, wody, lekarstw i innych potrzebnych rzeczy. Są tam obecni pracownicy międzynarodowych organizacji humanitarnych.
    6 maja 2024 r. wieczorem siły powietrzne zbombardowały 50 celów w rejonie Rafah na południu strefy, po czym rozpoczęła się operacja lądowa w tym obszarze. W nocy 401 Brygada Pancerna zajęła przejście graniczne Rafah od strony palestyńskiej, a Brygada Givati podeszła do wioski al-Bajuk i zabezpieczyła drogę SalahAl-Deen. W walkach wyeliminowano 20 terrorystów, zniszczono 3 podziemne tunele oraz zniszczono samochód-pułapkę, który usiłował wjechać w czołg. Rozpoczęto oczyszczanie i zabezpieczanie zajętego terenu.
    6 maja 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 5 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także dwa przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych.

6 maja 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 4 ataki na Izrael. W przygranicznej osadzie Metulla samobójczy dron zaatakował izraelskie pozycje, zabijając 2 żołnierzy. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w Libanie. Od strony Syrii wystrzelono rakiety, które spadły w otwartym terenie przy moszawie Ramat Magshimim na Wzgórzach Golan. Izraelska artyleria ostrzelała obszar z którego wystrzelono rakiety.
    6 maja 2024 r. Egipt podniósł poziom alarmowy swoich sił na Synaju Północnym. Decyzję podjęto po rozpoczęciu przez Izrael ewakuacji ludności cywilnej z rejonu Rafah. Egipt obawia się wzrostu aktywności terrorystów na Synaju.
    6 maja 2024 r. podczas uroczystości Jom HaSzoah w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau rabin Israel Meir Lau wezwał Żydów z diaspory, aby wyemigrowali do Izraela. "Mamy dom, a to jest Izrael. Dlatego mówię wam wszystkim, wspaniałej żydowskiej młodzieży: wróćcie do domu. Zamieszkajcie w Izraelu."

    6 maja 2024 r. wieczorem Hamas oficjalnie ogłosił, że przyjmuje i zgadza się na porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy. Szef biura politycznego Hamasu, Ismail Hanijeh zadzwonił do premiera Kataru oraz egipskiego ministra wywiadu i poinformował ich o zatwierdzeniu przez Hamas propozycji dotyczącej porozumienia o zawieszeniu broni. Hamas zaakceptował porozumienie przewidujące trzy etapy zawieszenia broni, w ramach których siły izraelskie wycofają się ze Strefy Gazy, mieszkańcy północnej części strefy będą mogli wrócić do swoich społeczności, a także nastąpi uwolnienie izraelskich zakładników w zamian za uwolnienie palestyńskich więźniów. Uwolnienie pojmanych żołnierzy następuje w ostatniej fazie wymiany i następuje dopiero po ogłoszeniu trwałego zawieszenia broni w drugiej fazie. Hamas twierdzi, że otrzymał obietnicę od Stanów Zjednoczonych, że tymczasowe zawieszenie broni stanie się trwałym zakończeniem wojny.

7 maja 2024 r. minister obrony Joav Gallant odwiedził baterię artylerii, która zapewnia wsparcie ogniowe siłom działającym w rejonie Rafah na południu Strefy Gazy. Gallant rozmawiał z żołnierzami oraz obserwował ostrzał. "Wczoraj rozkazałem Siłom Obronnym Izraela wkroczyć w rejon Rafah, zająć przejście graniczne i wykonać swoje zadania. Ta operacja będzie kontynuowana, dopóki nie wyeliminujemy Hamasu w rejonie Rafah i całej Strefy Gazy, lub do czasu powrotu pierwszego uprowadzonego. Jesteśmy gotowi na kompromisy, aby sprowadzić zakładników, ale jeśli ta opcja nie będzie dostępna, pójdziemy dalej i pogłębimy operację. Stanie się to w całej strefie - na południu, w centrum i na północy. Hamas rozumie tylko siłę, dlatego zintensyfikujemy nasze działanie, a presja militarna doprowadzi do zmiażdżenia organizacji Hamas."
    7 maja 2024 r. przed południem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 pociski moździerzowe, które spadły na teren przejścia granicznego Kerem Shalom. Nikt nie odniósł obrażeń. Ze względów bezpieczeństwa przejście jest zamknięte.
    7 maja 2024 r. popołudniem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 pociski moździerzowe w stronę przejścia granicznego Kerem Shalom. Równocześnie z rejonu Rafah wystrzelono 2 rakiety, które spadły w otwartym terenie w Izraelu.
    7 maja 2024 r. wieczorem terroryści wystrzelili ze środkowej części Strefy Gazy salwę 30 rakiet, z których część zestrzelił system obrony Iron Dome, a pozostałe spadły w otwartym terenie. Doszło do lokalnego pożaru.
    7 maja 2024 r. wieczorem izraelski system obrony powietrznej Iron Dome zestrzelił podejrzany obiekt zbliżający się od strony Morza Czerwonego do Ejlatu. Poinformowano, że obiekt nie wleciał w przestrzeń powietrzną Izraela. Prawdopodobnie był to bezzałogowy dron, wystrzelony przez proirańskie milicje z Iraku.

7 maja 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 6 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. Zakończono 20-godzinną operację w Tulkarem, gdzie zniszczono trzy laboratoria produkujące materiały wybuchowe. Skonfiskowano gotowe do użycia ładunki wybuchowe. Przejęto także fundusze terrorystyczne.
    7 maja 2024 r. w nocy dziesiątki Palestyńczyków usiłowało przekroczyć barierę graniczną między Strefą Gazy a Egiptem. Zostali oni powstrzymani przez egipskich żołnierzy, którzy uniemożliwiają Palestyńczykom wejście do Egiptu. Do zdarzenia doszło na północnym odcinku granicy, blisko morza.
    7 maja 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały zabezpieczanie obszaru drogi Netzarim. Terroryści przeprowadzili kilka ataków na ten obszar. Wojsko utworzyło wzdłuż drogi szereg wysuniętych punktów obserwacyjnych, naprowadzając lotnictwo i artylerię na dostrzeżone cele terrorystyczne. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w ostatnich tygodniach jednostka inżynieryjna przeprowadziła działania mające sporządzenie mapy i zniszczenie dwóch wykrytych wcześniej tuneli szturmowych. Oba tunele przez cały czas znajdowały się pod nadzorem wywiadowczym i technologicznym. Tunele były częścią dużej rozgałęzionej sieci tuneli w okolicy. Jeden z nich dochodził na odległość 150 metrów od granicy, ale nie wchodził na terytorium Izraela. W południowej części strefy siły izraelskie oczyszczały teren w rejonie przejścia granicznego Rafah. Terroryści ostrzelali przejście graniczne Kerem Shalom, w związku z czym utrzymano jego zamknięcie, aby nie narażać życia cywilnych pracowników. Wydaje się, że rozszerzenie operacji w Rafah jest uzależnione od przebiegu dalszych negocjacji z Hamasem. Jeśli nie dojdzie do zawarcia porozumienia, w gotowości do działań pozostają cztery kolejne brygady. Siły powietrzne uderzyły w 100 celów terrorystycznych w całej strefie.
    7 maja 2024 r. międzynarodowe organizacje humanitarne oszacowały, że około 150 tys. Palestyńczyków opuściło wschodnią część Rafah i udało się do wskazanych bezpiecznych obszarów schronienia.
    7 maja 2024 r. w Judei i Samarii doszło do jednego starcia z izraelską policją graniczną. W pobliżu Dżeninu terroryści zdetonowali improwizowany ładunek wybuchowy.

7 maja 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 10 ataków na Izrael. Przeprowadzono kilka ataków z użyciem dronów, które spowodowały kilka pożarów przygranicznych terenów. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne rozszerzyły bombardowania celów Hezbollahu w południowym Libanie.
    7 maja 2024 r. Egipt poprosił Izrael o przerwanie operacji w Rafah na południu Strefy Gazy, "aby dać szansę na wynegocjowanie porozumienia". Ocenia się, że ograniczony zakres dotychczasowych izraelskich działań ma na celu wywarcie presji na Hamas, aby zgodził się na uwolnienie zakładników i na tej podstawie ogłoszenie zawieszenia broni.
    7 maja 2024 r. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał rząd izraelski do "zaprzestania wszelkiej eskalacji i powrotu do stołu negocjacyjnego".
    7 maja 2024 r. administracja Białego Domu wyraziła oburzenie na nieodpowiedzialne zachowanie Hamasu, które doprowadziło do rozpoczęcia izraelskiej operacji w południowej części Strefy Gazy. Amerykanie oczekują teraz na wyniki rozmów izraelskiej delegacji w Kairze. W skład tej delegacji weszli urzędnicy średniego szczebla, co oznacza, że Izrael chce zapoznać się ze stanem negocjacji z Hamasem i przedstawić swoje stanowisko.

8 maja 2024 r. na cmentarzu wojskowym na górze Herzla w Jerozolimie odbyła się uroczystość oddania hołdu poległym żołnierzom i umieszczenia narodowych flag izraelskich na grobach poległych żołnierzy i funkcjonariuszy służb. Jak co roku, ta uroczystość otwiera wydarzenia Dnia Pamięci (Jom HaZikaron), który będzie obchodzony 13 maja.
    8 maja 2024 r. rano w mieście Kfar Saba znaleziono wojskowy bezzałogowy dron typu Sky Rider. Policja przekazała drona armii, która wszczęła postępowanie w celu wyjaśnienia okoliczności zdarzenia.
    8 maja 2024 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z szefem CIA Williamem Burnsem. Do Netanjahu dołączyli szef Mossadu David Barnea, minister spraw strategicznych Ron Dermer i inni wysocy izraelscy urzędnicy. Nie ujawniono tematów rozmów.
    8 maja 2024 r. wieczorem terroryści wystrzelili z rejonu Rafah 8 rakiet w stronę przejścia granicznego Kerem Shalom. W zdarzeniu ranny został 1 izraelski żołnierz.

8 maja 2024 r. siły izraelskie działające w środkowej części Strefy Gazy kontynuowały zabezpieczanie obszaru drogi Netzarim. Terroryści cztery razy ostrzelali ten obszar. W południowej części strefy siły izraelskie kontynuowały oczyszczenie terenu wokół przejścia granicznego Rafah. W starciach wyeliminowano około 30 terrorystów i zniszczono kilka tuneli.
    8 maja 2024 r. rano nastąpiło otwarcie przejścia granicznego Kerem Shalom dla ruchu ciężarówek z pomocą humanitarną wjeżdżających do Strefy Gazy.
    8 maja 2024 r. rano terroryści ostrzelali pojazd przewożący palestyńskich pracowników do pracy na przejściu granicznym Kerem Shalom w południowej części Strefy Gazy. Pomimo tego incydentu utrzymano dalsze otwarcie przejścia dla pomocy humanitarnej.
    8 maja 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 4 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także dwa przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych.

8 maja 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 11 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne przeprowadziły serię ciężkich nalotów na cele Hezbollahu w południowym Libanie.
    8 maja 2024 r. Izrael i Hamas oświadczyły osobno, że negocjacje prowadzone w Kairze w sprawie zawieszenia broni utknęły w martwym punkcie. Nieokreśleni izraelscy urzędnicy powiedzieli agencji Reuters, że Izrael nie widzi żadnych oznak przełomu w rozmowach o zawieszeniu broni, ale ich delegacja "na razie" pozostanie w Kairze. Doradca ds. mediów biura politycznego Hamasu oskarżył premiera Benjamina Netanjahu o "zwlekanie" z rozmowami o zawieszeniu broni. Powiedział także, że delegacja Hamasu opuściła Kair i udała się do Doha w Katarze, aby ocenić sytuację.
    8 maja 2024 r. wieczorem prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden udzielił wywiadu sieci CNN i powiedział, że wstrzyma dostawy amerykańskiej broni do Izraela, jeśli premier Benjamin Netanjahu zarządzi inwazję na dużą skalę na Rafah w południowej części Strefy Gazy. "Wyjaśniłem, że jeśli wejdą do Rafah - a nadal nie weszli do Rafah - nie dostarczę im broni, która w przeszłości była używana w walkach."

9 maja 2024 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że populacja Izraela wynosi 9,9 miliona, czyli o około 189 000 (1,9%) więcej niż w roku ubiegłym. Z raportu wynika, że ??7,247 mln to Żydzi (73,2% populacji), 2,089 mln to Arabowie (21,1% populacji), a pozostałych 564 000 (5,7%) zalicza się do kategorii "inni". Około 80% żydowskich Izraelczyków to "sabra" (urodzili się w Izraelu). W zeszłym roku w kraju urodziło się około 196 tys. dzieci, 37 tys. osób wyemigrowało do tego kraju, a około 60 tys. osób zmarło. Z raportu wynika, że ??28% Izraelczyków jest w wieku 0-14 lat, a 12% ma 65 lat i więcej.
    9 maja 2024 r. ministerstwo obrony ogłosiło, że liczba poległych Żydów w walce o niepodległość od 1860 r. do chwili obecnej wynosi 25 034 osób. Liczba ofiar cywilnych wynosi 5100, w tym 782 dzieci i nastolatków do 18. roku życia. W wyniku ataków terrorystycznych zginęło także 203 cudzoziemców. Od zeszłorocznego Dnia Pamięci do chwili obecnej zginęły 834 osoby, w tym 291 kobiet, 40 dzieci i 68 cudzoziemców. Od 7 października zginęło także 711 funkcjonariuszy różnych służb bezpieczeństwa i wojska.
    9 maja 2024 r. wieczorem minister Benny Gantz powiedział: "Partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi i Izraelem jest partnerstwem strategicznym i, co równie ważne, partnerstwem tych samych wartości. Stany Zjednoczone stanęły przy Izraelu w jego najtrudniejszej godzinie ... Utrzymuję kontakty i nadal będę prowadzić bezpośredni dialog w wielu delikatnych kwestiach, które mają dramatyczny wpływ na bezpieczeństwo Izraela, i uważam, że dostawy broni dla Izraela będą kontynuowane. Poza potrzebą bezpieczeństwa, stanowi to ważne oświadczenie polityczne Stanów Zjednoczonych, że stoją po stronie Izraela. Ze względów bezpieczeństwa i moralnych, Izrael ma obowiązek kontynuować walkę o powrót naszych uprowadzonych i usunięcie zagrożenia ze strony Hamasu z południa, a Stany Zjednoczone mają moralny i strategiczny obowiązek zapewnienia Izraelowi narzędzi niezbędnych do wykonania tej misji."
    9 maja 2024 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Jesteśmy w przeddzień Dnia Niepodległości. 76 lat temu w wojnie o niepodległość było nas niewielu przeciwko wielu wrogom. Nie mieliśmy broni, gdyż na Izrael było nałożone embargo na dostawy broni, ale za to mieliśmy silnego ducha, odwagę i jedność - i zwyciężyliśmy. Dziś jesteśmy znacznie silniejsi. Jesteśmy zdeterminowani i zjednoczeni, aby pokonać naszych wrogów. Jeśli będziemy musieli zostać sami, pozostaniemy sami. Mówiłem już, że jeśli będzie trzeba - będziemy walczyć paznokciami. Ale mamy dużo więcej i z determinacją, i z Bożą pomocą, damy radę i zwyciężymy."

9 maja 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 31 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń.
    9 maja 2024 r. siły izraelskie działające w środkowej części Strefy Gazy kontynuowały zabezpieczanie obszaru drogi Netzarim. Brygada Nahal wkroczyła do dzielnicy Zaytoun w mieście Gaza, rozpoczynając ponowne oczyszczanie terenu. Pokazuje to, że Hamas poczynił tam pewien postęp w odbudowie swoich struktur, a izraelskie dowództwo podjęło decyzję, że muszą to przerwać. W południowej części strefy siły izraelskie rozpoczęły oczyszczanie wschodnich przedmieści Rafah. W wybuchu zaminowanego tunelu-pułapki rannych zostało 3 izraelskich żołnierzy. Siły izraelskie zaczęły budowę nowej drogi, którą nazwano "Korytarzem Filadelfijskim". Ma ona połączyć przejście graniczne Kerem Shalom z przejściem granicznym Rafah, aby ułatwić transport zaopatrzenia. Rozpoczęto także tworzenie strefy buforowej wzdłuż granicy Strefy Gazy z Egiptem, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo siłom poruszającym się drogą Filadelfiską. Jeżeli te działania obejmą obszar całej granicznej drogi, będzie to oznaczało konieczność wyburzenia wielu domów. Dodatkowo siły izraelskie przejęły kontrolę nad drogą Salah Al-Deen i dwoma odchodzącymi od niej ulicami miejskimi.
    9 maja 2024 r. w Judei i Samarii doszło do jednego starcia z izraelską policją graniczną. Zdarzenie to miało miejsce w Kabatiji w Samarii, gdzie terroryści Brygad Męczenników Al-Aksa ostrzelali izraelskie pozycje. Nikt nie odniósł obrażeń.

9 maja 2024 r. rano syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele położone w rejonie Damaszku. Aktywowany został syryjski system obrony powietrznej.
    9 maja 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 6 ataków na Izrael. Kilkakrotnie doszło do prób infiltracji granicy przez drony. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    9 maja 2024 r. popołudniem tysiące propalestyńskich demonstrantów uczestniczyło w ogromnej demonstracji w szwedzkim mieście Malmo przeciwko udziałowi w konkursie piosenki Eurowizja przedstawicielce Izraela, Eden Golan. Policja jest postawiona w stan gotowości.

    9 maja 2024 r. ministerstwa obrony Izraela i Niemiec odbyły pierwsze robocze spotkanie w branży lotniczej w celu rozpoczęcia produkcji systemu obrony powietrznej Arrow 3 dla armii niemieckiej. Arrow 3 jest jednym z najnowocześniejszych systemów uzbrojenia przeciwrakietowych na świecie.

10 maja 2024 r. rano terroryści wystrzelili z południowej części Strefy Gazy 3 rakiety w stronę okolic przejścia granicznego Kerem Shalom.
    10 maja 2024 r. rano wybuchł pożar lasu w dzielnicy Ramot w Jerozolimie. Strażacy prowadzą działania mające na celu ugaszenie pożaru i niedopuszczenie ognia do pierwszej linii domów oraz zaparkowanych w pobliżu pojazdów. W działaniach zaangażowano samoloty gaśnicze.
    10 maja 2024 r. rano doszło do nietypowego zdarzenia w pobliżu kibucu Nirim, blisko granicy Strefy Gazy. Czołg przejechał przez gniazdo szerszeni, które zaatakowały żołnierzy. Jeden żołnierz został ranny w umiarkowanym stanie, a kolejnych 11 rannych w lekkim stanie.
    10 maja 2024 r. odbyło się ćwiczenie dowództwa 91 Dywizji "Galilea" w celu zwiększenia zdolności szybkiej reakcji na różne scenariusze na północy kraju. W ramach ćwiczeń 6 Brygada Piechoty "Etzioni" przeprowadziła ćwiczenia w różnych warunkach terenowych z zastosowaniem kamuflażu. Przećwiczono także scenariusz dostarczenia zaopatrzenia drogą powietrzną dla jednostek manewrowych działających głęboko w terytorium wroga. Wcześniej, w tygodniu na granicy izraelsko-libańskiej ćwiczyła 769 Brygada Terytorialna "Hiram".
    10 maja 2024 r. popołudniem rząd zatwierdził plany rozszerzenia operacji lądowej w Rafah na południu Strefy Gazy.

    10 maja 2024 r. popołudniem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy salwę 5 rakiet w stronę miasta Beer Szewa. System obrony Iron Dome zestrzelił jedną rakietę, a pozostałe spadły w otwartym terenie. Odłamki zestrzelonej rakiety spadły na plac zabaw w Beer Szewie, powodując szkody. Lekko ranna została kobieta.
    10 mają 2024 r. popołudniem terroryści wystrzelili z południowego Libanu salwę 35 rakiet w stronę miasta Kiryat Szmona. System obrony Iron Dome zestrzelił 15 rakiet, jednak 8 rakiet spadło na miasto powodując duże szkody materialne. Na północ od miasta wybuchł duży pożar, który gasiło 10 zastępów straży pożarnej.
    10 maja 2024 r. wieczorem minister spraw zagranicznych Israel Katz skomentował decyzję Zgromadzenia Ogólnego ONZ o podniesieniu statusu Palestyńczyków: "Jest to pokrętne posunięcie - teatr polityczny zwany ONZ podjął sztuczną decyzję, która nagradza terrorystów Hamasu i szkodzi negocjacjom w sprawie uwolnienia uprowadzonych. Decyzja podjęta dzisiaj przez Zgromadzenie Ogólne ONZ pokazuje wszystkim, wypaczenie instytucji ONZ i powody, dla których ONZ przekształciła się pod przewodnictwem sekretarza generalnego ONZ Guterresa w nieistotny organ. Przesłanie, jakie ONZ wysyła do naszego regionu, jest pełne bólu - przemoc popłaca. Decyzja o podniesieniu statusu Palestyńczyków w Organizacji Narodów Zjednoczonych jest nagrodą dla terrorystów Hamasu po tym, jak dokonali największej masakry Żydów od czasu Holokaustu i po tym, jak popełnili najstraszliwsze przestępstwa na tle seksualnym, jakie widział świat. Ta decyzja ta jest także ciosem dla negocjacji w sprawie uwolnienia 132 uprowadzonych oraz humanitarnego zawieszenia broni i jeszcze bardziej utrudni osiągnięcie porozumienia. Palestyńczycy, jak powszechnie wiadomo, w ogóle nie spełniają standardów państwa. Decyzja ta narusza Kartę ONZ, która nie pozwala Zgromadzeniu ONZ na podjęcie decyzji w obecnej postaci. Jednak jeśli chodzi o posunięcia antyizraelskie, ONZ również dopuszcza łamanie tych zasad. Teatr polityczny zwany Organizacją Narodów Zjednoczonych podjął sztuczną decyzję, oderwaną od rzeczywistości, która jedynie zachęca do terroryzmu. Izrael jest zainteresowany pokojem i zostanie on osiągnięty jedynie na drodze bezpośrednich negocjacji między stronami. Izrael dziękuje wszystkim krajom, które nie poparły, ani nie współpracowały z tym wypaczonym posunięciem i zdecydował się stanąć po właściwej stronie historii i moralności."

10 maja 2024 r. siły izraelskie działające w środkowej części Strefy Gazy kontynuowały zabezpieczanie obszaru drogi Netzarim. Obecnie w tym obszarze funkcjonują cztery izraelskie bazy wojskowe. Przy wybrzeżu znajduje się baza Al-Rashid, która pełni rolę punktu kontrolnego na nadmorskiej drodze Al-Raszid z południa na północ. W przyszłości tędy będzie przechodzić pomoc humanitarna z morskiego mola. W środkowej części obszaru drogi Netzarim znajduje się główna izraelska baza, którą utworzono w opuszczonym kompleksie Szpitala Tureckiego. Trzecia baza to punkt kontrolny na skrzyżowaniu z drogą Salah al-Din, która jest główną arterią komunikacyjną Strefy Gazy. Czwarta baza wciąż jest budowana w Juhor ad-Dik i mieści się w opuszczonej szkole Qesaria. W dzielnicy Zaytoun w południowej części Gazy działania oczyszczające prowadziły 933 Brygada Piechoty "Nahal" oraz 2 Rezerwowa Brygada Piechoty "Carmeli". Wystosowano wezwanie do ludności cywilnej, aby opuściła sąsiednie miasto Jabaliya, w którym Hamas zaczął odbudowywać swoją infrastrukturę. W południowej części strefy wydano podobne wezwanie ewakuacyjne z kolejnych części wschodniego Rafah. Tymczasem siły izraelskie wkroczyły od północy do wioski Al-Bajuk.
    10 maja 2024 r. wieczorem Hamas oświadczył, że "ponownie przeanalizuje swoją strategię negocjacyjną w sprawie odmowy przez Izrael propozycji dotyczącej zawieszenia broni i uwolnienia zakładników". Dodał, że w zmienionej sytuacji zamierza przeprowadzić konsultacje z pozostałymi palestyńskimi frakcjami.
    10 maja 2024 r. w Judei i Samarii doszło do jednego starcia z izraelską policją graniczną. W rejonie Nablusu w środkowej Samarii ostrzelano izraelskie siły.

10 maja 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 8 ataków na Izrael. Duży ostrzał rakietowy dotknął miasta Kiryat Szmona. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    10 maja 2024 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło wniosek Autonomii Palestyńskiej o przyznanie uprawnień na poziomie państwa członkowskiego ONZ. Wniosek poparły 143 państwa, 9 było przeciwnych, a 25 wstrzymało się od głosu. Kraje, które głosowały przeciwko to: Izrael, USA, Argentyna, Czechy, Węgry, Mikronezja, Nauru, Palau i Papua Nowa Gwinea. Kraje, które wstrzymały się od głosu: Austria, Bułgaria, Kanada, Chorwacja, Finlandia, Niemcy, Gruzja, Łotwa, Albania, Ai Marshall, Monako, Holandia, Macedonia Północna, Ukraina, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Rumunia, Litwa, Mołdawia, Paragwaj, Włochy, Fidżi, Vanuatu i Malawi. Polska zagłosowała za. Decyzja umożliwi Autonomii Palestyńskiej złożenie wniosku o przyjęcie jej w charakterze pełnoprawnego państwa członkowskiego ONZ, jednak w tym celu wymagana jest zgoda Rady Bezpieczeństwa ONZ, gdzie Stany Zjednoczone mają prawo weta.
    10 maja 2024 r. ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan podczas debaty Zgromadzenia Ogólnego ONZ zaprotestował przeciwko przyjęciu Palestyny jako członka ONZ. Erdan powiedział, że taki ruch będzie pogwałceniem zasad Karty Narodów Zjednoczonych, którą następnie symbolicznie zniszczył w zniszczarce. Erdan wszedł na scenę ze zdjęciem przywódcy Hamasu Jahji Sinwara z napisem: "Prezydent Sinwar, prezydent terrorystycznego państwa Hamas." Następnie powiedział: "Dzisiaj promujecie palestyńskie państwo terrorystyczne, na którego czele stanie Hitler naszych czasów. Co powiedziałby Churchill, gdyby żył dzisiaj? Co by sobie pomyślał Roosevelt? Oni przewracają się w grobach. W tym tygodniu państwo Izrael upamiętniało dzień Holokaustu. Właśnie w tym świętym tygodniu, ta bezwstydna organizacja zdecydowała się przyznać współczesnym nazistom prawa i przywileje. Podczas gdy w Izraelu nadal opłakują żydowskie dzieci spalone w krematoriach podczas Holokaustu, wy, tutaj, w Organizacji Narodów Zjednoczonych, otwieracie drzwi wspólnikom kremowania dzieci 7 października w Izraelu. Jak możecie być tak ślepi? Dziś Zgromadzenie Ogólne nie tylko przyznaje prawa palestyńskiemu państwu terrorystycznemu. Dziś przyznajecie także prawa przyszłemu terrorystycznemu państwu Hamasu. To przyprawia o mdłości. Przedstawię wam wynik waszego dzisiejszego głosowania: Jahja Sinwar - wyznaczony na prezydenta - tyran państwa Hamasu. I on to zawdzięcza wam - ma głęboką wdzięczność dla Zgromadzenia Ogólnego. Kiedy Hamas dojdzie do władzy, obecny tutaj przedstawiciel Palestyny zostanie zaproszony do przyjazdu z powrotem. A jak wróci do Autonomii Palestyńskiej, prawdopodobnie Hamas zrzuci go z dachu, tak jak to się stało z urzędnikami Autonomii Palestyńskiej, gdy Hamas przejął Gazę. Dzisiaj macie wybór między słabością i wstydem, a wojną z terroryzmem - wybierzecie wstyd i słabość, a w zamian otrzymacie nie tylko wstyd, ale także wojnę w przyszłości. W waszych oczach Karta Narodów Zjednoczonych jest nic nie warta. Kiedy to ignorujecie i przyznajecie Palestyńczykom prawa państwa członkowskiego, udowadniacie, że moralność jest dla was tylko sloganem, podczas gdy polityka i interesy zawsze biorą nad nią górę. Dziś stawiam przed wami lustro, abyście mogli dokładnie zobaczyć, co robicie z Kartą Narodów Zjednoczonych tym destrukcyjnym głosowaniem. To właśnie robicie. Własnymi rękami rozdzieracie Kartę Narodów Zjednoczonych! Wstyd!"

11 maja 2024 r. - Szabat.
    11 maja 2024 r. popołudniem terroryści wystrzelili z rejonu Rafah 4 rakiety w stronę przejścia granicznego Kerem Shalom. System obrony Iron Dome zestrzelił jedną rakietę, a pozostałe spadły w otwartym terenie.
    11 maja 2024 r. wieczorem demonstranci zablokowali autostradę Ayalon w Tel Awiwie, domagając się zawarcia porozumienia w sprawie uwolnienia izraelskich zakładników. Policja zatrzymała 30 osób.

11 maja 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały oczyszczenie fragmentów dzielnicy Zaytoun w Gazie. Wykryto podziemny tunel oraz znaleziono broń ukrytą w klinice medycznej. Wieczorem dwa bataliony 35 Brygady Spadochroniarzy wkroczyły do sąsiedniego miasta Jabaliya, rozpoczynając ponowne oczyszczanie terenu. Od rana mieszkańcy ewakuowali się z tego obszaru. W środkowej części strefy siły izraelskie kontynuowały zabezpieczanie obszaru drogi Netzarim. Natomiast w południowej części strefy siły izraelskie prowadziły bardzo ograniczone działania we wschodniej części Rafah. Zniszczono kilka szybów podziemnych tuneli. Z tego obszaru ewakuowało się już około 300 tys. cywilów.
    11 maja 2024 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że około 300 tys. Palestyńczyków opuściło już wskazane do ewakuacji obszary we wschodniej części Rafah i udało się do bezpiecznych obszarów humanitarnych w al-Mawasi i Khan Jounis.

11 maja 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 6 ataków na Izrael. Między innymi przeprowadzono atak dronów na stanowisko baterii Iron Dome przy Beit Hilel. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    11 maja 2024 r. amerykański prezydent Joe Biden poruszył temat zawieszenia broni w Strefie Gazy: "Ciągle mnie pytają: Kiedy nastąpi zawieszenie broni? Czy Hamas uwolni porwanych, kobiety, osoby starsze i rannych? Izrael powiedział, że to zależy od Hamasu - jeśli oni zechcą to zrobić, możemy to zakończyć jutro."

12 maja 2024 r. w nocy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety w stronę miasta Aszkelon. System obrony Iron Dome zestrzelił jedną rakietę, a druga spadła w otwartym terenie. Jednak fragmenty zestrzelonej rakiety spadły na dom mieszkalny w mieście. Lekko ranne zostały 3 osoby.
    12 maja 2024 r. popołudniem terroryści dwukrotnie wystrzelili rakiety ze Strefy Gazy w stronę miasta Sderot. System obrony Iron Dome zestrzelił trzy rakiety, a pozostałe spadły w otwartym terenie. Wystrzelono także rakietę w stronę miasta Aszkelon.
    12 maja 2024 r. popołudniem terroryści wystrzelili 2 rakiety w stronę przejścia granicznego Kerem Shalom. Nie odnotowano żadnych szkód.
    12 maja 2024 r. wieczorem na placu przed Zachodnim Murem w Jerozolimie rozpoczęły się uroczystości Dnia Pamięci Poległych Żołnierzy Izraela i Ofiar Terroryzmu. Prezydent Isaac Herzog powiedział: "Stoję tutaj, obok pozostałości naszej Świątyni, w podartych szatach. To rozdarcie - to symbol żydowskiej żałoby, który w tym roku jest symbolem żałoby i smutku całego narodu. Jest to rok żałoby narodowej. Symbol krwawego rozdarcia w sercu naszego narodu. Jest to łza serca państwa Izrael - rozbitego, pogrążonego w żałobie, płaczącego gorzkimi łzami, odmawiającego modlitwy pocieszenia dla swoich synów i córek - żołnierzy i cywilów ... Spadła na nas wielka tragedia ... Nasi bracia i siostry przetrzymywani jako zakładnicy - nigdy o was nie zapominamy. Nie ma większego przykazania niż obowiązek uwolnienia jeńców. Cały naród jest z wami. Musimy zebrać się na odwagę i wybrać życie - dlatego nie będziemy odpoczywać i nie zatrzymamy się, dopóki wszyscy nie wrócą do domu! ... Izrael nigdy nie chciał, ani nie wybrał tej straszliwej wojny. Ani tej, ani żadnej z wcześniejszych. Chcieliśmy tylko wrócić na Syjon, z którego nas siłą wypędzono, i tam odnowić naszą wolność - żyć w żydowskim i demokratycznym państwie, aby tu zbudować życie. Przyszłość. Nadzieję. Zawsze marzyliśmy o pokoju i dobrym sąsiedztwie ze wszystkimi narodami i krajami w regionie. Ale dopóki nasi wrogowie będą chcieli nas zniszczyć, nie złożymy broni." Szef Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi powiedział: "Jako dowódca Sił Obronnych Izraela podczas wojny ponoszę odpowiedzialność za fakt, że 7 października Siły Obronne Izraela nie spełniły swojej misji ochrony obywateli państwa Izrael. Każdego dnia czuję ten ciężar na moich ramionach i w głębi serca w pełni rozumiem jego znaczenie. Jestem dowódcą, który wysłał waszych synów i córki na bitwę, z której nie wrócili, oraz na posterunki, z których zostali porwani. Każdego dnia noszę ze sobą pamięć o poległych i jestem odpowiedzialny za odpowiadanie na drastyczne pytania, które nie pozwalają wam zasnąć. Nie znałem wszystkich poległych, ale nigdy ich nie zapomnę. Nie miałem czasu odwiedzić ich domów, ale zawsze będę wam oddany - rodzicom, córkom i synom, braciom i siostrom, małżonkom, dziadkom i babciom. Stoję z pokorą w obliczu waszej odwagi, aby stawić czoła bólowi, aby każdego dnia znajdować siłę w cieniu ciężkiej straty i wnosić nowe znaczenie w pustkę, która się otworzyła. Jesteśmy zdeterminowani dokończyć naszą misję, nawet jeśli poniesiemy kolejne koszty. Dopóki nasi wrogowie powstają przeciwko nam, będziemy mieć się na baczności, będziemy gotowi i czujni, zdecydowanie odpowiemy na każdą próbę wyrządzenia nam krzywdy i będziemy uderzać w tych, którzy będą chcieli nas zabić."

12 maja 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały oczyszczenie wschodnich przedmieść Jabaliya. Działa tam 7 Brygada Pancerna i 35 Brygada Spadochroniarzy. Wezwano mieszkańców miasta do ewakuacji do bezpiecznych obszarów. Tymczasem siły powietrzne zbombardowały około 30 celów terrorystycznych w tym rejonie. Równocześnie Brygada Nahal kontynuowała oczyszczenie dzielnicy Zaytoun w mieście Gaza. W środkowej części strefy siły izraelskie zabezpieczały korytarz drogi Netzarim. W południowej części strefy siły izraelskie oczyszczały teren na wschód od Rafah. Zniszczono kilka szybów tuneli oraz stanowiska wyrzutni rakiet. Amerykański wywiad poinformował, że przywódca Hamasu Jahja Sinwar prawdopodobnie ukrywa się w podziemnym tunelu pod Khan Jounis, gdzie przebywa w otoczeniu izraelskich zakładników, których używa jako ludzkich tarcz.
    12 maja 2024 r. w północnej części Strefy Gazy otworzono nowe przejście graniczne Eretz West, które znajduje się przy kibucu Zikim. Przejście jest przeznaczone do przekazywania pomocy humanitarnej dla mieszkańców północnej części strefy. Przez przejście wjechał konwój ciężarówek z żywnością.
    12 maja 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 3 starć z izraelską policją graniczną. Wszystkie starcia miały miejsce w Samarii.

12 maja 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 5 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.

13 maja 2024 r. - Jom HaZikaron.
    13 maja 2024 r. rano terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakiety w stronę miasta Sderot oraz kibucu Zikim. Rakiety spadły w otwartym terenie.
    13 maja 2024 r. minister obrony Joav Gallant powiedział: "Ta wojna nie pozostawiła nam żadnego wyboru. Jest to wojna, która ukształtuje nasze życie na nadchodzące dziesięciolecia. Wojna będzie kontynuowana dopóki wszyscy zakładnicy nie zostaną uwolnieni, nie rozmontujemy rządów Hamasu i jego zdolności militarnych, oraz nie przywrócimy państwu Izrael dobrobytu i kreatywności oraz uśmiechu na twarzach jego obywateli."
    13 maja 2024 r. przed południem terroryści wystrzelili z południowego Libanu rakiety przeciwpancerne w stronę kibucu Jiftach. W ataku rannych zostało 4 izraelskich żołnierzy.

13 maja 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały oczyszczenie wschodniej części miasta Jabaliya. Doszło tam do 33 starć z terrorystami, co wskazuje, że Hamas zachował swoje zdolności bojowe i utrzymuje tam swoją obecność. W dzielnicy Zeitoun w mieście Gaza odkryto i zniszczono magazyn amunicji. W środkowej części strefy kontynuowano zabezpieczanie obszaru drogi Netzarim. W południowej części strefy siły izraelskie kontynuowały oczyszczenie otoczenia przejścia granicznego Rafah.
    13 maja 2024 r. w pobliżu przejścia granicznego Rafah w południowej części Strefy Gazy postrzelonych zostało dwóch pracowników Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Szpitalu Europejskim w Khan Jounis stwierdzono zgon jednego z nich. Okoliczności zdarzenia nie są jeszcze znane, ani nie wiadomo kto strzelał. Wiadomo, że do incydentu doszło w rejonie, gdzie trwają intensywne walki.
    13 maja 2024 r. żydowscy aktywiści zablokowali transport z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. Z ciężarówek wysypano część worków z żywnością, a wieczorem podpalono dwie ciężarówki. Interweniowały izraelskie siły bezpieczeństwa. Policja zatrzymała 4 osoby. Organizacja Tzav 9 stara się przeszkodzić dostawom pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy, argumentując, że podczas wojny nigdy nie wolno pomagać wrogowi, gdyż nikt na świecie tak nie robi.
    13 maja 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 3 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego.

13 maja 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 8 ataków na Izrael. Dwukrotnie drony zaatakowały pozycje baterii Iron Dome przy Beit Hilel. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie. Hezbollah poinformował, że ze względu na wysokie straty wycofał większość sił na północ, pozostawiając przy granicy z Izraelem tylko nieliczne oddziały operacyjne i obserwacyjne.

14 maja 2024 r. - Dzień Niepodległości Izraela (Jom HaAtzma'ut).
    14 maja 2024 r. prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przesłał prezydentowi Izraela Isaacowi Herzog specjalny list z okazji 76. Dnia Niepodległości Państwa Izrael. "Zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo Izraela jest niezachwiane. Niezwykle ważne jest, aby nasze kraje współpracowały ze sobą na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i pokoju w Izraelu, i w całym regionie. Nie mogę się doczekać, aż nasze kraje będą współpracować, aby stworzyć lepszą przyszłość dla wszystkich naszych ludzi. Mam nadzieję, że nadchodzący rok przyniesie więcej pokoju i radości niż cierpienia."
    14 maja 2024 r. minister spraw zagranicznych Israel Katz wezwał Egipt do wznowienia dostaw pomocy humanitarnej przez przejście graniczne Rafah do Strefy Gazy. "Świat przypisuje Izraelowi odpowiedzialność za kwestię humanitarną w Strefie Gazy, ale klucz do zapobieżenia kryzysowi humanitarnemu w Gazie jest teraz w rękach naszych egipskich przyjaciół. Hamas nie będzie kontrolował przejścia granicznego w Rafah - jest to wymóg bezpieczeństwa, w którym nie będzie kompromisu."
    14 maja 2024 r. ministerstwo turystyki poleciło hotelom przyjmującym ewakuowanych obywateli, aby przygotowały się na przedłużenie okresu ewakuacji do końca 2024 r.
    14 maja 2024 r. popołudniem terroryści Hezbollahu wystrzelili z południowego Libanu rakietę przeciwpancerną w stronę kibucu Adamit. W wyniku tego ataku ciężko ranny został izraelski cywil, który po ewakuacji do szpitala zmarł. Lekko rannych zostało także 5 izraelskich żołnierzy.
    14 maja 2024 r. popołudniem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety w stronę miasta Sderot. System obrony Iron Dome zestrzelił wszystkie rakiety. Do ostrzału doszło w momencie, gdy przez Sderot przechodziła demonstracja wzywająca do odbudowy osiedli żydowskich w Strefie Gazy.

14 maja 2024 r. siły izraelskie działające na północy Strefy Gazy rozszerzyły działania w obszarze miasta Jabaliya i wkroczyły do tamtejszego obozu uchodźców. Wydano rozkaz szerszej ewakuacji ludności cywilnej z tego obszaru. Równocześnie kontynuowano oczyszczanie obszaru dzielnicy Zaytoun w południowej części miasta Gaza. Wykryto kilka wyrzutni rakiet. W środkowej części strefy kontynuowano zabezpieczanie obszaru drogi Netzarim. Siły powietrzne uderzyły precyzyjną rakietą w centrum dowodzenia Hamasu ukryte w kompleksie szkoły UNRWA w obozie uchodźców Nuseirat. W ataku zginęło 15 terrorystów. W południowej części strefy siły izraelskie rozszerzyły działania we wschodniej części Rafah. Ukończono także budowę nowej drogi z przejścia granicznego Kerem Shalom do przejścia granicznego Rafah.
    14 maja 2024 r. izraelski bezzałogowy dron zarejestrował obecność terrorystów w centrum logistycznym agencji UNRWA w Rafah na południu Strefy Gazy. Na opublikowanym nagraniu widać jak jeden z terrorystów wkłada broń do pojazdu oznakowanego symbolami UNRWA.
    14 maja 2024 r. agencja UNRWA poinformowała, że rejon Rafah opuściło już 450 tys. Palestyńczyków. Wiele ulic w mieście jest już całkowicie pustych, a mieszkańcy ewakuowali się do wskazanych bezpiecznych obszarów humanitarnych. W Deir al-Balah siły izraelskie uruchomiły nowy szpital polowy z 42 łóżkami i 150 osobami międzynarodowego personelu medycznego. Jest to już ósmy szpital polowy uruchomiony w Strefie Gazy przez Izrael. Do uzgodnionych miejsc dystrybucji docierają konwoje ciężarówek z pomocą humanitarną. Dostarczana jest także woda, paliwo i lekarstwa.
    14 maja 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 2 starć z izraelską policją graniczną. W Ramallah, Tulkarem i Dżeninie zorganizowano demonstracje poparcia dla palestyńskich więźniów w więzieniach w Izraelu.

14 maja 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 7 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie. W pobliżu Tyru izraelski dron zaatakował jadący samochód. W ataku zginął wysoki dowódca Hezbollahu, Hossein Mechi. To 298 członek Hezbollahu, który zginął podczas walk na granicy izraelsko-libańskiej.
    14 maja 2024 r. w południe terroryści Hezbollahu zestrzelili izraelski balon obserwacyjny, który strzegł granicy izraelsko-libańskiej. Resztki balonu spadły na terytorium Libanu. Armia poinformowała, że nie ma ryzyka wycieku wrażliwych danych.

15 maja 2024 r. w nocy izraelskie samoloty myśliwskie zestrzeliły dwa bezzałogowe drony, które od wschodu zbliżały się do miasta Ejlat. Drony nie wleciały w przestrzeń powietrzną Izraela. Do ataku przyznał się Islamski Ruch Oporu w Iraku, który jest związany z Iranem.
    15 maja 2024 r. rano terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę w stronę miasta Sderot. Rakietę zestrzelił system obrony powietrznej Iron Dome. Godzinę później przeprowadzono drugi ostrzał z użyciem 2 rakiet. System Iron Dome zestrzelił jedną rakietę, a druga trafiła w pusty dom mieszkalny.
    15 maja 2024 r. w południe terroryści Hezbollahu wystrzelili z południowego Libanu salwę około 80 rakiet w stronę izraelskiej bazy na górze Meron. System obrony Iron Dome zestrzelił część rakiet.
    15 maja 2024 r. straż pożarna poinformowała, że po 24-godzinach opanowano pożar w kompleksie magazynowym w bazie wojskowej Tel Haszomer w Ramat Gan. Pożar jest pod kontrolą, ale jeszcze nie został ugaszony.
    15 maja 2024 r. wieczorem minister obrony Joav Gallant wezwał premiera Benjamina Netanjahu do złożenia oświadczenia, że po zakończeniu wojny Izrael nie będzie sprawował cywilnej kontroli nad Strefą Gazy i że odbędzie się dyskusja na temat alternatywy dla Hamasu. "Hamas już nie funkcjonuje jako organizacja wojskowa, a Siły Obronne Izraela pracują w Rafah nad wyeliminowaniem ostatnich batalionów i zlokalizowaniem uprowadzonych. Dopóki Hamas będzie sprawował cywilne rządy, będzie w stanie przywrócić swoją władzę w Gazie, a następnie będzie mógł odbudować się i wzmocnić, co będzie wymagało od Sił Obronnych Izraela powrotu i walki w obszarach, w których już działały. Musimy zdemontować zdolności Hamasu do rządzenia w Gazie. Kluczem do osiągnięcia tego celu są działania militarne i ustanowienie alternatywnej władzy rządzącej w Gazie. W przypadku braku takiej alternatywy pozostają tylko dwie negatywne opcje - rządy Hamasu w Gazie lub izraelskie rządy wojskowe w Gazie. Obie są złą alternatywą. Brak decyzji w sprawie jak będzie wyglądać Gaza po wojnie, oznacza wybór jednej z tych dwóch negatywnych opcji. Podważyłoby to nasze osiągnięcia wojskowe, zmniejszyłoby presję na Hamas i sabotowałoby szanse na osiągnięcie ram uwolnienia zakładników. Od października poruszam tę kwestię w rządzie, i wciąż czekam na odpowiedź. Zakończeniu kampanii wojskowej muszą towarzyszyć działania polityczne. Pokonanie Hamasu nastąpi jedynie wtedy, gdy jednostki palestyńskie przy wsparciu arabskich państw przejmą kontrolę nad Gazą i ustanowią rządzącą alternatywę dla rządów Hamasu. Jest to przede wszystkim w interesie państwa Izrael. Niestety, kwestia ta nie została podniesiona w dyskusji, a co gorsza, nie przedstawiono żadnego rozwiązania dla Gazy po wojnie. Niezdecydowanie jest w istocie decyzją. W praktyce, prowadzi to do niebezpiecznego kursu, który promuje ideę izraelskiego zarządzania wojskowego i cywilnego w Gazie. Jest to negatywna i niebezpieczna opcja dla państwa Izrael - strategicznie, militarnie i z punktu widzenia bezpieczeństwa. Jeśli taka będzie decyzja, w nadchodzących latach rządy wojskowe w Gazie staną się głównym wysiłkiem bezpieczeństwa i militarnym państwa Izrael, kosztem innych aren. Ceną, jaką trzeba będzie zapłacić, będzie przelana krew i ofiary, a także bezcelowe ogromne koszty finansowe. Nie zgodzę się na utworzenie izraelskiej administracji wojskowej w Gazie. Izraelowi nie wolno sprawować kontroli cywilnej w Gazie. Establiszment bezpieczeństwa i Siły Obronne Izraela są odpowiedzialne za zniszczenie Hamasu i zachowanie pełnej wojskowej swobody działania w Gazie. Zdolność do zachowania tego zależy od stworzenia alternatywnych sposobów rządzenia w Gazie i wszystkie części izraelskiego rządu muszą nad tym pracować. Sposób, w jaki to zostanie wdrożone, będzie miał wpływ na sytuację bezpieczeństwa Izraela w nadchodzących dziesięcioleciach. Wzywam premiera Benjamina Netanjahu do podjęcia decyzji i oświadczam, że Izrael nie będzie sprawował cywilnych rządów w Strefie Gazy, ponieważ w Gazie nie zostanie utworzona żadna izraelska administracja wojskowa, a kwestia powstania rządu alternatywnego dla Hamasu musi być natychmiast promowana. To jest nasz obowiązek i odpowiedzialność, aby doprowadzić nasze państwo do lepszego miejsca. W tej chwili - na naszej zmianie - ze względu na przyszłość państwa, musimy podejmować trudne decyzje - przedkładając interes narodowy ponad wszystkie inne interesy, nawet jeśli wymaga to poniesienia kosztów osobistych lub politycznych. Oczy narodu są zwrócone na nas. Izraelczycy oczekują, że podejmiemy właściwe decyzje. Sytuacja ta wpływa na nasze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Stosunki z Ameryką są mocne i stabilne, ale one są dla nas niezbędne. Napięcia między nami pojawiły się w czasie rzeczywistym w trakcie działań wojennych. Takie spory rozwiązuje się w zamkniętych pokojach, a nie w tweetach. Na granicy libańskiej toczy się wojna. Wkrótce będziemy musieli zdecydować o sposobie powrotu mieszkańców na północ - stanie się to na drodze porozumienia lub akcji militarnej."
    15 maja 2024 r. wieczorem przewodniczący prawicowej partii Nowa Nadzieja, Gideon Sa'ar odpowiedział na oświadczenie złożone przez ministra obrony Joava Galanta: "Rolą systemu bezpieczeństwa jest doprowadzenie do przywrócenia bezpieczeństwa na południu i północy, a nie szukanie wymówek dla nieosiągnięcia celów wojny." Minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben Gvir powiedział: "Z punktu widzenia Gallanta nie ma różnicy pomiędzy tym, czy Gaza będzie kontrolowana przez żołnierzy Sił Obronnych Izraela, a tym, czy będą ją kontrolować mordercy z Hamasu. W tym właśnie tkwi istota koncepcji ministra obrony, który poniósł porażkę 7 października i nadal ponosi porażki. Aby osiągnąć cele wojny, należy wymienić takiego ministra obrony." Minister sprawiedliwości Jariv Levin powiedział: "Naród Izraela nie jest gotowy na kolejne upokorzenie. Naród Izraela nie jest gotowy na wprowadzenie go w proces Oslo 2, który doprowadzi Izrael do kolejnej katastrofy. Naród Izraela nie zgodzi się na przekazanie Gazy pod kontrolę Palestyńskiej Władzy Terrorystycznej. Naród Izraela wie, że bezpieczeństwo Izraela zostanie osiągnięte jedynie poprzez determinację prowadzącą do zwycięstwa, a nie poprzez poleganie na obietnicach pokoju ze strony podłych terrorystów i ich różnych organizacji." Minister finansów Bezalel Smotrich powiedział: "Minister obrony Gallant ogłosił dziś swoje poparcie dla ustanowienia palestyńskiego państwa terrorystycznego jako nagrodę dla terroryzmu i Hamasu za najstraszliwszą masakrę narodu żydowskiego od czasu Holokaustu. Galant ukrywa się za amorficznymi stwierdzeniami na temat strony trzeciej, która nie jest ani Hamasem, ani Izraelem, aby ukryć prawdę. A prawda jest taka, że takiej strony nie ma. Plan Gallanta polega na sprowadzeniu Autonomii Palestyńskiej do Gazy, w ramach porozumienia o pojednaniu między Autonomią Palestyńską a Hamasem, w sprawie którego od kilku tygodni toczą się między nimi negocjacje, torując w ten sposób drogę do ustanowienia arabskiego państwa terrorystycznego i przejęcia przez Hamas także Judei i Samarii. Wszystko to stoi w całkowitej sprzeczności ze stanowiskiem większości ministrów rządu i gabinetu, oraz całkowicie ze stanowiskiem premiera. Żądam, aby premier natychmiast przedstawił rządowi decyzję o odmowie jakiegokolwiek zaangażowania Autonomii Palestyńskiej w Strefie Gazy, a następnie żądam, aby Gallant wybrał między realizacją polityki rządu a zwrotem teki. Rząd, którego jesteśmy członkami, nie będzie kontynuował tej koncepcji, nie ustanowi państwa palestyńskiego i nie zagrozi istnieniu państwa Izrael." Minister Benny Gantz poparł Gallanta: "Minister obrony mówi prawdę - obowiązkiem przywódców jest za wszelką cenę postępować właściwie dla dobra kraju."
    15 maja 2024 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu zabrał głos w toczącej się publicznej dyskusji: "Po straszliwej masakrze 7 października nakazałem zniszczenie Hamasu. Dopóki Hamas istnieje, żadna inna partia nie wkroczy, aby zarządzać sprawami cywilnymi w Gazie, a już na pewno nie Autonomia Palestyńska. 80% Palestyńczyków w Judei i Samarii popiera straszliwą masakrę z 7 października. Nie jestem przygotowany na przejście z Hamastanu do Fatahstanu. Autonomia Palestyńska wspiera terroryzm, edukuje dla terroru, finansuje terror. Zatem pierwszym warunkiem przygotowania gruntu dla kolejnej władzy w Gazie jest wyeliminowanie Hamasu i zrobienie tego bez wymówek. Ponad trzy miesiące temu zatwierdził plan dla mieszkańców Gazy niezwiązanych z Hamasem, mający na celu dystrybucję pomocy humanitarnej w Gazie, ale plan ten nie powiódł się, ponieważ Hamas im groził i atakował. Dopóki nie stanie się jasne, że Hamas nie rządzi Gazą militarnie, żaden aktor nie będzie gotowy zaakceptować cywilnych rządów w Gazie ze strachu o własne bezpieczeństwo. Wszelkie dyskusje na temat dnia następnego po wojnie są bez znaczenia, dopóki Hamas nie zostanie pokonany. Izrael pracuje nad znalezieniem rozwiązań kwestii rządów cywilnych w Gazie, ale część działań Izraela jest poufna. Nie ma alternatywy dla zwycięstwa militarnego. Próba ominięcia tego za pomocą wszelkiego rodzaju twierdzeń jest po prostu oderwana od rzeczywistości. Jest tylko jedna alternatywa dla zwycięstwa - porażka. Klęska militarna i dyplomatyczna, porażka narodowa. Mój rząd nigdy się na to nie zgodzi."

15 maja 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 10 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń i inny sprzęt wojskowy.
    15 maja 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały operację oczyszczania miasta Jabaliya. Od momentu ponownego wejścia tam izraelskich sił (11 maja) w Jabaliya doszło do 120 starć z terrorystami - średnio 30 starć dziennie. Oznacza to najwyższy wskaźnik starć w Jabaliya od wybuchu wojny. Z dzielnicy Zaytoun w Gazie wycofała się Brygada Nahal, która podobno przygotowuje się do innych operacji ofensywnych w strefie. W Zaytoun pozostała 2 Rezerwowa Brygada Piechoty Carmeli, która kontynuowała oczyszczanie terenu. W pobliżu szkoły odkryto zakład produkujący broń. W środkowej części strefy siły izraelskie kontynuowały zabezpieczanie obszaru drogi Netzarim. W południowej części strefy siły izraelskie oczyszczały wschodnie dzielnice miasta Rafah. Zniszczono bazę szkoleniową Hamasu, w której znaleziono makiety izraelskich czołgów i transporterów opancerzonych. Przejęto broń i liczne dokumenty, które przekazano wywiadowi. Otoczono wioskę Al-Bajuk. Ukończono także budowę drogi logistycznej dla potrzeb dalszej ofensywy w Rafah.
    15 maja 2024 r. żydowscy aktywiści zablokowali drogę przy osiedlu żydowskim Givat Asaf w południowej części Samarii. Drogą tą normalnie poruszają się ciężarówki z pomocą humanitarną jadące z Jordanii do Strefy Gazy. Aktywiści przypadkowo zatrzymali inną ciężarówkę, wysypując na drogę część ładunku. Kierowca został brutalnie pobity. Interweniowały izraelskie siły bezpieczeństwa, a policja wszczęła dochodzenie.
    15 maja 2024 r. w Judei i Samarii doszło do jednego starcia z izraelską policją graniczną. Do zdarzenia doszło w Nablusie, podczas izraelskich działań w tym mieście. Palestyńskie media oskarżyły izraelskie siły o zabicie arabskiego studenta podczas marszu z okazji Dnia Nakby w wiosce al-Bireh, niedaleko Ramallah.

15 maja 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 6 ataków na Izrael. Dodatkowo doszło do kilku infiltracji granicy przez drony. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu w Libanie. Jeden z dronów rozbił się 50 km w głąb kraju, niedaleko węzła drogowego Golani, powodując pożar. To do tej pory najbardziej wysunięty atak w głąb kraju. Weług Hezbollahu celem była baza wojskowa niedaleko Tyberiady.
    15 maja 2024 r. wieczorem izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w rejonie Baalbek, w północno-wschodnim Libanie. Był to największy izraelski nalot od wybuchu wojny.
    15 maja 2024 r. Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Maroko poinformowały, że są gotowe rozważyć udział w wielonarodowych siłach pokojowych stacjonujących w Strefie Gazy pod warunkiem, że Stany Zjednoczone będą ich częścią, a Izrael wyrazi zgodę na utworzenie państwa palestyńskiego.

16 maja 2024 r. w nocy terrorysta zaatakował nożem izraelskich policjantów w pobliżu posterunku policji Shalem we wschodniej części Jerozolimy. Do zdarzenia doszło, gdy policjanci zatrzymali podejrzanie zachowującego się mężczyznę, który wtedy ich zaatakował. Policjanci zastrzelili napastnika. Nikt więcej nie odniósł obrażeń.
    16 maja 2024 r. instytut Direct Falls opublikował wyniki sondażu opinii publicznej z którego wynika, że 91% izraelskich rezerwistów jest przeciwko dostarczaniu do Strefy Gazy pomocy humanitarnej, która trafia potem do Hamasu. 58% jest przeciwna przekazywaniu jakiejkolwiek pomocy, a 33% popiera przekazywanie pomocy pod warunkiem, że ona nie dotrze do Hamasu.
    16 maja 2024 r. przed południem terroryści Hezbollahu wystrzelili z południowego Libanu salwę 60 rakiet w stronę izraelskich baz wojskowych na Wzgórzach Golan. Rakiety spadły w otwartym terenie. Nie odnotowano żadnych szkód.
    16 maja 2024 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że według wstępnych szacunków produkt krajowy brutto (PKB) w okresie od stycznia do marca wzrósł o 14,1%. Do wzrostu przyczyniło się odbicie wydatków konsumpcyjnych i wznowienie inwestycji, zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowym.
    16 maja 2024 r. izraelski koncern zbrojeniowy Israel Aerospace Industries poinformował, że po odparciu irańskiego ataku rakietowego w nocy z 13 na 14 kwietnia, kilka państw wyraziło zainteresowanie zakupem systemu obrony przeciwrakietowej Arrow. Dyrektor generalny firmy, Boaz Levy powiedział: "Wiele krajów zwróciło się do nas z prośbą o informacje. Jestem pełen optymizmu, że będzie więcej ofert na system Arrow, zwłaszcza po naszej wyjątkowej demonstracji jego zdolności." Nie ujawniono o jakie kraje chodzi.

    16 maja 2024 r. popołudniem terroryści ostrzelali z południowego Libanu rakietami przeciwpancernymi przygraniczną miejscowość Metulla. Rannych zostało 3 izraelskich żołnierzy, w tym jeden ciężko. Wszystkich rannych ewakuowano do szpitala.

16 maja 2024 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. W szkole w Hebronie znaleziono karabin M-16, pistolet, amunicję i celownik teleskopowy. Zatrzymano 3 osoby. Przeprowadzono konfiskatę funduszy terrorystycznych z kantorów w Kalkiliji, Nablusie, Tubas, Tulkarm, Betlejem i Ramallah. W Tulkarem doszło do wymiany ognia, w której zginęło 4 terrorystów.
    16 maja 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały oczyszczenie terenu miasta Jabaliya. Doszło tam do 20 starć z terrorystami. Ocenia się, że od początku obecnej operacji zabito około 150 terrorystów w Jabaliya. Zakończono trzecią operację oczyszczania dzielnicy Zaytoun w mieście Gaza. W trakcie wycofywania się wysadzono odkryty podziemny tunel. Brygada Nahal wycofała się ze Strefy Gazy. W środkowej części strefy kontynuowano zabezpieczanie obszaru drogi Netzarim. W południowej części strefy siły izraelskie nacierając wzdłuż granicy z Egiptem, wkroczyły do dzielnicy Brazil w Rafah. Równocześnie, nacierając równolegle do drogi Salah Al-Deen siły izraelskie wkroczyły do dzielnicy Al-Tanour. Cały czas nie doszło do ataku na centrum Rafah. W trakcie oczyszczania wschodniej części Rafah wykryto kilka podziemnych tuneli oraz wyrzutnię rakiet dalekiego zasięgu. Ograniczona aktywność Hamasu w tym obszarze może wskazywać, że terroryści mają ograniczone zapasy amunicji i brakuje im rezerw. W nocy do walk w rejonie Rafah na południu Strefy Gazy dołączyła Brygada Komandosów, która jest wyspecjalizowana w walce miejskiej.
    16 maja 2024 r. Siły Obronne Izraela poinformowały o ukończeniu podłączania pływającego molo do wybrzeża Strefy Gazy.
    16 maja 2024 r. Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych (CENTCOM) poinformowało, że ukończono budowę pływającego molo, które rano zakotwiczono przy Strefie Gazy. Na brzeg nie zejdzie ani jeden amerykański żołnierz, a pomoc humanitarna będzie ciężarówkami docierać z statków na plażę Strefy Gazy. W pobliżu znajdują się dwa amerykańskie niszczyciele rakietowe USS "Arleigh Burke" i USS "Paul Ignatius", które są wyposażone w szeroką gamę uzbrojenia i możliwości ochrony dostaw pomocy humanitarnej. Prawdopodobnie molo rozpocznie działać od jutra.
    16 maja 2024 r. rano terrorysta zaatakował nożem izraelskiego żołnierza na skrzyżowaniu przy osiedlu żydowskim Itzchar w środkowej części Samarii. Żołnierz został ranny, po czym ewakuowano go do szpitala. Napastnik zbiegł. Siły bezpieczeństwa zablokowały drogi w okolicy i rozpoczęły pościg. Po trzech godzinach zatrzymano podejrzanego o atak. Okazało się, że jest to 14-letni chłopak z Nablusu.
    16 maja 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 8 starć z izraelską policją graniczną. Wszystkie starcia miały miejsce w Samarii. Odnotowano także trzy przypadki użycia improwizowanych ładunków wybuchowych.

16 maja 2024 r. Egipt odrzucił izraelską propozycję wspólnego zarządzania przejściem granicznym Rafah między Strefą Gazy a Egiptem. Egipt upiera się, że przejściem powinny zarządzać wyłącznie władze palestyńskie.
    16 maja 2024 r. Hiszpania zatrzymała przy porcie Kartagena duński statek "Marian Danica", który z ładunkiem 27 ton materiałów wybuchowych i sprzętu wojskowego płynął z Indii do Izraela. Hiszpania odmówiła wejścia do portu, ponieważ sprzeciwia się dostawom broni dla Izraela.

17 maja 2024 r. minister obrony Joav Gallant odwiedził żołnierzy działających na granicy izraelsko-libańskiej. "Nie przybyłem tu bez powodu - jesteśmy zobowiązani przygotować się na każdą możliwość. Jak powiedziałem żołnierzom przed wejściem do Gazy, a oni mi nie uwierzyli - teraz mówię wam: Czekajcie, zrobimy to! Rozumiem wielkość zniszczeń po naszej stronie, ale z drugiej strony szkody i liczba wyeliminowanych terrorystów są zupełnie innego rzędu."
    17 maja 2024 r. popołudniem terroryści Hezbollahu wystrzelili z południowego Libanu salwę około 75 rakiet, z których wiele zestrzelił system obrony Iron Dome. Ostrzał był jednym z największych przeprowadzonych przez Hezbollah w czasie wojny na północny Izraela. Rannych zostało 2 Izraelczyków. W kilku miejscach wybuchły pożary.

17 maja 2024 r. siły izraelskie działające w północnej części Strefy Gazy kontynuowały oczyszczenie miasta Jabaliya. Żołnierze dotarli do centrum miasta. Izraelskie dowództwo określa walki w Jabaliya jako "najbardziej gwałtowne" od początku wojny. Terroryści przeprowadzili 22 ataki w wąskich uliczkach, przemieszczając się na ziemi i pod ziemią. W Jabaliya zlokalizowano zakład produkujący broń oraz wyrzutnię rakiet. 7 Brygada Pancerna prowadziła działania operacyjne w mieście Jabaliya na północy Strefy Gazy. Żołnierze prowadzą walkę w sercu miasta i w ciągu tygodnia wyeliminowali ponad 200 terrorystów. W odległości kilkudziesięciu metrów od miejsca schronienia dla ludności cywilnej wykryto magazyn broni, w którym znaleziono gotowe do użycia ciężkie rakiety. Zlokalizowano także wyrzutnię rakiet. Podczas kontroli cywilów odkryto 20 terrorystów. W środkowej części strefy siły izraelskie kontynuowały zabezpieczanie obszaru drogi Netzarim. Wzmocniono technologiczne zdolności obserwacji terenu wokół korytarza. W południowej części strefy kontynuowano oczyszczanie wschodnich dzielnic Rafah. Jednostki inżynieryjne zidentyfikowały prawie 700 szybów podziemnych tuneli w rejonie Rafah, w tym 50 tuneli prowadzących pod granicą do Egiptu. Rozpoczęto proces niszczenia odkrytych tuneli.
    17 maja 2024 r. Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych poinformowało, że rano pierwsze ciężarówki z pomocą humanitarną zostały wyładowane na pływającym molo i zjechały na ląd w Strefie Gazy. Dodano, że statki z pomocą humanitarną wypłynęły z Cypru i zakotwiczyły w porcie Aszdod, gdzie żywność i inne towary załadowano na ciężarówki, które wjechały na barki desantowe. Barki dotarły drogą morską do pływającego molo, gdzie ciężarówki zjechały na ląd. Równocześnie kontynuowano dostawy pomocy humanitarnej przez przejścia graniczne od strony Izraela.
    17 maja 2024 r. wieczorem izraelski samolot myśliwski i helikopter szturmowy zaatakowały kompleks budynków w Dżeninie na północy Samarii. W kompleksie znajdowało się kilku terrorystów, odpowiedzialnych za liczne ataki terrorystyczne. W ataku zginął wysoki dowódca Islamskiego Dżihadu, Islama Khamajseha. Rannych zostało 8 osób.
    17 maja 2024 r. w Judei i Samarii doszło do 4 starć z izraelską policją graniczną. Odnotowano także jeden przypadek użycia improwizowanego ładunku wybuchowego.

17 maja 2024 r. przed południem izraelskie siły powietrzne zbombardowały szereg celów Hezbollahu w rejonie Sydonu, w południowym Libanie. Uderzono między innymi w obiekty obrony przeciwlotniczej Hezbollahu. Uderzono także w jadący samochód, zabijając wysokiego dowódcę Hezbollahu w tym sektorze, Husseina Khader Mahdiego.
    17 maja 2024 r. terroryści działający z południowego Libanu przeprowadzili 13 ataków na Izrael. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hezbollahu położone w południowym Libanie.
    17 maja 2024 r. Światowa Organizacja Zdrowia oświadczyła, że otwarcie przez Izrael nowych przejść granicznych pozwoliło podwoić ilość pomocy humanitarnej dostarczanej do Strefy Gazy. Rzecznik agencji, Abeer Etefa powiedziała jednak: "Sytuacja na północy uległa poprawie - obecnie działają cztery piekarnie dostarczające niezbędny chleb, ale ceny na lokalnych rynkach pozostają wysokie. Aby cofnąć o sześć miesięcy zagrożenie śmiercią głodową i zapobiec jej, wymagane są stałe codzienne przepływy dostaw żywności przez wiele punktów wejścia." Według danych Izraela, tylko dzisiaj przez izraelskie przejścia graniczne wjechało do strefy 365 ciężarówek z pomocą humanitarną i 76 tys. litrów paliwa. Egipt wciąż odmawia otwarcia przejścia granicznego Rafah.
    17 maja 2024 r. ministrowie spraw zagranicznych trzynastu państw wystosowali apel do Izraela, aby nie rozpoczynał dużej ofensywy w Rafah na południu Strefy Gazy. "Ponownie wyrażamy nasz sprzeciw wobec operacji wojskowej na pełną skalę w Rafah, która miałaby katastrofalne skutki dla ludności cywilnej. Wzywamy rząd Izraela, aby wpuścił pomoc humanitarną do Strefy Gazy przez wszystkie odpowiednie przejścia graniczne, w tym przez Rafah." Sygnatariuszami są Australia, Wielka Brytania, Kanada, Japonia, Nowa Zelandia, Korea Południowa, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia i Szwecja.
    17 maja 2024 r. francuscy policjanci zastrzelili rano terrorystę, który usiłował podpalić synagogę w Rouen we Francji. Terrorysta wrzucił koktajl Mołotowa do wnętrza synagogi, powodując duże zniszczenia. Przy zastrzelonym mężczyźnie znaleziono pistolet i nóż. Popołudniem francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin odwiedził synagogę w mieście Rouen, która dzisiaj była celem ataku terrorystycznego. Minister powiedział, że próba podpalenia synagogi była "aktem antysemickim wobec świętego miejsca", dodając, że ubolewa nad "niedopuszczalną i godną pogardy" przemocą wobec narodu żydowskiego we Francji.
    17 maja 2024 r. na stacji kolejowej w mieście Brugia w Belgii doszło do próby linczu na izraelskiej rodzinie. Powodem było zerwanie naklejonej na ścianie antyizraelskiej naklejki. Napastnik zaatakował 64-letniego ojca rodziny, a następnie dołączyły kolejne osoby. Zdarzenie nagrała 29-letnia córka. Rodzina zdołała uciec. Mężczyzna trafił do szpitala ze złamaną szczęką.
    17 maja 2024 r. w pobliżu ambasady Izraela w Sztokholmie słychać było strzały. Szwecka policja zwiększyła ochronę ambasady. "W związku z podejrzeniem strzałów w pobliżu ambasady Izraela w Sztokholmie, policja podejmuje środki bezpieczeństwa w celu ochrony izraelskiej i żydowskiej własności oraz interesów w całym kraju."

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Aktualności z Izraela


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2024 by Gedeon