STYCZEŃ  -  MARZEC  2004  r.  -  HISTORIA
      -  2003 - Plan Szarona
          - styczeń - marzec 2004 r.
      -  kwiecień-czerwiec 2004 r.


Szesnasty Knesset (2003-2006)
Mur bezpieczeństwa

 

 

1 stycznia 2004 r. okolice Morza Martwego dotknęło niewielkie trzęsienie ziemi o sile 3,7 w skali Richtera. Nie zanotowano szkód materialnych.
    1 stycznia 2004 r. żydowscy terroryści zdetonowali bombę 2-kg podłożoną przy posterunku policji w Jerozolimie.
    1 stycznia 2004 r. u wybrzeży Izraela odbyły się wspólne ćwiczenia morskie, w których uczestniczyły trzy izraelskie okręty rakietowe, dwie tureckie fregaty oraz jedna amerykańska fregata.

1 stycznia 2004 r. Izraelskie Siły Obronne zniosły blokadę miasta Dżenin w Samarii (blokada obowiazywała od półtora roku). Zniesiono blokady drogowe wzniesione przy wjazdach do miasta, umożliwiając mieszkańcom swobodny wjazd i wyjazd.
    1 stycznia 2004 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę przy przejeżdżającym izraelskim patrolu wojskowym w pobliżu Nablusu, w Samarii. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.
    1 stycznia 2004 r. egipski wysłannik Osama el-Baz spotkał się w Ramallah z przewodniczącym Autonomii Palestyńskiej Jaserem Arafatem. Rozmowy dotyczyły możliwosci doprowadzenie do zawieszenia broni z Izraelem.

2 stycznia 2004 r. palestyńscy terroryści z Ludowych Komitetów Oporu wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Jenin-2, która spadła na kibuc Kefar Azata na Negewie.
    2 stycznia 2004 r. parlamentarna komisja finansów postanowiła wydłużyć o 2 lata wiek emerytalny Izraelczyków. Zaproponowano, aby mężczyźni przechodzili na emeryturę w wieku 67 lat, a kobiety w wieku 62 lat. Wejście w życie nowego systemu emerytalnego rozłożono na 6 lat.

2 stycznia 2004 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę przy przejeżdżającym izraelskim patrolu wojskowym w pobliżu Nablusu, w Samarii. W innych incydentach rannych zostało 2 Palestyńczyków.

2 stycznia 2004 r. państwa członkowskie Ligii Arabskiej (w tym Egipt) mocno skrytykowały izraelskie plany kolonizacji Wzgórz Golan.

3 stycznia 2004 r. izraelski oddział wkroczył nad ranem do Nablusu w Samarii. W starciach zginęło 5 Palestyńczyków. W podobnej operacji w rejonie Hebronu w Judei aresztowano 12 poszukiwanych Palestyńczyków.
    3 stycznia 2004 r. palestyński terrorysta usiłował ostrzelać izraelski posterunek wojskowy w pobliżu żydowskiego osiedla Netzarim w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze wezwali Palestyńczyka do zatrzymania się, a gdy nie reagował zastrzelili napastnika, przy którym znaleziono broń. Dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało ostrzelać żydowskie osiedle Kfar Darom w Strefie Gazy. Żołnierze ochrony aresztowali obu napastników.

3 stycznia 2004 r. mały izraelski prywatny samolot rozbił się pod Paryzem (Francja). Maszyna leciała z Tel Awiwu przez Ateny do Paryża. Przyczyną wypadku była awaria techniczna. Zginęło 3 Izraelczyków.

4 stycznia 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerzy żydowskie osiedla Gush Katif i Neve Dekalim w Strefie Gazy. Zniszczony został budynek.
    4 stycznia 2004 r. izraelscy żołnierze wykryli i zniszczyli dwa podziemne tunele przemytnicze w rejonie Rafah, na granicy Strefy Gazy z Egiptem.

5 stycznia 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski patrol wojskowy w Nablusie w Samarii. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 1 osoba została ranna.

6 stycznia 2004 r. przewodniczący Światowego i Europejskiego Kongresu Żydów Edgar M. Bronfman i Cobi Benatoff oskarżyli Komisję Unii Europejskiej o antysemityzm w czynach i ich zaniechaniu. Najwięcej zarzutów postawiono przewodniczącemu Komisji, włoskiemu politykowi Romano Prodi.

7 stycznia 2004 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że od pewnego czasu prowadzone są rozmowy z Libią w sprawie ustanowienia normalnych kontaktów dyplomatycznych pomiędzy oboma państwami.

7 stycznia 2004 r. izraelskie oddziały wkroczyły nad ranem do Nablusu i Tulkarem w Samarii. W starciach zginęło 3 Palestyńczyków. Przeszukano liczne domy. Aresztowano 24 poszukiwanych Palestyńczyków, w tym lokalnego dowódcę Brygad Męczenników Al-Aksa.
    7 stycznia 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza i wystrzelili dwie rakiety Qassam na żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy.
    7 stycznia 2004 r. Urząd Statystyczny Autonomii Palestyńskiej opublikował raport o przyroście naturalnym ludności. Każdego roku w Izraelu rodzi się 160 tys. dzieci arabskich i 90 tys. dzieci żydowskich. Jeżeli te tendencje utrzymają się, to za dziesięć lat Żydzi przestaną być większością na traktowanych łącznie terytoriach Izraela i Autonomii Palestyńskiej.

7 stycznia 2004 r. komisarze Komisji Unii Europejskiej wyrazili swoje "zaszokowanie" z powodu oskarżenia o antysemityzm postawionego przez międzynarodowe organizacje żydowskie. Z tego powodu zdecydowano się wstrzymać decyzję o zwołaniu europejskiej konferencji w sprawie antysemityzmu.
    7 stycznia 2004 r. minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattino skrytykował przewodniczącego Komisji Europejskiej włoskiego polityka Romano Prodi, i zapowiedział, że jeżeli Komisja nie zwoła europejskiej konferencji w sprawie antysemityzmu, to rząd Włoch podejmie samodzielną decyzję o jej zwołaniu.

8 stycznia 2004 r. dwaj ministrowie rządu Ariela Szarona opowiedzieli się za przyjęciem pokojowego gestu prezydenta Syrii Baszara Asada i wykorzystaniem "unikalnej szansy" wznowienia rokowań pokojowych z Syrią. Zupełnie nową sytuację polityczną na Bliskim Wschodzie wytworzyła interwencja zbrojna Stanów Zjednoczonych w Iraku.

8 stycznia 2004 r. izraelscy komandosi zastrzelili w Dżeninie w Samarii przy próbie aresztowania jednego z przywódców Brygad Męczenników Al-Aksa.
    8 stycznia 2004 r. Palestyńczycy zaatakowali kamieniami pozycje izraelskie w rejonie Rafah, na granicy Strefy Gazy z Egiptem. W starciach zginął 1 Palestyńczyk.
    8 stycznia 2004 r. palestyński premier Ahmed Korei ostrzegł, że jeśli Izrael nie zaprzestanie budowy "muru bezpieczeństwa" to Palestyńczycy mogą wybrać opcję życia z Żydami w jednym wspólnym państwie ("jedno państwo dwóch narodów"), w którym zażądają takich samych praw obywatelskich, jakie mają Izraelczycy. Oznaczałoby to, że w przeciągu najbliższych 10 lat Żydzi staliby się mniejszością narodową w Izraelu. Premier Korei oskarżył Izrael o brak dobrej woli przy wytyczaniu przebiegu "muru bezpieczeństwa".

8 stycznia 2004 r. minister spraw zagranicznych Silvan Shalom zakończył 3-dniową wizytę w Etiopii (pierwsza od 1991 r.). Shalom powiedział, że Izrael pragnie przyspieszyć powrót do ojczyzny 20 tys. etiopskich Żydów.
    8 stycznia 2004 r. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Colin Powell skrytykował stanowisko palestyńskiego premiera Ahmeda Korei i wskazał na międzyanrodowy plan pokojowy "Mapa drogowa", który przewiduje utworzenie dwóch odrębnych państw - żydowskiego i arabskiego w Palestynie. Powell obarczył Palestyńczyków winą za impas w procesie pokojowym.
    8 stycznia 2004 r. przewodniczący Komisji Europejskiej włoski polityk Romano Prodi zadeklarował, że przywrócona została współpraca ze Światowym Kongresem Żydów (WJC), zerwana po oskarżeniu Komisji o antysemityzm przez prezesa Kongresu Edgara Bronfmana.

9 stycznia 2004 r. rząd Ariela Szarona zdecydowanie odrzucił propozycję palestyńskiego premiera Ahmeda Korei o utworzeniu "jednego państwa dwóch narodów", gdyż w rzeczywistości oznaczałoby to likwidację żydowskiego państwa Izrael.

9 stycznia 2004 r. izraelski oddział wkroczył do Dżeninu w Samarii. W starciach został ranny lokalny dowódca Brygad Męczenników Al-Aksa. Aresztowano 15 poszukiwanych Palestyńczyków.

10 stycznia 2004 r. izraelskie oddziały kontynuowały działania w Dżeninie w Samarii. Przeszukano liczne domy i aresztowano 7 poszukiwanych Palestyńczyków. W wiosce Kabataya aresztowano 2 palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, a w pobliżu Ramallah aresztowano poszukiwanego aktywistę Tanzim (al-Fatah).

11 stycznia 2004 r. premier Ariel Szaron oświadczył, że jest gotowy do wznowienia rozmów pokojowych z Syrią. Jako jedyny warunek wznowienia procesu pokojowego postawił żądanie, aby Syria przestała wspierać "terrorystów".
    11 stycznia 2004 r. prawie 120 tys. żydowskich osadników demonstrowało w Tel Awiwie przeciwko rządowemu planowi ewakuacji części osiedli z Samarii, Judei i Strefy Gazy. W demonstracji wzięło udział czterech ministrów oraz piętnastu członków rządzącej koalicji.

11 stycznia 2004 r. Palestyńczycy zaatakowali kamieniami izraelskie pozycje w pobliżu wsi Beita, w rejonie Nablusu w Samarii. Palestyński terrorysta-samobójca wysadził się w odległości 100 metrów od izraelskich żołnierzy, którzy wezwali go do zatrzymania się do kontroli. W wiosce Jinsapout pod Nablusem zginął w wybuchu bomby własnej produkcji palestyński terrorysta.
    11 stycznia 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Mevo Dotan w Samarii.

12 stycznia 2004 r. prezydent Mosze Kacaw zaprosił prezydenta Syrii Baszara al-Asada do złożenia oficjalnej wizyty w Izraelu.
    12 stycznia 2004 r. wicepremier Ehud Olmert zapowiedział, że Izrael może już za sześć miesięcy rozpocząć operację ewakuacji części żydowskich osiedli z Samarii, Judei i Strefy Gazy.
    12 stycznia 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

12 stycznia 2004 r. izraelskie oddziały wkroczyły nad ranem do miasta Tulkarem w Samarii. Przeszukano liczne domy i aresztowano 50 poszukiwanych Palestyńczyków. Równocześnie izraelski oddział wkroczył na kilka godzin do arabskiej wioski Bir Zeit, w rejonie Ramallah w Samarii. Aresztowano 9 poszukiwanych Palestyńczyków.
    12 stycznia 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy. Ostrzelano izraelski posterunek graniczny w pobliżu Rafah, na granicy Strefy Gazy z Egiptem.

12 stycznia 2004 r. prezydent Syrii Baszar al-Asad określił zaproszenie prezydenta Mosze Kacawa jako "niepoważne".

13 stycznia 2004 r. prezydent Mosze Kacaw zaproponował prezydentowi Syrii Baszar al-Asadowi rozpoczęcie rozmów pokojowych "tajnych lub publicznych, w dowolnym miejscu i bez warunków wstępnych".
    13 stycznia 2004 r. minister bezpieczeństwa wewnętrznego Cahi Hanegbi zapowiedział, że do końca roku zostanie ukończony odcinek "muru bezpieczeństwa" chroniący Jerozolimę. Miasto zostanie otoczone "murem" z trzech stron - od północy, wschodu i południa. Komunikacja z terytorium Autonomii Palestyńskiej będzie utrzymywana poprzez specjalne przejścia graniczne wyposażone w najnowocześniejsze skanery wykrywające broń i materiały wybuchowe.
    13 stycznia 2004 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2003 roku Izrael zajął trzecie miejsce w świecie w eksporcie broni (za Stanami Zjednoczonymi i Rosją). Największymi odbiorcami izraelskiego uzbrojenia w 2003 r. były Turcja i Indie.

13 stycznia 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 20 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    13 stycznia 2004 r. izraelskie oddziały kontynuowały działania w Tulkarem w Samarii. Przeszukano liczne domy i przesłuchano ponad 200 osób. Aresztowano 6 poszukiwanych Palestyńczyków.
    13 stycznia 2004 r. palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa ostrzelali żydowski samochód przy osiedlu Talmon, w rejonie Ramallah w Samarii. Zginął 1 Izraelczyk, a 2 osoby zostały ranne. Ostrzelano izraelski patrol wojskowy w Nablusie w Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    13 stycznia 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski posterunek graniczny w pobliżu Rafah, na granicy Strefy Gazy z Egiptem. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk.

14 stycznia 2004 r. Izraelskie Siły Powietrzne podjęły decyzję o ograniczeniu ilości lotów helikopterów nad terytorium Strefy Gazy. Powodem były informacje wywiadu wojskowego mówiące o posiadaniu przez palestyńskich terrorystów zaawansowanej technologicznie broni przeciwlotniczej. Broń została przemycona do Strefy Gazy z Egiptu.

14 stycznia 2004 r. palestyńska terrorystka-samobójczyni z Hamasu wysadziła się na przejściu granicznym Erez, na północy Strefy Gazy. Zginęło 4 Izraelczyków (w tym 3 żołnierzy), a 12 osób zostało rannych. Atak został przeprowadzony, aby doprowadzić do zamknięcia przejścia i uniemożliwić 7 tys. Palestyńczyków udawć się do pracy w Izraelu. Zła sytuacja finansowa Palestyńczyków była korzystna dla Hamasu.
    14 stycznia 2004 r. duchowy przywódca Hamasu szejk Ahmed Jasin zapowiedział "eskalację oporu przeciwko Izraelowi aż do wycofania się Izraela z ziem palestyńskich".

14 stycznia 2004 r. premier Syrii Nadżi el-Otari oświadczył, że nie widzi nadziei na pokój z Izraelem pod rządami premiera Ariela Szarona.

15 stycznia 2004 r. prezydent Mosze Kacaw spotkał się z grupą jedenastu katolickich biskupów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, Szwecji, Hiszpanii, Włoch i Ameryki Łacińskiej. Biskupi opowiedzieli się za wstrzymaniem budowy "muru bezpieczeństwa", który według nich wywiera "niszczycielskie skutki" na codzienne życie Palestyńczyków.
    15 stycznia 2004 r. prawicowa partia Likud sporządziła spis "samonienawidzących się, zagrażających Izraelowi Żydów" (Self-Hating Israel-Threatening Jews, w skrócie: SHITJ). Na liście znalazło się około 7 tys. osób, które według Likudu są tylko "wierzchołkiem góry lodowej".

15 stycznia 2004 r. Izraelskie Siły Obronne wprowadziły całkowitą blokadę Strefy Gazy.
    15 stycznia 2004 r. izraelskie oddziały wkroczyły nad ranem do miast Dżenin, Ramallah i Tulkarem w Samarii. Aresztowano 14 poszukiwanych Palestyńczyków. Wojskowe buldożery wyburzyły dwa arabskie domy w Tulkarem. Domy należały do palestyńskich terorystów z Hamasu.

15 stycznia 2004 r. minister spraw zagranicznych Irlandii Brian Cowen skrytykował budowę "muru bezpieczeństwa", który oddziela Autonomię Palestyńską od Izraela.

16 stycznia 2004 r. wiceminister obrony Zeew Boim i wysocy rangą dowódcy izraelskich sił bezpieczeństwa potwierdzili, że duchowy przywódca Hamasu szejk Ahmed Jasin jest najbardziej poszukiwanym przez Izrael palestyńskim terrorystą. Podkreślono, że szejk Jassin nie może czuć się bezpiecznie ani w dzień ani w nocy, i zostanie odnaleziony nawet pod ziemią a potem zlikwidowany.

16 stycznia 2004 r. setki Palestyńczyków zebrały się przed domem duchowego przywódcy Hamasu szejka Ahmeda Jasina w Gazie. Tworząc "żywe tarcze" chronili szejka Jasina przed ewentualnym izraelskim nalotem.

16 stycznia 2004 r. dwóch naczelnych rabinów Izraela (sefardyjski Shlomo Amar i aszkenazyjski Jona Metzger) spotkali się w Watykanie z papieżem Janem Pawłem II. Obaj rabini przybyli do Watykanu na Koncert Pojednania zorganizowany przez Papieską Radę Popierania Jedności Chrześcijan z okazji obchodzonego we Włoszech już po raz piętnasty Dnia Dialogu z Judaizmem. Rabini zaapelowali do przywódców duchowych Islamu, by brali przykład z papieża, który w najsurowszych słowach potępia antysemityzm.
    16 stycznia 2004 r. ambasador Izraela w Szwecji, zdemolował w Sztokholmie (Szwecja) na wystawie jeden z eksponatów. Ambasador był oburzony symboliką awangardowej instalacji przedstawiającej palestyńską terrorystkę-samobójczynię jako Królewnę Śnieżkę.

17 stycznia 2004 r. dwóch palestyńskich terrorystów z Hamasu wdarło się do żydowskiego osiedla Kiryat Arba, w rejonie Hebronu w Judei. Terroryści otworzyli ogień do żydowskich osadników. Zginął 1 Izraelczyk, a 2 osoby zostały ranne. Żołnierze ochrony zastrzelili obu napastników.

18 stycznia 2004 r. Izraelskie Siły Obronne zniosły blokadę Strefy Gazy. Otworzono przejścia graniczne umożliwiając Palestyńczykom wjazd do pracy w Izraelu.
    18 stycznia 2004 r. izraelscy komandosi izraelskiej wkroczyli do Nablusu w Samarii. Aresztowano dowódcę Islamskiego Dżihadu na Samarię.
    18 stycznia 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód pod osiedlem Neve Tzuf, w rejonie Ramallah w Samarii. Zginął 1 Izraelczyk.

19 stycznia 2004 r. szyiccy terroryści z Hezbollahu wystrzelili z południowego Libanu rakietę przeciwpancerną trafiając izraelski wojskowy buldożer prowadzący prace ziemne na granicy w pobliżu moszawu Zarit. Zginął 1 izraelski żołnierz, a 1 żołnierz został ranny.
    19 stycznia 2004 r. minister spraw zagranicznych Silwan Szalom oświadczył, że budowany "mur bezpieczeństwa" może w przyszłości zostać przesunięty w przypadku osiągnięcia porozumienia pokojowego z Palestyńczykami.

19 stycznia 2004 r. duchowy przywódca Hamasu szejk Ahmed Jasin oświadczył, że rozpoczęła się era samobójczych zamachów dokonywanych przez kobiety.

19 stycznia 2004 r. izraelski samolot zwiadowczy przeprowadził rekonesans nad południowym Libanem. Został on ostrzelany przez szyickich terrorystów z Hezbollahu.
    19 stycznia 2004 r. grupa Arabów rzuciła koktajl Mołotowa w żydowski autobus szkolny w Strasburgu (Francja).

20 stycznia 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przejęły samochód-pułapkę w pobliżu Umm al-Fahm. Saperzy zdetonowali bombę. Palestyńscy terroryści powiązani z przygotowywanym zamachem zbiegli do Samarii.

20 stycznia 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Rafiah Yam na południu Strefy Gazy.
    20 stycznia 2004 r. izraelski oddział wjechał na kilka godzin na przedmieścia Rafah na południu Strefy Gazy. W starciach zostało rannych 4 Palestyńczyków. Wojskowe buldozery wyburzyły trzydzieści arabskich domów, z których ostrzeliwano pobliskie żydowskie osiedle Rafah Yam.
    20 stycznia 2004 r. Izraelskie Siły Obronne przeprowadziły operację likwidacji nielegalnego żydowskiego osiedla West Tapuah w Samarii. Grupa około 150 radykalnych żydowskich osadników zabarykadowało się w budynku synagogi. W starciach rannych zostało 3 izraelskich żołnierzy oraz 6 osadników. Aresztowano 23 najbardziej agresywnych osadników.

20 stycznia 2004 r. izraelskie siły powietrzne i artyleria zbombardowały dwie bazy Hezbollahu położone w rejonie wiosek Zebqin i Wadi Slugi w południowym Libanie.

21 stycznia 2004 r. minister Silvan Shalom potępił prezydenta Syrii Basara Assada za strategię wspierania szyickiego Hezbollahu w południowym Libanie. Shalom dodał, że jest najwyższy czas, aby Syria zakończyła okupację Libanu i wycofała wszystkie swoje wojska.

21 stycznia 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza i wystrzelili rakietę Qassam na żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy. Uszkodzony został dom mieszkalny.
    21 stycznia 2004 r. izraelski oddział wjechał na kilka godzin na przedmieścia Rafah na południu Strefy Gazy. W starciach zginęła 1 Palestynka, a 5 osób zostało rannych. Izraelscy żołnierze ostrzelali grupę palestyńskich terrorystów w pobliżu Khan Younis na południu Strefy Gazy. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.
    21 stycznia 2004 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację na przejściu granicznym Erez na północy Strefy Gazy. Protestowali przeciwko nowym procedurom bezpieczeństwa wprowadzonym na przejściu. Izraelscy żołnierze użyli gazu łzawiącego do rozpędzenia demonstrantów. W starciu rannych zostało 5 Palestyńczyków.
    21 stycznia 2004 r. palestyńscy terroryści obrzucili bombami zapalającymi izraelski punkt kontrolny w pobliżu Betlejem w Judei.

21 stycznia 2004 r. zakończyło się Światowe Sympozjum kardynałów katolickich i przywódców żydowskich w Nowym Jorku (USA). Spotkanie kardynałów i rabinów sponsorował Światowy Kongres Żydów. Wśród przedstawicieli katolików byli kardynałowie Jean-Marie Lustiger z Paryża, George Marie Cottier z Rzymu, Alexandre Do Nascimento z Luandy i Ivan Dias z Bombaju. Wśród rabinów byli: Henry Sobel z Brazylii, Jacob Bleieh z Ukrainy i Pinkus Goldschmidt z Moskwy. Niektórzy z kardynałów zobowiązali się przeciwstawić się narastającemu antysemityzmowi w Europie.

22 stycznia 2004 r. minister do spraw Jerozolimy i Diaspory Natan Szaranski ogłosił dzień 27 stycznia narodowym dniem walki z antysemityzmem. "Musimy walczyć z antysemityzmem dzisiaj. Jutro może być za późno. Historia uczy, że antysemityzm zaczyna się od Żydów, ale na nich się nie kończy. Dlatego jego zwalczanie jest powinnością wszystkich - Izraelczyków, Żydów i obywateli całego świata".

22 stycznia 2004 r. grupa palestyńskich nastolatków wkroczyła do zamkniętej strefy granicznej w Strefie Gazy. Gdy nie reagowali na wezwania do zatrzymania się, izraelscy żołnierze otworzyli ogień. Zginął 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne.
    22 stycznia 2004 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację na przejściu granicznym Erez na północy Strefy Gazy. W starciach rannych zostało 3 Palestyńczyków.
    22 stycznia 2004 r. palestyńscy terroryści z Hamasu ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Hebronu w Judei. Zginęło 3 Izraelczyków.

23 stycznia 2004 r. gwałtowne burze śnieżne nawiedziły północne regiony Izraela. Ulewne deszcze spowodowały podtopienia w Kiryat Ata. W rejonie Hajfy wstrzymano ruch pociągów. Na południu kraju szalała burza piaskowa, osiągając prędkość 110 km/godz. Wystąpiły zakłócenia w ruchu lotniczym.
    23 stycznia 2004 r. Najwyższy Sąd zawiesił czasowo rozkaz ewakuacji żydowskiego osiedla Hazon David, położonego w pobliżu Kiryat Arba w Judei. Skargę złożyła grupa żydowskich osadników sprzeciwiająca się ewakuacji osiedli.
    23 stycznia 2004 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zniosło ograniczenia w podróżach zagranicznych dla Palestyńczyków. Od tego momentu Palestyńczycy w wieku od 16 do 45 lat, mieszkający w Samarii i Judei, nie musieli ubiegać się już o specjalne pozwolenia na wyjazd za granicę (najczęściej były to wyjazdy do Jordanii).
    23 stycznia 2004 r. przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego zaprezentowali specjalny system chroniący autobusy komunikacji publicznej przed zamachami bombowymi. Postanowiono uruchomić program pilotażowy, podczas którego system miał być zamontowany na próbę w pięciu autobusach. Jeśli testy zakończą się powodzeniem, system miał być wdrożony we wszystkich autobusach.

23 stycznia 2004 r. zastępca sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych Richard Armitage oświadczył, że wysiłki amerykańskiej dyplomacji zmierzające do ustanowienia trwałego pokoju na Bliskim Wschodzie znalazły się w impasie. Armitage oskarżył palestyńskie władze, że "nie są zdolne lub nie chcą" zająć zdecydowanego stanowiska w kwestii zwalczania terroryzmu.

24 stycznia 2004 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy w rejonie kibucu Nahal Oz. Izraelscy żołnierze straży granicznej zastrzelili obu napastników.
    24 stycznia 2004 r. doszło do starć Palestyńczyków z żydowskimi osadnikami w Hebronie w Judei. Interweniowała izraelska policja. W starciach rannych zostało 3 żydowskich osadników oraz 2 Palestyńczyków.
    24 stycznia 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Dżeninu w Samarii.

25 stycznia 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy. Wystrzelono 2 rakiety Qassam na żydowskie osiedle Gadid w Strefie Gazy.

25 stycznia 2004 r. agenda do spraw uchodźców przy ONZ poinformowała, że przeznaczy 25 milionów USD na odbudowę zniszczonych przez izraelską armię arabskich domów w Strefie Gazy. Plan przewiduje budowę 1.838 domów dla 14 tys. Palestyńczyków.

26 stycznia 2004 r. minister do spraw kontaktów z Diasporą Natan Szaranski poinformował, że największą liczbę incydentów antysemickich w Europie Zachodniej odnotowano we Francji (47% zdarzeń).

26 stycznia 2004 r. opublikowano wyniki sondażu opinii publicznej przeprowadzonego w Europie Zachodniej przez instytut Ipso dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera". Na pytanie czy Żydzi w ich krajach różnią się "stylem życia i mentalnością" od innych obywateli, 46% ankietowanych odpowiedziało twierdząco. 40,5% ankietowanych uważa, że Żydzi w ich krajach "mają szczególny stosunek do pieniędzy". 35,7% uznało, że Żydzi "powinni przestać odgrywać rolę ofiar holokaustu i prześladowań sprzed ponad półwiecza". Prawie 18% ankietowanych wyraża opinię, że judaizm jest "nietolerancyjny". Ponad 71% ankietowanych uważa, że Izrael powinien wycofać się z terytoriów palestyńskich.

27 stycznia 2004 r. Rada Żydowskich Osadników Judei, Samarii i Strefy Gazy odrzuciła propozycję premiera Ariela Szarona w sprawie likwidacji siedmiu osiedli żydowskich i zapowiedziała podjęcie zdecydowanego protestu w ich obronie.

27 stycznia 2004 r. egipski minister spraw zagranicznych Ahmed Maher i szef egipskiego wywiadu generał Omar Sulejman przyjechali do Autonomii Palestyńskiej, by wznowić negocjacje z władzami palestyńskimi i skrajnymi organizacjami zbrojnymi w sprawie zawieszenia broni z Izraelem. Umożliwiłoby to wznowienie procesu pokojowego.

28 stycznia 2004 r. izraelska kolumna pancerna wjechała nad ranem do centralnej części Strefy Gazy. Palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu ostrzelali rakietami przeciwpancernymi izraelskie czołgi. W starciach zginęło 8 Palestyńczyków, a 5 osób zostało rannych. Wojskowe buldożery wyburzyły lokalny posterunek palestyńskiej policji.

28 stycznia 2004 r. Departament Stanu Stanów Zjednoczonych poinformował, że podczas lutowych przesłuchań przed Międzynarodowym Trybunałem w Hadze, Stany Zjednoczone poprą budowany przez Izrael "mur bezpieczeństwa".
    28 stycznia 2004 r. premier Włoch Silvio Berlusconi zapowiedział utworzenie rządowej instytucji zajmującej się przeciwdziałaniem dyskryminacji i antysemityzmu we Włoszech.

29 stycznia 2004 r. palestyński terrorysta-samobójca z Hamasu wysadził się w autobusie linii nr 19 w pobliżu rezydencji premiera Szarona w Jerozolimie. Zginęło 10 Izraelczyków, a 50 osób zostało rannych. Zamachowcem okazał się palestyński policjant z Betlejem w Judei.
    29 stycznia 2004 r. premier Ariel Szaron ostrzegł Hezbollah i inne ugrupowania walczące z Izraelem przed porywaniem Żydów. Szaron oświadczył: "państwo Izrael nie pozwoli żadnemu wrogowi ani organizacji terrorystycznej na uczynienie z porywania i okupu systemu działania".
    29 stycznia 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa uwolniły i przewiozły na palestyńskie terytoria 400 palestyńskich więźniów.

29 stycznia 2004 r. w mieście Kolonia (Niemcy) odbyła się wymiana więźniów pomiędzy Izraelem a szyicką organizacją Hezbollah. Izrael przewiózł samolotem do Kolonii 36 terrorystów z Hezbollahu. W zamian Hezbollah uwolnił izraelskiego biznesmena Elhana Tannenbauma i przekazał zwłoki trzech izraelskich żołnierzy. Dodatkowo Izrael przekazał władzom libańskim szczegółowe mapy pól minowych pozostawionych w południowym Libanie.

30 stycznia 2004 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych formalnie zakwestionowało jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, który na wniosek Rady Bezpieczeństwa ONZ ma wygłosić opinię na temat legalności budowanego przez Izrael "muru bezpieczeństwa".

30 stycznia 2004 r. izraelski oddział wkroczył nad ranem na kilka godzin do miast Betlejem w Judei i Ramallach w Samarii. Aresztowano 4 poszukiwanych Palestyńczyków. Wojskowe buldożery wyburzyły arabski dom w Betlejem i sześć kolejnych arabskich domów w Ramallah. Domy należały do palestyńskich terrorystów. Podczas próby aresztowania zastrzelono palestyńskiego terrorystę z Islamskiego Dżihadu w pobliżu Hebronu w Judei.
    30 stycznia 2004 r. pięciu palestyńskich terrorystów usiłowało wedrzeć się do żydowskiego osiedla Dugit w Strefie Gazy. Żołnierze ochrony zastrzelili jednego z napastników.
    30 stycznia 2004 r. duchowy przywódca Hamasu szejk Ahmed Jasin zagroził, że bojownicy jego ugrupowania będą porywali izraelskich żołnierzy, aby ich wymienić na palestyńskich więźniów przetrzymywanych w Izraelu.

30 stycznia 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa w towarzystwie przedstawiciele Międzynarodowego Czerwonego Krzyża przekazali na granicy z Libanem ciała 60 zabitych terrorystów szyickiej organizacji Hezbollah.
    30 stycznia 2004 r. Izrael oficjalnie zwrócił się do francuskiego rządu z zapytaniem o możliwość zablokowania we Francji dostępu do satelitarnej TV Hezbollah (nadawana z Libanu), która ma charakter antysemicki.

31 stycznia 2004 r. patriarcha kościoła rzymsko-katolickiego w Jerozolimie Lutfi Laham powiedział, że należy walczyć w obronie arabskiego charakteru Jerozolimy i przeciwdziałać postępującej judaizacji tego miasta. Patriarcha podkreślił, że Jerozolima jest miastem arabskim oraz religijną stolicą Islamu i Chrześcijaństwa. Ostrzegł przed syjonistycznymi chrześcijanami mówiąc, że będąc Syjonistami przestają być chrześcijanami.

31 stycznia 2004 r. izraelski oddział wkroczył nad ranem na kilka godzin do miast Betlejem w Judei oraz do Ramallah i Nablusu w Samarii. Aresztowano 5 poszukiwanych Palestyńczyków, w tym dowódcę młodzieżowej organizacji w al-Fatah Husama Shahina.
    Podczas stycznia 2004 r. w starciach izraelsko-palestyńskich zginęło 27 Palestyńczyków i 15 Izraelczyków. Dodatkowo palestyńscy terroryści zabili 3 Palestyńczyków oskarżonych o współpracę z Izraelem.

31 stycznia 2004 r. ponad trzydzieści państw (w tym Unia Europejska, Stany Zjednoczone i Rosja) wyraziły swoje wątpliwości w kwestii uprawnień Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości do orzekania o legalności budowy "muru bezpieczeństwa", który oddziela Autonomię Palestyńską od Izraela.

1 lutego 2004 r. izraelski oddział wkroczył nad ranem do miasta Jerycho w Judei. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 6 osób zostało rannych. Wojskowe buldożery wyburzyły trzy arabskie domy należące do rodzin palestyńskich terrorystów z Hamasu. W innych działaniach aresztowano dwóch palestyńskich terrorystów-samobójców, którzy przygotowywali się do zamachu w Izraelu.

2 lutego 2004 r. podczas nocnych ćwiczeń Brygady Givati na Wzgórzach Golan doszło do nieszczęśliwego wypadku. Czołg Merkava Mk 4 uderzył w bok jeepa, a następnie przewrócił się na niego. W wypadku zginęło 2 żołnierzy.
    2 lutego 2004 r. premier Ariel Szaron wydał polecenie przygotowania planu ewakuacji 17 żydowskich osiedli w Strefie Gazy. Nie podano żadnego terminu przeprowadzenia operacji.

2 lutego 2004 r. izraelski oddział wkroczył nad ranem do Betlejem w Judei. Podczas próby aresztowania zastrzelono poszukiwanego palestyńskiego terrorystę z Hamasu. W wymianie ognia zostało rannych 4 izraelskich żołnierzy.
    2 lutego 2004 r. izraelski oddział wkroczył nad ranem do Rafah na południu Strefy Gazy. Podczas próby aresztowania zastrzelono lokalnego dowódcę Islamskiego Dżihadu i jego brata.

2 lutego 2004 r. Izrael poprosił administrację Stanów Zjednoczonych o opóźnienie publikacji nadzwyczajnego raportu Departamentu Stanu o przestrzeganiu praw człowieka na świecie. Prośba spowodowana jest obawami, iż raport może zostać wykorzystany w dyskusji na temat budowy "muru bezpieczeństwa" podczas obrad Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka w Hadze.

3 lutego 2004 r. wicepremier Ehud Olmert powiedział w radiu, że Plan Szarona wejdzie w pierwszą fazę realizacji już latem. Plan polega na jednostronnych działaniach Izraela zmierzajacych do pełnego odizolowania się od Autonomii Palestyńskiej. W tym celu zostanie wybudowany "mur bezpieczeństwa" i zlikwidowana część żydowskich osiedli położonych na palestyńskich terytoriach.

4 lutego 2004 r. w Jerozolimie spotkali się wysocy przedstawiciele władz izraelskich i palestyńskich. Zapowiedziano dalsze rozmowy, które miały na celu doprowadzić do zwołania międzynarodowego szczytu izraelsko-palestyńskiego.
    4 lutego 2004 r. izraelski dziennik "Jedijot Achronot" napisał, że kilku członków rządzącej partii Likud zasugerowało przeprowadzenie referendum w sprawie Planu Szarona. Inicjatywa Szarona wywołała oburzenie wśród żydowskich osadników i zagroziła koalicji rządowej.
    4 lutego 2004 r. koncern zbrojeniowy Elbit Systems podpisał umowę na dostawy dla Izraelskich Sił Powietrznych nowych bezzałogowych mini-samolotów zwiadowczych Skylark. Mają one zasięg 10-km i zapewniają pełną kontrolę pola walki w każdych warunkach pogodowych. Stany Zjednoczone również wyraziły swoje zainteresowanie nowym systemem Skylark.

4 lutego 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Wśród zatrzymanych był lokalny dowódca Tanzim (al-Fatah) w Dżeninie, Jihad Sawaft.
    4 lutego 2004 r. palestyński terrorysta rzucił granat ręczny w izraelski posterunek graniczny w pobliżu Rafah, na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Izraelscy żołnierze postrzelili napastnika. Palestyńscy terroryści ostrzelali również z moździerzy żydowskie osiedla Gush Katif i Rafah Jam w Strefie Gazy.

4 lutego 2004 r. rząd Stanów Zjednoczonych ogłosił, że w zamian za informacje o sprawcach zamachu na amerykański konwój w Strefie Gazy (zginęło 3 Amerykanów) wypłaci nagrodę w wysokości 5 mln USD.

5 lutego 2004 r. palestyński terrorysta usiłował rzucić granat ręczny w izraelski posterunek graniczny w pobliżu Rafah, na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Izraelscy żołnierze zastrzelili napastnika. Palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa usiłowali ostrzelać izraelski patrol wojskowy w pobliżu przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili jednego z napastników. Palestyński terrorysta usiłował wedrzeć się do żydowskiego osiedla Netzarim w Strefie Gazy. Żołnierze ochrony zastrzelili napastnika.
    5 lutego 2004 r. palestyński terrorysta z Hamasu wtargnął do głównej kwatery palestyńskiej policji (al-Fatah) w Gazie i otworzył ogień z broni maszynowej. Rannych zostało 11 palestyńskich policjantów. Napastnik został zastrzelony.
    5 lutego 2004 r. w wybuchu bomby własnej roboty zginął wysoki dowódca Hamasu w obozie uchodźców el-Burejdz w Strefie Gazy.

5 lutego 2004 r. Izrael wznowił stosunki dyplomatyczne z Austrią. Izrael zamroził wszelkie oficjalne kontakty z Austrią cztery lata temu, kiedy do władzy doszła koalicja partii konserwatywnej i nacjonalistyczno-populistycznej Partii Wolności Jörga Haidera.

6 lutego 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Uszkodzony został dom mieszkalny. Ostrzelano z moździerza kibuc Nahal Oz na Negewie.
    6 lutego 2004 r. rząd Ariela Szarona zwiększył budżet obronny Izraela o dodatkowe 350 mln USD.
    6 lutego 2004 r. grupa około 300 żydowskich osadników protestowała przed farmą premiera Ariela Szarona na Negewie. Demonstrowano przeciwko rządowemu planowi likwidacji żydowskich osiedli w Strefie Gazy.

6 lutego 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili 2 rakiety przeciwpancerne w patrol izraelskiej straży granicznej na drodze Filadelfia w pobliżu Rafah, na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.
    6 lutego 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski patrol wojskowy w pobliżu Dżeninu w Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    6 lutego 2004 r. izraelscy komandosi aresztowali w pobliżu Tulkarem w Samarii, poszukiwanego palestyńskiego terrorystę. W innych działaniach aresztowano 6 poszukiwanych Palestyńczyków w rejonie Hebronu w Judei.

7 lutego 2004 r. izraelski helikopter szturmowy "Apache" zniszczył rakietą arabski samochód przewożący palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu w centrum Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków, w tym dowódca Brygad Al-Quds (zbrojne skrzydło Islamskiego Dżihadu) Aziz Szami. Rannych zostało 9 Palestyńczyków. Nad miastem Gazą przeleciały przekraczając barierę dźwięku izraelskie myśliwce wielozadaniowe F-16.
    7 lutego 2004 r. około tysiąca Palestyńczyków wzięło udział w demonstracji przeciwko budowie "muru bezpieczeństwa" w arabskiej wiosce Abu Dis na obrzeżach Jerozolimy.

8 lutego 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 2 izraelskich Arabów w okolicach Nazaretu. Prowadzili oni interesy w Turcji i pomagali w dostawach broni oraz amunicji dla Hezbollahu do Libanu.
    8 lutego 2004 r. Indie zakupiły w Israel Aircraft Industries trzy radarowe systemy wczesnego ostrzegania Phalcon. Kontrakt jest wart 1,1 mld USD i jest "największym dotąd skokiem naprzód dla izraelskiego eksportu militarnego".

8 lutego 2004 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu wystrzelili 2 rakiety Quds-1 na żydowskie osiedla Gadid i Neve Dekalim w Strefie Gazy. Ostrzelano izraelski patrol wojskowy w pobliżu Rafah na południu Strefy Gazy. W wymianie ognia zginął 1 palestyński terrorysta z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny.
    8 lutego 2004 r. około trzystu Palestyńczyków ogłosiło, że opuszcza ruch al-Fatah, na czele którego stał przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat.

8 lutego 2004 r. dwa izraelskie myśliwce wielozadaniowe F-16 przeleciały przekraczając barierę dźwięku nad bazami szyickiego Hezbollahu w południowym Libanie.

9 lutego 2004 r. czterej palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa postrzelili izraelskiego robotnika pracującego przy budowie "muru bezpieczeństwa" w pobliżu Dżeninu w Samarii. Przybyli na miejsce zdarzenia izraelscy żołnierze zostali ostrzelani przez palestyńskich terrorystów. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk, a 1 osoba została ranna.
    9 lutego 2004 r. członek Komitetu Wykonawczego Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) Jaser Abed Rabbo powiedział, że rozważana jest możliwość ogłoszenia niepodległości wszystkich ziem palestyńskich i wystąpienie o międzynarodowe uznanie nowego państwa na tym obszarze bez zawarcia wcześniejszych porozumień ze stroną izraelską.

10 lutego 2004 r. minister turystyki Benny Elon powiedział do grupy europejskich misjonarzy protestanckich, aby wyruszyli do meczetów w celu nawracania Muzułmanów.

10 lutego 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Wśród zatrzymanych był lokalny dowódca Brygad Męczenników Al-Aksa w Nablusie w Samarii, Nasser Abu Radjab.

11 lutego 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 8 rakiet Qassam, które spadły na Negew.
    11 lutego 2004 r. trzęsienie ziemi o sile 4,9 stopni w skali Richtera nawiedziło terytorium Izraela i Jordanii. Epicentrum wstrząsów znajdowało się na północ od Morza Martwego. Lekko uszkodzony został budynek Knesetu (pojawiły się pękniecia na suficie) w Jerozolimie. W Netanii lekko ranny został robotnik budowlany.

11 lutego 2004 r. izraelska kolumna pancerna wjechała nad ranem na przedmieścia Gazy. Doszło do regularnych walk ulicznych z palestyńskimi terrorystami z Hamasu. W starciach zginęło 12 Palestyńczyków, a 50 osób zostało rannych. Saperzy wysadzili arabski dom należący do wysokiego dowódcy z Hamasu. W starciach w rejonie Rafah na południu Strefy Gazy, zginęło 2 Palestyńczyków.
    11 lutego 2004 r. przedstawiciel Brygad el-Qasam (zbrojne ramię Hamasu) wezwał wszystkich członków swojej organizacji do jak najszybszego odwetu na wielką skalę w odpowiedzi na izraelską operację w Gazie.
    11 lutego 2004 r. izraelski myśliwiec bombardujący A-4 Skyhawk rozbił się podczas lotu treningowego w pobliżu Hebronu w Judei. Pilot zdołał się katapultować.

12 lutego 2004 r. kancelaria premiera Ariela Szarona poinformowała, że Izrael zbojkotuje przesłuchania w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze, dotyczące legalności budowanego "muru bezpieczeństwa".
    12 lutego 2004 r. lewicowa Partia Pracy oświadczyła, że mogłaby wejść w skład koalicji rządowej, pod warunkiem powrotu do rozmów pokojowych z Palestyńczykami. Propozycja została złożona w obliczu zagrożenia rozbicia koalicji rządowej z powodu licznych kontrowersji wokół Planu Szarona (ewakuacja żydowskich osiedli ze Strefy Gazy i części Samarii).
    12 lutego 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu miasta Sderot na Negewie.

12 lutego 2004 r. izraelscy żołnierze przejęli warsztat produkujący rakiety Qassam w pobliżu Ramallah w Samarii. Wystrzelone stąd rakiety Qassam mogły spaść na Jerozolimę. Podczas próby aresztowania zastrzelono palestyńskiego terrorystę z Hamasu. Aresztowano 6 terrorystów z Hamasu.

12 lutego 2004 r. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Colin Powell oskarżył przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Jasera Arafata, że nie zrobił nic dla powstrzymania antyizraelskim zamachów terrorystycznych. Jednocześnie wezwał Arafata, by użył swego "autorytetu moralnego" do położenia kresu przemocy. Zdaniem Powella, najpilniejszym zadaniem jest obecnie rozbrojenie palestyńskich ugrupowań zbrojnych.
    12 lutego 2004 r. niemiecka gazeta "Die Welt" napisała, że nieopublikowany dotąd raport Biura Komisji Europejskiej do spraw Nadużyć (OLAF), informuje o defraudacji 10 mln USD z pomocy humanitarnej Unii Europejskiej dla Autonomii Palestyńskiej. Środki te zostały nielegalnie przekazane na wsparcie antyizraelskiej działalności terrorystycznej. Potwierdzono, że przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat osobiście przekazywał pieniądze z europejskich funduszy pomocowych terrorystom z al-Fatah i Hamasu.
    12 lutego 2004 r. papież Jan Paweł II przyjął w Watykanie palestyńskiego premiera Ahmeda Korei. Przy tej okazji papież Jan Paweł II wezwał Izrael do powstrzymania budowy "muru bezpieczeństwa", który oddziela Autonomię Palestyńską od Izraela.

13 lutego 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały izraelską Arabkę w Jerozolimie, pod zarzutem przekazywania tajnych informacji palestyńskim terrorystom z Tanzim (al-Fatah), którzy przekazywali je dalej do Hezbollahu w Libanie.
    13 lutego 2004 r. izraelski dziennik "Maariv" napisał, że policja umieści w autobusach oraz w miejscach publicznych torby ze świńskim tłuszczem, aby odstraszyć ewentualnych muzułmańskich terrorystów-samobójców. W tradycji islamskiej, Muzułmanie, którzy przed śmiercią dotkną świni nie dostąpią prawa wstępu do Nieba. Na operację zgodę wydał Jerozolimski Sąd Rabinacki. Rabin Eliezer Mosze Fiszer powiedział, że jeśli policja nie zrealizuje tego planu, to dziesiątki tysięcy ortodoksyjnych Żydów uzbroi się w karabiny mogące spryskiwać podejrzane osoby płynnym świńskim tłuszczem.

13 lutego 2004 r. izraelscy żołnierze zastrzelili palestyńskiego kierowcę, który nie zatrzymał się do kontroli pod Dżeninem, w Samarii.

13 lutego 2004 r. prezydent Francji Jacques Chirac skrytykował budowę izraelskiego "muru bezpieczeństwa", jako "nie odpowiadającego prawu międzynarodowemu".
    13 lutego 2004 r. administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych George W. Busha poinformowała, że udzieli Izraelowi pomocy przy ewakuacji żydowskich osiedli ze Strefy Gazy. Prezydent Gerge W. Bush dodał, że "... negocjacje były niemożliwe z powodu palestyńskiej krnąbrności." Do Izraela przyjedzie trzech specjalnych wysłanników Stanów Zjednoczonych, którzy na miejscu wyjaśnią wszystkie wątpliwości.

14 lutego 2004 r. izraelscy komandosi aresztowali 2 poszukiwanych palestyńskich terrorystów z Tanizm (al-Fatah) w Nablusie, w Samarii.
    14 lutego 2004 r. palestyńskie media poinformowały, palestyński premier Ahmed Korei jest właścicielem cementowni, która sprzedaje Izraelczykom cement wykorzystywany do budowy "muru bezpieczeństwa".

14 lutego 2004 r. premier Francji Jean-Pierre Raffarin powiedział, że niedługo zostanie przyjęte nowe prawo pozwalające we Francji zablokować antysemickie audycje nadawane z Bliskiego Wschodu i karać grzywną operatorów satelitarnych je dystrybujących.
    14 lutego 2004 r. izraelscy przedsiębiorcy sprzedali do Unii Europejskiej 50 milionów kwiatów na "święto zakochanych". Dwanaście samolotów przewiozło 1.800 ton kwiatów do Europy. Izraelscy ogrodnicy zarobili około 20 mln. Euro.

15 lutego 2004 r. gwałtowne śnieżyce i zaspy sparaliżowały ruch na drogach w północnym Izraelu. Śnieg spadł również w Jerozolimie, gdzie pod jego ciężarem zawaliła się część Zachodniego Muru. Śnieg pokrył też wzgórza wokół Hebronu w Judei oraz część pustyni Negew. Z powodu gołoledzi na drogach zawieszono połączenia autobusowe i odwołano zajęcia w szkołach.

16 lutego 2004 r. palestyński policjant ostrzelał izraelski posterunek wojskowy przy żydowskim osiedlu Rafah Yam w Strefie Gazy. Żołnierze ochrony zastrzelili napastnika.
    16 lutego 2004 r. żydowscy osadnicy ze Strefy Gazy poinformowali, że planują założenie trzech nowych osiedli jako wyraz sprzeciwu wobec rządowych planów ewakuacji osiedli w Strefie.

17 lutego 2004 r. minister sprawiedliwości Josef Lapid powiedział, że byłoby lepiej, gdyby Izrael wziął udział w przyszłotygodniowym posiedzeniu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, który będzie orzekał w sprawie legalności budowy "muru bezpieczeństwa". Posiedzenie byłoby okazją do przedstawienia światu argumentów Izraela.

17 lutego 2004 r. izraelska łódź patrolowa Dabur zatrzymała palestyńską łódź rybacką, w odległości 15 km od wybrzeża Strefy Gazy. Zatrzymano 4 Palestyńczyków, którzy przemycali broń i amunicję.
    17 lutego 2004 r. setki Palestyńczyków protestowało przy przejściu granicznym Erez na północy Strefy Gazy. Zablokowano wszystkie drogi dojazdowe do przejścia. Protestowano przeciwko ostrym procedurom bezpieczeństwa, które wydłużają czas odprawy granicznej (dzień wcześniej na przejścia zmarł na zawał serca czekajacy Palestyńczyk).
    17 lutego 2004 r. palestyński terrorysta ostrzelał żydowski samochód w pobliżu żydowskiego osiedla Ofra w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.

17 lutego 2004 r. kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder wezwał Izraelczyków i Palestyńczyków, aby powrócili do rokowań w sprawie międzynarodowego planu pokojowego "Mapa drogowa".
    17 lutego 2004 r. podpisano umowę offsetową między ministerstwem gospodarki Polski, a izrealską firmą zbrojeniową Rafael. W ramach offsetu izrealska firma ma kupić traktory z Ursusa i statki ze Stoczni Gdynia. Ma też wybudować w Warszawie w ciągu 4 lat centrum kongresowe.

18 lutego 2004 r. ponad dwustu rabinów z całego Izraela spotkało się w Ramada Renaissance Hotel w Jerozolimie, aby zaprotestować przeciwko Planowi Szarona. Nadzwyczajnej konferencji przewodniczył Rabbi Avraham Shapira, przełożony Central Universal Yeshiva (Merkaz HaRav) w Jerozolimie. Uczestniczyli także: Rabbi Mordechai Eliyahu (który służy Rishon LeTzion [Chief Sephardic Rabbi]), Rabbi Elyakim Levanon z Elon Moreh, Rabbi David Chai HaCohen z Bat Yam.
    18 lutego 2004 r. około 4 tys. żydowskich osadników protestowało pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie. Demonstranci wzywali premiera Ariela Szarona do zrezygnowania z zamiaru ewakuacji żydowskich osiedli ze Strefy Gazy i części Samarii.
    18 lutego 2004 r. w bazie Izraelskich Sił Powietrznych Ramon Air Force na pustyni Negew wylądowały dwa pierwsze nowe myśliwce F-16I "Sufah". W następnych latach Stany Zjednoczone dostarczą do Izraela 102 maszyny F-16I za cenę 4,5 mld. USD. W ten sposób Izrael będzie posiadał flotę powietrzną 362 myśliwców F-16 - druga pod względem wielkości na świecie po US Air Force.

18 lutego 2004 r. cywilna administracja Izraelskich Sił Obronnych wydała zezwolenie rozbudowy i prowadzenia upraw rolniczych dla 20 osiedli żydowskich w Samarii i Judei. Były one wcześniej przeznaczone do ewakuacji. Zaakceptowano między innymi osiedla Migron, Givat Assaf, Ginot oraz część ziem wokół Neveh Erez i Mitzpeh Dani.
    18 lutego 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód przy osiedlu Ofra w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.
    18 lutego 2004 r. palestyński terrorysta postrzelił palestyńskiego ministra zdrowia Jawad Tibi w Dżeninie w Samarii.

18 lutego 2004 r. palestyński premier Ahmed Korei zaapelował w Brukseli (Belgia) o przysłanie do Strefy Gazy międzynarodowych sił pokojowych, które zapewniłyby stabilizację w rejonie po wycofaniu wojsk izraelskich.
    18 lutego 2004 r. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża uznał, że izraelski "mur bezpieczeństwa" narusza międzynarodowe prawo humanitarne, ponieważ przecina ziemie palestyńskie. W opublikowanym oświadczeniu podkreślono, że budowany "mur" uniemożliwi tysiącom Palestyńczyków dostęp do podstawowych świadczeń, takich jak zaopatrzenie w wodę, opieka zdrowotna i edukacja.

19 lutego 2004 r. około 5 tysięcy Izraelczyków protestowało pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie przeciwko rządowym planom likwidacji osiedli żydowskich w Strefie Gazy.
    19 lutego 2004 r. do Izraela przybyła amerykańska delegacja dyplomatyczna prezydenta Stanów Zjednoczonych George W. Busha. Rozmowy z rządem Izraela koncentrowały się głównie wokół realizacji planów ewakuacji części żydowskich osiedli i planu pokojowego "Mapa drogowa".

19 lutego 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 19 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Wojskowe buldożery wyburzyły trzy arabskie domy należące do palestyńskich terrorystów. Wydalono palestyńskiego terrorystę z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny do Strefy Gazy.
    19 lutego 2004 r. trzech uzbrojonych palestyńskich terrorystów usiłowało wedrzeć się do izraelskiej bazy wojskowej przy żydowskim osiedlu Gush Katif w Strefie Gazy. Żołnierze ochrony zastrzelili wszystkich napastników. Ostrzelano z moździerza żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy.

19 lutego 2004 r. palestyńskie i międzynarodowe organizacje zbrojne spotkały się na konferencji w Bejrucie (Liban). W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele wywiadów Libanu, Syrii i Iranu. Rozmowy dotyczyły metod walki z Izraelem i sposobów atakowania żydowskich celów na całym świecie.
    19 lutego 2004 r. przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi i niemiecki minister spraw zagranicznych Joschka Fischer zobowiązali się w Brukseli (Belgia) do zwalczania narastającego w Europie zjawiska antysemityzmu.

20 lutego 2004 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę przy przejeżdżającym żydowskim konwoju w pobliżu przejścia granicznego Karni w Strefie Gazy. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.
    20 lutego 2004 r. doszło do pomyłkowego ostrzelania własnych oddziałów podczas izraelskich ćwiczeń wojskowych w rejonie Hebronu w Judei. Rannych zostało 3 izraelskich żołnierzy.

20 lutego 2004 r. Światowa Rada Kościołów zażądała od Izraela wstrzymania budowy "muru bezpieczeństwa" i rozebrania istniejących już fragmentów "muru". Światowa Rada Kościołów uznała "niepokój Izraela o swoje bezpieczeństwo" lecz przypomniała, że "mur" stanowi przeszkodę dla Palestyńczyków w dotarciu do pracy, na pola, do szkół i lekarza.

21 lutego 2004 r. przeprowadzono ostatnie testy systemu "Flight Grand" chroniącego samoloty przed atakami rakiet naprowadzanych termicznie. Planuje się, że w ciągu dwóch miesięcy system będzie montowany w rejsowych samolotach El Al.

21 lutego 2004 r. grupa Palestyńczyków usiłowała w nocy nielegalnie przekroczyć barierę graniczną Stefy Gazy. Izraelscy żołnierze straży granicznej otworzyli ogień, zabijając 1 osobę.
    21 lutego 2004 r. trzej żydowscy osadnicy z osiedla Ma'aleh Rehavam w Judei, ostrzelali grupę Palestyńczyków w pobliżu Betlejem w Judei. Rannych zostało 5 Palestyńczyków. Izraelska policja aresztowała osadników.

22 lutego 2004 r. palestyński terrorysta-samobójca z Brygad Męczenników Al-Aksa wysadził się autobusie linii nr 14 w Jerozolimie. Zginęło 8 Izraelczyków, a 66 osób zostało rannych.
    22 lutego 2004 r. palestyński zamach potępił przebywający w Jerozolimie specjalny wysłannik ONZ na Bliski Wschód Terje Roed-Larsen.

22 lutego 2004 r. izraelskie oddziały zajęły nad ranem rejon miasta Betlejem w Judei. Wojskowe buldożery wyburzyły arabski dom w wiosce Hussan. Dom należał do palestyńskiego terrorysty-samobójcy.

22 lutego 2004 r. brytyjska królowa Elżbieta II uhonorowała tytułem szlacheckim Szymona Wiesenthala (1908-2005). Kierował on Centrum Wiesentahala, które swoją główną siedzibę miało w Los Angeles (USA). Wiesenthal był nazywany "tropicielem nazistów".

23 lutego 2004 r. rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Dawid Saranga oświadczył, że "mur bezpieczeństwa" ma stanowić "ochronę przed terrorystami". Saranga powiedział, że "Palestyńczycy wolą omijać bezpośrednie rokowania i wkraczać na arenę międzynarodową". Dodał, że orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości nie będzie mieć dla Izraela charakteru obligatoryjnego.

23 lutego 2004 r. władze Autonomii Palestyńskiej ogłosiły dzisiejszy dzień Dniem Gniewu. W licznych miejscach doszło do demonstracji i starć z izraelskimi siłami bezpieczeństwa. W rejonie arabskiej wsi Deir Ghsun pod Tulkarem w Samarii rannych zostało 3 izraelskich policjantów.
    23 lutego 2004 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat potępił budowę "muru bezpieczeństwa" wskazując, że rozpoczęta przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze rozprawa oznaczać może "nadzieję dla pokoju" na Bliskim Wschodzie.

------- Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości -------

23 lutego 2004 r. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze rozpoczął rozprawę poświęconą legalności budowanego przez Izrael "muru bezpieczeństwa". Posiedzenie otworzyło wystąpienie palestyńskiego przedstawiciela przy ONZ Nasera al-Kidwy, który ostrzegł, że poprzez budowę "muru bezpieczeństwa" Palestyńczycy zostaną odizolowani w zamkniętych enklawach, obejmujących jedynie połowę obszaru Autonomii Palestyńskiej. Al-Kidwa domagał się od Trybunału nałożenia sankcji międzynarodowych na Izrael jako kraj nagminnie łamiący prawa człowieka. Palestyńskie żądanie poparł swym autorytetem sekretarz generalny Ligi Arabskiej Amr Musa.
    23 lutego 2004 r. przed siedzibą Trybunału w Hadze odbyła się demonstracja proizraelska. Demonstrowało około 1 tys. osób z Izraela, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Holandii i Polski. Demonstranci zgromadzili się wokół specjalnie przywiezionego tu spalonego wraku autobusu, w którym w styczniu w centrum Jerozolimy palestyński terrorysta dokonał zamachu, powodując śmierć 11 osób. Równocześnie odbyła się demonstracja poparcia dla Palestyńczyków, która liczyła 25 osób.
    23 lutego 2004 r. galeria sztuki A Minor w Oslo (Norwegia) usunęła z wystawy obraz "Antysemita w imię Boga", gdyż obrażał on uczucia Żydów.

24 lutego 2004 r. Izraelskie Siły Obronne rozpoczęły budowę kolejnego odcinka "muru bezpieczeństwa" (42-km długości) pomiędzy żydowskimi osiedlami Elkana a Ofra w Samarii.
    24 lutego 2004 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "muru bezpieczeństwa" w rejonie żydowskich osiedli Elkana i Ofra w Samarii. Doszło do starć z izraelską policją. Rannych zostało 3 izraelskich policjantów. Aresztowano 5 Palestyńczyków.

24 lutego 2004 r., w drugim dniu rozprawy przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze, z ostrą krytyką Izraela wystąpili przedstawiciele Jordanii. Przewodniczący jordańskiej delegacji książę Zeid Al-Hussain powiedział, że budowa "muru bezpieczeństwa" stwarza bezpośrednie zagrożenie dla Jordanii, gdyż może on doprowadzić do masowej migracji Palestyńczyków za granicę i zdestabilizować sytuację w całym regionie.

25 lutego 2004 r. izraelskie oddziały wkroczyły nad ranem do Ramallah w Samarii. W starciach zostało rannych 42 Palestyńczyków. Izraelscy żołnierze wraz z ekspertami sił specjalnych wkroczyli do dwóch banków Arab Bank i jednego Cair-Amman Bank, w których przejęto dokumentację operacji przeprowadzanych na kontach palestyńskich organizacji zbrojnych. Skonfiskowano 37 mln NIS (8,3 mln USD), które przekazały Iran i Syria dla palestyńskich terrorystów na kontynuowanie walki z Izraelem.
    25 lutego 2004 r. grupa około 20 zamaskowanych palestyńskich terrorystów wtargnęła do budynku palestyńskiego Ministerstwa Rolnictwa w Gazie. Zażądali od urzędników przepisania na nich tytułów własności ziemskiej.

25 lutego 2004 r. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze kontynuował przesłuchania w sprawie budowy "muru bezpieczeństwa". Swoje zeznania złożyli przedstawiciele Sudanu, Kuby, Indonezji, Malezji i Senegalu (państwa tradycyjnie wrogie Izraelowi).

26 lutego 2004 r. dwóch palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksy usiłowało wedrzeć się na na teren przejścia granicznego Erez na północy Strefy Gazy. W wymianie ognia zginął 1 izraelski żołnierz i 2 palestyńskich terrorystów.
    26 lutego 2004 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "muru bezpieczeństwa" w rejonie wiosek Biddo i Beit Surik. Doszło do starć z izraelską policją. W starciach zginęło 2 Palestyńczyków.

27 lutego 2004 r. tłum Palestyńczyków zaatakował kamieniami modlących się Żydów przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie. Doszło do starć z izraelską policją, podczas których policjanci wkroczyli na teren Wzgórza Świątynnego. W starciach rannych zostało 4 Palestyńczyków i 3 izraelskich policjantów.

27 lutego 2004 r. palestyński terrorysta-samobójca z Islamskiego Dżihadu wysadził się przy przejeżdżającym izraelskim patrolu wojskowym w pobliżu żydowskiego osiedla Kfar Darom w Strefie Gazy. Wystrzelono rakietę Qassam na żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy.
    27 lutego 2004 r. izraelscy żołnierze wykryli i zniszczyli podziemny tunel (35-metrów długości) prowadzący na teren strefy przemysłowej Erez na północy Strefy Gazy. Palestyńscy terroryści planowali wykrozystać tunel do przeprowadzenia zamachu w strefie przemysłowej.
    27 lutego 2004 r. izraelski oddział wkroczył do obozu uchodźców Eida w Samarii. Aresztowano 5 poszukiwanych Palestyńczyków. Wojskowe buldożery wyburzyły dwa arabskie domy, należące do palestyńskich terrorystów.

    27 lutego 2004 r. palestyński premier Ahmed Korei zażądał od Izraela zwrotu 8,3 mln USD, które zostały skonfiskowane przez izraelskie siły bezpieczeństwa w arabskich bankach w Ramallah w Samarii. Korei powiedział, że pieniadze te były przeznaczone na pomoc humanitarną dla Palestyńczyków.
    27 lutego 2004 r. palestyński burmistrz Nablusu w Samarii Ghasan Szakaa podał się do dymisji w atmosferze rosnącego chaosu i wewnętrznych walk pomiędzy zbrojnymi ugrupowaniami palestyńskimi. Szakaa oskarżył przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Jasera Arafata, że nie skutecznie zapobiegał pogrążaniu się Nablusu w chaosie i bezprawiu.
    27 lutego 2004 r. palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Hebronu w Judei. Zginęło 2 Izraelczyków.

28 lutego 2004 r. palestyńska organizacja al-Fatah po trzydniowych obradach opowiedziała się za pokojowym rozwiązaniem na Bliskim Wschodzie. Członkom, którzy nie zastosują się do linii "pokojowej walki" zagrożono wydaleniem z organizacji.
    28 lutego 2004 r. izraelski helikopter szturmowy "Apache" zniszczył rakietami arabski samochód przewożący palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu na przedmieściach Gazy. Zginęło 3 Palestyńczyków, w tym polowy dowódca Brygad al-Kuds Mahmoud Djudah. Rannych zostało 8 Palestyńczyków.
    28 lutego 2004 r. palestyńskie władze potępiły izraelski nalot przeprowadzony w Gazie i oświadczyły, że działając w ten sposób Izrael podsyca konflikt na Bliskim Wschodzie.

29 lutego 2004 r. prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski, odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie za wkład "dla stosunków izraelsko-polskich". Prezydent Kwaśniewski spotkał się z izraelskimi politykami.

29 lutego 2004 r. izraelscy komandosi wkroczyli do obozu uchodźców Balata w Nablusie, w Samarii. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 1 osoba została ranna. Przeszukano liczne domy.
    Podczas lutego 2004 r. w starciach izraelsko-palestyńskich zginęło 51 Palestyńczyków i 11 Izraelczyków. Dodatkowo palestyńscy terroryści zastrzelili 1 Palestyńczyka, oskarżonego o współpracę z Izraelem.

1 marca 2004 r. Sąd Najwyższy Izraela nakazał wstrzymać na tydzień budowę "muru bezpieczeństwa" pomiędzy Jerozolimą a Ramallah w Samarii. Sąd chciał dokładnie zapoznać się z wpływem jaki wywrze "mur" na życie mieszkańców okolicznych arabskich wiosek.
    1 marca 2004 r. minister bezpieczeństwa publicznego Cachi Hanegbi oświadczył, że budowa "muru bezpieczeństwa" chroniącego Jerozolimę zostanie ukończona do końca roku.

1 marca 2004 r. izraelscy komandosi kontynuowali działania w obozie uchodźców Balata w Nablusie, w Samarii. W starciach zginął 1 Palestyńczyk.
    1 marca 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy. Ranny został 1 Izraelczyk.

2 marca 2004 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że budownictwo w żydowskich osiedlach wzrosło w 2003 r. o 35% (w porównaniu z danymi z poprzedniego roku). W 2003 r. rozpoczęto budowę 1.849 domów (w 2002 r. było 1.369 domów) w osiedlach na terytoriach palestyńskich. W porównaniu, w tym samym okresie budownictwo w Izraelu zmalało o 10%.

2 marca 2004 r. izraelski oddział wkroczył do arabskiej wioski Jatta pod Hebronem, w Judei. Podczas próby aresztowania zastrzelono poszukiwanego palestyńskiego terrorystę. Aresztowano 5 poszukiwanych Palestyńczyków.
    2 marca 2004 r. zamaskowani palestyńscy terroryści zastrzelili w Gazie doradcę przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Jasera Arafata, Khalil al-Zabena.
    2 marca 2004 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat zwołał w swojej kwaterze w Ramallah w Samarii nadzwyczajne posiedzenie palestyńskiego rządu i rady bezpieczeństwa. Omówioną aktualną sytuację w Autonomii Palestyńskiej, która coraz bardziej pogrążała się w chaosie wewnętrznych walk pomiędzy palestyńskimi ugrupowaniami zbrojnymi.
    2 marca 2004 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę przy przejeżdżającym żydowskim samochodzie w pobliżu Hebronu w Judei. Ranna została 1 Izraelka.

3 marca 2004 r. izraelski oddział wkroczył nad ranem do obozu uchodźców przy Tulkarem w Samarii. W starciach zginął 1 Palestyńczyk. Aresztowano 6 poszukiwanych Palestyńczyków.
    3 marca 2004 r. izraelski myśliwiec F-16 zniszczył rakietami arabski samochód przewożący palestyńskich terrorystów z Hamasu w centralnej części Strefy Gazy. Zginęło 3 Palestyńczyków.

4 marca 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa ogłosiły najwyższy stan alarmu antyterrorystycznego na terytorium całego Izraela. Wywiad poinformował, że otrzymał 56 oddzielnych ostrzeżeń o planowanych zamachach terrorystycznych w Izraelu.
    4 marca 2004 r. minister bezpieczeństwa publicznego Cachi Hanegbi zapowiedział, że pasażerowie autobusów komunikacji publicznej będą przeszukiwani z wykorzystaniem wykrywaczy metalu. Amerykańska organizacja International Fellowship of Christians and Jews przekazała 2 mln USD na zakup wykrywaczy. Urządzenia będą instalowane w najbliższych tygodniach. Wykrywacze metalu będą też instalowane przy wejściach na dworce autobusowe. Całkowity koszt wyniesie 7 mln USD.
    4 marca 2004 r. izraelski dziennik "Maariw" opublikował wyniki sondażu opinii publicznej. Okazało się, że 47% Izraelczyków nie ufa premierowi Arielowi Szaronowi, a 42% Izraelczyków chce dymisji Szarona.

4 marca 2004 r. izraelska kolumna pancerna wjechała do Rafah na południu Strefy Gazy. W starciach zginął 1 Palestyńczyk. Jednostki inżynieryjne poszukiwały podziemnych tuneli przemytniczych na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    4 marca 2004 r. dowództwo Izraelskich Sił Obronnych nakazało żydowskim osadnikom mieszkającym w 9 nielegalnych osiedlach w Samarii i Judei opuszczenie swoich osiedli, które zostaną zlikwidowane. W przypadku sprzeciwu armia przeprowadzi przymusową ewakuację osiedli.
    4 marca 2004 r. grupa żydowskich osadników zaatakowała Palestyńczyków przy wiosce Havat Maon w pobliżu Hebronu, w Judei. Izraelska policja aresztowała 11 żydowskich osadników.
    4 marca 2004 r. Izraelskie Siły Obronne wprowadziły wieczorem całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej na czas żydowskiego święta Purim.

5 marca 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w rejonie miasta Sderot na Negewie.

5 marca 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

5 marca 2004 r. nieznani sprawcy zdetonowali bombę podłożoną w żydowskiej szkole w Moskwie (Rosja).

6 marca 2004 r. trzech palestyńskich terrorystów-samobójców z Hamasu i Islamskiego Dżihadu przeprowadziło atak na przejście graniczne Erez na północy Strefy Gazy. Jeden z zamachowców wysadził się w samochodzie-pułapce przemalowanym na izraelskiego wojskowego jeepa. Zginęło 2 palestyńskich policjantów, a 20 osób zostało rannych. Izraelscy żołnierze zastrzelili pozostałych dwóch zamachowców.
    6 marca 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski posterunek wojskowy przy żydowskim osiedlu Kfar Darom w Strefie Gazy. Wystrzelono rakietę Qassam na żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy.
    6 marca 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski patrol wojskowy w pobliżu Tulkarem w Samarii. W wymianie ognia zginął 1 palestyński policjant.

7 marca 2004 r. izraelska kolumna pancerna wspierana przez helikoptery szturmowe "Apache" wjechała do obozów uchodźców el-Bureidz i Nusseirat w Strefie Gazy. Doszło do regularnych walk ulicznych z palestyńskimi terrorystami z Hamasu i Islamskiego Dżihadu. W starciach zginęło 15 Palestyńczyków, a 81 osób zostało rannych.

8 marca 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na uprawy rolnicze na Negewie.
    8 marca 2004 r. wiceminister obrony Zew Bojm zapowiedział, że Izraelskie Siły Obronne będą kontynuować działania przeciwko palestyńskim terrorystom. Minister powiedział, że wywiad otrzymuje każdego dnia około 50 ostrzeżeń o przygotowywanych zamach terrorystycznych. Jedynym sposobem ich przeciwdziałania są prewencyjne uderzenia wojskowe.
    8 marca 2004 r. urzędy rabinackie ogłosiły strajk domagając się od rządu wypłaty zaległych pensji w wysokości 65 mln USD. Rabini zagrozili, że nie będą uczestniczyć w ceremoniach ślubnych. Ograniczono godziny religijnej posługi przy pogrzebach, a cmentarze zamknięto dla odwiedzających (za wyjątkiem pogrzebów).
    8 marca 2004 r. setki ultraodrtodoksyjnych Żydów obrzuciło kamieniami arabskie taksówki w dzielnicy Mea Sharim w Jerozolimie. Rannych zostało 2 izraelskich Arabów. Policja aresztowała trzech najbardziej agresywnych Żydów.

8 marca 2004 r. palestyński terrorysta usiłował wedrzeć się do żydowskiego osiedla Morag w Strefie Gazy. Żołnierze ochrony zastrzelili napastnika.
    8 marca 2004 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat wewał kobiety na całym świecie, by "wyraziły sprzeciw wobec izraelskiej okupacji".
    8 marca 2004 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "muru bezpieczeństwa" w rejonie wioski Billin w Samarii. Doszło do starć z izraelską policją. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.

9 marca 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały izraelską Arabkę w Hajfie. Arabka przekazywała tajne informacje palestyńskim terrorystom z Islamskiego Dżihadu.

9 marca 2004 r. izraelski oddział wkroczył nad ranem do Dżeninu w Samarii. W starciach zginął 1 Palestyńczyk. Przeszukano liczne domy.
    9 marca 2004 r. duchowy przywódca Hamasu szejk Ahmed Yassin oświadczył, że Hamas może wstrzymać na określony czas działania wymierzone przeciwko Izraelowi.

9 marca 2004 r. kandydat demokratów na prezydenta Stanów Zjednoczonych John Kerry oświadczył na temat Jasera Arafata, że "nie uważa już przywódcy Palestyńczyków za męża stanu, lecz za banitę procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, którego słusznie odsunięto na bok".
    9 marca 2004 r. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Colin Powell oświadczył, że nowa konstytucja Iraku nie dyskryminuje Żydów. Otwiera ona nowy rozdział w życiu społeczności żydowskiej w Iraku.

10 marca 2004 r. premier Ariel Szaron zaproponował wprowadzenie korekty przebiegu "muru bezpieczeństwa", który mógłby zostać skrócony o 170-km. Była to reakcja na żądania mieszkańców arabskich wiosek w rejonie planowanej budowy "muru".
    10 marca 2004 r. strajk urzędów rabinackich doprowadził do wystąpienia braków koszernego mięsa w Izraelu. Rabini domagali się wypłaty zaległych wynagrodzeń.

10 marca 2004 r. izraelscy komandosi w przebraniu za Arabów wkroczyli do Dżeninu w Samarii. Doszło do starcia ulicznego z grupą palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa, którzy przygotowywali atak na żydowskie osiedle Kudim. W wymianie ognia zginęło 5 Palestyńczyków.
    10 marca 2004 r. palestyński terrorysta postrzelił Izraelczyka przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie w Judei.

11 marca 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w Be'er Shevie 2 palestyńskich terrorystów, którzy przygotowywali się do przeprowadzenia zamachu bombowego.

11 marca 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 20 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Przejęto magazyn broni i materiałów wybuchowych w Betlejem w Judei. Palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski ambulans wojskowy.

11 marca 2004 r. Egipt zaproponował zapewnienie bezpieczeństwa granicy ze Strefą Gazy po ewakuacji żydowskich osiedli ze Strefy. Granicę od strony palestyńskiej musiałyby zabezpieczyć palestyńskie siły bezpieczeństwa.
    11 marca 2004 r. rozpoczęła swoją posługę pierwsza w Szkocji kobieta-Rabin Nancy Morris. Należała ona do Związku Reformowanych Synagog Wielkiej Brytanii.

13 marca 2004 r. trzech palestyńskich terrorystów usiłowało podłożyć bombę przy przejsciu granicznym Karni w Strefie Gazy. Żołnierze ochrony zastrzelili napastników.
    13 marca 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski patrol wojskowy w rejonie Nablusu w Samarii.

14 marca 2004 r. dwóch palestyńskich terrorystów-samobójców z Hamasu wysadziło się przy porcie Ashdod. Jeden zamachowiec wysadził się przy wejściu do zakładu produkującego opakowania dla owoców, a drugi zamachowiec wysadził się przy biurze portu. Zginęło 10 Izraelczyków.

14 marca 2004 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "muru bezpieczeństwa" w pobliżu Ramallah w Samarii. Doszło do starć z izraelską policją, w których rannych zostało 5 Palestyńczyków.

15 marca 2004 r. Izraelskie Siły Obronne wprowadziły całkowitą blokadę Strefy Gazy.
    15 marca 2004 r. trzech palestyńskich terrorystów z Hamasu usiłowało podłożyć bombę przy przejściu granicznym Karni w Strefie Gazy. Żołnierze izraelskiej straży granicznej zastrzelili napastników. Palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu wystrzelili rakietę przeciwpancerną w żydowski autobus w pobliżu osiedla Netzarim w Strefie Gazy. Autobus został zniszczony.
    15 marca 2004 r. izraelski helikopter szturmowy "Apache" ostrzelał rakietami dwa warsztaty produkujące broń dla Hamasu w Gazie. Zginął 1 Palestyńczyk. Przypadkowo uszkodzona została linia przesyłowa energii elektrycznej, pozbawiając prądu północną część Strefy Gazy.
    15 marca 2004 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "muru bezpieczeństwa" w pobliżu arabskiej wioski Dir Kadis w Samarii. Doszło do starć z izraelską policją, w których rannych zostało 12 Palestyńczyków.
    15 marca 2004 r. izraelscy żołnierze 10-letniego Palestyńczyka, który usiłował przenieść bombę 10-kg przez punkt kontrolny przy Nablusie w Samarii. Bomba należała do Brygad Męczenników Al-Aksy.

16 marca 2004 r. Kneset przewagą zaledwie jednego głosu (46 posłów głosowało za, 45 głosowało przeciwko) poparł plan Szarona, przewidujący likwidację części osiedli żydowskich oraz pełną izolację terenów Autonomii Palestyńskiej.
    16 marca 2004 r. premier Ariel Szaron wykluczył możliwość rozpoczęcia jakichkolwiek negocjacje z Palestyńczykami. Szaron oświadczył, że Izraelski Siły Obronne przeprowadzą działania odwetowe za ostatnie zamachy w Izraelu.
    16 marca 2004 r. Izraelskie Siły Obronne przegrupowały duże jednostki pancerne w pobliże granicy Strefy Gazy.

16 marca 2004 r. izraelskie helikoptery szturmowe "Apache" ostrzelały rakietami budynek i dwa samochody przewożące palestyńskich terrorystów z Hamasu w Gazie. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 14 osób zostało rannych.
    16 marca 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę przeciwpancerną na żydowskie osiedle Neveh Dekalim w Strefie Gazy.
    16 marca 2004 r. doszło eskalacji starć rywalizujących ze sobą bojówek al-Fatah i Hamasu w Gazie. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 18 osób zostało rannych. W Strefie Gazy narasta chaos.

16 marca 2004 r. rzecznik Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych Adam Ereli powiedział, iż warunkiem dalszego postępu w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie jest zmiana postępowania palestyńskich władz, które muszą zacząć zwalczać terroryzm. "Liderzy palestyńscy winni podjąć natychmiastowe, wiarogodne działania w kierunku położenia kresu przemocy".

17 marca 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa poinformowały, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni udaremniono 5 terrorystycznych ataków w Jerozolimie.

17 marca 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Wojskowe buldożery wyburzyły trzy arabskie domy w Nablusie i Tulkarem. Domy należały do rodzin palestyńskich terrorystów.
    17 marca 2004 r. izraelska kolumna pancerna (20 czołgów) wspierana przez helikoptery szturmowe "Apache" wjechała nad ranem do Rafah na południu Strefy Gazy. W starciach zginęło 4 Palestyńczyków. Jednostki inżynieryjne poszukiwały podziemnych tuneli przemytniczych na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    17 marca 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy. Podłożono bombę 25-kg przy drodze dojazdowej do żydowskiego osiedla Neve Dekalim w Strefie Gazy. Żołnierze ochrony wykryli i zdetonowali bombę.

17 marca 2004 r. Egipt i Iran zawarły porozumienie o wysłaniu na orbitę wspólnego satelity. Projekt ma być zrealizowany w ciągu dwóch lat.

18 marca 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    18 marca 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę przeciwpancerną na żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy.

18 marca 2004 r. Izrael przystąpił do europejskiego projektu systemu nawigacji satelitarnej Galileo (GPS). Izrael wpłacił około 40 mln USD. System Galileo ma ruszyć w 2008 r. i będzie się składać z 30 satelit.

19 marca 2004 r. palestyński terrorysta z Brygad Męczenników Al-Aksa zastrzelił izraelskiego studenta w rejonie French Hill w Jerozolimie.

19 marca 2004 r. izraelscy komandosi aresztowali 2 palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa w pobliżu Hebronu w Judei. Saperzy wysadzili arabski dom w Betlejem w Judei. Dom należał do palestyńskiego terrorysty.
    19 marca 2004 r. palestyńscy terroryści z Hamasu zdetonowali bombę 100-kg pod przejeżdżającym izraelskim czołgu Merkava Mk3 w pobliżu żydowskiego osiedla Netzarim w Strefie Gazy. Czołg został zniszczony. Rannych zostało 4 żołnierzy.
    19 marca 2004 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "muru bezpieczeństwa" w pobliżu wioski Herbata w Samarii. Doszło do starć z izraelską policją, w których rannych zostało 5 Palestyńczyków.

20 marca 2004 r. izraelski oddział wkroczył nad ranem do obozu uchodźców Deheisheh pod Nablusem, w Samarii. Wojskowe buldozery wyburzyły dwa arabskie domy, należące do palestyńskich terrorystów. Aresztowano 3 poszukiwanych Palestyńczyków.
    20 marca 2004 r. palestyńscy terroryści z Hamasu ostrzelali izraelski posterunek wojskowe w pobliżu żydowskiego osiedla Netzarim w Strefie Gazy. W wymianie ognia zginęła 1 Palestynka.

21 marca 2004 r. minister obrony Shaul Mofaz powiedział, że Hamas jest "głównym strategicznym wrogiem Izraela".

21 marca 2004 r. izraelska kolumna pancerna wjechała nad ranem do wioski Karara w Strefie Gazy. W starciach zginęło 2 Palestyńczyków. Przejęto skład broni i materiałów wybuchowych należący do Hamasu. Wojskowe buldożery wyburzyły arabski dom należący do palestyńskiego terrorysty.
    21 marca 2004 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało wedrzeć się do żydowskiego osiedla Gush Kalif w Strefie Gazy. Żołnierze ochrony zastrzelili napastników.
    21 marca 2004 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "muru bezpieczeństwa" w pobliżu wioski Charabhta w Samarii. Doszło do starć z izraelską policją, w których rannych zostało 25 Palestyńczyków.

------- Likwidacja szejka Ahmeda Jasina -------

22 marca 2004 r. izraelski helikopter szturmowy "Apache" wystrzeliły trzy rakiety w arabski dom w Gazie. Zginęło 8 Palestyńczyków, w tym duchowy przywódca Hamasu szejk Achmed Jasin.

22 marca 2004 r. premier Ariel Szaron pogratulował Izraelskim Siłom Obronnym przeprowadzenia udanej operacji likwidacji duchowego przywódcy Hamasu szejka Achmeda Jasina. Szaron powiedział: "Państwo Izrael uderzyło tego ranka w czołowego przywódcę palestyńskich morderców i terrorystów".
    22 marca 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa ogłosiły najwyższy stan pogotowia antyterrorystycznego na terytorium całego Izraela.
    22 marca 2004 r. palestyński terrorysta zranił nożem 3 Izraelczyków na przystanku autobusowym przy bazie wojskowej Ramat Gan, w rejonie Tel Awiwu. Żołnierze aresztowali napastnika. Na Starym Mieście w Jerozolimie grupa czterech Palestyńczyków zraniła nożem Izraelczyka. Policja aresztowała napastników.
    22 marca 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    22 marca 2004 r. szyiccy terroryści z Hezbollahu ostrzelali z moździerzy trzy izraelskie posterunki graniczne w rejonie Har Dov, na granicy z Libanem.

22 marca 2004 r. Izraelskie Siły Obronne wprowadziły całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej.
    22 marca 2004 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat ogłosił trzydniową żałobę narodową po śmierci duchowego przywódcy Hamasu szejka Achmeda Jasina. Ogłoszono strajk generalny na całym terytorium Autonomii Palestyńskiej. Zamknięto wszystkie szkoły, aby umożliwić młodzieży wzięcie udziału w masowych demonstracjach.
    22 marca 2004 r. około 40 tys. Palestyńczyków wzięło udział w uroczystościach pogrzebowych szejka Achmeda Jasina w Gazie. W meczetach apelowano o udział w strajku generalnym na znak protestu przeciwko izraelskiej agresji.
    22 marca 2004 r. liczne palestyńskie demonstracje przeszły przez miasta Samarii i Judei. W Nablusie demonstrowało ponad 15 tys. osób. W starciach z izraelskimi siłami bezpieczeństwa zginął 1 Palestyńczyk. W Ramallah około 2 tys. Palestyńczyków demonstrowało przed siedzibą przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Jasera Arafata. W Dżeninie demonstrowało 10 tys. ludzi. W starciach w Betlejem rannych zostało 12 Palestyńczyków, a w Hebronie rannych zostało 10 Palestyńczyków.
    22 marca 2004 r. jeden z przywódców Hamasu Abdel Aziz al-Rantisi oświadczył, że "wojna z Izraelem rozpoczęła się". Hamas zapowiedział "trzęsienie ziemi w Izraelu" i niewyobrażalnie krwawy odwet za śmierć szejka Jasina.
    22 marca 2004 r. przedstawiciel Brygad Męczenników Al-Aksa oświadczył: "Wojna, wojna, wojna synom Syjonu. Oko za oko".
    22 marca 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy. Uszkodzone zostały dwa budynki. Tłum Palestyńczyków zaatakował izraelskie posterunki wojskowe przy wjeździe do żydowskiego osiedla Netzarim w Strefie Gazy. W starciach zginęło 3 Palestyńczyków. Zdetonowano bombę podłożoną przy przejściu granicznym Erez na północy Strefy Gazy.

22 marca 2004 r. izraelskie siły powietrzne i artyleria zbombardowały pozycje Hezbollahu w południowym Libanie.
    22 marca 2004 r. premier Kuwejtu szejk Sabah al-Ahmad al-Dżabir as-Sabah potępił zabicie duchowego przywódcy Hamasu szejka Ahmeda Jasina. Ostrzegł jednocześnie, że spowoduje to wzrost napięcia na całym Bliskim Wschodzie. Zaapelował o "interwencję" Kwartetu Madryckiego (USA, ONZ, UE i Rosja).
    22 marca 2004 r. prezydent Egiptu Hosni Mubarak powiedział, że na znak protestu przeciwko zabiciu szejka Jasina egipska delegacja nie weźmie udziału w planowanych w tym tygodniu przez Izrael ceremoniach, związanych z 25-rocznicą podpisania izraelsko-egipskich porozumień pokojowych w Camp David.
    22 marca 2004 r. premier Jordanii Fajsal al-Fajez powiedział, że zabójstwo szejka Jasina stawia pod znakiem zapytania wszelkie szanse na pokój na Bliskim Wschodzie.
    22 marca 2004 r. premier Libanu Emile Lahud ostrzegł, iż Izrael jest w błędzie jeśli uważa, że przemocą zdławi aspiracje Palestyńczyków. Ostrzegł, że "zamordowanie osoby, będącej symbolem tych aspiracji, nie tylko nie zdusi, lecz przeciwnie - umocni ruch oporu".
    22 marca 2004 r. szef brytyjskiej dyplomacji Jack Straw potępił jako "nie do zaakceptowania" i "nie do usprawiedliwienia" zabicie szejka Achmeda Jasina. Francuski minister spraw zagranicznych Dominique de Villepin potępił izraelską akcję. Szef unijnej dyplomacji Javier Solana ocenił, że zabójstwo stanowi "bardzo złą wiadomość dla całego bliskowschodniego procesu pokojowego". W Szwecji doszło do antyziraelskich demonstracji i starć z policją.
    22 marca 2004 r. Watykan zdecydowanie potępił zamach na szejka Jasina. W komunikacie biura prasowego Watykanu określono je jako "akt przemocy nie mający żadnego usprawiedliwienia w praworządnym państwie".

    22 marca 2004 r. przedstawiciel Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych zaapelował do "wszystkich stron" konfliktu na Bliskim Wschodzie o zachowanie rozwagi i spokoju. Doradczyni prezydenta Stanów Zjednoczonych do spraw bezpieczeństwa narodowego Condoleezza Rice oświadczyła, że "Hamas jest organizacją terrorystyczną, a sam szejk Jasin był bardzo zaangażowany w terroryzm".

23 marca 2004 r. szyiccy terroryści z Hezbollahu ostrzelali z moździerzy izraelskie posterunki graniczne w rejonie góry Hermon, na granicy z Libanem.
    23 marca 2004 r. minister obrony Szaul Mofaz oświadczył, że Izrael będzie kontynuować operacje "likwidacji terrorystów".
    23 marca 2004 r. szef Sztabu Głównego Izraelskich Sił Obronnych Mosze Jaalon nazwał likwidację szejka Ahmeda Jasina "śmiertelnym ciosem" dla Hamasu. Uznał on, że może to podważyć pozycję Hamasu. Równocześnie podkreślił, że Izrael w zdecydowany sposób odpowie na wszelkie ataki terrorystyczne i jeśli zajdzie taka potrzeba, to przeprowadzi pacyfikację Strefy Gazy niszcząc całą infrastrukturę Hamasu. Zasugerował, że w podobny sposób mogą zostać zgładzeni przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat oraz przywódca Hezbollahu Hasan Nasrallah.
    23 marca 2004 r. minister bezpieczeństwa publicznego Cachi Hanegbi powiedział, że zgładzenie szejka Ahmeda Jasina jest sygnałem, że wszyscy przywódcy palestyńskich ugrupowań terrorystycznych są na celowniku Izraela.
    23 marca 2004 r. rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych zapewnił, że przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat "nie jest i nie będzie celem ataków izraelskiej armii".

    23 marca 2004 r. kilka tysięcy izraelskich Arabów demonstrowało w Nazarecie, by uczcić śmierć duchowego przywódcy Hamasu szejka Achmeda Jasina.

23 marca 2004 r. biuro polityczne Hamasu wybrało w Gazie radykalnego przywódcę Abel Aziza Rantisiego na następcę zgładzonego szejka Ahmeda Jassina.
    23 marca 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski pojazd wojskowy w pobliżu żydowskiego osiedla Netzarim, w Strefie Gazy. Ostrzelano z moździerza żydowskie osiedle Gush Katifs w Strefie Gazy.
    23 marca 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski patrol wojskowy w Hebronie w Judei. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy. Ostrzelano żydowski autobus w pobliżu żydowskiego osiedla Ofra w Samarii. Podłożono dwie bomby przy izraelskim punkcie kontrolnym w rejonie Nablusu w Samarii. Żołnierze ochrony wykryli i zdetonowali bomby. W rejonie Nablusu doszło do dużych zamieszek arabskich.

23 marca 2004 r. izraelska artyleria ostrzelała pozycje Hezbollahu w południowym Libanie.
    23 marca 2004 r. nieznani sprawcy podpalili żydowskie centrum kultury w Tulonie (Francja).
    23 marca 2004 r. komisarz Unii Europejskiej do spraw stosunków zewnętrznych Chris Patten w ostrych słowach potępił zabicie szejka Ahmeda Jasina.

    23 marca 2004 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush powiedział, że "Izrael miał prawo do samoobrony przed terrorem".

24 marca 2004 r. szyiccy terroryści z Hezbollahu ostrzelali z moździerzy izraelskie posterunki graniczne na granicy z Libanem. Palestyńscy terroryści z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny wystrzelili z południowego Libanu 3 rakiety Katiusza, które spadły w rejonie przygranicznej wioski Wadi Sluka.
    24 marca 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 2 izraelskich Arabów, którzy przygotowywali zamach terrorystyczny w Hajfie.

24 marca 2004 r. izraelska kolumna pancerna (25 czołgów) wspierana przez helikoptery szturmowe "Apache" wjechała nad ranem do obozu uchodźców w pobliżu Khan Younis, na południu Strefy Gazy. Wojskowe buldożery wyburzyły cztery arabskie domy, które były wykorzystywane do ostrzeliwania żydowskiego osiedla Ganei Tal.
    24 marca 2004 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało wedrzeć się do żydowskiego osiedla Morag w Strefie Gazy. Żołnierze ochrony zastrzelili obu napastników.
    24 marca 2004 r. izraelscy żołnierze zatrzymali 14-letniego palestyńskiego terrorystę-samobójcę na punkcie kontrolnym Havara, pod Nablusem w Samarii. Żołnierzom udało się przekonać terrorystę do zdjęcia z siebie materiałów wybuchowych i poddania się.
    24 marca 2004 r. przedstawiciel Hamasu oświadczył, że "na celowniku" znajduje się premier Szaron. Podkreślono, że Hamas nie zamierza atakować celów amerykańskich, a jedynym wrogiem jest Izrael.
    24 marca 2004 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat powiedział, że jest przeciwny atakom na osoby cywilne w Izraelu.

24 marca 2004 r. izraelskie siły powietrzne i artyleria zbombardowały pozycje Hezbollahu w południowym Libanie.
    24 marca 2004 r. Wielka Brytania poinformowała o zamrożeniu kont bankowych pięciu członków kierownictwa Hamasu, w tym dwóch czołowych przywódców - Chaleda Meszala i Abdel Aziza al-Rantisiego.

25 marca 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na pustynię Negew.

25 marca 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 25 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    25 marca 2004 r. izraelski helikopter szturmowy "Apache" ostrzelał rakietami posterunek palestyńskiej policji w Khan Younis na południu Strefy Gazy. Ranny został 1 Palestyńczyk.
    25 marca 2004 r. grupa 60 palestyńskich intelektualistów wystąpiło z apelem do radykalnych ugrupowań zbrojnych, aby wstrzymano wszelkie akcje odwetowe za zabicie szejka Ahmeda Jasina.

25 marca 2004 r. Algieria w imieniu państw arabskich zażądała formalnego potępienia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ izraelskich operacji "likwidowania" palestyńskich przeciwników politycznych. Przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej w ONZ Naser al-Kidwa zapowiedział, iż Palestyńczycy odrzucą jakąkolwiek rezolucję, w której Hamas zostanie wymieniony z nazwy i potępiony.

26 marca 2004 r. minister bezpieczeństwa publicznego Cachi Hanegbi, oświadczył, że zabójstwo przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Jasera Arafata nie jest celem dla Izraela.

26 marca 2004 r. kilka tysięcy Palestyńczyków oddało po piątkowych modlitwach hołd zabitemu duchowemu przywódcy Hamasu szejkowi Ahmedowi Jassinowi. W Ramallah demonstrowało 5 tys. ludzi, a w Nablusie 4 tys. ludzi. Demonstracyjnie spalono drewnianą trumnę z napisem "Koniec Izraela". Doszło do starć w rejonie obozu uchodźców Deheisha, w pobliżu Betlejem w Judei. W starciach zginął 1 Palestyńczyk.
    26 marca 2004 r. palestyńscy terroryści z Hamasu ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Dugit w Strefie Gazy. Dwóch palestyńskich terrorystów z Hamasu usiłowało w kombinezonach nurków przedostać się przez morze do żydowskiego osiedla Tel Katifa w Strefie Gazy. Żołnierze ochrony zastrzelili obu napastników na plaży.
    26 marca 2004 r. palestyński terrorysta-samobójca z Brygad Męczenników Al-Aksa wysadził się w samochodzie-pułapce na izraelskim punkcie kontrolnym przy Nablusie w Samarii. Zdetonowano bombę przy przejeżdżającym izraelskim patrolu wojskowym w pobliżu żydowskiego osiedla Beit Aryeh w Samarii. Rannych zostało 5 izraelskich żołnierzy.

26 marca 2004 r. Stany Zjednoczone zawetowały Rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającą Izrael za zabójstwo szejka Ahmeda Jasina. Projekt Rezolucji złożyły państwa arabskie. Rezolucję poparło 11 państw (Chiny, Rosja, Francja, Angola, Chile, Hiszpania, Pakistan, Algieria, Benin, Brazylia oraz Filipiny), 3 państwa wstrzymały się od głosu (Wielka Brytania, Niemcy i Rumunia), jedynie Stany Zjednoczone zagłosowały przeciw.
    26 marca 2004 r. przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej w ONZ Naser al-Kidwa zapowiedział, że projekt Rezolucji zostanie złożony na forum 191-mandatowego Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Tam wnioski są przyjmowane większością głosów i nikt nie dysponuje prawem weta.
    26 marca 2004 r. Stany Zjednoczone odmówiły poparcia izraelskiego planu ewakuacji osiedli ze Strefy Gazy i części Samarii. Władze amerykańskie uważają, że los żydowskich osiedli powinien być przedmiotem dwustronnych izraelsko-palestyńskich negocjacji w ramach generalnego porozumienia pokojowego. Stany Zjednoczone sprzeciwiły się w ten sposób izraelskiemu planowi "jednostronnych posunięć".
    26 marca 2004 r. do antyizraelskich demonstracji doszło w Iraku, Iranie, Nigerii i większości krajów Bliskiego Wschodu.

27 marca 2004 r. prokurator stanu zaleciła prokuratorowi generalnemu Izraela postawienie premiera Ariela Szarona w stan oskarżenia w związku ze skandalem korupcyjnym z lat 1998-99, w który był zamieszany jego syn Gilad. Pośrednik w handlu nieruchomościami Dawid Appel wypłacił Gileadowi Szaron kwotę 100 tys. USD tytułem "honorarium" za rzekome ekspertyzy. Appel oczekiwał pomocy w uzyskaniu zgody od rządu Grecji na zakup małej wyspy, leżącej 40-km od Aten. Na tej wysepce izraelski biznesmen zamierzał wybudować kurort turystyczny.

27 marca 2004 r. izraelski oddział wkroczył do obozu uchodźców Balata w Nablusie, w Samarii. W starciach zginął 1 Palestyńczyk.

27 marca 2004 r. przywódca szyickiego Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah zapewnił z Libanu nowego przywódcę Hamasu, że po zamachu na szejka Ahmeda Jasina Hezbollah jest gotowy wykonywać jego rozkazy, prowadząc wspólne działania przeciwko Izraelowi.
    27 marca 2004 r. doszło do antyizraelskich demonstracji w Maroku i Grecji.

28 marca 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    28 marca 2004 r. izraelscy komandosi wkroczyli nad ranem do obozu uchodźców Dahirija w pobliżu Hebronu, w Judei. Zastrzelono przy próbie aresztowania poszukiwanego palestyńskiego terrorystę.
    28 marca 2004 r. przywódcy Hamasu nakazali swoim członkom zaprzestanie pojedynczych ataków na rzecz przygotowania do wielkiego zamachu, w którym jednocześnie wzięłoby udział 800 terrorystów-samobójców wysadzając się w miastach w Izraelu.
    28 marca 2004 r. nowy przywódca Hamasu Abdelaziz Rantissi nazwał prezydenta Stanów Zjednoczonych "wrogiem Boga, Islamu i muzułmanów". Powiedział także, że "Ameryka wypowiedziała wojnę Allahowi, Szaron wypowiedział wojnę Allahowi. Allah wypowiada wojnę Ameryce, Bushowi i Szaronowi".
    28 marca 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili 2 rakiety Qassam na żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy. Ostrzelano żydowskie osiedle Gadid w Strefie Gazy. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

28 marca 2004 r. król Jordanii Abdullah skrytykował politykę premiera Szarona. Abdullah powiedział, że Izrael nie chce pokoju lecz dąży do otwartej konfrontacji.

29 marca 2004 r. Sąd Najwyższy Izraela nakazał synowi premiera Szarona - Giladowi Szaron - przekazanie prokuraturze dokumentów, mających kluczowe znaczenie dla śledztwa w sprawie korupcji.

29 marca 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    29 marca 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód i autobus w rejonie Ramallah w Samarii.

30 marca 2004 r. konwencja rządowej partii Likud opowiedziała się za przeprowadzeniem referendum w sprawie opuszczenia Strefy Gazy. Z około 190 tys. członków Likud około 51% popiera plan Szarona, 36% jest mu przeciwnych, 7% nie zna planu, a 6% nie umiało odpowiedzieć na to pytanie.
    30 marca 2004 r. premier Ariel Szaron zapowiedział, że uzna za wiążący wynik referendum, jakie w sprawie jego planu wycofania się ze Strefy Gazy zamierza przeprowadzić partia Likud.

30 marca 2004 r. setki Palestyńczyków przeszło ulicami Gazy demonstrując przeciwko "izraelskiej okupacji palestyńskich ziem".

31 marca 2004 r. żydowscy osadnicy zajęli nowo wybudowaną enklawę Kfar Hashiloach we Wschodniej Jerozolimie. Budowę enklawy sfinansował izraelski biznesmen Irving Moskowitz. Doszło do gwałtownych arabskich protestów. W starciach rannych zostało 6 izraelskich policjantów i 6 Palestyńczyków.

31 marca 2004 r. Izraelskie Siły Obronne przeprowadziły operację ewakuacji dwóch nielegalnych żydowskich osiedli w rejonie Hebronu w Judei. Doszło do starć żydowskich osadników z policją. Rannych zostało 2 osadników.
    31 marca 2004 r. palestyński premier Ahmed Korei dał wyraz nadziei, że wycofanie się Izraela ze Strefy Gazy mogłoby ożywić proces pokojowy na Bliskim Wschodzie. Korei zastrzegł, że wyjściu ze Strefy Gazy musi towarzyszyć wycofanie się Izraela także z Samarii i Judei. Korei uznał również, że palestyńskie samobójcze zamachy są przeszkodą na drodze do pokoju.
    Podczas marca 2004 r. w starciach izraelsko-palestyńskich zginęło 80 Palestyńczyków i 11 Izraelczyków. Dodatkowo palestyńscy terroryści zastrzelili 1 Palestyńczyka, oskarżonego o współpracę z Izraelem.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: kwiecień-czerwiec 2004 r.

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2004-2012 by Gedeon