KWIECIEŃ  -  CZERWIEC  2004 r.



  -  HISTORIA
      -  styczeń-marzec 2004 r.
          - kwiecień - czerwiec 2004 r.
      -  lipiec-wrzesień 2004 r.


Szesnasty Knesset (2003-2006)
Opublikowany Plan Szarona





 

 

1 kwietnia 2004 r. premier Ariel Szaron powiedział, że Izrael "może ruszyć przeciw Jaserowi Arafatowi".
    1 kwietnia 2004 r. izraelskie władze odmówiły przedłużenia wiz pobytowych 130 katolickim duchownym pracującym w Izraelu. W Izraelu przebywa 1703 księży, zakonników i zakonnic, którzy działają w 33 parafiach, siedmiu szpitalach, jedenastu ambulatoriach, ośmiu domach dziecka, pięciu domach starców, siedmiu ośrodkach pomocy inwalidom, 70 szkołach, pięciu seminariach duchownych i pięciu wyższych uczelniach.

1 kwietnia 2004 r. izraelscy komandosi wkroczyli do Betlejem w Judei. Żołnierze wkroczyli do szpitala psychiatrycznego prowadzonego przez katolickie zakonnice. Aresztowano 12 ukrywających się w szpitalu poszukiwanych palestyńskich terrorystów.
    1 kwietnia 2004 r. Izraelskie Siły Obronne przeprowadziły operację ewakuacji nielegalnego żydowskiego osiedla w pobliżu Ramallah w Samarii. Doszło do starć żydowskich osadników z izraelskimi policjantami. Aresztowano 6 osadników.
    1 kwietnia 2004 r. żydowscy osadnicy zaatakowali kamieniami izraelskich policjantów w rejonie Hebronu w Judei. Aresztowano 10 najbardziej agresywnych osadników.

1 kwietnia 2004 r. Europejskie Centrum do spraw Badań Rasizmu i Ksenofobii opublikowało w Strasbourgu (Francja) raport o wzroście antysemityzmu w Unii Europejskiej, który przejawia się w formie werbalnej oraz w aktach przemocy wobec Żydów.

2 kwietnia 2004 r. tłum kilkuset Palestyńczyków zaatakował kamieniami modlących się Żydów przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie. Doszło do starć z izraelską policją, która wkroczyła na teren Wzgórza Świątynnego. Demonstrujący Palestyńczycy zabarykadowali się w meczecie al-Aksa, do którego siłą wkroczyli izraelscy policjanci. W starciach rannych zostało 20 Palestyńczyków. Aresztowano 14 najbardziej agresywnych Palestyńczyków.

2 kwietnia 2004 r. izraelska kolumna pancerna wjechała do obozu uchodźców w Rafah na południu Strefy Gazy. W starciach zginął 1 Palestyńczyk. Wojskowe buldożery wyburzyły trzy arabskie domy, z których ostrzeliwano izraelskich żołnierzy. Wykryto i zniszczono podziemny tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    2 kwietnia 2004 r. terrorysta usiłował zastawić zasadzkę w pobliżu żydowskiego osiedla Netzarim w Strefie Gazy. Żołnierze ochrony zastrzelili napastnika.
    2 kwietnia 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski patrol wojskowy w Betlejem w Judei. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk.

2 kwietnia 2004 r. Stany Zjednoczone powtórzyły swój sprzeciw wobec gróźb Izraela, że może dojść do zabicia przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Jasera Arafata.
    2 kwietnia 2004 r. papież Jan Paweł II wezwał wspólnotę międzynarodową do dalszych starań o wznowienie dialogu między Izraelem i Palestyńczykami.
    2 kwietnia 2004 r. przewodniczący Rady Nadzorczej Radia Watykańskiego kardynał Roberto Tucci zaapelował o interwencję Parlamentu Europejskiego w kwestii wydawania wiz katolickim duchownym przez władze Izraela.

3 kwietnia 2004 r. palestyński terrorysta usiłował w nocy podłożyć bombę 20-kg przy żydowskim osiedlu Netzarim w Strefie Gazy. Żołnierze ochrony zastrzelili napastnika. Ostrzelano z moździerza żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy.
    3 kwietnia 2004 r. izraelska kolumna pancerna (100 czołgów i pojazdów opancerzonych) wjechała do Nablusu w Samarii. W starciach zostało rannych 5 Palestyńczyków. Przeszukano liczne domy. Aresztowano 40 Palestyńczyków.
    3 kwietnia 2004 r. palestyński terrorysta z Hamasu wdarł się do żydowskiego osiedla Avnei Hefetz w rejonie Tulkarem, w Samarii. Zginął 1 Izraelczyk, a 1 osoba została ranna. Żołnierze ochrony zastrzelili napastnika.
    3 kwietnia 2004 r. około 15 tys. Palestyńczyków uczestniczyło w wielkiej antyizraelskiej demonstracji w Dżeninie w Samarii. W przemarszu uczestniczyło kilkuset palestyńskich umundurowanych policjantów oraz 500 uzbrojonych terrorystów z Brygad Męczenników al-Aksa.

4 kwietnia 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

4 kwietnia 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

4 kwietnia 2004 r. izraelska firma Elbit podpisała kontrakt z amerykańskim Boeingiem na dostawę systemów hełmów dla pilotów samolotów. Kontrakt jest wart 63 miliony USD. Hełmy będą uzywane przez pilotów samolotów F-16 i F/A-18. Znajdą się na wyposażeniu F/A-18 sprzedanych do Australii, F-16 sprzedanych do Chile, F/A-18 sprzedanych do Finlandii oraz F-16 sprzedanych do Polski.

5 kwietnia 2004 r. trzech palestyńskich terrorystów usiłowało podłożyć bombę przy żydowskim osiedlu Netzarim w Strefie Gazy. Żołnierze ochrony zastrzelili napastników.

5 kwietnia 2004 r. nieznani sprawcy podpalili bibliotekę przy żydowskiej szkole United Talmud Torahs w Montrealu (Kanada).

6 kwietnia 2004 r. premier Ariel Szaron zapowiedział, że nawet jeśli dojdzie do ewakuacji żydowskich osiedli ze Strefy Gazy, to Izraelskie Siły Obronne nadal będą kontrolowały granicę Strefy z Egiptem aby powstrzymać przemyt broni i materiałów wybuchowych.

6 kwietnia 2004 r. izraelskie jednostki inżynieryjne wykryły i zniszczyły podziemny tunel przemytniczy w pobliżu Rafah, na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Od początku roku zniszczono siedem takich podziemnych tuneli, które służą do przemytu broni i materiałów wybuchowych z Egiptu.

7 kwietnia 2004 r. ambasador Watykanu w Izraelu Pietro Sambi, przekazał na ręce izraelskich ministrów spraw wewnętrznych i zagranicznych - Abrahama Poraza i Silwana Szaloma - protest w związku z działaniami policji wobec duchowieństwa w Ziemi Świętej.

7 kwietnia 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 27 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    7 kwietnia 2004 r. izraelski oddział wkroczył do Nablusu w Samarii. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 4 osoby zostały ranne.

8 kwietnia 2004 r. izraelska policja aresztowała 10 młodych ultraortodoksyjnych Żydów, których oskarżono o systematyczne napaści na arabskich taksówkarzy w Jerozolimie.
    8 kwietnia 2004 r. palestyńscy terroryści podpalili w dwóch miejscach Jerozolimski Las.

8 kwietnia 2004 r. palestyńscy terroryści podłożyli bombę przy przejściu granicznym Erez na północy Strefy Gazy. Żołnierze ochrony wykryli i zdetonowali bombę. Ostrzelano z moździerza żydowskie osiedle Kfar Darom w Strefie Gazy.
    8 kwietnia 2004 r. izraelscy komandosi wkroczyli do obozu uchodźców Deheisheh pod Betlejem w Judei. Aresztowano palestyńską terrorystkę-samobójczynię, która przygotowywała się do przeprowadzenia zamachu w Izraelu.
    8 kwietnia 2004 r. przedstawiciele Hamasu i Islamskiego Dżihadu potępili "amerykańską masakrę w Iraku" oraz wezwali wszystkich Arabów i Muzułmanów do wspierania "irackiego ruchu oporu".
    8 kwietnia 2004 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "muru bezpieczeństwa" w pobliżu wioski Biddu w Samarii. Doszło do starć z izraelską policją. Rannych zostało 3 izraelskich policjantów i 15 Palestyńczyków. Aresztowano 3 Palestyńczyków.

9 kwietnia 2004 r. minister obrony Szaul Mofaz powiedział, że Izrael życzy Stanom Zjednoczonym powodzenia w operacji irackiej i ostrzegł, że amerykańskie fiasko w Iraku stworzyłoby zagrożenie dla światowego pokoju.

9 kwietnia 2004 r. tysiące Palestyńczyków demonstrowało w Gazie w pierwszą rocznicę zajęcia Bagdadu (Irak) przez Amerykanów, wyrażając solidarność z Irakijczykami i wzywając do "świętej wojny" ze Stanami Zjednoczonymi. Podczas demonstracji w pobliżu Ramallah w Samarii doszło do starć, w których zostało rannych 3 izraelskich żołnierzy.

9 kwietnia 2004 r. przez liczne kraje arabskie przeszły demonstracje szyitów i sunitów, protestujących przeciwko atakom sił koalicji na Faludżę i inne miasta w Iraku, chwaląc zbrojne akcje irackich rebeliantów i oskarżając Stany Zjednoczone o zaostrzenie kryzysu na Bliskim Wschodzie, rozdartym już przez konflikt izraelsko-palestyński.

10 kwietnia 2004 r. izraelski oddział wkroczył do obozu uchodźców Balata w Nablusie, w Samarii. Przeszukano liczne domy. Aresztowano 11 Palestyńczyków.
    10 kwietnia 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Ganei Tal w Strefie Gazy. W wymianie ognia zginęła 1 Palestynka. Ostrzelano z moździerza żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy.

11 kwietnia 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    11 kwietnia 2004 r. żydowscy osadnicy demonstrowali w Tel Awiwie przeciwko rządowym planom likwidacji osiedli w Strefie Gazy.

11 kwietnia 2204 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski patrol wojskowy w pobliżu Nablusu w Samarii.
    11 kwietnia 2004 r. izraelscy komandosi wkroczyli do arabskiej wioski Akraba w pobliżu Nablusu, w Samarii. Przy próbie aresztowania zastrzelono 1 poszukiwanego palestyńskiego terrorystę. Aresztowano 2 Palestyńczyków. W innej operacji w rejonie Dżeninu w Samarii aresztowano 4 poszukiwanych Palestyńczyków.

12 kwietnia 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w okolicy miasta Sderot na Negewie.

12 kwietnia 2004 r. izraelskie kolumny pancerne wjechały do miast Dżenin i Tulkarem w Samarii. Przeszukano liczne domy. Aresztowano 10 poszukiwanych Palestyńczyków.
    12 kwietnia 2004 r. ośmiu palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, Hamasu i Brygad Męczenników Al-Aksa zaatakowało z trzech stron żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy. Równocześnie ostrzelano osiedle z moździerzy. Żołnierze ochrony zastrzelili dwóch napastników i zranili jednego, uniemożliwiając terrorystom dostanie się do osiedla.

12 kwietnia 2004 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush spotkał się w Waszyngtonie (USA) z prezydentem Egiptu Hosni Mubarakiem. Rozmowy dotyczyły konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

13 kwietnia 2004 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet udaremniła samobójczy zamach z użyciem krwi zakażonej wirusem HIV. Aresztowany palestyński zamachowiec miał zdetonował ładunek wybuchowy, który podczas eksplozji rozerwałby pojemnik z zakażoną krwią. Wirus miał zakazić osoby ranne w zamachu. Podczas świąt Pesach izraelskie służby bezpieczeństwa udaremniły dziesięć zamachów. Większość informacji uzyskano od aresztowanych wcześniej Palestyńczyków.
    13 kwietnia 2004 r. premier Ariel Szaron oświadczył, że "Izrael zachowa największe osiedla na Zachodnim Brzegu Jordanu". Szaron przedstawił żydowskie osiedla jako "miejsca, które pozostaną pod kontrolą Izraela, które będą coraz silniejsze i będą się rozwijały". Na terenie Zachodniego Brzegu Jordanu mieszka 230 tysięcy osadników izraelskich oraz ponad 2 miliony Palestyńczyków.
    13 kwietnia 2004 r. Palestyńczyk zaatakował i zranił 2 izraelskich policjantów w Jerozolimie.

13 kwietnia 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 19 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie w Samarii rozbito grupę przemytników broni. Między innymi przejęto140 karabinów Kałasznikow.
    13 kwietnia 2004 r. Izraelskie Siły Obronne przeprowadziły operację ewakuacji nielegalnego żydowskiego osiedla Hazon David w rejonie Hebronu, w Judei. Doszło do starć z izraelskimi policjantami. Aresztowano 6 najbardziej agresywnych osadników.
    13 kwietnia 2004 r. palestyński minister do spraw negocjacji Saeb Erekat skrytykował obietnice premiera Szarona zachowania wielkich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu. Zdaniem Erekata, to "przepis na zniszczenie procesu pokojowego".
    13 kwietnia 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski autobus w pobliżu osiedla Hermesh w Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

13 kwietnia 2004 r. sprofanowano żydowskiego cmentarza w Puchov (Słowacja). Policja zatrzymała sprawców.

14 kwietnia 2004 r. Izraelskie Siły Obronne otworzyły strefę przemysłową Erez na północy Strefy Gazy, umożliwiając 3 tys. Palestyńczykom udanie się do miejsc pracy.
    14 kwietnia 2004 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat oświadczył, że ewentualne poparcie Stanów Zjednoczonych dla planów Izraela pozostawienia największych żydowskich osiedli na terytoriach palestyńskich będzie sygnałem oznaczającym koniec procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.
    14 kwietnia 2004 r. palestyński premier Ahmed Korei przestrzegł Stany Zjednoczone przed zagwarantowaniem Izraelowi prawa do pozostawienia szeregu żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu.
    14 kwietnia 2004 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "muru bezpieczeństwa" w pobliżu wioski Beit Ajaza w Samarii. Doszło do starć z izraelską policją. Rannych zostało 12 Palestyńczyków.

14 kwietnia 2004 r. prezydent Mosze Kacaw oświadczył w Budapeszcie (Węgry), że Izrael nie planuje zabicia przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Jasera Arafata.
    14 kwietnia 2004 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George W.Bush ocenił jako "historyczny i odważny" izraelski plan ewakuacji żydowskich osiedli ze Strefy Gazy i części Samarii. Bush powiedział, że budowany "mur bezpieczeństwa" powinien mieć charakter czasowy a nie stały, natomiast uchodźcy palestyńscy powinni osiedlić się w nowo powstałym państwie palestyńskim, a nie w Izraelu. Prezydent dodał, że "nierealistyczne" jest oczekiwanie od Izraela powrotu "do granic ustalonych w rozejmie w 1949 roku".

      Opublikowany Plan Szarona

15 kwietnia 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W trakcie tych działań rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy. Wojskowe buldożery wyburzyły trzy arabskie domy w Betlejem i Beit Jala w Judei oraz w Tulkarem w Samarii. Domy należały do rodzin palestyńskich terrorystów.
    15 kwietnia 2004 r. izraelska kolumna pancerna (25 czołgów) wspierana przez helikoptery szturmowe "Apache" wjechała nad ranem do Rafah na południu Strefy Gazy. Jednostki inżynieryjne poszukiwały podziemnych tuneli przemytniczych na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Doszło do regularnej bitwy z palestyńskimi terrorystami z Hamasu, którzy broniąc podziemnego tunelu zdetonowali 5 ładunków wybuchowych i wystrzelili 2 rakiety przeciwpancerne w stronę izraelskich czołgów. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 20 osób zostało rannych. Wojskowe buldożery wyburzyły pięć arabskich domów, przy których znajdowało się wejście do podziemnego tunelu. Zniszczony tunel miał długość ponad 200 metrów i biegł na głebokości 6-8 metrów pod ziemią.
    15 kwietnia 2004 r. Izraelskie Siły Obronne przeprowadziły operację ewakuacji nielegalnego żydowskiego osiedla Havat Shaked w rejonie Hebronu w Judei. Doszło do starć żydowskich osadników z izraelską policją. Aresztowano 6 najbardziej agresywnych osadników.
    15 kwietnia 2004 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat wykluczył wszelkie ustępstwa w kwestii prawa do powrotu palestyńskich uchodźców, a także wycofania Izraela z palestyńskich terytoriów. Arafat powiedział: "Naszym przeznaczeniem jest obrona naszej ziemi, naszych świętych miejsc, Jerozolimy, naszego prawa do niepodległości i wolności oraz prawa uchodźców do powrotu do swej ojczyzny". Arafat dodał, że Palestyńczycy będą kontynuowali walkę o niepodległe państwo.
    14 kwietnia 2004 r. palestyński premier Ahmed Korei odrzucił deklaracje prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a W. Busha wspierające izraelski plan pokojowy. Korei wezwał Kwartet (USA, Unia Europejska, ONZ i Rosja) "o zwołanie konferencji na temat lekceważenia praw palestyńskich".
    15 kwietnia 2004 r. palestyński minister spraw zagranicznych Nabil Szaat zaapelował do Unii Europejskiej, Rosji i ONZ, aby przekonały Stany Zjednoczone do wycofania poparcia dla planu Szarona. Szaat wezwał do wycofania Izraela ze wszystkich palestyńskich terytoriów w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu.
    15 kwietnia 2004 r. palestyńska terrorystka-samobójczyni usiłowała wejść na teren żydowskiego osiedla Ariel w Samarii. Żołnierze ochrony aresztowali terrorystkę, przy której znaleziono bombę 25-kg.
    15 kwietnia 2004 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "muru bezpieczeństwa" w pobliżu wioski Biddu w Samarii. Doszło do starć z izraelską policją. Rannych zostało 16 Palestyńczyków. Aresztowano 7 najbardziej agresywnych Palestyńczyków.

15 kwietnia 2004 r. prezydent Francji Jacques Chirac powiedział, że jakakolwiek jednostronna zmiana granic między Izraelem a Palestyńczykami byłaby "niedobrym i niebezpiecznym precedensem". Chirac podkreślił, że pokoju nie można narzucić, i że właściwą drogą do jego osiągnięcia są negocjacje.
    15 kwietnia 2004 r. minister spraw zagranicznych Irlandii Brian Cowen oświadczył, że "Unia Europejska nie uzna żadnych zmian w granicach sprzed 1967 roku, innych niż te, które zostaną ustalone na mocy porozumienia między stronami". Cowen poparł międzynarodowy plan pokojowy "Mapa drogowa".
    15 kwietnia 2004 r. szef dyplomacji Unii Europejskiej Javier Solana pozytywnie ocenił izraelski plan wycofania się ze Strefy Gazy, zaznaczając jednocześnie, że Izrael powinien koordynować z władzami Autonomii Palestyńskiej wszelkie kroki w tej mierze w celu zapewnienia bezpiecznej ewakuacji.
    15 kwietnia 2004 r. sekretarz generalny ONZ Kofi Annan otwarcie skrytykował zwrot w bliskowschodniej polityce Stanów Zjednoczonych. Podkreślił, że ostateczne rozwiązanie pokojowe na Bliskim Wschodzie powinno zostać wypracowane na drodze wielostronnych negocjacji w oparciu o rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ.

16 kwietnia 2004 r. doszło do wybucho konstruowanej bomby w jednym z domów w obozie dla uchodźców w Nablusie. Zginął 1 Palestyńczyk, a 2 zostało rannych. Należeli do Islamskiego Dżihadu.
    16 kwietnia 2004 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko "murowi bezpieczeństwa" w pobliżu Ramallah. Podczas starć z policją zginął 1 Palestyńczyk, który atakował Izraelczyków butelkami z płonącą benzyną.
    16 kwietnia 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Kfar Darom, w Strefie Gazy.
    16 kwietnia 2004 r. podczas starć w Hebronie został ranny izraelski żołnierz.

16 kwietnia 2004 r. ministrów spraw zagranicznych UE opowiedzieli się za równoprawnym włączeniem Palestyńczyków do rokowań nad rozwiązaniem pokojowym na Bliskim Wschodzie. Joschka Fischer (Niemcy) powiedział, że sprawiedliwy pokój wymaga, by przy stole rokowań zasiadły obie strony. Ważne jest, by nic się nie wydarzyło bez Palestyńczyków. Jack Straw (Wielka Brytania) uznał zapowiedziane przez Szarona jednostronne wycofanie Izraela z osiedli w Strefie Gazy za szansę, jeśli nie będzie sprzeczne z międzynarodowym planem pokojowym - "mapą drogową". Javier Solana oświadczył, że mapa drogowa jest nadal obowiązującą bazą rozwiązania pokojowego. Podobnie wypowiedział się Brian Cowen (Irlandia). Cowen skrytykował poparcie prezydenta USA dla jednostronnych planów Szarona.

17 kwietnia 2004 r. palestyński terrorysta-samobójca z Hamasu wysadził się na przejściu granicznym Erez, na północy Strefy Gazy. Rannych zostało 4 Izraelczyków (w tym 2 izraelskich żołnierzy). Wystrzelono rakietę Qassam na żydowskie osiedle Gadid w Strefie Gazy.
    17 kwietnia 2004 r. podczas starć w Tulkarem, zginął 1 Palestyńczyk, który atakował izraelskie pozycje butelkami z benzyną.
    17 kwietnia 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili kilka rakiet Qassam ze Strefy Gazy. Rakiety spadły w pobliżu kibutzu Sha'ar Hanegev.
    17 kwietnia 2004 r. izraelskie śmigłowiec ostrzelał rakietami palestyński samochód w Gazie, zabijając przywódcę Hamasu, Abdel Aziz al-Rantissiego oraz jego 2 ochroniarzy.
    17 kwietnia 2004 r. izraelska armia wzmocniła całkowitą blokadę Zachodniego Brzegu Jordanu i Strefy Gazy.
    
17 kwietnia 2004 r. palestyński premier Ahmed Korei powiedział, że zgładzenie przez Izrael lidera Hamasu Abdela-Aziza al-Rantissiego jest bezpośrednim rezultatem zachęty ze strony Stanów Zjednoczonych.
    17 kwietnia 2004 r. szef palestyńskiej dyplomacji Nabil Szaat oświadczył, że nie widzi możliwości zawarcia pokoju z popieranym przez USA izraelskim rządem Ariela Szarona.

17 kwietnia 2004 r. rzecznik izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych Jonathan Peled oświadczył, że "Izrael uderzył dziś w mózg terroryzmu, którego ręce były splamione krwią". "Dopóki władze palestyńskie nie kiwną palcem i nie zaczną walczyć z terroryzmem, Izrael nadal będzie robił to sam", podkreślił Peled.

17 kwietnia 2004 r. Javier Solana oświadczył, że "Izrael ma prawo bronić swoich obywateli przed atakami terrorystycznymi, ale akcje tego typu są nie tylko bezprawne, ale i nie prowadzą do obniżenia napięcia". Brytyjski minister spraw zagranicznych Jack Straw potępił akcję Izraela jako "nielegalną" egzekucję. Irlandzki minister spraw zagranicznych Brain Cowen wezwał Izrael, aby przestał łamać prawo międzynarodowe swą polityką bezprawnych egzekucji i potępił zabójstwo lidera Hamasu. Minister spraw zagranicznych Hiszpanii, Miguel Angel Moratinos, potępił izraelską akcję gdyż "przeszkadza w tworzeniu klimatu pokoju i współistnienia". Francuskie MSZ określiło ją jako "niemożliwe do zaakceptowania naruszenie prawa międzynarodowego". Szef niemieckiej dyplomacji, Joschka Fischer potępił "pozaprawne egzekucje" jako "sprzeczne z prawem międzynarodowym". Jako "akt przemocy sprzeczny z zasadami państwa prawa" potępił zabójstwo Rantissiego rzecznik greckiego MSZ, Gheorgios Kumutsakos.
    17 kwietnia 2004 r. przedstawiciel Departamentu Stanu USA zaapelował do Izraela, aby rozważył konsekwencje swoich działań. "Nie zmieniliśmy polityki. Sądzimy, iż Izrael powinien mieć świadomość konsekwencji tego co robi. Uważamy także, iż Palestyńczycy powinni zapanować na terroryzmem".

18 kwietnia 2004 r. Izrael oświadczył, że zabijając lidera Hamasu zgładził "mózg terroryzmu" i zapowiedział, że nadal będzie atakował przywódców terrorystów. Premier Ariel Szaron zapowiedział, że nie zaprzestanie ścigania kolejnych przywódców Hamasu. Minister bez teki Gideon Ezra ujawnił, że kolejnym liderem Hamasu, który znalazł się na celowniku, jest Chalid Meszal, polityczny przywódcy organizacji, którego siedzibą jest Damaszek w Syrii.
    18 kwietnia 2004 r. izraelska armia, policja i służby bezpieczeństwa zostały postawione w stan gotowości bojowej na całym terytorium kraju. Izraelski wywiad doniósł o 50 planowanych atakach terrorystycznych.

18 kwietnia 2004 r. palestyńscy terroryści z Hamasu ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Atzmona w Strefie Gazy. Wystrzelono 2 rakiety Qassam na żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy.
    18 kwietnia 2004 r. Hamas wybrał kolejnego, tym razem tajnego, przywódcę organizacji. Hamas zapowiedział krwawy odwet - "100 zamachów za śmierć" swego lidera. Brygady Męczenników Al-Aksy zapowiedziały, że "odpowiedzą na śmierć Rantisiego uderzeniem w serce państwa syjonistycznego".
    18 kwietnia 2004 r. w pogrzebie przywódcy Hamasu, Abdel Aziz al-Rantissiego, w Gazie wzięło udział około 10 tysięcy Palestyńczyków. Tłum skandował: "Zemsta, zemsta, zemsta". Nad Gazą unosił się dym z palonych opon.
    18 kwietnia 2004 r. lider Palestyńczyków Jaser Arafat potępił zabójstwo szefa Hamasu, Abdela-Aziza al-Rantissiego, którego określił jako "odważnego przywódcę". Arafat powiedział, że "zbrodnie okupacji izraelskiej" sprawią, że Palestyńczycy będą bardziej niezłomni.
    18 kwietnia 2004 r. Palestyńczycy zorganizowali we wsi Biddu demonstrację przeciwko budowie muru bezpieczeństwa. W starciach z policją zostało rannych 11 Palestyńczyków. Aresztowano 2 osoby.
    18 kwietnia 2004 r. Palestyńczycy obrzucali kamieniami izraelski samochód w pobliżu osiedla Kiryat Sefer, na Zachodnim Brzegu. 2 Izraelczyków zostało rannych.
    18 kwietnia 2004 r. uzbrojony palestyński terrorysta usiłował przedostać się do żydowskiego osiedla Netzarim, w Strefie Gazy. Został zastrzelony przez ochronę osiedla. Ostrzelano z moździerza osiedle Kfar Darom. Rakieta przeciwpancerna spadła na osiedle Atzmona.

18 kwietnia 2004 r. egipski minister spraw zagranicznych Ahmed Maher powiedział, że zabójstwo Ranitissiego "stawia pytania o realność celów" Izraela i "potwierdza, że korzysta on z okazji, aby oszukiwać świat, zabijać szanse na pokój i popychać region na krawędź otchłani".
    18 kwietnia 2004 r. Stany Zjednoczone oświadczyły, że obawiają się o stabilność na Bliskim Wschodzie, po zabiciu przez Izrael lidera Hamasu Abdela-Aziza al-Rantissiego.
    
18 kwietnia 2004 r. papież Jan Paweł II, apelując o zaprzestanie rozlewu krwi w Ziemi Świętej, nazwał zamach "nieludzkim czynem sprzecznym z wolą Boga".

19 kwietnia 2004 r. dwaj izraelscy Arabowie ostrzelali patrol izraelskiej straży granicznej w pobliżu miejscowości Kafr Kanna, o ok. 8 km na północ od miasta Nazaret, w północnym Izraelu. Żołnierze zastrzelili jednego napastnika, a drugiego zranili.
    Od końca 1989 r. do Izraela przybyło 965 tys. nowych imigrantów. Największa liczba prawie 72 tys. imigrantów osiedliła się w mieście Aschdod. W Hajfie zamieszkało prawie 70 tys. nowych imigrantów. Jerozolima przyjęła 60 tys. osób.

19 kwietnia 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili sześć rakiet Qassam na żydowskie osiedla w Strefie Gazy. Jedna rakieta Qassam trafiła w budynek w osiedlu Nisanit. 3 osoby zostały ranne, budynek spłonął. Do ostrzału przyznała się organizacja Brygad Ezedina al-Kasima - zbrojne ramię Hamasu.
    19 kwietnia 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód pod Nablusem, raniąc izraelskiego żołnierza. W innym incydencie został ranny oficer straży granicznej.
    19 kwietnia 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę Qassam na żydowskie osiedle Nisanit w Strefie Gazy. Uszkodzony został dom mieszkalny. Ranny został 1 Izraelczyk.

19 kwietnia 2004 r. przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi skrytykował poczynania izraelskiego premiera Ariela Szarona.

20 kwietnia 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili 2 rakiety Qassam ze Strefy Gazy. Rakiety spadły na izraelskie miasto Sderot, nie powodując strat. Inna rakieta trafiła w przemysłową strefę Erezu.
    20 kwietnia 2004 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski autobus we Wschodniej Jerozolimie, raniąc 3 osoby.
    20 kwietnia 2004 r. premier Ariel Szaron zapowiedział, że Izrael będzie w dalszym ciągu uśmiercał liderów zbrojnych antyizraelskich ugrupowań terrorystycznych. "Pozbyliśmy się mordercy numer jeden i mordercy numer dwa, a lista nie jest krótka" oświadczył.
    20 kwietnia 2004 r. premier Ariel Szaron zapowiedział, że ewakuacja żydowskich osiedli nie rozpocznie się, dopóki Izrael nie ukończy budowy muru bezpieczeństwa wokół Zachodniego Brzegu. Minister obrony Szaul Mofaz oświadczył, że mur zostanie ukończony jeszcze w tym roku i obejmie osiedla Maaleh Admium i Ariel, które głęboko wrzynają się w Zachodni Brzeg Jordanu. Izrael nie porzuci osiedli po drugiej stronie muru - powiedział Mofaz - ale otoczy je odrębnymi murami bezpieczeństwa.

20 kwietnia 2004 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu wystrzelili 6 rakiet Qassam na żydowskie osiedle Nisanit w Strefie Gazy. Uszkodzony został dom mieszkalny. Rannych zostało 3 Izraelczyków.
    20 kwietnia 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rakietami Qassam osiedla żydowskie w Strefie Gazy. Uszkodzono dom w osiedlu Gush Katif. Dwa pociski moździerzowe uderzyły w osiedle Nisanit na północy Gazy. Jeszcze inna rakieta trafiła w Kibuc Niram, a dwie rakiety w osiedle Newe Dekalim na południu terytorium Gazy, uszkadzając tam dom.
    20 kwietnia 2004 r. w odpowiedzi na palestyńskie ataki rakietowe, izraelski oddział wkroczył do Strefy Gazy w okolicach osiedla Nisanit. Doszło do bitwy z palestyńskimi terrorystami, których liczbę ocenia się na około 200. 5 Palestyńczyków zginęło, a 33 zostało rannych. W starciu zostało rannych też 5 izraelskich żołnierzy. W ciągu dwóch ostatnich dni na cele w Izraelu spadło 15 palestyńskich rakiet. Rakiety zniszczyły co najmniej pięć budynków.
    20 kwietnia 2004 r. izraelski oddział wjechał do miasta Silwad na Zachodnim Brzegu, w którym urodził się Chaled Maszaal, przywódca Hamasu. Podczas rewizji domów zatrzymano 70 osób.

20 kwietnia 2004 r. polityczny przywódca palestyńskiej organizacji Hamas, Chaled Meszaal, wezwał Arabów i cały świat muzułmański do zawarcia sojuszu przeciwko Stanom Zjednoczonym i Izraelowi. Meszaal przebywa w obozie uchodźców palestyńskich al-Jarmuk, w pobliżu Damaszku, w Syrii.
    20 kwietnia 2004 r. król Jordanii Abdullah odłożył planowane na środę spotkanie w Waszyngtonie z prezydentem George'em W. Bushem, podając jako powód wątpliwości w kwestii stanowiska USA wobec bliskowschodniego procesu pokojowego.
    20 kwietnia 2004 r. kraje arabskie przedłożyły Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji potępiającej Izrael za zamordowanie przywódcy palestyńskiej organizacji Hamas, Abdelaziza al-Rantissiego.
    20 kwietnia 2004 r. francuska firma ubezpieczeniowa AXA zgodziła się na wypłatę odszkodowań Żydom, którzy mieli w Iraku nieruchomości i uciekli stamtąd na początku lat 50-tych. Może stać się to precedensem, torującym drogę do wypłaty rekompensat 850 tys. Żydów, którzy musieli uciekać z krajów arabskich. Grupa "Sprawiedliwość dla Żydów z krajów arabskich" ocenia, że wartość własności żydowskiej, pozostawionej w krajach arabskich, wynosi 100 miliardów dolarów.

21 kwietnia 2004 r. izraelskie więzienie opuścił Mordechai Vanunu. Odsiedział on karę 18 lat za zdradzenie izraelskich tajemnic dotyczących projektu atomowego Dimona.

21 kwietnia 2004 r. izraelskie oddziały Brygady Givati wkroczyły do Strefy Gazy w rejonie miast Beit Lahia i Beit Hanun. Doszło do regularnych starć z palestyńskimi terrorystami. Zginęło 5 Palestyńczyków, a 40 zostało rannych.
    21 kwietnia 2004 r. izraelscy komandosi zatrzymali pod Betlejem poszukiwanego palestyńskiego terrorystę z Tenzim.

21 kwietnia 2004 r. prezydent George W. Bush oświadczył, że ewentualne wejście w posiadanie przez Iran broni nuklearnej byłoby niemożliwe do zaakceptowania "dla interesów pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że ich (Irańczyków) deklarowanym celem jest zniszczenie Izraela".

22 kwietnia 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski posterunek wojskowy pod Kfar Darom, w Strefie Gazy. Ranny został izraelski oficer.
    22 kwietnia 2004 r. izraelskie oddziały Brygady Givati wkroczyły do Strefy Gazy w rejonie miast Beit Lahia i Beit Hanun. Podczas starć zginęło 7 Palestyńczyków. Przypadkowo zginęły także dwie palestyńskie dziewczynki. Rannych zostało 40 Palestyńczyków.
    22 kwietnia 2004 r. izraelski oddział pancerny wkroczył w okolice Rafah, na południu Strefy Gazy. Poszukiwano podziemnych tuneli służących do przemytu broni.
    22 kwietnia 2004 r. izraelscy komandosi zastrzelili 3 poszukiwanych terrorystów palestyńskich pod Tulkarem. Należeli do organizacji zbrojnej Brygad Męczenników Al-Aksa. W innych operacjach na Zachodnim Brzegu aresztowano 10 Palestyńczyków.

    22 kwietnia 2004 r. przywódca Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat wypędził 20 poszukiwanych terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa, którzy ukrywali się do tej pory w kompleksie budynków rządowych Muqata w Ramallah.

22 kwietnia 2004 r. w Kuala Lumpur rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie ministrów spraw zagranicznych państw Organizacji Konferencji Islamskiej, poświęcone sytuacji na Bliskim Wschodzie. W sesji uczestniczą przedstawiciele 14 państw muzułmańskich. Z wnioskiem o pilne zwołanie konferencji wystąpił przywódca Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat.
    22 kwietnia 2004 r. prezydent USA George W.Bush odrzucił międzynarodowe potępienie, z jakim spotyka się premier Izraela Ariel Szaron i oświadczył, że "W moim pojęciu, cały świat powinien powiedzieć: 'Dziękujemy ci, Arielu. Teraz nareszcie mamy szansę na zbudowanie pokojowego państwa palestyńskiego'".
    22 kwietnia 2004 r. Iran przyrzekł kontynuację współpracy z Narodami Zjednoczonymi i UE w kwestiach swego programu nuklearnego, zapowiedział też nowe kroki dla jej usprawnienia.

23 kwietnia 2004 r. grupa 15 włoskich i katolickich pielgrzymów przebiegła 10-kilometrowy "maraton pokoju" z Jerozolimy do Betlejem.
    23 kwietnia 2004 r. premier Izraela Ariel Szaron oświadczył, że nie czuje się już związany złożoną prezydentowi USA George'owi W. Bushowi obietnicą, że nie wyrządzi krzywdy przywódcy Palestyńczyków Jaserowi Arafatowi. Szaron oskarża Arafata o wspieranie radykalnych ugrupowań palestyńskich, które podczas trwającej już trzy i pół roku Intifady zabiły ponad 900 Izraelczyków.
    23 kwietnia 2004 r. izraelska telewizja podała, powołując się na źródła palestyńskie, że premier Autonomii Ahmed Korei złożył na ręce Jasera Arafata dymisję. Premier Szaron oskarżał go o brak jakichkolwiek działań przeciwko zbrojnym ugrupowaniom palestyńskim.

23 kwietnia 2004 r. władze palestyńskie zareagowały na piątkowe oświadczenie telewizyjne premiera Izraela, że "nie czuje się już zobowiązany" obietnicą daną prezydentowi USA, iż nie wyrządzi krzywdy Jaserowi Arafatowi, ostrzeżeniem, że doprowadziłoby to do destabilizacji całego regionu.
    23 kwietnia 2004 r. izraelscy żołnierz wkroczyli do Tulkarem na Zachodnim Brzegu. Podczas próby aresztowania poszukiwanych terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa doszło do strzelaniny, w której zginęło 3 terrorystów i 1 został ranny.
    23 kwietnia 2004 r. izraelscy komandosi wkroczyli do wioski Taluza na Zachodnim Brzegu Jordanu. Przy próbie aresztowania terrorystów Hamasu, doszło do strzelaniny, w której zginął 1 terrorysta i 1 został ranny. Aresztowano 2 osoby.

23 kwietnia 2004 r. Biały Dom otwarcie powiedział Izraelowi, że premier Ariel Szaron musi dotrzymać dawnej obietnicy, iż nie wyrządzi krzywdy prezydentowi Autonomii Palestyńskiej Jaserowi Arafatowi.

24 kwietnia 2004 r. specjalny wysłannik ONZ do Iraku Lakhdar Brahimi powtórzył opinię - którą wyrażał już wcześniej i za którą był ostro krytykowany - że polityka Izraela jest "trucizną" dla Bliskiego Wschodu.

24 kwietnia 2004 r. izraelska policja aresztowała palestyńskiego terrorystę na dworcu autobusowym w Tel Awiwie. Terrorysta przygotowywał zamach.

24 kwietnia 2004 r. izraelski oddział specjalny wkroczył do Dżeninu w celu zatrzymania poszukiwanego palestyńskiego terrorysty. Podczas aresztowania doszło do strzelaniny, podczas której zginęło 2 terrorystów z Islamskiego Dżihadu. Ranny został izraelski oficer.
    24 kwietnia 2004 r. dwóch palestyńskich terrorystów z Hamasu przygotowywało atak w rejonie Qabatiyah, na Zachodnim Brzegu. Zostali wykryci i zastrzeleni przez izraelską straż graniczną.

25 kwietnia 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zostały postawione w stan alarmu antyterrorystycznego z powodu Dnia Pamięci i zbliżającego się Dnia Niepodległości. W dniu dzisiejszym wywiad otrzymał 49 ostrzeżeń o planowanych zamachach. W chwili obecnej Shin Beit jest w stanie powstrzymać 97% planowanych ataków terrorystycznych.
    25 kwietnia 2004 r. Centralne Biuro Statystyczne podało, że w Izraelu żyje 6.870.000 ludzi, z czego 81% to Żydzi (5.470.000) i 19% Arabów. W Jerozolimie żyje 692.000 mieszkańców, w tym 464 tys. Żydów i 228 tys. Arabów. W rejonie Tel Awiwu znajduje się czternaście izraelskich miast o ludności przekraczającej 100 tys. osób. W Hajfie żyje 270 tys. ludzi. 66% izraelskich Żydów narodziło się w Izraelu. Około 1,2 mln Żydów pochodzi z krajów byłego ZSRR. Ponad 500 tys. pochodzi z Maroka, 245 tys. z Iraku, 240 tys. z Rumunii, 220 tys. z Polski. W ostatnim roku w Izraelu narodziło się 144 tys. dzieci i przybyło 21 tys. imigrantów. Wśród nowych imigrantów 11 tys. pochodziło z Rosji, 2.600 z Etiopii, 1.800 z Francji, 1.600 ze Stanów Zjednoczonych i 1.200 z Argentyny.
    25 kwietnia 2004 r. Sąd Najwyższy Izraela uchylił wprowadzony dwa i pół roku temu zakaz akredytacji dziennikarzy palestyńskich.

25 kwietnia 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód pod Hebronem, w Judei. Zginął 1 żydowski osadnik, a 2 osoby zostały ranne. Do ataku przyznały się Brygady Męczenników Al-Aqsa.
    25 kwietnia 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód przy wiosce Idna, w rejonie Hebronu w Judei. Rannych zostało 3 Izraelczyków.

26 kwietnia 2004 r. izraelski wywiad wojskowy namierzył nowego dowódcę Hamasu w Strefie Gazy, jest nim Dr. Mahmoud A-Zahar, będący jednym z twardogłowych działaczy tej radykalnej islamskiej organizacji palestyńskiej. Zahar jest chirurgiem, był też osobistym lekarzem szejka Jasina.
    26 kwietnia 2004 r. podczas starć w Strefie Gazy zginął 1 Palestyńczyk, a 1 osoba została ranna. Palestyńscy terroryści zdetonowali także bombę przy przejeżdżającym patrolu izraelskim pod Rafaj i ostrzelali z moździerza osiedle Netzarim.
    26 kwietnia 2004 r. palestyńscy terroryści z hamasu próbowali wystrzelić rakietę Qassam z okolic obozu uchodźców Mughazi, w Strefie Gazy. Rakieta wybuchła zabijając 3 terrorystów.

26 kwietnia 2004 r. z formalnym protestem w sprawie wypowiedzi Brahimiego wystąpił w siedzibie ONZ w Nowym Jorku ambasador Izraela przy ONZ, Dan Gillerman. Podkreślił, iż wypowiedź ta rodzi wątpliwości co do bezstronności ONZ w kwestii konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

27 kwietnia 2004 r. izraelscy żołnierze zastrzelili pod Tulkarem 2 uzbrojonych terrorystów palestyńskich, z Brygad Ezzedina al-Kassama, zbrojnego ramienia Hamasu.

27 kwietnia 2004 r. ponad 60 tys. Izraelczyków demonstrowało przeciwko planom likwidacji żydowskich osiedli w Strefie Gazy.

27 kwietnia 2004 r. Światowy Kongres Żydów rozpoczął kampanię mająca na celu potępienie antysemityzmu przez ONZ. WJC chce w ciągu najbliższych dwóch miesięcy zebrać milion podpisów pod apelem o uchwalenie rezolucji potępiającej antysemityzm.

28 kwietnia 2004 r. prokuratura stwierdziła, że nie zebrano wystarczających dowodów umożliwiających oskarżenie premiera Ariela Szarona o udział w skandalu łapówkarskim.

28 kwietnia 2004 r. palestyński terrorysta-samobójca z Hamasu wysadził się w samochodzie-pułapce przy punkcie kontrolnym na wjeździe do żydowskiego osiedla Kfar Darom w Strefie Gazy. Rannych zostało 4 izraelskich żołnierzy, którzy ostrzelali arabski samochód usiłujący staranować bramę wjazdową do osiedla.

28 kwietnia 2004 r. w Berlinie rozpoczęła się konferencja międzynarodowa na temat antysemityzmu. W konferencji zorganizowanej przez Organizację Współpracy i Bezpieczeństwa w Europie (OBWE) uczestniczy 600 delegatów z 55 krajów oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Uczestnicy konferencji zamierzają przyjąć plan walki z antysemityzmem i rasizmem. Według Instytutu Stephena Rotha zajmującego się badaniami nad współczesnym antysemityzmem i rasizmem (Stephen Roth Institute of Contemporary Anti-Semitism and Racism) najwięcej incydentów antysemickich ma miejsce we Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Niemczech i Kandzie.

29 kwietnia 2004 r. izraelskie dzienniki "Jedijot Aharonoth" oraz "Maariw" opublikowały wyniki sondaży dotyczących referendum w partii Likud. Z ankiet wynika, że około 43% Likudu odrzuci plan Szarona, natomiast poprze go 36%.
    29 kwietnia 2004 r. izraelska policja aresztowała w Jerozolimie młodą 16-letnią Palestynkę, która przygotowywała zamach terrorystyczny.

29 kwietnia 2004 r. palestyński terrorysta ostrzelał izraelskich żołnierzy przed wjazdem do żydowskiego osiedla Kadim, na Zachodnim Brzegu. Napastnik został zastrzelony. Do ataku przyznały się Brygady Męczenników Al-Aqsa.
    29 kwietnia 2004 r. izraelscy żołnierze zastrzelili dwóch palestyńskich terrorystów z Hamasu w Tulkarem, w Samarii.
    29 kwietnia 2004 r. izraelscy komandosi aresztowali pod Ramallah lokalnego przywódcę Tanzim, Ali Barhgouti. W okolicach Betlejem aresztowano 3 aktywistów Hamasu.

    29 kwietnia 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski autobus w pobliżu osiedla Neve Dekalim, w Strefie Gazy. Podłożono także 40-kg bombę przy granicy Strefy Gazy. Została rozbrojona przez saperów.

30 kwietnia 2004 r. premier Ariel Szaron oświadczył, że jeśli we własnej partii Likud nie znajdzie poparcia dla swego planu częściowego wycofania się z terytoriów palestyńskich, niezbędne mogą się okazać nowe wybory.

30 kwietnia 2004 r. sekretarz generalny ONZ Kofi Annan wezwał przywódcę Palestyńczyków Jasera Arafata do "dania szansy" izraelskiemu planowi wycofania się ze Strefy Gazy.

30 kwietnia 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rakietami izraelską bazę wojskową przy osiedlu Gush Katif, w Strefie Gazy. Rannych zostało 2 żołnierzy. Ostrzelano również osiedle Newe Dekalim.
    30 kwietnia 2004 r. izraelski oddział przeprowadził odwetowy rajd do obozu uchodźców Khan Junis, na południu Strefy Gazy. Zburzono 6 arabskich domów i uszkodzono 5 innych.

1 maja 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy.
    1 maja 2004 r. izraelski oddział wkroczył do obozu uchodźców Kchan Junis na południu Strefy Gazy. Podczas starć zginął 1 Palestyńczyk.

2 maja 2004 r. palestyńscy terroryści z Ludowych Komitetów Oporu ostrzelali żydowski samochód w pobliżu przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy. Zginął 1 żydowski osadnik i 4 jego dzieci.
    2 maja 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Gush Katif, w Strefie Gazy. Zginęły cztery dziwczynki w wieku od 2 do 11 lat i ich matka w szóstym miesiącu ciąży. Palestyńscy terroryści dobijali z bliska swoje ofiary. Do ataku przyznały się Islamski Dżihad i Ludowe Komitety Oporu. Całą akcję sfilmowano z pobliskiego izraelskiego posterunku, którego żołnierze zabili obu palestyńskich napastników. Film pokazała izraelska telewizja.
    2 maja 2004 r. izraelskie śmigłowce ostrzelały budynek rozgłośni radiowej Hamasu w Gazie. 7 osób zostało rannych.
    2 maja 2004 r. izraelskie śmigłowce ostrzelały arabski samochód w Nablusie, zabijając 4 terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksy.

2 maja 2004 r. w referendum wśród członków partii Likud, aż 59,5% głosów padło przeciwko planowi premiera Ariela Szarona w sprawie likwidacji osiedli żydowskich w Strefie Gazy. Jak zakomunikował rzecznik Likudu, tylko 39,7% członków partii poparło inicjatywę premiera.
    2 maja 2004 r. premier Izraela Ariel Szaron oświadczył, że mimo porażki poniesionej w referendum wśród członków swej partii Likud, w sprawie wycofania się Izraela ze Strefy Gazy, nadal będzie szefem rządu.

3 maja 2004 r. izraelski wicepremier Ehud Olmert oświadczył, że plan Szarona w sprawie likwidacji osiedli żydowskich w Strefie Gazy mógłby zostać zmodyfikowany.
    3 maja 2004 r. premier Izraela Ariel Szaron z łatwością przetrwał w Knessecie głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności dla jego rządu. Wniosek o wotum nieufności dla Szarona złożyła partia Merec (lewica laicka) i trzy ugrupowania mniejszości arabskiej w Knesecie, usiłując zdyskontować w ten sposób niepowodzenie premiera i trudną dla niego sytuację we własnej partii po odrzuceniu planu. Wnioskodawcy kwestionowali politykę społeczną i gospodarczą rządu. Wniosek został odrzucony 62 głosami. Poparło go 46 deputowanych na ogólną liczbę 120 członków Knesetu.

3 maja 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały na Zachodnim Brzegu 31 Palestyńczyków podejrzanych o działalność terrorystyczną.

4 maja 2004 r. izraelskie pojazdy wojskowe zablokowały trzy wejścia do kwatery głównej prezydenta Autonomii Palestyńskiej Jasera Arafata w Ramalli, na Zachodnim Brzegu Jordanu.
    4 maja 2004 r. w Tulkarem wybuchła bomba przygotowywana do ataku terrorystycznego. Zginął palestyński chłopiec, a 2 zostało rannych.
    
4 maja 2004 r. izraelski oddział wkroczył do obozu dla uchodźców w Khan Junis, w Strefie Gazy. Podczas strzelaniny zginął 1 Palestyńczyk, a 17 zostało rannych.

4 maja 2004 r. izraelskie media doniosły, że prawdopodobnie Ariel Szaron przygotuje zmodyfikowaną wersję planu ewakuacji żydowskich osiedli, których liczba ma zostać zmniejszona. W Strefie Gazy pozostałyby osiedla: Netzarim, Kfar Darom i Morag. W północnej Samarii pozostałyby: Kadim i Ganim, oraz być może Chomesh.

4 maja 2004 r. Kwartet Madrycki (ONZ, USA, UE i Rosji) zaakceptował plan izraelskiego premiera Ariela Szarona w sprawie wycofania się Izraela z Gazy i części Zachodniego Brzegu jako "rzadką okazję" w poszukiwaniu pokoju na Bliskim Wschodzie.

5 maja 2004 r. izraelskie oddziały wkroczyły jednocześnie do trzech obozów dla uchodźców w Strefie Gazy: Khan Junis, Rafah i Deir el Balah. W trakcie wymiany ognia zginął 1 Palestyńczyk. Podczas operacji armia zburzyła 8 arabskich domów.
    5 maja 2004 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy. Zostali zastrzeleni przez żołnierzy ochrony. Terroryści byli uzbrojeni.
    5 maja 2004 r. palestyńscy terroryści osiem razy ostrzelali i zaatakowali kamieniami żydowskie samochody na Zachodnim Brzegu.
    5 maja 2004 r. izraelscy komandosi zastrzelili pod Nablusem wysokiego dowódcę Hamasu, Mohammed Janajra.

5 maja 2004 r. terroryści z Hezbollahu ostrzelali z południowego Libanu terytorium Izraela, w okolicach Kibbutz Achziv. W odpowiedzi izraelskie samoloty ostrzelały pozycje Hezbollahu.
    5 maja 2004 r. izraelska minister szkolnictwa Limor Livnat zarządała od Uniwersytetu Ben Gouriona w Beer Sheva (Negev) natychmiastowego zwolnienia z pracy profesora socjologii politycznej Leva Grinberga kierującego uniwersyteckim Instytutem Nauk Społecznych im. Huberta Humphreya. Ogłosiła do tego czasu bojkot Uniwersytetu przez władze publiczne. Profesor jest oskarżony o antysemityzm i nawoływanie do nienawiści rasowej.
    5 maja 2004 r. po rocznym pobycie w więzieniu izraelskim, zwolniono wpływowego polityka Hamasu - odpowiadającego za rejon Strefy Gazy, Szejka Mohamada Taha - uważanego za jednego z założycieli Hamasu. Został on odesłany do obozu palestyńskiego al-Bureidż w Strefie.

6 maja 2004 r. izraelskie ministerstwo budownictwa przeznaczyło prawie 7 mln USD na nowe inwestycje służące rozbudowie żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu. Pieniądze te mają być wydane na nowe linie energetyczne, drogi, wodociągi i inną infrastrukturę.
    6 maja 2004 r. izraelska armia ostrzelała dwie grupy terrorystów Hezbollahu, które próbowały przkroczyć granicę libańsko-izraelską w okolicach Har Dov.

6 maja 2004 r. izraelski policjant zastrzelił uzbrojonego Palestyńczyka w pobliżu Groty Patriarchów w Hebronie. Uznano go za terrorystę-samobójcę.
    6 maja 2004 r. izraelskie służby bezpieczeństwa wykryły w Kiryat Arba, pod Hebronem, laboratorium do produkcji materiałów wybuchowych. Służyło ono żydowskim nacjonalistom.
    6 maja 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Alei Zahav, na Zachodnim Brzegu. Ranna została Izraelka.
    6 maja 2004 r. izraelscy komandosi zatrzymali pod Tulkarem lokalnego przywódcę Hamasu, Rafat Nassifa. Był on poszukiwany od dwóch lat. Razem z nim zatrzymano jego zastępcę.
    
6 maja 2004 r. izraelska armia rozpoczęła budowę 7-km konstrukcji ochronnej wzdłuż drogi do żydowskiego osiedla Gush Katif, w Strefie Gazy.

6 maja 2004 r. prezydent USA George W. Bush potwierdził swe poparcie dla planu pokojowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego zwanego "mapą drogową". Bush powiedział: "Ostateczne rozstrzygnięcie wszystkich spornych problemów będzie musiało być dokonane w toku negocjacji między obu stronami. USA nie będą uprzedzone wobec żadnej z nich w tych rozmowach".
    6 maja 2004 r. Zgromadzenie Generalne ONZ potwierdziło przeważającą większością głosów prawo Palestyńczyków do terytoriów zajętych przez Izrael w 1967 roku, włącznie ze wschodnią częścią Jerozolimy. Zgromadzenie, liczące 191 członków, głosowało 140 głosami "za", przy 6 "przeciw" i 11, którzy wstrzymali się od głosu. Jedynie małe wysepki na Pacyfiku - Wyspy Marshalla, Mikronezja, Nauru i Palau głosowały razem z Izraelem i USA przeciwko rezolucji. Rezolucja również jasno stwierdza, że Izrael nie może wypowiadać się na forum ONZ w sprawie terytoriów okupowanych.
    6 maja 2004 r. watykański minister spraw zagranicznych, kardynał Jean-Louis Tauran oświadczył w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa", że konflikt izraelsko-palestyński jest "matką wszystkich kryzysów na Bliskim Wschodzie". Ostrzegł, że bez jego politycznego rozwiązania "terroryzm będzie narastał".

7 maja 2004 r. terroryści z szyckiej organizacji Hezbollah ostrzelali z katiuszy izraelskie pozycje graniczne w rejonie Szebaa, na styku granic między Libanem, Syrią i Izraelem. Podczas walki zginął 1 izraelski żołnierz, a 6 zostało rannych. Izrael odpowiedział na atak bombardując przygraniczne wioski libańskie.
    7 maja 2004 r. po raz pierwszy stałym sędzią Sądu Najwyższego tego kraju został Arab, Salim Dżubran. Wcześniej przez rok zasiadał w trybunale jako jego członek tymczasowy.

7 maja 2004 r. izraelscy żołnierze wkroczyli do wioski Nur el-Szams, na Zachodnim Brzegu. Podczas próby aresztowania terrorystów doszło do strzelaniny, w której zginęło 2 aktywistów Islamskiego Dżihadu, aresztowano 3 osoby.
    7 maja 2004 r. izraelscy żołnierze podczas starć w Nablusie zastrzelili uzbrojonego Palestyńczyka, który znajdował się na dachu domu. W wiosce Salem pod Nablusem, wykryto samochód-pułapkę ze 100-kg materiałów wybuchowych. Samochód zdetonowali saperzy.
    7 maja 2004 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa w obawie przed izraelską próbą zabicia prezydenta Autonomii Palestyńskiej podjęły nadzwyczajne środki dla ochrony osoby Jasera Arafata. Wokół budynków rządowych ustawiono liczne wraki samochodów aby uniemożliwić desant ze śmigłowców. Ściany budynku Arafata zostały dodatkowo wzmocnione. Wokół wzniesiono dwumetrowy mur z drutem kolczastym.

8 maja 2004 r. prezydent USA George Bush powiedział: "Sadzę, że termin 2005 rok nie jest tak realistyczny, jak był dwa lata temu. Mimo to uważam, że powinniśmy zdecydowanie działać na rzecz jak najszybszego utworzenia państwa" palestyńskiego. "Termin się nieco przesuwa, głównie z powodu wybuchu przemocy i odejścia (poprzedniego premiera palestyńskiego) Abu Mazena, co zmieniło dynamikę".
    8 maja 2004 r. francuscy policjanci udaremnili zamach bombowy na synagogę w rejonie podparyskim. Ładunek wybuchowy domowej roboty wykryto w nocy w ogrodzie synagogi w Villiers-le-Bel.

8 maja 2004 r. z deklaracją Busha nie zgodził się palestyński przywódca Jaser Arafat. Utworzenie państwa palestyńskiego do 2005 roku jest "więcej niż realistyczne, ponieważ zgodnie z podpisanymi porozumieniami nasze państwo powinno było powstać do 1998 lub 1999 roku".

8 maja 2004 r. w jednym z budynków w arabskiej dzielnicy Jerozolimy wybuchł ładunek wybuchowy. 3 Palestyńczyków zostało rannych.

9 maja 2004 r. premier Ariel Szaron ogłosił, że w ciągu najbliższych trzech tygodni ogłosi zmodyfikowany plan wycofania się Izraela ze Strefy Gazy.
    9 maja 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na pustyni Negew. Ostrzelano także posterunek wojskowy w pobliżu osiedla Newe Dekalim.

9 maja 2004 r. dwóch palestyńskich terrorystów ostrzelało żydowski samochód przy przejściu granicznym Kissufim w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili obu napastników.
    9 maja 2004 r. dwóch palestyńskich terrorystów otworzyło ogień do żydowskich osadników podczas uroczystości upamiętniających zamordowanie rodziny żydowskiej w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili napastników. Spracy napaści należeli do Islamskiego Dżihadu.
    9 maja 2004 r. izraelscy żołnierze wykryli i zniszczyli podziemny tunel w Rafah, na południu Strefy Gazy. Tunel służył do przemycania broni i amunicji z Egiptu do Strefy Gazy.
    9 maja 2004 r. izraelski patrol aresztował w Ramallah uzbrojonego palestyńskiego terrorystę z Tanzim.
    9 maja 2004 r. izraelscy żołnierze przejęli w Nablusie w Samarii samochód-pułapkę z 100 kg materiałów wybuchowych. Saperzy zdetonowali bombę.

10 maja 2004 r. izraelski ruch pacyfistyczny Szalom Ahszaw ("Pokój Teraz") opublikował raport o żydowskim osadnictwie na ziemiach Judei i Samarii. W ciągu pierwszych czterech miesięcy obecnego roku, powstało jedno nowe osiedle blisko palestyńskiego miasta Ramallah, zaś co najmniej cztery inne zostały rozbudowane. Wśród nich znajduje się też osiedle Givaf Assaf, które z rozkazu ministra obrony Szaula Mofaza ma być w tym tygodniu rozebrane. Raport pacyfistów dowodzi ponadto, że dojazdy do kilku osiedli utwardzono lub położono asfalt.

10 maja 2004 r. izraelskie wojskowe buldożery oczyściły i zniwelowały tereny w pobliżu wioski Wadi Salha, przy drodze Kissufim prowadzącej do izraelskiego osiedla Gusz Katif w Strefie Gazy. Zniszczono 10 arabskich domów, z których wcześniej ostrzeliwywano żydowskich osadników.
    10 maja 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w Nablusie, w Samarii, palestyńskiego terrorystę z 15-kg bombą. Planował on zamach w Tel Awiwie.

10 maja 2004 r. francuski premier Jean-Pierre Raffarin zaapelował do Francuzów o wyrażanie w zdecydowany sposób swego sprzeciwu wobec antysemityzmu we Francji.

11 maja 2004 r. w nocy izraelska kolumna pancerna Brygady Givati wjechała na przedmieście Zeitun w mieście Gaza. Doszło do gwałtownych starć z bojówkami palestyńskimi, którym udało się ściągnąc w pułapkę izraelski transporter wojskowy. Transporter wpadł na podłożoną minę (około 100-kg), w wyniku czego zginęło 6 żołnierzy. W walkach zginęło 5 Palestyńczyków, a 120 zostało rannych.
    11 maja 2004 r. izraelski śmigłowiec zniszczył rakietami arabski samochód w Gazie, zabijając 1 Palestyńczyka i raniąc 5 osób. Była to grupa palestyńskich terrorystów szykująca się do ataku na izraelskie pozycje.
    11 maja 2004 r. palestyńscy terroryści z Hamasu i Islamskiego Dżihadu, obnosili po Gazie szczątki zabitych 6 izraelskich żołnierzy.
    11 maja 2004 r. władze Autonomii Palestyńskiej zaapelowały o zwrot ciał izraelskich żołnierzy "w geście szacunku dla zmarłych, zgodnie z prawami człowieka oraz religią Islamu".

11 maja 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dwie rakiety Qassam, które spadły na pustynię Negew.
    11 maja 2004 r. premier Ariel Szaron przemawiając w parlamencie powiedział, że "dzisiaj boleśnie przypomniano nam o wysokiej cenie, jaką płacimy walcząc w obronie naszego kraju i w imię bezpieczeństwa naszych obywateli (...) Walczymy z okrutnym, nieludzkim wrogiem i nie zaprzestaniemy tej walki i zadawania mu strat, niezależnie od tego, gdzie będzie się ukrywał".
    11 maja 2004 r. na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu, premier Ariel Szaron odrzucił sugestię Benjamina Netanjahu by nasilić presję na Palestyńczyków, odcinając dostawy wody i prądu do Gazy. Nie zareagował też na żądanie szefa dyplomacji Silwana Szaloma usunięcia Jasera Arafata z Zachodniego Brzegu Jordanu.
    11 maja 2004 r. szef sztabu armii izraelskiej, Mosze Jaalon wykluczył wszelkie negocjacje z ugrupowaniami palestyńskimi, odrzucając ofertę Islamskiego Dżihadu w sprawie zwrotu ciał izraelskich żołnierzy w zamian za wycofanie wojska ze Strefy Gazy i uwolnienia palestyńskich więźniów.

12 maja 2004 r. silne oddziały izraelskiej armii przeszukiwały domy na przedmieściach Gazy. Zniszczono 20 palestyńskich warsztatów, w których wytwarzano broń i amunicję. Podczas starć zginęło 3 palestyńskich terrorystów, a około 60 zostało rannych. Równocześnie izraelskie kanonierki ostrzelały wybrzeże Gazy, w pobliżu rezydencji Jasera Arafata, a śmigłowce ostrzelały rakietami budynek w centrum miasta, zabijając 3 terrorystów z Hamasu.
    12 maja 2004 r. palestyńscy terroryści zdetonowali minę przy przejeżdżającym konwoju izraelskich pojazdów wojskowych pod Rafah, na południu Strefy Gazy. Wybuch miny zniszczył transporter wojskowy i uszkodził opancerzony buldożer. Trafiony transporter przewoził tonę materiałów wybuchowych. Zginęło 6 izraelskich żołnierzy, rannych zostało 5 innych.
    12 maja 2004 r. izraelscy żołnierze zatrzymali w Nablusie palestyńskiego terrorystę-samobójcę z bombą 15-kg, szykującego się do zamachu w Izraelu. Należał do Fatah.

13 maja 2004 r. palestyńscy terroryści przekazali mediatorom egipskim szczątki 6 żołnierzy izraelskich.
    13 maja 2004 r. Izrael wycofał swoje oddziały z przedmieści Gazy. Równocześnie izraelskie śmigłowce ostrzelały obiekty Hamasu w Rafah, zabijając 12 Palestyńczyków i raniąc około 60 osób.

14 maja 2004 r. izraelski dziennik "Jedijot Achronot" opublikował wyniki badania opinii publicznej. 68% Izraelczyków popiera plan premiera Ariela Szarona likwidacji osiedli żydowskich w Strefie Gazy i ostatecznego wycofania się z tego terenu oraz z niektórych rejonów Zachodniego Brzegu. 71% Izraelczyków opowiada się za jednostronnym wycofaniem się Izraela ze Strefy Gazy.
    14 maja 2004 r. izraelska armia dostała zgodę na zniszczenie kilkuset arabskich domów w Rafah, na południu Strefy Gazy. Zgodę wydał premier Ariel Szaron. Chodzi o poszerzenie korytarza bezpieczeństwa, znanego pod kryptonimem "Filadelfia", ciągnącego się wzdłuż granicy Strefy Gazy z Egiptem. W pierwszej kolejności mają być zniszczone domy niezamieszkane, potem - pozostałe. Strona izraelska zapewnia, że wykwaterowani Palestyńczycy dostaną mieszkania zastępcze.

14 maja 2004 r. izraelscy żołnierzy zastrzelili 4 uzbrojonych palestyńskich terrorystów, którzy usiłowali przekroczyć barierę graniczną w pobliżu Rafah, na południu Strefy Gazy.
    14 maja 2004 r. izraelskie opancerzone buldożery zaczęły burzyć arabskie domy (zniszczono 20 budynków) w obozie w Rafah, na południu Strefy Gazy. Podczas starć zginął 1 Palestyńczyk a rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy. Izraelski pojazd opancerzony został uszkodzony, gdy najechał na podłożoną minę. Zginęło 2 izraelskich żołnierzy. Izraelskie śmigłowce ostrzelały rakietami grupę palestyńskich terrorystów, raniąc 6 osób.
    14 maja 2004 r. izraelskie służby bezpieczeństwa zatrzymały w Nablusie 2 palestyńskich terrorystów-samobójców, który planowali zamach w Tel Awiwie. Posiadali materiały wybuchowe dostarczone od Hezbollahu.

14 maja 2004 r. minister spraw zagranicznych Irlandii Brian Cowen, którego kraj sprawuje obecnie przewodnictwo w Unii Europejskiej, zażądał od Izraela, by "natychmiast" zaprzestał niszczenia domów w Rafah w Strefie Gazy.

15 maja 2004 r. izraelskie śmigłowce Apache ostrzelały miasto Gazę. Rakiety zniszczyły doszczętnie 2 budynki mieszczące biura organizacji Islamski Dżihad, w tym kwaterę czołowego przywódcy tej organizacji Mohammeda al-Hindiego. Rannych zostało 10 osób. Następnie izraelskie śmigłowce ostrzelały centrum mediów Islamskiego Dżihadu w Khan Junis, w Strefie Gazy, raniąc 3 osoby.
    15 maja 2004 r. izraelska armia kontynuowała kację wyburzania arabskich domów w rejonie Rafah, na południu Strefy Gazy. Buldożery były ochraniane przez czołgi i śmigłowce bojowe.
    15 maja 2004 r. rzecznik Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA), Paul McCann, powiedział: "Kiedy weszliśmy rano do obozu [uchodźców w Rafah], znaleźliśmy 85 zniszczonych budynków, w których zamieszkiwało 206 rodzin. W sumie bez dachu nad głową zostało 1064 osoby".
    15 maja 2004 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat, w wystąpieniu telewizyjnym wygłoszonym w związku z 56-rocznicą powstania państwa Izrael, wezwał Palestyńczyków do "terroryzowania wroga". Wystąpienie zakończył cytatem z Koranu. "Znajdźcie w sobie siłę do terroryzowania waszego wroga i wroga Allaha".

15 maja 2004 r. sekretarz generalny ONZ Kofi Annan ostro potępił masowe burzenie przez Izrael w Strefie Gazy domów Palestyńczyków i zażądał natychmiastowego przerwania tego procederu, stanowiącego złamanie prawa międzynarodowego.
    15 maja 2004 r. sekretarz stanu USA Colin Powell spotkał się w Jordanii z premierem Autonomii Palestyńskiej, Ahmedem Korei. Powell powiedział, że Palestyńczycy powinni skorzystać z szansy, jaką stwarza izraelski plan wycofania się ze Strefy Gazy.

15 maja 2004 r. około 100 tys. Izraelczyków demonstrowało w Tel Awiwie w poparciu planu wycofania się ze Strefy Gazy.

16 maja 2004 r. Sąd Najwyższy Izraela odrzucił skargę na działania izraelskiej armii, która w Strefie Gazy na dużą skalę niszczy palestyńskie domy.
    16 maja 2004 r. izraelskie służby bezpieczeństwa otrzymały 43 ostrzeżenia o przygotowywanych atakach terrorystycznych w Izraelu. Wszystkie służby znajdowały się w stanie podwyższonej gotowości.

16 maja 2004 r. izraelskie śmigłowce Apache ostrzelały cele w Gazie. Rakiety trafiły w siedzibę gazety "Al-Rasala" popierającej działalność Hamasu oraz w budynki al-Fatah. W budynku partii Al-Fatah, podleglej Jaserowi Arafatowi, swój sztab miała zbrojna Brygada Męczenników Al Aksa. Rannych zostało 14 osób.
    16 maja 2004 r. izraelscy żołnierze ostrzelali grupę uzbrojonych Palestyńczyków na południe od Hebronu, w Judei. Zginął 1 palestyński terrorysta.

17 maja 2004 r. izraelska służba bezpieczeństwa Shin Bet zatrzymała w Hajfie izraelskiego Araba, który współpracował z Hamasem i przygotowywał zamachy terrorystyczne w Izraelu.

17 maja 2004 r. izraelska armia zlikwidowała nielegalne żydowskie osiedle Micpeh Jicchar niedaleko Nablusu, w Samarii. Doszło do gwałtownych starć policji z osadnikami. Aresztowano 20 osadników.
    17 maja 2004 r. izraelscy żołnierze zastrzelili uzbrojonego Palestyńczyka pod Ramallah, w Samarii.
    17 maja 2004 r. trzech palestyńskich terrorystów usiłowało przedostać się na teren Kibbutzu Be'eri w Strefie Gazy. Napastnicy zostali zastrzeleni przez żołnierzy ochrony. Znaleziono przy nich materiały wybuchowe (40-kg) oraz broń.
    17 maja 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę Qassam, która spadła na osiedle Elei Sinai w Strefie Gazy.

---- Operacja "Tęcza" ----

17 maja 2004 r. izraelska armia kontynuowała operację wyburzania arabskich domów w Rafah. Cały rejon został odcięty od pozostałej części Strefy Gazy. Armia prowadzi rozległą operację wojskową przeciwko palestyńskim terrorystom.
    17 maja 2004 r. izraelskie śmigłowce Apache ostrzelały rakietami siedzibę al-Fatah w mieście Gaza. W tym samym budynku znajdowały się biura Demokratycznego Frontu Wyzwolenia Palestyny.

17 maja 2004 r. australijska policja aresztowała nawróconego na Islam Brytyjczyka, który planował przeprowadzić zamach terrorystyczny na ambasadę Izraela w Canberze. Zamachowiec był powiązany z organizacją Al-Kaida.
    17 maja 2004 r. kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder wezwał Izrael, aby przestał niszczyć budynki w Strefie Gazy.
    17 maja 2004 r. premier Autonomii Palestyńskiej w czasie spotkania w Berlinie z Condoleezzą Rice zaapelował do Waszyngtonu o powstrzymanie izraelskiego natarcia na południe Strefy Gazy. Rice powiedziała m.in., że rząd USA uważa, że palestyńska administracja winna przede wszystkim "stworzyć odpowiedzialne instytucje polityczne i gospodarcze", podlegające premierowi, mającemu szerokie uprawnienia. "Jesteśmy gotowi w pełni współpracować z Palestyńczykami w tym zakresie" - oświadczyła doradczyni prezydenta USA, dodając: "Potrzebne są widoczne działania strony palestyńskiej w zakresie takich elementów mapy drogowej".

18 maja 2004 r. izraelskie śmigłowce ostrzelały rakietami Rafah w Strefie Gazy, zabijając 12 osób i raniąc ponad 30. Celem ataków były grupy uzbrojonych Palestyńczyków.
    18 maja 2004 r. duże izraelskie siły (100 czołgów plus inne pojazdy opancerzone) zajęły miasto Rafah i obóz dla uchodźców palestyńskich. Wojskowe buldożery kontynuowały wyburzanie arabskich domów wzdłuż "Philadelphia Road". Podczas starć zginęło 8 Palestyńczyków.
    18 maja 2004 r. izraelscy żołnierze zastrzelili palestyńskiego terrorystę z Tanzim w Dżeninie, oraz aktywistę Tanzim w Nablusie. Na północy Samarii zatrzymano 8 Palestyńczyków, w tym 3 terrorystów z Hamasu.
    18 maja 2004 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej, Jaser Arafat nazwał operację armii izraelskiej w Rafah "wielką masakrą" i wezwał wspólnotę międzynarodową do położenia jej kresu.

18 maja 2004 r. Amnesty International wezwała władze Izraela do zaprzestania niszczenia domów Arabów zamieszkałych w Izraelu i Palestyńczyków na terenach okupowanych, w ramach represji i odpowiedzialności zbiorowej.

19 maja 2004 r. armia izraelska oskarżyła dzisiaj palestyńskich mieszkańców Rafah w Strefie Gazy, iż sami usunęli dachy z ponad 30 budynków, by wywołać wrażenie, iż dokonane przez armię zniszczenia są poważniejsze, niż było to w rzeczywistości. Takie działania miały z jednej strony cel propagandowy; z drugiej zaś chodzi o uzyskanie odszkodowań.
    19 maja 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski konwój w Strefie Gazy. W innym incydencie, w pobliżu Netzarim, w ostrzelanym samochodzie rannych zostało 2 Izraelczyków. Dwa pociski moździerzowe spadły w osiedlu Netzarim.
    19 maja 2004 r. izraelskie siły w Rafah wykryły i zniszczyły jeden podziemny tunel pod granicą z Egiptem. Podczas wymiany ognia zginęło 5 uzbrojonych Palestyńczyków. Izraelscy żołnierze wezwali wszystkich Palestyńczyków w Rafah do poddania się i zaprzestania dalszej walki.
    19 maja 2004 r. izraelskie czołgi ostrzelały rakietami tłum protestujących Palestyńczyków, który kierował się z Rafah w stronę izraelskich pozycji. Zginęło 10 Palestyńczyków, a 60 osób zostało rannych.
    19 maja 2004 r. izraelska kolumna pancerna wjechała do obozu uchodźców w Dżeninie. Podczas strzelaniny zginął lokalny dowódca Brygad Męczenników Al Aksa, Ahmed Turkuman. Podczas innej operacji w Nablusie zginął palestyński terrorysta.

19 maja 2004 r. Stany Zjednoczone wyraziły "wielkie zaniepokojenie" krwawymi zajściami w Strefie Gazy.
    19 maja 2004 r. minister spraw zagranicznych Irlandii, Brian Cowen, wypowiedział w imieniu Unii Europejskiej potępienie Izraela za operację w Strefie Gazy. "Chciałbym po raz kolejny przypomnieć Izraelowi, mocarstwu okupacyjnemu, że czwarta konwencja genewska, odnosząca się do obrony cywilów podczas konfliktów zbrojnych, w całej pełni obowiązuje również w Strefie Gazy".
    19 maja 2004 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję, w której wezwała Izrael, aby zaprzestał niszczenia domów zamieszkanych przez Palestyńczyków. Rezolucję poparło 14 krajów zasiadających w radzie. USA, które dysponują prawem weta, wstrzymały się od głosu. Tuż po głosowaniu ambasador USA przy ONZ James Cunningham wyraził "głęboki smutek" z powodu śmierci niewinnych Palestyńczyków oraz podkreślił, że operacja wojskowa, jaką izraelska armia prowadzi od kilku dni w Strefie Gazy, nie służy "pokojowi i bezpieczeństwu".

20 maja 2004 r. ambasador Irlandii w Izraelu Patrick Hennessy został wezwany do izraelskiego MSZ. Izrael z "niesmakiem" przyjął wypowiedź Uni Europejskiej.
    20 maja 2004 r. Izrael oświadczył, że nie podporządkuje się rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywajacej do zaprzestania akcji burzenia palestyńskich domów w Strefie Gazy. "Będziemy nadal robić to, co musimy, by chronić naszych obywateli" - oświadczył ambasador Izreala przy ONZ Dan Gillerman.
    20 maja 2004 r. cztery izraelskie organizacje obrony praw człowieka zwróciły się do Sądu Najwyższego Izraela o zarządzenie dochodzeń w sprawie ataków armii izraelskiej na nieuzbrojoną cywilną ludność palestyńską w Strefie Gazy. Petycje podpisały: Stowarzyszenie na rzecz praw obywatelskich w Izraelu, Lekarze walczący o prawa człowieka, Centrum Obrony Jednostki i izraelska organizacja Betselem.
    20 maja 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w okolicach izraelskiego miasta Sderot.

20 maja 2004 r. izraelskie oddziały zajęły większą część okolic Rafah, na południu Strefy Gazy. Podczas strzelniny zginęło 5 Palestyńczyków.
    20 maja 2004 r. podczas operacji w Dżeninie, został ciężko ranny izraelski żołnierz. Było to wynikiem pomyłkowego postrzelenia ze strony innego żołnierza. Izraelskie siły interweniowały w Dżeninie po informacji wywiadu o planowanym ataku terrorystycznym.
    20 maja 2004 r. izraelscy żołnierze zastrzelili 2 terrorystów z Hamasu w Kalkilii. Palestyńczycy otworzyli ogień przy próbie aresztowania.
    20 maja 2004 r. podczas starć w Hebronie zginął 1 Palestyńczyk. Aresztowano 2 osoby. Również w Nablusie zatrzymano 2 Palestyńczyków.

20 maja 2004 r. szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, Jack Straw i Angel Moratinos, wezwali Izrael do przestrzegania prawa międzynarodowego i potępili masakry Palestyńczyków w Strefie Gazy.

21 maja 2004 r. Izrael wycofał swoje oddziały z okolic Rafah, na południu Strefy Gazy. W ciągu minionych trzech dni w Rafah zginęło 43 Palestyńczyków, 73 zostało rannych. Izraelska armia znalazła i zniszczyła trzy podziemne tunele oraz 56 arabskie domy. Aresztowano kilkadziesiąt osób i rozbito kilka bojówek terrorystów. Dowództwo armii zapowiedziało kontynuację operacji "Tęcza". Według źródeł palestyńskich, wojsko zburzyło blisko 200 domów. Izraelska organizacja obrony praw człowieka B'Tselem ocenia, że zniszczono 62 domy.
    21 maja 2004 r. jordański żołnierz ostrzelał grupę 4 Izraelczyków przy granicy nad rzeką Jordan.

21 maja 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili sześć rakiet Qassam ze Strefy Gazy na terytorium Izraela. Po raz pierwszy rakiety spadły w pobliżu Kibbutzu Yad Mordechai. Cztery pociski moździerzowe spadły na osiedle Gush Katif.
    21 maja 2004 r. około tysiąca Izraelczyków z całego kraju demonstrowało na przejściu graniczne Kisufim między Izraelem a Strefą Gazy, przeciwko wojskowej operacji prowadzonej w strefie. Organizatorami demonstracji byli działacze izraelskiego ruchu Jesz Gewul!, co w wolnym przekładzie znaczy "Wszystko ma swoje granice!".
    21 maja 2004 r. izraelski generał Szmul Zakad, dowodzący operacją "Tęcza", przyznał że 19 maja izraelski czołg wystrzelił cztery pociski i ostrzelał z karabinu maszynowego demonstrację Palestyńczyków w Rafah. Równocześnie atak rakietami przeprowadził izraelski śmigłowiec Apache. Wydanie rozkazu otwarcia ognia tłumaczył obawą przed odcięciem od głównych sił izraelskich operujących w Rafah "tajnej grupy operacyjnej", działającej wśród Palestyńczyków. W wyniku ostrzału zginęło 10 palestyńskich cywilów, a około 60 zostało rannych. Izraelski minister obrony Szaul Mofaz przeprosił za atak na demonstrację cywilów.

22 maja 2004 r. izraelscy żołnierze pomyłkowo zastrzelili 4-letnią palestyńską dziewczynkę w Rafah, na południu Strefy Gazy.
    22 maja 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili 4 rakiety Qassam na żydowskie osiedla w Strefie Gazy.
    22 maja 2004 r. palestyński terrorysta-samobójca wysadził się na punkcie kontrolnym na północy Doliny Jordanu, raniąc izraelskiego żołnierza oraz 3 Palestyńczyków. Do zamachu przyznały się Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny.
    22 maja 2004 r. izraelscy żołnierze zatrzymali poszukiwanego Palestyńczyka w Kalikilii, w Samarii. Palestyńscy terroryści ostrzelali patrole armii izraelskiej w Dżeninie, Tulkarem i Nablusie.

23 maja 2004 r. izraelski minister sprawiedliwości Josi Lapid skrytykował na posiedzeniu rządu operację wojskową w Rafah, na południu Strefy Gazy. Przyrównał ją do operacji armii niemieckiej przeciwko żydowskim gettom podczas II wojny światowej. Zaapelował o wstrzymanie wyburzania palestyńskich domów. Prokurator generalny Menachem Mazuz uważa, że Izrael powiniem wypłacić odszkodowania za zburzone domy w poszerzanym przez wojsko pasie granicznym pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem.

23 maja 2004 r. eksplodował w Nablusie samochód-pułapka, w którym zginęło 3 terrorystów z Hamasu.

23 maja 2004 r. szefowie państw i szefowie delegacji Ligi Arabskiej zakończyli w Tunisie dwudniowy szczyt. W "Deklaracji Tuniskiej" szczyt potępił operacje "przeciwko osobom cywilnym, bez wyjątku", nawiązując zarówno do Izraelczyków jak i Palestyńczyków.
    23 maja 2004 r. papież Jan Paweł II powiedział, że "nie wystarczy potępić antysemityzm czy wszelkie przejawy wrogości wobec narodu żydowskiego, trzeba także rozwijać przyjaźń z nim, kładąc podwaliny pod wzajemny szacunek i przyjazne stosunki".

24 maja 2004 r. izraelskie oddziały opuściły obóz uchodźców w Rafah, na południu Strefy Gazy. Izraelska armia zniosła blokadę obozu dla uchodźców.
    24 maja 2004 r. izraelscy żołnierze zastrzelili uzbrojonego Palestyńczyka w Nablusie, w Samarii.
    24 maja 2004 r. w Ramallah wybuchły starcia pomiędzy Fatah a Ludowym Frontem Wyzwolenia Palestyny. Zginęło 2 Palestyńczyków, a kilkunastu zostało rannych.

24 maja 2004 r. izraelskie służby bezpieczeństwa zatrzymały palestyńskiego terrorystę w Jerozolimie, który planował zdetonować bombę 20-kg w synagodze w Meah Shearim.
    24 maja 2004 r. w Izraelu przebywał szef egipskiego wywiadu Omar Suleiman. Przeprowadził on rozmowy z przedstawicielami palestyńskich oraz izraelskich służb bezpieczeństwa i wyraził gotowość wzięcia odpowiedzialności przez Egipt za zabezpieczenie granicy ze Strefą Gazy. Działalność ta ma uniemożliwić przerzut broni i materiałów wybuchowych z Egiptu do Autonomii Palestyńskiej.

25 maja 2004 r. przedstawiciele UNRWA oświadczyli, że izraelska armia podczas operacji "Tęcza" zniszczyli 45 domów w Rafah. Były one zamieszkałe przez 575 osób. W ciągu ostatnich miesięcy zniszczono w Rafah 155 budynków, zamieszkałych przez 1.960 osób. UNRWA ocenia sytuację w obozie dla uchodźców jako katastrofalną.
    25 maja 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskie pozycje w pobliżu osiedla Kfar Darom, w Strefie Gazy. Rannych zostało 2 żołnierzy z Brygady Givati.
    25 maja 2004 r. izraelska armia zlikwidowała nielegalne osiedle żydowskie Hazon David, pod Hebronem, w Judei.
    25 maja 2004 r. izraelskie siły przeprowadziły akcję poszukiwania terrorystów w Nablusie i Dżeninie, w Samarii. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.
    25 maja 2004 r. palestyński terrorysta rzucił granat ręczny w żydowski samochód przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie, w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.

26 maja 2004 r. izraelscy żołnierze zastrzelili Palestyńczyka, który niebezpiecznie zbliżył się do ogrodzenia osiedla Atzmona, w Strefie Gazy. Inne Palestyńczyk zginął przy ogrodzeniu granicznym w okolicach Sufa.
    26 maja 2004 r. izraelskie siły przeszukiwały domy w Nablusie w poszukiwaniu terrorystów.

26 maja 2004 r. izraelska policja zatrzymała palestyński ambulans, którym przewożono na terytorium Izraela oficerów elitarnej palestyńskiej jednostki Force 17. Izraelska stacja telewizyjna Channel 10 opublikowała zdjęcia z uzbrojonymi palestyńskimi terrorystami wysiadającymi z ambulansu UNRWA w Gazie.

27 maja 2004 r. premier Ariel Szaron przedstawił członkom swego gabinetu zmodyfikowany plan likwidacji osiedli żydowskich w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Szaron między innymi zaproponował zburzenie bądź demontaż całej infrastruktury w opuszczanych osiedlach. Jego propozycja zostanie poddana pod głosowanie w rządzie.

26 maja 2004 r. premier Turcji Recep Tayyip Erdogan, potępił izraelską ofensywę w Strefie Gazy na równi z terroryzmem.

27 maja 2004 r. izraelskie buldożery wojskowe wyburzyły 3 arabskie domy na przedmieściach Gazy. W Nablusie, w Samarii, wyburzono 2 arabskie domy.

28 maja 2004 r. palestyńscy terroryści usiłowali wtargnąć na teren Kibbutzu Nachal Oz, w Strefie Gazy. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy, przypadkowo ostrzelanych w nocy przez własny czołg.
    28 maja 2004 r. dwaj palestyńscy terroryści-samobójcy zdetonowali samochód-pułapkę obok przejeżdżającego izraelskiego konwoju w Strefie Gazy. W zamachu rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.

29 maja 2004 r. palestyński terrorysta zranił nożem Izraelczyka na Starym Mieście w Jerozolimie.

29 maja 2004 r. podczas strzelaniny w obozie dla uchodźców Balata, pod Nablusem, zginął izraelski oficer - dowódca elitarnej jednostki 101 Batalionu Spadochroniarzy.

30 maja 2004 r. izraelskie śmigłowce ostrzelały rakietami arabski samochód w Gazie, zabijając 3 Palestyńczyków i raniąc 7 osób. Zginął wysoki dowódca Hamasu, Wael Nassar i jego asystent.
    30 maja 2004 r. izraelska kolumna pancerna wjechała do Rafah, na południu Strefy Gazy. Wyburzono 20 arabskich domów w strefie przygranicznej.

30 maja 2004 r. przez siedem godzin izraelski rząd obradował nad planem Szarona i ostatecznie nie podjął żadnej decyzji. W trakcie ostrej dyskusji premier zarzucił ministrowi finansów Benjaminowi Netanjahu, że przewodzi kampanii przeciwko planowi. Premier oświadczył, że daje swemu gabinetowi jeszcze tydzień na dyskusję nad planem. Rząd jest podzielony - połowa ministrów jest za, połowa przeciw.

31 maja 2004 r. Minister obrony Izraela, Shaul Mofaz, oświadczył, że duże ilości ręcznych wyrzutni pocisków przeciwpancernych są przemycane z Egiptu do Strefy Gazy. Dokonuje się tego przy wykorzystaniu tuneli podziemnych. Broń pochodzi z egipskiego przemysłu zbrojeniowego oraz z Iranu. Dochodzą do tego setki karabinów Kałasznikow, pociski moździerzowe, rakiety Katiusza i inna amunicja. Egipt nic nie czyni w celu powstrzymania przemytu broni.

31 maja 2004 r. palestyński przywódca Jaser Arafat zapowiedział chęć spotkania się z premierem Izraela Arielem Szaronem podkreślając, że jego rządowi udało się powstrzymać odwetowe zamachy organizacji palestyńskich. Palestyńskie władze twierdzą, że aresztowały niedawno 11 bojowników podejrzewanych o zamachy. Są oni trzymani w więzieniu w Jerychu na Zachodnim Brzegu Jordanu. Jaser Arafat udzielił warunkowego poparcia dla planu Szarona.

31 maja 2004 r. Izrael i władze Autonomii Palestyńskiej zaakceptowały według Egiptu inicjatywę egipskich mediatorów w sprawie rozejmu, wznowienia negocjacji pokojowych oraz spotkania premierów Ariela Szarona i Ahmeda Korei. Egipt zaproponował też wysłanie do Autonomii Palestyńskiej 150-200 oficerów i ekspertów wojskowych, którzy w ciągu sześciu miesięcy mieliby wyszkolić palestyńskie siły, mające liczyć około 30 tysięcy ludzi. Z grupą instruktorów wojskowych z Egiptu miałaby współpracować bliżej nieokreślona liczba "ekspertów i obserwatorów międzynarodowych", nadzorujących również rozejm pomiędzy obu stronami.
    31 maja 2004 r. władze miasta Duszanbe w Tadżykistanie przedstawiły na piśmie wspólnocie żydowskiej nakaz opuszczenia do końca lipca wiekowej synagogi. Jedyna
synagoga w kraju ma być zburzona, gdyż na jej miejscu ma powstać "Pałac Narodów", czyli pałac prezydencki.

1 czerwca 2004 r. trzech izraelskich oficerów straży granicznej zostało aresztowanych pod zarzutem bicia, okradania i upokarzania Palestyńczyków w rejonie miasta Dżenin na Zachodnim Brzegu Jordanu.
    1 czerwca 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dwie rakiety Qassam, które spadły na terytorium Izraela, uszkadzając kompleks przemysłowy w Sderot na pustyni Negew. Pociski Qassam były zmodernizowane przez Palestyńczyków.

1 czerwca 2004 r. izraelskie służby specjalne zatrzymały pod Betlejem wysokiego dowódcę Islamskiego Dżihadu, Rahmana Abu Akera, poszukiwanego od pięciu lat przez Izrael.
    1 czerwca 2004 r. doszło do starć ulicznych w Kabatiya na Zachodnim Brzegu, podczas których zginął 1 Palestyńczyk, atakujący Izraelczyków bombami zapalającymi.

1 czerwca 2004 r. rzecznik ministerstwa obrony Iranu oświadczył, że jego kraj pracuje nad produkcji pierwszych pocisków wykonywanych w technologii "stealth", czyli niewykrywalnych dla stacji radarowych. Iran produkuje obecnie różne typy pocisków rakietowych, m.in. Shahab-3 o zasięgu 1300 km, który jest zdolny do osiągnięcia celów w Izraelu.

2 czerwca 2004 r. dziewięciu izraelskich funkcjonariuszy straży granicznej zostało aresztowanych pod zarzutem bicia, okradania i upokarzania Palestyńczyków w rejonie miasta Dżenin na Zachodnim Brzegu Jordanu.

2 czerwca 2004 r. izraelskie pojazdy wojskowe na kilka godzin zablokowały wejście do siedziby Jasira Arafata w Ramallah.
    2 czerwca 2004 r. dwóch uzbrojonych palestyńskich terrorystów usiłowało przekroczyć granicę Strefy Gazy z Izraelem. Zostali zastrzeleni przez żołnierzy ochrony.
    2 czerwca 2004 r. Hamas zdecydował się poprzeć projekt wycofania Izraelczyków ze Strefy Gazy. Kierownictwo Hamasu w ostatnich dniach prowadziło rozmowy w Libanie z Hezbollahem. Hamas zapowiedział, że gdyby doszło do wycofania Izraelczyków z całego terytorium Strefy Gazy, bojownicy tej organizacji zawieszą wszelkie ataki na Izrael, prowadzone z terytorium Strefy.

    2 czerwca 2004 r. izraelskie służby bezpieczeństwa aresztowały 22 Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu. Są oni podejrzani o współdziałanie z terrorystami.

2 czerwca 2004 r. minister spraw zagranicznych Francji Michel Barnier wyraził determinację Francji i Unii Europejskiej wcielenia w życie "mapy drogowej". "Należy pilnie powstrzymać tę spiralę krwi, terroru i przemocy, która uderza, tak niedaleko od nas, zarówno w dzieci Izraela jak i dzieci Palestyny". Zdaniem francuskiego ministra, Bliski Wschód jest "czarną dziurą, która może pochłonąć świat, wiadomo bowiem, że międzynarodowy terroryzm wszędzie i zawsze żywi się tymi upokorzeniami i tą desperacją".

3 czerwca 2004 r. izraelskie siły wkroczyły do Rafah, na południe Strefy Gazy. Wykryto i zniszczono podziemny tunel, o długości 250 metrów. Zniszczono 18 arabskich domów.
    3 czerwca 2004 r. izraelscy żołnierze zatrzymali pod Nablusem dwóch terrorystów z Brygady Męczenników Al-Aqsa.

3 czerwca 2004 r. premier Turcji Recep Tayyip Erdogan określił postępowanie Izraela z Palestyńczykami jako terroryzm państwowy.

3 czerwca 2004 r. trzech izraelskich żołnierzy z Brygady Nahal zorganizowało w Tel Awiwie wystawę fotograficzną, zatytułowaną "Przełamać ciszę". Fotografie ukazują akty przemocy wobec Palestyńczyków w Hebronie i niszczenie ich mienia. Pod wpływem wystawy, szef sztabu generalnego generał Mosze Ajalon zarządził przeprowadzenie śledztwa w sprawie zachowania izraelskich żołnierzy w Hebronie.

4 czerwca 2004 r. premier Izraela Ariel Szaron zdymisjonował dwóch ministrów ze skrajnie prawicowego bloku Zjednoczenie Narodowe (Hiachud Haleumi - HH), co ma zapewnić poparcie gabinetu dla planu likwidacji osiedli żydowskich w Strefie Gazy. Przedstawiciele Zjednoczenia Narodowego kierowali resortami turystyki (Benny Elon) i transportu (Awigdor Lieberman). Przed zdymisjonowaniem obu ministrów Szaron miał za sobą 11 członków gabinetu, a 12 nie zgadzało się na jego plan. Obecnie może liczyć na przeforsowanie go większością jednego głosu.
    4 czerwca 2004 r. minister turystyki Benny Elton ze skrajnie prawicowego bloku Zjednoczenie Narodowe (Hiachud Haleumi - HH) nie przyjął dymisji z rąk premiera Ariela Szarona i prawdopodobnie ukrywa się w Strefie Gazy, w jednym z 21 osiedli, przeznaczonych do likwidacji zgodnie z planem Szarona.
    4 czerwca 2004 r. palestyński terrorysta-samobójca z Tanzim (al-Fatah) bezskutecznie usiłował zdetonować ładunek wybuchowy w Jerozolimie. Zamachowiec wrócił do Ramallah w Samarii, gdzie aresztowali go agenci izraelskich sił specjalnych.

4 czerwca 2004 r. izraelska armia zatrzymała na Zachodnim Brzegu 10 poszukiwanych Palestyńczyków.

5 czerwca 2004 r. palestyński snajper postrzelił izraelskiego żołnierza w pobliżu osiedla Gush Katif, w Strefie Gazy.
    5 czerwca 2004 r. izraelscy żołnierze aresztowali w Ramallah 5 poszukiwanych Palestyńczyków.
    5 czerwca 2004 r. żydowscy osadnicy z Havat Maon wjechało do arabskiej wioski Amatin, strzelając z karabinów w powietrze. Interweniowała izraelska policja. W innym incydencie żydowskie osadniczki zaatakowały w Hebronie Palestynkę.

6 czerwca 2004 r. rząd izraelskiego premiera Ariela Szarona zaakceptował wycofanie się ze Strefy Gazy, lecz zastrzegł, że kwestia likwidacji poszczególnych osiedli będzie wymagać odrębnego głosowania. Plan Szarona poparło 14 ministrów, 7 było przeciw.
    6 czerwca 2004 r. sąd izraelski skazał na pięciokrotną karę dożywotniego więzienia Marwana Bargutiego, jednego z przywódców palestyńskiego ruchu oporu. Sąd dodatkowo skazał go na dwie kary 20 lat więzienia za członkostwo w nielegalnej organizacji i przygotowywanie kolejnych ataków terrorystycznych. Barguti jest uważany za przywódcę Intifady.

6 czerwca 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w Ramallah palestyńskiego terrorystę-samobójcę, który zamierzał przeprowadzić atak w Jerozolimie. Zamachowiec należał do Tanzim, a materiały wybuchowe zostały pozyskane od Hezbollahu.

6 czerwca 2004 r. Egipt zwrócił się do przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Jasira Arafata z apelem o zredukowanie liczby palestyńskich organizacji bezpieczeństwa do trzech: narodowego bezpieczeństwa, siły prewencyjne i siły policyjne. Zreorganizowane siły bezpieczeństwa powinny mieć jedno dowództwo i podlegać ministrowi oraz premierowi.

7 czerwca 2004 r. izraelska policja zatrzymała w Nazarecie 5 izraelskich Arabów, którzy przygotowywali zamachy terrorystyczne.
    7 czerwca 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z terytorium Libanu izraelską łódź patrolową klasy Dabur na wodach terytorialnych Izraela. Do ostrzału przyznał się Ludowy Front Ahmeda Jibrila (odłam Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny). Następnie terroryści z Hezbollahu ostrzelali z południowego Libanu 20 rakietami Katiusza terytorium Izraela w okolicach Har Dov. Ranny został izraelski żołnierz.

7 czerwca 2004 r. izraelskie myśliwce zbombardowały bazę Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny pod Bejrutem, w Libanie. Był to wyraźny sygnał ostrzegawczy dla rządu libańskiego.
    7 czerwca 2004 r. szef dyplomacji izraelskiej, Silwan Szalom poinformował w Kairze, że Egipt zgodził się "odegrać kluczową rolę" w procesach związanych z "zapewnieniem ładu i bezpieczeństwa w Strefie Gazy". Zapowiedział ścisłą izraelsko-egipską współpracę w tej kwestii.
    7 czerwca 2004 r. islamscy przywódcy religijni w słynącym z szyickich obiektów sakralnych Lucknow na północy Indii zakazali wstępu do miasta turystom amerykańskim, brytyjskim i izraelskim w proteście przeciwko okupacji Iraku.
    7 czerwca 2004 r. Tel Awiw został wpisany przez UNESCO na listę miast światowego dziedzictwa kultury. Tym samym Tel Awiw znalazł się w gronie 56 miast, uznanych za szczególnie cenne dla światowej architektury i kultury.

7 czerwca 2004 r. premier Autonomii Palestyńskiej Ahmed Qorei powiedział, że Palestyńczycy przychylnie przyjęli zatwierdzenie przez izraelski rząd planu premiera Szarona likwidacji osadnictwa żydowskiego w Strefie Gazy.
    7 czerwca 2004 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej, Jaser Arafat przyjął egipską propozycję reformy palestyńskich sił bezpieczeństwa.
    7 czerwca 2004 r. doszło do gwałtownych palestyńskich protestów przy budowie muru bezpieczeństwa, w okolicach wioski Farun pod Tulkarem. Podczas starć zginął 1 Palestyńczyk. W innym incydencie pod Jerozolimą, śmiertelnie postrzelony został 1 Palestyńczyk.
    7 czerwca 2004 r. izraelscy żołnierze zastrzelili Palestyńczyka, który usiłował nielegalnie przekroczyć granicę Strefy Gazy.

8 czerwca 2004 r. Izrael wystosował list pretestacyjny przeciwko ostrzałowi z terytorium Libanu. List został złożony na ręce sekretarza generalnego ONZ Kofi Annana.

8 czerwca 2004 r. dwaj członkowie izraelskiego rządu - Effi Eitam i Icchak Lewi - należący do koalicyjnej Narodowej Partii Religijnej, podali się do dymisji, by zaprotestować przeciwko przyjętemu planowi wycofania się ze Strefy Gazy. Szef frakcji parlamentarnej NPR Nisim Slomiansky oświadczył, że jego partia pozostanie w koalicji przez trzy miesiące, a potem zdecyduje, co dalej czynić.
    8 czerwca 2004 r. otworzono w Kibbutzu Maagan Michael nowy zakład odsalania wody, o wydajności 8,5 miliona kubików wody. Koszt produkcji kubika wody wynosi 0,35 USD. Koszt budowy zakładu wyniósł 11 mln USD.
    8 czerwca 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy pięć rakiet Qassam, które spadły na izraelskie miasto Sderot, uszkadzając dwa samochody. Inna rakieta spadła na żydowskie osiedle Ganei Tal w Strefie Gazy, niszcząc samochód.

8 czerwca 2004 r. izraelskie śmigłowce zniszczyły rakietami zakład produkujący broń w Gazie.

9 czerwca 2004 r. w Izraelu rozpoczął się Tydzień Książki Hebrajskiej. Imprezie towarzyszą wielkie targi książki w Jerozolimie, Tel Awiwie i ok. 60 mniejszych miastach w całym kraju. W 2003 roku w Izraelu wydano około 3 tys. tytułów (4 tys. w 2001 r.) - 82% w języku hebrajskim, 8% w języku angielskim, 7% w języku rosyjskim, 1% w języku arabskim.
    9 czerwca 2004 r. minister handlu Ehud Olmert powiadomił o planach zamknięcia Strefy Przemysłowej Eretz, na północy Strefy Gazy. Eretz został utworzony 34 lata temu dla palestyńskich robotników. Obecnie działa tam 170 zakładów, w tym 60 będących własnością Arabów ze Strefy Gazy. Zatrudnienie znajduje tam 4.500 Arabów i 570 Izraelczyków. Planuje się przeniesienie Strefy Przemysłowej w inne miejsce.
    9 czerwca 2004 r. w Tel Awiwie zebrał się na pierwszym posiedzeniu specjalny Komitet, złożony z przedstawicieli Ministerstwa Obrony i innych resortów. Komitet do spraw ewakuacji Gazy pod przewodnictwem dyrektora Narodowej Rady Bezpieczeństwa Giory Eilanda polecił Ministerstwu Spraw Wewnętrznych przygotowanie planu ewakuacji osadników żydowskich ze Strefy Gazy.
    9 czerwca 2004 r. libańscy terroryści z Hezbollahu ostrzelali z południowego Libanu izraelskie posterunki graniczne w rejonie Farm Shaba. Podczas 2-godzinnego ostrzału artyleryjskiego ranny został 1 izraelski żołnierz.

9 czerwca 2004 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat zgodził się na warunki władz egipskich, dotyczące ograniczenia swojej władzy i zreformowania palestyńskich sił bezpieczeństwa. Palestyńskie siły bezpieczeństwa zostaną ograniczone do trzech formacji, podporządkowanych ministrowi spraw wewnętrznych. Zwiększona zostanie władza wykonawcza premiera Autonomii Palestyńskiej, Ahmeda Korei.
    9 czerwca 2004 r. izraelskie śmigłowce zniszczyły rakietami warsztaty Hamasu, produkujące broń w Gazie.
    9 czerwca 2004 r. izraelskie wojsko wkroczyło do północnej części Strefy Gazy, aby przeciwdziałać palestyńskim ostrzałom terytorium Izraela.

    9 czerwca 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski posterunek pod Beit Hanoun, w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem i zabili terrorystę z Hamasu, oraz ranili 2 Palestyńczyków.
    9 czerwca 2004 r. doszło do zbrojnych potyczek w Ramallah i w Dżeninie. Izraelskie radio podało, że w Dżeninie Palestyńczycy zranili podczas wymiany ognia jednego izraelskiego żołnierza.

10 czerwca 2004 r. minister spraw zagranicznych Szwecji, Laila Freivalds, podczas wizyty w Izraelu powiedziała, że "łamiecie prawo międzynarodowe. Plan opuszczenia Strefy Gazy odniesie sukces wyłącznie wtedy, gdy usuniecie osiedla również z Judei i Samarii".
    10 czerwca 2004 r. przedstawiciel izraelskich farmerów oświadczył, że z powodu zamknięcia Strefy Gazy w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy musiano zniszczyć 10 tys. ton owoców i warzyw przeznaczonych do handlu w strefie. Wartość zniszczonych produktów oceniono na 30 mln NIS.
    10 czerwca 2004 r. izraelska policja zatrzymała siłą w Jerozolimie arabski samochód, który nie poddał się obowiązkowej kontroli. Podczas zatrzymania zginął 1 Palestyńczyk. Policja postępowała zgodnie z procedurami zatrzymania.

10 czerwca 2004 r. doszło do gwałtownych demonstracji przy budowie muru bezpieczeństwa, w pobliżu wioski al-Zawiya na południowy-zachód od Nablusu. W starciach zostało rannych 15 Palestyńczyków.
    10 czerwca 2004 r. grupa pięciu palestyńskich terrorystów zaatakowała izraelski patrol w Dżeninie. Podczas wymiany ognia zginął terrorysta z Al-Fatah.
    10 czerwca 2004 r. w oddzielnych incydentach na Zachodnim Brzegu zginęło 2 Palestyńczyków. W Ramallah aresztowano wysokiego działacza Hamasu.

11 czerwca 2004 r. komitet nadzorujący wycofanie się Izraela ze Strefy Gazy przedstawił kalendarium realizacji planu Szarona. Oto najważniejsze punkty: lipiec 2004 - wojsko rozpoczyna wycofywanie się; sierpień 2004-lipiec 2005 - dobrowolne opuszczanie terenu przez osadników zgodnie z ustaleniami dotyczącymi kompensacji; październik 2004 - specjalna grupa zadaniowa podejmuje współpracę z takimi organizacjami jak Bank Światowy w celu przekazania własności w Gazie w ręce Palestyńczyków; luty 2005 - pierwsze z czterech głosowań rządu nad usunięciem osiedli; lipiec 2005 - ostatnie głosowanie; 14 sierpnia 2005 - ostateczny termin dobrowolnego opuszczenia Strefy Gazy i czterech osiedli na Zachodnim Brzegu przez osadników, teren zostanie ogłoszony wojskową strefą zamkniętą; 1 września 2005 - wojsko rozpocznie usuwanie osadników siłą; 15 września 2005 - koniec ewakuacji osadników; 30 września 2005 - armia zakończy wycofywanie się ze Strefy Gazy (pozostać mogą jednostki w wąskim paśmie granicznym Strefa Gazy-Egipt).
    11 czerwca 2004 r. izraelski rząd poinformował, że Izrael zamierza wypłacić przeciętnie 300 tys. dolarów rekompensaty każdej rodzinie żydowskich osadników, która w związku z planem likwidacji osiedli w Strefie Gazy, zgodzi się na przesiedlenie. Rząd oblicza, że całość operacji przesiedlenia 7.500 żydowskich osadników, mieszkających w 21 osiedlach w Strefie Gazy i czterech ze 120 na Zachodnim Brzegu, będzie kosztować ponad półtora miliarda dolarów.
    11 czerwca 2004 r. wiceburmistrz Jerozolimy Joszua Polak wystąpił do rządu z propozycją przesunięcia poza Jerozolimę tzw. zielonej linii, tak aby nowo budowana żydowska dzielnica mogła powstać częściowo na terenie arabskiej wioski Wallajeh. Nowa dzielnica Jerozolimy, Giwat Jael zostanie zbudowana na terenie o powierzchni 200 ha i będzie w niej mieszkać 55 tys. ludzi.
    11 czerwca 2004 r. wielki mufti Jerozolimy Ikrima Sabri, obłożył klątwą Palestyńczyków pracujących przy budowie izraelskiego muru bezpieczeństwa.

11 czerwca 2004 r. kilkuset Palestyńczyków modliło się w miejscu, gdzie Izrael zbuduje mur bezpieczeństwa, odgradzający od Jerozolimy palestyńską miejscowość A-Ram.

12 czerwca 2004 r. władze położonego w północno-wschodnich Chinach miasta Harbin przystąpiły do renowacji dwóch synagog, które służyć będą jako muzea dokumentujące życie żydowskiej społeczności tego miasta. Harbin było miejscem, do którego przyjechało tysiące Żydów uciekających przez prześladowaniami w carskiej Rosji.

12 czerwca 2004 r. jeden z liderów Hamasu w Gazie, Mahmoud A-Zahar, oświadczył, że Hamas będzie kontynuował operacje wymierzone przeciwko Izraelowi nawet po ewakuacji żydowskich osiedli ze Strefy Gazy. Walkę będzie prowadził do ostatecznego zakończenia "okupacji izraelskiej".

13 czerwca 2004 r. palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa zdetonowali bombę przy przejeżdżajacym izraelskim wojskowym buldożerze w rejonie Rafah, na południu Strefy Gazy.

13 czerwca 2004 r. brytyjski tygodnik Jane poinformował, że Izrael skonstruował rakietę nowej generacji klasy powietrze-powietrze, pod nazwą Dalila-GL. W zasięgu rakiety Dalila znajdują się wszystkie państwa arabskie, sąsiadujące z Izraelem. Rakieta Dalila-GL ma zasięg do 300 kilometrów i może przenosić ładunek wybuchowy o wadze do 30 kilogramów. Wyposażona jest w najnowocześniejsze inteligentne systemy naprowadzania i identyfikowania celów.

14 czerwca 2004 r. Izraelski Sąd Najwyższy zdecydował, że władze lokalne muszą zezwolić na sprzedaż wieprzowiny wszędzie tam, gdzie większość mieszkańców tego się domaga. Ortodoksyjni Żydzi przestrzegają, że ta decyzja podkopie żydowską tożsamość narodową. Spożycie wieprzowiny jest w judaizmie zabronione. lider ortodoksyjnej partii Szas Eli Iszai orzeczenie sądu nazwał "gwoździem do trumny tożsamości państwa żydowskiego".
    14 czerwca 2004 r. izraelska służba bezpieczeństwa Shin Bet powiadomiła o aresztowaniu w Jerozolimie palestyńskiego terrorystę, który przygotowywał zamach bombowy na biuro premiera Ariela Szarona.

14 czerwca 2004 r. Izrael rozpoczął prace przy budowie muru bezpieczeństwa wokół osiedli Ariel, Kedumim i Immanuel na Zachodnim Brzegu Jordanu. Prace mają zostać ukończone do maja 2005 r.
    14 czerwca 2004 r. lokalny dowódca Brygad Męczenników Al-Aksa w Dżeninie, Zacharia Zubeidi, oświadczył że jeśli Izrael wycofa się z ziem Autonomii, to Brygady zaprzestaną ataków.
    14 czerwca 2004 r. izraelski śmigłowiec zniszczył rakietami arabski samochód w obozie dla uchodźców Balata pod Nablusem, zabijając lokalnego dowódcę Brygad Męczenników Al-Aksa, Chalila Marszuda. Razem z nim zginął wysoki działacz Islamskiego Dżihadu oraz członek Al-Fatah, a 3 innych Palestyńczyków zostało rannych.

14 czerwca 2004 r. w Paryżu (Francja) otwarto wielką wystawę uzbrojenia Eurosatory 2004, na której zaprezentowało się 35 izraelskich firm. Między innymi: Israel Aircraft Industries, Rafael, Israel Military Industries, Tadiran Communications, Elisra, Soltam Systems, Ashut Ashkelon, Ness Technologies, Orlite, Azimuth Technologies, Ordan Industries, oraz Beit El Industries.
    14 czerwca 2004 r. Agencja Żydowska podała, że około 6% francuskich Żydów rozważa emigrację z Francji do Izraela.

15 czerwca 2004 r. prokurator generalny Izraela Menachem Mazuz oświadczył, że nie ma wystarczających dowodów, by oskarżyć Ariela Szarona o korupcję. Sprawa została zamknięta.
    15 czerwca 2004 r. minister obrony Shaul Mofaz i minister finansów Benjamin Netanyahu zatwierdzili nowy budżet na budowę fortyfikacji obronnych wokół żydowskich osiedli, w wysokości 300 mln NIS.
    15 czerwca 2004 r. izraelska firma Hazera Genetics stworzyła genetycznie zmodyfikowanego super-pomidora. Jest on przystosowany do klimatu i specyfiki upraw w Izraelu, a dodatkowo odporny na wirusy.
    15 czerwca 2004 r. w Hajfie na północy Izraela rozpoczął działalność rzymsko-katolicki kościół i zorganizowany przy nim ośrodek duszpasterski dla żydowskich katolików.

15 czerwca 2004 r. Jaser Arafat oświadczył, że jest "otwarty na wymianę terenów z Izraelem". Podstawą takiej wymiany musiałoby jednak być zapewnienie równoważności obszarowej i jakościowej wymienianych obszarów.
    15 czerwca 2004 r. podczas starć w obozie dla uchodźców Balata pod Nablusem, zginął 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne.
    15 czerwca 2004 r. izraelskie siły zniszczyły arabski dom w Betlejem, będący własnością terrorysty z Islamskiego Dżihadu.
    15 czerwca 2004 r. izraelska armia umieściła 40 barier drogowych wokół wiosek arabskich w Judei i Samarii. Mają one utrudnić przemieszczanie i komunikację palestyńskich terrorystów.

    15 czerwca 2004 r. palestyński terrorysta-samobójca usiłował wysadzić samochód-pułapkę przy wjeździe do osiedla Netzarim w Strefie Gazy. Został zatrzymany przez żołnierzy ochrony zanim wybuchła pułapka.
    15 czerwca 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rakietami przeciwpancernymi izraelski posterunek graniczny w Rafah, raniąc 2 żołnierzy.

15 czerwca 2004 r. Departament Stanu USA skrytykował izraelską decyzję o rozbudowie muru bezpieczeństwa wokół żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu.

16 czerwca 2004 r. w izraelskiej rafinerii w Hajfie doszło do serii eksplozji i pożaru, w których 11 osób zostało rannych. Nie był to akt sabotażu.
    16 czerwca 2004 r. premier Ariel Szaron oświadczył, że niezależnie od tego, jak bolesne i dalekie będą ustępstwa Izraela dokonane w celu osiągnięcia pokoju, podział Jerozolimy nie będzie nigdy jednym z nich. Jerozolima pozostanie zjednoczoną stolicą państwa Izrael, stwierdził Szaron.

16 czerwca 2004 r. podczas starć w Dżeninie izraelskie siły zastrzeliły uzbrojonego palestyńskiego terrorystę z Islamskiego Dżihadu oraz aresztowały 3 uczestników zajść.
    16 czerwca 2004 r. izraelskie oddziały kontynuowały operację w obozie uchodźców Balata w Nablusie. Podczas wymiany ognia zginął palestyński terrorysta, a 2 osoby zostały ranne. Przeszukiwaniami domów objęto całość Nablusu. Zdemolowano kilkanaście arabskich sklepów. W meczecie zatrzymano 2 palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa. Izraelscy żołnierze zdemolowali wnętrza 2 meczetów i 1 kościoła.

16 czerwca 2004 r. jordański sąd wojskowy skazał 15 osób za przygotowywanie zamachów na bliżej nieokreślone cele amerykańskie i izraelskie w Jordanii. Otrzymali wyroki po 15 lat więzienia.

17 czerwca 2004 r. izraelski rząd ogłosił przetarg na wykopanie w Rafah głębokiej na 15 do 25 metrów, czterokilometrowej fosy wzdłuż granicy Strefy Gazy z Egiptem, aby zapobiec przemycaniu stamtąd broni przez Palestyńczyków. W ciągu ostatnich trzech lat wojsko zniszczyło ponad 80 kanałów podziemnych. Służyły ona Palestyńczykom do sprowadzania z Egiptu m.in. broni dalekiego zasięgu, przydatnej do ostrzeliwania terytorium Izraela. Wojsko izraelskie aresztowało również około 55 przemytników broni.

17 czerwca 2004 r. doszło do gwałtownych protestów Palestyńczyków na terenie budowy muru bezpieczeństwa wokół osiedla Ariel, na Zachodnim Brzegu. Policja musiała użyć gazu łzawiącego.
    17 czerwca 2004 r. izraelscy żołnierze w Dżeninie śmiertelnie zranili poszukiwanego palestyńskiego terrorystę z Islamskiego Dżihadu.

17 czerwca 2004 r. Egipt ogłosił, że chce wysłać 30 tys. żołnierzy na tereny wzdłuż granicy ze Strefą Gazy, aby szkolić palestyńskie siły bezpieczeństwa. Jak zapewniają władze egipskie, wojsko położy kres kontrabandzie broni z Egiptu na terytoria palestyńskie.

18 czerwca 2004 r. rząd izraelski ustalił nowy plan procesu wycofania się ze Strefy Gazy. Dobrowolne opuszczanie osiedli ma rozpocząć się w sierpniu, a nie jak planowano wcześniej - w marcu 2005 r. Ewakuacja przy użyciu siły rozpocznie się zaś w grudniu. Plan ma zostać zrealizowany do września 2005 r. włącznie. Wedle sił bezpieczeństwa szybkość ma tutaj kluczowe znaczenie - powolne wycofywanie się Izraela może sprowokować organizacje palestyńskie do sabotowania procesu.
    18 czerwca 2004 r. izraelski dziennik "Maariw" podał, że izraelski rząd planuje sformułować specjalną jednostkę wojskową przeznaczoną do ewakuacji żydowskich osadników ze Strefy Gazy. Ma się ona składać z 2 tys. specjalnie dobranych żołnierzy. Rząd liczy się, że część osadników będzie stawiać zdecydowany opór ewakuacji.
    18 czerwca 2004 r. izraelskie media poinformowały, że izraelskie firmy przemysłu zbrojeniowego zawarły kolejne - warte kilkaset milionów dolarów - kontrakty, między innymi ze Stanami Zjednoczonymi, Francją, Niemcami i Rumunią.
    18 czerwca 2004 r. izraelski ośrodek statystyczny Merrilla Lyncha poinformował, że w Izraelu mieszka 6 tysięcy milionerów, o 20 procent więcej, niż w roku 2002. Oznacza to, że jeden milioner izraelski przypada na niewiele ponad tysiąc mieszkańców.

    18 czerwca 2004 r. rząd izraelski oświadczył, że francuski minister spraw zagranicznych Michel Barnier podczas swej wizyty na Bliskim Wschodzie nie zostanie przyjęty przez żadnego jego przedstawiciela, ponieważ postanowił spotkać się z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Jaserem Arafatem.
    18 czerwca 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła na izraelskie miasto Sderot uszkadzając dom i raniąc 1 osobę. Była to nowa rakieta pod nazwą Nasser-3, dużo bardziej niebezpieczna od rakiet typu Qassam.

18 czerwca 2004 r. Jasir Arafat powiedział, że jest rzeczą "absolutnie" zrozumiałą, że jakiegokolwiek przyszłe porozumienie pokojowe musi uwzględniać zachowanie żydowskiego charakteru państwa Izrael. Arafat nigdy wcześniej nie wygłosił podobnej opinii - pierwszy raz oficjalnie potwierdził żydowski charakter państwa Izrael. Arafat powiedział też, że jest gotów zaakceptować kompromisowe porozumienie w sprawie "wymiany terytoriów", na mocy którego Palestyńczycy odzyskaliby 97-98 % Zachodniego Brzegu Jordanu. W ramach tegoż porozumienia zgodziłby się na powrót "pewnej liczby" (a nie wszystkich 4 milionów) uchodźców palestyńskich do Izraela. W tym kontekście wspomniał o 200 tys. palestyńskich uchodźcach, żyjących "w bardzo trudnych warunkach" w Libanie. Według Arafata, w ramach przyszłego porozumienia pokojowego Izrael zachowałby zwierzchnictwo nad Ścianą Płaczu i żydowską częścią Starego Miasta w Jerozolimie. Pod kontrolą Palestyńczyków musiałoby znaleźć się czczone przez muzułmanów Wzgórze Świątynne Haram al Szarif.
    18 czerwca 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski autobus w pobliżu osiedla Netzarim, w Strefie Gazy. Ostrzelano także z moździerza osiedle Kfar Darom i posterunek wojskowy przy Newe Dekalim.
    18 czerwca 2004 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie muru bezpieczeństwa w wiosce Iskaka, przy żydowskim osiedlu Ariel.
    18 czerwca 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w Nablusie i Dżeninie 5 poszukiwanych Palestyńczyków, w tym dwóch członków al-Fatah.
    18 czerwca 2004 r. palestyńscy terroryści z Hamasu ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Tulkarem w Samarii.

18 czerwca 2004 r. podpalono synagogę w północnym Londynie (Wielka Brytania).

19 czerwca 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały na Zachodnim Brzegu 6 poszukiwanych Palestyńczyków, w tym aktywistę al-Fatah, Hamasu i Brygad Męczenników Al-Aksa.
    19 czerwca 2004 r. izraelscy żołnierze pomyłkowo ostrzelali w Strefie Gazy konwój ONZ z brytyjskimi parlamentarzystami. Pomyłka wynikła z niepoinformowaniu izraelskiej armii o przejeździe konwoju.
    19 czerwca 2004 r. izraelskie śmigłowce ostrzelały sześcioma rakietami dwa palestyńskie warsztaty w Gazie, w których Hamas produkował rakiety i inne materiały wojskowe. W ataku 3 osoby zostały ranne.

19 czerwca 2004 r. palestyńscy terroryści z Hamasu w odwecie za izraelski atak na Gazę, wystrzelili dwie rakiety Qassam, które spadły na terytorium Izraela.

20 czerwca 2004 r. libańscy terroryści z Hezbollahu ostrzelali z moździerzy z terytorium południowego Libanu izraelską bazę wojskową w okolicach miasta Shlomi.
    20 czerwca 2004 r. premier Izraela Ariel Szaron oświadczył, że decyzja o wykopaniu fosy na granicy Strefy Gazy z Egiptem nie zapadnie bez wcześniejszych konsultacji z Kairem.

20 czerwca 2004 r. izraelskie śmigłowce przeprowadziły w nocy dwa ataki rakietowe na cele w Gazie, niszcząc zakłady metalowe wykorzystywane przez Hamas do produkcji broni.

20 czerwca 2004 r. izraelskie samoloty zbombardowały i zniszczyły stanowiska artylerii przeciwlotniczej Hezbollahu na południu Libanu.

21 czerwca 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Kfar Darom, w Stefie Gazy. W ataku zginął robotnik z Tajlandii, pracujący w szklarnii. Izraelscy żołnierze ostrzelali rejon, z którego strzelano z moździerza, raniąc 2 Palestyńczyków.
    21 czerwca 2004 r. Palestyńczycy demonstrowali przeciwko budowie muru bezpieczeństwa w okolicach wioski Dir Balut, pod Kalkilią. W starciach zostało rannych 15 Palestyńczyków.
    21 czerwca 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały na punkcie kontrolnym przy Betlejem 3 poszukiwanych Palestyńczyków, w tym wysokiego aktywistę Tanzim. Zatrzymani podróżowali medycznym ambulansem.

21 czerwca 2004 r. były premier Francji. Michel Rocard, jeden z obecnych liderów Parlamentu Europejskiego, nazwał Deklarację Balfoura historycznym błędem. Izrael to państwo "anormalne", powiedział Rocard, "ponieważ zostało stworzone dzięki obietnicy i [ponieważ] miliony Żydów z całego świata zebrały się, tworząc organizm, który do dziś stanowi zagrożenie dla swoich sąsiadów".
    21 czerwca 2004 r. hierarchowie Kościoła luterańskiego w Szwecji zaapelowali o bojkot izraelskich produktów, pochodzących z palestyńskich terytoriów.
    21 czerwca 2004 r. sekretarz generalny ONZ Kofi Annan wezwał Narody Zjednoczone do zaangażowania przeciwko antysemityzmowi na świecie. Żydzi na całym świecie muszą mieć świadomość, że "Narody Zjednoczone są dla nich domem rodzinnym". Przeżywamy obecnie największe nasilenie antysemityzmu od czasu Holokaustu - powiedział wiceprzewodniczący Światowego Kongresu Żydów Elon Steinberg. Gminy żydowskie w Europie są "niewinną ofiarą" oddźwięków konfliktu bliskowschodniego - dodał.

22 czerwca 2004 r. izraelskie ministerstwo turystyki poinformowało, że w pięciu pierwszych miesiącach tego roku do Izraela przybyło 551.900 turystów - jest to wzrost o 75 % w porównaniu do zeszłego roku. Większość turystów (70 %) przybyła drogą lotniczą. Interesującym jest wzrost lądowań na lotnisku w Ejlacie (75 % pochodziła z Francji).
    22 czerwca 2004 r. uniwersytet w Hajfie opublikował wyniki sondażu, z którego wynika, że większość ludności żydowskiej w Izraelu uważa, że rząd powinien popierać emigrację z Izraela Arabów, którzy stanowią tam jedną piątą ludności. Ponadto 55,3 % społeczeństwa uważa, że Arabowie z Izraela stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, a 45,3 % że nie powinni mieć - czynnego i biernego - prawa udziału w wyborach do Knesetu.
    22 czerwca 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w Tel Awiwie 3 izraelskich Arabów, którzy przygotowywali się do zamachów terrorystycznych w Izraelu. Współpracowali z Islamskim Dżihadem.
    22 czerwca 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na kibuc Nahal Oz na Negewie.

22 czerwca 2004 r. palestyńscy terroryści z Hamasu ostrzelali z moździerza szklarnie przy żydowskim osiedlu Kfar Darom w Strefie Gazy. Zginął zagraniczny pracownik z Tajlandii. Ostrzelano z moździerzy szklarnie przy osiedlach Ganei Tal i Netzar Hazani oraz izraelski posterunek graniczny w Rafah.
W odpowiedzi, armia wyburzyła 3 arabskie domy, w pobliżu szklarni Kfar Darom, skąd prowadzono ostrzał.
    22 czerwca 2004 r. grupa uzbrojonych palestyńskich terrorystów usiłowała przkroczyć granicę Strefy Gazy. W wyniku izraelskiego ostrzału zginęło 2 Palestyńczyków, a 2 zostało rannych.
    22 czerwca 2004 r. Hamas potępił Arafata za to, że oficjalnie uznał żydowski charakter państwa Izrael. Hamas oskarżył przewodniczącego Autonomii o zdradę.
    22 czerwca 2004 r. dziesięć radykalnych ugrupowań palestyńskich sprzeciwiło się zaangażowaniu Egiptu i Jordanii w nadzorowanie terenów palestyńskich po wycofaniu się z nich Izraela. Przedstawiciele radykalnych organizacji podkreślili, że oczekują przede wszystkim wsparcia w walce, a nie nadzoru sił bezpieczeństwa.

22 czerwca 2004 r. władze Arabii Saudyjskiej postanowiły zaostrzyć nadzór nad szkolnictwem wyższym i dokonać rewizji systemu edukacji, któremu zarzuca się krzewienie radykalizmu islamskiego wśród młodzieży. W Stanach Zjednoczonych zwrócono uwagę, że inspiracją do zamachów 11 września, a także samobójczych ataków w Izraelu, mogły być niektóre teksty z podręczników szkolnych w krajach islamskich, zwłaszcza w Arabii Saudyjskiej.

23 czerwca 2004 r. minister finansów Benjamin Netanyahu powiedział, że nigdy nie zaakceptuje oddania Syrii Wzgórz Golan.
    23 czerwca 2004 r, ministerstwo transportu poinformowało, że na terytorium Izraela będą mogły wpłynąć wyłącznie te statki, które będą miały elektroniczne chipy pozwalające na identyfikację. Ma to na celu popawienie ochrony wybrzeża Izraela przed atakami terrorystów.
    23 czerwca 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały pod Jerozolimą 3 palestyńskich terrorystów, którzy przygotowywali zamach terrorystyczny. Saperzy zdetonowali ładunek wybuchowy.

23 czerwca 2004 r. izraelskie siły specjalne aresztowały w Nablusie lokalnego dowódcę Islamskiego Dżihadu, Muhanada Mahmouda Mohammeda Abu Aisha. Podczas aresztowania zginął 1 terrorysta.
    23 czerwca 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę Qassam na żydowskie osiedle na północy Strefy Gazy. Zdetonowano również podłożoną bombę przy granicy z Egiptem.
    23 czerwca 2004 r. izraelscy żołnierze zastrzelili uzbrojonego Palestyńczyka w okolicach Beit Hanoun, w Strefie Gazy.

23 czerwca 2004 r. minister spraw zagranicznych Polski, Włodzimierz Cimoszewicz spotkał się z szefem dyplomacji Autonomii Palestyńskiej Nabilem Shaathem, który przybył do Polski. Włodzimierz Cimoszewicz podkreślił, że trwałe rozwiązanie konfliktu palestyńsko-izraelskiego może mieć jedynie wymiar polityczny. "Raczej prędzej niż później Palestyńczycy utworzą swoje państwo". Dodał, że ze zrozumieniem odnosi się też do potrzeb bezpieczeństwa Izraela.

24 czerwca 2004 r. izraelska armia poinformowała, że ilość ataków palestyńskich na Izraelczyków w pierwszym półroczu zmniejszyła się o 82 %, w porównaniu z pierwszym półroczem 2003 roku. Zmniejszyła się też liczba zabitych w zamachach palestyńskich - zginęło w nich 60 Izraelczyków (21 żołnierzy i 39 cywilów) - wobec 120 zabitych (89 cywilów i 31 żołnierzy) w pierwszym półroczu 2003 r.

24 czerwca 2004 r. palestyński terrorysta wszedł do strefy bezpieczeństwa przy osiedlu Bedolah, w Strefie Gazy. Podczas próby aresztowania został zastrzelony przez żołnierzy ochrony.
    24 czerwca 2004 r. dwóch uzbrojonych palestyńskich terrorystów usiłowało przedostać się na teren żydowskiego osiedla Dugit, na północy Strefy Gazy. Napastnicy zostali zastrzeleni przez żołnierzy ochrony. Do ataku przyznały się Brygady Męczenników Al-Aksa i Islamski Dżihad.
    24 czerwca 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę Qassam na żydowskie osiedle Alei Sinai, na północy Strefy Gazy. Kilka osiedli zostało ostrzelanych z moździerzy. Palestyńczycy zdetonowali również bombę podłożoną przy osiedlu Gush Katif.
    24 czerwca 2004 r. duże siły izraelskie wkroczyły do Nablusu, prowadząc rozległą operację przeciwko infrastrukturze terrorystycznej. Podczas starć raniono 2 Palestyńczyków, którzy atakowali Izraelczyków bombami zapalającymi. Aresztowano 7 osób. W jednym z domów znaleziono pas z 20-kg materiałów wybuchowych (używany przez zamachowców-samobójców), który rozbroili saperzy. Operacja ma potrwać kilka dni.

24 czerwca 2004 r. Agencja Żydowska oświadczyła, że pomoże przy ewakuacji żydowskich osadników ze Strefy Gazy i weźmie czynny udział w budowie nowych społeczności na Negewie, Galilei i Gilboa.

25 czerwca 2004 r. kilkadziesiąt tysięcy osób uczestniczyło w paradzie homoseksualistów w Tel Awiwie. Parada było organizowana trzeci rok z rzędu, a władze miejskie Tel Awiwu przeznaczyły na jej przeprowadzenie 7.500 dolarów.

25 czerwca 2004 r. podczas izraelskiej operacji w Nablusie doszło do strzelaniny w centrum miasta, w której zginął 1 Palestyńczyk, a 17 osób zostało rannych. Izraelska armia ocenia, że w chwili obecnej około 80 % palestyńskich ataków jest planowana przez komórki Tanzimu i Brygad Męczenników Al-Aksa z rejonu Nablusu. Aresztowano 5 Palestyńczyków.
    25 czerwca 2004 r. izraelska armia zburzyła w Betlejem dom aresztowanego lidera Islamskiego Dżihadu.

25 czerwca 2004 r. jordański król Abdullah oświadczył, że Jordania jest gotowa udzielić wszelkiej pomocy palestyńskim siłom bezpieczeństwa po ewakuacji Strefy Gazy przez Izrael.
    25 czerwca 2004 r. podczas spotkania w Tabie (Egipt) Kwartetu Blisko Wschodniego (USA, UE, Rosja i ONZ) podkreślono rolę Egiptu w reformie Autonomii Palestyńskiej. W Egipcie ma się szkolić przez 6 miesięcy około 60 oficerów palestyńskich sił bezpieczeństwa.
    25 czerwca 2004 r. na ponad 40 nagrobkach na żydowskim cmentarzu w Düsseldorfie (Niemcy) wymalowano swastyki i symbole SS.
    25 czerwca 2004 r. nieznani sprawcy brutalnie zaatakowali w Antwerpii (Belgia) czterech uczniów lokalnej szkoły żydowskiej.
Społeczność ortodoksyjnych Żydów w Antwerpii liczy 20 tys. osób.
    25 czerwca 2004 r. przedstawiciel Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze ogłosił, że 9 lipca przedstawione zostanie stanowisko Trybunału w sprawie legalności bariery, którą Izrael odgradza się od terenów palestyńskich na Zachodnim Brzegu Jordanu. Trybunał postanowił wydać w tej sprawie "opinię doradczą", która nie ma charakteru wiążącego. Izrael obawia się jednak, że Zgromadzenie Ogólne ONZ, gdzie nastroje propalestyńskie są silne, będzie chciało wykorzystać stanowisko Trybunału w zabiegach o sankcje przeciwko państwu żydowskiemu.
    25 czerwca 2004 r. władze Rumunii zdecydowały o uruchomieniu specjalnego progroma nauczania o Holokauście w szkołach średnich. W ramach tego projektu około 500 nauczycieli zostanie przygotowanych (z pomocą ekspertów z Instytutu Yad Vashem) do nauczania o nazistowskiej historii Rumunii, Holocauście, antysemityzmie i historii Żydów.
    25 czerwca 2004 r. hiszpańskie media poinformowały, że Stany Zjednoczone wywierają nacisk na Izrael, aby nie kupował w Hiszpanii sześciu okrętów wojennych. Kontrakt negocjowany obecnie między Hiszpanią a Izraelem opiewa na mniej więcej 2 mld USD i obejmuje zakup 5 najnowocześniejszych fregat rakietowych typu F-100, które miałyby zastąpić przestarzałe fregaty klasy Saar-5, pływające obecnie pod izraelską banderą. Ponadto w najbliższym czasie stocznie hiszpańskie miałyby zbudować dla potrzeb izraelskich sił powietrzno-desantowych okręt do transportu samolotów pionowego startu i helikopterów. Pomoc wojskowa USA dla Izraela wynosi 1,8 mld USD rocznie.

26 czerwca 2004 r. izraelska armia kontynuowała operację w Nablusie. Podczas starć zginęło 7 uzbrojonych Palestyńczyków, a 20 osób zostało rannych. Zastrzelony został dowódca Brygad Męczenników Al-Aksa na Zachodnim Brzegu Jordanu, Majef Abu Szarkh, dowódca Islamskiego Dżihadu na Zachodnim Brzegu, Faddy Bahti, oraz lokalny lider Hamasu, Jaffer Mitsri.
    26 czerwca 2004 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat powiedział, że zrobi wszystko, aby doprowadzić do rozejmu w walce przeciwko Izraelowi podczas sierpniowych igrzysk olimpijskich w Atenach.

27 czerwca 2004 r. rząd Ariela Szarona odrzucił propozycję Jasera Arafata, aby na czas letniej olimpiady wprowadzić palestyńsko-izraelski rozejm. "Arafat nie jest wiarygodny i nie dotrzymuje żadnych umów" powiedział jeden z izraelskich generałów.
    27 czerwca 2004 r. Sąd Najwyższy w Jerozolimie nakazał czasowe wstrzymanie budowy muru bezpieczeństwa w rejonie żydowskiego osiedla Ariel, na Zachodnim Brzegu.

27 czerwca 2004 r. palestyńscy terroryści z Hamasu ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Morag w Strefie Gazy.
    27 czerwca 2004 r. Palestyńczycy zorganizowali pod Tulkarem protest przeciwko budowie muru bezpieczeństwa. Podczas starć kilka osób zostało rannych.
    27 czerwca 2004 r. izraelscy żołnierze kontynuowali operację w Nablusie. Aresztowano uzbrojonego Palestyńczyka.
    
27 czerwca 2004 r. palestyńscy terroryści podłożyli 40-kg bombę przy ogrodzeniu żydowskiego osiedla Gush Katif, w Strefie Gazy. Bombę zdetonowali izraelscy saperzy.
    27 czerwca 2004 r. palestyńscy terroryści zdetonowali 150-kg materiałów wybuchowych w tunelu podziemnym pod posterunkiem wojskowym przy żydowskim osiedlu Gush Katif, w Strefie Gazy. Zginął 1 izraelski żołnierz, 5 żołnierzy zostało rannych. Palestyńczycy otworzyli ogień z broni maszynowej i moździerzy, aby uniemożliwić ewakuację rannych. Trafiony został ambulans medyczny. W strzelaninie zginęło 2 Palestyńczyków. Do zamachu przyznały się Hamas i Brygady Męczenników Al-Aksy.
    27 czerwca 2004 r. na ulicach Gazy demonstrowało około 2 tys. Palestyńczyków, w tym 100 uzbrojonych mężczyzn. Świętowano zwycięstwo nad Izraelem.

27 czerwca 2004 r. El-Al rozpoczęło regularne loty do i z Turcji. Izraelscy agenci będą pomagać w zebezpieczeniu tureckiego lotnisko w Istambule.

28 czerwca 2004 r. palestyńscy terroryści z Hamasu wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Zginęło 2 Izraelczyków, a 15 osób zostało rannych.

28 czerwca 2004 r. izraelskie śmigłowce zniszczyły w Gazie dwa metalowe zakłady, w których Hamas produkował broń. W nocy izraelskie lotnictwo ostrzelało budynek arabskiej TV satelitarnej Al-Jazeera w centrum Gazy.
    28 czerwca 2004 r. izraelscy żołnierze zastrzelili Palestyńczyka, który wjechał ciężarówką do zakazanej strefy wokół osiedla Gush Katif, w Strefie Gazy. Wojskowe buldożery zniszczyły ośmiopiętrowy pusty budynek i wyburzyło 15 domów arabskich w pobliżu zniszczonego w zamachu posterunku.
    28 czerwca 2004 r. izraelscy żołnierze zatrzymali w Ramallah i Hebronie 11 Palestyńczyków.

29 czerwca 2004 r. palestyńscy terroryści z Hamasu wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Jedna z rakiet spadła na plac zabaw dla dzieci. Zginęło 2 Izraelczyków (w tym 1 dziecko), a 10 osób zostało rannych. W tym czasie w mieście Sderot przebywał premier Ariel Szaron.
    29 czerwca 2004 r. artyleria przeciwlotnicza szyickiego Hezbollahu ostrzelała z terytorium Libanu izraelskie samoloty patrolujące strefę przygraniczną. Szrapnele spadły na terytorium zachodniej Galilei. Samoloty nie naruszyły przestrzeni powietrznej Libanu.

29 czerwca 2004 r. izraelskie kolumny pancerne wjechały do północnej części Strefy Gazy, w okolice miasta Beit Hanoun. Podczas strzelaniny zginął 1 Palestyńczyk.
    29 czerwca 2004 r. palestyńscy terroryści z Al-Fatah zastrzelili Izraelczyka, jadącego samochodem pod Ramallah, w Samarii.

29 czerwca 2004 r. francuski minister spraw wewnętrznych, Nicolas Sarkozy, potwierdził francuską decyzję, by zwalczać antysemityzm. "Kiedy Żyd pada ofiarą napaści, jest to plama na całej Francji... Ludzie mają prawo, by żyć w zgodzie ze swoją religią i by przekazywać ją swoim dzieciom. Żydzi są Francuzami... W walce z antysemityzmem jest tylko jedna metoda: najtrwardsze i najsurowsze z sankcji".

30 czerwca 2004 r. Izraelski Sąd Najwyższy nakazał zmianę przebiegu muru bezpieczeństwa na prawie 30-kilometrowym odcinku na północny zachód od Jerozolimy, w pobliżu Mevaseret Zion. Sędzia Barak oświadczył: "Uniknięcie krzywdzenia Palestyńczyków jest ważniejsze niż podniesienie poziomu bezpieczeństwa". Sąd przychylił się w ten sposób do wniosku dwudziestu palestyńskich rodzin ze wsi Al-Załije, które twierdziły, iż mur odetnie je od uprawianych przez nich pól i pozbawi środków do życia.
    30 czerwca 2004 r. izraelski autobus szkolny zderzył się z wojskowym jeepem w Kfar Yona, blisko Netanya. Zginęło 3 dzieci, a 44 zostało rannych.

30 czerwca 2004 r. szef dyplomacji francuskiej Michel Barnier, pomimo sprzeciwów Izraela, spotkał się w Ramallah z przewodniczącym Autonomii Palestyńskiej, Jaserem Arafatem. Barnier wezwał Palestyńczyków do położenia kresu aktom przemocy i ukarania winnych.
    30 czerwca 2004 r. Jaser Arafat zapowiedział reorganizację i przeszkolenie palestyńskich służb bezpieczeństwa. Reforma zostanie dokonana przy pomocy Unii Europesjkiej, Jordanii i Egiptu. Egipt wyśle około 200 doradców do Strefy Gazy i pomoże przy budowie nowych posterunków.
    30 czerwca 2004 r. izraelscy żołnierze z brygady Givati umocnili swoje pozycje w rejonie Beit Hanoun, na północy Strefy Gazy. Operacja ma przeciwdziałać ostrzałowi rakietowemu miasta Sderot w Izraelu. Podczas przygotowywania fortyfikacji wojskowe buldożery zniszczyły setki drzew oliwnych. W pobliżu obozu dla uchodźców Jabalya, żołnierze zastrzelili terrorystę z Hamasu.
    30 czerwca 2004 r. palestyński terrorysta otworzył ogień z broni maszynowej na punkcie kontrolnym Karni, w centrum Strefy Gazy. Zamachowiec zbiegł.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: lipiec-wrzesień 2004 r.

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2004-2012 by Gedeon